Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 мамырдағы № 653 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 161 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.03.2015 № 161 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы және «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі заңдарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары;
2) Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 22 мамырдағы
№ 653 қаулысымен
бекітілген
Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға
үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленді және тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын белгілейді.
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер және адвокаттар алқасында тағылымдамадан өткен адамдар облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың аумақтық әділет органдары жанында (бұдан әрі – аумақтық әділет органдары) құрылатын адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау жөніндегі комиссияда (бұдан әрі – Комиссия) аттестаттаудан өтеді.
Комиссияның жұмыс органы аумақтық әділет органы болып табылады.
Комиссия жеті мүшеден – үш адвокаттан, әділет органдарының екі өкілінен, құқықтанушы ғалымнан және мәслихат депутатынан тұрады.
Адвокаттардың кандидатураларын адвокаттар алқасының президиумы айқындайды және комиссияның құрамына қосу үшін аумақтық әділет органына ұсынады.
Құқықтанушы ғалымның кандидатурасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары оқу орындары ұсынады.
Мәслихат депутатының кандидатурасын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәслихаттары ұсынады.
Комиссия мүшелерінің бірі оның құрамынан шыққан жағдайда, ол шыққан күнінен бастап жаңа мүшесі бір айдан кешіктірілмей құрамға енгізіледі.
Аумақтық әділет органы бастығының аттестаттау комиссиясының мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
Аумақтық әділет органы Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін аумақтық әділет органы қызметкерлерінің ішінен Комиссия хатшысын тағайындайды.
Комиссия хатшысы комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады және отырыстардың хаттамаларын ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның дербес құрамы аумақтық әділет органдарының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен екітіледі.

Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью и на право занятия нотариальной деятельностью
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2012 года № 653. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 161
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.03.2015 № 161 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации законов Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» и от 14 июля 1997 года «О нотариате» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью;
2) Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2012 года № 653
Правила
проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и
претендующих на занятие адвокатской деятельностью
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» и определяют порядок и условия проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью.
2. Лица, претендующие на занятие адвокатской деятельностью и прошедшие стажировку в коллегиях адвокатов, проходят аттестацию в комиссии по аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью (далее – Комиссия), создаваемой при территориальном органе юстиции областей, города республиканского значения и столицы (далее – территориальные органы юстиции).
Рабочим органом Комиссии является территориальный орган юстиции.
Комиссия состоит из семи членов – трех адвокатов, двух представителей органов юстиции, ученого-правоведа и депутата маслихата.
Кандидатуры адвокатов определяются президиумом коллегии адвокатов и рекомендуются территориальному органу юстиции для включения в состав комиссии.
Кандидатура ученого-правоведа рекомендуется высшими учебными заведениями, реализующими образовательные учебные программы высшего образования на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Кандидатура депутата маслихата рекомендуется маслихатами областей, города республиканского значения и столицы.
В случае выхода из состава Комиссии одного из членов, новый член включается в состав не позднее одного месяца со дня выбытия.
Председателем Комиссии является заместитель начальника территориального органа юстиции, курирующий вопросы аттестационной комиссии.
Для организации деятельности Комиссии территориальным органом юстиции из числа сотрудников территориального органа юстиции назначается секретарь Комиссии.
Секретарь Комиссии формирует повестку дня заседания Комиссии и оформляет протоколы заседаний. Секретарь не является членом Комиссии.
Персональный состав Комиссии по представлению территориальных органов юстиции утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан.

3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың пленарлық отырысының оң пікірін алған адамдар;
2) «Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1)2)3),  9)және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар;
3) теріс себептермен босатылғандарды қоспағанда, прокуратура немесе тергеуші лауазымында кемінде он жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, прокуратура және тергеу органдарынан босатылған адамдар Комиссияда аттестаттаудан босатылады.
4. Комиссияның отырысына бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға құқылы. Аумақтық әділет органы бұқаралық ақпарат құралдарына отырыстың өткізілетін күні туралы хабарлайды.
Комиссия отырысының ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында аудио- және (немесе) бейнежазба не стенографиялау жүзеге асырылады. Отырыс барысында алынған стенограмма, аудио- және (немесе) бейнежазбалар отырыс хаттамасына қоса тіркеледі және Комиссия материалдарымен бірге сақталады.
