Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 мамырда № 11140 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 14.06.2016 № 516 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 9-8)9-9)9-10)9-11) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес қағидасы;
2) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес қағидасы;
3) Микроқаржы ұйымдарына және кредиттік серіктестерге конкурстық негізде кредит беру осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес қағидасы;
4) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес  қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны кезеңдік баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Д.Р.Арғындықовқа жүктелсін.
4. Мыналардың:
1) «Өңірлердің жұмыспен қамту карталарын қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 135-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9315 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 16 мамырда жарияланған);

О некоторых вопросах содействия занятости населения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2015 года № 11140. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 14.06.2016 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 9-8), 9-9), 9-10), 9-11) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки согласно  приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Аргандыкова Д.Р.
4. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 135-Ө «Об утверждении Методики формирования карт занятости регионов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9315, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативно-правовых актов «Әділет» 16 мая 2014 года);

2) «Әлеуметтік келісімшарт нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 178-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9407 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 18 (28496) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                           Т.Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
___________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 15 сәуір
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы «___»________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы «___»________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы «___»________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 10 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
1-қосымша
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуға және олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуге бағытталған шаралар тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және қаражат шегінде:
1) кәсіптік бағдарлану, кәсіп таңдауда көмек көрсету, оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультация, психологиялық бейімдеу жөніндегі қызмет көрсету;
2) стипендия төлей отырып, біліктілікті арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың (бұдан әрі – кәсіптік оқыту) тегін курстарына, сондай-ақ практикалық дағдылар алу үшін қысқа мерзімді курстарға (бұдан әрі – оқыту шеберлік сыныптары) жіберу;

2) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 178-Ө «Об утверждении форм социальных контрактов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9407, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 29 января 2015 года № 18 (27894).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А. Мамытбеков
15 апреля 2015 год
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ А. Саринжипов
«___»________ 2015 год
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
«___»________ 2015 год
СОГЛАСОВАНО
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
13 апреля 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2015 года № 221
Правила
организации и финансирования обучения, содействия в
трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия
занятости, и предоставления им мер государственной поддержки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения», от 22 июля 2011 года «О миграции населения» и Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 (далее – Программа) и определяют порядок организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
2. Меры, направленные на обучение и содействие в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости реализуются за счет средств и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год путем:
1) профессиональной ориентации, помощи в выборе профессии, консультаций по вопросам обучения и трудоустройства, оказания услуги по психологической адаптации;
2) направления на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки (далее – профессиональное обучение) с выплатой стипендии, а также на краткосрочные курсы для получения практических навыков (далее – обучающие мастер классы);

3) практикалық дағдылар алуға арналған қысқа мерзімді курстарды қоспағанда, оқып жүргендерге субсидия (оқу орнына дейін және кері жол жүруге, жатақханада тұруға немесе тұрғын үйді жалдауға (жалға беруге) байланысты шығындарды өтеуге) (бұдан әрі – материалдық көмек) беру;
4) лайықты бос жұмыс орындарын іздеуге және жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына орналастыруға жәрдемдесу;
5) әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау;
6) жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбегіне ақы төлеу жолымен іске асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік демалыс – ана болу, балалардың күтімі үшін, өндірістен қол үзбей білім алу және өзге де әлеуметтік мақсаттар үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында қызметкерді белгілі бір кезеңге жұмыстан босату;
2) Бағдарламаға қатысушылар – жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
3) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
5) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында білім беру қызметтерін көрсетуді басқару функцияларын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері;
6) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер – еңбегі үшін ақыны, оның ішінде лауазымдық жалақы, сыйлықақы, үстеме ақы немесе заттай түрдегі еңбекақыны (сыйақыны) көздейтін еңбек шарты бойынша (жал шарты) жұмыс істейтін жеке тұлғалар;
7) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының бір айдағы жиынтық табысының отбасының әр мүшесіне шаққандағы үлесі;
8) жеке қосалқы шаруашылық – ауылдық жерде және қалаға іргелес аймақты орналасқан жер учаскесінде өзінің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған қызмет түрі;
9) жұмыссыздар – кіріс әкелетiн еңбек қызметiмен айналыспайтын, жұмыс iздеп жүрген және еңбек етуге әзiр, еңбекке жарамды жастағы жеке тұлғалар;
10) жұмыссыздық деңгейі – экономикалық белсенді халық санындағы жұмыссыздар санының пайызбен өлшенген үлес салмағы;

3) предоставления субсидий обучающимся (на проезд до места обучения и обратно, проживание в общежитии или возмещение затрат, связанных с наймом (арендой) жилища) (далее – материальная помощь), за исключением краткосрочных курсов для получения практических навыков;
4) поиска подходящих вакансий и содействия в трудоустройстве, в том числе на социальные рабочие места и молодежную практику;
5) частичного субсидирования заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места;
6) оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальный отпуск – освобождение работника от работы на определенный период в целях создания благоприятных условий для материнства, ухода за детьми, получения образования без отрыва от производства и для иных социальных целей;
2) участники Программы – граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;
3) Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
4) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
5) местные исполнительные органы в области образования – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующие функции управления предоставлением образовательных услуг в сфере технического и профессионального, послесреднего образования;
6) наемные (оплачиваемые) работники – физические лица, работающие по трудовому договору (договору найма), предусматривающему оплату (вознаграждение) за труд, в том числе в виде оклада, премии, надбавок либо в натуральной форме;
7) среднедушевой доход - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) личное подсобное хозяйство – вид деятельности для удовлетворения собственных нужд на земельном участке, расположенном в сельской местности и пригородной зоне;
9) безработные – физические лица трудоспособного возраста, которые не занимаются трудовой деятельностью, приносящей доход, ищущие работу и готовые трудиться;
10) уровень безработицы – доля численности безработных в численности экономически активного населения, измеренная в процентах;

11) «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – «ЖЖК 2020» ААЖ) – автоматтандырылған режимде Бағдарламаға қатысушылардың деректер қорын қалыптастыруды, жүргізуді және пайдалануды қамтамасыз ететін жүйе;
12) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – мемлекет іске асыратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды мемлекеттік қолдау шаралары;
13) жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер – толық емес жұмыс уақыты немесе жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы жағдайында немесе қызметкерлер әлеуметтік демалыста немесе өндірістің тоқтатылуына байланысты еріксіз бос жүрген жағдайларда еңбек қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер;
14) Қазақстан Республикасының табысы аз азаматтары (отбасылары) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атаулы әлеуметтiк көмек және (немесе) он сегіз жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқығы бар, еңбекке жарамды жастағы жеке тұлғалар;
15) кәсіптік оқыту – Бағдарламаға қатысушыларды білім беру ұйымдарында не жұмыс берушілердің өндірістік кәсіпорындары мен ұйымдарының жанындағы оқу орталықтарында (бұдан әрі – оқытатын ұйымдар) оқыту, кәсіптік оқыту:
мамандығы (кәсібі) жоқ, мамандық (кәсіп) игеруді және сол мамандығы (кәсібі) бойынша жұмыс істеуді қалайтын адамдарды; еңбек нарығында сұранысқа ие емес мамандығы (кәсібі) бар, жаңа мамандық (кәсіп) игеруді және сол мамандығы (кәсібі) бойынша жұмыс істеуді қалайтын адамдарды кәсіптік даярлауды;
егер Бағдарламаға қатысушыларға мамандығы (кәсібі) бойынша лайықты жұмыс ұсына алмаған немесе олардың белгілі бір мамандықтар (кәсіптер) бойынша жұмысты орындауға қабілеттілігі жойылған жағдайда, жаңа мамандықтар (кәсіптер) меңгеру мақсатында қайта даярлауды;
біліктілігін арттыруды – анағұрлым жоғары разряд (сынып, санат) алу, озық техника мен технологияны зерттеу және игеру мақсатында өндірістік қажеттілікке қарай, кәсіби шеберлігін жетілдіруді қамтиды;
16) кооператив мүшелері – өндірістік кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалар;
17) оқуға материалдық көмек – кәсіптік оқудан өтіп жатқан Бағдарламаға қатысушыға жол жүруге және тұруға арналған шығындарды ішінара өтеуге төленетін ақшалай қаражат;
18) отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) жалақы төленбейтін қызметкерлері – туыс адам басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлғалар;

11) автоматизированная информационная система «Дорожная карта занятости 2020» (далее – АИС «ДКЗ 2020») – система, обеспечивающая в автоматизированном режиме формирование, ведение и использование базы данных участников Программы;
12) активные меры содействия занятости – меры государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, осуществляемые государством;
13) частично занятые наемные работники – работники, осуществляющие трудовую деятельность на условиях неполного рабочего времени или сокращенной продолжительности рабочего времени, или в тех случаях, когда работники находятся в социальном отпуске или вынужденном прогуле из-за простоя;
14) малообеспеченные граждане Республики Казахстан (семьи) – физические лица трудоспособного возраста, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеют право на адресную социальную помощь и (или) на ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое на детей до восемнадцати лет;
15) профессиональное обучение – обучение участников Программы в организациях образования либо учебных центрах при производственных предприятиях и организациях работодателей (далее – обучающие организации), включающее в себя:
профессиональную подготовку лиц, не имеющих профессии (специальности), желающих приобрести специальность (профессию) и работать по этой специальности (профессии); лиц, имеющих невостребованную на рынке труда специальность (профессию), желающих приобрести новую специальность (профессию) и работать по этой специальности (профессии);
переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий) в том случае, если участнику Программы не может быть предложена подходящая работа по специальности (профессии) или им утрачена способность к выполнению работ по определенным специальностям (профессиям);
повышение квалификации – совершенствование профессионального мастерства в целях получения более высоких разрядов (классов, категорий), изучения и освоения прогрессивной техники и технологии с учетом производственной потребности;
16) члены кооператива – физические лица, являющиеся членами производственного кооператива;
17) материальная помощь – денежные средства, выплачиваемые участнику Программы, проходящему профессиональное обучение, на частичное возмещение затрат на проезд и проживание;
18) неоплачиваемые работники семейных предприятий (хозяйств) – физические лица, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;

19) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар – жеке тұтынуға арналған өндірісті қоса алғанда, табыс алу үшін тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндірумен (өткізумен) дара айналысатын жеке тұлғалар, өндірістік кооператив мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) еңбекақы төленбейтін қызметкерлері және жалдамалы қызметкерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілер;
20) өңір – республиканың бiрнеше елдi мекендерiн қамтитын, оның мүддесi үшiн құрылатын және басқарылатын республика аумағының бiр бөлiгi. Республикалық әкiмшiлiк-аумақтық құрылыстың негiзгi буындары ретiнде облыс, аудан және ауылдық округ өңірлер болып табылады;
21) өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
22) уәкілетті орган – өңірлік деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
23) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын мемлекеттік мекеме;
24) халықтың механикалық қозғалысы – тұрғылықты жерін ауыстыру мақсатында елдің шекарасы немесе қандай да бір аумақ (көші-қон) арқылы халықтың жүріп-тұруы.
25) экономикалық белсенді емес (енжар, бейғам) халық – қаралып отырған есепті кезеңде жұмыспен қамтылғандар немесе жұмыссыздар болып табылмайтын, халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы (15 жастағы және одан жоғары) жеке тұлғалар;
26) экономикалық тұрғыдан белсендi халық (жұмыс күшi) – тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндіру үшін жұмыс күшін ұсынуды қамтамасыз ететін, халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы халықтың бөлігі (экономикада жұмыспен қамтылғандар және жұмыссыздар);
2. Оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар тәртібі
4. Оқытуға қажеттілікті, еңбекке қабілетті халықтың саны мен құрылымын, жұмысқа орналасуға мұқтаж адамдардың санын, іске асырылатын жобалар шеңберінде құрылып жатқан жұмыс орындарының санын айқындау мақсатында жергілікті атқарушы органдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өңірлердің жұмыспен қамту картасын қалыптастырады.
5. Жұмыспен қамту карталары ортамерзімдік перспективаға (үш жылдық кезеңге, әр жылға жеке) мынадай өңірлер бойынша жасалады:

19) самостоятельно занятые – физические лица, индивидуально занятые производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, включая производство для собственного потребления, члены производственных кооперативов, неоплачиваемые работники семейных предприятий (хозяйств) и работодатели, использующие труд наемных работников;
20) регион - часть территории республики, включающая несколько населенных пунктов, образуемая и управляемая в интересах республики. Регионами являются область, район и сельский округ как основные звенья республиканского административно-территориального устройства;
21) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;
22) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
23) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости.
24) механическое движение населения – передвижение населения через границы страны, или какие либо территории (миграция) с целью изменения места жительства.
25) экономически активное население (рабочая сила) – часть населения в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, обеспечивающая предложение рабочей силы для производства товаров, работ и услуг (занятые в экономике и безработные);
26) экономически неактивное (пассивное) население – физические лица в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения (15 лет и старше), которые не являются занятыми или безработными в течение рассматриваемого отчетного периода;
2. Порядок консультации по вопросам обучения и трудоустройства
4. С целью определения потребности в обучении, количества и структуры трудоспособного населения, количества лиц, нуждающихся в трудоустройстве, количества создаваемых рабочих мест в рамках реализуемых проектов местные исполнительные органы формируют Карты занятости регионов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Карты занятости формируются на среднесрочную перспективу (трех летний период, отдельно по каждому году) по следующим регионам:

1) ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан;
2) аудан;
3) облыстық маңызы бар қала;
4) облыс;
5) республикалық маңызы бар қала, астана.
6. Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның жұмыспен қамту карталары үй аралап халыққа сауалнама жүргізу, сондай-ақ бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің, қызметін көрсетілген аумақта жүзеге асыратын кәсіпорындардың, ұйымдар мен мекемелердің мәліметтері арқылы жасалады, ол әрбір есепті жылдың 15 ақпанына дейін қалыптастырылады және жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Ауданның жұмыспен қамту картасы ауылдың, кенттің, ауылдық округтердің жұмыспен қамту карталарының, аудандық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, аудан кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының мәліметтері негізінде жасалады. Ауданның жұмыспен қамту картасын жұмыспен қамту жөніндегі аудандық уәкілетті органдар қалыптастырады және жинақтау және облыстық жұмыспен қамту картасын қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 наурызына дейін жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті органға береді.
Облыстық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту картасы кенттердің, ауылдық округтердің жұмыспен қамту карталарының, қалалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, қала кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының мәліметтері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі қалалық уәкілетті орган қалыптастырады және жинақтау және облыстың жұмыспен қамту картасын қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 наурызына дейін жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті органға береді.
Облыстың жұмыспен қамту картасы аудандардың жұмыспен қамту карталары мен облыстық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту картасының, облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жоғары оқу орындарының деректері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі облыстық уәкілетті орган қалыптастырады және республикалық картаны қалыптастыру үшін әрбір есепті жылдың 1 сәуіріне дейін орталық атқарушы органға береді.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталары қаладағы аудандардың жұмыспен қамту карталарының, облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жоғары оқу орындарының мәліметтері негізінде жасалады, оны жұмыспен қамту жөніндегі қалалық уәкілетті орган әрбір есепті жылдың 1 сәуіріне дейін қалыптастырады және республикалық картаны қалыптастыру үшін орталық атқарушы органға береді.
Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталарын ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері бекітеді.
Республикалық жұмыспен қамту картасын жұмыспен қамту саласындағы орталық уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталары негізінде әрбір есепті жылдың 1 мамырына дейін қалыптастырады. Республикалық жұмыспен қамту картасын орталық атқарушы орган бекітеді.
Өңірлердің жұмыспен қамту карталары орталық мемлекеттік органдардың мәліметтері ескеріле отырып толықтырылады және түзетіледі.

1) село, поселок, сельский округ, района в городе;
2) район;
3) город областного значения;
4) область;
5) город республиканского значения, столица.
6. Карты занятости села, поселка, сельского округа, района в городе составляются путем подомового опроса населения, а также на основании сведений администраторов бюджетных программ, предприятий, организаций и учреждений, осуществляющих деятельность на указанной территории, формируется и передается в районный уполномоченный орган занятости до 15 февраля каждого отчетного года.
Карта занятости района составляется на основе карт занятости села, поселка, сельских округов, сведений администраторов районных бюджетных программ, предприятий, учреждений, организаций района. Карта занятости района формируется районными уполномоченными органами занятости и передается в областной уполномоченный орган занятости для свода и формирования областной карты занятости до 1 марта каждого отчетного года.
Карта занятости города областного значения составляется на основе карт занятости поселков, сельских округов, сведений администраторов городских бюджетных программ, предприятий, учреждений, организаций города, формируется городским уполномоченным органом занятости и передается в областной уполномоченный орган занятости для свода и формирования областной карты занятости до 1 марта каждого отчетного года.
Карта занятости области составляется на основании карт занятости районов и карты занятости города областного значения, сведений администраторов областных бюджетных программ, территориальных подразделений центральных государственных органов, высших учебных заведений, формируется областным уполномоченным органом занятости и передается в центральный исполнительный орган для формирования республиканской карты до 1 апреля каждого отчетного года.
Карты занятости городов республиканского значения, столицы составляются на основании карт занятости районов в городе, сведений администраторов областных бюджетных программ, территориальных подразделений центральных государственных органов, высших учебных заведений формируется городским уполномоченным органом занятости до 1 апреля каждого отчетного года и передается в центральный исполнительный орган для формирования республиканской карты.
Карты занятости села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения, столицы утверждаются акиматом села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения.
Республиканская карта занятости формируется центральным уполномоченным органом в сфере занятости на основе карт занятости областей, городов республиканского значения, столицы до 1 мая каждого отчетного года. Республиканская карта занятости утверждается центральным исполнительным органом.
Карты занятости регионов, дополняются и корректируются с учетом сведений центральных государственных органов.

Жергілікті атқарушы органдар бір жылда екі рет (есіпті жылдың 1 қаңтарындағы және 1 шілдесіндегі жағдай бойынша) 5 қаңтарда және 5 шілдеде Өңірлердің жұмыспен қамту карталарының мәліметтерін жаңартып отырады.
7. Уәкілетті орган Ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту карталарында көрсетілген жұмыс орындарын құру мониторингін жүргізеді.
8. Өңірлердің жұмыспен қамту карталары мынадай бөлімдерден тұрады:
1) өңірдің паспорты;
2) еңбек ресурстарына қосымша қажеттілік (сұраныс);
3) кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша еңбек ресурстарына қажеттілік;
4) еңбек ресурстарының көздері;
5) еңбек ресурстарының теңгерімі.
9. Өңірдің паспортында халықтың экономикалық белсенділігінің жай-күйі, толтырылатын әрбір жыл бойынша жеке экономиканың негізгі салалары бөлінісінде еңбек нарығының жай-күйі туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) Өңірлердің жұмыспен қамту картасы негізінде жұмысқа орналасуға мұқтаж еңбекке қабілетті жастағы адамдардың санын айқындайды;
2) жұмыс берушілерді – аудан (қала) аумағында жұмыс істейтін кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын барлық заңды және жеке тұлғаларды есепке алуды жүзеге асырады;
3) жұмыс берушілерге Бағдарламаға қатысу, оның ішінде жұмыс берушілерге Бағдарламаға қатысуға үміткерлерді таңдау, кәсіптік оқудан өту, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу тәртібі және шарттары туралы консультация береді;
4) жылына бір рет кем емес кезеңділікпен кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттілікті айқындау мақсатында жұмыс берушілерге сауалнама жүргізуді жүзеге асырады (оның ішінде коммуникация құралдары (интернет, электрондық почта, телефония құралдары және басқалары) арқылы);
5) Өңірлердің жұмыспен қамту карталарының, жеке жұмыспен қамту агенттіктерінің және жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде кәсіптер (мамандықтар) бөлінісінде кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттілікті қалыптастырады.
11. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысуға үміткерлерге:
1) мамандық (кәсіп) таңдауға, кәсіптік оқу және оны аяқтағаннан кейін деректер қорына енгізілген жұмыс орындарын, ағымдағы бос жұмыс орындарын және болжамды қажеттілікті ескере отырып, ықтимал жұмысқа орналасуға көмек;
2) үміткерлердің мамандығы (кәсібі) бар бос жұмыс орындарының біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бос жұмыс орындары жәрмеңкесіне қатысу мәселелері бойынша консультация береді;
3) Бағдарлама шеңберінде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің басқа белсенді шаралары.

Местные исполнительные органы два раза в год (по состоянию на 1 января и на 1 июля отчетного года), 5 января и 5 июля обновляют сведения Карты занятости регионов.
7. Уполномоченный орган проводит мониторинг создания рабочих мест отраженных в Картах занятости села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, городов республиканского значения, столицы.
8. Карты занятости регионов состоят из следующих разделов:
1) паспорт региона;
2) дополнительная потребность в трудовых ресурсах (спрос);
3) потребность в трудовых ресурсах по предприятиям в разрезе профессий и специальностей;
4) источники трудовых ресурсов;
5) баланс трудовых ресурсов.
9. В паспорте региона указываются сведения о состоянии экономической активности населения, состоянии рынка труда в разрезе основных отраслей экономики отдельно по каждому заполняемому году.
10. Центры занятости населения:
1) на основе Карты занятости регионов определяют количество лиц трудоспособного возраста, нуждающихся в трудоустройстве;
2) осуществляют учет работодателей – всех действующих на территории района (города) юридических и физических лиц, являющихся субъектами предпринимательства;
3) консультируют работодателей о порядке и условиях участия в Программе, в том числе выбора работодателями претендентов на участие в Программе, прохождения профессионального обучения, оказания содействия в трудоустройстве;
4) с периодичностью не реже одного раза в год с целью определения текущей и прогнозной потребности в кадрах осуществляют опрос работодателей (в том числе через средства коммуникации (интернет, электронная почта, средства телефонии и другие);
5) на основе сведений Карт занятости регионов, частных агентств занятости и работодателей формируют текущую и прогнозную потребность в кадрах в разрезе профессий (специальностей).
11. Центры занятости населения консультируют претендентов на участие в Программе по следующим вопросам:
1) помощь в выборе специальности (профессии), профессиональном обучении и возможном трудоустройстве по его завершению с учетом рабочих мест, включенных в базу данных, текущих вакансий и прогнозной потребности;
2) участие в ярмарках вакансий в случае несоответствия специальности (профессии), претендентов квалификационным требованиям существующих вакансий;
3) другие активные меры содействия занятости населения в рамках Программы.

12. Халықты жұмыспен қамту орталықтары консультация беру нәтижелері бойынша Бағдарламаға қатысуға үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады және оларды жұмыс берушілерге жібереді.
13. Кәсіптік бағдарлау кәсіптерді саналы түрде таңдау үшін 50 жастан асқан адамдарды қоса алғанда, үміткерлердің бейімділіктерін, қабілеттерін айқындауға бағытталған. Кәсіптерді таңдау қажетті мамандықтар және нақты кәсіпорындар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындары туралы деректерді қамтитын жалпыұлттық деректер қорындағы мәліметтерді ескере отырып жүзеге асырылады.
14. Кәсіптік бағдарлауды халықтың өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз топтары, орта білім беру ұйымдарының 9, 11-сыныптарының оқушылары арасында жүзеге асырады.
15. Кәсіптік бағдарлау жүргізуді халықты жұмыспен қамту орталықтары, оның ішінде жеке жұмыспен қамту агенттіктерін және/немесе үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы қолданыстағы  заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
16. Кәсіптік бағдарлаудан өткен адамдар туралы мәліметтер «ЖЖК 2020» ААЖ-де орналастырылады.
3. Стипендия төлей отырып, біліктілікті арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына жіберу
17. Бағдарламаға қатысуға үміткерлерді іріктеуді жұмыс берушілер:
1) халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынатын үміткерлер қатарынан таңдау;
2) бос жұмыс орындары жәрмеңкелеріне қатысу;
3) дербес, оның ішінде жеке жұмыспен қамту агенттіктері арқылы іздестіру жолымен жүргізеді.
18. Жұмыс берушілер үміткерлерді әңгімелесу өткізу жолымен немесе халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушылар туралы ұсынған ақпарат негізінде іріктейді.
19. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерден ақпарат алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде үміткерлерге Бағдарламаға қатысу үшін құжаттар ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды.
20. Жұмыс берушілер Бағдарламаға қатысуға таңдаған үміткерлер хабарландырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тұрақты тұратын жеріндегі ауданның, қаланың халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
21. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) еңбек кітапшасының (бар болса) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (табысы аз азаматтар және жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер қатарындағы жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ бар болса, оқудан өткенін растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері;

12. По результатам консультаций центры занятости населения формируют списки претендентов на участие в Программе и направляют их работодателям.
13. Профессиональная ориентация направлена на определение наклонностей, способностей претендентов, включая лиц старше 50 лет, для осознанного выбора профессий. Выбор профессий осуществляется с учетом сведений из общенациональной базы данных, содержащей сведения о текущих вакансиях в разрезе востребованных специальностей и конкретных предприятий.
14. Профессиональная ориентация осуществляется среди самозанятых, безработных и малообеспеченных групп населения, учащихся 9, 11 классов организаций среднего образования.
15. Проведение профессиональной ориентации осуществляется центрами занятости, в том числе с привлечением частных агентств занятости и/или неправительственных организаций в соответствии с законодательством о государственных закупках и (или) государственном социальном заказе.
16. Сведения о лицах, прошедших профессиональную ориентацию размещаются в АИС «ДКЗ 2020».
3. Направление на бесплатные курсы
повышения квалификации, профессиональной подготовки
и переподготовки с выплатой стипендии
17. Отбор претендентов на участие в Программе работодателями производится посредством:
1) выбора из числа претендентов, предлагаемых центром занятости населения;
2) участия в ярмарках вакансий;
3) самостоятельного поиска, в том числе через частные агентства занятости.
18. Работодатели отбирают претендентов путем проведения собеседования или на основе изучения предоставленной центрами занятости населения информации об участниках Программы.
19. Центры занятости населения после получения информации от работодателей в течение трех рабочих дней уведомляют претендентов о необходимости представления документов для участия в Программе.
20. Претенденты на участие в Программе, выбранные работодателем, в течение трех рабочих дней со дня уведомления подают в центры занятости населения района, города постоянного места проживания заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц из числа малообеспеченных граждан и частично занятых наемных работников);
3) копия документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), а также другие документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;

4) «Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 6697 болып тіркелді) бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтаманың (Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу туралы шешім қабылданғаннан кейін ұсынылады) көшірмесі.
Жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер бұдан басқа жұмыс берушінің толық емес жұмыс уақыты немесе ұзақтығы қысқартылған жұмыс уақыты режиміне ауыстыру немесе әлеуметтік демалыс беру немесе мәжбүрлі тоқтату туралы актісін ұсынады.
22. Жұмыс беруші мәлімдеген кәсіптер (мамандықтар) бойынша кәсіптік оқуға жіберілетін Бағдарламаға қатысуға үміткерлер осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген тәртіппен бекітілген өңір аумағында, ал олар болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының тізбесінен білім беру ұйымын жұмыс берушімен келісім бойынша дербес таңдайды.
23. Құжаттар топтамасын қабылдаған кезде халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері көшірмелердің түпнұсқалығын түпнұсқамен салыстырып тексереді және өтініш берушіге қайтарады.
24. Халықты жұмыспен қамту орталықтары өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелері негізінде Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу (не одан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
25. Шешім қабылдаған кезде білім деңгейі, мамандығының (кәсібінің) және біліктілігінің болуы, ал жалдамалы қызметкерлер үшін жұмыс берушілерден қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға өтінімнің де болуы ескеріледі.
26. Халықты жұмыспен қамту орталығы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
27. Халықты жұмыспен қамту орталығының шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға және (немесе) сотқа шағым жасауға болады.
28. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру бойынша жұмысты дербес не мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жеке жұмыспен қамту агенттіктерін, кәсіптік оқытуды осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес айқындалатын білім беру ұйымдарында жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және/немесе үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып жүргізеді.

4) копия справки о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстана от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697) (предъявляется после принятия решения о включении в состав участников Программы).
Частично занятые наемные работники, кроме того, представляют акт работодателя о переводе на режим неполного рабочего времени или сокращенную продолжительность рабочего времени, или о предоставлении социального отпуска, или о вынужденном простое.
22. Претенденты на участие в Программе, направляемые на профессиональное обучение по заявленным работодателем профессиям (специальностям) самостоятельно, по согласованию с работодателем, выбирают организацию образования из перечня обучающих организаций, осуществляющих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации на территории региона, а при их отсутствии, в других регионах Республики Казахстан, утвержденного в порядке, предусмотренном пунктом 39 настоящих Правил.
23. При приеме пакета документов сотрудник центра занятости населения сверяет подлинность копии с оригиналом и возвращает оригинал заявителю.
24. Центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления принимают решение о включении в состав участников Программы (либо об отказе в этом) на основании результатов проверки соответствия представленных документов предъявляемым требованиям к участникам Программы.
25. При принятии решения учитываются уровень образования, наличие специальности (профессии) и квалификация, а для наемных работников также наличие заявки работодателей на переподготовку и повышение квалификации.
26. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет заявителя о принятом решении.
27. Решение центра занятости населения может быть обжаловано в уполномоченном органе и/или в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
28. Работу по организации профессионального обучения участников Программы центры занятости населения проводят самостоятельно либо с привлечением частных агентств занятости, юридических лиц, осуществляющих профессиональное обучение и/или неправительственных организаций в обучающих организациях, определяемых в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.

29. Білім беру ұйымына кәсіптік даярлауға жіберілген кезде Бағдарламаға қатысушылар түсу емтиханын тапсырмай қабылданады.
Ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлерді өндірістен қол үзіп немесе қол үзбей қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру жұмыс берушілердің өтінімі бойынша Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнын сақтау шартымен жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлерді қайта даярлау және біліктілігін арттыру үшін кәсіптік оқытуға жіберілетін қызметкерлердің санын, кәсіптердің (мамандықтардың) тізбесін және оқыту нысанын көрсете отырып, халықты жұмыспен қамту орталығына өтінім береді. Өтінімге жұмыс берушінің құрылтай құжаттары қоса беріледі.
Ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлерді қайта даярлау және біліктілігін арттыру бағдарламалары мен нысандарын, сондай-ақ оларды өткізу кестесін оқыту ұйымдары жұмыс берушілермен және халықты жұмыспен қамту орталықтарымен келіседі.
Қайта даярлаудан және/немесе біліктілікті арттырудан өту уақытында Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізілген ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлерге қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік демалыс беріледі.
30. Халықты жұмыспен қамту орталықтары кәсіптік оқыту үшін жұмыс берушілер іріктеген Бағдарламаға қатысушылармен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқытатын ұйым мен жұмыс беруші де тараптары болып қатысатын әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Жұмыс беруші мен оқытатын ұйым әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы осы Қағидаларға 45-қосымшаларға сәйкес жетекшінің не қол қоюға құқығы бар жауапты лауазымды адамның қолымен және мөрмен расталған жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасуды растайды.
Әлеуметтік келісімшарт халықты жұмыспен қамту орталықтары мен Бағдарламаға қатысушылар қол қойған және жұмыс берушілер мен оқытатын ұйымдардан әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтінішті (хабарламаны) алған сәттен бастап күшіне енеді.
31. Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін тұрақты жұмыс орындарын ұсынатын жұмыс берушілер өтініште (хабарламада) Бағдарламаға қатысушылардың деректерін, оларды оқытуды ұйымдастыру жоспарланып отырған мамандықты (кәсіпті), оқытатын ұйымды, өндірістік практикадан өту орнын және оқу аяқталғаннан кейін жұмыс істеу кезеңін көрсетеді.
Жұмыс беруші оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушымен оның өтінімі бойынша кәсіптік еңбек шартын жасасады.
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын оқытатын ұйымдар өтініште (хабарламада) мамандығы (кәсібі), оқытудың ұзақтығы мен құны, өндірістік практикадан өтудің ықтимал орны мен шарттары туралы ақпаратты көрсетеді.

29. При направлении на профессиональную подготовку в организации образования участники Программы зачисляются без сдачи вступительных экзаменов.
Переподготовка и повышение квалификации частично занятых наемных работников с отрывом или без отрыва от производства осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места.
Работодатели для переподготовки и повышения квалификации частично занятых наемных работников подают в центр занятости населения заявку с указанием количества направляемых работников на профессиональное обучение, перечня профессий (специальностей) и формы обучения.
Программы и формы переподготовки и повышения квалификации частично занятых наемных работников, а также график их проведения обучающие организации согласовывают с работодателями и центрами занятости населения.
На время прохождения переподготовки и/или повышения квалификации частично занятым наемным работникам, включенным в состав участников Программы, предоставляется социальный отпуск в соответствии с положениями Трудового кодекса Республики Казахстан.
30. Центрами занятости населения с участниками Программы, отобранными работодателями для профессионального обучения, заключается социальный контракт по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Работодатель и обучающая организация подтверждают заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью руководителя либо ответственного должностного лица, имеющего право подписи, и печатью (при наличии), согласно приложениям 45 к настоящим Правилам.
Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания центрами занятости населения и участниками Программы и получения письменного заявления (уведомления) от работодателей и обучающих организаций о присоединении к социальному контракту.
31. Работодатели, предоставляющие постоянные рабочие места для трудоустройства участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают данные участников Программы, специальность (профессию) по которой планируется организовать их обучение, обучающую организацию, место прохождения производственной практики и период отработки после завершения обучения.
Работодатель заключает трудовой договор с участником Программы, завершившим профессиональное обучение по его заявке.
Обучающие организации, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают информацию о специальности (профессии), продолжительности и стоимости обучения, возможном месте и условиях прохождения производственной практики.

32. Жұмыс берушінің әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және оқытатын ұйым жүзеге асырады.
Оқытатын ұйымдардың әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс берушілер жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушының әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы, оқытатын ұйым және жұмыс беруші жүзеге асырады.
33. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жұмыспен қамту орталығы мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде ұйымдастырады.
34. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту ұзақтығы оқу бағдарламасының мазмұнына қарай белгіленеді және:
1) кәсіптік даярлау жүргізу кезінде – он екі айдан;
2) қайта даярлау кезінде – алты айдан;
3) біліктілікті арттыру кезінде – үш айдан аспауға тиіс.
35. Кәсіптік оқытудан өтетін Бағдарламаға қатысушыларға орта білімнен кейінгі техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын студенттер үшін заңнамада белгіленген мөлшерде стипендия ұсынылады.
36. Бағдарламаға қатысушыларды аралық және қорытынды аттестаттауды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган, халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс берушілер өкілдерінің қатысуымен оқытатын ұйым жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушыларды қорытынды аттестаттау кәсіптік даярлық деңгейін бағалауды (бұдан әрі – КДДБ) қамтиды. Игеретін кәсібіне қарай КДДБ арнайы пәндер бойынша біліктілік емтихандарын тапсыруды (жазбаша тестілер) және біліктілік (сынақ) жұмысын орындауды (практикалық тест) көздейді.
КДДБ өткізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен тәуелсіз біліктілік комиссиясы құрылады.
КДДБ-ні бағалау бойынша біліктілік емтиханынан өткен адамдарға біліктілікті беру туралы куәлік (сертификат) беріледі.
37. Бағдарламаға қатысушылар, жұмыс берушілер, оқытатын ұйымдар, білім беру курстарын ұйымдастыру үшін іріктелген заңды және/немесе жеке тұлғалар туралы мәліметтер «ЖЖК 2020» ААЖ-де орналастырылады.
1 Параграф: Кәсіптік оқыту бойынша қызмет көрсететін білім беру ұйымдарының тізбесін айқындау
38. Кәсіптік оқыту кадрларды даярлаудың дуальді моделі қағидаттарында жүргізілуге тиіс.
39. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өңірлік комиссилардың ұсыныстары негізінде айқындалған мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде оқу құнын көрсете отырып, сол өңірдің аумағындағы және Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріндегі, қолданыстағы заңнамаға сәйкес кәсіптік оқытуды жүзеге асыруға құқығы бар кәсіптік оқуды жүзеге асыратын оқыту ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – тізбе) жыл сайын бекітеді.

32. Мониторинг исполнения обязанностей работодателя, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и обучающей организацией.
Мониторинг исполнения обязанностей обучающих организаций, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и работодателями.
Мониторинг исполнения обязанностей участника Программы, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения, обучающей организацией и работодателем.
33. Профессиональное обучение участников Программы организовывается центром занятости в рамках государственного образовательного заказа.
34. Продолжительность профессионального обучения участников Программы устанавливается в зависимости от содержания учебной программы и не должна превышать:
1) при проведении профессиональной подготовки – двенадцати месяцев;
2) при переподготовке – шести месяцев;
3) при повышении квалификации – трех месяцев.
35. Участникам Программы, проходящим профессиональное обучение предоставляются стипендия, в размере установленная законодательством для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования.
36. Промежуточная и итоговая аттестация участников Программы осуществляется обучающей организацией с участием представителей местного исполнительного органа в области образования, центра занятости населения и работодателей.
Итоговая аттестация участников Программы включает оценку уровня профессиональной подготовленности (далее – ОУПП). ОУПП в зависимости от приобретаемой профессии предусматривает сдачу квалификационных экзаменов по специальным дисциплинам (письменные тесты) и выполнение квалификационной (пробной) работы (практический тест).
Для проведения ОУПП создается независимая квалификационная комиссия.
Лицам, прошедшим квалификационный экзамен по оценке ОУПП, выдается свидетельство (сертификат) о присвоении квалификации.
37. Сведения об участниках Программы, работодателях, обучающих организациях, юридических и/или физических лицах, отобранных для организации образовательных курсов, размещаются в АИС «ДКЗ 2020».
Параграф 1. Определение перечня организаций, оказывающих
услуги по профессиональному обучению
38. Профессиональное обучение должно проводиться на принципах дуальной модели подготовки кадров.
39. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы утверждают перечень обучающих организаций, осуществляющих профессиональное обучение, находящихся на территории данного региона и других регионах Республики Казахстан, имеющих право на осуществление профессиональной подготовки в соответствии с действующим законодательством (далее – перечень) с указанием стоимости обучения в разрезе специальностей (профессий) на основании предложений региональных комиссий

40. Оқытатын ұйымдарды кәсіптік оқытуды жүзеге асыру үшін тізбеге енгізу:
1) Бағдарламаға қатысушылардың өндірістік практикасын кадрларды даярлаудың дуальді моделінің қағидаттарына сәйкес міндетті ұйымдастырған;
2) өткен жылғы бітірушілердің кемінде 60 %-ын жұмысқа орналастырылған жағдайда. Жұмысқа орналастырылғандардың саны әскери қызметке шақырылған, жоғары оқу орындарында оқуды жалғастырушы, қайтыс болған, бала күтімі бойынша демалыстағы, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен адамдарды ескермей есептеледі.
41. Бағдарламаға қатысушыларды оқу ұйымдарында кәсіптік оқыту кәсіптік даярлығына біліктілік емтиханынан өткен адамдарға заңнамалық белгіленген үлгідегі куәлік (сертификат) беру не «Республикалық техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және біліктілік беру ғылыми-әдістемелік орталығы» акционерлік қоғамында куәлік (сертификат) алуға жәрдем көрсету шартымен іске асырылады.
42. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту жұмыс берушілермен келісім бойынша Бағдарламаға қатысушылар тізбеден таңдаған оқытатын ұйымдарда жүзеге асырылады.
Өңірде (облыста, Астана және Алматы қалаларында) Бағдарламаға қатысушы жұмыс берушімен келісім бойынша таңдаған мамандық (кәсіп) бойынша кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын оқытатын ұйым болмаған жағдайда, кәсіптік оқыту басқа өңірлерде орналасқан оқытатын ұйымдарда жүзеге асырылуы мүмкін.
Мұндай жағдайда кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын оқытатын ұйым өңірлік комиссия шешімінің негізінде тізбеге қосымша енгізіледі және осы Қағидалардың 40-тармағында көзделген оқытатын ұйымдарды таңдау өлшемдеріне сәйкес келуге тиіс.
2 Параграф: Оқыту шеберлік сыныптарына жолдау
43. Бағдарламаға қатысушылар үшін оқыту шеберлік сыныптарын халықты жұмыспен қамту орталықтары 2 айдан аспайтын мерзімге ұйымдастырады.
44. Оқыту шеберлік сыныптары практикалық дағдыларды қолданумен жүргізіледі.
45. Оқыту шеберлік сыныптары өткізу үшін мынадай талаптарға сай келетін практикалық жұмыс дағдысы бар жоғары білікті мамандар, оның ішінде табысты еңбек өтілі бар жоғары білікті шетелдік мамандар тартылады:
1) курс өткізетін мамандық бойынша 5 жылдан кем емес еңбек өтілінің болуы;
2) тиісті мамандық бойынша білімі туралы құжаттың болуы;
3) сала, жаңа, инновациялық технологияларды енгізген көшбасшы немесе халықаралық конкурстардың жеңімпаз компанияларда еңбек тәжірибесінің болуы.
46. Оқыту шеберлік сыныптарына қатысудың басымдығы 29 жасқа дейінгі жастарға беріледі.
47. Оқыту шеберлік сыныптары мынадай салаларда ұйымдастырылады:

40. Включение обучающих организаций в перечень для осуществления профессионального обучения осуществляется при:
1) обязательной организации производственной практики участников Программы в соответствии с принципами дуальной модели подготовки кадров;
2) трудоустройстве выпускников предыдущего года в количестве не менее 60 %. Количество трудоустроенных рассчитывается без учета лиц, призванных на воинскую службу, продолжающих обучение в высших учебных заведениях, умерших, находящихся в отпусках по уходом за ребенком, выехавших за пределы республики на постоянное проживание.
41. Профессиональное обучение участников Программы осуществляется в учебных центрах при условии выдачи лицам, прошедшим квалификационный экзамен по оценке уровня профессиональной подготовленности, свидетельства (сертификата) о присвоении квалификации либо при оказании содействия в получении свидетельства (сертификата) о присвоении квалификации в акционерном обществе «Республиканский научно-методический центр развития технического и профессионального образования и присвоения квалификаций».
42. Профессиональное обучение участников Программы осуществляется в обучающих организациях, выбранных участниками Программы из перечня по согласованию с работодателями.
В случае отсутствия в регионе (области, города Астаны и Алматы) обучающей организации, осуществляющей профессиональное обучение по выбранной участником Программы по согласованию с работодателем специальности (профессии), профессиональное обучение может осуществляться в обучающих организациях, находящихся в других регионах.
В этом случае обучающая организация, осуществляющая профессиональное обучение, включается в перечень дополнительно на основании решения региональной комиссии и должна соответствовать критериям выбора обучающих организаций, предусмотренным пунктом 40 настоящих Правил.
Параграф 2. Направление на обучающие мастер-классы
43. Обучающие мастер-классы для участников Программы организовываются центром занятости населения продолжительностью не более 2 месяцев.
44. Обучающие мастер-классы проводятся с применением практических занятий.
45. Для проведения обучающих мастер-классов привлекаются высококвалифицированные специалисты, в том числе из-за рубежа отвечающие следующим требованиям:
1) наличие опыта работы по специальности не менее 5 лет по специальности, по которой будет проводить курс;
2) наличие документа об образовании по соответствующей специальности.
46. В приоритетном порядке в обучающих мастер-классах участвует молодежь до 29 лет.
47. Обучающие мастер-классы организовываются в следующих сферах:

1) тұрмыстық қызметтер (шаштараздар, етікшілер, тұрмыстық техниканы жөндеу, тігіншілер, массажшылар, электриктер, сантехниктер, жиһаз жинау, ландафт дизайнері, терез жөндеу және басқалар);
2) туризм және мейрамхана-мейманхана бизнесі (гидтер, официанттар, бармендер, аспазшы, үй жинаушылар, аниматор);
3) қолөнершілік (ағаш, шыны, металл өңдеу, қыш өндіру ісі, жүн және киіз босаң);
4) мал және өсімдік өсіру (мал өсірушілер, ет-сүт өнімдерін қайта өңдеу, гүл өсіруші, гүл күтішу, жылыжай шаруашылығы, жеміс-жидек және басқа дақылдарын өсіру).
48. Осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген салаларда Халықты жұмыспен қамту орталығы халық арасында қажетті қызметтердің тізбесін айқындайды және оны аудандық/қалалық комиссияның бекітуіне енгізеді.
49. Қажетті қызмет көрсетулерге қажетті мамандардың санына қажеттілік, сондай-ақ тиісті оқыту шеберлік сыныптарына қатысуды қалайтын адамдардың саны әлеуетті қатысушылармен және жұмыс берушілермен сұхбаттасуды, кәсіптік бағдарлау нәтижелерін, кәсіптік оқудан өткен адамдардың болуын ескере отырып айқындалады.
50. Халықты жұмыспен қамту орталығы ақпараттық түсіндіру жұмысын жүргізеді, сондай-ақ:
1) тиісті дағдыларға тәжірибелік оқытуды қажет ететін адамдардың тізбесін құрайды, практикалық дағдыла түрлері бойынша үміткерлерді топқа бөледі;
2) базасында практикалық мастер-класстар ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесін құрайды;
3) 10-20 адамнан тұратын топтар және мастер-класстарды ұйымдастыру кестесін құрайды;
4) аудармашылардың қызмет көрсетуіне ақы төлеуді қамтамасыз етеді;
5) жұмыс берушілермен бірлесіп мастер-класс жүргізілетін нақты жұмыс орындарын және қажетті құрал-жабдықпен, материалдармен қамтамасыз етеді;
6) әлеуметтік келісімшарт жасасуды, оған мониторинг жасауды қамтамасыз етеді және мастер-классты аяқтағаны туралы куәлік береді;
7) қаражатқа жылдық қажеттілікті айқындайды.
51. Оқыту шеберлік сыныптарын қатысушыларына жол жүруге, тұруға байланысты шығындарды, стипендия төлеу жүргізілмейді.
4. Білім алушыларға (оқу орнына дейін және қайтарында жол жүруіне және жатақханада тұруына немесе тұрғын үйді жалдаумен (жалға алумен) байланысты шығындарды өтеуге) субсидия беру
52. Оқытатын ұйым тұрақты тұратын орнынан тыс елді мекендерде орналасқан жағдайда кәсіптік оқудан өтіп жатқан Бағдарламаға қатысушыларға:
1) оқытудың барлық кезеңіне оқу орнына дейін және кері бағытта жол жүруге:
облыс шегінде, бірақ Бағдарламаға қатысушылардың тұрақты тұратын елді мекендерінен тыс жерде орналасқан оқытатын ұйымдарда оқыған кезде кәсіптік даярлаудан өту үшін 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде, қайта даярлаудан және біліктілігін арттырудан өту үшін 2 АЕК мөлшерінде;

1) бытовые услуги (парикмахеры, сапожники, ремонт бытовой техники, швеи, массажисты, электрики, сантехники, сборка мебели, ландшафтный дизайн, ремонт окон и другие);
2) туризм и ресторанно-гостиничный бизнес (гиды, официанты, бармены, кулинары, горничные, аниматоры);
3) ремесленничество (обработка дерева, стекла, металлов, гончарное дело, вяления шерсти и войлока);
4) животноводство и растениеводство (животноводы, переработка мясомолочной продукции, цветоводы, садоводы, тепличное хозяйство, выращивание плодово-ягодных и прочих культур).
48. В сферах, указанных в пункте 47 настоящих Правил, Центр занятости населения определяет и выносит на утверждение районной/городской комиссии перечень востребованных у населения услуг.
49. Потребность в количестве специалистов, необходимых для оказания востребованных услуг, а также количество лиц, желающих пройти соответствующие обучающие мастер-классы, определяется с учетом собеседований с потенциальными участниками и работодателями, результатов профессиональной ориентации, наличия лиц, прошедших профобучение.
50. Центр занятости населения проводит информационно разъяснительную работу а также:
1) формирует списки лиц, нуждающихся в прохождении обучающих мастер-классов (практическом обучении определенным навыкам), группируют претендентов по видам практических навыков;
2) формирует перечень работодателей, на базе которых будут организовываться обучающие мастер-классы;
3) формирует группы численностью 10-20 человек и график организации обучающих мастер-классов;
4) обеспечивает оплату услуг переводчиков;
5) организует совместно с работодателями прохождение обучающих мастер-классов на производстве (рабочем месте), на котором будет осуществляться оказание соответствующих услуг;
6) заключает социальный контракт и ведет мониторинг его исполнения;
7) определяют годовую потребность в финансовых средствах.
51. Оплата расходов на проезд, проживание, стипендии участникам мастер классов не производится.
4. Предоставление субсидий обучающимся (на проезд до места
обучения и обратно, проживание в общежитии или возмещение
затрат, связанных с наймом (арендой) жилья)
52. В случае нахождения обучающей организации в населенных пунктах за пределами мест постоянного проживания участникам Программы, проходящим профессиональное обучение представляются материальная помощь на:
1) проезд за весь период обучения до места обучения и обратно:
при обучении в обучающих организациях, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников Программы для прохождения профессиональной подготовки в размере 4 месячных расчетных показателей (далее – МРП), для прохождения переподготовки и повышения квалификации в размере 2 МРП;

Бағдарламаға қатысушылар тұрақты тұратын орындар облысының шегінен тыс елді мекендерде орналасқан оқытатын ұйымдарда оқыған кезде 1000 км дейінгі ара қашықтыққа 8 АЕК мөлшерінде, 1000 км асатын ара қашықтыққа 12 АЕК мөлшерінде;
2) Астана және Алматы қалаларынан, Атырау және Маңғыстау облыстарынан басқа барлық облыстарда тұруына ай сайын 10 АЕК мөлшерінде, Астана, Алматы қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруына 15 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынусыз төленеді.
Өндірістен қол үзіп қайта даярлаудан немесе біліктілігін арттырудан өту кезінде ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлер қатарындағы Бағдарламаға қатысушыға жоғарыда аталған мөлшерде материалдық көмек ай сайын төленеді.
5. Лайықты бос жұмыс орындарын іздеуге және жұмысқа (оның ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына) орналастыруға жәрдемдесу
53. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға енгізу сәтінде кәсіптік білімі болған не кәсіптік оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін деректер қорында бар бос жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жолдама беру арқылы жәрдемдеседі.
Бағдарламаға қатысуға үміткерлер іске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобаларға жұмысқа орналасу үшін тұрақты тұратын ауданның, қаланың халықты жұмыспен қамту орталықтарына қажетті құжаттардың көшірмесін қоса беріп, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары халықтың нысаналы топтарын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу үшін жұмыс берушілермен шарттар негізінде:
жұмыс берушілер құрған әлеуметтік жұмыс орындарына еңбек шартына сәйкес белгіленген бір жыл мерзімге дейін әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау шартымен;
жұмыс берушілер құрған жұмыс орындарына жастар практикасынан өту үшін жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын алты айдан асырмай толық төлеу шартымен жібереді.
Әлеуметтік жұмыс орындарына, жастар практикасына қатысуға үміткерлер осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыспен қамту орталықтарына өтініш береді.
Өтініш беру кезінде мынадай құжаттар ұсынылып, қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ бар болса, оқудан өткенін растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері;
3) еңбек кітапшасының немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (әлеуметтік жұмыс орындарына үміткер адамдар үшін) көшірмесі.

при обучении в обучающих организациях, расположенных за пределами области мест постоянного проживания участников Программы на расстоянии до 1000 км в размере 8 МРП, на расстоянии свыше 1000 км в размере 12 МРП;
2) на проживание ежемесячно во всех областях, кроме городов Астаны и Алматы, Атырауской и Мангистауской областей в размере 10 МРП, в городах Астаны, Алматы, Атырауской и Мангистауской областях в размере 15 МРП.
Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы.
При прохождении переподготовки или повышения квалификации с отрывом от производства участнику Программы из числа частично занятых наемных работников ежемесячно выплачивается материальная помощь в вышеуказанных размерах.
5. Поиск подходящих вакансий и содействие трудоустройству,
(в том числе на социальные рабочие места и молодежную
практику)
53. Центры занятости населения для трудоустройства участников Программы, имевших профессиональное образование на момент включения в Программу, либо завершивших профессиональное обучение содействуют трудоустройству на имеющиеся в базе данных вакансии путем выдачи направления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Для трудоустройства на реализуемые инфраструктурные проекты претенденты на участие в Программе, подают в центры занятости населения района, города постоянного места проживания заявление и документы согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Центры занятости населения для оказания содействия занятости для целевых групп населения на основе договоров с работодателями: направляют на созданные работодателями социальные рабочие места на условиях частичного субсидирования заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места на срок до одного года, установленный в соответствии с трудовым договором, направляют на созданные работодателями рабочие места для прохождения молодежной практики на условиях полной оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику не более шести месяцев.
Претенденты на участие в социальных рабочих местах, молодежной практике подают в центры занятости заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При подаче заявления предъявляются и прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также другие документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат), при наличии;
3) копия трудовой книжки или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для лиц, претендующих на социальные рабочие места).

54. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру бойынша жұмысты өздері не жеке жұмыспен қамту агенттіктерін және/немесе үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып, мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы қолданыстағы заңнамаларға сәйкес жүргізеді.
Халықтың нысаналы топтары қатарынан жұмысқа орналастырылуға тиіс адамдардың, оның ішінде 50 жастан асқан адамдардың тізімін жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыру үшін үкіметтік емес ұйымдарға, сондай-ақ жеке жұмыспен қамту агенттіктеріне ұсынады.
Көрсетілген қызметтерге ақы төлеуді жұмыс беруші мен нысаналы топ қатарындағы адамдар, оның ішіне халықтың 50 жастан асқан адамдары арасында жасалған жұмысқа орналастыру туралы еңбек шартының көшірмесін ұсынған жағдайда халықты жұмыспен қамту органдары жүргізеді.
Үкіметтік емес ұйымдар, сондай-ақ жеке жұмыспен қамту агенттіктері есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне қарай жұмысқа орналастыру үшін адамдардың тізімін жіберген халықты жұмыспен қамту орталықтарына жұмысқа орналастырылғандар, кәсіпорындар (ұйымдар), мамандықтар (кәсіптер), жұмысқа орналастырылғанның орташа жалақысы туралы ақпаратты ай сайын ұсынады.
Үкіметтік емес ұйымдар, сондай-ақ жеке жұмыспен қамту агенттіктері жұмысқа орналастырған адамдар туралы мәліметтерді «ЖЖК 2020» ААЖ орналастырады.
6. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау
55. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау 12 ай ішінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын субсидиялау мөлшері салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдер есепке алынбаған пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескере отырып, жалақы мөлшерінің 35 %-ын құрайды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.
56. Жұмыстан босатылған сәтке дейін бір жыл ішінде жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұрған адамдарға әлеуметтік жұмыс орнына орналасуға жол берілмейді.
57. Оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл ішінде түлектер қатарында жастар практикасына қатысушылардың еңбекақысын субсидиялау 6 айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
58. Жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың республикалық бюджеттен берілетін еңбекақысының мөлшері экологиялық үстемеақылар төлемдерін есепке алмағанда, айына 18 АЕК (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыларды және банк қызметтерін ескере отырып) құрайды.
Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыр жүзеге асырылады.

54. Центры занятости населения работу по трудоустройству участников Программы проводят самостоятельно либо с привлечением частных агентств занятости и/или неправительственных организации в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках и/или государственном социальном заказе.
Список лиц, подлежащих трудоустройству из числа целевых групп населения, в том числе лиц старше 50 лет, предоставляются центрами занятости населения в неправительственные организации, а также частные агентства занятости привлеченные для трудоустройства участника Программы.
Оплата оказанных услуг частными агентствами занятости и/или неправительственными организациями проводиться центрами занятости населения в случае предоставления копии трудового договора о трудоустройстве, заключенного между работодателем и лицом из числа целевых групп, в том числе лиц старше 50 лет, на срок не менее одного года.
Неправительственные организации, а также частные агентства занятости ежемесячно к 3 числу следующего за отчетным представляют центрам занятости населения, направивших список лиц для трудоустройства, информацию о количестве трудоустроенных, предприятии (организации), специальности (профессии), средней заработной плате трудоустроенного.
Сведения о лицах трудоустроенных неправительственными организациями, а также частными агентствами занятости, размещаются в АИС «ДКЗ 2020».
6. Частичное субсидирование заработной платы
физических лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости
55. Частичное субсидирование заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, осуществляется в течение 12 месяцев.
Размер субсидий заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35% от размера заработной платы, но не более размера минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
56. Не допускается трудоустройство на социальное рабочее место лиц, которые состояли в трудовых отношениях с работодателем в течение года до момента увольнения.
57. Субсидирование заработной платы участникам молодежной практики из числа выпускников в течение трех лет после завершения обучения осуществляется не более 6 месяцев.
58. Размер оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, из республиканского бюджета составляет 18 МРП в месяц (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг) без учета выплат экологических надбавок.
Софинансирование за счет средств местного бюджета оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, осуществляется по решению местных исполнительных органов.

7. Психологиялық бейімдеу
59. Психологиялық бейімдеу жұмыс іздеуде қиыншылықтар туындаған мүмкіндігі шектеулі адамдар, еңбек нарығына бірінші рет келген жастар, зейнеткерлік жас алдындағы адамдар сияқты адамдар арасында іске асырылады.
Психологиялық бейімдеу әр үміткермен жеке өткізіледі және жеке қасиеттерді түзетуге, жұмыс іздеуде психологиялық барьерлерді еңсеруге және еңбек нарығында бәсекеге қабілеттілікті күшейту үшін ынтаны және өзіне-өзі баға беруді арттыруға бағытталған.
Үміткерлерді психологиялық бейімдеуді халықты жұмыспен қамту орталықтары жүргізеді.
60. Психологиялық бейімдеуден өткен адамдар туралы мәліметтер «ЖЖК 2020» ААЖ-де орналастырылады.
8. Оқытуға және жұмысқа орналасуға жәрдемдесуге бағытталған шараларды қаржыландыру
61. Мемлекеттік қолдау шараларын қаржыландыру Бағдарлама операторы арқылы жүзеге асырылады.
62. Кәсіптік оқыту ақысын, стипендияны, жол жүруге және тұруға материалдық көмекті, оқытатын мастер-класстарды, кәсіптік бағдарлауды төлеу, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын және жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын субсидиялау, сондай-ақ кәсіптік бағдарлау және оқытатын шебер сыныптарын ұйымдастыру мақсатында Бағдарламаға қатысушыларға ұсынылатын мемлекеттік қолдауды қаржылай қамтамасыз ету үшін республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.
63. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Бағдарлама операторына оқыту ұйымын және оқу орталықтарын, мамандықтар түрлері мен оқу орны (оқыту ұйымы, оқу орталықтары және т.б.), оқу құны мен мерзімдері бойынша оқытылатын контингентті көрсете отырып, бюджеттік өтінімдер жібереді.
64. Қаржыландырудың жеке жоспарлары негізінде білім беру саласындағы уәкілетті орган, Бағдарлама операторы бюджет заңнамасына сәйкес тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша ағымдағы нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударуды жүргізеді.
65. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және кадрлардың біліктілігін арттыруға, оның ішінде бұрын кәсіптік оқуға қабылданған адамдардың оқуын аяқтауға бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану оқытатын ұйымдармен жасалған шарттар негізінде, жастар практикасына жіберілген жеке тұлғаларға еңбекақы төлеу – жұмыс берушілермен жасалған шарттар негізінде, ал әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жеке тұлғалардың жалақысын субсидиялау жұмыс берушілермен жасалған шарттар негізінде және олар жасаған шығындарды растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады.

7. Психологическая адаптация
59. Психологическая адаптация осуществляется среди лиц, испытывающих затруднение в поиске работы, таких как лиц, с ограниченными возможностями, молодежь, лиц предпенсионного возраста.
Психологическая адаптация проводится индивидуально с каждым претендентом и направлена на коррекцию личностных качеств, преодоление психологических барьеров в поиске работы и повышение мотивации и самооценки для усиления конкурентоспособности на рынке труда.
Психологическая адаптация претендентов осуществляется центрами занятости населения.
60. Сведения о лицах, прошедших психологическую адаптацию размещаются в АИС «ДКЗ 2020».
8. Финансирование мер, направленных на обучение и
содействие в трудоустройстве
61. Финансирование мер государственной поддержки осуществляется через Оператора Программы.
62. Для финансового обеспечения государственной поддержки, предоставляемой участникам Программы в целях оплаты профессионального обучения, стипендии, материальной помощи на проезд и проживание, обучающих мастер-классов, субсидирование заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места и оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, а также на организацию профессиональной ориентации и обучающих мастер классов из республиканского бюджета выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
63. Акимы областей, городов Астаны и Алматы направляют Оператору Программы бюджетные заявки с указанием обучающей организации и учебных центров, контингента обучаемых по видам специальностей и месту обучения (обучающая организация, учебный центр и др.), стоимости и срокам обучения.
64. Уполномоченный орган в области образования, Оператор Программы в соответствии с бюджетным законодательством производят перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам, на основании индивидуальных планов финансирования.
65. Использование целевых текущих трансфертов, выделенных областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, в том числе на завершение обучения лиц, ранее принятых на профессиональное обучение, осуществляется на основании договоров с обучающими организациями, оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику - на основании договоров с работодателями, а субсидирование заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места на основании договоров с работодателями и документов, подтверждающих осуществление ими затрат.

66. Бағдарламаға қатысушыларды, сондай-ақ бұрын мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқытатын ұйымдарға кәсіптік оқуға қабылданған адамдарды кәсіптік даярлауды қаржыландыру техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарға сәйкес оқуды толық аяқтау мерзіміне дейін жыл сайын жүзеге асырылады.
67. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жылына екі рет Бағдарлама операторына, білім беру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру туралы есептер ұсынады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________ ауданының (облысының) 201_ жылға арналған
ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУ КАРТАСЫ
I. Өңірдің паспорты
адам
Р/с №
Көрсеткіштер
Барлығы
Экономикалық қызмет түрлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
Өнеркәсіп
Құрылыс
Көлік және қоймалау
Ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі, жылжымайтын мүлік операциясы
Қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызметтер, өнер, ойын-сауық және демалыс
Мемлекеттік басқару, қорғаныс
Таукен өнеркәсібі, карьерлерді әзірлеу
Өңдеу, электрмен-сумен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және бөліп тарату
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Халықтың саны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Экономикалық белсенді халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3
Жұмыспен қмтылған халық
1)
Жалдамалы қызметкерлер
2)
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық, оның ішінде
А
нәтижелі жұмыспен қамтылғандар
Б
нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар
4
Жұмыссыз халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Уәкілетті органдарда тіркелген жұмыссыз халық
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Табысы ЕТКД аз отбасылар, оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар (отбасылар), оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
еңбек етуге қабілетті адамдар
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Атаулы әлеуметтік көмек алушылар (отбасы), оның ішінде
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
еңбек етуге қабілетті адамдар
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Еңбек ресурстарына қосымша қажеттілік (сұраныс)
адам
Қызметкерлердің санаты

66. Финансирование профессиональной подготовки участников Программы, а также лиц, ранее принятых на профессиональную подготовку в обучающих организациях по государственному образовательному заказу, осуществляется ежегодно до сроков полного завершения обучения согласно государственным общеобязательным стандартам по специальностям технического и профессионального образования.
67. Акимы областей, городов Астаны и Алматы два раза в год представляют Оператору Программы, уполномоченному органу в области образования отчеты о реализации мер государственной поддержки.
Приложение 1
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
КАРТА ЗАНЯТОСТИ
________ района (области) на 201_ год
I. Паспорт региона
человек
п/п
Показатели
Всего
Виды экономической деятельности
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
Промышленность
Строительство
Транспорт и складирование
Информация и связь, финансовая и страховая деятельность, операция с недвижимым имуществом
Оказание услуг, оптово-розничная торговля
Образование, здравоохранение, социальные услуги, искусство, развлечение и отдых
Государственное управление, оборона
Горнодобывающая, разработка карьеров
обрабатывающая, электро, водоснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование, канализационная система, сбор и распределение отходов
1
Численность населения
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Экономически активное население
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3
Занятое население
1)
Наемные работники
2)
Самостоятельно занятое население, в том числе
А
продуктивно занятые
Б
непродуктивно занятые
4
Безработное население
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Безработное население зарегистрированное в уполномоченных органах
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Малообеспеченные семьи, проживающие ниже прожиточного минимума, в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1)
Получатели государственных детских пособий (семей), в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
трудоспособные лица
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Получатели адресной социальной помощи (семей), в том числе
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
трудоспособные лица
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Дополнительная потребность в трудовых ресурсах (спрос)
человек
Категории работников
Показатели

Көрсеткіштер (жиыны, 3-тен 10-ға дейінгі жолдардың сомасы)
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь- құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Өңір бойынша барлығы
тұрақты
уақытша
1-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
1-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабдықтау
тұрақты
уақытша
1-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
1-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
1-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
1-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
1-7
білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс
тұрақты
уақытша
1-8
мемлекеттік басқару, қорғаныс
тұрақты
уақытша
1-9
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
олардың ішінде
2
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
2-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
2-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
2-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
2-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
2-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
2-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
2-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
3
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаның жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
3-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
3-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабдықтау
тұрақты
уақытша
3-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
3-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
3-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
3-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
3-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
4
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламаласының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
4-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
4-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
4-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
4-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
4-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
4-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
4-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
5
Агробизнес - 2020 бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
5-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
5-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
5-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
5-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
5-5
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
5-6
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
6
"Қолжетімді тұрғын үй - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
6-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
6-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
7
"Ақ бұлақ" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
7-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
7-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
8
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
8-1
құрылыс
тұрақты
уақытша
8-2
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
9

(итого сумма строк с 3 по 10)
Руководители
(представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организаций
Специалисты высшего уровня квалификации
Специалисты среднего уровня квалификации (вспомогательный персонал)
Служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации, учетом и обслуживанием
Работники сферы обслуживания, жилищно-коммунального хозяйства, торговли и родственных видов деятельности
Квалифицированные работники сельского, лесного, охотничьего хозяйств, рыбоводства и рыболовства
Квалифицированные рабочие крупных и мелких промышленных организаций, художественных промыслов, строительства, транспорта, связи, геологии и разведки недр
Операторы, аппаратчики, машинисты установок и машин и слесари-сборщики
Неквалифицированные рабочие
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего по региону
постоянные
временные
1-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
1-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
1-3
строительство
постоянные
временные
1-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
1-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
1-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
1-7
образование, здравоохранение, социальное обеспечение, искусство, развлечение и отдых
постоянные
временные
1-8
государственное управление, оборона
постоянные
временные
1-9
прочие виды
постоянные
временные
Из них
2
на проектах Программы «Дорожная карта занятости 2020», всего
постоянные
временные
2-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
2-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
2-3
строительство
постоянные
временные
2-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
2-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
2-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
2-7
прочие виды
постоянные
временные
3
на проектах Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы, всего
постоянные
временные
3-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
3-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
3-3
строительство
постоянные
временные
3-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
3-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
3-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
3-7
прочие виды
постоянные
временные
4
на проектах Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», всего
постоянные
временные
4-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
4-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
4-3
строительство
постоянные
временные
4-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
4-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
4-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
4-7
прочие виды
постоянные
временные
5
на проектах Программы «Агробизнес 2020», всего
постоянные
временные
5-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
5-2
промышленность всего
постоянные
временные
5-3
строительство
постоянные
временные
5-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
5-5
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
5-6
прочие виды
постоянные
временные
6
на проектах Программы «Доступное жилье-2020», всего
постоянные
временные
6-1
строительство
постоянные
временные
6-2
прочие виды
постоянные
временные
7
на проектах Программы «Ак булак», всего
постоянные
временные
7-1
строительство
постоянные
временные
7-2
прочие виды
постоянные
временные
8
на проектах Программы «Модернизация жилищно-коммунального хозяйства 2020», всего
постоянные
временные
8-1
строительство
постоянные
временные
8-2
прочие виды
постоянные
временные
9

Моноқалаларды дамытудың 2012-2020 жылдарға арналған бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
9-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
9-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
9-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
9-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
9-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
9-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
9-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
10
"Өңірлерді дамыту - 2020" бағдарламасының жобаларында, барлығы
тұрақты
уақытша
10-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
10-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде: тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
10-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
10-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
10-5
ақпарат және байланыс; қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
10-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
10-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
11
Өңірде іске асыралатын басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламалар (бағдарламаның атауын көрсету)
тұрақты
уақытша
11-1
оның ішінде: ауыл, орман және балық шаруашылығы
тұрақты
уақытша
11-2
өнеркәсіп, барлығы
тұрақты
уақытша
А
оның ішінде:
тау-кен өндіру
тұрақты
уақытша
Б
оның ішінде: өңдеу, машина жасау және аспаптар жасау, электр-сумен жабыдқтау
тұрақты
уақытша
11-3
құрылыс
тұрақты
уақытша
11-4
көлік және қоймалау
тұрақты
уақытша
11-5
ақпарат және байланыс;
қаржы және сақтандыру қызметі
тұрақты
уақытша
11-6
қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
тұрақты
уақытша
11-7
өзге де түрлері
тұрақты
уақытша
Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша еңбек ресурстарына қажеттілік
адам
Р/с №
Көрсеткіштер
барлығы
Экономикалық қызмет түрлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
Өнеркәсіп
Құрылыс
Көлік және қоймалау
Ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі
Қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда
Білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс
Мемлекеттік басқару, қорғаныс
Тау-кен өндіру
Өңдеу, электр-сумен жабыдқтау, газ, бу беру және ауаны баптау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және бөліп тарату
Өңірлер бойынша барлығы
1.1
№ 1 кәсіпорын (атауы және қызмет түрі)
Заңгерлер
Техниктер-электриктер
Электрмен дәнекерлеуші
Техник-бағдарламашылар
1.2
№ 2 кәсіпорын (атауы, қызмет түрі)
Аспазшы
Кондитер
,,,,,,
1.3
№ 3 кәсіпорын (атауы, қызмет түрі)
Кірпіш қалаушы
Сылақшы
Қаптаушылар
Мұнара кранының машинисі
Ілмектеуші
1.4
кәсіпорын..... (атауы, қызмет түрі)
......
......
......
......
Еңбек ресурстарының көздері
адам
Көрсеткіштер
Қызметкерлер санаттары
жиыны, жолдардың сомасы
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
1
Барлығы, оның ішінде
2
Жоғарғы оқу орнының бітірушілері
3
Техникалық және кәсіптік оқу ұйымдарының бітірушілері
4
Еңбекші көшіп-қонушылар, барлығы
4.1
ішкі
4.2
шетелдік жұмыс күші
4.3
Оралмандар
5
ҚР әскери қызметтен босатылғандар
6
Мектептердің бітірушілері
7
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар
8
Басқалары
Еңбек ресурстарының теңгерімі
адам
Р/с №
барлығы
Қызметкерлердің санаты
Барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері), ұйымдардың басшыларын қоса алғанда
Біліктілік деңгейі жоғары мамандар
Біліктілік деңгейі орташа мамандар (көмекші персонал)
Ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен, есепке алумен және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
Қызмет көрсету, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының қызметкерлері
Ауыл, орман және балық шаруашылығы және балық аулау саласының білікті қызметкерлері
Ірі және ұсақ өнеркәсіп ұйымдарының, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
Қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь құрастырушылар
Біліктілігі жоқ қызметкерлер
Сұраныс
1
Ұсыныс
2
Еңбек ресурстарының теңгерімі, (-) жетіспеушілік, (+) артық
3
Жұмыспен қамту картасын толтыру тәртібі бойынша түсініктеме

на проектах Программы «Развития моногородов на 2012-2020», всего
постоянные
временные
9-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
9-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них, горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
9-3
строительство
постоянные
временные
9-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
9-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
9-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
9-7
прочие виды
постоянные
временные
10
по проектам Программы «Развития регионов 2020», всего
постоянные
временные
10-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
10-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них; горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
10-3
строительство
постоянные
временные
10-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
10-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
10-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
10-7
прочие виды
постоянные
временные
11
Другие государственные и отраслевые программы, реализуемые в регионе (указать название программы)
постоянные
временные
11-1
в том числе: сельское, лесное и рыбное хозяйство
постоянные
временные
11-2
промышленность всего
постоянные
временные
А
из них; горнодобывающая
постоянные
временные
Б
из них, обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро, водоснабжение
постоянные
временные
11-3
строительство
постоянные
временные
11-4
транспорт и складирование
постоянные
временные
11-5
информация и связь, финансовая и страховая деятельность
постоянные
временные
11-6
оказание услуг, оптово-розничная торговля
постоянные
временные
11-7
прочие виды
постоянные
временные
Потребность в трудовых ресурсах по
предприятиям в разрезе профессий и специальности
человек
п/п
Показатели
Всего
Виды экономической деятельности
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
Промышленность
Строительство
Транспорт и складирование
Информация и связь, финансовая и страховая деятельность, операция с недвижимым имуществом
Оказание услуг, оптово-розничная торговля
Образование, здравоохранение, социальные услуги, искусство, развлечение и отдых
Государственное управление, оборона
Горнодобывающая, разработка карьеров
Обрабатывающая, электро, водоснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование, канализационная система, сбор и распределение отходов
всего по региону
1.
предприятие № 1 (наименование, вид деятельности)
Юристы
Техники электрики
Электросварщик
Техники
программисты
2.
предприятие № 2 (наименование, вид деятельности)
Повар
Кондитер
,,,,,,
3.
предприятие №3 (наименование, вид деятельности)
Каменщик
Штукатурщик
Облицовщик
Машинист башенного крана
Стропальщик
4.
предприятие
(наименование, вид деятельности)
........
........
........
........
Источники трудовых ресурсов
человек
Показатели
Итого сумма строк
Категории работников
Руководители (представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организаций
Специалисты высшего уровня квалификации
Специалисты среднего уровня квалификации (вспомогательный персонал)
Служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации, учетом и обслуживанием
Работники сферы обслуживания, жилищно-коммунального хозяйства, торговли и родственных видов деятельности
Квалифицированные работники сельского, лесного, охотничьего хозяйств, рыбоводства и рыболовства
Квалифицированные рабочие крупных и мелких промышленных организаций, художественных промыслов, строительства, транспорта, связи, геологии и разведки недр
Операторы, аппаратчики, машинисты установок и машин и слесари-сборщики
Неквалифицированные рабочие
1.
Всего, из них
2
Выпускники высших учебных заведений
3
Выпускники организаций технического и профессионального обучения
4
Трудовые мигранты, всего
1)
Внутренние
2)
иностранная рабочая сила
3)
Оралманы
5
Демобилизованные из Вооруженных сил РК
6
Выпускники школ
7
Освобожденные из мест лишения свободы
8
Прочие
Баланс трудовых ресурсов
человек
п/п
всего
Категории работников
Руководители (представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организаций
Специалисты высшего уровня квалификации
Специалисты среднего уровня квалификации (вспомогательный персонал)
Служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации, учетом и обслуживанием
Работники сферы обслуживания, жилищно-коммунального хозяйства, торговли и родственных видов деятельности
Квалифицированные работники сельского, лесного, охотничьего хозяйств, рыбоводства и рыболовства
Квалифицированные рабочие крупных и мелких промышленных организаций, художественных промыслов, строительства, транспорта, связи, геологии и разведки недр
Операторы, аппаратчики, машинисты установок и машин и слесари-сборщики
Неквалифицированные рабочие
Спрос
1
Предложение
2
Баланс трудовых ресурсов, (-) недостаток, (+) избыток
3
Пояснение по порядку заполнения Карты занятости

1. «Халықтың саны» деген 1-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (мемлекеттік статистика органдары деректерінің негізінде), сондай-ақ, демографиялық ахуал мен көші-қон процестеріндегі болжамды өзгерістері ескеріле отырып, халықтың күтілетін саны көрсетіледі.
Халықтың t жылдан (St) кейін күтілетін саны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда, – халықтың базалық жылдағы саны;
– көрсетілген кезеңге халықтың орташа саны (кезеңнің басына және соңына орташа арифметикалық сан ретінде айқындалады);
N – туған адамдардың саны;
M – қайтыс болғандардың саны;
Sпр – келген адамдардың саны;
Sвыб – кеткен адамдардың саны;
t – есепті жылды базалық жылдан ажырататын жыл саны.
2. «Экономикалық белсенді халық» (бұдан әрі – ЭБХ) деген 2-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып айқындалатын ЭБХ саны көрсетіледі (мемлекеттік статистика органдарының деректері бойынша).
2-жолда көрсетілген ЭБХ саны жұмыспен қамтылған (3-жол) және жұмыссыз (4-жол) халықтың сомасына тең келеді.
3. «Жұмыспен қамтылған халық» деген 3-жолда осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын (мемлекеттік статистика органдары мәліметтерінің негізінде), сондай-ақ, нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жоспарлы шаралардың, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың шеңберінде жұмыс орындарын құру нәтижесінде жұмыспен қамтылған халық санының ықтимал көбеюі ескеріле отырып, жұмыспен қамтылған халықтың саны көрсетіледі.
3-жолда көрсетілген жұмыспен қамтылған халықтың саны жалдамалы (1)-жол) және өзін-өзі жұмыспен қамтыған (2)-жол) халықтың сомасына тең келеді.
«Жалдамалы қызметкерлер» деген 1)-жолда және «Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық, оның ішінде» деген 2)-жолда жалдану арқылы жұмыс істейтін және өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың саны көрсетіледі.
Бұл ретте, экономикалық қызметтің негізгі түрлері бойынша бөліп көрсетілген өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық мәртебесінің өзгеру мүмкіндігі (еңбек қатынастарын заңдастыру және/немесе жалдану арқылы істейтін жұмысқа ауысу) ескеріледі.
«Нәтижелі жұмыспен қамтылғандар» деген А жолда:
жұмыс берушілер – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан;
өндіріс кооперативтерінің мүшелері;
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер және белсенді жұмыс істейтіндер);
тек өзі тұтыну үшін жеке қосалқы шаруашылығында өнім өндірумен айналысатындар;
отбасылық кәсіпорындардың ақы төленбейтін қызметкерлері – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан және «кооперативтердің мүшелері»;
жеке қосалқы шаруашылығында сату (айырбастау) үшін өнім өндірумен айналысатындар – орташа айлық табысының деңгейі ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан жоғары адамдар көрсетіледі.
«Нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар» деген Б жолда:
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер қатарындағы жұмыс істемейтіндер тіркелмегендер);
тек өзі тұтыну үшін жеке қосалқы шаруашылығында өнім өндірумен айналысатындар;
отбасылық кәсіпорындардың ақы төленбейтін қызметкерлері – орташа айлық табысының деңгейіне қарамастан және «кооперативтердің мүшелері»;
жеке негізде жұмыспен қамтылғандар (тіркелгендер және белсенді жұмыс істейтіндер);
жеке қосалқы шаруашылығында сату (айырбастау) үшін өнім өндірумен айналысатындар – орташа айлық табысының деңгейі ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан төмен адамдар көрсетіледі.
Бұл ретте, нәтижелі жұмыспен қамту тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндірісінен еңбекақы төлеу түрінде табыс алуды немесе кәсіпкерлік қызметтен табыс табуды қамтамасыз ететін қызметті білдіреді.
2)-жолда көрсетілген «өз бетінше жұмыспен қамтылған халықтың» саны нәтижелі жұмыспен қамтылған (А жол) және нәтижесіз жұмыспен қамтылған (Б жол) халықтың сомасына тең келеді.

1. В строке 1 «Численность населения» указывается ожидаемая численность населения с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (на основе данных органов государственной статистики), а также с учетом прогнозируемых изменений в демографической ситуации и миграционных процессах.
Ожидаемая численность населения через t лет (St) определяется по формуле:
где, – численность населения в базовом году;
- средняя за данный период численность населения (определяется как средняя арифметическая численность на начало и конец периода);
N - число родившихся людей;
M - число умерших людей;
Sпр - число прибывших людей;
Sвыб - число выбывших людей;
t - число лет, отделяющих расчетный год от базовых.
2. В строке 2 «Экономически активное население» (далее – ЭАН) - указывается численность ЭАН, определяемая с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики).
Численность ЭАН, указываемая в строке 2, равняется сумме занятого (строка 3) и безработного населения (строка 4).
3. В строке 3 «Занятое население» указывается количество занятого населения с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики), а также с учетом возможного увеличения численности занятого населения в результате планируемых мер по содействию продуктивной занятости, создания рабочих мест в рамках государственных и отраслевых программ.
Численность занятого населения, указываемая в строке 3, равняется сумме наемного (строка 1)) и самозанятого населения (строка 2)).
В строках 1) «Наемные работники» и 2) «Самостоятельно занятое население, в том числе» указывается количество работающих по найму и самостоятельно занятого населения.
При этом учитывается возможность изменения статуса самозанятого населения (формализация трудовых отношений и/или переход к работе по найму) с разбивкой по основным видам экономической деятельности.
В строке А «продуктивно занятые» указывается количество:
работодателей - не зависимо от уровня среднемесячных доходов;
членов производственных кооперативов;
занятых на индивидуальной основе (зарегистрированные и активно действующие);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции для продажи (обмена) - с уровнем среднемесячных доходов выше величины прожиточного минимума.
В строке Б «непродуктивно занятые» указывается количество:
занятых на индивидуальной основе (недействующие из числа зарегистрированных и незарегистрированные);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции только для собственного потребления;
неоплачиваемых работников семейных предприятий - независимо от уровня среднемесячных доходов и «члены кооперативов»;
занятых на индивидуальной основе (зарегистрированные и активно действующие);
занятых в личном подсобном хозяйстве производством продукции для продажи (обмена) - с уровнем среднемесячных доходов ниже величины прожиточного минимума.
При этом, продуктивная занятость подразумевает деятельность, обеспечивающую получение доходов от производства товаров, работ и услуг в виде оплаты труда или доходов от предпринимательской деятельности.
Численность «самостоятельно занятого населения», указываемая в строке 2), равняется сумме численности продуктивно занятого (строка А) и непродуктивно занятого (строка Б).
Численность самостоятельно занятого населения корректируется с учетом данных подворного обхода населения.

4. «Жұмыссыз халық» деген 4-жолда және «Уәкілетті органдарда тіркелген жұмыссыз халық» деген 1)-жолда жұмыссыздардың (4-жол) жалпы санын және уәкілетті органдарда ресми тіркелген жұмыссыздардың (1)-жол) санын бағалау жөніндегі деректер көрсетіледі.
Жұмыссыздардың жалпы санын бағалау осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (мемлекеттік статистика органдарының деректері бойынша) ескеріле отырып, сондай-ақ жұмыс орындарының қысқаруы, алдағы уақытта қызметкерлердің жұмыстан босатылуы, жұмыссыздық деңгейін төмендету жөніндегі шараларды қабылдаудан, жұмыс орындарын құрудан күтілетін болжамды нәтижелер ескеріле отырып жүзеге асырылады
5. «Табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен аз отбасылар, оның ішінде» деген 5-жолда жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлік шегінен төмен (ең төмен күнкөріс деңгейінен 40 % – халыққа әлеуметтік қолдау көрсету кезінде қолданылатын табыс шегі) өңірдегі халық санының болжамы көрсетіледі.
Халықтың осы тобының санын бағалау осы көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасы (жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері), сондай-ақ халық табысының ықтимал өсуі, оның ішінде нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары (табысы аз халықтың еңбек етуге қабілетті бөлігіне арналған) есебінен өсуі (Аумақтарды дамыту бағдарламасының, статистика органдарының, аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша) ескеріле отырып жүзеге асырылады.
6. «Балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар, оның ішінде» деген 1)-жолда балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылардың - отбасылардың саны көрсетіледі (аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша).
Бұл жолда балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды алушылар отбасыларының құрамындағы еңбек етуге қабілетті барлық адамдардың саны көрсетіледі.
7. «Атаулы әлеуметтік көмекті алушылар» деген 2)-жолда атаулы әлеуметтік көмекті алушылар отбасыларының саны көрсетіледі (аудандық, қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің деректері бойынша).
«Еңбек етуге қабілетті адамдар» деген жолда атаулы әлеуметтік көмекті алушылар отбасыларының құрамындағы еңбек етуге қабілетті барлық адамдардың саны көрсетіледі.
8. Паспорттың көрсеткіштері әрбір жол бойынша экономикалық қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес бөлінеді:
1) ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы;
2) өнеркәсіп, оның ішінде:
а) тау-кен өндірісі мен карьерлерді әзірлеу,
б) өңдеуші, машина жасау және аспап жасау, электрмен-сумен жабдықтау;

4. В строках 4 «Безработное население» и 1) «Безработное население, зарегистрированное в уполномоченных органах» указываются данные по оценке общей численности безработных (строка 4) и численности безработных, официально зарегистрированных в уполномоченных органах (строка 1)).
Оценка общей численности безработных осуществляется с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (по данным органов государственной статистики), а также с учетом сокращения рабочих мест, ожидаемого высвобождение работников, прогнозных результатов от принятия мер по снижению уровня безработицы, создания рабочих мест.
5. В строке 5 «Малообеспеченные семьи, проживающие ниже величины прожиточного минимума, в том числе» указывается прогноз численности населения региона со среднедушевыми доходами ниже черты бедности (40% от прожиточного минимума – порог доходов, используемый при оказании социальной поддержки населению).
Оценка численности данной группы населения осуществляться с учетом динамики данного показателя за последние пять лет (данные отделов занятости и социальных программ местных исполнительных органов), а также ожидаемого роста доходов населения, в том числе и за счет мер содействия продуктивной занятости (для трудоспособной части малообеспеченного населения) (по данным Программы развития территорий, органов статистики, районных, городских отделов занятости и социальных программ).
6. В строке 1) «Получатели государственных детских пособий (семей), в том числе» указывается численность семей - получателей государственных детских пособий (по данным районных, городских отделов занятости и социальных программ).
В строке «трудоспособные лица» указывается количество всех трудоспособных лиц в составе семьи – получателей государственных детских пособий.
7. В строке 2) «Получатели адресной социальной помощи (семей), в том числе» указывается численность семей - получателей государственной адресной социальной помощи (по данным районных, городских отделов занятости и социальных программ).
В строке «трудоспособные лица» указывается количество всех трудоспособных лиц в составе семьи – получателей государственной адресной социальной помощи.
8. Показатели Паспорта по каждой строке распределяются по основным видам экономической деятельности:
1) сельское, лесное и рыбное хозяйство;
2) промышленность, из них:
горнодобывающая промышленность и разработка карьеров,
обрабатывающая, машиностроение и приборостроение, электро-водоснабжение;

3) құрылыс;
4) көлік және қоймалау;
5) ақпарат және байланыс, қаржы және сақтандыру қызметі;
6) қызмет көрсету, көтерме-бөлшек сауда;
7) білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, өнер, ойын-сауық және демалыс;
8) мемлекеттік басқару, қорғаныс.
9. Еңбек ресурстарына қосымша қажеттілікте іске асырылатын Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, Аумақтарды дамыту бағдарламаларының және жоғарыда көрсетілген Бағдарламаларға енбейтін жеке бастамалардың шеңберіндегі еңбек ресурстарына қажеттілік туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. «Өңір бойынша барлығы» деген 1-жолдағы барлық бағанда экономикалық қызметтің барлық түрлері бойынша қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
1-1 – 1-9-жолдарда ЭҚЖС сәйкес тұрақты және уақытша жұмыс орындарына қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
11. «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасының жобаларында барлығы» деген 2-жолда «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасының шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
2-1 – 2-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлер саны көрсетіледі.
12. «Индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарлама жобаларында, барлығы» деген 3-жолда Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын жобаларға байланысты, оның ішінде Индустрияландыру картасына енгізілген жобалар бойынша қалыптасқан қажеттілік (құрылыс кезеңі сияқты, пайдалануға берілгеннен кейін де) көрсетіледі.
3-1 – 3-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
13. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының жобаларында» деген 4-жолда «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
4-1 – 4-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
14. «Агробизнес – 2020» бағдарламасы жобаларында», барлығы» деген 5-жолда «Агробизнес – 2020» бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
5-1 – 5-6-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
15. 6 – 8-2-жолдарда «Қолжетімді тұрғын үй – 2020», «Ақ бұлақ» және «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту – 2020» бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларға қажет болатын жұмыс күшінің саны көрсетіледі.

3) строительство;
4) транспорт и складирование;
5) информация и связь, финансовая и страховая деятельность;
6) оказание услуг, оптово-розничная торговля;
7) образование, здравоохранение, социальное обеспечение, искусство, развлечение и отдых;
8) государственное управление, оборона.
9. В дополнительной потребности в трудовых ресурсах указываются сведения о потребности в трудовых ресурсах в рамках реализуемых государственных и отраслевых Программ, Программ развития территорий и частных инициатив, не входящих в вышеуказанные Программы.
10. В строке 1 «Всего по региону» во всех графах указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, по всем видам экономической деятельности.
В строках 1-1 – 1-9 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на постоянные и временные рабочие места согласно ОКЭД.
11. В строке 2 «на проектах Программы «Дорожная карта занятости 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Дорожная карта занятости 2020».
В строках 2-1 – 2-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
12. В строке 3 «на проектах Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на проектах, реализуемых в рамках Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы, в том числе по проектам, включенным в Карту индустриализации (как на период строительства, так и после ввода в эксплуатацию).
В строках 3-1 – 3-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
13. В строке 4 «на проектах Программы «Дорожная карта бизнеса 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020».
В строках 4-1 – 4-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
14. В строке 5 «на проектах Программы «Агробизнес 2020», всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Агробизнес 2020».
В строках 5-1 – 5-6 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
15. В строках 6 – 8-2 указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программ «Доступное жилье - 2020», «Ақбұлақ» и «Модернизация жилищно-коммунального хозяйства 2020».

16. «Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы жобаларында, барлығы» деген 9-жолда «Моноқалаларды дамытудың 2012 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы» шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
9-1 – 9-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
17. «Өңірлерді дамыту 2020, барлығы» бағдарламасының жобалары бойынша» деген 10-жолда «Өңірлерді дамыту 2020» бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
10-1 – 10-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
18. «Өңірде іске асырылатын басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламалар (бағдарламаның атауын көрсету)» деген 11-жолда басқа да мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру үшін көзделген барлық жобаларда қажеттілік қалыптасқан жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
11-1 – 11-7-жолдарда ЭҚЖС сәйкес іске асырылатын жобаларда қажеттілік қалыптасқан қызметкерлердің саны көрсетіледі.
19. «Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар бойынша аудан (облыс) бөлінісіндегі еңбек ресурстарына қажеттілік» деген бөлімде кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда қажет болатын жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
Кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде кәсіпорындар, мекемелер және ұйымдар бойынша еңбек ресурстарына қажеттілік ауылдың, кенттің, ауылдық округтің, қаладағы ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қаланың, елорданың аумағындағы кәсіпорындарда, мекемелерде, барлық меншік нысанындағы ұйымдарда сауалнама мен анкета жүргізу әдісімен көрсетіледі.
20. Еңбек ресурстарының көздерінде өңірлік еңбек нарығына ықтимал еңбек ресурстарының ағыны көрсетіледі.
21. «Барлығы, оның ішінде» деген 1-жолда өңірлік еңбек нарығына жаңадан қосылатын адамдардың жалпы саны көрсетіледі.
22. «Жоғары оқу орындарының бітірушілері» деген 2-жолда жоғары оқу орындарының жұмысқа орналасуға мұқтаж бітірушілерінің саны (ЖОО-ының, білім беру, ішкі саясат жөніндегі өңірлік уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі. Мыналар:
өңірде тұрақты тұратын жоғары оқу орындарының бітірушілері;
аталған көрсеткіштің соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып, қайта оралатын бітірушілердің болжамды саны ескеріледі.
23. «Техникалық және кәсіптік оқыту ұйымдарының бітірушілері» деген 3-жолда соңғы бес жылдағы динамикасын ескере отырып, біліктілігі орташа деңгейдегі маман ретінде жұмыс орындарына орналасуға үміткер бола алатын колледж бітірушілерінің немесе ақпарат дайындаумен, құжаттаманы ресімдеумен және қызмет көрсетумен айналысатын немесе білікті қызметкерлердің саны (білім беру жөніндегі аумақтық уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі.
Аталған жолда сол өңірде тұрақты тұратын колледждердің бітірушілер көрсетіледі.

16. В строке 9 «на проектах Программы «Развития моногородов на 2012 – 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках «Программы развития моногородов на 2012 – 2020».
В строках 9-1 – 9-7 указывается количество работников, в которой имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
17. В строке 10 «по проектам Программы «Развития регионов 2020, всего» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, реализуемых в рамках Программы «Развития регионов 2020».
В строках 10-1 – 10-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
18. В строке 11 «Другие государственные и отраслевые программы, реализуемые в регионе (указать название программы)» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность, на всех проектах, предусмотренных для реализации другими государственными и региональными программами.
В строках 11-1 – 11-7 указывается количество работников, в которых имеется потребность, на реализуемых проектах согласно ОКЭД.
19. В разделе «Потребность в трудовых ресурсах в разрезе района (области) по предприятиям в разрезе профессий и специальностей» указывается количество рабочей силы, в которой имеется потребность на предприятиях, учреждениях и организациях в разрезе профессий и специальностей.
Потребность в трудовых ресурсах по предприятиям, учреждениям, организациям в разрезе профессий и специальностей указывается в разрезе предприятий, методом опроса и анкетирования предприятий, учреждений, организаций всех форм собственности, находящихся на территории села, поселка, сельского округа, района в городе, района, города областного значения, области, города республиканского значения и столицы.
20. В источниках трудовых ресурсов указывается возможный приток на региональный рынок труда трудовых ресурсов.
21. В строке 1 «Всего, из них» указывается общая численность вновь вступающих на региональный рынок труда лиц.
22. В строке 2 «Выпускники высших учебных заведений» указывается число выпускников высших учебных заведений, нуждающихся в трудоустройстве (по данным высших учебных заведений, территориальных уполномоченных органов образования, внутренней политики). Учитываются:
постоянно проживающие в регионе выпускники высших учебных заведений;
ожидаемая численность возвращающихся выпускников с учетом динамики данного показателя за последние пять лет.
23. В строке 3 «Выпускники организаций технического и профессионального обучения» указывается число выпускников колледжей, которые могут претендовать на занятие рабочих мест как специалисты среднего уровня квалификации или служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации и обслуживанием, или квалифицированные работники (по данным территориальных уполномоченных органов образования) с учетом динамики данного показателя за последние пять лет.
В данной строке указываются постоянно проживающие в данном регионе выпускники колледжей.

24. «Еңбекші көшіп-қонушылар, барлығы» деген 4-жолда еңбек қызметін жүзеге асыруға рұқсат алған еңбекші көшіп-қонушылардың саны көрсетіледі.
«ішкі» деген 1)-жолда мемлекет ішінде (өңір ішінде, сол сияқты басқа өңірлерден келген) орын ауыстыратын адамдардың саны көрсетіледі.
«шетелдік жұмыс күші» деген 2)-жолда қажеттілікті және жұмыс берушілердің сұранысын қазақстандық қызметкерлердің есебінен қанағаттандыру мүмкіндігінің болмауын ескере отырып, өңірге тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
«оралмандар» деген 3)-жолда оралман мәртебесін алған этникалық қазақтардың саны көрсетіледі.
Бағалау соңғы бес жылдағы көші-қон процестері динамикасы негізінде (мемлекеттік статистика органдары мен халықтың көші-қоны, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар жөніндегі өңірлік уәкілетті органдарының деректері бойынша) жүргізіледі.
25. «Қазақстан Республикасы Қарулы күштері қатарынан босатылғандар» деген 5-жолда Қазақстан Республикасы Қарулы күштері қатарынан босатылатын адамдардың саны туралы мәліметтер (қорғаныс істері аумақтық департаментерінің бағалауы бойынша) көрсетіледі.
26. «Мектеп бітірушілері» деген 6-жолда есепті жылда орта білімнен кейінгі оқу орындарына түспеген, өңірдегі жалпы орта білім беретін мектептер бітірушілердің саны (білім беру жөніндегі уәкілетті органдардың деректері бойынша) көрсетіледі.
27. «Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар» деген 7-жолда жұмысқа орналастыру қажет болатын, Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті департаменттерінің бағалауы бойынша) көрсетіледі.
28. «Өзгелері» деген 8-жолда жұмыс іздеп өңірлік еңбек нарығына шығуы мүмкін қызметкерлер мен мамандардың (жоспарлы жобалардың аяқталуына байланысты, оңтайландырумен немесе штат санының қысқаруымен байланысты босатылатындар) саны көрсетіледі.
29. «Еңбек ресурстарының теңгерімі» деген бөлімде күтілетін сұранысты еңбек ресурстарымен салыстыру көрсетіледі.
Реттік нөмірі 1-жолда сұранысқа ие жұмыс күші бойынша сандық деректер көрсетіледі.
Реттік нөмірі 2-жолда еңбек нарығын толтырған жұмыс күшінің саны көрсетіледі.
Реттік нөмірі 3-жолда қызметкерлердің негізгі санаттары бойынша өңірлік еңбек нарығындағы тапшылық немесе артық болуы көрсетіледі.
30. Реттік нөмірі 3-жолда көрсетілетін еңбек нарығындағы теңгерімсіздік саны сұраныс (реттік нөмірі 1-жол) пен ұсыныс (реттік саны 2-жол) сомасына тең болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
__________________ ауданының
(қаласының) Халықты жұмыспен
қамту орталығының директорына
_____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________
ӨТІНІШ
Мені «Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» бағыты бойынша Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасына қатысушылар қатарына енгізуді сұраймын.
Қосымша ___ парақта (қажет болған жағдайда):
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
еңбек кітапшасының (бар болса) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (табысы аз және жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер қатарындағы жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ бар болса, оқудан өткенін растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері;
«Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 6697 болып тіркелді) бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтаманың (Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу туралы шешім қабылданғаннан кейін ұсынылады) көшірмесі;
жұмыс берушінің толық емес жұмыс уақыты немесе ұзақтығы қысқартылған жұмыс уақыты режиміне ауыстыруы немесе әлеуметтік демалыс беру туралы немесе мәжбүрлі тоқтату туралы актісі (жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер үшін).
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтау мен өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш білдіруші жауапты болады.
Күні                               қолы
----------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
________________________________________________ азаматтың өтініші
20__ ж. «___» ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
*ұсынылған құжаттың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Біліктілікті арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына жіберу жөнінде мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт
___________________              20__ жылғы «___»_____________
(жасалған орны)
_________________________ атынан ___________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы) (уәкілетті өкілдің
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________________________________ бұдан әрі «Халықты жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын, бір тараптан және_______________________________________________________________,
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
бұдан әрі «Бағдарламаға қатысушы» деп аталатын, екінші тараптан, төмендегі туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – келісімшарт) жасады:

24. В строке 4 «Трудовые мигранты, всего» указывается количество трудовых мигрантов, получивших разрешение на осуществление трудовой деятельности.
В строке 1) «внутренние» указывается количество лиц, перемещаемых внутри государства (как внутри региона, так и прибывших из других регионов).
В строке 2) «иностранная рабочая сила» указывается количество иностранной рабочей силы, привлекаемой в регион с учетом потребности и отсутствием возможности удовлетворить потребности работодателей за счет казахстанских работников.
В строке 3) «оралманы» указывается количество этнических казахов, получивших статус оралмана.
Оценка проводится на основе динамики миграционных процессов за последние пять лет (по данным органов государственной статистики и территориальных уполномоченных органов по миграции населения, координации занятости и социальных программ).
25. В строке 5 «Демобилизованные из Вооруженных Сил Республики Казахстан» указываются сведения о численности лиц, которые будут демобилизованы из Вооруженных Сил Республики Казахстан (по оценке территориальных департаментов по делам обороны).
26. В строке 6 «Выпускники школ» указывается численность выпускников средних общеобразовательных учебных заведений в регионе, не поступивших в учетном году в организации после среднего образования (по данным уполномоченных органов образования).
27. В строке 7 «Освобожденные из мест лишения свободы» указывается ожидаемое количество лиц, освобождаемых из мест лишения свободы, которым потребуется трудоустройство (по оценке департаментов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан).
28. В строке 8 «Прочие» указывается количество работников и специалистов, которые могут выйти на региональный рынок труда в поисках работы (высвобождаемые в связи с завершением реализации запланированных проектов, в связи оптимизацией или сокращением штатной численности).
29. В разделе «Баланс трудовых ресурсов» указывается сопоставление ожидаемого дополнительного спроса на трудовые ресурсы.
В строке, порядковый номер 1, указываются количественные данные по востребованной рабочей силе.
В строке, порядковый номер 2, указывается количество рабочей силы, пополнившей рынок труда.
В строке, порядковый номер 3, указывается дефицит или избыток трудовых ресурсов на региональном рынке труда по основным категориям работников.
30. Численность баланса трудовых ресурсов, указываемая, в строке, порядковый номер 3, равняется сумме спроса (строка, порядковый номер 1) и предложения (строка, порядковый номер 2).
Приложение 2
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от _________________________________,
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Программы Дорожной карты
занятости 2020 по направлению «Обучение и содействие в
трудоустройстве».
Приложение на ___ листах(по необходимости):
копия документа, удостоверяющего личность;
копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа,
подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц из числа
малообеспеченных граждан и частично занятых наемных
работников);
копии документа об образовании (аттестат, свидетельство,
диплом), а также других документов, подтверждающих прохождение
обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;
копия справки о состоянии здоровья (согласно форме,
утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра
здравоохранения и социального развития Республики Казахстана от 23
ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской
документации организаций здравоохранения» (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697);
после принятия решения о включении в состав участников
Программы);
акт работодателя о переводе на режим неполного рабочего времени
или сокращенную продолжительность рабочего времени, или о
предоставлении социального отпуска, или о вынужденном простое (для
частично занятых наемных работников).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Дата                                            подпись
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № ______
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы: _____________
_____________________________________________________________
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 3
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
Социальный контракт
о представлении государственной поддержки по направлению на
бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной
подготовки и переподготовки
_____________________               «___»_____________20__ года
(место заключения)
___________________________, в лице__________________________________
(наименование Центра занятости населения)      (должность, фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
__________________________________________________________ именуемый
в дальнейшем «Центр занятости населения», с одной стороны
и________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество участника Программы, серия, номер
документа удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем «участник Программы», с другой стороны заключили настоящий социальный контракт (далее – контракт) о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушыны біліктілікті арттыру, кәсіптік даярлау және қайта даярлау (бұдан әрі – кәсіптік оқыту) тегін курстарына жіберуге, ал Бағдарламаға қатысушы кәсіптік оқытудың өзіне белгіленген түрінен Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында, кәсіптік оқыту келісімшартында және оқу ұйымының ішкі тәртібімен айқындалған тәртіппен және шарттарда өтуге міндеттенеді. Келісімшарт шеңберінде Бағдарламаға қатысушыға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі:______________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Бағдарламағаи қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары көрсетілсін)
2. Келісім тараптары Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы, ал Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы адамдарды оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу мен мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар) көзделген жағдайларда, Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналасуға кепілдік беретін жұмыс беруші және/немесе оқытушы ұйым (бұдан әрі - тараптар) болады.
3. Жұмыс беруші мен оқытушы ұйым Келісімшарттың жасалуын Халықты жұмыспен қамту орталығына, келісімшартқа қосылатыны туралы, ____________жылғы_______ ___________ № _____________қол қоюға құқығы бар жауапты лауазымды тұлғаның қолымен және мөрмен (бар болған жағдайда) куәландырылған, жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы растайды, ол келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
4. Келісімшарт Халықты жэұмыспен қамту орталығы директорының 20 __ жылғы «__» ___________ № ___ бұйрығының негізінде жасалды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Халықты жұмыспен қамту орталығы мыналарғаі:
1) Бағдарламаға қатысушыны оқытушы ұйымға
____________________________________________________________________
(Бағдарламаға қатысушы алатын мамандық (кәсіп) немесе біліктілігін арттыру көрсетілсін)
алу үшін (біліктілігін арттыру үшін) _____________ мерзімімен өтетін
____________________________________________________________________
(оқу кезеңі)
кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жіберуге;
2) оқуға, әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар тәжірибесіне жұмысқа орналасуға жәрдемдесуге арналған материалдық көмекті Бағдарламаға қатысушыға Қағидаларда айқындалған тәртіппен жағдайларда және шарттарда көрсетуге;

1. Предмет Контракта
1. Центр занятости населения обязуется направить участника Программы на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки (далее - профессиональное обучение), а участник Программы пройти установленный для него вид профессионального обучения в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан о занятости населения, контрактом, договором на профессиональное обучение и внутренним порядком обучающей организации. В рамках Контракта участнику Программы предоставляются также следующие меры государственной поддержки: __________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки, оказываемые
участнику Программы)
2. Сторонами Контракта выступают Центр занятости населения, участник Программы, а в случаях, предусмотренных Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки (далее – Правила), работодатель гарантирующих трудоустройство участника Программы и/или обучающая организация (далее - стороны) на основании договора присоединения от _____________ ___ года № ______________.
3. Работодатель и обучающая организация подтверждают заключение Контракта путем подачи в Центр занятости населения письменного заявления (уведомления) о присоединении к контракту, заверенного подписью руководителя либо ответственного должностного лица, имеющего право подписи, и печатью (при наличии) от _____ __________________ _________ года № ____________которое является неотъемлемой частью контракта.
4. Контракт заключен на основании приказа директора Центра занятости населения от «__» ___________20 __года № ___.
2. Права и обязанности сторон
5. Центр занятости населения обязан:
1) направить участника Программы на профессиональную подготовку, переподготовку или повышение квалификации (нужное подчеркнуть) в обучающую организацию для получения (повышения) _________________________________________________________________
(указать специальность (профессию), которую получит участник
Программы или повышение квалификации)
по которой пройдет _____________________ сроком _________________;
(период обучения)
2) в порядке, случаях и на условиях, определенных Правилами, оказывать участнику Программы материальную помощь на обучение, содействие в трудоустройстве на социальные рабочие места и молодежную практику;

3) тараптар міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті, ақпаратты тараптардың сұратуы бойынша, уақтылы және толық көлемде ұсынуға;
4) оқытушы ұйымға Бағдарламаға қатысушыны кәсіптік оқыту жөніндегі қызметтердің ақысын уақтылы және толық көлемде төлеуге;
5) тараптарға кәсіптік оқыту және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультация беруге;
6) кәсіптік оқыту барысында Бағдарламаға қатысушы игерген дағдылар мен машықтарды аралық және қорытынды бағалауға қатысуға міндетті.
6. Халықты жұмыспен қамту орталығының құқықтары:
1) тараптар міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты құжаарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алу;
2) Тараптардан келісімшарттық, кәсіптік оқыту шартының уақтылы және тиісінше орындалуын талап ету;
3) Келісімшарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда, оқытушы ұйымның кәсіптік оқыту жөнінде нақты көрсеткен қызметтері көлеміне пропорционалды ақы төлеу бойынша қайта есептеу жүргізуге, сондай-ақ Бағдарламаға қатысушыдан осы қызметтер көлемінің құны мен кәсіптік оқытуға арналған материалдық көмектің төленген сомаларын бюджетке өтеуін талап ету;
4) Келісімшарт шеңберіндегі өзге де мәселелерді шешу.
7. Бағдарламаға қатысушы мыналарға:
1) кәсіптік оқытудан өтуге;
2) оқытушы ұйымның ішкі тәртібі талаптарын сақтауға;
3) дәлелді себепсіз сабақтан қалмауға;
4) тараптардың сұратуы бойынша, тараптар міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақытылы және толық көлемінде ұсынуға міндетті.
5) тұрақты жұмысқа орналасқан, әскери қызметке шақырылған, қайтыс болған, оқу бағдарламасын толық көлемде игеруге мүмкіндік бермейтін жүкті болу, аурулар салдарынан сабақтарды босатқан жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар қатарындағы Бағдарламаға қатысушылар кез келген себептер бойынша, төленген материалдық көмек пен стипендия сомасын қоса алғанда оқуға арналған шығыстарды бюджетке өтеуге;
6) Бағдарламаға қатысушының кәсіптік оқытудан өтуіне кедергі келтіретін мән-жайлардың туындағаны туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей тараптарды хабардар етуге;
7) Бағдарламаға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде өзіне жүктелетін міндеттемелерді адал атқаруға міндетті.
8. Бағдарламаға қатысушының құқықтары:
1) кәсіптік оқыту және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар алуға;

3) по запросам сторон своевременно и в полном объеме представлять информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
4) своевременно и в полном объеме оплачивать обучающей организации услуги по профессиональному обучению участника Программы;
5) консультировать стороны по вопросам профессионального обучения и трудоустройства;
6) участвовать в промежуточной и итоговой оценке приобретенных участником Программы в ходе профессионального обучения знаний и навыков.
6. Права Центра занятости населения:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Контракта, договора на профессиональное обучение;
3) в случаях, предусмотренных пунктом 10 Контракта, производить перерасчет по оплате пропорционально объему фактически оказанных обучающей организацией услуг по профессиональному обучению, а также требовать от участника Программы возмещения в бюджет стоимости данного объема услуг и выплаченные суммы материальной помощи на профессиональное обучение;
4) решать иные вопросы в рамках Контракта.
7. Участник Программы обязан:
1)пройти профессиональное обучение;
2) соблюдать требования внутреннего порядка обучающей организации;
3) не пропускать занятия без уважительных причин;
4) по запросам сторон своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
5)возместить в бюджет расходы на обучение, включая суммы, выплаченной материальной помощи и стипендии за исключением случаев трудоустройства на постоянную работу, призыва на воинскую службу, смерти, пропуска занятий вследствие беременности, заболевания, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме, а также по любым причинам участниками Программы из числа воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, и потерявшие родителей до совершеннолетия;
6) не позднее трех рабочих дней информировать стороны о возникновении обстоятельств, препятствующих прохождению профессионального обучения участником Программы;
7) добросовестно исполнять обязательства, возлагаемые на участника Программы в рамках оказываемых ему мер государственной поддержки.
8. Права участника Программы:
1) получать консультации по вопросам профессионального обучения и трудоустройства;

2) оқытуға арналған материалдық көмекті, Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен алуға;
3) Келісімшарттың, кәсіптік оқыту шартының уақтылы және тиісінше орындалуын тараптардан талап етуге құқылы.
9. Оқытатын ұйымның құқығы:
1) халықты жұмыспен қамту орталығымен келісім бойынша Бағдарламаға қатысушыларды мынадай жағдайларда:
1) сабақты дәлелсіз себептермен қатарынан үш оқу күнінен көп босатқан;
2) үлгерімі нашар немесе аралық аттестаттау қанағаттанғысыз болған;
3) оқытатын ұйымның ішкі тәртібін бұзған жағдайларда оқудан шығаруға құқығы бар.
2) Қайта даярлаудан және/немесе біліктілікті арттырудан өту уақытында Бағдарламаға қатысушыларға әлеуметтік демалыс ұсынылады.
10. Бағдарламаға қатысушыны оқудан шығарған кезде оқытатын ұйымдарға кәсіптік даярлау бойынша нақты ұсынылған қызметтердің көлемі төленеді.
11. Бағдарламаға қатысушы тұрақты жұмысқа орналасқан, әскери қызметке шақырылған, қайтыс болған, оқу бағдарламасын толық көлемде игеруге мүмкіндік бермейтін жүкті болу, аурулар салдарынан сабақтарды босатқан жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар қатарындағы Бағдарламаға қатысушылар кез келген себептер бойынша, төленген материалдық көмек пен стипендия сомасын қоса алғанда оқуға арналған шығыстарды бюджетке өтейді.
3. Форс-мажорлық жағдайлар
12. Тараптар осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған: өрт, жер сілкіну, су тасқыны мен басқа да апатты құбылыстар; соғыс іс-қимылдары мен тағы да өзге төтенше және апатты (форс-мажор) жағдайларда міндеттемелерін толық немесе ішінара орындалмағаны үшін жауапкершіліктен босатылады,
13. Форс-мажорлық мән жайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған тарап, форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күнінің ішінде, бұл туралы басқа Тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндетті.
14. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау Тараптарды, мұндайхабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық мән жайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелдердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде, кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан шеттетеді. Форс-мажорлық мән жайдың басталуы немесе тоқтауы туралы хабарлама, форс-мажорлық мән жай жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді өқажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің куәлігімен расталуы тиіс.

2) в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, получать материальную помощь на обучение;
3) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения контракта, договора на профессиональное обучение.
9. Права обучающей организации;
1) отчислять участника Программы по согласованию с центром занятости населения в случаях:
пропуска занятий более трех учебных дней подряд без уважительных причин;
неуспеваемости или неудовлетворительной промежуточной аттестации;
нарушения внутреннего порядка обучающей организации.
2) На время прохождения переподготовки или повышения квалификации участнику Программы предоставляется социальный отпуск.
10. При отчислении участника Программы обучающим организациям, оплачивается объем фактически предоставленных услуг по профессиональному обучению;
11. В случае досрочного прекращения участником Программы профессионального обучения по причине трудоустройства на постоянную работу, призыва на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, смерти, пропуска занятий вследствие беременности, родов, отпуска по уходу за ребенком, смены постоянного места жительства, заболевания, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме, а также по любым причинам участниками Программы из числа воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, и потерявших родителей до совершеннолетия, социальный контракт, заключенный с участником Программы, расторгается без предъявления требований по возврату в бюджет стоимости оказанного объема образовательных услуг, а также выплаченной суммы материальной помощи на обучение и стипендии.
3. Форс-мажорные обстоятельства
12. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или иных обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и тому подобное.
13. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.

15. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдай орын алған уақытқа, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдарлар уақыт кезеңіне қарай кейінге шегеріледі. Егер форс-мажорлық мән жайлар туындауына байланысты, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, Тараптар осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
4. Басқа да жағдайлар
16. Келісімшартқа қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.
17. Осы Келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы қол қойған және жұмыс берушінің және/немесе оқытушы ұйымның Келісімшартқа қосылғаны туралы хабарламасын алған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы «__» ______ дейін қолданылады.
5. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Жұмыспен қамту орталығы                 Бағдарламаға қатысушы
____________________________________  ______________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының   (Бағдарламаға қатысушының тегі,
толық атауы)                     аты, әкесінің аты)
____________________________________  ______________________________
(мекенжайы)                         (мекенжайы)
____________________________________  ______________________________
(телефон, факс)                     (телефон, факс)
____________________________________  ______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)       (қолы)
____________________________________
(қолы)
М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
__________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу
туралы жұмыс берушінің
өтініші (хабарламасы)
Осы арқылы _____________________ атынан _______________________
(жұмыс берушінің атауы)      (ереже, жарғы және т.б.)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________                            (уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________және________________________________
(халықты жұмыспен қамту        (Бағдарламаға қатысушының тегі,  орталығы) аты, әкесінің аты)
арасында жасалған 20__ жылғы «___» ______ № ______________ әлеуметтік келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:
_____________________________________ мамандығы (кәсібі) бойынша
________________________________________________ нысанында кәсіптік оқуды (даярлау, қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру) табысты аяқтағаннан кейін Бағдарламаға қатысушыны алған мамандығы (кәсібі) бойынша _____________________ мерзімге жұмысқа орналастыруға міндеттеме алады.
Өндірістік практикадан өту орны _____________________________.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттарының көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
____________ _______________ _________________________________
(лауазымы)      (қолы)         (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О. (бар болған жағдайда)
_____________ _______________ ________________________________
(лауазымы)       (қолы)         (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу
туралы білім беру ұйымының
өтініші (хабарламасы)
Осы арқылы _______________________ атынан _____________________
(білім беру ұйымының атауы)    (ереже, жарғы және т.б.)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________                         (уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________ және _________________________________
(халықты жұмыспен қамту                 (Бағдарламаға қатысушының
орталығының атауы)                    тегі, аты, әкесінің аты)
арасында жасалған 20__ жылғы «___» ______ № ______________ әлеуметтік келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы дайын екенін мәлімдейді:

15. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий Контракт.
4. Прочие условия
16. В контракт могут вноситься изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
17. Настоящий контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, участником Программы и получения уведомлений работодателя и/или обучающей организации о присоединении к Контракту и действует до «__»______ 20__ года.
5. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения _________________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
_________________________________
(адрес)
_________________________________
(телефон, факс)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
_________________________________
(подпись)
М.П.
Участник Программы ______________________________
(фамилия, имя, отчество участника
Программы)
______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
_________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
работодателя о присоединении
к социальному контракту
Настоящим _________________________, в лице _______________________
(наименование работодателя)
_________________________________________, действующего на основании
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя)
________________________, изъявляет _____________________________
(Положение, устав и т.п.)
желание присоединиться к социальному контракту от «__»____20__года
№__, заключенного между ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
и __________________________________________________________________,
(наименование центра занятости населения)
и принимает обязательство о нижеследующем:
после успешного завершения профессионального обучения в форме
___________________________________________________ по специальности
(подготовки, переподготовки или повышения квалификации)
(профессии)______________________ трудоустроить участника Программы
по полученной специальности (профессии) сроком отработки
__________________________________________________________________
(период отработки после завершения обучения)
Место прохождения производственной практики __________________.
К настоящей заявке прилагаю (приложить копии учредительных документов, банковские реквизиты):
_________________ ____________ ______________________________________
(должность)    (подпись)   (Ф.И.О. уполномоченного представителя)
М.П.(при наличии)
_________________ ____________ ______________________________________
(должность)    (подпись)   (Ф.И.О. уполномоченного представителя)
М.П.
Приложение 5
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
_________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
организации образования о присоединении
к социальному контракту
Настоящим __________________________, в лице _______________________
(наименование организации образования)     (должность, фамилия, имя, отчество
__________________, действующего на основании ____________________,
уполномоченного представителя)                            (Положение, устав и т.п.)
изъявляет желание присоединиться к социальному контракту в рамках
третьего направления Дорожной карты занятости 2020 от
«____»__________20__года №____, заключенного между
___________________________________________________________ и
(наименование центра занятости населения)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
и выражает готовность о нижеследующем:

1. Бағдарламаға қатысушыны ________ мамандығы (кәсібі) бойынша ____________________________________________________________ түрінде
(даярлау, қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру)
кәсіптік оқуға қабылдау;
2. Кәсіптік оқу мерзімі: 20__ жылғы «___» ___ бастап 20__ жылғы       «___» _____ дейін.
3. Оқу құны _______ құрайды.
4. Өндірістік практикадан өту орны мен шарттары ______________.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттарының көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
________________ ________________ __________________________
(лауазымы)         (қолы)      (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О. (бар болған жағдайда)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыруға
№ ______ жолдама
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы Бағдарламасына қатысушы _______
_______________________________________________________________
(қатысушының Т.А.Ә.)
___________ бастап ___________________ дейін ______ ай мерзімге
(тұрақты жұмысқа/инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде бос жұмыс орындарына/ мемлекеттік, салалық аймақтарды дамыту бағдраламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға/әлеуметтік жұмыс орнына/жастар практикасына орналасу үшін кезінде толтырылады)
_______________________________________________________ ұйымға
(ұйым/мекеме атауы)
_______________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша тұрақты жұмысқа/инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде бос жұмыс орындарына /мемлекеттік, салалық аймақтарды дамыту бағдраламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға /әлеуметтік жұмыс орнына/жастар практикасына орналасу үшін жіберіледі.
Жұмыспен қамту
орталығының директоры                                 қолы
Ұсыну мерзімі
М.О.
--------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жұмыспен қамту орталығына қайтарылады
Жолдамаға № ______ хабарлама
______________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
201_ жылғы _________ Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасына қатысушы ____________________________________________
(қатысушының Т.А.Ә.)
201_ жылғы ________________ жасалған еңбек келісімшартқа сәйкес (201_ жылғы_________ № ___ бұйрық)
___________ бастап_________________дейін ______ ай дейінгі мерзімге            (тұрақты жұмысқа қабылдаған кезде толтырылмайды)
____________________________________________________________________
(кәсібі/мамандығы бойынша)
ретінде тұрақты жұмысқа/инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде бос жұмыс орындарына/әлеуметтік жұмыс орнына/жастар практикасына қабылданды.
Жұмыс берушінің жауапты өкілі ______________________________________                                       (қолды таратып жазу)
М.О. (бар болған жағдайда)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
________________________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту орталығының директорына
____________________ мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________________
ӨТІНІШ
Мені «Инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету» бағыты бойынша Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасына қатысушылар қатарына енгізуді сұраймын.
Қосымша ___ парақта:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрғылықты мекенжайы бойынша тіркелуді, уақытша тіркеу растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы, ауыл әкімдерінің анықтамасы)көшірмесі;
білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом) және/немесе оқудан өткенін растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері (бар болса);
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтау мен өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш білдіруші жауапты болады.
Күні                         қолы
---------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
__________________________________________________ азаматтың
өтініші 20__ ж. «__» _____ қабылданды, № _____ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:_____
______________________________________________________________
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
__________________ ауданының
(қаласының) Халықты жұмыспен
қамту орталығының директорына
_____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________
ӨТІНІШ
Мені «Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» бағыты бойынша Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасына қатысушылар қатарына енгізуді және жастар практикасына/әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналастыруды сұраймын.
Қосымша ___ парақта (қажет болған кезде):
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
еңбек кітапшасының (бар болса) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (табысы аз және жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер қатарындағы жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ бар болса, оқудан өткенін растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтау мен өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш білдіруші жауапты болады.
Күні                                         қолы
--------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
____________________________________ ___азаматтың өтініші 20__ ж. «___» ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:_____
______________________________________________________________
*ұсынылған құжаттың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 10 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
2-қосымша
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары

1. Принять участника Программы на профессиональное обучение в
виде ___________________________________________по специальности
(подготовки, переподготовки или повышения квалификации)
(профессии)___________________.
2. срок профессионального обучения составляет _____________ с
«__»______20__года по «__»_______20__года.
3. Стоимость обучения составляет _____________________________.
4. Место и условия прохождения производственной практики
_________________________________________________.
К настоящему уведомлению прилагаю (приложить копии
учредительных документов, банковские реквизиты):
______________ ___________ __________________________________________
(должность)   (подпись)   (Ф.И.О. уполномоченного представителя)
М.П.(при наличии)
Приложение 6
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
Направление № _____
на трудоустройство участника Программы
Участник Программы Дорожной карты занятости 2020
_________________________________________________________________
(ф.и.о. участника)
направляется________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование работодателя, адрес, контактный телефон)
для трудоустройства на постоянную работу/на вакансию в рамках
реализации инфраструктурных проектов/ проектов реализуемых в рамках
государственных, отраслевых программ и программ развития территорий/
на социальное рабочее место/на молодежную практику по специальности
(профессии)_______________________________________________________ в
(наименование профессии / специальности)
____________________________________________________________________
(наименование организации / учреждения)
сроком на __________ месяцев с ______ по ___________________________.
(заполняется при трудоустройстве на проекты реализуемых в рамках
государственных, отраслевых программ и программ развития территорий,
инфраструктурные проекты в рамках первого направления, на социальное
рабочее место и молодежную практику в рамках третьего направления)
Директор Центра занятости         расшифровка подписи
Дата выдачи
М.П.
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается в Центр занятости
Уведомление к направлению № ___
_______________________________________________________________
(наименование работодателя)
сообщает, что Участник Программы Дорожная карта занятости 2020
__________________________________________________________
(ф.и.о. участника)
___ _________ 201__ года в соответствии с заключенным трудовым
договором от ___ ________ 201____ года № ______ (приказ № ___ от ___
________ 201__ года) принят на постоянную работу/ на вакансию на
проекты реализуемых в рамках государственных, отраслевых программ и
программ развития территорий, в рамках реализации инфраструктурных
проектов по первому направлению, на социальное рабочее место/на
молодежную практику в качестве
________________________________________________________, в рамках
(наименование профессии / должности)
программы________________________________________________________
(наименование государственных, отраслевых программ и программ развития территорий)
сроком на ______ месяцев на время до ___ ______ 201__ года
(при принятии на постоянную работу не заполняется)
Ответственный представитель работодателя
______________________
расшифровка подписи
М.П. (при наличии)
Приложение 7
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
Директору центра занятости населения
______________________ района (города)
от _________________________________,
проживающего по адресу: _____________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Программы Дорожной карты
занятости 2020 по направлению «Обеспечение занятости за счет развития
инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства».
Приложение на ______ листах:
Копия документа удостоверяющего личность;
копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному
месту жительства (адресная справка, справка сельских акимов),
временную регистрацию;
копия документа об образовании (аттестат, свидетельство,
диплом) и/или других документов, подтверждающих прохождение обучения
(удостоверение, сертификат) (при наличии).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность
заявитель.
Дата                                             подпись
--------------------------------------------------------------------                             (линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________
принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № ______
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:____________________
_____________________________________________________________________
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 8
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления
им мер государственной поддержки
Форма
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от _________________________________,
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Программы Дорожной карты
занятости 2020 по направлению «Обучение и содействие в
трудоустройстве» и трудоустроить на молодежную практику/социальное
рабочее место.
Приложение на ___ листах (по необходимости):
копия документа, удостоверяющего личность;
копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа,
подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц из числа
малообеспеченных граждан и частично занятых наемных работников);
копии документа об образовании (аттестат, свидетельство,
диплом), а также других документов, подтверждающих прохождение
обучения (удостоверение, сертификат) при наличии.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность
заявитель.
Дата                                                подпись
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № ______
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:______________
_____________________________________________________________________
*за достоверность представленных документов несет ответственность
заявитель.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2015 года № 221
Правила
организации и финансирования государственной поддержки
развития предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуды мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларсы (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы және «Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы заңдарына және "Жұмыспен қамту 2020" жол картасын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысы сәйкес әзірленді (бұдан әрi – Бағдарлама) және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуға мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
2. Кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге бағытталған шаралар тиісті жылға республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде:
1) жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсына отырып, кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту және бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесу;
2) микрокредиттер беру, оның ішінде 500 000 тенге соммасына дейін (бұдан әрі – шағын кредиттер) беру;
3) бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтерді (маркетингтік, заң, бухгалтерлік және басқа да көрсетілетін қызмет түрлері) ұсыну;
4) 500 000 теңгеге дейінгі сомаға шағын кредиттер алған адамдарды қоспағанда, жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде отарлы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алу жолымен іске асырылады.
Кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдау шараларын ынталандыру, олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан, даму әлеуеті орташа және жоғары ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалық әкімшілік бағынысты аумақтардағы кенттерде іске асырылады.
Тірек ауылдық елді мекендер кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін басым елді мекендер болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық (қалалық) комиссия (бұдан әрi – комиссия) – ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия;
2) банк – тірек ауылдық елді мекендерде өз қызметін жүзеге асыратын Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру бойынша қызметтер ұсынатын екінші деңгейдегі банк;
3) Бағдарламаға қатысушылар – жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлер) келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 (далее – Программа) и определяют порядок оказания государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости.
2. Меры, направленные на содействие развитию предпринимательства, реализуются за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год путем:
1) направления на бесплатное обучение основам предпринимательства с предоставлением материальной помощи на проезд и проживание, содействие в разработке бизнес-плана;
2) предоставления микрокредитов, в том числе на сумму до 500 000 тенге (далее – миникредиты);
3) предоставления сервисных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года;
4) развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства за исключением лиц, получивших миникредиты на сумму до 500 000 тенге.
Меры государственной поддержки стимулирования предпринимательской инициативы реализуются в сельских населенных пунктах со средним и высоким потенциалом развития, независимо от их административной подчиненности, в малых городах, поселках, находящихся на территориях городской административной подчиненности.
Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки предпринимательской инициативы являются опорные сельские населенные пункты.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) районная (городская) комиссия (далее – комиссия) – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации Программы;
2) банк – банк второго уровня, предоставляющий услуги по кредитованию участников Программы, осуществляющих свою деятельность в опорных сельских населенных пунктах;
3) участники Программы - граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и переселенцы, прибывшие в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 5 статьи 8 Закона Республики Казахстан «О миграции населения» (далее – регионы, определенные Правительством Республики Казахстан) и включенные в региональную квоту приема оралманов и переселенцев и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;

4) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) блок-модуль – бизнес-жобаларды қамтамасыз ету, оның ішінде шалғайдағы жерлерді энергиямен, сумен жабдықтаудың балама көздерін дайындау үшін арнайы жабдықтармен жарақтандырылған модульді ұтқыр кешен;
6) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – бюджеттi атқару, бухгалтерлік есепті жүргізу, бюджеттiк есепке алуды және республикалық бюджет пен өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) ВАК – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
8) инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган – аудандық/қалалық, облыстық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органның инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру мәселелерiне жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
9) кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесудi қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi;
10) кәсіпкерлікті дамыту картасы – аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары әзірлейтін және бекітетін әрі олардың қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін, басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысын қоса алғанда, іске асыру жоспарланған бизнес-жоспарлардың тізбесін қамтитын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі шаралар кешені;
11) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту – бір айға дейін Қазақстан Республикасында бизнесті жүргізудің заңды негіздеріне, қаржы және салық салуға, бизнес құруға және дамытуға, бизнес-жоспарларды әзірлеу жөніндегі практикалық дағдыларды игеруге бағдарланған кәсіпкерлік қызметінің негізгі ұғымдары мен ережелеріне қысқа мерзімді оқыту;
12) кредиттiк серiктестiк – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның iшiнде банк қызметтерiне қажеттiлiктерiн олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердiң есебiнен қанағаттандыру үшiн құрған заңды тұлға;
13) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;

4) Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
5) блок-модуль – модульный мобильный комплекс, оснащенный специальным оборудованием для выработки альтернативных источников энерго-водоснабжения для обеспечения бизнес-проекта, в том числе в отгонных точках;
6) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
7) МВК – Межведомственная комиссия по вопросам реализации Программы при Правительстве Республики Казахстан;
8) уполномоченный орган по развитию инфраструктуры – структурное подразделение местного исполнительного органа районного (городского), областного значения, ответственное за вопросы развития и обустройства инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
9) уполномоченный орган по развитию предпринимательства – структурное подразделение местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), обеспечивающее содействие развитию предпринимательства;
10) карта развития предпринимательства – комплекс мер по развитию предпринимательства, разрабатываемый и утверждаемый местными исполнительными органами районов (городов), и содержащий перечень предполагаемых к реализации бизнес-проектов, включая их финансово-экономические показатели, увязку с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий;
11) обучение основам предпринимательства – краткосрочное обучение до одного месяца юридическим основам ведения бизнеса, финансам и налогообложению в Республике Казахстан, основным понятиям и положениям предпринимательской деятельности, ориентированное на создание и развитие бизнеса, приобретение практических навыков по разработке бизнес-планов;
12) кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
13) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;

14) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылар отбасыларының шекті саны;
15) мастер-жоспар – кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдау арқылы оның экономикалық және табиғи ресурстарын тиімді пайдалану есебінен азаматтарды нәтижелі жұмыспен қамтуды кеңейтуге бағытталған Тірек ауылдық елді мекенді дамытудың кешенді жоспарының құрама компоненті;
16) материалдық көмек – кәсiпкерлiк негiздерiне оқудан өтiп жатқан Бағдарламаға қатысушыға жол жүруге және тұруына жұмсалатын шығындарды iшiнара өтеуге төленетiн ақшалай қаражат;
17) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын тұжырымдау мен қалыптастыру саласындағы, сондай-ақ өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
18) микрокредиттiк ұйым – микрокредит беру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
19) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
20) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін оралмандар отбасыларының шекті саны;
21) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
22) өңiрлiк комиссия – жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия;

14) региональная квота приема переселенцев – предельное число семей переселенцев, прибывших для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
15) мастер-план – составной компонент Комплексного плана развития опорного сельского населенного пункта, направленный на расширение продуктивной занятости граждан за счет эффективного использования его экономических и трудовых ресурсов посредством государственной поддержки развития предпринимательства;
16) материальная помощь – денежные средства, выплачиваемые участнику Программы, проходящему обучение основам предпринимательства на частичное возмещение затрат за проезд и проживание;
17) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
18) микрокредитная организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
19) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
20) региональная квота приема оралманов – предельное число семей оралманов, прибывших для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
21) уполномоченный орган по вопросам регионального развития – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
22) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;

23) өтiнiш берушi – Бағдарламаға қатысу үшiн халықты жұмыспен қамту орталығына өтiнiш берген жеке тұлға;
24) сервистік қызмет көрсететін ұйым – кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі қызметтер кешенін (консультациялық, маркетингтік, заң, бухгалтерлік, жобаны сүйемелдеу жөніндегі қызметтер және басқа да көрсетілетін қызмет түрлері) көрсететін ұйым;
25) сервистік қызметтер – жобаны сүйемелдеу жөнінде консультациялық, маркетингілік, заң, бухгалтерлік қызметтер көрсету жөніндегі қызметтер кешені және кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі басқа да көрсетілетін қызмет түрлері;
26) субсидиялау жөніндегі қаржылық агент – «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы;
27) субсидиялау шарты – субсидиялау жөніндегі қаржы агенті, Бағдарламаға қатысушы, банк арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша субсидиялау жөніндегі қаржы агенті банк берген Бағдарламаға қатысушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
28) уәкiлеттi өңiрлiк ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгiлi бiр салаларында мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлеттi ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым және әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар;
29) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларын iске асыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органы құратын мемлекеттiк мекеме.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
2. Кредиттер беру тәртібі
4. Бағдарламаға қатысуға және мемлекеттік қолдау алуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді, онда оларға микрокредит және шағын кредит алудың ықтимал нұсқалары, материалдық көмек, сервистік көрсетілетін қызметтер ала отырып, кәсіпкерлік негіздеріне оқыту туралы консультация беріледі.
1 Параграф: Микрокредиттер беру
5. Бағдарламаға қатысуға үміткерлер микрокредит алу үшін жұмыспен қамту орталықтарына мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:

23) заявитель – физическое лицо, обратившееся в центр занятости населения для участия в Программе;
24) организация, предоставляющая сервисные услуги, – организация предоставляющая комплекс услуг (консультационные, маркетинговые, юридические, бухгалтерские, услуги по сопровождению проекта и другие виды услуг) по поддержке предпринимательства;
25) сервисные услуги – комплекс услуг по оказанию консультационных, маркетинговых, юридических, бухгалтерских услуг по сопровождению проекта и другие виды услуг по поддержке предпринимательства;
26) финансовый агент по субсидированию – Акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»;
27) договор субсидирования – письменное соглашение, заключаемое между Финансовым агентом по субсидированию, участником Программы, банком, по условиям которого Финансовый агент по субсидированию частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту участника Программы, выданному банком;
28) уполномоченная региональная организация – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики, и социально-предпринимательские корпорации;
29) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок предоставления кредитов
4. Претенденты для участия в Программе и получения государственной поддержки обращаются в центры занятости населения, где их консультируют о возможных вариантах получения микрокредита и миникредита, обучения основам предпринимательства с получением материальной помощи, предоставления сервисных услуг.
Параграф 1. Предоставление микрокредитов
5. Претенденты на участие в Программе для получения микрокредита подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:

1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшiрмелері;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмелерi (мекенжай анықтамасы, ауыл әкiмінiң анықтамасы);
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту бойынша бизнес-ұсыныс;
4) жоба үшін жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға жабдықты сатып алуға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім (қажет болған жағдайда).
Жеке iсiн кеңейтудi жоспарлайтын адамдар төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қол қойылған және мөр басылған адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы (адам бiрнеше екiншi деңгейдегі банктiң немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осы банктердiң әрқайсысынан берiледi) мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi бойынша анықтама берген күннiң алдында үш айдан астам созылған мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы) растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
2 Параграф: Шағын кредиттер беру
6. Шағын кредит алуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке ісін ұйымдастыру бойынша бизнес-ұсыныс.
Шағын кредит жеке ісін ұйымдастыруға беріледі.
Шағын кредит берудің басым бағыттары құс, ұсақ мал сатып алу, халық қолөнерін дамыту, өзін-өзі тез ақтайтын қызметтерді көрсету болып табылады.
7. Екінші бағытқа қатысудың басым құқығы әйелдерге, еңбек қызметімен айналысу үшін денсаулық жағдайы бойынша қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектерге, зейнеткерлік жасына жеткенге дейін елу жастан асқан адамдарға, ауыл тұрғындары қатарынан жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастағы жастарға беріледі.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қатарынан қатысуға басым құқық нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар мәртебесіне ие адамдарға беріледі.
3 Параграф: Кредиттер беру шарттары
8. Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру мынадай шарттарды қамтиды:
1) микрокредит қайтарымдылық негізінде микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдар, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым үшін кепіл немесе кредиттік серіктестіктердің барлық қатысушыларына немесе қаржылық жай-күйі уәкілетті өңірлік ұйымның талаптарын қанағаттандыратын үшінші тұлғаларға кепілдіктер берген кезде беріледі.
Бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасын ескергенде бюджеттік кредиттің мөлшерінен кем болмауға тиіс;
шағын кредит қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым үшін кепіл берген кезде қайтарымдылық негізде беріледі;
кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талап қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның ішкі саясатында айқындалады;

1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) копии документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельского акима);
3) бизнес-предложение по организации или расширению собственного дела по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) заявку (в случае необходимости) на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе развития отгонного животноводства по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Лица, планирующие расширение собственного дела, дополнительно представляют документы, подтверждающие платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется с каждого из таких банков).
Параграф 2. Предоставление миникредитов
6. Претенденты для получения миникредита подают в центры занятости населения заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) бизнес-предложения по организации собственного дела по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Миникредит представляется на организацию собственного дела.
Приоритетными направлениями миникредитования являются приобретение птицы, мелкого рогатого скота, развитие народного ремесленничества, оказание быстро окупаемых услуг.
7. В приоритетном порядке во втором направлении участвуют женщины, инвалиды, не имеющие противопоказаний для занятия трудовой деятельностью по состоянию здоровья, лица старше пятидесяти лет до достижения пенсионного возраста, молодежь в возрасте до двадцати девяти лет из числа сельских жителей.
В приоритетном порядке из числа самостоятельно занятого населения участвуют лица, имеющие статус непродуктивно занятых.
Параграф 3. Условия предоставления кредитов
8. Кредитование участников Программы включает следующие условия:
1) микрокредит предоставляется на возвратной основе при предоставлении залога для микрофинансовых (микрокредитных) организаций, уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства или гарантий всех участников кредитных товариществ или третьих лиц, финансовое состояние которых удовлетворяет требованиям уполномоченной региональной организации.
Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна составлять менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения;
миникредит предоставляется на возвратной основе при предоставлении залога для уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства;
требование к залоговому обеспечению определяются внутренней политикой уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства;

2) нысаналы сипатта болады – жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту;
3) микрокредит және шағын кредит тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарыздарын өтеуге және жылжымайтын тұрғын мүлікті сатып алуға, сондай-ақ сауда саласындағы қызметтi жүзеге асыруға берiлмейдi;
4) микрокредит беру мерзiмi – бес жылдан аспайды;
5) шағын кредит беру мерзiмi – үш жылдан аспайды;
6) микрокредиттің ең жоғары сомасы құрайды:
жеке ісін ұйымдастыруға немесе кеңейтуге (осы Қағидалардың 60-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) – 3 миллион теңгеге дейін;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар үшін – 5 миллион теңгеге дейін;
7) шағын кредиттің ең жоғары сомасы – бес жүз мың теңгеден аспайды;
8) соңғы қарыз алушыға, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы және/немесе микрокредит бойынша қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым негiзгi берешекті өтеу бойынша жеңiлдiктi кезең ұсынуы мүмкiн, ол микрокредит беру мерзiмi ұзақтығының үштен бiрiнен аспауға тиiс;
9) шағын кредит бойынша қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым соңғы қарыз алушыға шағын кредит беру мерзiмiнің ұзақтығы алты айдан аспайтын мерзімге негiзгi берешекті өтеу бойынша жеңiлдiктi кезең береді;
10) бұрын берілген микрокредиттер және шағын кредиттер есебінен соңғы қарыз алушы қайтарған қаражатты шоғырландыру кезінде осы Қағидалардың шарттарына сәйкес қайтадан кредит беруді жүзеге асыруға жол беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
9. Кешенді дамыту үшін іріктелген тірек ауылдарда тұратын және жобаларды іске асыратын Бағдарламаға қатысушылар үшін мемлекеттік қолдау мынадай қосымша шарттарды қамтиды:
1) микрокредиттiң ең жоғары сомасы бес миллион теңгеден аспайды;
2) микрокредит беру мерзiмi – бес жылға дейін;
3) қолданыстағыларға қатысты жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде 10 пайызын құруды қамтамасыз еткен жағдайда Бағдарлама қаражатынан тыс берілген екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
4) олар таңдаған Бағдарламаның бағыттарына сәйкес мемлекеттік қолдаудың барлық шараларын ұсыну.
10. Кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кәсіпкерлікті дамыту картасын, сондай-ақ тірек ауылдардың мастер-жоспарын ескере отырып жүзеге асырылады.
4 Параграф: Кәсіпкерлікті дамыту картасын қалыптастыру

2) имеет целевой характер – организация или расширение собственного дела;
3) микрокредит и миникредит не предоставляется на потребительские цели, погашение предыдущих займов и приобретение жилой недвижимости, а также осуществление деятельности в сфере торговли;
4) срок микрокредитования – не более пяти лет;
5) срок миникредитования – не более трех лет;
6) максимальная сумма микрокредита составляет:
до 3 миллионов тенге – на организацию или расширение собственного дела (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 60 настоящих Правил);
до 5 миллионов тенге – для оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев;
7) максимальная сумма миникредита – не более пятисот тысяч тенге;
8) конечному заемщику, микрофинансовой (микрокредитной) организацией и (или) уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства по микрокредиту, может быть предоставлен льготный период по погашению основного долга, который не превышает одну треть от продолжительности срока микрокредитования;
9) конечному заемщику, уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства по миникредиту предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более шести месяцев продолжительности срока миникредитования;
10) при аккумулировании средств, возвращенных конечными заемщиками за счет ранее выданных микрокредитов и миникредитов, допускается осуществление повторного кредитования в соответствии с условиями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Государственная поддержка для участников Программы, проживающих и реализующих проект в отобранных опорных селах для комплексного развития, включает следующие дополнительные условия:
1) максимальная сумма микрокредита не может превышать пять миллионов тенге;
2) срок микрокредитования – до пяти лет;
3) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня, выданным вне средств Программы, в случае обеспечения создания не менее 10 процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим;
4) предоставление всех мер государственной поддержки в соответствии выбранными ими направлениями Программы.
10. Предоставление мер государственной поддержки предпринимательской инициативы осуществляется с учетом карты развития предпринимательства, а также мастер-плана опорного села.
Параграф 4. Формирование карты развития предпринимательства

11. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандырудың ұсынылатын схемасын ескере отырып, 3 жылға арналған Кәсіпкерлікті дамыту картасын әзірлейді және оны облыстың кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.
12. Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуге жауапты ұйымдарды іріктеуді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
13. Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуге ауылдық (кент) округтердің әкімдері, тұрғындар, кәсіпкерлер мен кредиттік серіктестіктердің өкілдері қатысады, олар қаржылық-экономикалық көрсеткіштерді, технологиялық циклдардың дамуын, басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысын қоса алғанда, іске асыру болжанатын бизнес жобалардың тізбесіне енгізу үшін ұсыныс енгізеді.
14. Кәсіпкерлікті дамыту картасында мыналар көзделеді:
1) нақты аумақ үшін Бағдарламаны іске асырудың нақты тиімділік көрсеткіштерінің (индикаторлардың) тізбесі, Бағдарламаға қатысушыларды заңдастыруды қоса алғанда күтілетін нәтижелер;
2) Бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың кәсіпкерлік белсенділігімен байланыстыра отырып, нақты аумақ үшін қызметтің басым түрлері;
3) басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысы;
4) картаны іске асыруға болжанатын бюджет;
5) қызметтің басым түрлерінің технологиялық тізбегін дамыту (кластерлік тәсіл);
6) түпкілікті өнім және нарық сыйымдылығына бағаларды талдай отырып, қызметтің әрбір басым түрі бөлінісіндегі жалпы қаржылық-экономикалық көрсеткіштер.
15. Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ауданның (қаланың) уәкілетті органы ұсынылған Кәсіпкерлікті дамыту картасының жобасын ауданның кәсіпкерлікті дамытудың бекітілген бағыттарына сәйкестігін тексереді және оны облыстың кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келіседі.
16. Облыстың кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келіскеннен кейін Кәсіпкерлікті дамыту карталарын аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары бекітеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары өзгерістерді ескере отырып, Кәсіпкерлікті дамыту картасын түзетуі мүмкін, бірақ жылына бір реттен жиі емес.

11. Местные исполнительные органы районов (городов) в соответствии с программами развития территорий, с учетом рекомендуемой схемы специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции разрабатывают Карту развития предпринимательства на 3 года и утверждают ее по согласованию с уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области.
12. Отбор организаций, ответственных за разработку Карт развития предпринимательства, осуществляется местными исполнительными органами районов (городов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
13. В разработке Карт развития предпринимательства принимают участие акимы сельских (поселковых) округов, население, предприниматели и представители кредитных товариществ, которые вносят предложения для включения бизнес-проектов в перечень предполагаемых к реализации, с учетом их финансово-экономических показателей, развития технологических циклов, увязки с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий.
14. В Карте развития предпринимательства предусматриваются:
1) перечень реальных показателей (индикаторов) эффективности реализации Программы для конкретной территории, ожидаемые результаты, включая формализацию участников Программы;
2) приоритетные виды деятельности для конкретной территории с увязкой к предпринимательской активности потенциальных участников Программы;
3) увязка с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий;
4) предполагаемый бюджет на реализацию карты;
5) развитие технологических цепочек приоритетных видов деятельности (кластерный подход);
6) общие финансово-экономические показатели в разрезе каждого приоритетного вида деятельности с анализом цен на конечный продукт и емкости рынка.
15. Уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства проверяет представленный проект Карты развития предпринимательства на соответствие утвержденным направлениям развития предпринимательства района и согласовывает его с уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области.
16. После согласования с уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области Карты развития предпринимательства утверждаются местными исполнительными органами районов (городов).
Местные исполнительные органы районов (городов) с учетом изменений корректируют Карту развития предпринимательства, но не чаще одного раза в год.

17. Кәсіпкерлікті дамыту картасында көзделген көрсеткіштердің және лимиттің жеткізілген жалпы сомасы негізінде жергілікті атқарушы орган тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады.
18. Өңірлердің жергілікті атқарушы органдары Бағдарлама операторына микрокредит беру жөніндегі жиынтық бюджеттік өтінімді жібереді.
19. Қалыптастырылған Кәсіпкерлікті дамыту картасы халықты жұмыспен қамту орталығына, микроқаржы (микрокредит) ұйымдарына, кредиттік серіктестіктер және/немесе уәкілетті өңірлік, оның ішінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие ұйымға, сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарға ұсынылады және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурстарына орналастырылады.
5 Параграф: Тірек ауылдарды кешенді дамытудың мастер-жоспарын қалыптастыру
20. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келісу және сәйкес қорытынды алу үшін жергілікті атқарушы органдар тірек ауылдар тізбесінің жобасын тиісті негіздемелермен қоса, тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесінде айқындалған критерийлерге сәйкестігін бағалау, келісу және тиісті қорытынды алу үшін өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
21. Жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаға қосу және пилоттық тірек ауылдық елді мекендерді кешенді дамыту мастер-жоспарын әзірлеу үшін өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісілген тірек ауылдық елді мекендер тізбесінен ауылдарды іріктейді.
22. Ауылдық округтер әкімдері ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қатысуымен тірек ауылдардың мастер-жоспарын әзірлейді.
23. Тірек ауылдың мастер-жоспары жергілікті қоғамдастық жиынының талқылауына шығарылады және оны ынтымақты жауапкершілік қағидаттарында жеке және заңды тұлғалар іске асырады.
24. Жергілікті қоғамдастық жиынында мақұлданған тірек ауылдың мастер-жоспары аудандық комиссияның қарауына шығарылады және оң қорытынды алғаннан кейін өңірлік комиссияның қарауына жіберіледі.
25. Өңірлік комиссиядан оң қорытынды алған тірек ауылдың мастер-жоспары бағалау, тиісті орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып қаржыландыру бойынша қорытындыны ұсыну және ВАК қарауына шығару үшін Бағдарлама операторына жіберіледі.
ВАК мақұлдаған мастер-жоспарды ауданның (қаланың) мәслихаты бекітеді және жергілікті атқарушы органдар іске асырады.
26. Тірек ауылдың мастер-жоспары кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдау арқылы оның экономикалық және табиғи ресурстарын тиімді пайдалану есебінен азаматтарды нәтижелі жұмыспен қамтуды кеңейтуге бағытталған Тірек ауылдық елді мекенді дамытудың кешенді жоспарының құрама компоненті болып табылады.

17. На основе показателей, предусмотренных в Карте развития предпринимательства и доведенной общей суммы лимита, местным исполнительным органом формируется бюджетная заявка на соответствующий финансовый год.
18. Местные исполнительные органы регионов направляют сводную бюджетную заявку по микрокредитованию оператору Программы.
19. Сформированная Карта развития предпринимательства представляется в центр занятости населения, микрофинансовым (микрокредитным) организациям, кредитным товариществам и/или уполномоченной региональной организации, в том числе имеющей статус финансового агентства, организациям по оказанию сервисных услуг и размещается на интернет-ресурсах местных исполнительных органов районов (городов) и уполномоченных органов по вопросам занятости и центров занятости населения.
Параграф 5. Формирование мастер-плана комплексного развития
опорного села
20. Местные исполнительные органы направляют проект перечня опорных сел с приложением соответствующих обоснований в уполномоченный орган по вопросам регионального развития для оценки соответствия критериям, определенным в Методике определения опорных сельских населенных пунктов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам для согласования и получения соответствующего заключения.
21. Из согласованного с уполномоченным органом по вопросам регионального развития перечня опорных сельских населенных пунктов местные исполнительные органы отбирают села для включения в Программу и разработки мастер-плана комплексного развития в пилотных опорных сельских населенных пунктов.
22. Акимы сельских округов с участием структурных подразделений местных исполнительных органов района (города) разрабатывают мастер-план опорных сел.
23. Мастер-план опорного села выносится на обсуждение схода местного сообщества и реализуется физическими и юридическими лицами на принципах солидарной ответственности.
24. Одобренный на сходе местного сообщества мастер-план опорного села выносится на рассмотрение районной комиссии и после получения положительного заключения направляется на рассмотрение в региональную комиссию.
25. Получивший положительное заключение от региональной комиссии мастер-план опорного села направляется оператору Программы для оценки, предоставления заключения по финансированию совместно с соответствующими центральными уполномоченными органами и вынесению на рассмотрение МВК.
Мастер-план одобренный МВК утверждается маслихатом района (города) и реализуется местными исполнительными органами.
26. Мастер-план опорного села является составным компонентом Комплексного плана развития опорного сельского населенного пункта, направленный на расширение продуктивной занятости граждан за счет эффективного использования его экономических и трудовых ресурсов посредством государственной поддержки развития предпринимательства и иных финансовых средств не запрещенных действующим законодательством.

27. Тірек ауылдың мастер-жоспары мыналарды:
экономикалық дамудың ағымдағы жағдайын және тірек ауылдың халқын нәтижелі жұмыспен қамтуды талдауды;
тірек ауылдың даму мүмкіндіктері мен жағдайларын оның экономикалық қызметтің нақты түріне мамандануын ескере отырып айқындауды;
қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламалар, сол сияқты жеке инвестициялар шеңберінде көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын қамтитын мастер-жоспарды іске асыру тетіктері мен құралдарын;
инвестициялар тартуды, шикізат қорын дамытуды, қайта өңдеуді, ілеспе және көмекші өндірістерді, инфрақұрылымды дамытуды, ауылды дамыту жөніндегі жұмысқа өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз азаматтарды тартуды көздейтін тірек ауылды дамыту жөніндегі шараларды іске асырудың қадамдық жоспарларын;
қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламалар мен басқа да қаржыландыру көздері шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларының көлемін, іске асыру мерзімдерін және жауапты орындаушыларды айқындауды қамтиды.
28. Жергілікті өкілді атқарушы орган бекіткен тірек ауылды дамытудың мастер-жоспары негізінде ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы, ауылдық округтің (кенттің) әкімі бірлесіп:
1) перечень проектов, направленных на развитие предпринимательства, финансируемых как за счет государственных и отраслевых программ, так и из иных финансовых организаций;
2) осы елді мекенге көшуге ниет білдірген үміткерлерді қамтамасыз етуге қажетті үйлердің (пәтерлердің, жатақханалардың) санын;
3) құрылатын жұмыс орындарының санын;
4) микрокредиттер алуға үміткер адамдардың санын;
5) оқуға үміткер және жұмысқа орналасуға мұқтаж адамдардың санын;
6) жобаларды банктерден алған кредиттердің есебінен іске асыратын адамдардың және сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға үміткерлердің санын;
7) қаржыландырудың қажетті көлемі мен көздерін айқындайды.
29. Тірек ауылдың мастер-жоспарында көзделген іс-шараларды қаржыландыру Бағдарламаны, сондай-ақ басқа да қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыруға бөлінген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Ақмола, Шығыс Қазақстан және Қызылорда облыстарында (әр өңірде бір тірек ауылдан) пилотты режимде әзірленген тірек ауылдарды дамытудың мастер-жоспарларын қаржыландыруға арналған қаражат жеткізілген лимиттердің жалпы сомасының 10 пайызынан аспайтын мөлшерде қосымша жоспарланады.
Тірек ауылдарды дамытуды қаржыландыру үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бөлінген қаражатты өңірлер арасында бөлу бекітілген тірек ауылдарды дамытудың мастер-жоспарларының негізінде тиісті республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің өтінімі бойынша ВАК шешімінің негізінде жүзеге асырылады.

27. Мастер-план опорного села включает в себя:
анализ текущего состояния экономического развития и продуктивной занятости населения опорного села;
определение возможности и условий развития опорного села, с учетом его специализации на конкретном виде экономической деятельности;
механизмы и инструменты реализации мастер-плана, включающие меры государственной поддержки, оказываемых в рамках действующих государственных и отраслевых программ, так и частные инвестиции;
пошаговые планы реализации мер по развитию опорного села, предусматривающие привлечение инвестиций, развитие сырьевой базы, переработку, развитие сопутствующих и вспомогательных производств, инфраструктуры, вовлечение самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан в работу по развитию села;
определение объемов мер государственной поддержки в рамках действующих государственных и отраслевых программ и других источников финансирования, сроков реализации и ответственных исполнителей.
28. На основании утвержденного местными представительными органами мастер-плана развития опорного села, местный исполнительный орган района (города), аким сельского округа (поселка) совместно определяют:
1) перечень проектов, направленных на развитие предпринимательства, финансируемых как за счет государственных и отраслевых программ, так и из иных финансовых организаций;
2) количество домов (квартир, общежитий), необходимых для обеспечения претендентов, желающих переехать в данный населенный пункт;
3) количество создаваемых рабочих мест;
4) количество лиц, претендующих на получение микрокредитов;
5) количество лиц, претендующих на обучение и нуждающихся в трудоустройстве;
6) количество лиц, реализующих проекты за счет кредитов полученных у банков и претендующих на субсидирование ставок вознаграждения;
7) необходимые объемы и источники финансирования.
29. Финансирование мероприятий, предусмотренных мастер-планом опорного села, осуществляется за счет и в пределах средств, выделенных на реализацию Программы, а также других действующих государственных и отраслевых программ.
Средства на финансирование мастер-планов развития опорных сел, разработанных в пилотном режиме в Акмолинской, Восточно-Казахстанской и Кызылординской областях (по одному опорному селу в каждом регионе) планируются дополнительно в размере не более 10 процентов от общей суммы доведенных лимитов.
Распределение между регионами средств, выделенных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, для финансирования развития опорных сел осуществляется на основании решения МВК по заявке администратора соответствующей республиканской бюджетной программы на основании утвержденных мастер-планов развития опорных сел.

30. Облыстың жергілікті атқарушы органдары тірек ауылдық елді мекендердің мастер-жоспарларында көзделген іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
31. Бағдарлама операторы өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, тірек ауылдардың мастер-жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді және бақылауды жүзеге асырады және ВАК-қа олардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынады.
6 Параграф: Кредиттік ұйымдарды іріктеу тәртібі
32. Республикалық бюджеттен бюджеттік кредит жергілікті атқарушы органға 0,01 % жылдық сыйақы ставкасымен қайтарымдылық, жеделділік және ақылылық қағидаттарында 5 жылға беріледі;
33. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары микрокредитті ұйымдастыру үшін уәкілетті өңірлік ұйымдарды айқындайды.
34. Осы бұйрықпен бекітілген уәкiлеттi өңiрлiк ұйымдар Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге кредит берудің белгiленген қағидаларына (бұдан әрі – Кредит беру қағидалары) сәйкес Бағдарлмаға қатысу үшін микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарды және кредиттік серіктестіктерді iрiктеу бойынша ашық конкурс өткiзедi.
35. Микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктер арасында конкурс өткізбей, соңғы қарыз алушыларға кредит беруді қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның өзі жүзеге асыруы мүмкін.
36. Бағдарламаға қатысу құқығын алған микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және кредиттік серіктестіктер мен уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның арасында кредит беру туралы шарт жасалады.
37. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және/немесе кредиттік серіктестіктер үшiн уәкiлеттi өңiрлiк ұйым беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесін уәкілетті ұйым өңiрлiк комиссиямен келiсiм бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым үшiн белгiленген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін және оның кредит берудi ұйымдастыруға байланысты жоспарланған шығыстарын негізге ала отырып белгілейді.
38. Уәкілетті өңірлік ұйымның қаржы агенттігі мәртебесі болған жағдайда, кредиттік шарт тікелей уәкілетті өңірлік ұйым мен соңғы қарыз алушы арасында жасалады.
39. Соңғы қарыз алушы үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым ұсынатын микрокредиттер бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесі өңірлік комиссиямен келісім бойынша белгіленеді.
Соңғы қарыз алушы үшін шағын кредиттер бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым өңірлік комиссияның келісімі бойынша 5 %-дан аспайтын мөлшерде белгілейді.

30. Местные исполнительные органы области обеспечивают выполнение мероприятий предусмотренных в мастер-планах опорного сельского населенного пункта.
31. Оператор Программы совместно с уполномоченным органом по вопросам регионального развития проводит мониторинг и осуществляет контроль за реализацией мастер-планов опорных сел и представляет информацию о ходе их исполнения МВК.
Параграф 6. Порядок отбора кредитных организаций
32. Бюджетный кредит из республиканского бюджета предоставляется местному исполнительному органу на пять лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
33. Местные исполнительные органы областей для организации микрокредитования определяют уполномоченные региональные организации.
34. Уполномоченные региональные организации в соответствии с установленными Правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе, утвержденными настоящим приказом (далее – Правила кредитования), проводят открытый конкурс по отбору микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ для участия в Программе.
35. Кредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ может осуществлять сама уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства.
36. Между микрофинансовыми (микрокредитными) организациями и кредитными товариществами, получившими право на участие в Программе и уполномоченной региональной организацией заключается договор о предоставлении кредита.
37. Для микрофинансовых (микрокредитных) организаций и/или кредитных товариществ годовая ставка вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией кредитования.
38. В случае, когда уполномоченная региональная организация имеет статус финансового агентства, кредитный договор заключается непосредственно между нею и конечным заемщиком.
39. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по микрокредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, устанавливается для конечного заемщика по согласованию с региональной комиссией.
Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по миникредитам для конечного заемщика устанавливается уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, по согласованию с региональной комиссией в размере не более 5 %.

40. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдар ұсынатын соңғы қарыз алушы үшін кредиттік ресурстар бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесін уәкілетті өңірлік ұйым өңірлік комиссиямен келісім бойынша белгілейді.
41. Кредиттік ресурстар бойынша жылдық ең жоғары тиiмдi сыйақы мөлшерлемесінің мәнi кәсiпкерлiк қызметтiң түрiне байланысты сараланады.
7 Параграф: Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым арқылы кредит қаражатын алу шарттары
42. Үміткер қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым немесе конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары арқылы микрокредит алуға ниет білдірген жағдайда,халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынылған өтініштер мен құжаттарды қарайды, мемлекеттiк қолдау алу түрлерi бойынша үмiткерлердiң тiзiмi мен:
1) Кәсіпкерлікті дамыту картасына (немесе өңірдегі кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына);
2) Тірек ауылдың мастер-жоспарымен және жолдайды:
ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органына;
болжамды жобаны іске асыру орны бойынша ауылдық округтің, кенттің әкіміне;
конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына немесе қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға;
үміткер мәлімдеген инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және/немесе Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін ілеспе жабдықты сатып алу қажет болған жағдайда ауданның (қаланың) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және/немесе салу жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
43. Уәкілетті органдар, ауылдық округтің, кенттің әкімі мен ұйымдар сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына:
1) болжамды жобаның Тірек ауылдың мастер-жоспарына, Кәсіпкерлікті дамыту картасына (немесе өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына) сәйкестігі туралы қорытындыны (ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органы);
2) жобаны іске асырудың орындылығын келісуді не дәлелді түрде бас тартуды (ауылдық округтің, кенттің әкімі);
3) үміткерлерге Бағдарламаның осы бағытына қатысуға кредит беру мүмкіндігі туралы қорытындыны (конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым);

40. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика, предоставляемым микрофинансовой (микрокредитной) организацией устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией.
41. Значение максимальной годовой эффективной ставки вознаграждения по кредитным ресурсам дифференцируется в зависимости от вида предпринимательской деятельности.
Параграф 7. Условия получения кредитных средств через
микрофинансовые (микрокредитные) организации или
уполномоченную региональную организацию,
имеющую статус финансового агентства
42. В случае намерения претендентов получить микрокредит через уполномоченную региональную организацию, имеющую статус финансового агентства или через отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации центры занятости населения рассматривают представленные заявления и документы, формируют списки претендентов по видам получения государственной поддержки и перечень проектов, требующих развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участником Программы в соответствии с:
1) Картой развития предпринимательства (или приоритетными направлениями развития предпринимательства в регионе);
2) Мастер-планом опорного села и направляют:
уполномоченному органу района (города) по развитию предпринимательства;
акиму сельского округа, поселка по месту реализации предполагаемого проекта;
отобранным на конкурсной основе микрофинансовым (микрокредитным) организациям или уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства;
уполномоченному органу (района) по развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры в случае потребности развития и/или сооружения инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретения оборудования для проектов, реализуемых участником Программы заявленной претендентом.
43. Уполномоченные органы, аким сельского округа, поселка и организаций в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса направляют в центр занятости населения:
1) заключение о соответствии предлагаемого проекта мастер-плану опорного села, Карте развития предпринимательства (или приоритетным направлениям развития предпринимательства в регионе) (уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства);
2) согласование целесообразности реализации проекта либо обоснованный отказ (аким сельского округа, поселка);
3) заключение о возможности микрокредитования претендентов на участие в данном направлении Программы (отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства);

4) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және/немесе салу және/немесе Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін жабдықтар сатып алу мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы қорытындыны (инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру жөніндегі уәкілетті орган (аудан) жібереді.
44. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым арқылы шағын кредит алуға ниет білдірген жағдайда, халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынылған өтініштер мен құжаттарды:
1) Кәсіпкерлікті дамыту картасына (немесе өңірдегі кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына);
2) тірек ауылдың мастер-жоспарына сәйкес қарайды және қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға жібереді.
Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде үміткерлерге шағын кредит беру мүмкіндігі туралы қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
45. Халықты жұмыспен қамту орталығы жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін бес күг ішінде Бағдарламаның аталған бағытына әлеуетті қатысушылар құрамына қосу не одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде өтініш берушіге бұл туралы жазбаша хабарлайды.
46. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаның аталған бағытына қатысушылардың құрамына енгізілген адамдармен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарттар жасасады.
47. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарға жібереді, онда бір айға дейінгі мерзімде бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдеседі және жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсына отырып, кәсіпкерлік негіздеріне оқуын қамтамасыз етеді.
Оқуды өткізу кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйым Бағдарламаға қатысушы жобасының бизнес-жоспарының іске асырылуын экономикалық және қаржылық тұрғыдан негіздейтін қорытынды береді.
Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйым тұрғылықты жерінен тыс жерде орналасқан жағдайда Бағдарламаға қатысушыға материалдық көмек көрсетіледі.
48. Жол жүруге және тұруға материалдық көмек төлеу кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
49. Кәсіпкерлік негіздеріне оқымай, микрокредит алуға жұмыс істеп тұрған бизнесін кеңейтетін немесе бұдан бұрын кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткен адамдар не кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан микрокредит алған жылдың алдындағы үш жылдан аспайтын мерзім ішінде өткенін растайтын тиісті құжаттары бар адамдар үміткер бола алады.

4) заключение о возможности (или невозможности) развития и/или сооружения инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретения оборудования для проектов, реализуемых участником Программы (уполномоченный орган (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры).
44. В случае намерения претендентов получить миникредит через уполномоченную региональную организацию, имеющую статус финансового агентства, центры занятости населения рассматривают представленные заявления и документы в соответствии с:
1) Картой развития предпринимательства (или приоритетными направлениями развития предпринимательства в регионе);
2) мастер-планом опорного села и направляют уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства.
Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса направляет в центр занятости населения заключение о возможности миникредитования претендентов.
45. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней после получения вышеуказанных документов принимает решение о включении в состав потенциальных участников данного направления Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет об этом заявителя.
46. Центры занятости населения с лицами, включенными в состав участников данного направления Программы, заключают социальный контракт по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
47. Центры занятости населения направляют участников Программы в организации по оказанию сервисных услуг, где обеспечивается их бесплатное обучение основам предпринимательства со сроком до одного месяца с содействием в подготовке бизнес-плана и предоставлением материальной помощи на проезд и проживание.
График проведения обучения согласовывается с центрами занятости населения.
Организация по оказанию сервисных услуг предоставляет заключение обосновывающее экономическую и финансовую состоятельность бизнес-плана проекта участника Программы.
В случае нахождения организации по оказанию сервисных услуг в населенных пунктах за пределами мест постоянного проживания, участнику Программы предоставляется материальная помощь.
48. Выплата материальной помощи на проезд и проживание, осуществляется на основании подтверждающих документов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства.
49. На получение микрокредита без обучения основам предпринимательства могут претендовать лица, расширяющие действующий бизнес, или ранее прошедшие обучение основам предпринимательства, либо лица, имеющие подтверждающие документы о прохождении соответствующих курсов обучения основам предпринимательства в течение не более чем трех предшествующих получению микрокредита лет.

50. Бағдарламаға қатысушы бұрын конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға микрокредит алу үшін өтініммен жүгінеді.
Бағдарламаға қатысушы шағын кредит алу үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға өтініммен жүгінеді.
51. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым бес жұмыс күні ішінде жобаға бағалау жүргізеді және Бағдарламаға қатысушыға микрокредит немесе шағын кредит беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды және қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
52. Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын қарау кезінде микроқаржы (микрокредиттік) ұйым не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым:
1) өтініш берушілердің жеке ісін ұйымдастыруға немесе кеңейтуге арналған бизнес-жоспарын бағалауды жүзеге асырады;
2) Бағдарламаға қатысушылармен дербес әңгімелесу жүргізеді және қажет болған кезде төлем қабілеттілігін және/немесе кепілдікпен қамсыздандырудың болуын айқындау үшін өтініш берушінің табысына және ресурстарына қосымша тексеру жүргізеді.
53. Оң шешім қабылданған жағдайда микроқаржы (микрокредиттік) ұйымының не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның қорытындысы бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жіберіледі.
54. Теріс шешім жағдайында микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды, өтініш берушіге құжаттар топтамасын қайтарады және халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді.
55. Шарт жасасу және микрокредитті немесе шағын кредитті бөлу не бөлуден бас тарту туралы ақпаратты микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
56. Халықты жұмыспен қамту орталықтары микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бұдан бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттарға қажет болған жағдайда тиісті өзгерістер енгізеді.
57. Микрокредит алғаннан кейін экономика салалары бөлінісінде ауылда кәсіпкерлікті дамытудың белгілі бір басым бағыттары немесе Кәсіпкерлікті дамыту карталары шеңберінде уәкілетті өңірлік комиссиямен келісім бойынша микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгертуге жол беріледі.

50. Участник Программы обращается с заявкой на получение микрокредита в ранее отобранную по результатам конкурса микрофинансовую (микрокредитную) организацию либо уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства за получением микрокредита.
Для получения миникредита участник Программы обращается с заявкой в уполномоченную региональную организацию, имеющую статус финансового агентства.
51. Микрофинансовая (микрокредитная) организация либо уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, в течение пяти рабочих дней проводит оценку проекта и принимает решение о возможности (или невозможности) микрокредитования или миникредитования участника Программы и направляют заключение в центры занятости населения.
52. При рассмотрении проектов участников Программы микрофинансовая (микрокредитная) организация либо уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства:
1) осуществляет оценку бизнес-плана заявителей на организацию или расширение собственного дела;
2) проводит индивидуальное собеседование с участниками Программы и проводит обследование доходов и ресурсов заявителя для определения платежеспособности и/или наличия залогового обеспечения.
53. В случае принятия положительного решения, заключение микрофинансовой (микрокредитной) организации либо уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства, в течение пяти рабочих дней направляется в центры занятости населения.
54. В случае отрицательного решения, микрофинансовая (микрокредитная) организация либо уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, информирует об этом заявителя с указанием причин отказа, возвращает заявителю пакет документов и уведомляет центры занятости населения.
55. Информация о заключении договора и выделении либо об отказе в выделении микрокредита или миникредита направляется микрофинансовой (микрокредитной) организацией либо уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, в центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора.
56. Изменения в ранее заключенные социальные контракты вносятся центром занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения микрофинансовой (микрокредитной) организацией либо уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства.
57. После получения микрокредита изменение целевого назначения микрокредита допускается по согласованию с уполномоченной региональной комиссией, в рамках определенных приоритетных направлений развития предпринимательства на селе в разрезе отраслей экономики или Карты развития предпринимательства.

58. Бағдарламаға қатысушы кредит алуға оң қорытынды алғаннан немесе кредиттік серіктестік арқылы микрокредит немесе шағын кредит алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйыммен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу бойынша қосымша қызметтер (бухгалтерлік, маркетингтік, заңдық және басқа да көрсетілетін қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасуға құқылы.
59. Кәсіпкерлікті дамыту үшін микрокредит немесе шағын кредит алған Бағдарламаға қатысушылар салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркеуден өтуге тиіс.
60. Микрокредиттерді мерзімінен бұрын өтеген Бағдарламаға қатысушылардың жеке ісін кеңейтуге микрокредит алу үшін қайтадан өтініш білдіруге және бес миллион теңгеге дейін микрокредит алуға құқығы бар.
Бағдарлама шеңберінде бұрын микрокредит алған, салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелген, қолданыстағыларға қатысты қосымша жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құрған жағдайда берілген микрокредиттерді мақсатты пайдаланғанын растаған адамдар микрокредит алуға құқылы.
Микрокредит алуға қатысу шарттары осы Қағидаларға сәйкес айқындалады.
8 Параграф: Кредиттік серіктестіктер арқылы микрокредит алу шарттары
61. Егер үміткер микрокредитті кредиттік серіктестік арқылы алуға ниетті болған жағдайда, оның жұмыс істеп тұрған кредиттік серіктестікке қосылуына немесе Кредит беру қағидаларына сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым жүргізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын жаңа кредиттік серіктестік құруына болады.
62. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтінішті және құжаттарды кредиттік серіктестік мүшесінен алғаннан кейін Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылардың құрамына енгізу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды және шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды бұл туралы жазбаша хабардар етеді.
63. Жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыны осы Қағидалардың 72-тармағында көзделген қызметтерді алу үшін сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымға жібереді.
9 Параграф: Екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарттары
64. Тірек ауылдық елді мекендерде тұратын адамдарды екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген Бизнестің жол картасы 2020 қаржыландыру тетігі, тәртібі мен көздері бойынша жүзеге асырылады.

58. Участник Программы после получения положительного заключения на кредитование или получения микрокредита или миникредита через кредитное товарищество в течение пяти рабочих дней вправе заключить с организацией по оказанию сервисных услуг договор на предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (бухгалтерские, юридические, маркетинговые и другие виды услуг) сроком до одного года.
59. Участники Программы, впервые получившие микрокредит (миникредит) для развития предпринимательства, проходят регистрацию в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством.
60. Участники Программы, досрочно погасившие микрокредиты, имеют право повторно обратиться за получением микрокредита для расширения собственного дела и получить микрокредит до пяти миллионов тенге.
Право на получение микрокредита имеют лица, ранее получившие микрокредит в рамках Программы, зарегистрированные в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством, подтвердившее целевое использование выданного микрокредита при условии дополнительного создания не менее десяти процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим.
Условия участия за получением микрокредита определяются в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 8. Условия получения микрокредита через кредитные
товарищества
61. В случае, если претендент намерен получить микрокредит через кредитное товарищество, он может присоединиться к действующему кредитному товариществу или создать новое кредитное товарищество, которое будет участвовать в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии с Правилами кредитования.
62. Центр занятости населения после получения заявления и документов от члена кредитного товарищества принимает решение о включении в состав участников Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет их об этом.
63. Центры занятости направляют участника Программы в организацию по оказанию сервисных услуг для получения услуг, предусмотренных пунктом 72 настоящих Правил.
Параграф 9. Условия субсидирования ставки вознаграждения
по кредитам банков второго уровня
64. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня лиц, проживающих в опорных сельских населенных пунктах, осуществляются по механизмам, условиям и источникам финансирования, предусмотренными в Единой программе поддержки и развития бизнеса «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168.

65. Іріктелген тірек ауылдарда сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға үміткерлер:
1) тиісті жыл басынан кредит алған не екінші деңгейдегі банктерден оң шешім алған;
2) ұсынылған жобалары тірек ауылды дамытудың мастер-жоспарына енгізілген және «Бизнестің жол картасы 2020» бизнесті қолдаудың және дамытудың бірыңғай бағдарламасының басым бағыттарына сәйкес келетін;
3) кредит сомалары бес миллион теңгеден аспайтын;
4) қолданыстағы санға қатысты жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде оң пайыз көлемін қамтамасыз ететін немесе жаңа бағыттарда жұмыс орындарын құратын жеке және заңды тұлғалар бола алады.
66. Тұтынушылық мақсатқа, бұрынғы қарызды өтеуге және жылжымайтын мүлік сатып алуға ұсынылатын овердрафт түріндегі кредиттер сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға жатпайды.
67. Халықты жұмыспен қамту орталығы үміткерден осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға қолдаухат туралы өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күші ішінде:
осы Қағидалардың 66-тармағына сәйкес шарттарға ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексеруді;
ұсынылған құжаттар сәйкес келген жағдайда «Бизнестің жол картасы 2020» бизнесті қолдаудың және дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңесінің (бұдан әрі – ӨҮК) қарауына үміткерлердің тізімін дайындауды;
құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не жобалар сәйкес келмеген жағдайларда үш жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды дәлелді бас тартумен үміткерге қайтаруды жүзеге асырады.
68. Халықты жұмыспен қамту орталығы он жұмыс күні ішінде үміткерлер тізімін және жобаларды қажетті құжаттар топтамасымен қоса кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органға қарау үшін жібереді, ол осы жобаны ӨҮК қарауына шығарады.
69. ӨҮК жобаларды қарайды және осы Қағидалардың 64-тармағына сәйкес сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
70. ӨҮК шешімі хаттамамен ресімделеді және кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі, ол оны тиісті халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
71. Халықты жұмыспен қамту орталығы үш жұмыс күні ішінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы оң шешім алған үміткерлерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу туралы шешім қабылдайды және қолданыстағыларға қатысты жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құру бойынша міндеттемелерді көздейтін әлеуметтік келісімшарт жасайды.

65. Претендентами на субсидирование ставки вознаграждения в отобранных опорных селах могут быть физические и юридические лица:
1) получившие с начала соответствующего года кредит либо получившие положительное решение банков второго уровня;
2) предложенные проекты которых включены в мастер-план развития опорного села и соответствуют приоритетным направлениям Единой программы поддержки и развития бизнеса «Дорожная карта бизнеса 2020»;
3) сумма кредита которых не превышает пять миллионов тенге;
4) при обеспечении ими не менее десяти процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующей численности или создающие рабочие места в новых проектах.
66. Субсидированию ставки вознаграждения не подлежат кредиты в виде овердрафта, предоставляемые на потребительские цели, погашение предыдущих займов и на приобретение жилой недвижимости.
67. Центр занятости населения после получения заявления о ходатайстве на субсидирование ставки вознаграждения от претендента по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней осуществляет:
проверку полноты и соответствие представленных документов условиям, согласно пункту 66 настоящих Правил;
в случае соответствия представленных документов готовит список претендентов для рассмотрения в региональный координационный совет (далее – РКС) по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса «Дорожная карта бизнеса 2020»;
в случаях представления неполного пакета документов либо несоответствия проектов в течение трех рабочих дней возвращает претенденту представленные документы с мотивированным отказом.
68. Центр занятости населения в течение десяти рабочих дней направляет список претендентов и проектов для рассмотрения возможности субсидирования с приложением пакета документов в уполномоченный орган по развитию предпринимательства области, который выносит данный проект на рассмотрение РКС.
69. РКС рассматривает проект и принимает решение о возможности (или невозможности) субсидирования ставки вознаграждения в соответствии пунктом 64 настоящих Правил.
70. Решение РКС оформляется протоколом и направляется в уполномоченный орган по развитию предпринимательства, который направляет ее в соответствующие центры занятости населения.
71. Центр занятости населения в течение трех рабочих дней принимает решение о включении в состав участника Программы претендентов, получивших положительное решение о субсидировании ставки вознаграждения и заключает социальный контракт, предусматривающий обязательства по созданию не менее десяти процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующей численности.

3. Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
72. Инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынған инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін жабдықтар сатып алуға арналған өтiнiмдер тізбесін қарайды, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін мәлімделген және жобаларды iске асыру мүмкiндiгi (немесе мүмкiн еместігі), оларды қаржыландырудың қажеттi көлемi туралы қорытынды дайындайды және оны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
73. Микрокредит алғаннан кейін Бағдарламаға қатысушы мен инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган арасында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға шарт жасалады.
74. Инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және/немесе салу жобалары бойынша техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Техникалық-экономикалық құжаттамаға мемлекеттік сараптама жүргізу республикалық бюджеттен инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және/немесе салуға көзделген нысаналы трансферттер есебінен жүргізіледі.
75. Техникалық-экономикалық негіздемені және/немесе жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, мемлекеттік сараптамадан өткізу, авторлық және техникалық қадағалауды жүргізу шығыстары инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және/немесе салуды талап өтеуге көзделген шығындардан бөлек ескеріледі.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және мемлекеттік сараптама жүргізуге, жергілікті смета жасауға арналған шығыстарды олардың қажеттілігі бойынша жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және/немесе салу республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен жүзеге асырылады.
Бағдарлама қатысушылары іске асыратын жобаларға, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға арналған жобаларға жабдық сатып алу республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы трансферттердің есебінен жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар нысаналы трансферттерді белгіленген техникалық шарттарға немесе заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға және бизнес-ұсыныстарға сәйкес пайдаланады.

3. Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры
72. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры в течение десяти рабочих дней рассматривает представленный центрами занятости населения перечень заявок на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, и готовит заключение о возможности (или невозможности) реализации заявленных проектов, необходимых объемах их финансирования и направляет его в центр занятости населения.
73. После получения микрокредита, между участником Программы и уполномоченным органом по развитию инфраструктуры заключается договор на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства.
74. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры обеспечивает разработку технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации по проектам развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Разработка проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы осуществляются за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, предусмотренных на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
75. Расходы на разработку технико-экономического обоснования и/или проектно-сметной документации, прохождение государственной экспертизы, ведение авторского и технического надзора учитываются отдельно от затрат на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Расходы на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, разработку проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы, составление локальной сметы определяются местными исполнительными органами по их необходимости.
Развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляются за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета.
Приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, осуществляется за счет текущих трансфертов из республиканского бюджета.
Целевые трансферты используются местными исполнительными органами в соответствии с определенными техническими условиями или утвержденной в установленном законодательством Республики Казахстан порядке проектно-сметной документацией и бизнес-предложениями.

76. Инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытудың және/немесе салудың және\немесе Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобаларға, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға сатып алынатын жабдықтың құны, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны мен мемлекеттік сараптама жүргізу құнын есептемегенде, берілетін кредит сомасына қарамастан, Бағдарламаға бір қатысушыға шаққанда 3 млн. теңгеден аспауға тиіс.
77. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және/немесе салу қолданыстағы жүйелерге жетіспейтін инфрақұрылымды: Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін жолдарды, кәріз, жылумен және сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, телефон және электр желілерін жеткізуді болжайды.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу елді мекенді дамытудың бас жоспарына (ауылда – инженерлік-коммуникациялық желілердің жергілікті схемаларына) сәйкес болуға тиіс және бір немесе бірнеше жобаны қамтамасыз етуге бағытталуы мүмкін.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және/немесе салу Қазақстан Республикасында сәулет, қала салу және құрылыс қызметі туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
78. Бағдарлама қатысушылары іске асыратын жобаларға арналған жабдық сатып алу, кәріз, жылумен және сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, телефон және электр желілерінің болмауын алмастыратын жабдықпен, сондай-ақ Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар шеңберінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін блок-модульдермен жарақтандыруды қарастырады. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және/немесе салуды және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін жабдықты сатып алуды таңдау экономикалық орындылығына қарай айқындалады.
79. Жүргізілген инженерлік инфрақұрылым жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігінің теңгеріміне беріледі.
Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын жабдық қабылдау-беру актілері арқылы Бағдарламаға қатысушының меншігіне беріледі. Бұл ретте микрокредитті қайтару мерзімі ішінде Бағдарламаға қатысушы жабдықтың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді және растайды.
80. Шартта көзделген инфрақұрылымдық жобаны іске асыру мониторингі инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті органға жүктеледі.
4. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту және консультациялық қызметтер көрсету
81. Кәсіпкерлік негіздеріне бір айға дейінгі мерзімде тегін оқыту мыналарды көздейді:

76. Стоимость развития и/или сооружения недостающих объектов инфраструктуры и/или приобретаемого оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, не должна превышать 3 миллионов тенге на одного участника Программы, независимо от суммы выдаваемого кредита, без учета стоимости разработки проектно-сметной документации и стоимости проведения государственной экспертизы.
77. Развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры предполагает подведение недостающей инфраструктуры к имеющимся системам: дорогам, канализации, тепло- и водоснабжению, газоснабжению, телефонным и электрическим сетям для проектов, реализуемых участниками Программы.
Подведение недостающей инфраструктуры должно соответствовать генеральному плану развития населенного пункта (на селе – локальным схемам инженерно-коммуникационных сетей) и может быть направлено на обеспечение одного или нескольких проектов.
Развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляются в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.
78. Приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в соответствии с настоящими Правилами осуществляется в целях оснащения оборудованием, заменяющим отсутствие сетей канализации, тепло- и водоснабжения, газоснабжения, телефонных и электрических сетей, а также блок модулями для развития отгонного животноводства в рамках проектов, реализуемых участниками Программы.
Для отгонного животноводства выбор на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования определяется исходя из экономической целесообразности.
79. Подведенная инженерная инфраструктура передается на баланс коммунальной собственности местных исполнительных органов.
Приобретаемое оборудование для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, через акты приема-передачи передается в собственность участнику Программы. При этом в течение срока возврата микрокредита, участник Программы обеспечивает и подтверждает целевое использование оборудования.
80. Мониторинг реализации предусмотренного договором инфраструктурного проекта возлагается на уполномоченный орган по развитию инфраструктуры.
4. Обучение основам предпринимательства и предоставление
консультативных услуг
81. Бесплатное обучение основам предпринимательства сроком до одного месяца предусматривает:

1) бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесу;
2) жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсыну.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқитындарға материалдық көмек:
1) жол жүруге – 2 айлық есептік көрсеткішті;
2) тұруға – 10 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
82. Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органы мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарды іріктеуді жүзеге асырады. Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарды іріктеу кезінде мынадай критерийлер ескеріледі:
кәсіпкерлік негіздеріне оқыту және сервистік қызмет көрсету жөніндегі мемлекеттік сатып алу туралы шарттардың шеңберінде штатында тиісті бағыттар бойынша жұмыс тәжірибесі бар білікті мамандарының болуы;
кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөнінде қызмет көрсететін әлеуетті өнім берушіде қызмет көрсету кестелерінің, оқу бағдарламаларының, оқуды жүргізу әдістерінің, әдістемелік құралдарының болуы;
сервистік қызметтер көрсету әлеуетті өнім берушіде қызмет көрсету әдісін (орнында немесе барып) ескере отырып, олардың осыған ұқсас қызметтердің орташа нарықтық бағасына сәйкес келуге тиіс құны көрсетілген қызметтердің егжей-тегжейлі тізбесі болуы керек.
Өңірлік комиссия индикаторларды, сондай-ақ тиісті шарттарда көрсетілуге тиіс қызмет көрсету мониторингі құралдарын келіседі.
83. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту құны Бағдарлама шеңберінде білім беру ұйымдарында біліктілігін арттыруға оқыту құнына теңеседі, оның мөлшерін жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
84. Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдар Бағдарламаға қатысушылардың қалауы бойынша бір жылға дейінгі мерзімге жобаларды, оның ішінде консультациялық (бухгалтерлік, заң, маркетингілік) жобаларды сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтерді көрсетеді.
Жобаларды сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер көрсетуге арналған шығыстарды олардың қажеттілігі бойынша жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
Жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер:
1) жұмыс уақытында телекоммуникациялық байланыс пен интернет бойынша;
2) жұмыс уақытында сервистік ұйымның орналасқан жері бойынша;
3) екі айда кемінде бір рет Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша консультациялар өткізу арқылы көрсетіледі.
Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша сервистік қызметтер көрсету кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
85. Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйым шартқа сәйкес Бағдарламаға қатысушыға қызмет көрсетеді.
Сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарға жобаны сүйемелдеу бойынша қызметтеріне ақы төлеу Бағдарламаға қатысушының қызметтерді толық көлемде алғанын растайтын құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.

1) содействие в подготовке бизнес-плана;
2) предоставление материальной помощи на проезд и проживание.
Материальная помощь обучающимся основам предпринимательства составляет:
1) на проезд – 2 месячных расчетных показателей;
2) на проживание – 10 месячных расчетных показателей.
82. В соответствии с законодательством о государственных закупках уполномоченный орган по вопросам занятости населения области осуществляет отбор организаций по оказанию сервисных услуг. При отборе организаций по оказанию сервисных услуг учитываются следующие критерии:
наличие в штате квалифицированных специалистов по соответствующим направлениям, имеющих опыт работы в рамках договоров о государственных закупках услуг по обучению основам предпринимательства и оказанию сервисных услуг;
наличие у потенциального поставщика на оказание услуг по обучению основам предпринимательства графиков оказания услуг, программ обучения, методов проведения обучения, методических пособий;
наличие у потенциального поставщика на оказание сервисных услуг детального перечня услуг с указанием их стоимости, которые должны соответствовать среднерыночной стоимости на аналогичные услуги с учетом метода оказания услуг (на месте или с выездом).
Региональная комиссия согласовывает индикаторы, а также инструменты мониторинга оказания услуг, которые должны быть отражены в соответствующих договорах.
83. Стоимость обучения основам предпринимательства приравнивается к стоимости обучения повышения квалификации в организациях образования в рамках Программы.
84. Организации по оказанию сервисных услуг по желанию участников Программы представляют сервисные услуги по сопровождению проектов сроком до одного года, в том числе консультационные (бухгалтерские, юридические, маркетинговые).
Расходы на оказание сервисных услуг по сопровождению проектов определяются местными исполнительными органами.
Сервисные услуги по сопровождению проекта оказываются посредством проведения консультаций:
1) по телекоммуникационной связи и интернету в рабочее время;
2) по местонахождению сервисной организации в рабочее время;
3) по местожительству участника Программы не менее одного раза в два месяца.
График оказания сервисных услуг по местожительству участника Программы согласовывается с центром занятости населения.
85. Организация по оказанию сервисных услуг предоставляет услуги участнику Программы согласно договору.
Оплата услуг по сопровождению проекта организациям по оказанию сервисных услуг осуществляется согласно подтверждающим документам получения участником Программы услуги в полном объеме.

5. Ауылда кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге бағытталған шараларды қаржыландыру
86. Қаржылық тәртiптi қамтамасыз ету және бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргiзу үшiн өңірлік даму жөнiндегi уәкiлеттi орган мен облыс әкiмдерiнің арасында Бағдарлама шеңберiнде iске асырылатын жобалар бойынша инженерлiк-коммуникациялық жүйелерді тарту және қолданыстағыларына қосу мақсатында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым үшін нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келiсiмдер жасалады.
87. Бағдарлама операторы мен өңірлік даму жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджет заңнамасына сәйкес қаржыландырудын жеке жоспары негізінде тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарламалар бойынша облыстық бюджеттерге нысаналы трансферттердi аударуды жүргiзедi.
88. Нысаналы трансферттер жергiлiктi атқарушы органдарға әрбір объектi бойынша бөлiнбей аударылады.
Облыстардың жергiлiктi атқарушы органдары инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін жабдықтарды сатып алуға өтінімдерді алуына қарай iске асырылуына қаражат бөлiнген объектiлер бөлiнiсiндегi жиынтық ақпаратты өңірлік даму мәселелері жөнiндегi уәкiлеттi органға жiбередi.
89. Қаражат бөлу және бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, Бағдарлама операторы мен облыстардың әкiмдерi арасында осы Қағидада ескертiлген шарттармен кредиттiк шартқа қол қойылады.
90. Бағдарлама операторы бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттiк кредиттердi тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарлама бойынша аударады.
91. Облыстардың әкiмдерi ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күнiне қарай:
1) Бағдарлама операторына – сервистік қызметтер көрсетілген, микрокредиттер және шағын кредиттер алған, жеке iсiн ұйымдастырған немесе кеңейткен, кәсiпкерлiк негiздерiн оқудан өткен Бағдарламаға қатысушылардың саны туралы, соңғы қарыз алушылардың кредит қаражатын мақсатты пайдалануы туралы;
2) өңірлік даму мәселелері жөнiндегi уәкiлеттi органға – салынған және реконструкцияланған және/немесе сатып алынған және инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылған объектiлердің, сатып алынатын жабдықтардың, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын жабдықтардың саны туралы есептердi ұсынады.
92. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе кредиттік серіктестіктер берілген микрокредиттің немесе шағын кредиттің мақсатты пайдаланылуын және Бағдарламаға қатысушылардың шартқа сәйкес өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын сүйемелдеуді және бақылауды жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушының қаражатты мақсатты пайдалануы туралы есебі жұмыспен қамту орталықтарына жіберіледі.
Микрокредиттер немесе шағын кредиттер алған Бағдарламаға қатысушылар кредит беруші ұйымдарға олар берген микрокредиттің немесе шағын кредиттің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары микрокредиттер және шағын кредиттер алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін аудандардың (қалалардың) мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады.
Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы, кредиттік серіктестік не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым Бағдарламаға қатысушыларға берілген микрокредитті қайтаруға мониторинг жүргізеді және есептерді, сондай-ақ микрокредитті уақытынан бұрын өтеген адамдардың тізімдерін Бағдарламаға қатысушыны жіберген жұмыспен қамту орталығына ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күнiне қарай ұсынады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
___________________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту орталығының директорына
______________________________ мекенжайы
бойынша тұратын _________________________
Нысан
ӨТІНІШ
Менi жеке кәсіпкерлік бастаманы қолдау шеңберінде Жұмыспен
қамту 2020 жол картасының екінші бағыты бойынша қатысушылардың
қатарына енгiзудi сұраймын.
Қосымша ___ парақта:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
тұрақты тұрғылықты жері бойынша тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмелерi (мекенжай анықтамасы, ауыл әкiмінiң анықтамасы);
жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту бойынша бизнес-ұсыныс;
жоба үшін жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға жабдықты сатып алуға өтінім.
Жеке iсiн кеңейтудi жоспарлайтын адамдар:
төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қол қойылған және мөр басылған адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы (адам бiрнеше екiншi деңгейдегі банктiң немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осы банктердiң әрқайсысынан берiледi) мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi бойынша анықтама берген күннiң алдында үш айдан астам созылған мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы) растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Оң шешiм қабылданған жағдайда жеке әлеуметтiк келісімшартқа қол қоюға мiндеттенемiн.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Күнi                                қолы
--------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________________ өтiнiшi 20__ ж. «___» ___________________ қабылданды, № _____ болып тiркелдi.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________, __________________________
_____________________________________  __________________________
Күнi                                 қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бизнес-ұсыныс
жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту үшін

5. Финансирование мер, направленных на содействие
развитию предпринимательства на селе
86. Для обеспечения финансовой дисциплины и мониторинга целевого использования бюджетных средств между уполномоченным органом по вопросам регионального развития и акимами областей заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам по развитию и/или сооружению недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры в целях подведения и подключения к имеющимся инженерно-коммуникационным системам.
87. Оператор Программы и уполномоченный орган по вопросам регионального развития в соответствии с бюджетным законодательством производят перечисление целевых трансфертов областным бюджетам по соответствующим республиканским бюджетным программам на основании индивидуальных планов финансирования.
88. Целевые трансферты перечисляются в местные исполнительные органы без распределения по объектам.
Местные исполнительные органы областей по мере получения заявок на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, направляют в уполномоченный орган по вопросам регионального развития сводную информацию о проектах в разрезе объектов, на реализацию которых выделены средства.
89. Для выделения средств и осуществления контроля за целевым использованием бюджетного кредита между уполномоченным органом по исполнению бюджета, оператором Программы и акимами областей, подписывается кредитный договор на условиях, оговоренных в настоящих Правилах.
90. Оператор Программы в соответствии с бюджетным законодательством перечисляет бюджетные кредиты по соответствующей республиканской бюджетной программе.
91. Акимы областей ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты:
1) Оператору Программы – о количестве участников Программы, прошедших обучение основам предпринимательства, которым оказаны сервисные услуги, получивших микрокредиты и миникредиты, организовавших или расширивших собственное дело, о целевом использовании кредитных средств конечными заемщиками;
2) в уполномоченный орган по вопросам регионального развития – о количестве построенных и реконструированных и/или приобретенных объектов и подключенных к инженерно-коммуникационной инфраструктуре, приобретенном оборудовании, в том числе для развития отгонного животноводства.
92. Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества осуществляют сопровождение и контроль целевого использования выданного микрокредита или миникредита и выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств в соответствие с договором.
Отчет о целевом использовании средств участника Программы направляется в центры занятости населения.
Участники Программы, получившие микрокредиты или миникредиты, представляют кредитующим организациям подтверждающие документы о целевом использовании средств выданного ими микрокредита или миникредита.
Центры занятости населения представляют в органы государственных доходов районов (городов) списки участников Программы, получивших микрокредиты и миникредиты.
Микрофинансовая (микрокредитная) организация, кредитное товарищество либо уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства ведут мониторинг возврата микрокредита выданного участникам Программы и ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты, а также списки лиц, досрочно погасивших микрокредит в центр занятости населения, направивший участника Программы.
Приложение 1
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от __________________________________,
проживающего по адресу:________________
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников по второму направлению
Дорожной карты занятости 2020 в рамках поддержки частной
предпринимательской инициативы.
Приложение на _____ листах:
копия документа, удостоверяющего личность;
копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному
месту жительства (адресная справка, справка сельского акима);
бизнес-предложение по организации или расширению собственного
дела;
заявку на развитие и/или сооружение недостающих объектов
инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение
оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том
числе развития отгонного животноводства.
Лица, планирующие расширение собственного дела, дополнительно
представляют документы, подтверждающие:
платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или
его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об
отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств
лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи
справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является
клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также
иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких
банков)
В случае положительного решения обязуюсь подписать
индивидуальный социальный контракт.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Дата                                                подпись
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № ___________,
______________________________________________________
Ф.И.О., должность и подпись лица, принявшего документы:
___________________________________ ____________________________
Дата                                        подпись
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Форма
Бизнес-предложение
для организации или расширения собственного дела

1. Жобаның атауы ___________________________________________________
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты _________________________________________
3. Бiлiктiлiгi (кәсiбi, мамандығы)__________________________________
4. Кәсiпкерлiк негiздерiн оқу туралы мәлiметтер (аяқтау күнi, ұйымның атауы, оқу бейiнi) _________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Жобаның сипаттамасы (мақсаты, ерекше белгiлерi, iске асыру кезеңдерi – тактикалық жоспар, мақсаттарға қол жеткiзу жолдары, қызметтердi немесе өндiрiлген өнiмдi тұтынатын болжамды тұтынушылар)
____________________________________________________________________
6. Жобаның болжамды құны _____________________ мың теңге
7. Қажеттi кредит сомасы _____________________ мың теңге
8. Планируемый срок кредита _______________________________________
9. Жоба іске асырылған жағдайда кемінде _________ тұрақты жұмыс орны құрылатын болады.
10. Кредиттi өтеу үшiн төлемдi шегеру қажеттiлiгi (бар, жоқ)
11. Қолда бар мүлiктiң, техниканың және жобаны iске асыру үшiн
қажеттi жабдықтың сипаты ___________________________________________
____________________________________________________________________
12. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды тарту
қажеттiлiгi (жол, электр, сумен жабдықтау, кәрiз не септик, байланыс және оның болжамды құны ________________________________ мың теңге).
13. Бағдарлама қатысушылары іске асырып жатқан жобалар үшін жабдықты, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамытуға арналған жабдықты сатып алу қажеттігі __________________ болжамды құны _______________ мың теңге.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
Күнi                               қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және/немесе салуға және/немесе
Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін жабдықты, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықты сатып алуға өтiнiм
1. Жобаның атауы ____________________________________________________ Жобаның болжамды құны ____________________________________ мың теңге;
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты __________________________________________

1. Наименование проекта____________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество___________________________________________
3. Квалификация (профессия, специальность)__________________________
4. Сведения об изучении основ предпринимательства
(дата завершения, наименование организации, профиль обучения)
_________________________________________________________________
5. Описание проекта (цели, специфические черты, этапы реализации -
тактический план, как будут достигаться поставленные цели,
предполагаемые потребители услуг или произведенной продукции)
_________________________________________________________________
6. Предполагаемая стоимость проекта ______________________ тыс. тенге
7. Необходимая сумма кредита _____________________________ тыс. тенге
8. Планируемый срок кредита _______________________________________
9. В случае реализации проекта будет создано не менее ______________
постоянных рабочих мест
10. Необходимость отсрочки платежей для погашения кредита (да, нет)
11. Описание имеющегося в наличии имущества, техники и оборудования,
необходимого для реализации проекта__________________________________
___________________________________________________________________
12. Необходимость в подведении недостающей
инженерно-коммуникационной инфраструктуры (дороги, электричество,
водоснабжение, канализация либо септик, связь и ее ориентировочная
стоимость ___________________________ тыс. тенге).
13. Необходимость приобретения оборудования для проектов, реализуемых
участниками Программы, в том числе для развития отгонного
животноводства ориентировочная стоимость _____________ тыс. тенге.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата                                             подпись
Приложение 3
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Форма
Заявка
на развитие и/или сооружение недостающих объектов
инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и/или
приобретение оборудования для проектов, реализуемых
участниками Программы, в том числе для развития
отгонного животноводства
1. Наименование проекта ____________________________________
Предполагаемая стоимость проекта ________________________ тыс. тенге;
2. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________

3. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымның сипаты:
жолдар (ұзындығы (км), жол төсемiнiң енi м, бетiнiң сипаттамасы (түрi), су өткiзгiш қондырғыларды орнату қажеттiлiгi ________________ болжамды құны __________ мың теңге;
электрмен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), тiреулердiң, оның iшiнде қос тiреулердiң қажеттi саны, желiдегi қажеттi кернеу (вольт), төмендеткiш трансформатор сатып алу және орнату қажеттiлiгi) _______________ болжамды құны __________ мың теңге;
сумен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), өткiзу қабiлетi тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi мм, өрт сөндiру жүйесiн, оның iшiнде өрт гидрантын жайластыру қажеттiлiгi) ___________ болжамды құны __________ мың теңге;
кәрiз (су бұру) – қолданыстағы жүйеге қосу – ұзындығы км, өткiзу қабiлетi тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi мм, қайта жiберу құдықтары құрылыстарының қажеттi саны, сорғы жабдықтарын сатып алу және орнату қажеттiлiгi) ___________ болжамды құны __________ мың теңге;
септик жайластыру – қажеттi көлемi текше м. ________________ болжамды құны __________ мың теңге.
4. Байланыс (желiнiң ұзындығы км, тiреулердiң қажеттi саны, абоненттiк нөмiрлердiң қажеттi саны) ________________________________
5. Бағдарламаға қатысушылар іске асырып жатқан жобалар үшін жетіспейтін ілеспе, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамытуға арналған жабдықтың сипаттамасы ______________ болжамды құны __________________ мың теңге
____________________________________________________________________;
(жетіспейтін жабдықтың атауы)
6. Бағдарламаға қатысушылар іске асырып жатқан жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және жабдықты сатып алудың жалпы құны ___________ мың теңгенi құрайды.
Күнi                                       қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Әдістеме жергілікті атқарушы органдарының тірек ауылдық елді мекендерді (бұдан әрі - ТАЕМ) айқындау тәсілдерін белгілейді.
ТАЕМ – бұл дамыған әлеуметтік-инженерлік инфрақұрылымы бар, ауылдық елді мекендердің (бұдан әрі – АЕМ) белгілі тобына мемлекеттік, білім беру, денсаулық сақтау, қаржылай-делдалдық, мәдени-демалыс және сервистік қызмет көрсететін, абаттандырылған елді мекен.

3. Описание недостающей инженерно-коммуникационной инфраструктуры:
дороги (протяженность в (км), ширина дорожного полотна в м,
характеристика (вид) покрытия, необходимость устройства
водопроводящих сооружений)__________ ориентировочная стоимость
__________ тыс. тенге;
электроснабжение (протяженность линий в (км), необходимое
количество опор, в том числе двойных, требуемое напряжение в сети (в
вольтах), необходимость приобретения и установки понижающего
трансформатора)__________ ориентировочная стоимость _____ тыс. тенге;
водоснабжение (протяженность линий в (км), пропускная
способность в куб. м в сутки, диаметр подводящей трубы в мм,
необходимость в обустройстве системы пожаротушения, в том числе
пожарного гидранта) _________________________ ориентировочная
стоимость ________ тыс. тенге;
канализация (водоотведение) - подключение к действующей системе
- протяженность в (км), пропускная способность в куб. м в сутки,
диаметр отводящей трубы в мм, требуемое количество сооружения
перепускных колодцев, необходимость приобретения и установки
насосного оборудования ________ ориентировочная стоимость ____ тыс.
тенге;
обустройство септика - необходимый объем в куб. м __________
ориентировочная стоимость ___________ тыс. тенге.
4. Связь (протяженность линий в (км), необходимое количество опор,
требуемое количество абонентских номеров)___________________________.
5. Описание недостающего оборудования для проектов, реализуемых
участниками Программы, в том числе для развития отгонного
животноводства ________ ориентировочная стоимость ________ тыс. тенге
________________________________________________________________;
(наименование недостающего оборудования)
6. Общая стоимость развития, обустройства недостающей
инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования
для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для
развития отгонного животноводства составит ____________ тыс. тенге.
Дата                                             подпись
Приложение 4
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Методика
определения опорных сельских населенных пунктов
1. Общие положения
1. Методика устанавливает способы определения местными исполнительными органами опорных сельских населенных пунктов (далее – ОСНП).
ОСНП - это благоустроенный населенный пункт, обладающий развитой социально-инженерной инфраструктурой, оказывающий широкий спектр государственных, образовательных, медицинских, финансово-посреднических, культурно - досуговых и сервисных услуг определенной группе сельских населенных пунктов (далее – СНП).

2. ТАЕМ-ді анықтау:
1) мемлекет кепілдік берген мемлекеттік қызметтерге қолжетімділікті арттыру (АЕМ тұрғындарына әлеуметтік инфрақұрылым ұйымдарының қызмет көрсетуін ұтымды радиусқа дейін азайту);
2) халықтың жоғары өмір сүру деңгейін қамтамасыз ету;
3) демографиялық ахуалды жақсарту үшін негіздерді құру;
4) ауылдық жерде өмір сүру беделін арттыру мақсатында жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың ұзақ мерзімге арналған стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында ауыл халқының өмір сүру және еңбек ету жағдайларын жақсартуға бағытталған (өндірістің және халықтың шоғырлануы, өндірістік, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдардың құрылысын салу және қайта жаңарту) ТАЕМ-дегі өзара байланысқан іс-шаралар кешені көрсетіледі.
2. ТАЕМ-нің негізгі міндеттері
3. ТАЕМ-нің негізгі міндеттеріне мыналар жатады:
1) ТАЕМ тартылыс аймағында орналасқан елді мекендер тобының тұрғындарына әлеуметтік-мәдени қызмет көрсету, оның ішінде білім беру, медициналық қызмет көрсету, мәдениет, демалыс, спорт объектілері (мәдениет үйлері, клубтар, кітапханалар, спорттық және ойын-сауық мекемелері) салаларында қызмет көрсетуге қолжетімділікті қамтамасыз ету;
2) ауыл шаруашылығы өнімдерінің тауар өндірушілеріне сервистік қызмет көрсету (сервистік дайындау цехтары, ауыл шаруашылығы тауарларын сақтау қоймалары, қайта өңдеу цехтары, мал сою пункттері және басқалар);
3) мемлекеттік қызметтерді ұсыну (халыққа қызмет көрсету орталықтарының (ХҚКО) филиалдарынан анықтамалар алу, мүлікті тіркеу, азаматтық хал актілерін тіркеу (АХАТ), нотариус қызметтері және басқалар);
4) сауда-тұрмыстық және сервистік қызмет көрсету (сауда нүктелері, қоғамдық тамақтану пункттері, тұрмыстық қызметтер, тұрмыстық техниканы жөндеу, жанар-жағар май станциялары (ЖЖМС), қонақүйлер, ательдер, техникалық қызмет көрсету станциялары (ТҚС) және басқалар);
5) қаржылық қызметтерді (банктердің филиалдары, шағын несиелік ұйымдар, ауылдық кредиттік серіктестіктер, сақтандыру компанияларының филиалдары және басқалар) қамтамасыз ету;
6) көліктік қызметтерді (дамыған логистикалық жүйе, автобекеттері және басқалар) ұсыну.
3. ТАЕМ-ді айқындаудың өлшемдері
4. Тірек ауылдық елді мекендер тек қана:
1) ауылдық және кенттік округтердің орталықтары болып табылатын;
2) даму әлеуеті 50 балдан кем емес жоғары және орта әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті бар;
3) қаладан немесе аудан орталығынан 20 шақырымнан кем емес радиуста орналасқан;
4) халқының саны ауданның ауылдық және кенттік округтері орталықтарының арасындағы орташа арифметикалық көрсеткіштен кем емес АЕМ қатарынан анықталады.

2. Определение ОСНП осуществляется в целях:
1) повышения доступности к гарантированным государственным услугам (сокращение до оптимального радиуса обслуживания жителей СНП организациями социальной инфраструктуры);
2) обеспечения более высокого уровня жизни населения;
3) создания основ для улучшения демографической ситуации;
4) повышения престижности проживания в сельской местности.
В стратегических и программных документах местных исполнительных органов на долгосрочный период отражается комплекс взаимосвязанных мероприятий в ОСНП, направленных на улучшение условий жизни и трудовой деятельности сельского населения (концентрация производства и населения, строительство и реконструкция производственной, инженерной и социальной инфраструктур).
2. Основные функции ОСНП
3. К основным функциям ОСНП относятся:
1) социально-культурное обслуживание жителей группы населенных пунктов, находящихся в зоне притяжения ОСНП, в том числе в сфере образования, медицинского обслуживания и обеспечения доступности объектов культуры, досуга, спорта (дома культуры, клубы, библиотеки, спортивные и развлекательные учреждения);
2) сервисное обслуживание товаропроизводителей сельскохозяйственной продукции (сервисные заготовительные цеха, склады хранения сельхозпродукции, перерабатывающие цеха, убойные пункты и другие);
3) предоставление государственных услуг (получение справок с филиалов центров обслуживания населения (ЦОН), регистрация имущества, услуги регистрации актов гражданского состояния (РАГС), нотариуса и другие);
4) торгово-бытовое и сервисное обслуживание (торговые точки, пункты общественного питания, бытовые услуги, ремонт бытовой техники, автозаправочные станции (АЗС), гостиницы, ателье, станции технического обслуживания (СТО ) и другие);
5) обеспечение финансовых услуг (филиалы банков, микрокредитные организации, сельские кредитные товарищества, филиалы страховых компаний и другие);
6) предоставление транспортных услуг (развитая логистическая система, автостанции и другие).
3. Критерии определения ОСНП
4. Опорные сельские населенные пункты определяются исключительно из числа СНП:
1) являющимися центрами сельских и поселковых округов;
2) имеющих высокий или средний потенциал социально-экономического развития с уровнем потенциала не ниже 50 баллов;
3) расположенных в радиусе не менее 20 километров от города или районного центра;
4) с численностью населения не менее среднеарифметического показателя среди центров сельских и поселковых округов района;

6. Тірек ауылдық елді мекенде мыналар болуға тиіс:
1) елді мекендер жүйесінде басымды түрде ортада және елді мекендер тобын қамтудың ұтымды радиусында орналасу;
2) басым базалық кәсіпорын (ірі ауыл шаруашылығы өндірісі және басқалар);
3) басым түрде шекаралық аумақта орналасу;
4) басқа ТАЕМ-нен 50 шақырымнан кем емес қашықтықта орналасу;
5) қамсыздандыру нормативтеріне сәйкес дамыған әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым;
6) перспективалық даму және құрылыс салу үшін аумақтар (бос жерлердің болуы, шектеу факторларының болмауы);
7) өткізу нарықтарына көліктік қол жетімділік;
8) қолайлы экологиялық ахуал.
4. Ақпарат көздері
7. ТАЕМ-ді айқындау үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері;
2) АЕМ әлеуметтік-экономикалық жағдайын және даму перспективасын тексеру барысында жергілікті атқарушы органдардан алынған ақпарат;
3) ведомстволық байқаулардың деректері.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ауылдағы кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесу бойынша
мемлекеттік қолдау көрсету туралы
әлеуметтік келісімшарт
_____________________                   «___» _____________ 20__ жыл
(жасалған орны)
_________________________ атынан__________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы) (уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________ бұдан әрі «Халықты жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын, бір тараптан және_____________________________________________________________,
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты,әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
бұдан әрі «Бағдарламаға қатысушы» деп аталатын, екінші тараптан,төмендегі туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – келісімшарт) жасады:
1. Келісімшарттың мәні
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы мен Бағдарламаға қатысушының арасында Бағдарламаға қатысушыны өнімді жұмыспен қамтуға және оның табыс деңгейін арттыруға жәрдемдесу мақсатында мемлекеттік қолдау көрсету туралы Келісімшарт жасалды.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы мынадай мемлекеттік қолдауды көрсетеді
_________________________________________________________________;
_________________________________________________________________;
_________________________________________________________________;
(мемлекеттік қолдау шараларының нақты тізбесі, олардың көлемі мен
беру мерзімдері)

6. Опорный сельский населенный пункт имеет:
1) преимущественно центральное расположение в системе населенных пунктов и оптимальный радиус охвата группы населенных пунктов;
2) преимущественно базовое предприятие (крупное сельскохозяйственное производство и др.);
3) преимущественно приграничное расположение;
4) расположение от другого ОСНП на расстоянии не менее 50 км;
5) развитую социальную и инженерную инфраструктуры в соответствии с нормативами обеспеченности;
6) территории для перспективного развития и застройки (наличие свободных земель, отсутствие ограничивающих факторов);
7) транспортную доступность к рынкам сбыта;
8) благоприятную экологическую ситуацию.
4. Источники информации
7. Источниками информации для определения ОСНП являются:
1) данные общегосударственных статистических наблюдений;
2) информация, полученная от местных исполнительных органов в ходе проведения обследования социально-экономического состояния и перспектив развития СНП;
3) данные ведомственных наблюдений.
Приложение 5
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Форма
Социальный контракт
о предоставлении государственной поддержки по
содействию развитию предпринимательства на селе
____________________                «___»_____________20__ года
(место заключения)
_______________________________, в лице______________________________
(наименование Центра занятости населения)          (должность, фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
___________________________________________________________ именуемый
в дальнейшем «Центр занятости населения», с одной стороны
и ________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество участника Программы, серия, номер
документа удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем «участник Программы», с другой стороны
заключили настоящий социальный контракт (далее – контракт) о
нижеследующем:
1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен между Центром занятости населения и участником Программы о предоставлении участнику Программы государственной поддержки в целях содействия продуктивной занятости и повышения уровня доходов участника Программы.
2. Центр занятости предоставляет следующую государственную поддержку
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
(конкретный перечень мер государственной поддержки, объем и сроки
их представления)

3. Келісімшарт _______________________________________________
(тұлғаны Бағдараламаға қатысшылар құрамына
қабылдау туралы шешім қабылдаған органның атауы)
20___ж. «____»_____________ № ____ шешімінің негізінде жасалды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) бағдарламаға қатысушыға шағын несие алудың, материалдық көмек ала отырып кәсіпкерлік негіздерін оқудың, қосымша сервистік қызметтер алудың ықтимал нұсқалары туралы консультациялар беруге;
2) бағдарламаға қатысушыға:
__________________________________________________________________
____________________________ кәсіпкерлік негіздерін оқытудан өтуді;
(ұйымның атауы, мекенжайы, оқу мерізімі)
__________________________________________________________________
_____________________________________________ шағын несие алу үшін
(шағын несие алудың мақсаты не бизнес-ұсыныстың атауы)_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(шағын қаржы (шағын несие) ұйымының не қаржы агенттігі мәртебесі бар өңірлік уәкілетті ұйымның атауы, мекенжайы, басшысының Т.А.Ә.) шағын қаржы (шағын несие) ұйымына не қаржы агенттігі мәртебесі бар өңірлік уәкілетті ұйымға өтініш беруді ұсынады.
5. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарлама шеңберінде берілген шағын несиенің мақсатты пайдаланылуын растайтын (жабдық, ірі қара мал, ұсақ қара мал сатып алғаны туралы, құрылыс салғаны туралы, жөндеу, қосымша жұмыс орнын құрғаны туралы және т.б. ақпарат) сонымен қатар салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелу туралы ақпаратты, деректерді сұратуға құқылы.
6. Бағдарламаға қатысушы міндеттенеді:
1) келісімшарт қолданылатын кезеңдегі отбасының құрамы туралы, өзінің табысы мен отбасы мүшелерінің табысы туралы шынайы ақпаратты, Бағдарлама шеңберінде берілген шағын несиенің мақсатты пайдаланылғанын растайтын деректерді, сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы оң шешім болған жағдайда, қолданыстағы жұмыс орнына шаққанда кемінде 10 % жаңа тұрақты жұмыс орнын ашуға;
2) кәсіпкерлікті дамыту үшін микрокредит алған жағдайда салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркеуден өтуге;
3) мынадай міндеттемелерді орындауға:
- _____________________________________________ дейінгі мерзімде;
- _____________________________________________ дейінгі мерзімде;
- _____________________________________________ дейінгі мерзімде.
4) өзіне қабылдаған міндеттемелерінің орындалуы мен Бағдарлама шеңберінде берілген шағын несиенің мақсатты жұмсалғаны туралы есепті ай сайын, есептідени кейінгі айдың 10 күніне кешіктірмей, Халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынуға;

3. Контракт заключен на основании решения
___________________________________________________________________
(наименование органа, принявшего решение о включении лица в состав
участников Программы)
от «____»_____________ 20___г., № ____
2. Права и обязанности сторон
4. Центр занятости населения обязан:
1) проконсультировать участника Программы о возможных вариантах получения микрокредита, обучения основам предпринимательства с получением материальной помощи, предоставления дополнительных сервисных услуг;
2) предложить участнику Программы:
пройти обучение основам предпринимательства в ______________
___________________________________________________________________;
(наименование организации, адрес, сроки обучения)
обратиться в микрофинансовую (микрокредитную) организацию либо уполномоченную региональную организацию, имеющей статус финансового агентства, за получением микрокредита на
___________________________________________________________________
(цель получения микрокредита либо наименование бизнес-предложения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой (микрокредитной) организации либо
уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового
агентства, адрес, Ф.И.О. руководителя)
5. Центр занятости населения вправе запрашивать информацию, сведения, подтверждающие целевое использование микрокредита, предоставленного в рамках Программы (информация о приобретении оборудования, крупно-рогатого скота, мелко-рогатого скота, строительстве, ремонте, создании дополнительных рабочих мест и т.д), а также о регистрации в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством.
6. Участник Программы обязан:
1) представлять достоверную информацию о составе семьи, о своих доходах и доходах членов своей семьи в период действия Контракта, сведения, подтверждающие целевое расходование микрокредита, предоставленного в рамках Программы, при положительном решении о субсидировании ставки вознаграждения создать не менее 10 % новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим;
2) при получении микрокредита для развития предпринимательства, пройти регистрацию в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством;
3) выполнить следующие обязательства:
в срок до ___________________________________________________;
в срок до ___________________________________________________;
в срок до ____________________________________________________.
4) ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Центр занятости населения отчет о выполнении принятых на себя обязательств и целевом расходовании микрокредита, предоставленного в рамках Программы;

5) осы келісімшарттың талаптарын орындауға кедергілер пайда болған жағдайда, көрсетілген мән-жайлар туындаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде Халықты жұмыспен қамту орталығын хабардар етуге міндеттенеді.
7. Бағдарламаға қатысушының құқықтары:
1) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту, шағын несие беру, инженерлік-коммуникакациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жөніндегі ұсынылған іс-шараларды талқылауға;
2) кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру мен қаржыландыру қағидаларында және Келісімшарттың ___,____, _____ тармақтарында көзделген қаражатты;
3) микрокредиттерді мерзімінен бұрын өтеген жағдайда жеке ісін кеңейтуге микрокредит алу үшін қайтадан өтініш білдіруге және бес миллион теңгеге дейін микрокредит алуға құқылы.
3. Басқа да жағдайлар
8. Осы Келісімшарттың _________________ тармағымен (тармақтарымен) көзделген мемлекеттік қолдау шаралары Бағдарламаға қатысушыға _________________________________________________________
(шешім қабылдаған органның атауы)
20___ жылғы «___» ________ шешіміне сәйкес беріледі. Мемлекеттік қолдау көрсету Келісімшарттың шарттары сақталған кезде жүзеге асырылады және _________________ дейін жүргізіледі.
9. Кеілісімшарттың шарттары орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Жұмыспен қамту орталығы:
1) Келісімшарттың ____ ___ __ тармақтарында көзделген мемлекеттік қолдауды, сондай-ақ, Қатысушыға атаулы әлеуметтік көмек төлемін (ол қолданыстағы заңнамаға сәйкес тағайындалған жағдайда), Келісімшарт шарттарының, бөлінген ақша қаражатының нысаналы жұмсалуының орындалмау немесе тиісінше орындалмау себептерін растайтын құжаттары ұсынылғанға дейін, тоқтата тұруға;
2) Комиссия шешімінің негізінде, Келісімшарт бұзылатын күнге дейін 10 күн бұрын Қатысушыны бұл жөнінде жазбаша хабардар ете отырып, біржақты тәртіппен бұзуға;
3) Бағдарлама шеңберіндегі атаушы әлеуметтік көмек пен мемлекеттік қолдау көрсетуден бас тартуға құқылы.
4. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
10. Келісімшарттың қолданылу мерзімі 20_____ жылдың «__» ___________ 20___ жылдың «___» _________ дейін айқындалады.
5. Келісімшарттың шарттарын орындамағаны үшін Тараптардың жауапкершілігі
11. Келісімшарттың шарттарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Дамуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес жауапкершілікте болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
12. Тараптар осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған: өрт, жер сілкіну, су тасқыны мен басқа да апатты құбылыстар; соғыс іс-қимылдары мен т.б. сияқты төтенше және апатты (форс-мажор) жағдайларында міндеттемелерін толық немесе ішінара орындалмағаны үшін жауапкершіліктен босатылады;

5) в случае возникновения препятствий для выполнения условий настоящего контракта, информировать Центр занятости населения, в течение трех рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств.
7. Участник Программы имеет право:
1) обсуждать предлагаемые мероприятия по обучению основам предпринимательства, предоставлению микрокредитов, обеспечению инженерно-коммуникационной инфраструктурой;
2) получать средства, предусмотренные Правилами организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства и пунктами ___,____, _____ Контракта;
3) при досрочном погашении микрокредита повторно обратиться за получением микрокредита для расширения собственного дела и получить микрокредит до пяти миллионов тенге.
3. Прочие условия
8. Меры государственной поддержки, предусмотренные пунктом (ми)_______________ настоящего контракта, предоставляются Участнику в соответствии с решением______________________________________________
__________________________________________от «___»________ 20___ года
(наименование органа принявшего решение)
Оказание государственной поддержки осуществляется при соблюдении условий Контракта и производится до _________________
9. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения условий контракта Центр занятости вправе:
1) приостановить государственную поддержку, предусмотренную пунктами ____ ___ __ Контракта, а также выплату участнику адресной социальной помощи (в случае ее назначения в соответствии с действующим законодательством) до представления документов, подтверждающих причины невыполнения или ненадлежащего выполнения условий Контракта, целевое расходование выделенных денежных средств;
2) расторгнуть контракт на основании решения Комиссии в одностороннем порядке, письменно предупредив об этом Участника за 10 дней до дня расторжения Контракта;
3) отказать в предоставлении адресной социальной помощи и государственной поддержки в рамках Программы.
4. Срок действия Контракта
10. Срок действия Контракта определяется с
«____»___________20_____ до «____»_________ 20___ года.
5. Ответственность сторон за неисполнение условий Контракта
11. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий Контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Правилами организации и финансирования государственной поддержки развития.
6. Форс-мажорные обстоятельства
12. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или иных обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и тому подобное.

13. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімге сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған тарап, форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күнінің ішінде, бұл туралы басқа Тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндетті.
14. Хабардар етпеу немесе уақытылы хабарламау Тараптарды, мұндайхабардар етпеу немесе уақытылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайдан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелдердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде, кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан шеттетеді. Форс-мажорлық жағдайдың басталуы немесе тоқтауы туралы хабарлама, форс-мажорлық жағдай жалпыға белгілі және көпшілік сипаты болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің куәлігімен расталуы тиіс.
15. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдай орын алған уақытқа, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдарлар уақыт кезеңіне қарай кейінге шегеріледі. Егер, форс-мажорлық жағдайлар туындауына байланысты,осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, Тараптар осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Жұмыспен қамту орталығы             Бағдарламаға қатысушы
___________________________________ ________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының (Бағдарламаға қатысушының тегі,
толық атауы)                  аты, әкесініңаты)
___________________________________ ________________________________
(мекен жайы)                      (мекен жайы)
___________________________________ ________________________________
(телефон, факс)                    (телефон, факс)
___________________________________ ________________________________
(уәкілеттіөкілдіңтегі, аты,                   (қолы)
әкесініңаты)
___________________________________
(қолы)
М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша
__________________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту орталығының директорына
______________________________ мекенжайы
бойынша тұратын _________________________
ӨТІНІШ
Жеке кәсіпкерлік бастаманы қолдау шеңберінде Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағытына сәйкес екінші деңгейдегі банктің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы қолдаухат беруді сұраймын.
Қосымша ______ парақта:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
тұрақты тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкiмнiң анықтамасы);
кредит беру туралы екінші деңгейдегі банк шешімінің көшірмесі;
кредит беру бойынша оң шешім туралы екінші деңгейдегі банк шешімінің көшірмесі.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Оң шешiм қабылданған жағдайда жеке әлеуметтiк келісімшартқа қол қоюға және қолданыстағы санға қатыстылығы бойынша жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құруға немесе жаңа жобаны іске асыру кезінде кемінде __________ жаңа жұмыс орындарын құруға мiндеттенемiн.
Жұмыспен қамтудың көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйлерде заңмен сақталатын құпиясы бар деректерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығы үшін өтініш беруші жауап береді.
Күнi                                        қолы
---------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________________ өтiнiшi
20__ ж. «___» ___________________ қабылданды, № _____ болып тiркелдi.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
____________________________________________, _________________
Күнi                                  қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 10 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
3-қосымша
Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік
серіктестерге конкурстық негізде кредит беру қағидалары Жалпы ережелер

13. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение 3-х (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызвано соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающими такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше ___ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
7. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения
____________________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
____________________________________
(адрес)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
____________________________________
(подпись)
М.П.
Участник Программы
______________________________
(фамилия, имя, отчество
участника Программы)
______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(подпись)
Приложение 6
к Правилам организации и финансирования
государственной поддержки развития
предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от __________________________________,
проживающего по адресу:________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу ходатайствовать о субсидировании ставки вознаграждения по
кредиту банка второго уровня по второму направлению Дорожной карты
занятости 2020 в рамках поддержки частной предпринимательской
инициативы.
Приложение на _____ листах:
копия документа, удостоверяющего личность;
копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному
месту жительства (адресная справка, справка сельского акима);
копия решения банка второго уровня о предоставлении кредита;
копия решения банка второго уровня о положительном решении по
предоставлению кредита;
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
В случае положительного решения обязуюсь подписать
индивидуальный социальный контракт и создать не менее десяти
процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующей
численности или создать не менее ____________________новых рабочих
мест при реализации нового проекта.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Дата                                               подпись
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № _____,
Ф.И.О., должность и подпись лица, принявшего документы:
_______________________________________________,_____________________
Дата                                                   подпись
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2015 года № 221
Правила
кредитования микрофинансовых (микрокредитных)
организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе
1. Общие положения

1. Осы Микроқаржы ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде конкурсты ұйымдастыру және өткізу тәртібін, кредиттік ресурстарды іріктеу және микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары мен кредиттік серіктестіктерге беру, сондай-ақ олардың бөлінген кредиттік ресурстарды мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізу шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бағалаушы – бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар және міндетті түрде бағалау палатасының бірінің мүшесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
2) Бағдарлама Операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есебі негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілердің, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
5) қарыз алушы – Бағдарлама шеңберінде соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру жөніндегі конкурста жеңген кредиттік ұйым;
6) кредит бойынша сыйақы ставкасы – берілген кредиттік ресурстарға кредит сомасында пайызбен көрсетіліп белгіленген төлем мөлшері;
7) кредиттік ресурстар – қамтамасыздық және мақсатты пайдалану шарттарында кредитті пайдаланғаны үшін қарыз алушының сыйақы төлеуімен, уәкілетті өңірлік ұйым кредиттік ұйымдарға белгілі бір кезеңге беретін ақшалай қаражат;
8) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердің есебінен қанағаттандыру үшін құрған заңды тұлға;

1. Настоящие Правила кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе (далее – Правила) определяют порядок организации и проведения конкурса, условия отбора и предоставления кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам, а также мониторинга целевого использования ими выделенных кредитных ресурсов в рамках Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 (далее – Программа).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оценщик – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности и обязательно являющееся членом одной из палат оценщиков;
2) Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
3) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции, местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
4) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;
5) заемщик – кредитная организация, выигравшая конкурс по микрокредитованию конечных заемщиков в рамках Программы;
6) ставка вознаграждения по кредиту – размер платы за предоставленные кредитные ресурсы, определенная в процентном выражении к сумме кредита;
7) кредитные ресурсы – денежные средства, предоставляемые уполномоченной региональной организацией кредитным организациям на определенный период, с выплатой заемщиком вознаграждения за пользование кредитом на условиях обеспеченности и целевого использования;
8) кредитное товарищество (далее – КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских, услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;

9) кредиттік ұйымдар (бұдан әрі – КҰ) – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және кредиттік серіктестіктер;
10) КС үшін соңғы қарыз алушылар – КС мүшелері, жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
11) микрокредиттік ұйым – (бұдан әрі – МКҰ) – микрокредит беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) микроқаржы ұйымы – (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) соңғы қарыз алушылар – жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
14) техникалық сарапшылар – кредиттік ұйымдар ұсынатын қызметтердің конкурс құжаттамасы талаптарына сәйкестігі туралы сараптау қорытындысын әзірлеуге қатысу үшін тартылатын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы болып белгіленген сараптау комиссиясы;
15) тіркеуші органдар – кепілдік мүлікке Кепіл шартын және/немесе құқық белгілейтін құжаттарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тіркеуге уәкілетті органдар;
16) уәкілетті өңірлік ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілетті ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлға, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым және әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар;
3. Республикалық бюджеттен облыстың жергілікті атқарушы органдарына қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында жылдық 0,01 % сыйақы ставкасымен бюджеттік кредит беріледі.
4. Облыстың жергілікті атқарушы органы уәкілетті өңірлік ұйымды айқындайды және 5 жылдан аспайтын мерзімге кредит береді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес онымен келісім жасайды.
Уәкілетті өңірлік ұйым үшін:

9) кредитные организации (далее – КО) – микрофинансовые (микрокредитные) организации и кредитные товарищества, осуществляющие деятельность в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
10) конечные заемщики для КТ – члены КТ, граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченногосамостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;
11) микрокредитная организация (далее – МКО) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
12) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
13) конечные заемщики – граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;
14) технические эксперты – экспертная комиссия определенная организатором государственных закупок, привлекаемая для участия в разработке экспертного заключение о соответствии предлагаемых кредитных организацией услуг требованиям конкурсной документации;
15) регистрирующие органы – органы, уполномоченные на регистрацию Договора залога и/или правоустанавливающих документов на залоговое имущество в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) уполномоченная региональная организация – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и социально-предпринимательские корпорации.
3. Из республиканского бюджета местным исполнительным органам области предоставляется бюджетный кредит на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %.
4. Местный исполнительный орган области определяет уполномоченную региональную организацию и предоставляет кредит сроком не более 5 лет и заключает с ней соглашение в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Для уполномоченной региональной организации:

1) қаржы агенттігі мәртебесі бар уәкілетті өңірлік ұйым үшін жылдық сыйақы ставкасы 0,01% мөлшерінде белгіленеді;
2) басқа заңды тұлғалар үшін кредит бойынша жылдық сыйақы ставкасы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитеттеген, тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орташа мөлшерлік ставкасы деңгейінде белгіленеді.
5. Уәкілетті өңірлік ұйым осы Қағидаларда белгіленген шарттарда КҰ-ға конкурстық негізде кредиттік ресурстар ұсынады.
6. КҰ кредит беруді жүзеге асыру мақсатында уәкілетті өңірлік ұйым:
1) конкурсқа қатысатын КҰ-ға қойылатын талаптарды, оларға кредиттік ресурстар беру және соңғы қарыз алушыларға кредит беру шарттарын айқындайды;
2) өтініштерді бағалау және КҰ-ды іріктеу арқылы конкурс өткізеді;
3) КҰ-ға кредиттік ресурстарды беруді қамтамасыз етеді;
4) кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына және олардың уақтылы өтелуіне мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.
7. КҰ ұйымдары арасында конкурс өткізбей соңғы қарыз алушыларға кредит беруді қаржы агенттігі мәртебесі бар уәкілетті өңірлік ұйымның өзі жүргізе алады.
Соңғы қарыз алушылар бұрын берілген микрокредиттер және мини кредиттер есебінен қайтарған қаражаттын шоғырландыру кезінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуды мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру Қағидаларының шарттарына сәйкес қайтадан кредит беруді жүзеге асыруға жол беріледі.
2. Кредиттік ұйымдарға кредит беру шарттары
8. КҰ-ға кредиттік ресурстар жеделділік, қайтарымдылық, ақылылық, қамтамасыздық және мақсатты пайдалану шарттарында ұсынылады.
КҰ-ға кредит беру шарттары:
1) кейіннен соңғы қарыз алушыларға кредит беру үшін КҰ-ның айналым қаражатын толықтыруды;
2) кредиттік ресурстарды игеру мерзімі – бес айға дейін;
3) кредит беру мерзімі – бес жылдан аспайды;
4) уәкілетті өңірлік ұйымның ұсынатын кредиттері бойынша жылдық сыйақы ставкасын ол өңірлік комиссиямен келісім бойынша уәкілетті өңірлік ұйым үшін белгіленген кредиттер бойынша сыйақы ставкасына және оның кредит беруді ұйымдастырумен байланысты жоспарланған шығыстарына қарай белгілейді;
5) негізгі берешекті бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезеңді;
6) кредит және сыйақы бойынша қайтарылған қаражат сомасына пропорционал КҰ-ның кепілін алып тастауды;

1) имеющей статус финансового агентства годовая ставка вознаграждения по кредиту устанавливается в размере 0,01 %;
2) для других юридических лиц годовая ставка вознаграждения по кредиту устанавливается на уровне сложившейся средневзвешенной ставки доходности государственных ценных бумаг, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в предыдущем квартале по результатам операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам.
5. Уполномоченная региональная организация на условиях, определенных настоящими Правилами, на конкурсной основе предоставляет КО кредитные ресурсы.
6. В целях осуществления кредитования КО уполномоченная региональная организация:
1) определяет требования к КО, участвующим в конкурсе, условия предоставления им кредитных ресурсов и выдачи кредитов конечным заемщикам;
2) проводит конкурс путем оценки заявок и отбора КО;
3) обеспечивает выдачу кредитных ресурсов КО;
4) осуществляет мониторинг целевого использования кредитных ресурсов и их своевременного погашения.
7. Кредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди КО может осуществлять сама уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства.
При аккумулировании средств, возвращенных конечными заемщиками за счет ранее выданных микрокредитов и миникредитов, допускается осуществление повторного кредитования в соответствии с условиями Правил организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости.
2. Условия кредитования кредитных организаций
8. Кредитные ресурсы предоставляются КО на условиях срочности, возвратности, платности, обеспеченности и целевого использования.
Условия кредитования КО предусматривают:1) пополнение оборотных средств КО для последующего кредитования конечных заемщиков;
2) срок освоения кредитных ресурсов – до пяти месяцев;
3) срок кредитования – не более пяти лет;
4) годовая ставка вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается ею по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией кредитования;
5) льготный период по погашению основного долга не более одной трети от продолжительности срока кредитования;
6) снятие залога КО, пропорционально сумме возвращенных средств по кредиту и вознаграждения;

7) өңірлік комиссиялардың келісімі бойынша транш түрінде кредит қаражатын бөлу мүмкіндігін көздейді.
9. Кредиттік ресурстар:
1) кредиттік серіктестіктерге КС барлық мүшелерінің немесе қаржылық жай-күйі уәкілетті өңірлік ұйымның талаптарына жауап беретін үшінші тұлғалардың кепілдіктерінің негізінде кепілсіз;
2) МҚҰ-ға (МКҰ-ға) міндетті кепілдік қамтамасыз ету негізінде беріледі. Бұл ретте, бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасын ескергенде, бюджеттік кредит мөлшерінен кем болмауға тиіс.
МҚҰ-ны (МКҰ-ны) кепілдік қамтамасыз етуге қойылатын талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
10. МҚҰ-ның (МКҰ-ның) кепілдікті қамтамасыз етілуін бағалауды уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық негізде айқындаған бағалаушы «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізуге тиіс.
Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау жөніндегі қызметтерге ақы төлеуді қарыз алушы жүргізеді.
11. КҰ-ға қойылатын біліктілік талаптары осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген талаптарды қамтиды.
12. КҰ-ға іріктеу мынадай өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылады:
1) МҚҰ (МКҰ) үшін:
берілген микрокредиттердің саны;
ұсынылған микрокредиттердің орташа мөлшері;
меншікті капиталдың мөлшері;
портфель қатері;
соңғы қарыз алушыға арналған кредит бойынша сыйақы ставкасы;
ауыл тұрғындарына микрокредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесі және кредит беру нарығындағы кәсіби біліктілігі;
2) КС үшін:
меншікті капиталдың мөлшері;
соңғы қарыз алушыға арналған кредит бойынша сыйақы ставкасы;
микрокредит алуға үміткер қатысушыларда бизнес-жоспарлардың болуы;
жеке немесе жалға алынған кеңселік үй-жайының болуы;
кредиттік портфельдің көлемі;
жұмыс істейтін кәсіпкерлер қатарындағы адамдардың КС құрамында болуы;
КС төрағасы лауазымында тауарлар, жұмыстар, қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесі, микрокредит алуға үміткер қатысушылардың тиісті бизнес-жоспарлары бар адамның болуы;
Іріктеу өлшемдерін бағалау балдық жүйе бойынша жүзеге асырылады. МҚҰ іріктеу өлшемдерінің мәні осы Қағидаларға 3-қосымшада берілген.
3. Кредиттік ұйымдарды кейіннен кредит беру үшін іріктеу жөнінде конкурс өткізу
13. Кредиттік ұйымдарды іріктеу бойынша конкурсты өткізу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
14. Уәкілетті өңірлік ұйым жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, өңірлердегі Қазақстанның микроқаржы ұйымдары қауымдастығы өкілдерінің, уәкілетті өңірлік ұйымның және өзге де мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйым қызметкерлерінің қатарынан конкурстық комиссияны қалыптастырады.

7) возможное выделение кредитных средств траншами, по согласованию с региональной комиссией.
9. Кредитные ресурсы предоставляются:
1) КТ без залога на основе гарантий всех участников данного КТ или третьих лиц, финансовое состояние которых удовлетворяет требованиям уполномоченной региональной организации;
2) МФО (МКО) на основе обязательного предоставления залогового обеспечения.
При этом, стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения.
Требования к залоговому обеспечению МФО (МКО) представлены в приложении 2 к настоящим Правилам.
10. Оценка залогового обеспечения МФО (МКО) должна быть проведена оценщиком, определенным уполномоченной региональной организацией, на конкурсной основе в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан».
11. Оплата услуг по оценке обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту производится заемщиком.
12. Отбор КО осуществляется согласно следующим критериям:
1) для МФО (МКО):
количество выданных микрокредитов;
средний размер предоставленных микрокредитов;
размер собственного капитала;
риск портфеля;
ставку вознаграждения по кредиту для конечного заемщика;
опыт работы в области микрокредитования сельского населения и профессиональной квалификации на рынке кредитования;
2) для КТ:
размер собственного капитала;
ставку вознаграждения по кредиту для конечного заемщика;
наличие бизнес-планов на участников, претендующих на получение микрокредитов;
наличие собственного либо арендованного офисного помещения;
объем кредитного портфеля;
наличие в составе КТ лиц, из числа действующих предпринимателей;
наличие на должности председателя КТ лица, имеющего опыт работы на рынке товаров, работ, услуг, соответствующий бизнес-планам участников, претендующих на получение микрокредитов.
Оценка критериев отбора осуществляется по бальной системе. Значение критериев отбора КО представлены в приложении 3 к настоящим Правилам.
3. Проведение конкурса по отбору кредитных организаций
для последующего кредитования
13. Проведение конкурса по отбору кредитных организаций осуществляется в соответствии с законодательств Республики Казахстан о государственных закупках.
14. Уполномоченная региональная организация формирует конкурсную комиссию из числа представителей местных представительных и исполнительных органов, Ассоциации микрофинансовых организаций Казахстана в регионах, работников уполномоченной региональной организации и иных заинтересованных государственных органов и организаций.

15. Конкурстық комиссия конкурс комиссиясы мүшелерінің тақ санынан тұрады және кемінде бес адамды қамтуға тиіс.
Конкурс комиссиясының құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурс комиссиясының мүшелері кіреді. Төраға болмаған уақытта оның функциясын орынбасары орындайды.
16. Конкурстық комиссияның төрағасы уәкілетті өңірлік ұйымның басшысы не оның қызметін басқаратын, комиссия отырыстарында төрағалық ететін, жұмысын жоспарлайтын және оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асыратын басшының орынбасарынан төмен емес адам болып табылады.
17. Комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады. Комиссия мүшесінің өзінің дауысын комиссияның басқа мүшесіне беруіне болмайды. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы комиссия отырысына қатысып отырғандардың қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
18. Конкурстық комиссияның хатшысы уәкілетті өңірлік ұйымның конкурсты ұйымдастыруға және жүргізуге жауапты қызметкері болып табылады. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығына ие болмайды.
19. Конкурстық комиссияның хатшысы КҰ-ға конкурстық құжаттаманы ұсынады, олардан конкурстық өтінімі бар конверттерді қабылдайды, конкурстық комиссияның конверттерін ашу бойынша конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі жөнінде ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және оны өткізгеннен кейін отырыс хаттамаларын ресімдейді; келіп түскен конкурстық өтінімдерді және конкурстық өтінімдері бар конверттерді КҰ-ға беру уақыты мен күні және КҰ-ның уәкілетті өкілінің (конкурстық өтінімдері бар конверттерді ұсынған және конкурсқа қатысатын адамның) тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген КҰ-ны тіркеу журналын жүргізеді.
20. Уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ КҰ конкурсқа қатысу өтінімдерін беретін соңғы күнге дейін кемінде он бес күнтізбелік күн бұрын конкурс өткізу туралы хабарландырудың мәтінін бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарда жариялайды.
21. Қайталама конкурс жүзеге асырылған жағдайда уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық құжаттама қайта бекітілген күннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген талаптарды орындауға міндетті.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру мәтіні жарияланғанға дейін конкурстық құжаттаманы ұсынуға жол берілмейді.

15. Конкурсная комиссия состоит из нечетного количества членов конкурсной комиссии и должна включать не менее пяти человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
16. Председателем конкурсной комиссии является руководитель либо лицо не ниже заместителя руководителя уполномоченной региональной организации, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
17. Каждый член комиссии обладает одним голосом. Член комиссии не может передавать свой голос другому члену комиссии. Решения комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании комиссии путем открытого голосования. В случае равенства голосов, голос Председателя комиссии является решающим.
18. Секретарем конкурсной комиссии является работник уполномоченной региональной организации, ответственный за организацию и проведение конкурса. Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не имеет права голоса при принятии конкурсной комиссией решений.
19. Секретарь конкурсной комиссии предоставляет КО конкурсную документацию, принимает от них конверты с конкурсными заявками, готовит предложения по повестке дня заседания по вскрытию конвертов конкурсной комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы заседания после его проведения; ведет журналы регистрации поступивших конкурсных заявок и КО, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, в которых отражается время и дата представления КО конвертов с конкурсными заявками, и фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя КО (лица, представившего конверты с конкурсными заявками и участвующего в конкурсе).
20. Уполномоченная региональная организация не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за пятнадцать календарных дней до окончательной даты представления КО заявок на участие в конкурсе размещает текст объявления о проведении конкурса в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах.
21. В случае осуществления повторного конкурса, уполномоченная региональная организация не позднее двух рабочих дней после повторного утверждения конкурсной документации выполняет требования, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил.
Не допускается представление конкурсной документации до опубликования текста объявления о проведении конкурса.

22. Конкурстық құжаттама уәкілетті өңірлік ұйым белгілеген, бірақ бір айлық есептік көрсеткіштен аспайтын төлемге ақылы негізде ұсынылады, және оны уәкілетті өңірлік ұйым конкурс өткенге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
23. КҰ конкурсқа қатысу үшін ұсынатын конкурстық өтінімнің жарамдылық мерзімі конкурстық өтінім салынған конвертті ашқан күннен бастап кемінде күнтізбелік алпыс күн болуға тиіс.
24. Жарамдылық мерзімі конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімнен анағұрлым қысқа конкурстық өтінімнен бас тартылады.
25. КҰ дайындаған конкурстық өтiнiм, сондай-ақ конкурстық өтiнiмге қатысты барлық хат-хабар мен құжаттар мемлекеттік немесе орыс тiлдерінде жасалып, ұсынылады. КҰ ұсынып отырған iлеспе құжаттама мен баспа әдебиет, оларға нақты, нотариат куәландырған мемлекеттік немесе орыс тілінде аудармасы қоса берілген жағдайда, басқа тiлде жасалуы мүмкiн және бұл жағдайда конкурстық өтiнiмдi дұрыс талдау мақсатында, мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жазылған құжаттар басымдыққа ие болады.
26. Конкурстық өтiнiмдi КҰ тiгiлген түрде, беттерiн нөмiрлеп ұсынады және соңғы бетiне қолы қойылған болады және мөрмен куәландырылады. Банктiк кепiлдеменiң түпнұсқасы конкурстық өтiнiмге бөлек тiркеледi.
27. Конкурстық өтiнiм басылуға немесе өшпейтiн сиямен жазылуға және оған КҰ басшысы қол қоюға тиiс.
28. Уәкілетті өңірлік ұйым (оның жауапты тұлғасы) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түскен конкурстық өтінімдердің ешқайсысын ашпайды және оларды табыс еткен әлеуетті қатысушыларға қайтарады.
29. Кері қайтарып алу туралы хабарлама КҰ-ға жазбаша нысанда, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірмей жіберілуге тиіс.
30. Конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi өткеннен кейiн конкурстық өтiнiмдерге өзгерiс енгiзуге жол берілмейді.
31. КҰ конкурстық құжаттама ережелеріне түсініктеме беру туралы жазбаша сұрау жіберуге құқылы, бірақ ол конкурстық өтінім ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейінгі он жұмыс күнінен кешіктірілмеуі керек. Уәкілетті өңірлік ұйым сұрау тіркелген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оған жауап береді және сұраудың кімнен келіп түскенін көрсетпей, мұндай түсініктемелерді конкурстық құжаттаманы берген барлық КҰ-ға хабарлайды.
32. Уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің жеке бастамасымен немесе конкурстық құжаттаманы алған КҰ өкілдерінің сұрауына жауап ретінде хаттама ресімдеу арқылы конкурстық құжаттамаға өзгеріс енгізуге құқылы.

22. Конкурсная документация предоставляется на платной основе, за устанавливаемую уполномоченной региональной организацией плату, но не более одного месячного расчетного показателя, и выдается уполномоченной региональной организацией не позднее одного рабочего дня до проведения конкурса.
23. Срок действия конкурсной заявки, представляемой КО для участия в конкурсе, составляет не менее шестидесяти дней с даты вскрытия конверта с конкурсной заявкой.
24. Конкурсная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в конкурсной документации, отклоняется.
25. Конкурсная заявка, подготовленная КО, а также вся корреспонденция и документы касательно конкурсной заявки составляются и представляются на государственном или русском языках. Сопроводительная документация и печатная литература, предоставляемые КО, могут быть составлены на другом языке при условии, что к ним будет прилагаться точный, нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языках, и в этом случае, в целях интерпретации конкурсной заявки, преимущество будут иметь документы, составленные на государственном или русском языках.
26. Конкурсная заявка представляется КО в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется подписью и печатью. Оригинал банковской гарантии прикладывается к конкурсной заявке отдельно.
27. Конкурсная заявка должна быть отпечатана или написана несмываемыми чернилами и подписана руководителем КО.
28. Все конкурсные заявки, полученные уполномоченной региональной организацией (его ответственным лицом) после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, не вскрываются и возвращаются представившим их потенциальным участникам.
29. Уведомление об отзыве направляется КО в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления конкурсных заявок.
30. Не допускается внесение изменений в конкурсные заявки после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
31. КО обращается письменно с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее десяти рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Уполномоченная региональная организация в течение трех рабочих дней с момента регистрации запроса отвечает на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщает такое разъяснение всем КО, которым представлена конкурсная документация.
32. Уполномоченная региональная организация вправе в срок не позднее пяти рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос представителей КО, получивших конкурсную документацию, внести изменения в конкурсную документацию путем оформления протокола.

33. Уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру үшiн конкурстық құжаттаманы алған КҰ өкілдерімен кездесу өткiзуге құқылы. Мұндай кездесудің хаттамасы тез арада конкурстық комиссияға және барлық әлеуетті қарыз алушыларға жiберiледi.
34. Өтінімдерді қабылдау аяқталған соң келесі күні конкурсқа қатысушылардың тізімі бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарда жарияланады.
35. Конкурстық комиссияның отырысы конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей тағайындалуға тиіс. Әрбір лот бойынша барлық қажетті құжаттарымен екі ҚҰ-нан кем өтінім берілген жағдайда конкурс өткізілмеген болып есептеледі.
36. Егер конкурстық комиссия мүшелерiнiң қажеттi санының болмауы себебiнен конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу жөнiндегi конкурстық комиссияның отырысы белгiленген күн мен уақытында өтпеген жағдайда, конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа ұсынылған конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердiң сақталуын қамтамасыз етедi және жарияланған мерзiмнен 24 сағаттан кешiктiрмей, конверттердi ашуды өткізу күнi мен уақыты туралы жариялайды. Бұл ретте жаңадан берiлген өтiнiмдер қабылданбайды.
37. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттерді барлық келген қатысушылардың немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен ашады.
Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашқан кезде қатысып отырған адамдарға конкурсқа қатысушы КҰ-ның атауы мен мекенжайын, соңғы қарыз алушы үшін сыйақы ставкасын көрсете отырып, олар сұратқан қарыз сомасын, егер олар құжат жүзінде көрсетсе, конкурстық өтінімнің кері қайтарып алынуын және өзгертілуін, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес конкурстық өтiнiмдi құрайтын құжаттардың бар немесе жоқ екендігі туралы ақпаратты жариялайды.
38. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттер ашылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде конкурстың қорытындысын шығарады.
39. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi олардың толық болуы тұрғысынан зерделейді, сондай-ақ жалпы конкурстық өтінімдердің дұрыс ресімделуін тексереді.
40. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 39-тармағында айтылған сәйкессіздіктер анықталған жағдайларда конкурстық өтiнiмнен бас тартады.
41. Конкурстық өтiнiм Конкурстық құжаттама талаптарына жауап бермейді деп белгiленiп, конкурстық комиссия одан бас тартқан жағдайда, кейiн оны белгіленген талаптарға сәйкес деп таныла алмайды.

33. Уполномоченная региональная организация вправе провести встречу с представителями КО, получивших конкурсную документацию, для разъяснения им положений конкурсной документации. Протокол такой встречи незамедлительно направляется конкурсной комиссии и всем потенциальным заемщикам.
34. На следующий день после окончания приема заявок список участников конкурса размещается в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах.
35. Заседание конкурсной комиссии должно быть назначено не позже пяти рабочих дней со дня окончания приема заявок на участие в конкурсе. В случае предоставления заявок со всеми необходимыми документами менее чем двумя КО по каждому лоту конкурс считается не состоявшимся.
36. В случае, если в назначенный день и время заседание конкурсной комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными заявками не состоялось по причине отсутствия необходимого количества членов конкурсной комиссии, секретарь конкурсной комиссии обеспечивает сохранность представленных на конкурс конвертов с конкурсными заявками и объявляет о дате и времени проведения вскрытия конвертов, но не позднее 24 часов от объявленного срока. При этом, вновь поданные заявки не принимаются.
37. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в присутствии всех прибывших участников или их уполномоченных представителей.
При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименование и адрес КО, участвующих в конкурсе, запрошенные ими суммы займа с указанием ставки вознаграждения для конечных заемщиков, отзыв и изменения конкурсных заявок, если они отражены документально, информацию о наличии или отсутствии документов, составляющих конкурсную заявку, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
38. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в течение семи рабочих дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
39. Конкурсная комиссия изучает конкурсные заявки на предмет их полноты, а также проверяет правильность оформления конкурсных заявок в целом.
40. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку в случаях выявления несоответствий, оговоренных в пункте 39 настоящих Правил.
41. Если конкурсная заявка отклоняется конкурсной комиссией, как не отвечающая требованиям Конкурсной документации, то она не может быть впоследствии признана отвечающей установленным требованиям.

42. Конкурстық өтінім сәйкес келген жағдайда конкурстық комиссияның мүшелері балдық жүйе бойынша бағаланатын осы Қағидаларға 4-қосымшада көзделген өлшемдер негізінде КҰ-ны іріктеуді жүзеге асырады. Конкурстық комиссия балдарды есептеу арқылы МҚҰ, МКҰ мен КС қатарынан кредиттік ресурстарды алуға әлеуетті үміткерлердің тізімін айқындайды. Ең жоғары балл жинаған МҚҰ, МКҰ мен КС жеңген болып есептеледі.
43. Конкурсқа қатысушылардың бiрнешеуiнің жинаған балы тең болған кезде, конкурс жеңімпазы конкурстық комиссия мүшелерiнiң қарапайым дауыс беруiмен анықталады.
44. Мынадай:
1) егер оған екі конкурсқа қатысушыдан кем қатысса;
2) егер конкурс қатысушыларының ұсыныстары конкурс шарттарын қанағаттандырмайды деп танылса;
3) ұсынылған конкурс өтінімдері конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда конкурс өтпеді деп танылады.
Бұл жағдайларда конкурстық комиссияның барлық мүшелері қол қоятын хаттама рәсімделеді.
45. Конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, комиссия конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
46. Қайталама конкурс өтпеді деп танылған кезде, осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес, комиссияның шешімі бойынша соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру үшін КҰ анықталады, ол туралы тиiстi хаттама жасалуға тиiс.
47. Қажет болған жағдайда заңнамаға сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым техникалық сарапшылардан тұратын сараптау комиссиясын құра алады.
48. Техникалық сарапшылар (сараптау комиссиясы) үш жұмыс күні ішінде КҰ ұсынған қызметтердің конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкестiгi жөнiнде сараптамалық қорытынды бередi және конкурстық комиссия шешiм қабылдаған кезде олардың дауыс беруге құқығы болмайды.
49. Техникалық сарапшылардың (сараптау комиссиясының) қорытындысы конкурсқа ұсынылған конкурстық өтiнiмдердi бағалау мен салыстыру және конкурс жеңiмпазын анықтау кезiнде, ол конкурстық құжаттамада көзделген талаптар шегiнде жасалған жағдайда ғана ескерiледi.
50. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресiмделедi, оған техникалық сарапшылар (сараптау комиссиясының мүшелерi) қол қояды және ол конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса берiледi.
51. Конкурсқа қатысатын кредиттік ұйым конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстыру жөніндегі конкурстық комиссия отырысының нәтижелері бойынша:
1) конкурстық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары конкурстық баға ұсыныстарын бағалауды және салыстыруды жүргізу күні:
конкурстық комиссияның отырысына қатысып отырған адамдарға өткізілген конкурс нәтижесін жариялайды және қатысушыларға конкурс жеңімпазын хабарлайды;
конкурс жеңімпазына конкурстық комиссияның төрағасы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған жазбаша хабарламаны береді;
конкурсқа қатысушыларға не оның уәкілетті өкілдеріне өткізілген конкурстың қорытындысы туралы хаттаманың көшірмесін ұсыну күні, уақыты және орны туралы ақпаратты береді;

42. В случае соответствия конкурсной заявки членами конкурсной комиссии осуществляется отбор КО на основе критериев, предусмотренных  приложением 3 к настоящим Правилам, оцениваемых по бальной системе. Конкурсная комиссия путем подсчета баллов определяет список потенциальных кандидатов из числа МФО (МКО) и КТ на получение кредитных ресурсов. Выигравшими считаются те МФО (МКО) и КТ, которые набрали максимальное количество баллов.
43. При равном количестве набранных несколькими участниками конкурса баллов победитель конкурса определяется простым голосованием членов конкурсной комиссии.
44. Конкурс признается не состоявшимся в случаях:
1) если в нем приняло участие менее двух участников конкурса;
2) если предложения участников конкурса признаны не удовлетворяющими условиям конкурса;
3) несоответствия представленных конкурсных заявок требованиям конкурсной документации.
В этих случаях оформляется протокол, подписываемый всеми членами конкурсной комиссии.
45. В случае признания конкурса несостоявшимся, комиссией принимается решение о проведении повторного конкурса.
46. При признании повторного конкурса не состоявшимся в случаях, указанных в пункте 44 настоящих Правил, в соответствии с законодательством о государственных закупках по решению комиссии определяется КО для микрокредитования конечных заемщиков, о чем составляется соответствующий протокол.
47. При необходимости в соответствии с законодательством уполномоченная региональная организация может образовать экспертную комиссию, состоящую из технических экспертов.
48. Технические эксперты (экспертная комиссия) в течение трех рабочих дней дают экспертное заключение о соответствии предлагаемых КО услуг требованиям конкурсной документации и не имеют права голоса при принятии конкурсной комиссией решения.
49. Заключение технических экспертов (экспертной комиссии) учитывается при оценке и сопоставлении представленных на конкурс конкурсных заявок и определении победителя конкурса только в том случае, если оно составлено в пределах требований, предусмотренных конкурсной документацией.
50. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается техническими экспертами (членами экспертной комиссии) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии.
51. По результатам заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе:
1) председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя конкурсной комиссии в день проведения оценки и сопоставления конкурсных заявок:
оглашает лицам, присутствующим на заседании конкурсной комиссии результаты проведенного конкурса и объявляет присутствующим победителя конкурса;
выдает победителю конкурса письменное уведомление, подписанное Председателем конкурсной комиссии либо лицом, исполняющим его обязанности;
информирует участников конкурса либо их уполномоченных представителей о дате, времени и месте предоставления копии протокола об итогах проведенного конкурса;

2) конкурстық комиссияның хатшысы:
конкурсқа қатысушы кредиттік ұйымның конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстырып қарау жөніндегі конкурстық комиссия отырысы өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, конкурс қорытындысы туралы хаттама жобасын жасайды және оған отырысқа қатысқан конкурстық комиссияның барлық мүшелерінің, сондай-ақ конкурстық комиссия хатшысы өзінің қол қоюын және әрбір бетін дәйектеуін қамтамасыз етеді;
конкурсқа қатысушы кез келген кредиттік ұйымның талап етуі бойынша (ол туралы мәліметтер конкурсқа қатысуға өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген) мұндай жазбаша сұрауды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті өкілдерге өткізілген конкурс қорытындылары туралы хаттаманың көшірмесін өтеусіз негізде жіберуді не ұсынуды ұйымдастырады.
Өткізілген конкурс қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде облыстың жергілікті атқарушы органына көрсетілген хаттаманың көшірмесін жібереді.
52. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда осы конкурстық комиссияның кез келген мүшесінің ерекше пікір айтуға құқығы бар, ол жазбаша жазылуға және конкурстық комиссияның отырысы хаттамасына қоса берілуге тиіс. Конкурстық комиссияның қандай да бір мүшесі өндірістік немесе басқа да себептер бойынша болмаған жағдайда конкурстық комиссияның хаттамасында оның болмауының себебі және осы фактіні растайтын қағаз құжатқа сілтеме көрсетіледі.
53. Жеңімпаздарды бекіткеннен кейін екі жұмыс күні ішінде конкурстық комиссияның хатшысы бұқаралық ақпараттық құралдарына конкурс қорытындысын жариялау мәселесі жөнінде хабарландыру беруге бастамашы болады.
54. Егер конкурс жеңімпазы үш жұмыс күні ішінде тиісті шарттарға қол қоймаса немесе берілген кепілдікті қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, онда уәкілетті өңірлік ұйым КҰ-мен (конкурсты жеңген) кепілдікті қамтамасыз ету құнына сәйкес тиісті кредиттік ресурстар беруге немесе жеңімпаздан кейінгі ең көп балл жинаған конкурстың басқа қатысушысымен шарт жасауға құқығы бар.
55. Кредиттік серіктестікке кредиттік ресурстар төленген жарғы капиталының көлеміне байланысты (жарғы капиталының 1 бірлігіне кредиттің 10 бірлігінен асырмай) беріледі.
4. Кредиттік ұйымдарға кредит беру тәртібі
57. КҰ-ға кредит беру жөніндегі өткізілген конкурс қорытындысы бойынша уәкілетті өңірлік ұйым мен МҚҰ (МКҰ) және/немесе КС (конкурсты жеңген) арасында:
кредит ұсыну шарттары, соңғы қарыз алушыға микрокредит беру шарттары, тараптардың құқықтары, міндеттемелері мен жауапкершіліктері белгіленген кредит беру туралы шарт;
кепіл беруші мен кепіл ұстаушының өтініштері мен кепілдіктері, кепіл заттан өндіріп алу және тараптардың жауапкершілігі көзделген кепіл шарты жасалады.
57. Кредиттік ресурс беру ақша аудару арқылы ғана жүзеге асырылады.

2) секретарь конкурсной комиссии:
не позднее двух рабочих дней со дня проведения заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе, составляет проект протокола об итогах конкурса и обеспечивает его подписание и полистное парафирование всеми присутствовавшими на заседании членами конкурсной комиссии, а также самим секретарем конкурсной комиссии;
по требованию любой кредитной организации, участвующей в конкурсе (сведения о которой внесены в журнал регистрации заявок на участие в конкурсе, представившей заявку на участие в конкурсе) в течение одного рабочего дня со дня получения такого письменного запроса организовывает направление либо представление уполномоченным представителям на безвозмездной основе копию протокола об итогах проведенного конкурса.
В течение двух рабочих дней со дня подписания протокола об итогах проведенного конкурса направляет местному исполнительному органу области копию указанного протокола.
52. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии любой член данной конкурсной комиссии имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания конкурсной комиссии. В случае отсутствия какого-либо члена конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
53. В течение двух рабочих дней после утверждения победителей секретарь конкурсной комиссии инициирует подачу объявления в средства массовой информации по вопросу объявления итогов конкурса.
54. Если победитель конкурса не подписывает соответствующие договора в течение трех рабочих дней или при недостаточности представленного залогового обеспечения, то уполномоченная региональная организация вправе заключить договор с КО (выигравшего конкурс) на предоставление кредитных ресурсов соответствующей стоимости залогового обеспечения или с другим участником конкурса, набравшим наибольшее количество баллов после победителя.
55. Кредитному товариществу кредитные ресурсы предоставляются в зависимости от объема оплаченного уставного капитала (на 1 единицу уставного капитала не более 10 единиц кредита).
4. Порядок кредитования кредитных организаций
56. По итогам проведенного конкурса по кредитованию КО между уполномоченной региональной организацией и МФО (МКО) и/или КТ (выигравшими конкурс) заключается:
договор о предоставлении кредита, где будут обозначены условия предоставления кредита, условия выдачи микрокредитов конечному заемщику, права, обязанности и ответственности сторон;
договор залога, где предусмотрены заявления и гарантии залогодателя и залогодержателя, обращения взыскания на предмет залога и ответственность сторон.
57. Выдача кредитных ресурсов осуществляется только безналичным путем.

58. Төлемдерді өтеу кестесі кредиттік ресурстарды берген күні дайындалады және ресімделеді.
59. Кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттардың түпнұсқаларын қарыз алушы уәкілетті өңірлік ұйымға қабылдау-тапсыру актісі бойынша жібереді.
60. Барлық құжаттар, хат алмасу, шоттардан үзінді-көшірмелер, төлем тапсырмалары, КҰ-мен келіссөздердің актілері олардың кредиттік досьесіне тігіледі.
5. Кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына және олардың
уақтылы өтелуіне мониторинг жүргізу
61. Кредиттік ресурстарды бергеннен кейін уәкілетті өңірлік ұйым кредиттік ресурстар беру шартына сәйкес мониторингтің жасалған актілерін міндетті түрде қоса отырып, кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізуді жүзеге асырады. Кредиттік ресурстар мақсатсыз пайдаланылған жағдайда уәкілетті өңірлік ұйым кредит беру және кепіл туралы шарттарда көзделген қаржы санкциялары шараларын қолданады.
62. Кредиттік ресурстар толық өтелген кезде уәкілетті өңірлік ұйым кепілдікті қамтамасыз ету бойынша ауыртпалықты алу туралы өкім дайындайды және уәкілетті тіркеуші органға басшының қолы қойылған хат жібереді.
63. КҰ-ның өтініші бойынша уәкілетті өңірлік ұйым кредиттің өтелген сомасының бөлігіне мөлшерлес кепілдікті қамтамасыз ету бойынша ауыртпалықты алу туралы өкім дайындайды.
Бұл ретте кепілдікті қамтамасыз етудің құны кредит бойынша сыйақы ставкасының сомасын ескергенде, кредит мөлшерінен аз болмауға тиіс.
64. Уәкілетті өңірлік ұйым қабылдау - тапсыру актісінің негізінде қарыз алушыға құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқалары мен хат жібереді.
Микроқаржы (микрокредиттік)
ұйымдары мен кредиттік
серіктестіктерге конкурстық
негізде кредит беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағыты шеңберіндегі
жобаларға кредит беру туралы келісім
_________ қ. 20___ж. «___» ___________________________________ «_________________» (толық атауы) мемлекеттік мекемесі 20__ ж. «___» ______ _________ сенімхат негізінде әрекет ететін бұдан әрі «ЖАО» деп аталатын «_____________________» ММ-нің (толық атауы) атынан бастығы ________________ (Т.А.Ә.), бұдан әрі «уәкілетті өңірлік ұйым» деп аталатын екінші тараптан Жарғы негізінде жұмыс істейтін «___________________» АҚ (толық атауы) атынан басшысы ____________ (лауазымы) ___________________ (Т.А.Ә.) Жұмыспен қамту 2020 жол картасын (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асыру мақсатында бірлесіп «Тараптар» деп, әрқайсысы жеке «Тарап», не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі жобаларды қаржыландыру туралы осы келісімді жасасты.
Осы Келісімде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
жергілікті жұмыспен қамту органдары – Бағдарлама аясында жұмыспен қамтуға жәрдемдесу функцияларын іске асырушы жергілікті атқарушы органдардың аудандық (қалалық) жұмыспен қамту орталықтары;
Бағдарлама Операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
кредиттік ұйымдар (бұдан әрі – КҰ) – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және кредиттік серіктестіктер;
микрокредиттік ұйым – (бұдан әрі – МКҰ) – микрокредит беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
микроқаржы ұйымы – (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердің есебінен қанағаттандыру үшін құрған заңды тұлға;
өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілердің, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
соңғы қарыз алушы – КҰ-мен кредит беру туралы шарт жасаған жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
өңір – облыс.

58. График погашения платежей подготавливается и оформляется в день выдачи кредитных ресурсов.
59. Оригиналы документов по залоговому обеспечению передается заемщиком в уполномоченную региональную организацию по акту приема–передачи.
60. Все документы, переписка, выписки по счетам, платежные поручения, акты переговоров с КО подшиваются в их кредитном досье.
5. Мониторинг целевого использования кредитных
ресурсов и их своевременного погашения
61. После предоставления кредитных ресурсов уполномоченная региональная организация, согласно договору предоставления кредитных ресурсов, осуществляет мониторинг целевого использования кредитных ресурсов с обязательным приложением составленных актов мониторинга. В случае нецелевого использования кредитных ресурсов, уполномоченная региональная организация применяет меры финансовых санкций, предусмотренных в договорах о предоставлении кредита и залога.
62. При полном погашении кредитных ресурсов уполномоченная региональная организация готовит распоряжение о снятии обременения по залоговому обеспечению и направляет письмо за подписью руководителя в уполномоченный регистрирующий орган.
63. По заявлению КО уполномоченная региональная организация готовит распоряжение о снятии обременения по залоговому обеспечению соразмерно части суммы погашенного кредита.
При этом, стоимость залогового обеспечения должна быть не менее размера кредита с учетом суммы вознаграждения по кредиту.
64. Уполномоченная региональная организация передает оригиналы правоустанавливающих документов и письмо заемщику на основании акта приема-передачи.
Приложение 1
к Правилам кредитования
микрофинансовых (микрокредитных)
организаций и кредитных товариществ
на конкурсной основе
Форма
Соглашение
о кредитовании проектов в рамках второго направления
Дорожной карты занятости 2020
г. __________                          «___» __________ 20__ г.
Государственное учреждение «_________________» (полное
наименование) в лице руководителя ГУ «_____________________» (полное
наименование) ________________ (ФИО), действующей на основании
доверенности _________ от «___» ______ 20__ г. именуемый в дальнейшем
«МИО», и ___ «______________________» (полное наименование) в лице
руководителя ____________ (должность) ___________________ (Ф.И.О),
действующего на основании ______________, с другой стороны, именуемое в дальнейшем «уполномоченная региональная организация», в целях реализации Дорожной карты занятости 2020 (далее – Программа), заключили настоящее Соглашение о финансировании проектов по развитию предпринимательства (далее – Соглашение) совместно именуемые «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона», либо как указано выше, о нижеследующем.
В настоящем Соглашении используются следующие основные понятия:
местные органы занятости – районные (городские) центры занятости местных исполнительных органов, реализующие функции по содействию занятости в рамках Программы;
Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
кредитные организации (далее – КО) – микрофинансовые (микрокредитные) организации и кредитные товарищества, осуществляющие деятельность в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
микрокредитная организация (далее – МКО) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских, услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;
конечный заемщик – граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой, заключившие договор о предоставлении кредита с КО;
регион – область.

2. Келісім мәні
1. Осы Келісім ЖАО мен уәкілетті өңірлік ұйым арасындағы өзара іс-әрекет тәртібін, осы Келісімнің 1-қосымшасына сәйкес ауылда кәсіпкерліктің басым бағыттарының тізбесін, Соңғы қарыз алушылар жобаларын іріктеу және бекіту тәртібін, сондай-ақ өңірде Бағдарламаны іске асыруға қатысты өзге де маңызды шарттарды бекітеді.
2. Тараптардың келісімі бойынша Бағдарлама бойынша өңірге қаржыландыру көлемі мынадай мөлшерде белгіленді:
1) ЖАО қаражатынан – ____ млн. теңге;
2) уәкілетті өңірлік ұйымның қаражатынан (микрокредит беруге тиісті құқықтары болған жағдайда) – ____ млн. теңге;
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Жергілікті атқарушы орган:
1) соңғы қарыз алушыларға (Бағдарламаға қатысушыларға) кредит беру үшін жергілікті бюджеттен қаражат бөлуге;
2) уәкілетті өңірлік ұйымды белгілеуге және онымен кредиттік ресурстар беру туралы шарт жасауға;
3) осы Келісімнен туындайтын өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2. Жергілікті атқарушы орган:
1) микрокредит алуға КҰ үміткерлерінің (соңғы қарыз алушының) тізімін ұсынуға;
2) КҰ мен соңғы қарыз алушыларға кредиттік ресурстар беру шарттарын келісу үшін өңірлік комиссияға шығаруға;
3) ішкі рәсімдерге және уәкілетті өңірлік ұйым мен КҰ кредиттік процесіне араласпау қағидатын сақтауға;
4) кредиттік шартқа сәйкес уәкілетті өңірлік ұйымның кредиттік ресурстарын игеру және мақсатты пайдалану мониторингін жүргізуге;
5) уәкілетті өңірлік ұйымның сұрауы бойынша осы Келісімнің орындалуымен байланысты ақпарат беруге;
6) осы Келісімнен туындайтын өзге де міндеттемелерді мойнына алуға міндеттенеді.
3. Уәкілетті өңірлік ұйым:
1) өңірлік комиссияның келісімі бойынша КҰ мен соңғы қарыз алушыларға кредиттік ресурстар беру шарттарын белгілеуге;
2) кредиттік ресурстар беру жөнінде конкурс өткізуге және КҰ-ны өз бетінше белгілеуге;
3) ЖАО-ға кәсіпкерлік негіздеріне үйретуді талап ететін үміткерлердің тізімін жіберуге;
4) ЖАО-дың сұрауы бойынша осы Келісімнің орындалуымен байланысты ақпаратты беруге;
5) КҰ кредит беру механизмдерін және қағидасын жетілдіру жөнінде белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
6) осы Келісімнен туындайтын өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
4. Уәкілетті өңірлік ұйым:
1) ЖАО-дан алынған кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етуге;
2) соңғы қарыз алушыларға, сондай-ақ кейіннен өңірде соңғы қарыз алушыларға кредит беру үшін конкурстық негізде КҰ-ға кредиттік ресурстар беруге;

2. Предмет Соглашения
1. Настоящее Соглашение устанавливает порядок взаимодействия между МИО и уполномоченной региональной организацией, перечень приоритетных направлений развития предпринимательства на селе согласно приложению 1 к настоящему Соглашению, порядок отбора и утверждения проектов Конечных заемщиков, а также иные существенные условия, касающиеся реализации Программы в регионе.
2. По соглашению Сторон объем финансирования по Программе на регион определен в следующем размере:
1) из средств МИО – ____ млн. тенге;
2) из средств уполномоченной региональной организации (при наличии соответствующих прав на микрокредитование) – ____ млн. тенге.
3. Права и обязанности Сторон
1. Местный исполнительный орган в праве:
1) выделить средства из местного бюджета для кредитования конечных заемщиков (участников Программы);
2) определить уполномоченную региональную организацию и заключить с ней договор о предоставлении кредитных ресурсов;
3) иметь иные права, вытекающие из настоящего Соглашения.
2. Местный исполнительный орган обязуется:
1) предоставлять списки претендентов (конечных заемщиков) КО для получения микрокредитов;
2) вынести на региональную комиссию для согласования условий предоставления кредитных ресурсов КО и конечным заемщикам;
3) соблюдать принцип невмешательства во внутренние процедуры и кредитный процесс уполномоченной региональной организации и КО;
4) вести мониторинг освоения и целевого использования кредитных ресурсов уполномоченной региональной организацией в соответствии с кредитным договором;
5) по запросу уполномоченной региональной организации предоставлять информацию, связанную с исполнением настоящего Соглашения;
6) нести иные обязанности, вытекающие из настоящего Соглашения.
3. Уполномоченная региональная организация вправе:
1) устанавливать по согласованию с региональной комиссией условия предоставления кредитных ресурсов КО и конечным заемщикам;
2) проводить конкурс и самостоятельно определять КО по предоставлению кредитных ресурсов;
3) направлять в МИО списки претендентов, требующих обучение основам предпринимательства;
4) по запросу МИО предоставлять информацию, связанную с исполнением настоящего Соглашения;
5) в установленном порядке вносить предложения по совершенствованию механизмов и правил кредитования КО;
6) иметь иные права, вытекающие из настоящего Соглашения.
4. Уполномоченная региональная организация обязуется:
1) обеспечить целевое использование кредитных ресурсов полученных от МИО;
2) предоставлять кредитные ресурсы конечным заемщикам, а также КО на конкурсной основе для последующего кредитования конечных заемщиков в регионе;

3) кредиттік шартқа сәйкес оларға тікелей кредит беру кезінде КҰ-ның және соңғы қарыз алушылардың кредиттік ресурстарды игеру және мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізуге;
4) осы Келісімнен туындайтын өзге де міндеттерді мойнына алуға міндеттенеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
Осы Келісімде тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
5. Құпиялылық
1. Тараптар осы Келісім шарттарына қатысты ақпарат, қаржылық, коммерциялық және өзге де Келісім жасау және орындау барысында алынған ақпараттың құпия болып табылатыны және Келісімде және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші адамдарға жариялауға жатпайтынымен келіседі.
2. Бағдарламаны іске асыру туралы осы Келісімнің 2-қосымшасына сәйкес есеп беру шеңберінде ЖАО уәкілетті өңірлік ұйымға, уәкілетті өңірлік ұйымның акционеріне және де өзге мемлекеттік органдарға осы Келісімді жасауға және орындауға қатысты ақпарат беруге құқық береді.
6. Дауларды шешу
1. Келісімге байланысты және одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктері Тараптар арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
2. Осы Келісім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
7. Қорытынды ережелер
1. Келісімнің ережелерін өзгертуге және/немесе толықтыруға болады. Келісімде көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың өкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
2. Осы Келісім Тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей 2 (екі) данада жасалды, олардың әрқайсысының тең заңдық күші бар.
3. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады.
4. Тараптар Келісімге қол қойылғаннан кейін барлық алдыңғы талқылаулар, ұсынымдар, сондай-ақ хаттар заңдық күшін жоғалтатынына және Келісім мәтініне ауыстырылатынына келіседі.
5. Келісімде көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
8. Тараптардың мекенжайы, банк деректемелері және қолдары
ЖАО атауы
КҰ атауы
«________________» мемлекеттік мекемесі
Мекенжайы:___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті ММ
БИК ____________
IBAN ______________
БСН _________________
___ «_______________»
Мекенжайы: _____________________
Банк: «___________________»
БИК: _______________
IBAN: (шот нөмірі) _____________
«___________________» ММ бастығы
Басшы «________________________»
_______________________(Т.А.Ә.)
______________________(Т.А.Ә.)
Тараптардың қолдары
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы
бағдарламасының екінші бағыты
шеңберіндегі жобаларға кредит
беру туралы келісімге
1-қосымша
Экономика салалары бөлінісінде ауылдағы кәсіпкерлікті дамытудың
басым бағыттарының үлгілік тізбесі*1
ЭҚЖЖ коды
Атауы
Агроөнеркәсіптік кешен
01

3) вести мониторинг освоения и целевого использования кредитных ресурсов КО и конечных заемщиков при их непосредственном кредитовании в соответствии с кредитным договором;
4) нести иные обязанности, вытекающие из настоящего Соглашения.
4. Ответственность Сторон
Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Конфиденциальность
1. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения Соглашения, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных Соглашением и/или законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящим МИО предоставляет уполномоченной региональной организации право предоставлять информацию, касающуюся заключения и исполнения настоящего Соглашения, Акционеру уполномоченной региональной организации и иным государственным органам в рамках предоставления отчетов о реализации Программы согласно приложению 2 к настоящему Соглашению.
6. Разрешение споров
1. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из Соглашения, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Заключительные положения
1. Положения Соглашения могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных Соглашением.
2. Настоящее Соглашение составлено в 2 (двух) идентичных экземплярах по 1 (одному) экземпляру для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
3. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по Соглашению.
4. Стороны согласны с тем, что после подписания Соглашения все предыдущие обсуждения, представления, а также переписка теряют юридическую силу и заменяются текстом Соглашения.
5. Во всем ином, не предусмотренном Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Наименование МИО
Наименование КО
Государственное учреждение
«__________________»
Адрес:_______________
____________ ГУ Комитет
казначейства Министерства
финансов РК
БИК ____________
IBAN ______________
БИН ________________
___ «_______________»
Адрес: ____________________
Банк: «_______________»
БИК: ___________
IBAN: (номер счета)_______________
Начальника ГУ
«__________________»
Руководитель
«____________________»
_____________(Ф.И.О)
_______________(Ф.И.О)
Подписи Сторон
Приложение 1
к Соглашению о кредитовании
проектов в рамках второго направления
Дорожной карты занятости 2020
Примерный перечень*1
приоритетных направлений развития предпринимательства на
селе в разрезе отраслей экономики
код ОКЭД
Наименование
Агропромышленный комплекс
01

1. Қарыз алушы (заңды тұлға);
2. Кез келген үшінші тұлға (заңды не жеке тұлға)
I т о п
Ақшалай қаражат (депозит, кепілдікке берілген ақша),
сұратылып отырған қарыздың барлық сомасына міндеттемелер-дің орындалуын қамтамасыз ету үшін қабылдауға болады
1:1
50 %
Шектеусіз
Жылжымайтын мүлік (ғимараттар, құрылыстар, тұрғын үй-жайлар, пәтерлер және т.б.)
1:1,3
50 %
Шектеусіз
Жылжымалы мүлік (автокөлік, ауыл шаруашылығы техникасы, автожол техникасы және т.б.)
1:2
Шектеусіз
60 %
II т о п
жер учаскесі немесе жерді пайдалану құқықтары (дәнді дақылдарды, көкөніс және т.б. (жайылым жерлерді қоспағанда) өсіруге арналған жер учаскелері. Жерді пайдалану мерзімі кредит беру мерзімінен кемінде 3 (үш) жылға артық болуы керек
І топты қосқанда міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін қабылдауға болады
Шектеусіз
40 %
өсімдік өсіру өнімдері (астық)
Шектеусіз
35 %
ауыл шаруашылығы малдары (жылқы, түйе, ірі қара мал)
Шектеусіз
35 %
Микроқаржы (микрокредиттік)
ұйымдары мен кредиттік
серіктестіктерге конкурстық
негізде кредит беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
1. МҚҰ (МКҰ) үшiн iрiктеу өлшемдерi және балл берудiң
ұсынылатын шәкiлi
Р/с №
Iрiктеу өлшемдерi
Көрсеткiштiң мағынасы
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
6 балл
7 балл
8 балл
9 балл
10 балл
1.
Берiлген микрокредиттердiң саны (бiрлiк)
(мағынасы жоғары болған сайын, балы көп)
65-ге дейiн
65-тен 130-ға дейiн

1. Заемщик (юридическое лицо);
2. любое третье лицо (юридическое либо физическое лицо).
I группа
Денежные средства (депозит, деньги в закладе)
могут быть приняты для обеспечения исполнения обязательств на всю сумму запрашиваемого займа
1:1
50 %
Без ограничения
Недвижимое имущество (здания, сооружения, жилые помещения, квартиры и т.д.)
1:1,3
50 %
Без ограничения
Движимое имущество (автотранспорт, сельхоз-техника, автодорожная техника и др.)
1:2
без ограничения
60 %
II  группа
Земельный участок или права землепользования (земельные участки, используемые для выращивания зерновых, овощных и т.д. (за исключением пастбищ). Срок землепользования превышает срок предоставления кредита не менее чем на 3 (три) года)
могут быть приняты для обеспечения исполнения обязательств в сочетании с I группой
без ограничения
40 %
Продукция растениеводства (зерно и т. д.)
без ограничения
35 %
сельско-хозяйственные животные (лошади, верблюды, КРС)
без ограничения
35 %
Приложение 3
к Правилам кредитования
микрофинансовых (микрокредитных)
организаций и кредитных товариществ
на конкурсной основе
Форма
1. Критерии отбора и рекомендуемая шкала
присвоения баллов для МФО (МКО)
№ п/п
Критерии отбора
Значение показателя
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 баллов
6 баллов
7 баллов
8 баллов
9 баллов
10 баллов
1.
Количество выданных микро-кредитов (ед.) (чем выше значение, тем выше балл)
до 65
от 65 до 130

101-ден 150- ге дейiн
151-ден 300- ге дейiн
301-ден 450-г е дейiн
451-ден 600-ге дейiн
601-ден 750- ге дейiн
751-ден 900-г дейiн
901-ден 1050-ге дейiн
1051-ден 1300- ге дейiн
1501-ден жоғары
2
Соңғы қарыз алушы үшiн конкурстық құжаттамада көзделген ең жоғары тиiмдi жылдық сыйақы ставкасы (%-бен)
(белгiленген ставкадан мәнi аз болған сайын балл да жоғары)
Кон курстық құжат тамада белгiлен ген
0,2% аз
0,4% аз
0,6% аз
0,8% аз
1% аз
1,2% аз
1,4% аз
1,6% аз
1,8% аз және одан жоғары
3
Ауылды елдi мекендерге микрокредит беру саласындағы жұмыс тәжiрибесi мен кредит беру нарығындағы кәсiби бiлiктiлiгi (аймен)
(МКҰ қызмет мерзiмi үлкен болған сайын балл да жоғары)
6-ға дейiн
6-дан 8-ге дейiн
8-де н 10-ға дейiн
10-нан 12-ге дейiн
12-ден 14-ке дейiн
14-тен 16-ға дейiн
16-дан 18-ге дейiн
18-ден 20-ға дейiн
20-дан 22-ге дейiн
22-ден 24-ке дейiн
Микроқаржы (микрокредиттік)
ұйымдары мен кредиттік
серіктестіктерге конкурстық
негізде кредит беру
қағидаларына
4-қосымша
КҰ-ның бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардың тiзбесi
1) Конкурсқа қатысуға өтiнiм;
2) техникалық ерекшелiк;
3) бағалар кестесi;
4) конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудi енгiзудi растайтын құжаттың түпнұсқасы;
5) бiлiктiлiк туралы мәлiметтер;
6) кредиттiк портфель туралы ақпарат;
7) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 тіркелген (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда) «Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы №622 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша қарыздың жоқтығы туралы конкурс жариялану мерзімінен бұрын берілген анықтамасының түпнұсқасы;
8) әлеуеттi қатысушы орындайтын қызмет түрлерiнiң тiзбесiмен жарғыдан нотариат куәландырған үзiндi көшiрме;
9) жарғыдан немесе құрылтайшы немесе құрылтайшы құрамы туралы мәлiметтердi қамтитын құрылтай құжаттарынан нотариат куәландырған үзiндi көшiрме;
10) қолтаңбалардың және мөртабанының үлгiлерi бар нотариалды куәландырылған карточка;
11) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң* немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;

от 101 до 150
от 151 до 300
от 301 до 450
от 451 до 600
от 601 до 750
от 751 до 900
от 901 до 1 050
от 1 051 до 1 300
свыше 1 501
2
Максимальная эффективная годовая ставка вознаграждения для конечного заемщика (в %), предусмотренная в конкурсной документации (чем меньше значение от установленной ставки, тем выше балл)
Установленная конкурсной документацией
меньше на 0,2 %
меньше на 0,4 %
меньше на 0,6 %
меньше на 0,8 %
меньше на 1 %
меньше на 1,2 %
меньше на 1,4 %
меньше на 1,6 %
меньше на 1,8 % и более
3
Опыт работы в области микрокредитование сельского населения и профессиональной квалификации на рынке кредитования (в месяцах) (чем больше срок деятельности КТ, тем выше балл)
до 6
от 6
до 8
от 8
до 10
от 10 до 12
от 12 до 14
от 14 до 16
от 16 до 18
от 18 до 20
от 20 до 22
от 22 до 24
Приложение 4
к Правилам кредитования
микрофинансовых (микрокредитных)
организаций и кредитных товариществ
на конкурсной основе
Перечень документов, подтверждающих
соответствие КО квалификационным требованиям
1) Заявка на участие в конкурсе;
2) техническая спецификация;
3) таблица цен;
4) оригинал документа, подтверждающего внесение обеспечения конкурсной заявки;
5) сведения о квалификации;
6) информацию о кредитном портфеле;
7) оригинал справки об отсутствии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 «Об утверждении Правил ведения лицевых счетов», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5446, (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан), выданной не ранее даты объявления конкурса;
8) нотариально засвидетельствованная копия выписки из устава с перечнем видов деятельности, выполняемых потенциальным участником;
9) нотариально засвидетельствованная выписка из устава или учредительных документов, содержащую сведения об учредителе или составе учредителей;
10) нотариально засвидетельствованная карточка с образцами подписей и оттиска печати;
11) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;

12) КҰ-ның банктiң (банктердiң) алдында мерзiмi асқан берешегiнiң жоқтығы туралы банктiң (банктердiң) бiрiншi басшысының немесе расталуы болғанда оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған банктiң (банктердiң) мөрi соғылған анықтамасының түпнұсқасы (егер КҰ екiншi деңгейдегi бiрнеше банктiң немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болып табылған жағдайда, бұл анықтама осындай банктердiң әрқайсысынан ұсынылады). Егер банк анықтамасына оны берген банктiң бiрiншi басшысы қол қойған жағдайда, банк анықтамасына қол қойған адамның қол қою құқығын растайтын құжат (сенiмхат) қоса берiлуi қажет;
13) бiрiншi басшының немесе оның орнын басатын адамның, бас бухгалтердiң (бухгалтердiң) қолымен бекiтiлген, қалыптасу күнi және сипаты көрсетiлген кредиторлық және дебиторлық берешектер таратылып жазылған қосымшамен соңғы есептiлiк күнiне (тоқсан) қаржылық есептiлiгiнiң түпнұсқасы;
14) ауылды жерлерде микрокредит берудi жүзеге асыруды растайтын мәлiметтер (микрокредит беру туралы қол қойылған шарттың көшiрмесi);
15) кредит тарихы (кредитордың атауы, кредит сомасы және өтеу мерзiмдерi көрсетiлген әлеуеттi қатысушының бұдан бұрын алған кредиттерi туралы ақпараттық анықтама);
16) бiрiншi басшының немесе оның орнын басатын адамның қолымен және әлеуеттi қатысушының мөрiмен расталған Микрокредит беру қағидасының көшiрмесi;
17) кредиттiк ресурстарды пайдалану және кепiлге соттан тыс сату құқығымен мүлiк беру туралы уәкiлеттi орган (құрылтайшы, құрылтайшылардың жалпы жиналысы) шешiмiнiң (хаттамасының) түпнұсқасы;
18) адамның кредит және кепiл беру туралы шарттарға қол қою өкiлеттiктерiнiң жазбаша растамасының (құрылтайшының немесе мүлiк иесiнiң бұйрығы, сенiмхаты, шешiмi) түпнұсқасы;
19) кепiлге берiлген кепiл мүлiгiне және кепiл мүлiгiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда соттан тыс сатуға меншiк иесiнiң, ерiнiң (зайыбының) (неке туралы куәлiктiң көшiрмесi),/некеде тұрғаны және тұрмағаны туралы анықтама, барлық кәмелетке толған қосымша иегерлерiнiң (отбасы мүшелерiнiң, өзге де адамдардың) нотариалды куәландырылған келiсiмi:
кепiл берушi заңды тұлға болған жағдайда құрылтайшылардың кепiл мүлкiн соттан тыс сату құқығымен беруге шешiмi хаттамасының түпнұсқасын не нотариалды куәландырылған көшiрмесiн, сондай-ақ жарғыдан немесе құрылтайшы немесе құрылтайшылардың құрамы туралы мәлiметтердi қамтитын құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған үзiндi көшiрмесiн беру қажет;
кепiл берушi жеке тұлға болып табылған жағдайда, отбасы құрамы туралы анықтаманың түпнұсқасын ұсыну қажет;
мүлiктiң иегерi/қосымша иегерi кәмелетке толмаған бала болған жағдайда қамқоршылық пен қорғаншылық органдарының кепiлге және кепiлге ұсынылатын мүлiктi соттан тыс сатуға жазбаша рұқсаттың түпнұсқасын беру керек.

12) оригинал справки банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности КО, перед банком (банками) (в случае, если КО является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков) за подписью первого руководителя или лица, его замещающего с печатью банка (банков). В случае если справка с банка подписана не первым руководителем выдавшего ее банка, то к ней необходимо приложить документ, подтверждающий право подписи лица, подписавшего справку банка (доверенность);
13) оригинал финансовой отчетности на последнюю отчетную дату (квартал), заверенную подписями первого руководителя или лица, его замещающего, главным бухгалтером (бухгалтером), печатью, с приложением расшифровки кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты и характера образования;
14) сведения, подтверждающие осуществление микрокредитования в сельской местности (копия подписанного договора о предоставлении микрокредита);
15) кредитная история (информационная справка о ранее полученных кредитах потенциальным участником, с указанием наименования кредитора, суммы кредита и срока погашения);
16) копия Правил предоставления микрокредитов, заверенная подписями первого руководителя или лица, его замещающего, и печатью потенциального участника;
17) оригинал решения (протокол) уполномоченного органа (учредитель, общее собрание учредителей) об использовании кредитных ресурсов и представления в залог имущества с правом внесудебной реализации;
18) оригинал письменного подтверждения полномочий лица на подписание договоров о предоставлении кредита и залога (приказ, доверенность, решение учредителя (ей) или собственника имущества);
19) нотариально засвидетельствованное согласие собственника, супруга(и) (копия свидетельства о браке) /справка о том, что в браке не состоит и не состоял, всех совершеннолетних сособственников (членов семьи, иных лиц) залогового имущества на залог и внесудебную реализацию залогового имущества, в случаях установленных законодательством Республики Казахстан:
в случае, если залогодателем является юридическое лицо, необходимо предоставить оригинал либо нотариально засвидетельствованную копию протокола решения учредителей на предоставление залогового имущества с правом внесудебной реализации, а также нотариально засвидетельствованную выписку из устава или учредительных документов, содержащую сведения об учредителе или составе учредителей;
в случае, если залогодателем является физическое лицо, необходимо представить оригинал справки о составе семьи;
в случае, если собственником имущества является несовершеннолетний ребенок, необходимо представить оригинал письменного разрешения Органов опеки и попечительства на залог и внесудебную реализацию предлагаемого в залог имущества;

20) кепiл берушiнiң жеке куәлiгiнiң нотариат куәландырған көшiрмесi. Кепіл беруші заңды тұлға болып табылған жағдайда заңды тұлғаның құқық белгілеуші құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін және кредит және кепіл беру туралы шарттарға қол қоюға өкілеттік берілген адамның жеке куәлігін, ЖСН ұсыну қажет;
21) кепiлдiк қамсыздандыруға ұсынылатын құжаттар:
1. қамсыздандыруға ақша берiлген жағдайда нотариалды куәландырылған құжаттың көшiрмесi ұсынылады:
банк шотының шарты;
банкке ақшаны орналастыруды растайтын шарт;
ақша кредит мерзiмiнен кем емес кезеңге шұғыл банк салымын ресiмдеген кезде жинақ шоттарына орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қабылданады. Мынадай қажеттi шарттар сақталған кезде:
депозит шоттағы қалдықтарды жыл сайын растау;
ақша орналастырылған банк Конкурс ұйымдастырушысының жазбаша рұқсатынсыз және келiсiмiнсiз ақша қалдықтары бойынша iс-әрекет жүргiзбеу туралы кепiлдi мiндеттемелер беруi.
2. қамтамасыз етуге ғимарат, құрылыс, тұрғын үй-жай, пәтер және т. с. с. жылжымайтын мүлiк түрінде берiлген жағдайда меншiк құқығының туындауына қарай мынадай нотариалды куәландырылған құжаттардың:
сату-сатып алу шартының, жекешелендiру шартының, айырбастау, сыйға тарту шарттарының, (ғимараттар мен құрылыстар) пайдалануға берудi қабылдау актiсiнiң, мұрагерлiк құқығы туралы куәлiгiнiң, сот шешiмiнiң, жылжымайтын мүлiкке және олармен мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң, ғимараттар мен құрылыстарға техникалық паспорттың (үй кiтапшасы), жер учаскесiне құжаттардың, ауыртпалықтардың жоқтығы туралы анықтаманың көшiрмелерi берiледi.
3. қамтамасыз етуге жер учаскесiн немесе жердi пайдалану құқығын берген жағдайда меншiк құқығының туындауына орай нотариалды расталған құжаттардың:
сату-сатып алу шартының, жер учаскесiн жалға беру шартының, сот органдары шешiмiнiң, жер учаскесiн беру туралы әкiмнiң шешiмiнiң, жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң, тұрақты жердi пайдалану құқығына актiнiң немесе жердi уақытша (өтеусiз, ақылы) пайдалану құқығы актiсiнiң жер учаскесiне құқықты тiркеу туралы куәлiктiң, жер учаскесiнiң кадастрлық (бағалау) құны актiсiнiң немесе жердi пайдалану актiсiнiң жер учаскесi шекарасы жоспарының, жер учаскесi бонитетi балдары көрсетiлген тиiстi құжаттың ауыртпалықтардың жоқтығы туралы анықтаманың көшiрмелерi берiледi;
аудандық әкiмдiктен (аудандық статистика басқармасы) соңғы 3 жылда жүргiзiлген ауыл шаруашылығы жұмыстары туралы анықтама;
салық комитетiнен салық аударымдарын төлегенi туралы растау-анықтаманы;
Қазақстан Республикасының бағалау саласында қолданыстағы заңнамасына сәйкес және конкурс өтiнiмдерi салынған конверттер ашылған күнге дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсi.
Кепiлге меншiк құқығындағы немесе уақытша ақылы жердi пайдалану/жердi тұрақты пайдалану құқығындағы Кепiл берушiге тиесiлi жер учаскелерi қабылданады. Жердi пайдалану мерзiмi кредит беру мерзiмiнен кемiнде 3 (үш) жыл артық болуы керек. Кепiлге дәндi дақылдар, көкөнiс және т.с.с. өсiру үшiн қолданылатын жер учаскелерi кепiл берушiлер келесi шарттарды орындаған кезде:

20) нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности залогодателя. В случае, если залогодателем является юридическое лицо, необходимо представить нотариально засвидетельствованные копии правоустанавливающих документов юридического лица и удостоверение личности, ИИН лица уполномоченного на подписание договоров о предоставлении кредита и залога;
21) документы предоставляемые в залоговое обеспечение:
1. в случае предоставления в обеспечение денег предоставляется следующая копия нотариально заверенного документа:
договор банковского счета;
договор, подтверждающий размещение денег в банке;
деньги принимаются в национальной валюте Республики Казахстан, размещенные на сберегательных счетах при оформлении срочного банковского вклада на период не менее срока кредитования. При необходимом соблюдении следующих условий:
ежегодное подтверждение остатков на депозитном счете;
предоставление гарантийного обязательства банка, в котором размещены деньги, о не произведении действий по остаткам денег без письменного разрешения и согласия Организатора конкурса;
2. в случае предоставления в обеспечение недвижимого имущества в виде зданий, сооружений, жилых помещений, квартир и т.д., предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от возникновения права собственности:
договора купли-продажи, договора приватизации, договора мены, дарения, акта приемки в эксплуатацию (зданий и сооружений), свидетельства о праве на наследство, судебного решения, свидетельства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, технического паспорта на здания и сооружения (домовая книга), документы на земельный участок, справку об отсутствии обременений;
3. в случае предоставления в обеспечение земельного участка или права землепользования, предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от возникновения права собственности:
договора купли-продажи, договора аренды земельного участка, решения судебных органов, решения акима о предоставлении земельного участка, акта на право частной собственности на земельный участок, акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования; свидетельства о регистрации права на земельный участок; акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка или права землепользования; плана границ земельного участка, соответствующий документ с указанием балл бонитета земельного участка,
справку об отсутствии обременений;
справки с районного акимата (районного управления статистики) о проведении сельскохозяйственных работ за последние 3 года;
справки – подтверждение с налогового комитета об уплате налоговых начислений;
акта оценки соответствующего действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленного не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
В залог принимаются земельные участки, принадлежащие Залогодателю на праве собственности или на праве долгосрочного временного возмездного землепользования/праве постоянного землепользования. Срок землепользования превышает срок предоставления кредита не менее чем на 3 (три) года. В залог принимаются земельные участки, используемые для выращивания зерновых, овощных и т.д. (за исключением пастбищ), при соблюдении залогодателями следующих условий:

1. соңғы 3 (үш) жылда агротехникалық iс-шаралардың сақталуы;
2. берiлген жер учаскелер бойынша топырақ бонитетiнiң балдары:
Ақмола, Солтүстiк Қазақстан, Қостанай және Шығыс Қазақстан облыстары үшiн кемiнде 25;
Алматы, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Ақтөбе, Батыс Қазақстан және Павлодар облыстары үшiн кемiнде 20;
Маңғыстау, Атырау және Қызылорда облыстары үшiн кемiнде 18 болуға тиiс.
3. кепiл берушiнiң бюджет алдында берешегiнiң болмауы.
4. қамтамасыз етуге жылжымалы мүлiктi (автокөлiк, ауыл шаруашылығы техникасы, автожол техникасы және т.б.) беру жағдайында мүлiктiң түрiне қарай нотариат куәландырған мынадай құжаттар:
көлiк құралдарын тiркеу туралы куәлiгi, техникалық паспорт, мемтехқадағалау анықтамасы, ауыртпалықтардың болмауы туралы ішкі істер органының анықтамасы;
Қазақстан Республикасының бағалау саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес және конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсiнiң көшiрмелерi ұсынылады.
Кепiлге көлiк құралдары, ауыл шаруашылығы, құрылыс-жол және де басқа кестеде көрсетiлген талаптарды қанағаттандыратын арнайы техника қабылданады.
Көлiк құралдарының санаты
Пайдалану мерзiмдерi, жыл
Әзiрлеушi:
Қытай
Әзiрлеушi:
ТМД
Әзiрлеушi: Азия, АҚШ
Әзiрлеушi: Еуропа, Жапония
Ауыл шаруашылығы техникасы, аспалы жабдықтар**
12*-ге дейiн
20*-ға дейiн
20*-ға дейiн
20*-ға дейiн
Жүк автокөлiгi және олардың тiркемелерi
10*-ға дейiн
20*-ға дейiн (Маз, КамАЗ үшiн 25*-ке дейiн)
12*-ге дейiн
15*-ке дейiн
Жүк автомобильдерi базасындағы арнайы техника
10*-ға дейiн
20*-ға дейiн (Маз, КамАЗ үшiн 25*-ке дейiн)
12-ге дейiн
15*-ке дейiн
Өзге де арнайы техника
10*-ға дейiн
15-ке дейiн
15-ке дейiн
15-ке дейiн
Жеңiл автокөлiк
8-ге дейiн
12-ге дейiн
15-ке дейiн
20-ға дейiн
Автобустар (15 орыннан жоғары
8*-ге дейiн
8-ге дейiн
12-ге дейiн
20*-ға дейiн
Микроавтобустар (15 орынға дейiн)
5-ке дейiн
5-ке дейiн
10-ға дейiн
15-ке дейiн
5. қамсыздандыруға өсiмдiк (астық) өсiру өнiмдерiн берген жағдайда нотариат расталған құжаттардың көшiрмелерi:
астық сатып алу туралы құжаттар (шот фактура, сатып алу-сату, айырбастау шарты, сауда-саттық хаттамасы және т.б.). Астық қолхатын ұстаушы дәндi өзi өндiрген болса, егiс алаңдарының болуын растайтын құжаттар, аталған егiс алаңдарының түсiмдiлiгi туралы статбасқармасының анықтамасы, элеватордың директоры және өндiрiстiк-техникалық зертхананың бастығы қол қойған Ф-47 дәндi талдау карточкасының түпнұсқасы, астыққа қолхаты, астық қолхатының куәлiгi, сәйкестiлiк (сапа) сертификаты, ХПП-мен астықты сақтау туралы шарт, астықты сақтау қызметiн төлеу туралы шарт қажет;
қамтамасыз етуге ауыл шаруашылық малдарын (жылқы, түйе, ірі қара мал) берген жағдайда мынадай нотариалды расталған құжаттардың көшiрмелерi берiледi:
ветеринарлық паспорт, ауыл шаруашылығы малдардың бар болу туралы ветеринарлық инспекцияның анықтамасы;
Қазақстан Республикасының баға саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес бағалау актiсi және конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсiнiң көшiрмелерi ұсынылады.
Ауыл шаруашылығы малдары мынадай шарттармен қабылданады:
малды мiндеттi сәйкестендiру;
малды ұстау және өсiруге қажеттi шарттардың мiндеттi түрде болуы, азық базасы және азықпен қамтамасыз етiлу;
белгiленген мерзiмдерде ұдайы ветеринариялық тексеруден өту және профилактикалық егудi жүзеге асыру.
Қажеттiгiне қарай уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның шешiмi бойынша кепiл заттарын мүлiктiк (малдың қырылуынан, ауруынан және т.б.) сақтандыруды жүзеге асыруға болады.

1. соблюдение агротехнических мероприятий последние 3 (три) года;
2. балл бонитета почв по предоставляемым земельным участкам составляет:
для Акмолинской, Северо-Казахстанской, Костанайской и Восточно-Казахстанской областей не менее 25;
для Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Карагандинской, Актюбинской, Западно-Казахстанской и Павлодарской областей не менее 20; для Мангистауской, Атырауской и Кызылординской областей не менее 18;
3. отсутствие задолженности залогодателя перед бюджетом;
4. в случае предоставления в обеспечение движимого имущества (автотранспорт, сельхозтехника, автодорожная техника и др.) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от вида имущества:
свидетельство о регистрации транспортного средства, технический паспорт, справка гостехнадзора, справка с органа внутренних дел об отсутствии обременении;
акт оценки соответствующий действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленный не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
В залог принимаются транспортные средства, сельскохозяйственная, строительно-дорожная и другая специальная техника, удовлетворяющие требованиям представленным в таблице
Категория транспортных средств
Сроки эксплуатации, лет
Изготовитель: Китай
Изготовитель: СНГ
Изготовитель: Азия, США
Изготовитель: Европа, Япония
Сельскохозяйственная техника, навесное оборудование**
до 12*
до 20*
до 20*
до 20*
Грузовой автотранспорт и прицепы к ним
до 10*
до 20*(до 25* для Маз, КамАЗ)
до 12*
до 15*
Спецтехника на базе грузовых автомобилей
до 10*
до 20* (до 25* для Маз, КамАЗ)
до 12
до 15*
Прочая спецтехника
до 10*
до 15
до 15
до 15
Легковой автотранспорт
до 8
до 12
до 15
до 20
Автобусы (свыше 15 мест)
до 8*
до 8
до 12
до 20*
Микроавтобусы (до 15 мест)
до 5
до 5
до 10
до 15*
5. в случае предоставления в обеспечение продукции растениеводства (зерно) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов:
документов о приобретении зерна (счет-фактура, договор купли-продажи, мены, протокол торгов и т.д.). Если держатель зерновой расписки сам произвел зерно, то необходимы документы подтверждающие наличие посевных площадей, справки со статуправления об урожайности на данных полях, оригинал карточки анализа зерна Ф-47, подписанная директором элеватора и начальником производственно-технической лаборатории, зерновая расписка, свидетельство зерновой расписки, сертификат соответствия (качества), договор с ХПП на хранение зерна, документ об оплате услуг по хранению зерна;
в случае предоставления в обеспечение сельскохозяйственных животных (лошади, верблюды, КРС) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов:
ветеринарного паспорта, справки ветеринарной инспекции, справки о наличии сельскохозяйственных животных;
акта оценки соответствующего действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленного не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
Сельскохозяйственные животные принимаются на следующих условиях:
обязательная идентификация скота;
обязательное наличие необходимых условий для содержания и выращивания животных, кормовая база и обеспеченность кормами;
регулярное в установленные сроки прохождение ветеринарных осмотров и осуществление профилактических прививок.
При необходимости по решению уполномоченной региональной организации, возможно осуществление имущественного страхования предметов залога (от падежа, болезней и т.д.);

24) кепiлдiк қамсыздандыруды (жылжымайтын мүлiк) тәуелсiз бағалау.
____________________
* Жай-күйiн, күрделi жөндеу жүргiзудi бекiтудi есепке ала отырып;
* аспалы жабдықтар қосалқы жабдығы болып табылатын ауыл шаруашылық техникасын кепiлге алған кезде ғана қабылданады.
Ескертпе: көлiк құралдары мен басқа да техника сатуға меншiк құқығын сенiмхатпен растаған жағдайда кепiл заты бола алмайды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 10 сәуірдегі
№ 221 бұйрығына
4-қосымша
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі, «Халықтың көші-қоны туралы» 1997 жылғы 13 желтоқсандағы, «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына және «Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді.
Қағидалар жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесуге, өз еркімен қоныс аударуға, көшуді ұйымдастыруға, оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсетуге арналған нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға бағытталған шаралар:
1) көшуге байланысты шығыстарды өтейтін субсидия беруді;
2) қызметтік тұрғын үй беру;
3) еңбекші жастарға жатақханалардан бөлмелер беру;
4) кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыту (қажет болған кезде);
5) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға жәрдемдесу жолымен іске асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық (қалалық) комиссия – ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
2) Бағдарламаға қатысушылар – жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;

24) независимая оценка залогового обеспечения (недвижимого имущества).
_____________________________________________________________________
* с учетом состояния, подтверждения проведения капитального ремонта;
* навесное оборудование принимается в залог только при принятии в залог сельскохозяйственной техники, дополнительным оборудованием к которому оно является.
Примечание: транспортные средства и другая техника не могут быть предметом залога в случае подтверждения права собственности доверенностью на продажу.
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2015 года № 221
Правила
содействия повышению мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости, и оказания
им мер государственной поддержки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», от 22 июля 2011 года «О миграции населения», от 23 января 2001 года «О занятости населения» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 «Об утверждении Дорожной карты занятости 2020» (далее – Программа).
Правила определяют порядок содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, оказания им мер государственной поддержки, добровольного переселения, организации переезда, использования целевых трансфертов на оказание активных мер содействия занятости и участия работодателей.
2. Меры, направленные на повышение мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, реализуются путем:
1) предоставления субсидий на переезд, компенсирующих связанные с этим расходы;
2) предоставления служебных жилищ;
3) предоставление комнат в общежитиях для трудовой молодежи;
4) обучения на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации (при необходимости);
5) содействия в трудоустройстве на новом месте жительства.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) районная (городская) комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации Программы;
2) участники Программы - граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и переселенцы, прибывшие в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенные в региональную квоту приема оралманов и переселенцев и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;

3) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) жұмыс беруші – осы Қағидаларға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға бағытталған шараларға қатысатын жеке немесе занды тұлға;
5) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекет жүзеге асыратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз халықтың қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды мемлекеттік қолдау шаралары;
6) көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
7) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындау кезеңіне Қазақстан Республикасының азаматтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимдегі тұрғын үй;
8) қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға беру) – қызметтік тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалдаушыға (жалға алушыға) тұрақты немесе уақытша пайдалануға және ақысын төлетіп пайдалануға беру;
9) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
10) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) уәкілетті орган – өңірлік деңгейде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
12) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында ауданның, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын мемлекеттік мекеме;
13) экономикалық өсу орталығы – соңғы 5-10 жыл бойы экономикалық көрсеткіштерінің тұрақты өсуімен және жоғары демографиялық әлеуетімен (көші-қон сальдосы оң) сипатталатын елді мекен;

3) Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
4) работодатель – физическое или юридическое лицо, принимающие участие в мерах, направленных на повышение мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости в соответствии с настоящими Правилами;
5) активные меры содействия занятости – меры государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, осуществляемые государством в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) уполномоченная организация по выдаче субсидии на переезд – банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
7) служебное жилище – жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, а также гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
8) наем (аренда) служебного жилища – предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
9) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;
10) уполномоченный орган по вопросам регионального развития – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
11) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
12) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы, в целях реализации активных мер содействия занятости;
13) центр экономического роста – населенный пункт, характеризующийся стабильным ростом экономических показателей и высоким демографическим потенциалом (с положительным сальдо миграции) на протяжении последних 5-10 лет;

14) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
15) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылар отбасыларының шекті саны;
16) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін оралмандар отбасыларының шекті саны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
2. Көшуді ұйымдастыру және субсидия беру
4. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ оралмандардың көшуі жүзеге асырылады:
1) бір ауданның ішінде;
2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға);
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушыларды.
Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге көшіріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
5. Бағдарламаға қатысушылардың басқа облысқа көшуі республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, уәкілетті органдар ұсынған жұмыс берушілер өтінімдерінің негізінде, тиісті өңірлік комиссияның ұсынымы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.

14) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
15) региональная квота приема переселенцев – предельное число семей переселенцев, прибывших для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
16) региональная квота приема оралманов – предельное число семей оралманов, прибывших для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация переезда и предоставление субсидий
4. Переезд граждан Республики Казахстан из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, а также оралманов, проживающих в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, осуществляется:
1) внутри одного района;
2) из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области;
3) оралманов и переселенцев, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев.
Переезд оралманов и переселенцев включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев осуществляется в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Переезд участников Программы в другую область осуществляется по рекомендации соответствующей региональной комиссии, на основании заявок работодателей, представленных уполномоченными органами, за исключением города республиканского значения и столицы.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Өңірлік комиссия шешімінің негізінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде тұратын адамдар қатарындағы Бағдарламаға қатысушыларды 2013 жылғы 1 шілдеде құрылысы басталған қызметтік тұрғын үйлерге көшіруге жол беріледі.
7. Бағдарламаға қатысушылар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
8. Бағдарламаға қатысушылардың көшуі қызметтік тұрғын үйдің берілуімен, сондай-ақ көшуге субсидияның төленуімен өз бетінше жүзеге асырылады.
Бұл ретте Бағдарламаға қатысушының және оның отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жері бойынша меншік құқығында тұрғын үйі не тұрақты пайдалануында коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйі болған жағдайда жаңа тұрғылықты жері бойынша қызметтік тұрғын үй берілмейді.
9. Қызметтік тұрғын үй беру және көшуге субсидия тағайындау үшін Бағдарламаға қатысушы отбасының құрамын және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда алдын ала ашылған жеке шотын көрсете отырып, келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш береді.
Өтінішке Бағдарламаға қатысушы мен оның көшіп келген отбасы мүшелерінің мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) халықты жұмыспен қамту орталығының (шыққан жерінің) жолдамасы;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әлеуметтік келісімшарт;
4) Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне келген жері бойынша тұрғын үйі жоқ (бар) екені туралы анықтама.
10. Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне көшуге берілетін субсидиялар олар жаңа тұрғылықты жерге келгеннен және қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартын жасағаннан кейін не тұрғын үй мәселесін дербес шешкен кезде келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде беріледі.
Бағдарламаға қатысушының жаңа тұрғылықты жерге келмеген отбасы мүшелеріне көшуге субсидия берілмейді.
Бағдарламаға қатысушыларға көшуге субсидия:
1) бір ауданның ішінде қоныс аударушыларға – отағасына он еселенген айлық есептік көрсеткіш, әрбір отбасы мүшесіне бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

6. На основании решения региональной комиссии допускается переселение участников Программы из числа лиц, проживающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров, в служебные жилища, строительство которых начато на 1 июля 2013 года.
7. Участники Программы соответствуют следующим критериям:
1) относятся к категориям самостоятельно занятогобезработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) имеют профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству, либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживают последние три года в черте города республиканского значения, столицы, областного центра.
8. Переезд участников Программы осуществляется самостоятельно с предоставлением служебного жилища, а также выплатой субсидий на переезд.
При этом, в случае наличия у участника Программы и членов его семьи по новому местожительству жилища на праве собственности либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда, служебное жилище по новому месту жительства не предоставляется.
9. Для предоставления служебного жилища и назначения субсидий на переезд участник Программы подает заявление в центр занятости населения места прибытия по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием состава семьи и лицевого счета, предварительно открытого в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
К заявлению прилагаются следующие документы участника Программы и переселившихся членов семьи:
1) направление центра занятости населения (места выбытия);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) социальный контракт;
4) справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества по месту прибытия на участника Программы и членов его семьи.
10. Субсидии на переезд участнику Программы и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое место жительства и заключения договора найма (аренды) служебного жилища либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса самостоятельно.
Субсидии на переезд не предоставляются членам семьи участника Программы, не прибывшим на новое место жительства.
Субсидии на переезд предоставляются участникам Программы:
1) переселяющимся внутри одного района – в размере десятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;

2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға қоныс аударушыларға – отағасына жиырма бес еселенген айлық есептік көрсеткіш, әрбір отбасы мүшесіне он бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) бір облыстан басқа облысқа көшетіндерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушыларға отағасына елу еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, отбасының әрбір мүшесіне отыз бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
11. Келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) туралы шарт жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде не тұрғын үй мәселесін өз бетінше шешкен жағдайда келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде, осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың барлығы болған жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарады.
Бір елді мекен шегінде көшетін Бағдарламаға қатысушыларға көшуге субсидия төленбейді.
12. Көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешімде Бағдарламаға қатысушының отбасы құрамы, оларға берілетін тиісті төлемдердің мөлшері және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған жеке шотының нөмірі көрсетіледі.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығы қоныс аударуға берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарғаннан кейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей қоныс аударуға субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымдарға тиісті төлемдерді аударады.
14. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес Бағдарламаға қатысушы (отбасымен бірге) келген жерінен алты айдың ішінде кеткен жағдайда көшуге берілетін субсидияның алынған сомасы бюджетке өтеледі.
Әскери қызметке шақырылған, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін ауруларды, жұмыс берушінің өтінімі бойынша оқуға жіберілген жағдайларды қоспағанда, Бағдарламаға қатысушы отбасы мүшелерінің біреуі келген жерінен бір жыл ішінде кеткен жағдайда, отбасының кетіп қалған мүшесі алған, көшуге берілген субсидия сомасы бюджетке қайтарылады.
15. Бағдарламаға қатысушыларға келген жерлерінде олардың қалауы бойынша қызметтік тұрғын үй беріледі.
Берілетін қызметтік тұрғын үйдің ауданы отбасының құрамына қарай бірге тұратын отбасы мүшесінің біреуіне он сегіз шаршы метрден не отбасына жүз шаршы метрден аспауға және бір бөлмелі пәтерден не отбасылық үлгідегі жатақхананың бір бөлмесінен кем болмауға тиіс.
Жатақханадан бөлмелер жиырма тоғыз жасқа толмаған еңбекші жастарға (соның ішінде балалар үйінің тәрбиеленушілеріне, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айрылған балаларға) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан жүзеге асырылады.
Мұндай адамдар әскери қызметке шақырылған кезде, жасы мерзімді әскери қызметті өткеру мерзіміне ұзартылады.
Қызметтік тұрғын үйлер, көшіруді және жұмысқа орналастыруды жұмыс берушінің өзі жүзеге асырған Бағдарламаға қатысушыларға, сондай-ақ басқа облыстарға қоныс аударушыларға, олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан беріледі.

2) переселяющимся из одного района (города областного значения) в другой в пределах одной области – в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятнадцатикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
3) переезжающим из одной области в другую, а также переселенцам и оралманам, прибывшим в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенным в квоту приема оралманов и переселенцев – в размере пятидесятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, тридцати пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Центр занятости населения мест прибытия при наличии всех указанных в пункте 9 настоящих Правил документов в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора найма (аренды) служебного жилища с участником Программы либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса, самостоятельно выносит решение о назначений субсидий на переезд по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участникам Программы, переезжающим в черте одного населенного пункта, субсидии на переезд не выплачиваются.
12. В решении о назначении субсидий на переезд указывается состав семьи участника Программы, размеры соответствующих им выплат и номер лицевого счета, открытого им в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
13. Центр занятости населения не позднее двадцати рабочих дней после вынесения решения о назначении субсидий на переезд перечисляет соответствующие выплаты в уполномоченные организации по выдаче субсидий на переезд.
14. В соответствии с условиями социального контракта, в случае выезда с места прибытия участника Программы (с семьей) в течение шести месяцев, в бюджет возмещаются суммы полученных субсидий на переезд.
В случае выезда с места прибытия одного из членов семьи участника Программы в течение одного года, в бюджет возвращается сумма полученной выехавшим членом семьи субсидии на переезд, за исключением случаев призыва на воинскую службу, заболеваний, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, направления по заявке работодателя на обучение.
15. Участникам Программы в местах прибытия по их желанию предоставляется служебное жилище.
Площадь предоставляемого служебного жилища в зависимости от состава семьи не может превышать восемнадцати квадратных метров на одного совместно проживающего члена семьи либо ста квадратных метров на семью и быть меньше однокомнатной квартиры либо комнаты в общежитии семейного типа.
Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до двадцати девяти лет (в том числе воспитанникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах, городе республиканского значения и столице.
При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы.
Служебные жилища предоставляются участникам Программы, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, а также переезжающим в другие области независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах, городе республиканского значения и столице.

16. Жастар, оның ішінде некеде тұрғандар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай шарттармен беріледі:
1) жасы 29-ға дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесіне қатысуы тиіс.
Жастарға арналған жатақханадағы бөлмелер 5 жылға дейінгі мерзімге беріледі және жекешелендіруге жатпайды.
17. Жастар үшін жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының тұрғын үй комиссиясы қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімінің және халықты жұмыспен қамту орталығы мен Бағдарламаға қатысушы арасында жасалған қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (жалға беру) туралы шарт негізінде беріледі.
18. Бағдарламаға қатысушының не оның отбасы мүшесінің екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты болмаған жағдайда, қызметтік тұрғын үйді, жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалға алу шарты мен онымен жасалған әлеуметтік келісімшарт бұзылады. Бұл шарттар Бағдарламаға қатысушы кәсіптік оқудан өту кезеңінде қолданылмайды.
19. Жастарға арналған жатақханадан бөлме берілгеннен кейін Бағдарламаға қатысушы жоғары, жоғарыдан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына кәсіптік оқудан өтуге жіберіледі.
20. Тұрғын үй комиссиясының шешімі екі дана жасалады, оның біреуі қатаң есептегі құжат ретінде халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, ал екіншісі өтініш берушіге беріледі.
21. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартын халықты жұмыспен қамту орталығының (келген жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
Бағдарламаға қатысушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының тарапы болады. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына Бағдарламаға қатысушының сенім білдірілген адамының қол қоюына жол берілмейді.
Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шарты үш данада жасалады. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының бір данасы халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, екіншісі жергілікті атқарушы органға беріледі, ол қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, үшіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін бірден-бір құжат болып табылады.
22. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушы шарттың талаптарымен келіспеуіне байланысты жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына қол қоймаса, халықты жұмыспен қамту орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді Бағдарламаның басқа қатысушысына қайта бөледі.
Бағдарламаның жаңа қатысушысымен шарт жасасу осы Қағидалардың 21-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.

16. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящей в браке, предоставляются при следующих условиях:
1) возраст до 29 лет;
2) наличие действующего трудового договора либо социального контракта;
3) участие в системе жилстройсбережений.
Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 5 лет, и не подлежат приватизации.
17. Комната в общежитии для молодежи, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого жилищной комиссией центра занятости населения решения о предоставлении жилища и заключенного между центром занятости населения и участником Программы договора найма (аренды) служебного жилища и комнаты в общежитии.
18. В случае отсутствия у участника Программы либо члена его семьи действующего трудового договора более двух месяцев, договор аренды служебного жилья, комнаты в общежитии для молодежи, а также социальный контракт с ним расторгается. Данные условия не распространяются на период прохождения участником Программы профессионального обучения.
19. После предоставления комнаты в общежитиях для молодежи допускается прохождение профессионального обучения участника Программы в организациях высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
20. Решение жилищной комиссии составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в центре занятости населения, как документ строгой отчетности, а другой выдается заявителю.
21. Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища с участником Программы заключается центром занятости населения (место прибытия) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией центра занятости населения соответствующего решения.
Стороной договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища выступает участник Программы. Подписание договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища доверенным лицом участника Программы не допускается.
Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища составляется в трех экземплярах. Один экземпляр договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища хранится в центре занятости населения, второй передается местному исполнительному органу, который хранится как документ строгой отчетности, третий выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище.
22. В случае, если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора участником Программы не подписан договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в связи с несогласием с условиями договора, центр занятости населения перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище другому участнику Программы.
Заключение договора с новым участником Программы осуществляется в сроки, установленные в пункте 21 настоящих Правил.

23. Жалға алу шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және тараптардың біреуі шарт аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай қалғанда, жалға алу шартының талаптарына сәйкес хабарлама жіберген жағдайларды қоспағанда, жыл сайын автоматты түрде ұзартылады (жатақханадағы бөлмені жалға алудың бесжылдық мерзімі аяқталғанға дейін).
Қоныс аударған Бағдарламаға қатысушы қайтыс болған жағдайда, бұрын жасалған жалға алу шарты қалалық (аудандық) комиссияның келісуімен тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша жалға алушы отбасының кәмелетке толған мүшесімен ұзартылуы мүмкін.
Жалға алушының ауысуы тұрғын үйді жалға алу шартын қайта ресімдеуге алып келеді.
24. Бағдарламаға қатысушылар осы Қағидаларға сәйкес жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй алу құқығын бір рет қана іске асырады.
25. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алудың ай сайынғы төлемінің мөлшерін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 7232 тіркелген Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 306 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы айқындайды.
26. Коммуналдық және пайдалану қызметтерінің шығыстары жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу төлемінің сомасына кірмейді және Бағдарламаға қатысушы оны өзі төлейді.
27. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй жалға берілген кезде қосалқы жалға алуға жол берілмейді.
28. Бағдарламаға қатысушының отбасы мүшесінің жастарға арналған жатақханадан жеке бөлме, қызметтік тұрғын үй беру не Бағдарламаның басқа қатысушысының отбасы құрамында қызметтік тұрғын үй беру туралы өтініші қаралмайды.
29. Жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаға қатысушыларды отбасылық үлгідегі жатақханалардан орын беру, осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес тұрғын үй сатып алу есебінен қамтамасыз ете алады.
30. Бағдарламаға қатысушылардың тиісті біліктілігі болған жағдайда жастарға арналған жатақханаларды, қызметтік тұрғын үйді салу және тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту барысында құрылатын жұмыс орындарына орналасуға басым құқығы болады.
3. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына
қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарына және
оралмандарға қызметтік тұрғын үй беру
1 Параграф: Қоныс аударуға қажеттілікті айқындау тәртібі
31. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерге Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қоныс аударуға және жұмысқа орналасуға қатысуға үміткерлерді таңдау тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.

23. Договор аренды заключается сроком на один календарный год и ежегодно автоматически продлевается (до истечения пятилетнего срока аренды комнаты в общежитии), за исключением случаев, когда одна из сторон направит уведомление о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора аренды.
В случае смерти переселенного участника Программы, ранее заключенный договор найма может продлеваться с совершеннолетним членом семьи нанимателя по решению жилищной комиссии с согласия городской (районной) комиссии.
Перемена нанимателя влечет за собой переоформления договора найма жилища.
24. Участники Программы в соответствии с настоящими Правилами реализовывают свое право на получение комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища один раз.
25. Размер ежемесячных арендных платежей за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище устанавливается центром занятости населения в соответствии с Методикой расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7232.
26. Расходы на коммунальные и эксплуатационные услуги не входят в сумму арендного платежа за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище и оплачиваются участником Программы самостоятельно.
27. При предоставлении комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в аренду, передача в субаренду не допускается.
28. Заявление члена семьи участника Программы о предоставлении отдельной комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища либо служебного жилища в составе семьи другого участника Программы не рассматривается.
29. Местные исполнительные органы обеспечивают участникам Программы жильем за счет предоставления мест в общежитиях семейного типа, приобретения жилищ соответствующих условиям, указанным в пункте 15 настоящих Правил.
30. Участники Программы при наличии соответствующей квалификации имеют приоритетное право на рабочие места, создаваемые в ходе строительства общежитий для молодежи, служебного жилища и развития соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
3. Предоставление служебных жилищ гражданам
Республики Казахстан и оралманам, участвующим
в активных мерах содействия занятости
Параграф 1. Порядок определения потребности в переселении
31. Центры занятости населения консультируют работодателей о порядке и условиях выбора претендентов на участие в переселении и трудоустройстве в рамках третьего направления Программы.

32. Бағдарламаға қатысуға ниет білдірген жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталықтарына:
1) мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде қажетті жұмыс күшінің саны көрсетілген;
2) Бағдарламаға қатысушылар үшін жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруымен тұрғын үй салу мүмкіндігі туралы;
3) Бағдарламаға қатысушыларды тұрақты жұмыс орындарын ұсына отырып, жұмысқа орналастыру мүмкіндігі туралы өтінім не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттеме береді.
33. Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қажетті еңбек ресурстарын қоныстандыру үшін тұрғын үй салуға қажеттілігі бар жұмыс берушілердің тізілімін жүргізеді.
34. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісе отырып осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары ауылдық елді мекендерді айқындау өлшемшарттарына сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары елді мекендерді айқындайды және оны Бағдарлама операторына жолдайды.
Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары ауылдық елді мекендерді айқындау үшін өлшемшарттар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары ауылдық елді мекендерді анықтауға арналған нұсқаулыққа сәйкес есептеледі.
35. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілердің қажеттілігін ескере отырып:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың санын;
2) көшуге қатыса алатын жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын;
3) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендердегі және экономикалық өсу орталықтарындағы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін, олардың жұмыс күшіне деген сұранысын қанағаттандыру үшін қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігін айқындайды;

32. Работодатели, желающие участвовать в Программе, подают в Центры занятости населения заявки:
1) с указанием количества необходимой рабочей силы в разрезе специальностей (профессий);
2) о возможности строительства жилья для участников Программы с софинансированием работодателем;
3) о возможности трудоустройства участников Программы с предоставлением постоянных рабочих мест либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы.
33. Центры занятости населения ведут реестр работодателей, имеющих потребность в строительстве жилья для переселения необходимых трудовых ресурсов в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста.
34. Местные исполнительные органы областей по согласованию с уполномоченным органом по вопросам регионального развития определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его оператору Программы в соответствии с критериями определения сельских населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам,.
Критерии для определения сельских населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития рассчитываются в соответствии с Инструкцией для определения сельских населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
35. Центры занятости населения с учетом потребности работодателей определяют:
1) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района/города);
2) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшиеся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;
3) потребность в трудовых ресурсах работодателей, находящихся в населенных пунктах с высоким потенциалом социально-экономического развития и центрах экономического роста, необходимость привлечения дополнительных трудовых ресурсов для удовлетворения их спроса на рабочую силу;

4) еңбек ресурстарына қажеттілікті және аудандық/қалалық комиссиялармен келіскеннен кейін ақпаратты уәкілетті органға жібереді;
5) басқа өңірлерде орналасқан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударуға қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз халықтың санын.
35-1. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге көшуге әлеуетті қатыса алатын Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ оралмандардың санын айқындайды.
Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
36. Уәкілетті орган ұсынылған ақпараттың негізінде:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдардың жалпы санын;
2) басқа өңірлерде орналасқан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдардың жалпы санын;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметі айқындаған өңірлерге көшуге қатыса алатын қоныс аударушылардың, сондай-ақ оралмандардың жалпы саны;
4) көшуге қатыса алатын балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, жиырма тоғыз жасқа толмаған, кәмелет жасына толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын;
5) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендер мен экономикалық өсу орталықтарындағы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына жалпы қажеттілігін, олардың жұмыс күшіне деген сұранысын қанағаттандыру үшін қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігін қалыптастырады;
6) және әлеуетті Бағдарламаға қатысушылардың жалпы саны, еңбек ресурстарына қажеттілік пен азаматтардың көшу мүмкіндігі туралы ақпаратты өңірлік комиссияға жібереді.

4) потребность в трудовых ресурсах и после согласования с районными/городскими комиссиями направляют информацию в уполномоченный орган;
5) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, расположенные в других регионах.
35-1. Центры занятости населения определяют численность граждан Республики Казахстан, а также оралманов, которые потенциально могут принять участие в переезде в регионы определенные Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Уполномоченный орган на основе представленной информации формирует:
1) общую численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района (города);
2) общую численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, расположенные в других регионах;
3) общую численность переселенцев а также оралманов, которое может принять участие в переезде в регионы определенные Правительством Республики Казахстан;
4) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;
5) общую потребность в трудовых ресурсах работодателей, находящихся в населенных пунктах с высоким потенциалом социально-экономического развития и центрах экономического роста, необходимость привлечения дополнительных трудовых ресурсов для удовлетворения их спроса на рабочую силу;
6) и направляет в региональную комиссию информацию об общей численности потенциальных участников Программы, потребности в трудовых ресурсах и возможности переезда граждан.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
37. Өңірлік комиссия берілетін үйлердің жалпы санын негізге ала отырып:
1) мыналарды:
шығу және қабылдау орындарын айқындай отырып, облыстың (ауданның, қаланың), республиканың шегінде қоныс аударатын азаматтардың ықтимал санын келіседі және қоныс аударуды ұйымдастыру үшін уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсыным жібереді;
2) Бағдарламаға қатысушылардың қоныс аударуын, қоныстануын ұйымдастыру мәселелерін қарайды.
38. Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың,уәкілетті органның (халықты жұмыспен қамту орталықтарының) өкілдері, жұмыс берушілердің, кәсіптік одақтардың өкілдері енгізіледі.
39. Қоныс аударған Бағдарламаға қатысушыларды жұмыспен қамту жаңа тұрғылықты жеріне көшіп келгенге дейін және келгеннен кейін жұмыс берушілермен жасалған ниет білдіру шарты негізінде қамтамасыз етіледі. Жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, Бағдарламаға қатысушыларға жұмыс берушілермен жасалған ниет білдіру шарты негізінде кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, келген жері бойынша оқыту мүмкіндігі ұсынылады.
2 Параграф: Өз еркімен қоныс аударуға және қатысуға үміткерлерді іріктеу тәртібі мен әлеуметтік келісімшарт жасасу
40. Бағдарламаға қатысуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
41. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі және отбасы құрамы (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімнің анықтамасы);
3) еңбек кітапшасының (болған кезде) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
4) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың (болған кезде) көшірмелері.
Бағдарламаның осы бағытына қатысуға басым құқықты ауыл жастары, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады) иеленеді.
42. Халықты жұмыспен қамту орталықтары он жұмыс күні ішінде басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдірген адамдардың өтініштері мен құжаттарын – уәкілетті органға, аудан ішінде – аудандық/қалалық комиссияның қарауына жібереді.
Уәкілетті орган басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдіргендердің өтініштері мен құжаттары келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді.

Сноска. Пункт 36 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Региональная комиссия, исходя из общего количества вводимого жилья:
1) согласовывает возможную численность граждан, переезжающих в пределах:
области (района, города), республики, с определением мест выбытия и приема, и направляет рекомендацию в уполномоченный орган и (или) центры занятости населения для организации переезда;
2) рассматривает вопросы организации переезда, заселения участников Программы.
38. В состав региональной и районной/городской комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, уполномоченного органа (центров занятости населения), представители работодателей, профессиональных союзов.
39. Занятость переселенных участников Программы обеспечивается на основе договора намерения с работодателями, заключенными как до, так и после прибытия на новое место жительства. В случае отсутствия возможностей трудоустройства участникам Программы предоставляется возможность обучения по месту прибытия с последующим трудоустройством на условиях договора намерения с работодателями.
Параграф 2. Порядок отбора претендентов на участие в
добровольном переселении и заключение социального контракта
40. Претенденты для участия в Программе подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
41. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному местожительству, и состав семьи (адресная справка, справка сельского акима);
3) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
4) копии документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование и квалификацию (при наличии).
Приоритетное право на участие в данном направлении Программы имеют сельская молодежь, а также воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы).
42. Центры занятости населения в течение десяти рабочих дней направляют заявления и документы желающих переехать в другую область, а также в другой район – уполномоченному органу, внутри района на рассмотрение районной/городской комиссии.
Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов желающих переехать в другую область, а также в другой район направляют их на рассмотрение региональной комиссии.

43. Бағдарламаға қатысуға өтініш беруші адамдардың құжаттарын қарау нәтижесі бойынша:
1) аудандық/қалалық комиссиялар:
бір облыс шегінде басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) немесе басқа облысқа көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және өңірлік комиссияға жібереді;
2) өңірлік комиссиялар:
бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар дайындайды және уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде 2013 жылғы 1 шілдеде құрылысы аяқталған қызметтік тұрғын үйлерге қоныс аударатын адамдарға қатысты, Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұйғарымдарды шығарады және оны уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган өңірлік комиссияның басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы ұсынымын үш жұмыс күні ішінде шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның отырысы Бағдарламаға қатысуға өтініштер мен құжаттардың түсуіне қарай өткізіледі.
44. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшетін Бағдарламаның осы бағытына қатысуға үміткерлер мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
45. Осы Қағидалардың 5, 7 және 45-тармақтарында көрсетілген критерийлер балалар үйінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, жиырма тоғыз жасқа толмаған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айрылған балалар (мұндай адамдар әскери қызметке шақырылған кезде жасы мерзімді әскери қызметті өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандарды және қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар болып табылатын Бағдарламаның осы бағытына қатысушыларға қолданылмайды.

43. По итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление на участие в Программе:
1) районные/городские комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другой район (города областного значения) в пределах одной области или в другую область, и направляют региональной комиссии;
2) региональные комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области, и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
рекомендации о включении либо об отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров в служебные жилища, строительство которых начато на 1 июля 2013 года и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
рекомендации о включении либо об отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область, и направляют уполномоченному органу.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет центрам занятости населения мест выбытия рекомендацию региональной комиссии о включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область.
Заседание региональной и районной/городской комиссии проводится по мере поступления заявлений и документов на участие в Программе.
44. Претенденты на участие в данном направлении Программы, переезжающие из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, должны соответствовать следующим критериям:
1) относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству либо иметь письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживать последние три года в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем.
45. Указанные в пунктах 5, 7 и 44 настоящих Правил критерии не распространяются на участников данного направления Программы, являющихся воспитанниками детских домов, детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, не достигшими двадцати девяти лет, потерявшими родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежью до двадцати девяти лет, переселенцам и оралманам, прибывшим в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенным в квоту приема оралманов и переселенцев.

Бекітілген тізбеге сәйкес, осы Қағидалардың 44-тармағы 3) тармақшасында көзделген әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұру критерийлері басқа облыстарға көшетін үміткерлерге қолданылмайды.
Бұл ретте отбасы мүшелерінің бірінің жұмыспен нәтижелі қамтылуы, коммуналдық қызметтерді, жалдау ақысын төлеу және отбасының бөлінген тұрғын үйде тұруы міндетті шарт болып табылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
46. Тиісті қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспарында көшуді және қызметтік тұрғын үй салуды, сатып алуды, салып бітіруді, сондай-ақ жастарға арналған жатақханалар салуды және сатып алуды субсидиялауға көзделген жалпы қаражат (жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландыруды ескере отырып) көлемі негізінде айқындалады.
Қызметтік тұрғын үйлер пәтерлерден, жеке тұрғын үйлерден және жатақханалардағы бөлмелерден тұрады.
47. Халықты жұмыспен қамту орталығы өңірлік не аудандық/қалалық комиссияның ұсынымын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бағдарламаға қатысуға үміткер осы Қағидалардың 744 және 45-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайларда, Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосудан бас тартылады.
48. Шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерге жазбаша хабарлайды.
49. Халықты жұмыспен қамту орталығының Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізуден бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шағым жасауға болады.
50. Шыққан және келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары қабылданған шешімдердің негізінде Бағдарламаға қатысушылардың көшу тәртібін, мерзімін және оларды қабылдау шарттарын келіседі.
51. Азаматтарды Бағдарламаға қатысушылар қатарына енгізу туралы шешімнің және көшу шарттарын келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарымен келісу негізінде шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларға қоныс аударуға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жолдама береді.
52. Келген жеріндегі жұмыспен қамту орталығы шыққан жеріндегі халықты жұмыспен қамту орталығы берген жолдаманың негізінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген қоныс аударушы мен оралманмен жасалған әлеуметтік келісімшартты қоспағанда, жұмыс беруші оның тарапы болады. Жұмыс беруші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жауапты лауазымды адамның қолымен және мөрмен (бар болса) куәландырылған әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасқанын растайды.

Критерии постоянного проживания в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем, предусмотренные подпунктом 3) пункта 44 настоящих Правил, на претендентов, переезжающих в другую область не распространяются.
При этом, обязательным условием являются продуктивная занятость одного из членов семьи, оплата коммунальных услуг, арендной платы и проживание семьи в предоставленном жилище.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Количество участников Программы определяется, исходя из общего объема средств (с учетом софинансирования со стороны работодателей) на строительство, приобретение служебных жилищ и общежитий для молодежи, а также субсидирование переезда за счет государства на соответствующий финансовый год.
Служебные жилища состоят из квартир, индивидуальных жилых домов и комнат в общежитиях.
47. Центр занятости населения в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения рекомендации региональной либо районной/городской комиссии принимает решение о включении либо отказе во включении заявителей в состав участников Программы.
Во включении в состав участников Программы отказывается в случаях несоответствия претендента на участие в Программе критериям, указанным в пунктах 7, 44, и 45 настоящих Правил.
48. О принятом решении центры занятости населения мест выбытия письменно информируют заявителей в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.
49. Решение центра занятости населения об отказе в включении в состав участников Программы может быть обжаловано в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
50. Центры занятости населения мест выбытия и прибытия на основе принятых решений согласовывают порядок, сроки переезда и условия приема участников Программы.
51. На основании решения о включении граждан в число участников Программы и согласования условий переезда с центрами занятости населения мест прибытия, центры занятости населения мест выбытия выдают участникам Программы направление на переселение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
52. На основании направления, выданного центром занятости населения мест выбытия, центр занятости населения мест прибытия заключает социальный контракт по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, стороной которого также выступает работодатель, за исключением социального контракта, заключенного с переселенцем и оралманом, прибывшим в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан. Работодатель подтверждает заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью (при наличии), согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
53. Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыру бойынша міндеттемені жұмыс берушілер орындамаған жағдайда жұмыс берушілер мемлекеттің оқытуға және (немесе) көшуді субсидиялауға жұмсаған шығыстарын өтейді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген оралмандар мен қоныс аударушылар өз еркімен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірдің шегінен тыс жерге өз бетінше көшкен жағдайда (немесе оралмандар Қазақстан Республикасының азаматтығын алудан бас тартқанда) бес жыл ішінде Бағдарламаға қатысушылардың құрамынан шығарылады және мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге жұмсалған мемлекеттік шығыстар сомасын өз еркімен бюджетке қайтарады, ал қайтарудан бас тартқан жағдайда сот тәртібімен қайтарылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
54. Көшуін және жұмысқа орналасуын жұмыс беруші өзі жүзеге асырған азаматтар басым тәртіппен тиісті мемлекеттік қолдауды ала отырып, Бағдарламаның осы бағытына қатысушылардың құрамына енгізіледі.
55. Бағдарламаға қатысушылардың жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілер ұсынған бос жұмыс орындары пайдаланылады.
56. Бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңдерінде оған қатысушылар туралы ақпарат «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуді және мониторинг жүргізуді жүзеге асырады және Бағдарламаға қатысушылардың өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын бақылайды.
4. Еңбек ресурстары ұтқырлығын арттыруға бағытталған шараларды қаржыландыру
1 Параграф: Тұрғын үйді салу және бөлу тәртібі
57. Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келген қоныс аударушыларды және оралмандарды қоспағанда, қызметтік тұрғын үйлер салуға, сатып алуға және оларға қоныстандыруға қатысатын жұмыс берушілердің өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландырылған жағдайда тұрғын үй салу, сатып алу және бөлу үшін тұрғын үй салу жерін, тұрғын үйдің ықтимал нұсқаларын таңдау оның қатысуымен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В случае неисполнения работодателями обязательства по трудоустройству участника Программы работодатели возмещают расходы, понесенные государством на обучение и (или) субсидирование переезда.
Оралманы и переселенцы, прибывшие в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенные в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, в случае самостоятельной миграции по собственному волеизъявлению за пределы региона, определенного Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет (либо отказа от приобретения гражданства Республики Казахстан оралманами) выводятся из состава участников Программы и возмещают в бюджет сумму государственных расходов, затраченных на оказание мер государственной поддержки в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Граждане, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, включаются в состав участников данного направления Программы с предоставлением соответствующей государственной поддержки в приоритетном порядке.
55. Для трудоустройства участников Программы используются вакантные рабочие места представленные работодателями.
56. На всех этапах реализации Программы информация о ее участниках размещается в автоматизированной информационной системе Дорожной карты занятости 2020.
Центры занятости населения осуществляют сопровождение и мониторинг социального контракта и контролируют выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств.
Параграф 3. Порядок строительства и распределения жилья
57. Включение в состав участников Программы за исключением переселенцев и оралманов, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан осуществляется по заявлению работодателей, участвующих в строительстве, приобретении и заселении служебных жилищ.
Выбор мест застройки, возможных вариантов жилья для строительства, приобретения, а также распределение жилья в случае софинансирования со стороны работодателя осуществляются с его участием.

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
58. Көп пәтерлі тұрғын үйді, сондай-ақ жеке, екі (үш) пәтерлі тұрғын үйлерді салған, сатып алған және салып бітірген кезде тұрғын үйдің жалпы сметалық құнынан кемінде 10 % қоса қаржыландыруды:
Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізілген Бағдарламаға қатысушылар үшін жұмыс берушілердің өтініші бойынша жұмыс беруші;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келетін қоныс аударушылар мен оралмандар үшін жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 08.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) бұйрығымен.
59. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары мен жұмыс берушілер мынадай міндеттемелерді көздейтін ниет білдіру шартын жасасады:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу, сатып алу;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті жұмысқа орналастыру;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыруының мөлшері.
60. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салу үшін жер учаскелерін бөлуді, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді, мемлекеттік сараптама жүргізуді, қосылуға техникалық шарттарды беруді, сондай-ақ аумақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына немесе құрылыс салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылуды жүзеге асырады.
Жеке тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджеттің және жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмсалған қаражатқа пропорционал жүзеге асырылады.
Көп пәтерлі тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің нақты құнын айқындағаннан кейін жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй салу және осы құрылысты қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
Мердігерлік шартқа сәйкес аванс төлемдерін аударған кезде бірінші тәртіпте міндетті түрде жұмыс берушінің қоса қаржыландыру сомасы аударылуға тиіс.
Салынған және пайдалануға тапсырылған тұрғын үй мемлекет пен жұмыс беруші арасында осы тұрғын үйді салуға жұмсалған қаражатқа пропорционал бөлінеді.
Жергілікті атқарушы органның шешімімен жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландыру қаражаты есебінен салынған тұрғын үй жұмыс берушінің меншігіне беріледі, ал мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен салынған тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының теңгеріміне беріледі.

Сноска. Пункт 57 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. При строительстве, приобретении и достройке многоквартирного жилья, а также индивидуальных, двух (трех) квартирных жилых домов осуществляется софинансирование не менее 10 % от общей сметной стоимости жилья:
для участников Программы, включенных в состав участников Программы по заявлению работодателей - работодателем;
для переселенцев и оралманов, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан - местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Местные исполнительные органы областей и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие обязательства:
1) порядок совместного строительства, приобретения жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
60. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.
При строительстве индивидуальных жилых домов привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета и работодателя пропорционально вложенным средствам.
При строительстве многоквартирного жилого дома привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета.
После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ местных исполнительных органов, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем данного строительства.
При перечислении авансовых платежей в соответствии с договором подряда в первоочередном порядке перечисляется сумма софинансирования работодателем.
Построенные и сданные в эксплуатацию жилища распределяются между государством и работодателем пропорционально вложенным средствам в строительство данного жилья.
Решением местного исполнительного органа жилье, построенное за счет средств софинансирования со стороны работодателя, передается в собственность работодателя, а жилье, построенное за счет средств государственного бюджета, передается на баланс центра занятости населения.

61. Халықты жұмыспен қамту орталықтары мен жұмыс берушілер Бағдарламаға қатысушылармен жалға алу шартын жасасады, кейін Бағдарламаға қатысушыға жалға береді.
2 Параграф: Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау шараларын қаржыландыру
62. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салу және (немесе) оны сатып алу, Бағдарламаға қатысушыларға көшуге, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға субсидия беру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.
Нысаналы трансферттерді уақтылы аудару, бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына және түпкілікті нәтижесіне мониторинг жүргізу үшін:
1) Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында Бағдарламаға қатысушылардың қоныс аударуға жұмсалатын шығындарын өтеу бөлігінде;
2) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында қызметтік тұрғын үй салу және (немесе) сатып алу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) сатып алу бөлігінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасалады.
63. Бағдарлама операторы мен өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бюджет заңнамасына сәйкес, қаржыландырудын жеке жоспары негізінде облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша нысаналы трансферттерді аударады.
64. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салуға және (немесе) оны сатып алуға, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) сатып алуға арналған нысаналы трансферттер объектілер бойынша бөлінбей, бiр сомамен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тиісті шешiмдер қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына қаражат көзделген объектілер бөлінісінде жергілікті инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға және Бағдарлама операторына жібереді.
65. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнiне қарай Бағдарлама операторына – экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударған, оның ішінде субсидия, тұрғын үй, жатақханадан бөлме алған, жұмысқа орналастырылған (жұмыспен қамтудың түрлері бөлінісінде) Бағдарламаға қатысушылардың саны туралы ақпарат;
2) жартыжылдық қорытындысы бойынша жылына екі рет өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға – сатып алынған және (немесе) пайдалануға енгізілген қызметтік тұрғын үйлердің, жатақханалардың саны туралы есеп береді.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығының
директорына кiмнен _______________
__________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) беруге және көшуге субсидия тағайындауға
ӨТІНІШ
Сiзден _____________________________________________________________
(көшу себебi көрсетiледi)
байланысты маған және отбасымның мүшелерiне отбасының мынадай құрамын ескере отырып:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) берудi, қоныс аударуға субсидия тағайындауды және төлеудi сұраймын.
Бiзге тиесiлi соманы _______________________________________________
____________________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының дербес шотының
нөмiрi көрсетiледi)
аударуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтiнiшке қоса беремiн:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» _____________ _______________________________
(Бағдарламаға қатысушының қолы)
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________________________ ауданының (облыстық маңызы барқаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
Бұйрық
Күнi _____________ № _____ _____________ ауыл (қала)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларының 11-тармағына сәйкес Жұмыспен қамту 2020 жол картасына қатысушылар ұсынған құжаттарды қарап БҰЙЫРАМЫН:

61. Центры занятости населения и работодатели заключают договора аренды с участниками Программы, после передают жилье в аренду участникам Программы.
4. Финансирование мер, направленных на повышение
мобильности трудовых ресурсов
62. Для строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, предоставления участникам Программы субсидий на переезд, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Для своевременного перечисления целевых трансфертов, мониторинга целевого использования бюджетных средств и конечного результата между уполномоченным органом по вопросам регионального развития и акимами областей, городов Астаны и Алматы заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам в части строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
63. Оператор Программы и уполномоченный орган по вопросам регионального развития в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан перечисляют целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам на основании индивидуальных планов финансирования.
64. Целевые трансферты на строительство и (или) приобретение служебного жилища, общежития, развитие и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры перечисляются областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы одной суммой без пообъектного распределения.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двухнедельный срок после принятия соответствующих решений направляют сводную информацию о местных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства, в уполномоченный орган по вопросам регионального развития и оператору Программы.
65. Акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют отчеты:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, Оператору Программы информацию – о количестве участников Программы, переселившихся в населенные пункты с высоким экономическим потенциалом и центры экономического роста, в том числе получивших субсидии, служебное жилище, комнату в общежитии, трудоустроенных (в разрезе видов занятости);
2) два раза в год по итогам полугодия в уполномоченный орган по вопросам регионального развития – о количестве приобретенных и (или) введенных в эксплуатацию служебных жилищ, общежитий.
Приложение 1
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _______________________________
ФИО (при наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на предоставление служебного жилища (комнаты в
общежитии) и назначение субсидий на переезд
Прошу Вас предоставить служебное жилище (комнату в общежитии),
назначить и выплатить мне и членам семьи субсидию на переезд, в связи с ___________________________________________________________________
(указывается цель переезда)
с учетом следующего состава членов семьи:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Причитающуюся нам сумму прошу перечислить
_____________________________________________________________________
(указывается название банка, ИИН банка, БИК банка,
номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаю следующие документы:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
«___» _____20__года          _______________________________
(подпись участника Программы)
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
Центр занятости населения
_____________________________ района
(города областного значения, столицы,
города республиканского значения)
Приказ
Дата__________ № ____ ______________ село (город)
В соответствии с пунктом 11 Правил содействия повышению
мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости и
оказания им мер государственной поддержки, рассмотрев документы,
представленные участниками Дорожной карты занятости 2020, ПРИКАЗЫВАЮ:

1. ___________________ отбасына қоныс аударуға мынадай мөлшерде субсидия тағайындалсын:
1) Бағдарламаға қатысушыға __________________ теңге мөлшерiнде;
2) отбасы мүшелерiне ________________________ теңге мөлшерiнде.
Барлығы ____________ теңге.
Онымен бірге отбасының мынадай мүшелері көшеді:
Р/с
Т.А.Ә.
Туыстық қатынасы
2. Субсидия ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының дербес шотының
немесе төлем карточкасының нөмiрi көрсетiледi)
аударылсын.
Басшы                                   Т.А.Ә. қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
3-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары
ауылдық елді мекендерді анықтауға арналған өлшемдер
Жіктеу факторлары
Өлшем бірлігі
Шекті мәндер
Көрсеткіштер

1. Назначить семье _________________субсидии на переезд в
следующих размерах:
1) участнику Программы в размере __________ тенге;
2) членам семьи в размере __________________ тенге.
Всего ______________________ тенге.
Совместно с ним (ней) переезжают следующие члены семьи:
п/п
Ф.И.О.
Родственное отношение
2. Субсидию перечислить на ____________________________________
_____________________________________________________________________
(указываются название банка, ИИН банка, БИК банка, номер лицевого
счета или платежной карточки получателя)
Руководитель                                  Ф.И.О. подпись
Приложение 3
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Критерии для определения сельских населенных пунктов
с низким, средним и высоким потенциалом
социально-экономического развития
Классификационные факторы
Единица измерения
Пороговые значения
Показатели

1,5 дейін
1
1,5 - 2
0,75
>2-3
0,25
>3
0
Баллдар Жиыны 100
Даму әлеуеті жоғары ауылдық елді мекендер
70 - 100
Даму әлеуеті орташа ауылдық елді мекендер
35 - 69
Даму әлеуеті төмен ауылдық елді мекендер
1 - 34
* - Бірнеше денсаулық сақтау нысандары немесе мектепке дейін мекемелер болған жағдайда, есептеу кезінде нысан оның маңыздылығы дәрежесі бойынша қабылданады;
** - Талданып отырған фактордың орташа облыстық көрсеткішпен арақатынасы арқылы есептеледі.
АЕМ – ауылдық елді мекен.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
4-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары ауылдық елді мекендерді анықтауға арналған нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары ауылдық елді мекендерді (бұдан әрі - АЕМ) анықтауға арналған нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларының 35-тармағына сәйкес әзірленген.

До 1,5
1
1,5 - 2
0,75
>2-3
0,25
>3
0
Баллы Итого 100
СНП с высоким потенциалом развития
70 - 100
СНП со средним потенциалом развития
35 - 69
СНП с низким потенциалом развития
1 - 34
* - В случае наличия нескольких объектов здравоохранения или дошкольных учреждений, при расчетах принимается объект по степени его значимости;
** - рассчитывается путем соотношения анализируемого фактора со среднеобластным показателем.
СНП – сельский населенный пункт.
Приложение 4
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Инструкция
для определения сельских населенных пунктов
с низким, средним и высоким потенциалом
социально-экономического развития
1. Общие положения
1. Инструкция предназначена для осуществления комплексной оценки уровня социально-экономического развития сельского населенного пункта (далее – СНП), выявления их потенциала в целях улучшения условий проживания жителей, а также для использования при подготовке управленческих решений местными исполнительными органами по вопросам дальнейшего развития населенных пунктов соответствующих территорий.

2. Нұсқаулықты АЕМ әлеуметтік-экономикалық даму деңгейін кешенді бағалауды жүзеге асыру, тұрғындардың өмір сүру жағдайларын жақсарту мақсатында олардың әлеуетін айқындау, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар тиісті аумақтардың елді мекендерін одан әрі дамыту мәселелері бойынша басқарушылық шешімдерді дайындауы кезінде пайдалану үшін арналған.
2. Ақпарат көздері
3. Қазақстан Республикасының АЕМ әлеуметтік-экономикалық даму деңгейіне кешенді бағалау жүргізу үшін:
1) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері;
2) жергілікті атқарушы органдардан, министрліктерден, агенттіктер мен ведомстволардан алынған ақпарат;
3) ведомстволық статистикалық байқаулардың деректері;
4) әлеуметтік сауалнамалардың нәтижелері ақпарат көздері болып табылады.
3. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары ауылдық елді мекендерді анықтау өлшемдері
4. АЕМ әлеуетін және олардың перспективалығын бағалайтын маңызды жіктеу факторлары ретінде 22 жиынтық көрсеткішті қамтитын өлшемдердің 4 тобы: экономикалық, инженерлік-инфрақұрылымдық, әлеуметтік және экологиялық өлшемдер айқындалған.
5. АЕМ әлеуетін бағалау кезінде экономикалық дамудың басымдықтарын ескере отырып, көрсеткіштердің әрқайсысына балдардың жиынтық саны сомасында олардың маңыздылығын сипаттайтын салмақ белгіленді. Экономикалық блок көрсеткіштерінің салмағы ең үлкен – ең үлкен жиынтық балы 50, инженерлік-инфрақұрылымдық және әлеуметтік блоктардың көрсеткіштері 25-тен аспайды. АЕМ-нің даму деңгейіне экологиялық блоктың әсері түзету коэффициенттері арқылы бағаланады, оларға алғашқы үш блок бойынша алынған балдар көбейтіледі.
6. Экономикалық блоктың жіктеу факторлары:
1) топырақтың құнарлығы – 6 балл. Топырақтың сапасы мен әлеуетті құнарлығын мәні 1-ден 100-ге дейін болуы мүмкін бонитет балдарында көрініс табатын егістіктің бонитировкасы сипаттайды. Көрсеткіштің шекті мәндері Жер ресурстарын басқару жөніндегі комитетінің деректеріне сәйкес белгіленген және топырақ қабатының сапасының «15 балдан төмен» көрсеткішінен республикадағы «45 балдан жоғары» ең үлкен көрсеткішке дейінгі градациясын көздейді;
2) өткізу нарықтарынан қашықтық дәрежесі – 5 балл. АЕМ-нен аудан орталығына, темір жол станциясына, қалаға дейінгі ара қашықтықты өткізу нарықтарының қол жетімділігі көрсеткіші үшін негіз ретінде пайдалануға болады. Төменгі мән ретінде 20 километрге тең және кем, 5 балға бағаланған арақашықтық қабылданған. Қадамның мөлшері 40 км құрайды, ал көрсеткіштің ең төмен шекті мәні ретінде 100 километрге тең және артық арақашықтық қабылданған;

2. Инструкция устанавливает классификационные факторы сельских населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития, определяемые местными исполнительными органами.
2. Источники информации
3. Источниками информации для проведения комплексной оценки уровня социально-экономического развития СНП Республики Казахстан являются:
1) данные общегосударственных статистических наблюдений;
2) информация, полученная от местных исполнительных органов, министерств, агентств и ведомств;
3) данные ведомственных статистических наблюдений;
4) результаты социологических опросов.
3. Критерии определения сельских населенных
пунктов с низким, средним и высоким потенциалом
социально-экономического развития
4. Важнейшими классификационными факторами, оценивающими потенциал СНП и их перспективность, определены 4 блока критериев: экономический, инженерно-инфраструктурный, социальный и экологический, которые включают 22 совокупных показателя.
5. С учетом приоритетов экономического развития при оценке потенциала СНП каждому из показателей установлен вес, который характеризует их значимость в сумме совокупного количества баллов. Наибольший вес имеют показатели экономического блока - суммарный наивысший балл 50, показатели инженерно-инфраструктурного и социального блоков не превышают 25 баллов. Влияние на уровень развития СНП экологического блока оценивается через поправочные коэффициенты, на которые умножаются баллы, полученные по первым трем блокам.
8. Классификационные факторы экономического блока:
1) плодородие почвы – 6 баллов. Качество и потенциальное плодородие почвы характеризует бонитировка пашни, выраженная в баллах бонитета, который может иметь значение от 1 до 100. Пороговые значения показателя установлены в соответствии с данными Комитета по управлению земельными ресурсами и предполагают градацию качества почвенного слоя от показателя «менее 15 баллов» до наибольшего в республике «более 45 баллов»;
2) степень удаленности от рынков сбыта – 5 баллов. Расстояние от СНП до районного центра, железнодорожной станции, города можно использовать, как основание для показателя доступности рынков сбыта. За низкий порог принято расстояние, равное 20 км и менее, оцененное в 5 баллов. Размер шага составляет 40 км, а за наименьшее пороговое значение показателя принято расстояние, равное 100 км и более;

3) кәсіпкерлік белсенділік – 4 балл. Бұл көрсеткіш заңды тұлға (АҚ, ЖШС, ірі ШҚ және т.б.) нысанында тіркелген ірі (базалық) кәсіпорынның болуымен сипатталады, онда ауылдық елді мекеннің тұрғындарының елеулі немесе негізгі бөлігі жұмыспен қамтылған болуы керек, осыған байланысты ол халықты жұмыспен қамтуға белгілі түрде әсер етеді. Ірі (базалық) кәсіпорынның негізгі өлшемдерінің бірі нақты ауылдың әлеуметтік-экономикалық дамуына белсенді араласуы болып табылады;
4) ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту – 3 балл. Тиісті аумақта қосылған құнның өсу мүмкіндіктерін сипаттайды және ауыл шаруашылығы және басқа да өнімдерін қайта өңдеу объектілерінің болуымен анықталады. Көрсеткіштің шекті мәндері бір АЕМ-де 0-ден 4-ке және одан асатын қайта өңдеуші цехқа дейін түрленеді;
5) ауыл шаруашылығы техникасымен қамтамасыз етілуі – 8 балл. Екі көрсеткішке бөлінеді: 100 га егістікке келетін тракторлардың саны және 100 га егістікке келетін комбайндардың саны. Шекті мәндердің мөлшері 0,2-ден 0,5-ке (0,3) және одан асатын тракторға (комбайнға) дейін түрленеді;
6) ирригациялық (суармалы) жүйелерді пайдалану – 3 балл. Суармалы егін шаруашылығын дамыту жөніндегі мүмкіндіктер ирригациялық жүйелердің болуы мен пайдаланылуын көрсетеді. Суарылатын жерлер жайылымдарға қарағанда ауыл халқының едәуір көп мөлшеріне табысты қамтамасыз ете алады. Ирригациялық жүйелер бар және оларды пайдаланылатын аумақтар 3 балмен, ал жоқтары – 0 балмен бағаланады;
7) егістік – 5 балл. Егін шаруашылығын дамыту мүмкіндіктерін анықтайды. Шекті мәндері ауылшаруашылығы алқабының алаңына байланысты анықталады. Көрсеткіштің шекті мәндері бір АЕМ-де 0-ден 10 000-ға және одан асатын гектарларға дейін түрленеді;
8) жайылымдар – 9 балл, екі көрсеткішке бөлінеді:
табиғи жайылымдардың болуы – 4 балл, шекті мәндері алаңға байланысты анықталады және бір АЕМ-де 0-ден 10 000-ға және одан асатын гектарға дейін түрленеді;
азықтық дақылдар егісінің (егілген) болуы – 5 балл, жоғары протеинді азықты алумен анықталады, мал шаруашылығының өнімділігін арттыруға себеп болады. Шекті мәндері алаңына байланысты анықталады және бір АЕМ-де 0-ден 3 000-ға және асатын гектарға дейін түрленеді;
9) мал шаруашылығы – 7 балл. АЕМ-де ауылшаруашылығы малдарының болуын сипаттайды және екі көрсеткішке бөлінеді:
асыл тұқымды мал – 4 балл, генетикалық әлеуеті жоғары малды өсіруге, оларды сақтауға және көбейтуге бағытталған тұқымдық жұмыс жүйесімен қамтылған мал шаруашылығының саласы. Шекті мәндері бір АЕМ-де 0-ден 1 000-ға дейін және одан асатын шартты баспен анықталады. Асыл тұқымды мал шаруашылығының өнімдері жоғары қосылған құнмен ерекшеленеді;
асыл тұқымды емес мал – 3 балл, шекті мәндері бір АЕМ-де 0-ден 3 000-ға дейін және одан асатын шартты баспен анықталады.

3) предпринимательская активность – 4 балла. Данный показатель характеризуется наличием крупного (базового) предприятия, зарегистрированного в форме юридического лица (АО, ТОО, крупного КХ и т.д.), где занята значительная или даже основная часть населения сельского населенного пункта, в связи с чем оно определяющим образом влияет на занятость населения. Одним из основных критериев крупного (базового) предприятия является активное участие в социально-экономическом развитии конкретного села;
4) развитие переработки сельхозпродукции – 3 балла. Характеризует возможности роста добавленной стоимости на соответствующей территории и определяется наличием объектов переработки сельскохозяйственной и иной продукции. Пороговые значения показателя варьируют от 0 до 4 и более перерабатывающих цехов в одном СНП;
5) обеспеченность сельскохозяйственной техникой – 8 баллов. Подразделяется на два показателя: количество тракторов на 100 га пашни и количество комбайнов на 100 га пашни. Величина пороговых значений варьируют от 0,2 до 0,5 (0,3) и более тракторов (комбайнов);
6) использование ирригационных (орошаемых) систем – 3 балла. Возможности по развитию орошаемого земледелия отражают наличие и использование ирригационных систем. Поливные земли в состоянии обеспечить доходы гораздо большему количеству сельского населения, чем богарное земледелие. Территории, где имеются и используются ирригационные системы, оцениваются в 3 балла, а не имеющие – 0;
7) пашня – 5 баллов. Определяет возможности развития земледелия. Пороговые значения определяются в зависимости от площади сельскохозяйственных угодий. Пороговые значения показателя варьируют от 0 до 10000 и более гектар в одном СНП;
8) пастбища – 9 баллов, подразделяется на два показателя:
наличие естественных пастбищ - 4 балла, пороговые значения определяются в зависимости от площади и варьируют от 0 до 10000 и более гектар в одном СНП;
наличие посевов кормовых культур (сеянные) – 5 баллов, определяет получение высокопротеиновых кормов, способствует повышению продуктивности животноводства. Пороговые значения определяются в зависимости от площади и варьируют от 0 до 3000 и более гектар в одном СНП;
9) животноводство – 7 баллов. Характеризуется наличием сельскохозяйственных животных в СНП и подразделяется на два показателя:
племенной скот – 4 балла, отрасль животноводства, охваченная системой племенной работы, направленная на воспроизведение животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранение и разведение. Пороговые значения определяются от 0 до 1000 и более условных голов в одном СНП. Продукция племенного животноводства отличается высокой добавленной стоимостью;
не племенной скот – 3 балла, пороговые значения определяются от 0 до 3000 и более голов в одном СНП.

Осы көрсеткіштер түзету коэффициенттеріне көбейту жолымен (ІҚМ – 0,8; қойлар және ешкілер – 0,1; шошқалар – 0,3; жылқылар – 1,0; түйелер – 1,0.) «шартты баспен» өлшенеді;
7. Инженерлік-инфрақұрылымдық блоктың жіктеу факторлары:
1) сумен жабдықтау – 5 балл. Сумен жабдықтау жүйесінің жай-күйін бағалау халық тұтынуы үшін судың қандай көздерден алынатындығы бойынша жүргізіледі. Орталықтандырылған сумен жабдықталған (су құбыры) АЕМ-нің, орталықтандырылмаған сумен жабдықталған (су тарату пунктінен, ұңғымалардан, құдықтардан, су тазарту қондырғылары бар немесе жоқ жер бетіндегі көздерден) және тасымалды суды пайдаланатын АЕМ-ге қарағанда, жағдайы жақсы болады. Сумен жабдықтау жүйесі бойынша мәндердің мөлшері орталықтандырылған сумен жабдықталған (су құбыры) АЕМ-де 5 балдан тасымалды суды пайдаланатын АЕМ-де 0 балға дейін түрленеді;
2) жол – 5 балл. Жол инфрақұрылымын бағалау үшін АЕМ-нен аудан орталығына дейінгі қатты жабыны бар автокөлік жолдарының пайызы қабылданды. Шекті мәндері қатты жабыны бар 100% болып, одан әрі қадамдық мәні 25%-бен анықталады.
3) газбен жабдықтау – 5 балл, халықтың тұрмыс деңгейін сипаттайтын инфрақұрылымды дамытудың көрсеткіші. АЕМ-ді табиғи газбен газдандыру – 5 балл, сұйытылған газбен қамтамасыз ету (баллонда) – 2 балл және газбен жабдықталмаған – 0 балл осы көрсеткішті анықтайтын шекті мәндер болып табылады;
4) электр энергиясы – 5 балл. Халықтың тұрмыс деңгейінің және аумақтың экономикалық белсенділігінің маңызды көрсеткіші. Шекті мәндер АЕМ-нің электр энергиясымен қамтамасыз етілгенімен немесе қамтамасыз етілмегенімен анықталады;
5) байланыс (телефондық) – 5 балл. АЕМ-ді телефондандыру деңгейімен анықталады. Көрсеткіштің шекті мәні абоненттік желінің тығыздығымен айқындалады: АТБ – 5 балл, 1-ден 20-ға дейін нөмірлер – 2 балл, 1 нөмір – 1 балл болуы және байланыстың болмауы – 0 балл.
8. Әлеуметтік блоктың жіктеу факторлары:
1) халықтың саны – 5 балл. АЕМ-де халықтың шоғырлануын көрсетеді. Бастапқы мәндері халықтың санына байланысты анықталады және бір АЕМ-де 0-ден 5 000-ға және одан асатын адамға дейін түрленеді;
2) мектептер – 5 балл. Осы көрсеткішті өлшеу «Білім беру ұйымдары желісінің кепілдікті мемлекеттік нормативі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1256 қаулысына сәйкес жүргізіледі, онда ауылдық білім беруді дамыту жөніндегі мемлекеттік нормативтер мен стандарттар бекітілген.
Білім беруді дамыту көрсеткішін бағалау білім беру объектілерінің белгіленген нормаларға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі және олардың нақты елді мекенде бар болуы, сондай-ақ білім беру ұйымдарының мектеп жасындағы оқушылар тұрақты тұратын АЕМ-нен 3 км астам қашықтығы бойынша жүзеге асырылады;

Данные показатели измеряются в «условных головах» путем умножения на поправочные коэффициенты (КРС – 0,8; овцы и козы – 0,1; свиньи – 0,3; лошади – 1,0; верблюды – 1,0).
9. Классификационные факторы инженерно-инфраструктурного блока:
1) водоснабжение – 5 баллов. Оценка состояния системы водоснабжения проводится по тому, из каких источников берется вода для потребления населением. СНП, имеющие централизованное водоснабжение (водопроводы), в лучшем положении, чем СНП, пользующиеся децентрализованным водоснабжением (из пункта раздачи воды, скважин, колодцев, поверхностные источники с водоочистным сооружением и без него) и привозной водой. Величина порогов по системе водоснабжения колеблется от 5 баллов в СНП, имеющих централизованное водоснабжение (водопровод), до 0 баллов в СНП, пользующихся привозной водой;
2) дорога – 5 баллов. Для оценки дорожной инфраструктуры принят процент автомобильных дорог с твердым покрытием от СНП до райцентра. Пороговое значение определяется 100 % с твердым покрытием, далее пошаговое значение по 25 %;
3) газоснабжение – 5 баллов, показатель развития инфраструктуры, характеризующий уровень жизни населения. Пороговые значения, определяющие данный показатель являются газификация СНП природным газом - 5 баллов, обеспеченность сжиженным газом (в баллонах) – 2 балла и отсутствие газоснабжения – 0;
4) электроэнергия – 5 баллов. Важнейший показатель уровня жизни населения и экономической активности территории. Пороговые значения определяются обеспеченностью или необеспеченностью СНП электроэнергией;
5) связь (телефонная) – 5 баллов. Определяется уровнем телефонизации СНП. Пороговые значения показателя определяются плотностью абонентской сети: наличие АТС – 5 баллов, от 1 до 20 номеров – 2 балла, 1 номер – 1 балл и отсутствие связи – 0 баллов.
10. Классификационные факторы социального блока:
1) численность населения – 5 баллов. Показывает концентрацию населения в СНП. Пороговые значения определяются в зависимости от численности населения и варьируют от 0 до 5 000 и более человек в одном СНП;
2) школы – 5 баллов. Измерение данного показателя проводится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1256 «Об утверждении гарантированного государственного норматива сети организаций образования», где утверждены государственные нормативы и стандарты по развитию сельского образования.
Оценка показателя развития образования осуществляется по соответствию или несоответствию объектов образования установленным нормам и их наличию в конкретном населенном пункте, а также отдаленности организаций образования более чем на 3 км от СНП, где постоянно проживают учащиеся школьного возраста;

3) мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің болуы – 4 балл. Көрсеткіштің шекті мәндері АЕМ-де мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің болуы бойынша анықталады: балабақша – 4 балл, шағын-орталық – 2 балл;
4) денсаулық сақтау – 5 балл. Осы көрсеткішті өлшеу «Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2131 қаулысына сәйкес жүргізіледі, онда ауылдық денсаулық сақтауды дамыту жөніндегі мемлекеттік нормативтер бекітілген.
Ауылдық денсаулық сақтау жүйесін бағалау денсаулық сақтау объектілерінің белгіленген нормаларға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі және олардың АЕМ-де бар болуы негізінде жүргізіледі;
5) жұмыспен қамту – 4 балл. АЕМ-де жұмыспен қамтылғандар санының экономикалық белсенді халықтың санына арақатынасын сипаттайды және орташа облыстық көрсеткішпен салыстырылады;
6) кедейлік – 2 балл. Ауылдың 100 тұрғынына шаққанда атаулы әлеуметтік көмек алатындардың арақатынасын сипаттайды және орташа облыстық көрсеткішпен салыстырылады.
9. Экологиялық блок мынадай көрсеткіштер бойынша бөлінген:
1) радиациялық ая – өлшем бірлігі - мкЗв/сағ. «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысына сәйкес елді мекендердің аумағындағы радиациялық аяның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіш сыртқы гамма-сәуленің экспозициялық дозасының қуаты (ЭДҚ) болып табылады, ол 0,3 мкЗв/сағ. аспауы қажет.
0,3 мкЗв/сағ. асатын радиациялық ая деңгейі бар АЕМ басқа көрсеткіштер бойынша жоғары және орта даму әлеуеті болуына қарамастан, ерекше қолайсыз экологиялық жағдайы бар елді мекендердің тобына ауыстырылады;
2) ауыз судың сапасы – «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 104 қаулысына сәйкес судың сапасы және оның тұтынуға жарамдылығын сипаттау үшін оны минералдандыру деңгейі алынады, онда ауыз судағы минералдық тұздардың (құрғақ қалдықтың) шекті жол берілетін жинақталуы (ШЖЖ) 1(1,5) г/л құрайды.
10. Барлық жіктеу факторлары бойынша көрсеткіштер әрбір АЕМ бөлінісінде балмен анықталады.
11. Өлшемдердің үш блогы бойынша алынған АЕМ балдарының жиынтық сомасы экологиялық блок бойынша түзету коэффициентіне көбейтіледі және ауылдық елді мекеннің әлеуетін сипаттайтын жиынтық балды анықтайды.
12. Балдардың жиынтық сомасының негізінде АЕМ үш санатқа (типке) бөлінеді:

3) наличие дошкольных учреждений – 4 балла. Пороговые значения показателя определяются по наличию в СНП дошкольных учреждений: детский сад – 4 балла, мини-центр – 2 балла;
4) здравоохранение – 5 баллов. Измерение данного показателя проводится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2131 «Об утверждении государственного норматива сети организации здравоохранения Республики Казахстан», где утверждены государственные нормативы по развитию сельского здравоохранения.
Оценка системы сельского здравоохранения проводится на основе соответствия или несоответствия объектов здравоохранения установленным нормам и их наличию в СНП;
5) занятость – 4 балла. Характеризует процентное соотношение количества занятых в СНП к экономически активному населению и сравнивается со среднеобластным показателем;
6) бедность – 2 балла. Характеризует соотношение получателей адресной социальной помощи на 100 жителей села и сравнивается со среднеобластным показателем.
11. Экологический блок распределен по показателям:
1) радиационный фон – единица измерения - мкЗв/ч. Показателем, характеризующим состояние радиационного фона на территории населенных мест, является мощность экспозиционной дозы внешнего гамма-излучения (МЭД), которая не должна превышать 0,3 мкЗв/час.
СНП с уровнем радиационного фона, превышающим 0,3 мкЗв/ч, переносится в группу населенных пунктов с особо неблагоприятными экологическими условиями, несмотря на то, что по другим показателям он имеет высокий и средний потенциал развития;
2) качество питьевой воды –для характеристики качества и пригодности воды для потребления взят уровень ее минерализации, где предельно допустимая концентрация (ПДК) минеральных солей (сухого остатка) в питьевой воде составляет 1 (1,5) г/л.
12. Показатели по всем классификационным факторам определяются в баллах в разрезе каждого СНП.
13. Сумма баллов СНП, набранная по трем блокам критериев, умножается на поправочный коэффициент по экологическому блоку и определяет совокупный балл, характеризующий потенциал развития сельского населенного пункта.
14. На основании совокупной суммы баллов СНП группируются в три категории (типа):

1) Даму әлеуеті жоғары АЕМ – 70 балдан астам;
2) Даму әлеуеті орташа АЕМ – 35-69 балл;
3) Даму әлеуеті төмен АЕМ – 1-34 балл.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
________________________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту орталығының директорына
______________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын ____________________
______________________________________________
ӨТIНIШ
Мені Жұмыспен қамту 2020 жол картасы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу бағыты бойынша қатысушылар қатарына қосуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтінішке қоса беремін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы не ауылдық әкімдерінің анықтамасы) көшірмесі;
3) еңбек кітапшасының (болған жағдайда) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
4) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың (бар болса) көшірмесі.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Барлығы_________құжат__________парақта.
Көшу шартымен таныстым.
Күні                                қолы
--------------------------------------------------------------
Азамат ________________________________________________ өтініші 20__ ж.«___» ____________ қабылданды № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________,________________________
_____________________________________ ________________________
Күні                         қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Көшуге № ____ жолдама
Осы жолдама халықты жұмыспен қамту орталығының 20__ ж. «___» ___________________ шешіміне сәйкес ________________ мекенжайы бойынша тұратын __________________________________________ берілді.
Онымен бірге отбасының мынадай мүшелері көшеді:
Р/с
Т.А.Ә.
Туыстық қатынасы
Басшы                     Т.А.Ә.                қолы
Жолдама берілген күн М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру бойынша
мемлекеттік қолдау көрсету туралы
әлеуметтік келісімшарт
_____________________                «___»_____________20__ жыл
(жасалған орны)
_______________________ атынан ___________________________________
Халықты жұмыспен қамту     (уәкілетті өкілдің лауазымы, орталығының
атауы)  тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________________ бұдан әрі «Халықты жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын, бір тараптан және ____________________________________________________________________,
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты,әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
бұдан әрі «Бағдарламаға қатысушы» деп аталатын, екінші тараптан,төмендегі туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – келісімшарт) жасады:

1) СНП с высоким потенциалом развития – более 70 баллов;
2) СНП со средним потенциалом развития – 35-69 баллов;
3) СНП с низким потенциалом развития – 1-34 балла.
Приложение 5
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _________________________________
проживающего по адресу: ___________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Дорожной карты занятости
2020 по направлению содействия повышению мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному
местожительству (адресная справка, справка сельских акимов);
3) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа,
подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
4) копии документа об образовании (диплом, аттестат,
свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование
и квалификацию (при наличии).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Всего ______ документов на ___ листах.
С условиями переезда ознакомлен (-а).
Дата                                                   подпись
---------------------------------------------------------------------
Заявление гражданина (ки)____________________________________
принято «__» ________ 20___ г. зарегистрировано под № ____
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:___________________
_____________________________          ____________________________
Дата                                  подпись
* за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Приложение 6
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
Направление № __ на переезд
Данное направление выдано ___________________________________,
проживавшему по адресу ____________________, в соответствии с
решением центра занятости от «___» _________ 20___ г.
Совместно с ним (ней) переезжают следующие члены семьи:
п/п
Ф.И.О.
Родственное отношение
Руководитель                          Ф.И.О.                подпись
Дата выдачи направления М.П
Приложение 7
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
Социальный контракт
о предоставлении государственной поддержки по
повышению мобильности трудовых ресурсов
_____________________                  «___»__________20__ года         (место заключения)
______________________________________, в лице ______________________
(наименование Центра занятости населения)
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя)
___________________ именуемый в дальнейшем «Центр занятости
населения» с одной стороны,__________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы, серия, номер документа
удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
__________________________________________________, именуемый (-ая)
в дальнейшем «участник Программы», с другой стороны, заключили
настоящий социальный контракт (далее – контракт) о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекеннен әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекенге көшіру, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Келісім тараптары Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы, ал Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу мен оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар) көзделген жағдайларда, жұмыс беруші (бұдан әрі - Тараптар) болады.
3. Жұмыс беруші Келісімшарттың жасалуын келісімшартқа қосылатыны туралы, ____________жылғы_______ ___________ № _____________жауапты лауазымды тұлғаның қолымен және мөрмен (бар болған жағдайда) куәландырылған, жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы растайды.
2. Тараптардың міндеттері
4. Халықты жұмыспен қамту орталығы мыналарға:
1) Бағдарламаға қатысушыны жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдем көрсетуге;
2) Бағдарламаға қатысушыдан қоныс аударуға субсидия тағайындау және қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) бөлу үшін өтініші мен құжаттар жиынтығын қабылдауға;
3) тұрғын үй комиссиясының Бағдарламаға қатысушыға қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру туралы шешімін қабылдауға;
4) Бағдарламаға қатысушымен қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалға алу шартын жасауға;
5) қоныс аударуға субсидия тағайындау туралы шешім қабылдауға және субсидияны Бағдарламаға қатысушының жеке шотына аударуды жүзеге асыруға;
6) Бағдарламаға қатысушының қызметтік тұрғын үйге (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерге) қоныстануын қамтамасыз етуге;
7) Бағдарламаға қатысушының тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуына жәрдемдесуге және оны бақылауды жүзеге асыруға;
8) Бағдарламаға қатысушы мен жұмыс берушінің келісімшартты орынду мониторингін жүзеге асыруға міндеттенеді.
5. Бағдарламаға қатысушы міндеттенеді:
1) қоныс аударуға жолдама мен әлеуметтік келісімшартты алғаннан кейін белгіленген мерзімде нысаналы елді мекенге келуге;
2) қоныс аударуға субсидия тағайындау және қызметтік тұрғын үй (еңбекші арналған жастарға жатақханалардан бөлмелер) бөлу үшін өтініші мен құжаттар жиынтығын Халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынуға;
3) Халықты жұмыспен қамту орталығымен қызметтік тұрғын үйді (еңбекші арналған жастарға жатақханалардан бөлмелерді) жалға алу шартын жасауға және белгіленген мерзімде сонда қоныстануға;

1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях переезда из населенного пункта с низким потенциалом социально-экономического развития в населенный пункт с высоким потенциалом социально-экономического развития, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Центр занятости населения и участник Программы, а в случаях, предусмотренных Правилами содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки (далее – Правила).
3. Работодатель подтверждают заключение Контракта путем подачи в Центр занятости населения письменного заявления (уведомления) о присоединении к контракту, заверенного подписью руководителя либо ответственного должностного лица, имеющего право подписи, и печатью (при наличии) от _________ _______________________ ____________ года № ____________которое является неотъемлемой частью контракта.
2. Обязанности сторон
4. Центр занятости населения обязуется:
1) оказать содействие в регистрации участника Программы по новому местожительству;
2) принять от участника Программы заявление и пакет документов для назначения субсидий на переезд и выделения служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
3) принять решение жилищной комиссии о предоставлении участнику Программы служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодҰжи);
4) заключить договор аренды служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодҰжи) с участником Программы;
5) принять решение о назначении субсидий на переезд и осуществить перечисление субсидий на лицевой счет участника Программы;
6) обеспечить заселение участника Программы в служебное жилище (в комнату в общежитиях для трудовой молодҰжи);
7) содействовать и осуществлять контроль в трудоустройстве участника Программы на постоянное рабочее место;
8) осуществлять мониторинг выполнения контракта участником Программы и работодателем.
5. Участник Программы обязуется:
1) после получения направления на переезд и социального контракта в установленные сроки прибыть в населенный пункт назначения;
2) подать в Центр занятости населения заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий на переезд и выделения служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодҰжи);
3) заключить договор аренды служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодҰжи) с Центром занятости населения и заселиться в него в установленные сроки;

4) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейін жұмысқа орналаласу үшін кәсіптік оқытудан өтуге;
5) коммуналдық және жалдау ақысын уақытылы төлеуге;
6) Жұмыспен қамту орталығының сұратуы бойынша өзінің, сондай-ақ жұмыс беруші міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті, ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақытылы және толық көлемінде ұсынуға міндеттенеді.
3. Тараптардың құқықтары
6. Халықты жұмыспен қамту орталығының құқықтары:
1) Бағдарламаға қатысушының қоныс аудару тәртібі мен мерзіміне қатысты ақпаратты кету орнындағы Халықты жұмыспен қамту орталығынан сұратуға;
2) Бағдарламаға қатысушы мен жұмыс берушіден келісімшарт тараптарының уақытылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
3) келісімшарт шеңберінлдегі өзге де мәселелерді шешуге құқылы;
4) келісімшарт тараптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмені) жалға алу шарты бұзылады.
7. Бағдарламаға қатысушының құқықтары:
1) қоныс аударудың тәртібі мен мерзімі, қабылдау жағдайлары туралы, оның ішінде, қызметтік тұрғын үймен (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелермен) қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына орналасу мәселелері жөніндегі ақпаратты ақпаратты кету орнындағы Халықты жұмыспен қамту орталығынан алуға;
2) келісімшартта көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алуға;
3) Жұмыспен қамту орталығы мен жұмыс берушіден келісімшарт тараптарының уақытылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқылы.
4. Басқа да жағдайлар
8. Келісімшартқа қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.
9. Осы Келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы қол қойған және жұмыс берушінің Келісімшартқа қосылғаны туралы хабарламасын алған сәттен бастап күшіне енеді.
10. Қолданылу мерзімі 20__ жылдың «__» ______ дейін.
5. Келісімшарттың шарттарын орындамағаны үшін
Тараптардың жауапкершілігі
11. Келісімшартың шарттарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
12. Тараптар осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған: өрт, жер сілкіну, су тасқыны мен басқа да апатты құбылыстар; соғыс іс-қимылдары мен тағы басқа сияқты төтенше және апатты (форс-мажор) жағдайларында міндеттемелерін толық немесе ішінара орындалмағаны үшін жауапкершіліктен босатылады,
13. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімге сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Тарап, форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш (үш) жұмыс күнінің ішінде, бұл туралы басқа Тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндетті.

4) трудоустроиться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение с последующим трудоустройством;
5) своевременно оплачивать коммунальную и арендную платы;
6) по запросу Центра занятости населения своевременно и в полном объеме представлять информацию, документы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения своих, а также работодателем обязательств.
3. Права сторон
6. Центр занятости населения вправе:
1) запрашивать от Центра занятости населения места выбытия информацию касательно порядка, срока переезда участника Программы;
2) требовать от участника Программы и работодателя своевременного и надлежащего исполнения условий контракта;
3) решать иные вопросы в рамках контракта;
4) при неисполнение и (или) ненадлежащем исполнение условий контракта расторгнуть договор аренды служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодҰжи).
7. Участник Программы вправе:
1) получать информацию от Центра занятости населения места выбытия о порядке, сроке переезда и условиях приема, в том числе по вопросам обеспечения служебным жилищем (комнатой в общежитиях для трудовой молодҰжи) и трудоустройства на постоянное рабочее место;
2) получать меры государственной поддержки, предусмотренные контрактом;
3) требовать от Центра занятости и работодателя своевременного и надлежащего исполнения контракта.
4. Прочие условия
8. В контракт могут вноситься изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
9. Настоящий контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, участником Программы и получения заявления (уведомления) работодателя о присоединении к контракту.
10. Срок действия контракта до «__»______ 20__ года.
5. Ответственность сторон за неисполнение условий Контракта
11. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
12. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или иных обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и тому подобное.
13. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение 3-х (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).

14. Хабардар етпеу немесе уақытылы хабарламау Тараптарды, мұндай хабардар етпеу немесе уақытылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайдан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелдердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде, кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан шеттетеді. Форс-мажорлық жағдайдың басталуы немесе тоқтауы туралы хабарлама, форс-мажорлық жағдай жалпыға белгілі және көпшілік сипаты болған әрі дәлелдеуді өқажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің куәлігімен расталуы тиіс.
15. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдай орын алған уақытқа, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдарлар уақыт кезеңіне қарай кейінге шегеріледі. Егер, форс-мажорлық жағдайлар туындауына байланысты, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, Тараптар осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Жұмыспен қамту орталығы         Бағдарламаға қатысушы
___________________________________  _______________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының  (Бағдарламаға қатысушының тегі,
толық атауы)                     аты, әкесінің аты)
___________________________________  _______________________________
(мекенжайы)                           (мекенжайы)
___________________________________  _______________________________
(телефон, факс)                      (телефон, факс)
___________________________________  _______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,                     (қолы)
әкесінің аты)
___________________________________
(қолы)
М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа
қосылу туралы жұмыс берушінің
өтініші (хабарламасы)
Осымен ________________ атынан _____________________ негізінде
(жұмыс берушінің атауы) (ереже, жарғы және т.б.)
әрекет ететін ______________________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
және ___________________________ арасында __________________________
(халықтың жұмыспен қамту орталығы) (Бағдарламаға қатысушының тегі,
____________ жасасқан 20__ жылғы «___» __________ № ___ әлеуметтік аты, әкесінің аты)
келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:
Бағдарламаға қатысушыны ____________________ кәсіп (мамандық)
(еңбек функциясын көрсету)
бойынша тұрақты жұмысқа орналастыруға және/немесе кейін жұмысқа орналастырумен өз қаражаты есебінен оқытуға міндеттеме алады.
Тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырмаған жағдайда көшуге төленген субсидия сомаларын толық көлемде өтеуге міндеттенемін.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттардың көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
______________ _______________ _____________________________________
(лауазымы)        (қолы)          (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.

14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызвано соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше ___ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий Контракт.
7. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения Участник Программы
____________________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
____________________________________
(адрес)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
____________________________________
(подпись)
М.П.
______________________________
(фамилия, имя, отчество
участника Программы)
______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(подпись)
Приложение 8
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия
занятости и оказания им мер
государственной поддержки
Форма
__________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
работодателя о присоединении
к социальному контракту
Настоящим________________________ в лице ______________________
(наименование работодателя)
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя)
__________________________________________, действующего на основании
__________________________________, изъявляет желание присоединиться
(Положение, устав и т.п.)
к социальному контракту от «__»____20__года №__, заключенного между
_________________________________ и ________________________________,
(наименование центра занятости населения)        (фамилия, имя, отчество участника)
и выражает готовность о нижеследующем:
после переселения трудоустроить участника Программы на
постоянное рабочее место и/или обучить за счет собственных средств с
последующим трудоустройством (нужное подчеркнуть) по специальности
(профессии) ________________________________________________________
(указать трудовую функцию)
В случае нетрудоустройства на постоянное рабочее место,
обязуюсь возместить выплаченные суммы субсидий на переезд в полном
объеме.
К настоящей заявке прилагаю (приложить копии учредительных
документов, банковские реквизиты):
_____________
(должность)
_____________
(подпись)
М.П.
_____________________________
Ф.И.О. уполномоченного
представителя