Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен.
2. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі - "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша аумақтық департаменті Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша аумақтық департаменті болып;
6) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттік мекемелер;
7) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес республикалық заңды тұлғалар қайта аталсын.

Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Положение);
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
2. Переименовать:
1) республиканское государственное учреждение "Комитет экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
3) республиканское государственное учреждение "Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
4) республиканское государственное учреждение "Комитет по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
5) территориальный департамент Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан по городу Астане в территориальный департамент Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан по городу Нур-Султану;
6) республиканские государственные учреждения согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
7) республиканские юридические лица согласно приложению 2 к настоящему постановлению.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне және оның ведомстволарына берсін.
4. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2022 № 232 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 479 қаулысымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің ведомстволық бағынысты ұйымдарының тізбесіне өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 25.05.2022 № 330 қаулысымен (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізілді) ), (өзгеріс енгізілген жоқ).
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереже
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 643 қаулысымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2022 № 232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, "жасыл экономиканы" дамыту, қалдықтармен жұмыс істеу (медициналық, биологиялық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда), табиғи ресурстарды қорғау, олардың ұтымды пайдаланылуын бақылау және қадағалау, орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту салаларында (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, басқару процестерін үйлестіру салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен.
2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті;

3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке передать Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его ведомствам права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия организаций согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
4. Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2022 № 232.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 479
Примечание ИЗПИ!
В перечень подведомственных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан предусмотрны изменения постановлением Правительства РК от 25.05.2022 № 330 (вводится в действие с 01.07.2022), (изменения не внесены).
Положение о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 03.08.2023 № 643.
Сноска. Приложение – в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2022 № 232.
Глава 1. Общие положения
1. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах формирования и реализации государственной политики, координации процессов управления в сферах охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга, развития "зеленой экономики", обращения с отходами (за исключением медицинских, биологических и радиоактивных отходов), охраны, контроля и надзора за рациональным использованием природных ресурсов, лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), особо охраняемых природных территорий, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, сохранения и воспроизводства казахских пород собак (далее – регулируемые сферы).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
2. Министерство имеет ведомства:
1) Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863; 05.02.2024 № 68 қаулыларымен.
3. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері мен қазақ және орыс тілдерінде атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Министрлікке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Мәңгілік ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 14-кіреберіс.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2022 № 834 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады. Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2) Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
4) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 20.01.2023 № 28; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом 8, административное здание "Дом министерств", 14-подъезд.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2022 № 834 (водится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства. Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Министрліктің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, табиғи ресурстарды қорғауды, пайдалануды және молықтыруды мемлекеттік бақылау, өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу (медициналық, биологиялық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда) салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру, қоршаған ортаны қорғау және мемлекеттік экологиялық бақылау, қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық әдістері, "жасыл экономиканы" дамытудың мемлекеттік саясатын бақылау және іске асыру салаларында мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану салаларында, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту салаларында өз құзыреті шегінде техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілермен және нормативтік-техникалық құжаттармен қамтамасыз ету;
2) Министрліктің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
3) Министрліктің құзыретіне жатқызылған салаларда халықаралық ынтымақтастық мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру;
4) табиғи ресурстарды сақтау, ұтымды пайдалану және қалпына келтіру;
5) қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстар саласында ақпарат тарату мен ағарту жүйесін дамыту;
6) қоршаған ортаны қорғау саласында Қазақстан Республикасының халықаралық шарттық және өзге де міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету, халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
7) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг саласында басшылық жасау және салааралық үйлестіру;
8) реттелетін салаларда мемлекеттік басқару және мемлекеттік бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету;
9) биологиялық әртүрлілікті сақтау;
10) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша басшылық жасау және салааралық үйлестіру;
11) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы заңнаманы жетілдіру;
12) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру;

Глава 2. Задачи и полномочия Министерства
13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики, совершенствование системы государственного управления в сферах охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга, государственного контроля за охраной, использованием и воспроизводством природных ресурсов, обращения с отходами производства и потребления (за исключением медицинских, биологических и радиоактивных отходов), совершенствование системы государственного регулирования в области охраны окружающей среды и государственного экологического контроля, экономических методов охраны окружающей среды, контроля за государственной политикой развития "зеленой экономики" и обеспечение нормативными правовыми актами в области технического регулирования и нормативно-техническими документами; охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, сохранения и воспроизводства казахских пород собак в пределах своей компетенции;
2) осуществление координации деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Министерства;
3) реализация государственной политики по вопросам международного сотрудничества в областях, отнесенных к компетенции Министерства;
4) сохранение, рациональное использование и восстановление природных ресурсов;
5) развитие системы распространения информации и просвещения в области охраны окружающей среды и природных ресурсов;
6) обеспечение выполнения международных договорных и иных обязательств Республики Казахстан, развитие международного сотрудничества в области охраны окружающей среды;
7) руководство и межотраслевая координация в области охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга;
8) государственное управление и обеспечение государственного контроля и надзора в регулируемых сферах;
9) сохранение биологического разнообразия;
10) руководство и межотраслевая координация по вопросам реализации государственной политики в сфере управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
11) совершенствование законодательства в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
12) совершенствование системы государственного управления в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;

13) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
14) орманды, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды қамтамасыз ету;
15) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен;
16) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен;
17) өз құзыреті шегінде Министрлікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28; 05.05.2023 № 359; 04.10.2023 № 863; 05.02.2024 № 68 қаулыларымен.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан ақпарат сұрату;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылмаған мәселелер бойынша шешімдерді өз бетінше қабылдау;
Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне Министрлік реттейтін салалардағы қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді және нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды қабылдау;
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу немесе осындай актілердің бастамашылық жобаларын уәкілетті органдардың қарауына беру;
орталық және жергілікті атқарушы органдарға олар қабылдаған актілердің күшін жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгізу;
Министрлікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың мамандарын, сондай-ақ шетелдік және жергілікті сарапшылар мен мамандарды жұмысқа тарту;
халықаралық шарттар (келісімдер) жасасу бойынша ұсыныстар енгізу, шетелдердің тиісті ведомстволарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізу, шарттар (келісімдер) жасасу;
реттелетін салаларда орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен меморандумдар (келісімдер) жасасу;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар мен міндеттер;
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қабылдау және қарау;
тексерілетін субъектілерді тексеру санын, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шараларын ведомстволық есепке алуды жүргізу;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.

13) развитие международного сотрудничества в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
14) обеспечение государственного контроля и надзора в области управления лесами, животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и особо охраняемыми природными территориями;
15) Исключен постановлением Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
16) Исключен постановлением Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
17) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.01.2023 № 28; от 05.05.2023 № 359; от 04.10.2023 № 863; от 05.02.2024 № 68.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать информацию из государственных органов и организаций, от должностных лиц и граждан;
в пределах своей компетенции самостоятельно принимать решения по вопросам, не отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
вносить Президенту и в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности в сферах, регулируемых Министерством;
принимать нормативные правовые акты, обязательные для исполнения, и инструктивно-методические документы в пределах своей компетенции;
вносить предложения по разработке нормативных правовых актов или передавать на рассмотрение уполномоченных органов инициативные проекты таких актов;
вносить предложения в центральные и местные исполнительные органы об отмене или изменении принятых ими актов;
привлекать к работе специалистов государственных органов и иных организаций, а также иностранных и местных экспертов и специалистов при осуществлении возложенных на Министерство функций;
вносить предложения по заключению международных договоров (соглашений), проводить переговоры с соответствующими ведомствами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами, заключать договоры (соглашения);
заключать меморандумы (соглашения) с руководителями центральных и местных исполнительных органов в регулируемых сферах;
иные права и обязанности, установленные законами Республики Казахстан;
2) обязанности:
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую Законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
вести ведомственный учет количества проверок проверяемых субъектов, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) реттелетін салаларда стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады;
2) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз етеді;
3) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
4) қоғамдық кеңес құрады;
5) қоғамдық кеңестердің ұсынымдарын қарайды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шешімдерді қабылдайды және уәжді жауаптар береді;
6) қоғамдық кеңестің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
7) қоғамдық кеңестерді азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты консультациялық құжатты немесе нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын жария талқылау үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастыру туралы хабардар етеді;
8) Министрлік құратын қоғамдық кеңестің қоғамдық тыңдауларды өткізу мерзімдерін келіседі;
9) Министрліктің қоғамдық мүдделерді қорғауға бағытталған жұмысының нәтижелері туралы есепті қоғамдық кеңеске ұсынады;
10) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді жүргізеді;
10-1) арыз иелері көтеретін жүйелі проблемаларды талдау мен анықтауды жүзеге асырады;
11) тиісті салада мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
12) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарауды, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, оларға өзгерістер енгізу, қайта қарау және жою жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады;
13) стандарттау жөніндегі құжаттар мен ұлттық стандарттау жоспарының жобаларын қарайды;
14) нормативтік құқықтық актілерді, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды орындайды, реттелетін салалардағы мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізеді;
15) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
16) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыруды, қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
17) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
18) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы қолжетімді нысанда хабардар болуын қамтамасыз етеді;
19) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жолданымдарын қарайды;

15. Функции:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в регулируемых сферах;
2) обеспечивает формирование и реализацию государственной политики в регулируемых сферах;
3) утверждает нормативные правовые акты по реализации государственной политики в регулируемых сферах;
4) образует общественный совет;
5) рассматривает рекомендации общественных советов, принимает предусмотренные законодательством Республики Казахстан решения и дает мотивированные ответы;
6) осуществляет организационное обеспечение деятельности общественного совета;
7) уведомляет общественные советы о размещении на интернет-портале открытых нормативных правовых актов консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, для его публичного обсуждения;
8) согласовывает сроки проведения общественных слушаний общественным советом, образуемым Министерством;
9) представляет отчет общественному совету о результатах работы Министерства, направленной на защиту общественных интересов;
10) проводит координацию деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в регулируемых сферах;
10-1) осуществляет анализ и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями;
11) реализует государственную политику в области государственного контроля и надзора в соответствующей отрасли (сфере);
12) осуществляет рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовку предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;
13) рассматривает проекты документов по стандартизации и национальный план стандартизации;
14) исполняет нормативные правовые акты, стратегические и программные документы, достигает целей и задач в регулируемых сферах;
15) разрабатывает и утверждает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;
16) обеспечивает повышение качества, доступность оказания государственных услуг;
17) обеспечивает доступность подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
18) обеспечивает информированность услугополучателей в доступной форме о порядке оказания государственных услуг;
19) рассматривает обращения услугополучателей по вопросам оказания государственных услуг;

20) көрсетілетін қызметті алушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шараларды қабылдайды;
21) мемлекеттік қызметтер көрсету, мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
22) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөнінде шаралар қабылдайды;
23) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызмет енгізілгеннен кейін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны электрондық форматта көрсетуге ауыстыру жөніндегі шаралар қабылдайды;
24) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды жүргізу үшін ақпараттың, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылау нәтижелері бойынша ақпараттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылуын қамтамасыз етеді;
25) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер сапасын бағалауды жүргізу үшін ақпараттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылуын қамтамасыз етеді;
26) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелерге қолжетімділік береді;
27) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығына береді;
28) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылауды жүргізеді;
28-1) цифрлық трансформацияны жүргізеді;
28-2) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістемеге сәйкес қызметке функционалдық талдау жүргізеді;
29) көрсетілетін қызметті берушілердің мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді сақтауын қамтамасыз етеді;
30) халықаралық шарттардан туындайтын Қазақстан Республикасы міндеттемелерінің орындалуын және құқықтарының жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ халықаралық шарттардың басқа қатысушыларының өз міндеттемелерін орындауын қадағалайды;
31) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық шарттарын іске асыруды жүзеге асырады;

20) принимает меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов услугополучателей;
21) обеспечивает повышение квалификации работников в сфере оказания государственных услуг, общения с лицами с инвалидностью;
22) принимает меры по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
23) после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принимает меры по переводу ее оказания в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
24) обеспечивает представление информации в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг для проведения оценки качества оказания государственных услуг, а также информации по результатам внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
25) обеспечивает представление информации в уполномоченный орган в сфере информатизации для проведения оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых в электронной форме, в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
26) представляет доступ государственной корпорации к информационным системам, содержащим необходимые для оказания государственных услуг сведения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
27) представляет информацию о порядке оказания государственных услуг в единый контакт-центр;
28) проводит внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
28-1) проводит цифровую трансформацию;
28-2) проводит функциональный анализ деятельности в соответствии с методикой по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утверждаемой уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления;
29) обеспечивает соблюдение услугодателями нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
30) обеспечивает выполнение обязательств и осуществление прав Республики Казахстан, вытекающих из международных договоров, а также наблюдает за выполнением другими участниками международных договоров их обязательств;
31) осуществляет реализацию международных договоров Республики Казахстан в области охраны окружающей среды;

32) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер жөніндегі техникалық регламенттерді бекітуді, күшін жоюды, тоқтата тұруды, сондай-ақ техникалық регламенттерге өзгерістер енгізуді жүзеге асырады;
33) техникалық регламенттерді немесе техникалық регламенттерге өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды әзірлеу бойынша ұсыныстар дайындауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға енгізуді жүзеге асырады;
34) сараптамалық кеңестер құрады;
35) Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізілімінің ұлттық бөлігіне (ұлттық бөлігінен) сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды қосу немесе алып тастау жөніндегі жұмысқа қатысады;
36) нормативтік техникалық құжаттар техникалық регламенттер талаптарын іске асыру үшін қолданылған жағдайда, оларды Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық стандарттар ретінде әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
37) реттелетін салада біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
38) рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
39) ойын бизнесі саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесін қоспағанда, біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
40) екінші санаттағы рұқсаттарды алуға арналған өтініштердің нысандарын, екінші санаттағы рұқсаттардың нысандарын әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
41) бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін), тексеру парақтарын іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілерді әзірлейді және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітеді, олар реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады;

32) осуществляет утверждение, отмену, приостановление технических регламентов, а также внесение изменений в технические регламенты по вопросам, входящим в компетенцию Министерства, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
33) осуществляет подготовку и внесение в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложений по разработке технических регламентов или изменений и (или) дополнений в технические регламенты;
34) создает экспертные советы;
35) участвует в работе по включению или исключению органов по оценке соответствия в национальную часть (из национальной части) единого реестра органов по оценке соответствия Евразийского экономического союза;
36) в случае применения нормативных технических документов для реализации требований технических регламентов, вносит предложения по их разработке в качестве национальных стандартов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации;
37) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативные правовые акты об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в регулируемой сфере;
38) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативные правовые акты об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
39) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативные правовые акты об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, за исключением квалификационных требований и перечня документов к лицензируемым видам деятельности в сфере игорного бизнеса;
40) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает формы заявлений для получения разрешения второй категории, формы разрешений второй категории;
41) разрабатывает и совместно с уполномоченным органом по предпринимательству утверждает акты, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов;

42) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салаларда тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлеп, бекітеді және бекітілген тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктерін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық графигін қалыптастыруы үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жібереді;
43) өз құзыреті шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына, заң жобаларының тұжырымдамаларына, Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттардың жобаларына сараптама жүргізуге қатысуға үміткер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін аккредиттеуді жүзеге асырады;
44) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестiң құрамын бекітеді;
45) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 82-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізеді;
46) реттелетін саладағы мемлекеттік бақылаудың және қадағалаудың тиімділігіне мониторингті жүзеге асырады;
47) өз құзыреті шегінде кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы есептерді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ұсынады;
48) сапаның экологиялық нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
48-1) бірыңғай мемлекеттік экологиялық саясатты қалыптастырады және іске асырады;
49) Жердің озон қабатын қорғау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
50) коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекітеді;
51) қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерін айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
51-1) биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
52) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 643 қаулысымен;
53) табиғи ресурстардың жай-күйі мен пайдаланылуын есепке алу деректерінің негізінде табиғи ресурстардың тиісті түрлерінің мониторингін жүзеге асыратын арнайы уәкілетті мемлекеттік органдармен бірлесіп кадастрлардың бірыңғай жүйесін жүргізуді ұйымдастырады;
54) Қазақстан Республикасы табиғи ресурстарының мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларын бекітеді;
55) ең озық қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларын әзірлеу тәртібін айқындайды;

42) разрабатывает и утверждает полугодовые планы проведения проверок в регулируемых сферах и направляет утвержденные полугодовые графики проведения проверок в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного графика проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
43) осуществляет в пределах своей компетенции аккредитацию объединений субъектов частного предпринимательства, претендующих на участие в проведении экспертизы проектов нормативных правовых актов, концепций проектов законов, проектов международных договоров Республики Казахстан, а также международных договоров, участником которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающих интересы частного предпринимательства;
44) утверждает в пределах своей компетенции состав экспертного совета по вопросам частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
45) проводит анализ регуляторного воздействия по документам, предусмотренным пунктом 2 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
46) осуществляет мониторинг эффективности государственного контроля и надзора в регулируемой сфере;
47) представляет в пределах своей компетенции в уполномоченный орган по предпринимательству отчеты о состоянии регулирования предпринимательской деятельности;
48) разрабатывает и утверждает экологические нормативы качества;
48-1) формирует и реализует единую экологическую государственную политику;
49) осуществляет государственное регулирование в области охраны озонового слоя Земли;
50) утверждает типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
51) разрабатывает и утверждает методику определения нормативов эмиссий в окружающую среду;
51-1) разрабатывает и утверждает методику управления биологическими рисками;
52) исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2023 № 643;
53) организует ведение единой системы кадастров совместно со специально уполномоченными государственными органами, осуществляющими мониторинг соответствующих видов природных ресурсов на основе данных учета состояния и использования природных ресурсов;
54) утверждает правила ведения единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан;
55) определяет порядок разработки правил разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам;

56) қалдықтардың мемлекеттік кадастрын жүргізуді ұйымдастырады;
57) мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізуді ұйымдастырады;
58) Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесіне қатысушылар арасында жұмыс процестерін үйлестіруді жүзеге асырады;
59) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша техникамен және жабдықпен материалдық-техникалық жарақтандырудың заттай нормаларын, пайдалану шығындары үшін материалдардың жұмсалу нормаларын, химиялық реактивтер мен зертхана ыдыстарының, далалық жарақтардың және арнайы киімдердің тиесілілік нормаларын, Министрлік және оның аумақтық ведомстволары жұмыскерлерінің уақыт пен жұмыс жүктемесі нормаларын әзірлейді және бекітеді;
60) коммуналдық қалдықтарды басқару мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдарды әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
61) парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуі саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
62) қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
63) иесіз қауіпті қалдықтарды басқару тәртібін бекітеді;
64) өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптарды айқындайды;
65) қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесі бар өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері бойынша міндеттемелердің орындалуын растау ретінде құжаттарды ұсыну тәртібін айқындайды;
66) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауға қорытынды шығару қағидаларын және қорытынды нысандарын бекітеді;
67) парниктік газдардың көздерінен және сіңірушілерінің абсорбциясынан шығарындыларды бағалаудың ұлттық жүйесін жүргізеді;
68) парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
69) аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау өлшемшарттарын белгілейді;
70) полигон операторының тарату қорын қалыптастыру тәртібін айқындайды;
71) көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін әзірлеуді және жүргізуді ұйымдастырады;
72) мемлекеттік көміртегі кадастрын әзірлеуді және жүргізуді ұйымдастырады;
73) қалдықтардың жинақталу лимиттерін және қалдықтарды көму лимиттерін есептеу әдістемесін бекітеді;
74) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 07.12.2023 № 1089 қаулысымен;

56) организует ведение государственного кадастра отходов;
57) организует ведение государственного фонда экологической информации;
58) осуществляет координацию рабочих процессов между участниками единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
59) разрабатывает и утверждает по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральные нормы материально-технического оснащения техникой и оборудованием, нормы расхода материалов для эксплуатационных затрат, нормы положенности химических реактивов и лабораторной посуды, полевого снаряжения и специальной одежды, нормы времени и загруженности работников Министерства и его территориальных ведомств; 60) организует методическое обеспечение местных исполнительных органов по вопросам управления коммунальными отходами;
61) разрабатывает и утверждает правила государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;
62) разрабатывает и утверждает правила проведения общественных слушаний;
63) утверждает порядок управления бесхозяйными опасными отходами;
64) определяет требования к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов;
65) определяет порядок представления производителями (импортерами), имеющими собственную систему сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, документов в качестве подтверждения исполнения обязательств по расширенным обязательствам производителей (импортеров); 66) утверждает правила вынесения заключения и формы заключения на трансграничную перевозку опасных отходов по территории Республики Казахстан;
67) ведет национальную систему оценки антропогенных выбросов из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов;
68) осуществляет государственное регулирование в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;
69) устанавливает критерии оценки экологической обстановки территорий;
70) определяет порядок формирования ликвидационного фонда оператором полигона;
71) организует разработку и ведение государственного реестра углеродных единиц;
72) организует разработку и ведение государственного углеродного кадастра;
73) разрабатывает и утверждает методику расчета лимитов накопления отходов и лимитов захоронения отходов;
74) Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2023 № 1089.

