"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 мамырдағы № 403 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжат; № 1-2, 2-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
19-бабы 4-1-тармағының екінші бөлігінде «Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген жағдайларды қоспағанда,» деген сөздер алып тасталсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 403
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам таможенного регулирования и налогообложения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.187; № 14, ст.274; № 19, ст.370; 1997 г., № 1-2, ст.8; № 5, ст.55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст.195, 205; 1998 г., № 2-3, ст.23; № 5-6, ст.50; № 11-12, ст.178; № 17-18, ст.224, 225; № 23, ст.429; 1999 г., № 20, ст.727, 731; № 23, ст.916; 2000 г., № 18, ст.336; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.7; № 8, ст.52; № 17-18, ст.240; № 24, ст.338; 2002 г., № 2, ст.17; № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.3; № 11, ст.56, 57, 66; № 15, ст.139; № 19-20, ст.146; 2004 г., № 6, ст.42; № 10, ст.56; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 10, ст.31; № 14, ст.58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст.4; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20, 21; № 4, ст.28; № 16, ст.131; № 18, ст.143; № 20, ст.153; 2008 г., № 12, ст.52; № 13-14, ст.58; № 21, ст.97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст.7, 16, 18; № 8, ст.44; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.125, 134; № 1-2, ст.2; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
в части второй пункта 4 статьи 19 слова ", за исключением случаев, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан исключить.

2. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-бап; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж. № 15, 137-құжат; 2004 ж. 142-құжат; № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж. № 2 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж. № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 209-бабында бірінші абзацта:
«пайдалану арқылы» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасына» деген сөздермен толықтырылсын;
«кедендік шекарасынан» деген сөздердің алдынан «Кеден одағының» деген сөздермен толықтырылсын;
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
2) 214-бабында:
1-тармағының бірінші абзацында:
«, лицензия бергені үшін алынатын алымдарды» деген сөздер алып тасталсын;
3) 250-бабының 1-тармағының бірінші абзацында «мемлекеттің кеден шекарасы» деген сөздер «кеден одағының кедендік шекарасы» деген сөздермен ауыстырылсын.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8,
19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж, № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірдегі «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст.211; 1998 г., № 16, ст.219; № 17-18, ст.225; 1999 г., № 20, ст.721; № 21, ст.774; 2000 г., № 6, ст.141; 2001 г., № 8, ст.53, 54; 2002 г., № 4, ст.32, 33; № 10, ст.106; № 17, ст.155; № 23-24, ст.192; 2003 г., № 15, ст.137; № 18, ст.142; 2004 г., № 5, ст.22; № 17, ст.97; № 23, ст.139; 2005 г., № 13, ст.53; № 14, ст.58; № 21-22, ст.87; 2006 г., № 2, ст.19; № 3, ст.22; № 5-6, ст.31; № 8, ст.45; № 12, ст.72; № 15, ст.92; 2007 г., № 1, ст.2; № 4, ст.33; № 5-6, ст.40; № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст.48; № 13-14, ст.58; № 17-18, ст.72; № 23, ст.114, № 24, ст.126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст.63; № 15-16, ст.71, 73, 75; № 17, ст.82, 83; № 24, ст.121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст.5; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
1) в части первой пункта 1 статьи 209 слова "таможенную границу Республики Казахстан" заменить словами "таможенную границу таможенного союза";
2) в части первой пункта 1 статьи 214 слова ", сборов за выдачу лицензии" исключить;
3) в части первой пункта 1 статьи 250 после слова "государства" заменить словами "таможенного союза".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст.84, 86; № 19, ст.88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст.121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст.1, 4, 5, № 5, ст.23; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):

«205-2-бап. Тұлғалардың қызметті тоқтата тұру туралы өтінішінің қолданылуы кезеңінде қызметті жүзеге асыруы
Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, тұлғалардың салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру кезеңінде қызметті жүзеге асыруы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе.
Қызметті жүзеге асыру деп салық органына салық есептілігін табыс етуді қайта бастау туралы салықтық өтініш табыс етпей, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу және төлеу бойынша міндеттемелердің туындауына әкелетін қызметті жүзеге асыруды бастауы түсініледі.»;
6) 206-бабында:
бірінші бөлігінде «Салық төлеушінің» деген сөздердің алдынан «Импорттаушы табыс етуге тиіс тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«7. Импорттаушының Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі, -
жеке тұлғаларға, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
7) 206-2-бабы мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе.
Адам бұзушылықты Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қосымша салық есептілігін және (немесе) хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету арқылы жойған жағдайда осы бапта көзделген әкімшілік жауапқа тартылмайды.»;
8) 207-бабы мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе.
Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін салық төлеушінің кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды есепке қабылдамауы да салық салу объектілерін жасыру деп ұғынылады.»;
9) 209-бабында:
бірінші бөлігі «есепте» деген сөзден кейін «, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

"Статья 205-2. Осуществление деятельности лицами в период приостановления представления налоговой отчетности
Осуществление деятельности лицами, за исключением индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, в период приостановления представления налоговой отчетности -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под осуществлением деятельности понимается начало осуществления деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, без представления в налоговый орган налогового заявления о возобновлении представления налоговой отчетности.";
9) в статье 206:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган налоговой отчетности, за исключением подлежащей представлению импортером заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, - ";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Непредставление либо несвоевременное представление импортером в налоговый орган заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, предусмотренного налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
10) статью 206-2 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
11) статью 207 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Для целей части первой настоящей статьи под сокрытием объектов налогообложения понимается также непринятие налогоплательщиком на учет товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза.".
12) в статье 209:
часть первую дополнить словами ", заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов";
примечания дополнить частью 1-1 следующего содержания:

«1-1. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін егер тұлға тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште жанама салықтардың сомаларын төмендеткені үшін әкімшілік жауапқа тартылуы тиіс болған жағдайда мұндай тұлға импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияда көрсетілген жанама салықтардың сомаларын төмендеткені үшін бөлек әкімшілік жауапқа тартылмайды.»;
10) 210-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«210-бап. Салық агентінің салықты ұстап қалу және (немесе) аудару жөніндегі міндеттерді орындамауы
1. Салық агенттерінің және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салық заңдарына сәйкес ұсталып қалуға және бюджетке аударылуға тиісті салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын ұстап қалмауы немесе толық ұстап қалмауы, -
лауазымды адамдарға, - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және басқа да міндетті төлемдердің ұсталмаған сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық агенттерінің бюджетке аударылуға тиіс салықтың ұсталып қалған сомасын салық заңнамасында белгіленген мерзімде аудармауы немесе толық аудармауы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Тұлға салық агенті дербес анықтаған және қосымша салық есептілігінде көрсетілген салықтардың ұсталған (ұсталуы тиіс) сомаларды бюджетке аудару салық органына қосымша салық есептілігін табыс еткен күннен бастап үш күннен кешіктірілмейтін шартта олар бойынша осы бапта көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартылмауға тиіс»;
11) 213-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«213-бап. Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері мен темекі өнімдерін мемлекеттік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, акцизделетін өнімдерді декларациялау ережелерін, ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу ережелерін бұзу, сол сияқты этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, акцизделетін өнімнің өндірілуі мен айналымы бойынша декларацияны, сондай-ақ ілеспе жүк құжатты табыс етпеу не уақтылы табыс етпеу, -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

"1-1. Для целей части первой настоящей статьи в случае, если лицо подлежит административной ответственности за занижение сумм косвенных налогов в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, такое лицо не подлежит административной ответственности отдельно за занижение указанных сумм косвенных налогов в декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.";
13) в статье 210:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 210. Невыполнение налоговым агентом обязанности по удержанию и (или) перечислению налогов";
часть вторую изложить в следующей редакции:
2. Неперечисление или неполное перечисление налоговыми агентами удержанных сумм налогов, подлежащих перечислению в бюджет, в срок, установленный налоговым законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, по удержанным (подлежащим удержанию) суммам налогов, выявленным налоговым агентом самостоятельно и указанным в дополнительной налоговой отчетности, при условии их перечисления в бюджет не позднее трех рабочих дней со дня представления дополнительной налоговой отчетности в налоговый орган.";
14) статью 213 изложить в следующей редакции:
"Статья 213. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования отдельных видов нефтепродуктов и табачных изделий
1. Нарушение правил декларирования подакцизных товаров, правил оформления сопроводительных накладных, за исключением этилового спирта и алкогольной продукции, а равно непредставление либо несвоевременное представление деклараций по производству и обороту подакцизных товаров, а также сопроводительной, за исключением этилового спирта и алкогольной продукции, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - елу, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын:
темекі өнімдерін өндіру және оның айналымы саласында уәкілетті органға мәлімет беруден бас тарту немесе дұрыс емес ақпарат беру, сол сияқты отыз күнтізбелік күн ішінде өндіріс паспортына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы жазбаша түрде ақпаратты бермеу;
темекі өнімдерін лицензияда көрсетілмеген мекен-жай бойынша өндіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жабдықтарда өндіру; екі және одан да көп лицензиаттың бір стационарлық үй-жайда, бір жабдықта және бір мекен-жай бойынша өндіру;
лицензия берілген күннен бастап бір жыл ішінде темекі өнімдерін ендіру бойынша қызметті жүзеге асырмау түрінде бұзу, -
белгілі бір қызмет түріне арналған лицензияларының қолданысы тоқтатыла тұрып, лауазымды тұлғаларға - жүз жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
белгілі бір қызмет түріне арналған лицензияларынан айыра отырып, лауазымды тұлғаларға - жүз елу, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, акцизделетін өнімдердің жекелеген түрлерін өндіру және өткізу шарттарын:
этилдендірілген бензиннің айналымы, сондай-ақ кондициялық емес мұнай өнімдерін өткізу және оларды әрі қарай өңдемей сақтау;
мұнай өндірушілер мен жеткізушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін мұнай өнімдері базаларынан, автожанармай құю станцияларынан өткізбеу;
мұнай өнімдерін ілеспе жүк құжатынсыз өткізу және (немесе) тасымалдау;
бақылаушы есептеу аспаптарына салынған пломбаларды жұлып тастау;
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ең төменгі бағалардан темен бағаларда темекі өнімдерінің айналымы (экспортты қоспағанда);
жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан мұнай өнімдерін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде өткізбеу түрінде бұзу, -
құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болатын мұнай өнімдері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - жүз елу, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий, совершенное в виде:
отказа в предоставлении уполномоченному органу сведений или предоставление недостоверной информации в сфере производства и оборота табачных изделий, а равно непредставление в течение тридцати календарных дней в письменном виде информации о внесенных изменениях и дополнениях в паспорт производства;
производства табачных изделий не по адресу, указанному в лицензии; на оборудовании, не соответствующем требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
неосуществления деятельности по производству табачных изделий в течение года со дня выдачи лицензии, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
5. Нарушение условий производства и реализации отдельных видов подакцизных товаров, за исключением этилового спирта и алкогольной продукции, совершенное в виде:
оборота этилированного бензина, а также реализации некондиционных нефтепродуктов и их хранение без дальнейшей переработки;
реализации нефтепродуктов, за исключением производителей и поставщиков нефти, не с баз нефтепродуктов, автозаправочных станций;
реализация и (или) транспортировка нефтепродуктов, без сопроводительных накладных;
срыва наложенных на контрольные приборы учета пломб;
оборота (кроме экспорта) табачных изделий ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных цен;
реализации нефтепродуктов с автозаправочных станций передвижного типа не на землях сельскохозяйственного назначения в местах сосредоточения сельскохозяйственной техники на полевых работах -
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмисот месячных расчетных показателей с конфискацией нефтепродуктов являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.

6. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - екі жүз, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
12) 214-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«214-бап. Акцизделетін тауарларды акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау тәртібі мен ережелерін бұзу
1. Өндірушінің немесе импорттаушының таңбалауға жататын акцизделетін тауарларды акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау ережелерін бұзуы, -
белгілі бір қызмет түріне арналған лицензияларының қолданысы тоқтатыла тұрып, лауазымды тұлғаларға - жүз жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға жататын акцизделетін өнімдердің:
акцизделетін өнімдерді акциздік таңбаларынсыз және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларынсыз, сол сияқты белгіленбеген үлгідегі және (немесе) сәйкестендіруге келмейтін таңбалармен сақтау, өткізу түріндегі айналымы -
құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болатын акцизделетін тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болатын акцизделетін тауарлар құнының жүз проценті мөлшерінде, лауазымды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
13) мынадай мазмұндағы 218-1-бабымен толықтырылсын:
«218-1-бап. Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салық төлеушілердің салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы, сондай-ақ тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы

6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией нефтепродуктов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.";
15) статью 214 изложить в следующей редакции:
"Статья 214. Нарушение порядка и правил маркировки подакцизных товаров акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками
1. Нарушение производителем или импортером правил маркировки подакцизных товаров, подлежащих маркировке, акцизными и (или) учетно-контрольными марками -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
2. Оборот подакцизных товаров, подлежащий маркировке акцизными и (или) учетно-контрольными марками, совершенный в виде:
хранения, реализация подакцизной продукции без акцизных и (или) учетно-контрольных марок, а равно с марками не установленного образца и (или) неподдающимися идентификации -
влечет штраф на физических лиц в размере ста процентов от стоимости подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения, на должностных лиц, - в размере ста месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей, с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.";
16) дополнить статьей 218-1 следующего содержания:
"Статья 218-1. Неисполнение обязанностей, установленных налоговым законодательством, налогоплательщиками при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в таможенном союзе, а также невыполнение лицами требований, установленных законодательством Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген төлеу мерзімінен кейін отыз күн ішінде жанама салықтарды төлемеуі, -
жеке тұлғаларға, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген төлеу мерзімінен кейін отыз күннен кейін жанама салықтарды төлемеуі -
жеке тұлғаларға, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға орындалмаған салық міндеттемесі сомасының елу проценті мөлшерінде, бірақ екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушінің салық органына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттемені, сондай-ақ уақытша әкелінген тауарларды, көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен әкету туралы міндеттемені табыс етпеуі және оларды орындамауы, -
лауазымды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына әкетілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын салық заңнамасында белгіленген қайта өңдеу мерзімдерін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге және шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - есептелген салық сомасының отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының осындай сауданы өткізу туралы хабарламауы не уақтылы хабарламауы, -
дара кәсіпкерлерге және шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Неуплата косвенных налогов в течение тридцати дней после срока уплаты, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Неуплата косвенных налогов по истечении тридцати дней после срока уплаты, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки, а также обязательства о последующем вывозе с территории Республики Казахстан временно ввезенных товаров, транспортных средств, и их неисполнение, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан -
влечет штраф на должностных лиц - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.".
4. Нарушение установленных налоговым законодательством сроков переработки давальческого сырья, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза, а также ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена таможенного союза -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы начисленных налогов.
5. Неуведомление либо несвоевременное уведомление организатором выставочно-ярмарочной торговли о проведении такой торговли -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.

6. Көрме-жәрмеңкелік сауда ұйымдастырушысының ұйымдастыру тәртібін бұзуы -
дара кәсіпкерлер мен шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы белгіленбеген орындардан акцизделетін тауарларды өткізу -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей мәндері болып табылатын тауар мен көлік құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға екі жүз, лауазымды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мың, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген акцизделетін тауарларды алған күні туралы хабарлама табыс етуге міндетті тұлғалардың орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша салық органдарына осындай хабарламаны табыс етпеуі -
бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінің мақсаттары үшін егер тұлға осы кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды есепке қабылдамағаны үшін Кодекстің 207-бабында көзделген әкімшілік жауапқа тартылуы тиіс болған жағдайда ол осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әкімшілік жауапқа тартылмайды.»;
14) 335-бабында:
«айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі» деген сөздер «отыз айлық есептік көрсеткіш» деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінінде өзгеріссіз қалдырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 400-1, 400-2-баптармен толықтырылсын:
«400-1-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзу Бажсыз сауда дүкенінің уақытша сақтау орнының немесе қоймасының, еркін немесе кедендік қоймасының иесінің Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес осындай қызметті жүзеге асыру шарттарын сақтамауы не уақытша сақтау орнын немесе қоймасын, еркін немесе кедендік қойманы, бажсыз сауда дүкенін құруға арналған үй-жайдың немесе аумақтың кеден одағының кедендік заңнамасында және Қазақстан Республикасының Кеден кодексінде белгіленген талаптарға сәйкеспеуі, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Нарушение организатором порядка организации выставочно-ярмарочной торговли -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
7. Перемещение подакцизных товаров через границу Республики Казахстан в не установленных местах -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц - в размере пятьсот месячных расчетных показателей,
на индивидуальных предпринимателей, и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере тысяча, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысяча пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией товара и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
8. Непредставление уведомления в налоговые органы по месту нахождения (жительства) о дате получения подакцизных товаров, ввезенных с территории государства-члена таможенного союза, лицами, обязанными в соответствии с законодательством Республики Казахстан представлять такое уведомление -
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей частей первой и второй настоящей статьи в случае, если лицо подлежит административной ответственности за непринятие на учет товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, предусмотренной статьей 207 настоящего Кодекса, лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной частями первой и второй настоящей статьи.";
17) в абзаце втором статьи 335:
слово "влекут" заменить словом "влечет"; слова "до трех" заменить словом "тридцати";
18) дополнить статьями 400-1, 400-2 следующего содержания:
"Статья 400-1. Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела
Несоблюдение владельцем места или склада временного хранения, свободного или таможенного склада магазина беспошлинной торговли условий осуществления такой деятельности в соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан либо несоответствие помещений или территорий, предназначенных для учреждения места или склада временного хранения, таможенного или свободного склада, магазина беспошлинной торговли, требованиям, установленным таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

400-2-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметін жүзеге асыру тәртібін бұзуы
Кедендік тасымалдаушының осындай қызметті жүзеге асыру үшін кеден одағының кедендік заңнамасында және Қазақстан Республикасының Кедендік кодексінде көзделген шарттарын сақтамауы, оның ішінде кеден органына көлік құралының орналасқан орнын анықтауға мүмкіндік беретін сол көлік құралындағы техникалық жабдықтың болмауы не оның ақаулығы, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
16) 401 және 402-баптары мынадай мазмұнда жазылсын:
«401-бап. Кеден одағының кедендік шекарасынан өткеннен кейін өткізу пункттеріне тауарлар мен көлік құралдарының келгені туралы кеден органына хабарламау
Тауарлар және көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағына әкелген кезде кеден одағының кедендік шекарасынан өтетіндігі туралы кеден органына хабарламау, оның ішінде жеке тұлғалардың оңайлатылған немесе жеңілдікті тәртіпте тауарлар мен көлік құралдарын өткізуін қоспағанда, кеден шекарасынан өткен кезде кеден одағының кедендік заңнамасына және Қазақстан Республикасының Кедендік кодексіне сәйкес табыс ету міндетті болып табылатын кеден құжаттарын табыс етпеу -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
402-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының өткізу пункттерінде кеден органының рұқсатынсыз кеден одағының кедендік аумағынан тысқары жерге кетуі
1. Егер тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауда болса не тауарлар мен көлік құралдарын әкету оларды осындай рәсімнен өтуін ұйғарса, өткізу пунктінде кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағынан тысқары жерге әкету ниеті туралы кеден органын хабардар етпеу, оның ішінде жеке тұлғалардың оңайлатылған немесе жеңілдікті тәртіпте тауарлар мен көлік құралдарын өткізуін қоспағанда, кеден одағының кедендік аумағынан әкету кезінде кеден одағының кедендік заңнамасына және Қазақстан Республикасының Кедендік кодексіне сәйкес табыс ету міндетті болып табылатын кеден құжаттарын табыс етпеу
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
17) 403-бабында:
бірінші абзацта «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
18) 404-бабында:
бірінші абзацта «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы «бестен онға дейінгі», «оннан он беске дейінгі», «жиырмадан жиырма беске дейінгі» деген сөздер орнына тиісінше «он», «он бес», «жиырма» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 405-бабында:
тақырыбында және бірінші абзацында «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарларды және көлік құралдарын тәркілей отырып, немесе онсыз, қырық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады»;
екінші және үшінші бөлігіндегі «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;

Статья 400-2. Нарушение порядка осуществления деятельности таможенным перевозчиком
Несоблюдение таможенным перевозчиком условий, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза и Таможенным кодексом Республики Казахстан для осуществления такой деятельности, в том числе отсутствие либо неисправность технического оборудования на транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определить местонахождение данного транспортного средства, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
19) статьи 401 и 402 изложить в следующей редакции:
"Статья 401. Неуведомление таможенного органа о прибытии товаров и транспортных средств в пунктах пропуска после пересечения таможенной границы таможенного союза
Неуведомление таможенного органа при ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию таможенного союза о пересечении таможенной границы таможенного союза, в том числе непредставление при пересечении таможенной границы таможенных документов в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, представление которых является обязательным, за исключением перемещения товаров и транспортных средств физическими лицами в упрощенном или льготном порядке, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 402. Убытие товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории таможенного союза без разрешения таможенного органа в пункте пропуска
1. Неуведомление таможенного органа в пункте пропуска через таможенную границу о намерении вывезти товары и транспортные средства за пределы таможенной территории таможенного союза, если товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем либо вывоз товаров и транспортных средств предполагает их помещение под таможенный контроль, в том числе не представление при убытии с таможенной территории таможенного союза таможенных документов в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, предоставление которых является обязательным, за исключением перемещения товаров и транспортных средств физическими лицами в упрощенном или льготном порядке, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";

20) 406-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«406-бап. Көлік құралын тоқтатпау
Мұндай тоқтатпау көлік құралының техникалық ақаулығынан немесе алапат күштің әсерімен болған жағдайларды қоспағанда, кеден одағының кеден шекарасы арқылы өтетін көлік құралын, сондай-ақ кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауар ретінде өткізілетін көлік құралын кеден органы белгілеген орындарда тоқтатпау, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
21) 407-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«407-бап. Кеден органының рұқсатынсыз көлік құралын жіберу
Кедендік бақылауда тұрған көлік құралын не кеден одағының кеден шекарасы арқылы тауар ретінде өткізілетін көлік құралын оның тұрған орнынан кеден органының рұқсатынсыз жіберу, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
22) 408-бабы алып тасталсын;
23) 409-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«409-бабы. Тауарлардың кедендік рәсімдерге орналастырылуына және тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасаудың тәртібін бұзуы
Тауарлардың кедендік рәсімдерге орналастырылуына және тауарларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасаудың тәртібін бұзу, яғни кеден одағының белгіленген кедендік заңнамасын және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгіленген кедендік ресімдеудің басталуы мен аяқталуы, орны, уақыты және оны өткізу рәсімі туралы кеден заңдарымен белгіленген талаптарды сақтамау, сол сияқты осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны қолдану шарттарын сақтамау, -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
24) мынадай мазмұндағы 409-1-бабымен толықтырылсын:
«409-1-бал. Кеден операцияларын жүргізу тәртібін бұзу
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден заңнамасымен белгіленген кеден операцияларын жүргізу тәртібін бұзу, -
кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімінен алып тастай отырып, жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
25) 410-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«Кедендік тазарту аяқталмаған тауарлармен заңсыз операциялар жүргізу, жай-күйін өзгерту, пайдалану және (немесе) билік ету
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен және (немесе) кеден одағының кедендік заңнамасымен белгіленген талаптар мен шарттарды бұзуда кедендік тазартуға қатысты тауарлармен операциялар жүргізу, жай-күйін өзгерту, пайдалану және (немесе) билік ету, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, оннан жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
26) 411-бабында:
тақырыбында және бірінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
27) 412-бабында:
бірінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;

20) в абзаце первом статьи 403 после слов "таможенным органом", "таможенный орган" исключить слова "Республики Казахстан";
21) в абзаце первом статьи 404 слова "Республики Казахстан" исключить;
22) в статье 405:
в заголовке и в абзаце первом части первой слова "Республики Казахстан" исключить;
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой";
в части второй и третьей слова "Республики Казахстан" исключить;
23) статью 406 и 407 изложить в следующей редакции:
"Статья 406. Неостановка транспортного средства
Неостановка транспортного средства, следующего через таможенную границу таможенного союза, а также транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу таможенного союза в качестве товара, в местах, определяемых таможенным органом, за исключением случаев, когда такая неостановка вызвана технической неисправностью транспортного средства или действиями непреодолимой силы, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
"Статья 407. Отправление транспортного средства без разрешения таможенного органа
Отправление находящегося под таможенным контролем транспортного средства либо транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу таможенного союза в качестве товара, из места его стоянки без разрешения таможенного органа -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.";
24) статью 408 исключить;
25) статью 409 изложить в следующей редакции:
"Статья 409. Нарушение порядка совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, и таможенным декларированием товаров
Нарушение порядка совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, и таможенным декларированием товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан требований по помещению товаров под таможенную процедуру, месту и времени совершения таможенных операций, а также условий применения первоочередного порядка помещения отдельных категорий товаров под таможенную процедуру, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
26) дополнить статьей 409-1 следующего содержания:
"Статья 409-1. Нарушение порядка проведения таможенных операций
Нарушение порядка проведения таможенных операций, установленных таможенным законодательством, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.";
27) статью 410 изложить в следующей редакции:
"Статья 410. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами, в отношении которых таможенная очистка не завершена
1. Проведение операций, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами, в отношении которых таможенная очистка не завершена, в нарушение требований и условий, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой;";

28) 413-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«413-бабы. Декларация берушінің тауарларды және көлік құралдарын декларациялау тәртібін бұзуы
Декларация берушінің тауарларды декларациялау тәртібін бұзуы, яғни осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік декларациялау орнына, декларациялау кезіндегі алдын ала, уақытша, толық емес немесе мерзімдік кеден декларациясын пайдалануды қоса алғанда, кедендік декларация мен кедендік декларациялауды толтыру тәртібі бойынша кеден одағының кедендік заңнамасымен және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасымен белгіленген талаптарды сақтамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
29) мынадай мазмұндағы 413-1, 413-2-баптармен толықтырылсын:
«413-1-бап. Кедендік өкілдің кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзуы
1. Кедендік өкілдің үшінші тұлғамен азаматтық-құқықтық шарт жасаспай не шарттың қолданыс мерзімі өткеннен кейін немесе ол бұзылғаннан кейін үшінші тұлғаның мүддесіне кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыруы -
жиырмадан отыз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекетті кедендік өкілдің бір жыл ішінде қайта жасауы, -
отыздан елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
413-2-бап. Уәкілетті экономикалық оператордың кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзуы
Уәкілетті экономикалық оператордың осындай қызметті жүзеге асыру үшін кеден одағының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының Кеден кодексінде көзделген талаптарды орындамауы, -
елуден жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
30) 414-бабында:
тақырыбында «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
бірінші абзацында «қоспағанда,» деген сөзден кейін «тауарлар мен көлік құралдарына кедендік декларация, сол сияқты» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: «айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
31) 415-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«415-бап. Кеден органына есеп-қисапты бермеу және есеп жүргізу тәртібін сақтамау
Кедендік тасымалдаушының, кеден өкілінің, уақытша сақтау орнының немесе қоймасының, кедендік немесе еркін қойманың, бажсыз сауда дүкенінің иесінің, деклараттардың кедендік бақылауда тұрған не еркін кеден аймағы мен бос қоймалар аумағында тұрған әкелінетін, әкетілетін, декларацияланатын, келіп түсетін, сақталатын, ұқсатылатын, дайындалатын, сатып алынатын және сатылатын тауарлар туралы белгіленген есеп-қисапты кеден органына кеден одағының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларымен айқындалған тәртіпте және мерзімде бермеу, сол сияқты, мұндай тауарларға есеп жүргізу тәртібін сақтамау, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырма бесіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
32) 417-бабы мынадай редакцияда жазылсын:

28) в заголовке и в абзаце первом статьи 411 слова "Республики Казахстан" исключить;
29) в абзаце первом статьи 412 слова "Республики Казахстан" исключить;
30) статью 413 изложить в следующей редакции:
"Статья 413. Нарушение порядка таможенного декларирования товаров
Нарушение декларантом порядка таможенного декларирования товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан требований по порядку заполнения таможенной декларации и таможенного декларирования, включая предварительное, неполное, периодическое и временное таможенное декларирование товаров, месту таможенного декларирования товаров, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы,
влечет штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
31) дополнить статьями 413-1, 413-2 следующего содержания:
"Статья 413-1. Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела таможенным представителем
1. Осуществление таможенным представителем деятельности в сфере таможенного дела в интересах третьего лица без заключения гражданско-правового договора с третьим лицом либо по истечении срока действия договора или после его расторжения -
влечет штраф в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные таможенным представителем повторно в течение года, -
влекут штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 413-2.
Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела уполномоченным экономическим оператором
Несоблюдение уполномоченным экономическим оператором требований, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза и Таможенным кодексом Республики Казахстан для осуществления такой деятельности, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
32) в статье 414:
в заголовке слова "Республики Казахстан" исключить;
в абзаце первом слова "органу Республики Казахстан в установленные им сроки" заменить словами "органу в установленные им сроки таможенной декларации на товары и транспортные средства, а равно";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере от пяти до двадцати месячных расчетных показателей.";
33) статью 415 изложить в следующей редакции:
"Статья 415. Непредставление таможенному органу отчетности и несоблюдение порядка ведения учета
Непредставление таможенному органу таможенным перевозчиком, таможенным представителем, владельцем места или склада временного хранения, таможенного или свободного склада, магазина беспошлинной торговли, декларантами, в порядке и сроки, которые определены таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, отчетности о ввозимых, вывозимых, декларируемых, поступающих, хранящихся, перерабатываемых, изготовляемых, приобретаемых и реализуемых товарах, находящихся под таможенным контролем либо на территории свободных таможенных зон, а равно несоблюдение порядка ведения учета таких товаров -
влекут штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
34) статью 417 изложить в следующей редакции:

«417-бап. Тауарларды сақтауға орналастыру тәртібін, оларды сақтау және олармен операциялар жасау тәртібін бұзу
Кедендік одақтың кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының Кеден кодексінде белгіленген тауарларды сақтауға орналастыру тәртібін және оларды сақтау тәртібін, кеден қоймасында сақтау мерзімдерін, бір қоймадан басқа қоймаға көшіру тәртібін бұзу, сол сияқты кеден қоймаларындағы, уақытша сақтау қоймаларындағы және еркін қоймалардағы тауарлармен операциялар жүргізу, -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
33) 418-бабында:
бірінші бөліктің екінші абзацында «лицензия күшін тоқтата тұрып» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
34) 421-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«421-бап. Кеден одағының кеден аумағынан тысқары жерлерге тауарларды және көлік құралдарын әкетпеу не осы аумаққа қайтармау
1. Белгіленген мерзімдерде бұрын әкелінген және (немесе) аяқталған кезде белгіленген мерзімдерде әкету көзделетін белгілі бір кеден рәсіміне орналастырылған тауарларды және көлік құралдарын, сондай-ақ егер мұндай әкету міндетті болып табылған жағдайларда кеден одағының кедендік аумағынан тысқары жерлерге әкетпеу, не бұрын әкетілген және (немесе) аяқталған кезде белгіленген мерзімдерде кері әкелу көзделетін белгілі бір кеден рәсіміне орналастырылған тауарларды және көлік құралдарын, сондай-ақ егер мұндай әкелу міндетті болып табылған жағдайларда кеден одағының кедендік аумағына қайтармау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - бестен он беске дейін, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қайта әкетудің немесе әкелудің дәлелі ретінде кеден органына жалған құжаттар, заңсыз жолмен алынған құжаттар не басқа тауарларға және көлік құралдарына қатысты құжаттар беру, не аварияның немесе жойқын күштің әсері салдарынан, табиғи тозуы немесе азаюынан тауарлар мен көлік құралдарының жойылуы немесе шығын болуы себебінен бұған мүмкіндіктің болмауы, не шет мемлекет органдарының және лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерімен байланысты олардың иеліктен шығарылуы, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - бестен он беске дейін, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
35) 422-бабы алып тасталсын;
36) 423, 424 және 425-баптары мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 417. Нарушение порядка помещения товаров на хранение, порядка их хранения и проведения операций с ними
Нарушение порядка помещения товаров на хранение и порядка их хранения, установленных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, сроков хранения на таможенном складе, порядка перемещения товаров с одного склада на другой, а равно проведения операций с товарами на таможенных складах, складах временного хранения и свободных складах, -
влечет штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
35) в статье 418:
в абзаце втором части первой слова "с приостановлением действия лицензии" исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.";
36) статью 421 изложить в следующей редакции:
"Статья 421. Невывоз за пределы таможенной территории таможенного союза либо невозвращение на эту территорию товаров и транспортных средств
1. Невывоз за пределы таможенной территории таможенного союза ранее ввезенных товаров и транспортных средств и (или) помещенных под определенную таможенную процедуру, при завершении которого предусматривается вывоз в установленные сроки, а также в случаях, если такой вывоз является обязательным, либо невозвращение на таможенную территорию таможенного союза ранее вывезенных товаров и транспортных средств и (или) помещенных под определенную таможенную процедуру, при завершении которого предусматривается обратный ввоз в установленные сроки, а также в случаях, если такой ввоз является обязательным, в установленные сроки -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой.
2. Представление таможенному органу недействительных документов, документов, полученных незаконным путем, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, в качестве подтверждения обратного вывоза или ввоза либо невозможности этого по причинам уничтожения или утраты товаров и транспортных средств вследствие аварии или действия непреодолимой силы, естественного износа или убыли либо выбытия их из владения в связи с неправомерными действиями органов и должностных лиц иностранного государства -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой.";
37) статью 422 исключить;
38) статьи 423, 424 и 425 изложить в следующей редакции:

«423-бап. Белгілі бір кедендік режимде орналастырылған тауарлармен және көлік құралдарымен заңсыз операциялар жасау, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету
Тауарлармен және көлік құралдарымен олардың кедендік рәсімге сай келмейтін операциялар жасау, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету, сол сияқты осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік одақтың кеден заңнамасымен және Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленген өзге де шектеулерді, талаптарды және кеден рәсімінің шарттарын сақтамау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар және көлік құралдары тәркілене отырып, жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
424-бап. Кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізген кезде тарифтік емес реттеу шараларын және басқа да шектеулерді қолдану тәртібін сақтамау
Кедендік одақтың кеден заңнамасымен және Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленетін тарифтік емес реттеу мен шектеу шараларын қолдану тәртібін бұза отырып, кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу, қылмыс белгілері болмаған ретте, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе: Әкелуге және әкетуге тыйым салынған немесе шектелген тауарлар мен көлік құралдарын өткізу жағдайларын қоспағанда, негізгі кедендік ресімдеу басталғанға дейін және уақытша сақтаудың шекті мерзімдері өткенге дейін тарифтік емес реттеу шараларын сақтаған жағдайда тұлға әкімшілік жауапқа тартылмайды.
425-бап. Жеке тұлғалардың оңайлатылған, жеңілдік тәртібін бұза отырып кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізуі
Кодекстің осы тарауының басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кедендік одақтың кеден заңнамасымен және Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен айқындалатын оңайлатылған немесе жеңілдік тәртібін бұза отырып, жеке тұлғаның кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізуі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Кеден кодексінің кеден шекарасы арқылы оңайлатылған немесе жеңілдікпен өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын міндетті жазбаша декларациялау бойынша талаптарын, сондай-ақ иесімен бірге жөнелтілмейтін багажбен тауарды өткізу тәртібін сақтамау, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
37) мынадай мазмұндағы 425-1-бабымен толықтырылсын:

"Статья 423. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, помещенными под определенную таможенную процедуру
Проведение операций, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами не в соответствии с их таможенной процедурой, а равно несоблюдение ведения учета и предоставления отчетности и иных ограничений, требований и условий таможенной процедуры, установленных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.
Статья 424. Несоблюдение порядка применения мер нетарифного регулирования и других ограничений при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза
Перемещение через таможенную границу таможенного союза товаров и транспортных средств в нарушение порядка применения мер нетарифного регулирования и ограничений, устанавливаемых таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, при отсутствии признаков преступления, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
Примечание. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности в случае соблюдения мер нетарифного регулирования до начала основного таможенного оформления и до истечения предельных сроков временного хранения, за исключением случаев перемещения запрещенных или ограниченных к ввозу и вывозу товаров и транспортных средств.
Статья 425. Перемещение товаров через таможенную границу таможенного союза физическими лицами с нарушением упрощенного, льготного порядка
Перемещение товаров через таможенную границу таможенного союза физическими лицами с нарушением упрощенного или льготного порядка, определяемого таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, в том числе несоблюдение требований Таможенного кодекса Республики Казахстан по обязательному письменному декларированию товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу в упрощенном или льготном порядке, а также порядка перемещения товаров в несопровождаемом багаже, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы Кодекса, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.";
39) дополнить статьей 425-1 следующего содержания:

«425-1-бап. Тауарларды халықаралық почта жөнелтілімдерімен өткізу тәртібін бұзу
Кедендік одақтың кеден заңнамасымен және Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулысымен тауарларды халықаралық почта жөнелтілімдерімен өткізу тәртібін бұзу, -
жеке және лауазымды тұлғаларға бестен онға дейін, жеке кәсіпкерлерге - он бестен жиырмаға дейін, заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейін айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
38) 426-бабында:
тақырыбындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден бақылауына соқпай кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу
Кеден бақылауына соқпай, яғни кеден органдары белгілемеген орындардан немесе кедендік ресімдеу жүргізудің белгіленген уақытынан тыс, кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу, қылмыс белгілері болмаған кезде, -»;
39) 427-бабында:
тақырыбындағы және бірінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацындағы «өткізілетін» деген сөздің алдынан «не өткізілетін» деген сөзбен толықтырылсын;
40) 428-бабында:
тақырыбындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацында:
«кеден органына» деген сөздердің алдындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
«осы Кодекстің 429 және 432-баптарында» деген сөздер «осы тарауының басқа баптарында» деген сөздермен ауыстырылсын»;
41) 429-бабы мынадай редакция жазылсын:
«429-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын декларацияламау немесе жалған декларациялау
1. Кеден одағының шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды және көлік құралдарын декларацияламау немесе жалған декларациялау, яғни декларанттың, кедендік өкілдің, уәкілетті экономикалық оператордың кеден жүк декларациясында және кеден мақсаттары үшін қажетті өзге құжаттарда тауарлар мен көлік құралдары, олардың кедендік рәсімі, тауарлар мен көлік құралдарының кедендік құны не шыққан елі туралы белгіленген жазбаша, ауызша немесе өзге нысанда мәлімдемеуі немесе жалған мәлімдеуі немесе кедендік төлемдер мен салықтардан босату үшін немесе олардың мөлшерін төмендету үшін негіз болатын жалған мәліметтерді мәлімдеуі және кедендік мақсаттар үшін қажетті басқа да мәлімттерді мәлімдемеуі, осы тарауда көзделген жағдайларды қоспағанда, -
жеке тұлғаға елу, дара кәсіпкерлерге және шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

"Статья 425-1. Нарушение порядка перемещения товаров в международных почтовых отправлениях
Нарушение порядка перемещения товаров в международных почтовых отправлениях, установленного таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических и должностных лиц в размере от пяти до десяти, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
40) в статье 426:
в заголовке слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза помимо таможенного контроля, то есть вне определенных таможенными органами местах перемещения товаров через таможенную границу таможенного союза или вне установленного времени работы таможенных органов в указанных местах, при отсутствии признаков преступления - ";
41) в статье 427:
в заголовке и в абзаце первом слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в абзаце первом после слова "перемещаемых" дополнить словами "либо перемещенных";
42) в статье 428:
в заголовке слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в абзаце первом:
слова "границу Республики Казахстан" заменить словами "границу таможенного союза";
слова "органу Республики Казахстан" заменить словами "органу";
слова "статьями 429 и 432 настоящего" заменить словами "другими статьями настоящей главы";
43) статью 429 изложить в следующей редакции:
"Статья 429. Недекларирование или недостоверное декларирование товаров и транспортных средств
1. Недекларирование или недостоверное таможенное декларирование товаров и транспортных средств, перемещаемых либо перемещенных через таможенную границу таможенного союза, то есть незаявление по установленной форме либо заявление декларантом, таможенным представителем, уполномоченным экономическим оператором в таможенной декларации и иных документах, необходимых для таможенных целей, недостоверных сведений о товарах и транспортных средствах, их таможенной процедуре, таможенной стоимости либо стране происхождения товаров и транспортных средств или заявление иных недостоверных сведений, а равно совершение действий дающих основание для освобождения от уплаты таможенных платежей и налогов или занижения их размера, и других сведений, необходимых для таможенных целей, за исключением случаев, предусмотренных настоящей главой, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып, кедендік өкілдер тізілімінен алып тастала отырып,
жеке тұлғаға елуден жүзге дейін, дара кәсіпкерлерге және шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
42) 430-бабында:
тақырыбындағы және бірінші бөліктің бірінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының кеден аумағына» деген сөздер «кеден одағының кедендік аумағына» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлігінде «кеден органының» деген сөздердің алдындағы «Қазақстан Республикасы» деген сөз алып тасталсын;
бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе біліктілік аттестатының (куәлігінің) қолданылуын тоқтата тұрып,» деген сөздер алып тасталсын;
43) 431-бабының тақырыбында және бірінші абзацтағы «шығарылған» деген сөзден кейін және (немесе) деген сөздермен толықтырылсын;
44) 432-бабы алып тасталсын;
45) 433-бабында:
46) бірінші абзацтағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы «лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе біліктілік аттестатының (куәлігінің) қолданылуын тоқтата тұрып немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын;
46) 434-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«434-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімдерін бұзу
Төлеушілердің, оның ішінде кедендік өкіл, уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі бар адамдардың белгіленген мерзімдерде кеден төлемдері мен салықтарды төлемеуі, сол сияқты шартты шығарылған тауарларды негізгі кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды, кеден баждары мен салықтарды төлеуден босату берілгеннен басқа мақсаттарда пайдаланған кезде, сондай-ақ тауарларды кедендік төлемдер мен салықтарды кезеңдік төлеуді көздейтін кеден рәсімдеріне мәлімдеу кезінде кедендік декларацияны табыс ету мерзімдері бұзылған жағдайда төлемеу, -
кедендік өкілдер тізілімінен алып тастай отырып, жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, лауазымды адамдарға орындалмаған салық міндеттемесі сомасының қырық, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде, бірақ екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
47) мынадай мазмұндағы 434-1-баппен толықтырылсын:

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой с исключением из реестра таможенных представителей.";
44) в статье 430:
в заголовке и в абзаце первом части первой слова "территорию Республики Казахстан" заменить словами "территорию таможенного союза";
в части первой:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" исключить;
в абзаце втором слова "с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства)" исключить;
45) в статье 431:
в заголовке и в абзаце первом после слова "средствами," дополнить словами "и (или)";
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" исключить;
46) статью 432 исключить;
47) в статье 433:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" исключить;
в абзаце втором слова "с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства) или без такового" исключить;
48) статью 434 изложить в следующей редакции:
"Статья 434. Нарушение сроков уплаты таможенных платежей и налогов
Неуплата плательщиками, в том числе лицами, имеющими статус таможенного представителя, уполномоченного экономического оператора, таможенных платежей и налогов в установленные сроки, а равно неуплата в случаях нарушения сроков подачи таможенной декларации при использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от уплаты таможенных сборов за основное таможенное декларирование, таможенных пошлин и налогов, а также при заявлении товаров под таможенные процедуры, предусматривающие периодическую уплату таможенных платежей и налогов, -
влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с исключением из реестра таможенных представителей.";
49) дополнить статьей 434-1 следующего содержания:

«434-1-бап. Кеден органының кедендік төлемдердің, салықтардың өсімпұлдардың тиесілі сомаларын белгіленген мерзімдерде төлеу туралы талаптарын орындамау
Кедендік төлемдер мен салықтардың төлеуді қамтамасыз ету тәсілдері қолданылған кезде төлеуші кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайларда белгіленген мерзімдерде кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомаларын төлеу туралы кеден органының талаптарын банктің, сақтандыру ұйымының, кепілгердің орындамауы -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге орындалмаған салық міндеттемесі сомасының жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде, бірақ екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.»;
48) 435-бабы алып тасталсын;
49) 438-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
«438-бап. Кеден органдарының талаптарын орындамау
Кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын адамдардың және өзге де адамдардың кеден органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының кедендік декларациялауды, кедендік тексеруді, кеден декларацияларын тексеруді жүзеге асыру кезінде, жүк және тауарлармен және көлік құралдарымен өзге де операцияларды жүргізу кезіндегі талаптарын, сондай-ақ кедендік бақылау үшін қажетті басқа да талаптарын орындамауы, -
оннан елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
50) мынадай мазмұндағы 438-1-баппен толықтырылсын:
«438-1-бап. Кеден органының камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламасын орындамау
Кеден органының камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламасын кеден одағының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының Кеден кодексінде белгіленген мерзімдерде адамдардың орындамауы, -
жиырмадан елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
51) 532-бап мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қосымша салық есептілігін және (немесе) хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету жолымен бұзушылықты жойған жағдайда, тұлға әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.»
53) 541-бабының 1-бөлігінде:
«143,» деген сандардан кейін «143-1,» деген сандармен толықтырылсын;

"Статья 434-1. Неисполнение требования таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней в установленные сроки
Неисполнение банком, страховой организацией, поручителем требования таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней в установленные сроки в случаях неисполнения плательщиком обязательств по уплате таможенных платежей и налогов при применении способов обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
50) статью 435 исключить;
51) статью 438 изложить в следующей реакции:
"Статья 438. Невыполнение требований таможенных органов
Невыполнение лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, и иными лицами установленных законодательством Республики Казахстан требований таможенных органов и их должностных лиц при осуществлении таможенного декларирования, таможенного досмотра, проверки таможенной декларации, проведении грузовых и иных операций с товарами и транспортными средствами, а также иных требований необходимых для таможенного контроля, -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
52) дополнить статьей 438-1 следующего содержания:
"Статья 438-1. Неисполнение уведомления таможенного органа об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
Неисполнение лицами уведомления таможенного органа об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в сроки, установленные таможенным законодательством таможенного союза и законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
53) статью 532 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
54) в части первой статьи 541:
после цифр "143," дополнить цифрами "143-1,";

«163-4» деген сандардан кейін «(екінші және төртінші бөліктерінде)» деген сөздермен толықтырылсын;
«213» деген сан «төртінші-алтыншы бөліктермен» деген сөздермен толықтырылсын;
«214» деген саннан кейін «(екінші бөлікпен), 218-1 (жетінші бөлікпен)» деген сөздермен толықтырылсын;
«396 (екінші бөлікпен)» деген сөздерден кейін «400-1, 400-2» деген сандармен толықтырылсын;
«410,» деген саннан кейін «413, 413-1, 413-2, 414, 415» деген сандармен ауыстырылсын;
«400-1», «400-2» деген сандармен толықтырылсын;
«424,» деген саннан кейін «425-1» деген сандармен толықтырылсын;
«426-430» деген сандардан кейін «433, 434» деген сандармен толықтырылсын;
54) 555-бабының бірінші бөлігінде:
«406-408,» деген сандар «406, 407, 409-1» деген сандармен ауыстырылсын;
«422,» деген сан алып тасталсын.
55) 570-бабы мынадай мазмұнда жазылсын:
«1. Салық қызметі органдары осы Кодекстің 88 (үшінші, төртінші, бесінші бөліктерінде), 88-1 (екінші, үшінші бөліктерінде), 163-4 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 214 (бірінші бөлігінде), 166, 205-212, 213 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 215-218, 218-1 (екінші - алтыншы, сегізінші бөліктерінде), 219, 357-2 (бірінші бөлігінде), 358, 358-1, 360-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды»;
56) 576-1-бабының бірінші бөлігінде «бапта» деген сөз «163 (бірінші, екінші және жетінші бөліктерінде), 163-4 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 213 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 214 (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
57) 636-бабының бірінші бөлігінде:
1) тармақшасында:
екінші абзацында:
«143» деген саннан кейін «143-1» деген санмен толықтырылсын;
«163,» деген сан алып тасталсын;
жиырма екінші абзацта:
жиырма жетінші абзацта «163, 213, 214» деген сандар «163, 163-4, 213, 214, 357-1, 357-2» деген сандармен ауыстырылсын;
отызыншы абзацта:
«143» деген саннан кейін «143-1» деген санмен толықтырылсын;
«163» деген саннан кейін «163 (бесінші бөлігінің екінші - төртінші абзацтары және жетінші бөлігі)» деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма тоғызыншы абзацта «163, 213, 214» деген сандар «163, 163-4, 213, 214, 357-1, 357-2» деген сандармен ауыстырылсын;
отызыншы абзацта:
«143,» деген саннан кейін «143-1,» деген сандармен толықтырылсын;
отыз бірінші абзацта: «157,» деген саннан кейін «163, 163-4» деген сандармен толықтырылсын;
«214» деген саннан кейін «218-1 (жетінші бөлігі),» деген сөздермен толықтырылсын (жетінші бөлігі);
«357-1,»
жиырма тоғызыншы абзацта «157, 168-1, 213, 214, 357-1» деген сандар «157, 163, 163-4, 168-1, 213, 214, 218-1 (жетінші бөлігі), 357-1, 357-2,» деген сандармен толықтырылсын;
3. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, № 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 жылғы 6 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне балық шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 21 қаңтардағы Заңы):

после цифр "163-4" дополнить словами "(частями второй и четвертой)";
после цифр "213" дополнить словами "(частями четвертой-шестой)";
после цифр "214" дополнить словами "(частью второй), 218-1 (частью седьмой)";
после слов "396 (частью второй)," дополнить цифрами "400-1, 400-2,";
после цифр "410," дополнить цифрами "413, 413-1, 413-2, 414, 415,";
после цифр "424," дополнить цифрами "425-1,";
после цифр "426-430," дополнить цифрами "433, 434,";
55) в части первой статьи 555:
цифры "406-408," заменить цифрами "406, 407, 409-1,";
цифры "422" исключить;
56) часть первую статьи 570 изложить в следующей редакции:
"1. Органы налоговой службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 88 (частями третьей, четвертой, пятой), 88-1 (частями второй, третьей), 163-4 (частями первой и третьей), 214 (частью первой), 166, 205-212, 213 (частями первой-третьей), 215-218, 218-1 (частями первой-шестой, восьмой), 219, 357-2 (частью первой), 358, 358-1, 360 настоящего Кодекса.";
57) в части первой статьи 576-1 слово "статьей" заменить словами "статьями 163 (частями первой, второй и седьмой), 163-4 (частями первой и третьей), 213 (частями первой-третьей), 214 (частью первой),";
58) в подпункте 1) части первой статьи 636:
в абзаце втором:
после цифр "143," дополнить цифрами "143-1,";
цифры "163," исключить;
в абзаце двадцать втором цифры "163" заменить словами "163 (абзацы второй - четвертый части пятой и часть седьмая)";
в абзаце двадцать девятом цифры "163, 213, 214" заменить цифрами "163, 163-4 (частями второй и четвертой), 213 (частями четвертой-шестой), 214, 357-1, 357-2";
в абзаце тридцатом:
после цифр "143," дополнить цифрами "143-1,";
цифры "163" заменить словами "163 (абзацы пятый и шестой части пятой, часть шестая)";
в абзаце тридцать первом:
после цифр "157," дополнить цифрами "163, 163-4 (частями второй и четвертой)";
после цифр "213" дополнить словами "(частями четвертой-шестой)";
после цифр "214," дополнить словами "218-1 (часть седьмая),";
после цифр "357-1," дополнить цифрами "357-2,";
4. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного процесса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 апреля 2010 г. и "Казахстанская правда" 22 апреля 2010 г.):

1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 17-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«17-1-бап. Өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) негізінде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде оператор арқылы салық қатынастарына қатысу»;
мынадай мазмұндағы 233-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«233-1-бап. Комиссия шартының талаптарына сәйкес жағдайларда жүзеге асырылатын өткізулер бойынша айналымдар»;
248-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«248-бап. Өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша қосылған құн салығын төлеуден босатылған айналымдар»;
250-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«250-бап. Қосылған құн салығын төлеуден босатылатын қаржылық операциялар»;
мынадай мазмұндағы 271-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«271-1-бап. Жай серіктестік (консорциум) құрамында өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың қосылған құн салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың ерекшеліктері»;
мынадай мазмұндағы 37-1-тараудың және 276-1 - 276-24-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«37-1-тарау. Кеден одағында тауарлардың, жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетулердің экспорта мен импорты кезінде қосылған құн салығын салудың ерекшеліктері
276-1-бап. Кеден одағына қолданылатын негізгі ұғымдар
276-2-бап. Кеден одағындағы қосылған құн салығын төлеушілер
276-3-бап. Салық салу объектілері, салынатын айналымды айқындау
276-4-бап. Кеден одағында тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу және салық салынатын импорт бойынша айналымды айқындау
276-5-бап. Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу орны
276-6-бап. Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу, импорт бойынша айналымды жасау күні
276-7-бап. Тауарлардың экспорты кезінде салық салынатын айналым мөлшерін айқындау
276-8-бап. Салық салынатын импорттың мөлшерін айқындау
276-9-бап. Тауарларды, жұмыстарды, қызметтер көрсетуді өткізу бойынша салық салынатын айналымның мөлшерін айқындау
276-10-бап. Кеден одағындағы тауарлардың экспорты
276-11-бап. Тауарлар экспортын растау
276-12-бап. Кеден одағында халықаралық тасымалдауға салық салу
276-13-бап. Кеден одағында алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарға салық салу
276-14-бап. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімдері
276-15-бап. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуді бағалау өлшемдері және қайта өңдеу өнімдерін шет ел тауарларымен ауыстыру
276-16-бап. Кеден одағында қосылған құн салығынан босатылған айналымдар

1) в оглавлении:
Главу 2 дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Участие в налоговых отношениях через оператора при осуществлении операций по недропользованию на основании соглашения (контракта) о разделе продукции";
Главу 29 дополнить статьей 233-1 следующего содержания:
"Статья 233-1. Обороты по реализации, осуществляемые на условиях, соответствующих условиям договора комиссии";
заголовок статьи 248 изложить в следующей редакции:
"Статья 248. Обороты по реализации товаров, работ, услуг, местом реализации которых является Республика Казахстан, освобожденные от налога на добавленную стоимость";
заголовок статьи 250 изложить в следующей редакции:
"Статья 250. Финансовые операции, освобождаемые от налога на добавленную стоимость";
Главу 36 дополнить статьей 271-1 следующего содержания:
"Статья 271-1. Особенности исполнения налогового обязательства до налогу на добавленную стоимость недропользователями, осуществляющими деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции в составе простого товарищества (консорциума)";
дополнить главой 37-1 следующего содержания:
"Глава 37-1. Особенности обложения налогом на добавленную стоимость при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в таможенном союзе;
Статья 276-1. Основные понятия, применяемые в таможенном союзе;
Статья 276-2. Плательщики налога на добавленную стоимость в таможенном союзе;
Статья 276-3. Объекты налогообложения, определение облагаемого оборота;
Статья 276-4. Определение оборота по реализации товаров, работ, услуг и облагаемого импорта в таможенном союзе;
Статья 276-5. Место реализации товаров, работ, услуг;
Статья 276-6. Дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, облагаемого импорта;
Статья 276-7. Определение размера облагаемого оборота при экспорте товаров;
Статья 276-8. Определение размера облагаемого импорта;
Статья 276-9. Определение размера облагаемого оборота по реализации работ, услуг;
Статья 276-10. Экспорт товаров в таможенном союзе;
Статья 276-11. Подтверждение экспорта товаров;
Статья 276-12. Налогообложение международных перевозок в таможенном союзе;
Статья 276-13. Налогообложение работ по переработке давальческого сырья в таможенном союзе;
Статья 276-14. Сроки переработки давальческого сырья;
Статья 276-15. Критерии переработки давальческого сырья и замена продуктов переработки иностранными товарами;
Статья 276-16. Обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в таможенном союзе;

276-17-бап. Қосылған құн салығының сомаларын есепке жатқызу тәртібі
276-18-бап. Шот-фактура
276-19-бап. Тауарлардың, импорты кезінде қосылған құн салығын төлеушілерді айқындаудың ерекшеліктері
276-20-бап. Кеден одағында комиссияның, тапсырмалар келісім-шарттары бойынша тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеудің ерекшеліктері
276-21-бап. Кеден одағында қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібі
276-22-бап. Кеден одағында тауарлардың экспорты кезінде Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті тапсыру тәртібі
276-23-бап. Кеден одағында тауарлардың импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті қайтарып алу
мынадай мазмұндағы:
308-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«308-1-бап. Жекелеген жер қойнауын пайдаланушылардың салық міндеттемесін орындаудың тәртібі»;
386-баптың тақырыбында «автотұрақтар» деген сөзден кейін «(паркингтер)» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 602-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«602-1-бап. Кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару»;
653-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«653-бап. Қазақстан Республикасына өндірілген немесе импортталған акцизделетін тауарларды бақылау»;
2) 12-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада:
«жинау» деген сөздің алдынан «ақпаратты» деген сөзбен толықтырылсын;
«массивтерді» деген сөзден кейін «(деректерді)» деген сөзбен толықтырылсын;
«1) ақпаратты өңдеу жөнінде көрсетілетін қызметтер - ақпаратты жинау мен қорытуды жүзеге асыру, ақпараттық массивтерді (деректерді) жүйеге келтіруді және осы ақпаратты өңдеу нәтижелерін пайдаланушының билік етуіне беру жөнінде көрсетілетін қызметтер;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) басқа да міндетті төлемдер - осы Кодексте белгіленген мөлшерлерде және жағдайларда жүргізілетін кеден төлемдерін қоспағанда, бюджетке төлемақы, алымдар, баждар түріндегі міндетті ақша аударымдары;»;
5) тармақшада «міндетті төлемдердің» деген сөздерден кейін «оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;»;
39) тармақшада:
үшінші абзацта «мүлікті» деген сөздерден кейін «қаржы лизингіне» деген сөздермен толықтырылсын;»;
сегізінші абзацта «оң» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46), 47) тармақшалармен толықтырылсын:
«46) оператор - өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) шеңберінде жай серіктестік (консорциум) құрамында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға.»;

Статья 276-17. Порядок отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в таможенном союзе;
Статья 276-18. Счет-фактура;
Статья 276-19. Особенности определения плательщиков налога на добавленную стоимость при импорте товаров;
Статья 276-20. Особенности исчисления налога на добавленную стоимость при импорте товаров на территорию Республики Казахстан по договорам комиссии, поручения в таможенном союзе;
Статья 276-21. Порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость в таможенном союзе;
Статья 276-22. Порядок представления Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при экспорте товаров в таможенном союзе;
Статья 276-23. Отзыв Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте товаров в таможенном союзе";
Главу 42 дополнить статьей 308-1 следующего содержания:
"Статья 308-1. Порядок исполнения налогового обязательства отдельными недропользователями";
заголовок статьи 386 после слова "автостоянки" дополнить словом "(паркинги)";
заголовок статьи 653 изложить в следующей редакции:
"Статья 653. Контроль за подакцизными товарами, произведенными или импортированными в Республику Казахстан";
2) в пункте 1 статьи 12:
в подпункте 1):
после слова "обобщению," дополнить словом "информации";
после слова "массивов" дополнить словом "(данных)";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) другие обязательные платежи - обязательные отчисления денег в бюджет в виде плат, сборов, пошлин, за исключением таможенных платежей, производимые в размерах и случаях, установленных настоящим Кодексом;";
подпункт 5) после слова "бюджет," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
в подпункте 39):
абзац третий после слов "имущества в" дополнить словом "финансовый";
в абзаце восьмом слово "положительной" исключить;
дополнить подпунктами 46) и 47) следующего содержания:
"46) оператор - юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан недропользователями, осуществляющими операции по недропользованию в составе простого товарищества (консорциума) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;

47) тауарлардың экспорты - кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын, тауарларды кеден одағының кеден аумағынан әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына әкету;
3) мынадай мазмұндағы 14-баптың 1-тармағының жаңа 7) тармақшасымен толықтырылсын:
«7) кеден одағы шеңберінде Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы акцизделетін тауарларды (жеңіл автокөліктер мен магистралды құбырлармен жеткізілетін акцизделетін тауарларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тек өткізу пункттерінде ғана өткізуді және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен осындай акцизделетін тауарларды алатыны туралы салық органдарына хабарлауды қамтамасыз етуге міндетті.»;
4) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұнда жазылсын:
«Салық төлеуші (салық агенті) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында реттелетін қатынастарға заңды немесе уәкілетті өкіл арқылы қатысуға құқылы, егер өзгесі осы тармақпен көзделмесе.
Осы Кодекстің 571-бабының 4-тармағына сәйкес салық органының шешімімен қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алынған салық төлеуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын кезең бойында мұндай салық төлеуші қосылған құн салығына салықтық есептілікті ұсынған жағдайда салық төлеушіге осы тармақтың Ережелері қолданылмайды;
5) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-1-бап. Өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) негізінде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде оператор арқылы салық қатынастарына қатысу
1. Өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) шеңберінде жай серіктестік (консорциум) құрамында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға оператор арқылы қатысуға құқы бар.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастардағы оператордың өкілеттігі, осы Кодекске қайшы келмейтін бөлігінде өнімді бөлу жөніндегі келісімге (келісімшартқа) сәйкес айқындалады.
3. Осы Кодекстің 308-1-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық міндеттемелерін орындаған кезде, оператордың осы Кодексте салық төлеушілер (салық агенттері) үшін көзделген барлық құқықтар мен міндеттері бар, сондай-ақ оған осы Кодексте салық төлеушілер (салық агенттері) үшін көзделген салық әкімшілендірудің тәртібі қолданылады.

