Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 95 Қаулысы.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 95 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: Мемлекеттің бәсекелестікке қабілеттілігін арттыру міндеттерін шешу үшін құқықтық инфрақұрылымды жаңғырту және қамтамасыз ету.
Пайымдауы: Тиімді құқықтық қорғаумен, сондай-ақ құқықтық мемлекеттің стандарттары мен қағидаттарына сәйкес мемлекеттік және заңгерлік қызметтермен қамтамасыз етілген дамыған азаматтық қоғам.
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларындағы (аясындағы) даму үрдістерін талдау
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Әділет министрлігі) іске асырылуы елде жүргізіліп жатқан өзгерістерді тиісінше құқықтық қамтамасыз етуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін өзара байланысты емес қызметтердің ауқымды спектрін орындайды.
Өткен жылдар Әділет министрлігі үшін алға қойылған барлық міндеттерді орындап, айтарлықтай нәтижеге қол жеткізген кезең болды.
Осы 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарда Әділет министрлігінің алдында алты негізгі бағыт айқындалды.
1. Заңнаманы жетілдіру, сапалы норма шығару қызметі.
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
Қоғамдық қатынастарға нәтижелі және мақсатты құқықтық әсер етуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін мемлекеттік саясатты іске асырудың негізгі құралы норма шығару қызметі болып табылады. Норма шығару қызметі – оның ұйымдастырылуында мұқият салыстырылған және теңдестірілген тәсілді талап ететін күрделі және көпжақты процесс. Осыған байланысты норма шығару қызметінің сапасын арттыру, соның ішінде заң шығаруды жетілдіру стратегиялық бағытпен айқындалды.
Заң шығару қызметі құқық шығармашылық қызметтің аса маңызды бөлігі, норма шығару процесінің жалпы жүйесінің бір бөлігі болып табылады.
Заң шығару саласындағы негізгі міндет әзірленетін заң жобаларының сапасы болып табылады, бұл олардың заңдық пысықталуына ғана емес, сонымен бірге әлеуметтік, экономикалық, қаржылық маңызды мәселені шешудің пысықталуына, статистикалық деректерді зерделеуге, құқықтық қолдану практикасын талдауға, халықаралық оң тәжірибенің қолданылуына және т.б. байланысты болмақ.
Әділет министрлігі Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының үйлестірушісі ретінде, заң жобаларының сапасына ерекше назар аударады.
2010 жылдың 9 айының қорытындысы бойынша Әділет министрлігі
115 заң жобасына құқықтық сараптама жүргізді, оның ішінде 25-і келісілді (2008 жылы 150 заң жобасына құқықтық сараптама жүргізілді, оның ішінде 74-і келісілді; 2009 жылы 133 заң жобасына құқықтық сараптама жүргізілді, оның ішінде 34-і келісілді). Бұл деректер мемлекеттік органдар әзірлейтін заң жобалары сапасының төменділігі мәселесінің өзектілігін растап отыр. Сапасының төменділігіне байланысты Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының жоспарында белгіленген мерзімдердің бұзылуына әкелген 8 жоспарлы заң жобасы анықталды.
Жыл сайын мемлекеттік құрылымдардың заң қызметінің заң жобалау жұмыстарына талдау жүргізіледі, қателіктер анықталып, ескертпелер енгізіледі. Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында мемлекеттік органдар қабылдаған және/немесе әзірлеген заңнамалық актілерге құқықтық мониторинг өткізу бойынша міндетті осы мемлекеттік органдарға заңнамалық бекіту туралы мәселе пысықталды.
Осылайша, қолданыстағы заңнамаға "нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі" түсінігі алғаш рет енгізіліп отыр. Қазіргі таңда мониторинг тек қана заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге қатысты жүзеге асырылуда.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан РеспубликасыныңЗаңында мемлекеттік органдардың осы мемлекеттік орган қабылдаған және/немесе әзірлеген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге тұрақты құқықтық мониторингті жүзеге асыру міндеті белгіленген.
Мемлекеттік органдардың заңға тәуелді актілерге құқықтық мониторинг бойынша қызметін үйлестіруді Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Жылдың басынан бастап мониторингті жүзеге асыру барысында мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнамаға қайшы келетін, тиімсіз іске асырылатын немесе ескірген 278 актісін анықтады. Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті актілеріне өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік органдар қаулы жобаларын әзірлеуде.
Мемлекеттік органдардың заңнамалық актілерге қатысты мониторингті жүзеге асыру міндеттерін белгілеумен көптеген жылдар бойы қалыптасқан заңдардағы құқық нормаларына сәйкессіздік жағдайлары жақсара бастайды.
Тиісті өзгерістер Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауындағы "Норма шығару қызметін жетілдіру мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасында көзделген.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігімен бірлесіп, Заң жобаларының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау бойынша әдістемелік ұсыныстарды байқаудан өткізу бойынша жұмыс жүргізілуде, оның шеңберінде нормативтік құқықтық актілердің реттегіш әсеріне, атап айтқанда кәсіпкерлік есептерді талдау әдістемесі көзделген. Атқарылатын жұмыстың мақсаты нормативтік құқықтық актілер жобаларының сапасын бағалаудың халықаралық стандарттарына және қоғамның, кәсіпкерліктің және биліктің мүддесін теңдестіріп есепке алуға мүмкіндік беретін оларды жариялы түрде талқылау рәсімдері негізінде заң шығарудың тиімді тетіктерін енгізу болып табылады.

О Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 95.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства юстиции Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 95
Стратегический план
Министерства юстиции Республики Казахстан
на 2011 - 2015 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия: Модернизация и обеспечение правовой инфраструктуры для решения задач повышения конкурентоспособности государства.
Видение: Развитое гражданское общество, обеспеченное эффективной правовой защитой, а также государственными и юридическими услугами в соответствии со стандартами и принципами правового государства.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Министерство юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство юстиции) выполняет большой спектр не связанных между собой функций, реализация которых позволяет осуществлять надлежащее правовое обеспечение проводимых в стране преобразований.
Минувшие годы для Министерства юстиции стали периодом определенных свершений, позволивших выполнить все задачи, поставленные перед ним.
Данным Стратегическим планом на 2011-2015 годы перед Министерством юстиции обозначены шесть ключевых направлений.
1. Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая деятельность.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Ключевым инструментом реализации государственной политики, позволяющим осуществлять результативное и целенаправленное правовое воздействие на общественные отношения, является нормотворческая деятельность. Нормотворческая деятельность - сложный и многогранный процесс, требующий крайне выверенного и сбалансированного подхода в его организации. В этой связи, повышение качества нормотворческой деятельности, в том числе совершенствование законотворчества определено стратегическим направлением.
Законотворческая деятельность является основной, наиболее важной частью правотворческой деятельности, частью общей системы нормотворческого процесса.
Основной задачей в сфере законотворчества является качество разрабатываемых законопроектов, что зависит не только от их юридической проработанности, но и от проработанности социальной, экономической, финансовой составляющей решения вопроса, изучения статистических данных, анализа правоприменительной практики, применения положительного международного опыта и т.д.
Министерство юстиции, как координатор законопроектных работ Правительства Республики Казахстан, особое внимание уделяет качеству законопроектов.
По итогам 9 месяцев 2010 года Министерством юстиции проведена правовая экспертиза 115 законопроектов, из них согласовано 25 (в 2008 году правовая экспертиза проведена по 150 законопроектам, согласовано 74; в 2009 году проведена правовая экспертиза 133 законопроектов, из них согласовано 34). Эти данные свидетельствуют о том, что по-прежнему остается актуальной проблема низкого качества разрабатываемых государственными органами законопроектов. Выявлено 8 плановых законопроектов, из-за низкого качества которых были нарушены сроки, установленные Планом законопроектных работ Правительства Республики Казахстан.
Ежегодно проводится анализ законопроектной деятельности юридических служб государственных структур, выявляются ошибки, вносятся замечания. В целях совершенствования нормативных правовых актов проработан вопрос о законодательном закреплении за государственными органами обязанности по проведению правового мониторинга законодательных актов и/или разработанных данными государственными органами.
Таким образом, впервые в действующее законодательство вводится понятие "правовой мониторинг нормативных правовых актов". На сегодняшний день мониторинг осуществляется только в отношении подзаконных нормативных правовых актов.
В Законе Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" установлена обязанность государственных органов по осуществлению постоянного мониторинга подзаконных нормативных правовых актов, принятых ими и/или разработанных данными государственными органами.
Координацию деятельности государственных органов по мониторингу подзаконных актов осуществляет Министерство юстиции.
С начала года в ходе осуществления мониторинга государственными органами выявлено 278 актов Правительства Республики Казахстан, которые противоречат законодательству, неэффективно реализуются либо устарели. На данный момент государственными органами разработаны проекты постановлений для внесения изменений в соответствующие акты Правительства Республики Казахстан.
С установлением обязанности государственных органов осуществлять мониторинг также и в отношении законодательных актов, сложившаяся на протяжении долгих лет ситуация с несоответствиями норм права в законах, будет улучшаться.
Соответствующие поправки предусмотрены в проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам совершенствования нормотворческой деятельности", который находится на рассмотрении Парламента Республики Казахстан.
Кроме того, проводится совместная с Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан работа по апробации Методических рекомендаций по оценке социально-экономических последствий законопроектов, в рамках которых предусмотрена Методика анализа регуляторного воздействия нормативных правовых актов, в частности расчеты предпринимательства. Целью проводимой работы, является внедрение эффективных механизмов законотворчества, основанных на международных стандартах оценки качества проектов нормативных правовых актов и процедурах их публичного обсуждения, позволяющее сбалансировано учитывать интересы общества, предпринимательства и власти.

Мүдделік қолдау қызметінің қағидаттарын, нысандарын, жүзеге асыру тәртібін, осындай қызмет субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін белгілеу мақсатында Әділет министрлігі Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 қарашада Сыбайлас жемқорлыққа қарсы форумда берген тапсырмасына сәйкес "Мүдделік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірледі. Әзірлеуге тұжырымдамалық ұстанымдар 2009 жылдың 28 қыркүйегінде Құқықтық саясат жөніндегі кеңес отырысында мақұлданды.
Сондай-ақ, "Мүдделік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасына ілеспе болып табылатын "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүдделік қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленді.
2009 жылғы 30 желтоқсанда аталған заң жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізіліп, қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің жұмыс тобының аясында қарастырылуда.
2010 жылдан бастап, жыл сайын түрлі заңнамалық актілердің құқықтық нормалары арасындағы қарама-қайшылықтарды, олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды жою мәселелері бойынша заң жобалары әзірленетін болады.
Қорғаныс, қауіпсіздік және құқықтық тәртіп, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды қолдану саласындағы мұндай заң жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілді. 2011 жылы азаматтық, еңбек, неке-отбасы, қаржы, салық, кеден, әлеуметтік-мәдени құқық, тұрғын үй қатынастары саласында; 2012 жылы – мемлекеттік және қоғамдық құрылыс, атқарушылық іс жүргізу, әкімшілік құқық бұзушылық, қылмыстық, қылмыстық-іс жүргізу, қылмыстық-атқару және азаматтық-іс жүргізу саласында заң жобасын әзірлеу жоспарлануда.
Негізгі проблемаларды талдау.
Заң жобалау қызметіндегі негізгі проблема ретінде салалық мемлекеттік органдардың әзірлейтін заң жобаларының сапасы болып қалуда.
Жетіспеушілігі ретінде әзірлеуші мемлекеттік органдардың заң жобалау қызметінің болжау-талдау аспектісі болып қалуда.
Жүргізілген талдау, заң жобаларының тұжырымдамаларын және заңдардың жобаларын әзірлеу барысында тиісті саладағы қоғамдық қатынастарға терең талдау жүргізу қажеттілігі туралы мәселеге әзірлеушілердің назар аудармайтындығын анықтады.
Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу барысында қалыптасқан практика көрсеткендей, негізге алынған ережелерді жеткіліксіз түрде пысықтау соңында Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстары жоспарының сапалы және уақытында орындалуына әсер етуіне байланысты оны дайындау мәселесіне аса жауапкершілікпен және қалыппен келу қажет.
Осылайша, әзірлеуші мемлекеттік орган ұсынылатын мәселе бойынша жан-жақты болжамды-талдау жұмысын жүргізуі, оның нәтижесі бойынша белгілі бір қоғамдық қатынастарды заңнамалық реттеу қажеттілігі туралы шешім қабылдау қажет.
Заңнамалық актілердің құқықтық мониторингін енгізумен оны әр мемлекеттік органның өткізу міндеті ретінде осы мәселе өзінің шешімін табады деп пайымдаймыз. Осыған байланысты, мониторинг процесінде мемлекеттік органдар салалық заңнамадағы олқылықтар мен коллизияларды анықтап, оларды жою бойынша шаралар қолданатын болады.
Сонымен қатар, негізі проблемалардың бірі нормативтік құқықтық актілерді рәсімдеу тәртібін сақтаумен байланысты (заң сараптамасы). Осы ретте, заң техникасына қатысты ескертулерге барлық ескертулер санының үштен екісі келеді. Бұл проблема, заң шығару бастамашылығының түрлі субъектілері (мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Парламенті) заң жобаларын ресімдеу бойынша заң техникасының түрлі қағидалары мен амалдарын қолдануына байланысты орын алуда.
Осыған байланысты, "Кейбір заңнамалық актілерге норма шығару қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобасы шеңберінде заңнамалық тұрғыда нормативтік құқықтық актілерді рәсімдеу ережелері алғаш рет бекітілуде. Бұл тиісті ережелерді заң шығару бастамашылығының түрлі субъектілерінің біркелкі қолдану мәселелерін толық шешуге мүмкіндік береді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.

