Пошта туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы N 386 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 9 сәуірдегі № 498-V Заңымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 09.04.2016 № 498-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша «Почта», «почта», «почталық», «почтаның» деген сөздер тиісінше «Пошта», «пошта», «пошталық», «поштаның» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 03.07.2014 N 230-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша «баршаға қолжетiмдi почта байланысы қызметiн», «почта байланысының баршаға қолжетiмдi қызмет көрсетуi», «Почта байланысының баршаға қолжетiмдi қызметiн», «Почта байланысының баршаға қол жетiмдi қызмет көрсетуiнiң» және «Почта байланысының баршаға қолжетiмдi қызмет көрсетуi» деген сөздер тиісінше «пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін», «пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері», «Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін», «Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің» және «Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 03.07.2014 N 230-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Осы Заң пошта қызметi саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді, пошта қызметi субъектілерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн, пошта байланысы саласындағы мемлекеттiк органдардың құзыретiн белгілейдi.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонементтік жәшiк – пошта жөнелтілімдерiнiң жекелеген түрлерiн алуға арналған, пошта операторының өндiрiстiк объектiлерiнде орнатылатын, адресаттар уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен пайдаланатын құлыпталатын арнайы жәшiк;
2) абоненттiк пошта жәшiгi – адресаттар пошта жөнелтілімдерiн алуы үшiн тұрғын үйлерде, сондай-ақ ауылдық жерлердегi жеткiзу учаскесінде орнатылатын, жәшiктерi бар құлыпталатын арнайы шкаф;
3) адресат – өзіне пошта жөнелтілімi немесе пошталық ақша аударымы бағытталған, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы;
4) атаулы зат – құжаттар мен пошта жөнелтілімдерiне пошта операторының, оның өндiрiстiк объектiсiнiң атауы, сондай-ақ пошта операторы айқындаған өзге де ақпарат көрсетілген бедерлерді салуға арналған құрылғы;
5) Дүниежүзілік пошта одағы – халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өзара алмасу үшін аумақтары біртұтас пошта аумағын құрайтын мүше мемлекеттерден тұратын, мақсаты пошта байланыстарын ұйымдастыру мен жетілдіруді қамтамасыз ету және осы салада халықаралық ынтымақтастықты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылатын халықаралық ұйым;

О почте
Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года № 386. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года № 498-V
Сноска. Утратил силу Законом РК от 09.04.2016 № 498-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. По всему тексту слова «общедоступных», «общедоступные», «Общедоступные» заменены соответственно словами «универсальных», «универсальные», «Универсальные» Законом РК от 03.07.2014 № 230-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в сфере почтовой деятельности, определяет права и обязанности субъектов почтовой деятельности, компетенцию государственных органов в области почтовой связи.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) абонементный ящик – специальный запирающийся ящик для получения отдельных видов почтовых отправлений, устанавливаемый на производственных объектах оператора почты, используемый адресатами в порядке, установленном уполномоченным органом;
2) абонентский почтовый ящик – специальный запирающийся шкаф с ящиками, устанавливаемый в жилых домах, а также на доставочном участке в сельской местности для получения адресатами почтовых отправлений;
3) адресат – пользователь услуг оператора почты, которому адресованы почтовое отправление или почтовый перевод денег;
4) именная вещь – устройство для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков с указанием наименования оператора почты, его производственного объекта, а также иной информации, определенной оператором почты;
5) Всемирный почтовый союз – международная организация, состоящая из стран-членов, территории которых образуют единую почтовую территорию для взаимного обмена международными почтовыми отправлениями, целями которой являются обеспечение организации и совершенствования почтовых связей и создание в этой области благоприятных условий для развития международного сотрудничества;

6) Дүниежүзілік пошта одағының актілері – Дүниежүзілік пошта одағының Конгресінде Дүниежүзілік пошта одағының Жарғысына сәйкес қабылданатын құжаттар;
7) жазбаша хат-хабар – хаттар, пошта карточкалары, бандерольдер және ұсақ пакеттер;
8) жауап қайтарылатын халықаралық коммерциялық хат-хабар – Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес ресімделген, жөнелтуші алдын ала ақы төлеген қайтарылатын пошта жөнелтілімін қамтитын пошта жөнелтілімі;
9) жедел поштаның көрсетілетiн қызметтері – пошта байланысының пошта жөнелтілімдерiн жедел өңдеу, тасымалдау, жеткiзу және (немесе) табыс ету режимiндегi көрсетілетін қызметтері;
10) жөнелтушi – пошта жөнелтілімiн немесе пошталық ақша аударымын жiберу үшiн оларды пошта операторына тапсыратын, пошта операторының көрсетілетiн қызметтерін пайдаланушы;
11) курьерлiк поштаның көрсетілетін қызметтері – пошта байланысының курьердi пайдалана отырып, пошта жөнелтілімдерiн тасымалдау және табыс ету бойынша көрсетілетiн қызметтері;
12) қаржы қызметi және қаржылық көрсетілетiн қызметтер – Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қаржы нарығында жүзеге асыратын және ұсынатын қызмет пен көрсетілетiн қызметтер;
13) мерзiмдi баспасөз басылымдарын жазылу бойынша тарату – мерзiмдi баспасөз басылымдарын пайдаланушыға жеткiзуге және (немесе) табыс етуге бағытталған, оларға жазылуды қабылдау, тапсырыстарды жинау, жасақтау, өңдеу жөнiнде пошта операторы, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иесi немесе оның уәкілеттi тұлғасы мен пайдаланушы арасындағы өзара iс-қимыл;
14) операциялық күн – пошта операторының пошталық көрсетілетiн қызметтерді ұсынатын жұмыс уақыты;
15) операциялық терезе – пошта операторының өндiрiстiк объектiсiндегi пайдаланушыға пошталық көрсетілетiн қызметтердің бiр және одан көп түрi ұсынылатын жұмыс орны;
16) өндiрiстiк объект – пошта операторының көрсетілетін қызметтерін ұсынуға арналған және сол үшiн жабдықталған, пошта желiсінің өндiрiстiк бiрлiгi;
17) пошта – Қазақстан Республикасының аумағында пошталық, қаржылық және өзге де көрсетілетін қызметтер кешенiн ұсынуды және қаржы қызметiн жүзеге асыруды қамтамасыз ететiн инфрақұрылым бөлiгi;
18) пошта байланысы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – өз құзыретi шегiнде пошта байланысы саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды, пошта операторларының қызметiн мемлекеттiк бақылауды, үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
19) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері – көрсетілуі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің уәкілетті орган белгілеген сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылатын, ортақ пайдаланылатын пошта байланысының көрсетілетін қызметтері;

6) акты Всемирного почтового союза – документы, принимаемые на Конгрессе Всемирного почтового союза в соответствии с Уставом Всемирного почтового союза;
7) письменная корреспонденция – письма, почтовые карточки, бандероли и мелкие пакеты;
8) международная коммерческая корреспонденция с ответом – почтовое отправление, оформленное в соответствии с актами Всемирного почтового союза, содержащее предварительно оплаченное отправителем почтовое отправление возврата;
9) услуги ускоренной почты – услуги почтовой связи с режимом ускоренной обработки, перевозки, доставки и (или) вручения почтовых отправлений;
10) отправитель – пользователь услуг оператора почты, который сдает оператору почты почтовое отправление или почтовый перевод денег для их пересылки;
11) услуги курьерской почты – услуги почтовой связи по перевозке и вручению почтовых отправлений, оказываемые с использованием курьера;
12) финансовая деятельность и финансовые услуги – деятельность и услуги, которые осуществляет и предоставляет Национальный оператор почты на финансовом рынке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
13) распространение периодических печатных изданий по подписке – взаимодействие между оператором почты, собственником средств массовой информации или его уполномоченным лицом и пользователем по приему подписки, сбору, составлению, обработке заказов на периодические печатные издания, направленное на доставку и (или) вручение их пользователю;
14) операционный день – рабочее время, в течение которого оператор почты предоставляет почтовые услуги;
15) операционное окно – рабочее место на производственном объекте оператора почты, где предоставляются пользователю один и более видов почтовых услуг;
16) производственный объект – производственная единица почтовой сети, предназначенная и оборудованная для предоставления услуг оператором почты;
17) почта – часть инфраструктуры, обеспечивающая на территории Республики Казахстан предоставление комплекса почтовых, финансовых и иных услуг и осуществление финансовой деятельности;
18) уполномоченный орган в области почтовой связи (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области почтовой связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности операторов почты;
19) универсальные услуги почтовой связи – услуги почтовой связи общего пользования, оказание которых осуществляется на всей территории Республики Казахстан в соответствии с установленными уполномоченным органом показателями качества универсальных услуг почтовой связи;