47) импорт товаров - ввоз товаров на таможенную территорию таможенного союза, осуществляемый в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза.";
3) в пункте 1 статьи 14:
в подпункте 6) слово "лица." заменить словом "лица;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) обеспечить перемещение подакцизных товаров (за исключением легковых автомобилей и подакцизных товаров, перемещаемых по магистральным трубопроводам) через границу Республики Казахстан в рамках таможенного союза только в пунктах пропуска, определяемых Правительством Республики Казахстан, и уведомлять налоговые органы о предстоящем получении таких подакцизных товаров в порядке, установленном уполномоченным органом.";
4) пункт 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"1. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе участвовать в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, через законного или уполномоченного представителя, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
Положение настоящего пункта не применяется в случае представления налогоплательщиком, снятым с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в соответствии с пунктом 4 статьи 571 настоящего Кодекса, налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость в период, в течение которого такой налогоплательщик не является плательщиком налога на добавленную стоимость.";
5) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Участие в налоговых отношениях через оператора при осуществлении операций по недропользованию на основании соглашения (контракта) о разделе продукции
1. Недропользователи, осуществляющие операции по недропользованию в составе простого товарищества (консорциума) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, вправе участвовать в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, через оператора.
2. Полномочия оператора в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, определяются в соответствии с соглашением (контрактом) о разделе продукции в части, не противоречащей настоящему Кодексу.
3. При исполнении налоговых обязательств в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 308-1 настоящего Кодекса, оператор обладает всеми правами и обязанностями, предусмотренными настоящим Кодексом для налогоплательщиков (налоговых агентов), а также к нему применяется порядок налогового администрирования, предусмотренный настоящим Кодексом для налогоплательщиков (налоговых агентов).

4. Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарда осы жер қойнауын пайдаланушылардың қатысуына байланысты жер қойнауын пайдаланушылардың атынан және (немесе) тапсырмасы бойынша жасалған оператордың әрекеті (әрекетсіздігі) оператордың олардың атынан және (немесе) тапсырмасы бойынша осындай жер қойнауын пайдаланушылардың және (немесе) әрекеті (әрекетсіздігі) деп танылады.»;
6) 19-баптың 1-тармағында:
4) тармақшада «(салық агенті)» деген сөздер мен «(салық агентінен)» деген сөздерден кейін тиісінше «(салық агенті, оператор)», «(салық агентінен, оператордан)» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
«салық төлеушіден (салық агентінен)» деген сөздер «салық төлеушіден (салық агентінен, оператордан)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«салық төлеушінің (салық агентінің)» деген сөздер «салық төлеушінің (салық агентінің, операторының)» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) және 7) тармақшаларда «(салық агентінен)» деген сөздерден кейін «(салық агентінен, оператордан)» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 20-баптың 1-тармағында:
3) тармақшада:
«салық төлеушінің» деген сөздерден кейін салық төлеушінің «(оператордың)» деген сөзбен толықтырылсын;»;
«салық төлеушінің» деген сөздерден кейін салық төлеушінің «(оператордың)» деген сөзбен толықтырылсын;
«салық агенті» деген сөздерден кейін «салық агенті, «(оператор)» деген сөзбен толықтырылсын;
11) тармақшада «салық агентіне» деген сөздерден кейін «салық агентіне, «(оператор)» деген сөзбен толықтырылсын;»;
12) тармақшаның бірінші абзацында «салық агентіне» деген сөздерден кейін «салық агентіне, «(оператор)» деген сөзбен толықтырылсын;»;
14), 25) және 26) тармақшаларда «салық агенті» деген сөздерден кейін «салық агенті, «(оператор)» деген сөзбен толықтырылсын;»;
8) 22-бапта:
«осы Кодекске және» деген сөздерден кейін «Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
«Қазақстан Республикасының кеден шекарасы» деген сөздер «Кеден одағының кеден шекарасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 25-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Мемлекет салық қызметі органдарының лауазымды тұлғаларының әлеуметтік және құқылық жағынан қорғауға кепілдік береді, оларды қажетті тұрмыс жағдайымен қамтамасыз етіп, қызметінің ерекше сипатын ескере отырып, тиісті қызмет жағдайын жасайды.»;
10) 26-бапта:
1-тармақта:
«есептеуге» деген сөзден кейін «және төлеуге» деген сөздермен толықтырылсын;
«мерзімде табыс етуге,» деген сөздерден кейін «және төлеуге» деген сөздермен толықтырылсын;
«төлемдерді» деген сөзден кейін «олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдерді төлеуге» деген сөздермен толықтырылсын;
«оның ішінде» деген сөздің алдындағы «салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді,» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
«салық төлеушіден» деген сөзден кейін «(салық агентінен)» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 31-баптың 2-тармағының:
3) тармақшасы тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
3) тармақша «сондай-ақ Салық кодексінің ерекше бөліміне сәйкес олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдердің сомасын есептейді» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшасы «Салық кодексінің ерекше бөліміне сәйкес» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 37-бапта:
3-тармақтың екінші бөлімінде «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;»;
9-тармақта «604» саны «603» деген санмен ауыстырылсын;»;
10-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) айыппұлдардың төленген сомасы осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;
5) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-1-бабында белгіленген тәртіппен салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге табыс етілген салықтық өтініш бойынша осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Құжаттық тексеру аяқталғаннан кейін таратылатын заңды тұлға орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
1) тарату балансын;
2) банктегі бар шоттарының жабылғаны туралы банктің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын табыс етеді.
3) таратылатын заңды тұлға салық берешегі және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болмаған жағдайда, осы тармақта көрсетілген құжаттарды құжаттық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді:
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды таратылатын заңды тұлға құжаттық тексеру аяқталған күннен үш жұмыс күні ішінде бір мезгілде мынадай шарттарды сақтаған жағдайда табыс етеді:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ болуы;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларының жоқ болуы;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 602-1-бабында көзделген орындалмаған салықтық өтініштің жоқ болуы.
Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің, салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың, салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық төленген сомаларының және (немесе) осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомалары болған жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды күннен үш жұмыс күні ішінде соңы:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті жойған күннен бастап;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.»;
3-тармақтың екінші бөлімінде «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;»;

4. Действия (бездействие) оператора, совершенные от имени и (или) по поручению недропользователей, в связи с участием этих недропользователей в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, признаются действиями (бездействием) таких недропользователей и оператора, выступающего от их имени и (или) по их поручению.";
6) в пункте 1 статьи 19:
в подпункте 4) слова "(налогового агента)" и "(налоговым агентом)" заменить словами "(налогового агента, оператора)" и "(налоговым агентом, оператором)";
в подпункте 5):
слова "от налогоплательщика (налогового агента)" заменить словами "от налогоплательщика (налогового агента, оператора)";
слова "налогоплательщиком (налоговым агентом)" заменить словами "налогоплательщиком (налоговым агентом, оператором)";
подпункты 6) и 7) слова "(налогового агента)" заменить словами "(налогового агента, оператора)";
7) в пункте 1 статьи 20:
в подпункте 3):
после слова "налогоплательщиком" дополнить словом "(оператором)";
после слов "налоговым агентом" дополнить словом "(оператором)";
подпункт 11) слова "(налоговому агенту)" заменить словами "(налоговому агенту, оператору)";
подпункты 12), 14), 25) и 26) слова "(налогового агента)" заменить словами "(налогового агента, оператора)";
8) в статье 22:
после слов "Кодексом и" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
слова "границу Республики Казахстан" заменить словами "границу таможенного союза";
9) статью 25 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государство гарантирует социальную и правовую защиту должностных лиц органов налоговой службы и обеспечивает им надлежащие условия службы с учетом ее особого характера.";
10) в статье 26:
в пункте 1:
слова "исчислять налоги и другие обязательные платежи в бюджет," заменить словами "исчислять и уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также авансовые и текущие платежи по ним";
слова "и уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет" исключить;
пункт 2 после слова "налогоплательщика" дополнить словами "(налогового агента)";
11) в пункте 2 статьи 31:
подпункт 3) дополнить словами ", а также авансовые и текущие платежи по ним в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
подпункт 5) дополнить словами "в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
12) в статье 37:
в части второй пункта 3 слово "до" заменить словами "не позднее";
в пункте 9 цифры "604" заменить цифрами "603";
в пункте 10:
в подпункте 3) слово "Кодекса." заменить словами "Кодекса;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому юридическому лицу по основаниям и в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После завершения документальной проверки ликвидируемое юридическое лицо одновременно представляет в налоговый орган по месту нахождения:
1) ликвидационный баланс;
2) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов;
3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Документы, указанные в настоящем пункте, ликвидируемое юридическое лицо представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, ликвидируемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
с даты возврата излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами;
с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.
После представления документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган обязан выдать налогоплательщику справку об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом.";

13) 38-баптың 2-тармақтының екінші бөлімінде «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;»;
14) 39-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлімде:
бірінші абзацта «немесе бөліну балансы «бөлініп шығу» деген сөздер алып тасталсын;»;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) беру актісі»;
үшінші бөлімінде «бөлініп шығу» деген сөздер алып тасталсын;»;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы, жетінші бөлімдермен толықтырылсын:
«Бірігу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде таратудың салық есептілігін табыс ету жөніндегі міндеттеме жаңадан туындаған заңды тұлғаның құрамына кірген әрбір заңды тұлғаға, бірігу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде — қосылған заңды тұлғаға жүктеледі.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталса, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күнге дейін жүргізіледі.
Бөліну жолымен қайта ұйымдастырылған кезде мұндай тұлға бөліну балансын бекіткен күннен үш жұмыс күні ішінде өзінің орналасқан жері бойынша салық органына табыс етеді.»;
6-тармақтың бірінші абзацындағы «үш» деген сан «он» деген санмен ауыстырылсын;
15) 40-бапта:
2-тармақтың екінші бөлімінде «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;»;
5 және б-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Құжаттық тексеру аяқталғаннан кейін және салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек толық көлемде өтелгеннен кейін таратылатын заңды тұлға орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
1) тарату балансын;
2) банктегі бар шоттарының жабылғаны туралы банктің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын табыс етеді.
3) салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.
Егер қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғада салықтың, бюджетке төленетін төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасы бар болса, көрсетілген сома осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаның салық берешегін өтеу шотына есептеуге жатқызылады.
Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғада салық берешегі болмаған жағдайда:
1) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қате төленген сомасы ол (олар) қайта ұйымдастыру кезінде алған мүліктегі үлесіне барабар түрде оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) осы Кодекстің 601-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады;

13) в части второй пункта 2 статьи 38 слово "до" заменить словами "не позднее";
14) в статье 39:
в пункте 1:
в части второй:
в абзаце первом слова "или разделительного баланса" и "выделения," исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) передаточный акт";
в части третьей слово ", выделения" исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Обязательство по представлению ликвидационной налоговой отчетности при реорганизации путем слияния возлагается на каждое юридическое лицо, вошедшее в состав вновь возникшего юридического лица, при реорганизации путем присоединения - на присоединившееся юридическое лицо.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
При реорганизации юридического лица путем выделения такое лицо в течение трех рабочих дней со дня утверждения разделительного баланса представляет в налоговый орган по месту своего нахождения указанный баланс.";
в абзаце первом пункта 6 слово "трех" заменить словом "десяти";
15) в статье 40:
в части второй пункта 2 слово "до" заменить словами "не позднее";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. После завершения документальной проверки при реорганизации путем разделения реорганизуемое юридическое лицо одновременно представляет в налоговый орган по месту нахождения:
1) разделительный баланс;
2) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов;
3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Если реорганизуемое юридическое лицо имеет излишне уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет, указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности реорганизуемого юридического лица в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.
В случае если реорганизуемое юридическое лицо имеет ошибочно уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет, то указанные суммы подлежат зачету в порядке, установленном статьей 601 настоящего Кодекса.
При отсутствии у реорганизуемого юридического лица налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 601 настоящего Кодекса;

2) салықтың, бюджетке төленетін төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасы ол (олар) қайта ұйымдастыру кезінде алған мүліктегі үлесіне барабар түрде оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады;
3) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленген сомасы ол (олар) қайта ұйымдастыру кезінде алған мүліктегі үлесіне барабар түрде оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) осы Кодекстің 606-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады.
4) айыппұлдардың төленген сомасы осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;
5) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-1-бабында белгіленген тәртіппен салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге табыс етілген салықтық өтініш бойынша осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;
6) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап, осы Кодекстің 602-1-бабына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған күн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды таратылатын заңды тұлға құжаттық тексеру аяқталған күннен үш жұмыс күні ішінде бір мезгілде мынадай шарттарды сақтаған жағдайда табыс етеді:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ болуы;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларының жоқ болуы;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 602-1-бабында көзделген орындалмаған салықтық өтініштің жоқ болуы.
Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің, салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың, салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық төленген сомаларының және (немесе) осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомалары болған жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды күннен үш жұмыс күні ішінде соңы:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті жойған күннен бастап;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.

2) излишне уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 602 настоящего Кодекса;
3) уплаченные суммы других обязательных платежей в бюджет подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 606 настоящего Кодекса;
4) превышение налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежит возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 603 настоящего Кодекса;
5) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;
Реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
с даты возврата излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами;
с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.

6. Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлға осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен және салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерін өтегеннен кейін салық органы осы тұлғаға осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімде салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтама беруге міндетті.
Салық органы қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаға салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екені туралы осы тармақта көзделген анықтаманы берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 595-бабына сәйкес бөліну балансы негізінде жаңадан туындаған заңды тұлғалардың орналасқан жері бойынша салық органына бөлінген заңды тұлғаның жеке есепшоттары бойынша сальдоны береді.»;
16) 41-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталса, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
7-бап мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) айыппұлдардың төленген сомасы осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы жекеше нотариусқа, адвокатқа қайтарылуға жатады;
5) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-1-бабында белгіленген тәртіппен салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге табыс етілген салықтық өтініш бойынша осы жекеше нотариусқа, адвокатқа қайтарылуға жатады.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер орналасқан жері бойынша салық органына:
1) банктегі бар шоттарының жабылғаны туралы банктің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын;
2) ішкі істер органының дара кәсіпкердің мөрін (ол болған кезде) жойғаны туралы құжатын табыс етуге міндетті.
Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болмаған жағдайда, осы тармақта көрсетілген құжаттарды құжаттық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бір уақытта мынадай шарттарды сақтаған жағдайда табыс етеді:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ болуы;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларының жоқ болуы;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 602-1-бабында көзделген орындалмаған салықтық өтініштің жоқ болуы.
Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің, салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың, салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық төленген сомаларының және (немесе) осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомалары болған жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды күннен үш жұмыс күні ішінде соңы:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті жойған күннен бастап;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.»;

6. Налоговый орган после представления документов, указанных в части первой пункта 5 настоящей статьи, реорганизуемым юридическим лицом обязан выдать данному лицу справку об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом.
Налоговый орган в течение десяти рабочих дней со дня получения сведений национальных реестров идентификационных номеров передает сальдо по лицевым счетам разделившегося юридического лица в налоговый орган по месту нахождения вновь возникших юридических лиц на основании разделительного баланса в соответствии со статьей 595 настоящего Кодекса.";
16) в статье 41:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
пункт 7 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому индивидуальному предпринимателю в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;"
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:
1) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов;
2) документ органа внутренних дел об уничтожении печати индивидуального предпринимателя (при ее наличии).
Документы, указанные в настоящем пункте, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
с даты возврата излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами;
с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.";

17) 42-бапта:
2-тармақтың мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталса, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
6-бап мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) айыппұлдардың төленген сомасы осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы жекеше нотариусқа, адвокатқа қайтарылуға жатады;
5) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-1-бабында белгіленген тәртіппен салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге табыс етілген салықтық өтініш бойынша осы жекеше нотариусқа, адвокатқа қайтарылуға жатады.»;
9-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
«9. Жекеше нотариус, адвокат нотариаттық, адвокаттық қызметті тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде өзінің орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
құжаттық тексеру аяқталған күннен үш жұмыс күні ішінде бір мезгілде мынадай шарттарды сақтаған жағдайда табыс етеді:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ болуы;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларының жоқ болуы;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 602-1-бабында көзделген орындалмаған салықтық өтініштің жоқ болуы.
Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің, салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың, салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық төленген сомаларының және (немесе) осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомалары болған жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды күннен үш жұмыс күні ішінде соңы:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті жойған күннен бастап;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.»;
18) 43-бапта:
2-тармағында:
бірінші бөліміндегі «аударымдар бойынша» деген сөздерден кейін «қызметін тоқтататын» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталса, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
10-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:

17) в статье 42:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в пункт 6:
в подпункте 3) слово "Кодекса." заменить словом "Кодекса;";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому частному нотариусу, адвокату, прекращающему деятельность, в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:
1) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов, используемых для осуществления нотариальной, адвокатской деятельности;
2) документ органа внутренних дел об уничтожении печати частного нотариуса, адвоката (при ее наличии).
Частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, плат и пеней;
отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
с даты возврата излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
18) в статье 43:
в пункте 2:
часть первую после слова "предприниматель" дополнить словами ", прекращающий деятельность,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в пункте 10:
в подпункте 3) слово ""Кодекса." заменить словом "Кодекса;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

«4) айыппұлдардың төленген сомасы осы Кодекстің 605-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;
5) кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомасы осы Кодекстің 602-1-бабында белгіленген тәртіппен салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге табыс етілген салықтық өтініш бойынша осы заңды тұлғаға қайтарылуға жатады;»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегін толық көлемде өтеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей орналасқан жері бойынша салық органына:
1) банктегі бар шоттарының жабылғаны туралы банктің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын;
2) ішкі істер органының дара кәсіпкердің мөрін (ол болған кезде) жойғаны туралы құжатын табыс етуге міндетті.
3) Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер тұлға құжаттық тексеру аяқталған күннен үш жұмыс күні ішінде бір мезгілде мынадай шарттарды сақтаған жағдайда табыс етеді:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ болуы;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларының жоқ болуы;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларының жоқ болуы;
осы Кодекстің 602-1-бабында көзделген орындалмаған салықтық өтініштің жоқ болуы.
Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің, салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың, салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық төленген сомаларының және (немесе) осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомалары болған жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды күннен үш жұмыс күні ішінде соңы:
салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті жойған күннен бастап;
салықтың, төлемақылар мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларын қайтарған күннен бастап;
кеден органдары өндіріп алатын кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген сомасын қайтарған күннен бастап;
осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын, қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кететін сомаларын қайтарған күннен бастап табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткеннен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.»;
51-баптың 2-тармағы 2) тармақшасында «оның нарықтық құны» деген сөздерден кейін «салық төлеуші бюджетке салықтар мен өсімпұлдарды төлеу мерзімін өзгерту туралы берген өтініште көрсетілген салықтар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен толықтырылсын;
56-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Жиынтық салықтық есебі - бірлескен қызмет туралы келісім шартқа әрбір қатысушының қатысу үлесі секілді осындай қызметтің жиыны бойынша да бірлескен қызмет туралы келісім шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі жүзеге асыратын салықтық есеп.»;
3-тармақ абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:
1) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов;
2) документ органа внутренних дел об уничтожении печати индивидуального предпринимателя (при ее наличии).
Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, плат и пеней;
отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
с даты возврата излишне уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами;
с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.";
19) в абзаце первом подпункта 2) пункта 2 статьи 51 слова ", подлежащих уплате в бюджет, включая расходы по его взысканию" заменить словами "и пеней, указанной налогоплательщиком в представленном заявлении об изменении сроков уплаты налогов и пеней в бюджет";
20) в статье 56:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сводный налоговый учет - налоговый учет, осуществляемый уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, как сводно по такой деятельности, так и по доле участия каждого участника договора о совместной деятельности.";
в пункте 3:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:

«3. Салық төлеуші (салық агенті) салықтық есепке алуды дербес ұйымдастырады және мыналарды:
салық кезеңі ішінде салық төлеуші (салық агенті) жүзеге асырған операцияларды салық салу мақсатында есепке алу тәртібі туралы толық және дәйекті ақпараттың қалыптастырылуын;
салық есептілігі нысандарының әрбір жолының таратып жазылуын;
салық есептілігінің дәйекті жасалуын;
салықтық бақылау үшін салық қызметі органдарына ақпарат берілуін қамтамасыз ету үшін ақпаратты салық мақсатында қорыту мен жүйелеудің салық тіркелімдері түріндегі нысандарын айқындайды.»;
екінші бөлім алып тасталсын;
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бухгалтерлік құжаттаманы - бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамалық актіге сәйкес оны жүргізу бойынша міндеттеме жүктелген тұлғалар үшін;»;
57-баптың 4-тармағының екінші бөлімі алып тасталсын;
60-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы «салықтық есепке алу» деген сөздер «есепке алу салықтық» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Өнімді бөлу жөніндегі келісім (келісімшарт) шеңберінде жай серіктестік (консорциум) құрамында жер қойнауын пайдалану бойынша қызметті жүзеге асырған кезде салықтық есепке алу саясаты осы баптың 1-тармағының талаптарымен қатар мыналардан тұруы керек:
1) жай серіктестікке қатысушының және (немесе) оператордың осы Кодекстің 308-1-бабы 3-тармағына сәйкес салық заңнамасында көзделген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің әрбір түрі бойынша салық міндеттемелерін орындаудың таңдап алған әдісі өнімді бөлу. Қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемелерін орындаудың таңдап алған әдісі өнімді бөлу жөніндегі келісімнің (келісімшарттың) қолдану кезеңінің біткеніне дейін өзгертілмей қалуы тиіс;
2) есепке алу құжаттамасын сақтауға (жауапты жай серіктестікке (консорциумға) қатысушы тұлғаны иә болмаса операторды) айқындау.»;
23) 63-баптың 2-тармағында «есептілікті» деген сөздерден кейін «, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлегені туралы импортаушы табыс ететін өтініштерді» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салық есептілігі кеден одағында өзара саудада тауарлардың импорты кезінде жанама салықтар бойынша салық декларациясын, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлегені, әкелген тауарлар құнын түзету туралы өтініштерді қоспағанда мынадай түрлерге бөлінеді:»;
24) 68-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын: «осы тармақтың 2) тармақшасының ережелері есептілікке қолданылмайды:
Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер ұсынатын мониторинг бойынша;

"3. Налогоплательщик (налоговый агент) самостоятельно и (или) через уполномоченного представителя участников договора о совместной деятельности, ответственного за ведение сводного налогового учета, организует налоговый учет и определяет формы обобщения и систематизации информации в налоговых целях в виде налоговых регистров таким образом, чтобы обеспечить:";
часть вторую исключить;
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) бухгалтерскую документацию - для лиц, на которых в соответствии с законодательным актом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности возложена обязанность по ее ведению;";
21) часть вторую пункта 4 статьи 57 исключить;
22) в статье 60:
в подпункте 3) пункта 1 слова "учетной налоговой" заменить словами "налоговой учетной";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При осуществлении деятельности по недропользованию в составе простого товарищества (консорциума) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, налоговая учетная политика, наряду с требованиями пункта 1 настоящей статьи, должна содержать:
1) выбранный в соответствии с пунктом 3 статьи 308-1 настоящего Кодекса способ исполнения участниками простого товарищества и (или) оператором налогового обязательства по каждому виду налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренных налоговым законодательством;
2) определение лица (участника простого товарищества (консорциума) либо оператора), ответственного за хранение учетной документации.";
23) в статье 63:
предложение первое пункта 2 дополнить словами ", подлежащими мониторингу, декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговая отчетность, за исключением декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, подразделяется на следующие виды:";
24) в статье 68:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Положения подпункта 2) настоящего пункта не распространяются на отчетность:
по мониторингу, представляемую крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу;

Осы Кодекстің 571-бабының 4-тармағына сәйкес салық органының шешімі бойынша есепке тіркеуден оларды алғаннан кейін қосалқы құн салығының төлеушілері болып табылмайтын, салық төлеушілермен ұсынылатын қосалқы құнға салынатын салық бойынша.
Осы тармақтың 3) тармақшасының ережелері осы Кодекстің 571-бабының 4-тармағына сәйкес салық органының шешімі бойынша оларды тіркеу есебінен алғаннан кейін қосымша құн салығының төлемшілері болып табылмайтын салық төлеушілер ұсынатын қосылған құн салығы бойынша есептілікке қолданылмайды.»;
7-тармақта:
бірінші бөлігінде «364» деген саннан кейін «, 437» деген санмен толықтырылсын;
үшінші бөлігінде «5)» деген саннан кейін «, 437» деген сандармен толықтырылсын;
25) 69-баптың:
1-тармағының бірінші бөлігінде «Салық төлеуші» деген сөздер «Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және (немесе) уәкілетті салық органына» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 584-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табыс етілмеген деп саналатын салық есептілігін кері қайтарып алған жағдайда, салық төлеуші (салық агенті) осындай өтінішті табыс ету орны бойынша салық органына салық есептілігін кері қайтарып алу туралы салықтық өтінішті табыс етеді.»;
екінші бөлік «көрсетілген салық кезеңі үшін табыс етілген салық есептілігінің барлық қосымша нысандарын ескере отырып» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
екінші бөліктегі «кезінде» деген сөз «егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігі мынадай мазмұнда толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 584-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табыс етілмеген деп саналатын салық есептілігін кері қайтарып алған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген сомаларды түзетумен, осындай өтінішті табыс ету орны бойынша салық органы жүзеге асырады.»;
3-тармағының:
бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Салық есептілігін өзгерту әдісімен кері қайтарып алу кезінде тіркеу есебінің орны бойынша салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарында кері қайтарылатын салық есептілігінде көрсетілген есептілігінде мәлімдеген өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды ескере отырып, салық есептілігі бойынша кейіннен жеке шоттың деректерін көрсетумен сомаларын түзету жасауды жүзеге асырады.»;
4-тармақта «2) және 3) тармақшаларда» деген сөздер «2)-4) тармақшаларда» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 70-баптың 3-тармағында «айыппұл есептеу» деген сөздер «салық төлеушіні (салық агентін) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген жауапкершілікке тартпай,» деген сөздермен ауыстырылсын;

по налогу на добавленную стоимость, представляемую налогоплательщиками, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость, после их снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в соответствии с пунктом 4 статьи 571 настоящего Кодекса.
Положения подпункта 3) настоящего пункта не распространяются на отчетность по налогу на добавленную стоимость, представляемую налогоплательщиками, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость, после их снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в соответствии с пунктом 4 статьи 571 настоящего Кодекса.";
в пункте 7:
в части первой после цифр "364" дополнить цифрами ", 437";
в части третьей после цифры "5)" дополнить словами "(за исключением оптовой реализации табачных изделий)";
25) в статье 69:
в пункте 1:
в части первой:
слова "Налогоплательщик" заменить словами "Если иное не установлено настоящим пунктом, налогоплательщик";
слова "и (или) уполномоченный налоговый орган" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отзыва налоговой отчетности, считающейся не представленной в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 584 настоящего Кодекса, налогоплательщик (налоговый агент) представляет налоговое заявление об отзыве налоговой отчетности в налоговый орган по месту представления такой отчетности.";
часть вторую дополнить словами ", с учетом всех дополнительных форм налоговой отчетности, представленных за указанный налоговый период";
в пункте 2:
в части второй слово "При" заменить словами "Если иное не установлено настоящим пунктом, при";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае отзыва налоговой отчетности, считающейся не представленной в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 584 настоящего Кодекса, сторнирование сумм, указанных в части первой настоящего пункта, осуществляется налоговым органом по месту представления такой налоговой отчетности.";
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При отзыве налоговой отчетности методом изменения в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента) налоговым органом по месту регистрационного учета осуществляется сторнирование сумм, отраженных в отзываемой налоговой отчетности, с последующим отражением в лицевом счете данных по налоговой отчетности с учетом заявленных изменений и (или) дополнений.";
в пункте 4 слова "в подпунктах 2) и 3) " заменить словами "в подпунктах 2)-4)";
26) в пункте 3 статьи 70 слова "начисления штрафов" заменить словами "привлечения налогоплательщика (налогового агента) к ответственности, установленной законодательными актами Республики Казахстан";

27) 72-баптың 1-тармағы «мониторинг бойынша есептілікті» деген сөздерден кейін және кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты кезіндегі жанама салықтар бойынша салық есептілігін» деген сөздермен толықтырылсын;
38) 73-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) өзінің қызметін тоқтата тұру кезеңі ішінде қызметін қайта бастау фактілерін анықтаған жағдайда, салық органдары аталған тұлғаларды хабардар етпей-ақ салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру мерзімі қайта бастау күнінен бастап тоқтатылды деп таниды.
Осы тармақтың мақсатына орай қызметін қайта бастау қызметті осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндеттемелердің туындауына алып келетін, осы тармаққа сәйкес қызметін тоқтата тұрған салық төлеушінің (салық агентінің) жүзеге асыруын бастауы деп танылады.»;
29) 74-бап мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
«9-1. Салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) өзінің қызметін тоқтата тұру кезеңі ішінде қызметін қайта бастау фактілерін анықтаған жағдайда, салық органдары аталған тұлғаларды хабардар етпей-ақ салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру мерзімі қайта бастау күнінен бастап тоқтатылды деп таниды.
Осы тармақтың мақсатына орай қызметін қайта бастау қызметті осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндеттемелердің туындауына алып келетін, осы тармаққа сәйкес қызметін тоқтата тұрған салық төлеушінің (салық агентінің) жүзеге асыруын бастауы деп танылады.»;
30) 77-бапта:
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен және екінші бөлікпен толықтырылсын:
«5) сауда объектілерінде, оның ішінде сауда рыноктарында өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер сатып алған тауарларды көрсету үшін салық тіркелімдерінің нысандарын белгілеуге құқылы.
Осы тармақтың 5) тармақшасының ережелері патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерге ғана таралады.»;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
«Салық төлеуші (салық агенті) салық тіркеуін электрондық түрде жасаған кезде, салықтық тексеру барысында салық қызметінің органдары лауазымды адамдарының талап етуі бойынша осындай салық тіркеулерін электрондық түрде қағаз жеткізгіштердегі көшірмелерін, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) мөрі болмаған жағдайларды қоспағанда, осы салық тіркеулерін жасауға жауапты басшысының және адамдардың (адамның) қолдарымен, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) мөрімен куәландырылады.»;
31. 78-баптың 1-тармағының бірінші бөлімінің «Мұндай беру салықтық есепке алу мақсатына орай лизинг алушының мүлікті сатып алуы ретінде қарастырылады.» деген бірінші сөйлем «Мұндай беру осы Кодекстің мақсатына орай лизинг берушінің мүлікті сатуы ретінде және лизинг алушының мүлікті сатып алуы ретінде қарастырылады.» деген бірінші сөйлеммен ауыстырылсын.»;
32. 78-баптың 1, 2, 4 және 6-тармақтары «егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе,» деген сөздермен толықтырылсын;»;

27) пункт 1 статьи 72 дополнить словами "и налоговой отчетности по косвенным налогам при импорте товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза";
28) пункт 10 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"10. В случае обнаружения налоговым органом фактов возобновления налогоплательщиком (налоговым агентом) деятельности в период ее приостановления налоговые органы без извещения указанных лиц признают прекращенным срок приостановления представления налоговой отчетности с даты возобновления деятельности.
Для целей настоящего пункта возобновлением деятельности признается начало осуществления налогоплательщиком (налоговым агентом), приостановившим деятельность в соответствии с настоящей статьей, деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса.";
29) статью 74 дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. В случае обнаружения налоговым органом фактов возобновления налогоплательщиком (налоговым агентом) деятельности в период ее приостановления налоговые органы без извещения указанных лиц признают прекращенным срок приостановления представления налоговой отчетности с даты возобновления деятельности.
Для целей настоящего пункта возобновлением деятельности признается начало осуществления налогоплательщиком (налоговым агентом), приостановившим деятельность в соответствии с настоящей статьей, деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса.";
30) в статье 77:
в пункте 4:
в подпункте 4) слово "стоимость." заменить словом "стоимость;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) товарам, приобретенным налогоплательщиками, осуществляющими реализацию указанных товаров в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения подпункта 5) настоящего пункта распространяются только на индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента.";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"При составлении налоговых регистров в электронном виде налогоплательщик (налоговый агент) обязан в ходе налоговой проверки по требованию должностных лиц органов налоговой службы представить налоговые регистры на электронных носителях и копии таких налоговых регистров на бумажных носителях, заверенные подписями руководителя и лиц (лица), ответственных (ответственного) за составление данных налоговых регистров налогоплательщика (налогового агента), а также печатью налогоплательщика (налогового агента), за исключением случаев, когда у налогоплательщика (налогового агента) печать отсутствует по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.";
31) предложение первое части второй пункта 1 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"В целях настоящего Кодекса такая передача рассматривается как продажа имущества лизингодателем и покупка данного имущества лизингополучателем.";
32) в статье 80:
в пункте 1 слова "В случае" заменить словами "Если иное не установлено настоящим Кодексом, в случае";
пункты 2 и 4 дополнить словами ", если иное не установлено настоящим Кодексом";
часть второй пункта 6 дополнить словами ", если иное не установлено настоящим Кодексом";

33) 85-баптың 1-тармағының 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19) оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес анықталады;»;
34) 87-бапта:
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардан (шығыстардан);»;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстің 101 - 114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
10-тармақта «7» деген сан «9» деген санмен ауыстырылсын;
35)93-бапта:
«жеке тобын» деген сөздің алдынан «жинақталған шығыстардың» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кодекстің 111 -бабына сәйкес» деген сөздерден кейін «жинақталған шығыстардың жеке тобын» деген сөздермен толықтырылсын;»;
мынадай мазмұндағы бірінші бөліммен толықтырылсын:
«Егер осы Кодекстің Ill-бабы 5-тармағына сәйкес жинақталған шығыстар тобының құндық балансын кемітетін шығып қалған активтердің құны осы Кодекстің 122-бабы 6-тармағына сәйкес түзетулер сомасына ұлғайтылған, салық кезеңінің басында мұндай топтың құндық балансынан артып кетсе, асып кету шамасы жылдық жиынтық табысқа енгізілуге жатады..»;
36) 100-баптың 12-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлігімен толықтырылсын:
«Жай серіктестік (консорциум) құрамында өнімді бөлу жөніндегі келісімдер (келісім-шарттар) шеңберінде жер қойнауын пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы корпоративтік табыс салығын төлеуші болып табылса және қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемесін орындау осы Кодекстің 271-1-бабы 3-тармағына сәйкес оператордың қосылған құн салығы бойынша декларация деректері бойынша аталған жер қойнауын пайдаланушының үлесіне келетін мөлшерде, шегерімге жатқызылмайтын қосылған құн салығы шегерімдерге жатқызылады.»;
37) 103-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Капиталдың орташа жылдық сомасының теріс мәні осы баптың мақсатына орай нөлге тең деп танылады»;
38) 111-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған кезге дейін бағалау, абаттандыру жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, пайдалы қазбаларды геологиялық зерттеуге, барлауға және оларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстары, жалпы әкімшілік шығыстар, төленген қол қойылатын бонус пен коммерциялық табу бонусының сомасы, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу жөніндегі шығыстар және осы Кодекске сәйкес шегерімге жататын өзге де шығыстар амортизацияланатын активтердің жеке тобын құрайды. Көрсетілген шығыстар пайдалы қазбаларды коммерциялық табудан кейін өндіру басталған кезден бастап жылдық жиынтық табыстан шегеріледі. Амортизациялық аударымдардың сомасы салық кезеңінің аяғында, осы бапта көзделген амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасына жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша айқындалатын, бірақ 25 проценттен аспайтын амортизация нормаларын қолдану арқылы есептеледі.»;
үшінші бөлігі «осы қызмет аяқталған салықтық кезеңде» деген сөздермен толықтырылсын;

33) подпункт 19) пункта 1 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"19) превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
34) в статье 87:
в пункте 4:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101-114 настоящего Кодекса;";
в части первой пункта 10 цифру "7" заменить цифрой "9";
35) в статье 93:
после слова "группу" дополнить словами "накопленных расходов";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Если стоимость выбывших активов, уменьшающая стоимостный баланс группы накопленных расходов в соответствии с пунктом 5 статьи 111 настоящего Кодекса, превышает стоимостный баланс такой группы на начало налогового периода, увеличенный на сумму корректировок в соответствии с пунктом 6 статьи 122 настоящего Кодекса, величина превышения подлежит включению в совокупный годовой доход.";
36) пункт 12 статьи 100 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае, если плательщиком корпоративного подоходного налога является недропользователь, осуществляющий деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции в составе простого товарищества (консорциума) и исполнение налоговых обязательств по налогу на добавленную стоимость возложено на оператора согласно пункту 3 статьи 271-1 настоящего Кодекса, то на вычеты относится налог на добавленную стоимость, не подлежащий отнесению в зачет, в размере, приходящемся на долю указанного недропользователя по данным декларации по налогу на добавленную стоимость оператора.";
37) подпункт 1) пункта 3 статьи 103 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Отрицательное значение среднегодовой суммы капитала в целях настоящей статьи признается равным нулю;";
38) в статье 111:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Фактически произведенные недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения расходы на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы, суммы выплаченного подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, расходы по приобретению основных средств и нематериальных активов и иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с настоящим Кодексом, образуют отдельную группу накопленных расходов. Стоимость указанной группы накопленных расходов относится на вычеты посредством исчисления амортизационных отчислений с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых. Сумма амортизационных отчислений исчисляется путем применения нормы амортизации, определяемой по усмотрению недропользователя, но не выше 25 процентов, к стоимостному балансу группы накопленных расходов на конец налогового периода.";
часть третью дополнить словами "в том налоговом периоде, в котором завершена такая деятельность";

мынадай мазмұндағы 4 және 5 тармақтармен толықтырылсын:
«4. Салық кезеңінің соңына жинақталған шығыстардың құндық балансы:
Салықтық кезең басындағы жинақталған шығыстар тобының құндық балансы кемітілген салықтық кезеңде активтердің істен шығуы, жинақтаушы шығыстар тобында ескерілген, қосылған осы Кодекстің 122-бабының б-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ретінде анықталады.»
Топтың баланстық құны салықтық кезең басында:
алдыңғы салықтық кезеңдегі жинақталған шығыстар тобының құндық балансы;
кемітілген
алдыңғы салықтық кезеңде есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы ретінде анықталады.
5. Тіркелген активтерді істен шығару үшін белгіленген осы Кодекстің 119-бабының ережелеріне сәйкес анықталатын құнына жинақталған шығыстар тобында ескерілген активтердің істен шығуы;
114-баптың 1-тармағының бірінші абзацында «және есепке жазылған» деген сөздер «және (немесе) есепке жазылған» деген сөздермен ауыстырылсын,»;
115-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің заңнамасында белгіленген мөлшерден тыс есептелген (есепке жазылған) және төленген салық пен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасы;»;
41) 116-баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай сөздермен толықтырылсын:
«биологиялық активтер, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген активтерді қоспағанда,»;
42) 118-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардан (шығыстардан);»;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстің 101 - 114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
3, 4, 5 және 6 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе тауарлық-материалдық қорлардың немесе сатуға арналған активтердің құрамынан аудару жолымен түскен, тіркелген активтің бастапқы құны оның түскен күніне бухгалтерлік есепке сәйкес айқындалған баланстық құны болып табылады.
Бұрын алдын тіркелген актив ретінде тану тоқтатылған тауарлық-материалдық қорлардың немесе сатуға арналған активтердің құрамынан аудару жолымен түскен, тіркелген активтің бастапқы құны бухгалтерлік есепке сәйкес оның түскен күніне баланстық құны мөлшерінде айқындалады, бірақ осы Кодекстің 119-бабы 2-тармағында көрсетілген құннан артпауы тиіс.

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода определяется как:
стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода
минус
выбывшие в налоговом периоде активы, учтенные в группе накопленных расходов,
плюс
корректировки, производимые согласно пункту 6 статьи 122 настоящего Кодекса.
Стоимостный баланс группы на начало налогового периода определяется как:
стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец предыдущего налогового периода
минус
сумма амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде.
5. Выбывшие активы, учтенные в группе накопленных расходов, уменьшают стоимостный баланс группы накопленных расходов на стоимость, определяемую в соответствии с положениями статьи 119 настоящего Кодекса, установленными для выбытия фиксированных активов.";
39) в абзаце первом пункта 1 статьи 114 слова "и начисленных" заменить словами "и (или) начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иного государства,";
40) подпункт 7) статьи 115 изложить в следующей редакции:
"7) сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленная (начисленная) и уплаченная сверх размеров, установленных законодательством Республики Казахстан или иного государства;";
41) подпункт 1-1) пункта 2 статьи 116 дополнить словами ", за исключением биологических активов, а также активов, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи";
42) в статье 118:
в пункте 2:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101-114 настоящего Кодекса;";
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом первоначальной стоимостью фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, является его балансовая стоимость в соответствии с бухгалтерским учетом, определенная на дату такого поступления.
Первоначальная стоимость фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, по которому ранее было прекращено признание в качестве фиксированного актива, определяется в размере балансовой стоимости на дату поступления в соответствии с бухгалтерским учетом, но не более стоимости, указанной в пункте 2 статьи 119 настоящего Кодекса.

4. Тіркелген активтер өтеусіз алынған кезде алынған активтердің аталған активтерді қабылдап алу-беру актісінде осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын нақты шығындарды ескере отырып көрсетілген баланстық құны тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.
5. Жарғылық капиталға салым ретінде алу кезінде осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын нақты шығындарды ескере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалатын құн тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.
6. Салық төлеушінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуына байланысты тіркелген активтерді алу кезінде, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, осы баптың 2- тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын нақты шығындарды ескере отырып, алынған активтердің беру актісінде немесе бөліну балансында көрсетілген баланстық құны осындай тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.»
11-тармақта «қаржы есептілігі» деген сөздің алдынан «құнсызданулар мен қайта бағалалауларды есепке алмай» деген сөздермен толықтырылсын;
43) 122-бабының 2-тармағының бірінші бөлігінде «3-тармақпен» деген сөздер «4-тармақпен» деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 125-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардан (шығыстардан);»;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстің 101 - 114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
133-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Өтеусіз берілетін активтер құны аталған активтерді көрсетілген қабылдап алу-беру актісінде беру активтерінің баланстық құны мөлшерінде анықталады»;

4. При безвозмездном получении фиксированных активов первоначальной стоимостью фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в акте приема-передачи названных активов с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
5. При получении в качестве вклада в уставный капитал первоначальной стоимостью фиксированных активов является стоимость, определяемая в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
6. При получении фиксированных активов в связи с реорганизацией путем слияния, присоединения, разделения или выделения налогоплательщика первоначальной стоимостью таких фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в передаточном акте или разделительном балансе, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.";
в пункте 11 после слов "финансовой отчетности" дополнить словами "без учета обесценений и переоценок";
43) в части первой пункта 2 статьи 122 слова "пунктом 3" заменить словами "пунктом 4";
44) в пункте 2 статьи 125:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101-114 настоящего Кодекса;";
45) абзац третий подпункта 1) пункта 1 статьи 133 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Стоимость безвозмездно переданных активов определяется в размере балансовой стоимости переданных активов, указанной в акте приема-передачи названных активов";

46) 135-баптың 4-тармағында «акцизделетін тауарлар өндіру мен» деген сөздер алып тасталсын;
47) 136-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Кәсіпкерлік қызметтен шегетін залалдарға осы баптың тармақтарында көрсетілген залалдар, сондай-ақ I топтың тіркелген активтерінің шығып қалуынан шеккен залалдар болып табылмайды.»;
48) 137-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар және селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолдану шеңберінде шеккен залалдар келесі салық кезеңдеріне ауыстырылмайды.»;
49) 141-баптың 2-тармағында:
1) тармақшада «тиісті қаржы жылының» деген сөздер «алдыңғы қаржы жылының алдындағы қаржы жылының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада «135-баптың 2 және 3 тармақтары» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын;
5) осы Кодекстің 135-баптың 2 және 3-тармақтарының талаптарына сай келетін салық төлеушілер;
6) осы Кодекстің 150-баптың 1-тармағының талаптарына сай келетін салық төлеушілер.»;
50) 143-баптың 2-баптың 12) тармағының 50) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) акционерлік қоғамдарды, мекемелерді және пәтерлер (үй-жайлар) иелері кооперативтерінен басқа тұтыну кооперативтерін қоспағанда, коммерциялық емес ұйымдарға төленетін депозиттер бойынша сыйақы төлем көзінен салық салынуға жатпайды.»;
51) 150-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы салық органдарында орналасқан орны бойынша салық төлеушілер ретінде тіркелген;»;
52) 155-баптың 3-тармағында:
9) тармақшада «тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген» деген сөздер «республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшада «зейнетақы жарналарын» деген сөздерден кейін «және әлеуметтік аударымдарды» деген сөздермен ауыстырылсын;
53) 156-баптың 1-тармағының 10) тармақшасында «заңда белгіленген» деген сөздерден кейін «және осындай төлемнің күніне қолданатын» деген сөздермен толықтырылсын;
54) 161-баптың 3-тармағының төртінші бөлімінде «төлеу» деген сөз «аудару» деген сөзбен ауыстырылсын;
55) 166-баптың 6-тармағы:
1-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ұсынылатын салық шегерімінің сомасы мен осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұсынылатын түзету сомасы республикалық бюджет туралы және тиісті қаржы жылының қолданыстағы 1 қаңтарындағы заңымен белгіленген жалақының 8 еселік шағын мөлшерінен аспайтын күнтізбелік жылдағы жиынтығы;»;
3) тармақша алып тасталсын;

46) в пункте 4 статьи 135 слова "и от подакцизных видов деятельности" исключить;
47) статью 136 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Убытком от предпринимательской деятельности не являются убытки, указанные в пунктах 2-4 настоящей статьи, а также убытки от выбытия фиксированных активов I группы.";
48) пункт 7 статьи 137 изложить в следующей редакции:
"7. Убытки, полученные в рамках применения специального налогового режима для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, не переносятся на последующие налоговые периоды.";
49) в пункте 2 статьи 141:
в подпункте 1) слова "соответствующего финансового года" заменить словами "финансового года, предшествующего предыдущему финансовому году";
в подпункте 4) слова "и пунктов 2 и 3 статьи 135" исключить;
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) налогоплательщики, соответствующие условиям пунктов 2 и 3 статьи 135 настоящего Кодекса;
6) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса.";
50) подпункт 12) пункта 2 статьи 143 изложить в следующей редакции:
"12) вознаграждение по депозитам, выплачиваемое некоммерческим организациям, за исключением зарегистрированных в форме акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).";
51) подпункт 1) пункта 1 статьи 150 изложить в следующей редакции:
"1) зарегистрированы в качестве налогоплательщиков по месту нахождения в налоговых органах на территориях специальных экономических зон;";
52) в пункте 3 статьи 155:
в подпункте 9) слова "на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете" заменить словами "законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года";
в подпункте 17) после слов "пенсионных взносов" дополнить словами "и социальных отчислений";
в подпункте 20) слова "жилых помещений" заменить словом "жилищ";
53) подпункт 10) пункта 1 статьи 156 дополнить словами "и действующего на дату такой выплаты";
54) в части четвертой пункта 3 статьи 161 слово "уплата" заменить словом "перечисление";
55) в пункте 6 статьи 166:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сумма налогового вычета, предоставляемого в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи, и сумма корректировки, предоставляемой в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, в совокупности за календарный год не превышает 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
подпункт 3) исключить;

56) 180 бабының 2-тармағының 1) тармақшасында «тұрғын үй жайлары» деген сөздер «тұрғын үй» деген сөзбен ауыстырылсын;
57) 197-бапта:
1-тармақ:
3) тармақшада:
«резидент» деген сөз «резидент - заңды тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
«болып табылатын» деген сөз «егер осындай заңды тұлға бөлігі табылатын болса» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада «резидент» деген сөз «резидент - заңды тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
«резидент емес» деген сөздер «резидент - заңды тұлға» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте құн есімі мынадай тәртіпте айқындалады:
1) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мүлікті -мүлікті өткізу құны мен оны сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде өткізу кезінде;
2) акциялар мен қатысу үлестерін осы Кодекстің 87-бабына сәйкес өткізу кезінде.»;
1-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күнгі заңды тұлғаның» деген сөздердің алдынан «немесе дивидендтер төлеуді» деген сөздермен толықтырылсын;
«заңды тұлға,» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацта «заңды тұлға,» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта «заңды тұлға,» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте «заңды тұлғаның активтерін» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлікте «заңды тұлғаның есептілігін» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзацта «күнге» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
«күнгі» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
«күнге» деген сөздердің алдынан «дивидендтерді төлейтін немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы абзацта «3) және 4)» деген сандар «4) және 5)» сандармен ауыстырылсын;
алтыншы бөлікте:
«3) және 4)» деген сандар «4) және 5)» сандармен ауыстырылсын;
он бірінші абзацта «акцияларды (қатысу үлестерін) өткізу күнгі» деген сөздер «,» үтірмен ауыстырылсын;
9-тармақтың бірінші және екінші бөліктеріндегі және 11-тармақта «2)-4)» деген сандар «4)-5)» сандармен ауыстырылсын;
58) 224-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлімде:
тармақшада «аспайтын» деген сөз «аз» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мұндай мемлекетте қаржы ақпаратының құпиялылығы туралы заңдар немесе мүліктің, табыстың нақты иесі немесе компанияның нақты иелері, құрылтайшылары, акционерлері туралы құпияны сақтауға мүмкіндік беретін заңдар болса.
Осы тармақшасының ережелері уәкілетті орган олардың құзырлы органдарынан мұндай мәліметтерді беруге жазбаша түрде бас тартқан немесе оның сауал салуы бойынша құзырлы органдарынан мұндай сауал салуы жібергеннен кейін екі жылдан астам уақыт ішінде мәліметтерді бермей отырған мемлекеттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының жасасқан халықаралық келісімшартарда бар ақпараттармен алмасу туралы мәліметтерді уәкілетті органға беретін мемлекеттерге қатысты қолданылмайды.
Салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
екінші бөлімдерде «айқындайды» деген сөз «белгілейді»« деген сөзбен ауыстырылсын;

56) в подпункте 1) пункта 2 статьи 180 слова "жилых помещений" заменит словом "жилищ";
57) в статье 197:
в пункте 1:
в подпункте 3):
слово "резидентом" заменить словами "юридическим лицом-резидентом";
слово "являющегося" заменить словами "если такое юридическое лицо является";
в подпункте 4) слово "резидентом" заменить словами "юридическим лицом-резидентом";
в подпункте 5):
в абзаце первом слово "нерезидентом" заменить словами "юридическим лицом-резидентом";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При этом прирост стоимости определяется в следующем порядке:
1) при реализации имущества, указанного в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта - как положительная разница между стоимостью реализации имущества и стоимостью его приобретения;
2) при реализации акций и долей участия - в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.";
в пункте 1-1:
в части первой:
после слов "лица на дату реализации акций (долей участия)" дополнить словами "или выплаты дивидендов";
после слов "юридическое лицо," дополнить словами "выплачивающее дивиденды или";
в части третьей:
в абзаце втором после слов "юридическое лицо," дополнить словами "выплачивающее дивиденды или";
в части четвертой после слов "активов юридического лица" дополнить словами "выплачивающего дивиденды или";
в части пятой:
после слов "отчетности юридического лица," дополнить словами "выплачивающего дивиденды или";
в абзаце втором после слова "дату" дополнить словами "выплаты дивидендов или";
в абзаце втором:
после слова "дату" дополнить словами "выплаты дивидендов или";
после слова "дате" дополнить словами "выплаты дивидендов или";
в части шестой:
цифры "3) и 4)" заменить цифрами "подпунктов 4) и 5)";
после слова "при" дополнить словами "выплате дивидендов или";
в части седьмой слова "на дату реализации акций (долей участия)" исключить;
в частях первой и второй пункта 9 и пункте 11 цифры "2)-4)" заменить цифрами "3)-5)";
58) в пункте 4 статьи 224:
в части первой:
в подпункте 1) слова "не более" заменить словом "менее";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в таком государстве имеются законы о конфиденциальности финансовой информации или законы, позволяющие сохранять тайну о фактическом владельце имущества, дохода или фактических владельцах, учредителях, акционерах компании. Положения настоящего подпункта не применяются в отношении государств, которые предоставляют уполномоченному органу сведения на основании положений об обмене информацией, содержащихся в международных договорах, заключенных с Республикой Казахстан, за исключением государств, от компетентных органов которых уполномоченным органом получен письменный отказ в представлении таких сведений, или компетентные органы которого не предоставляют по его запросу сведения в течение более чем двух лет после направления такого запроса.";
в части второй слово "определяется" заменить словом "утверждается";

59) 228-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында «сәйкес» деген сөз «кеден одағының кедендік заңнамасымен және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
60) 230 баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде «Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына» деген сөздердің алдына «Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
61) 231-бапта:
6-тармақтың 1) тармақшасында барлық мәтін бойынша «режимінде» деген сөздер «кеден рәсімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
5) тармақшада «сыйақы үшін» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) кредит беру (қарыз, микрокредит беру)»
3-тармақтың 4) тармақшасында:
«Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде» деген сөздер «кеден одағынан тысқары жерлерде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«режимін» деген сөз «кеден рәсімін» деген сөздермен ауыстырылсын.
«егер оларды әкету» деген сөздерден кейін «Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;»;
3-тармақтың 9) тармақшасында барлық мәтін бойынша «режимінде» деген сөздер «кеден рәсімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 7) тармақшасында:
«Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде» деген сөздер «кеден одағынан тысқары жерлерде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«кедендік режимде «Тауарларды уақытша кіргізу» деген сөздер «кедендік рәсімде «Уақытша кіргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
«егер мұндай әкету» деген сөздерден кейін «Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;»;
62) 232-баптың:
екінші бөлігінде екінші бөлігіндегі «орын» деген сөз «егер өзгесі осы баппен белгіленген болмаса, орын» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу орны осы Кодекстің 236-бабына сәйкес айқындалады»;
1-тармағында:
«тиеп-жөнелтуі» деген сөздер «женелтілуі» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшада «тиеп-жөнелтуі» деген сөздер «жөнелтілуі» деген сөзбен ауыстырылсын;
63) 233-бапта:
«тиеп-жөнелтуі» деген сөз «өткізуді» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшада «тиеп-жөнелтуі» деген сөз «өткізуді» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай мазмұнда толықтырылсын:
«3) тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салық төлеушілердің салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы, сондай-ақ тұлғалардың осы Кодекстің 271-1-бабы 3-тармағына сәйкес өткізуі»;
64) мынадай мазмұндағы 233-1 баппен толықтырылсын:

59) подпункт 2) пункта 1 статьи 228 после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
60) в части первой пункта 2 статьи 230 слова "рассматриваются в качестве оборота по реализации товаров в Республике Казахстан" заменить словами "являются облагаемым оборотом";
61) в статье 231:
в подпункте 6) пункта 1 слова "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в пункте 2:
в подпункте 5) слова "деятельность за вознаграждение" заменить словами "деятельность;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) предоставление кредита (займа, микрокредита).";
в пункте 3:
в подпункте 4):
слова "пределами Республики Казахстан" заменить словами "пределами таможенного союза";
слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
в подпункте 6) по всему тексту слова "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) вывоз товара за пределы таможенного союза для проведения выставок, других культурных и спортивных мероприятий, подлежащего обратному ввозу на условиях и в сроки, которые установлены договором, если такой вывоз оформлен в таможенной процедуре "Временный вывоз" в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;";
62) в статье 232:
в части второй слово "Место" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, место";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Место реализации товаров, работ, услуг в таможенном союзе определяется в соответствии со статьей 276-5 настоящего Кодекса.";
63) в статье 233:
в пункте 1 слово "Отгрузка" заменить словом "Реализация";
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2):
слово "поверенного." заменить словом "поверенного;";
слово "отгрузки" заменить словом "реализации";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) реализации товара, выполнения работ, оказания услуг, а также приобретения товаров, работ, услуг оператором в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 271-1 настоящего Кодекса.";
64) дополнить статьей 233-1 следующего содержания:

«233-1-бап. Комиссияның келісімінің шарттарына сәйкес жағдайларда жүзеге асырылатын өткізу бойынша айналымдар
1. Комиссионердің өз атынан және комитет есебінен тауарларды тиеп - жөнелтуі, жұмыстарды орындауы немесе қызмет көрсетулері комиссионердің өткізу бойынша айналымы болып табылмайды.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелері мыналарға қатысты қолданылмайды:
Қазақстан Республикасында қосылған күн салығын төлеуші болып табылмайтын және филиал, өкілдік арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес-сенім берушіден алған тауарларды өткізгенде. Бұл жағдайда өткізу сенгеннің өткізуі бойынша айналым болып табылады.»;
65) 234-бапта «тиеп-жөнелту» деген сөз «өткізу» деген сөзбен
ауыстырылсын;
66)235-бапта:
1-тармақта «(оның ішінде өндірілген пайдалы қазбаларды)» алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Шот-фактураның түпнұсқасы тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді сатып алушыға да, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың әрқайсысына да жазылады.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы баптың ережелері осы Кодекстің 271-1-бабы 3-тармағында көзделген жағдайларда оператордың тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді өткізгенде (алғанда) қолданылмайды.»;
67) 236-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Бұл ретте осы баптың мақсаттары үшін осы тармақта жылжымайтын мүлікке жатқызылған мүлік жылжымалы мүлік деп танылады.»;
68) 237-баптың 3-тармағында:
бірінші абзацындағы «режимі» деген сөз «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада:
«Қазақстан Республикасының шекарасын» деген сөздер «кеден одағының шекарасын» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сәйкес» деген сөздің алдынан «және (немесе) Кеден одағының кеден заңнамасына» деген сөздермен толықтырылсын;»;
2) тармақшада:
бірінші абзацында:
«ресімдеу» деген сөздер «кедендік декларациялау» деген сөздермен ауыстырылсын.;
екінші және үшінші абзацтарда бүкіл мәтін бойынша «режимінде» деген сөздер «кеден рәсімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«декларациялау» деген сөздің алдынан «кедендік» деген сөзбен толықтырылсын.;
238-бапта:
8-тармақта «қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу көзделмеген» деген сөздер «шот - фактураларда көрсетілген қосылған құн салығы осы тауарларды сатып алған кезде есепке жатқызуға жатпайды» деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 233-1. Обороты по реализации, осуществляемые на условиях, соответствующих условиям договора комиссии
1. Реализация товаров, выполнение работ, оказание услуг на условиях, соответствующих условиям договора комиссии, не являются оборотом по реализации комиссионера.
2. Положение пункта 1 настоящей статьи не применяется в отношении реализации товара, полученного от комитента-нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность через филиал, представительство. В этом случае реализация товара является оборотом по реализации комиссионера.";
65) в статье 234 слово "Отгрузка" заменить словом "Реализация";
66) в статье 235:
в пункте 1 слова "(в том числе добытых полезных ископаемых)" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Оригинал счета-фактуры выписывается как покупателю товаров, работ и услуг, так и каждому из участников договора о совместной деятельности.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Положения настоящей статьи не применяются при реализации (приобретении) товаров, работ, услуг оператором в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 271-1 настоящего Кодекса.";
67) абзац третий подпункта 1) пункта 2 статьи 236 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом в целях настоящей статьи имущество, не отнесенное в настоящем подпункте к недвижимому имуществу, признается движимым имуществом.";
68) в пункте 3 статьи 237:
в абзаце первом слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в подпункте 1):
слова "границы Республики Казахстан" заменить словами "таможенной границы таможенного союза";
после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
в подпункте 2):
в абзаце первом:
слово "оформления" заменить словами "таможенного декларирования";
слово "оформление" заменить словом "декларирование";
в абзаце втором и третьем по всему тексту:
слова "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
перед словом "декларирования" дополнить словом "таможенного";
69) в статье 238:
часть первую пункта 2 после слова "размер" дополнить словом "облагаемого";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случаях, предусмотренных подпунктами 5) и 6) пункта 2 статьи 231 настоящего Кодекса, размер облагаемого оборота определяется на основе вознаграждения.";
в пункте 8 слова "не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость" заменить словами "налог на добавленную стоимость, указанный в счетах-фактурах, выписанных при приобретении этих товаров, не подлежит отнесению в зачет";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

«14. Комиссия шартының талаптарына сай келетін жағдайларда тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде комиссионердің салық салынатын айналым мөлшері оның комиссиялық сыйақысы негізінде айқындалады.»;
мынадай мазмұндағы 19 және 20-тармақтармен толықтырылсын:
«19. Шетелдік валютадағы операция салық салу мақсатында операция жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгеге қайта есептеледі.
20. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, салық салу мақсатында бағамдық айырманы валюта айырбастаудың (оның ішінде нарықтық бағамын қолдана отырып) есепке алу талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.»;
240-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында «кезеңі аяқталғаннан кейін» деген сөздер «кезеңінің басынан» деген сөзбен ауыстырылсын;
241-баптың 6-тармағының 2) тармақшасында «рәсімдеу» деген сөз «декларациялау» деген сөзбен ауыстырылсын;
242-баптың екінші абзацында:
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына» деген сөздердің алды «Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
243-бапта:
1 - тармақта:
2) тармақшасында:
«режимі» деген сөз «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын;
«режимі» деген сөз «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағыньщ» деген сөздермен ауыстырылсын;;
3) тармақшада:
«қайырымдылық және» деген сөздер «қайырымдылық және (немесе)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«шетелдік» деген сөзден кейін «және қазақстандық» деген сөздермен толықтырылсын;
244-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарымен, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында реттелетін қатынастарға өзге де қатысушылармен қатынастарда өз мүдделерін білдіруге уәкілеттік берген жеке немесе заңды тұлға салық төлеушінің (салық агентінің) уәкілетті өкілі болып танылады.
Салық төлеушінің (салық агентінің) - заңды тұлғаның не заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің уәкілетті өкілі мұндай салық төлеушінің (салық агентінің) құрылтай құжаттары және (немесе) оның Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген сенімхаты негізінде әрекет етеді, онда өкіл өкілеттіктерінің нақты тізбесі көрсетіледі.»;
245-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Салық қызметі органдарының рәмізі болады. Салық қызметі органдары рәмізінің сипаттамасы мен оны пайдалану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;
245-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы «хабарлама» деген сөзден кейін «және (немесе) осы Кодексте белгіленген жағдайларда оның көшірмесін» деген сөздермен толықтырылсын;
246-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы «тиісті қаржы жылына арналған Республикалық Бюджет туралы Заңмен белгіленген» деген сөздер «Республикалық Бюджет туралы Заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
246-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Егер мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының салық міндеттемесін орындау толығымен сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген болса, сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының дара кәсіпкер ретінде тіркелмеуге құқығы бар.»;
2) тармақшада «режимі» деген сөз «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын;;
3) тармақшада:
«режимі» деген сөз «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақшада:
«кедендік бақылау үшін қажетті басқа да талаптарын орындамауы» деген сөздер «ішкі тұтынуға арналған тауарларды қайта өңдеудің кедендік рәсімдерді» деген сөздермен ауыстырылсын»;

"14. При реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг поверенным от имени и за счет доверителя размер облагаемого оборота поверенного определяется на основе его вознаграждения.";
дополнить пунктами 19 и 20 следующего содержания:
"19. Операция в иностранной валюте в целях настоящего раздела пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан - тенге с применением рыночного курса обмена валют на дату совершения оборота.
20. Если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, положения настоящего раздела по определению размера облагаемого оборота (в том числе его корректировке) применяются также при определении размера необлагаемого оборота.";
70) в подпункте 1) пункта 1 статьи 240 слова "после завершения" заменить словами "с начала";
71) в подпункте 2) пункта 6 статьи 241 слово "оформление" заменить словом "декларирование";
72) в абзаце втором статьи 242:
слова "территории Республики Казахстан" заменить словами "территории таможенного союза";
после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
73) в статье 243:
в пункте 1:
подпункте 2):
слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в подпункте 3):
в абзаце первом слово "оформление" заменить словом "декларирование";
в абзаце втором, третьем и четвертом слова "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в абзаце третьем и четвертом перед словом "декларирования" дополнить словом "таможенного";
в абзаце втором подпункта 4) слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан в режиме" заменить словами "таможенного союза в таможенной процедуре";
в подпункте 1) слова "режима переработки на режим" заменить словами "таможенной процедуры "Переработка вне таможенной территории" на таможенную процедуру";
в подпункте 2) слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в подпункте 3):
слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
слова "под таможенным контролем" заменить словами "для внутреннего потребления";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) копии грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой производится изменение таможенной процедуры переработки товаров для внутреннего потребления на территории иностранного государства на таможенную процедуру выпуска товаров для внутреннего потребления на территории иностранного государства или таможенную процедуру экспорта.";
74) в части первой пункта 2 статьи 244 слова "таможенном режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
75) в части третьей пункта 1 статьи 245 после слова "предусмотренным" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
76) в статье 246:
слова "территорию Республики Казахстан" заменить словами "территорию таможенного союза";
после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
77) в статье 247 после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
78) в статье 248:
заголовок изложить в следующей редакции:

Кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлар бойынша қосылған күн салығын өндіріп алуды Қазақстан Республикасының салық органдары салық салынатын импорттың мөлшеріне осы Кодекстің 268-бабы 1-тармағында белгіленген ставка бойынша жүзеге асырады.
Осы баптың мақсаттары үшін шет ел валютасындағы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді, салық салынатын импортты өткізу бойынша айналымды жасау күніндегі нарықтық бағам бойынша теңгемен қайта есептеледі.
276-1-бап. Кеден одағына қолданылатын негізгі ұғымдар
1. Осы тарауда қолданылатын түсініктер кеден одағына мүше мемлекеттердің арасында жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген.
Егер, кеден одағына мүше мемлекеттердің арасында жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осы тарауда қолданылатын түсініктер көзделмесе, осы Кодекстің тиісті баптарында, азаматтық және Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де салаларында көзделген.
2. Осы тараудың мақсатында лизинг болып мүлікті, егер ол мына шарттардың біріне жауап берсе лизинг шарты бойынша үш жылдан артық мерзімге беру танылады:
1) тіркелген бағалар бойынша лизинг алушының меншігіне мүлік беру лизинг шартымен анықталған;
2) лизинг мерзімі мүлік лизингі бойынша берілетін пайдалы қызмет мерзімінің жетпіс бес пайызынан асады;
3) лизингтік төлемдердің ағымдағы (дисконтталған) құны лизингтің барлық мерзімінде мүлік лизингі бойынша берілетін құнның тоқсан пайызынан асады.
Осы тараудың мақсатында осындай беру лизинг берушінің мүлікті сатуы және лизинг алушының осы мүлікті сатып алуы ретінде қаралады. Бұл ретте, лизинг алушы лизинг мәнінің иесі ретінде, ал лизингтік төлемдер - тауардың құны бөлігінде лизинг алушыға ұсынылған кредит бойынша төлемдер ретінде қаралады. Бұл ретте, лизингтік төлемдер деп сыйақыны ескере отырып, тауар (лизинг мәні) құнының бөлігі түсіндіріледі.
Осы тараудың мақсатында лизингтік мәмілелер жоғарыда көрсетілген шарттар сақталмаған жағдайда немесе олар бойынша лизингтік шарттар, осындай шарттар жасалған күннен бастап үш жыл өткенге дейін бұзылған (лизинг шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған) жағдайда лизинг деп танылмайды.
Осы тараудың мақсатында лизинг шарты бойынша сыйақы деп мүлікті лизингке беруге байланысты барлық төлемдер, осындай мүлік алынған (берілген) құнды, лизинг алушыға лизинг беруші, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға төлемдерді қоспағанда түсіндіріледі.

Взимание налога на добавленную стоимость по товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза, осуществляется налоговыми органами Республики Казахстан по ставке, установленной пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса, к размеру облагаемого импорта.
Налоговый контроль за исполнением налогоплательщиком налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг во взаимной торговле государств-членов таможенного союза осуществляется налоговыми органами на основании налоговой отчетности, представленной налогоплательщиком, а также сведений и (или) документов о деятельности налогоплательщика, полученных от государственных органов и иных лиц.
Для целей настоящей главы стоимость товаров, работ, услуг в иностранной валюте пересчитывается в тенге по рыночному курсу на дату совершения оборота по реализации товаров работ услуг, облагаемого импорта.
Статья 276-1. Основные понятия, применяемые в таможенном союзе
1. Применяемые в настоящей главе понятия предусмотрены ратифицированными Республикой Казахстан международными договорами, заключенными между государствами-членами таможенного союза.
Если в ратифицированных Республикой Казахстан международных договорах, заключенных между государствами-членами таможенного союза, не предусмотрены понятия, используемые в настоящей главе, применяются понятия, предусмотренные в соответствующих статьях настоящего Кодекса, гражданском и других отраслях законодательства Республики Казахстан.
2. В целях настоящей главы лизингом признается передача имущества по договору лизинга на срок свыше трех лет, если она отвечает одному из следующих условий:
1) передача имущества в собственность лизингополучателю по фиксированной цене определена договором лизинга;
2) срок лизинга превышает семьдесят пять процентов срока полезной службы передаваемого по лизингу имущества;
3) текущая (дисконтированная) стоимость лизинговых платежей за весь срок лизинга превышает девяносто процентов стоимости передаваемого по лизингу имущества.
В целях настоящей главы такая передача рассматривается как продажа имущества лизингодателем и покупка данного имущества лизингополучателем. При этом лизингополучатель рассматривается как владелец предмета лизинга, а лизинговые платежи - как платежи по кредиту, предоставленному лизингополучателю, части стоимости товаров. При этом под лизинговым платежом понимается часть стоимости товара (предмета лизинга) с учетом вознаграждения.
В целях настоящей главы не признаются лизингом лизинговые сделки в случае несоблюдения указанных выше условий или в случае расторжения по ним договоров лизинга (прекращения обязательств по договору лизинга) до истечения трех лет с даты заключения таких договоров.
В целях настоящей главы под вознаграждением по договору лизинга понимаются все выплаты, связанные с передачей имущества в лизинг, за исключением стоимости, по которой такое имущество получено (передано), выплат лицу, не являющемуся для лизингополучателя лизингодателем, взаимосвязанной стороной.

276-2-бап. Кеден одағындағы қосылған құн салығын төлеушілер
Мыналар:
1) осы Кодекстің 228-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар;
2) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды импорттаушы тұлғалар:
резидент-заңды тұлға;
резидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, егер ол шарттың (келісімшарттың) тарапы болып табылатын жағдайда;
заңды тұлға-резиденттің құрылымдық бөлімшесі, егер резидент-заңды тұлға мен кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі арасындағы шарттың (келісімшарттың) талаптары бойынша тауарларды алушы резидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын жағдайда;
Қазақстан Республикасының салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген, филиалын, өкілдігін ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлға;
филиал, өкілдік арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлға;
тұрақты мекемені құрмай қызметін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлға;
сенімгерлік басқаруды құрушылармен сенімгерлік басқару шарттары бойынша не пайда сатып алушылармен сенімгерлік басқару пайда болған өзге жағдайларда қызметті жүзеге асыру шеңберінде тауарларды импорттайтын сенімгерлік басқарушылар;
Қазақстан Республикасында аккредиттелген, шетел мемлекетінің дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдігі, дипломатиялық, әкімшілік-техникалық персоналға жататын тұлғалар, олармен бірге тұратын олардың жанұя мүшелерін қоса алғанда;
нотариалдық, адвокаттық қызметтерді жүзеге асыру мақсатында тауарларды импорттайтын жеке нотариустер, адвокаттар;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызмет мақсатында тауарларды импорттайтын жеке тұлға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көліктік құралдарды импорттайтын жеке тұлға қосылған құн салығын төлеушілер болып табылады.
276-3-бап. Салық салу объектілері, салық салынатын айналымды айқындау
Егер, осы Кодекстің 276-4 бабында өзгесі белгіленбесе, кеден одағында қосылған құн салығы салынатын объектілер, сондай-ақ салық салынатын айналым осы Кодекстің 229, 230, 241-баптарына сәйкес анықталады.

Статья 276-2. Плательщики налога на добавленную стоимость в таможенном союзе
Плательщиками налога на добавленную стоимость в таможенном союзе являются:
1) лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса;
2) лица, импортирующие товары на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза:
юридическое лицо-резидент;
структурное подразделение юридического лица-резидента, в случае, если оно является стороной договора (контракта);
структурное подразделение юридического лица-резидента в случае, если по условиям договора (контракта) между юридическим лицом-резидентом и налогоплательщиком государства-члена таможенного союза получателем товаров является структурное подразделение юридического лица-резидента;
юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, зарегистрированное в качестве налогоплательщика в налоговых органах Республики Казахстан;
юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство;
юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность без образования постоянного учреждения;
доверительные управляющие, импортирующие товары в рамках осуществления деятельности по договорам доверительного управления с учредителями доверительного управления, либо с выгодоприобретателями в иных случаях возникновения доверительного управления;
дипломатическое и приравненное к нему представительство иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, лица, относящиеся к дипломатическому, административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними; консульское учреждение иностранного государства, аккредитованное в Республике Казахстан, консульские должностные лица, консульские служащие, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
частные нотариусы, адвокаты, импортирующие товары в целях осуществления нотариальной, адвокатской деятельности;
физическое лицо, импортирующее товары в целях предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
физическое лицо, импортирующее транспортные средства, подлежащие государственной регистрации в государственных органах Республики Казахстан.
Статья 276-3. Объекты налогообложения, определение облагаемого оборота
Если иное не установлено статьей 276-4 настоящего Кодекса, объекты обложения налогом на добавленную стоимость в таможенном союзе, а также облагаемый оборот определяется в соответствии со статьями 229, 230, 241 настоящего Кодекса.

276-4-бап. Кеден одағында тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу және салық салынатын импорт бойынша айналымды айқындау
1. Қазақстан Республикасының аумағынан басқа кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына тауарлар экспорта тауарларды өткізу бойынша айналым болып табылады.
2. Егер осы Кодекстің 231-бабының 2-тармағына сәйкес айналымдар, осы Кодекстің 276-5-бабы 2-тармағының негізінде оларды өткізу орны болып Қазақстан Республикасы танылатын болса кеден одағында жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым болып табылады.
3. Мыналар салық салынатын импорт болып табылады:
1)Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін немесе әкелінген тауарлар (осы Кодекстің 276-15-бабының 2-тармағына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылғандарды қоспағанда).
Осы тармақшаның ережесі сол сияқты Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын, әкелінетін көліктік құралдарға қатысты қолданылады.
2) Қазақстан Республикасының аумағына басқа кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-берістік шикізатынан қайта өңделген өнімдер болып табылатын тауарлар.
276-5-бап. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді өткізу орны
1. Тауарларды өткізу орны осы Кодекстің 236-бабының 1-тармағына сәйкес анықталады.
2. Жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны Қазақстан Республикасының аумағы болып танылады, егер:
1) жұмыстар, көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жылжымайтын мүлікпен тікелей байланысты.
Осы тармақшаның ережесі сол сияқты жылжымайтын мүлікті жалға беру, жалға алу және өзге де негіздемелерде пайдалануға беру бойынша қызметтерге қатысты қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаты үшін жер учаскелері, жер қойнауының учаскелері, оқшауланған су объектілері және жермен тығыз байланыстының барлығы, яғни мақсатына шамадан тыс зиян келтірілмей көшірілуі мүмкін болмайтын объектілер, оның ішінде ормандар, көп жылдық көшеттер, ғимараттар, құрылыстар, құбырлар, электр беру желілері, мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорындар және ғарыш объектілері жылжымайтын мүлік деп танылады;
2) жұмыстар, көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жылжитын мүлікке, көліктік құралдарға тікелей байланысты (көлік құралдарын жалға беру, лизингі және өзге де негіздемелерде пайдалануға беру бойынша қызметтерді қоспағанда).
Осы тармақшаның мақсаттары үшін жылжитын мүлік болып осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген жылжымайтын мүлікке, көліктік құралдарға жатпайтын заттар танылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін көліктік құралдар болып әуе және су кемелері, ішкі жүзу кемелері, аралас (өзен-теңіз) жүзу кемелері; темір жол жылжымалы құрамы; автобустар, автомобильдер, тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоса алғанда; жүк контейнерлері танылады.

Статья 276-4. Определение оборота по реализации товаров, работ, услуг и облагаемого импорта в таможенном союзе
1. Оборотом по реализации товаров является экспорт товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза.
2. Оборотом по реализации работ, услуг в таможенном союзе являются обороты в соответствии с пунктом 2 статьи 231 настоящего Кодекса, если на основании пункта 2 статьи 276-5 настоящего Кодекса местом их реализации признается Республика Казахстан.
3. Облагаемым импортом являются:
1) товары, ввозимые или ввезенные на территорию Республики Казахстан (за исключением освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 2 статьи 276-15 настоящего Кодекса).
Положения настоящего подпункта применяются также в отношении ввозимых транспортных средств, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики Казахстан;
2) товары, являющиеся продуктами переработки давальческого сырья, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза.
Статья 276-5. Место реализации товаров, работ, услуг
1. Место реализации товаров определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 236 настоящего Кодекса.
2. Местом реализации работ, услуг признается территория Республики Казахстан, если:
1) работы, услуги связаны непосредственно с недвижимым имуществом, находящимся на территории Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта применяются также в отношении услуг по аренде, найму и предоставлению в пользование на иных основаниях недвижимого имущества.
Для целей настоящего подпункта недвижимым имуществом признаются земельные участки, участки недр, обособленные водные объекты и все, что прочно связано с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно, в том числе леса, многолетние насаждения, здания, сооружения, трубопроводы, линии электропередач, предприятия как имущественные комплексы и космические объекты;
2) работы, услуги связаны непосредственно с движимым имуществом, транспортными средствами, находящимися на территории Республики Казахстан (кроме услуг по аренде, лизингу и предоставлению в пользование на иных основаниях транспортных средств).
Для целей настоящего подпункта движимым имуществом признаются вещи, не относящиеся к недвижимому имуществу, указанному в подпункте 1) настоящей статьи, транспортным средствам.
Для целей настоящего подпункта транспортными средствами признаются морские и воздушные суда, суда внутреннего плавания, суда смешанного "река-море" плавания; единицы железнодорожного подвижного состава; автобусы; автомобили, включая прицепы и полуприцепы; грузовые контейнеры;

3) мәдениет, өнер, оқу (білім беру), дене шынықтыру, туризм, демалыс және спорт саласындағы қызметтер Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген;
4) Қазақстан Республикасының салық төлеушілері мыналарды сатып алады:
консультативтік, заң, бухгалтерлік, аудиторлық, инжинирингтік, жарнамалық, дизайнерлік, маркетингтік қызметтер, ақпаратты өңдеу бойынша қызметтер, сондай-ақ ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және тәжірибелік-технологиялық (технологиялық) жұмыстар;
ЭЕМ мен деректер қорлары (есептеу техникасының бағдарламалық құралдары мен ақпараттық өнімдері) үшін бағдарламаларды әзірлеу, оларды бейімдеу және түрлендіру, осындай бағдарламалар мен деректер қорын сүйемелдеу бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
егер, персонал сатып алушының қызмет орнында жұмыс істейтін жағдайда персонал беру бойынша қызметтер.
Осы тармақшаның ережесі сол сияқты мына жағдайларда қолданылады:
патенттерді, лицензияларды беру, ұсыну, мемлекет қорғайтын өнеркәсіптік меншік объектілеріне құқығын растайтын өзге де құжаттарды беру, сауда таңбаларын, тауар белгілерін, фирмалық атауларын, авторлық, сабақтас құқықтар немесе өзге де осыған ұқсас құқықтарды беру;
көлік құралдарын өзге де негіздерде жалға беру, лизинг және пайдалануға беруді қоспағанда, жылжымалы мүлікті өзге де негіздерде жалға беру, лизингке және пайдалануға беру;
шартқа (келісімшартқа) негізгі қатысушының атынан осы тармақшада көзделген жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін басқа тұлғаны тартатын тұлғаның қызметтер көрсетуі;
5) егер осы баптың осы 2-тармағы 1)-4) тармақшаларында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының салық төлеушісі жұмыстарды орындайды, қызметтер көрсетеді.
Осы тармақшаның ережесі сондай-ақ көлік құралдарын жалға, лизинг және өзге де негіздерде пайдалануға берген кезде де қолданылады.
3. Жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орнын растайтын құжаттар болып мыналар табылады:
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі мен кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушісі арасында жасалған жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге арналған шарт (келісімшарт);
жұмыстардың орындалу, қызметтердің көрсетілу фактісін растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттар.
4. Егер салық төлеуші қызметтің, жұмыстардың бірнеше түрі орындаған жағдайда, салық салу тәртібі қызметті, бір жұмысты іске асыру, басқа да қызметтерді, жұмыстарды іске асыруға қарағанда қосалқы сипаттарды алып жүргізіледі, қосалқы қызметтерді, жұмыстарды іске асыратын орын негізгі қызметтерін, жұмыстарын іске асыратын орны болып танылады.

3) услуги в сфере культуры, искусства, обучения (образования), физической культуры, туризма, отдыха и спорта оказаны на территории Республики Казахстан;
4) налогоплательщиком Республики Казахстан приобретаются:
консультационные, юридические, бухгалтерские, аудиторские, инжиниринговые, рекламные, дизайнерские, маркетинговые услуги, услуги по обработке информации, а также научно-исследовательские, опытно-конструкторские и опытно-технологические (технологические) работы;
работы, услуги по разработке программ для ЭВМ и баз данных (программных средств и информационных продуктов вычислительной техники), их адаптации и модификации, сопровождению таких программ и баз данных;
услуги по предоставлению персонала в случае, если персонал работает в месте деятельности покупателя.
Положения настоящего подпункта применяются также при:
передаче, предоставлении, уступке патентов, лицензий, иных документов, удостоверяющих права на охраняемые государством объекты промышленной собственности, торговых марок, товарных знаков, фирменных наименований, знаков обслуживания, авторских, смежных прав или иных аналогичных прав;
аренде, лизинге и предоставлении в пользование на иных основаниях движимого имущества, за исключением аренды, лизинга и предоставления в пользование на иных основаниях транспортных средств;
оказании услуг лицом, привлекающим от имени основного участника договора (контракта) другое лицо для выполнения работ, услуг, предусмотренных настоящим подпунктом;
5) работы выполняются, услуги оказываются налогоплательщиком Республики Казахстан, если иное не предусмотрено подпунктами 1) - 4) пункта 2 настоящей статьи.
Положения настоящего подпункта применяются также при аренде, лизинге и предоставлении в пользование на иных основаниях транспортных средств.
3. Документами, подтверждающими место реализации работ, услуг, являются:
договор (контракт) на выполнение работ, оказание услуг, заключенный между налогоплательщиком Республики Казахстан и налогоплательщиком государств-членов таможенного союза;
документы, подтверждающие факт выполнения работ, оказания услуг;
иные документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4. В случае, если налогоплательщиком выполняются, оказываются несколько видов работ, услуг, порядок налогообложения которых регулируется настоящим разделом, и реализация одних работ, услуг носит вспомогательный характер по отношению к реализации других работ, услуг, то местом реализации вспомогательных работ, услуг признается место реализации основных работ, услуг.

276-6-бап. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, салық салынатын импортты өткізу бойынша айналым жасау күні.
1. Тауарларды экспортқа өткізу кезінде қосылған құн салығын есептеу мақсатында тауарларды өткізу бойынша айналым жасау күні тауарларды түсіруді растайтын, тауарлардың сатып алушыға (бірінші тасымалдаушыға) ресімделген бастапқы бухгалтерлік (есептік) құжатының жасалу уақыты бойынша бірінші күн ретінде айқындалатын түсіру күні болып табылады.
2. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық салынатын импортты жасау күні салық төлеушінің импортталған тауарларды (оның ішінде оларды дайындау туралы шарттар (келісімшарттар) бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарларды), сондай-ақ алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын заттар, тауарлар түрінде қарыз беруді көздейтін шарттар (келісімшарттар) бойынша алынған тауарларды есепке қабылдаған күн болып танылады.
Осы тараудың мақсаты үшін импортталған тауарларды есепке алу күні халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес осындай тауарларды кіріске алу күні болып табылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асыру міндеті көзделмеген тұлғалар үшін импортталған тауарларды есепке алу күні осындай тауарларды алуды (не сатып алуды) растайтын құжат жазып берілген күн бойынша анықталады. Бұл ретте, тауарларды жеткізуді растайтын құжаттар болған кезінде, импортталған тауарларды есепке алу күні тасымалдаушының тауарларды сатып алушыға берген күні танылады.
3. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды (лизинг мәндерін) әкелген кезде, осындай тауарлардың (лизинг мәндерінің) меншік құқығының лизинг алушыға өтуін көздейтін лизинг шарты бойынша салық салынатын импортты жасау күні сыйақыны ескермей, лизинг шартына сәйкес (төлемнің іс жүзіндегі мөлшері мен жүзеге асырылған күніне қарамастан) тауарлардың (лизинг мәндерінің) бөлігін төлеу күні болып табылады.
Егер, лизинг шарты бойынша тауарлар (лизинг мәндері) құнының бөлігін төлеу мерзімінің басталу күні тауарларды (лизинг мәндерін) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін күнге дейін белгіленген жағдайда салық салынатын импортты жасаудың бастапқы күні импортталған тауарларды есепке алған күн болып табылады.
Егер, лизинг алушының лизинг шартында көзделген лизингтік төлемдерді мерзімінен бұрын өтеуі үш жыл өткен соң жүзеге асырылатын жағдайда түпкілікті есеп айырысу күні осы лизинг шарты бойынша салық салынатын импортты жасау жасаудың соңғы күні болып табылады.

Статья 276-6. Дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, облагаемого импорта
1. В целях исчисления налога на добавленную стоимость при реализации товаров на экспорт датой совершения оборота по реализации товаров является дата отгрузки, определяемая как дата первого по времени составления первичного бухгалтерского (учетного) документа, подтверждающего отгрузку товаров, оформленного на покупателя товаров (первого перевозчика).
2. Если иное не установлено настоящей статьей, датой совершения облагаемого импорта является дата принятия налогоплательщиком на учет импортированных товаров (в том числе товаров, являющихся результатом выполнения работ по договорам (контрактам) об их изготовлении), а также товаров, полученных по договору (контракту), предусматривающему предоставление займа в виде вещей, товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья.
Для целей настоящей главы датой принятия на учет импортированных товаров является дата оприходования таких товаров в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Для лиц, обязанность осуществлять ведение бухгалтерского учета которых не предусмотрена законодательством Республики Казахстан, дата принятия на учет импортированных товаров определяется по дате выписки документа, подтверждающего получение (либо приобретение) таких товаров. При этом при наличии документов, подтверждающих доставку товаров, датой принятия на учет импортированных товаров признается дата передачи товаров перевозчиком покупателю.
3. Датой совершения облагаемого импорта при ввозе товаров (предметов лизинга) на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза по договору лизинга, предусматривающему переход права собственности на данные товары (предметы лизинга) к лизингополучателю, является дата оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга), предусмотренная договором лизинга (независимо от фактического размера и даты осуществления платежа) без учета вознаграждения.
В случае, если по договору лизинга дата наступления срока оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга) установлена до даты ввоза товаров (предмета лизинга) на территорию Республики Казахстан, первой датой совершения облагаемого импорта является дата принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга).
В случае несоблюдения требований, установленных пунктом 2 статьи 276-1 настоящего Кодекса, а также в случае расторжения договора (контракта) лизинга после истечения трех лет с момента передачи имущества (предмета лизинга) датой совершения облагаемого импорта является дата принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга).

4. Жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасау күні, егер осы тармақшада өзгеше көзделмесе жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен күн болып табылады
Жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен күн жұмыстар орындалу, қызметтердің көрсетілу фактісін растайтын құжатқа қол қойылған күн болып танылады.
Егер жұмыстар, қызмет көрсетулер тұрақты (үзіліссіз) негізде өткізілетін болса, онда өткізу бойынша салық салынатын айналым жасау күні:
шот-фактура жазылған күннің;
әрбір төлемді (есеп айырысу нысанына қарамастан) алған күннің қайсысы бірінші басталса, сол күн болып табылады.
Тұрақты (үзіліссіз) негізде өткізу, егер жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы олардың нәтижелерін өз өндірістік қызметінде жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету күнінде пайдалана алуы шартымен, он екі ай және одан артық мерзімге жасалған ұзақ мерзімді шарт негізінде жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді білдіреді.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын және қызметін филиалдар, өкілдіктер арқылы жүзеге асырмайтын және кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушісі (төлеушісі) болып табылатын резидент еместен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алған жағдайда -жұмыстардың орындалуы, қызметтердің көрсетілуі фактісін растайтын құжаттарға қол қою күні.
276-7-бап. Тауарлардың экспорта кезінде салық салынатын айналымның мөлшерін айқындау
1. Тауарлардың экспорта кезінде салық салынатын айналым мөлшері, егер осы бапта және Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу заңнамасында өзгеше көзделмесе, мәміле жасасқан тараптар қолданатын бағалар мен тарифтердің негізінде өткізілетін тауарлардың құны негізінде айқындалады.
2. Лизинг шарты бойынша тауарлардың (лизинг мәнінің) экспорта кезінде салық салынатын айналым мөлшері лизинг шартында көзделген тауардың (лизинг мәнінің) бастапқы құнының бөлігі мөлшерінде, әрбір лизингтік төлемді алған күні, бірақ іс жүзінде алынған төлем сомасынан аспайтын мөлшерде айқындалады.
Бұл ретте тауардың (лизинг мәнінің) бастапқы құны деп сыйақыны есепке алмай, шартта көрсетілген лизинг мәнінің құны түсініледі.
3. Зат түріндегі қарыз беруді көздейтін шарт (келісімшарт) бойынша тауарлардың экспорты кезінде салық салынатын айналым мөлшері шартта (келісімшартта) көзделген берілетін (ұсынылатын) тауарлардың құны, шартта (келісімшартта) құны болмаған жағдайда - тауарларға ілеспе құжаттарда көрсетілген құн, шартта (келісімшартта) және тауарларға ілеспе құжаттарда құны болмаған жағдайда - бухгалтерлік есепте көрсетілген тауарлардың құны болып табылады.
Бұл ретте осы тараудың мақсаттары үшін тауарларға ілеспе құжаттар деп: халықаралық автомобиль жүк құжаттамалары, темір жол көліктік жүк құжаттамалары, багаж тізімдемесі, багаж түбіртегі, әуе жүк құжаттамалары, коносамент, сондай-ақ тауарларды құбыр тасымалымен және электр беру желілері арқылы өткізу кезінде пайдаланылатын құжаттар мен Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамалық актілерінде және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген тасымалдар кезінде тауарлар мен көлік құралдарына ілесе жүретін өзге де құжаттар; шот-фактуралар, арнайы тізбелер, тиеу және орау парақтары, сондай-ақ тауарлар туралы мәліметтерді, оның ішінде тауарлардың құнын растайтын және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес пайдаланылатын басқа да құжаттар түсініледі.

4. Датой совершения оборота по реализации работ, услуг является день выполнения работ, оказания услуг, если иное не предусмотрено настоящим подпунктом.
Днем выполнения работ, оказания услуг признается дата подписания документа, подтверждающего факт выполнения работ, оказания услуг.
Если работы, услуги реализуются на постоянной (непрерывной) основе, то датой совершения оборота по реализации является дата, которая наступит первой:
дата выписки счета-фактуры;
дата получения каждого платежа (независимо от формы расчета).
Реализация на постоянной (непрерывной) основе означает выполнение работ, оказание услуг на основе долгосрочного контракта, заключенного на срок двенадцать месяцев и более, при условии, что получатель работ, услуг может использовать их результаты в своей производственной деятельности в день выполнения работ, оказания услуг.
В случае приобретения налогоплательщиком Республики Казахстан работ, услуг от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность через филиал, представительство, и являющимся налогоплательщиком (плательщиком) государства-члена таможенного союза, - дата подписания документов, подтверждающих факт выполнения работ, оказания услуг.
Статья 276-7. Определение размера облагаемого оборота при экспорте товаров
1. Размер облагаемого оборота при экспорте товаров определяется на основе стоимости реализуемых товаров, исходя из применяемых сторонами сделки цен и тарифов, если иное не предусмотрено настоящей статьей и законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
2. Размер облагаемого оборота при экспорте товаров (предметов лизинга) по договорам лизинга определяется на дату получения каждого лизингового платежа в размере части первоначальной стоимости товара (предмета лизинга), предусмотренной договором лизинга, но не более суммы фактически полученного платежа.
При этом под первоначальной стоимостью товара (предмета лизинга) следует понимать стоимость предмета лизинга, указанную в договоре, без учета вознаграждения.
3. Размер облагаемого оборота при экспорте товаров по договорам (контрактам), предусматривающим предоставление займа в виде вещей, определяется как стоимость передаваемых (предоставляемых) товаров, предусмотренная договором (контрактом), при отсутствии стоимости в договоре (контракте) - стоимость, указанная в товаросопроводительных документах, при отсутствии стоимости в договорах (контрактах) и товаросопроводительных документах - стоимость товаров, отраженная в бухгалтерском учете.
При этом для целей настоящей главы под товаросопроводительными документами международная автомобильная накладная, железнодорожная транспортная накладная, товарно-транспортная накладная, накладная единого образца, багажная ведомость, почтовая ведомость, багажная квитанция, авианакладная, коносамент, а также документы, используемые при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, и иные документы, используемые при перемещении отдельных видов подакцизных товаров, а также сопровождающие товары и транспортные средства при перевозках, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан о транспорте и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан; счета-фактуры, спецификации, отгрузочные и упаковочные листы, а также другие документы, подтверждающие сведения о товарах, в том числе стоимость товаров, и используемые в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.

276-8-бап. Салық салынатын импорттың мөлшерін айқындау
1. Тауарлардың салық салынатын импортының, оның ішінде оларды шығару жөніндегі шарттар (келісімшарттар) бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарлардың мөлшері, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, Кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарлар құны негізінде айқындалады.
2. Осы баптың мақсаты үшін тауарлардың құны салық салу мақсатында бағаларды айқындау принциптері негізінде анықталады.
Салық салу мақсатында бағаларды айқындау принциптері, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, тауарлардың бағалары негізінде, тауарлардың құнын айқындауды білдіреді, егер олар бұрын мыналарға енгізілмесе:
1) тауарды әуежайға, портқа немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкететін өзге орынға дейін жеткізу бойынша шығыстар:
тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсіру, қайта тиеу және ауыстырып тиеу бойынша шығыстар.
Бұл ретте осы тараудың мақсаттары үшін тауарларды әкелудің өзге орны болып мыналар табылады:
халықаралық автомобиль қатынасында тауарларды тасу кезінде -шарттың (келісімшарттың) талаптарына сәйкес айқындалған, не болмаса тауарларға ілеспе құжаттарға сәйкес жеткізу орны, ал жеткізу шарттарын айқындау мүмкіндігі болмаған жағдайда - салық төлеуші көліктік шығыстардың есебін табыс етумен Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейін; көліктік шығыстардың есебін табыс етпеген жағдайда -Қазақстан Республикасының аумағындағы соңғы тағайындау пунктіне дейін;
халықаралық және мемлекетаралық темір жол қатынасында тауарларды тасу кезінде - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген бірінші шекаралық өткізу пункті (станциясы);
тауарларды магистралдық құбыр жүйесі бойынша немесе электр беру желілері бойынша тасымалдаған кезде - тауарларды тапсыру пункты;
2) сақтандыру құны;
3) сатып алушы шеккен шығыстар;
контейнерлердің немесе айналымға көп түсетін басқа да ыдыстардың, егер олар бағаланатын тауарлармен біртұтас зат ретінде қаралса құны;
буып-түю материалдары мен буып-түю жөніндегі жұмыстардың құнын қоса алғанда, буып-түю құны.
Егер шарттың (келісімшарттың) талаптары бойынша осы тармақтың 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген шығыстар мәміле бағасына енгізілген жағдайда, онда әкелінген тауарлардың құны шартта (келісімшартта) көрсетілген мәміле бағасы негізінде айқындалады.
3. Тауарлардың салық салынатын импортының мөлшеріне акцизделетін тауарлар бойынша акциздің сомасы енгізіледі.
Лизинг шарттары бойынша тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импортының мөлшеріне акцизделетін тауарлар бойынша акциздің есептелген сомасы импортталған акцизделетін тауарларды (лизинг мәндерін) есепке алған кезде енгізіледі.

Статья 276-8. Определение размера облагаемого импорта
1. Размер облагаемого импорта товаров, в том числе товаров, являющихся результатом выполнения работ по договору (контракту) об их изготовлении, определяется на основе стоимости товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, если иное не установлено настоящей статьей.
2. Для целей настоящей статьи стоимость товаров определяется на основании принципа определения цены в целях налогообложения.
Принцип определения цены в целях налогообложения означает определение стоимости товаров на основе цены сделки, подлежащей уплате за товары, согласно условиям договора (контракта), если иное не установлено настоящей статьей, включая следующие понесенные налогоплательщиком расходы, если они не были ранее включены:
1) расходы по доставке товара до аэропорта, порта или иного места ввоза товара на территорию Республики Казахстан:
стоимость транспортировки (включая экспедиторские услуги);
расходы по погрузке, разгрузке, перегрузке и перевалке товаров.
При этом для целей настоящего подпункта иным местом ввоза товаров является:
при перевозке товаров в международном автомобильном сообщении - место, определенное в соответствии с условиями контракта (договора), либо поставки согласно товаросопроводительным документам, а в случае невозможности определения условий поставки - до государственной границы Республики Казахстан с предоставлением налогоплательщиком расчетов транспортных расходов; в случае непредставления расчетов транспортных расходов - до конечного пункта назначения на территории Республики Казахстан;
при перевозке товаров в международном и межгосударственном сообщении железнодорожным транспортом - первый приграничный пункт пропуска (станция), установленный Правительством Республики Казахстан;
при транспортировке товаров по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередач - пункт сдачи товаров;
2) стоимость страхования;
3) расходы, понесенные покупателем:
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке.
В случае, если по условиям договора (контракта) в цену сделки включены расходы, указанные в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта, то стоимость ввезенных товаров определяется на основе цены сделки, указанной в договоре (контракте).
3. В размер облагаемого импорта товаров включается суммы акциза по подакцизным товарам.
В размер облагаемого импорта товаров (предметов лизинга) по договорам лизинга исчисленные суммы акциза по подакцизным товарам включаются на дату принятия на учет импортированных подакцизных товаров (предметов лизинга).

2. Осы баптың ережесі сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін, оларды дайындау туралы шарттар бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарларға қатысты да қолданылады. Көрсетілген тауарларға алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарлар жатпайды.
3. Меншік құқығының лизинг алушыға өтуін көздейтін лизинг шарты бойынша, зат түріндегі қарыз беруді көздейтін шарт (келісімшарт) бойынша, тауарларды дайындау туралы шарт бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағына тауарды (лизинг мәнін) әкету кезінде қосылған құн салығының нөлдік ставкасы қолданылады.
276-11-бап. Тауарлар экспортын растау
1. Тауарлар экспортын растайтын құжаттарға мыналар жатады:
1) өзгерістер, толықтырулар мен оларға қосымшалар ескеріле отырып, солардың негізінде тауарлар экспорты жүзеге асырылатын шарттар (келісімшарттар) (бұдан әрі - шарттар (келісімшарттар), тауарлар лизингі немесе зат түріндегі қарыз берген жағдайда - зат түріндегі қарыз беруді көздейтін шарттар (келісімшарттар), тауарларды дайындауға арналған шарттар (келісімшарттар);
2) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініш (аумағына тауарлардың импортталған кеден одағына мүше мемлекеттердің жанама салықтарды төленгені (босатқаны немесе салық міндеттемелерін орындаудың өзге тәртібі) туралы салық органының белгісімен, қағаз тасығышта) (бұдан әрі - Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініш;
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің нысанын, оны толтыру мен табыс етудің Тәртібін уәкілетті орган бекітеді;
3) кеден одағына мүше бір мемлекеттердің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағына тауарлардың әкелінуін растайтын тауарларға ілеспе құжаттар.
Магистралдық құбыр жүйесі бойынша немесе электр беру желілері бойынша тауарларды экспорт режимінде әкеткен жағдайда, тауарларға ілеспе құжаттардың көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдап алу-тапсыру актісі табыс етіледі;
4) салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банктерде ашылған банк шоттарына валюталық түсімнің түсуін растайтын құжаттар.
Сыртқы сауда тауар айырбасы жөніндегі (бартерлік) операциялар бойынша тауарлар экспорты болған жағдайда, зат түріндегі қарыз беру, қайтарылуға тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ олардың аталған операциялар бойынша алған тауарлардың импортын растайтын құжаттардың болуы есепке алынады.
Меншік құқығының лизинг алушыға өтуін көздейтін лизинг шарты (келісімшарт) бойынша тауарларды әкеткен жағдайда, қосылған құн салығын төлеуші Қазақстан Республикасында ашқан оның банк шоттарына тауардың (лизинг мәнінің) бастапқы құнының өтеу бөлігінде лизингтік төлемнің түсуін растайтын құжаттарды салық органына табыс етеді;

2. Положения настоящей статьи применяются также в отношении товаров, являющихся результатом выполнения работ по договорам об их изготовлении, вывозимых с территории Республики Казахстан, на территории которого выполнялись работы по их изготовлению, на территорию другого государства-члена таможенного союза. К указанным товарам не относятся товары, являющиеся результатом выполнения работ по переработке давальческого сырья.
3. При вывозе товара (предмета лизинга) с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза по договору лизинга, предусматривающему переход права собственности на него к лизингополучателю, по договору (контракту), предусматривающему предоставление займа в виде вещей, по договору об изготовлении товаров применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость.
Статья 276-11. Подтверждение экспорта товаров
1. Документами, подтверждающими экспорт товаров, являются:
1) договоры (контракты) с учетом изменений, дополнений и приложений к ним (далее - договоры (контракты), на основании которых осуществляется экспорт товаров, а в случае лизинга товаров или предоставления займа в виде вещей - договоры (контракты) лизинга, договоры (контракты), предусматривающие предоставление займа в виде вещей, договоры (контракты) на изготовление товаров;
2) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (на бумажном носителе с отметкой налогового органа государства-члена таможенного союза, на территорию которого импортированы товары, об уплате косвенных налогов (освобождении или ином порядке исполнения налоговых обязательств) (далее - Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов);
3) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства-члена таможенного союза на территорию другого государства-члена таможенного союза.
В случае вывоза товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;
4) документы, подтверждающие поступление валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае экспорта товаров по внешнеторговым товарообменным (бартерным) операциям, предоставления займа в виде вещей, при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату, учитывается наличие договора (контракта), а также документов, подтверждающих импорт товаров, полученных им по указанным операциям.
В случае вывоза товаров по договору (контракту) лизинга, предусматривающему переход права собственности на них к лизингополучателю, плательщик налога на добавленную стоимость представляет в налоговый орган документы, подтверждающие поступление лизингового платежа на его банковские счета, открытые в Республике Казахстан, в части возмещения первоначальной стоимости товаров (предметов лизинга);

5)зияткерлік меншік объектісіне құқығы туралы, сондай-ақ зияткерлік меншік объектісін экспорттаған жағдайда - оның құны туралы зияткерлік меншік құқығын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның растамасы.
2. Қайта өңдеу үшін бұрын алдын Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында өткізген жағдайда, қайта өңдеу өнімдерінің экспортын растау мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісімшарттар);
2) қайта өңдеу өнімдерінің экспорты жүзеге асырылатын шарттар (келісімшарттар);
3) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар;
4) Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына алыс-беріс шикізатын әкетуді растайтын тауарлық ілеспе құжаттамалары;
5) Жанама салықтарды төленгені туралы өтініш (аумағына қайта өңдеу өнімдері импортталған кеден одағына мүше мемлекеттердің жанама салықтарды төленгені (босатқаны немесе салық міндеттемелерін орындаудың өзге тәртібі);
6) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан қайта өңдеу өнімдерін әкетуді растайтын тауарлық ілеспе құжаттамалары;
Егер алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстар кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында орындалып, қайта өңдеу өнімдері олардың салық төлеушісіне өткізілген жағдайда, - осындай қайта өңдеу өнімдерін тиеп-жөнелтуді растайтын құжаттар;
7) Қазақстан Республикасының аумағында ашылған салық төлеушінің банк шоттарына валюталық түсімнің түсуін растайтын құжаттар.
Қайтарылуға тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде сыртқы сауда тауар айырбасы жөніндегі (бартерлік) операциялар бойынша қайта өңдеу өнімдерінің эксперты болған жағдайда, шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ олардың аталған операциялар бойынша алған тауарлардың импортын растайтын құжаттардың болуы есепке алынады.
2. Қайта өңдеу үшін бұрын Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына әкетілген алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу өнімдерін кеден одағына мүше емес мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда, қайта өңдеу өнімдерінің экспортын растау мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:

5) подтверждение уполномоченного государственного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности о праве на объект интеллектуальной собственности, а также его стоимости - в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности.
2. В случае реализации на территории государств-членов таможенного союза продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов таможенного союза для переработки, подтверждение экспорта продуктов переработки осуществляется на основании следующих документов:
1) договоры (контракты) на переработку давальческого сырья;
2) договоры (контракты), на основании которых осуществляется экспорт продуктов переработки;
3) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
4) товаросопроводительные документы, подтверждающие вывоз давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза;
5) Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (на бумажном носителе с отметкой налогового органа государства-члена таможенного союза, на территорию которого импортированы продукты переработки об уплате косвенных налогов (освобождении или ином порядке исполнения налоговых обязательств);
6) товаросопроводительные документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки с территории государства-члена таможенного союза.
В случае, если продукты переработки реализованы налогоплательщику государства-члена таможенного союза, на территории которого были выполнены работы по переработке давальческого сырья, - документы, подтверждающие отгрузку таких продуктов переработки;
7) документы, подтверждающие поступление валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае экспорта продуктов переработки по внешнеторговым товарообменным (бартерным) операциям при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату, учитывается наличие договора (контракта), а также документов, подтверждающих импорт товаров, полученных по указанной операции.
3. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территории другого государства-члена таможенного союза, подтверждение экспорта продуктов переработки осуществляется на основании следующих документов:

1) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісімшарттар);
2) қайта өңдеу өнімдерінің экспорты жүзеге асырылатын шарттар (келісімшарттар);
3) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар;
4) Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына алыс-берістік шикізатын әкетуді растайтын тауарлық ілеспе құжаттамалары;
5) қайта өңдеу өнімдерін кеден одағы шегінен әкетуін растайтын тауарлық ілеспе құжаттамалары;
6) тауарларды экспорт режимінде шығаруды жүзеге асыратын кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органының белгілері бар, сондай-ақ осы баптың 7) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кеден одағының кеден шекарасындағы өткізу пунктінде орналасқан кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органының белгісі бар жүктің кедендік декларациясы;
7) мынадай жағдайларда:
8) магистралдық құбыр жүйесі бойынша немесе электр беру желілері бойынша тауарларды экспорт режимінде әкету кезінде;
кезең-кезеңдік декларациялау рәсімін қолдана отырып, тауарларды экспорт режимінде әкету кезінде;
уақытша декларациялау рәсімін қолдана отырып, тауарларды экспорт режимінде әкету кезінде кедендік ресімдеуді жүргізген кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органының белгілері бар жүктің толық кедендік декларациясы;
8) салық төлеушінің Қазақстан Республикасының аумағында ашылған банк шоттарына валюталық түсімнің түсуін растайтын құжаттар. Қайтарылуға тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде сыртқы сауда тауар айырбасы жөніндегі (бартерлік) операциялар бойынша қайта өңдеу өнімдерінің экспорты болған жағдайда, шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ олардың аталған операциялар бойынша алған тауарлардың импортын растайтын құжаттардың болуы есепке алынады.
276-12-бап. Кеден одағында халықаралық тасымалдауға салық салу
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кеден одағында халықаралық тасымалдауға салық салу осы Кодекстің 244-бабына сәйкес жүргізіледі.
2. Кеден одағында магистралдық құбыр жүйесі бойынша экспортталатын тауарларды тасымалдау, егер тасымалдауды рәсімдеу кеден одағының аумағындағы сатып алушыға не аталған тауарларды сатып алушыға одан әрі жеткізуді жүзеге асыратын басқа тұлғаларға экспортталатын тауарларды беруді растайтын құжаттармен жүзеге асырылған болса, халықаралық тасымалдау деп есептеледі.
3. Осы баптың 2-тармағының мақсаты үшін сатып алушыға экспортталатын тауарларды беруді растайтын құжаттар мыналар болып табылады:

1) договоры (контракты) на переработку давальческого сырья;
2) договоры (контракты), на основании которых осуществляется экспорт продуктов переработки;
3) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
4) товаросопроводительные документы, подтверждающие вывоз давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза;
5) товаросопроводительные документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки за пределы таможенного союза;
6) грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа государства-члена таможенного союза, осуществляющего выпуск товаров в режиме экспорта, а также с отметкой таможенного органа государства-члена таможенного союза, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе таможенного союза, кроме случаев, указанных в подпункте 7) настоящей статьи;
7) полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа государства-члена таможенного союза, производившего таможенное оформление, в следующих случаях:
при вывозе товаров в режиме экспорта по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи;
при вывозе товаров в режиме экспорта с применением процедуры периодического декларирования;
при вывозе товаров в режиме экспорта с применением процедуры временного декларирования;
8) документы, подтверждающие поступление валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. В случае экспорта продуктов переработки по внешнеторговым товарообменным (бартерным) операциям при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату, учитывается наличие договора (контракта), а также документов, подтверждающих импорт товаров, полученных по указанной операции.
Статья 276-12. Налогообложение международных перевозок в таможенном союзе
1. Если иное не установлено настоящей статьей, налогообложение международных перевозок в таможенном союзе производится в соответствии со статьей 244 настоящего Кодекса.
2. Перевозка экспортируемых товаров по системе магистральных трубопроводов в таможенном союзе считается международной, если оформление перевозки осуществляется документами, подтверждающими передачу экспортируемых товаров покупателю либо другим лицам, осуществляющим дальнейшую доставку указанных товаров до покупателя на территории таможенного союза.
3. Для целей пункта 2 настоящей статьи документами, подтверждающими передачу экспортируемых товаров покупателю, являются:

1) тауарларды импорттаушыдан экспорттаушы алған Тауарларды әкелуі және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің көшірмесі;
2) орындалған жұмыстардың актілері, жүктерді қабылдап алу-тапсыру актілері;
3) шот-фактуралар.
4. Осы баптың 2-тармағының мақсаты үшін кеден одағында магистралдық құбыр жүйесі бойынша транзиттік жүктерді Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдауды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) орындалған жұмыстардың актілері, жүктерді қабылдап алу-тапсыру актілері;
2) шот-фактуралар.
276-13-бап. Кеден одағында алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарға салық салу
1. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарға, кейіннен өңделген өнімді басқа мемлекеттің аумағына шығаруға, осы баптың 7-тармағында және осы Кодекстің 276-14-бабында көзделген тауарларды қайта өңдеу шарттары мен алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу мерзімі сақталған кезде нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынады.
2. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындаған, кейіннен қайта өңделген өнімді сол кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына шығарған жағдайда, Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растаушы мыналар болып табылады:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушілерінің арасында жасалған шарттар (келісімшарттар);
2) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар;
3) алыс-берістік шикізатын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеме);
4) қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттемені орындау);
5) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстардың құнымен бірге қосылған құн салығының төленгенін растайтын, Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш;
6) Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банктердегі салық төлеушінің банктік шоттарына валюталық түсімнің түсуін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ашылуын растайтын осы Кодекстің 635-бабы 4-тармағында көзделген құжаттар;
7) тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті органның қорытындысы.

1) копия Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученного экспортером от импортера товаров;
2) акты выполненных работ, акты приема-сдачи грузов;
3) счета-фактуры.
4. Для целей пункта 2 настоящей статьи документами, подтверждающими транспортировку по территории Республики Казахстан транзитных грузов по системе магистральных трубопроводов в таможенном союзе, являются:
1) акты выполненных работ, акты приема-сдачи грузов;
2) счета-фактуры.
Статья 276-13. Налогообложение работ по переработке давальческого сырья в таможенном союзе
1. Работы по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке при соблюдении условии переработки товаров и срока переработки давальческого сырья, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи и статьей 276-14 настоящего Кодекса.
2. В случае выполнения налогоплательщиком Республики Казахстан работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена таможенного союза, с последующим вывозом продуктов переработки на территорию того же государства-члена таможенного союза, подтверждением факта выполнения работ по переработке давальческого сырья налогоплательщиком Республики Казахстан являются:
1) договоры (контракты), заключенные между налогоплательщиками государств-членов таможенного союза;
2) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
3) документы, подтверждающие ввоз давальческого сырья на территорию Республики Казахстан (в том числе, обязательство о ввозе (вывозе) продуктов переработки);
4) документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки с территории Республики Казахстан (в том числе, исполнение обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки);
5) Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, подтверждающее уплату налога на добавленную стоимость со стоимости работ по переработке давальческого сырья;
6) документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 635 настоящего Кодекса, подтверждающие поступление валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров.

3. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындаған, кейіннен қайта өңделген өнімді басқа кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына өткізген жағдайда, Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің алыс-берістік шикізаттың қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растауы үшін мыналарды ұсынады:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушілері арасында жасалған алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге, дайын өнімді жеткізуге арналған шарттар (келісімшарттар);
2) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар;
3) алыс-берістік шикізатын және дайын өнімді қабылдап алу-тапсыру актісі;
4) алыс-берістік шикізатын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу/әкету туралы міндеттеме);
5) қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеме);
6) алыс-берістік шикізат иесінен алынған алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстардың құнымен бірге, қосылған құн салығының төленгенін растайтын Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш;
7) тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті органның қорытындысы.
4. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындаған, кейіннен қайта өңделген өнімді кеден одағына мүше емес мемлекеттік аумағына шығарған жағдайда, Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растауы үшін мыналарды ұсынады:
1)кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушілері арасында жасалған шарттар (келісімшарттар);
2) алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар;
3) алыс-берістік шикізатын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеме);
4) қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуін растайтын құжаттар (оның ішінде, қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттеме);
5) кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден одағына мүше мемлекеттің кеден одағы бекіткен экспорт режимінде кеден одағына мүше емес мемлекеттің аумағына тауарларды әкету кезінде ресімделетін кедендік декларациясының көшірмесі;

3. В случае выполнения налогоплательщиком Республики Казахстан работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории одного государства-члена таможенного союза, с последующей реализацией продуктов переработки на территорию другого государства-члена таможенного союза, для подтверждения факта выполнения работ по переработке давальческого сырья налогоплательщиком Республики Казахстан представляются:
1) договоры (контракты) на переработку давальческого сырья, на поставку готовой продукции, заключенные между налогоплательщиками государств-членов таможенного союза;
2) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
3) акты приема-сдачи давальческого сырья и готовой продукции;
4) документы, подтверждающие ввоз давальческого сырья на территорию Республики Казахстан (в том числе, обязательство о ввозе (вывозе) продуктов переработки;
5) документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки с территории Республики Казахстан (в том числе, исполнение обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки);
6) Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, подтверждающее уплату налога на добавленную стоимость со стоимости работ по переработке давальческого сырья, полученное от собственника давальческого сырья;
7) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров.
4. В случае выполнения налогоплательщиком Республики Казахстан работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории одного государства-члена таможенного союза, с последующей реализацией продуктов переработки на территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, для подтверждения факта выполнения работ по переработке давальческого сырья налогоплательщиком Республики Казахстан представляются:
1) договоры (контракты), заключенные между налогоплательщиками государств-членов таможенного союза;
2) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья;
3) документы, подтверждающие ввоз давальческого сырья на территорию Республики Казахстан (в том числе, обязательство о ввозе (вывозе) продуктов переработки);
4) документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки с территории Республики Казахстан (в том числе, исполнение обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки);
5) копия грузовой таможенной декларации, оформленной при вывозе товаров на территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, в режиме экспорта, заверенной таможенным органом государства-члена таможенного союза, осуществившим таможенное оформление;

6) Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банктердегі салық төлеушінің банктік шоттарына валюталық түсімнің түсуін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ашылуын растайтын осы Кодекстің 635-бабы 4-тармағында көзделген құжаттар;
7) тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті органның қорытындысы.
5. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар, кейіннен өңделген өнімді Қазақстан Республикасының аумағында шығару осы Кодекстің 268-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша қосылған құн салығын салуға жатады.
6. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге әкету (әкелу) жүзеге асырылған жағдайда қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу), сондай-ақ оның уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, нысан бойынша және мерзімде орындалуы туралы міндеттемені ұсынады.
7. Алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тауарларды қайта өңдеу шарттарына сәйкес болуы тиіс.
8. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органның тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы қорытындысы мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес қайта өңделетін тауарлар мен өнімдердің, атауы, сыныптамасы, олардың саны, және құны;
2) қайта өңдеуге арналған шарттың (келісімшарттың) күні және нөмірі, қайта өңдеу мерзімі;
3) қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары;
4) қайта өңдеу сипаттамасы;
5) қайта өңдеуді жүзеге асыратын тұлға туралы мәліметтер.
9. Тұлғаның шоғырландырылған сұрауы бойынша, салық органының рұқсатымен қайта өңделген өнімдерді қайта өңдеуші бұрын шығарған тауарлармен ауыстыруға, егер олар өздерінің сипаттары, саны, құны, сапасы және техникалық сипаты бойынша қайта өңделген өнімдерге сәйкес келетін болса, ауыстыруға жол беріледі.
276-14-бап. Алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу мерзімі
1. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына әкетілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына ден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттардың (келісімшарттардың) талаптарына сәйкес айқындалады және алыс-берістік шикізатын есепке қабылдау және (немесе) түсіру күнінен бастап екі жылдан аспауы тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім өтіп кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағынан қайта өңдеу үшін әкетілген алыс-берістік шикізат салық салу мақсатында импорт бойынша айналым деп танылады және осы тарауға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген күннен бастап қосылған құн салығы салынуы тиіс.

6) документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 635 настоящего Кодекса, подтверждающие поступление валютной выручки на банковские счета налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров.
5. Работы по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующей реализацией продуктов переработки на территории Республики Казахстан, подлежат обложению налогом на добавленную стоимость по ставке, установленной пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса.
6. В случае осуществления ввоза (вывоза) давальческого сырья на переработку налогоплательщиком Республики Казахстан представляется обязательство о вывозе (ввозе) продуктов переработки, а также его исполнение в порядке, по форме и в сроки, утвержденные уполномоченным органом.
7. Переработка давальческого сырья должна соответствовать условиям переработки товаров, установленным Правительством Республики Казахстан.
8. Заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров должно содержать следующие сведения:
1) наименования, классификацию товаров и продуктов переработки в соответствии с Единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) дату и номер договора (контракта) на переработку, срок переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) сведения о лице, осуществляющем переработку.
9. По мотивированному запросу лица с разрешения налогового органа допускается замена продуктов переработки товарами, произведенными переработчиком ранее, если они совпадают по своему описанию, количеству, стоимости, качеству и техническим характеристикам с продуктами переработки.
Статья 276-14. Срок переработки давальческого сырья
1. Срок переработки давальческого сырья, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза, а также ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, определяется согласно условиям договора (контракта) на переработку давальческого сырья и не может превышать два года с даты принятия на учет и (или) отгрузки давальческого сырья.
2. В случае превышения срока, установленного в пункте 1 настоящей статьи, давальческое сырье, ввезенное для переработки на территорию Республики Казахстан, в целях налогообложения признается облагаемым оборотом по импорту и подлежит обложению налогом на добавленную стоимость с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан в соответствии с настоящей главой.

3. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім етіп кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін әкетілген алыс-берістік шикізат салық салу мақсатында өткізу бойынша айналым деп танылады және осы Кодекстің 268-бабы 1-тармағында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкеткен күннен бастап қосылған құн салығы салынуы тиіс.
276-15-бап. Кеден одағында қосылған құн салығынан босатылған айналымдар
1. мыналарды:
1) осы Кодекстің 33-тарауында көрсетілген жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
2) Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды жөндеу, оны қалпына келтіру, құрама бөліктерін ауыстыру бойынша қызметтерді іске асыру бойынша айналымдар қосылған құн салығын салудан босатылады.
Осы тармақшада көрсетілген қызметтерді көрсетілуін растайтын құжаттар осы Кодекстің 276-5-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар болып табылады.
Осы тармақшада көрсетілген қызметтер тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлардан өндірілген тауарларды өткізу, оларды осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында анықталған салық төлеушілер Қазақстан Республикасының аумағында іске асыруы бойынша айналымдар;
4) Қазақстан Республикасының лизинг алушы-салық төлеушісінің кеден одағына басқа мүше мемлекеттің лизинг берушісіне лизинг шарты бойынша төлейтін сыйақысы;
2. Қосылған құн салығынан мыналар босатылады:
1) осы Кодекстің 228-бабында көзделген тауарлардың импорты.
Осы тармақшада көрсетілген кеден одағы шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2) кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналған тауарларды, сондай-ақ тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкелу. Бұл ретте импортталатын тауарлар тізбесі мен осындай тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілердің тізбесі, сондай-ақ аталған тізбелерге тауарлар мен салық төлеушілерді жатқызу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды;
3.Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеде көзделген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімдерде қосылған құн салығын төлеуден босатылады.
Осы тармақтың мақсаты үшін кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды уақытша әкелу әкелген тауарлардың құрамы мен сипаттарын өзгертпей одан кейін Қазақстан Республикасының аумағынан әкету туралы міндеттемемен тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу деп түсініледі.
Бұл ретте, салық төлеуші уақытша әкелінген тауарларды, көліктік құралдарды Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен әкету және оны уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және тәртіппен орындау туралы міндеттемелер ұсынады.
Қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемесін орындауды, аталған тізбеде көзделмеген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелген кезде, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімдерде жүргізеді.

3. В случае превышения срока, установленного в пункте 1 настоящей статьи, давальческое сырье, вывезенное для переработки с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза, в целях налогообложения признается облагаемым оборотом по реализации и подлежит обложению налогом на добавленную стоимость с даты вывоза товаров с территории Республики Казахстан в порядке, установленном пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса.
Статья 276-15. Обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в таможенном союзе
1. Освобождаются от налога на добавленную стоимость обороты по реализации:
1) работ, услуг, указанных в главе 33 настоящего Кодекса;
2) услуг по ремонту товара, включая его восстановление, замену составных частей, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза.
Документами, подтверждающими оказание услуг, указанных в настоящем подпункте, являются документы, предусмотренные пунктом 3 статьи 276-5 настоящего Кодекса.
Перечень услуг, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан;
3) обороты по реализации товаров, произведенных из товаров, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, при их реализации на территории Республики Казахстан налогоплательщиками, определенными в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи;
4) вознаграждение, выплачиваемое лизингополучателем- налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена таможенного союза по договору лизинга.
2. Освобождается от налога на добавленную стоимость:
1) импорт товаров, предусмотренных статьей 255 настоящего Кодекса.
Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках таможенного союза, указанных в настоящем подпункте, определяется Правительством Республики Казахстан.
2) ввоз на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров. При этом перечень импортируемых товаров и перечень налогоплательщиков, осуществляющих ввоз таких товаров, а также порядок отнесения товаров и налогоплательщиков к указанным перечням определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Временный ввоз на территорию Республики Казахстан товаров, предусмотренных перечнем, утвержденным Правительством Республики Казахстан, освобождается от уплаты налога на добавленную стоимость в порядке, по форме и в сроки, установленные уполномоченным органом.
Для целей настоящего пункта под временным ввозом товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза понимается ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с обязательством о последующем вывозе с территории Республики Казахстан без изменения свойств и характеристик ввезенных товаров.
При этом налогоплательщик представляет обязательство о последующем вывозе с территории Республики Казахстан временно ввезенных товаров, транспортных средств и его исполнение по форме и в порядке, установленном уполномоченным органом.
Исполнение налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность без образования постоянного учреждения, при временном ввозе на территорию Республики Казахстан товаров, не предусмотренных указанным перечнем, производится в порядке, по форме и в сроки, установленные уполномоченным органом.

Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарларды әкетпеген жағдайда, салық салу мақсатында осындай әкелу импорт бойынша салық салынатын айналым деп танылады және осы Кодекстің 268-бабы 1-тармағында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген күннен бастап қосылған құн салығы салынуға жатады.
4. Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген тауарларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес импортқа қосылған құн салығы салудан босату берілгендерден өзге мақсаттарда пайдаланған жағдайда, импорт бойынша мұндай тауарларға қосылған құн салығы тауарларды әкелген кезде қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімнен өсімақыны есептеумен, осы Кодексте айқындалған тәртіп пен мөлшерде төлеуге жатады.
276-16-бап. Кеден одағында қосылған құн салығының сомаларын есепке жатқызу тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, қосылған құн салығы осы Кодекстің 34-тарауында белгіленген тәртіпте есепке жатқызылады.
2. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың импорты кезінде саналғандар және есептелгендер шегінде Қазақстан Республикасының бюджетіне белгіленген тәртіппен төленген импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызылады.
Лизинг шарты бойынша тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығының сомалары бюджетке төленген, бірақ осы Кодекстің 276-8-бабы 5-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңі үшін салық салынатын импорттың көлеміне келетін қосылған құн салығының сомасынан артпайтын қосылған құн салығының сомасы болып табылады. Бұл ретте алдыңғы салық кезеңдері үшін есептелген (есеп жүргізілген), оның ішінде осы Кодекстің 599, 601-баптарында белгіленген тәртіппен есепке жатқызу жолымен төленген қосылған құн салығының сомалары ағымдағы салық кезеңінде есепке жатқызылуы тиіс.
3. Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің салық төлеушісі - лизинг берушісінің алуына жататын, Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - лизинг беруші тауарларды (лизинг мәнін) лизингке берген кезде, Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - лизинг беруші есебіне жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомалары лизингтік төлемдерді алған тауардың (лизинг мәнінің) құнына келетін бөлігінде айқындалады.

В случае невывоза товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан, такой ввоз товаров в целях налогообложения признается облагаемым оборотом по импорту и подлежит обложению налогом на добавленную стоимость с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан в порядке, установленном пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса.
4. В случае использования товаров, ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан, в иных целях, чем те, в связи с которыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено освобождение от налога на добавленную стоимость на импорт, налог на добавленную стоимость по импорту таких товаров подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость при ввозе товаров, в порядке и в размере, определенном настоящим Кодексом.
Статья 276-16. Порядок отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в таможенном союзе
1. Если иное не установлено настоящей статьей, налог на добавленную стоимость относится в зачет в порядке, установленном главой 34 настоящего Кодекса.
2. При импорте товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза отнесению в зачет подлежит сумма налога на добавленную стоимость по импортированным товарам, уплаченного в установленном порядке в бюджет Республики Казахстан, в пределах исчисленных и начисленных.
Суммой налога на добавленную стоимость, относимого в зачет при импорте товаров по договору лизинга, является сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет, но не более суммы налога на добавленную стоимость, приходящегося на размер облагаемого импорта за налоговый период, определяемого в соответствии пунктом 6 статьи 276-8 настоящего Кодекса. При этом суммы налога на добавленную стоимость, начисленные (исчисленные) за предыдущие налоговые периоды и уплаченные, в том числе путем проведения зачета в порядке, установленном статьями 599, 601 настоящего Кодекса, в текущем налоговом периоде, подлежит зачету в текущем налоговом периоде.
3. При передаче лизингодателем-налогоплательщиком Республики Казахстан товаров (предметов лизинга) в лизинг, подлежащих получению лизингополучателем-налогоплательщиком другого государства-члена таможенного союза, сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет лизингодателем-налогоплательщиком Республики Казахстан, определяется в части, приходящейся на стоимость товаров (предметов лизинга) по полученному лизинговому платежу, без учета вознаграждения.

276-17-бап. Шот-фактура
1. Шот-фактураны жазып беру тәртібі осы бапта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 35-тарауына сәйкес айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарлардың экспорты жағдайында тауарларды өткізу бойынша айналым жасалған күннен бастап бес күнтізбелік күннен кешіктірмей шот-фактура жазып беріледі.
3. Кеден одағына мүше бір мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, кейіннен басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу өнімдері түрінде әкетілетін алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындаған жағдайда, әкетілетін алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындауын растайтын құжатқа қол қою күніне шот-фактура жазып береді.
276-18-бап. Тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын төлеушілерді айқындаудың ерекшеліктері
1. Егер тауарлар Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше бір мемлекеттің салық төлеушісімен шарт (келісімшарт) негізінде алынған жағдайда, тауарлар оның аумағына импортталған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - тауарлардың меншік иесі не болмаса сенімді өкілі, комиссионер қосылған құн салығын төлеуді жүзеге асырады.
Осы тараудың мақсаттары үшін тауарлардың меншік иесі тауарларға меншік құқығы бар немесе тауарларға меншік құқығының өтуі шартпен (келісімшартпен) көзделген тұлға деп түсінілуі керек.
2. Егер тауарлар Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше бір мемлекеттің салық төлеушісімен шарт (келісімшарт) негізінде алынған жағдайда және бұл ретте тауарлар кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің аумағынан импортталса, тауарлар оның аумағына импортталған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - тауарлардың меншік иесі қосылған құн салығын төлейді.
3. Егер тауарлар Қазақстан Республикасының салық төлеушісіне тапсырмалар, комиссияның шарт (келісімшарт) негізінде кеден одағына мүше бір мемлекеттің салық төлеушісі өткізген жағдайда, тауарлар кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің аумағынан импортталса, тауарлар оның аумағына импортталған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - сенімді өкілі, комиссионер қосылған құн салығын төлейді.
4. Егер кеден одағына мүше басқа бір мемлекеттің салық төлеушісі бұрын-алдын Қазақстан Республикасының аумағына импорттаған, олар бойынша қосылған құн салығын төленген тауарларды Қазақстан Республикасының салық төлеушісі алған жағдайда, тауарлар оның аумағына импортталған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - тауарлардың меншік иесі не болмаса сенімді өкілі, комиссионер қосылған құн салығын төлеуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ұйымдастырған көрмелік-жәрмеңкелік саудада кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан бұрын-алдын Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды Қазақстан Республикасының салық төлеушісі алған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидент емесімен оларды сатып алу-сатуға шарт (келісімшарт) болған кезде, олар бойынша қосылған құн салығын төленбеген болса, тауарлардың меншік иесі қосылған құн салығын төлейді.
Сатып алу-сатуға шарт (келісімшарт) болмаған кезде, мұндай тауарлар бойынша қосылған құн салығын көрмелік-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі төлеуді жүзеге асырады.
Көрмелік-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі мұндай сауданы кеден одағына мүше мемлекеттерден саудадағы қатысушылар тізімін қоса берумен, өткізу туралы оны өткізуі бастағанға дейін 10 жұмыс күні ішінде орналасқан орны бойынша салық органына жазбаша түрде хабарлауы міндетті.
Көрмелік-жәрмеңкелік сауда жөніндегі қосылған құн салығын төлеуге бақылау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.

Статья 276-17. Счет-фактура
1. Порядок выписки счетов-фактур определяется в соответствии с главой 35 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящей статьей.
2. В случае экспорта товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза счет-фактура выписывается не позднее пяти календарных дней с даты совершения оборота по реализации товаров.
3. В случае выполнения работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, счет-фактура выписывается на дату подписания документа, подтверждающего выполнение работ по переработке давальческого сырья.
Статья 276-18. Особенности определения плательщиков налога на добавленную стоимость при импорте товаров
1. В случае, если товары приобретаются налогоплательщиком Республики Казахстан на основании договора (контракта) с налогоплательщиком другого государства-члена таможенного союза, уплата налога на добавленную стоимость осуществляется налогоплательщиком Республики Казахстан, на территорию которой импортированы товары, - собственником товара, либо комиссионером, поверенным (оператором).
В целях настоящей главы под собственником товаров следует понимать лицо, которое обладает правом собственности на товары или к которому переход права собственности на товары предусматривается договором (контрактом).
2. В случае, если товары приобретаются налогоплательщиком Республики Казахстан на основании договора (контракта) с налогоплательщиком другого государства-члена таможенного союза и при этом товары импортируются с территории третьего государства-члена таможенного союза, налог на добавленную стоимость уплачивается налогоплательщиком Республики Казахстан, на территорию которой импортированы товары, - собственником товаров.
3. В случае, если товары реализуются налогоплательщиком одного государства-члена таможенного союза на основании договора комиссии, поручения налогоплательщику Республики Казахстан и импортируются с территории третьего государства-члена таможенного союза, уплата налога на добавленную стоимость осуществляется налогоплательщиком Республики Казахстан, на территорию которой импортированы товары, - комиссионером, поверенным.
4. В случае, если налогоплательщик Республики Казахстан приобретает на выставочно-ярмарочной торговле, организованной другим налогоплательщиком Республики Казахстан, товары, ранее импортированные на территорию Республики Казахстан налогоплательщиком другого государства-члена таможенного союза, по которым не был уплачен налог на добавленную стоимость, уплата налога на добавленную стоимость осуществляется налогоплательщиком Республики Казахстан, собственником товаров, либо комиссионером, поверенным (оператором), если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
При приобретении налогоплательщиком Республики Казахстан на выставочно-ярмарочной торговле, организованной налогоплательщиком Республики Казахстан, товаров, ранее импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым не был уплачен налог на добавленную стоимость, уплата налога на добавленную стоимость осуществляется собственником товаров при наличии договоров (контрактов) с нерезидентом Республики Казахстан на их куплю-продажу.
При отсутствии договоров (контрактов) на куплю-продажу товаров уплата налога на добавленную стоимость по таким товарам осуществляется налогоплательщиком Республики Казахстан, организовавшим выставочно-ярмарочную торговлю.
Налогоплательщик Республики Казахстан, организующий выставочно-ярмарочную торговлю, обязан письменно уведомить о проведении такой торговли налоговый орган по месту нахождения за 10 рабочих дней до начала ее проведения, с приложением списка участников торговли из государств-членов таможенного союза.
Порядок контроля за уплатой налога на добавленную стоимость по выставочно-ярмарочной торговле определяется уполномоченным органом.

5. Егер тауарлар Қазақстан Республикасының салық төлеушісі кеден одағына мүше емес мемлекеттің салық төлеушісімен шарт негізінде алынған жағдайда және бұл ретте тауарлар кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан импортталса, тауарлар оның аумағына импортталған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - сенімді өкілі, комиссионер қосылған құн салығын төлейді.
276-19-бап. Комиссияның шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу ерекшеліктері, кеден одағындағы тапсырмалар.
1. Комиссияның шарттары (тапсырмалар) негізінде тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын бюджетке есептеу және аудару бойынша міндеттің орындалуы комиссионерге (сенімді өкілге) жүктеледі.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша комиссионер (сенімді өкіл) төлеген қосылған құн салығының сомасы комиссионер (сенімді өкіл) сатып алушының атына жазып берген шот-фактураның негізінде мұндай тауарларды, сондай-ақ осы Кодекстің 276-21-бабы 7-тармағында көзделген, салық органының белгісімен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштердің көшірмелерін сатып алушының есебіне жатқызуы тиіс.
2. Комиссионердің өз атынан және комитент есебінен тауарларды түсіруі, жұмыстарды орындауы немесе қызметтерді көрсетуі комиссионердің өткізу бойынша айналымы болып табылмайды.
3. Сенімді өкілдің өз атынан және сенім танытушының есебінен тауарларды түсіруі, жұмыстарды орындауы немесе қызметтерді көрсетуі сенімді өкілдің өткізу бойынша айналымы болып табылмайды.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі - комитент (сенім танытушы) пен Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - комиссионер (сенімді өкілі) арасында жасалған комиссияның (тапсырмалар) шарттары негізінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарлар бойынша шот-фактураларды жазып беруді комиссионер (сенімді өкілі) жүзеге асырады. Бұл ретте шот-фактурада «комиссионер» («сенімді өкіл») - жеткізушінің мәртебесін көрсетумен жазып беріледі.
Сатып алушыға комиссионер (сенімді өкілі) жазып берген шот-фактурада осы Кодекстің 263-бабы 5-тармағының 6) тармақшасында белгіленген деректемелер, қосылған құн салығын есепке алмай, тауарлардың құны және шот-фактураға қоса берілген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштердің күні көрсетіледі.
Импортталған тауарлар бойынша комиссионер (сенімді өкіл) төлеген қосылған құн салығының сомасы шот-фактурада жеке жолда бөлек көрсетіледі.
Мұндай шот-фактураға комиссионер (сенімді өкіл) тауарларды импорттаған кезде төлеген қосылған құн салығын есепке жатқызуға негіз болып табылатын комиссионерден (сенімді өкілден) алған Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштердің көшірмелері қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды импорттау кезінде импортталған тауарлар бойынша комиссионер (сенімді өкіл) төлеген қосылған құн салығы комиссионердің (сенімді өкілдің) есебіне жатқызылмауы тиіс.

5. В случае, если товары приобретаются на основании договора между налогоплательщиком Республики Казахстан и налогоплательщиком государства, не являющегося членом таможенного союза, и при этом товары импортируются с территории другого государства-члена таможенного союза, налог на добавленную стоимость уплачивается налогоплательщиком Республики Казахстан, на территорию которого импортированы товары, - собственником товаров, либо комиссионером, поверенным (оператором).
Статья 276-19. Особенности исчисления налога на добавленную стоимость при импорте товаров на территорию Республики Казахстан по договорам комиссии, поручения в таможенном союзе
1. При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан комиссионером (поверенным, оператором) на основе договоров комиссии (поручения) обязанность по исчислению и перечислению в бюджет налога на добавленную стоимость по импортированным товарам возлагается на комиссионера (поверенного, оператора).
При этом суммы налога на добавленную стоимость, уплаченные комиссионером (поверенным, оператором) по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан, подлежат отнесению в зачет покупателем таких товаров на основании счета-фактуры, выставленного комиссионером (поверенным, оператором) в адрес покупателя, а также копии декларации по косвенным налогам по импортированным товарам и копии Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, содержащего отметку налогового органа, предусмотренную пунктом 7 статьи 276-20 настоящего Кодекса.
2. Реализация товаров, выполнение работ или оказание услуг комиссионером от своего имени и за счет комитента не являются оборотом по реализации комиссионера.
3. Реализация товаров, выполнение работ или оказание услуг поверенным (оператором) от имени и за счет доверителя не являются оборотом по реализации поверенного (оператора).
4. Выписка счетов-фактур по товарам, ввезенным на территорию Республики Казахстан по договорам комиссии (поручения, оператором), заключенным между комитентом (доверителем) - налогоплательщиком государства-члена таможенного союза и комиссионером (поверенным) - налогоплательщиком Республики Казахстан, реализующим товары на территории Республики Казахстан, осуществляется комиссионером (поверенным, оператором). При этом счет-фактура выписывается с указанием статуса поставщика - "комиссионер" ("поверенный", "оператор").
В счете-фактуре, выписываемом комиссионером (поверенным, оператором) покупателю, должны быть указаны реквизиты, установленные подпунктами 1)-6) пункта 5 статьи 263 настоящего Кодекса, стоимость товаров без учета налога на добавленную стоимость, а также номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, прилагаемого к счету-фактуре.
Сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного комиссионером (поверенным, оператором) по импортируемым товарам, в счете-фактуре выделяется отдельной строкой.
К такому счету-фактуре прилагаются полученные от комиссионера (поверенного, оператора) копия Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и копия декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, являющаяся основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного при импорте товаров комиссионером (поверенным, оператором).
Налог на добавленную стоимость по импортируемым товарам, уплаченный комиссионером (поверенным, оператором) при импорте товаров на территорию Республики Казахстан, не подлежит отнесению в зачет комиссионером (поверенным, оператором).

5. Комиссияның (тапсырмалар) шарттары негізінде тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде салық салынатын импортты жасау күні импорттаған тауарларды комиссионердің (сенімді өкілдің) есебіне қабылдау күні болып табылады.
Осы баптың мақсаттары үшін есепке қабылдау күні тауарларды комиссионердің (сенімді өкілдің) атына беруді растайтын, комитент (сенім танытушы) жасаған бастапқы құжатты жасау күні болып табылады.
6. Комиссияның (тапсырмалар) шарттары негізінде тауарлардың, жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетулерді өткізген кезде комиссионердің (сенімді өкілдің) салық салынатын айналымының мөлшері сыйақы негізінде айқындайды.
276-20-бап. Кеден одағында қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кеден одағында қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібі осы Кодекстің 36-тарауына сәйкес айқындалады.
2. Кеден одағына мүше мемлекеттерге тауарларды экспортаған кезде немесе алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды орындағанда қосылған құн салығын төлеуші салық органына осы Кодекстің 276-22-бабы 1-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 270-бабында көзделген салық декларациясымен бір мезгілде мынадай құжаттар (олардың көшірмелері) табыс етіледі:
1) өзгерістер, толықтырулар мен оларға қосымшалар ескеріле отырып, солардың негізінде тауарлар экспорты жүзеге асырылатын шарттар (келісім-шарттар) (бұдан әрі - шарттар (келісім-шарттар); тауарлар лизингі немесе тауарлық кредит (тауарлық қарыз, зат түріндегі қарыз) жағдайында - лизинг шарттары (келісім-шарттары), тауарлық кредит (тауарлық қарыз, зат түріндегі қарыз) шарттары (келісім-шарттары); тауарларды дайындауға арналған шарттар (келісім-шарттар); алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісім-шарттар);
2) егер кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше көзделмесе, экспортталған тауарды өткізуден түскен түсімнің экспорттаушы салық төлеушінің шотына нақты түсуін растайтын банктің көшірме-үзіндісі.
3. Тауарлар меншік құқығының лизинг алушыға өтуі көзделетін лизинг шарты (келісім-шарты) бойынша әкетілген жағдайда, егер кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында өзгеше көзделмесе, салық төлеуші салық органына экспорттаушы салық төлеушінің шотына лизинг төлемінің (тауардың (лизинг мәндерінің) бастапқы құнын өтеу бөлігінде) нақты түсуін растайтын банктің көшірме-үзіндісін (көшірме-үзіндісінің көшірмесін) табыс етеді.
Салық органына салық декларациясымен бір мезгілде мынадай құжаттар табыс етіледі:

5. Датой совершения облагаемого импорта при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан на основании договоров комиссии (поручения) является дата принятия на учет комиссионером (поверенным, оператором) импортированных товаров.
Для целей настоящего пункта датой принятия на учет является дата составления первичного документа, составленного комитентом (доверителем) в адрес комиссионера (поверенного, оператора), подтверждающего передачу товаров.
6. При реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг на условиях, соответствующих условиям договора комиссии (поручения) размер облагаемого оборота комиссионера (поверенного) определяется на основе вознаграждения.
Статья 276-20. Порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость в таможенном союзе
1. Если иное не установлено настоящей статьей, порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость в таможенном союзе определяется в соответствии с главой 36 настоящего Кодекса.
2. При экспорте товаров в государства-члены таможенного союза или выполнении работ по переработке давальческого сырья плательщик налога на добавленную стоимость обязан представить в налоговый орган одновременно с декларацией по налогу на добавленную стоимость, предусмотренной статьей 270 настоящего Кодекса, с учетом положений пункта 1 статьи 276-21 настоящего Кодекса:
1) Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученное от налогоплательщика государства-члена таможенного союза, импортировавшего товары (в том числе продукты переработки давальческого сырья).
В случае экспорта подакцизных товаров представляется копия Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
2) реестр счетов-фактур по реализованным в государства-члены таможенного союза в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, являющийся приложением к декларации по налогу на добавленную стоимость. Формы реестров счетов-фактур по реализованным в государства-члены таможенного союза товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья устанавливаются уполномоченным органом.
3. При импорте товаров, в том числе товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза налогоплательщик обязан представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства) декларацию по косвенным налогам по импортированным товарам, в том числе по договорам (контрактам) лизинга, не позднее 20-го числа месяца, следующего за месяцем принятия на учет импортированных товаров (срока платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга), если иное не установлено настоящим пунктом.
Одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам налогоплательщик представляет в налоговый орган следующие документы:

1) Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініш қағаз тасығышта және электронды түрде (төрт дана);
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің нысанын, оны толтыру мен табыс етудің Тәртібін уәкілетті орган бекітеді;
3) кеден одағына мүше бір мемлекеттердің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағына тауарлардың әкелінуін растайтын тауарларға ілеспе құжаттар.
2) қолма-қол ақша қаражатымен есеп айырысу көзделген жағдайда және мұндай есеп айырысу аумағынан тауарлар экспортталатын кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына қайшы келмесе, салық төлеуші салық органына оның банктегі шотына алынған сомаларды салық төлеушінің енгізгенін растайтын банктің көшірме-үзіндісін, сондай-ақ тауарларды сатып алушыдан түскен түсімнің нақты түсуін растайтын кассалық кіріс ордерлерінің көшірмелерін табыс етеді.
Тауарлар меншік құқығының лизинг алушыға өтуі көзделетін лизинг шарты (келісім-шарты) бойынша әкетілген жағдайда, салық төлеушінің шотына лизинг төлемінің (тауардың (лизинг мәндерінің) бастапқы құнын өтеу бөлігінде) нақты түсуін растайтын банктің көшірме-үзіндісін (көшірме-үзіндісінің көшірмесін) табыс етеді.
3) Кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың әкелінуін растайтын ілеспе құжаттар.
Аталған құжаттар, егер тауарлардың жекелеген түрлері үшін мұндай құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген жағдайда табыс етілмейді;
4) егер шот-фактураларды жазып беру (шығарып беру) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда тауарларды тиеп-жөнелту кезінде кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ресімделген шот-фактуралар;
5) кеден одағына мүше бір мемлекеттің аумағынан кеден одағына мүше екінші бір мемлекеттің аумағына импортталған тауарлар олардың негізінде сатып алынған шарттар (келісім-шарттар); тауарлар (лизинг мәндері) лизингі жағдайында - лизинг шарттары (келісім-шарттары); тауарлық кредит (тауарлық қарыз, зат түріндегі қарыз) жағдайында - тауарлық кредит (тауарлық қарыз, зат түріндегі қарыз) шарттары (келісім-шарттар); тауарларды шығару туралы шарттар (келісім-шарттар), алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісім-шарттар);
6) кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісіне (осы Кодекстің 276-19-бабы 2-5-тармағында кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі не кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің аумағынан импортталған тауарларды өткізуші) кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісі берген кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің салық төлеушісі туралы және импортталған тауарларды сатып алу туралы осы кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің салық төлеушісімен жасасқан шарт (келісім-шарт) туралы мынадай мәліметтер жөнінде ақпараттық хабарлама (басшысы (жеке кәсіпкер) қол қойған және ұйымның мөрімен куәландырылған):
тұлғаны кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі ретінде сәйкестендіруші нөмір;
кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінің (ұйымның/жеке кәсіпкердің) толық атауы;
кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінің орналасқан (тұрғылықты) орны;
шарт (келісім-шарт) нөмірі мен күні;
ерекшелік нөмірі мен күні.
Егер тауарлар сатып алынатын кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі өткізетін тауарлардың иесі болып табылмаған жағдайда (комиссионер, сенім білдірілген тұлға, агент болып табылса), онда осы тармақшаның екінші-алтыншы абзацтарында көрсетілген мәліметтер өткізілетін тауардың иесіне қатысты да табыс етіледі.
Ақпараттық хабарлама шетел тілінде табыс етілген жағдайда орыс тіліндегі аудармасының болуы міндетті.
Егер осы тармақшада көзделген мәліметтер осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген шартта (келісім-шартта) қамтылған жағдайда ақпараттық хабарлама табыс етілмейді;

1) Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде.
Форма Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, Правила его заполнения и представления утверждаются уполномоченным органом;
2) выписку банка, подтверждающую фактическую уплату косвенных налогов по импортированным товарам, и (или) иной платежный документ, предусмотренный банковским законодательством Республики Казахстан, подтверждающий исполнение налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортированным товарам, и (или) документ, выданный налоговым органом, по форме, установленной уполномоченным органом, подтверждающий уплату косвенных налогов по импортированным товарам путем проведения зачета.
По договорам лизинга указанные в настоящем подпункте документы представляются в срок, установленный в настоящем пункте, по сроку лизингового платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, приходящегося на отчетный налоговый период;
3) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение товаров с территории государства-члена таможенного союза на территорию Республики Казахстан.
Указанные документы не представляются в случае, если для отдельных видов перемещения товаров оформление таких документов не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
4) счета-фактуры, оформленные в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза при отгрузке товаров, в случае если их выставление (выписка) предусмотрено законодательством государства-члена таможенного союза;
5) договоры (контракты), на основании которых приобретены товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена таможенного союза, в случае лизинга товаров (предметов лизинга) - договоры лизинга, в случае предоставления займа в виде вещей - договоры займа, договоры (контракты) об изготовлении товаров, договоры (контракты) на переработку давальческого сырья.
6) информационное сообщение (в случаях, предусмотренных пунктами 2-5 статьи 276-18 настоящего Кодекса), представленное налогоплательщику Республики Казахстан налогоплательщиком другого государства-члена таможенного союза, либо налогоплательщиком государства, не являющегося членом таможенного союза, (подписанное руководителем (индивидуальным предпринимателем) и заверенное печатью организации), реализующим товары, импортированные с территории третьего государства-члена таможенного союза, о следующих сведениях о налогоплательщике третьего государства-члена таможенного союза и договоре (контракте), заключенном с налогоплательщиком этого третьего государства-члена таможенного союза о приобретении импортированного товара:
номер, идентифицирующий лицо в качестве налогоплательщика государства-члена таможенного союза;
полное наименование налогоплательщика (организации (индивидуального предпринимателя) государства-члена таможенного союза;
место нахождения (жительства) налогоплательщика государства-члена таможенного союза;
номер и дата контракта (договора);
номер и дата спецификации.
В случае, если налогоплательщик государства-члена таможенного союза, у которого приобретается товар, не является собственником реализуемого товара (является комиссионером, поверенным, оператором), то сведения, указанные в абзацах втором-шестом настоящего подпункта, представляются также в отношении собственника реализуемого товара.
В случае представления информационного сообщения на иностранном языке обязательно наличие перевода на русский язык.
Информационное сообщение не представляется в случае, если сведения, предусмотренные настоящим подпунктом, содержатся в договоре (контракте), указанном в подпункте 5) настоящего пункта;

276-21-бап. Кеден одағында тауарлардың экспорты кезінде Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті тапсыру тәртібі
1. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттар (келісім-шарттар) алған алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жұмыстарын орындаудың, қызмет көрсетулердің экспорты кезінде салық төлеуші кеден одағына мүше мемлекеттердің салық төлеушісінен Қазақстан Республикасының салық төлеушісі осы Кодекстің 276-21-бабы 2-тармағына сәйкес табыс етеді.
Бұл ретте салық төлеушісі Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті айналым жасаған күннен 180 күнтізбелік күн ішінде табыс етуге құқылы:
тауарлардың экспорты кезінде өткізу бойынша;
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша.
2. Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкетілетін алыс-беріс шикізатын кейіннен қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына өткізумен қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар тауарларды өткізу кезінде қосылған құн салығын есептеу мақсатында тауарларды экспортқа өткізген кезде тауарларды өткізу бойынша айналымды жасау күніне осы Кодекстің 268-бабы 1-тармағында белгіленген ставка бойынша қосылған құн салығы салынады.
Осы тармақта көрсетілген қосылған құн салығы сомаларын уәкілетті орган белгілеген тәртіпте салық органы жүргізеді.
3. Салық төлеуші салық органына осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген қосылған құн салығы сомаларын дер кезінде және толық емес төлеген жағдайда, осы Кодекстің 85 және 86-тарауларында айқындалған мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары мұндай есепке жазылған сомаға қолданылмайды.
4. Осы баптың 1-тармағына белгіленген мерзімде Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті табыс еткен жағдайда, осы Кодекстің 599 және 602-баптарына сәйкес төленген қосылған құн салығы сомаларын есепке жатқызу және қайтаруға жатады.
Бұл ретте осы баптың 3-тармағына сәйкес есептелген өсімақылардың төленген сомаларын қайтаруға жатпайды.

Статья 276-21. Порядок представления Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при экспорте товаров в таможенном союзе
1. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, полученное налогоплательщиком Республики Казахстан от налогоплательщика государства-члена таможенного союза, импортировавшего товары (в том числе продукты переработки давальческого сырья), представляется налогоплательщиком Республики Казахстан, осуществившим экспорт товаров в государства-члены таможенного союза, или выполнившим работы по переработке давальческого сырья, в соответствии с пунктом 2 статьи 276-20 настоящего Кодекса.
При этом налогоплательщик вправе представить Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговый орган в течение 180 календарных дней с даты совершения оборота:
по реализации товаров при экспорте товаров;
по реализации работ, услуг в случае выполнения работ по переработке давальческого сырья.
2. При непредставлении налогоплательщиком Республики Казахстан, осуществившим экспорт товаров в государства-члены таможенного союза или выполнившим работы по переработке давальческого сырья, Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе в срок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, оборот по реализации товаров при экспорте товаров или по реализации работ, услуг в случае выполнения работ по переработке давальческого сырья подлежит обложению налогом на добавленную стоимость по ставке, установленной пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса, и уплате в бюджет по сроку уплаты за налоговый период, на который приходится дата совершения оборота по реализации.
Начисление указанных в настоящем пункте сумм налога на добавленную стоимость производится налоговым органом в порядке, установленном уполномоченным органом.
3. В случае несвоевременной и неполной уплаты суммы налога на добавленную стоимость, исчисленной в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, налоговый орган применяет способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания в порядке, определенном главами 85 и 86 настоящего Кодекса.
4. В случае представления плательщиком налога на добавленную стоимость Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по истечении срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, уплаченные суммы налога на добавленную стоимость подлежат зачету и возврату в соответствии со статьями 599 и 602 настоящего Кодекса.
При этом уплаченные суммы пени, начисленные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, возврату не подлежат.

276-22-бап. Кеден одағында тауарлардың импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті қайтарып алу
1. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылуына байланысты орналасқан жері (тұрғылықты жері) бойынша салық қызметі органдарынан қайтаруға жатады.
2. Салық төлеуші осы баптың 1-тармағына көрсетілген салықтық өтініші мынадай жағдайларда беруге құқылы:
1) қате берген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті қайтаруға;
2) Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
3. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті егер мұндай Өтінішті табыс ету бойынша осы Кодексте көзделген жағдайда, қате берген деп есептеледі.
4. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті өзгерістер мен толықтырулар енгізуді салық төлеуші бір уақытта жаңа Өтінішті табыс етумен, бұрын табыс еткен Өтінішті қайтару жолымен жүргізеді.
Бұл ретте Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы жаңа Өтінішті табыс ету күні қайтарылатын Өтінішті қабылдау күні деп танылады.
5. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті қайтарумен бір уақытта орналасқан жері (тұрғылықты жері) бойынша салық органы салық төлеушінің түзету жасауды жүзеге асырады.
6. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке салық төлеуші өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді:
1) тексеру жүргізуге арналған нұсқамада көрсетілген салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша кешенді және тақырыптық тексерулерді жүргізу кезеңінде - тексерілетін салық кезеңінің;
2) шағым берудің қалпына келтірілген мерзімін ескере отырып, салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) салық қызметінің жоғары тұрған органының хабарламаға жасалған шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарған шешіміне шағым беру және оны қарау мерзімі кезеңінде - шағым жасалатын салық кезеңінің қате берілген салық есептілігін кері қайтарып алуына жол берілмейді.
7. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішті қайтару тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
276-23-бап. Тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығы сомаларын түзету тәртібі
1. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды сапасы тиісінше болмауы және (немесе) жинақталмағандығы себебі бойынша, осындай тауарлар әкелінген айдың ішінде қайтару жүзеге асырылған жағдайда импортталған тауарлар жөнінде жанама салықтар бойынша декларацияда осындай тауарлар бойынша мәліметтерді көрсету жүргізілмейді.
Тараптардың қайтарылуын растау осы баптың 3-тармақтың екінші бөлігінің 1)-3) тармақшаларында көзделген құжаттар болып табылады. Бұл ретте, осы құжаттарды импорттаушы импортталған тауарлар жөнінде жанама салықтар бойынша декларациямен бірге ұсынылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды, осындай тауарлар әкелінген айдың ішінде қайтару кезінде осындай тауарлар бойынша мәліметтерді импортталған тауарлар жөнінде жанама салықтар бойынша қосымша декларацияда көрсетуге жатады.

Статья 276-22. Отзыв Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте товаров в таможенном союзе
1. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов подлежит отзыву из органов налоговой службы на основании налогового заявления налогоплательщика об отзыве налоговой отчетности, представленного в налоговый орган по месту нахождения (жительства) налогоплательщика.
2. Налогоплательщик вправе представить налоговое заявление, указанное в пункте 1 настоящей статьи, в случаях:
1) отзыва ошибочно представленного Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
2) внесения изменений и дополнений в Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в том числе в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 276-23 настоящего Кодекса.
3. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов считается ошибочно представленным в случае, если обязанность по представлению такого Заявления настоящим Кодексом не предусмотрена.
4. Внесение изменений и дополнений в Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится налогоплательщиком путем отзыва ранее представленного Заявления с одновременным представлением нового Заявления.
При этом датой представления нового Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов признается дата приема отзываемого Заявления.
5. Одновременно с отзывом Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в лицевых счетах налогоплательщика налоговым органом по месту нахождения (жительства) осуществляется сторнирование исчисленных сумм косвенных налогов.
6. Одновременно с внесением изменений и дополнений в Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов налогоплательщик обязан представить дополнительную декларацию по косвенным налогам по импортированным товарам.
В целях настоящей главы дополнительной декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам является налоговая отчетность, представляемая лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную налоговую отчетность за период, к которому относятся данные изменения и (или) дополнения по косвенным налогам по импортированным товарам, по которым данное лицо является налогоплательщиком.
При этом дополнительной декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам по уведомлению является налоговая отчетность, представляемая лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную налоговую отчетность за период, в котором налоговым органом выявлены нарушения по результатам камерального контроля по косвенным налогам по импортированным товарам, по которым данное лицо является налогоплательщиком.
7. Не допускается внесение налогоплательщиком изменений и дополнений в Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов:
1) проверяемого налогового периода - в период проведения комплексных проверок и тематических проверок по налогу на добавленную стоимость и акцизам, указанным в предписании на проведение налоговой проверки;
2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, с учетом восстановленного срока подачи жалобы по налогу на добавленную стоимость и акцизам, указанным в жалобе налогоплательщика.
7. Порядок отзыва Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов устанавливается уполномоченным органом.
Статья 276-23. Порядок корректировки сумм налога на добавленную стоимость, уплаченного при импорте товаров
1. В случае осуществления возврата товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по причине ненадлежащего качества и (или) некомплектности, до истечения месяца, в котором такие товары ввезены, отражение сведений по таким товарам в декларации по косвенным налогам по импортированным товарам не производится.
Подтверждением возврата товаров являются документы, предусмотренные подпунктами 1)-3) части второй пункта 3 настоящей статьи. При этом данные документы предоставляются импортером одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам.
2. При возврате товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, после истечения месяца, в котором такие товары ввезены, сведения по таким товарам подлежат отражению в дополнительной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген жағдайларда салық төлеуші Тауарларды әкелуі және жанама салықтарды төлеуі туралы өтінішінде әкелінген тауарлар туралы мәліметтерді (оның ішінде сапасы тиісінше болмауы және (немесе) жинақталмағандығы себебі бойынша қайтарылған тауарлар туралы) көрсетуі тиіс.
Салық төлеуші Тауарларды әкелуі және жанама салықтарды төлеуі туралы өтінішін кері алуға және жаңа Тауарларды әкелуі және жанама салықтарды төлеуі туралы өтінішті ұсынуға мына құжаттарды ұсынған кезде құқылы:
1) саны бойынша экспорттаушы-салық төлеушімен және импорттаушы-салық төлеушімен келісілген наразылықтар (қабылдау акті);
2) сапасы тиісінше болмауын және (немесе) жинақталмағандығын растайтын тәуелсіз сараптаманың қорытындысы (акті);
3) аумағынан тауарлар экспортталған кеден одағына мүше мемлекеттің құзыретті салық органының экспорттаушы салық төлеушінің осындай тауарларды экспорттауы кезінде салық салынатын айналымының мөлшерін түзету жүргізуі туралы растауы.
Салық төлеушінің өтініші бойынша салық қызметі органдары көрсетілген растауды ұсыну туралы сауал жібереді.
4. Қосылған құн салығын салуға мыналар жатпайды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген табиғи зиян нормаларының шегінде салық төлеуші тартқан тауарлар шығыны;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде пайда болған тауарлардың бұзылуы.
Осы баптың мақсаттары үшін тауарлар шығыны деп тауарлардың жойылуы немесе жоғалуы болған оқиғалар түсіндіріледі. Тауардың бұзылуы тауарлардың барлық немесе жекелеген сапаларының (сипаттарының) нашарлауын білдіреді, оның нәтижесінде осы тауар салық салынатын айналымның мақсаттары үшін пайдалануы мүмкін емес.
89) мынадай мазмұндағы 277-1-баппен толықтырылсын:
«277-1-бап. Осы тарауда қолданылатын түсініктер кеден одағына мүше мемлекеттердің арасында жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген.
Егер, кеден одағына мүше мемлекеттердің арасында жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осы тарауда қолданылатын түсініктер көзделмеген болса, осы Кодекстің тиісті баптарында, азаматтық және Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де салаларында көзделген.»;
90) 278-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада «кедендік» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 279-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды жинауды (жинақтауды) жүзеге асыратын»;

3. В случаях, указанных в пункте 1 и 2 настоящей статьи, налогоплательщик в Заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов должен отразить сведения о ввезенных товарах (в том числе о товарах, возвращенных по причинам ненадлежащего качества и (или) некомплектности).
Налогоплательщик имеет право на отзыв Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и представление нового Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по фактически ввезенным товарам при представлении следующих документов:
1) согласованной налогоплательщиком-экспортером и налогоплательщиком-импортером претензии (акта приемки) по количеству;
2) заключения (акта) независимой экспертизы, подтверждающего ненадлежащее качество и (или) некомплектность;
3) подтверждения компетентного налогового органа государства-члена таможенного союза, с территории которого экспортированы товары, о проведении корректировки размера облагаемого оборота при экспорте таких товаров налогоплательщиком-экспортером.
По обращению налогоплательщика органы налоговой службы направляют запрос о предоставлении указанного подтверждения.
4. Не подлежит обложению налогом на добавленную стоимость:
1) утрата товаров, понесенная налогоплательщиком в пределах норм естественной убыли, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) порча товаров, возникшая в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Для целей настоящей статьи под утратой товара понимается событие, в результате которого произошли уничтожение или потеря товара. Порча товара означает ухудшение всех или отдельных качеств (свойств) товара, в результате которого данный товар не может быть использован для целей облагаемого оборота.";
89) дополнить статьей 277-1 следующего содержания:
"Статья 277-1. Понятия, применяемые в таможенном союзе
Применяемые в настоящем разделе понятия предусмотрены ратифицированными Республикой Казахстан международными договорами, заключенными между государствами-членами таможенного союза.
Если в ратифицированных Республикой Казахстан международных договорах, заключенных между государствами-членами таможенного союза, не предусмотрены понятия, используемые в настоящем разделе, применяются понятия, предусмотренные в соответствующих статьях настоящего Кодекса, гражданском и других отраслях законодательства Республики Казахстан.";
90) в пункте 1 статьи 278:
в подпункте 2) слово "таможенную" исключить;
в подпункте слово "Казахстан." заменить словами "Казахстан;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) осуществляют сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 настоящего Кодекса.";

91) 279-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) двигателінің көлемі 3000 текше сантиметрден асатын, жүкке арналған платформасы және жүк бөлігінен қатты стационарлық қабырғамен бөлінген жүргізуші кабинасы бар жеңіл автомобиль шассиіндегі моторлы көлік құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа);»;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнім»;
92) 280-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацында «тауар құнына процентпен (адвалорлық) және (немесе)» деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
Бірінші абзацта «7)» деген саннан кейін «8)» деген санмен толықтырылсын;
кестеде:
3-бағанның 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«80 көлемдік процент немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа), этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (денатуратталмаған отындық этил спиртінен (этанол) басқа ішкі нарықта пайдалану үшін (түссіз емес, боялған);
2-тармақшада:
3-баған мынадай редакцияда жазылсын:
«Денатуратталмаған отындық этил спирті (этанол) ішкі нарықта пайдалану үшін (түссіз емес, боялған)»;
4-бағанда «0,1 теңге/литр» деген сөздер «1,0 теңге/литр» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-бағанның 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«80 көлемдік проценттен төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа)»;
3-бағанның 4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын 80 көлемдік процент немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті»;
3-бағанның 5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын 80 көлемдік проценттен төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер»;
мынадай редакциядағы реттік нөмірі 5-1-тармақшамен толықтырылсын:
«
5-1.
3003, 3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнім
100% спирт 500 теңге/литр
»;

91) в статье 279:
подпункт 3) исключить;
подпункт 6) дополнить словами "с объемом двигателя более 3000 кубических сантиметров (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов);";
в подпункте 7) слово "конденсат." заменить словом "конденсат;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства.";
92) в статье 280:
в пункте 1 слова "в процентах (адвалорные) к стоимости товара и (или)" исключить;
в пункте 4:
в подпункте 1) после цифры "7)" дополнить цифрой "8)";
в таблице:
в подпункте 1):
графу 3 строки порядковый номер 1 изложить в следующей редакции:
"Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)";
в графе 3 строки порядковый номер 2:
слова "окрашенный" заменить словом "окрашенный)";
в графе 4 слова "0,1 тенге/литр" заменить словами "1,0 тенге/литр";
в графе 3 строки порядковый номер 3:
слова "с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов;
спиртовые настойки и прочие спиртные напитки" заменить словами ", спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов";
после слов "(кроме спирта" дополнить словами "этилового неденатурированного";
после слова "препаратов." слова "а также" исключить;
в графе 3 строки порядковый номер 4 слова "; этиловый спирт и прочие виды спирта, денатурированные, любой концентрации" исключить;
графу 3 строки порядковый номер 5 изложить в следующей редакции:
"Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, реализуемые для производства алкогольной продукции";
дополнить строкой, порядковый номер 5-1, следующего содержания:
" 5-1. Из 3003, 3004 Спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства 500 тенге/литр 100% спирта";

2-бағанның 9-тармақшасында «-ден» деген сөз алып тасталсын;
2-бағанның 13-тармақшасында «2203 00-ден» деген сөздер «2202 90 100 1» деген сандармен ауыстырылсын;
3-бағанның 19-тармақшасында «табиғи» деген сөз алып тасталсын;
3-бағанның 20-тармақшасының 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«Двигателінің көлемі 3000 текше см-ден жоғары жүкке арналған платформасы және жүк бөлігінен қатты стационарлық қабырғамен бөлінген жүргізуші кабинасы бар жеңіл автомобиль шассиіндегі моторлы көлік құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)»;
93) 281-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) акцизделетін тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағына импортталуы»;
3-тармақта:
«салынбайды» деген сөз «салудан босатылады» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада «0,1 литрден аспайтын тұтыну ыдысына құйылған және» деген сөздер алып тасталсын;
94) 282-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Алыс-берістік шикізатынан болып табылатын акцизделетін тауарларды беру кезінде көрсетілген тауарларды мердігерге (қайта өңдеушіге) берген күн операция жасалған күн болып табылады.
Алыс-берістік шикізатынан акцизделетін тауарлар дайындаған кезде дайындалған акцизделетін тауарларды тапсырыс берушіге немесе тапсырыс беруші көрсеткен тұлғаға берген күн операция жасалған күн болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына шығарылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген, акцизделетін болып табылатын алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттың (келісімшарттың) талаптарына сәйкес анықталады және алыс-берістік шикізатын есепке алған және түсірген күннен бастап екі жылдан асуы мүмкін емес.
Алыс-берістік шикізатын қайта өңдеудің белгіленген мерзімінен асқан жағдайда акциз салу объектісі осы Кодекстің 280-бабында көзделген ставкалар бойынша шарттың (келісімшарттың) талаптарына сәйкес қайта өңдеу өнімінің болжамданған көлемі болып табылады.
Алыс-берістік шикізатын қайта өңдеуге әкелу (әкету) жүзеге асырылатын жағдайда Қазақстан Республикасының салық төлеушісі қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу), сондай-ақ оның уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, нысанда және мерзімде орындалуы туралы міндеттемелер ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Қазақстан Республикасының аумағына басқа кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан акцизделетін тауарлардың импорты кезінде салық төлеуші импортталған акцизделетін тауарларды есепке алған күн операция жасалған күн болып табылады.
Бұл ретте, осы тараудың мақсаттары үшін импортталған акцизделетін тауарларды есепке алған күн осындай тауарларды халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес кіріске алған күн болып табылады.»;

в графе 2 строки порядковый номер 9 слово "из" исключить;
в графе 2 строки порядковый номер 13 слова "из 2203 00" заменить цифрами "2202 90 100 1";
в графе 3 строки порядковый номер 19 слово "природный" исключить;
абзац три графы 3 строки порядковый номер 20 дополнить словами ", с объемом двигателя более 3000 куб. см. (кроме автомобилей с ручным управлением иди адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)";
93) в статье 281:
в пункт 1:
в подпункте 5) слово "товаров." заменить словом "товаров;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) импорт подакцизных товаров на территорию Республики Казахстан.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Освобождаются от обложения акцизом:";
в подпункте 4) слова "розлитая в потребительскую тару емкостью не более 0,1 литра и" исключить;
94) в статье 282:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При передаче подакцизных товаров, являющихся давальческим сырьем, датой совершения операции является день передачи указанных товаров подрядчику (переработчику).
При изготовлении подакцизных товаров из давальческого сырья датой совершения операции является день передачи изготовленных подакцизных товаров заказчику или лицу, указанному заказчиком.
Срок переработки давальческого сырья, являющегося подакцизным, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза, а также ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, определяется согласно условиям договора (контракта) на переработку давальческого сырья и не может превышать два года с даты принятия на учет и (или) отгрузки давальческого сырья.
В случае превышения установленного срока переработки давальческого сырья объектом обложения акцизом является предполагаемый объем продукта переработки в соответствии с условиями договора (контракта), по ставкам, предусмотренным статьей 280 настоящего Кодекса.
В случае осуществления ввоза (вывоза) давальческого сырья на переработку налогоплательщиком Республики Казахстан представляется обязательство о вывозе (ввозе) продуктов переработки, а также его исполнение в порядке, по форме и в сроки, утвержденные уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. При импорте подакцизных товаров на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза датой совершения операции является дата принятия налогоплательщиком на учет импортированных подакцизных товаров.
При этом для целей настоящего раздела датой принятия на учет импортированных подакцизных товаров является дата оприходования таких товаров в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";

95) 283-бапта:
1-тармақта «Тұрлаулы акциз ставкалары белгіленген» деген сөздер алып тасталсын;
«көлемі» деген сөзден кейін «(саны)» деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
96) 285-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төтенше оқиғалар салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарлар бүлінген, жоғалған кезде акциз толық мөлшерде төленеді.»;
2-тармақтың 1) тармақшасында «сапасының» деген сөзден кейін «(қасиетінің)» деген сөзбен толықтырылсын;
97) 287-бап 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
«2) автомобильге май құю станцияларынан бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынын жеке тұлғаларға өткізу;»;
98) 288-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшаның бірінші абзацында
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Акцизделетін тауарларды кедендік экспорттау рәсімінде шығаруды жүзеге асырған кеден органының белгілері бар жүктің кедендік декларациясын немесе оның кеден органы куәландырған көшірмесін табыс етеді.
Акцизделетін тауарларды кедендік экспорттау рәсімінде магистральдық құбыр жүйесімен не толық емес мерзімдік декларациялау рәсімін қолдана отырып әкеткен жағдайда кедендік декларациялауды жүргізген кеден органының белгісі бар жүктің толық кедендік декларациясы экспортты растау болып табылады;»;
3) тармақшада:
бірінші абзацта «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
Акцизделетін тауарларды кедендік экспорттау рәсімінде магистральдық құбыр жүйесімен әкеткен жағдайда тауардың ілеспе құжаттары көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-тапсыру актісі табыс етіледі;»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы акцизделетін тауарлар экспортын акцизден босатуды көздейтін халықаралық шарттар жасасқан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге (кеден одағына мүше мемлекеттерден басқа) акцизделетін тауарлар экспортталған кезде Қазақстан Республикасының кеден аумағынан кедендік экспорттау рәсімінде әкетілген акцизделетін тауарларды импорттаған елде ресімделген жүктің кедендік декларациясының көшірмесі қосымша табыс етіледі.»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
«Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына акцизделетін тауарлар экспортталған кезде осы Кодекстің 281-бабының 3-тармағына сәйкес акциздер төлеуден босатудың негізділігін растау үшін салық төлеуші орналасқан жері бойынша салық органына акциз бойынша декларациямен бірге осы Кодекстің 276-11-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Кодекстің 276-11-бабында көзделген құжаттарды ұсынады.
Бұл ретте, салық төлеуші акциз бойынша декларацияларды қоспағанда, көрсетілген құжаттарды операция жасалған күннен бастап 180 күнтізбелік күн ішінде салық органына Ұсынуға құқылы.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
«Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген мерзім бітуі бойынша экспортқа акцизделетін тауарларды өткізу расталған жағдайда акциздердің төленген сомасы осы Кодекстің 599 және 602-баптарына сәйкес есепке алуға және қайтаруға жатады.
Бұл ретте, осы тармаққа сәйкес есептелген өсімпұлдың төленген сомасы қайтаруға жатпайды.»;
99) 290-бапта:
бірінші бөлігінде «Салық» деген сөз «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден одағына мүше мемлекеттерден акцизделетін тауарлар импорты кезінде салық базасының мөлшерін түзету осы Кодекстің 276-23-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.»;
100) 291-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы бапқа сәйкес басқа акцизделетін тауарларды өндіру үшін негізгі шикізат ретінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар бойынша Қазақстан Республикасында төленген акциз сомалары шегерімге жатады.»;
3-тармақтың 1) тармақшасында «кеден» деген сөз алып тасталсын;
5-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) төлем құжаттары немесе акцизделетін шикізатқа төлем жасалғанын растайтын бақылау-кассалық машинаның чектерін қоса бере отырып, кіріс кассалық ордеріне квитанциялар;»;
5) тармақшада «актілері» деген сөз «парақтары» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 2) тармақшасында «актілері» деген сөз «парақтары» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
2) тармақшада «ресімдеу» деген сөз «декларациялау» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше емес мемлекеттердің аумағынан акцизделетін шикізат импортталған кезде импортталатын акцизделетін шикізатқа арналған жүктің кедендік декларациясы немесе Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу және импортталған кезде жанама салықтарды төлеу туралы өтініш;»;
4) тармақшада «актілері» деген сөз «парақтары» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөлігін «дайындалған» деген сөздің алдынан «Қазақстан Республикасының аумағында» деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада «шарт» деген сөздің алдынан «алыс-берістік шикізатын қайта өңдеу туралы» деген сөздермен толықтырылсын;
101) 292-бапта:

95) в статье 283:
в пункте 1 слова ", в отношении которых установлены твердые ставки акцизов," исключить;
после слова "объем" дополнить словом "(количество)";
пункт 2 исключить;
96) в статье 285:
в части первой пункте 1 после слова "произведенных" дополнить словами "на территории Республики Казахстан и импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза";
в подпункте 1) пункта 2 после слова "качеств" дополнить словом "(свойств)";
97) в статье 288:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "При реализации" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящей статьей, при реализации";
после слова "дней" дополнить словами "с даты совершения операции";
в подпункте 2):
в абзаце первом слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в абзаце втором слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре" и слово "оформление" заменить словом "декларирование";
в подпункте 3):
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в абзаце втором слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
в пункте 2:
в части первой:
после слова "Государств" дополнить словами "(за исключением государств-членов таможенного союза)", слово "режиме" заменить словами "таможенной процедуре";
дополнить частями вторым и третьим следующего содержания:
"При экспорте подакцизных товаров на территорию государства-члена таможенного союза для подтверждения обоснованности освобождения от уплаты акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 настоящего Кодекса налогоплательщик представляет в налоговый орган по месту нахождения одновременно с декларацией по акцизу документы, предусмотренные статьей 276-11 настоящего Кодекса, за исключением документов, указанных в подпункте 5) пункта 1 статьи 276-11 настоящего Кодекса.
При этом налогоплательщик вправе представить указанные документы, за исключением декларации по акцизу, в налоговый орган в течение 180 календарных дней с даты совершения операции."
пункт 3 дополнить частями вторым и третьим следующего содержания:
"В случае подтверждения реализации подакцизных товаров на экспорт по истечении сроков, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, уплаченные суммы акцизов подлежат зачету и возврату в соответствии со статьями 599 и 602 настоящего Кодекса.
При этом уплаченные суммы пени, начисленные в соответствии с настоящим пунктом, возврату не подлежат.";
98) в статье 290:
в части первой слово "Налоговая" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, налоговая";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Корректировка размера налоговой базы при импорте подакцизных товаров из государств-членов таможенного союза производится в соответствии с пунктами 1-3 статьи 276-23 настоящего Кодекса.";
99) в статье 291:
в пункте 2 после слова "акциза" дополнить словами ", уплаченные в Республике Казахстан,";
в подпункте 1) пункта 3 слово "таможенную" исключить;
в пункте 5:
в подпункте 2) после слова "или" дополнить словами "квитанции к приходно-кассовому ордеру с приложением";
в подпункте 5) слово "актов" заменить словом "листов";
в подпункте 2) пункта 6 слово "актов" заменить словом "листов";
в пункте 7:
в абзаце первом после слова "уплаченного" дополнить словами "в Республике Казахстан,";
в подпункте 2) слово "оформлении" заменить словом "декларировании";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) грузовой таможенной декларации на импортируемое подакцизное сырье при импорте подакцизного сырья на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами таможенного союза, или заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза;";
в подпункте 4) слово "актов" заменить словом "листов";
в пункте 8:
часть первую после слова "изготовленных" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
в подпункте 1) после слова "договора" дополнить словами "о переработке давальческого сырья";
100) в статье 292:

1-тармақта «15» деген сан «20» деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Салық органдарының тиісті белгіні қою жолымен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің төлену фактісін растауы не растаудан уәжделген бас тартуы уәкілетті орган көздеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
102) 293-бапта:
1-тармақта «2-тармағында» деген сөздер «2 және 3-тармақтарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан акцизделетін тауарлар импортталған жағдайда акцизді төлеу акциз төлеушінің орналасқан (тұратын) жері бойынша жүргізіледі.»;
103) 296-бапта:
1-тармақта «Әрбір салық кезеңі аяқталған соң салық төлеушілер» деген сөздер «Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, әрбір салық кезеңі аяқталған соң акциз төлеушілер» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан акцизделетін тауарларды импорттаушы салық төлеушілер орналасқан (тұратын) жері бойынша салық органына импортталған акцизделетін тауарларды есепке алған айдан кейінгі айдың 20 күнінен кешіктірмей, осы Кодекстің 276-20-бабының 5-тармағында белгіленген нысанда және тәртіппен импортталған тауарлар жөнінде жанама салықтар бойынша декларация ұсынуға міндетті. Осындай декларациямен бірге осы Кодекстің 276-20-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.
Бұл ретте, импортталған тауарлар жөнінде жанама салықтар бойынша декларация және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу бойынша өтініш осы Кодекстің 276-20-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда салық органына ұсынылмаған болып саналады.»;
104) 297-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«297-бап. Импортталатын акцизделетін тауарлардың салық базасы
1. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы импортталатын акцизделетін тауарлардың заттай түрдегі көлемі, саны ретінде айқындалады.»;
105) 298-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеден одағына мүше емес мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында кеден төлемдерін төлеу үшін айқындалған күні кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен төленеді.»;
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:

в пункте 1 цифры "15" заменить цифрам "20";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Подтверждение налоговыми органами факта уплаты акциза по импортированным с территории государств-членов таможенного союза подакцизным товарам в Заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов путем проставления соответствующей отметки либо мотивированный отказ в подтверждении осуществляется в порядке, предусмотренном уполномоченным органом.";
101) в статье 293:
в пункте 1 слова "пункте 2" заменить словами "пунктах 2 и 3";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае импорта подакцизных товаров с территории государств-членов таможенного союза уплата акциза производится по месту нахождения (жительства) плательщика акциза.";
102) в статье 296:
в пункте 1 слова "По окончании каждого налогового периода налогоплательщики" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящей статьей, по окончании каждого налогового периода плательщики акцизов";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Налогоплательщики, импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, обязаны представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства) декларацию по косвенным налогам по импортированным товарам по форме и в порядке, установленным пунктом 5 статьи 276-20 настоящего Кодекса, не позднее 20-го числа месяца, следующего за месяцем принятия на учет импортированных подакцизных товаров. Одновременно с такой декларацией представляются документы, предусмотренные пунктом 3 статьи 276-20 настоящего Кодекса.
При этом, декларация по косвенным налогам по импортированным товарам и Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов считаются не представленными в налоговый орган в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 276-20 настоящего Кодекса.";
103) статью 297 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Налоговая база импортируемых подакцизных товаров
1. По импортируемым на территорию Республики Казахстан подакцизным товарам налоговая база определяется как объем, количество импортируемых подакцизных товаров в натуральном выражении.";
104) в статье 298:
в пункте 1 слова "Акцизы на импортируемые подакцизные товары уплачиваются в определяемый" заменить словами "Акцизы на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами таможенного союза, уплачиваются в определяемый таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:

«3. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша (маркіленетін акцизделетін тауарларды қоспағанда) акциз импортталған акцизделетін тауарлар есепке алынған айдан кейінгі айдың 20 күнінен кешіктірмей төленеді.
Маркіленетін акцизделетін тауарлар бойынша акциздерді төлеу осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына импортталуы акциздерді төлемей жүзеге асырылған акцизделетін тауарлар, оларға байланысты босату немесе төлеудің өзге тәртібі ұсынылғандардан өзге мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, осы акцизделетін тауарларға осы Кодекстің 280 және 297-баптарында белгіленген тәртіппен және акциздердің ставкалары бойынша акциздер салуға жатады.»;
106) 299-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке тұлғалардың кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген нормалар бойынша импорттайтын акцизделетін тауарларына акциз салынбайды.»;
2-тармақта:
2) тармақшада «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) «Ішкі тұтыну үшін шығару» кедендік рәсімін қоспағанда, кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік рәсімдер шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында босатылатын, кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізілетін акцизделетін тауарлар;»;
5) тармақшада «сыйымдылығы 0,1 литрден аспайтын тұтынушы ыдысына құйылған және» деген сөздер алып тасталсын;
107) 307-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы бөлім жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізген кезде жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдері мен салықтарын есептеу және төлеу тәртібін, сондай-ақ өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық міндеттемелерді орындау ерекшеліктерін белгілейді.»;
108) 308-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«308-бап. Жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу жөніндегі қызметке салық салу
1. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін есептеу, осы Кодекстің 308-1-бабының 1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

"3. Акциз по подакцизным товарам (за исключением маркируемых подакцизных товаров), импортированным с территории государств-членов таможенного союза, уплачивается не позднее 20-го числа месяца, следующего за месяцем принятия на учет импортированных подакцизных товаров.
Уплата акцизов по маркируемым подакцизным товарам производится в сроки, установленные пунктом 2 настоящей статьи.
4. В случае использования подакцизных товаров, импорт которых на территорию Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлен без уплаты акцизов, в иных целях, чем те, в связи с которыми предоставлено освобождение или иной порядок уплаты, данные подакцизные товары подлежат обложению акцизами в порядке и по ставкам акцизов, установленным статьями 280 и 297 настоящего Кодекса.";
105) в статье 299:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Акцизами не облагаются подакцизные товары, импортируемые физическими лицами по нормам, предусмотренным таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) подакцизные товары, перемещаемые через таможенную границу таможенного союза, освобождаемые на территории Республики Казахстан в рамках таможенных процедур, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением таможенной процедуры "Выпуска для внутреннего потребления";";
в подпункте 5) слова "розлитая в потребительскую тару емкостью не более 0,1 литра и" исключить;
106) пункт 2 статьи 307 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий раздел устанавливает порядок исчисления и уплаты специальных платежей и налогов недропользователей при проведении операций по недропользованию, а также особенности исполнения налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции.";
107) статью 308 изложить в следующей редакции:
"Статья 308. Налогообложение деятельности по проведению операций по недропользованию
1. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате, за исключением случаев, указанных в пункте 1 статьи 308-1 настоящего Кодекса.

2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын резидент емес жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстің 198-200-баптарына сәйкес қосымша салық салынуға жатады.
3. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға жасалған әрбір келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша, сондай-ақ рентабельдігі төмен, қоюлығы жоғары, суланған, шағын дебетті және игерілген кен орындарын (кен орындары тобын, осындай кен орындары тобы бойынша қызметті жүзеге асырған кезде кен орындарының бір бөлігін, бір келісімшарт шеңберіндегі кен орындарының тобын) әзірлеу кезінде, осындай кен орындары (кен орындарының тобы, бір келісімшарт шеңберіндегі осындай кен орындарының тобы бойынша қызметті жүзеге асырған кезде кен орындарының бір бөлігі) бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді осы Кодексте белгіленгендерден ерекшеленетін тәртіппен және ставкалар бойынша есептеген жағдайда, салық міндеттемелерін есептеу үшін осы Кодекстің 310-бабына сәйкес бөлек салық есебін жүргізуге міндетті.
Осы ереже кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіру жөніндегі келісімшарттарға, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға қолданылмайды.
Өндірілуі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында көзделмеген және қорларын осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы бекіткен мұнайды, минералды шикізатты, жерасты суларын, сондай-ақ емдік балшықты коммерциялық өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы олар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенге дейін осы Кодексте белгіленген тәртіппен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге міндетті.
4. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы жай серіктестік (консорциум) құрамындағы бірнеше жеке және (немесе) заңды тұлғаларға тиесілі болса, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша жай серіктестікке (консорциумға) әрбір қатысушы салық төлеуші болады.
5. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған бір келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы жай серіктестік (консорциум) құрамындағы бірнеше жеке және (немесе) заңды тұлғаларға тиесілі болса, онда жер қойнауын пайдалануға арналған мұндай келісімшарт бойынша жүзеге асырылатын қызмет бойынша жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылар, осындай қызмет бойынша жиынтық салық есебін жүргізуге жауапты жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың уәкілетті өкілін айқындауға міндетті.
Жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың уәкілетті өкілі осы Кодекстің талаптарына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жүзеге асырылатын қызмет бойынша жиынтық салық есебін жүргізуге міндетті.
Өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүзеге асырылған жағдайда, осындай уәкілетті өкіл ретінде оператор болады.

2. Недропользователь-нерезидент, осуществляющий деятельность по контракту на недропользование, дополнительно подлежит налогообложению в соответствии со статьями 198 - 200 настоящего Кодекса.
3. Недропользователь обязан вести раздельный налоговый учет в соответствии со статьей 310 настоящего Кодекса для исчисления налогового обязательства по деятельности, осуществляемой в рамках каждого заключенного контракта на недропользование, а также при разработке низкорентабельного, высоковязкого, обводненного, малодебетного и выработанного месторождения (группы месторождений, части месторождения при условии осуществления деятельности по такой группе месторождений, части месторождения в рамках одного контракта) в случае исчисления по такому месторождению (группе месторождений, части месторождения при условии осуществления деятельности по такой группе месторождений в рамках одного контракта) налогов и других обязательных платежей в бюджет в порядке и по ставкам, которые отличаются от установленных настоящим Кодексом.
Данное положение не распространяется на контракты по добыче общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
Недропользователь, осуществляющий коммерческую добычу нефти, минерального сырья, подземных вод, а также лечебных грязей, добыча которых не предусмотрена условиями контракта на недропользование и запасы которых утверждены уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан, обязан производить по ним уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет в порядке, установленном настоящим Кодексом, до внесения соответствующих изменений и дополнений в контракт на недропользование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Если право недропользования по одному контракту на недропользование принадлежит нескольким физическим и (или) юридическим лицам в составе простого товарищества (консорциума), налогоплательщиком по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан, выступает каждый участник простого товарищества (консорциума).
5. Если право недропользования по одному контракту на недропользование принадлежит нескольким физическим и (или) юридическим лицам в составе простого товарищества (консорциума), то по деятельности, осуществляемой по такому контракту на недропользование, участники простого товарищества (консорциума) обязаны определить уполномоченного представителя участников простого товарищества (консорциума), ответственного за ведение сводного налогового учета по такой деятельности.
Уполномоченный представитель участников простого товарищества (консорциума) обязан вести сводный налоговый учет по деятельности, осуществляемой по контракту на недропользование, в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.
В случаях осуществления операций по недропользованию в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции в качестве такого уполномоченного представителя выступает оператор.

Жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың уәкілетті өкілінің, оның ішінде оператордың өкілеттігі осы Кодекстің 17 немесе 17-1-баптарының талаптарына сәйкес расталуы тиіс.
6. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша салықтық міндеттемелерді орындауды осы Кодексте белгіленген тәртіппен осындай қызмет бойынша жиынтық салық есебін жүргізуге жауапты жай серіктестікке (консорциумға) қатысушы (қатысушылар) және (немесе) жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың уәкілетті өкілі, жиынтық салық есебінің негізінде жүргізеді. Бұл ретте, осы Кодекстің 308-1-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, салықтық есептілік нысандарын ұсыну бойынша салықтық міндеттемелерді орындауды жай серіктестікке (консорциумға) қатысушы (қатысушылар) дербес жүзеге асырады.»;
109) мынадай мазмұндағы 308-1-баппен толықтырылсын:
«308-1-бап. Жекелеген жер қойнауын пайдаланушылардың салықтық міндеттемені орындау тәртібі
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған, міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта айқындалған салық режимі салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер үшін сақталады, мұндай келісімнің (келісімшарттың) ережелеріне сәйкес оларға қатысты салық режимінің тұрақтылығы тікелей көзделген, мұндай келісімнің (келісімшарттың) белгіленген бүкіл қолданылу мерзімі ішінде тек қана оның тараптарына қатысты, сондай-ақ операторларға қатысты қолданылады, мұндай келісімнің (келісімшарттың) тараптары болып табылмайтын тұлғаларға немесе операторларға қолданылмайды және тараптардың өзара келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
Төлем кезінен ұсталуға жататын, жер қойнауын пайдаланушы салық агенті ретінде әрекет ететін салыққа қатысты салық міндеттемелерін орындау Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған және міндетті салық сараптамасынан еткен өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта) және Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта, төлем көзінен ұсталатын салық салу тәртібін реттейтін ережелерде болуына қарамастан, оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) салық режимінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың салық режимінде көзделген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жекелеген түрлерінің күші жойылған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта) және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген тәртіппен және мөлшерде, олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізгенге дейін оларды бюджетке төлеуді жалғастырады.

Полномочия уполномоченного представителя участников простого товарищества (консорциума), в том числе оператора, должны быть подтверждены в соответствии с требованиями статьи 17 или 17-1 настоящего Кодекса.
6. Исполнение налоговых обязательств по контракту на недропользование производится в порядке, установленном настоящим Кодексом, участником (участниками) простого товарищества (консорциума) и (или) уполномоченным представителем участников простого товарищества (консорциума), ответственным за ведение сводного налогового учета по такой деятельности, на основании данных сводного налогового учета. При этом исполнение налоговых обязательств по предоставлению форм налоговой отчетности осуществляется участниками простого товарищества (консорциума) самостоятельно, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 308-1 настоящего Кодекса.";
108) дополнить статьей 308-1 следующего содержания:
"Статья 308-1. Порядок исполнения налогового обязательства отдельными недропользователями
1. Налоговый режим, определенный в соглашении (контракте) о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшем обязательную налоговую экспертизу, а также контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, сохраняется для налогов и других обязательных платежей в бюджет, в отношении которых в соответствии с положениями такого соглашения (контракта) прямо предусмотрена стабильность налогового режима, действует исключительно в отношении сторон такого соглашения (контракта), а также в отношении операторов в течение всего установленного срока его действия, не распространяется на лиц, не являющихся сторонами такого соглашения (контракта) или операторами, и может быть изменен по взаимному соглашению сторон.
Исполнение налогового обязательства в отношении налогов, подлежащих удержанию у источника выплаты, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательства по их уплате, независимо от наличия в соглашении (контракте) о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшем обязательную налоговую экспертизу, и контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, положений, регулирующих порядок обложения налогами, удерживаемыми у источника выплаты.
В случае отмены отдельных видов налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренных налоговым режимом соглашения (контракта) о разделе продукции, заключенного между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшего обязательную налоговую экспертизу, а также налоговым режимом контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан, недропользователь продолжает производить их уплату в бюджет в порядке и размерах, установленных соглашением (контрактом) о разделе продукции и (или) контрактом на недропользование, до окончания срока их действия или внесения соответствующих изменений и дополнений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Егер Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) ережелерінде операторды айқындау көзделсе және осы келісім (келісімшарт) бойынша салық салу міндеттемесін орындауды оператор жүзеге асырса, онда осы оператор осы баптың 1-тармағына сәйкес мұндай келісімнің (келісімшарттың) тараптарына қатысты қолданылатын салық режиміне сәйкес аталған келісімнің (келісімшарттың) салық міндеттемесін орындайды.
3. Өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың салықтық міндеттемелерін орындау төменде көрсетілген тәсілдердің бірімен жүзеге асырылуы мүмкін:
1) жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың салықтық міндеттемелерін орындау»
4. Егер жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды орындау барысында операторда салық заңнамасының талаптарына сәйкес салық төлеушідегідей (салық агентіндегідей) салықтық міндеттемелер пайда болса, онда салықтық міндеттемелерді оператор дербес орындайды.»;
110) 310-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың ережесі сол сияқты осы Кодекстің 308-бабының 5-тармағына сәйкес жиынтық салық есебін жүргізуге жауапты жай серіктестікке (консорциумға) қатысушылардың уәкілетті өкіліне қатысты қолданылады.»;
4-тармақтың 6) тармақшасында «308-бабының 2» деген сөздер «308-1-бабының 1» деген сөздермен ауыстырылсын;
111) 357-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«357-бап. Салық салу объектісі
1. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген салық төлеушілер үшін әлеуметтік салық салу объектісі салық төлеушілердің өздерін қоса алғанда, жұмыскерлердің саны болып табылады.
2. Жұмыс берушінің осы Кодекстің 163-бабының 2-тармағында айқындалған табыс түрінде резидент қызметкерлерге, осы Кодекстің 192-бабының 18) - 21) тармақшаларында айқындалған табыс түрінде резидент емес қызметкерлерге төлейтін шығыстары, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 191-бабының 10-тармағында көрсетілген шетелдік персоналдың табыстары осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3), 4) тармақшаларында және 2-тармағында аталған төлеушілер үшін салық салу объектісі болып табылады.
Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 9), 10), 12), 17), 18), 24), 24-1), 26), 27), 29) - 32), 34) тармақшаларында белгіленген табыстар, сондай-ақ:
1) мемлекеттер, мемлекеттердің үкіметтері және халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер;
2) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын мемлекеттік сыйлықақылар, стипендиялар;
3) спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда жүлделі орындар үшін берілетін ақшалай наградалар;

2. Если определение оператора предусмотрено положениями соглашения (контракта) о разделе продукции, заключенного между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшего обязательную налоговую экспертизу, и исполнение налогового обязательства по данному соглашению (контракту) осуществляется оператором, то такой оператор исполняет налоговое обязательство по указанному соглашению (контракту) согласно налоговому режиму, действующему в отношении сторон данного соглашения (контракта) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
3. Исполнение налогового обязательства участников простого товарищества (консорциума) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции может быть осуществлено одним из нижеуказанных способов:
1) исполнение налогового обязательства участником простого товарищества (консорциума) осуществляется самостоятельно или оператором от имени и по поручению такого участника только в части обязательства, приходящегося на долю указанного участника. При этом в налоговых формах в качестве налогоплательщика указываются реквизиты участника простого товарищества (консорциума), в качестве уполномоченного представителя - реквизиты оператора;
2) исполнение налогового обязательства участников простого товарищества (консорциума) осуществляется оператором сводно по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, если это предусмотрено положениями соглашения (контракта) о разделе продукции. При этом составление и предоставление (отзыв) налоговых форм осуществляется оператором в порядке, предусмотренном главой 8 настоящего Кодекса, с указанием в качестве налогоплательщика реквизитов оператора.
4. Если в ходе выполнения операций по недропользованию у оператора возникают налоговые обязательства как у налогоплательщика (налогового агента) в соответствии с требованиями налогового законодательства, то такие налоговые обязательства исполняются оператором самостоятельно.";
109) в статье 310:
пункт 3 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Положения настоящего пункта применяются также в отношении уполномоченного представителя участников простого товарищества (консорциума), ответственного за ведение сводного налогового учета в соответствии с пунктом 5 статьи 308 настоящего Кодекса.";
в подпункте 6) пункта 4 слова "2 статьи 308" заменить словами "1 статьи 308-1";
110) статью 357 изложить в следующей редакции:
"Статья 357. Объект налогообложения
1. Для плательщиков, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом обложения социальным налогом является численность работников, включая самих плательщиков.
2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 18) - 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 10 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.
Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 24), 24-1), 26), 27), 29) - 32), 34) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, а также:
1) выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;
2) государственные премии, стипендии, учреждаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
3) денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах;

4) ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, қызметкерлердің штат саны қысқартылған немесе қызметкер әскери қызметке шақырылған жағдайларда еңбек шарты бұзылған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде төленетін өтемақы төлемдері;
5) жұмыс берушінің қызметкерлерге пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін төлейтін өтемақы төлемдері;
6) қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің міндетті зейнетақы жарналары салық салу объектісі болып табылмайды.
3. Егер күнтізбелік ай үшін осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалған салық салу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және осы күнтізбелік айдың бірінші күні қолданыста болған жалақының ең төменгі мөлшерінен төмен болса, әлеуметтік салық салу объектісі жалақының осындай ең төменгі мөлшері негізінде айқындалады.
4. Егер төлемдер грант алушымен не грант мақсаттарын (міндеттерін) жүзеге асыру үшін грант алушы тағайындаған орындаушымен жасалған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жүргізілсе, осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасының ережелері қолданылады.»;
112) 361-бапта:
1-тармақта «есепті айға» деген сөздер «салықтық кезеңге» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
«Есепті айда» деген сөздер «Салықтық кезеңде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«айға» деген сөз «салықтық кезеңге» деген сөздермен ауыстырылсын;
113) 367-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салықты есептеу айлық есептік көрсеткіштермен белгіленген мынадай ставкалар бойынша жүргізіледі (бұдан әрі осы тармақтың мәтіні бойынша - АЕК):
Рет
N
Салық салу объектісі
Салық ставкасы
1
2
3
1.
Двигателінің көлемі мынадай жеңіл автомобильдер (текше см.):
1100-ге дейін қоса алғанда
1 АЕК
1100-ден жоғары 1500-ді қоса алғанда
2 АЕК
1500-ден жоғары 2000-ды қоса алғанда
3 АЕК +двигатель көлемінің 1500 текше метрден асатын әрбір бірлігі үшін 7 теңге
2000-нан жоғары 2500-ді қоса алғанда
6 АЕК +двигатель көлемінің 2000 текше метрден асатын әрбір бірлігі үшін 7 теңге
2500-ден жоғары 3000-ды қоса алғанда
9 АЕК +двигатель көлемінің 2500 текше метрден асатын әрбір бірлігі үшін 7 теңге
3000-нан жоғары 4000-ды қоса алғанда
15 АЕК +двигатель көлемінің 3000 текше метрден асатын әрбір бірлігі үшін 7 теңге
4000-нан жоғары
117 АЕК
2.
Жүк көтергіштігі мынадай жүк таситын арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есептемегенде):
1 тоннаға дейін коса алғанда
3 АЕК
1 тоннадан жоғары - 1,5 тоннаны қоса алғанда
5 АЕК
1,5 тоннадан жоғары - 5 тоннаны қоса алғанда
7 АЕК
5 тоннадан жоғары
9 АЕК
3.
Шынжыр табанды машиналар мен механизмдерді қоспағанда, өздігінен жүретін машиналар мен пневматикалық жүрістегі механизмдер
3 АЕК
4.
Автобустар:
отыратын 12 орынға дейін қоса алғанда
9 АЕК

4) компенсационные выплаты, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работника на воинскую службу, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) компенсационные выплаты, выплачиваемые работодателем работникам за неиспользованный трудовой отпуск;
6) обязательные пенсионные взносы работников в накопительные пенсионные фонды в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В случае если объект обложения, определенный в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи за календарный месяц, менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число этого календарного месяца, то объект обложения социальным налогом определяется исходя из такого минимального размера заработной платы.
4. Положения подпункта 1) пункта 2 настоящей статьи применяются, если выплаты производятся в соответствии с договором (контрактом), заключенным с грантополучателем либо с исполнителем, назначенным грантополучателем для осуществления целей (задач) гранта.";
111) в статье 361:
в пункте 1 слова "отчетный месяц" заменить словами "налоговый период";
в пункте 2:
слова "отчетный месяц" заменить словами "налоговый период";
слово "месяц" заменить словами "налоговый период";
112) в статье 367:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Исчисление налога производится по следующим ставкам, установленным в месячных расчетных показателях (далее по тексту настоящего пункта - МРП):
п/п
Объект налогообложения
Налоговая ставка
1
2
3
1.
Легковые автомобили с
объемом двигателя (куб. см):
до 1100 включительно
1 МРП
свыше 1100 до 1500
включительно
2 МРП
свыше 1500 до 2000
включительно
3 МРП + 7 тенге за
каждую единицу
объема двигателя,
превышающую
1500 куб.см.
свыше 2000 до 2500
включительно
6 МРП + 7 тенге за
каждую единицу
объема двигателя,
превышающую 2000
куб.см.
свыше 2500 до 3000
включительно
9 МРП + 7 тенге за
каждую единицу
объема двигателя,
превышающую 2500
куб.см.
свыше 3000 до 4000
включительно
15 МРП + 7 тенге
за каждую единицу
объема двигателя,
превышающую 3000
куб.см.
свыше 4000
117 МРП
2.
Грузовые, специальные
автомобили грузоподъемностью
(без учета прицепов):
до 1 тонны включительно
3 МРП
свыше 1 тонны до 1,5 тонны
включительно
5 МРП
свыше 1,5 до 5 тонн
включительно
7 МРП
свыше 5 тонн
9 МРП
3.
Самоходные машины и
механизмы на пневматическом
ходу, за исключением машин и
механизмов на гусеничном
ходу
3 МРП
4.
Автобусы:
до 12 посадочных мест
включительно
9 МРП

отыратын 12-ден жоғары - 25 орынды қоса алғанда
14 АЕК
отыратын 25 орыннан жоғары
20 АЕК
5.
Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер, двигателінің қуаты:
55 кВт-ға дейін қоса алғанда
1 АЕК
55 кВт-дан асатын
10 АЕК
6.
Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар (двигателінің қуаты мынадай ат күшіне тең):
160-қа дейін қоса алғанда
6 АЕК
160-тан жоғары 500-ді қоса алғанда
18 АЕК
500-ден жоғары 1000-ды қоса алғанда
32 АЕК
1000-нан жоғары
55 АЕК
7.
Ұшу аппараттары
әрбір киловатт қуаттан АЕК-тің 4,0 проценті
8.
Мыналарды:
магистральды жолдар бойымен поездардың кез келген санатын жүргізу үшін;
магистральды, станциялық және тар және (немесе) кең табанды кірме жолдарда маневр жұмыстарын жүргізу үшін;
өнеркәсіптік теміржол көлігі және магистральды және станциялық жолдарға шықпайтын жолдарда пайдаланылатын темір жолдың тарту қозғалмалы құрамы;
көлік құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан АЕК-тің 1 проценті
Тар және кең табанды магистральды және станциялық жолдармен жолаушылар тасымалдауды ұйымдастыру үшін пайдаланылатын мотор-вагонды қозғалмалы құрам
көлік құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан АЕК-тің 1 проценті
Бұл ретте салықты есептеу үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болған айлық есептік көрсеткіш қолданылады.»;
2-тармақ алып тасталсын;
114) 368-баптың 3-тармағы «сатып алу-сату шартының» деген сөздер «сатып алу-сату шарттарының, алмастырудың» деген сөздермен ауыстырылсын;
115) 370-бапта «мен төлеуге» деген сөздер алып тасталсын;
116) 382-бапта:
«үйге» деген сөз «ғимаратқа» деген сөзбен ауыстырылсын;
«тұрғын үй қоры» деген сөздер «тұрғын ғимарат» деген сөздермен ауыстырылсын;
117) 384-баптың 1 және 2-тармақтарында «осы баптың 3-тармағында» деген сөздерден кейін «және осы Кодекстің 386-бабында» деген сөздермен толықтырылсын;
118) 386-бапта:
атауында «Автотұрақтар» деген сөзден кейін «(паркингтер)» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Елді мекендердің автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген жерлері осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында елді мекендер жерлеріне белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады.
Автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген басқа санаттағы жерлер, жақын жатқан елді мекендердің жерлері үшін осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында елді мекендер жерлеріне белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде жерлеріне базалық ставкалар қолданылатын жақын жатқан елді мекенді жергілікті өкілді орган айқындайды.
Жергілікті өкілді органның шешімі бойынша салық ставкасы кемітілуі мүмкін, бірақ ол осы Кодекстің 381-бабында белгіленгеннен кем болмауға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3.Елді мекендердің автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлері осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында елді мекендер жерлеріне белгіленген базалық ставкалар бойынша салық салуға жатады.
Автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген басқа санаттағы жерлер, жақын жатқан елді мекендердің жерлері үшін осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында елді мекендер жерлеріне белгіленген базалық ставкалар бойынша салық салуға жатады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде жерлеріне базалық ставкалар қолданылатын жақын жатқан елді мекенді жергілікті өкілді орган айқындайды.
Жергілікті өкілді органның шешімі бойынша автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салықтың базалық ставкалары ұлғайтылуы мүмкін, бірақ он еседен артық болмауға тиіс. Осы тармақта көзделген ставкаларды ұлғайту жергілікті өкілетті орган белгілеген автотұрақтар (паркингтер) санатына байланысты жүргізіледі.
Бұл ретте, жекелеген салық төлеушілер үшін жеке жер салығының ставкаларын арттыруға тыйым салынады.»;

свыше 12 до 25 посадочных
мест включительно
14 МРП
свыше 25 посадочных мест
20 МРП
5.
Мотоциклы, мотороллеры,
мотосани, маломерные суда,
мощность двигателя которых:
до 55 кВт включительно
1 МРП
свыше 55 кВт
10 МРП
6.
Катера, суда, буксиры,
баржи, яхты (мощность
двигателя в лошадиных
силах):
до 160 включительно
6 МРП
свыше 160 до 500
включительно
18 МРП
свыше 500 до 1000
включительно
32 МРП
свыше 1000
55 МРП
7.
Летательные аппараты
4 процента от МРП
с каждого киловатта
мощности
8.
Железнодорожный тяговый
подвижной состав,
используемый:
для вождения поездов любых
категорий по магистральным
путям;
для производства маневровой
работы на магистральных,
станционных и подъездных
путях узкой и (или) широкой
колеи;
на путях промышленного
железнодорожного транспорта
и не выходящий на
магистральные и
станционные пути.
1 процент от МРП с
каждого киловатта
общей мощности
транспортного
средства
Мотор-вагонный подвижной
состав, используемый для
организации перевозок
пассажиров по магистральным
и станционным путям узкой
и широкой колеи.
1 процент от МРП с
каждого киловатта
общей мощности
транспортного
средства
При этом для исчисления налога применяется МРП, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.";
пункт 2 исключить;
113) в пункте 3 статьи 368 слова "договора купли-продажи" заменить словами "договоров купли-продажи, мены";
114) в статье 370 слова "и уплаты" исключить;
115) в части первой статьи 382:
слово "дома" заменить словом "здания";
слова "жилищным фондом" заменить словами "жилым зданием";
116) пункты 1 и 2 статьи 384 после слов "настоящей статьи" дополнить словами "и в статье 386 настоящего Кодекса";
117) в статье 386:
в заголовке после слова "автостоянки" дополнить словом "(паркинги)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Земли населенных пунктов, выделенные под автозаправочные станции, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз.
Земли других категорий, выделенные под автозаправочные станции, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным для земель близлежащего населенного пункта в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз. При этом местным представительным органом определяется близлежащий населенный пункт, базовые ставки на земли которого будут применяться при исчислении налога.
По решению местного представительного органа ставки налога могут быть уменьшены, но не менее установленных статьей 381 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Земли населенных пунктов, выделенные под автостоянки (паркинги), подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса.
Земли других категорий, выделенные под автостоянки (паркинги), подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным для земель близлежащего населенного пункта в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса. При этом местным представительным органом определяется близлежащий населенный пункт, базовые ставки на земли которого будут применяться при исчислении налога.
По решению местного представительного органа базовые ставки налога на земли, выделенные под автостоянки (паркинги), могут быть увеличены, но не более, чем в десять раз. Увеличение ставок, предусмотренное настоящим пунктом, производится в зависимости от категории автостоянок (паркингов), устанавливаемых местным представительным органом.
При этом запрещается повышение ставок земельного налога индивидуально для отдельных налогоплательщиков.";
118) часть первую пункта 1 статьи 387 после слова "автостоянки" дополнить словом "(паркинги), кроме указанных в пункте 1-1 статьи 386 настоящего Кодекса";

119)
120) 388-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Кондоминимум объектісінің бөлігі болып табылатын жер учаскесі»
Бұл ретте, жер учаскесінің бөлігі мыналарға сәйкес:
121) 390-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
122) 391-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар (осы тармақтың екінші бөлігінде аталған тұлғаларды қоспағанда) төлеуге жататын жер салығын есептеуді салық органдары тиісті салық ставкалары мен салық базасын негізге ала отырып, үстіміздегі жылғы 1 тамыздан кешіктірмей жүргізеді.
Осы тармақтың ережелері:
дара кәсіпкерлерге;
осы Кодекстің 369-бабының 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы тұрғын ғимараттар (ғимараттардың бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғаларға (оның ішінде жекеше нотариустарға, адвокаттарға) қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Осы Кодекстің 369-бабының 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы тұрғын ғимараттар (ғимараттардың бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның ішінде жекеше нотариустар, адвокаттар) патент негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін осы тарауда белгіленген тәртіппен жер салығын есептейді және төлейді.»;
123) 392-бапта «мен төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
124) 393-бапта:
1-тармақта: бірінші бөлікте:
«Салық төлеушілер» деген сөздер «Жеке кәсіпкерлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қоспағанда» деген сөзден кейін «және заңды тұлғалар» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Жеке тұлғалар, егер осы баптың 1-тармағында және осы тармағында өзгеше көзделмесе, жер салығы бойынша салықтық есептілікті салық органдарына ұсынбайды.
Осы Кодекстің 369-бабының 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы тұрғын ғимараттар (ғимараттардың бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның ішінде жекеше нотариустар, адвокаттар) салық салу объектілерінің орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей декларация ұсынады.»;
125) 401-бапта «мен төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
126) 405-бапта «тұрғын үй-жайлар» деген сөздер «пәтер-үйлер, ғимараттар» деген сөздермен ауыстырылсын;
127) 406-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацта «тұрғын үй-жайлар» деген сөздер «тұрғын пәтер-үйлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші абзацтарда «тұрғын үй-жайдың» деген сөздер «тұрғын пәтер-үйдің» деген сөздермен ауыстырылсын;

119) статью 388 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Земельный участок, являющийся частью объекта кондоминиума, подлежит обложению земельным налогом пропорционально доле каждого собственника помещения (части здания) в общем имуществе, являющемся частью объекта кондоминиума.
При этом часть земельного участка, соответствующая:
доле собственника жилища в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 4 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса;
доле собственника нежилого помещения (части здания, не являющегося жилым) в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса.";
120) пункт 4 статьи 390 исключить;
121) в статье 391:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящей статьей, исчисление земельного налога, подлежащего уплате физическими лицами (за исключением лиц, указанных в части второй настоящего пункта), производится налоговыми органами не позднее 1 августа текущего года исходя из соответствующих ставок налога и налоговой базы.
Положения настоящего пункта не распространяются на:
индивидуальных предпринимателей;
физических лиц (в том числе частных нотариусов, адвокатов) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Физические лица (в том числе частные нотариусы, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, исчисляют и уплачивают земельный налог в порядке, установленном настоящим разделом для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента.";
122) в статье 392 слова "и уплаты" исключить;
123) в статье 393:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Налогоплательщики" заменить словами "Индивидуальные предприниматели";
после слова "патента)" дополнить словами "и юридические лица";
часть третью исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Физические лица не представляют в налоговые органы налоговую отчетность по земельному налогу, если иное не установлено пунктом 1 настоящей статьи и настоящим пунктом.
Физические лица (в том числе частные нотариусы, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, представляют в налоговые органы по месту нахождения объектов налогообложения декларацию не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
124) в статье 401 слова "и уплаты" исключить;
125) в статье 405 слова "жилые помещения" заменить словами "жилища, здания";
126) в статье 406:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "жилым помещениям" заменить словом "жилищам";
в абзацах четвертом и пятом слова "жилого помещения" заменить словом "жилища";

2-тармақтың бірінші абзацында, 3-тармақтың бірінші, бесінші және жетінші абзацтарында, 4-тармақтың бірінші, үшінші және он бірінші абзацтарында «тұрғын үй-жайдың» деген сөздер «тұрғын пәтер-үйдің» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші, үшінші, төртінші және алтыншы абзацтарында «тұрғын үй-жайдың» деген сөздер «тұрғын пәтер-үйдің» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацында және кестенің 2-бағанының атауында және алтыншы бөлікте «Тұрғын үй-жайдың» деген сөздер «Тұрғын пәтер-үйдің» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
«Тұрғын үйлердің» деген сөздер «Тұрғын пәтер-үйлердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үй-жайлардың» деген сөздер «ғимараттың» деген сөзбен ауыстырылсын;
128) 407-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«407-бап. Жекелеген жағдайларда салықты есептеу мен төлеу
Осы Кодекстің 396-бабы 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда меншік құқығындағы ғимараттар (ғимараттардың бөліктері) бойынша жеке тұлға (оның ішінде жеке нотариус, адвокат) осы Кодекстің 398-бабының 2-тармағында белгіленген ставкаларды қолдана отырып, патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерге арналған осы Кодекстің 57-тарауында белгіленген тәртіппен мүлік салығын есептейді, төлейді және осы салық бойынша салық есептілігін табыс етеді.
Мұндай ғимараттар (ғимараттар бөліктері) бойынша салық базасы осы Кодекстің 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады.»;
129) 424-бап 2-тармағының екінші бөлігінде «айдың жартысы үшін деп» деген сөздер «белгіленген ставканың 1/2 мөлшерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
130)428-бап 4-тармағының 1)және 2) тармақшаларында «акцизделетін өнімді» деген сөздер «акцизделетін тауарларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 431-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, патент жеке кәсіпкерге бір салықтық кезең шегінде кемінде бір ай мерзіміне беріледі.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Патент мына:
ағымдағы салықтық кезеңінің соңғы айында қайта тіркелген;
ағымдағы салықтық кезеңінің соңғы айында қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін немесе кейін қызметін қайта бастаған жеке кәсіпкерлерге бір айдан кем мерзімге берілуі мүмкін.»;
132) 439-баптың 2-тармағында «акцизделетін өнімдерді» деген сөздер «акцизделетін тауарларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
133) 445-тармақтың бірінші бөлігінде «әлеуметтік салықты есептеу жүргізілетін айдың бірінші күні» деген сөздер «тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында» деген сөздермен ауыстырылсын;

в абзаце первом пункта 2, абзацах первом, пятом и седьмом пункта 3, абзацах первом, третьем и одиннадцатом пункта 4 слова "жилого помещения" заменить словом "жилища";
в пункте 5:
в абзацах первом, третьем, четвертом и шестом части первой слова "жилого помещения" заменить словом "жилища";
в абзаце первом и заголовок графы 2 таблицы части четвертой и в части шестой слова "жилого помещения" заменить словами "жилища";
в пункте 8:
слова "жилого дома" заменить словами "жилища";
слово "помещения" заменить словом "здания";
127) статью 407 изложить в следующей редакции:
"Статья 407. Исчисление и уплата налога в отдельных случаях
По находящимся на праве собственности зданиям (частям зданий), за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, физическое лицо (в том числе частный нотариус, адвокат) исчисляет, уплачивает налог на имущество и представляет налоговую отчетность по данному налогу в порядке, установленном главой 57 настоящего Кодекса для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 398 настоящего Кодекса.
Налоговая база по таким зданиям (частям зданий) определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 397 настоящего Кодекса.";
128) в части второй пункта 2 статьи 424 слова "как за половину месяца" заменить словами "в размере 1/2 от установленной ставки";
129) в подпунктах 1) и 2) пункта 4 статьи 428 слова "подакцизной продукции" заменить словами "подакцизных товаров";
130) в пункте 2 статьи 431:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Патент выдается индивидуальному предпринимателю на срок не менее одного месяца в пределах одного налогового периода, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Патент может быть выдан на срок менее одного месяца индивидуальным предпринимателям:
вновь зарегистрированным в последнем месяце текущего налогового периода;
возобновившим деятельность до или после окончания срока временного приостановления деятельности в последнем месяце текущего налогового периода.";
131) в пункте 2 статьи 439 слова "подакцизной продукции" заменить словами "подакцизных товаров";
132) в части первой пункта 445 слова "число месяца, за который производится исчисление социального налога" заменить словами "января соответствующего финансового года";
133) в части первой пункта 4 статьи 448 слова "подакцизной продукции" заменить словами "подакцизных товаров";

134) 448-бап 4-тармағының бірінші бөлігінде «акцизделетін өнімді» деген сөздер «акцизделетін тауарларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
135) 450-бапта:
l-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жер учаскесіне құқық жоғарыда көрсетілген күннен кейін ағымдағы күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанына дейін туындаған жағдайда ағымдағы жылдан кейінгі күнтізбелік жылдан бастап арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтініш салық органына сол жер учаскесінің орналасқан орны бойынша тіркеу есебіне қойылған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде табыс етіледі.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы арнаулы салық режимі қолданылмайтын қызмет түрлерін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан кейін жер учаскесіне құқық туындаған жағдайда, жер учаскесіне құқық туындаған кезден бастап ағымдағы күнтізбелік жылы арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтінішті салық органына осы жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тіркеу есебіне қойылған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде табыс етеді.»;
136) 451-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепті салықтық кезеңнің қорытындылары бойынша декларациялау бойынша қалыптасқан есептелген салықтың сомасынан артуы қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдер есебінен есептелетін қосылған құн салығының арту сомасын анықтау кезінде 70 процентке азайтуға жатады.»;
137) 465-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сатылған мүліктің (мүліктік құқықтардың) аукцион өткізу нәтижелері бойынша белгіленген құны алым алу объектісі болып табылады.»;
138) 466-бап алып тасталсын;
139) 467-баптың 1-тармағы «ставка» деген сөздің алдынан «3 процент мөлшерінде» деген сөздермен толықтырылсын;
140) 534-бабы 1-тармағының 3-тармақшасы «толықтыруға» деген сөз «, түзетуге» деген сөзбен толықтырылсын;
141) 535-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында «тұрғын үй-жайларды» деген сөздер «пәтер-үйді» деген сөзбен ауыстырылсын;
142) 536-баптың 1) және 2) тармақшаларында «тұрғын үйлерді, пәтерлерді,» деген сөздер «пәтер-үйді» деген сөзбен ауыстырылсын;
143) 537-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында «алыс шет елдерден» деген сөздер «ТМД елдерін қоспағанда, шет мемлекеттерден» деген сөздермен ауыстырылсын;
144) 542-бабы 3) тармақшасының үшінші абзацында «тұрғын үйіне (пәтеріне)» деген сөздер «пәтер-үйіне» деген сөзбен ауыстырылсын;
145) 543-баптың 2-тармақшасы «толықтырылған» деген сөзден кейін «, қалпына келтірілген» деген сөздермен толықтырылсын;

134) в статье 450:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае возникновения права на земельный участок после вышеуказанной даты до 31 декабря текущего календарного года, налоговое заявление на право применения специального налогового режима с начала календарного года, следующего за текущим годом, представляется в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридические лица - производители сельскохозяйственной продукции, осуществляющие виды деятельности, на которые не распространяется данный специальный налоговый режим, в случае возникновения права на земельный участок в период после 1 января текущего календарного года, представляют в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка налоговое заявление на право применения специального налогового режима в текущем календарном году с даты возникновения права на земельный участок.";
135) статью 451 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации по итогам отчетного налогового периода, подлежит уменьшению на 70 процентов при определении суммы превышения налога на добавленную стоимость, зачитываемого в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.";
136) в пункте 1 статьи 465 слово "реализации" заменить словом "реализованного";
137) статью 466 исключить;
138) пункт 1 статьи 467 после слова "ставки" дополнить словами "в размере 3 процентов";
139) подпункт 3) пункта 1 статьи 534 после слова "дополнением" дополнить словом ", исправлением";
140) в подпункте 7) пункта 1 статьи 535 слова "жилых помещений" заменить словом "жилища";
141) в абзацах втором подпунктов 1) и 2) статьи 536 слова "жилых домов, квартир," заменить словом "жилища";
142) в подпункте 9) пункта 1 статьи 537 слова "стран дальнего зарубежья" заменить словами "иностранных государств, за исключением стран СНГ,";
143) в абзаце третьем подпункта 3) статьи 542 слова "жилого дома (квартиры)" заменить словом "жилища";
144) подпункт 2) статьи 543 после слова "дополнении" дополнить словом ", восстановлении";
145) в подпункте 3) пункта 2 статьи 547 слова "исправлений и изменений" заменить словами "изменений, дополнений, исправлений, восстановлений";

146) 547-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында «түзетулер мен өзгерістер» деген сөздер «өзгерістер, толықтырулар, түзетулер, қалпына келтірулер» деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 556-бапта:
4-тармағы мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) этил спиртін өндіруді жүзеге асыратын ұйымдарда этил спиртін есепке алуды бақылау;
7) өтініш берушінің этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі мен айналымы бойынша қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау жүзеге асырылады.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Кеден органдары осы Кодекске және кедендік одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлардың өткізілуімен байланысты салықтық бақылауды жүзеге асырады, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін және төленуге тиісті салықтар бойынша мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолданады.»;
148) 558-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салықтық зерттеу - салық қызметі органдары жұмыс уақытында салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан орны бойынша:
тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) нақты бар болуын немесе жоқтығын растау;
осы Кодекстің 637-бабының 2-тармағында көрсетілген жағдайда салықтық тексеру актісін салық төлеушіге (салық агентіне) тапсыру;
осы Кодекстің 608-бабы 1-1-тармағында көрсетілген жағдайда салық төлеушіге (салық агентіне) осы Кодекстің 608-бабы 2-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген хабарламаны тапсыру;
салық төлеушіге (салық агентіне) мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді және (немесе) билік етуі шектелген мүліктің тізімдемесінің актісін тапсыру мақсатында жүзеге асыратын салық бақылауының өзге түрі.
Салықтық зерттеуді жүргізуге қатысу үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен куәгерлер тартылуы мүмкін.
2. Мыналар:
1) салық төлеушіге (салық агентіне) салық тексеруі актісін, билік етуді шектеу туралы шешімді және (немесе) билік етуі шектелген мүліктің тізімдемесінің актісін тапсырудың мүмкін болмауы;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан орны бойынша болмауы себепті салық қызметі органы хабарламасы бар тапсырысты хатпен почта арқылы жіберген осы Кодекстің 608-бабы 2-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген хабарламаны почта немесе өзге байланыс ұйымының қайтаруы.
Бұл ретте банк шоты бар салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты осы тармақшада көзделген негіз бойынша зерттеу осындай хатты почта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған күннен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін жүргізіледі.

146) в статье 556:
в пункте 4:
в подпункте 5) слово "обследование." заменить словом "обследование;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) контроль за учетом этилового спирта в организациях, осуществляющих производство этилового спирта;
7) установление соответствия заявителя, квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции.";
в пункте 8 слова "Республики Казахстан, в соответствии с настоящим Кодексом и" заменить словами "таможенного союза, в соответствии с настоящим Кодексом и таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
147) в статье 558:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговое обследование - иная форма налогового контроля, осуществляемая органами налоговой службы в рабочее время по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика (налогового агента), с целью:
подтверждения фактического нахождения или отсутствия налогоплательщика (налогового агента) по месту нахождения, указанному в регистрационных данных;
вручения налогоплательщику (налоговому агенту) акта налоговой проверки в случае, указанном в пункте 2 статьи 637 настоящего Кодекса;
вручения налогоплательщику (налоговому агенту) уведомления, предусмотренного подпунктами 2), 3) пункта 2 статьи 608 настоящего Кодекса, в случае, указанном в пункте 1-1 статьи 608 настоящего Кодекса;
вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения об ограничении в распоряжении имуществом и (или) акта описи ограниченного в распоряжении имущества.
Для участия в проведении налогового обследования могут быть привлечены понятые в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Основанием для проведения налогового обследования является:
1) невозможность вручения налогоплательщику (налоговому агенту) акта налоговой проверки, решения об ограничении в распоряжении имуществом и (или) акта описи ограниченного в распоряжении имущества;
2) возврат почтовой или иной организацией связи уведомления, предусмотренного подпунктами 2), 3) пункта 2 статьи 608 настоящего Кодекса, направленного органом налоговой службы по почте заказным письмом с уведомлением, по причине отсутствия налогоплательщика (налогового агента) по месту нахождения.
При этом обследование по основанию, предусмотренному настоящим подпунктом, в отношении налогоплательщика (налогового агента), имеющего банковский счет, проводится по истечении пяти рабочих дней со дня возврата такого письма почтовой или иной организацией связи.

Осы тармақшаның ережесі осы Кодекстің 608-бабы 1-2-тармағында көзделген жағдайда қолданылмайды.
3) салық төлеушінің осы Кодексте белгіленген тәртіпте қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне тұруы салықтық зерттеу жүргізу үшін негіз болып табылады.
Салық органы салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген оның орналасқан орны бойынша салықтық зерттеуді осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша айына бір реттен артық емес жүргізуге құқылы.»;
4-тармағы «Салықтық зерттеу» деген сөздердің алдынан «Осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша жүргізілген» деген сөздермен толықтырылсын;
5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Салық органы осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны жіберген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде салық төлеуші салық органына келу тәртібінде салықтық зерттеу кезінде болмаған себептері туралы жазбаша түсініктеме беруге міндетті.
Салық төлеуші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талапты орындамаған жағдайда, салық органы осы Кодекстің 611-бабы 1-тармағының б) тармақшасына сәйкес мұндай салық төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген салық төлеуші банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде салық органына келу тәртібінде салықтық зерттеу кезінде орналасқан орны бойынша болмаған себептері туралы жазбаша түсініктеме беруге міндетті.
Салық төлеуші осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талапты орындамаған жағдайда, салық органы осы Кодекстің 571-бабы 4-тармағында белгіленген тәртіпте мұндай салық төлеушіні қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алып тастайды.»;
149) 563-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Резидент заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің, резидент емес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысы туралы мәліметтерді өзгерту тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш негізінде жүзеге асырылады.
Резидент заңды тұлғаның басшысы туралы мәліметтерді өзгерту үшін берілген салықтық өтінішке заңды тұлғаның қатысушыларының (акционерлерінің) немесе бір қатысушыдан (акционерден) тұратын заңды тұлғаның бір қатысушысының (акционерінің) жалпы жиналысының заңды тұлғаның атқарушы органын тағайындау туралы шешімінің нотариатты куәландырылған көшірмесі қоса беріледі.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысы туралы мәліметтерді өзгерту үшін берілген салықтық өтінішке заңды тұлғаның уәкілетті органының заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысын тағайындау туралы шешімінің не оның уәкілеттігін растайтын өзге құжатының нотариатты куәландырылған көшірмесі қоса беріледі.»;
4-тармақта:
«құжаттарды қоса бере отырып» деген сөздер «құжаттардың түпнұсқаларын көрсетіп, олардың көшірмелерін қоса бере отырып» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта «Салық органдары» деген сөздер «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық органдары» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Салық органдары егер салық төлеуші мына шарттардың біріне немесе бірнешеуіне сай келген жағдайда оның тіркеу деректеріне өзгеріс енгізбейді:
1) салық төлеушінің бір айлық есептік көрсеткіштен аса салық берешегі болса;
2) салық төлеушіге қатысты салық тексеруі жүргізіліп жатса;
3) салық төлеуші заңды тұлғаның құрылтайшысы:
әрекетсіз заңды тұлға;
әрекетсіз дара кәсіпкер;
әрекетсіз заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе құрылтайшысы;
іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 192-1, 216, 217-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеу салынған жеке тұлға болып табылса;
4) заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы немесе дара кәсіпкер:
әрекетсіз дара кәсіпкер;
әрекетсіз заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы;
іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 192-1, 216, 217-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеу салынған жеке тұлға болып табылса.»;

Положения настоящего подпункта не применяются в случае, предусмотренном пунктом 1-2 статьи 608 настоящего Кодекса;
3) постановка налогоплательщика на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Налоговый орган вправе проводить налоговое обследование по месту нахождения налогоплательщика, указанному в его регистрационных данных, по основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, не более одного раза в месяц.";
в пункте 4 слово "факта" заменить словами ", проведенного по основанию, указанному в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, фактического";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В течение двадцати рабочих дней с даты направления налоговым органом уведомления, указанного в пункте 4 настоящей статьи, налогоплательщик обязан в явочном порядке представить в налоговый орган письменное пояснение о причинах отсутствия в момент налогового обследования.
В случае неисполнения налогоплательщиком требования, указанного в части первой настоящего пункта, налоговый орган приостанавливает расходные операции по банковским счетам такого налогоплательщика в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 611 настоящего Кодекса.
6. Налогоплательщик, указанный в пункте 5 настоящей статьи, в течение пяти рабочих дней со дня приостановления расходных операций по его банковским счетам обязан в явочном порядке представить в налоговый орган письменное пояснение о причинах отсутствия по месту нахождения в момент налогового обследования.
В случае неисполнения налогоплательщиком требования, установленного частью первой настоящего пункта, налоговый орган производит снятие такого налогоплательщика с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость в порядке, установленном пунктом 4 статьи 571 настоящего Кодекса.";
148) в статье 563:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Изменение сведений о руководителе юридического лица-резидента, его структурного подразделения, структурного подразделения юридического лица-нерезидента осуществляется на основании налогового заявления о постановке на регистрационный учет.
К налоговому заявлению, представленному для изменения сведений о руководителе юридического лица-резидента, прилагается нотариально засвидетельствованная копия решения общего собрания участников (акционеров) юридического лица или одного участника (акционера) юридического лица, состоящего из одного участника (акционера), о назначении исполнительного органа юридического лица.
К налоговому заявлению, представленному для изменения сведений о руководителе структурного подразделения юридического лица, прилагается нотариально засвидетельствованная копия решения уполномоченного органа юридического лица о назначении руководителя структурного подразделения юридического лица либо иного документа, подтверждающего его полномочия.";
в пункте 4:
после слова "приложением" дополнить словом "копий";
дополнить словами ", с предъявлением их оригинала";
в пункте 6 слово "Налоговые" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, налоговые";
149) пункт 3 статьи 565 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"К налоговому заявлению, представленному для постановки на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, прилагаются копии следующих документов с предъявлением оригинала:
удостоверяющего личность;
лицензии на право занятия частной нотариальной, адвокатской деятельностью;
подтверждающего место нахождения частного нотариуса, адвоката.
Документом, подтверждающим место нахождения частного нотариуса, адвоката, является:
в случае осуществления деятельности по месту жительства - книга регистрации граждан;
в иных случаях - документ, подтверждающий право собственности на недвижимое имущество или пользования им.";

150) 565-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Жекеше нотариус, адвокат ретінде тіркеу есебіне қою үшін берген салықтық өтінішке түпнұсқалары ұсыныла отырып, мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
жеке басын куәландыратын құжат;
жекеше нотариаттық, адвокаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия;жекеше нотариустың, адвокаттың орналасқан орнын растайтын құжат.
Жекеше нотариустың, адвокаттың орналасқан орнын растайтын құжат:
тұрғылықты орны бойынша қызметін жүзеге асырған жағдайда - азаматтарды тіркеу кітабы;
өзге жағдайларда - жылжымайтын мүлікке меншік құқығын немесе оларды пайдалануға құқықты растайтын құжат болып табылады.»;
151) 568-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«резидент заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері;»;
2-тармағының төртінші бөлігінде «236-бабына» деген сөздер «236 немесе 276-5-баптарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
152) 569-баптың 3-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Кодекстің 571-бабы 4-тармағында белгіленген тәртіпте аталған салық төлеуші салық органы шешімі бойынша қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған күннен бастап екі жыл өтпесе;»;
мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) заңды тұлғаның құрылтайшысы:
әрекетсіз заңды тұлға;
әрекетсіз дара кәсіпкер;
әрекетсіз заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе құрылтайшысы;
іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 192-1, 216, 217-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеу салынған жеке тұлға болып табылса;
5) заңды тұлғаның басшысы немесе дара кәсіпкер:
әрекетсіз дара кәсіпкер;
әрекетсіз заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы;
іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 192-1, 216, 217-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеу салынған жеке тұлға болып табылса салық төлеушіні қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне ерікті түрде қоюдан бас тартады.»;
153) 571-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салық төлеуші осы Кодекстің 558-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды орындамаған;»;
5-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы баптың 4-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген жағдай анықталған күннен бастап;»;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 558-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен күннен бастап;»;
7-тармақта:
1) тармақшада «37-43» деген сандар «37, 41» деген сандармен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) заңды тұлғалар бірігу, қосылу жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайларда - осы Кодекстің 39-бабында көрсетілген салықтық өтінішті табыс ету күнінен бастап;

150) в статье 568:
часть вторую пункта 1 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"структурные подразделения юридических лиц-резидентов;";
в части четвертой пункта 2 слова "статьей 236" заменить словами "статьями 236 или 276-5";
151) в пункте 3 статьи 569:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не истекли два года со дня снятия данного налогоплательщика с учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в порядке, установленном пунктом 4 статьи 571 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) учредитель юридического лица является:
бездействующим юридическим лицом;
бездействующим индивидуальным предпринимателем;
первым руководителем или учредителем бездействующего юридического лица;
недееспособным или ограниченно дееспособным и (или) безвестно отсутствующим физическим лицом;
физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость по статьям 192, 192-1, 216, 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
физическим лицом, находящимся в розыске.
5) первый руководитель юридического лица или индивидуальный предприниматель является:
бездействующим индивидуальным предпринимателем;
первым руководителем или учредителем бездействующего юридического лица;
недееспособным или ограниченно дееспособным и (или) безвестно отсутствующим физическим лицом;
физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость по статьям 192, 192-1, 216, 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
физическим лицом, находящимся в розыске.";
152) в статье 571:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) неисполнения налогоплательщиком требования, установленного частью первой пункта 6 статьи 558 настоящего Кодекса;";
в пункте 5:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"со дня установления случая, указанного в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи;";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"со дня истечения срока, установленного частью первой пункта 6 статьи 558 настоящего Кодекса;";
в пункте 7:
в подпункте 1) цифры "37-43" заменить цифрами "37, 41";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) в случаях реорганизации юридических лиц путем слияния, присоединения - с даты представления налогового заявления, указанного в статье 39 настоящего Кодекса;

3) заңды тұлға бөліну жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайда - осы Кодекстің 40-бабында көрсетілген салықтық өтінішті табыс ету күнінен бастап жүргізіледі.»;
154) 574-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшада «көтерме» деген сөзден кейін «және (немесе) бөлшек» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) осы Кодекстің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, жинауды (жинақтауды) жүзеге асыратын салық төлеушілер жатады.»;
5-тармақта:
1) тармақшада «станцияларын» деген сөзден кейін «, алкоголь өнімін көтерме саудада өткізу кезінде қойма (қосалқы, инженерлік-техникалық) үй-жайларды» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағы 1), 3), 4), 5) (темекі өнімдерін көтерме сатуды қоспағанда), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асырған кезде - осы баптың 1-тармағы 1), 3), 4), 5) (темекі өнімдерін көтерме сатуды қоспағанда), 6), 7) тармақшаларында қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиялар.»;
155) 576-баптың 3-тармағында:
2) тармақшада «2) тармақшасында» деген сөздер «2) және 4) тармақшаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) осы Кодекстің 574-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші лицензияда көрсетілген мекен-жай бойынша болмаған.»;
156) 581-бапта:
3) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның ережесі осы Кодекстің 55-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар төлеген кезде қолданылмайды;»;
7) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«төлемдер төлем карточкасы пайдаланыла отырып, жүргізілген жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күні аударуға;»;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«төлемдер төлем карточкасы пайдаланыла отырып, жүргізілген жағдайларда салық төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей аударуға;»;
157) 586-бабы мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген деректер осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген деректермен салыстырылған жағдайда камералды бақылау осы Кодексте белгіленген салық есептілігін табыс ету кезеңі өткеннен кейін тиісті салық кезеңі үшін жүргізіледі.»;
158) 587-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Камералды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның орындалуы болып салық төлеушінің (салық агентінің) анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін салық есептілігін немесе осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес ол бойынша түсініктеме табыс етуі танылады.»;
үшінші бөлігінің бірінші сөйлемінде «салық төлеуші» деген сөздерден кейін «(салық агенті)» деген сөздермен толықтырылсын;

3) в случае реорганизации юридического лица путем разделения - с даты представления налогового заявления, указанного в статье 40 настоящего Кодекса.";
153) в статье 574:
в пункте 1:
в подпункте 4) после слова "оптовая" дополнить словами "и (или) розничная";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) производство, сборка (комплектация) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 настоящего Кодекса.";
в пункте 5:
в подпункте 1) дополнить словами ", складского (вспомогательного, инжерно-технического) помещения при оптовой реализации алкогольной продукции";
в подпункте 2):
после цифры "1)," дополнить цифрой "3),";
после цифры "4)," дополнить словами "5) (за исключением оптовой реализации табачных изделий), 6),";
154) в пункте 3 статьи 576:
в подпункте 2) слова "подпункте 2)" заменить словами "подпунктах 2) и 4)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отсутствия налогоплательщика, осуществляющего виды деятельности, указанные в подпункте 4) пункта 1 статьи 574 настоящего Кодекса, по адресу, указанному в лицензии.";
155) в статье 581:
подпункт 3) дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Положение настоящего подпункта не применяется при уплате других обязательных платежей в бюджет, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 55 настоящего Кодекса, иностранцем и лицом без гражданства;";
в подпункте 7):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"в день совершения операций по списанию денег с банковского счета налогоплательщика, за исключением случаев, когда платеж производится с использованием платежной карточки;";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"не позднее следующего операционного дня со дня списания денег с банковского счета налогоплательщика в случаях, когда платеж производится с использованием платежной карточки;";
156) дополнить пунктом 1-1 статьи 586 следующего содержания:
"1-1. В случае сопоставления данных, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с данными, указанными в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, камеральный контроль проводится за соответствующий налоговый период после истечения срока представления налоговой отчетности за такой период, установленного настоящим Кодексом.";
157) в статье 587:
в пункте 2:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Исполнением уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, признается представление налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения, или пояснение по ним, соответствующее требованиям, установленным настоящей статьей.";
в предложение первое части третьей после слова "налогоплательщик" дополнить словами "(налоговый агент)";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген түсініктеме мыналарды қамтуы тиіс:
1) түсініктемеге салық төлеушінің (салық агентінің) қол қойған күні;
2) түсініктемені табыс еткен тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) не толық атауы, оның тұрғылықты (орналасқан) жері;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірі;
4) камералды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органының атауы;
5) түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген
бұзушылықтармен келіспеуіне негіз болып табылатын жағдаяттар;
6) қоса берілген құжаттардың тізбесі қамтылуы тиіс.
Егер түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуіне негіз ретінде растайтын құжаттар көрсетілген жағдайда онда салық есептілігінен басқа мұндай құжаттардың көшірмелері түсініктемеге қоса беріледі.»;
159) 595-бапта:
1-тармақта:
1) және 3) тармақшаларындағы «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемелерінің бірі арқылы Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемелердің топтары бойынша жиынтық корпоративтік табыс салығын төлеу және ол бойынша декларация табыс ету тәртібіне көшуі кезінде - осы Кодекстің 200-бабы 1-тармағында көзделген хабарлама негізінде;»;
4-тармақтағы «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
160) 598-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Берешегі жоқ екендігі туралы анықтама, берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама:
1) қағаз тасығышта берілген кезде - анықтаманы жасаған салық органы басшысының, оны ауыстыратын адамның немесе басшы орынбасарының қолымен және салық органының мөрімен;
2) электронды түрде берілген кезде - уәкілетті органның электрондық сандық қолтаңбасымен куәландырылады.»;
161) 599-баптың 1-тармағындағы «төлемдерді» деген сөздер «, кеден төлемдерін» деген сөздермен толықтырылсын;
162) 600-бап «есепке жатқызылатын» деген сөздердің алдынан «Осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес бюджеттен қайтарылуы тиіс» деген сөздермен толықтырылсын;
163) 601-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы «төлемдерді» деген сөзден кейін «, кеден төлемдерін» деген сөздермен толықтырылсын;
164) 602-бапта:
1-тармағы «төлемдерді» деген сөзден кейін «, кеден төлемдерін» деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Пояснение, указанное в пункте 2 настоящей статьи, должно содержать:
1) дату подписания пояснения налогоплательщиком (налоговым агентом);
2) фамилию, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, представляющего пояснение, его место жительства (место нахождения);
4) идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
5) наименование налогового органа, направившего уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля;
6) обстоятельства, являющиеся основанием для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями;
7) перечень прилагаемых документов.
В случае, если в качестве основания для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями указываются подтверждающие документы, то копии таких документов, кроме налоговой отчетности, прилагаются к пояснению.";
158) в статье 595:
в пункте 1:
в подпунктах 2) и 3) слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при переходе на порядок уплаты корпоративного подоходного налога и представления декларации по нему юридическим лицом-нерезидентом совокупно по группе постоянных учреждений в Республике Казахстан этого юридического лица-нерезидента через одно из его постоянных учреждений - на основании уведомления, предусмотренного пунктом 1 статьи 200 настоящего Кодекса;";
в пункте 4 слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
159) пункт 4 статьи 598 изложить в следующей редакции:
"4. Справка об отсутствии задолженности, справка об отсутствии (наличии) задолженности заверяются:
1) при выдаче на бумажном носителе - подписью руководителя, лица, его замещающего, или заместителя руководителя и печатью налогового органа, составившего справку;
2) при передаче в электронном виде - электронной цифровой подписью уполномоченного органа.";
160) пункт 1 статьи 599 после слова "платежей" дополнить словами "таможенных платежей,";
161) статью 600 после слова "Зачет" дополнить словами "подлежащего возврату из бюджета в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса";
162) подпункт 1) пункта 1 статьи 601 после слова "платежей" дополнить словами "таможенных платежей,";
163) в статье 602:
пункт 1 после слова "платежей," дополнить словами "таможенных платежей,";

4-тармақта «599 және 600-баптарында» деген сөздер «599-бабында» деген сөздермен ауыстырылсын;
165) мынадай мазмұндағы 602-1-баппен толықтырылсын:
«602-1-бап. Кеден органдары алатын кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару
1. Кедендік заңнамаға сәйкес кеден органдары алатын кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомалары олардың төлеу орны бойынша салық органдарының есепке жатқызуына және (немесе) қайтаруына жатады.
Кеден органдары алатын кеден төлемдерін, салықтар мен өсімпұлдарды есепке жатқызу және (немесе) қайтару кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларының бар екендігін растайтын кеден органы берген құжатпен қоса, салық төлеуші табыс ететін салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салықтық өтініш (бұдан әрі осы баптың мақсаты үшін - салықтық өтініш) негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте салықтық өтінішті салық төлеуші кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларының бар екендігін растайтын құжатты кеден органы берген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырады.
2. Кеден органдары алатын кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларын есепке жатқызу салық төлеушінің салықтық өтініші бойынша есепке жатқызу жүргізу үшін осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде жүргізіледі.
3. Кеден органдары алатын кеден төлемдерінің, салықтар мен өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларын қайтару осы баптың 2-тармағында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде жүргізіледі.»;
166) 603-баптың 1-тармағындағы «599» деген сан «600» деген санмен ауыстырылсын;
167) 605-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы «төлемдерді» деген сөзден кейін «, кеден төлемдерін» деген сөздермен толықтырылсын;
168) 608-бабында:
1-тармағының бірінші бөлімінде «Хабарлама» деген сөз «Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, хабарлама» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын;
«1-1. Егер осы баптың 1-2-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық қызметі органы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы салық төлеушіге (салық агентіне) жіберген осы Кодекстің 607-бабы 2-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген хабарламаларды почта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған жағдайда, осы Кодексте белгіленген негіздер бойынша және тәртіпте куәгерлер тартыла отырып, салықтық зерттеу жүргізу күні осындай хабарламалардың табыс ету күні болып табылады.
1-2. Осы Кодекстің 637-бабы 2-тармағына сәйкес салықтық зерттеу актісінің негізінде салық тексеруі аяқталған және салық қызметі органы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы салық төлеушіге (салық агентіне) жіберген осы Кодекстің 607-бабы 2-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген хабарламаларды почта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған жағдайда мұндай хабарламаларды табыс ету күні мына күндердің бірі болып табылады:
салық төлеушіде (салық агентінде) банктік шоты болмаған кезде - осындай хатты почта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған күн;
салық төлеушіде (салық агентінде) банктік шоты болған кезде - осындай хатты почта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң басталатын күн, егер салық төлеушіге (салық агентіне) осы мерзім ішінде қол қоюға хабарлама табыс етілмесе.»;
169) 609-бапта:
1-тармағының 1) тармақшасы «оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Егер салық міндеттемелерін орындау осы Кодекстің 308-1-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес операторға жүктелсе, онда мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз етудің:
1) осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген тәсілдері
операторға қатысты қолданылады;
2) осы баптың 1-тармағы 2) - 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдері бір мезгілде операторға және жай серіктестіктің (консорциумның) әрбір қатысушысына қатысты қолданылады.»;
170) 610-бабында:
1 және 3-тармақтары «міндетті төлемдер» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармағы «төлемдердің» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың бірінші абзацы «төлемдер» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
171) 611-бапта:
1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) салық төлеуші осы Кодекстің 558-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талапты орындамаған жағдайда - осы Кодекстің 558-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;»;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстің 55-бабында көзделген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кеден төлемдерін төлеу бойынша операциялардан;»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық органы мұндай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз тасығышта немесе байланыс және телекоммуникация арналары арқылы электронды түрде жібереді. Салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органының өкімі электронды түрде жіберілген кезде мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп уәкілетті орган белгілеген пішіндерге сәйкес қалыптастырылады.»;
172) 613-бап мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 4 слова "статьями 599 и 600" заменить словами "статьей 599";
164) в пункте 1 статьи 603 цифры "599" заменить цифрами "600";
165) в части первой пункта 1 статьи 605 после слова "платежей," дополнить словами "таможенных платежей,";
166) в статье 608:
часть первую пункта 1 дополнить словами ", если иное не установлено настоящей статьей";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Если иное не установлено пунктом 1-2 настоящей статьи, в случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомлений, предусмотренных подпунктами 2), 3) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, направленных органами налоговой службы налогоплательщику (налоговому агенту) по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения таких уведомлений является дата проведения налогового обследования с привлечением понятых по основаниям и в порядке, установленным настоящим Кодексом.
1-2. В случае завершения налоговой проверки на основании акта налогового обследования в соответствии с пунктом 2 статьи 637 настоящего Кодекса и возврата почтовой или иной организацией связи уведомлений, предусмотренных подпунктами 2), 3) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, направленных органами налоговой службы налогоплательщику (налоговому агенту) по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения таких уведомлений является одна из следующих дат:
дата возврата такого письма почтовой или иной организацией связи - при отсутствии у налогоплательщика (налогового агента) банковского счета;
дата, наступающая по истечении пяти рабочих дней со дня возврата такого письма почтовой или иной организацией связи, если налогоплательщику (налоговому агенту) в течение этого срока уведомление не было вручено под роспись - при наличии у налогоплательщика (налогового агента) банковского счета.";
167) в статье 609:
подпункт 1) пункта 1 дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Если исполнение налоговых обязательств в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 308-1 настоящего Кодекса возложено на оператора, то способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства:
1) указанные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи применяются в отношении оператора;
2) указанные в подпунктах 2)-4) пункта 1 настоящей статьи применяются одновременно в отношении оператора и каждого участника простого товарищества (консорциума).";
168) в статье 610:
пункты 1 и 3 после слова "бюджет" дополнить словами ", в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним";
в пункте 4 после слова "платежей," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
абзац первый пункта 12 после слова "платежей" дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним";
169) в статье 611:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) неисполнения налогоплательщиком требования, установленного частью первой пункта 5 статьи 558 настоящего Кодекса - в течение пяти рабочих дней со дня истечения срока, установленного частью первой пункта 5 статьи 558 настоящего Кодекса;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) операций по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренных статьей 55 настоящего Кодекса, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, а также таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговый орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством электронных каналов связи и телекоммуникаций. При направлении распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) в электронном виде такое распоряжение формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с Национальным банком Республики Казахстан.";
170) статью 613 изложить в следующей редакции:

613-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеу
1. Салық органы осы Кодекстің 609-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеуді:
1) салық берешегін өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық берешегі өтелмеген;
2) мониторингке жататын ірі салық төлеушіні қоспағанда, салық төлеуші (салық агенті) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешіміне шағым жасаған жағдайларда жүргізеді. Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда салық органы шектеуді осы Кодекстің 607-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген салық берешегін өтеу туралы хабарлама жібермей-ақ, жүргізеді.
2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеуді салық органы:
осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда - осы салық төлеушінің (салық агентінің) меншік құқығындағы немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы, сондай-ақ балансында тұрған;
осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес негізгі құралы, жылжымайтын мүлікке инвестиция және (немесе) биологиялық актив болып табылатын мүлкіне қатысты жүргізеді.
Мыналар билік етуге шектеуге жатпайды:
тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
электр, жылу және өзге де энергия түрлері;
сақтау және (немесе) жарамдылық мерзімі бір жылдан аспайтын азық-түлік өнімі немесе шикізат.
3. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуді шектеу туралы шешім уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жасалады және оны салық органы:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда - мұндай шешім шығарылған күнгі салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында бар деректер бойынша салық берешегі сомасында;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда - осы Кодекстің 93, 94-тарауларында белгіленген тәртіпте шағымданушы салық төлеушінің (салық агентінің) салықтарының, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері мен өсімпұлдарының сомасында қабылдайды.
Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді және осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісін салық органында тіркеу бір нөмірде жүргізіледі.

"Статья 613. Ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента)
1. Налоговым органом производится ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 609 настоящего Кодекса, в случаях:
1) непогашения налоговой задолженности в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности;
2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением крупного налогоплательщика, подлежащего мониторингу, уведомления о результатах налоговой проверки и (или) решения вышестоящего органа налоговой службы, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы на уведомление. При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится налоговым органом без направления уведомления о погашении налоговой задолженности, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.
2. Если иное не установлено настоящим пунктом, ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) производится налоговым органом в отношении имущества:
принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, а также состоящего на балансе данного налогоплательщика (налогового агента) - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
являющегося в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности основным средством, инвестицией в недвижимость и (или) биологическим активом - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Не подлежат ограничению в распоряжении:
объекты жизнеобеспечения;
электрическая, тепловая и иные виды энергии;
продукты питания или сырье, срок хранения и (или) годности которых не превышает одного года.
3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) составляется по форме, установленной уполномоченным органом, и принимается налоговым органом на сумму:
1) налоговой задолженности по данным, имеющимся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на дату вынесения такого решения, - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, установленном главами 93, 94 настоящего Кодекса, - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Регистрация в налоговом органе решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества, составленного на основании такого решения, производится под одним номером.

3-1. Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім салық төлеушіге (салық агентіне) жеке қол қойдырылып немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы табыс етілуі тиіс. Мұндай шешім салық төлеушіге табыс етілді деп:
1) қол қоюға жеке табыс етілген кезде - салық төлеуші шешімге қол қойған күн;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберілген кезде - почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасына салық төлеуші (салық агенті) белгі қойған күн;
3) осындай шешімді алғанын растайтын қол қоюдан бас тартуы немесе орналасқан орны бойынша болмауы себепті табыс ету мүмкін болмаған кезде - осы Кодекстің 558-бабында белгіленген тәртіпте жүргізілген салықтық зерттеу күні есептеледі.
3-2. Егер мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім оған құқық немесе ол бойынша мәміле мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке не мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке қатысты қабылданған жағдайда салық органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді салық төлеушіге (салық агентіне) табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей осындай шешімнің көшірмесін осы тармақта көрсетілген мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешімнің салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілген күнінен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін салық органы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мүлік тізімдемесінің актісін жасау арқылы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуымен билік етуі шектелген мүлікке тізімдеме жүргізеді.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесі мүлік тізімдемесі актісінде салық төлеушінің (салық агентінің) бухгалтерлік есепке алу деректерінің негізінде айқындалатын баланстық құны немесе нарықтық құны көрсетіле отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес жүргізілетін есепте белгіленген құн нарықтық құн болып табылады.
4-1. Салық төлеуші (салық агенті) билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісін жасау кезінде салық органының лауазымды тұлғаларына танысу үшін осындай мүлкіне меншік және (немесе) шаруашылық ету құқығын, балансын растайтын құжаттардың түпнұсқасын немесе нотариалдық куәландырылған көшірмелерін беруге міндетті. Осы тармақта көрсетілген құжаттың көшірмелері тізімдеме актісіне қоса беріледі.
Салық төлеуші (салық агенті) осы тармақта көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешімді шығарған салық органы уәкілетті мемлекеттік органдарға осындай салық төлеушінің (салық агентінің) меншік және (немесе) шаруашылық ету құқығында осы баптың 3-2-тармағында көрсетілген мүліктің бар немесе жоқ екендігін растау туралы сұрау салу жібереді. Осы тармақта көрсетілген сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдардың жауаптарының көшірмелері тізімдеме актісіне қоса беріледі.

3-1. Решение об ограничении в распоряжении имуществом подлежит вручению налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением. Датой вручения такого решения налогоплательщику считается:
1) при вручении лично под роспись - дата подписания решения;
2) при направлении по почте заказным письмом с уведомлением - дата отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомления почтовой или иной организации связи;
3) при невозможности вручения по причине отказа от росписи, подтверждающей получение такого решения, или отсутствия по месту нахождения - дата налогового обследования, проведенного в порядке, установленном статьей 558 настоящего Кодекса.
3-2. В случае, если решение об ограничении в распоряжении имуществом принято в отношении имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущества, подлежащего государственной регистрации, налоговый орган не позднее пяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения об ограничении в распоряжении имуществом направляет копию такого решения в уполномоченные государственные органы для регистрации обременения прав на имущество, указанное в настоящем пункте.
4. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения, указанного в пункте 3 настоящей статьи, налоговым органом производится опись ограниченного в распоряжении имущества в присутствии налогоплательщика (налогового агента) путем составления акта описи имущества по форме, установленной уполномоченным органом.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием в акте описи имущества балансовой стоимости, определяемой на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика (налогового агента), или рыночной стоимости. Рыночной стоимостью является стоимость, определенная в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
4-1. Налогоплательщик (налоговый агент) при составлении акта описи ограниченного в распоряжении имущества обязан представить должностным лицам налогового органа для ознакомления оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право собственности и (или) хозяйственного ведения на такое имущество, баланса. Копии документов, указанных в настоящем пункте, прилагаются к акту описи.
В случае непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган, вынесший решение, указанное в пункте 3 настоящей статьи, направляет в уполномоченные государственные органы запрос о подтверждении факта наличия или отсутствия у такого налогоплательщика (налогового агента) на праве собственности и (или) хозяйственного ведения имущества, указанного в пункте 3-2 настоящей статьи. Копии ответов уполномоченных государственных органов на запрос, указанный в настоящем пункте, прилагаются к акту описи.

Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісі екі данада жасалады және оған оны жасаған тұлға, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) және (немесе) оның лауазымды тұлғасы қол қояды. Бұл ретте осындай актінің бір данасы осы баптың 3-1-тармағында белгіленген тәртіпте салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етіледі.
5. Салық төлеуші (салық агенті) иелік етуі шектелген мүліктің шектеу алып тасталғанға дейін сақталуын, оған тиісті күтім жасалуын қамтамасыз етуге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті болады. Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) аталған мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Осы талаптарды сақтамаған жағдайда салық төлеуші (салық агенті) иелік етуі шектелген мүлікті аукционға дайындау бойынша нақты шеккен шығындарды аукцион ұйымдастырушысына өтеуге міндетті.
6. Салық берешегі өтелмеген және екі аукцион өткізілгеннен кейін билік етуі шектелген мүлік сатылмаған жағдайда салық органы жаңа мүлік тізімдемесінің актісі жасалған күнгі салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотындағы салық берешегінің сомасы туралы деректерді ескере отырып, жаңа мүлік тізімдемесінің актісін жасау жолымен салық төлеушінің (салық агентінің) басқа мүлкіне тізімдеме жүргізуге құқылы.
7. Салық органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің мынадай жағдайларда күшін жояды:
1) салық төлеуші (салық агенті) салық берешегі сомаларын өтеген - осындай берешекті өтеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараған салық қызметі органы шешім шығарған немесе салық тексеруі нәтижелері туралы хабарламаның және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешімінің шағымдалған бөлігінің күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда - осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) салық тексеруі нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешіміне өз шағымдарын қайтарып алған жағдайда - осындай шағым қайтарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей күшін жояды.
8. Салық органы осы баптың 3-2-тармағында көзделген жағдайларда мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен мүлік тізімдемесінің актісінің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осындай күшін жою туралы шешімнің көшірмесін мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тоқтату үшін уәкілетті органдарға жібереді.»;
173) 614-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

Акт описи ограниченного в распоряжении имущества составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, его составившим, а также налогоплательщиком (налоговым агентом) и (или) его должностным лицом. При этом один экземпляр такого акта вручается налогоплательщику (налоговому агенту) в порядке, установленном пунктом 3-1 настоящей статьи.
5. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан обеспечить сохранность, надлежащий уход за ограниченным в распоряжении имуществом до снятия ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом налогоплательщик (налоговый агент) несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
При несоблюдении данных требований налогоплательщик (налоговый агент) обязан возместить организатору аукциона фактически понесенные затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону.
6. В случае непогашения налоговой задолженности и нереализации ограниченного в распоряжении имущества после проведения двух аукционов налоговый орган вправе подвергнуть описи другое имущество налогоплательщика (налогового агента) путем составления нового акта описи имущества с учетом имеющихся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) данных о сумме налоговой задолженности на дату составления нового акта описи имущества.
7. Налоговый орган отменяет решение об ограничении в распоряжении имуществом и акт описи имущества, составленный на основании такого решения, по форме, установленной уполномоченным органом, в случаях:
1) погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налоговой задолженности - не позднее одного рабочего дня со дня погашения такой задолженности;
2) вынесения решения органом налоговой службы, рассматривавшим жалобу налогоплательщика (налогового агента), или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих в обжалуемой части уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление - не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта;
3) отзыва налогоплательщиком (налоговым агентом) своей жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление - не позднее одного рабочего дня со дня отзыва такой жалобы.
8. Налоговый орган в случаях, предусмотренных пунктом 3-2 настоящей статьи, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества направляет копию такого решения об отмене в уполномоченные государственные органы для прекращения обременения прав на имущество.";
171) пункт 1 статьи 614 дополнить частью второй следующего содержания:

«Салық міндеттемелерін орындау осы Кодекстің 308-1-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес операторға жүктелген жағдайда, жай серіктестік (консорциум) құрамында өнім бөлу туралы келісім бойынша қызметін жүзеге асыратын салық төлеушінің салық берешегін өндіріп алу кезінде осы тарауда көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары салық төлеушіге және (немесе) операторға қатысты қолданылады. Өндіріп алудың соңғы мөлшері салық берешегін өтеу туралы хабарламада көрсетілген сомадан аспауға тиіс.»;
174) 615-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық органы мұндай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз тасығышта немесе байланыс және телекоммуникация арналары арқылы электронды түрде жібереді. Инкассалық өкім электронды түрде жіберілген кезде мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп уәкілетті орган белгілеген пішіндерге сәйкес қалыптастырылады.»;
175) 625-бапта 4-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«1-1) қайтаруға жататын қосылған құн салығына салықты көтеру сомасын растау;»
176) 627-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
тексерілетін салық төлеушінің (салық агентінің) кәсіпкерлік қызметімен байланысты мәселелер бойынша тексерілетін салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер алу үшін тексерілетін салық төлеушінің (салық агентінің) қызметіне қатысты құжаттары, ақпараттары бар адамдарды, оның ішінде осындай қызмет бойынша жиынтық салық есебін жүргізуге жауапты қарапайым серіктестік (консорциум) қатысушыларының уәкілетті өкілін;»;
2-тармақта:
екінші бөлігіндегі алтыншы абзацта «лицензияның болуы» деген сөздер «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, лицензияның болуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
2) тармақшада:
бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
Кеден одағының мүше мемлекеттері аумағынан Қазақстан Республикасы аумағына импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығына және (немесе) акцизге салынатын салық міндеттемесінің орындалуы.»;
жиырмасыншы абзацта «лицензияның болуы» деген сөздер «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, лицензияның болуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бірінші абзацпен толықтырылсын:
«Кеден одағының мүше мемлекеттері аумағынан Қазақстан Республикасы аумағына импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығына және (немесе) акцизге салынатын салық міндеттемесінің орындалуы.»;
екінші бөлігіндегі төртінші абзацта «лицензияның болуы» деген сөздер «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, лицензияның болуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тараптардың бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын, салық немесе құқық қорғау органдары арасындағы өзара ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге), сондай-ақ Қазақстан Республикасы халықаралық ұйымдармен жасасқан шарттарға сәйкес басқа мемлекеттердің салық немесе құқық қорғау органдарының, халықаралық ұйымдардың сауал салуы бойынша жүргізілетін тексеру де қарсы тексеру деп танылады;
камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған қосылған құнға салынатын салық бойынша салықтық міндеттемелер жөнінде және осындай операциялармен байланысты бұзушылықтарды жоймаған, не осындай бұзушылықтардың жоқтығын растай алмайтын түсіндірме ұсынған салық төлеушімен (салық агентімен) операцияларды жүзеге асыратын адамдарға қатысты.»;
9-тармақта:
бірінші бөліктегі 2) тармақша мынадай мазмұндағы жиырма екінші - жиырма сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын тауарлар бойынша қосылған құнға салынатын салық және (немесе) акциз бойынша салықтық міндеттемелерді орындау мәселелері бойынша;
салық органдарында тіркеу есебіне қою мәселелері бойынша;
бақылау-кассалық машинаның болуы;
акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, этил спиртін босатуға лицензияның, рұқсаттың, патенттің, осы Кодекстің 574-бапта көрсетілген тіркеу карточкасының болуы;
бақылау-кассалық машиналарды қолдану тәртібін сақтау;
лицензиялау ережелерін және акцизделетін тауарлардың жеке түрлерін ендіру, сақтау және іске асыру ережелерін сақтау;
касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органы шығарған өкімді орындау;»;
екінші бөлікте «осы баптың 9-тармағының» деген сөздер «осы тармақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы ретте бұрын тексерілген кезеңге жоспардан тыс тексерулер салық төлеушінің (салық агентінің) немесе Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасымен көзделген негіздемелер бойынша жүргізілетін салық тексерулерін қоспағанда бюджетке салық түсімдері мен басқа да міндетті төлемдерді қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның шешімі негізінде жүргізіледі.»;
177) 629-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөлікте «мәліметтерді және» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлікте «жөнелтілген» деген сөз «жіберілген» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте салықтық тексеруді жүзеге асыратын салықтық қызмет органы (салық агенті) салық төлеушіге жеке қолын қойғызып тапсыруға немесе оған құқықтық статистика органының хабарламасымен тоқтата тұру немесе қайта бастау күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей салықтық тексеруді тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы ескертпе берілген хабарламаны тапсырыс хатпен почта арқылы жіберуге міндетті.»;

"При взыскании налоговой задолженности налогоплательщика, осуществляющего деятельность по соглашению о разделе продукции в составе простого товарищества (консорциума) в случаях, когда исполнение налоговых обязательств возложено на оператора в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 308-1 настоящего Кодекса, меры принудительного взыскания, предусмотренные настоящей главой, применяются в отношении налогоплательщика и (или) оператора. Окончательный размер взыскания не должен превышать сумму, указанную в уведомлении о погашении налоговой задолженности.";
172) пункт 5 статьи 615 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговый орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством электронных каналов связи и телекоммуникаций. При направлении инкассового распоряжения в электронном виде такое распоряжение формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с Национальным банком Республики Казахстан.";
173) пункт 4 статьи 625 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) подтверждения суммы превышения налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату;";
174) в статье 627:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) лиц, располагающих документами, информацией, касающимися деятельности проверяемого налогоплательщика (налогового агента), в том числе уполномоченного представителя участников простого товарищества (консорциума), ответственного за ведение сводного налогового учета по такой деятельности, для получения сведений о проверяемом налогоплательщике (налоговом агенте) по вопросам, связанным с предпринимательской деятельностью проверяемого налогоплательщика (налогового агента);";
в абзаце шестом части второй пункта 2 слово "наличия лицензии" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии ";
в пункте 5:
в подпункте 2):
в части первой:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"исполнения налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и (или) акцизу по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза.";
в абзаце двадцатом слова "наличия лицензии" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии";
в абзаце четвертом части второй слова "наличия лицензии" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии";
абзац третий подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"Встречной проверкой также признается проверка, проводимая:
по запросам налоговых или правоохранительных органов других государств, международных организаций в соответствии с международными договорами (соглашениями) о взаимном сотрудничестве между налоговыми или правоохранительными органами, одной из сторон которых является Республика Казахстан, а также договорами, заключенными Республикой Казахстан с международными организациями;
в отношении лиц, осуществляющих операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), которым не устранены нарушения по налоговому обязательству по налогу на добавленную стоимость, выявленные по результатам камерального контроля и связанные с такими операциями, либо представлены пояснения, не подтверждающие отсутствие таких нарушений.";
в пункте 9:
подпункт 2) части первой дополнить абзацами двадцать вторым, двадцать седьмым и двадцать восьмым следующего содержания:
"по вопросам исполнения налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и (или) акцизу по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза;
по вопросам постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
по вопросам наличия контрольно-кассовых машин;
по вопросам наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии, разрешения на отпуск этилового спирта, патента, регистрационной карточки, указанной в статье 574 настоящего Кодекса;
по вопросам соблюдения порядка применения контрольно-кассовых машин;
по вопросам соблюдения правил лицензирования и условий производства, хранения и реализации отдельных видов подакцизных товаров;
по вопросам исполнения распоряжения, вынесенного налоговым органом, о приостановлении расходных операций по кассе;";
в части второй слова "пункта 9 настоящей статьи" заменить словами "настоящего пункта";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом внеплановые проверки за ранее проверенный период, за исключением налоговых проверок, проводимых по заявлению самого налогоплательщика (налогового агента) или по основаниям, предусмотренным уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, проводятся на основании решения государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
175) в статье 629:
в пункте 4:
в части первой после слов "сведений и" дополнить словом "(или)";
в части второй слово "отправки" заменить словом "направления";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом орган налоговой службы, осуществляющий налоговую проверку, обязан вручить налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись или направить ему по почте заказным письмом с уведомлением извещение о приостановлении или возобновлении налоговой проверки не позднее одного рабочего дня с даты приостановления или возобновления с уведомлением органа правовой статистики.";

5-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) салық төлеушіге (салық агентіне) осы кодекстің 640-бабына сәйкес салықтық тексерулер жүргізу барысында құжаттарды (мәліметтерді) ұсыну туралы салық қызметі органының талаптарын қойған жағдайда.»;
екінші бөлікте «5» деген сан «6» деген санмен ауыстырылсын;
178) 632-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасында «салық» деген сөз алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тақырыптық тексерулерді тағайындау туралы нұсқамада мыналар:
1) аумақтың тексерілетін учаскесі, тексеру барысында анықтауға жататын мәселелер, мәселелер бойынша тақырыптық тексерулерді тағайындау кезінде көрсетілген тармақтың 3),4), 7) және 8) тармақшаларымен көзделген жағдайларды қоспағанда осы баптың 1-тармағымен көзделген мәліметтер:
салық органдарында тіркеу есебіне қою;
бақылау-кассалық машинаның болуы;
акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, этил спиртін босатуға лицензияның, рұқсаттың, патенттің, осы Кодекстің 574-бапта көрсетілген тіркеу карточкасының болуы;
2) мынадай мәселелер бойынша тақырыптық тексерулерді тағайындау кезінде көрсетілген тармақтың 8) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда осы баптың 1-тармағымен көзделген мәліметтер:
бақылау-кассалық машиналарды қолдану тәртібін сақтау;
лицензиялау ережелерін және акцизделетін тауарлардың жеке түрлерін өндіру, сақтау және іске асыру ережелерін сақтау;
касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органы шығарған өкімді орындау;
3) осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілмеген мәселелер бойынша тақырыптық тексеру тағайындалған кезде осы баптың 1-тармақта көзделген мәліметтер көрсетілуі тиіс.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 13) - 19) тармақшалармен толықтырылсын:
«13) кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы және/немесе акциз бойынша салық міндеттемесін орындау;
14) салық органдарында тіркеу есебіне тұру;
15) бақылау-касса машиналарының болуы;
16) акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, этил спиртін босатуға лицензияның, рұқсаттың, патенттің, осы Кодекстің 574-бапта көрсетілген тіркеу карточкасының болуы;
17) бақылау-кассалық машиналарды қолдану тәртібін сақтау мәселелері бойынша;
18) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіруді, сақтауды және өткізуді лицензиялау ережелерін және шарттарын сақтау мәселелері бойынша;

пункт 5 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в случае выставления налогоплательщику (налоговому агенту) требования органа налоговой службы о предоставлении документов (сведений) в ходе проведения налоговых проверок в соответствии со статьей 640 настоящего Кодекса.";
в части второй цифру "5" заменить цифрой "6";
176) в статье 632:
в подпункте 8) пункта 1 слово "налоговый" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В предписании о назначении тематических проверок должны быть указаны:
1) проверяемый участок территории, вопросы, подлежащие выяснению в ходе проверки, а также сведения, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3), 4), 7) и 8) указанного пункта, при назначении тематических проверок по вопросам:
постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
наличия контрольно-кассовых машин;
наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии, разрешения на отпуск этилового спирта, патента, регистрационной карточки, указанной в статье 574 настоящего Кодекса;
2) сведения, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, за исключением случая, предусмотренного в подпункте 8) указанного пункта, при назначении тематических проверок по вопросам:
соблюдения порядка применения контрольно-кассовых машин;
соблюдения правил лицензирования и условий производства, хранения и реализации отдельных видов подакцизных товаров;
исполнения распоряжения, вынесенного налоговым органом, о приостановлении расходных операций по кассе;
3) сведения, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, при назначении тематических проверок по вопросам, не указанным в подпунктах 1), 2) настоящего пункта.";
часть первой пункта 3:
в подпункте 12) слово "покупателями." заменить словом "покупателями;";
дополнить подпунктами 13), 14), 15), 16), 17), 18) и 19) следующего содержания:
"13) исполнения налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и/или акцизу по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза;
14) постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
15) наличия контрольно-кассовых машин;
16) наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии, разрешения на отпуск этилового спирта, патента, регистрационной карточки, указанной в статье 574 настоящего Кодекса;
17) соблюдения порядка применения контрольно-кассовых машин;
18) соблюдения правил лицензирования и условий производства, хранения и реализации отдельных видов подакцизных товаров;

19) салық органы шығарған касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің орындалуы мәселелері көрсетіледі.»;
5-тармақта «салық» деген сөз алып тасталсын;
6-тармақтың төртінші абзацындағы «лицензияның болуы» деген сөздер «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, лицензияның болуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
179) 633-бапта:
1-тармақ «немесе салық төлеушінің (салық агентінің) нұсқамаға қол қоюдан бас тартуы туралы акті жасалған күн» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші сөйлемінде және 4-тармақтың бірінші сөйлемінде «лицензияның болуы» деген сөздер «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, лицензияның болуы» деген сөздермен ауыстырылсын;
180) 635-бапта:
2-тармақта «салық» деген сөз алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзацта:
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«экспорт режимінде» деген сөздер «кедендік рәсімде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«кеден ісі мәселелері бойынша» деген сөздер «кедендік реттеу саласында» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта «Қазақстан Республикасының режимінде» деген сөздер «кеден одағының кеден рәсімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағынан кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумағына тауарлардың эксперты жағдайында осы Кодекске сәйкес қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 276-11-бапта көрсетілген құжаттардың мәліметтері ескеріледі.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Кейіннен қайта өңдеу өнімдері басқа мемлекет аумағына әкетілетін, Қазақстан Республикасы аумағына басқа кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды орындаған жағдайда осы Кодекске сәйкес қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 276-13-бабында көрсетілген құжаттардың мәліметтері ескеріледі.
Кейіннен кедендік одаққа мүше емес мемлекеттің аумағына өткізілетін, Қазақстан Республикасы аумағына басқа кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды орындаған жағдайда осы Кодекске сәйкес қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде кеден істері мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша және тәртіпте табыс етілген экспорт режимінде Қазақстан Республикасының кеден аумағынан қайта өңдеу өнімдерін әкету фактісін растайтын кеден органының мәліметтер ескеріледі.
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан экспорт режимінде қайта өңдеу өнімдерін әкету фактісін растайтын мәліметтер үшін кеден органы жауаптылықта болады.»;
4-тармақта:
бірінші бөлігінде «төлеушінің» деген сөз «салық төлеушінің Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банктердегі» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағынан кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағына Сыртқы сауда тауар айырбасы жөніндегі (бартерлік) операциялар бойынша тауарлар экспорты болған, заттар түріндегі қарыз беру жағдайында қайтарылуға тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде сыртқы сауда тауар айырбасы жөніндегі (бартерлік) шарттың (келісімшарттың), заттар түріндегі қарыз беру бойынша шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ тауарларды әкелу және аталған операциялар бойынша экспортталған тауарларды сатып алушы қосылған құн салығын төлеушіге жеткізген тауарлар бойынша жанама салықтар төлеу туралы Өтініштің болуы есепке алынады.
Лизинг алушыға меншік құқығының көшуін көздейтін шарт (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағына тауарларды әкету жағдайында лизинг төлемінің нақты түсуін растайтын (тауардың (лизинг нысанының) бастапқы құнының өтелуі бөлігінде) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте ашылған қосылған құн салығын төлеушінің Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банктердегі банк шоттарына валюталық түсімнің түсуі есепке алынады.
Кейіннен кедендік одаққа мүше емес мемлекеттің аумағына әкетілетін, Қазақстан Республикасы аумағына басқа кедендік одаққа мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстар орындалған жағдайда осы Кодекске сәйкес қайтарылуы тиіс қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте ашылған қосылған құн салығын төлеушінің Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банктердегі банк шоттарына валюталық түсімнің түсуі жөніндегі мәліметтер ескеріледі.»;
181) 637-бапта:

19) исполнения распоряжения, вынесенного налоговым органом, о приостановлении расходных операций по кассе.";
в пункте 5 слово "налогового" исключить;
в абзаце четвертом пункта 6 слова "наличия лицензии" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии";
177) в статье 633:
пункт 1 дополнить словами "или дата составления акта об отказе налогоплательщика (налогового агента) в подписи на предписании,";
в пунктах 3 и 4 слова "наличия лицензии" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия лицензии";
178) в статье 635:
в пункте 2 слово "налоговый" исключить;
в пункте 3:
в части первой:
слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
слова "режиме экспорта" заменить словами "таможенной процедуре экспорта";
слова "по вопросам таможенного дела" заменить словами "в сфере таможенного регулирования";
в части второй слова "Республики Казахстан в режиме" заменить словами "таможенного союза в таможенной процедуре";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае экспорта товаров с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату в соответствии с настоящим Кодексом, учитываются сведения из документов, указанных в статье 276-11 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае выполнения работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату в соответствии с настоящим Кодексом, учитываются сведения из документов, указанных в статье 276-13 настоящего Кодекса.
В случае выполнения работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории одного государства-члена таможенного союза, с последующей реализацией продуктов переработки на территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату в соответствии с настоящим Кодексом, учитываются сведения таможенного органа, подтверждающие факт вывоза продуктов переработки с таможенной территории Республики Казахстан в режиме экспорта, представленные по форме и в порядке, которые утверждены уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Ответственность за сведения, подтверждающие факт вывоза продуктов переработки с таможенной территории Республики Казахстан в режиме экспорта, несет таможенный орган.";
в пункте 4:
в части первой слова "плательщика налога на добавленную стоимость" заменить словами "налогоплательщика в банках второго уровня на территории Республики Казахстан";
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"В случае экспорта товаров с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза по внешнеторговым товарообменным (бартерных) операциям, предоставления займа в виде вещей при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату, учитывается наличие договора (контракта) по внешнеторговой товарообменной (бартерной) операции, договора (контракта) по предоставлению займа в виде вещей, а также Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, поставленным плательщику налога на добавленную стоимость покупателем экспортированных товаров по указанным операциям.
В случае вывоза товаров с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена таможенного союза по договору (контракту) лизинга, предусматривающему переход права собственности на него к лизингополучателю, учитывается поступление валютной выручки на банковские счета плательщика налога на добавленную стоимость в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подтверждающей фактическое поступление лизингового платежа (в части возмещения первоначальной стоимости товара (предмета лизинга).
В случае выполнения работ по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства либо на территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату в соответствии с настоящим Кодексом, учитываются сведения по поступлению валютной выручки на банковские счета плательщика налога на добавленную стоимость в банках второго уровня на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
179) в статье 637:

1-тармақтың 9) тармақшасындағы «салық» деген сөз алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Салық төлеушіге (салық агентіне) салықтық тексеру актісі тапсырылған күн салықтық тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
Салық тексеруінің актісін алған кезде салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық тексеруі актісінің данасына оны алғаны туралы қол қоюға міндетті.
Салық төлеушіге (салық агентіне) актіні табыс ету салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан орны бойынша болмауына байланысты мүмкін болмаған жағдайда осы Кодексте белгіленген тәртіпте куәгерлер тартыла отырып, салықтық зерттеп-тексеру жүргізіледі. Бұл ретте салықтық тексеру мерзімінің аяқталуы салықтық зерттеп-тексеру жүргізілген күн болып табылады.»;
182) 638-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салықтық тексеру аяқталған соң салық қызметі органы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын қоса есептеуге, міндетті зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау, аудару, әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдарды есептеу және төлеу бойынша міндеттемелерге, залалдарды азайтуға, резидент еместердің табысынан төлем көзінен ұсталған қосылған құн салығының және (немесе) корпоративтік (жеке) табыс салығының асып кету сомаларын қайтаруға расталмауына әкеп соқтыратын бұзушылықтарды анықтаған жағдайда салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарлама шығарады, ол осы Кодекстің 607-бабына сәйкес белгіленген мерзімде салық төлеушіге (салық агентіне) жіберіледі.»;
9-тармағының бірінші бөлігінде:
«қосымша тексеруден басқа, кезектен тыс құжаттық тексеру» деген сөздер «осы Кодекстің 627-бабы 5-тармағының 2) тармақшасының он төртінші, он бесінші абзацтарында көрсетілген тақырыптық тексерулерден басқа, жоспардан тыс құжаттық тексеру» деген сөздермен ауыстырылсын;
«айыппұл санкциясы» деген сөздер «жазалар» деген сөзбен ауыстырылсын;
183) 642-бабының 4-тармақта «Қазақстан Республикасының кеден органдары» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ кедендік одаққа мүше мемлекеттердің салық органдары» деген сөздермен ауыстырылсын;
184) 653-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«653-бап. Қазақстан Республикасында өндірілген немесе оған импортталатын акцизделетін тауарларды бақылау»;
1-тармақтағы «таңбалау» деген сөзден кейін «, Қазақстан Республикасының аумағына акцизделетін тауарларды өткізу» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын;
«1-1. Кедендік одақ шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) акцизделетін тауарларды әкелу (әкету) Қазақстан Республикасының шекарасында уәкілетті орган белгілейтін тәртіпте тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в подпункте 9) пункта 1 слово "налогового" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Завершением срока налоговой проверки считается день вручения налогоплательщику (налоговому агенту) акта налоговой проверки.
При получении акта налоговой проверки налогоплательщик (налоговый агент) обязан поставить подпись о его получении на экземпляре акта налоговой проверки органов налоговой службы.
При невозможности вручения акта налогоплательщику (налоговому агенту) в связи с отсутствием налогоплательщика (налогового агента) по месту нахождения, проводится налоговое обследование с привлечением понятых в порядке, установленном настоящим Кодексом. При этом датой завершения налоговой проверки является дата составления акта налогового обследования.";
180) в статье 638:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. По завершении налоговой проверки в случае выявления нарушений, приводящих к начислению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, перечислению обязательных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений и пеней, уменьшению убытков, неподтверждению к возврату сумм превышения налога на добавленную стоимость и (или) корпоративного (индивидуального) подоходного налога, удержанного у источника выплаты с доходов нерезидентов, органом налоговой службы выносится уведомление о результатах налоговой проверки, которое направляется налогоплательщику (налоговому агенту) в сроки, установленные в соответствии со статьей 607 настоящего Кодекса.";
в части первой пункта 9:
слова "внеочередной документальной проверки, кроме дополнительной проверки" заменить словами "внеплановой документальной проверки, кроме тематических проверок, указанных в абзацах четырнадцатом, пятнадцатом подпункта 2) пункта 5 статьи 627 настоящего Кодекса";
слова "штрафные санкции" заменить словом "взыскания";
181) в пункте 4 статьи 642 слова "таможенными органами Республики Казахстан" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан и банками второго уровня, а также налоговыми органами государства - членов таможенного союза";
182) в статье 653:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 653. Контроль за подакцизными товарами, произведенными или импортированными в Республику Казахстан";
пункт 1 после слова "статьей" дополнить словами "перемещения подакцизных товаров на территории Республики Казахстан";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ввоз (вывоз) подакцизных товаров на территорию (с территории) Республики Казахстан с территории (на территорию) государства-члена таможенного союза осуществляется через пункты пропуска на границе Республики Казахстан, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, в порядке, определяемых уполномоченным органом.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Шарап материалдары мен сыраны қоспағанда, осы Кодекстің 279-бабы 2) - 4) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауарлар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте есепке алу-бақылау таңбаларымен, темекі бұйымдары акциздік таңбалармен таңбалануға жатады.»;
4-тармақта:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кеден одағының кеден аумағына «тауарларды және көлік құралдарын уақытша әкелу» және «тауарларды және көлік құралдарын уақытша әкету» кедендік рәсімдерде әкелінетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан жекелеген даналары жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкелінетін;»;
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) «тауарлар транзиті» кедендік рәсімінде кеден одағының кеден аумағы арқылы өткізілетін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы кеден одағына мүше мемлекеттерден транзитпен өткізілетін;»;
5) тармақшасында «кеден» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1 тармақпен толықтырылсын;
«4-1. Осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалануы тиіс акцизделетін өнімдерді тиісті таңбалаусыз Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізуге тыйым салынады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы бапқа сәйкес:
1) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін таңбалау қайта таңбалау) ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;
2) акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау және беру ережелерін уәкілетті орган бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өткізу пункттері арқылы акцизделетін тауарларды өткізу ережесін уәкілетті орган бекітеді;
4) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлеріне ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу, тапсырыс беру, алу, беру, есепке алу, сақтау және табыс ету ережесін уәкілетті орган бекітеді;
5) акциздік қосындардың қызметін ұйымдастыру тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын; «Жекелеген жағдайларда акциздік қосындар алкоголь өнімін көтерме саудада сатуды жүзеге асыратын салық төлеушінің аумағында орнатылады.»;
8-тармақ алып тасталсын;
10-тармақта:
2) тармақшасындағы «салық төлеушіде» деген сөз «сатып алушыда» деген сөзбен ауыстырылсын;,
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын;
«2-1) импортталған акцизделетін тауарлардың есепке қабылдануына;»;
3) тармақшасында:
«бөлінуіне» деген сөзден кейін «және (немесе) босатылуына» деген сөздермен толықтырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінінде өзгеріссіз қалдырылсын;

"2. Подакцизные товары, указанные в подпунктах 2)-4) статьи 279 настоящего Кодекса, за исключением виноматериала и пива, подлежат маркировке учетно-контрольными марками, табачные изделия - акцизными марками в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 4:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) ввозимые на таможенную территорию таможенного союза в таможенных процедурах "временный ввоз товаров и транспортных средств" и "временный вывоз товаров и транспортных средств", в том числе временно ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств - членов таможенного союза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;"
"4) перемещаемые через таможенную территорию таможенного союза в таможенной процедуре "транзит товаров", в том числе перемещаемые транзитом через территорию Республики Казахстан из государств-членов таможенного союза;";
в подпункте 5) слово "таможенную" исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Запрещается ввоз на территорию Республики Казахстан и перемещение по территории Республики Казахстан подакцизной продукции, подлежащей маркировке учетно-контрольными марками или акцизными марками, без соответствующей маркировки, кроме случаев, предусмотренных настоящей статьей";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В соответствии с настоящей статьей:
1) правила маркировки (перемаркировки) отдельных видов подакцизных товаров утверждаются Правительством Республики Казахстан;
2) правила получения, учета, хранения и выдачи акцизных и учетно-контрольных марок утверждаются уполномоченным органом;
3) правила перемещения подакцизных товаров через пункты пропуска, определенные Правительством Республики Казахстан, утверждаются уполномоченным органом;
4) правила оформления, заказа, получения, выдачи, учета, хранения и представления сопроводительных накладных на отдельные виды подакцизных товаров утверждаются уполномоченным органом;
5) порядок организации деятельности акцизного поста утверждается уполномоченным органом.";
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"В отдельных случаях, акцизные посты устанавливаются на территории налогоплательщика, осуществляющего оптовую реализацию алкогольной продукции.";
пункт 8 исключить;
в пункте 10:
в подпункте 2) слово "налогоплательщика" заменить словом "покупателя";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) принятием на учет импортированных подакцизных товаров;";
в подпункте 3):
после слова "отводом" дополнить словами "и (или) отпуском";
слово "розлив" заменить словом "розливом";

мынадай мазмұнда 4-1) тармақшамен толықтырылсын;
«4-1) салық төлеушінің акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлері босатылған кезде оларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу ережелерін сақтауына;»;
11-тармақтың 3) тармақшасында:
«аумағынан» деген сөзден кейін «(аумағына)» деген сөзбен толықтырылсын;
«шығып бара жатқан» деген сөздерден кейін «(кіріп бара жатқан)» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
«13. Есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалануы тиіс акцизделетін тауарлардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы, оның ішінде кедендік одақ шеңберінде өткізілуіне бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте салық және кеден органдары жүзеге асырады.».
5. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (2009 жылғы 18 қыркүйекте «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) бүкіл мәтін бойынша «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы» деген сөздердің алдынан «кеден одағының кеден
шекарасымен тұс келетін» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-баптың 16) тармақшасында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында» деген сөздердің алдынан «кеден одағының кеден шекарасымен тұс келетін» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 62-баптың 2-тармақта «санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдарының» деген сөздерден кейін «, кеден органдарының» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 80-бапта:
7-тармақта «әкелу кезінде» деген сөздерден кейін «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен түс келетін кеден одағының кеден шекарасы арқылы» деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қазақстан Республикасының орталық кеден органы уәкілетті органға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен түс келетін кедендік одақтың кеден шекарасы арқылы әкелінгені және Қазақстан Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұс келетін кеден одағының кеден шекарасы арқылы әкетілгені туралы мәліметтерді табыс етеді.»;
5) 149-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) соблюдением налогоплательщиком правил оформления сопроводительных накладных на отдельные виды подакцизных товаров при их отпуске;";
в подпункт 3) пункта 11:
слова "выезжающие с территории налогоплательщика" заменить словами "(въезжающие) с территории (на территорию) налогоплательщика";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Контроль за перемещением подакцизных товаров, подлежащих маркировке учетно-контрольными марками или акцизными марками, через границу Республики Казахстан, в том числе в рамках таможенного союза, осуществляется налоговыми и таможенными органами, в порядке определяемом Правительством Республики Казахстан.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст.23; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
1) в подпункте 92) пункта 1 статьи 1 после слов "через Государственную границу Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающую с таможенной границей таможенного союза,";
2) в подпункте 16) статьи 6 после слов "Государственной границе Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающей с таможенной границей таможенного союза,";
3) в подпункте 60) статьи 7 после слов "Государственной границе Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающей с таможенной границей таможенного союза,";
4) в пункте 2 статьи 62 после слов "должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы" дополнить словами ", таможенных органов";
5) в статье 80:
в пункте 7 после слов "При ввозе" дополнить словами "через таможенную границу таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Центральный таможенный орган Республики Казахстан представляют сведения в уполномоченный орган о ввозе на территорию Республики Казахстан через таможенную границу таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан и вывозе с территории Республики Казахстан через таможенную границу таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.";
6) в статье 149:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

«1. Автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, кеден одақтың кеден шекарасымен тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінде халық денсаулығына қауіп төндіретін жолаушыларға, экипаждарға, поезд бригадаларына, көлік құралдарына, жүктерге санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыру үшін санитариялық-карантиндік пункттер ұйымдастырылады.»;
2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды Қазақстан Республикасының кеден органдары жүргізеді.».
6. «Мұнай туралы» 1995 жылғы 28 маусымдағы № 2350 Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж. № 11, 76-құжат):
51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Кеден рәсімі
Кеден рәсімі Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.».
7. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 ж. 31 тамыздағы Заңы (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж. № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы 1996 ж. № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (2010 ж. 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 50-бапта:
6-1-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«өз уәкілеттігін орындау кезеңінде мемлекеттік лауазымдағы адамға және осы кезеңде оның жұбайына (зайыбына) қатысты;»;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақта және осы баптың 6-тармағының д) тармақшасында көзделген мәліметтер қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша салық қызметі органының сауал салуы негізінде беріледі.»;

"1. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска организовываются санитарно-карантинные пункты для осуществления санитарно-карантинного контроля за пассажирами, экипажами, поездными бригадами, транспортными средствами, грузами, представляющими опасность для здоровья населения.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан санитарно-карантинный контроль проводится таможенными органами Республики Казахстан.";
7) в пункте 1 статьи 150 после слов "Государственной границе Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающей с таможенной границей таможенного союза,".
6. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти" № 2350 (Ведомости Правительства Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст..18; № 3, ст.22; № 8, ст.52; № 9, ст.67; № 19, ст. 148; 2008 г.,  № 23, ст.114; № 2, ст.129; 2009 г., № 2-3, ст. 18);
статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Таможенная процедура
Таможенная процедура осуществляется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года " О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и " Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
1) в статье 50:
в пункте 6-1:
часть первую дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"лица, занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий, и его супруги (супруга) в этот же период;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Сведения, предусмотренные настоящим пунктом и подпунктом д) пункта 6 настоящей статьи, предоставляются на основании запроса органа налоговой службы по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";

7-1-тармақта «Осы баптың» деген сөздер «Егер осы баптың 6-1-тармақта өзгеше белгіленбесе, осы баптың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 51-бапта:
екінші бөлігіндегі «, салық және (немесе) кеден органдарының бірінші басшысы қол қойып, мөрімен куәландырылған» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Бұл ретте банктік операциялардың жеке түрлерін жүзеге асыратын банктерге немесе ұйымдарға қағаз тасығышта немесе телекоммуникация және электронды жиілік байланыс құралы арқылы салық және (немесе) кеден органдарының өкімі жіберілуі мүмкін.
Қағаз тасығышта жіберілетін өкімге салық және (немесе) кеден органдарының бірінші басшысы қол қойып және мөрімен куәландыруы тиіс.
Электронды түрде жіберілетін өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен бірлесіп уәкілетті органмен белгіленген нысанға тиіс қалыптастырылады.».
8. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж, № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж, № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат, № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (2009 ж. 8 қыркүйекте «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
22-бапта:
4-1-тармағы:
1) тармақшасындағы «төлейтін» деген сөз «төленген» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша оны филиалдары, өкілдіктері агенттер ретінде қаралуы мүмкін.».
8. «Халықтың көші-қоны туралы» 1997 ж. 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 341-құжат; 2001 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 285-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 6, 76-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 15, 106-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 23, 117-құжат);

в пункте 7-1 слово "Справки" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 6-1 настоящей статьи, справки";
2) в статье 51:
в части второй слова ", подписанных первым руководителем, заверенных печатью налоговых и (или) таможенных органов" исключить;
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"При этом распоряжения налоговых и (или) таможенных органов могут направляться в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством электронных каналов связи и телекоммуникаций.
Распоряжение, направляемое на бумажном носителе, должно быть подписано первым руководителем, и заверено печатью налоговых и (или) таможенных органов.
Распоряжение, направляемое в электронном виде, формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с Национальным банком Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст.111; 2010 г., № 5, ст.23; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
1) в статье 22:
в пункте 4-1:
в подпункте 1) слово "выплачиваемых" заменить словом "выплаченных";
подпункт 6) исключить;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. По решению юридического лица-резидента его филиалы, представительства могут рассматриваться в качестве агентов.".
9. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 341; 2001 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 285; № 24, ст. 338; 2002 г., № 6, ст. 76; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 23; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 23, ст. 117):

29-4-бабының 1) тармақшасындағы «кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган» деген сөздер «орталық кеден органы» деген сөздермен ауыстырылсын:
9. «Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы» 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 446-құжат; 1999 ж., № 21, 763-құжат; 2005 ж., № 11, 40-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат):
1) 1-бапта:
1), 3) тармақшаларындағы «Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы» деген сөздер «Кедендік одақ комиссиясының шешімі» деген сөздермен ауыстырылсын:
10-тармақтың 4-тармақта «ресімдеуге» деген сөз «декларациялауға» деген сөзбен ауыстырылсын:
17-бапта:
3-1-тармақта «Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті органның қорғау шараларын қабылдау қажеттігі туралы қорытындысы негізінде түпкілікті шешім» деген сөздер «түпкілікті шешім» деген сөздермен ауыстырылсын:
4) 23-бабының 1-тармақта «Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорғау баждарын енгізу туралы қаулысының» деген сөздер «Кедендік одақ комиссиясының қорғау баждарын енгізу туралы шешімінің» деген сөздермен ауыстырылсын:
10. «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 2-3, 34-құжат, № 23, 931-құжат; 2002 ж., № 4, 30-құжат; 2003 ж., № 15, 121-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден ісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы (2010 ж. 16 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
бүкіл мәтіні бойынша «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы» деген сөздердің алдынан «кедендік одақтың кеден шекарасымен тұс келетін» деген сөздермен толықтырылсын.
11. «Демпингке қарсы шаралар туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 654-құжат; 2006 ж., № 1, 3-құжат; № 3, 22-құжат):
1) 30-бабының 4-тармақта «Қазақстан Республикасының орталық кеден органы белгілеген» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген» деген сөздермен ауыстырылсын:
2) тақырыбындағы және 42-баптағы «ресімдеу» және «ресімдеудегі» деген сөздер тиісінше «декларациялау» және «декларациялаудағы» деген сөздермен ауыстырылсын.
12. «Субсидиялар және өтем шаралары туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 732-құжат; 2006 ж., № 1, 3-құжат):
тақырыбындағы және 39-баптағы «ресімдеу» және «ресімдеуін» деген сөздер тиісінше «декларациялау» және «декларациялауын» деген сөздермен ауыстырылсын.

абзац первый подпункта 1) статьи 29-4 изложить в следующей редакции:
"центральный таможенный орган;".
10. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Правительства Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст.446; 1999 г., № 21, ст.763; 2005 г., № 11, ст.40; 2006 г., № 3, ст.22; № 15, ст.95; 2010 г., № 5, ст.23):
1) в пункте 4 статьи 10 слово "оформлению" заменить словом "декларированию";
2) в пункте 3-1 статьи 17 слова "до принятия Правительством Республики Казахстан окончательного решения на основании заключения уполномоченного органа о необходимости принятия защитных мер" заменить словами "окончательного решения".
11. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931; 2002 г., № 4, ст. 30; 2003 г., № 15, ст. 121; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; Закон Республики Казахстан от 6 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного дела", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 16 января 2010 г.):
1) в подпункте 16) статьи 1 после слов "через Государственную границу Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающую с таможенной границей таможенного союза,";
2) в части второй и третьем статьи 10 после слов "через Государственную границу Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающую с таможенной границей таможенного союза,";
3) в части третьей пункта 6 статьи 13 после слов "через Государственную границу Республики Казахстан," дополнить словами "совпадающую с таможенной границей таможенного союза,".
12. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об антидемпинговых мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 654; 2006 г., № 1, ст. 3; № 3, ст. 22):
1) в пункте 4 статьи 30 слова "установленным центральным таможенным органом" заменить словами "определяемым Правительством";
2) в заголовке и статье 42 слова "оформление" и "оформлении" заменить словами "декларирование" и "декларировании" соответственно.

13. «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж, № 17, 82-құжат):
1) 1-бапта 17) тармақшада «айналымын» деген сөзден кейін «(экспорттан басқа)» деген сөздер қосылсын;
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
«22) ілеспе жүкқұжат - уәкілетті орган белгілеген тәртіпте этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің қозғалысын бақылауға арналған құжат.»;
2) 4-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Уәкілетті органның құзыреті»;
2-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) этил спирті мен алкоголь өнімін өткізу және тасымалдау кезінде оларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу, тапсырыс беру, алу, беру, есепке алу, сақтау және табыс ету тәртібін бекітеді.»;
3) 9-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзацында «спирті мен» деген сөзден «спиртінің және (немесе)» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) алкоголь өнімін (шарап материалы мен сырадан басқасын) есепке алу-бақылау таңбаларынсыз не сәйкестендіруге келмейтін есепке алу-бақылау таңбаларымен өткізуге және одан әрі өткізу мақсатында сақтауға және өткізуге (экспорттан басқа);»;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) этил спирті мен алкоголь өніміне арналған ілеспе жүкқұжатынсыз этил спиртін немесе алкоголь өнімін өткізуге тыйым салынады.
Этил спирті мен алкоголь өнімін өткізу және тасымалдау кезінде оларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу, тапсырыс беру, алу, беру, есепке алу, сақтау және табыс ету тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;
4) 10-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарынан этил спиртінің немесе шарап материалының импорты этил спиртінің немесе өндіруге этил спирті немесе шарап материалы пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруге лицензиясы болған кезде алкоголь өнімінің импортына берілетін лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарынан алкоголь өнімінің (шарап материалынан баска) импорты алкоголь өнімін сақтауға және көтерме саудада өткізуге лицензия болған кезде алкоголь өнімінің импортына берілетін лицензия бойынша жүзеге асырылады.»;

13. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О субсидиях и компенсационных мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 732; 2006 г., № 1, ст. 3):
в заголовке и тексте статьи 39 слова "оформление" и "оформления" заменить словами "декларирование" и "декларирования" соответственно.
14. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82):
1) в статье 1:
подпункт 17) дополнить словами "(кроме экпорта)";
в подпункте 21 слово "расчетах." заменить словом "расчетах;";
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) сопроводительная накладная - документ, предназначенный для контроля за движением этилового спирта и (или) алкогольной продукции в порядке, установленном уполномоченным органом;";
2) в статье 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Компетенция уполномоченного органа";
в пункте 2:
в подпункте 7) слово "выработки." заменить словом "выработки;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) утверждает порядок оформления, заказа, получения, выдачи, учета, хранения и представления сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию при их реализации и транспортировке.";
3) в статье 9:
в пункте 2:
абзац первый после слов "спирта и" дополнить словом "(или)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"перемещение и хранение в целях дальнейшей реализации и реализация (кроме экспорта) алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) без учетно-контрольных марок либо с учетно-контрольными марками, неподдающимися идентификации;
в подпункте 7) слово "Закона." заменить словом "Закона;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) перемещение этилового спирта или алкогольной продукции без наличия сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию.
Порядок оформления, заказа, получения, выдачи, учета, хранения и представления сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию при их реализации и транспортировки утверждается уполномоченным органом.";
4) в статье 10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Импорт этилового спирта или виноматериала с территории государств, не являющихся членами таможенного союза, осуществляется по лицензии на импорт этилового спирта или алкогольной продукции при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт или виноматериал.
Импорт алкогольной продукции (кроме виноматериала) с территории государств, не являющихся членами таможенного союза, осуществляется по лицензии на импорт алкогольной продукции при наличии лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан этил спиртінің және (немесе) шарап материалының импорты жасап шығаруға этил спирті немесе шарап материалы пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруге арналған лицензия болған кезде жүзеге асырылады.
Кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан алкоголь өнімінің (шарап материалынан басқа) импорты алкоголь өнімін сақтауға және көтерме сатуға лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.»;
3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының кеден органдары құрған бос қоймаларда этил спирті мен шарап материалын өндіруге және өңдеуге, сондай-ақ алкоголь өнімін өндіруге тыйым салынады.»;
5) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
«12-1-бабы. Этил спирті мен алкоголь өнімін тасымалдау шарттары.
1. Этил спирті мен алкоголь өнімін өткізу (босату) және тасымалдау кезінде уәкілетті орган белгілеген тәртіпте міндетті түрде ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді.».
6) 15-бапта:
1-тармақта 1) тармақша «, алкоголь өнімін сақтау және көтерме сату»;
2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен - алкоголь өнімін сақтау және көтерме сату.»;
Мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:
«1-1. кеден одағының мүше мемлекеттерінен этил спирті мен алкоголь өнімінің импорты лицензиялауға жатпайды.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша әрбір объект қызметіне беріледі.
Алкоголь өнімінің импорттауға лицензия осы Заңның 7-бабының 1-тармағында көрсетілген түрлері және олардың сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес атаулары бойынша беріледі.
Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш берген күнінен бастап кешіктірілмей беріледі:
1) отыз жұмыс күнінен - этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуі, алкоголь өнімін сақтау және көтерме сату;
2) он бес жұмыс күнінен - этил спирті мен алкоголь өнімін импорттауға;
3) он жұмыс күнінен - алкоголь өнімін сақтау және көтерме сатуға.»;
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Алкоголь өнімін (сырадан басқа) өндіруге лицензия этил спиртін сақтауға, жеке өндірістегі алкоголь өнімін сақтауға және көтерме сатуға құқық береді.»;
үшінші бөлікте «және бөлшек сауда» деген сөздер алынып тасталсын;
14. «Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы» 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 10, 241-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат):
2-бабының 2) тармақшасының екінші абзацындағы «кеден ісі саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын органға» деген сөздер «кеден органдарына» деген сөздермен ауыстырылсын.

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Импорт этилового спирта и (или) виноматериала с территории государств-членов таможенного союза осуществляется при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт или виноматериал.
Импорт алкогольной продукции (кроме виноматериала) с территории государств-членов таможенного союза осуществляется при наличии лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещается производство и переработка этилового спирта и виноматериала, а также производство алкогольной продукции на свободных складах, учрежденных таможенными органами Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Условия транспортировки этилового спирта и алкогольной продукции
При реализации (отпуске) и транспортировке этилового спирта и алкогольной продукции обязательно оформляются сопроводительные накладные в порядке, установленном уполномоченным органом.";
6) в статье 15:
в пункте 1:
в абзаце первом после слова "оборот" дополнить словами "(кроме экспорта)";
подпункт 1) дополнить словами ", хранение и оптовая реализация алкогольной продукции";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) территориальными подразделениями уполномоченного органа - на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Импорт этилового спирта и алкогольной продукции из государств-членов таможенного союза лицензированию не подлежит.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лицензия выдается на каждый объект деятельности по конкретному адресу.
Лицензия на импорт алкогольной продукции выдается по видам, указанным в пункте 1 статьи 7 настоящего Закона и их наименованиям в соответствии с товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Лицензия выдается со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами не позднее:
1) тридцати рабочих дней - субъектам на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, а также субъектам, являющимся крупным и средним бизнесом, на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции;
2) пятнадцати рабочих дней - субъектам на импорт этилового спирта и (или) алкогольной продукции;
3) десяти рабочих дней - субъектам, являющимся малым бизнесом, на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции.";
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Лицензия на производство алкогольной продукции (кроме пива) дает право производителю:
на хранение этилового спирта, предназначенного для производства алкогольной продукции, в складских помещениях в месте нахождения производства алкогольной продукции, указанного в лицензии;
на хранение алкогольной продукции собственного производства в месте нахождения производства, указанного в лицензии, и оптовую реализацию субъектам, имеющим лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.";
в части третьей слова "и розничной" исключить;
дополнить пунктом 8 следующей редакции:
"8. При лицензировании деятельности по хранению, оптовой и розничной реализации алкогольной продукции уполномоченный орган вправе привлекать работников своих территориальных органов по месту нахождения объекта деятельности.".

15. «Қаржы лизингі туралы» 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 10, 247-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат):
2-тармақтағы «кеден тәртібі» деген сөздер «кеден рәсімі» деген сөздермен ауыстырылсын.
16. «Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2009 жылғы 25 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
12-3-бабының 4-тармақта «Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы» деген сөздер «кедендік одақтың кеден шекарасымен тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы» деген сөздермен ауыстырылсын.
17. «Өсімдіктерді қорғау туралы» 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 140-құжат; 2004 ж., № 17, 98-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 18, 85-құжат):
20-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында «ресімдеуді» деген сөз «декларациялауды» деген сөзбен ауыстырылсын.
18. «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжат; 2010 жылғы 16 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден ісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
бүкіл мәтіні бойынша «Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы» деген сөздердің алдынан «кедендік одақтың кеден шекарасымен тұс келетін» деген сөздермен толықтырылсын.
19. «Инвестициялар туралы» 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 4-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат):

15. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 10, ст. 241; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 73):
в части второй статьи 2 слова "на орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела" заменить словами "на таможенные органы".
16. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 10, ст. 247; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 25; 2005 г., № 23, ст. 104):
в пункте 2 статьи 25 слова "таможенный режим" заменить словами "таможенная процедура".
17. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 258-IV "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 апреля 2010 г.):
в пункте 4 статьи 12-3 слова "через таможенную границу Республики Казахстан" заменить словами "через таможенную границу таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан".
18. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" (Ведомости Правительства Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст.140; 2004 г., № 17, ст.98; № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 18, ст.84,85; 2010 г., № 5, ст. 23):
в подпункте 3) пункта 1 статьи 20 слово "оформление" заменить словом "декларирование".
19. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст.1); Закон Республики Казахстан от 6 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного дела", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 16 января 2010 г.):
по всему тексту после слов "через Государственную границу Республики Казахстан," дополнить соответственно словами "совпадающую с таможенной границей таможенного союза,", "совпадающую с таможенной границей таможенного союза".
20. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 4; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 15-16, ст. 64; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18):

24. «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 жылғы 16 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден ісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 11-бабының 3-тармақта «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы» деген сөздердің алдынан тиісінше «кедендік одақтың кеден шекарасымен түс келетін» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 43-бабының 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«43-бап. Жолаушыларды және багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру
3. Қазақстан Республикасы мен кедендік одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдары кедендік одақтың кеден шекарасымен тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткізу пункттері арқылы ғана жүзеге асырылады.».
25. «Сауда қызметін реттеу туралы» 2004 жылғы 12 сәуірдегі № 544-II Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 6, 44-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2009 жылғы 25 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-бабының 1-тармағы 2) тармақшасында «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұс келетін кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-бабының 4) және 5) тармақшалары және 19-бабының 3-тармағы алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 31-1-бабымен толықтырылсын:
«31-1-бап. Сауда объектілерін, сауда объектілерінде, оның ішінде сауда рыноктарында сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеуші заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге қойылатын талаптар
Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда рыноктарындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру кезінде мыналарды:
1) жалға алушының атауын не тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда);
2) жалға алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күнін;
3) жалға алушының сәйкестендіру нөмірін;
4) жал (пайдалану) шартының нөмірі (болған жағдайда) мен жасасқан күні;

24. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 6 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного дела", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 16 января 2010 г.):
пункт 3 статьи 6 после слова "Государственную границу" дополнить словами "Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей таможенного союза".
25. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 6 января 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного дела", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 16 января 2010 г.):
1) в статьях 11, 19-4, 19-7 после слов "через Государственную границу Республики Казахстан" дополнить словами ", совпадающую с таможенной границей таможенного союза,";
2) пункт 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Организация и осуществление международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
3. Международные автомобильные перевозки между Республикой Казахстан и государствами, не являющимися участниками таможенного союза осуществляются только через пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей таможенного союза.".
26. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам продовольственной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.):
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 5 слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан";
2) дополнить статьей 31-1 следующего содержания:
"Статья 31-1. Требование к налогоплательщикам - юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, предоставляющим в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках
Юридические лица и индивидуальные предприниматели обязаны заключать письменные договоры аренды (пользования) при предоставлении в аренду (пользование) торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках, которые должны содержать:
1) полное наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) арендатора;
2) номер и дату документа, удостоверяющего личность физического лица-арендатора;
3) идентификационный номер арендатора;
4) номер (при наличии) и дату заключения договора аренды (пользования);

5) сауда орнының мақсатын, оның сауда объектісіндегі, оның ішінде сауда рыногындағы орналасқан орнын;
6) жал (пайдалану) мерзімін;
7) жалға алу төлемінің сомасын және (немесе) өтелетін шығыстардың сомасын;
8) жалға беруші мен жалға алушының қолдары мен мөрлерін қамтуы тиіс жазбаша жал (пайдалану) шарттарын жасасуға.».
26. «Сауда-өнеркәсіп палаталары туралы» 2005 жылғы 3 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 9, 25-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат):
1) 18-бабының 2-тармағы 2-3) тармақшасында «кеден ісі саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органға» деген сөздер «орталық кеден органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-1-бабының 3-тармақта «34» деген сан «__» деген санға ауыстырылсын;
3) 18-2-бапта бүкіл мәтіні бойынша «34» деген сан «__» деген санға ауыстырылсын.
27. «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 11, 38-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат):
1) 16-бабының 1-тармағы 7) тармақшасында «Қазақстан Республикасының кеден аумағында» деген сөздер алып тасталсын;
2) 18-бабының 4-тармақта «кедендік ресімдеу» деген сөздер «кедендік декларациялау» деген сөздермен ауыстырылсын.
28. «Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 3, 21-құжат; № 16, 99-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 17, 136-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат, 58; № 15-16, 60-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128-құжат, 129; 2009 ж., № 2-3, 18, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 11-12, 54-құжат; № 15-16, 74, 77-құжаттар; № 17, 82-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; 2009 ж., № 23, 98-құжат; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жалған кәсіпкерліктің жолын кесу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңы; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңы):
1) 7-бабы мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:

5) назначение торгового места, его место нахождения в торговом объекте, в том числе на торговом рынке;
6) срок аренды (пользования);
7) сумму арендной платы и (или) сумму возмещаемых расходов;
8) подписи и печать (при ее наличии) арендодателя и арендатора.".
27. В Закон Республики Казахстан от 3 мая 2005 года "О торгово-промышленных палатах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 9, ст.25; 2009 г., № 17, ст. 80):
1) в подпункте 2-3) пункта 2 статьи 18 слова "в государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела" заменить словами "центральный таможенный орган";
2) в пункте 3 статьи 18-1 цифры "34" заменить цифрами "94";
3) в статье 18-2:
в пункте 1 слова "предусмотренных статьей 34 Таможенного кодекса" заменить словами "предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза";
в пункте 2 слова "предусмотренным статьей 34 Таможенного кодекса" заменить словами "предусмотренным таможенным законодательством таможенного союза".
28. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 11, ст. 38; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 13-14, ст. 63):
1) в подпункте 7) пункта 1 статьи 16 слова "на таможенной территории Республики Казахстан" исключить;
2) в пункте 4 статьи 18 слова "таможенного оформления" заменить словами "таможенного декларирования".
29. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 11-12, ст. 54; № 15-16, ст. 74, 77; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; 2009 г., № 23, ст. 98; Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пресечения лжепредпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.):
1) статью 7 дополнить пунктом 11 следующего содержания:

«11. Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды қоспағанда, жеке тұлғаларға дара кәсіпкерлікті жүзеге асыруға тыйым салынады.»;
2) 27-бапта:
2-тармағының екінші бөлігінде «Осы баптың 2-1-тармақта көрсетілген тұлғаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда,» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінде сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген дара кәсіпкерлік субъектілері осы тармақта белгіленген тәртіпте 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей осындай куәлігін ауыстыруға міндетті.
Мұндай куәліктерді тіркеуші орган осы баптың 4-тармақта көрсетілген өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ауыстырады. Бұл ретте, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, өтінішке дара кәсіпкер өзінің қалауы бойынша мынадай құжаттардың бірін қоса береді:
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол тіркеуші органға табыс еткен жағдайда мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстыру үшін тіркеуші органға табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Жаңа мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берілген кезде бұрын салық органы берген куәлік бланкісі дара кәсіпкер аталған куәлікті жоғалтқан жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуы тиіс.»;
3) 33-бапта:
4-тармақта:
2) тармақшасы алып тасталсын;
3) тармақшасында «кедендік шекараны» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіруді жүзеге асыратын субъектінің аумағында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес орнатылған акциздік бекеттер арқылы бақылаумен, сондай-ақ этил спиртін өндіруді жүзеге асыратын ұйымдарда этил спиртіне бақылау есебінің жүргізілуімен, этил спирті мен алкоголь өнімі өндіру және олардың айналымы бойынша қызметке қойылатын біліктілік талаптарға өтініш берушінің сай келуін анықтаумен.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"11. Физическим лицам, за исключением граждан Республики Казахстан и оралманов, запрещается осуществлять индивидуальное предпринимательство.";
2) в статье 27:
в части второй пункта 2 слова ", за исключением лиц, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, а также случаев, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан" исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Субъекты частного предпринимательства, в свидетельстве о государственной регистрации которых не указан идентификационный номер, обязаны произвести замену такого свидетельства не позднее 31 декабря 2012 года в порядке, установленном настоящим пунктом.
Замена такого свидетельства производится регистрирующим органом в течение трех рабочих дней с даты получения заявления, указанного в пункте 4 настоящей статьи. При этом если иное не установлено настоящим пунктом, к заявлению индивидуальным предпринимателем прилагается один из следующих документов по его выбору:
нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к заявлению, представленному в регистрирующий орган для замены свидетельства о государственной регистрации, в случае ее представления в такой регистрирующий орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
При выдаче нового свидетельства о государственной регистрации бланк ранее выданного налоговым органом свидетельства подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утраты указанного свидетельства индивидуальным предпринимателем.";
3) в статье 33:
часть первую пункта 3 дополнить словами ", если иное не установлено налоговым законодательством";
в пункте 4:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3) слова "таможенной границы" заменить словами "Государственной границы Республики Казахстан";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) контролем на территории субъекта, осуществляющего производство отдельных видов подакцизных товаров, посредством акцизных постов, установленных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проведением контрольного учета этилового спирта в организациях, осуществляющих производство этилового спирта, установлением соответствия заявителя квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции;";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

«5. Осы Заңның әрекеті кедендік реттеу саласындағы мемлекеттік бақылауға қолданылмайды.»;
4) 37-1-бапта:
2-тармағының төртінші бөлігінің 3) тармақшасында «болуы» деген сөз «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, біржолғы талонның болуы,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«3-тармақтың 3) тармақшасында «болуы» деген сөз «акциздік және есепке алу-бақылау таңбаларының болуы және түпнұсқалығы, біржолғы талонның болуы,» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) аталған Заңға қосымшада:
20-тармақта:
бірінші абзацтағы «Кеден ісі мәселелері жөніндегі мемлекеттік орган» деген сөздер «Кеден органдары» деген сөздермен ауыстырылсын.
екінші абзацтағы «кеден ісі» деген сөздер «кедендік реттеу» деген сөздермен ауыстырылсын.
29. «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат):
36-бабының 4-тармақта «кедендік және» деген сөздер алып тасталсын.
30. «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңы):
1) 11-бабының 24) тармақшасы алып тасталсын;
2) 35-бабы алып тасталсын;
3) 38-бабы 3-тармағының екінші абзацындағы «ресімдеу» деген сөз «декларациялау» деген сөзбен ауыстырылсын.
31. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат):
13-бапта:
2-тармақта:
«Осы» деген сөз «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, осы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сондай-ақ дара кәсіпкерлер» деген сөздер алып тасталсын;
«белгілеген тәртіппен» деген сөздерден кейін «ауыстыру немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық органдары берген тіркеу сипатындағы құжаттар осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сәйкестендіру нөмірін растайтын құжат болған кезде 2013 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады.

"5. Действия настоящего Закона не распространяется на государственный контроль в сфере таможенного дела.";
4) в статье 37-1:
в подпункте 3) части четвертой пункта 2 слово "наличия" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия разового талона, наличия";
в подпункте 3) части третьей пункта 3 слово "наличия" заменить словами "наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок, наличия разового талона, наличия";
30. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147):
в пункте 4 статьи 36 слова "таможенную и" исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 февраля 2010 г.):
1) подпункт 24) статьи 11 исключить;
2) статью 35 исключить;
3) в абзаце втором пункт 3 статьи 38 слово "оформления" заменить словом "декларирования".
32. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст. 19; 2008 г., № 23, ст. 114):
в статье 13:
в пункте 2:
слово "По" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, по";
слова "а также индивидуальные предприниматели" исключить;
после слов "номера и" дополнить словами "замены или";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Документы регистрационного характера, выданные налоговыми органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан до введения в действие настоящего Закона, действуют до 1 января 2013 года при наличии документа, подтверждающего идентификационный номер.

Бұл ретте осы тармақта көрсетілген тіркеу сипатындағы құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте 2010 жылдың 13 тамызынан бастап 2012 жылдың 31 желтоқсанына дейін оларға сәйкестендіру нөмірін енгізу үшін ауыстырылуы немесе қайта ресімделуі тиіс.».
32. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2007 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., шілде, № 14, 104- құжат):
7-бабының 3-тармақта:
«кеден режимінде» деген сөздер «кеден рәсімдерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«шарттары мен тәртібі» деген сөздерден кейін «кедендік одақтың кеден заңнамасында және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын.
33. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; 2009 жылғы 25 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 12 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қазақстандық қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-бабының 20-2) тармақшасында:
екінші абзацындағы «34» деген сандар «__» деген сандармен ауыстырылсын;
үшінші абзацындағы «35» деген сандар «__» деген сандармен ауыстырылсын;
34. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат, № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
2-баптың 2-тармағында «біржолғы талон немесе» деген сөздер алып тасталсын.
35. «Экспорттық бақылау туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 132-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
1) 1-бапта:
5) тармақшасында «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден аумағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада «сәйкес Қазақстан Республикасы» деген сөздер «кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес және (немесе) кеден одағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшада
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден аумағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасында шығарылған өнімді басқа мемлекеттің кеден аумағынан» деген сөздер «Кеден одағында шығарылған өнімді кеден одағының қатысушысы болып табылмайтын мемлекеттің кеден аумағынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшада:
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына» деген сөздердің алдынан «кедендік одақтың кеден заңнамасына және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
14), 15) және 19) тармақшаларындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшасында:
«нормативтік құқықтық актілерінде» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ кедендік одақтың кеден заңнамасында» деген сөздермен толықтырылсын;
«Қазақстан Республикасының кеден аумағынан» деген сөздер «кедендік одақтың кеден аумағынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-баптағы «Қазақстан Республикасының кеден аумағынан» деген сөздер «кедендік одақтың кеден аумағынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-баптың 6) тармақшасындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-баптың 4) және 11) тармақшаларындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;

При этом документы регистрационного характера, указанные в настоящем пункте, подлежат замене или переоформлению для внесения в них идентификационного номера в период с 13 августа 2010 года по 31 декабря 2012 года в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.".
33. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2007 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента РК, 2007 г., июль, № 14, ст. 104):
в пункте 3 статьи 7:
слова "таможенный режим" заменить словами "таможенной процедурой";
после слова "устанавливаются" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)".
34. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" ((Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам продовольственной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазакстан" 25 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам казахстанского содержания", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 января 2010 г.):
в подпункте 20-2) статьи 1:
в абзаце втором слова "перечисленные в статье 34 Таможенного кодекса", "установленными статьей 35 Таможенного кодекса Республики Казахстан" заменить соответственно словами "в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза".
35. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72, № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84):
в пункте 2 статьи 2 слова "разового талона или" исключить.
36. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "Об экспортном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 132; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) в статье 1:
в подпункте 5) слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенной территории";
в подпункте 8) слова "Республики Казахстан в соответствии с" заменить словами "таможенного союза в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
в подпункте 9):
слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
слова "в Республике Казахстан, с таможенной территории другого государства" заменить словами "в таможенном союзе, с таможенной территории государства не являющимся участником таможенного союза";
в подпункте 12):
слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
после слов "в соответствии с" дополнить словами "таможенным законодательством таможенного союза и (или)";
в подпунктах 14), 15) и 19) слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в подпункте 20):
после слов "актами Республики Казахстан" дополнить словами ", а также таможенным законодательством таможенного союза";
слова "территории Республики Казахстан" заменить словами "территории таможенного союза";
в статье 3 слова "территории Республики Казахстан" заменить словами "территории таможенного союза";
в подпункте 6) статьи 5 слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в подпунктах 4) и 11) статьи 6 слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";

2) 7-бапта:
1) тармақшасындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына тұс келетін кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшасында «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта:
5-тармақта «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кедендік одақтың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«мемлекеттер» деген сөздің алдында «кедендік одаққа қатысушы болып табылмайтын» деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта «Қазақстан Республикасынан әкету» деген сөздер «кедендік одақ аумағынан әкету» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта «Қазақстан Республикасының кеден шекарасы» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұс келетін кедендік одақтың кеден шекарасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 15-бап алып тасталсын.
36. «Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
2-бабының 2-тармағы 20) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Бұл ретте осы тармақшаның мақсаты үшін:
тауарлар экспорты - кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына әкету;
тауарлар импорты - кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына әкелу.».
37. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; 2009 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптағы «2010 жылғы 1 наурыздан» деген сөздер «2011 жылғы 1 қаңтардан» деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в статье 7:
в подпункте 1) слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан;";
в подпункте 2) слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
3) в статье 9:
в пункте 5 слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
в пункте 6:
слова "Республики Казахстан" заменить словами "таможенного союза";
после слова "государств," дополнить словами "не являющегося участником таможенного союза,";
в пункте 7 слова "Вывоз из Республики Казахстан" заменить словами "Вывоз из территории таможенного союза";
в пункте 8 слова "таможенную границу Республики Казахстан" заменить словами "таможенную границу таможенного союза совпадающей с Государственной границей Республика Казахстан";
7) статью 15 исключить.
37. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст.65; 2009 г., № 18, ст.84):
подпункт 20) пункта 2 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом для целей настоящего подпункта:
экспорт товаров - вывоз товаров с территории Республики Казахстан, осуществляемый в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также вывоз товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена таможенного союза;
импорт товаров - ввоз товаров на территорию Республики Казахстан, осуществляемый в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза.".
38. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Правительства Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст.63; № 18, ст.84; № 23, ст.100; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23):
1) в статье 1 слова "марта 2010" заменить словами "января 2011";

2) мынадай мазмұндағы 1-2-бабымен толықтырылсын:
«1-2-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бабына сәйкес топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын немесе топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін қалыптастыратын 2008 жыл ішінде жүргізілген негізгі құралдарды жөндеуге шығыстар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бапта белгіленген тәртіпте 2009 жылдың басына тіркелген активтердің топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтады немесе қалыптастырады деп белгіленсін;
3) 3-2-бабы мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
«2. Тоқтата тұру кезеңінде бұл тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 87-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының қолданысы 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін тоқтатыла тұрсын:
«1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша салық төлеушінің мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға республикалық бюджеттен артылған қаражаттарды қайтару бойынша міндеттемелерді орындау есебіне мүлкін мемлекет меншігіне беруді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу. Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген салық төлеушілер мен мүліктің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
4) 8, 9 және 10-баптарының бірінші абзацындағы «2011» деген сан «2013» деген санмен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2-баптармен толықтырылсын:
«11-1-бап. Тоқтата тұру кезеңінде бұл тармақтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 63-бабы 2 және 3-тармақтарының қолданысы 2013 жылдың 1 қаңтарына дейін тоқтатыла тұрсын:
«2. Салық есептілігі:
салық төлеуші (салық агенті) салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша жасауға және табыс етуге жататын салық декларацияларын, есеп-қисаптарды, оларға қосымшаларды;
2) мониторингке жататын ірі салық төлеушілер табыс ететін мониторинг жөніндегі есептілікті;
3) біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын адамдарға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер табыс ететін жал (пайдалану) шарттарының тізілімін қамтиды.