С целью установления принципов, форм, порядка осуществления лоббистской деятельности, прав и обязанностей субъектов такой деятельности Министерством юстиции в соответствии с поручением Главы государства, данным на Антикоррупционном форуме 6 ноября 2008 года, разработан проект Закона Республики Казахстан "О лоббировании", концептуальные подходы к разработке которого одобрены на заседании Совета по правовой политике 28 сентября 2009 года.
Также, разработан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лоббирования", который является сопутствующим к проекту Закона Республики Казахстан "О лоббировании".
30 декабря 2009 года указанные законопроекты постановлением Правительства Республики Казахстан внесены в Мажилис Парламента Республики Казахстан и в настоящее время рассматриваются рабочей группой Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
С 2010 года, ежегодно будут разрабатываться законопроекты по вопросам исключения противоречий, пробелов, коллизий между нормами права различных законодательных актов и норм, способствующих совершению коррупционных правонарушений.
Такой законопроект в сфере обороны, безопасности и правопорядка, предупреждения ликвидации чрезвычайных ситуаций охраны окружающей среды и использования природных ресурсов уже внесен в Мажилис Парламента Республики Казахстан. В 2011 году предполагается разработка законопроекта в области гражданского, трудового, брачно-семейного, финансового, налогового, таможенного, социально-культурного права, жилищных отношений; в 2012 году - в сфере государственного и общественного устройства, исполнительного производства, административных правонарушений, уголовного, уголовно-процессуального, уголовно-исполнительного и гражданского процессуального законодательства.
Анализ основных проблем.
Как известно основной проблемой в законопроектной деятельности остается качество разрабатываемых законопроектов отраслевыми государственными органами.
Недостаточным остается прогнозно-аналитический аспект законопроектной деятельности государственных органов-разработчиков.
Проведенный анализ выявил, что при разработке концепций законопроектов и самих проектов законов разработчиками не уделяется внимание вопросу о необходимости проведения глубокого анализа общественных отношений в соответствующей отрасли.
При разработке концепции законопроекта следует более ответственно и взвешено подходить к вопросу ее подготовки, поскольку, как показывает сложившаяся практика, недостаточная проработка закладываемых положений впоследствии сказывается на качественном и своевременном исполнении Плана законопроектных работ Правительства Республики Казахстан.
Таким образом, государственный орган-разработчик должен провести всестороннюю прогнозно-аналитическую работу по предлагаемому вопросу, по итогам которой принять решение о необходимости законодательного регулирования тех или иных общественных отношений.
Полагаем, что с внедрением правового мониторинга законодательных актов в качестве обязанности его проведения каждым государственным органом, эта проблема найдет свое решение, потому, что в процессе мониторинга государственными органами будут выявляться пробелы и коллизии в отраслевом законодательстве и применяться меры по их устранению.
Вместе с тем, одна из основных проблем связана с соблюдением правил оформления нормативных правовых актов (юридическая техника). При этом следует отметить, что на замечания, касающиеся юридической техники, приходится две трети нареканий от числа всех замечаний. Данная проблема существует в связи с тем, что разные субъекты законодательной инициативы (государственные органы, Администрация Президента Республики Казахстан, Парламент Республики Казахстан) применяют различные правила и приемы юридической техники по оформлению проектов законов.
В этой связи в рамках законопроекта "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам совершенствования нормотворческой деятельности", впервые законодательно закрепляются правила оформления нормативных правовых актов, что позволит полностью решить проблему единообразного применения этих правил различными субъектами законодательной инициативы.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.

Қазіргі таңда, ережелері әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси қатынастарды барабар реттеуге, заңнаманы жетілдірудің негізгі бағыттарына бағытталған 2009 жылғы 24 тамызда қабылданған Қазақстан Республикасының 2010 – 2020 жылдарға арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын жүзеге асыру бойынша белсенді шаралар қолдануда.
Нормативтік құқықтық актілерге заңдық сараптама жүргізу бойынша жұмыс жалғасуда.
2010 жылдың 9 айында Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын заңдық сараптау нәтижесінде 1279 акт пысықтауға қайтарылды.
Сондай-ақ мемлекеттік органдардың заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерінің мониторингі бойынша мемлекеттік органдардың қызметіне үйлестіру жүргізілуде. Ағымдағы жылдың 1 жарты жылдығында мемлекеттік органдардың мониторингті жүзеге асыруы барысында заңнамаға қайшы келетiн, тиімсіз іске асырылатын немесе ескірген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 278 қаулысы анықталды.
Осы мөлшерден заңнамаға қайшы келетiн Қазақстан Республикасы Үкіметінің 66 актісі анықталды (28 нормативтік құқықтық акт – сәйкес келтірілді, 38 нормативтік құқықтық акт – сәйкес келтірілетін болады), тиімсіз iске асырылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 39 актісі анықталды (17 нормативтік құқықтық акт – сәйкес келтірілді, 22 нормативтік құқықтық акт – сәйкес келтірілетін болады), Қазақстан Республикасы Үкіметінің ескiрген 173 актісі анықталды (46 нормативтік құқықтық актілер – сәйкес келтірілді, 127 – нормативтік құқықтық актілер сәйкес келтірілетін болады).
Талдау барысында анықталған нормативтік құқықтық актілердің жалпы санының 62% ескірген нормалар, қалған 24% заңға қайшы келеді, ал 14% тиімсіз іске асырылатын нормалар анықталды.
Бұл ретте, заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету мақсатында әділет органдары 2010 жылдан бастап тоқсан сайын Қазақстан Республикасы министрлерінің және басқа да орталық мемлекеттік органдарының басшылары қабылдаған бұйрықтардың, орталық мемлекеттік органдар, Орталық сайлау комиссиясы қаулыларының, мәслихаттар шешімдерінің, сонымен қатар, өткен тоқсан бойынша әкімдіктердің қаулылары мен әкімдердің шешімдерінің (ұйымдастырушылық-кадрлық және қаржы-материалдық сипаттағы ішкі ведомстволық мәселелер бойынша актілерді қоспағанда) тізбесін зерделеуде.
Перспективада Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және/немесе олар әзірлеуші болып табылатын, өзінің өкілеттігіне сәйкес қабылдауға құқығы бар мемлекеттік органдар жүргізетін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер мониторингі бойынша үйлестіру рөлі күшейтіледі.
Орталық және жергілікті уәкілетті мемлекеттік органдарда олардың нормативтік құқықтық актілерді шығару, қолдану, мемлекеттік тіркеуді және жариялауды реттейтін заңнаманы сақтау жөнінде тексерулер жүргізу арқылы ведомстволық және өңірлік норма шығаруға бақылауды жүзеге асыру бойынша жұмыс жалғасуда.

На сегодняшний день также принимаются активные меры по реализации принятой 24 августа 2009 года Концепции правовой политики Республики Казахстан на 2010-2020 годы, положения которой направлены на адекватное урегулирование социально-экономических и общественно-политических отношений, основные направления совершенствования законодательства.
Продолжается работа по проведению юридической экспертизы нормативных правовых актов.
За 9 месяцев 2010 года по результатам юридической экспертизы проектов актов Правительства Республики Казахстан и Президента Республики Казахстан возвращены на доработку 1279 актов.
Также ведется координация деятельности государственных органов по мониторингу подзаконных нормативных правовых актов, так, в ходе осуществления мониторинга государственными органами за 1 полугодие 2010 года выявлено 278 актов Правительства Республики Казахстан, которые противоречат законодательству, неэффективно реализуются либо устарели.
Из этого числа выявлено 66 актов Правительства Республики Казахстан как противоречащих законодательству (28 нормативных правовых актов - приведены в соответствие, 38 нормативных правовых актов - будут приводиться в соответствие), 39 актов Правительства Республики Казахстан как неэффективно реализуемых (17 нормативных правовых актов приведены, 22 нормативных правовых акта - будут приводиться в соответствие) и 173 актов Правительства Республики Казахстан как устаревших (46 нормативных правовых актов - приведены в соответствие, 127 нормативных правовых актов - будут приводиться в соответствие).
Проведенный анализ показал, что 62 % от общего количества выявленных нормативных правовых актов, содержат устаревшие нормы, остальные 24 % содержат нормы противоречащие законодательству и 14 % содержат нормы как неэффективно реализуемые.
При этом, для обеспечения полноты ведения мониторинга подзаконных нормативных правовых актов с 2010 года органами юстиции ежеквартально изучаются перечни принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, постановление центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов за истекший квартал (за исключением актов по внутриведомственным вопросам организационно-кадрового и финансово-материального характера).
В перспективе будет усилена координирующая роль по мониторингу подзаконных нормативных правовых актов, проводимых государственными органами, имеющими право принимать их в соответствии со своей компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, и/или разработчиками которых они являются.
Продолжается работа по осуществлению контроля за ведомственным и региональным нормотворчеством посредством проведения проверок в центральных и местных уполномоченных государственных органов по соблюдению ими законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов.

2009 жылы және 2010 жылдың 9 айында әділет органдары 2019 заңсыз қолданған нормативтік құқықтық акті анықтады. Әділет органдары анықтаған барлық актілер бойынша тиісті ден қою шаралары қабылданды.
Осылайша, алдағы кезеңде заңнама мен норма шығаруды жетілдірудің негізгі бағыттары:
Қазақстанның заңнамалық базасының тұрақтылығы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету, оның сапасын көтеру, ескірген және қайталанатын нормаларды алып тастау, құқықтық реттеудегі олқылықтарды жою және сілтеме нормаларды азайту, тікелей қолданылатын заңдарды қабылдау тәжірибесін кеңейту арқылы жүйелендіру;
мемлекеттік органдардың заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер мониторингі бойынша қызметін үйлестіруді күшейту;
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге тәуелсіз сарапшыларды, үкіметтік емес сектор өкілдерін кеңінен тарту негізінде норма шығару процесінде кәсібилікті күшейту, осы саладағы алдыңғы қатарлы білімді пайдаланумен салалық ғылыми сараптамалар және сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама өткізу;
орталық және жергілікті уәкілетті мемлекеттік органдар заңсыз шығаратын және қолданатын нормативтік құқықтық актілерді анықтау және олардың әрекетінің жолын кесу.
2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257 Қаулысымен.
3. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
"Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығымен Жоғарғы Сот жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитеттің атқарушылық құжаттарды орындау, жекелеген негіздер бойынша республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі функциялары Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарауына берілді.
Осылайша, сот актілерін орындау бір мемлекеттік органда шоғырланатын болады, бұл халықаралық тәжірибеге сәйкес келеді.
Сот актілерін орындау әділ сот төрелігін жүзеге асырудың соңғы және шешуші сатысы болып табылады және оларды тиімді орындау мемлекеттің құқықтық жүйесін нығайтудың маңызды шарты ғана емес, сонымен қатар кәсіпкерлік құрылымдардың қызметіне, елдің инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз етуге оң әсер тигізетін күмәнсіз фактор, сондай-ақ адамдардың жалпы әділ сот төрелігіне және мемлекетке деген сенімінің кепілі болып табылады.
Негізгі проблемаларды талдау.

За 2009 год и 9 месяцев 2010 года органами юстиции выявлено 2019 неправомерно применяемых нормативных правовых актов. По всем выявленным актам органами юстиции были приняты соответствующие меры реагирования.
Таким образом, основными направлениями совершенствования законодательства и нормотворчества на предстоящий период станут:
обеспечение стабильности и доступности законодательной базы Казахстана, повышение ее качества и систематизация посредством исключения устаревших и дублирующих норм, устранения пробелов в правовом регулировании и минимизации отсылочных норм, расширения практики принятия законов прямого действий;
усиление координации деятельности государственных органов по мониторингу подзаконных нормативных правовых актов;
усиление профессионализма в процессе нормотворчества на основе более широкого привлечения к разработке нормативных правовых актов независимых экспертов, представителей неправительственного сектора, проведения отраслевых научных экспертиз и антикоррупционной экспертизы с использованием передовых знаний в этой области;
выявление незаконно издаваемых и применяемых нормативных правовых актов центральных и местных уполномоченных государственных органов и пресечение их действия.
2. Исключен постановлением Правительства РК от 01.11.2011 № 1257.
3. Совершенствование института исполнения судебных актов.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Указом Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республике Казахстан" функции Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан по исполнению исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность по отдельным основаниям, переданы в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан.
Таким образом, исполнение судебных актов будет сосредоточено в одном государственном органе, что соответствует международной практике.
Исполнение судебных актов является конечной и решающей стадией отправления правосудия и их эффективное исполнение является важным условием не только укрепления правовой системы государства, но и несомненным фактором, позитивно влияющим на деятельность предпринимательских структур, обеспечение инвестиционной привлекательности страны, а также залогом доверия людей в правосудие и государству в целом.
Анализ основных проблем.

2010 жылы 1 трлн. 83 млрд. теңге сомаға 1,1 млн. астам атқарушылық құжат орындауда болды. Бір сот орындаушысына жылына орта есеппен 600 атқарушылық құжаттан келді. Бұл ретте атқарушылық құжаттардың саны жыл сайын өсіп келеді (2008 ж. – 798 мың, 2009 ж. – 995 мың).
2010 жылдың қорытындылары бойынша орындауда болған 1,1 млн. атқарушылық құжаттың талаптары 482 мың атқарушылық құжат бойынша немесе 43,8%-ға орындалды.
Осылайша, бүгiнде Қазақстан Республиканың атынан шығарылатын сот шешiмдерінің жартысынан көбі уақтылы орындалмайды, тиісiнше сот бұзылды деп таныған құқықтарды, бостандықтарды және заңмен қорғалатын мүдделерді қорғау қамтамасыз етiлмейдi.
Сот орындаушылар өкiлеттiктерiнiң бүгiнгi көлемiн, жеткiлiксiз материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін, жалақы деңгейiнің төмендігін, кадрлардың тұрақтамауын ескере отырып, жақын болашақта бұл саладағы ахуалдың жақсы жағына қарай өзгеруі, яғни нақты орындалған актілердiң санының ұлғаюы күтіліп отырған жоқ.
Осыған байланысты, атқарушылық іс жүргізу органдарының тиімді жүйесін құруға бағытталған қосымша жүйелік шаралар қабылдау орынды көрiнедi.
Атап айтқанда, 2015 жылға дейiн атқарушылық іс жүргізу органдарының қызметін негізінен мынадай міндеттерді шешуге бағдарлау қажет.
Бiрiншiден, борышкерлерді сот шешімдерін өз еркімен орындауға итермелеуге мүмкіндік беретін жаңа тәсілдер мен әдiстерді практикаға кезең-кезеңімен енгiзу жалғастырылады.
Әр түрлі тіркеу органдары мен ұйымдарда, сондай-ақ халыққа қызмет көрсететін ұйымдарда борышкерлерге қатысты стоп-карталар қою шаралардың бiрi ретiнде бола алады.
Қазірдің өзінде стоп-карталарды автоматты режимде шығару бірқатар шет елдерде (АҚШ, Израиль, Ұлыбритания және тағы басқалары) табысты жұмыс істеуде. Осы шараның мәні көлік құралдарын техникалық байқаудан өткізу, халыққа қызмет көрсету орталықтарында құжаттарды ресімдеу, екінші деңгейдегі банктерде кредит алу және т.б. сияқты белгілі бір іс-қимылдарды жүзеге асыруға борышкерлердің мүмкіндігін шектейтін болады.
Мысалы, көлiк құралдарының мемлекеттiк техникалық байқауы сот шешiмiнiң орындалуын растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейiн жүргізілуі тиіс. Мұндай тетiк салық саласында 2010 жылдан бері табысты жұмыс iстеуде ("Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 3-тармағы).
Екiншiден, атқарушылық іс жүргізу органдарында ақпараттық жүйе енгiзiледi.
Ақпараттық жүйенi енгізу атқарушылық іс жүргізу жүйесін орындалатын іс-қимылдарды есепке алу мен бақылаудың автоматтандырылған құралдарымен қамтамасыз етуге, сондай-ақ Әдiлет министрлiгi Сот актілерін орындау комитеті аумақтық бөлімшелерінің электронды құжат айналымын енгізуге мүмкіндік береді.

В 2010 году на исполнении находилось свыше 1,1 млн. исполнительных документов на сумму 1 трлн. 83 млрд. тенге. На одного судебного исполнителя приходилось в среднем по 600 исполнительных документов в год. При этом количество исполнительных документов с каждым годом растет (2008 г. - 798 тыс., 2009 г. - 995 тыс.).
По итогам 2010 года из 1,1 млн. находившихся на исполнении исполнительных документов требования исполнены по 482 тысячам исполнительным документам или 43,8 %.
Таким образом, сегодня более половины судебных решений, выносимых от имени Республики Казахстан, не исполняются своевременно, соответственно, не обеспечивается защита признанных судом нарушенных прав, свобод и охраняемых законом интересов.
Учитывая сегодняшний объем полномочий судебных исполнителей, недостаточное материально-техническое обеспечение, низкий уровень заработной платы, текучесть кадров, в ближайшем будущем изменения ситуации в этой сфере в положительную сторону, т.е. увеличения количества реально исполненных актов, не предвидится.
В этой связи, представляется целесообразным принять дополнительные системные меры, направленные на создание эффективной системы органов исполнительного производства.
В частности, до 2015 года деятельность органов исполнительного производства необходимо ориентировать в основном на решение следующих задач.
Во-первых, будет продолжено поэтапное внедрение в практику новых способов и методов, позволяющих подтолкнуть должников к добровольному исполнению судебных решений.
В качестве одной из мер может служить выставление стоп-карт в отношении должника в различных регистрирующих органах и организациях, а также в организациях, предоставляющих услуги населению.
Выставление подобных стоп-карт в автоматизированном режиме уже успешно действует в ряде зарубежных стран (США, Израиль, Великобритания и другие). Суть данной меры заключается в ограничении возможности должника к осуществлению тех или иных действий, таких, как прохождение технического осмотра транспортного средства, оформление документов в центрах обслуживания населения, получение кредитов в банках второго уровня и т.д.
К примеру, государственный технический осмотр транспортных средств должен производиться после представления документов, подтверждающих исполнение судебного решения. Такой механизм успешно действует с 2010 года в налоговой сфере (пункт 3 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения").
Во-вторых, будет введена информационная система в органах исполнительного производства.
Введение информационной системы позволит обеспечить систему исполнительного производства автоматизированными средствами учета и контроля выполняемых действий, а также внедрение электронного документооборота территориальных подразделений Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции.

"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Заңның (бұдан әрі – Заң) 37-бабының 4-тармағына сәйкес сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді қозғаумен бiр мезгiлде борышкерге атқарушылық құжатты ерiктi орындау қажеттігі туралы ұсыныс жібереді немесе тапсырады.
Орта есеппен алғанда, сот орындаушысы бір атқарушылық іс жүргізу бойынша атқарушылық іс жүргізу тараптарының әрбіріне төрт рет жазбаша хабарлама жолдайды.
Атқарушылық іс жүргізудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесін енгізу атқарушылық іс жүргізудің тараптарын ұялы байланыстың ақпараттық хабарламаларын жіберу жолымен хабардар ету мүмкіндігін көздеуге мүмкіндік берер еді, бұл өз кезегінде атқарушылық іс жүргізу органдарының пошта байланысы қызметтеріне жұмсалатын шығындарын едәуір қысқартады.
Атқарушылық іс жүргізудің автоматтандырылған жүйесі атқарушылық іс жүргізу органдарының тіркеу органдарымен және ұйымдармен электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Мәселен, бүгiнгi күні сот орындаушылары 14 әр түрлi тіркеу органдары мен ұйымдарға сұрау салуларын жолдайды. Пошта байланысы арқылы жауап алу мерзімдері көбінесе ұзаққа созылады, бұл сот актілерін уақтылы және сапалы орындауға кері әсерін тигізеді.
Тіркеу органдарымен және ұйымдармен электрондық өзара іс-қимыл жасау сот орындаушыларының қажеттi мәлiметтердi алу мерзiмдерiн бiр күнге дейiн қысқартуға мүмкiндiк беретiнiн атап өту керек.
Үшiншiден, сот орындаушыларының мәртебесi және атқарушылық іс жүргізу органдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету артатын болады.
Бүгінгі таңда сот орындаушылары өкілеттіктерінің көлемі мен олардың мәртебесі бірқатар ұстанымдар бойынша уақыт талабынан едәуір қалып келеді және практикалық қажеттіліктерге сай келмейді.
Атап айтқанда, сот орындаушылары банктiк мекемелердегi жеке тұлғалардың шоттары туралы мәлімет алуға құқылы тұлғалардың тізбесіне қосылмаған, өз ғимараттары жоқ, көлiкпен қамтамасыз етілмеген, сондай-ақ нысанды киiм-кешекпен, жетонмен және эмблемамен толық көлемде қамтамасыз етілмеген.
Көрcетiлген жағдай сот актілері сапасының төмен орындалуына ықпал етедi, осы себептердің салдарынан сот орындаушысы жұмысының тартымдылық деңгейі де төмендейдi, кадрлардың жиі тұрақтамауы және білікті кадрлардың жеткiлiксiздiгi байқалады.
Осыған байланысты сот орындаушыларының мәртебесiн арттыру жөніндегі іс-шаралар шеңберiнде тиiстi шара қыбылданылатын болады.
Сот актілерін орындаудың сапасы бірқатар факторларға, оның iшiнде борышкердің мүлiктiк жағдайы туралы мәлiметтердi сот орындаушысының жедел алу мүмкiндiгiне байланысты болады. Заңда сот актісінің орындалуын қамтамасыз етудің негізгі шараларының бірі ретінде борышкердің ақша қаражатына тыйым салуы көзделген. Алайда, банктік заңнамаға сәйкес сот орындаушысы жеке тұлғаларға қатысты шоттардың және ақша қаражатының бар болуы туралы банктерден мәлімет алу мүмкiндiгiнен айырылған. Осыған байланысты, заңнамаға тиiстi түзетулер енгiзу бойынша шаралар қабылданатын болады.
Атқарушылық құжаттардың сапалы орындалу шарттарының бiрi сот орындаушыларының тиiсiнше материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуі болып табылады.
Атқарушылық іс жүргізу органдарын сот жүйесінен бөліп шығарған кезде оларды орналастыру проблемасы туындады, өйткені олар бұрын орналасатын ғимараттар сот органдарының теңгерімінде тұр.
Бүгiнгi күні атқарушылық іс жүргізу органдары 233 жылжымайтын мүлiк объектісінде орналастырылған, олардың ішінде бiр ғана объект өздерінің теңгерімінде тұр, қалған объектілер ақылы немесе өтеусіз негiзде басқа заңды және жеке тұлғалардан жалға алынады.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң бiрлескен бұйрығына сәйкес 2011 жылы атқарушылық іс жүргізу органдарының ғимараттарын ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жүзеге асыруда.
Алайда, 2012 жылдан бастап осы шығыстарды атқарушылық іс жүргізу органдары дербес жүзеге асырады. Осыған байланысты, атқарушылық іс жүргізу органдарының меншiктi ғимараттарды сатып алу мәселесін шешу бойынша кезең-кезеңімен шаралар қабылданатын болады.
Қойылған міндеттерді орындау мақсатында атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамада көзделген атқарушылық іс-қимылдар жасау үшін сот орындаушыларын борышкер не оның мүлкі орналасқан жерге бару жүзеге асырылатын көлік құралдарымен қамтамасыз ету мәселесі де орын алады.
Осы проблема жеке ауылдық округтердiң аудан орталығынан алшақтығы жүздеген километрдi құрайтын аудандық аумақтық бөлiмдерде өте өткір күйінде қалуда. Бұл ретте қоғамдық көлiктердiң қозғалысы мүлдем болмайды.
Осыған байланысты сот актілерiнiң нақты және жедел орындалуын қамтамасыз ету үшін сот орындаушыларын автокөлiкпен қамтамасыз ету мәселесі пысықталып жатыр.

В соответствии с пунктом 4 статьи 37 Закона "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее - Закон) судебный исполнитель одновременно с возбуждением исполнительного производства направляет или вручает должнику предложение о необходимости добровольного исполнения исполнительного документа.
В среднем, по одному исполнительному производству судебный исполнитель четырежды направляет письменные уведомления каждой из сторон исполнительного производства.
Введение автоматизированной информационной системы исполнительного производства позволило бы предусмотреть возможность оповещения сторон исполнительного производства посредством информационных сообщений сотовой связи, что в свою очередь значительно сократит затраты органов исполнительного производства на услуги почтовой связи.
Автоматизированная система исполнительного производства также позволит обеспечить электронное взаимодействие органов исполнительного производства с регистрирующими органами и организациями.
Так, на сегодняшний день судебными исполнителями направляются запросы в 14 различных регистрирующих органов и организаций. Сроки получения ответа через почтовую связь зачастую затягиваются, что отрицательно сказывается на своевременности и качестве исполнения судебных актов.
Следует отметить, что электронное взаимодействие с регистрирующими органами и организациями позволит сократить сроки получения судебными исполнителями необходимых сведений до одного дня.
В-третьих, будут повышены статус судебных исполнителей и материально-техническое обеспечение органов исполнительного производства.
На сегодняшний день объем полномочий судебных исполнителей и их статус по ряду позиций существенно отстают от требований времени и не отвечает потребностям практики.
В частности, судебные исполнители не включены в перечень лиц, имеющих право получать сведения о счетах физических лиц в банковских учреждениях, не имеют собственных зданий, не обеспечены транспортом, а также не в полном объеме обеспечены форменным обмундированием, жетоном и эмблемой.
Указанное обстоятельство влияет на низкое качество исполнения судебных актов, также вследствие этих причин снижается уровень привлекательности работы судебного исполнителя, наблюдается большая текучесть и недостача квалифицированных кадров.
В этой связи, в рамках мероприятий по повышению статуса судебных исполнителей будут приняты соответствующие меры.
Качество исполнения судебных актов зависит от ряда факторов, в том числе от возможности оперативного получения судебным исполнителем сведений об имущественном положении должника. Закон предусматривает в качестве одной из основных мер обеспечения исполнения судебного акта наложение ареста на денежные средства должника. Однако, согласно банковскому законодательству, судебный исполнитель лишен возможности получать сведения из банков о наличии счетов и денежных средств в отношении физических лиц. В связи с этим будут приняты меры по внесению соответствующих корректировок в законодательство.
Одним из условий качественного исполнения исполнительных документов является надлежащее материально-техническое обеспечение судебных исполнителей.
При выделении органов исполнительного производства из судебной системы возникла проблема их размещения, так как помещения, в которых они располагались ранее, состоят на балансе судебных органов.
На сегодняшний день органы исполнительного производства размещены в 233 объектах недвижимости, из которых только один объект находится на их балансе, остальные объекты арендуются на платной или безвозмездной основе у других юридических и физических лиц.
В соответствии с совместным приказом Председателя Верховного Суда Республики Казахстан и Министра юстиции Республики Казахстан в 2011 году расходы по содержанию помещений и коммунальным услугам органов исполнительного производства осуществляются Верховным Судом Республики Казахстан.
Однако, начиная с 2012 года, данные расходы будут осуществляться органами исполнительного производства самостоятельно. В этой связи будут приняты поэтапные меры по решению вопросов приобретения органами исполнительного производства собственных зданий.
Также имеет место проблема обеспечения транспортными средствами судебных исполнителей, которыми в целях выполнения поставленных задач осуществляются выезды по месту нахождения должника либо его имущества для совершения, предусмотренных законодательством об исполнительном производстве исполнительных действий.
Данная проблема наиболее остро стоит в районных территориальных отделах, где отдаленность отдельных сельских округов от районного центра составляет сотни километров. При этом полностью отсутствует движение общественного транспорта.
В этой связи, для обеспечения надлежащего и оперативного исполнения судебных актов прорабатывается вопрос обеспечения судебных исполнителей автотранспортом.

Мәселен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 663 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көлік қызметін көрсету үшін қызметтік автомобильдердің тиістілік нормативінің 19-тармағына сәйкес, департаменттердiң құрылған филиалдарының – сот орындаушыларының аудандық (қалалық) аумақтық бөлiмдерiнің санын ескере отырып, атқарушылық іс жүргізу органдарының қызметтiк (кезекші) автокөлiктерiне мұқтаждығы 296 бiрлiктi құрайды.
Теңгерімде 35 бiрлiктiң болуын ескере отырып, қосымша қажеттiк
261 автокөлікті құрайды.
Бұдан басқа, мемлекеттiк қызметшілердiң имиджіне оң ықпал ететiн және олардың мәртебесін анықтайтын факторлардың бiрi нысанды киiмнiң және тиiстi жеке айырым белгiлерiнің болуы.
Заңның 131-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттiк сот орындаушылары нысанды киіммен (погонсыз), жетонмен және эмблемамен қамтамасыз етіледі.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мақсатында Заңда мемлекеттік сот орындауымен қатар жеке сот орындаушылары институтын енгізу көзделген.
Жеке сот орындаушысы мемлекеттік сот орындаушысына балама болып табылады, мемлекеттік сот орындаушыларға кәсіби бәсекелестік жасап, сот актілерінің мәжбүрлі орындалуының сапасы мен жеделдігін арттырады.
Мемлекеттiк сот орындаушысының алдында жеке сот орындаушысының артықшылықтары тиiмдi жұмысқа материалдық мүдделiлiк және сыбайлас жемқорлық көрінісінің жоқтығы болып табылады.
Сондай-ақ жеке сот орындау институтын енгiзу атқарушылық іс жүргізу органдарын қамтамасыз ету үшін бюджеттiк шығыстардың қысқаруын болжайды, бұл бюджеттік қаражатты үнемдеуге мүмкiндiк береді, оны мемлекеттiк сот орындаушылары институтын қамтамасыз ету және қайта жабдықтауға бағыттауға болады.
Орындаудың мемлекеттік жүйесінен кадрлардың күрт кетуін болдырмау үшін жеке сот орындаушыларын жинақтау кезең-кезеңімен жүргізілуі тиіс. Заң қолданысының алғашқы жылдары республика бойынша атқарушылық іс жүргізудің шамамен 20 – 25% (шамамен жылына 200 – 250 мың құжат) жеке сот орындаушыларының орындауына өтеді деп болжануда, негізінен бұл заңды тұлғалар және кәсіпкерлер арасындағы даулар бойынша істер болады.
Кейіннен жеке сот орындаушыларындағы істер саны бірте-бірте республика бойынша жалпы санының 50% дейін өсуі күтіледі (шамамен 450 – 500 мың). Қалған атқарушылық құжаттар бойынша (шамамен 500 мың) орындаумен мемлекеттік сот орындаушылары айналысады. Бұл жағдайлардың 90%-ын өндіріп алу мемлекет пайдасына жүзеге асырылатын істер – айыппұлдар (57%), мемлекеттік баж (22%), үкімдер бойынша мемлекет пайдасына (5,5%), тәркілеу (3%), сондай-ақ мемлекеттен өндіріп алу және т.б. Қалған 10%-ы – негізінен отбасы-неке және алименттік қатынастармен байланысты.

Так, в соответствии с пунктом 19 Норматива положенности служебных автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 663, исходя из численности создаваемых филиалов департаментов - районных (городских) территориальных отделов судебных исполнителей, общая потребность органов исполнительного производства в служебных (дежурных) автомобилях составляет 296 единиц.
Учитывая наличие на балансе 35 единиц, дополнительная потребность составляет 261 автомашину.
Кроме того, одним из факторов, положительно влияющих на имидж государственных служащих и определяющих их статус, является наличие форменной одежды и соответствующих индивидуальных знаков отличия.
В соответствии с пунктом 3 статьи 131 Закона государственные судебные исполнители обеспечиваются форменной одеждой (без погон), жетоном и эмблемой.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В целях совершенствования исполнительного производства Законом предусматривается наряду с государственным судебным исполнением внедрение института частных судебных исполнителей.
Частный судебный исполнитель является альтернативой государственному судебному исполнителю, создаст профессиональную конкуренцию государственным судебным исполнителям, повысит качество и оперативность принудительного исполнения судебных актов.
Преимуществами частного перед государственным судебным исполнителем являются материальная заинтересованность в эффективной работе и отсутствие проявлений коррупции.
Также введение института частного судебного исполнения предполагает сокращение бюджетных расходов на содержание органов исполнительного производства, что позволит сэкономить бюджетные средства, которые можно направить на обеспечение и переоснащение института государственных судебных исполнителей.
Во избежание резкого оттока кадров из государственной системы исполнения, набор частных судебных исполнителей должен проводиться поэтапно. Предполагается, что в первые годы действия Закона около 20 - 25 % (примерно 200 - 250 тысяч документов в год) исполнительных производств по республике перейдут на исполнение к частным судебным исполнителям, в основном это будут дела по спорам между юридическими лицами и предпринимателями.
В дальнейшем ожидается постепенное увеличение количества дел у частных судебных исполнителей до 50 % от общего количества по республике. По оставшимся исполнительным документам (около 500 тыс.) исполнением будут заниматься государственные судебные исполнители. В 90 % случаев это дела, где взыскания производятся в доход государства - штрафы (57 %), государственная пошлина (22 %), взыскание в пользу государства по приговорам (5,5 %), конфискация имущества (3 %), а также взыскания с государства и другие. Остальные 10 % - в основном дела, связанные с семейно-брачными и алиментными отношениями.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.02 N 898 Қаулысымен.
4. Сот-сараптамасы қызметін жетілдіру.
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
Сот сараптамасының өндірісі қылмыстарды тергеу ісіндегі, оларды жасаған жауапты тұлғаларды қылмыстық жауапкершілікке тарту және әшкерелеудің негізгі құралдарына жатады.
Осыған байланысты, Әділет министрлігі сот-сараптамасы қызметін жетілдіруді өзінің бұдан әрі дамуының ең басты бағыттарының бірі ретінде белгілейді.
Сот сараптамасының сапасын арттыру "Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығында да көзделген.
Негізгі проблемаларды талдау.
Бүгінгі таңда, құқық қорғау органдары мен соттар тарапынан сот сараптамасына деген қажеттілік аса жоғары, оған, жыл сайынғы сараптама өндірісінің өсу динамикасы (6-7%) дәлел.
Сарапшылар санының жетіспеушілігі және осыған байланысты сарапшылар жүктемесінің жоғары болуы, сараптама өндірісінің іс жүргізу мерзімдері бұзылуының өсуіне әсер етті. Мәселен, 2009 жылы Сот сараптамасы орталығында 71766 сот сараптамасы, оның 201 сараптамасы іс жүргізу мерзімі бұзыла отырып орындалған. Сонымен қатар, 220 қайталама сараптама орындалған, оның 42 қайталама сараптамасы (қайталама сараптамалардың жалпы санының 19%) алдыңғы сараптамалардың тұжырымдарын растамады.
Бүгінгі таңда, Астана және Алматы қалаларындағы зертханалардан басқа, Орталықтың барлық зертханалары дерлік криминалистикалық зертханаларға арналған үй-жайларды жарақтандырудың халықаралық және отандық стандарттарына сәйкес келмейді.
Жеткіліксіз қаржыландыру, осы өңірлерде жүргізілетін сараптамалардың тізбесін ұлғайту үшін зертханалардың қазіргі үй-жайларын лайықтауға, зертханалар үшін жаңа құрал-жабдықтарды сатып алуға және орналастыруға мүмкіндік бермейді, сараптама өндірісінің жеделдігін және сапасын қамтамасыз ету үшін химиялық реактивтер мен шығын материалдарының тапшылығы жыл сайын сезілуде.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Бүгінгі күні мемлекеттің құқық қорғау жүйесіне қоятын жоғары талаптарына сәйкес келтіру мақсатында Әділет министрлігі зерттеудің жаңа әдістемелерін әзірлеу және қолданыстағыларын өзгерту, халықаралық тәжірибеде негізделген қазіргі заманғы әдістемелер және сараптама өндірісінің рәсімдерін енгізу жолымен сараптамалық практиканың ғылыми-зерттеу және оқу-әдістемелік қамтамасыз етуі нығайтылып, жетілдірілетін болады.
Ұсынылатын қызмет сапасына әсер ететін айтарлықтай маңызды фактор ретінде сот-сараптамалық қызметті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ сот сарапшыларының кәсіби деңгейін арттыру болып табылады. Лайықты үй-жайлары бар зертханалардағы жұмыс, сондай-ақ сот сараптамасын жүргізу кезінде қазіргі заманғы жоғарғы технологиялық құрал-жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану сапалы сот сараптамасын жүргізуге мүмкіндік береді.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 02.08.2011 № 898.
4. Совершенствование судебно-экспертной деятельности.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Производство судебных экспертиз относится к основным средствам в деле расследования преступлений, изобличении и привлечения к уголовной ответственности лиц их совершивших.
В этой связи Министерство юстиции одним из основных направлений своего дальнейшего развития определяет совершенствование судебно-экспертной деятельности.
Повышение качества судебных экспертиз также предусмотрено Указом Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республике Казахстан".
Анализ основных проблем.
На сегодняшний день потребность в судебных экспертизах со стороны правоохранительных органов и судов высока, свидетельством тому служит динамика ежегодного роста производства экспертиз (6-7 %).
Недостаточная численность экспертов и связанная с этим высокая нагрузка на экспертов повлияла на рост нарушений процессуальных сроков производства экспертиз. Так, в 2009 году в Центре судебной экспертизы выполнено 71 766 судебных экспертиз, из которых 201 экспертиза выполнена с нарушением процессуальных сроков. Также выполнено 220 повторных экспертиз, в том числе 42 повторные экспертизы (19 % от общего числа повторных экспертиз) не подтвердили выводы предыдущих экспертиз.
На сегодняшний день, за исключением лабораторий г.г. Астаны и Алматы, практически все лаборатории Центра не соответствуют международным и отечественным стандартам оснащения помещений для криминалистических лабораторий.
Недостаточное финансирование не позволяет приспособить имеющиеся помещения лабораторий для расширения перечня проводимых экспертиз в данных регионах, приобрести и разместить в лабораториях новое оборудование, ежегодно ощущается нехватка в химических реактивах и расходных материалах для обеспечения оперативности и качества производства экспертиз.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В целях приведения в соответствие с высокими требованиями, предъявляемыми сегодня государством к правоохранительной системе, Министерством юстиции будет укреплено и усовершенствовано научно-исследовательское и учебно-методическое обеспечение экспертной практики путем разработки новых и изменения существующих методик исследования, внедрение современных основанных на международном опыте методов и процедур производства экспертиз.
Немаловажным фактором, влияющим на качество предоставляемых услуг, является материально-техническое обеспечение судебно-экспертной деятельности, а также повышение профессионального уровня судебных экспертов. Только работа в лабораториях с приспособленными помещениями, а также использование при производстве экспертиз современного высокотехнологичного оборудования и программного обеспечения, позволят своевременно и качественно производить судебно-экспертные исследования.

5. Зияткерлік меншік саласында қызметті параметрлері.
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі өлшемдері.
Зияткерлік меншік құқықтарын тиісінше қорғау мәселелері экономикалық сипаттағы мемлекетаралық және үкіметаралық келісімдердің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. Мұны Дүниежүзілік сауда ұйымының талабы растап отыр. Оған сәйкес осы ұйымға кіруге ниет білдірген мемлекет өзінің ұлттық заңнамасын Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісімге (1994 жылғы 15 сәуірдегі) сәйкес келтіруге міндетті.
Бірыңғай экономикалық кеңістікті (бұдан әрі – БЭК) қалыптастыру шеңберінде негізгі құжаттардың бірі ретінде Зияткерлік меншік құқықтарын қорғаудың және сақтаудың бірыңғай қағидаттары туралы келісім болып табылады.
Зияткерлік меншік құқықтарын барабар қорғауды қамтамасыз етпейтін мемлекеттер ескірген техника мен технологияларды алып келуге ұшырайтыны бәріне мәлім. Сондықтан, елдің экономикалық әл-ауқаты көбіне зияткерлік меншікті тиісінше қорғаумен байланысты.
Қазіргі уақытта, жалпы зияткерлік меншік саласындағы Қазақстанның заңнамасы қалыптасқан. Республика негізгі халықаралық келісімдер мен шарттардың қатысушысы болып табылады. 2003 – 2005 жылдары қабылданған, заңнаманы жетілдіру, құқықты түсіндіру жұмыстарын, халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты, құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды жандандыруды және т.б. қамтитын іс-шаралар кешені 2006 жылы Қазақстанға 301 Бақылау тізімінен шығуға мүмкіндік берді.
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамытуға қолайлы жағдай қалыптастыру мақсатында Стратегиялық жоспарда зияткерлік меншік құқықтарын барабар қорғауды қамтамасыз етуге, пайдаланушылардың зияткерлік меншік құқықтарын сақтауына, құқықтық түсіндіру жұмыстарын күшейтуге және осы саладағы елдің бәсекелестікке қабілеттілігін арттыруға бағытталған іс-шаралар көзделген.
Негізгі проблемалардың талдау.
Зияткерлік меншік саласындағы проблемалардың бірі контрафактілік өнімдердің, оның ішінде Интернет желісінде таралуы болып табылады. Цифрлік технологиялардың екпінді дамуы "қарақшыларға" автордың келісімінсіз және авторлық сыйақы төлемей көп шығынсыз туындылардың көшірмесін жасап, таратуды жүзеге асыруға мүмкіндік берді.
Кәсіпкерлік субъектілерін ескертусіз тексеру жүргізу мүмкіндігінің болмауы оларға зияткерлік меншік объектілерін заңсыз пайдалану фактісін жасыруға мүмкіндік берді.
2010 жылы жарияланған Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің рейтингісіне сәйкес Қазақстанның "Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау" индикаторы бойынша көрсеткіші 78 орыннан 98 орынға төмендеді.
Осыған байланысты, зияткерлік меншік саласында құқықтық түсіндіру жұмысын күшейту қажет. Шығармашылық әлеуеттің дамуына және өнертабысқа, өнеркәсіп үлгілеріне және басқа да зияткерлік меншік объектілеріне жаңа идеяларды іске асыруға ықпал ететін, осы саладағы құқық бұзушылықты анықтау және жол бермеу бойынша құқық қорғау органдарымен біресіп іс-шараларды жүргізуді жандандыру қажет.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Контрафактілік өнімдердің негізгі ағыны Қазақстанға көрші мемлекеттерден импортталатыны белгілі.
БЭК-тің қалыптасуы БЭК-ке қатысушы елдердің аумағында шығарылатын тауарлардың еркін өтуіне ықпал етеді. Бүгінгі күні Америка Құрама Штаттарының пікірі бойынша Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясы зияткерлік меншік құқықтарын барабар қорғауды қамтамасыз етпейді.
Осыған байланысты Қазақстанның аумағына контрафактілік өнімдердің түсуін алдын алу бойынша іс-шаралар кешенін қабылдау қажет.

5. Совершенствование деятельности в сфере интеллектуальной собственности
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Вопросы надлежащей охраны прав интеллектуальной собственности являются важнейшей составной частью межгосударственных и межправительственных соглашений экономического характера. Об этом свидетельствуют требования Всемирной торговой организации, согласно которым государство желающее вступить в данную организацию обязано привести национальное законодательство в соответствие с Соглашением по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (от 15 апреля 1994 года).
В рамках формирования Единого экономического пространства (далее - ЕЭП) также одним из ключевых документов является Соглашение о единых принципах охраны и защиты прав интеллектуальной собственности.
Общеизвестно, что страны, не обеспечившие адекватную охрану прав интеллектуальной собственности, обречены на ввоз устаревшей техники и технологий. Поэтому экономическое благосостояние страны во многом связано с надлежащей охраной интеллектуальной собственности.
В настоящее время законодательство Казахстана в сфере интеллектуальной собственности в целом сформировано. Республика является участником основных международных соглашений и договоров. Предпринятый в 2003-2005 годах комплекс мер, включающий в себя совершенствование законодательства, активизацию праворазъяснительной работы, сотрудничество с международными организациями, взаимодействие с правоохранительными органами и др., позволил в 2006 году выйти Казахстану из Контрольного списка 301.
С целью формирования в Казахстане благоприятных условий для развития интеллектуальной собственности Стратегическим планом предусмотрены мероприятия, направленные на обеспечение адекватной охраны прав интеллектуальной собственности, соблюдение прав интеллектуальной собственности пользователями, усиление праворазъяснительной работы и повышение конкурентоспособности страны в данной сфере.
Анализ основных проблем.
Одной из проблем в сфере интеллектуальной собственности является распространение контрафактной продукции, в том числе в сети Интернет. Стремительное развитие цифровых технологий позволило "пиратам" без особых затрат осуществлять копирование и распространение произведений без согласия автора и выплаты авторского вознаграждения.
Отсутствие возможности проводить проверки без предупреждения субъектов предпринимательства позволило последним скрывать факты незаконного использования объектов интеллектуальной собственности.
Согласно рейтингу Глобального индекса конкурентоспособности, опубликованному в 2010 году, Казахстан по индикатору "Защита прав интеллектуальной собственности" заметно снизил свои показатели, с 78 места на 98 место.
В этой связи необходимо усилить праворазъяснительную работу в сфере интеллектуальной собственности. Совместно с правоохранительными органами активизировать проведение мероприятий по выявлению и пресечению правонарушений в данной сфере, что будет способствовать развитию творческого потенциала и воплощению новых идей в изобретения, промышленные образцы и другие объекты интеллектуальной собственности.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Как известно, основной поток контрафактной продукции импортируется в Казахстан из соседних государств.
Формирование ЕЭП будет способствовать свободному перемещению товаров, выпускаемых на территории стран-участников ЕЭП. На сегодняшний день Республика Беларусь и Российская Федерация, по мнению Соединенных Штатов Америки, не обеспечивают адекватной охраны прав интеллектуальной собственности.
В этой связи необходимо принятие комплекса мер по предупреждению поступления контрафактной продукции на территорию Казахстана.

6. Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қол жетімділікті қамтамасыз ету.
6.1. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру.
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
Халыққа мемлекеттік қызмет көрсету жүйесін жақсарту мәселелері Әділет министрлігінің өзіне жүктелген функцияларды тиімді орындауға қол жеткізуге бағытталған қызметінде маңызды орын алады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысымен бекітілген Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізіліміне сәйкес Әділет министрлігі 25-ке жуық мемлекеттік қызмет көрсетеді (халықты құжаттандыру және тіркеу, азаматтық хал актілерін, заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікті тіркеу және зияткерлік меншік құқығын қорғау саласында).
Көрсетілетін қызмет түрлерінің сапасы бойынша да, әділет органдарына азаматтардың сенімін арттыру бойынша да жоғары көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған мақсатты жұмыс жүргізілуде.
Мәселен, мемлекеттік қызмет көрсетудің ашықтығын және сапасын арттыруды және жеделдігін қамтамасыз ету мақсатында 2009 жылы электрондық қызмет форматтағы 10 қызмет пайдалануға енгізілді:
туу, неке қию, неке бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, әкелікті анықтау, бала (қыз) асырап алу туралы қайталама куәліктер беруге өтініш беру – 6 қызмет;
туу (2007 жылғы 13 тамызынан бүгінгі күнге дейін тіркелген), неке қию, бұзу (2008 жылғы 1 маусымнан бүгінгі күнге дейінгі тіркелген), тегін, атын, әкесінің атын өзгерту (2008 жылғы 14 сәуірден бүгінгі күнге дейін тіркелген) туралы азаматтық хал актілерін тіркеу жөнінде мұрағат анықтамаларын беруге – 4 қызмет.
Әділет министрлігі 2010 жылы мынадай электронды қызмет түрлерін іске асыруды жоспарлауда:
неке қиюды тіркеуге өтінім беру;
үлгілік жарғы бойынша қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаны тіркеу;
заңды тұлғаны, филиалды, өкілдікті тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің телнұсқасын алуға өтінім беру;
заңды тұлға, филиал немесе өкілдікті тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін беруге өтінім беру;
тіркелген заңды тұлға, филиал немесе өкілдік туралы, заңды тұлғаның филиалдары мен өкілдіктерінің болуы, басқа заңды тұлғаларға қатысу, жеке тұлғаның заңды тұлғаларға қатысуы туралы анықтамалар беру.
Әділет органдары көрсететін қызметтердің сапасы мен жеделдігін арттыру мақсатында Әділет министрлігінің қызметін автоматтандыру, оның ішінде электронды форматтағы қызметтерді енгізу бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.
Негізгі проблемаларды талдау.
Кез-келген орган қызметінің көрсеткіштерінің бірі тұрақты арттыруды талап ететін ұсынылатын қызметтер сапасы болып табылады. Мемлекеттік басқару жүйесі мен мемлекеттік қызметтердің сапасы жеткілікті дәрежеде ашық еместігін атап өту қажет.
"Unigсon" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі тұтынушыларға өткізген сұрау нәтижелері бойынша халықтың 70 %-ы әділет органдары көрсететін қызметтердің сапасы мен қол жетімділігіне қанағаттанды.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Қызметтерді Интернет арқылы ұсыну тәртібін енгізудің айқын артықшылығы мемлекеттік аппаратпен байланыстың болмауы, мемлекеттік қызметті көрсету барысында қағаз құжаттарының болмауы және мерзімдерді қысқарту болып табылады.

6. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности к квалифицированной юридической помощи.
6.1. Повышение качества государственных услуг, оказываемых органами юстиции.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Вопросы улучшения системы оказания государственных услуг населению занимают важное место в деятельности Министерства юстиции, направленной на достижение более эффективного исполнения возложенных на него функций.
Министерством юстиции согласно Реестру государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 745, оказывается 25 государственных услуг (в сфере документирования и регистрации населения, регистрации актов гражданского состояния, юридических лиц, недвижимого имущества, а также охраны прав интеллектуальной собственности).
На постоянной основе проводится целенаправленная работа для достижения высоких показателей, как по качеству оказываемых им услуг, так и по созданию условий доверия граждан органам юстиции.
Так, в целях обеспечения прозрачности, повышения качества и оперативности оказания государственных услуг в 2009 году внедрены в эксплуатацию оказание 10-ти услуг в электронном формате:
запрос на выдачу повторных свидетельств о рождении, заключении, расторжении брака, перемене фамилии, имени, отчества, установлении отцовства, усыновлении (удочерении) - 6 услуг;
на выдачу архивных справок о регистрации актов гражданского состояния о рождении (регистрация которых производилась в период с 13 августа 2007 года по сегодняшний день), заключении, расторжении брака (регистрация которых производилась в период с 1 июня 2008 года по сегодняшний день), перемене фамилии, имени, отчества (регистрация которых производилась в период с 14 апреля 2008 года по сегодняшний день) - 4 услуги.
В 2010 году планируется реализовать следующие виды электронных услуг Министерства юстиции:
подача заявки на регистрацию брака;
регистрация юридического лица, осуществляющего деятельность по типовому уставу;
подача заявки на выдачу дубликата свидетельства о регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала и представительства;
выдача справок о зарегистрированном юридическом лице, филиале или представительстве, о наличии филиалов и представительств юридического лица, об участии в других юридических лицах, об участии физического лица в юридических лицах.
В целях повышения качества и оперативности оказания услуг, оказываемых органами юстиции, будет продолжена работа по автоматизации деятельности Министерства юстиции, в том числе внедрению услуг в электронном формате.
Анализ основных проблем.
Одним из показателей деятельности любого органа является качество предоставляемых услуг, которое требует постоянного повышения. Необходимо отметить, что система государственного управления и качество государственных услуг в недостаточной степени прозрачна.
По результатам опроса потребителей проведенного товариществом с ограниченной ответственностью "Unigcon" 70 % населения удовлетворены качеством и доступностью оказываемых услуг органами юстиции.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Очевидным преимуществом внедрения порядка предоставления услуг посредством Интернет является отсутствие контакта с государственным аппаратом, сокращение сроков и отсутствие бумажных документов при оказании государственных услуг.

Бұдан басқа, 2009 – 2010 жылдары кәсіпкерлікті қолдау, бірқатар әкімшілік кедергілерді қысқарту бойынша қабылданған шаралар Дүниежүзілік Банктің "Doing Business" ("Бизнес жүргізу") рейтингіндегі "Кәсіпорындарды тіркеу" (38 позицияға) "Меншікті тіркеу" (1 позицияға) индикаторлары бойынша Қазақстан Республикасының позицияларын едәуір жақсартуға мүмкіндік берді.
Алдағы уақытта Қазақстанның жоғарыда көрсетілген рейтингте, сондай-ақ Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі рейтингіндегі позицияларын жақсарту жоспарлануда.
Ескерту. 6-1-тармағына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.07.18 N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6.2. Білікті заң көмегін алуға азаматтардың құқықтарының іске асуын қамтамасыз ету
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
Халыққа мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыруымен қатар білікті заң көмегіне қол жеткізуді қамтамасыз етуде басым болып табылады.
Тәуелсіздік жылдары мемлекет адвокаттардың рөлін күшейтуге бағытталған шаралар қабылдады, оның ұйымдастыру құрылымы заң жүзінде реформаланды, адвокаттың мәртебесі, оның тәуелсiздiгiнiң кепiлдiктерi мен негізгі іс жүргізу өкілеттіктері белгіленді. Қазіргі уақытта адвокатура кепілді заң көмегін ұсыну саласында белгіленген дәрежеде мемлекет пен қоғамның сұраныстарына жауап беретін серпінді дамып келе жатқан институт ретінде қалыптасты.
Қазіргі таңда Қазақстанда 16 аумақтық адвокаттар алқасы жұмыс істейді. Адвокаттардың жалпы саны 4004 адамды құрайды, оның ішінде 2438 заң консультациялары, 495 – адвокаттар кеңсесінде және 1081 – заңды тұлға құрмай өз қызметін жеке жүзеге асыруда. Кадрлардың тұрақтамауын төмендетудің тұрақты үрдісі қалыптасты. Тұрақты негізде адвокаттық қызмет іске асырылмайтын ауылдық аудандарда халыққа заң қызметін көрсету бойынша адвокаттардың қызметін ұйымдастыру мәселесі біртіндеп шешімін табуда. Мәселен, 2010 жылы ауылдық аудандар адвокаттық қызмет көрсетумен 100 % қамтамасыз етілді.
Негізгі проблемаларды талдау.
Қазіргі уақытта адвокатура оның дамуына кері әсер ететін бірқатар проблемалармен бетпе-бет келуде, олардың ішінде мыналарды бөліп шығаруға болады:
тағылымдамадан өтудің заңнамада белгіленген рәсімінің, аттестациялық комиссия қызметі ашықтығының болмауы және жасырын сыбайлас жемқорлық факторларының болмауы;
адвокаттар көрсететін заң көмегінің сапасына бақылаудың тиімді тетіктерінің болмауы;
қылмыстық процеске белсенді қатысушы ретінде адвокаттың іс жүргізу құқықтарын іске асырудың тиімді құқықтық тетіктерінің жоқтығы;
сапасыз заң көмегі үшін адвокаттар жауапкершілігінің реттелген түрлері мен негіздерінің болмауы;
адвокаттардың қылмыстық процесті жүргізуші органдардан еңбекақы төлеуіне тәуелділігі.
Атап айтқанда, адвокаттық қызмет саласында проблемалардың шешім таппауы адвокаттық қызметке үміткерлерді дайындау мен іріктеу сапасына, білікті заң көмегін алуға азаматтың конституциялық құқығын іске асыруға, сондай-ақ адвокаттар жүзеге асыратын азаматтардың заңды құқықтары, бостандықтары мен мүдделерін қорғау сапасына және жалпы адвокаттардың беделіне кері әсер етеді.
Нотариат жүйесінде де өзіндік проблемалар орын алған.
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасында жеке нотариустар санын квоталауды жою көзделген. Оны іске асыру нәтижесінде республиканың барлық аумағында нотариалдық қызмет көрсету қамтамасыз етілетін болады.
Сондай-ақ, Заң жобасымен нотариалдық қызметпен айналысу құқығына, атап айтқанда тағылымдадан өту және жас мөлшерін шектеу бойынша үміткерлерге қойылатын талаптар қатаңдатылады. Бұл жеке нотариустар қатарын білікті мамандармен толықтырады.
Сонымен қатар, аталған Заң жобасын Қазақстан Республикасының Парламенті мақұлдамауы және қойылған міндеттер іске асырылмауы мүмкін.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.

Кроме того, принятые в 2009 - 2010 годах меры по совершенствованию механизмов поддержки предпринимательства, сокращения ряда административных издержек позволили значительно улучшить позиции Республики Казахстан в рейтинге Всемирного Банка "Doing Business" ("Ведение бизнеса") по индикаторам "Регистрация предприятий" (на 38 позиций) и "Регистрация собственности" (на 1 позицию).
В дальнейшем планируется улучшение позиций Казахстана в вышеуказанном рейтинге, а также в рейтинге Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума.
Сноска. Пункт 6.1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6.2. Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Наряду с повышением качества государственных услуг населению приоритетным также является обеспечение доступности квалифицированной юридической помощи.
За годы независимости государством предприняты меры, направленные на усиление роли адвокатуры, законодательно реформирована ее организационная структура, определены статус адвоката, гарантии его независимости и основные процессуальные полномочия. В настоящее время адвокатура сформировалась как динамично развивающийся институт, отвечающий в определенной степени запросам государства и общества в сфере предоставления гарантированной юридической помощи.
В настоящее время в Казахстане функционируют 16 территориальных коллегий адвокатов. Общее число адвокатов составляет 4004 человек, из которых 2438 состоят в юридических консультациях, 495 - в адвокатских конторах и 1081 осуществляют свою деятельность индивидуально без образования юридического лица. Сложилась устойчивая тенденция снижения текучести кадров. Постепенно решается проблема организации деятельности адвокатов по оказанию юридической помощи населению тех сельских районов, где адвокатская деятельность не осуществляется на постоянной основе. Так, в 2010 году обеспечен 100 %-ный охват сельских районов адвокатским обслуживанием.
Анализ основных проблем.
На сегодняшний день адвокатура сталкивается с рядом проблем, негативно влияющих на ее развитие, среди которых можно выделить следующие:
отсутствие законодательно установленной процедуры прохождения стажировки, открытости деятельности аттестационной комиссии и наличие скрытых коррупциогенных факторов;
отсутствие эффективных механизмов контроля за качеством оказываемой адвокатами юридической помощи;
отсутствие эффективных правовых механизмов реализации процессуальных прав адвоката как активного участника уголовного процесса;
отсутствие регламентированных видов и оснований ответственности адвокатов за некачественную юридическую помощь;
зависимость оплаты труда адвокатов от органов, ведущих уголовный процесс.
В частности, нерешенность проблем в сфере адвокатской деятельности отрицательно влияет на качество подготовки и отбора кандидатов на адвокатскую деятельность, реализацию конституционного права гражданина на получение квалифицированной юридической помощи, а также качество осуществляемой адвокатами защиты законных прав, свобод и интересов граждан и имидже адвокатуры в целом.
Свои проблемы имеет также и система нотариата.
Проектом Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нотариате" предусмотрено отмена квотирования численности частных нотариусов, в результате реализации которой будет обеспечено нотариальное обслуживание на всей территории республики.
Также, проектом Закона ужесточаются требования к кандидатам на право занятия нотариальной деятельностью, в частности прохождение стажировки и возрастные ограничения. Это пополнит ряды частных нотариусов квалифицированными специалистами.
Вместе с тем, указанный проект Закона может быть не одобрен Парламентом Республики Казахстан и поставленные задачи будут не реализованы.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.