2. Аттестаттаудан өту үшiн құжаттарды қабылдау тәртібі
5. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адам тағылымдамадан өткеннен кейін өзін аттестаттауға жіберу туралы өтінішті комиссияға мына құжаттарды қоса бере отырып, тұрғылықты жері бойынша аумақтық әділет органдары арқылы жіберіледі:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жоғары заң білімі туралы дипломның (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмесі;
3) наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден үміткердің тұрғылықты жері бойынша берілген медициналық анықтамалар;
4) бүкіл республика бойынша мәліметтерді көрсете отырып, үміткердің тұрғылықты жері бойынша берілген соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
5) тағылымдамадан өткені туралы қорытынды (қорытынды электрондық түрде ресімделген жағдайда берілмейді).
6. Құжаттар тиісінше ресімделмеген (құжаттарда күні және тіркеу нөмірі, уәкілетті адамның қолы немесе елтаңбалы мөрдің болмауы) не құжаттар пакеті толық берілмеген жағдайда, аумақтық әділет органының кеңсесіне пошталық байланыс бөлімдері арқылы келіп түскен өтініш берілген құжаттармен бірге олардың түскен күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей, қайтару себебі туралы жазбаша хабарламамен бірге үміткерге қаралмай қайтарылады. Үміткер құжаттарды қолма қол ұсынған кезде, өтінішті қайтару берілген құжаттармен бірге қаралмай дереу жүргізіледі.

3. От прохождения аттестации освобождаются:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедшие стажировку в суде и получившие положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда;
2) лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан»;
3) лица, уволенные из органов прокуратуры и следствия, при наличии стажа работы в должности прокурора или следователя не менее десяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам.
4. На заседании Комиссии вправе присутствовать представители средств массовой информации. О дате проведения заседания средства массовой информации извещаются территориальным органом юстиции.
В целях обеспечения открытости и гласности на заседаниях Комиссии осуществляются аудио- и (или) видеозаписи либо стенографирование. Стенограмма, аудио- и (или) видеозаписи, полученные в ходе заседания, приобщаются к протоколу заседания и хранятся вместе с материалами Комиссии.
2. Порядок приема документов для прохождения аттестации
5. Лицо, претендующее на занятие адвокатской деятельностью, после прохождения стажировки направляет заявление о допуске к аттестации в Комиссию по местожительству через территориальный орган юстиции, с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия диплома о высшем юридическом образовании (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
3) медицинские справки из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по местожительству претендента;
4) справка об отсутствии судимости, выданная по местожительству претендента, с указанием сведений по всей республике;
5) заключение о прохождении стажировки (не представляется в случае оформления заключения в электронном виде).
6. В случае ненадлежащего оформления (отсутствие на документах даты и регистрационного номера, подписи уполномоченного лица или гербовой печати) либо представления неполного пакета документов, заявление, поступившее в канцелярию территориального органа юстиции через почтовые отделения связи, вместе с представленными документами возвращается претенденту без рассмотрения в срок не позднее двух рабочих дней со дня их поступления с письменным уведомлением о причине возврата. При представлении документов претендентом нарочно возврат заявления без рассмотрения вместе с представленными документами отделение производится немедленно.

7. Өтінішті қарамай қайтару үшін негіздер болмаған жағдайда, аумақтық әділет органы құжаттарды Комиссияның қарауына жібереді. Материалдарды қарау қорытындысы бойынша Комиссия аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Егер үміткер «Адвокаттық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, аттестаттауға жiберуден бас тартылады.
Аттестаттауға жiберуден бас тарту туралы шешiмді аумақтық әділет органдары өтініш келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей үміткерге жібереді.
Аттестаттауға жiберуден бас тартуға сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.
3. Аттестаттау өткiзудiң тәртiбi мен шарттары
8. Аумақтық әділет органы аттестаттауға жiберiлген үмiткерді аттестаттаудың өтетін орны, күні, уақыты туралы оны өткізгенге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
Аттестаттауға жіберілген үміткерлердің тізімдері оны өткізгенге дейін он жұмыс күнінен кешіктірілмей аумақтық әділет органының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Аттестаттау қажеттілiгiне қарай, бiрақ тоқсанына кемiнде бiр рет өткізіледі.
Комиссия отырысына келген кезде үміткердің өзінде оның жеке басын куәландыратын құжаты болуы тиіс.
9. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын бiлуiне компьютерлiк тест тапсыру;
2) адвокаттық қызметпен айналысуға үмiткердiң бiлiмiн емтихан билеттерi бойынша тексеру.
Yмiткер өз қалауы бойынша аттестаттаудан қазақ немесе орыс тiлінде өтуге құқылы. Үмiткер өзі таңдаған тілін аттестаттау басталғанға дейін жазбаша растайды.
10. Тестілерге енгізілуі тиіс сұрақтар тізбесі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі. Үміткерлердің білімін бағалауға арналған сұрақтар адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін білуді қажет ететін құқық пәндерінің тақырыптарына сәйкес келуі және біреуі дұрыс болатын жауаптардың кемінде үш нұсқасын қамтуы тиіс.
Тестілеу компьютерлік техника пайдаланыла отырып өткізіледі. Тестілеуге бөлінген уақыт тоқсан минутты құрайды.
Аттестаттауды өткізер алдында Комиссия үміткерді аттестаттауды өткізу тәртібі, ұзақтығы және үміткерлерді іріктеу рәсімінің мазмұны туралы хабардар етеді.
11. Аттестаттаудан өту кезінде үмiткерге анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиетті, байланыс құралдарын, сондай-ақ қандай да бiр жазбаларды пайдалануға жол берiлмейдi.
Көрсетiлген талаптарды бұзған жағдайда, үмiткер Комиссия хаттамасының негізінде аттестаттаудан шеттетіледі.

7. В случае отсутствия оснований для возврата заявления без рассмотрения, документы направляются территориальным органом юстиции на рассмотрение Комиссии. По итогам рассмотрения документов Комиссия выносит решение о допуске либо об отказе в допуске к аттестации.
В допуске к аттестации отказывается, если претендент не соответствует требованиям, установленным Законом Республики Казахстан «Об адвокатской деятельности».
Решение об отказе в допуске к аттестации направляется территориальными органами юстиции претенденту не позднее семи рабочих дней со дня поступления заявления.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в судебном порядке.
3. Порядок и условия проведения аттестации
8. Претендент, допущенный к аттестации, уведомляется территориальным органом юстиции о месте, дате, времени проведения аттестации не позднее, чем за десять рабочих дней до ее проведения в письменном виде.
Списки претендентов, допущенных к аттестации, не позднее, чем за десять рабочих дней до ее проведения размещаются на интернет-ресурсах территориального органа юстиции.
Аттестация проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
При явке на заседание Комиссии претенденту необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность.
9. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача компьютерного теста на знание законодательства Республики Казахстан;
2) проверка знаний претендента на занятие адвокатской деятельностью по экзаменационным билетам.
Претендент вправе по своему выбору пройти аттестацию на казахском или русском языке. Претендент письменно подтверждает свой выбор языка до начала аттестации.
10. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан. Вопросы для оценки знаний претендентов должны соответствовать тематике правовых дисциплин, знание которых необходимо для осуществления адвокатской деятельности, и содержать не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
Тестирование проводится с использованием компьютерной техники. Время, отведенное для тестирования, составляет девяносто минут.
Перед прохождением аттестации Комиссия информирует претендента о порядке проведения аттестации, продолжительности и содержании процедуры отбора претендентов.
11. При прохождении аттестации не допускается использование претендентом справочной, специальной и прочей литературы, средств связи, а также каких-либо записей.
В случае нарушения указанных требований, претендент отстраняется от аттестации на основании протокола Комиссии.

Аттестаттаудан шеттетілген үміткер шешім шығарылған күннен бастап үш ай өткен соң осы Қағидалардың 5 және 8-тармақтарында көзделген тәртiппен аттестаттауға жіберу туралы өтінішті қайта беруге құқылы.
12. Тестiлеудiң дұрыс жауаптарын есептеу қолданылатын компьютерлiк бағдарламаның көмегiмен автоматты түрде жүргiзiледi. Тестiлеу нәтижелерi принтерде екi данада басылып шығарылады және үмiткерге жеке қол қойдыру арқылы танысу үшін ұсынылады.
Тестiлеу нәтижелерi бар парақтың бiр данасы үмiткерге тапсырылады, екiншiсi Комиссияға берiледi.
13. Егер дұрыс жауаптардың саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 және одан көп пайызын құраса, үміткер тестілеуден өтті деп саналады және екінші кезеңге жіберіледі.
14. Емтихан билеттеріне енгізілуі тиіс сұрақтар тізбесі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі. Емтихан билеттері адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін білуді қажет ететін құқық пәндерінің тақырыптарына сәйкес келуі тиіс үш сұрақтан тұрады.
15. Емтихан билеттерiнiң сұрақтарына үміткердің жауап дайындауы үшін 10 минут уақыт берiледi. Комиссия мүшелері үміткердің емтихан билетінің ауызша сұрақтарына берген жауаптарының дұрыстығын бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Комиссияның әрбiр мүшесi басқалардан тәуелсiз аттестаттаудан өтушінің жауаптарын бағалайды.
Төрағалық етуші екінші кезеңнің қорытындылары бойынша Комиссия мүшелері шығарған нәтижелерді есептейді және жалпы орташа балды шығарады.
Комиссия мүшелерiнiң бағалары, сондай-ақ аттестаттаудан өтушінің емтихан билетінің сұрақтары бойынша жинаған жалпы орташа балы Комиссияның хаттамасында көрсетiледi.
Егер жалпы орташа балл кемiнде төрт балды құраса, үмiткер аттестаттаудан өттi деп саналады.
16. Тестiлеу және /немесе емтихан сұрақтарына жауаптардың нәтижелерi бойынша Комиссия осы Қағидалардың 12-қосымшаларында белгiленген нысандар бойынша аттестаттау туралы не аттестаттамау туралы дәлелді шешiм шығарады. Аттестаттау нәтижелері үміткердің аттестаттаудан өткен күні ол аяқталғаннан кейін жария етіледі.
Комиссияның шешіміне сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.
Комиссияның аттестаттаудан өту туралы шешімі оның шығарылған сәтінен бастап алты жыл бойы жарамды болып табылады.
Аттестаттаудан өтпеген үміткер бір жылдан соң қайта аттестаттауға жіберіледі.
17. Комиссияның отырысында оның күні, уақыты мен орны, аттестаттаудан өтушінің тегi, аты, әкесiнiң аты, тестiлеу нәтижесi, емтихан билетiнiң нөмiрi мен мазмұны, аттестаттаудан өтушінің жауаптары, Комиссия мүшелерiнiң қойған бағалары мен билет сұрақтары бойынша жалпы орташа балы, сондай-ақ Комиссияның шешiмi көрсетiлетін хаттама жүргізіледі.
Хаттамаға аттестаттауды жүргізуге қатысқан Комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.

Претендент, отстраненный от аттестации, вправе повторно подать заявление о допуске к аттестации по истечении трех месяцев со дня вынесения решения в порядке, предусмотренном в пунктах 5 и 8 настоящих Правил.
12. Подсчет правильных ответов тестирования производится при помощи используемой компьютерной программы автоматически. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй – передается Комиссии.
13. Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 и более процентов от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу.
14. Перечень вопросов, подлежащих включению в экзаменационные билеты, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан. Экзаменационные билеты содержат по три вопроса, которые должны соответствовать тематике правовых дисциплин, знание которых необходимо для осуществления адвокатской деятельности.
15. На подготовку претендентом ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится 10 минут. Правильность устных ответов претендента по вопросам экзаменационных билетов оценивается членами Комиссии по пятибалльной системе.
Каждый член Комиссии оценивает ответы аттестуемого независимо от других.
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Комиссии, и выводит общий средний балл.
Оценки членов Комиссии, а также общий средний балл, набранный аттестуемым по вопросам экзаменационного билета, отражаются в протоколе Комиссии.
Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил не менее четырех баллов.
16. По результатам тестирования и/или ответов на экзаменационные вопросы Комиссия выносит мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации по формам, установленным в приложениях 12 к настоящим Правилам. Результаты аттестации оглашаются в день прохождения претендентом аттестации после ее окончания.
Решение Комиссии может быть обжаловано в судебном порядке.
Решение Комиссии о прохождении аттестации является действительным в течение шести лет с момента его вынесения.
Претендент, не прошедший аттестацию, допускается к повторной аттестации не ранее чем через один год.
17. На заседании Комиссии ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место проведения заседания, фамилия, имя, отчество аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета, ответы аттестуемого, баллы, выставленные членами Комиссии, и общий средний балл по вопросам билета, а также решение Комиссии.
Протокол подписывается всеми членами Комиссии, принявшими участие в проведении аттестации.

18. Дәлелдi себептер (денсаулық жағдайы бойынша, іссапарда болу себебінен, еңсерілмейтін күштің салдарынан қатысудың мүмкін еместігі) бойынша аттестаттауға келмеген үмiткер осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртiппен Комиссияның келесi отырысына шақырылады.
Үмiткер қайта келмеген жағдайда, оның өтiнiшi қаралмайды және аумақтық әділет органдарына ұсынылған құжаттармен бiрге қайтарылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 22 мамырдағы
№ 653 қаулысымен
бекітілген
Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын белгілейді.
2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер және жеке практикамен айналысатын нотариустардан немесе мемлекеттік нотариустардан тағылымдамадан өткен адамдар облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың аумақтық әділет органдары жанында (бұдан әрі – аумақтық әділет органдары) құрылатын нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттау жөніндегі комиссияда (бұдан әрі – Комиссия) аттестаттаудан өтеді.
Комиссияның жұмыс органы аумақтық әділет органы болып табылады.
Комиссия жеті мүшеден – нотариаттық палатаның төрағасын қоса алғанда, екі нотариустан, әділет органдарының екі өкілінен, құқықтанушы ғалымнан және мәслихаттың екі депутатынан тұрады.
Нотариустардың кандидатураларын нотариаттық палата Комиссияның құрамына қосу үшін аумақтық әділет органына ұсынады.
Құқықтанушы ғалымның кандидатурасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары оқу орындары ұсынады.
Мәслихат депутатының кандидатурасын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәслихаттары ұсынады.
Комиссия мүшелерінің бірі оның құрамынан шыққан жағдайда, ол шыққан күннен бастап жаңа мүшесі бір айдан кешіктірілмей құрамға енгізіледі.
Аумақтық әділет органы бастығының аттестаттау комиссиясының мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
Аумақтық әділет органы Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін аумақтық әділет органы қызметкерлерінің ішінен Комиссия хатшысын тағайындайды.
Комиссия хатшысы Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады және отырыстардың хаттамаларын ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның дербес құрамы аумақтық әділет органдарының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі.

18. Претендент, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (невозможность присутствия по состоянию здоровья, по причине нахождения в командировке, вследствие непреодолимой силы), вызывается на следующее заседание Комиссии в порядке, предусмотренном в пункте 8 настоящих Правил.
В случае повторной неявки претендента, его заявление остается без рассмотрения и возвращается территориальным органам юстиции вместе с представленными документами.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2012 года № 653
Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и
претендующих на право занятия нотариальной деятельностью
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате» и определяют порядок и условия проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью.
2. Лица, претендующие на право занятия нотариальной деятельностью и прошедшие стажировку у нотариусов, занимающихся частной практикой, или у государственных нотариусов проходят аттестацию в комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Комиссия), создаваемой при территориальном органе юстиции областей, города республиканского значения и столицы (далее – территориальный орган юстиции).
Рабочим органом Комиссии является территориальный орган юстиции.
Комиссия состоит из семи членов – двух нотариусов, включая председателя нотариальной палаты, двух представителей органов юстиции, ученого-правоведа и двух депутатов маслихата.
Кандидатуры нотариусов для включения в состав Комиссии рекомендуются территориальному органу юстиции нотариальной палатой.
Кандидатура ученого-правоведа рекомендуется высшими учебными заведениями, реализующими образовательные учебные программы высшего образования на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Кандидатуры депутатов маслихата рекомендуются маслихатами областей, города республиканского значения и столицы.
В случае выхода одного из членов Комиссии, новый член включается в ее состав не позднее одного месяца со дня выбытия.
Председателем Комиссии является заместитель начальника территориального органа юстиции, курирующий вопросы аттестационной комиссии.
Для организации деятельности Комиссии территориальным органом юстиции из числа сотрудников территориального органа юстиции назначается секретарь Комиссии.
Секретарь Комиссии формирует повестку дня заседания Комиссии и оформляет протоколы заседаний. Секретарь не является членом Комиссии.
Персональный состав Комиссии по представлению территориальных органов юстиции утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан.

3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Әділет біліктілік алқасында немесе Қазақстан Республикасы Жоғары Сот кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған адамдар, тұрақты судьялар және өз міндеттерін атқару кезінде теріс қылықтар жасағаны және заңдылықты бұзғаны үшін судья лауазымынан босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судьялар болып жұмыс істеген адамдар;
2) мемлекеттік нотариустар аттестаттаудан босатылады.
4. Комиссияның отырысына бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға құқылы. Аумақтық әділет органы бұқаралық ақпарат құралдарына отырыстың өткізілетін күні туралы хабарлайды.
Комиссия отырысының ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында аудио- және (немесе) бейнежазба не стенографиялау жүзеге асырылады. Отырыс барысында алынған стенограмма, аудио- және (немесе) бейнежазбалар отырыс хаттамасына қоса тіркеледі және Комиссия материалдарымен бірге сақталады.
1. Аттестаттаудан өту үшiн құжаттарды қабылдау тәртібі
5. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам тағылымдамадан өткеннен кейін өзін аттестаттауға жіберу туралы өтінішті Комиссияға мынадай құжаттарын қоса бере отырып, тұрғылықты жері бойынша аумақтық әділет органдары арқылы жібереді:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жоғары заң білімі туралы дипломның (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмесі;
3) наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден үміткердің тұрғылықты жері бойынша берілген медициналық анықтамалар;
4) бүкіл республика бойынша мәліметтерді көрсете отырып, үміткердің тұрғылықты жері бойынша берілген соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
5) тағылымдамадан өткені туралы қорытынды (қорытынды электрондық түрде ресімделген жағдайда берілмейді).
6. Құжаттар тиісінше ресімделмеген (құжаттарда күні және тіркеу нөмірі, уәкілетті адамның қолы немесе елтаңбалы мөрдің болмауы) не құжаттар пакеті толық берілмеген жағдайда, аумақтық әділет органының кеңсесіне пошталық байланыс бөлімдері арқылы келіп түскен өтініш берілген құжаттармен бірге олардың түскен күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей, қайтару себебі туралы жазбаша хабарламамен бірге үміткерге қаралмай қайтарылады. Үміткер құжаттарды қолма қол ұсынған кезде, өтінішті қайтару берілген құжаттармен бірге қаралмай дереу жүргізіледі.
7. Өтінішті қарамай қайтару үшін негіздер болмаған жағдайда, аумақтық әділет органы құжаттарды Комиссияның қарауына жібереді. Материалдарды қарау қорытындысы бойынша Комиссия аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Егер үміткер «Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, аттестаттауға жiберуден бас тартылады.
Аттестаттауға жiберуден бас тарту туралы шешiмді аумақтық әділет органдары өтініш келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей үміткерге жібереді.
Аттестаттауға жiберуден бас тартуға сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.

3. От прохождения аттестации освобождаются:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной коллегии юстиции Республики Казахстан или в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, постоянные судьи и лица, работавшие постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей;
2) государственные нотариусы.
4. На заседании Комиссии вправе присутствовать представители средств массовой информации. О дате проведения заседания средства массовой информации извещаются территориальным органом юстиции.
В целях обеспечения открытости и гласности на заседаниях Комиссии осуществляются аудио- и (или) видеозаписи либо стенографирование. Стенограмма, аудио- и (или) видеозаписи, полученные в ходе заседания, приобщаются к протоколу заседания и хранятся вместе с материалами Комиссии.
2. Порядок приема документов для прохождения аттестации
5. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, после прохождения стажировки направляет заявление о допуске к аттестации в Комиссию по местожительству через территориальный орган юстиции с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия диплома о высшем юридическом образовании (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
3) медицинские справки из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по местожительству претендента;
4) справка об отсутствии судимости, выданная по местожительству претендента, с указанием сведений по всей республике;
5) заключение о прохождении стажировки (не представляется в случае оформления заключения в электронном виде).
6. В случае ненадлежащего оформления (отсутствие на документах даты и регистрационного номера, подписи уполномоченного лица или гербовой печати) либо представления неполного пакета документов заявление, поступившее в канцелярию территориального органа юстиции через почтовые отделения связи, вместе с представленными документами возвращается претенденту без рассмотрения в срок не позднее двух рабочих дней со дня их поступления с письменным уведомлением о причине возврата. При представлении документов претендентом нарочно возврат заявления без рассмотрения вместе с представленными документами производится немедленно.
7. В случае отсутствия оснований для возврата заявления без рассмотрения, документы направляются территориальным органом юстиции на рассмотрение Комиссии. По итогам рассмотрения документов Комиссия выносит решение о допуске либо об отказе в допуске к аттестации.
В допуске к аттестации отказывается, если претендент не соответствует требованиям, установленным Законом Республики Казахстан «О нотариате».
Решение об отказе в допуске к аттестации направляется территориальными органами юстиции претенденту не позднее семи рабочих дней со дня поступления заявления.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в судебном порядке.

14. Емтихан билеттеріне енгізілуі тиіс сұрақтар тізбесі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі. Емтихан билеттері нотариаттық қызметті жүзеге асыру үшін білуді қажет ететін құқық пәндерінің тақырыптарына сәйкес келуі тиіс үш сұрақтан тұрады.
15. Емтихан билеттерiнiң сұрақтарына жауап дайындау үшін 10 минут уақыт берiледi. Комиссия мүшелері үміткердің емтихан билеттерінің сұрақтарына берген ауызша жауаптарының дұрыстығын бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Комиссияның әрбiр мүшесi басқалардан тәуелсiз аттестаттаудан өтушінің жауаптарын бағалайды.
Төрағалық етуші екінші кезеңнің қорытындылары бойынша Комиссия мүшелері шығарған нәтижелерді есептейді және жалпы орташа балды шығарады.
Комиссия мүшелерiнiң бағалары, сондай-ақ аттестаттаудан өтушінің емтихан билетінің сұрақтары бойынша жинаған жалпы орташа балы Комиссияның хаттамасында көрсетiледi.
Егер жалпы орташа балл кемiнде төрт балды құраса, үмiткер аттестаттаудан өттi деп саналады.
16. Тестiлеу және /немесе емтихан сұрақтарына жауаптардың нәтижелерi бойынша Комиссия осы Қағидалардың 12-қосымшаларында белгiленген нысандар бойынша аттестаттау туралы не аттестаттамау туралы дәлелді шешiм шығарады. Аттестаттау нәтижелері үміткердің аттестаттаудан өткен күні ол аяқталғаннан кейін жария етіледі.
Комиссияның шешіміне сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.
Комиссияның аттестаттау туралы шешімі оның шығарылған сәтінен бастап үш жыл бойы жарамды болып табылады.
Аттестаттаудан өтпеген үміткер бір жылдан соң қайта аттестаттауға жіберіледі
17. Комиссияның отырысында оның күні, уақыты мен орны, аттестаттаудан өтушінің тегi, аты, әкесiнiң аты, тестiлеу нәтижесi, емтихан билетiнiң нөмiрi мен мазмұны, аттестаттаудан өтушінің жауаптары, Комиссия мүшелерiнiң қойған бағалары мен емтихан билетінің сұрақтары бойынша жалпы орташа балы, сондай-ақ Комиссияның шешiмi көрсетiлетін хаттама жүргізіледі.
Хаттамаға аттестаттауды жүргізуге қатысқан Комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.
18. Дәлелдi себептер (денсаулық жағдайы бойынша, іссапарда болу себебінен, еңсерілмейтін күштің салдарынан қатысудың мүмкін еместігі) бойынша аттестаттауға келмеген үмiткер осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртiппен Комиссияның келесi отырысына шақырылады.
Үмiткер қайта келмеген жағдайда, оның өтiнiшi қаралмайды және аумақтық әділет органдарына ұсынылған құжаттармен бiрге қайтарылады.
Тағылымдамадан өткен және
адвокаттық қызметпен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу қағидаларына
1-қосымша
Комиссияның адвокаттық қызметпен айналысуға үміткерді
аттестаттау туралы шешімі
____________ қаласы 20_____ жылғы « ___»_____________
Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттау нәтижелері бойынша
_________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
тестілеу бойынша _____________________балл
емтихан билеті бойынша ______________балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелері
___________________________ аттестатталсын деп шешті.
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
адвокаттық қызметпен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу қағидаларына
2-қосымша
Комиссияның адвокаттық қызметпен айналысуға үміткерді
аттестаттамау туралы шешімі
_______________ қаласы 20_____ жылғы « ___» ________
Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттау нәтижелері бойынша
_____________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
тестілеу бойынша _____________________балл
емтихан билеті бойынша _______________балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелері
шешім шығарды:
___________________________ аттестаттаудан өтпеді деп саналсын.
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
нотариаттық қызметпен айналысу
құқығына үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу қағидаларына
1-қосымша
Комиссияның нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткерді аттестаттау туралы шешімі
_______________ қаласы 20_____ жылғы « ___» ___________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелері бойынша
_____________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
тестілеу бойынша _____________________балл
емтихан билеті бойынша _______________балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелері
___________________________ аттестатталсын деп шешті.
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
нотариаттық қызметпен айналысу
құқығына үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу қағидаларына
2-қосымша
Комиссияның нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткерді аттестаттамау туралы шешімі
_____________ қаласы 20_____ жылғы « ___» _________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелері бойынша
___________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
тестілеу бойынша _____________________балл
емтихан билеті бойынша ______________балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелері
шешім шығарды:
___________________________ аттестаттаудан өтпеді деп саналсын.
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 22 мамырдағы
№ 653 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір
шешімдерінің тізбесі

14. Перечень вопросов, подлежащих включению в экзаменационные билеты, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан. Экзаменационные билеты содержат по три вопроса, которые должны соответствовать тематике правовых дисциплин, знание которых необходимо для осуществления нотариальной деятельности.
15. На подготовку ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится 10 минут. Правильность устных ответов претендента на вопросы экзаменационных билетов оценивается членами Комиссии по пятибалльной системе.
Каждый член Комиссии оценивает ответы аттестуемого независимо от других.
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Комиссии, и выводит общий средний балл.
Оценки членов Комиссии, а также общий средний балл, набранный аттестуемым по вопросам экзаменационного билета, отражаются в протоколе Комиссии.
Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил не менее четырех баллов.
16. По результатам тестирования и/или ответов на экзаменационные вопросы Комиссия выносит мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации по формам, установленным в приложениях 12 к настоящим Правилам. Результаты аттестации оглашаются в день прохождения претендентом аттестации после ее окончания.
Решение Комиссии может быть обжаловано в судебном порядке.
Решение Комиссии об аттестации является действительным в течение трех лет с момента его вынесения.
Претендент, не прошедший аттестацию, допускается к повторной аттестации не ранее чем через один год.
17. На заседании Комиссии ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место проведения заседания, фамилия, имя, отчество аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета, ответы аттестуемого, баллы, выставленные членами Комиссии, и общий средний балл по вопросам экзаменационного билета, а также решение Комиссии.
Протокол подписывается всеми членами Комиссии, принявшими участие в проведении аттестации.
18. Претендент, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (невозможность присутствия по состоянию здоровья, по причине нахождения в командировке, вследствие непреодолимой силы), вызывается на следующее заседание Комиссии в порядке, предусмотренном в пункте 8 настоящих Правил.
В случае повторной неявки претендента, его заявление остается без рассмотрения и возвращается территориальным органам юстиции вместе с представленными документами.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих на занятие
адвокатской деятельностью
Решение Комиссии об аттестации
претендента на занятие адвокатской деятельностью
город ______________                   "____" __________20____ г.
По результатам аттестации на занятие адвокатской деятельностью
_____________________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О.)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Аттестовать ______________________
(Ф.И.О.)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих на занятие
адвокатской деятельностью
Решение Комиссии о неаттестации
претендента на занятие адвокатской деятельностью
город ______________                   "____" __________20___
По результатам аттестации на занятие адвокатской деятельностью
_____________________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О.)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Считать ______________________ не прошедшим (ей) аттестацию.
(Ф.И.О.)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих на право занятия
нотариальной деятельностью
Решение Комиссии об аттестации
претендента на право занятия нотариальной деятельностью
город ______________                   "____" __________20____ г.
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
_____________________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О.)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Аттестовать ______________________
(Ф.И.О.)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих право занятия
нотариальной деятельностью
Решение Комиссии о неаттестации
претендента на право занятия нотариальной деятельностью
город ______________                   "____" __________20___ г.
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
_____________________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О.)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Считать ______________________ не прошедшим (ей) аттестацию.
(Ф.И.О.)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2012 года № 653
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1. «Адвокаттық қызметпен айналысуға не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың аттестациядан өту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ- ы, 2001 ж., № 33, 433-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы № 64 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ- ы, 2002 ж., № 4, 20-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 наурыздағы № 347 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 9, 82-құжат.).
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 және 2002 жылғы 27 ақпандағы № 254 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 мамырдағы № 518 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 21, 269-құжат.).
5. «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 532-құжат ).
6. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 маусымдағы № 495 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 21, 203-құжат.).
7. «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кейбір мәселелерi» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 наурыздағы № 300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 18, 160-құжат ).
8. «Адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың аттестациядан өту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қыркүйектегі № 1235 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 752 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 45, 600-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235 «Об утверждении Правил прохождения аттестации лицами, претендующими на занятие адвокатской либо на право занятия нотариальной деятельностью» (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 33, ст. 433).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года № 64 «О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан» от 25 сентября 2001 года № 1235 (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 4, ст. 20.).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2002 года № 347 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 9, ст. 82.).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года № 518 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235 и от 27 февраля 2002 года № 254» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 269).
5. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 «Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 532).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2006 года № 495 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235»
(САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 21, ст. 203).
7. Пункт 5 дополнений и изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2008 года № 300 «О некоторых вопросах Министерства юстиции Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 18, ст. 160).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 752 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235 «Об утверждении Правил прохождения аттестации лицами, претендующими на право занятия адвокатской либо нотариальной деятельностью» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 45, ст. 600).