2) дополнить статьей 1-2 следующего содержания:
"Статья 1-2. Установить, что расходы на ремонт основных средств, произведенные в течение 2008 года, которые в соответствии со  статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) подлежат отнесению на увеличение соответствующего стоимостного баланса группы (подгруппы) или образуют стоимостный баланс группы (подгруппы), увеличивают или образуют соответствующий стоимостный баланс группы (подгруппы) фиксированных активов на начало 2009 года в порядке, установленном статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
3) статью 3-2 дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Приостановить до 1 января 2011 года действие подпункта 1) пункта 1 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"1) реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением:
активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передачи налогоплательщиком по решению Правительства Республики Казахстан в государственную собственность имущества в счет исполнения обязательств по возврату средств, отвлеченных из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственной гарантии. При этом перечень налогоплательщиков и имущества, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
4) в абзаце первом статей 8, 9 и 10 цифры "2011" заменить цифрами "2013";
5) дополнить статьями 11-1 и 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-1. Приостановить до 1 января 2013 года действие пунктов 2 и 3 статьи 63 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данные пункты действуют в следующей редакции:
"2. Налоговая отчетность включает в себя:
1) налоговые декларации, расчеты, приложения к ним, подлежащие составлению и представлению налогоплательщиком (налоговым агентом) по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отчетность по мониторингу, представляемую крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу;
3) реестр договоров аренды (пользования), представляемый o юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона.

Салық есептілігінің нысандарын және оларды жасау ережелерін осы Кодекстің 65 - 67-бабының ережелерін, сондай-ақ «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабын ескере отырып, уәкілетті орган бекітеді.
3. Салық есептілігі мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бастапқы есептілік - салық төлеушіні тіркелу есебіне қою жүргізілген және (немесе) осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің белгілі бір түрлері бойынша салық міндеттемесі, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау мен аудару және әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеу бойынша, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жал (пайдалану) шарттарының тізілімін табыс ету бойынша міндет алғаш туындаған салық кезеңі үшін тұлға табыс ететін салық есептілігі;
2) кезекті есептілік - салық төлеушіні тіркелу есебіне қою жүргізілген және (немесе) осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің белгілі бір түрлері бойынша салық міндеттемесі, міндетті зейнетақы жарналарын есептеу, ұстау мен аудару және әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеу бойынша, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жал (пайдалану) шарттарының тізілімін табыс ету бойынша міндет алғаш туындаған салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдері үшін, сондай-ақ салық кезеңі ішінде салық салу объектілері шығып қалған жағдайда - салық кезеңінің қорытындылары бойынша тұлға табыс ететін салық есептілігі;
3) қосымша есептілік - осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар жататын салық кезеңі үшін бұрын табыс етілген салық есептілігіне осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жал (пайдалану) шарттарының тізілімінде көрсетілген мәліметтер бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде тұлға табыс ететін салық есептілігі;
4) хабарлама бойынша қосымша есептілік - салық органы камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған салық кезеңі үшін бұрын табыс етілген салық есептілігіне осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жал (пайдалану) шарттарының тізілімінде көрсетілген мәліметтер бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде тұлға табыс ететін салық есептілігі;

Формы налоговой отчетности и правила их составления, утверждаются уполномоченным органом с учетом положений статей 65-67 настоящего Кодекса, а также статьи 11-2 Закона Республики "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
3. Налоговая отчетность подразделяется на следующие виды:
1) первоначальная - налоговая отчетность, представляемая лицом за налоговый период, в котором произведена постановка на регистрационный учет налогоплательщика и (или) впервые возникли налоговое обязательство по определенным видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также обязанность по исчислению, удержанию и перечислению обязательных пенсионных взносов и исчислению и уплате социальных отчислений, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом), по представлению реестра договоров аренды (пользования), предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи;
2) очередная - налоговая отчетность, представляемая лицом за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором произведена постановка на регистрационный учет налогоплательщика и (или) впервые возникли налоговое обязательство по определенным видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязанность по исчислению, удержанию и перечислению обязательных пенсионных взносов и исчислению и уплате социальных отчислений, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом), по представлению реестра договоров аренды (пользования), предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, а также по итогам налогового периода - в случае выбытия в течение налогового периода объектов налогообложения;
3) дополнительная - налоговая отчетность, представляемая лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную налоговую отчетность за налоговый период, к которому относятся данные изменения и (или) дополнения по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом), а также по сведениям, отраженным в реестре договоров аренды (пользования), предусмотренном подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи;
4) дополнительная по уведомлению - налоговая отчетность, представляемая лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную налоговую отчетность за налоговый период, в котором налоговым органом выявлены нарушения по результатам камерального контроля по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом), а также по сведениям, отраженным в реестре договоров аренды (пользования), предусмотренном подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи;

5) тарату есептілігі - салық төлеуші қызметін тоқтатқан немесе қайта ұйымдастырылған кезде осы тұлға салық төлеуші (салық агенті) болып табылатын салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша, тіркелу есебінен шығарылған кезде қосылған құн салығы бойынша, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жал (пайдалану) шарттарының тізілімінде көрсетілген мәліметтер бойынша тұлға табыс ететін салық есептілігі.
11-2-бап. Жал (пайдалану) шарттарының тізілімін белгілеу ерекшеліктері мен оны табыс ету мерзімдері
1. Жал (пайдалану) шарттарының тізілімі біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын адамдарға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің жал (пайдалану) шарттары бойынша мынадай мәліметтерді көрсетуіне арналған:
1) жалға алушының толық атауы не тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) жалға алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні;
3) жалға алушының сәйкестендіру нөмірі;
4) жал (пайдалану) шартының нөмірі (болған жағдайда) мен жасасқан күні;
5) сауда орнының арналуы, оның сауда объектісінде, оның ішінде сауда рыногында орналасқан орны;
6) жалға алу (пайдалану) мерзімі;
7) жал төлемінің сомасы және (немесе) өтелетін шығыстар сомасы.
2. Жал (пайдалану) шарттарының тізілімі сауда объектілерін, сауда рыноктарындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін салық төлеуші заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің орналасқан орны бойынша салық органына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей табыс етіледі.
Осы баптың мақсаты үшін жалға алушы деп сауда объектілерін, сауда рыноктарындағы сауда орындарын жалға алушы (пайдалануға алушы) адам танылады;»;
6) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
«19-1-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 624-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары мен 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларының қолданысы 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін тоқтатыла тұрсын.»;
7) 21-бапта:
бірінші абзацтағы «1-13 жолдарының қолданылуы - 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін, 14-18 жолдарының қолданылуы - 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін» деген сөздер «1-13 жолдарының қолданылуы - 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін, 14-18 жолдарының қолданылуы - 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшасындағы «2011 жылдың 1 қаңтарына» деген сөздер «2010 жылдың 1 шілдесіне» деген сөздермен ауыстырылсын;

5) ликвидационная - налоговая отчетность, представляемая лицом при прекращении деятельности или реорганизации налогоплательщика по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым данное лицо является налогоплательщиком (налоговым агентом), при снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость, а также по сведениям, отраженным в реестре договоров аренды (пользования), предусмотренном подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи;
Статья 11-2. Особенности установления реестра договоров аренды (пользования) и сроки его представления
1. Реестр договоров аренды (пользования) предназначен для отражения юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, предоставляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона, следующих сведений по договорам аренды (пользования):
1) полное наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) арендатора;
2) номер и дату документа, удостоверяющего личность физического лица-арендатора;
3) идентификационный номер арендатора;
4) номер (при наличии) и дату заключения договора аренды (пользования);
5) назначение торгового места, его место нахождения в торговом объекте, в том числе на торговом рынке;
6) срок аренды (пользования);
7) сумму арендной платы и (или) сумму возмещаемых расходов.
2. Реестр договоров аренды (пользования) представляется в налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика - юридического лица или индивидуального предпринимателя, предоставляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках, ежеквартально, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
Для целей настоящей статьи арендатором признается лицо, арендующее (получившее в пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках;";
6) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1 "Приостановить до 1 января 2012 года действие подпунктов 1) и 2) пункта 2 и подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 624 Кодекса Республики Казахстан" "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".";
7) в статье 21:
в абзаце первом слова "2014 года действие строк 1-13, до 1 января 2011 года действие строк 14-18" заменить словами "2012 года действие строк 1-13, до 1 января 2011 года действие строк 14-18";
в подпункте 2) слова "января 2011" заменить словами "июля 2010";

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) 2010 жылдың 1 шілдесінен бастап 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін акциздердің мынадай ставкалары қолданылады:
р/с
ЕурАз ЭҚ СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциздер ставкалары (өлшем бірлігіне теңгемен)
Қазақстан Республикасында өндірілетін тауарларға, кедендік одаққа мүше мемлекеттерден импортталатын тауарларға
Кедендік одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден импортталатын тауарларға
1
2
3
4
5
1.
2207-ден
80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті (алкоголь өнімдерін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге босатылатын спирттен басқа), этил спирті және кез келген концентр ациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері (денатуратталған отындық этил спиртінен (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған) басқа)
500 теңге/литр
600 теңге/литр
2.
2207-ден
Денатуратталған отындық этил спирті (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған)
0,1 теңге/литр
0,1 теңге/литр
3.
2208-ден
80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті; спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімдерін, емдік және фармацевтикалық препараттарды ендіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге босатылатын спирттен басқа)
600 теңге/литр 100 % спирта

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) с 1 июля 2010 года до 1 января 2011 года действуют следующие ставки акцизов:
п/п
Код ТН
ВЭД
ЕврАзЭС
Виды подакцизных
товаров
Ставки акцизов
(в тенге за единицу измерения)
На товары,
производимые в
Республике
Казахстан и
импортируемые из
государств-членов
таможенного союза
На товары,
импортируемые
из государств,
не являющихся
членами
таможенного
союза
1
2
3
4
5
1.
Из 2207
Спирт этиловый
неденатурированный
с концентрацией
спирта 80 объемных
процентов или более
(кроме спирта
этилового
неденатурированного
реализуемого для
производства
алкогольной
продукции, лечебных
и фармацевтических
препаратов,
отпускаемого
государственным
медицинским
учреждениям в
пределах
установленных
квот), этиловый
спирт и прочие
спирты
денатурированные,
любой концентрации
(кроме спирта
этилового (этанола)
денатурированного
топливного (не
бесцветного,
окрашенного) для
потребления на
внутреннем рынке)
500 тенге/литр
600 тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый
(этанол)
денатурированный
топливный (не
бесцветный,
окрашенный) для
потребления на
внутреннем рынке
0,1 тенге/литр
0,1 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый
неденатурированный,
спиртовые настойки
и прочие спиртные
напитки с
концентрацией
спирта менее 80
объемных процентов
(кроме спирта
этилового
неденатурированного
реализуемого для
производства
алкогольной
продукции, лечебных
и фармацевтических
препаратов,
отпускаемого
государственным
медицинским
учреждениям в
пределах
установленных квот)
600 тенге/литр 100% спирта

750 теңге/литр 100 % спирта
4.
2207-ден
алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті
50 теңге/литр
60 теңге/литр
5.
2208-ден
алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
60 теңге/ литр 100 % спирт
75 теңге/литр 100 % спирт
5.1
3003 3004-ден
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрі-дәрмек құралдары ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирті бар өнім
250 теңге/литр 100 % спирт
800 теңге/литр 100 % спирт
6.
2208
Алкоголь өнімдері (коньяктардан, брендиден, шараптардан, шарап материалы мен сырадан басқа)
250 теңге/литр 100 % спирт
800 теңге/литр 100 % спирт
7.
2208
Коньяк, бренди (отандық өндірістегі коньяк спиртінен жасалған коньяк, бренди)
230 теңге/литр 100 % спирт
800 теңге/литр 100 % спирт
8.
2208
Отандық өндірістегі коньяк спиртінен жасалған коньяк, бренди
130 теңге/литр 100 % спирт
-
9.
2204, 2205, 2206 00
Шараптар
20 теңге/литр
75 теңге/литр
10.
2204, 2205, 2206 00-ден
Шарап материалы (этил спиртін және темекі алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатыннан басқасы)
100 теңге/литр
170 теңге/литр
11.
2204, 2205, 2206 00-ден
Этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын шарап материалы
0 теңге/литр
75 теңге/литр
12.
2203 00-ден
Сыра
13 теңге/литр
60 теңге/литр
13.
2202 90 100 1

750 тенге/литр 100% спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый
неденатурированный
с концентрацией
спирта 80 объемных
процентов или
более, реализуемый
для производства
алкогольной
продукции
50 тенге/литр
60 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый
неденатурированный,
спиртовые настойки
и прочие спиртные
напитки с
концентрацией
спирта менее 80
объемных процентов,
реализуемые для
производства
алкогольной
продукции
60 тенге/литр
100% спирта
75 тенге/литр
100% спирта
5-1.
Из 3003,
3004
Спиртосодержащая
продукция
медицинского
назначения,
зарегистрированная
в соответствии с
законодательством
Республики
Казахстан в
качестве
лекарственного
средства
250 тенге/литр
100% спирта
800 тенге/литр
100% спирта
6.
2208
Алкогольная
продукция (кроме
коньяка, бренди,
вин, виноматериала
и пива)
250 тенге/литр
100% спирта
800 тенге/литр
100% спирта
7.
2208
Коньяк, бренди,
(кроме коньяка,
бренди,
произведенных из
коньячного спирта
отечественного
производства)
230 тенге/литр
100% спирта
800 тенге/литр
100% спирта
8.
2208
Коньяк, бренди,
произведенные из
коньячного спирта
отечественного
производства
130 тенге/литр
100 % спирта
-
9.
2204,
2205,
2206 00
Вина
20 тенге/литр
75 тенге/литр
10.
из 2204,
2205,
2206 00
Виноматериал (кроме
реализуемого для
производства
этилового спирта и
алкогольной
продукции)
100 тенге/литр
170 тенге/литр
11.
из 2204,
2205,
2206 00
Виноматериал,
реализуемый для
производства
этилового спирта и
алкогольной
продукции
0 тенге/литр
75 тенге/литр
12.
2203 00
Пиво
13 тенге/литр
60 тенге/литр
13.
2202
90 100 1
Пиво с объемным
содержанием
этилового спирта не

Құрамында этил спиртінің көлемі 0,5 проценттен аспайтын сыра
0 теңге/литр
0 теңге/литр
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
800 теңге/1000 дана
950 теңге/1000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
500 теңге/1000 дана
570 теңге/1000 дана
16.
2402-ден
Сигариллдер
1140 теңге/1000 дана
1220 теңге/1000 дана
17.
2402-ден
Сигаралар
85 теңге/дана
95 теңге/дана
18.
2403-ден
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімдерді қоспағанда, трубкамен шегетін және шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін темекі, кальян және өзге де тұтыну ыдысына салынған және түпкі тұтынуға арналған темекі
1000 теңге/килограмм
1220 теңге/килограмм
»;
3) тармақшадағы кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«
Р/с
N
ЕурАз ЭҚ СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциздер ставкалары (өлшем бірлігіне теңгемен)
Қазақстан Республикасында ендірілетін тауарларға, кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталатын тауарларға
Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден импортталатын тауарларға
1
2
3
4
5
1.
2207-ден
80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті (алкоголь өнімдерін, емдік және фарманевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге босатылатын денатуратталмаған этил спиртінен басқа), этил спирті мен кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге спирттер (денатуратталған отындық этил спиртінен (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған) басқа)
550 теңге/литр
600 теңге/литр
2.
2207-ден
Денатуратталған отындық этил спирті (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған)
1 теңге/литр
1 теңге/литр
3.
2208-ден
80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімдерін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге босатылатын денатуратталмаған этил спиртінен басқа)
650 теңге/литр 100 % спирт
750 теңге/литр 100 % спирт
4.
2207-ден
80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар, алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын денатуратталмаған этил спирті
55 теңге/литр
60 теңге/литр
5.
2208-ден
80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар, алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
65 теңге/литр 100 % спирт
75 теңге/литр 100 % спирт
5.1
3003, 3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрі-дәрмек құралдары ретінде тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнім
400 теңге/литр 100 % спирт
650 теңге/литр 100 % спирт
6.
2208
Алкоголь өнімдері (коньяктан, брендиден, шараптардан, шарап материалы мен сырадан басқа)
400 теңге/литр 100 % спирт
650 теңге/литр 100 % спирт
7.
2208
Коньяк, бренди (отандық өндірістегі коньяк спиртінен жасалған коньяктан, брендиден басқасы)
325 теңге/литр 100 % спирт
800 теңге/литр 100 % спирт
8.
2208
Коньяк, бренди, отандық өндірістегі коньяк спиртінен жасалған
160 теңге/литр 100 % спирт
-
9.
2204, 2205, 2206 00-ден
Шараптар
20 теңге/литр
75 теңге/литр
10.
2204, 2205, 2206 00-ден
Шарап материалы (этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатыннан басқасы)
100 теңге/литр
170 теңге/литр
11.
2204, 2205, 2206 00-ден
Этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндіру үшін сатылатын шарап материалы
0 теңге/литр
75 теңге/литр
12.

более 0,5 процента
0 тенге/литр
0 тенге/литр
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
800 тенге/1000
штук
950 тенге/ 1000 штук
15.
из 2402
Сигареты без
фильтра, папиросы
500 тенге/
1000 штук
570 тенге/
1000 штук
16.
из 2402
Сигариллы
1140 тенге/
1000 штук
1220 тенге/
1000 штук
17.
из 2402
Сигары
85 тенге/штука
95 тенге/штука
18.
из 2403
Табак трубочный,
курительный,
жевательный,
сосательный,
нюхательный,
кальянный и прочий,
упакованный в
потребительскую
тару и
предназначенный
для конечного
потребления, за
исключением
фармацевтической
продукции,
содержащей никотин
1000 тенге/
килограмм
1220 тенге/
килограмм
";
в подпункте 3 таблицу изложить в следующей редакции: "
п/п
Код ТН
ВЭД
ЕврАзЭ С
Виды подакцизных
товаров
Ставки акцизов (в тенге за единицу
измерения)
На товары,
производимые в
Республике
Казахстан и
импортируемые
из государств-
членов
таможенного
союза
На товары,
импортируемые из
государств, не
являющихся членами
таможенного союза
1
2
3
4
5
1.
Из 2207
Спирт этиловый
неденатурированный с
концентрацией спирта
80 объемных
процентов или более
(кроме спирта
этилового
неденатурированного,
реализуемого для
производства
алкогольной
продукции, лечебных
и фармацевтических
препаратов,
отпускаемого
государственным
медицинским
учреждениям в
пределах
установленных квот),
этиловый спирт и
прочие спирты
денатурированные,
любой концентрации
(кроме спирта
этилового (этанола)
денатурированного
топливного (не
бесцветного,
окрашенного) для
потребления на
внутреннем рынке)
550 тенге/литр
600 тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый
(этанол)
денатурированный
топливный (не
бесцветный,
окрашенный) для
потребления на
внутреннем рынке
1 тенге/литр
1 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый
неденатурированный,
спиртовые настойки и
прочие спиртные
напитки с
концентрацией спирта
менее 80 объемных
процентов (кроме
спирта этилового
неденатурированного,
реализуемого для
производства
алкогольной
продукции,
лечебных и
фармацевтических
препаратов,
отпускаемого
государственным
медицинским
учреждениям в
пределах
установленных квот)
650 тенге/литр
100% спирта
750 тенге/литр
100% спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый
неденатурированный с
концентрацией спирта
80 объемных
процентов
или более,
реализуемый
для производства
алкогольной
продукции
55 тенге/литр
60 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый
неденатурированный,
спиртовые настойки и
прочие спиртные
напитки с
концентрацией спирта
менее 80 объемных
процентов,
реализуемые для
производства
алкогольной
продукции
65 тенге/литр
100% спирта
75 тенге/литр
100% спирта
5-1.
Из 3003,
3004
Спиртосодержащая
продукция
медицинского
назначения,
зарегистрированная в
соответствии с
законодательством
Республики Казахстан
в качестве
лекарственного
средства
400 тенге/литр
100% спирта
650 тенге/литр
100% спирта
6.
2208
Алкогольная
продукция (кроме
коньяка, бренди,
вин, виноматериала и
пива)
400 тенге/литр
100% спирта
650 тенге/литр
100% спирта
7.
2208
Коньяк, бренди
(кроме коньяка,
бренди,
произведенных из
коньячного спирта
отечественного
производства)
325 тенге/литр
100% спирта
800 тенге/литр
100% спирта
8.
2208
Коньяк, бренди,
произведенные из
коньячного спирта
отечественного
производства
160 тенге/литр
100% спирта
-
9.
2204,
2205,
2206 00
Вина
20 тенге/литр
75 тенге/литр
10.
из 2204,
2205,
2206 00
Виноматериал (кроме
реализуемого для
производства
этилового спирта и
алкогольной
продукции)
100 тенге/литр
170 тенге/литр
11.
из 2204,
2205,
2206 00
Виноматериал,
реализуемый для
производства
этилового спирта и
алкогольной
продукции
0 тенге/литр
75 тенге/литр
12.

2203 00
Сыра
25 теңге/литр
50 теңге/литр
13.
2202 90 1001-ден
Құрамында этил спиртінің көлемі 0,5 проценттен аспайтын сыра
0 теңге/литр
0 теңге/литр
»;
4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 27-1, 27-2, 27-3 және 27-4-баптармен толықтырылсын:
«27-1-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 570-бабы 5, 6-тармақтарының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«5. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікті ауыстыруды салық органы үш жұмыс күні ішінде мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік жоғалған (бүлінген) жағдайда - салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде;
2) қосылған құн салығын төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе атауы өзгерген жағдайда - салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе атауы өзгергені туралы сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтері негізінде;
3) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде.
Бұл ретте осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті салық төлеуші 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей орналасқан орны бойынша салық органына табыс етуі тиіс.
6. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы баптың 5-тармағы 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікті ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Жаңа қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік берілген кезде бұрын салық органы берген куәлік бланкісі салық төлеуші аталған куәлікті жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуы тиіс.».

2203 00
Пиво
25 тенге/литр
50 тенге/литр
13.
2202
90 100 1
Пиво с объемным
содержанием
этилового спирта не
более 0,5 процента
0 тенге/литр
0 тенге/литр
";
подпункты 4) и 5) исключить;
8) дополнить статьями 27-1, 27-2, 27-3 и 27-4 следующего содержания:
"Статья 27-1. Приостановить до 1 января 2013 года действие пунктов 5, 6 статьи 570 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данные пункты действуют в следующей редакции:
"5. Замена свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение трех рабочих дней в случаях:
1) утери (порчи) свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость - на основании налогового заявления налогоплательщика;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) или наименования плательщика налога на добавленную стоимость - на основании сведений национальных реестров идентификационных номеров об изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) или наименования налогоплательщика;
3) отсутствия идентификационного номера в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость - на основании налогового заявления налогоплательщика.
При этом налоговое заявление, предусмотренное подпунктом 3) настоящего пункта, подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту его нахождения не позднее 31 декабря 2012 года.
6. Если иное не установлено настоящим пунктом, в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 5 настоящей статьи, к налоговому заявлению налогоплательщиком прилагается один из следующих документов по его выбору:
нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче нового свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость бланк ранее выданного налоговым органом свидетельства подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанного свидетельства налогоплательщиком.

27-2-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 572-бабының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«572-бап. Электронды салық төлеушіні тіркеу есебіне қою
1. Жеке тұлғаны, заңды тұлғаны, оның құрылымдық бөлімшелерін электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою ерікті сипатта және салық төлеуші ретінде салық органында тіркеуден еткеннен кейін жүргізіледі.
2. Электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне тұру үшін салық төлеуші орналасқан немесе тұрғылықты орны бойынша салық органына бару тәртібінде электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтініш ұсынады.
Электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою үшін электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті табыс ету салық төлеушінің хабарламаларды кепілдендірілген жеткізуді қамтамасыз ететін электронды байланыс арналары арқылы электронды құжаттар алмасуға, оның ішінде осы Кодексте көзделген салық қызметі органдарының хабарламаларын алуға келісімі болып табылады.
3. Салық органы электрондық салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтініші қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) салық төлеушіге электрондық цифрлық қолтаңбадан тұратын кілті бар контейнерлі ақпаратты электрондық жеткізгішті береді;
2) салық төлеушімен электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісім жасасады.
4. Электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісім нысанын уәкілетті орган белгілейді.
5. Электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімде сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген салық төлеушілер осындай келісімді осы тармақта белгіленген тәртіпте 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей қайта ресімдеуге міндетті.
Мұндай келісімді қайта ресімдеуді салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органы электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді. Бұл ретте, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімді қайта ресімдеу үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Қайта ресімделген электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімді алған кезде бұрын салық органымен жасасқан келісім салық төлеуші аталған келісімді жоғалтқан жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуы тиіс.».

Статья 27-2. Приостановить до 1 января 2013 года действие статьи 572 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 572. Постановка на регистрационный учет электронного налогоплательщика
1. Постановка физического лица, юридического лица, его структурных подразделений на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика носит добровольный характер и производится после прохождения регистрации в налоговом органе в качестве налогоплательщика.
2. Для постановки на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика налогоплательщик в явочном порядке представляет налоговое заявление о регистрационном учете электронного налогоплательщика в налоговый орган по месту нахождения или жительства налогоплательщика.
Представление налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика для постановки на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика является согласием налогоплательщика на обмен электронными документами посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, в том числе на получение уведомлений органов налоговой службы, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Налоговый орган в течение трех рабочих дней со дня приема налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика:
1) выдает налогоплательщику электронный носитель информации с ключевым контейнером, содержащим электронную цифровую подпись;
2) заключает с налогоплательщиком соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами.
4. Форма соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами устанавливается уполномоченным органом.
5. Налогоплательщики, в соглашении об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами которых не указан идентификационный номер, обязаны произвести переоформление такого соглашения не позднее 31 декабря 2012 года в порядке, установленном настоящим пунктом.
Переоформление такого соглашения производится налоговым органом по месту нахождения налогоплательщика в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика. При этом если иное не установлено настоящим пунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:
нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для переоформления соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При получении переоформленного соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами ранее заключенное с налоговым органом соглашение подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери указанного соглашения налогоплательщиком.

27-3-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 575-бабының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«572-бап. Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеушінің тіркеу деректерін өзгерту және толықтыру
1. Тіркеу карточкасында көрсетілген салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтері өзгерген кезде салық төлеуші өзгерістер туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органына осы Кодекстің 574-бабы 4-тармақта көрсетілген салықтық өтінішті беруге міндетті.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органы осы баптың 1-тармақта көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген);
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтері өзгерген;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайларда жүргізеді.
Осы баптың 3) тармақшасында көзделген жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру кезінде салық төлеуші салықтық өтінішті салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органына 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей табыс етуі тиіс.
3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Жаңа тіркеу карточкасын алған кезде бұрын салық органы берген тіркеу карточкасының бланкісін салық төлеуші жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, оны салық органына қайтару тиіс».

Статья 27-3. Приостановить до 1 января 2013 года действие статьи 575 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 575. Изменение и дополнение регистрационных данных налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности
1. При изменении сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, указанных в регистрационной карточке, налогоплательщик обязан в течение трех рабочих дней с даты возникновения изменений подать налоговое заявление, указанное в пункте 4 статьи 574 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки;
2) изменения сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке.
При замене регистрационной карточки в случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, налоговое заявление подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, не позднее 31 декабря 2012 года.
3. Если иное не установлено настоящим пунктом, в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:
нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче новой регистрационной карточки бланк ранее выданной налоговым органом регистрационной карточки подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки налогоплательщиком.

27-4-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 647-бабының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«647-бап. Бақылау-касса машинасының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу
1. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде салық төлеуші бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органына:
1) өзгерген мәліметтерді көрсете отырып, салық органына бақылау-касса машинасын есепке қою туралы салықтық өтінішті;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беруге міндетті.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органы:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген) жағдайда - осы баптың 1-тармақта көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда - осы баптың 1-тармақта көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - осы баптың 1-тармақта көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру кезінде салық төлеуші салықтық өтінішті бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органына 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей табыс етуі тиіс.
3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында баска құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Бақылау-касса машинасының жаңа тіркеу карточкасын берген кезде бұрын салық органы берген бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын салық төлеуші жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, оны салық органына қайтару тиіс.».;

Статья 27-4. Приостановить до 1 января 2013 года действие статьи 647 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 647. Внесение изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины
1. При изменении сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, налогоплательщик обязан подать в налоговый орган по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет в налоговом органе с указанием измененных сведений;
2) регистрационную карточку контрольно-кассовой машины.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке - в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи.
При замене регистрационной карточки в случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, налоговое заявление подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины не позднее 31 декабря 2012 года.
3. Если иное не установлено настоящим пунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:
нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки контрольно-кассовой машины, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче новой регистрационной карточки контрольно-кассовой машины ранее выданная налоговым органом регистрационная карточка контрольно-кассовой машины подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки контрольно-кассовой машины налогоплательщиком.";

9) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
«30-1-бап. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 627-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде, 627-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының бірінші және екінші бөліктерінде, 627-бабының 9-тармағы 2) тармақшасында, 632-бабының 2-тармағының 1) тармақшасында, 632-бабының 3, 6-тармақтарында, 633-бабының 3, 4-тармақтарында көзделген тақырыптық тексерулер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-тарауында көзделген тәртіпте біржолғы талондардың болуы мәселесі бойынша да жүзеге асырылады деп белгіленсін.»;
10) 36-бапта:
бірінші абзацта «2011» деген сан «2013» деген санмен ауыстырылсын;
1-тармақтың 1) тармақшасында және 2) тармақшасының бірінші абзацында «жеке тұлғалар» деген сөздер «Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар» деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 4-тармақтарында және 10-тармағының үшінші бөлігінде «жеке тұлғалар» деген сөздер «Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар» деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта:
3) тармақшасы «белгілеген нысан бойынша» деген сөздерден кейін «және тәртіпте деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшасы:
бірінші абзацында «белгілеген нысан бойынша» деген сөздерден кейін «және тәртіпте деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацында «жеке тұлғалар» деген сөздер «Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
«13. Қосылған құн салығын төлеушілерді қоспағанда, осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген салық төлеушілер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 77-бабы 4-тармағының 5) тармақшасында белгіленген салық тіркелімін жүргізуге міндетті.»;
11) 37, 39 және 40-баптарындағы «2011» деген сан «2013» деген санмен ауыстырылсын;
12) 41-бапта:
«2011» деген сан «2013» деген санмен ауыстырылсын; «жеке тұлғаның» деген сөздер «Қазақстан Республикасы азаматының немесе оралманның» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 42-бабы мынадай мазмұндағы 2 және 3-бөліктермен толықтырылсын:
«2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап күші жойылатын «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 272-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы үшінші абзацының қолданысы 2010 жылдың 1 шілдесінен бастап тоқтатыла тұрсын.
Тоқтата тұру кезеңінде аталған абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 272-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы бірінші абзацының қолданысы 2010 жылдың 1 шілдесінен бастап 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін тоқтатыла тұрсын:

9) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Установить, что на период до 1 января 2013 года тематические проверки, предусмотренные в части второй пункта 2 статьи 627, частях первой и второй подпункта 2 пункта 5 статьи 627, подпункте 2) пункта 9 статьи 627, подпункте 1) пункта 2 статьи 632, пунктах 3 и 6 статьи 632, пунктах 3, 4 статьи 633 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) осуществляются также по вопросу наличия разовых талонов в порядке, предусмотренном главой 89 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
10) в статье 36:
в абзаце первом цифры "2011" заменить цифрами "2013";
в подпункте 1) и абзаце первом подпункта 2) пункта 1 слова "физические лица" заменить словами "граждане Республики Казахстан и оралманы";
в пунктах 3, 4 и части третьей пункта 10 слова "Физические лица" заменить словами "Граждане Республики Казахстан и оралманы";
в пункте 11:
в подпункте 3) слово ", установленной" заменить словами "и в порядке, установленным";
в подпункте 4):
в абзаце первом слово ", установленной" заменить словами "и в порядке, установленным";
в абзаце втором слова "физическим лицам" заменить словами "гражданам Республики Казахстан и оралманам";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Налогоплательщики, указанные в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, за исключением плательщиков налога на добавленную стоимость, обязаны вести налоговый регистр, установленный подпунктом 5) пункта 4 статьи 77 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".";
11) в статьях 37, 39 и 40 цифры "2011" заменить цифрами "2013";
12) в статье 41:
цифры "2011" заменить цифрами "2013";
слова "физическим лицом" заменить словами "гражданином Республики Казахстан и оралманом";
13) статью 42 дополнить частями 2 и 3 следующего содержания:
"Приостановить с 1 июля 2010 года действие абзаца третьего и пятого подпункта 1) пункта 1 статьи 272 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), утрачивающего силу с 1 января 2011 года.
Приостановить с 1 июля 2010 года действие абзаца первого подпункта 1) пункта 1 статьи 272 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) до 1 января 2012 года, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:

«қосылған құн салығының асып кетуін қайтару туралы талаптарды көрсете отырып, қосылған құн салығы бойынша декларация табыс етілген салық кезеңінің соңында қолда бар тауарлар импорты кезінде, пайдалануға енгізілген негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша төленген есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасын қоспағанда, есепке жатқызылатын қосылған күн салығы сомасының осы Кодекстің 273, 274-баптарында белгіленген тәртіппен есепті салық кезеңінің аяғында декларация бойынша өсу қорытындысымен қалыптасқан есептелген салық сомасынан асып түсуі (бұдан әрі - қосылған құн салығы бойынша асып түсуі).»;
14) 48-бабтың 3-тармақта:
бірінші абзацында «2011» деген сандарын «2012» сандарымен ауыстырылсын;
екінші абзацынды «2012» деген сандарын «2013» сандарымен ауыстырылсын;
15) 49-бапта:
үшінші абзацында «2011» деген сан «2013» деген санмен ауыстырылсын;
жиырма бесінші абзацында «қаңтарына» деген сөз «шілдесіне» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы отызыншы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың тізбесі мен аталған өндірістік қайта өңдеуде алынған дайын өнім тізбесін, сондай-ақ осындай тауарларды импорттайтын Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың тізбесі мен аталған өндірістік қайта еңдеуде алынған дайын өнім тізбесін, сондай-ақ осындай тауарларды импорттайтын Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің тізбесін айқындау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
мынадай мазмұндағы отыз екінші абзацпен толықтырылсын:
«3-1. Кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту салық заңнамасына сәйкес айқындалатын осындай тауарларды есепке алуға қабылдаған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге өсімпұл есептелмей жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы отыз алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы аумағынан кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын тауарларға қолданылмайды.»;
жетпісінші абзац алып тасталсын;
16) мынадай мазмұндағы 49-1-бабымен толықтырылсын:

"превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода (далее - превышение налога на добавленную стоимость), в порядке, установленном статьями 273, 274 настоящего Кодекса, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, уплаченного при импорте товаров, по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам, имеющимся в наличии на конец налогового периода, за который представлена декларация по налогу на добавленную стоимость с указанием требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость.".";
14) в подпункте 3) статьи 48:
в абзаце первом цифры "2011" заменить цифрами "2012";
в абзаце втором цифры "2012" заменить цифрами "2013";
15) в статье 49:
в подпункте 1):
в абзаце втором цифры "2011" заменить цифрами "2013";
в абзаце двадцать четвертом слово "января" заменить словом "июля";
дополнить абзацем тридцатым следующего содержания:
"Перечень импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для промышленной переработки и перечень готовой продукции, полученной при указанной промышленной переработке, а также перечень налогоплательщиков Республики Казахстан, импортирующих такие товары, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Порядок определения перечня импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для промышленной переработки и перечня готовой продукции, полученной при указанной промышленной переработке, а также перечня налогоплательщиков Республики Казахстан, импортирующих такие товары, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
дополнить абзацем тридцать вторым следующего содержания:
"3-1. Изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится без начисления пеней на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров, определяемого в соответствии с налоговым законодательством.";
дополнить абзацем тридцать шестым следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не распространяются на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза.
абзац семьдесят первый исключить;";
16) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:

«49-1-бап. 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының аумағына кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын мынадай тауарлар бойынша:
1)жабдықтар;
2) ауыл шаруашылығы техникасы;
3) автомобиль көлігінің жылжымалы жүк құрамының;
4) тікұшақтар мен ұшақтардың;
5) темір жол локомотивтері мен вагондардың;
6) теңіз кемелерінің;
7) қосалқы бөлшектердің;
8) пестицидтердің (улы химикаттардың);
9) асыл түқымды малдың барлық түрлері мен қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтардың импорты бойынша қосылған құн салығы осы бапта белгіленген тэртіппен есепке жатқызу әдісімен төленеді.
Аталған тауарлар тізбесін және оны түзудің тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Бұл ретте осы тізбеге Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін немесе Қазақстан Республикасының мұқтажын жаппайтын тауарлар енгізіледі.
Осы баптың баптың ережелері мүлікті қаржы лизингіне беруден басқа, кейіннен өткізуге арналған тауарларды қоспағанда, қосылған құн салығын төлеуші әкелетін тауарларға қатысты қолданылады.
Қосылған құн салығын төлеуші салық органына:
1) қосылған күн салығы бойынша декларацияда осы бапта көрсетілген тауарлар импорты бойынша төленуге тиіс қосылған құн салығының сомасын көрсету жөніндегі және көрсетілген тауарларды нысаналы пайдалану туралы міндеттемені.
Міндеттеме уәкілетті орган белгілеген нысанда екі дана етіп толтырылады;
2) Салық кодексінің 276-21-бабы 3-тармақта көрсетілген құжаттарды табыс етеді.
Міндеттеме негізінде тауарларды әкелу белгіленген тәртіппен акцизделетін тауарлар бойынша акциздерді төлеген жағдайда, қосылған құн салығы іс жүзінде төленбей жүргізіледі.
Міндеттемеде көрсетілген қосылған құн салығының сомасы сонымен бір мезгілде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен есептелген және есептемеге жатқызылған қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне беруден басқа, осы бапта көрсетілген тауарларды кейіннен өткізуге қосылған құн салығы салынуға тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген күннен бастап талап ету мерзімі ішінде осы тармақта белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, әкелінетін тауарларға қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерде өсімпұлдарды есепке жаза отырып, тауарлар әкелу кезінде қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап төленуге тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағына кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын осы бапта көрсетілген тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен қосылған күн салығын төлеуді қолданудың тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Осы тармақтың ережесі Қазақстан Республикасының аумағына кедендік одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша импортталған тауарларға, сыйақы есептелмей лизинг шартында көзделген лизинг төлемінің сомасына келетін қосылған күн салығы бөлігінде қолданылмайды.».

"Статья 49-1. Установить, что до 1 января 2012 года налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета по следующим товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в порядке, установленном настоящей статьей:
1) оборудование;
2) сельскохозяйственная техника;
3) грузовой подвижной состав автомобильного транспорта;
4) вертолеты и самолеты;
5) локомотивы железнодорожные и вагоны;
6) морские суда;
7) запасные части;
8) пестициды (ядохимикаты);
9) племенные животные всех видов и оборудование для искусственного осеменения.
Перечень указанных товаров и порядок его формирования определяются Правительством Республики Казахстан.
При этом в данный перечень включаются товары, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан или не покрывает потребности Республики Казахстан.
Положения настоящей статьи применяются в отношении товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость, за исключением предназначенных для дальнейшей реализации, кроме передачи имущества в финансовый лизинг.
Плательщик налога на добавленную стоимость одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам представляет в налоговый орган:
1) обязательство по отражению в декларации по налогу на добавленную стоимость суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей уплате по импорту товаров, указанных в настоящей статье, и целевому использованию указанных товаров.
Обязательство заполняется в двух экземплярах по форме, установленной уполномоченным органом;
2) документы, указанные в пункте 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
На основании обязательства ввоз товаров производится без фактической уплаты налога на добавленную стоимость при условии уплаты в установленном порядке акцизов по подакцизным товарам.
Сумма налога на добавленную стоимость, указанная в обязательстве, отражается в декларации по налогу на добавленную стоимость одновременно в начислении и зачете в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Дальнейшая реализация товаров, указанных в настоящей статье, подлежит обложению налогом на добавленную стоимость, кроме передачи имущества в финансовый лизинг.
В случае нарушения в течение срока исковой давности с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан требований, установленных настоящим пунктом, налог на добавленную стоимость на ввозимые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость при ввозе товаров, в порядке и размере, которые определены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Порядок применения уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по товарам, указанным в настоящей статье, импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, устанавливается уполномоченным органом.
Положения настоящей статьи также распространяются на товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по договорам (контрактам) лизинга в части суммы налога на добавленную стоимость, приходящейся на сумму лизингового платежа, предусмотренного договором лизинга, без учета вознаграждения.".

17) мынадай мазмұндағы 54-баппен толықтырылсын:
«54-бап. Тоқтата тұру кезеңінде аталған тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 56-бабы 3-тармағының қолданылуы 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«3. Патент негізінде шағын бизнес субъектілеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, салық төлеуші (салық агенті) салықтық есепке алуды дербес және (немесе) жиынтық салық есебіне жүргізуге жауапты бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі арқылы ұйымдастырады және мыналарды:
1) салық кезеңі ішінде салық төлеуші (салық агенті) жүзеге асырған операцияларды салық салу мақсатында есепке алу тәртібі туралы толық және дәйекті ақпараттың қалыптастырылуын;
2) салық есептілігі нысандарының әрбір жолының таратып жазылуын;
3) салық есептілігінің дәйекті жасалуын;
4) салықтық бақылау үшін салық қызметі органдарына ақпарат берілуін қамтамасыз ету үшін ақпаратты салық мақсатында қорыту мен жүйелеудің салық тіркелімдері түріндегі нысандарын айқындайды».
Патент негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкер уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша салық есебін жүргізуді жүзеге асырады.».»;
18) мынадай мазмұндағы 55-баппен толықтырылсын;
«55-бап. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің 386-бабын қолдануды, тоқтата тұру, осы бап тоқтатылу кезеңіне мынадай редакцияда қолданылатыны анықталсын:
«386-бап. Автотұрақтар (паркингтер), автомобильге май қүю станциялары үшін бөлінген, казино орналасқан жер учаскелеріне салынатын салық ставкалары
1. Егер осы баптың 1-1-тармағымен басқасы белгіленбесе, елді мекендердің автотұрақтар мен автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген жерлері тұрғын үй қоры, соның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар алып жатқан жерді қоспағанда, осы Кодекстің 381-бабында елді мекендер жерлеріне белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады.
2. Егер осы баптың 1-1-тармағымен басқасы белгіленбесе, автотұрақтар мен автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген басқа санаттағы жерлер тұрғын үй қоры, соның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар алып жатқан жерлерді қоспағанда, жақын жатқан елді мекендердің жерлері үшін осы Кодекстің 381-бабында белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады. Осы ретте салықты есептеу кезінде жерлеріне базалық ставкалар қолданылатын елді мекенді жергілікті өкілді орган айқындайды.
Жергілікті өкілді органның шешімі бойынша салық ставкасы кемітілуі мүмкін, бірақ ол осы Кодекстің 381-бабында белгіленгеннен кем болмауға тиіс.

17) дополнить статьей 54, 55 и 56 следующего содержания:
"Статья 54. Приостановить до 1 января 2010 года действие пункта 3 статьи 56 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"3. Налогоплательщик (налоговый агент), за исключением индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента, самостоятельно и (или) через уполномоченного представителя участников договора о совместной деятельности, ответственного за ведение сводного налогового учета, организует налоговый учет и определяет формы обобщения и систематизации информации в налоговых целях в виде налоговых регистров таким образом, чтобы обеспечить:
1) формирование полной и достоверной информации о порядке учета для целей налогообложения операций, осуществленных налогоплательщиком (налоговым агентом) в течение налогового периода;
2) расшифровку каждой строки форм налоговой отчетности;
3) достоверное составление налоговой отчетности;
4) предоставление информации органам налоговой службы для налогового контроля.
Индивидуальный предприниматель, применяющий специальный налоговый режим на основе патента, осуществляет ведение налогового учета по форме, установленной уполномоченным органом.".
Статья 55. Приостановить на период с 1 января 2010 года до 1 января 2011 года действие статьи 386 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 386. Налоговые ставки на земельные участки, выделенные под автостоянки (паркинги), автозаправочные станции либо занятые под казино
1. Если иное не установлено пунктом 1-1 настоящей статьи, земли населенных пунктов, выделенные под автостоянки (паркинги) и автозаправочные станции, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем, установленным статьей 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз.
Если иное не установлено пунктом 1-1 настоящей статьи, земли других категорий, выделенные под автостоянки (паркинги) и автозаправочные станции, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем, установленным для земель близлежащего населенного пункта статьей 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз. При этом местным представительным органом определяется близлежащий населенный пункт, базовые ставки на земли которого будут применяться при исчислении налога.
По решению местного представительного органа ставки налога могут быть уменьшены, но не менее установленных статьей 381 настоящего Кодекса.

1-1. Жоба құжаттамасы бойынша ғимараттардың цокольді және (немесе) жер асты деңгейінде көзделген және осындай ғимараттардың ажырамас құрауыш бөлігі болып табылатын автотұрақтар (паркингтер), автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген елді мекендердің жерлері осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында белгіленген белгіленген елді мекендердің жерлеріне арналған базалық ставкалар бойынша салық салуға жатады.
Жоба құжаттамасы бойынша ғимараттардың цокольді және (немесе) жер асты деңгейінде көзделген және осындай ғимараттардың ажырамас құрауыш бөлігі болып табылатын автотұрақтар (паркингтер), автомобильге май құю станциялары үшін бөлінген басқа санаттарға жататын жерлер осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында белгіленген белгіленген елді мекендердің жерлеріне арналған базалық ставкалар бойынша салық салуға жатады.
Осы тармақтың ережесі автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге ғана қолданылады, ол бір уақытта мынадай шарттарға сәйкес келеді:
автотұрақтар (паркингтер) жалпы алаңы ғимараттың жалпы ауданының 50 процентінен аспайды.
2. Казино орналасқан елді мекендер жерлері осы Кодекстің 381-бабында белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады.
Казино орналасқан елді мекендер жерлері үшін бөлінген басқа санаттағы жерлер тұрғын үй қоры, соның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар алып жатқан жерлерді қоспағанда, жақын жатқан елді мекендердің жерлері үшін осы Кодекстің 381-бабында белгіленген базалық ставкалар бойынша он есе ұлғайтылған салық салуға жатады. Осы ретте салықты есептеу кезінде жерлеріне базалық ставкалар қолданылатын елді мекенді жергілікті өкілді орган айқындайды.
Жергілікті өкілді органның шешімі бойынша салық ставкасы кемітілуі мүмкін, бірақ ол осы Кодекстің 381-бабында белгіленгеннен кем болмауға тиіс.».»;
19) мынадай мазмұндағы 56-баппен толықтырылсын:
«56-бап. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің 386-бабын қолдануды, тоқтата тұру, осы бап тоқтатылу кезеңіне мынадай редакцияда қолданылатыны анықталсын:
«387-бап. Базалық салық ставкаларын түзету
1. Жергілікті өкілді органдардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілетін жерлерді өңірлерге болу жобалары (схемалары) негізінде жер салығының ставкаларын осы Кодекстің 378, 379, 381, 156 383-баптарында белгіленген, автотұраққа (паркингтерге), осы Кодекстің 386-бабының 1-1-тармағында көрсетілгеннен басқа, автомобильге май құю станцияларына бөлінген (бөліп шығарылған) және казино орналасқан жерлерді қоспағанда, жер салығының базалық ставкаларының 50" проценттінен аспайтындай етіп төмендетуге немесе жоғарылатуға құқығы бар.
Бұл ретте жекелеген салық төлеушілер үшін жер салығының ставкаларын жеке-дара төмендетуге немесе жоғарылатуға тыйым салынады.

1-1. Земли населенных пунктов, выделенные под автостоянки (паркинги), которые расположены и (или) предусмотрены проектной документацией в цокольных и (или) подземных уровнях зданий, и являются неотъемлемой составляющей частью таких зданий, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса.
Земли других категорий, выделенные под автостоянки (паркинги), которые расположены и (или) предусмотрены проектной документацией в цокольных и (или) подземных уровнях зданий, и являются неотъемлемой составляющей частью таких зданий, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным для земель близлежащего населенного пункта в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса. При этом местным представительным органом определяется близлежащий населенный пункт, базовые ставки на земли которого будут применяться при исчислении налога.
Положения настоящего пункта распространяются только на земли, выделенные под автостоянки (паркинги), которые соответствуют одновременно следующим условиям:
расположены и (или) предусмотрены проектной документацией в цокольных и (или) подземных уровнях здания;
общая площадь автостоянки (паркинга) составляет не более 50 процентов от общей площади здания.
2. Земли населенных пунктов, занятые под казино, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным статьей 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз.
Земли других категорий, занятые под казино, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем, установленным для земель близлежащего населенного пункта статьей 381 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз. При этом местным представительным органом определяется близлежащий населенный пункт, базовые ставки на земли которого будут применяться при исчислении налога.
По решению местного представительного органа ставки налога могут быть уменьшены, но не менее установленных статьей 381 настоящего Кодекса.".
Статья 56. Приостановить на период с 1 января 2010 года до 1 января 2011 года действие статьи 387 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 387. Корректировка базовых налоговых ставок
1. Местные представительные органы на основании проектов (схем) зонирования земель, проводимого в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан, имеют право понижать или повышать ставки земельного налога не более чем на 50 процентов от базовых ставок земельного налога, установленных статьями 378, 379, 381, 383 настоящего Кодекса, за исключением земель, выделенных (отведенных) под автостоянки (паркинги), кроме указанных в пункте 1-1 статьи 386 настоящего Кодекса, автозаправочные станции и занятых под казино.
При этом запрещается понижение или повышение ставок земельного налога индивидуально для отдельных налогоплательщиков.".";

39. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 100-құжат):
2-бапта:
2) тармақшада «95) - 101) тармақшаларын,» деген сөздерден кейін «103) тармақшаның төртінші - он төртінші абзацтарын,» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшасында «103),» деген сан «103) тармақшасының бірінші - үшінші абзацтарын,» деген сөздермен ауыстырылсын.
40. 2010 жылғы 9 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 1-тармақта:
2) тармақшадағы «12) - 25)» деген сандар «12)-24)» деген сандармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілген және 2010 жылдың 31 желтоқсанына дейін қолданыста болатын 1-бабының 5-тармағы 25) тармақшасын;».
2-бап. Осы Заң 2010 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 37-тармағының 1) тармақшасын, 2011 жылдың 1 қаңтарынан қолданысқа енгізілетін осы Заңның 13-тармағының 8) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацын, 2013 жылдың 1 қаңтарынан қолданысқа енгізілетін осы Заңның 4 тармағының 182) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацын қоспағанда 2010 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

39. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 100):
в статье 2:
подпункт 2) после слов "подпунктов 95)-101)" дополнить словами "абзацев четвертого-четырнадцатого подпункта 103), подпунктов";
в подпункте 3) цифры "103)," заменить словами "абзацев первого-третьего подупункта 103), подпунктов".
40. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 24, ст.134, Законом Республики Казахстан от 02.04.10 г. № 263-IV (введен в действие с 1 января 2010 г.):
в пункте 1 статьи 2:
в подпункте 2) цифры "12) - 25)" заменить цифрами "12)-24)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) подпункта 25) пункта 5 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2009 года и действует по 31 декабря 2010 года;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2010 года, за исключением подпункта 1) пункта 37 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 марта 2010 года, абзацев шестого и седьмого подпункта 8) пункта 13 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2011 года, абзацев пятого и шестого подпункта 182) пункта 4 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан