Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 254 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 ақпанда № 12957 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2018 № 307 қаулысымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асырудың қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар субъектілерінің қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 254. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2016 года № 12957. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2018 № 307.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности центрального депозитария.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг (Хаджиева М.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асырудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) әзірленді және орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асырудың талаптары мен тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) депонент клиенті – номиналды ұстау қызметтерін көрсетуге депонентпен жасалған шартқа сәйкес депоненттің қызметтерін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) есеп айырысу ұйымы – орталық депозитарийдің тапсырмасы бойынша ұлттық валютада (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі) және шетел валютасында (Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында және шетелде кастодиандық қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер, халықаралық және шетелдік депозитарийлер мен кастодиандар) ақша аударуды және есепке алуды жүзеге асыратын ұйым;
3) есепке алу ұйымы - тіркеуші, кастодиан банк, қаржы құралдарын есепке алу үшін орталық депозитарийдің атына жеке шоттар ашылған халықаралық және шетелдік депозитарийлер;
4) қосалқы шот - уәкілетті органның лицензиясы негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыратын депонентке (депонент клиентіне) немесе ұйымдарға тиесілі қаржы құралдарын есепке алуға арналған жеке шот шеңберінде ашылатын қосалқы шот;
5) резервтік орталық - орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін құрайтын электрондық деректердің сақталуын жүзеге асыратын ұйым;
6) уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган.
3. Орталық депозитарийдің ұйымдық құрылымына:
1) депозитарлық қызметті;
2) қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу кезінде, қаржы құралдары бойынша кірісті төлеу және оларды өтеу кезінде ақша аударымдарын жүзеге асыруды, сондай-ақ депоненттердің және олардың клиенттерінің ақшасын есепке алуға және сақтауға арналған ағымдағы шоттарды ашуды және жүргізуді;

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности центрального депозитария (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают условия и порядок осуществления деятельности центрального депозитария.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) клиент депонента - физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами депонента в соответствии с заключенным с ним договором на оказание услуг номинального держания;
2) расчетная организация - организация, осуществляющая по поручению центрального депозитария перевод и учет денег в национальной валюте (Национальный Банк Республики Казахстан) и иностранной валюте (банки второго уровня, осуществляющие кастодиальную деятельность на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и за рубежом, международные и иностранные депозитарии и кастодианы);
3) учетная организация – регистратор, банк-кастодиан, международные и иностранные депозитарии, в которых на имя центрального депозитария открыты лицевые счета для учета финансовых инструментов;
4) субсчет - открываемый в рамках лицевого счета субсчет, предназначенный для учета финансовых инструментов, принадлежащих депоненту (клиенту депонента) или организациям, осуществляющим дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии уполномоченного органа или в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) резервный центр - организация, осуществляющая хранение электронных данных, составляющих систему учета центрального депозитария;
6) уполномоченный орган - уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. Организационная структура центрального депозитария включает отдельные подразделения, осуществляющие:
1) депозитарную деятельность;
2) переводы денег при регистрации сделок с финансовыми инструментами, при выплате дохода по финансовым инструментам и при их погашении, а также открытие и ведение текущих счетов для учета и хранения денег депонентов и их клиентов;

3) тіркеушінің акцияларын ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізуді;
4) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті;
5) тәуекелдерді басқаруды;
6) ішкі аудитті жүзеге асыратын жекелеген бөлімшелер кіреді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген бөлімшенің болуы туралы талап орталық депозитарийге, ол қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырған кезде қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлері клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшені қоспағанда, басқа бөлімше қызметкерлерінің функциялары мен міндеттерін қоса атқармайды.
4. Орталық депозитарий өз активтерінің есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру бойынша инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін құрамында 3 (үш) адамнан кем болмайтын инвестициялық комитетті құрады.
5. Инвестициялық комитеттің құрамына:
1) орталық депозитарийдің атқарушы органының мүшелері;
2) орталық депозитарийдің тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшесінің басшысы кіреді.
6. Инвестициялық комитеттің мүшелерін сайлауды орталық депозитарийдің атқарушы органы жүзеге асырады.
7. Инвестициялық комитет қызметінің тәртібі орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында белгіленеді.
8. Орталық депозитарий:
1) рейтингтік агенттіктерді;
2) ақпараттық-талдамалық қызметтерді көрсететін ұйымдарды;
3) орталық депозитарийдің қызметіне техникалық қолдау көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарды;
4) тіркеушіні;
5) клирингтік немесе есеп айырысу ұйымдарын (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қоспағанда) қоспағанда, заңды тұлғалардың құрылуына және қызметіне араласпайды.
9. Орталық депозитарий тіркеушінің акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 167 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9803 болып тіркелген Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі тіркеуші қызметін жүзеге асыру қағидаларына және орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Орталық депозитарий мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін орталық депозитарийдің қағидалары жинағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
11. Орталық депозитарий клирингтік ұйымдарға және (немесе) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығының орталық қарсы агенттеріне қызметтерді Қағидаларда және орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген талаптар және тәртіп бойынша көрсетеді.

3) ведение системы реестров держателей акций регистратора;
4) клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;
5) управление рисками;
6) внутренний аудит.
Требование о наличии подразделения, указанного в подпункте 4) части первой настоящего пункта, распространяется на центральный депозитарий при осуществлении им клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами.
Работники подразделений, указанных в части первой настоящего пункта, не совмещают функции и обязанности работников других подразделений, за исключением подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность.
4. Для принятия инвестиционных решений по осуществлению сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов центральный депозитарий создает инвестиционный комитет в составе не менее 3 (трех) человек.
5. В состав инвестиционного комитета входят:
1) члены исполнительного органа центрального депозитария;
2) руководитель подразделения центрального депозитария, осуществляющего управление рисками.
6. Избрание членов инвестиционного комитета осуществляется исполнительным органом центрального депозитария.
7. Порядок деятельности инвестиционного комитета устанавливается внутренними документами центрального депозитария.
8. Центральный депозитарий не участвует в создании и деятельности юридических лиц, за исключением:
1) рейтинговых агентств;
2) организаций, оказывающих информационно-аналитические услуги;
3) организаций, осуществляющих техническое сопровождение деятельности центрального депозитария;
4) регистратора;
5) клиринговых или расчетных организаций (за исключением Национального Банка Республики Казахстан).
9. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей акций регистратора в соответствии с Правилами осуществления деятельности регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 167, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9803, и сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей государственных ценных бумаг в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
11. Центральный депозитарий оказывает услуги клиринговым организациям и (или) центральным контрагентам организованного рынка ценных бумаг на условиях и в порядке, установленных Правилами и сводом правил центрального депозитария.

12. Орталық депозитарий күнделікті орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін құрайтын электрондық деректерді резервтік көшіруді және сақтауды жүзеге асырады.
Резервтік көшірмелер ақпаратқа рұқсат етілмеген кіруден қорғалуға тиіс және оларды жаңартылған резервтік көшірмелерге ауыстырғанға дейін сақталады.
Резервтік көшірмелерді сақтау сыртқы ақпарат тасымалдағыштарда резервтік орталықта не уәкілетті органның сейфтік операцияларды жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымда жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий резервтік көшірмелерді сақтау шарты жасалған (бұзылған) күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде бұл туралы уәкілетті органға шарт жасалған (бұзылған) ұйымның атауын, сондай-ақ шарттың күні мен нөмірін көрсете отырып, хабарлайды.
2. Депозитарлық қызмет көрсету шарты және банк шотының шарты
13. Депозитарлық қызметті жүзеге асырған кезде орталық депозитарийдің клиенттері Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 78-бабы 3-тармағында көрсетілген тұлғалар болып табылады.
Орталық депозитарий банк шоттарын ашу және жүргізу операцияларын жүргізген кезде орталық депозитарийдің клиенттері Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 78-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген, орталық депозитариймен банк шоты (ағымдағы және корреспонденттік) шартын жасаған ұйымдар болып табылады.
14. Орталық депозитарийдің қызметтерін пайдаланатын субъектілер орталық депозитарий қағидаларының жинағын сақтайды.
Орталық депозитарий өз клиенттеріне және сауда-саттықты ұйымдастырушыларға қағидалар жинағына барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы, сондай-ақ ұсынылатын қызметтерге ақы төлеудің мөлшеріндегі және тәртібіндегі өзгерістер туралы оларды қолданысқа енгізу күніне дейінгі күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей хабарлайды.
15. Орталық депозитарий Бағалы қағаздар рыногы туралы Заңның 78-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген клиенттермен депозитарлық қызмет көрсету шарттарын және банк шоты шарттарын жасайды. Шарттар жазбаша түрде жасалуға тиіс.
Орталық депозитарий бағалы қағаздарды номиналды ұстау қызметтерін көрсеткен кезде депозитарлық қызмет көрсету шартында Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес номиналды ұстау туралы шартының нормалары қамтылады.
Банк шотын жасаудың талаптары мен тәртібі Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында және орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.
3. Орталық депозитарийдің депозитарлық қызметі
16. Орталық депозитарий өз клиенттерінің эмиссиялық бағалы қағаздары мен өзге де қаржы құралдары жөніндегі мәмілелерін тіркеу, құқықтарын есепке алуды жүргізу және растау мақсатында жеке шоттарды (қосалқы шоттарды) ашады және күндерін, уақытын және оларды жүргізу үшін негіздерін көрсете отырып, жеке шоттар (қосалқы шоттар) бойынша барлық операциялардың есебін жүргізеді.

12. Центральный депозитарий ежедневно осуществляет резервное копирование и хранение электронных данных, составляющих систему учета центрального депозитария.
Резервные копии подлежат защите от несанкционированного доступа к информации и хранятся до их замены обновленными резервными копиями.
Хранение резервных копий осуществляется на внешних носителях информации в резервном центре либо в организации, обладающей лицензией уполномоченного органа на осуществление сейфовых операций.
В течение 10 (десяти) календарных дней с даты заключения (расторжения) договора на хранение резервных копий центральный депозитарий уведомляет об этом уполномоченный орган с указанием наименования организации, с которой заключен (расторгнут) договор, а также даты и номера договора.
2. Договор депозитарного обслуживания
и договор банковского счета
13. Клиентами центрального депозитария при осуществлении депозитарной деятельности являются лица, указанные в пункте 3 статьи 78 Закона о рынке ценных бумаг.
При осуществлении центральным депозитарием операций по открытию и ведению банковских счетов клиентами центрального депозитария являются организации, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 статьи 78 Закона о рынке ценных бумаг, заключившие с центральным депозитарием договоры банковского (текущего или корреспондентского) счета.
14. Субъекты, пользующиеся услугами центрального депозитария, соблюдают свод правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий уведомляет своих клиентов и организаторов торгов обо всех изменениях и дополнениях в свод правил, а также об изменениях размера и порядка оплаты предоставляемых услуг не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до даты введения их в действие.
15. Центральный депозитарий заключает с клиентами, указанными в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 статьи 78 Закона о рынке ценных бумаг, договоры депозитарного обслуживания и договоры банковского счета. Договоры подлежат заключению в письменной форме.
При оказании центральным депозитарием услуг номинального держания ценных бумаг договор депозитарного обслуживания содержит нормы договора о номинальном держании в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
Условия и порядок заключения договора банковского счета устанавливаются законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности и сводом правил центрального депозитария.
3. Депозитарная деятельность центрального депозитария
16. В целях регистрации сделок, ведения учета и подтверждения прав по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам своих клиентов центральный депозитарий открывает лицевые счета (субсчета) и ведет учет всех операций по лицевым счетам (субсчетам) с указанием дат, времени и оснований для их проведения.

17. Орталық депозитарий клиенттерінің қаржы құралдарын есепке алу орталық депозитарийдің өзіне тиесілі қаржы құралдардан бөлек баланстан тыс шоттарда жүргізіледі.
18. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шоттар мынадай:
1) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар;
2) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаларға;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне;
4) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаларға;
5) дилерлік қызметті лицензиясыз Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлғаларға;
6) шетелдік депозитарийлерге және кастодиандарға;
7) "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымға ашылады.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жоғарыда аталған заңды тұлғаларға бір жеке шоты ғана ашылады.
Жеке шотты ашу орталық депозитарий "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заң) көзделген клиентті тиісінше тексеру жөніндегі шараларды қабылдағаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2018 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Қағидалардың 18-тармғының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың жеке шоттарында атына осы жеке шот ашылған орталық депозитарий клиентіне тиесілі қаржы құралдарын есеп аулға арналған бір қосалқы шот қана ашылады.
20. Депоненттердің және олардың клиенттерінің қаржы құралдарын бөлек есепке алуды қамтамасыз ету үшін депоненттің жеке шотында мынадай қосалқы шоттар ашылады:
1) депоненттің атына ашылатын және депонентке тиесілі қаржы құралдарын есепке алуға арналған депоненттің қосалқы шоты;
2) депоненттің атына ашылатын және депонент қайталама бағалы қағаздар нарығында сатып алған қаржы құралдарын есепке алуға арналған, депоненттің сатып алған меншікті бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шоты;
3) депоненттің атына ашылатын және осы депоненттің орналастырылмаған қаржы құралдарын есепке алуға арналған, депоненттің жария етілген бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шоты;
4) депонент клиентінің атына ашылатын және депоненттің белгілі бір клиентіне тиесілі қаржы құралдарын есепке алуға арналған ұстаушының қосалқы шоты;

17. Учет финансовых инструментов клиентов центрального депозитария осуществляется отдельно от финансовых инструментов, принадлежащих самому центральному депозитарию, на забалансовых счетах.
18. В системе учета центрального депозитария лицевые счета открываются следующим юридическим лицам:
1) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
2) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление брокерской деятельности на рынке ценных бумаг;
3) Национальному Банку Республики Казахстан;
4) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
5) осуществляющим дилерскую деятельность без лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) иностранным депозитариям и кастодианам;
7) организации, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана".
В системе учета центрального депозитария вышеуказанным юридическим лицам открывается только один лицевой счет.
Открытие лицевого счета производится после принятия центральным депозитарием мер по надлежащей проверке клиента, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон о противодействии отмыванию доходов).
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2018 № 230 (вводится в действие после дня первого официального опубликования).
19. На лицевых счетах юридических лиц, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 18 Правил, открывается только один субсчет, предназначенный для учета финансовых инструментов, принадлежащих клиенту центрального депозитария, на имя которого открыт данный лицевой счет.
20. Для обеспечения раздельного учета финансовых инструментов депонентов и их клиентов на лицевом счете депонента открываются следующие субсчета:
1) субсчет депонента, открываемый на имя депонента и предназначенный для учета финансовых инструментов, принадлежащих депоненту;
2) субсчет депонента для учета выкупленных собственных ценных бумаг, открываемый на имя депонента и предназначенный для учета финансовых инструментов, выкупленных депонентом на вторичном рынке ценных бумаг;
3) субсчет депонента для учета объявленных ценных бумаг, открываемый на имя депонента и предназначенный для учета неразмещенных финансовых инструментов данного депонента;
4) субсчет держателя, открываемый на имя клиента депонента и предназначенный для учета финансовых инструментов, принадлежащих определенному клиенту депонента;

5) номиналды ұстаушының атына ашылатын және номиналды ұстауға берілген қаржы құралдарын есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты.
Номиналды ұстаушының қосалқы шоты:
шетелдік депозитарийдің және кастодианның клиентіне;
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдарын есепке алу үшін кастодианның клиенті болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент номиналды ұстаушысына;
кастодианның клиенті болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент номиналды ұстаушысына ашылады;
6) эмитенттің атына ашылатын және эмитент бағалы қағаздардың қайталама нарығында сатып алған қаржы құралдарын есепке алуға арналған, эмитенттің сатып алған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шоты;
7) эмитенттің атына ашылатын және осы эмитенттің орналастырылмаған қаржы құралдарын есепке алуға арналған, эмитенттің жария етілген бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шоты.
21. Орталық депозитарийдің депоненті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен кастодиандық, брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарған кезде:
1) Қағидалардың 20-тармағының 4), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген қосалқы шоттар номиналды ұстау қызметтерін көрсетумен брокерлік қызметтерді көрсету туралы шартқа сәйкес депонент ұсынған қосалқы шотты ашу жөніндегі бұйрықтың негізінде ашылады;
2) Қағидалардың 20-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген қосалқы шоттар депонент кастодиандық қызмет көрсету шартына сәйкес:
Қазақстан Республикасының резиденттерінің атына, оларға тиесілі кастодиандық қызмет көрсетуге берілген қаржы құралдарын есепке алу үшін;
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдарын есепке алу үшін Қазақстан Республикасының резидент номиналды ұстаушылардың атына;
Қазақстан Республикасының бейрезидент номиналды ұстаушыларының атына ұсынған қосалқы шотты ашу жөніндегі бұйрықтың негізінде ашылады.
22. Орталық депозитарий клиенттерінің жеке шоттарын (қосалқы шоттарын) ашу және жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында және орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.
Жасырын жеке шоттарды және қосалқы шоттарды, сондай-ақ ойдан шығарылған аттарға жеке шоттарды және қосалқы шоттарды ашуға жол берілмейді.
23. Орталық депозитарий қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды:
1) Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың тиісті бұйрықтарының;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының бұйрықтары;
3) клирингтік ұйымның және (немесе) орталық қарсы агенттің бұйрықтары;

5) субсчет номинального держателя, открываемый на имя номинального держателя и предназначенный для учета финансовых инструментов, переданных в номинальное держание.
Субсчет номинального держателя открывается:
клиенту иностранного депозитария и кастодиана;
номинальному держателю - резиденту Республики Казахстан, являющемуся клиентом кастодиана, для учета финансовых инструментов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств;
номинальному держателю - нерезиденту Республики Казахстан, являющемуся клиентом кастодиана;
6) субсчет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, открываемый на имя эмитента и предназначенный для учета финансовых инструментов, выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг;
7) субсчет эмитента для учета объявленных ценных бумаг, открываемый на имя эмитента и предназначенный для учета неразмещенных финансовых инструментов данного эмитента.
21. При совмещении депонентом центрального депозитария кастодиальной, брокерской и дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя:
1) субсчета, указанные в подпунктах 4), 6) и 7) пункта 20 Правил, открываются на основании приказа на открытие субсчета, представленного депонентом в соответствии с договором об оказании брокерских услуг с оказанием услуг номинального держания;
2) субсчета, указанные в подпунктах 4) и 5) пункта 20 Правил, открываются на основании приказа на открытие субсчета, представленного депонентом в соответствии с договором кастодиального обслуживания на имя:
резидентов Республики Казахстан для учета принадлежащих им финансовых инструментов, переданных на кастодиальное обслуживание;
номинальных держателей - резидентов Республики Казахстан для учета финансовых инструментов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств;
номинальных держателей - нерезидентов Республики Казахстан.
22. Порядок открытия и ведения лицевых счетов (субсчетов) клиентов центрального депозитария устанавливается законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и сводом правил центрального депозитария.
Открытие анонимных лицевых счетов и субсчетов, а также лицевых счетов и субсчетов на вымышленные имена не допускается.
23. Операции по регистрации сделок с финансовыми инструментами и информационные операции осуществляются центральным депозитарием на основании:
1) соответствующих приказов юридических лиц, указанных в пункте 13 Правил;
2) приказов организатора торгов;
3) приказов клиринговой организации и (или) центрального контрагента;

4) тіркеушінің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде орталық депозитарийге ашылған жеке шот бойынша жүргізілген осы эмитент шығарған қаржы құралдарын конвертациялау немесе айырбастау кезінде қаржы құралдармен жасалған мәмілелерді тіркеу жөніндегі операциялар туралы хабарламасы (есебі);
5) тіркеуші осындай операцияларды эмитенттің бұйрығы негізінде жүзеге асырған жағдайлардағы тіркеушінің орталық депозитарийдің жеке шоты бойынша тіркелген операциялары туралы хабарламасының (есебінің);
6) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен орталық депозитариймен шарт жасаған депонент клиентінің бұйрығы негізінде жүзеге асырады.
Депонент клиенттері орталық депозитарийге оның қағидалар жинағында көзделген тәртіппен және талаптармен өтініш берген кезде орталық депозитарий депонент клиенттерінің бұйрықтары негізінде ақпараттық операцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Орталық депозитарий бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде оның орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша бас тартуды мына:
1) орталық депозитарий клиентінің бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданылуын тоқтата тұрған немесе айырған (қаржы құралдарын басқа депоненттерге номиналды ұстауға аудару немесе қаржы құралдарын орталық депозитарийдің номиналды ұстауынан шығару бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды қоспағанда);
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағалы қағаздар айналысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға (ақпараттық операцияларды қоспағанда) уәкілеттік берілген уәкілетті орган немесе мемлекеттік органдар бағалы қағаздар айналысын тоқтата тұрған немесе тоқтатқан;
3) бағалы қағаздар шығарылымының талаптарына сәйкес бағалы қағаздардың айналысын тоқтата тұрған немесе тоқтатқан (ақпараттық операцияларды, номиналды ұстаушы ауысқан кезде қажетті немесе осындай бағалы қағаздарды өтеу кезінде жүргізілетін операцияларды, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ашқан қосалқы шоттардан бағалы қағаздарды есептен шығару және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ашылған қосалқы шоттарға есепке алу жөніндегі операцияларды қоспағанда);
4) бұйрық орталық депозитарийдің қағидалары жинағында белгіленген нысанға сәйкес келмеген;
5) бұйрықтың толтыру үшін міндетті деректемелері болмаған, сондай-ақ түзетулер немесе түзетілген жерлер болған;

4) уведомления (отчета) регистратора о проведенных по лицевому счету, открытому центральному депозитарию в системе реестров держателей ценных бумаг, операциях по регистрации сделок с финансовыми инструментами при конвертировании или обмене финансовых инструментов, выпущенных данным эмитентом;
5) уведомления (отчета) регистратора о зарегистрированных по лицевому счету центрального депозитария операциях, в случае если такие операции осуществлены регистратором на основании приказа эмитента;
6) приказа клиента депонента, заключившего с центральным депозитарием договор в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
При обращении клиентов депонента в центральный депозитарий в порядке и на условиях, предусмотренных его сводом правил, центральный депозитарий осуществляет информационные операции на основании приказов клиентов депонента.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа оформляет письменный отказ с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) приостановления действия или лишения лицензии клиента центрального депозитария на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (за исключением операций по переводу финансовых инструментов в номинальное держание к другим депонентам или вывода финансовых инструментов из номинального держания центрального депозитария и информационных операций);
2) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг уполномоченным органом или государственными органами, уполномоченными в соответствии с законами Республики Казахстан на приостановление или прекращение обращения ценных бумаг (за исключением информационных операций);
3) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг (за исключением информационных операций, операций, необходимых при смене номинального держателя, или проводимых при погашении таких ценных бумаг, а также операций по списанию ценных бумаг с субсчетов, открытых добровольным накопительным пенсионным фондам, и зачислению на субсчет, открытый единому накопительному пенсионному фонду);
4) несоответствия приказа форме, установленной сводом правил центрального депозитария;
5) отсутствия реквизитов приказа, обязательных для заполнения, а также наличия исправлений или помарок;

6) бұйрықтардағы қойылған қол үлгілері (мөр бедерлері) нотариат куәландырған үлгілерге (бедерлерге) сәйкес келмеген;
7) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) оқшауланған;
8) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес біреуіне қатысты қайта құрылымдау жүргізілген банктер қосылу нысанында қайта ұйымдастырылған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына)) қаржы құралдарын есептен шығару (есепке алу) бойынша операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген қаржы құралдарына ауыртпалық салынған;
9) орталық депозитарий клиенттерінің шоттарында (қосалқы шоттарында) қаржы құралдарының және (немесе) ақшаның қажетті саны болмаған;
10) егер қарсы бұйрықты ұсыну қажеттілігі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгілен болса, қарсы бұйрық болмаған;
11) орталық депозитарийдің қаржы құралдарын номиналды ұстауға (ұстаудан) енгізуге (шығаруға) бұйрығын есепке алу ұйымының орындамағаны туралы хабарламаны алған;
12) мәміле Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес келмеген жағдайларда;
13) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген өзге жағдайларда ресімдейді.
Жазбаша бас тарту почтамен және (немесе) қолға беру арқылы және (немесе) электрондық почтамен және (немесе) факсимильді және (немесе) телексті және (немесе) телеграфтық хабармен немесе орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген өзге де ықтимал байланыс түрлері арқылы жіберіледі.
25. Орталық депозитарий құжаттама нысанында шығарылған қаржы құралдарын және клиенттердің олар бойынша құқықтары туралы жазбаларды, оның ішінде көрсетілген ақпаратты көшіру жүйесін және жазбаларды сақтаудың қауіпсіз жүйесін пайдалану арқылы сақтау үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз етеді.
26. Орталық депозитарий құжаттама нысанында шығарылған қаржы құралдарын материалсыздандыруды өзінің орталық депозитарий клиенттерінің жеке шоттарындағы (қосалқы шоттарындағы) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде көрсетілген қаржы құралдары бойынша құқықтарын есепке алу және куәландыру арқылы жүзеге асырады.
Орталық депозитарий қаржы құралдары бойынша клиенттердің құқықтарын орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шоттан (қосалқы шоттан) үзінді-көшірмені беру арқылы растайды.
27. Орталық депозитарий материалсыздандырылған қаржы құралдарын Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтауды жүзеге асырады.

6) несоответствия образцов подписей (оттисков печатей) на приказах образцам (оттискам), засвидетельствованным нотариально;
7) ценные бумаги и (или) лицевой счет (субсчет), указанные в приказе, заблокированы, за исключением случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
8) обременения финансовых инструментов, указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) финансовых инструментов с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета)) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
9) отсутствия необходимого количества финансовых инструментов и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов центрального депозитария;
10) отсутствия встречного приказа, если необходимость его предоставления установлена законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
11) получения уведомления о неисполнении учетной организацией приказа центрального депозитария на ввод (вывод) финансовых инструментов в (из) номинального держания;
12) несоответствия сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
13) иных случаях, установленных сводом правил центрального депозитария.
Письменный отказ направляется почтой и (или) нарочно, и (или) электронной почтой, и (или) факсимильным, и (или) телексным, и (или) телеграфным сообщением или иными возможными видами связи, предусмотренными сводом правил центрального депозитария.
25. Центральный депозитарий обеспечивает необходимые условия для сохранности финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме, и записей о правах клиентов по ним, в том числе путем использования систем дублирования указанной информации и безопасной системы хранения записей.
26. Дематериализация финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме, осуществляется центральным депозитарием путем учета и удостоверения прав по указанным финансовым инструментам в своей системе учета номинального держания на лицевых счетах (субсчетах) клиентов центрального депозитария.
Подтверждение прав клиентов по финансовым инструментам осуществляется центральным депозитарием путем выдачи выписки с лицевого счета (субсчета) в системе учета центрального депозитария.
27.Центральный депозитарий осуществляет хранение дематериализованных финансовых инструментов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.

28. Номиналды ұстаудағы қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша, сондай-ақ бағалы қағаздар бойынша кірісті төлеу бойынша және оларды өтеген кезде төлем агентінің функцияларын орындау мақсатында орталық депозитарий бірмезгілде клиенттерге номиналдық ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шоттар (қосалқы шоттар) мен банк шоттарын ашады.
29. Орталық депозитарий депоненттерінің және оның клиенттерінің ақшасын есепке алу баланстан тыс шоттарда бөлек жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий клиенттердің және депоненттердің ақшасын есепке алуды екі банктік шоттар ашу жолымен жеке жүзеге асырады.
30. Орталық депозитарий күн сайын брокерлерден және (немесе) дилерлерден әрбір клиенттің орталық депозитарийде ашылған шотындағы және эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға арналған ақша сомасы туралы мәліметтерді қабылдауды қамтамасыз етеді.
Брокерлер және (немесе) дилерлер әрбір клиенттің орталық депозитарийде ашылған шотындағы және эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға арналған ақша сомасы туралы ұсынған мәліметтерді орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі клиенттің қосалқы шоты жабылған күннен бастап 5 (бес жыл) ішінде сақтауы тиіс.
31. Орталық депозитарий немесе есеп айырысу ұйымы орталық депозитарийдің тапсырмасы бойынша қаржы құралдарымен мәмілелер жасалған кезде ақша бойынша есеп айырысуды жүзеге асырады.
32. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды номиналды ұстау бойынша функцияларды орындау аясында орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ол туралы мәлімет болмаған оның клиентінің артықшылықпен сатып алу құқығын іске асыруға өтінімді депоненттен алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы өтінімді эмитентке жібереді.
33. Орталық депозитарий номиналды ұстау қызметін көрсету мақсатында өз атына:
1) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде номиналды ұстаушының жеке шотын;
2) қаржы құралдарын есепке алу үшін кастодиан банктерде, халықаралық және шетелдік депозитарийлердегі номиналды ұстаудың жеке шоттарын;
3) орталық депозитарий кірісті төлеген кезде және(немесе) орталық депозитарийдің номиналды ұстауындағы қаржы құралдарын өтеген кезде алатын ақшаны есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау үшін кастодиан банктерде, халықаралық және шетелдік депозитарийлерде банк шоттарын ашады.
34. Орталық депозитарий мемлекеттік бағалы қағаздарды және олар бойынша құқықтарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алады.
Орталық депозитарийдің мемлекеттік бағалы қағаздарға депозитарлық қызмет көрсетуді жүзеге асырудың талаптары мен тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында және орталық депозитарийдің қағидалар жиындығында айқындалады.

28. В целях выполнения функций платежного агента по сделкам с финансовыми инструментами, находящимися в номинальном держании, а также по выплате дохода по ценным бумагам и при их погашении, центральный депозитарий одновременно открывает клиентам лицевые счета (субсчета) в системе учета номинального держания и банковские счета.
29. Учет денег депонентов центрального депозитария и их клиентов осуществляется раздельно на забалансовых счетах.
Учет денег депонента и его клиентов ведется центральным депозитарием раздельно путем открытия двух банковских счетов.
30. Центральный депозитарий ежедневно обеспечивает прием сведений от брокеров и (или) дилеров о сумме денег каждого клиента, находящихся на счете, открытом в центральном депозитарии, и предназначенных для совершения сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами.
Сведения, представленные брокерами и (или) дилерами о сумме денег каждого клиента, находящихся на счете, открытом в центральном депозитарии, и предназначенных для совершения сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, подлежат хранению центральным депозитарием в течение 5 (пяти) лет со дня закрытия субсчета клиента в системе учета центрального депозитария.
31. Расчеты по деньгам при совершении сделок с финансовыми инструментами осуществляются центральным депозитарием или расчетной организацией по поручению центрального депозитария.
32. В рамках выполнения функций по номинальному держанию ценных бумаг центральный депозитарий не позднее следующего рабочего дня после получения от депонента заявки на реализацию права преимущественной покупки его клиента, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария, направляет данную заявку эмитенту.
33. В целях оказания услуг номинального держания центральный депозитарий открывает на свое имя:
1) лицевой счет номинального держателя в системе реестров держателей ценных бумаг;
2) лицевые счета номинального держания в банках-кастодианах, международных и иностранных депозитариях для учета финансовых инструментов;
3) банковские счета в банках-кастодианах, международных и иностранных депозитариях для учета денег, получаемых центральным депозитарием при выплате дохода и(или) погашении финансовых инструментов, находящихся в номинальном держании центрального депозитария, а также для совершения сделок с финансовыми инструментами за пределами Республики Казахстан.
34. Учет государственных ценных бумаг и прав по ним осуществляется центральным депозитарием в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Условия и порядок осуществления центральным депозитарием депозитарного обслуживания государственных ценных бумаг определяются законодательством Республики Казахстан и сводом правил центрального депозитария.

Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Орталық депозитарий клиенттер және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар алдында олардың жеке шоттарының (қосалқы шоттарының), банк шоттарының және көрсетілген шоттар бойынша жасалатын операциялардың жай-күйі туралы есеп береді.
Клиенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (қосалқы шоттарынан) және банк шоттарынан үзінді-көшірмелерді ұсыну мерзімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
36. Орталық депозитарий тіркеушінің сұратуы негізінде орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен айналыс мерзімі өткен, эмитенттің оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамауы нәтижесінде осы талап ету құқығы туындаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргішін беруді жүзеге асырады және тіркеушіге және уәкілетті органға осындай эмиссиялық бағалы қағаздардың ұлттық сәйкестендіргіш нөмірін көрсете отырып, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына берілген сәйкестендіргіші туралы мәліметтерді жібереді.
Орталық депозитарий бірмезгілде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді жібере отырып, тіркеушіге:
орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған эмитенттің жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін қосалқы шотындағы және эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін қосалқы шотындағы айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған, эмиссиялық бағалы қағаздардың саны туралы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқықтары бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың қосалқы шотындағы оқшауланған бағалы қағаздардың саны туралы мәліметті жібереді.
37. Орталық депозитарий тіркеушіден орталық депозитарийге бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімі жүйесінде ашылған жеке шот бойынша айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу бойынша жүргізілген операциялар туралы хабарламаны (есепті) алғаннан кейін депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды (номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оқшаулауды жүргізуге құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері, Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінің негізінде оқшаулау операциясы жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) есептен шығару және осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді (ауыртпалық салу, сенімгерлікпен басқару) сақтай отырып, эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу жөніндегі операцияларды жүргізеді және депоненттерге:
айналыс мерзімі өткен және эмитент эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитент жол берген дефолт;
эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына берілген сәйкестендіргіш;
орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу бойынша жүргізілген операциялар туралы мәліметтер қамтылған хабарлама жібереді.
Орталық депозитарий орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен эмитенттің айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіштері тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.

Сноска. В 34 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
35. Центральный депозитарий отчитывается перед клиентами и (или) держателями ценных бумаг о состоянии их лицевых счетов (субсчетов), банковских счетов и операциях, проводимых по указанным счетам.
Сроки представления выписок с лицевых счетов (субсчетов) и банковских счетов клиентов и (или) держателей ценных бумаг устанавливаются сводом правил центрального депозитария.
36. На основании запроса регистратора центральный депозитарий в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, осуществляет присвоение идентификаторов правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, по которым возникли данные права требования в результате неисполнения эмитентом обязательств по их погашению, и направляет регистратору и в уполномоченный орган сведения об идентификаторе, присвоенном правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, с указанием национального идентификационного номера таких эмиссионных ценных бумаг.
Одновременно с направлением сведений, указанных в части первой настоящего пункта, центральный депозитарий направляет регистратору сведения о:
количестве эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, на субсчете эмитента для учета объявленных ценных бумаг и субсчете эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе учета центрального депозитария;
количестве блокированных ценных бумаг на субсчетах держателей ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан.
37. После получения от регистратора уведомления (отчета) о проведенных операциях по лицевому счету, открытому центральному депозитарию в системе реестров держателей ценных бумаг, по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам центральный депозитарий проводит операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе учета номинального держания проведена операция блокирования на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан, и перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренного Законом о противодействии отмыванию доходов) с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление), и направляет извещение депонентам, которое содержит сведения о:
допущенном эмитентом дефолте по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению;
идентификаторе, присвоенном правам требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам;
проведенных операциях в системе учета центрального депозитария по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам.
Центральный депозитарий осуществляет ведение реестра идентификаторов прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.

38. Орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері және Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінің негізінде эмиссиялық бағалы қағаздардан оқшаулауды алу бойынша операцияны жүргізген күнінен кейінгі келесі жұмыс күннен кешіктірмей тіркеушіге ол туралы хабарлама жібереді.
39. Орталық депозитарий тіркеушіден қайта ұйымдастырылатын қаржы ұйымдары акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесін және тізілімдер жүйесіндегі орталық депозитарийдің жеке шотынан үзінді-көшірмелер алған күні орталық депозитарийдің тіркеушідегі жеке шоты бойынша операцияларды орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі тиісті жеке шоттарда (қосалқы шоттарда) көрсетеді және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркелген операциялар туралы есептерді депоненттерге жібереді.
39-1. Орталық депозитарий осы Қағидалардың 18-тармағының 1) және (немесе) 2) тармақшаларында тармақшаларында көрсетілген қызметтің бір лицензияланатын түріне (шағын түріне) уәкілетті орган берген лицензияларға ие қаржы ұйымдары қайта ұйымдастырылған жағдайда қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған және оған қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымдарының лицензиясы қайта ресімделген қаржы ұйымының бұйрығы негізінде және оны алған күні мыналарды жүзеге асырады:
1) қаржы ұйымдары қосылған кезде:
қосылу нәтижесінде пайда болған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымдарының клиенттеріне қосалқы шоттар ашу;
қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымдарының жеке шоттары шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарындағы бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару және қосылу нәтижесінде жаңадан пайда болған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған осы клиенттердің қосалқы шоттарына оларды одан әрі есепке енгізу;
қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымдарының жеке шоттары шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарын жабу;
2) бір қаржы ұйымын екіншіге біріктірген кезде:
біріктіруі жүзеге асырылатын қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде біріктіру сәтінде қосалқы шоттар ашылған клиенттерді қоспағанда, біріктіруі жүзеге асырылатын қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде біріктірілетін қаржы ұйымының клиенттеріне қосалқы шоттар ашу;
біріктірілетін қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарындағы бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару және біріктіруі жүзеге асырылатын қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған осы клиенттердің қосалқы шоттарына оларды одан әрі есепке жазу;
біріктірілген қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарын жабу.

38. Центральный депозитарий не позднее следующего рабочего дня за днем проведения в системе учета центрального депозитария операции по снятию блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законами Республики Казахстан, и перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренного Законом о противодействии отмыванию доходов, направляет об этом уведомление регистратору.
39. Центральный депозитарий в день получения от регистратора копии решения общего собрания акционеров реорганизуемых финансовых организаций и выписки с лицевого счета центрального депозитария в системе реестров отражает операции по лицевому счету центрального депозитария у регистратора на соответствующих лицевых счетах (субсчетах) в системе учета центрального депозитария и направляет депонентам отчеты о зарегистрированных в системе учета центрального депозитария операциях.
39-1. Центральный депозитарий в случае реорганизации финансовых организаций, обладающих лицензиями уполномоченного органа на один и тот же лицензируемый вид (подвид) деятельности и указанных в подпунктах 1) и (или) 2) пункта 18 Правил, на основании и в день получения приказа финансовой организации, образованной в результате реорганизации и на которую была переоформлена лицензия реорганизованных финансовых организаций, осуществляет:
1) при слиянии финансовых организаций:
открытие субсчетов клиентам реорганизованных финансовых организаций, в рамках лицевого счета финансовой организации, возникшей в результате слияния;
списание ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), находящихся на субсчетах клиентов, открытых в рамках лицевых счетов реорганизованных финансовых организаций, и их последующее зачисление на субсчета данных клиентов, открытых в рамках лицевого счета вновь возникшей в результате слияния финансовой организации;
закрытие субсчетов клиентов, открытых в рамках лицевых счетов реорганизованных финансовых организаций;
2) при присоединении одной финансовой организации к другой:
открытие субсчетов клиентам присоединяемой финансовой организации в рамках лицевого счета финансовой организации, к которой осуществляется присоединение, за исключением клиентов, у которых на момент присоединения уже открыты субсчета в рамках лицевого счета финансовой организации, к которой осуществляется присоединение;
списание ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), находящихся на субсчетах клиентов, открытых в рамках лицевого счета присоединяемой финансовой организации, и их последующее зачисление на субсчета данных клиентов, открытых в рамках лицевого счета финансовой организации, к которой осуществляется присоединение;
закрытие субсчетов клиентов, открытых в рамках лицевого счета присоединенной финансовой организации.

Қағидалардың 18-тармағының 1) және (немесе) 2) тармақшаларында көрсетілген уәкілетті органның лицензиясына ие қаржы ұйымы бөлу нысанда қайта ұйымдастырылған кезде орталық депозитарий қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған және оған қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымының лицензиясы қайта ресімделген қаржы ұйымының бұйрығы негізінде және оны алған күні мыналарды жүзеге асырады:
уәкілетті органның лицензиясы қайта ресімделген, бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымының клиенттеріне қосалқы шоттар ашу;
бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарындағы бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару және бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болған, оған уәкілетті органның лицензиясы қайта ресімделген қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған осы клиенттердің қосалқы шоттарына оларды одан әрі есепке жазу;
бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде ашылған клиенттердің қосалқы шоттарын жабу.
Қаржы ұйымы бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастырылған кезде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) бөліп шығарылуы жүргізілген қаржы ұйымы клиенттерінің қосалқы шоттарында есептелуі жалғастырылады.
Қаржы ұйымдары қосылу нысанында қайта ұйымдастырылған кезде мұндай қаржы ұйымдарының клиенттерінде екі және одан көп қосалқы шот болған жағдайда орталық депозитарий қосылу нәтижесінде жаңадан пайда болған қаржы ұйымының жеке шоты шеңберінде осы клиентке бір қосалқы шот ашуды жүзеге асырады. Қосалқы шот деректемелері ретінде қайта ұйымдастырылған қаржы ұйымдарының клиенті орталық депозитарийге өзгерістерін ұсынған қосалқы шоттың деректері қабылданады.
Қаржы ұйымдары біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған кезде біріктірілетін ұйым клиентінде біріктіруі жүзеге асырылатын қаржы ұйымының қосалқы шоты болған жағдайда орталық депозитарий осы клиенттің бағалы қағаздарын (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) көрсетілген қосалқы шотқа есепке жазылады.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген қайта ұйымдастырылатын қаржы ұйымдары клиенттерінің қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операцияларын орталық депозитарий егер мұндай операцияларды тіркеу бағалы қағаздардың меншік иелерін ауыстыруға әкеп соқпаған жағдайда ғана жүзеге асырады.
Егер қайта ұйымдастырылатын қаржы ұйымының және (немесе) оның клиенттерінің қосалқы шоттарында мәмілелер жасауға шектеулер белгіленген бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтар) есепте болса, Қағидалардың осы тармағында көрсетілген іс-қимылдарды орталық депозитарий осы бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу жүзеге асырылатын қаржы ұйымының және (немесе) оның клиенттерінің қосалқы шоттарында осындай салынған шектеулер туралы және осы шектеулерді салған адамдарға осындай бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) оларға салынған шектеулермен одан әрі есепке алу жүзеге асырылатын қосалқы шоттардың жаңа деректемелері көрсетіле отырып жүргізілген операциялар туралы мәліметтерді бір мезгілде көрсете отырып, жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген операциялар жүргізілгеннен кейін орталық депозитарий қайта ұйымдастырылатын қаржы ұйымдарына орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркелген операциялар туралы есептерді операция жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Ескерту. 4-тарау 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

При реорганизации финансовой организации, обладающей лицензией уполномоченного органа, указанной в подпунктах 1) и (или) 2) пункта 18 Правил, в форме разделения, центральный депозитарий на основании и в день получения приказа финансовой организации, образованной в результате реорганизации и на которую была переоформлена лицензия реорганизованной финансовой организации, осуществляет:
открытие субсчетов клиентам реорганизованной в форме разделения финансовой организации в рамках лицевого счета вновь возникшей в результате разделения финансовой организации, на которую была переоформлена лицензия уполномоченного органа;
списание ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), находящихся субсчетах клиентов, открытых в рамках лицевого счета реорганизованной в форме разделения финансовой организации, и их последующее зачисление на субсчета данных клиентов, открытых в рамках лицевого счета вновь возникшей в результате разделения финансовой организации, на которую была переоформлена лицензия уполномоченного органа;
закрытие субсчетов клиентов, открытых в рамках лицевого счета реорганизованной в форме разделения финансовой организации.
При реорганизации финансовой организации в форме выделения ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) продолжают учитываться на субсчетах клиентов финансовой организации, из которой произведено выделение.
При реорганизации финансовых организаций в форме слияния в случае наличия у клиента данных финансовых организаций двух и более субсчетов, центральный депозитарий осуществляет открытие одного субсчета данному клиенту в рамках лицевого счета вновь возникшей в результате слияния финансовой организации. В качестве реквизитов субсчета принимаются данные того субсчета, изменения по которому были представлены в центральный депозитарий клиентом реорганизованных финансовых организаций.
При реорганизации финансовых организаций в форме присоединения, в случае наличия у клиента присоединяемой организации субсчета у финансовой организации, к которой осуществляется присоединение, центральный депозитарий зачисляет ценные бумаги (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) данного клиента на указанный субсчет.
Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) субсчетов (субсчета) клиентов реорганизуемых финансовых организаций, указанные в части первой и второй настоящего пункта, осуществляются центральным депозитарием только в случае если регистрация данных операций не влечет смену собственников ценных бумаг.
Если на субсчетах реорганизуемой финансовой организации и (или) ее клиентов числятся ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), в отношении которых установлены ограничения на проведение сделок, то действия, указанные в настоящем пункте Правил, осуществляются центральным депозитарием с одновременным отражением на субсчетах финансовой организации и (или) ее клиентов, на которые осуществляется зачисление этих ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) сведений о таких наложенных ограничениях, и с уведомлением лица, наложившего эти ограничения, о проведенных операциях с указанием новых реквизитов субсчета, по которому будет осуществляться дальнейший учет таких ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с наложенными на них ограничениями.
После проведения операций, указанных в части первой и второй настоящего пункта центральный депозитарий направляет реорганизуемым финансовым организациям отчеты о зарегистрированных в системе учета центрального депозитария операциях не позднее следующего рабочего дня за датой проведения операции.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

5. Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімдері жүйесін қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызмет
40. Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімдерінің жүйесін (бұдан әрі - тізілім) қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызмет екінші деңгейдегі банктер, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - субъектілер) ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықтарда туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша ұсынған ақпаратты қабылдаудан, жүргізуден және сақтаудан тұрады.
Осы тармақтың талабы уәкілетті органға қолданылмайды.
41. Орталық депозитарийдің тізілімді жүргізу тәртібі, сондай-ақ субъектілер беретін ақпарат форматына қойылатын талаптар орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
42. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу орталық депозитарийдің бағдарламалық қамтамасыз етуінде электрондық түрде жүзеге асырылады. Тізілімде Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес туынды қаржы құралдарымен (фьючерстермен, опциондармен, форвардтармен және своптармен) жасалған мәмілелер туралы ақпарат қамтылады.
43. Уәкілетті органда орталық депозитарийдің тізілім жүргізу шеңберінде қалыптастырылатын дерекқорына кіруге рұқсаты бар.
44. Орталық депозитарий уәкілетті органға субъектілер тізілімге енгізу үшін туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша ақпаратты уақытылы ұсынбауы не ұсынбауы туралы хабарлау мақсатында 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті ақпаратты уәкілетті органға жібереді.
45. Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы ақпаратты сақтау мерзімі тізілімге ол туралы ақпарат енгізілген шарттың қолданылу мерзімі тоқтаған күннен бастап 5 (бес) жылды құрайды.
Орталық депозитарийдің
қызметін жүзеге асырудың
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен (фьючерс) мәмілелер туралы ақпарат
______________ - _________________ аралығындағы кезеңге
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің, брокердің және (немесе) дилердің,
инвестициялық портфельді басқарушының атауы)
1. Шарт жасалған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарт жасалған күн көрсетіледі.

5. Деятельность по формированию и ведению системы реестров
сделок с производными финансовыми инструментами
40. Деятельность по формированию и ведению системы реестров сделок с производными финансовыми инструментами (далее - реестр) заключается в приеме, введении и хранении информации, представленной банками второго уровня, организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и организациями, осуществляющими деятельность по управлению инвестиционным портфелем, (далее - субъекты) по сделкам с производными финансовыми инструментами, заключенным на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг.
Требование настоящего пункта не распространяется на уполномоченный орган.
41. Порядок ведения центральным депозитарием реестра, а также требования к формату информации, предоставляемой субъектами, устанавливаются сводом правил центрального депозитария.
42. Формирование и ведение реестра осуществляются в электронном виде в программном обеспечении центрального депозитария. Реестр содержит информацию о сделках с производными финансовыми инструментами (фьючерсами, опционами, форвардами и свопами) согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к Правилам.
43. Уполномоченный орган имеет доступ к базе данных центрального депозитария, формируемой в рамках ведения реестра.
44. В целях уведомления уполномоченного органа о несвоевременном представлении либо непредставлении субъектами информации по сделкам с производными финансовыми инструментами для внесения в реестр центральный депозитарий в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет соответствующую информацию в уполномоченный орган.
45. Срок хранения информации о сделках с производными финансовыми инструментами составляет 5 (пять) лет с даты прекращения срока действия договора, информация о котором внесена в реестр.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности центрального
депозитария
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация
о сделках с производными финансовыми инструментами
(фьючерсами)
_______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня, брокера и (или) дилера,
управляющего инвестиционным портфелем)
за период с ______________ по _________________
1. Дата заключения договора.
В данном пункте указывается дата заключения договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.

2. Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн көрсетіледі.
3. Шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйінің коды.
Осы тармақта шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйі мынадай кодтауға сәйкес көрсетіледі:
Т – шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігіне байланысты жағдайларды бұзу салдарынан шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылғанын қоспағанда, шарт бойынша міндеттемелер тиісінше тоқтатылған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған;
С – міндеттемелер бойынша орындау мерзімі өткен;
Р – міндеттемелерді орындау шартта көзделген негіздемелер бойынша тоқтатыла тұрған;
D – тараптың шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігіне байланысты жағдайларды бұзуы салдарынан міндеттемелер тоқтатылған;
Е – шартта көзделген жағдайдың немесе оқиғаның басталу нәтижесінде шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған.
4. Орталықтың ішкі құжаттарына сәйкес жасалған төлемдерді жүзеге асыруға жауапты қатысушының коды.
5. Орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жасалған төлемдерді алатын қатысушының коды.
6. Номиналды сома (меншікті қаражат есебінен).
Осы тармақта номиналды сома берілген валютада меншікті қаражат есебінен жасалған шарттың номиналды сомасының мөлшері көрсетіледі.
7. Номиналды сома (клиенттердің қаражаты есебінен).
Осы тармақта номиналды сома берілген валютада клиенттің қаражаты есебінен жасалған шарттың номиналды сомасының мөлшері көрсетіледі.
8. Базалық активті жеткізу күні.
Осы тармақта базалық активті ЖЖЖ.КК.АА. нысанында жеткізу күні көрсетіледі.
9. Базалық активті жеткізу кезеңі.
Осы тармақта базалық активті ЖЖЖЖ.КК.АА. бастап ЖЖЖЖ.КК.АА. дейінгі нысанында жеткізу кезеңі көрсетіледі.
10. Шарт бойынша есеп айырысу күні.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарт бойынша есеп айырысу күні көрсетіледі.
11. Шарт бойынша ақы төлеу кезеңі.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. бастап ЖЖЖЖ.КК.АА. дейінгі нысанында шарт бойынша ақы төлеу мерзімі көрсетіледі.
12. Есептеу әдісінің коды.
Осы тармақта мына кодтауға сәйкес есептеу әдісі көрсетіледі:
D - жеткізу;
С - есептеу;
DC – жеткізу-есептеу.
13. Шарттың фьючерстік бағасы: ашу бағасы.
Осы тармақта шарттың сауда мерзімі басталған кезде қалыптасқан бағасы көрсетіледі.
14. Шарттың фьючерстік бағасы: спот бағасы.
Осы тармақта шарттың нарықтық бағасы көрсетіледі.
Орталық депозитарийдің
қызметін жүзеге асырудың
қағидаларына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы ақпарат (опцион)
______________ - _________________ аралығындағы кезеңге
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктердің, брокердің және (немесе) дилердің,
инвестициялық портфельді басқарушының атауы)

2. Дата окончания срока действия договора.
В данном пункте указывается дата окончания срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
3. Код состояния обязательств по договору.
В данном пункте указывается состояние обязательств по договору в соответствии со следующей кодировкой:
Т - обязательства прекращены по договору надлежащим образом или прекращены досрочно, за исключением досрочного прекращения договора вследствие нарушений условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
С - исполнение по обязательствам просрочено;
Р - исполнение обязательств приостановлено по предусмотренным в договоре основаниям;
D - обязательства прекращены вследствие нарушения стороной условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
Е - продление срока действия договора в результате наступления предусмотренного договором обстоятельства или события.
4. Код участника, ответственного за осуществление платежей, составленный в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
5. Код участника, получающего платежи, составленный в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
6. Номинальная сумма (за счет собственных средств).
В данном пункте указывается размер номинальной суммы договора, заключенного за счет собственных средств, в валюте, в которой выражена данная номинальная сумма.
7. Номинальная сумма (за счет средств клиентов).
В данном пункте указывается размер номинальной суммы договора, заключенного за счет средств клиентов, в валюте, в которой выражена данная номинальная сумма.
8. Дата поставки базового актива.
В данном пункте указывается дата поставки базового актива в форме ДД.ММ.ГГГГ.
9. Период поставки базового актива.
В данном пункте указывается период поставки базового актива в форме с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ.
10. Дата расчета по договору.
В данном пункте указывается дата расчета по договору в форме ДД.ММ.ГГГГ.
11. Период оплаты по договору.
В данном пункте указывается период оплаты по договору в форме с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ.
12. Код метода расчетов.
В данном пункте указывается метод расчетов согласно следующей кодировке:
D - поставочный;
С - расчетный;
DC - расчетно-поставочный.
13. Фьючерсная цена договора: цена открытия.
В данном пункте указывается цена договора, сложившаяся на момент начала торгового периода.
14. Фьючерсная цена договора: спот цена.
В данном пункте указывается текущая рыночная цена договора.
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности центрального
депозитария
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация
о сделках с производными финансовыми инструментами
(опционами)
_______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня, брокера и (или) дилера,
управляющего инвестиционным портфелем)
за период с _____________ по ________________

1. Шарттың жасалған күні.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанындағы шарт жасау күні көрсетіледі.
2. Шарттың қолданылу мерзімі басталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанындағы шарттың қолданылу мерзімі басталған күн көрсетіледі.
3. Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанындағы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн көрсетіледі.
4. Туынды қаржы құралдарын жіктеу коды.
Осы тармақта мыналар көрсетіледі:
1) Опционның түрі:
сатып алушыға опцион бойынша базалық (базистік) активті сатуға немесе базалық (базистік) активті сатушының (опционның базалық (базистік) активі болып табылатын шарт бойынша сатушы) пайда алу құқығын беретін опцион (Пут опционы);
сатып алушыға опцион бойынша базалық (базистік) активті сатып алуға немесе базалық (базистік) активті сатып алушының (опционның базалық (базистік) активі болып табылатын шарт бойынша сатып алушы) пайда алу құқығын беретін опцион (Колл опционы).
2) Опционның типі:
Америкалық опцион - опционды сатып алушы опционның орындау құқығын жүзеге асыру мерзімі ішінде оны кез келген күні орындалуын талап етуге құқылы;
Еуропалық опцион - опционды сатып алушы опцион орындалуының шартта көзделген күні ғана орындалуын талап етуге құқылы;
Бермудтық опцион - опционды сатып алушы шартта белгіленген күні оның орындалуын талап етуге құқылы.
3) Базалық (базистік) актив бойынша атрибут:
үлестік құралдар (акциялар, пайлар, акцияларға депозитарлық қолхаттар);
борыштық қаржы құралдары (облигациялар, пайыздық мөлшерлемелер);
тауарлар;
валюта;
шарт;
индекс;
активтер тобы;
басқалар.
5. Туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активінің коды.
Осы тармақта туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активінің кодын мынадай түрде көрсету қажет:
егер валюта базистік актив болып табылса, валютаның коды көрсетіледі, оның бірлігіне қатысты орындау бағасы белгіленеді;
егер бағалы қағаз туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі болып табылса, ISIN (бағалы қағаздарды сәйкестендіруге арналған халықаралық нөмірлеу жүйесі) немесе ҰСН (Ұлттық сәйкестендіру нөмірі) коды мұндай активтің коды болып табылады;
егер пайыздық мөлшерлеме туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі болып табылса, мұндай активке орталық депозитарий белгілеген тәртіпте код беріледі.
егер туынды қаржы құралының базалық (базистік) активі тауар болып табылса, осындай активке код орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі.

1. Дата заключения договора.
В данном пункте указывается дата заключения договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
2. Дата начала срока действия договора.
В данном пункте указывается дата начала срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
3. Дата окончания срока действия договора.
В данном пункте указывается дата окончания срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
4. Код классификация производного финансового инструмента.
В данном пункте указываются:
1) вид опциона:
опцион, предоставляющий право покупателю по опциону продать базовый (базисный) актив или получить выгоду продавца базового (базисного) актива (продавца по договору, являющемуся базовым (базисным) активом опциона) (опцион Пут);
опцион, предоставляющий право покупателю по опциону купить базовый (базисный) актив или получить выгоду покупателя базового (базисного) актива (покупателя по договору, являющемуся базовым (базисным) активом опциона) (опцион Колл);
2) тип опциона:
Американский опцион - покупатель опциона имеет право требовать исполнения опциона в любой день в течение срока осуществления права на его исполнение;
Европейский опцион - покупатель опциона имеет право требовать его исполнения только в предусмотренную договором дату исполнения опциона;
Бермудский опцион - покупатель опциона имеет право требовать его исполнения в определенные договором даты;
3) атрибут по базовому (базисному) активу:
долевые инструменты (акции, паи, депозитарные расписки на акции);
долговые финансовые инструменты (облигации, процентные ставки);
товары;
валюта;
договор;
индекс;
группа активов;
иное.
5. Код базового (базисного) актива производного финансового инструмента.
В данном пункте указывается код базового (базисного) актива производного финансового инструмента в следующем виде:
если базисным активом является валюта, указывается код валюты, по отношению к единице которой устанавливается цена исполнения;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является ценная бумага, кодом такого актива является код ISIN (Международная система нумерации для идентификации ценных бумаг) или НИН (Национальный идентификационный номер). При отсутствии у ценной бумаги кода ISIN (НИН) соответствующий код присваивается в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является процентная ставка, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является товар, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием.

6. Шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйінің коды.
Осы тармақта шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйі мынадай кодтауға сәйкес көрсетіледі:
T - шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігіне байланысты жағдайларды бұзу салдарынан шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылғанын қоспағанда, шарт бойынша міндеттемелер тиісінше тоқтатылған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған;
C - міндеттемелер бойынша орындаудың мерзімі өткен;
P - міндеттемелерді орындау шартта көзделген негіздемелер бойынша тоқтатылып тұрған;
D - тараптың шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігіне байланысты жағдайларды бұзуы салдарынан міндеттемелер тоқтатылған;
E - шартта көзделген жағдайдың немесе оқиғаның басталу нәтижесінде шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған.
7. Орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жасалған төлемдерді жүзеге асыруға жауапты қатысушының коды.
8. Орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жасалған төлемдерді алатын қатысушының коды.
9. Шарттың номиналды сомасы.
Осы тармақта мұндай номиналды сома берілген валютада шарттың номиналды сомасының мөлшері көрсетіледі.
10. Пайызбен белгіленген мөлшерлеме.
Осы тармақта белгіленген пайыздық мөлшерлеме көрсетіледі.
11. Баға белгілеу күні және уақыты.
Осы тармақта жеткізілмейтін туынды қаржы құралдары үшін баға белгілеу күні және уақыты көрсетіледі.
12. Белгіленген мөлшерлеменің амортизация (ұлғаю) коды.
Осы тармақта белгіленген мөлшерлеменің амортизация (ұлғаю) коды көрсетіледі.
13. Өзгермелі мөлшерлеме коды.
Осы тармақта өзгермелі мөлшерлеме коды көрсетіледі.
14. Өзгермелі мөлшерлеменің (амортизация) ұлғаю коды.
Осы тармақта өзгермелі мөлшерлеменің амортизация (ұлғаю) коды көрсетіледі.
15. Ең жоғарғы мөлшерлеме.
Осы тармақта пайыздық мөлшерлеменің жоғарғы шегі көрсетіледі.
16. Ең төменгі мөлшерлеме.
Осы тармақта пайыздық мөлшерлеменің төменгі шегі көрсетіледі.
17. Базалық (базистік) активті өлшеу бірлігінің коды.
Осы тармақта шартқа сәйкес валютаны (дананы, тоннаны, баррельді, литрді және т.б.) қоспағанда, базалық (базистік) активті өлшеу бірлігінің коды көрсетіледі.
Кодта тиісті өлшемнің өзге сандық мәні (мың дана, миллион тонна, он текше метр және т.б.) көзделеді.
18. Базалық (базистік) активтің номиналды сомасы (саны).
Осы тармақта базалық (базистік) активті өлшеу бірлігінің сандық мәні көрсетіледі.
19. Опцион бағасы (сыйлықақысы).
Осы тармақта опцион бағасы (сыйлықақысы) берілетін валютадағы сандық мәні көрсетіледі.

6. Код состояния обязательств по договору.
В данном пункте указывается состояние обязательств по договору в соответствии со следующей кодировкой:
Т - обязательства прекращены по договору надлежащим образом или прекращены досрочно, за исключением досрочного прекращения договора вследствие нарушений условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
С - исполнение по обязательствам просрочено;
Р - исполнение обязательств приостановлено по предусмотренным в договоре основаниям;
D - обязательства прекращены вследствие нарушения стороной условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
Е - продление срока действия договора в результате наступления предусмотренного договором обстоятельства или события.
7. Код участника, ответственного за осуществление платежей, составленный в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
8. Код участника, получающего платежи, составленный в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
9. Номинальная сумма договора.
В данном пункте указывается размер номинальной суммы договора в валюте, в которой выражена данная номинальная сумма.
10. Фиксированная ставка в процентах.
В данном пункте указывается фиксированная процентная ставка.
11. Дата и время котировки.
В данном пункте указываются дата и время котировки для безпоставочных производных финансовых инструментов.
12. Код амортизации (увеличение) фиксированной ставки.
В данном пункте указывается код амортизации (увеличение) фиксированной ставки.
13. Код плавающей ставки.
В данном пункте указывается код плавающей ставки.
14. Код амортизации (увеличение) плавающей ставки.
В данном пункте указывается код амортизации (увеличение) плавающей ставки.
15. Максимальная ставка.
В данном пункте указывается верхний предел процентной ставки.
16. Минимальная ставка.
В данном пункте указывается нижний предел процентной ставки.
17. Код единицы измерения базового (базисного) актива.
В данном пункте указывается код единицы измерения базового (базисного) актива, за исключением валюты (штуки, тонны, баррели, литры и другое) согласно договору.
При необходимости код указывается в иных числовых выражениях соответствующих измерений (тысячи штук, миллионы тонн, десятки кубических метров и другое).
18. Номинальная сумма (количество) базового (базисного) актива.
В данном пункте указывается числовое значение в единицах измерения базового (базисного) актива.
19. Цена (премия) опциона.
В данном пункте указывается числовое значение в валюте, в которой выражается цена (премия) опциона.

20. Опцион бағасы (сыйлықақысы) берілетін валюта коды.
Осы тармақта опцион бағасы (сыйлықақысы) берілетін валютада коды көрсетіледі.
21. Базалық активті жеткізу күні.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында базалық активті жеткізу күні көрсетіледі.
22. Базалық активті жеткізу кезеңі.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында базалық активті жеткізу кезеңі көрсетіледі.
Орталық депозитарийдің
қызметін жүзеге асырудың
қағидаларына 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен (форвард) мәмілелер туралы ақпарат
______________ - _________________аралығындағы кезеңге
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің, брокердің және (немесе) дилердің,
инвестициялық портфельді басқарушының атауы)
1. Шарт жасалған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарт жасалған күн көрсетіледі.
2. Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн көрсетіледі.
3. Туынды қаржы құралының жіктеу коды.
Осы тармақта базалық (базистік) активтердің түрлері көрсетіледі;
- үлестік құралдар (акциялар, пайлар);
- үлестік қаржы құралдары (облигациялар, пайыздық ставкалар);
- тауарлар;
- валюта;
- шарт;
- индекс;
- аралас инвестициялық портфель;
- өзге.
4. Туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активінің коды.
Осы тармақта туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активінің коды мынадай түрде көрсетіледі:
егер базистік актив валюта болып табылса орындау бағасы белгіленетін бірлікке қатысты валюта коды көрсетіледі;
егер туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі бағалы қағаз болып табылса осындай активтің коды ISIN (Бағалы қағаздарды сәйкестендіру үшін халықаралық нөмірлеу жүйесі) немесе ҰСН (Ұлттық сәйкестендіру нөмірі) болып табылады, бағалы қағазда ISIN (ҰСН) болмаған кезде тиісті орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі;
егер туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі пайыздық мөлшерлеме болып табылса осындай активке код орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі.
егер туынды қаржы құралының базалық (базистік) активі тауар болып табылса, онда осындай активке орталық депозитарий белгіленген тәртіпте код беріледі.

20. Код валюты, в которой выражается цена (премия) опциона.
В данном пункте указывается код валюты, в которой выражается цена (премия) опциона.
21. Дата поставки базового актива.
В данном пункте указывается дата поставки базового актива в форме ДД.ММ.ГГГГ.
22. Период поставки базового актива.
В данном пункте указывается период поставки базового актива в форме с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ.
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности центрального
депозитария
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация
о сделках с производными финансовыми инструментами
(форвардами)
_______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня, брокера и (или) дилера,
управляющего инвестиционным портфелем)
за период с ______________ по __________________
1. Дата заключения договора.
В данном пункте указывается дата заключения договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
2. Дата окончания срока действия договора.
В данном пункте указывается дата окончания срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
3. Код классификации производного финансового инструмента.
В данном пункте указываются виды базовых (базисных) активов:
долевые инструменты (акции, паи);
долговые финансовые инструменты (облигации, процентные ставки);
товары;
валюта;
договор;
индекс;
смешанный инвестиционный портфель;
иное.
4. Код базового (базисного) актива производного финансового инструмента.
В данном пункте указывается код базового (базисного) актива производного финансового инструмента в следующем виде:
если базисным активом является валюта, указывается код валюты, по отношению к единице которой устанавливается цена исполнения;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является ценная бумага, кодом такого актива является код ISIN (Международная система нумерации для идентификации ценных бумаг) или НИН (Национальный идентификационный номер). При отсутствии у ценной бумаги кода ISIN (НИН) соответствующий код присваивается в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является процентная ставка, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является товар, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием.

19. Шарттың форвард бағасы: спот бағасы.
Осы тармақта шарттың ағымдағы нарықтық бағасы көрсетіледі.
Орталық депозитарийдің
қызметін жүзеге асырудың
қағидаларына 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен (своп) мәмілелер туралы ақпарат
______________ - _____________ аралығындағы кезеңге
(екінші деңгейдегі банктің, брокердің және (немесе) дилердің,
инвестициялық портфельді басқарушының атауы)
1. Шарт жасалған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарт жасалған күн көрсетіледі.
2. Шарттың қолданылу мерзімі басталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарттың қолданылу мерзімі басталған күн көрсетіледі.
3. Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн.
Осы тармақта ЖЖЖЖ.КК.АА. нысанында шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн көрсетіледі.
4. Туынды қаржы құралын жіктеу коды.
Осы тармақта активтердің базалық (базистік) түрлері бойынша своптық әртүрлілігін былайша көрсету қажет:
валюталық своп;
пайыздық;
валюталық-пайыздық своп;
тауарлық своп;
бағалы қағаздардың немесе индекстің свопы;
өзге активтер немесе аралас активтер свопы.
5.Туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активтерінің коды.
Осы тармақта туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активтерінің коды мынадай түрде көрсетіледі:
егер базистік актив валюта болып табылса, орындау бағасы белгіленетін бірлікке қатысты валюта коды көрсетіледі;
егер туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі бағалы қағаз болып табылса, осындай активтің коды ISIN (Бағалы қағаздарды сәйкестендірудің халықаралық нөмірлеу жүйесі) немесе Ұлттық сәйкестендіру нөмірі (ҰСН) болып табылады. Бағалы қағазда ISIN (ҰСН) коды болмаған кезде, тиісті код орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі;
егер туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі пайыздық мөлшерлеме болып табылса, осындай активке код орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі;
егер туынды қаржы құралдарының базалық (базистік) активі тауар болып табылса, осындай активке код орталық депозитарий белгілеген тәртіппен беріледі.
6. Шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйінің коды.
Осы тармақта шарт бойынша міндеттемелердің жай-күйі мынадай кодтауға сәйкес көрсетіледі:
T - шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігі жағдайларына байланысты бұзу салдарынан шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылғанын қоспағанда, шарт бойынша міндеттемелер тиісінше тоқтатылған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған;
C - міндеттемелер бойынша орындаудың мерзімі өткен;
P - міндеттемелерді орындау шартта көзделген негіздемелер бойынша уақытша тоқтатылған;
D - тараптың шарт талаптарын немесе тараптардың біреуінің дәрменсіздігіне байланысты жағдайларды бұзуы салдарынан міндеттемелер тоқтатылған;
E - шартта көзделген жағдайдың немесе оқиғаның басталу нәтижесінде шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған.

19. Форвардная цена договора: спот цена.
В данном пункте указывается текущая рыночная цена договора.
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности центрального
депозитария
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 11 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация
о сделках с производными финансовыми инструментами (свопами)
______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня, брокера и (или) дилера)
за период с _______________ по ___________________
1. Дата заключения договора.
В данном пункте указывается дата заключения договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
2. Дата начала срока действия договора.
В данном пункте указывается дата начала срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
3. Дата окончания срока действия договора.
В данном пункте указывается дата окончания срока действия договора в форме ДД.ММ.ГГГГ.
4. Код классификации производного финансового инструмента.
В данном пункте указывается разновидность свопа по видам базовых (базисных) активов:
валютный своп;
процентный;
валютно-процентный своп;
товарный своп;
своп на ценные бумаги или на индекс;
своп иных активов или смешанных активов.
5. Код базового (базисного) актива производного финансового инструмента.
В данном пункте указывается код базового (базисного) актива производного финансового инструмента в следующем виде:
если базисным активом является валюта, указывается код валюты, по отношению к единице которой устанавливается цена исполнения;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является ценная бумага, кодом такого актива является код ISIN (Международная система нумерации для идентификации ценных бумаг) или НИН (Национальный идентификационный номер). При отсутствии у ценной бумаги кода ISIN (НИН) соответствующий код присваивается в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является процентная ставка, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием;
если базовым (базисным) активом производного финансового инструмента является товар, такому активу присваивается код в порядке, определенном центральным депозитарием.
6. Код состояния обязательств по договору.
В данном пункте указывается состояние обязательств по договору в соответствии со следующей кодировкой:
Т - обязательства прекращены по договору надлежащим образом или прекращены досрочно, за исключением досрочного прекращения договора вследствие нарушений условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
С - исполнение по обязательствам просрочено;
Р - исполнение обязательств приостановлено по предусмотренным в договоре основаниям;
D - обязательства прекращены вследствие нарушения стороной условий договора или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
Е - продление срока действия договора в результате наступления предусмотренного договором обстоятельства или события.