Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 қазанда № 14339 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2016 года № 14339.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.6
В соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления сведений о платежных услугах (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 19-тармағын және Қағидаларға 13-қосымшаны;
2) 2016 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін және 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын Қағидалардың 20-тармағын және Қағидаларға 14-қосымшаны;
3) осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 21-тармағын және Қағидаларға 15-қосымшаны қоспағанда, 2017 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_________________ Н. Айдапкелов
2016 жылғы 13 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 қаулысымен
бекітілген
Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалар көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) беру тәртібін айқындайды.
3. Қағидаларда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:

4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 апреля 2017 года, за исключением:
1) пункта 19 Правил и приложения 13 к Правилам, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
2) пункта 20 Правил и приложения 14 к Правилам, которые вводятся в действие с 1 декабря 2016 года и действуют до 1 января 2018 года;
3) пункта 21 Правил и приложения 15 к Правилам, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Н. Айдапкелов
______________ 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Правила
представления сведений о платежных услугах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления сведений о платежных услугах (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" и "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
2. Правила определяют порядок представления сведений о платежных услугах (далее - Сведения).
3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", "Об информатизации", Законом о платежах и платежных системах, Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:

1) алаяқтық операциялар – электрондық терминалдар, қашықтан қол жеткізу жүйелері, ақша аударымдары жүйелері арқылы, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үй-жайларында, оның ішінде төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған заңсыз қолма-қол ақшасыз төлемдер, ақша аударымдары және (немесе) қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
2) банктік киоск – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы немесе интернет-ресурсына кіру арқылы өзіне өзі қызмет көрсету режимінде электрондық банктік қызметті (оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру (қабылдау) операцияларын, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын, валюталарды конвертациялауды және банк операцияларының өзге түрлерін жүргізуді қоса алғанда) алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы;
3) басқа банктің қызмет көрсету желісі – кез келген басқа банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, кез келген басқа банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
4) виртуалдық төлем карточкасы – электрондық түрде шығарылатын және төлем карточкасының деректемелерінен тұратын, оны ұстаушыға төлемдерді интернет желісі арқылы жүзеге асыруға мүмкіндік беретін төлем карточкасы;
5) интернет-банкинг – КьюР-нұсқаулар (QR-нұсқаулар) арқылы жүргізілген төлемдерді қоспағанда, банктің веб-интерфейсі арқылы жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары;
6) интернет-эквайеринг – интернет желісі арқылы төлем карточкасын пайдалана отырып, төлемді қабылдауды және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға байланысты эквайердің қызметі;
7) кредиттік лимиті бар дебеттік төлем карточкасы – төлем карточкасын беру және қызмет көрсету шартына сәйкес не төлем карточкасын ұстаушының өтініші бойынша эмитент берген қарыз сомасы шегінде төлемдерді жүзеге асыру мүмкіндігі берілетін дебеттік төлем карточкасы;
8) корпоративтік төлем карточкасы – заңды тұлғаның шотына байланыстырылған және компанияның негізгі қызметіне байланысты шығыстарды, оның ішінде жүкқұжаттарды, өкілдік, көлік және іссапар шығыстарын төлеуге арналған банк картасы;
9) КьюР-нұсқау (QR-нұсқау) – төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін төлем қызметтерін беруші немесе төлем жүйесінің операторы беретін штрих код (технология);

1) мошеннические операции – незаконные безналичные платежи, переводы денег и (или) операции по выдаче наличных денег, в том числе с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов, осуществленные в помещениях банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, посредством электронных терминалов, систем удаленного доступа, систем денежных переводов;
2) банковский киоск – электронно-механическое устройство, предназначенное для получения электронных банковских услуг (включая проведение операций по выдаче (приему) наличных денег, платежей и (или) переводов денег, конвертации валют и иных видов банковских операций, в том числе с использованием платежных карточек) в режиме самообслуживания путем соединения с информационной системой или путем доступа к интернет-ресурсу банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;
3) сеть обслуживания другого банка – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении любого другого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, любой другой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
4) виртуальная платежная карточка – платежная карточка, выпускаемая в электронном виде и состоящая из реквизитов платежной карточки, предоставляющая ее держателю возможность осуществлять платежи через сеть интернет;
5) интернет-банкинг – платежи и переводы денег, проведенные посредством веб-интерфейса банка за исключением платежей, проведенных посредством КьюР-указаний (QR-указаний);
6) интернет-эквайеринг – деятельность эквайера, которая связана с осуществлением приема платежа и (или) перевода денег с использованием платежной карточки через сеть интернет;
7) дебетная платежная карточка с кредитным лимитом – дебетная платежная карточка, по которой в соответствии с договором на выдачу и обслуживание платежной карточки либо по заявлению держателя платежной карточки предоставляется возможность осуществления платежей в пределах суммы займа, предоставленного эмитентом;
8) корпоративная платежная карточка – банковская карта, привязанная к счету юридического лица и предназначенная для оплаты расходов, связанных с основной деятельностью компании, в том числе накладных, представительских, транспортных и командировочных расходов;
9) КьюР-указание (QR-указание) – штриховой код (технология), присваемый поставщиком платежных услуг или оператором платежной системы, для осуществления платежей и (или) переводов денег;

10) қосымша төлем карточкасы – клиенттің сенім білдірілген адамының атына эмиссияланған төлем карточкасы;
11) меншікті қызмет көрсету желісі – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
12) мобильді ПОС-терминал (POS-терминал) – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған, мобильді құрылғыда орнатылған бағдарламалық қамтамасыз ету және (немесе) мобильді құрылғыға қосылатын қосымша құрылғы;
13) негізгі төлем карточкасы – ұстаушысы клиент болып табылатын төлем карточкасы;
14) ПОС-терминал (POS-терминал) – төлем карточкаларын пайдалану және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесімен қосылу арқылы тауарлар немесе қызмет көрсету үшін ақы төлеу, оның ішінде ПОС-терминал (POS-терминал) орнатылған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу, сондай-ақ қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы немесе бағдарламалық қамтылым;
15) процессинг орталығы – төлем карточкаларымен операциялар бойынша процессингті және төлем карточкалары жүйесінің қатысушыларымен жасалған шарттарда көзделген өзге функцияларды жүзеге асыратын оператор;
16) сауда нүктесі – тауарлар және (немесе) қызмет көрсету үшін қолма-қол ақшасыз ақы төлеуді жүзеге асыру үшін орнатылған ПОС-терминалдың (POS-терминалдың) және (немесе) өзге құрылғының орналасқан жері;
17) стационарлық ПОС-терминал (POS – терминал) – төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған және тауарлар мен қызмет көрсету үшін ақы төлеуді қабылдау үшін сауда және сервис кәсіпорындарында (дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар), сондай-ақ төлемдерді қабылдау және қолма-қол ақша беру үшін банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орнатылған физикалық жабдық (құрылғы);
18) төлем терминалы – төлемдер жүргізуге және қолма-қол ақша енгізу арқылы банктік шотқа ақшаны есепке алуға, өзіне өзі қызмет көрсету режимінде ақпараттық банктік қызметтерді алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10) дополнительная платежная карточка – платежная карточка, эмитированная на имя доверенного лица клиента;
11) собственная сеть обслуживания – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
12) мобильный ПОС-терминал (POS-терминал) – программное обеспечение, установленное в мобильном устройстве и (или) дополнительное устройство, подключаемое к мобильному устройству, предназначенные для приема платежей с использованием платежной карточки;
13) основная платежная карточка – платежная карточка, держателем которой является клиент;
14) ПОС-терминал (POS-терминал) – электронно-механическое устройство или программное обеспечение, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляется оплата за товары или услуги, в том числе банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в которых установлен ПОС-терминал (POS-терминал), а также выдача наличных денег.
15) процессинговый центр – оператор, осуществляющий процессинг по операциям с платежными карточками и иные функции, предусмотренные договорами с участниками системы платежных карточек;
16) торговая точка – месторасположение ПОС-терминала (POS-терминала) и (или) иного устройства, установленного для осуществления безналичной оплаты за товары и (или) услуги;
17) стационарный ПОС-терминал (POS-терминал) – физическое оборудование (устройство), предназначенное для приема платежей с использованием платежных карточек и установленное в предприятии торговли и сервиса (индивидуальные предприниматели или юридические лица) для приема оплаты за товары и услуги, а также в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, для приема платежей и выдачи наличных денег;
18) платежный терминал – электронно-механическое устройство, предназначенное для проведения платежей и зачисления денег на банковский счет путем взноса наличных денег, получения в режиме самообслуживания информационных банковских услуг, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).

4. Мәліметтер Ұлттық Банкке электрондық тәсілмен Ұлттық Банк белгілеген ақпарат беру форматтарымен ұсынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Операция шетел валютасымен жүргізілген кезде ол бойынша Мәліметтер операция жүргізу күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгеге қайта есептеліп ұсынылады.
Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы 99 бұйрығына сәйкес айқындалады.
6. Егер Қағидаларда көзделген әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар бойынша Мәліметтер ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күнге дәл келсе, Мәліметтерді ұсыну мерзімінің аяқталу күні келесі жұмыс күні болып саналады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.07.2020 № 90 (01.08.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
7. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-4-бабына сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға, бас банк және Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-2 және 61-4-баптарына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес оған қосылу жүзеге асырылатын банк (бұдан әрі – банктер);
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;

4. Сведения представляются в Национальный Банк электронным способом в форматах передачи информации, установленных Национальным Банком.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
5. При совершении операции в иностранной валюте Сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Рыночный курс обмена валют определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
6. Если последний день срока представления Сведений по формам, предназначенным для сбора административных данных, предусмотренных Правилами, приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления Сведений считается следующий за ним рабочий день.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.07.2020 № 90 (вводится в действие с 01.08.2020).
Глава 2. Порядок представления Сведений
7. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов", согласно приложению 1 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии со статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии со статьей 61-4 и 61-4 Закона о банках и банковской деятельности, присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности (далее – банки);
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;

3) төлем ұйымдары.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысаны, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
9. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей, ай сайын мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей, ай сайын мына тұлғалар:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысаны, осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде мына тұлғалар ұсынады:

3) платежными организациями.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020); от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
8. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам", согласно приложению 2 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
9. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
10. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек", согласно приложению 4 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов", согласно приложению 5 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
13. Исключен постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
14. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками", согласно приложению 8 к Правилам, представляется в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы следующими лицами:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
15. Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
16. Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
17. Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
18. Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
19. Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысаны, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыратын пошта операторлары.
20. Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер" нысанын:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны";

1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
15. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег", согласно приложению 9 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
16. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег", согласно приложению 10 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
17. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег", согласно приложению 11 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
18. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег", согласно приложению 12 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
19. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета", согласно приложению 13 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
3) операторами почты, осуществляющими почтовые переводы денег.
20. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов экономики и назначения платежей", согласно приложению 14 к Правилам, представляется:
1) ежемесячно не позднее седьмого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан";

2) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға;
3) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бірінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей бас банк және Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қосылу жүзеге асырылатын банк ұсынады.
21. Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары ұсынады.
22. Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәлімет" нысанын жартыжылдық негізде есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары ұсынады.
Ескерту. Қағида 22-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.07.2020 № 90 (01.08.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде ұсынады.
Ескерту. 2-тарау 23-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде ұсынады.

2) ежемесячно не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты, юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности;
3) ежемесячно не позднее двадцать первого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности, присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности.
21. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями", согласно приложению 15 к Правилам, представляется ежеквартально не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
22. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", согласно приложению 16 к Правилам, представляется на полугодовой основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.07.2020 № 90 (вводится в действие с 01.08.2020).
23. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по трансграничным операциям (входящие)", согласно приложению 17 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 23 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
24. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по трансграничным операциям (исходящие)", согласно приложению 18 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.

Ескерту. 2-тарау 24-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы негізде мына тұлғалар ұсынады:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары;
2) ұлттық пошта операторы.
Ескерту. 2-тарау 25-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 24 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
25. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы", согласно приложению 19 к Правилам, представляется на ежеквартальной основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими лицами:
1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) национальным оператором почты.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Приложение 1
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных терминалов
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_______________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны (бірліктер)
банктердегі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
кәсіпкерлердегі
Стационарлық
Мобильді
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
оның ішінде, байланыссыз ақы төлеу функциясы бар
оның ішінде КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқаулар) пайдаланып ақы төлеу функциясы бар
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
оның ішінде, байланыссыз ақы төлеу функциясы бар
оның ішінде КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқаулар) пайдаланып ақы төлеу функциясы бар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банкоматтар саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
қолма-қол ақша беру функциясы бар
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясы бар
оның ішінде, биометриялық сәйкестендіру функциясы бар
меншікті
Көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын өзге төлем терминалдарының саны
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны (бірлік)
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
Оның ішінде, интернет-эквайринг қызметтерін алуға шарттар жасасқан кәсіпкерлер саны
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
барлық тіркелгені
Интернет-банкингті пайдаланушылар
Мобильді қосымшаларды пайдаланушылар
Интернетті және мобильді банкингті бірегей пайдаланушылардың саны
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
16
17
18
19
20
21
22
23
Атауы ___________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта ____________________________________________
Орындаушы ____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" _____________
Электрондық терминалдардың
саны туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер (индексі:1-PK, кезеңділігі – тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
_______________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество ПОС-терминалов (POS-терминалов) (единиц)
в банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
Стационарных
Мобильных
Всего
Активных
из них с функцией бесконтактной оплаты
из них с функцией
оплаты c использованием КьюР-указаний (QR-указания)
Всего
Активных
из них с функцией бесконтактной оплаты
из них с функцией оплаты c использованием
КьюР-указаний (QR-указания)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество банкоматов (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
из них, с функцией биометрической идентификации
собственных
Количество иных платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Количество торговых точек, в которых установлены ПОС-терминалы (POS-терминалы) и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Из них, количество предпринимателей, заключивших договоры на получение услуг интернет-эквайринга
Количество пользователей интернет-банкинга и мобильных приложений (единиц)
всего зарегистрировано
Пользователи Интернет-банкинга
Пользователи Мобильных приложений
Количество уникальных пользователей интернет-банкинга и мобильных приложений
Всего
активных
Всего
активных
16
17
18
19
20
21
22
23
Наименование ________________ Адрес __________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных терминалов
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных терминалов (индекс:1-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 және 27-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті тоқсанның соңғы күні бойынша көрсетіледі.
6. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарда банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің ПОС-терминалдарының (POS-терминалдарының) саны ПОС-терминалдарының (POS-терминалдарының) орналасқан жері және түрі бойынша бөліп көрсетіледі.
7. 3, 4, 5 және 6-бағандарда стационарлық ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны көрсетіледі.
8. 7, 8, 9 және 10-бағандарда мобильді ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны көрсетіледі.
9. 4 және 8-бағандарда есепті кезеңде операцияларды жүргізу үшін пайдаланылған істеп тұрған ПОС--терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
10. 5 және 9-бағандарда байланыссыз НФС (NFC) технологиясын қолдайтын ПОС-терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
11. 6 және 10-бағандарда төлемді жүргізуге КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқауларды) қабылдау функциясын қолдайтын ПОС-терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
12. 11 және 12-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
13. 13-бағанда клиентті биометриялық сәйкестендіру арқылы қызмет көрсететін банкоматтар саны көрсетіледі.
14. 14-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушіге меншік құқығында тиесілі төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
15. 15-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін беруші жалдайтын және көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
16. 16-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного квартала.
6. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов) банка, филиала банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения и по видам ПОС-терминалов (POS-терминалов).
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество стационарных ПОС-терминалов (POS-терминалов).
8. В графах 7, 8, 9 и 10 указываются количество мобильных ПОС-терминалов (POS-терминалов).
9. В графах 4 и 8 указывается количество активных ПОС-терминалов (POS-терминалов), которые использовались в отчетном периоде для проведения операций.
10. В графах 5 и 9 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов), поддерживающих бесконтактную технологию НФС (NFC).
11. В графах 6 и 10 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов), поддерживающих функцию приема КьюР-указаний (QR-указаний) на проведение оплаты.
12. В графах 11 и 12 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
13. В графе 13 указывается количество банкоматов, предоставляющих услуги путем биометрической идентификации клиента.
14. В графе 14 указывается количество платежных терминалов, принадлежащих поставщику платежных услуг на праве собственности.
15. В графе 15 указывается количество платежных терминалов, арендуемых поставщиком платежных услуг и используемых при оказании платежных услуг.
16. В графе 16 указывается количество торговых точек, в которых установлены ПОС-терминалы (POS-терминалы) и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.

17. 17-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
18. 18-бағанда интернет-эквайринг қызметтерін алуға шарт жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
19. 19 және 21-бағандарда тіркелген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
20. 20 және 22-бағандарда есепті кезеңде жеке кабинетті пайдалана отырып, бір төлемнен артық ақша төлемін және (немесе) аударымын жүзеге асырған интернет және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны көрсетіледі.
21. 23-бағанда клиенттердің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша салыстырып тексеру арқылы алынған бірегей пайдаланушылардың нақты саны көрсетіледі.
22. Өз қызметінде электронды терминалдарды пайдаланбайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды бағандарын толтырмай жібереді.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-РК
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ____ ___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

17. В графе 17 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
18. В графе 18 указывается количество предпринимателей, заключивших договор на получение услуг интернет-эквайринга.
19. В графах 19 и 21 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.
20. В графах 20 и 22 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших более одного платежа и (или) перевода денег с использованием личного кабинета в отчетном периоде.
21. В графе 23 указывается фактическое количество уникальных пользователей, полученное путем сверки по индивидуальному идентификационному номеру клиентов.
22. Поставщики платежных услуг, не использующие в своей деятельности электронные терминалы, направляют Форму с незаполненными графами.
Приложение 2
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения по платежным карточкам
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 2-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
1-кесте
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Жеке төлем карточкаларының саны (бірлік)
Айналыстағы виртуалды карточкалардың саны (бірлік)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылатын жеке төлем карточкаларының саны (бірлік)
Айналыстағы пайдаланылатын виртуалды карточкалардың саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
жеке төлем карточкалары
виртуалды карточкалар
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2-кесте
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем жүйелерінің саны
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны
Барлық жүйелер бойынша жиынтық мән
Төлем карточкаларының бірегей ұстаушыларының саны
1
2
3
4
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Атауы ________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны _______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы ____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкалары бойынша мәліметтер (индексі:2-PK, кезеңділігі – ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Таблица 1
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество физических платежных карточек (единиц)
Количество виртуальных карточек в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество используемых физических платежные карточки (единиц)
Количество используемых виртуальных карточек в обращении (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
физических платежные карточки
виртуальных карточек
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Таблица 2
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество платежных систем
Количество держателей платежных карточек
Суммарное значение по всем системам
Количество уникальных держателей платежных карточек
1
2
3
4
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
Наименование ________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
по платежным карточкам
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по платежным карточкам (индекс:2-РК, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
1-кестеде:
5. 1-бағанда өңірлер мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3, 4, 5 және 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған нақты тасымалдағыштағы төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
8. 7, 8, 9 және 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күніндегі виртуалды төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
9. 11, 12, 13 және 14-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операциялар жүргізу және ақпараттық банк қызметтерін алу үшін пайдаланылған жеке төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
10. 15, 16, 17 және 18-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операциялар жүргізу және ақпараттық банк қызметтерін алу үшін пайдаланылған виртуалды төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
11. 19 және 20-бағандарда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкаларын ұстаушылардың саны жеке және виртуалды төлем карточкаларына бөлініп көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, мұндай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
2-кестеде:

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежным карточкам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В Таблице 1:
5. В графе 1 указываются сведения по платежным карточкам в разрезе регионов и городов республиканского значения.
В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
6. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на физическом носителе на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
8. В графе 7, 8, 9 и 10 указывается количество виртуальных платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
9. В графе 11, 12, 13 и 14 указывается количество физических платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
10. В графах 15, 16, 17 и 18 указывается количество виртуальных платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
11. В графе 19 и 20 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца в разбивке на физические и виртуальные платежные карточки. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
В Таблице 2:

12. 1-бағанда өңірлер мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
13. 2-бағанда респонденттің төлем карточкаларына қызмет көрсетілетін төлем жүйелерінің саны көрсетіледі.
14. 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген барлық төлем жүйелері бойынша төлем карточкаларын ұстаушылардың жиынтық саны көрсетіледі.
15. 4-бағанда клиенттердің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша салыстыру жолымен алынған төлем карточкаларын ұстаушылардың нақты саны көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Операция түрі
Операцияны жүргізу ортасы
Төлем карточкасын ұстаушы белгісі
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Операциялар саны (бірлік)
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы __________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымшаға берілген
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" (индексі: 4-PK; кезеңділігі: ай сайын)

12. В графе 1 указываются сведения по платежным карточкам в разрезе регионов и городов республиканского значения.
В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
13. В графе 2 указываются количество платежных систем, в которых обслуживаются платежные карточки респондента.
14. В графе 3 указывается суммарное количество держателей платежных карточек по всем платежным системам, указанным в графе 2.
15. В графе 4 указывается фактическое количество держателей платежных карточек, полученное путем сверки по индивидуальному идентификационному номеру клиентов.
Приложение 3 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
Приложение 4
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет - ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
Вид операции
Среда проведения операции
Признак держателя платежной карточки
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Количество операций (единиц)
Сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование __________________ Телефон _______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение
к приложению 4 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
(индекс: 4-PK; периодичность: ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз операциялар және қолма-қол ақшаны алу операциялары бойынша мәліметтер қамтылады;
7. 1-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес операцияның түрі (тауарлар, көрсетілетін қызметтер ақысын төлеу және операциялардың өзге де түрлері) көрсетіледі;
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы – мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі;
9. 3-бағанда төлем карточкасын ұстаушының азаматтық құқық субъектісінің типіне байланысты мәліметтер берілетін төлем карточкасын ұстаушы белгісі (жеке тұлғаның төлем карточкасы, корпоративтік төлем карточкасы немесе басқа банктің карточкасы) көрсетіледі;
10. 4-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес мәліметтер берілетін төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі;
11. 5-бағанда ол бойынша төмендегідей мәліметтер берілетін операцияға (банктік шоттан ақшаны есептен шығару сәтінде) сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами, и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным операциям и операциям по снятию наличных, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов;
7. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций), согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
9. В графе 3 указывается признак держателя платежной карточки, по которой представляются сведения, в зависимости типа субъекта гражданского права ее держателя (платежная карточка физического лица, корпоративная платежная карточка или карточка другого банка);
10. В графе 4 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений;
11. В графе 5 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;

12. 6-баған осы түсіндірменің 11-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 6-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) Банкаралық төлем карточкалары жүйесін қоспағанда, бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесі және Банкаралық төлем карточкалары жүйесі қатыспай әр түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы әр түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі;
4) Банкаралық төлем карточкалары жүйесінің пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "БТКЖ" байланыс арнасы көрсетіледі;
13. 7 және 8-бағандарда осы Түсіндірменің 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 5-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ____ ___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасын ұстаушының белгісі
Қолма-қол ақшасыз операциялар
Қолма-қол ақша беру жөніндегі операциялар
операциялар (бірліктер) саны
сомасы (мың теңге)
операциялар (бірліктер) саны
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Атауы ________________ Мекенжайы___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Өңірлер бөлігінде төлем
карточкаларын пайдалана
отырып жасалған
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индексі: 5-PK, кезеңділігі: ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

12. Графа 6 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 11 настоящего пояснения. В графе 6 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра, за исключением Межбанковской системы платежных карточек, указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы и Межбанковской системы платежных карточек указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему указывается наименование данной системы;
4) в случае проведения операции между пользователями Межбанковской системы платежных карточек указывается канал связи "МСПК";
13. В графах 7 и 8 указывается количество и сумма проведенных операций с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов в соответствии с условиями, установленными пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящего Пояснения.
Приложение 5
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 5-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Среда проведения операции
Признак держателя платежной карточки
Безналичные операции
Операции по выдаче наличных денег
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
Наименование ________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций с
использованием платежных
карточек в разрезе регионов
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов (индекс: 5-PK, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақша беру жөніндегі операциялар бойынша мәліметтер қамтылады.
7. Мәліметтер пайдалана отырып, операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Интернет, ұялы телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы операция жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
8. 2-бағанда операция жүргізу ортасы – мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда төлем карточкасын ұстаушының азаматтық құқық субъектісінің типіне байланысты мәліметтер берілетін төлем карточкасын ұстаушының белгісі (жеке тұлғаның төлем карточкасы, корпоративтік төлем карточкасы немесе басқа банктің карточкасы) көрсетіледі.
10. 4, 5, 6 және 7-бағандарда қолма-қол ақшасыз операциялар мен төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
6-қосымша

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
7. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
9. В графе 3 указывается признак держателя платежной карточки, по которой представляются сведения, в зависимости типа субъекта гражданского права ее держателя (платежная карточка физического лица, корпоративная платежная карточка или карточка другого банка).
10. В графах 4, 5, 6 и 7 указываются количество и сумма безналичных операций и операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
Приложение 6 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 96 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 8-PK
Кезеңділігі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген кезде
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Процессинг орталығының атауы
Операциялар процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған контрагенттің атауы
Операциялар H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
1
2
3
4
Атауы __________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_________________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Процессинг орталығы
және басқа банктермен
өзара іс-әрекеті туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер (индекс: 8-PK, кезеңділігі осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда) 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 6 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 96 (вводится в действие с 01.04.2023).
Приложение 7 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Сноска. Приложение 7 исключено в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Приложение 8
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 8-PK
Периодичность: при изменении одного из условий данной формы
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
1
2
3
4
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
процессинговом центре и
взаимодействии с другими банками
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками (индекс:8-PK, периодичность при изменении одного из условий данной формы)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қызметін пайдаланатын процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда операциялары процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есеп беретін банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған контрагенттің атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда операциялары H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 9-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ____ ___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется при изменении одного из условий данной формы поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка, филиала банка- нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
6. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
7. В графе 3 указывается наименование контрагента, с которым отчитывающийся банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключили договор на использование канала связи H2H.
8. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.
Приложение 9
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег
Сноска. Приложение 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 9-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны
Барлығы
Белсенді
Барлығы
Белсенді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша иелері-жеке тұлғалардың саны
Электрондық ақшаны ақы төлеуге қабылдайтын дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың саны
Барлығы
Белсенді
Сәйкестендірілген
Барлығы
Белсенді
6
7
8
9
10
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_________________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша
эмитенті агенттерінің
және қосалқы агенттерінің
және электрондық ақша
иелерінің саны туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер (индекс: 9-PK, кезеңділігі тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Количество агентов эмитента электронных денег
Количество субагентов эмитента электронных денег
Всего
Активных
Всего
Активных
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество владельцев электронных денег-физических лиц
Количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги
Всего
Активных
Идентифицированных
Всего
Активных
6
7
8
9
10
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
агентов и субагентов эмитента
электронных денег и владельцев
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег (индекс: 9-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

5. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша эмитенті сәйкестендірген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
14. 10-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізілген электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
15. 9 және 10-бағандарда электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар деп мәліметтерді беретін эмитентпен немесе тиісті электрондық ақша жүйесінің өзге қатысушысымен шарт жасаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар түсініледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 10-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ____ ___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

5. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
6. В графе 2 указывается количество агентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
7. В графе 3 указывается количество агентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
8. В графе 4 указывается количество субагентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
9. В графе 5 указывается количество субагентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
10. В графе 6 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц на последнюю дату отчетного квартала.
11. В графе 7 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
12. В графе 8 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, идентифицированных эмитентом электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
13. В графе 9 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 10 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
15. В графах 9 и 10 под индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, принимающими к оплате электронные деньги, понимаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, заключившие договор с эмитентом, представляющим сведения, или иным участником соответствующей системы электронных денег.
Приложение 10
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 10-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Операция жүргізу ортасы
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялар
Жеке тұлғалардың пайдасына
Дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы___________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақшаны
пайдалана отырып
жүргізілген операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 10-PK, кезеңділігі тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасында жасалса, ол бойынша мәліметтер операция жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгеге қайта есептеліп ұсынылады.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Среда проведения операции
Операции, проведенные с использованием электронных денег
В пользу физических лиц
В пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций
проведенных с использованием
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег (индекс: 10-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан кіру жүйесінің атауы көрсетіледі.
8. 3 және 4-бағандарда есепті тоқсанда жеке тұлғалардың электрондық ақшаны пайдалана отырып жеке тұлғалардың пайдасына жүргізген операцияларының саны мен сомасы көрсетіледі.
9. 5 және 6-бағандарда есепті тоқсанда жеке тұлғалардың дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың пайдасына электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізген операцияларының саны мен сомасы көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 11-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақшаны шығару
Электрондық ақшаны өтеу
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
Электрондық ақша эмитентінің агенттері
Электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері
Жеке тұлғалар
Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Айналыстағы электрондық
ақшаның саны туралы
және электрондық ақшаны
шығару мен өтеу бойынша
операциялардың саны
және көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер (индекс: 11-PK, кезеңділігі тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
8. В графах 3 и 4 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу физических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 5 и 6 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 11
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег
Сноска. Приложение 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 11-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Владельцы электронных денег
Наименование системы электронных денег
Всего электронных денег в обращении (тенге)
Выпуск электронных денег
Погашение электронных денег
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Агенты эмитента электронных денег
Субагенты эмитента электронных денег
Физические лица
Индивидуальные предприниматели и юридические лица
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных денег в
обращении и о количестве
и объемах операций
по выпуску и погашению
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег (индекс:11-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне айналыстағы электрондық ақшаның сомасы көрсетіледі.
3-баған есепті тоқсанның соңғы күні электрондық ақшаның иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны шығару бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
4 және 5-бағандар электрондық ақшаның кімге берілгеніне байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері және жеке тұлғалар бойынша толтырылады.
4 және 5-бағандар дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылмайды.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны өтеу бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
6 және 7-бағандар электрондық ақшаны өтеу сәтіне олардың иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны сатып алу және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 2 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 3 указывается сумма электронных денег, находящихся в обращении на последнюю дату отчетного квартала.
Графа 3 заполняется по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по выпуску электронных денег за отчетный квартал.
Графы 4 и 5 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег и физическим лицам в зависимости от того, кому были выданы электронные деньги.
Графы 4 и 5 по индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам не заполняются.
9. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций по погашению электронных денег за отчетный квартал.
Графы 6 и 7 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на момент их погашения.
Приложение 12
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша эмитенті
агенттерінің және қосалқы
агенттерінің электрондық
ақшаны иемдену және өткізу
бойынша операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 12-PK, кезеңділігі тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Реализация электронных денег агентами эмитента электронных денег
Реализация электронных денег субагентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег агентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег субагентами эмитента электронных денег
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций по
приобретению и реализации
электронных денег агентами и
субагентами эмитента
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег (индекс:12-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда ақпарат ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2 және 3-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
10. 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
13-қосымша
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PU
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;

4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графах 2 и 3 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
10. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 13
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета
Сноска. Приложение 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1-PU
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг:
1) банки;

2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыратын пошта операторлары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысанда көрсетілуге жататын тиіс төлемдер және (немесе) ақша аударымдары есепті айда болмаған жағдайда, нысанды ұсынатын тұлғалар бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
Нұсқауды қабылдау ортасы
Нұсқауды өңдеу ортасы
Белгі
Ақша жөнелтуші ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің) сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіргіш)
Корреспонденттік қатынастар бар делдал ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің) сәйкестендіру коды
Бенефициар (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің) ұйымының сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіргіш)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Төлем агенті немесе қосалқы агент
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Елі
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нақтылау
Төлем белгілеу коды
Саны
Сомасы, теңге
Төлем валютасының коды
Төлем құралы
14
15
16
17
18
Атауы ____________________ Мекенжайы____________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Банктік шотты пайдалана
отырып және пайдаланбай
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын қабылдау мен
жүзеге асыру жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
"Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" (индексі - 1-PU, кезеңділігі: ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) операторы почты, осуществляющие почтовые переводы денег.
Срок представления: не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, лица, представляющие форму, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк Республики Казахстан не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
Среда приема указания
Среда обработки указания
Признак
Идентификационный код организации (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан) отправителя денег (БИК/ИИК/иной идентификатор)
Идентификационный код организации-посредника (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан), с которым имеются корреспондентские отношения
Идентификационный код организации (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан) бенефициара (БИК/ИИК/иной идентификатор)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Платежный агент или субагент
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Детализация
Код назначения платежа
Количество
Сумма, тенге
Код валюты платежа
Платежный инструмент
14
15
16
17
18
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _________________
_______________________
Телефон __________________
Адрес электронной почты ____________________
Исполнитель _____________________________
________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета _________________________________________
__________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Подпись
Приложение
к форме сведений по приему
и осуществлению платежей
и (или) переводов денег
с использованием и
без использования банковского счета
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" (индекс:1-PU, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) тармақшаларында көзделген ұсынылған төлем қызметтері бойынша мәліметтер қамтылады.
6. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) ақша аударымы шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер төлем жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Мәліметтерді төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттерін қоспағанда, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ұсынады және Нысанды ұсынатын тұлғалардың филиалдары мен бөлімшелері, төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттері арқылы көрсетілген төлем қызметтерін (төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын) ескере отырып толтырады.
8. Нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпарат қамтылған 18 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі;
2) 2-бағанда нұсқауды өңдеу ортасы көрсетіледі;
3) 3-бағанда операция белгісі көрсетіледі;
4) 4-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар ақша жөнелтуші ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастыру кезінде ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастыру кезінде ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын және банк ішіндегі аударым жүргізілген жағдайда ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 4-баған толтырылмайды;
5) 5-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғаның корреспонденттік қатынастар бар және ол арқылы төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін делдал ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, ол төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу схемасында болған кезде) сәйкестендіру коды көрсетіледі;

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма содержит сведения по предоставленным платежным услугам, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
6. Форма заполняется в тенге. Если платеж и (или) перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения платежа.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. Сведения, представляются поставщиками платежных услуг, за исключением платежных агентов и платежных субагентов, и заполняются с учетом оказанных платежных услуг (платежей и (или) переводов денег) через филиалы и отделения лиц, представляющих Форму, платежных агентов и платежных субагентов.
8. Форма содержит 18 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается среда приема указания;
2) в графе 2 указывается среда обработки указания;
3) в графе 3 указывается признак операции;
4) в графе 4 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан) отправителя денег. Индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег и индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка отправителя денег графа 4 не заполняется;
5) в графе 5 указывается идентификационный код организации-посредника (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан, при наличии его в схеме проведения платежа и (или) перевода денег), с которым имеются корреспондентские отношения у лица, представляющего Форму, и через которого проводится платеж и (или) перевод денег;

6) 6-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар делдал ұйым арқылы жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар ұйымының (банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің) сәйкестендіру кодын не корреспонденттік қатынастар бар бенефициар ұйымының (банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Бенефициар банкі клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастыру кезінде бенефициар банкінің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастыру кезінде бенефициар банкінің банктік сәйкестендіру кодын және банк ішіндегі аударым жүргізілген жағдайда бенефициар банкі клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар банкінің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар банкінің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 6-баған толтырылмайды;
7) 7-баған төлем қызметтерін көрсету бойынша жасалған агенттік шарттардың негізінде төлем агенттері және қосалқы агенттер арқылы (оның ішінде қашықтан қол жеткізу жүйелері және электрондық терминалдар, электрондық ақша арқылы) көрсетілген төлем қызметтері туралы мәліметтер берілген жағдайда толтырылады:
төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 1 көрсетіледі;
қосалқы төлем агенттері арқылы көрсетілген кезде 2 көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі болмаған кезде 8-баған толтырылмайды;
9) 9-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды болмаған кезде 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел не банктік шотты ашпай ақша аударымы жүргізілген жағдайда ақша жөнелтуші ақшаны аударған ел) екі таңбалы коды көрсетіледі.
13-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған соңғы бенефициардың банктік шоты ашылған ел не банктік шотты ашпай ақша аударымы жүргізілген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі таңбалы коды көрсетіледі.

6) в графе 6 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан) бенефициара по платежам и (или) переводам денег, проведенным посредством организации-посредника, либо идентификационный код организации (банка, банка-нерезидента Республики Казахстан) бенефициара, с которым имеются корреспондентские отношения. Индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка бенефициара графа 6 не заполняется;
7) графа 7 заполняется в случае представления сведений о платежных услугах, оказанных (в том числе посредством систем удаленного доступа и электронных терминалов, электронных денег) через платежных агентов и субагентов на основании заключенных агентских договоров по оказанию платежных услуг:
при оказании услуг через платежных агентов указывается 1;
при оказании услуг через платежных субагентов указывается 2;
8) в графе 8 указывается признак резидентства отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства отправителя денег графа 8 не заполняется;
9) в графе 9 указывается код сектора экономики отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики отправителя денег графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег).
В графе 13 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой бенефициар получил деньги).

Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша KZ коды көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттік белгісі болмаған кезде 11-баған толтырылмайды;
12) 12-бағанда бенефициардың экономика секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың экономика секторының коды болмаған кезде 12-баған толтырылмайды;
13) 14-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі.
Шет елден келіп түскен төлем және (немесе) ақша аударымы көрсетілген кезде 8, 9 және 14-бағандарды Нысанды ұсынатын тұлға корреспондент банктің немесе халықаралық жүйенің төлем құжаттары және төлем және (немесе) ақша аударымы үшін негіз болатын өзге құжаттар негізінде толтырады.
Лездік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша:
1) ақша жөнелтушінің банкі 8, 9-бағандарда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісін және экономика секторын белгілейді, 11, 12-бағандар толтырылмайды, 14-бағанда – лездік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы үшін көзделген төлем белгілеу кодын;
2) бенефициар банкі 8, 9-бағандарды толтырмайды, 11, 12-бағандарда резиденттік белгісін және бенефициар экономикасының секторын, 14-бағанда бенефициар қызметінің түріне қарай төлем белгілеу кодын белгілейді.
8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандар бойынша деректерді операциялардың, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының өзге өлшемдерінің сәйкес келуін ескере отырып, резиденттіктің бір белгісі, экономика секторы, елі, төлем белгілеу коды бойынша топтастыру жүзеге асырылады;
14) 15-бағанда есепті кезеңдегі операциялардың, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір операцияны, бір төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсету кезінде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 және 18-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 16-бағандағы мән жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;
15) 16-бағанда операцияның, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;

Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
По платежам и (или) переводам денег, проведенным на территории Республики Казахстан указывается код KZ;
11) в графе 11 указывается признак резидентства бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства бенефициара графа 11 не заполняется;
12) в графе 12 указывается код сектора экономики бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики бенефициара графа 12 не заполняется;
13) в графе 14 указывается код назначения платежа.
При отражении входящего платежа и (или) перевода денег из-за рубежа графы 8, 9 и 14 заполняются лицом, представляющим Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента или международной системы и иных документов, служащих основанием для платежа и (или) перевода денег.
По платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей:
1) банк отправителя денег в графах 8, 9 проставляет признак резидентства и сектор экономики отправителя денег, графы 11, 12 не заполняются, в графе 14 – код назначения платежа, предусмотренный для платежа и (или) перевода денег по системе мгновенных платежей;
2) банк бенефициара графы 8, 9 не заполняет, в графах 11, 12 проставляет признак резидентства и сектор экономики бенефициара, в графе 14 – код назначения платежа в зависимости от вида деятельности бенефициара.
По графам 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 осуществляется группировка данных по одному признаку резидентства, сектору экономики, стране, коду назначения платежа с учетом совпадения иных параметров операций, платежей и (или) переводов денег;
14) в графе 15 указывается количество операций, платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одной операции, одного платежа и (или) перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров новой операции, нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 и 18 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 16 увеличивается на сумму новой операции, нового платежа и (или) перевода денег;
15) в графе 16 указывается сумма операции, платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;

16) 17-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды ҚР ҰЖ 07 ИСО 4217-2012 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
17) 18-бағанда жіберілген төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша осы түсіндірменің 9-тармағында көзделген төлем құралдары белгілерінің бірі көрсетіледі.
9. Төлем құралының мынадай белгілері қолданылады:
01 – төлем тапсырмасын ұсыну;
02 – төлем талабын ұсыну;
03 – бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
04 – дебитордың банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
05 – бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банктік шотына қойылған кеден органының инкассолық өкімін ұсыну;
06 – төлем ордерін ұсыну;
07 – салық органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі бар агенттің банктік шотына қойылған инкассолық өкімін ұсыну;
08 – төлем хабарламасын ұсыну;
09 – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегі бар төлеушінің банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
10 – атқару парақтары негізінде инкассолық өкімді ұсыну;
11 – тауарлар мен қызметтер үшін чектер, жол чектерін беру;
12 – өзге де төлем құралдары;
20 – алынған төлемдер.
Клиентке қолма-қол ақшамен төлеуге жататын алынған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша "20" белгісі көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері туралы
мәліметтер беру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысаны
"Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына
сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 1-KNP
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы
31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға;

16) в графе 17 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
17) в графе 18 по отправленному платежу и (или) переводу денег указывается один из признаков платежных инструментов, предусмотренных пунктом 9 настоящего пояснения.
9. Применяются следующие признаки платежного инструмента:
01 – предъявление платежного поручения;
02 – предъявление платежного требования;
03 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
04 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет дебитора;
05 – предъявление инкассового распоряжения таможенного органа, выставленного на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
06 – предъявление платежного ордера;
07 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет агента, имеющего задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам;
08 – предъявление платежного извещения;
09 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет плательщика, имеющего задолженность по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования;
10 – предъявление инкассового распоряжения на основании исполнительных листов;
11 – выдача чеков за товары и услуги, дорожных чеков;
12 – иные платежные инструменты;
20 – полученные платежи.
По полученному платежу и (или) переводу денег, подлежащему выплате клиенту наличными деньгами, указывается признак "20".
Приложение 14
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов экономики и назначения платежей"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-KNP
Периодичность: ежемесячная
Представляют:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан";
2) банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", Национальный оператор почты, юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком, осуществляющее без лицензии Национального Банка Республики Казахстан переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";

3) бас банк және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қосылу жүзеге асырылатын банк.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
1) нысанды ұсынатын тұлғалар тізбесінің 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға үшін – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетісінен (қоса алғанда) кешіктірмей;
2) нысанды ұсынатын тұлғалар тізбесінің 2) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалар үшін – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен (қоса алғанда) кешіктірмей;
3) нысанды ұсынатын тұлғалар тізбесінің 3) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалар үшін – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бірінен (қоса алғанда) кешіктірмей.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және оның клиенттері жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей қалыптастырады.
Егер нысанды ұсынудың соңғы күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, нысанды ұсыну мерзімін аяқтау күні одан кейінгі жұмыс күні болып саналады. Нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары есепті айда болмаған жағдайда, нысанды ұсынатын тұлғалар есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күннен кешіктірмей бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
Экономика секторларының және төлемдер белгілеу
кодтарына сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер
________________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Төлем жүргізу ортасы
Ақша аудару жүйесінің атауы
Төлем белгісі
Ақша жөнелтуші банктің БСК, ақша жөнелтуші банк клиентінің ЖСК
Бенефициар банктің БСК, бенефициар банк клиентінің ЖСК
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Төлем белгілеу коды
Есепті кезеңдегі төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны
Теңгемен төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы
Төлем валютасының коды
Төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_________________________________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы _________ ________________________ _________ ______________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты қолы телефон нөмірі
(ол болған кезде)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "____" _____________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес
төлемдер бойынша мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына
сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша
түсіндірме

3) родительский банк и дочерний банк, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
1) для юридического лица, указанного в подпункте 1) перечня лиц, представляющих форму – ежемесячно не позднее седьмого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) для юридических лиц, указанных в подпункте 2) перечня лиц, представляющих форму – ежемесячно не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) для юридических лиц, указанных в подпункте 3) перечня лиц, представляющих форму – ежемесячно не позднее двадцать первого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма формируется Национальным Банком Республики Казахстан по платежам и (или) переводам денег, проведенным Национальным Банком Республики Казахстан и его клиентами, ежемесячно не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Если последний день срока представления формы приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления формы считается следующий за ним рабочий день. При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, лица, представляющие форму, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк Республики Казахстан не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов экономики
и назначения платежей
_________________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Среда обработки указания
Наименование системы переводов денег
Признак платежа
БИК банка отправителя денег,
ИИК клиента банка отправителя денег
БИК банка бенефициара, ИИК клиента банка бенефициара
Отправитель денег
Бенефициар
Детализация сведений по платежам
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Код назначения платежа
Количество платежей и (или) переводов денег за отчетный период
Сумма платежей и (или) переводов денег в тенге
Код валюты платежа
Способ осуществления платежей и (или) переводов денег
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель __________ _______________________ ________ _____________
должность фамилия, имя, отчество подпись номер телефона
(при его наличии)
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения по платежам
в соответствии с кодами секторов
экономики и назначения платежей"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов
экономики и назначения платежей"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) ұсынатын нысан банкаралық ақша аудару жүйесі (бұдан әрі – банкаралық жүйе) және банкаралық клиринг жүйесі арқылы жүргізілген төлемдер бойынша мәліметтерді қамтиды.
4. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып, депозиторлардың бас банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға, бас банк және Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес оған қатысты қосылу жүзеге асырылған банк (бұдан әрі – банктер) ұсынатын және Ұлттық Банк қалыптастыратын нысан филиалдарды ескере отырып толтырылады және төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпараттан тұрады, оның ішінде банктік шотты ашпастан:
1) Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттар арқылы жүргізілген;
2) банкаралық жүйені және банкаралық клиринг жүйесін қоспағанда, төлем жүйелері (бұдан әрі – ақша аударымдары жүйелері) арқылы және резидент банктердің және бейрезидент банктердің ностро және лоро корреспонденттік шоттары бойынша, оның ішінде Ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын пошталық ақша аударымдары бойынша жүргізілген;
3) банк немесе Ұлттық Банк (бұдан әрі – ұйым) және оның клиенті арасында немесе ұйымның екі клиенті арасында жүзеге асырылған, оның ішінде Ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын пошталық ақша аударымы (бұдан әрі – банкішілік аударымдар) бойынша.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежам в соответствии с кодами секторов экономики и назначения платежей" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма, представляемая в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр), содержит сведения по платежам, проведенным через межбанковскую систему переводов денег (далее – межбанковская система) и систему межбанковского клиринга.
4. Форма, представляемая банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты, юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности, присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности (далее – банки) и формируемая Национальным Банком, заполняется с учетом филиалов и включает в себя информацию по платежам и (или) переводам денег, в том числе без открытия банковского счета:
1) проведенным через корреспондентские счета, открытые в Национальном Банке;
2) проведенным через платежные системы, за исключением межбанковской системы и системы межбанковского клиринга, (далее – системы переводов денег) и по корреспондентским счетам ностро и лоро банков-резидентов и банков-нерезидентов, в том числе по почтовым переводам денег, осуществляемым Национальным оператором почты;
3) осуществленным между банком или Национальным Банком (далее – организация) и его клиентом или между двумя клиентами организации, в том числе по почтовым переводам денег, осуществляемым Национальным оператором почты (далее – внутрибанковские переводы).

5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) ақша аударымы шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
1. Орталық беретін нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 16 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда төлем жүргізу ортасына сәйкес келетін белгі (бұдан әрі – төлем жүргізу ортасының белгісі) көрсетіледі:
01 – банкаралық жүйе;
02 – банкаралық клиринг жүйесі;
2) 2 және 3-бағандар толтырылмайды;
3) 4-бағанда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі, ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды;
4) 5-бағанда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі, бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды;
5) 6-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) 7-бағанда ақша жөнелтуші экономикасы секторының коды көрсетіледі;
7) 8 және 11-бағандарда "KZ" коды көрсетіледі;
8) 9-бағанда бенефициар резиденттігінің белгісі көрсетіледі;
9) 10-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі;
10) 12-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі;
11) 13-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір төлемді немесе ақша аударымын көрсеткен кезде баған 1 мәнді қабылдайды. Жаңа төлемнің немесе ақша аударымын өлшемдері 1, 4 – 12, 15 және 16-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің немесе ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;
12) 14-бағанда төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
13) 15-бағанда KZT төлем валютасының үш мәнді коды көрсетіледі;
14) 16-бағанда осы түсіндірменің 8-тармағында көзделген төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілдері белгілерінің бірі көрсетіледі: 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 17, 18, 19.
7. Ұйымдар ұсынатын нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 16 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда төлем жүргізу ортасының белгісі көрсетіледі:
03 – Ұлттық Банктегі корреспонденттік шот;
04 – Қазақстан Республикасы аумағындағы ақша аударымдары жүйесі;
05 – шет елге (шет елден) ақша аударымдары жүйесі;
06 – Ұлттық Банктегі корреспонденттік шотты қоспағанда, Қазақстан Республикасы шегіндегі ностро және лоро корреспонденттік шоттары;
07 – Ұлттық Банктегі корреспонденттік шотты есептемегенде шет елге (шет елден) ностро және лоро корреспонденттік шоттары;
08 – банкішілік аударымдар;

5. Форма заполняется в тенге. Если платеж и (или) перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения платежа.
Глава 2. Заполнение Формы
6. Форма, представляемая Центром, содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается признак, соответствующий среде проведения платежа (далее – признак среды проведения платежа):
01 – межбанковская система;
02 – система межбанковского клиринга;
2) графы 2 и 3 не заполняются;
3) в графе 4 указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег, индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег не заполняется;
4) в графе 5 указывается банковский идентификационный код банка бенефициара, индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется;
5) в графе 6 указывается признак резидентства отправителя денег;
6) в графе 7 указывается код сектора экономики отправителя денег;
7) в графах 8 и 11 указывается код КЖ;
8) в графе 9 указывается признак резидентства бенефициара;
9) в графе 10 указывается код сектора экономики бенефициара;
10) в графе 12 указывается код назначения платежа;
11) в графе 13 указывается количество платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одного платежа или перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа или перевода денег с уже имеющимися в графах 1, 4 – 12, 15 и 16, значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа или перевода денег;
12) в графе 14 указывается сумма платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
13) в графе 15 указывается трехзначный код валюты платежа КЖФ;
14) в графе 16 указывается один из признаков способов осуществления платежей и (или) переводов денег, предусмотренных пунктом 8 настоящего пояснения: 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 17, 18, 19.
7. Форма, представляемая организациями, содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается признак среды проведения платежа:
03 – корреспондентский счет в Национальном Банке;
04 – система переводов денег на территории Республики Казахстан;
05 – система переводов денег за рубеж (из-за рубежа);
06 – корреспондентские счета ностро и лоро, за исключением корреспондентского счета в Национальном Банке, в пределах Республики Казахстан;
07 – корреспондентские счета ностро и лоро, за исключением корреспондентского счета в Национальном Банке, за рубеж (из-за рубежа);
08 – внутрибанковские переводы;

2) 2-бағанда төлем немесе ақша аударымы жүргізілетін ақша аударымдар жүйесінің атауы көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем немесе ақша аударымы түрлеріне сәйкес келетін белгі (бұдан әрі – төлем белгісі) көрсетіледі:
01 – Нысанды беретін ұйым ақша аударымдары жүйелері арқылы жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы;
02 – Нысанды беретін ұйым ақша аударымдары жүйелері арқылы алған төлем және (немесе) ақша аударымы;
03 – Нысанды беретін ұйым ностро корреспонденттік шоты арқылы жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы;
04 – Нысанды беретін ұйым ностро корреспонденттік шоты арқылы алған төлем және (немесе) ақша аударымы;
05 – Нысанды беретін ұйым лоро корреспонденттік шоты арқылы жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы;
06 – Нысанды беретін ұйым лоро корреспонденттік шоты арқылы алған төлем және (немесе) ақша аударымы;
07 – Нысанды беретін ұйымының ностро корреспонденттік шотынан ақшаны басқа да есептен шығаруы;
08 – Нысанды беретін ұйымының ностро корреспонденттік шотына ақшаны басқа да есептеуі;
09 – Нысанды беретін ұйымының лоро корреспонденттік шотынан ақшаны басқа да есептен шығаруы;
10 – Нысанды беретін ұйымының лоро корреспонденттік шотына ақшаны басқа да есептеуі;
11 – банкішілік аударым. Нысанды беретін ұйым әрі ақша жөнелтуші банк, әрі бенефициар банкі болып табылады.
Төлемнің "01" және "02" белгілері төлем жүргізу ортасының "04", "05" белгілері бойынша толтырылады. Төлемнің "03" – "10" белгілері төлем жүргізу ортасының "03", "06", "07" белгілері бойынша толтырылады. Төлемнің "11" белгісі төлем жүргізу ортасының "08" белгісі бойынша толтырылады;
4) 4-бағанда банктер ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді. Ақша жөнелтуші банк клиенттің жеке сәйкестендіру кодын толтырмайды.
Ұлттық Банк Нысанды қалыптастыру кезінде банкішілік аударым жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын және ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Нысанды беретін ұйымы шет елден алған төлем немесе ақша аударымы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 4-бағаны толтырылмайды;

2) в графе 2 указывается наименование системы переводов денег, посредством которой проведен платеж или перевод денег;
3) в графе 3 указывается признак, соответствующий видам платежа или перевода денег (далее – признак платежа):
01 – платеж и (или) перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через системы переводов денег;
02 – платеж и (или) перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через системы переводов денег;
03 – платеж и (или) перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет ностро;
04 – платеж и (или) перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет ностро;
05 – платеж и (или) перевод денег, отправленный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет лоро;
06 – платеж и (или) перевод денег, полученный организацией, представляющей Форму, через корреспондентский счет лоро;
07 – прочие списания денег организацией, представляющей Форму, с корреспондентского счета ностро;
08 – прочие зачисления денег организацией, представляющей Форму, на корреспондентский счет ностро;
09 – прочие списания денег организацией, представляющей Форму, с корреспондентского счета лоро;
10 – прочие зачисления денег организацией, представляющей Форму, на корреспондентский счет лоро;
11 – внутрибанковский перевод. Организация, представляющая Форму, является одновременно и банком отправителя денег, и банком бенефициара.
Признаки платежа "01" и "02" заполняются по признакам среды проведения платежа "04", "05". Признаки платежа с "03" по "10" заполняются по признакам среды проведения платежа "03", "06", "07". Признак платежа "11" заполняется по признаку среды проведения платежа "08";
4) в графе 4 банками указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег. Индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег не заполняется.
При формировании Формы Национальным Банком указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег и индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка отправителя денег.
По платежу или переводу денег, полученному из-за рубежа, организацией, представляющей Форму, указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка отправителя денег, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, графа 4 не заполняется;

5) 5-бағанда банктер бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді. Бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Ұлттық Банк Нысанды қалыптастыру кезінде банкішілік аударым жүргізген жағдайда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын және бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Нысанды беретін ұйым шет елге жіберген төлем немесе ақша аударымы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған жағдайда 5-бағаны толтырылмайды;
6) 6-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Ұйым алған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің резиденттігі туралы ақпарат болмаған жағдайда 6-бағаны толтырылмайды;
7) 7-бағанда ақша жөнелтуші экономика секторының коды көрсетіледі.
Ұйым алған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің экономикасының секторы туралы ақпарат болмаған жағдайда 7-бағаны толтырылмайды;
8) 8-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген, бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шот ашпай жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші ақша аударған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
11-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған, соңғы бенефициардың банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шотты ашпай жүргізген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" 06 ИСО 3166.1-2013 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес көрсетіледі.

5) в графе 5 банками указывается банковский идентификационный код банка бенефициара. Индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется.
При формировании Формы Национальным Банком указывается банковский идентификационный код банка бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка бенефициара.
По платежу или переводу денег, отправленному за рубеж, организацией, представляющей Форму, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка бенефициара, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, графа 5 не заполняется;
6) в графе 6 указывается признак резидентства отправителя денег.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" по платежу и (или) переводу денег, полученному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, информации о резидентстве отправителя денег графа 6 не заполняется;
7) в графе 7 указывается код сектора экономики отправителя денег.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" по платежу и (или) переводу денег, полученному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, информации о секторе экономики отправителя денег графа 7 не заполняется;
8) в графе 8 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета – страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег).
В графе 11 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета – страна, в которой бенефициар получил деньги).
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166.1-2013 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

04, 06 және 08 төлем жүргізу ортасының белгілері бойынша 8 және 11 бағандарда KZ коды (төлемдер немесе ақша аударымдары Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі) көрсетіледі.
05 төлем жүргізу ортасының белгісі бойынша:
ұйым жіберген төлемдер немесе ақша аударымдары және басқа да ұйымның ақшасын есептен шығарулар (01 төлем белгісі) бойынша 8-бағанда KZ коды көрсетіледі;
ұйым қабылдаған төлемдер немесе ақша аударымдары және басқа да ұйым ақшасының есептеулері (02 төлем белгісі) бойынша 11-бағанда KZ коды көрсетіледі;
9) 9-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Ұйым жіберген төлемдер бойынша төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттігі туралы ақпарат болмаған жағдайда 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Ұйым жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем жүргізу ортасының "04" және "05" белгілері бойынша соның негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар экономикасының секторы туралы ақпарат болмаған жағдайда 10-баған толтырылмайды;
11) 12-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі. Ностро немесе лоро корреспонденттік шоты бойынша шет елден келіп түскен төлемді немесе ақша аударымын көрсеткен кезде 6, 7 және 12-бағандарды Нысанды беретін ұйым корреспондент банктің төлем құжаттарының және төлем немесе ақша аударымы үшін негіздеме болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады;
12) 13-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір төлемді немесе ақша аударымын көрсеткен кезде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа төлемнің немесе ақша аударымының өлшемдері 1 – 12, 15 және 16-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің немесе ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;
13) 14-бағанда төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
14) 15-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды көрсетіледі;
15) 16-бағанда жіберілген төлем немесе ақша аударымы бойынша осы түсіндірменің 8-тармағында көзделген төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерінің мынадай белгілерінің бірі көрсетіледі: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 12, 17, 18, 19.
Алынған төлем немесе ақша аударымы бойынша "20" белгісі көрсетіледі.
8. Төлемдері және ақша аударымдарын жүзеге асыру тәсілінің белгісі төлемдерін және ақша аударымдарын жүзеге асырудың мынадай қолданылған тәсілдеріне байланысты айқындалады:
01 – төлем тапсырмасын ұсыну (клиенттердің және қаржы ұйымының төлем тапсырмалары, сондай-ақ бағалы қағаздар үшін есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде орталық депозитарий бастама жасаған төлем тапсырмалары орындалған жағдайда көрсетіледі);
02 – төлемдік талаптарды ұсыну;
03 – мемлекеттік кірістер органының бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банктік шотына ұсынылған инкассолық өкімі;
04 – мемлекеттік кірістер органының дебитордың банктік шотына ұсынылған инкассолық өкімі;
06 – тауарлар немесе қызмет көрсету үшін чектерді, жол чектерін беру;
07 – мемлекеттік кірістер органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналы, міндетті кәсіптік жарналары бойынша берешегі бар агенттің банктік шотына ұсынылған инкассолық өкімі;
08 – төлем хабарламасын ұсыну;
09 – мемлекеттік кірістер органының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегі бар төлеушінің банктік шотына ұсынылған инкассолық өкімі;
10 – атқару парақтарының негізінде инкассалық өкімді ұсыну;
12 – төлем ордерін ұсыну;
17 – пошталық ақша аударымы;
18 – банкоматтар арқылы салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу;
19 – төлемдері немесе ақша аударымдарын жүзеге асырудың өзге де тәсілдері.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер

По признакам среды проведения платежа 04, 06 и 08 в графах 8 и 11 указывается код KZ (платежи или переводы денег проводятся на территории Республики Казахстан).
По признаку среды проведения платежа 05:
по отправленным организацией платежам или переводам денег и прочим списаниям денег организации (признак платежа 01) в графе 8 указывается код KZ;
по полученным организацией платежам или переводам денег и прочим зачислениям денег организации (признак платежа 02) в графе 11 указывается код KZ;
9) в графе 9 указывается признак резидентства бенефициара.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" по платежам, отправленным организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, информации о резидентстве бенефициара графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается код сектора экономики бенефициара.
По признакам среды проведения платежа "04" и "05" по платежу и (или) переводу денег, отправленному организацией, при отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, информации о секторе экономики бенефициара графа 10 не заполняется;
11) в графе 12 указывается код назначения платежа. При отражении входящего платежа или перевода денег из-за рубежа по корреспондентскому счету ностро или лоро, графы 6, 7 и 12 заполняются организацией, представляющей Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента и иных документов, служащих основанием для платежа или перевода денег;
12) в графе 13 указывается количество платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одного платежа или перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа или перевода денег с уже имеющимися в графах 1-12, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа или перевода денег;
13) в графе 14 указывается сумма платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
14) в графе 15 указывается трехзначный код валюты платежа;
15) в графе 16 по отправленному платежу или переводу денег указывается один из признаков способов осуществления платежей и переводов денег, предусмотренных пунктом 8 настоящего пояснения: 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 12, 17, 18, 19.
По полученному платежу или переводу денег указывается признак "20".
8. Признак способа осуществления платежей и переводов денег определяется в зависимости от следующих примененных способов осуществления платежей и переводов денег:
01 – предъявление платежного поручения (указывается в случае исполнения платежных поручений клиентов и финансовой организации, а также платежных поручений, инициированных центральным депозитарием при осуществлении расчетов за ценные бумаги);
02 – предъявление платежного требования;
03 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
04 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет дебитора;
06 – выдача чеков за товары или услуги, дорожных чеков;
07 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет агента, имеющего задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным взносам;
08 – предъявление платежного извещения;
09 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет плательщика, имеющего задолженность по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования;
10 – предъявление инкассового распоряжения на основании исполнительных листов;
12 – предъявление платежного ордера;
17 – почтовый перевод денег;
18 – уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет посредством банкоматов;
19 – иные способы осуществления платежей или переводов денег.
Приложение 15
к Правилам представления сведений
о платежных услугах

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.07.2020 № 90 (01.08.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-PО
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
Нұсқауды қабылдау ортасы
Электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы
Электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Операциялар саны (бірлігі)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Көрсетілетін төлем қызметі бойынша агенттер/ қосалқы агенттер саны
Төлем агенттерінің/ қосалқы агенттерінің жалпы саны
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем ұйымдары жүзеге
асыратын операциялардың саны
мен көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 1-PО, кезеңділік тоқсан сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.07.2020 № 90 (вводится в действие с 01.08.2020).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями
Индекс формы административных данных: 1-PО
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид платежной услуги
Вид платежа
Среда приема указания
Наименование системы электронных денег или системы платежных карточек
Наименование эмитента электронных денег или платежной карточки
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Количество агентов/субагентов по платежным услугам
Общее количество платежных агентов/субагентов
6
7
8
9
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций, осуществляемых
платежными организациями
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями (индекс:1-PО, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".

3. Нысанды әр тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
4. Нысан төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
5. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі.
6. 2 және 3-бағандар төлемдер қабылданған және өңделген жағдайда, оның ішінде ақша жөнелтушінің банктік шотты ашпай төлемді жүзеге асыру үшін клиенттерден қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде, электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалатын төлемдерді клиенттерден қабылдау және өңдеу кезінде, электрондық нысандағы клиент бастамашы болған төлемдерді өңдеу (бұдан әрі - төлемдерді қабылдау) кезінде толтырылады.
2-бағанда төлемнің түрі көрсетіледі.
3-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі.
7. 4 және 5-бағандар электрондық ақша және төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда толтырылады.
4-бағанда электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
5-бағанда электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы көрсетіледі.
8. 6 және 7-бағандарда операциялар саны және сомасы көрсетіледі:
1) төлемдер қабылданған жағдайда қабылданған және өңделген төлемдердің саны және сомасы көрсетіледі;
2) төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда 6-бағанда өткізілген (таратылған) төлем карточкаларының саны көрсетіледі, 7-бағанда өткізілген төлем карточкаларының сомасы көрсетіледі;
3) электрондық ақша өткізілген (таратылған) жағдайда 6-баған толтырылмайды, 7-бағанда өткізілген (таратылған) электрондық ақша сомасы көрсетіледі.
9. 8-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі. Төлем ұйымы көрсетілетін төлем қызметтерін өз бетінше көрсеткен жағдайда, "0" белгісі көрсетіледі.
8-бағанды толтыру кезінде 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі. 8-бағанда әрбір көрсетілетін төлем қызметі бойынша осындай қызмет көрсететін төлем агенттерінің және қосалқы агенттердің саны көрсетіледі. 1-бағанда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген төлем қызметінің түрі көрсетілген жағдайда 8-бағанда "0" белгісі көрсетіледі.
10. 9-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі.

3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по операциям, осуществляемым платежными организациями.
7. В графе 1 указывается вид платежной услуги.
8. Графы 2 и 3 заполняются в случае приема и обработки платежей, в том числе при приеме от клиентов наличных денег для осуществления платежа без открытия банковского счета отправителя денег, при приеме от клиентов и обработке платежей, совершаемых с использованием электронных денег, при обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме (далее – прием платежей).
В графе 2 указывается вид платежа.
В графе 3 указывается среда приема указания.
9. Графы 4 и 5 заполняются в случае реализации (распространения) электронных денег и платежных карточек.
В графе 4 указывается наименование системы электронных денег или системы платежных карточек.
В графе 5 указывается наименование эмитента электронных денег или платежной карточки.
10. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций:
1) в случае приема платежей указывается количество и сумма принятых и обработанных платежей;
2) в случае реализации (распространения) платежных карточек в графе 6 указывается количество реализованных (распространенных) платежных карточек, в графе 7 указывается сумма реализованных платежных карточек;
3) в случае реализации (распространения) электронных денег графа 6 не заполняется, в графе 7 указывается сумма реализованных (распространенных) электронных денег.
11. В графе 8 указывается количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг. В случае оказания платежной услуги платежной организацией самостоятельно, то указывается признак "0".
При заполнении графы 8 в графе 1 указывается вид платежной услуги. В графе 8 по каждой платежной услуге указывается количество платежных агентов и субагентов, предоставляющих такую услугу. При указании в графе 1 вид платежной услуги предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в графе 8 указывается признак "0".
12. В графе 9 указывается общее количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг.

Төлем ұйымының төлем агенттері мен қосалқы агенттерінің жалпы саны 1-жолдың 9-бағанында көрсетіледі, 9-бағандағы қалған жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер
Ескерту. 16-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.07.2020 № 90 (01.08.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 2-РО
Кезеңділік: жарты жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: жарты жыл сайын, есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
___________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар
Саны
Күні (кк.аа.жжжж.)
Күдікті операциялар белгілерінің коды
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Операцияны жүргізуден бас тарту негізі
Қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органның шешімі
Төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық пошта _______________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
Қылмыстық жолмен
алынған кірістерді
заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл бағытында
қабылданған шаралар бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер (индекс: 2-PО, кезеңділік жарты жыл сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

Общее количество платежных агентов и субагентов платежной организации указывается в графе 9 строки 1, остальные строки в графе 9 не заполняются.
Приложение 16
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Сноска. Правила дополнены приложением 16 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.07.2020 № 90 (вводится в действие с 01.08.2020).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Индекс формы административных данных: 2-РО
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: на полугодовой основе, не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________________________________наименование лица, представляющего форму
Меры, направленные на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Количество
Дата (дд.мм.гггг.)
Код признака подозрительности операции
1
2
3
4
продолжение таблицы
Основание отказа от проведения операции
Решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Вид платежной услуги
Вид платежа
5
6
7
8
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
Приложение
к форме сведений по принятым
мерам, направленным на
противодействие легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (индекс:РО-2, периодичность полугодовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр жартыжылдық сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті жартыжылдық үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл (бұдан әрі - ҚЖТҚҚ) бағытында қабылданған шаралар бойынша толтырады.
Есепті жартыжылдық үшін ҚЖТҚҚ бағытында қабылданған шаралар болмаған жағдайда нысан толтырылмаған бағандармен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. Нысанда төлем ұйымының ҚЖТҚҚ бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер қамтылған.
6. 1-бағанда ҚЖТҚҚ бағытындағы мына шаралар көрсетіледі:
1) күдікті операцияларды анықтау және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органға олар бойынша хабарлама жолдау;
2) клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
3) ұйымдардың қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне баға беру;
4) қызметкерлерді ҚЖТҚҚ мәселелері бойынша дайындау және оқыту.
7. Түсіндірменің 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда күдікті операциялардың саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда күдікті операция жүргізілген күні көрсетіледі;
3) 4-бағанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысымен бекітілген күдікті операцияны айқындау белгілеріне сәйкес күдікті операция белгісінің коды көрсетіледі;
4) 5-баған толтырылмайды;
5) 6-бағанда қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органның жолдаған хабарламаны қарау нәтижесі бойынша қаржы мониторингі жөніндегі шешімі көрсетіледі;
Қаржы мониторингі бойынша уәкілетті орган қаржы мониторингі жөніндегі шешімді ұсынбаған жағдайда баған толтырылмайды.

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется на полугодовой основе платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке, и заполняется по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (далее – ПОДФТ), за отчетное полугодие.
В случае отсутствия за отчетное полугодие принятых мер, направленных на ПОДФТ, форма представляется с незаполненными графами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по принятым платежной организацией мерам, направленным на ПОДФТ.
6. В графе 1 указываются следующие меры, направленные на ПОДФТ:
1) выявление подозрительных операций и направление по ним сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
2) принятие решений об отказе от проведения операций клиентов;
3) проведение оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
4) подготовка и обучение работников по вопросам ПОДФТ.
7. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 1) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество подозрительных операций;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата проведения подозрительной операции;
3) в графе 4 указывается код признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484;
4) графа 5 не заполняется;
5) в графе 6 указывается решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу по итогам рассмотрения направленного сообщения;
В случае непредставления уполномоченным органом по финансовому мониторингу решения, графа не заполняется.

6) 7-бағанда қызмет көрсету шеңберінде күдікті операция анықталған төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда қызмет көрсету шеңберінде күдікті операция анықталған төлем түрі көрсетіледі.
8. Түсіндірменің 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешім саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған күні көрсетіледі;
3) 4-баған толтырылмайды;
4) 5-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешімнің негізі көрсетіледі;
5) 6-баған толтырылмайды;
6) 7-бағанда қызмет көрсету шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда қызмет көрсету шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем түрі көрсетіледі.
9. Түсіндірменің 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-баған толтырылмайды;
2) 3-бағанда қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне жүргізілген жыл сайынғы бағалау нәтижесі бойынша төлем ұйымымен ресімделген құжаттың нөмірі (бар болса) және күні көрсетіледі;
3) 4, 5 және 6-бағандар толтырылмайды;
4) 7-бағанда жүргізілген бағалау нәтижесі бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі жоғары төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
5) 8-бағанда жүргізілген бағалау нәтижесі бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі жоғары төлем түрі көрсетіледі.
10. Түсіндірменің 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда есепті кезеңде төлем ұйымының оқытудан өткен қызметкерлер саны көрсетіледі;
2) 3-бағанда есепті кезеңде соңғы оқыту аяқталған күні көрсетіледі;
3) 4, 5, 6, 7 және 8-бағандар толтырылмайды.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
17-қосымша
Ескерту. Қағидалар 17-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-PO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Операция түрі
Ақша жіберуші (ҚР бейрезиденті)
Ақша жіберуші елі
Ақша алушы
Ақша алушы елі
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Операциялар саны (бірлік)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Есеп айырысу валютасындағы сомасы
Операциялар валютасының коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы __________________ Мекенжайы _______________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына 17-қосымшасына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" (индексі: 3-PО; кезеңділігі: тоқсан сайын)

6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой выявлена подозрительная операция;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого выявлена подозрительная операция.
8. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 2) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество принятых решений об отказе от проведения операций клиентов;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
3) графа 4 не заполняется;
4) в графе 5 указывается основание принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
5) графа 6 не заполняется;
6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой было принято решение об отказе от проведения операций клиентов;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого принято решение об отказе от проведения операций клиентов.
9. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 3) пункта 6 Пояснения:
1) графа 2 не заполняется;
2) в графе 3 указываются номер (при наличии) и дата документа, оформленного платежной организацией по итогам проведения ежегодной оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
3) графы 4, 5 и 6 не заполняются;
4) в графе 7 указывается вид платежной услуги, которой в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
5) в графе 8 указывается вид платежа, которому в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма.
10. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 4) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество работников платежной организации, прошедших обучение в отчетном периоде;
2) в графе 3 указывается дата завершения последнего обучения в отчетном периоде;
3) графы 4, 5, 6, 7 и 8 не заполняются.
Приложение 17
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Правила дополнено приложением 17 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет - ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Сведения по трансграничным операциям (входящие)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-PO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по трансграничным операциям (входящие)
Вид платежной услуги
Вид операции
Отправитель денег
(нерезидент РК)
Страна отправителя денег
Получатель денег
Страна получателя денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаром и услуг (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Сумма в валюте расчета
Код валюты операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование __________________ Телефон ______________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение
к приложению 17
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по трансграничным операциям (входящие)
(индекс: 3-PО; периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (кіріс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдар Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда төлем ұйымдары жүзеге асыратын кіріс трансшекаралық операциялар (транзиттік операцияларды қоса алғанда) бойынша мәліметтер қамтылады;
6. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7. 2-бағанда анықтамалыққа сәйкес операция түрі көрсетіледі;
8. 3-бағанда ақша жіберуші көрсетіледі;
9. 4-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша жіберуші елі көрсетіледі;
10. 5-бағанда ақша алушы көрсетіледі;
11. 6-бағанда ұйым транзиттік операцияға қатысушы болған жағдайда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша алушы елі көрсетіледі;
12. 7 және 8-бағандар төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
13. 9 және 10-бағандар төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады;
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
14. 11 және 12-бағандарда қабылданған төлемдердің саны және мың теңгемен сомасы көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по трансграничным операциям (входящие)", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель., и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по входящим трансграничным операциям (включая транзитные операции), осуществляемым платежными организациями;
6. В графе 1 указывается вид платежной услуги;
7. В графе 2 указывается вид операции согласно справочнику;
8. В Графе 3 указывается отправитель денег;
9. В Графе 4 указывается страна отправителя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
10. В Графе 5 указывается получатель денег,
11. В графе 6 указывается страна получателя денег соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
12. Графы 7 и 8 заполняются в случае наличия посредника– поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и отправителем денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
13. Графы 9 и 10 заполняются в случае наличия посредника - поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
14. В графах 11 и 12 указываются количество и сумма принятых платежей в тыс. тенге;

15. 13 және 14-бағандарда есеп айырысу валютасындағы операция сомасы және шетел валютасының коды көрсетіледі.
Төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
16. Операция ақша аударымдарына және жеке тұлғалардың төлем карточкаларын толықтыруға байланысты болған жағдайда мәліметтер 3 және 5-бағандарда "Жеке тұлға" деп көрсете отырып біріктірілген түрде беріледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
18-қосымша
Ескерту. Қағидалар 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-PO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Операция түрі
Ақша жіберуші
Ақша жіберуші елі
Ақша алушы (ҚР бейрезиденті)
Ақша алушы елі
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметінің делдалы (бар болса)
Төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасындағы көрсетілетін төлем қызметі делдалының елі
Операциялар саны (бірлік)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Есеп айырысу валютасындағы сомасы
Операциялар валютасының коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы __________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
18-қосымшасына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)" (индексі: 4-PО; кезеңділігі: тоқсан сайын)

15. В Графах 13 и 14 указывается сумма операции в валюте расчета и код иностранной валюты;
Код валюты платежа указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
16. В случае, если операция связана с переводами денег и пополнением платежных карточек физических лиц, сведения предоставляются в агрегированном виде с указанием "Физическое лицо" в графах 3 и 5.
Приложение 18
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Правила дополнено приложением 18 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет - ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Сведения по трансграничным операциям (исходящие)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-PO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Сведения по трансграничным операциям (исходящие)
Вид платежной услуги
Вид операции
Отправитель денег
Страна отправителя денег
Получатель денег (нерезидент РК)
Страна получателя денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и отправителем денег
Посредник платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаром и услуг (при наличии)
Страна посредника платежных услуг между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Сумма в валюте расчета
Код валюты операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование __________________ Телефон ______________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель _____________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение
к приложению 18
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по трансграничным операциям (исходящие)
(индекс: 4-PО; периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Трансшекаралық операциялар бойынша мәліметтер (шығыс)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдар Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда төлем ұйымдары жүзеге асыратын шығыс трансшекаралық операциялар (транзиттік операцияларды қоса алғанда) бойынша мәліметтер қамтылады;
6. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7. 2-бағанда анықтамалыққа сәйкес операция түрі көрсетіледі;
8. 3-бағанда ақша жіберуші көрсетіледі;
9. 4-бағанда ұйым транзиттік операцияға қатысушы болған жағдайда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша жіберуші елі көрсетіледі;
10. 5-бағанда ақша алушы көрсетіледі;
11. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша алушы елі көрсетіледі;
12. 7 және 8-бағандар төлем ұйымы мен ақша жіберуші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
13. 9 және 10-бағандар төлем ұйымы мен тауарларды және көрсетілетін қызметтерді беруші арасында көрсетілетін төлем қызметін беруші - делдал (оның ішінде шетелдік) болған жағдайда толтырылады.
Ел коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
14. 11 және 12-бағандарда қабылданған төлемдердің саны және мың теңгемен сомасы көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по трансграничным операциям (исходящие)", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по исходящим трансграничным операциям (включая транзитные операции), осуществляемым платежными организациями;
6. В графе 1 указывается вид платежной услуги;
7. В графе 2 указывается вид операции согласно справочнику;
8. В Графе 3 указывается отправитель денег;
9. В Графе 4 указывается страна отправителя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
10. В Графе 5 указывается получатель денег;
11. . В графе 6 указывается страна получателя денег в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
12. Графы 7 и 8 заполняются в случае наличия посредника– поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и отправителем денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
13. Графы 9 и 10 заполняются в случае наличия посредника - поставщика платежных услуг (в том числе иностранного) между платежной организацией и поставщиком товаров и услуг.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
14. В графах 11 и 12 указываются количество и сумма принятых платежей в тыс. тенге;

15. 13 және 14-бағандарда есеп айырысу валютасындағы операция сомасы және шетел валютасының коды көрсетіледі.
Төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
16. Операция ақша аударымдарына және жеке тұлғалардың төлем карточкаларын толықтыруға байланысты болған жағдайда мәліметтер 3 және 5-бағандарда "Жеке тұлға" деп көрсете отырып біріктірілген түрде беріледі.
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
19-қосымша
Ескерту. Қағидалар 19-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-FPS
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:

15. В Графах 13 и 14 указывается сумма операции в валюте расчета и код иностранной валюты;
Код валюты платежа указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
16. В случае, если операция связана с переводами денег и пополнением платежных карточек физических лиц, сведения предоставляются в агрегированном виде с указанием "Физическое лицо" в графах 3 и 5.
Приложение 19
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Правила дополнено приложением 19 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-FPS
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары;
2) ұлттық пошта операторы.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оны демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер
Бос тұрып қалу басталған күні мен уақыты (кк/аа/жжжж сс:мм)
Бос тұрып қалу аяқталған күні мен уақыты (кк/аа/жжжж сс:мм)
Бос тұрып қалу (жоспарлы/ жоспардан тыс)
Қолжетімділігі үзілген қызмет түрі
Іркіліс себебі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақпараттық жүйенің атауы
Минуттармен бос тұрып қалудың (іркілістің) жалпы уақыты
Жасалған іс-әрекет
Жою нәтижесі
Ескертпе
7
8
9
10
11
Атауы __________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Нысан
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
19-қосымшасына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" (индексі: 1-FPS; кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында орын алған жоспарлы және жоспардан бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 85) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Банктер және ұлттық пошта операторы Нысанды тоқсан сайын жасайды және онда есепті тоқсанда банктің электрондық банк қызметтерін көрсетуге арналған ақпараттық жүйесінің жұмысында орын алған бос тұрып қалу (іркіліс) туралы мәліметтер қамтылады.
Есепті кезеңде ақпараттық жүйенің жұмысында бос тұрып қалу (іркіліс) болмаған жағдайда нысанның бағандары толтырылмай ұсынылады.

1) банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) национальный оператор почты.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
Дата и время начала простоя (дд/мм/гггг чч:мм)
Дата и время окончания простоя (дд/мм/гггг чч:мм)
Простой (плановый/ внеплановый)
Вид услуги, у которой прерывался доступ
Причина сбоя
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Наименование информационной системы
Общее время простоя (сбоя) в минутах
Предпринятые действия
Результат по устранению
Примечание
7
8
9
10
11
Наименование __________________ Телефон ______________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Форма
Приложение к приложению
к Требованиям к безопасности
и беспрерывности работы
информационных систем
банков, филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и организаций, осуществляющих
отдельные виды
банковских операций
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы
(индекс: 1-FPS; периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о произошедших в течение отчетного периода плановых и внеплановых простоях (сбоях) в работе информационной системы" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 85) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально банками и национальным оператором почты и включает в себя сведения о простоях (сбоях) в работе информационной системы банка, предназначенной для оказания электронных банковских услуг, произошедших за отчетный квартал.
В случае отсутствия за отчетный период простоев (сбоев) в работе информационной системы форма представляется с незаполненными графами.

4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
6. 2-бағанда бос тұрып қалу басталған күні мен уақыты көрсетіледі;
7. 3-бағанда бос тұрып қалу аяқталған күні мен уақыты көрсетіледі;
8. 4-бағанда бос тұрып қалу түрі көрсетіледі: жоспарлы немесе жоспардан тыс;
9. 5-бағанда туындаған іркіліске немесе бос тұрып қалуға байланысты қолжетімділігі үзілген қызмет түрі көрсетіледі;
10. 6-бағанда туындаған іркілістің немесе бос тұрып қалудың себебі көрсетіледі;
11. 7-бағанда іркіліс немесе бос тұрып қалу туындаған ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі;
12. 8-бағанда минуттармен бос тұрып қалудың (іркілістің) жалпы уақыты көрсетіледі;
13. 9-бағанда іркілісті немесе бос тұрып қалуды жою үшін жасалған іс-әрекет көрсетіледі;
14. 10-бағанда іркілісті немесе бос тұрып қалуды жою үшін жасалған іс-әрекет нәтижесі көрсетіледі;
15. 11-бағанда қажет болғанда ескертпе көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
күші жойылды деп танылатын кейбір қаулыларының
тізбесі
1. "Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6217 тіркелген, 2010 жылғы 19 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 429-432 (26275) жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесін бекіту жөнінде" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 268 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7959 тіркелген, 2012 жылғы 8 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 809-814 (27885) жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 11 шілдедегі № 105 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9702 тіркелген, 2014 жылғы 22 қазанда "Заң газеті" газетінде № 159 (2553) жарияланған).

4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер;
6. В графе 2 указывается дата и время начала простоя;
7. В графе 3 указывается дата и время окончания простоя;
8. В графе 4 указывается вид простоя: плановый или внеплановый;
9. В графе 5 указывается вид услуги, у которой прерывался доступ в связи с возникшими сбоями или простоями;
10. В графе 6 указывается причина возникшего сбоя или простоя;
11. В графе 7 указывается наименование информационной системы, в которой возник сбой или простой;
12. В графе 8 указывается общее время простоя (сбоя) в минутах;
13. В графе 9 указываются предпринятые действия для устранения сбоя или простоя;
14. В графе 10 указывается результат предпринятых действий для устранения сбоя или простоя;
15. В графе 11 при необходимости указывается примечание.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Перечень
некоторых постановлений Правления Национального Банка
Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16 "Об утверждении Правил представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6217, опубликованное 13 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 270 (26331).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 268 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16 "Об утверждении Правил представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7959, опубликованное 8 декабря 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 427-428 (27246-27247).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 июля 2014 года № 105 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16 "Об утверждении Правил представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9702, опубликованное 22 октября 2014 года в газете "Юридическая газета" № 159 (2727).