20) пошта байланысының көрсетілетiн қызметтері – пошта жөнелтілімдерiн және пошталық ақша аударымдарын жiберу жөнiндегi қызмет;
21) пошта байланысының құралдары – пошта байланысының көрсетілетiн қызметтерін ұсыну үшiн пайдаланылатын техникалық құралдар мен технологиялар;
22) пошта жәшiгi – жай хаттар мен жай пошта карточкаларын жинауға арналған, белгiленген түстегi, нысандағы және көлемдегi жәшiк;
23) пошта желiсi – пошта операторының көрсетілетiн қызметтерін ұсыну кезiнде пайдаланылатын өндiрiстiк объектiлер мен пошта маршруттарының жиынтығы;
24) пошта-жинақ жүйесi – базасында Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы қызметiн жүзеге асыратын және пошталық, қаржылық және өзге де көрсетілетін қызметтерді ұсынатын пошта жүйесi;
25) пошта жөнелтілімдерi – жазбаша хат-хабар, сауқаттар, пошта контейнерлерi, сондай-ақ тиiсті орамадағы баспасөз басылымдары;
26) пошта жөнелтілімiн жеткiзу – пошта жөнелтілімiн межелі жердегi өндiрiстік объектiлерден абонементтiк жәшiкке немесе абоненттiк пошта жәшiгіне немесе жөнелтушi көрсеткен өзге де мекенжай бойынша апару;
27) пошта жөнелтілімiн жiберу – пошта жөнелтілімiн қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру, жеткiзу және (немесе) табыс ету операцияларының жиынтығы;
28) пошта жөнелтілімiн қабылдау – жөнелтушiден қабылдаған, оның iшiнде пошта жәшiктерiнен алу арқылы қабылданған пошта жөнелтілімiн одан әрi жiберу үшiн пошта операторының ресiмдеуi;
29) пошта жөнелтілімiн өңдеу – пошта жөнелтілімдерiн жiберуге дайындауды қамтамасыз етiп, олармен жасалатын өндiрiстiк операциялар;
30) пошта жөнелтілімiн табыс ету – пошта жөнелтілімiн адресаттың жеке өзiне немесе оның заңды өкiлiне немесе сенiмхат негiзiнде әрекет ететін сенiм білдірiлген адамына беру;
31) пошта жөнелтілімiн тасымалдау – пошта жөнелтілімiн адресатқа жеткiзу және (немесе) табыс ету үшiн жөнелту пунктiнен межелі жердегi пошта операторының өндiрiстiк объектiлерiне дейiн апару;
32) пошта жүйесi – пошта байланысын қамтамасыз ететiн пошта желiлерi мен пошта операторларының жиынтығы;
33) пошта индексi – пошта жөнелтілімiн немесе пошталық ақша аударымын жiберудi жылдамдату мақсатында пошта операторларының өндiрiстiк объектiлерiне берiлетiн, оларды әкiмшілік-аумақтық сәйкестендiруге және жүйелендіруге мүмкiндiк беретiн, мекенжайдың шартты цифрлық белгiлемесі;
34) пошта карточкасы – арнаулы стандартты бланкiге жазбаша хабарлама жазылған жай немесе тiркелетiн пошта жөнелтілімi;
35) пошта жұмысы – пошта желiлерi арқылы пошталық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;

20) услуги почтовой связи – деятельность по пересылке почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
21) средства почтовой связи – технические средства и технологии, используемые для предоставления услуг почтовой связи;
22) почтовый ящик – ящик установленного цвета, формы и размеров, предназначенный для сбора простых писем и простых почтовых карточек;
23) почтовая сеть – совокупность производственных объектов и почтовых маршрутов, используемых при предоставлении услуг оператора почты;
24) почтово-сберегательная система – почтовая система, на базе которой Национальный оператор почты осуществляет финансовую деятельность и предоставляет почтовые, финансовые и иные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
25) почтовые отправления – письменная корреспонденция, посылки, почтовые контейнеры, а также печатные издания в соответствующей упаковке;
26) доставка почтового отправления – перемещение почтового отправления из производственных объектов места назначения в абонементный ящик или абонентский почтовый ящик, или по иному адресу, указанному отправителем;
27) пересылка почтового отправления – совокупность операций приема, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения почтового отправления;
28) прием почтового отправления – оформление оператором почты для дальнейшей пересылки почтового отправления, принятого от отправителя, в том числе путем выемки из почтовых ящиков;
29) обработка почтового отправления – производственные операции с почтовыми отправлениями, обеспечивающие их подготовку к пересылке;
30) вручение почтового отправления – выдача почтового отправления лично адресату или его законному представителю, или поверенному, действующим на основании доверенности;
31) перевозка почтового отправления – перемещение почтового отправления из пункта отправления до производственных объектов оператора почты места назначения для доставки и (или) вручения адресату;
32) почтовая система – совокупность почтовых сетей и операторов почты, обеспечивающих почтовую связь;
33) почтовый индекс – условное цифровое обозначение адреса, присваиваемое производственным объектам операторов почты, позволяющее их административно-территориально идентифицировать и систематизировать в целях ускорения пересылки почтового отправления или почтового перевода денег;
34) почтовая карточка – простое или регистрируемое почтовое отправление с письменным сообщением на специальном стандартном бланке;
35) почтовая деятельность – предоставление почтовых услуг через почтовые сети;

36) пошта жұмысы субъектiлерi – пошта операторлары және пайдаланушылар;
37) пошталық ақша аударымы – уәкiлеттi орган бекiткен, белгiленген үлгiдегi бланк нысанын толтырып, пошта желiсiн және өзге де байланысты пайдалану арқылы ақша жiберу жөнiндегi көрсетілетін қызмет;
38) пошталық қызмет – пошта операторлары ұсынатын, пошта байланысының көрсетілетін қызметтері;
39) пошталық мекенжай (бұдан әрi – мекенжай) – пошта жөнелтілімдерiн және пошталық ақша аударымдарын жеткiзу және (немесе) табыс ету үшiн пошта операторының көрсетілетін қызметтерiн пайдаланушы айқындайтын жер;
40) пошта операторы – пошта жұмысы саласында көрсетілетін қызметтерді ұсынуға құқығы бар жеке немесе заңды тұлға;
41) пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы (бұдан әрi – пайдаланушы) – пошта операторы ұсынатын, оның iшiнде өзi пошта операторымен жасасатын шарттардың негiзiнде ұсынатын көрсетілетін қызметтердi тұтынушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
42) пошта төлемiнiң мемлекеттiк белгілерi – айналымға уәкілеттi орган енгiзетiн, пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенiн растайтын пошта маркалары, блоктар, маркалы конверттер, пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері және өзге де белгiлер;
43) пошта штемпелi – құжаттар мен пошта жөнелтілімдерiне: жөнелтілу орнында пошта жөнелтілімiн қабылдауды жүзеге асырған өндiрiстiк объектiнiң атауын, пошта жөнелтілімiнiң қабылданған күнi мен уақытын; межелі жерде пошта жөнелтілімiн алуды жүзеге асырған өндiрiстiк объектiнiң атауын, алынған күнi мен уақытын, сондай-ақ пошта жөнелтілімiн адресатқа жеткiзген және (немесе) табыс еткен өндiрiстiк объектiнiң атауын, жеткiзiлген және (немесе) табыс етілген күнi мен уақыты көрсетілген бедерлерді салуға арналған құрылғы;
44) тағайындалған оператор – пошталық қызметтерді пайдалануды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын, өздеріне қатысты міндеттемелерді орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен уәкілетті орган тағайындайтын пошта операторы;
45) тариф – пошта операторының көрсетілетiн қызметтеріне ақы төлеудiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленген мөлшерi;
46) тiркелетiн пошта жөнелтілімi – жөнелтушiге түбiртек беріліп қабылданатын және адресатқа қолхат арқылы табыс етiлетiн пошта жөнелтілімi;
47) ұлттық пошта желiсi – Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында жұмыс iстейтiн, сол арқылы жария шарт негiзiнде көрсетілетін қызметтер ұсынылатын ортақ пайдаланылатын пошта желiсi;

36) субъекты почтовой деятельности – операторы почты и пользователи;
37) почтовый перевод денег – услуга по пересылке денег с использованием почтовой сети и иной связи с заполнением формы бланка установленного образца, утвержденного уполномоченным органом;
38) почтовая служба – услуги почтовой связи, предоставляемые операторами почты;
39) почтовый адрес (далее – адрес) – место, определяемое пользователем услуг оператора почты, для доставки и (или) вручения почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
40) оператор почты – физическое или юридическое лицо, имеющее право на предоставление услуг в сфере почтовой деятельности;
41) пользователь услуг оператора почты (далее – пользователь) – физическое или юридическое лицо, являющееся потребителем услуг, предоставляемых оператором почты, в том числе на основании договоров, заключаемых им с оператором почты;
42) государственные знаки почтовой оплаты – почтовые марки, блоки, маркированные конверты, почтовые карточки, оттиски франкировальных машин и иные знаки, вводимые в обращение уполномоченным органом, которые подтверждают оплату услуг оператора почты;
43) почтовый штемпель – устройство для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков с обозначением: наименования производственного объекта, осуществившего прием почтового отправления в месте отправления, даты и времени приема почтового отправления; наименования производственного объекта, осуществившего получение почтового отправления в месте назначения, даты и времени получения, а также наименования производственного объекта, доставившего и (или) вручившего почтовое отправление адресату, даты и времени доставки и (или) вручения;
44) назначенный оператор – оператор почты, назначаемый уполномоченным органом в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан, для обеспечения эксплуатации почтовых служб и выполнения относящихся к ним обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза, на всей территории Республики Казахстан;
45) тариф – размер оплаты услуг оператора почты, установленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
46) регистрируемое почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое с выдачей отправителю квитанции и вручаемое адресату под расписку;
47) национальная почтовая сеть – почтовая сеть общего пользования, действующая на всей территории Республики Казахстан, через которую предоставляются услуги на основе публичного договора;

48) Ұлттық пошта операторы – Үкiмет шешiмiмен құрылған, ұлттық басқарушы холдинг жалғыз акционерi болып табылатын, пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерiн, арнайы байланыстың көрсетілетін қызметтерi мен қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну және қаржылық қызметтi жүзеге асыру жөнiнде мiндеттемелер жүктелген акционерлiк қоғам;
49) факсимильді байланыстың көрсетілетін қызметтерi – қағаз жеткізгіште орындалған мәтiндер мен иллюстрацияларды арнаулы аппараттың көмегiмен телефон арналары арқылы берудi бiлдiретiн байланыстың көрсетiлетін қызметтері;
50) франкирлеу машинасы – жазбаша хат-хабарға пошта байланысының көрсетілетін қызметтерiне ақы төленгенiн, жазбаша хат-хабардың және басқа да ақпараттың қабылданған күнін растайтын бедерлер салуға арналған машина;
51) халықаралық қайтарым купоны – Дүниежүзілiк пошта одағы айналымға енгiзетiн, Дүниежүзілік пошта одағына мүше кез келген елде пошта маркаларына айырбастауға жататын, әуе көлiгiмен жіберiлетiн, салмағы 20 грамға дейiнгi жай халықаралық хаттың ең төмен ақысын білдiретiн құжат;
52) халықаралық пошта алмасу орны — халықаралық кіріс және шығыс пошта жөнелтілімдерін өңдеу жүзеге асырылатын, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары көрсетілген жөнелтілімдерге кедендік бақылау жүргізетін, пошта операторының өндірістік объектісі;
53) халықаралық пошта жөнелтілімi – Қазақстан Республикасы аумағының шегiнен тыс жерге жiберу үшiн қабылданатын, Қазақстан Республикасының аумағына келiп түсетiн не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделген құжаттармен бірге жүретін пошта жөнелтiлімi;
54) халық салымдарының сақталуын қамтамасыз ету – пайдаланушы мен Ұлттық пошта операторы арасында жасалатын шарттың талаптарымен белгiленген сыйақы ескеріле отырып, салымды номиналды түрдегі қайтару кепiлдiгi;
55) хат – жазбаша салынымы бар конверт түрiнде жiберiлетiн пошта жөнелтiлімі;
56) электрондық поштаның көрсетілетін қызметтерi – қағаз жеткізгіштерді қолданбай, пайдаланушыларға хабарлар немесе құжаттар алмасуға мүмкiндiк беретiн, байланыстың көрсетілетін қызметтері.
Ескерту. 1-бап жаңа редакцияда - ҚР 03.07.2014 N 230-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР 07.11.2014 № 248-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Заңымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының пошта туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының пошта туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.

48) Национальный оператор почты – созданное по решению Правительства акционерное общество, единственным акционером которого является национальный управляющий холдинг, на которое возложены обязательства по предоставлению универсальных услуг почтовой связи, услуг специальной связи и финансовых услуг и осуществлению финансовой деятельности;
49) услуги факсимильной связи – услуги связи, заключающиеся в передаче по телефонным каналам с помощью специального аппарата текстов и иллюстраций, выполненных на бумажном носителе;
50) франкировальная машина – машина, предназначенная для нанесения на письменную корреспонденцию оттисков, подтверждающих оплату услуг почтовой связи, дату приема письменной корреспонденции и другую информацию;
51) международный ответный купон – документ, вводимый в обращение Всемирным почтовым союзом, подлежащий обмену в любой стране – члене Всемирного почтового союза на почтовые марки, представляющий собой минимальную плату простого международного письма массой до 20 грамм, пересылаемого воздушным транспортом;
52) место международного почтового обмена – производственный объект оператора почты, в котором осуществляется обработка входящих и исходящих международных почтовых отправлений, а также производится органами государственных доходов таможенный контроль указанных отправлений;
53) международное почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое для пересылки за пределы территории Республики Казахстан, поступающее на территорию Республики Казахстан либо следующее транзитом через территорию Республики Казахстан и сопровождаемое документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза;
54) обеспечение сохранности вкладов населения – гарантия возврата вклада в номинальном выражении с учетом вознаграждения, установленного условиями договора, заключаемого между пользователем и Национальным оператором почты;
55) письмо – почтовое отправление, пересылаемое в виде конверта с письменным вложением;
56) услуги электронной почты – услуги связи, позволяющие пользователям обмениваться сообщениями или документами без применения бумажных носителей.
Сноска. Статья 1 в редакции Закона РК от 03.07.2014 № 230-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
о почте
1. Законодательство Республики Казахстан о почте основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Пошта қызметiнiң негiзгi принциптерi
Пошта қызметi:
1) заңдылықтың сақталуы;
2) пошта байланысының қызмет көрсетулерiне қолжетiмдi болуы;
3) пайдаланушылардың құқықтары мен мүдделерiнiң сақталуы;
4) пошта жөнелтiмдерi қозғалысының Қазақстан Республикасының бүкіл аумағындағы еркiндiгi, оның iшiнде транзит еркіндiгi;
5) жеке және заңды тұлғалардың пошта байланысы мен осы қызметтiң нәтижелерiн пайдалану саласындағы құқықтарының теңдiгi;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шектеулердi ескере отырып, пайдаланушылардың жазысқан хаттарының, пошта және өзге де хабарларының құпия болу құқығын қамтамасыз ету;
7) пошта желiсiнiң сенiмдiлiгi мен тұрақтылығын және оның басқарылуын қамтамасыз ету;
8) пошта байланысы саласындағы ережелер мен талаптардың бiрлiгi;
9) ұлттық пошта желiсiнiң және пошта-жинақтау жүйесiнiң дамуына мемлекеттiк қолдау;
10) Ұлттық пошта операторы пошта-жинақтау жүйесiнiң салымдарына тартатын ақшаны орналастыру тәртiбiн мемлекеттiк реттеу негiзiнде жүзеге асырылады.
4-бап. Пошта операторының қызметi мен
қызмет көрсетуінің түрлері
1. Пошта операторлары мынадай қызмет пен қызмет көрсету түрлерiн жүзеге асыруға құқылы:
1) пошта байланысы қызметiн көрсету;
2) қаржылық қызмет және қаржылық қызмет көрсету;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де қызмет көрсету.
2. Пошта байланысының қызмет көрсетуiне:
1) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері;
2) тiркелетiн пошта жөнелтiмдерiн жiберу жөнiндегi қызмет көрсету;
3) жедел және курьерлiк пошта қызмет көрсетуi;
4) пошталық ақша аударымдары;
5) жаздырып алатын баспа басылымдарын тарату және оларды сату;
6) филателия өнiмдерiн сату;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес пошта байланысының өзге де қызмет көрсетуi жатады.
3. Қаржы қызметiне және қаржылық қызмет көрсетуге:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгiлеген тәртiптегi брокерлiк, дилерлiк және трансфер-агенттiк қызмет;
2) зейнетақы төлемдерi мен әлеуметтiк жәрдемақыларды жеткiзу жөнiнде көрсетілетін қызметтер;
3) лизинг қызметiн жүзеге асыру;
4) факторингтiк операциялар;
5) форфейтингтiк операциялар;
6) жеке және заңды тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банк шоттарын ашу және жүргiзу;
7) кассалық операциялар;
8) аударым операциялары;
9) банкноттарды, монеталарды және құнды заттарды инкассациялау;
10) шетел валютасын айырбастау операцияларын ұйымдастыру;
11) заңды тұлғалардың тапсырмасы бойынша бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң чектерiмен мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсетуге арналған есеп айырысуларды жүзеге асыру;

2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные принципы почтовой деятельности
Почтовая деятельность осуществляется на основе:
1) соблюдения законности;
2) доступности услуг почтовой связи;
3) соблюдения прав и интересов пользователей;
4) свободы перемещения почтовых отправлений на всей территории Республики Казахстан, в том числе свободы транзита;
5) равенства прав физических и юридических лиц в области почтовой связи и использования результатов этой деятельности;
6) обеспечения прав пользователей на тайну переписки, почтовых и иных сообщений с учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан;
7) обеспечения надежности и устойчивости почтовой сети и управляемости ею;
8) единства правил и требований в области почтовой связи;
9) государственной поддержки развития национальной почтовой сети и почтово-сберегательной системы;
10) государственного регулирования порядка размещения денег, привлекаемых Национальным оператором почты во вклады почтово-сберегательной системы.
Статья 4. Виды деятельности и услуг оператора почты
1. Операторы почты вправе осуществлять следующие виды деятельности и предоставлять услуги:
1) услуги почтовой связи;
2) финансовую деятельность и финансовые услуги;
3) иные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. К услугам почтовой связи относятся:
1) универсальные услуги почтовой связи;
2) услуги по пересылке регистрируемых почтовых отправлений;
3) услуги ускоренной и курьерской почты;
4) почтовые переводы денег;
5) распространение печатных изданий по подписке и их реализация;
6) реализация филателистической продукции;
7) иные услуги почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. К финансовой деятельности и финансовым услугам относятся:
1) брокерская, дилерская и трансфер-агентская деятельность в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан;
2) услуги по доставке пенсионных выплат и социальных пособий;
3) осуществление лизинговой деятельности;
4) факторинговые операции;
5) форфейтинговые операции;
6) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц;
7) кассовые операции;
8) переводные операции;
9) инкассация банкнот, монет и ценностей;
10) организация обменных операций с иностранной валютой;
11) осуществление расчетов по поручению юридических лиц для обслуживания государственных учреждений по чекам территориальных подразделений уполномоченного органа по исполнению бюджета;

12) бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң чектерi бойынша ақшаны қолма-қол алу бөлiгiнде ақылылық, жеделдiк және қайтарымдылық шарттарымен ақшалай нысанда кредиттер беру;
13) корреспонденттiк шоттарды ашу және жүргiзу;
14) алып тасталды - ҚР 09.04.2016 № 496-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
15) <*>
16) төлем карточкаларын шығару;
17) өзінің бағалы қағаздарының (акцияларды қоспағанда) эмиссиясы;
18) қарыз операциялары: ақылы, мерзімді және қайтарымды шарттарда ақшалай нысанда кредиттер беру жатады.
Ескерту. 4-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2004.12.20. № 13 (01.01.2005 бастап қолданысқа енгiзiледi), 2005.07.08. № 69, 2005.12.23. № 107 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2009.02.13  № 135-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз), 2012.07.05 № 30-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 21.06.2013 № 106-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.04.2016 № 496-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-бап. Пошта операторлары
1. Пошта операторларында қажеттi материалдық-техникалық база мен бiліктi кадрлар, механикаландыру, автоматтандыру және ақпараттандыру құралдары болуға, пайдаланушылар үшiн пошта жөнелтiмдерiн Қазақстан Республикасының iшiнде және одан тыс жерлерге жiберудiң тарифтерi, мерзiмдерi туралы ақпарат, сондай-ақ өзге де ақпарат беруге тиiс.
2. Пошта операторларының пошта байланысы қызметiн көрсету жөнiндегi қызметi пошта байланысы қызметiн көрсету ережелерiне сәйкес бiрыңғай нормативтер мен талаптар бойынша жүзеге асырылады.
3. Пошта операторлары пайдаланушылардан қабылданған  поштажөнелтiмдерi мен пошталық ақша аударымдарының сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
4. Пошта операторлары пошта жөнелтiмдерi, пошталық ақша аударымдары, жөнелтушiлер және адресаттар туралы мәлiметтердi тек жөнелтушiлер мен адресаттарға не олардың заңды өкілдерiне немесе сенiмхат негiзiнде сенiм көрсетiлген адамдарына бередi. Аталған мәлiметтердi өзге жеке және заңды тұлғаларға беру Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
5. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін көрсететiн  поштаоператоры көлiгiнiң пошта жөнелтiмдерiмен алмасу үшiн автомобиль, темiржол, су көлiгi станцияларының және вокзалдардың, әуежайлардың аумақтарында орналасқан жүк және багаж кешендерiне өтуi бiрiншi кезектi тәртiппен және ақы төленбей жүзеге асырылады.

12) предоставление кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности в части получения наличных денег по чекам территориальных подразделений уполномоченного органа по исполнению бюджета;
13) открытие и ведение корреспондентских счетов;
14) исключен Законом РК от 09.04.2016 № 496-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15) (исключен);
16) выпуск платежных карточек;
17) эмиссию собственных ценных бумаг (за исключением акций);
18) заемные операции: предоставление кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности.
Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 08.07.2005 № 69; от 23.12.2005 № 107 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона № 107); от 13.02.2009 № 135-IV (порядок введения в действие см. ст.3); от 05.07.2012 № 30-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 21.06.2013 № 106-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 09.04.2016 № 496-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Операторы почты
1. Операторы почты должны располагать необходимой материально-технической базой и квалифицированными кадрами, средствами механизации, автоматизации и информатизации, предоставлять для пользователей информацию о тарифах, сроках пересылки почтовых отправлений внутри Республики Казахстан и за ее пределы, а также иную информацию.
2. Деятельность операторов почты по предоставлению услуг почтовой связи осуществляется по единым нормативам и требованиям в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи.
3. Операторы почты обязаны обеспечить сохранность принятых от пользователей почтовых отправлений и почтовых переводов денег.
4. Операторы почты предоставляют сведения о почтовых отправлениях, почтовых переводах денег, отправителях и адресатах только отправителям и адресатам либо их законным представителям, или поверенным на основании доверенности. Предоставление указанных сведений иным физическим и юридическим лицам осуществляется только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
5. Проезд транспорта оператора почты, предоставляющего универсальные услуги почтовой связи, к грузовым и багажным комплексам, расположенным на территориях автомобильных, железнодорожных, водных станций и вокзалов, аэропортов, для обмена почтовых отправлений осуществляется в первоочередном порядке и без оплаты.

6. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 215237238 және 240-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар жеке тұлға немесе құрылтайшысы немесе қатысушысы осындай жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар жеке тұлға болып табылатын заңды тұлға не бенефициарлық меншік иесі осындай жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар жеке тұлға болып табылатын заңды тұлға пошта операторы бола алмайды (заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталына қатысу үлестерін) тікелей және (немесе) жанама иелене, пайдалана, оларға билік ете және (немесе) оларды басқара алмайды).
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 02.08.2015 № 343-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6-бап. Ұлттық пошта операторы
1. алып тасталды
2. Ұлттық пошта операторы:
1) уәкiлеттi органның бекiтуiне пошта операторларының өндiрiстiк объектiлерiне пошта индекстерiн беру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
2) уәкілеттi орган бекiтетiн түрлер мен көлемге сәйкес пошта төлемiнің мемлекеттiк белгiлерiн шығаруды ұйымдастырады, сондай-ақ оларды сатуды жүзеге асырады;
3) халықаралық қайтарым купонын төлемге қабылдауға мiндеттi;
4) жергiлiктi атқарушы органдармен келiсе отырып, әкімшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағындағы пошта жәшiктерiнiң санын және орналасатын жерлерiн белгiлейдi;
5) өз қызметкерлерiн уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен нысанды киiммен қамтамасыз етуге құқылы;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін лицензия негізінде жүзеге асырылатын жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауды, олардың банк шоттарын ашуды және жүргізуді қоспағанда, осы Заңның 4-бабының 3-тармағында көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерін лицензиясыз жүзеге асырады.
Ұлттық пошта операторының жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау, олардың банк шоттарын ашу және жүргізу жөніндегі қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі реттейді, соның ішінде жекелеген пруденциялық нормативтерді белгілеу және лицензиялар беру арқылы реттейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұлттық пошта операторының қаржылық қызметті жүзеге асыруы және қаржылық қызметтер ұсынуы кезінде оның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган Ұлттық пошта операторының пошта байланысы қызметтерін жүзеге асыруы кезінде оның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.

6. Оператором почты не может выступать (прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться, распоряжаться и (или) управлять акциями (долями участия в уставном капитале) юридического лица) физическое или юридическое лицо, учредителем или участником которого является физическое либо юридическое лицо, бенефициарным собственником которого является физическое лицо, имеющие непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 215237238 и 240 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными Законом РК от 02.08.2015 № 343-V (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Национальный оператор почты
1. (Исключен - от 7 июля 2006 года № 178 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
2. Национальный оператор почты:
1) вносит на утверждение уполномоченному органу предложения по присвоению производственным объектам операторов почты почтовых индексов;
2) организует выпуск государственных знаков почтовой оплаты в соответствии с видами и объемами, утверждаемыми уполномоченным органом, а также осуществляет их реализацию;
3) обязан принимать к оплате международный ответный купон;
4) определяет по согласованию с местными исполнительными органами количество и места размещения почтовых ящиков на территории административно-территориальной единицы;
5) вправе обеспечивать своих работников форменной одеждой в порядке, установленном уполномоченным органом;
6) без лицензии осуществляет отдельные виды банковских операций, предусмотренные пунктом 3 статьи 4 настоящего Закона, за исключением приема депозитов, открытия и ведения банковских счетов физических лиц, которые осуществляются на основании лицензии, выдаваемой Национальным Банком Республики Казахстан.
Деятельность Национального оператора почты по приему депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц регулируется Национальным Банком Республики Казахстан, в том числе путем установления отдельных пруденциальных нормативов и выдачи лицензий.
Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении им финансовой деятельности и предоставлении финансовых услуг.
Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении им услуг почтовой связи.

3. Мемлекет Ұлттық пошта операторы жедел депозиттерге тартатын халықтың салымдарының сақталуын оларды мемлекеттiк бағалы қағаздарға және өзге де өтiмдi қаржы құралдарына орналастыру арқылы қамтамасыз етедi.
4. Ұлттық пошта операторы туралы ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.07.10. № 483, 2005.12.23. № 107 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.07. № 178, 2012.07.05 № 30-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 2014.06.10 № 206-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-1-бап. Тағайындалған оператор
1. Тағайындалған оператор:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық елді мекендерде барлық пайдаланушылар үшін пошта байланысының сапалы көрсетілетін қызметтерін тұрақты негізде көрсетуді;
2) жазбаша хат-хабарды қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және жеткізуді;
3) салмағы 20 килограмға дейінгі сауқаттарды қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және жеткізуді;
4) жауап қайтарылатын халықаралық коммерциялық хат-хабарды қайтаруды;
5) Дүниежүзілік пошта одағына мүше басқа да елдердің тағайындалған операторларының халықаралық пошта жөнелтілімдерінің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін қамтамасыз етуге міндетті.
2. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін жүзеге асырады.
3. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен және осы баптың 1-тармағынан туындайтын міндеттемелерді орындамаған кезде уәкілетті орган пошта операторынан тағайындалған оператордың өкілеттігін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен кері қайтарып алады.
Ескерту. Заң 6-1-баппен толықтырылды - ҚР 03.07.2014 N 230-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7-бап. Пошта байланысы қызметiн көрсету ережесi
Пошта байланысы қызметiн көрсету ережесiнде:
1) пайдаланушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі, оның ішінде мүгедектердің пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне кедергісіз қол жеткізуі жөніндегі талаптар;
2) пошта операторларының атаулы заттарын пайдалану тәртiбi;
3) пошта жөнелтiмдерiн ресiмдеу стандарттары;
4) пошта жөнелтiмдерiнiң түрлерi және олардың техникалық сипаттамалары;
5) пошта жөнелтiмдерiн және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, сұрыптау, тасымалдау және (немесе) беру, жеткiзу және (немесе) табыс ету тәртiбi;

3. Государство обеспечивает сохранность вкладов населения, привлекаемых Национальным оператором почты на срочные депозиты, посредством размещения их в государственные ценные бумаги и иные ликвидные финансовые инструменты.
4. Положение о Национальном операторе почты утверждается Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 10.07.2003 № 483 (вводится в действие с 01.01.2004); от 23.12.2005 № 107 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона № 107); от 05.07.2012 № 30-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 10.06.2014 № 206-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6-1. Назначенный оператор
1. Назначенный оператор обязан обеспечить:
1) оказание на постоянной основе качественных услуг почтовой связи во всех населенных пунктах на территории Республики Казахстан для всех пользователей;
2) прием, обработку, перевозку и доставку письменной корреспонденции;
3) прием, обработку, перевозку и доставку посылок весом до 20 килограмм;
4) возврат международной коммерческой корреспонденции с ответом;
5) транзит международных почтовых отправлений назначенных операторов других стран-членов Всемирного почтового союза через территорию Республики Казахстан.
2. Назначенный оператор осуществляет услуги почтовой связи в соответствии с актами Всемирного почтового союза.
3. При невыполнении назначенным оператором обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза и пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган отзывает полномочия назначенного оператора у оператора почты в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 6-1 в соответствии с Законом РК от 03.07.2014 № 230-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Правила предоставления услуг почтовой связи
Правила предоставления услуг почтовой связи должны содержать:
1) требования по организации обслуживания пользователей, в том числе по беспрепятственному доступу инвалидов к услугам почтовой связи;
2) порядок использования именных вещей операторов почты;
3) стандарты оформления почтовых отправлений;
4) виды почтовых отправлений и их технические характеристики;
5) порядок приема, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег;

6) халықаралық пошта жөнелтiмдерiн қабылдау, сұрыптау және табыс ету тәртiбi;
7) пошта жөнелтiмдерiн алу, сұрыптау және тексеру тәртiбi;
8) пошта жөнелтiмдерiн сақтау мерзiмдерi;
9) пошта жөнелтiмдерiнiң қосымша жiберiлу және қайтарылу шарттары;
10) операциялық күндi өткiзу тәртiбi;
11) пошта жөнелтiмдерiн кiдiрту, қарау және алу тәртiбi;
12) пайдаланушылардың өтiнiштерi мен шағымдарын қарау тәртiбi;
13) пошта желiлерi арқылы жiберуге тыйым салынатын және шектеу қойылатын бұйымдар мен заттардың тiзбесi;
14) пошта қызметiн көрсетуге байланысты осы Заңда көзделмеген өзге де өзге де ережелер болуға тиiс.
Ескерту. 7-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.12.2015 № 433-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
8-бап. Пошта байланысы саласындағы
мемлекеттiк органдардың құзыретi
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) алып тасталды - ҚР 03.07.2013 № 124-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен  поштақызметiн жүзеге асыруға байланысты үкiметаралық келiсiмдердi жасасады;
2-1) операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу тәртібін бекiтеді;
3) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
4) алып тасталды;
5) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
6) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
7) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
8) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
2. Уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасының аумағында пошта байланысы саласындағы қызметтi мемлекеттiк реттеудi жүзеге асырады;
2) пошта байланысы саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
3) алып тасталды - ҚР 03.07.2013 № 124-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
4) алынып тасталды - ҚР 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5) алып тасталды - 2006.01.10. № 116 Заңымен.
6) алып тасталды - 2006.01.10. № 116 Заңымен.

6) порядок приема, обработки и вручения международных почтовых отправлений;
7) порядок получения, обработки и проверки почтовых отправлений;
8) сроки хранения почтовых отправлений;
9) условия досылки и возврата почтовых отправлений;
10) порядок проведения операционного дня;
11) порядок задержки, осмотра и выемки почтовых отправлений;
12) порядок рассмотрения заявлений и жалоб пользователей;
13) перечень предметов и веществ, запрещенных и ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
14) иные положения, связанные с предоставлением почтовых услуг, не предусмотренные настоящим Законом.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными Законом РК от 03.12.2015 № 433-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Статья 8. Компетенция государственных органов
в области почтовой связи
1. Правительство Республики Казахстан:
1) исключен Законом РК от 03.07.2013 № 124-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования);
2) заключает межправительственные соглашения, связанные с осуществлением почтовой деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2-1) утверждает порядок назначения и отзыва полномочий назначенного оператора;
3) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) (исключен);
5) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган:
1) осуществляет государственное регулирование деятельности в области почтовой связи на территории Республики Казахстан;
2) реализует государственную политику в области почтовой связи;
3) исключен Законом РК от 03.07.2013 № 124-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования);
4) исключен Законом РК от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011);
5) (исключен - от 10 января 2006 года № 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона № 116);
6) (исключен - от 10 января 2006 года № 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона № 116);

7) алып тасталды - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
8) Ұлттық пошта операторының ұсынысы бойынша пошта төлемiнiң мемлекеттiк белгiлерiнiң түрлерi мен шығарылу көлемiн бекiтедi;
9) пошта төлемi белгiлерiнiң мемлекеттiк коллекциясын қалыптастырады;
10) Ұлттық пошта операторының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы пошта байланысының өндiрiстiк объектiлерiне пошта индекстерiн бередi;
11) пошта байланысы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
12) алынып тасталды - ҚР 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13) пошта байланысы көрсететiн қызметтi ұсыну жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңдарының сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
14) алынып тасталды - ҚР 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15) <*>
16) Ұлттық пошта операторы қызметкерлерiнiң нысанды киiмiнің (погонсыз) үлгiлерiн, оны киiп жүру тәртiбiн, онымен қамтамасыз ету нормасын бекiтедi;
17) Қазақстан Республикасының пошта әкiмшiлiгi ретiнде әрекет етедi және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген өкiлеттiк шегiнде басқа мемлекеттердiң пошта әкiмшiлiктерi мен және халықаралық ұйымдармен өзара қарым-қатынасы кезiнде Қазақстанның пошта байланысы саласындағы мүдделерiн бiлдiредi және қорғайды;
18) франкирлеу машиналарын қолдануға рұқсат беру тәртiбiн, сондай-ақ оларды пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.
19) <*>;
20) кеден ісі саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық пошта операторының немесе пошта операторларының өтініштері бойынша халықаралық пошта алмасу орындарын бекітеді;
20-1) операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу тәртібін әзірлейді;
20-2) операторды тағайындайды және тағайындалған оператордың өкілеттігін кері қайтарып алады;
20-3) пошта жөнелтілімдерiнде пошта мөртабанын қолдану тәртiбiн бекітеді;
20-4) пошта желiлерi арқылы жiберiлуге тыйым салынған бұйымдар мен заттардың тiзбесiн бекiтедi;
20-5) пошта байланысының көрсетілетiн қызметтерін ұсыну қағидаларын бекітеді;
20-6) пошта желiлерi арқылы жiберу шектелген бұйымдар мен заттардың тiзбесiн бекiтедi;
21) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Облыстардың, (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары:
1) пошта операторларына өздерiнiң аумағында өндiрiстiк объектiлердi орналастыруға жәрдемдеседi, сондай-ақ пошта операторларының өндiрiстiк объектiлерi үшiн тұрғын үйлерге жатпайтын үй-жайлар бөлу мәселелерiн қарайды;

7) исключен Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012);
8) утверждает виды и объемы выпуска государственных знаков почтовой оплаты по предложению Национального оператора почты;
9) формирует государственную коллекцию знаков почтовой оплаты;
10) присваивает почтовые индексы производственным объектам почтовой связи на территории Республики Казахстан по предложению Национального оператора почты;
11) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области почтовой связи;
12) исключен Законом РК от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011);
13) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан по предоставлению услуг почтовой связи;
14) исключен Законом РК от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011);
15) (исключен);
16) утверждает образцы, порядок ношения, нормы обеспечения форменной одежды (без погон) работников Национального оператора почты;
17) выступает в качестве почтовой администрации Республики Казахстан и в пределах полномочий, определенных Правительством Республики Казахстан, представляет и защищает интересы Казахстана в области почтовой связи при взаимодействии с почтовыми администрациями других государств и международными организациями;
18) определяет порядок выдачи разрешения на применение франкировальных машин, а также порядок их использования;
19) (исключен);
20) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенного дела места международного почтового обмена по заявлениям Национального оператора почты или операторов почты;
20-1) разрабатывает порядок назначения и отзыва полномочий назначенного оператора;
20-2) назначает и отзывает полномочия назначенного оператора;
20-3) утверждает порядок применения почтового штемпеля на почтовых отправлениях;
20-4) утверждает перечень предметов и веществ, запрещенных к пересылке по почтовым сетям;
20-5) утверждает правила предоставления услуг почтовой связи;
20-6) утверждает перечень предметов и веществ, ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
21) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения):
1) оказывают содействие операторам почты в размещении на их территории производственных объектов, а также рассматривают вопросы о выделении нежилых помещений для производственных объектов операторов почты;

2) әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында пошта байланысының тиiмдi жұмыс iстеуiне жәрдемдеседi;
3) Ұлттық пошта операторымен бiрлесiп, әкiмшілік-аумақтық бiрлiк аумағындағы пошта жәшiктерiнiң санын және орналасатын жерлерiн белгiлейдi, тұрғын үйлердi пайдаланатын тұрғындар мен ұйымдардың абоненттiк пошта жәшiктерiн тиiсiнше пайдалануын қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
4) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 8-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2004.12.20 № 13 (01.01.2005 бастап қолданысқа енгiзiледi), 2006.01.10 № 116 (01.01.2006 бастап қолданысқа енгiзiледi), 2010.06.30 № 297-IV (2010.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2013 № 124-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2014 N 230-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Заңымен.
9-бап. Пошта байланысы саласында қызмет көрсету
жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметтi лицензиялау
Ескерту. 9-бап алып тасталды - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10-бап. Пошта байланысының қызмет көрсетуiнiң тарифтерi
1. Пошта байланысы көрсететiн қызмет тарифтерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленедi. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің тарифтерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен реттеледi.
2. Пайдаланушылардың жекелеген санаттарына Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жеңiлдiктердің берiлуiне байланысты пошта операторының шығыстарын өтеу мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
11-бап. Пошта байланысы қызметiн көрсету кезiндегi
шектеулер
1. Пошта жөнелтiмдерiнен табылған жiберуге тыйым салынған бұйымдар мен заттарды пошта операторлары сол жерде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен алып қояды.
2. Пошта жөнелтiмдерiн кiдiртуге, қарауға және оларды алып тастауға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жол берiледi.
12-бап. Тапсырысты пошта жөнелтiмдерi
1. Жазбаша хат-хабар мен пайдаланушының қалауы бойынша қағазға басылып шығарылған электрондық пошта хабарлары тапсырысты пошта жөнелтiмi түрiнде жiберiлуi мүмкiн.

