Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2009 жылғы 27 наурыздағы N 4 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 24 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5643 болып енгізілді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2011 жылғы 18 тамыздағы № 2-НП бұйрығымен.
Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2011.08.18 № 2-НП (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 19) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Республикалық бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 57 қаулысының (2006 жылғы 7 қазанда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық кесімдерін мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4415 болып енгізілді);
2) "Республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 57 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы N 1 қаулысының (2008 жылғы 5 ақпанда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық кесімдерін мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5124 болып енгізілді) күші жойылды деп танылсын.
3. Есеп комитетінің аппарат басшысы Сыздықов Е.Қ. бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы қаулының мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     О. Өксікбаев
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2009 жылғы 27 наурыздағы
N 4 қаулысымен
бекітілген
Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 19) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы N 917 Жарлығымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережеге, Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына (бұдан әрі – Стандарттар) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля
Постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27 марта 2009 года № 4. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2009 года № 5643. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18 августа 2011 года № 2-НП
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18.08.2011 № 2-НП (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения внешнего государственного финансового контроля.
2. Признать утратившими силу:
1) Постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 сентября 2006 года № 57 "Об утверждении Правил проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 7 октября 2006 года под № 4415);
2) Постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года № 1 "О внесении изменений и дополнений в постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 сентября 2006 года № 57 "Об утверждении Правил проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 5 февраля 2008 года под № 5124).
3. Руководителю аппарата Счетного комитета Сыздыкову Е.К. в месячный срок обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель                               О. Оксикбаев
Утверждены
постановлением Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 марта 2009 года № 4
ПРАВИЛА
проведения внешнего государственного финансового контроля
1. Общие положения
1. Правила проведения внешнего государственного финансового контроля (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Положением о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917, Стандартами государственного финансового контроля (далее - Стандарты).

2. Ереже сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жоспарлау, жүргізу, оның нәтижелерін ресімдеу, оның қорытындысы бойынша шешім шығару және бақылаудың қорытындысы бойынша бақылау материалдарының сапасына талдау жүргізу, оларды есепке алу, олардың есептілігі, орындалуын бақылау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды (бұдан әрі – бақылау) бюджеттің тиісті деңгейіне қарай мемлекеттік басқарудың республикалық және жергілікті деңгейінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) мен жергілікті бюджеттің атқарылуын сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган (бұдан әрі – бақылау органы) жүзеге асырады.
4. Бақылау қаржылық бұзушылықтарды анықтау, жою және олардың алдын алу мақсатында республикалық және жергілікті бюджеттердің, мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк және бюджеттiк бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының, мемлекеттiк органдардың стратегиялық жоспарларының атқарылуын, бюджет процесiне қатысушылардың, оның ішінде квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң, сондай-ақ басқа да бюджет қаражатын алушылардың, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, бюджеттiк инвестицияларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрi – бақылау объектiлерi) Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңдарын сақтауын мониторингі жүргізу, салыстыру, бағалау және талдау жүйесiн бiлдiредi.
Бұл ретте квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi деп мемлекеттiк кәсiпорындар, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер, акционерлік қоғамдар, соның ішінде қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, олармен аффилиирленген еншілес, бағынысты және өзге де заңды тұлғалар ұғынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Правила определяют порядок планирования, проведения, оформления результатов внешнего государственного финансового контроля, вынесения решений по итогам контроля и проведение анализа качества, учет, отчетность, контроль за исполнением материалов контроля.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
3. Внешний государственный финансовый контроль (далее - контроль) осуществляется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее - Счетный комитет) и местным уполномоченным органом по внешнему контролю за исполнением местного бюджета (далее – орган контроля) на республиканском и местном уровнях государственного управления в зависимости от соответствующего уровня бюджета.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
4. Контроль представляет собой систему мониторинга, сопоставлений, оценки и анализа исполнения республиканского и местного бюджетов, государственных, отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, соблюдения участниками бюджетного процесса, в том числе субъектами квазигосударственного сектора, а также другими получателями бюджетных средств, физическими и юридическими лицами, использующими связанные гранты, активы государства, государственные и гарантированные государством займы, бюджетные инвестиции (далее - объекты контроля), бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан с целью выявления, устранения и предупреждения финансовых нарушений.
При этом под субъектами квазигосударственного сектора понимаются государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).

5. Бақылау жүргізуге тартылған Есеп комитетінің төрағасы мен мүшелері, жергілікті бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың басшылары, Есеп комитетінің, жергілікті бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың аппараттарының қызметкерлері, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар осы Ережені басшылыққа алады.
2. Бақылаудың үлгілері мен түрлері
6. Бақылау үлгілері:
1) сәйкестікке бақылау жасау – бақылау объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
2) қаржылық есептілікті бақылау – бақылау объектісінің қаржылық есептілікті жасауының және табыс етуінің анықтығын, негізділігін және уақтылығын бағалау;
3) тиімділікті бақылау – сәйкестікке және қаржылық есептілікті бақылау негізінде жүргізілетін бағалау, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкі нәтижелерге қол жеткізілуін, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін пайдалануды бағалау, сондай-ақ мемлекеттік орган және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе жеке алғанда экономиканың, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының дамуына тигізетін әсерін кешенді және объективті талдау.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Бақылау түрлері:
1) кешенді бақылау – бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі қызметін барлық мәселелер бойынша бақылау және бағалау;
2) тақырыптық бақылау – бақылау объектісінің нақты кезеңдегі қызметін жекелеген мәселелер бойынша бақылау және бағалау;
3) үстеме бақылау – тексеріліп отырған мәселе шеңберінде бақылаудың негізгі объектісімен өзара қатынастар мәселелері бойынша ғана жүргізілетін үшінші тұлғалардың бақылауы;
4) бірлескен бақылау – мемлекеттік қаржылық бақылау органдары басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізетін бақылау.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Бақылау туралы жалпы мәліметтер
8. Бақылау кезінде мынадай:

5. Председатель и члены Счетного комитета, местных уполномоченных органов по внешнему контролю за исполнением местного бюджета, работники аппаратов Счетного комитета, местных уполномоченных органов по внешнему контролю за исполнением местного бюджета, специалисты государственных органов, аудиторских организаций и эксперты, привлекаемые к проведению контроля, руководствуются настоящими Правилами.
2. Типы и виды контроля
6. Типы контроля:
1) контроль на соответствие - оценка соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
2) контроль финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом контроля;
3) контроль эффективности – оценка, проводимая, в том числе на основе контроля на соответствие и финансовой отчетности, достижения государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных и бюджетных программ, программ развития территорий, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, а также комплексный и объективный анализ влияния деятельности государственного органа и субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
7. Виды контроля:
1) комплексный контроль – контроль и оценка деятельности объектов контроля по всем вопросам за конкретный период;
2) тематический контроль - контроль и оценка деятельности объекта контроля по отдельным вопросам за конкретный период;
3) встречный контроль - контроль третьих лиц, который проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом контроля в рамках проверяемого вопроса;
4) совместный контроль – контроль, проводимый органами государственного финансового контроля совместно с другими государственными органами.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
3. Общие сведения о контроле
8. При контроле руководствуются принципами:

1) тәуелсіздік;
2) объективтілік;
3) анықтық;
4) ашықтық;
5) құзыреттілік;
6) жариялылық принциптері басшылыққа алынады.
9. Бақылау органының стратегиялық, операциялық, жылдық және тоқсандық жоспарлары негізінде бақылау жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің және ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі адамдарының тапсырмалары бойынша бақылау Есеп комитетінің тоқсандық жұмыс жоспарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың тоқсандық жұмыс жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу облыстық мәслихаттар, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихаттары депутаттарының сауалдары келіп түскен кезде жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Бақылау органының стратегиялық, операциялық жоспарлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, ал жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарлары бақылау органының ішкі регламентіне сәйкес әзірленіп, бекітіледі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Бақылау органы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде белгіленген өкілеттігі шегінде бақылауды жүзеге асырады.
12. Бақылау іс-шарасын жалпы ұйымдастыруды оны жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жүзеге асырады.
13. Бақылау органдары мемлекеттік органдармен, басқа бақылау органдарымен, сондай-ақ шет елдердің қаржылық бақылау органдарымен бірлескен бақылау іс-шараларын жүргізе алады.
14. Бақылау жүргізу кезінде Есеп комитеті жергілікті бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің ішкі бақылау жөніндегі уәкілетті органының, сондай-ақ облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтерінің (бұдан әрі – ішкі бақылау қызметтері) Стандарттарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
15. Бақылау рәсімі жоспарлаудан, жүргізуден, оның қорытындысы бойынша қабылданған нәтижелерін ресімдеуден тұрады.
4. Бақылауды жоспарлау тәртібі
16. Жоспарлау бақылаудың бастапқы кезеңі болып табылады, осы кезеңде бақылауға жататын бақылау объектісінің жұмыс істеуінің және қызметінің аспектілерін, бағдарламалардың іске асырылуын және сыртқы мемлекеттік бақылау органдарының құзыретіне кіретін (бақылау үлгісі мен түрін, бақылау объектісін, бақылау қамтитын кезеңді, бюджет қаражатының, түсімдердің, байланысты гранттардың, мемлекет активтерінің, бюджеттік инвестициялардың көлемін, бақылау жүргізу мерзімін, бақылау объектілерінің санын таңдау, тәуекелдерді басқаруды ескере отырып еңбекті қажетсінуі және толыққанды бақылауды жүзеге асыруға қажетті басқа да ресурстар) басқа да мәселелерді зерделеу жүргізіледі.

1) независимости;
2) объективности;
3) достоверности;
4) прозрачности;
5) компетентности;
6) гласности.
9. Контроль проводится на основе стратегического, операционных,  годовых и квартальных планов органа контроля.
По поручению Президента Республики Казахстан и уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан контроль проводится после внесения соответствующих изменений и дополнений в квартальный план работы Счетного комитета.
Внесение изменений и дополнений в квартальные планы работ местных уполномоченных органов по внешнему контролю за исполнением местного бюджета производится при поступлении запросов депутатов областных маслихатов, маслихатов города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
10. Стратегический, операционный планы органа контроля разрабатываются и утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а годовые и квартальные планы работы – в соответствии с внутренним регламентом органа контроля.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
11. Орган контроля осуществляет контроль в пределах полномочий, установленных законодательными актами Республики Казахстан и актамиПрезидента Республики Казахстан.
12. Общую организацию контрольного мероприятия осуществляет должностное лицо, ответственное за его проведение.
13. Органами контроля могут проводиться совместные контрольные мероприятия с государственными органами, другими органами контроля, а также с органами финансового контроля зарубежных стран.
14. При проведении контроля Счетный комитет осуществляет контроль за соблюдением Стандартов местными уполномоченными органами по внешнему контролю за исполнением местного бюджета, уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю, а также службами внутреннего контроля центральных государственных и местных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы (далее – службы внутреннего контроля).
15. Процедура контроля состоит из планирования, проведения, оформления результатов, принятых по его итогам.
4. Порядок планирования контроля
16. Планирование контроля является его первоначальным этапом, на котором проводится изучение подлежащих контролю аспектов функционирования и деятельности объекта контроля, реализации программ, и других вопросов, входящих в компетенцию внешних органов государственного контроля (выбора типа и вида контроля, объекта контроля, периода охватываемого контролем, объема бюджетных средств, поступлений, связанных грантов, активов государства, бюджетных инвестиций, сроки проведения контроля, количество объектов контроля, трудоемкость и другие ресурсы, необходимые для осуществления полноценного контроля с учетом управления рисками).

Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Бақылауды жоспарлау кезінде кешенділік, үздіксіздік, оңтайлылық, атаулылық өлшемдерін басшылыққа алу қажет:
1) жоспарлау кешенділігі – бақылау объектісін бастапқы зерделеуден бастап, бақылау бағдарламасын жасағанға дейінгі жоспарлаудың барлық кезеңдерінің өзара байланыстылығы мен келісе жүргізілуі;
2) жоспарлаудың үздіксіздігі – бақылауды жүзеге асыратын бақылау органының қызметкерлеріне, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарына және сарапшыларға берілетін тапсырмалардың кезеңдері мен мерзімдері бойынша өзара байланысты болуын белгілеу;
3) жоспарлау оңтайлылығы – бақылаудың түпкілікті мақсатына жету үшін ең аз шығын жұмсай отырып, бақылаудың үлгісін, түрін, бақылаудың ең ұтымды нұсқасын таңдау;
4) жоспарлаудың атаулылығы – өңірлердегі орналасуын қоса алғанда, бақылаудың нақты объектілерін таңдау.
18. Нәтижеге қол жеткізу мақсатында жоспарлау бақылау объектісін алдын-ала зерделеу, бақылау жоспарын жасау, бақылау бағдарламасы мен жұмыс жоспарын бекіту сияқты өзара байланысқан үш кезеңнен тұрады.
19. Бақылау объектісін алдын-ала зерделеу барысында жоспарланған бақылауды жүргізуге қажетті шынайы және толық ақпарат көздері айқындалады.
Аталған кезеңде жоспарланып отырған мәселелер бойынша зерделеніп отырған объектіге бақылаудың бұрын жүргізілгені немесе қазіргі уақытта жүргізіліп отырғаны анықталады, сондай-ақ бақылау объектісінің ішкі бақылау жүйесімен, оның қызметінің нәтижелерімен және олар тарапынан Стандарттардың сақталуына танысу жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Бақылау жүргізуді әзірлеу кезінде:
1) осы бақылау іс-шарасының мақсаты үшін маңызы бар нормативтік құқықтық актілер мен өзге де құқықтық құжаттар;
2) бақылау объектісі қызметінің мақсаты мен міндеттері;
3) ұйымдық-құқықтық нысаны, ұйымдық құрылымы, ведомстволық бағыныстылығы;
4) қаржы-экономикалық көрсеткіштері мен қызметінің нәтижелері;
5) есеп саясаты, бухгалтерлік есебі мен есептілігі;
6) бақылау объектісінің қызметіне ықпал ететін ішкі және сыртқы факторлар;

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
17. При планировании контроля следует руководствоваться критериями комплексности, непрерывности, оптимальности, адресности:
1) комплексность планирования - взаимосвязанность и согласованность всех этапов планирования - от предварительного изучения объекта контроля до составления программы контроля;
2) непрерывность планирования - установление взаимосвязанных по этапам и срокам контроля заданий работникам органов контроля, специалистам государственных органов, аудиторских организаций и экспертам, осуществляющим контроль;
3) оптимальность планирования заключается в выборе типов, видов контроля, а также наиболее целесообразного варианта программы контроля для достижения конечных целей контроля при минимальных затратах;
4) адресность планирования – выбор четких объектов контроля, включая их региональное размещение.
18. Планирование контроля состоит из трех взаимоувязанных этапов - предварительное изучение объекта контроля, составление плана контроля, утверждение программы и рабочего плана контроля с целью достижения результата.
19. В ходе предварительного изучения объекта контроля определяются источники достоверной и полной информации, необходимой для проведения запланированного контроля.
На данной стадии выясняется, проводился ранее или проводится ли в настоящее время контроль изучаемого объекта по планируемым вопросам, а также осуществляется ознакомление с системой, результатами деятельности внутреннего контроля объекта контроля и соблюдения ими Стандартов.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
20. При осуществлении подготовки проведения контроля следует ознакомиться с деятельностью объекта контроля путем сбора и анализа следующей информации о:
1) нормативных правовых актах и иных правовых документах, имеющих значение для целей данного контрольного мероприятия;
2) целях и задачах деятельности объекта контроля;
3) организационно-правовой форме, организационной структуре, ведомственной подчиненности;
4) финансово-экономических показателях и результатах деятельности;
5) учетной политике, состоянии бухгалтерского учета и отчетности;
6) внутренних и внешних факторах, влияющих на деятельность объекта контроля;

7) осы саладағы және осы объектідегі бұрынғы бақылау іс-шараларының нәтижелері және анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау объектілерінің қабылдаған шаралары туралы ақпаратты жинау және талдау арқылы бақылау объектісінің қызметімен танысу қажет.
Алдын ала танысу процесінде бақылау объектісінің қызметі туралы маңызды ақпарат бере алатын тәуелсіз ұйымдармен және мамандармен консультациялар жүргізіледі.
Бұдан басқа, мемлекеттік құпияны және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтермен жұмыс істеуге құқық беретін қажетті құжаттарды уақтылы дайындау мақсатында көрсетілген мәліметтердің бақылау объектісінде бар-жоғы анықталады.
21. Бақылау объектісінің қызметі туралы ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) бақылау объектісінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2) бақылау объектісінің құрылтай құжаттары;
3) мемлекеттік органдардың стратегиялық, операциялық жоспарлары;
4) бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, кеңес хаттамалары;
5) бақылау объектісінің өндірістік және ұйымдық құрылымын регламенттейтін құжаттар;
6) бақылау объектісінің қаржы, бухгалтерлік және статистикалық есептілігі;
7) бақылау объектісінің қызметін жоспарлау құжаттары;
8) бұрынғы бақылау іс-шараларының, оның ішінде салық тексерулерінің материалдары, сот талап арыздары, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі құжаттар;
9) бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның салған сұраулары;
10) бақылау объектісінің интернет-ресурсы;
11) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар;
12) үшінші тұлғалардың салған сұрауларына жауаптар;
13) бақылау объектісі туралы мәліметтерді қамтитын өзге де көздер.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу процесінде осы объектілерде бақылауды жүзеге асырудың орынсыз екенін көрсететін факторлар анықталуы мүмкін.
Мұндай жағдайда бақылауға жауапты лауазымды тұлға бақылау объектілерінің тізбесін, оны жүргізудің мерзімін өзгерту немесе осы бақылау іс-шарасын бақылау органының жұмыс жоспарынан алып тастау туралы ұсыныс әзірлеп, бақылау органы басшысының қарауына ұсынады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Алынған деректердің негізінде жедел талдау жүргізіліп, бақылаудың ауқымы, үлгісі, түрі және ықтималды маңызды бағыттары анықталады.

7) результатах предыдущих контрольных мероприятий в данной сфере и на данном объекте, и принятых мер объектами контроля по устранению выявленных нарушений.
В процессе предварительного ознакомления проводятся консультации с независимыми организациями и специалистами, которые могут дать важную информацию о деятельности объекта контроля.
Кроме того, в целях своевременной подготовки необходимых документов, дающих право работы со сведениями, составляющими государственные секреты и иную охраняемые законами тайну, выясняется наличие или отсутствие указанных сведений на объектах контроля.
21. Источниками информации о деятельности объекта контроля являются:
1) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность объекта контроля;
2) учредительные документы объекта контроля;
3) стратегический, операционный планы государственных органов;
4) приказы, распоряжения, инструкции, протоколы совещаний;
5) документы, регламентирующие производственную и организационную структуру объекта контроля;
6) финансовая, бухгалтерская и статистическая отчетность объекта контроля;
7) документы планирования деятельности объекта контроля;
8) материалы предыдущих контрольных мероприятий, в том числе налоговых, судебные иски, а также документы по устранению выявленных нарушений;
9) запросы должностного лица, ответственного за проведение контроля;
10) интернет-ресурс объекта контроля;
11) публикации в средствах массовой информации;
12) ответы на запросы третьим лицам;
13) иные источники, содержащие сведения об объекте контроля.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
22. В процессе предварительного изучения объектов контроля могут быть установлены факторы, показывающие нецелесообразность осуществления контроля на данных объектах.
В этом случае должностное лицо, ответственное за контроль, подготавливает предложение об изменении перечня объектов контроля, сроков его проведения, или исключении данного контрольного мероприятия из плана работы органа контроля и представляет его на рассмотрение руководителя органа контроля.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
23. На основе полученных данных проводится оперативный анализ и определяется масштаб, типы, виды контроля и потенциально значимые направления.

24. Бақылау объектісін алдын ала зерделеуден кейін жоспар жасалып, бақылау бағдарламасы әзірленеді.
Бақылау жоспарын бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның ұсынысы бойынша бақылау органының басшысы бекітеді және бақылау жүргізу процесінде бақылау органының басшысы оны өзгертуі немесе толықтыруы мүмкін.
Бақылау бағдарламасын бақылау органының бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлғасы бекітеді.
Бақылау жүргізу барысында бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бақылау бағдарламасына толықтырулар мен өзгерістер енгізе алады.
25. Бақылау жоспарында бақылау жүргізуге болған негіздер, бақылаудың мақсаты, бақылау объектілері, бюджетке түскен түсімдердің немесе қаржыландырудың көлемдері, мемлекеттің активтері, бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік қарыздар, кепілгерліктер, байланысты гранттар, бақылаумен қамтылған кезең, бақылаудың ұзақтығы көрсетіле отырып, негізгі ұйымдастырушылық мәселелер белгіленеді.
26. Мерзімін бақылау органының басшысы белгілейтін тиімділікті бақылауды қоспағанда, бақылау жүргізудің мерзімі алдағы тұрған жұмыстар мен қойылған міндеттердің көлемін ескере отырып, бақылау объектісінің басшысына бақылау жүргізуге тапсырманы табыс еткен сәттен бастап отыз күнтізбелік күнге дейін белгіленеді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Бақылау жүргізудің мерзімін бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның жазбаша өтініші бойынша бақылау органының басшысы отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
28. Бақылау тобының алдын ала саны мен жеке құрамы бақылауға жауапты лауазымды тұлғалармен келісіле отырып, бақылау органының тоқсандық жұмыс жоспарларының қосымшаларында айқындалады.
29. Бақылау тобының құрамына бақылау органының кем дегенде екі қызметкері, ал қажет болған жағдайда мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар енуі тиіс.
30. Мүдделер қақтығысы жағдайының туындағаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бақылау органының қызметкеріне жүктеледі.
31. Бақылау бағдарламасы бақылау жоспарын дамыту үшін жасалады және жоспарды іс жүзінде іске асыруға қажетті іс-шаралардың егжей-тегжейлі сипаттамасын білдіреді.
32. Бақылау бағдарламасында бақылаудың жоспарына сілтеме, бақылау тобының жеке құрамы, оның жетекшісі, бақылау іс-шарасын жүргізудің дәйектілігі мен егжей-тегжейлілігі көрсетіледі.

24. После предварительного изучения объекта контроля составляется план и разрабатывается программа контроля.
План контроля утверждается руководителем органа контроля по предложению должностного лица, ответственного за проведение контроля, и может быть изменен или дополнен руководителем органа контроля в процессе проведения контроля.
Программа контроля утверждается должностным лицом органа контроля, ответственным за его проведение.
В ходе проведения контроля в программу контроля должностным лицом, ответственным за проведение контроля, могут быть внесены дополнения и изменения.
25. В Плане контроля отражаются основные организационные вопросы с указанием основания для проведения контроля, целей контроля, объектов контроля, объемов поступлений в бюджет или финансирования, активов государства, бюджетных инвестиций, государственных займов, поручительств, связанных грантов, периода, охватываемого контролем, продолжительности контроля.
26. Срок проведения контроля устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач до тридцати календарных дней с момента вручения поручения на проведение контроля руководителю объекта контроля, за исключением контроля эффективности, срок которого устанавливается руководителем органа контроля.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
27. Срок проведения контроля может быть продлен руководителем органа контроля по письменному ходатайству должностного лица, ответственного за проведение контроля на срок не более тридцати календарных дней.
28. Предварительный количественный и персональный состав группы контроля определяется в приложениях к квартальным планам работы органа контроля по согласованию с ответственными за контроль должностными лицами.
29. Состав группы контроля должен включать не менее двух работников органа контроля, а при необходимости - специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов.
30. Ответственность за возникновение ситуаций конфликта интересов возлагается на работника органа контроля в соответствии с законами Республики Казахстан.
31. Программа контроля составляется в развитие плана контроля и представляет собой детальное описание мероприятий, необходимых для практической реализации плана.
32. В программе контроля указываются ссылка на план контроля, персональный состав группы контроля, ее руководитель, последовательность и детализация проведения контрольного мероприятия.

33. Бақылауды жүзеге асыратын адамдар бақылау объектісіндегі жұмыс көлемін айқын түсінуі үшін бақылаудың мақсаты анық белгіленуі тиіс.
34. Бақылаудың мақсаты қойылған мына міндеттерге байланысты айқындалады: бюджеттің атқарылуын бағалау, тиімділікті бақылау және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік, салалық (секторлық), өңірлік және бюджеттік бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің оларға бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға бөлінген республикалық және жергілікті бюджет қаражатын пайдалануын бағалау, бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын анықтау, салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігін бақылау, бюджет қаражатын, оның ішінде нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылау.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Бақылаудың нысанасы – бақылауға жататын бақылау объектісі қызметінің бағыттары.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Бақылау нысанасы ретінде мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, мемлекеттік, салалық (секторлық), өңірлік және бюджеттік бағдарламалар, аумақты дамыту бағдарламалары, гранттар, мемлекет активтері, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалануға қатысты жекелеген мәселелер қарастырылады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Бақылау бағдарламасының негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуі, мемлекеттік, салалық (секторлық), өңірлік және бюджеттік бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің іске асырылуы;

33. Цель контроля должна быть четко обозначена для того, чтобы лица, осуществляющие контроль, ясно понимали объем работы на объекте контроля.
34. Цель контроля определяется в зависимости от поставленных задач: оценка исполнения бюджета, контроль эффективности и оценка реализации стратегических планов государственных органов, государственных, отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ, программ развития территорий, использования субъектами квазигосударственного сектора средств республиканского и местного бюджета, выделенных им на цели, предусмотренные бюджетными программами, определение полноты и своевременности поступлений в бюджет, возврата сумм поступлений из бюджета, контроль эффективности налогового и таможенного администрирования, соответствие использования средств бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств и активов государства законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
35. Предмет контроля - направления деятельности объекта контроля, подвергаемые контролю.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
36. В качестве предмета контроля могут выступать стратегические планы государственных органов, государственные, отраслевые (секторальные), региональные и бюджетные программы, программы развития территорий, гранты, активы государства, государственные и гарантированные государством займы, отдельные вопросы, касающиеся использования бюджетных средств и активов государства.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
37. Основными направлениями программы контроля, являются:
1) достижение государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализация государственных, отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ, программ развития территорий, оказываемых государственных услуг;

2) бақылау объектісінің есеп пен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығы;
3) республикалық және жергілікті бюджет қаражатын, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі;
4) республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ түсімдер сомаларының қайтарылуы, салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігі;
5) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бақылау объектілерінің сақтауы;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің оларға бюджеттік, мемлекеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттар мен іс-шараларға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатын пайдалануы;
7) бақылаудың үлгісіне, түріне және тақырыбына қарай басқа да бағыттар.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Бақылау бағдарламасында бақылауға жататын бағыттар бойынша ақпарат көздерінің, сондай-ақ бақылау барысында пайдаланылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі келтіріледі.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Бақылауға жауапты лауазымды тұлға бекітетін жұмыс жоспары тексеру бағдарламасына міндетті қосымша болып табылады. Сол жоспарда нақты бағдарламалық мәселелерге, бақылау мерзіміне және нақты бақылау объектілеріне жауапты адамдар көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Бақылауды жүргізудің тәртібі
40. Бақылау жүргізу үшін бақылау жоспары мен бағдарламасы негізінде бақылау органының басшысы немесе бақылауға жауапты лауазымды тұлға қол қойған тапсырманың (бұдан әрі – Тапсырма) болуы міндетті шарт болып табылады.
41. Тапсырма бақылау жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады, ол мемлекеттік рәміздері бар қатаң есептілік бланкісіне ресімделеді.

2) достоверность и правильность ведения объектом контроля учета и отчетности;
3) соответствие использования средств республиканского и местного бюджетов, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств и активов государства законодательству Республики Казахстан;
4) полнота и своевременность поступлений в республиканский и местный бюджеты, а также возврат сумм поступлений, эффективность налогового и таможенного администрирования;
5) соблюдение объектами контроля законодательства о государственных закупках при использовании средств республиканского и местного бюджетов и активов государства;
6) использование субъектами квазигосударственного сектора средств республиканского и местного бюджетов, выделенных им на цели и мероприятия, предусмотренные бюджетными, государственными программами;
7) другие направления в зависимости от типа, вида и тематики контроля.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
38. В программе контроля приводится перечень источников информации по подлежащим контролю направлениям, а также нормативных правовых актов, используемых в ходе контроля.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
39. Обязательным приложением к программе контроля является рабочий план, утверждаемый также должностным лицом, ответственным за контроль, где указываются ответственные лица за конкретные программные вопросы, сроки проверки и конкретные объекты контроля.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
5. Порядок проведения контроля
40. Обязательным условием для проведения контроля является наличие поручения, подписанного руководителем органа контроля или должностным лицом, ответственным за контроль (далее - Поручение), на основании плана и программы контроля.
41. Поручение является официальным документом, дающим право на проведение контроля, оформляемым на бланке строгой отчетности с государственной символикой.

42. Тапсырмада мыналар көрсетіледі:
1) бақылау органының атауы, бақылау жүргізуге жауапты тұлғаның тегі мен аты-жөні, атқаратын қызметі, оның қолы, сондай-ақ мөрі не болмаса жоғарыда көрсетілген тұлға болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы тұлғаның деректері;
2) нөмірі мен берілген күні;
3) бақылау жүргізуге құқықтық негіздер;
4) бақылауды жүргізу тапсырылған адамның (адамдардың) тегі мен аты-жөні және лауазымы;
5) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, басшысының аты-жөні, оның орналасқан жері және салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) бақылаудың нысанасы;
7) бақылаудың үлгісі мен түрі;
8) бақылау объектісінде бақылау жүргізудің жоспарланып отырған мерзімі;
9) бақылаудың қамтитын кезеңі;
10) бақылау жүргізуді белгілеген лауазымды тұлғаның қолы;
11) бақылау бастапқы белгіленген мерзімінен асқан жағдайда, күнін көрсете отырып бақылау мерзімінің ұзартылғаны туралы мәліметтер.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Әрбір бақылау объектісіне жеке Тапсырма ресімделеді. Тапсырмалар бақылау органында сақталатын, оларды есепке алатын жеке журналда тіркеледі.
44. Бақылауды жүргізу туралы тапсырмалар «Мемлекеттік құпиялар туралы» және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жүргізілетін бақылауды қоспағанда, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшелерінде Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тіркеліп, ал кейіннен есептен алынуға жатады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2009.12.04 № 30 Қаулысымен.
45. Бақылауды жүргізердің алдында бақылау объектісінің басшысына мыналар көрсетіледі:
1) Тапсырма;
2) бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті адамдардың қызметтік куәліктері;
3) қажет болған жағдайда, құзыретті органның режимдік объектілерде болуға рұқсаты.
46. Бақылауды Тапсырмада көрсетілген адамдар ғана жүзеге асырады.
47. Бақылау объектісінің лауазымды адамына (адамдарына) Тапсырма көрсетілген сәттен бастап бақылау жүргізу басталды деп есептеледі.
48. Бақылау жүргізу бақылау объектісінің жұмыс режимі мен күн тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
49. Режимдік мекемелерде бақылау жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу мен талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.

42. В Поручении указывается:
1) наименование органа контроля, фамилия и инициалы, занимаемая должность лица, ответственного за проведение контроля, его подпись, а также печать, либо в случае отсутствия вышеуказанного лица, данные лица, исполняющего его обязанности;
2) номер и дата выдачи;
3) правовые основания проведения контроля;
4) фамилия и инициалы и должность лица (лиц), которым поручено проведение контроля;
5) организационно-правовая форма объекта контроля, полное наименование, Ф.И.О. руководителя, его местонахождение и регистрационный номер налогоплательщика;
6) предмет контроля;
7) тип и вид контроля;
8) планируемые сроки проведения контроля на объекте контроля;
9) период, охватываемый контролем;
10) подпись должностного лица, назначившего проведение контроля;
11) сведения о продлении срока контроля, с указанием даты, в случае превышения первоначально установленного срока контроля.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
43. На каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение. Поручения регистрируются в отдельном журнале их учета, хранящемся в органе.
44. Поручения о проведении контроля подлежат регистрации, а в дальнейшем снятию с учета в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов или его территориальных подразделениях в порядке определенном законодательством Республики Казахстан, за исключением контроля, проводимого в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных секретах" и "О частном предпринимательстве".
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 04.12.2009 № 30 (порядок введения в действие см. п. 3).
45. Перед началом проведения контроля руководителю объекта контроля предъявляется:
1) Поручение;
2) служебные удостоверения уполномоченных на осуществление контроля лиц;
3) при необходимости, разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
46. Контроль осуществляется только лицами, указанными в Поручении.
47. Началом проведения контроля является момент предъявления Поручения должностному лицу (лицам) объекта контроля.
48. Проведение контроля производится в соответствии с режимом работы и распорядком дня объекта контроля.
49. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением контроля в режимных учреждениях, осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.

50. Бақылау жүзеге асыратын адамдар:
1) осы Ереженің 45-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен жағдайда бақылау объектісінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіре алады;
2) бақылаудың міндеттері мен мән-жайына сәйкес, бақылау объектісінің қызметі туралы толық, объективті және анық ақпарат алу мақсатында өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қажетті құжаттаманы, ақпаратты, оның ішінде электрондық жеткізгіштерде, сондай-ақ ақпараттық жүйелерге рұқсатты, жазбаша және ауызша түсініктемелерді және өзге де ақпаратты, оның ішінде құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты сұратады және өзі белгілеген мерзімде алады;
3) оны осы Ереже мен Стандарттардың негізінде және соларда белгіленген тәртіпке қатаң сәйкес жүргізеді;
4) Қазақстан Республикасының заңдарын, бақылау объектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтайды;
5) бақылауды жүргізу кезінде бақылау объектісінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамайды;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптардың бұзылуын болдырмау, анықтау және жолын кесу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген өкілеттіктерін уақтылы және толықтай орындайды;
7) бақылау объектісінің басшысына (лауазымды тұлғаларына) бақылау жүргізу кезінде болуға, бақылау нысанасына жататын мәселелер бойынша түсініктер беруге кедергі жасамайды;
8) бақылау нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің бүтін болуын қамтамасыз етеді, оның ішінде мемлекеттік құпияларға жататын мәліметтердің жария етілмеуін қамтамасыз етеді;
9) бақылау объектісінде бақылау жүргізудің Тапсырмада көрсетілген мерзімінің соңғы күніне дейін үш күннен кешіктірмей, бақылау объектісінің басшысына (лауазымды тұлғаларына) танысып, қол қоюы үшін бақылау нәтижелері жөніндегі актіні (бұдан әрі – бақылау актісі) тапсырады;
10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің ішкі бақылау жөніндегі уәкілетті органынан оның республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуы бөлігінде жүргізген бақылауының нәтижелері бойынша қабылдаған актілерін сұратуға құқылы.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Бақылауды жүзеге асыратын адамдар бақылау объектісінің лауазымды тұлғаларына бақылау нысанасына жатпайтын қандай да болмасын талаптар қойып, өтініштерімен жүгіне алмайды.

50. Лица, осуществляющие контроль:
1) имеют беспрепятственный доступ на территорию и в помещения объекта контроля при предъявлении документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил;
2) в соответствии с задачами и предметом контроля, в целях получения полной, объективной и достоверной информации о деятельности объекта контроля, запрашивают и получают в установленные ими сроки необходимую документацию, информацию, в том числе на электронных носителях, по вопросам, входящим в их компетенцию, а также доступ к информационным системам, письменные и устные объяснения и иную информацию, в том числе составляющую государственную и иную охраняемую законом тайну, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
3) проводят его на основании и в строгом соответствии с порядком, установленными настоящими Правилами и Стандартами;
4) соблюдают законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы объектов контроля;
5) не препятствуют установленному режиму работы объекта контроля в период проведения контроля;
6) своевременно и в полной мере исполняют предоставленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законами Республики Казахстан;
7) не препятствуют руководителю (должностным лицам) объекта контроля присутствовать при проведении контроля, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету контроля;
8) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате контроля, в том числе обеспечивают не разглашение сведений, относящихся к государственным секретам;
9) вручают руководителю (должностным лицам) объекта контроля  для ознакомления и подписания акт по результатам контроля (далее - акт контроля) не позднее трех дней последнего дня, указанного в Поручении срока проведения контроля на объекте контроля;
10) вправе запрашивать акты, принятые по результатам контроля, проведенного уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю, в части исполнения республиканского или местного бюджета.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
51. Лица, осуществляющие контроль, не могут предъявлять какие-либо требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету контроля к должностным лицам объекта контроля.

52. Бақылау объектісінің басшысына:
1) бақылаудың мақсатын, уақытын, ұзақтығын, оның нәтижелерін және тұжырымдары мен ұсынымдарын білуіне;
2) осы Ереженің 45-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған бақылау органдарының қызметкерлерін бақылауға жібермеуіне;
3) бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда бақылау органына он күн мерзімде бақылау актісіне қарсылығын жіберуіне;
4) бақылау органының отырысында жүргізілген сыртқы бақылауға байланысты тиісті есеп беруіне;
5) бақылауды жүзеге асырған бақылау органының іс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым беруіне болады.
53. Бақылау объектісінің басшысы:
1) бақылауды жүзеге асыратын адамдарды жұмыс орындарымен қамтамасыз етеді;
2) бақылауды жүзеге асыратын адамдарды бақылауды жүзеге асыру үшін сұратылып отырған бүкіл қажетті ақпаратпен қамтамасыз етеді, оның анықтығы, объективтілігі мен толықтығы үшін дербес жауапкершілікте болады;
3) бақылауды жүзеге асыратын адамдардың іс-әрекеттеріне араласпайды, бақылау жүргізуге кедергі келтірмейді және оның ауқымын шектемейді;
4) жүргізілген бақылау нәтижелері бар актіні таныстыруға берген күннен бастап үш күн мерзімде белгіленген тәртіппен бақылау актісіне қол қояды;
5) бақылау органдарының қаулысында және ұсынысында көрсетілген кемшіліктерді толық жою және оларды алдағы уақытта болдырмау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпаратты уақтылы табыс етіп отырады;
6) бақылауды жүзеге асырған адамдардың ұсыныстары бойынша түсімдерді бюджетке енгізуді, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өндіріп алуды не оларды есеп бойынша қалпына келтіруді, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етеді.
Бұл ретте негізсіз (құқыққа қайшы) пайдалану деп бюджет қаражатын, гранттарды, мемлекеттік қарыздарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілгерліктерін, нысаналы трансферттер мен кредиттерді, мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарын, көрсететін қызметтерін) сатудан түскен ақшаны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылуын айтамыз.
54. Бақылау жүргізуге құқық беретін Тапсырма көрсетілгеннен кейін бақылау объектісінің басшысы немесе басқа лауазымды тұлғасы бақылау органының қызметкеріне бақылау объектісіне кіруіне кедергі келтірген не бақылау жүргізуге қажетті ақпаратты беруден бас тартқан жағдайда немесе оны беруді кешеуілдеткен жағдайда, сондай-ақ жалған ақпарат берген жағдайда бақылау органының қызметкері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 146-бабының (бақылау органының қызметкерлерін жұмыс орындарымен, бақылауды жүзеге асыру үшін сұратылып отырған бүкіл қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету жөніндегі бақылау объектісі басшысының міндеттері) және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБКо) 356-бабының мазмұнын бақылау объектісінің лауазымды тұлғасы мен басшысының назарына жеткізеді және (ӘҚБКо 635-бабына сәйкес) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады, ол тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында орналасқан сотқа заңнамада белгіленген тәртіппен жіберіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы өзіне қатысты іс қозғалған тұлға әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі хаттаманы қолхатпен алудан бас тартқан жағдайда оны толтырған тұлға хаттамаға тиісті жазба жасайды.

52. Руководитель объекта контроля может:
1) знать цель, время, продолжительность контроля, его результаты, выводы и рекомендации;
2) не допускать к контролю работников органов контроля, не представивших документы, указанные в пункте 45 настоящих Правил;
3) в случае несогласия с результатами контроля в десятидневный срок направлять органу контроля возражения к акту контроля;
4) выступить на заседании органа контроля с соответствующим отчетом, связанным с проведенным внешним контролем;
5) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обжаловать действия органа контроля, осуществляющего контроль.
53. Руководитель объекта контроля:
1) обеспечивает лиц, осуществляющих контроль, рабочими местами;
2) обеспечивает лиц, осуществляющих контроль, всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления контроля, несет персональную ответственность за ее достоверность, объективность и полноту;
3) не вмешивается в действия лиц, осуществляющих контроль, не препятствует проведению контроля и не ограничивает его масштаб;
4) в трехдневный срок со дня представления акта на ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном порядке подписывает акт контроля;
5) своевременно предоставляет информацию о принятых мерах по полному устранению недостатков, указанных в постановлении и представлении органов контроля и недопущению их впредь;
6) обеспечивает по рекомендации лиц, осуществлявших контроль, внесение поступлений в бюджет, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет либо восстановление их по учету, а также выполнение поставщиками поставку товаров, работ и услуг, других договорных обязательств.
При этом, под необоснованным (неправомерным) использованием понимается использование бюджетных средств, грантов, государственных займов, активов государства, поручительств государства, целевых трансфертов и кредитов, денег от реализации товаров (работ, услуг) государственных учреждений с нарушениями действующего законодательства Республики Казахстан.
54. В случаях воспрепятствования либо отказа руководителем или другим должностным лицом объекта контроля работнику органа контроля, предъявившему Поручение на право проведения контроля, в допуске на объект контроля, предоставлении необходимой для проведения контроля информации или в случае задержки с ее предоставлением, а также в случаях предоставления недостоверной информации, работник органа контроля доводит до сведения должностного лица и руководителя объекта контроля содержание статьи 146 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (обязанности руководителя объекта контроля по обеспечению работников органа контроля рабочими местами, всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления контроля) и статьи 356 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП) и составляет протокол об административном правонарушении (в соответствии со статьей 635 КоАП), который в установленном законодательством порядке направляется в суд, находящийся на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
В случае отказа в принятии под расписку протокола по делу об административном правонарушении лицом, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, в протоколе производится соответствующая запись лицом, его составившим.

55. Ереженің 56-тармағында көрсетілген жағдайда бақылау органының қызметкері күнін, уақытын, орнын, құқыққа қарсы іс-әрекетке жол берген лауазымды тұлғаның деректерін және өзге де қажетті ақпаратты көрсете отырып, объектіге кіргізуден немесе ақпарат беруден оның бас тартқаны туралы акт толтырады.
Көрсетілген акт екі данада ресімделеді және оған бақылау объектісінің қызметкері қол қояды. Актінің бір данасы бақылау объектісінің басшысына қолхатпен беріледі, егер ол оны қолхатпен алудан бас тартқан жағдайда, акт бақылау объектісінің кеңсесі арқылы жіберіледі.
Егер бақылау органы қызметкерінің талаптары акт табыс етілгеннен кейін бір тәулік ішінде орындалмаса, ол болған оқиға туралы бақылауға жауапты лауазымды тұлғаға дереу мәлімдейді, ал ол бақылау органының басшысын осындай факті туралы хабардар етеді және оған тиісті акті жібереді.
Бақылауға жауапты лауазымды тұлға кіргізуден бас тарту туралы актіні қараудың қорытындысы бойынша одан әрі шешім қабылдауы үшін бақылау органының басшысына болған оқиға туралы бір тәулік ішінде мәлімдейді.
56. Тапсырмамен танысудан бас тарту, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы, сондай-ақ объектіге кіргізуден немесе ақпарат беруден бас тарту туралы актіні толтыру бақылау жүргізуді болдырмауға негіз бола алмайды.
57. Бақылаудың жүргізілуі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау объектісінің қызметіне кедергі келтірмеуі тиіс.
58. Бақылау органдарының қызметкерлері жалғандау, бұрмалау, ұрлау және теріс пайдалану фактілерін анықтаған кезде әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде не бақылау объектісіне тиесілі аумақты, үй-жайды, көлік құралын, тауарларды, өзге де мүлікті тексеру кезінде табылған бақылау объектісіне тиесілі әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың құралы не заты болып табылатын құжаттардың түпнұсқаларын, тауарларды, өзге мүлікті, заттарды алып қояды.
59. Бақылау объектісіне тиесілі құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлікті алып қоюды ресімдеу, сондай-ақ оларды сақтау ӘҚБКо-де белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
60. Бақылау барысында бақылау бағдарламасында қамтылмаған, бірақ бақылау мән-жайын толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда бақылау объектісі бақылауды жүзеге асырып отырған тұлғаның сұратуы негізінде аталған материалдарды ұсынуы тиіс.
61. Егер бақылау барысында бақылау объектісінің үшінші тұлғалармен шарттары, есеп айырысулары мен қаржы операцияларының анықтығына бақылау жүргізу мүмкін болмағанда, сондай-ақ көрсетілген қызметтерді, жұмыстарды төлеудің дұрыстығы, Қазақстан Республикасы заңдарының, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы талаптарының сақталуы, әлеуетті өнім берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігі күдік туғызса, онда үстеме бақылау жүргізіледі.

55. В случаях, указанных в пункте 56 Правил, работником органа контроля составляется акт об отказе в допуске на объект или в предоставлении информации с указанием даты, времени, места, данных должностного лица, допустившего противоправные действия, и иной необходимой информации.
Указанный акт оформляется в двух экземплярах и подписывается работником объекта контроля. Один экземпляр акта передается под расписку руководителю объекта контроля, в случае его отказа от принятия акта под расписку, акт направляется через канцелярию объекта контроля.
Если в течение суток после передачи акта требования работника органа контроля не выполняются, он незамедлительно докладывает о происшедшем должностному лицу, ответственному за контроль, которое сообщает руководителю органа контроля о таком факте и направляет ему соответствующий акт.
По итогам рассмотрения акта об отказе в допуске должностное лицо, ответственное за контроль, в течении суток докладывает о происшедшем руководителю органа контроля для принятия дальнейшего решения.
56. Отказ от ознакомления с Поручением, составление протокола об административном правонарушении, а также акта об отказе в допуске на объект или в предоставлении информации не является основанием для отмены проведения контроля.
57. Проведение контроля не должно препятствовать деятельности объекта контроля за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
58. При выявлении фактов подлогов, фальсификации, хищений и злоупотреблений работниками органов контроля производится изъятие подлинников документов, товаров, иного имущества, предметов, явившихся орудием либо предметом совершения административного правонарушения, принадлежащих объекту контроля, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества, принадлежащих объекту контроля.
59. Оформление изъятия документов, товаров, иного имущества, принадлежащих объекту контроля, а также их хранение осуществляются в порядке, установленном КоАП.
60. При возникновении в ходе контроля вопросов, не охваченных программой контроля, но необходимых для полного изучения предмета контроля данные материалы предоставляются объектом контроля на основании запроса лица, осуществляющего контроль.
61. Если в ходе контроля отсутствует возможность подвергнуть контролю достоверность договоров, расчетов и финансовых операций объекта контроля с третьими лицами, а также возникают сомнения в правильности оплаты оказанных работ, услуг, соблюдении требований законодательства Республики Казахстан, в том числе о государственных закупках, соответствии потенциального поставщика квалификационным требованиям, то проводится встречный контроль.

Ескерту. 61-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Үстеме бақылау жүргізу үшін әрбір объектіге бақылау жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қойған жеке Тапсырма ресімделіп, ол міндетті түрде тіркелуге, кейіннен құқықтық статистика және арнайы есептеу саласындағы уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде есептен шығуға жатады.
Үстеме бақылау жүргізу үшін берілген Тапсырмаға негізгі объектіде бақылау жүргізуге арналған Тапсырма нөмірі және бөлшек арқылы оның реттік нөмірі беріледі.
63. Есеп комитеті жүргізіп отырған бақылауының шеңберінде бұрын басқа мемлекеттік қаржы бақылау органдары бақылау жүргізген бақылау  объектілерінде осы Ережеде көзделген қағидаларды және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің нормаларын сақтай отырып, бақылау объектісінің сол кезең аралығындағы қызметіне қайта бақылау жүргізеді.
Ескерту. 63-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Бақылау органының басшысы тексеруге негіз болған себептерді көрсетіп әрі Ереженің қағидаларын сақтай отырып қайта бақылауды, осы бақылау органының қызметкерлері жүргізген бақылаудың нәтижелерін қайтадан тексеруді белгілей алады.
Қайта тексеруді бұрын осы бақылау объектісінде бақылауға қатыспаған қызметкерлер жүргізуі тиіс.
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Бақылау органдары бюджет қаражатын, мемлекет активтерін пайдалану кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға және осы саланы реттейтін заңға тәуелді актілерге сәйкес бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Бірлескен бақылау жүргізудің тәртібі
66. Бірлескен бақылау және талдау іс-шаралары мынадай ұйымдық нысандарда:
1) бюджеттің түрлі деңгейіндегі бақылау органдарының, сондай-ақ бақылау-қадағалау функциялары берілген басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерінен жұмыс тобын қалыптастыру арқылы;

Сноска. Пункт 61 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
62. Для проведения встречного контроля на каждый объект оформляется отдельное Поручение, подписанное должностным лицом, ответственным за проведение контроля и подлежит обязательной регистрации, а в дальнейшем снятию с учета в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов или его территориальных подразделениях. Поручению, выданному для проведения встречного контроля, присваивается номер Поручения на проведение контроля на основном объекте и через дробь - его порядковый номер.
63. На объектах контроля, где ранее проводился контроль другими государственными органами финансового контроля, Счетным комитетом в рамках проводимого контроля повторно подвергается контролю деятельность объекта контроля за этот же период, с соблюдением положений, предусмотренных настоящими Правилами и норм Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
64. Руководителем органа контроля может назначаться повторный контроль, перепроверка результатов контроля, проведенного работниками данного органа контроля с указанием оснований и соблюдением положений настоящих Правил.
Перепроверка должна проводиться работниками ранее не участвовавшими в контроле данного объекта контроля.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
65. Органы контроля осуществляют контроль за соблюдением законодательства о государственных закупках при использовании бюджетных средств, активов государства в соответствии с Законом "О государственных закупках" и подзаконными актами, регулирующими данную сферу.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
6. Порядок проведения совместного контроля
66. Совместные контрольные и аналитические мероприятия проводятся в следующих организационных формах:
1) посредством формирования рабочей группы из представителей органов контроля разных уровней бюджета, а также других государственных органов, наделенных контрольно–надзорными функциями;

2) кейіннен бақылаудың нәтижелерімен алмасып, оның нәтижелері бойынша бірлескен қорытынды құжатты дайындай отырып әрбір тараппен дербес жүргізіледі.
67. Бірлескен бақылауды жүргізу мемлекеттік органдардың функционалдық міндеттері мен олар үшін көзделген тәртіпті ескере отырып, бірлескен бұйрықтың негізінде, бірлескен бақылаудың жалпы бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
68. Бірлескен бақылау бағдарламасының жобасын дайындауды бақылау органы немесе екінші тараптың келісімі бойынша бірлескен бақылау жүргізуге бастама көтерген бақылау-қадағалау органы жүзеге асырады.
Ескерту. 68-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Қызметкерлерді іссапарға жіберу туралы бұйрықтар шығаруды, сондай-ақ іссапар шығындар төлеуді әрбір тарап дербес жүргізеді.
70. Екіжақты және көпжақты негізде бастамашы – ұсынушы тараптың тақырыбы бойынша, жалпы бағдарлама бойынша және келісілген мерзімде бақылау жүргізу нысанында бақылау органдарының шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлесіп жүргізетін бірлескен бақылауды жүргізу үшін, қажет болған жағдайда, тараптардың өкілдерінен бірлескен бақылау тобы құрылады.
Ескерту. 70-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
71. Сондай-ақ бірлескен бақылау республикалық, жергілікті бюджеттер қаражатының, бюджеттік инвестициялардың және қатысушы елдердің аумақтарында орналасқан жекелеген объектілерді бірлескен үлестік қаржыландыруға бағытталған шет елдердің бюджеттері қаражатының пайдаланылуын бақылау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шет елдермен жасасқан мемлекетаралық шарттары мен келісімдерінде көзделген басқа да жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 71-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72. Бірлескен бақылауды жүргізу үшін бақылау органы шет елдердің бір немесе бірнеше мемлекеттік қаржылық бақылау органымен тиісті құжатқа қол қояды, сол құжатта мыналар айқындалады:
1) бірлескен бақылаудың тақырыбы;
2) бақылаудың мақсаты, міндеттері мен мәселелері;
3) бақылау объектілері;
4) бақылау жүргізудің мерзімі;
5) бақылауды жүргізуге жауаптылар;
6) ұлттық заңнамада, шет елдердің қаржылық бақылау органдарымен ынтымақтастық туралы келісімдер мен шарттарда айқындалған әрбір Тараптың функциялары мен бақылау өкілеттіктеріне сүйене отырып, олардың қатысу шарттары мен мәселелері;

2) каждой стороной самостоятельно с последующим обменом результатами и подготовкой совместного итогового документа по результатам контроля.
67. Проведение совместного контроля осуществляется на основании совместного приказа, по общей программе совместного контроля (далее – программа совместного контроля) с учетом их функциональных задач и порядка, предусмотренного для государственного органа.
68. Подготовка проекта совместного приказа и проекта программы совместного контроля осуществляется органом контроля или контрольно-надзорным органом, по инициативе которого проводится совместный контроль по согласованию со второй стороной.
69. Приказы о командировании работников, а также оплата командировочных расходов производится каждой стороной самостоятельно.
70. Для проведения совместного контроля, проводимого органами контроля совместно с органами государственного финансового контроля зарубежных стран на двусторонней и многосторонней основе в форме проведения контроля по теме, предложенной стороной – инициатором, по общей программе и в согласованные сроки, при необходимости, формируются совместные группы контроля из представителей сторон.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
71. Совместный контроль проводится также при контроле использования средств республиканского, местного бюджета, бюджетных инвестиций и бюджетов зарубежных стран, направляемых на совместное долевое финансирование отдельных объектов, находящихся на территории стран - участников, а также в других случаях, предусмотренных межгосударственными договорами и соглашениями Республики Казахстан с зарубежными странами.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
72. Для проведения совместного контроля орган контроля подписывает с одним или несколькими органами государственного финансового контроля зарубежных стран соответствующий документ, в котором определяются:
1) тематика совместного контроля;
2) цель, задачи и вопросы контроля;
3) объекты контроля;
4) сроки проведения контроля;
5) ответственные за проведение контроля;
6) условия и вопросы участия каждой из Сторон, исходя из их функций и контрольных полномочий, определенных национальным законодательством, соглашениями и договорами о сотрудничестве с органами финансового контроля зарубежных стран;

7) Тараптардың бақылауды жүргізуге байланысты жұмыстарды қаржыландыру бөлігіндегі міндеттемелері;
8) ақпарат алмасу және бақылау нәтижелерін ресімдеу тәртібі, оның ішінде қорытынды құжаттың нысаны;
9) бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша шешімдер дайындау және қабылдау тәртібі;
10) бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің атқарылуын бақылау тәртібі.
7. Бақылаудың нәтижелерін ресімдеу және шешімдерді қабылдау тәртібі
73. Бақылаудың нәтижелері әрбір бақылау жүргізілген объекті бойынша бақылау актісімен ресімделеді.
Ескерту. 73-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Бақылау актісінің құрылымы бақылау бағдарламаларында көрсетілген барлық мәселелердің толық көрсетілуін, онда баяндалған мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
Ескерту. 74-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Бақылау актісінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) актінің толтырылған күні мен орны;
2) бақылаудың үлгісі мен түрі;
3) Тапсырманың күні мен нөмірі;
4) бақылауды жүргізуге тартылған , бақылау жүргізген бақылау органы қызметкерлерінің, мемлекеттік органдар мен аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың тегі, аты-жөні, лауазымы;
5) бақылау объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банк және салық деректемелері;
6) бақылаудың мақсаты, нысанасы, бақылаудың қамтитын кезеңі;
7) бақылау жүргізу мерзімі;
8) бақылауды жүзеге асыратын кезде хабардар етілген бақылау объектісінің лауазымды тұлғаларының аты-жөні, сондай-ақ олардың жұмыс істеген кезеңі;
9) бұрынғы бақылаудың нәтижелері (тек бақылауға жататын мәселелер бойынша), бұрын анықталған бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер;
10) жүргізіліп отырған бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер, оның ішінде нормативтік құқықтық актілердің нормаларына сілтеме жасай отырып, заң бұзу фактілерін және олардың сипаты туралы баяндау. Бақылау бағыттарының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне қарай мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкі нәтижелерге қол жеткізуі, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің іске асырылуы, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, мемлекет кепілгерліктері мен активтерінің пайдаланылуы көрсетіледі;

7) обязательства Сторон в части финансирования работ, связанных с проведением контроля;
8) порядок обмена информацией и оформления результатов контроля, в том числе форма итогового документа;
9) порядок подготовки и принятия решений по результатам контрольных мероприятий;
10) порядок контроля за исполнением принятых решений по результатам контрольных мероприятий.
7. Порядок оформления результатов
контроля и принятия решений
73. Результаты контроля оформляются актом контроля по каждому из подвергнутых контролю объектов.
Сноска. Пункт 73 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
74. Структура акта контроля должна обеспечивать полноту отражения всех вопросов, указанных в программах контроля, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем.
Сноска. Пункт 74 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
75. В акте контроля, должны отражаться:
1) дата и место составления акта;
2) тип и вид контроля;
3) дата и номер Поручения;
4) фамилии, инициалы, должность работников органа контроля, специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля, проводивших контроль;
5) полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты;
6) цель, предмет контроля, период, охваченный контролем;
7) сроки проведения контроля;
8) фамилии и инициалы должностных лиц объекта контроля, с ведома которых осуществлялся контроль, а также период их работы;
9) сведения о результатах предыдущего контроля (только по вопросам, подлежащим контролю), принятых объектом контроля мерах по устранению ранее выявленных нарушений;
10) сведения о результатах проводимого контроля, в том числе изложение фактов нарушений, со ссылкой на нормы нормативных правовых актов, об их характере. В зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, отражаются достижения государственными органами целей, прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства;

11) бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде ақпарат, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру фактілері;
12) бақылау объектісі лауазымды тұлғаларының актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы мәліметтер;
13) бақылауды жүргізген бақылау органы қызметкерлерінің және бақылау объектісі лауазымды тұлғаларының қолы.
Ескерту. 75-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. Анықталған бұзушылықтар актідегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттар түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нақты баптарына, тармақтарына және тармақшаларына қажетті сілтемелер жасала отырып, объективті және дәл сипатталуы қажет.
77. Бақылау актісіне заң бұзу фактілерін көрсететін әрі актінің ажырамас бөлігі болып табылатын құжаттардың түпнұсқалары немесе тиісті түрде расталған көшірмелері, анықтамалар, диаграммалар, фотосуреттер, сондай-ақ осыған қатысы бар лауазымды  тұлғалардың функционалдық және лауазымдық міндеттерінен туындайтын жазбаша түсініктемелері қоса беріледі. Сондай-ақ бақылау актісіне, егер бар болса, жүргізілген зерттеулер (сынақтар) мен сараптамалардың актілері (хаттамалары, қорытындылары) және бақылау нәтижелеріне байланысты басқа құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса беріледі. Бақылау актісіне қоса берілетін құжаттардың көшірмелеріне уәкілетті лауазымды тұлғалар қол қойып, бақылау объектісінің мөрімен расталады. Бақылау актісіндегі қосымшаларға міндетті түрде сілтеме жасалуы тиіс.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
78. Бақылау актісіне тиісті құжаттармен расталмаған әртүрлі фактілерді, тұжырымдарды енгізуге жол берілмейді.
79. Бақылау объектісінде бұзушылықтар болмаған жағдайда бақылау актісінде сыртқы бақылау кезінде анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтардың жоқ екені көрсетіле отырып, бақылаудың нәтижелері жоспарға, бақылау бағдарламасына, Стандарттарға сәйкес көрсетіледі.
80. Бақылау актісі екі данада жасалып, бақылауды жүзеге асырған бақылау органының қызметкерлері, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар қол қойғаннан кейін міндетті түрде бақылау объектісінің кіріс хат-хабарларын есепке алу жүйесінде тіркеле отырып, бақылау объектісінің басшысына танысып, қол қоюы үшін табыс етіледі.

11) информация по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля, факты составления протокола об административном правонарушении;
12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом должностных лиц объекта контроля или отказе от подписи;
13) подписи работников органа контроля, проводивших контроль и должностных лиц объекта контроля.
Сноска. Пункт 75 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
76. Выявленные нарушения должны описываться объективно и точно с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в акте, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
77. К акту контроля прилагаются подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, диаграммы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью акта, а также письменные объяснения лиц, имеющие к ним отношение, исходя из функциональных и должностных обязанностей. К акту контроля также прилагаются акты (протоколы, заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами контроля, если таковые имеются. Копии документов, прилагаемые к акту контроля, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц и печатью объекта контроля. Ссылки на приложения в акте контроля обязательны.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
78. Не допускается включение в акт контроля не подтвержденных соответствующими документами различного рода констатаций фактов, выводов.
79. При отсутствии нарушений на объекте контроля в акте контроля отражаются результаты контроля в строгом соответствии с планом, программой контроля, Стандартами с указанием об отсутствии выявленных при внешнем контроле недостатков и нарушений.
80. Акт контроля составляется в двух экземплярах, подписывается работниками органа контроля, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, осуществлявшими контроль, и представляется для ознакомления и подписания руководителю объекта контроля с обязательной регистрацией в системе учета входящей корреспонденции объекта контроля.

81. Тараптардың өкілдерінен бақылау тобын құру арқылы бірлескен бақылауды жүргізу кезінде әрбір бақылау объектісінде әрбір тарап үшін қосымша акт толтырылады.
82. Бір бақылау іс-шарасы аясында бірнеше бақылау объектісінде жүргізілген бақылаудың нәтижелерін қорыту кезінде бақылау объектісінің жауапты лауазымды тұлғаларын таныстыру үшін жиынтық ақпарат жасалады, оған бақылау тобының жетекшісі қол қояды.
83. Бақылау объектісінің лауазымды тұлғаларын бақылау актісімен таныстыру және оған қол қою осы Ереженің 53-тармағында көрсетілген мерзімде жүргізіледі. Бақылауды жүргізген сыртқы бақылау органының қызметкері мен бақылау объектісінің лауазымды тұлғасы бақылау актісінің барлық беттеріне қол қояды.
Бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бақылау актісіне қарсылықтардың бар екені туралы ескертіліп қол қойылады. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтар осы Ереженің 52-тармағының 3) тармақшасында белгіленген мерзімде ұсынылады. Белгіленген мерзімде ұсынылған бақылау актісіне қарсылықтарды бақылау органы міндетті түрде қарайды.
Ескерту. 83-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
84. Бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін анықталған бұзушылықтардың тізілімі жасалады, оның көрсеткіштері кейіннен бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындыны дайындау үшін жиынтық тізілімді, сондай-ақ бақылау органы қызметкерінің жұмыс туралы есепті жасауға негіз болады.
85. Бақылау актісінің қол қойылған бір данасы сақтауға тапсырғанға дейін қосымшаларының көшірмелерімен бірге бақылау тобының жетекшісінде қорытындыны – Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің және жергілікті бюджеттің атқарылуын сыртқы бақылау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бақылау актілері және (немесе) аудиторлық есептер негізінде жасалатын құжатты (бұдан әрі – Қорытынды) дайындау үшін қалдырылады, ал екінші данасы анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар және басқа да iс-әрекеттер қабылдау үшiн бақылау объектiсiнiң басшысына табыс етіледі.
86. <*>
Ескерту. 86-тармақ алынып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Бақылау объектісінің лауазымды тұлғасы бақылау актісіне қол қоюдан бас тарту себептеріне түсінік берместен әрі негіздемесіз қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бақылауды жүзеге асырған бақылау органының қызметкері бақылау объектісінің лауазымды тұлғасының (лауазымды тұлғаның лауазымы, аты-жөні көрсетіледі) қол қоюдан бас тартқаны туралы бақылау актісінде белгі қояды.

81. При проведении совместного контроля посредством формирования группы контроля из представителей сторон на каждом объекте контроля дополнительно составляется акт для каждой стороны.
82. При обобщении результатов контроля, проведенного в рамках одного контрольного мероприятия на нескольких объектах контроля составляется сводная информация для ознакомления ответственных должностных лиц объекта контроля, которая подписывается руководителем группы контроля.
83. Ознакомление с актом контроля должностных лиц объекта контроля и его подписание производится в сроки, указанные в пункте 53 настоящих Правил. Все страницы акта контроля парафируются работником органа внешнего контроля, проводившим контроль и должностным лицом объекта контроля.
В случае несогласия с результатами контроля акт контроля подписывается с оговоркой о наличии возражений. Письменные возражения к акту контроля представляются в срок, определенный подпунктом 3) пункта 52 настоящих Правил. Возражения к акту контроля представленные в установленный срок в обязательном порядке рассматриваются органом контроля.
Сноска. Пункт 83 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
84. После подписания акта контроля составляется реестр выявленных нарушений, показатели которого служат основанием для составления сводного реестра для последующей подготовки заключения по результатам контроля, а также отчета о работе работника органа контроля.
85. Первый экземпляр подписанного акта контроля с копиями приложений остается до сдачи на хранение у руководителя группы контроля для подготовки заключения - документа Счетного комитета и местных уполномоченных органов по внешнему контролю за исполнением местного бюджета, составляемый на основании актов контроля и (или) аудиторских отчетов (далее – Заключение), второй представляется руководителю объекта контроля для принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
86. Исключен постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
87. При отказе должностного лица объекта контроля от подписания акта контроля без объяснений и обоснований мотивов отказа работником органа контроля, осуществлявшим контроль в акте контроля производится отметка об отказе должностного лица объекта контроля (указать должность, фамилию и инициалы должностного лица) от подписи.

88. Бақылауды жүзеге асыратын адамдар бақылау актісінде баяндалған мәліметтердің анықтығы, объективтілігі және толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
89. Бақылауға жауапты лауазымды тұлға бақылау органының басшысына бақылауды жүзеге асырған қызметкерлердің, бақылауға қатысқан мемлекеттік органдар мен аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың бақылауды жүргізу барысында өздерінің қызметтік міндеттерін атқармағаны және еңбек тәртібін бұзу фактілері туралы жазбаша түрде дереу хабарлайды.
90. Жүргізілген бақылаудың нәтижелері бойынша оның жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлға бақылауды жүзеге асырған бақылау органы қызметкерлерінің қатысуымен екі апта мерзімде қорытындыны дайындап, бақылау органының басшысына табыс етеді.
91. Қорытындыда бақылаумен анықталған барлық заң бұзу фактілері, оларды жою, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, түсімдердің бюджетке толық және уақтылы түсуі, республикалық бюджет қаражатын, трансферттерді, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, бюджеттік инвестицияларды, сондай ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың тиімділігін жақсарту жөнінде ұсыныстар жинақталады.
92. Қорытындыға бақылау объектісінің белгіленген тәртіппен қаралмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Қорытынды кіріспе, негізгі және жиынтық сияқты бөлімдерден тұрады.
93. Қорытындының кіріспе бөлімі бақылауға болған негізді, бақылаудың мақсатын, мән-жайын және объектілерін, кезеңді бақылау жүргізу мерзімін, бақылау тобы туралы жалпы мәліметтерді сипаттайды.
Ескерту. 93-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Қорытындының негізгі (талдамалық) бөлімі бақылау іс-шараларының, сондай-ақ бақылаудың қойған мақсаты мен белгілеген ауқымы шегінде бақылау объектісінің қызметіне жасалған жалпы талдаудың нақты нәтижелерін қамтиды.
95. Салық, салықтан тыс түсімдер немесе бюджетке төленетін басқа да төлемдер, сондай-ақ салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігі республикалық және жергілікті бюджеттер кірістерінің жалпы көлеміндегі олардың үлесін анықтай отырып, бақылаумен қамтылған кезеңде талданады.
96. Мемлекет активтерінің пайдаланылуын талдау қорытындысы бақылау объектісінің жалпы сипаттамасынан, оның негізгі функцияларынан, жарғылық капиталды құруға немесе толықтыруға кеткен бюджет шығыстарынан басқа квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе жеке алғанда экономиканың, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың өзге де салаларының дамуына тигізетін әсерін кешенді талдауды қамтиды.

88. Лица, осуществляющие контроль, несут предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность за достоверность, объективность и полноту сведений, изложенных в актах контроля.
89. Должностное лицо, ответственное за контроль, незамедлительно информирует в письменном виде руководителя органа контроля о случаях невыполнения работниками, осуществлявшими контроль, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертами, участвовавшими в контроле, служебных обязанностей и фактах нарушений трудовой дисциплины в ходе проведения контроля.
90. По результатам проведенного контроля должностное лицо, ответственное за его проведение, с участием работников органа контроля, осуществлявшими контроль, в двухнедельный срок готовит и представляет руководителю органа контроля Заключение.
91. В Заключении обобщаются все установленные контролем факты нарушений, предложения по их устранению, совершенствованию нормативных правовых актов, полноты и своевременности поступлений в бюджет, улучшению эффективности использования средств государственного бюджета, трансфертов, кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций, а также поручительств и активов государства.
92. Не допускается включение в Заключение фактов нарушений с не рассмотренными в установленном порядке возражениями объекта контроля.
Заключение состоит из вводной, основной и итоговой частей.
93. Вводная часть Заключения описывает основание, цель, предмет и объекты контроля, период, сроки проведения контроля, общие сведения о группе контроля.
Сноска. Пункт 93 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
94. Основная (аналитическая) часть Заключения содержит конкретные результаты контрольных мероприятий, а также общего анализа деятельности объекта контроля в пределах поставленной цели и определенного масштабом контроля.
95. Налоговые, неналоговые поступления или другие платежи в бюджет, а также эффективность налогового и таможенного администрирования анализируются в периоде, охватываемом контролем, с определением их доли в общем объеме доходов республиканского и местного бюджетов.
96. Итоги анализа использования активов государства должны содержать кроме общей характеристики объекта контроля, основных его функций, расходов бюджета на создание или пополнение уставного капитала, комплексный анализ влияния деятельности субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики, или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления.

Ескерту. 96-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
97. Бақылаудың нәтижелері бақылау бағыттарының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылау объектісінің үлгісіне, түріне және объектісіне сәйкес жүйеге келтіріліп, мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын нормативтік әдістемелік қамтамасыз ету, олардың толыққандығы және бақылау объектісі қызметінің бекітілген стратегиялық жоспарларға сәйкестігінің деңгейі;
2) мемлекеттік және бюджеттік бағдарламаларды, аумақты дамыту бағдарламаларын іске асыруға немесе жекелеген әлеуметтік және экономикалық міндеттерді шешуге, сондай-ақ бақылау объектісінің стратегиялық жоспарының мақсаттары мен индикаторларына қол жеткізуге бағытталған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының қызметі;
3) бюджет қаражатын, оның ішінде трансферттерді, кредиттер мен қарыздарды игерудің нәтижелілігі және мемлекет активтерін пайдалану бөлігінде квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоса алғанда, бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкілікті мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізудің деңгейі;
4) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігін бақылаудың нәтижелері;
Қорытындының негізгі (талдамалық) бөлімінде қаржы активтерін сатып алу бойынша, оларды сатудан бюджетке түскен түсімдерді және бюджеттік инвестицияларды пайдалануды бақылаудың нәтижелері бөлек көрсетіледі.
Әрбір бұзушылық фактісі жеке тармақта көрсетіледі.
Ескерту. 97-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
98. Жекелеген бұзушылықтарды әлдеқайда толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлім қосымшалармен толықтырылуы мүмкін. Қосымшалар Қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
99. Қорытындының жиынтық бөлімі "Бақылау барысында қабылданған шаралар", "Қорытындылар", "Бақылаудың нәтижелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар" деген бөлімдерден тұрады.
100. "Бақылау барысында қабылданған шаралар" деген бөлім қосымша есептелген салықтар, айыппұлдар, өсімақылар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені, негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттағы міндеттемелерін орындағаны, бұзушылықтарға жол берген бақылау объектісінің лауазымды адамына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы және бақылауды жүзеге асыру процесінде бақылау объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпаратты қамтуы қажет.

Сноска. Пункт 96 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
97. Результаты контроля систематизируются и отражаются в соответствии с типом, видом и объектом контроля, с учетом особенностей направления контроля, по следующим разделам:
1) нормативно-методическое обеспечение реализации государственных и бюджетных программ, программ развития территорий их полноценность и уровень соответствия деятельности объекта контроля утвержденным стратегическим планам;
2) деятельность государственного органа Республики Казахстан, направленная на реализацию государственных и бюджетных программ, программ развития территорий, или на решение отдельных социальных и экономических задач, а также достижение целей и индикаторов стратегического плана объекта контроля;
3) результативность освоения бюджетных средств, в том числе трансфертов, кредитов и займов и степень достижения конечных целей и результатов по бюджетным программам, включая субъекты квазигосударственного сектора, в части использования активов государства;
4) результаты контроля за полнотой и своевременностью поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования.
В основной (аналитической) части Заключения отдельно указываются результаты контроля по приобретению финансовых активов, поступлений средств в бюджет от их продажи и использования бюджетных инвестиций.
Изложение каждого факта нарушения проводится отдельным пунктом.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
98. Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть может быть дополнена приложениями. Приложения вместе с основным текстом Заключения составляют единое целое.
99. Итоговая часть Заключения состоит из разделов "Принятые меры в ходе контроля", "Выводы", "Предложения и рекомендации по результатам контроля".
100. Раздел "Принятые меры в ходе контроля" должен содержать информацию о доначислении налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом контроля нарушений в процессе осуществления контроля.

101. "Бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындылар" деген бөлім  жүргізілген бақылаудың мәселелері бойынша бақылау объектісі қызметінің нәтижелерін жалпы бағалауды қамтуы қажет. Бақылау бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылау объектісінің үлгісіне, түріне және объектісіне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың, аумақты дамыту бағдарламаларының іске асырылуы тиімділігін, бюджетке кірістердің  толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің, байланысты гранттардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекет кепілгерліктерінің ұтымды және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін бағалау қамтылады.
Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
102. "Бақылаудың нәтижелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар" деген бөлімде бақылау органының отырысында бақылаудың нәтижелерін қарау не оның нәтижелері бойынша ұсыным жіберу мүмкіншілігін көздейтін бақылауды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның пікірі көрсетіледі.
103. Сондай-ақ аталған бөлiмде нормативтiк құқықтық базаны, бюджет қаражатының жоспарлау, пайдалану рәсімдерін жетiлдiру жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік уәкiлеттi органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ бақылау жүргiзу барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде бақылау объектiлерiне арналған ұсыныстар келтiрiледi, сондай-ақ нысаналы мақсатта пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қайтару жөнінде ұсыныстар келтіріледі.
Бұл ретте нысанасыз пайдалану деп пайдалануы нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес жүзеге асырылатын бюджет қаражатын, гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн оларда көзделмеген мақсаттарға пайдалануды айтамыз;
104. Қорытынды бақылау органының қаулысы мен ұсынымының жобаларын дайындау үшiн негiз болып табылады.
105. Қорытындыға қол қойылғаннан кейін бақылауға жауапты лауазымды тұлға анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімін жасайды.
106. Бақылау органының қаулысы (бұдан әрі – Қаулы) – бақылау органдары қабылдайтын, бақылау нәтижелерін растайтын және шешімдерді қамтитын өздеріне арналған барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар орындауға міндетті құжат.
Қаулыны қабылдау рәсімі бақылау органының регламентімен айқындалады.

101. Раздел "Выводы по результатам контроля" должен отражать общую оценку результатов деятельности объектов контроля по вопросам проведенного контроля. В зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, отражается оценка исполнения бюджета, реализации стратегических планов государственных органов, эффективности реализации государственных и бюджетных программ, программ развития территорий, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступления доходов в бюджет, а также по обеспечению рационального и эффективного использования средств бюджета и активов государства, связанных грантов, бюджетных инвестиций, поручительств государства.
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
102. В разделе "Предложения и рекомендации по результатам контроля" отражается мнение должностного лица, ответственного за проведение контроля, предусматривающее возможность рассмотрения его результатов на заседании органа контроля, либо направления по результатам контроля представления.
103. В данном разделе также приводятся рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам по совершенствованию нормативной правовой базы, процедур планирования, использования бюджетных средств, а также объектам контроля по устранению нарушений, выявленных в ходе проведения контроля, также приводятся рекомендации по возврату использованных не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, необоснованно использованных бюджетных средств.
При этом под нецелевым использованием понимается использование бюджетных средств, грантов, государственных и гарантированных государством займов, активов государства, на цели, не предусмотренные нормативными правовыми актами, в соответствии с которыми осуществляется их использование.
104. Заключение является основой для подготовки проектов постановления и представления органа контроля.
105. После подписания Заключения должностным лицом, ответственным за контроль, составляется сводный реестр выявленных нарушений.
106. Постановление органа контроля (далее - Постановление) - документ, принимаемый органами контроля, подтверждающий результаты контроля и содержащий решения, обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым он обращен.
Процедура принятия Постановления определяется регламентом органа контроля.

107. Қаулы белгiлеушi және қаулы шығарушы бөлiктерден тұрады.
108. Қаулының белгiлеушi бөлiгi бақылау бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылау объектісінің үлгісіне, түріне және объектісіне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы тиімділігін, бюджетке кірістердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің, байланысты гранттардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекет кепілгерліктерінің ұтымды және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін бағалауды және анықталған бұзушылықтардың қысқаша сипаттамасын қамтиды.
109. Қаулының қаулы шығарушы бөлiгi мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметiне, жергілікті атқарушы органдарға және бақылау объектiлерiне нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ету, анықталған заң бұзушылықтарды жою, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттағы міндеттемелерін орындауы, бұзушылық фактілері анықталған жағдайда бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнiндегi ұсынымдарды;
2) бақылау объектiсiнiң және тиiстi лауазымды тұлғалардың анықталған бұзушылықтар мен жұмыстардағы кемшiлiктердi жоюы жөнiндегi атқаруға міндетті тапсырмаларды;
3) бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғаларының iс-әрекетiнде қылмыс немесе құқық бұзушылық белгiлерi анықталған жағдайда қаулы шығарушы бөлiкке құқық қорғау органдарына және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайтын уәкiлеттi органдарға бақылау материалдарын беру туралы тармақтар енгiзiлуi мүмкiн;
4) Қаулының орындалуын бақылау жүктелген бақылау органы лауазымды тұлғасының аты-жөнін қамтиды.
110. Қаулыны бақылау органының отырысында қарау және қабылдау талап етiлмейтiн жағдайларда жүргiзiлген бақылаудың нәтижелерi бойынша бақылау органы басшысының шешiмi бойынша анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшіліктерді жою үшін бақылау объектілеріне және басқа да мүдделі тұлғаларға жіберілетін мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының орындауға міндетті құжаты – ұсыным (бұдан әрi - Ұсыным) дайындалады. Бақылау органының бақылау жүргiзуге жауапты лауазымды тұлғасы бақылауды жүзеге асырған бақылау органы қызметкерлерінің қатысуымен Ұсыным дайындап, оны қарап, қол қоюы үшiн бақылау органының басшысына жібереді.

107. Постановление состоит из констатирующей и постановляющей частей.
108. Констатирующая часть постановления, в зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, отражается оценка исполнения бюджета, реализации стратегических планов государственных органов, эффективности реализации государственных и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступления доходов в бюджет, а также по обеспечению рационального и эффективного использования средств бюджета и активов государства, связанных грантов, бюджетных инвестиций, поручительств государства и краткое описание выявленных нарушений.
109. Постановляющая часть Постановления содержит:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, центральным государственным органам, местным исполнительным органам и объектам контроля по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан по устранению выявленных нарушений, восстановлению необоснованно использованных бюджетных средств либо восстановление их по учету, а также выполнение поставщиками товаров, работ и услуг, других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений, привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения;
2) обязательные для исполнения объектами контроля и соответствующими должностными лицами поручения по устранению выявленных нарушений и недостатков в работе;
3) в случае выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля в постановляющей части могут быть включены пункты о передаче материалов контроля в правоохранительные органы и органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях;
4) фамилию и инициалы должностного лица органа контроля, на которого возлагается контроль за исполнением Постановления.
110. По результатам проведенного контроля в случаях, когда не требуется рассмотрения и принятия на заседании органа контроля Постановления, по решению руководителя органа контроля подготавливается представление - обязательный для исполнения документ органов государственного финансового контроля, направляемый объектам контроля и другим заинтересованным лицам для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе (далее - Представление). Должностное лицо объекта контроля, ответственное за проведение контроля, с участием работников органа контроля, осуществлявших контроль, готовит представление и направляет его для рассмотрения и подписания руководителю органа контроля.

Ескерту. 110-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
111. Ұсыным осы Ереженің 108-109-тармақтарына сай қаулыны толтыруға қойылатын нысан бойынша толтырылады.
112. Бақылау нәтижелерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, интернет-ресурсқа орналастыру бақылау органдарының ішкі регламенттеріне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 112-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Бақылау материалдарының сапасына талдау жүргізу
113. Бақылау органдары бақылауды ұйымдастыруға, жүргізуге бірыңғай талаптарды қамтамасыз ету мен сақтау және өз қызметкерлерінің жауапкершілігін арттыру мақсатында олардың ұсынған бақылау актілерінің сапасына талдау жүргізуге хақылы.
114. Бақылау актілерінің сапасын талдау (бұдан әрі – сапаны талдау) – олардың Стандарттарға, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігін, бағдарламалық мәселелердің қамтылу толықтығының сақталуын, бақылау актісінде қамтылған бұзушылықтардың анықтығының растығын айқындау жолымен бақылау актілерінің сапасын бағалау.
Ескерту. 114-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2010.11.28 № 37-Қ (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Бақылау актілерінің сапасына талдауды, оның ішінде бақылау объектісіне барып жүзеге асыру туралы шешімді бақылау органының басшысы жеке-дара қабылдайды.
116. Бақылау органдары қызметкерлерінің белгіленген бақылау рәсімдерін сақтамау жағдайлары, сондай-ақ бақылау сапасының төмен болуы, бақылау нәтижелерін толық көрсетпеуі, қаржы бұзушылық фактілерін жасыруы түрінде жол берген бұзушылық фактілерінің анықталуы бақылау актілерінің сапасына талдауды жүзеге асыруға негіз болып табылады.
117. Бақылау материалдарының сапасын талдаудың нәтижелері анықтама түрінде ресімделіп, бақылау органының басшысына ұсынылады.
9. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды бақылау жүргізуге тартудың тәртібі
118. Бақылау органы өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік органдар мен мекемелердің, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды өзінің құзыреті шегінде мынадай ұйымдық нысанда тарта алады:
бақылау органының жекелеген мамандарын бақылау тобының құрамына енгізу;
аудиторлық ұйымдарға бақылау бағдарламасына сай қызметтер көрсетуді тапсыру.

Сноска. Пункт 110 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
111. Представление составляется по форме, предъявляемой к составлению Постановления, согласно пунктам 108-109 настоящих Правил.
112. Опубликование результатов контроля в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе производится в соответствии с внутренними регламентами органов контроля.
Сноска. Пункт 112 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
8. Проведение анализа качества материалов контроля
113. Органы контроля в целях обеспечения и соблюдения единых требований к организации, проведению контроля и повышения ответственности своих работников вправе подвергать анализу качества представленные ими акты контроля.
114. Анализ качества актов контроля (далее – анализ качества) - оценка качества актов контроля путем определения их соответствия Стандартам, требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан, соблюдения полноты охвата программных вопросов, подтверждение достоверности нарушений, отраженных в акте контроля.
Сноска. Пункт 114 с изменениями, внесенными постановлением и.о. председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2010 № 37-П (вводится в действие со дня его официального опубликования).
115. Решение об осуществлении анализа качества актов контроля, в том числе с выездом на объект контроля, единолично принимается руководителем органа контроля.
116. Основанием для осуществления анализа качества актов контроля являются случаи несоблюдения установленных процедур контроля, а также выявления фактов нарушений, допущенных работниками органа контроля, выразившихся в низком качестве контроля, неполном отражении результатов контроля, сокрытии фактов финансовых нарушений.
117. Результаты анализа качества материалов контроля оформляются в форме справки и представляются руководителю органа контроля.
9. Порядок привлечения к проведению контроля
специалистов государственных органов, аудиторских
организаций и экспертов
118. Органы контроля в пределах своих полномочий в целях выполнения возложенных на них задач могут привлекать специалистов государственных органов и учреждений, аудиторские организации и экспертов в следующих организационных формах:
включение отдельных специалистов в состав группы контроля органа контроля;
поручение аудиторским организациям оказание услуг в соответствии с программой контроля.

119. Мемлекеттік органдар мен мекемелердің, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың мақсаты тиісті сирек мамандандырылған мәселелер бойынша арнайы білімдерді пайдалану жолымен сапалы бақылаудың жүзеге асырылуын қамтамасыз ету және тәуелсіз сараптаманы жүргізу болып табылады.
120. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттілігі бақылау органының стратегиялық, операциялық жоспарларын жасау кезінде айқындалады және бақылау жүргізу басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей бақылау органының тоқсандық жоспарын дайындау кезінде нақтыланады.
121. Бақылау органының жоспарланған бақылаудың мән-жайын, саны мен мамандардың біліктілігін, бақылаудың өткізілу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік органдардың басшыларына жіберген хаты негізінде мемлекеттік органдардың мамандары бақылауға тартылады.
122. Аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттілігін бақылауға жауапты лауазымды тұлғаның жазбаша өтінімі негізінде бақылау органының басшысы белгілейді. Жоспарланып отырған бақылауға жүргізілген талдаудың негізінде өтінімде аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың негіздемесі, олардың саны, оларға қойылатын біліктілік талаптары, олардың жұмыс істеу мерзімі мен кезеңі беріледі.
123. Айрықша жағдайларда, бақылау жоспары бекітілгенен кейін аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың қызметіне қажеттілік туындаған жағдайда бақылау органының басшысы оларды жұмысқа тарту туралы шешім қабылдауы мүмкін.
124. Бақылауға жауапты лауазымды тұлғалардың жазбаша өтінімдері негізінде, бөлінген сомалардың лимиттеріне сүйене отырып, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың жиынтық өтінімі жасалады, ол бақылау органының стратегиялық, операциялық (жылдық) және тоқсандық жұмыс жоспарларына талқылануға және бекітілуге енгізіледі.
125. Аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың көрсететін қызметтерін сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес олармен тиісті шарттар жасала отырып, жүргізіледі.
126. Бақылаудың немесе сараптаманың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар есеп (акті, қорытынды) жасап, оны бақылауға жауапты лауазымды тұлғаға табыс етеді және ол көрсетілген қызметтердің актісін толтыруға негіз болады. Аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың қызметіне ақы төлеу жағдайлары тиісті шарттарда осы мақсаттарға бөлінген бюджет қаражаты шегінде көрсетіледі.
127. Аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың есептерін қабылдау, сондай-ақ есепке берілген ескертпелер мен ұсыныстарды жою шарттары мемлекеттік сатып алу туралы шарттарға сәйкес белгіленеді.
10 Бақылау материалдарын есепке алу, олардың есептілігі мен орындалуын бақылау

119. Целью привлечения специалистов государственных органов и учреждений, аудиторских организаций и экспертов является обеспечение качественного осуществления контроля и проведения независимой экспертизы путем использования специальных знаний по соответствующим узкоспециализированным вопросам.
120. Необходимость привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов определяется при составлении операционного плана органа контроля и детализуется при подготовке квартального плана работы органов контроля, но не позднее двух месяцев до начала проведения контроля.
121. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма органа контроля руководителям государственных органов с указанием предмета запланированного контроля, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения контроля или экспертизы.
122. Необходимость в привлечении специалистов аудиторских организаций и экспертов определяется руководителем органа контроля на основании письменной заявки должностного лица, ответственного за контроль. В заявке на основе проведенного анализа планируемого контроля дается обоснование привлечения, количество, квалификационные требования, сроки и период работы специалистов аудиторских организаций и экспертов.
123. В исключительных случаях руководителем органа контроля может быть принято решение о привлечении аудиторских организаций и экспертов, необходимость в услугах которых возникла после утверждения плана контроля.
124. На основании письменных заявок должностных лиц, ответственных за контроль, исходя из лимитов выделенных сумм, составляется сводная заявка привлечения специалистов аудиторских организаций и экспертов, которая вносится на обсуждение и утверждение Стратегического, операционного (годового) и квартального планов работы органов контроля.
125. Приобретение услуг аудиторских организаций и экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
126. По результатам контроля или экспертизы специалистами аудиторских организаций и экспертами составляется отчет (акт, заключение), который предоставляется должностному лицу, ответственному за контроль, и служит основанием для составления акта оказанных услуг. Условия оплаты услуг аудиторских организаций и экспертов указываются в соответствующих договорах в пределах выделенных на эти цели бюджетных средств.
127. Условия приема отчетов аудиторских организаций и экспертов, а также устранение замечаний и предложений к отчету устанавливаются в соответствии с договорами о государственных закупках.
10. Учет, отчетность и контроль за исполнением
материалов контроля

128. Қаулыға немесе Ұсынымға қол қойылғаннан кейiн бақылау органы екi жұмыс күнi iшiнде Қаулы мен Ұсынымда белгiленген шараларды қабылдау үшiн тиiстi мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға оның жiберiлуiн қамтамасыз етедi.
129. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жiберiлген анықталған бұзушылықтарды жою, мемлекетке келтiрiлген залалдың орнын толтыру және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға кiнәлi лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тарту жөнiндегi Қаулылар мен Ұсынымдар ондағы көрсетiлген мерзiмде қаралуы тиiс.
130. Қаулылар мен Ұсынымдардың орындалуын бақылауды бақылау органының бақылауға жауапты лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
131. Бақылау органының Қаулыларының немесе Ұсынымдарының іске асырылуын бақылау мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) бақылау органының Қаулыларын немесе Ұсынымдарын бақылауға қою;
2) бақылау органының Қаулыларының немесе Ұсынымдарының іске асырылу барысы мен нәтижелерін талдау;
3) бақылау объектісі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген қаулыларды (ұсынымдарды) қараудың тәртібі мен мерзімін қасақана немесе жүйелі түрде сақтамаған жағдайда шаралар қабылдау;
4) Қаулыларды немесе Ұсынымдарды бақылаудан алу, оларды іске асырудың мерзімін ұзарту және (немесе) оларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдау.
132. Құқық қорғау органдарына жіберілген бақылау іс-шараларының материалдарын олардың қарау қорытындысы бойынша бақылау органы олардың қабылдаған шараларына талдау жүргізеді.
Бақылау материалдарын қараудың нәтижелері бойынша құқық қорғау органынан алынған ақпараттың негізінде талдау жүргізіледі.
133. Бақылау іс-шараларының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне, орталық мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға және өзге де бақылау объектілеріне жіберілген ұсыныстар мен тапсырмалардың орындалуын бақылау жүктелген лауазымды тұлға Қаулыда немесе Ұсынымда белгiленген атқарылу мерзiмi аяқталғаннан кейiнгi бес күннiң iшiнде Қаулының (Ұсынымның) әрбiр тармағының iске асырылуы туралы бақылау органы басшысының атына қызметтiк жазба дайындайды. Қаулының (Ұсынымның) қандайда да бiр тармағы орындалмаған жағдайда қызметтiк жазбада оның себептерi мен ықтималды орындалу мерзiмi көрсетiледi.
134. Қажет болған жағдайда, Қаулының немесе Ұсынымның орындалу барысы туралы мәселенi талқылау бақылау органының отырысына шығарылуы мүмкiн.
135. Бақылаудың қорытындысы бойынша есепке алу, олардың есептілігі және оларды сақтау ақпараттық базада қағаз, сондай-ақ электрондық жеткiзушiлерде жүзеге асырылады.

128. Для принятия мер, определенных Постановлением или Представлением, органом контроля в течение двух рабочих дней после подписания Постановления или Представления обеспечивается его рассылка соответствующим государственным органам и организациям, к которым оно обращено.
129. Постановления или Представления, направленные руководителям государственных органов и организаций по устранению выявленных нарушений, возмещению причиненного государству ущерба и привлечению к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан, должны быть рассмотрены в указанные в них сроки.
130. Контроль за исполнением Постановлений и Представлений осуществляет должностное лицо органа контроля, ответственное за контроль.
131. Контроль реализации Постановлений или Представлений органа контроля включает в себя следующие процедуры:
1) постановка на контроль Постановлений или Представлений органа контроля;
2) анализ хода и результатов реализации Постановлений или Представлений органа контроля;
3) принятие мер в случаях умышленного или систематического несоблюдения порядка и сроков рассмотрения постановлений (представлений) объектом контроля, установленных Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4) снятие Постановлений или Представлений с контроля, продление сроков контроля их реализации и (или) принятие мер по их реализации.
132. По итогам рассмотрения правоохранительными органами материалов контрольных мероприятий, направленных в их адрес органом контроля, проводится анализ принятых ими мер.
Анализ проводится на основе информации, полученной от правоохранительного органа по результатам рассмотрения обращения.
133. Должностное лицо, на которое возложен контроль за исполнением рекомендаций и поручений, направленных в Правительство Республики Казахстан, центральным государственным, местным исполнительным органам и иным объектам контроля по итогам контрольных мероприятий в течение пяти дней по истечению срока исполнения, установленного в Постановлении или Представлении готовит служебную записку на имя руководителя органа контроля о реализации каждого пункта Постановления (Представления). В случае невыполнения каких-либо пунктов Постановления (Представления) в служебной записке отражаются причины и возможные сроки исполнения.
134. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе исполнения Постановления или Представления может быть вынесено на заседание органа контроля.
135. Учет, отчетность и хранение материалов по итогам контроля осуществляется как на бумажных, так и электронных носителях в информационной базе.