Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 28 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4216. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 131 Қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі және пруденциалдық нормативтерді орындау жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулық осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері өзінің күшін жойды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2006 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енеді.
4. Сақтандыру рыногы субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Қаримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
5. Ақпарат технологиясы басқармасы (Бейсенбаев А.Ж.) 2006 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде "Сақтандыруды қадағалау" автоматтандырылған ақпарат жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
6. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
25 наурыздағы N 87 қаулысына
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық
нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі,
пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі
есепті беру нысандары мен мерзімі туралы
Нұсқаулық

Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2006 года N 4216. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 131
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 131 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Инструкцию о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июня 2006 года.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация финансистов Казахстана", страховых (перестраховочных) организаций.
5. Управлению информационных технологий (Бейсенбаев А.Ж.) в срок до 1 июля 2006 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор".
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 25 марта 2006 года N 87
Инструкция
о нормативных значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках представления отчетов
о выполнении пруденциальных нормативов

Осы Нұсқаулық "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 43, 46, 74-баптарына , "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5, 9-баптарына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оның ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәнін және әдістемесін, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы туралы есепті беру нысандары мен мерзімдерін белгілейді.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
1-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
жарғылық капиталының барынша төмен мөлшері
1. Жаңадан құрылып отырған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының барынша төмен мөлшері мыналардан құралады:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 210 (екі жүз он) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 450 (төрт жүз елу) миллион теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 230 (екі жүз отыз) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 470 (төрт жүз жетпіс) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыру арқылы қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 310 (үш жүз он) миллион теңге;
2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 310 (үш жүз он) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 550 (бес жүз елу) миллион теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 330 (үш жүз отыз) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 570 (бес жүз жетпіс) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыру арқылы қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 410 (төрт жүз он) миллион теңге;
2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 430 (төрт жүз отыз) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде - 670 (алты жүз жетпіс) миллион теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 450 (төрт жүз елу) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 690 (алты жүз тоқсан) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыру арқылы қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде - 530 (бес жүз отыз) миллион теңге.

Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьями 43, 46, 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), статьями 5 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливает нормативные значения и методику расчетов пруденциальных нормативов для страховой (перестраховочной) организации, в том числе осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), формы и сроки представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов.
Сноска. Преамбула с изменениями постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 1. Минимальный размер уставного капитала
страховой (перестраховочной) организации
1. Минимальный размер уставного капитала для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации составляет:
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" - 210 (двести десять) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" - 450 (четыреста пятьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" и лицензии по перестрахованию - 230 (двести тридцать) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" и лицензии по перестрахованию - 470 (четыреста семьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по перестрахованию с осуществлением перестрахования как исключительного вида деятельности - 310 (триста десять) миллионов тенге;
с 29 декабря 2006 года:
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" - 310 (триста десять) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" - 550 (пятьсот пятьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" и лицензии по перестрахованию - 330 (триста тридцать) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" и лицензии по перестрахованию - 570 (пятьсот семьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по перестрахованию с осуществлением перестрахования как исключительного вида деятельности - 410 (четыреста десять) миллионов тенге;
с 31 декабря 2007 года:
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" - 430 (четыреста тридцать) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" - 670 (шестьсот семьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" и лицензии по перестрахованию - 450 (четыреста пятьдесят) миллионов тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" и лицензии по перестрахованию - 690 (шестьсот девяносто) миллионов тенге;
при получении лицензии по перестрахованию с осуществлением перестрахования как исключительного вида деятельности - 530 (пятьсот тридцать) миллионов тенге.

2. "Ипотекалық сақтандыру" сыныбының "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алатын жаңадан құрылған сақтандыру ұйымының жарғы капиталының барынша төмен мөлшері мынадай болады:
1) 2006 жылғы 1-маусымнан бастап - 600 (алты жүз) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап - 700 (жеті жүз) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап - 800 (сегіз жүз) миллион теңге.
2-1. Осы тараудың талаптары уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметтік жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына жүрмейді.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
2-тарау. "Жалпы сақтандыру" саласы және қайта сақтандыру
ұйымдары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын
сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының
барынша төмен мөлшері
3. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша және қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері осы Нұсқаулықтың 4 және 5 тармақтарына сәйкес әдістермен есептелген шектердің бірінің барынша жоғары мәніне тең шекті білдіреді.
4. "Сыйақы әдісін" пайдаланатын төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерін есептеу тәртібі мынадай:
1) есеп осының алдындағы қаржы жылы үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын немесе есеп үшін барынша жоғары шегі алынған осының алдындағы қаржы жылы үшін берілген жиынтық сақтандыру сыйлықақыларын негізге алып жүзеге асырылады;
1-1) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылар сомасы 50 пайызға өсірілуі тиіс;
2) осының алдындағы қаржы жылы үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының сомасы (еңбек сіңірілген жиынтық сыйлықақы) сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлемі бойынша шығыстар сомасына, сондай-ақ негізгі қызметтің корпоративті табыс салығының сомасына кемиді;
3) осы тармақтың 1)-2) тармақшаларына сәйкес 1 500 000 000 теңгеден (уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйым үшін 150 000 000 теңгеден аспайтын мөлшерде) аспайтын мөлшерде есептелген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы 18 %-ке көбейтіледі, қалған артық сомасы 16 %-ке көбейтіледі. Алынған нәтиже осы тармақтың 4) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне жинақталады және түзетіледі;

2. Для вновь создаваемой страховой организации, получающей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", минимальный размер уставного капитала составляет:
1) с 1 июня 2006 года - 600 (шестьсот) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года - 700 (семьсот) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге.
2-1. Требования настоящей главы не распространяются на страховую организацию, осуществляющую деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.
Сноска. Глава 1 дополнено пунктом 2-1 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 2. Минимальный размер маржи
платежеспособности для страховой организации,
осуществляющей страховую деятельность по отрасли
"общее страхование" и перестраховочной организации
3. Минимальный размер маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и перестраховочной организации представляет собой величину, равную максимальному значению одной из величин, рассчитанных методами, согласно пунктам 4 и 5 настоящей Инструкции.
4. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий":
1) расчет осуществляется исходя из суммы совокупных страховых премий, принятых по договорам страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, или совокупных заработанных страховых премий за предыдущий финансовый год, из которых для расчета принимается наибольшая величина;
1-1) сумма совокупных страховых премий, принятых страховой (перестраховочной) организацией по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, подлежит увеличению на 50 процентов;
2) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых по договорам страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, уменьшается на сумму расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности, а также на сумму корпоративного подоходного налога от основной деятельности;
3) сумма страховых премий, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1)-2) настоящего пункта, в размере, не превышающем 1500000000 тенге, (для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 150 000 000 тенге) умножается на 18%, оставшаяся сумма превышения умножается на 16%. Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 4) настоящего пункта;

4) түзету коэффициенті осының алдындағы үш қаржы жылында есептелген жиынтық сомасына осының алдындағы үш қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасына қатысты сияқты есептеледі. Осы қатынас 0,5-тен төмен болуы тиіс емес. Егер түзету коэффициентімен есеп айырысу нәтижесінде алынған шек 0,5-тен кем болса, онда есеп айырысу үшін 0,5 алынады.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осының алдындағы үш қаржы жылы үшін сақтандыру төлемдерін жасамаған болса, ұйымның төлем қабілеті маржасының барынша төмен мөлшері үшін есеп айырысу кезінде түзету коэффициенті қолданылмайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен .
5. "Төлем жасау әдісін" пайдаланған төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерін есептеу тәртібі мынадай:
1) осының алдындағы үш қаржы жылында есептелген жиынтық сомасы есеп айырысу үшін пайдаланылады;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілгендей тек қана сақтандыру тәуекелдерімен айналысатын сақтандыру ұйымы есеп айырысу үшін осының алдындағы жеті қаржы жылының жиынтық сақтандыру төлемдері сомасын пайдаланады;
1-1) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша жүзеге асырылған жиынтық сақтандыру сыйлықақылар сомасы 50 пайызға өсірілуі тиіс;
2) сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасы осының алдындағы қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасына өседі және мыналарға кемиді:
есепті қаржы жылының алдындағы үш жыл үшін қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасына;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген ұйымдар үшін - есепті қаржы жылының алдындағы жеті жыл үшін қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасына;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі үшін мыналар пайдаланылады:
осы тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацына сәйкес алынған соманың үштен бір бөлігі;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген сақтандыру ұйымдары үшін - осы тармақтың 2) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес алынған соманың жетіден бір бөлігі;

4) поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы совокупных страховых выплат, за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленных за предыдущие три финансовых года к сумме совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие три финансовых года. Данное отношение не может быть менее 0,5. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5, то для расчета принимается 0,5.
Поправочный коэффициент не применяется при расчете минимального размера маржи платежеспособности организации, если за предыдущие три финансовых года страховой (перестраховочной) организацией не осуществлялись страховые выплаты.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 г. N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25 июня 2007 года N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
5. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат":
1) для расчета используется сумма совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие три финансовых года;
страховой организацией, занимающейся исключительно страхованием рисков, указанных в подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6 Закона, для расчета используется сумма совокупных страховых выплат за предыдущие семь финансовых лет;
1-1) сумма совокупных страховых выплат, осуществленных страховой (перестраховочной) организацией по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, подлежит увеличению на 50 процентов;"
2) сумма совокупных страховых выплат увеличивается на сумму резерва заявленных, но не урегулированных убытков на конец предыдущего финансового года и уменьшается:
на сумму резерва заявленных, но не урегулированных убытков на конец финансового года, за три года предшествующего отчетному финансовому году;
для организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - на сумму резерва заявленных, но не урегулированных убытков на конец финансового года, за семь лет, предшествующих отчетному финансовому году;
3) для расчета минимального размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации используется:
одна третья часть суммы, полученной согласно абзацу второму подпункта 2) настоящего пункта;
для страховых организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - одна седьмая часть суммы, полученной согласно абзацу третьему подпункта 2) настоящего пункта;

4) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларына сәйкес есептелген 1 000 000 000 теңгеден (уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйым үшін 100 000 000 теңгеден аспайтын мөлшерде) аспайтын мөлшердегі сақтандыру төлемдерінің сомасы 26 %-ке көбейтіледі, қалған артық сома 23 %-ке көбейтіледі. Алынған нәтиже осы Нұсқаулықтың 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес есептелеген түзету коэффициенті бойынша жинақталады және түзетіледі.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаған жағдайда, төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі "төлем әдісін" пайдаланбай жүзеге асырылады.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
6. "Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарымен сақтандыру сыйлықақыларын қабылдайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңында қолданылатын сақтандыру сомасының бес процентіне өседі.
Заңның 3 және 26 баптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушылары болып табылатын, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қомақты қатысы бар болып табылатын не Заңның 32-бабына сәйкес еншілес ұйымы болып табылатын тұлғалармен уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымынан басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері қайта сақтандырушының есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасындағы үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңында қолданылып жүрген сақтандыру шарттарының сомасы бойынша он процентке өседі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .

4) сумма страховых выплат, рассчитанная в соответствии с подпунктами 1)-3) настоящего пункта, в размере, не превышающем 1000000000 тенге (для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 100 000 000 тенге) умножается на 26%, оставшаяся сумма превышения умножается на 23%. Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 настоящей Инструкции.
В случае, если страховая (перестраховочная) организация не осуществляла страховые выплаты в течение срока, указанного в подпункте 1) настоящего пункта, то расчет минимального размера маржи платежеспособности осуществляется без использования "метода выплат".
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 г. N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25 июня 2007 года N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6. Для страховых (перестраховочных) организаций, принимающих страховые премии по договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на пять процентов от страховой суммы по действующим на конец отчетного периода договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование" за вычетом доли перестраховщика в страховой сумме на конец отчетного периода.
По договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", заключенным страховой (перестраховочной) организацией, за исключением страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, с лицами, которые в соответствии со статьями 3 и 26 Закона являются крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, а также лицами, в которых страховая (перестраховочная) имеет значительное участие либо являющимися дочерними организациями в соответствии со статьей 32 Закона, минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на десять процентов от страховой суммы по действующим на конец отчетного периода договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование" за вычетом доли перестраховщика в страховой сумме на конец отчетного периода.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері осының алдындағы қаржы жылындағыдан кем болған жағдайда, есепті кезең ішіндегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері осы Нұсқаулықтың 8-тармағына сәйкес түзетілген резерв коэффициенті бойынша есептелген өткен жылдың осы кезеңіндегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшеріне тең болады.
Резерв коэффициенті бойынша түзетілген өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіндегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінен төмен болған жағдайда, есеп айырысу үшін есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері пайдаланылады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
8. Резерв коэффициенті жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасынан қайта сақтандырушының осының алдындағы қаржы жылының соңындағы үлесінің жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасын алып тастағандағы, бірақ осының алдындағы қаржы жылының басындағы қайта сақтандырушының үлесін алып тастағандағы қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 1-ден артық болуы мүмкін емес. Егер есеп айырысу нәтижесінде алынған резерв коэффициентінің шегі 1-ден асса, онда есеп айырысу үшін 1 алынады.
3-тарау. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру
қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған
төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері
9. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі мынадай сыныптар бойынша жекеше жүзеге асырылады:
1) өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірдегі белгілі бір оқиғалардың пайда болуына байланысты сақтандыру;
2) сақтанушының сақтандырушының инвестициялық кірісіне қатыса отырып өмірді сақтандыруы;
3) жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастандыру жағдайына байланысты сақтандыру.
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі үшін осы Нұсқаулықтың 10, 14 және 15 тармақтарына сәйкес алынған сомалар қабылданады.
10. Сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің осы Нұсқаулықтың 9-тамағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша есебі осы Нұсқаулықтың 11 және 13 тармақтарына сәйкес есептелген мәнінің сомасына тең болады.

7. В случае, если минимальный размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации за отчетный период меньше, чем за предыдущий финансовый год, то минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период равен минимальному размеру маржи платежеспособности за аналогичный период прошлого года, скорректированного на коэффициент резерва, рассчитываемого в соответствии с пунктом 8 настоящей Инструкции.
В случае если минимальный размер маржи платежеспособности за аналогичный период прошлого года, скорректированный на коэффициент резерва, меньше минимального размера маржи платежеспособности за отчетный период, то для расчета используется минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
8. Коэффициент резерва рассчитывается как отношение суммы резерва заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года к сумме резерва заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года. Данное отношение не может быть более 1. Если величина полученного в результате расчета коэффициента резерва более 1, то для расчета принимается 1.
Глава 3. Минимальный размер маржи
платежеспособности для страховой организации,
осуществляющей страховую деятельность по отрасли
"страхование жизни"
9. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", осуществляется раздельно по следующим классам:
1) страхование жизни, аннуитетное страхование и страхование к наступлению определенного события в жизни;
2) страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика;
3) страхование от несчастных случаев и страхование на случай болезни.
Для расчета минимального размера маржи платежеспособности принимаются суммы, полученные в соответствии с пунктами 10, 14 и 15 настоящей Инструкции.
10. Расчет минимального размера маржи платежеспособности страховой организации по классам страхования, указанным в подпункте 1) пункта 9 настоящей Инструкции, представляет собой величину, равную сумме значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 11 и 13 настоящей Инструкции.

11. Тәуекелге душар болған капитал теріс мәнге ие болмайтын қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарты бойынша төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері мынадай шектердегі сомаға тең:
1) қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша (3 жыл мерзімге дейін) - тәуекелге душар болған капитал сомасының 0,1%-і осы Нұсқаулықтың 12-тармағының екінші абзацына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі;
2) қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша (3 жылдан 5 жылға дейін) - тәуекелге душар болған капитал сомасының 0,15%-і осы Нұсқаулықтың 12-тармағының екінші абзацына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі;
3) қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша - тәуекелге душар болған капитал сомасының 0,3%-і осы Нұсқаулықтың 12-тармағының екінші абзацына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі.
12. Тәуекелге душар болған капитал ол бойынша құрылған сақтандыру сомасына кемітілген осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қайтыс болу жағдайдағы өмірді сақтандырудың қолданылып жүрген шарттарының жиынтық сақтандыру сомасын білдіреді.
Түзету коэффициенті қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелге душар болған капиталдан қайта сақтандырушының тәуекелге душар болған капиталдағы үлесін алып тастағандағы қатынасы болып есептеледі. Осы қатынас 0,5-тен кем болуы мүмкін емес. Егер түзету коэффициентімен есеп айырысу нәтижесінде алынған шегі 0,5-тен кем болса, онда есеп айырысу үшін 0,5 алынады.
13. Осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сыныптар бойынша қалған сақтандыру шарттарының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасының 4 %-іне және осы тармақтың екінші абзацына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне тең.
Түзету коэффициенті қайта сақтандырушының осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервінің қалыптасқан жалпы сомасынан осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервіндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру резервтері сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 0,85-тен кем болуы мүмкін емес. Егер түзету коэффициентімен есеп айырысу нәтижесінде алынған шегі 0,85-тен кем болса, онда есеп айырысу үшін 0,85 алынады.
14. Сақтандырушының инвестициялық кірісіне сақтанушы қатысатын өмірді сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің мынадай шекті сомаларға тең мәні бар:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Инвестициялық қызмет нәтижесінде сақтандыру ұйымы алған кірістерге сақтандырылушының (пайда алушының) қатысу ережесін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4399 тіркелген) 2006 жылғы 12 тамыздағы N 155 қаулысына сәйкес (бұдан әрі - N 155 қаулы) осы Нұсқаулықтың 14-1-тармағына, инвестициялық тәуекелді алатын сақтандыру ұйымының шарттарына сай есептелген түзету коэффициенті бойынша түзетіліп қалыптастырылған ішкі резерв қоры сомасының 4 %-нан;

11. Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением, равен сумме следующих величин:
1) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 лет) - 0,1% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящей Инструкции;
2) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 до 5 лет) - 0,15% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящей Инструкции;
3) по остальным договорам страхования жизни на случай смерти - 0,3% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящей Инструкции.
12. Капитал под риском представляет собой совокупную страховую сумму по действующим договорам страхования жизни на случай смерти на конец предыдущего финансового года, уменьшенную на сумму созданных страховых резервов по ним.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение капитала под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, за минусом доли перестраховщика, к капиталу под риском. Данное отношение не может быть менее 0,5. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5, то для расчета принимается 0,5.
13. Минимальный размер маржи платежеспособности по остальным договорам страхования по классам, указанным в подпункте 1) пункта 9 настоящей Инструкции равен произведению 4% от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года к общей сумме сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года. Данное отношение не может быть менее 0,85. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,85, то для расчета принимается 0,85.
14. Минимальный размер маржи платежеспособности для страховой организации по классу страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика представляет собой значение, равное сумме следующих величин:
1) 4% от суммы внутреннего резервного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года N 155 "Об утверждении Правил участия застрахованного (выгодоприобретателя) в доходах, получаемых страховой организацией в результате инвестиционной деятельности" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4399) - (далее - постановление N 155), скорректированного на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с пунктом 14-1 настоящей Инструкции, по договорам, по которым страховая организация несет инвестиционный риск;

2) осы Нұсқаулықтың 14-1-тармағына сәйкес есептелген әкімшілік шығыстарды жабатын қаржы сомасы белгіленген және сақтандыру ұйымы тәуекел алмайтын шарттарға сәйкес есептелген түзету коэффициенті бойынша түзетіліп қалыптастырылған, N 155 қаулыға сәйкес есептелген ішкі резерв қоры сомасының 1 %-нан;
3) сақтандыру ұйымы инвестициялық тәуекел алмайтын және әкімшілік шығыстарды жабу үшін бөлінген қаржы сомасы белгіленбеген шарттар бойынша осының алдындағы қаржы жылындағы әкімшілік шығыстар сомасының 25 %-нан.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен .
14-1. Түзету коэффициенті осының алдындағы қаржы жылының соңына ішкі резервтік қордың жалпы сомасына осының алдындағы қаржы жылының соңындағы ішкі резервтік қордағы қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, N 155 қаулыға сәйкес есептелген ішкі резервтік қордың сомасына қатысты ретінде есептеледі. Осы қатынас 0,85-тен кем болуы мүмкін емес. Егер түзету коэффициенті есебі нәтижесінде алынған шек 0,85-тен кем болса, онда есеп үшін 0,85 алынады.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен .
15. Жазатайым жағдайлар және науқастануға байланысты сақтандыру сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері осы Нұсқаулықтың 3-5-тармақтарына сәйкес есептеледі.
4-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем
қабілеттілігі маржасының нақты есебі
16. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы мынадай сома ретінде есептеледі:
артықшылықты акциялар алынып тасталып төленген жарғылық капитал;
төленуі тиіс дивидендтерді алып тастағандағы осының алдындағы жылдардың бөлінбеген кірісі (оның ішінде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер);
мыналарды алып тастағандағы:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағандағы материалдық емес активтерді. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он процентінен аспайтын көлемінде алынады;
осының алдындағы жылдардың жабылмаған шығындарын;
есепті кезеңнің жабылмаған шығындарын;
басқа заңды тұлғалардың капиталындағы инвестициялар;
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы болып табылатын тұлғаларға не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысы бар тұлғаларына берілген реттелген заем.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен .

2) 1% от суммы внутреннего резервного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением N 155, скорректированного на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с пунктом 14-1 настоящей Инструкции, по договорам, по которым страховая организация не несет инвестиционного риска и по которым сумма средств, выделяемая для покрытия административных расходов, фиксирована;
3) 25% от суммы административных расходов за предыдущий финансовый год, по договорам, по которым страховая организация не несет инвестиционный риск и по которым сумма средств, выделяемая для покрытия административных расходов, не фиксирована.
Сноска. Пункт 14 в новой редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос.регистрации).
14-1. Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы внутреннего резервного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением N 155, за вычетом доли перестраховщика во внутреннем резервном фонде на конец предыдущего финансового года к общей сумме внутреннего резервного фонда на конец предыдущего финансового года. Данное отношение не может быть менее 0,85. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,85, то для расчета принимается 0,85.
Сноска. Глава 3 дополнен пунктом 14-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос.регистрации).
15. По классам страхования от несчастных случаев и страхования на случай болезни, минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктами 3-5 настоящей Инструкции.
Глава 4. Расчет фактической маржи платежеспособности
страховой (перестраховочной) организации
16. Фактическая маржа платежеспособности рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала за минусом привилегированных акций;
нераспределенного дохода предыдущих лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет), за минусом дивидендов, подлежащих выплате;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации. Программное обеспечение, приобретенное для цели основной деятельности страховой (перестраховочной) организации принимается в размере его себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10% от активов страховой (перестраховочной) организации;
непокрытого убытка предыдущих лет;
непокрытого убытка отчетного периода;
инвестиций в капитал других юридических лиц;
субординированного займа, предоставленного лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицами, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос.регистрации).

16-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған нақты төлем қабілеттілігі маржасы мынадай сома ретінде есептеледі:
құрылтайшылар жарнасы;
ерікті ақшадай және өзге жарналар;
осының алдындағы жылдардың бөлінбеген кірісі (оның ішінде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер);
мыналарды шегеріп:
сақтандыру ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуден басқа материалдық емес активтер. Сақтандыру ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету жинақталған амортизацияны және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 10 %-нен аспайтын активтерін ескергендегі оның өзіндік құн мөлшерінде қабылданады;
осының алдындағы жылдардың жабылмаған шығынын;
есепті кезеңнің жабылмаған шығынын.
Ескерту: 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
17. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы нақты төлем қабілеттілігі маржасының 50 %-нен немесе төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінен (қандай көрсеткіштің аздығына байланысты) аспайтын сомадағы артықшылықты акциялардың және реттелген борыштың сомасына өсуі мүмкін. Артықшылықты акциялар және белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш сомасы бойынша артықшылықты акциялар мен реттелген борыштың жалпы сомасының 50 %-нен аспауы тиіс.
17-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы нақты төлем қабілеттілігі маржасының 25%-нен аспайтын немесе төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінен (қандай көрсеткіштің төмен екендігіне қатысты) аспайтын реттелген борыш сомасына өсуі мүмкін. Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш сомасы реттелген борыштың жалпы сомасының 25%-нен асуы мүмкін емес.
Ескерту: 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының реттелген борышы - бұл сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қамтамасыз етілмеген міндеттемесі.
Реттелген борыш мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:

16-1. Фактическая маржа платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, рассчитывается как сумма:
взносов учредителей;
добровольных денежных и иных взносов;
нераспределенного дохода предыдущих лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет);
за минусом:
нематериальных активов, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой организации. Программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой организации принимается в размере его себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10% от активов страховой (перестраховочной) организации;
непокрытого убытка предыдущих лет;
непокрытого убытка отчетного периода.
Сноска. Глава 4 дополнено пунктом 16-1 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
17. Фактическая маржа платежеспособности может быть увеличена на сумму привилегированных акций и субординированного долга в сумме, не превышающей 50% от фактической маржи платежеспособности или от минимального размера маржи платежеспособности (в зависимости от того, какой показатель меньше). Привилегированные акции и субординированный долг с фиксированным сроком погашения в сумме не могут превышать 50% от общей суммы привилегированных акций и субординированного долга.
17-1. Для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, фактическая маржа платежеспособности может быть увеличена на сумму субординированного долга, не превышающей 25% от фактической маржи платежеспособности или от минимального размера маржи платежеспособности (в зависимости от того, какой показатель меньше). Субординированный долг с фиксированным сроком погашения в сумме не может превышать 25% от общей суммы субординированного долга.
Сноска. Глава 4 дополнено пунктом 17-1 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
18. Субординированный долг страховой (перестраховочной) организации - это необеспеченное обязательство страховой (перестраховочной) организации.
Субординированный долг должен соответствовать следующим условиям:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нақты толық төлеп алған ақша сомасы ғана ескеріледі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы таратылу кезінде Заңның 72-бабымен белгіленген кезектілікке сәйкес қанағаттандырылады;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұсынысы бойынша өтеуі (толық немесе ішінара) оның ішінде мерзімінен бұрын өтеуі, тек, егер мұндай өтеу қорытындысына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы Нұсқаулықта белгіленген пруденциалдық нормативтерді сақтамау салдарларына алып келмеу талаптары қанағаттандырылған жағдайда ғана мүмкін;
4) белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борышты өтеу мерзімі бес жылдан кем болмайды. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтеу күніне бір жыл қалғанда уәкілетті органға өтеу сәтіндегі нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Бұл талап ету егер реттелген борыш нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне мынадай тәртіппен енгізілген жағдайларда таратылмайды:
борышты өтеу мерзімі басталғанға дейінгі бес жылдан асатын мерзім ішінде - борыштың толық сомасын,
борышты өтеу мерзімі басталғанға дейінгі бес жыл ішінде:
1-ші жыл - реттелген борыш сомасының 100 процентін;
2-ші жыл - реттелген борыш сомасының 80 процентін;
3-ші жыл - реттелген борыш сомасының 60 процентін;
4-ші жыл - реттелген борыш сомасының 40 процентін;
5-ші жыл - реттелген борыш сомасының 20 процентін;
5) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борышты өтеу кезінде болжалданып отырған өтеу мерзіміне дейінгі бес жылдан кем емес мерзімде уәкілетті органға нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Осы талап сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы реттелген борышты белгіленген нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізбеген, сондай-ақ мерзімінен бұрын өтеу жағдайына таратылмайды. Бұл жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осындай өтеуге дейін және кейін нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын алдын-ала бере отырып, болжалданып отырған өтеу күніне дейінгі алты ай бұрын уәкілетті органның реттелген борышты мерзімінен бұрын өтеуге арналған қорытындысын алады;
6) реттелген борыш сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды қоспағандағы уәкілетті органмен келісілгеннен күннен басқа күні өтеуге жатқызылуы мүмкін емес;

1) учитываются только полностью оплаченная сумма фактически полученных страховой (перестраховочной) организацией денег;
2) при ликвидации страховой (перестраховочной) организации удовлетворяется в соответствии с очередностью, установленной статьей 72 Закона;
3) может быть погашен (полностью или частично) страховой (перестраховочной) организацией, в том числе досрочно только по инициативе страховой (перестраховочной) организации, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к несоблюдению страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов, установленных настоящей Инструкцией;
4) срок погашения субординированного долга с фиксированным сроком погашения составляет не менее пяти лет. Не менее чем за один год до даты погашения страховая (перестраховочная) организация представляет в - уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности на момент погашения. Данное требование не распространяется на случаи, если субординированный долг включается в расчет фактической маржи платежеспособности в следующем порядке:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга, в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год - 100 процентов суммы субординированного долга;
2-й год - 80 процентов суммы субординированного долга;
3-й год - 60 процентов суммы субординированного долга;
4-й год - 40 процентов суммы субординированного долга;
5-й год - 20 процентов суммы субординированного долга;
5) в случае погашения субординированного долга, не имеющего фиксированного срока погашения, страховая (перестраховочная) организация не менее чем за пять лет до предполагаемого срока погашения представляет в уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности. Настоящее требование не распространяется на случаи, когда субординированный долг не включается страховой (перестраховочной) организацией в расчет фактической маржи платежеспособности, а также в случае его досрочного погашения. В этом случае страховая (перестраховочная) организация получает заключение уполномоченного органа на досрочное погашение субординированного долга за шесть месяцев до предполагаемой даты погашения, предварительно представив план обеспечения фактической маржи платежеспособности до и после такого погашения;
6) субординированный долг не может подлежать погашению в даты, отличные от согласованных с уполномоченным органом, за исключением ликвидации страховой (перестраховочной) организации;

7) реттелген борыш талаптарын өзгерту уәкілетті органмен келісілген жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
19. Облигациялар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының реттелген борышы болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен облигациялар шығарылымын орналастыру қорытындысы туралы есептің негізінде ғана нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізіледі.
Осы Нұсқаулықтың 17 18-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының реттелген борышы болып табылатын облигациялар сондай-ақ мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
облигациялардың меншік иесінің ұсынысы бойынша немесе уәкілетті органның алдын-ала келісімінсіз өтеу талап етілуі мүмкін емес;
эмиссиялар проспектісі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына борыш жөніндегі сыйақы төлемін жасауды кейінге қалдыруға құқық беруі тиіс;
бағалы қағаздар эмиссиялары проспектісі шығын болған жағдайда негізгі борышты және төленбеген сыйақыны түзетуді көздеуі және бұл жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз қызметін жалғастыру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Осы тармақтың талаптары уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына жүрмейді.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
20. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы осы Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес қайта сақтандырушының үлесін қоспағанда, сақтандыру резервтері мен міндеттемелерін алып тастағандағы олардың сапасы мен өтімділігін жіктеуді ескеріп есептелген сақтандыру резервтерінің сомасына кемітілген активтермен қамтамасыз етілуі тиіс.
Егер нақты төлем қабілеттілігі маржасы осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес есептелген активтер сомасымен қамтамасыз етілмеген жағдайда нақты төлем қабілеттілігі маржасы сақтандыру резервтерін қоспай, сақтандыру резервтері мен міндеттемелерін алып тастағандағы олардың сапасы мен өтімділігін жіктеуді ескеріп есептелген активтер арасындағы айырманы құрайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулысымен.

7) изменение условий субординированного долга осуществляются только при наличии согласия уполномоченного органа.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
19. Облигации признаются субординированным долгом страховой (перестраховочной) организации и включаются в расчет фактической маржи платежеспособности только на основании отчета об итогах размещения выпуска облигаций, утвержденного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уполномоченным органом. G960163B
Кроме условий, указанных в пунктах 17 18 настоящей Инструкции, облигации, являющиеся субординированным долгом страховой (перестраховочной) организации также должны соответствовать следующим условиям:
не могут быть предъявлены к погашению по инициативе собственника облигаций или без предварительного согласия уполномоченного органа;
проспект эмиссии должен давать страховой (перестраховочной) организации право отсрочки выплаты вознаграждения по долгу;
проспект эмиссии ценных бумаг должен предусматривать корректировку основного долга и невыплаченного вознаграждения в случае убытков и при этом обеспечивать страховой (перестраховочной) организации возможность продолжать свою деятельность.
Требования настоящего пункта не распространяются на страховую организацию, осуществляющую деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.
Сноска. В пункт 19 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
20. Фактическая маржа платежеспособности должна быть обеспечена активами, рассчитанными с учетом их классификации по качеству и ликвидности, уменьшенными на сумму страховых резервов, за минусом доли перестраховщика и обязательств, за исключением страховых резервов, в соответствии с пунктом 26 настоящей Инструкции.
В случае если фактическая маржа платежеспособности не обеспечена суммой активов, рассчитанной в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, то фактическую маржу платежеспособности составляет разница между активами, рассчитанными с учетом их классификации по качеству и ликвидности, за минусом страховых резервов и обязательств, за исключением страховых резервов.
Сноска. Пункт с изменением, внесенным Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

5-тарау. Кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері мынадай шектерден төмен болмауы тиіс:
2006 жылғы 1 маусымнан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 200 (екі жүз) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 300 (үш жүз) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 250 (екі жүз елу) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдары үшін - 250 (екі жүз елу) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 250 (екі жүз елу) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 400 (төрт жүз) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 350 (үш жүз елу) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы үшін - 350 (үш жүз елу) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 350 (үш жүз елу) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 500 (бес жүз) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 450 (төрт жүз елу) миллион теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы үшін - 450 (төрт жүз елу) миллион теңге.
21-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері мынадай шектерден кем болмауы тиіс:
1) 2006 жылғы 1-қыркүйектен бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 20 (жиырма) миллион теңге;
2) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 30 (отыз) миллион теңге;

Глава 5. Минимальный размер гарантийного фонда
21. Минимальный размер гарантийного фонда для страховых (перестраховочных) организаций должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 июня 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 200 (двести) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 300 (триста) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из видов в обязательной форме страхования - 250 (двести пятьдесят) миллионов тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 250 (двести пятьдесят) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 250 (двести пятьдесят) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 400 (четыреста) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 350 (триста пятьдесят) миллионов тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 350 (триста пятьдесят) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 350 (триста пятьдесят) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 500 (пятьсот) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 450 (четыреста пятьдесят) миллионов тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 450 (четыреста пятьдесят) миллионов тенге.
21-1. Минимальный размер гарантийного фонда для страховых организаций, осуществляющих деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 сентября 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 20 (двадцать) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 30 (тридцать) миллионов тенге;

Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 25 (жиырма бес) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 25 (жиырма бес) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 40 (қырық) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келгені бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 35 (отыз бес) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 35 (отыз бес) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 50 (елу) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келгені бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 45 (қырық бес) миллион теңге.
Ескерту: 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
22. "Ипотекалық сақтандыру" сыныбының "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар кепілдік беру қорының мөлшері мынадай шектерден кем болмауы тиіс:
1) 2006 жылғы 1-маусымнан бастап 700 (жеті жүз) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап 800 (сегіз жүз) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап 900 (тоғыз жүз) миллион теңге.
22-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған "ипотекалық сақтандыру" сыныпы бойынша "жалпы сақтандыру" кепілдік беру қорының мөлшері мынадай шектерден кем болмауы тиіс:
1) 2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап - 70 (жетпіс) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29 желтоқсаннан бастап - 80 (сексен) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 90 (тоқсан) миллион теңге.
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
6-тарау. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі
және кепілдік беру қорының нормативі

для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из видов в обязательной форме страхования - 25 (двадцать пять) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 25 (двадцать пять) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 40 (сорок) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 35 (тридцать пять) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 35 (тридцать пять) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 50 (пятьдесят) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 45 (сорок пять) миллионов тенге.
Сноска. Глава 5 дополнено пунктом 21-1 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
22. Для страховой организации, имеющей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", размер гарантийного фонда должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 июня 2006 года - 700 (семьсот) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года - 900 (девятьсот) миллионов тенге.
22-1. Для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", размер гарантийного фонда должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 сентября 2006 года - 70 (семьдесят) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года - 80 (восемьдесят) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года - 90 (девяносто) миллионов тенге.
Сноска. Глава 5 дополнено пунктом 22-1 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 6. Норматив достаточности маржи
платежеспособности и гарантийного фонда

23. Егер төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері барынша төмен кепілдік беру қорынан төмен болса, онда төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері барынша төмен кепілдік беру қорына тең шекті құрайды.
24. Төлем қабілеттілігі маржасының немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген сақтандыру сыйлықақыларын қайта сақтандыруға берілетін сомаға өседі.
Сақтандыру тәуекелдері Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтандыруға былай берілуі мүмкін:
1) тіркелген елдің уәкілетті органының тиісті лицензиясы (тіркелген) бар болса;
2) нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3755 тіркелген, "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлік инвестициялық қорлар қызметінің мақсаттары үшін оффшорлық аймақтардың тізбесін бекіту туралы" Агенттік Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 230 қаулысымен бекітілген оффшорлық аймақтардың тізіміне енгізілмеген, Сақтандыруды Қадағалау Органдарының Халықаралық Қауымдастығының (IAIS) мүшесі болып табылатын елде (аумақта) тіркелген;
3) әр талап бойынша 176 000 айлық есептік көрсеткіштен кем емес сақтандыру сомасына және жыл ішіндегі барлық талаптар бойынша 263 000 айлық есептік көрсеткіш бойынша өз азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін сақтандыру шарты бар.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді- ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.
25. Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерімен мынадай формула бойынша есептеледі:
НТҚМ
ТҚМЖН = ----------------- >= 1,
ТҚМБТМ
онда:
ТҚМЖН - төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі;
НТҚМ - нақты төлем қабілеттілігі маржасы;
ТҚМБТМ - төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі бірден кем болмауы тиіс.
26. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер құнының есебіне, сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескергенде, мыналар кіреді:
1) ақша:
кассадағы ақша - баланстық құнның жүз проценті көлемінде;
осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген  және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі, жолдағы ақша - баланстық құнның жүз проценті көлемінде;
осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша - баланстық құнның жүз проценті көлемінде;
осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі картшоттардағы ақша - баланстық құнның жүз проценті көлемінде;

23. Если минимальный размер маржи платежеспособности меньше минимального гарантийного фонда, то минимальный размер маржи платежеспособности составляет величина, равная минимальному гарантийному фонду.
24. Минимальный размер маржи платежеспособности или гарантийного фонда страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму передаваемых в перестрахование страховых премий, указываемой в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Страховые риски могут передаваться в перестрахование перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан через посредничество страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан:
1) имеющего соответствующую лицензию (регистрацию) уполномоченного органа страны регистрации;
2) зарегистрированного в стране (территории), являющейся членом Международной Ассоциации Органов Страховых Надзоров (IAIS), не входящей в список оффшорных зон, утвержденных постановлением Правления Агентства от 25 июня 2005 года N 230 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных фондов и акционерных инвестиционных фондов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3755;
3) имеющим договор страхования своей гражданско-правовой ответственности на страховую сумму не менее 176000 месячных расчетных показателей по каждому требованию и 263000 месячных расчетных показателей по всем требованиям в год.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
25. Норматив достаточности фактической маржи платежеспособности рассчитывается как отношение маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности по формуле:
ФМП
Нмп = ----------------- >= 1,
ММП
где:
Нмп - норматив достаточности маржи платежеспособности;
ФМП - фактическая маржа платежеспособности;
ММП - минимальный размер маржа платежеспособности.
Норматив достаточности фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации должен быть не менее единицы.
26. В расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 28 настоящей Инструкции, - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 28 настоящей Инструкции и Национальном Банке Республики Казахстан, - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на картсчетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 28 настоящей Инструкции, - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;

2) осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі орналасқан салымдар:
талап ету бойынша салымдар - күмәнді борыштар бойынша резервті шегере отырып, шоттардағы (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескеріп) сомалардың жүз проценті көлемінде;
мерзімді салымдар - күмәнді борыштар бойынша резервті шегере отырып, шоттардағы (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескеріп) сомалардың жүз проценті көлемінде;
3) осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 3)-9) тармақшасында көрсетілген бағалы қағаздар - күмәнді борыштар бойынша резервті шегере отырып, шоттардағы (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескеріп) сомалардың жүз проценті көлемінде;
3-1) "Сақтандыру төлемдерiне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары;
4) материалдық емес активтер:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он процентінен аспайтын көлемінде;
5) қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, күмәнді борыштар бойынша резервті шегере отырып, сақтанушылардан (қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары:
шарт талаптары бойынша мерзімі өтіп кеткен берешек - алынатын ағымдағы соманың жүз проценті көлемінде;
шарт талаптары бойынша мерзімі 90 күнге дейін өтіп кеткен берешек - алынатын ағымдағы сома мөлшерінің елу проценті көлемінде;
6) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызмет атқаратын сақтандыру ұйымдарының сақтанушыларына заем - негізгі борыш сомасының жүз проценті көлемінде;
6-1) уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдары - негізгі борыш сомасының жүз проценті көлемінде;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер сомасының бес процентінен аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі және қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін инвестициялық жылжымайтын мүлік, негізгі құрал-жабдықтар - жинақталған амортизацияны ескере отырып, баланстық құнның жүз проценті көлемінде.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтімділік жіктелімін ескеріп, активтер құнының есебіне ірі қатысушылардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы немесе қомақты үлесі бар, сондай-ақ өзге аффилиирленген ұйымдар болып табылатын еншілес ұйымдардың дебиторлық берешегі енгізілмейді.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.09.23. N 212 , 2007.02.23. N 37 , 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.

2) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, указанные в подпункте 2) пункта 28 настоящей Инструкции:
вклады до востребования - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
срочные вклады - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
3) ценные бумаги, указанные в подпунктах 3) - 9) пункта 28 настоящей Инструкции - в объеме ста процентов от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
3-1) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат;
4) нематериальные активы:
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации - в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10% от активов страховой (перестраховочной) организации;
5) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам:
задолженность, не просроченная по условиям договора - в объеме ста процентов от текущего размера сумм к получению;
задолженность, просроченная по условиям договора на срок до 90 дней - в объеме пятидесяти процентов от текущего размера сумм к получению;
6) займы страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни" - в объеме ста процентов от суммы основного долга;
6-1) займы страхователям на уплату страховой премии страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом - в объеме ста процентов от суммы основного долга;
В расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности не включается дебиторская задолженность крупных участников, дочерних организаций, организаций, в которых страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иных аффилиированных организаций.
7) основные средства в виде недвижимого имущества и инвестиционная недвижимость, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в сумме, не превышающей пять процентов от суммы активов страховой (перестраховочной) организации - в объеме ста процентов от балансовой стоимости с учетом накопленной амортизации.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 г. N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

27. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы күн сайын қайта сақтандырушының үлесін алып тастағандағы сақтандыру резервтер сомасына есептелетін жоғары өтімді активтер сомасының қатынасы ретіндегі жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативін мынадай формула бойынша сақтайды:
ЖӨАҚ
ЖӨАЖН = --------------- >= 1,
СРС
мұнда:
ЖӨАЖН - жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативі;
ЖӨАҚ - осы Нұсқаулықтың 28-тармағында көрсетілген жоғары өтімді активтер күнтізбелік күн соңына құны;
СРС - "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтері есебі әдістемесінің талаптары туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211 қаулысына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1921 тіркелген) есептелген қайта сақтандырушының соңғы есепті айдың соңына үлесін алып тастағандағы сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтері сомасы. Сақтандыру резервтері сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық есеп беруді ұсынған күнге дейін пайдаланылады.
Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативі бірден кем болмауы тиіс.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 , 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен .
27-1. Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативінің есеп айырысу мәніне қатыссыз жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі егер уәкілетті орган мынадай фактілерді анықтаған жағдайда орындалмаған болып есептеледі:
заңды күшіне енген белгіленген сот шешімі бойынша сақтандыру төлемдерін Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы және/немесе сақтандыру (шарт) ережесімен белгіленген мерзімде не сот шешімінде көрсетілген мерзімде уақтылы жүзеге асырмау;
сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудан негізсіз бас тарту және/немесе сақтандыру төлемінің мөлшерін негізсіз кеміту туралы заңды күшіне енген сот шешімі.
Ескерту: 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 , 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен .
28. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз активтер бөлігін мынадай жоғары өтімді активтерге орналастыруды жүзеге асырады:

27. Страховая (перестраховочная) организация ежедневно соблюдает норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов за минусом доли перестраховщика, по формуле:
ВА
Нва = --------------- >= 1,
СР
где:
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов на конец календарного дня, указанных в пункте 28 настоящей Инструкции;
СР - сумма страховых резервов страховой организации за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1921. Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной финансовой отчетности в уполномоченный орган.
Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее единицы.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2007 г. N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 апреля 2007 года N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
27-1. Независимо от расчетного значения норматива достаточности высоколиквидных активов, норматив достаточности высоколиквидных активов считается невыполненным в случае обнаружения уполномоченным органом следующих фактов:
неосуществление страховой выплаты по установленному решению суда, вступившему в законную силу, в сроки, установленные законодательными актами Республики Казахстан об обязательном страховании и/или правилами (договором) страхования либо несвоевременное ее осуществление в сроки, указанные в решении суда;
решение суда, вступившего в законную силу, о необоснованности отказа в осуществлении страховой выплаты и/или необоснованного уменьшения размера страховой выплаты.
Сноска. Глава 6 дополнен пунктом 27-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 апреля 2007 года N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
28. Страховая (перестраховочная) организация осуществляет размещение части своих активов, в следующие высоколиквидные активы:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер сомасының бір процентінен аспайтын сомадағы кассадағы ақшасы;
2) бағалы қағаздары аса жоғары санатты листинг бойынша сауда-саттық ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген немесе резидент емес сабақтас банктері шетел валютасында "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А3" ("Moody's Investors Serviсe" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде санатынан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар еншілес резидент банктер болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі (оның ішінде шетел валютасындағы) салымдар;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа ақша шығарған);
4) аса жоғары және аса жоғарыдан кейінгі санаттар бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің (ипотекалық облигациялар мен "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигациялары) заңнамаларына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының эмитенттерінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары, және олардың депозитарлық қолхаттарымен;
5) аса жоғары листинг санаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы эмитенттерінің ипотекалық облигациялары;
6) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигациялары;
7) "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Serviсe" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес тәуелсіз рейтингі бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары;
8) "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Serviсe" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары, және олардың депозитарлық қолхаттарымен;
9) тізбесі осы Нұсқаулықтың 29-тармағымен белгіленген халықаралық қаржылық ұйымдардың бағалы қағаздары;
10) сақтанушыға берілген заемдар ("өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызмет атқаратын сақтандыру ұйымдары үшін);
11) уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдары.
Сақтандырушының инвестициялық кірісіне сақтанушының қатысуымен өмірді сақтандыру сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз қалауы бойынша осы сынып бойынша қалыптасқан N 155 қаулыға сәйкес есептелген ішкі резерв қорына тең активтерді орналастыруды жүзеге асырады.
Ескерту: 28-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 , 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.

1) деньги в кассе, в сумме, не превышающей один процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации;
2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории листинга, или являющихся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe", и Национальном Банке Республики Казахстан);
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств);
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей и следующей за наивысшей категориям, и депозитарные расписки к ним;
5) ипотечные облигации эмитентов Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории листинга;
6) облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана";
7) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");
8) негосударственные ценные бумаги эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe"), и депозитарные расписки к ним;
9) ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 29 настоящей Инструкции;
10) займы страхователям (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни");
11) займы страхователям на уплату страховой премии страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.
Страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность в отрасли "страхование жизни" по классу страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика, свободно осуществляет размещение активов, равных внутреннему резервному фонду, рассчитанному в соответствии с постановлением N 155, сформированному по данному классу.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

29. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз активтерін мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының айналысқа шығарған бағалы қағаздарына орналастыра алады:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Еуропалық қайта құру және даму банкі;
3) Америкааралық даму банкі;
4) Халықаралық есеп айырысу банкі;
5) Азиялық даму банкі;
6) Африкалық даму банкі;
7) Халықаралық қаржылық корпорация;
8) Ислам даму банкі;
9) Еуропалық инвестициялық банк.
30. Осы Нұсқаулықтың 26 және 28 тармақтарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер сомасының есебі үшін мыналар ескерілмейді:
1) сақтандыру ұйымының меншік құқығы шектеулі активтер (кепілге беру, мерзімінде орындалмаған салықтық міндеттемелерін және басқаларын орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану);
2) заңды тұлғалардың акциялары және Заңға сәйкес ірі қатысушылар немесе еншілес ұйымдар (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты үлесі бар ұйымдар) болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдары.
Ескерту: 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен .
7-тарау. Активтерді әртараптандыру нормативтері
31. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандырудың мынадай нормативтерін сақтайды:
1) осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы инвестициясындағы және, осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 4)-6) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздарындағы мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдарында - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он бес проценті;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкінің бағалы қағаздарына, осы банктің банктік конгломератына кіретін және сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының эмитенттерінің бағалы қағаздарына, жалпы сомада - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он проценті;
аса жоғары санат бойынша - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он проценті;
аса жоғарыдан кейінгі санат бойынша - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының бес проценті;
осы тармақшаның үшінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздардан басқа, сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің бағалы қағадарындағы сомада - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он проценті:
аса жоғары санат бойынша - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он проценті;
аса жоғарыдан кейінгі санат бойынша - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының бес проценті;
осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген ипотекалық облигациялардан басқа ипотекалық облигацияларға - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының жиырма проценті;
"Қазақстан Даму банкі" акционерлік қоғамының облигациялары - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он бес проценті;

29. Страховая (перестраховочная) организация может размещать свои активы в ценные бумаги, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Международным банком реконструкции и развития;
2) Европейским банком реконструкции и развития;
3) Межамериканским банком развития;
4) Банком международных расчетов;
5) Азиатским банком развития;
6) Африканским банком развития;
7) Международной финансовой корпорацией;
8) Исламским банком развития;
9) Европейским инвестиционным банком.
30. Для расчета суммы активов страховой (перестраховочной) организации согласно пунктам 26 и 28 настоящей Инструкции, не учитывается:
1) активы, на которые право собственности страховой организации ограничено (предоставление в залог, применение способов обеспечения исполнения невыполненных в срок налоговых обязательств и другие);
2) акции юридических лиц и вклады в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками или дочерними организациями (организациями, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие).
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 7. Нормативы диверсификации активов
31. Страховая (перестраховочная) организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) размер инвестиций страховой (перестраховочной) организации во вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 28 настоящей Инструкции и в негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, указанных в подпунктах 4) - 6) пункта 28 настоящей Инструкции не должен превышать следующих значений:
во вклады одного банка второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте) - пятнадцати процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковский конгломерат данного банка включенные в официальный список организатора торгов, в общей сумме - десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам:
по наивысшей категории - десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
по категории, следующей за наивысшей, - пяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
в ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах третьем, девятом и десятом настоящего подпункта, в сумме - десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам:
по наивысшей категории - десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
по категории, следующей за наивысшей - пяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
в ипотечные облигации, за исключением ипотечных облигаций, указанных в абзаце третьем настоящего подпункта - двадцати процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана" - пятнадцати процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;

1-1) бір заңды тұлғаның активтерін жиынтықты орналастыру сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтерінің жалпы сомасының жиырма пайызынан аспауы тиіс.
Бір заңды тұлғаның активтерін жиынтықты орналастыру есебіне ақша, салымдар, бағалы қағаздар, "кері Репо" операциялары, капиталдағы инвестиция енгізіледі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 7)-9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарға салынған инвестициясының жиынтық мөлшері мынадан аспауы тиіс - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының отыз проценті;
3) "өмірді сақтандыру" саласында қызмет атқарушы сақтандыру ұйымының сақтанушыларына берілетін заемдардың жиынтық мөлшері сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он процентінен аспауы тиіс;
4) өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының уәкілетті орган берген лицензия негізінде сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдарының жиынтық мөлшері сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының он процентінен аспауы тиіс.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.09.23. N 212 , 2006.09.23. N 212 , 2007.02.23. N 37 , 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
8-тарау. Хеджирлеу құралдарын пайдалану шегі
32. Хеджирлеу объектісі болып осы Нұсқаулықпен белгіленген мөлшердегі активтер есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдары түсіндіріледі.
Хеджирлеу арқылы қаржы құралдары арқылы мәміле жасау жолымен сақтандыру ұйымында кіріс немесе шығынның пайда болу жай-күйінен бағаның, айырбас бағамдарының, сыйақы мөлшерлемесінің немесе өзге де мүмкін көрсеткіштердің өзгеруі кезіндегі тәуекелдерден мүліктік мүдделерді қорғау деп түсіндіріледі.
33. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мынадай хеджирлеу құралдарын пайдалана алады: фьючерс, опцион, своп. Хеджирлеу құралдарын пайдаланушегі осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 2)-9) тармақшаларында белгіленген хеджирлеу объектісіндегі (базалық актив) инвестиция мөлшері осы Нұсқаулықтың 34-тармағында белгіленген талаптарды ескеріп, төмендегі кестеде белгіленген мәннен аспауы тиіс:
№N
Хеджирлеу құралының атауы
Пайдалану шегі
1
Фьючерс
50%-тен артық емес
2
Опцион
50%-тен артық емес
3
Своп
50%-тен артық емес
Хеджирлеу құралы ретінде хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын қаржы құралдары түсіндіріледі.

1-1) суммарное размещение активов в одном юридическом лице не может превышать двадцати процентов от общей суммы активов страховой (перестраховочной) организации, за минусом активов перестрахования по страховым резервам.
В расчет суммарного размещения активов в одном юридическом лице включаются деньги, вклады, ценные бумаги, операции "обратное Репо", инвестиции в капитал;
2) суммарный размер инвестиций страховой (перестраховочной) организации в ценные бумаги, указанные в подпунктах 7) - 9) пункта 28 настоящей Инструкции, не должен превышать - тридцати процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
3) суммарный размер займов страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", не должен превышать десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам;
4) суммарный размер займов страхователям на уплату страховых премий страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию, на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, не должен превышать десяти процентов от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 апреля 2007 года N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 8. Предел использования
инструментов хеджирования
32. Под объектом хеджирования понимаются финансовые инструменты, разрешенные к приобретению за счет активов в размере, установленном настоящей Инструкцией.
Под хеджированием понимается защита имущественных интересов от рисков при изменении цен, обменных курсов, ставок вознаграждения или иных возможных показателей, от состояния которых зависит возникновение доходов или убытков страховой организации, путем совершения сделок с финансовыми инструментами.
33. Страховая (перестраховочная) организация может использовать следующие инструменты хеджирования: фьючерс, опцион, своп. Предел использования инструмента хеджирования не должен превышать установленного в нижеследующей таблице значения от размера инвестиций в объект хеджирования (базовый актив), установленного в подпунктах 2)-9) пункта 28 настоящей Инструкции, с учетом требования, установленного пунктом 34 настоящей Инструкции.
N
Наименование инструмента
хеджирования
Предел использования
1
Фьючерс
не более 50%
2
Опцион
не более 50%
3
Своп
не более 50%
Под инструментом хеджирования понимаются финансовые инструменты, используемые для осуществления операций хеджирования.

34. Хеджирлеудің бірнеше құралы пайдаланылған кезде оларды пайдаланудың жиынтық шегі хеджирлеудің әрбір құралына қатысты белгіленген хеджирлеу объектісіндегі инвестицияның мөлшерінің мәнінен аспауы тиіс.
Хеджирлеу операцияларын есептеу және көрсету, сондай-ақ сақтандыру ұйымының оның қаржылық есеп беруі бойынша кірісі және шығыны қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
9-тарау. Пруденциалдық нормативтердің орындалуы
туралы есептер беру
35. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға осы Нұсқаулықтың 1,   2 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциалдық нормативтердің есебін (бұдан әрі - есеп) және осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша пруденциалдық нормативтердің есебі үшін қосымша мәліметтер береді.
Есеп қағазға шығарылып беріледі. Қосымша мәліметтер қағаз және электронды тасымалдағышпен беріледі. Электронды тасымалдағыштағы қосымша мәліметтер беріліп отырған деректердің құпиялылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдары арқылы ақпаратты жеткізуге кепілдік беретін көлік жүйесін пайдалану арқылы беріледі.
Есеп және қосымша мәліметтер екі данада жасалады, оған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы және бас бухгалтері қол қояды және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мөрімен расталады. Есептің және қосымша мәліметтердің бір-бір даналары уәкілетті органға беріледі, екінші даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Электронды тасымалдағышпен және қағазға шығарылып берілген деректердің дәлме-дәлдігін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қамтамасыз етеді.
35-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы апта сайын, есептіден кейінгі аптаның бейсенбісінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген нысанда жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі есебін ұсынады.
Есеп электронды жеткізушімен деректердің құпиялылығы мен түзетілмейтіндігін қамтамасыз етіп, ақпаратты криптографиялық қорғаныс құралдарымен жеткізуге кепілдік беретін көлік жүйесін пайдалану арқылы ұсынылады.
Қағаз жеткізушідегі есепке бірінші басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қояды, мөрмен расталады және сақтандыру ұйымында сақталады.
Уәкілетті органның талап етуі бойынша сақтандыру ұйымы сұрату алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі мәнінің есебін ұсынады.
Ескерту: 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен .

34. При использовании нескольких инструментов хеджирования совокупный предел их использования не должен превышать значения от размера инвестиций в объект хеджирования, установленного в отношении каждого инструмента хеджирования.
Учет и отражение операций хеджирования, а также дохода и убытка по ним в финансовой отчетности страховой организации осуществляется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Глава 9. Предоставление отчетов о
выполнении пруденциальных нормативов
35. Страховая (перестраховочная) организация ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган расчет пруденциальных нормативов (далее - расчет) по формам, указанным в Приложениях 1, 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов (далее - дополнительные сведения), по форме, указанной в Приложении 5 к настоящей Инструкции.
Расчет представляется на бумажном носителе. Дополнительные сведения представляются на бумажном и электронном носителе. Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет и дополнительные сведения составляются в двух экземплярах, подписываются первым руководителем, главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации и заверяются печатью страховой (перестраховочной) организации. По одному экземпляру расчета и дополнительных сведений представляются в уполномоченный орган, вторые экземпляры хранятся в страховой (перестраховочной) организации.
Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем страховой (перестраховочной) организации или лицом, его замещающим.
35-1. Страховая (перестраховочная) организация еженедельно, не позднее четверга недели, следующей за отчетной, представляет в уполномоченный орган расчет норматива достаточности высоколиквидных активов по форме, указанной в Приложении 6 к настоящей Инструкции.
Расчет представляется на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у страховой организации.
По требованию уполномоченного органа страховая организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет расчет значения норматива достаточности высоколиквидных активов.
Сноска. Глава 9 дополнена пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

36. Есепті және қосымша мәліметтерді жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі және қосымша мәліметтердегі бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан артық сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі, нақты төлем қабілеттілігі маржасының нормативтері және сақтандыру резервтерін жабатын активтерді әртараптандыру нормативтері жүзге дейін дөңгелектенеді. Егер жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативтерінің және нақты төлем қабілеттілігі маржасының дөңгелектенген мәні 1,00-ден кем болса немесе әртараптандырылған нормативтердің дөңгелектенген мәні осы Нұсқаулықтың 31-тармағында белгіленгеннен артық болса, онда аталған нормативтер бұзылған болып есептеледі.
37. Уәкілетті орган түзетулері бар және өшіріліп тазартылған есептер мен қосымша мәліметтерді қабылдамайды және қайтарып береді.
38. Сақтандыру ұйымы есепке өзгерістер және/немесе толықтырулар және/немесе қосымша мәліметтерді енгізу қажет болған жағдайда есеп пен қосымша мәліметтер берілгеннен кейінгі үш күн ішінде уәкілетті органға есепке өзгерістер және/немесе толықтырулар және/немесе қосымша мәліметтер енгізілгендігі туралы өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізудің қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып, жазбаша өтініш береді.
10-тарау. Қорытынды ережелер
39. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіп бойынша шешіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулысымен.
____________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша Қазақстан
Республикасының резидент емес қайта сақтандырушысының қаржылық
сенімділік рейтингін ескеріп, сараланған Қазақстан Республикасының
резидент емес қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға
берілетін сақтандыру сыйлықақыларының сомасына
Рейтинг
агенттіктері-
нің атауы
Қазақстан
Республикасының
резидент емес
қайта сақтан-
дырушысының
халықаралық
және ұлттық
шәкіл * бойынша
қаржылық сенімділік
рейтингі
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарты бойынша
беріліп
отырған
сақтандыру
сыйлықақы-
ларының
сомасы,
барлығы
Төлем
қабілетті-
лігі мар-
жасының
немесе
кепілдік
беру қоры-
ның барын-
ша төмен
мөлшерінің
өсу про-
центі
(қайта
сақтанды-
руға
беріліп
отырған
сақтандыру
сыйлықақы-
лары
сомасы
бойынша)
Төлем
қабілет-
тілігі
маржасы-
ның
немесе
кепілдік
беру
қорының
барынша
төмен
мөлшері-
нің өсу
сомасы
1
2
3
4
5
1-топ
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
"А-" немесе
одан жоғары
"A3" немесе
одан жоғары
"A-" немесе
одан жоғары
"А-" немесе
одан жоғары
0 %
2-топ
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
"ВВВ+"-бастап
"ВВ-"-ға дейін
"Ваа1"-бастап
"Ва3"-ке дейін
"ВВВ+"-бастап
"ВВ-"-ге дейін
"В++"-бастап
"С-"-ға дейін
30 %
3-топ
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
"В+"-бастап
"ССС-"-ға дейін
"В1"-бастап
"Саа3"-ге дейін
"В+"-бастап
"ССС-"-ге дейін
"D" -бастап
"F"-ге дейін
50 %
4-топ
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
"ССС-"-дан
төмен не
рейтингі жоқ
"Саа3"-дан төмен
не рейтингі жоқ
"ССС-"-дан төмен
не рейтингі жоқ
"F" -"-дан төмен
не рейтингі жоқ

36. Единица измерения, используемая при составлении расчета и дополнительных сведений, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в расчете и дополнительных сведениях округляется до нуля, а сумма равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Нормативы достаточности высоколиквидных активов, фактической маржи платежеспособности и нормативов диверсификации активов, покрывающих страховые резервы, округляются до сотых. Если округленное значение нормативов достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности менее 1,00 или округленное значение нормативов диверсификации выше значений, установленных пунктом 31 настоящей Инструкции, то указанные нормативы считаются нарушенными.
37. Уполномоченным органом не принимаются и подлежат возврату отчеты и дополнительные сведения, содержащие исправления и подчистки.
38. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в отчет и/или дополнительные сведения, страховая организация в трехдневный срок со дня представления отчета и дополнительных сведений, представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство о внесении изменений и/или дополнений в отчет и/или дополнительные сведения с объяснением причин необходимости внесения изменений и/или дополнений.
Глава 10. Заключительные положения
39. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках
представления отчетов о
выполнении пруденциальных
нормативов
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Сумма страховых премий, передаваемых в
перестрахование перестраховочной организации -
нерезиденту Республики Казахстан, взвешенная с учетом
рейтинга финансовой надежности перестраховщика -
нерезидента Республики Казахстан
по состоянию на "___" ___________ 20___ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Наименование
рейтинговых
агентств
Рейтинг
финансовой
надежности
перестра-
ховщика -
нерезидента
Республики
Казахстан
по между-
народной и
националь-
ной* шкале
Сумма
страховых
премий,
переда-
ваемых в
перестра-
хование по
действующим
договорам
перестра-
хования,
всего
Процент
увеличения
мини-
мального
размера
маржи
платеже-
способ-
ности или
гаран-
тийного
фонда
(от суммы
страховых
премий,
переда-
ваемых в
перестра-
хование)
Сумма
увели-
чения
мини-
мального
размера
маржи
платеже-
способ-
ности
или
гаран-
тийного
фонда
1
2
3
4
5
Группа 1
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
"А-" или выше
"A3" или выше
"A-" или выше
"А-" или выше
0 %
Группа 2
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
С "ВВВ+" по
"ВВ-"
С "ВааL" по
"Ва3"
С "ВВВ+" по
"ВВ-"
С "В++" по "С-"
30 %
Группа 3
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
С "В+" по "ССС-"
С "ВL" по "Саа3"
С "В+" по "ССС-"
С "D" по "F"
50 %
Группа 4
Standard and
Poor's
Corporation
Moody's
Investor
Services
Fitch, Inc
A.M. Best
Company, Inc
Ниже "ССС-"
либо отсутствие
рейтинга
Ниже "Саа3"
либо отсутствие
рейтинга
Ниже "ССС-"
либо отсутствие
рейтинга
Ниже "F" либо
отсутствие
рейтинга

100 %
Жиынтық:
ххх
ххх
* егер "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша ұлттық рейтингтік шәкіл бойынша рейтингі бар Қазақстан Республикасының  резидент емес қайта сақтандыру ұйымы "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша Қазақстан Республикасына берілген тиісті дербес рейтингінің бірінен төмен емес рейтингі бар елде тіркелген  жағдайда ұлттық шәкіл қолданылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
2-қосымшасы
Ескерту: 2-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен .
____________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша жалпы сақтандыру
бойынша сақтандыру ұйымдары үшін және қайта сақтандыру ұйымдары
үшін  төлем қабілеттілігі маржасының есебі

100 %
Итого:
ххх
ххх
_______________________
* Национальная шкала применяется, в случае если перестраховочная организация - нерезидент Республики Казахстан, имеющая рейтинг по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" и "Fitch" зарегистрирована в стране, имеющей один из суверенных рейтингов не ниже соответствующего суверенного рейтинга, присвоенного Республике Казахстан по классификации рейтинговых агентств "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", и "Fitch".
Приложение 2
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках
представления отчетов о
выполнении пруденциальных
нормативов
Сноска. Приложение 2 с изменениями постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Расчет маржи платежеспособности для страховых
организаций по общему страхованию и перестраховочных
организаций
по состоянию на "___" ___________ 20__ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)

1. "Сыйлықақы әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі
маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі
(мың теңгемен)
Жол-
дардың
коды
Сомасы
Осының алдындағы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарты бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
1110
Осының алдындағы қаржы жылындағы комиссиялық сыйлықақылар сомасы
1120
Осының алдындағы қаржы жылындағы негізгі қызмет бойынша ұсталған корпоративті табыс салығының сомасы
1130
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарты бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("1110" -»"1120" -»"1130")

1. Расчет минимального размера маржи платежеспособности
с использованием "метода премий"
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Страховые премии, принятые по
договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год, всего
1110
Сумма комиссионных вознаграждений
за предыдущий финансовый год
1120
Сумма корпоративного подоходного
налога от основной деятельности
за предыдущий финансовый год
1130
Откорректированные страховые премии,
принятые по договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год ("1110" - "1120" -
"1130")

1100
Осының алдындағы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарты бойынша еңбек сіңірілген  сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
1210
Осының алдындағы қаржы жылындағы түзетілген жиынтықты еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарты бойынша қабылданған жиынтықты сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есеп айырысу үшін жиынтықты  еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "1100" > "1200", онда "1100"; егер "1100" < "1200", онда "1200")
1010
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "1010" < 1 500 000 000, онда "1010" х 0,18)
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000, онда [1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16]; егер "1010" < 1 500 000, онда "1010" х 0,18)
1020
Осының алдындағы үш қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" +"1312" +"1313")
1310
Осының алдындағы қаржы жылының аяғында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының аяғында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының аяғында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Осының алдындағы үш қаржы жылы үшін есептелген  жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Осының алдындағы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген  жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310"/"1320" > 0.5, онда "1310"/"1320"; егер "1310"/"1320" < 0,5, онда 0.5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("сыйлықақы әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
2. "Төлем жасау әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі
(мың теңгемен)
Жолдар-
дың
коды
Сомасы
Жиынтық сақтандыру төлемдері
Осының алдындағы үш қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2111" + "2112" + "2113"):

1100
Заработанные страховые премии по
договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год, всего
1210
Откорректированные совокупные
заработанные страховые премии за
предыдущий финансовый год ("1210" -
"1120" - "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые
по договорам страхования и
перестрахования или совокупные
заработанные страховые премии для
дальнейшего расчета (если "1100" >
"1200", тогда "1100"; если "1100" <
"1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной)
организации (если "1010" > 1 500 000
000, тогда [1 500 000 000 х
0,18 + ("1010" - 1 500 000 000) х
0,16]; если "1010" < 1 500 000 000,
тогда "1010" х 0,18)
Для страховой организации,
осуществляющей деятельность по
взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным
органом (если "1010" > 1 500 000,
тогда [1 500 000 х 0,18 + ("1010" -
1 500 000) х 0,16]; если "1010" <
1500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные за
предыдущие три финансовых года
("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец финансового года, за 1 год,
предшествующий предыдущему
финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец финансового года, за 2 года,
предшествующих предыдущему
финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущие три
финансовых года ("1321" + "1322" +
"1323")
1320
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущий финансовый
год
1321
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового
года, за 1 год, предшествующий
предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового
года, за 2 года, предшествующих
предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310"/
"1320">0.5, тогда "1310" / "1320";
если "1310" / "1320" < 0,5, тогда 0.5)
1300
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("методом премий")
("1020" х "1300")
1000
2. Расчет минимального размера маржи платежеспособности
с использованием "метода выплат"
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Совокупные
страховые
выплаты
Совокупные страховые
выплаты, начисленные
за предыдущие три
финансовых года
("2111" + "2112" +
"2113"):

2110
Осының алдындағы қаржы жылының соңына есептелген
2111
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2112
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2113
Заңның 6-бабының 3-тармағындағы 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдарының осының алдындағы жеті қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2121" + ... + "2127"):
2120
осының алдындағы қаржы жылының соңына есептелген
2121
начисленные на конец года, за 1 год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2123
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 3 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2124
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 4 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2125
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 5 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2126
осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 6 жыл үшін жылдың соңында есептелген
2127
Осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелемеген шығындардың резерв сомасы
2210
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелемеген шығындардың резерв сомасы
2310
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 6 жыл үшін қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелемеген шығындардың резерв сомасы
(Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есеп айырысуға арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін одан әрі есеп айырысудың  жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"))
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("Төлем жасау әдісі"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000, онда [(1 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
3. Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері
(мың теңгемен)
Жол-
дардың
коды
Сомасы
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("1000" немесе "2000", барынша жоғары шегі)

2110
начисленные на конец
предыдущего
финансового года
2111
начисленные на конец
года, за 1 год,
предшествующего
предыдущему
финансовому году
2112
начисленные на конец
года, за 2 года,
предшествующие
предыдущему
финансовому году
2113
Совокупные страховые
выплаты, начисленные
за предыдущие семь
финансовых лет для
страховых организаций,
осуществляющих
страхование рисков,
указанных в подпунктах
13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
("2121" + ... +
"2127"):
2120
начисленные на конец
предыдущего
финансового года
2121
начисленные на конец
года, за 1 год,
предшествующий
предыдущему
финансовому году
2122
начисленные на конец
года, за 2 года,
предшествующие
предыдущему
финансовому году
2123
начисленные на конец
года, за 3 года,
предшествующие
предыдущему
финансовому году
2124
начисленные на конец
года, за 4 года,
предшествующие
предыдущему
финансовому году
2125
начисленные на конец
года, за 5 лет,
предшествующих
предыдущему
финансовому году
2126
начисленные на конец
года, за 6 лет,
предшествующих
предыдущему
финансовому году
2127
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
финансового года, за 2 года,
предшествующие предыдущему
финансовому году
2310
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
финансового года, за 6 лет,
предшествующих предыдущему
финансовому году (для страховых
организаций, осуществляющих
страхование рисков, указанных в
подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6
Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты  для
дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" +
"2210" - "2310"))
2030
Совокупные страховые выплаты  для
дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" +
"2210" - "2320")), для страховых
организаций, осуществляющих
страхование рисков, указанных в
подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6
Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности
("методом выплат"):
Для страховой (перестраховочной)
организации (если "2030" > 1 000 000 000,
тогда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" -
1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; если
"2030" <   1 000 000 000, тогда "2030" х
0,26 х "1300")
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на
основании лицензии, выдаваемой
уполномоченным органом (если "2030" >
1 000 000, тогда [(1 000 000 х 0,26 +
("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"];
если "2030" < 1 000 000, тогда "2030" х
0,26 х "1300")
2000
3. Минимальный размер маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("1000" или
"2000", наибольшая величина)

3000
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбының осы Нұсқаулықтың 6-тармағының екінші абзацында көрсетілген тұлғалармен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасы
3010
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбының сақтандыру (қайта сақтандыру) өзге шарты бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасы
3020
Есепті кезең ішіндегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген барынша төмен мөлшері ("3010" х 0,1 + "3020" х 0,05 + "3000")
3100
Осының алдындағы қаржы жылы кезеңіндегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген барынша төмен мөлшері
4100
Осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резерві
4010
Осының алдындағы қаржы жылының басындағы жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резерві
4020
Осының алдындағы қаржы жылының резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері (егер "4010" /"4020" > 1, онда "4100", егер "4010"/"4020" < 1, онда "4100" х ("4010"/"4020"))
4000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген барынша төмен мөлшері (егер "4000" < "3100", онда "3100", егер "4000" > "3100", онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері
6000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген барынша төмен мөлшері (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бөлігі + 5000)
7000
Кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бөлігі +  "6000")
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("7000" немесе "8000", мейлінше жоғары шегі)
9000
4. Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі
(мың теңгемен)
Жол-
дардың
коды
Сомасы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғы капиталы уәкілетті орган  берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар
111
Артықшылықты акциялар**
112
Осының алдындағы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
113
Резервтік капитал және ескерту іс-шаралары резерві
114
Төленуі тиіс** дивидендтер
115
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін cатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он процентінен аспайтын көлемінде) қоспағандағы материалдық емес активтер

3000
Страховая сумма на конец отчетного
периода по договорам страхования
(перестрахования) с лицами,
указанными в абзаце втором пункта 6
настоящей Инструкции, по классу
"ипотечное страхование", за вычетом
доли перестраховщика
3010
Страховая сумма на конец отчетного
периода по прочим договорам
страхования (перестрахования) по
классу "ипотечное страхование", за
вычетом доли перестраховщика
3020
Откорректированный минимальный
размер маржи платежеспособности за
отчетный период ("3010" х 0,1 +
"3020" х 0,05 + "3000")
3100
Минимальный размер маржи
платежеспособности за предыдущий
финансовый год
4100
Резерв, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
предыдущего финансового года
4010
Резерв, заявленных, но
неурегулированных убытков на начало
предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи
платежеспособности за предыдущий
финансовый год, откорректированный
на коэффициент резерва (если "4010"
/ "4020" > 1, тогда "4100", если
"4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х
("4010" / "4020"))
4000
Рассчитанный минимальный размер
маржи платежеспособности (если
"4000" < "3100", тогда "3100", если
"4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер
маржи платежеспособности (5000 +
часть суммы страховых премий,
передаваемых в перестрахование,
рассчитанная в соответствии с
приложением 1 к настоящей Инструкции)
7000
Минимальный размер гарантийного
фонда ("6000" + часть суммы
страховых премий, передаваемых в
перестрахование, рассчитанная в
соответствии с приложением 1 к
настоящей Инструкции)
8000
Минимальный размер маржи
платежеспособности за отчетный
период ("7000" или "8000",
наибольшая величина)
9000
4. Расчет фактической маржи платежеспособности для
страховых (перестраховочных) организаций по общему
страхованию
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Оплаченный уставный капитал для
страховой (перестраховочной)
организации
Взносы учредителей, добровольные
денежные и иные взносы для страховой
организации, осуществляющей
деятельность по взаимному
страхованию на основании лицензии,
выдаваемой уполномоченным органом
111
Привилегированные акции**
112
Нераспределенный доход предыдущих
периодов
113
Резервный капитал и резерв
предупредительных мероприятий
114
Дивиденды, подлежащие выплате**
115
Нематериальные активы, за
исключением программного обеспечения,
приобретенного для целей основной
деятельности страховой
(перестраховочной) организации
(в размере себестоимости с учетом
накопленной амортизации и
непревышающем 10 % от активов
страховой (перестраховочной)
организации)

201
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
202
Артықшылықты акциялар*(**)
203
Аралық жиынтық Б ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "211" > 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0.25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")

201
Субординированный долг без
фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции*(**)
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202"
+ "203")
211
Сумма, включаемая в расчет
фактической маржи платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной)
организации (если "211" > 0,5 х
("100" или "400", наименьшая
величина), тогда 0,5 х ("100" или
"400", наименьшая величина); если
"211" < 0.5 х ("100" или "400",
наименьшая величина), тогда "211")
Для страховой организации,
осуществляющей деятельность по
взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным
органом (если "211" > 0,25 х ("100"
или "400", наименьшая величина),
тогда 0,25 х ("100" или "400",
наименьшая величина); если "211" <
0.25 х ("100" или "400", наименьшая
величина), тогда "211")

200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "16000", мейлінше төмен шегі)
300
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (300/400)
500
* - мына жағдайда егер ("201" + "203") < 0,25 х ("100" немесе "400", мейлінше төмен шегі)
** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін бұл толтырылмайды
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
3-қосымшасы
Ескерту: 3-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен .
____________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша өмірді
сақтандыру бойынша сақтандыру ұйымдарына арналған төлем
қабілеттілігі маржасы есебі
1. "Сыйлықақы әдісін" пайдаланған кездегі төлем
қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері есебі
1. Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірдегі белгілі бір оқиғаның пайда болуына байланысты болған сақтандыру сыныптары үшін
(мың теңгемен)
Жол-
дардың
коды
Сомасы
Қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары
Қайтыс болған жағдайдағы (3 жылға дейінгі мерзім) тәуекел жағдайында капитал теріс мәнге ие болып табылмайтын өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелі бар жиынтық капитал ("1113" - "1111")

200
Фактическая маржа платежеспособности
("100" + "200" или "16000",
наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности фактической
маржи платежеспособности (300/400)
500
* - в случае если ("201" + "203") < 0,25 х ("100" или
"400", наименьшая величина)
** - строки не заполняются страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом
Приложение 3
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках
представления отчетов о
выполнении пруденциальных
нормативов
Сноска. Приложение 3 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Расчет маржи платежеспособности для страховых
организаций по страхованию жизни
по состоянию на "___" ___________ 20__ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
1. Для классов страхование жизни, аннуитетное страхование
и страхование к наступлению определенного события в жизни
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Договоры страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по
договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком до 3 лет),
по которым капитал под риском не
является отрицательным значением
("1113" - "1111")

1110
Қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1114
Қайтыс болған жағдайдағы (3 жылдан 5 жылға дейінгі мерзімде) тәуекел жағдайында капитал теріс мәнге ие болмайтын өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелі бар жиынтық капитал ("1123" - "1121")
1120
Қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1124
Қайтыс болған жағдайдағы тәуекел жағдайында капитал теріс мәнге ие болмайтын қалған  шарттар бойынша тәуекелі бар жиынтық капитал
("1133" - "1131")
1130
Қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1133
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1134
Осының алдындағы қаржы жылындағы қайтыс болған жағдайдағы жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелге ие болған капитал ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі осының алдындағы қаржы жылындағы қайтыс болған жағдайда жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелге ие болған капитал
("1140" - "1112" - "1114" - "1122" - "1124" - "1132" - "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150"/"1140" > 0,5, онда "1150"/"1140"; егер "1150"/"1140" < 0,5, онда 0,5)
1160
Қайтыс болған жағдайда жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттігі маржасының барынша төмен мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Өмірді сақтандырудың басқа шарттары
Осының алдындағы қаржы жылының соңында қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Есеп айырысатын сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы ("1210" х 0,04)
1220
Осының алдындағы қаржы жылының соңындағы  сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер"1230"/"1210" > 0,85, онда "1230"/"1210", егер "1230"/"1210" < 0,85, онда 0,85)
1240
Өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша төлем қабілеттігі маржасының барынша төмен мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттігі маржасының барынша төмен мөлшері ("1170" + "1200")
1000
2. Сақтандырушының инвестициялық кірісіне сақтанушының қатысуы арқылы өмірді сақтандыру сыныбы үшін
(мың теңгемен)
Жол-
дардың
коды
Сомасы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестициялық тәуекелі бар өмірді сақтандыру шарттары
Осының алдындағы қаржы жылының соңындағы  сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы

1110
Сумма сформированных страховых
резервов
1111
Доля перестраховщика в страховых
резервах
1112
Совокупная страховая сумма по
договорам страхования жизни на
случай смерти
1113
Доля перестраховщика в страховой
сумме
1114
Совокупный капитал под риском по
договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком от 3 до 5
лет), по которым капитал под риском
не является отрицательным значением
("1123" - "1121")
1120
Сумма сформированных страховых
резервов
1121
Доля перестраховщика в страховых
резервах
1122
Совокупная страховая сумма по
договорам страхования жизни на
случай смерти
1123
Доля перестраховщика в страховой
сумме
1124
Совокупный капитал под риском по
остальным договорам страхования
жизни на случай смерти, по которым
капитал под риском не является
отрицательным значением ("1133" -
"1131")
1130
Сумма сформированных страховых
резервов
1131
Доля перестраховщика в страховых
резервах
1132
Совокупная страховая сумма по
договорам страхования жизни на
случай смерти
1133
Доля перестраховщика в страховой
сумме
1134
Капитал под риском по договорам
страхования жизни на случай смерти,
заключенным за предыдущий финансовый
год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам
страхования жизни на случай смерти,
заключенным за предыдущий финансовый
год, за вычетом доли перестраховщика
("1140" - "1112" - "1114" - "1122" -
"1124" - "1132" - "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если
"1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" /
"1140"; если "1150" / "1140" < 0,5,
тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи
платежеспособности по договорам
страхования жизни на случай смерти
("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 +
"1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Прочие договоры страхования жизни
Сумма сформированных страховых
резервов на конец предыдущего
финансового года
1210
Сумма сформированных страховых
резервов для расчета ("1210" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых
резервов за вычетом доли
перестраховщика в страховых резервах
на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если
"1230" / "1210" > 0,85, тогда
"1230" / "1210", если "1230" /
"1210" < 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи
платежеспособности по прочим
договорам страхования жизни
("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
2. Для класса страхования жизни с участием
страхователя в инвестиционном доходе страховщика
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Договоры страхования жизни, по которым страховая
(перестраховочная) организация несет инвестиционный
риск
Сумма сформированных страховых
резервов на конец предыдущего
финансового года

2110
Осының алдындағы қаржы жылының соңында  сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі  сақтандыру резервінің қалыптасқан сомасы
2120
Есеп айырысу үшін сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы ("2110" х 0,04)
2130
Түзету коэффициенті (егер "2120"/"2110" > 0,85, онда "2120"/"2110"; егер "2120"/"2110" < 0,85, онда 0,85)
2140
Аралық жиынтық А ("2130" х "2140")
2100
Сақтанушының инвестициялық тәуекелі бар және бес жылдан асатын мерзімдегі белгіленген әкімшілік шығыстарын жабатын өмірді сақтандыру шарттары
Осының алдындағы қаржы жылының соңындағы  сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы
2210
Осының алдындағы қаржы жылының соңында  сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі  сақтандыру резервінің қалыптасқан сомасы
2220
Есеп айырысу үшін сақтандыру резервтерінің қалыптасқан сомасы ("2210" х 0,01)
2230
Түзету коэффициенті (егер "2220"/"2210" > 0,85, онда "2220"/"2210"; егер "2220"/"2210" < 0,85, онда 0,85)
2240
Аралық жиынтық  Б ("2230" х "2240")
2200
Сақтанушының инвестициялық тәуекелі бар және бес жылдан асатын мерзімдегі белгіленбеген әкімшілік шығыстарын жабатын өмірді сақтандыру шарттары
Осының алдындағы қаржы жылының әкімшілік шығыстары
2310
Аралық жиынтық  В ("2310" х 0,25)
2300
Қайтыс болған жағдайда тәуекел жағдайындағы капитал теріс мәнге ие болмайтын өмірді сақтандыру шарттары
Осының алдындағы қаржы жылының соңында  қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
2410
Осының алдындағы қаржы жылының соңында  сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі  қалыптасқан сақтандыру резервінің сомасы
2411
Қайтыс болған жағдайдағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
2420
Қайтыс болған жағдайдағы қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
2421
Осының алдындағы қаржы жылында қайтыс болған жағдайда жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелі бар капитал  ("2420" - "2410")
2430
Осының алдындағы қаржы жылында қайтыс болған жағдайда қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелі бар капитал  ("2421" - "2411")
2440
Түзету коэффициенті (егер "2440"/"2430" > 0,5, онда "2440"/"2430"; егер "2440"/"2430"  < 0,5, онда 0,5)
2450
Аралық жиынтық ("2430" х 0,003 х "2450")
2400
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("2100" + "2200" + "2300" + "2400")
2000
3. Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастану жағдайына байланысты сақтандыру  сыныптары үшін
(мың теңгемен)
Жолдардың коды
Сомасы
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы

2110
Сумма сформированных страховых
резервов за вычетом доли
перестраховщика в страховых резервах
на конец предыдущего финансового года
2120
Сумма сформированных страховых
резервов для расчета ("2110" х 0,04)
2130
Поправочный коэффициент (если
"2120" / "2110" > 0,85, тогда
"2120" / "2110"; если "2120" / "2110"
< 0,85, тогда 0,85)
2140
Промежуточный итог А ("2130" х "2140")
2100
Договоры страхования жизни, по которым страхователь
несет инвестиционный риск и покрывает фиксированные
административные расходы на срок, превышающий пять
лет
Сумма сформированных страховых
резервов на конец предыдущего
финансового года
2210
Сумма сформированных страховых
резервов за вычетом доли
перестраховщика в страховых резервах
на конец предыдущего финансового года
2220
Сумма сформированных страховых
резервов для расчета ("2210" х 0,01)
2230
Поправочный коэффициент (если
"2220" / "2210">0,85, тогда "2220" /
"2210"; если "2220" / "2210" < 0,85,
тогда 0,85)
2240
Промежуточный итог Б ("2230" х "2240")
2200
Договоры страхования жизни, по которым страхователь несет инвестиционный риск и покрывает не зафиксированные административные расходы на срок, превышающий пять лет
Административные расходы за
предыдущий финансовый год
2310
Промежуточный итог В ("2310" х 0,25)
2300
Договоры страхования жизни на случай смерти, по которым капитал  под риском не является отрицательным значением
Сумма сформированных страховых
резервов на конец предыдущего
финансового года
2410
Сумма сформированных страховых
резервов за вычетом доли
перестраховщика в страховых резервах
на конец предыдущего финансового года
2411
Совокупная страховая сумма по
договорам страхования жизни на случай
смерти
2420
Совокупная страховая сумма по
договорам страхования жизни на случай
смерти за вычетом доли перестраховщика
2421
Капитал под риском по договорам
страхования жизни на случай смерти,
заключенным за предыдущий финансовый
год ("2420" - "2410")
2430
Капитал под риском по договорам
страхования жизни на случай смерти,
заключенным за предыдущий финансовый
год, за вычетом доли перестраховщика
("2421" - "2411")
2440
Поправочный коэффициент (если
"2440" / "2430">0,5, тогда "2440" /
"2430"; если "2440" / "2430" < 0,5,
тогда 0,5)
2450
Промежуточный итог Г ("2430" х
0,003 х "2450")
2400
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("2100" + "2200" +
"2300" + "2400")
2000
3. Для классов страхования от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Страховые премии, принятые по
договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год, всего

3110
Осының алдындағы қаржы жылындағы комиссиялық сыйлықақылар сомасы
3120
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру сыйлықақыларына салынған салықтар сомасы
3130
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" - "3120" - "3130")
3140
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Осының алдындағы қаржы жылындағы түзетілген жиынтықты еңбек сіңірілген  сақтандыру сыйлықақылары ("3150" - "3120" - "3130")
3160
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтықты сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есеп айырысу үшін жиынтықты еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" > "3160", онда "3140"; егер "3140" < "3160", онда "3160")
3100
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000 000, онда "3100" х 0,18)
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000, онда [1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000, онда "3100" х 0,18)
3200
Осының алдындағы үш қаржы жылындағы  есептелген сақтандыру төлемдерінде қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Осының алдындағы қаржы жылының соңында есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдерінен қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
3312
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдерінен қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
3313
Осының алдындағы үш қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері  ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Осының алдындағы қаржы жылы үшін есептелген  жиынтық сақтандыру төлемдері
3321
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3322
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3323
Түзету коэффициенті (егер "3310"/"3320" > 0.5, онда "3310"/"3320"; егер "3310"/"3320" < 0,5, онда 0.5)
3300
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("сыйлықақы әдісімен") ("3200" х "3300")

3110
Сумма комиссионных вознаграждений
за предыдущий финансовый год
3120
Сумма налогообложения страховых
премий за предыдущий финансовый год
3130
Откорректированные страховые премии,
принятые по договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год ("3110" - "3120" -
"3130")
3140
Заработанные страховые премии по
договорам страхования и
перестрахования за предыдущий
финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные
заработанные страховые премии за
предыдущий финансовый год ("3150" -
"3120" - "3130")
3160
Совокупные страховые премии принятые
по договорам страхования и
перестрахования или совокупные
заработанные страховые премии для
дальнейшего расчета (если "3140" >
"3160", тогда "3140"; если "3140" <
"3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной)
организации (если "3100" > 1 500 000
000, тогда [1 500 000 000 х 0,18 +
("3100" - 1 500 000 000) х 0,16];
если "3100" < 1 500 000 000, тогда
"3100" х 0,18)
Для страховой организации,
осуществляющей деятельность по
взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным
органом (если "3100" > 1 500 000,
тогда [1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1
500 000) х 0,16]; если "3100" < 1 500
000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные за
предыдущие три финансовых года
("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец финансового года, за 1 год
предшествующий предыдущему
финансовому году
3312
Совокупные страховые выплаты за
вычетом доли перестраховщика в
страховых выплатах, начисленные на
конец финансового года, за 2 года
предшествующего предыдущему
финансовому году
3313
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущие три
финансовых года ("3321" + "3322" +
"3323")
3320
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущий финансовый
год
3321
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового
года, за 1 год предшествующий
предыдущему финансовому году
3322
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового
года, за 2 года предшествующего
предыдущему финансовому году
3323
Поправочный коэффициент (если "3310"/
"3320">0.5, тогда "3310" / "3320";
если "3310" / "3320" < 0,5, тогда 0.5)
3300
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("методом премий")
("3200" х "3300")

3500
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("Төлем жасау әдісімен"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін (егер "3500" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х "3300"]; егер "3500" < 1 000 000 000, онда "3500" х 0,26 х "3300")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "3500" > 1 000 000, онда [(1 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000) х 0,23) х "3300"]; егер "3500" < 1 000 000, онда "3500" х 0,26 х "3300")
3600

3500
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("методом выплат"):
Для страховых (перестраховочных)
организаций (если "3500" > 1 000 000
000, тогда [(1 000 000 000 х 0,26 +
("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х
"3300"]; если "3500" < 1 000 000 000,
тогда "3500" х 0,26 х "3300")
Для страховой организации,
осуществляющей деятельность по
взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным
органом (если "3500" > 1 000 000,
тогда [(1 000 000 х 0,26 + ("3500" -
1 000 000) х 0,23) х "3300"]; если
"3500" < 1 000 000, тогда "3500" х
0,26 х "3300")
3600
Минимальный размер маржи
платежеспособности за отчетный период

Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("3400" немесе "3600", барынша жоғары шегі)
3000
4. Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері
(мың теңгемен)
Жол-
дар
коды
Сомасы
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("1000" + "2000" + "3000")
4000
Кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері
5000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген барынша төмен мөлшері (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + 4000)

("3400" или "3600", наибольшая
величина)
3000
4. Минимальный размер маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Минимальный размер маржи
платежеспособности за отчетный период
("1000" + "2000" + "3000")
4000
Минимальный размер гарантийного фонда
5000
Рассчитанный минимальный размер маржи
платежеспособности (4000 + часть
суммы страховых премий, передаваемых
в перестрахование, рассчитанная в
соответствии с приложением 1 к
настоящей Инструкции)

6000
Кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + 5000)
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("6000" немесе "7000", барынша жоғары шегі)
8000
5. Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі
(мың теңгемен)
Жол-
ардың
коды
Сомасы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар

6000
Минимальный размер гарантийного фонда
(5000 + часть суммы страховых премий,
передаваемых в перестрахование,
рассчитанная в соответствии с
приложением 1 к настоящей Инструкции)
7000
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("6000" или
"7000", наибольшая величина)
8000
5. Расчет фактической маржи платежеспособности для
страховых (перестраховочных) организаций
по страхованию жизни
(в тысячах тенге)
Код строки
Сумма
Оплаченный уставный капитал для
страховой (перестраховочной)
организации
Взносы учредителей, добровольные
денежные и иные взносы для страховой
организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию
на основании лицензии, выдаваемой
уполномоченным органом

111
Артықшылықты акциялар**
112
Осының алдындағы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
113
Резерв капиталы және ескерту іс-шараларының резерві
114
Төленуі тиіс** дивидендтер
115
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін cатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он процентінен аспайтын көлемінде) қоспағандағы материалдық емес активтер
116
Осының алдындағы жылдардың жабылмаған шығыны
117
Есепті кезеңнің жабылмаған шығыны
118
** жүзеге асыратын басқа заңды тұлғалардың жарғы капиталындағы инвестициялар
119
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы болып болып табылатын тұлғаларға не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысы бар** тұлғаларға берілген реттелген заемдар
120
Аралық жиынтық А ("111" - "112" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118" - "119" - "120")
100
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш*

111
Привилегированные акции**
112
Нераспределенный доход предыдущих
периодов
113
Резервный капитал и резерв
предупредительных мероприятий
114
Дивиденды, подлежащие выплате**
115
Нематериальные активы, за исключением
программного обеспечения,
приобретенного для целей основной
деятельности страховой
(перестраховочной) организации
(в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 % от активов страховой (перестраховочной) организации)
116
Непокрытый убыток предыдущих лет
117
Непокрытый убыток отчетного периода
118
Инвестиции в уставный капитал других
юридических лиц
119
Субординированные займы,
предоставленные лицам, которые в
соответствии со статьей 32 Закона
являются дочерними организациями
страховой (перестраховочной)
организации либо лицами, в которых
страховая (перестраховочная)
организация имеет значительное
участие**
120
Промежуточный итог А ("111" - "112" +
"113" + "114" - "115" - "116"- "117"
- "118" - "119" - "120")
100
Субординированный долг с
фиксированным сроком погашения*

201
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
202
Артықшылықты акциялар*(**)
203
Аралық жиынтық Б ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "211" > 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")

201
Субординированный долг без
фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции*(**)
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" +
"203")
211
Сумма, включаемая в расчет
фактической маржи платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной)
организации (если "211" > 0,5 х
("100" или "400", наименьшая
величина), тогда 0,5 х ("100" или
"400", наименьшая величина); если
"211" < 0.5 х ("100" или "400",
наименьшая величина), тогда "211")
Для страховой организации,
осуществляющей деятельность по
взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным
органом (если "211" > 0,25 х ("100"
или "400", наименьшая величина),
тогда 0,25 х ("100" или "400",
наименьшая величина); если "211" <
0.25 х ("100" или "400", наименьшая
величина), тогда "211")

200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "16000", мейлінше төмен шегі)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("8000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (300/400)
500
* - егер мына жағдайда ("201" + "203") < 0,25 х ("100"
немесе "400", мейлінше төмен шегі)
** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы бұл жолдарды толтырмайды
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
4-қосымшасы
Ескерту: 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.02.23. N 37 , 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
____________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша сапа және
өтімділік олардың жіктелімін ескергендегі сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының активтер
есебі
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіштер атауы
Жолдар-
дың коды
Баланс
бойынша
сомасы
Ескеріле-
тін көлемі
Есептеле-
тін сома
1
2
3
4
5
6
1.
Ақша  - барлығы
("11111" + ... +
"11114"), оның
ішінде:

200
Фактическая маржа платежеспособности
("100" + "200" или "16000",
наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи
платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности фактической
маржи платежеспособности (300/400)
500
* - в случае если ("201" + "203") < 0,25 х ("100" или "400", наименьшая величина)
** - строки не заполняются страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом
Приложение 4
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках
представления отчетов о
выполнении пруденциальных
нормативов
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 апреля 2007 г. N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Расчет активов страховой (перестраховочной)
организации с учетом их классификации по качеству и
ликвидности по состоянию
на "___" ___________ 20__ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
N
Наименование показателя
Код
строки
Сумма
по
балансу
Учиты-
ваемый
объем
Сумма
к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Деньги - всего
("11111" + ... +
"11114"), в том
числе:

11110
100%
1.1.
Кассадағы ақша -
баланстық құнның 100
%-і көлемінде
11111
100%
1.2.
Жолдағы ақша  -
баланстық құнның 100
%-і көлемінде
11112
100%
1.3.
Ағымдағы шоттардағы
ақша - баланстық
құнның 100 %-і
көлемінде
11113
100%
1.4.
Картшоттағы ақша  -
баланстық құнның 100
%-і көлемінде
11114
100%
2.
Бағалы қағаздары
резидент емес
сабақтас банктері "А"
санаты бойынша
сауда-саттықты
ұйымдастырушылардың
ресми тізіміне
енгізілген немесе
"А-" ("Standard &
Poor's" және "Fitch"
рейтинг агенттіктері-
нің жіктелімі
бойынша) немесе "А3"
("Moody's Investors
Serviсe" рейтинг
агенттігінің жіктелі-
мі бойынша), және
Қазақстан Республи.
касының Ұлттық
Банкінде санатынан
төмен емес ұзақ
мерзімді рейтингі бар
резидент еншілес банк
болып табылатын
екінші деңгейдегі
банктердегі салымдары
(сонымен бірге шетел
валютасымен),
- барлығы
("11121" + "11122"),
оның ішінде:

11110
100%
1.1.
Деньги в кассе - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
11111
100%
1.2.
Деньги в пути - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
11112
100%
1.3.
Деньги на текущих
счетах - в объеме
100 % от балансовой
стоимости
11113
100%
1.4.
Деньги на картсчетах
- в объеме 100 % от
балансовой стоимости
11114
100%
2.
Вклады в
банках второго
уровня Республики
Казахстан (в том
числе в иностранной
валюте), ценные
бумаги которых
включены в
официальный список
организатора торгов
по категории "А" или
являющиеся дочерними
банками -
резидентами,
родительские банки -
нерезиденты которых
имеют долгосрочный
рейтинг не ниже
категории "А-" (по
классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor's"
и "Fitch") или "А3"
(по классификации
рейтингового
агентства "Moody's
Investors Serviсe", и Национальном Банке Республики Казахстан)
- всего ("11121" +
"11122"), в том
числе:

11120
100%
2.1.
Талап ету бойынша
салымдар  - күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере отырып (негізгі борыш
пен есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), шоттардағы
соманың 100 %
көлемінде
11121
100%
2.2.
Мерзімді салымдар -
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), шоттардағы
соманың 100 %
көлемінде
11122
100%
3.
Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік бағалы
қағаздары (оның
ішінде басқа мемле-
кеттердің заңнамала-
рына сәйкес айналысқа
ақша шығару арқылы)
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере оты-
рып), баланстық құн-
ның 100 % көлемінде
11130
100%
4.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып (негіз-
гі борыш пен есептел-
ген сыйақы сомасын
ескере отырып),
баланстық құнның 100
% көлемінде - барынша
жоғары санат және
олардың депозитарлық
қолхаттары бойынша
сауда-саттықты
ұйымдастырушының
ресми тізіміне енгізілген Қазақстан
Республикасының және
басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес
("Қазақстан Даму
банкі" акционерлік
қоғамының ипотекалық
облигациялары мен
облигацияларынан
басқа) шығарылған
Қазақстан
Республикасы эмитент-
терінің мемлекеттік
емес эмиссиялық
бағалы қағаздары
11140
100%
5.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), баланстық
құнның 100 %
көлемінде - барынша
жоғары және олардың
депозитарлық
қолхаттары санаттан
кейінгі санат бойын-
ша сауда-саттықты
ұйымдастырушының
ресми тізіміне енгі-
зілген Қазақстан
Республикасының және
басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес
("Қазақстан Даму
банкі" акционерлік
қоғамының ипотекалық
облигациялары мен
облигацияларынан
басқа) шығарылған
Қазақстан
Республикасы эмитент-
терінің мемлекеттік
емес эмиссиялық
бағалы қағаздары
11150
100%
6.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), баланстық
құнның 100 %
көлемінде - барынша
жоғары санаты бойынша
сауда-саттықты
ұйымдастырушының
ресми тізіміне
енгізілген Қазақстан
Республикасы эмитент-
терінің ипотекалық
облигациялары
11160
100%
7.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), баланстық
құнның 100 % көлемін-
де - "Қазақстан Даму
банкі" акционерлік
қоғамының облигация-
лары
11170
100%
7-1.
"Қазақстан Даму
Банкі" акционерлік
қоғамының облигациялары,
"Қазақстандық
актуарлық орталық"
және "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік
беру қоры" акционерлік
қоғамдарының -
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегергендегі
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), баланстық
құнның 100%
көлеміндегі акциялары
11170
100%
8.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы
сомасын ескере
отырып), баланстық
құнның 100 % көлемін-
дегі "ВВВ"("Standard
& Poor's" және
"Fitch" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі бойынша)
немесе "Ваа2" төмен
емес ("Moody's
Investors Serviсe"
рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша)
дербес рейтингі бар
шет мемлекеттердің
бағалы қағаздары

11120
100%
2.1.
Вклады до
востребования - в
объеме 100 % от сумм
на счетах (с учетом
сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11121
100%
2.2.
Срочные вклады - в
объеме 100 % от сумм
на счетах (с учетом
сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11122
100%
3.
Государственные
ценные бумаги
Республики Казахстан
(в том числе
эмитированные в
соответствии с
законодательством
других государств) -
в объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11130
100%
4.
Негосударственные
эмиссионные ценные
бумаги эмитентов
Республики Казахстан,
выпущенные в соответ-
ствии с законодатель-
ством Республики
Казахстан и других
государств (за
исключением ипотечных
облигаций и облигаций
акционерное общество
"Банк Развития
Казахстана"), вклю-
ченные в официальный
список организатора
торгов по наивысшей
категории и
депозитарные
расписки к ним - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11140
100%
5.
Негосударственные
эмиссионные ценные
бумаги эмитентов
Республики Казахстан,
выпущенные в соответ-
ствии с законодатель-
ством Республики
Казахстан и других
государств (за
исключением ипотечных
облигаций и облигаций
акционерное общество
"Банк Развития
Казахстана"), вклю-
ченные в официальный
список организатора
торгов по категории,
следующей за
наивысшей и
депозитарные
расписки к ним - в
объеме 100% от
балансовой стоимости
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11150
100%
6.
Ипотечные облигации
эмитентов Республики
Казахстан, включенные
в официальный список
организатора торгов
по наивысшей катего-
рии - в объеме 100 %
от балансовой стои-
мости (с учетом сумм
основного долга и
начисленного вознаг-
раждения), за вычетом
резерва по сомнитель-
ным долгам
11160
100%
7.
Облигации акционерное
общество "Банк Разви-
тия Казахстана" - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм основ-
ного долга и начис-
ленного вознагражде-
ния), за вычетом
резерва по сомнитель-
ным долгам
11170
100%
7-1
Облигации
акционерного общества
"Банк Развития
Казахстана", акции
акционерных обществ "Казахстанский
актуарный центр" и
"Фонд гарантирования
страховых выплат" - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
11170
100%
8.
Ценные бумаги иност-
ранных государств,
имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ"
(по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor's"
и "Fitch") или не
ниже "Ваа2" (по клас-
сификации рейтингово-
го агентства
"Moody's Investors
Serviсe") - в объеме
100 % от балансовой
стоимости (с учетом
сумм основного долга
и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам

11180
100%
9.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып (негіз-
гі борыш пен есептел-
ген сыйақы сомасын
ескере отырып),
баланстық құнның 100
% көлеміндегі "ВВВ"
("Standard & Poor's"
және "Fitch" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі бойынша)
немесе "Ваа2" төмен
емес ("Moody's
Investors Serviсe" және олардың
депозитарлық
қолхаттары рейтинг
агенттігінің
жіктелімі бойынша)
ұзақ мерзімді шетел
валютасындағы дербес
рейтингі бар
Қазақстан Республика-
сының резидент емес
эмитенттерінің мемле-
кеттік емес бағалы
қағаздары

11180
100%
9.
Негосударственные
ценные бумаги эмитен-
тов - нерезидентов
Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный
рейтинг в иностранной
валюте не ниже "ВВВ"
(по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor's"
и "Fitch") или не
ниже "Ваа2" (по клас-
сификации рейтингово-
го агентства
"Moody's Investors
Serviсe") и
депозитарные
расписки к ним - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам

11190
100%
10.
Күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып (негіз-
гі борыш пен есептел-
ген сыйақы сомасын
ескере отырып),
баланстық құнның 100
% көлеміндегі
халықаралық қаржы
ұйымдарының бағалы
қағаздары
11200
100%
11.
Негізгі борыш
сомасының (қызметін
"өмірді сақтандыру"
саласы бойынша жүзеге
асыратын сақтандыру
ұйымдары үшін) 100%
көлеміндегі сақтану-
шылар заемдары
11210
100%
12.
"17000" 5%-нен
аспайтын сомадағы
жылжымайтын мүлік
және қаржылық есеп
берудің халықаралық
стандарттарына
сәйкес келетін
инвестициялық мүлік
түріндегі негізгі
құрал-жабдықтар
11220
100%
13.
алынып тасталды
14.
Бағдарламалық қамта-
масыз ету (жинақтал-
ған амортизацияны
ескергендегі өзіндік
құнның және сақтанды-
ру (қайта сақтандыру)
ұйымының активтерінің
он процентінен
аспайтын көлемінде)
12100
100%
15.
Қайта сақтандырушы-
дан алынатын шарт
талаптарының мерзімі
өтпеген, күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере оты-
рып сақтандырушыдан
(қайта сақтандырушы-
дан) және делдалдар-
дан алынатын сақтан-
дыру сыйлықақыларының
сомалары бойынша
берешегі
12200
100%
16.
Қайта сақтандырушыдан
алынатын шарт талап-
тарының мерзімі өтпе-
ген, күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып сақтан-
дырушыдан (қайта
сақтандырушыдан) және
делдалдардан алынатын
сақтандыру сыйлықақы-
ларының сомалары
бойынша 90 күндік
мерзімге дейінгі
берешегі

11190
100%
10.
Ценные бумаги между-
народных финансовых
организаций - в
объеме 100 % от
балансовой стоимости
(с учетом сумм основ-
ного долга и начис-
ленного вознаграж-
дения), за вычетом
резерва по сомни-
тельным долгам
11200
100%
11.
Займы страхователям
в объеме 100% от
суммы основного долга
(для страховых орга-
низаций, осуществляю-
щих деятельность в
отрасли "страхование
жизни")
11210
100%
12.
Основные средства в
виде недвижимого
имущества и
инвестиционная
недвижимость,
соответствующие
международным
стандартам
финансовой
отчетности, в сумме,
не превышающей 5% от
"17000"
11220
100%
13.
(исключена - от 30 апреля 2007 г. N 132)
14.
Программное обеспе-
чение (в размере
себестоимости с
учетом накопленной
амортизации и не
превышающем 10% от
активов страховой
(перестраховочной)
организации)
12100
100%
15.
Задолженность не
просроченная по
условиям договорам
по суммам к получению
от перестраховщиков,
страховым премиям к
получению от страхо-
вателей (перестрахо-
вателей) и посредни-
ков, за вычетом
резерва по сомнитель-
ным долгам
12200
100%
16.
Задолженность,
просроченная на срок
до 90 дней по суммам
к получению от
перестраховщиков,
страховым премиям к
получению от страхо-
вателей (перестрахо-
вателей) и посредни-
ков, за вычетом
резерва по сомнитель-
ным долгам

Барлығы (1-5 жолдың сомасы)
Х
Х
Ескерту: Мөлшердің есебіне өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес (ипотекалық облигациялардан, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларынан басқа) шығарылған  барынша жоғары санаты және олардың депозитарлық қолхаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкінің және Қазақстан Республикасының эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестициялар мөлшерінің есебі - (HД2) - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының 10%-нен артық емес.
(мың теңгемен)
N№
Эмитент атауы
Эмитент
санаты
Баланс
бойынша
сомасы
Активтер
сомасының
%-і
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банктер
Х
Х
1.1.
Екінші деңгейдегі банктің атауы
Х

строк 1 - 5)
Х
Х
Сноска. Расчет размера с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг ипотечных облигаций, облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстан"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, и депозитарные расписки к ним - (НД2) - не более 10% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
(в тысячах тенге)
N
Наименование
эмитента
Категория
эмитента
Сумма
по балансу
% от суммы
активов
1
2
3
4
5
1.
Банки второго
уровня
Х
Х
1.1.
Наименование
банка второго
уровня
Х

1.1.1.
Акциялар
Х
1.1.2.
Облигациялар
Х
1.1.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
1.2.
Екінші деңгейдегі банктің атауы
Х
1.2.1.
Акциялар
Х
1.2.2.
Облигациялар
Х
1.2.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
2.
Екінші деңгейдегі банктерден басқа эмитенттер
Х
Х
2.1.
Екінші деңгейдегі банктерден басқа эмитенттің атауы
Х
2.1.1.
Акциялар
Х
2.1.2.
Облигациялар
Х
2.1.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
2.2.
Екінші деңгейдегі банктерден басқа эмитенттің атауы
Х
2.2.1.
Акциялар
Х
2.2.2.
Облигациялар
Х
2.2.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
Барлығы (1 - 3 жолдың сомасы)
Х
Х
Ескерту. Мөлшердің есебіне өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.

1.1.1.
Акции
Х
1.1.2.
Облигации
Х
1.1.3.
Депозитарные
расписки
Х
1.2.
Наименование
банка второго
уровня
Х
1.2.1.
Акции
Х
1.2.2.
Облигации
Х
1.2.3.
Депозитарные
расписки
Х
2.
Эмитенты, за
исключением
банков второго
уровня
Х
Х
2.1.
Наименование
эмитента, за
исключением
банков второго
уровня
Х
2.1.1.
Акции
Х
2.1.2.
Облигации
Х
2.1.3.
Депозитарные
расписки
Х
2.2.
Наименование
эмитента, за
исключением
банков второго уровня
Х
2.2.1.
Акции
Х
2.2.2.
Облигации
Х
2.2.3.
Депозитарные
расписки
Х
Всего(сумма
строк 1 - 3)
Х
Х
Сноска. Расчет размера с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес (ипотекалық облигациялардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларындағы бағалы қағаздардан басқа) шығарылған барынша жоғары және олардың депозитарлық қолхаттары санаттан кейінгі санат бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкінің және Қазақстан Республикасының эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестиция мөлшерінің есебі - (HД3) - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы активтер сомасының 5%-нен артық емес.
(мың теңгемен)
N
Эмитент атауы
Эмитент санаты
Баланс бойынша сомасы
Активтер
сомасының %-і
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банктер
Х
Х
1.1.
Екінші деңгейдегі банк атауы
Х
1.1.1.
Акциялар
Х
1.1.2.
Облигациялар
Х
1.1.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
1.2.
Екінші деңгейдегі банк атауы
Х
1.2.1.
Акциялар
Х
1.2.2.
Облигациялар
Х
1.2.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
2.
Екінші деңгейдегі банктерден басқа  эмитенттер
Х
Х
2.1.
Екінші деңгейдегі банктерден басқа эмитенттің атауы
Х

Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг ипотечных облигаций, облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстан"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, и депозитарные расписки к ним - (НД3) - не более 5% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
(в тысячах тенге)
N
Наименование
эмитента
Категория
эмитента
Сумма
по
балансу
% от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банки второго уровня
Х
Х
1.1.
Наименование банка
второго уровня
Х
1.1.1.
Акции
Х
1.1.2.
Облигации
Х
1.1.3.
Депозитарные расписки
Х
1.2.
Наименование банка
второго уровня
Х
1.2.1.
Акции
Х
1.2.2.
Облигации
Х
1.2.3.
Депозитарные расписки
Х
2.
Эмитенты, за
исключением банков
второго уровня
Х
Х
2.1.
Наименование
эмитента, за
исключением банков
второго уровня
Х

2.2.1.
Акциялар
Х
2.2.2.
Облигациялар
Х
2.2.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
2.3.
Эмитент атауы
Х
2.3.1.
Акциялар
Х
2.3.2.
Облигациялар
Х
2.3.3.
Депозитарлық
қолхаттар
Х
Барлығы (1 - 2 жол сомасы)
Х
Х
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасының %-і
1
2
3
4
1.
Екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің банктік тобына кіретін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері мен Қазақстан Республикасының эмитенттерінің ипотекалық облигацияларынан басқа, барынша жоғары санат бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы эмитенттерінің ипотекалық облигацияларындағы инвестицияның жиынтық мөлшері (НД5) - сақтандыру
резервтері бойынша қайта
сақтандыру активтерін алып
тастағандағы активтер сомасының
20%-нен артық емес.
2.
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларындағы инвестицияның жиынтық мөлшері (НД6) - сақтандыру резервтері
бойынша қайта сақтандыру
активтерін алып тастағандағы
активтер сомасының 15%-нен
артық емес.
3.
"ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" төмен емес ("Moody's Investors Serviсe") немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Serviсe" және олардың депозитарлық қолхаттары рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) төмен емес дербес рейтингі бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздарындағы инвестициялардың жиынтық мөлшері, "ВВВ" төмен емес (("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" төмен емес ("Moody's Investors Serviсe" және олардың депозитарлық қолхаттары рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша), шетел валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары, халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (НД7) - сақтандыру резервтері
бойынша қайта сақтандыру
активтерін алып тастағандағы
активтер сомасының 30%-нен
артық емес.
4.
Сақтандырушылар заемдарының жиынтық мөлшері ("өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызмет атқаратын сақтандыру ұйымдары үшін) (НД8) -
сақтандыру резервтері бойынша
қайта сақтандыру активтерін
алып тастағандағы активтер
сомасының 10%-нен артық емес.
Ескерту. Өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
Бір заңды тұлғаның активтерін жиынтықты орналастыру есебі -
(HД4-1) - сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін
алып тастағандағы активтер сомасының 20%-нан артық емес
№"N
Заңды тұлғаның атауы*
Активтің
атауы
Баланс
бойынша
сомасы
Активтер
сомасының
%-і
1
2
3
4
5
* - активтерде мейлінше көп үлесі бар бес заңды тұлға.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
5-қосымшасы
Ескерту: 5-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 , 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 , 2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен .
____________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша пруденциалдық
нормативтер есебі үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгі
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3

2.2.1.
Акции
Х
2.2.2.
Облигации
Х
2.2.3.
Депозитарные расписки
Х
2.3.
Наименование
эмитента
Х
2.3.1.
Акции
Х
2.3.2.
Облигации
Х
2.3.3.
Депозитарные расписки
Х
Всего
(сумма строк 1 - 2)
Х
Х
(в тысячах тенге)
N
Наименование
показателя
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
1
2
3
4
1.
Суммарный размер инвестиций в
ипотечные облигации эмитентов
Республики Казахстан,
включенные в официальный
список организатора торгов по
наивысшей категории, за
исключением ипотечных облигаций
банков второго уровня
Республики Казахстан и
эмитентов Республики Казахстан,
входящих в банковскую группу
банка второго уровня Республики
Казахстан, не являющихся
банками второго уровня (НД5) -
не более 20% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
2.
Суммарный размер инвестиций в
облигации акционерного общества
"Банк Развития Казахстана"
(НД6) - не более 15% от суммы
активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
3.
Суммарный размер инвестиций в
ценные бумаги иностранных
государств, имеющие суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или не ниже "Ваа2"
(по классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Serviсe", и депозитарные
расписки к ним), негосударст-
венные ценные бумаги эмитентов
- нерезидентов Республики
Казахстан, имеющие долгосрочный
рейтинг в иностранной валюте
не ниже "ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard
& Poor's" и "Fitch") или не
ниже "Ваа2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors Serviсe", и
депозитарные расписки к ним),
ценные бумаги международных
финансовых организаций (НД7) -
не более 30% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
4.
Суммарный размер займов
страхователям (для страховых
организаций, осуществляющих
деятельность в отрасли
"страхование жизни") (НД8) -
не более 10% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
Сноска. Расчет размера с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Расчет суммарного размещения активов в одном юридическом лице -(НД4-1) - не более 20% от суммы активов, за минусом активов перестрахования по страховым резервам
N
Наименование
юридического лица*
Наиме-
нование
актива
Сумма по
балансу
% от
суммы
активов
1
2
3
4
5
* - пять юридических лиц, имеющих наибольшую долю в активах.
Приложение 5
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках
представления отчетов о
выполнении пруденциальных
нормативов
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 года N 212 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23 февраля 2007 года N 37 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30 апреля 2007 г. N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Дополнительные сведения для
расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 20___ года
_ ______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
N признака
Наименование показателя
Сумма
по балансу
1
2
3

8001
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін cатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он процентінен аспайтын көлемінде)
8002
Басқа бағдарламалық қамтамасыз ету
8003
Басқа материалдық емес активтер
8004
Қайта сақтандырушылардан алынатын
сомалар бойынша мерзімі өтпеген,
сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан)
және ірі қатысушы болып табылмайтын
делдалдардан, еншілес ұйымдардан,
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы немесе қомақты үлесі
бар, сондай-ақ күмәнді борыштар
бойынша резервтерді шегергенде, өзге
аффилиирленген ұйымдар болып табылатын
ұйымдардан алынатын сақтандыру
сыйлықақылары бойынша берешек
8005
Қайта сақтандырушылардан алынатын
сомалар бойынша 90 күндік мерзімге
мерзімі өткен, сақтанушылардан (қайта
сақтанушылардан) және ірі қатысушы
болып табылмайтын делдалдардан,
еншілес ұйымдардан, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы
немесе қомақты үлесі бар, сондай-ақ
күмәнді борыштар бойынша резервтерді
шегергенде, өзге аффилиирленген
ұйымдар болып табылатын ұйымдардан
алынатын сақтандыру сыйлықақылары
бойынша берешек

8001
Программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности  страховой (перестраховочной) организации
(в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем  10% от активов страховой
(перестраховочной) организации)
8002
Прочее программное обеспечение
8003
Прочие нематериальные активы
8004
Задолженность, не просроченная по
суммам к получению от перестраховщиков,
страховым премиям к получению от
страхователей (перестрахователей) и
посредников, не являющихся крупными
участниками, дочерними организациями,
организациями, в которых страховая
(перестраховочная) организация является
крупным участником или имеет
значительное участие, а также иными
аффилиированными организациями, за
вычетом резерва по сомнительным долгам
8005
Задолженность, просроченная на срок до
90 дней по суммам к получению от
перестраховщиков, страховым премиям к
получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников, не
являющихся крупными участниками,
дочерними организациями, организациями,
в которых страховая (перестраховочная)
организация является крупным участником
или имеет значительное участие, а также
иными аффилиированными организациями,
за вычетом резерва по сомнительным
долгам

8005-1
Ірі қатысушылардың, еншілес
ұйымдардың, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы
немесе қомақты үлесі бар деп табылатын
ұйымның, сондай-ақ өзге де аффилиир-
ленген ұйымдардың қайта сақтандырушы-
лардан алатын сомасы бойынша, сақтану-
шылардан (қайта сақтанушылардан) және
күмәнді борыштар бойынша резервті
шегергендегі делдалдардан алынатын
берешек
8006
Күмәнді борыштар резервін шегере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан және делдалдардан  алынатын, сақтандыру сыйлықақыларының, қайта сақтандырушылардан сомалар бойынша қабылданатын басқа берешек

8005-1
Задолженность крупных участников,
дочерних организаций, организаций, в
которых страховая (перестраховочная)
организация является крупным участником
или имеет значительное участие, а также
иных аффилиированных организаций по
суммам к получению от перестраховщиков,
страховым премиям к получению от
страхователей (перестрахователей) и
посредников, за вычетом резерва по
сомнительным долгам
8006
Прочая задолженность по суммам к
получению от перестраховщиков,
страховым премиям к получению от
страхователей (перестрахователей) и
посредников, за вычетом резерва по
сомнительным долгам

8007
Жылжымайтын мүлік және қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін инвестициялық жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
8008
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар
8009
Артықшылықты акциялар
8010
Осының алдындағы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
8011
Резерв капиталы және ескерту іс-шараларының резерві
8012
Төленуі тиіс дивидендтер
8013
Осының алдындағы жылдардың жабылмаған шығыны
8014
Есепті кезеңнің жабылмаған шығыны
8015
Заңның 48-бабымен белгіленген шектеулерді ескеріп жүзеге асырылатын басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы инвестициялар
8016
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы болып табылатын тұлғаларға не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қомақты үлесі бар тұлғаларға берілген реттелген заемдар
8017
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш
8018
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
8019
Осының алдындағы қаржы жылы үшін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
8020
Осының алдындағы қаржы жылындағы комиссиялық сыйлықақылар сомасы
8021
Осының алдындағы қаржы жылындағы негізгі қызметтен түскен корпоративті табыс салығының сомасы
8022
Осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
8023
Осының алдындағы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
8024
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
8025
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
8026
Осының алдындағы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8027
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8028
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8029
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері

8007
Основные средства в виде недвижимого
имущества и инвестиционная
недвижимость, соответствующие
международным стандартам финансовой
отчетности
8008
Оплаченный уставный капитал страховой
(перестраховочной) организации
Взносы учредителей, добровольные
денежные и иные взносы для страховой
организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию
на основании лицензии, выдаваемой
уполномоченным органом
8009
Привилегированные акции
8010
Нераспределенный доход предыдущих
периодов
8011
Резервный капитал и резерв
предупредительных мероприятий
8012
Дивиденды, подлежащие выплате
8013
Непокрытый убыток предыдущих лет
8014
Непокрытый убыток отчетного периода
8015
Инвестиции в уставный капитал других
юридических лиц, которые осуществляются
с учетом ограничений, установленных
статьей 48 Закона
8016
Субординированные займы,
предоставленные лицам, которые в
соответствии со статьей 32 Закона
являются дочерними организациями
страховой (перестраховочной)
организации либо лицами, в которых
страховая (перестраховочная)
организация имеет значительное участие
8017
Субординированный долг с фиксированным
сроком погашения
8018
Субординированный долг без
фиксированного срока погашения
8019
Страховые премии, принятые по договорам
страхования и перестрахования за
предыдущий финансовый год
8020
Сумма комиссионных вознаграждений за
предыдущий финансовый год
8021
Сумма корпоративного подоходного налога
от основной деятельности за предыдущий
финансовый год
8022
Заработанные страховые премии по
договорам страхования и перестрахования
за предыдущий финансовый год
8023
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
предыдущего финансового года
8024
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
финансового года, за 1 год,
предшествующий предыдущему финансовому
году
8025
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
финансового года, за 2 года,
предшествующих предыдущему финансовому
году
8026
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущий финансовый год
8027
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец финансового года,
за 1 год, предшествующий предыдущему
финансовому году
8028
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец финансового года,
за 2 года, предшествующих предыдущему
финансовому году
8029
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец предыдущего
финансового года для страховых
организаций, осуществляющих страхование
рисков, указанных в подпунктах 13), 14)
пункта 3 статьи 6 Закона

8030
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8031
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8032
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 3 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8033
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 4 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8034
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 5 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8035
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 6 жыл үшін жыл соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8036
Осының алдындағы қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар
8037
Осының алдындағы қаржы жылының басындағы жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резерві
8038
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасы
8039
Осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 6 жыл үшін қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасы (Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерін жүзеге асырушы сақтандыру ұйымдары үшін)
8040
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша осы Нұсқаулықтың 8-тармағының екінші абзацында көрсетілген тұлғалармен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасы
8041
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасы
8042
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасы

8030
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец года, за 1 год,
предшествующий предыдущему финансовому
году для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
8031
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец года, за 2 года,
предшествующие предыдущему финансовому
году для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
8032
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец года, за 3 года,
предшествующие предыдущему финансовому
году для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
8033
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец года, за 4 года,
предшествующие предыдущему финансовому
году для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
8034
Совокупные страховые выплаты,
начисленные на конец года, за 5 лет,
предшествующих предыдущему финансовому
году для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона
8035
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 6 лет, предшествующих предыдущему финансовому году для страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8036
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
предыдущего финансового года
8037
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на начало
предыдущего финансового года
8038
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
финансового года, за 2 года,
предшествующие предыдущему финансовому
году
8039
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
финансового года, за 6 лет,
предшествующих предыдущему финансовому
году (для страховых организаций,
осуществляющих страхование рисков,
указанных в подпунктах 13), 14) пункта
3 статьи 6 Закона)
8040
Страховая сумма на конец отчетного
периода по договорам страхования
(перестрахования) с лицами, указанными
в абзаце втором пункта 8 настоящей
Инструкции, по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли перестраховщика
8041
Страховая сумма на конец отчетного
периода по прочим договорам страхования
(перестрахования) по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли
перестраховщика
8042
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком до 3 лет) по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни

8043
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8044
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8045
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8046
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылдан 5 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
8047
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылдан 5 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8048
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылдан 5 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8049
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда (3 жылдан 5 жылға дейінгі мерзімде) өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
8050
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
8051
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру  резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі

8043
Доля перестраховщика в страховых
резервах на конец предыдущего
финансового года по договорам
страхования жизни на случай смерти
(сроком до 3 лет) по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8044
Совокупная страховая сумма на конец
предыдущего финансового года по
договорам страхования жизни на случай
смерти (сроком до 3 лет) по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8045
Доля перестраховщика в страховой сумме
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком до 3 лет) по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8046
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком от 3 до 5 лет) по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8047
Доля перестраховщика в страховых
резервах на конец предыдущего
финансового года по договорам
страхования жизни на случай смерти
(сроком от 3 до 5 лет) по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8048
Совокупная страховая сумма на конец
предыдущего финансового года по
договорам страхования жизни на случай
смерти (сроком от 3 до 5 лет) по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8049
Доля перестраховщика в страховой сумме
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни на
случай смерти (сроком от 3 до 5 лет) по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8050
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по остальным договорам страхования
жизни на случай смерти по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8051
Доля перестраховщика в страховых
резервах на конец предыдущего
финансового года по остальным договорам
страхования жизни на случай смерти по
классам страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни

8052
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8053
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
8054
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасы
8055
Өмірді сақтандыру, аннуитеттік сақтандыру және өмірде белгілі жағдайдың пайда болуына байланысты сақтандыру сыныптары бойынша қалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасы
8056
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестициялық тәуекелі бар өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасы
8057
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының  инвестициялық тәуекелі бар өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергенде қалыптасқан сақтандыру резервтерінің  сомасы
8058
Сақтанушының инвестициялық тәуекелі бар және бес жыл мерзімнен асатын белгіленген әкімшілік шығындарын жабатын өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
8059
Сақтанушының инвестициялық тәуекелі бар және бес жыл мерзімнен асатын белгіленген әкімшілік шығындарын жабатын өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергенде қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
8060
Сақтанушының инвестициялық тәуекелі бар және бес жыл мерзімнен асатын белгіленген әкімшілік шығындарын жабатын өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылындағы әкімшілік шығыстар
8061
Сақтанушы сақтандырушының инвестициялық кірісіне қатысуы арқылы өмірді сақтандыру сыныбы бойынша тәуекел кезінде капитал теріс мән болып табылмайтын қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңында қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы

8052
Совокупная страховая сумма на конец
предыдущего финансового года по
остальным договорам страхования жизни
на случай смерти по классам страхование
жизни, аннуитетное страхование и
страхование к наступлению определенного
события в жизни
8053
Доля перестраховщика в страховой сумме
на конец предыдущего финансового года
по остальным договорам страхования
жизни на случай смерти по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8054
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по остальным договорам по классам
страхование жизни, аннуитетное
страхование и страхование к наступлению
определенного события в жизни
8055
Сумма сформированных страховых резервов
за вычетом доли перестраховщика в
страховых резервах на конец предыдущего
финансового года по остальным договорам по классам страхование жизни,
аннуитетное страхование и страхование к
наступлению определенного события в
жизни
8056
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни, по
которым страховая (перестраховочная)
организация несет инвестиционный риск
8057
Сумма сформированных страховых резервов
за вычетом доли перестраховщика в
страховых резервах на конец предыдущего
финансового года по договорам
страхования жизни, по которым страховая
(перестраховочная) организация несет
инвестиционный риск
8058
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни, по
которым страхователь несет
инвестиционный риск и покрывает
фиксированные административные расходы
на срок, превышающий пять лет
8059
Сумма сформированных страховых резервов
за вычетом доли перестраховщика в
страховых резервах на конец предыдущего
финансового года по договорам
страхования жизни, по которым
страхователь несет инвестиционный риск
и покрывает фиксированные
административные расходы на срок,
превышающий пять лет
8060
Административные расходы за предыдущий
финансовый год по договорам страхования
жизни, по которым страхователь несет
инвестиционный риск и покрывает не
зафиксированные административные
расходы на срок, превышающий пять лет
8061
Сумма сформированных страховых резервов
на конец предыдущего финансового года
по договорам страхования жизни на
случай смерти, по которым капитал под
риском не является отрицательным
значением по классу страхование жизни с
участием страхователя в инвестиционном
доходе страховщика

8062
Сақтанушы сақтандырушының осының  алдындағы қаржы жылының соңындағы инвестициялық кірісіне қатысуы арқылы өмірді сақтандыру сыныбы бойынша тәуекел кезінде капитал теріс мән болып табылмайтын қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергенде қалыптасқан сақтандыру резервтерінің сомасы
8063
Сақтанушы сақтандырушының осының  алдындағы қаржы жылының соңындағы инвестициялық кірісіне қатысуы арқылы өмірді сақтандыру сыныбы бойынша тәуекел кезінде капитал теріс мән болып табылмайтын қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8064
Сақтанушы сақтандырушының инвестициялық кірісіне қатысуы арқылы өмірді сақтандыру сыныбы бойынша тәуекел кезінде капитал теріс мән болып табылмайтын қайтыс болу жағдайындағы өмірді сақтандыру шарттары бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңында қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру  сомасы
8065
Осының алдындағы қаржы жылы үшін жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылында қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
8066
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылындағы  комиссиялық сыйлықақылар сомасы
8067
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылындағы сақтандыру сыйлықақыларына салынған салық сомасы
8068
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылындағы  еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
8069
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
8070
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
8071
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері

8062
Сумма сформированных страховых резервов
за вычетом доли перестраховщика в
страховых резервах на конец предыдущего
финансового года по договорам
страхования жизни на случай смерти, по
которым капитал под риском не является
отрицательным значением по классу
страхование жизни с участием
страхователя в инвестиционном доходе
страховщика на конец предыдущего
финансового года
8063
Совокупная страховая сумма на конец
предыдущего финансового года по
договорам страхования жизни на случай
смерти, по которым капитал под риском
не является отрицательным значением по
классу страхование жизни с участием
страхователя в инвестиционном доходе
страховщика на конец предыдущего
финансового года
8064
Совокупная страховая сумма за вычетом
доли перестраховщика на конец
предыдущего финансового года по
договорам страхования жизни на случай
смерти, по которым капитал под риском
не является отрицательным значением по
классу страхование жизни с участием
страхователя в инвестиционном доходе
страховщика
8065
Страховые премии, принятые за
предыдущий финансовый год по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8066
Сумма комиссионных вознаграждений за
предыдущий финансовый год по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8067
Сумма налогообложения страховых премий
за предыдущий финансовый год по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8068
Заработанные страховые премии за
предыдущий финансовый год по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8069
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
предыдущего финансового года по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8070
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
финансового года, за 1 год,
предшествующий предыдущему финансовому
году по классу страхование от
несчастных случаев и страхования на
случай болезни
8071
Совокупные страховые выплаты за вычетом
доли перестраховщика в страховых
выплатах, начисленные на конец
финансового года, за 2 года,
предшествующих предыдущему финансовому
году по классу страхование от
несчастных случаев и страхования на
случай болезни

8072
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8073
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 1 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8074
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8075
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының соңындағы жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасы
8076
Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастануға байланысты сақтандыру сыныбы бойынша осының алдындағы қаржы жылының алдындағы 2 жыл үшін қаржы жылының соңында жарияланған, бірақ реттелмеген шығындардың резерв сомасы

8072
Совокупные страховые выплаты,
начисленные за предыдущий финансовый год
по классу страхование от несчастных
случаев и страхования на случай болезни
8073
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового года,
за 1 год, предшествующий предыдущему
финансовому году по классу страхование
от несчастных случаев и страхования на
случай болезни
8074
Совокупные страховые выплаты
начисленные на конец финансового года,
за 2 года, предшествующих предыдущему
финансовому году по классу страхование
от несчастных случаев и страхования на
случай болезни
8075
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
предыдущего финансового года по классу
страхование от несчастных случаев и
страхования на случай болезни
8076
Сумма резерва, заявленных, но
неурегулированных убытков на конец
финансового года, за 2 года,
предшествующие предыдущему финансовому
году по классу страхование от
несчастных случаев и страхования на
случай болезни

8077
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 1-топқа түсетін, қаржылық сенімділік рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берген (қолданылып жүрген қайта сақтандыру шарттары бойынша) сақтандыру сыйлықақылары сомасы
8078
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 2-топқа түсетін, қаржылық сенімділік рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берген (қолданылып жүрген қайта сақтандыру шарттары бойынша) сақтандыру сыйлықақылары сомасы

8077
Сумма страховых премий, переданных на
перестрахование (по действующим
договорам перестрахования)
перестраховочной организации -
нерезиденту Республики Казахстан,
имеющему рейтинг финансовой надежности,
подпадающий в группу 1 в соответствии с
приложением 1 к настоящей Инструкции
8078
Сумма страховых премий, переданных на
перестрахование (по действующим
договорам перестрахования)
перестраховочной организации -
нерезиденту Республики Казахстан,
имеющему рейтинг финансовой надежности,
подпадающий в группу 2 в соответствии с
приложением 1 к настоящей Инструкции

8081
Осы Нұсқаулықтың 27-1-тармағының орындалуы
туралы ақпарат***
8082
Бір заңды тұлғаның орналастырылған
активтердің жиынтық сомасы
8083
Заңға сәйкес ірі қатысушылар немесе
еншілес ұйымдар (сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының қомақты үлесі бар
ұйым) болып табылатын заңды тұлғалар
акциялары
8084
Заңға сәйкес ірі қатысушылар немесе
еншілес ұйымдар (сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының қомақты үлесі бар
ұйым) болып табылатын екінші
деңгейдегі банктердегі салымдар
* N 8019-8041 белгілерін тек қана "жалпы сақтандыру" саласы
бойынша қызмет атқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
ғана толтырады.
** N 8042-8076 белгілерін тек қана "өмірді сақтандыру" саласы
бойынша қызмет атқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
ғана толтырады.
*** - 3-бағана осы Нұсқаулықтың 27-1-тармағының талаптары бұзылған жағдайда "жоқ" деген сөзбен, талаптары орындалған жағдайда "иә" деген сөзбен толтырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
пруденциалдық нормативтер есебінің
нормативтік мәні мен әдістемесі,
пруденциалдық нормативтердің
орындалғандығы жөніндегі есепті беру
нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулыққа
6-қосымша
Ескерту: 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2007.04.30. N 132 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2007.06.25. N 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.11.30. N 252 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) Қаулыларымен.
______________________________________________
(Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20__жылғы "___"_____ бастап 20__жылға "__"______дейінгі
жоғары өтімді активтер нормативі есебі
(мың теңгемен)
"
N№
Көрсеткіш атауы
Дүй-
сенбі
Сей-
сенбі
Сәр-
сен-
бі
Бей-
сенбі
Жұма
Сенбі
Жек-
сенбі
1.
Кассадағы ақша
(соңғы есепті
айдың соңындағы
активтердің 1
%-нен артық емес)
2.
Бағалы қағаздары
"А" ("Standard
&Poor's" және
"Fitch" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі бойынша) немесе
резидент емес
сабақтас
банктердің "А-"
санатынан төмен
емес ұзақ
мерзімді рейтингі
бар еншілес
резидент банктер
болып табылатын
("Standard &
Poor's" және
"Fitch" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі
бойынша) немесе
"А3" ("Мооdу's
Investors
Service" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі
бойынша)
санатынан төмен
емес санат
бойынша
сауда-саттықты
ұйымдастырушының
ресми тізіміне
енгізілген немесе
Қазақстан
Республикасының
екінші деңгейдегі
банктеріндегі
салымдар
(депозиттер)
(оның ішінде
шетел валютасымен) -
барлығы, оның
ішінде:
2.1. Талап ету
бойынша
салымдары -
шоттардағы
сомалардың 100%
көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
2.2. Мерзімді
салымдар -
шоттардағы
сомалардың
100% көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп), күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере
отырып
3.
Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік
бағалы қағаздары
(оның ішінде
басқа мемлекет-
тердің заңнама-
сына сәйкес
айналысқа ақша
шығарған) - 100%
көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп), күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере
отырып
4.
Қазақстан
Республикасы мен
басқа мемлекет-
тердің заңнама-
ларына сәйкес
аса жоғары санат
және олардың
депозитарлық
қолхаттары
бойынша сауда-
саттықты ұйымдас-
тырушының ресми
тізіміне енгізіл-
ген (ипотекалық
облигациялары
мен "Қазақстан
Даму Банкі"
акционерлік
қоғамының
облигацияларын
қоспағанда),
Қазақстан
Республикасы
эмитенттерінің
мемлекеттік емес
эмиссиялық
бағалы қағаздары
(оның ішінде
басқа мемлекет-
тердің заңнама-
сына сәйкес
айналысқа ақша
шығарған) -
баланстық құнның
100 % көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
5.
Қазақстан
Республикасы мен
басқа мемлекет-
тердің заңнама-
ларына сәйкес
аса жоғарыдан және олардың депозитарлық қолхаттары
кейінгі санат
бойынша сауда-
саттықты
ұйымдастырушының
ресми тізіміне
енгізілген
(ипотекалық
облигациялары
мен "Қазақстан
Даму Банкі"
акционерлік
қоғамының
облигацияларын
қоспағанда),
мемлекеттік емес
эмиссиялық
бағалы қағаздар
(оның ішінде
басқа мемлекет-
тердің заңнама-
сына сәйкес
айналысқа ақша
шығарған) -
баланстық құнның
100 % көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп), күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере
отырып
6.
Аса жоғары санат
бойынша сауда-
саттықты ұйымдас-
тырушының ресми
тізіміне енгізіл-
ген Қазақстан
Республикасының
эмитенттерінің
ипотекалық
облигациялары -
баланстық құнның
100 % көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
7.
"Қазақстан Даму
Банкі" акционер-
лік қоғамының
облигациялары -
баланстық құнның
100 % көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп), күмәнді
борыштар бойынша
резервті шегере
отырып
8.
"ВВВ" ("Standard
& Рооr's" және
"Fіtсh" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі бойынша) немесе
"Ваа2" төмен
емес ("Мооdу's
Іnvestors
Service" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі
бойынша) дербес
рейтингі бар шет
мемлекеттердің
бағалы қағаздары
- баланстық
құнның 100 %
көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақының сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
9.
"ВВВ" ("Standard
& Рооr's" және
"Fіtсh" рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі
бойынша) немесе
"Ваа2" төмен
емес ("Мооdу's
Іnvestors
Service" және олардың депозитарлық қолхаттары рейтинг
агенттіктерінің
жіктелімі
бойынша) ұзақ
мерзімді шетел
валютасындағы
рейтингі бар
Қазақстан
Республикасының
резидент емес
эмитенттерінің
мемлекеттік емес
бағалы қағаздары
- баланстық
құнның 100 %
көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақының сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
10.
Халықаралық қаржы
ұйымдарының
бағалы қағаздары
- баланстық
құнның 100 %
көлемінде
(негізгі борыш
пен есептелген
сыйақы сомасын
ескеріп),
күмәнді борыштар
бойынша резервті
шегере отырып
11.
Негізгі борыш
сомасының 100 %
көлемінде
сақтанушыларға
берілетін заемдар
("өмірді
сақтандыру"
саласында қызмет
атқарушы
сақтандыру
ұйымдары үшін)
12.
ВА-жоғары
өтімді активтер
жиынтығы
13.
Соңғы есепті
айдың соңындағы
қайта сақтанды-
рушының үлесін
ескеріп - СР
15.
Жоғары өтімді
активтердің
жеткіліктілігі
нормативі
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
25 наурыздағы N 87 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды
деп танылған нормативтік құқықтық актілерінің
тізбесі

8081
Информация о выполнении пункта 27-1
настоящей Инструкции***
8082
Совокупная сумма размещенных активов
в одном юридическом лице
8083
Акции юридических лиц, которые в
соответствии с Законом являются
крупными участниками или дочерними
организациями (организациями, в которых
страховая (перестраховочная)
организация имеет значительное участие)
8084
Вклады в банках второго уровня, которые
в соответствии с Законом являются
крупными участниками или дочерними
организациями (организациями, в которых
страховая (перестраховочная)
организация имеет значительное участие)
* признаки N 8019-8041 заполняются исключительно страховыми (перестраховочными) организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование"
** признаки N 8042-8076 заполняются исключительно страховыми организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни"
*** - столбец 3 заполняется словом "нет" в случае нарушения требований пункта 27-1 настоящей Инструкции, словом "да" в случае выполнения требований пункта 27-1 настоящей Инструкции.
Приложение 6
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов страховой
(перестраховочной) организации, формах
и сроках представления отчетов о
выполнении пруденциальных нормативов
Сноска. Инструкция дополнена приложением 6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации). Приложение с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 182 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 30 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов
с "___" _________ 20__ года по "___" _________ 20__ года
__________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
N
Наименование показателя
Поне-
дель-
ник
Вто-
рник
Сре-
да
Чет-
верг
Пят-
ница
Суб-
бота
Вос-
кре-
сенье
1.
Деньги в кассе
(не более 1%
от активов на конец последнего
отчетного месяца)
2.
Вклады (депозиты)
в банках второго
уровня Республики
Казахстан (в том
числе в иностран-
ной валюте),
ценные бумаги
которых включены
в официальный
список организа-
тора торгов по
категории "А"
или являющиеся
дочерними банками
резидентами,
родительские
банки нерезиденты
которых имеют
долгосрочный
рейтинг не ниже
категории "А-"
(по классификации
рейтинговых
агентств Standard
& Poor's»и«Fitch)
или "A3" (по
классификации
рейтингового
агентства
Moody's Investors
Service) - всего,
в том числе:
2.1.
Вклады до
востребования - в
объеме 100% от
сумм на счетах
(с учетом сумм
основного долга
и начисленного
вознаграждения),
за вычетом резерва
по сомнительным
долгам
2.2.
Срочные вклады -
в объеме 100% от
сумм на счетах
(с учетом сумм
основного долга и
начисленного воз-
награждения), за
вычетом резерва
по сомнительным
долгам
3.
Государственные
ценные бумаги
Республики
Казахстан (в том
числе эмитирован-
ные в соответствии
с законодатель-
ством других
государств) -
в объеме 100 % от
балансовой стои-
мости (с учетом
сумм основного
долга и
начисленного
вознаграждения),
за вычетом резерва
по сомнительным
долгам
4.
Негосударственные
эмиссионные ценные
бумаги эмитентов
Республики
Казахстан,
выпущенные в
соответствии с
законодательством
Республики
Казахстан и других
государств (за
исключением ипотечных облига-
ций и облигаций
акционерное
общество "Банк
Развития
Казахстана"),
включенные в
официальный список
организатора
торгов по наивыс-
шей категории и
депозитарные
расписки к ним - в
объеме 100 % от
балансовой стои-
мости (с учетом
сумм основного
долга и начислен-
ного вознагражде-
ния), за вычетом
резерва по сомни-
тельным долгам
5.
Негосударственные
эмиссионные ценные
бумаги эмитентов
Республики
Казахстан,
выпущенные в
соответствии с
законодательством
Республики
Казахстан и других
государств (за
исключением
ипотечных облига-
ций и облигаций
акционерное
общество "Банк
Развития
Казахстана"),
включенные в
официальный список
организатора тор-
гов по категории,
следующей за наи-
высшей и депози-
тарные расписки к
ним - в объеме
100% от балансовой
стоимости (с уче-
том сумм основного
долга и начислен-
ного вознаграж-
дения), за вычетом
резерва по сомни-
тельным долгам
6.
Ипотечные облига-
ции эмитентов
Республики в
Казахстан, вклю-
ченные в официа-
льный список
организатора
торгов по
наивысшей катего-
рии - в объеме
100 % от балансо-
вой стоимости (с
учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения),
за вычетом резерва
по сомнительным
долгам
7.
Облигации
акционерное
общество "Банк
Развития
Казахстана" - в
объеме 100 % от
балансовой
стоимости (с
учетом сумм
основного долга
и начисленного
вознаграждения),
за вычетом
резерва по
сомнительным
долгам
8.
Ценные бумаги
иностранных
государств,
имеющих суверенный
рейтинг не ниже
"ВВВ" (по класси-
фикации рейтинго-
вых агентств
"Standard &
Poor's" и "Fitch")
или не ниже "Ваа2"
(по классификации
рейтингового
агентства "Moody's
Investors
Service") - в
объеме 100 % от
балансовой стои-
мости (с учетом
сумм основного
долга и начислен-
ного вознаграж-
дения), за
вычетом резерва
по сомнительным
долгам
9.
Негосударственные
ценные бумаги эми-
тентов - нерези-
дентов Республики
Казахстан, имеющих
долгосрочный рей-
тинг в иностранной
валюте не ниже
"ВВВ" (по класси-
фикации рейтинго-
вых агентств
"Standard &
Poor's" и "Fitch")
или не ниже "Ваа2"
(по классификации
рейтингового
агентства
"Moody's Investors
Service" и депози-
тарные расписки к ним) - в объеме
100 % от
балансовой стои-
мости (с учетом
сумм основного
долга и начислен-
ного вознаграж-
дения), за вычетом
резерва по сомни-
тельным долгам
10.
Ценные бумаги
международных
финансовых
организаций - в
объеме 100 % от
балансовой стои-
мости (с учетом
сумм основного
долга и начислен-
ного вознаграж-
дения), за вычетом
резерва по сомни-
тельным долгам
11.
Займы страховате-
лям в объеме 100%
от суммы основного
долга (для страхо-
вых организаций,
осуществляющих
деятельность в
отрасли "страхо-
вание жизни")
13.
Итого высоколик-
видных активов -
ВА
14.
Страховые резервы
за минусом доли
перестраховщика
на конец послед-
него отчетного
месяца - СР
15.
Норматив
достаточности
высоколиквидных
активов
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 25 марта 2006 года N 87
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының жарғылық және меншікті капиталдарының ең төменгі мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 257  қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3105 тіркелген).
2. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3351 тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 36 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3514 тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердiң орындалуы жөнiнде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру)  ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 226 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3769 тіркелген).
5. "Рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы үшін рейтингті анықтау шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3959 тіркелген).

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года N 257 "Об утверждении минимальных размеров уставного и собственного капиталов страховой и перестраховочной организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3105).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3351).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3514).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3769).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 384 "Об утверждении перечня рейтинговых агентств и условиях определения рейтинга для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3959).