Қазіргі кезеңде, біліктілік заң көмегін беру мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық базаны одан әрі жетілдіру қажет. Осы қызметті дамытудың перспективалы бағыттары "Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығында көзделген. Тұжырымдамада адвокатураның құқық қорғау институттары жүйесіндегі жетекші рөлі белгіленген және адвокаттың қылмыстық процеске белсенді қатысушы ретінде іс жүргізу құқықтарын іске асырудың тиімді құқықтық тетіктерін белгілеу, мемлекет есебінен заң қызметін ұсыну жүйесін жетілдіру және адвокаттардың еңбегіне ақы төлеуді әкімшілік ету, оны шоғырландыру және ашық ету, адвокаттардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру институтын енгізу міндеттері қойылған.
Осыған байланысты, Әділет министрлігі заң көмегін көрсету жүйесін жетілдіруге бағытталған бірқатар шаралар қабылдады, соның ішінде табыс деңгейі төмен адамдарға құқықтық көмек көрсету жүйесі жақсартылды, қалалық және ауылдық жерлерде біркелкі емес адвокаттық қызметпен қамтамасыз ету проблемасы шешімін тапты.
Нотариалдық қызмет жүйесін жетілдіру маңызды міндеттердің бірі болып табылады.
Осыған байланысты, құқықтық инфрақұрылымның бір бөлігі ретінде азаматтық айналымдағы қатынастардың қосымша тұрақтылығы мен заңдық қауіпсіздігін, азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сапалы қорғауды қамтамасыз ететін нотариаттың нормативтік-құқықтық ролін анықтау мақсатында нотариат туралы қолданыстағы заңнама жетілдірілетін болады. Ол мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру жолымен нотариалдық қызмет сапасын көтеріп, қазақстандық нотариатты жаңа кәсіби деңгейге қояды.
Сонымен қатар, елдің бар аумағында нотариалды көмекке қол жетімділік қамтамасыз етіледі.
Бұдан басқа, Бірыңғай нотариалдық ақпараттық жүйе шеңберінде барлық нотариалдық іс-қимылдарды электрондық нотариалдық куәландыруға толық көшу жүзеге асырылады.
6.3. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру
Реттелетін сала немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері.
Мемлекеттің құқықтық мәдениетінің жағдайы оның құқықтық жүйесі көрсеткіштерінің бірі болып табылады. Құқықтық мәдениетті арттыру, халықтың құқықтық санасын дамыту тәуелсіз, демократиялық және құқықтық мемлекетті құруға ықпал ететін азаматтық қоғамды қалыптастырудың басты өлшемдері болып табылады.
Негізгі проблемаларды талдау.
Бүгінгі таңда халықтың құқықтық мәдениетінің дәрежесі мен деңгейін анықтаудағы қиыншылық оның 100 пайыздық ықтималдығымен дәл белгілеу мүмкін емес дерлік. Өткізілетін әлеуметтік сауалдар және сауалнама жүргізудің нәтижелері қазіргі ахуалды толық көлемде көрсетпейді және көбінесе өз бөлігінде ақаулықтар орын алуда.
Осы ерекшелік халықтың құқықтық мәдениетін арттыруда кешенді және жүйелі амалының қажеттілігін негіздейді. Бұл барлық мемлекеттік органдар, үкіметтік емес ұйымдар күш-жігерінің нәтижесі ғана емес, жекелей алғанда әр адамның саналы таңдауы болуы қажет.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Осыған байланысты, әділет органдарының орталық мемлекеттік органдардың құқықтық насихатты, сондай-ақ жергілікті өкілді және атқарушы органдардың халықты құқықтық жалпы оқытуды ұйымдастыру жөніндегі қызметіне ведомствоаралық үйлестіру мен бақылау бойынша рөлі күшейтілетін болады.
Сондай-ақ мемлекет пен қоғамның, бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі – БАҚ) бірлескен күш-жігері қажет.
Азаматтардың құқықтық санасы мен құқықтық мәдениет деңгейін одан әрі арттыру мақсатында құқықтық ағарту бойынша жұмысты ұйымдастыру кезінде мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетіктері әзірленетін болады.
Құқықтық тақырыпта маманданған БАҚ өкілдерімен өзара іс-қимыл кеңейтілетін болады, IT-технологиялары негізінде, соның ішінде құқықтық бағыттағы интернет-сайттардың санын кеңейту жолымен халықты құқықтық ақпараттандыру мен құқықтық сауаттылығын арттырудың қазіргі заманғы әдістері енгізілетін болады.
БАҚ-пен қатар, білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар, заң бейінінің отандық үкіметтік емес ұйымдары, соның ішінде Қазақстанның заңгерлер қауымдастығы тартылатын болады.
Құқықтық тәрбие жүйелі сипатта болып, адамның тыныс тіршілігінің барлық кезеңдерінде жүзеге асырылатын болады. Осы бағыттағы жұмыс кәсіби және жыныстық жас мөлшері құрылымы, соның ішінде ауылдық жерлерде тұратындар ескеріліп, халықтың барлық жігіне бағдарланатын болады. Бұл ретте кәмелеттік жасқа толмағандардың қолданыстағы заңнаманы білмеуі немесе нашар білуі салдарынан жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында кәмелеттік жасқа толмағандардың құқықтық мәдениетіне ерекше назар аударылатын болады.

На современном этапе требуется дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы, регламентирующей вопросы предоставления квалифицированной юридической помощи. Перспективные направления развития этой деятельности предусмотрены Концепцией правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858. Концепцией отмечена ведущая роль адвокатуры в системе правозащитных институтов и поставлены задачи установления эффективных правовых механизмов реализации процессуальных прав адвоката, как активного участника уголовного процесса, совершенствования системы предоставления юридической помощи и администрирования оплаты труда адвокатов за счет государства, ее консолидирования и прозрачности, введения института обязательного страхования ответственности адвокатов.
В этой связи, Министерством юстиции будет предпринят ряд мер, направленных на совершенствование системы предоставления юридической помощи, в том числе улучшена система оказания правовой помощи лицам с низким уровнем дохода, решена проблема неравномерности обеспечения адвокатскими услугами в городской и сельской местности.
Одной из важных задач является совершенствование системы нотариальной деятельности.
В этой связи, с целью нормативно-правового определения роли нотариата как части правовой инфраструктуры, обеспечивающей дополнительную стабильность и юридическую безопасность отношений в гражданском обороте, качественную защиту прав и законных интересов граждан и организаций будет усовершенствовано действующее законодательство о нотариате, которое повысит качество нотариального обслуживания путем осуществления государственного контроля и поставит казахстанский нотариат на новый профессиональный уровень.
Также будет обеспечена доступность нотариальной помощи на всей территории страны.
Кроме того, будет осуществлен полный переход к электронному нотариальному удостоверению всех нотариальных действий в рамках Единой нотариальной информационной системы.
6.3. Повышение правовой культуры населения
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние правовой культуры государства является одним из показателей его правовой системы. Повышение правовой культуры, развитие правового сознания населения являются важными критериями формирования гражданского общества, которые способствуют построению независимого, демократического и правового государства.
Анализ основных проблем.
На сегодняшний день сложность в определении степени и уровня правовой культуры населения заключается в том, что его со 100-процентной вероятностью практически невозможно точно обозначить. Результаты проводимых социологических опросов и анкетирования не в полной мере отражают существующую картину и в большей части своей содержат погрешность. Именно эта особенность обуславливает необходимость комплексного и системного подхода к повышению правовой культуры населения, которое должно быть результатом не только усилий всех государственных органов, неправительственных организаций, но и осознанным выбором каждого человека в отдельности.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В этой связи будет усилена роль органов юстиции по межведомственной координации и контролю за деятельностью центральных государственных органов по организации правовой пропаганды, а также местных представительных и исполнительных органов по правовому всеобучу населения.
Также, необходимы совместные усилия государства и общества, средств массовой информации (далее - СМИ).
В целях дальнейшего повышения уровня правового сознания и правовой культуры граждан будут выработаны механизмы государственно-частного партнерства при организации работ по правовому просвещению.
Будет расширено взаимодействие с представителями СМИ, специализирующимися на правовой тематике, внедрены современные методы правового информирования и повышения правовой грамотности населения, основанные на IT-технологиях, в том числе путем расширения числа интернет-сайтов правовой направленности.
Наряду со СМИ будут также задействованы лица, оказывающие квалифицированную юридическую помощь, отечественные неправительственные организации юридического профиля, в том числе сообщества юристов Казахстана.
Правовое воспитание будет носить системный характер, и осуществляться на всех этапах жизнедеятельности человека. Работа в этом направлении будет ориентирована на все слои населения, с учетом профессиональной и половозрастной структуры, в том числе проживающих в сельской местности. При этом особое внимание будет уделено правовому воспитанию несовершеннолетних с целью профилактики правонарушений несовершеннолетних, совершаемых вследствие незнания или слабого знания действующего законодательства.

3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
Ескерту. 3-1-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1679 (2012.01.01 қолданысқа енгізіледі), 2012.04.26 N 528, 2012.12.29 N 1800 (2013.01.01 қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 N 438; 30.12.2013 № 1438 қаулыларымен.
1-стратегиялық бағыт. Заңнаманы жетiлдiру, сапалы норма шығару қызметi

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Подраздел 3.1 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2011 № 1679 (вводится в действие с 01.01.2012); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.04.2012 № 528; от 29.12.2012 № 1800 (вводится в действие с 01.01.2013); от 30.04.2013 № 438; от 30.12.2013 № 1438.
Стратегическое направление 1. Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая деятельность

1. Атқарушылық iс жүргiзудi есепке алу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйесiн (АIЖЕАБАЖ) енгiзу және одан әрi сүйемелдеу.
Х
Х
2. Жоғары жылдамдықта ақпарат алмасу үшiн атқарушылық iс жүргiзу органдарын компьютерлiк техникамен – серверлермен қамтамасыз ету.
Х
Х
Х
Х
Х
3. Атқарушылық iс жүргiзудi есепке алу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйесiн (АIЖЕАБАЖ) атқарушылық iс жүргiзу үшiн қызығушылық туғызатын мемлекеттiк органдардың ведомстволық ақпараттық жүйелерiмен бiрiктiру.
Х

1. Внедрение и дальнейшее сопровождение
Автоматизированной системы учета и контроля
исполнительного производства (АСУКИП).
Х
Х
2. Обеспечение органов исполнительного
производства компьютерной техникой – серверами
для высокоскоростного обмена информацией.
Х
Х
Х
Х
Х
3. Интеграция Автоматизированной системы учета и
контроля исполнительного производства (АСУКИП) с
ведомственными информационными системами
государственных органов, представляющих интерес для
исполнительного производства.
Х

7. Сараптама жүргізу сапасын көтеру мақсатында сот-сараптама қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру.
Х
8. Сот сараптамасы институттары үшін жаңа ғимараттар сатып алу
Х
Х
Х
9. Молекулярлық-генетикалық зерттеу жүргізу үшін сот сараптамасы институттарын жабдықпен жарақтандыру
Х
Х
Х
5-стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншігі ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау

7. Совершенствование нормативной правовой базы,
регулирующей судебно-экспертную деятельность
в целях повышения качества проведения экспертиз.
Х
8. Приобретение новых зданий для институтов судебных
экспертиз
Х
Х
Х
9. Оснащение институтов судебных экспертиз оборудованием
для проведения молекулярно-генетического исследования
Х
Х
Х
Стратегическое направление 5. Охрана прав интеллектуальной собственности в соответствии с нормами Всемирной торговой организации и Всемирной организации интеллектуальной собственности

3.2. Әділет министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкес келуі
Ескерту. 3-2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257; 2011.12.30 № 1679 (2012.01.01 қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Заңнаманы жетілдіру, сапалы норма шығару қызметі
1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйені жаңғырту және оны үздік халықаралық тәжірибемен сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
2-стратегиялық бағыт. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257 Қаулысымен.
3-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
3.1-мақсат. Сот актілерін орындау институтының сапасын арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
4-стратегиялық бағыт. Сот-сараптамалық қызметті жетілдіру
4.1-мақсат. Сот сараптамаларының сапасын арттыру
"Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығы.
5-стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
5.1-мақсат. Зияткерлiк меншiктi дамыту үшiн Қазақстанда қолайлы жағдайлар қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауы
6-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету.
6.1-мақсат. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызмет сапасын арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
6-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету.

3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства юстиции стратегическим целям государства
Сноска. Подраздел 3.2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.11.2011 № 1257; от 30.12.2011 № 1679 (вводится в действие с 01.01.2012).
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
1
2
Стратегическое направление 1.
Совершенствование законодательства,
качественная нормотворческая
деятельность
Цель 1.1. Модернизация национальной
правовой системы и приведение ее в
соответствии с лучшей международной
практикой
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 3.
Совершенствование института исполнения
судебных актов
Цель 3.1. Повышение качества исполнения
судебных актов
Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 4.
Совершенствование судебно-экспертной
деятельности
Цель 4.1. Повышение качества судебных
экспертиз
Указ Президента Республики Казахстан от 17
августа 2010 года № 1039 "О мерах
по повышению эффективности правоохранительной
деятельности и судебной системы в Республике
Казахстан".
Стратегическое направление 5.
Охрана прав интеллектуальной
собственности в соответствии с нормами
Всемирной торговой организации и
Всемирной организации интеллектуальной
собственности
Цель 5.1. Формирование в Казахстане
благоприятных условий для развития
интеллектуальной собственности
Послание Президента Республики Казахстан
народу Казахстана от 1 марта 2006 года
"Казахстан на пороге нового рывка вперед в
своем развитии".
Послание Президента Республики Казахстан
народу Казахстана от 28 февраля 2007 года
"Новый Казахстан в новом мире".
Стратегическое направление 6. Повышение
качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции,
доступности квалифицированной
юридической помощи и правовой культуры
граждан
Цель 6.1. Повышение качества
государственных услуг, оказываемых
органами юстиции
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 6. Повышение
качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции,
доступности квалифицированной
юридической помощи и правовой культуры
граждан

6.2-мақсат. Азаматтардың білікті заң көмегін алу құқықтарының жүзеге асырылуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
6-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету.
6.3-мақсат. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.02 N 898, 2011.11.01 № 1257; 2011.12.30 № 1679 (2012.01.01 қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарының атауы
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Заңнаманы жетілдіру, сапалы норма шығару қызметі
1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйені жаңғырту және оны үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес келтіру
Әділет министрлігінің кадр әлеуетін жетілдіру.
1. Адами ресурстарды басқарудың үздік қағидаттары және әдістері негізінде кадр қызметтерінің тиімді жұмыстарын қамтамасыз ету.
2. Кадр мәселелерін шешуде гендерлік теңдікті қамтамасыз ету.
3. Шешімдер деңгейінде биліктегі әйелдердің өкілдіктерін 2016 жылға қарай 30% жеткізу.
4. Әділет министрлігінің барлық қызмет салаларында қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыру (даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру).
5. Әділет органы әр қызметкерінің өз білімін, дағдысын, қабілетін, кәсібилігін және бәсекеге қабілеттілігінің тұрақты жетілдірілуін ынталандыру.
6. Мемлекеттік тілді ұлттық бірлікті нығайтудың басты факторы ретінде дамыту.
7. Әр қызметкер қызметінің тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайын жасау.
8. Әділет органдарының қызмет бағыттары бойынша олардың сапасын одан әрі жетілдіру және арттыру үшін талдау жұмысын жүргізу.

