Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 148 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1720. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.06.29 N 78 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінің қызметін бұдан әрі жетілдіру қылмыстық-атқару заңнамасын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелері бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Қазақстан Республикасы Әділет министірлігі қылмыстық-атқару жүйесі Комитетіне, осы Ережелердің іс жүзінде қатаң қолдануын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.06.29 N 78 бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі ҚАЖ Комитетіне жүктелсін.
4. Бұйрық 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап іске енеді.
Министр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
2001 жылғы 19 желтоқсан
Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп
Ережелері
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Түзеу мекемелерiндегi iшкi тәртiптiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару кодексiнiң негiзiнде бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны атқару және өтеудiң заңмен қарастырылған тәртiптерi мен шарттарын iске асыру үшiн, сотталғандардың заңды мүдделерiн, құқықтарын қорғау үшiн неғұрлым қолайлы жағдай тудыру мақсатында мекемелер қызметiн реттейдi.
2. Осы Ереженi бұзған адам белгiленген тәртiппен іске енген заңнамамен жауапқа тартылады.
2-Тарау. Сотталғандарды түзеу мекемелеріне
қабылдау тәртібі
1. Сотталғандарды түзеу мекемелерiне қабылдау
3. Сотталғандарды ТМ-не қабылдауды колония бастығының кезекшi көмекшiсi (түрмеде-түрме бастығының кезекшi көмекшiсi, мекеменiң арнайы бөлім мен медициналық бөлім қызметкерлерінің міндетті түрде қатысуымен жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 8 маусымдағы N 173 бұйрығымен.
3-1. Өмір бойы бас бостандығынан айыруға және өлім жазасына сотталғандарды (бұдан әрі - ӨБА-ға және ӨЖ-ға) қабылдауды мекеме басшылығы, мекеме бастығының кезекші көмекшісі жүзеге асырады, онда сотталғандар тарапынан заңсыз әрекеттерді болдырмау мақсатында резерв тобының бақылаушылары, жедел-режим құрамы және мекеменің медицина бөлімі қызметкері қатысады.
Ескерту: 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27 N 154, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года № 1720. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования деятельности исправительных учреждений Министерства юстиции Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить в практической деятельности строгое руководство данными Правилами.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Приказ вводится в действие с 1 января 2002 года.
Министр
"Согласовано"                              Утверждены
Генеральная Прокуратура               Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан                     Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 148
Правила
внутреннего распорядка исправительных учреждений
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений (далее - Правила) на основании Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК) регулируют деятельность исправительных учреждений (далее - ИУ) в целях создания наиболее благоприятных возможностей для реализации предусмотренного законодательством порядка и условий исполнения наказания в виде лишения свободы, охраны прав, законных интересов осужденных и исполнения ими своих обязанностей.
2. Нарушение настоящих Правил влечет ответственность, установленную действующим законодательством.
Раздел 2. Порядок приема осужденных в
исправительные учреждения
1. Прием осужденных в исправительные учреждения
3. Прием осужденных в ИУ осуществляется дежурным помощником начальника исправительного учреждения с обязательным участием работников специального отдела и медицинской части ИУ.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 08.06.2004 N 173.
3-1. Прием осужденных, отбывающих пожизненное лишение свободы и осужденных к смертной казни (далее - осужденные к ПЛС и СК), осуществляется руководством учреждения, дежурным помощником начальника учреждения, оперативно-режимным составом и работником медицинской части учреждения. В целях исключения противоправных действий со стороны осужденных присутствуют контролеры резервной группы.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 27.05.2004 N 154; с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Сотталғандарды ТМ-не қабылдау кезiнде мекемелердің КБКК қағаз пакеттерге салынған және мөрленген жеке iстерiнiң түгелдiгiн (жеке басын куәландыратын құжаттар, мамандығының болуы туралы куәлігі, медициналық картасы және басқа да жеке ісі жөніндегі құжаттар), келген сотталғандар киімінің маусым бойынша сай болуы тексеріп және олардың келген сотталғандардiкi екенiн анықтайды. Қағаз пакеті немесе мөртаңбасы бұзылған жағдайларында қарауыл бастығымен бірлесіп акт жасалады.
ТМ-не келген сотталғандардың маусым бойынша киімі, сотталғандардың суреті, сауалнама деректерінің жеке ісі бойынша анықтаманың сәйкес келмеуі, жеке істерінде құжаттары, денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындысы болмаған кезде, комиссия акті жасайды және оны шаралар қолдану үшін сатылап жібереді (13-қосымша).
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.08.24. N 240, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
5. ТМ-не келген сотталғандардың мәлiметтерi нақтыланған соң, КБКК және бақылаушы нарядымен карантиндік үй-жайға (ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға олардың ТМ объектілерінің орналасқан жерін есте сақтауын болдырмау мақсатында алдын-ала көздеріне селдір матадан шүберек кигізіледі) тұлғаларға енгізіп, оларды толық тiнтіп, оларға тиiстi заттар қараудан өтедi. Бас бостандығынан айыру жазасына сотталғандардың пайдалануына және оларға сатуға тыйым салынған, сондай-ақ сотталғандарға өздерiмен алып жүруге, посылкамен, сәлемдемемен (2-қосымша) алуға және ТМ-нiң дүкенiнен алуға рұқсат етiлген заттар мен бұйымдар Тiзiмiнде қарастырылмаған заттар, бұйымдар, құжаттар және тамақ өнiмдерi (1-қосымша)/1 белгiленген тәртiппен алып қойылады, сақтау үшiн тапсырылады немесе қылмыстық-атқару заңнамасы белгіленген тәртіпте жойылады.
Ескерту: 5-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
6. Медициналық қызметкер дене жарақаттарын жұқпалы ауру белгілерін анықтау мақсатында сотталғандардың сыртқы қарауын өткізеді. Дене жарақаттары анықталған факті туралы кешіктірілмей жазбаша түрде қадағалаушы прокурорға хабарланады. Сонан соң сотталғандардың шомылуы мен толық санитарлық тазарту іске асырылады. Сосын сотталғандар карантин бөлiмшесiне орналастырылады, онда оларға 15 тәулiкке дейiн медициналық бақылау белгiленедi, медициналық тексеру жүргізіледі. Мекеме психологтары жаңа келген сотталғандардың жеке тұлғасын зерттеу, оларды жаңа жағдайға бейімдеу бойынша жұмыс жүргізеді. Өз-өзіне қол жұмсауға, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салуға және басқа да заңсыз әрекеттерге бейім адамдарды анықтайды. Зерделеу нәтижелері бойынша жаңа келген сотталғанның әрбіріне психологиялық портрет құралады, олармен жұмыс істеу жөнінде түзеу мекемесінің қызметіне тиісті ұсынымдар енгізеді. Осы мерзiм iшiнде жұқпалы ауру анықталған жағдайда, олар дереу оқшауландырылады және мекемеде эпидемияға қарсы кешендi шаралар жүргiзiледi.
Ескерту: 6-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз), 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.

4. Во время приема осужденных в ИУ, дежурный помощник начальника ИУ проверяет наличие личных дел, которые должны быть упакованы в бумажные пакеты и опечатаны мастичными печатями, устанавливает их принадлежность прибывшим осужденным (документов, удостоверяющих личность, свидетельства о наличии специальности, медицинской карты и других документов по личному делу), соответствие одежды по сезону прибывших осужденных. В случаях повреждения бумажного пакета или мастичной печати, совместно с начальником караула, составляет акт.
При несоответствии фотографии осужденного, анкетных данных со справкой по личному делу, отсутствии у прибывших в ИУ осужденных одежды по сезону, документов в личных делах, медицинского заключения о состоянии здоровья, комиссия составляет акт и направляет его по инстанции для принятия мер (приложение 13).
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказами Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
5. Прибывшие в ИУ осужденные, после уточнения их данных, в сопровождении дежурного помощника начальника ИУ и наряда контролеров, препровождаются в карантинное помещение (осужденным к ПЛС и СК, предварительно на глаза надеваются повязки из непрозрачного материала в целях исключения возможности запоминания ими расположения объектов ИУ), где подвергаются полному обыску, а принадлежащие им вещи - досмотру. Вещи, изделия, вещества, документы и продукты питания, запрещенные к продаже и использованию осужденными к лишению свободы (приложение 1), а также не предусмотренные Перечнем вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах ИУ (приложение 2), изымаются, передаются на хранение в склад, либо по решению суда уничтожаются.
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
6. Медицинский работник проводит наружный осмотр осужденных, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. О факте обнаружения телесных повреждений немедленно сообщается в письменном виде надзирающему прокурору. Далее, производится помывка осужденных и полная санитарная обработка. После этого, осужденные размещаются в карантинном отделении, где за ними устанавливается медицинское наблюдение продолжительностью до 15 суток, проводится медицинское обследование, в том числе для осужденных к ПЛС и СК. Психологами учреждения проводится работа по изучению личности вновь прибывших осужденных, адаптации их к новым условиям. Выявляются лица, склонные к суициду, умышленному причинению себе какого-либо повреждения и другим противоправным действиям. По результатам изучения составляются психологические портреты на каждого вновь прибывшего осужденного, вносятся в соответствующие службы исправительного учреждения рекомендации по работе с ними. При выявлении в этот период инфекционных больных, они немедленно изолируются, в ИУ проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 27.05.2004 N 154; от 08.06.2004 N 173; от 02.10.2007 N 273; от 25.02.2010 № 66.

6-1. Қоныс-колонияларында сотталғандар медициналық тексерілу және емделу мақсатында денсаулық сақтау мекемелеріне жіберіледі.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Карантиндiк үй-жайда жатқан кезде сотталғандар Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Ережеде белгiленген жаза өтеу тәртiптерiмен және шарттарымен, өздерiнiң құқықтарымен және мiндеттерiмен қолын қойып танысып, жаза өтеу режимiн бұзғаны үшiн қолданылатын жауапкершiлiк туралы ескертiледi. Оларға ТМ-де қадағалау және бақылау (оқшаулау) техникалық құралдары, ал қажет болған жағдайда заңдарда қарастырылған күш, арнаулы құралдар, қару және арнаулы бөлiмшелер қолданылатыны түсiндiрiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
7-1. Бұрын жазасын өтеген мекемеден тыс қандай да бір себептермен кеткен сотталғанды қабылдау, осы тараудың 3-7-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8. Сотталғандарды отрядтарға (бөлiмшелерге, камераларға) бөлу туралы шешiмiн олардың жеке бастарының ерекшелiктерiн, еңбекке тартылуын, жалпы және кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнде оқытуды ескере отырып, келген күннен бастап бір тәулік мерзімінде, демалыс пен мереке күндерінен басқа, ТМ бастығы жетекшiлiк ететiн түзеу мекемесiнiң комиссиясы қабылдайды. Комиссия құрамына түзеу мекемесi бастығының орынбасарлары, күзет, жедел, режимдi, тәрбие, арнайы, медициналық, психологиялық, өндiрiстiк және басқа да қызметтердiң өкiлдерi енедi. Тәрбие колонияларында комиссия құрамына бұдан басқа жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, өндiрiстiк-техникалық училищелердiң қызметкерлерi кiредi. Комиссияның пікірлескен шешiмiмен мекеме бастығының бұйрығымен шығарылады.
9. Сотталғандар түзеу мекемесiне келген соң 10 тәулiктен кешiктiрмей, өзiнiң қалауы бойынша туысқандарының бiрiне мекеменiң пошталық мекен-жайы, сотталғандардың посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер арқылы алуына рұқсат етiлетiн тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажеттi заттардың тiзбесi, хат жазысу, ақша алу мен жiберу, сыртқа шығу, кездесу тәртiптерiнiң негiзгi талаптары, сотталғанның телефонмен сөйлесу құқығы көрсетiлген хабарлама жiберiледi.
3-Тарау. Түзеу мекемелерінде жазасын өтеуші
сотталғандардың құқықтық жағдайлары

6-1. В колониях-поселениях в целях медицинского обследования и лечения осужденные направляются в учреждения здравоохранения.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с приказом  и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Во время нахождения в карантинном помещении осужденные знакомятся под роспись с порядком и условиями отбывания наказания, со своими правами и обязанностями, установленными законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, предупреждаются об ответственности за нарушение установленного порядка отбывания наказания. Им разъясняется о применении в ИУ технических средств надзора и контроля (изоляции), а в случаях, предусмотренных законодательством, физической силы, специальных средств, оружия и специальных подразделений.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 2 октября 2007 года N 273(вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
7-1. Прием осужденного, выехавшего по каким-либо причинам за пределы учреждения, где он ранее отбывал срок наказания, осуществляется в соответствии с пунктами 3-7 настоящей главы.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 7-1 в соответствии с приказом  и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение о распределении осужденных по отрядам (отделениям, камерам) с учетом их личностных особенностей, привлечении их к труду, обучению в системе общего и профессионального образования принимается комиссией ИУ, возглавляемой начальником ИУ. В состав комиссии включаются заместители начальника ИУ, представители служб охраны, оперативной, режимной, воспитательной, специальной, медицинской, психологической, производственной и других. В воспитательных колониях в состав комиссии, кроме того, включаются работники общеобразовательной школы и производственно-технического училища. По результатам обсуждения комиссии издается приказ начальника ИУ.
9. Не позднее 10 дней со дня прибытия осужденного в ИУ, по его выбору, одному из родственников, специальным отделом ИУ направляется уведомление с указанием почтового адреса ИУ, перечня продуктов питания и предметов первой необходимости, которые можно получать осужденным в посылках, передачах и бандеролях, основных требований порядка переписки, получения и отправления денежных переводов, предоставления выездов, свиданий, праве осужденных на телефонные разговоры.
Раздел 3. Правовое положение осужденных, отбывающих
наказание в исправительных учреждениях

2. Сотталғандардың түзеу мекемелерiндегi
жүрiс-тұрыстарының негiзгi ережелерi
10. ҚАК бойынша сотталғандардың құқығы бар:
1) мекеме қосалқысы тарабынан адамдық оң қасиеттеріне;
2) өздерiнiң құқықтары мен мiндеттерi туралы, сот тағайындаған жаза түрiн, сондай-ақ жазаны өтеу тәртібі мен шарттарының өзгеруі туралы өтеудiң шарттары мен тәртiптерi туралы түзеу мекемелерiнiң әкiмшiлiгiнен ақпарат алуға. Егер сотталған дене кемшілігіне, науқастығына байланысты немесе оқу мен жазуға үйренбесе, қол қою арқылы ақпаратпен таныса алмаса (мүгедек, көру қызметінің бұзылуы, жоғарғы буындарының жоқ болуы және т.б.), онда ақпарат ауызша түрде ұсынылады;
3) белгiленген жүрiс-тұрыс тәртiбiн бұзбай, күн тәртiбiнде қарастырылған жеке уақытын пайдалануға;
4) мекеменiң немесе жазалауды орындаушы органның әкiмшiлiгiне, жазалауды орындаушы органдар мен мекемелерден жоғары тұрған басқару органдарына, сотқа, прокуратура органдарына, өзге де мемлекеттiк органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ адам құқығы мен бостандығын қорғау жөнiндегi халықаралық ұйымдарға ауызша және жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер беруге және шағым жасауға;
5) сотталғандар - Қазақстан Республикасы азаматтары өз ана тiлiнде немесе орыс тілінде әлде өзi бiлетiн кез-келген басқа тiлде түсiнiк беруге және хат-хабар алысуға. Сотталғандар - шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар өз ана тілінде немесе білетін басқа тілде қажет болған жағдайда аудармашының қызметiн пайдалануға. Сотталғандарға жауап өтiнiш жасаған тiлiнде қайтарылады. Өтiнiш жасаған тiлде жауап қайтаруға мүмкiндiк болмаған жағдайда жауап Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiнде немесе орыс тiлiнде берiледi;
6) Бас бостандығынан айрылған сотталған шетел азаматтары және шетелдiктер өз мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiмен және консулдық мекемелерiмен, ал Қазақстан Республикасында дипломатиялық және консулдық мекемелерi жоқ елдiң азаматтары олардың мүддесiн қорғауды өзiне алған мемлекеттiң дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе оларды қорғаумен айналысатын халықаралық ұйымдармен байланыс құқығы бар және азаматтығы жоқ тұлғалары өз ҚР-дағы дипломаттік өкілдерімен, консулдық мекемелерімен, ал дипломаттік өкілдері, консулдық мекемелері жоқ тұлғалары олардың қорғауына жауапты және аталған сотталғандардың қорғауымен айналысатын мемлекетаралық органдарымен байланыстарын қолдануы;
7) қорғаушылардың, сондай-ақ осындай көмек көрсетуге уәкiлеттi басқа адамдардың заң көмегiн пайдалануға;
8) тiзбеде (2-қосымша) көрсетiлген тамақ өнiмдерiн, заттар мен бұйымдарды алу және сақтауға;

2. Основные правила поведения осужденных в
исправительных учреждениях
10. Осужденные согласно УИК имеют право:
1) на вежливое, не унижающее человеческое достоинство, обращение со стороны персонала ИУ;
2) получать информацию о своих правах и обязанностях, о порядке и условиях отбывания назначенного судом вида наказания, а также об изменениях порядка и условий отбывания наказания. Если осужденный в силу физических недостатков, болезни либо не обученный чтению и письменности, не может быть ознакомлен с информацией под роспись (инвалиды, с нарушением функции зрения, отсутствием верхних конечностей и т.д.), тогда информация предоставляется в устном порядке;
3) распоряжаться личным временем, предусмотренным распорядком дня, не нарушая при этом установленных правил поведения;
4) обращаться к администрации ИУ, в вышестоящие органы управления ИУ, в суд, органы прокуратуры, иные государственные органы, общественные объединения, а также в международные организации по защите прав и свобод человека;
5) Осужденные - граждане Республики Казахстан (далее - РК) могут вести переписку, обращаться на государственном языке или на русском языке, либо по их желанию на родном языке. Иностранные граждане и лица без гражданства, осужденные к лишению свободы, вправе делать это на родном языке или на любом другом языке, которым они владеют, а в необходимых случаях пользоваться услугами переводчика. Ответы осужденным даются на языке обращения, а при отсутствии такой возможности - на государственном языке или на русском языке с переводом ответа на язык обращения, обеспечиваемым ИУ;
6) Иностранные граждане и лица без гражданства, осужденные к лишению свободы, имеют право поддерживать связи с дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями своих государств в РК, а граждане государств, не имеющих дипломатических представительств и консульских учреждений в РК - с дипломатическими представительствами государств, взявших на себя охрану их интересов, или с межгосударственными органами, занимающимися защитой их;
7) пользоваться юридической помощью адвокатов, а также иных лиц, уполномоченных на оказание такой помощи, в соответствии с действующим законодательством;
8) приобретать и хранить продукты питания, предметы и вещи, предусмотренные перечнем (приложение 2);

9) мәдени-бұқаралық және спорттық шараларға қатысу, кiтапхана стол ойындарын, музыкалық аспаптарды күн тәртібінде белгіленген уақытта пайдалануға; ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар үшін мекеменің кітапхана қорын, картоннан жасалған үстел ойындарын қолдануға;
10) сотталғандардың, түрмеде, камералық үлгідегі үй-жайда отырған сотталғандарды және өмір бойы бас бостандығынан айыруға және өлім жазасына сотталғандарды қоспағанда өз күшiмен жұмыс iстейтiн ұйымдарына және қоғамдық қорларына өз еркiмен кiруге;
11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әлеуметтiк
қамсыздандырылуға, зейнетақы және әлеуметтік жәрдемақы алуға;
12) денсаулығын сақтау үшiн қажеттi материалдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық қамсыздандырылуға;
13) мекеме қызметкерлерi тарапынан сыпайы қарым-қатынасқа ие болуға құқылы және санитарлық тазарту өткізуге ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қоспағанда Жасақтарда ұйықтайтын орындарды белгіленген күн тәртібіне сәйкес ұйықтау кезеңінде ғана пайдалануға рұқсат етіледі;
14) сотталғандарға ар-ождан бостандығы мен дiни наным
бостандығына кепiлдiк берiледi. Дiни салттарды орындау ерiктi болып табылады. Ол iшкi тәртiптi бұзбауы, сондай-ақ жаза өтеп жүрген басқа адамдардың құқығына қысым жасамауы керек;
15) жеке басының қауіпсіздігіне, сотталғандардың құқығын жүзеге асыру кезінде жазаны өтеудің тәртібі мен шарты бұзылмауы, сондай-ақ басқа адамдардың құқығы мен заңды мүдделеріне қысым жасалмауы керек;
16. Қауіпсіз және талаптарға сай келетін еңбек жағдайларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы алуға.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 154, 2004.06.08. N 173, 2005.05.12. N 128, 2005.12.29. N 345, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
10-1. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғаларға қатысты азаптауға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын және ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер жасауға жол берілмейді.
Сотталғандарды нәсілі, терісінің түсі, жынысы, тілі, діні, саяси және басқа да сенімдері, ұлттық немесе әлеуметтік шығу тегі, мүліктік жағдайы, отбасылық шығу тегі, әлеуметтік жағдайы, ЖҚТБ/АҚТҚ жұқтыруы немесе кез келген басқа да жағдайлар бойынша кемсітуге жол берілмейді.
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

9) участвовать в культурно-массовых и спортивных мероприятиях, пользоваться библиотекой, настольными играми, музыкальными инструментами, в определенное распорядком дня время. Осужденные к ПЛС и СК вправе пользоваться только библиотечным фондом учреждения, настольными играми, изготовленными из картона;
10) добровольно вступать в самодеятельные организации осужденных, за исключением осужденных, находящихся в тюрьмах, помещениях камерного типа и осужденных к пожизненному лишению свободы и смертной казни;
11) на социальное обеспечение, на получение пенсии и социальных пособий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) на материально-бытовое и медико-санитарное обеспечение, необходимое для охраны здоровья;
13) пользоваться всеми помещениями отряда во время, свободное от мероприятий, за исключением времени уборки, кроме осужденных к ПЛС и СК. Спальными местами в отрядах разрешается пользоваться только на период сна, согласно установленному распорядку дня;
14) осужденным гарантируется свобода совести и свобода вероисповедания. Отправление религиозных обрядов является добровольным. Оно не должно нарушать внутреннего распорядка, а также ущемлять права других лиц, отбывающих наказание;
15) на личную безопасность, при осуществлении прав осужденных не должны нарушаться порядок и условия отбывания наказаний, а также ущемляться права и законные интересы других лиц;
16) на безопасные и отвечающие требованиям условия труда, а также на оплату труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 27.05.2004 N 154; от 08.06.2004 N 173; от 12.05.2005 N 128; от 29.12.2005 N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования); от 02.10.2007 N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Пытки и другие жестокие, бесчеловечные и унижающие человеческое достоинство виды обращения с лицами, содержащимися в учреждениях уголовно-исполнительной системы не допускаются.
Дискриминация осужденных по признаку расы, цвета кожи, пола, языка, религиозных, политических и других убеждений, национального или социального происхождения, имущественного положения, семейного происхождения, социального положения, заражения ВИЧ/СПИДом или по любым другим обстоятельствам не допускается.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. ҚАК-тың 9 бабы бойынша сотталғандардың құқылы:
1) әкімшіліктің заңдық талаптарын орындауға;
2) ТМ-де орнатылған күн тәртiбi мен жүрiс-тұрыс ережелерiн қатаң сақтауға;
3) түзеу мекемесiнiң мүлкiне және мүлiктердiң басқа түрiне ұқыпты қарауға;
4) еңбекке және оқуға адал ниетпен қарауға;
5) өзара және ТМ қызметкерлерiмен, өзге адамдармен қарым-қатынаста сыпайы болуға, олардың заңды талаптарын мүлтiксiз орындауға;
6) тұратын жерiн және қызметтiк үй-жайды, жұмыс орнын, киiмiн таза ұстауға, төсек-орнын белгiленген үлгi бойынша жинауға, тамақ өнiмдерiн және жеке пайдаланатын заттарды арнайы жабдықталған орындар мен үй-жайларда сақтауға;
7) жеке бас гигиенасы ережелерiн сақтауға, белгіленген киім нысанын киюге, шашын қысқа алдыруға, жинақы қиылған, мұрт өсіруге;
8) міндетті түрде ТМ-де өткізілетін көпшілік шараларға қатысуға;
9) түзеу мекемесiн және оның аумағына жататын жерлердi көрiктендiру жөнiндегi, сондай-ақ, сотталғандардың мәдени-тұрмыстық жағдайларын жақсарту жөнiндегі жұмыстарды қылмыстық-атқару заңнамасында белгілеген тәртіппен ақысыз орындауға; ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қоспағанда;
10) колония-қоныстарда ұсталушылардан басқалары сотталғандардан басқалары киiмге белгiленген үлгiдегi төс және қол белгiлерiн (3-қосымша) тағып жүруге;
11) түрмелерде, жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде, тәртіп изоляторларында, ерекше режимдегі ТМ камераларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда, жазасын өтеудің қатаң жағдайларында, карантин бөлімшесінде, сондай-ақ отрядтарда кесте бойынша камерада кезек бойынша кезекшiлiк атқаруға;
12) тамақтану үшін асханаларға баруға міндетті;
13) профилактикалық медициналық тексеруден және мәжбүрлеп емдеу курсынан, оның ішінде туберкулезбен, жұқпалы дертпен ауырған, сондай-ақ АҚТҚ/ЖҚТБ жұқтырған кезде өтуге;
14) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 154, 2005.05.12. N 128, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.02.25 N 66; 2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
12. Сотталғандар:
1) күн тәртібін бұзуға;
2) күзет объектiсiнiң желiсiн немесе түзеу мекемесiнiң шекарасын бұзуына;
3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз тұрғын және өндiрiстiк аймақтың оқшауланған учаскесiнiң шегiнен шығуына;
4) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз өздерi тұрмайтын жатақханаларда немесе өздерi жұмыс iстемейтiн өндiрiстiк объектiлерде болуына;

11. Осужденные, согласно статьи 9 УИК, обязаны:
1) выполнять законные требования администрации ИУ;
2) строго соблюдать правила поведения и распорядок дня, установленный в ИУ;
3) бережно относиться к имуществу ИУ и другим видам имущества;
4) добросовестно относиться к труду (приложение 9) и учебе;
5) быть вежливыми между собой и в обращении с персоналом ИУ и иными лицами;
6) содержать в чистоте и опрятности свое спальное место, коммунально-бытовые помещения, рабочие места, по установленному образцу заправлять постели, хранить вещи, продукты питания и предметы индивидуального пользования в специально оборудованных местах и помещениях;
7) соблюдать правила личной гигиены, установленную форму одежды, иметь короткую стрижку волосистых частей головы до 1,5 сантиметров, аккуратно подстриженные усы;
8) в обязательном порядке посещать все массовые мероприятия, проводимые в ИУ;
9) выполнять без оплаты труда работы по благоустройству и улучшению культурно-бытовых условий, в порядке, установленном уголовно-исполнительным законодательством, кроме осужденных к ПЛС и СК;
10) носить на одежде установленного образца нагрудные и нарукавные знаки (приложение 4), за исключением осужденных, содержащихся в колониях-поселениях;
11) в тюрьмах, в общеобразовательных и профессиональных школах, дисциплинарных изоляторах, в камерах ИУ особого режима, штрафных изоляторах, помещениях камерного типа, на строгих условиях отбывания наказания, в карантинном отделении поочередно нести дежурство по камерам, а также в отрядах согласно графика;
12) посещать столовую для приема пищи, кроме осужденных к ПЛС и СК;
13) проходить профилактический медицинский осмотр и курсы принудительного лечения, в том числе при заболеваниях туберкулезом, венерической болезнью, а также заражениях ВИЧ/СПИДом;
14) соблюдать требования пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 27.05.2004 N 154; от 12.05.2005 N 128; от 02.10.2007 N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния); от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Осужденные не должны:
1) нарушать распорядок дня;
2) нарушать линию охраны объектов, либо границы территории ИУ;
3) выходить без разрешения администрации ИУ за пределы изолированных участков жилых и производственных зон;
4) находиться без разрешения администрации ИУ в общежитиях, в которых они не проживают, либо на производственных объектах, на которых они не работают;

5) тiзбеде (1-қосымша) көрсетiлген заттарды, бұйымдарды алуына, дайындауына, пайдалануына және сақтауына;
6) арнайы бөлiнбеген орындарда темекi шегуiне;
7) материалдық және өзге де пайда табу мақсатымен карта және басқа да ойындар ойнауына;
8) өзiне немесе басқа адамдарға татуировка салуына;
9) балағат сөздер айтуына, тiлдеуiне немесе жаргон сөздердi пайдалануына, лақап ат беруге және сол арқылы басқа сотталғандармен байланысуға, лақап ат беруiне және иемденуiне;
10) осы Ережелермен бекiтiлген тәртiпке қарамастан хат-хабар жiберуiне және алуына;
11) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жануарлар мен құстарды ұстауына, бау-бақшамен айналысуына, декоративтi балықтарды өсiруiне (тәрбие колонияларында тiрi табиғат бұрыштары ұйымдастырылуы мүмкiн);
12) басқа сотталғандармен жеке заттарын айырбастауға, қабырғаларға, тумбаларға және кереуеттерге фотографиялар, репродукциялар, құттықтау хаттар, газет және журнал қиындыларын iлуiне;
13) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз ұйықтайтын орнын бүркемелеуiне және ауыстыруына, сондай-ақ өндiрiстiк, коммуналдық-тұрмыстық және басқа да қызметтiк және қосалқы үй-жайларда ұйықтайтын орын жабдықтауына;
14) түзеу мекемесiнiң өндiрiс және басқа да объектiлерiнде өз бетiмен әртүрлi құрылыстар салуына, шкафтар, сейфтер және т.б. орналастыруына;
15) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз қайрау құралдарын, аспаптарын,
электроэнергиясын, өндiрiс қажеттiлiгiне арналмаған механизмдер мен
материалдарды пайдалануына;
16) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз ұйқтайтын бөлмелерде өз бетімен
телерадиоқабылдауыштар, электротұрмыстық құралдар қоюға, өз бетімен электрлік жүйе өткізуге;
17) қарастырылмаған орындарда тамақ әзiрлеуiне және
тамақтануына;
18) тамақтанудан бас тартуға, қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат келтiруiне, сондай-ақ басқаларды осындай iс-әрекеттерге  итермелеуiне және басқалардың оны орындауға көмектесуiне;
19) асханадан азық-түліктерді, ыдыс-аяқтарды шығаруға;
20) алкоголь өнімін, сондай-ақ есiрткi және елiртетiн заттарды
пайдалануына;
21) ғимараттардың, цехтардың, құрылыстардың төбесiне шығуына, iшкi тыйым салынған аймақтағы қоршауға жақындауына;
22) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жұмыс орнын, жатақхананы және бұқаралық iс-шаралар өткiзiлiп жатқан үй-жайларды тастап кетуiне;
23) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз ұйқыға көзделген уақыт мерзімінде ұйықтайтын орынды тастауға, отряд жатақханасы бойынша жүруге тыйым салынады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2005.12.29. N 345, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.02.25 N 66 Бұйрықтарымен.

5) приобретать, изготавливать, употреблять и хранить предметы, изделия и вещества, предусмотренные перечнем (приложение 1);
6) курить в не отведенных для этого местах;
7) играть в карты и другие игры, с целью материальной или иной выгоды;
8) наносить себе или другим лицам татуировки;
9) выражаться нецензурной бранью, сквернословить или употреблять специфичную для осужденных лексику, присваивать прозвища и обращаться посредством их к другим осужденным;
10) направлять и получать корреспонденцию вопреки установленного порядка;
11) без разрешения администрации ИУ содержать животных и птиц, заниматься огородничеством, разводить декоративных рыб;
12) без разрешения администрации ИУ обмениваться с другими осужденными личными вещами, вывешивать фотографии, репродукции, открытки, вырезки из газет и журналов на стенах, тумбочках и кроватях;
13) занавешивать и менять без разрешения администрации ИУ спальные места, а также оборудовать спальные места на производственных объектах, в коммунально-бытовых и других служебных и подсобных помещениях;
14) самовольно возводить на производственных и иных объектах ИУ различные постройки, устанавливать шкафы и сейфы;
15) пользоваться без разрешения администрации ИУ заточным оборудованием, инструментом, электроэнергией, механизмами и материалами не для производственных нужд;
16) устанавливать в спальных помещениях личные телерадиоприемники, электробытовые приборы, самостоятельно проводить дополнительную электропроводку;
17) приготавливать и употреблять пищу в непредусмотренных для этого местах;
18) совершать умышленное причинение себе какого-либо повреждения, отказываться от приема пищи, а также подстрекать других и помогать другим в выполнении таких поступков;
19) выносить из столовой продукты питания, посуду;
20) употреблять алкогольную продукцию, а также наркотики и одурманивающие вещества;
21) подниматься на крыши зданий, цехов, строений и других сооружений, подходить к ограждению внутренней запретной зоны;
22) оставлять без разрешения администрации ИУ рабочие места,
общежития и помещения, в которых проводятся массовые мероприятия;
23) в течение времени, предусмотренного распорядком дня для сна, без разрешения администрации ИУ, покидать спальное место, передвигаться по общежитию отряда и выходить за его пределы, кроме туалета.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.06.2004 N 173; от 29.12.2005 N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования); от 02.10.2007 N 273; от 25.02.2010 № 66.

12-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға:
1) белгіленген киім нысанын бұзуға (11-қосымша);
2) ТМ аумағында еріп жүрусіз және артына қайырылған қолына кісен салынбай және көздеріне селдір матадан шүберек кигізілмей жүруіне (серуендеу ауласында, монша бокстарында, тұрмыстық және жұмыс камераларында болу уақытын қоспағанда);
3) камераларда шылым шегуге берілген уақыттан тыс кезде шылым шегуге;
4) алынып тасталды;
5) камераларда киімдерін жууға;
6) қарау көзшесін жабуға;
7) басқа камералардағы сотталғандармен байланысуға;
8) медициналық қызметкердің ұсынымы бойынша ТМ бастығының рұқсатын қоспағанда күн тәртібінде белгіленбеген уақытта ұйықтау орынына жатуға;
9) камераларда тізімде белгіленген нормадан көп заттар мен бұйымдар қоюына (12-қосымша) тыйым салынады.
Ескерту: 12-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
12-2. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталған жазасын өтеу кезеңінде қылмыс жасаған жағдайда сотталғандар тергеу изоляторына ауыстырылмайды, тергеу амалдары жазаны өтеу орнында жүргізіледі.
Ескерту: 12-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
2-1. Қоныс-колонияларында ұсталатын сотталғандардың
құқықтық жағдайының ерекшеліктері
Ескерту: 2-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 24 тамыздағы N 240 бұйрығымен.
12-3. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар сондай-ақ:
1) осы Ережеде ұйықтауға бөлінген уақыттан басқа кез-келген уақытта қоныс-колониясының аумағында еркін жүріп-тұруға;
2) егер бұл ол орындайтын жұмыс мүддесіне, оқуына байланысты не стационарлық немесе амбулаторлық емделу үшін қажет болса, мекеме әкімшілігінің рұқсатымен қадағалаусыз қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жүріп-тұруға;
3) азаматтық киім киіп жүруге;
4) өзімен бірге ақша және бағалы заттар алып жүруге;
5) ақшаларды пайдалануға, сәлем-сауқат, сәлемдеме және бандероль алуға;
6) отбасы болған кезде әкімшіліктің рұқсатымен қоныс-колониясының аумағында немесе қадағалаусыз қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жалға алынған немесе өзінің тұрғын-үй ауданында тұруға;
7) қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде орналасқан жоғарғы және орта кәсіби білім беру мекемелерінде сырттай оқуға құқылы.

12-1. Осужденным к ПЛС и СК запрещено:
1) нарушать установленную форму одежды (приложение 11);
2) передвигаться по территории ИУ без сопровождения и без наручников, одетых на руки сзади, и повязки из непрозрачного материала, надетой на глаза (кроме времени нахождения в прогулочных дворах, банных боксах, жилых и рабочих камерах);
3) курить в камерах в неотведенное для курения время;
4) (исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
5) стирать одежду в камерах;
6) закрывать смотровой глазок;
7) устанавливать контакты с осужденными из других камер;
8) ложиться на спальное место в неотведенное для этого распорядком дня время, кроме как с разрешения начальника ИК по рекомендации медицинских работников;
9) иметь в камере вещи и предметы сверх норм, установленных Перечнем предметов и вещей, которые разрешается иметь в камерах осужденным к ПЛС и СК (приложение 12). <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 12-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
12-2. Осужденные к ПЛС и СК, совершившие в период отбывания наказания преступления, в следственный изолятор не переводятся. Следственные действия проводятся по месту отбывания наказания. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 12-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
2-1. Особенности правового положения осужденных,
содержащихся в колониях-поселениях <*>
Сноска. Раздел дополнен главой 2-1 - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240.
12-3. Осужденные в колонии-поселении также имеют право:
1) свободно передвигаться в пределах колонии-поселения, в любое время, кроме отведенного настоящими Правилами времени для сна;
2) с разрешения администрации учреждения передвигаться без надзора за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение, если это необходимо в интересах выполняемой ими работы, в связи с обучением, либо для прохождения стационарного или амбулаторного лечения;
3) носить гражданскую одежду;
4) иметь при себе деньги и ценные вещи;
5) пользоваться деньгами, получать посылки, передачи и бандероли;
6) проживать, при наличии семьи, с разрешения администрации, на арендованной или собственной жилой площади на территории колонии-поселения или за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение;
7) заочно обучаться в образовательных учреждениях высшего и среднего профессионального образования, расположенных за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение;

8) қоныс-колониясынан тыс жерде ұялы байланыс құралдарын сақтау және пайдалану. Қоныс-колониясы аумағында олар бақылау өткізу бекетіндегі арнайы тағайындалған құлыптанатын ұяларда сақталады;
9) дәрігердің белгілеу негізінде қоныс-колониясы әкімшілігінің рұқсатымен берілген есірткі компоненттері жоқ дәрілік препараттардың өз жанында болуына.
Ескерту: 12-3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
12-4. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар:
1) қоныс-колониясының аумағынан өз бетінше кетіп қалуға;
2) көлік құралдарын жеке меншікке сатып алуға және оны пайдалануға;
3) қоныс-колониясының аумағында ұялы байланыс құралдарын сақтауға және пайдалануға;
4) атыс және суық қаруды, есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды сатып алуға, сақтауға, сондай-ақ оны пайдалануға;
5) әскери үлгідегі киім киіп жүруге;
6) алкагольді ішімдіктердің барлық түрлерін, сыраны өндіруге, сатып алуға және пайдалануға;
7) дәрігердің рұқсатынсыз құрамында есірткі бар медициналық препараттарды сатып алуға және пайдалануға құқылы емес.
Ескерту: 12-4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
12-5. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар:
1) отбасымен бірге тұратын сотталғандар күн тәртібімен белгіленген уақытта айына төрт ретке дейін қоныс-колониясы бастығының кезекші көмекшісіне тіркелуге келуге;
2) қоныс-колониясының бастығы қол қойған және осы түзеу мекемесінің мөрімен расталған сотталғанның жеке басын куәландыратын белгіленген үлгідегі құжаты болуға міндетті. Қоныс-колониясынан тысқары тұратын сотталғандарға міндетті түрде тұратын мекен-жайы көрсетіліп, куәлік беріледі (14-қосымша);
3) тұрғылықты жерінің мекен-жайы өзгергені туралы уақтылы хабарлауға;
4) негізгі жұмысынан бос уақытта ТМ өткізетін барлық мәдени-бұқаралық, спорттық іс-шараларға қатысуға.
Ескерту. 12-5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
12-6. Қоныс-колониясына келген күннен бастап ұстау режимін бұзуға жол бермеген сотталғандарға, жеке басын зерделегеннен кейін, қоныс-колониясы бастығының қаулысы бойынша қоныс-колониясының тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жалға алынған немесе өзінің тұрғын-үй ауданында тұруға рұқсат берілуі мүмкін (15-қосымша). Режимді бұзған жағдайда отбасымен тұру құқығынан айыру туралы қоныс-колониясы бастығының қаулысы шығарылады (16-қосымша).

8) хранить и пользоваться за пределами территории колонии-поселения мобильными средствами связи. На территории колонии-поселения они хранятся в специально предназначенных запираемых ячейках, находящихся на контрольном пропускном пункте;
9) с разрешения администрации колонии-поселения выданного на основании назначения врача, иметь при себе лекарственные препараты, не содержащие наркотические компоненты.
Сноска. Пункт 12-3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-4. Осужденные в колонии-поселении не вправе:
1) самовольно оставлять территорию колонии-поселения;
2) приобретать в собственность транспортные средства и пользоваться ими;
3) хранить и пользоваться на территории колонии-поселения мобильными средствами связи;
4) приобретать, хранить огнестрельное и холодное оружие, наркотические средства или психотропные вещества, а так же пользоваться им;
5) носить одежду военного образца;
6) производить, приобретать и употреблять все виды алкогольных напитков, пиво;
7) без разрешения врача, приобретать и употреблять медицинские препараты наркотического содержания.
Сноска. Пункт 12-4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-5. Осужденные в колонии-поселении обязаны:
1) осужденные, проживающие с семьями, - до четырех раз в месяц, в установленное распорядком дня время являться к дежурному помощнику начальника колонии-поселения для регистрации;
2) иметь документ установленного образца, удостоверяющий личность осужденного, подписанный начальником колонии-поселения и заверенный печатью данного исправительного учреждения. Осужденным, проживающим вне колонии-поселения, выдается удостоверение с обязательным указанием адреса проживания (приложение 14);
3) своевременно сообщать об изменении адреса места жительства;
4) посещать все культурно-массовые, спортивные мероприятия, проводимые в ИУ, в свободное от основной работы время.
Сноска. Пункт 12-5 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
12-6. Осужденным, не допускающим нарушения режима содержания с момента прибытия в колонию-поселение, после изучения личности, по постановлению начальника колонии-поселения, может быть разрешено проживание со своими семьями на арендованной или собственной жилой площади за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение (приложение 15). В случае нарушения режима, выносится постановление начальника колонии-поселения о лишении права проживания с семьей (приложение 16).

12-7. Қоныс-колониясының әкімшілігі сотталғандарды түзеу мекемесінің кәсіпорындарына жұмысқа орналастырады. Мұндай мүмкіндік болмаған кезде сотталған әкімшіліктің рұқсатымен қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс колониясы орналасқан елді мекеннің тиісті облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шегінде орналасқан мемлекеттік ұйымдарда немесе өзге де меншік нысанындағы ұйымдарда еңбек шарты (17-қосымша) негізінде және оны тиісінше қадағалауды қамтамасыз еткен жағдайда еңбекке орналастырылуы мүмкін. Сотталғандар жеке еңбек қызметімен айналысуы мүмкін.
Қоныс-колониясының әкімшілігі сотталғанды жұмыс объектісінен мынадай жағдайларда:
қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының жазбаша нұсқауы бойынша;
оның босатылған кезінде;
төтенше немесе әскери жағдай енгізілген кезде;
сотталғанның жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзған кезде;
жұмыс берушінің еңбек шарты бойынша міндеттемелерін орындамаған кезде шақыртып алуға міндетті.
Ескерту. 12-7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
12-8. Қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде тұруға ұстау режимін бұзбаған, отбасы бар сотталғандарға және мыналар:
1) сотталғанның және оның бірге тұратын туысқандарының өтініштері. Сотталғанның өтініші барлық кәмелетке толған отбасы мүшелерімен және сотталғанның бірге тұратын туысқандарымен қол қойылуы тиіс;
2) белгіленген тәртіппен расталған отбасы құрамы және тұру жағдайы туралы анықтамалары;
3) қоныс-колониясынан тысқары аумақта отбасымен тұруға қаулы шығарылғаннан кейін, полиция учаскелік инспекторынан оның қадағалаудағы адамның учаскеде тұратынынан хабарланғаны туралы анықтама;
4) сотталғанның қоныс-колониясынан тысқары аумақта тұратын кезеңде мінез-құлық ережесімен және шектеулермен танысқаны туралы қолхаттар;
5) белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлғалардың сотталғанға жұмыс орнын беру туралы ұсынымы;
6) осы ереженің 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша еңбек шарты болған жағдайда рұқсат беріледі.
Ескерту. 12-8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.02.25 N 66, 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

12-7. Администрация колонии-поселения трудоустраивает осужденных на предприятии исправительного учреждения. При отсутствии такой возможности, осужденный может быть, с разрешения администрации, трудоустроен в государственных организациях или организациях иных форм собственности, расположенных за пределами колонии-поселения, но в пределах соответствующей области (города республиканского значения, столицы), где расположена колония-поселение на основании трудового договора (приложение 17), и при условии обеспечения их надлежащего надзора. Осужденные могут заниматься индивидуальной трудовой деятельностью.
Администрация колонии-поселения обязана отозвать осужденного с рабочего объекта:
по письменному указанию вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы;
при его освобождении;
при введении чрезвычайного или военного положения;
нарушения осужденным установленного порядка отбывания наказания;
неисполнения работодателем обязательств по трудовому договору.
Сноска. Пункт 12-7 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 02.10.2007 N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-8. Проживание за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение может быть разрешено осужденным, имеющим семьи, не имеющим нарушений режима содержания и при наличии:
1) заявлений осужденного и его родственников, с которыми он будет совместно проживать. Заявление осужденного должно быть подписано всеми совершеннолетними членами семьи и родственниками, с которыми совместно будет проживать осужденный;
2) справки о составе семьи и условиях проживания, заверенной в установленном порядке;
3) после вынесения постановления на проживание с семьей вне территории колонии-поселения, справки от участкового инспектора полиции о его уведомлении в проживании на участке поднадзорного лица;
4) подписки об ознакомлении осужденного с правилами поведения и ограничениями на период проживания вне территории колонии-поселения;
5) ходатайства юридических лиц, зарегистрированных в установленном порядке, о представлении рабочего места осужденному;
6) трудового договора по форме согласно приложению 17 к настоящим правилам.
Сноска. Пункт 12-8 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 02.10.2007 N 273; от 25.02.2010 № 66; от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12-9. Қажет жағдайларда қоныс-колониясынан тысқары жерлерде түзеу мекемесі (жалпы, қатаң және ерекше режимдегі) жанынан Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен қоныс-колониясының және түзеу мекемелерінің сотталған қызметкерлерін тәулік бойы қадағалау ұйымдастырыла отырып, қоныс-колонияларының учаскелері ашылуы мүмкін.
12-10. Кәмелетке толмаған сотталғандарға:
1) темекі шегуге;
2) темекі өнімдерін сатып алуға және сақтауға;
3) жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде өткізілетін сабақтарды және іс-шараларды, сондай-ақ қатысуы міндетті тәрбиелік іс-шараларды себепсіз босатуға тыйым салынады.
Ескерту: 12-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
3. Сотталғандар мен түзеу мекемелерi қызметкерлерiнiң
өзара қарым-қатынасы
13. ТМ қызметкерлері және түзеу мекемеге келетін басқа тұлғалармен кездескенде сотталғандар орнынан тұрып амандасады.
14. Сотталғандар ТМ қызметкерлерiмен кездескен кезде оларды "Сiз" деп атай отырып, "азамат", "азаматша" және одан әрi шенi немесе лауазымына қарай атауға, ал, тәрбие колонияларында сонымен бiрге аты және әкесiнiң атымен атауға мiндеттi.
15. Мекеме қызметкерлерi сотталғандарды "Сiз" деп, "сотталған", "азамат", "азаматша" деп және тегiмен атайды. Тәрбие колонияларында қызметкерлер сотталғандарға "сен", "тәрбиеленушi" дейдi, сондай-ақ атымен атай алады.
16. Қызметкерлерге сотталғандармен және олардың туысқандарымен қызмет мүддесiне байланысы жоқ қандай да бiр қарым-қатынас жасауға және олардың қылмыстық-атқару заңнамасында және осы Ережеде реттелмеген қызметiн пайдалануға тыйым салынады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
17. Түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерi сотталғандардың жолыққанда мәселелерін шешу шараларын қолдануға міндетті.
3-1. Діни ғұрыптарды орындау тәртібі
Ескерту: Ереже 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 269 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
17-1. ТМ-не тіркеуден өткен діни бірлестіктердің өкілдері келе алады.
17-2. Сотталғандардың діни сенім бостандығына деген құқықтарын сақтау бойынша дербес жауапкершілік ТМ бастығына жүктеледі. Діни бірлестіктердің сотталғандар арасындағы жұмысын ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары ұйымдастырады және бақылайды.

12-9. В необходимых случаях за пределами колонии-поселения при исправительных учреждениях (общего, строгого и особого режимов) приказом Министра юстиции Республики Казахстан могут открываться участки колоний-поселений с организацией круглосуточного надзора за осужденными сотрудниками колонии-поселения и исправительных учреждений.
12-10. Несовершеннолетним осужденным запрещено:
1) курить;
2) приобретать и хранить табачные изделия;
3) пропускать без уважительных причин занятия и мероприятия, проводимые в общеобразовательных и профессиональных школах, а также воспитательные мероприятия, участие в которых обязательно. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 12-10 - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
3. Взаимоотношения осужденных и персонала
исправительных учреждений
13. При встрече с сотрудниками ИУ и другими должностными лицами, посещающими ИУ осужденные встают и здороваются с ними.
14. Осужденные обращаются к сотрудниками ИУ на "Вы", называя их "господин" или "господин офицер" и далее по званию, а также по имени и отчеству.
15. Сотрудники ИУ обращаются к осужденным на "Вы" и называют их "господин" либо "гражданин осужденный", "осужденная", по фамилии или имени, имени и отчеству. В воспитательных колониях сотрудники могут обращаться к осужденным также на "ты" и называть их "воспитанник", "воспитанница", а также по имени.
16. Сотрудникам ИУ категорически запрещается вступать в какие-либо отношения с осужденными и их родственниками, не вызываемые интересами службы, а также пользоваться их услугами, не регламентированными уголовно-исполнительным законодательством и настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
17. Сотрудники ИУ обязаны принимать меры по разрешению вопросов и проблем осужденных, в случае их обращения к ним.
3-1. Порядок отправления религиозных обрядов
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. ИУ могут посещать представители зарегистрированных религиозных объединений.
17-2. Персональную ответственность за соблюдением права свободы вероисповедания осужденным несет начальник ИУ. Работу религиозных объединений с осужденными организует и контролирует заместитель начальника ИУ по воспитательной работе.

17-3. Діни бірлестіктер қандай аумақтық әділет органдарында тіркелсе, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тиісті Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі – облыстық ҚАЖКД) діни бірлестіктерге ТМ-не келіп сотталғандармен жұмыс жасауына рұқсат береді.
17-4. ТМ әкімшілігі діни бірлестіктермен бірге бірлескен жұмыс жоспарын және діни бірлестіктер өкілдерінің ТМ-не келу кестесін әзірлейді, онда келу тақырыбы, күні, уақыты және құдайға сыйыну, дәстүр және рәсімдерді өткізудің басқа да жағдайлары көрсетіледі.
17-5. Жоспар мен кесте ТМ бастығы мен тиісті діни бірлестіктің аға діни дәрежелі өкілімен бекітіледі және бір жыл ішінде жүзеге асырылады.
17-6. Діни бірлестік мемелекеттік тіркелу (қайта тіркелу) куәлігінің, жарғының (ережесінің), ТМ-не келуді жоспарлаған діни бірлестіктер өкілдерінің тізімін және жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелерін ТМ-не ұсынады.
17-7. ТМ әкімшілігі:
1) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетіне сотталғандармен діни ғұрыптарды орындайтын діни бірлестіктер өкілдерінің соттылығының бар-жоғы туралы ағымдағы бес жұмыс күні ішінде сұрау хат;
2) тиісті облыстың аумағында жергілікті діни бірлестіктердің тіркелгендігін растау туралы аумақтық әділет органдарына ағымдағы бес жұмыс күні ішінде сұрау хат жолдайды.
17-8. Сұрау хаттарға жауаптар алынғаннан кейін, ТМ әкімшілігі барлық жоғарыда аталған құжаттарды ТМ-не кіруге рұқсат алу үшін ағымдағы бес жұмыс күні ішінде облыстық ҚАЖКД-не жолдайды.
17-9. Облыстық ҚАЖКД, ұсынылған құжаттарды зерделеп, діни бірлестіктер өкілдеріне ағымдағы бес жұмыс күні ішінде ТМ-не кіруге рұқсат береді не одан бас тартады. Рұқсат берудің не одан бас тартудың дәлелді негіздері міндетті түрде көрсетіле отырып, жазбаша ресімделеді. Бас тартуға заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
17-10. Рұқсат алған жағдайда, ТМ әкімшілігі мен діни бірлестік өкілдері арасында екі жақтың міндеттері, келісімнің мерзімі, оны ұзарту немесе тоқтату талаптары көрсетілетін өзара ынтымақтастық туралы келісім жасайды.
17-11. Дiни мазмұндағы материалдар мен дiни мақсаттағы заттар діни сараптамадан өткеннен кейін ТМ аумағына кіргізіледі.
17-12. ТМ әкiмшiлiгi дiни бірлестіктердің өкiлдерiнің назарына ТМ-не келу тәртiбін жеткiзедi және олардың қауiпсiздiгi шараларын қамтамасыз етедi.

17-3. Разрешение на посещение ИУ и работу с осужденными выдает соответствующий Департамент уголовно-исполнительной системы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ДКУИС области), на территории которой представляемое религиозное объединение зарегистрировано в органах юстиции.
17-4. Администрация ИУ совместно с религиозными объединениями разрабатывает совместные планы работы и графики посещения ИУ представителями религиозных объединений, в которых указываются темы посещений, даты, время и другие условия проведения богослужения, обряда и церемонии.
17-5. План и график утверждаются начальником ИУ и старшим духовным саном соответствующего религиозного объединения и действуют в течение одного года.
17-6. Религиозное объединение представляет в ИУ копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), устава (положения), список и копии документов, удостоверяющих личность представителей религиозного объединения, которые планируют посещать ИУ.
17-7. Администрация ИУ направляет:
1) в течение пяти рабочих дней запрос в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан на наличие судимости у представителей религиозных объединений, которые будут отправлять религиозные обряды с осужденными;
2) в течение пяти рабочих дней запрос в территориальный орган юстиции о подтверждении регистрации местного религиозного объединения на территории соответствующей области.
17-8. После получения ответов на запросы, все вышеуказанные документы в течение пяти рабочих дней направляются администрацией ИУ в ДКУИС области для получения разрешения на посещение ИУ.
17-9. ДКУИС области, изучив представленные документы в течение пяти рабочих дней, разрешает либо отказывает представителям религиозного объединения в посещении ИУ. Разрешение либо отказ оформляется письменно в произвольной форме с обязательным указанием мотива. Отказ может быть обжалован в установленном законодательством порядке.
17-10. В случае получения разрешения, составляется соглашение между администрацией ИУ и представителями религиозного объединения о взаимном сотрудничестве, в котором оговариваются взаимные обязанности сторон, срок действия соглашения, условия его продления или прекращения.
17-11. Материалы религиозного содержания и предметы религиозного назначения вносятся на территорию ИУ после прохождения религиоведческой экспертизы.
17-12. Администрация ИУ доводит до сведения представителей религиозных объединений порядок посещения ИУ и обеспечивает меры их безопасности.

17-13. Діни қызметшілер сотталғандармен қайырымдылық, рухани-өнегелік және қамқоршылық жұмыстарын жүргізеді және ізгілік көмек көрсетеді.
17-14. Сотталғандардың рухани-өнегелік тәрбиесінің негізгі нысандары: жеке, топтық, жаппай.
17-15. Сотталғандардың рухани-өнегелік тәрбиесінің түрлері:
1) сотталғандармен жеке сұхбат жүргізу;
2) сотталғандар тобының алдында сөз сөйлеуі;
3) діни мазмұнды әдебиетті тарату.
17-16. Діни ғұрыптарды дiни бiрлестiктерде жұмыс iстейтiн дiни қызметшiлері ғана жүзеге асырады.
17-17. Дiни мазмұндағы материалдар мен дiни мақсаттағы заттар арнайы бөлінген бөлмелерде сақталады. Оларды олар сақталатын үй-жайлардан басқа жерлерде қолдануға жол берілмейді.
17-18. Діни ғимараттарға (үй-жайларға) діни ғұрыптарды орындау үшін бару осы Ережеде көзделген іс-шараларды өткізуге кедергі келтірмеуі және де басқа адамдардың құқықтарына қысым жасамауы тиiс. Оған бару жеке жасалған бару кестесі бойынша, көпшілік іс-шаралар өткізу уақытынан басқа кезде (сотталғандардың бар-жоғын тексеру, тамақтану, ұйқыға бөлінген уақыт және т.б.) ұйымдастырылады.
17-19. Бөлек тұрған мешіт пен шіркеу және сыйыну бөлмелері қатаң белгіленгені бойынша пайдаланады, бұл ретте олардың ішінде сыйынудан бос уақытында сотталғандардың тұруы мен болуына жол берілмейді. Түнгі уақыт және мәдени-көпшілік іс-шаралар өткізу кезінде діни ғимараттар жабық болуы тиіс, кілті колония бастығының кезекші көмекшісіне тиісті журналға қол қоя отырып, беріледі.
17-20. Діни ғимараттарға кіру мүмкіндігі ТМ-нің күн тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
17-21. Діни ғимараттардың жұмысына ТМ-нің кезекші ауысымы санынан жауапты қызметкерлері тағайындалады, олар діни ғұрыптарды орындау кезінде қатысады.
17-22. Сотталғандардың діни ғимараттарға келу есебі келушілерді тіркеу журналында тіркеледі (тегі, аты, әкесінің аты, келген күні мен уақыты жазылады) осы журнал діни ғимаратында (үй-жайларда) тұрады.
17-23. Діни бірлестік өкілдерінің келуіне тыйым салуға негіз болған жағдайда (осы Ережені бұзу фактілері) олардың бұдан әрі ТМ-не келуі тоқтатылады. Келуді қайта бастау, себептер жойылғаннан кейін және осы Ереженің 17-317-417-5 тармақтарымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады".
4-Тарау. Түзеу мекемелеріндегі күн 4. Күн тәртiбi ұғымы
18. Әрбiр түзеу мекемесінде сотталғандардың әртүрлi құрамына қарай жұмыс ерекшелiктерi, жыл маусымы, жергiлiктi жердiң жағдайы және басқа да нақты жағдайлар ескерiле отырып, қатаң реттелген, орындау мен сақтау үшін міндетті күн тәртiбi белгiленедi.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

17-13. Священнослужители проводят как духовно-нравственную работу, так и благотворительную и попечительскую деятельность и оказывают осужденным гуманитарную помощь.
17-14. Основными формами духовно-нравственного воспитания осужденных являются: индивидуальная, групповая, массовая.
17-15. Виды духовно-нравственного воспитания осужденных:
1) проведение индивидуальных бесед с осужденными;
2) выступление перед группами осужденных;
3) распространение литературы религиозного содержания.
17-16. Религиозные обряды осуществляются только священнослужителями, работающими в религиозных объединениях.
17-17. Материалы религиозного содержания и предметы религиозного назначения хранятся в специально отведенных помещениях. Пользование ими в иных помещениях, кроме отведенных для хранения, не допускается.
17-18. Посещение культовых сооружений (помещений) для отправления религиозных обрядов не должно препятствовать проведению мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами, а также ущемлять права других лиц. Оно осуществляется по отдельно составленному графику посещений, исключая время проведения массовых мероприятий (проверки наличия осужденных, прием пищи, времени, отведенного для сна и т.д.).
17-19. Имеющиеся отдельно стоящие здания мечетей, церквей и молельные комнаты используются строго по назначению, при этом исключаются факты проживания и нахождения в них осужденных в свободное от обрядов время. В период ночного времени и проведения культурно-массовых мероприятий культовые сооружения должны быть закрыты, ключи передаются дежурному помощнику начальника колонии под роспись в соответствующем журнале.
17-20. Доступ в культовые сооружения осуществляется в соответствии с распорядком дня ИУ.
17-21. Контроль за деятельностью культовых сооружений осуществляют ответственные сотрудники ИУ из числа дежурной смены, которые присутствуют во время отправления религиозных обрядов.
17-22. Учет посещений культовых сооружений осужденными регистрируется в журнале учета посещающих (фамилия, имя, отчество, дата и время посещения), который находится в культовом сооружений (помещений).
17-23. В случае наличия оснований для прекращения посещения представителями религиозного объединения (фактов нарушения настоящих Правил), дальнейшее посещение ими ИУ прекращается. Возобновление посещения осуществляется при устранении причин и в порядке, определенном пунктами 17-317-417-5 настоящих Правил.
Раздел 4. Распорядок дня в исправительных учреждениях
4. Понятие распорядка дня
18. В каждом ИУ организуется строго регламентированный, обязательный к исполнению и соблюдению распорядок дня, утвержденный начальником ИУ, с учетом особенностей работы с тем или иным составом осужденных, времени года, местных условий и других конкретных обстоятельств.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

19. Күн тәртiбiне тұру, тексеру, жату, жуыну, дене шынықтыру, тамақ iшу, жұмысқа бөлу, өндiрiсте, оқуда, тәрбие және спорттық-бұқаралық шараларда және т.б. болу уақыттары кiредi. Сотталғандардың үзiлiссiз сегiз сағаттық ұйқысы және оларға жеке уақыт беру қарастырылады.
Сотталғандардың жасақпен аптасына кем дегенде бір рет моншада жуыну қарастырылады. Жасақтардың моншада жуыну күні мен уақыты түзеу мекемесі бастығымен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен бекітілген кесте арқылы белгіленеді, ал бір сотталғанның жуыну ұзақтығы отыз минуттан кем болмауы керек.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
20. Үлгi ретiнде алынған күн тәртiбi (3-қосымша) стенд түрінде ресімделеді және көзге түсетін жерге (плацқа, жасақ үй-жайларына, карантин бөлмесіне) орнатылады не ілінеді, оны түзеу мекемесiнiң бастығы бекiтедi және ол қызметкерлерге және сотталғандарға жеткiзiледi.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
5. Сотталғандарды жұмысқа бөлу
21. Сотталғандар күн тәртiбiмен белгiленген уақытта отряд, бригада бойынша жұмысқа бөлу үшiн бөлiнген жерде сапқа тұрғызылады, бұл ретте карточкасы, тегі бойынша тексеру жүргізіледі,) олардың сырт пiшiнi тексерiледi.
Тыйым салынған бұйымдардың өтіп кетуіне жол бермеу мақсатында, сотталғандар жіті қаралады немесе тінтіледі.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
22. Түзеу мекемелерiнiң бастықтары еңбек жағдайын ескере отырып сотталғандардың өндiрiс объектiлерiндегi жүрiс-тұрыс тәртiбiн белгiлейдi, онда сотталғандардың объектiге саппен келулерi, цех (учаске) бастықтарының немесе шеберлердiң нұсқаулама өткiзулерi, жұмыс қорытындысын шығару, жұмыс орнын тапсыру тәртiбi және т.б. қарастырылады.
6. Тамақтану
23. Сотталғандар күн тәртiбiнде белгiленген сағатта, отряд, бөлiмше, бригада бойынша асханада немесе жұмыс объектiсiндегi тамақ тарататын үй-жайда тамақтанады. Егер асхана тұрғын және өндiрiстiк аймақ ортасында болса, ауысыммен жұмыс iстейтiндердi тамақтандыру асханада, тұрғын аймақтағы адамдарды өндiрiсте жұмыс iстеп жүрген сотталғандардан оқшау ұйымдастырылады.

19. Распорядок дня включает в себя время подъема, проверки, отбоя, туалета, физической зарядки, принятия пищи, развода на работу, нахождения на работе, учебе, воспитательных и спортивно-массовых мероприятиях. Предусматривается непрерывный восьмичасовой сон осужденных и предоставление им личного времени.
Предусматривается помывка осужденных по отрядам в бане, не реже одного раза в неделю. День и время помывки отрядов в бане определяется графиком, утвержденным начальником исправительного учреждения либо лицом, исполняющим его обязанности, продолжительность помывки одного осужденного не менее тридцати минут.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Распорядок дня, разработанный применительно к примерному (приложение 3) оформляется в виде стенда и устанавливается либо вывешивается на видном месте (на плацу, в помещениях отрядов, карантинного отделения), доводится до сведения персонала и осужденных.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
5. Развод осужденных на работу
21. В установленное распорядком дня время осужденные поотрядно, побригадно выстраиваются в отведенных местах для развода на работу, при этом проводится карточная, пофамильная проверка, проверяется их внешний вид.
В целях пресечения проноса запрещенных предметов, осужденные подвергаются досмотру или обыску.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
22. Начальниками ИУ совместно с начальниками предприятий, расположенных на территории ИУ, с учетом условий труда устанавливается порядок поведения осужденных на производственных объектах, который предусматривает прибытие осужденных на объекты строем, инструктаж их начальниками цехов (участков) или мастерами, подведение итогов работы, порядок сдачи рабочих мест.
6. Прием пищи
23. Прием пищи производится в часы, установленные распорядком дня, поотрядно, по отделениям, побригадно в столовой либо раздаточном помещении на объектах работы. Если столовая расположена на стыке жилой и производственной зон, прием пищи работающей сменой может организовываться в столовой, с обеспечением изоляции лиц, находящихся в жилой зоне, от осужденных, работающих на производстве.

23-1. Тамақ нәрі мен құндылығы бойынша бекітілген тамақтану нормаларына сәйкес болуы керек, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды есепке ала отырып дайындалады және беріледі.
Ескерту: 23-1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
24. Тәрбие колонияларында таңертеңгi, түскi және кешкi тамақ асханада ұйымдастырылады.
25. Коммуналды-тұрмыстық объектiлердiң (монша, шаштараз, кiр жуу және т.б.) үздiксiз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында түзеу мекемелерiнiң бастықтары осы объектiлерде жұмыс iстеп жүрген сотталғандарға тиiстi отрядтардың, бөлiмшелердiң, бригадалардың құрамында тамақтануға рұқсат берулерi мүмкiн.
26. Күзет қамауынан немесе түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң қадағалауынан босатылған сотталғандар, сондай-ақ ерiп жүрусiз немесе айдауылсыз жүрiп-тұруға құқығы барлар және колониядан тыс жерде тұратындар тұратын жерiнде немесе жұмыс объектiсiнде тамақтана алады.
27. Камерада ұсталушы сотталғандар камерада немесе өндiрiсте тамақтанады.
27-1. Туберкулезден емдеуге арналған емдеу алдын-алу мекемелерінде ұсталатын сотталғандар медициналық көрсеткіштер негізінде емдеуші дәрігердің берген жазбаша рұқсатымен тамақтануды тұратын орындарында (медициналық палаталарда немесе туберкулездің микробактерияларын бөлетін сотталғандар үшін арналған бөлімшелердегі тамақ қабылдау бөлмелерінде) жүзеге асыруы мүмкін.
Ескерту: 27-1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
28. Тамақтану кезiнде сотталғандардың тиiстi тәртiптi сақтауларын қолдау үшiн асханада түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң өкiлдерi және бақылау құрамы болады.
28-1. Ас ішер алдында сотталғандар сыртқы киімдерін шешеді.
Ескерту. 28-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
7. Сотталғандарды жеке қабылдау
29. Түзеу мекемелерiнiң басшылары, сондай-ақ бөлiм және қызмет бастықтары сотталғандарды жеке қабылдауды сотталғандардың назарына жеткізілетін график бойынша, бірақ аптада кемінде 1 рет, жүзеге асырады. Сотталғандардың көтерген мәселелерi және оларды қарау нәтижелерi көрсетiлген, қабылдауда болған сотталғандардың есебi мекеменiң кеңсесiнде сақталатын журналда жүргiзiледi (5-қосымша). Журналдың жүргізуін айында кемінде 1 рет ТМ бастығы бақылайды. Жеке қабылдау сотталғандарды алдын-ала жазбаша берген өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Тәрбие колониясында жеке мәселелері бойынша қабылдауды күн сайын мекеме басшылығы, сондай-ақ бөлімдер мен қызметтерінің бастықтары жүргізеді
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2005.05.12. N 128, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

23-1. Пища по питательным свойствам и калорийности должна соответствовать установленным нормам питания, приготавливается и подается с учетом санитарно-эпидемиологических требований.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 23-1 в соответствии с приказом  и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В воспитательных колониях завтрак, обед и ужин организуются в столовых.
25. В целях обеспечения непрерывной работы коммунально-бытовых объектов (бани, парикмахерской, прачечной) начальники ИУ могут разрешить осужденным, работающим на этих объектах, прием пищи по отдельному графику.
26. Осужденными, содержащимся на льготных условиях отбывания наказания, а также пользующимися правом передвижения без конвоя или сопровождения и проживающими за пределами ИУ, прием пищи осуществляется в местах проживания или на объектах работ.
27. Осужденные, содержащиеся в камерах, пищу принимают покамерно.
27-1. Осужденные, содержащиеся в лечебно-профилактических учреждениях, предназначенных для лечения от туберкулеза, с письменного разрешения лечащего врача, выданного на основании медицинских показаний, прием пищи осуществляют в местах проживания (медицинских палатах, либо в комнатах для приема пищи в отделениях, предназначенных для осужденных, выделяющих микобактерии туберкулеза).
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 27-1 в соответствии с приказом  и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для поддержания должного порядка во время приема пищи осужденными в столовых присутствуют представители администрации ИУ.
28-1. Перед приемом пищи осужденные снимают верхнюю одежду.
Сноска. Пункт 28-1 дополнен приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
7. Личный прием осужденных
29. Личный прием осужденных осуществляется руководством ИУ, а также начальниками отделов и служб по графику, который доводится до сведения осужденных, но не менее 1 раза в неделю. Учет принятых на прием осужденных с указанием вопросов, с которыми они обращались, и результатах их рассмотрения производится в журнале каждого ответственного работника (приложение 5). Его ведение контролирует начальник ИУ, не реже одного раза в месяц. Личный прием осуществляется по предварительному письменному заявлению осужденных.
В воспитательной колонии прием по личным вопросам осуществляется ежедневно руководством учреждения, а также начальниками отделов и служб. <*>
Сноска. Пункт 29 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года N 173; от 12 мая 2005 года N 128; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

30. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң жоғары тұрған органдарының қызметкерлерi түзеу мекемелерiне келген кезде өздерiнiң құзырына жататын мәселелер бойынша сотталғандарды қабылдайды. Бұл қызметкерлер қабылдаған сотталғандардың есебi аталған журналдың екiншi бөлiмiнде жүргiзiледi.
31. Түзеу мекемелерiнiң бастықтары немесе олардың уәкiлеттiлiгi берiлген адамдар айында кемiнде бiр рет қабылдау кезiнде қабылданған шешiмдердiң орындалуын тексередi.
8. Сотталғандардың бар-жоғын тексеру
32. Түзеу мекемелерiндегi сотталғандардың бар-жоғын тексеру күн сайын таңертең және кешке күн тәртiбiнде белгiленген сағатта жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда тәулiктiң кез-келген уақытында тексеру жүргiзiледi. Осы кезде сотталғандардың сыртқы келбетi қоса тексерiледi.
33. Тексеру белгiленген орында - плацта жалпы сапта отряд бойынша әр адамды жеке-жеке санау және топ тiзiмi бойынша тегiмен атау сотталғандарды карточка бойынша салғастыру жолымен жүргiзiледi. Сапқа тұрудан жұмыстан соң демалып жатқандар, ауруы бойынша (төсек тартып жатқандар) босатылғандар, сондай-ақ жұмыстан босату мүмкiн емес жұмыстағы адамдар босатылады. Оларды тексеруі ТМ бастығы немесе КБКК шешімі бойынша келген орындарында жүргiзiледi.
Ескерту. 33-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
34. Жауын-шашынды ауа-райы және төменгi температура кезiнде (25 градустан төмен) жылдың суық мезгiлiнде тексерулер үй-жайда өткiзiледi.
Ескерту: 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
35. Таңертеңгi және кешкi тексерулер 40 минуттан аспауы керек.
36. Колониялардың айыптық және тәртiптiк изоляторларындағы, камералық үлгiдегi үй-жайларындағы, түрмелердегi сотталғандардың бар-жоғын тексеру камера бойынша, ал жазасын қатаң жағдайда өтеушiлердiң, қауiпсiз орындарда ұсталушылардың, айдауылсыз және ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығын пайдаланушылардың және түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң қадағалауына күзет қамауынан және күзеттен босатылғандардың бар-жоғын тексеру тұрғылықты жерiнде жүргiзiледi.
36-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды тексеру камералап жүргізіледі.
Ескерту: 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
36-2. Тексеруді жүзеге асыру үшін әр сотталғанға суреті бар карточка жасалады, онда аты, әкесінің аты, тегі, туған күні, КК бабы, бас бостандығынан айыру мерзімі, мерзімінің басы мен соңы, жасақ, бригада нөмірі, ТМ келген күні көрсетіледі (18-қосымша). ТМ бастығының кезекші көмекшісі не режим қызметінің бекітілген қызметкері картотека жүргізеді. Картотека кезекші бөлімде арнайы дайындалған жәшікте сақталады. Алдын алу есебінде тұратын сотталғандарды тексеруге арналған түбіртектерге, айыру жолақтарын салу: қашуға бейім сотталғандар үшін – қызыл түс, ал қалған алдын алу есебінің түрлеріне – қара түс.
Ескерту. 36-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз);  2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.

30. Сотрудники вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы проводят прием осужденных по вопросам, входящим в их компетенцию, при посещении ИУ. Учет осужденных, принимаемых этими работниками, ведется во второй части указанного журнала.
31. Начальники ИУ или лица, уполномоченные ими, не реже одного раза в месяц проверяют исполнение решений, принятых во время приема.
8. Проверки наличия осужденных
32. Проверки наличия осужденных в ИУ осуществляются ежедневно утром и вечером в часы, определенные распорядком дня. В необходимых случаях они могут проводиться дополнительно. Одновременно проверяется внешний вид осужденных на правильность ношения формы одежды установленного образца.
33. Проверки проводятся - на плацу, путем построения по отрядам. Проводится и сверка осужденных по карточкам, а затем, количественный подсчет общего числа осужденных. От построения могут быть освобождены отдыхающие после работы, имеющие освобождение по болезни (с постельным режимом). Их проверка, по решению начальника ИУ или дежурного помощника начальника ИУ, может проводится по местам пребывания.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
34. В ненастную погоду и при низкой температуре (минус 25 градусов и ниже) проверки проводятся в помещении.
Сноска. Пункт 34 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
35. Утренние и вечерние проверки не должны длиться свыше 40 минут.
36. Проверки наличия осужденных в штрафных и дисциплинарных изоляторах, помещениях камерного типа, в тюрьмах проводятся покамерно, а содержащихся на строгих условиях отбывания наказания, в безопасных местах, пользующихся правом передвижения без конвоя или сопровождения равно льготных условиях отбывания наказания - в месте проживания.
36-1. Проверка осужденных к ПЛС и СК проводится покамерно.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 36-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
36-2. Для осуществления проверки на каждого осужденного заводится карточка с фотографией, где указывается фамилия, имя, отчество, дата рождения, статьи УК, срок лишения свободы, начало и конец срока, номер отряда, бригады, дата прибытия в ИУ (приложение 18). Картотеку ведет дежурный помощник начальника ИУ либо закрепленный сотрудник режимной службы. Картотека хранится в специально изготовленном ящике в дежурной части. На проверочные карточки осужденных, поставленных на профилактический учет наносятся отличительные полосы: красного цвета - для осужденных, склонных к побегу; черного цвета - для остальных видов профилактического учета.
Сноска. Пункт 36-2 дополнен приказом Министра юстиции РК от 02.10.2007 N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния); с изменениями, внесенными приказом  и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

36-3. Қашқындыққа бейім ретінде профилактикалық есепте тұрған сотталғандарды карточкалық тегі бойынша тексеру қосымша әрбір екі сағат сайын, ұйқыға арналған уақытты қоспағанда, оларды жалпы тексеру өтетін орындарында сапқа қою арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
9. Сотталғандардың колония шегiнде жүрiп-тұру тәртiбi
37. Топтардың ТМ-нің аумағында жүруі сап бойынша және белгіленген киім нысанында ғана (қоныс-колонияларын қоспағанда, онда сап бойынша жүру сотталғандарды тексеру және тамақтану кезінде ғана көзделген) сотталғандар ішіндегі басшының басқарумен немесе ТМ әкімшілігі өкілінің бірге еріп жүруімен жүзеге асырылады.
Ескерту: 37-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2004.08.24. N 240, өзгерту енгізілді - 2007.10.02. N 273(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
37-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға ТМ аумағында мекеменің әкімшілігінің еріп жүруімен және артына қайырылған қолдарына кісен салынып, көздеріне селдір матадан шүберек кигізіліп жүргізіледі
Ескерту: 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
38. Жеке уақыттарында сотталғандар оқшауланған учаскелер шегiнде, ал түзеу мекемесi аймағының басқа бөлiгiнде - әкiмшiлiк өкiлiнiң рұқсатымен жүрiп-тұра алады.
39. Жазасын қатаң шарттарда өтеушi сотталғандардың құлыпқа жабылатын үй-жайлардан тыс жерлерде жүрiп тұруы тек қана әкiмшiлiк өкiлдерiнiң ерiп жүруi арқылы жүзеге асырылады.
5-Тарау. Сотталғандардың тамақ өнімдерін, бірінші кезекте
қажет заттарды сатып алуы, олардың посылкалар,
сәлемдемелер, бандерольдер алуы және қосымша
қызметтер  көрсету 1. Сотталғандардың тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет
заттарды сатып алу және қосымша қызметтер
көрсету тәртiбi
40. Түзеу мекемелерiнде сотталғандарға тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды сату үшiн демалыс және мереке күндерiн қоспағанда күн сайын жұмыс iстейтiн дүкендер ұйымдастырылады. Сотталғандар бұл дүкендерде күн тәртiбiмен бөлiнген уақытта, кезекке тұруды (топ және бригада бойынша) ескере отырып қолма-қол төлемсiз сауда жасай алады.
41. Камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда, қауiпсiз орындарда және тәрбие колонияларының оқшауланған тұрғын үй-жайларында ұсталушы сотталғандар, ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар, күзет қамауынан түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң қадағалауына босатылғандар, сондай-ақ айдаусыз, ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығын пайдаланатын және ТМ-нiң шегiнен тыс жерде тұратын сотталғандардың өтiнiшi бойынша тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды тиісті қызметтің түзеу мекемесi қызметкерi сатып ала алады. Сатып алынған товарды өтiнiшке қол қойғызып, сотталғанға бередi (6-қосымша).
Ескерту: 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.

36-3. Карточная пофамильная проверка осужденных, состоящих на профилактическом учете как склонные к побегу, осуществляется дополнительно, через каждые два часа, путем построения их на местах проведения общих проверок, за исключением времени отведенного для сна.
Сноска. Пункт 36-3 дополнен приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
9. Порядок передвижения осужденных в пределах
исправительного учреждения
37. Передвижение групп по территории ИУ (за исключением колонии-поселения, где передвижение строем предусмотрено только при проведении проверок осужденных и приема пищи) осуществляется только строем и в установленной форме одежде, под управлением старшего из них или в сопровождении представителя администрации ИУ. <*>
Сноска. Пункт 37 с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
37-1. Осужденные к ПЛС и СК передвигаются по территории ИУ в сопровождении администрации учреждения в наручниках, надетых на руки сзади, с повязкой из непрозрачного материала, надетой на глаза.
<*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 37-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
38. В личное время осужденные могут передвигаться в пределах изолированного участка, а по остальной части территории ИУ - с разрешения представителей администрации ИУ.
39. Передвижение осужденных, отбывающих наказание в строгих условиях, за пределами запираемых помещений осуществляется только в сопровождении представителей администрации ИУ.
Раздел 5. Приобретение осужденными продуктов
питания, предметов первой необходимости,
получение ими посылок, передач, бандеролей
и оказание дополнительных услуг
10. Порядок приобретения осужденными продуктов
питания, предметов первой необходимости и
оказание дополнительных услуг
40. Для продажи осужденным продуктов питания и предметов первой необходимости, в ИУ организуются магазины, работающие ежедневно, за исключением выходных и праздничных дней. Осужденные вправе пользоваться этими магазинами во время, отведенное распорядком дня, с учетом очередности (по отрядам и бригадам) по безналичному расчету.
41. Для осужденных, содержащихся в помещениях камерного типа и одиночных камерах, безопасном месте, на строгих условиях отбывания наказания осужденных к ПЛС и СК, а также осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя или сопровождения, содержащихся на льготных условиях отбывания наказания, продукты питания, в том числе чай, и предметы первой необходимости приобретаются по их заявлениям сотрудниками ИУ соответствующей службы. Купленный товар вручается осужденному под роспись на заявлении (приложение 6). <*>
Сноска. Пункт 41 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.

42. Сотталғандар бұдан басқа өздерiнiң қалаулары бойынша өз қаражаттарына түзеу мекемесiнiң қоныс аударған ауданына орналасқан (ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қоспағанда) коммуналды-тұрмыстық қызмет кәсiпорындарының денсаулық сақтау органдары медициналық мекемелері, қызметiн пайдалана алады.
Ескерту: 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 154, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
43. Мұндай қызметтерге: азаматтық үлгiдегi киiмдер және аяқ киiмдер тiгу, оларды жөндеу, киiм тазалау, сотталғандарда бар тұрмыстық техникаларды жөндеу, фото-бейне түсiру (әкiмшiлiктiң бақылауымен жүргiзiледi), шаштараз қызметi, сот құжаттарын, сотталғандардың жеке iстерiндегi өзге де құжаттардың көшiрмесiн жасау, нотариальдық қызмет, аудармашы, ақылы медициналық қызмет көрсету (протездеудің барлық түрлері, ішкі органдар УДЗ-і, жоспарлы хирургиялық операциялар) қызметi жатады. Сотталғандар сырттай оқуға ақша төлей алады.
Ескерту: 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
44. Түзеу мекемелерi әкiмшiлiгiнiң келiсiмiмен осы 43 параграфта қарастырылмаған басқа да қызметтердi пайдалануға мүмкiндiк берiлуi мүмкiн.
45. Өз қаражаттарынан төленетін қосымша қызметтері сотталғандардың ТМ бастығының атына жазылған арызы бойынша беріледі.
46. Қызмет көрсету үшiн әкiмшiлiк тиiстi маманды (қызметкердi) колонияға шақырады.
47. Қосымша қызмет көрсету сотталғанның жеке есепшотынан оларға қызмет көрсететiн тиiстi кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың немесе маманның (қызметкердiң) атына сотталғанның өтiнiшiнде көрсетiлген сомада поштамен (телеграфпен) ақша аудару жолымен жүзеге асырылады.
11. Посылкаларды, сәлемдемелердi, бандерольдарды қабылдау
және сотталғандардың оларды алу тәртiбi
48. Сотталғандар посылкаларды, сәлемдемелердi және бандерольдердi түзеу мекемесiне бiрден келген уақытта ала бередi. Оған құқығы жоқ адамдардың, сондай-ақ босатылған немесе өлген адамның атына посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер келiп түскен кезде, олар керi қайтару себебi көрсетiлiп, төлем төлеген жөнелтушiге жiберiледi. Басқа түзеу мекемелерiне ауыстырылған сотталғандардың атына келген посылкалар және сәлемдемелер түзеу мекемелерiнiң есебiнен олардың жаңа мекен-жайына жiберiледi.
48-1. Сәлемдемелердi, бандерольдарды және хат-хабарларды жеткізуге жауапты ТМ қызметкері оларды пошта бөлімшесінен алған кезде орамалардың, конверттердің, тапсырыс хаттарының тұтастығын тексереді. Зақым келтірілгені табылса, екі данада акті жасайды, онда зақымның сипатын жазады және пошта бөлімшесі қызметкеріне қол қойғызады. Бір данасын поштада қалдырады, екіншісін жинақтама папкіге тігеді.
Ескерту: 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

42. Кроме того, осужденные по своему желанию могут за счет собственных средств пользоваться услугами предприятий коммунально-бытового обслуживания, медицинских учреждений органов здравоохранения, расположенных в районе дислокации ИУ, кроме осужденных к ПЛС и СК. <*>
Сноска. Пункт 42 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
43. К таким услугам относятся: пошив одежды и обуви, в том числе гражданского образца, их ремонт, чистка одежды, ремонт бытовой техники, имеющейся у осужденных, фото-видео съемка (производится под контролем администрации ИУ), парикмахерские услуги, копирование судебных документов, других документов, имеющихся в личных делах осужденных, нотариальные услуги, услуги переводчика, платные медицинские услуги (все виды протезирования, УЗИ внутренних органов, плановые хирургические операции). Осужденные, отбывающие наказание в исправительных колониях-поселениях, могут оплачивать заочное обучение и обучаться в общеобразовательных учреждениях.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
44. С согласия администрации ИУ, осужденному может быть предоставлена возможность воспользоваться другими услугами, не предусмотренными в пункте 43 настоящих Правил.
45. Дополнительные услуги, оплачиваемые осужденными за счет собственных средств, предоставляются по их заявлению на имя начальника ИУ.
46. Для оказания услуги администрацией ИУ приглашается соответствующий специалист (работник).
47. Оплата дополнительных услуг, указанных в заявлении осужденного, осуществляется путем почтового (телеграфного) перевода денег с лицевого счета осужденного в адрес соответствующего предприятия, учреждения, организации или специалиста (работника) их оказавшего.
11. Порядок приема и получения осужденными
посылок, передач, бандеролей
48. Посылки, передачи и бандероли осужденные могут получать сразу же по прибытии в ИУ. При их поступлении в адрес лиц, не имеющих на то права, а также освобожденных либо умерших, возвращаются отправителям, наложенным платежом, с указанием причин возврата. Посылки и бандероли, адресованные осужденным, переведенным в другие ИУ, пересылаются по месту их нового содержания за счет ИУ.
48-1. Работник ИУ, ответственный за доставку посылок, бандеролей и корреспонденции, при их получении из почтового отделения тщательно осматривает целостность упаковок, конвертов заказных писем. При обнаружении повреждений составляет акт в двух экземплярах, в котором отражает характер повреждения и подписывает работником почтового отделения. Один экземпляр оставляет в почтовом отделении, другой - подшивает в папку-накопитель.
Сноска. Глава дополнена пунктом 48-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

49. Заңмен қарастырылғандармен бiрге кезектегiлердiң есебiне мыналар:
1) сотталғанның босатылғанға дейiн бiр ай бұрын алған, қоймада сақтаулы жатқан және босатылған күнi берiлетiн, киiмдерi мен аяқ киiмдерi бар посылка немесе сәлемдеме;
2) сотталғанның тапсырыс бойынша кiтап сауда жүйесiнен алдырған бандерольдерi кiрмейдi;
3) жеке гигиеналық бұйымдары мен іш киім ұсталатын сәлемдемелер мен бандерольдар.
Ескерту: 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
50. Посылкаларды, сәлемдемелердi және бандерольдердi, сондай-ақ тапсырыс хаттарын ашуды және оның iшiндегiлердi ашып қарауды адресаттардың қатысуымен жауапты қызметкер ТМ қызметкерлерiмен бірлесіп жүргiзедi. Табылған ақшалар, бағалы заттар, рұқсат етiлмеген салымдар алынып қойылады және олар бойынша осы Ереженiң 61 параграфына сәйкес шешiм қабылданады. Сәлемдемелерден табылған рұқсат етiлмеген салымдар керi қайтару себебi көрсетiлiп, оларды жiберген адамдарға қайтарылады.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
51. Посылкалардан, сәлемдемелерден және бандерольдерден сотталғандардың қылмыстық мақсатқа пайдаланулары мүмкiн бұйымдар мен заттардың табылуы туралы фактiлер бойынша белгiленген тәртiппен тексеру жүргiзiледi.
52. Посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер салымдарының тiзбесi мен салмағы арнаулы журналға тiркеледi, бұдан соң сотталғанға қолы қойылып берiледi.
53. Сотталғандардың түзеу мекемесiне келген туысқандары немесе өзге адамдарға әкiмшiлiк тиiстi посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердiң орнына олардың сотталғандарға беру мақсатымен түзеу мекемесiнiң дүкенi арқылы тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алу мүмкiндiгi бар екенiн түсiндiредi. Мұндай жағдайда аталған адамдар сотталған адамға беру үшiн тамақ өнiмдерi және бiрiншi кезекте қажет заттардың саны және салмағы тiзбеленген екi данада өтiнiш бередi және олардың құнын төлейдi. Сотталғандар мұндай сәлемдемелердi алған соң өтiнiштiң бiрiншi данасы осы сәлемдемелердiң құнын төлеген адамға берiледi, екiншi данасы жеке iске тiгiледi.
54. Айыптылық және тәртiптiк изоляторларында ұсталушы сотталғандарға посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер жазалау шараларын өтеген соң тапсырылады, ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға ТМ әкімшілігі камерада тапсырады. Түзеу мекемелерiнiң әкiмшiлiгi посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердегi салымдардың түгелдiгiн қамтамасыз етедi, алайда бұл салымдардың ұзақ уақыт сақтаудың салдарынан табиғи бұзылуына жауап бермейдi.
Ескерту: 54-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.

49. В счет очередных, наряду с предусмотренными законом, не засчитываются:
1) посылка или передача с одеждой и обувью для осужденного, получаемая не ранее, чем за месяц до его освобождения, которая хранится на складе и выдается в день освобождения;
2) бандероли, получаемые по заказу осужденного из книготорговой сети;
3) посылки и бандероли, содержащие предметы личной гигиены и нательное белье.
Сноска. Пункт 49 с дополнением, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
50. Вскрытие и досмотр содержимого посылок, передач и бандеролей, а также заказных писем производятся ответственным работником совместно с сотрудниками ИУ в присутствии адресатов. Обнаруженные деньги, ценности, а также другие запрещенные к использованию в ИУ предметы, изделия и вещества - изымаются, и по ним принимается решение в соответствии с пунктом 61 настоящих Правил. Содержащиеся в передачах запрещенные к использованию в ИУ предметы, изделия и вещества возвращаются передающему их лицу с указанием причин возврата.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
51. По фактам изъятия из посылок, передач и бандеролей предметов, изделий и веществ, которые могли быть использованы осужденными в преступных целях, в установленном порядке составляется акт (рапорт) и, на основании решения начальника ИУ, проводится проверка.
52. Перечень и вес содержимого посылок, передач и бандеролей регистрируются в специальном журнале, после чего они выдаются осужденному под расписку.
53. Родственникам осужденных или иным лицам, прибывшим в ИУ, администрация ИУ разъясняет, что вместо положенных посылок, передач, бандеролей они имеют возможность приобрести через магазин ИУ продукты питания и предметы первой необходимости с целью последующей передачи осужденным. В этом случае указанные лица подают заявление в двух экземплярах, в котором перечисляют количество, вес продуктов питания и предметов первой необходимости для передачи осужденным, и оплачивают их стоимость. После получения осужденными таких передач первые экземпляры заявлений вручаются лицам, оплатившим эти передачи, вторые приобщаются к личному делу.
54. Посылки, передачи и бандероли осужденным, содержащимся в штрафных и дисциплинарных изоляторах, вручаются после отбытия меры взыскания, осужденным к ПЛС и СК вручаются администрацией ИУ в камере. Администрация ИУ обеспечивает сохранность содержимого посылок, передач и бандеролей, но при естественной порче содержимого в силу длительного хранения, ответственности не несет. <*>
Сноска. Пункт 54 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.

55. Соңғы және оның алдында алынған посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердiң аралығы сотталғандарға жылына берiлуге тиiс посылкалардың жалпы санына 12 айды бөлгеннен жеке тең бөлiнген мерзiм сақталады.
56. Сотталғандар өз өтiнiштерi бойынша туысқандарына және өзге де адамдарға өз меншiгiндегi қаражат есебiнен, түзеу мекемесiнiң дүкенiнен сатып алынған тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажет заттарды, сондай-ақ өзiнiң жеке пайдалануындағы, қоймада сақтаудағы заттар мен бұйымдарды посылкамен және сәлемдемемен, бандерольмен жiбере алады. Мұндай жiберiлiмдердi әкiмшiлiк өкiлi сотталғанды қатыстыра отырып тексеруден өткiзедi.
12. Сотталғандардан түзеу мекемелерiнде пайдалануға тыйым
салынған заттарды алып қою тәртiбi
57. Сотталғандардан түзеу мекемелерiнде пайдалануға тыйым салынған заттарды алып қою құқығын мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлдерi иеленедi.
58. Тыйым салынған заттар сотталғандардан табылған сәтте алынып қойылады, бұл туралы рапорт немесе акт жазылады және тексеру өткiзiледi.
59. Сотталғандардан алынған ақша олардың жеке шоттарына аударылады. Бағалы қағаздар және өзге де құндылықтар ТМ-нiң бухгалтериясында немесе қоймасында сақталады, оның иесiне квитанция берiледi, мерзімі біткеннен соң, бағалы қағаздар мен өзге де құндылықтар берілген квитанция бойынша өздеріне қайтарылады.
60. Алынған ақшалар мен бағалы заттарды, оларды алған лауазымды адамның актiсi немесе рапорты бойынша мекеме бастығының кезекшi көмекшiсi бiр тәулiк мерзiмнен (демалыс және мерекелiк күндердi қоспағандағы) кешiктiрмей қаржы бөлiмiне немесе бухгалтерияға тапсырады. Алынып қойылған заттар журналға тiркеледi.
61. Сотталғандардан алынып қойылған бағалы заттарға жатпайтын, тыйым салынған заттар сақтау үшiн қоймаға тапсырылады, онымен сотталған адам қолхат арқылы таныстырылады не соттың шешімі бойынша жойылады. Мұндай шешiмдер белгiленбеген тәртiппен алынған тамақ өнiмдерiне қатысты да шығарылады.
Ескерту. 61-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
62. Сотталғандардың белгiленгеннен тыс ассортименттегi және мөлшердегi заттары алынып қойылады және сақтау үшiн қоймаға тапсырылады. Егер қоймадағы сақтаулы заттар сотталғандарға қажет болса және ассортимент пен мөлшерден артық болмаса, олар иелерiне берiлуi мүмкiн.
63. Түзеу мекемесiнiң аумағынан табылған ақшалардың, сондай-ақ комиссиялық сауда дүкенi арқылы өзге де бағалы құндылықтар мен заттарды сатудан соң алынған ақшалардың иелерiн анықтау мүмкiн болмаса, ол түзеу мекемесi бастығының қаулысы бойынша мекеме есебiне аударылады.
6-Тарау. Сотталғандардың хат-хабар алмасу, ақша аударылымдарын жөнелту, сотталғандардың туысқандарымен
және өзге адамдармен кездесу, телефонмен сөйлесу,
қорғаушымен кездесу тәртібі

55. Между предыдущей и последующей посылками, передачами и бандеролями выдерживается период, равный частному от деления 12 месяцев на общее количество посылок (передач и бандеролей), полагающихся осужденному в год (без учета полученных в порядке поощрения).
56. Осужденные могут по заявлению за счет собственных средств отправлять родственникам и иным лицам посылки и бандероли с продуктами питания и предметами первой необходимости, приобретенными в магазине ИУ, а также предметы и вещи, находящиеся в личном пользовании или хранящиеся на складе. Досмотр содержимого, предназначенного для отправки, производится представителями администрации ИУ в присутствии осужденного.
12. Порядок изъятия у осужденных запрещенных к
использованию в исправительных учреждениях вещей
57. Правом изъятия у осужденных запрещенных к использованию в ИУ вещей обладают сотрудники ИУ.
58. Запрещенные вещи изымаются у осужденных в момент обнаружения, о чем составляется рапорт или акт и проводится проверка.
59. Изъятые у осужденных деньги, зачисляются на их лицевые счета. Ценные бумаги и иные ценности хранятся в бухгалтерии или на складе ИУ, о чем владельцу выдается квитанция, по окончании срока отбывания наказания, изъятые ценные бумаги и иные ценности возвращаются согласно представленных квитанций.
60. Изъятые деньги и ценные вещи по акту или рапорту должностного лица, изъявшего их, немедленно, не позднее чем в суточный срок (за исключением выходных и праздничных дней), сдаются дежурным помощником начальника ИУ в финансовую часть либо в бухгалтерию. Изъятое учитывается в журнале.
61. Изъятые у осужденных запрещенные вещи, не относящиеся к ценным, сдаются на склад для хранения с ознакомлением осужденного под роспись, либо по решению суда уничтожаются. Такое же решение принимается и в отношении продуктов питания, полученных в неустановленном порядке. <*>
Сноска. Пункт 61 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года N 173; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
62. Вещи, имеющиеся у осужденных сверх установленного ассортимента и количества, изымаются и сдаются на склад для хранения. Если хранящиеся на складе вещи понадобятся осужденным и не будут излишними в ассортименте и количестве, они могут выдаваться владельцам, согласно поданного осужденным заявления и разрешения начальника ИУ.
63. Обнаруженные на территории ИУ деньги, а также деньги, полученные после реализации через магазины комиссионной торговли иных ценностей и вещей, принадлежность которых установить не представляется возможным, по постановлению начальника ИУ перечисляются в доход государственного бюджета.
Раздел 6. Порядок переписки осужденных,
направление денежных переводов, свидания
осужденных с родственниками и иными лицами,
порядок предоставления телефонных разговоров,
встречи с адвокатами

13. Сотталғандардың хат-хабар алмасу, ақша
аударылымдарын алу және жөнелту тәртiбi
64. Сотталғандардың өз қаржысы есебiнен шектеусiз хат және жеделхаттар алуы және жiберуi тек түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi арқылы жүргiзiледi. Мұндай мақсатпен колонияның әрбiр оқшауландырылған учаскесiнде, ал тәрбие колониясында әкiмшiлiк белгiлеген орында пошта жәшiктерi iлiнiп, лауазымды адамдардың өкiлдерi олардан демалыс және мереке күндерiнен басқа күндерi күн сайын алып, жiберiп отырады. Түрмелерде, колониялардың камералық үлгiдегi үй-жайларында сотталғандар хаттарын жiберу үшiн әкiмшiлiк өкiлдерiне бередi.
65. Хат пошта жәшiктерiне салынады немесе ТМ-нің қызметіне бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын органдарға бағытталғандарын қоспағанда, әкiмшiлiк өкiлiне желiмделмеген күйiнде берiледi.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз), 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
66. Түзеу мекемесiнен кетiп қалған сотталғандардың атына келген хат 3 тәулiктен кешiктiрiлмей оның жаңа тұрғылықты жерiне жiберiледi.
67. Жеделхаттар жөнелту сотталған адамның түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiнен алынатын белгiленген нысандағы бланкiлердi толтыруы жолымен жүзеге асырылады. Егер қалыптасқан жағдай (түзеу мекемесi байланыс бөлiмшесiнен қашық жағдайда көлiк сынып қалса немесе жоқ болса, демалыс немесе мереке күндерi және басқа) кедергi болмаса жеделхаттар келесi күннен кешiктiрiлмей жiберiледi. Жеделхаттарды жiберу үшiн ақша төленгенi туралы квитанция сотталған адамның жеке iсiне ол оған қол қойған соң тiгiледi.
68. Сотталғандардың жазбалары цензураға жатады. Сотталғандардың өзге шарттылықтарды немесе жаргондарды қолданып, құпия жазулармен жазылған, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң және жекелеген азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтарына зиян келтiруге бағытталған арсыз сипаттағы немесе мемлекеттiк, қызметтiк құпияларды құрайтын мәлiметтерi бар хаттары және олардың атына келген хаттар адресатқа жiберiлмейдi және сотталғанға берiлмейдi. Бұл туралы сотталғанға қол қойылып хабарланады, бұдан соң мұндай корреспонденциялар жойылады. Осы тәртiп ұқсас мазмұндағы жеделхаттарға да қолданылады.
69. Сотталғандарға келiп түскен ақша аударылымдары олардың жеке шоттарына аударылады. Жақын туыстарына және өзге де адамдарға ақша жiберу үшiн сотталған өзiнiң жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен нақты соманы аудару туралы белгiленген нысандағы бланкiнi және өтiнiштi толтырады. Толтырылған бланкiлер мен арыздарды қабылдауды оған өкiлеттi лауазымды адам жүзеге асырады. Ақша аударылымының жөнелтiлгенi туралы квитанцияға сотталғанның қолы қойылып хабарланады, ол оның жеке iсiне тiгiледi.

13. Порядок переписки осужденных, получения и
отправления денежных переводов
64. Получение и отправление осужденными за счет собственных средств писем и телеграмм без их ограничения производится только через администрацию ИУ. С этой целью в каждом изолированном участке исправительной колонии, а в воспитательной колонии в установленном администрацией ИУ месте, вывешиваются почтовые ящики, из которых ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, уполномоченными на то должностными лицами письма изымаются для отправления. В тюрьмах, помещениях камерного типа и безопасных местах ИУ письма для отправления осужденные передают представителям администрации ИУ.
65. Письма опускаются в почтовые ящики или передаются представителю администрации ИУ в незапечатанном виде, за исключением адресованных в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью ИУ.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.06.2004 N 173; от 02.10.2007 N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Письма, поступившие на имя осужденного после его убытия из ИУ, не позднее 3 суток отправляются по новому месту нахождения.
67. Отправление телеграмм производится путем заполнения осужденными бланков установленной формы, получаемых у администрации ИУ. Отправление телеграмм производится не позднее следующего дня, если этому не препятствуют сложившиеся обстоятельства (поломка или отсутствие транспорта в тех случаях, когда ИУ значительно удалено от отделения связи, выходные или праздничные дни). Квитанция об уплате денег за отправление телеграммы приобщается к личному делу осужденного после его росписи в ней.
68. Переписка осужденных подвергается цензуре. Письма осужденных и письма, поступившие на их имя, выполненные тайнописью, шифром, с применением других условностей или специфической для осужденных лексики, а также носящие циничный характер, направленные на причинение вреда охраняемым законом правам государственных органов, общественных объединений и отдельных граждан, либо содержащие сведения, составляющие государственную, служебную тайну, адресату не направляются и осужденному не выдаются. Об этом объявляется осужденному под роспись, после чего такая корреспонденция уничтожается. Настоящее правило распространяется и на телеграммы аналогичного содержания.
69. Денежные переводы, поступившие осужденным, зачисляются на их лицевые счета. Для отправления перевода близким родственникам и иным лицам осужденный заполняет бланк установленной формы и заявление с просьбой перевести конкретную сумму в счет средств, имеющихся на его лицевом счету. Прием заполненных бланков и заявлений осуществляется уполномоченными на то должностными лицами. Осужденному сообщается об отправлении денежного перевода под роспись на квитанции, которая приобщается к его личному делу.

70. Өзге адамға ақша аударылымын жiбергенде сотталған, сонымен қатар өз өтiнiшiнде ақша аударғысы келетiн себебiн хабарлайды. Аталған өтiнiш бойынша әкiмшілiк шешiмi әдеттегiдей өтiнiш берiлгеннен бастап 5 күннен кешiктiрiлмей қабылданады. қабылданған шешiм туралы сотталғанға хабарланады.
14. Сотталғандардың өтініштері
71. Сотталғандар өтініштерін тек өз атынан ғана беруге құқылы, жөнелту жөнiндегi шығындарды төлеу сотталғанның жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
70-1. Басқа ТМ-де ұсталатын адамдармен хат жазысу үшін сотталған ТМ бастығының атына өтініш береді, онда адресаттың аты, әкесінің аты, тегі, орналасқан жері көрсетіледі. Өтінішті ТМ әкімшілігі заңнамалық белгіленген мерзімде қарайды және мәселе оң шешілген жағдайда, тиісті ТМ әкімшілігіне сұрау жіберіледі. Сұрауға оң жауап алынған кезде, хат жазушысы адамдардың сауалнамалық деректері арнаулы жорналға есепке қою үшін енгізіледі (19-қосымша). Журналды хат тексеру инспекторы жүргізеді. Бас тартылған жағдайда, сотталғанға белгілеген тәртіппен дәлелді жауап беріледі.
Ескерту. 70-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
72. Жазбаша өтініштер мекен-жай бойынша түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi арқылы жөнелтiледi. Олар түрменiң арнайы есепке алу бөлiмiнде немесе колония хатшысында (iс жүргiзушiде) тiркеледi және үш тәулiктен кешiктiрiлмей адресатқа жөнелтiледi.
73. Жаза атқарушы мекемелер мен органдардың қызметiн бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жiберiлетiн өтiнiштер тексеруге және цензураға жатпайды және бiр тәулiк iшiнде жөнелтiледi.
74. Сәлемдемелер, посылкалар алу, кездесулерге рұқсат алу, ақша жұмсау, еңбекақы аудару, еңбектi пайдалану, медициналық көмек көрсету, заттай мүлiктермен қамтамасыз ету, сондай-ақ жергiлiктi жерде түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi шеше алатын осындай сипаттағы өзге де мәселелер жөнiндегi өтініштер оларды органдардың немесе жiберiлген адамның қарауын күтпей-ақ рұқсат берiледi.
75. Мемлекеттiк органдарға және қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ лауазымды адамдарға жiберiлетiн өтiнiштерге ТМ әкiмшiлiгi цензура жасамайды және бір тәуліктен (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) кешіктірілмей тиесілігі бойынша жіберіледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

70. При отправлении денежных переводов иным лицам осужденный, кроме того, сообщает в заявлении причины, по которым он хочет отправить перевод. Решение администрации ИУ по данному заявлению принимается, как правило, не позднее 5 дней со дня подачи заявления. О принятом решении сообщается осужденному.
70-1. Для переписки с лицами, содержащимися в других ИУ, осужденный подает заявление на имя начальника ИУ, где указывается фамилия, имя, отчество, местонахождение адресата. Заявление рассматривается администрацией ИУ в установленные законодательством сроки, и в случае положительного решения вопроса, направляется запрос в администрацию соответствующего ИУ. При получении положительного ответа на запрос, анкетные данные переписывающихся лиц вносятся в специальный журнал для учета (приложение 19). Журнал ведется инспектором по проверке писем. В случаях отказа, осужденному в установленном порядке дается мотивированный ответ.
Сноска. Глава дополнена пунктом 70-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
14. Обращения осужденных
71. Осужденные вправе обращаться только от своего имени, при этом оплата расходов по пересылке производится из средств, имеющихся на лицевых счетах осужденных.
72. Обращения направляются по адресу через администрацию ИУ. Они регистрируются в отделах специального учета ИУ и, не позднее, чем в трехсуточный срок направляются адресату, о чем осужденный информируется под роспись.
73. Обращения, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью ИУ, просмотру и цензуре не подлежат и не позднее, чем в суточный срок направляются по принадлежности.
74. Обращения по вопросу получения передач, посылок, предоставления свиданий, расходования денег, начисления зарплаты, трудового использования, оказания медицинской помощи, обеспечения вещевым имуществом, а также иным вопросам подобного характера, которые могут быть решены на месте администрацией ИУ, разрешаются, не ожидая результатов рассмотрения их органами или лицом, которому они направлены.
75. Обращения, направляемые в государственные органы и общественные объединения, а также на имя должностных лиц, администрацией ИУ цензуре не подвергаются и не позднее одних суток (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности.
Сноска. Пункт в редакции приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

76. Өтініштерге қарау нәтижесi бойынша келген жауаптар келiсiмен, бiрақ үш күн мерзiмнен кешiктiрiлмей қолхат арқылы сотталғанға хабарланады және олардың жеке iсiне тiгiледi.
77. Жазбаша түрде баяндалған өтініштерге Ереженің 67 пунктінің күшi толық түрде таралады.
15. Сотталғандарға кездесулер беру тәртiбi
78. ҚР ҚАК-нiң 84-бабында белгiленген тәртiппен, сотталғандарға туысқандарымен немесе өзге адамдармен қысқа мерзiмдi кездесу түзеу мекемесi өкiлiнiң қатысуымен берiледi. Жұбайымен, ата-аналарымен, асырап алушылармен, асырап алған балаларымен, бiрге туған ағаларымен және әпкелерiмен, аталарымен, әжелерiмен, немерелерiмен, ал ерекше жағдайларда түзеу мекемесi бастығының - өзге адамдармен бiрге тұру құқығымен ұзақ мерзiмдi кездесу берiледi.
79. Кездесуге рұқсатты сотталғанның не болмаса онымен кездесуге келген адамның өтiнiшi бойынша түзеу мекемесiнiң бастығы немесе оның орнындағы адам бередi. Кездесу беруден бас тартылған кезде сотталғанмен кездесуге өтiнiш бiлдiрушiнiң өтiнiшiне бас тартудың себебi туралы белгi қойылады. Кездесуге келген адамның жеке басын, сондай-ақ олардың туыстық байланыстарын куәландыратын құжаттар болып табылатындар: паспорт, әскери билет, жеке бас куәлiгi, туу туралы куәлiк, неке туралы куәлiк, қамқоршы органдардың құжаттары.
79-1. Кездесуге келген адамның не сотталғанның өтінішін ТМ кездесу бөлмесіндегі жауапты бақылаушы қабылдайды. Өтініш үлгілері келушілерге арналған бөлмеде көрнекі ақпарат стендінде ілінеді.
Ескерту. 79-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
80. Кездесуге келген адамды түзеу мекемесiнiң бастығы немесе оның орынбасары, не болмаса отряд бастығы немесе түзеу мекемесi бастығының кезекшi көмекшiсi қабылдайды. Оларға сотталғанның жүрiс-тұрысы туралы хабарланады және кездесу кезiндегi мiнез-құлқы жөнiнде, жасырын сәлемдемелер беруге болмайтындығы туралы және егер белгiленген тәртiптiң бұзылғандығы байқалса, кездесудiң дереу тоқтатылатындығы туралы ескерту жасалады.
81. Сотталғандар әдетте, ұзақ мерзiмдi кездесулер кезеңiнде жұмыстан алдын ала немесе соңынан өтейтiн болып босатылады.
82. Сотталғанға бiрiншi кездесу күзет қамауында ұсталған жерде бұрын кездесу алғанына қарамастан, түзеу мекемесiне келiсiмен берiлуi мүмкiн. Қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кездесу құқығы болған кезде қайсысын бiрiншi алуды сотталған анықтайды. Одан кейiнгi кездесу он екi айды сотталғанға бiр жылда тиесiлi аталған түрдегi кездесу санына бөлгендегi бөлiкке тең кезеңнiң өтуi бойынша берiледi.

76. Поступившие ответы по результатам рассмотрения обращений объявляются осужденным под расписку при их поступлении, но не позднее, чем в трехдневный срок, и приобщаются к их личным делам.
77. На обращения, изложенные в письменном виде, в полной мере распространяется действие пункта 67 настоящих Правил.
15. Порядок предоставления осужденным свиданий
78. Осужденным предоставляются краткосрочные свидания с родственниками или иными лицами в присутствии представителя ИУ. Длительные свидания предоставляются с правом совместного проживания с супругом (супругой), родителями, детьми, усыновителями, усыновленными, родными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками, а в исключительных случаях, с разрешения начальника ИУ, с иными лицами, после предъявления документов, подтверждающих личность и степень родства, прибывшего на свидание.
79. Разрешение на свидание дается начальником ИУ или лицом его замещающим, по заявлению осужденного либо лица, прибывшего к нему на свидание. При отказе в предоставлении свидания на заявлении желающего встретиться с осужденными делается пометка о причинах отказа. Документами, удостоверяющими личность прибывшего на свидание, а также их родственные связи с осужденными, являются: паспорт, удостоверение личности, свидетельство о браке, документы органов опеки и попечительства.
79-1. Заявление у лица прибывшего на свидание либо у осужденного принимается ответственным контролером по комнате свиданий ИУ. Образец заявления вывешивается на стенде наглядной информации в комнате для посетителей.
Сноска. Глава дополнена пунктом 79-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
80. Лица, прибывшие на свидание, принимаются начальником ИУ или его заместителем либо начальником отряда или дежурным помощником начальника ИУ. Они информируют о поведении осужденного и предупреждают о правилах поведения во время свидания, о запрещении нелегальных передач и о немедленном прекращении свидания, если будет замечено нарушение установленных правил.
81. Осужденные освобождаются, как правило, от работы в период длительных свиданий с последующей или предыдущей отработкой.
82. Первое свидание может быть предоставлено осужденному сразу же по прибытии в ИУ, независимо имел ли он предыдущее свидание в местах содержания под стражей. При наличии права на краткосрочное и длительное свидание вид первого определяет осужденный. Последующие свидания предоставляются по истечении периода, равного частному от деления двенадцати месяцев на количество свиданий, данного вида, полагающихся осужденному в год.

83. Түзеу мекемелерiнiң қалыпты қызметiне кедергi келтiретiн эпидемияға қарсы шаралар өткiзу, табиғи зiлзалар және басқа да төтенше жағдайлар кезiнде кездесулер уақытша тоқтатылуы мүмкiн. Түзеу мекемелерiнiң қалыпты қызметiне кедергi келтiретiн карантинге, табиғи зiлзалаға немесе төтенше оқиғаларға байланысты сотталғандарға кездесу үшiн берiлмеген уақыт мерзiмге қоса есептеледi, ол мерзiм өткеннен кейiн сотталғанға кездесу берiлуi мүмкiн.
84. Әкiмшiлiк кездесуге келген адамның талабы бойынша кездесудiң мерзiмiн қысқартуы мүмкiн. Кездесулердi бiрiктiруге немесе бiр кездесудi бiрнешеге бөлуге жол берiлмейдi.
85. Сотталғандар кездесуге ұқыпты түрмен келуi қажет. Ұзақ мерзiмдi кездесулер кезеңiнде олар туысқандары әкелген киiмдердi, iш киiмдердi және аяқ киiмдердi пайдалана алады. Сотталғандар кездесуге дейiн және одан кейiн толық тiнтуден өтедi.
86. Сотталғанға бiр мезгiлде жанында сотталғанның кәмелеттiк жасқа толмаған аға-iнiлерi, әпке-қарындастары, балалары, немерелерi бола алатын екi ересек адаммен ұзақ мерзiмдi кездесуге рұқсат етiледi. ӨБА-ға сотталғандарға ұзақ мерзімді кездесулерге олардың кәдімгі және жеңілдетілген жағдайларда жазаларын өтеу кезінде рұқсат беріледі.
Ескерту: 86-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
87. Сотталғанмен кездесуге келген адам, оған түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi кездесу тәртiбiн түсiндiрген соң, ақшаларын, сондай-ақ түзеу мекемесiнде пайдалануға рұқсат етiлмейтiн заттар мен бағалы заттарын қолхат бойынша кездесу өткiзу жөнiндегi бақылаушыға сақтауға тапсырады.
88. Кездесуге келген адам сотталғанға түзеу мекемелерiнде сақтауға рұқсат етiлмеген құралдарды, бұйымдарды және заттарды беруге ниетi бар деп ойлауға жеткiлiктi негiз табылса, түзеу мекемесiнiң бастығы мұндай адамға ол өзiне тиесiлi заттар мен киiмдердi қарауға келiскен кезде ғана кездесу берiлетiнiн хабарлайды. Қараудан жасырған рұқсат етiлмеген құралдар, бұйымдар және заттар табылған жағдайда ол тұлға кездесуге кіргізілмейді.
89. Егер кездесуге келген адам заттары мен киiмдерiн қараудан бас тартса оған сотталғанмен ұзақ уақыт кездесуге рұқсат етiлмейдi, бiрақ та қысқа мерзiмдi кездесу берiлуi мүмкiн.
90. Келушi кездесу өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған кезде ол дереу тоқтатылады.
91. Сотталғанмен кездесуге келген адамның қысқа мерзiмдi кездесу өткiзiлетiн бөлмеге қандайда бiр тамақ өнiмдерiн немесе заттарды алып кіруiне жол берiлмейдi, ал тәрбие колонияларында - әкiмшiлiктiң қарауы бойынша. Ұзақ мерзiмдi кездесу кезiнде тамақ өнiмдерiн (арақ-шарап өнiмдерi мен сырадан басқа) алып кiруге рұқсат етiледi. Кездесу бөлмесіне әкелінетін азық-түлік пен басқа да бұйымдарды кездесу бөлмесіндегі бақылаушы және жіті қарау тобының қызметкерлері жіті қарайды. Кездесу уақытында пайдалануға арналған азық-түлік пен бірінші кезектегі бұйымдар кезекті тапсыру есебіне кірмейді.
Ескерту. 91-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

83. При проведении противоэпидемических мероприятий, стихийных бедствиях и других чрезвычайных обстоятельствах, препятствующих нормальной деятельности ИУ, свидания, приказом начальника ИУ временно прекращаются.
Время, в течение которого свидания осужденным не предоставлялись по этим причинам, засчитывается в срок, по истечении которого осужденным могут быть предоставлены свидания.
84. Продолжительность свиданий может быть сокращена администрацией ИУ по настоянию лиц, находящихся на свидании. Объединение свиданий или разъединение одного свидания на несколько не допускается.
85. На свидание осужденные должны являться в установленной форме одежды и в опрятном виде. На период длительных свиданий они могут пользоваться одеждой, бельем и обувью, принесенными родственниками. Осужденные до и после свиданий подвергаются полному обыску.
86. Осужденному разрешается длительное свидание одновременно не более чем с двумя взрослыми лицами, вместе с которыми могут быть несовершеннолетние братья, сестры, дети, внуки осужденного. Длительные свидания осужденным к ПЛС предоставляются при отбывании ими наказания в обычных и облегченных условиях. <*>
Сноска. Пункт 86 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
87. Лица, прибывшие на свидание с осужденными, после разъяснения им администрацией ИУ проведения свидания, сдают деньги, а также предметы и ценности, не разрешенные к использованию в ИУ, на хранение контролеру по проведению свиданий под расписку.
88. При наличии достаточных оснований полагать, что лицо, прибывшее на свидание, намерено передать осужденному предметы, изделия и вещества, хранение которых в ИУ не разрешено, начальник ИУ объявляет такому лицу о том, что свидание будет предоставлено лишь при согласии на досмотр принадлежащих ему вещей и одежды. В случае обнаружения скрытых от досмотра не разрешенных предметов, изделий или веществ, лицо к свиданию не допускается.
89. Если лицо, прибывшее на свидание, откажется от досмотра вещей и одежды, длительное свидание ему не разрешается, однако может быть предоставлено краткосрочное.
90. При нарушении прибывшим установленного порядка проведения свидания оно немедленно прекращается.
91. Пронос каких-либо продуктов питания или вещей лицами, прибывшими на свидание с осужденными, в комнаты краткосрочных свиданий не допускается, а в воспитательных колониях - по усмотрению администрации ИУ. На длительные свидания разрешается проносить предметы, вещи и продукты питания, не запрещенные перечнем настоящих Правил. Продукты питания и другие предметы, проносимые в комнату свидания, подвергаются досмотру контролером по комнате свиданий и сотрудниками группы досмотра. Предназначенные для использования во время нахождения на свидании продукты питания и предметы первой необходимости в счет очередной передачи не засчитываются.
Сноска. Пункт 91 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

92. Түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс ұзақ мерзiмдi кездесуге рұқсат етiлген соң сотталғанға айдауылсыз жүрiп-тұру құқығын пайдаланатын адамдарға арналған рұқсат қағазына ұқсас, ал тәрбие колониясында сотталғанға көтермелеу ретiнде колониядан тысқары шығу құқығын алған сотталғанға берiлетiн рұқсат қағазына ұқсас рұқсат қағазы берiледi. Кездесудi өткiзу орны мен тәртiбiн сотталғанның мiнез-құлқын қадағалауды ескере отырып, түзеу мекемесiнiң бастығы белгiлейдi. Сотталғанға түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс кездесу орнын өз еркiмен тастап кетуге тыйым салынады.
93. Сотталғанмен кездесуге келушiлердiң ұзақ мерзiмдi кездесу бөлмесiнде тұруын өздерi немесе сотталған адамдардың жеке қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған тариф және ставка бойынша төлейдi.
94. Кездесу түрлерiн алмастыру сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 94-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
95. Сотталғандардың заңгерлiк көмек алулары үшiн олардың өтiнiштерi бойынша қорғаушылармен немесе заңгерлiк көмек көрсетуге құқығы бар өзге де адамдармен кездесу берiледi. Сотталғанның тiлегi бойынша кездесу бөлу қоршауымен оңаша берiлуi мүмкiн, ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға арнайы жабдықталған бөлмелерде, мұндай кездесулердің құпиялылығын қамтамасыз ететін жағдайларда беріледі.
Ескерту: 95-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27. N 154, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
96. Мұндай кездесулер заңмен белгiленген кездесулер санына есептелмейдi, олардың саны мен ұзақтығына шек қойылмайды, алайда кездесу сотталғандардың жұмыстан тыс уақытында және тек таңертең тұрғаннан кешкi жатарға дейiнгi сағаттарда өткiзiледi.
96-1. Кездесулер беру туралы барлық өтініштер белгіленген нысандағы журналда тіркелуі және сотталғандардың жеке ісінің материалдарына қосылуы тиіс (20-қосымша). Журналды кездесу бөлмесінде қадағалау жөніндегі бақылаушы жүргізеді. Бас тартылған жағдайда сотталғанға дәлелді жауап беріледі.
Ескерту: 96-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
16. Сотталғандарға телефонмен сөйлесуге рұқсат
беру тәртiбi

92. Осужденному, которому разрешено длительное свидание за пределами исправительной колонии, выдается пропуск, аналогичный пропуску для лиц, пользующихся правом передвижения без конвоя или сопровождения, а в воспитательной колонии пропуск, аналогичный тому, который выдается осужденному, получившему право выхода за пределы ИУ в порядке поощрения. Место и порядок проведения свидания определяет начальник ИУ с учетом обеспечения надзора за поведением осужденного. Самовольное оставление места свиданий за пределами ИУ осужденному запрещается.
93. Проживание в комнатах длительных свиданий прибывших на свидания с осужденными лиц оплачивается ими или осужденными за счет собственных средств по тарифам и ставкам, определенным в установленном законодательством порядке.
94. Замена видов свиданий производится по письменному заявлению осужденного.
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
95. Для получения юридической помощи осужденным по их заявлениям предоставляются свидания с адвокатами или иными лицами, имеющими право на оказание юридической помощи. По желанию осужденного свидания могут предоставляться наедине без разделительной перегородки, для осужденных к ПЛС и СК в специально оборудованной комнате, в условиях, обеспечивающих конфиденциальность таковых свиданий. <*>
Сноска. Пункт 95 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154; с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
96. В число свиданий, установленных законодательством, такие свидания не засчитываются, их количество и продолжительность не ограничиваются, однако проводятся они в нерабочее для осужденных время и лишь в часы от подъема до отбоя.
96-1. Все заявления о предоставлении свиданий должны регистрироваться в журнале установленной формы и приобщаться к материалам личного дела осужденного (приложение 20). Журнал ведется контролером по надзору в комнате свиданий. В случаях отказа, осужденному дается мотивированный ответ.
Сноска. Глава дополнена пунктом 96-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
16. Порядок предоставления осужденным
телефонных разговоров

97. Телефон сөйлесулерiне рұқсат сотталғандардың жазбаша өтiнiшi бойынша берiледi, онда мекен-жайы, абоненттiң телефон номерi және сөйлесу ұзақтығы көрсетiледi, бiрақ ол 15 минуттан аспауы керек. Қалааралық телефон сөйлесулерiнiң төлемi сотталғандардың жеке есеп шотынан қолданылып жүрген тариф бойынша жүзеге асырылады. Телефон сөйлесулерi әкiмшiлiктiң бақылауымен өткiзiледi.
98. Телефонмен сөйлесуге ТМ бастығы не оның алмастыратын адам сотталғанның жазбаша өтініші негізінде рұқсат береді. Телефонмен сөйлесу өткізілген соң сөйлесу өткізуге жауапты ТМ қызметкері өтінішке болған не қандай да бір себеппен болмаған телефонмен сөйлесу туралы белгі қояды. Одан кейін арыз тіркеуге және тиісті номенклатуралы іске енгізуге кездесу бөлменің бақылаушысына беріледі. Егер сөйлесулерді мекеме бастығының кезекші көмекшісі кешкі уақытта (сағат 19-дан 20-ға дейін) өткізген жағдайда, өтініш кездесу бөлмесіне келесі күні тапсырылады.
Ескерту. 98-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
99. Түзеу мекемелерiнде ұсталушы сотталғандар арасында телефон сөйлесулерiне тыйым салынады.
100. Қатаң жағдайда ұсталушы сотталғандарға, сондай-ақ айыптылық, тәртiптiк изоляторларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда айып шараларын өтеушiлерге телефон сөйлесулерiне тек ерекше жеке жағдайларда ғана рұқсат етiлуi мүмкiн.
100-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға телефонмен сөйлесуге рұқсатты ТМ бастығы ерекше жеке жағдайларда береді
Ескерту: 100-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
100-2. Сөйлесу, телефон немесе таксофон аппаратын пайдалану ережесі бұзылған не әңгімелесу кезінде этика мен мораль нормаларын сақтамаған жағдайда сөйлесулер дереу тоқтатылады.
Ескерту. 100-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
7-Тарау. Сотталғандарға түзеу мекемелерінің шегінен тыс шығуға рұқсат беру тәртібі. Түзеу мекемесінің шегінен тыс жерде айдауылсыз немесе еріп жүрусіз жүріп-тұру құқығын пайдаланушы сотталғандардың, жеңіл жағдайда ұсталатын сотталғандардың жүріс-тұрыс ережелері

97. Телефонные разговоры предоставляются по письменному обращению осужденного, в котором указывается адрес, номер телефона абонента и продолжительностью разговора до 15 минут. Оплата междугородних телефонных разговоров осуществляется по действующим тарифам, при наличии денежных средств на лицевых счетах осужденных. Осужденный предупреждается о том, что телефонные разговоры проводятся под контролем администрации ИУ.
98. Телефонные разговоры разрешаются начальником ИУ либо лицом его замещающим на основе письменного заявления осужденного. После проведения телефонного разговора сотрудником ИУ, ответственным за проведением переговоров, проставляется соответствующая отметка в заявлении о состоявшемся либо не состоявшемся по какой либо причине телефонном разговоре. После этого заявление передается контролеру по комнате свиданий для регистрации и внесения в соответствующее номенклатурное дело. В случае если переговоры проводятся дежурным помощником начальника учреждения в вечернее время (с 19 до 20 часов), заявления передаются в комнату свидания на следующий день.
Сноска. Глава дополнена пунктом 98 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
99. Телефонные разговоры между осужденными, содержащимися в ИУ, запрещаются.
100. Осужденным, находящимся на строгих условиях отбывания наказания, а также отбывающим меру взыскания в штрафных, дисциплинарных изоляторах, в помещениях камерного типа и одиночных камерах, телефонный разговор может быть разрешен лишь при исключительных личных обстоятельствах.
100-1. Осужденным к ПЛС и СК телефонные переговоры предоставляются начальником ИУ при исключительных личных обстоятельствах. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 100-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
100-2. В случае нарушений правил ведения переговоров, пользования телефонным или таксофонным аппаратом, либо несоблюдения при разговоре норм этики и морали, переговоры немедленно прекращаются.
Сноска. Глава дополнена пунктом 100-2 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
Раздел 7. Порядок разрешения осужденным
выездов за пределы исправительных учреждений.
Правила поведения осужденных, пользующихся
правом передвижения без конвоя или сопровождения
за пределами исправительного учреждения и
содержащихся на льготных условиях отбывания наказания

17. Сотталғандарға түзеу мекемелерiнiң шегiнен тыс шығуға
рұқсат беру тәртiбi
101. Түзеу мекемелерiнiң шегiнен тыс шығуға рұқсатты сотталғанның жазбаша өтiнiшi негiзiнде мекеме бастығы бередi.
102. Қысқа мерзiмдi шығуға рұқсат беру туралы өтiнiшке ерекше жеке бас жағдайын растайтын құжаттар денсаулық сақтау органдарының, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының және берiлген жерiндегi iшкi iстер органдары куәландырылған басқа да ресми құжаттар, сотталғанның босатылған соң еңбекке және тұрмысқа орналастыру мәселелерiн алдын ала шешу үшiн берген өтiнiшi және еңбекке және тұрмысқа орналастыру жөнiндегi аға инспектордың дәлелдi қолдаухаты қоса берiледi.
103. Жыл сайынғы ақы төленетiн демалыс кезiндегi ұзақ мерзiмдi шығулар сотталғанның өтiнiшi бойынша графикке сәйкес берiледi. Жұмыспен қамтамасыз етiлмеген, бiрақ оның себебi оларға байланысты емес сотталғандардың шығу кезегi бөлек график бойынша белгiленедi. Шығуға рұқсат түзеу мекемесi бастығының бұйрығымен ресiмделедi.
104. Ұзақ мерзiмге немесе қысқа мерзiмге шығуға рұқсат алған сотталғандарға бекiтiлген нысандағы куәлiк берiледi, шығу тәртiбi түсiндiрiледi, оған бас бостандығынан айыру жазасын өтеуден жалтарудың қылмыстық жауапкершiлiгi туралы ескертiледi, ол туралы қолхат бередi (78-қосымша). Шығуға байланысты шығындарды төлеуге ақшаны сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша түзеу мекемесiнiң бухгалтериясы бередi.
105. Жолақы билетiн сотталған өз бетiнше сатып алады. Қажет болған жағдайда мекеме әкiмшiлiгi оған көмек көрсетедi.
106. Шығу кезеңiнде сотталғанның өзiне тиесiлi азаматтық киiмдерi мен аяқ киiмдерiн алуына құқығы бар.
107. Сотталған белгiленген жерге келген соң бiр тәулiк iшiнде iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмiне, ал ауылдық жерлерде - полицияның учаскелiк инспекторына келуге және куәлiгiне келгенi туралы белгi жасатуға, келу мақсатын, болатын жерi мен мерзiмiн, кететiн датасын хабарлауға мiндеттi. Шығу уақыты аяқталуы бойынша сотталған сол iшкi iстер органында мекемеге кеткенi туралы куәлiгiне белгi қойдырады. Түзеу мекемесiне түнгi уақытта немесе таңертең ерте қайтатын кезде белгi қайтатын күннiң алдындағы күнi қойылады. Келген және кеткен датасы туралы белгi iшкi iстер органының мөрiмен куәландырылады.
108. Сотталған мекемеге оралған соң куәлiгiн, жолақы билеттерiн көрсетедi. Сотталғанның белгiленген мерзiмде шығуын қиындататын ойда болмаған жағдай туындаған жағдайда, сотталғанның келген жерiндегi iшкi iстер органы бастығының қаулысы бойынша түзеу мекемесiне қайту мерзiмi 5 тәулiкке дейiн созылуы мүмкiн, бұл туралы түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне мiндеттi түрде жедел хабарланады.

17. Порядок разрешения осужденным выездов за
пределы исправительных учреждений
101. Разрешение на выезд за пределы ИУ дается начальником ИУ на основании письменного обращения осужденного.
102. К обращению о разрешении краткосрочного выезда прилагаются документы, подтверждающие наличие исключительных личных обстоятельств (справки органов здравоохранения, органов местного самоуправления и другие официальные документы, удостоверенные органами внутренних дел по месту их выдачи, заявление осужденного для предварительного решения вопросов трудового и бытового устройства после освобождения и мотивированное ходатайство старшего инспектора по трудовому и бытовому устройству).
103. Длительные выезды за пределы ИУ на время ежегодного оплачиваемого отпуска, а осужденным, не обеспеченным работой по независящим от них причинам, на время, равное времени оплачиваемого отпуска, предоставляется по обращению осужденного. Разрешение на выезд оформляется приказом начальника ИУ.
104. Осужденному, получившему разрешение на длительный или краткосрочный выезд, выдается удостоверение установленной формы, разъясняется порядок выезда, и он предупреждается об уголовной ответственности за уклонение от отбывания лишения свободы, о чем дает подписку (приложение 78). Деньги из собственных средств на оплату расходов в связи с выездом выдаются бухгалтерией ИУ по письменному обращению осужденного.
105. Проездные билеты осужденный приобретает самостоятельно. В необходимых случаях администрация ИУ оказывает ему в этом содействие.
106. На период выезда осужденный имеет право получить принадлежащую ему гражданскую одежду и обувь.
107. В суточный срок по прибытии к месту назначения осужденный обязан явиться в дежурную часть органов внутренних дел, а в сельской местности - к участковому инспектору полиции, и получить в удостоверении отметку о прибытии, сообщить цель приезда, срок и место пребывания, дату убытия. По окончании выезда осужденный в том же органе внутренних дел должен получить в удостоверении отметку об убытии в ИУ. При убытии в ИУ в ночное время или рано утром, отметка производится в день, предшествующий отъезду. Отметки о дате прибытия и убытия заверяются печатью органа внутренних дел.
108. По возвращении в ИУ осужденный предъявляет удостоверение, проездные билеты. В случае возникновения непредвиденных обстоятельств, затрудняющих выезд осужденного в установленный срок, по постановлению начальника органа внутренних дел по месту пребывания осужденного срок возвращения в ИУ может быть продлен до 5 суток с обязательным срочным уведомлением об этом администрации ИУ.

109. Сыртқа шыққан уақытында ауырған және сотталғанды госпитализациялау қажеттiгi кезiнде оның ата-анасы немесе олардың орнындағы адамдар ол туралы сотталғанның жаза өтеп жүрген түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне және келген жерiндегi iшкi iстер органына дереу хабарлайды. Мұндай жағдайда ол қылмыстық-атқару жүйесiнiң жақын жердегi емдеу мекемесiне немесе денсаулық сақтау органының емдеу мекемесiне жiберiлуi мүмкiн. Емдеу аяқталған соң және шыққан соң сотталған осы параграфпен бекiтiлген тәртiппен жаза өтеу орнына келедi.
110. Жауап беру қабiлеттiлiгiн жоққа шығармайтын психикалық бұзулардан зардап шегушi сотталғандарға, I және II топтағы мүгедек болып табылатын және денсаулық жағдайына байланысты тұрақты күтiмдi қажет ететiн сотталғандарға, сондай-ақ кәмелеттiк жасқа толмаған сотталғандарға түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс шығуға туысқандарының немесе өзге де адамдардың iлесуiмен рұқсат етiледi.
18. Түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс жерде айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығын пайдаланушы сотталғандардың,
сондай-ақ жеңілдетілген жағдайларда ұсталатын сотталғандардың
жүрiс-тұрыс ережелерi
111. Айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығын пайдаланушы, сондай-ақ жеңілдетілген жағдайларда ұсталатын сотталғандары бекiтiлген үлгiдегi рұқсат қағазы негiзiнде түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс жерде жүрiп-тұру құқығын пайдаланады.
112. Бұл сотталғандар жұмыстан бос уақыттарында оларға мекеме әкiмшiлiгi анықтап берген тұратын жатақхананың (объектiнiң) шегiнде болуға және сотталғандардың түзеу мекемесiндегi жүрiс-тұрыс ережесiн сақтауы керек.
113. Сотталғандар тұрғын аймақтан немесе жатақханадан (тұрғын объектiсi) тыс жерде жүрген кезде:
1) жүрiп-тұру бағытын және уақытын, қоғамдық тәртiп ережелерiн сақтауға;
2) жұмыстан соң тұрғын зонаға немесе жатақханаға (объектiге) дер кезiнде оралуға және келгенi туралы әкiмшiлiк өкiлiне хабарлауға;
3) түзеу мекемесi қызметкерлерiнiң және полиция қызметкерлерiнiң алғашқы талабы бойынша рұқсат қағазын көрсетуге. Тұрғын зонаға келген кезде оны сақшыға, бақылау-өткiзу пунктiнiң кезекшiсiне, ал жатақханада (тұрғын объектiде) қадағалауды жүзеге асырушы әкiмшiлiк өкiлiне тапсыруға мiндеттi.
114. Сотталғандарға:
1) күн тәртiбiнде белгiленбеген уақытта тұрғын зонадан және жатақханадан (объектiден) шығуға;
2) жұмыс уақытында жұмыс объектiсiн тастап кетуге;
3) жөнелту үшiн сотталғандардың және өзге адамдардың тапсырған хаттарын қабылдауға және өзге тапсырмаларын орындауға;
4) рұқсат қағазын басқа адамдарға беруге тыйым салынады.
115. Жеңілдетілген жағдайларда ұсталатын сотталғандар мекеме бастығының рұқсатымен таныстық орнатуына және жеке адамдардың пәтерлерiне баруға, босатылған соң тұрмысқа және еңбекке орналастыру мәселелерiн шешу үшiн мекемелерге, кәсiпорындар мен ұйымдарға бара алады, тәрбие колонияларында жазасын өтеушi осы санаттағы сотталғандар бұдан басқа, тәрбие колониясы бастығының рұқсатымен сауда және коммуналдық-тұрмыстық, мәдени-ағарту және спорттық мақсаттағы кәсiпорындарға бара алады.

109. При заболевании во время выезда и необходимости госпитализации осужденный либо его родители или близкие родственники, срочно извещают об этом администрацию ИУ, где он отбывает наказание, и орган внутренних дел по месту пребывания. В этом случае он может быть направлен в ближайшее лечебное учреждение органов уголовно-исполнительной системы или лечебное учреждение органов здравоохранения. После окончания лечения и выписки осужденный, в установленном настоящей главой порядке, прибывает к месту отбывания наказания.
110. Осужденным, страдающим психическими расстройствами, не исключающими вменяемости, осужденным, являющимися инвалидами I группы и нуждающимися по состоянию здоровья в постоянном уходе, а также несовершеннолетним осужденным выезд за пределы ИУ разрешается в сопровождении родственника или иного сопровождающего лица.
18. Правила поведения осужденных, пользующихся
правом передвижения без конвоя или сопровождения
за пределами исправительного учреждения,
а также содержащихся на льготных условиях
отбывания наказания
111. Осужденные, пользующие правом передвижения без конвоя или сопровождения, а также находящиеся на льготных условиях отбывания наказания, пользуются правом передвижения за пределами ИУ на основании пропуска установленного образца.
112. В свободное от работы время, эти осужденные должны находиться на территории общежития (объекта проживания), определенного им администрацией ИУ, и соблюдать правила поведения осужденного в ИУ.
113. Находясь вне жилой зоны или общежития (объекта проживания), осужденные обязаны:
1) соблюдать маршрут и время передвижения, правила общественного порядка;
2) своевременно возвращаться после работы в жилую зону или общежитие (объект проживания) и сообщить о явке представителю администрации ИУ;
3) по первому требованию работников ИУ и сотрудников полиции предъявлять пропуск. Сдавать его при возвращении в жилую зону часовому, дежурному контрольно-пропускного пункта, а в общежитие (объект проживания) представителю администрации ИУ, осуществляющему надзор.
114. Осужденным запрещается:
1) выходить из жилой зоны и общежития (объекта проживания) в не установленное распорядком время;
2) в рабочее время оставлять объект работы;
3) принимать для отправки, передачи письма и выполнять другие поручения осужденных и иных лиц;
4) передавать пропуск другим лицам.
115. Осужденные, находящиеся на льготных условиях отбывания наказания, с разрешения начальника ИУ могут устанавливать знакомства и посещать квартиры частных лиц, посещать учреждения, предприятия и организации для решения вопросов бытового и трудового устройства после освобождения, только в пределах территориального расположения ИУ, а осужденные данной категории, отбывающие наказание в воспитательных колониях, кроме этого, с разрешения начальника воспитательной колонии могут посещать предприятия торговли и коммунально-бытового назначения, культурно-зрелищные и спортивные мероприятия.

116. Аталған жүрiс-тұрыс ережесi сотталғанға қолхатпен хабарланады және айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығы берiлгенi туралы, сондай-ақ күзет қамауынан, күзеттен түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң қадағалауына босатылғаны туралы қаулымен бiрге оның жеке iсiне тiгiледi.
19. Тәрбие колонияларында ұсталынушы сотталғандарға
көтермелеу ретiнде мекеменiң шегiнен тыс жерге
шығуға рұқсат беру тәртiбi
117. Сотталғандардың осы колония қызметкерлерiнiң, сондай-ақ
ата-аналарының, олардың орнындағы адамдардың немесе басқа жақын
туыстарының iлесуiмен көтермелеу ретiнде тәрбие колониясының шегiнен тыс жерге шығуы тәрбие колониясы бастығының көтермелеу туралы бұйрығының негiзiнде жүзеге асырылады.
118. Сотталғанға бекiтiлген үлгiдегi рұқсат қағазы берiледi, ол олардың жеке iсiнде сақталады.
8-Тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды
медициналық-санитарлық қызметпен қамтамасыз ету 20. Сотталғандарға  емдеу-профилактикалық  және
санитарлық-профилактикалық көмек көрсету және ұйымдастыру
119. Түзеу мекемелерiнiң медициналық бөлiмшесiнде сотталғандарды қабылдау түзеу мекемесi медициналық бөлiмшесiнiң жұмыс режимiне сәйкес алдын ала жазба бойынша және медициналық қызметкерлердiң тағайындаулары бойынша жүргiзiледi.
120. Сотталғандардың жедел көрсеткіштері бойынша әдетте, денсаулық сақтау органдарының аумақтық емдеу-профилактикалық ұйымдарына, ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қоспағанда, жөнелтiледi.
Ескерту: 120-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
121. Сотталғанның туысқандарынан алынған медициналық дәрi-дәрмектердi қабылдауы қатаң медициналық көрсеткiштер бойынша және тек түзеу мекемесi медицина қызметкерлерiнiң қатаң бақылауымен жүзеге асырылады.
122. Сотталғандар өздерiнiң тiлектерi бойынша жеке қаражаты есебiнен емдеу-профилактикалық мекемелерi және қылмыстық-атқару жүйесi емдеу түзеу мекемелерi жағдайында денсаулық сақтау органдарының мамандары көрсететiн кез-келген ақылы, қосымша емдеу-профилактикалық көмектердi ала алады. Бұл үшiн сотталғандар түзеу мекемесiнiң бастығына өзiнiң алғысы келген қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң түрiн, медицина маманының тегiн, атын, әкесiнiң атын көрсетiп тиiстi өтiнiш жазады. Аталған мәселенi шешу кезiнде түзеу мекемесi медицина қызметкерлерiнiң пiкiрлерi ескерiледi. Өтiнiш үш күннiң iшiнде қаралады және медицина маманының келетiн уақыты анықталады. Маман келген соң оның медициналық қызметпен айналысу құқығы анықталады.
123. Қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң түрi және оның көлемi сотталғанның медициналық картасына белгiленедi.

116. Настоящие правила поведения объявляются осужденному под расписку, которая приобщается к его личному делу вместе с постановлением о предоставлении права передвижения без конвоя или сопровождения, об освобождении из-под стражи, охраны под надзор администрации ИУ.
19. Порядок предоставления осужденным,
содержащимся в воспитательных колониях, права
выхода за пределы исправительного учреждения
в порядке поощрения
117. Выход осужденных в порядке поощрения за пределы воспитательной колонии в сопровождении сотрудников данной колонии, а также родителей, лиц, их заменяющих, или других близких родственников производится на основании приказа начальника воспитательной колонии о поощрении.
118. Осужденным выдается пропуск установленного образца, который хранится в их личных делах.
Раздел 8. Порядок медико-санитарного обеспечения
осужденных к лишению свободы
20. Организация и предоставление лечебно-профилактической
и санитарно-профилактической помощи осужденным
119. Прием осужденных в медицинских частях ИУ производится по предварительной записи и по медицинским показаниям, в соответствии с режимом работы медицинской части ИУ. В случае необходимости оказания экстренной медицинской помощи, прием осуществляется вне графика и в любое время.
120. По экстренным показаниям осужденные могут направляться в лечебно-профилактические учреждения территориальных органов здравоохранения, кроме осужденных к ПЛС и СК. <*>
Сноска. Пункт 120 с дополнениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
121. Прием осужденными медицинских препаратов, полученных от родственников, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медперсонала ИУ, и хранятся в медсанчасти.
122. Осужденные, по их желанию, могут получать любую, оплачиваемую за счет собственных средств, дополнительную лечебно-профилактическую помощь, оказываемую специалистами органов здравоохранения в условиях лечебно-профилактических учреждений и лечебных ИУ.
Для этого осужденный обращается с соответствующим обращением к начальнику ИУ, где указывается вид дополнительной лечебно-профилактической помощи, которую он хотел бы получить, фамилию, имя, отчество медицинского специалиста.
При решении данного вопроса учитывается мнение медицинских работников ИУ. Обращение рассматривается в трехдневный срок и определяется время прибытия медицинского специалиста. По прибытии специалиста уточняется его право на занятие медицинской деятельностью.
123. Вид дополнительной лечебно-профилактической помощи и ее объем фиксируются в медицинской карте осужденного.

124. Қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң төлемi сотталғанның жеке есеп шотындағы ақшадан сотталғанның өтiнiшiнде көрсетiлген сома медициналық мекеменiң не болмаса медицина қызметкерiнiң мекен-жайына пошта (телеграф) арқылы аудару жолымен жүзеге асырылады.
124-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға медициналық көмек көрсету сотталғанға қажет көмек көрсетілетін коридорда орналасқан уақытша ұстайтын арнайы камераларда жүргізіледі. Сотталғандарды колония сыртына шығаруда кезеңді болдырмау мақсатында мекемеде арнайы кабинеттер онда хирургиялық стол, тіс кабинетіндегі кресло, рентген аппараты сотталғандарды кісенмен отырғызу үшін тірегішпен жабдықталады.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар түберкулездің ауыр түрімен ауыратын аурулар және соматикалық аурулар камералық ұсталатыны бар мекеменің медициналық изоляторларында орналасады. Осы санаттағы сотталғандардың сапқа түзілуі аурулық режимдегі камераларға бару уақыты әкімшілікпен қарастырылмаған.
Ескерту: 124-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
21. Сотталғандарды емдеу-профилактикалық мекемелерiне
орналастыру және ұстау шарттарының ерекшелiктерi
125. Емдеу-профилактикалық мекемелерiнде тек қылмыстың аса қауiптi рецидивi бойынша сотталған, өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталған, сондай-ақ өлiм жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен бас бостандығынан белгiлi бiр мерзiмге немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға алмастырылған, бас бостандығынан айыру жазасын түрмеде өтеуге сотталған ер адамдар басқа санаттағы сотталғандардан оқшау ұсталады. Мұндай сотталғандар түрме типiнде арнайы бөлiнген және жабдықталған палаталарда ұсталады. Сондай-ақ кәмелеттiк жасқа толмағандар басқа сотталғандардан, ал әйелдер - еркектерден бөлек ұсталады. Әртүрлi жұқпалы аурулармен ауыратын сотталғандар инфекция түрлерiне қарай бөлек-бөлек және соматикалық науқастардан бөлек ұсталады.
126. Өз құрылымында психиатриялық (жұқпалы аурулар) бөлiмшелерi (палатасы) бар емдеу мекемелерiнде ауруларды оқшаулауды қамтамасыз ететiн режим, сондай-ақ барлық санаттағы сотталғандардың мiнез-құлқына күшейтiлген қадағалау белгiленедi.
127. Емдеу-профилактикалық мекемелерiндегi сотталғандарға ұзақ мерзiмдi кездесу дәрігердің қорытындысы бойынша берiледi.
128. Қысқа мерзiмдi кездесулердi түзеу мекемелерiнiң тиiстi түрлерi үшiн белгiленген норма бойынша емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң бастықтары бередi.
129. Сотталғанның өмiрiне қауiп төндiретiн ауыр сырқат жағдайында мекеме бастығы сотталғанның жақын туыстарына кiрiп шығуға мүмкiндiк бередi. Мұндай келулер кезектi кездесу есебiне есептелмейдi.

124. Оплата дополнительной лечебно-профилактической помощи, указанной в обращении осужденного, осуществляется путем почтового (телеграфного) перевода денег с лицевого счета осужденного в адрес медицинского учреждения либо медицинского работника, в сумме, указанной в обращении осужденного.
124-1. Оказание медицинской помощи осужденным к ПЛС и СК проводится в специальной камере временного содержания, расположенной в коридоре поста, где осужденному оказывается необходимая помощь. С целью исключения этапирования осужденных за пределы колонии, в учреждении оборудуются специальные кабинеты, в которых хирургический стол, кресло в зубном кабинете, рентген аппарат оборудованы кронштейном для пристегивания осужденных наручниками.
Осужденные к ПЛС и СК, больные тяжелой формой туберкулеза, и соматические больные, находятся в медицинских изоляторах учреждения с камерным содержанием. Построение данной категории осужденных во время посещения камер с больничным режимом администрацией не предусмотрено. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 124-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
21. Особенности размещения и условия содержания осужденных
в лечебно-профилактических учреждениях
125. В лечебно-профилактических учреждениях изолированно от других категорий осужденных содержатся только мужчины, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, осужденные к пожизненному лишению свободы, а также осужденные, которым смертная казнь в порядке помилования заменена лишением свободы на определенный срок или пожизненным лишением свободы, осужденные к отбыванию лишения свободы в тюрьме. Эти осужденные содержатся в специально выделенных и оборудованных по тюремному типу палатах. Раздельно от других осужденных содержатся также несовершеннолетние, а женщины - отдельно от мужчин. Осужденные, больные разными инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно, в изолированных помещениях, по видам инфекций и отдельно от соматических больных.
126. В лечебных учреждениях, имеющих в своей структуре психиатрические (инфекционные) отделения (палаты), устанавливается режим, обеспечивающий изоляцию больных, а также усиленный надзор за поведением всех категорий осужденных.
127. Длительные свидания осужденным, находящимся в лечебно-профилактических учреждениях предоставляются по заключению врача.
128. Краткосрочные свидания предоставляются начальниками лечебно-профилактических учреждений по нормам, установленным для соответствующих видов ИУ.
129. В случае тяжелой болезни осужденного, ставящей в опасность его жизнь, начальник ИУ предоставляет возможность близким родственникам осужденного посетить его. Такое посещение в счет очередного свидания не засчитывается.

130. Егер сотталған айыптылық және тәртiптiк изоляторларынан, не болмаса жалпы, қатаң режимдегi колониялардың камералық үлгiдегi үй-жайынан ерекше режимдегi колонияның жалғыз адамдық камерасынан, не болмаса түрмедегi қатаң режимнен қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салып немесе ауруын сылтауратып емдеу-профилактикалық мекемесiне ауыстырылса, олардың емдеу-профилактикалық мекемесiнде болған уақыты жаза шарасын өтеу мерзiмiне есептелмейдi.
Ескерту. 130-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.02.25 N 66 Бұйрығымен.
131. Емдеу-профилактикалық мекемесiнің тәртібіне емдеу шаралары кіреді сотталғандардың бар-жоғын жекеленген учаскелері бойынша тәулікте кемінде 2 рет өткізеді.
132. Ұзақ мерзімді кездесулер түзеу мекеменің тиісті түріне белгіленген нормалары, сотталғандардың теріскөрсеткіштері жоқ жағдайларында беріледі.
133. Сотталғандардың еңбекке тартылуы медициналық көрсеткіштеріне, жұмыс қабілетіне қарай ұйымдастырылады.
134. Осы мекемелерде белгiленген режимдi бұзған сотталғандар мыналарды: олар айыптық, тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгiдегi үй-жайларға және жалғыз адамдың камераларға ауыстыруды қоспағанда толық көлемде жауапты болады.
135. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Әділет министрінің 2002 жылғы 20 қарашадағы N 167 бұйрығымен.
9-Тарау. Қатаң жағдайда, айыптық және тәртіптік оқшаулау
орнында, камералық үлгідегі үй-жайларда; жалғыз
адамдық камерада, қауіп төнбейтін жерде жазаны өтеу, түзеу
мекемелердегі жабылатын үй-жайларда (камераларда)
Ескерту: 9-бөлімнің тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
22. Сотталғандарды жаза өтеудiң қатаң жағдайында ұстау
ерекшелiктерi
136. Жазаларын қатаң жағдайда өтеушi сотталғандар тұратын үй-жайлар онда ұсталушыларды жазаларын басқа жағдайда өтеушi сотталғандардан оқшаулауды қамтамасыз ете отырып, коммуналдық-тұрмыстық объектiлердiң толық кешенiмен жабдықталады.

130. Если осужденные переводятся в лечебно-профилактические учреждения из штрафных и дисциплинарных изоляторов, либо помещений камерного типа колоний общего, строгого режимов, равно как из одиночных камер колоний особого режима в тюрьмах в связи с умышленным причинением себе какого-либо повреждения или симуляции болезни, время их нахождения в лечебно-профилактическом учреждении в срок отбывания меры взыскания не засчитывается.
Сноска. Пункт 130 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 66.
131. Распорядок дня лечебно-профилактических учреждений включает в себя лечебные мероприятия. Проверки наличия осужденных производятся по изолированным участкам либо палатам путем количественного подсчета и пофамильной переклички не реже двух раз в сутки.
132. Длительные свидания представляются по нормам, установленным для соответствующего вида режима ИУ, при отсутствии медицинских противопоказаний у осужденных.
133. Труд осужденных организуется в соответствии с медицинскими показаниями, степенью трудоспособности и возможностью их трудоиспользования в условиях ИУ, осуществляющего лечение.
134. Осужденные, являющиеся злостными нарушителями установленного порядка отбывания наказания, содержащиеся в лечебно-профилактических учреждениях, могут водворяться в штрафной, дисциплинарный изолятор, переводиться в помещения камерного типа, одиночные камеры, в которых они обеспечиваются лечением, а также питанием в соответствии с медицинскими показаниями, и им предоставляется ежедневная прогулка продолжительностью два часа. В остальной части на указанную категорию осужденных настоящие Правила распространяются так же, как на осужденных, содержащихся в лечебно-профилактических учреждениях.
135. (Пункт исключен - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2002 года N 167).
Раздел 9. Отбывание наказания осужденных на строгих условиях,
штрафном и дисциплинарном изоляторе, помещении камерного типа,
одиночных камерах, безопасном месте, в запираемых помещениях
(камерах) исправительных учреждений
Сноска. Заголовок раздела 9 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. Особенности содержания осужденных на
строгих условиях отбывания наказания
136. Помещения, в которых проживают осужденные, отбывающие наказание на строгих условиях, оборудуются полным комплексом коммунально-бытовых объектов, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и требований. Осужденные содержатся изолировано от основной массы лиц, отбывающих наказание в ИУ.

137. Жазаларын қатаң жағдайда өтеушi сотталғандар тұратын үй-жайлар онда ұсталушылардың кесте бойынша санитарлық тазартудан өткізіледі.
138. Жалпы бiлiм беретiн және кәсіптік мектептерде оқитын адамдар, түзеу колонияларында қатаң жағдайда жаза өтеу кезеңiнде сабаққа шығарылмайды. Оларға өз бетiнше оқу және оқытушылармен кеңесу мүмкiндiгi берiледi.
Ескерту. 138-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.
139. Сотталғандарды еңбекке пайдалану, тамақтандыру, медициналық тексеру, санитарлық тазартудан өткiзу, амбулаторлық емдеу, жеке мәселелері бойынша қабылдау жұмыстары жазаларын ұстаудың басқа жағдайында өтеушi сотталғандардан бөлек ұйымдастырылады.
Ескерту. 139-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
23. Сотталғандарды айыптылық және тәртiптiк
изоляторларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда,
жалғыз адамдық камераларда ұстау жағдайларының ерекшелiктерi
140. Сотталғандарға айыптылық және тәртiптiк изоляторларына сүлгi, сабын, тiс тазалайтын ұнтақ пен паста, тiс щеткасынан басқа өздерiнде бар тамақ өнiмдерiн және жеке заттарын өздерiмен бiрге алуға тыйым салынады. Оларға кiтаптарды, газеттердi, журналдарды және өзге де әдебиеттердi пайдалануға рұқсат берiлмейдi. Айыптылық изоляторында сотталғандарға темекі тарту серуендеу кезінде ғана рұқсат етіледі. Сотталғандарға тиесілі шай, темекі бұйымдары және сіріңке айыппұл камера тектес үй-жайдың (бір адамдық камера) айып изоляторы үй-жайының сақтау камерасында арнайы жасалған шкафта (жәшікте) сақталады. Шай ас таратылған уақытта ыстық суымен бірге беріледі. Темекі бұйымдары мен сіріңке күн тәртібіне сәйкес сотталғандарды серуенге шығару уақытында беріледі.
Ескерту. 140-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
141. Тамақ өнiмдерi қоймаға тапсырылады және сотталғандарға олар айып жазасын өтеген соң берiледi. Әкiмшiлiк олардың сақталуы үшiн шара қабылдайды, алайда тамақ өнiмдерi ұзақ сақтау салдарынан табиғи түрде бұзылса, бұл туралы комиссия акт жасайды және олар жойылады.
142. Айыптылық және тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгідегі үй-жайларға және жалғыз адамдық камераларға орналастырылған сотталғандарға темекі шегуге тыйым салынады (өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау үшін).
Сотталғандарды айыптылық және тәртіптік изоляторларына, камералық үлгідегі үй жайларға және жалғыз адамдық камераларға қабылдау кезінде олар толық тінтуден өткізіледі, содан соң, осы үй-жайларға бекітілген киімдерді киеді.
Ескерту: 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

137. Санитарную уборку помещений на строгих условиях отбывания наказания производят содержащиеся там осужденные по графику.
138. Лица, обучающиеся в общеобразовательных и профессиональных школах, в период пребывания в строгих условиях отбывания наказания, на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельной учебы и консультаций с преподавателями. <*>
Сноска. В пункт 138 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
139. Культурно-массовые мероприятия, трудовое использование, прием пищи, медицинский осмотр, санитарная обработка, амбулаторное лечение, прием по личным вопросам осужденных организуется в помещении по месту их нахождения.
Сноска. Пункт 139 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
23. Особенности условий содержания осужденных в
штрафных и дисциплинарных изоляторах,
помещениях камерного типа, одиночных камерах
140. Осужденным, переведенным в помещения камерного типа или одиночные камеры, штрафной или дисциплинарный изолятор, в порядке взыскания, не разрешается брать с собой имеющиеся у них продукты питания, личные вещи, кроме чая, полотенца, мыла, зубного порошка, пасты, зубной щетки, табачных изделий, спичек, изданий периодической печати и книг. Осужденные, содержащиеся в штрафном изоляторе, имеют право курить только во время прогулки. Чай, табачные изделия и спички, принадлежащие осужденным, хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения помещения штрафного изолятора - помещений камерного типа (одиночных камерах). Чай выдается во время раздачи пищи вместе с кипяченой водой. Табачные изделия и спички выдаются во время вывода осужденных на прогулку согласно распорядку дня.
Сноска. Пункт 140 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
141. Продукты питания осужденных сдаются на склад и выдаются после отбытия ими меры взыскания. Администрация ИУ принимает меры к их сохранности, однако если в силу естественных причин от длительного хранения продукты питания испортились, об этом комиссионно составляется акт и они уничтожаются.
142. Курение осужденным, водворенным в штрафные и дисциплинарные изоляторы, помещения камерного типа и одиночные камеры не допускается (для обеспечения пожарной безопасности и соблюдения санитарно-гигиенических требований).
При приеме осужденных в штрафные и дисциплинарные изоляторы, помещения камерного типа и одиночные камеры они подвергаются полному обыску, после чего, переодеваются в одежду, закрепленную за этими помещениями.
Сноска. Пункт 142 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

143. <*>
Ескерту: 143-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
144. Камералық үлгiдегi үй-жайларда, жалғыз адамдық камераларда ұсталушы сотталғандарға өздерiмен бiрге оқулықтар, жай қарандаш, автоқалам, стержень, дәптер, пошта маркаларын, құттықтаухат, конверт алуға, кiтапхана қызметiн пайдалануға, кiтаптар, газет-журналдар жаздырып алуға рұқсат етiледi.
145. Жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiптiк-техникалық училищелерде және кәсiби-техникалық дайындық курсында оқитын адамдар айыптылық изоляторларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда, жалғыз адамдық камераларда болған кезеңiнде сабаққа шығарылмайды. Оларға өз бетiнше оқу және оқытушылардан кеңес алу мүмкiндiгi берiледi. Тәртiптiк изоляторларында ұсталушы сотталғандар тәртiп изоляторының үй-жайында орналасқан оқу сыныптарына сабаққа апарылады.
146. Сотталғандарды камералық үлгiдегi үй-жайлардан не болмаса жалғыз адамдық камералардан камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда жасаған терiс қылықтары үшiн айыптылық изоляторына ауыстырған кезде оларды айыптылық изоляторында ұстау мерзiмi камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда ұстау мерзiмiне есептелмейдi. Бас бостандығынан айыру жазасын айыптылық изоляторында өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзған сотталғанды камералық үлгiдегi үй-жайларға ауыстырған жағдайда камералық үлгiдегi үй-жайларда ұстау мерзiмi айыптылық изоляторындағы жазасын өтеген соң есептеледi.
147. Сотталғандар камерада, жұмыс уақытында өндiрiс объектiсiнде тамақтанады.
148. Айыптылық изоляторында, камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда ұсталушы сотталғандарды медициналық қарау және амбулаторлық емдеу арнайы жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады. Санитарлық тазарту басқа сотталғандардан бөлек өткiзiледi. Науқас сотталғандар медициналық көрсеткiштерi бойынша жеке камераларға орналастырылады.
149. Айыптылық, тәртiптiк изоляторларына орналастырылған, камералық үлгiдегi үй-жайларға, жалғыз адамдық камераларға ауыстырылған сотталғандарға төсек-орын жабдықтары тек ұйқы уақытында ғана берiледi. Yй-жайдың шегiнен тыс жерге шығарылған кезде оларға маусым бойынша киiмдер берiледi.
150. Айыптылық және тәртiптiк изоляторының камералық үлгiдегi үй-жайлардағы кезекшiлiк пен сыпыру кезек бойынша әрбiр сотталғанға жүктеледi. Кезекшiнiң мiндеттерiн түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi белгiлейдi. Жалғыз адамдық камераны тазалауды онда ұсталушы адам жүзеге асырады.
Ескерту. 150-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

143. Исключен приказом и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Осужденным, содержащимся в помещениях камерного типа и одиночных камерах, разрешается иметь при себе учебники, простые карандаши, авторучки, стержни, тетради, почтовые марки, открытки, конверты, пользоваться библиотекой, выписывать книги, журналы и газеты.
145. Лица, обучающиеся в общеобразовательных и профессиональных школах, в период нахождения в штрафных изоляторах, помещениях камерного типа и в одиночных камерах на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельной учебы и консультации с преподавателями. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарном изоляторе, выводятся на учебные занятия в учебные классы, расположенные в помещении дисциплинарного изолятора. <*>
Сноска. В пункт 145 внесены изменения - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.
146. При переводе осужденных из помещений камерного типа либо из одиночных камер в штрафные изоляторы за проступки, совершенные в помещениях камерного типа и в одиночных камерах, срок их содержания в штрафных изоляторах в срок содержания в помещениях камерного типа и в одиночных камерах не засчитывается. В случае перевода осужденного в помещение камерного типа за злостное нарушение установленного порядка отбывания наказания, допущенное в штрафном изоляторе срок содержания в помещении камерного типа исчисляется после отбытия взыскания в штрафном изоляторе.
147. Прием пищи осужденными производится в камерах в рабочее время на производственных объектах.
148. Медицинский осмотр и амбулаторное лечение осужденных, содержащихся в штрафных изоляторах, помещениях камерного типа и в одиночных камерах, осуществляется в специально оборудованном помещении. Санитарная обработка производится отдельно от других осужденных. Больные осужденные размещаются в отдельных камерах по медицинским показаниям.
149. Постельные принадлежности осужденным, водворенным в штрафные, дисциплинарные изоляторы, переведенным в помещения камерного типа, одиночные камеры, выдаются только на период сна. При выводе за пределы помещения им выдается одежда по сезону.
150. Дежурство и уборка в камерах штрафных и дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа возлагается поочередно на каждого осужденного. Обязанности дежурного устанавливаются администрацией ИУ. Уборку одиночных камер осуществляют лица, в них содержащиеся.
Сноска. Пункт 150 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).

151. Сотталғандарды қасақана өз-өзіне қандай да бір жарақат салумен және ауруын сылтауратумен байланысты емес себептер бойынша айыптылық және тәртiптiк изоляторларынан, камералық үлгiдегi үй-жайлардан, жалғыз адамдық камералардан емдеу-профилактикалық мекемесiне ауыстырылған жағдайда олардың қылмыстық-атқару жүйесiнiң емдеу-профилактикалық мекемесiнде болу мерзiмi жаза өткеру мерзiмiне есептеледi.
Ескерту. 151-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.02.25 N 66 Бұйрығымен.
152. Сотталғандарды айыптылық изоляторларынан, камералық үлгiдегi үй-жайлардан және жеке адамға арналған камералардан, бұл медициналық көрсеткiштер бойынша немесе прокурордың талабы бойынша жүргiзiлген жағдайдан басқа кезде мерзiмiнен бұрын босатуға жол берiлмейдi. Тәртiптiк изоляторларда ұсталушы сотталғандар бұдан басқа көтермелеу түрiнде мерзiмiнен бұрын босатылуы мүмкiн.
153. Түзеу мекемесiнiң бастығы жоқ кездегi төтенше жағдайларда, егер жасалған қылмыстың немесе режимдi қасақана бұзудың жолын өзге шаралармен кесу мүмкiн болмаса, сотталғандар колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң, тәрбие колонияларының және түрмелердiң бастықтарының кезекшi көмекшiлерiнiң қаулылары бойынша түзеу колониясының бастығы келгенше, бiрақ 24 сағаттан артық емес уақытқа қатаң режимдегi түзеу мекемесiнiң айыптылық және тәртiптiк изоляторларына, жеке адамға арналған камераларға орналастырылуы мүмкiн. Мұндай оқшаулау тәртiптiк жаза болып табылмайды.
24. Сотталғандарды қауiпсiз орынға ауыстыру
154. Мұндай адамды түзеу мекемесi бастығының қаулысы бойынша 30 тәулiктен артық емес мерзiмге, шұғыл жағдайда - колония бастығының кезекшi көмекшiсi бастық келгенше, бiрақ 24 сағаттан аспайтын мерзiмге қауiпсiз орынға ауыстырады.
155. Қажет болған жағдайда аталған түзеу мекемесiнде заңның сақталуын қадағалауды жүзеге асырушы прокурордың келiсiмiмен қауiпсiз орында ұстау мерзiмi 30 тәулiкке дейiн ұзартылуы мүмкiн. Сотталғанды қауiпсiз орынға, оның iшiнде айыптылық, тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгiдегi үй-жайларға ауыстыру көрсетiлген негiз бойынша жаза болып табылмайды.
156. Өзге үй-жайлардан басқа мұндай мақсатқа айыптылық, тәртiптiк изоляторларының камералары, камералық үлгiдегi үй-жайлар пайдалануы мүмкiн.
157. Сотталғанның жеке басының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде жоғарыда тiзбеленген шаралар нәтижесiз болса, түзеу мекемесiнiң бастығы оны белгiленген тәртiп бойынша басқа түзеу мекемесiне ауыстыру (сотталғанның жеке басына қауiп төндiрушi адамды ауыстыру) туралы шешiм қабылдайды.
157-1. Жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде оқитын адамдар қауіпсіз жерлерде болған жағдайда сабаққа айдауылмен шығарылмайды. Оларға өз бетінше оқуға және оқытушылармен кеңесуге мүмкіндік беріледі.
Ескерту. 157-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 бұйрығымен.

151. В случаях перевода осужденных из штрафных и дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа и одиночных камер в лечебно-профилактические учреждения по причинам, не связанным с умышленным причинением себе какого-либо повреждения и симуляцией болезни, срок их нахождения в лечебно-профилактических учреждениях органов уголовно-исполнительной системы засчитывается в срок отбывания взысканий.
Сноска. Пункт 151 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 25.02.2010 № 66.
152. Досрочное освобождение осужденных из штрафных изоляторов, помещений камерного типа и одиночных камер, кроме случаев, когда это производится по медицинским показаниям или по требованию прокурора, не допускается. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарных изоляторах, кроме того, могут быть освобождены досрочно в виде поощрения.
153. В экстренных случаях, при отсутствии начальника ИУ, когда иными мерами пресечь совершаемое преступление или злостное нарушение режима невозможно, осужденные могут быть помещены в штрафной и дисциплинарный изолятор, одиночные камеры ИУ особого режима по постановлению дежурного помощника начальника ИУ, до прихода начальника ИУ, но не более чем на 24 часа. Такая изоляция дисциплинарным взысканием не является.
24. Перевод осужденного в безопасное место
154. Перевод такого лица в безопасное место производится по постановлению начальника ИУ на срок не свыше 30 суток, в экстренных случаях - дежурным помощником начальника ИУ до прихода начальника, но не более чем на 24 часа.
155. При необходимости срок содержания в безопасном месте может быть продлен еще до 30 суток с согласия прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением закона в данном ИУ. Перевод осужденного в безопасное место, в том числе камеры штрафных, дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа по указанным основаниям наказанием не является.
156. Помимо других помещений, в этих целях, могут быть использованы камеры штрафных, дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа.
157. В случае безуспешности перечисленных выше мер, по обеспечению личной безопасности осужденного, начальником ИУ принимается решение, о его переводе (переводе лиц, угрожающих личной безопасности осужденного) в другое ИУ в установленном порядке.
157-1. Лица, обучающиеся в общеобразовательных и профессиональных школах, в период нахождения в безопасном месте на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельного обучения и консультации с преподавателями. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 157-1 - приказом Министра юстиции  РК от 12 мая 2005 года N 128.

25. Түзеу мекемелеріндегі жабылатын үй-жайларда (камераларда) сотталғандарды ұстау жағдайларының ерекшеліктері
Ескерту: Ереже 25-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
158. Сотталғандар түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларына (камераларына) Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару кодексінің 95-бабы 1 тармағымен бекітілген тұрғын алаң нормаларына сәйкес орналастырылады. Әр камерада міндетті түрде жататын жеке орын, киімдер және іш киімдер, ыдыс аяқтарды сақтау үшін шкафтар, радионүкте, санузел және қолжуғыш болуы керек. Әр корпус монша қондырғылары және душтармен жабдықталады.
159. Жабылатын үй-жайлар (камерада ұсталу) түріндегі түзеу мекемелеріне келген сотталғандар, ТМ бастығының кезекші көмекшісі немесе оның орынбасары жедел қызметкерлер мен психологтардың келісуімен карантиндік бөлімшелер камераларына орналастырылады. Карантинде болудың белгіленген мерзімі аяқталғаннан кейін, ТМ комиссиясымен сотталғандар камералар бойынша бөлінеді. Бірге қылмыс жасаған және туыстық байланыстары бар сотталғандар жеке (бөлек корпустарға) орналастырылады. Олардың арасында байланыстарды болдырмау мақсатында, мекеме әкімшілігі шаралар қабылдайды.
160. Жабылатын үй-жайларда (камераларда) ұсталынатын сотталғандармен телебағдарламаларды көру және радиобағдарламаларды тыңдау жұмыстан бос уақытта, сондай-ақ күн тәртібімен түнгі демалуға бөлінген уақыттан басқа бос уақытта жүргізіледі. Әр камераға бір данадан артық емес теле-, аудио-, бейне техникалар рұқсат етіледі.
161. Жабылатын үй-жайларда (камераларда) ұсталынатын сотталғандардың серуендері Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 89-бабына сәйкес жүргізіледі.
162. Камерадан шығарған және камераға кіргізген кезде, сотталғандар толық емес тінтуден өткізіледі. Сотталғандар серуенде болған кезде, тыйым салынған заттарды және қашуға дайындықты анықтау мақсатында, камераларға тексеру жүргізіледі, сондай-ақ құлыптардың, терезе торлардың және басқа да құрылғылардың жұмыс қалпы тексеріледі.
163. Түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларында (камераларында) ұсталатын сотталғандарды тексеру корпуста жүргізіледі. Сотталғандар камера бойынша корпустың дәлізіне шығарылып, тексеру түбіртегі бойынша сотталғандарды салыстыру жүргізіледі. Сонымен бірге сотталғандардың сыртқы түрі тексеріледі.
164. Түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларында (камераларында) ұсталатын сотталғандарға тек серуен кезінде ғана темекі тартуға рұқсат етіледі.

25. Особенности условий содержания осужденных в запираемых
помещениях (камерах) исправительных учреждений
Сноска. Правила дополнены главой 25 в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
158. Осужденные размещаются в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений согласно нормам жилой площади, установленным пунктом 1 статьи 95 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан. В каждой камере в обязательном порядке оборудуются индивидуальные спальные места, шкафы для одежды и белья, хранения посуды, радиоточка, санузел и умывальник. В каждом корпусе оборудуются банные установки и душевые.
159. Осужденные, прибывшие в исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием), размещаются в камерах карантинного отделения дежурным помощником начальника ИУ или его заместителем по согласованию с оперативным работником и психологом. По истечении установленного срока пребывания в карантине, осужденные распределяются по камерам комиссией ИУ. Осужденные, являющиеся соучастниками, а также имеющие родственные связи размещаются раздельно (в отдельных корпусах). Администрацией учреждения принимаются меры по исключению контактов между ними.
160. Просмотр осужденными, содержащимися в запираемых помещениях  (камерах) телепередач и прослушивание радиопередач, производится в свободные от работы часы, а также времени, отведенного распорядком дня для ночного отдыха. В каждую камеру разрешаются не более одной единицы теле-, аудио-, видеотехники.
161. Прогулки осужденных, содержащихся в запираемых помещениях (камерах) проводятся в соответствии со статьей 89 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
162. При выводе из камер и водворении в камеру, осужденные подвергаются неполному обыску. При нахождении осужденных на прогулке проводится осмотр камер, с целью обнаружения в них запрещенных предметов, приготовлений к совершению побегов, а также проверяется исправность замков, оконных решеток и другого оборудования.
163. Проверки осужденных в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений проводятся в корпусах. Осужденные покамерно выводятся в коридор корпуса, сверка осужденных проводится по проверочным карточкам. При этом проверяется внешний вид осужденных.
164. Осужденным, содержащимся в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений, разрешается курить только во время прогулки.

165. Сотталғандардың жеке заттары, жеке гигиена мен азық-түліктерді қоспағанда, сақтау камераларына тапсырылады. Сотталғандарға тиесілі темекі өнімдері мен сіріңке, шақпақтары да сақтау камераларының арнайы жабдықталған шкафтарында (жәшіктерде) сақталады. Сотталғандарға сақтау камерасындағы заттарды алу бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
166. Сотталғандармен ас қабылдау жабылатын үй-жайларда (камераларда) жүргізіледі. Өндіріс аумағына жұмыс істеуге шығарылған сотталғандар өндіріс нысандарының асханасында немесе тұрғын аумақтың асханасында ас қабылдайды.
167. Сотталғандарды дәрігердің қабылдауына (медициналық тексеруге) алдын ала жазу медицина қызметкерімен бақылаушылар құрамымен кезекшіліктің тапсыру мен қабылдау және сотталғандарды салыстыру жүргізу кезінде жүзеге асырылады. Сотталғанды госпитализациялау қажет болған жағдайда, оны түзеу мекемесінің медициналық санитарлық бөлімі стационарына ауыстырады.»;
Ережеге
N 1 қосымша
Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың сатуларына және
пайдалануларына тыйым салынған заттардың, бұйымдардың,
нәрселердiң, құжаттардың және тамақ өнiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
Ескерту: 1-қосымшаға толықтырулар енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.05.27 N 154, 2009.06.29 N 78 бұйрықтарымен.
Азаматтық айналымнан алып қойылған заттар, бұйымдар мен
нәрселер:
Атыс және суық қарулардың барлық түрлерi.
Көлiк құралдары.
Жарылғыш, уландырғыш және өртке қауiптi заттар.
Ақша, бағалы заттар, бағалы қағаздар.
Оптикалық құралдар.
Тәрбие колониялары мен түрмелерде қол және қалта сағаттары.
Жылытуды қажет ететiн тамақ өнiмдерi (коФе мен шайдан басқа),ашытқы, қант.
Алкогольды iшiмдiктердiң барлық түрлерi, сыра.
Әтiр, иiс су және спирттiк негiздегi өзге де бұйымдар.
Есiрткiлiк және дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар.
Жазу машинкалары, көбейту аппараттары.
Пышақтар, басқа да өткiр кескiш және қадалатын заттар,
оттықтар.
Балталар, балғалар және басқа құралдар.
Ойын карталары.
Фотоаппараттар, фотоматериалдар, химикаттар,
бейне-кинокамералар, бейне магнитофондар.
Кез-келген құжаттар (соттың өкiмi мен ұйғарымы, ақшасын,
заттарын, бағалы бұйымдарын сақтауға тапсырғаны туралы  квитанцияларынан басқа).
Топографиялық карталар, компастар.
Өзiне тиесiлi әскери және басқа нысанды киiмдер, сондай-ақ
белгiленбеген үлгiдегi сырт киiм, бас киiмдер және аяқ киiм (шәркейден басқа).
Түрлi-түстi қарындаштар, бояулар, көшiру қағаздары.
Рация және басқа да мобильдік байланыс, оның ішінде олардың зарядтау қондырғылары, Sim карталар және ақпаратты электрондық жеткізуші, мобильді телефондарға арналған құралдары.
Ескертпе: Айрықша режимдегі колониялардың камералық үлгідегі
үй-жайларында, жалғыз адамдық камераларында ұсталушы сотталғандарға, сондай-ақ түрмелердегі қатаң режимге ауыстырылғандарға шай сатып алуға және сақтауға рұқсат етілмейді.
Ережеге
N 2 қосымша
Сотталғандарға өздерiмен бiрге ұстауға, посылкалармен,
сәлемдемелермен, бандерольдермен алуға, ТМ дүкендерiнен
сатып алуға рұқсат етiлетiн заттар мен бұйымдардың
ТIЗБЕСI
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.06.08. N 173, 2005.05.12. N 128, 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
Темекi өнiмдерi, сiрiңкелер (кәмелетке толмаған сотталғандардан басқа).
Сотталғандар үшiн белгiленген үлгiдегi киiм, бас киiмдер, аяқ киiм және төсек-орын жабдықтары.
Iш киiмдер (жылы және жай).
Бет орамал, белдiк, шұлық-ұйық бұйымдары, колготка, бес саусақты қолғап, қолғап, бөлме iшiнде киетiн тапочка, спорттық аяқ киiм, жiп, мойын орағыш, сүлгi.
Туалет жабдықтары (иiс, шаруашылық сабындары, тiс щеткасы, тiс ұнтағы, тiс пастасы, кремдер, тарақ).
Yш бұрышты орамал, рейтуз, белдiк, бюстгальтер, дәке, гигиеналық пакет, шаш қыстырғыш, вазелин, мақта, су сабын, косметикалық бұйымдар (әйелдердiң бетiне арналған).
Айна, электрлiк не болмаса механикалық ұстара, қауiпсiз ұстара (бiр рет қолданылатын).
Етiк щеткасы және киiмге арналған щетка, аяқ киiм кремi.
Ыдыс-аяқтар, көзәйнек қабы, сабын және пластмассадан жасалған тiс щеткасы, кружка, қасық.
Картадан басқа стол ойындары.
Оқулық, оқушы дәптерi, пошталық конверт, құттықтау хат, марка, жай қарандаш, автоқалам, сия мен қара, көк және сия түстi стерженьдер.
Әдебиет.
Фотокарточкалар, фотоальбомдар.
Спорттық костюмдер.
Заводта жасалған тұрмыстық электроқайнатқыштар.
Бағалы емес металдардан жасалған денеге тағатын крестиктер және табынатын заттар.
Балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектерге арналған арбалар, қымбат бағалы емес металдардан жасалған оправасы бар көзәйнектер, контактілік линзалар және оларды күтіп-баптау құралдары (дәрiгердiң рұқсаты бойынша).
Бағалы емес металдан жасалған қол немесе қалта сағат (ТК және түрмелерден басқа).
Теледидарлық қабылдағыштар мен радиоқабылдағыштар.
Телефонның Smart-карталары.
Ескертпе:

165. Личные вещи осужденных, за исключением предметов личной гигиены и продуктов питания, сдаются в камеру хранения. Табачные изделия и спички, зажигалки принадлежащие осужденным, также хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения. Получение вещей осужденными с камер хранения осуществляется согласно утвержденному графику.
166. Прием пищи осужденными производится в запираемых помещениях (камерах). Осужденные, выводимые на работу в производственную зону, принимают пищу в столовых производственных объектов, либо в столовой жилой зоны.
167. Предварительная запись осужденных на прием к врачу (медицинский осмотр) осуществляется по предварительной записи медицинского работника при приеме передачи дежурства контролерским составом и проведении сверок осужденных. При необходимости госпитализации, осужденный переводится в стационар медицинской санитарной части исправительного учреждения.
Приложение 1 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 27.05.2004 № 154; от 24.08.2004 № 240; от 29.06.2009 № 78 (порядок введения в действие см. п 4).
Перечень
вещей, изделий, веществ, документов и продуктов
питания, запрещенных к продаже и использованию
осужденными к лишению свободы
Все виды огнестрельного и холодного оружия.
Транспортные средства.
Взрывчатые, отравляющие и пожароопасные вещества.
Деньги, ценные вещи, ценные бумаги.
Продукты питания, требующие тепловой обработки (кроме кофе и
чая, комплексных продуктов быстрого приготовления), а также дрожжи, сахар.
Все виды алкогольных напитков, пиво.
Духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе.
Наркотические и одурманивающие вещества.
Пишущие машинки, множительные аппараты, компьютерное оборудование.
Ножи, другие острорежущие и колющие предметы.
Топоры, молотки и другой инструмент.
Игральные карты.
Фотоаппараты, фотоматериалы, химикаты, видео- кинокамеры.
Любые документы (кроме копий приговоров и определений судов,
квитанций на сданные для хранения деньги, вещи, ценности).
Топографические карты, компасы.
Военная и другая форменная одежда, принадлежности к ней, а
также верхняя одежда, головные уборы неустановленных образцов.
Рации и другие средства мобильной связи, в том числе зарядные устройства к ним, Sim карты и электронные носители информации, предназначенные для мобильных телефонов.
Приложение 2 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ <*>
Сноска. Приложение с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года N 173; от 12 мая 2005 года N 128; от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
Перечень
вещей и предметов, которые осужденным
разрешается иметь при себе, получать в посылках,
передачах, бандеролях и приобретать в магазинах ИУ
Табачные изделия, спички, зажигалки (кроме несовершеннолетних осужденных).
Одежда, головные уборы, обувь и постельные принадлежности,
установленного образца.
Нательное белье (теплое и простое), футболки однотонного
черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета, пуловеры,
свитера. Спортивные костюмы однотонного черного, темно-синего
либо темно-коричневого цвета.
Платки носовые, поясные ремни, чулочно-носочные изделия,
колготки, перчатки, варежки, тапочки комнатные, обувь спортивная,
нитки, шарфы, полотенца.
Туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло,
зубная щетка, зубной порошок, зубная паста, шампунь, кремы,
расческа).
Косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марля, гигиенические
пакеты, заколки, вата, косметические принадлежности (для лиц
женского пола).
Зеркало, бритва электрическая либо механическая, бритвы
безопасные (разового использования).
Сапожные щетки и щетки для одежды, крем для обуви.
Посуда, футляры для очков, мыла и зубных щеток, кружка, ложка.
Настольные игры.
Учебники, ученические тетради, почтовые конверты, открытки,
марки, простые карандаши, авторучки, чернила и стержни.
Литература.
Фотокарточки, фотоальбомы.
Бытовые электронагревательные приборы заводского исполнения.
Нательные крестики и предметы культа, изготовленные из
недрагоценных металлов.
Костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей).
Часы наручные или карманные из недрагоценных металлов.
Радиоприемники индивидуального пользования.
Телефонные Smart-карты.
Примечание:

1. Көрсетілген тізбе ТМ дүкендерінде қамтамасыз етіледі.
2. Сотталғандарды басқа мекемеге ауыстыру кезінде өзімен бірге тек жеке заттарын, тамақ өнімдерін және олардың белгіленген тәртіппен сатып алған бірінші кезекте қажет заттарын алуға ғана рұқсат етіледі.
3. Сотталғанның өзімен бірге алуына болатын тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік товарлардың мөлшерін жергілікті жағдайлар мен мүмкіндіктерге қарай мекеме бастығы анықтайды. Сотталғанға тиісті тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік товарлардың жалпы салмағы қоймадағыны қоса есептегенде 50 килограмнан аспауы тиіс.
4. Теледидарлық қабылдағыштар мен радиоқабылдағыштар тек ұжымдық пайдалану үшін сатып алынады және әкімшілік белгіленген орынға ғана орналастырылады.
5. Сотталғандардың осы тізбеде көрсетілмеген бірінші кезекте қажетті заттарды, өндірістік товарларды және өзге де заттар мен құралдарды сақтауларына жол берілмейді.
Ережеге
N 3 қосымша
Сотталғандардың үлгiлiк
КҮН ТӘРТIБI
Ескерту: Күн тәртібіне өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 345 бұйрығымен.
Тұрғызу - таңертеңгi сағат 5-7-дан кеш емес.
Дене шынықтыру (ұзақтығы) - 15 минутқа дейiн.
Туалет, төсек жинау - 10 минутқа дейiн.
Таңертеңгiлiк қарау, таңертеңгiлiк және кешкiлiк тексеру 40-минутқа дейiн.
Таңертеңгiлiк ас - 30 минутқа дейiн.
Жұмысқа бөлу - 40 минутқа дейiн.
Жұмыс уақыты - еңбек заңдарына сәйкес.
Түскi үзiлiс - 1 сағатқа дейiн.
Жұмыстан қайту, кешкi туалет - 25 минутқа дейiн.
Кешкiлiк ас - 30 минутқа дейiн.
Жеке уақыты - 1 сағатқа дейiн.
Тәрбиелiк шаралар - 1 сағатқа дейiн.
Мәдени-бұқаралық жұмыстар, мектептегi, КТУ-дегi оқу - жеке график бойынша.
Ұйқыға дайындалу - 10 минутқа дейiн.
Ұйқы (үзiлiссiз) - 8 сағат.
Ескертпе:
1. Күн тәртiбi әрбiр түзеу мекемесiнде жергiлiктi жағдайларға, күннiң ұзақтығына, жыл маусымына қарай жасалады.
2. Егер сотталғандар өндiрiсте бiрнеше ауысыммен жұмыс iстеген жағдайда күн тәртiбi әрбiр ауысым үшiн жасалады.
3. Карантин бөлiмшесiнде, жаза өтеудiң қатаң жағдайында, камералық үлгiдегi үй-жайларда, айрықша режимдегi жалғыз адамдық камераларда, айыптық, тәртіптік изоляторларында ұсталушы сотталғандар үшiн күн тәртібi жеке белгiленедi.
Ережеге
N 4 қосымша
Сотталғандар үшін омырауға және қолға тағатын
айыру белгілерінің
ҮЛГІСІ
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 8 маусымдағы N 173; 2010.10.26 N 292 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
Омырау белгісі                        қолға тағатын белгі
____________________               ____________________
|     А.А.Ахатов     |              |                   |
|     4 отряд        |    40 мм     | Бригадир          | 80 мм
|                    |              |                   |
|                    |              |                   |
|____________________|              |___________________|
90 мм                                 300 мм

1. Указанный перечень обеспечивается в магазинах ИУ.
2. При переводе в другое учреждение осужденным разрешается брать с собой только личные вещи, продукты питания и предметы первой необходимости, приобретенные ими в установленном порядке.
3. Количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, определяется начальником учреждения, исходя из местных условий и возможностей. Общий вес принадлежащих осужденному продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, включая находящиеся на складе не может превышать 50 кг.
4. Хранение осужденными предметов первой необходимости промышленных товаров и иных предметов и веществ, не указанных в настоящем перечне, не допускается.
5. Музыкальные инструменты, имеющиеся в собственности осужденных, сдаются на склад для хранения, либо передаются на сохранность в клубы. Пользование ими разрешается в специально отведенных помещениях во время, установленное распорядком дня.
Приложение 3 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Приложение 3 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 345 (вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования).
Примерный
распорядок дня осужденных
Подъем - не позднее 7 часов утра.
Физзарядка (добровольно) - до 15 мин.
Туалет, заправка коек - до 20 мин.
Утренняя и вечерняя проверка - до 40 мин.
Завтрак - до 30 мин.
Развод на работу - до 30 мин.
Рабочее время - в соответствии с трудовым законодательством.
Обеденный перерыв - до 1 часа.
Cъем с работы, вечерний туалет - до 30 мин.
Ужин - до 30 мин.
Личное время - время свободное от мероприятий, необозначенных
в распорядке дня.
Воспитательные мероприятия - до 1 часа.
Культурно-массовая работа, учеба в школе, ПТУ - по отдельному
графику.
Подготовка ко сну - до 15 мин.
Сон (непрерывный) - 8 часов.
Примечания:
1. Распорядок дня составляется в каждом ИУ исходя из местных условий, продолжительности светового дня, времени года.
2. В случае, если осужденные работают на производстве в несколько смен, распорядок составляется для каждой смены.
3. Распорядок дня осужденных, содержащихся в карантинном отделении, строгих условиях отбывания наказания, помещении камерного типа, одиночных камерах ИУ особого режима, штрафных, дисциплинарных изоляторах устанавливается отдельно.
Приложение 4 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.06.2004 N 173; от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Образцы
нагрудных и нарукавных отличительных
знаков для осужденных
Нагрудной знак
---------------------
|   Ахатов А.А.     |  40 мм
|     4 отряд       |
|-------------------|
90 мм
Нарукавный знак
---------------------
|      Бригадир     |  80 мм
|-------------------|
300 мм
Описание образцов нагрудных и нарукавных
знаков осужденных

Омырау белгісі қолда бар ақ түсті матадан 90х40 мм көлемімен тікбұрышты түрде дайындалады.
Белгінің ортасында баспахана бояуымен сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты және отряд номері (бөлімшесі) көрсетіледі, ал шет-шеті 5 мм жалпақтықпен әдіптеледі.
Сотталғандардың қатарындағы бригадирлер және шеберлер 80х300 мм  көлемдегі, тікбұрышты нысанда "Бригадир", "Шебер" деген тиісті жазулары бар жұмыс орынында ғана тағылып байланатын шүберек тағып жүреді. <*>
Омырау белгілері киімге кеуденің оң жағына тігіледі, қолға тағатын белгілер сол қолдың жеңіне тағылады.
Ережеге
N 5 қосымша
Сотталғандарды жеке мәселелер бойынша қабылдау
Журналы
_____________________________________________________________
(қабылдауды жүзеге асырушы лауазымды адамның қызметі,
шені және тегі)
______________________________________________________________
Басталды___________________
Аяқталды___________________     _________________________________________________________________
|р/с |қабылдау|қабылдауға     |қойылған   |қабылданған |Орындалуы|
|N   |(өтініш |келген адам.   |сұрақтар.  |шешімдер    |туралы   |
|    |берген) |ның тегі,      |дың        |            |белгі    |
|    |датасы  |аты-жөні       |мазмұны    |            |         |
|____|________|_______________|___________|____________|_________|
| 1  |   2    |       3       |     4     |     5      |   6     |
|____|________|_______________|___________|____________|_________|
|____|________|_______________|___________|____________|_________|
|____|________|_______________|___________|____________|_________|
Ескертпе:
Журнал екі бөлімнен тұрады, номерленген, бау өткізілген, мөрленген және түзеу мекемесі кеңсе қызметкерінің қол қоюымен расталған болуы тиіс.
Ережеге
N 6 қосымша
Жеке есеп шотта______ теңге                   Квит. N______
оның ішінде ТМ-де тапқан табысы______ теңге
Бухгалтер__________________
Сотталған___________________
__________________200___ жыл.
Өтініш
Маған төмендегідей товарларды сатып алуға рұқсат етуіңізді
сұраймын:
________________________________________________________
|р/с|Товардың |    Саны          |  Босатылған сома      |
|N  |атауы    |                  |_______________________|
|   |         |                  |  Саны   | Сомасы      |
|___|_________|__________________|_________|_____________|
| 1 |    2    |        3         |    4    |     5       |
|___|_________|__________________|_________|_____________|
|___|_________|__________________|_________|_____________|
|___|_________|__________________|_________|_____________|
Жиыны___________________
___________________
(сотталғанның қолы)
қолхат
______________________________ сомаға товар алдым.
(жазумен)
Осы соманы менің жеке есеп шотымнан шығаруды сұраймын.
___________________
(сотталғанның қолы)
200__ жылғы _____________
Ережеге
N 7 қосымша
N____ КУӘЛIК
19___жылы, ______________________________ туған, ҚР ҚК-ның _________
бабы бойынша сотталған_____________________________________ берілді.
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты)
Мерзімнің басталуы_______, мерзімнің аяқталуы _______,
___________________________________________________________________
(ҚР ҚАК 93 бабына сәйкес шығу негізін көрсету керек)
байланысты_______ тәулікке, оның _______ тәулігі жолға, оған түзеу
мекемесінен (тергеу изоляторынан) ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге
(керегінің асты сызылсын)    ___________________________________________________________________
(сотталғанның келетін жері)
шығуға рұқсат етілуіне орай берілді.
Ол 200__ жылғы________________________________________________
___________________ мекен-жайдағы жазасын өтеп жүрген түзеу
мекемесіне (тергеу изоляторына)_______________ қайтуға міндетті.
(атауы)
телефон, телефакс _______________________
Фотосуретке                           Мекеме бастығы____________
арналған                                              (тегі)
орын                                              _____________
(қолы)
200___жылғы __________________
Ішкі істер органы бастығының
сотталғанның келуі және кетуі
жөніндегі белгісі
(ТМ-нің елтаңбалы
мөріне арналған орын)             Келді_________________________
(датасы, қолы, елтаңбалы мөр)
Кетті_________________________
(датасы, қолы, елтаңбалы мөр)
_________________________
(сотталған қол қоятын орын)
N ___ КУӘЛIКТIК ТYБIРШЕГI
Түзеу мекемесi (тергеу изоляторы) бастығының 200____ жылғы____
N____бұйрығының негiзiнде сотталғанға_________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты,
_______________________________________________________________
туған жылы, ҚР ҚК-нің бабы, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы және
_______________________________________________________________
аяқталуы)
_______________________________________________________________
(ҚР ҚАК 93 бабына сәйкес шығу негiзiн көрсету керек)
байланысты ұзақтығы ____ тәулiк, оның ____ тәулiгi жолға, түзеу
мекемесiнен (тергеу изоляторынан) ұзақ мерзiмге, қысқа мерзiмге
(керегiнiң асты сызылсын)
_______________________________________________________________
(сотталғанның келетін жері)
шығуға рұқсат берiлдi.
Куәлiк 200_____ жылғы _______________ берiлдi.
_______________________________
(сотталғанның қолы)
200_____ жылғы__________________келдi.
200_____ жылғы__________________кеттi.
Арнайы есепке алу бөлiмiнiң бастығы____________________________
(тегi)
____________________________
(қолы)
Ережеге
N 8 қосымша
Мен, төменде қол қоюшы сотталған______________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
осы қолхатты қысқа (ұзақ) мерзiмге түзеу мекемесiнiң (ТИ-ның)
шегiнен тыс жерге шығудың тәртiбi маған түсiндiрiлгендiгi
жөнiнде беремiн.
Маған бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны өтеуден
жалтарғаным үшiн ҚР ҚК-нiң 359 бабы бойынша жауапқа
тартылатыным ескертiлдi.
200____ жылғы______________
___________________
(сотталғанның қолы)
Қолхатты қайтарып алдым___________________
(лауазымы, шенi, тегi)
___________________
(қолы)
Ережеге
N 9 қосымша
Ескерту: 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Сотталғандарды пайдалануға тыйым салынатын
жұмыстар мен лауазымдардың
Тізбесі
Қылмыстық-атқару жүйесiнiң аумақтық органдарының департаменттеріндегі, бөлімдеріндегi (қызметіндегі) барлық жұмыстар мен лауазымдарға; ҚР ішкi істер министрлiгi мен департаменттерінің басқа құрылымдық бөлiмшелерiне; штабтардың және басқа да құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердiң) мекемені күзетудi жүзеге асырушы жеке құрам орналасқан, қарулар, қызметтiк құжаттар, арнаулы техникалық құралдар бар (сақтаулы) үй-жайларындағы барлық жұмыстар мен лауазымдарға.
Сотталғандардың бұдан басқа:
- техникалық күзет құралдарын, сондай-ақ ішкі тыйым салынған аймақта орналасқан инженерлiк күзет құралдарына қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi жұмыстарға;
- көбейту, радиотелеграф, телефон, телефакс техникаларымен;
- дәрі-дәрмектердi, жарылғыш, уландырғыш және улы заттарды есепке алумен, сақтаумен және берумен байланысты жұмыстарға;
- оларға ерiкті жалданушы қызметкерлердi бағындырумен байланысты жұмыстар;
- жедел машина жүргізушілері ретiнде;
- сатушы, бухгалтер-операционист, кассир, азық-түлік, зат, сондай-ақ күрделi және қымбат жабдықтары бар қойманың меңгерушісi ретiнде жұмыс істеуге жол берiлмейдi.
Ережеге
N 10 қосымша
Сотталғандарға кездесулер, телефонмен сөйлесулер,
посылкалар, бандерольдер беру тәртібі және ұсталу жағдайы
бойынша дүкеннен товар алудың тиістілік нормасы жөніндегі
Кесте
Ескерту. 10-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет
министрінің 2004 жылғы 8 маусымдағы N 173 бұйрығымен.
___________________________________________________________________
|Қазақстан     |айына | жылына    |  жылына   | жылына   |жылына
|Республикасы  |_______ _________ |_____________________________
|Қылмыстық-    | Дүкен|кездесулер |телефонмен |посылкалар|банде.
|атқару кодексі|      |__________ |сөйлесулер |          |рльдер
|                     |ұзақ |қысқа|           |          |
|                     |мер. |мер. |           |          |
|                     |зімді|зімді|           |          |
____________________________________________________________________
дағдылы        4 айлық   4     4   шектеусіз      6        6
е/көрс.
____________________________________________________________________
Жалпы жеңілде. 8 айлық   6     6   шектеусіз      12        12
тілген         е/көрс.  ____________________________________________________________________                     Әбден жеңілдетілген шектеусіз   ____________________________________________________________________

Нагрудный знак изготавливается из имеющегося в наличии материала белого цвета в виде прямоугольника размером 90 x 40 мм.
На поле знака типографской краской указываются фамилия, инициалы осужденного и номер отряда (отделения), а по краям наносится кайма шириной 5 мм.
Бригадиры и мастера из числа осужденных носят съемные повязки только на рабочем месте в форме прямоугольника размером 80 x 300 мм с соответствующей надписью "Бригадир", "Мастер".
Нагрудные знаки пришиваются к одежде на правой стороне груди, нарукавные знаки носятся на левом рукаве.
Приложение 5 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Журнал
приема осужденных по личным вопросам
_______________________________________________________________
(должность, звание и фамилия должностного лица осуществляющего
прием)
Начат ______________________
Окончен ____________________
---------------------------------------------------------------
N|Дата приема|Фамилия, инициалы|Содержание|Принятое|Отметка
|           |лица, явившегося |поставлен-|Решение |об ис-
|           |на прием         |ных вопро-|        |полнении
|           |                 |сов       |        |
-|-----------|-----------------|----------|--------|-----------
1|     2     |        3        |     4    |    5   |   6
-|-----------|-----------------|----------|--------|-----------
-|-----------|-----------------|----------|--------|-----------
-|-----------|-----------------|----------|--------|-----------
Примечание:
Журнал состоит из двух частей, должен быть пронумерован, прошнурован, опечатан и заверен подписью работника канцелярии ИУ.
Приложение 6 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
На лицевом счете имеется ________ тенге        Квит. N ________
из них заработанных в ИУ ________ тенге
Бухгалтер _______________           Осужденный ________________
____________________ 200 _ г.
Заявление
Прошу разрешить мне приобрести следующие товары:
-----------------------------------------------------------
N/N|Наименование товара  |Количество|   Отпущено   | Сумма
---|---------------------|----------|--------------|-------
1 |          2          |    3     |      4       |   5
---|---------------------|----------|--------------|-------
---|---------------------|----------|--------------|-------
---|---------------------|----------|--------------|-------
Итого __________________
________________________
(подпись осужденного)
Расписка
Товары на сумму _________________________ получил.
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета.
________________________________
(подпись осужденного)
_______________ 200 _ года.
Приложение 7 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Удостоверение N _______
Выдано
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного)
19 _ года рождения, уроженцу _________, осужденного по ст.
___ УК РК, начало срока_____, конец срока ______в том, что ему
разрешен длительный, краткосрочный (нужное подчеркнуть) выезд
из исправительного учреждения в связи__________________________
_______________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со ст. 93 УИК РК)
в______________________________________________________________
(место пребывания)
на ________ суток, из которых __________ суток на дорогу.
___________ 200 _ года он обязан возвратиться к месту отбывания
наказания в исправительное учреждение (следственный изолятор)__
_______________________________________________________________
(наименование)
по адресу: ____________________________________________________
телефон, телефакс: ____________________________________________
Место для фотографии        Начальник ИУ ______________________
(фамилия)
______________________
(подпись)
Отметка начальника органа внутренних
дел о прибытии осужденного
Место для гербовой                 Прибыл______________________
печати ИУ                      (дата, подпись, гербовая печать)
___________________             Убыл __________________________
место для  подписи             (дата, подпись, гербовая печать)
осужденного)
Корешок удостоверения N_____
На основании приказа начальника исправительного учреждения
от _______ 200 _ г. N ______.
Осужденному_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, ст. УК РК, срок,
_______________________________________________________________
начало и конец срока)
в том, что ему разрешен длительный, краткосрочный (нужное
подчеркнуть) выезд из исправительного учреждения в связи_______
_______________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со ст. 93 УИК РК)
в______________________________________________________________
(место пребывания)
продолжительностью_______ суток, из которых __ суток на дорогу.
Удостоверение выдано ____________ 200 _ г
____________________
(подпись осужденного)
Убыл _____________ 200 _ г.
Прибыл __________ 200 _ г.
Начальник отдела специального учета ___________________
(фамилия)
___________________
(подпись)
Приложение 8 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Подписка
Я, нижеподписавшийся осужденный(ая)_______________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
даю настоящую подписку в том, что мне разъяснили порядок
пребывания в краткосрочном (длительном) выезде за пределы
исправительного учреждения.
Я предупрежден(а) об ответственности по ст. 359 УК РК за
уклонение от отбывания наказания в виде лишения свободы.
______________ 200 _ года.
______________________
(подпись осужденного)
Подписку отобрал _______________________
(должность, звание, фамилия)
_______________________
(подпись)
Приложение 9 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Приложение с изменениями,внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.06.2004 № 173; от от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
работ и должностей, на которых запрещается
использование осужденных
На всех работах и должностях в департаментах, отделах (служба территориальных органов департамента уголовно-исполнительной системы, других структурных подразделениях Министерства юстиции РК; в помещениях штабов и других структурных подразделений (служб), в которых размещается личный состав, осуществляющий охрану учреждений, находится (хранится) оружие, служебная документация, специальные технические средства.
Кроме этого не допускается труд осужденных:
по обслуживанию и ремонту технических средств охраны, а также размещенных во внутренней запретной зоне инженерных средств охраны;
с множительной, радиотелеграфной, телефонной, телефаксной техникой;
связанный с учетом, хранением и выдачей медикаментов, взрывчатых, отравляющих и ядовитых веществ;
с подчинением им вольнонаемных работников;
в качестве продавцов, бухгалтеров-операционистов, кассиров, заведующего продовольственными, вещевыми складами, водителей оперативного автотранспорта, а также со сложным и дорогостоящим оборудованием.
Приложение 10 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ <*>
Сноска. Приложение с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года N 173.
Таблица
по нормам положенности и порядка предоставления
осужденным свиданий, телефонных переговоров, посылок
и приобретения товаров в магазине по условиям содержания
---------------------------------------------------------------
Уголовно-испол-|в месяц|       в год      |  в год
нительный ко-  |-------|------------------|--------------------
декс Республи- |       |      свидания    |Телефон-|Посыл-|Бан-
ки Казахстан   |-------|------------------|ные пере|ки    |роли
|магазин|длитель-|к/срочные|говоры  |      |
|       |ные     |         |        |      |
---------------|-------|--------|---------|--------|------|----
Общий  Обычные   4 месячный
р/показат.  4       4     без огра-  6      6
ничений
Облегчен. 8 месячный
р/показат.  6       6     без огра- 12     12
ничений
Льготные                    Без ограничений
Строгие   На з/средства            в исключ.

қатаң          б/б а/о   2     2    ерекше         3         3
т/т-на               жағд.  ____________________________________________________________________
дағдылы       3 айлық    3     3   шектеусіз      4         4
е/көрс.  ____________________________________________________________________
қатаң жеңілде. 7 айлық   4     4   шектеусіз      6         6
тілген         е/көрс.    ____________________________________________________________________                                  Әбден жеңілдетілген шектеусіз    ____________________________________________________________________
қатаң          б/б а/о   1     2     ерекше        2         2
т/т-на                 жағд.    ____________________________________________________________________
дағдылы        2 айлық   2     2   шектеусіз      3         3
е/көрс.
____________________________________________________________________
Айрықша жеңіл. 5 айлық   3      3   шектеусіз      4         4
детілген       е/көрс.   ____________________________________________________________________
қатаң          б/б а/о   -      2     ерекше       1         1
т/т-на                 жағд.    ____________________________________________________________________
жалпы          3 айлық    2     2   шектеусіз     2         2
е/көрс. ____________________________________________________________________
Түрме қатаң    1 айлық    -     2    ерекше        1        1
е/көрс.                жағд.     ____________________________________________________________________
дағдылы      5 айлық    2     6    шектеусіз    8        8
е/көрс.    ____________________________________________________________________
Тәрбие  жеңілде. 10 айлық  4    12   шектеусіз     12      12
коло. тілген   е/көрс.
ниясы
____________________________________________________________________
әбден жеңілдетілген шектеусіз     ____________________________________________________________________
қатаң           2 айлық   -    4     ерекше        4       4
е/көрс.               жағд.   ____________________________________________________________________
Ескертпе: хаттар шектеусіз жіберіледі, сотталғанның өтініші
бойынша оларға түзеу мекемесіне келуі бойынша қосымша телефон
сөйлесулеріне рұқсат берілуі мүмкін.
айлық есептік көрсеткіш                          - е/көрс.
бас бостандығынан айыру орындарына тапқан табысы - б/б а/о т/т
ерекше жағдайларда                               - ерекше жағд.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2001 жылғы 11 желтоқсандағы
N 148 бұйрығымен бекітілген
Түзеу мекемелерінің ішкі
тәртіп ережелеріне
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.10.26 N 292 Бұйрығымен.
Бекітілген киім үлгісін сипаттау
ӨБА және ӨЖ сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісін (қара түсті) ені 3 см. болатын ақ түсті үш жолақтарды арасы 2 см. шалбардың балағына және куртканың жеңіне тігілген. Курткалардың және жылы сырт киімдердің үстінен көлемі 15х8 см. болатын трафаретпен «ӨБА» немесе «ӨЖ» жазу жазылған. Ішкі киімдер мақта бұлынан болуы тиіс. Сотталғандар камерада темір бөліктері жоқ жұмсақ тәпішке киюі керек.
тәрбие колониясында және жалпы режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қою сұр түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;
Қатаң режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қою қоңыр түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа және кеуденің ені бойынша тігілген;
Түрме және ерекше режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қара түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;
Сотталған әйелдер үшін бекітілген киім үлгісі – қою көк түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;

в м. л/с    2       2    cлучаях     3      3
Строгий Обычные  3 месячный
р/показат.  3       3     без огра-  4      4
ничений
Облегчен. 7 месячный                без огра-
р/показат.  4       4     ничений    6      6
Льготные                     Без ограничений
Строгие   На з/средства            в исключ.
в м. л/с    1       2    cлучаях     2      2
Особый Обычные   2 месячный
р/показат.  2       2    без огра-   3      3
ничений
Облегчен. 5 месячный
р/показат.  3       3    без огра-   4      4
ничений
Строгие   На з/средства            в исключ.
в м. л/с      -     2    cлучаях     1      1
Тюрьма Общем     3 месячный
р/показат.    2     2    без огра-   2      2
ничений
Строгом   3 месячный               в исключ.
р/показат.    -     2    cлучаях     1      1
Воспита- Обычные 5 месячный
тельные          р/показат.    2     6    без огра-   8      8
колонии  Облегчен. 10 месячный            ничений
р/показат.  4    12    без огра-  12     12
Льготные  Без ограничений        ничений
Строгие   2 месячный             в исключ.
р/показат.  -     4    случаях     4      4
---------------------------------------------------------------
Примечание: письма отправляются без ограничений, по просьбе осужденных им может быть дополнительно разрешен телефонный разговор по прибытию в исправительном учреждение.
Месячный расчетный показатель                  - р/показат.
Заработанные средства в местах лишения свободы - в м. л/с
В исключительных случаях                       - в исключ.
_______________________________________________________________
Приложение 11
к Правилам внутреннего распорядка
исправительных учреждений, утвержденным
приказом Министра юстиции Республики
Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148
Описание установленной формы одежды
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 26.10.2010 № 292 (вводится в действие с 01.01.2012).
Одежда установленного образца для осужденных к ПЛС и СК (черного цвета) с тремя полосами из ткани белого цвета шириною 3 см каждая, нашитыми по горизонтали через 2 см на концах штанин брюк и рукавах куртки. На верхней задней части куртки и теплой верхней одежды наносится надпись через трафарет "ПЛС" или "СК", размер букв 15 х 8 см. Нижнее нательное белье из хлопчатобумажной ткани. В камере осужденные носят мягкие тапочки без металлических частей;
одежда установленного образца для осужденных общего режима, воспитательной колонии – темно-серого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных строгого режима – темно-коричневого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных особого и тюремного режимов – черного цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных женщин – темно-серого цвета с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой по всей ширине спины и груди;

Айып изоляторларында (тәртіптік изоляторларында) және камера үлгідегі үй жайдағы (жалғыз камерада) ұсталынатын сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қызғылт сары түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген. Курткалардың және жылы сырт киімдердің үстінен көлемі 15х8 см. болатын жазу «АИ», «ТИ», «КҮҮЖ» немесе «ЖК» трафарет арқылы түсіріледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2001 жылғы 11 желтоқсандағы
N 148 бұйрығымен бекітілген
Түзеу мекемелерінің ішкі
тәртіп ережелеріне
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 154 бұйрығымен.
Түрмеде ұсталатын ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар камераларында
рұқсат етілетін бұйымдар мен заттардың
Тізбесі
Төсек керек-жарақтары:
Матрас - 1 дана; көрпе - 1 дана; ақжайма - 2 дана; жастық - 1 дана; жастық тысы - 1 дана; сүлгі - 2 дана (әрқайсысы 50 см. аспайды).
Жеке гигиена бұйымдары:
Тіс пастасы (пластмасса ыдыста) - 1 дана; тіс щеткасы - 1 дана; электрлі бритва - 1 дана; сабын, губкадан жасалған жуғыш (монша боксында, камераның артында бекітілген ұяшықта болады), бір жолғы бритва станогы (бекеттегі кезекші бақылауымен моншаға түскен кезде беріледі).
Жазу керек-жарақтары:
Жазу қағазы (металл скрепкаларсыз); пластмассалық корпустағы көк түсті сиясы бар автоқалам; қарындаш.
Ыдыс-аяқ:
Пластмассалық тәрелке (тамақ ішу уақытында беріледі); пластмассадан немесе ағаштан жасалған бокалдар мен қасықтар (камерада болады).
Өзге де керек-жарақтар:
Ине мен жіп (корпус бойынша аға қызметкер белгілі бір уақытқа береді); сотталғандардың жеке хаттары; туыстарының фотосуреттері; үстел ойындары шахмат, шашки, домино (картоннан жасалған); ТМ әкімшілігі темекі керек-жарақтарымен қамтамасыз етпейді, ал олардың сотталғандарда болған кезінде олар серуендеу ауласына жақын камераға бекітілген ұяшықта сақталады.
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
13-қосымша
Ескерту. 13-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004.08.24 N 240, 2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
А К Т
200__ж. "___"_______            _________облысы бойынша ҚАЖКБ__ -ТМ
Біз төменде қол қойғандар _________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні көрсетілуі керек)
________________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД __________ ТМ-нен, ________________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД __________ ТМ-не келген
___________________________________________________________________
(жеке ісіндегі кемшіліктер, ауырулары, киімінің маусым
бойынша сай келуі көрсетілсін)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
сотталған__________________________________________________________
(аты, жөні, туған жылы, сотталған бабы, мерзімі)
___________________________________________________________________
қабылдау кезінде осы актіні жасадық.
__________________________             _________________
(лауазымы, атағы,                 (лауазымы, атағы,
__________________________             _________________
аты-жөні)                          аты-жөні)
Ескерту: акті 3 данада жасалады, бірінші данасы облыстар,
Астана қ-сы бойынша ҚАЖК ҚАЖД-не, екінші данасы сотталғанның келген
ТМ-не және үшіншісі сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
14-қосымша
Ескерту: 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы N 240 бұйрығымен.
Түзеу қоныс-колонияларындағы сотталғандарға
берілетін куәлік нысанының сипаттамасы
N ___ куәлік
Құжаттың бірінші (беткі) жағында "Куәлік" деген жазу
Екінші жағында мынадай мазмұндағы мәтін:
__________________________________________________________ мекемесі
(шартты атауы)
Мұны көрсетуші сотталған __________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________ мекемесінде есепте тұр.
(шартты атауы)
фотокәртішкеге   Оған мына мекен-жай бойынша тұруға рұқсат берілген:
арналған орын           __________________________________

одежда установленного образца для осужденных содержащихся в штрафных изоляторах (дисциплинарных изоляторах) и помещениях камерного типа (одиночных камерах) – оранжевого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине груди. На верхней задней части куртки и теплой верхней одежды наносится надпись через трафарет "ШИЗО", "ДИЗО", "ПКТ" или "ОК", размер букв 15 х 8 см.
Приложение 12
к Правилам внутреннего распорядка
исправительных учреждений, утвержденным
приказом Министра юстиции Республики
Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 12 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 154.
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов и вещей, которые разрешается иметь
в камерах осужденным к ПЛС и СК
Постельные принадлежности:
Матрац - 1 шт.; одеяло - 1 шт.; простыни - 2 шт.; подушка - 1 шт.; наволочка - 1 шт.; полотенце - 2 шт. (не более 50 см. каждое).
Предметы личной гигиены:
Зубная паста (в пластмассовом тюбике) - 1 шт.; зубная щетка - 1 шт.; электробритва - 1 шт.; мыло, мочалка из губки (находится в банном боксе, в ячейке закрепленной за камерой), одноразовый бритвенный станок (выдается при проведении бани под контролем дежурного на посту).
Письменные принадлежности:
Писчая бумага (без металлических скрепок); авторучка в пластмассовом корпусе с пастой синего цвета; карандаш.
Посуда:
Пластмассовая тарелка (выдается во время приема пищи); пластмассовые или деревянные бокал и ложка (находятся в камере).
Иные принадлежности:
Нитка с иголкой (выдается старшим по корпусу на определенное время); личная переписка осужденных; фотографии родственников; настольные игры: шахматы, шашки, домино (изготовленные из картона); администрация ИУ не обеспечивает курительными принадлежностями, а при их наличии у осужденных, они хранятся в ячейке, закрепленной за камерой вблизи прогулочных двориков.
Приложение 13 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 24.08.2004 N 240; с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
А К Т
"_____"_______ 200__ г.      ИУ-__         ДУИС КУИС по ________ области
Мы нижеподписавшиеся ___________________________________________
(указать должность, звание, фамилию, инициалы)
______________________________________________________________________
Составили настоящий акт о том, что при приеме осужденного
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, статья, срок)
в ИУ- __ ДУИС КУИС по ______ области из ИУ-___ ДУИС КУИС по _____ области
______________________________________________________________________
(указать недостатки в л/деле, заболевания, соответствие одежды по сезону)
______________________________________________________________________
О чем составлен настоящий акт.
__________________________              _________________
(должность, звание,                     (должность, звание,
__________________________              _________________
фамилия, инициалы)                      фамилия, инициалы)
Примечание: акт составляется в 3-х экземплярах, первый экземпляр
в ДУИС КУИС по области, г. Астана, второй экземпляр в ИУ, откуда прибыл
осужденный, и третий подшивается в личное дело осужденного.
Приложение 14 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 14 - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240.
Описание формы удостоверения, выдаваемого осужденным,
находящимся в исправительных колониях-поселениях
Удостоверение N____
На первой (лицевой) стороне документа надпись "Удостоверение"
На второй странице текст следующего содержания:
Учреждение ______________________________________________________
(условное наименование)
Предъявитель сего осужденный (ая) _______________________________
(фамилия, имя, отчество)
состоит на учете в учреждении ___________________________________
(условное наименование)
Место для            Ему (ей) разрешено проживать по адресу:
фотокарточки         ______________________________________

3x4                           (мекен-жайы)
М.О.
--------------------------     ҚК бастығы _________________________
(куәлік иесінің қолы)                   (атағы, аты-жөні, қолы)
Үшінші бетінде мынадай мазмұндағы мәтін:
"____" ___________ 200 ж. дейін жарамды.
ҚК бастығы ____________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"____" ________________ 200 ж. дейін жарамды.
ҚК бастығы ____________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Ескерту: Түзеу қоныс-колонияларындағы сотталғандарға қызыл түстен басқа кез-келген түстегі материалдан жасалған 100 х 50 мм форматтағы куәлік беріледі.
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
15-қосымша
Ескерту: 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы N 240 бұйрығымен.
ҚК аумағында немесе одан тысқары жерде жалға алынған
немесе жеке тұрғын үй ауданында өз отбасымен тұруға
Қ А У Л Ы
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
еңбек етуге адал қарайды және жазаны өтеудің барлық талаптарын
сақтайды әрі өзінің отбасы бар.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 125-бабын
басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
еңбек етуге адал қарағаны және үлгілі мінез-құлқы үшін мына
мекен-жай бойынша отбасымен бірге тұруға рұқсат етілсін:
_____________________________________________________________
(тұратын мекен-жайы көрсетілсін)
_____________________________________________________________
ҚК бастығы __________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"____" ________________ 200 ж.
Қаулы маған хабарланды, қоныс-колниясынан тысқары тұру тәртібі
түсіндірілді. ҚК-на тіркеуден өту үшін айына 4 рет келуге
міндеттенемін.
"___" ____________ 200___ж.
_____________________________
(сотталғанның аты-жөні, қолы)
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
16-қосымша
Ескерту: 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы N 240 бұйрығымен.
ҚК тысқары жерде жалға алынған немесе жеке тұрғын үй
ауданында өз отбасымен тұру құқығынан айыру туралы
Қ А У Л Ы
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
200___жылғы "___" ___________ _____________________________________
(жүріп-тұру ережесін бұзуға жол берілген
___________________________________________________________________
жағдаяттар мен сипаты не қоныс-колониясынан тысқары тұру
___________________________________________________________________
құқығынан айыруға негіз болған себептер баяндалады)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 111-бабын
басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
200 ___жылғы "___" ________ бастап қоныс-колониясынан тысқары тұру
құқығынан айырылсын.
ҚК бастығы ___________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"___" ________________ 200 ж.
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
17-қосымша
Ескерту: 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.09.27 N 268 (ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
№ ____ еңбек шарты
____________________________________ «__» _______ 2010 ж
(елді мекеннің атауы)

3x4                              (адрес)
М.П.
------------------   Начальник КП _________________________
(подпись владельца                (звание, фамилия,
удостоверения)                    инициалы, подпись)
На третьей странице текст, следующего содержания:
Действительно по "___" ________ 200_ г.
Начальник КП ____________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Действительно по "___" ________ 200_г.
Начальник КП ____________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: осужденным, содержащимся в исправительных колониях-поселениях, выдается удостоверение, изготовленное из материала любого цвета, кроме красного, форматом 100х50мм
Приложение 15 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 15 - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240.
П О С Т А Н О В Л Е Н И Е
на проживание со своей семьей на арендованной или
собственной жилой площади на территории КП или за ее пределами
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
добросовестно относится к труду и соблюдает все требования режима отбывания наказания и имеет семью.
Руководствуясь статьей 125 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденному (ой)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за добросовестное отношение к труду и примерное поведение разрешить
проживание с семьей по адресу:
_____________________________________________________________________
(указать адрес проживания)
_____________________________________________________________________
Начальник КП _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____" ______________200___г.
Постановление мне объявлено, порядок проживания вне колонии-поселения разъяснен. Обязуюсь являться для регистрации в КП 4 раза в месяц.
"______" ____________ 200___г.
________________________________
(Ф.И.О., подпись осужденного (ой))
Приложение 16 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 16 - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 240.
П О С Т А Н О В Л Е Н И Е
о лишении права проживать вне колонии-поселения со своей
семьей на арендованной или собственной жилой площади
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___" ___________ 200___г. допустил (а) _______________________
(излагаются обстоятельства и
_____________________________________________________________________
характер допущенного нарушения правил поведения, либо причины,
_____________________________________________________________________
послужившие основанием к лишению права проживания вне колонии-поселения)
Руководствуясь статьей 111 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденного (ую) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
лишить права проживания вне колонии-поселения с "___" ________ 200 ___г.
Начальник КП _________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____" ______________200___г.
Приложение 17 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Сноска. Правила дополнены приложением 17 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 24.08.2004 N 240; в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 27.09.2010 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Трудовой договор № _______
__________________________________ "__" 20__ г.
(наименование населенного пункта)

1. Жұмыс беруші _______________________________________________
(ұйымның толық атауы, мекен-жайы, тегі, аты-жөні)
20__ жылғы ______ № ______________ заңды және жеке тұлғаның (жеке кәсіпкер) тіркеу туралы куәлігі, СТН (ЖCН, БCН) ____________________, Жарғының (Ереже) негізінде әрекет ететін, бұдан әрі «Жұмыс беруші» деп аталатын _______________________________________________________
атынан _____________________________________________________________,
лауазымы
азамат (ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жеке куәлігі/ төлқұжаты № ____________, 20____жылғы «__»__________ ҚР ____ берілген, СТН (ЖСН) ______________, ӘЖК __________________, бұдан әрі «Қызметкер» деп аталатын және мекеме Жарғысының негізінде әрекет ететін,______________________________________бұдан әрі «Мекеме» деп
(мекеменің толық атауы, мекен-жайы)
аталатын, мекеме бастығы __________________ атынан, бір тараптан, төмендегі туралы осы еңбек шартты (бұдан әрі – Шартты) жасасты:
1. Шарттың мәні
2. «Мекеме» ____________________________________________«Қызметкерді»
(тегі, аты, әкесінің аты)
«Жұмыс берушінің» ведомствосының қарамағындағы учаскелерінде жұмыстарды орындау үшін жұмысқа орналастырып отыр.
3. «Жұмыс беруші» «Қызметкерге» __________________________________
(лауазым атауы)
лауазымында жұмыс ұсынып, «Қызметкер» лауазымдық міндеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасы мен «Жұмыс берушінің» актілеріне сәйкес атқарады.
Жұмыстың орындалу орны __________________________________________
(мекен-жай көрсетіледі)
4. «Қызметкердің» еңбек талаптары зиянды, ауыр және қауіпті жағдайлармен байланысты емес және Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген еңбекті қорғау бойынша стандарттарға, ережелерге және нормаларға сай болып келеді.
2. Шарттың мерзімі
5. Осы Шарт 20____жылғы «__»____бастап, 20____жылғы «__»____ дейінгі мерзімге жасалды.
6. «Қызметкер» 20____жылғы «__»________ бастап міндеттерді орындауға кірісті.
7. «Қызметкерге» жұмыс талаптарын орындауға сәйкестігін тексеру мақсатында______________________________________ дейін сынақ мерзімі
(жазбаша түрде күнтізбелік ай/ күндер)
белгіленеді.
3. Қызметкердің құқықтары мен міндеттері
8. «Қызметкер»:
1) Еңбек кодексімен (бұдан әрі – Кодекс) және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексімен көзделген тәртіпте және талаптарда еңбек келісімшартын жасасуға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) «Жұмыс берушіден» осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
3) еңбекті қорғау және қауіпсіздікке;

1. Работодатель ______________________________________________,
полное наименование организации, адрес,
фамилия, имя, отчество
свидетельство о регистрации юридического либо физического лица
(индивидуальный предприниматель) ____________ от __. ______. 20__ г.,
РНН (ИИН, БИН) ___________, именуемый в дальнейшем "Работодатель", в
лице _______________________, действующего на основании Устава
(должность)
(Положения),
гражданин(ка) _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество
удостоверение личности/паспорт № _________ от __.___. 20__г.,
выдано ________, кем _______, РНН (ИИН) ___________ СИК
____________________, ___________________________________ именуемый в
(фамилия, имя, отчество)
дальнейшем "Работник"
и исправительное учреждение __________________________, именуемое в
дальнейшем "Учреждение" в лице ______________________________________
(полное наименование, адрес)
начальника Учреждения ____________________, действующего на основании
(фамилия, имя, отчество)
Устава Учреждения заключили настоящий трудовой договор (далее -
Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
2. "Учреждение" трудоустраивает "Работника" для выполнения
работ на подведомственных участках "Работодателя".
3. "Работодатель" предоставляет "Работнику" работу в должности
_____________________________________________________________________
(наименование должности),
при выполнении которой, "Работник" исполняет должностные обязанности
в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и актами
"Работодателя".
Местом выполнения трудовых обязанностей ______________________.
(указывается адрес)
4. Труд "Работника" не связан с вредными, опасными, тяжелыми
условиями и соответствует установленным требованиям стандартов,
правил и норм по охране труда в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
2. Срок действия Договора
5. Настоящий Договор заключен на срок: с "__" __________ 20__
года по "__" __________ 20__ года.
6. Дата начала осуществления трудовых обязанностей "Работника"
"__" 20__ г.
7. С целью проверки соответствия "Работника" поручаемой ему
работе устанавливается испытательный срок __________________________.
(прописью календарных месяцев/дней)
3. Права и обязанности Работника
8. "Работник" имеет право:
1) на заключение, изменение, дополнение и расторжение трудового договора в порядке и на условиях, предусмотренных Трудовым Кодексом (далее - Кодекс) и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан;
2) требовать от "Работодателя" выполнения условий настоящего договора;
3) на безопасность и охрану труда;

4) еңбек талаптары мен еңбекті қорғаудың жай-күйлері туралы толық және шынайы ақпаратты алуға;
5) осы Шарттың талаптарына сәйкес жалақыны уақытылы және толық көлемде алуға;
6) Кодекс талаптарына сәйкес жұмыс тоқтап қалған кезде ақы алуға;
7) демалысқа, оның ішінде төленетін жыл сайынғы еңбек демалысына;
8) Кодекспен көзделген тәртіпте кәсіби дайындыққа, қайта дайындыққа және өз біліктілігін арттыруға;
9) еңбек міндеттерін орындаумен байланысты денсаулыққа келтірілген зиянды өтеуге;
10) Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген жағдайда міндетті әлеуметтік сақтандыруға;
11) кепілдікке және өтемақы төлемдеріне;
12) өз құқықтары мен заңды мүдделерін заңға қайшы келмейтін барлық тәсілдермен қорғауға;
13) еңбек дауын шешу үшін таңдауы бойынша келісім комиссиясына, сотқа жүгінуге;
14) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестелген жұмыс орнына;
15) Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнамасында, сондай-ақ осы Шартта көзделген талаптарға сәйкес жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен, арнайы киіммен қамтамасыз етілуге;
16) өзінің денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін жағдай туындаған кезде, бұл туралы тікелей басшы немесе «Жұмыс берушінің» өкілін хабардар ете отырып, жұмысты орындаудан бас тартуға;
17) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес келмеу себебі бойынша ұйымның жұмысы тоқтатыла тұрған уақытта орташа жалақысының сақталуына;
18) еңбек жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне өзінің жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайларын тексеру туралы өтініш жасауға, сондай-ақ, еңбек жағдайларын, қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды жақсартуға байланысты мәселелерді тексеру мен қарауға өкілдікпен қатысуға;
19) «Жұмыс берушінің» еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;
20) біліктілікке, еңбектің күрделілігіне, орындалған жұмыстың саны мен сапасына, сондай-ақ, еңбек жағдайларына сәйкес еңбегіне ақы төленуіне құқылы.
9. «Қызметкер»:
1) еңбек, ұжымдық, «Жұмыс берушінің» актілеріне сәйкес еңбек міндеттерін орындауға;
2) еңбек тәртібін сақтауға;
3) жұмыс орнында өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, сондай-ақ, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын сақтауға;
4) «Жұмыс беруші» мен қызметкерлердің мүліктерін ұқыпты ұстауға;
5) адамдардың денсаулығына, өміріне немесе мүліктің сақталуына қауіп төндіретін жағдай туындаған кезде, сондай-ақ, жұмыс тоқтатылып қалған кезде «Жұмыс берушіге» хабардар етуге;

4) на получение полной и достоверной информации о состоянии условий труда и охраны труда;
5) на своевременную и в полном объеме выплату заработной платы в соответствии с условиями настоящего договора;
6) на оплату простоя в соответствии с Кодексом;
7) на отдых, в том числе оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
8) на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение своей квалификации в порядке, предусмотренном Кодексом;
9) на возмещение вреда, причиненного здоровью в связи с исполнением трудовых обязанностей;
10) на обязательное социальное страхование в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
11) на гарантии и компенсационные выплаты;
12) на защиту своих прав и законных интересов всеми не противоречащими закону способами;
13) на обращение за разрешением трудового спора в согласительную комиссию, суд по выбору;
14) на рабочее место, оборудованное в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда;
15) на обеспечение средствами индивидуальной и коллективной защиты, специальной одеждой в соответствии с требованиями, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о безопасности и охране труда, а также настоящим договором;
16) на отказ от выполнения работы при возникновении ситуации, создающей угрозу его здоровью или жизни, с извещением об этом непосредственного руководителя или представителя "Работодателя";
17) на сохранение средней заработной платы, на время приостановки работы организации из-за несоответствия требованиям по безопасности и охране труда;
18) на обращение в уполномоченный орган по труду или его территориальные подразделения о проведении обследования условий безопасности и охраны труда на рабочем месте, а также на представительное участие в проверке и рассмотрении вопросов, связанных с улучшением условий, безопасности и охраны труда;
19) на обжалование действий (бездействия) "Работодателя" в области безопасности и охраны труда;
20) на оплату труда в соответствии с квалификацией, сложностью труда, количеством и качеством выполненной работы, а также условиями труда.
9. "Работник" обязан:
1) выполнять трудовые обязанности в соответствии с трудовым,коллективным договорами, актами "Работодателя";
2) соблюдать трудовую дисциплину;
3) соблюдать требования по безопасности и охране труда,
пожарной безопасности и производственной санитарии на рабочем месте;
4) бережно относиться к имуществу "Работодателя" и работников;
5) сообщать "Работодателю" о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества "Работодателя" и работников, а также о возникновении простоя;

6) Кодекспен көзделген талаптарға сәйкес «Жұмыс берушіге» келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
4. Жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттері
10. «Жұмыс беруші»:
1) жұмысқа қабылдауда таңдау еркіндігіне;
2) Кодекспен көзделген тәртіпте және негіздеме бойынша «Қызметкер» мен «Мекеме» арасында жұмысқа орналастыру туралы шартты өзгертуге, толықтыруға, бұзуға;
3) өз өкілеттері шегінде актілер шығаруға;
4) өкілдік ету және өз құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында бірлестіктер құруға және бірлестік қатарына енуге;
5) «Қызметкерден» еңбек, ұжымдық талаптарын, еңбек тәртібі ережелерін және «Жұмыс берушінің» өзге де актілерін орындауды талап етуге;
6) «Қызметкерге» Кодекспен көзделген жағдайларда және тәртіпте көтермелеуге, тәртіптік жаза қолдануға, материалдық жауапкершілікке тартуға және осы туралы «Мекемеге» хабарлауға;
7) еңбек міндеттемелерін орындау кезінде «Қызметкермен» келтірілген шығынды өтеуге;
8) еңбек саласында өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгінуге;
9. «Қызметкерге» сынақ мерзімін белгілеуге құқылы.
11. «Жұмыс беруші»:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, келісімдердің ұжымдық және еңбек шарттардың, өзі шығарған актілердің талаптарын сақтауға;
2) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ішкі бақылауды жүзеге асыруға;
3) «Қызметкерге» еңбек шартымен уағдаласқан жұмысты ұсынуға;
4) «Қызметкерге» жалақыны және Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерімен, еңбек және ұжымдық шарттармен, «Жұмыс берушінің» актілерімен көзделген басқа да төлемдерді уақытылы және толық көлемде төлеуге;
5) «Қызметкерді» «Жұмыс берушінің» актілерімен және ұжымдық шартпен таныстыруға;
6) «Қызметкерге» Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілеріне, еңбек және ұжымдық шарттарына сәйкес еңбек талаптарын қамтамасыз етуге;
7) «Қызметкерді» жеке қаражаты есебінен еңбек міндеттерін орындау үшін қажетті жабдықтармен, құралдармен, арнайы киіммен, техникалық құжаттамамен және де өзге де құралдармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ, олардың сақталуын қамтамасыз етуге;
8) мемлекеттік еңбек инспекторларының ұйғарымын орындауға;
9) жұмысты жалғастыру «Қызметкердің» өміріне, денсаулығына және өзге де тұлғаларға қауіп тудыратын болса, жұмысты тоқтатуға;
10) «Қызметкерді» міндетті әлеуметтік сақтандыруды жүзеге асыруға;
11) «Қызметкердің» еңбек міндеттерін орындаған кезде өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянға азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруға;
12) «Қызметкерге» жыл сайынғы төленетін еңбек демалысын ұсынуға;
13) «Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттардың және оның зейнетақымен қамтамасыз етілуіне ақша ұстау және ақша аудару туралы мәліметтердің сақталуын және мемлекеттік мұрағатқа тапсырылуын қамтамасыз етуге;

6) возмещать "Работодателю" причиненный вред в пределах, установленных Кодексом.
4. Права и обязанности Работодателя
10. "Работодатель" имеет право:
1) на свободу выбора при приеме на работу;
2) изменять, дополнять, расторгать договор о трудоустройстве "Работника" с "Учреждением" в порядке и по основаниям, которые установлены Кодексом;
3) издавать в пределах своих полномочий акты Работодателя;
4) создавать и вступать в объединения в целях представительства и защиты своих прав и интересов;
5) требовать от "Работника" выполнения условий трудового, коллективного договоров, правил трудового распорядка и других актов "Работодателя";
6) поощрять "Работника", налагать дисциплинарные взыскания, привлекать "Работника" к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Кодексом с уведомлением "Учреждения";
7) на возмещение вреда, нанесенного "Работником" при исполнении трудовых обязанностей;
8) обращаться в суд в целях защиты своих прав и законных интересов в сфере труда;
9) устанавливать "Работнику" испытательный срок.
11. "Работодатель" обязан:
1) соблюдать требования трудового законодательства Республики Казахстан, соглашений, коллективного, трудового договоров, изданных им актов;
2) осуществлять внутренний контроль по безопасности и охране труда;
3) предоставить "Работнику" работу, обусловленную трудовым договором;
4) своевременно и в полном размере выплачивать "Работнику" заработную плату, премии, компенсации, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами, актами "Работодателя";
5) знакомить Работника с актами "Работодателя" и коллективным договором;
6) обеспечить "Работнику" условия труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами;
7) обеспечить "Работника" оборудованием, инструментами, специальной одеждой, технической документацией и иными средствами, необходимыми для исполнения трудовых обязанностей за счет собственных средств, а также обеспечивать их хранение;
8) выполнять предписания государственных инспекторов труда;
9) приостанавливать работу, если ее продолжение создает угрозу жизни, здоровью "Работника" и иных лиц;
10) осуществлять обязательное социальное страхование "Работника";
11) страховать гражданско-правовую ответственность за причинение вреда жизни и здоровью "Работника" при исполнении последним трудовых обязанностей;
12) предоставлять "Работнику" ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск;
13) обеспечить сохранность и сдачу в "Учреждение" документов, подтверждающих трудовую деятельность "Работника", и сведения об удержании и отчислении денег на их пенсионное обеспечение;

14) «Қызметкерді» зиянды (өте зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек талаптары және кәсіби ауруға ұшырасу мүмкіндігі туралы ескертуге;
15) жұмыс орындарда және технологиялық процестерде тәуекелдің алдын-алу бойынша шараларды қабылдауға, өндірістік және ғылыми-техникалық прогресті есепке ала отырып, алдын-алу жұмыстарын жүргізуге;
16) «Қызметкермен» орындалған жұмыс уақытының ұзақтығына, оның ішінде үстеме және ауыр, қауіпті, зиянды (өте зиянды) жағдайларда орындалған жұмысқа нақты есеп жүргізуге;
17) «Қызметкердің» өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес өтеуге;
18) өндірісте орын алған қайғылы жағдайлар мен кәсіби аурулар бойынша тергеу жүргізу, сондай-ақ, мекемедегі қауіпсіздік, еңбек талаптары мен қорғаудың жай-күйін тексеруді жүргізу үшін еңбек бойынша уәкілетті органның және еңбек бойынша уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің, «Мекеменің» лауазымды тұлғаларын, қоғамдық еңбек инспекторларын кедергісіз енгізуге;
19) «Қызметкермен» жұмысқа барып-келе жатқанда және өндіріс объектісінде болған әрбір қайғылы оқиғаларды тергеу бойынша комиссиясын құруға. Болған қайғылы оқиғалар жөнінде актілер ресімдеу және Н-1 нысаны бойынша есеп жүргізуге. «Жұмыс берушімен» бекітілген Н-1 нысанындағы актінің екі дана көшірмесі «Мекемеге» жіберіледі. Қайғылы оқиғаларды тергеу және есепке алу «Мекеме» өкілінің, ал ауыр, өлім жағдайына әкеп соқтырған тергеуге жоғарыда тұрған орган өкілінің қатысуымен жүзеге асыруға;
20) «Қызметкердің» жұмыс уақыты ішінде еңбек тәртібін сақтауына бақылау жүргізуге (спирттік ішімдіктерді қабылдау, жұмыс орнын орынды себепсіз тастап кету т.б. деректерді болдырмау жөнінде). Еңбек тәртібі бұзылған жағдайда «Мекемеге» хабардар етуге;
21) «Қызметкерді» жұмыс орнына және «Мекемеге» көлікпен жеткізуді қамтамасыз етуге;
22) «Қызметкер» жұмыс орнынан қашып кеткен жағдайда «Жұмыс беруші» мекемеге ұстауға және алып келуге көмек көрсетеді;
23) жұмыс орындарды суық мезгілде жылыту құралдармен жабдықтауға, «Қызметкерге» алғашқы медициналық көмек көрсету үшін дәрі қобдишасымен қамтамасыз етуге;
24) наряд-тапсырма мерзімін есеп беру айынан кейінгі айдың бірінші күнінен асырмай жабуға. Есеп беру айынан кейінгі айдың үшінші күніне дейін «Мекемеге» сотталғандардың жалақысы туралы тізілімді ұсынуға;
25) заңнамамен белгіленген шегерулер жүргізілген соң, жалақының қалдық сомасын міндетті түрде Қылмыстық-атқару кодексінің 103 бабы бойынша шегерулерді жүргізу үшін қоныс колонияның депозиттық шотына аударуға міндетті.
«Мекеменің» құқықтары мен міндеттері

14) предупреждать "Работника" о вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда и возможности профессионального заболевания;
15) принимать меры по предотвращению рисков на рабочих местах и в технологических процессах, проводить профилактические работы с учетом производственного и научно-технического прогресса;
16) вести точный учет рабочего времени, в том числе сверхурочных работ, во вредных (особо вредных), опасных условиях труда, на тяжелых работах, выполняемых "Работником";
17) возмещать вред, причиненный жизни и здоровью "Работника", в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) беспрепятственно допускать должностных лиц уполномоченного органа по труду и территориальных подразделений уполномоченного государственного органа по труду, "Учреждения", общественных инспекторов по охране труда для проведения проверок состояния безопасности, условий и охраны труда в организациях и соблюдения законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда, а также для расследования несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний;
19) создавать комиссии по расследованию каждого несчастного случая, происшедшего с "Работником" на рабочем объекте, в пути следования на работу и с работы. Оформлять акты о несчастных случаях и вести их учет по форме Н-1. Две копии акта формы Н-1, утвержденные "Работодателем" направляются в "Учреждение". Расследование и учет несчастных случаев осуществляется с участием представителя "Учреждения", а в случае с тяжелым, смертельным исходом - с представителями вышестоящего органа;
20) осуществлять контроль за соблюдением трудовой дисциплины за "Работником" в течение рабочего времени (распитие спиртных напитков, оставление рабочего места без уважительных причин и т.д.). Уведомлять "Учреждение" в случае нарушения "Работником" трудовой дисциплины;
21) обеспечивать доставку "Работника" к рабочему месту и обратно в "Учреждение" транспортом;
22) при побеге "Работника" с рабочего места "Работодатель" оказывает содействие в задержании и приводе в Учреждение;
23) оборудовать на рабочих объектах помещения для обогрева в холодное время, обеспечивать "Работника" аптечкой для оказания первой медицинской помощи;
24) производить закрытие наряда-задания не позднее первого числа следующего за отчетным месяцем. В срок до третьего числа после отчетного месяца предоставлять в "Учреждение" реестр о заработной плате осужденных;
25) оставшуюся сумму заработной платы после удержаний, установленных законодательством, в обязательном порядке перечислять на депозитный счет колонии-поселения, где из нее производятся удержания согласно статье 103 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
Права и обязанности "Учреждения"

12. «Әкімшілік»:
1) өндіріс объектілеріндегі сотталғандарды бақылау және қадағалау үшін «Қызметкер» жұмысқа орналасқан объектіге баруға құқылы.
13. «Әкімшілік»:
1) «Жұмыс берушімен» ұсынылған есептік қажеттілікке сәйкес, «Жұмыскердің» дер уақытында объектіге шығуын қамтамасыз етуге міндетті.
5. Жұмыс уақыты және демалыс уақыты
14. «Жұмыскерге»:
1) аптасына 40 сағаттан аспайтын қалыпты ұзақтықпен екі демалыс күнімен бес күндік жұмыс аптасы бекітіледі;
15. Жұмыс күні басталу және аяқталу уақыты (ауысымдар) демалуға арналған үзілістер мен тамақ ішу ішкі еңбек тәртібінің ережесімен бекітіледі.
16. «Жұмыскер» Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген ретпен мереке және демалыс күндері мерзімінен артық жұмысқа тартылуы мүмкін.
17. «Жұмыскерге» негізгі 24 күнтізбелік лауазымы және орташа еңбек ақысының сақталуымен ұзақтығы _____ күн қосымша жыл сайын төленетін еңбек демалысы беріледі.
18. Жыл сайын төленетін еңбек демалысы «Жұмыскердің» қалауы бойынша бөлініп, тек өндірістік мүмкіншілік есебімен «Жұмыс берушінің» келісімімен ғана пайдалануы мүмкін.
19. Жыл сайын төленетін еңбек демалысы «Жұмыс берушінің» ұсынысы бойынша және «Жұмыскердің» келісімімен (демалыстан кері шақырылады) тоқтатылады.
20. Осы Шарт екі тараптың келісімі бойынша «Жұмыскердің» арызы негізінде оған еңбек ақының сақталуынсыз демалыс берілуі мүмкін.
6. Еңбек ақысы
21. «Жұмыскердің» еңбек ақысы бір айда бір реттен көп емес келесі есеп беру айда ___ төленеді. Бұл кезеңде жұмыс уақытының нормасын толықтай өтеген және еңбек нормасын орындаған (еңбек міндеттемелері) жұмыскердің айлық еңбек ақы мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген айлық еңбек ақының ең кіші мөлшерінен төмен болмауы керек.
22. Жұмыскерге еңбек ақысын төлеу «Мекеменің» жеке шотына аудару жолымен жүзеге асады.
7. Кепілдік және өтем
23. «Жұмыс берушінің» «Жұмыскердің» қаражаты есебінен кепілдік және өтем төлемі, әлеуметтік жәрдемақы Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен және мөлшермен, ұжымдық келісіммен, сонымен қатар осы Шартпен жүргізіледі.
24. Осы Шартты бұзған немесе тоқтатқан жағдайда «Жұмыскерге» жыл сайынғы қолданылмаған еңбек демалысына пропорционалды өтелген уақыт мөлшерінде өтем төленеді.
8. Еңбекті қорғау
25. «Жұмыс беруші» «Жұмыскердің» еңбек жағдайында қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз етеді.

12. "Администрация" имеет право:
1) посещать объект, на котором работает "Работник" для проведения надзора и контроля за осужденными на производственных объектах.
13. "Администрация" обязана:
1) обеспечивать своевременный вывод "Работника" на объект согласно расчету потребности, предоставляемому "Работодателем".
5. Рабочее время и время отдыха
14. "Работнику" устанавливается:
1) пятидневная рабочая неделя с двумя выходными днями с нормальной продолжительностью 40 часов в неделю.
15. Время начала и окончания рабочего дня (смены) перерыва для отдыха и приема пищи устанавливается в правилах внутреннего трудового распорядка.
16. "Работник" может быть привлечен к сверхурочной работе, в праздничные и выходные дни в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. "Работнику" предоставляется ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск продолжительностью: основной 24 календарный день, дополнительный __ календарных дней с сохранением должности и средней заработной платы.
18. Ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск по желанию "Работника" может быть использован по частям, только при согласовании с "Работодателем" с учетом производственных возможностей.
19. Ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск может быть прерван (отзыв из отпуска) по предложению "Работодателя" и с согласия "Работника".
20. По соглашению Сторон настоящего Договора на основании заявления "Работника" ему может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы.
6. Оплата труда
21. Заработная плата "Работнику" выплачивается не реже одного раза в месяц не позднее __ числа месяца следующего за отчетным. Размер месячной заработной платы работника, отработавшего полностью определенную на этот период норму рабочего времени и выполнившего нормы труда (трудовые обязанности), не может быть ниже установленного законом Республики Казахстан минимального размера месячной заработной платы.
22. Выплата работнику заработной платы производится путем перечисления на личный счет "Учреждения".
7. Гарантии и компенсации
23. Гарантийные и компенсационные выплаты, социальные пособия за счет средств "Работодателя" "Работнику" производятся в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Казахстан, коллективным договором, а также настоящим Договором.
24. "Работнику", при расторжении или прекращении настоящего Договора, выплачивается компенсация за неиспользованный ежегодный трудовой отпуск в размере пропорциональном отработанному времени.
8. Охрана труда
25. "Работодатель" обеспечивает "Работнику" здоровые и безопасные условия труда.

26. «Жұмыскер» «Жұмыс берушімен» берілген қажетті, жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдануға міндетті, бекітілген уақытта медициналық қаралу және тексеруден, жұмыс берушінің актісіне сәйкес қауіпсіздік және еңбекті қорғау мәселесі бойынша білімін тексеруден, нұсқаулық беруден өтеді, «Жұмыскер» көрсетілген жағдайларды орындамаған жағдайда жұмыстан шығарылуға жатады, шығарылу уақыты аралығында оған еңбек ақы төленбейді.
9. Шартқа толықтырулар, өзгерістер енгізу және мерзімін
ұзарту тәртібі
27. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың келісімімен енгізіледі және жазбаша түрде ресімделеді әрі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
28. Осы Шарттың жағдайларын Тараптар бір жақты тәртіппен өзгерте алмайды.
29. Осы Шарт Тараптардың келісімімен жаңа немесе бұрынғы жағдайлармен мерзімі ұзартылуы мүмкін.
10. Шартты тоқтату немесе бұзу
30. Осы Шарт Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көрсетілген негіздер бойынша және тәртіппен тоқтатылуы немесе бұзылуы мүмкін.
31. Осы Шарттың тоқтатылуы немесе бұзылуы «Жұмыс берушінің» бұйрығымен ресімделеді.
11. Шарт тараптарының жауапкершілігі
32. Жұмысшы осы Шарттың жағдайларын орындамаса:
1) еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жауапкершілікті, яғни, «Жұмыскер» себебінен оған жүктелген еңбек міндеттемесін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін «Жұмыс беруші» Қазақстан Республиксының заңнамасына сәйкес, тәртіптік жаза қолдануға құқылы;
2) «Жұмыс берушіге» оның кесірінен келтірілген зияндығы үшін мынадай жағдайларда, «Жұмыскер» мен «Жұмыс беруші» арасында «Жұмыскерге» берілген мүлік және басқа бағалы заттарды сақтауды қамтамасыз етпеуді өзіне толық материалдық жауапкершілікті етіп алу туралы, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына қарастырылған басқа да жағдайларда жазба түрдегі келісім бекітілгенде;
33. «Жұмыс беруші» осы Шарт жағдайларын орындамаған жағдайда:
1) «Жұмыскерді» өзінің жұмыс орнында еңбек ету мүмкіншілігін заңсыз айыру арқылы келтірілген зияндығы үшін, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына қаралған ретпен оның кесірінен «Жұмыскердің» өмірі мен денсаулығына және оның мүлкіне залал келтіргені үшін материалдық жауапкершілікті;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына қарастырылған әкімшілік және басқа да жауапкершілікті;
12. Еңбек даулары
34. Еңбек заңдылығын қолдану мәселесі бойынша аталған Шарттың жағдайларын орындау туралы «Жұмыскер» және «Жұмыс беруші» арасындағы келіспеушілік Шарт Тараптарымен келіссөз жолымен реттеледі. Тараптардың келісімімен реттелмеген еңбек даулары келісу комиссиясында немесе сотта қаралады.

26. "Работник" обязан использовать предоставленные ему "Работодателем" требуемые средства индивидуальной и коллективной защиты, проходить в установленные сроки медицинские осмотры и обследования, обучение, инструктирование, проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда согласно актам работодателя. При невыполнении названных условий "Работник" подлежит отстранению от работы, на период отстранения заработная плата ему не выплачивается.
9. Порядок изменения, дополнения и пролонгации Договора
27. Изменения и дополнения в настоящий Договор вносятся по соглашению Сторон и оформляются письменно и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
28. Условия настоящего Договора не могут быть изменены Сторонами в одностороннем порядке.
29. По соглашению Сторон настоящий Договор может быть пролонгирован на прежних или новых условиях.
10. Прекращение или расторжение Договора
30. Настоящий Договор может быть прекращен или расторгнут по основаниям и в порядке, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан.
31. Прекращение или расторжение настоящего Договора оформляется приказом "Работодателя".
11. Ответственность сторон Договора
32. Работник за невыполнение условий настоящего Договора несет:
1) дисциплинарную ответственность за нарушение трудовой дисциплины, то есть за неисполнение или ненадлежащее исполнение по вине "Работника" возложенных на него трудовых обязанностей "Работодатель" вправе применить дисциплинарные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) материальную ответственность за вред, причиненный по его вине "Работодателю" в случаях, когда между "Работником" и "Работодателем" заключен письменный договор о принятии на себя полной материальной ответственности за необеспечение сохранности имущества и других ценностей, переданных "Работнику", а также в других случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
33. "Работодатель" за невыполнение условий настоящего Договора несет:
1) материальную ответственность за ущерб, причиненный незаконным лишением "Работника" возможности трудиться на своем рабочем месте, а также за вред, причиненный по его вине жизни и здоровью "Работника" и его имуществу в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) административную и уголовную ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
12. Трудовые споры
34. Разногласия между "Работником" и "Работодателем" по вопросам применения трудового законодательства, о выполнении условий настоящего Договора подлежат урегулированию Сторонами Договора путем переговоров. Не урегулированные трудовые споры рассматриваются с соглашения Сторон в согласительной комиссии или в судебном порядке.

13. Басқа жағдайлар
35. Кез келген басқа құқықтар, міндеттемелер мен келісімде бекітілмеген Тараптардың қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
36. Келісім жасағаннан кейін «Жұмыс беруші» «Жұмыскерді» жұмысқа алу туралы бұйрық шығарылады.
37. Бұл Келісім қазақ және орыс тілдерінде 4 (төрт) дана болып құрастырылады. Олардың әрқайсының жеке заңдық күші бар, оның ішінде әр тілдегі 1 данасы «Жұмыс берушілер» қызметкерлермен жұмыс істеу бөліміне, 1 – «Жұмыс беруші» есеп тобына, 1 – «Жұмыскерге», 1- «Мекемеге» беріледі.
38. «Мекеме» мынадай жағдайларда «Жұмыскерді» жұмыстан ішінара немесе толықтай шығарып жібереді:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі ҚАЖК ҚАЖД тиісті нұсқау алу;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінде қаралған мерзімін өтеуге байланысты немесе басқа да себептермен сотталғандарды жазасынан босату;
3) табиғи апаттар;
4) «Жұмыс берушімен» Шарт міндеттемесінде қаралғанды сақтамау;
5) «Жұмыскерлер» еңбек тәртібін ұстау және бұзу режимін сақтамау;
39. Осы Шарттағы 38-тармақтың 2 және 4 тармақшаларында қаралған «Жұмыскерді» жұмыстан шығару кезінде, «Жұмыс беруші» кем дегенде бір апта бұрын жазбаша түрде «Мекемелермен» ескертілуі керек.
40. Шарттың бітуіне дейін «Жұмыс берушінің» «Жұмыскерге» одан әрі жұмыс беруден бас тарту қажеттілігі пайда болған жағдайда, ол 30 күн бұрын бұл туралы жазбаша «Жұмыскер» және «Мекемеге» ескертуге міндетті.
«Жұмыс беруші» мен «Жұмыскердің» арасында пайда болған даулы мәселелер өзара тараптардың келісімімен шешіледі. Даулы мәселе шешілмеген жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
14. Тараптардың қолдары
Жұмыс беруші                                           Жұмыскер
Мекен жайы:                                            Мекен жайы:
____________________                         _____________________
қолы                                                          қолы
М.Қ.Ж.
Мекеме
Мекен жайы:
____________________
қолы
М.Қ.Ж.
16 жастан төмен «Жұмыскермен» еңбек шартын жасау кезінде еңбек шартына ата-анасының бірі (асыраушысы, қамқоршы) қол қояды.
Бұл Шарттың бір данасын алдым
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. толық, қолы, күні)
ТМ ішкі тәртіп ережелеріне
18-қосымша
Ескерту: Ереже 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Тексеру карточкасы
|
| Т. _________________________________________

13. Дополнительные условия
35. Любые права, обязанности и отношения сторон которые не закрепленные в данном Договоре, регулируются законодательством Республики Казахстан.
36. После заключения настоящего Договора "Работодатель" издает приказ о приеме "Работника" на работу, который доводится ему под роспись.
37. Настоящий Договор составлен в 4 (четырех) экземплярах, на казахском и русском языках, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу, из которых по 1 (одному) экземпляру на каждом языке передается отделу по работе с персоналом "Работодателя", 1 - бухгалтерии "Работодателя", 1 - "Работнику", 1- "Учреждению".
38. "Учреждение" снимает "Работника" с работы частично или полностью в случаях:
1) получения соответствующих указаний Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) освобождения осужденных от наказания, в связи с отбытием срока или по другим причинам, предусмотренным Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан;
3) стихийных бедствий;
4) несоблюдения "Работодателем" предусмотренных Договором обязательств;
5) несоблюдения "Работником" режима содержания и нарушения трудовой дисциплины.
39. При снятии "Работника" с работы, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 38 настоящего договора, "Работодатель" должен быть предупрежден письменно "Учреждением" не менее чем за неделю.
40. В случае, когда у "Работодателя" возникает необходимость отказаться от дальнейшего предоставления работы "Работнику" до истечения Договора, он обязан письменно предупредить об этом "Работника" и "Учреждение" за 30 дней.
Спорные вопросы, возникающие между "Работодателем" и "Работником" разрешаются на месте по взаимному согласию сторон. В случае не достижения согласия спорный вопрос решается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Подписи сторон
Работодатель                                        Работник
Адрес:                                                Адрес:
_____________________                          _____________________
подпись                                        подпись
М.П.
Учреждение
Адрес:
_____________________
подпись
М.П.
При заключении трудового договора с "Работником" моложе 16 лет трудовой договор подписывается также одним из родителей (опекунов, попечителей).
Один экземпляр настоящего Договора получил (- а)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. полностью, подпись, дата)
Приложение 18
к Правилам внутреннего
распорядка ИУ
Сноска. Правила дополнены приложением 18 - приказом Министра юстиции РК от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
Проверочная карточка
Фотография  | Ф.

3х4      | А. _________________________________________
фотосуреті  | Ә. _________________________________________
| Туған жылы _________________________________
| ҚР ҚК бабы _________________________________
| ____________________________________________
| ____________________________________________
| ____________________________________________
| ____________________________________________
______________|
Мерзімі____________________________________________________
м/б ________________________   м/б ________________________
N _________ жасақ         N _________________ бригада
мекемеге келген уақыты ________________
күні
Карточка тығыз картоннан көлемі 7х10 см - де дайындалады.
ТМ ішкі тәртіп ережелеріне
19-қосымша
Ескерту: Ереже 19-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
ТМ жіберілген және түскен сотталғандардың хаттарын
тіркеу жорналы
N
Жіберілген/
түскен күн
Сотталғанның
Т.А.Ә.
Адресаттың
Т.А.Ә.
Жіберу
мекен-жайы
Ескерту
ТМ ішкі тәртіп ережелеріне
20-қосымша
Ескерту: Ереже 20-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2007.10.02. N 273 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Кездесу берілуі туралы өтініштерді тіркеу жорналы
N
Өтініш берген
сотталғанның (не өзге адам-
ның) Т.А.Ә.
Кездесуге
келген
адамдардың
Т.А.Ә.
Кездесуге кім рұқсат
берді
Бас тарту
себебі, егер
орынды болса
Ескерту

3 х 4    | ______________________________
| И.
| ______________________________
| О.
| ______________________________
| Год рождения
| ______________________________
| Ст. УК РК ____________________
| ______________________________
| ______________________________
| ______________________________
____________| ______________________________
Срок
____________________________________________
н/с__________________ к/с___________________
отряд N_________ бригада N__________________
прибыл в учреждение ________________________
дата
Карточка изготавливается размерами 7х10 см из плотного картона.
Приложение 19
к Правилам внутреннего
распорядка ИУ
Сноска. Правила дополнены приложением 19 - приказом Министра юстиции РК от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
Журнал
регистрации писем осужденных, направленных и поступивших из ИУ
N
Дата
направления/
поступления
Ф.И.О.
осужденного
Ф.И.О.
адресата
Адрес
направления
Примечание
Приложение 20
к Правилам внутреннего
распорядка ИУ
Сноска. Правила дополнены приложением 20 - приказом Министра юстиции РК от 2 октября 2007 года N 273 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опуб-ния).
Журнал
регистрации заявлений о предоставлении свиданий
N
Ф.И.О.
осужденного
(либо иного
лица) обратившегося
с заявлением
Ф.И.О. лиц
прибывших
на свидание
Кем предос-
тавлено
свидание
Причина
отказа,
если
таковые
имели место
Примечание