2) содействуют эффективному функционированию почтовой связи на территории административно-территориальной единицы;
3) совместно с Национальным оператором почты определяют количество и места размещения почтовых ящиков на территории административно-территориальной единицы, содействуют обеспечению жильцами и организациями, эксплуатирующими жилые дома, надлежащей эксплуатации абонентских почтовых ящиков;
4) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статью 8 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 № 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 30.06.2010 № 297-IV (вводится в действие с 01.07.2010); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 03.07.2013 № 124-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 03.07.2014 № 230-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Лицензирование предпринимательской
деятельности по предоставлению услуг
в области почтовой связи
Сноска. Статья 9 исключена Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012).
Статья 10. Тарифы на услуги почтовой связи
1. Тарифы на услуги почтовой связи устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Тарифы на  универсальные услуги почтовой связи регулируются законодательными актами Республики Казахстан.
2. Возмещение расходов оператора почты, связанных с предоставлением льгот отдельным категориям пользователей, установленных законодательными актами Республики Казахстан, осуществляется за счет средств государственного бюджета.
Статья 11. Ограничения при предоставлении услуг
почтовой связи
1. Запрещенные к пересылке предметы и вещества, обнаруженные в почтовых отправлениях, изымаются на месте операторами почты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Задержка, осмотр и выемка из почтовых отправлений допускаются в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Статья 12. Заказные почтовые отправления
1. Письменная корреспонденция и сообщения электронной почты, распечатанные по желанию пользователя на бумажном носителе, могут пересылаться в виде заказного почтового отправления.

2. Тапсырысты пошта жөнелтiмiн пошта операторы көрсетiлетiн қызмет үшiн алдын ала ақы алып қабылдайды және оған түбiртек бередi.
13-бап. Құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмдерi
1. Бағалы қағаздар, құжаттар немесе бағалы заттар бар пошта жөнелтiмдерi құндылығы жарияланған тiркелетiн пошта жөнелтiмдерiне жатады.
2. Пайдаланушылар құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмiндегi салым құндылығының сомасын пошта байланысының қызмет көрсетуiнiң ережелерiне сәйкес өздерi дербес айқындайды және буып-түю түрiн таңдап алады.
3. Жөнелтушi құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмiне ақыны  поштаоператорының түбiртегiн ала отырып, алдын ала төлейдi.
14-бап. Пошта жөнелтiмiн алғаны туралы хабарлама
1. Тапсырысты пошта жөнелтiмiн немесе құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмiн жiберу кезiнде жөнелтушi адресаттың пошта жөнелтiмiн алғаны туралы өзiне хабарлама жiберудi талап етуге құқылы.
2. Адресаттың пошта жөнелтiмiн алғаны туралы хабарламаның тарифiн жөнелтушi пошта операторының түбiртегiн ала отырып, алдын ала төлейдi.
15-бап. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін
қызметтері
1. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері пошта операторының пайдаланушылардың пошта жәшiктерiнен жиналған және (немесе) операциялық терезелерден қабылданған жай хаттарын, пошта карточкаларын және бандерольдерiн жiберу жөнiндегi қызмет көрсетуін бiлдiредi.
1-1. Пошта операторының пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсынуы уәкілетті орган бекіткен, пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің қолжетімділігіне, сапасы мен бағасына пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыратын талаптар белгіленетін, пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Пошта жөнелтiмiнде пошта төлемақысының немесе белгiленген тарифтiң iшiнара төленгенiнiң мемлекеттiк белгiлерi болмаған жағдайда, пошта операторы мұндай пошта жөнелтiмiн жөнелтушiге қайтаруға құқылы. Жекелеген жағдайларда пошта жөнелтiмi адресатқа жөнелтушiнiң жеткiзу және (немесе) табыс ету кезiнде белгiленген тарифке дейiн жеткiзiп төлеудi жүзеге асыру ұсынысымен жеткiзiлуi мүмкiн.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2014 N 230-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
16-бап. Пошта жөнелтiмiн қайтару, мекенжайды өзгерту
немесе түзету
1. Жөнелтушi пошта жөнелтiмi:
1) адресатқа берiлмеген;

2. Заказное почтовое отправление принимается оператором почты с предварительной оплатой за оказываемую услугу и выдачей квитанции.
Статья 13. Почтовые отправления с объявленной
ценностью
1. Почтовые отправления, содержащие ценные бумаги, документы или ценные предметы, относятся к регистрируемым почтовым отправлениям с объявленной ценностью.
2. Пользователи самостоятельно определяют сумму оценки вложения почтового отправления с объявленной ценностью и выбирают упаковку в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи.
3. Оплата почтового отправления с объявленной ценностью предварительно производится отправителем с получением квитанции оператора почты.
Статья 14. Уведомление о получении почтового
отправления
1. При пересылке заказного почтового отправления или почтового отправления с объявленной ценностью отправитель вправе требовать направления ему уведомления о получении адресатом почтового отправления.
2. Тариф за уведомление о получении адресатом почтового отправления оплачивается отправителем предварительно с получением квитанции оператора почты.
Статья 15. Универсальные услуги почтовой связи
1. Универсальные услуги почтовой связи заключаются в услугах оператора почты по пересылке простых писем, почтовых карточек и бандеролей пользователей, собранных из почтовых ящиков и (или) принятых в операционных окнах.
1-1. Предоставление оператором почты универсальных услуг почтовой связи осуществляется в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утвержденными уполномоченным органом, в которых устанавливаются требования, удовлетворяющие потребности пользователей в доступности, качестве и цене предоставления универсальных услуг почтовой связи.
2. При отсутствии на почтовом отправлении государственных знаков почтовой оплаты или частичной уплаты установленного тарифа оператор почты вправе возвратить такое почтовое отправление отправителю. В отдельных случаях почтовое отправление может быть доставлено с предложением адресату осуществить доплату до установленного тарифа в момент доставки и (или) вручения.
Сноска. Статья 15 с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2014 № 230-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Возврат почтового отправления,
изменение или исправление адреса
1. Отправитель вправе обратиться к оператору почты с требованием о возврате почтового отправления, об изменении или исправлении адреса в случаях, когда почтовое отправление:
1) не выдано адресату;

2) тыйым салынған салымдар үшiн тәркiленбеген немесе жойылмаған;
3) жеткiзiлетiн елдiң заңдары негiзiнде алып қойылмаған жағдайларда пошта операторына пошта жөнелтiмiн қайтару, мекенжайды өзгерту немесе түзету туралы талаппен жүгiнуге құқылы.
2. Пошта жөнелтiмiн қайтару, мекенжайды өзгерту және түзету жөнелтушi қосымша ақы төлеген кезде жүзеге асырылады.
17-бап. Пошта қауiпсiздiгiнiң күзет бөлiмшелерi
Пошта операторлары Қазақстан Республикасының күзет қызметi саласындағы заңдарына сәйкес пошта операторына оның пошта қызметiн жүзеге асыруына байланысты сенiп тапсырылатын пошта жөнелтiмдерiнiң және пошталық ақша аударымдарының сақталуын, жазысқан хаттардың, пошта және өзге де хабарламалардың құпиялылығын қамтамасыз ететiн, пайдаланушылар мен қызметкерлердiң, сондай-ақ пошта операторы мүлкiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жағдай (режим) жасайтын пошта қауiпсiздiгiнiң күзет бөлiмшелерiн құруға құқылы.
18-бап. Пошта қызметiн көрсету кезiнде мiндеттемелердi
бұзғаны үшiн жауаптылық
1. Пошта операторы пошта жөнелтiмiн қабылдап алған кезден бастап алушыға берген кезге дейiн оның сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Пошта операторы:
1) салым жоғалған, жетiспеген немесе тiркелетiн пошта жөнелтiмi зақымданған (бүлiнген);
2) пошта жөнелтiмiн жiберудiң бақылау мерзiмдерi бұзылған жағдайларда жауапты болады.
2-1. Жіберуге тыйым салынған және шектеу қойылған бұйымдар мен заттарды пошта арқылы жіберуге кінәлі пошта байланысы қызметін пайдаланушылар, егер осылай жіберудің салдары қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген жауаптылықта болады.
3. Салымның жоғалғаны, жетiспегенi немесе пошта жөнелтiмінің зақымданғаны (бүлiнгенi) үшiн пошта операторы мынадай мөлшерде:
1) құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмiнiң жоғалғаны немесе түгелдей зақымданғаны (бүлiнгенi) үшiн - жарияланған құндылығы және жiберу үшiн төленген тариф мөлшерiнде;
2) салым тiзiмдемесiмен бiрге жiберiлген кезде салымның жетiспегенi, құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмдерi салымының бiр бөлiгiнiң жоғалғаны немесе зақымданғаны (бүлiнгенi) үшiн - жөнелтушi тiзiмдемеде көрсеткен салымның жетiспеген, жоғалған немесе зақымданған (бүлiнген) бөлiгiнiң жарияланған құндылығы мөлшерiнде;
3) салым тiзiмдемесiз жiберiлген кезде салымның жетiспегенi, құндылығы жарияланған пошта жөнелтiмi салымының бiр бөлiгiнiң жоғалғаны немесе зақымданғаны (бүлiнгенi) үшiн - салымның жетiспеген, жоғалған немесе зақымданған (бүлiнген) бөлiгi массасының, жiберiлген салым массасына (пошта жөнелтiмi орамының массасынсыз) қатынасына барабар түрде оның нақты құнына қарамастан анықталатын пошта жөнелтiмi бөлiгiнiң жарияланған құндылығы мөлшерiнде;

2) не конфисковано или не уничтожено за запрещенные вложения;
3) не изъято на основании законодательства страны назначения.
2. Возврат почтового отправления, изменение и исправление адреса осуществляются при дополнительной оплате отправителем.
Статья 17. Охранные подразделения почтовой
безопасности
Операторы почты в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охранной деятельности вправе создавать охранные подразделения почтовой безопасности, обеспечивающие сохранность почтовых отправлений и почтовых переводов денег, тайну переписки, почтовых и иных сообщений, доверяемых оператору почты в связи с осуществлением им почтовой деятельности, создающие условия (режим) для обеспечения безопасности пользователей и работников, а также имущества операторов почты.
Статья 18. Ответственность за нарушение обязательств
при предоставлении почтовых услуг
1. Оператор почты обязан обеспечить сохранность почтового отправления с момента его приема от отправителя до момента выдачи получателю.
2. Оператор почты несет ответственность в следующих случаях:
1) утраты, недостачи вложения или повреждения (порчи) регистрируемого почтового отправления;
2) нарушения контрольных сроков пересылки почтового отправления.
2-1. Пользователи услуг почтовой связи, виновные в пересылке по почте запрещенных и ограниченных к пересылке предметов и веществ, несут ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, если последствия такой пересылки не влекут уголовной ответственности.
3. За утрату, недостачу вложения или повреждение (порчу) почтового отправления оператор почты несет ответственность в следующих размерах:
1) за утрату или полное повреждение (порчу) почтового отправления с объявленной ценностью - в размере объявленной ценности и оплаченного тарифа за пересылку;
2) за недостачу вложения, утрату или повреждение (порчу) части вложения почтовых отправлений с объявленной ценностью при их пересылке с описью вложения - в размере объявленной ценности недостающей, утраченной или поврежденной (испорченной) части вложения, указанной отправителем в описи.
3) за недостачу вложения, утрату или повреждение (порчу) части вложения почтового отправления с объявленной ценностью при его пересылке без описи вложения - в размере части объявленной ценности почтового отправления, определяемой пропорционально отношению массы недостающей, утраченной или поврежденной (испорченной) части вложения к массе пересылавшегося вложения (без массы оболочки почтового отправления), независимо от ее фактической стоимости;

4) өзге де тiркелетiн пошта жөнелтiмiн жоғалтқаны үшiн - төленген тарифтiң екi еселенген сомасы мөлшерiнде;
5) пошталық ақша аударымын жоғалтқаны үшiн - пошталық ақша аударымының сомасы және жiберу үшiн төленген тариф мөлшерiнде жауапты болады.
4. Пайдаланушылардың пошта жөнелтiмдерi мен пошталық ақша аударымдарын жiберудiң бақылау мерзiмдерiн бұзғаны үшiн пошта операторы кiдiртiлген әрбiр күн үшiн төленген тарифтiң үш процентi мөлшерiнде, бiрақ көрсетiлген қызмет үшiн төленген тариф сомасынан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Пошта жөнелтiмiн әуе көлiгiмен жiберудiң бақылау мерзiмдерiн бұзғаны үшiн пошта операторы пайдаланушыға әуе және жер үстi көлiгiмен жiберу үшiн төленетiн ақы тарифтерiнiң арасындағы айырмашылықты төлейдi.
5. Егер мiндеттерiн орындамау немесе тиiсiнше орындамау ырық бермейтiн күштiң немесе пошта жөнелтiмiндегi салымның ерекше қасиеттерiнің салдарынан болғаны дәлелденсе, пошта операторы салымның жоғалғаны, жетiспегенi немесе тiркелетiн пошта жөнелтiмiнiң зақымданғаны (бүлiнгенi), пошта жөнелтiмiн жiберудiң бақылау мерзiмдерiн бұзғаны үшiн жауаптылықтан босатылады.
6. Пошта операторы пошта қызметiн көрсету жөнiндегi мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде, осы Заңда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген негiздер бойынша жауаптылықтан босатылуы мүмкiн.
7. Пайдаланушылар:
1) ерекше қасиеттерiне орай пошта желiлерi арқылы жiберуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған бұйымдар мен заттарды  поштажөнелтiмiне салудың салдарынан;
2) пошта желiлерi арқылы жiберуге қабылданған салымның тиiсiнше буып-түйiлмеуi салдарынан туындап, пошта операторына келтiрiлген зиян үшiн жауапты болады.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.02.15 № 556-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Қазақстан Республикасының пошта туралы
заңдарын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының пошта туралы заңдарының бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4) за утрату иного регистрируемого почтового отправления - в размере двукратной суммы оплаченного тарифа;
5) за утрату почтового перевода денег - в размере суммы почтового перевода денег и оплаченного тарифа за пересылку.
4. За нарушение контрольных сроков пересылки почтового отправления и почтового перевода денег пользователей оператор почты уплачивает неустойку в размере трех процентов от оплаченного тарифа за каждый день задержки, но не более суммы оплаченного тарифа за предоставленную услугу.
За нарушение контрольных сроков пересылки почтового отправления воздушным транспортом оператор почты выплачивает пользователю разницу тарифов между оплатой за пересылку воздушным и наземным транспортом.
5. Оператор почты освобождается от ответственности за утрату, недостачу вложения или повреждение (порчу) регистрируемого почтового отправления, нарушение контрольных сроков пересылки почтового отправления, если будет доказано, что неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы или особых свойств вложения почтового отправления.
6. Оператор почты может быть освобожден от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по предоставлению почтовых услуг по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом, международными договорами Республики Казахстан.
7. Пользователи несут ответственность за ущерб, причиненный оператору почты, возникший:
1) вследствие вложения в почтовое отправление предметов и веществ в силу их особых свойств, запрещенных или ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
2) в результате ненадлежащей упаковки вложения, принятого к пересылке по почтовым сетям.
Сноска. Статья 18 с изменением, внесенным Законом РК от 15.02.2012 № 556-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 19. Ответственность за нарушение
законодательства Республики Казахстан
о почте
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о почте, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан