Мемлекеттiк органдардың азаматтарды әскери қызметке даярлауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 мамырдағы N 449 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 11 ақпандағы № 118 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.02.2013 № 118 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк органдардың азаматтарды әскери қызметке даярлауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету ережесi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мен Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 24 мамырдағы
N 449 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк органдардың азаматтарды әскери қызметке
даярлауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк органдардың азаматтарды әскери қызметке даярлауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi - Заң ) сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже мемлекеттiк органдардың азаматтарды әскери қызметке даярлауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.
2-тарау. Азаматтарды әскери қызметке даярлау
3. Азаматтарды әскери қызметке даярлау мыналарды қамтиды:
1) бастапқы әскери даярлық;
2) әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлық;
3) жалпы орта бiлiм беру ұйымдарындағы қосымша бiлiм беру бағдарламалары бойынша әскери даярлық;
4) жоғары кәсiби бiлiм беру ұйымдарындағы запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлық;
5) дене дайындығы, медициналық көмек, әскери-патриоттық тәрбие.
4. Азаматтарды әскери қызметке даярлауды ұйымдастыру мен жүргiзудi бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырады.
3-тарау. Бастапқы әскери даярлық 1. Жалпы ережелер
5. Шақыруға дейiнгi және шақыру жасындағы азаматтардың бастапқы әскери даярлығын меншiк нысандарына, үлгiлерi мен түрлерiне қарамастан, жалпы бiлiм беру базасында жалпы орта, бастапқы кәсiптiк және орта кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын оқу орындарында (арнаулылардан басқа) (бұдан әрi - оқу орындары) штаттық ұйымдастырушы-оқытушылар жүргiзедi.

Об утверждении Правил организации и обеспечения государственными органами подготовки граждан к воинской службе
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2006 года № 449. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2013 года № 118
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.02.2013 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и обеспечения государственными органами подготовки граждан к воинской службе.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Кабинета Министров и Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2006 года N 449
Правила
организации и обеспечения государственными
органами подготовки граждан к воинской службе
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила организации и обеспечения государственными органами подготовки граждан к воинской службе (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок организации и обеспечения государственными органами подготовки граждан к воинской службе.
Глава 2. Подготовка граждан к воинской службе
3. Подготовка граждан к воинской службе включает в себя:
1) начальную военную подготовку;
2) подготовку по военно-техническим специальностям;
3) военную подготовку по дополнительным образовательным программам в организациях среднего общего образования;
4) военную подготовку по программе офицеров запаса в организациях высшего профессионального образования;
5) физическую подготовку, медицинскую помощь, военно-патриотическое воспитание.
4. Контроль за организацией и проведением подготовки граждан к воинской службе осуществляется Министерством обороны Республики Казахстан.
Глава 3. Начальная военная подготовка
1. Общие положения
5. Начальная военная подготовка граждан допризывного и призывного возраста проводится на базе общего образования в учебных заведениях (кроме специальных), реализующих образовательные программы среднего общего, начального профессионального и среднего профессионального образования, независимо от форм собственности, типов и видов (далее - учебные заведения) штатными преподавателями-организаторами.

6. Азаматтардың бастапқы әскери даярлығы мынадай мақсаттарда жүргiзiледi:
жастардың Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелерiн, мемлекет қорғанысының негiздерiн зерделеуi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң тағайындалуын, олардың сипаты мен ерекшелiктерiн, Қазақстан Республикасы азаматтарының құрметтi мiндетi ретiнде әскери қызметтiң мәнiн, әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi жарғыларының негiзгi талаптарын түсiну;
әскери бөлiмдердiң қару-жарағымен және әскери техникасымен, жеке құрамның орналасуымен, өмiрiмен танысу;
қажеттi әскери бiлiм мен практикалық дағдылар алу;
төтенше жағдайларда адамның тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерiн меңгеру;
жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу.
Мерзiмдi әскери қызметтi өткерген, сондай-ақ оқу орнында бастапқы әскери даярлықтың толық курсын бiтiрген адамдар басқа оқу орнына ауысқан кезде бастапқы әскери даярлыққа қайта тартылмайды.
2. Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және
жүргiзу тәртiбi
7. Жастардың бастапқы әскери даярлығын жүргiзудi ұйымдастыру кезiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi:
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен келiсiм бойынша бастапқы әскери даярлықтың жүргiзiлуiн және жастармен жүргiзiлетiн әскери-патриоттық жұмыстың жай-күйiн тексерудi жоспарлайды;
бастапқы әскери даярлық өткiзу жөнiндегi оң тәжiрибенi қорытуды жүргiзедi.
8. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi:
бастапқы әскери даярлықтың жүргiзiлуiн және оқушылардың әскери патриоттық тәрбиесiне басшылық жасауды жүзеге асырады:
бастапқы әскери даярлықтың жүргiзiлуiн және оқушылардың әскери патриоттық тәрбиесiнiң жоғары деңгейде болуын қамтамасыз етедi;
әскери iстiң негіздерi жөнiнде қаулылар, ережелер, нұсқаулықтар және әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлеуге қатысады;
оқу орындарында бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiн және оқушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеудi, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушыларды даярлауды бақылауды жүзеге асырады және аумақтық бiлiм беру органдарына осы мәселелер бойынша көмек көрсетедi;
бастапқы әскери даярлықты жүргiзудiң және оқушылардың әскери патриоттық тәрбиесiнiң оң тәжiрибелерiн зерделейдi, қорытындылайды және таратады.
9. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi:
оқушы жастарды адамның тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерi бойынша оқытуды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесiп "Тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерi" курсы бойынша бағдарлама бөлiмiн, сондай-ақ оқу орындарын медициналық-санитарлық даярлық және азаматтық қорғаныс бойынша мүлiкпен жабдықтау табелiн әзiрлейдi;
тиiстi министрлiктер мен ведомстволар осы мақсаттарға бөлетiн қаржыландыру есебiнен "Тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерi" тарауы бойынша оқулықтар, оқу құралдарын, плакаттар, оқу кинофильмдерiн, диафильмдер әзiрлеуге қатысады.

6. Начальная военная подготовка граждан проводится в целях:
изучения молодежью положений Конституции Республики Казахстан, основ обороны государства;
уяснения назначения Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характера и особенностей, значения воинской службы как почетной обязанности граждан Республики Казахстан, основных требований военной присяги, уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
ознакомления с вооружением и военной техникой воинских частей, размещением, жизнью личного состава;
приобретения необходимых военных знаний и практических навыков;
освоения основ безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях;
военно-патриотического воспитания молодежи.
Лица, прошедшие срочную воинскую службу, а также лица, окончившие полный курс начальной военной подготовки в учебном заведении при переходе в другое учебное заведение вновь к начальной военной подготовке не привлекаются.
2. Порядок организации и проведения начальной
военной подготовки
7. При организации проведения начальной военной подготовки молодежи Министерство обороны Республики Казахстан:
планирует по согласованию с Министерством образования и науки Республики Казахстан проверки проведения начальной военной подготовки и состояния военно-патриотической работы с молодежью;
проводит обобщение положительного опыта по проведению начальной военной подготовки.
8. Министерство образования и науки Республики Казахстан:
осуществляет руководство проведением начальной военной подготовки и военно-патриотическим воспитанием учащихся;
обеспечивает высокий уровень проведения начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания учащихся;
участвует в разработке постановлений, правил, инструкций и методических рекомендаций по основам военного дела;
осуществляет контроль и оказывает помощь территориальным органам образования по вопросам организации и проведения начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания учащихся в учебных заведениях, подготовки преподавателей-организаторов начальной военной подготовки;
изучает, обобщает и распространяет положительный опыт проведения начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания учащихся;
9. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
организует обучение учащейся молодежи по основам безопасности жизнедеятельности человека;
совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан и Министерством здравоохранения Республики Казахстан разрабатывает раздел программы по курсу "Основы безопасности жизнедеятельности", а также табель снабжения учебных заведений имуществом по медико-санитарной подготовке и гражданской обороне;
участвует в разработке учебников, учебных пособий, плакатов, учебных кинофильмов, диафильмов по разделу "Основы безопасности жизнедеятельности" за счет финансирований, выделяемых на эти цели соответствующими министерствами и ведомствами.

10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi:
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң оқу орындары оқушыларын медициналық-санитарлық даярлау бойынша мүлiкпен жабдықтау бағдарламасы мен табелiн әзiрлеуге қатысады;
медициналық-санитарлық даярлық бойынша оқушылармен практикалық сабақтар жүргiзу үшiн емдеу ұйымдарын оқу орындарына бекiтедi.
11. Меншiк нысандарына, үлгiлерi мен түрлерiне қарамастан оқу орындары (арнаулылардан басқа) оқушы жастарды бастапқы әскери даярлау мен әскери патриоттық тәрбиелеудi жүргiзедi.
Осы мақсатта олар:
қажеттi оқу-материалдық базаны құрады;
жергiлiктi әскери басқару органдарымен бiрлесiп оқу орындары үшiн бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушыларды iрiктеудi қамтамасыз етедi және олардың әдiстемелiк даярлығын ұйымдастырады;
бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтардан алған бiлiмдерi мен дағдыларын орнықтыру мақсатында жiгiттердiң далалық оқу сабақтарын ұйымдастырады және жүргiзедi.
12. Жергiлiктi әскери басқару органдары бiлiм берудiң басқару органдарымен бiрлесiп облыстардың, қалалардың және аудандардың аумақтарында жастардың бастапқы әскери даярлығын жүргiзуге басшылықты жүзеге асырады.
Жергiлiктi әскери басқару органдары:
бастапқы әскери даярлық бойынша есептiлiктi жүргiзедi;
бiлiм беру және денсаулық сақтау органдарымен бiрлесiп жыл iшiндегi бастапқы әскери даярлық өткiзудiң қорытындылары бойынша жергiлiктi атқарушы органдар шешiмдерiнiң жобасын және жаңа оқу жылының негiзгi iс-шаралары жоспарын әзiрлейдi;
бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушыларымен үш күндiк оқу-әдiстемелiк жиындар мен бiр күндiк әдiстемелiк сабақтарды, мүдделi ұйымдар өкiлдерiнiң қатысуымен оқу орындарында жастардың бастапқы әскери даярлығын тексерудi ұйымдастырады және өткiзедi;
гарнизон бастықтарымен, құрамалардың, әскери бөлiмдерді командирлерiмен және әскери оқу орындарының бастықтарымен, бiлiм беру органдарымен бiрлесiп далалық оқу-жаттығу жиындарын жоспарлайды және ұйымдастырады;
жастарға әскери патриоттық тақырыптағы ғылыми-көпшiлiк, хроникалы-деректi кинофильмдер көрсетудi ұйымдастырады;
жергiлiктi атқарушы органдарға жастармен бастапқы әскери даярлықты және әскери-патриоттық жұмыстарды жүргiзудiң жай-күйi туралы ақпараттар бередi;
жоғары оқу орындарында бастапқы әскери даярлық пен дене тәрбиесiн ұйымдастырушы оқытушыларды даярлау үшiн үмiткерлер iрiктеудi жүзеге асырады;
далалық оқу-жаттығуды ғана ұйымдастыру және өткiзу кезiнде бiлiм беру ұйымдарының басшыларына әскери бөлiмдермен және әскери оқу орындарымен өзара iс-қимыл орнатуға жәрдем көрсетедi;
бастапқы әскери даярлықтың толық курсын бiтiрген шақырылушылардың тiркеу куәлiктерiне тиiстi жазба енгiзедi.

10. Министерство здравоохранения Республики Казахстан:
принимает участие в разработке Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан программы и табеля снабжения учебных заведений имуществом по медико-санитарной подготовке учащихся учебных заведений;
закрепляет за учебными заведениями лечебные организации для проведения практических занятий с учащимися по медико-санитарной подготовке.
11. Учебные заведения (кроме специальных), независимо от форм собственности, типов и видов проводят начальную военную подготовку и военно-патриотическое воспитание учащейся молодежи.
В этих целях они:
создают необходимую учебно-материальную базу;
совместно с местными органами военного управления обеспечивают подбор преподавателей-организаторов начальной военной подготовки для учебных заведений и организуют их методическую подготовку;
организуют и проводят учебно-полевые занятия с юношами в целях закрепления знаний и навыков, приобретенных ими на занятиях по начальной военной подготовке.
12. На территориях областей, городов и районов совместно с органами управления образования, местные органы военного управления осуществляют руководство проведением начальной военной подготовкой молодежи.
Местные органы военного управления:
ведут отчетность по начальной военной подготовке;
совместно с органами образования и здравоохранения, разрабатывают проекты решений местных исполнительных органов по итогам проведения начальной военной подготовки за год и планы основных мероприятий на новый учебный год;
организуют и проводят трехдневные учебно-методические сборы и однодневные методические занятия с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки, проверки проведения начальной военной подготовки молодежи в учебных заведениях с участием представителей заинтересованных организаций;
совместно с начальниками гарнизонов, командирами соединений, воинских частей и начальниками военно-учебных заведений, органами образования планируют и организуют учебно-полевые сборы;
организуют показ молодежи научно-популярных, хроникально-документальных кинофильмов военно-патриотической тематики;
информируют местные исполнительные органы о состоянии проведения начальной военной подготовки и военно-патриотической работы с молодежью;
осуществляют подбор кандидатов для подготовки преподавателей-организаторов начальной военной подготовки и физического воспитания в высших учебных заведениях;
оказывают содействие руководителям организаций образования в установлении взаимодействия с воинскими частями и военно-учебными заведениями при организации и проведении учебно-полевых занятий;
вносят соответствующие записи в приписные свидетельства призывников, окончивших полный курс начальной военной подготовки.

13. Гарнизон бастықтары жергiлiктi әскери басқару органдарымен бiрлесiп бастапқы әскери даярлық, жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеудi ұйымдастыру мен жүргiзуге көмек көрсету үшiн оқу орындарын әскери бөлiмдерге, әскери оқу орындары мен әскери кафедраларға бекiтедi.
14. Әскери бөлiмдердiң командирлерi, әскери кафедралардың бастықтары:
оқу орындарына жастардың бастапқы әскери даярлығы мен оларды әскери патриоттық тәрбиелеу мәселелерi бойынша жәрдем көрсетедi;
оқушы жастардың әскери бөлiмдердiң жеке құрамымен кездесуiн ұйымдастырады, әскери қызметшiлердiң тұрмысымен, сондай-ақ қару жарақпен және әскери техникамен таныстырады;
далалық оқу-жаттығу сабақтарын өткiзу үшiн офицерлердi жiбередi;
жергiлiктi әскери басқару органдарына, бiлiм беру органдарына оқу орындарының бастапқы әскери даярлығын ұйымдастырушы-оқытушыларымен практикалық, нұсқамалық-әдiстемелiк және көрнекi сабақтар өткiзуге көмек көрсетедi.
15. Оқу орындарының басшылығы:
жастардың бастапқы әскери даярлығы мен әскери-патриоттық тәрбиесiн ұйымдастыруға және оның жай-күйiне жауап бередi;
оқу процесiн уақтылы жоспарлау мен ұйымдастыруды, бастапқы әскери даярлық бойынша бағдарламаны орындауды қамтамасыз етедi;
практикалық сабақтарды пысықтау үшiн үй-жайлар, алаңдар мен орындар бөледi, бастапқы әскери даярлықтың оқу-материалдық базасын ұдайы жетiлдiруге шаралар қабылдайды;
жастардың үлгерiм үшiн жеке жауапкершiлiгiн арттыру жөнiнде жұмыстар жүргiзедi;
оқытушы-ұйымдастырушыға әдiстемелiк көмек көрсетедi, бастапқы әскери даярлықтың пәнаралық байланысын жүзеге асырады, үйiрме немесе факультативтердiң жұмыстарын ұйымдастыруға және өткiзуге жәрдемдеседi;
бастапқы әскери даярлық бойынша ұйымдастырушы оқытушылардың сабақ жүргiзуiн, жастардың өткен материалды меңгеру сапасын бақылайды, оқу жылының iшiнде кемiнде бiр рет педагогикалық кеңестерде (мәжiлiстерде) бастапқы әскери даярлық пен жастармен жүргiзiлетiн әскери патриоттық жұмыстардың жай-күйiн талқылайды;
бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушыларының бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
бастапқы әскери даярлықты оқытудың басталуы және аяқталуы туралы, взводтар және бөлiмшелер командирлерiн тағайындау туралы бұйрықтар шығарады;
жергiлiктi бiлiм беру органдары мен жергiлiктi әскери басқару органдарына оқушы жастармен жүргiзiлетiн бастапқы әскери даярлық пен әскери-патриоттық жұмыстардың жай-күйi туралы есеп бередi.
16. Бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушысы:
оқу орнының басшысына бағынады және оқушылардың бастапқы әскери даярлығына және сабақ жүргiзiлу кезiнде қауiпсiздiк ережелерiнiң сақталуына жауап бередi;
бастапқы әскери даярлық бойынша және факультативтiк сабақтарды жүргiзедi, әскери iс негiздерiн зерделеу бойынша үйiрмелерге басшылық жасайды;
өзiнiң кәсiби және педагогикалық бiлiмi мен дағдыларын ұдайы арттырып отырады;
оқу орнының педагогикалық ұжымымен бiрлесiп оқушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөнiнде жұмыс жүргiзедi;
әскер жасына дейiнгi жiгiттердi медициналық тексеруден өткiзудi қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
әскери оқу орындарына түсу үшiн азаматтарды iрiктеу мен дайындау жөнiнде жұмыстар жүргiзедi және жергiлiктi әскери басқару органдарына жәрдем көрсетедi.
Бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушысының жұмысы сабақтар кестесiмен, сабақтан тыс мезгiлде өткiзiлетiн iс-шаралар жоспарымен және оқу орнының басшысы бекiткен өзiнiң жеке жоспарымен регламенттеледi.
Ұйымдастырушы оқытушылар оқу орны бойынша кезекшiлiкке тартылуы мүмкiн.
Бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушысы мыналарды бiлуi қажет:
бастапқы әскери даярлық пен "Тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерi" курсының ерекшелiктерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының оқыту және тәрбиелеу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдерi;
педагогика, психология негiздерi;
оқушылардың өмiрi мен денсаулығын қорғау ережесi;
еңбек заңнамасының негiздерi;
еңбектi қорғау ережесi;
төтенше жағдайлардың алдын алу және оның кезiнде әрекет ету жүйесiнiң ұйымдық құрылымы;
халықты дүлей және экологиялық зiлзалалар, өндiрiстiк iрi авариялар, апаттар кезiнде қорғаудың, сондай-ақ қазiргi заманғы қырып-жою құралдарынан қорғанудың негiзгi қағидаттары мен әдiстерi;
дәрiгерге дейiнгi алғашқы көмек көрсету тәсiлдерi.

13. Начальники гарнизонов совместно с местными органами военного управления для оказания помощи в организации и проведении начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания молодежи закрепляют учебные заведения за воинскими частями, военно-учебными заведениями и военными кафедрами.
14. Командиры воинских частей, начальники военных кафедр:
оказывают содействие учебным заведениям в вопросах начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания молодежи;
организуют встречи учащейся молодежи с личным составом воинских частей, знакомят с бытом военнослужащих, а также с вооружением и военной техникой;
направляют офицеров для проведения учебно-полевых занятий;
оказывают помощь местным органам военного управления, органам образования в проведении практических, инструктивно-методических и показательных занятий с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки учебных заведений.
15. Руководство учебного заведения:
отвечает за организацию и состояние начальной военной подготовки и военно-патриотического воспитания молодежи;
обеспечивает своевременное планирование и организацию учебного процесса, выполнение программы по начальной военной подготовке;
выделяет помещения, площадки и места для отработки практических занятий, принимает меры к постоянному совершенствованию учебно-материальной базы начальной военной подготовки;
проводит работу по повышению личной ответственности молодежи за успеваемость;
оказывает методическую помощь преподавателю-организатору, осуществляет межпредметную связь начальной военной подготовки, содействует организации и проведению кружковой работы или факультатива;
контролирует проведение преподавателем-организатором занятий по начальной военной подготовке, качество усвоения молодежью пройденного материала, обсуждает состояние начальной военной подготовки и военно-патриотической работы с молодежью на педсоветах (совещаниях) не реже одного раза в течение учебного года;
организует повышение квалификации преподавателей-организаторов начальной военной подготовки;
издает приказы о начале и об окончании обучения начальной военной подготовке, о назначении командиров взводов и отделений;
представляет отчеты о состоянии начальной военной подготовки и военно-патриотической работы с учащейся молодежью в местные органы образования и местные органы военного управления.
16. Преподаватель-организатор начальной военной подготовки:
подчиняется руководителю учебного заведения и отвечает за начальную военную подготовку учащихся и строгое соблюдение правил безопасности при проведении занятий;
проводит занятия по начальной военной подготовке и факультативно, руководит кружками по изучению основ военного дела;
систематически повышает свои профессиональные и педагогические знания и навыки;
совместно с педагогическим коллективом учебного заведения проводит paботу по военно-патриотическому воспитанию учащихся;
содействует в обеспечении проведения медицинского обследования юношей допризывного возраста;
проводит работу и оказывает содействие местным органам военного управления по отбору и подготовке граждан для поступления в военно-учебные заведения.
Работа преподавателя-организатора начальной военной подготовки регламентируется расписанием занятий, планом мероприятий, проводимых во внеурочное время, и его личным планом, утвержденным руководителем учебного заведения.
Преподаватели-организаторы могут привлекаться к дежурству по учебному заведению.
Преподавателю-организатору начальной военной подготовки необходимо знать:
нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам обучения и воспитания с учетом специфики начальной военной подготовки и курса "Основы безопасности жизнедеятельности";
основы педагогики, психологии;
правила охраны жизни и здоровья обучающихся;
основы трудового законодательства;
правила охраны труда;
организационные структуры системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях;
основные принципы и методы защиты населения при стихийных и экологических бедствиях, крупных производственных авариях, катастрофах, а также защиты от современных средств поражения;
приемы оказания первой доврачебной помощи.

17. Бастапқы әскери даярлық оқу орындарында мiндеттi пән болып табылады.
Бастапқы әскери даярлық бiлiм беру органдары қалалар мен аудандардағы қажеттi оқу-материалдық базасы бар оқу орындарының базасында ұйымдастырылатын оқу орындарында немесе оқу орталықтарында жүргiзiледi.
Азаматтардың бастапқы әскери даярлығы барлық үлгiдегi және түрдегi жалпы бiлiм беру мектептерiнiң 10 және 11-сыныптарында, сондай-ақ ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан кәсiптiк бастауыш және кәсiптiк орта бiлiм беретiн (арнаулылардан басқа) бiлiм беру ұйымдарында жүргiзiледi. Бастапқы әскери даярлық курсын бiтiргеннен кейiн оқушы жастар далалық оқу жиындарынан өтедi.
18. Оқу орындарында қыздармен "Тiршiлiк әрекетi қауiпсiздiгiнiң негiздерi" курсы бойынша сабақтар жiгiттермен бiрге, ал "Медициналық бiлiм негiздерi" бөлiмi бойынша жеке өткiзiледi. "Әскери қызмет негiздерi" және "Атыс даярлығы" бөлiмi бойынша сабақтарға қыздар тартылмайды.
19. Оқу орындарында бүкiл оқу жылына бастапқы әскери даярлықты өткiзудiң апталық жоспары әзiрленедi. Бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтар жалпы сабақ кестелерiне енгiзiледi және сыныптар мен оқу топтары бойынша өткiзiледi. Сыныптар мен оқу топтары взводтар деп аталады және бөлiмшелерге бөлiнедi.
Оқу орны басшысының бұйрығымен үздiк оқушылар қатарынан бөлiмшелер мен взводтар командирлерi тағайындалады.
20. Оқушылардың бастапқы әскери даярлық бойынша бiлiмi бес баллдық жүйе бойынша бағаланады.
Оқушылардың (денсаулық жағдайы бойынша бастапқы әскери даярлықтан босатылған адамдарды қоспағанда) бастапқы әскери даярлық бойынша алған жылдық (курстық) бағалары негiзiнде орта бiлiм туралы аттестатына, бастауыш және орта кәсiптiк оқу орнын бiтiргенi туралы дипломына қорытынды баға қойылады.
Бастапқы әскери даярлық бойынша қанағаттанғысыз қорытынды бағасы бар адамдарға орта бiлiм туралы аттестаттар берiлмейдi.
21. Бастапқы әскери даярлықтың толық курсын бiтiрген азаматтардың тiзiмi қорытынды бағаларымен бiрге тiркеу орны бойынша жергiлiктi әскери басқару органдарына жiберiледi.
22. Оқу орындарында маңызды саяси оқиғаларды, әскери-патриоттық тақырыпты көрсететiн, Қазақстан халқының табыстарын, батырлары мен соғыс ардагерлерiн насихаттайтын, оқу орнының өмiрiн көрсететiн көрнекi үгiт құралдары болуы қажет.
4-тарау. Азаматтарды әскери-техникалық мамандықтар
бойынша даярлау
23. Азаматтарды әскери-техникалық мамандықтарға даярлау Заңға сәйкес даярлықтың шарттары мен сипатына байланысты өндiрiстен қол үзiп те және қол үзбей де жүргiзiледi.
Әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлыққа және жалпы әскери даярлыққа денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды, он жетi жарым жастан жиырма алты жасқа дейiнгi, бiтiргеннен кейiн мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жататын немесе жұмылдыру резервiне енгiзiлетiн азаматтар тартылады.
Өндiрiстен қол үзе отырып әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлықтан өтiп жатқан шақырылушылардың оқу кезеңiнде жұмыс орны, атқаратын қызметi сақталады.

17. В учебных заведениях начальная военная подготовка является обязательным предметом.
Начальная военная подготовка проводится в учебных заведениях или учебных центрах, организуемых органами образования в городах и районах на базе учебных заведений, имеющих необходимую учебно-материальную базу.
Начальная военная подготовка граждан проводится в 10 и 11-ых классах общеобразовательных школ всех типов и видов, а также в организациях образования, дающих начальное профессиональное и среднее профессиональное образование (кроме специальных), независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности. По окончанию курса начальной военной подготовки учащаяся молодежь проходит учебно-полевые сборы.
18. В учебных заведениях занятия с девушками проводятся совместно с юношами по курсу "Основы безопасности жизнедеятельности", а по разделу "Основы медицинских знаний" - раздельно. К занятиям по разделу "Основы воинской службы" и "Огневая подготовка" девушки не привлекаются.
19. В учебном заведении разрабатывается понедельный план прохождения начальной военной подготовки на весь учебный год. Занятия по начальной военной подготовке включаются в общее расписание занятий и проводятся по классам и учебным группам. Классы и учебные группы именуются взводами и делятся на отделения.
Из числа лучших учащихся приказом руководителя учебного заведения назначаются командиры взводов и отделений.
20. Знания учащихся по начальной военной подготовке оцениваются по пятибалльной системе.
Итоговая оценка на основании годовых (курсовых) оценок, полученных учащимися по начальной военной подготовке (за исключением лиц, которые по состоянию здоровья освобождены от начальной военной подготовки), выставляются в аттестат о среднем образовании, диплом об окончании учебного заведения начального и среднего профессионального образования.
Лицам, имеющим неудовлетворительные итоговые оценки по начальной военной подготовке, аттестаты о среднем образовании не выдаются.
21. Списки граждан, окончивших полный курс начальной военной подготовки, с итоговыми оценками направляются в местные органы военного управления по месту приписки.
22. Учебные заведения должны иметь наглядную агитацию, которая должна отражать важные политические события, военно-патриотическую тематику, пропагандировать успехи казахстанского народа, героев и ветеранов воин, показывать жизнь учебного заведения.
Глава 4. Подготовка граждан по военно-техническим специальностям
23. Подготовка граждан по военно-техническим специальностям проводится в cooтветствии с Законом , как с отрывом, так и без отрыва от производства в зависимости от условий и характера подготовки.
К подготовке по военно-техническим специальностям и по общевойсковой подготовке привлекаются граждане, годные по состоянию здоровья к воинской службе, в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до двадцати шести лет, подлежащие призыву на срочную военную службу после окончания или зачисляемые в мобилизационный резерв.
За призывниками, проходящими подготовку по военно-техническим специальностям с отрывом от производства, на период обучения сохраняются место работы, занимаемая должность.

5-тарау. Бiлiм беру ұйымдарында қосымша бiлiм беру
бағдарламалары бойынша әскери даярлық 1. Әскери даярлықтан өту
24. Республикалық әскери мектеп-интернаттар (лицейлер) және жалпы орта, бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын өзге де бiлiм беру ұйымдары қосымша бiлiм беру бағдарламалары бар бiлiм беру ұйымдары болып табылады.
Әскери даярлықты iске асыратын бiлiм беру ұйымдары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi мен Қорғаныс министрлiгiнiң бiрлескен бұйрығы негiзiнде айқындалады.
25. Әскери даярлық оқытудың бiр түрi болып табылады және дербес оқу пәнi ретiнде оқу жоспарларына енгiзiледi.
26. Әскери даярлыққа денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды тәрбиеленушiлер тартылады.
Тәрбиеленушiлердiң әскери қызметке жарамдылығы заңнамаға сәйкес әскери даярлық басталар алдында, сондай-ақ оқу жиындары басталар алдында (тек денсаулық жағдайына шағым жасағандар үшiн) айқындалады.
27. Әскери даярлыққа басшылықты Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырады.
28. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiне:
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесiп, әскери даярлық бағдарламаларын әскери даярлықты қамтамасыз ету үшiн қажеттi қару-жарақ, әскери техника, әскери-оқу және басқа да мүлiк табельдерiн әзiрлеу және бекiту;
тәрбиеленушiлердiң оқу жиындарын ұйымдастыру және өткiзу, әскери даярлық үшiн қажеттi оқу материалдық-техникалық базаны құру;
әскери даярлыққа, оқу, тәрбие және әдiстемелiк жұмысқа, әскери даярлық оқытушыларының бiлiктiлiгiн арттыруға басшылық жасау;
әскери даярлық оқытушыларының лауазымдарына және әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлермен жасақталатын басқа да штаттық лауазымдарға әскери қызметшiлердi iрiктеу және тағайындау;
Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердiң әскери оқу орындарында оқу үшiн тәрбиеленушiлердi iрiктеу;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарына оқушылар қабылдау;
әскери және дене даярлығын, әскери-патриоттық тәрбиелеудi ұйымдастырудың және өткiзудiң сапасын тексеру;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарының жарғыларын бекiту;
әскери бөлiмдермен және әскери оқу орындарымен өзара iс-қимылды ұйымдастыру;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын дамытудың бағдарламаларын бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкiлеттiлiктердi жүзеге асыру жүктеледi.
29. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiне:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарының штаттық кестелерiн қарау және бекiту;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын дамыту бағдарламаларын бекiту;
жалпы бiлiм беру даярлығына, оқу-тәрбие және әдiстемелiк жұмысқа басшылық жасау;
өз құзыретi шегiнде оқу-тәрбие процесi мазмұнының мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарының талаптарына сәйкес келуiн кезең-кезеңмен бақылауды ұйымдастыру және жүргiзу;
бiлiм беру саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес педагогикалық қызметкерлерге аттестаттау жүргiзу және оларға бiлiктiлiк разрядтарын беру;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша бiлiм беру ұйымдарына оқушылар қабылдауды жүзеге асыру;
бiлiм беру ұйымдарының басшыларына педагогикалық кадрларды iрiктеуге көмек көрсету;
оқу, әдiстемелiк және көрнекi құралдарды әзiрлеу және шығару;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарының тәрбиеленушiлерiн оқу және тұрғын үйлермен, оқу жабдықтарымен, әдiстемелiк және көрнекi құралдармен қамтамасыз ету;
ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық, қаржылық қамтамасыз етiлуiн тексеру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкiлеттiлiктердi жүзеге асыру жүктеледi.

Глава 5. Военная подготовка по дополнительным образовательным
программам в организациях образования
1. Прохождение военной подготовки
24. Организациями образования с дополнительными образовательными программами являются республиканские военные школы-интернаты (лицеи) и иные организации образования, реализующие программы среднего общего, начального и среднего профессионального образования.
Организации образования, реализующие военную подготовку, определяются на основании совместного приказа Министерства образования и науки и Министерства обороны Республики Казахстан.
25. Военная подготовка является одним из видов обучения и включается в учебные планы как самостоятельная учебная дисциплина.
26. К военной подготовке привлекаются воспитанники годные к воинской службе по состоянию здоровья.
Годность воспитанников к воинской службе определяется в соответствии с законодательством перед началом военной подготовки, а также (только для предъявивших жалобы на состояние здоровья) перед началом учебных сборов.
27. Руководство военной подготовкой осуществляется Министерством обороны Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан.
28. На Министерство обороны Республики Казахстан возлагается:
разработка и утверждение совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан программ военной подготовки, табелей вооружения, военной техники, военно-учебного и другого имущества, необходимого для обеспечения военной подготовки;
организация и проведение учебных сборов воспитанников, создание необходимой учебной материально-технической базы для военной подготовки;
руководство военной подготовкой, учебной, воспитательной и методической работой, повышением квалификации преподавателей военной подготовки;
подбор и назначение военнослужащих на должности преподавателей военной подготовки и другие штатные должности, комплектуемые военнослужащими, проходящими воинскую службу;
подбор воспитанников для обучения в военных учебных заведениях Республики Казахстан и других государств;
прием учащихся в подведомственные организации образования;
проверка качества организации и проведения военной и физической подготовки, военно-патриотического воспитания;
утверждение уставов подведомственных организаций образования;
организация взаимодействия с воинскими частями и военными учебными заведениями;
утверждение программы развития подведомственных организаций образования;
осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан .
29. На Министерство образования и науки Республики Казахстан возлагается:
рассмотрение и утверждение штатных расписаний подведомственных организаций образования, по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан;
утверждение программы развития подведомственных организаций образования;
руководство общеобразовательной подготовкой, учебно-воспитательной и методической работой;
организация и проведение в пределах своей компетенции периодического контроля за соответствием содержания учебно-воспитательного процесса требованиям государственных общеобязательных стандартов образования;
проведение аттестации педагогических работников и присвоение им квалификационных разрядов в соответствии с нормативными правовыми актами в области образования;
осуществление приема учащихся в организации образования по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан;
оказание помощи руководителям организаций образования в подборе педагогических кадров;
организация разработки учебных, методических и наглядных пособий;
обеспечение воспитанников подведомственных организаций образования учебными и жилыми помещениями, учебным оборудованием, методическими и наглядными пособиями;
проверка материально-технического, финансового обеспечения в подведомственных организациях образования;
осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан .

30. Әскери даярлықты ұйымдастыруға, бұл үшiн қажеттi оқу материалдық-техникалық база құруға, қару-жарақтың сақталуын қамтамасыз етуге бiлiм беру ұйымының басшысы тiкелей жауапты болады.
Бiлiм беру ұйымының басшысына:
жарғы жобаларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
iшкi тәртiп ережелерiн бекiту;
оқу процесiнiң оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын, күнтiзбелiк кестелерiн бекiту;
штаттық кестенiң жобасын әзiрлеу және әскери даярлықты өткiзу үшiн басшылықтың, оқытушы құрамның және оқу-қосымша персоналдардың санын бөлу;
тәрбиеленушiлердiң әскери пәндердiң басқа пәндермен тығыз байланыста зерделеудi ұйымдастыруға оқу-әдiстемелiк көмек көрсету, бiлiм беру процесi мен бiлiм беру технологияларының әдiстемесiн жетiлдiру;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнен алынатын мүлiктер мен әдебиеттердi қоспағанда, қажеттi оқу материалдық-техникалық базаны құру және ұстау;
тәрбиеленушiлер контингентiн құру;
белгiленген пайдалану талаптарына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканың сақталуын ұйымдастыру, күтiлуiн қамтамасыз ету;
тәрбиеленушiлердiң үлгерiмiне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргiзу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды қамтамасыз ету;
педагогикалық кеңестiң мәжiлiстерiнде әскери даярлықтың жай-күйiн талқылау;
тамақтандыру мен медициналық қамтамасыз етудi ұйымдастыру жұмыстары үшiн қажеттi жағдайлар жасау, тәрбиеленушiлер мен қызметкерлердiң денсаулығын сақтау және нығайту мақсатында олардың жұмыстарын бақылау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша жеңiлдiктердi және материалдық қамтамасыз ету түрлерiн тәрбиеленушiлерге уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету;
тәрбиеленушiлер мен оқушыларды ұстау және тұру жағдайларының белгiленген нормалардан төмен болмауын қамтамасыз ету;
қоғамдық өзiн-өзi басқару органдарының қызметiне жәрдемдесу;
құрылтайшыға қаржылық және материалдық ресурстардың түсуi және жұмсалуы туралы есеп беру жүктеледi.
31. Тәрбиеленушiлердiң оқу жиындары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен бiрлесiп ұйымдастырылады және оқыту бағдарламасына сәйкес өткiзiледi, оның ұзақтығы 30 күннен аспайды.
Оқу жиындарын өткеруден заңнамаға сәйкес оқу жиындарынан өту үшiн денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз деп танылған тәрбиеленушiлер босатылады.
32. Бiлiм беру ұйымдарында оқу-тәрбиелiк сыныптық, сыныптан тыс жұмыс ерекшелiк мiндеттерiн ескере отырып, бағдарламаларға, жалпы бiлiм беретін орта мектеп туралы ережелер мен нормативтiк құжаттарға сәйкес ұйымдастырылады.

30. Непосредственную ответственность за организацию военной подготовки, создание для этого необходимой учебной материально-технической базы, обеспечение сохранности вооружения несет руководитель организации образования.
На руководителя организации образования возлагается:
организация разработки проекта устава;
утверждение правил внутреннего распорядка;
утверждение рабочих учебных планов и программ, календарных графиков учебного процесса;
разработка проекта штатного расписания и выделение численности руководящего, преподавательского состава и учебно-вспомогательного персонала для проведения военной подготовки;
оказание учебно-методической помощи в организации изучения воспитанниками военных дисциплин в тесной связи с другими дисциплинами, совершенствование методик образовательного процесса и образовательных технологий;
создание и содержание необходимой учебной материально-технической базы, кроме имущества и литературы, получаемой от Министерства обороны Республики Казахстан;
формирование контингента воспитанников;
организация хранения, обеспечения сбережения вооружения и военной техники, в соответствии с установленными требованиями эксплуатации;
проведение текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации воспитанников;
обеспечение повышения квалификации и переподготовки кадров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан ;
обсуждение на заседании педагогического совета состояния военной подготовки;
создание необходимых условий для работы организаций питания и медицинского обеспечения, контроль их работы в целях охраны и укрепления здоровья, воспитанников и работников;
обеспечение своевременного предоставления воспитанникам дополнительных льгот и видов материального обеспечения, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
обеспечение условий содержания и проживания воспитанников и обучающихся не ниже установленных норм;
содействие деятельности органов общественного самоуправления;
предоставление учредителю отчета о поступлении и расходовании финансовых и материальных ресурсов.
31. Учебные сборы воспитанников организуются совместно с Министерством обороны Республики Казахстан и проводятся в соответствии с программой обучения, продолжительность которых составляет не более 30 дней.
От прохождения учебных сборов освобождаются воспитанники, признанные в соответствии с законодательством негодными по состоянию здоровья для прохождения учебных сборов .
32. Учебно-воспитательная классная, внеклассная работа в организациях образования организуется в соответствии с программами, положениями и нормативными документами о средней общеобразовательной школе с учетом специфических задач.

33. Тәрбиеленушiлердi оқыту мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде взводтар (сыныптар) бойынша жүзеге асырылады. Сабақтар әрбiр пән бойынша оқу кабинеттерiнде, сыныптарында өткiзiледi.
2. Тәрбиеленушiлердi үлестiң барлық түрлерiмен
қамтамасыз ету
34. Тәрбиеленушiлердi киiм-кешекпен қамтамасыз ету бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
35. Заттай мүлiкпен қамтамасыз ету мынадай схема бойынша жүзеге асырылады:
мекеменiң жабдықтау жоспарларында заттай мүлiкке қажеттiлiктi есептеу өткiзiлетiн iс-шараларды ескере отырып, қамтамасыз ету нормаларына сәйкес жеке құрамның тiзiмдiк санына жүргiзiледi;
жабдықтау жоспарларында мекемелерде заттай мүлiктiң азаймайтын қорын ұстау көзделедi;
мекеменiң қажеттiлiгiн қамтамасыз етуге жаңа, сондай-ақ жоспарланған кезеңде кию мерзiмi өтпеген, бұрын қолданылған заттай мүлiктiң барлық қолда бары есептеледi. Бұдан басқа қажеттiлiктi қамтамасыз етуге кию мерзiмi өткен, бiрақ жөндеусiз немесе жөндеуден кейiн тiкелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамды мүкәммалдық мүлiк есептеледi;
бiлiм беру ұйымдарына заттай мүлiктi беру:
жазғы жоспар бойынша - 15 сәуiрде;
қысқы жоспар бойынша - 15 қазанда жүргiзiледi;
жазғы жабдықтау жоспары бойынша бiлiм беру ұйымдарына заттай мүлiктi берумен бiр мезгiлде оларға, ағымдағы жылдың 1 шiлдесiне дейiнгi кию мерзiмi бойынша офицер, сержант және келiсiм-шарт бойынша қатардағы құрамның адамдарына тиiстi заттай мүлiк те берiледi;
белгiленген нормалардан, табельдерден және штаттардан тыс мүлiктi мерзiмiнен бұрын беру және жұмсау жүргiзiлмейдi;
айырым белгiлерi (фурнитура) тәрбиеленушiлерге осы белгiлердi тағып жүру көзделген киiм-кешектiң түрлерiн берумен бiр уақытта берiледi;
одан басқа, сержант әскери атағын алған тәрбиеленушiлерге әскери атағына сәйкес оқа (жапсырмалар) берiледi;
заттай мүлiктi талап етудi Қазақстан Республикасының Қорғаныс  министрлігіне ұсынылатын есеп-өтінім бойынша Қорғаныс министрлігінде үлесте тұрған бiлiм беру ұйымдары жүргiзедi;
заттай мүлiкке талап ету бiлiм беру ұйымдары өздерi бағынысында болып табылатын жоғары тұрған министрлiктерге ұсынылған есеп-өтiнiм бойынша жүргiзiледi;
заттай мүлiктi босатуға кезектен тыс өтiнiмдердi ұсынуға тек алдын ала жоспармен көзделген ұйымдық iс-шараларды қамтамасыз ету үшiн, сондай-ақ дүлей зiлзалалар нәтижесiнде жоғалған мүлiктi өтеу үшiн ғана жол берiледi.
6-тарау. Жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында запастағы
офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлық
36. Азаматтарды запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау мемлекеттiк тапсырысқа сәйкес әскери кафедраларда алған жоғары кәсiптiк бiлiмi негiзiнде жүргiзiледi.

33. Обучение воспитанников осуществляется по взводам (классам) на государственном и русском языках. Занятия проводятся в учебных кабинетах, классах по каждому предмету.
2. Обеспечение воспитанников всеми видами довольствия
34. Обеспечение воспитанников обмундированием осуществляется за счет бюджетных средств.
35. Обеспечение вещевым имуществом осуществляется по схеме:
исчисление потребности в вещевом имуществе в планах снабжения учреждений производится на списочную численность личного состава в соответствии с нормами обеспечения с учетом проводимых мероприятий;
в планах снабжения предусматривается содержание в учреждениях неснижаемого запаса вещевого имущества;
в обеспеченность потребности учреждений засчитывается все наличие нового, а также бывшего в употреблении вещевого имущества, сроки носки которого не истекают в планируемом периоде. Кроме того, в обеспеченность потребности засчитываются инвентарные вещи, сроки носки которых истекли, но годные к использованию по прямому назначению без ремонта или после ремонта;
отпуск вещевого имущества организациям образования производится:
по летнему плану - к 15-му апреля;
по зимнему плану - к 15-му октября;
одновременно с отпуском организациям образования вещевого имущества по летнему плану снабжения, им отпускается также вещевое имущество, положенное лицам офицерского, сержантского и рядового состава контрактной службы по срокам носки до 1-го июля текущего года;
досрочная выдача и расходование имущества сверх установленных норм, табелей и штатов не производится;
знаки различия (фурнитура) выдаются воспитанникам одновременно с выдачей тех предметов обмундирования, на которых предусмотрено ношение этих знаков;
кроме того, воспитанникам, получившим воинские звания сержантов, выдается галун (нашивки), соответствующий воинскому званию;
истребование вещевого имущества производится организациями образования состоящими на довольствии в Министерстве обороны, по отчет - заявкам, представляемым в Министерство обороны Республики Казахстан;
истребование вещевого имущества производится по отчет - заявкам в вышестоящие министерства организациями образования, в ведении которых они находятся;
представление внеочередных заявок на отпуск вещевого имущества допускается только для обеспечения организационных мероприятий, предусмотренных заранее планом, а также для возмещения имущества, утраченного в результате стихийных бедствий.
Глава 6. Военная подготовка по программе офицеров запаса
в организациях высшего профессионального образования
36. Военная подготовка граждан по программе офицеров запаса проводится на основе получаемого высшего профессионального образования в соответствии с государственным заказом на военных кафедрах.

37. Қазақстан Республикасының азаматтарын - жоғары оқу орындарының (бұдан әрi - ЖОО) күндiзгi оқу бөлiмi студенттерiн запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау (бұдан әрi - студенттердiң әскери даярлығы) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары үшiн запастағы офицерлердi даярлау мақсатында ұйымдастырылады.
Жекелеген жоғары оқу орындарының жанынан Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң бiрлескен бұйрығымен жоғары оқу орны аралық әскери кафедралар құрылуы мүмкiн.
Әскери даярлыққа тартылатын студенттер саны Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының жұмылдыру қажеттiлiгiне сүйене отырып Қорғаныс министрлiгiнiң тәртiптемесiмен айқындалады.
Әскери кафедраларда оқу үшiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi мен Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң келiсiмi бойынша студенттердiң әскери даярлығы белгiленетiн ЖОО ректоры меншiк және бағыныстылық нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң бiлiм беру қызметiн жүргiзуге лицензиясы бар, әскери кафедрасы жоқ басқа да ЖОО-ның студенттерiн тартуы мүмкiн.
38. Студенттердiң әскери даярлығы әскери кафедрада теориялық және практикалық оқыту курстарынан және оқу жиынынан, әскери тағылымдамадан тұрады және бiрiншi, екiншi, ал медициналық ЖОО-ның әскери кафедраларында үшiншi курстан басталады, бiрақ барлық жағдайда ЖОО-ны аяқталуына дейiн бiр жыл қалғанда оқу жиындарымен аяқталады.
ЖОО жанындағы әскери кафедраларда студенттердi әскери даярлау оқытушылардың басшылығымен мiндеттi дәрiсханалық және жеке сабақтарды және студенттердiң дербес (өзiн-өзi даярлау) жұмысын қамтиды. Әскери кафедрада сабақтар "әскери күн" әдiсiмен жүргiзiледi.
Студенттердi әскери даярлау оқытудың қосымша түрлерiнiң бiрi болып табылады және ЖОО оқу жоспарларына сабақтары оқу жылының екiншi семестрiнен басталатын дербес оқу пәнi ретiнде енгiзiледi.
ЖОО жанындағы әскери кафедрада әскери даярлықтың басталуы мен аяқталуының нақты мерзiмi оқу жоспармен айқындалады.
39. Әскери даярлыққа 27 жасқа дейiнгi, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды студенттер - Қазақстан Республикасының азаматтары, ал Қорғаныс министрлiгi айқындаған бiрқатар әскери-есептiк мамандықтар бойынша студент қыздар да тартылады.
Әскери даярлықтан өту үшiн студенттердi iрiктеудi ЖОО ректорының атына берiлетiн олардың жеке өтiнiштерi бойынша iрiктеу комиссиясы жүргізедi.
Студенттердi iрiктеу кезiнде:
жергiлiктi әскери басқару органдары шақыру комиссиясының медициналық куәландыруының нәтижелерi;
емтихандар тапсыру нәтижелерi бойынша айқындалатын оқу орнындағы студент үлгерiмiнiң орташа баллы;
ЖОО студенттерi үшiн белгiленген дене даярлығы бойынша нормативтердi орындау нәтижелерi ескерiледi.
Осы көрсеткiштердi бiрiншi семестрдiң соңында өткiзiлетiн отырыста iрiктеу комиссиясы қарайды, оның құрамына мыналардың өкiлдерi кiредi:
Қорғаныс министрлiгiнен - төраға;
қарамағында жоғары оқу орындары бар министрлiктерден - тең төраға, мүшелер.
Iрiктеу комиссиясының дербес құрамы Қорғаныс министрлiгiнiң бұйрығымен айқындалады.
Әскери даярлықтан өту үшiн студенттердi қабылдауды әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша комиссияның iрiктеу хаттамасы негiзiнде ЖОО ректоры жүргiзедi.
Студенттердiң әскери қызметке жарамдылығы азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргiзумен бiрге әскери даярлық басталар алдында, сондай-ақ оқу жиындары алдында қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың әскери-дәрiгерлiк комиссияларының оларды медициналық куәландыру нәтижелерi бойынша айқындалады.

37. Военная подготовка граждан Республики Казахстан - студентов дневных (очных) высших учебных заведений (далее - ВУЗ) по программе офицеров запаса (далее - военная подготовка студентов) организуется с целью подготовки офицеров запаса для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
При отдельных высших учебных заведениях совместным приказом Министерства обороны и Министерства образования и науки Республики Казахстан могут создаваться межвузовские военные кафедры.
Количество привлекаемых к военной подготовке студентов определяется разнарядкой Министерства обороны, исходя из мобилизационной потребности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Для обучения на военных кафедрах, ректором ВУЗа, где устанавливается военная подготовка студентов, по согласованию с Министерством обороны и Министерством образования и науки Республики Казахстан, могут привлекаться студенты других ВУЗов независимо от форм собственности и подчиненности, имеющих лицензию Министерства образования и науки Республики Казахстан на ведение образовательной деятельности, но не имеющих военных кафедр.
38. Военная подготовка студентов слагается из теоретического и практического курсов обучения на военной кафедре и учебного сбора, войсковой стажировки и начинается с первого, второго, а на военных кафедрах медицинских ВУЗов с третьего курса, но во всех случаях заканчивается учебным сбором за год до окончания ВУЗа.
На военных кафедрах при ВУЗах военная подготовка студентов включает обязательные аудиторные и индивидуальные занятия под руководством преподавателей и самостоятельную работу (самоподготовку) студентов. Занятия на военной кафедре проводятся методом "военного дня".
Военная подготовка студентов является одним из дополнительных видов обучения и включается в учебные планы ВУЗов как самостоятельная учебная дисциплина с началом занятий со второго семестра учебного года.
Конкретные сроки начала и окончания военной подготовки студентов на военной кафедре при ВУЗе определяются учебным планом.
39. К военной подготовке привлекаются студенты - граждане Республики Казахстан в возрасте до 27 лет, годные к военной службе по состоянию здоровья, а по ряду военно-учетных специальностей, определяемых Министерством обороны, также студентки.
Отбор студентов для прохождения военной подготовки проводится отборочной комиссией по их личным заявлениям, которые представляются на имя ректора ВУЗа.
При отборе студентов учитываются:
результаты медицинского освидетельствования призывной комиссии местных органов военного управления;
средний балл успеваемости студента в учебном заведении, определяемом по результатам сдачи экзаменов;
результаты выполнения нормативов по физической подготовке, установленных для студентов ВУЗов.
Эти показатели рассматриваются на заседании, проводимом в конце первого семестра обучения, отборочной комиссией, в состав которой входят представители:
от Министерства обороны - председатель;
от министерств, в ведении которых находятся высшие учебные заведения - сопредседатель, члены.
Персональный состав отборочной комиссии определяется приказом Министерства обороны.
Зачисление студентов для прохождения военной подготовки производится ректором ВУЗа на основании протокола отборочной комиссии по представлению начальника военной кафедры.
Годность студентов к воинской службе определяется по результатам их медицинского освидетельствования военно-врачебными комиссиями управлений по делам обороны перед началом военной подготовки, а также накануне учебных сборов совместно с проведением призыва граждан на воинскую службу.

40. ЖОО жанында әскери даярлық өткiзу үшiн әскери кафедралар мен циклдар (бұдан әрi - әскери кафедралар) құрылады.
41. Әскери даярлыққа басшылық жасауды қарамағында ЖОО бар министрлiктермен бiрлесiп Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiне мыналар жүктеледi:
ЖОО әскери кафедраларында оқитындардың (мемлекеттiк тапсырыс бойынша) санын айқындау қарамағында ЖОО бар министрлiктер және ведомстволардың келiсiмi бойынша ЖОО студенттерi запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша даярлауға жататын әскери мамандықтарды және оқу жиындарын өткiзуге арналған уақытты белгiлеу;
қарамағында ЖОО бар министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, ЖОО-да алатын азаматтық мамандықтарды, әскери даярлықты қамтамасыз ету үшiн қажеттi оқу-жаттығу қару-жарағының, техникасының, әскери-оқу және басқа да мүлiктiң табельдерiн ескере отырып, әскери даярлық бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту;
студенттердiң оқу жиындарын ұйымдастыру жөнiнде жоспарлар жасау, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң полигондарын, атыс орындарын пайдалану, ЖОО жанынан, әскери даярлық үшiн қажеттi оқу материалдық-техникалық база құру;
әскери даярлық бойынша бiтiру емтихандарын қабылдау үшiн емтихан комиссияларын құру, оларды өткiзудi ұйымдастыру;
әскери кафедрада оқуды аяқтағаннан және ЖОО-ны бiтiргеннен кейiн студенттердiң әскери тағылымдамасын ұйымдастыру және өткiзу, ал тағылымдама аяқталғаннан кейiн оларға алғашқы офицерлiк атақ беру;
әскери даярлықты, әскери кафедраларда құпиялылық режимiнiң және мемлекеттiк және әскери құпиялардың сақталуын бақылау;
әскери кафедралардың оқу, әдiстемелiк және ғылыми-зерттеу жұмыстары мәселелерi жөнiндегi қызметiне басшылық жасау және профессорлық-оқытушылық құрамның бiлiктiлiгiн арттыру;
ЖОО жанындағы әскери кафедралардың штаттық лауазымдарына әскери қызметшiлердi, сондай-ақ запастағы (отставкадағы) офицерлер қатарынан әскери кафедралардың бастықтарын, бастықтардың орынбасарларын және оқу бөлiмiнiң бастықтарын iрiктеу және тағайындау;
әскери кафедраларды оқу қару-жарағымен, оқ-дәрiлермен, әскери техникамен, автомобиль көлiгiмен, оқу-жаттығу құралдарымен, аспаптармен, аппаратурамен, құрал-саймандарымен, әскери техникаға қосалқы бөлшектермен, сондай-ақ әскери жарғылармен, қажеттi тәлiмдемелермен, басшылықтармен, нұсқаулықтармен, топографиялық және теңiз карталарымен, әскери даярлық бойынша оқулықтармен және шетел әдебиеттерiмен қамтамасыз ету, жанар-жағар майға және басқа да материалдарға лимиттер бөлу;
әскери кафедраларды құпия және өте құпия қару-жарақ, әскери техника үлгiлерiмен, аппаратурамен, аспаптармен және оларға әдебиеттермен, сондай-ақ тиiстi жарғылармен, тәлiмдемелермен, басшылықтармен, нұсқаулықтармен, оқулықтармен және шетел әдебиеттерiмен қамтамасыз ету белгiленген құпиялылық режимiн сақтай отырып әскери даярлық бағдарламасы көлемiнде жүргізіледі;
әскери кафедралардың қару-жарағына, әскери техникасы мен автомобиль көлiгiне орташа және күрделi жөндеудi, құрастыруды (бөлшектеудi) және баптауды жүргiзу.
Әскери кафедраларды материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етуді, сондай-ақ осы тармақта көзделген жұмыстарды жүзеге асыруды Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi өтеусiз жүргiзедi және әскери кафедраларды жабдықтау бекiтiлген Қорғаныс министрлiгiнiң мекемелерi арқылы жүзеге асырады.

40. Для проведения военной подготовки при ВУЗах создаются военные кафедры и циклы (далее - военные кафедры).
41. Руководство военной подготовкой осуществляется Министерством обороны совместно с министерствами, в ведении которых находятся ВУЗы.
На Министерство обороны Республики Казахстан возлагается:
определение количества обучающихся на военных кафедрах ВУЗов (по государственному заказу), установление по согласованию с министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся ВУЗы, военных специальностей, по которым студенты ВУЗов подлежат подготовке по программе офицеров запаса и времени для проведения учебных сборов;
разработка и утверждение совместно с министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся ВУЗы, программ военной подготовки с учетом получаемых в ВУЗе гражданских специальностей, табелей учебного вооружения, техники, военно-учебного и другого имущества, необходимого для обеспечения военной подготовки;
составление планов по организации учебных сборов студентов, использование полигонов, стрельбищ Вооруженных Сил Республики Казахстан, создание при ВУЗах необходимой учебной материально-технической базы для военной подготовки;
создание экзаменационных комиссий для приема выпускных экзаменов по военной подготовке, организация их проведения;
организация и проведение, после обучения на военной кафедре и окончания ВУЗа войсковой стажировки студентов, а по окончании стажировки присвоение им первого офицерского звания;
контроль за военной подготовкой, соблюдением на военных кафедрах режима секретности и сохранением государственной и военной тайны;
руководство деятельностью военных кафедр по вопросам учебной, методической и научно-исследовательской работы и повышения квалификации профессорско-преподавательского состава;
подбор и назначение военнослужащих на штатные должности военных кафедр при ВУЗах, а также начальников, заместителей начальников и начальников учебных частей военных кафедр из числа офицеров запаса (в отставке);
обеспечение военных кафедр учебным вооружением, боеприпасами, военной техникой, автомобильным транспортом, учебно-тренировочными средствами, приборами, аппаратурой, инструментом, запасными частями к военной технике, а также воинскими уставами, необходимыми наставлениями, руководствами, инструкциями, топографическими и морскими картами, учебниками по военной подготовке и иностранной литературой, выделение лимитов на горюче-смазочные и другие материалы;
обеспечение военных кафедр секретными и совершенно секретными образцами вооружения, военной техники, аппаратуры, приборов и литературой к ним, а также соответствующими уставами, наставлениями, руководствами, инструкциями, учебниками и иностранной литературой производится в объеме программ военной подготовки с соблюдением установленного режима секретности;
производство среднего и капитального ремонта, монтаж (демонтаж) и наладка (настройка) вооружения, военной техники и автомобильного транспорта военных кафедр.
Обеспечение военных кафедр материально-техническими средствами, а также осуществление работ, предусмотренных настоящим пунктом, производится Министерством обороны Республики Казахстан безвозмездно и осуществляется через учреждения Министерства обороны, куда военные кафедры прикреплены на снабжение.

42. Бiлiм және ғылым министрлiгiне, қарамағында ЖОО бар министрлiктер мен ведомстволарға мыналар жүктеледi:
бекiтiлген бағдарламаларға және белгiленген әскери мамандықтарға сәйкес ЖОО-лардың жанынан әскери даярлықты ұйымдастыру;
оқу жоспарларында осы Ереженiң 50-51-тармақтарына сәйкес, ол үшiн қажеттi оқу уақытын бөле отырып, әскери даярлықтан өту тәртiбiн белгiлеу;
әскери кафедралардың штаттық кестесiн қарау және бекiту Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша жүргiзiледi.
43. Қарамағында ЖОО-лар бар министрлiктер мен ведомстволарда әскери даярлыққа басшылық жасау үшiн әскери даярлықты ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамдар тағайындалады.
44. ЖОО жанынан әскери даярлықты ұйымдастыруға, ол үшiн қажеттi оқу материалдық-техникалық базаны құруға, қару-жарақ пен әскери техниканың сақталуын қамтамасыз етуге, құпиялылық режимнiң қатаң сақталуына ЖОО ректорлары тiкелей жауапты болады.
ЖОО ректорына мыналар жүктеледi:
әскери даярлыққа оқу сағатының қажеттi санын және студенттердiң оқу жиындарына (каникул уақытында), сондай-ақ оқу жиындарын өткiзуге уақыт бөлу;
әскери кафедраның штаттық кестесiнiң жобасын әзiрлеу және оған әскери даярлықты өткiзу және әскери техникаға қызмет көрсету үшiн профессорлық-оқытушылық құрамның, инженерлiк-техникалық және оқу-қосалқы персоналының қажеттi санын бөлу;
Әскери кафедралар туралы ережеге сәйкес әскери даярлықты ұйымдастырудың және өткiзудiң үлгiлерi мен әдiстерiн айқындау;
әскери кафедраның оқшауланып орналасуын қамтамасыз ету, оған оқу бағдарламаларына сәйкес сабақтар өткiзу үшiн қажеттi оқу және қызметтiк үй-жайлар мен объектiлер бөлу, оларды ұстау және жөндеу;
студенттердiң әскери пәндердi ЖОО кафедраларында зерделенетiн пәндермен әскери пәндердiң тығыз байланыста зерделеуiн ұйымдастыруда әскери кафедраға оқу-әдiстемелiк көмек көрсету;
әскери кафедраларда әзiрленетiн әдiстемелiк құралдардың басылып шығарылуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi қаржыландыратын қызмет түрлерiн қоспағанда, оқу бағдарламаларында көзделген әскери кафедра қызметiнiң барлық түрлерiне, соның iшiнде әскери кафедрада қажеттi оқу материалдық-техникалық базаны құруға және ұстауға ақшалай қаражат бөлу;
белгiленген талаптарға сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануды, сақтауды және күтiп ұсталуын қамтамасыз етудi ұйымдастыру;
әскери кафедраның жылдық жұмыс жоспарын бекiту;
ЖОО ректоратының немесе оқу кеңесiнiң отырысында әскери даярлықтың жай-күйiн талқылау;
Жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедралар туралы ережеге сәйкес әскери кафедраның офицерлiк құрамының адамдарын тiкелей мақсаты бойынша пайдалану.
ЖОО ректоры әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша оқу, әдiстемелiк, ғылыми-зерттеу және қоғамдық жұмыстарда жоғары көрсеткiштерге қол жеткiзген әскери қызметшiлердi көтермелей алады.
Оқу жұмысындағы кемшiлiктерi үшiн әскери кафедраның әскери қызметшiлерiне ЖОО ректоры тиiстi мемлекеттiк органдарға тәртiптiк жаза қолдану туралы өтiнiш жасауы мүмкiн.

42. На Министерство образования и науки, на министерства и ведомства, в ведении которых находятся ВУЗы, возлагается:
организация военной подготовки при ВУЗах в соответствии с утвержденными программами и установленными военными специальностями ;
определение в учебных планах порядка прохождения военной подготовки с выделением для этого необходимого учебного времени в соответствии с пунктами 50-51 настоящих Правил;
рассмотрение и утверждение штатных расписаний военных кафедр производится по согласованию с Министерством обороны.
43. Для руководства военной подготовкой в министерствах и ведомствах, в ведении которых находятся ВУЗы, назначаются должностные лица, ответственные за организацию военной подготовки.
44. Непосредственную ответственность за организацию военной подготовки при ВУЗе, создание для этого необходимой учебной материально-технической базы, обеспечение сохранности вооружения и военной техники, строгое соблюдение режима секретности несут ректоры ВУЗов.
На ректора ВУЗа возлагается:
выделение необходимого количества учебных часов для военной подготовки и времени на учебные сборы студентов (в каникулярное время), а также проведение учебных сборов;
разработка проекта штатного расписания военной кафедры и выделение ей необходимой численности профессорско-преподавательского состава, инженерно-технического и учебно-вспомогательного персонала для проведения военной подготовки и обслуживания военной техники;
определение форм и методов организации и проведения военной подготовки в соответствии с Положением о военных кафедрах;
обеспечение изолированного размещения военной кафедры, выделение ей в соответствии с учебными программами необходимых учебных и служебных помещений и объектов для проведения занятий, их содержание и ремонт;
оказание военной кафедре учебно-методической помощи в организации изучения студентами военных дисциплин в тесной связи с дисциплинами, изучаемыми на кафедрах ВУЗа;
обеспечение издания разрабатываемых на военных кафедрах методических пособий;
выделение денежных средств на все виды деятельности военной кафедры, предусмотренные учебными программами, в том числе на создание и содержание на военной кафедре необходимой учебной материально-технической базы, за исключением тех видов деятельности, которые финансируются Министерством обороны Республики Казахстан;
организация в соответствии с установленными требованиями эксплуатации, хранения и обеспечения сбережения вооружения и военной техники;
утверждение годового плана работы военной кафедры;
обсуждение на заседании ректората или ученого совета ВУЗа состояния военной подготовки;
использование лиц офицерского состава военной кафедры по прямому предназначению в соответствии с Положением о военных кафедрах при высших учебных заведениях.
Ректор ВУЗа по представлению начальника военной кафедры может поощрять военнослужащих военной кафедры за достигнутые ими высокие показатели в учебной, методической, научно-исследовательской и общественной работе.
За недостатки в учебной работе на военнослужащих военной кафедры ректором ВУЗа может быть представлено в соответствующие государственные органы ходатайство о наложении дисциплинарного взыскания.

45. ЖОО-да әскери даярлыққа оқытушылардың басшылығымен кемiнде 450 сағат мiндеттi сабақтар бөлiнедi. Әскери даярлыққа нақты сағат саны және сабақ түрлерi бойынша оларды бөлу әскери мамандықтарға, ЖОО түрiне және студенттер контингентiне байланысты Әскери даярлық бағдарламасымен белгiленедi.
Оқытушының басшылығымен мiндеттi сабақтар көлемi күнiне 6 сағаттан аспауы тиiс. Студенттердiң өздiк жұмысы үшiн қажеттi уақыт сегiз сағаттық оқу күнi шегiндегi әскери даярлық күндерiне жоспарланады.
46. Студенттердiң оқу-жаттығуы әскери даярлықтың соңғы кезеңiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен бiрлесiп ЖОО ректоры ұйымдастырады және каникул уақытында оқу орнында соңғы оқу курсының алдында өткiзiледi.
Барлық әскери мамандықтар бойынша студенттердiң оқу жиындарының ұзақтығы Запастағы офицерлердi даярлау бағдарламасымен айқындалады, бiрақ 30 күннен аспайды.
Оқу жиындарынан өту уақытында студенттер "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген мiндеттердi орындайды және жауапкершiлiкте болады. Оқу жиындарынан өту кезеңiнде студенттер курсанттар деп аталады.
Оқу жиындары уақытында студенттерге стипендия төлеудi белгiленген тәртiппен ЖОО жүргізеді.
Оқу жиындарынан өтуден қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың медициналық шақыру комиссиялары оқу жиындарынан өту үшiн денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз деп таныған студенттер босатылады. Осыған байланысты олар ЖОО-да әскери даярлық бойынша емтихан тапсырудан босатылады, әскери кафедрадан оқудан шығарылады және запастағы офицерлер құрамына аттестатталмайды.
47. Әскери даярлық кезеңiнде студенттер сынақтар мен емтихандар тапсырады. Әскери даярлықтың және оқу жиындарының барлық бағдарламасынан өткеннен кейiн студенттер бiтiру емтихандарын тапсырады, олар ЖОО-лар жанындағы әскери кафедраларда өткiзiледi және оларды бiтiру емтихан комиссиялары қабылдайды.
Студенттердiң әскери даярлық бойынша емтихандарда алған бағалары басқа пәндер бойынша алған бағаларымен қатар есептеледi.
Дәлелсiз себептермен әскери даярлық бойынша сабақтарға жүйелi қатыспаған, оқу жиындарынан өтуден жалтарған немесе әскери кафедралардағы оқыту процесiнде және жиындар уақытында тәртiп бұзған студенттер әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ЖОО ректорының бұйрығымен әскери даярлық бойынша сабақтардан шеттетiледi.
48. Әскери кафедрада оқитын, әскери даярлық бойынша емтихандар тапсырған, оқу жиындарынан өткен студенттер, ЖОО-ны бiтiргендiгi туралы диплом алғаннан кейiн әскери тағылымдамаға жiберiледi (студент әйелдердi қоспағанда) және одан өткеннен кейiн ғана оларға белгiленген тәртiппен лейтенант әскери атағы берiледi.
Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған және ЖОО-ны бiтiргеннен кейiн әскери тағылымдамадан өтпеген студенттерге сержант әскери атағы берiледi.

45. На военную подготовку в ВУЗе отводится не менее 450 часов обязательных занятий под руководством преподавателей. Конкретное количество часов на военную подготовку и их распределение по видам занятий устанавливается Программой военной подготовки в зависимости от военных специальностей, типа ВУЗа и контингента студентов.
Объем обязательных занятий под руководством преподавателя не должен превышать 6 часов в день. Необходимое время для самостоятельной работы студентов планируется в дни военной подготовки в пределах восьми часового учебного дня.
46. Учебные сборы студентов организуются ректором ВУЗа совместно с Министерством обороны Республики Казахстан на завершающем этапе военной подготовки и проводятся перед последним курсом обучения в учебном заведении в каникулярное время.
Продолжительность учебных сборов студентов по всем военным специальностям определяется Программой подготовки офицеров запаса, но не более 30 дней.
Во время прохождения учебных сборов студенты выполняют обязанности и несут ответственность, установленные Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе". Студенты в период прохождения учебных сборов именуются курсантами.
Выплата студентам стипендий за время учебных сборов производится ВУЗами в установленном порядке .
От прохождения учебных сборов освобождаются студенты, признанные призывными медицинскими комиссиями управлений по делам обороны негодными по состоянию здоровья для прохождения учебных сборов. В связи с этим, они освобождаются в ВУЗе от сдачи экзаменов по военной подготовке, отчисляются с военной кафедры и в офицерский состав запаса не аттестуются.
47. В период военной подготовки студенты сдают зачеты и экзамены. После прохождения всей программы военной подготовки и учебных сборов студенты сдают выпускные экзамены, которые проводятся на военных кафедрах при ВУЗах и принимаются выпускными экзаменационными
комиссиями.
Оценки, полученные студентами на экзаменах по военной подготовке, учитываются наравне с оценками, полученными по другим дисциплинам.
Студенты, систематически не посещающие занятия по военной подготовке без уважительных причин, уклоняющиеся от прохождения учебных сборов или нарушающие дисциплину в процессе обучения на военных кафедрах и во время сборов, по представлению начальника военной кафедры приказом ректора ВУЗа отстраняются от занятий по военной подготовке.
48. Студенты, обучающиеся на военной кафедре, сдавшие экзамены по военной подготовке, прошедшие учебные сборы, после получения диплома об окончании ВУЗа направляются на войсковую стажировку (кроме студентов-женщин) и только после ее прохождения, в установленном порядке, им присваивается воинское звание лейтенант .
Студентам, окончившим полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и не прошедшим после окончания ВУЗа войсковую стажировку, присваивается воинское звание сержант.

49. Әскери кафедралар бастықтарының, әскери кафедра бастықтары орынбасарларының, әскери кафедра бастықтарының орынбасарлары - оқу бөлiмдерi бастықтарының, циклдар бастықтары - аға оқытушылардың лауазымдарына, сондай-ақ аға оқытушылардың лауазымдарына әскери қызметте тұратын, жоғары әскери немесе жоғары әскери-арнаулы бiлiмi бар офицерлер тағайындалады.
Әскери кафедралардың профессорлық-оқытушылық құрамының штаттық лауазымдары, оларды кадрлық офицерлермен жасақтауға мүмкiн болмаған кезде әскери киiм нысанын киiп жүру құқығымен әскери қызметтен босатылған, әскери есептiк мамандығы әскери кафедралардың бейiнiне сәйкес келетiн, жоғары әскери немесе жоғары әскери-арнаулы бiлiмi бар запастағы (отставкадағы) офицерлермен толықтырылуы мүмкiн.
Запастағы (отставкадағы) офицерлер профессорлық-оқытушылық құрамының лауазымына Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша және әскери кафедра бастығының ұсынымы бойынша ЖОО ректоры тағайындайды.
Әскери кафедраның бастығы мен орынбасарларын (запастағы, отставкадағы офицерлер қатарынан) ЖОО ректорының келiсiмi бойынша Қорғаныс министрлiгi және қарамағында ЖОО бар министрлiк тағайындайды. Кадрлық офицер тағайындау басымдығын пайдаланады.
Запастағы (отставкадағы) офицерлер қатарынан әскери кафедра бастығының лауазымына үмiткер мынадай бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуi тиiс:
жоғары әскери бiлiмiнiң болуы;
әскерлерде басшылық лауазымдарда (полк командирiнен төмен емес және оларға теңестiрiлгендер) қызмет өтiлiнiң болуы;
әскери кафедраның бейiнiне сәйкес әскери-есептiк мамандығының болуы;
запас бойынша полковник және одан жоғары әскери атағының болуы;
әскери киiм нысанын киiп жүру құқығымен әскери қызметтен босатылған.
Әскери кафедра бастығы орынбасарының лауазымы әр түрлi әскер тектерiнiң екi және одан да көп әскери-есептiк мамандығы бойынша әскери даярлауды жүзеге асыратын, профессорлық-оқытушылық құрамының жалпы саны 15 және одан да көп адам болатын кафедраларда белгiленедi.
50. Әскери кафедралардың штаттық лауазымдарына әскери қызметшiлердi тағайындауды және оларды ауыстыруды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi жүргiзедi. Әскери кафедралар бастықтарының, әскери кафедралар бастықтары орынбасарларының, әскери кафедралар бастықтарының орынбасарлары - оқу бөлiмдерi бастықтарының лауазымдарына үмiткерлер ЖОО ректорларымен, қарамағында ЖОО-лар бар министрлiктермен және ведомстволармен, барлық басқа лауазымдарға - тиiстi ЖОО ректорларымен келiсiледi.
Әскери кафедралардың офицерлiк құрамы үшiн штаттық-лауазымдық санаттарды ЖОО мәртебесiне және әскери кафедрада оқитын студенттердiң санына сәйкес Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi белгiлейдi.
Әскери кафедралар офицерлiк құрамның адамдарын әскери қызметтен босату заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

49. На должности начальников военных кафедр, заместителей начальников военных кафедр, заместителей начальников военных кафедр - начальников учебных частей, начальников циклов - старших преподавателей, а также должности старших преподавателей назначаются офицеры, состоящие на воинской службе, имеющие высшее военное или высшее военно-специальное
образование.
Штатные должности профессорско-преподавательского состава военных кафедр, при отсутствии возможности комплектования их кадровыми офицерами могут замещаться офицерами запаса (в отставке) уволенными с воинской службы с правом ношения военной формы одежды, военно-учетная специальность которых соответствует профилю военной кафедры, имеющие высшее военное или высшее военно-специальное образование.
Офицеры запаса (в отставке) на должности профессорско-преподавательского состава назначаются ректором ВУЗа по согласованию с Министерством обороны и по представлению начальника военной кафедры.
Начальник военной кафедры и заместители (из числа офицеров запаса, в отставке), назначаются Министерством обороны по согласованию с ректором ВУЗа и министерством, в ведении которого находится ВУЗ. Приоритетом назначения пользуется кадровый офицер.
Кандидат на должность начальника военной кафедры из офицеров запаса (в отставке) должен соответствовать следующим квалификационным требованиям:
иметь высшее военное образование;
иметь опыт службы в войсках на руководящих должностях (не ниже командира полка и им равным);
иметь военно-учетную специальность соответствующую профилю военной кафедры;
иметь воинское звание по запасу полковник и выше;
уволенный с воинской службы с правом ношения военной формы одежды.
Должность заместителя начальника военной кафедры устанавливается на кафедрах с общей численностью профессорско-преподавательского состава 15-ти и более человек, осуществляющих военную подготовку по двум и более военно-учетным специальностям различных родов войск.
50. Назначение военнослужащих на штатные должности военных кафедр и их перемещение производятся Министерством обороны. Кандидатуры на должности начальников военных кафедр, заместителей начальников военных кафедр, заместителей начальников военных кафедр-начальников учебных частей согласовываются с ректорами ВУЗов, министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся ВУЗы, на все другие должности - с ректорами
соответствующих ВУЗов.
Штатно-должностные категории для офицерского состава военных кафедр устанавливаются Министром обороны Республики Казахстан по согласованию с Министерством образования и науки в соответствии со статусом ВУЗа и количеством обучающихся на военной кафедре студентов.
Увольнение с воинской службы лиц офицерского состава военных кафедр производится в порядке, установленном законодательством .

51. Әскери кафедралардың штаттық лауазымдарына тағайындалатын офицерлер әскери қызметте тұрады және оларда әскери қызметшiлер үшiн белгiленген барлық құқықтар мен басымдықтар сақталады.
Олар Қорғаныс министрлiгiнiң сметасы және қорлары есебiнен офицерлермен қатар жалпы негiздерде заттай мүлiкпен, киiм-кешекпен, медициналық қызмет көрсетумен және санаторий-курорттық емдеумен, сондай-ақ табиғи үлестiң басқа да түрлерiмен қамтамасыз етiледi.
52. Әскери даярлық үшiн ЖОО-ларға бөлiнген қару-жарақты, әскери техника мен мүлiктi, сондай-ақ құпия бөлiмдер мен кiтапханаларды күзету үшiн ЖОО қаражаты есебiнен ведомстводан тыс күзет ұйымдастырылады.
7-тарау. Дене даярлығы, медициналық көмек,
әскери-патриоттық тәрбие
53. Азаматтардың дене даярлығын, оларға медициналық көмектi, әскери-патриоттық тәрбиенi жергiлiктi атқарушы органдар ұйымдастырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес спорттық-дене шынықтыру ұйымдарында, денсаулық сақтау және бiлiм беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 24 мамырдағы
N 449 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi мен
Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешімдерiнiң тiзбесi
1. "Жоғары оқу орындарының студенттерiн (курсанттарын) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау туралы, жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедралар туралы ережелердi және запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша студенттердiң (курсанттардың) әскери даярлығы белгiленген жоғары оқу орындарының тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 3 қазандағы N 1094  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1994 ж., N 40, 439-құжат);
2. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 3 қазандағы N 1094 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 15 сәуiрдегi N 443  қаулысы ;
3. "Бастапқы әскери даярлау туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 1 қарашадағы 1340  қаулысы ;
4. "Қазақ мемлекеттiк заң университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 25 наурыздағы N 412  қаулысының  4-тармағы;
5. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 3 қазандағы N 1094 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 23 сәуiрдегi N 638  қаулысы ;
6. "Абай атындағы Алматы мемлекеттiк университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 6 қарашадағы N 1500  қаулысының  5-тармағы;
7. "Солтүстiк Қазақстан университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 2 наурыздағы N 160  қаулысының  4-тармағы;

51. Офицеры, назначаемые на штатные должности военных кафедр, состоят на воинской службе и за ними сохраняются все права и преимущества, установленные для военнослужащих.
Они обеспечиваются вещевым имуществом, обмундированием, медицинским обслуживанием и санаторно-курортным лечением, а также другими видами натурального довольствия на общих основаниях с офицерами за счет сметы и фондов Министерства обороны.
52. Для охраны вооружения, военной техники и имущества, выделенных ВУЗам для военной подготовки, а также секретных частей и библиотек организуется вневедомственная охрана за счет средств ВУЗа.
Глава 7. Физическая подготовка, медицинская помощь,
военно-патриотическое воспитание
53. Физическая подготовка, медицинская помощь, военно-патриотическое воспитание граждан организуются местными исполнительными органами и осуществляются в физкультурно-спортивных организациях, организациях здравоохранения и образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2006 года N 449
Перечень утративших силу некоторых решений
Кабинета Министров и Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 года N 1094 "Об утверждении Положений о военной подготовке студентов (курсантов) высших учебных заведений по программе офицеров запаса, о военных кафедрах при высших учебных заведениях и
Перечня высших учебных заведений, в которых устанавливается военная подготовка студентов (курсантов) по программе офицеров запаса" (САПП Республики Казахстан, 1994 год, N 40, ст. 439);
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 1996 года N 443 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 года N 1094";
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 года N 1340 "О начальной военной подготовке";
4. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 25 марта 1997 года N 412 "Об образовании военной кафедры в Казахском государственном юридическом университете";
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 1997 года N 638 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 года N 1094";
6. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1997 года N 1500 "Об образовании военной кафедры в Алматинском государственном университете имени Абая";
7. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1998 года N 160 "Об образовании военной кафедры в Северо-Казахстанском университете";

8. "Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi жүйесiнiң ұйымдарын басқаруды жетiлдiру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 24 наурыздағы N 256  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1998 ж., N 9, 64-құжат);
9. "Х.А.Яссауи атындағы Халықаралық қазақ-түрiк университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 26 тамыздағы N 802  қаулысы ;
10. "Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттiк университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 1 қыркүйектегi N 1282  қаулысы  3-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж. N 44, 398-құжат);
11. "Д.Серiкбаев атындағы Шығыс Қазақстан техникалық университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 7 қыркүйектегi N 1319  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 45, 410-411-құжат);
12. "Тұрар Рысқұлов атындағы Қазақ мемлекеттiк басқару академиясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны студенттерiнiң әскери даярлығын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 26 маусымдағы N 943  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 ж., N 27, 318-құжат);
13. "Батыс Қазақстан мемлекеттiк университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 12 тамыздағы N 1249  қаулысының  3-тармағы;
14. "Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк медицина академиясында әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 ақпандағы N 195  қаулысының  3-тармағы;
15. "Абылай хан атындағы Қазақ мемлекеттiк халықаралық қатынастар және әлем тiлдерi университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 тамыздағы N 1109  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 30, 395-құжат);
16. "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 қарашадағы N 1403  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2001 ж., N 39, 495-құжат);
17. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 3 қазандағы N 1094 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 12 тамыздағы N 803  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 33, 325-құжат);

8. Пункт 1 Изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 марта 1998 года N 256 "О дополнительных мерах по совершенствованию управления организациями системы Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 год, N 9, ст. 64);
9. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 года N 802 "Об образовании военной кафедры в Международном Казахско-Турецком университете имени Х.А. Ясави";
10. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 1999 года N 1282 "О создании военной кафедры в Кызылординском государственном университете имени Коркыт Ата" (САПП Республики Казахстан, 1999 год, N 44, ст. 398);
11. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года N 1319 "О создании военной кафедры в Восточно-Казахстанском техническом университете имени Д. Серикбаева" (САПП Республики Казахстан, 1999 год, N 45, ст. 410-411);
12. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года N 943 "Об установлении военной подготовки студентов Республиканского государственного казенного предприятия "Казахская государственная академия управления имени Турара Рыскулова" (САПП Республики Казахстан, 2000 год, N 27, ст. 318);
13. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2000 года N 1249 "О создании военной кафедры в Западно-Казахстанском государственном университете";
14. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2001 года N 195 "О создании военной кафедры в Южно-Казахстанской государственной медицинской академии";
15. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2001 года N 1109 "О создании военной кафедры в Казахском государственном университете международных отношений и мировых языков имени Абылай хана" (САПП Республики Казахстан, 2001 год, N 30, ст. 395);
16. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 1403 "О создании военной кафедры в Евразийском национальном университете имени Л.Н. Гумилева" (САПП Республики Казахстан, 2001 год, N 39, ст. 495);
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2003 года N 803 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 года N 1094" (САПП Республики Казахстан, 2003 год, N 33, ст. 325);

18. "Жәңгiр хан атындағы Батыс Қазақстан Аграрлық-техникалық университетiнде әскери кафедра құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 17 мамырдағы N 551  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2004 ж., N 22, 280-құжат).

18. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2004 года N 551 "О создании военной кафедры в Западно-Казахстанском аграрно-техническом университете имени Жангир хана" (САПП Республики Казахстан, 2004 год, N 22, ст. 280).