75) көміртегі квоталарының ұлттық жоспарын әзірлейді және бекітеді;
76) қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
77) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторын айқындау туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын әзірлейді;
78) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын әзірлейді;
79) коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
80) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын буып-түю үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл қаптамаларды, аралас материалдардан жасалған қаптаманы өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
81) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жолымен өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды әзірлейді және бекітеді;
82) энергетикалық кәдеге жаратуға жатпайтын қалдықтардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
83) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді пайдалануға қойылатын экологиялық талаптарды әзірлейді және бекітеді;
84) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
85) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды әзірлейді және бекітеді;
86) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
87) ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізуді ұйымдастырады;
87-1) сапаның экологиялық нормативтерін әзірлеу және қайта қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
88) қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу, сондай-ақ Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы интерактивті баяндаманы әзірлеу және жүргізу қағидаларын бекітеді;
89) Қазақстан Республикасының "жасыл" экономикаға көшуі жөніндегі ұлттық баяндаманы әзірлеуді ұйымдастырады;
90) экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
91) мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
92) Көміртегі офсетін мақұлдау және офсеттік бірліктерді ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
93) көміртегі квоталарының ұлттық жоспарының резервін басқаруды жүзеге асырады;

75) разрабатывает и утверждает национальный план углеродных квот;
76) разрабатывает и утверждает правила разработки программы управления отходами;
77) разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан об определении оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);
78) разрабатывает правила реализации расширенных обязательств производителей (импортеров);
79) разрабатывает и утверждает правила управления коммунальными отходами;
80) разрабатывает и утверждает правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров;
81) разрабатывает и утверждает предельные аукционные цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов;
82) разрабатывает и утверждает перечень отходов, не подлежащих энергетической утилизации;
83) разрабатывает и утверждает экологические требования к эксплуатации объектов по энергетической утилизации отходов;
84) разрабатывает и утверждает правила формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов;
85) разрабатывает и утверждает предельные аукционные цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов;
86) разрабатывает и утверждает перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов;
87) организует ведение регистра выбросов и переноса загрязнителей;
87-1) разрабатывает и утверждает правила разработки и пересмотра экологических нормативов качества
88) разрабатывает и утверждает правила разработки национального доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан, а также разработки и ведения интерактивного доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан;
89) организует разработку национального доклада по переходу Республики Казахстан к "зеленой" экономике;
90) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного фонда экологической информации;
91) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного реестра производителей метеорологической информации;
92) разрабатывает и утверждает правила одобрения углеродного офсета и предоставления офсетных единиц;
93) осуществляет управление резервом национального плана углеродных квот;

94) жыл сайын 1 мамырға дейін ресми интернет-ресурста өткен жылғы:
1) мемлекеттік экологиялық саясаттың іске асырылу барысы туралы;
2) экологиялық залалды ремедиациялау жөніндегі іске асырылған іс-шаралар туралы;
3) республикалық бюджеттің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға арналған шығыстары туралы;
4) мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері және Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін бюджетке өндіріп алынған айыппұлдардың жалпы сомасы туралы ақпаратты орналастырады;
95) тарихи ластану объектілерін анықтау, бағалау және есепке алу, оның ішінде тарихи ластану объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекітеді;
96) тарихи ластануды жою қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
97) озонды бұзатын заттардың мемлекеттік кадастрын әзірлеуді және жүргізуді ұйымдастырады;
98) "Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы мен табиғи ресурстарының жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесін құруды, оның жұмыс істеуін, жүргізуді және пайдалануды, сондай-ақ осыған байланысты барлық жұмыс процестерін үйлестіруді қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
99) әртүрлі кластағы полигондарда көмуге арналған қалдықтар түрлерінің тізбесін айқындайды;
100) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік экологиялық бақылауды ұйымдастыруға және жүргізуге қатысты құжаттардың нысандарын әзірлейді;
101) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
102) қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
102-1) мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертпелері мен ұсыныстарын ескере отырып, белгіленіп отырған қызмет туралы өтініште қамтылған мәліметтердің негізінде қоршаған ортаға әсерді бағалаудың қамту саласын айқындау туралы қорытынды шығарады және осындай қорытындыны белгіленіп отырған қызметтің бастамашысына жіберіп, оның көшірмелерін ресми интернет-ресурста орналастырады;
102-2) ықтимал әсер туралы есептің көшірмесіне жұртшылықтың қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
102-3) белгіленіп отырған қызметті іске асыруға жол берілетіні немесе жол берілмейтіні туралы тұжырыммен қоса қоршаған ортаға әсер етуді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды береді;
102-4) тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
102-5) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері жөніндегі қорытынды не қоршаған ортаға әсерге міндетті бағалау жүргізудің қажеті жоқ екені туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне жүргізілген скринингтің нәтижелері туралы қорытынды;

94) ежегодно до 1 мая размещает на официальном интернет-ресурсе информацию за предыдущий год о:
1) ходе реализации государственной экологической политики;
2) реализованных мероприятиях по ремедиации экологического ущерба;
3) расходах республиканского бюджета на мероприятия по охране окружающей среды;
4) результатах государственного экологического контроля и общей сумме взысканных в бюджет штрафов за нарушение требований экологического законодательства Республики Казахстан;
95) разрабатывает и утверждает правила выявления, оценки и учета объектов исторического загрязнения, в том числе ведения государственного реестра объектов исторического загрязнения;
96) разрабатывает и утверждает правила ликвидации исторического загрязнения;
97) организует разработку и ведение государственного кадастра озоноразрушающих веществ;
98) организует создание, функционирование, ведение и эксплуатацию информационной системы "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", а также обеспечение координации всех связанных с этим рабочих процессов;
99) определяет перечень видов отходов для захоронения на полигонах различных классов;
100) разрабатывает формы документов, касающихся организации и проведения государственного экологического контроля, за исключением случаев, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
101) разрабатывает и утверждает правила ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля;
102) разрабатывает и утверждает инструктивно-методические документы по проведению оценки воздействия на окружающую среду;
102-1) выносит заключение об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду на основании сведений, содержащихся в заявлении о намечаемой деятельности, с учетом замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и общественности, а также направляет такое заключение инициатору намечаемой деятельности с размещением его копии на официальном интернет-ресурсе;
102-2) обеспечивает доступ общественности к копии отчета о возможных воздействиях;
102-3) выдает заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду с выводом о допустимости или недопустимости реализации намечаемой деятельности;
102-4) разрабатывает и утверждает методику оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей;
102-5) выдает заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;

103) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемені әзірлейді және бекітеді;
104) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесін әзірлейді және бекітеді;
105) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне қосу үшін хердерлерді айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
106) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу және сезімталдық индексін айқындау жөнінде шешім қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
107) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою үшін экологиялық сезімталдық картасын әзірлеу әдіснамасын әзірлейді және бекітеді;
108) техникалық газды күкіртпен жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
109) Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын бұзу нәтижесінде алынған экономикалық пайда сомасын айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
110) экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, сондай-ақ әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандарын және оларды толтыру тәртібін, әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты алуға өтініштің нысанын әзірлейді және бекітеді;
111) республикалық деңгейде маңызы бар қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және ұйымдастыруды жүзеге асырады;
112) кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесін бекітеді;
113) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың компоненттерін, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын шығаруды ынталандыру қағидаларын бекітеді;
114) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 07.12.2023 № 1089 қаулысымен;
115) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік реттеуге жататын өлшемдер тізбесін бекітеді;

103) разрабатывает и утверждает методику по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
104) разрабатывает и утверждает перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
105) разрабатывает и утверждает методику определения хердеров для включения в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
106) разрабатывает и утверждает правила разработки карты экологической чувствительности и принятия решения по определению индекса чувствительности для ликвидации разлива нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
107) разрабатывает и утверждает методологию разработки карты экологической чувствительности для ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
108) разрабатывает и утверждает правила обращения с серой технической газовой;
109) разрабатывает и утверждает методику определения суммы экономической выгоды, полученной в результате нарушения требований экологического законодательства Республики Казахстан;
110) разрабатывает и утверждает правила выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядок их заполнения, формы заявлений на получение экологического разрешения на воздействие;
111) осуществляет разработку и организацию мероприятий по охране окружающей среды, имеющих значение на республиканском уровне;
112) утверждает методику расчета утилизационного платежа;
113) утверждает совместно с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности правила стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами;
114) Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2023 № 1089.
115) утверждает перечень измерений, относящихся к государственному регулированию, совместно с уполномоченным органом в области обеспечения единства измерений;

116) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
117) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
118) қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді;
119) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын келіседі;
120) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
121) жастар арасында экологиялық мәдениетті қалыптастыру жөніндегі шаралар қабылдайды;
122) қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асырады;
123) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жастардың қоршаған ортаны қорғау мәселелерін шешуге қатысуы бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады;
124) өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік орган халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітетін пестицидтердің тіркеу (ұсақ-түйек және өндірістік) сынақтарын жүргізу және оларды мемлекеттік тіркеу қағидаларын келіседі;
125) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының қызметін дамыту стратегиясын және инвестициялық саясатын келіседі;
126) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттік экологиялық бақылауды іске асыратын лауазымды адамдарға жатқызу тәртібін айқындайды;
127) парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуін түгендеудің мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыруды және үйлестіруді жүзеге асырады;
128) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді бөлуді белгілейді;
129) әсер етуге экологиялық рұқсат берілетін I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында бөлуді белгілейді;
130) климаттың өзгеруі мәселелері жөніндегі халықаралық шарттарға сәйкес климаттың өзгеруіне бейімделу нәтижелері бойынша есептілікті жүзеге асырады;

116) участвует в реализации единой государственной политики в области обеспечения единства измерений;
117) разрабатывает и утверждает правила проведения государственной экологической экспертизы;
118) разрабатывает правила организации и функционирования единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
119) согласовывает государственные общеобязательные стандарты образования и типовые учебные программы профессионального образования по специальностям в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, утверждаемые уполномоченным органом в области образования;
120) реализует государственную молодежную политику в области охраны окружающей среды;
121) принимает меры по формированию экологической культуры среди молодежи;
122) осуществляет взаимодействие и сотрудничество с молодежными организациями по вопросам охраны окружающей среды;
123) осуществляет формирование, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по участию молодежи в решении вопросов охраны окружающей среды в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
124) согласовывает правила проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов, утверждаемые государственным органом по защите растений, по согласованию с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
125) согласовывает стратегию развития деятельности и инвестиционную политику оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);
126) определяет порядок отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль;
127) осуществляет организацию и координацию функционирования государственной системы инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов;
128) устанавливает распределение функций и полномочий по проведению государственной экологической экспертизы между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями;
129) устанавливает распределение объектов I категории, для которых выдается экологическое разрешение на воздействие, между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями;
130) осуществляет отчетность по результатам адаптации к изменению климата в соответствии с международными договорами по вопросам изменения климата;

131) қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы халықаралық шарттарды іске асыру жөніндегі бөлінген орталықтың функцияларын жүзеге асырады;
132) халықаралық саудадағы жекелеген қауіпті химиялық заттар мен пестицидтерге қатысты алдын ала негізделген келісім рәсімі туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын іске асыру жөніндегі ұлттық органның функцияларын жүзеге асырады;
133) жалпымемлекеттік және халықаралық маңызы бар қызметтерді көрсетуге байланысты метеорологиялық және гидрологиялық мониторингті, қоршаған орта жай-күйінің мониторингін жүргізу жөніндегі қызметті ұйымдастырады;
134) жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесін әзірлейді;
135) қалдықтар сыныптауышын бекітеді;
136) Қазақстан Республикасының орнықты органикалық ластағыштар туралы халықаралық шарттарын іске асыруды қамтамасыз етеді;
137) нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тізбесін, нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, киіп жүру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
138) озон қабатын бұзатын заттар бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес озонды бұзатын заттарды тұтыну лимиттерін (квоталарын) белгілейді;
139) коммуналдық қалдықтарды басқару мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдарды әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
140) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
140-1) жануарлар дүниесiн (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
140-2) қазақы ит тұқымдарының стандарттарын бекітеді;
140-3) қазақы ит тұқымдарының бірыңғай тұқым-тегi кітабын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
140-4) қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы мемлекеттік ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеуді жүзеге асырады;
140-5) "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілетін қазақы тұқымды иттерді есепке алуды жүргізу мониторингін жүзеге асырады;
141) жануарлар санын реттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
142) карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесін және оларға қарсы күрес тәртібін әзірлейді және бекітеді;

131) осуществляет функцию выделенного центра по реализации международных договоров о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением;
132) осуществляет функции национального органа по реализации международных договоров Республики Казахстан о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле;
133) организует деятельность по ведению метеорологического и гидрологического мониторинга, мониторинга состояния окружающей среды, которая связана с оказанием услуг общегосударственного и международного значения;
134) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
135) утверждает классификатор отходов;
136) обеспечивает реализацию международных договоров Республики Казахстан о стойких органических загрязнителях;
137) разрабатывает и утверждает перечень должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), образцы форменной одежды (без погон), порядок ношения;
138) устанавливает лимиты (квот) потребления озоноразрушающих веществ в соответствии с международными договорами Республики Казахстан по веществам, разрушающим озоновый слой;
139) организует методическое обеспечение местных исполнительных органов по вопросам управления коммунальными отходами;
140) формирует и реализует государственную политику и осуществляет межотраслевую координацию в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), особо охраняемых природных территорий, а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;
140-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;
140-2) утверждает стандарты казахских пород собак;
140-3) разрабатывает и утверждает правила ведения единой родословной книги казахских пород собак;
140-4) осуществляет разработку государственных научно-технических программ в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак совместно с научными организациями;
140-5) осуществляет мониторинг ведения учета казахских пород собак, проводимого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными";
141) разрабатывает и утверждает правила регулирования численности животных;
142) разрабатывает и утверждает перечень особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, и порядок борьбы с ними;

165) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
166) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында көтермелеу қағидаларын және құрметті атақтар, төсбелгілер және құрмет грамоталарын беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
167) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде белгіленген жағдайларда республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерін босалқы жерге ауыстыру, сондай-ақ босалқы жерді қайтадан ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жеріне ауыстыру ұсыныстар енгізеді;
167-1) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларын әзірлейді;
167-2) ғылыми табиғи объектіге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
167-3) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізуді жүзеге асырады;
167-4) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде республикалық маңызы бар қалалардың шекараларында орналасқан жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу бөлігінде олардың техникалық-экономикалық негіздемелерін түзету жобаларын және оларды жоспарлау жобасын (инфрақұрылымды дамытудың бас жоспары) келіседі;
168) аңшылық алқаптарын бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
169) аңшылық алқаптарды қайта бекітіп беру жөніндегі қағидаларды және олар бұрын бекітіп берілген тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
170) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
171) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
172) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
173) сирек кездесетіндерден және құрып кету қаупі төнгендерден басқа жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарлары қоспағанда) эпизоотияны болғызбау мақсатында пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
174) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
175) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
176) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жабайы тірі жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда), оның ішінде сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін экспорттауға лицензия береді;
176-1) өз құзыреті шегінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жекелеген тауарларға қатысты тыйым салулар мен сан жағынан шектеулерді (квоталарды) енгізеді;

165) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
166) разрабатывает и утверждает правила поощрения и порядка присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области особо охраняемых природных территорий;
167) вносит предложения по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, переводу земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса, а также переводу земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий в случаях, установленных частями второй и третьей пункта 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
167-1) разрабатывает правила ведения Красной книги Республики Казахстан;
167-2) вносит предложения по присвоению научному природному объекту статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
167-3) осуществляет ведение Красной книги Республики Казахстан;
167-4) согласовывает проекты корректировки технико-экономических обоснований в части функционального зонирования и проекты планировки (генерального плана развития инфраструктуры) особо охраняемых природных территорий местного значения, расположенных в границах городов республиканского значения, при положительном заключении государственной экологической экспертизы;
168) разрабатывает и утверждает правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса;
169) разрабатывает и утверждает правила по перезакреплению охотничьих угодий и квалификационные требования, предъявляемые к лицам, за которыми они ранее были закреплены;
170) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
171) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
172) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
173) разрабатывает и утверждает правила использования животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), кроме редких и находящихся под угрозой исчезновения, в целях предотвращения эпизоотии;
174) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
175) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
176) выдает лицензию на экспорт с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
176-1) вводит запреты и количественные ограничения (квоты) в отношении отдельных товаров в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;

176-2) өз құзыреті шегінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша квоталарды бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
176-3) өз құзыреті шегінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында жекелеген тауарларды әкетуге және (немесе) әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөледі, сондай-ақ квоталар мөлшерін және олардың қолданылу мерзімін айқындайды;
176-4) өз құзыреті шегінде жекелеген тауар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензия беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
176-5) өз құзыреті шегінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша тауарлардың нысаналы мақсатын растаудың тәртібі мен нысанын әзірлейді және бекітеді;
176-6) тауарлардың нысаналы мақсатын растауды ұсынады;
177) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
178) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың және жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар инспекторларының арнайы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану, сондай-ақ қорықшылардың қызметтік қаруды қолдану қағидаларын әзірлейді;
179) әкімшілік органның Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
180) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын азайту тәртібін әзірлейді және ұсыныстар енгізеді;
181) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
182) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамдарын айырым белгілері бар нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлейді және бекітеді;
183) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдаланушылар сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік, спорттық және басқа да іс-шаралар өткізетін жерлерде өрт сөндіру құралдарының тиесілік нормаларын әзірлейді және бекітеді;

176-2) разрабатывает и утверждает порядок распределения квот в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
176-3) распределяет количественные ограничения (квоты) вывоза и (или) ввоза отдельных товаров между участниками внешнеторговой деятельности, а также определяет размер квот и срок их действия в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
176-4) разрабатывает и утверждает порядок выдачи лицензии на экспорт и (или) импорт с территории Республики Казахстан отдельных видов товаров в пределах своей компетенции;
176-5) разрабатывает и утверждает порядок и форму подтверждения целевого назначения товаров в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
176-6) предоставляет подтверждение целевого назначения товаров;
177) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
178) разрабатывает правила применения специальных средств и служебного оружия государственными инспекторами по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и инспекторами специализированных организаций по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также применения служебного оружия егерями;
179) разрабатывает и утверждает правила выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
180) разрабатывает порядок и вносит предложения по упразднению государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;
181) разрабатывает и утверждает правила отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам;
182) разрабатывает и утверждает по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральные нормы обеспечения форменной одеждой со знаками различия (без погон) должностных лиц государственной лесной инспекции Республики Казахстан и государственной лесной охраны Республики Казахстан;
183) разрабатывает и утверждает по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию нормы положенности средств пожаротушения в местах проведения лесопользователями оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских, спортивных и других мероприятий на территории государственного лесного фонда;

184) мемлекеттік орман саясатын қалыптастырады және іске асырады;
185) Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау және пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;
185-1) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман шаруашылығы іс-шараларының орындалу сапасына және олардың орман орналастыру жобаларына сәйкестігіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
186) туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келісу бойынша мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;
187) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштарды бөліп беру мен мөлшерлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
188) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттарға, аңшылық шаруашылығының мұқтаждары, жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілері үшін учаскелер беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
189) орман ағаштарын, питомниктерді, орманның табиғи түрде қайта түлеуіне ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
190) орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын әзірлейді және бекітеді;
191) Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы мен Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамдарының айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін және оны киіп жүру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
192) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеудің; орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алудың және айқындаудың, орман қоры аумағында орманды заңсыз кесу көлемдерін және орманды заңсыз кесуден келтірілген залалды есепке алу және айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқауларды әзірлейді және бекітеді;
193) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру жөніндегі нормалар мен нормативтерді әзірлейді және бекітеді;
194) отырғызу материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
195) ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

184) формирует и реализует государственную лесную политику;
185) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны, защиты и пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
185-1) осуществляет государственный контроль за качеством выполнения лесохозяйственных мероприятий и их соответствием лесоустроительным проектам на участках государственного лесного фонда;
186) разрабатывает и утверждает правила осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности;
187) разрабатывает и утверждает правила отвода и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда;
188) разрабатывает и утверждает правила предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей, нужд охотничьего хозяйства, побочного лесного пользования;
189) разрабатывает и утверждает порядок проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде;
190) разрабатывает и утверждает инструкцию проведения лесоустройства;
191) разрабатывает и утверждает образцы и порядок ношения форменной одежды со знаками различия (без погон) должностных лиц государственной лесной инспекции Республики Казахстан и государственной лесной охраны Республики Казахстан;
192) разрабатывает и утверждает методические указания по расчету ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда; учету и определению ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда; учету и определению объемов незаконных порубок леса и ущерба, причиненного незаконными порубками леса на территории лесного фонда;
193) разрабатывает и утверждает нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда;
194) разрабатывает и утверждает правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения;
195) разрабатывает и утверждает формы лесорубочного билета и лесного билета, правила их учета, хранения, заполнения и выдачи;

196) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындарын куәландыруды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
197) мемлекеттік орман қорында таңбаларды қолдану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
198) тез өсетін ағаш және бұта тұқымдастардың плантацияларын отырғызуға және өсіруге, жекеше орман питомниктерін құруға және дамытуға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
199) мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт станциясы туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
200) басқа санаттағы жерлерді орман қорының жерлеріне ауыстыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
201) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жекелеген жабайы өсімдіктер мен жабайы өсетін дәрілік шикізатты, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген шикізатты әкетуге қорытынды (рұқсат беру құжатын) береді;
202) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан жекелеген жабайы өсімдіктер мен жабайы өсетін дәрілік шикізатты, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген шикізатты экспорттауға лицензия береді;
203) мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізумен және орман пайдаланумен байланысты емес жұмыстарды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
204) мемлекеттік орман қоры жерлерінде бүлінген жер учаскелерін рекультивациялау және жерасты ұңғымалық шайып сілтісіздендіру әдісімен уран өндіру кезінде оларды орман иеленушіге беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
205) орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін орман қоры жерлерінің санатынан басқа санаттағы жерлерге ауыстыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
206) ормандарды молықтыру мен орман өсіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
207) орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, айқындау және өтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
208) мемлекеттік орман қорғау туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
209) мемлекеттік орман қоры аумағында шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы ағаш ресурстарын дайындау, орманды жанама пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
210) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
211) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату және ағаш кесу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
212) өзендер, көлдер, су қоймалары, арналар және басқа да су объектілері жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерінің енін белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213) әкімшілік органның Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын өсімдіктер дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) кері экспорттауға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

196) разрабатывает и утверждает правила проведения освидетельствования мест рубок на участках государственного лесного фонда;
197) разрабатывает и утверждает правила применения клейм в государственном лесном фонде;
198) разрабатывает и утверждает правила возмещения расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород, создание и развитие частных лесных питомников;
199) разрабатывает и утверждает положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца;
200) разрабатывает и утверждает правила перевода земель других категорий в земли лесного фонда;
201) выдает заключение (разрешительный документ) на вывоз с таможенной территории Евразийского экономического союза отдельных дикорастущих растений и дикорастущего лекарственного сырья, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
202) выдает лицензию на экспорт с таможенной территории Евразийского экономического союза отдельных дикорастущих растений и дикорастущего лекарственного сырья, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
203) разрабатывает и утверждает правила проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;
204) разрабатывает и утверждает правила рекультивации нарушенных земельных участков на землях государственного лесного фонда и их передачи лесовладельцу при добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания;
205) разрабатывает и утверждает порядок перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства;
206) разрабатывает и утверждает правила воспроизводства лесов и лесоразведения;
207) разрабатывает и утверждает правила учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда;
208) разрабатывает и утверждает положение о государственной лесной охране;
209) разрабатывает и утверждает правила заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, побочного пользования лесом на территории государственного лесного фонда;
210) разрабатывает и утверждает правила осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда;
211) разрабатывает и утверждает правила отпуска древесины на корню и рубок леса на участках государственного лесного фонда;
212) разрабатывает и утверждает правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов;
213) разрабатывает и утверждает правила выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан объектов растительного мира, их частей и дериватов, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;

213-1) өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-2) өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-3) Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянның мөлшерiн есептеуге арналған базалық мөлшерлемелерді әзірлейді және бекітеді;
213-4) ботаникалық коллекцияларды, өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-5) жабайы өсетін өсімдіктерді пайдалану құқығына шектеу (тоқтата тұру) белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-6) өсімдіктер дүниесінің гендік қорымен жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-7) өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дәрілік өсімдіктердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
213-9) табиғи өсетін өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін жер учаскелерінің меншік иелеріне, жер пайдаланушылар мен су пайдаланушыларға күзетуге беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-10) эндемиялық және реликтік өсімдіктердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
213-11) өсімдік ресурстарының қорларына ресурстық зерттеп-қарауды жүргізу және оларды пайдалану лимиттерін айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
213-12) ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-13) өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесін әзірлейді;
213-14) елді мекендердің жасыл екпелерін жасаудың, күтіп-баптаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-15) жеке және заңды тұлғалардың өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
213-16) жабайы өсетін өсімдіктерді күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
213-17) өсімдіктер дүниесінің шығындарын өтеу нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
213-18) шекаралық аймақта өсетін өсімдіктермен жұмыс істеу ерекшеліктерін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша белгілейді;
214) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтерді әзірлейді және бекітеді;

213-1) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира;
213-2) разрабатывает и утверждает правила проведения инвентаризации растительного мира;
213-3) разрабатывает и утверждает базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
213-4) разрабатывает и утверждает правила формирования, хранения, учета и использования ботанических коллекций, коллекций генетических ресурсов растений;
213-5) разрабатывает и утверждает правила установления ограничения (приостановления) права пользования дикорастущими растениями;
213-6) разрабатывает и утверждает правила обращения с генофондом растительного мира;
213-7) разрабатывает и утверждает правила пользования растительным миром;
213-8) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения перечень лекарственных растений;
213-9) разрабатывает и утверждает правила передачи естественно растущих редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений под охрану собственникам земельных участков, землепользователям и водопользователям;
213-10) разрабатывает и утверждает перечень эндемичных и реликтовых растений;
213-11) разрабатывает и утверждает методику проведения ресурсного обследования запасов растительных ресурсов и определения лимитов их использования;
213-12) разрабатывает и утверждает правила аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования;
213-13) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений;
213-14) разрабатывает и утверждает типовые правила создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов;
213-15) обеспечивает доступ физическим и юридическим лицам к информации в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
213-16) осуществляет государственный контроль в области охраны, защиты, восстановления и использования дикорастущих растений;
213-17) разрабатывает и утверждает нормативы возмещения потерь растительного мира;
213-18) устанавливает особенности обращения с растениями, произрастающими в пограничной зоне, по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
214) разрабатывает и утверждает нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);

215) орман қоры аумағында заңсыз ағаш кесудің көлемін және заңсыз ағаш кесуден келтірілген залалды есепке алу мен айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
216) қорықшы төсбелгісінің және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің айырым белгілері бар арнайы киімінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
217) айырым белгілері бар нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
218) аңшылық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
219) жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны аңшылық шаруашылығы субъектілеріне беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
220) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызуды қоспағанда, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерінің (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) тізбелерін айқындайды және оларды бір санаттан басқа санатқа ауыстырады;
221) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
222) дериваттар (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) тізбесін әзірлейді және бекітеді;
223) аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді, оларды аккредиттеуді жүргізеді;
224) аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою лимиттерін әзірлейді және бекітеді;
225) жануарлар дүниесі объектілерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) алып қою квоталарын бөлу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
226) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
227) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
228) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
229) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарды және мамандандырылған ұйымдарды материалдық-техникалық құралдармен жарақтандыру нормаларын әзірлейді және бекітеді;

215) разрабатывает и утверждает правила учета и определения объемов незаконных порубок леса и ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда;
216) разрабатывает и утверждает форму нагрудного знака егеря и специальной одежды со знаками различия субъектов охотничьего хозяйства;
217) разрабатывает и утверждает перечень должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон);
218) разрабатывает и утверждает типовое положение об егерской службе субъектов охотничьего хозяйства;
219) разрабатывает и утверждает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи субъектам охотничьего хозяйства;
220) определяет перечни видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), отнесенных к категориям, предусмотренным подпунктами 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", и переводит их из одной категории в другую, за исключением отнесения к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
221) разрабатывает и утверждает правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
222) разрабатывает и утверждает перечень дериватов (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
223) разрабатывает и утверждает правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, проводит их аккредитацию;
224) разрабатывает и утверждает лимиты изъятия видов животных, являющихся объектом охоты;
225) разрабатывает и утверждает правила распределения квот изъятия объектов животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
226) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
227) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
228) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
229) разрабатывает и утверждает нормы оснащенности материально-техническими средствами территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа, местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и специализированных организаций по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;

230) су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
231) аң аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
231-1) атыс қаруын қолданып аң аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
232) аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
233) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін әзірлейді және бекітеді;
234) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
235) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
236) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
237) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
238) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік қорғау туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
239) жануарлар дүниесі объектілерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда), олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
240) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
241) зоологиялық коллекцияларды жасау және мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
242) аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың құнды түрлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
243) жануарлардың (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, өсіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
244) аң аулауда пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргізу және тіркеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
245) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалануға арналған биологиялық негіздеме дайындаудың тәртібін әзірлейді және бекітеді;
246) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау мен берудің тәртібін әзірлейді және бекітеді;

230) разрабатывает и утверждает правила отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения;
231) разрабатывает и утверждает правила охоты;
231-1) разрабатывает и утверждает правила охоты с применением огнестрельного оружия;
232) разрабатывает и утверждает правила ведения охотничьего хозяйства;
233) разрабатывает и утверждает размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
234) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
235) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
236) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
237) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
238) разрабатывает и утверждает положение о государственной охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
239) разрабатывает и утверждает правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), их частей и дериватов;
240) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
241) разрабатывает и утверждает правила создания и государственного учета зоологических коллекций;
242) разрабатывает и утверждает перечень ценных видов животных, являющихся объектами охоты;
243) разрабатывает и утверждает правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
244) разрабатывает и утверждает правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте;
245) разрабатывает и утверждает порядок подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
246) разрабатывает и утверждает формы актов государственного инспектора по охране животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), порядок их составления и выдачи;

247) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар жұмыскерлерінің айырым белгілері бар нысанды киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын әзірлейді және бекітеді;
248) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген, оның ішінде шаруашылық қызметі нәтижесінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерлерін айқындау әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;
249) аңшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оларды беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
250) аңшылық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;
251) аңшылық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
252) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
253) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
254) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
255) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
256) аңшылық шаруашылықтары, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, сондай-ақ аң аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды әзірлейді және бекітеді;
257) Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
258) Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
259) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
260) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
261) аңшылық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;

247) разрабатывает и утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
248) разрабатывает и утверждает методики определения ставок плат за пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности;
249) разрабатывает и утверждает форму и порядок выдачи удостоверений охотника и егеря;
250) разрабатывает и утверждает типовую форму договора на ведение охотничьего хозяйства;
251) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего хозяйства;
252) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
253) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
254) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
255) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
256) разрабатывает и утверждает образцы аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, а также запретные для охоты сроки и места;
257) разрабатывает и утверждает правила по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан;
258) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан;
259) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
260) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
261) разрабатывает и утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего хозяйства;

262) аңшылық минимумды әзірлейді және бекітеді;
263) аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығының аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
264) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің шекараларын және аумақтарын қорғау режимінің түрін бекітеді;
265) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету тәртібін бекітеді;
266) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидаларын бекітеді;
267) биоәртүрлілікті сақтауға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытуға гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, үкіметтік емес ұйымдар мен қорлар тізбесін әзірлейді және бекітеді;
268) заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде (спорттық) балық аулау, мелиорациялық аулау, ғылыми-зерттеу үшін аулау, өсімін молайту мақсатында аулау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
269) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негiздемесінің жобаларын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
270) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
271) республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
272) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
272-1) "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беруге жататын ғылыми табиғи объектілерді айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
272-2) "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін куәландыру тәртібін және сертификат нысанын бекітеді;
273) жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
274) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-1-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда жүзеге асырылатын мелиорациялық аулауды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

262) разрабатывает и утверждает охотминимум;
263) разрабатывает и утверждает правила проведения экзамена по охотминимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства;
264) утверждает границы и вид режима охраны территорий государственных памятников природы республиканского значения;
265) утверждает порядок разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования;
266) утверждает правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
267) разрабатывает и утверждает перечень международных и государственных организаций, неправительственных организаций и фондов, предоставляющих гранты на сохранение биоразнообразия и развитие особо охраняемых природных территорий;
268) разрабатывает и утверждает правила (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица;
269) разрабатывает и утверждает правила разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории;
270) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
271) разрабатывает и утверждает правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения;
272) разрабатывает и утверждает правила разработки плана управления природоохранной организацией;
272-1) разрабатывает и утверждает правила определения научных природных объектов, подлежащих присвоению статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
272-2) утверждает порядок и форму сертификата, удостоверяющего статус "Научный природный объект – национальное достояние";
273) разрабатывает и утверждает правила посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами;
274) разрабатывает и утверждает правила проведения мелиоративного лова, осуществляемого в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

323) өзінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты мемлекеттік органдары мен ұйымдарының, лауазымды адамдарының мемлекеттік орган қабылдаған шешімдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындауына ішкі бақылауды жүзеге асырады;
324) өз құзыреті шегінде "Ұлттық қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұлттық қауiпсiздiк, "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес мемлекеттік құпияларды қорғау, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес азаматтық қорғау, "Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актiлерінiң сақталуын қамтамасыз етедi;
325) тиісті мемлекеттік басқару саласында жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру үшін жауаптылықта болады, сондай-ақ жұмылдыру органдарының жұмыскерлеріне олардың өздеріне жүктелген міндеттерді орындауы үшін қажетті жағдайлар жасайды;
326) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау іс-шараларын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
327) төтенше жағдайлар туындауының алдын алу және оларды жою, олар туындаған жағдайда нұқсан мен ысыраптың мөлшерін азайту, сондай-ақ төтенше жағдайларда объектілердің жұмыс істеуінің орнықтылығы мен қауіпсіздігін арттыру жөнінде жедел шаралар қабылдайды;
327-1) мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы, сондай-ақ денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың қорытындылары негiзiнде жекелеген аумақтарды (акваторийлерді) төтенше экологиялық жағдай аймағы деп жариялау туралы шешім қабылдайды;
327-2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы мен экологиялық ахуалдың қалыпқа келтірілгенін куәландыратын зерттеп-қарау материалдары негізінде төтенше экологиялық жағдай аймағы құқықтық режимінің қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдайды;
327-3) су объектiлерiндегi немесе өзен бассейндерiндегi және жерасты суларының кен орындарындағы төтенше экологиялық жағдайды жариялайды;
328) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
329) ең озық қолжетімді техникалар жөнінде оларды қолданудың барлық салалары бойынша қорытындыларды 2023 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірмей бекітуді қамтамасыз етеді;
330) технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидаларын әзірлейді;

323) осуществляет внутренний контроль за исполнением его структурными и территориальными подразделениями, подведомственными государственными органами и организациями, должностными лицами принятых государственным органом решений, а также требований законодательства Республики Казахстан;
324) обеспечивает в пределах своей компетенции соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области национальной безопасности в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности", защиты государственных секретов в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах", гражданской защиты в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", мобилизационной подготовки и мобилизации в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации";
325) несет ответственность за мобилизационную подготовку и мобилизацию в соответствующей сфере государственного управления, а также создает работникам мобилизационных органов необходимые условия для выполнения ими возложенных на них обязанностей;
326) обеспечивает в пределах своей компетенции осуществление мероприятий гражданской защиты;
327) принимает оперативные меры по предупреждению возникновения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, снижению размеров ущерба и потерь в случае их возникновения, а также повышению устойчивости и безопасности функционирования объектов в чрезвычайных ситуациях;
327-1) принимает решение об объявлении отдельных территорий (акваторий) зоной чрезвычайной экологической ситуации на основании положительного заключения государственной экологической экспертизы, а также заключений уполномоченных государственных органов в сферах здравоохранения, образования и науки;
327-2) принимает решение о прекращении действия правового режима зоны чрезвычайной экологической ситуации на основании положительного заключения государственной экологической экспертизы и материалов обследования, свидетельствующих о нормализации экологической обстановки;
327-3) объявляет чрезвычайную экологическую ситуацию на водных объектах или бассейнах рек и месторождениях подземных вод;
328) осуществляет руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
329) обеспечивает утверждение заключений по наилучшим доступным техникам по всем областям их применения не позднее 31 декабря 2023 года;
330) разрабатывает правила признания технологий в качестве "зеленых" технологий;

331) "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамаларын (таксономияларын) әзірлейді;
332) қоршаған ортаны жақсартуға бағытталған өңдеу саласындағы жобаларды одан әрі қаржыландыру үшін дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке және/немесе ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымды қаржыландыру қағидалары мен шарттарын келіседі;
333) қайтарымдылық шарттарында қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер құрылысын қаржыландыру не қоса қаржыландыру қағидалары мен шарттарын әзірлейді;
334) қауіпті және басқа да қалдықтарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттеу қағидаларын әзірлейді;
335) Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағының шекарасын белгілеу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді;
336) озонды бұзатын заттарды және құрамында солар бар өнімдерді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан осы мемлекеттерге әкетуге рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
337) экономиканың реттелетін секторларындағы бенчмарктер тізбесін әзірлейді және бекітеді;
338) парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
339) валидация және верификация жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
340) озонды бұзатын заттарды түгендеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
341) озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізуге, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеуге, монтаждауға, оларға қызмет көрсетуге, озонды бұзатын заттарды тасымалдауға, сақтауға, рекуперациялауға, қалпына келтіруге, кәдеге жаратуға рұқсаттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
342) озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
343) озонды бұзатын заттардың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
344) ауыр металдар эмиссияларын есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
345) төзімді органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
346) жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидаларын және жобадан кейінгі талдау нәтижелері бойынша қорытынды нысандарын әзірлейді және бекітеді;
347) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

331) разрабатывает классификации (таксономию) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты;
332) согласовывает правила и условия финансирования организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат государству и/или национальному управляющему холдингу, для дальнейшего финансирования проектов в обрабатывающей отрасли, направленных на улучшение окружающей среды;
333) разрабатывает правила и условия финансирования либо софинансирования строительства объектов по энергетической утилизации отходов на условиях возвратности;
334) разрабатывает правила ввоза на территорию Республики Казахстан, вывоза с территории Республики Казахстан, транзита опасных и других отходов по территории Республики Казахстан;
335) разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан об установлении границ государственной заповедной зоны в северной части Каспийского моря;
336) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан из государств – членов Евразийского экономического союза и вывоз с территории Республики Казахстан в эти государства озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
337) разрабатывает и утверждает перечень бенчмарков в регулируемых секторах экономики;
338) разрабатывает и утверждает правила проведения контроля за полнотой, прозрачностью и достоверностью государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов;
339) разрабатывает и утверждает правила проведения валидации и верификации;
340) разрабатывает и утверждает правила инвентаризации озоноразрушающих веществ;
341) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешений на производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, транспортировку, хранение, рекуперацию, восстановление, утилизацию озоноразрушающих веществ;
342) разрабатывает и утверждает правила по обращению с озоноразрушающими веществами;
343) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного кадастра озоноразрушающих веществ;
344) разрабатывает и утверждает методику расчета эмиссий тяжелых металлов;
345) разрабатывает и утверждает методику расчета эмиссий стойких органических загрязняющих веществ;
346) разрабатывает и утверждает правила проведения послепроектного анализа и формы заключения по результатам послепроектного анализа;
347) разрабатывает и утверждает правила разработки плана мероприятий по охране окружающей среды;

348) мемлекеттік климаттық кадастрды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік климаттық кадастр деректерінің құрамын және мемлекеттік органдарға, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғаларға оның деректерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
349) мемлекеттік гидрометеорологиялық қорды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
350) ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің ақпарат беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
351) стационарлық байқау пункттері және мемлекеттік байқау желісінің атмосфераның ластану жай-күйін байқау пункттері туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
352) жерді неғұрлым құнды жерден құндылығы төменіне ауыстыру, консервациялау, сондай-ақ экологиялық зілзала аймағына немесе төтенше экологиялық жағдай аймағына жатқызу қажеттігін айқындау мақсатында оны бағалаудың экологиялық өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
353) атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
354) су объектілеріне жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
355) күкіртті карталарда ашық түрде күкіртті орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
356) жол берілетін жиынтық антропогендік жүктеме нормативтерін әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
357) қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
358) I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын әзірлеу, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімді есептерді қалыптастыру және ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
359) қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректер нысандарын әзірлейді және бекітеді;
360) биоәртүрлілік шығынының орнын толтыруды орындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
361) қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
362) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
363) кепілдік, банктік салым кепілін, мүлік кепілін беру және сақтандыру ұсыну туралы өтініштің нысандарын әзірлейді және бекітеді;
364) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын кепілдіктердің үлгі нысанын әзірлейді және бекітеді;

348) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного климатического кадастра, а также состав данных государственного климатического кадастра и предоставления государственным органам, иным организациям и физическим лицам его данных;
349) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного гидрометеорологического фонда;
350) разрабатывает и утверждает правила представления информации национальной гидрометеорологической службой;
351) разрабатывает и утверждает положение о стационарных пунктах наблюдений и пунктах наблюдений за состоянием загрязнения атмосферы государственной наблюдательной сети;
352) разрабатывает и утверждает экологические критерии оценки земель в целях определения необходимости их перевода из более ценных в менее ценные, консервации, а также отнесения к зоне экологического бедствия или зоне чрезвычайной экологической ситуации;
353) разрабатывает и утверждает правила определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух;
354) разрабатывает и утверждает правила определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на водные объекты;
355) разрабатывает и утверждает методику разработки проекта нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах;
356) разрабатывает и утверждает правила разработки нормативов допустимой совокупной антропогенной нагрузки;
357) разрабатывает и утверждает инструкции по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
358) разрабатывает и утверждает правила разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и представления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля;
359) разрабатывает и утверждает формы сводных данных по принятым декларациям о воздействии на окружающую среду;
360) разрабатывает и утверждает правила выполнения компенсации потери биоразнообразия;
361) разрабатывает и утверждает правила учета принятого финансового обеспечения;
362) разрабатывает и утверждает методику определения размера финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории;
363) разрабатывает и утверждает формы заявления о предоставлении гарантии, залога банковского вклада, залога имущества и страхования;
364) разрабатывает и утверждает типовую форму гарантии, предоставляемой в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории;

365) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде банктік салым кепілінің үлгі шартын әзірлейді және бекітеді;
366) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілінің үлгі шартын әзірлейді және бекітеді;
367) сыртқы тәуелсіз сарапшыларды, оның ішінде оларға қойылатын біліктілік өлшемшарттарын тарту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
368) шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
369) жиынтық экологиялық пайдаға талдау жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
370) мұнайдың Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында авариялық төгілуін жою үшін диспергенттер мен хердерлерді диспергенттер мен хердерлер тізбесіне қосу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
371) қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекітеді;
372) тау-кен өндіру өнеркәсібінің қалдықтарын басқару кезінде ірі экологиялық оқиғаларды болғызбау бағдарламасын, сондай-ақ осындай оқиғаларға ден қоюдың ішкі жоспарын әзірлеу қағидаларын бекітеді;
373) қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару саласындағы ұлттық стандарттардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
374) қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды бекітеді;
375) қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарына сәйкес және техникалық, экономикалық және экологиялық тұрғыдан орындылығын ескере отырып айқындайды;
375-1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
375-2) Қазақстан Республикасының аумағында залалсыздандыру, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі объектілері жоқ өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

365) разрабатывает и утверждает типовой договор залога банковского вклада в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории;
366) разрабатывает и утверждает типовой договор залога имущества в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории;
367) разрабатывает и утверждает правила привлечения внешних независимых экспертов, в том числе предъявляемых к ним квалификационных критериев;
368) разрабатывает и утверждает перечень экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности;
369) разрабатывает и утверждает методику проведения анализа суммарной экологической пользы;
370) разрабатывает и утверждает правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;
371) утверждает правила ведения реестра субъектов предпринимательства в сфере управления отходами;
372) утверждает правила разработки программы предотвращения крупных экологических происшествий при управлении отходами горнодобывающей промышленности, а также внутреннего плана реагирования на такие происшествия;
373) разрабатывает и утверждает перечень национальных стандартов в области управления отдельными видами отходов;
374) утверждает требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности;
375) определяет порядок и условия организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания, утилизации, уничтожения отходов, содержащих стойкие органические загрязнители;
375-1) разрабатывает и утверждает правила организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), путем выплат;
375-2) разрабатывает и утверждает правила организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации за пределами Республики Казахстан отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), для которых на территории Республики Казахстан отсутствуют объекты по обезвреживанию, переработке и (или) утилизации, путем выплат;

375-3) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерін әзірлейді;
376) жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
377) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
378) қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты, осындай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, оны жариялау және мүдделі тұлғаларға беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
379) газдарды тазарту қондырғыларын пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
380) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тарихи ластанудың жекелеген объектілерін анықтау және бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
381) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жекелеген объектілерге қатысты тарихи ластануды жою жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
382) тарихи ластануды жою бойынша жұмыстар жүргізілген басым объектілерді айқындайды, сондай-ақ тарихи ластану объектілерін санаттау нәтижелері бойынша өзге де кезек күттірмейтін шаралар қабылдайды;
383) мемлекеттік монополия және арнайы құқық субъектілері өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын монополияға қарсы органмен келісу бойынша белгілейді;
384) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының кейінгі ұлттық салымдарын әзірлейді;
385) көлік құралдарында қауіпті қалдықтарды тасымалдау қағидалары мен нормаларын, көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті орган бекітетін тиеу-түсіру жұмыстарын орындауға қойылатын талаптар мен экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басқа да талаптарды келіседі;
386) қысқа мерзімді немесе орта мерзімді перспективада қоршаған орта үшін елеулі теріс салдарлар туғызатын немесе халықтың өміріне және (немесе) денсаулығына, сондай-ақ қоршаған орта үшін қатер төндіретін жабық (пайдаланудан шығарылған, жойылған) және қараусыз (иесіз) қалған тау-кен өндіру өнеркәсібінің қалдықтарын жинау объектілерінің тізілімін жүргізуді ұйымдастырады;

375-3) разрабатывает размеры денежных выплат оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
376) разрабатывает и утверждает правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности;
377) разрабатывает и утверждает правила расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам;
378) разрабатывает и утверждает правила предоставления информации о неблагоприятных метеорологических условиях, требования к составу и содержанию такой информации, порядок ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам;
379) разрабатывает и утверждает правила эксплуатации установок очистки газов;
380) организует по решению Правительства Республики Казахстан работу по выявлению и оценке отдельных объектов исторического загрязнения;
381) организует по решению Правительства Республики Казахстан работу по ликвидации исторического загрязнения в отношении отдельных объектов;
382) определяет приоритетные объекты, в отношении которых проведены работы по ликвидации исторического загрязнения, а также принимает иные неотложные меры по результатам категорирования объектов исторического загрязнения;
383) устанавливает по согласованию с антимонопольным органом цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектами государственной монополии и специального права;
384) разрабатывает последующие национальные вклады Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
385) согласовывает правила и нормы транспортировки опасных отходов на транспортных средствах, требования к выполнению погрузочно-разгрузочных работ и другие требования по обеспечению экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности, утверждаемые уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций;
386) организует ведение реестра закрытых (выведенных из эксплуатации, ликвидированных) и заброшенных (бесхозяйных) объектов складирования отходов горнодобывающей промышленности, вызывающих существенные негативные последствия для окружающей среды или несущих угрозу для жизни и (или) здоровья населения, а также для окружающей среды в краткосрочной или среднесрочной перспективе;

387) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импортына және Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беруді жүзеге асырады;
388) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілетін генетикалық түрлендірілген өнімдердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
389) экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялардың тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
390) ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы және табиғи ресурстары туралы ұлттық деректер банкіне электрондық нысанда мерзімді есептерді қалыптастыру және ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
391) қоршаған ортаны қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
391-1) Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттары бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады;
392) реттеушілік әсерге жүргізілген талдау нәтижесін Министрліктің ресми интернет-ресурсында орналастырады;
393) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 132-бабының 2-тармағына сәйкес тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан байқауды және тексеруді жүзеге асырады;
394) тиісті салада мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
395) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктерін әзірлейді;
396) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізеді;
397) мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
398) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын жекелеген қызмет түрлерін немесе әрекеттерді лицензиялауды жүзеге асырады;
399) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акциялардың мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқықтарын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асырады;

387) осуществляет выдачу разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
388) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения перечень допускаемых к использованию в Республике Казахстан генетически модифицированных продуктов;
389) разрабатывает и утверждает правила ведения реестра экологических разрешений и деклараций о воздействии на окружающую среду;
390) разрабатывает и утверждает правила ведения внутреннего учета, формирования и представления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля в электронной форме в национальный банк данных об окружающей среде и природных ресурсах Республики Казахстан;
391) осуществляет международное сотрудничество в области охраны окружающей среды;
391-1) осуществляет реализацию государственной политики по выполнению обязательств по международным договорам Республики Казахстан в области изменения климата;
392) размещает на официальном интернет-ресурсе Министерства результат проведенного анализа регуляторного воздействия;
393) осуществляет наблюдение и проверки на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
394) реализует государственную политику в области государственного контроля и надзора в соответствующей сфере;
395) разрабатывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, предусмотренные пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовые графики проведения проверок;
396) проводит государственный контроль и надзор в соответствии с законами Республики Казахстан;
397) вносит предложения по совершенствованию проведения государственного контроля и надзора;
398) осуществляет лицензирование отдельных видов деятельности или действий, подлежащих лицензированию, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
399) осуществляет по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;

400) Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелерді орындайды;
401) реттелетін салаларда рұқсаттық бақылауды жүзеге асырады;
402) қауіпті қалдықтардың экспорты мен импортына лицензия береді;
403) озонды бұзатын заттарды және құрамында солар бар өнімдерді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан осы мемлекеттерге әкетуді лицензиялауды жүзеге асырады;
404) мыналарға:
экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына, сондай-ақ кешенді экологиялық рұқсаттарды қайта қарау рәсіміне;
операторлар оларды ерікті түрде алған жағдайда кешенді экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде II санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына;
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 87-бабы бірінші бөлігінің 3) – 8) тармақшаларында көрсетілген мемлекеттік экологиялық сараптама объектілеріне қатысты мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және жүргізеді;
405) апелляциялық комиссия туралы ережені және құрамын бекітеді;
406) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды апелляциялық комиссияның тексеруі нәтижелері туралы актіге шағымды шағым жасалған мәселелер шегінде қарайды;
407) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын келіседі;
408) экологиялық рұқсаттар береді, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялар ұсынады;
409) озонды бұзатын заттарды және құрамында солар бар өнімдерді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан осы мемлекеттерге әкетуге рұқсаттар береді;
410) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы талаптарының бұзылуына байланысты жеке және заңды тұлғалардың рұқсаттарын, қорытындыларын, лицензияларын және басқа да рұқсат беру құжаттарын кері қайтарып алу, олардан айыру және олардың қолданысын тоқтата тұру жөнінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдайды;
411) кешенді экологиялық рұқсаттар береді;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 411-1), 411-2), 411-3) және 411-4) тармақшалармен толықтыру толықтыру көзделген – ҚР Үкіметінің 07.12.2023 № 1089 қаулысымен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

400) выполняет обязательства по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан;
401) осуществляет разрешительный контроль в регулируемых сферах;
402) выдает лицензию на экспорт и импорт опасных отходов;
403) осуществляет лицензирование ввоза на территорию Республики Казахстан из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти государства озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
404) организует и проводит государственную экологическую экспертизу в отношении:
проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории в рамках процедуры выдачи экологических разрешений, а также процедуры пересмотра комплексных экологических разрешений;
проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории в рамках процедуры выдачи комплексных экологических разрешений в случае их получения операторами в добровольном порядке;
объектов государственной экологической экспертизы, указанных в подпунктах 3) – 8) части первой статьи 87 Экологического кодекса Республики Казахстан;
405) утверждает состав и положение об апелляционной комиссии;
406) рассматривает жалобу на акт о результатах проверки уполномоченного органа в области охраны окружающей среды апелляционной комиссией в пределах обжалуемых вопросов;
407) согласовывает планы мероприятий по охране окружающей среды местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
408) выдает экологические разрешения, представления декларации о воздействии на окружающую среду;
409) выдает разрешения на ввоз на территорию Республики Казахстан из государств – членов Евразийского экономического союза и вывоз с территории Республики Казахстан в эти государства озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
410) принимает предусмотренные законами Республики Казахстан меры по отзыву, лишению и приостановлению действия разрешений, заключений, лицензий и других разрешительных документов физических и юридических лиц в связи с нарушением требований экологического законодательства Республики Казахстан;
411) выдает комплексные экологические разрешения;
411-1) согласовывает методику проведения комплексного экологического обследования, утверждаемую уполномоченным органом в области использования атомной энергии;
411-2) согласовывает правила проведения постоянного мониторинга уровня радиоактивного загрязнения атмосферного воздуха, подземных и поверхностных вод, почвы и растений, а также определения параметров миграции радионуклидов в Семипалатинской зоне ядерной безопасности, утверждаемые уполномоченным органом в области использования атомной энергии;
411-3) проводит государственную экологическую экспертизу материалов комплексного экологического обследования, обосновывающих установление границ и площадей земельных участков Семипалатинской зоны ядерной безопасности и их изменение;
411-4) согласовывает проекты о создании Семипалатинской зоны ядерной безопасности, об установлении или изменении границ и площадей ее земельных участков, а также о переводе земель запаса в земли зоны ядерной безопасности;

412) өндірістік және басқа да сарқынды суларды белгіленген нормативтерге дейін тазалаған жағдайда осындай суларды теңізге ағызу үшін рұқсаттар береді;
413) өз құзыреті шегінде табиғи ресурстарды пайдалану саласында лицензиялар, рұқсаттар, шарттар (келісімшарттар) беруді келіседі;
414) озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізуге, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеуге, монтаждауға, оларға қызмет көрсетуге, озонды бұзатын заттарды тасымалдауға, сақтауға, рекуперациялауға, қалпына келтіруге, кәдеге жаратуға рұқсаттар береді;
415) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен экологиялық ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
416) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз етуді, оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы ережелерінің сақталуын;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы экологиялық талаптардың сақталуын;
жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды консервациялау және олардың салдарын жою, бүлінген жерлерді рекультивациялау кезінде экологиялық талаптардың сақталуын;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің орындалуын;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының осы Кодексте айқындалған талаптарды орындауын;
біліктілік талаптарының және қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерін, сондай-ақ өзіне қатысты хабарлама жасау тәртібі белгіленген қызметті жүзеге асыру қағидаларының сақталуын;
жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі талаптарын сақтауын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асырады;
417) - 419) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
420) әкімшілендірілетін қондырғылардың парниктік газдардың квоталанатын шығарындыларының көлемін бақылауды жүзеге асырады;
421) шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді орындауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
422) полигондарда қалдықтарды орналастыруға және полигондарды күтіп-ұстауға қойылатын талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
423) тиісті зертханалық практика саласындағы нормативтік-әдістемелік базаны әзірлейді (әзірлеуге қатысады);

412) выдает разрешения для сброса производственных и других сточных вод в море при условии очистки таких вод до установленных нормативов;
413) согласовывает выдачу лицензии, разрешения, договора (контрактов) в области использования природных ресурсов в пределах своей компетенции;
414) выдает разрешения на производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, транспортировку, хранение, рекуперацию, восстановление, утилизацию озоноразрушающих веществ;
415) обеспечивает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доступ к экологической информации в пределах своей компетенции;
416) осуществляет государственный экологический контроль за обеспечением соблюдения физическими и юридическими лицами требований экологического законодательства Республики Казахстан, в том числе за:
соблюдением положений Экологического кодекса Республики Казахстан в области охраны окружающей среды;
соблюдением экологических требований в области особо охраняемых природных территорий;
соблюдением экологических требований при консервации и ликвидации последствий операций по недропользованию, рекультивации нарушенных земель;
выполнением расширенных обязательств производителей (импортеров);
выполнением оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) требований, определенных Экологическим кодексом Республики Казахстан;
соблюдением квалификационных требований и правил осуществления лицензируемых видов деятельности в области охраны окружающей среды, а также деятельности, в отношении которой установлен уведомительный порядок;
соблюдением местными исполнительными органами требований экологического законодательства Республики Казахстан по оказанию государственных услуг в области охраны окружающей среды;
417) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
418) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
419) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
420) осуществляет контроль за объемом квотируемых выбросов парниковых газов администрируемых установок;
421) осуществляет государственный контроль за выполнением физическими и (или) юридическими лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности, обязанностей по заключению договора обязательного экологического страхования;
422) осуществляет контроль за соблюдением требований к размещению отходов на полигонах и содержанию полигонов;
423) разрабатывает (участвует в разработке) нормативно-методическую базу в области надлежащей лабораторной практики;

469) ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуына, орман зиянкестерi мен аурулары ошақтарының пайда болуының, таралуының алдын алу жөнінде қолданылған шаралардың уақтылығына, осы ошақтарды, табиғи және антропогендік сипаттағы қолайсыз әсерлерден екпелердің әлсіреуін және қурап-солып қалуын есепке алу мен болжаудың дәлме-дәлдігіне мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
470) кеспеағаштардың бөлінуін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
471) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату және ағаш кесу қағидаларының, орман пайдаланудың өзге де қағидаларының сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
472) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман тұқымдары аудандастырылуының, орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау мен пайдалану және олардың сапасын бақылау қағидаларының сақталуын, питомниктер шаруашылығының жүргізілуін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
473) орман қоры жерлерінің олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланылуын және осы жерлердің қорғалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
474) құрылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндіру, коммуникацияларды тарту және орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау кезінде мемлекеттік орман қорын пайдалану тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
475) мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі есептік кеспеағаш аймағын және ағаштың кесілетін жасын әзірлеу мен бекітуді қамтамасыз етеді;
476) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген қағидаттарға сәйкес ормандарды күзету, қорғау, молықтыру, орман өсіру және орман пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
477) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының орман шаруашылығымен айналысатын құрылымдық бөлімшесі басшысының, сондай-ақ орман мекемелері мен табиғатты қорғау ұйымдары басшыларының орман қорының жай-күйі, оны күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру мәселелері жөніндегі есептерін тыңдайды;
478) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану құқығын, сондай-ақ өзінің қарауындағы ормандардың жай-күйі мен молықтырылуына қауіп төндіретін жұмыстарды тоқтата тұрады, шектейді, тоқтатады;
479) орман қорын күзету, қорғау және пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру, орман селекциясы мен орман тұқым шаруашылығы саласында ғылыми-техникалық даму бағыттарын айқындайды, ғылыми зерттеу мен жобалау-іздестіру жұмыстарын ұйымдастырады;

469) осуществляет государственный контроль и надзор за выполнением мероприятий по защите лесов от вредителей и болезней, своевременностью принятых мер по предупреждению возникновения, распространения очагов вредителей и болезней леса, ослабления и гибели насаждений от неблагоприятных воздействий природного, антропогенного характера и точностью их учета и прогнозирования;
470) осуществляет государственный контроль и надзор за отводом лесосек;
471) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением правил отпуска древесины на корню и рубок леса, иных правил лесопользования на участках государственного лесного фонда;
472) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением лесосеменного районирования, правил заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян и контроля за их качеством, ведением питомнического хозяйства на участках государственного лесного фонда;
473) осуществляет государственный контроль и надзор за использованием земель лесного фонда в соответствии с их целевым назначением и охраной этих земель;
474) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением порядка пользования государственным лесным фондом при строительных работах, добыче полезных ископаемых, прокладке коммуникаций и выполнении иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;
475) обеспечивает разработку и утверждает расчетные лесосеки на участках государственного лесного фонда и возраста рубок;
476) осуществляет международное сотрудничество в области охраны, защиты, воспроизводства лесов, лесоразведения и лесопользования в соответствии с принципами, установленными международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
477) заслушивает отчеты руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, ведающего лесным хозяйством, а также руководителей лесных учреждений и природоохранных организаций по вопросам состояния, охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
478) приостанавливает, ограничивает, прекращает право лесопользования на участках государственного лесного фонда, а также работы, представляющие опасность для состояния и воспроизводства лесов, находящихся в их ведении, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
479) определяет направления научно-технического развития, организовывает научное исследование и проектно-изыскательские работы в области охраны, защиты и пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения, лесной селекции и лесного семеноводства;

480) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді және атқарушы органдары өкілдерінің қатысуымен өзінің қарамағындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөнінде тендерлер ұйымдастырады және өткізеді;
481) Қазақстан Республикасының орман заңнамасы, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды;
482) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде жеке және заңды тұлғалардың қызметін тоқтата тұрады;
483) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың орман шаруашылығымен айналысатын жергілікті атқарушы органдарын, сондай-ақ орман мекемелері мен табиғатты қорғау ұйымдарын орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру мәселелері бойынша үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады;
484) орман орналастыру жобаларын бекітеді;
485) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларына сәйкес мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін қалыптастырады және бекітеді;
486) орман тұқымдарын аудандастыруды әзірлейді және бекітеді;
487) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар, аңшылық шаруашылығының мұқтаждары жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген, өзінің қарауындағы мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілері үшін учаскелер береді;
488) Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның мөлшерін есептеу үшін базалық мөлшерлемелерді әзірлейді және бекітеді;
489) ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушылар әзірлейтін өртке қарсы іс-шаралар жоспарларына қойылатын талаптарды айқындайды;
490) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың орман шаруашылығымен және ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен айналысатын жергілікті атқарушы органдарын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
491) ормандардың тозу немесе құрып кету қаупі төнген кезде мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесуге тыйым салу туралы шешім қабылдайды;
492) мемлекеттік органдардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;

480) организовывает и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в его ведении, с участием представителей местных представительных и исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы;
481) рассматривает дела об административных правонарушениях в области лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
482) приостанавливает деятельность физических и юридических лиц при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), лесного законодательства Республики Казахстан;
483) осуществляет координацию и методическое руководство местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведающих лесным хозяйством, а также лесных учреждений и природоохранных организаций по вопросам охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
484) утверждает лесоустроительные проекты;
485) формирует в соответствии с правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда и утверждает ежегодные объемы рубок леса на территории государственного лесного фонда;
486) разрабатывает и утверждает лесосеменное районирование;
487) предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в его ведении, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей, нужд охотничьего хозяйства, побочного лесного пользования;
488) разрабатывает и утверждает базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан;
489) определяет требования к планам противопожарных мероприятий, разрабатываемым лесопользователями при долгосрочном лесопользовании;
490) осуществляет государственный контроль за местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, ведающими лесным хозяйством и особо охраняемыми природными территориями;
491) принимает решение о запрещении рубок леса на участках государственного лесного фонда при возникновении угрозы деградации или гибели лесов;
492) осуществляет межотраслевую координацию деятельности государственных органов в области особо охраняемых природных территорий;

493) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 643 қаулысымен;
494) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарындағы күзет режимдерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды тексерулер арқылы жүзеге асырады;
495) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды, республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын азайту жөніндегі тәртіпті әзірлейді және ұсыныстар енгізеді;
496) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің қарауындағы заңды тұлға мәртебесі бар республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар көрсететін қызметтер үшін тарифтердің мөлшерін бекітеді;
497) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерді бекітеді;
498) табиғатты қорғау ұйымының рәміздерін (эмблемалары мен туын), сондай-ақ табиғатты қорғау мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен туын) әзірлеу және пайдалану тәртібін бекітеді;
499) заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін, су объектілерінде балық аулау көлемдерін бекітеді;
500) өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жай-күйі, оларды күзету, қорғау, пайдалану және қаржыландыру мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың есептерін қарайды;
501) өзінің қарауындағы республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, экологиялық дәліздерді құру мен кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады және оларды бекітеді;
502) өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға басшылық ету, табиғи кешендерді күзету, қорғау және қалпына келтіру жөніндегі қызметті қамтамасыз етеді;
503) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми қызметті және ғылыми зерттеулерді ұйымдастырады;
504) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізеді;
505) өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің жай-күйін, күзетілуін, қорғалуын және пайдаланылуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
506) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемаларын, аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын, қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын және өзге де қала құрылысы құжаттамасын келіседі;
507) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;

493) исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2023 № 643;
494) осуществляет путем проверок государственный контроль и надзор за соблюдением режимов охраны в лесах особо охраняемых природных территорий;
495) разрабатывает порядок и вносит предложения по упразднению государственных природных заказников республиканского и местного значения, государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;
496) утверждает размеры тарифов за услуги, предоставляемые особо охраняемыми природными территориями республиканского значения со статусом юридического лица, находящимися в их ведении, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
497) утверждает естественно-научные и технико-экономические обоснования по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
498) утверждает символику (эмблемы и флаг) природоохранной организации, а также порядок разработки и использования символики (эмблемы и флаг) природоохранного учреждения;
499) утверждает объемы лова рыбы на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий, со статусом юридического лица;
500) рассматривает отчеты центральных и местных исполнительных органов по вопросам состояния, охраны, защиты, использования и финансирования особо охраняемых природных территорий, находящихся в их ведении;
501) организует разработку проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, находящихся в его ведении, экологических коридоров и утверждает их;
502) осуществляет руководство особо охраняемыми природными территориями, находящимися в его ведении, обеспечение деятельности по охране, защите и восстановлению природных комплексов;
503) организует научную деятельность и научные исследования на особо охраняемых природных территориях республиканского значения;
504) ведет государственный кадастр особо охраняемых природных территорий;
505) осуществляет государственный контроль и надзор за состоянием, охраной, защитой и использованием особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в их ведении;
506) согласовывает генеральные схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональные схемы территориального развития, комплексные схемы градостроительного планирования и иную градостроительную документацию в пределах своей компетенции;
507) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;

508) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) Қазақстан Республикасының аумағына импортына, Қазақстан Республикасының аумағынан экспортына және (немесе) реэкспортына рұқсаттар беруді жүзеге асырады;
509) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
510) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыруды жүргізуге рұқсаттар береді;
511) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
512) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;
513) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
514) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 643 қаулысымен;
515) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
516) зоологиялық коллекциялар тізілімін жүргізеді, интернет-ресурста орналастырады және тоқсан сайын жаңартады;
517) жануарларды (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүзеге асыру тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
518) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын айқындау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;
519) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
520) аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
521) аң аулау қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
522) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
523) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
524) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалану үшін белгіленген шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;

508) осуществляет выдачу разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан видов животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
509) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
510) выдает разрешения на производство интродукции, реинтродукции, гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
511) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
512) организует ведение государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
513) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
514) исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2023 № 643;
515) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
516) ведет, размещает и ежеквартально обновляет на интернет-ресурсе реестр зоологических коллекций;
517) осуществляет государственный контроль за соблюдением порядка осуществления интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
518) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
519) осуществляет государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
520) осуществляет контроль за соблюдением правил ведения охотничьего хозяйства;
521) осуществляет контроль за соблюдением правил охоты;
522) осуществляет контроль за соблюдением норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
523) осуществляет контроль и надзор за выполнением мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
524) осуществляет контроль и надзор за соблюдением установленных ограничений и запретов на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);

585) республикалық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсатын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындау бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді;
586) - 591) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
592) ағаш ағызу үшін пайдаланылатын су объектілерінің тізбесін және оларды тазалауды жүргізу тәртібін келіседі;
593) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
594) су объектілерінде және (немесе) су қорғау аймақтарында (су қорғау белдеулерінен басқа) жаңа объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кешендерін және коммуникацияларды) жобалауды, салуды және орналастыруды, сондай-ақ өздері алып отырған жер учаскелері су қорғау аймақтары мен белдеулеріне немесе өзге де ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызылғанға дейін тұрғызылған бұрыннан бар объектілерді реконструкциялауды (кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық қайта жарақтандыруды, қайта бейіндеуді) келіседі;
595) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен;
596) өз құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
597) Экология кодексінің 337-бабының 1-тармағында көрсетілген субъектілерден хабарламалар қабылдауды жүзеге асырады, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастырады және жүргізеді;
598) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен;
599) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен;
600) эмиссиялары экологиялық нормалауға жататын ластаушы заттардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
601) құзыретті органмен бірлесіп, зерттеу нәтижелерін және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі жұмыстарды қабылдау тәртібін айқындайды;
602) нақты аумақтар және (немесе) акваторийлер (немесе олардың бөліктері) шегінде табиғи ортаның жекелеген компоненттеріне жол берілетін жиынтық антропогендік жүктеме нормативтерін белгілейді;
603) шығарындылардың стационарлық көздеріне түгендеу жүргізу, оның деректерін түзету, осындай түгендеу және түзету жүргізу нәтижесінде алынған деректерді құжаттау және сақтау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

585) вносит уполномоченному органу по государственному имуществу предложения по определению предмета и цели деятельности республиканского государственного предприятия, а также вида республиканского государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
586) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
587) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
588) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
589) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
590) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
591) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
592) согласовывает перечень водных объектов, используемых для лесосплава, и порядок проведения их очистки;
593) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
594) согласовывает проектирование, строительство и размещение на водных объектах и (или) водоохранных зонах (кроме водоохранных полос) новых объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций), а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование) существующих объектов, возведенных до отнесения занимаемых ими земельных участков к водоохранным зонам и полосам или иным особо охраняемым природным территориям;
595) Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
596) осуществляет международное сотрудничество в пределах своей компетенции;
597) осуществляет прием уведомлений от субъектов, указанных в пункте 1 статьи 337 Экологического кодекса Республики Казахстан, формирует и ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
598) Исключен постановлением Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
599) Исключен постановлением Правительства РК от 20.01.2023 № 28.
600) разрабатывает и утверждает перечень загрязняющих веществ, эмиссии которых подлежат экологическому нормированию;
601) определяет совместно с компетентным органом порядок приемки результатов обследования и работ по ликвидации последствий операций по недропользованию;
602) устанавливает нормативы допустимой совокупной антропогенной нагрузки на отдельные компоненты природной среды в пределах конкретных территорий и (или) акваторий (или их частей);
603) разрабатывает и утверждает правила проведения инвентаризации стационарных источников выбросов, корректировки ее данных, документирования и хранения данных, полученных в результате проведения такой инвентаризации и корректировки;

604) қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
605) экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялардың тізілімін жүргізуді ұйымдастырады;
606) қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түріне олардың кіші түрлері бойынша қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
607) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде сақтандырудың үлгілік шартын әзірлейді;
608) сыртқы тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын, оның ішінде оларға қойылатын біліктілік өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
609) Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
610) жиынтық экологиялық пайданы талдау мәселелері және теңізде мұнайдың төгілуін жою әдістері бойынша ұсынылатын ең үздік халықаралық практикалар тізбесін әзірлейді және бекітеді;
611) жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін келіседі;
612) қалдықтардың жинақталу лимиттерін және қалдықтарды көму лимиттерін, қалдықтарды басқару туралы есептілікті ұсыну және бақылау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
613) жасыл белдеулерде орналасқан ормандарды пайдалану, күзету, қорғау, молықтыру ерекшеліктерін белгілейді;
614) сараптама комиссияларын құрады және олар туралы ережелерді бекітеді;
615) өз құзыреті шегінде мемлекеттік экологиялық сараптаманың сараптамалық кеңестері туралы ережелерді және олардың дербес құрамын бекітеді;
616) қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
617) бастапқы консультациялар барысында келісілген тәртіп пен шарттарға сәйкес қатысы бар тараптармен консультациялар өткізуді ұйымдастырады;
618) қатысы бар тараптармен консультациялар барысында алынған, сондай-ақ стратегиялық экологиялық бағалау немесе қоршаған ортаға әсерді бағалау процесінде өз функцияларын орындау кезінде қатысы бар тараптардың мүдделі органдары мен жұртшылығы ұсынған ескертпелер мен ұсыныстардың қаралуы мен ескерілуін қамтамасыз етеді;
619) экологиялық рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының орындалуына жыл сайынғы мониторингті жүзеге асырады;

604) разрабатывает и утверждает форму отчета по инвентаризации отходов и инструкцию по ее заполнению;
605) организует ведение реестра экологических разрешений и деклараций о воздействии на окружающую среду;
606) разрабатывает квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды по их подвидам;
607) разрабатывает и утверждает типовой договор страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории;
608) разрабатывает и утверждает правила привлечения внешних независимых экспертов, в том числе предъявляемые к ним квалификационные критерии;
609) разрабатывает и утверждает правила определения, согласования и принятия решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы;
610) разрабатывает и утверждает перечень рекомендуемых наилучших международных практик по вопросам анализа суммарной экологической пользы и методов ликвидации разливов нефти на море;
611) согласовывает оптимальные методы ликвидации разливов нефти на основе анализа суммарной экологической пользы;
612) разрабатывает и утверждает правила разработки и утверждения лимитов накопления отходов и лимитов захоронения отходов, представления и контроля отчетности об управлении отходами;
613) устанавливает особенности использования, охраны, защиты, воспроизводства лесов, расположенных в зеленых поясах;
614) создает экспертные комиссии и утверждает положения о них;
615) утверждает в пределах своей компетенции положения об экспертных советах государственной экологической экспертизы и их персональные составы;
616) осуществляет государственный контроль за соблюдением требований экологического законодательства Республики Казахстан при проведении оценки воздействия на окружающую среду;
617) организует проведение консультаций с затрагиваемыми сторонами в соответствии с порядком и условиями, согласованными в ходе первоначальных консультаций;
618) обеспечивает рассмотрение и учет замечаний и предложений, полученных в ходе консультаций с затрагиваемыми сторонами, а также представленных заинтересованными органами и общественностью затрагиваемых сторон, при выполнении своих функций в процессе стратегической экологической оценки или оценки воздействия на окружающую среду;
619) осуществляет ежегодный мониторинг выполнения программы повышения экологической эффективности в соответствии с правилами выдачи экологических разрешений;

620) I санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсаттар береді;
621) ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілердің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қызметін қоспағанда, метеорологиялық ақпаратты өндірушілердің метеорологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу тәртібін сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
622) озонды бұзатын заттарды және құрамында солар бар өнімдерді ЕАЭО елдерінен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкетуге Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімімен бекітілетін бірыңғай нысан бойынша рұқсаттар береді;
623) қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, барлау жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
624) қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жою жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты және қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесін бекітеді;
625) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиялар беруді жүзеге асырады (қызметтің кіші түрлері: шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін табиғат қорғауды жобалау, нормалау; шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық аудит);
626) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен экологиялық ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
627) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, мұнайдың төгілуіне сезімталдық картасын және экологиялық сезімталдық индексін әзірлеуге, айқындауға және келісуге қатысады;
628) жануарлар дүниесін (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда) қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға тыйым салу мерзімін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қайсыбір жағына күнтізбелік он бес күнге ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
629) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен;
630) 2021 жылдың 1 қаңтарына ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесін әзірлейді;
631) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті орман шаруашылығы дамуының негізгі көрсеткіштерін болжау әдістемелерін әзірлейді және бекітеді;

620) выдает экологические разрешения на воздействие для объектов I категории;
621) осуществляет государственный контроль за соблюдением порядка организации и проведения метеорологического мониторинга производителями метеорологической информации, за исключением деятельности национальной гидрометеорологической службы, поставщиков аэронавигационного обслуживания, Вооруженных Сил Республики Казахстан;
622) выдает разрешения по единой форме, утверждаемой решением Евразийской экономической комиссии, на ввоз на территорию Республики Казахстан из стран ЕАЭС (государств – членов Евразийского экономического союза) и вывоз с территории Республики Казахстан в эти страны озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
623) утверждает инструкции по составлению плана разведки совместно с уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых;
624) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых инструкции по составлению плана ликвидации и методику расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых;
625) осуществляет выдачу лицензий на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды (подвиды деятельности: природоохранное проектирование, нормирование для I категории хозяйственной и иной деятельности; экологический аудит для I категории хозяйственной и иной деятельности);
626) обеспечивает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доступ к экологической информации в пределах своей компетенции;
627) участвует в разработке, определении и согласовании карты чувствительности и индекса экологической чувствительности к разливам нефти совместно с заинтересованными государственными органами в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
628) принимает решение о переносе срока запрета на изъятие объектов животного мира на пятнадцать календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от природно-климатических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендации аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных);
629) Исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
630) разрабатывает перечень пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду, на 1 января 2021 года;
631) разрабатывает и утверждает методики прогнозирования основных показателей развития лесного хозяйства, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан;

632) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді және бекітеді;
633) Министрліктің бюджеттік бағдарламаларын әзірлейді, бекітеді және қайта бекітеді;
634) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
635) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік субсидиялардан экономикалық әсерді айқындау жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
636) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша заттай нормаларды әзірлейді және бекітеді;
637) қызметінің ерекшелігін ескере отырып және мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алудың белгіленген тәртібін сақтай отырып, өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінде бухгалтерлік есепке алу жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқауларды қажет болған жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша шығарады;
638) бюджеттік мониторингті және оның нәтижелері туралы есепті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынуды жүзеге асырады;
639) тиісті салада мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады, өз құзыреті шегінде жетекшілік ететін салаларда мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, бекітеді;
639-1) Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланудағы мүліктің жекелеген түрлері туралы заңдарына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті өкілді немесе атқарушы органдарымен келісу бойынша жалпы пайдаланудағы мүлікті пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
640) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда ведомстволық бағынысты республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді қарайды, келіседі және бекітеді;
641) өздеріне қатысты Министрлік басқару органы болып табылатын республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
642) ведомстволық бағынысты республикалық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
643) ведомстволық бағынысты республикалық мемлекеттік мекемелердің жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;

632) разрабатывает и утверждает инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении;
633) разрабатывает, утверждает и переутверждает бюджетные программы Министерства;
634) разрабатывает и утверждает правила по определению стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
635) разрабатывает и утверждает правила по определению экономического эффекта от бюджетных субсидий по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
636) разрабатывает и утверждает натуральные нормы по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
637) издает в необходимых случаях по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности и соблюдением установленного порядка ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях;
638) осуществляет бюджетный мониторинг и представление отчета о его результатах в уполномоченный орган по исполнению бюджета;
639) осуществляет реализацию государственной политики по управлению государственным имуществом в соответствующей отрасли, в пределах своей компетенции разрабатывает, утверждает нормативные правовые акты в сфере управления государственным имуществом в курируемых отраслях;
639-1) разрабатывает и утверждает правила пользования имуществом общего пользования по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и местными представительными или исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с законами Республики Казахстан об отдельных видах имущества общего пользования;
640) рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития подведомственных республиканских государственных предприятий и отчеты по их исполнению;
641) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития республиканских государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, в отношении которых Министерство является органом управления;
642) осуществляет управление подведомственными республиканскими юридическими лицами;
643) утверждает устав (положение) подведомственных республиканских государственных учреждений, внесение в него изменений и дополнений;

644) ведомстволық бағынысты республикалық заңды тұлғаның жылдық қаржылық есептілігін бекітеді;
645) ведомстволық бағынысты республикалық мемлекеттік мекемелердің филиалдар мен өкілдіктер құруына келісім береді;
646) стратегиялық объектіні сатып алуға басым құқықты іске асыру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын әзірлейді;
647) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен жетекшілік ететін салаларда мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының салалық нормативтерін әзірлейді, бекітеді және келіседі;
648) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша тиісті қызмет салаларының азаматтық қызметшілері лауазымдарының тізілімін әзірлейді және бекітеді;
649) мемлекеттік сатып алуды өткізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;
650) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
РҚАО-ның ескертпесі!
651) тармақша ҚР Үкіметінің 20.04.2022 № 232 қаулысының 2-тармағына сәйкес 01.01.2025 дейін қолданыста болады.
651) жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде ұстау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
652) жануарларды мәдени-ойын-сауық мақсаттарында пайдалану және оларды ұстау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
653) өздерінің мекендеу ортасына қайтару мүмкін емес, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайлардағы жабайы жануарларға қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
654) жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
655) жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
656) жануарларға арналған панажайларды есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
657) жануарларды тасымалдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
658) үй жануарларын есепке алу қағидаларын және есепке алуға жататын үй жануарларының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
659) тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
660) жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
661) үй жануарларын ұстаудың және серуендетудің үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
662) жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүргізу, сондай-ақ жеке тұлғаларға жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторлар куәліктерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

644) утверждает годовую финансовую отчетность подведомственного республиканского юридического лица;
645) дает согласие на создание подведомственными республиканскими государственными учреждениями филиалов и представительств;
646) разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан о реализации приоритетного права на приобретение стратегического объекта;
647) разрабатывает, утверждает и согласовывает отраслевые нормативы численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов в курируемых отраслях, в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по труду;
648) разрабатывает и утверждает реестры должностей гражданских служащих соответствующих сфер деятельности по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
649) осуществляет организацию проведения государственных закупок;
650) формирует и реализует государственную политику в области ответственного обращения с животными;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 651) действует до 01.01.2025 постановлением Правительства РК от 20.04.2022 № 232.
651) разрабатывает и утверждает правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках;
652) разрабатывает и утверждает правила использования животных в культурно-зрелищных целях и их содержания;
653) разрабатывает и утверждает правила обращения с дикими животными в неволе и (или) полувольных условиях, возврат которых в среду их обитания невозможен;
654) разрабатывает и утверждает типовые правила отлова, временного содержания и умерщвления животных;
655) разрабатывает и утверждает правила деятельности приютов для животных;
656) разрабатывает и утверждает правила учета приютов для животных;
657) разрабатывает и утверждает правила перевозки животных;
658) разрабатывает и утверждает правила учета домашних животных и перечень домашних животных, подлежащих учету;
659) разрабатывает и утверждает перечень животных, запрещенных к содержанию в жилищах;
660) разрабатывает и утверждает перечень домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного;
661) разрабатывает и утверждает типовые правила содержания и выгула домашних животных;
662) разрабатывает и утверждает правила проведения общественного контроля в области ответственного обращения с животными, а также выдачи физическим лицам удостоверений общественных инспекторов в области ответственного обращения с животными;

663) қаңғыбас жануарларды вакциналау және стерилизациялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
664) еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын басқа жануарларды қоректендіру үшін пайдаланылатын жануарлардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;
664-1) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөнінде кеңес құрады;
664-2) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуы жөнінде ақпарат береді;
664-3) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың жоспарланатын тақырыптарын және іске асырылуы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін бағалауды өзінің интернет-ресурсында орналастырады;
664-4) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультативтік, әдістемелік қолдау көрсетеді;
664-5) өздерінің құзыреті шегінде үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор арқылы мемлекеттік гранттар береді және оператордың мемлекеттік гранттардың іске асырылу нәтижелері туралы есебін қарайды;
664-6) мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидаларына сәйкес азаматтық қоғам өкілдерін тарта отырып, мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады;
664-7) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган жанындағы Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесінің ұсынымдары негізінде бағыттары мен қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік гранттарды қалыптастырады;
664-8) стратегиялық әріптестерді конкурстық іріктеуді жүргізеді және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес олармен шарттар жасасады;
664-9) стратегиялық әріптестердің жасалған шарттарға және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес міндеттемелерді орындауын бағалауды жүзеге асырады;
664-10) жыл сайын 1 желтоқсанға дейін үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыстың нәтижелері туралы ақпарат ұсынады;
664-11) генетикалық ресурстарға байланысты өзінің құзыреті және дәстүрлі білімдер шегінде генетикалық ресурстардың пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
664-12) өсімдіктер, оның ішінде ормандар мен жануарлар дүниесінің генетикалық ресурстары саласындағы генетикалық ресурстарға және пайданы бірлесіп пайдалануға, сондай-ақ осы генетикалық ресурстармен байланысты дәстүрлі білімдерге қолжетімділікті ұйымдастырады;

663) разрабатывает и утверждает правила вакцинации и стерилизации бродячих животных;
664) разрабатывает и утверждает перечень животных, используемых для кормления других животных, содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;
664-1) создает совет по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;
664-2) представляет информацию по реализации государственного социального заказа в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
664-3) размещает на своем интернет-ресурсе планируемые темы и информацию по реализации государственного социального заказа, а также оценку результатов государственного социального заказа;
664-4) оказывает информационную, консультативную, методическую поддержку неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ;
664-5) предоставляет государственные гранты в пределах своей компетенции через оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций и рассматривает отчет оператора о результатах реализации государственных грантов;
664-6) осуществляет оценку эффективности государственных грантов с привлечением представителей гражданского общества в соответствии с правилами формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов;
664-7) на основе рекомендаций Координационного совета по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе в сфере взаимодействия с неправительственными организациями формирует государственные гранты по направлениям и объемам финансирования;
664-8) проводит конкурсный отбор стратегических партнеров и заключает с ними договоры в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
664-9) осуществляет оценку исполнения стратегическими партнерами обязательств в соответствии с заключенными договорами и правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
664-10) ежегодно до 1 декабря представляет в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями информацию о результатах государственного заказа на реализацию стратегического партнерства в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
664-11) осуществляет мониторинг использования генетических ресурсов в пределах своей компетенции и традиционных знаний, связанных с генетическими ресурсами;
664-12) организует доступ к генетическим ресурсам и совместному использованию выгод в области генетических ресурсов растительного, в том числе лесов, и животного мира, а также к традиционным знаниям, связанным с этими генетическими ресурсами;

664-13) өсімдіктер, оның ішінде ормандар мен жануарлар дүниесінің генетикалық ресурстарына қол жеткізу үшін негізделген қорытынды береді;
664-14) құзыретті ұлттық органдардың қорытындылары негізінде Биологиялық әралуандық туралы конвенцияға және осы Конвенцияға генетикалық ресурстарға қол жеткізуді және оларды қолданудан алынған пайданы әділетті және тепе-тең негізде бірлесіп пайдалануды реттеу жөніндегі Нагоя хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы генетикалық ресурстарға қол жеткізу және оларды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету үшін рұқсаттар береді;
664-15) генетикалық ресурстарға қол жеткізу үшін реттеушілік талаптарды және ұлттық рұқсат нысандарын әзірлейді және бекітеді;
664-16) генетикалық ресурстардың пайдаланылуын мониторингтеу тәртібін айқындайды;
665) заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.10.2022 № 834 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2022 № 1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 20.01.2023 № 28; 16.03.2023 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.05.2023 № 359 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 03.08.2023 № 643; 31.08.2023 № 747; 01.09.2023 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2023 № 863; 07.12.2023 № 1089; 05.02.2024 № 68 қаулыларымен.
3-тарау. Министрліктің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікті басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауаптылықта болады.
17. Министрліктің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Министрліктің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Министрлік реттейтін салалардағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар тұжырымдайды;
2) өз қызметінде өзінің бақылауында болатын комитеттердің басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;

664-13) выдает обоснованное заключение для доступа к генетическим ресурсам растительного, в том числе лесов, и животного мира;
664-14) на основании заключений компетентных национальных органов выдает разрешения для доступа к генетическим ресурсам на территории Республики Казахстан и вывоза их с территории Республики Казахстан в соответствии с Конвенцией о биоразнообразии и Нагойским протоколом регулирования доступа к генетическим ресурсам и совместного использования на справедливой и равной основе выгод от их применения к данной Конвенции;
664-15) разрабатывает и утверждает регулятивные требования и формы национального разрешения для доступа к генетическим ресурсам;
664-16) определяет порядок осуществления мониторинга использования генетических ресурсов;
665) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.10.2022 № 834 (порядок введения в действие см. п.2); от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2022 № 1062 (порядок введения в действие см. п.3); от 20.01.2023 № 28; от 16.03.2023 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.05.2023 № 359 (порядок введения в действие см. п.2); от 03.08.2023 № 643; от 31.08.2023 № 747; от 01.09.2023 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2023 № 863; Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2023 № 1089 (порядок введения в действие см. п.2).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства
16. Руководство Министерством осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Министерства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Министерства имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в сферах, регулируемых Министерством;
2) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей комитетов, которые подконтрольны ему в своей деятельности;

3) Қазақстан Республикасының Парламентінде, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Министрлік атынан өкілдік етеді;
4) Министрдің бұйрықтарына қол қояды;
5) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
6) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі және оларға бұрыштама қол қояды;
7) ведомстволар актілерінің күшін жояды немесе толық немесе ішінара тоқтата тұрады;
8) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауаптылықта болады;
9) тиісті Үкімет шешімі қабылданған жағдайда жарғылық капиталына мемлекет тікелей және жанама қатысатын коммерциялық ұйымның басшы органының немесе байқаушы кеңесінің құрамына кіреді;
10) өз құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Министрліктің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындайды.
22. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы немесе Министрліктің лауазымды адамы басқарады.
4-тарау. Министрліктің мүлкі
23. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Министрлікке бекітіп берілген мүлік республикалық/коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрлік өзіне бекітіп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863; 05.02.2024 № 68 қаулыларымен.
1. Министрлік

3) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, иных государственных органах и организациях;
4) подписывает приказы Министерства;
5) утверждает регламент работы Министерства;
6) согласовывает и визирует проекты нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
7) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
8) принимает меры по противодействию коррупции в Министерстве и несет за это персональную ответственность;
9) входит в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации с прямым и косвенным участием государства в уставном капитале в случае принятия соответствующего решения Правительства;
10) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции, и осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий первого руководителя Министерства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
22. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата или должностным лицом Министерства, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства
23. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской/коммунальной собственности.
25. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства
26. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств
Сноска. Перечень - в редакции постановления Правительства РК от 20.01.2023 № 28; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
1. Министерство

1. "Жасыл даму" акционерлік қоғамы.
2. "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
3. "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. "Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитеті
Ескерту. 2-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.02.2024 № 68 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Жасыл аймақ" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Ботаника және фитоинтродукция институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Қазақ ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету базасы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
5. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Охотзоопром" өндірістік бірлестігі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Республикалық орман селекциялық-тұқым өсіру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
7. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің  "Есік мемлекеттік дендрологиялық паркі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Министрліктің қарамағындағы аумақтық органдардың және оның ведомстволары аумақтық бөлiмшелерiнің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.01.2023 № 28 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863; 05.02.2024 № 68 қаулыларымен.

1. Акционерное общество "Жасыл даму".
2. Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов".
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет".
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды".
2. Комитет по водным ресурсам Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
3. Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 05.02.2024 № 68.
4. Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жасыл Аймак" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт ботаники и фитоинтродукции" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахская база авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Производственное объединение "Охотзоопром" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский лесной селекционно-семеноводческий центр" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
7. Республиканское государственное казенное предприятие "Иссыкский государственный дендрологический парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Министерства и территориальных подразделений его ведомств
Сноска. Перечень - в редакции постановления Правительства РК от 20.01.2023 № 28. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.10.2023 № 863; от 05.02.2024 № 68.

1. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Алматы Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Алматинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Атырауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Мангистауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
6. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Павлодарской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Восточно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Жамбылской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Туркестанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Карагандинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Актюбинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Кызылординской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

14. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
18. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Абай облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
19. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
20. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
21. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
22. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
23. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
24. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
25. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
26. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
27. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
28. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 863 қаулысымен.
29. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Ақмола облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
30. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Ақтөбе облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
31. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Алматы облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

14. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Астане Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Северо-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Акмолинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Шымкенту Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
18. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по области Абай Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
19. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по области Жетісу Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
20. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по области Ұлытау Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
21. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
22. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
23. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
24. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
25. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
26. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
27. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
28. Исключен постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 863.
29. Республиканское государственное учреждение "Акмолинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
30. Республиканское государственное учреждение "Актюбинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
31. Республиканское государственное учреждение "Алматинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

32. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Атырау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
33. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Шығыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
34. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Жамбыл облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
35. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Батыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
36. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қарағанды облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
37. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қостанай облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
38. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қызылорда облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
39. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Маңғыстау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
40. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Павлодар облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
41. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
42. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Түркістан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

32. Республиканское государственное учреждение "Атырауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
33. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
34. Республиканское государственное учреждение "Жамбылская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
35. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
36. Республиканское государственное учреждение "Карагандинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
37. Республиканское государственное учреждение "Костанайская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
38. Республиканское государственное учреждение "Кызылординская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
39. Республиканское государственное учреждение "Мангистауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
40. Республиканское государственное учреждение "Павлодарская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
41. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
42. Республиканское государственное учреждение "Туркестанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

7. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жоңғар-Алатау мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
14. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ұлытау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
18. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алматы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

7. Республиканское государственное учреждение "Каркаралинский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Катон-Карагайский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Чарынский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Буйратау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Тарбагатай" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Ұлытау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
17. Республиканское государственное учреждение "Алакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
18. Республиканское государственное учреждение "Алматинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

19. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
20. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Батыс Алтай мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
21. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
22. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
23. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
24. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
25. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
26. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
27. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
28. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
29. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
30. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Бөкейорда" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.

19. Республиканское государственное учреждение "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
20. Республиканское государственное учреждение "Западно-Алтайский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
21. Республиканское государственное учреждение "Каратауский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
22. Республиканское государственное учреждение "Коргалжинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
23. Республиканское государственное учреждение "Маркакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
24. Республиканское государственное учреждение "Наурзумский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
25. Республиканское государственное учреждение "Устюртский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
26. Республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
27. Республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Семей орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
28. Республиканское государственное учреждение "Иргиз-Тургайский государственный природный резерват" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
29. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Акжайык" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
30. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Бокейорда" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

31. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алтын Дала" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
32. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 479 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігіне" деген бөлімде:
реттік нөмірі 20-10 және 20-13-жолдар алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне" деген бөлімде:
реттік нөмірі 387-жол алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитетіне" деген кіші бөлім алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне
400. "Жасыл даму" акционерлік қоғамы.
401. "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитетіне
402. "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы.
403. "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі".".
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі – агроөнеркәсіптік кешен, суармалы егіншілік және мелиорация, жер ресурстары, геодезия және картография саласында басшылық жасауды, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде өзінің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында (бұдан әрі – реттелетін сала) мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";

31. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Алтын Дала" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
32. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 479
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Министерству энергетики Республики Казахстан":
строки, порядковые номера 20-10 и 20-13, исключить;
в разделе "Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 387, исключить;
подраздел "Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" исключить;
дополнить разделом следующего содержания:
"Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
400. Акционерное общество "Жасыл даму".
401. Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов".
Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
402. Акционерное общество "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология".
403. Товарищество с ограниченной ответственностью "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168):
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области агропромышленного комплекса, орошаемого земледелия и мелиорации, земельных ресурсов, геодезии и картографии, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции (далее – регулируемая сфера).";

2-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің миссиясы – мемлекеттік саясатты тиімді қалыптастыру, үйлестіру және іске асыру жолымен агроөнеркәсіптік кешеннің, геодезия және картография саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасау, жер ресурстарын басқару.";
15-тармақтың 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалары алып тасталсын;
16-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мынадай салаларда халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады:
өсімдіктер карантині;
бал ара шаруашылығы;"
28) тармақша алып тасталсын;
170) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"170) мыналарды:
тұқым шаруашылығын дамытуды;
мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды;
басым дақылдар өндiрудi субсидиялау арқылы өсiмдiк шаруашылығының шығымдылығын және өнiм сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшін қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын;
тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда);
өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын;
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын;
жемiс-жидек дақылдарының және жүзiмнiң көпжылдық көшеттерiн отырғызу және өсiру (оның iшiнде қалпына келтiру) шығындарының құнын;
ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғалған топырақта өңдеп өсiру шығындарының құнын;
отандық ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өңдеу үлесiн ұлғайтуды;
кредиттер мен технологиялық жабдықтың лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін;
мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шитті мақта мен мақта талшығы сапасының сараптамасына арналған шығындардың құнын;
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді басқару жүйелерін дамытуды;
ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын әзiрлейдi және бекітеді;
213), 214), 215), 216), 217), 218), 219), 220), 221), 222), 223), 223-1), 223-2), 224), 224-1), 225), 226), 227), 228), 229), 230), 231), 232), 233), 234), 235), 236), 237), 238), 239), 239-1), 239-2), 239-3), 239-4), 239-5), 239-6), 240), 242), 242-1), 244), 244-1), 247), 248), 254), 256), 259), 265), 266), 267), 268), 269), 270), 271), 272), 273), 274), 275), 276), 277), 278), 279), 280), 280-1), 282), 283), 284), 285), 286), 286), 287), 288), 289), 290), 291), 291-1), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 302-1), 302-2), 302-3), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 334-1), 335), 336), 337), 337-1), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 346), 347), 348), 349), 350), 351), 352), 353), 354), 355), 356), 357), 358), 358-1), 415) және 416) тармақшалар алып тасталсын;
17-тармақта:
1-3) тармақша алып тасталсын;
200), 201), 202), 203), 204), 205), 206), 208), 209), 210), 210-1), 210-2), 210-3), 211), 212), 213), 214), 215), 216), 217), 218), 219), 220), 221), 222), 223), 224), 224), 225), 226), 227), 227), 228), 229), 230), 231), 232), 233), 234), 235), 236), 237), 238), 239), 240), 241), 242), 243), 244), 245), 247), 249), 251), 252), 253), 254), 255), 256), 257), 258), 259), 260), 262), 263), 265), 266), 267), 268), 269), 270), 271), 273), 276), 277), 278), 279), 280), 281), 281-1), 281-2), 282), 283), 284), 285), 286), 287), 287-1), 288), 289), 290), 291), 292), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 301-1), 301-2), 301-3), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 350), 351), 353), 354), 356), 375), 376), 377), 378), 379), 380), 394) және 396) тармақшалар алып тасталсын;
397) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"397) құзыреті шегінде жер, сондай-ақ геодезия және картография заңнамасы саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды;";
398), 399), 400), 401), 402), 403), 404), 405), 406) және 407) тармақшалар алып тасталсын;
408) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"408) мемлекеттік заңды тұлғалар көрсететін қызметтерге кәсіптік стандарттарды әзірлеуді, бекітуді, ауыстыруды және қайта қарауды еңбек жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырады.";
409), 410), 411) және 411-31) тармақшалар алып тасталсын;
411-32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"411-32) жер ресурстарын пайдалану кезiнде қойылатын экологиялық талаптарды келiседі;"
412), 412-1), 412-2), 412-3) және 413) тармақшалар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"1. Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар" деген тарауда:

подпункты 3) и 4) пункта 2 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Миссия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан –создание условий для повышения конкурентоспособности агропромышленного комплекса, отрасли геодезии и картографии, управление земельными ресурсами путем эффективного формирования, координации и реализации государственной политики.";
в пункте 15 подпункты 6), 7), 8), 9), 10) и 11) исключить;
в пункте 16:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет международное сотрудничество в области:
карантина растений;
пчеловодства;"
подпункт 28) исключить;
подпункт 170) изложить в следующей редакции:
"170) разрабатывает и утверждает правила субсидирования:
развития семеноводства;
повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
развития племенного животноводства;
повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур;
стоимости удобрений (за исключением органических);
стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений;
стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
стоимости затрат на закладку и выращивание (в том числе восстановление) многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
стоимости затрат на возделывание сельскохозяйственных культур в защищенном грунте;
увеличения доли переработки отечественной сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования;
сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка, а также стоимости затрат на экспертизу качества хлопка-сырца и хлопка-волокна в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
развития систем управления производством сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по лизингу сельскохозяйственной техники;";
подпункты 213), 214), 215), 216), 217), 218), 219), 220), 221), 222), 223), 223-1), 223-2), 224), 224-1), 225), 226), 227), 228), 229), 230), 231), 232), 233), 234), 235), 236), 237), 238), 239), 239-1), 239-2), 239-3), 239-4), 239-5), 239-6), 240), 242), 242-1), 244), 244-1), 247), 248), 254), 256), 259), 265), 266), 267), 268), 269), 270), 271), 272), 273), 274), 275), 276), 277), 278), 279), 280), 281-1), 282), 283), 284), 285), 286), 287), 288), 289), 290), 291), 291-1), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 302-1), 302-2), 302-3), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 334-1), 335), 336), 337), 337-1), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 346), 347), 348), 349), 350), 351), 352), 353), 354), 355), 356), 357), 358), 358-1), 415) и 416) исключить;
в пункте 17:
подпункт 1-3) исключить;
подпункты 200), 201), 202), 203), 204), 205), 206), 208), 209), 210), 210-1), 210-2), 210-3), 211), 212), 213), 214), 215), 216), 217), 218), 219), 221), 222), 223), 224), 225), 226), 227), 228), 229), 230), 231), 232), 233), 234), 235), 236), 237), 238), 239), 240), 241), 242), 243), 244), 245), 247), 249), 251), 252), 253), 254), 255), 256), 257), 258), 259), 260), 262), 263), 265), 266), 267), 268), 269), 270), 271), 273), 276), 277), 278), 279), 280), 281), 281-1), 281-2), 282), 283), 284), 285), 286), 287), 287-1), 288), 289), 290), 291), 292), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 301-1), 301-2), 301-3), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 350), 351), 353), 354), 356), 375), 376), 377), 378), 379), 380), 394) и 396) исключить;
подпункт 397) изложить в следующей редакции:
"397) рассматривает дела об административных правонарушениях в области земельного законодательства, а также геодезии и картографии в пределах компетенции;";
подпункты 398), 399), 400), 401), 402), 403), 404), 405), 406) и 407) исключить;
подпункт 408) изложить в следующей редакции:
"408) разрабатывает, утверждает, заменяет и пересматривает профессиональные стандарты на услуги, оказываемые государственными юридическими лицами, по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду.";
подпункты 409), 410), 411) и 411-31) исключить;
подпункт 411-32) изложить в следующей редакции:
"411-32) согласовывает экологические требования при использовании земельных ресурсов;";
подпункты 412), 412-1), 412-2), 412-3) и 413) исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств:
в разделе "1. Республиканские государственные предприятия":

4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 17, 18 және 24-тармақтар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесінде:
429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449 және 450-тармақтар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
реттік нөмірлері 8, 9 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Аймақтық гидрогеологиялық-мелиоративтік орталық" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Оңтүстік Қазақстан гидрогеологиялық-мелиоративтік экспедициясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Қызылорда гидрогеологиялық-мелиоративтік экспедициясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 және 41-тармақтар алып тасталсын.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 19 қыркүйектегi № 994 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 544-құжат):
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлiгi туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау салаларында, көмірсутектер, уранды өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану саласында, мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу, газ және газбен жабдықтау, магистральды құбыржол, электр энергетикасы, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар (автономды қазандықтардан басқа) бөлігінде жылумен жабдықтау, атом энергиясы, жаңартылатын энергия көздерін дамыту салаларында (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыруды, басқару процесін үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
2. Министрліктің мынадай ведомствосы бар – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 17, 18 и 24 исключить;
в перечне территориальных органов, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств:
пункты 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449 и 450 исключить;
в перечне республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств:
строки, порядковые номера 8, 9 и 10, изложить в следующей редакции:
"8. Республиканское государственное учреждение "Зональный гидрогеолого-мелиоративный центр" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанская гидрогеолого-мелиоративная экспедиция" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Кызылординская гидрогеолого-мелиоративная экспедиция" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункты 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 и 41 исключить.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544):
подпункт 2) пункта 2 исключить;
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство энергетики Республики Казахстан (далее – Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим формирование и реализацию государственной политики, координацию процесса управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, добычи урана, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, электроэнергетики, теплоснабжения, в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (кроме автономных котельных), атомной энергии, развития возобновляемых источников энергии (далее – регулируемые сферы).
2. Министерство имеет ведомство – Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 19.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Миссиясы:
бәсекеге қабілеттіліктің, ұлттық және энергетикалық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету мақсатында отын-энергетика кешенін дамыту, экономиканың энергия көздеріне өсіп отырған қажеттілігін қамтамасыз ету, оларды тиімді пайдалануға бағытталған ғылыми-технологиялық әлеуетті дамыту.";
15-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау салаларында, көмірсутектер, уранды өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану саласында, мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу, газ және газбен жабдықтау, магистральды құбыржол, электр энергетикасы, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар (автономды қазандықтардан басқа) бөлігінде жылумен жабдықтау, атом энергиясын пайдалану, жаңартылатын энергия көздерін дамыту салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілермен және өз құзыреті шегінде нормативтік-техникалық құжаттармен қамтамасыз ету;";
6) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
23) тармақша алып тасталсын:
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) газ және газбен жабдықтау саласында, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу және мұнай тасымалдау саласында, магистральдық құбыржол саласында, көмірсутектер және уран өндіру саласында, электрмен жабдықтау және орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар (автономды қазандықтардан басқа) бөлігінде жылумен жабдықтау саласында, жабдықтарды жобалау, салу, оларды пайдалану және техникалық-экономикалық сипаттамалары саласында нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;";
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"56) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қамтамасыз етуге тартылған қазақстандық және шетелдік кемелер мен қазақстандық әуе кемелерінің Мемлекеттік шекараны бірнеше рет кесіп өтуіне рұқсаттар беру тәртібін, рұқсаттарды қолданудың кеңістіктік және уақыттық шектерін, сондай-ақ көрсетілген кемелерге бақылауды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді;";
97) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"97) ай сайын мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін беру жоспарларын бекітеді;";

"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан 010000, город Нур-Султан, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, 19.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Миссия:
развитие топливно-энергетического комплекса в целях обеспечения высокого уровня конкурентоспособности, национальной и энергетической безопасности, обеспечение растущих потребностей экономики в энергоносителях, развитие научно-технологического потенциала, направленного на их эффективное использование.";
в пункте 15:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация государственной политики, совершенствование системы государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, добычи урана, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, электроэнергетики, теплоснабжения, в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (кроме автономных котельных), использования атомной энергии, развития возобновляемых источников энергии, и обеспечение нормативными правовыми актами в области технического регулирования и нормативно-техническими документами в пределах своей компетенции;";
подпункты 6) и 7) исключить;
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 23) исключить;
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) разрабатывает и утверждает нормативно-технические документы в сфере газа и газоснабжения, в сфере проведения операций по недропользованию и транспортировки нефти, в области магистрального трубопровода, углеводородов и добычи урана, электроснабжения и теплоснабжения, в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (кроме автономных котельных), сферах проектирования, строительства, эксплуатационных и технико-экономических характеристик оборудования;";
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) разрабатывает порядок выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы казахстанскими и иностранными судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию и обеспечении операций по недропользованию, пространственные и временные пределы действия разрешений, а также порядок осуществления контроля за указанными судами;";
подпункт 97) изложить в следующей редакции:
"97) ежемесячно утверждает планы поставок отдельных видов нефтепродуктов;";

мынадай мазмұндағы 97-1) және 97-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"97-1) инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу және бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуы туралы есептілікті ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
97-2) мұнай өнімдерін беру жоспарын қалыптастыру тәртібін әзірлейді;";
157) тармақша алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 185-1) және 185-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"185-1) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін әзірлейді және бекітеді;
185-2) өз құзыреті шегінде табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;";
мынадай мазмұндағы 244-7) және 244-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"244-7) жылу энергиясын өндіру саласындағы ұйымдардың энергиямен жабдықтау жүйелерін жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
244-8) жылу энергиясын өндіру саласындағы ұйымдардың энергиямен жабдықтау жүйелерін жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын үйлестіруді жүзеге асырады;";
280), 281), 282), 283), 284), 285), 286), 287), 288), 289), 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 321-1), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 346), 347), 348), 349), 350), 350-1), 351), 352), 353), 354), 355), 356), 357), 358), 359), 360), 361), 362), 363), 364), 365), 366), 367), 368), 369), 370), 371), 372), 373), 374), 375), 376), 377), 378), 379), 380), 381) тармақшалар алып тасталсын;
ведомстволардың функцияларында:
100), 101), 102), 103), 104), 105), 106), 107), 107-1), 108), 109), 110), 111), 112), 113), 114), 115), 116), 117), 118), 119), 120), 121), 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131), 132), 133), 134), 135) тармақшалар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
3 және 7-тармақтар алып тасталсын;
"Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар" деген бөлімде:
2 және 4-тармақтар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер – аумақтық органдардың тізбесі алып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер – аумақтық органдардың тізбесінде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 97-1) и 97-2) следующего содержания:
"97-1) разрабатывает и утверждает правила разработки и утверждения инвестиционных программ, а также представления отчетности об их реализации;
97-2) разрабатывает порядок формирования плана поставок нефтепродуктов;";
подпункт 157) исключить;
дополнить подпунктами 185-1) и 185-2) следующего содержания:
"185-1) согласовывает показатели качества и надежности регулируемых услуг;
185-2) участвует в пределах своей компетенции в реализации государственной политики в сферах естественных монополий;";
дополнить подпунктами 244-7) и 244-8) следующего содержания:
"244-7) утверждает правила субсидирования затрат организаций в сфере производства тепловой энергии на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по модернизации систем энергоснабжения;
244-8) осуществляет координацию местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при субсидировании затрат организаций в сфере производства тепловой энергии на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по модернизации систем энергоснабжения;";
подпункты 280), 281), 282), 283), 284), 285), 286), 287), 288), 289), 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 321-1), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337), 338), 339), 340), 341), 342), 343), 344), 345), 346), 347), 348), 349), 350), 350-1), 351), 352), 353), 354), 355), 356), 357), 358), 359), 360), 361), 362), 363), 364), 365), 366), 367), 368), 369), 370), 371), 372), 373), 374), 375), 376), 377), 378), 379), 380), 381) исключить;
в функциях ведомств:
подпункты 100), 101), 102), 103), 104), 105), 106), 107), 107-1), 108), 109), 110), 111), 112), 113), 114), 115), 116), 117), 118), 119), 120), 121), 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131), 132), 133)134), 135) исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан:
пункты 3 и 7 исключить;
в разделе "Республиканские государственные предприятия":
пункты 2 и 4 исключить;
перечень государственных учреждений – территориальных органов, находящихся в ведении Комитета экологического регулирования, контроля Министерства энергетики Республики Казахстан исключить;
в перечне государственных учреждений – территориальных органов, находящихся в ведении Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан:
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша аумақтық департаменті.";
көрсетілген қаулыға 3-қосымшаның 2 және 4-тармақтары алып тасталсын.
5. "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 42-43, 290-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"15. Территориальный департамент Комитета атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан по городу Нур-Султану";
пункты 2 и 4 приложения 3 к указанному постановлению исключить.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 593 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 42-43, ст. 290):
перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению.

6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 862 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен
толықтыруларға
қосымша
Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi
Р/с №
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың атауы
Ауданы, гектар
Орналасқан жерi
Кімнің қарамағында
1
2
3
4
5
Ақмола облысы
1
Қорғалжын мемлекеттiк табиғи қорығы
543171
Ақмола облысының Қорғалжын ауданы, Қарағанды облысының Нұра ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
2
"Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
182076
Ақмола облысының Зерендi ауданы, Солтүстiк Қазақстан облысының Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
3
"Бурабай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
129299
Бурабай ауданы
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
4
Шығыс мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
100000
Еңбекшілдер ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
5
Бұланды мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
47076
Еңбекшілдер ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
6
Атбасар мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
75100
Атбасар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
7
"Дулыға" сүйір шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Еңбекшілдер ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
8
"Көк мүйіс" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1,2
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
9
"Сирек кездесетін екпелер отырғызылған тоған" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Еңбекшілдер ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
10
"Қара май шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
11
"Қашқын" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1,3
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
12
"Қызыл күрең мүйісі" мемлекеттік табиғат ескерткіші
0,5
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
13
"Малта тасты шоқы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Еңбекшілдер ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
14
"Өрт байқау" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Ақтөбе облысы
15
Торғай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 862.
Приложение
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения
№ п/п Наименование особо охраняемых природных территорий Площадь, гектар Местонахождение В чьем ведении находится
1 2 3 4 5
Акмолинская область
1
Коргалжынский государственный природный заповедник
543171
Коргалжынский район Акмолинской области, Нуринский район Карагандинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
2
Государственный национальный природный парк "Кокшетау"
182076
Зерендинский район Акмолинской области, Айыртауский район Северо-Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
3
Государственный национальный природный парк "Бурабай"
129299
Бурабайский район
Управление Делами Президента Республики Казахстан
4
Восточный государственный природный заказник (зоологический)
100000
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
5
Буландинский государственный природный заказник (зоологический)
47076
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
6
Атбасарский государственный природный заказник (зоологический)
75100
Атбасарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
7
Государственный памятник природы "Острая сопка "Шлем"
2
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
8
Государственный памятник природы "Зеленый мыс"
1,2
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
9
Государственный памятник природы "Пруд с реликтовыми насаждениями"
1
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
10
Государственный памятник природы "Смольная сопка"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
11
Государственный памятник природы "Сопка "Стрекач"
1,3
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
12
Государственный памятник природы "Малиновый мыс"
0,5
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
13
Государственный памятник природы "Гальичья сопка"
2
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
14
Государственный памятник природы "Сопка "Пожарная"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Актюбинская область
15
Тургайский государственный природный заказник (зоологический)

296000
Ырғыз ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
16
Ырғыз-Торғай мемлекеттiк табиғи резерваты
1173511
Ырғыз ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Алматы облысы
17
Алматы мемлекеттік табиғи қорығы
71700
Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
18
Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы
65672,01
Алматы облысының Алакөл ауданы, Шығыс Қазақстан облысының Үржар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
19
Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
186400, 2694
Қарасай, Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
20
Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
127050
Еңбекшіқазақ, Райымбек және Ұйғыр аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
21
"Алтынемел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
307653,35
Кербұлақ және Панфилов аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
22
"Көлсай көлдерi" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркі
161045
Райымбек және Талғар аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
23
"Жоңғар Алатауы" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
356022
Ақсу, Сарқан және Алакөл аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
24
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты
415164,2
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
25
Лепсі мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
258000
Алакөл және Сарқан аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
26
Тоқты мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
187000
Алакөл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
27
Қоқан мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

296000
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
16
Иргиз-Тургайский государственный природный резерват
1173511
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Алматинская область
17
Алматинский государственный природный заповедник
71700
Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
18
Алакольский государственный природный заповедник
65672,01
Алакольский район Алматинской области, Урджарский район Восточно- Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
19
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
186400, 2694
Карасайский, Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
20
Чарынский государственный национальный природный парк
127050
Енбекшиказахский, Райымбекский и Уйгурский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
21
Государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель"
307653,35
Кербулакский и Панфиловский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
22
Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері"
161045
Райымбекский и Талгарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
23
Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк
356022
Аксуский, Саркандский и Алакольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
24
Государственный природный резерват "Иле-Балхаш"
415164,2
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
25
Лепсинский государственный природный заказник (зоологический)
258000
Алакольский и Саркандский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
26
Токтинский государственный природный заказник (зоологический)
187000
Алакольский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
27
Куканский государственный природный заказник (зоологический)

49100
Сарқан ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
28
Жоғарғы Көксу мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Кербұлақ ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
29
Балқаш маңы мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
503000
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
30
Қараой мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
295396,1
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
31
Алматы мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
542400
Райымбек, Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
32
"Шарын шетен тоғайы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
5014
Ұйғыр ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
33
"Шынтүрген шыршалары" мемлекеттік табиғат ескерткіші
900
Еңбекшіқазақ ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
34
"Айғай құм" мемлекеттік табиғат ескерткіші
240
Кербұлақ ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
35
Іле ботаникалық бағы
65
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Ғылым комитеті
36
Есік мемлекеттік дендрологиялық саябағы
365,43
Еңбекшіқазақ ауданы, Ақтоғай кенті
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Алматы қаласы
37
Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
12219
Медеу, Бостандық аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
38
Бас ботаникалық бағы (Ботаника және фитоинтродукция институты)
104
Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті
Атырау облысы
39
"Жаңа жер" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
45000
Құрманғазы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
40
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағы

49100
Саркандский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
28
Верхнекоксуйский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Кербулакский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
29
Прибалхашский государственный природный заказник (комплексный)
503000
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
30
Караойский государственный природный заказник (комплексный)
295396,1
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
31
Алматинский государственный природный заказник (комплексный)
542400
Райымбекский, Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
32
Государственный памятник природы "Чарынская ясеневая лесная дача"
5014
Уйгурский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
33
Государственный памятник природы "Чинтургенские ельники"
900
Енбекшиказахский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
34
Государственный памятник природы "Поющие барханы"
240
Кербулакский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
35
Илийский ботанический сад
65
Балхашский район
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
36
Иссыкский государственный дендрологический парк
365,43
Енбекшиказахский район, поселок Актогай
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Город Алматы
37
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
12219
Медеуский, Бостандыкский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
38
Главный ботанический сад (Институт ботаники и фитоинтродукции)
104
Город Алматы
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Атырауская область
39
Новинский государственный природный заказник (зоологический)
45000
Курмангазинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
40
Государственная заповедная зона в северной части Каспийского моря

662630
Жайық және Қиғаш өзендері арнасымен Каспий теңізінің солтүстік бөлігінің акваторийі
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
41
"Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваты
111500
Атырау қаласы және Махамбет ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Шығыс Қазақстан облысы
42
Батыс Алтай мемлекеттік табиғи қорығы
86122
Лениногор және Зырян аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
43
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы
102971
Күршім ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
44
Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
643477
Катонқарағай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
45
"Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
143550,5
Үржар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
46
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
654179,8
Бесқарағай, Бородулиха, Жарма, Үржар, Абай, Аягөз, Көкпекті аудандары және Семей қаласының жерлері
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
47
Құлжа мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
46000
Көкпекті ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
48
Тарбағатай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Зайсан және Тарбағатай аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
49
"Қаратал құмы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
1300
Зайсан ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
50
Төменгі Тұрғысын мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2200
Алтай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
51
"Оңтүстік Алтай" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
197176,1
Күршім ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
52
"Көкшілтау самырсын тоғайы" мемлекеттік табиғат ескерткіші

662630
Акватория северной части Каспийского моря с дельтами рек Урал и Кигач
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
41
Государственный природный резерват "Акжайык"
111500
город Атырау и Махамбетский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Восточно-Казахстанская область
42
Западно-Алтайский государственный природный заповедник
86122
Лениногорский и Зыряновский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
43
Маркакольский государственный природный заповедник
102971
Курчумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
44
Катон-Карагайский государственный национальный природный парк
643477
Катон-Карагайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
45
Государственный национальный природный парк "Тарбагатай"
143550,5
Урджарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
46
Государственный лесной природный резерват "Семей орманы"
654179,8
Бескарагайский, Бородулихинский, Жарминский, Урджарский, Абайский, Аягузский, Кокпектинский районы и земли города Семей
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
47
Кулуджунский государственный природный заказник (зоологический)
46000
Кокпектинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
48
Тарбагатайский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Зайсанский и Тарбагатайский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
49
Государственный природный заказник "Каратальские пески" (ботанический)
1300
Алтайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
50
Нижне- Тургусунский государственный природный заказник (ботанический)
2200
Зыряновский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
51
Государственный природный заказник "Оңтүстік Алтай" (комплексный)
197176,1
Курчумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
52
Государственный памятник природы "Синегорская пихтовая роща"

137
Ұлан ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
53
Алтай ботаникалық бағы
154
Риддер қаласы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті
Жамбыл облысы
54
Жусандала мемлекеттік қорық аймағы
2757008,68
Алматы облысының Балқаш, Іле, Жамбыл аудандары; Жамбыл облысының Қордай, Шу және Мойынқұм аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
55
Аңдасай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
1000000
Мойынқұм ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
56
"Берікқара шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
17500
Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
57
"Қарақоңыз шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3070
Қордай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Батыс Қазақстан облысы
58
Бударин мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
80000
Ақжайық және Зеленов аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
59
Жалтыркөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
19000
Жаңақала ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
60
Кирсанов мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
61000
Бөрлі, Зеленов және Теректі аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қарағанды облысы
61
Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
112120
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
62
"Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
88968
Қарағанды облысының Осакаров ауданы, Ақмола облысының Ерейментау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
63
Белағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
1500
Бұқар жырау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
64
Қу мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

137
Уланский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
53
Алтайский ботанический сад
154
Город Риддер
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Жамбылская область
54
Жусандалинская государственная заповедная зона
2757008,68
Балхашский, Илийский, Жамбылский районы Алматинской области; Кордайский, Шуйский и Мойынкумский районы Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
55
Андасайский государственный природный заказник (зоологический)
1000000
Мойынкумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
56
"Урочище Бериккара" государственный природный заказник (комплексный)
17500
Жуалынский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
57
"Урочище Каракунуз" государственный природный заказник (ботанический)
3070
Кордайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Западно-Казахстанская область
58
Бударинский государственный природный заказник (зоологический)
80000
Акжаикский и Зеленовский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
59
Жалтыркульский государственный природный заказник (зоологический)
19000
Джангалинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
60
Кирсановский государственный природный заказник (комплексный)
61000
Бурлинский, Зеленовский и Теректинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Карагандинская область
61
Каркаралинский государственный национальный природный парк
112120
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
62
Государственный национальный природный парк "Буйратау"
88968
Осакаровский район Карагандинской области, Ерейментауский район Акмолинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
63
Бельагашский государственный природный заказник (зоологический)
1500
Бухар-Жырауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
64
Кувский государственный природный заказник (зоологический)

33500
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
65
Бектауата мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
500
Нұра ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
66
Қарағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
6800
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
67
Қызыларай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
18200
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
68
Ұлытау мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
19300
Ұлытау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
69
"Белдеутас" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
44600
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
70
Тораңғы мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
48
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
71
Көкашық мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
15000
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
72
Жезқазған ботаникалық бағы
62
Жезқазған қаласы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті
Қостанай облысы
73
Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы
191381
Наурызым және Әулиекөл аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
74
"Алтын дала" мемлекеттік табиғи резерваты
489766
Амангелді және Жангелдин аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
75
Михайлов мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
76800
Қарабалық ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
76
Тауынсор мемлекеттiк табиғи (зоологиялық) қаумалы
31650
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
77
Жарсор-Ұрқаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

33500
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
65
Бектауатинский государственный природный заказник (зоологический)
500
Нуринский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
66
Караагашский государственный природный заказник (зоологический)
6800
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
67
Кызыларайский государственный природный заказник (зоологический)
18200
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
68
Улытауский государственный природный заказник (зоологический)
19300
Улытауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
69
Государственный природный заказник "Белдеутас" (зоологический)
44660
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
70
Туранговый государственный природный заказник (ботанический)
48
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
71
Когашикский государственный природный заказник (ботанический)
15000
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
72
Жезказганский ботанический сад
62
Город Жезказган
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Костанайская область
73
Наурзумский государственный природный заповедник
191381
Наурзумский и Аулиекольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
74
Государственный природный резерват "Алтын Дала"
489766
Амангельдинский и Жангельдинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
75
Михайловский государственный природный заказник (зоологический)
76800
Карабалыкский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
76
Тоунсорский государственный природный заказник (зоологический)
31650
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
77
Жарсор-Уркашский государственный природный заказник (зоологический)

29344,1
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қызылорда облысы
78
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы
160826
Арал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
79
Қарғалы мемлекеттік табиғи (зоологиялық)
қаумалы
11172,24
Шиелі және Жаңақорған аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
80
Тораңғылысай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
17900
Тереңөзек ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Маңғыстау облысы
81
Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы
223342
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
82
Ақтау-Бозашы мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
170000
Түпқараған ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
83
Қарақия-Қаракөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
137500
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
84
Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағы
1230290
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
85
Маңғыстау эксперименталдық ботаникалық бағы
39
Ақтау қаласы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ғылым комитеті
Павлодар облысы
86
Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
68452,8
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
87
"Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
277961
Аққулы және Шарбақты аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
88
"Қызылтау" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
60000
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
89
"Ертіс жағалауы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
377055,23
Ақтоғай, Железинка, Ертіс, Тереңкөл, Аққулы, Май, Павлодар аудандары, Ақсу және Павлодар қалалары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
90
"Қаз қайтуы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Павлодар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Солтүстік Қазақстан облысы
91
Мамлют мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

29344,1
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Кызылординская область
78
Барсакельмесский государственный природный заповедник
160826
Аральский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
79
Каргалинский государственный природный заказник (зоологический)
11172,24
Шиелийский и Жанакорганский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
80
Торангылсайский государственный природный заказник (зоологический)
17900
Теренозекский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Мангистауская область
81
Устюртский государственный природный заповедник
223342
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
82
Актау-Бузачинский государственный природный заказник (зоологический)
170000
Тупкараганский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
83
Каракия-Каракольский государственный природный заказник (зоологический)
137500
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
84
Кендерли-Каясанская государственная заповедная зона
1230290
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
85
Мангышлакский экспериментальный ботанический сад
39
Город Актау
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Павлодарская область
86
Баянаульский государственный национальный природный парк
68452,8
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
87
Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы"
277961
район Аққулы и Щербактинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
88
Государственный природный заказник "Кызылтау" (зоологический)
60000
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
89
Государственный природный заказник "Пойма реки Иртыш" (комплексный)
377055,23
Актогайский, Железинский, Иртышский, Теренкол, район Аққулы, Майский, Павлодарский районы, города Аксу и Павлодар
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
90
Государственный памятник природы "Гусиный перелет"
2
Павлодарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Северо-Казахстанская область
91
Мамлютский государственный природный заказник (зоологический)

52400
Мамлют ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
92
Смирнов мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Аққайың ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
93
Согры мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
134100
Мағжан Жұмабаев және Қызылжар аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
94
Орлиногор мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3450
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
95
"Жаңажол" мемлекеттік табиғат ескерткіші
9
Жамбыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
96
"Күміс қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
83
Қызылжар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
97
"Қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
26
Аққайың ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
98
"Бүркіттау" шоқысы" және "Қайнар көз" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
99
"Имантау көлінің аралы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
34,4
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
100
"Шолғыншы" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,8
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
101
"Қазан" жартасы шөгінділері" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,9
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
102
"Көне алап" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
103
"Сүйір шоқы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
104
"Қостау шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
10,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
105
"Үңгірлі сарқырама" мемлекеттік табиғат ескерткіші
0,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

52400
Мамлютский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
92
Смирновский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Аккаинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
93
Согровский государственный природный заказник (зоологический)
134100
Магжан Жумабаева и Кызылжарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
94
Орлиногорский государственный природный заказник (ботанический)
3450
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
95
Государственный памятник природы "Жанажол"
9
Жамбылский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
96
Государственный памятник природы "Серебряный бор"
83
Кызылжарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
97
Государственный памятник природы "Сосновый бор"
26
Аккаинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
98
Государственный памятник природы "Сопка "Орлиная гора" и "Родниковый ключ"
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
99
Государственный памятник природы "Остров озера Имантау"
34,4
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
100
Государственный памятник природы "Сопка "Обозрение"
3,8
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
101
Государственный памятник природы "Скальные отложения "Котелок"
3,9
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
102
Государственный памятник природы "Реликтовый массив"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
103
Государственный памятник природы "Острая сопка"
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
104
Государственный памятник природы "Сопка "Два брата"
10,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
105
Государственный памятник природы "Водопад с пещерой"
0,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

106
"Айыртау шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Оңтүстік Қазақстан облысы
107
Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы
131934
Оңтүстік Қазақстан облысының Түлкібас, Төлеби және Бәйдібек аудандары, Жамбыл облысының Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
108
Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы
34300
Түркістан ауданы және Түркістан қаласы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
109
Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
149037,1
Қазығұрт, Төле би және Түлкібас аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
110
Ақдала мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2000
Арыс ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
110
Жамбыл мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8600
Бәйдібек ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
112
Задария мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8400
Арыс ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

106
Государственный памятник природы "Расколотая сопка"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Южно-Казахстанская область
107
Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник
131934
Тюлькубасский, Толебийский и Байдибекский районы Южно-Казахстанской области, Жуалинский район Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
108
Каратауский государственный природный заповедник
34300
Туркестанский район и город Туркестан
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
109
Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк
149037,1
Казыгуртский, Толебийский и Тюлькубасский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
110
Акдалинский государственный природный заказник (ботанический)
2000
Арысский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
111
Жамбылский государственный природный заказник (ботанический)
8600
Байдибекский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
112
Задарьинский государственный природный заказник (ботанический)
8400
Арысский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

113
Боралдай мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
28140
Түлкібас, Бәйдібек аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
114
Темір мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
4000
Отырар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

113
Боралдайский государственный природный заказник (комплексный)
28140
Тюлькубасский, Байдибекский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
114
Тимурский государственный природный заказник (ботанический)
4000
Отрарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

115
Арыс және Қарақтау мемлекеттік қорық аймағы
404000
Арыс, Отырар, Шардара аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
116
Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік қорық аймағы
6258000
Жамбыл облысының Сарысу және Шу аудандары, Қызылорда облысының Жаңақорған ауданы, Оңтүстік Қазақстан облысының Арыс, Созақ, Сарыағаш, Ордабасы аудандары
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 479 қаулысына
1-қосымша
Қайта аталған республикалық мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

115
Арысская и Карактауская государственная заповедная зона
404000
Арысский, Отрарский, Шардаринский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
116
Южно-Казахстанская государственная заповедная зона
6258000
Сарысуский и Шуйский районы Жамбылской области, Жанакорганский район Кызылординской области, Арысский, Сузакский, Сарыагашский, Ордабасинский районы Южно- Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 479
Перечень переименованных республиканских государственных учреждений
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Алматы Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Алматы Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Алматинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Алматинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Акмолинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение Департамент экологии по Акмолинской области Комитета экологического регулирования и контроля экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Атырауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Атырауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Мангистауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Мангистауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

6. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

6. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Павлодарской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Павлодарской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Восточно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Восточно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Жамбылской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Жамбылской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Карагандинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Карагандинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Актюбинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Актюбинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

13. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
14. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша Экология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
18. Өскемен қаласындағы "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

13. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Кызылординской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Кызылординской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Астане Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Нур-Султану Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Северо-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Северо-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Туркестанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Туркестанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Шымкенту Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Шымкенту Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
18. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" в республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" .

19. Ақтөбе қаласындағы "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
20. Көкшетау қаласындағы "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
21. Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
22. Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
23. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақмола облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақмола облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
24. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақтөбе облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Ақтөбе облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

19. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" в республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра".
20. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" в республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра".
21. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" в республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра".
22. Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" в республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра".
23. Республиканское государственное учреждение "Акмолинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Акмолинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
24. Республиканское государственное учреждение "Актюбинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Актюбинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

25. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алматы облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Алматы облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
26. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Атырау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Атырау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
27. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Шығыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Шығыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
28. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жамбыл облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Жамбыл облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
29. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Батыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Батыс Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
30. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қарағанды облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қарағанды облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

25. Республиканское государственное учреждение "Алматинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Алматинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
26. Республиканское государственное учреждение "Атырауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Атырауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
27. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
28. Республиканское государственное учреждение "Жамбылская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Жамбылская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
29. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
30. Республиканское государственное учреждение "Карагандинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Карагандинская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

31. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қостанай облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қостанай облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
32. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қызылорда облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Қызылорда облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
33. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Маңғыстау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Маңғыстау облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
34. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Павлодар облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Павлодар облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
35. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Солтүстік Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
36. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Түркістан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

31. Республиканское государственное учреждение "Костанайская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Костанайская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
32. Республиканское государственное учреждение "Кызылординская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Кызылординская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
33. Республиканское государственное учреждение "Мангистауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Мангистауская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
34. Республиканское государственное учреждение "Павлодарская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Павлодарская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
35. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
36. Республиканское государственное учреждение "Туркестанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Туркестанская областная территориальная инспекция лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

37. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
38. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
39. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алматы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алматы мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
40. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
41. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
42. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алтын Емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алтын Емел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

37. Республиканское государственное учреждение "Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
38. Республиканское государственное учреждение "Алакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Алакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
39. Республиканское государственное учреждение "Алматинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Алматинский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
40.Республиканское государственное учреждение "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
41. Республиканское государственное учреждение "Баянаульский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Баянаульский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
42. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

43. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
44. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
45. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
46. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
47. Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақжайық мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Ақжайық мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
48. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Батыс Алтай мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Батыс Алтай мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

43. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Кокшетау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
44. Республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
45. Республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Семей орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный лесной природный резерват "Семей орманы" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
46. Республиканское государственное учреждение "Иргиз-Тургайский государственный природный резерват" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Иргиз-Тургайский государственный природный резерват" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
47. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Акжайык" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Акжайык" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
48. Республиканское государственное учреждение "Западно-Алтайский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Западно-Алтайский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

49. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
50. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
51. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
52. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
53. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
54. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

49. Республиканское государственное учреждение "Иле-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Иле-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
50. Республиканское государственное учреждение "Каратауский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Каратауский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
51. Республиканское государственное учреждение "Каркаралинский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Каркаралинский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
52. Республиканское государственное учреждение "Коргалжынский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Коргалжынский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
53. Республиканское государственное учреждение "Катон-Карагайский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Катон-Карагайский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
54. Республиканское государственное учреждение "Маркакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Маркакольский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

55. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
56. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
57. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
58. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
59. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
60. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Көлсай көлдері" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.

55. Республиканское государственное учреждение "Наурзумский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Наурзумский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
56. Республиканское государственное учреждение "Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
57. Республиканское государственное учреждение "Устюртский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Устюртский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
58. Республиканское государственное учреждение "Чарынский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Чарынский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
59. Республиканское государственное учреждение "Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
60. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

61. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жоңғар Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жоңғар Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
62. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
63. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алтын дала" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Алтын дала" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
64. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
65. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
66. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің "Қазагромелиосушар" республикалық әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің "Қазагромелиосушар" республикалық әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 479 қаулысына
2-қосымша
Қайта аталған республикалық заңды тұлғалардың тізбесі

61. Республиканское государственное учреждение "Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
62. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Буйратау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Буйратау" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
63. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Алтын Дала" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Алтын Дала" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
64. Республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный природный резерват "Иле-Балхаш" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
65. Республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Тарбагатай" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Государственный национальный природный парк "Тарбагатай" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
66. Республиканское государственное учреждение "Республиканский методический центр "Казагромелиоводхоз" Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное учреждение "Республиканский методический центр "Казагромелиоводхоз" Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 479
Перечень переименованных республиканских юридических лиц

1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің "Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақ ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету базасы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақ ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету базасы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Охотзоопром" ӨБ" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Охотзоопром" ӨБ" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Республикалық орман селекциялық тұқым өсіру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Республикалық орман селекциялық тұқым өсіру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды" Министерства энергетики Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства энергетики Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахская база авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Казахская база авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Республиканское государственное казенное предприятие "ПО "Охотзоопром" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "ПО "Охотзоопром" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
6. Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский лесной селекционно-семеноводческий центр" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский лесной селекционно-семеноводческий центр" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
7. Республиканское государственное казенное предприятие "Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Петропавл балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрілігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Петропавл балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
9. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қамыстыбас балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрілігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қамыстыбас балық питомнигі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
10. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жайық-Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрілігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жайық-Атырау бекіре балық өсіру зауыты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
11. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жасыл аймақ" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Жасыл аймақ" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
12. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Есік мемлекеттік дендрологиялық саябағы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны –Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Есік мемлекеттік дендрологиялық саябағы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
14. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің "Нұра топтық су құбыры" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің "Нұра топтық су құбыры" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 479 қаулысына
3-қосымша
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне және оның ведомстволарына берілетін заңды тұлғалар тізбесі
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне
Акционерлік қоғамдар

8. Республиканское государственное казенное предприятие "Петропавловский рыбопитомник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Петропавловский рыбопитомник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
9. Республиканское государственное казенное предприятие "Камышлыбашский рыбопитомник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Камышлыбашский рыбопитомник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
10. Республиканское государственное казенное предприятие "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
11. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жасыл Аймак" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жасыл Аймак" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
12. Республиканское государственное казенное предприятие "Иссыкский государственный дендрологический парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в республиканское государственное казенное предприятие "Иссыкский государственный дендрологический парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
13. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз" Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз" Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
14. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Нуринский групповой водопровод" Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Нуринский групповой водопровод" Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 479
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций долями участия которых передаются Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его ведомствам
Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Акционерные общества

1. "Жасыл даму" акционерлік қоғам.
2. "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитетіне
1. "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы.
2. "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

1. Акционерное общество "Жасыл даму".
2. Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов".
Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
1. Акционерное общество "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология".
2. Товарищество с ограниченной ответственностью "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ".