Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2326 Қаулысы
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 802 Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 802 Қаулысымен.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2326 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010.08.05 N 802 Қаулысымен.
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы жағдайды талдау
3. Мәдениет министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
4. Мәдениет министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қатерлер
5. Нормативтік-құқықтық база
6. Бюджеттік бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің
миссиясы мен пайымдауы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің (бұдан әрі - ММ) миссиясы - мәдениет саласында сапалы және қолжетімді қызметтер көрсетуге, мемлекеттік және басқа тілдердің қарқынды дамуына, ұлттық бірлігінің нығаюына, діндердің теңдігі мен үндесуін қамтамасыз етуге, мемлекет пен азаматтық сектор әріптестігінің тиімді жүйесін қолдауға бағытталған мемлекеттік саясатты әзірлеу және тиімді іске асыру.
Мәдениет министрлігінің пайымдауы - діндердің теңдігі мен үндесуінің мызғымас қағидаттары, азаматтық бастамаларды іске асырудың тиімді тетіктері бар жалпыұлттық мәдени және тілдік орта.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Азаматтардың мәдени қажеттіліктерін сапалы қанағаттандыру, тіл саясатын тиімді іске асыру, этносаралық және конфессияаралық келісімді одан әрі нығайту, мемлекеттің азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимылын кеңейту саласындағы министрліктің қызметі алдағы жылдары бірқатар үрдістерге негізделетін болады.
Біріншіден, Қазақстанның тәуелсіздік алған кезеңі ішінде байқалатын жақын және алыс шет елдердің мәдениет өнімдерінің басым ықпал жасауы шетелдік ұқсас үлгілермен лайықты бәсекеге түсе алатын отандық мәдени өнімдерді шығаруға барынша назар аударуды талап етеді.
Екіншіден, елдегі этносаралық келісімнің әлеуетін, Қазақстан халқының бірлігін одан әрі нығайту мемлекеттік тілді одан әрі дамыту, оның қолдану аясын кеңейту, сондай-ақ тілдердің үш тұғырлығы саясатын іске асыру және ана тілді, мәдени мұраны және Қазақстанда тұратын барлық этностар Дәстүрлерінің еркін дамуына барынша жағдай жасауды талап етеді.
Үшіншіден, қазіргі заманғы жағдайда, конфессияаралық келісім мәселелері мемлекетке жалған діндердің енуі мен таралуы проблемаларымен байланысты болып отырған кезде халықтың дінтану сауаттылығын арттыру және діни сенім бостандығын қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұлжытпай сақтау міндеттері ерекше маңыздылыққа ие болады.
Төртіншіден, азаматтық қоғам мен билік арасындағы толық мәнді әріптестікті қарастыратын демократиялық мемлекеттің басты міндеті мемлекеттің ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл тетіктерін одан әрі жетілдіруді және қоғамдық институттардың елдің даму Стратегиясын іске асыруға қатысуын одан әрі кеңейтуді талап етеді.
Саланы одан әрі дамытудың аталған үрдістері саланың қазіргі проблемалармен қатар, орта мерзімді перспективада дәйекті әрі жүйелі шешуді талап етеді.
Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтердің жеткіліксіз жоғары сапасы
Сала инфрақұрылымының жай-күйі.

Об утверждении Стратегического плана Министерства культуры Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2326.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 802 (порядок введения в действие см. п. 2).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства культуры Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2010 № 802 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2326
Стратегический план
Министерства культуры Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2010 № 802 (порядок введения в действие см. п. 2).
Содержание
1. Миссия и видение Министерства культуры Республики Казахстан
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства культуры
4. Функциональные возможности Министерства культуры и возможные риски
5. Нормативно-правовая база
6. Бюджетные программы
1. Миссия и видение Министерства культуры
Республики Казахстан
Миссия Министерства культуры Республики Казахстан (далее - МК) - выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, динамичное развитие государственного и других языков, укрепление единства нации, обеспечение равенства и диалога религий, поддержку эффективной системы партнерства государства и гражданского сектора.
Видение Министерства культуры - общенациональная культурная и языковая среда с незыблемыми принципами равенства и диалога религий, эффективными механизмами реализации гражданских инициатив.
2. Анализ текущей ситуации
Деятельность министерства в сфере качественного удовлетворения культурных потребностей граждан, эффективной реализации языковой политики, дальнейшего укрепления межэтнического и межконфессионального согласия, расширения взаимодействия государства с институтами гражданского общества в ближайшие годы будет обусловлена рядом тенденций.
Во-первых, наблюдающееся на протяжении всего периода независимости Казахстана доминирующее влияние культурной продукции ближнего и дальнего зарубежья требует повышенного внимания к производству отечественного культурного продукта, способного составить достойную конкуренцию аналоговым зарубежным образцам.
Во-вторых, дальнейшее укрепление потенциала межэтнического согласия в стране, единства народа Казахстана требует создания максимальных условий для дальнейшего развития государственного языка, расширения сферы его применения, а также реализации триединой языковой политики и свободного развития родного языка, культурного наследия и традиций всех этносов, проживающих в Казахстане.
В-третьих, в современных условиях, когда вопросы межконфессионального согласия сопряжены с проблемами проникновения и распространения в стране так называемых псевдорелигий на первый план выступают задачи по повышению религиоведческой грамотности населения и безусловного соблюдения законодательства в области обеспечения свободы вероисповедания.
В-четвертых, ключевая задача демократического государства, предусматривающая полноценное партнерство между гражданским обществом и властью, требует дальнейшего совершенствования механизмов взаимодействия государства с НПО и дальнейшего расширения участия общественных институтов в реализации Стратегии развития страны.
Данные тенденции дальнейшего развития сферы наряду с уже имеющимися проблемами отрасли требуют в среднесрочной перспективе последовательного и системного решения.
Недостаточно высокое качество услуг в сфере культуры
Состояние инфраструктуры отрасли.

Республикадағы мәдениет ұйымдарының желісін 39 республикалық, 7 мыңнан астам облыстық мәдениет ұйымдары құрайды, соның ішінде: 164 мұражай, 4 001 кітапхана, 2 727 клуб, 50 театр, 24 концерттік ұйым, 58 кинотеатр және телетеатр, 458 киноқондырғы, 4 хайуанаттар бағы, 2 цирк, 31 мәдениет және демалыс саябағы бар.
Саланың табыстары және жетістіктері.
Заңнамалық базаны жетілдіру шеңберінде 2008 жылы «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заң жобасы Парламентке енгізілді. 2008 жылы 2009 - 2011 жылдарға арналған «Мәдени мұра» бағдарламасының тұжырымдамасы қабылданды, оның аясында ұлттық стратегиялық жобаны іске асырудың екінші кезеңі басталды.
Мәдениет мекемелері көрсететін қызметтер. 2009 жылы 10 мыңға жуық спектакль қойылды, 7 мың концерт, 80 мың мұражай экскурсиясы, 10 мың лекция өткізілді, 12 ғылыми-қолданбалы зерттеу, 49 археологиялық зерттеу басталды, 26 объектіде қайта қалпына келтіру жұмыстары жалғасын тапты. Жыл ішінде 8 тарих және мәдениет ескерткішін қайта қалпына келтіру жұмыстары аяқталды.
Республикалық мұражайларда 107 көрме, 347 лекция және 14 353 экскурсия өткізілді. Кітапханаларда тақырыптық поэзия, ән кештерін, көрмелерді, сондай-ақ кітапхана ісі жөніндегі семинарлар мен «дөңгелек үстелдерді» қоса алғанда, 500-ден астам іс-шаралар ұйымдастырылды.
Мәдениет қайраткерлерін қолдау. 2008 жылы музыкалық, драма, әдеби-сахналық, соның ішінде, мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларға арналған туындыларды жасауға 92 мемлекеттік грант бөлінді. 2009 жылы отандық репертуарды толықтыру мақсатында опера, балет, драматургия, камералық музыка, қазіргі заманғы және балалар әндері сияқты әртүрлі жанрдағы алты номинация бойынша «Тәуелсіздік толғауы» атты конкурс өткізілді.
Мәдени іс-шаралар өткізу. 2009 жылы Қазақстанда: балет әртістерінің халықаралық конкурсы, республикалық театр фестивалі, халықтық жанрдағы республикалық конкурс, патриоттық әндердің республикалық конкурсы өткізілді.
Шетелдегі Қазақстан мәдениетін танымал ету жөніндегі іс-шаралар әлемнің 10 елінде өтті және оларды 50 мыңнан астам адам тамашалады.
Қаржыландыру. Мәдениет саласының жұмыс істеуі үшін 2005 - 2009 жылдары бөлінген қаражат көлемі 111 млрд. теңгені құрады, соның ішінде 2005 жылы - 8,8 млрд. теңге, 2006 жылы - 11,3 млрд. теңге, 2007 жылы - 20,1 млрд. теңге, 2008 жылы - 37,7 млрд. теңге, 2009 жылы - 33,1 млрд. теңге.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, шетел өндірушілерінің қызмет көрсету нарығындағы үстемдігі кезінде мәдениет саласындағы отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің жеткіліксіз болуы;
Екіншіден, өңірлердегі мәдениет ұйымдары желісін дамытудағы үйлеспеушілікке негізделген, республика халқының мәдениет мекемелері көрсететін қызметтерге бірдей қол жеткізе алмауы;
Үшіншіден, нормативтік-құқықтық базаның жетілдірілмеуінде, өңірлердегі мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасын дамытудың төмен деңгейінде, инфрақұрылымы дамуының төмен дәрежесі мәдениет мекемелері мен мамандандырылған кадрлар тапшылығында көрініс беретін мәдениет саласы.
Мемлекеттік тілді қолданудың төмен дәрежесі, Қазақстан халқының бірігу факторы ретінде төзімді тілдік ортаны сақтаудың қажеттілігі

Сеть организаций культуры в республике составляет 39 республиканских, более 7 тыс. областных организаций культуры, в том числе: 164 музея, 4 001 библиотеки, 2 727 клубов, 50 театров, 24 концертных организации, 58 кинотеатров и телетеатров, 458 киноустановок, 4 зоопарка, 2 цирка, 31 парков культуры и отдыха.
Успехи и достижения отрасли.
В рамках совершенствования законодательной базы в 2008 году в Парламент внесен законопроект "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О культуре". В 2008 году принята Концепция Программы "Мәдени мұра" на 2009-2011 годы, в рамках которой начат второй этап реализации национального стратегического проекта.
Услуги учреждений культуры. В 2009 году поставлено более 10 тыс. спектаклей, проведено 7 тыс. концертов, 80 тыс. музейных экскурсий, 10 тыс. лекций, начаты 12 научно-прикладных, 49 археологических исследований, продолжены восстановительные работы на 26 объектах. В течение года реставрационные работы завершены на 8 памятниках истории и культуры.
В республиканских музеях проведено 107 выставок, 357 лекций и 14353 экскурсий. В библиотеках организованы более 500 мероприятий, включая тематические вечера поэзии, песни, выставки, а также семинары и "круглые столы" по вопросам библиотечного дела.
Поддержка деятелей культуры. В 2008 году было выделено 92 государственных гранта на создание музыкальных, драматических, литературно-сценических произведений, в том числе, для детей дошкольного и школьного возраста. С целью пополнения отечественного репертуара в 2009 году проведен конкурс "Тәуелсіздік толғауы" по шести разножанровым номинациям: опера, балет, драматургия, камерная музыка, современная и детская песня.
Проведение культурных мероприятий. В 2009 году в Казахстане проведены: международный конкурс артистов балета, республиканский театральный фестиваль, республиканский конкурс народного жанра, республиканский конкурс патриотической песни.
Мероприятия по популяризации культуры Казахстана за рубежом состоялись в 10-ти странах мира, их посетило более 50 тысяч зрителей.
Финансирование. Объем средств, выделенных на функционирование сферы культуры в 2005 - 2009 гг. составил 111 млрд. тенге, из них в 2005 году - 8,8 млрд. тенге, в 2006 году - 11,3 млрд. тенге, в 2007 году - 20,1 млрд. тенге, в 2008 году - 37,7 млрд. тенге, в 2009 году - 33,1 млрд. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли необходимо отметить следующие.
Во-первых, недостаточная конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
Во-вторых, неравный доступ населения республики к услугам организаций культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах.
В-третьих, недостаточная степень развития инфраструктуры культурной сферы, выражающаяся в несовершенстве нормативно-правовой базы, низком уровне развития материально-технической базы культурных учреждений в регионах, дефиците специализированных кадров и организаций культуры.
Недостаточная степень функционирования государственного языка, необходимость сохранения толерантной языковой среды как фактора единения народа Казахстана

Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Тілдерді дамытудың республикалық үйлестіру-әдістемелік орталығы жұмыс істейді. Мемлекеттік тілді үйрету орталықтарының өңірлік желісі жоспарлы түрде кеңейтілуде: 2005 жылы - 8, 2006 жылы - 11, 2007 жылы - 36, 2008 жылы - 93, 2009 жылы - 101 орталық жұмыс істеді.
Саланың табыстары және жетістіктері.
2009 жылы мемлекеттік органдарда іс жүргізуді мемлекеттік тілде жүргізуге кезең кезеңмен көшіру аяқталды. 2009 жылы мемлекеттік органдардағы мемлекеттік тілдегі құжат айналымы 60,5 % жетті. 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап барлық орталық және жергілікті мемлекеттік органдарда мемлекеттік тілде іс жүргізу мониторингінің автоматтандырылған жүйесі енгізілді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 2 ақпандағы № 550 Жарлығымен бекітілген Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес ересектерге мемлекеттік тілді жеделдетіп оқытудың тұжырымдамасы, Стандарты және Үлгі бағдарламасы әзірленіп бекітілді. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар жанындағы курстарды ұйымдастырушыларға балама ретінде өңірлік мемлекеттік тілді оқыту орталықтарына тиісті оқу құралдары бар көп деңгейлік мемлекеттік тілді үйрету бағдарламалары, сондай-ақ, сөздіктерді, дидактикалық материалдарды қамтитын компьютерлік бағдарламалар кешені дайындалып, таратылды.
Барлығы 71 әдістемелік құрал әзірленген: 12 оқулық, 18 оқу-әдістемелік құрал, 6 оқу-әдістемелік кешен, 16 екі - үш тілді атаулы сөздік, әр түрлі салалар бойынша (медицина, техника, құқық, спорт, экономика салалары, бекітілген терминдер сөздігі, қазақ есімдері және жер - су атаулары анықтамалықтары) 10 орысша-қазақша тілашар және 8 сөздік. Сонымен қатар «ҚР мемлекеттік қызметшісінің тілдік портфелі» әзірленді, оған 19 атау кіреді, соның ішінде: электрондық аудио- және бейне оқулықтар, грамматикалық анықтамалықтар, оқыту сөздігі.
Мемлекеттің тіл саясаты жөніндегі ақпараттық орталықтың рөлін атқаратын «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі» интернет-порталы іске қосылды.
Төзімді тілдік орта қалыптастыру. 2009 жылғы жағдай бойынша этномәдени орталықтар жанында 190-нан аса жексенбілік мектептер жұмыс істейді (2005 жылы мектептердің саны 160 болған), оларда республикамызда тұратын 7 мыңнан астам балалар мен ересектер 30-ға жуық этностық топтардың тілдерін оқиды.
Тілдердің үш тұғырлығы саясаты. Мемлекеттік органдардың іс жүргізуінде қазақ тілімен қатар орыс тілі ресми қолданылады. Қазақ тілін меңгермеген азаматтар үшін арнайы курстар ұйымдастырылады. Сондай-ақ, ағылшын тілін үйренуге жағдай жасалуда.

Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков. Планомерно расширяется сеть региональных Центров обучения государственному языку: в 2005 году - их действовало 8, в 2006 - 11, в 2007 году - 36, в 2008 году - 93, в 2009 году - 101.
Успехи и достижения отрасли.
В 2009 году завершен процесс поэтапного перевода делопроизводства в государственных органах на государственный язык. Объем делопроизводства на государственном языке в госорганах в 2009 г. составил 67 %. С 1 января 2009 года во всех центральных и местных госорганах внедрена автоматизированная система мониторинга делопроизводства на государственном языке.
В соответствии с Государственной программой функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года № 550, разработаны и утверждены Концепция, Стандарт и Типовая программа интенсивного обучения взрослого населения государственному языку. В качестве альтернативы всем организаторам курсов при центральных и местных государственных органах, региональным центрам обучения языку предложены многоуровневые программы обучения государственному языку с соответствующими учебными пособиями, а также комплекс компьютерных программ, состоящих из пособий, словарей, дидактических материалов, практических разработок.
Всего разработано 71 методическое пособие: 12 учебников, 18 учебно-методических пособий, 6 учебно-методических комплексов, 16 наименований двух- и трехъязычных словарей, 10 русско-казахских разговорников и 8 словарей по различным отраслям: медицина, техника, право, спорт, экономика, словарь утвержденных терминов, справочники казахских имен и топонимики местностей. А также пособие "Языковой портфель государственного служащего РК", которое состоит из 19 наименований: электронных аудио- и видеоучебников, грамматических справочников, учебного словаря.
Действует Интернет-портал "Государственный язык Республики Казахстан", выполняющий роль информационного центра по языковой политике государства.
Формирование толерантной языковой среды. По состоянию на 2009 год при этнокультурных центрах действуют более 190 воскресных школ (в 2005 году насчитывалось 160 школ), где изучается 30 языков этносов, проживающих в республике, и обучается более 7 тысяч детей и взрослых.
Триединая языковая политика. В делопроизводстве наравне с государственным языком официально употребляется русский. Для граждан, не владеющих казахским языком, организуются специальные курсы. Также создаются условия для изучения английского языка.

Қаржыландыру. 2005 - 2009 жылдары бөлінген қаржының көлемі 7 млрд. 307 млн. теңгені құрады: 2005 жылы республикалық бюджеттен - 327,9 млн. теңге, 2006 жылы - 560,6 млн. теңге, 2007 жылы - 1 млрд. 872 млн. теңге, 2008 жылы - 2 млрд. 390 млн. теңге, 2009 жылы - 2 млрд. 157 млн. теңге бөлінді.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, қоғамның барлық саласында мемлекеттік тіл қолданылуының жеткіліксіз дәрежесі.
Екіншіден, тілдерді оқыту инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы.
Үшіншіден, шет елде тұратын отандастармен байланысты әрі қарай кеңейту қажеттігі.
Ұлттың орнықты дамуы үшін мемлекеттілікті одан әрі нығайту, Қазақстан халқының бірлігі мен қоғамның бірігу қажеттілігі
Қоғамдық-саяси сала инфрақұрылымының жай-күйі. Республикада 10 саяси партия, 818 этно-мәдени бірлестік (бұдан әрі - ЭМБ), 18 000 астам үкіметтік емес ұйымдар (бұдан әрі - ҮЕҰ) және бірқатар кәсіптік одақтар жұмыс істейді. Сонымен қатар елімізде 40-тан астам конфессиялар мен деноминацияны білдіретін 4 000 діни ұйым жұмыс істейді. Бұдан басқа, Қазақстанда әлемнің 27 елінен, негізінен Польша, Корея, АҚШ, Ресей, Германия, Украина, Италия, Испания және Швейцариядан келген 350-ден астам шетелдік миссионер тіркелген.
Діни төзімділіктің жай-күйі мен даму үрдістерін терең зерттеу мақсатында республикамызда жағдайдың жүйелі мониторингін және халықтың дінтану сауаттылығын арттыру жөніндегі түсіндіру жұмыстарын жүргізу қамтамасыз етілген.
Табыстар мен жетістіктер. Қазақстан халқы Ассамблеясы, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің жанындағы Қоғамдық Палата, Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесі, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардағы және барлық деңгейдегі әкімдер жанындағы ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңестер мемлекет пен «үшінші сектордың» өзара іс-қимылының маңызды институттары болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 шілдедегі № 154 Жарлығымен бекітілген Азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы қолданыста.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс. 2009 ж. 206 үкіметтік емес ұйым 226 әлеуметтік маңызды жобаны іске асырды.
Олардың ішінде ЭМБ, жастар саясатын, балалар бастамаларын қолдауға, төзімді тілдік орта құруға, азаматтық қоғамды дамытуға бағдарланған жобалар, салауатты өмір салты, патриоттық тәрбие беру мәселелері бойынша, зерттеу жобалары және т.б. бар.
Қаржыландыру. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыруға 2005 жылы 59,7 млн. теңге бөлінді, 2006 жылы - 200 млн. теңге, 2007 жылы - 299 млн. 28 мың теңге, 2008 жылы - 709,2 млн. теңге, 2009 жылы - 917,2 млн.теңге бөлінді.
Саланың ағымдағы және перспективалы проблемаларының арасында мыналарды атап өту қажет.
Біріншіден, қоғамның және барлық мақсатты топтардың мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары, «үндесу алаңдары» және ақпараттық-насихаттау іс-шараларын дамыту арқылы этносаралық және конфессияаралық келісімді насихаттау туралы хабардар болуы деңгейін арттыру қажеттігі;
Екіншіден, елді дамыту мақсатында қоғамды шоғырландыру және жалпықазақстандық патриотизмді одан әрі қалыптастыру қажеттігі;
Үшіншіден, қоғамның әлеуметтік міндеттерін шешуде ҮЕҰ қатысуын кеңейту қажеттігі;
Төртіншіден, мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру саласында құқықтық базасын жетілдіру қажеттігі.

Финансирование. Объем финансирования в 2005-2009 годах составил 7 млрд. 307 млн. тенге: в 2005 году из республиканского бюджета было выделено 327,9 млн. тенге, в 2006 году - 560,6 млн. тенге, в 2007 году - 1 млрд. 872 млн. тенге, в 2008 году - 2 млрд. 390 млн. тенге, в 2009 году - 2 млрд. 157 млн. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли выделяются следующие.
Во-первых, недостаточная степень функционирования государственного языка во всех сферах общественной жизни.
Во-вторых, недостаточно развитая инфраструктура обучения языкам.
В-третьих, необходимость дальнейшего расширения связей с соотечественниками, проживающими за рубежом.
Необходимость дальнейшего укрепления государственности, единства народа Казахстана и консолидации общества для стабильного развития нации
Состояние инфраструктуры общественно-политической сферы. В республике действуют 10 политических партий, 818 этнокультурных объединений (далее - ЭКО), более 18 000 неправительственных организаций (далее - НПО) и ряд профсоюзных организаций. В стране также действуют 4 000 религиозных организаций, представляющих свыше 40 конфессий и деноминаций. Кроме того, в Казахстане зарегистрировано свыше 350 иностранных миссионеров более чем 27 стран мира, в основном из Польши, Кореи, США, России, Германии, Украины, Италии, Испании и Швейцарии.
С целью глубокого изучения состояния и тенденций развития религиозной терпимости в республике обеспечено проведение системного мониторинга ситуации и проведение разъяснительной работы по повышению религиоведческой грамотности граждан.
Успехи и достижения.
Важнейшими институтами взаимодействия государства и "третьего сектора" стали Ассамблея народа Казахстана, Общественная Палата при Мажилисе Парламента Республики Казахстан, Координационный совет по взаимодействию с НПО при Правительстве Республики Казахстан, а также Советы по взаимодействию с НПО в центральных государственных органах и при акимах всех уровней.
Действует Концепция развития гражданского общества на 2006-2011 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 154.
Государственный социальный заказ. В 2009 году 206 неправительственными организациями было реализовано 226 социально значимых проектов.
В их числе проекты, ориентированные на поддержку ЭКО, молодежной политики, детских инициатив, создание толерантной языковой среды, развитие гражданского общества, по вопросам здорового образа жизни, патриотического воспитания, исследовательские проекты и другие.
Финансирование. В 2005 году на реализацию государственного социального заказа было выделено 59,7 млн. тенге, в 2006 году - 200 млн. тенге, в 2007 году - 299 млн. 28 тыс. тенге, в 2008 году - 709,2 млн. тенге, в 2009 году - 917,2 млн. тенге.
Среди текущих и перспективных проблем отрасли необходимо отметить следующие.
Во-первых, необходимость повышения уровня информированности общества и всех целевых групп об основных направлениях государственной политики, пропаганды межэтнического и межконфессионального согласия посредством развития "диалоговых площадок" и информационно-пропагандистских мероприятий.
Во-вторых, необходимость консолидации общества вокруг целей развития страны и дальнейшего формирования общеказахстанского патриотизма.
В-третьих, необходимость расширения участия НПО в решении социальных задач общества.
В-четвертых, необходимость совершенствования правовой базы в области реализации государственного социального заказа.

240
300
300
250
250
250
250
Мемлекеттік органның даму мақсаттарының мемлекет дамуының стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары және мақсаттары
Іске асыруға Мемлекеттік органның мақсаттары бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.1 «Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасын одан әрі іске асыру
«4-басымдық: Осы заманғы білім беруді дамыту, кадрлардың біліктілігі мен оларды қайта даярлауды ұдайы арттыру және Қазақстан халқы мәдениетінің одан әрі өркендеуі»
«Біздің таланттыларымыздың өзінің шығармашылық қызметінің есебінен лайықты өмір сүру деңгейіне жетуіне мүмкіндік беретін жағдайлар жасау»
«Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауы
1.2 Отандық мәдениетті елде және шетелде кеңінен насихаттау
1.3 Халықтың жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, мәдени құндылықтарға қол жеткізуін кеңейту
Қазақстан халқының кемінде 20 %-ы Интернет желісін күнделікті өмірде тиімді пайдалануы үшін қолайлы жағдай жасау; Қазақстан халқының өмірінде ақпараттық ресурстардың әлеуметтік және экономикалық маңызын арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қазандағы № 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы ақпараттық теңсіздікті төмендетудің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы
1.4 Мәдени сала инфрақұрылымын дамыту
«IV. Осы заманғы білім беруді дамыту, кадрлардың біліктілігі мен оларды қайта даярлау ұдайы арттыру және Қазақстан халқы мәдениетінің одан әрі өркендеуі»
«Осы заманғы дамыған мәдениет жүйесін қалыптастыру, бірыңғай мәдени-ақпараттық кеңістікті нығайту, тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту»
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 - 2008 жылдарға арналған Бағдарламасын бекіту туралы «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 30 наурыздағы № 80 Жарлығы
2-стратегиялық бағыт Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
2.1 Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының тілдерін дамыту және тілдердің үш бірлігі ұстанымын жүзеге асыру
«Мемлекет Қазақстан халқы тілдерін үйрену мен дамыту үшін жағдай туғызуға қамқорлық жасайды»
Қазақстан Республикасының Конституциясы 7-бап, 3-т.
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын көтеру»
«Бүкіл қоғамымыздағы топтастырып отырған мемлекеттік тіл ретінде қазақ тілін оқыту сапасын арттыру қажеттілігіне ерекше назар аударғым келеді» «Халықаралық тәжірибелерге сүйене отырып қазақ тілін оқытудың қазіргі заманғы озық бағдарламалары мен әдістерін әзірлеп, енгізу қажет»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекет саясатының басты мақсаты» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
«Жиырма алтыншы бағыт - Қазақстан халқының рухани дамуы және үш тұғырлы тіл саясаты»
««Тілдердің үштұғырлығы» мәдени жобасын кезеңдеп іске асыруды қолға алуды ұсынамын. Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын жоғары білімді ел ретінде танылуға тиіс
«Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
Ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 серпінді бағыттары
III. «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру»
«Үкімет «Тілдердің үш тұғырлылығы» мәдени жобасын іске асыруды жеделдетуі тиіс»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекет саясатының басты мақсаты» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
«Республика өзінің одан тыс жерлерде жүрген азаматтарын қорғауға және оларға қамқорлық жасауға кепілдік береді»

240
300
300
250
250
250
250
Соответствие целей развития государственного
органа стратегическим целям развития государства
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Стратегические цели государства, на
реализацию которых направлены цели
государственного органа
Наименование
стратегического документа,
нормативного правого акта
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
1.1. Дальнейшая
реализация Национально-
го стратегического
проекта "Мәдени мұра"
"Приоритет 4: Развитие современного
образования, непрерывное повышение
квалификации и переквалификации
кадров и дальнейшее процветание
культуры народа Казахстана".
"Создание условий, при которых наши
таланты могут иметь достойный
уровень жизни за счет своей
творческой деятельности"
Послание Президента
Республики Казахстан от 1
марта 2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран
мира"
1.2. Популяризация
отечественной культуры
в стране и за рубежом
1.3. Расширение доступа
населения к культурным
ценностям с
использованием новых
информационных
технологий
Создать благоприятные условия для
эффективного использования в
повседневной жизни сети Интернет не
менее 20 %-там населения Казахстана;
Повысить социальную и экономическую
значимость информационных ресурсов в
жизни населения Казахстана
Программа снижения
информационного неравенст-
ва в Республике Казахстан
на 2007-2009 годы,
утвержденная постановле-
нием Правительства
Республики Казахстан от 13
октября 2006 года № 995
1.4. Развитие
инфраструктуры
культурной сферы
"IV. Развитие современной системы
образования, процветание культуры и
развитие духовного потенциала
народа".
"Формирование современной развитой
системы культуры, укрепление единого
культурно-информационного
пространства, сохранение и развитие
историко-культурного наследия".
Указ Президента Республики
Казахстан от 30 марта 2006
года № 80 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030 года"
об утверждении Программы
Правительства Республики
Казахстан на 2006-2008
годы.
Стратегическое направление 2.
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа Казахстана
2.1. Развитие
государственного языка,
языков народа
Казахстана и реализация
принципа триединства
языков
"Государство заботится о создании
условий для изучения и развития
языков народа Казахстана".
Конституция Республики
Казахстан статья 7, п. 3
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана"
"Особое внимание хочу обратить на
необходимость повышения качества в
обучении казахскому языку как
государственному языку, объединяю-
щему общество"
"Необходимо разработать и внедрить
на основе международного опыта самые
современные программы и методики
обучения казахскому языку"
Послание Президента
Республики Казахстан от 6
февраля 2008 года
"Повышение благосостояния
народа Казахстана -
главная цель государствен-
ной политики"
"Двадцать шестое направление —
Духовное развитие народов Казахстана
и триединая языковая политика"
"Начать поэтапную реализацию
культурного проекта "Триединство
языков". Казахстан должен
восприниматься во всем мире как
высокообразованная страна, население
которой пользуется тремя языками".
Послание Президента
Республики Казахстан от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире" 30
важнейших направлений
нашей внутренней и внешней
политики.
III. "Повышение благосостояния
народа Казахстана"
"Правительству надо ускорить
реализацию культурного проекта
"Триединство языков".
Послание Президента
Республики Казахстан от 6
февраля 2008 года
"Повышение благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной политики"
"Республика гарантирует своим
гражданам защиту и покровительство
за ее пределами"
Конституция Республики

Қазақстан Республикасының Конституциясы 11-бап, 2-т.
3-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
3.1 Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпықазақстандық патриотизмді қалыптастыру
II «Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру»
«бірінші.... біз қоғамдық тұрақтылықты, ұлтаралық келісімді қамтамасыз етуде, қазақстандық біртұтастық пен жалпықазақстандық патриотизмді қалыптастыруда өз моделімізді жүзеге асырдық. Мемлекетті, оның қауыпсіздігін одан әрі нығайтып... Қазақстанға ұзақ мерзімді тұрақтылық, бейбітшілік пен келісім керек»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
2-ұзақ мерзімді басымдық «Ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамның топтасуы. Қазақстанға бүгін және алдағы ондаған жылдар ішінде ұлттық стратегияны жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ішкі саяси тұрақтылық пен ұлттық біртұтастықты сақтап, нығайта беру»
«Қазақстан-2030 барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы
«V. Жаңа кезеңдегі негізгі міндеттер»
«Жаңа Қазақстанның Орталық Азия өңірі мен әлемдік қоғамдастықтағы жетістіктері мен мүмкіндіктерін іргелеу»
«Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
«5. Ішкі саяси тұрақтылық — 2020 Стратегиялық жоспарын іске асырудың сенімді іргетасы»
«Ішкі саяси сала мен ұлттық қауіпсіздіктің 2020 жылға дейінгі негізгі мақсаттары қоғамда келісім мен тұрақтылықты сақтау, ел қауіпсіздігін нығайту болып қала береді»
«Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 29 қаңтардағы Жолдауы
«Түйінді бағыт: ұлттық келісімді, қауіпсіздікті, халықаралық қатынастардың орнықтылығын қамтамасыз ету»
«Ішкі саяси салада 2020 жылға дейінгі кезеңде бейбітшілік пен келісімді, Қазақстан қоғамының орнықтылығы мен тұрақтылығын сақтау негізгі мақсаттар болып қала береді»
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
«Ішкі тұрақтылықты қолдау»
«2020 жылға дейін «Қазақстан-2030» Стратегиясының ішкі саяси тұрақтылық пен қоғамның біріктірілуін қамтамасыз ету бойынша ұзақ мерзімді басымдықтарын іске асыру шеңберінде саяси жүйені одан әрі жаңғырту, этникалық және діни дүрдараздықтың алдын алу, Қазақстанның барлық азаматтары үшін тең мүмкіндіктерге негізделген республика халқының бірлігін нығайту бойынша жүйелі жұмыс жалғасатын болады
Қоғамның ұйымдасуына, отансүйгіштік сезімнің нығаюына және жалпыұлттық идеялар мен бірыңғай құндылықтар негізінде қазақстандықтардың бірыңғай ерекшелігін қалыптастыруға ықпалын тигізетін теңдестірілген ұлттық саясатты іске асыру бойынша бірегей және тиімділігі жоғары институт ретінде Қазақстан халқы Ассамблеясы одан әрі дамитын болады»
«Этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту саласындағы стратегиялық мақсаттар» «2020 жылға қарай діни сенім бостандығына құқықтарды одан әрі іске асыру, сондай-ақ Қазақстанда тұратын барлық этностардың мәдениеті мен салт-дәстүрлерінің еркін дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасалады

Казахстан статья 11, п. 2
Стратегическое направление 3.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и обеспечение
консолидации общества для стабильного развития нации
3.1. Обеспечение
единства народа и
формирование
общеказахстанского
патриотизма
II. "Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления"
"Первое. ... Мы реализовали
собственную модель обеспечения
общественной стабильности,
межнационального согласия,
формирования казахстанской
идентичности и общеказахстанского
патриотизма
Для дальнейшего укрепления
государства... Казахстану необходимы
долгосрочная стабильность, мир и
согласие"
Послание Президента
Республики Казахстан от 6
февраля 2008 года
"Повышение благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной политики"
Долгосрочный приоритет 2.
"Внутриполитическая стабильность и
консолидация общества. Сохранить и
укрепить внутриполитическую
стабильность и национальное
единство, что позволит Казахстану
претворить в жизнь национальную
стратегию в течение нынешнего и
последующих десятилетий"
Послание Президента страны
народу Казахстана
"Казахстан 2030
Процветание, безопасность
и улучшение благосостояния
всех казахстанцев",
октябрь 1997 года
"V. Основные задачи нового этапа"
"Продвижение достижений нового
Казахстана в центральноазиатском
регионе и в мировом сообществе"
Послание Президента
Республики Казахстан от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
"5. Внутриполитическая стабильность -
надежный фундамент реализации
Стратегического плана 2020"
"Во внутриполитической сфере и
национальной безопасности основными
целями до 2020 года остаются
сохранение согласия и стабильности в
обществе, укрепление безопасности
страны"
Послание Президента
Республики Казахстан от 29
января 2010 года "Новое
десятилетие - новый
экономический подъем -
новые возможности
Казахстана"
"Ключевое направление: обеспечение
межнационального согласия,
безопасности, стабильности
международных отношений"
"Во внутриполитической сфере
основными целями в период до 2020
года остаются сохранение мира и
согласия, стабильности и
устойчивости развития казахстанского
общества"
Указ Президента Республики
Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922 "О
Стратегическом плане
развития Республики
Казахстан до 2020 года"
"Поддержание внутренней
стабильности"
"До 2020 года в рамках реализации
долгосрочного приоритета Стратегии
"Казахстан - 2030" по обеспечению
внутриполитической стабильности и
консолидации общества будет
продолжена системная работа по
дальнейшей модернизации политической
системы, предупреждению этнических и
религиозных разногласий, укреплению
единства народа Казахстана,
основанного на равенстве
возможностей для всех граждан
республики
Дальнейшее развитие получит
Ассамблея народа Казахстана как
уникальный и высокоэффективный
институт по реализации
сбалансированной национальной
политики, способствующий
консолидации общества, укреплению
патриотизма и формированию
идентичности казахстанцев на основе
общенациональной идеи и единых
ценностей"
"Стратегические цели по укреплению
межэтнического и
межконфессионалъного согласия"
"К 2020 году созданы благоприятные
условия для дальнейшей реализации
права на свободу вероисповедания, а
также свободного развития культуры и
традиций всех этносов, проживающих в
Казахстане
успешно реализована программа
функционирования и развития языков

тілдерді қолдану мен дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама табысты іске асырылады
этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы мен ерте алдын алудың тиімді жүйесі құралды»
3.2 Мемлекеттің азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимылын жетілдіру арқылы мемлекеттілікті нығайту
II «Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру»
«Екінші. Қазақстанда қазіргі заманғы саяси жүйені дамыту міндеті тұр.
Бұл үдерісте саяси партиялар, үкіметтік емес ұйымдар және басқа да қоғамдық институттар басты рөл атқаруы тиіс»
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
«Жиырма үшінші бағыт - Саяси жүйені дамыту»
«Саяси партиялардың рөлін арттыру, азаматтық қоғам институттарын дамыту үшін қолайлы жағдайлар туғызу»
«Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы
Ішкі және сыртқы саясатымыздың аса маңызды 30 серпінді бағыты
«Этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту саласындағы стратегиялық мақсаттар» «2020 жылға қарай Қазақстанда өкілдік биліктің мәні арта түседі, саяси партиялардың рөлі мен жауапкершілігі артады, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының жүйесі тиімді жұмыс істейтін болады. Демократиялық институттар мен азаматтық қоғамның құрылымдары егемен Қазақстанның әлеуметтік-саяси жүйесінің үйлесімді
бөлшектеріне айналады»
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Сектораралық өзара іс-қимыл
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
ММ Стратегиялық жоспарының іс-шаралары
Бірге орындаушы мемлекеттік органдар
Салааралық өзара іс-қимыл іс-шаралары
Тарихи-мәдени мұраны кеңінен таныту,
Қазақстанның бірегей бренді ретінде «Мәдени мүра» бағдарламасының халықаралық мәртебесін арттыру
ТСМ
Экотуризмді дамыту, туристік қызығушылық объектілеріне айналған ескерткіштерге туристік жол бағыттарын әзірлеу
Мәдениет қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру
Еңбекмині
Мәдениет саласындағы қызметкерлердің жалақы деңгейін арттыру
БҒМ
Мәдениет саласындағы мамандықтар бойынша жоғары білімді мамандар дайындауға мемлекеттік білім беру гранттарын бөлу
ЖАО
Мәдениет және өнер саласы үшін мамандар дайындауды жүзеге асыратын ЖОО бітірушілерін жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету
Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
Мәдениет министрлігінің стратегиялық жоспарының іс-шаралар
Бірге орындаушы мемлекеттік органдар
Салааралық өзара іс-қимыл іс-шаралары
Шетелде тұратын отандастармен мәдени байланысты дамыту және нығайту
СІМ
Шетелде ұйымдастырушылық-әдістемелік іс-шаралар дайындауға ықпал ету

на 2011-2020 годы
создана эффективная система
профилактики и раннего
предупреждения межэтнических и
межконфессиональных конфликтов"
3.2. Укрепление
государственности
посредством
совершенствования
взаимодействия
государства с
институтами
гражданского общества
II. "Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления"
"Второе. Предстоит продолжить
развитие современной политической
системы в Казахстане.
Главную роль в этом процессе должны
играть политические партии,
неправительственные организации и
другие общественные институты"
Послание Президента
Республики Казахстан от 6
февраля 2008 года
"Повышение благосостояния
народа Казахстана -
главная цель
государственной политики"
"Двадцать третье направление —
Развитие политической системы"
"Создание благоприятных условий для
повышения роли политических партий,
развития институтов гражданского
общества"
Послание Президента
Республики Казахстан от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире" 30
важнейших направлений
нашей внутренней и внешней
политики.
"Стратегические цели по укреплению
межэтнического и
межконфессионалъного согласия"
"К 2020 году в Казахстане возрастет
значение представительной власти,
повысятся роль и ответственность
политических партий, эффективно
заработает система органов местного
самоуправления. Демократические
институты и структуры гражданского
общества станут органичными
элементами социально-политической
системы суверенного Казахстана"
Указ Президента Республики
Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922 "О
Стратегическом плане
развития Республики
Казахстан до 2020 года"
Межсекторальное взаимодействие
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Мероприятия Стратегического плана
Министерства культуры
Государст-
венные
органы-
соисполни-
тели
Мероприятия межотраслевого
взаимодействия
Популяризация историко-культурного
наследия, повышение международного
статуса программы "Мәдени мұра" как
уникального бренда Казахстана
МТС
Развитие экотуризма, разработка
туристических маршрутов к
памятникам, ставшими объектами
туристского интереса
Повышение уровня профессионализма
работников культуры
МТСЗН
Повышение уровня заработной платы
работников сферы культуры
МОН
Выделение государственных
образовательных грантов на
подготовку специалистов с высшим
образованием по специальностям в
сфере культуры
МИО
Обеспечение трудоустройства
выпускников ВУЗов, осуществляющих
подготовку специалистов для сферы
культуры и искусства
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа Казахстана
Мероприятия Стратегического плана
Министерства культуры
Государст-
венные
органы-
соисполни-
тели
Мероприятия межотраслевого
взаимодействия
Развитие и укрепление культурных
связей с соотечественниками,
проживающими за рубежом
МИД
Содействие в подготовке
организационно-методических
мероприятий за рубежом

4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері
және ықтимал қатерлер
Министрліктің орта мерзімді стратегиясын тиімді іске асыру үшін мына бағыттарда мәдени кеңістіктің құрылымын оңтайландыру жөніндегі бірқатар тактикалық міндеттерді шешу қажет.
Біріншіден, мәдени кеңістікті дамытуға өзіне атқарушылық функцияларды алуға қабілетті мәдени ортаның тиімді инфрақұрылымын қалыптастыру. Ол үшін «Салалардың тиімді инфрақұрылымын қалыптастыру» ішкі бағдарламасы әзірленеді және іске асырылады, бұл инфрақұрылыммен жұмыстың тиімділігін арттыру үшін министрлік ішіндегі функцияларды қайта бөлуді көздейді.
Екіншіден, министрлікте мемлекеттік стратегиялық және жедел реттеуді сақтай отырып, мәдени кеңістікте нарықтық тетіктерді теңгерімді дамыту; нарықтық қатынастарды дамыту есебінен мәдениет саласында бәсекеге қабілетті өнім шығару.
Үшіншіден, министрлікте менеджмент жүйесін жаңғырту. Осы бағытта мынадай іс-шаралар жүзеге асырылатын болады:
министрлік менеджментінің бағдарламалық-нысаналы моделін енгізу; тиісті бағдарламалар, жобалар және стратегиялар бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін бөлімшелерге жауапкершілікті бөлу;
қызметкерлердің кәсіби деңгейін көтеру, министрлік мақсаттарының айналасына топтастыру үшін «Персоналды басқару» бағдарламасын іске асыру;
нәтижеге бағдарланған бюджеттеу жүйесіне көшуге байланысты серпінді жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу және инфрақұрылым мен нарықтық тетіктердің көмегімен олардың орындалуын қамтамасыз ету;
мәдени кеңістікті дамытудың реттеуіш функциясын орындау: мәдени кеңістіктің салаларын реттейтін ҚР Заңдарын және заңға тәуелді актілерін әзірлеу және түзету, сондай-ақ салаларды жедел реттеу үшін лицензиялау және сертификаттау тетіктерін қолдану.
инфрақұрылым тиімділігінің мониторингі және «ММ-индикатор» моделінің көмегімен мемлекеттік ресурстарды қолдану.
іске асырылатын бағдарламалардың сапасын бағалау жүйесін енгізу және болашақта ISO 9000 стандарттарын енгізу.
Төртіншіден, мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырудың айналасына қоғамды топтастыру:
ММ жанындағы Сараптамалық кеңестің жұмысын жаңғырту;
салалық нысаналы топтар бойынша Қазақстанның картасын жасау және олардың әрқайсысы үшін бағдарлама әзірлеу; нысаналы топтармен жұмыс бойынша Мәдениет министрлігінің бөлімшелері мен басшылары арасында жауапкершілікті бөлу;
мәдени қоғамдастықпен белсенді өзара іс-қимыл қағидаттары бойынша, сондай-ақ мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қағидаттары бойынша Министрліктің стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар.
Министрлік қызметін стратегиялық жоспарлау жүйесіне және нәтижеге бағдарланған бюджеттеу жүйесіне көшу кезінде нысаналы көрсеткіштер мен индикаторлардың қол жеткізілген мәндерін жоспарланған мәндерге сәйкес келмеуі түріндегі стратегиялық міндеттердің орындалмауы тәуекеліне ерекше назар аударылады.
Ықтимал қатерлер және оларды жоюдың жолдары
Қатерлер
Мазмұны
Қарсы іс-қимыл шаралары
Сыртқы
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау мен дамытуға бағытталған көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Тарихи-мәдени мұра объектілеріне табиғи-климаттық жағдайдың теріс әсер етуі
Қаржы қаражатын бөлу кезінде басымды мәртебесі бар тарихи-мәдени объектілердің тізбесін жасау
Ішкі
Өңірлердегі әлеуметтік-мәдени ахуалды дамытуға бағытталған көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Жергілікті атқарушы органдардың нәтижесіз жұмысы
Облыстардың және Астана мен Алматы қалалары әкімдерімен меморандумдарға қол қою
Әлеуметтік-мәдени саланың жекелеген даму көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
Ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың нәтижесіз жұмысы
Ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жұмысына мониторинг және бақылау жүйесін енгізу
Ведомстволық бағыныстағы ұйымдардан кадрлардың кетуі
Қызметкерлердің мансаптық өсуі мен уәждеу тетігін құру
Кәсіпқой кадрлар даярлау шеңберінде БҒМ-мен тиімді сектораралық өзара іс-қимыл

4. Функциональные возможности министерства и возможные риски
Для эффективной реализации среднесрочной стратегии министерства необходимо решение ряда тактических задач по оптимизации архитектуры культурного пространства в следующих направлениях.
Во-первых, формирование эффективной инфраструктуры культурной среды, способной взять на себя исполнительские функции в развитии культурного пространства. Для этого будут осуществлены разработка и реализация внутренней программы "Формирование эффективной инфраструктуры отраслей", что предполагает перераспределение функций внутри министерства для повышения эффективности работы с инфраструктурой.
Во-вторых, сбалансированное развитие рыночных механизмов в культурном пространстве при сохранении за министерством государственного стратегического и оперативного регулирования; производство конкурентоспособной продукции в области культуры за счет развития рыночных отношений.
В-третьих, модернизация системы менеджмента в министерстве. В данном направлении будут осуществлены следующие мероприятия:
внедрение программно-целевой модели менеджмента министерства; наделение подразделений ответственностью за достижение целевых показателей по соответствующим программам, проектам и стратегиям;
реализация программы "Управление персоналом" для повышения профессионального уровня сотрудников, консолидации вокруг целей Министерства;
разработка прорывных проектов и программ и обеспечение исполнения с помощью инфраструктуры и рыночных механизмов; в связи с переходом на систему бюджетирования, ориентированного на результат;
выполнение регуляторной функции развития культурного пространства: разработка и корректировка Законов РК и подзаконных актов, регулирующих отрасли культурного пространства, а также использование механизмов лицензирования и сертификации для оперативного регулирования отраслей;
мониторинг эффективности инфраструктуры и использования государственных ресурсов с помощью модели "МК-индикатор";
внедрение системы оценки качества реализуемых программ и в перспективе внедрение стандартов ISO 9000.
В-четвертых, консолидация общества вокруг реализации государственной политики в области культуры. В данном направлении предполагается:
модернизация работы Экспертного совета при МК;
составление карты Казахстана по отраслевым целевым группам и разработка программ для каждой из них; распределение ответственности среди подразделений и руководителей Министерства культуры по работе с целевыми группами;
мероприятия по реализации Стратегии министерства на принципах активного взаимодействия с культурным сообществом, а также на принципах государственно-частного партнерства.
* * *
При переходе на систему стратегического планирования деятельности министерства и на систему бюджетирования, ориентированного на результат, особое внимание уделяется рискам невыполнения стратегических задач в виде несоответствия достигнутых значений целевых показателей и индикаторов запланированным значениям.
Возможные риски и пути их устранения
Риски
Содержание
Меры противодействия
Внешние
Недостижение показателей,
направленных на сохранение и
развитие объектов историко-
культурного наследия
Негативное влияние
природно-климатических
условий на объекты
историко-культурного
наследия
Составление перечня
культурно-исторических
объектов, имеющих статус
приоритетных при распределении
финансовых средств
Внутренние
Недостижение показателей,
направленных на развитие
социально-культурной ситуации в
регионах
Неэффективная работа
местных исполнительных
органов
Подписание Меморандумов с
акимами областей и городов
Астаны и Алматы
Недостижение отдельных
показателей развития
социально-культурной сферы
Неэффективная работа
подведомственных
организаций
Внедрение системы мониторинга
и контроля работы
подведомственных организаций
Отток кадров из
подведомственных
организаций
Создание механизма карьерного
роста и мотивации сотрудников
Эффективное межсекторальное
взаимодействие с МОН в рамках
подготовки профессиональных
кадров

5. Нормативтік құқықтық база
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандары туралы» 2007 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңы.
3. «Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 15 қаңтардағы Заңы.
4. «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңы.
5. «Қазақстан Республикасындағы тіл туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңы.
6. «Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 12 сәуірдегі Заңы.
7. «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы.
8. «2010 — 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңы.
9. Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы «Қазақстан - 2030» Жолдауында айтылған Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы.
10. Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы Жарлығымен бекітілген Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
11. Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары.
12. Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі № 856 Жарлығымен бекітілген Қазақстан халқы Ассамблеясының стратегиясы (2011 жылға дейінгі).
13. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 шілдедегі № 154 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
14. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 200 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарына патриоттық тәрбие берудің 2006 - 2008 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
15. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
16. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қыркүйектегі қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қазандағы № 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында ақпараттық теңсіздікті төмендетудің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы.
18. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 қарашадағы № 1122 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейтудің, оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың 2007 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасы.

5. Нормативно-правовая база
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Конституционный Закон Республики Казахстан от 4 июня 2007 года "О государственных символах Республики Казахстан";
3. Закон Республики Казахстан от 15 января 1992 года "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях";
4. Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
5. Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан";
6. Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе";
7. Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре";
8. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
9. Стратегия развития Казахстана до 2030 года, изложенная Президентом страны в Послании народу Казахстана от 10 октября 1997 года "Казахстан-2030";
10. Государственная программа функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года;
11. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2010 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735;
12. Стратегия Ассамблеи народа Казахстана на среднесрочный период (до 2011 года), утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 856;
13. Концепция развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006-2011 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 154;
14. Государственная программа патриотического воспитания граждан РК на 2006-2008 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 200;
15. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922;
16. План мероприятий по реализации Концепции развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006-2011 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2006 года;
17. Программа снижения информационного неравенства в Республике Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2006 года № 995;
18. Концепция расширения сферы применения и повышения конкурентоспособности государственного языка, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 1122;

19. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 қарашадағы № 1016 қаулысымен бекітілген «Мәдени мұра» стратегиялық ұлттық жобасының 2009 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
20. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 158 қаулысымен бекітілген «Мәдени мұра» стратегиялық ұлттық жобасының 2009 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2009 - 2011 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы.
21. «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 22 желтоқсандағы № 2162 қаулысы.
22. «2010 жылға арналған республикалық бюджеттің көрсеткіштерін түзету туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 мамырдағы № 406 қаулысы.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.14 № 1356 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 Мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметтер
Сипат
Мәдениет, ішкі саяси тұрақтылық, этносаралық және конфессияаралық келісім және тіл саясаты саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі стратегиялық саясатты және тиімді салааралық үйлестіруді жүргізу. Ұлттық мәдениетті және басқа халықтардың мәдениетін қайта жандандыру, сақтау, дамыту, қолдану және тарату саласында құқықтық экономикалық және ұйымдастырушылық негіздерін жасау, мемлекеттік тілдің қолдану аясын кеңейту үшін жағдай жасау. Тіл саясаты саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуына бақылауды қамтамасыз ету, мемлекеттік қызметшілердің кәсіби деңгейін арттыру. Мәдениет министрлігінің аппараты мен оның бөлімшелерінің қызметін қамтамасыз ету. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің археологиялық және реставрациялау жұмыстарына жүргізуге лицензия беру.
1. Министрліктің жұмыс істеуін, халықаралық ынтымақтастықты және стратегиялық жоспарлауды қамтамасыз ету (ҚҰҚЖД, ТСЖД)
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат
1.1 "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын одан әрі іске асыру
1.2 Отандық мәдениетті елде және шет елдерде танымал ету
1.4. мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.1.1-міндет
Тарихи-Мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраны көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық мәртебесін арттыру
1.2.1-міндет
Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіліктің артуын ынталандыру

19. Концепция стратегического национального проекта "Культурное наследие" на 2009-2011 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2008 года № 1016;
20. План мероприятий на 2009-2011 годы по реализации Концепции стратегического национального проекта "Культурное наследие" на 2009-2011 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 158;
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2009 года № 2162 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2010 года № 406 "О корректировке показателей республиканского бюджета на 2010 год".
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.12.2010 № 1356.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 Услуги по формированию и реализации государственной политики в
области культуры
Описание
Проведение стратегической политики и эффективной межотраслевой
координации по формированию и реализации государственной политики в
области культуры, внутриполитической стабильности, межэтнического и
межконфессионального согласия и языковой политики. Создание правовых,
экономических и организационных основ в сфере возрождения, сохранения,
развития, использования и распространения национальной культуры и
культуры других народов, создание условий для расширения применения
государственного языка. Обеспечение контроля за реализацией
государственной политики в сфере языковой политики, повышение
профессионального уровня государственных служащих. Обеспечение
функционирования аппарата Министерства культуры и его подразделений.
Выдача лицензий на проведение археологических и реставрационных работ
памятников истории и культуры.
1. Обеспечение функционирования, международное сотрудничество и стратегическое
планирование Министерства (ДФОПР, ДАСП)
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель
1.1. Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта
"Мәдени мұра"
1.2. Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
1.4. Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.1.1.
Сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение международного
статуса программы "Мәдени мұра" как уникального бренда Казахстана
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста востребованности отечественного продукта сферы
культуры

2. Мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру (МК)
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат
1.1 "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.2 Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.3 Жаңа ақпараттық технологияларды қолдана отырып Мәдени құндылықтарға халықтың кол жеткізуін кеңейту
1.4. Мәдениет және өнер салаларының инфрақұрылымын дамыту
1.1.1-міндет
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраны көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
1.2.1-міндет
Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіліктің артуын ынталандыру

2. Формирование государственной политики в области культуры, охраны и использования
объектов историко-культурного наследия (КК)
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель
1.1. Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта
"Мәдени мұра"
1.2. Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
1.3. Расширение доступа населения к культурным ценностям с
использованием новых информационных технологий
1.4. Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.1.1.
Сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение международного
статуса программы "Мәдени мұра" как уникального бренда Казахстана
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста востребованности отечественного продукта сферы
культуры

4. Ақпарат саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру (АМК)
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мақсат
3.1 Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру шеңберінде қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
3.2 Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.3 Ұлттық мұрағат қорының ресурстарына халықтың қол жеткізуін кеңейту.
3.1.1-міндет
Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына кіруін отандық бұқаралық ақпарат құралдармен ақпараттық қолдаудың тиімділігін арттыру және кеңейту
3.1.2-міндет
Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру жөніндегі медиа кеңістікпен өзара іс-қимылды жандандыру
3.1.3-міндет
Бұқаралық ақпарат құралдарының құқықтық мәдениетін арттыру және заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету

4. Формирование государственной политики в области информации (КИА)
Стратегическое
направление 3
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель
3.1. Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
3.2. Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
продукта
3.3. Расширение доступа населения к ресурсам Национального архивного
фонда
Задача 3.1.1.
Расширение и повышение эффективности информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира отечественными средствами массовой
информации
Задача 3.1.2.
Активизация взаимодействия с медиа-сообществом по реализации
государственной информационной политики
Задача 3.1.3.
Повышение правовой культуры средств массовой информации и обеспечение
соблюдения законодательства

3.2.3-міндет
Мемлекеттік электрондық БАҚ тақырыптық дифференциясы (жұмыс істейтін арналардың базасында республикалық мамандандырылған телеарналар құру)
3.2.4-міндет
Шетелдік ақпараттық өнімге деген тәуелділіктің төмендеуі
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Көрсетілген мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою туралы берілген куәліктердің шамамен алынған саны
%
100
100
Теледидар және радиохабарларын тарату ұйымдарының қызметіне берілген лицензиялардың шамамен алынған саны (сұрау бойынша)
%
100
100
Министрлік басшылығына, мемлекеттік органдарға, Президент Әкімшілігіне, Үкіметке берілген есептердің, анықтамалардың шамамен алынған саны.
дана
4
4
Халықаралық қатынастарға байланысты іс-шаралардың шамамен алынған саны
дана
12
0
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттің негізгі даму басымдықтары және өткізіліп жатқан мемлекеттік саясат туралы халықтың хабарландырылған деңгейі
%
83

Задача 3.2.3.
Тематическая дифференциация государственных электронных СМИ (создание
республиканских специализированных телеканалов на базе действующих)
Задача 3.2.4.
Снижение зависимости от зарубежного информационного продукта
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
выданных свидетельств о
постановке на учет средств
массовой информации в
установленные сроки
%
100
100
Ориентировочное количество
выданных лицензий на
деятельность организации
телевидения и радиовещания
(по запросу)
%
100
100
Ориентировочное количество
отчетов, справок,
представленных для
руководства министерства,
государственные органы,
Правительства и
администрации Президента
шт.
4
4
Ориентировочное количество
мероприятий по международ-
ному сотрудничеству
шт.
12
0
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Уровень информированности
населения об основных
приоритетах развития страны
и проводимой
государственной политике
%
83

5. Қоғамдық тұрақтылықты сақтау саласында мемлекеттік саясатты әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу (ҚСЖД)
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін бұдан әрі нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
Мақсат
4.1. Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.2 Мемлекеттің азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-әрекетін жетілдіру арқылы мемлекеттілікті нығайту
4.1.1-міндет
Ұлтаралық келісімді нығайту және сақтау, Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі арттыру
4.1.2-міндет
Қазақстанның даму Стратегиясы мен басымдықтарын және жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатты түсіндіру және насихаттау

5. Участие в разработке и формировании государственной политики в области сохранения
общественной стабильности (ДОПР)
Стратегическое
направление
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и обеспечение
консолидации общества для стабильного развития нации
Цель
4.1. Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
4.2. Укрепление государственности посредством совершенствования
взаимодействия государства с институтами гражданского общества
Задача 4.1.1.
Сохранение и укрепление межнационального согласия и дальнейшее
повышение роли Ассамблеи народа Казахстана
Задача 4.1.2.
Разъяснение и пропаганда Стратегии и приоритетов развития Казахстана и
проводимой государственной политики

6. Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету және діни бірлестіктермен өзара іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу (ДIК)
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін бұдан әрі нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.1.4-міндет
Мемлекеттегі діни жағдайға мониторинг жүргізу және талдау

6. Проведение государственной политики в области обеспечения реализации свободы
вероисповедания и взаимодействия с религиозными объединениями (КДР)
Стратегическое
направление 4
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и обеспечение
консолидации общества для стабильного развития нации
Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
Задача 4.1.4.
Мониторинг и анализ религиозной ситуации в стране

49 503
28 923
50 708
28 052
59 553
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
Сипаттама
Мемлекеттік тілдің әлеуметтік-комуникативтік функцияларын кеңейту және нығайту. Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту. Біртұтас қазақ ұлтының құрамдас бөлігі ретінде шетелде тұратын отандастарды әлеуметтік-экономикалық, құқықтық қорғау және қолдау жөніндегі мемлекеттік жүйені құру.
2-стратегиялық бағыт
Қазақстан халқын біріктіретін фактор ретінде толеранттық тілдік орта құру
2.1-мақсат
Мемлекеттік тілді, Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту және тілдердің үштұғырлығы қағидатын іске асыру
2.1.2-міндет
Тілдердің үштұғырлығы қағидатын іске асыру

49 503
28 923
50 708
28 052
59 553
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
Описание
Расширение и укрепление социально-коммуникативных функций
государственного языка. Развитие других языков народа Казахстана.
Создание государственной системы по социально-экономической, правовой
защите и поддержке соотечественников, проживающих за рубежом, как
составной части единой казахской нации.
Стратегическое
направление 2.
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана
Цель 2.1.
Развитие государственного языка, языков народа Казахстана и
реализация принципа триединства языков
Задача 2.1.2.
Реализация принципа триединства языков

1 996 055
Әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру
Сипаттау
Мәдениет саласындағы уәкілетті органның материалдық-техникалық базасын жарақтандыру
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.4-мақсат
Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.4.1-міндет
Мәдениет саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Бағдарламалық қамтамасыз етудің шамамен алынған саны
65
Жиһаздың шамамен алынған саны
жиынтық
48
Жабдықтардың және басқа да заттардың шамамен алынған саны
дана
9
7
10
10
Сапа көрсеткіштері
Министрлік аппаратының жұмысқа қажетті жабдықпен, бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ жиһазбен жабдықталуы
%
60
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Орталық атқарушы орган, оның ведомстволарын компьютерлік және кеңселік техникалармен, жиһаздармен, лицензиялық бағдарламалық өнімдермен қамтамасыз ету
%
90
90
90
90
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
43 837

1 996 055
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
007 Материально-техническое оснащение Министерства культуры
Республики Казахстан
Описание
Оснащение материально-технической базы уполномоченного органа в
области культуры
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.4.
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.4.1.
Совершенствование нормативно-правовой базы сферы культуры
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
программного обеспечения
65
Ориентировочное количество
мебели
комп.
48
Ориентировочное количество
оборудования, прочие
шт.
9
7
10
10
Показатели
качества
Оснащенность аппарата
министерства необходимым для
работы оборудованием,
программным обеспечением, а
также мебелью
%
60
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение центрального
исполнительного органа, его
ведомств компьютерной и
офисной техникой, мебелью,
лицензионными программными
продуктами
%
90
90
90
90
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
43 837

4 161
1 353
1 367
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 Мәдениет саласындағы мемлекеттік ұйымдардың ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттау
Мәдениет пен өнер саласындағы мекемелер мен кәсіпорындарда күрделі жөндеу жүргізу
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.4-мақсат
Мәдениет және өнер салаларының инфрақұрылымын дамыту

4 161
1 353
1 367
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений государственных
организаций в области культуры
Описание
Проведение капитального ремонта учреждений и предприятий в области
культуры
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.4.
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства

1 392 527
4 600 465
4 957 976
1 957 976
1 957 976
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 Мәдениет объектілерін салу, реконструкциялау
Сипаттау
Мәдениет инфрақұрылымын дамыту, тарихи-мәдени мұра саласындағы ұлттық мәдениет игіліктерін тиімді пайдалану
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.4-мақсат
Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.4.2-міндет
Мәдениет мекемелерінің жүйесін жаңғырту және кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Салынып жатқан және реконструкцияланып жатқан мәдениет объектілерінің саны
Бірл.
6
3
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Пайдалануға берілген мәдениет объектілерінің шамамен алынған саны
Бірл.
6
3
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
284 026
859 875
86 149
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 Әлеуметтік маңызы бар және мәдени іс-шаралар өткізу
Сипаттау
Әлеуметтік маңызы бар және мәдени іс-шаралар: республикалық конкурстар, көрмелер, мерекелік және мерейтойлық іс-шаралар, Елбасының шетел делегацияларымен ресми кездесуі, Қазақстанның өзге елдердегі және өзге елдердің Қазақстандағы мәдениет күндері шеңберінде концерттік іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу, Қазақстан мәдениетінің қазіргі жетістіктерін және ұлттық тарихи-мәдени құндылықтарын насихаттау, жаңа талант иелерін жарыққа шығару, шығармашылық ұжымдардың кәсіби деңгейін жетілдіру, Қазақстанның шетелдегі жағымды имиджін қалыптастыру
1-стратегиялық бағыт.
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

1 392 527
4 600 465
4 957 976
1 957 976
1 957 976
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 Строительство, реконструкция объектов культуры
Описание
Развитие инфраструктуры культуры; эффективное использование
культурного национального достояния страны в области
историко-культурного наследия
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.4.
Развитие инфраструктуры сферы культуры и искусства
Задача 1.4.2.
Модернизация и расширение сети культурных учреждений
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество строящихся и
реконструируемых объектов
культуры
Ед.
6
3
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ориентировочное количество
объектов культуры введенных
в эксплуатацию
Ед.
6
3
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
284 026
859 875
86 149
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 Проведение социально-значимых и культурных мероприятий
Описание
Организация и проведение социально-значимых и культурных мероприятий:
республиканских конкурсов, выставок, праздничных и юбилейных
мероприятий, концертных мероприятий в рамках официальных встреч Главы
государства с иностранными делегациями, дней культуры других
государств в Казахстане и Казахстана за рубежом, пропаганда
национальных историко-культурных ценностей и современных достижений
культуры Казахстана, выявление новых талантов, совершенствование
профессионального уровня творческих коллективов; формирование
позитивного имиджа Казахстана за рубежом.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

831 014
24 139
16 385
158 854
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
017 Әдебиеттің әлеуметтік маңызды түрлерін басып шығару
Сипаттау
Халықтың рухани-білім беру және зияткерлік-мәдени деңгейін арттыру, өскелең ұрпақты бүкіләлемдік идеалдардың құндылықтары рухында тәрбиелеу. Әлеуметтік маңызды әдебиетті шығаруды қамтамасыз ету және әлеуетті оқырмандарға жеткізу; өмірдің қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-білім беру және мәдени салаларындағы өзгерістерді көрсететін жан-жақты көркем, ғылыми, публицистикалық және библиографиялық серияларды шығару.
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

831 014
24 139
16 385
158 854
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
017 Издание социально важных видов литературы
Подпрограмма
Описание
Повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного
уровня населения, воспитание подрастающего поколения в духе
общемировых ценностных идеалов. Обеспечение выпуска и доведения до
потенциальных читателей социально важной литературы; выпуск
развернутых художественных, научных, публицистических и
библиографических серий, отражающих перемены в
общественно-политической, социально-экономической,
научно-образовательной и культурной сферах жизни.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.2-мақсат
Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.1-міндет
Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіліктің артуын ынталандыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік кітапхана қорларын толықтыру үшін шығарылатын әлеуметтік маңызды әдебиет атауларының саны
Бірл.
440
480
Сапа көрсеткіштері
Әр түрлі тақырыптық бағыттардағы әдебиетті шығару және кітап қорларына өтеусіз беру есебінен кітапхана қорларының инфрақұрылымының деңгейін арттыру. Оқырмандар санын ұлғайту және халықтың рухани-білім беру пен зияткерлік-мәдени деңгейін арттыру
Мемлекеттік кітапхана қорларына 1 113 500 дана кітап беру есебінде инфрақұрылымның деңгейі арттырылды
Тиімділік көрсеткіштері
Бір басылымды жеткізуімен қоса шығаруға кететін шығындардың орташа құны
теңге
411
961
Нәтиже көрсеткіштері
Әлеуметтік маңызды әдебиеттерді жалпы таралымы 775,6 мың данамен шығару
дана
2 430 000
1 113 500
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1 000 000
1 090 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
018 Ішкі саяси тұрақтылық және қоғамдық келісім саласында мемлекеттік саясатты жүргізу
Сипаттау
Ішкі саяси тұрақтылықты нығайту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру; қоғамда демократиялық бастауларды нығайтуға бағытталған жағдайларды қамтамасыз ету; этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін жетілдіру; саяси реформаларды жылжыту, азаматтық қоғамды дамыту
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі карай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.1.1-міндет
Ұлтаралық келісімді сақтау және нығайту және Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін одан әрі арттыру

Цель 1.2.
Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста востребованности отечественного продукта сферы
культуры
Показатели
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество наименований
выпускаемой социально
значимой литературы для
пополнения государственных
библиотечных фондов
ед.
440
480
Показатели
качества
Повышение уровня
инфраструктуры библиотечных
фондов за счет выпуска
литературы разных
тематических направлений и
безвозмездной передачи в
книжные фонды. Увеличение
количества читателей и
повышение духовно-
образовательного и
интеллектуально-культурного
уровня населения.
Повы-
шен
уро-
вень
инф-
раст-
рукту-
ры
биб-
лио-
течных
фондов
за
счет
пере-
дачи в
фонды
гос.
биб-
лиотек
1 113
500
экз.
книг
Показатели
эффективности
Средняя стоимость затрат на
выпуск одного издания с
доставкой
тенге
411
961
Показатели
результата
Издание социально-важных
видов литературы общим
тиражом 775,6 тыс.
экземпляров
экз.
2430000
1113500
Расходы на реализацию программы
1 000 000
1 090 000
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
018 Проведение государственной политики в области внутриполитической
стабильности и общественного согласия
Описание
Формирование государственной политики по укреплению
внутриполитической стабильности, обеспечение условий, направленных на
укрепление в обществе демократических принципов, совершенствование
казахстанской модели межэтнического согласия, продвижение
политических реформ, развитие гражданского общества.
Стратегическое
направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
Задача 4.1.1.
Сохранение и укрепление межэтнического согласия и дальнейшее
повышение роли Ассамблеи народа Казахстана

1 087 090
1 126 428
1 441 183
557 853
507 005
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін жаңғырту, салу
Сипаттау
Ежелгі мешіттер мен кесенелерді тарихи кешендер мен мәдени-сәулет ескерткіштерін қайта жаңғырту және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу. Бұйымдарды қайта қалпына келтіру және консервациялау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін салу.
1-стратегиялық бағыт.
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.1-мақсат
«Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.1.1-міндет
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және дамыту

1 087 090
1 126 428
1 441 183
557 853
507 005
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 Воссоздание, сооружение памятников историко-культурного наследия
Описание
Выполнение работ по восстановлению и реставрации старинных мечетей, мавзолеев, исторических комплексов и архитектурно-культурных памятников. Реставрация и консервация изделий. Сооружение памятников историко-культурного наследия.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.1.
Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта "Мәдени
мұра"
Задача 1.1.1.
Сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия

906 981
563 650
565 323
608 223
616 195
Бюджеттік бағдарлама әкімшілігі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 Мемлекеттік мәдениет ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау
Сипаттау
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын білікті мамандармен қамтамасыз ету. Өсіп отырған нарықтық экономика талаптарына, өндірістегі және әлеуметтік саладағы құрылымдық өзгерістерге сәйкес мәдениет пен өнер мамандардың кәсіби шеберлігіндегі теориялық білімін жетілдіру
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

906 981
563 650
565 323
608 223
616 195
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций культуры
Описание
Обеспечение государственных организаций культуры квалифицированными
кадрами. Совершенствование теоретических знаний профессионального
мастерства специалистов культуры и искусства, в соответствии с
возрастающими требованиями рыночной экономики, структурными
изменениями в производстве и социальной сфере
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

18 520
71 970
20 243
21 862
23 502
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
021 Қазақ халқының мәдени мұрасын жүйелеу және жинақтау
Сипаттау
ЮНЕСКО-ның Алдын ала тізіміне кіргізілген мәдени және аралас мұралар объектілерін қорғау аумақтары мен аймақтарының шекараларын анықтау жөнінде жұмыстар жүргізуді қарастыратын әр түрлі бағыттар бойынша қазақ халқының мәдени мұрасын зерделеу жүйесін құру
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

18 520
71 970
20 243
21 862
23 502
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
021 Свод и систематизация изучения культурного наследия казахского
народа
Описание
Создание системы изучения культурного наследия казахского народа по
разным направлениям, предусматривающим проведение работ по
определению границ территорий и зон охраны объектов культурного и
смешанного наследия, включенных в Предварительный список ЮНЕСКО,
уточнение и пересмотр имеющихся списков памятников истории и
культуры Казахстана
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.1-мақсат
«Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасын әрі қарай іске асыру
1.1.2-міндет
Тарихи-мәдени мұраларды танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде «Мәдени мұра» бағдарламасының халықаралық мәртебесін арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік тарих және мәдениет тізіміне енгізілген объектілердің саны
Бірл.
7 137

Цель 1.1.
Дальнейшая реализация Национального стратегического проекта "Мәдени
мұра"
Задача 1.1.2.
Популяризация историко-культурного наследия, повышение
международного статуса программы "Мәдени мұра" как уникального
бренда Казахстана
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество объектов
включенных в Государственный
список истории и культуры
Ед.
7 137

11 085
7 200
7 200
7 200
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Негізгі мінездемелері көрсетілген облыстар бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің жинағын шығару
Бірл.
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
38 500
42 220
38 500
38 500
38 500
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 Мұрағат құжаттарының және баспа мұрағатының сақталуын қамтамасыз ету
Сипаттау
Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын толықтыру, сақталуын қамтамасыз ету, арнайы пайдалану және мемлекеттік есепке алу, мұрағат ісі, басқарушылық, аудиобейне және ғылыми-техникалық құжаттамасы бар құжаттану саласында ғылыми-зерттеу және ғылыми-әдістемелік жұмысты жүргізу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру

11 085
7 200
7 200
7 200
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Издание Свода памятников
истории и культуры по
областям с указанием их
основных характеристик
Ед.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
38 500
42 220
38 500
38 500
38 500
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 Обеспечение сохранности архивных документов и архива печати
Подпрограмма
Описание
Пополнение, обеспечение сохранности, государственный учет и
специальное использование документов Национального архивного фонда
Республики Казахстан, ведение научно-исследовательской и
научно-методической работы в области архивного дела, документоведения
с управленческой, аудиовизуальной и научно-технической документацией
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства

236 937
301 426
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күресті насихаттау
Сипаттау
Ұйымдасқан есірткі қоғамдарын айқындау және олардың қызметіне тосқауыл қою кезіндегі мемлекеттік органдардың қызметін жариялау, халықаралық есірткі бизнесі пайдаланатын қаржы ағымдарының айқындау, бақылау және жою тетіктерін әзірлеу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.1-мақсат
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
3.1.1-міндет
Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіруін ақпараттық қолдаудың тиімділігін арттыру мен кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Нашақорлықпен күрес мәселелерін жария етуге бағытталған өткізілген іс-шаралар саны
Бірл.
6
Есірткіге қарсы насихат мақсатында шығарылған теле және бейне материалдардың саны
Бірл.
7
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Есірткіге қарсы күресті насихаттау жөніндегі бейнероликтер өндіруді және көрсетуді жүзеге асыру, осы бағытта жұмыс істейтін сарапшыларды, республикалық БАҚ өкілдерін шақыра отырып, есірткіге қарсы насихаттың негізгі бағыттарын талқылау жөнінде семинарлар, тренингтер, конференциялар өткізу
Бірл.
13
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
10 902
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
024 Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының баска да тілдерін дамыту жөніндегі ақпараттық жүйелерді құру
Сипаттама
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын, Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
2-стратегиялық бағыт
Қазақстан халқын біріктіруші фактор ретінде толеранттық тілдік орта құру
2.1-мақсат
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының тілдерін дамыту, Тілдердің үштұғырлығы принципін іске асыру

236 937
301 426
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 Пропаганда борьбы с наркоманией и наркобизнесом
Подпрограмма
Описание
Освещение деятельности государственных органов при выявлении и
пресечении деятельности организованных наркообществ, разработка
механизма выявления, контроля и ликвидации финансовых потоков,
используемых международным наркобизнесом
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель 3.1.
Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
Задача 3.1.1.
Расширение и повышение эффективности информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира отечественными СМИ
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество проведенных
мероприятий, направленных на
освещение вопросов борьбы с
наркоманией
Ед.
6
Количество теле-, видео
материалов, выпущенных в
целях антинаркотической
пропаганды
Ед.
7
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Осуществление производства и
трансляции видеороликов по
антинаркотической
пропаганде, проведение
семинаров, тренингов,
конференции по обсуждению
основных направлений
антинаркотической пропаганды
с приглашением
представителей
республиканских СМИ,
экспертов работающих в
данном направлении.
Ед.
13
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
10 902
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
024 Создание информационных систем по развитию государственного языка
и других языков народа Казахстана
Описание
Реализация Государственной программы функционирования и развития
языков на 2001-2010 годы, Государственной программы поддержки
соотечественников, проживающих за рубежом
Стратегическое
направление
Создание толерантной языковой среды как фактора единения народа
Казахстана
Цель 2.1.
Развитие государственного языка, языков народа Казахстана и
реализация принципа триединства языков

2.1.1-міндет
Мемлекеттік тілдің біріктіруші қызметін және әлеуметтік-коммуникативтік қызметін кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік тілді білетін қазақ ұлтынан емес ересек тұрғындардың үлесі
%
8.0
12.0
Ұлттық-мәдени бірлестіктер жанындағы мемлекеттік тілді оқу курстарымен қамтылған өзге этнос өкілдерінің үлесі
%
77
79
Ұйымдастыру-әдістемелік іс-шаралармен қамтылған қазақ диаспорасы тұратын мемлекеттер саны
Бірл.
9
12
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік органдардағы жалпы құжат айналымындағы мемлекеттік тілдегі құжат айналымы
%
40
60
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

Задача 2.1.1.
Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций
государственного языка
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Доля взрослого населения
неказахской национальности,
владеющего государственным
языком
%
8
12
Доля представителей других
этносов, охваченных курсами
по обучению родному языку
при национально-культурных
объединениях
%
77
79
Количество стран проживания
казахской диаспоры,
охваченных организационно-
методическими мероприятиями
Ед.
изм.
9
12
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Удельный объем
делопроизводства на
государственном языке в
государственных органах в
общем объеме
документооборота
%
40
60
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге

975 856
328 298
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
025 Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу
Сипаттау
Қазақстан Республикасында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.1-мақсат
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жетілдіру аясында қазақстандықтардың әлеуметтік оптимизмін қалыптастыру
3.1.1-міндет
Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстанның Даму стратегиясы мен әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіруін ақпараттық қолдау
3.1.2-міндет
Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру бойынша медиа-кеңістікпен өзара іс-қимылды жандандыру
3.1.3-міндет
Бұқаралық ақпарат құралдарының құқықтық Мәдениетін көтеру және заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету

975 856
328 298
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
025 Проведение государственной информационной политики
Описание
Проведение государственной информационной политики в Республике
Казахстан
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель 3.1.
Формирование социального оптимизма казахстанцев в рамках
совершенствования государственной информационной политики
Задача 3.1.1.
Расширение и повышение эффективности информационной поддержки
Стратегии развития и вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира отечественными средствами массовой
информации
Задача 3.1.2.
Активизация взаимодействия с медиа-сообществом по реализации
государственной информационной политики
Задача 3.1.3.
Повышение правовой культуры средств массовой информации и обеспечение
соблюдения законодательства

3.2-мақсат
Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.2.3-міндет
Мемлекеттік электрондық БАҚ-ты тақырыптық саралау (жұмыс істеп тұрған телеарналар базасында республикалық мамандандырылған телеарналар құру)
3.2.4-міндет
Шетелдік ақпараттық өнімге деген тәуелділіктің төмендеуі
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік тапсырысты қоспағанда, республикалық мемлекеттік электрондық БАҚ-тың жалпы жылдық кірісінің үлесі
%
7
7
Мемлекеттік тапсырысты қоспағанда, республикалық мемлекеттік БАҚ-тың жалпы жылдық кірісінің үлесі
%
71
74
Мемлекеттік тапсырысты іске асыру аясында шығарылған баспасөз материалдарының көлемі
А-2 формат жолағы
12 685
12 685
есепке алынған баспа парағы
875
875
Мониторингпен қамтылған БАҚ өнімдерінің көлемі
сағат
131 400
131 400
Спутниктік сегменттегі мемлекеттік арналардың хабар таратуының орташа тәуліктік көлемі
сағат
19.8
20.0
Хабар таратудың ортақ торшасындағы республикалық электрондық БАҚ жүргізген бағдарламаларының үлесі
%
35
40
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сағат 16-дан 24-ке дейінгі таралымдардың мемлекеттік телеарналардағы хабар таратудың орташа тәуліктік көлемінің қамтылуы; электрондық бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қазақ тілінде аудиокөрнекі өнімді шығару; Қазақстан Республикасының Заңын сақтай отырып, электрондық БАҚ-ты күнделікті бақылауға алу
%
100
100
%
50
52
сағат күніне
320
320
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
16 467 456
16 467 456
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
026 Цифрлық телерадио хабарларын таратуды дамыту
Сипаттау
Хабар таратудың цифрлық жүйесін дамыту жолымен қазақстандық ақпарат нарығын нығайту үшін жағдай жасау. Спутниктік және жер үсті сегменттеріндегі телерадио хабарларын тарату инфрақұрылымын цифрлық стандартқа, оның ішінде жоғары айқындықтағы стандартқа кезең-кезеңмен ауыстыруды жүзеге асыру. 2015 жылы балама хабар таратуды тоқтату, халықтың барлық санаттары үшін цифрлық телерадио хабарларын таратудың қол жетімділігін қамтамасыз ету, көпбағдарламалы цифрлық теледидар және радио қызметін ұсынатын операторлар рыногын құру, цифрлық телерадио хабарларын тарату саласындағы субъектілердің өзара іс-қимылын реттейтін және регламенттейтін нормативтік құқықтық және техникалық құжаттарды әзірлеу, радио-жиілік спектрің қайта қарау, жиілік саясатын жетілдіру, тұрғындардың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін республика аумағында цифрлық қабылдау құрылғыларын өндіруге жәрдем көрсету
3-стратегиялық бағыт
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру

Цель 3.2.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного продукта
Задача 3.2.3.
Тематическая дифференциация государственных электронных СМИ (создание
республиканских специализированных телеканалов на базе действующих)
Задача 3.2.4.
Снижение зависимости от зарубежного информационного продукта
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Доля общегодового дохода
республиканских
государственных электронных
СМИ за исключением госзаказа
%
7
7
Доля общегодового дохода
республиканских печатных СМИ
за исключением госзаказа
%
71
74
Объем печатных материалов
выпущенных в рамках
реализации государственного
заказа
поло-
са
фор-
мата
А-2
12 685
12 685
учет-
но-
изда-
тель-
ский
лист
875
875
Объем продукции СМИ,
охваченной мониторингом
час
131400
131400
Среднесуточный объем вещания
государственных каналов в
спутниковом сегменте
час
19.8
20.0
Доля программ, производимых
республиканскими
электронными СМИ в общей
сетке вещания
%
35
40
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение среднесуточных
объемов вещания телеканалов
от 16 до 24 часов;
Производство аудиовизуальной
продукции на государственном
языке электронными
средствами массовой
информации;
Проведение ежедневного
мониторинга электронных
средств массовой информации
на предмет соблюдения
законодательства Республики
Казахстан
%
%
часов
в
день
100
50
320
100
52
320
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
16 467 456
16 467 456
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
026 Развитие цифрового телерадиовещания
Описание
Создание условий для укрепления казахстанского информационного рынка
путем развития цифровой системы вещания. Осуществление поэтапного
перевода инфраструктуры телерадиовещания в спутниковом и наземном
сегментах на цифровой стандарт, в том числе на стандарт высокой
четкости. Прекращение аналогового вещания в 2015 году, обеспечение
доступности цифрового телерадиовещания для всех категорий населения,
создание рынка операторов, предоставляющих услуги многопрограммного
цифрового телевидения и радио, разработка нормативных правовых и
технических документов, регулирующих и регламентирующих взаимодействие
субъектов в области цифрового телерадиовещания, пересмотр
радиочастотного спектра, совершенствование частотной политики,
содействие производству на территории республики цифровых приемных
устройств для удовлетворения потребностей населения.
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства

3.2-мақсат
Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.2.1-міндет
Цифрлық телерадио хабарларын таратуды енгізу
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Цифрлық хабар таратумен республика аумағын қамту
%
Сапа көрсеткіштері
Цифрлық телерадио хабарларын таратуды дамытудың оңтайлы жолдарын таңдау. Азаматтарды хабарландырып және интерактивті көп бағдарламалы теледидар, сапалы радио қызметтерімен қамтамасыз ету, телевизиялық бағдарламаларды көрсету жөніндегі қызметті көрсету сапасының көрсеткіштерін жақсарту, соның ішінде теледидар және радио хабарларымен таратумен қамтылуын ұлғайту
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Цифрлық телерадио хабарларын таратуға көшу, көп бағдарламалы теледидар көрсету, телевизиялық және радио бағдарламаларды көрсету жөніндегі қызметтерді көрсету сапасынының көрсеткіштерін жақсарту, ғылымды көп қажет ететін салаларды дамытудың алғы шарттарын жасау, теледидар және радио хабарларын тарату, қабылдау және беру аппаратуралардың жаңа түрлерін шығаруды игеру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
22 400
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
028 Республикалық маңызы бар көпшілік кітапханалардағы ақпаратқа кол жеткізуді қамтамасыз ету
Сипаттау
Оқырмандарды кітапханалық, анықтамалық-библиографиялық және ақпараттық қамтамасыз етуді іске асыру, пайдаланушылардың ғаламдық интернет-ресурстарға кол жеткізуін қамтамасыз ету, оқырмандардың, соның ішінде, зағип және нашар көретін азаматтардың рухани, зияткерлік және мәдени қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған мәдени және ағартушылық қызметтерді іске асыру, кітапхана пайдаланушыларының жұмысы үшін оңтайлы жағдайлар жасау кітап көрмелерін және тұсаукесерлер, оқырмандарға конференциялар өткізу
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру

Цель 3.2.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного продукта
Задача 3.2.1.
Внедрение цифрового телерадиовещания
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Охват территории республики
цифровым вещанием
%
Показатели
качества
Выбор оптимального пути
развития цифрового
телерадиовещания.
Обеспечение граждан услугами
многопрограммного и
интерактивного телевидения,
качественного радио,
улучшение показателей
качества предоставления
услуг по трансляции
телевизионных программ, в
том числе увеличение охвата
телевизионного и
радиовещания.
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Переход на цифровое
телерадиовещание,
предоставление услуг
многопрограммного
телевидения, улучшение
показателей качества
предоставления услуг по
трансляции телевизионных и
радиопрограмм, создание
предпосылок для развития
наукоемких отраслей,
освоение производства новых
видов приемной и передающей
аппаратуры телевизионного и
радиовещания
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
22 400
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 Обеспечение доступа к информации в публичных библиотеках
республиканского значения
Описание
Реализация библиотечного, справочно-библиографического и информационного
обеспечения читателей, обеспечение доступа пользователей к глобальным
интернет-ресурсам, реализация культурной и просветительской
деятельности, направленной на удовлетворение духовных, интеллектуальных
и культурных потребностей читателей, в том числе незрячих и слабовидящих
граждан, создание оптимальных условий для работы пользователей
библиотек. Проведение книжных выставок и презентаций, читательских
конференций, круглых столов и творческих встреч, участие в мероприятиях
по международному библиотечному сотрудничеству.
Стратегическое
направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.2-мақсат
Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.1-міндет
Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қажеттіліктің артуын ынталандыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Жабдықтардың пайдалануға енгізілген бірліктерінің шамамен алынған саны
Бірл.
10
10
30
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік қатысуы бар акционерлік қоғам қызметінің тиімділігін арттыру
%
35
61
50
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 045 602
3 790 000
1 000 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
030 Жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып халықтың мәдени құндылықтарға кол жеткізуін кеңейту
Сипаттау
Жалпыұлттық мәдениет кеңістігінің нығаюы, елдегі өңірлердің өзара мәдениет алмасуларын кеңейту; Жаһандық ақпараттық жүйедегі ұлттық мәдениеттің интеграциясы; Қазақстанның саяси, географиялық, мәдени, тарихи білімін қалыптастыру коллекциясы; Ғылыми қызметкерлер мен мамандарды тақырыпты терең меңгеруде жоғары дәрежеде дайындау және қоғамдық гуманитарлық тәртіп саласында мамандануына жәрдемдесу; шартты және шартты емес білімді, кітаптан алу жолымен, сондай-ақ қосымша қажетті әдебиеттен алуын жүзеге асыруды қолдау; кең өрісті білімді бір рет қолдану қажеттілігін қанағаттандыруын талап ету; кітапхананың дәстүрлі қорындағы электрондық түрдегі құжаттар, қолжазбалар мен жеке тұлғаның бағалы кітабын сақтандыру қызметін кеңейту
1-стратегиялық бағыт
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.3-мақсат
Жаңа ақпараттық технологияларды қолдану арқылы мәдени құндылықтарға халықтың қол жеткізуін кеңейту
1.3.1-міндет
Ұлттық кітапханалық жүйе қорларына рұқсатты кеңейту
1.3.2-міндет
Қазақстанның тарихи-мәдени мұраларына рұқсатты кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Веб-порталдар саны
Бірл.
3
Мәдениет саласындағы нормативтік-құқықтық қорды толық жетілдіру
мың адам
150
Кітапхананың электрондық қызметін пайдаланушылар саны
мың адам
150
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сандық форматқа аударылған кітапхана қорының үлесі
%
0.5
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

Цель 1.2.
Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста востребованности отечественного продукта
сферы культуры
Стратегическое
направление 3.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного
пространства
Цель 3.2.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного продукта
Задача 3.2.2.
Создание национального информационного холдинга
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
вводимых в эксплуатацию
единиц оборудования
Ед.
10
10
30
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение эффективности
деятельности акционерного
общества с государственным
участием
%
35
61
50
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
2 045 602
3 790 000
1 000 000
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
030 Расширения доступа населения к культурным ценностям с
использованием новых информационных технологий
Описание
Укрепление общенационального культурного пространства, расширение
культурного обмена между регионами страны; интеграция национальной
культуры в глобальную информационную сеть; формирование коллекций,
направленные на распространение общих знаний об истории, культуре,
географии, политики Казахстана, как в целом, так и по отдельным
аспектам; содействие глубокому изучению темы (предмета) научными
работниками и специалистами высокого уровня подготовленности, в том
числе, специалистами в области общественных гуманитарных дисциплин;
осуществление поддержки как формального, так и неформального
образования, путем предоставления не только учебного материала, но и
необходимой дополнительной литературы; необходимость удовлетворения
потребности в информации одноразового характера по широкому кругу
знаний; расширение традиционного библиотечного фонда документами в
электронном виде и выполнение функции страхового фонда рукописной и
ценной книги частных лиц.
Стратегическое
направление
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.3.
Расширение доступа населения к культурным ценностям с использованием
новых информационных технологий
Задача 1.3.1.
Расширение доступа к ресурсам Национальной библиотечной системы
Задача 1.3.2.
Расширение доступа к историко-культурному наследию Казахстана
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество веб-порталов
Ед.
3
Ориентировочное количество
услугами сферы культуры в
цифровом формате
тыс.
чел.
150
Ориентировочное количество
пользователей электронными
услугами библиотек
тыс.
чел.
150
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Доля библиотечного фонда,
переведенного в цифровой
формат
%
0,5
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге

242 859
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
031 Діни сенім бостандығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Сипаттау
Діни сенім бостандығына азаматтардың құқығын қамтамасыз ету, теолог-ғалымдарды, заңгерлер мен өзге ғылыми қызметкерлерді тартумен дінтану сараптамалары, әлеуметтік зерттеу, діни жағдайлар мониторингі саласындағы мемлекеттік саясат мәселелері бойынша үгіт-насихат іс-шараларын жүргізу. Діни бірлестіктер қызметіне бақылау.
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру

242 859
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 Реализация государственной политики в сфере свободы вероисповедания
Описание
Проведение агитационно-пропагандистских мероприятий по вопросам
государственной политики в области обеспечения прав граждан на
свободу вероисповедания, религиоведческих экспертиз с привлечением
ученых-теологов, юристов и иных научных сотрудников. Контроль за
деятельностью религиозных объединений.
Стратегическое
направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма

4.1.4-міндет
Мемлекеттегі діни жағдайды бақылау және талдау
4.1.5-міндет
Конфессияаралық қарым-қатынастар саласындағы мемлекеттік саясат туралы қазақстандықтардың хабардар болу деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Дін мәселелері бойынша шығарылатын ақпараттық, мерзімді, баспа өнімдерінің, ғылыми, әдістемелік материалдардың болжалды таралымы
дана
4000
4000
4000
Халықаралық, республикалық және өңірлік ғылыми-практикалық конференциялардың, семинар-мәжілістердің болжалды саны
бірл.
4
4
4
Теолог-ғалымдарды, заңгерлерді және өзге ғылыми қызметкерлерді тарта отырып, діни сенім бостандығы мәселелері бойынша үгіт-насихат топтары өткізетін іс-шаралардың болжалды саны
бірл.
1
1
1
Бейнефильмдерді, бейнероликтерді шығару
бірл.
3
3
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қоғамдық санада конфессияаралық қатынас саласындағы мемлекеттік саясатты қолдау деңгейінің өсуі
%
75
80
80
Дінтану сауаттылығын арттыру жөніндегі ақпараттық-насихат іс-шараларымен қамтылған халықтың саны
адам

Задача 4.1.4.
Мониторинг и анализ религиозной ситуации в стране
Задача 4.1.5.
Повышение уровня информированности казахстанцев о государственной
политике в сфере межконфессиональных отношений
Показатели
Ед.
изм
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Прогнозируемый тираж
выпускаемой информационной,
периодической, печатной
продукции, научных,
методических материалов по
вопросам религии
шт.
4000
4000
4000
Прогнозируемое количество
международных, республиканс-
ких и региональных научно-
практических конференций,
семинаров-совещаний
ед.
4
4
4
Прогнозируемое число
мероприятий, проведенных
агитационно-пропагандистскими
группами по вопросам свободы
вероисповедания с
привлечением ученых-теологов,
юристов и иных научных
сотрудников
ед.
1
1
1
Выпуск видеофильмов,
видеороликов
ед.
3
3
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение уровня поддержки в
общественном сознании
государственной политики в
сфере межконфессиональных
отношений
%
75
80
80
Количество населения,
охваченного информационно-
пропагандистскими
мероприятиями по повышению
религиоведческой грамотности
чел.

4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру
4.1.4-міндет
Елдегі діни жағдайдың мониторингі және оны талдау
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Шығарылатын оку-әдістемелік материалдардың (оку, монографиялық әдебиет, сөздіктер, энциклопедиялар, ақпараттық бюллетеньдер, арнайы баспа басылымдары) болжалды саны
дана
22
23
24
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қоғамдық санада конфессияаралық қатынас саласындағы мемлекеттік саясатты қолдау деңгейінің өсуі
%
75
80
80
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
53 109
59 949
66 200
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
033 Мәдениет пен діндер саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу
Сипаттау
Халықаралық көлемдегі іс-шаралар мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру.

Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма
Задача 4.1.4.
Мониторинг и анализ религиозной ситуации в стране
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели количества
Прогнозируемое количество наименований выпускаемых учебно-методических материалов (учебной, монографической литературы, словарей, энциклопедий, информационных бюллетеней, специальных печатных изданий)
шт.
22
23
24
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение уровня поддержки в
общественном сознании
государственной политики в
сфере межконфессиональных
отношений
%
75
80
80
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
53 109
59 949
66 200
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
033 Содействие развитию международного сотрудничества в области
культуры и религий
Описание
Организация и проведение исследований и мероприятий международного
масштаба
Стратегическое
направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма

4.1.4-міндет
Мемлекеттегі діни жағдайды бақылау және талдау
Көрсеткіштер
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштер
Мәдениет пен дін саласындағы зерттеу есептері және консультациялық жазбалар, талдамалық есептердің болжамды саны
бірл.
10
10
11
Шығарылатын оку-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік материалдар атауларының болжалды саны
бірл.
20
25
31
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қоғамдық санада конфессияаралық қатынас саласындағы мемлекеттік саясатты қолдау деңгейінің өсуі
%
75
80
80
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

Задача 4.1.4.
Мониторинг и анализ религиозной ситуации в стране
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Прогнозируемое количество
исследовательских отчетов и
консультационных записок,
аналитических отчетов
развития в сфере культуры и
религии
ед.
10
10
11
Прогнозируемое количество
наименований выпускаемых
учебно-методических и
научно-методических
материалов
ед.
20
20
23
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение уровня поддержки в
общественном сознании
государственной политики в
сфере межконфессиональных
отношений
%
75
80
80
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге

82 557
96 038
106 635
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
034 Қазақстан Республикасындағы дін, конфессияаралық қарым-қатынас саласындағы әлеуметтік зерттеулер
Сипаттау
Әлеуметтік зерттеулер, діни ахуал мониторингін жүргізу
4-стратегиялық бағыт
Мемлекеттілікті, халық бірлігін әрі қарай нығайту, ұлтты тұрақты дамыту үшін қоғамды шоғырландыруды қамтамасыз ету
4.1-мақсат
Халық бірлігін қамтамасыз ету және жалпы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру

82 557
96 038
106 635
Администратор
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
034 Социологические исследования в области религии,
межконфессиональных отношений в Республике Казахстан
Описание
Проведение социологических исследований, мониторинга религиозной
ситуации
Стратегическое
направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности, единства народа и
обеспечение консолидации общества для стабильного развития нации
Цель 4.1.
Обеспечение единства народа и формирование общеказахстанского
патриотизма

1.1.2-міндет. Тарихи-мәдени мұраларды көпшілікке танымал ету, Қазақстанның бірегей бренді ретінде "Мәдени-мұра" бағдарламасының халықаралық беделін арттыру
1.2-мақсат. Отандық мәдениетті елде және шет елдерде көпшілікке танымал ету
1.2.1-міндет. Мәдениет саласындағы отандық өнімдерге қыжеттіліктің артуын ынталандыру
1.4-мақсат. Мәдениет және өнер саласының инфрақұрылымын дамыту
1.4.1-міндет. Мәдениет саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру

Задача 1.1.2. Популяризация
историко-культурного
наследия, повышение
международного статуса
программы "Мәдени мұра"
как уникального бренда
Казахстана
Цель 1.2. Популяризация
отечественной культуры в
стране и за рубежом
Задача 1.2.1.
Стимулирование роста
востребованности
отечественного продукта
сферы культуры
Цель 1.4. Развитие
инфраструктуры сферы
культуры и искусства
Задача 1.4.1.
Совершенствование
нормативно-правовой базы
сферы культуры