Цель 6.2. Обеспечение реализации прав
граждан на получение квалифицированной
юридической помощи
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 6. Повышение
качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции,
правовой культуры граждан и обеспечение
доступности к квалифицированной
юридической помощи
Цель 6.3. Повышение правовой
грамотности населения
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.08.2011 № 898; от 01.11.2011 № 1257; от 30.12.2011 № 1679 (вводится в действие с 01.01.2012).
Наименование стратегического
направления и цели
государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического
направления и цели государственного органа
Период
реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Совершенствование
законодательства, качественная
нормотворческая деятельность
Цель 1.1. Модернизация
национальной правовой системы и
приведение ее в соответствии с
лучшей международной практикой
Совершенствование кадрового потенциала
Министерства юстиции
1. Обеспечение эффективной работы кадровых
служб на основе лучших принципов и методов
управления человеческими ресурсами.
2. Обеспечение гендерного равенства при
решении кадровых вопросов.
3. Достижение 30 % представительства
женщин во власти на уровне принятия
решений к 2016 году.
4. Повышение профессионального уровня
работников во всех сферах деятельности
Министерства юстиции (подготовка,
переподготовка и повышение квалификации).
5. Стимулирование постоянного
совершенствования каждым сотрудником
органов юстиции своих знаний, навыков,
способностей, профессионализма и
конкурентоспособности.
6. Развитие государственного языка, как
важнейшего фактора укрепления
национального единства.
7. Создание благоприятных условий труда,
способствующих дальнейшему
совершенствованию эффективности
деятельности каждого работника.
8. Проведение аналитической работы по
направлениям деятельности органов юстиции
для дальнейшего совершенствования и
улучшения их качества.

9. Әділет министрлігінің оң имиджін қалыптастыруға бағытталған шараларды іске асыру.
10. Құқықтық қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Бірыңғай ақпараттық ортаны дамыту.
11. Құрылымдық бөлімшелер қызметкерлері қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу.
12. Менеджмент және сапа жүйесін енгізу.
1. Ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру.
2. Әділет органдары электронды форматта көрсететін мемлекеттік қызметтерді енгізу.
3. Ақпарат транзакцияларының жалпы санына рұқсатсыз қол жеткізу әрекеттерінің және фактілердің алдын алу.
4. Ақпараттық коммуникациялық технологияға мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру барысында Қазақстандық мазмұнды қамтамасыз ету: 1) IT-қызметтерінде (2011 – 40%, 2012 – 50%, 2013 – 60%, 2014 – 70%, 2015 – 80%); 2) бағдарламалық қамтамасыз етудің қалбырлы (лицензиялық) көлемінде (2011 – 0,2%, 2012 – 1,2%, 2013 – 2,0%, 2014 – 2,5%, 2015 – 3,1%); 3) IT-технологияның жабдықтау секторы көлемінде (2011 – 1,5%, 2012 – 2,2%, 2013 – 3,1%, 2014 – 4,1%, 2015 – 4,5%).
5. Персоналдық және ұйымдастырушылық жабдықтарды жүйелі-техникалық сүйемелдеу, ведомстволық және корпоративтік ақпараттық жүйелерді, серверлік жабдықтарды, сондай-ақ телекоммуникациялық құралдарды сүйемелдеу бойынша тараптық ұйымдармен келісім жасау арқылы Әділет министрлігінің АТ-инфрақұрылымының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Жыл сайын
2-стратегиялық бағыт.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257 Қаулысымен.
3-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
3.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру
4-стратегиялық бағыт.
Сот-сараптамалық қызметті жетілдіру
4.1-мақсат. Сот сараптамаларының сапасын арттыру
5-стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
5.1-мақсат. Зияткерлiк меншiктi дамыту үшiн Қазақстанда қолайлы жағдайлар қалыптастыру
6-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету
6.1-мақсат. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызмет сапасын арттыру
6.2-мақсат. Азаматтардың білікті заң көмегін алу құқықтарының жүзеге асуын қамтамасыз ету
6.3-мақсат. Халықтың құқықтық сауаттылығын арттыру
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257, 2012.04.26 N 528 Қаулыларымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар іске асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Заңнаманы жетілдіру, сапалы норма шығару қызметі

9. Реализация мер направленных на
формирование позитивного имиджа
Министерства юстиции.
10. Развитие международного сотрудничества
в области правового обеспечения.
11. Проведение оценки эффективности
деятельности сотрудников структурных
подразделений.
12. Внедрение системы менеджмента и
качества.
Развитие единой информационной среды
1. Интеграция информационных систем.
2. Внедрение государственных услуг,
оказываемых органами юстиции, в
электронном формате.
3. Предотвращение попыток и фактов
несанкционированного доступа к общему
количеству транзакций информации.
4. Обеспечение Казахстанского содержания
при осуществлении государственных закупок
информационно-коммуникационных технологий:
1) в IТ-услугах (2011 - 40 %, 2012 г. -
50 %, 2013 - 60 %, 2014 - 70 %,2015 -
80 %); 2) в объеме коробочного
(лицензионного) программного обеспечения
(2011 - 0,2 %, 2012 - 1,2 %, 2013 - 2,0 %,
2014 - 2,5 %, 2015 - 3,1 %); 3) в объеме
сектора IТ-оборудования (2011 - 1,5 %,
2012 - 2,2 %, 2013 - 3,1 %, 2014 - 4,1 %,
2015 - 4,5 %).
5. Обеспечение бесперебойного
функционирования ИТ-инфраструктуры
Министерства юстиции путем заключения
договоров со сторонними организациями по
системно-техническому сопровождению
персонального и организационного
оборудования, сопровождению ведомственных
и корпоративных информационных систем,
серверного оборудования, а также
телекоммуникационных средств.
Ежегодно.
Стратегическое направление 3.
Совершенствование института
исполнения судебных актов
Цель 3.1. Повышение качества
исполнения судебных актов
Стратегическое направление 4.
Совершенствование
судебно-экспертной деятельности
Цель 4.1. Повышение качества
судебных экспертиз
Стратегическое направление 5.
Охрана прав интеллектуальной
собственности в соответствии
с нормами Всемирной торговой
организации и Всемирной
организации интеллектуальной
собственности
Цель 5.1. Формирование в
Казахстане благоприятных условий
для развития интеллектуальной
собственности
Стратегическое направление 6.
Повышение качества
государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции, правовой
культуры граждан и обеспечение
доступности к квалифицированной
юридической помощи
Цель 6.1. Повышение качества
государственных услуг,
оказываемых органами юстиции
Цель 6.2. Обеспечение реализации
прав граждан на получение
квалифицированной юридической
помощи
Цель 6.3. Повышение правовой
культуры населения
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.11.2011 № 1257; от 26.04.2012 № 528.
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными
органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Совершенствование законодательства, качественная
нормотворческая деятельность

1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйені жаңғырту және оны үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес келтіру
1.1.1-міндет. НҚА жобаларының сапасын бағалаудың халықаралық стандарттарына және қоғамның, кәсіпкерлік пен билік мүддесін теңгерімді ескеруге мүмкіндік беретін оларды жариялы талқылау рәсімдеріне негізделген заң шығарудың тиімді тетіктерін енгізу
1. Жоспарлы кезеңде Қазақстан Республикасының Үкiметi әзiрлейтiндер iшiнен үздік халықаралық тәжірибе негізінде әзірленген заң жобаларының үлесi.
2. Азаматтық қоғамның үкiметтiк емес ұйымдармен және бiрлестiктерімен талқылау жүргізілген заң жобаларының үлесi (жыл сайын әзiрленетiндердiң iшiнен).
3. Парламентке енгізілуге жататын Үкімет әзірлеген заң жобаларына жүргізілген лингвистикалық сараптамалар үлесі.
Барлық мемлекеттік органдар
1. НҚА жобаларын әзірлеуге мемлекеттік органдардың заң қызметтерін, салалық ғылыми-зерттеу институттарын, Парламент депутаттарын тарту, сондай-ақ Парламент Палаталарының аппараттарымен ынтымақтастық.
2. Әділет министрлігінде мемлекеттік органдардың заң қызметтері қызметкерлерін тағылымдамадан өткізу.
3. Норма шығару қызметін жетілдіру мәселелері бойынша семинарлар, "дөңгелек үстелдер" өткізу.
2-стратегиялық бағыт. Қылмыстық-атқару жүйесін жетілдіру
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257 Қаулысымен.
6-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету
6.3-мақсат. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру шеңберінде құқықтық түсіндіру жұмысын жетілдіру
Қазақстандық азаматтардың құқықтық сауаттылық деңгейін арттыру
БҒМ
1. Ғалым-заңгерлерді, құқық қорғау, сот және өзге де органдардың аса тәжірибелі қызметкерлерін тарта отырып, құқықтық пәндер оқытушыларын қайта даярлауды жүргізу және біліктілігін арттыру.
2. Мектепке дейінгі жастағы балаларға арналған танымдық-ойын нысанында құқықтық сауаттылық элементтерін енгізу.
3. Жалпы білім беру мектебінің 1-9 сыныптарында жүргізілетін негізгі жалпы білім беру пәндерінің бірінің мазмұнында құқықтық жалпыға бірдей оқытуды кіріктіру мәселесін дайындау.
4. Жоғары оқу орындарындағы "Құқық негіздері" пәнінің бағдарламасына құқық түсіндіру, жұмысы, құқықтық мәдениет деңгейін арттыру, құқықтық оқыту және азаматтарды тәрбиелеу тақырыптарын енгізу.
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
5. Қазақстан Республикасындағы заңдық білім беру мәселесін одан әрі реформалау және жетілдіру мәселесін дайындау.
БҒМ, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)

Цель 1.1. Модернизация национальной правовой системы и приведение ее в соответствии с
лучшей международной практикой
Задача 1.1.1. Внедрение эффективных механизмов законотворчества, основанных на
международных стандартах оценки качества проектов НПА и процедурах их публичного
обсуждения, позволяющих сбалансировано учитывать интересы общества,
предпринимательства и власти
1. Доля законопроектов из
числа разрабатываемых
Правительством Республики
Казахстан в плановом периоде,
разработанных на основе
лучшего международного опыта.
2. Доля законопроектов (из
числа ежегодно
разрабатываемых), по которым
проведено обсуждение с
неправительственными
организациями и
представителями гражданского
общества.
3. Доля проведенных
лингвистических экспертиз на
законопроекты, разработанные
Правительством, подлежащие
внесению в Парламент.
Все
государственные
органы
1. Привлечение к разработке проектов
НПА юридических служб государственных
органов, отраслевых научно-
исследовательских институтов,
депутатов Парламента, а также
сотрудничество с аппаратами палат
Парламента.
2. Проведение стажировок в
Министерстве юстиции сотрудников
юридических служб государственных
органов.
3. Проведение семинаров, "круглых
столов" по вопросам совершенствования
нормотворческой деятельности.
Стратегическое направление 6. Повышение качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности
к квалифицированной юридической помощи
Цель 6.3. Повышение правовой культуры населения
Повышение уровня правовой
грамотности казахстанских
граждан.
МОН
1. Проведение переподготовки и
повышение квалификации преподавателей
правовых дисциплин с привлечение
ученых-юристов, наиболее опытных
практических работников
правоохранительных, судебных и иных
органов.
2. Внедрение элементов правовой
грамотности в познавательно-игровой
форме для детей дошкольного возраста.
3. Проработка вопроса интеграции
вопросов правового всеобуча в
содержание одного из основных
общеобразовательных предметов,
проводимых в 1-х и 9-х классах
общеобразовательной школы.
4. Введение в программу дисциплины
"Основы права" в высших учебных
заведениях вопросов и тем по
праворазъяснительной работе, повышению
уровня правовой культуры, правового
обучения и воспитания граждан.
МОН,
заинтересованные
государственные
органы
5. Проработка вопроса дальнейшего
реформирования и совершенствования
юридического образования в Республике
Казахстан.
МОН, центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)

6. Кәмелетке толмағандарды құқықтық тәрбиелеуді жандандыру мәселесін, оқушылар үшін құқықтық ақпарат берудің пайдаланылатын нысандарын дамыта отырып және балаларды құқықтық тәрбиелеу әдісін жетілдіре отырып, соның ішінде алдыңғы қатарлы әдістерді қолдану арқылы дайындау.
Әділетмині, БАМ, Қаржымині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
7. Республикалық газеттерді (Юридическая газета, Заң газеті) арнайы апта сайынғы соның ішінде заңнаманы түсіндіруге бағытталған газеттер ретінде олардың мөлшерін ұлғайта отырып анықтау мәселесін дайындау.
Әділетмині, БАМ, Қаржымині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), Атырау, Жамбыл, Павлодар, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
8. Республикалық "Қазақ радиосында" және Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінің радиосында "Сұрақ-жауап" құқықтық тақырыбы бойынша тұрақты бағдарламалар жасау мәселесін дайындау.
Әділетмині, БАМ, Қаржымині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
9. Республикалық телеарнада құқықтық тақырып бойынша жаңа телебағдарлама жасау мәселесін дайындау.
Әділетмині, Қаржымині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
10. Құқықтық саладағы білімді арттыруға бағытталған мамандандырылған интернет-сайтты құру және қолдау мәселесін дайындау.
11. Интернет-ресурстарында құқықтық насихат мәселелеріне арналған интернет-жарнаманы жасау және орналастыру мәселесін дайындау.
БАМ, Әділетмині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
12. Құқықтық тақырыпты жариялауға жарнамалық компаниялардың медиа-жоспарын жасау және іске асыру.
Әділетмині, Қаржымині
13. Азаматтардың құқықтық мәдениет деңгейін жоғарлатуға бағытталған полиграфия және сыртқы жарнама үшін дизайн әзірлеу мүмкіндігін қарау.
Ақмола, Атырау, Жамбыл, Павлодар, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
14. Азаматтардың құқықтық мәдениет деңгейін жоғарлатуға бағытталған сыртқы жарнаманы (билбордтар, жарнамалық парақшалар сериясы және т.б.) жасау және орналастыру.
Әділетмині, орталық атқарушы органдар
15. Әділет органдарының, "Нұр Отан" ХДП қызметкерлерінің, адвокаттардың, нотариустардың және басқалардың қатысуымен "Әділет органдары кеңес береді" республикалық акцияларын өткізу.
Әділетмині, Қаржымині
16. Журналистер конкурсын өткізу мәселесін дайындау.
Әділетмині, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
17. Заң тақырыбы бойынша мамандандырылған журналистер үшін, олардың құқықтық сауаттылығын арттыру, тақырыпты игеруге көмек көрсету мақсатында арнайы оқу семинарларын ұйымдастыру мәселесін дайындау.
Әділетмині, орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)

6. Проработка вопроса активизации
правового воспитания
несовершеннолетних, развивая
используемые формы подачи правовой
информации для учащихся и
совершенствуя методику правового
воспитания детей, в т.ч. посредством
применения передовых методов.
МЮ, МСИ, МФ,
центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)
7. Проработка вопроса определения
республиканских газет (Юридическая
газета, Заң газеті) в качестве
специальной еженедельной газеты,
ориентированной в т.ч. на разъяснение
законодательства, с увеличением их объема
МЮ, МСИ, МФ,
центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
ГП (по
согласованию),
Акиматы
Атырауской,
Жамбылской,
Павлодарской,
Мангистауской
областей
8. Проработка вопроса создания на
республиканском "Казахском радио" и
радио всех регионов Республики
Казахстан постоянной программы по
правовой тематике "Вопрос-ответ".
МЮ, МСИ, МФ, ВС,
центральные
исполнительные
органы, ГП (по
согласованию)
9. Проработка вопроса создания на
республиканском телеканале новой
телепередачи по правовой тематике.
МЮ, МФ,
центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)
10. Проработка вопроса создания и
поддержки специализированного
интернет-сайта, направленного на
повышение знаний в правовой сфере.
11. Проработка вопроса создания и
размещения интернет-рекламы,
посвященной вопросам правовой
пропаганды на интернет-ресурсах.
МСИ, МЮ,
центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)
12. Составление и реализация
медиа-плана рекламной кампании по
освещению правовой тематики.
МЮ, МФ
13. Рассмотрение возможности
разработки дизайна для полиграфии и
наружной рекламы, направленной на
повышение уровня правовой культуры
граждан.
Акиматы
Акмолинской,
Атырауской,
Жамбылской,
Павлодарской,
Мангистауской
областей
14. Создание и размещение наружной
рекламы (билборды, серия рекламных
листовок и т.д.), направленной на
повышение уровня правовой культуры
граждан.
МЮ, местные
исполнительные
органы
15. Проведение республиканской акции
"Юстиция консультирует" с участием
сотрудников органов юстиции,
НДП "Hyp Отан", адвокатов, нотариусов
и других.
МЮ, МФ
16. Проработка вопроса проведения
конкурса журналистов.
МЮ, МФ,
заинтересованные
государственные
органы
17. Проработка вопроса организации
специальных обучающих семинаров для
журналистов, специализирующихся по
юридической тематике, в целях
повышения их правовой грамотности,
оказания помощи в освоении темы.
МЮ, центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)

18. Халықпен, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерімен құқықтық түсіндіру жұмысын ("сұрақ-жауап" форматында дәрістер, кездесу, ауылдық өңірлерге барып консультациялау және т.б.) жүргізу.
Әділетмині, орталық атқарушы органдар
19. Құқықтық ақпарат қызметін құру және оның тиісінше жұмыс істеу мәселесін дайындау.
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
20. Мемлекеттік органдардың ведомстволық оқу органдарының, соның ішінде жоғарғы оқу орындары жоғарғы курстарының студенттерін құқықтық насихатты жүргізуге, оқу орындарында, еңбек ұжымдарында, қарттар үйінде және басқа кездесулер ұйымдастыруға тарту.
Орталық атқарушы органдар, ЖС (келісім бойынша), ЭҚСЖКА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
21. "Қазақстан-2030" стратегиясының негізгі ережелерін, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауларын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Бағдарламаларын орындау, қоғамдық қатынастардың аса маңызды салаларындағы заңнаманы жетілдіру бойынша тұрақты түсіндіру жұмыстарын жүргізу. Ақпараттық-насихат жұмыстарының түрлі нысандарын пайдалана отырып, республика өңірлеріне іссапарларды тәжірибеге енгізу.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар
22. Халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін насихаттау және мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын енгізу бойынша шараларды іске асыру.
Орталық атқарушы органдар
23. Мемлекеттік органдарда осы органдардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша азаматтарға заңгерлік кеңестерді ұсынуды тәжірибеге енгізу.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар
24. Мемлекеттік органдардың, соның ішінде жергілікті атқарушы органдардың құқықтық түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру және қажетті құқықтық ақпаратты орналастыру бойынша интернет-ресурстардың жұмыс істеуін жетілдіру.
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1257; 30.12.2013 № 1438 қаулыларымен.
Ықтимал тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдары
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі және Дүниежүзілік Банктің "Doing Business" рейтингтерінде Қазақстан позициясының төмендеуі.
Жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізбеу.
Кең ауқымды ақпараттық-құқықты жұмыс жүргізу және азаматтық қоғам мен бизнес-орта өкілдері ішінен халықаралық рейтингтердің респонденттерімен өзара іс-қимыл жасау.
Ішкі тәуекелдер
Әділет министрлігі жүйесінің жаңа жағдайда тиімді жұмыс істеуі үшін қажет мемлекеттік органдардың тиісті шешімдер мен нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамауы.
Норма шығару қызметін жетілдірудің берілген параметрлеріне қол жеткізбеу.
Мемлекеттік органдардың заң жобалау қызметін үйлестіру.
Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының өздерінің нормативтік құқықтық актілерін қолданыстағы заңнама нормаларына сәйкес келтіру бойынша уақтылы шаралар қабылдамауы.
Прокурорлық ден қою актiлерiн енгізу.
Орталық және жергілікті уәкілетті мемлекеттік органдарда олардың нормативтік құқықтық актілерді шығаруға, қолдануға, мемлекеттік тіркеу мен жариялауға қатысты заңнаманы сақтау бойынша тексеру жүргізу арқылы ведомстволық және өңірлік норма шығаруды бақылауды жүзеге асыру.
Министрліктің білікті мамандарының аса тартымды ұйымдарға кетуі (жоғары жалақы, қолайлы еңбек жағдайы, нормаланған жұмыс кестесі және т.б.).
Әділет министрлігінің кәсіби мүмкіндіктерінің күрт төмендеуі.
Еңбек жағдайларын жетілдіру, қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ынталандыру.

18. Проведение праворазъяснительной
работы с населением, в т.ч.
представителями средств массовой
информации (лекции, встречи в формате
"вопрос-ответ", выездные консультации
в сельские регионы и т.д.).
МЮ, МФ,
центральные
исполнительные
органы
19. Проработка вопроса создания
Правовой информационной службы и
обеспечение ее надлежащего
функционирования.
МОН,
заинтересованные
государственные
органы
20. Привлечение к проведению правовой
пропаганды ведомственных учебных
заведений государственных органов,
в т.ч. студентов старших курсов высших
учебных заведений по организации
встреч в учебных заведениях, трудовых
коллективах, домах престарелых и
другое
Центральные
исполнительные
органы, ВС (по
согласованию),
АБЭКП (по
согласованию),
ГП (по
согласованию)
21. Проводить постоянную
разъяснительную работу по выполнению
основных положений Стратегии
"Казахстан-2030", Посланий Президента Республики Казахстан народу
Казахстана, Программ Правительства
Республики Казахстан,
совершенствованию законодательства в
наиболее важных сферах общественных
отношений. Практиковать выезды в
регионы республики используя различные
формы и методы
информационно-пропагандистской работы.
Центральные и
местные
исполнительные
органы
22. Реализация мер по пропаганде
деятельности центров обслуживания
населения и внедрения стандартов
оказания государственных услуг.
Центральные
исполнительные
органы
23. Практиковать в государственных
органах предоставление юридической
консультаций гражданам по вопросам,
касающимся деятельности данных
органов.
Центральные и
местные
исполнительные
органы
24. Совершенствовать функционирование
интернет-ресурсов государственных
органов, в том числе местных
исполнительных органов, в частности по
организации праворазъяснительных работ
и размещению необходимой правовой
информации.
Раздел 6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.11.2011 № 1257; от 30.12.2013 № 1438.
Наименование возможного
риска
Возможные последствия
в случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Снижение позиции Казахстана
в рейтингах Глобальный
индекс
конкурентоспособности
Всемирного экономического
форума и "Doing Business"
Всемирного Банка.
Недостижение
запланированных
показателей.
Проведение широкомасштабной
информационно-пропагандистской работы
и взаимодействие с потенциальными
респондентами международных рейтингов
из представителей бизнес-среды и
гражданского общества.
Внутренние риски
Несвоевременное принятие
соответствующих решений
государственными органами и
НПА, необходимых для
эффективного
функционирования системы
Министерства юстиции в
новых условиях.
Недостижение заданных
параметров
совершенствования
нормотворческой
деятельности.
Координация законопроектной
деятельности государственных органов.
Несвоевременное принятие
центральными
исполнительными и иными
центральными
государственными органами,
а также местными органами
государственного управления
мер по приведению своих НПА
в соответствие с нормами
действующего
законодательства.
Внесение актов
прокурорского
реагирования.
Осуществление контроля за
ведомственным и региональным
нормотворчеством посредством
проведения проверок в центральных и
местных уполномоченных
государственных органов по соблюдению
ими законодательства, касающегося
издания, применения, государственной
регистрации и опубликования
нормативных правовых актов.
Отток квалифицированных
специалистов Министерства в
организации с более
привлекательными условиями
(высокая заработная плата,
благоприятные условия
труда, нормированный
рабочий график и т.д.).
Резкое снижение
профессиональных
возможностей
Министерства юстиции.
Совершенствование условий труда,
стимулирование повышения квалификации
сотрудников.

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1438 қаулысымен.
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама – 001 "Мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету"
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң орталық аппаратын, комитеттердi және аумақтық органдарды ұстау, АХАЖ бланкiлерiн дайындау, мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау, мемлекеттiк және ағылшын тiлдерiн оқыту, ақпараттық жүйелердi қамтамасыз ету, дамыту және пайдалану, есептеу техникасын жүйелi-техникалық қызмет ету, байланыс қызметiнiң төлемi, корпоративтi телекоммуникациялық желi, ағымдағы ғимараттарды, үй-жайларды, негiзгi құралдарды, ғимараттарды жөндеу, ғимараттарды, үй-жайларды жалдау, талдамалы зерттеулер жүргізу, мемлекеттік органдарды Қазақстан Республикасының НҚА деректер базасымен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы НҚА мемлекеттік тізілімін жүргізу, мерзімді басылымдарда НҚА-ны ресми жариялау, ұлттық заңнаманы шетел тілдеріне аудару, ҮЕҰ-ның мемлекеттік әлеуметтік тапсырысын жүзеге асыру, мемлекеттік органдардың қызметкерлерімен норма шығармашылығы қызметін жетілдіру мәселелері бойынша семинар-кеңестер өткізу, өзге де қызмет көрсетулер мен жұмыстар
бюджеттік бағдарлама түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлш. бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
мемлекеттік органның қызмет етуін қамтамасыз ететін мемлекеттік мекемелердің саны (комитеттерді қоса алғанда)
саны
20
19
19
19
19
19
19
мемлекеттік мекемелерді құқықтық ақпаратпен қамтамасыз ету
қолданушылар саны
4938
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу және оған нормативтік құқықтық актілерді енгізу (НҚА-ден кем емес)
НҚА саны
6000
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Әділет министрлігі мен оның комитеттерінің қызметін қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
100
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
6272 745,3
6203 988,6
6567 389
8024 831
8 215 446
8 480 248
8 202 613
Бюджеттік бағдарлама – 002 "Сот сараптамаларын жүргізу"
Сипаттама
Сот сараптамаларын жүргізу: қылмыстық, азаматтық немесе әкімшілік процестерге қатысушы болып табылатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында өндірістік (сараптама), ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік сараптама
бюджеттік бағдарлама түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлш. бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
сапасыз өткізілген сот-сараптамалық мәселелер бойынша түскен арыздардың жалпы санынан жеке және заңды тұлғалардың, құқық қорғау және сот органдарының дәлелденбеген шағымдары мен арыздарының үлесі

Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1438.
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа – 001 "Правовое обеспечение деятельности государства"
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, комитетов и территориальных органов, изготовление бланков ЗАГС, повышение квалификации и переподготовка государственных служащих, обучение государственному и английскому языкам, сопровождение, развитие и эксплуатация информационных систем, системно-техническое обслуживание вычислительной техники, оплата услуг связи, в т.ч. корпоративная телекоммуникационная сеть, текущий ремонт зданий, помещений, основных средств, аренда зданий, помещений, проведение аналитических исследований, обеспечение государственных органов базой данных НПА Республики Казахстан, ведение Государственного реестра НПА Республики Казахстан, официальное опубликование НПА в печатном издании, перевод национального законодательства на иностранные языки, осуществление государственного социального заказа НПО, проведение семинаров–совещаний по вопросам совершенствования нормотворческой деятельности с сотрудниками государственных органов, прочие услуги и работы
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед-ца изм.
отчетный период
плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
количество государственных учреждений (включая комитеты), обеспечивающих функционирование государственного органа
к-во
20
19
19
19
19
19
19
обеспечение правовой информацией государственных органов
к-во пользовате-
лей
4938
ведение государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан и внесение в него нормативных правовых актов (не менее НПА)
к-во НПА
6000
показатели конечного результата
обеспечение деятельности Министерства юстиции и его комитетов
%
100
100
100
100
100
100
100
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тг.
6272 745,3
6203 988,6
6567 389
8024831
8 215 446
8480 248
8202 613
Бюджетная программа – 002 "Проведение судебных экспертиз"
Описание
Проведение судебных экспертиз: производственное (экспертное), научно-исследовательское, научно-методическое, имеющее целью обеспечение прав и законных интересов лиц, являющихся участниками уголовного, гражданского или административного процессов
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед-ца изм.
отчетный период
плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
доля неподтвердившихся жалоб и обращений физических и юридических лиц, правоохранительных и судебных органов по вопросам некачественного проведения судебно-экспертных исследований из общего числа поступивших обращений