Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қарашада № 16013 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес және "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 2-қосымшаға сәйкес;
2) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес және "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 4-қосымшаға сәйкес;
3) "Қосымша білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес және "Қосымша білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 6-қосымшаға сәйкес;
4) "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес және "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 8-қосымшаға сәйкес;
5) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес және "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 10-қосымшаға сәйкес;
6) "Көркем еңбек" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес және "Көркем еңбек" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 12-қосымшаға сәйкес;

Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2017 года № 16013. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 1 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 3 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
3) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дополнительное образование" согласно приложению 5 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дополнительное образование" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
4) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 7 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
5) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 9 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
6) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Художественный труд" согласно приложению 11 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Художественный труд" согласно приложению 12 к настоящему приказу;

7) "Өзін-өзі тану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес және "Өзін-өзі тану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 14-қосымшаға сәйкес;
8) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 16-қосымшаға сәйкес;
9) "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес және "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 18-қосымшаға сәйкес;
10) "Информатика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес және "Информатика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 20-қосымшаға сәйкес;
11) "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес және "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 22-қосымшаға сәйкес;
12) "Операторлық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес және "Операторлық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 24-қосымшаға сәйкес;
13) "Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес және "Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 26-қосымшаға сәйкес;
14) "Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес және "Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 28-қосымшаға сәйкес;

7) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Самопознание" согласно приложению 13 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Самопознание" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
8) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 15 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
9) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 17 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
10) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Информатика" согласно приложению 19 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информатика" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
11) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 21 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
12) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Операторское искусство" согласно приложению 23 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Операторское искусство" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
13) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Звукооператорское мастерство" согласно приложению 25 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Звукооператорское мастерство" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
14) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Графический и мультимедийный дизайн" согласно приложению 27 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Графический и мультимедийный дизайн" согласно приложению 28 к настоящему приказу;

15) "Баспа ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес және "Баспа ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 30-қосымшаға сәйкес;
16) "Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес және "Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 32-қосымшаға сәйкес;
17) "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес және "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 34-қосымшаға сәйкес;
18) "Киім дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес және "Киім дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 36-қосымшаға сәйкес;
19) "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес және "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 38-қосымшаға сәйкес;
20) "Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес және "Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 40-қосымшаға сәйкес;
21) "Каллиграфия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес және "Каллиграфия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 42-қосымшаға сәйкес;
22) "Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес және "Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 44-қосымшаға сәйкес;
23) "Зергерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес және "Зергерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 46-қосымшаға сәйкес;

15) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 29 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
16) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 31 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
17) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 33 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 34 к настоящему приказу;
18) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 35 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 36 к настоящему приказу;
19) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 37 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 38 к настоящему приказу;
20) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 39 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 40 к настоящему приказу;
21) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Каллиграфия" согласно приложению 41 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Каллиграфия" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
22) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)" согласно приложению 43 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
23) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" согласно приложению 45 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело" согласно приложению 46 к настоящему приказу;

24) "Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес және "Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 48-қосымшаға сәйкес;
25) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес және "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 50-қосымшаға сәйкес;
26) "Вокалдық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес және "Вокалдық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 52-қосымшаға сәйкес;
27) "Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес және "Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 54-қосымшаға сәйкес;
28) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес және "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 56-қосымшаға сәйкес;
29) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес және "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 58-қосымшаға сәйкес;
30) "Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес және "Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 60-қосымшаға сәйкес;
31) "Театр-декорациялық өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес және "Театр-декорациялық өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 62-қосымшаға сәйкес;
32) "Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 64-қосымшаға сәйкес;

24) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)" согласно приложению 47 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
25) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 49 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
26) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Вокальное искусство" согласно приложению 51 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вокальное искусство" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
27) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 53 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
28) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 55 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 56 к настоящему приказу;
29) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 57 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 58 к настоящему приказу;
30) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 59 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 60 к настоящему приказу;
31) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декорационное искусство (по профилю)" согласно приложению 61 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декорационное искусство (по профилю)" согласно приложению 62 к настоящему приказу;
32) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность (по видам)" согласно приложению 63 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность (по видам)" согласно приложению 64 к настоящему приказу;

33) "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес және "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 66-қосымшаға сәйкес;
34) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес және "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 68-қосымшаға сәйкес;
35) "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес және "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 70-қосымшаға сәйкес;
36) "Хадистану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес және "Хадистану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 72-қосымшаға сәйкес;
37) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес және "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 74-қосымшаға сәйкес;
38) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес және "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 76-қосымшаға сәйкес;
39) "Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес және "Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 78-қосымшаға сәйкес;
40) "Есеп және аудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес және "Есеп және аудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 80-қосымшаға сәйкес;
41) "Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес және "Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 82-қосымшаға сәйкес;

33) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 65 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 66 к настоящему приказу;
34) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложению 67 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложению 68 к настоящему приказу;
35) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложению 69 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложению 70 к настоящему приказу;
36) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хадисоведение" согласно приложению 71 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хадисоведение" согласно приложению 72 к настоящему приказу;
37) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 73 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 74 к настоящему приказу;
38) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 75 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 76 к настоящему приказу;
39) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Документационное обеспечение управления и архивоведение" согласно приложению 77 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Документационное обеспечение управления и архивоведение" согласно приложению 78 к настоящему приказу;
40) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 79 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 80 к настоящему приказу;
41) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Банковское и страховое дело" согласно приложению 81 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Банковское и страховое дело" согласно приложению 82 к настоящему приказу;

42) "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес және "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 84-қосымшаға сәйкес;
43) "Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес және "Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 86-қосымшаға сәйкес;
44) "Логистика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес және "Логистика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 88-қосымшаға сәйкес;
45) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес және "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 90-қосымшаға сәйкес;
46) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес және "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 92-қосымшаға сәйкес;
47) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес және "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 94-қосымшаға сәйкес;
48) "Табиғи ресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес және "Табиғи ресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 96-қосымшаға сәйкес;
49) "Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес және "Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 98-қосымшаға сәйкес;

42) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 83 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 84 к настоящему приказу;
43) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 85 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 86 к настоящему приказу;
44) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Логистика (по отраслям)" согласно приложению 87 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Логистика (по отраслям)" согласно приложению 88 к настоящему приказу;
45) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 89 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 90 к настоящему приказу;
46) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 91 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 92 к настоящему приказу;
47) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 93 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 94 к настоящему приказу;
48) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охрана и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 95 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охрана и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 96 к настоящему приказу;
49) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 97 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 98 к настоящему приказу;

50) "Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 100-қосымшаға сәйкес;
51) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес және "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 102-қосымшаға сәйкес;
52) "Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 104-қосымшаға сәйкес;
53) "Метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес және "Метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 106-қосымшаға сәйкес;
54) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес және "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 108-қосымшаға сәйкес;
55) "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес және "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 110-қосымшаға сәйкес;
56) "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес және "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 112-қосымшаға сәйкес;
57) "Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес және "Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 114-қосымшаға сәйкес;

50) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 99 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 100 к настоящему приказу;
51) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 101 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 102 к настоящему приказу;
52) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 103 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 104 к настоящему приказу;
53) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Метеорология" согласно приложению 105 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Метеорология" согласно приложению 106 к настоящему приказу;
54) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 107 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 108 к настоящему приказу;
55) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 109 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 110 к настоящему приказу;
56) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 111 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 112 к настоящему приказу;
57) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 113 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 114 к настоящему приказу;

58) "Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 115-қосымшаға сәйкес және "Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 116-қосымшаға сәйкес;
59) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 117-қосымшаға сәйкес және "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 118-қосымшаға сәйкес;
60) "Коксохимиялық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес және "Коксохимиялық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 120-қосымшаға сәйкес;
61) "Изотоптарды бөлу технологиясы және вакуумдық техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес және "Изотоптарды бөлу технологиясы және вакуумдық техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 122-қосымшаға сәйкес;
62) "Зертханалық технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес және "Зертханалық технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 124-қосымшаға сәйкес;
63) "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес және "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 126-қосымшаға сәйкес;
64) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес және "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 128-қосымшаға сәйкес;
65) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес және "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 130-қосымшаға сәйкес;

58) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Аддитивные технологии производства" согласно приложению 115 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Аддитивные технологии производства" согласно приложению 116 к настоящему приказу;
59) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 117 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 118 к настоящему приказу;
60) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 119 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 120 к настоящему приказу;
61) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 121 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 122 к настоящему приказу;
62) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 123 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 124 к настоящему приказу;
63) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 125 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
64) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 127 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 128 к настоящему приказу;
65) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 129 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 130 к настоящему приказу;

66) "Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес және "Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 132-қосымшаға сәйкес;
67) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 134-қосымшаға сәйкес;
68) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес және "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 136-қосымшаға сәйкес;
69) "Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес және "Жылу техникалық жабдықтар және жылу мен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 138-қосымшаға сәйкес;
70) "Жаңартылатын энергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 139-қосымшаға сәйкес және "Жаңартылатын энергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 140-қосымшаға сәйкес;
71) "Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 141-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 142-қосымшаға сәйкес;
72) "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 143-қосымшаға сәйкес және "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 144-қосымшаға сәйкес;

66) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование (по видам и отраслям)" согласно приложению 131 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование (по видам и отраслям)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
67) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 133 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 134 к настоящему приказу;
68) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 135 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 136 к настоящему приказу;
69) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 137 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 138 к настоящему приказу;
70) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Возобновляемая энергетика" согласно приложению 139 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Возобновляемая энергетика" согласно приложению 140 к настоящему приказу;
71) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 141 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 142 к настоящему приказу;
72) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 143 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 144 к настоящему приказу;

73) "Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 145-қосымшаға сәйкес және "Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 146-қосымшаға сәйкес;
74) "Өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 147-қосымшаға сәйкес және "Өндірістің автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 148-қосымшаға сәйкес;
75) "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 149-қосымшаға сәйкес және "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 150-қосымшаға сәйкес;
76) "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 151-қосымшаға сәйкес және "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 152-қосымшаға сәйкес;
77) "Сандық техника (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 153-қосымшаға сәйкес және "Сандық техника (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 154-қосымшаға сәйкес;
78) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 155-қосымшаға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 156-қосымшаға сәйкес;
79) "Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 157-қосымшаға сәйкес және "Автоматика, телемеханика және темір жол көлігіндегі қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 158-қосымшаға сәйкес;

73) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 145 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 146 к настоящему приказу;
74) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства (по отраслям)" согласно приложению 147 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт автоматизированных систем производства (по отраслям)" согласно приложению 148 к настоящему приказу;
75) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 149 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 150 к настоящему приказу;
76) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 151 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 152 к настоящему приказу;
77) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Цифровая техника (по видам)" согласно приложению 153 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цифровая техника (по видам)" согласно приложению 154 к настоящему приказу;
78) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 155 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 156 к настоящему приказу;
79) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 157 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 158 к настоящему приказу;

80) "Темір жол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 159-қосымшаға сәйкес және "Темір жол көлігінде жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 160-қосымшаға сәйкес;
81) "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 161-қосымшаға сәйкес және "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 162-қосымшаға сәйкес;
82) "Пошта байланысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 163-қосымшаға сәйкес және "Пошта байланысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 164-қосымшаға сәйкес;
83) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 165-қосымшаға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 166-қосымшаға сәйкес;
84) "Нақты машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 167-қосымшаға сәйкес және "Нақты машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 168-қосымшаға сәйкес;
85) "Токарлық іс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 169-қосымшаға сәйкес және "Токарлық іс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 170-қосымшаға сәйкес;
86) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 171-қосымшаға сәйкес және "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 172-қосымшаға сәйкес;
87) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 173-қосымшаға сәйкес және "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 174-қосымшаға сәйкес;

80) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте" согласно приложению 159 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи на железнодорожном транспорте" согласно приложению 160 к настоящему приказу;
81) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 161 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 162 к настоящему приказу;
82) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Почтовая связь" согласно приложению 163 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Почтовая связь" согласно приложению 164 к настоящему приказу;
83) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 165 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 166 к настоящему приказу;
84) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 167 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 168 к настоящему приказу;
85) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело (по видам)" согласно приложению 169 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело (по видам)" согласно приложению 170 к настоящему приказу;
86) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 171 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 172 к настоящему приказу;
87) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 173 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 174 к настоящему приказу;

88) "Слесарлық іс (салалар және түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 175-қосымшаға сәйкес және "Слесарлық іс (салалар және түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 176-қосымшаға сәйкес;
89) "Жүк көтергіш машиналар мен транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 177-қосымшаға сәйкес және "Жүк көтергіш машиналар мен транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 178-қосымшаға сәйкес;
90) "Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 179-қосымшаға сәйкес және "Геологиялық барлау жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 180-қосымшаға сәйкес;
91) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғыларды пайдалану мен монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 181-қосымшаға сәйкес және "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғыларды пайдалану мен монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 182-қосымшаға сәйкес;
92) "Полиграфиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 183-қосымшаға сәйкес және "Полиграфиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 184-қосымшаға сәйкес;
93) "Машиналар мен жабдықтарды пайдалану (өнеркәсіп салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 185-қосымшаға сәйкес және "Машиналар мен жабдықтарды пайдалану (өнеркәсіп салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 186-қосымшаға сәйкес;
94) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 187-қосымшаға сәйкес және "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 188-қосымшаға сәйкес;
95) "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 189-қосымшаға сәйкес және "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 190-қосымшаға сәйкес;

88) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело (по отраслям и видам)" согласно приложению 175 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело (по отраслям и видам)" согласно приложению 176 к настоящему приказу;
89) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 177 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 178 к настоящему приказу;
90) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 179 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 180 к настоящему приказу;
91) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация холодильно-компрессорных машин и установок" согласно приложению 181 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация холодильно-компрессорных машин и установок" согласно приложению 182 к настоящему приказу;
92) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства" согласно приложению 183 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт оборудования полиграфического производства" согласно приложению 184 к настоящему приказу;
93) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)" согласно приложению 185 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)" согласно приложению 186 к настоящему приказу;
94) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 187 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 188 к настоящему приказу;
95) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 189 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 190 к настоящему приказу;

96) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 191-қосымшаға сәйкес және "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 192-қосымшаға сәйкес;
97) "Домна пешіне қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 193-қосымшаға сәйкес және "Домна пешіне қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 194-қосымшаға сәйкес;
98) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 195-қосымшаға сәйкес және "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 196-қосымшаға сәйкес;
99) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 197-қосымшаға сәйкес және "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 198-қосымшаға сәйкес;
100) "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 199-қосымшаға сәйкес және "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 200-қосымшаға сәйкес;
101) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 201-қосымшаға сәйкес және "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 202-қосымшаға сәйкес;
102) "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 203-қосымшаға сәйкес және "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 204-қосымшаға сәйкес;
103) "Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 205-қосымшаға сәйкес және "Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 206-қосымшаға сәйкес;

96) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 191 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 192 к настоящему приказу;
97) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 193 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 194 к настоящему приказу;
98) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 195 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 196 к настоящему приказу;
99) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 197 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 198 к настоящему приказу;
100) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 199 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 200 к настоящему приказу;
101) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 201 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 202 к настоящему приказу;
102) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 203 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 204 к настоящему приказу;
103) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 205 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 206 к настоящему приказу;

104) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 207-қосымшаға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 208-қосымшаға сәйкес;
105) "Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 209-қосымшаға сәйкес және "Темір жол көлігінің көтергіш-көлік, құрылыс-жол машиналары мен механизмдерін техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 210-қосымшаға сәйкес;
106) "Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 211-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 212-қосымшаға сәйкес;
107) "Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 213-қосымшаға сәйкес және "Темір жолдың вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 214-қосымшаға сәйкес;
108) "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 215-қосымшаға сәйкес және "Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 216-қосымшаға сәйкес;
109) "Жердегі авиациялық радиэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 217-қосымшаға сәйкес және "Жердегі авиациялық радиэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 218-қосымшаға сәйкес;

104) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 207 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 208 к настоящему приказу;
105) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта" согласно приложению 209 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и механизмов железнодорожного транспорта" согласно приложению 210 к настоящему приказу;
106) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог" согласно приложению 211 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог" согласно приложению 212 к настоящему приказу;
107) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог" согласно приложению 213 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог" согласно приложению 214 к настоящему приказу;
108) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 215 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 216 к настоящему приказу;
109) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 217 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 218 к настоящему приказу;

110) "Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 219-қосымшаға сәйкес және "Жердегі қызмет көрсету әуе кемесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 220-қосымшаға сәйкес;
111) "Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 221-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 222-қосымшаға сәйкес;
112) "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 223-қосымшаға сәйкес және "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 224-қосымшаға сәйкес;
113) "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 225-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 226-қосымшаға сәйкес;
114) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 227-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 228-қосымшаға сәйкес;
115) "Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 229-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль құрастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 230-қосымшаға сәйкес;
116) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 231-қосымшаға сәйкес және "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 232-қосымшаға сәйкес;
117) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 233-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 234-қосымшаға сәйкес;

110) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 219 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 220 к настоящему приказу;
111) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна" согласно приложению 221 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна" согласно приложению 222 к настоящему приказу;
112) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 223 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 224 к настоящему приказу;
113) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 225 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 226 к настоящему приказу;
114) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 227 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 228 к настоящему приказу;
115) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 229 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 230 к настоящему приказу;
116) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 231 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 232 к настоящему приказу;
117) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 233 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 234 к настоящему приказу;

118) "Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 235-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 236-қосымшаға сәйкес;
119) "Ет және ет өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 237-қосымшаға сәйкес және "Ет және ет өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 238-қосымшаға сәйкес;
120) "Сүт және сүт өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 239-қосымшаға сәйкес және "Сүт және сүт өнімдерін өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 240-қосымшаға сәйкес;
121) "Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 241-қосымшаға сәйкес және "Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 242-қосымшаға сәйкес;
122) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 243-қосымшаға сәйкес және "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 244-қосымшаға сәйкес;
123) "Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру және өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 245-қосымшаға сәйкес және "Тұрмыстық (асханалық) тұзды өндіру және өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 246-қосымшаға сәйкес;
124) "Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 247-қосымшаға сәйкес және "Сыра, алкогольсіз сусындар және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 248-қосымшаға сәйкес;
125) "Майлар және май алмастырғыштар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 249-қосымшаға сәйкес және "Майлар және май алмастырғыштар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 250-қосымшаға сәйкес;

118) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 235 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 236 к настоящему приказу;
119) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" согласно приложению 237 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" согласно приложению 238 к настоящему приказу;
120) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство молока и молочной продукции" согласно приложению 239 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство молока и молочной продукции" согласно приложению 240 к настоящему приказу;
121) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 241 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 242 к настоящему приказу;
122) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 243 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 244 к настоящему приказу;
123) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Добыча и производство поваренной соли" согласно приложению 245 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Добыча и производство поваренной соли" согласно приложению 246 к настоящему приказу;
124) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков" согласно приложению 247 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков" согласно приложению 248 к настоящему приказу;
125) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство жиров и жирозаменителей" согласно приложению 249 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство жиров и жирозаменителей" согласно приложению 250 к настоящему приказу;

126) "Темекі өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 251-қосымшаға сәйкес және "Темекі өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 252-қосымшаға сәйкес;
127) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 253-қосымшаға сәйкес және "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 254-қосымшаға сәйкес;
128) "Жемістер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 255-қосымшаға сәйкес және "Жемістер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 256-қосымшаға сәйкес;
129) "Консервілер және тағам концентраттарын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 257-қосымшаға сәйкес және "Консервілер және тағам концентраттарын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 258-қосымшаға сәйкес;
130) "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 259-қосымшаға сәйкес және "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 260-қосымшаға сәйкес;
131) "Тағам өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 261-қосымшаға сәйкес және "Тағам өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 262-қосымшаға сәйкес;
132) "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 263-қосымшаға сәйкес және "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 264-қосымшаға сәйкес;
133) "Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 265-қосымшаға сәйкес және "Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын өндіру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 266-қосымшаға сәйкес;

126) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство табачных изделий" согласно приложению 251 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство табачных изделий" согласно приложению 252 к настоящему приказу;
127) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 253 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 254 к настоящему приказу;
128) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 255 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 256 к настоящему приказу;
129) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пищевых концентратов" согласно приложению 257 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пищевых концентратов" согласно приложению 258 к настоящему приказу;
130) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 259 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 260 к настоящему приказу;
131) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства пищевых продуктов" согласно приложению 261 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства пищевых продуктов" согласно приложению 262 к настоящему приказу;
132) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 263 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 264 к настоящему приказу;
133) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 265 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 266 к настоящему приказу;

134) "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 267-қосымшаға сәйкес және "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 268-қосымшаға сәйкес;
135) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 269-қосымшаға сәйкес және "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 270-қосымшаға сәйкес;
136) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 271-қосымшаға сәйкес және "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 272-қосымшаға сәйкес;
137) "Шина өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 273-қосымшаға сәйкес және "Шина өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 274-қосымшаға сәйкес;
138) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 275-қосымшаға сәйкес және "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 276-қосымшаға сәйкес;
139) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 277-қосымшаға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 278-қосымшаға сәйкес;
140) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 279-қосымшаға сәйкес және "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 280-қосымшаға сәйкес;
141) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 281-қосымшаға сәйкес және "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 282-қосымшаға сәйкес;

134) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 267 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 268 к настоящему приказу;
135) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 269 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 270 к настоящему приказу;
136) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 271 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 272 к настоящему приказу;
137) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство шин" согласно приложению 273 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство шин" согласно приложению 274 к настоящему приказу;
138) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Резинотехническое производство" согласно приложению 275 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Резинотехническое производство" согласно приложению 276 к настоящему приказу;
139) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 277 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 278 к настоящему приказу;
140) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 279 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 280 к настоящему приказу;
141) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 281 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 282 к настоящему приказу;

142) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 283-қосымшаға сәйкес және "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 284-қосымшаға сәйкес;
143) "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 285-қосымшаға сәйкес және "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 286-қосымшаға сәйкес;
144) "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 287-қосымшаға сәйкес және "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 288-қосымшаға сәйкес;
145) "Тас өңдеу өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 289-қосымшаға сәйкес және "Тас өңдеу өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 290-қосымшаға сәйкес;
146) "Жиһаз өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 291-қосымшаға сәйкес және "Жиһаз өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 292-қосымшаға сәйкес;
147) "Наноматериалдар негізіндегі бұйымдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 293-қосымшаға сәйкес және "Наноматериалдар негізіндегі бұйымдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 294-қосымшаға сәйкес;
148) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 295-қосымшаға сәйкес және "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 296-қосымшаға сәйкес;
149) "Тері және тон бұйымдарын өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 297-қосымшаға сәйкес және "Тері және тон бұйымдарын өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 298-қосымшаға сәйкес;

142) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 283 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 284 к настоящему приказу;
143) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 285 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 286 к настоящему приказу;
144) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 287 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 288 к настоящему приказу;
145) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Камнеобрабатывающее производство" согласно приложению 289 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Камнеобрабатывающее производство" согласно приложению 290 к настоящему приказу;
146) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" согласно приложению 291 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" согласно приложению 292 к настоящему приказу;
147) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология изделий на основе наноматериалов" согласно приложению 293 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология изделий на основе наноматериалов" согласно приложению 294 к настоящему приказу;
148) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 295 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 296 к настоящему приказу;
149) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология производства меховых и шубных изделий" согласно приложению 297 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производства меховых и шубных изделий" согласно приложению 298 к настоящему приказу;

150) "Тері мен былғарыны химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 299-қосымшаға сәйкес және "Тері мен былғарыны химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 300-қосымшаға сәйкес;
151) "Тоқыма өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 301-қосымшаға сәйкес және "Тоқыма өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 302-қосымшаға сәйкес;
152) "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 303-қосымшаға сәйкес және "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 304-қосымшаға сәйкес;
153) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 305-қосымшаға сәйкес және "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 306-қосымшаға сәйкес;
154) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 307-қосымшаға сәйкес және "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 308-қосымшаға сәйкес;
155) "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 309-қосымшаға сәйкес және "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 310-қосымшаға сәйкес;
156) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 311-қосымшаға сәйкес және "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 312-қосымшаға сәйкес;
157) "Аяқ-киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 313-қосымшаға сәйкес және "Аяқ-киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 314-қосымшаға сәйкес;

150) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 299 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 300 к настоящему приказу;
151) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 301 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 302 к настоящему приказу;
152) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 303 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 304 к настоящему приказу;
153) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 305 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 306 к настоящему приказу;
154) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 307 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 308 к настоящему приказу;
155) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерийных изделий" согласно приложению 309 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерийных изделий" согласно приложению 310 к настоящему приказу;
156) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 311 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 312 к настоящему приказу;
157) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 313 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 314 к настоящему приказу;

158) "Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 315-қосымшаға сәйкес және "Аяқ-киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 316-қосымшаға сәйкес;
159) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 317-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 318-қосымшаға сәйкес;
160) "Маркшейдерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 319-қосымшаға сәйкес және "Маркшейдерлік ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 320-қосымшаға сәйкес;
161) "Пайдалы қазбалар кен орындарын ашық қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 321-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын ашық қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 322-қосымшаға сәйкес;
162) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 323-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 324-қосымшаға сәйкес;
163) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 325-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 326-қосымшаға сәйкес;
164) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 327-қосымшаға сәйкес және "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 328-қосымшаға сәйкес;
165) "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 329-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 330-қосымшаға сәйкес;

158) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 315 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 316 к настоящему приказу;
159) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 317 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 318 к настоящему приказу;
160) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 319 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 320 к настоящему приказу;
161) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 321 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 322 к настоящему приказу;
162) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 323 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 324 к настоящему приказу;
163) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 325 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 326 к настоящему приказу;
164) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 327 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 328 к настоящему приказу;
165) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 329 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 330 к настоящему приказу;

166) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 331-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 332-қосымшаға сәйкес;
167) "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 333-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 334-қосымшаға сәйкес;
168) "Архитектура" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 335-қосымшаға сәйкес және "Архитектура" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 336-қосымшаға сәйкес;
169) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 337-қосымшаға сәйкес және "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 338-қосымшаға сәйкес;
170) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 339-қосымшаға сәйкес және "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 340-қосымшаға сәйкес;
171) "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 341-қосымшаға сәйкес және "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 342-қосымшаға сәйкес;
172) "Ландшафтық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 343-қосымшаға сәйкес және "Ландшафтық дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 344-қосымшаға сәйкес;
173) "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 345-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 346-қосымшаға сәйкес;

166) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 331 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 332 к настоящему приказу;
167) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 333 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 334 к настоящему приказу;
168) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 335 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 336 к настоящему приказу;
169) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 337 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 338 к настоящему приказу;
170) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 339 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 340 к настоящему приказу;
171) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн, реставрация и реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 341 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн, реставрация и реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 342 к настоящему приказу;
172) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 343 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 344 к настоящему приказу;
173) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 345 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 346 к настоящему приказу;

174) "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 347-қосымшаға сәйкес және "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 348-қосымшаға сәйкес;
175) "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 349-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 350-қосымшаға сәйкес;
176) "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 351-қосымшаға сәйкес және "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 352-қосымшаға сәйкес;
177) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 353-қосымшаға сәйкес және "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 354-қосымшаға сәйкес;
178) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 355-қосымшаға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 356-қосымшаға сәйкес;
179) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 357-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 358-қосымшаға сәйкес;
180) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 359-қосымшаға сәйкес және "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 360-қосымшаға сәйкес;
181) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 361-қосымшаға сәйкес және "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 362-қосымшаға сәйкес;

174) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 347 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 348 к настоящему приказу;
175) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 349 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 350 к настоящему приказу;
176) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 351 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 352 к настоящему приказу;
177) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 353 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 354 к настоящему приказу;
178) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 355 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 356 к настоящему приказу;
179) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 357 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 358 к настоящему приказу;
180) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 359 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 360 к настоящему приказу;
181) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 361 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 362 к настоящему приказу;

182) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 363-қосымшаға сәйкес және "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 364-қосымшаға сәйкес;
183) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 365-қосымшаға сәйкес және "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 366-қосымшаға сәйкес;
184) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 367-қосымшаға сәйкес және "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 368-қосымшаға сәйкес;
185) "Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 369-қосымшаға сәйкес және "Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 370-қосымшаға сәйкес;
186) "Гидротехникалық мелиорация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 371-қосымшаға сәйкес және "Гидротехникалық мелиорация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 372-қосымшаға сәйкес;
187) "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 373-қосымшаға сәйкес және "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 374-қосымшаға сәйкес;
188) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 375-қосымшаға сәйкес және "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 376-қосымшаға сәйкес;
189) "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 377-қосымшаға сәйкес және "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 378-қосымшаға сәйкес;

182) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 363 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 364 к настоящему приказу;
183) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 365 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 366 к настоящему приказу;
184) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 367 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 368 к настоящему приказу;
185) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 369 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация очистных сооружений систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 370 к настоящему приказу;
186) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническая мелиорация" согласно приложению 371 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническая мелиорация" согласно приложению 372 к настоящему приказу;
187) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 373 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 374 к настоящему приказу;
188) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 375 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 376 к настоящему приказу;
189) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 377 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 378 к настоящему приказу;

190) "Агрохимия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 379-қосымшаға сәйкес және "Агрохимия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 380-қосымшаға сәйкес;
191) "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 381-қосымшаға сәйкес және "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 382-қосымшаға сәйкес;
192) "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 383-қосымшаға сәйкес және "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 384-қосымшаға сәйкес;
193) "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 385-қосымшаға сәйкес және "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 386-қосымшаға сәйкес;
194) "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 387-қосымшаға сәйкес және "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 388-қосымшаға сәйкес;
195) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 389-қосымшаға сәйкес және "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 390-қосымшаға сәйкес;
196) "Бақ-саябақ шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 391-қосымшаға сәйкес және "Бақ-саябақ шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 392-қосымшаға сәйкес;
197) "Жылы жай шаруашылығын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 393-қосымшаға сәйкес және "Жылы жай шаруашылығын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 394-қосымшаға сәйкес;
198) "Орман шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 395-қосымшаға сәйкес және "Орман шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 396-қосымшаға сәйкес;

190) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 379 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 380 к настоящему приказу;
191) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 381 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 382 к настоящему приказу;
192) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 383 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 384 к настоящему приказу;
193) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 385 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 386 к настоящему приказу;
194) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 387 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 388 к настоящему приказу;
195) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 389 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 390 к настоящему приказу;
196) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Садово-парковое хозяйство" согласно приложению 391 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Садово-парковое хозяйство" согласно приложению 392 к настоящему приказу;
197) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация тепличного хозяйства" согласно приложению 393 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация тепличного хозяйства" согласно приложению 394 к настоящему приказу;
198) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 395 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 396 к настоящему приказу;

199) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 397-қосымшаға сәйкес және "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 398-қосымшаға сәйкес;
200) "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 399-қосымшаға сәйкес және "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 400-қосымшаға сәйкес;
201) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 401-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 402-қосымшаға сәйкес;
202) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 403-қосымшаға сәйкес және "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 404-қосымшаға сәйкес;
203) "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 405-қосымшаға сәйкес және "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 406-қосымшаға сәйкес;
204) "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 407-қосымшаға сәйкес және "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 408-қосымшаға сәйкес;
205) "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 409-қосымшаға сәйкес және "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 410-қосымшаға сәйкес;
206) "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 411-қосымшаға сәйкес және "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 412-қосымшаға сәйкес;
207) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 413-қосымшаға сәйкес және "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 414-қосымшаға сәйкес;

199) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 397 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 398 к настоящему приказу;
200) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 399 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 400 к настоящему приказу;
201) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 401 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 402 к настоящему приказу;
202) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 403 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 404 к настоящему приказу;
203) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 405 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 406 к настоящему приказу;
204) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 407 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 408 к настоящему приказу;
205) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 409 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 410 к настоящему приказу;
206) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 411 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 412 к настоящему приказу;
207) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 413 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 414 к настоящему приказу;

208) "Туризм" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 415-қосымшаға сәйкес және "Туризм" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 416-қосымшаға сәйкес;
209) "Дестинацияны басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 417-қосымшаға сәйкес және "Дестинацияны басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 418-қосымшаға сәйкес;
210) "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 419-қосымшаға сәйкес және "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 420-қосымшаға сәйкес;
211) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 421-қосымшаға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 422-қосымшаға сәйкес;
212) "Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 423-қосымшаға сәйкес және "Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 424-қосымшаға сәйкес;
213) "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 425-қосымшаға сәйкес және "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 426-қосымшаға сәйкес;
214) "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 427-қосымшаға сәйкес және "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 428-қосымшаға сәйкес;
215) "Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 429-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 430-қосымшаға сәйкес;

208) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Туризм" согласно приложению 415 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Туризм" согласно приложению 416 к настоящему приказу;
209) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Управление дестинацией" согласно приложению 417 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление дестинацией" согласно приложению 418 к настоящему приказу;
210) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 419 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 420 к настоящему приказу;
211) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 421 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 422 к настоящему приказу;
212) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 423 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 424 к настоящему приказу;
213) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 425 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 426 к настоящему приказу;
214) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 427 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 428 к настоящему приказу;
215) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 429 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 430 к настоящему приказу;

216) "Жолқозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 431-қосымшаға сәйкес және "Жолқозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 432-қосымшаға сәйкес;
217) "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 433-қосымшаға сәйкес және "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 434-қосымшаға сәйкес;
218) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 435-қосымшаға сәйкес және "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 436-қосымшаға сәйкес;
219) "Логопедия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 437-қосымшаға сәйкес және "Логопедия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 438-қосымшаға сәйкес;
220) "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 439-қосымшаға сәйкес және "Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 440-қосымшаға сәйкес;
221) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 441-қосымшаға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 442-қосымшаға сәйкес;
222) "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 443-қосымшаға сәйкес және "Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 444-қосымшаға сәйкес;
223) "Информатика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 445-қосымшаға сәйкес және "Информатика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 446-қосымшаға сәйкес;
224) "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 447-қосымшаға сәйкес және "Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 448-қосымшаға сәйкес;

216) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 431 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 432 к настоящему приказу;
217) типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 433 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 434 к настоящему приказу;
218) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 435 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 436 к настоящему приказу;
219) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Логопедия" согласно приложению 437 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Логопедия" согласно приложению 438 к настоящему приказу;
220) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 439 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Педагогика и методика начального обучения" согласно приложению 440 к настоящему приказу;
221) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 441 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 442 к настоящему приказу;
222) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 443 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования" согласно приложению 444 к настоящему приказу;
223) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Информатика" согласно приложению 445 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Информатика" согласно приложению 446 к настоящему приказу;
224) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 447 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 448 к настоящему приказу;

225) "Баспа ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 449-қосымшаға сәйкес және "Баспа ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 450-қосымшаға сәйкес;
226) "Полиграфия және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 451-қосымшаға сәйкес және "Полиграфия және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 452-қосымшаға сәйкес;
227) "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 453-қосымшаға сәйкес және "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 454-қосымшаға сәйкес;
228) "Киім дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 455-қосымшаға сәйкес және "Киім дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 456-қосымшаға сәйкес;
229) "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 457-қосымшаға сәйкес және "Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 458-қосымшаға сәйкес;
230) "Әлеуметтік-мәдени қызмет" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 459-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік-мәдени қызмет" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 460-қосымшаға сәйкес;
231) "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 461-қосымшаға сәйкес және "Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 462-қосымшаға сәйкес;
232) "Аударма ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 463-қосымшаға сәйкес және "Аударма ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 464-қосымшаға сәйкес;
233) "Есеп және аудит" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 465-қосымшаға сәйкес және "Есеп және аудит" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 466-қосымшаға сәйкес;
234) "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 467-қосымшаға сәйкес және "Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 468-қосымшаға сәйкес;

225) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 449 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Издательское дело" согласно приложению 450 к настоящему приказу;
226) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 451 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология полиграфического и упаковочного производства" согласно приложению 452 к настоящему приказу;
227) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 453 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 454 к настоящему приказу;
228) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 455 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дизайн одежды" согласно приложению 456 к настоящему приказу;
229) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 457 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 458 к настоящему приказу;
230) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Социально-культурная деятельность" согласно приложению 459 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Социально-культурная деятельность" согласно приложению 460 к настоящему приказу;
231) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 461 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Народное художественное творчество (по видам)" согласно приложению 462 к настоящему приказу;
232) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 463 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 464 к настоящему приказу;
233) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 465 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Учет и аудит" согласно приложению 466 к настоящему приказу;
234) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 467 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Оценка (по видам)" согласно приложению 468 к настоящему приказу;

235) "Менеджмент (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 469-қосымшаға сәйкес және "Менеджмент (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 470-қосымшаға сәйкес;
236) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 471-қосымшаға сәйкес және "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 472-қосымшаға сәйкес;
237) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 473-қосымшаға сәйкес және "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 474-қосымшаға сәйкес;
238) "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 475-қосымшаға сәйкес және "Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 476-қосымшаға сәйкес;
239) "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 477-қосымшаға сәйкес және "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 478-қосымшаға сәйкес;
240) "Бағдарламалық қамтамасыздандыру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 479-қосымшаға сәйкес және "Бағдарламалық қамтамасыздандыру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 480-қосымшаға сәйкес;
241) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 481-қосымшаға сәйкес және "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 482-қосымшаға сәйкес;
242) "Зертханалық технология" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 483-қосымшаға сәйкес және "Зертханалық технология" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 484-қосымшаға сәйкес;
243) "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 485-қосымшаға сәйкес және "Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 486-қосымшаға сәйкес;

235) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям)" согласно приложению 469 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям)" согласно приложению 470 к настоящему приказу;
236) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 471 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 472 к настоящему приказу;
237) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 473 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 474 к настоящему приказу;
238) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 475 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" согласно приложению 476 к настоящему приказу;
239) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 477 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Системы информационной безопасности" согласно приложению 478 к настоящему приказу;
240) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 479 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 480 к настоящему приказу;
241) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 481 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 482 к настоящему приказу;
242) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 483 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Лабораторная технология" согласно приложению 484 к настоящему приказу;
243) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 485 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 486 к настоящему приказу;

244) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 487-қосымшаға сәйкес және "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 488-қосымшаға сәйкес;
245) "Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 489-қосымшаға сәйкес және "Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 490-қосымшаға сәйкес;
246) "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 491-қосымшаға сәйкес және "Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 492-қосымшаға сәйкес;
247) "Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 493-қосымшаға сәйкес және "Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 494-қосымшаға сәйкес;
248) "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 495-қосымшаға сәйкес және "Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 496-қосымшаға сәйкес;
249) "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 497-қосымшаға сәйкес және "Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 498-қосымшаға сәйкес;
250) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 499-қосымшаға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 500-қосымшаға сәйкес;
251) "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 501-қосымшаға сәйкес және "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 502-қосымшаға сәйкес;

244) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 487 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 488 к настоящему приказу;
245) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 489 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 490 к настоящему приказу;
246) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 491 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт электромеханического оборудования (по видам и отраслям)" согласно приложению 492 к настоящему приказу;
247) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 493 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)" согласно приложению 494 к настоящему приказу;
248) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 495 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Мехатроника (по отраслям)" согласно приложению 496 к настоящему приказу;
249) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 497 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)" согласно приложению 498 к настоящему приказу;
250) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 499 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 500 к настоящему приказу;
251) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 501 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Радиотехника, электроника и телекоммуникации" согласно приложению 502 к настоящему приказу;

252) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 503-қосымшаға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 504-қосымшаға сәйкес;
253) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 505-қосымшаға сәйкес және "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 506-қосымшаға сәйкес;
254) "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 507-қосымшаға сәйкес және "Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 508-қосымшаға сәйкес;
255) "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 509-қосымшаға сәйкес және "Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 510-қосымшаға сәйкес;
256) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 511-қосымшаға сәйкес және "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 512-қосымшаға сәйкес;
257) "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 513-қосымшаға сәйкес және "Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 514-қосымшаға сәйкес;
258) "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 515-қосымшаға сәйкес және "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 516-қосымшаға сәйкес;
259) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 517-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 518-қосымшаға сәйкес;

252) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 503 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 504 к настоящему приказу;
253) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 505 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 506 к настоящему приказу;
254) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 507 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Металлургия черных металлов" согласно приложению 508 к настоящему приказу;
255) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 509 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология производства композитных материалов и изделий" согласно приложению 510 к настоящему приказу;
256) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 511 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 512 к настоящему приказу;
257) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 513 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 514 к настоящему приказу;
258) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 515 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта" согласно приложению 516 к настоящему приказу;
259) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 517 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 518 к настоящему приказу;

260) "Жердегі авиациялық радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 519-қосымшаға сәйкес және "Жердегі авиациялық радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 520-қосымшаға сәйкес;
261) "Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 521-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 522-қосымшаға сәйкес;
262) "Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 523-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 524-қосымшаға сәйкес;
263) "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 525-қосымшаға сәйкес және "Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 526-қосымшаға сәйкес;
264) "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 527-қосымшаға сәйкес және "Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 528-қосымшаға сәйкес;
265) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 529-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 530-қосымшаға сәйкес;
266) "Ауыл шаруашылық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 531-қосымшаға сәйкес және "Ауыл шаруашылық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 532-қосымшаға сәйкес;
267) "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 533-қосымшаға сәйкес және "Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 534-қосымшаға сәйкес;

260) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 519 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования" согласно приложению 520 к настоящему приказу;
261) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 521 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Наземное обслуживание воздушных судов" согласно приложению 522 к настоящему приказу;
262) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание воздушного судна" согласно приложению 523 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание воздушного судна" согласно приложению 524 к настоящему приказу;
263) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 525 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дистанционно пилотируемая авиационная система" согласно приложению 526 к настоящему приказу;
264) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 527 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение" согласно приложению 528 к настоящему приказу;
265) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 529 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 530 к настоящему приказу;
266) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 531 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 532 к настоящему приказу;
267) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 533 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 534 к настоящему приказу;

268) "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу технологиялары" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 535-қосымшаға сәйкес және "Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу технологиялары" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 536-қосымшаға сәйкес;
269) "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 537-қосымшаға сәйкес және "Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 538-қосымшаға сәйкес;
270) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 539-қосымшаға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 540-қосымшаға сәйкес;
271) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 541-қосымшаға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 542-қосымшаға сәйкес;
272) "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 543-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 544-қосымшаға сәйкес;
273) "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 545-қосымшаға сәйкес және "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 546-қосымшаға сәйкес;
274) "Архитектура" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 547-қосымшаға сәйкес және "Архитектура" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 548-қосымшаға сәйкес;
275) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 549-қосымшаға сәйкес және "Геодезия және картография" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 550-қосымшаға сәйкес;
276) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 551-қосымшаға сәйкес және "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 552-қосымшаға сәйкес;

268) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технологии производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 535 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технологии производства и переработки продукции растениеводства" согласно приложению 536 к настоящему приказу;
269) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 537 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 538 к настоящему приказу;
270) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 539 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 540 к настоящему приказу;
271) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 541 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 542 к настоящему приказу;
272) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 543 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ" согласно приложению 544 к настоящему приказу;
273) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 545 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений" согласно приложению 546 к настоящему приказу;
274) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 547 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 548 к настоящему приказу;
275) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 549 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 550 к настоящему приказу;
276) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 551 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 552 к настоящему приказу;

277) "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 553-қосымшаға сәйкес және "Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 554-қосымшаға сәйкес;
278) "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 555-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 556-қосымшаға сәйкес;
279) "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 557-қосымшаға сәйкес және "Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 558-қосымшаға сәйкес;
280) "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 559-қосымшаға сәйкес және "Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 560-қосымшаға сәйкес;
281) "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 561-қосымшаға сәйкес және "Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 562-қосымшаға сәйкес;
282) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 563-қосымшаға сәйкес және "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 564-қосымшаға сәйкес;
283) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 565-қосымшаға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 566-қосымшаға сәйкес;
284) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 567-қосымшаға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 568-қосымшаға сәйкес;

277) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Дизайн, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 553 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Дизайн, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 554 к настоящему приказу;
278) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 555 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 556 к настоящему приказу;
279) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 557 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Сметное дело в строительстве" согласно приложению 558 к настоящему приказу;
280) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 559 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий" согласно приложению 560 к настоящему приказу;
281) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 561 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Управление недвижимостью" согласно приложению 562 к настоящему приказу;
282) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 563 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 564 к настоящему приказу;
283) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Монтаж магистральных, локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 565 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Монтаж магистральных, локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 566 к настоящему приказу;
284) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 567 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 568 к настоящему приказу;

285) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 569-қосымшаға сәйкес және "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 570-қосымшаға сәйкес;
286) "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 571-қосымшаға сәйкес және "Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 572-қосымшаға сәйкес;
287) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 573-қосымшаға сәйкес және "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 574-қосымшаға сәйкес;
288) "Агрономия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 575-қосымшаға сәйкес және "Агрономия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 576-қосымшаға сәйкес;
289) "Агрохимия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 577-қосымшаға сәйкес және "Агрохимия" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 578-қосымшаға сәйкес;
290) "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 579-қосымшаға сәйкес және "Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 580-қосымшаға сәйкес;
291) "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 581-қосымшаға сәйкес және "Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 582-қосымшаға сәйкес;
292) "Орман шаруашылығы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 583-қосымшаға сәйкес және "Орман шаруашылығы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 584-қосымшаға сәйкес;
293) "Ветеринария" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 585-қосымшаға сәйкес және "Ветеринария" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 586-қосымшаға сәйкес;

285) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 569 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства" согласно приложению 570 к настоящему приказу;
286) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 571 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 572 к настоящему приказу;
287) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 573 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)" согласно приложению 574 к настоящему приказу;
288) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 575 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 576 к настоящему приказу;
289) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 577 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Агрохимия" согласно приложению 578 к настоящему приказу;
290) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 579 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Плодоовощеводство" согласно приложению 580 к настоящему приказу;
291) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 581 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Защита и карантин растений" согласно приложению 582 к настоящему приказу;
292) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 583 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Лесное хозяйство" согласно приложению 584 к настоящему приказу;
293) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 585 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 586 к настоящему приказу;

294) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 587-қосымшаға сәйкес және "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 588-қосымшаға сәйкес;
295) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 589-қосымшаға сәйкес және "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 590-қосымшаға сәйкес;
296) "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 591-қосымшаға сәйкес және "Шаштараз өнері" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 592-қосымшаға сәйкес;
297) "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 593-қосымшаға сәйкес және "Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 594-қосымшаға сәйкес;
298) "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 595-қосымшаға сәйкес және "Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 596-қосымшаға сәйкес;
299) "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 597-қосымшаға сәйкес және "Тамақтану саласында қызмет көрсетуді ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 598-қосымшаға сәйкес;
300) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 599-қосымшаға сәйкес және "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 600-қосымшаға сәйкес;
301) "Туризм" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 601-қосымшаға сәйкес және "Туризм" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 602-қосымшаға сәйкес;
302) "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 603-қосымшаға сәйкес және "Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 604-қосымшаға сәйкес;

294) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 587 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 588 к настоящему приказу;
295) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 589 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 590 к настоящему приказу;
296) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 591 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Парикмахерское искусство" согласно приложению 592 к настоящему приказу;
297) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 593 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эстетическая косметология" согласно приложению 594 к настоящему приказу;
298) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 595 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Гостиничный бизнес" согласно приложению 596 к настоящему приказу;
299) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 597 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация обслуживания в сфере питания" согласно приложению 598 к настоящему приказу;
300) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 599 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 600 к настоящему приказу;
301) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Туризм" согласно приложению 601 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Туризм" согласно приложению 602 к настоящему приказу;
302) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 603 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Охрана труда и безопасность технологических процессов" согласно приложению 604 к настоящему приказу;

303) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 605-қосымшаға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 606-қосымшаға сәйкес;
304) "Төтенше жағдайларда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 607-қосымшаға сәйкес және "Төтенше жағдайларда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 608-қосымшаға сәйкес;
305) "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 609-қосымшаға сәйкес және "Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 610-қосымшаға сәйкес;
306) "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 611-қосымшаға сәйкес және "Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 612-қосымшаға сәйкес;
307) "Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 613-қосымшаға сәйкес және "Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 614-қосымшаға сәйкес;
308) "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 615-қосымшаға сәйкес және "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 616-қосымшаға сәйкес;
309) "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 617-қосымшаға сәйкес және "Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы 618-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15168 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкте жарияланған) "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 196 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.

303) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 605 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 606 к настоящему приказу;
304) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 607 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 608 к настоящему приказу;
305) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 609 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация воздушных перевозок" согласно приложению 610 к настоящему приказу;
306) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 611 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 612 к настоящему приказу;
307) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 613 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте" согласно приложению 614 к настоящему приказу;
308) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 615 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 616 к настоящему приказу;
309) типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 617 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 618 к настоящему приказу;
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 196 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15168, опубликованный в Информационной системе "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан" 16 июня 2017 года).

3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Н.Ж. Оспанова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электронды түрдегі көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
6) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалалары білім басқармаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.К. Аймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім беру
011 Білім беру
0112 Мектепке дейінгі мекемелерге тәрбиешілерді даярлау
Мамандығы:
01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі:

3. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта;
6) доведение настоящего приказа до сведения областных, городов Астана и Алматы управлений образования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01120100 - Дошкольное воспитание и обучение
Квалификации:

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндердің тізімі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде анықталады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
2 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіптік модульдерге біріктіріледі.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде екі немесе одан да көп жұмыс біліктіліктерін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
Бір білім беру бағдарламасы шеңберінде жұмыс біліктілігін (-іктерін) бере отырып, орта буын маманның біліктілігін игеру кезінде базалық модульдер қайталанбайды.
3 Біліктіліктің күрделілігіне және (немесе) санына байланысты анықталады.
4 Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін бөлінген оқу уақытының көлеміне байланысты анықталады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
2-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Базалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 3. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 3. Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.

180/4320-240/57604
120/2880-180/43204
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944-274/6576
138/3312-206/4944
1Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
При освоении двух и более рабочих квалификаций в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
При освоении квалификации специалиста среднего звена с присвоением рабочей(-их) квалификации(-ий) в рамках одной образовательной программы, базовые модули не дублируются.
3Определяется в зависимости от сложности и (или) количества квалификаций.
4Определяется в зависимости от объема учебного времени, отведенного для уровня квалифицированных рабочих кадров.
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности
"01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 3. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W01120101 - Тәрбиешінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1.
Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 1.
Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
ОН 1.1. Балаға күтім жасауды және күн тәртібі бойынша режимдік сәттердің орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Барлық режим сәттерін ұйымдастыру негіздерін сипаттау.
ОН 1.3. Тәрбиеші көмекшісінің лауазымдық нұсқаулықтары мен ережелерін сақтау.
ОН 1.4. Ерте және мектепке дейінгі жастағы балалармен тәрбие жұмысының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.5. Мектеп жасына дейінгі балалардың мінез-құлық мәдениетін тәрбиелеу.
ОН 1.6. Мектеп жасына дейінгі балалардың ойын әрекетін дамыту.
КҚ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуі
ОН 2.1. Балалармен педагогикалық қарым-қатынасты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Мектепке дейінгі жастағы балалардың ата-аналарымен өзара әрекеттесуді ұйымдастырудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Қызметкерлер ұжымында педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастырудың қағидаттары мен әдістерін қолдану.
"4S01120102 - Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратының таратылуы
ОН 1.1. Кәсіптік қызметте мектепке дейінгі білім беру педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Жас ерекшеліктеріне сәйкес балалардың психикалық процестерін, қасиеттері мен жағдайларын ескеру.
ОН 1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерін қолдану.
ОН 1.4. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W01120101 - Помощник воспитателя"
ПК 1. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 1. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 1.1. Обеспечивать уход за ребенком и выполнение режимных моментов по распорядку дня
РО 1.2. Характеризовать основы организации всех режимных моментов.
РО 1.3. Соблюдать должностные инструкции и правила помощника воспитателя.
РО 1.4. Характеризовать особенности воспитательной работы с детьми раннего и дошкольного возраста.
РО 1.5. Воспитывать культуру поведения у детей дошкольного возраста.
РО 1.6. Развивать игровую деятельность детей дошкольного возраста.
ПК 2. Взаимодействовать с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 2. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 2.1. Применять принципы и методы организации педагогического взаимодействия с детьми.
РО 2.2. Применять основные принципы и методы организации взаимодействия с родителями детей дошкольного возраста.
РО 2.3. Применять принципы и методы организации педагогического взаимодействия в коллективе сотрудников.
Квалификации "4S01120102 - Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения"
ПК 1. Транслировать учебную информацию
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики дошкольного образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психические процессы, свойства и состояния детей согласно возрастным особенностям
РО 1.3. Применять основы коррекционной педагогики и психологии
РО 1.4. Планировать и проводить уроки с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Приобщать детей к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение детей к системе социальных ценностей

ОН 2.1. Балалармен тәрбие жұмысын жоспарлауда тәрбие әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 2.2. Педагогикалық өзара әрекеттесу мен оның компоненттерінің мәнін сипаттау.
ОН 2.3. Балалармен, ұжыммен және ата-аналармен қарым-қатынас орнату.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыздандыру
ОН 3.1. Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Қарапайым математикалық білім негіздері пәнінде арифметикалық, геометриялық материалдарды, оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.3. Табиғи құбылыстар мен процестердің өзара байланысын сипаттау.
ОН 3.4. Дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
ОН 3.5. Сурет салу, мүсіндеу, аппликацияда көркемдік-шығармашылық дағдыларды қалыптастыру.
ОН 3.6. Музыкадағы заманауи ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып шығармашылық даму әдістерін қолдану.
ОН 3.7. Мектеп жасына дейінгі балаларға көркем әдебиетін мәнерлеп оқу тәсілдерін қолдану.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Білім беру мазмұнына сәйкес білім беру ортасын құру.
ОН 4.2. Балалардың даму деңгейін бағалауды әзірлеу және мониторинг жүргізу.
ОН 4.3. Оқу процесін жетілдіру үшін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдалану.
ОН 4.4. Арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде педагогикалық іс-әрекетті жобалау.
ОН 4.5. Мектепке дейінгі жастағы балалардың іс-әрекетін түзету және қиындықтарын анықтау, рефлексия әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
ОН 5.1. Мәдениетаралық және тұлғааралық қарым-қатынастың этикалық мәселелерін шешуге біртұтас тәсілді қолдану.
ОН 5.2. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъективті-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы білім беру процесін басқару технологиясын қолдану.
ОН 5.3. Ата-аналармен жұмысты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.4. "Баланың мектептегі алғашқы күндері"тәжірибесін ұйымдастыруға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
3-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01130100 - Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Применять методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с детьми.
РО 2.2. Характеризовать сущность педагогического взаимодействия и его компонентов.
РО 2.3. Устанавливать общение с детьми, коллективом и родителями.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 3.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности детей дошкольного возраста.
РО 3.2. Применять арифметические, геометрические материалы, методику обучения в предмете основы элементарных математических знании.
РО 3.3. Характеризовать взаимосвязь природных явлений и процессов.
РО 3.4. Определять цели и задачи физического воспитания.
РО 3.5. Прививать художественно-творческие навыки в рисования, лепки, аппликации.
РО 3.6. Применять методы творческого развития используя современные информационные ресурсы в музыке.
РО 3.7. Применять приемы выразительного чтения художественной литературы для детей дошкольного возраста.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследует образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоении обучающимися содержания образования
РО 4.1. Создавать образовательную среду в соответствии с содержанием образования.
РО 4.2. Проводить разработку и мониторинг оценивания уровня развития детей.
РО 4.3. Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
РО 4.5. Использовать методы и приемы рефлексии, выявления затруднений и коррекции деятельности детей дошкольного возраста.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 5.1. Применять целостный подход к решению этических задач межкультурного и межличностного взаимодействия.
РО 5.2. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 5.3. Использовать принципы и методы организации работы с родителями.
РО 5.4. Участвовать в проведении практики "Первые дни ребенка в школе".
Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01130100 - Организация воспитательной работы (по уровням)"

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
01 Білім
011 Білім
0113 Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
Мамандығы:
01130100 - Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)
Біліктілігі:
4S01130101 - Арнайы (түзету) интернаттық ұйымның тәрбиешісі

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0113 Подготовка преподавателей без предметной специализации
Специальность:
01130100 - Организация воспитательной работы (по уровням)
Квалификации:
4S01130101 - Воспитатель специальной (коррекционной) интернатной организации

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01130101 - Арнайы (түзету) интернаттық ұйымның тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Оқушылардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділіктерін дамыту.
ОН 1.2. Балалармен жұмыс жасауда жеке тұлғаға бағытталған көзқарасты жүзеге асыру.
ОН 1.3. Дамуында ауытқулары бар балалармен түзету қызметі саласындағы мамандарға көмек көрсету.
ОН 1.4. Балалардың жеке білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Педагогикалық әдепті, педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Мамандардың ұсынымдарын ескере отырып, ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқытуды әлеуметтендіруді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға оқыту, бос уақытын ұйымдастыру үшін педагогикалық қолдау көрсету.
ОН 2.4. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
КҚ 3. Білім беру үрдісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Балалармен түзету-дамыту жұмыстарын жоспарлау және жүргізу (топпен немесе жеке).
ОН 3.2. Жұмыс формаларын, құралдары мен әдістерін педагогикалық негізделген таңдауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Білім беру үрдісіне инновациялық технологияларды енгізу.
ОН 3.4. Сабақтан тыс уақытта тәрбиеленушілермен тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 3.5. Әдістемелік кеңестердің, бірлестіктердің қызметіне, семинарларға, конференцияларға, кәсіби қоғамдастықтарға қатысу.
КҚ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
ОН 4.1. Медициналық қызметкерлермен бірлесіп тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Әлеуметтік-психологиялық оңалту, әлеуметтік және еңбекке бейімделу үшін жағдай жасауды қамтамасыз ететін күнделікті жұмысты ұйымдастыру.
ОН 4.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар тәрбиеленушілердің жеке басын зерттеу саласындағы заманауи зерттеулердің жетістіктерін пайдалану.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01130101 - Воспитатель специальной (коррекционной) интернатной организации"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности воспитанников.
РО 1.2. Осуществлять личностно-ориентированный подход в работе с детьми.
РО 1.3. Оказывать содействие специалистам в области коррекционной деятельности с детьми, имеющими отклонения в развитии.
РО 1.4. Планировать воспитательно-образовательную работу с учетом индивидуальных образовательных потребностей детей.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
РО 2.2. Осуществлять социализацию воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями с учетом рекомендаций специалистов.
РО 2.3. Оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями в обучении, организации досуга.
РО 2.4. Оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Планировать и проводить с детьми коррекционно-развивающую работу (с группой или индивидуально).
РО 3.2. Осуществлять педагогически обоснованный выбор форм, средств и методов работы.
РО 3.3. Внедрять в образовательный процесс инновационные технологии.
РО 3.4. Проводить воспитательную работу с воспитанниками во внеурочное время.
РО 3.5. Участвовать в деятельности методических советов, объединений, в семинарах, конференциях, профессиональных сообществах.
ПК 4. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 4. Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 4.1. Обеспечивать совместно с медицинскими работниками сохранение и укрепление здоровья воспитанников.
РО 4.2. Организовывать повседневную работу, обеспечивающую создание условий для социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации.
РО 4.3. Использовать достижения современных исследовании в области изучения личности воспитанников с особыми образовательными потребностями.

ОН 4.4. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың әлеуметтік мінез-құлқын болжау.
КҚ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу
КМ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу
ОН 5.1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың, тәрбиеленушілердің жетістіктерін талдауды орындау.
ОН 5.2. Балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізу.
ОН 5.3. Тұрақты кәсіби қызығушылықтар мен бейімділіктерді қалыптастыру.
ОН 5.4. Белгіленген есептік құжаттаманың сапалы және уақтылы жасалуын қамтамасыз ету.
"4S01130102 - Білім беру ұйымының тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Балалардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділіктерін дамыту.
ОН 1.2. Әлеуметтік-психологиялық оңалту, әлеуметтік және еңбекке бейімделу үшін жағдай жасауды қамтамасыз ететін күнделікті жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Тәрбиеленушілердің жасын ескере отырып, өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена ережелерін сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
ОН 2.2. Медициналық қызметкерлермен бірлесіп тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Тәрбиеленушілердің психофизикалық дамуына ықпал ететін іс-шаралар өткізу.
ОН 2.4. Білім беру ұйымдарында білім беру және тәрбие процесін ұйымдастыруда білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту үшін оқыту және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын қолдану.
ОН 2.5. Білім беру ортасын зерттеу үшін білім берудің заманауи формаларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 3. Білім беру үрдісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Тәрбиеленушілердің күн тәртібін орындауын, олардың үй тапсырмаларын дайындауын, қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуын ұйымдастыру.
ОН 3.2. Тәрбиеленушілерге оқуда, бос уақытын ұйымдастыруда және қосымша білім алуда көмек көрсету.
ОН 3.3. Сабақтан тыс уақытта тәрбиеленушілермен тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 3.4. Әдістемелік кеңестердің, бірлестіктердің қызметіне, семинарларға, конференцияларға, кәсіби қоғамдастықтарға қатысу.
КҚ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 4. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру

РО 4.4 Прогнозировать социальное поведение детей с особыми образовательными потребностями.
ПК 5. Проводить мониторинг качества развития, контроль, оценка и анализ деятельности
ПМ 5. Проведение мониторинга качества развития
РО 5.1. Выполнять анализ достижения обучающихся, воспитанников с особыми образовательными потребностями.
РО 5.2. Проводить анализ потребностей детей в специальных социальных услугах.
РО 5.3. Формировать устойчивые профессиональные интересы и склонности.
РО 5.4 Обеспечивать качественное и своевременное составление установленной отчетной документации.
Квалификация "4S01130102 - Воспитатель организации образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, обучать самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности детей.
РО 1.2. Проводить повседневную работу, обеспечивающую создание условий для социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Организовывать с учетом возраста воспитанников работу по самообслуживанию, соблюдению правил личной гигиены.
РО 2.2. Совместно с медицинскими работниками обеспечивать сохранение и укрепление здоровья воспитанников.
РО 2.3. Проводить мероприятия, способствующие психофизическому развитию воспитанников.
РО 2.4 Применять методы и средства обучения и воспитания для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей в организации образовательного и воспитательного процесса в организации образовании.
РО 2.5 Использовать современные формы, методы и приемы воспитания для исследования образовательной среды.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Организовывать выполнение воспитанниками режима дня, приготовление ими домашних заданий, участие в общественно-полезном труде.
РО 3.2. Оказывать воспитанникам помощь в обучении, организации досуга и в получении дополнительного образования.
РО 3.3. Проводить воспитательную работу с воспитанниками во внеурочное время.
РО 3.4. Участвовать в деятельности методических советов, объединений, в семинарах, конференциях, профессиональных сообществах.
ПК 4. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 4.Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 4.1. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Білім алушыларды қосымша білім беру жүйесіне тарту.
ОН 4.3. Білім беру міндеттерін шешу үшін заманауи инновациялық технологияларды қолдану.
ОН 4.4 Тәрбие жұмысын жүзеге асыру үшін өлшемдер мен көрсеткіштерді анықтау.
КҚ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу
КМ 5. Даму сапасына мониторинг жүргізу
ОН 5.1. Оқушылардың жетістіктерін талдау.
ОН 5.2. Белгіленген есептік құжаттаманың сапалы және уақтылы жасалуын және тапсырылуын қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Белгіленген есептік құжаттаманың сапалы және уақтылы жасалуын және тапсырылуын қамтамасыз ету.
"4S01130103 - Тәрбиеші – ана (патронаттық тәрбиеші)" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Балалардың өмірі мен денсаулығын сақтауды, отбасылық жағдайларға жақын қажетті тұрмыстық жағдайларды қамтамасыз ететін жағдайлар жасау.
ОН 1.2. Тәрбиеленушілердің күн тәртібін сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Білім беру ұйымдарымен тығыз байланыста болу.
ОН 1.4. Балаларды тәрбиелеу мәселелерінде сынып жетекшілерімен өзара әрекеттесу.
ОН 1.5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғау жөніндегі ережелердің, санитарлық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Педагогикалық әдепті, педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Әр түрлі мәдениеттерге толерантты көзқарас қалыптастыру.
ОН 2.3. Балалардың оқу орнына баруын, оқушылардың күн тәртібін, үй тапсырмаларын орындауын қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Тәрбиеленушілердің өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена ережелерін сақтау бойынша жұмысын ұйымдастырады.
ОН 2.5. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну қажеттілігін анықтау және талдау жүргізу.
КҚ 3. Білім беру үрдісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Мінез – құлық нормаларын қалыптастыру тәсілдерін меңгеру үшін рухани-адамгершілік ортаны модельдеу және қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Тәрбиеленушілердің қоғамдық пайдалы еңбекке, қосымша білім алуға, бос уақытын ұйымдастыруға қатысуын ұйымдастыру.
ОН 3.3. Тәрбиеленушілердің адамгершілік-рухани дамуын қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Балалардың зияткерлік қабілеттерін, физикалық денсаулығын дамыту.
ОН 3.5. Балаларда негізгі әлеуметтік функцияларды қалыптастыру: еңбек, басқару, ұйымдастыру, әлеуметтік-тұрмыстық.

РО 4.1. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования.
РО 4.2. Вовлекать обучающихся в систему дополнительного образования.
РО 4.3. Использовать современные инновационные технологии для решения воспитательных задач.
РО 4.4. Определять критерии и показатели для реализации воспитательной работы.
ПК 5. Проводить мониторинг качества развития, контроль, оценка и анализ деятельности
ПМ 5. Проведение мониторинга качества развития
РО 5.1. Выполнять анализ достижения воспитанников.
РО 5.2. Обеспечивать качественное и своевременное составление и сдачу установленной отчетной документации.
РО 5.3. Проводить оценку, анализ педагогической деятельности и определять потребность в специальных социальных услугах.
Квалификация "4S01130103 – Мать - воспитательница (патронатный воспитатель)"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Создавать условия, обеспечивающие сохранность жизни и здоровья детей, необходимые бытовые условия, приближенные к семейным условиям.
РО 1.2. Обеспечивать соблюдение режима дня воспитанников.
РО 1.3. Поддерживать тесную связь с организациями образования.
РО 1.4. Взаимодействовать с классными руководителями в вопросах воспитания детей.
РО 1.5. Обеспечивать соблюдение правил по безопасности и охране труда и противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
РО 2.2. Формировать толерантное отношение к разным культурам.
РО 2.3. Обеспечивать посещаемость детьми учебного заведения, выполнение воспитанниками режима дня, домашних заданий.
РО 2.4. Организовывать работу воспитанников по самообслуживанию, соблюдению правил личной гигиены.
РО 2.5. Проводить анализ и определять потребность в предоставлении специальных социальных услуг.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Моделировать и обеспечивать духовно – нравственную среду для овладения способами привития норм поведения.
РО 3.2. Организовывать участие воспитанников в общественно-полезном труде, получении дополнительного образования, организации досуга.
РО 3.3. Обеспечивать нравственно-духовное развитие воспитанников.
РО 3.4. Развивать интеллектуальные способности, физическое здоровье детей.
РО 3.5. Формировать у детей основные социальные функции: трудовую, управленческую, организационную, социально-бытовую.

ОН 2.6. Жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда балалар ұжымдарының өмірі мен қызметін ұйымдастырудың әртүрлі формалары мен әдістерін, психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 3. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Оқу ақпаратын тарату
ОН 3.1. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін қазақ тілінің фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік жүйелерін, оқыту әдістері мен технологияларын қолдану.
ОН 3.2. Сөйлеу әрекетінің барлық түрлерінің дамуын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Бастауыш сынып оқушыларына көркем әдебиетті мәнерлеп оқу тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Бастауыш сыныптарда арифметикалық, алгебралық, геометриялық материалдарды, математиканы оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.5. Дүниетануды оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.6. Дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттерін, дене тәрбиесін оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
ОН 3.7. Оқушылардың көркемдік-технологиялық білім негіздерін қалыптастыру, кеңістікте, бейнелі, шығармашылық ойлау, рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту.
ОН 3.8. Оқушылардың музыкаға деген құндылық қатынасын, музыкалық іс-әрекет процесінде шығармашылық өзін-өзі танытуын қалыптастыру.
ОН 3.9. Бастауыш сыныптарда өзін-өзі тану сабақтарын жоспарлау және өткізу.
ОН 3.10. Инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтар өткізу.
ОН 3.11. Оқушыларға әлемнің тұтас жаратылыстану-ғылыми бейнесін қалыптастыру.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Критериалды бағалау жүйесін іске асырудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу жүйесін іске асыру қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жүргізу.
ОН 4.4. Педагогикалық қызметті арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде жобалау.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау
ОН 5.1. Педагогикалық үрдістің барлық қатысушыларының субъекттен-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы оқу үрдісін басқару технологиясын қолданыну.
ОН 5.2. Тұлғааралық және мәдениетаралық өзара іс-қимылдың этикалық мәселелерін талдауға және шешуге тұтас көзқарасты қолдану.

РО 2.6. Использовать различные формы и методы организации жизни и деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 3. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Применять фонетическую, лексическую, морфологическую, синтаксическую системы казахского языка, методы и технологии обучения для формирования функциональной грамотности учащихся.
РО 3.2. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности по русскому языку.
РО 3.3. Применять приемы выразительного чтения художественной литературы для учащихся начальных классов.
РО 3.4. Применять арифметические, алгебраические, геометрические материалы, методику обучения математике в начальных классах.
РО 3.5. Применять методику преподавания познания мира.
РО 3.6. Определять цели и задачи физического воспитания, методику обучения физического воспитания, формы и методы организации занятий.
РО 3.7. Формировать основы художественно-технологических знаний у учащихся, пространственно-образное, творческое мышление, развивать духовно-нравственную культуру.
РО 3.8. Формировать у учащихся ценностное отношение к музыке, творческое самовыражение в процессе музыкальной деятельности.
РО 3.9. Планировать и проведить уроков самопознания в начальных классах.
РО 3.10. Проводить уроки с применением инновационных технологий.
РО 3.11. Формировать у учащихся целостную естественнонаучную картину мира.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 4.1. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы критериального оценивания.
РО 4.2. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 4.3. Проводить разработку и экспертизу инструментов оценивания.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 5.1. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 5.2. Применять целостный подход к анализу и решению этических задач межличностного и межкультурного взаимодействия.

ОН 5.3. Бірінші сынып оқушысының алғашқы апталарында педагогикалық үрдісті ұйымдастырудың ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 5.4. Сыныпта оқу-тәрбие жұмысын, оқушыларға жеке және сараланған көзқарасты жүзеге асыру.
"4S01140102 - Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетінің моделін құру
ОН 1.1. Негізгі білім беру педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін кәсіби қызметте қолдану.
ОН 1.2. Оқушылардың психологиялық ерекшеліктерін жас ерекшеліктеріне сәйкес ескеру
ОН 1.3. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 2. Оқу ақпаратын тарату
ОН 2.1. Бастауыш сыныптарда ағылшын тілінде сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Бастауыш сыныптарда тыңдау, оқу, жазу әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 2.3. Ағылшын тілінің фонетикалық құрылымы мен нормаларын қолдану.
ОН 2.4. Бастауыш сыныптарда фонетиканы оқытудың әдістері мен технологияларын қолдану.
ОН 2.5. Оқу процесінде ағылшын тілінің стилистикалық және лексикалық нормаларын, фольклор шығармаларын, балалар әдебиетін қолдану.
ОН 2.6. Ағылшын тілді елдердің дәстүрлерін, географиясын, мәдениеті мен әдебиетін сипаттау.
ОН 2.7. Ағылшын тілінің грамматикалық құрылымы мен нормаларын қолдану.
ОН 2.8. Оқушылардың негізгі грамматикалық түсініктері мен нормаларын қалыптастыру.
ОН 2.9. Грамматикалық тұрғыдан дұрыс сөйлеуді дамыту.
ОН 2.10. Инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтар өткізу.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 3.1. Ағылшын тіліне оқыту әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 3.2. Лексиканы оқытудың мақсаттары мен міндеттерін, лексиканы оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
ОН 3.3. Фонетика мен грамматиканы оқытудың мақсаттары мен міндеттерін, фонетика мен грамматиканы оқыту әдістемесін, сабақтарды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін анықтау.
КҚ 4. Білім алушыларды жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 4. Білім алушыларды жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 4.1. Оқушылармен тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде тәрбие әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 4.2. Оқушылармен, оқушылар ұжымымен және ата-аналармен қарым-қатынас жасау кезінде Педагогикалық шеберлік техникасын қолдану.

РО 5.3. Учитывать особенности организации педагогического процесса в первые недели обучения первоклассника.
РО 5.4. Осуществлять учебно-воспитательную работу в классе, индивидуальный и дифференцированный подход к учащимся.
Квалификация "4S01140102 - Учитель иностранного языка начального образования"
ПК 1. Планировать и организовывать учебную деятельность учащихся
ПМ 1. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики начального образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психологические особенности обучающихся с учетом их возрастного развития.
РО 1.3. Планировать и проводить занятия с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 2. Транслирование учебной информации
РО 2.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности по английскому языку в начальных классах.
РО 2.2. Применять методы и приемы аудирования, чтения, письма в начальных классах.
РО 2.3. Применять фонетическую структуру и нормы английского языка.
РО 2.4. Применять методы и технологии обучения фонетике начальных классах.
РО 2.5. Применять стилистические и лексические нормы английского языка, произведения фольклора, детской литературы в учебном процессе.
РО 2.6. Характеризовать традиции, географию, культуру и литературу англоязычных стран.
РО 2.7. Применять грамматическую структуру и нормы английского языка.
РО 2.8. Формировать у учащихся основные грамматические понятия и нормы.
РО 2.9. Развивать грамматически правильную речь.
РО 2.10. Проводить уроки с применением инновационных технологий.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 3.1. Применять методы, формы, приемы, средства обучения английскому языку.
РО 3.2. Определять цели и задачи обучения лексике, методику обучения лексике, формы и методы организации занятий метод.
РО 3.3. Определять цели и задачи обучения фонетике и грамматике, методику обучения фонетике и грамматике, формы и методы организации занятий.
ПК 4. Приобщать обучающихся к системе общечеловеческих и национальных ценностей
ПМ 4. Приобщение обучающихся к системе общечеловеческих и национальных ценностей
РО 4.1. Применять методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с учащимися.
РО 4.2. Применять технику педагогического мастерства при осуществлении общения с учащимися, ученическим коллективом и родителями.

ОН 4.3. Тиімді психологиялық-педагогикалық, оның ішінде кәсіби қызметте инклюзивті технологияларды пайдалану.
ОН 4.4. Шағын жинақталған мектепте білім беру процесін тиімді ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 4.5. Сыныптан тыс тәрбие жұмысының әдістерін, құралдарын, нысандарын қолдану.
ОН 4.6. Балалар ұжымдарының өмірі мен қызметін ұйымдастырудың әртүрлі формалары мен әдістерін, жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 5. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 5. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 5.1. Критериалды бағалау жүйесін іске асырудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 5.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу жүйесін іске асыру қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 5.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жүргізу.
ОН 5.4. Педагогикалық қызметті арнайы ғылыми білім мен зерттеу нәтижелері негізінде жобалау.
КҚ 6. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 6. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау
ОН 6.1. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъект-субъективті өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы оқу процесін басқару технологиясын қолдану.
ОН 6.2. Тұлғааралық және мәдениетаралық өзара іс-қимылдың этикалық мәселелерін талдауға және шешуге тұтас көзқарасты қолдану.
ОН 6.3. Бірінші сыныптағы бастауыш мектептің мұғалімі мен білім алушылары арасындағы өзара әрекеттесуді жүзеге асыру, оқушының жеке басын, бірінші сынып оқушысын оқытудың алғашқы апталарында педагогикалық процесті ұйымдастырудың ерекшеліктерін зерттеу.
ОН 6.4. Сыныпта оқу-тәрбие жұмысын, оқушыларға жеке және сараланған көзқарасты жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
9-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140200 - Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 4.3. Использовать эффективные психолого-педагогические, в том числе инклюзивные технологии в профессиональной деятельности.
РО 4.4. Осуществлять эффективную организацию образовательного процесса в малокомплектной школе.
РО 4.5. Применять методы, средства, формы внеклассной воспитательной работы.
РО 4.6. Использовать различные формы и методы организации жизни и деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 5. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 5. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 5.1. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы критериального оценивания.
РО 5.2. Применять принципы, подходы и механизмы реализации системы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 5.3. Проводить разработку и экспертизу инструментов оценивания.
РО 5.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе специальных научных знаний и результатов исследований.
ПК 6. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 6. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 6.1. Использовать технологию управления образовательным процессом через организацию субъект-субъектного взаимодействия всех участников педагогического процесса.
РО 6.2. Применять целостный подход к анализу и решению этических задач межличностного и межкультурного взаимодействия.
РО 6.3. Осуществлять взаимодействия между учителем и обучающимися начальной школы в первом классе, изучать личность школьника, особенности организации педагогического процесса в первые недели обучения первоклассника.
РО 6.4. Осуществлять учебно-воспитательную работу в классе, индивидуальный и дифференцированный подход к учащимся.
Приложение 9 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140200 – Музыкальное образование"

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140200 – Музыкалық білім беру
Біліктілігі:
4S01140201 – Мектепке дейінгі, бастауыш және негізгі орта білім берудің музыка мұғалімі
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140200 – Музыкальное образование
Квалификация:
4S01140201 – Учитель музыки дошкольного, начального и основного среднего образования.
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140201 – Мектепке дейінгі, бастауыш және негізгі орта білім берудің музыка мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру ақпаратын таратады, өз бетінше білім алуға үйретеді
КМ 1. Білім беру ақпаратын тарату
ОН 1.1. Балаларды оқытудың теориясы мен технологиясын қолдану.
ОН 1.2. Жас физиологиясының, жас және жалпы психологияның теориялық негіздері туралы білімді қолдану.
ОН 1.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғаларды оқу-тәрбие үдерісінде психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
ОН 1.4. Жалпыадамзаттық рухани-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды насихаттау.
КҚ 2. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
КМ 2. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 2.1. Музыкалық іс-әрекеттің әр түріне оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Музыкалық білім беру процесін қамтамасыз ететін құжаттарды жүргізу.
ОН 2.3. Педагогикалық репертуардың, хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың шығармаларын парақтан орындау.
КҚ 3. Білім беру процесінің музыкалық-теориялық негіздерін меңгеру
КМ 3. Білім беру процесінің музыкалық-теориялық негіздері
ОН 3.1. Дәл интонациялау дағдыларын, музыкалық тіл элементтерін меңгеру, ырғақты сезіну.
ОН 3.2. Әуенге сүйемелдеу жасау.
ОН 3.3. Дауыстардың санын көбейту және азайту арқылы шығармаларды өзгерту.
ОН 3.4. Қазақ және әлемдік музыка әдебиетін, жанрлар мен формалардың стильдерін білу.
ОН 3.5. Шығармашылық жобаларды орындау үшін музыкалық және компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
КҚ 4. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асыру
КМ 4. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асыру
ОН 4.1. Негізгі және қосымша аспаптарда педагогикалық репертуардың, хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың шығармаларын орындау.
ОН 4.2. Орындаушылардың балалар құрамына сүйемелдеу жасау.
ОН 4.3. Хормейстерлік шеберлік дағдыларын, вокалдық-хор орындаушылықты, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгеру.
ОН 4.4. Әнді өз сүйемелдеуімен орындау.
ОН 4.5. Шығармаларды синтезаторда және басқа да электронды музыкалық аспаптарда орындау.
КҚ 5. Білім берудің барлық мүдделі тараптарымен кәсіби қоғамдастықтармен өзара байланыс жасау
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара байланыс жасау

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140201 – Учитель музыки дошкольного, начального и основного среднего образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учит самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Применять теорию и технологию обучения детей.
РО 1.2. Применять знания теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии.
РО 1.3. Обеспечивать психолого-педагогическое сопровождение в учебно-воспитательном процессе лиц с особыми образовательными потребностями.
РО 1.4. Пропагандировать общечеловеческие духовно-нравственные ценности и нормы.
ПК 2. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 2. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 2.1. Применять
методику обучения каждому виду музыкальной деятельности.
РО 2.2. Вести документацию, обеспечивающую процесс музыкального образования.
РО 2.3. Читать с листа произведения педагогического репертуара, хорового, инструментального и вокального жанров.
ПК 3. Владеть музыкально-теоретическими основами образовательного процесса
ПМ 3. Музыкально-теоретические основы образовательного процесса
РО 3.1. Владеть навыками точного интонирования, чувством ритма, знаниями элементов музыкальной грамоты.
РО 3.2. Подбирать аккомпанемент к мелодии.
РО 3.3. Делать переложение произведений с увеличением и уменьшением количества голосов.
РО 3.4. Владеть знаниями казахской и мировой музыкальной литературы, стилей жанров и форм.
РО 3.5. Использовать музыкально-компьютерные программы для выполнения творческих проектов.
ПК 4. Осуществлять педагогическую музыкально-исполнительскую деятельность
ПМ 4. Осуществление педагогической музыкально-исполнительской деятельности
РО 4.1. Исполнять произведения педагогического репертуара, хорового, инструментального и вокального жанров на основном и дополнительных инструментах.
РО 4.2. Аккомпанировать детскому составу исполнителей.
РО 4.3. Владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, методикой вокальной работы.
РО 4.4. Исполнять песню под собственный аккомпанемент.
РО 4.5. Исполнять произведения на синтезаторе и других электронных музыкальных инструментах.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 5.1. Музыкалық-тыңдаушылық және музыкалық-орындаушылық қызметті ұйымдастыру.
ОН 5.2. Білім алушылармен педагогикалық қарым-қатынасты ұйымдастыру әдістерін меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
11-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140300 - Көркем еңбек" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140300 – Көркем еңбек
Біліктілігі:

РО 5.1. Организовывать музыкально-слушательскую и музыкально-исполнительскую деятельность.
РО 5.2. Владеть методами организации педагогического взаимодействия с обучающимися.
Приложение 11 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140300- Художественный труд"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140300 - Художественный труд
Квалификация:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140301- Көркем еңбек мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 1. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету
ОН 1.1. Қазіргі педагогиканың теориялық-әдіснамалық негіздерін, психологиялық ұғымдар мен терминдерді, оқыту және тәрбиелеу теориясын қолдану.
ОН 1.2. Балалардың жас ерекшеліктерін, олармен жұмыс істеу түрлері мен әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Білім беру ұйымдарында сыныптан тыс іс-шараларды өткізу.
КҚ 2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру
КМ 2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру
ОН 2.1. Оқу натюрмортын, пейзажды әр түрлі графикалық және бейнелеу техникаларын бейнелеуде академиялық сурет салудың негізгі базалық білімін қолдану.
ОН 2.2. Композицияның негізгі ережелерін, тәсілдерін және құралдарын меңгеру.
ОН 2.3. Мүсіндеу және илеудің әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 3. Білім беру ақпаратын таратады, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Білім беру ақпаратын тарату
ОН 3.1. Портретті, адам фигурасын әр түрлі графикалық және көркем материалдармен сурет салуда академиялық сурет салудың негіздерін қолдану.
ОН 3.2. Әр түрлі көркемдік техникада оқу және шығармашылық жұмыстардағы композицияның негізгі заңдылықтарын таңдау.
ОН 3.3. Қазақстан мен басқа халықтардың сәндік-қолданбалы өнерінің материалдарын, құралдары мен технологияларын шығармашылық және оқу жұмыстарын әзірлеуде қолдану.
ОН 3.4. Бейнелеу өнерінің алғашқы қауымдық жүйеден қазіргі заманға дейінгі даму хронологиясын анықтау.
ОН 3.5. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын, стильдік бағыттарын сәйкестендіру.
ОН 3.6. Сынып, мектеп және интернет кеңістігі деңгейлерінде көрме экспозицияларының тұжырымдамасын жасау, суреттерді сақтау ережелеріне білу.
КҚ 4. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау
КМ 4. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Эскиздер мен сызбаларды қолдана отырып, жобалардың шығармашылық дизайнын әзірлеу.
ОН 4.2. Көркем-дизайнерлік жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Негізгі құрылымдық, табиғи, жасанды немесе дәстүрлі емес материалдарды қолдана отырып, интерьерге арналған заттарды безендіруді орындау.
ОН 4.4. Макет техникасын қолдана отырып, оқу және шығармашылық дизайн жобаларын жасау.
КҚ 5. Еңбек дағдыларын қолдана отырып, оқу ақпаратын модельдеу
КМ 5. Еңбек дағдыларын қолдана отырып, оқу ақпаратын модельдеу

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140301 -Учитель художественного труда"
ПК 1. Осуществляет методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 1. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 1.1. Применять теоретико-методологические основы современной педагогики, психологические понятия и термины, теорию обучения и воспитания.
РО 1.2. Применять возрастные особенности детей, формы и методы работы с ними.
РО 1.3. Проводить внеклассные мероприятия в организациях образования.
ПК 2. Владеет основами изобразительного искусства
ПМ 2. Владение основами изобразительного искусства
РО 2.1. Применять основные базовые знания академического рисования при изображении учебного натюрморта, пейзажа в различных графических и живописных техниках.
nullРО 2.2. Владеть основными правилами, приемами и средствами композиции
РО 2.3. Применять методы и приҰмы лепки и ваяния.
ПК 3. Транслирует учебную информацию, способен самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Использовать основы академического рисунка в рисовании портрета, фигуры человека разными графическими и живописными материалами.
nullРО 3.2. Подбирать основные законы композиции в учебных и творческих работах в разнообразных художественных техниках.
РО 3.3. Применять материалы, инструменты и технологии декоративно-прикладного искусства Казахстана и других народов, в разработки творческих и учебных работ.
РО 3.4. Определять хронологию развития изобразительного искусства с первобытнообщинного строя до современности.
РО 3.5. Идентифицировать в вида и жанры, стилевые направления изобразительного искусства.
РО 3.6. Разрабатывать концепцию выставочных экспозиций на уровни класса, школы и интернет пространства, владеть правилами хранения картин.
ПК 4. Исполняет художественно-дизайнерские работы
ПМ 4. Исполнение художественно-дизайнерских работ
РО 4.1. Разрабатывать творческие дизайны проектов, применяя эскизы и чертежи.
nullРО 4.2. Исполнять художественно - дизайнерские работы.
РО 4.3. Выполнять декорирования предметов для интерьера с применением основных конструкционных, природных, искусственных или нетрадиционных материалов.
РО 4.4. Создавать учебные и творческие дизайн проекты используя приемы макетирования.
ПК 5. Моделировать учебную информацию с применением трудовых навыков
ПМ 5. Моделирование учебной информации с применением трудовых навыков

ОН 5.1. "Тұрғын үй экологиясы" және "жеке гигиена" ұғымдарын қолдану.
ОН 5.2. Электр энергиясының көздері туралы жалпы мәліметтерді, электр аспаптары мен тұрмыстық техниканы пайдалану және жөндеу ережелерін қолдану.
ОН 5.3. Интерьер мен ландшафт дизайнының макетін ұйымдастыру және жобалау.
ОН 5.4. Дұрыс тамақтану негіздерін, үстел басындағы тәртіпті сақтау және жабдықтау ережелерін қолдану.
ОН 5.5. Әлем халықтарының дәстүрлі ұлттық тағамдарын дайындау технологиясын түсіну.
ОН 5.6. Қажетті құралдар мен жабдықтарды қолдана отырып, ағаш, тоқыма, металл және басқа да материалдармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.
КҚ 6. Негізгі орта білім беру стандартының оқу-бағдарламалық құжаттамасын қолдану
КМ 6. Оқу-бағдарламалық құжаттаманы, негізгі орта білім беру стандартын қолдану
ОН 6.1. Бес білім беру желісін оқытудың әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Жазғы сауықтыру лагері жағдайында балалармен бос уақытты ұйымдастыру бойынша іс-шаралар өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
13-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140400 - Өзін – өзі тану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 5.1. Применять понятие "экология жилища" и "личная гигиена".
РО 5.2. Применять общие сведения об источниках электрической энергии, правила использования и ремонта электроприборов и бытовой техники.
РО 5.3. Организовывать и проектировать планировку интерьера и ландшафтного дизайна.
РО 5.4. Применять основы здорового питания и правила поведения за столом и сервировки стола.
РО 5.5. Разбираться в технологии приготовления традиционных национальных блюд народов мира.
РО 5.6. Применять приемы работы с деревом, текстильными, металлическими и другими материалами используя необходимые инструменты и оборудования.
ПК 6. Применять учебно-программную документацию, стандарта основного среднего образования
ПМ 6. Применение учебно-программной документации, стандарта основного среднего образования
РО 6.1. Использовать методику
преподавания пяти образовательных линий.
РО 6.3. Проводить досуговые мероприятий с детьми в условиях летнего оздоровительного лагеря.
Приложение 13 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "01140400 - Самопознание"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140401 - Бастауыш және негізгі орта білім берудің өзін-өзі тану мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім беру процесінің тұжырымдамалық негіздерін қолдану
КМ 1. Білім беру процесінің тұжырымдамалық негіздерін пәннің ерекшеліктерін ескере отырып қолдану
ОН 1.1. "Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім берудің нормативтік-құқықтық құжаттары мен тұжырымдамалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Мониторингтік зерттеулер жүргізу және мектепішілік бақылау әдістерін, басшылық стилін, мұғалімдердің озық тәжірибесін қолдану.
ОН 1.3. Өзін-өзі тану мұғалімінің болмысы мен әлеуметтік маңыздылығын сипаттау.
ОН 1.4. Адами қасиеттер мұраттарына негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды сақтау және кәсіби қызметте қолдану.
КҚ 2. Оқыту мен тәрбиелеудің формалары мен әдістерін қолдану
КМ 2. Жаңартылған білім беру мазмұны аясында оқытудың тиімді формалары мен әдістерін қолдану
ОН 2.1. Педагогикалық процестің мәнін, дидактика заңдылықтарын, білім алушылардың дамуының психологиялық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 2.2. Тәрбие әдістері мен құралдарын түсіндіру.
ОН 2.3. Этнопедагогика және гуманды педагогика бойынша білімдерін көрсету.
ОН 2.4. Жаңа педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларға негізделген оқыту әдістерін қолдану.
ОН 2.5. Педагогикалық зерттеу әдістерінің түрлерін жіктеу.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. "Өзін-өзі тану" пәнінің оқу-әдістемелік кешендерін қолдану
ОН 3.1. Өзін-өзі тану сабағы құрылымының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін анықтау.
ОН 3.3. Білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жетістік жағдаяттарын жасау.
ОН 3.4. Сторителлингтің негізгі әдістері мен техникасын қолдану.
ОН 3.5. Білім алушылардың музыкалық-теориялық, тәжірибелік қажеттіліктері мен сұраныстарын ескере отырып, оқу сабақтарын жобалау.
ОН 3.6. Білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 3.7. Рухани-адамгершілік білім беру мазмұнының тұжырымдамалық негіздерін ескере отырып, критериалды бағалау технологиясын қолдану.
КҚ 4. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне араластыру
КМ 4. Білім алушылардың әлеуметтік құндылықтар жүйесіне араласуы
ОН 4.1. Педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 4.2. Өмірлік және кәсіби жағдайларда адамгершілік критерийлерін басшылыққа алу.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140401 - Учитель самопознания начального и основного среднего образования"
ПК 1. Применять концептуальные основы образовательного процесса
ПМ 1. Применение концептуальных основ образовательного процесса с учетом специфики предмета
РО 1.1. Использовать нормативно-правовые документы и концептуальные основы нравственно-духовного образования "Самопознание".
РО 1.2. Проводить мониторинговые исследования и применять методы внутришкольного контроля, стили руководства, передовой опыт педагогов.
РО 1.3. Характеризовать сущность и социальную значимость учителя Самопознания.
РО 1.4. Соблюдать духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств и применять в профессиональной деятельности.
ПК 2. Использовать формы и методы обучения и воспитания
ПМ 2. Использование эффективных форм и методов обучения в рамках обновленного содержания образования
РО 2.1. Определять сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
РО 2.2. Описать методы и средства воспитания.
РО 2.3. Демонстрировать знания по этнопедагогике и гуманной педагогике.
РО 2.4. Применять методики обучения, опираясь на новые педагогические и информационно-коммуникативные технологии.
РО 2.5. Классифицировать разновидности методов педагогических исследований.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Использование учебно-методических комплексов предмета "Самопознание"
РО 3.1. Характеризовать особенности структуры урока самопознания.
РО 3.2. Определять цели урока и ожидаемые результаты.
РО 3.3. Создавать ситуации успеха с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
РО 3.4. Применять основные методы и техники сторителлинга.
РО 3.5. Конструировать учебные занятия с учетом музыкально-теоретических, практических потребностей и запросов обучающихся.
РО 3.6. Организовывать исследовательские и проектные работы учащихся.
РО 3.7. Применять технологию критериального оценивания с учетом концептуальных основ содержания нравственно-духовного образования.
ПК 4. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 4. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 4.1. Соблюдать правила педагогической этики.
РО 4.2. Руководствоваться в жизненных и профессиональных ситуациях нравственными критериями.

ОН 4.3. Қазақстанның ұлттық басымдықтарын ескере отырып, тәрбие үдерісін құру.
ОН 4.4. Сыныптан тыс жұмыстар технологиясын қолдану.
ОН 4.5. Білім алушылармен рухани-адамгершілік, отбасылық тәрбие жағдайындағы жұмыс ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 4.6. Отбасылық тәрбие мәселелерінде оқушылармен және ата-аналармен педагогикалық өзара әрекеттің түрлі әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
15-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140500 - Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140500 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі:

РО 4.3. Строить воспитательный процесс с учетом национальных приоритетов Казахстана.
РО 4.4. Использовать технологии внеклассной работы.
РО 4.5. Характеризовать специфику работы с учащимися в условиях нравственно- духовного, семейного воспитания.
РО 4.6. Применять различные приемы педагогического взаимодействия с учениками и родителями в вопросах семейного воспитания.
Приложение 15 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "01140500 - Физическая культура и спорт"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140500 - Физическая культура и спорт
Квалификации:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140501 - Дене тәрбиесі мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 1.1. Ұтқырлықты, икемділікті, жағымсыз құбылыстарға қарсы тұру, ашық ақпараттық қоғам жағдайында жылдам бейімделу қабілетін дамыту.
ОН 1.2 . Тұлғаның жасқа байланысты эмоционалды процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.3. Жастардың дене тәрбиесінің басымдықтарын анықтау.
ОН 1.4. Ерекше білім қажеттілігі бар тұлғаға педагогикалық қолдау көрсету.
ОН 1.5. Дене тәрбиесінің тәрбиелік әлеуетін дамыту.
ОН 1.6. Педагогикалық такт, педагогикалық ережелерін сақтау.
КҚ 2. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше оқыту добывать білім
КМ 2. Оқу ақпаратын тарату
ОН 2.1. Педагогиканың, этнопедагогиканың негізгі ұғымдарын, педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Оқытудың дәстүрлі және инновациялық технологияларының ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.3. Мектеп жасына дейінгі балалардың физиологиялық және психологиялық ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.4. Биохимиялық заңдылықтар мен құбылыстарды сипаттау.
ОН 2.5. Білім алушыларды дене жаттығулары, жаттығулар кешенін орындауға жұмылдыру.
ОН 2.6. Оқу-жаттықтырушылық қызмет моделін құру тәсілдерін сипаттау.
ОН 2.7. Дене шынықтыру және спорт бойынша оқу сабақтарын өткізу.
ОН 2.8. Жылжымалы және ұлттық ойындарды, ойын және жарыс тәсілдерін қолдану.
ОН 2.9. Оқу-жаттығу процесінің қауіпсіздігін, денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Оқушылармен жұмыстың мазмұны мен дайындығының әдістемелік және техникалық шарттарын жобалау.
ОН 3.2. Оқу материалының мазмұнын әзірлеу және талдау.
ОН 3.3. Педагогикалық процестің барысы мен нәтижелерін болжау әдістемесін қолдану.
ОН 3.4. Жүзу техникасын қолдану.
ОН 3.5. Шаңғы спортын игеруді және жаттығулар өткізуді қамтамасыз ету.
ОН 3.6. Мәнерлеп сырғанауды үйрету.
ОН 3.7. Гимнастика сабақтарын өткізу.
ОН 3.8. Жеңіл атлетикадан сабақтар өткізу.
ОН 3.9. Спорттық саяхаттар мен сапарларды ұйымдастыру.
ОН 3.10 Іскерлік дағдыларды дамыту бойынша әдістер мен тәсілдерді қолдану.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140501 - Учитель физической культуры"
ПК 1.
Вовлекать обучающихся в систему социальных ценностей
ПМ 1. Вовлечение обучающихся в систему социальных ценностей
РО 1.1. Развивать мобильность, гибкость, устойчивость к неблагоприятным событиям, способность быстро адаптироваться в открытом информационном обществе.
РО 1.2. Характеризовать особенности возрастных эмоциональных процессов личности.
РО 1.3. Определять приоритеты физического воспитания молодежи.
РО 1.4. Оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
РО 1.5 Развивать воспитательный потенциал на занятиях физической культуры.
РО 1.6. Соблюдать педагогический такт, педагогические правила.
ПК 2. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 2. Транслирование учебной информации
РО 2.1. Применять основные понятия педагогики, этнопедагогики, методов педагогического исследования.
РО 2.2. Характеризовать особенности традиционных и инновационных технологий обучения.
РО 2.3. Характеризовать физиолого-психологические особенности дошкольников.
РО 2.4. Характеризовать биохимические закономерности и явления.
РО 2.5. Мобилизировать обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок.
РО 2.6. Характеризовать способы построения модели учебно-тренерской деятельности.
РО 2.7. Проводить учебные занятия по физической культуре и спорту.
РО 2.8. Применять подвижные и национальные игры, игровые и соревновательные приемы.
РО 2.9. Обеспечивать укрепление и охрану здоровья, безопасности учебно-тренировочного процесса.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Проектировать методические и технические условия подготовки и содержания работы с учащимися.
РО 3.2. Разрабатывать и анализировать содержание учебного материала.
РО 3.3. Применять методику прогнозирования хода и результатов педагогического процесса.
РО 3.4. Использовать плавательное снаряжение.
РО 3.5. Обеспечивать освоение лыжного спорта и проведение тренировок.
РО 3.6. Проводить обучение фигурному катанию.
РО 3.7. Проводить уроки по гимнастики.
РО 3.8. Проводить занятия по легкой атлетике.
РО 3.9. Организовывать спортивные путешествия и поездки.
РО 3.10 Применять методы и подходы по развитию деловых навыков.

ОН 3.11. Оқушыларды уақтылы медициналық тексеруге бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 4. Оқушылардың білім мазмұнын игеру деңгейін анықтаңыз, білім беру ортасын зерттеңіз
КМ 4. Оқушылардың білім мазмұнын игеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Білім беру ортасын зерттеу әдістері мен принциптерін қолдану.
ОН 4.2. Рефлексивті қызметтің тиімділігін, өнімділігін зерттеу.
ОН 4.3. Оқыту сапасының өлшемдері мен көрсеткіштерін анықтау.
ОН 4.4. Оқыту сапасының мониторингі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 4.5 Әріптестерімен бірлесе тәжірибені зерттеу, мән мәтінінде кері байланыс әдістерін пайдалану.
"4S01140502 - Бейімделген дене тәрбиесі нұсқаушысы" біліктілігі
КҚ 1. Оқушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу
КМ 1. Оқушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу
ОН 1.1. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) дене шынықтыру дайындығының бастапқы деректерін талдау.
ОН 1.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдарды (мүгедектерді қоса алғанда) оңалтудың жеке бағдарламаларын жасау.
ОН 1.3. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) негізгі кемістігін және психофизикалық жай-күйіне орай бейімделген дене шынықтыру бойынша топтық сабақтарды жоспарлау.
ОН 1.4. Бейімделген дене шынықтыруда дәрігерлік көмек көрсету.
ОН 1.5. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) және олардың ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) жұмыс жасау.
ОН 1.6. Негізгі ақауды және психофизикалық жағдайды, медициналық қарсы көрсеткіштерді, физикалық дамуды ескере отырып, жас шектеулері негізінде ең тиімді әдістерді дайындау.
ОН 1.7. Шұғылданушылардың негізгі ақауын және психофизикалық жағдайын ескере отырып топтарды жинақтау (мүгедектерді қоса алғанда, денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар, барлық жас және нозологиялық топтар).
КҚ 2. Оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 2. Оқушылардың оқу іс-әрекетінің моделін құру
ОН 2.1. Тұлғаның немесе топтың жасын, дайындығын, жеке және психофизикалық ерекшеліктерін ескере отырып, бейімделген дене шынықтыру бойынша топтық немесе жеке сабақтың міндеттері мен мазмұнын анықтау.
ОН 2.2 Бейімделген дене шынықтыру бойынша сабақтарды жоспарлау, өткізу және бейімделген дене тәрбиесінің бағдарламалары мен әдістемелері бойынша есеп жүргізу.

РО 3.11. Осуществлять контроль за своевременным медицинским осмотром учащихся.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 4.1. Применять методы и принципы изучения образовательной среды.
РО 4.2. Проектировать исследование работоспособности, продуктивности рефлексивной деятельности.
РО 4.3. Определять критерии и показатели качества обучения.
РО 4.4. Организовывать и проводить мероприятия по мониторингу качества обучения.
РО 4.5. Использовать методы обратной связи в контексте.
Квалификация "4S01140502 - Инструктор по адаптивной физической культуре"
ПК 1. Проводить диагностику личностного потенциала учащихся
ПМ 1. Проведение диагностики личностного потенциала учащихся
РО 1.1. Анализировать исходные данные физической подготовленности лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.2. Составлять индивидуальные программы реабилитации лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.3. Планировать проведение групповых занятий по адаптивной физической культуре с учетом основного дефекта и психофизического состояния лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 1.4. Следить за состоянием здоровья обучающихся на занятиях адаптивной физической культуры.
РО 1.5. Проводить разъяснительные беседы с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп и или их родителями (законными представителями).
РО 1.6. Разрабатывать наиболее эффективные методики на основании возрастных ограничений, с учетом основного дефекта и психофизического состояния, медицинских противопоказаний, физического развития.
РО 1.7. Комплектовать группы с учетом основного дефекта и психофизического состояния занимающихся (лиц с ограниченными возможностями здоровья, включая инвалидов, всех возрастных и нозологических групп).
ПК 2. Планировать и организовывать учебную деятельность
ПМ 2. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 2.1. Определять задачи и содержание группового или индивидуального занятия по адаптивной физической культуре с учетом возраста, подготовленности, индивидуальных и психофизических особенностей лица или группы.
РО 2.2. Составлять расписания проведения индивидуальных или групповых занятий по адаптивной физической культуре по утвержденным программам и методикам адаптивного физического воспитания.

ОН 2.3 Бейімделген дене тәрбиесінің бекітілген бағдарламалары мен әдістемелері бойынша жеке немесе топтық сабақтарды өткізу кестесін жасау.
ОН 2.5 Физикалық белсенділікті реттеу, қатысушылардың физикалық жағдайын бақылау.
ОН 2.6 Негізгі ақауды және психофизикалық жағдайды ескере отырып, медициналық қарсы көрсеткіштерді және оқушылардың физикалық дамуын ескере отырып, студенттердің моторикасын жетілдіру.
ОН 2.6. Бейімделген дене шынықтыру сабақтарын өткізу кезінде оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, спорт объектілері мен құрал-саймандардың техникалық жарамдылығын бақылау, ақаулық туындаған кезде оларды пайдалануға тыйым салу.
ОН 2.7. Бекітілген бағдарламалар бойынша барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) бейімделген дене шынықтыру бойынша сабақтар өткізу.
КҚ 3. Білім алушының жеке және кәсіби әлеуетін (қасиеттерін) ашу үшін жағдай жасау
КМ 3. Білім алушының жеке және кәсіби әлеуетін (қасиеттерін) ашу үшін жағдай жасау
ОН 3.1. Адаптивті дене шынықтырумен жүйелі түрде айналысудың, салауатты өмір салтын жүргізудің маңыздылығын түсіндіру.
ОН 3.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерді қоса алғанда) қатысты педагогикалық әсердің түзету-дамыту бағытының тиімділігін бағалау.
ОН 3.3 Мүмкіндігі шектеулі адамдарға қатысты педагогикалық әсерлердің түзету және дамыту.
ОН 3.4. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін жеке сабақтар бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 3.5. Бейімделген дене шынықтыру топтарымен айналысатын адамдарға, мүгедек спортшыларға білікті әдістемелік көмек көрсету.
ОН 3.6. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдармен (мүгедектерді қоса алғанда) тәрбие, рекреациялық-демалыс, сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
КМ 4. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
ОН 4.1. Мүмкіндігі шектеулі адамдарды бейімделген спорттың таңдалған түрінде жаттығу кезеңіне (спорттық мамандану кезеңіне) дайындау.
ОН 4.2. Адаптивті спорттың таңдалған түрінде жаттығу кезеңінің топтарына түсушілерде адаптивті спорт түрімен (спорт пәнімен) айналысуға медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауын бақылау.

РО 2.3. Проводить занятия по адаптивной физической культуре согласно разработанному плану по утвержденным программам и методикам адаптивного физического воспитания.
РО 2.4. Регулировать физическую нагрузку, контроль физического состояния занимающихся.
РО 2.5. Разрабатывать рекомендации по совершенствованию моторики студентов с учетом основных дефектов и психофизических состояний, медицинских противопоказаний и физического развития.
РО 2.6. Обеспечить безопасность занимающихся при проведении занятий адаптивной физической культурой, контролировать техническую исправность спортивных объектов и инвентаря, при возникновении неисправности запретить их использование.
РО 2.7. Проводить занятия по адаптивной физической культуре с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп по утвержденным программам.
ПК 3. Создавать условия для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося
ПМ 3. Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося
РО 3.1. Объяснять важность систематических занятий адаптивной физической культурой, ведения здорового образа жизни.
РО 3.2. Оценивать эффективность коррекционно-развивающей направленности педагогических воздействий в отношении лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 3.3. Корректировать планы занятий с учетом коррекционно- развивающей направленности педагогических воздействий в отношении лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 3.4. Разрабатывать программы индивидуальных занятий для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 3.5. Оказывать квалифицированную методическую помощь лицам, занимающимся в группах адаптивной физической культуры, спортсменам-инвалидам.
РО 3.6. Проводить воспитательные, рекреационно-досуговые, оздоровительные работы с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
ПМ 4. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 4. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 4.1. Подготавливать лиц с ограниченными возможностями здоровья на тренировочный этап (этап спортивной специализации) в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.2. Контролировать отсутствие медицинских противопоказаний для занятий видом адаптивного спорта (спортивной дисциплиной) у поступающих в группы тренировочного этапа в избранном виде адаптивного спорта.

ОН 4.3. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде дене шынықтыру-спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және оқу-спорттық дайындық бағдарламаларын талдау
ОН 4.4. Бейімделген спорттың таңдалған түрімен айналысатын теориялық, физикалық, техникалық, моральдық және спорттық дайындық жоспарларын жасау.
ОН 4.5. Бейімделген спорттың таңдалған түрінде спортшыларды даярлаудың жаңа әдістерін енгізу.
ОН 4.6. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) жас ерекшеліктерін, спорт түрін, ауруларының ерекшелігін ескере отырып жоспарлау.
ОН 4.7. Бейімдік дене шынықтыру мен спортта дене шынықтыру сауықтырудың қолданылатын әдістері мен спорттық жаттықтыру әдістерінің тиімділігіне талдау жүргізу.
ОН 4.8. Бейімделген дене шынықтыру және спортпен шұғылданудың дене шынықтыру-сауықтыру және жаттығу кешендерін әзірлеу.
КҚ 5. Жарақаттанудың және допингті пайдаланудың алдын алуды жүзеге асыру Жарақаттанудың және допингті пайдаланудың алдын алуды жүзеге асыру
КМ 5. Жарақаттанудың алдын алуды және допингті пайдалануды жүзеге асыру
ОН 5.1 Мүмкіндігі шектеулі адамдармен жаттығуларды орындау, спорттық құралдарды пайдалану, спорттық (жылжымалы) ойынға қатысу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеру.
ОН 5.2. Физикалық белсенділіктің адам ағзасына әсерін сипаттаңыз.
ОН 5.3. Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
ОН 5.4. Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарға медициналық бақылауды қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Допингтерді қолданудың жауапкершілігі мен салдарын түсіндіру.
КҚ 6. Белсенді демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 6. Белсенді демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 6.1 Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың (мүгедектерді қоса алғанда) негізгі кемістігі мен психофизикалық жай-күйін ескере отырып, демалыс іс-шараларын өткізу.
ОН 6.2. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру сипатындағы іс-шаралар өткізу.
ОН 6.3. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру іс-шараларына төрешілік ету.
ОН 6.4 Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) үшін бос уақыт немесе сауықтыру сипатындағы іс-шараларды өткізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

РО 4.3. Анализировать примерные программы учебно-спортивной подготовки и организации физкультурно-спортивной деятельности в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.4. Разрабатывать планы теоретической, физической, технической, морально-волевой и спортивной подготовки занимающихся избранным видом адаптивного спорта.
РО 4.5. Внедрять новейшие методики подготовки спортсменов в избранном виде адаптивного спорта.
РО 4.6. Осуществлять календарно-тематическое планирование с учетом особенностей возраста, вида спорта, специфики заболеваний лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 4.7. Проводить сравнительный анализ эффективности применяемых методов оздоровительной физической культуры и методов спортивной тренировки в адаптивной физической культуре и спорте.
РО 4.8. Разрабатывать физкультурно-оздоровительные и тренировочные комплексы занятий адаптивной физической культурой и спортом.
ПК 5. Осуществлять профилактику травматизма и использования допинга
ПМ 5. Осуществление профилактики травматизма и использования допинга
РО 5.1. Проводить с лицами с ограниченными возможностями здоровья инструктаж по основам техники безопасности при выполнении упражнений, использовании спортивного инвентаря, участии в спортивной (подвижной) игре.
РО 5.2. Характеризовать воздействие физических нагрузок на организм человека.
РО 5.3. Применять методы лечебной физкультуры и массажа.
РО 5.4. Обеспечивать медицинское наблюдение лиц, занимающимися физической культурой и спортом.
РО 5.5. Объяснять ответственность и последствия за использование допингов.
ПК 6. Организовывать и проводить мероприятия активного отдыха
ПМ 6. Проведение мероприятий активного отдыха
РО 6.1. Планировать проведение мероприятий активного отдыха с учетом основного дефекта и психофизического состояния лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.2. Использовать существующие методики проведения мероприятий досугового или оздоровительного характера для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.3. Проводить судейство состязаний, проводимых в рамках досугового или оздоровительного мероприятия для лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп.
РО 6.4. Осуществлять эффективные коммуникации с педагогическими и социальными работниками, лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп и родителями (законными представителями).

"4S01140503 - Спорт жаттықтырушысы – оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетін диагностикалау
КМ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетін зерттеу
ОН 1.1. Білім алушының тұлғалық әлеуетін зерттеуде диагностикалау әдістерін қолдану.
ОН 1.2. Білім алушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізу.
ОН 1.3. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 1.4. Педагогикалық қызметті бағалау мен талдауды жүзеге асыру.
ОН 1.5. Білім алушылардың жеке тұлғалық зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделін құру
КМ 2. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделін құру
ОН 2.1. Білім алушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға баулу.
ОН 2.2. Дене шынықтыру және спорт психологиясына сәйкес оқу процесінде тұлғаның психикалық процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.3. Көшбасшының жеке қасиеттерін дамыту.
ОН 2.4. Білім алушылардың жеке тұлғасын қалыптастыру үшін топтармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 2.5. Спорттық үйірмелерді ұйымдастыру әдістемесін меңгерту.
КҚ 3. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
КМ 3. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
ОН 3.1. Педагогикалық процесті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жобалау.
ОН 3.2. Педагогикалық менеджмент функциясының таңдалған әдістері мен формаларының тиімділігін талдау.
ОН 3.3. Педагогикалық іс-әрекеттің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
ОН 3.4. Білім алушылардың әлеуметтік қорғалуын, денсаулығын сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Білім алушылардың дене, техникалық және спорттық даярлығын арттыруды қамтамасыз ету.
КҚ 4. Білім алушылардың оқу-жаттығу қызметінің моделін жасау
КМ 4. Білім алушылардың оқу- жаттығу қызметінің моделін құру
ОН 4.1. Спортшы-оқушылармен жұмыстың мазмұны мен дайындығының әдістемелік және техникалық шарттарын жобалау.
ОН 4.2. Оқу материалының мазмұнын құрастыру және іріктеу.
ОН 4.3. Білім алушыларды дене жаттығулары кешені мен арнайы жаттығуларды жұмылдыру.
ОН 4.4. Білім алушылардың оқу-жаттықтырушылық қызметінің моделін құру тәсілдерін сипаттау.
ОН 4.5. Спорт түрлері бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу.
ОН 4.6. Лагерь базасында спорт түрлері бойынша секциялар ұйымдастыру.
ОН 4.7. Оқу жаттығу сабақтары мен спорттық шараларды ұйымдастыру.
КҚ 5. Білім алушылардың жеке және кәсіби әлеуетін (сапасын) ашу үшін жағдай жасау
КМ 5. Білім алушылардың жеке және кәсіби әлеуетін (сапасын) ашу үшін жағдай жасау
ОН 5.1. Дене жаттығуларының биомеханикасын меңгеру.

Квалификация "4S01140503 - Тренер – преподаватель по спорту"
ПК 1. Диагностика личностного потенциала обучающихся
ПМ 1. Диагностирование личностного потенциала обучающихся
РО 1.1. Применять методы диагностики личностного потенциала обучающегося.
РО 1.2. Проводить диагностику личностного потенциала обучающегося
РО 1.3. Осуществлять методическое обеспечение педагогического процесса.
РО 1.4. Осуществлять оценку и анализ педагогической деятельности.
РО 1.5. Формировать у обучающихся навыки личностного исследования.
ПК 2. Создавать модель формирования личности
ПМ 2. Построение модели формирования личности
РО 2.1. Приобщать обучающихся к духовно-нравственным ценностям.
РО 2.2. Характеризовать особенности психических процессов личности в учебном процессе в соответствии с психологией физической культуры и спорта.
РО 2.3. Развивать личностные качества лидера.
РО 2.4. Организовывать воспитательную работу с группами для формирования личности обучающихся.
РО 2.5. Владеть методикой организации спортивных кружков.
ПК 3. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 3. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 3.1. Проектировать материально-техническое обеспечение педагогического процесса
РО 3.2 Анализировать эффективность выбранных методов и форм педагогического менеджмента.
РО 3.3. Определять цели и задачи педагогической деятельности.
РО 3.4. Обеспечивать социальную защищенность, охрану здоровья обучающихся.
РО 3.5. Обеспечивать повышение физической, технической и спортивной подготовки обучающихся.
ПК 4. Создавать модель учебно-тренировочной деятельности обучающихся
ПМ 4. Построение модели учебно-тренировочной деятельности обучающихся
РО 4.1. Проектировать методические и технические условия подготовки и содержания работы с учащимися - спортсменами.
РО 4.2. Конструировать и проводить отбор содержания учебного материала.
РО 4.3. Мобилизировать обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок.
РО 4.4. Характеризовать способы построения модели учебно-тренерской деятельности обучающихся.
РО 4.5. Проводить учебные тренировочные занятия по видам спорта.
РО 4.6. Организовывать секции по видам спорта на базе лагеря.
РО 4.7. Организовывать учебно-тренировочные занятия и спортивные мероприятия.
ПК 5. Создавать условия для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качества) обучающихся
ПМ 5. Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качества) обучающихся
РО 5.1. Владеть биомеханикой физических упражнений.

ОН 5.2. Биохимиялық заңдылықтар мен құбылыстарды сипаттау.
ОН 5.3. Оқу-жаттығу процесінің қауіпсіздігін, денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз ету.
ОН 5.4 Оқушыларды уақтылы медициналық тексеруге бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Өз қызметін рефлексиялау мен түзетуді жүргізу
КМ 6. Өз қызметін рефлексия және түзету жүргізу
ОН 6.1. Адамның өзін-өзі талдау қабілетін анықтау.
ОН 6.2. Интерактивті қарым-қатынасты жобалау.
ОН 6.3. Рефлексивті қызметтің тиімділігін, өнімділігін қамтамасыз ету.
КҚ 7. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу
КМ 7. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу
ОН 7.1. Оқыту сапасының өлшемдері мен көрсеткіштерін анықтау.
ОН 7.2. Оқыту сапасының мониторингі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 7.3. Жаттықтырушылық құзыреттілікті қалыптастыру.
"4S01140504 - Дене тәрбиесі және спорт нұсқаушысы" біліктілігі
КҚ 1. Бекітілген бағдарламалар бойынша дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыру
КМ 1. Дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыру
ОН 1.1. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тұлғаның танымдық, психикалық процестерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2. Дене шынықтыру –сауықтыру және бұқаралық спорттық іс-шаралар өткізу.
ОН 1.3. Жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
ОН 1.4. Білім алушылардың жеке тұлғалық зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру
КМ 2. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру
ОН 2.1. Спорттық-сауықтыру іс-шараларының бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 2.2. Нұсқаушының негізгі функцияларын қолдау.
ОН 2.3. Спорттық жарыс, ашық ойындар әдістемесін қолдану.
ОН 2.4. Жеңіл атлетиканың жалпы және арнайы жаттығуларын қолдану.
ОН 2.5. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 2.6. Туристік саяхаттар мен жорықтар ұйымдастыру.
ОН 2.7. Спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
ОН 2.8. Сауықтыру лагерінде жазғы спорттық практиканы ұйымдастыру.
КҚ 3. Дене шынықтырумен және спортпен айналысуға әртүрлі жастағы топтардың халқын тарту
КМ 3. Әртүрлі жастағы топтарды. тұрғындарды дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тарту
ОН 3.1. Салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізу.
ОН 3.2. Бұқаралық спорттық қозғалыстарды ұйымдастыру.
ОН 3.3. Дене шынықтыру- сауықтыру және спорттық бұқаралық жұмыстарды жүргізу және талдау.
КҚ 4. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізу
КМ 4. Педагогикалық үдерісті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру

РО 5.2. Характеризовать биохимические закономерности и явления.
РО 5.3. Обеспечивать укрепление и охрану здоровья, безопасности учебно-тренировочного процесса.
РО 5.4 Осуществлять контроль за своевременным медицинским осмотром учащихся.
ПК 6. Проводить рефлексию и коррекцию собственной деятельности
ПМ 6. Проведение рефлексии и коррекции собственной деятельности
РО 6.1. Определять способности человека к самоанализу.
РО 6.2. Проектировать интерактивное общение.
РО 6.3. Обеспечивать эффективность, продуктивность рефлексируемой деятельности.
ПК 7. Проводить мониторинг качества обучения
ПМ 7. Проведение мониторинга качества обучения
РО 7.1. Определять критерии и показатели качества обучения.
РО 7.2. Организовывать и проводить мероприятия по мониторингу качества обучения.
РО 7.3. Формировать тренерскую компетентность.
Квалификация "4S01140504 - Инструктор по физической культуре и спорту"
ПК 1. Организовывать занятия по физической культуре по утвержденным программам
ПМ 1. Организация занятий по физической культуре
РО 1.1. Характеризовать особенности познавательных, психических процессов личности в соответствии с возрастными особенностями.
РО 1.2. Проводить физкультурно –оздоровительные и спортивно массовые мероприятия.
РО 1.3. Разъяснять правила техники безопастности при выполнений упражнений.
РО 1.4. Формировать у обучающихся навыки личностного исследования.
ПК 2. Осуществлять спортивно-оздоровительные работы
ПМ 2. Осуществление спортивно-оздоровительной работы
РО 2.1. Разрабатывать программы спортивно-оздоровительных мероприятий.
РО 2.2. Определять основные функции инструктора.
РО 2.3. Применять методики спортивных соревнований, подвижных игр.
РО 2.4. Использовать общие и специальные упражнения легкой атлетики.
РО 2.5. Осуществлять спортивно-оздоровительную работу
РО 2.6. Организовывать туристические походы и экскурсии.
РО 2.7. Участвовать в организации и проведении спортивно- массовых и физкультурно-оздоровительных работ.
РО 2.8. Организовывать спортивно- массовые и физкультурно-оздоровительные работы в оздоровительных лагерях.
ПК 3. Вовлекать население различных возростных групп в занятия физической культурой и спортом
ПМ 3. Вовлечение населения различных возростных групп в занятия физической культурой и спортом
РО 3.1. Осуществлять пропаганду здорового образа жизни.
РО 3.2. Организовывать массовые спортивные движения.
РО 3.3. Проводить и анализировать физкультурно-оздоровительные и спортивно-массовые мероприятия.
ПК 4. Проводить работу по методическому обеспечению педагогического процесса
ПМ 4. Осуществление методического обеспечения педагогического процесса

ОН 4.1. Педагогика, этнопедагогиканың ғылыми негіздерін қолдану.
ОН 4.2. Интерактивті технологияларды қолдану.
ОН 4.3. Дене шынықтыру сауықтыру ұйымында жаттығу қызметін үйлестіру.
ОН 4.4. Білім беру үрдісін жетілдіру үшін ғылыми зерттеу нәтижелерін пайдалану.
КҚ 5. Дене тәрбиесі бағдарламасы мен әдістемелеріне сәйкес балалар үйірмелерінің және спорт секцияларының, спорт активінің жұмысын ұйымдастыру
КМ 5. Балалар үйірмелері мен спорт секцияларының жұмысын ұйымдастыру
ОН 5.1. Дене шынықтыру және спортпен айналысу үшін материалдық – техникалық базаны нығайту.
ОН 5.2. Спорттық іс шараларды өткізу әдістемесін жетілдіру.
ОН 5.3. Спорттық қызығушылық клубтарының, дене шынықтыру-сауықтыру секцияларының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.4. Озық жұмыс тәжірибесін зерттеу, жинақтау және енгізу.
КҚ 6. Дене шынықтыру-спорт ұйымында шұғылданушылардың жарақаттануы және қауіпсіздікті алдын алуды қамтамасыз ету
КМ 6. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жарақаттанудың алдын алу
ОН 6.1. Дене шынықтыру мен спорттың құралдары мен тәсілдерін дұрыс қолдануды түсіндіру.
ОН 6.2. Адам ағзасының құрылымын сипаттау.
ОН 6.3. Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
ОН 6.4. Дене шынықтырумен және спортпен айналысушыларды медициналық бақылауды қамтамасыз ету.
КҚ 7. Жаттықтырушылық процесті бақылауды қамтамасыз ету
КМ 7. Жаттықтырушылық процеске бақылау жүргізу
ОН 7.1. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық - бұқаралық жұмыс сапасына мониторинг жүргізу.
ОН 7.2. Секцияларда жаттығу процесінің мазмұны мен нәтижелерін бағалауды жүргізу.
ОН 7.3. Аурулардың алдын алу үшін дене шынықтырудың әртүрлі әдістері мен формаларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
17-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "01140600 - Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140600 - Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілігі:

РО 4.1. Применять научные основы педагогики, этнопедагогики.
РО 4.2. Применять интерактивные технологии.
РО 4.3 Координировать тренировочную деятельность в физкультурно- оздоровительной организации.
РО 4.4. Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
ПК 5. Организовывать работу детских кружков и спортивных секций, спортивного актива в соответствии с программой и методиками физического воспитания
ПМ 5. Организация работы детских кружков и спортивных секций
РО 5.1. Проводить мероприятия по укреплению материально – технической базы для занятий физической культурой и спортом.
РО 5.2. Совершенствовать методики проведения спортивных мероприятий.
РО 5.3. Организовывать работу клубов спортивного интереса, физкультурно-оздоровительных секций.
РО 5.4. Изучать, обобщать и внедрять передовой опыт работы.
ПК 6. Обеспечивать безопасность и профилактику
травматизма занимающихся в физкультурно- спортивной организации
ПМ 6. Обеспечение безопасности и профилактики
травматизма
РО 6.1. Объяснять правильное применение средств и приемов физической культуры и спорта.
РО 6.2. Описывать структуру организма человека.
РО 6.3. Применять методы лечебной физкультуры и массажа.
РО 6.4. Обеспечивать медицинское наблюдение занимающихся физической культурой и спортом.
ПК 7.Обеспечивать контроль тренеровочного процесса
ПМ 7. Обеспечение контроля тренеровочного процесса
РО 7.1. Проводить мониторинг качества физкультурно-оздоровительной и спортивно- массовой работы.
РО 7.2. Проводить оценку содержания и результатов тренировочного процесса в секциях.
РО 7.3. Использовать различные методы и формы физической подготовки для профилактики заболеваний.
Приложение 17 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности
"01140600 - Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140600 - Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
Квалификации:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S01140601 - Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушылардың оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 1. Білім алушылардың оқу қызметінің моделін құру
ОН 1.1. Кәсіби қызметте негізгі орта білім берудегі педагогикасы мен әдістемесінің теориялық және практикалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, балалардың жағдайының психологиялық жағдайларын сипаттау.
ОН 1.3. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
КҚ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау
КМ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау
ОН 2.1. Оқушылармен тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде тәрбие әдістерін, формаларын, тәсілдерін, құралдарын пайдалану.
ОН 2.2. Оқушылармен, ұжыммен және ата-аналармен қарым-қатынас кезінде педагогикалық шеберлік техникасын дамыту.
ОН 2.3. Кәсіби қызметте тиімді психологиялық-педагогикалық, оның ішінде инклюзивті технологияларды пайдалану.
ОН 2.4. Сыныптан тыс тәрбие жұмысының әдістерін, құралдарын, нысандарын қолдану
ОН 2.5. Жазғы сауықтыру лагерлерінде әртүрлі жастағы балалармен жұмыс жасауда балалар ұжымдарының қызметін ұйымдастырудың әртүрлі нысандары мен әдістерін, психологиялық-педагогикалық диагностика әдістерін қолдану.
КҚ 3. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Оқу ақпаратын тарату
ОН 3.1. Фольклорлық және әдеби мәтіндердің әртүрлі жанрларын қолдану.
ОН 3.2. Тіл білімінің негізгі тұжырымдамаларын, принциптерін, теориялары мен фактілерін қолдану.
ОН 3.3. Морфологиялық және синтаксистік талдау дағдыларын қалыптастыру.
ОН 3.4. Қазіргі қазақ әдебиеті, шетел және қазақ әдебиеті жазушыларының шығармаларына көркем талдау жүргізу.
ОН 3.5. Жаңартылған білім беру мазмұнына сәйкес қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жүргізу.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Критериалды бағалаудың қағидаттарын, тәсілдері мен тетіктерін қолдану.
ОН 4.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингтеу қағидаттарын, тәсілдерін және тетіктерін қолдану.
ОН 4.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және енгізу.
ОН 4.4. Ғылыми жетістіктер мен зерттеу нәтижелері негізінде педагогикалық қызметті жобалау.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара қызмет жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара қызмет жасау

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S01140601 - Учитель казахского языка и литературы"
ПК 1. Планировать и организовывать учебную деятельность учащихся
ПМ 1. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики основного среднего образования в профессиональной деятельности.
РО 1.2. Учитывать психологическое состояние состояния детей с учетом возрастных особенностей.
РО 1.3. Планировать занятия с использованием новых педагогических технологий.
ПК 2. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 2. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 2.1. Использовать методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы с учащимися.
РО 2.2. Развивать технику педагогического мастерства при общении с учащимися, коллективом и родителями.
РО 2.3. Использовать эффективные психолого-педагогические, в том числе инклюзивные технологии в профессиональной деятельности.
РО 2.4. Применять методы, средства, формы внеклассной воспитательной работы.
РО 2.5. Использовать различные формы и методы организации деятельности детских коллективов, методы психолого-педагогической диагностики в работе с детьми разного возраста в летних оздоровительных лагерях.
ПК 3. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Применять различные жанры фольклорных и литературных текстов.
РО 3.2. Использовать основные концепции, принципы, теории и факты языкознания.
РО 3.3. Формировать навыки морфологического и синтаксического разбора.
РО 3.4. Проводить художественный анализ произведений писателей современной казахской литературы, зарубежной и казахской литературы.
РО 3.5. Вести уроки русского языка и литературы в соответствии с обновленным содержанием образования.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 4.1. Применять принципы, подходы и механизмы критериального оценивания.
РО 4.2. Применять принципы, подходы и механизмы мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 4.3. Проводить разработку и внедрение инструментов оценивания.
РО 4.4. Проектировать педагогическую деятельность на основе научных достижений и результатов исследований.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 8.1. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін анықтау үшін нормативтік құжаттарды қолдану.
ОН 8.2. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарының функционалдық жағдайын бағалау, ақаулықтарын анықтау және диагностика жасау
ОН 8.3. Технологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
КҚ 9 Кәсіби қызметте өндірістің инновациялық технологияларын қолдану
КМ 9. Өндірістің инновациялық технологияларын қолдану
ОН 9.1. Өндірістің инновациялық бағыттарын меңгеру.
ОН 9.2. Пайдаланылатын шикізаттың ерекшеліктерін ескере отырып, технологиялық процестерді ұйымдастыру.
ОН 9.3. Кәсіпорындағы инновациялық технологияларды талдау және бағалау.
ОН 9.4. Инновациялық технологиялық процестерді енгізуге ықпал ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
23-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110100 - Операторлық өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110100 - Операторлық өнер
Біліктілігі:

РО. 8.1. Применяет нормативные документы для определения состояния контрольно-измерительных средств во время проведения технологических работ.
РО. 8.2. Оценивает функциональное состояние, выявляет и диагностировать неисправности контрольно-измерительных средств во время проведения технологических работ.
РО. 8.3. Применяет контрольно-измерительных средства во время проведения технологических работ.
ПК 9. Применять инновационные технологии производства в профессиональной деятельности
ПМ 9. Применение инновационных технологии производства
РО. 9.1. Владеть инновационными направлениями производств.
РО. 9.2. Организовать технологические процессы с учетом особенностей используемого сырья.
РО. 9.3. Анализировать и оценивать инновационные технологии на предприятии.
РО. 9.4. Способствовать внедрению инновационных технологических процессов.
Приложение 23 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110100 - Операторское искусство"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110100 - Операторское искусство
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110101 - Фотограф" біліктілігі
КҚ 1. Стандартты техникалық құралдамен фотографиялық кескіндер жасау
КМ 1. Стандартты техникалық құралдамен фотографиялық кескіндер жасау
ОН 1.1. Техникалық талаптарды ескере отырып, жабдықтың техникалық параметрлерін орнату.
ОН 1.2. Фотографиялық жабдықпен суреттерді түсіру.
ОН 1.3. Қолданылатын камералардың техникалық сипаттамаларын және олардың оптикалық белгілерін ажырата білу.
ОН 1.4. Кадрды фотокомпозиция заңдылықтары бойынша құру.
ОН 1.5. Фотосуреттерді басып шығару.
ОН 1.6. Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес түсірілім алаңының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Фотографиялық кескін жасау үшін жарықтандыру схемаларын ұйымдастыру
КМ 2. Фотографиялық кескін жасау үшін жарықтандыру схемаларын ұйымдастыру
ОН 2.1.Студияда түсіру кезінде белгіленген жарықтандыру схемалары мен кадрлық композицияны қолдану.
ОН 2.2. Жарықтандыру жабдығының жарамдылығын тексеру.
ОН 2.3. Фотосуретті жақсарту мақсатында түрлі саптамалар мен диффузорларды қолдану.
КҚ 3. Фотокадр композициясын құру
КМ 3. Фотокадр композициясын құру
ОН 3.1. Көркем фотосурет техникасын қолдану.
ОН 3.2. Әр түрлі ракурстан түсіру, көркем фотографияның түрлерін қолдану.
ОН 3.3. Фотостудия ішінде немесе арнайы павильонда құжатқа арналған фотосурет, жеке портрет және шағын топтарға фотосуреттер түсіру.
ОН 3.4. Түсіру кезінде кемшіліктерді жою үшін оптикалық құралдарды таңдау.
КҚ 4. Арнайы техникалық құралдар мен компьютерлік технологиялар арқылы фотосуретті өңдеу
КМ 4. Арнайы техникалық құралдар мен компьютерлік технологиялар арқылы фотосуретті өңдеу
ОН 4.1. Фотографиялық кескіндердегі ақауларды және объектілерді түзету.
ОН 4.2. Цифрлық кескінді түзету.
ОН 4.3. Фотосуреттер сериясы үшін түстерді түзету технологияларын таңдау.
ОН 4.4. Сандық бояуды (ретушь) орындау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110101 - Фотограф"
ПК 1. Создавать фотоизображения стандартными техническими средствами
ПМ 1. Создание фотоизображения стандартными техническими средствами
РО 1.1. Выставлять технические параметры аппаратуры с учетом технических требований.
РО 1.2. Фиксировать изображения фотографической аппаратурой.
РО 1.3. Различать характеристики применяемых фотокамер и их оптику.
РО 1.4. Строить кадр в соответствии с законами фото композиции.
РО 1.5. Выполнять печать фотографических изображений.
РО 1.6. Организовать работу на съемочной площадке в соответствии с нормами техники безопасности.
ПК 2. Организовать схемы освещения для создания фотоизображения
ПМ 2. Организация схемы освещения для создания фотоизображения
РО 2.1. Применять установленные схемы освещения и композиции кадра при съемке в студии.
РО 2.2. Проверять исправность осветительного оборудования.
РО 2.3. Применять разного рода насадок и диффузоров для смягчения рисунка изображения.
ПК 3. Построить композицию фотокадра
ПМ 3. Построение композиции фотокадра
РО 3.1. Использовать технику художественной фотосъемки.
РО 3.2. Осуществлять съемку в разных ракурсах, применять виды художественной фотографии.
РО 3.3. Выполнять фотосъемку на документы, одиночные портреты и небольших групп в павильоне и на постоянной площадке.
РО 3.4. Подбирать оптические средства для устранения недостатков при съемке.
ПК 4. Выполнять обработку фотоизображения с использованием специальных технических средств и компьютерных технологий
ПМ 4. Выполнение обработки фотоизображения с использованием специальных технических средств и компьютерных технологий
РО 4.1. Исправлять дефекты фотоизображения и объекты на изображении.
РО 4.2. Корректировать цифровое изображение.
РО 4.3. Выбирать технологии цветокоррекции к серии фотоизображений.
РО 4.4. Выполнять цифровую ретушь.

ОН 4.5. Графикалық файл форматын таңдау.
"4S02110102- Бейнеоператор" біліктілігі
КҚ 1. Оператор функцияларын орындай отыра бейнетүсірілімді павильондарда жүргізу (сыртта)
КМ 1. Оператор функцияларын орындай отыра бейнетүсірілімді павильондарда жүргізу (сыртта)
ОН 1.1. Түсіру жабдықтарымен, жарық беру құралдарымен және оптикалық керек-жарақтармен жұмыс жасау.
ОН 1.2. Камераның орналасуын анықтап, экспозицияны және фокустық қашықтықты реттеу.
ОН 1.3. Әр түрлі ракурс пен жоспарларды қолдана отырып композициялар құрастыру.
ОН 1.4. Түсірілімді операторлық кранымен жүргізу.
ОН 1.5. Фото және видео түсіру үшін басқарусыз ұшу аппараттарын пайдалану.
ОН 1.6. Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес түсірілім алаңының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Телебағдарламаларды және басқа да визуалды туындыларды шығаруды ұйымдастыру
КМ 2. Телебағдарламаларды және басқа да визуалды туындыларды шығаруды ұйымдастыру
ОН 2.1. Жабдықты эфирге шығаруға дайындау.
ОН 2.2. Жылжымалы телевизиялық станциясында жұмыс жасау.
ОН 2.3. Құрастырылған схемаларға сәйкес жоғары сапалы жарықтандыруды қамтамасыз ету.
КҚ 3. Бағдарлама өндірісінде жоғары сапалы дыбыстық жазуды қамтамасыз ету
КМ 3. Бағдарлама өндірісінде жоғары сапалы дыбыстық жазуды қамтамасыз ету
ОН 3.1. Дыбыс жазатын техникамен жұмыс жасау.
ОН 3.2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтап және оларды жою үшін жедел шаралар қолдану.
ОН 3.3. Түсіру кезінде бейне және аудио жазбалардың сапасын бақылау.
ОН 3.4. Экспликацияға сәйкес дыбыс деңгейін бақылау.
"4S02110103 - Бейнемонтаждаушы" біліктілігі
КҚ 1. Монтажды жобаларды ұйымдастыру және қамтамасыз ету
КМ 1. Монтажды жобаларды ұйымдастыру және қамтамасыз ету
ОН 1.1. Бейнемонтаж үшін бастапқы материалдарды дайындау.
ОН 1.2. Монтаждау кешендерін, монтаждау және қосымша бағдарламаларын баптау және пайдалану.
ОН 1.3. Монтаждау бағдарламасында аудиовизуалды шығарманың жобасын жасау.
ОН 1.4. Жұмыс жобасына графика/арнайы эффектілерді қосу.
КҚ 2. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың монтаждаудың технологиялық процесстерін орындау
КМ 2. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың монтаждаудың технологиялық процесстерін орындау
ОН 2.1. Монтаж шешімдерінің парақтарын жасау.
ОН 2.2. Барлық дыбыстық материалдарды монтаждау, дыбыстау, синхрондау және үйлестіруді орындау.
ОН 2.3. Бейнелерді сақтау және түрлендіру.
КҚ 3. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, видеофильмдердің, телерадиобағдарламалардың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету

РО 4.5. Подбирать форматы графических файлов.
Квалификация "4S02110102 - Видеооператор"
ПК 1. Проводить видеосъемки в павильоне (на выезде), с выполнением функции оператора
ПМ 1. Проведение видеосъемок в павильоне (на выезде), с выполнением функции оператора
РО 1.1. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами.
РО 1.2. Определять места для камер, настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
РО 1.3. Строить композиции с применением разных ракурсов и планов.
РО 1.4. Проводить съемку с операторским краном.
РО 1.5. Использовать беспилотные летательные аппараты при фото-видеосъемке.
РО 1.6. Организовать работу на съемочной площадке в соответствии с нормами техники безопасности.
ПК 2. Организовать производство телепрограмм и иных визуальных произведений
ПМ 2. Организация производства телепрограмм и иных визуальных произведений
РО 2.1. Подготовить оборудование к выходу в эфир.
РО 2.2. Работать на передвижной телевизионной станции.
РО 2.3. Осуществлять качественное освещение согласно разработанным схемам.
ПК 3. Обеспечивать качественную запись звука при производстве программ
ПМ 3. Обеспечение качественной записи звука при производстве программ
РО 3.1. Работать со звукозаписывающей техникой.
РО 3.2. Выявлять неисправности оборудования и принимать оперативные меры для их устранения.
РО 3.3. Контролировать качество видео и аудио записи во время съемок.
РО 3.4. Контролировать (микширование) уровень звука в соответствии с экспликацией.
Квалификация "4S02110103 - Видеомонтажер"
ПК 1. Организовать и обеспечить монтажные проекты
ПМ 1. Организация и обеспечение монтажных проектов
РО 1.1. Подготавливать исходные материалы к монтажу.
РО 1.2. Настраивать и проводить эксплуатацию монтажного комплекса, монтажной и вспомогательных программ.
РО 1.3. Создавать проект аудиовизуального произведения в монтажной программе.
РО 1.4. Включать графики/спецэффекты в рабочий проект.
ПК 2. Выполнять технологические процессы монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
ПМ 2. Выполнение технологических процессов монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
РО 2.1. Создавать листы монтажных решений.
РО 2.2. Выполнять монтаж, озвучивание, синхронизацию и согласование всех звуковых материалов.
РО 2.3. Сохранять видеозаписи и конвертировать материал.
ПК 3. Обеспечивать художественно-техническое качество кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров
ПМ 3. Обеспечение художественно-технического качества кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров

ОН 3.1. Әр сюжетті (фрагментті) көрсетуге қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Музыка мен шуды музыкалық редактормен қатар қолдану.
ОН 3.3. Сценарийлік өнімнің драмалық немесе ойын-сауық құндылығын арттыру үшін қажетті өңдеу тәсілдерін таңдау.
КҚ 4. Монтаждау жабдықтарын техникалық алдын алу шараларын жүргізу
КМ 4. Монтаждау жабдықтарын техникалық алдын алу шараларын жүргізу
ОН 4.1. Монтаж жұмыстары басталмай тұрып жабдықтардың жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Монтажға арналған бағдарламалық кешендерін жаңарту.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
25-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110200 - Дыбыс операторлық шеберлік" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.1. Обеспечивать каждый сюжет (фрагмент) к просмотру.
РО 3.2. Использовать шумы и музыку совместно с музыкальными редакторами.
РО 3.3. Выбирать способы монтажа, необходимых для повышения драматической или развлекательной ценности продукции по сценарию.
ПК 4. Проводить техническую профилактику монтажного оборудования
ПМ 4. Проведение технической профилактики монтажного оборудования
РО 4.1.Обеспечивать работоспособность оборудования до начала осуществления монтажа.
РО 4.2. Обновлять программные комплексы для монтажа.
Приложение 25 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110200 - Звукооператорское мастерство"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02110201 - Дыбыс операторы" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
КМ 1. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаларды талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
ОН 1.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 1.4. Үйлесімділіктің анық және форма қалыптастырушы мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды үйлесімділіктің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 1.7. Оркестрлік партитураларды парақтан оқу.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау .
КҚ 3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету
КМ 3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету
ОН 3.1. Дыбысты тарату заңын және адамның есту қабілетінің психофизиологиясын қолдану.
ОН 3.2. Дыбыстық сигналдың бұрмалануының әртүрлі түрлерін есту арқылы ажырату.
ОН 3.3. Фонограмманың дыбыс сапасын белгілі бір критерийлер бойынша талдау.
ОН 3.4. Жалпы өлшеуші құралдардың барлық кешенінің және нақты мамандыққа арналған өлшем құралдары туралы білімді пайдалану.
КҚ 4.
Жазба, репетиция және концерттік бағдарламаларды өткізу үшін дыбыс-техникалық жабдықты іріктеу
КМ 4.
Жазба, репетиция және концерттік бағдарламаларды өткізу үшін дыбыс-техникалық жабдықты іріктеу
ОН 4.1. Дыбысты тарату трактісін жұмысқа дайындау процесінде дыбыс жабдығын коммутациялау принциптерін білу мен түсінуді қолдану.
ОН 4.2. Дыбысты тарату трактінің элементтерін таңдау, қосу және дұрыстау.
ОН 4.3. Негізгі арнайы компьютерлік бағдарламалар мен плагиндермен жұмыс жасау.
ОН 4.4. Сандық аудио құрылғыларды пайдалану.
ОН 4.5. Дыбыстау және дыбысты күшейту жүйелерін есептеу және орнату.
ОН 4.6. Микрофондардың орналасуын басқару, арнайы дыбыстық эффектілердің сынақ жазбаларын жүргізу.
КҚ 5. Театрлық-концерттік қойылымның дыбысын шешу бойынша жұмыс істеу
КМ 5. Театрлық-концерттік қойылымның дыбысын шешу бойынша жұмыс

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02110201 - Звукооператор"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Демонстрировать практические навыки анализа музыкальных произведений.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 1.7. Читать с листа оркестровые партитуры.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Обеспечивать техническое качество звука
ПМ 3. Обеспечение технического качества звука
РО 3.1. Применять законы звукопередачи и психофизиологию человеческого слуха.
РО 3.2. Различать на слух различные виды искажений звукового сигнала.
РО 3.3. Анализировать качество звучания фонограммы по определенным критериям.
РО 3.4. Применять знания всего комплекса общих измерительных приборов и измерительных приборов узкоспециального назначения.
ПК 4. Подбирать звукотехническое оборудование, необходимые для проведения записи, репетиций и концертной программы
ПМ 4. Подбор звукотехнического оборудования для проведения записи, репетиций и концертной программы
РО 4.1. Применять знание и понимание принципов коммутации звукового оборудования в процессе подготовки тракта звукопередачи к работе.
РО 4.2. Подбирать, подключать и настраивать элементы тракта звукопередачи.
РО 4.3. Оперировать базовыми специальными компьютерными программами и плагинами.
РО 4.4. Эксплуатировать цифровые аудиоустройства.
РО 4.5. Рассчитывать и инсталлировать системы озвучивания и звукоусиления.
РО 4.6. Руководить расстановкой микрофонов, проводить пробные записи особых звуковых эффектов.
ПК 5. Работать над звуковым решением театрально-концертной постановки
ПМ 5. Работа над звуковым решением театрально-концертной постановки

ОН 5.1. Акустика негіздерін, музыкалық акустика негіздерін, театр және концерт залдарының акустикалық мүмкіндіктерін түсіну.
ОН 5.2. Режиссерлік сценарийді құруға, қарауға, актерлік тапсырыстарға, дайындықтарға қатысу.
ОН 5.3. Сахна алаңының акустикалық ерекшеліктеріне байланысты актерлерді орналастыру кезінде қатысу.
ОН 5.4. Микрофондарды орналастыру және коммутациялау схемасын әзірлеу.
ОН 5.5. Дирижердің, режиссердің, көркемдік жетекшінің және орындаушылардың ойларына сәйкес концерттік дыбыс жасау.
ОН 5.6. Спектаклдерге арнайы дыбыстық әсер жасау үшін пайдаланатын арнайы жазбалар жасау.
ОН 5.7. Дыбыстық жазбаларды орнату процесін жүзеге асыру.
ОН 5.8. Концерттердің музыкалық сүйемелдеуін әр түрлі жанрдағы керек-жарақтармен, спектакльдердің дыбыстық және шуылдық безендірілулерін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
27-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110300 - Графикалық және мультимедиялық дизайн" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110300 - Графикалық және мультимедиялық дизайн
Біліктілігі:

РО 5.1. Понимать основы акустики, основы музыкальной акустики, акустические возможности театральных и концертных залов.
РО 5.2. Участвовать в создании режиссерского сценария, просмотрах, актерских сдачах, репетициях.
РО 5.3. Участвовать при расположении актеров в зависимости от акустических особенностей сценической площади.
РО 5.4. Разрабатывать схему расстановки и коммутирования микрофонов.
РО 5.5. Создавать концертный звук в соответствии с замыслом дирижера, режиссера, художественного руководителя и исполнителей.
РО 5.6. Производить специальные записи для использования их в спектаклях, для создания специальных звуковых эффектов.
РО 5.7. Осуществлять процесс монтажа звуковых записей.
РО 5.8. Обеспечивать музыкальное сопровождение концертов различной жанровой принадлежности, звуковое и шумовое оформление спектаклей.
Приложение 27 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110300 - Графический и мультимедийный дизайн"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110300 - Графический и мультимедийный дизайн
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110301 - Графикалық жұмыстарды орындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Графикалық жұмыстарды рәсімдеуде дизайн принциптерін қолдану
КМ 1. Графикалық жұмыстарды рәсімдеуде дизайн принциптерін қолдану
ОН 1.1. Сурет салу техникасының әртүрлі түрлерін қолдана отырып, заттар мен сюжеттерді бейнелеу.
ОН 1.2. Дизайнда композицияларды құру.
ОН 1.3. Түс модельдерін қолдану.
КҚ 2. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
КМ 2. Көркем-безендіру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Аппараттық-бағдарламалық кешенді баптауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Заманауи бағдарламаларды қолдана отырып, визуалды дизайн элементтері мен принциптерін қолдану.
ОН 2.3. Графикалық жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Қаріп жұмыстарының техникасын қолдану.
КҚ 3. Дизайн-өнімнің макетін құрастыру
КМ 3. Дизайн-өнімнің макетін құрастыру
ОН 3.1. Жобалық тапсырманы қолдана отырып эскиздер дайындау.
ОН 3.2. Графикалық дизайнның негізгі бағыттары бойынша авторлық дизайн макеттерді жасау.
ОН 3.3. Презентация үшін макеттер, прототиптер дайындау.
КҚ 4. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, дизайн-макетті баспаға дайындау
КМ 4. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, дизайн-макетті баспаға дайындау
ОН 4.1. Қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып, дизайн-макетті басып шығарудың (жариялаудың) техникалық параметрлерін баптау.
ОН 4.2. Дайын дизайн-өнімнің басып шығару (жариялау) сапасының талаптарына сәйкестігін бағалау.
ОН 4.3. Баспаға (жарияланымды) сүйемелдеу жұмыстарын жүргізу.
"3W02110302 - Компьютерлік графика операторы" біліктілігі
КҚ 1.
Бағдарламалық қамтамасыздандырумен жұмыс істеу үшін аппараттық құралдарды таңдау, баптау және іске қосу
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандырумен жұмыс істеу үшін аппараттық құралдарды таңдау, баптау және іске қосу
ОН 1.1. Өз құзыреттілігі аясында аппараттық және перифериялық құрылғыларды қолдану.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110301 - Исполнитель графических работ"
ПК 1. Применять принцип дизайна, в оформлении графических работ
ПМ 1. Применение принципов дизайна, в оформлении графических работ
РО 1.1. Изображать предметы и сюжеты с применением различных видов техники рисования.
РО 1.2. Строить композиции в дизайне.
РО 1.3. Использовать модели цвета.
ПК 2. Выполнять художественно-оформительские работы
ПМ 2. Выполнение художественно-оформительских работ
РО 2.1. Осуществлять настройку аппаратно-программного комплекса.
РО 2.2. Использовать элементы и принципы визуального дизайна с применением современных программ.
РО 2.3. Выполнять графические работы.
РО 2.4. Применять технику шрифтовых работ.
ПК 3. Разработать макет дизайн-продукта
ПМ 3. Разработка макета дизайн-продукта
РО 3.1. Подготавливать эскизы с применением проектного задания.
РО 3.2. Создавать авторские макеты дизайна по основным направлениям графического дизайна.
РО 3.3. Подготовить макеты, прототипы для презентации.
ПК 4. Подготовить дизайн-макет к печати соблюдением мер техники безопасности
ПМ 4. Подготовка дизайн-макета к печати с соблюдением мер техники безопасности
РО 4.1. Выполнять настройку технических параметров печати (публикации) дизайн-макета с соблюдением норм и правил техники безопасности.
РО 4.2. Оценивать соответствие готового дизайн-продукта требованиям качества печати (публикации).
РО 4.3. Осуществлять сопровождение печати (публикации).
Квалификация "3W02110302 - Оператор компьютерной графики"
ПК 1. Выбирать, настраивать и запускать аппаратные средства для работы с программным обеспечением
ПМ 1. Выбор, настройка и запуск аппаратных средств для работы с программным обеспечением
РО 1.1. Применять аппаратные и периферийные устройства в рамках своей компетенции.

ОН 1.2. Анимация және мультимедиа элементтерімен жұмыс істеу үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 1.3. Техникалық және бағдарламалық құралдарды қолдауды қамтамасыз ету.
КҚ 2. Векторлық графика құралдарымен анимациялық роликтер үшін визуалды контент құру
КМ 2. Векторлық графика құралдарымен анимациялық роликтер үшін визуалды контент құру
ОН 2.1. Бейнені (кейіпкерлерді) анимация үшін салу және өңдеу.
ОН 2.2. Цифрланған фондар мен текстураларды жасау.
ОН 2.3. Баспаға және сандық жарияланымға арналған бейнені жасау (фотосуретті қоса алғанда).
КҚ 3. Растрлық графика көмегімен сандық кескіндерді құру және өңдеу
КМ 3. Растрлық графика көмегімен сандық кескіндерді құру және өңдеу
ОН 3.1. Растрлық графикалық объектілерді өңдеу және трансформациялау.
ОН 3.2. Растрлық форматта түстермен жұмыс жасау.
ОН 3.3. Растрлық және векторлық редакторларды бірге қолдану.
КҚ 4. Аудиовизуалды контентті әрі қарай пайдалану үшін дайындау
КМ 4.Аудиовизуалды контентті әрі қарай пайдалану үшін дайындау
ОН 4.1. Аудио туындыны жасау.
ОН 4.2. Видео туындыны жасау.
ОН 4.3. Видеомонтаж кезінде кадрларды түйістіру принциптерін қолдану.
"4S02110303 - Графикалық анимация технигі" біліктілігі
КҚ 1. Анимациялық жобаны құрастыру
КМ 1.Анимациялық жобаны құрастыру
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып, анимациялық жобаларды құрастыру кезінде техникалық құралдарды қолдану.
ОН 1.2. Заманауи бағдарламалық құралдары арқылы моушн дизайн технологиясын қолдану.
ОН 1.3. Анимациялық жобаны құрастыру үшін жобаға алдын ала талдау жүргізу.
ОН 1.4. Анимациялар жасау, кейіпкерлермен эскиздерді таңдау.
ОН 1.5. Көріністердің ретті орналасуын анықтау, олардың қарым-қатынасын дұрыс құру.
КҚ 2. Анимацияның рендерингі және "композитингі"
КМ 2. Анимацияның рендерингі және "композитингі"
ОН 2.1. Суреттердің ретті орналасуы үшін визуализация (рендеринг) процесін жүргізу.
ОН 2.2. Анимациялық жобаның барлық композицияларын біріктіру процесі.
ОН 2.3. Анимацияларды дыбыс жазумен синхрондау.
"4S02110304 - Графикалық дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Визуалды ақпарат объектілерін құрастыру және тұтастыру
КМ 1. Визуалды ақпарат объектілерін құрастыру және тұтастыру
ОН 1.1. Жеке көркем образдарды жасау.
ОН 1.2. Дизайн-жобаның көркемдік-техникалық құрастырылуын орындау.
ОН 1.3. Заманауи графикалық бағдарламаларда дизайн жобасын жасау.
ОН 1.4. Дизайн жобасының моделін модельдеу, визуализациялау және ұсыну.
ОН 1.5. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтау.
КҚ 2. Графикалық дизайн өніміне техникалық тапсырманы құрастыру
КМ 2. Графикалық дизайн өніміне техникалық тапсырманы құрастыру

РО 1.2. Устанавливать программное обеспечение для работы с анимацией и мультимедиа элементами.
РО 1.3. Обеспечивать поддержку технических и программных средств.
ПК 2. Создавать визуальный контент для анимированных роликов средствами векторной графики
ПМ 2. Создание визуального контента для анимированных роликов средствами векторной графики
РО 2.1. Рисовать и редактировать изображения (персонажи) для последующей анимации.
РО 2.2. Создавать оцифрованные фоны и текстуры.
РО 2.3. Создавать (включая фотографию), изображения как для печати, так и для цифровой публикации.
ПК 3. Создавать и обрабатывать цифровые изображения средствами растровой графики
ПМ 3. Создание и обработка цифровых изображений средствами растровой графики
РО 3.1. Редактировать и трансформировать растровые графические объекты.
РО 3.2. Работать с цветом в растровом формате.
РО 3.3. Использовать растровые и векторные редакторы.
ПК 4. Подготовить аудиовизуальный контент для дальнейшего использования
ПМ 4. Подготовка аудиовизуального контента для дальнейшего использования
РО 4.1. Создавать аудио произведение.
РО 4.2. Создавать видео произведение.
РО 4.3. Применять принципы стыковки кадров при видеомонтаже.
Квалификация "4S02110303 - Техник графической анимации"
ПК 1. Разработать анимационный проект
ПМ 1. Разработка анимационного проекта
РО 1.1. Применять технические средства для создания анимационного проекта с соблюдением норм и правил техники безопасности.
РО 1.2. Применять технологии моушн дизайна посредством новейших программных средств.
РО 1.3. Проводить предпроектный анализ для разработки анимационного проекта.
РО 1.4. Создать анимацию и выбор эскизов с персонажами.
РО 1.5. Определить последовательность сцен и правильно выстраивать их взаимоотношения.
ПК 2. Выполнить рендеринг и "композитинг" анимации
ПМ 2. Выполнение рендеринга и "композитинг" анимации
РО 2.1. Проводить процесс визуализации (рендеринг) в последовательность картинок.
РО 2.2. Проводить процесс слияния всех композиций анимационного проекта.
РО 2.3. Синхронизировать анимации со звукозаписью.
Квалификация "4S02110304 - Графический дизайнер"
ПК 1. Разработать и компоновать объекты визуальной информации
ПМ 1. Разработка и компоновка объектов визуальной информации
РО 1.1. Создавать собственные художественные образы.
РО 1.2. Выполнить художественно-техническую разработку дизайн-проекта.
РО 1.3. Создавать дизайн-проект в современных графических программах.
РО 1.4. Моделировать, визуализировать и презентовать модель
дизайн-проекта.
РО 1.5. Соблюдать трудовое законодательство, порядок внутренного трудового распорядка, по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
ПК 2. Разработать техническое задание на продукт графического дизайна
ПМ 2. Разработка технического задания на продукт графического дизайна

ОН 2.1. Дизайн-өнімнің техникалық тапсырмасын құрастыру үшін қажетті деректерді жинау, жүйелеу және талдауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Дизайн-макет құрастыруда техникалық және бағдарламалық құралдарды таңдау.
ОН 2.3. Құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес дайын техникалық тапсырманы қалыптастыру.
КҚ 3. Визуалды ақпарат объектілерін әзірлеудегі қызметті басқару
КМ 3. Визуалды ақпарат объектілерін әзірлеудегі қызметті басқару
ОН 3.1. Визуалды ақпараттың құрастырылған объектілерінің сапасына бағалау жүргізу.
ОН 3.2. Визуалды ақпараттың объектілер сапасының талаптарын қамтитын нормативтік құжаттарды қолдану.
ОН 3.3. Дизайн өнімін жасау үшін жаңа технологияларды пайдалану бойынша ұсыныстар құрастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
29-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110400 – Баспа ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Осуществлять сбор, систематизацию и анализ данных, необходимых для разработки технического задания дизайн-продукта.
РО 2.2. Определять выбор технических и программных средств для разработки дизайн-макета с учетом их особенностей использования.
РО 2.3. Формировать готовое техническое задание в соответствии с требованиями к структуре и содержанию.
ПК 3. Управлять деятельностью по разработке объектов визуальной информации
ПМ 3. Управление деятельностью по разработке объектов визуальной информации
РО 3.1. Проводить оценку качества разработанных объектов визуальной информации.
РО 3.2. Применять нормативные документы, содержащие требования качества объектов визуальной информации.
РО 3.3. Разрабатывать предложения по использованию новых технологий для создания дизайн-продукта.
Приложение 29 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110400 – Издательское дело"

"3W02110401- Басуға дейінгі процестердің операторы" біліктілігі
КҚ 1. Басуға дейінгі процесс жабдығын дайындауды жүргізу
КМ 1. Басуға дейінгі процесс жабдығын дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН1.2. Жұмыс үстелі-баспа жүйесінде (компьютер, сканер, принтер) жұмыс жасау.
ОН 1.3. "Сomputer-to-Film" технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.4. "Computer-to-Press"технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.5. "Computer-to-Plate" технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.6. Фототерім жабдығында, монтаждау үстелінде, көшіру рамасында жұмыс жасау.
ОН 1.7. Сынамалы баспа станогында, кең форматты плоттерде жұмыс жасау.
КҚ 2. Басуға дейінгі процестерге материалдар дайындау
КМ 2. Басуға дейінгі процестерге материалдар дайындау
ОН 2.1. Басуға дейінгі процестердің материалдарының техникалық сипаттамаларын анықтау.
ОН 2.2. Баспа технологиясына байланысты басуға дейінгі процестің материалдарын таңдау.
ОН 2.3. Материалды тұтыну және жабдықты жүктеу нормалары негізінде материалдар санын есептеуге қатысу.
КҚ 3. Макетті басуға дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Макетті басуға дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Мәтінді теру, өңдеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Мәтінді орналастыру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, басылымның дизайнын жасау.
ОН 3.4. Сканерлеу, ретушь, түсті бөлу бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.5. Өндіріске технологиялық картамен (ерекшелігімен) бірге түпнұсқа макетті дайындау.
"3W02110402 - Копирайтер" біліктілігі
КҚ 1. Мәтінді оқу, түзету және оның стандарттарға сәйкестігін тексеру
КМ 1. Мәтінді оқу, түзету және оның стандарттарға сәйкестігін тексеру
ОН 1.1. Жұмыс орнында еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН1.2. Мәтіндерді сауаттылыққа тексеруді жүзеге асыру.
ОН 1.3. Басуға қол қойылған баспаның түзетумен монтаждан кейін бедерлерді тексеру.
ОН 1.4. Мәтінді түзету және дұрыстау.
ОН 1.5. Құжаттардың ресімделуінің стандарттарға сәйкестігін тексеру.
КҚ 2. Мәтінді теру және дизайн процесін жүзеге асыру
КМ 2. Мәтінді теру және дизайн процесін жүзеге асыру
ОН 2.1. Мәтінді теру жұмыстарын орындау.
ОН 2.2. Графикалық редакторларда жұмыс жасау.
ОН 2.3. Типографиканың негізгі ережелерін ескере отырып, мәтіндерді рәсімдеу.
ОН 2.4. Инфографика ережелерін қолдану.
КҚ 3. Мәтіндерді, ұрандарды әзірлеуге және веб-сайтты жетілдіруге қатысу
КМ 3. Мәтіндерді, ұрандарды әзірлеуге қатысу

Квалификация "3W02110401 -Оператор допечатных процессов"
ПК 1. Проводить подготовку оборудования допечатного процесса
ПМ 1. Подготовка оборудования допечатного процесса
РО 1.1. Соблюдать нормы и требования техники безопасности, охраны труда, производственной санитарии на рабочем месте.
РО 1.2. Производить работы на настольно-издательской системе (компьютер, сканер, принтер).
РО 1.3. Производить работы на оборудовании технологии "Сomputer-to-Film".
РО 1.4. Производить работы на оборудовании технологии "Computer-to-Press".
РО 1.5. Производить работы на оборудовании технологии "Computer-to-Plate".
РО 1.6. Производить работы на фотонаборном оборудовании, монтажном столе, копировальной раме.
РО 1.7. Производить работы на пробопечатном станке, широкоформатном плоттере.
ПК 2. Подготовить материалы для допечатных процессов
ПМ 2. Подготовка материалов для допечатных процессов
РО 2.1. Определять технические характеристики материалов допечатных процессов.
РО 2.2. Подобрать материалы допечатного процесса в зависимости от технологии печати.
РО 2.3. Участвовать в выполнении расчета количества материалов на основании норм расхода материала и загрузки оборудования.
ПК 3. Выполнять технологические операции по подготовке макета к печати
ПМ 3. Выполнение технологических операций по подготовке макета к печати
РО 3.1. Выполнять работы по набору, правке текста.
РО 3.2. Выполнять работы по верстке текста.
РО 3.3. Выполнять дизайн издания с применением программного обеспечения.
РО 3.4. Выполнять операции по сканированию, ретуши, цветоделения.
РО 3.5. Подготовить оригинал-макета вместе с технологической картой (спецификацией) в производство.
Квалификация "3W02110402- Копирайтер"
ПК 1. Выполнять вычитку, корректировку текста и его проверку на соответствие стандартам
ПМ 1. Вычитка, корректировка текста и его проверка на соответствие стандартам
РО 1.1. Соблюдать нормы и требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии на рабочем месте.
РО 1.2. Выполнять проверку текстов на грамотность.
РО 1.3.Сверять оттиски после монтажа с корректурой издательства, подписанной в печать.
РО 1.4. Корректировать и исправлять текст.
РО 1.5.Проверять оформление документов на соответствие стандартам.
ПК 2. Осуществлять процесс набора и дизайна текста
ПМ 2. Осуществление процесса набора и дизайна текста
РО 2.1. Выполнять работы по набору текста.
РО 2.2. Работать в графических редакторах.
РО 2.3. Оформлять тексты, учитывая основные правила типографики.
РО 2.4. Применять правила инфографики.
ПК 3. Участвовать в разработке текстов, слоганов и продвижении сайтов
ПМ 3. Участие в разработке текстов, слоганов

ОН 3.1. Мақсатты аудиторияны талдау.
ОН 3.2. Жарнама психологиясының әсер ету әдістерін қолдану.
ОН 3.3. Мәтінді жазудың негізгі тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Жарнама компаниясының тұжырымдамасын әзірлеуге қатысу.
ОН 3.5. Сайтты, әлеуметтік желілерді жетілдірудің заманауи әдістері мен технологияларын қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
31-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02110500- Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110500 - Полиграфиялық және орау өндірісінің технологиясы
Біліктілігі:

РО 3.1. Анализировать целевую аудиторию.
РО 3.2. Применять методы воздействия психологии рекламы.
РО 3.3. Использовать основные способы написания текстов.
РО 3.4.Участвовать в разработке концепции рекламной кампании.
РО 3.5.Применять современные методы и технологии продвижения сайта, социальных сетей.
Приложение 31 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02110500 – Технология полиграфического и упаковочного производства"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110500 - Технология полиграфического и упаковочного производства
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02110501-Брошюралаушы-түптеуші" біліктілігі
КҚ 1. Өндіріс талаптарына сәйкес брошюралау-түптеу процестерін орындау
КМ 1. Өндіріс талаптарына сәйкес брошюралау-түптеу процестерін орындау
ОН1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 1.2. Брошюралау операцияларын орындайтын станоктардан жартылай фабрикаттарды қабылдауды, сапасын тексеруді, түйістіруді, престеуді және орауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жеке брошюралық операцияларды қолмен орындау.
ОН1.4. Басып шығарылған бедер-парақтарды, мұқабаларды түйістіру, кесу, бүктеу, жинақтау, есептеу.
КҚ 2. Полиграфия өнімін дайындаудың толық технологиялық циклын ескере отырып, жұмысты орындау
КМ 2. Полиграфия өнімдерін дайындаудың толық технологиялық циклын ескере отырып, жұмыстарды орындау
ОН2.1. Бүктемелерді қолмен бүгу бойынша операцияларды орындау.
ОН 2.2. Ресімдеу бойынша күрделі ақ және бланк бұйымдарын дайындау бойынша операциялар кешенін орындау, қолданылатын материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Дөңгелек бұрышы, жұмсақ төсемі және фаскасы бар қақпақтарды дайындау.
ОН 2.4. Жұмыс құралдарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 2.5. Блокты түптеу қақпағына қолмен салу бойынша операцияларды орындау.
ОН 2.6. Түптеу қақпақтарында өрнектеу бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Баспа өнімдерін өңдеуді жүзеге асыру
КМ 3. Баспа өнімдерін өңдеу
ОН 3.1. Баспа басылымдарын қолмен және полиграфия жабдықтарында көркемдеп безендіру бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.2. Мекенжай папкаларын, ақ бұйымдарды, оның ішінде көркем және көркемдігі жоғары бұйымдарды дайындау бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.3. Баспа өнімін және оның жекелеген бөліктерін ою бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.4. Көркем басылымдарды безендіру композициясын жасау бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.5. Түптеу қақпақтарында басып шығару операцияларын орындау, түптеу қақпақтарында өру, инкрустирлеу және аппликацияны орындау бойынша операциялар.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02110501- Брошюровщик-переплетчик"
ПК 1. Выполнять брошюровочно-переплетные процессы согласно требования производства
ПМ 1. Выполнение брошюровочно-переплетных процессов согласно требования производства
РО 1.1. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте.
РО 1.2. Осуществлять прием, проверку качества, сталкивание, прессование и упаковку полуфабрикатов со станков, выполняющих брошюровочные операции.
РО 1.3. Выполнять отдельные операции брошюровки вручную.
РО 1.4. Выполнять сталкивание, разрезку, фальцовку, комплектование, счет отпечатанных листов-оттисков, обложек.
ПК 2. Выполнять работы с учетом полного технологического цикла изготовления полиграфической продукции
ПМ 2. Выполнение работ с учетом полного технологического цикла изготовления полиграфической продукции
РО 2.1. Выполнять операции по отгибке фальцев вручную.
РО 2.2. Выполнять комплекс операций по изготовлению сложных по оформлению беловых и бланочных изделий, заготовка применяемых материалов.
РО 2.3. Изготавливать крышки с круглым углом, мягкой прокладкой и фаской.
РО 2.4. Осуществлять контроль за техническим состоянием рабочих инструментов.
РО 2.5. Выполнять операции по вставке блока в переплетную крышку вручную.
РО 2.6. Выполнять операции по тиснению на переплетных крышках.
ПК 3. Производить отделку печатной продукции
ПМ 3. Отделка печатной продукции
РО 3.1. Выполнять операции по художественному оформлению печатных изданий вручную и на полиграфическом оборудовании.
РО 3.2. Выполнять операции по изготовлению адресных папок, беловых изделий, в том числе художественных и высокохудожественных
РО 3.3. Выполнять операции по высечке печатной продукции и ее отдельных частей.
РО 3.4. Выполнять операции по составлению композиции оформления художественных изданий.
РО 3.5. Выполнять операции по печати на переплетных крышках, операции по оплетке, инкрустированию и выполнению аппликации на переплетных крышках.

ОН 3.6. Футлярларды қаптаманы дайындау бойынша операцияларды орындау.
ОН 3.7. Кітаптарды қолмен және полиграфия жабдығында қосымша мұқабамен орау операциясын орындау.
ОН 3.8. Былғары мен оның алмастырғыштарын қолдана отырып түптеу қақпақтарын жасау бойынша операцияларды орындау.
"3W02110502-Баспа машиналарының операторы" біліктілігі
КҚ1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің формалық процестерін орындау
КМ 1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің формалық процестерін орындау
ОН 1.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру.
ОН 1.2. Мамандандыруды ескере отырып, баспа формаларын жасау бойынша жұмыстарды орындау үшін шығын материалдарын, технологиялық жабдықтарды, құралдар мен құрылғыларды дайындауды орындау.
ОН 1.3. Полиграфиялық шығыс материалдарын сәйкестендіруді орындау.
ОН 1.4. Мамандандыруды ескере отырып, беттеудің, жолақтарды түсірудің және макеттеудің бағдарламалық құралдарын таңдау
ОН 1.5. Мамандандыруды ескере отырып, формалық процестерде ақпараттық технологияларды, компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
ОН 1.6. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфия өндірісінің басуға дейінгі жабдығына қызмет көрсетуді орындау.
КҚ 2. Баспа жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және алдын алу жұмыстары
КМ 2. Баспа жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және алдын алу жұмыстары
ОН 2.1. Жұмыс және құрастыру сызбалары мен схемаларын оқу.
ОН 2.2. Баспа жабдықтарын пайдалану талаптарын сақтай отырып, жабдықты өндірістік процеске дайындау.
ОН 2.3. Жабдықтың жоспардан тыс тоқтауының алдын алу, бөлшектер мен тораптардың қызмет ету мерзімін ұзарту, жөндеу аралық кезеңдер, жабдықтың сақталуын жақсарту, оны пайдалануда сенімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындау.
ОН 2.4. Техникалық жұмыстар кестесіне сәйкес жабдықтарды уақтылы майлау, тазалау және алдын алу жұмыстары.
КҚ 3. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, басу процестерін орындау
КМ 3. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, басу процестерін орындау
ОН 3.1 Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау ережелерін орындау.
ОН 3.2. Технологияның экономикалық негізделген тәсілдерін қолдану
баспа процестерін ұйымдастыру кезінде полиграфия өндірісіндегі еңбекті ұйымдастыру.
ОН 3.3. Баспа өнімдерін жіктеу, оны өндіру технологиясын анықтау.

РО 3.6. Выполнять операции по изготовлению футляров.
РО 3.7. Выполнять операции по завертыванию книг суперобложкой вручную и на полиграфическом оборудовании.
РО 3.8. Выполнять операции по изготовлению переплетных крышек с применение кожи и ее заменителей.
Квалификация "3W02110502 - Оператор печатных машин"
ПК 1. Выполнять формные процессы полиграфического производства с учетом специализации
ПМ 1. Выполнение формных процессов полиграфического производства с учетом специализации
РО 1.1. Рационально организовывать рабочее место с соблюдением требований безопасности и охраны труда, экологической безопасности.
РО 1.2. Выполнять подготовку расходных материалов, технологической оснастки, инструментов и приспособлений для выполнения работ по изготовлению печатных форм с учетом специализации.
РО 1.3. Выполнять идентификацию полиграфических расходных материалов.
РО 1.4. Выбирать программные средства верстки, спуска полос и макетирования с учетом специализации.
РО 1.5. Применять информационные технологии, компьютерные и телекоммуникационные средства в формных процессах с учетом специализации.
РО 1.6. Выполнять обслуживание допечатного оборудования полиграфического производства с учетом специализации.
ПК 2. Проводить профилактику и техническое обслуживание печатного оборудования
ПМ 2. Профилактика и техническое обслуживание печатного оборудования
РО 2.1. Читать рабочие и сборочные чертежи и схемы
РО 2.2. Подготовить оборудование к производственному процессу с соблюдением требований по эксплуатации печатного оборудования.
РО 2.3. Выполнять мероприятия по предупреждению внеплановых остановок оборудования, продлению сроков службы деталей и узлов, межремонтных периодов, улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации.
РО 2.4. Проводить согласно графику технических работ своевременную профилактику, смазку и чистку оборудования.
ПК 3. Выполнять процессы печатания с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
ПМ 3. Выполнение процессов печатания с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
РО 3.1 Выполнять правила техники безопасности, охраны труда, противопожарной защиты.
РО 3.2. Применять экономически обоснованные приемы технологии организации труда в полиграфическом производстве при организации печатных процессов.
РО 3.3. Классифицировать продукцию полиграфического производства, определять технологию ее изготовления;

ОН 3.4. Шығын материалдарының түрлерін, көмекші материалдардың әртүрлі түрлерін анықтау және оларды технологиялық карта бойынша қолдану.
ОН 3.5. Әр түрлі мөрленген материалдарға басып шығару үшін баспа бояуларын таңдау және қолдану.
ОН 3.6. Көп бояулы өнімдерді басып шығару кезінде түс климатын модельдеу түрлерін анықтау.
ОН 3.7. Жапсырылатын материалды табақпен бере отырып, баспа жабдығында бір бояулы жұмыстарды басу процесін жүзеге асыру.
ОН 3.8. Бүкіл таралым ішінде бедердің сапа көрсеткіштерінің нормаланған мәндерінің сақталуын қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, көп бояулы жұмыстарды басу процестерін жүзеге асыру.
ОН 3.9. Баспа жабдығының жұмысындағы типтік ақауларды анықтау және жою.
КҚ4. Баспа өнімдерінің әрлеу процестерін орындау
КМ 4. Баспа өнімінің өңдеу процестерін орындау
ОН 4.1. Баспа жабдығының әрлеу секциялары мен құрылғыларын жұмысқа дайындауды орындау.
ОН 4.2. Баспа бедерлерін өңдеу (көркейту) бойынша дайындық және негізгі жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Баспа жабдығының кептіру және қосалқы құрылғыларын реттеу.
ОН 4.4. Белгілі бір түсті бояуларды жасау және араластыру.
ОН 4.5. Баспа өнімдерін кесу жоспарын есептеу, белгілеу.
КҚ 5. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 5. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру
ОН 5.1. Дайын баспа өнімдері мен шығыс материалдарының сапасын бақылау операцияларына арналған жұмыс орнын, құрылғылар мен аспаптарды дайындау.
ОН 5.2. Баспа формасына, шығыс материалдарына, дайын өнімдерге көрнекі және аспаптық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Басып шығару ақауларын анықтау және оларды жою.
ОН 5.4. Мақсатты өндірістік міндетке сәйкес техникалық құралдарды калибрлеуді жүзеге асыру.
КҚ 6. Арнайы баспа жабдығын пайдалана отырып, мәтіндік және бейнелеу ақпаратын тараламдауды жүзеге асыру
КМ 6. Арнайы баспа жабдығын пайдалана отырып, мәтіндік және бейнелеу ақпаратын тараламдауды жүзеге асыру
ОН 6.1. Арнайы баспа түрлерінің жабдықтарында баспа жұмыстарын орындау үшін шығын материалдарын, технологиялық жабдықтарды, құралдар мен құрылғыларды дайындау.
ОН 6.2. Арнайы жабдықта және әртүрлі материалдарда басып шығаруды жүзеге асыру.
ОН 6.3. Баспа нысандарын жуу, оларды сақтау, сондай-ақ арнайы баспа түрлеріне арналған жабдықты дайындау.
ОН 6.4. Материалды табақпен бере отырып, баспа жабдығында сынақ бедерлері мен таралымын басып шығару.
ОН 6.5. Сынамалық бедерлерді және таралымды материалды орама бере отырып, баспа жабдығында, сондай-ақ ротациялық машиналарда басып шығару.

РО 3.4. Определять типы расходных материалов, различных видов вспомогательных материалов и применять их по технологической карте
РО 3.5. Выбирать и применять печатные краски для печати на различных запечатываемых материалах.
РО 3.6. Определять типы моделирования цветового климата при печати многокрасочной продукции.
РО 3.7. Осуществлять процессы печатания однокрасочных работ на печатном оборудовании с листовой подачей запечатываемого материала.
РО 3.8. Осуществлять процессы печатания многокрасочных работ с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража.
РО 3.9. Определять и устранять типичные неполадки в работе печатного оборудования.
ПК 4. Выполнять отделочные процессы печатной продукции
ПМ 4. Выполнение отделочных процессов печатной продукции
РО 4.1. Выполнять подготовку к работе отделочных секций и устройств печатного оборудования.
РО 4.2. Выполнять подготовительные и основные работы по отделке (облагораживанию) печатных оттисков.
РО 4.3. Регулировать сушильные и вспомогательные устройства печатного оборудования.
РО 4.4. Составлять и смешивать краски определенного цвета.
РО 4.5. Выполнять расчет, разметку плана разрезки печатной продукции.
ПК 5.Выполнять контроль качества печатной продукции.
ПМ 5. Выполнение контроля качества печатной продукции.
РО 5.1. Подготавливать рабочее место, приспособления и приборы для операций контроля качества готовой печатной продукции и расходных материалов.
РО 5.2.Выполнять визуальный и инструментальный контроль качества печатной формы, расходных материалов, готовой продукции.
РО 5.3. Определять дефекты печати и устранять их.
РО 5.4. Осуществлять калибровку технических средств, в соответствии с поставленной производственной задачей.
ПК 6. Выполнять тиражирование текстовой и изобразительной информации с использованием специфического оборудования печати.
ПМ 6. Выполнение тиражирования текстовой и изобразительной информации с использованием специфического оборудования печати.
РО 6.1. Выполнять подготовку расходных материалов, технологической оснастки, инструментов и приспособлений для выполнения печатных работ на оборудовании специальных видов печати.
РО 6.2. Выполнять печать на специфическом оборудовании и различных материалах.
РО 6.3. Выполнять смывку печатных форм, подготовку их к хранению, а также оборудования для специальных видов печати.
РО 6.4. Выполнять печать пробных оттисков и тиража на печатном оборудовании с листовой подачей материала.
РО 6.5. Выполнять печать пробных оттисков и тиража на печатном оборудовании с рулонной подачей материала, также на ротационных машинах.

ОН 1.2. Әр түрлі тарихи кезеңдердегі костюмдердегі сән тенденцияларының даму ерекшеліктері мен заңдылықтарын анықтау.
ОН 1.3. Қазіргі заманғы киім эскиздерін жасау үшін өнер тарихы мен костюм саласындағы білімді қолдану.
КҚ 2. Сән үрдістерін ескере отырып, әртүрлі ассортименттегі маталардан жасалған киім үлгілерінің эскиздерін жасау
КМ 2. Сән үрдістерін ескере отырып, әртүрлі ассортименттегі маталардан жасалған киім үлгілерінің эскиздерін жасау
ОН 2.1. Графикалық және кескіндемелік жұмыстарды орындаудың әртүрлі техникалары мен тәсілдерін қолдану.
ОН 2.2. Әр түрлі сурет техникасын қолдана отырып, адамның фигурасын натурадан және қиялдан әр түрлі позалар мен раукирстарда бейнелеу.
ОН 2.3. Эскиздерді орындау кезінде материалдардың құрылымын, фактурасын және қасиеттерін ескеру.
ОН 2.4. Эскиз графикасы мен пластикалық құралдар техникасын қолдана отырып, композиция заңдылықтары бойынша киім үлгілерін жасау.
ОН 2.5 Техникалық сурет түрінде киімнің эскиздерін орындау.
КҚ 3. Бұйымдарды дайындау кезінде торап бойынша технологиялық өңдеуді қолдану
КМ 3. Бұйымдарды дайындау кезінде торап бойынша технологиялық өңдеуді қолдану
ОН 3.1. Қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелерін сақтау.
ОН 3.2. Эскизге сәйкес өнімді жасау үшін материалдардың үлгілерін таңдау.
ОН 3.3. Бұйымдарды торап бойынша технологиялық өңдеуді орындау.
ОН 3.4. Технологиялық реттілікті сақтай отырып, эскизге сәйкес киім үлгілерін жасау.
КҚ 4. Модель эскизі бойынша құрылымдар мен үлгілерді әзірлеу
КМ 4. Модель эскизі бойынша құрылымдар мен үлгілерді әзірлеу
ОН 4.1. Үлгілердің эскиздері бойынша конструкциялар мен үлгілердің сызбаларын жасау.
ОН 4.2. Сынау үшін тәжірибелік үлгілерді дайындау.
"3W02120202 - Киім және аксессуарлар декораторы" біліктілігі
КҚ 1. Дизайн саласындағы графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру
КМ 1. Дизайн саласындағы графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру
ОН 1.1. Заманауи қаріп мәдениеті мен компьютерлік технологияларды дизайнда қолдану.
ОН 1.2. Түсті, материалдардың фактурасын және оюлы декорды қолдана отырып костюмнің эскиздерін жасау.
ОН 1.3. Жұмысты визуализациялауға және көрсетуге арналған компьютерлік бағдарламаларда жұмыс жасау.
ОН 1.4. Графикалық редакторлар мен бағдарламаларды қолдана отырып, техникалық эскиздерді орындау.
КҚ 2. Әр түрлі текстуралы материалдарды қолдана отырып, киім декорын жасау
КМ 2. Әр түрлі текстуралы материалдарды қолдана отырып, киім декорын жасау
ОН 2.1. Әр түрлі материалдардан сәндік элементтері бар киім үлгілерінің эскиздерін жасау.
ОН 2.2. Сәндік бөлшектерді (баулар, таспалар, касталар, помпомдар, бархат, руфельдер және тағыда басқа) өз қолдарымен немесе құрылғылардың көмегімен жасау.
КҚ 3. Киімді безендірудің әртүрлі әдістерін қолдану
КМ 3. Киімді безендірудің әртүрлі әдістерін қолдану

РО 1.2. Определять характерные особенности и закономерности развития модных тенденций в костюме различных исторических периодов.
РО 1.3. Применять знания в области истории искусства и костюма для создания эскизов современной одежды.
ПК 2. Разрабатывать эскизы моделей одежды из тканей различного ассортимента с учетом тенденций моды
ПМ 2. Разработка эскизов моделей одежды из тканей различного ассортимента с учетом тенденций моды
РО 2.1. Применять различные приемы выполнения графических и живописных работ.
РО 2.2. Изображать фигуру человека в различных позах и ракурсах с натуры и по воображению используя различную технику рисунка.
РО 2.3. Учитывать особенности материалов их структуру, фактуру и свойства при выполнении эскизов.
РО 2.4. Разрабатывать модели одежды, по законам композиции, с использованием приемов эскизной графики и пластических средств.
РО 2.5. Выполнять эскизы одежды в виде технического рисунка.
ПК 3. Применять поузловую технологическую обработку при изготовлении изделий
ПМ 3. Применение поузловой технологической обработки при изготовлении изделий
РО 3.1. Соблюдать правила по технике безопасности и производственной санитарии.
РО 3.2. Подбирать образцы материалов для создания изделий согласно эскизу.
РО 3.3. Выполнять поузловую технологическую обработку изделий.
РО 3.4. Изготавливать модели одежды согласно эскизу соблюдая технологическую последовательность.
ПК 4. Разрабатывать конструкции и лекала согласно эскизу модели
ПМ 4. Разработка конструкций и лекал согласно эскизу модели
РО 4.1. Разрабатывать чертежи конструкций и лекал по эскизам моделей.
РО 4.2. Изготавливать опытные образцы для апробации.
Квалификация "3W02120202 - Декоратор одежды и аксессуаров"
ПК 1. Владеть графическими компьютерными программами в области дизайна
ПМ 1. Владение графическими компьютерными программами в области дизайна
РО 1.1. Применять современную шрифтовую культуру и компьютерные технологии в дизайн проектировании.
РО 1.2. Создавать эскизы костюма с применением цвета, фактуры материалов и орнаментального декора.
РО 1.3. Работать в компьютерных программах, предназначенных для визуализации и презентации работ.
РО 1.4. Выполнять технические эскизы с применением графических редакторов и программ.
ПК 2. Выполнять декор одежды с использованием разных текстурных материалов
ПМ 2. Выполнение декора одежды с использованием текстильных материалов
РО 2.1. Разрабатывать эскизы моделей одежды с декоративными элементами из различных материалов.
РО 2.2. Изготавливать декоративные детали (шнуры, кисточки, кутасы, помпоны, бархотки, рюши и тому подобное) вручную или при помощи приспособлений.
ПК 3. Применять различные техники декорирования одежды
ПМ 3. Применение различных техник декорирования одежды

ОН 3.1. Аппликация және кесте тігудің әртүрлі тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. Материал мен киімді безендірудің әртүрлі технологияларын қолдану.
ОН 3.3. Өнімдерге арналған декоративті әшекейлер жасау.
КҚ 4. Киімге арналған аксессуарларды жасау
КМ 4. Киімге арналған аксессуарларды жасау
ОН 4.1. Костюм стиліне сәйкес аксессуарларды таңдау.
ОН 4.2. Оброзды толықтыратын аксессуарларды (сөмкелер және тағыда басқа) жасау.
ОН 4.3. Бас киім үлгілерін жобалау.
ОН 4.4. Әр түрлі материалдардан безендірілген бас киімдерді жасау.
ОН 4.5. Белгілі бір стиль немесе ұранның декоры мен аксессуарларын қолдана отырып көркем образ жасау.
"4S02120203 - Киім дизайнері" біліктілігі
КҚ 1. Әр түрлі кезеңдерде форма түзілуінің дамуын зерттеу және талдау негізінде костюм формасын болжау
КМ 1. Әр түрлі кезеңдерде форма түзілуінің дамуын зерттеу және талдау негізінде костюм формасын болжау
ОН 1.1. Сән индустриясына әсер ететін өнер, дизайн, кинематография және басқа салалардағы тенденцияларды басшылыққа алу.
ОН 1.2. Киім дизайны мен технологиясының сәнді бағыттарының даму тенденцияларын талдау.
ОН 1.3. Тапсырыс берушінің/тұтынушылардың талаптарын және олар үшін маңызды киім сипаттамаларын анықтау.
ОН 1.4. Модельдер / коллекциялар үшін идеялар мен көзқарас тұжырымдамаларын ұсыну үшін трендборт және иллюстрациялар жасау.
КҚ 2. Перспективалық модельдер жиынтығын жасау
КМ 2.
Перспективалық модельдер жинағын жасау және оларды дайындау
ОН 2.1. Коллекцияларды жобалау кезінде шығармашылық дизайн әдістерін қолдау.
ОН 2.2. Әр түрлі техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, идеяларды көркем және графикалық түрде визуализациялау.
ОН 2.3. Коллекциялар мен аксессуарларға арналған материалдар ассортиментін қалыптастыру.
ОН 2.4. Түйреу әдісі арқылы киім формасын модельдеу.
ОН 2.5. Материалға киім үлгілерін жасау.
КҚ 3. Ұлттық дәстүрлерді ескере отырып, әр түрлі мақсаттағы киімдер жиынтығы мен ансамбльдерін жасау
КМ 3. Ұлттық дәстүрлерді ескере отырып, әр түрлі мақсаттағы киімдер жиынтығы мен ансамбльдерін жасау
ОН 3.1. Ұлттық киімдердің көркемдік-декоративті шешімдерінің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Әр түрлі дәуірлердегі Қазақстанның өнер және костюм тарихына негізделген модельдер / коллекцияларын жобалау.
ОН 3.3. Ұлттық дәстүрлерді ескере отырып, әртүрлі мақсаттағы киім үлгілерінің/коллекцияларының көркемдік эскиздерін әзірлеу.
ОН 3.4. Презентация планшеттерін жасау.
КҚ 4. Авторлық жобаны материалда орындау
КМ 4. Авторлық жобаны материалда орындау
ОН 4.1. Киім үлгілерін / коллекцияларын әзірлеу үшін жоба алдындағы зерттеулер жүргізу.

РО 3.1. Использовать различные техники аппликации и вышивки.
РО 3.2. Применять различные технологии декорирования материала и одежды.
РО 3.3. Создавать декоративные украшения для изделий.
ПК 4. Разрабатывать аксессуары для одежды
ПМ 4. Разработка аксессуаров для одежды
РО 4.1. Подбирать аксессуары в соответствии со стилем костюма.
РО 4.2. Разрабатывать
аксессуары, дополняющие образ (сумки, клатчи и так далее).
РО 4.3. Проектировать модели головных уборов.
РО 4.4. Изготавливать головные уборы с отделками из различных материалов.
РО 4.5. Создавать художественный образ с использованием декора и аксессуаров определенного стиля или девиза.
Квалификация "4S02120203 - Дизайнер одежды"
ПК 1. Прогнозировать форму костюма на основе изучения и анализа развития формообразования в различные периоды
ПМ 1.
Прогнозирование формы костюма на основе изучения и анализа развития формообразования в различные периоды
РО 1.1. Ориентироваться в тенденциях в сфере искусства, дизайна, кинематографии и в других областях, влияющих на индустрию моды.
РО 1.2. Анализировать тенденции развития модных направлений дизайна одежды и технологий.
РО 1.3. Определять требования заказчика/потребителей и значимые для них характеристики одежды.
РО 1.4. Создавать Муд/Трендборты и иллюстрации для представления идей и концепций видения моделей/коллекций.
ПК 2. Создавать коллекции перспективных моделей
ПМ 2. Создание коллекций перспективных моделей и их изготовление
РО 2.1. Применять при разработке коллекций творческие методы дизайна.
РО 2.2. Визуализировать идеи в художественно-графическом виде применяя различные приемы и техники.
РО 2.3. Формировать ассортимент материалов для коллекций и аксессуаров.
РО 2.4 Моделировать форму одежды методом наколки.
РО 2.5. Изготавливать модели одежды в материале.
ПК 3. Разрабатывать комплекты и ансамбли одежды различного назначения с учетом национальных традиций
ПМ 3. Разработка комплектов и ансамблей одежды различного назначения с учетом национальных традиций
РО 3.1. Характеризовать особенности художественного и декоративного решения национальных костюмов.
РО 3.2. Проектировать модели/коллекции на основе истории искусства и костюма Казахстана различных эпох.
РО 3.3. Разрабатывать художественные эскизы моделей/коллекций одежды различного назначения с учетом национальных традиций.
РО 3.4. Создавать презентационные планшеты.
ПК 4. Выполнять в материале авторский проект
ПК 4. Выполнение в материале авторского проекта
РО 4.1. Проводить пред проектные исследования для разработки моделей/коллекций одежды.

ОН 4.2. Сән үрдістеріне сай , тапсырыс берушінің / тұтынушының талаптары мен образына негізделген киім үлгілерін/коллекцияларын әзірлеу.
ОН 4.3. Киім модельдерін / коллекцияларын жобалау және техникалық модельдеуді орындау.
ОН 4.4. Апробация үшін тәжірибелік киім үлгілерін жасау.
ОН 4.5. Модельдер өндірісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
37-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02120300 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 35-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0212 Сән, интерьер дизайны және өнеркәсіптік дизайны
Мамандығы:
02120300 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны
Біліктілігі:

РО 4.2. Разрабатывать модели/коллекции одежды на основе тенденций моды, требований и образа заказчика/потребителя.
РО 4.3. Выполнять конструирование и техническое моделирование моделей/коллекций одежды.
РО 4.4. Изготавливать экспериментальные модели одежды для апробации.
РО 4.5. Определять технико-экономические показатели производства моделей.
Приложение 37 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02120300 - Дизайн промышленной продукции"
Сноска. Приказ дополнен приложением 35-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0212 Мода, дизайн интерьеров и промышленный дизайн
Специальность:
02120300 Дизайн промышленной продукции
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02120301 - Өнеркәсіптік иллюстратор" біліктілігі
КК 1. Жобалау алдындағы дизайнерлік зерттеулер жүргізу
КМ 1. Жобалау алдындағы дизайнерлік зерттеулер жүргізу
ОН 1.1. Өзекті ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жоба алдындағы жұмыс аясында қажетті ақпаратты жинау.
ОН 1.2. Дизайн-өнімді көркем безендіру бойынша отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және талдау.
КК 2. Түрлі графикалық құралдар мен тәсілдерді пайдалана отырып, дизайн – өнімді жасау үшін эскиздер мен техникалық суреттерді орындау
КМ 2. Әртүрлі графикалық құралдар мен тәсілдерді пайдалана отырып, дизайн – өнімді жасау үшін эскиздер мен техникалық суреттерді орындау
ОН 2.1. Түрлі көркемдік тәсілдер, материалдар мен техникалардың көмегімен сурет салынған бейнелер жасау.
ОН 2.2. Ілеспе құжаттардың, шығарылатын өнімнің орамасы мен жарнамасының нысандарын жобалауға байланысты жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Жаңа дизайн элементтерін және дизайн өнімінің тұжырымдамасын жасау үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады.
ОН 2.4. Жұмыс орнында тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау.
КК 3. Дизайн өнімдерін әзірлеуге қатысу
КМ 3. Дизайн өнімді әзірлеуге қатысу
ОН 3.1. Дизайнерлік зерттеулердің қорытындылары бойынша идеяларды, презентациялық материалдарды қолмен немесе автоматтандырылған жобалау жүйелерінің көмегімен визуализациялау.
ОН 3.2. Жобаланатын бұйымға техникалық, көркем-конструкторлық құжаттаманың сызбалары мен схемаларын орындау.
ОН 3.3. Схемалардағы, сызбалардағы және технологиялық карталардағы болмашы конструктивтік және технологиялық ақауларды жою.
ОН 3.4. Аяқталған дизайнерлік әзірлемелерге құжаттама ресімдеу.
ОН 3.5. Арнайы жабдықта қауіпсіз жұмыс әдістерін қолдану.
"3W02120302 - Дизайнерлік жабдық операторы" біліктілігі
КК 1. Арнайы жабдықтар, өнеркәсіптік роботтар (манипуляторлар) және 3D басып шығару жұмысын басқару және бақылайды
КМ 1. Арнайы жабдықтар,өнеркәсіптік роботтар (манипуляторлар) және 3D басып шығару жұмысын басқару және бақылау

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02120301 - Промышленный иллюстратор"
ПК 1. Проводить предпроектные дизайнерские исследования
ПМ 1. Проведение предпроектных дизайнерских исследований
РО 1.1. Собирать необходимую информацию в рамках предпроектной работы, применяя актуальные информационные технологии.
РО 1.2. Изучать и анализировать отечественный и зарубежный опыт по художественному оформлению дизайн-продукта.
ПК 2. Выполнять эскизы и технические рисунки для создания дизайн – продукта с использованием различных графических средств и приемов
ПМ 2. Выполнение эскизов и технических рисунков для создания дизайн – продукта с использованием различных графических средств и приемов
РО 2.1. Создавать рисованные изображения с помощью различных художественных приемов, материалов и техник.
РО 2.2. Выполнять работы, связанные с проектированием форм сопроводительных документов, упаковки и рекламы выпускаемой продукции.
РО 2.3. Использовать компьютерные программы для создания новых элементов дизайна и концепции дизайн – продукта.
РО 2.4. Поддерживать порядок и безопасность на рабочем месте.
ПК 3. Участвовать в разработке дизайн-продукции
ПМ 3. Участие в разработке дизайн-продукта
РО 3.1. Визуализировать идеи, презентационные материалы по итогам дизайнерских исследований вручную или с помощью систем автоматизированного проектирования.
РО 3.2. Выполнять чертежи и схемы технической, художественно-конструкторской документации на проектируемое изделие.
РО 3.3. Устранять незначительные конструктивные и технологические дефекты на схемах, чертежах и в технологических картах.
РО 3.4. Оформлять документацию на законченные дизайнерские разработки.
РО 3.5. Применять безопасные методы работы на специальном оборудовании.
Квалификация "3W02120302 - Оператор дизайнерского оборудования"
ПК 1. Управлять и контролировать работу специального оборудования, промышленных роботов (манипуляторов) и 3D печати
ПМ 1. Управление и контроль работы специального оборудования, промышленных роботов (манипуляторов) и 3D печати

ОН 1.1. Тапсырма талаптарына сәйкес арнайы жабдықта жұмыстарды орындау үшін шығыс материалдарын дайындау.
ОН 1.2. Тапсырманы орындау үшін үш өлшемді басып шығару жабдықтары мен принтерлерін технологиялық конфигурациялауды және техникалық дайындауды орындау (сынамасын шығару).
ОН 1.3. Ақауларды уақтылы анықтау және жою мақсатында арнайы жабдықтар мен үш өлшемді баспа принтерлеріне профилактикалық және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 1.4. Арнайы жабдықта жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
КК 2. Бұйымдарды арнайы жабдықта жасау
КМ 2. Бұйымдарды арнайы жабдықта жасау
ОН 2.1. Тиісті жабдықта басып шығару үшін екі және үш өлшемді модельдерді басқару кодына аудару үшін файлдарды дайындау.
ОН 2.2. Тапсырманы орындау кезінде баспа жабдығының, үш өлшемді басып шығарудың жұмысын бақылау.
ОН 2.3. Үш өлшемді немесе өзге де баспа бұйымын талап етілетін сапаға дейін жетілдіру бойынша әрлеу операцияларын орындау.
ОН 2.4. Дайын өнімнің сапасын берілген сипаттамаларға сәйкестігін бақылау.
ОН 2.5. Қалдықтарды кәдеге жаратудың қауіпсіз тәсілдерін пайдалану және қоршаған ортаны қорғауға ұдайы қамқорлық жасау.
"3W02120305 - Футляршы" біліктілігі
КК 1. Фанера немесе картон негізі бар қарапайым футлярларды жасау
КМ 1. Фанера немесе картон негізі бар қарапайым футлярлардың жасалуы
ОН 1.1. Футлярлардың бүйір қабырғалары үшін картон парақтарда немесе картон дайындамаларда желімдеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Картон негіздер мен бүйір қабырғаларының кассеталарын футлярлардың қақпағы мен корпусының бөліктерін қиыстыра отырып жинау.
ОН 1.3. Футлярлардың сыртқы және ішкі бетін тегістеумен, сырлаумен, ретуштаумен, штрихпен, қағазбен және басқа да әрлеу материалдарымен өңдеуді орындау.
ОН 1.4. Фанералы, металлды, картон ұстағыштарды футлярға, металл топсалар мен құлыптарды, қақпақты бекіткіштерді корпусқа бекітуге жинау.
КК 2. Фанера немесе картон негізі бар орташа күрделіктегі футлярлар жасау.
КМ 2. Фанера немесе картон негізі бар күрделілігі орташа футлярлардың жасалуы.
ОН 2.1. Футлярлар өлшемдерін шаблондар бойынша немесе өлшеу құралдарының көмегімен тексеру.
ОН 2.2. Фанер дайындамаларынан футлярларды тегістеу, бітеу, тазалау және басқа да тәсілдермен түзету арқылы желімдеу арқылы жинау.
ОН 2.3. Футлярлар мен жапсырмалардың сыртын әр түрлі материалдармен: матадағы ледеринмен, қағазбен, барқытпен, жібекпен немесе оларды алмастырғыштарымен сыртықы әрлеу жүргізу.

РО 1.1. Подготавливать расходные материалы для выполнения работ на специальном оборудовании в соответствии с требованиями задания.
РО 1.2. Выполнять технологическую настройку и техническую подготовку оборудования и принтеров трехмерной печати к выполнению задания (пробная печать).
РО 1.3. Производить профилактическое и техническое обслуживание специального оборудования и принтеров трехмерной печати с целью своевременного обнаружения и устранения неисправностей.
РО 1.4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и электробезопасности при работе на специальном оборудовании.
ПК 2. Производить изделия на специальном оборудовании
ПМ 2. Производство изделий на специальном оборудовании
РО 2.1. Подготавливать файлы для перевода двух- и трехмерных моделей в управляющий код для печати на соответствующем оборудовании.
РО 2.2. Контролировать работу печатного оборудования, трехмерной печати при выполнении задания.
РО 2.3. Выполнять отделочные операции по доводке изделия трехмерной или иной печати до требуемого качества.
РО 2.4. Контролировать качество готового продукта на соответствие заданным характеристикам.
РО 2.5. Использовать безопасные способы утилизации отходов и постоянно заботиться об охране окружающей среды.
Квалификация "3W02120305 - Футлярщик"
ПК 1. Изготавливать простые футляры с фанерной или картонной основой
ПМ 1. Изготовление простых футляров с фанерной или картонной основой.
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы по склеиванию картона в листах или картонных заготовках для боковых стенок футляров.
РО 1.2. Собирать картонные основания и кассеты боковых стенок с подгонкой заготовок крышки и корпуса футляров.
РО 1.3. Выполнять наружную и внутреннюю отделку поверхностей футляров шпатлеванием, окрашиванием, ретушированием, штриховкой, бумагой и другими отделочными материалами.
РО 1.4. Собирать фанерные, металлические, картонные державки к футлярам, металлические шарниры и замки, крепления крышки к корпусу.
ПК 2.Изготавливать футляры средней сложности с фанерной или картонной основой.
ПМ 2. Изготовление футляров средней сложности с фанерной или картонной основой.
РО 2.1. Проверять размеры футляров по шаблонам или при помощи измерительных инструментов.
РО 2.2. Собирать футляры из фанерных заготовок приклеиванием с корректировкой остова футляра шлифованием, шпатлеванием, зачисткой и другими способами.
РО 2.3. Производить наружную отделку футляров и вкладышей разнообразными материалами: ледерином на ткани, бумагой, бархатом, шелком или их заменителями.

ОН 2.4. Еңбек қорғау талаптарын сақтай отырып, былғарыдан, жібектен, қағаздан және басқа да материалдардан жасалған футлярлардың беттерінде бедерлеу, нақыштау, ламинаттау, күйдіру, фольгалау, лактау, кесу, қолмен немесе арнайы жабдықта ою.
ОН 2.5. Бекіткіштерді, металл топсаларды және құлыптарды қолмен немесе арнайы жабдықта қауіпсіздік техникасын сақтай отырып орнату.
КК 3. Музыкалық аспаптар, бинокльдер, кино және фотоаппараттар, асхана аспаптары, кәдесый өнімдері және т. б. арналған күрделі футлярларды жасау.
КМ 3. Музыкалық аспаптарға, бинокльдерге, кино және фотоаппараттарға, асхана аспаптарына, кәдесый өнімдеріне және т. б. арналған күрделі футлярлардың жасалуы.
ОН 3.1. Фанера және басқа да пиломатериалдарды кейіннен футлярға арналған қырларды өңдей алатындай бүйірлік қабырғалары мен табандарын кесу.
ОН 3.2. Әртүрлі ағаш және фанера түрлерінен лакталған және жалтыратылған футлярларды дайындау.
ОН 3.3. Үлгілер немесе сызбалар бойынша түрлі конфигурациялы астарларын дайындау.
ОН 3.4. Улы және жанғыш заттармен жұмыс істеу қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды сақтай отырып, үстіңгі қабаттарды астарлауға, өңдеуге, сіңдіруге немесе тондауға арналған желім қоспаларын, мастиканы, политураны жасау.
ОН 3.5. Футлярларды және басқа да бірегей және көркем қаптау қораптарын сыртқы және ішкі безендіруге арналған әрлеу материалдарын таңдау.
ОН 3.6. Қауіпсіздік техникасы, денсаулық сақтау және қоршаған ортаны қорғау саласындағы қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алу.
"3W02120303 - Макеттік-модельдік жобалаудың макетшісі" біліктілігі
КК 1. Жобаланатын модельдің, өнім прототипінің сипаттамаларының эргономикалық талаптарға сәйкестігін белгілеу
КМ 1. Жобаланатын модельдің, өнім прототипінің сипаттамаларының эргономикалық талаптарға сәйкестігін белгіленуі
ОН 1.1. Көркем құрастыру саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және практикалық қызметте қолдану.
ОН 1.2. Үлгі сипаттамаларының, өнім прототипінің эргономикалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 1.3. Көлемді-кеңістіктік шешімдердің, құрылымдық материалдар мен сыртқы дизайн бөлшектерінің ең ұтымды нұсқаларын таңдау.
КК 2. Эргономикалық талаптарды ескере отырып, өнім элементтерін конструкциялау
КМ 2. Эргономикалық талаптарды ескере отырып, өнім элементтерін конструкциялау
ОН 2.1. Эргономика талаптарына сәйкес бұйымның және оның құрылымдық элементтерінің эскиздерін әзірлеу.
ОН 2.2. Прототиптер мен физикалық модельдерді құру кезінде әртүрлі материалдармен жұмыс істеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.3. Орналасуды қолдана отырып қарапайым және күрделі құрылымдардың модельдерін жасау.
КК 3. Өнім моделін модельдеу, визуализациялау және көрсету кезінде компьютерлік құралдарды қолдану
КМ 3. Өнім моделін модельдеу, визуализациялау және көрсету кезінде компьютерлік құралдардың қолданылуы

РО 2.4. Выполнять на поверхностях футляров из кожи, шелка, бумаги и других материалов тиснение, гравирование, ламинирование, выжигание, фольгирование, лакировку, вырубку, высечку вручную или на специальном оборудовании, соблюдая требования по охране труда.
РО 2.5. Устанавливать крепления, металлические шарниры и замки вручную или на специальном оборудовании с соблюдением техники безопасности.
ПК 3. Изготавливать сложные футляры для музыкальных инструментов, биноклей, кино- и фотоаппаратов, столовых приборов, сувенирной продукции.
ПМ 3. Изготовление сложных футляров для музыкальных инструментов, биноклей, кино- и фотоаппаратов, столовых приборов, сувенирной продукции.
РО 3.1. Раскраивать фанеру и др. пиломатериалы на остов боковых стенок и донышек с последующей обработкой граней для футляра.
РО 3.2. Изготавливать из различных пород дерева и фанеры лакированные и полированные футляры.
РО 3.3. Изготавливать вставки вкладышей различной конфигурации по образцам или чертежам.
РО 3.4. Составлять клеевые смеси, мастики, политуры для грунтовки, обработки, пропитки или тонировки поверхностей, соблюдая правила по безопасности работы с ядовитыми и горючими веществами.
РО 3.5. Подбирать отделочные материалы для наружного и внутреннего оформления футляров и других уникальных и художественных упаковочных коробов.
РО 3.6. Руководствоваться действующим законодательством в области техники безопасности, норм охраны здоровья и охраны окружающей среды.
Квалификация "3W02120303 - Макетчик макетно-модельного проектирования"
ПК 1. Устанавливать соответствие характеристик проектируемой модели, прототипа продукта эргономическим требованиям
ПМ 1. Установление соответствия характеристик проектируемой модели, прототипа продукта эргономическим требованиям
РО 1.1. Применять в практической деятельности передовой отечественный и зарубежный опыт в области художественного конструирования.
РО 1.2. Проверять соответствие характеристик модели, прототипа продукта эргономическим требованиям.
РО 1.3. Выбирать наиболее рациональные варианты объемно-пространственных решений, конструкционных материалов и деталей внешнего оформления.
ПК 2. Конструировать элементы продукта с учетом эргономических требований
ПМ 2. Конструирование элементов продукта с учетом эргономических требований
РО 2.1. Разрабатывать эскизы изделия и его конструктивных элементов в соответствии с требованиями эргономики.
РО 2.2. Владеть приемами работы с различными материалами при создании прототипов и физических моделей.
РО 2.3. Создавать модели простых и сложных конструкций с помощью макетирования.
ПК 3. Использовать компьютерные программы при моделировании, визуализации и презентации модели продукта
ПМ 3. Использование компьютерных программ при моделировании, визуализации и презентации модели продукта

ОН 3.1. Компьютерлік бағдарламалар арқылы өнімді жобалауға қатысу.
ОН 3.2. Арнайы компьютерлік модельдеу бағдарламаларын қолдана отырып модельдер жасау.
ОН 3.3. Қауіпсіздік техникасы саласындағы қолданыстағы заңнаманы, денсаулық сақтау және қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтау.
"4S02120304 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайнері" біліктілігі
КК 1. Клиенттермен және мүдделі тұлғалармен кеңес беру арқылы жобалауға арналған тапсырмамен байланысты мақсаттар мен шектеулерді анықтау
КМ 1. Клиенттермен және мүдделі тұлғалармен кеңес беру арқылы жобалауға арналған тапсырмамен байланысты мақсаттар мен шектеулерді анықтау
ОН 1.1. Тапсырыс берушілердің жасалатын өнімге қойылатын талаптарын, қажетті сападағы өнімді шығарудың техникалық мүмкіндіктерін зерттеу.
ОН 1.2. Көркем құрастырудың барлық кезеңдерінде қажетті патенттік және өзге де ғылыми-техникалық ақпаратты іріктеу мен талдауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Техникалық-экономикалық талаптарға және өндірістің прогрессивті технологиясына, эргономика талаптарына сәйкес жобалауға және тапсырыс берушілермен келісуге техникалық тапсырмаларды жасауға қатысу.
КК 2. Өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтыну тауарлары дизайнының тұжырымдамасын әзірлеу
КМ 2. Өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтыну тауарлары дизайнының тұжырымдамасын әзірленуі
ОН 2.1. Жаңа ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, көркем-конструкторлық шешімдердің неғұрлым ұтымды нұсқаларын іздеуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Көркем-конструкторлық міндеттерді шешумен байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименттік жұмыстарды орындауға қатысу.
ОН 2.3. Тапсырыс берушімен келісу үшін бұйымдардың прототиптері мен үлгілерін дайындау.
КК 3. Дизайн саласындағы заманауи үрдістерді ескере отырып, дизайнерлік жобалау процесін жүзеге асыру
КМ 3. Дизайн саласындағы заманауи үрдістерді ескере отырып, дизайнерлік жобалау процесін жүзеге асырылуы
ОН 3.1. Еңбек заңнамасының, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 3.2. Жобаланатын бұйымға техникалық құжаттаманы әзірлеу (жалпы түрдегі сызбалар, макеттеуге арналған эскиздер мен жұмыс сызбалары, модельдердің жұмыс жобалары).
ОН 3.3. Бұйымдардың тәжірибелік үлгілерін жасаудың барлық кезеңдерінде көркем-конструкторлық шешімдердің іске асырылуына авторлық қадағалауды орындау.
ОН 3.4. Команданы басқару өнімді құрудың кез-келген кезеңінде басқа топ мүшелерінің қателерін түзеу.
КК 4. Ұсынылатын жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін орындау
КМ 4. Ұсынылатын жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін орындалуы

РО 3.1. Участвовать в конструировании продукта с помощью компьютерных программ.
РО 3.2. Изготавливать модели с помощью специальных компьютерных программ моделирования.
РО 3.3. Соблюдать действующее законодательство в области техники безопасности, нормы охраны здоровья и охраны окружающей среды.
Квалификация "4S02120304 -Дизайнер промышленный продукции"
ПК 1. Определять цели и ограничения, связанные с заданием на проектирование, посредством консультаций с клиентами и заинтересованными лицами
ПМ 1. Определение целей и ограничений, связанных с заданием на проектирование, посредством консультаций с клиентами и заинтересованными лицами
РО 1.1. Изучать требования, предъявляемые заказчиками к создаваемой продукции, технические возможности для выпуска продукции требуемого качества.
РО 1.2. Осуществлять отбор и анализ патентной и иной научно-технической информации, необходимой на всех этапах художественного конструирования.
РО 1.3. Участвовать в составлении технических заданий на проектирование и согласование их с заказчиками в соответствии их технико-экономическим требованиям и прогрессивной технологии производства, требованиям эргономики.
ПК 2. Разрабатывать концепции дизайна промышленных, коммерческих и потребительских товаров
ПМ 2. Разработка концепций дизайна промышленных, коммерческих и потребительских товаров
РО 2.1. Осуществлять поиск наиболее рациональных вариантов художественно-конструкторских решений с использованием новых информационных технологий.
РО 2.2. Участвовать в выполнении научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением художественно-конструкторских задач.
РО 2.3. Подготавливать прототипы и образцы изделий для согласования с заказчиком.
ПК 3. Осуществлять процесс дизайнерского проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна
ПМ 3. Осуществление процесса дизайнерского проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна
РО 3.1. Контролировать соблюдение трудового законодательства, правил по технике безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 3.2. Разрабатывать техническую документацию на проектируемое изделие (чертежи общего вида, эскизы и рабочие чертежи для макетирования, рабочие проекты моделей).
РО 3.3. Выполнять авторский надзор за реализацией художественно-конструкторских решений на всех этапах создания опытных образцов изделий.
РО 3.4. Управлять командой на любом этапе создания продукта исправлять ошибки других членов команды.
ПК 4. Выполнять расчеты технико-экономического обоснования предлагаемого проекта
ПМ 4. Выполнение расчетов технико-экономического обоснования предлагаемого проекта

ОН 4.1. Менеджмент пен маркетингті түсіну, жобаланған өнімнің сатылымын болжау.
ОН 4.2. Ұсынылған құрылымның экономикалық негіздемесін есептеу үшін мәліметтер дайындау және смета жасау.
ОН 4.3. Орындалған жобаның нәтижелері туралы есепті дайындайды және ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
39 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02130100 - Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 36-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0213 Бейнелеу өнері
Мамандығы:
02130100 - Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.1. Разбираться в менеджменте и маркетинге, прогнозировать продажи проектируемого изделия.
РО 4.2. Подготавливать данные для расчетов экономического обоснования предлагаемой конструкции и составлять смету.
РО 4.3. Подготавливать и оформлять отчет о результатах выполненного проекта.
Приложение 39 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02130100 - Живопись, скульптура и графика (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 36-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0213 Изобразительное искусство
Специальность:
02130100 - Живопись, скульптура и графика (по видам)
Квалификация:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02130101 – Суретші" біліктілігі
КҚ 1.Экспрессивті графикалық құралдарды қолдана отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
КМ 1.Экспрессивті графикалық құралдарды қолдана отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
ОН 1.1. Сурет бойынша жұмыстың әдістері мен реттілігін меңгеру.
ОН 1.2. Пішіндерді конструктивті құру және модельдеу әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Графикалық құралдарды қолдана отырып сурет салу.
КҚ 2. Табиғаттан нақты форманы сурет салу құралдарымен бейнелеу
КМ 2. Табиғаттан белгілі бір форманы сурет салу құралдарымен бейнелеу
ОН 2.1. Композициялық құрылыстың негізгі принциптерін қолдану.
ОН 2.2. Тональды және түсті қатынастарды, жарық-ауа ортасындағы түс өзгерістерінің барлық түрлерін көрсету (акварель, гуашь, майлы бояулар).
ОН 2.3. Тұтастық пен түстерді кескіндеме құралдарымен көрсету (акварель, гуашь, майлы бояулар).
ОН 2.4. Академиялық кескіндеменің түрлі тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
КМ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
ОН 3.1. Композицияның негізгі заңдары мен ережелерін білу.
ОН 3.2. Тақырыпты ашу үшін әртүрлі композициялық құралдарды қолдану.
ОН 3.3. Көркем шығарманы бейнелеуде композициялық әдістерді меңгеру.
Станоктық графика суретшісі
КҚ 4. Гравюраларды практика жүзінде жасау
КМ 4. Гравюраны практика жүзінде жасау
ОН 4.1. Графиканың тарихына, түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 4.2. Материалдарды әр түрлі гравюраларға қолдану.
ОН 4.3. Гравюралардағы техникалық әдістер мен жұмыс технологиясын ажырата білу.
ОН 4.4. Қағаз бетінде графикалық жұмыстар құру "тушь, қалам", "қарындаш", "құрғақ ине" техникасында, экслибрис - кітап белгісі.
ОН 4.5. Ақ-қара және түрлі-түсті линогравюраны орындау.
КҚ 5. Графикалық парақтарды орындау және басып шығару
КМ 5. Графикалық парақтарды орындау және басып шығару
ОН 5.1. Мөрлердің түрлерін ажырату.
ОН 5.2. Гравюраның сынақ бедерін басып шығаруды орындау.
ОН 5.3. Гравюраның соңғы нұсқасын басып шығаруды орындау.
Станоктық кескіндеме суретшісі
КҚ 6. Станоктық кескіндемеде кескіндемелік жұмыстарды орындау
КМ 6. Станоктық кескіндемеде кескіндемелік жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Майлы бояулармен жұмыс істеудің негізгі әдістері мен реттілігін меңгеру.
ОН 6.2. Түстану негіздерін меңгеру.
ОН 6.3. Композициялық және түс құрылымын талдау.

РО 4.2. Понимать роль и место казахской культуры и культуры этносов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02130101 – Художник"
ПК 1. Освоение художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств
ПМ 1. Освоение художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств
РО 1.1. Владеть приҰмами и последовательностью работы над рисунком.
РО 1.2. Использовать приҰмы конструктивного построения и моделировки форм.
РО 1.3. Выполнять рисунок с применением графических средств.
ПК 2. Рисовать с натуры конкретную форму живописными средствами
ПМ 2. Рисование с натуры конкретной формы живописными средствами
РО 2.1. Использовать основные принципы композиционного построения.
РО 2.2. Передавать тональные и цветовые отношения, всҰ многообразие изменений цвета в свето-воздушной среде (акварель, гуашь, масляные краски).
РО 2.3. Передавать целостность и колорит живописными средствами (акварель, гуашь, масляные краски).
РО 2.4. Владеть различными приҰмами академической живописи.
ПК 3. Владеть основами композиции в создании художественного произведения
ПМ 3. Владение основами композиции в создании художественного произведения
РО 3.1. Владеть основными законами и правилами композиции.
РО 3.2. Использовать различные композиционные средства для раскрытия темы.
РО 3.3. Владеть композиционными приемами в изображении художественного произведения.
Художник станковой графики
ПК 4. Создать гравюры на практике
ПМ 4. Создание гравюры на практике
РО 4.1. Ориентироваться в истории, видах и жанрах графики.
РО 4.2. Применять материалы для разных видов гравюр.
РО 4.3. Различать технические приҰмы и технологию работы в гравюрах.
РО 4.4. Создавать графические работы на бумаге в технике "тушь, перо", "карандаш", "сухая игла", экслибрис.
РО 4.5. Выполнять чҰрно-белую и цветную линогравюру.
ПК 5. Выполнять и печатать графические листы
ПМ 5. Выполнение и печать графических листов
РО 5.1. Различать виды печатей.
РО 5.2. Выполнять печать пробного оттиска гравюры.
РО 5.3. Выполнять печать окончательного варианта гравюры.
Художник станковой живописи
ПК 6. Выполнять живописное произведение в станковой живописи
ПМ 6. Выполнение живописных произведений в станковой живописи
РО 6.1. Владеть основными приҰмами и последовательностью работы масляными красками.
РО 6.2. Владеть основами цветоведения.
РО 6.3. Анализировать композиционный и цветовой строй.

ОН 6.4. Түрлі материалдардың фактурасын кескіндемелік құралдармен көрсету (майлы бояулар, акрил).
ОН 6.5. Жалпылау әдістері мен ауа перспективасын, колористикалық тұтастығы және жұмыстың аяқталуын меңгеру (майлы бояулар, акрил).
КҚ 7. Көрнекті өнер туындыларынан көшірмелер жасау
КМ 7.Көрнекті өнер туындыларынан көшірмелер жасау
ОН 7.1. Жұмысты жүргізудің дәйектілігі мен технологиясын сақтау.
ОН 7.2. Әлемдік кескіндеменің ұлы шеберлерінің жұмыстарынан шығармашылық әдісті, кескіндеменің "үш қабатты" әдісін түсіну арқылы көшірмелерді орындау (майлы бояулар).
Анимациялық графика суретшісі
КҚ 8. Анимация заңдарын қолдана отырып, фильмдерде графикалық қозғалыстарды орындау
КМ 8. Анимация заңдарын қолдана отырып, фильмдерде графикалық қозғалыстарды орындау
ОН 8.1.Кино кадрының композициялық құрылысының әдістері мен түрлерін қолдану.
ОН 8.2. Суреттердегі сценарийдің драматургиясын ашу.
ОН 8.3. Кейіпкердің бейнесін әр түрлі жағынан және эмоционалды күйлерде көрсету
ОН 8.4. Қозғалыстың физикалық және биомеханикалық формаларының негізгі элементтерін қолдану.
ОН 8.5. Анимациядағы мінез-құлық негіздерін меңгеру.
ОН 8.6. Инертті денелерді анимациялаудың әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 9. Өндірістік түсірілімді классикалық қолмен салынған (2D) анимацияда жасау
КМ 9. Өндірістік түсірілімді классикалық қолмен салынған (2D) анимацияда орындау
ОН 9.1. Көлемді қуыршақтарды және заттарды тасымалдау техникасында дәйекті өндірістік түсірілімді классикалық, қолмен салынған (2D) анимацияда орындау.
ОН 9.2. Сюжетте практикалық жұмысты орындау.
ОН 9.3. Жақтаудың композициясын құру, жарықтандыру жабдықтарын қолдана отырып, қоршаған орта атмосферасын құру және түсіру.
ОН 9.4. Анимациялық фильмнің монтажын және дыбыстық шешімін орындау.
"4S02130102 – Суретші-иллюстратор" біліктілігі
КҚ 1. Кітаптарды, журналдарды және басқа баспа басылымдарын безендіру үшін семантикалық бейнелерді (иллюстрациялар) құру бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 1. Кітаптарды, журналдарды және басқа баспа басылымдарын безендіруге арналған семантикалық бейнелерді (иллюстрациялар) құру бойынша жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Бастапқы идеядан алдын ала басуға дейінгі техникалық тапсырмаға негізделген иллюстрациялар жасау бойынша жұмыстарды жоспарлау.
ОН 1.2. Теориялық және практикалық білімді кітаптарды безендіруге және иллюстрациялауға қолдану және т.б.
КҚ 1. Графикалық материалдарды жасау кезінде классикалық және қазіргі заманғы көркем материалдарды, компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, визуалды ақпарат, сәйкестендіру және полиграфиялық орындауға беру үшін коммуникация жүйесі бойынша дайындауды орындау
КМ 2. Графикалық материалдарды жасау кезінде классикалық және қазіргі заманғы көркем материалдарды, компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, визуалды ақпарат, сәйкестендіру және полиграфиялық орындауға беру үшін коммуникация жүйесі бойынша дайындауды орындау
ОН 2.1. Классикалық және заманауи көркем материалдармен, оның ішінде компьютерлік графикамен жұмыс жасау, баспаға шығарма дайындау дағдыларын қолдану.

РО 6.4. Передавать фактуру различных материалов живописными средствами (масляные краски, акрил).
РО 6.5. Владеть приҰмами обобщения и воздушной перспективы, колористическая цельность и завершенность работ (масляные краски, акрил).
ПК 7.Выполнять копии с выдающихся произведений искусства
ПМ 7. Выполнение копии с выдающихся произведений искусства
РО 7.1. Соблюдать последовательность и технологию ведения работ.
РО 7.2. Выполнять копии путҰм осмысления творческого метода с работ великих мастеров мировой живописи, "трҰхслойный" метод живописи (масляные краски).
Художник анимационной графики
ПК 8. Выполнять графические движения к фильмам с использованием законов анимации
ПМ 8. Выполнение графических движений к фильмам с использованием законов анимации
РО 8.1.Использовать приҰмы и виды композиционного построения кинокадра.
РО 8.2. Раскрыть драматургию сценария в рисунках.
РО 8.3. Выполнять изображение персонажа в разных ракурсах и эмоциональных состояниях.
РО 8.4. Применять основные элементы физических и биомеханических форм движения.
РО 8.5. Владеть основами поведения персонажа в анимации.
РО 8.6. Применять методы и приҰмы анимации инертных тел.
ПК 9. Выполнять производственную съҰмку в классической рисованной (2d) анимации
ПМ 9. Выполнение производственной съҰмки в классической рисованной (2d) анимации
РО 9.1. Выполнять последовательную производственную съҰмку в классической, рисованной (2d) анимации, объҰмных кукольных, предметных и в технике перекладки.
РО 9.2. Выполнять практическую работу над сюжетом.
РО 9.3. Выстраивать композицию кадра, создать атмосферу среды, используя осветительную аппаратуру и производить съемку.
РО 9.4. Выполнять монтаж и звуковое решение анимационного фильма.
Квалификация "4S02130102 - Художник-иллюстратор"
ПК 1. Выполнять работы по созданию смысловых изображений (иллюстраций) для оформления книг, журналов и других печатных изданий
ПМ 1. Выполнение работы по созданию смысловых изображений (иллюстраций) для оформления книг, журналов и других печатных изданий
РО 1.1. Планировать выполнение работ по разработке иллюстраций на основе технического задания от начальной идеи до допечатной подготовки.
РО 1.2. Применять теоретические и практические знания по вопросам оформления и иллюстрирования книг и т.д.
ПК 2. Выполнять подготовку графических материалов по системе визуальной информации, идентификации и коммуникации для передачи к полиграфическому исполнению, используя при их создании классические и современные художественные материалы, компьютерные технологии
ПМ 2. Выполнение подготовки графических материалов по системе визуальной информации, идентификации и коммуникации для передачи к полиграфическому исполнению, используя при их создании классические и современные художественные материалы, компьютерные технологии
РО 2.1. Применять навыки работы с классическими и современными художественными материалами, включая компьютерную графику, подготовка произведения к полиграфическому исполнению.

ОН 2.2. Компьютерлік бағдарламаларда материалды, макетті дайындыққа дейін дайындау.
ОН 2.3. Баспа өнімдерінің сапасын бағалауды орындауда технологиялық процестер білімін қолдану.
"4S02130103 – Суретші-мүсінші" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздер жасай отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
КМ 1. Эскиздер жасай отырып, суреттегі көркем сауаттылықты меңгеру
ОН 1.1. Мүсін шеберлігінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Эскизді жүргізудің әдістемелік дәйектілігі мен кезеңдерін сақтау.
ОН 1.3. Эскизді орындау барысында графикалық құралдарды қолдана отырып, әртүрлі әдістер мен тәсілдерді қолдану.
ОН 1.4. Композицияның сипаттамалық формалары мен құрылымын модельдеу.
ОН 1.5. Фигура құрылымының пропорциялары мен негізгі ерекшеліктері туралы білімді меңгеру.
ОН 1.6. Мүсіндік нысанның орналасуын жоспарлау.
ОН 1.7. Үлгілерді нобайлар бойынша жасау.
ОН 1.8. Мүсіндік туындыларды құру тәсілдері мен ережелерін меңгеру.
КҚ 2. Қалыптауды орындау және мүсіндік туындыларды мүсіндеу
КМ 2. Қалыптауды орындау және мүсіндік туындыларды мүсіндеу
ОН 2.1. Санитариялық талаптарды сақтай отырып, жұмыс орнын қалдықты және кеңістікті ескере отырып ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қаңқа конструкцияларын құру, бұйымдарды арматуралау.
ОН 2.3. Қоспа ерітінділерін дайындау технологиясын меңгеру.
ОН 2.4. Ескерткіштер мен модельдер макеттерінің сызбалары мен шаблондары бойынша гипстен дайындау.
ОН 2.5. Мүсіндеу және қалыптау кезінде әртүрлі материалдар мен жабдықтарды қолдану.
ОН 2.6. Қалыптауда техникалық тәсілдерді қолдану.
ОН 2.7. Пунктирлік машинкаларды орнатуды меңгеру.
ОН 2.8. Мүсіндік туындылар мен сәулеттік бөлшектерді патинирлеу және бояу (күрделі емес, күрделі, аса күрделі).
ОН 2.9. Күрделі және күрделі емес мүсіндік шығармаларды және сәулеттік мүсіндеудің бөлшектерін құю және толтыру тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
КМ 3. Көркем шығарма жасаудағы композиция негіздерін меңгеру
ОН 3.1. Мүсіннің пайда болу тарихы туралы білімді меңгеру.
ОН 3.2. Композициядағы негізгі және сипаттаманы анықтау.
ОН 3.3. Мүсіндік шығарма түрлеріне сәйкес жасау.
ОН 3.4. Тарихи, ұлттық және басқа да тақырыптарды қолдану.
ОН 3.5. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
КҚ 4. Материалда мүсіндік туындыларды дайындауды ұйымдастыру
КМ 4. Материалда мүсіндік туындыларды дайындауды ұйымдастыру
ОН 4.1. Жұмыста техникалық тәсілдер мен технологияларды қолдану.
ОН 4.2. Мүсінді түрлері бойынша ажырату.
ОН 4.3. Жұмыста кезеңділікті сақтау.
ОН 4.4. Қатты материалда жұмыс істей білу.

РО 2.2. Выполнять допечатную подготовку материала, верстка в компьютерных программах.
РО 2.3. Применять знания
технологических процессов выполнения оценки качества печатной продукции.
Квалификация "4S02130103 - Художник-скульптор"
ПК 1. Освоить художественную грамоту в рисунке, создавая эскизы
ПМ 1. Освоение художественной грамоты в рисунке, создавая эскизы
РО 1.1. Владеть основами мастерства скульптуры.
РО 1.2. Соблюдать методическую последовательность и этапы ведения эскиза.
РО 1.3. Использовать различные техники и приемы, применяя графические средства в процессе выполнения эскиза.
РО 1.4. Моделировать характерные формы и конструкцию композиции.
РО 1.5. Владеть знаниями о пропорциях и основных особенностях строения фигуры
РО 1.6. Планировать расположения скульптурного объекта.
РО 1.7. Изготавливать модели по эскизам.
РО 1.8. Владеть способами и правилами построения скульптурных произведений.
ПК 2. Выполнять лепку и формовку скульптурных произведений
ПМ 2. Выполнение лепки и формовки скульптурных произведений
РО 2.1. Организовывать рабочего места с учетом отхода и пространства, соблюдая санитарные требования.
РО 2.2. Создавать конструкции каркаса, армирования изделий.
РО 2.3. Владеть технологиями приготовления растворов смесей.
РО 2.4. Изготавливать из гипса по чертежам и шаблонам макетов памятников и моделей мемориальных досок с текстом.
РО 2. 5. Использовать различные материалы и оборудования в лепке и формовке.
РО 2.6. Применять технические приҰмы в формовке.
РО 2.7. Овладеть установкой пунктирной машинки.
РО 2.8. Патинировать и тонировать скульптурные произведения и архитектурные детали (несложный, сложный, особо сложный).
РО 2.9. Владеть способами отливки и набивки сложных, несложных скульптурных произведений, и деталей архитектурной лепки.
ПК 3. Владеть основами композиции в создании художественного произведения
ПМ 3. Владение основами композиции в создании художественного произведения
РО 3.1. Ориентироваться в историях возникновения скульптуры.
РО 3.2. Определять главное и характерное в композиции.
РО 3.3. Создать скульптурное произведение согласно видам.
РО 3.4. Применять историческую, национальную и другие тематики.
РО 3.5. Использовать прикладные компьютерные программы.
ПК 4. Организовать изготовления скульптурных произведений в материале
ПМ 4. Организация изготовления скульптурных произведений в материале
РО 4. 1. Применять технические приҰмы и технологию в работе.
РО 4.2. Различать скульптуру по видам.
РО 4.3. Соблюдать поэтапность в работе.
РО 4.4. Уметь работать в твердом материале.

ОН 4.5. Кескіннің сипаты мен тұтастығын беру.
Он 4.6. Күрделі емес және күрделі мүсіндік туындыларды, сәулет мүсінінің бөлшектерін орнына орнатуды бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
41-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02130200 - Каллиграфия" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0213 Бейнелеу өнері
Мамандығы:
02130200 - Каллиграфия
Біліктілігі:

РО 4.5. Передача характера и целостности образа.
РО 4. 6. Контролировать установку на место несложных, и сложных скульптурных произведений, и деталей архитектурной лепки.
Приложение 41 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02130200 - Каллиграфия"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0213 Изобразительное искусство
Специальность:
02130200 - Каллиграфия
Квалификация:

ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02130201- Араб жазуы каллиграфы" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
КМ 1. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
ОН 1.1. Араб тілінің терминологиясы мен грамматикасын меңгеру.
ОН 1.2. Араб каллиграфиясы арқылы ислам мәдениетінің бірегейлігін сипаттау.
ОН 1.3. Араб классикалық каллиграфиясының ережелеріне сәйкес қамыс "Қалам" қолдану.
ОН 1.4. Ұсақ қол моторикасын, саусақтардың дәл қозғалысын, көз өлшегішін жетілдіру.
КҚ 2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерін қолдану: куфи, сульс, насх, рук ' а, дивани, таълик фарси)
КМ 2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерін қолдану: куфи, сульс, насх, рук ' а, дивани, таълик фарси
ОН 2.1. Араб классикалық каллиграфиясының стильдері мен принциптерін және оларды қолдану аясын сипаттау.
ОН 2.2. Кәсіби қызмет саласында араб классикалық каллиграфиясының негізгі стильдерін қолдану.
ОН 2.3. Қылқалам және құс жүнді қаламмен жұмыс жасау кезінде жазудың гигиеналық ережелерін қолдану.
КҚ 3.
Араб классикалық каллиграфиясының әртүрлі стильдерінің ережелері мен заңдылықтарына сәйкес діни мәтіндерді құрастыру
КМ 3. Діни мәтіндерді құрастыру
ОН 3.1. Рук'а стилінің тарихы мен негізгі ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Араб классикалық каллиграфиясының стильдерінің шығу тегі мен маңызды ерекшеліктерін жіктеу: сульс, дивани, куфи, таълик (фарси).
ОН 3.3. Араб классикалық каллиграфиясының әртүрлі стильдерімен діни мәтіндерді жазу.
ОН 3.4. Металл, керамика, шыны, ағаш, тасқа сурет салу кезінде араб классикалық каллиграфиясының негізгі стильдерін қолдану.
КҚ 4. Араб мәдениеті елдерінің ою-өрнегін, сәндік-қолданбалы өнерін пайдалану
КМ 4. Араб мәдениеті елдерінің ою-өрнегін, сәндік-қолданбалы өнерін пайдалану
ОН 4.1. Ою-өрнек жасау әдістерін, ою-өрнектерді қолдану ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 4.2 Әріп бөліктерінің, әріп комбинацияларының ережелер мен формаларға қатысты дұрыс үйлесімін, әр түрлі араб классикалық каллиграфиялық стильдерінің жолдарын құру ерекшеліктерін сақтау.
ОН 4.3. Ою-өрнектің, ою-өрнектің сипатын және формасына байланысты оның орналасуын байланыстыру.
ОН 4.4. Араб өрнегінің негізгі стильдерін қолдана отырып, кітап миниатюраларын ресімдеу.
ОН 4.5. Халық шығармашылығы жанрында (кит, шамаили, тугра) жазу.
КҚ 5. Дін, өнер, сәулет салаларында араб каллиграфиясын қолдану
КМ 5. Дін, өнер, сәулет салаларында араб каллиграфиясын қолдану

РО 3.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02130201 - Каллиграф арабской вязи"
ПК 1. Применять арабский язык в сфере своей профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение арабского языка в сфере своей профессиональной деятельности
РО 1.1. Владеть граммматикой и терминологией арабского языка.
РО 1.2. Характеризовать уникальность исламской культуры с помощью арабской каллиграфии.
РО 1.3. Использовать тростниковый "Калям" согласно канонам арабской классической каллиграфии.
РО 1.4. Совершенствовать мелкую моторику рук, точные движения пальцев, глазомер.
ПК 2. Применять стили арабской классической каллиграфии: куфи, сульс, насх, рук'а, дивани, таълик (фарси)
ПМ 2. Применение стилей арабской классической каллиграфии: куфи, сульс, насх, рук'а, дивани, таълик (фарси)
РО 2.1. Характеризовать стили и принципы организации арабской классической каллиграфии и сферы их использования.
РО 2.2. Использовать основные стили арабской классической каллиграфии в сфере профессиональной деятельности.
РО 2.3. Применять гигиенические правила письма при работе пером и кистью.
ПК 3. Составлять религиозные тексты согласно правилам и закономерностям различных стилей арабской классической каллиграфии
ПМ 3. Составление религиозных текстов
РО 3.1. Характеризовать историю и основные особенности стиля рук'а.
РО 3.2. Классифицировать происхождение и важнейшие особенности стилей арабской классической каллиграфии: сульс, дивани, куфи, таъли.
РО 3.3. Писать религиозные тексты различными стилями арабской классической каллиграфии.
РО 3.4. Использовать основные стили арабской классической каллиграфии при росписях по металлу, керамике, стеклу, дереву, камню.
ПК 4. Использовать орнаменталистику, декоративно-прикладного искусства стран арабской культуры
ПМ 4. Использование орнаменталистики,
декоративно-прикладного искусства стран арабской культуры
РО 4.1. Характеризовать приемы создания орнамента, особенности использования орнаменталистики.
РО 4.2. Соблюдать правильное соединение частей букв, буквенных сочетаний относительно правил и форм, особенности построения строк различных арабских классических каллиграфических стилей.
РО 4.3. Соотносить характер украшения, орнамента и его расположения в зависимости от формы.
РО 4.4. Оформлять книжные миниатюры с использованием основных стилей орнамента арабской вязи.
РО 4.5. Выполнять роспись в жанре народного творчества (кита, шамаили, тугра).
ПК 5. Применять росписи арабской каллиграфии культовой архитектуры
ПМ 5. Применение росписи арабской каллиграфии культовой архитектуры

ОН 5.1 Дауал қабырғаларын жазуға дайындау.
ОН 5.2 Діни ғимараттардың сәулетімен үйлесетін түс реңктерін таңдау.
ОН 5.3. Белгілі бір ғимарат пен құрылым үшін (мешіт, медресе, мұнара) араб каллиграфиясының түрін таңдау.
ОН 5.4. Араб каллиграфиясының функционалды және көркемдік аспектілерін талдау.
ОН 5.5. Сәулет және діни ғимараттарда безендіру үшін араб каллиграфиясын қолдану.
КҚ 6. Қазіргі әлемде араб классикалық каллиграфиясын қолдану
КМ 6. Қазіргі әлемде араб классикалық каллиграфиясын қолдану
ОН 6.1. Бейнелеу өнерінде араб каллиграфиясын қолдану.
ОН 6.2. Дизайн, жарнама және қаріп сипатындағы көркем шығармаларды жобалау.
ОН 6.3. Араб каллиграфиясын дизайнерлік жаңа өнім түрлерінде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
43 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02140100 – Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0214 Қолөнер өндірісі
Мамандығы:
02140100 - Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)
Біліктілігі:
3W02140101 - Көркем құю қалыптаушы
3W02140102 - Көркемөнер бұйымдарын дайындаушы

РО 5.1. Подготавливать поверхности для настенных росписей.
РО 5.2. Подбирать цветовые тона, сочетающиеся с архитектурой культовых сооружений.
РО 5.3. Выбирать арабскую вязь для конкретного здания и сооружения (мечеть, медресе, минарет).
РО 5.4. Анализировать функциональный и художественные аспекты арабской каллиграфии.
РО 5.5. Использовать арабскую каллиграфию для росписи в архитектуре и культовых сооружениях.
ПК 6. Применять арабской классической каллиграфии в современном мире
ПМ 6. Применение арабской классической каллиграфии в современном мире
РО 6.1. Использовать арабскую вязь в изобразительном искусстве.
РО 6.2. Проектировать художественные работы оформительского, рекламного и шрифтового характера.
РО 6.3. Применять арабскую вязь в новых видах дизайнерской продукции.
Приложение 43 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02140100 – Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0214 Ремесленное производство
Специальность:
02140100 - Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы ( по профилям)
Квалификация:
3W02140101 - Формовщик художественного литья 3W02140102- Изготовитель художественных изделий

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас әдебін сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Жеке тұлғаның толеранттылығы және белсенділігін қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтары мен нормаларын түсіну.
ОН 4.2. Қазақ мәдеиеті мен Қазақстан Республикасы этностары мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02140101 - Көркем құю қалыптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық реттілікті сақтай отырып, жабдықтар мен құралдардың нұсқаулықтарына сәйкес, дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Технологиялық реттілікті сақтай отырып, жабдықтар мен құралдардың нұсқаулықтарына сәйкес, дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Қалыптау цехында қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитарияны, еңбекті қоғау ережелерін, сондай-ақ өртке қарсы іс-шараларды сақтау.
ОН 1.2. Құю қалыптарын дайындауға арналған құралдар мен құрал-жабдықтарды таңдау.
ОН 1.3. Өндіріс процесіне материалдар дайындау.
ОН 1.4. Көркем бұйымдар өндірісінде қалыптау қоспаларын қолдану.
ОН 1.5. Күрделілігі әр түрлі көркемөнер бұйымдарын дайындау үшін қалыптау тәсілдері мен түрлерін меңгеру.
КҚ 2. Көркем құюға арналған әр түрлі күрделіліктегі модельдік қалыптарды дайындау
КМ 2. Көркем құюға арналған әр түрлі күрделіліктегі модельдік қалыптарды дайындау
ОН 2.1. Көркем бұйымдарды қалыптау үшін үлгі бойынша қарапайым сурет салынған үлгілік қалыптарды орындау.
ОН 2.2. Қоректендіргіштер мен құлыптардың пішіндерін, қондырғыларын анықтау.
ОН 2.3. Технологиялық процесте қолданылатын құралдар мен құрылғыларды меңгеру.
КҚ 3. Пневматикалық, механикалық немесе электромагниттік әсер ететін діріл станогын қолдана отырып, технологиялық процесстер мен әдістерді орындау
КМ 3. Пневматикалық, механикалық немесе электромагниттік әсер ететін діріл станогын қолдана отырып, технологиялық процесстер мен әдістерді орындау
ОН 3.1. Қалыптарды, түрлі отқа төзімді құрамдарды және т. б. дайындау кезінде қолданылатын қалыптау қоспалары мен басқа да материалдар қасиеттерінің құрамын сипаттау.
ОН 3.2. Қарапайым және күрделі формаларды құрастыру технологиясын меңгеру.

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1.Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место казахской культуры и культуры этносов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3.Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4.Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02140101 - Формовщик художественного литья"
ПК 1. Проводить подготовительные работы соблюдая порядок технологических процессов формовки, согласно инструкциям к оборудованию и инструментам
ПМ 1. Проведение подготовительных работ соблюдая порядок технологических процессов формовки, согласно инструкциям к оборудованию и инструментам
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и промышленной санитарии в формовочном цехе, охраны труда, а также противопожарные мероприятия.
РО 1.2. Подбирать приспособления и инструменты для изготовления литейных форм.
РО 1.3. Подготавливать материалы для производственного процесса.
РО 1.4.Применять формовочные смеси в производстве художественных изделий.
РО 1.5. Владеть способами и видами формовки для изготовления художественных изделий разной сложности.
ПК 2. Изготавливать модельные формы разной сложности для художественного литья
ПМ 2. Изготовление модельных форм разной сложности для художественного литья
РО 2.1. Выполнять простую модельную форму с простым рисунком по образцу для формовки художественного изделия.
РО 2.2. Определять формы, установки питателей и замков.
РО 2.3. Владеть инструментами и приспособлениями, используемыми в технологическом процессе.
ПК 3. Выполнять технологические процессы и способы с применением вибрационного станка пневматического, механического или электромагнитного действия
ПМ 3. Выполнение технологических процессов и способов с применением вибрационного станка пневматического, механического или электромагнитного действия
РО 3.1. Описывать состав свойств формовочных смесей и других материалов, применяемых при изготовлении форм, различных огнеупорных составов и т.д.
РО 3.2. Владеть технологией сборки простых и сложных форм.

ОН 3.3. Технологиялық процестің кезеңдерін сақтау.
ОН 3.4. Модельдер мен формаларды сақтау ережелерін ұстану.
"3W02140102 - Көркемөнер бұйымдарын дайындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты қолдану нұсқаулықтарына сәйкес және технологиялық процестің тәртібін сақтай отырып жұмыс жүргізу
КМ 1. Жабдықты қолдану нұсқаулықтарына сәйкес және технологиялық процестің тәртібін сақтай отырып жұмыс жүргізу
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғау ережерін сақтау.
ОН 1.2. Өндірістік процесс үшін материалдар мен құралдар дайындау.
ОН 1.3. Ұсақ техникалық ақауларды жою дағдыларын меңгеру.
КҚ 2. Бұйымдарды механикалық өңдеудің қарапайым технологиялық процестерін орындау
КМ 2. Бұйымдарды механикалық өңдеудің қарапайым технологиялық процестерін орындау
ОН 2.1.Пайдаланылатын материалдардың қасиеттері, сипаттамалары туралы білімді пайдалану.
ОН 2.2. Технологиялық процестің нұсқаулықтарына сәйкес бұйымдар жасау.
ОН 2.3. Бұйымдарды әзірлеуде қолмен өңдеу түрлерін қолдану.
КҚ 3. Күрделілігі орташа бұйымдарды өңдеуде жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған өңдеудің технологиялық процестерін орындау
КМ 3. Күрделілігі орташа бұйымдарды өңдеуде жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған өңдеудің технологиялық процестерін орындау
ОН 3.1. Бұйымдарды автоматтандырылған технологиялық процесстің нұсқаулықтарына сәйкес дайындау.
ОН 3.2. Бұйымдарды өңдеудің жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған түрлерін қолдану.
ОН 3.3. Дайын бұйымдарды есепке алуды, сақтауды және тапсыруды орындау.
"3W02140103 - Музыкалық аспаптар дайындаушы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін өңдеуге қажетті материалдар мен жадықтарды әзірлеу жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін өңдеуге қажетті материалдар мен жадықтарды әзірлеу жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдың физикалық және химиялық құрамын, қауіпсіздік техникасын білу.
ОН 1.2. Материалдарды өңдеуге арналған жұмыс орнын, өңдеу құралдары мен жабдықтарын әзірлеу.
ОН 1.3. Әр түрлі музыкалық аспаптарға материалдарды таңдау.
ОН 1.4. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдар дайындау.
КҚ 2. Жасалатын музыкалық аспаптардың графикалық эcкиздерін әзірлеу
КМ 2. Жасалатын музыкалық аспаптардың графикалық эcкиздерін әзірлеу
ОН 2.1. Графикалық дағдылар мен музыкалық аспаптарды жобалау негіздерін меңгеру.
ОН 2.2. Музыкалық аспаптың сызбаларын, эскиздерін және басқа да графикалық конструкцияларды компьютермен және қолмен модельдеу.
ОН 2.3. Музыкалық аспаптардың жекелеген бөліктерін безендіру эскиздерін орындау.
КҚ 3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдарды технологиялық өңдеуден өткізу
КМ 3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін материалдарды технологиялық өңдеуден өткізу

РО 3.3. Соблюдать этапы технологического процесса.
РО 3.4. Соблюдать правила хранения моделей и форм.
Квалификация "3W02140102 – Изготовитель художественных изделий"
ПК 1. Проводить работы согласно инструкциям к оборудованию и соблюдать порядок технологических процессов
ПМ 1. Проведение работ согласно инструкциям к использованию оборудования и соблюдения порядка технологического процесса
РО 1.1. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
РО 1.2. Заготовить материалы и инструменты для производственного
процесса.
РО 1.3. Владеть навыками устранения мелких технических неполадок.
ПК 2. Выполнять технологические процессы механической обработки изделий
ПМ 2. Выполнение простых технологических процессов механической обработки изделий
РО 2.1. Использовать знания о свойствах, характеристиках, используемых материалов.
РО 2.2. Изготавливать изделия согласно инструкциям технологического процесса.
РО 2.3. Применять виды ручной обработки при изготовлении изделий.
ПК 3. Выполнять технологические процессы полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий
ПМ 3. Выполнение технологических процессов полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий средней сложности
РО 3.1. Изготавливать изделия согласно инструкциям автоматизированного технологического процесса.
РО 3.2. Применять виды полуавтоматизированной и автоматизированной обработки изделий.
РО 3.3. Выполнять учет, хранение и сдачу готовых изделий.
Квалификация "3W02140103 - Изготовитель музыкальных инструментов"
ПК 1. Проводить работы по подготовке материалов, обрабатывающих инструментов и оборудования для изготовления музыкальных иснтрументов
ПМ 1. Проведение работ по подготовке материалов, обрабатывающих инструментов и оборудования для изготовления музыкальных иснтрументов
РО 1.1. Владеть знаниями техники безопастности, физических и химических своиств материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 1.2. Подготовить рабочее место, обрабатывающие инструменты и оборудование для обработки материалов.
РО 1.3. Подбирать материалы для разных видов музыкальных инструментов.
РО 1.4. Подготавливать материалы для изготовления музыкальных инструментов.
ПК 2. Выполнять графические эскизы музыкальных инструментов
ПМ 2. Выполнение графических эскизов музыкальных инструментов
РО 2.1. Владеть графическими навыками и основами проектирования музыкальных инструментов.
РО 2.2. Моделировать чертежи, эскизы музыкального инструмента и другие графические построения компьютерным и ручным способом.
РО 2.3. Выполнять эскизы декорирования отдельных частей музыкальных инструментов.
ПК 3. Выполнять технологическую обработку материалов для изготовления музыкальных инструментов
ПМ 3. Выполнение технологической обработки материалов для изготовления музыкальных инструментов

ОН 3.1. Музыкалық аспаптар жасау үшін материалдарды өңдеудің әртүрлі әдістерін таңдау.
ОН 3.2. Музыкалық аспаптарды жасау үшін негізгі материалдарды өңдеу.
ОН 3.3. Музыкалық аспаптарды жасау үшін қосымша материалдарды өңдеу.
КҚ 4. Музыкалық аспап жасау
КМ 4. Музыкалық аспап жасау
ОН 4.1.Музыкалық аспаптарға арналған жекелеген бөлшектерді жинақтауды орындау.
ОН 4.2. Музыкалық аспаптарды құрастыруды орындау.
ОН 4.3.Құрама аспаптарды техникалық өңдеуден өткізу.
ОН 4.4.Музыкалық аспаптардың сәндік безендірілуін орындау.
ОН 4.5.Музыкалық аспаптарды құрастыру және күйін келтіру.
"4S02140104 – Сәндік қолданбалы өнер суретшісі" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздік-жобалау бөлімін орындау
КМ 1. Эскиздік-жобалау бөлімін орындау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Сәндік-қолданбалы өнердің негізгі ережелері мен заңдарын меңгеру.
ОН 1.3. Көркем жобалауда композиция құралдарын меңгеру.
ОН 1.4. Эскиздік-жобалық бөлігін әзірлеуде графикалық бағдарламаларды қолдану.
ОН 1.5. Бұйымдардың көркемдік сұлбасын жасау.
ОН 1.6.Бұйымды жасау үшін жобалық бөліктің техникалық сызбасын орындау.
КҚ 2. Бұйымдарды өңдеу үшін үлгілердің эталонын даярлау
КМ 2. Бұйымдарды өңдеу үшін үлгілердің эталонын даярлау
ОН 2.1. Жұмыс орны мен жабдықты дайындау.
ОН 2.2. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын өндіру процесін көрсету.
ОН 2.3. Бұйымдарды дайындаудағы материалдардың қасиеттерін меңгеру.
ОН 2.4. Әзірленген бұйым жобасы бойынша мастер моделін орындау.
ОН 2.5. Толықтыруды ескере отырып, материалдағы бұйымдарды орындау.
КҚ 3. Сәндік қолданбалы өнер бұйымын жасау
КМ 3. Сәндік қолданбалы өнер бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Бұйымды өндіру процесінің техникалық ерекшелігін сипаттау.
ОН 3.2. Бұйымды өндірудің технологиялық процесін жүргізу (қолмен, механикалық).
ОН 3.3. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесін сақтай отырып, әр түрлі өңдеу әдістерін жүзеге асыру.
ОН 3.4.Материалдарды (металл, былғары, ағаш, маталар, керамика, кескіндеме) біріктіру технологияларын меңгеру.
ОН 3.5. Өнімдердің эстетикалық көрінісін сақтау.
ОН 3.6. Бұйымдарды таңбалау мен орау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
45 - қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02140200 - Зергерлік іс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.1. Подбирать различные способы обработки материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 3.2. Обрабатывать основных материалов для изготовления музыкальных инструментов.
РО 3.3. Обрабатывать дополнительных материалов для изготовления музыкальных инструментов.
ПК 4. Изготавливать музыкальных инструментов
ПМ 4. Изготовление музыкальных инструментов
РО 4.1. Выполнять сборку отдельных деталей музыкальных инструментов.
РО 4.2. Выполнять сборку музыкальных инструментов.
РО 4.3. Выполнять техническую обработку сборных инструментов.
РО 4.4. Выполнять декоративное оформление музыкальных инструментов.
РО 4.5. Выполнять монтаж и настройку музыкальных инструментов.
Квалификация "4S02140104 - Художник декоративно-прикладного искусства"
ПК 1. Выполнять эскизно-проектную часть
ПМ 1. Выполнение эскизно-проектной части
РО 1.1. Владеть методами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть основными правилами и законами декоративно-прикладного искусства.
РО 1.3. Владеть средствами композиции в художественном проектировании.
РО1.4. Применять графические программы в разработке эскизно-проектной части.
РО 1.5.Создавать художественный образ изделий.
РО 1.6. Выполнять технический рисунок проектной части для изготовления изделия.
ПК 2. Изготавливать эталона модели для производства изделий
ПМ 2. Изготовление эталона модели для производства изделий
РО 2.1. Подготовливать рабочее место и оборудование.
РО 2.2. Представлять процесс производства изделий декоративно-прикладного искусства.
РО.2.3.Владеть свойствами материалов в изготовлении изделий.
РО 2.4. Выполнять мастер модель по разработанному проекту изделий.
РО 2.5. Выполнять изделия в материале с учетом дополнения.
ПК 3. Изготавливать изделия декоративно-прикладного искусства
ПМ 3. Изготовление изделий декоративно-прикладного искусства
РО 3.1. Описывать техническую спецификацию процесса изготовления изделий.
РО.3.2. Проводить технологический процесс изготовления изделий (ручной, механический).
РО 3.3. Осуществлять различные способы обработки, соблюдая технологический процесс изготовления изделий.
РО 3.4. Владеть технологиями комбинирования материалов (металл, кожа, дерево, ткани, керамика, роспись).
РО 3.5. Сохранять эстетический вид изделий.
РО 3.6. Маркировать и упаковывать изделия.
Приложение 45 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02140200 - Ювелирное дело"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02140201 - Зергерлік іс шебері" біліктілігі
КҚ 1. Эскиздік жобаны орындау
КМ 1. Эскиздік жобаны орындау
ОН 1.1. Фигураларды құру үшін композиция негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Бұйымды безендіруде материалтану негіздерін меңгеру.
ОН 1.3. Эскизді әзірлеуде қолданбалы бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
ОН 1.4. Бұйымды дайындау бойынша жобалық құжаттаманы дайындау.
КҚ 2. Технологиялық процесті орындау
КМ 2. Технологиялық процесті орындау
ОН 2.1. Өңдеу құралдары мен жабдықтар материалдарын дайындау.
ОН 2.2. Материалдардың құрамы мен қасиеттерін анықтау.
ОН 2.3. Тастарды кесу әдістерін қолдану.
ОН 2.4. Зергерлік бұйымдарға күрделі бөлшектер мен тораптарды жасау әдістерін қолдану.
КҚ 3. Материалда бұйымды жасауды ұйымдастыру
КМ 3. Материалда бұйымды жасауды ұйымдастыру
ОН 3.1. Дәнекерлеу, кесу, тасты сканерлеу, құю, бұйымды престеу, эмальдау. технологияларын меңгеру.
ОН 3.2. Жұмыстың орындалу сапасын бақылау.
ОН 3.3. Шығын материалдарының пропорциялары мен санын есептеу.
ОН 3.4. Жұмыс процесінде ақауларды жою.
ОН 3.5. Бұйымды жасау үшін материалдарды өңдеудің әртүрлі әдістерін таңдау.
ОН 3.6. Жеке бөлшектерді құрастыруды орындау.
ОН 3.7. Дайын бұйымдарды есепке алу, сақтау және тапсыруды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
47-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150100 - Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150100 - Аспаптық орындау (аспап түрлері бойынша)"
Біліктілігі:

РО 4.2. Понимать роль и место казахской культуры и культуры этносов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02140201-Мастер ювелирных дел"
ПК 1. Выполнять эскизный проект
ПМ 1. Выполнение эскизного проекта
РО 1.1. Владеть основами композиции для построений фигур в развертке.
РО 1.2. Владеть основами материаловедения в оформлении изделий.
РО 1.3. Использовать прикладное программное обеспечение в разработке эскиза.
РО 1.4. Подготавливать проектную документацию по изготовлению изделий.
ПК 2. Выполнять технологический процесс
ПМ 2. Выполнение технологического процесса
РО 2.1. Подготавливать материлы обрабатывающих инструментов и оборудования.
РО 2.2. Определять состав и свойства материалов.
РО 2.3. Применять способы огранки камней.
РО 2.4. Применять методы изготовлению сложных деталей и узлов к ювелирным изделиям.
ПК 3. Организация изготовления изделий в материале
ПМ 3. Организация изготовления изделий в материале
РО 3.1. Владеть технологией пайки, выпиловки
скань, вставка камня, прессовка изделии, литье, эмалирование.
РО 3.2. Контролировать качество выполнения работ.
РО 3.3. Рассчитывать пропорции и количество расходных материалов.
РО 3.4. Устранять дефекты в процессе работы.
РО 3.5. Подобрать различные способы обработки материалов для изготовления изделий.
РО 3.6. Выполнять сборку отдельных деталей.
РО 3.7. Выполнять учет, хранения и сдача готовых изделий.
Приложение 47 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150100 - Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150100 - Инструментальное исполнительство (по видам инструментов)
Квалификация:

4S02150101 - Концертмейстер, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150102 - Оркестр әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150103 - Халық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150104 - Эстрадалық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150101 - Концертмейстер, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150102 - Артист оркестра (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
4S02150103 - Артист оркестра народных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
4S02150104 - Артист оркестра эстрадных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150101 - Концертмейстер, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетін қалыптастыру.
ОН 1.4. Гармонияның мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
КҚ 2. Музыкалық шығармалардың фрагменттік және тұтас талдауын жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің дамуы мен тарихы туралы білімді қолдану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
ОН 2.4. Практикада полифониялық даму принциптері туралы теориялық мәліметтерді пайдалану.
КҚ 3. Фортепианода жеке бағдарламаны үйрену және орындау
КМ 3. Фортепианода жеке бағдарламаларды үйрену және орындау
ОН 3.1. Орындаушылық және қозғалыс-техникалық дағдыларын көрсету.
ОН 3.2. Аспап дыбысының анық шығуын ойнап көрсету.
ОН 3.3. Жеке аспаптық бағдарлама даярлау.
ОН 3.4. Фортепианода орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді пайдалану.
КҚ 4. Ансамбль құрамында ойнау
КМ 4. Ансамбль құрамында ойнау
ОН 4.1. Парақтан оқып, фортепиано партиясын талдау.
ОН 4.2. Концертмейстердің музыкалық-орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 4.3. Концертмейстерлік қызметті жүзеге асыру.
ОН 4.4. Фортепианалық ансамбльде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.5. Камералық ансамбльде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.6. Түрлі стильдер мен жанрлардағы ансамбльдік репертуарды қолдану.
ОН 4.7. Шығармашылық-өндірістік жұмыстарға қатысу.
КҚ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5.
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1.Педагогика мен психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын қолдану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жасау.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150101 - Концертмейстер, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
РО 2.4. Использовать теоретические сведения о принципах полифонического развития на практике.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на фортепиано
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на фортепиано
РО 3.1. Демонстрировать владение исполнительскими и двигательно-техническими навыками.
РО 3.2. Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.
РО 3.3. Готовить сольную инструментальную программу.
РО 3.4. Использовать знания по истории фортепианного исполнительского искусства.
ПК 4. Играть в составе ансамбля
ПМ 4. Игра в составе ансамбля
РО 4.1. Читать с листа и транспонировать партию фортепиано.
РО 4.2. Владеть музыкально-исполнительскими навыками концертмейстера.
РО 4.3. Осуществлять концертмейстерскую деятельность.
РО 4.4. Демонстрировать навыки игры в фортепианном ансамбле.
РО 4.5. Демонстрировать навыки игры в камерном ансамбле.
РО 4.6. Использовать ансамблевый репертуар различных стилей и жанров.
РО 4.7. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.

ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 5.6. Әртүрлі мектептердің фортепианода ойнау әдістерін білу.
ОН 5.7. Балалар музыка мектебінің репертуарын көркемдік құндылығы мен әдістемелік орындылығы тұрғысынан орындау және талдау.
ОН 5.8. Орындаушылық сыныпта жұмыс істейтін оқытушының дағдыларын көрсету.
ОН 5.9. Балалар музыкалық мектептеріндегі оқушылардың музыкалық-орындаушылық тәрбие процессін жобалау.
"4S02150102 - Оркестр әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыка тілінің негізгі элементтері мен өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және еске сақтау қабілеті дамыған болу қажет.
ОН 1.4. Орындаушының практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стилдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2.Қазақ музыка өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспапта жеке бағдарламаны үйрену және орындау
КМ 3. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспапта жеке бағдарламаны үйрену және орындау
ОН 3.1. Орындаушылық және қозғалыс-техникалық дағдыларын игеруін көрсету.
ОН 3.2. Аспапта дыбысты мәнерлеп ойнауды көрсету.
ОН 3.3. Жеке аспаптық бағдарлама даярлау.
ОН 3.4. Ішекті-ысқыш/үрмелі және ұрмалы аспаптарда орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді пайдалану.
КҚ 4. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
КМ 4. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
ОН 4.1. Ансамбльде орындау, серіктестермен бірігу, ансамбльдегі барлық партияларды тыңдау дағдыларын меңгеру.
ОН 4.2. Оркестрде ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 4.3. Оркестрлік репертуарды және парақтан оқу дағдысын меңгеру.
ОН 4.4. Туыстас аспапта ойнаудың негізгі әдістерін меңгеру.

РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 5.6. Владеть методиками обучения игре на фортепиано различных школ.
РО 5.7. Исполнять и анализировать репертуар детской музыкальной школы с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
РО 5.8. Демонстрировать навыки работы в исполнительском классе в качестве преподавателя.
РО 5.9. Проектировать процесс музыкально-исполнительского воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
Квалификация "4S02150102 - Артист оркестра (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на струнно-смычковом/духовом и ударном инструменте
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на струнно-смычковом/духовом и ударном инструменте
РО 3.1. Демонстрировать владение исполнительскими и двигательно-техническими навыками.
РО 3.2. Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.
РО 3.3. Готовить сольную инструментальную программу.
РО 3.4. Использовать знания по истории исполнительского искусства на струнно-смычковых/духовых и ударных инструментах.
ПК 4. Играть в составе ансамбля и оркестра
ПМ 4. Игра в составе ансамбля и оркестра
РО 4.1. Владеть навыками ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле.
РО 4.2. Демонстрировать навыки оркестровой игры.
РО 4.3. Владеть оркестровым репертуаром и навыками чтения с листа.
РО 4.4. Владеть основными приемами игры на родственном инструменте.

ОН 4.5. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
КҚ 5. Дирижирлеу
КМ 5. Дирижирлеу
ОН 5.1. Дирижерлеудің негізгі техникаларын меңгеру.
ОН 5.2. Оркестрдің музыкалық аспаптарының тембрлік және акустикалық қасиеттерін, музыкалық-мәнерлі мүмкіндіктерін түсіну.
ОН 5.3. Қарапайым пьесаларды қайта өңдеу.
ОН 5.4. Партитураларды парақтан оқу.
ОН 5.5. Оркестр әртістерімен жұмыс жасау.
КҚ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 6.1. Педагогика мен психология негіздерін меңгеру.
ОН 6.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 6.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жасау.
ОН 6.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 6.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 6.6. Әртүрлі мектептердің ішекті/ үрмелі және ұрмалы аспаптарда ойнауды оқыту әдістерін білу.
ОН 6.7. Балалар музыка мектебінің репертуарын көркемдік құндылығы мен әдістемелік орындылығы тұрғысынан орындау және талдау.
ОН 6.8. Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс істеу дағдыларын көрсету.
ОН 6.9. Балалар музыкалық мектептеріндегі оқушылардың музыкалық-орындаушылық тәрбие процессін жобалау.
"4S02150103 - Халық аспаптар оркестрінің әртісі (дирижер), балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық тәжірибеде қолдану
ОН 1.1. Музыка тілінің негізгі элементтері мен өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Музыкалық есту және еске сақтау қабілеті дамыған болу қажет.
ОН 1.4. Орындаушының практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стилдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұн бірлігі мен көркемдік формасы тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке бағдарламаны тиісті халық аспапта үйрену және орындау
КМ 3. Жеке бағдарламаны тиісті халық аспапта үйрену және орындау

РО 4.5. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 5. Дирижировать
ПМ 5. Дирижирование
РО 5.1. Владеть основами дирижерской техники.
РО 5.2. Понимать тембральные и акустические свойства, музыкально-выразительные возможности музыкальных инструментов оркестра.
РО 5.3. Делать переложения несложных пьес.
РО 5.4. Читать партитуру с листа.
РО 5.5. Работать с артистами оркестра.
ПК 6. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 6. Осуществление педагогической деятельности
РО 6.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 6.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 6.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 6.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 6.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 6.6. Владеть методиками обучения игре на струнных/духовых и ударных инструментах различных школ.
РО 6.7. Исполнять и анализировать репертуар детской музыкальной школы с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
РО 6.8. Демонстрировать навыки работы в исполнительском классе в качестве преподавателя.
РО 6.9. Проектировать процесс музыкально-исполнительского воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
Квалификация "4S02150103 - Артист оркестра народных инструментов (дирижер), преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Разучивать и исполнять сольную программу на соответствующем народном инструменте
ПМ 3. Разучивание и исполнение сольной программы на соответствующем народном инструменте

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150201 - Музыкатанушы, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын меңгеру
КМ 1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын меңгеру
ОН 1.1. Музыкалық тілдің элементтерін анықтау.
ОН 1.2. Классикалық үйлесімділіктің маңызды заңдылықтарын түсіну.
ОН 1.3. Әуенді үйлестіру дағдыларын меңгеру.
ОН 1.4. Музыкалық этнодыбыс дағдыларын көрсету.
ОН 1.5. Қазақтың дәстүрлі музыкасы тілінің заңдылықтарын түсіну.
ОН 1.6. Домбырада ойнау дағдыларын меңгеру.
ОН 1.7. Дамыған музыкалық есту қабілетінің бар болуы.
КҚ 2. Әр түрлі дәуір және стильдегі жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін білу
КМ 2. Әр түрлі дәуір және стильдегі жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін білу
ОН 2.1. Тарихи қалыптасқан музыкалық формалар мен олардың даму жолдарын түсіну.
ОН 2.2. Барлық жанрдағы музыкалық шығармаларға кешенді талдау жасау.
ОН 2.3. Қатаң және еркін полифониялық жазу және форманың қалыптасу ерекшеліктерін түсіну
ОН 2.4. Оркестрдің музыкалық аспаптарының тембрлік және акустикалық қасиеттерін, музыкалық-мәнерлі мүмкіндіктерін түсіну.
ОН 2.5. Аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдерін меңгеру.
ОН 2.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 3. Музыканың тарихи даму процестерін меңгеру
КМ 3. Музыканың тарихи даму процестерін меңгеру
ОН 3.1. Халық шығармашылығының негізгі музыкалық жанрлары туралы тұтас түсініктерін көрсету.
ОН 3.2. Қазақ музыкалық шығармашылығының жанрларына бағдарлану.
ОН 3.3. Халықтық-кәсіби музыканың ерекшеліктерін түсіну.
ОН 3.4. Әлемдік және отандық музыка өнерінің даму тарихын түсіну.
ОН 3.5. Халық және академиялық музыкалық шығармашылық жанрларын талдау.
ОН 3.6. Қазақ музыкалық фольклоры үлгілерінің мағынасын ашу дағдыларын көрсету.
КҚ 4. Музыкалық өнерді, әртүрлі мектеп және бағыттың үздік өкілдерін халық арасында насихаттау жұмыстарын ұйымдастыру
КМ 4. Музыкалық өнерді, әртүрлі мектеп және бағыттың үздік өкілдерін халық арасында насихаттау жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 4.1. Қажетті ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізе отырып, әртүрлі жастағы тыңдаушылардың топтары үшін тақырыптарды, дәрістердің түпнұсқа мәтіндерін және дәріс-концерттердің бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 4.2. Ауызша және жазбаша сөйлеу мәдениетін, кәсіби терминологияны меңгеру.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150201 - Музыковед, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Владеть важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями
ПМ 1. Владение важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями
РО 1.1. Определять элементы музыкального языка.
РО 1.2. Понимать важнейшие закономерности классической гармонии.
РО 1.3. Владеть навыками гармонизации мелодии.
РО 1.4. Демонстрировать навыки
музыкального этнослуха.
РО 1.5. Понимать закономерности языка казахской традиционной музыки.
РО 1.6. Владеть навыками игры на домбре.
РО 1.7. Владеть развитым музыкальным слухом.
ПК 2. Владеть особенностями жанров и форм различных эпох и стилей
ПМ 2. Владение особенностями жанров и форм различных эпох и стилей
РО 2.1. Понимать исторически сложившиеся музыкальные формы и пути их развития.
РО 2.2. Выполнять комплексный анализ музыкальных произведений всех жанров.
РО 2.3. Понимать особенности строгого и свободного полифонического письма и формообразования.
РО 2.4. Понимать тембральные и акустические свойства, музыкально-выразительные возможности музыкальных инструментов оркестров.
РО 2.5. Владеть основными техническими приемами инструментовки.
РО 2.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 3. Владеть процессами исторического развития музыки
ПМ 3. Владение процессами исторического развития музыки
РО 3.1. Демонстрировать целостное представление об основных музыкальных жанрах народного творчества.
РО 3.2. Ориентироваться в жанрах казахского музыкального творчества.
РО 3.3. Понимать особенности народно-профессиональной музыки.
РО 3.4. Понимать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства.
РО 3.5. Анализировать жанры народного и академического музыкального творчества.
РО 3.6. Демонстрировать навыки расшифровки образцов казахского музыкального фольклора.
ПК 4. Организовывать работу по пропаганде среди населения музыкального искусства, лучших представителей разных школ и направлений
ПМ 4. Организация работы по пропаганде среди населения музыкального искусства, лучших представителей разных школ и направлений
РО 4.1. Разрабатывать темы, оригинальные тексты лекций и программы лекций-концертов для различных возрастных групп слушателей, проводя необходимую научно-исследовательскую работу.
РО 4.2. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.

ОН 4.3. Дәріс-концертті дайындау және шығару бойынша шығармашылық-өндірістік топтың жұмысына қатысу.
ОН 4.4. Концерттік бағдарлама тақырыбына қажетті әдеби материалдарды таңдау.
ОН 4.5. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-дәріс жұмысты жүзеге асыру: лекцияларды орындаушылары, орындалатын шығармалардың комментаторлары, концерттік бағдарламаны жүргізушілер.
ОН 4.6. Конференцияларды, дәрістерді, концерттерді ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
ОН 4.7. Көрермендер аудиториясының сұранысын зерттеуге қатысу.
ОН 4.8. Бұқаралық ақпарат құралдары үшін ұжымдардың, жекелеген орындаушылардың шығармашылық жұмыстары туралы материалдар дайындау.
ОН 4.9. Ғылыми-зерттеу жұмысының міндеттеріне сәйкес әдебиетпен жұмыс барысында алынған мәліметтерді жариялау, музыкалық материалды ашып жазу, мәтінді түсінікті етіп баяндау дағдыларын меңгеру.
КҚ 5. Педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1. Педагогика және психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.
ОН 5.6. Сольфеджио оқыту әдістерін меңгеру.
ОН 5.7. Музыкалық әдебиет оқыту әдістерін меңгеру.
ОН 5.8. Балалар музыка мектептерінің білім алушыларын музыкалық-теориялық тәрбиелеу процесін жобалау.
ОН 5.9. Білім алушылардың оқу жетістіктерінің деңгейін анықтау әдістерін меңгеру.
ОН 5.10. Білім беру ортасын зерттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
51-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150300 - Вокалдық өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 47-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02150300 - Вокалдық өнер
Біліктілігі:

РО 4.3. Участвовать в работе творческо-производственной группы по подготовке и выпуску лекции-концерта.
РО 4.4. Осуществлять подбор необходимого литературного материала к тематике программы концертов.
РО 4.5. Осуществлять лекционно-концертную работу в условиях концертной аудитории: исполнителем лекций, комментатором исполняемых произведений, ведущим концертной программы.
РО 4.6. Владеть навыками организации конференций, лекций, концертов.
РО 4.7. Участвовать в изучении спроса зрительской аудитории.
РО 4.8. Готовить материалы для средств массовой информации о творческой деятельности коллективов, отдельных исполнителей.
РО 4.9. Владеть навыками обобщения сведений, полученных в ходе работы с литературой, расшифровки музыкального материала, логичного изложения текста в соответствии с задачами научно-исследовательской работы.
ПК 5. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
РО 5.6. Владеть методиками обучения сольфеджио.
РО 5.7. Владеть методиками обучения музыкальной литературы.
РО 5.8. Проектировать процесс музыкально-теоретического воспитания обучающихся детских музыкальных школ.
РО 5.9. Владеть методами определения уровня учебных достижений обучающихся.
РО 5.10. Исследовать образовательную среду.
Приложение 51 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150300 - Вокальное искусство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 47-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150300 - Вокальное искусство
Квалификация:

4S02150301 - Академиялық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150302 - Дәстүрлі ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150303 - Эстрадалық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы
4S02150304 - Хор әртісі
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150301 - Артист академического пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150302 - Артист традиционного пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150303 - Артист эстрадного пения, преподаватель детской музыкальной школы
4S02150304 - Артист хора
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150301 - Академиялық ән салу әртісі, балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық практикада қолдану
КМ 1. Музыкалық-теориялық дағдыларды көркем-шығармашылық және педагогикалық практикада қолдану
ОН 1.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 1.2. Музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 1.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 1.4. Үйлесімділіктің анық және форма қалыптастырушы мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.5. Тональды үйлесімділіктің жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
ОН 1.6. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
КҚ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 2. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік формасының бірлігі тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке бағдарламаны даярлау және орындау
КМ 3. Жеке бағдарламаны даярлау және орындау
ОН 3.1. Жеке бағдарламаны фортепианоның сүйемелдеуімен орындау.
ОН 3.2. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
ОН 3.3. Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс істеудің ерекшеліктері туралы білімді қолдану.
ОН 3.4. Вокалдық орындаушылық өнер тарихы бойынша білімді қолдану.
ОН 3.5. Батыс еуропалық, орыс және қазақ композиторларының операларынан партияларды (рөлдерді) дайындау және орындау.
КҚ 4. Сахналық шеберлікті меңгеру
КМ 4. Сахналық шеберлікті меңгеру
ОН 4.1. Орындалатын шығармада сөйлеудің функционалды стильдерін, әдеби айтылу нормаларын қолдану.
ОН 4.2. Түрлі бағыттағы және стильдегі билердің негіздерін меңгеру.
ОН 4.3. Әртістік қабілеттерін көрсету.
ОН 4.4. Сахналық тапсырмаларды орындау үшін қажетті актерлік техника мен сахналық қозғалыс элементтерін меңгеру.
ОН 4.5. Театрде өтетін спектакльдерде, концерттерде, театрдың қойылымдарында, гастрольдерде және сыртта өтетін концерттерде партияларды (рөлдерді) орындау.
КҚ 5. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
КМ 5. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150301 - Артист академического пения, преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Применять музыкально-теоретические навыки в художественно-творческой и педагогической практике
ПМ 1. Применение музыкально-теоретических навыков в художественно-творческой и педагогической практике
РО 1.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 1.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 1.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 1.4. Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии.
РО 1.5. Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
РО 1.6. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 2. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Готовить и исполнять сольную программу
ПМ 3. Подготовка и исполнение сольной программы
РО 3.1. Исполнять сольную программу под аккомпанемент фортепиано.
РО 3.2. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
РО 3.3. Применять знания о гигиене голосового аппарата и специфических особенностях работы с голосом.
РО 3.4. Использовать знания по истории вокального исполнительского искусства.
РО 3.5. Готовить и исполнять партии (роли) из опер западноевропейских, русских и казахских композиторов.
ПК 4. Владеть сценическим мастерством
ПМ 4. Владение сценическим мастерством
РО 4.1. Применять функциональные стили речи, нормы литературного произношения в исполняемом произведении.
РО 4.2. Владеть основами танцев различных направлений и стилей.
РО 4.3. Демонстрировать артистические способности.
РО 4.4. Владеть элементами актерской техники и сценического движения, необходимыми для выполнения сценических задач.
РО 4.5. Исполнять в спектаклях, концертах, представлениях театра партии (роли) на стационаре, гастролях и выездах.
ПК 5. Освоить ансамблевое и хоровое исполнение
ПМ 5. Освоение ансамблевого и хорового исполнения

ОН 2.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 2.2. Қазақ музыка өнерінің тарихы және дамуы туралы білімдерін пайдалану.
ОН 2.3. Музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік формасының бірлігі тұрғысынан талдау.
КҚ 3. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындау
КМ 3. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындау
ОН 3.1. Жеке нөмірлер мен әуендерді орындауда вокалдық және орындаушылық дағдыларды көрсету.
ОН 3.2. Сахналық сөйлеу және сахналық қозғалыс дағдыларын көрсету.
ОН 3.3. Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс істеудің ерекшеліктері туралы білімді қолдану.
ОН 3.4. Вокалдық-хор өнерінің даму тарихы бойынша білімді қолдану.
ОН 3.5. Жаңа қойылымдарды жасауға және бұрын жасалған қойылымдарды қайта жаңартуға тікелей қатысу.
КҚ 4. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
КМ 4. Ансамблдік және хор орындаушылығын игеру
ОН 4.1. Хор партиясын парақтан оқу.
ОН 4.2. Хормен ән айту дағдыларын білу.
ОН 4.3. Өз даусында хор партияларын орындау.
ОН 4.4. Ансамбль, хор репертуарларын меңгеру.
ОН 4.5. Дирижердың қимылын түсіну.
ОН 4.6. Актерлік техниканың элементтерін қолдана отырып, көпшілік сахналарда сахналық тапсырмаларды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
53-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150400 - Хорды дирижерлау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 2.2. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
РО 2.3. Анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
ПК 3. Исполнение сольных номеров и запевов
ПМ 3. Исполнение сольных номеров и запевов
РО 3.1. Демонстрировать владение вокальными и исполнительскими навыками в исполнении сольных номеров и запевов.
РО 3.2. Демонстрировать владение навыками сценической речи и сценического движения.
РО 3.3. Применять знания о гигиене голосового аппарата и специфических особенностях работы с голосом.
РО 3.4. Использовать знания по истории развития вокально-хорового искусства.
РО 3.5. Участвовать непосредственно в создании новых и возобновлении ранее созданных постановок.
ПК 4. Освоить ансамблевое и хоровое исполнение
ПМ 4. Освоение ансамблевого и хорового исполнения
РО 4.1.Читать с листа хоровую партию.
РО 4.2. Обладать навыками хорового пения.
РО 4.3. Исполнять хоровые партии своего голоса.
РО 4.4. Освоить ансамблевый, хоровой репертуар.
РО 4.5. Понимать дирижерский жест.
РО 4.6. Выполнять сценические задачи в массовых сценах, применяя элементы актерской техники.
Приложение 53 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150400 - Хоровое дирижирование"

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150401 - Хормейстер, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Хормейстерлік қызметті жүзеге асыру
КМ 1. Хормейстерлік қызметті жүзеге асыруы
ОН 1.1. Әртүрлі типтегі хор шығармаларын дирижерлеу.
ОН 1.2. Хор орындаушылығының даму тарихы бойынша білімдерін қолдану.
ОН 1.3. Балалар хорымен жұмыс істеу әдістерін меңгеру.
ОН 1.4. Хор шығармаларының жанрын, стилін, формасын анықтау.
ОН 1.5. Хордың әртүрлі композицияларына арналған музыкалық шығармаларды аранжировкалауды, өңдеуді жүзеге асыру
ОН 1.6. Хор ұжымының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2. Вокалды-хор және орындаушылық дағдыларын меңгеру
КМ 2. Вокалды-хор және орындаушылық дағдыларын меңгеру
ОН 2.1. Вокалдық ансамбль мен хор құрамында ән айтуға дауыс аппаратының дайындығын көрсету.
ОН 2.2. Хор репертуарын меңгеру.
ОН 2.3. Түрлі күрделіліктегі хор партитураларын фортепианода орындау.
ОН 2.4. Хор шығармаларын парақтан оқу және тасымалдау дағдыларын қолдану.
ОН 2.5. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.6. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысу.
КҚ 3. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалану
КМ 3. Кәсіптік қызметте музыкалық-теориялық білімді пайдалануы
ОН 3.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 3.2. Музыкалық сөйлеуді талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
ОН 3.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетінің бар болуы.
ОН 3.4. Музыкалық шығармаға гармониялық талдау жасау.
КҚ 4. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыру
КМ 4. Музыкалық шығармаларды фрагменттік және тұтас талдауды жүзеге асыруы
ОН 4.1. Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 4.2. Қазақ музыкасының түрлі жанрларын анықтау.
ОН 4.3. Музыкалық шығарманың формасын талдау.
КҚ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыруы
ОН 5.1. Педагогика және психология негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Заманауи білім беру технологияларын пайдалану.
ОН 5.3. Педагогикалық процесте зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Білім беру процесін әдістемелік құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150401 - Хормейстер, преподаватель"
ПК 1. Осуществлять хормейстерскую деятельность
ПМ 1. Осуществление хормейстерской деятельности
РО 1.1. Дирижировать хоровые произведения различных типов.
РО 1.2. Применять знания по истории развития хорового исполнительства.
РО 1.3. Владеть методами работы с детским хором.
РО 1.4. Определять жанр, стиль, форму хоровых произведений.
РО 1.5. Осуществлять аранжировку, обработку музыкальных произведений для различных составов хора.
РО 1.6. Организовать работу хорового коллектива.
ПК 2. Владеть вокально-хоровыми и исполнительскими навыками
ПМ 2. Владение вокально-хоровыми и исполнительскими навыками
РО 2.1. Демонстрировать готовность голосового аппарата к пению в составе вокального ансамбля и хора.
РО 2.2. Владеть хоровым репертуаром.
РО 2.3. Исполнять на фортепиано партитуры хоров различной сложности.
РО 2.4. Применять навыки транспонирования и чтения с листа хоровых произведений.
РО 2.5. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.6. Участвовать в творческо-производственной деятельности.
ПК 3. Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 3. Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
РО 3.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 3.2. Демонстрировать практические навыки анализа музыкальной речи.
РО 3.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 3.4. Выполнять гармонический анализ музыкального произведения.
ПК 4. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 4. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
РО 4.1. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 4.2. Определять различные жанры казахской музыки.
РО 4.3. Анализировать форму музыкального произведения.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики и психологии.
РО 5.2. Использовать современные образовательные технологии.
РО 5.3. Выполнять исследовательскую деятельность в педагогическом процессе.
РО 5.4. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 5.5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.

ОН 5.6. Музыкалық тәрбиенің педагогикалық принциптерін қолдану.
ОН 5.7. Жалпы білім беретін мектепте музыка сабағын өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
55-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150500 - Актерлік өнер" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150500 - Актерлік өнер
Біліктілік:

РО 5.6. Применять педагогические принципы музыкального воспитания.
РО 5.7. Проводить урок музыки в общеобразовательной школе.
Приложение 55 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150500 - Актерское искусство"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150500 - Актерское искусство
Квалификация:

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіби модульдер
"4S02150501 - Драма театрының артисі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
ОН 1.4. Драматургияның, көркем әдебиеттің және бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 1.5. Шығарманың құрылымы мен мазмұнын талдау
бейнелеу өнері.
КҚ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
КМ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
ОН 2.1. Музыкалық сауаттылықты іс жүзінде пайдалану.
ОН 2.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 2.3. Вокалдық-техникалық және орындаушылық дағдыларды қолдану.
ОН 2.4. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.5. Күрделі емес музыкалық туындыларды қосымша аспапта орындау.
КҚ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде макияждың экспрессивті құралдарын қолдану
ОН 3.1. Гримдеудің негізгі әдістері мен дағдылары туралы білімдерін көрсету.
ОН 3.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтардың сұлулығының эстетикалық мұраттары туралы білімді қолдану.
ОН 3.3. Сахналық образды, кейіпкердің мінез-құлқын грим арқылы көрсету.
ОН 3.4 Постижер өнері туралы білімді практикада қолдану.
КҚ 4. Рөлдерді дайындау мен орындауда актердің физикалық қасиеттері мен дағдыларының мүмкіндіктерін қолдану
КМ 4. Рөлдерді дайындау мен орындауда актердің физикалық қасиеттері мен дағдыларының мүмкіндіктерін қолдану
ОН 4.1. Денеңізді кәсіби актердің экспрессивтілігінің негізгі құралдарының бірі ретінде қолдану.
ОН 4.2. Ұсынылған жағдайларда кескіннің қозғалысының, пластикасының, ырғағы мен логикасын көрсету.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150501 - Артист драматического театра"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.
РО 1.4 Ориентироваться в основных видах и жанрах драматургии, художественной литературы и изобразительного искусства.
РО 1.5 Анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства.
ПК 2. Демонстрировать знания элементарной музыкальной грамоты, вокальные навыки и инструментальные навыки игры на инструментах
ПМ 2. Демонстрация знаний элементарной музыкальной грамоты, вокальных навыков и инструментальных навыков игры на инструментах
РО 2.1. Применять знания основ музыкальной грамоты на практике.
РО 2.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 2.3. Применять вокально-технические и исполнительские навыки.
РО 2.4. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.5. Исполнять несложные музыкальные произведения на дополнительном инструменте.
ПК 3. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 3. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа
РО 3.1. Демонстрировать знания основных приемов и навыков гримирования.
РО 3.2. Применять знания эстетических идеалов красоты разных эпох и народов.
РО 3.3. Создать сценический образ средствами грима, отражать в гриме характерные особенности роли.
РО 3.4. Применять знания постижного искусства на практике
ПК 4. Применять при подготовке и исполнении ролей возможности физических качеств и навыков актера
ПМ 4. Применение при подготовке и исполнении ролей возможности физических качеств и навыков актера
РО 4.1. Использовать свое тело как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
РО 4.2. Демонстрировать выразительность движения, пластики, ритма и логики действия образа в предлагаемых обстоятельствах.

ОН 4.3. Сахнада қозғалыстар мен құлаудың барлық түрлерін, қару-жарақпен және қару-жарақсыз сахналық ұрыс элементтерін қолдану.
ОН 4.4. Акробатика элементтерін білу, шабуыл және қорғаныс техникасын дамыту үшін арнайы дағдыларға ие болу.
ОН 4.5. Негізгі мәдени және тарихи дәуірлердің этикет-стильдік дағдыларын игеру.
КҚ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 5.1. Сахналық бидің мәнін түсіну.
ОН 5.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтардың би дәстүрлері туралы білімді практикада қолдану.
ОН 5.3. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің құралдарын қолдану.
ОН 5.4. Практикалық жұмыста әртүрлі жанрдағы билерді қолдану.
КҚ 6. Актерлік шеберліктің орындаушылық тәжірибесінің теориясын меңгеру және дағдыларын меңгеру. Рөлдің көркемдік бейнесін жасау
КМ 6. Актерлік шеберліктің орындаушылық тәжірибесінің теориясын меңгеру және дағдыларын меңгеру. Рөлдің көркемдік бейнесін жасау
ОН 6.1. Актер техникасын тәрбиелеудің әртүрлі әлемдік жүйелерінің негізгі ережелерін түсіну.
ОН 6.2. Рөлмен жұмыс жасағанда актердің ішкі және сыртқы психотехникасының әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Пьеса мен рөлді тиімді талдаудың бастауы ретінде актерлік жаттығулар мен этюдтер орындау. Серіктеспен жұмыс істей білу.
ОН 6.4. Пьесаның ұсынылған жағдайларындағы рөлдің ішкі және сыртқы әрекетін анықтап, талдауды практикалық жұмыста қолдану.
ОН 6.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, пьесаның жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
ОН 6.6. Актерлік этиканы сақтау.
КҚ 7. Шығармашылық тапсырмаларды орындау кезінде дауыс пен сөйлеудің барлық экспрессивті құралдарын қолдану
КМ 7. Шығармашылық тапсырмаларды орындау кезінде дауыс пен сөйлеудің барлық экспрессивті құралдарын шебер қолдану
ОН 7.1. Сахналық сөйлеу өнерін қолдану. Дикциялық, интонациялық-мелодиялық және орфоэпиялық мәдениетті көрсету.
ОН 7.2. Дауыс диапазонын дамыту және нығайту. Сөйлеу техникасын жетілдіру: артикуляция, дикция, тыныс алу.
ОН 7.3. Сөйлеудің барлық құралдарын қолдана отырып, көркем мәтінді айту: дауыстық регистрдің барлық спектрін, сипатын, музыкалық сипатын, өлеңнің ырғақты құрылымын қолдану.
ОН 7.4. Сөйлеу логикасын сақтау.
ОН 7.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, рөл мәтінінің жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
РО 7.6. Ауызша әрекет арқылы баяндаушының бейнесін жасап, ішкі монологты ескеру.
"4S02150502 - Музыка театрының әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Актерлік құралдармен көркем образ жасау
КМ 1. Актерлік құралдармен көркем образ жасау

РО 4.3. Использовать на сцене всевозможные виды перемещений и падений, в том числе с элементами сценического боя без оружия и с оружием.
РО 4.4. Иметь представление об элементах акробатики, владеть специальными навыками для развития техники приемов нападения и защиты.
РО 4.5. Быть компетентным в знании этикетно-стилевых навыков основных культурно-исторических эпох.
ПК 5. Использовать выразительные средства танца при создании сценического образа
ПМ 5. Использование выразительных средств танца при создании сценического образа
РО 5.1. Понимать сущность сценического танца.
РО 5.2. Применять знания о танцевальных традициях различных эпох и народов на практике.
РО 5.3. Использовать выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
РО 5.4. Использовать разножанровые танцы в практической работе.
ПК 6. Освоить теорию и приобрести навыки исполнительской практики актерского мастерства. Создать художественный образ роли
ПМ 6. Освоение теории и приобретение навыков исполнительской практики актерского мастерства. Создание художественного образа роли
РО 6.1. Понимать основные положения разных мировых систем воспитания техники актҰра.
РО 6.2. Применять приемы внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью.
РО 6.3. Выполнять упражнения актҰрского тренинга и этюды, как начало действенного анализа пьесы и роли. Уметь работать с партнҰром.
РО 6.4. Определять сверхзадачу, внутреннее и внешнее действие роли в предлагаемых обстоятельствах пьесы, и использовать анализ в практической работе.
РО 6.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности пьесы.
РО 6.6. Соблюдать актҰрскую этику.
ПК 7. Использовать все выразительные средства голоса и речи при выполнении творческих задач
ПМ 7. Умелое использование всех выразительных средств голоса и речи при выполнении творческих задач
РО 7.1. Использовать искусство сценической речи. Демонстрировать дикционную, интонационно-мелодическую и орфоэпическую культуру.
РО 7.2. Развивать и укреплять диапазон голоса. Совершенствовать технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание.
РО 7.3. Произносить художественный текст с использованием всех выразительных средств речи: использовать весь спектр голосового регистра, характерность, музыкальность, ритмическую структуру стиха.
РО 7.4. Соблюдать логику речи.
РО 7.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности текста роли.
РО 7.6. Создать образ рассказчика через словесное действие, учитывать подтекст.
Квалификация "4S02150502 - Артист музыкального театра"
ПК 1. Создать художественный образ актерскими средствами
ПМ 1. Создание художественного образа актерскими средствами

ОН 1.1. Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолдану;
РО 1.2. Жаттығулар мен этюдтерді орындау – жеке, жұптық және топтық;
РО 1.3. Рөлмен жұмыс жасағанда актердің ішкі және сыртқы психотехникасының әдістерін қолдану
ОН 1.4. Ұсынылған жағдайларда үстеме тапсырманы, ішкі әрекетті ашу.
КҚ 2. Сахналық бейнені жасау кезінде дауыстық деректерді қолдану
КМ 2. Сахналық бейнені жасауда дауыстық деректерді қолдану
ОН 2.1. Сахналық сөйлеу өнерін, дикциялық, интонациялық-әуендік және орфоэпиялық мәдениетті меңгеру.
ОН 2.2. Көркем мәтінді дикциялық кемшіліктерсіз айту,
берілген интонациялар мен интонациялық-мелодиялық
модельдерді пайдалану.
ОН 2.3. дауыстың дамыған және нығайтылған диапазонын, қойылған сөйлеу техникасын көрсету: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс тану.
ҚК 3. Жеке және ансамбльде ән айту, фортепианода ойнау
КМ 3. Жеке және ансамбльде ән айту, фортепианода ойнау
ОН 3.1. Вокалдық-техникалық және көркемдік дағдыларды қолдану;
ОН 3.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 3.3. Вокалдық музыка стильдері туралы білімді және дауыс аппаратының құрылымы туралы білімді меңгеру.
ОН 3.4. Тыныс алу және ән айту кезінде тірек сезімін дамыту.
ОН 3.5. Әндермен, романстар және ариетталармен жұмыс жасау.
ОН 3.6. Ансамбльде ән айту дағдысын меңгеру.
ОН 3.7. Күрделі емес фортепианолық шығармаларды ойнау.
КҚ 4. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының мүмкіндіктерін қолдану
КМ 4. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының мүмкіндіктерін қолдану
ОН 4.1. Өз денесін кәсіби актердің экспрессивтілігінің негізгі құралдарының бірі ретінде пайдалану.
ОН 4.2. Қозғалыстың мәнерлілігін, пластиканы көрсету, ұсынылған жағдайларда бейне әрекетінің ырғағы мен логикасын меңгеру.
ОН 4.3. Сахнадағы қозғалыс пен құлаудың барлық түрлерін көрсетеді.
ОН 4.4. Акробатика элементтері туралы жалпы түсінікке ие болу.
ОН 4.5. Техниканы дамыту үшін арнайы дағдыларды көрсетеді
шабуыл және қорғаныс әдістері.
ОН 4.6. Негізгі әдеп пен әдептілікті меңгеру, мәдени-тарихи дәуірлер ерекшелігін ескеру.
ҚК 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 5. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 5.1. Әр түрлі тарихи дәуірлердегі қозғалыс стилистикасын, әдет-ғұрып пен этикетті қолдану.
РО 5.2. Сахналық бидің мәнін талдау.
ОН 5.3. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің мәнерлі құралдарын пайдалану.
РО 5.4. Классикалық би, тарихи-тұрмыстық, халықтық, эстрадалық, модерн-би және дала билерін орындау.
КҚ 6. Актерлік қызметте музыкалық-теориялық және тарихи білімдерін қолдану
КМ 6. Актерлік қызметте музыкалық-теориялық және тарихи білімдерін қолдану

РО 1.1. Применять основные положения системы Станиславского.
РО 1.2. Выполнять упражнения и этюды – индивидуальные, парные и групповые.
РО 1.3. Использовать приҰмы внутренней и внешней психотехники актҰра в работе над ролью.
РО 1.4. Раскрывать сверхзадачу, внутреннее действие в предлагаемых обстоятельствах.
ПК 2. Применять голосовые данные при создании сценического образа
ПМ 2. Применение голосовых данных при создании сценического образа
РО 2.1. Обладать искусством сценической речи, дикционной, интонационно-мелодической и орфоэпической культурой;
РО 2.2. Произносить художественный текст без дикционных недостатков, с использованием заданных интонаций и интонационно-мелодических моделей.
РО 2.3. Демонстрирует развитый и укрепленный диапазон голоса, поставленную технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
ПК 3. Петь соло и в ансамбле, играть на фортепиано
ПМ 3. Пение соло и в ансамбле, игра на фортепиано
РО 3.1. Применять вокально – технические и художественные навыки.
РО 3.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 3.3. Обладать знаниями о стилях вокальной музыки и знаниями о строении голосового аппарата.
РО 3.4. Обладает чувством опоры во время дыхания и пения.
РО 3.5. Работать над песнями, романсами и ариеттами.
РО 3.6. Обладать навыками пения в ансамбле.
РО 3.7. Играть несложные фортепианные произведения.
ПК 4. Применять возможности телесного аппарата воплощения при подготовке и исполнении ролей
ПМ 4. Применение возможностей телесного аппарата воплощения при подготовке и исполнении ролей
РО 4.1. Использовать свое тело как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
РО 4.2. Демонстрирует выразительность движения, пластику, демонстрирует овладение ритмом и логикой действия образа в предлагаемых обстоятельствах.
РО 4.3. Демонстрирует на сцене всевозможные виды перемещений и падений.
РО 4.4. Обладать общим представлением об элементах акробатики.
РО 4.5. Демонстрирует специальные навыки для развития техники приемов нападения и защиты.
РО 4.6. Владеть манерой и этикетом основных культурно-исторических эпох.
ПК 5. Использовать выразительные средства танца при создании сценического образа
ПМ 5. Использование выразительных средств танца при создании сценического образа
РО 5.1. Применять стилистику движений, манер и этикета различных исторических эпох.
РО 5.2. Анализировать сущность сценического танца.
1.РО 5.3. Использовать выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
РО 5.4. Исполнять классические танцы, историко-бытовые, народные, эстрадные, модерн-танец и степ.
ПК 6. Применять музыкально-теоретические и исторические знания в актерской деятельности
ПМ 6. Применение музыкально-теоретических и исторических знаний в актерской деятельности

ОН 6.1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
ОН 6.2. музыкалық шығармаға талдау жасау.
ОН 6.3. Дамыған музыкалық есту және музыкалық есте сақтау қабілетіне ие болу.
ОН 6.4. Музыкалық-тарихи дәуірлерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
ОН 6.5. Қазақ музыкалық өнерінің тарихы мен дамуы туралы білімді қолдану.
КҚ 7. Театр өнерінің туындыларын талдау
КМ 7. Театр өнерінің туындыларын талдау
ОН 7.1. Театр тарихының негізгі кезеңдерін, оның көркемдік бағыттарын ажырату.
ОН 7.2. Кәсіби лексиканы қолдану.
ОН 7.3. Отандық және шетелдік драма театрының көрнекті шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
КҚ 8. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 8. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
ОН 8.1. Макияж көмегімен сахналық бейнені жасу.
ОН 8.2. Әр түрлі дәуірлер мен халықтар сұлулығының эстетикалық мұраттарын ажырату.
ОН 8.3. Түс туралы білімді, грим жасаудың негізгі әдістері мен дағдыларын меңгеру, гримде рөлдің өзіне тән ерекшеліктерін көрсету.
"4S02150503 - Қуыршақ театрының артисі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру.
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру.
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.
ОН 1.4. Драматургияның, көркем әдебиеттің және бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларына назар аудару.
ОН 1.5. Шығарманың құрылымы мен мазмұнын талдау. бейнелеу өнері.
КҚ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
КМ 2. Қарапайым музыкалық сауаттылықты, вокалдық дағдыларды және аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
ОН 2.1. Музыкалық сауаттылықты іс жүзінде пайдалану.
ОН 2.2. Музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
ОН 2.3. Вокалдық-техникалық және орындаушылық дағдыларды қолдану.
ОН 2.4. Фортепианода ойнау дағдыларын көрсету.
ОН 2.5. Күрделі емес музыкалық туындыларды қосымша аспапта орындау.
КҚ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде гримнің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 3. Сахналық бейнені жасау кезінде макияждың экспрессивті құралдарын қолдану

РО 6.1. Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
РО 6.2. Выполнять анализ музыкального произведения.
РО 6.3. Обладать развитым музыкальным слухом и музыкальной памятью.
РО 6.4. Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
РО 6.5. Применять знания об истории и развитии казахского музыкального искусства.
ПК 7. Анализировать произведения театрального искусства
ПМ 7. Анализ произведений театрального искусства
РО 7.1. Различает основные этапы истории театра, его художественные направления.
РО 7.2. Использовать профессиональную лексику.
РО 7.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра.
ПК 8. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 8. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа
РО 8.1. Создать сценический образ средствами грима.
РО 8.2. Различать эстетические идеалы красоты разных эпох и народов.
РО 8.3. Обладать знаниями цветоведения, основными приемами и навыками гримирования, отражать в гриме характерные особенности роли.
Квалификация "4S02150503 - Артист театра кукол"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.
РО 1.4 Ориентироваться в основных видах и жанрах драматургии, художественной литературы и изобразительного искусства.
РО 1.5 Анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства.
ПК 2. Демонстрировать знания элементарной музыкальной грамоты, вокальные навыки и инструментальные навыки игры на инструментах
ПМ 2. Демонстрация знаний элементарной музыкальной грамоты, вокальных навыков и инструментальных навыков игры на инструментах
РО 2.1. Применять знания основ музыкальной грамоты на практике.
РО 2.2. Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
РО 2.3. Применять вокально-технические и исполнительские навыки.
РО 2.4. Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
РО 2.5. Исполнять несложные музыкальные произведения на дополнительном инструменте.
ПК 3. Использовать выразительные средства грима при создании сценического образа
ПМ 3. Использование выразительных средств грима при создании сценического образа

ОН 7.1. Сахналық сөйлеу өнерін қолдану. Дикциялық, интонациялық-мелодиялық және орфоэпиялық мәдениетті көрсету.
ОН 7.2. Дауыс диапазонын дамыту және нығайту. Сөйлеу техникасын жетілдіру: артикуляция, дикция, тыныс алу.
ОН 7.3. Сөйлеудің барлық құралдарын қолдана отырып, көркем мәтінді айту: дауыстық регистрдің барлық спектрін, сипатын, музыкалық сипатын, өлеңнің ырғақты құрылымын қолдану.
ОН 7.4. Сөйлеу логикасын сақтау.
ОН 7.5. Әр түрлі жанрлар мен драматургия түрлерін түсініп, рөл мәтінінің жанрлық ерекшеліктерін жеткізе білу.
ОН 7.6. Ауызша әрекет арқылы баяндаушының бейнесін жасап, ішкі монологты ескеру.
КҚ 8 Сахналық қуыршақ бейнесін жасау кезінде қуыршақ жасаудың түрлі әдістерін көрсету
КМ 8. Сахналық қуыршақ бейнесін жасау кезінде қуыршақ жасаудың түрлі әдістерін көрсету
ОН 8.1. Әлемде әр түрлі жүргізу техникасын меңгеру: қолқаптық, тақяшадағы қуыршақ, мимикалық, үлкен, планшеттік қуыршақтар, марионеткалар.
ОН 8.2. Әр түрлі жүргізу әдістерін қолдану.
ОН 8.3. Көркем образ жасау.
ОН 8.4. Әлемдік және отандық қуыршақ театрының тарихын білу.
ҚК 9. Әр түрлі типтегі қуыршақтарды өндіруде әртүрлі технологияларды қолдану
КМ 9. Әр түрлі типтегі қуыршақтарды өндіруде әртүрлі технологияларды қолдану
ОН 9.1. Әр түрлі қуыршақ жасау технологияларын қолдану:
- қолғаптық қуыршақ;
- таяқшадағы қуыршақтар;
- планшеттік қуыршақ;
-қуыршақтар;
-мимикалық қуыршақтар;
- үлкен қуыршақтар.
ОН 9.2. Қуыршақ жасау кезінде кейіпкердің мінезі мен бейнесін жеткізу.
ОН 9.3. Қуыршақтың сыртқы түрін модельдеу.
ОН 9.4. Қуыршақ спектакльдері үшін реквизиттер дайындау.
КҚ 10. Көркем қуыршақ бейнесін жасау үшін қолдың пластикасын қолдану
КМ 10. Көркем қуыршақ бейнесін жасау үшін қолдың пластикасын қолдану
ОН 10.1. Қол пластикасы үшін негізгі жаттығуларды қолдану.
ОН 10.2. Қуыршақтардың әртүрлі түрлерін басқару әдістерін меңгеру.
ОН 10.3. Қол пластикасын дамыту үшін эскиздерді қолдану.
ОН 10.4. Қолғаптарды, таяқтарды және басқа заттарды қолдана отырып эскиздер жасау.
"4S02150504 - Сөз сөйлеу жанрының әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Тарихи контекстті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
КМ 1. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру
ОН 1.1. Театрдың даму тарихы, әлемдік әдебиет және олардың көркемдік бағыттары бойынша білімдерін көрсету.
ОН 1.2. Өнер туындыларын талдауда кәсіби терминология мен лексиканы сауатты қолдану.
ОН 1.3. Көрнекті отандық және шетелдік драма театры мен әдебиет шеберлерінің шығармашылық мұрасына назар аудару.

РО 7.1. Использовать искусство сценической речи. Демонстрировать дикционную, интонационно-мелодическую и орфоэпическую культуру.
РО 7.2. Развивать и укреплять диапазон голоса. Совершенствовать технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание.
РО 7.3. Произносить художественный текст с использованием всех выразительных средств речи: использовать весь спектр голосового регистра, характерность, музыкальность, ритмическую структуру стиха.
РО 7.4. Соблюдать логику речи.
РО 7.5. Разбираться в различных жанрах и видах драматургии и уметь передать жанровые особенности текста роли.
РО 7.6. Создать образ рассказчика через словесное действие, учитывать подтекст.
ПК 8 Демонстрировать различные техники кукловождения, при создании сценического кукольного образа
ПМ 8. Демонстрация различной техники кукловождения при создании сценического кукольного образа
РО 8.1. Демонстрировать различные техники вождения: перчаточной, тростевой, минирующей, ростовой, планшеточной куклы, марионетки.
РО 8.2. Применять различные приемы вождения.
РО 8.3. Создавать художественный образ.
РО 8.4. Владеть историей мирового и отечественного кукольного театра.
ПК 9. Применять различные технологии при изготовлении кукол разных видов.
ПМ 9. Применение различных технологий при изготовлении кукол разных видов
РО 9.1. Использовать различные технологии изготовления:
-перчаточной куклы;
-тростевой куклы;
-планшетной куклы;
-марионетки;
-минирующей куклы;
-ростовой куклы.
РО 9.2. Передавать характер и образ персонажа при изготовлении.
РО 9.3. Моделировать внешний вид куклы.
РО 9.4. Изготавливать реквизиты для кукольных спектаклей.
ПК 10. Использовать пластику рук для создания художественного кукольного образа
ПМ 10. Использование пластики рук для создания художественного кукольного образа
РО 10.1. Применять основные упражнения для пластики рук.
РО 10.2. Демонстрировать владение методами управления разными видами кукол.
РО 10.3. Использовать этюды для развития пластики рук.
РО 10.4. Придумывать этюды с использованием перчаток, палочек, и прочих предметов.
Квалификация "4S02150504 - Артист разговорного жанра"
ПК 1. Выполнять оценку достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
ПМ 1. Выполнение оценки достижений художественной культуры на основе знания исторического контекста
РО 1.1. Демонистрировать знания по истории развития театра, мировой литературы и их художественных направлений.
РО 1.2. Грамотно использовать профессиональную терминологию и лексику при анализе произведений искусств.
РО 1.3. Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра и литературы.

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіби модульдер
"4S02150601 - Цирк әртісі, цирк жанрларының оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Цирк жанрларын: акробатика, гимнастика, жонглерлік ету, эквилибристика, бос сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриаданы бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану
КМ 1. Цирк жанрларын қолдану: акробатика, гимнастика, жонглерлік ету, эквилибристика, бос сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриаданы бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану
ОН 1.1. Кеңістіктегі үйлестіру мен бағдарлауға арналған әртүрлі акробатикалық жаттығуларды көрсету.
ОН 1.2. Сақиналарда, трапецияда, арқанда, рамкада, турникта күшке және ұшуға арналған комбинацияларды орындау.
ОН 1.3. Жонглерлік етудің техникалық тәсілдерін көрсету: қозғалыс жылдамдығы, ептілік, қарқын.
ОН 1.4. Қол эквилибрінің негізгі элементтерін көрсету.
ОН 1.5. Бос сымдағы эквилибрдің негізгі элементтерін көрсету.
ОН 1.6. Әр түрлі пантомимикалық жаттығуларды орындау (цирк өнерінің ерекшелігін ескере отырып).
КҚ 2. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
КМ 2. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
ОН 2.1. Таңдалған мамандықта технологиялық дағдылар кешенін еркін қолданады.
ОН 2.2. Таңдалған мамандықта технологиялық дағдылар кешенін еркін қолданады.
ОН 2.3. Таңдалған жанрдағы кәсіби қызметте гриммен жұмыс істеу дағдыларын қолданады.
ОН 2.4. Нөмірді дайындау кезінде таңдалған цирк жанрында классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін қолданады.
КҚ 3. Цирк жанрларын оқыту бойынша білімдерін қолдану
КМ 3. Оқыту әдістемесі бойынша білімді тәжірибеде қолдану
ОН 3.1. Әр түрлі жас топтарымен жұмыс жасау кезінде негізгі цирк жанрларын: гимнастика, акробатика, жонглерлік ету, эквилибр үйрету.
ОН 3.2. Жас педагогикасы мен психологиясы бойынша білімді практикада қолдану.
ОН 3.3. Жеке тұлғаны тәрбиелеу мен дамытуда цирк өнерінің мәдениет жүйесіндегі рөлі мен маңызы туралы тарихи материалды пайдаланады.
ОН 3.4. Әр түрлі жас топтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Кәсіби қызметте тиімді қарым-қатынас және өзін-өзі реттеу техникасы мен әдістерін қолдану.
КҚ 4. Кәсіби қызметте қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау
КМ 4. Кәсіби қызметте қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды қолдану

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150601 - Артист цирка, преподаватель цирковых жанров"
ПК 1. Использовать цирковые жанры: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристика, эквилибр на проволоке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
ПМ 1. Использование цирковых жанров: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристике, эквилибр на проволоке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
РО 1.1. Демонстрировать различные акробатические упражнения на координацию и ориентацию в пространстве.
РО 1.2. Исполнять силовые и маховые комбинации на кольцах, на трапеции, на канате, в рамке, на турнике.
РО 1.3. Демонстрировать технические приемы жонглирования: быстроту движений, ловкость, темп.
РО 1.4. Демонстрировать основные элементы ручного эквилибра.
РО 1.5. Демонстрировать основные элементы эквилибра на свободной проволоке
РО 1.6. Выполнять различные пантомимические упражнения (с учетом специфики циркового искусства).
ПК 2. Применять знания о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
ПМ 2. Применение знаний о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
РО 2.1. Применять основы актерского мастерства в цирковой практике.
РО 2.2. Свободно применять комплекс технологических навыков в выбранной профессии.
РО 2.3. Применять навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре.
РО 2.4. Использовать элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца в выбранном цирковом жанре при подготовке номера.
ПК 3. Применять знания по обучению цирковым жанрам
ПМ 3. Применение на практике знаний по методике обучения
РО 3.1. Обучать основным цирковым жанрам: гимнастики, акробатики, жонглирования, эквилибр, при работе с различным возрастным контингентом.
РО 3.2. Применять на практике знания по возрастной педагогике и психологии.
РО 3.3. Использовать исторический материал о роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности.
РО 3.4. Обеспечить безопасные условия при работе с различными возрастными группами.
РО 3.5. Применять технику и приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности.
ПК 4. Соблюдать технику безопасности и охрану труда в профессиональной деятельности
ПМ 4. Применение техники безопасности и охраны труда в профессиональной деятельности

ОН 4.1. Кәсіби цирк қызметі саласындағы зақымдану қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізеді.
ОН 4.2. Бірінші медициналық көмекті көрсете алады.
ОН 4.3. Деректемелерді бекітудің әртүрлі әдістері мен тәсілдерін көрсетеді.
ОН 4.4. Қауіпсіз жұмыс әдістерін қолданады (пассировка, лонждармен жұмыс).
ОН 4.4. Концерттік алаңды өнер көрсетуге дайындау; деректемені орнату.
КҚ 5. Цирктік көрініс жағдайында цирк жанрының дағдыларын қолдану
КМ 5. Цирк ұжымдарында, цирк бағдарламаларында жұмыс жасау
ОН 5.1. Нөмір қою бойынша жұмысты орындау (нөмірді, костюмді, нөмірді трюкпен толтыруды таңдау).
ОН 5.2. Акробатикада жеке немесе топтық цирк нөмірлерге қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.3. Гимнастикада жеке немесе топтық цирк нөмірлеріне қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.4. Жонглерлеуде жеке немесе топтық цирк нөмірлерге қатысу үшін кәсіби дағдыларды қолдану.
ОН 5.5. Эквилибристикада жеке немесе топтық цирк нөміріне қатысу үшін кәсіби дағдыларды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
59-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150700 - Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150700 – Хореография өнері
Біліктілік:

РО 4.1. Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной цирковой деятельности.
РО 4.2. Умеет оказывать первую медицинскую помощь.
РО 4.3. Демонстрирует различные способы и техники крепления реквизита.
РО 4.4. Использует безопасные методы работы (пассировка, работа с лонжей).
РО 4.5. Подготовка концертной площадки к выступлению, установка реквизита.
ПК 5. Применять навыки цирковых жанров в условиях циркового представления
ПМ 5. Работа в цирковых коллективах, цирковых программах
РО 5.1. Выполнять работу над постановкой номера (подбор номера, костюма, трюкового наполнения номера).
РО 5.2. Использовать профессиональные навыки в акробатике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.3. Использовать профессиональные навыки в гимнастике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.4. Использовать профессиональные навыки в жонглировании, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
РО 5.5. Использовать профессиональные навыки в эквилибристике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Приложение 59 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150700 - Хореографическое искусство"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150700 - Хореографическое искусство
Квалификация:

4S02150701 – Балет әртісі
4S02150702 – Би ансамблінің әртісі
4S02150703 – Балет әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150704 – Би ансамблінің әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150705 – Заманауи би әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжымның жетекшісі
4S02150706 – Хореографиялық пәндер концертмейстері, фортепиано оқытушысы
4S02150707 – Білім беру ұйымының ритмика және хореография оқытушысы
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
негізгі орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02150701- Артист балета
4S02150702 -Артист ансамбля танца
4S02150703 -Артист балета, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150704 -Артист ансамбля танца, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150705- Артист современного танца, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
4S02150706- Преподаватель-концертмейстер хореографических дисциплин, преподаватель фортепиано
4S02150707- Преподаватель ритмики и хореографии организации образования
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

180/4320
6
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
7
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944
1 Жалпы білім беретін пәндер тізбесі Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде айқындалады. Білім беру ұйымының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер базалық және/немесе кәсіптік модульдерге интеграцияланады.
2 "4S02150701 - Балет әртісі" біліктілігі бойынша кәсіби дайындау бастауыш білім беру негізінде жүргізіледі 4(5) сынып. Жалпы кәсіби және арнайы пәндердің алғышарттары: классикалық би – аптасына 12 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); халықтық-сахналық би – аптасына 2 сағат (7(8)-8(9) сыныптар); қазақ биі – аптасына 2 сағат (8 (9) сынып); тарихи-тұрмыстық биі – аптасына 2 сағат (4(5)-6(7) сыныптар); классикалық (заманауи) биі – аптасына 2 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); музыкалық-ырғақты білім беру – аптасына 2 сағат (4(5) сынып); сахналық тәжірибе – 612 сағат; фортепианода музыкалық аспапта ойнау негіздері (жеке оқыту түрі) – аптасына 1 сағат (4(5)-8(9) сыныптар); музыкалық сауаттылық – аптасына 1 сағат (4(5) сынып); мамандыққа кіріспе – аптасына1 сағат (4 (5) сынып), музыкалық әдебиет – аптасына 1 сағат (7(8)-8(9) сыныптар).
3 Білім беру ұйымының қалауы бойынша базалық модульдер кәсіби модульдерге интеграцияланады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
60-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150700 - Хореографиялық өнері" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 51-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 1. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 1.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
БМ 2.Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану
ОН 2.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.

180/4320
6
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
7
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944
1 Перечень общеобразовательных дисциплин определяется на основе Государственного общеобязательного стандарта технического и профессионального образования. По усмотрению организации образования общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и/или профессиональные модули.
2 По квалификации "4S02150701 - Артист балета" профессиональная подготовка проводится с 4(5) класса. Пререквизиты по общепрофессиональным и специальным дисциплинам: классический танец – 12 часов в неделю (4(5)-8(9) классы); народно-сценический танец – 2 часа в неделю (7(8)-8(9) классы); казахский танец – 2 часа в неделю (8(9) класс), историко-бытовой танец – 2 часа в неделю (4(5)-6(7) классы), классическая (современная) хореография – 2 часа в неделю (4(5)-8(9) классы), музыкально-ритмическое воспитание – 2 часа в неделю (4(5) класс); сценическая практика – 612 часов; основы игры на музыкальном инструменте фортепиано (индивидуальный вид занятий) – 1 час в неделю (4(5)-8(9) классы); музыкальная грамота – 1 час в неделю (4(5) класс); введение в специальность – 1 час в неделю (4(5) класс); музыкальная литература – 1 час в неделю (7(8)-8(9) классы).
3 По усмотрению организации образования базовые модули интегрируются в профессиональные модули.
Приложение 60 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "02150700 - Хореографическое искусство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 51-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 1. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.

ОН 2.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 2.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 2.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 2.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 3.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 3.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 3.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 3.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150701- Балет әртісі" біліктілігі
ҚК 1. Классикалық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 1. Классикалық би техникасын меңгеру
ОН 1.1.Классикалық бидің негізгі элементтерін және қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 1.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ОН 1.3. Сахна алаңын, би суретін, лексиканы, би мәтінін, стильді және пластикалық тілді тарату дағдыларын меңгеру.
ОН 1.4. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ҚК 2. Дуэтті-классикалық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 2. Дуэтті-классикалық би орындау техникасын меңгеру
ОН 2.1. Дуэт-классикалық бидің негізгі элементтері мен қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 2.2. Сахналық алаңды, би суретін, лексиканы, би мәтінін, стильді және пластикалық тілді тарату дағдыларын меңгеру.
ҚК 3. Халықтық-сахналық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 3. Халықтық-сахналық би орындау техникасын меңгеру
ОН 3.1. Халықтық-сахналық бидің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.

РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 2. Применять базовые знания экономики и основ предпринимательства в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение базовых знаний экономики и основ предпринимательства
РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 3. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 3. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150701 - Артист балета"
ПК1. Владеть техникой исполнения классического танца
ПМ 1. Владение техникой исполнения классического танца
РО 1.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
РО 1.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
РО 1.3. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
РО 1.4. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ПК 2. Владеть техникой исполнения дуэтно-классического танца
ПМ 2. Владение техникой исполнения дуэтно-классического танца
РО 2.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений дуэтно-классического танца.
РО 2.2. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
ПК 3. Владеть техникой исполнения народно-сценического танца
ПМ 3. Владение техникой исполнения народно-сценического танца
РО 3.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений народно-сценического танца

ОН 3.2. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ОН 3.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 4. Қазақ биін орындау техникасын меңгеру
КМ 4. Қазақ биінің техникасын орындауды меңгеру
ОН 4.1. Қазақ биінің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 4.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ОН 4.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 5. Заманауи хореографияны орындау техникасын меңгеру
КМ 5. Заманауи хореография техникасын орындауды меңгеру
ОН 5.1.Негізгі элементтерді және заманауи хореографияның қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 5.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде заманауи хореография түрлерінің жекелеген қимылдары мен стильдерін орындау техникасын меңгеру.
ҚК 6. Тарихи-тұрмыстық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 6 Тарихи-тұрмыстық би орындау техникасын меңгеру
ОН 6.1 Тарихи-тұрмыстық би қозғалысының негізгі элементтері мен күрделі элементтерін көрсету.
ОН 6.2 Тарихи-тұрмыстық билердің жекелеген қимылдары мен стильдерін орындау техникасын меңгер .
ҚК 7. Хореографиялық шығарманың стиліне сәйкес көркем-сахналық бейнені жасау
КМ 7. Хореографиялық шығарма стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
ОН 7.1. Сахналық бейнені жасау үшін жеке көркемдік интонацияны қолдану.
ОН 7.2. Көркемдік міндеттерді шешу шеңберінде шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен және барлық шығармашылық ұжыммен (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, әртістер) өзара іс-қимыл жасау.
ОН 7.3 Актерлік және макияж негіздерін меңгеру.
ОН 7.4. Сахналық бейнені жасау үшін көркем экспрессивтілік құралдарын қолданыңыз.
ҚК 8. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
КМ 8. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
ОН 8.1. Хореографиялық репертуарды бағдарламалық талаптарға және жеке-шығармашылық ерекшеліктерге сәйкес орындау.
ОН 8.2. Негізгі бағдарламалық хореографиялық шығармалардың стильдік ерекшеліктері мен жанрлық ерекшеліктерін түсіну.

РО 3.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
РО 3.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК 4. Владеть техникой исполнения казахского танца
ПМ 4. Владение техникой исполнения казахского танца
РО 4.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений казахского танца.
РО 4.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
РО 4.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК 5. Владеть техникой исполнения современной хореографии
ПМ 5. Владение техникой исполнения танцев современной хореографии
РО 5.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений современной хореографии.
РО 5.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и стилей видов современной хореографии в период исполнительской деятельности.
ПК 6. Владеть техникой исполнения историко-бытового танца
ПМ 6 Владение техникой исполнения историко-бытового танца
РО 6.1.Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений историко-бытового танца.
РО 6.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и стилей историко-бытовых танцев.
ПК 7. Создавать художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
ПМ 7. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
РО 7.1.Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа.
РО 7.2. Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса и со всем творческим коллективом (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты) в рамках решения художественных задач.
РО 7.3. Владеть основами актерского мастерства и грима.
РО 7.4. Использовать средства художественной выразительности для создания сценического образа.
ПК 8. Исполнять концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
ПМ 8. Исполнение концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
РО 8.1. Исполнять хореографический репертуар в соответствии с программными требованиями и индивидуально-творческими особенностями.
РО8.2. Понимать стилевые черты и жанровые особенности основных программных хореографических произведений.

ОН 8.3. Сахнада серіктестермен қарым-қатынас мәдениетін, ансамбль сезімін меңгеру.
ОН 8.4. Кәсіби ұжымдарда өзіндік орындаушылық қызметке дайындығын көрсету.
ҚК 9. Музыкалық-теориялық білімді, орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте іскерліктер мен дағдыларды пайдалану
КМ 9. Орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте музыкалық-теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды пайдалану
ОН 9.1. Орындаушылық қызметте музыкалық-теориялық пәндер білімін қолдану.
ОН 9.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.
ОН 9.3. Музыкалық және хореографиялық мәнерлілік құралдарының өзара байланысын түсіну.
"4S02150702- Би ансамблінің әртісі" біліктілігі
ҚК 1. Классикалық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 1. Классикалық би техникасын орындауды меңгеру
ОН 1.1. Классикалық бидің негізгі элементтерін және қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 1.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ОН 1.3. Сахна алаңын, би суретін, лексиканы, би мәтінін, стильді және пластикалық тілді тарату дағдыларын меңгеру.
ОН 1.4. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ҚК 2. Халықтық-сахналық биді орындау техникасын меңгеру
КМ 2. Халықтық- сахналық би техникасын орындауды меңгеру
ОН 2.1. Халықтық-сахналық бидің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 2.2. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ОН 2.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 3. Қазақ биін орындау техникасын меңгеру
КМ 3. Қазақ биінің техникасын орындауды меңгеру
ОН 3.1. Қазақ биінің негізгі элементтері мен қимыл элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 3.2. Балет спектакльдерінен, ансамбльдер репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялар топтамасынан биді орындау техникасын меңгеру.
ОН 3.3. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 4. Шығыс биін орындау техникасын меңгеру
КМ 4. Шығыс биінің техникасын орындауды меңгеру

РО 8.3. Владеть культурой общения с партнерами на сцене, чувством ансамбля.
РО 8.4. Демонстрировать готовность к самостоятельной исполнительской деятельности в профессиональных коллективах.
ПК 9. Использовать музыкально-теоретические знания, умения и навыки в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
ПМ 9. Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
РО 9.1. Применять знания музыкально-теоретических дисциплин в исполнительской деятельности.
РО 9.2. Уметь анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.
РО 9.3. Понимать взаимосвязь средств музыкальной и хореографической выразительности.
Квалификация "4S02150702 - Артист ансамбля танца"
ПК1. Владеть техникой исполнения классического танца
ПМ 1. Владение техникой исполнения классического танца
РО 1.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
РО 1.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
РО 1.3. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
РО 1.4. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ПК 2. Владеть техникой исполнения народно-сценического танца
ПМ 2. Владение техникой исполнения народно-сценического танца
РО 2.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений народно-сценического танца.
РО 2.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
РО 2.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК3. Владеть техникой исполнения казахского танца
ПМ 3. Владение техникой исполнения казахского танца
РО 3.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений казахского танца.
РО 3.2. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
РО 3.3. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК4. Владеть техникой исполнения восточного танца
ПМ 4. Владение техникой исполнения восточного танца

ОН 4.1. Шығыс биінің негізгі элементтерін және қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 4.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде жекелеген қозғалыстар мен олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгеру.
ҚК 5. Заманауи хореографияны орындау техникасын меңгеру
КМ 5. Заманауи хореография техникасын орындауды меңгеру
ОН 5.1. Негізгі элементтерді және заманауи хореографияның қозғалыс элементтерінің күрделі үйлесімін көрсету.
ОН 5.2. Орындаушылық қызмет кезеңінде қазіргі заманғы хореография түрлерінің жекелеген қимылдары мен стильдерін орындау техникасын меңгеру.
ҚК 6. Хореографиялық шығарманың стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
КМ 6. Хореографиялық шығарма стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
ОН 6.1. Сахналық бейнені жасау үшін жеке көркемдік интонацияны қолдану.
ОН 6.2. Көркемдік міндеттерді шешу шеңберінде шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен және барлық шығармашылық ұжыммен (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, әртістер) өзара іс-қимыл жасау.
ОН 6.3. Актерлік және макияж негіздерін меңгеру.
ОН 6.4. Сахналық бейнені жасау үшін көркем экспрессивтілік құралдарын қолданыңыз.
ҚК 7. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер)орындау
КМ 7. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникада және хореографиялық нысандарда (соло, дуэт, ансамбльдер) орындау
ОН 7.1. Хореографиялық репертуарды бағдарламалық талаптарға және жеке-шығармашылық ерекшеліктерге сәйкес орындау.
ОН 7.2. Негізгі бағдарламалық хореографиялық шығармалардың стильдік ерекшеліктері мен жанрлық ерекшеліктерін түсіну.
ОН 7.3. Кәсіби міндеттерді қою және шешу, кәсіби және жеке даму үшін қажетті ақпаратты іздеу, талдау және бағалау.
ОН 7.4. Сахнада серіктестермен қарым-қатынас мәдениетін, ансамбль сезімін меңгеру.
ОН 7.5. Кәсіби ұжымдарда өзіндік орындаушылық қызметке дайындығын көрсету.
ҚК 8. Орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте музыкалық-теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды пайдалану
КМ 8. Орындаушылық хореографиялық және музыкалық қызметте музыкалық-теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды пайдалану
ОН 8.1. Орындаушылық қызметте музыкалық-теориялық пәндер білімін қолдану.
ОН 8.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.

РО 4.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений восточного танца.
РО 4.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
ПК 5. Владеть техникой исполнения современной хореографии
ПМ 5. Владение техникой исполнения современной хореографии
РО 5.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений современной хореографии.
РО 5.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и стилей видов современной хореографии в период исполнительской деятельности.
ПК 6. Создавать художественно-сценический образ в соответствии со стилем хореографического произведения.
ПМ 6. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
РО 6.1. Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа.
РО 6.2. Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса и со всем творческим коллективом (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты) в рамках решения художественных задач.
РО 6.3. Владеть основами актерского мастерства и грима.
РО 6.4. Использовать средства художественной выразительности для создания сценического образа.
ПК 7. Исполнять концертные номера, партии в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
ПМ 7. Исполнение концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
РО 7.1. Исполнять хореографический репертуар в соответствии с программными требованиями и индивидуально-творческими особенностями.
РО 7.2. Понимать стилевые черты и жанровые особенности основных программных хореографических произведений.
РО 7.3. Осуществлять поиск, проводить анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития.
РО 7.4. Владеть культурой общения с партнерами на сцене, чувством ансамбля.
РО 7.5. Демонстрировать готовность к самостоятельной исполнительской деятельности в профессиональных коллективах.
ПК 8. Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
ПМ 8. Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в исполнительской хореографической и музыкальной деятельности
РО 8.1. Применять знания музыкально-теоретических дисциплин в исполнительской деятельности
РО 8.2. Уметь анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.

ОН 10. 1. Мақсаттары мен міндеттерін анықтау, білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкес оқу сабақтарын жоспарлау.
ОН 10. 2. Педагогика және психология негіздерін қолдану.
ОН 10. 3. Хореографиялық пәндерді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану .
ОН 10. 4. Хореография сабағын құрастырудың теориясы мен практикасын қолдану.
ОН 10. 5. Дербес педагогикалық қызметке дайындығын көрсету.
"4S02150705 6 -Хореографиялық пәндердің оқытушы-концертмейстері, фортепиано оқытушысы" біліктілігі
ҚК 1. Музыкалық-теориялық білімді, музыкалық-орындаушылық, хореографиялық және педагогикалық қызметте іскерліктер мен дағдыларды пайдалану
КМ 1 Музыкалық-теориялық білімді, музыкалық-орындаушылық, хореографиялық және педагогикалық қызметте іскерліктер мен дағдыларды пайдалану
ОН 1.1. Музыкалық есту, есте сақтау және ырғақты дамыту.
ОН 1.2. Кіші және ірі формадағы музыкалық-хореографиялық шығармаларды талдай білу.
ОН 1.3. Гармония білімін практикалық педагогикада-концертмейстерлік қызметте қолда.
ОН 1.4. Практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте импровизация элементтерін меңгеру.
ОН 1.5. Практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте музыкалық мәнерлілік құралдары туралы білімді қолдану.
ҚК 2. Хореографиялық пәндерді оқу кезінде концертмейстерлік және педагогикалық жұмыс негіздерін қолдану
КМ 2. Хореографиялық пәндерді оқытуда концертмейстерлік және педагогикалық жұмыс негіздерін қолдану
ОН 2.1. Әлемдік, орыс және қазақ хореографиясының тарихы туралы білімді практикалық педагогикалық және концертмейстерлік қызметте қолдану.
ОН 2.2. Стильдік бағыттарды ескере отырып, хореографиялық композицияларда сүйемелдеуді орындай білу.
ОН 2.3. Хореографиялық композицияларды зерттеуде концертмейстерлік және педагогикалық міндеттердің өзара байланысын жүзеге асыру.
ҚК 3. Балет клавирлерін және сүйемелдеу ерекшеліктерін зерттеу хореография
КМ 3. Балет клавирлерін және хореографиядағы сүйемелдеу ерекшеліктерін зерттеу
ОН 3.1. Парақтан ноталарды жылдам оқу және транспондау дағдыларына ие болу.
ОН 3.2. Пианист-концертмейстердің мотор-техникалық және музыкалық орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 3.3. Би ансамблінде хореографияның концертмейстерінің орындаушылық дағдыларын көрсету .
ОН 3.4. Жетекші балет партияларының концертмейстерлік репертуарын білу.
ОН 3.5. Түрлі стильдер мен жанрлардағы ансамбльдік хореографиялық репертуарды пайдалану.
ҚК 4. Фортепиано бойынша жеке бағдарламаны оқып, орындай білу
КМ 4. Фортепиано бойынша жеке бағдарламаны оқу және орындау

РО 10.1. Определять цели и задачи, планировать учебные занятия в соответствии с требованиями образовательной программы.
РО 10. 2. Применять основы педагогики и психологии.
РО 10. 2.Применять теорию и методику преподавания хореографических дисциплин.
РО 10. 4. Применять теорию и практику составления урока хореографии.
РО 10. 5. Демонстрировать готовность к самостоятельной педагогической деятельности и руководству хореографическим коллективом.
Квалификация "4S02150705 6 Преподаватель-концертмейстер хореографических дисциплин, преподаватель фортепиано"
ПК 1. Использовать музыкально-теоретические знания, умения и навыки в музыкально-исполнительской, хореографической и педагогической деятельности
ПМ 1.Использование музыкально-теоретических знаний, умений и навыков в музыкально-исполнительской, хореографической и педагогической деятельности
РО 1.1. Развивать музыкальный слух, память и ритм.
РО 1.2. Анализировать музыкально-хореографические произведения малой и крупной (балет) формы.
РО 1.3. Применять знания гармонии в практической педагогико-концертмейстерской деятельности.
РО 1.4. Владеть элементами импровизации в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
РО 1.5. Применять знания о средствах музыкальной выразительности в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
ПК 2. Применять основы концертмейстерской и педагогической работы при изучении хореографических дисциплин
ПМ 2. Применение основ концертмейстерской и педагогической работы при изучении хореографических дисциплин
РО 2.1. Применять знания истории мировой, русской и казахской хореографии в практической педагогической и концертмейстерской деятельности.
РО 2.2. Уметь исполнять аккомпанемент в хореографических композициях с учетом стилевых направлений.
РО 2.3. Осуществлять взаимосвязь концертмейстерских и педагогических задач при изучении хореографических композиций.
ПК 3. Изучать балетные клавиры и специфику аккомпанемента в хореографии
ПМ 3. Изучение балетных клавиров и специфики аккомпанемента в хореографии
РО 3.1. Обладать навыками быстрого чтения нот с листа и транспонирования.
РО 3.2. Владеть двигательно-техническими и музыкально-исполнительскими навыками пианиста-концертмейстера.
РО 3.3. Демонстрировать исполнительские навыки концертмейстера хореографии в танцевальном ансамбле.
РО 3.4. Знать концертмейстерский репертуар ведущих балетных партий.
РО 3.5. Использовать ансамблевый хореографический репертуар различных стилей и жанров.
ПК 4. Изучать и уметь исполнять сольную программу по фортепиано
ПМ 4. Изучение и исполнение сольной программы по фортепиано

ОН 4.1. Пианистің музыкалық-орындаушылық дағдыларын меңгеру.
ОН 4.2. Бағдарламаны орындауда қозғалыс-техникалық және эмоционалды-бейнелі дағдыларға ие болу.
ОН 4.3. Фортепиано және балет өнерінің тарихын білу.
ОН 4.4. Хореография сабақтарына музыкалық материалды таңдаудың шығармашылық дағдыларын көрсету, импровизация жасау және сүйемелдеудің "квадратын" құру мүмкіндігі.
ОН 4.5. Орындаушылық іс-әрекетте мәнерліліктің музыкалық құралдарын қолдана білу.
ҚК 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
ОН 5.1. Педагогика, Психология және фортепианоны оқытудың классикалық әдістемесінің негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Меңгеру әр түрлі әдістемелермен оқыту фортепиано.
ОН 5.3. Заманауи білім беру технологияларын қолдана отырып, педагогикалық процесте ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Балалар музыка мектебінің фортепианолық репертуарын білу және орындау.
ОН 5.5. Балалар би ұжымдарының хореографиялық репертуарындағы фортепиано партиясын білу және орындау.
"4S0215070 7 – Білім беру ұйымының ритмика және хореография оқытушысы" біліктілігі
ҚК 1. Орындаудың қажетті техникасын меңгеру, негізгі элементтерді және би қимылдарының күрделенген үйлесімін көрсету
КМ 1. Орындаудың қажетті техникасын меңгеру, негізгі және күрделі хореографиялық қимылдарды көрсету
ОН 1. 1 Ритмика және хореография сабақтарына оқушылардың дене дайындығының бастапқы деректерін талдау.
ОН 1. 2. Білім алушылардың хореография мен би өнеріне қызығушылығын тәрбиелеудің басымдықтарын анықтау.
ОН 1. 3 Би үйірмелерін, ритмика және хореография бойынша түрлі топтарды ұйымдастыру әдістемесін меңгеру.
ОН 1. 4 Ұйымдастырушылық дағдыларды дамыту және әкімшілік ету бойынша әдістер мен тәсілдерді қолдану.
ҚК 2. Хореографиялық шығарманың стиліне сәйкес көркем-сахналық бейнені жасау
КМ 2. Хореографиялық шығарма стиліне сәйкес көркем-сахналық образ жасау
ОН 2.1. Сахналық бейнені жасау үшін жеке көркемдік интонацияны қолдану.
ОН 2.2. Көркемдік міндеттерді шешу шеңберінде шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен және барлық шығармашылық ұжыммен (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, әртістер) өзара іс-қимыл жасау.
ОН 2.3. Актерлік шеберлік және грим негіздерін меңгеру.

РО 4.1. Владеть музыкально-исполнительскими навыками пианиста.
РО 4.2. Обладать двигательно-техническими и эмоционально-образными навыками исполнения программы.
РО 4.3. Знать историю фортепианного и балетного искусства.
РО 4.4. Демонстрировать творческие навыки подбора музыкального материала к урокам хореографии, импровизировать и составлять "квадрат" аккомпанемента.
РО 4.5. Применять в исполнительской деятельности музыкальные средства выразительности.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 5. Осуществление педагогической деятельности
РО 5.1. Владеть основами педагогики, психологии и классической методики преподавания фортепиано.
РО 5.2. Владеть различными методиками преподавания фортепиано.
РО 5.3. Выполнять научно-исследовательскую деятельность в педагогическом процессе, используя современные образовательные технологии.
РО 5.4. Знать и уметь исполнять фортепианный репертуар детской музыкальной школы.
РО 5.5. Знать и уметь исполнять партию фортепиано хореографического репертуара детских танцевальных коллективов.
РО 5.6. Использовать принципы и методы организации работы с родителями.
Квалификация "4S02150707 Преподаватель ритмики и хореографии организации образования"
ПК 1. Владеть необходимой техникой исполнения, демонстрация базовых и усложненных хореографических движений
ПМ 1. Владение необходимой техникой исполнения, демонстрация базовых и усложненных хореографических движений
РО 1.1. Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
РО 1.2. Владеть техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и сценических танцах в период исполнительской деятельности.
РО 1.3. Владеть навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой, танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
РО 1.4. Владеть техникой исполнения танца из балетных спектаклей, из репертуара ансамблей, а также из коллекции авторских хореографий.
ПК 2. Создавать художественно-сценический образ в соответствии со стилем хореографического произведения
ПМ 2. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
РО 2.1. Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа.
РО 2.2. Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса и со всем творческим коллективом (хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты) в рамках решения художественных задач.
РО 2.3. Владеть основами актерского мастерства и грима.

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздеріне ие болу.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Толеранттылық пен белсенділік ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02150801–Бутафор" біліктілігі
КҚ 1. Бутафор бұйымдарының эскизін жасау
КМ 1.Бутафор бұйымдарының эскизін жасау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Театр өнерінің негізін меңгеру.
ОН 1.3.Композиция заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.4. Эскиздерді жасауда қолданбалы бағдарламалық жасақтамаларды пайдалану.
КҚ 2. Бутафор бұйымдарын жасауда театрлық әдістер мен техникаларды қолдану
КМ 2. Бутафор бұйымдарын жасауда театрлық әдістер мен техникаларды қолдану
ОН 2.1. Бутафор бұйымдарын өңдеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Өндіру процесіне керекті материалдар мен құралдарды дайындау.
ОН 2.3. Пайдаланылатын материалдардың қасиеттері мен сипаттамаларын меңгеру.
ОН 2.4. "Папье-маше" техникасымен бутафорлық бұйымдарды, көлемді бөлшектерді әзірлеу.
КҚ 3. Бутафор бұйымдарын жасау
КМ 3. Бутафор бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Бейнелеу өнерінің тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. Бутафор бұйымдарын жасау барысында технологиялық процесті сақтай отырып, әр түрлі әдістерді қолдану.
ОН 3.3. Күрделі бұйымдарды жасау барысында бутафориялық жұмыс тәсілдерін қолдану.
ОН 3.4. Жұмыс жасау барысында әр түрлі фактуралар мен бояуларды қолдану.
"3W02150802 - Гримдеуші-постижер" біліктілігі
КҚ 1. Сахналық образға сай гримнің эскизін орындау
КМ 1. Сахналық образға сай гримнің эскизін орындау
ОН 1.1. Композицияның заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.2. Театр гримінің тарихын меңгеру.
ОН 1.3. Белгілі бір заманның шаш, мұрт пен сақал үлгілері туралы білімдерін меңгеру.
ОН 1.4. Адам бас сүйегінің анатомиялық құрылымын меңгеру.
ОН 1.5. Жарық көлеңке заңдылықтарын және гримдегі адамның бет көлемімен жұмыс істеу алғышарттарын меңгеру.
ОН 1.6. Кескіндемелік грим техникасының көмегімен бет пішінін және оның жекелеген бөліктерін түзету техникасын меңгеру.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02150801–Бутафор"
ПК 1. Выполнять эскизы бутафорских изделий
ПМ 1. Выполнение эскизов бутафорских изделий
РО 1.1. Владеть основами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть основами театрального искусства.
РО 1.3. Владеть законами композиций.
РО 1.4. Использовать прикладное программное обеспечение при выполнении эскизов.
ПК 2. Использовать театральные приемы и техники в изготовлении бутафорских изделий
ПМ 2. Использование театральных приемов и техник в изготовлении бутафорских изделий
РО 2.1. Выполнять подготовительные работы при обработке бутафорских изделий.
РО 2.2. Подготавливать материалы и инструменты, необходимые в процессе производства.
РО 2.3. Владеть свойствами и характеристиками используемых материалов.
РО 2.4. Изготавливать бутафорские изделия и объемные детали в технике "Папье – маше".
ПК 3. Изготовливать бутафорские изделия
ПМ 3. Изготовление бутафорских изделий
РО 3.1. Использовать приҰмы изобразительного искусства.
РО 3.2. Выполнять бутафорские изделия различными методами с соблюдением технологического процесса.
РО 3.3. Применять приемы бутафорской работы при изготовлении сложных изделий.
РО 3.4. Использовать в процессе работы различные фактуры и краски.
Квалификация "3W02150802 - Гример-постижер"
ПК 1. Выполнять эскизы грима в соответствии со сценическим образом
ПМ 1. Выполнение эскиза грима в соответствии со сценическому образу
РО 1.1. Обладать закономерностями композиции.
РО 1.2. Владеть историями театрального грима.
РО 1.3. Владеть знаниями о моделях причесок, усов и бород определенного исторического периода.
РО 1.4. Освоить анатомическое строение черепа человека.
РО 1.5. Владеть законами светотени и принципами работ с объемом лица человека в гриме.
РО 1.6. Освоить технику коррекции формы лица и отдельных его частей с помощью техники живописного грима.

ОН 1.7. Гримдеуге арналған материалдар мен бояулардың қасиеттерін меңгеру.
КҚ 2. Мүсіндік - көлемдік грим жұмыстарын орындау
КМ 2. Мүсіндік - көлемдік грим жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Гримде нормалар мен санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
ОН 2.2. Макияжға дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Кейіпкердің бейнесін жасау кезінде сызықты макияж техникасын қолдану.
ОН 2.4. Эскиз бойынша бастың қалпын алу техникасын меңгеру.
ОН 2.5. Грим өнерінің көмегімен кейіпкердің сыртқы бейнесін жасау.
ОН 2.6. Қарапайым, күрделі және ұлттық гримді орындау.
ОН 2.7. Гримнің әр түрлі техникаларын қолдану.
ОН 2.8. Пластикалық бөлшектерді дайындауда қолданылатын материалдардың қасиеттерін меңгеру.
КҚ 3. Әр түрлі стильде постижер бұйымдарын жасау
КМ 3. Әр түрлі стильде постижер бұйымдарын жасау
ОН 3.1. Сақал, мұрт формаларын жасау барысында әр түрлі техникаларды қолдану.
ОН 3.2. Табиғи шашты және оның реңктерін сапалы таңдауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Пастижер бұйымдарын жасау үшін шашты дайындау (жуу, тарау).
ОН 3.4. Постижер бұйымдарын дайындау үшін шикізат пен материалдарды өңдеу.
ОН 3.5. Ұсақ постижер бұйымдарын жасау технологиясын меңгеру.
ОН 3.6. Қазіргі заманғы шаш үлгісін модельдеудің әртүрлі әдістерін орындау.
"4S02150803 - Жарық аппаратурасының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Сахна эскиздеріне жарық түсіру нұсқаларын жасау
КМ 1. Сахна эскиздеріне жарық түсіру нұсқаларын жасау
ОН 1.1. Электротехника негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Жарық пен көлеңкенің заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.3. Жарық және түстану негіздерін меңгеру.
ОН 1.4. Сахналық жарықтандыру ережелерін сақтау.
ОН 1.5. Қолданылатын материалдардың жарықты өткізу қасиеттерін меңгеру.
КҚ 2. Сахна көрінісіне арналған жарық түсіру аппараттарын дайындау
КМ 2. Сахна көрінісіне арналған жарық түсіру аппараттарын дайындау
ОН 2.1. Электр сымдарын және жарықтандыру аппаратуралары мен құралдарын жөндеу.
ОН 2.2.Жарықтандыру құрылғыларының құрылысын, оларды желіге қосу әдістерін, тұрақты және айнымалы тоқ қасиеттерін меңгеру.
ОН 2.3. Сахналық жарықтандырудың негізгі элементтерін қолдану.
ОН 2.4. Компьютерлік пульттерде немесе дербес компьютерлерде жарық партитураларын жасау.
ОН 2.5. Жарықтандыру жабдықтарын және монтаждау принциптерін жұмыста қолдану.
КҚ 3. Электр жарықтандыру аппаратурасын орнату
КМ 3. Электр жарықтандыру аппаратурасын орнату
ОН 3.1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың сипаттамасы мен түрлері туралы білімді меңгеру.
ОН 3.2. Кез-келген схема бойынша жарықтандыру жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу.

РО 1.7. Освоить характеристики и свойства материалов, красок для гримирования.
ПК 2. Выполнять скульптурно-объемные гримерные работы
ПМ 2. Выполнение скульптурно-объемных гримерных работ
РО 2.1. Соблюдать нормы и санитарно-гигиенические требования в гриме.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы по макияжу.
РО 2.3. Использовать технику линейного макияжа при создании образа персонажа.
РО 2.4. Владеть техникой снятия формы головы по эскизу.
РО 2.5. Создавать внешний образ героя с помощью искусства грима.
РО 2.6. Выполнять простой, сложный и национальный грим.
РО 2.7. Применять различные техники грима.
РО 2.8. Владеть свойствами материалов, используемых при изготовлении пластиковых деталей.
ПК 3. Изготовливать постижерные изделия в разных стилях
ПМ 3. Изготовление постижерных изделий в разных стилях
РО 3.1. Использовать различные виды техники при изготовлении форм бороды и усов.
РО 3.2. Осуществлять качественный подбор натуральных волос и их оттенков.
РО 3.3. Подготавливать волосы (мыть, расчесывать) для изготовления пастижерских изделий.
РО 3.4. Обрабатывать сырье и материалы для изготовления постижерских изделий.
РО 3.5. Владеть технологией изготовления мелких постижерных изделий.
РО 3.6. Выполнять различные методы моделирования современной прически.
Квалификация "4S02150803 - Оператор световой аппаратуры"
ПК 1. Создавать варианты освещения сценических эскизов
ПМ 1. Создание вариантов освещения сценических эскизов
РО 1.1. Владеть основами электротехники.
РО 1.2. Владеть законами света и тени.
РО 1.3. Владеть основами светового и цветового распознавания.
РО 1.4. Соблюдать правила сценического освещения.
РО 1.5. Владеть светопропускающими свойствами применяемых материалов.
ПК 2. Выполнять подготовку осветительных аппаратов для сценического представления
ПМ 2. Подготовка осветительных аппаратов для сценического представления
РО 2.1. Осуществлять монтаж электропроводки и ремонт осветительной аппаратуры, приборов.
РО 2.2. Владеть устройством осветительных приборов, методами их подключения к сети, свойствами постоянного и переменного тока.
РО 2.3. Применять основные элементы сценического освещения.
РО 2.4. Изготовливать световые партитуры на компьютерных пультах или персональных компьютерах.
РО 2.5. Применять в работе осветительные аппаратуры и принципы монтажа.
ПК 3. Устанавливать электроосветительную аппаратуру
ПМ 3. Установка электроосветительной аппаратуры
РО 3.1. Владеть характеристиками и видами основного и вспомогательного оборудования.
РО 3.2. Выполнять монтаж и демонтаж осветительной аппаратуры по любой схеме.

ОН 3.3. Диагностика, ақауларды анықтау және жұмыстың бұзылу себептерін жоюды орындау.
ОН 3.4. Жарық қондырғыларын орнату.
ОН 3.5. Жарықтандыру аппаратурасына қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау (линзаларды жуу, аспаптарды, перделерді, тубустарды сүрту, тасымалдау және жарықтандыру аспаптарын штатифтерге орнату).
КҚ 4. Спектакль кезінде сахнаны жарық партитурасына сәйкес жарықтандыру
КМ 4. Спектакль кезінде сахнаны жарық партитурасына сәйкес жарықтандыру
ОН 4.1. Қашықтықтан басқарылатын жарықтандыру аппаратурасын қолдана отырып, күрделі жарық эффектілерін жасау.
ОН 4.2. Жарықтандыру аппаратурасын, коммутациялық құралдар мен сүзгілерді орнату.
ОН 4.3. Ерекше күрделі жарық және түрлі-түсті шешімдерді талап ететін объектілерді жарықтандыруды түсірілімдерге, телебағдарламаларға, спектакльдерге, концерттерге және цирк қойылымдарына қызмет көрсету.
ОН 4.4. Кернеудің өзгеруімен күрделі жарық эффектілерін құру.
ОН 4.5. Күрделі жарық эффектілерін жасау, кешкі және түнгі көріністерді жарықтандыру.
"4S02150804 - Костюм бойынша суретші" біліктілігі
КҚ 1. Костюм нобайын орындау
КМ 1. Костюм нобайын орындау
ОН 1.1. Костюм тарихынан хабардар болу.
ОН 1.2. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.3. Композиция негіздерін меңгеру.
ОН 1.4. Эскиз әзірлеуде қолданбалы бағдарламалық жасақтамаларды пайдалану.
ОН 1.5. Сахналық образды жасау.
КҚ2.Технологиялық процесті орындау
КМ 2.Технологиялық процесті орындау
ОН 2.1. Құрал-жабдықтарды, материалдарды және жұмыс орнын ұйымдасыру.
ОН 2.2.Матаның қасиеттері мен құрылымын сипаттау.
ОН 2.3. Костюм сызбасын құрастыру.
ОН 2.4.Тігін ісінің технологиясын меңгеру.
ОН 2.5. Костюмді орындау барысында қажетті фактураны жасау.
КҚ 3. Костюм дайындаудағы ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Костюм дайындаудағы ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
ОН 3.1. Костюмді дайындау процесін қадағалау.
ОН 3.2. Костюм тігу жұмысының орындалуын бағалау.
ОН 3.3. Эскизді түзету барысында дайын бұйымдарға өзгертулер енгізу.
"4S02150805– Суретші декораторы" біліктілігі
КҚ 1. Сахна эскизін орындау
КМ 1. Сахна эскизін орындау
ОН 1.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру.
ОН 1.2. Композиция заңдылықтарын меңгеру.
ОН 1.3. Эскиз сызу барысында жазықтағы композиция, көлемді-кеңістік композицияны қолдану.
ОН 1.4. Кескіндеме техникасын меңгеру.
ОН 1.5. Сәндік білімді меңгеру.
ОН 1.6. Декорация эскиздерін орындауда компьютерлік қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
КҚ 2. М 1:20 макетін орындау
КМ 2. М 1:20 макетін орындау

РО 3.3. Выполнять диагностику, выявлять неисправности и устранять причины нарушения работы.
РО 3.4. Устанавливать световые установки.
РО 3.5. Выполнять подготовительные работы по обслуживанию осветительной аппаратуры (мойка линз, протирка приборов, штор, тубусов, транспортировка и установка осветительных приборов на штативы).
ПК 4. Освещать сцены в соответствии со световой партитурой во время спектакля
ПМ 4. Освещение сцены в соответствии со световой партитурой во время спектакля
РО 4.1. Создавать сложные световые эффекты с использованием осветительной аппаратуры с дистанционным управлением.
РО 4.2. Устанавливать осветительную аппаратуру, коммутационные средства и фильтры.
РО 4.3. Обслуживать съемки телепередач, спектаклей, концертов и цирковых представлений, освещение объектов, требующих особо сложных световых и цветовых решений.
РО 4.4. Создавать сложные световые эффекты с изменением напряжения.
РО 4.5. Создавать сложные световые эффекты для освещения ночных и вечерних сцен.
Квалификация "4S02150804 - Художник по костюмам"
ПК 1. Выполнять эскиз костюма
ПМ 1. Выполнение эскиза костюма
РО 1.1. Ориентироваться на историю костюма.
РО 1.2. Владеть основой изобразительного искусства.
РО 1.3. Владеть законами композиции.
РО 1.4. Использовать прикладное программное обеспечение в разработке эскиза.
РО 1.5. Создавать сценический образ.
ПК 2. Выполнять технологический процесс
ПМ 2. Выполнение технологического процесса
РО 2.1. Организовывать работу по подготовке материалов, инструментов, оборудования, рабочего места.
РО 2.2. Характеризовать свойства и фактуру ткани.
РО 2.3. Конструировать костюм.
РО 2.4. Владеть технологией швейного дела.
РО 2.5. Создавать необходимую фактуру в процессе выполнения костюма.
ПК 3. Проводить организационную работу по изготовлению костюма
ПМ 3. Проведение организационных работ по изготовлению костюма
РО 3.1. Контролировать процесс изготовления костюма.
РО 3.2. Оценивать выполнение работы пошива костюма.
РО 3.3. Вносить изменения в готовое изделие при корректировке эскиза.
Квалификация "4S02150805-Художник декоратор"
ПК 1. Выполнять эскиз декораций
ПМ 1. Выполнение эскиза декораций
РО 1.1 . Владеть основами изобразительного искусства.
РО 1.2. Владеть законами композиции.
РО 1.3. Использовать при выполнении эскиза плоскостную и обьемно – пространственную композицию.
РО 1.4. Владеть техникой живописи.
РО 1.5. Владеть декоративными знаниями.
РО 1.6. Использовать компьютерные прикладные программы при выполнении эскизов декорации.
ПК 2. Изготавливать макет М 1:20
ПМ 2. Изготовление макета М 1:20

ОН 2.1. Театр кеңістігін композиция негіздерін қолдана отырып ұйымдастыру.
ОН 2.2. Сахнаның макетіне көлемді бөлшектерді орналастыру.
ОН 2.3. Макеттің бөлшектері мен бутафорлық бұйымдарды дайындау.
ОН 2.4. Сахналық образға, стилистикаға сай фактура мен материалдарды таңдау.
КҚ 3. Сыртқы түрі мен сапасын ескере отырып, безендіру үшін қажетті материалдарды дайындау
КМ 3. Сыртқы түрі мен сапасын ескере отырып, безендіру үшін қажетті материалдарды дайындау
ОН 3.1. Бұйымды жасаудың технологиялық процесін сақтай отырып, өңдеудің әртүрлі әдіс - тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. "Дәнекерлеу", "аппликация" техникасымен театр имитациясын жасау.
ОН 3.3. Сахналық композицияның жарық-көлеңке заңдылықтарын меңгеру.
ОН 3.4. Театр перспективасының заңдылықтарын меңгеру.
ОН 3.5. Декорацияның бөлшектерін жасау.
ОН 3.6. Берілген тақырыпқа байланысты стилистиканы меңгеру.
КҚ 4. Декорация жобаларының жоспарларын, сызбаларын әзірлеу
КМ 4. Декорация жобаларының жоспарларын, сызбаларын әзірлеу
ОН 4.1. Бейнелеу өнерінің тәсілдерін қолдану.
ОН 4.2. Декорациялардың көркемдік сапасын ескере отырып, спектакльді безендіру.
ОН 4.3. Театр декорациясын құрудағы дизайн және технология, театр құрылымдарын жоспарлау.
ОН 4.4. Театр кеңістігін қалыптастыру негізінде декорациялар мен бутафорияларды дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
63-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02150900 - Әлеуметтік-мәдени қызмет (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Организовывать театральное пространство с использованием основ композиции.
РО 2.2. Разместить объемные детали в макете сцены.
РО 2.3. Изготавливать детали макета и бутафорские изделия.
РО 2.4. Подбирать фактуру и материалы, соответствующие сценическому образу и стилистике.
ПК 3.Выполнять подготовку необходимых материалов для отделки с учетом внешнего вида и качества
ПМ 3.Подготовка необходимых материалов для отделки с учетом внешнего вида и качества
РО 3.1. Применять различные методы и приемы обработки с соблюдением технологического процесса изготовления изделия.
РО 3.2. Создавать театральную имитацию техникой "пайка", "аппликация".
РО 3.3. Владеть светотеневыми законами сценической композиции.
РО 3.4. Владеть законами театральной перспективы.
РО 3.5. Изготавливать детали декорации.
РО 3.6. Осваивать стилистику в зависимости от заданной темы.
ПК 4. Выполнять разработку планов, чертежей проектов декораций
ПМ 4. Разработка планов, чертежей проектов декораций
РО 4.1. Использовать приемы изобразительного искусства.
РО 4.2.Выполнять оформление спектакля с учетом художественного качества декораций.
РО 4.3. Планировать театральную структуру, дизайн и технологию в создании театральных декораций.
РО 4.4. Готовить декорации и бутафории на основе принципов формирования театрального пространства.
Приложение 63 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02150900 – Социально-культурная деятельность (по видам)"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02150901 - Театр ұжымын ұйымдастырушы, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
КМ 1. Режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Режиссерлік экспликация жасау.
ОН 1.2. Шағын сахналық қойылымда актерлік элементтерді қолдану.
ОН 1.3. Этюдтер қойылымында сахналық сөйлеу негіздерін қолдану.
ОН 1.4. Кіші сахналық нысанды (этюд) қоюды жүзеге асыру.
КҚ 2. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
КМ 2. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
ОН 2.1. Көркем шығармалардан үзінділер қоюда сахналау әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Пьесалардан үзінділер қою әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Пьеса қойылымын жүзеге асыру.
ОН 2.4. Театрландырылған тақырыптық концерттерді іске асыру.
КҚ 3. Әртүрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 3. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 3.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 3.2. Мәдени – демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі нысандарын дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 3.3. Мәдени – демалыс қызметінің заманауи нысандары мен модельдерін дайындау және өткізу әдістемесін қолдану.
ОН 3.4. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші ретінде әрекет ету.
ОН 3.5. Шығармашылық қызметті орындаушы ретінде әрекет ету (әнші, музыкант, биші, актер).
ОН 3.6. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
ОН 3.7. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 3.8. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін іс-шаралар қоюды ұйымдастыру.
ОН 3.9. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда жаңа заманауи ойын технологияларын қолдану.
ОН 3.10. Балалар сауықтыру лагерінде жасақ жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 4. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 4. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 4.1. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 4.2. Кәсіби қызметте әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін насихаттау.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02150901 - Организатор театрального коллектива, преподаватель"
ПК 1. Развивать режиссерские и актерские способности
ПМ 1. Развитие режиссерских и актерских способностей
РО 1.1. Разрабатывать режиссерскую экспликацию.
РО 1.2. Использовать элементы актерского мастерства в постановке малой сценической формы.
РО 1.3. Применять основы сценической речи в постановке этюдов.
РО 1.4. Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда).
ПК 2. Разрабатывать и осуществлять театральные постановки
ПМ 2. Разработка и осуществление театральных постановок
РО 2.1. Использовать методику инсценирования в постановке отрывков из художественных произведений.
РО 2.2. Применять методику постановки отрывков из пьес.
РО 2.3. Осуществлять постановку пьесы
РО 2.4. Осуществлять театрализованные тематические концерты.
ПК 3. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 3. Проведение культурно – досуговых мероприятий
РО 3.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 3.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 3.3. Применять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности.
РО 3.4. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы.
РО 3.5. Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант, танцор, актер).
РО 3.6. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
РО 3.7. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 3.8. Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 3.9. Использовать новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками.
РО 3.10. Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
ПК 4. Пропагандировать искусство среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 4. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 4.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 4.2. Пропагандировать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.

ОН 4.3. Әлеуметтік-мәдени оңалту жобаларын әзірлеу.
ОН 4.4. Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.
ОН 4.5. Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін жаңғыртуға ықпал ету.
ОН 4.6. Қазақстан Республикасы халқының дәстүрлері, мерекелерінің қойылымын жүзеге асыру.
КҚ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды орнатуда әртүрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
КМ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламалар қойылымы
ОН 5.1. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, мәдени - демалыс бағдарламаларын жүргізу кезінде заманауи техникалық құралдарды қолдану.
ОН 5.2. Жарық, дыбыс және шуылмен безендірілуін қолдану.
ОН 5.3. Қойылымды декорациялармен, кино - бейне - компьютерлік және арнайы сахналық аппаратурамен безендіру және қамтамасыз ету.
КҚ 6. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 6. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 6.1. Әртүрлі көркемөнерпаздар ұжымдарымен олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Жобаға продюсерлік жасауға қатысу.
ОН 6.4. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
КҚ 7. Мәдениет және білім беру мекемелерінде мәдени - демалыс іс-шараларын ұйымдастырушының жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Мәдени - бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушының қызметі
ОН 7.1. Мәдени - ағарту мекемелері жұмысының әртүрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 7.2. Әлеуметтік - мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 7.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
ОН 7.4. Мәдениет мекемелерін басқару.
КҚ 8. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау-
әскери және қосалқы орындарда
КМ 8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтау
ОН 8.1. Қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
ОН 8.2. Өндірістік үй - жайларда микроклиматты қамтамасыз ету.
"4S02150902 - Мәдени-көпшілік шараларды ұйымдастырушы, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Сценарлық-режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
КМ 1. Сценарлық-режиссерлік және актерлік қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Шағын сахналық қойылымда актерлік элементтерді қолдану.
ОН 1.2. Дайындық жоспарын және іс-шараның сценарийлік жоспарын әзірлеу.

РО 4.3. Разрабатывать проекты социально - культурной реабилитации.
РО 4.4. Систематизировать и анализировать особенности народного творчества и фольклора.
РО 4.5. Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана.
РО 4.6. Осуществлять постановку обрядов, праздников народов Республики Казахстан.
ПК 5. Использовать в постановке социально-культурных программ различные технические возможности
ПМ 5. Постановка социально-культурных программ
РО 5.1. Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности.
РО 5.2. Использовать световое, звуковое и шумовое оформление.
РО 5.3. Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино- видео - компьютерной и специальной сценической аппаратурой.
ПК 6. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 6. Руководство творческим коллективом
РО 6.1. Проводить репетиционную работу с различными коллективами художественной самодеятельности, используя их методические особенности.
РО 6.2. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 6.3. Участвовать в продюсировании проекта.
РО 6.4. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
ПК 7. Организовывать и планировать работу организатора культурно – досуговых мероприятий в учреждениях культуры и образования
ПМ 7. Деятельность организатора культурно – массовых мероприятий
РО 7.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 7.2. Планировать работу социально-культурного учреждения.
РО 7.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
РО 7.4. Руководить учреждениями культуры.
ПК 8. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производст-
венных и вспомогательных местах
ПМ 8. Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
РО 8.1. Соблюдать правила техники безопасности, промышленной санитарии, пожарной безопасности.
РО 8.2. Обеспечивать микроклимат в производственных помещениях.
Квалификация "4S02150902 - Организатор культурно – массовых мероприятий, преподаватель"
ПК 1. Развивать сценарно – режиссерские и актерские способности
ПМ 1. Развитие сценарно – режиссерских и актерских способностей
РО 1.1. Использовать элементы актерского мастерства в постановке малой сценической формы.
РО 1.2. Разрабатывать план подготовки и сценарный план мероприятия.

ОН 1.3. Кіші сахналық нысанды (этюд) қоюды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Мәдени-демалыс қызметінің теориялық негіздерін сипаттау.
КҚ 2. Әртүрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс -шараларын өткізу
КМ 2. Мәдени -демалыс іс -шараларын өткізу
ОН 2.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 2.2. Мәдени – демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі нысандарын дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 2.3. Мәдени – демалыс қызметінің заманауи нысандары мен модельдерін дайындау және өткізу әдістемесін қолдану.
ОН 2.4. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші рөлінде әрекет ету.
ОН 2.5. Шығармашылық қызметті орындаушы ретінде әрекет ету (әнші, музыкант, биші, актер).
ОН 2.6. Мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
ОН 2.7. Такт құрылымы мен музыкалық шығарманың негіздерін қолданыңыз.
ОН 2.8. Музыкалық шығарманы талдау.
ОН 2.9. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
ОН 2.10. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 2.11. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, сондай-ақ ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін іс-шаралар қоюды ұйымдастыру.
ОН 2.12. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда жаңа заманауи ойын технологияларын қолдану.
ОН 2.13. Балалар сауықтыру лагерінде жасақ жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 3. Театрландырылған көріністер мен мерекелер қойылымын жүзеге асыру
КМ 3. Театрландырылған көріністер мен мерекелер қойылымы
ОН 3.1. Әдеби - музыкалық композиция қойылымының әдістемесін қолдану.
ОН 3.2. Театрландырылған тақырыптық кеш қойылымында сценарлық - режиссерлік дағдыларды дамыту.
ОН 3.3. Көркем - публицистикалық көріністе сценарий - режиссерлік дағдыларды дамыту.
ОН 3.4. Театрландырылған концертте жаңа әдістер мен формаларды қолдану.
ОН 3.5. Мерекені ұйымдастыруда және өткізуде заманауи театр формаларын қолдану.
ОН 3.6. Театр формаларының қойылым жоспарларын құру.
КҚ 4. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 4. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 4.1. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 4.2. Кәсіби қызметте әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін насихаттау.
ОН 4.3. Әлеуметтік - мәдени оңалту жобаларын әзірлеу.

РО 1.3. Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда).
РО 1.4. Характеризовать теоретические основы культурно – досуговой деятельности.
ПК 2. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 2. Проведение культурно – досуговых мероприятий
РО 2.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 2.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 2.3. Применять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности.
РО 2.4. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы
РО 2.5. Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант, танцор, актер).
РО 2.6. Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
РО 2.7. Использовать основы тактовой структурой и музыкального произведения.
РО 2.8. Анализировать музыкальное произведение.
РО 2.9. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
РО 2.10. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 2.11. Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 2.12. Использовать новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками.
РО 2.13. Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
ПК 3. Осуществлять постановку театрализованных представлений и праздников
ПМ 3. Постановка театрализованных представлений и праздников
РО 3.1. Применять методику постановки литературно – музыкальной композиции.
РО 3.2. Развивать сценарно – режиссерские навыки в постановке театрализованного тематического вечера.
РО 3.3. Развивать сценарно – режиссерские навыки в художественно – публицистическом представлении.
РО 3.4. Использовать новые приемы и формы в театрализованном концерте.
РО 3.5. Использовать современные театрализованные формы в организации и проведении праздника.
РО 3.6. Разрабатывать постановочные планы театрализованных форм.
ПК 4. Пропагандировать искусство среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 4. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 4.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 4.2. Пропагандировать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.
РО 4.3. Разрабатывать проекты социально - культурной реабилитации.

ОН 4.4. Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.
ОН 4.5. Қазақстан халқының салт-дәстүрлерін жаңғыртуға ықпал ету.
ОН 4.6. Қазақстан Республикасы халқының дәстүрлері, мерекелерінің қойылымын жүзеге асыру.
КҚ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды орнатуда әртүрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
КМ 5. Әлеуметтік - мәдени бағдарламаларды қою
ОН 5.1. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, мәдени - демалыс бағдарламаларын жүргізу кезінде заманауи техникалық құралдарды қолдану.
ОН 5.2. Жарық, дыбыс және шуылдың безендірілуін қолдану.
ОН 5.3. Қойылымды декорациялармен, кино - бейне - компьютерлік және арнайы сахналық аппаратурамен безендіру және қамтамасыз ету.
КҚ 6. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 6. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 6.1. Әртүрлі көркемөнерпаздар ұжымдарымен олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Жобаға продюсерлік жасауға қатысу: қаржыландыру көздерін табу, болашақ жобаны жарнамалау.
ОН 6.4. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
КҚ 7. Мәдениет және білім беру мекемелерінде мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастырушының жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Мәдени – бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушының қызметі
ОН 7.1. Мәдени - ағарту мекемелері жұмысының әртүрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 7.2. Әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 7.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
КҚ 8. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау- әскери және қосалқы орындарда
КМ 8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы ережелер мен нормаларды сақтау
ОН 8.1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы ережелер мен нормаларды сақтау.
ОН 8.2. Өндірістік үй-жайларда микроклиматты қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
65-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02151000 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандығы:
02151000 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.4. Систематизировать и анализировать особенности народного творчества и фольклора.
РО 4.5. Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана.
РО 4.6. Осуществлять постановку обрядов, праздников народов Республики Казахстан.
ПК 5. Использовать в постановке социально-культурных программ различные технические возможности
ПМ 5. Постановка социально-культурных программ
РО 5.1. Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности.
РО 5.2. Использовать световое, звуковое и шумовое оформление.
РО 5.3. Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино- видео - компьютерной и специальной сценической аппаратурой.
ПК 6. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 6. Руководство творческим коллективом
РО 6.1. Проводить репетиционную работу с различными коллективами художественной самодеятельности, используя их методические особенности.
РО 6.2. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 6.3. Участвовать в продюсировании проекта: находить источники финансирования, рекламировать будущий проект.
РО 6.4. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
ПК 7. Организовывать и планировать работу организатора культурно – досуговых мероприятий в учреждениях культуры и образования
ПМ 7. Деятельность организатора культурно – массовых мероприятий
РО 7.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 7.2. Планировать работу социально-культурного учреждения.
РО 7.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
ПК 8. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производст- венных и вспомогательных местах
ПМ 8. Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной
РО 8.1. Соблюдать правила техники безопасности, промышленной санитарии, пожарной безопасности и владеть основами законодательства по охране труда.
РО 8.2. Обеспечивать микроклимат в производственных помещениях.
Приложение 65 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02151000 - Народное художественное творчество (по видам)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02151000 - Народное художественное творчество (по видам)
Квалификации:

4S02151001 - Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымының жетекшісі, оқытушы
4S02151002 - Көркемөнерпаздар халық аспаптары оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі, оқытушы
4S02151003 - Сәндік – қолданбалы шеберлік ұжымының жетекшісі, оқытушы
4S02151004 - Балалар тобының музыкалық жетекшісі, оқытушы
Модульдердің және оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер" модулі1

4S02151001 - Руководитель самодеятельного хореографического коллектива, преподаватель
4S02151002 - Руководитель самодеятельного оркестра (ансамбля) народных инструментов, преподаватель
4S02151003 - Руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства, преподаватель
4S02151004 - Музыкальный руководитель детского коллектива, преподаватель
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02151001 - Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымының жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Хореографиялық қабілеттілікті дамыту
КМ 1. Хореографиялық қабілеттіліктің дамуы
ОН 1.1. Хореографияға қатысты дене қабілеттілігін дамыту.
ОН 1.2. Хореографтың орындаушылық шеберлігінің базалық дағдыларын дамыту.
ОН 1.3. Би жаттығуларын, комбинацияларды орындауда хореографиялық дағдыларды дамыту.
КҚ 2. Биді оқыту әдістемесін қолдану
КМ 2. Биді оқыту әдістемесінің қолданылуы
ОН 2.1. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда классикалық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда қазақ биін оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Оқу комбинациялары мен хореографиялық композициялар жасауда халықтық-сахналық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
КҚ 3. Шығармашылық қабілеттері дамыту
КМ 3. Шығармашылық қабілеттерінің дамуы
ОН 3.1. Музыкалық шығарманы талдау.
ОН 3.2. Музыкалық шығарманың тактілік құрылымын және фразировкасын қолдану.
ОН 3.3. Шығармашылық қабілеттерді дамыту және жетілдіру.
ОН 3.4. Шығармашылық қызметте орындаушы ретінде әрекет ету (музыкант, актер).
ОН 3.5. Шығармашылық жұмыста қазақ және әлемдік хореография тарихын сипаттау.
ОН 3.6. Дайындық барысында шығармашыл орындаушылармен жұмыс істеу.
КҚ 4. Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 4 Жұмыстың түрлі нысандары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларының өткізілуі
ОН 4.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 4.2. Мәдени-демалыс қызметінің сипаты мен мазмұны бойынша әртүрлі дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 4.3. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастырушы, жүргізуші ретінде әрекет ету.
ОН 4.4. Мәдени – демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және дайындық өткізу.
ОН 4.5. Мәдени-демалыс бағдарламасының барысын басқару.
КҚ 5. Халық арасында хореография өнерін насихаттау, эстетикалық және көркем талғамдарды тәрбиелеу
КМ 5. Эстетикалық және көркем талғамдарды тәрбиелеу
ОН 5.1. Халықтың өнер және мәдениет саласына деген қажеттіліктері мен қызығушылықтарын анықтау.
ОН 5.2. Кәсіби қызметтегі әлемдік мәдениет пен өнердің жетістіктерін сипаттау.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02151001 - Руководитель самодеятельного хореографического коллектива, преподаватель"
ПК 1. Развивать хореографические способности
ПМ 1. Развитие хореографических способностей
РО 1.1. Развивать физические данные, применительно к хореографии.
РО 1.2. Развивать базовые навыки исполнительского мастерства хореографа.
РО 1.3. Развивать хореографические навыки исполнения танцевальных упражнений, комбинаций.
ПК 2. Применять методику преподавания танца
ПМ 2. Применение методики преподавания танца
РО 2.1. Использовать теорию и методику преподавания классического танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
РО 2.2. Использовать теорию и методику преподавания казахского танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
РО 2.3. Использовать теорию и методику преподавания народно-сценического танца в создании учебных комбинаций и хореографических композиций.
ПК 3. Развивать творческие способности
ПМ 3. Развитие творческих способностей
РО 3.1. Анализировать музыкальное произведение.
РО 3.2. Применять тактовую структуру и фразировку музыкального произведения.
РО 3.3. Развивать и совершенствовать творческие способности.
РО 3.4. Выступать в роли исполнителя в творческой деятельности (музыкант, актер).
РО 3.5. Характеризовать историю казахской и мировой хореографии в творческой работе.
РО 3.6. Работать с творческими исполнителями в ходе репетиций.
ПК 4. Проводить культурно-досуговые мероприятия с использованием различных форм и методов работы
ПМ 4. Проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм и методов работы
РО 4.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 4.2. Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности.
РО 4.3. Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы.
РО 4.4. Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия.
РО 4.5. Руководить ходом культурно - досуговой программы.
ПК 5. Пропагандировать искусство хореографии среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 5. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 5.1. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 5.2. Характеризовать достижения мировой культуры и искусства в профессиональной деятельности.

ОН 5.3. Заманауи хореографияның даму тенденциясын сипаттау.
ОН 5.4. Халық арасында хореография өнерін насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу мақсатында концерттер дайындау және өткізу.
КҚ 6. Балалар мен жасөспірімдер үшін мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 6. Балалар мен жасөспірімдер үшін мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
ОН 6.1. Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі заманғы оқушының мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыру үшін жағдай жасау.
ОН 6.2. Балалар мен жасөспірімдер үшін олардың жас ерекшеліктерін, психологиялық ерекшеліктерін ескеріп, сонымен қатар ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін хореографиялық композициялар қоюды ұйымдастыру.
ОН 6.3. Балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жасауда оқытудың классикалық және заманауи хореографиялық әдістерін қолдану.
ОН 6.4. Қосымша білім беру мекемелерінде сабақтар өткізу.
КҚ 7. Әлеуметтік-мәдени бағдарламалар қойылымында түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану: жарық, дыбыс және шуылмен безендіру, декорациялар, кино – бейне және компьютерлік жабдықтар, арнайы сахналық аппаратуралар
КМ 7. Әлеуметтік-мәдени бағдарламалар қойылымында түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалану
ОН 7.1. Жаңа сахналық технологияларды меңгеру.
ОН 7.2. Мәдени-демалыс іс-шараларының декорациялық безендірілуін әзірлеу.
ОН 7.3. Мәдени-демалыс іс-шараларының музықалық безендірілуін әзірлеу.
ОН 7.4. Мәдени - демалыс іс-шараларының кино-жарық безендірілуін әзірлеу.
КҚ 8. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін көркемөнерпаз хореографиялық ұжымын басқару
КМ 8. Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымына басшылық ету
ОН 8.1. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін хореографиялық ұжымды басқару.
ОН 8.2. Әр түрлі әуесқой хореографиялық ұжымдармен, олардың әдістемелік ерекшеліктерін қолдана отырып дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 8.3. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.4. Жобаны өткізуге (продюсерлеуге) қатысу.
КҚ 9. Мәдениет және білім беру мекемелерінде педагог-хореографтың жұмысын ұйымдастыру
КМ 9. Мәдениет және білім беру мекемелерінде педагог-хореографтың жұмысын ұйымдастыру
ОН 9.1. Мәдени-ағарту мекемелері жұмысының түрлі нысандары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
ОН 9.2. Әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
ОН 9.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
КҚ 10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау
КМ 10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау

РО 5.3. Характеризовать тенденцию развития современной хореографии.
РО 5.4. Подготавливать и проводить концерты в целях пропаганды искусства хореографии среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса.
ПК 6. Организовывать и проводить мероприятия культурно – досуговой деятельности для детей и подростков
ПМ 6. Организация и проведение мероприятий культурно – досуговой деятельности для детей и подростков
РО 6.1. Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования.
РО 6.2. Организовывать постановку хореографических композиций для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями.
РО 6.3. Использовать классические и современные хореографические методы преподавания в работе с детьми и подростками.
РО 6.4. Проводить учебные занятия в учреждениях дополнительного образования.
ПК 7. Использовать в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей: светового, звукового и шумового оформления, декораций, кино-, видео- и компьютерного оборудования, специальной сценической аппаратуры
ПМ 7. Использование в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей
РО 7.1. Владеть новейшими сценическими технологиями.
РО 7.2. Разрабатывать декорационное оформление культурно-досуговых мероприятий.
РО 7.3. Разрабатывать музыкальное оформление культурно-досуговых мероприятий.
РО 7.4. Разрабатывать кино - световое оформление культурно-досуговых мероприятий.
ПК 8. Руководить самодеятельным хореографическим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 8. Руководство самодеятельным хореографическим коллективом
РО 8.1. Руководить хореографическим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
РО 8.2. Проводить репетиционную работу с различными самодеятельными хореографическими коллективами.
РО 8.3. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 8.4. Участвовать в продьюсировании проекта.
ПК 9. Организовывать работу педагога-хореографа в учреждениях культуры и образования
ПМ 9. Организация работы педагога-хореографа в учреждениях культуры и образования
РО 9.1. Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений.
РО 9.2. Планировать работу социально - культурного учреждения.
РО 9.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
ПК 10. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
ПМ 10. Контроль выполнения правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты

ОН 10.1. Қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздерін меңгеру.
ОН 10.2. Жеке гигиена ережелерін сақтауды қамтамасыз ету.
"4S02151002 - Көркемөнерпаздар халық аспаптары оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 1.1. Халықтың халық шығармашылығына қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 1.2. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетика мен сұлулыққа бейімдеу бойынша іс-шаралар ұйымдастыру.
ПЗ 1.3. Эстетикалық және көркемдік даму жобаларын әзірлеу.
КҚ 2. Бастапқы білім негізінде маманның орындаушылық шеберлігін қалыптастыру
КМ 2. Орындаушылық шеберлікті қалыптастыру
ОН 2.1. Жеке ерекшеліктерін ескере отырып, орындаушылық шеберлік дағдыларын қалыптастыру тәсілдерін қолдану.
ОН 2.2. Шығармашылық шеберлік деңгейін анықтау.
ОН 2.3. Сахнада туындылардың көркемдік сапасын қамтамасыз ету, іс-шаралардың музыкалық безендірілуін дайындау.
ОН 2.4. Көркемдік шеберлік деңгейін арттыру.
КҚ 3. Көркемдік ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
КМ 3. Көркем ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
ОН 3.1. Іс-шаралардың көркем безендірілуін жасау бойынша жұмысты басқару.
ОН 3.2. Заманауи әдістемелер мен техникалық құралдарды қолдану.
ОН 3.3. Жаңғырту бағдарламаларын іске асыру және дәстүрлі, халықтық мәдениетті насихаттау .
КҚ 4. Орындаушылық шеберлікті кәсіби деңгейге дейін жеткізу
КМ 4. Орындаушылық шеберлікті жетілдіру
ОН 4.1. Жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оркестрмен (ансамбльмен) жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.
ОН 4.2. Қазақ халық аспаптарында ойнау тәжірибесімен дирижерлік өнер негіздерін қолдану.
ОН 4.3. Ұлттық аспаптар оркестріне (ансамбліне) арналған музыкалық шығармаларға талдау, музыкалық шығармалардың нысандарын, мазмұны мен түрлерін айқындау.
КҚ 5. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашыл ұжымды басқару
КМ 5. Шығармашыл ұжымға басшылық ету
ОН 5.1. Мақсаттары мен міндеттерін белгілей отырып, оркестр (ансамбль) ұжымын ұйымдастыру.
ОН 5.2. Шығармашылық жұмыстарды жасаудың тиімді әдістерін таңдау мәселесін шешу.
ОН 5.3. Дайындалу жоспарлары мен репетиция кестесін, жаңа іс-шараларды дайындау жоспар-кестесін құруды ұйымдастыруды басқару, дайындықтар мен концерттер, қойылымдар, көркемдік персоналдың шығармашылық жұмыстарының есебін жүргізу.

РО 10.1. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности и владеть основами законодательства по охране труда.
РО 10.2. Обеспечивать соблюдение правил личной гигиены.
Квалификация "4S02151002 - Руководитель самодеятельного оркестра (ансамбля) народных инструментов, преподаватель"
ПК 1. Пропагандировать искусство среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Выявлять потребности и интересы населения к народному творчеству.
РО 1.2. Организовывать мероприятия по популяризации искусства среди населения, адаптации к эстетике и красоте.
ПЗ 1.3. Разрабатывать проекты эстетического и художественного развития.
ПК 2. Формировать исполнительское мастерство специалиста на основе первичных знаний
ПМ 2. Формирование исполнительского мастерства
РО 2.1. Использовать приемы формирования навыков исполнительского мастерства с учетом индивидуальных особенностей.
РО 2.2. Определять уровень творческого мастерства.
РО 2.3. Обеспечивать художественное качество исполнения произведений на сцене, подготовку музыкального оформления мероприятий.
РО 2.4. Повышать уровень художественного мастерства.
ПК 3. Развивать художественное мышление и чувствительность, творческий потенциал
ПМ 3. Развитие художественного мышления и чувствительности, творческого потенциала
РО 3.1. Руководить работой по созданию художественного оформления мероприятий.
РО 3.2. Использовать современные методики и технические средства.
РО 3.3. Реализовать региональные программы возрождения и пропаганда традиционной, народной культуры.
ПК 4. Довести исполнительское мастерство до профессионального уровня
ПМ 4. Совершенствование исполнительского мастерства
РО 4.1. Применять приемы работы с оркестром (ансамблем) с учетом индивидуальных особенностей.
РО 4.2. Применять основы дирижерского искусства и исполнительским опытом игры на казахских народных инструментах.
РО 4.3. Проводить анализ музыкальных произведений, определение форм, содержания и видов музыкальных произведений для оркестра (ансамбля) народных инструментов.
ПК 5. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 5. Руководство творческим коллективом
РО 5.1. Организовывать оркестровый (ансамблевый) коллектив с обозначением целей и задач.
РО 5.2. Решать проблему выбора наиболее эффективных способов составления творческих работ.
РО 5.3. Управлять организацией составления репетиционных планов и расписания репетиций, планов-графиков подготовки новых мероприятий, ведение учета репетиций и концертов, представлений, творческой работы художественного персонала.

ОН 5.4. Істер номенклатурасын жүргізу, оның орындалуын бақылау, қызметтік және жеке құжаттарды құрастырып, ресімдеу.
КҚ 6. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 6. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау
ОН 6.1. Өндірістік және қосалқы орындарда еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау.
ОН 6.2. Өмір қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, заманауи техникалық жабдықты пайдалану.
КҚ 7. Жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 7. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 7.1. Қойылған мақсаттарды ескере отырып, жұмыс орындарын ұйымдастыру.
ОН 7.1. Мәдени-көпшілік іс-шараларын ұйымдастыруда жұмыстың әртүрлі түрлері мен әдістерін қолдану.
ОН 7.2. Сәндік-қолданбалы шеберлік ұжымының іс-шараларын ұйымдастыру.
ОН 7.4. Шығармашыл ұжымның жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.5. Жарық, дыбыс және шуылмен безендіруді, декорацияларды, кино -, бейне - және компьютерлік жабдықтарды қолдану.
ОН 7.6. Мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуде арнайы сахналық аппаратураны пайдалану.
"4S02151003- Сәндік-қолданбалы шеберлік ұжымының жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 1.1. Халықтың халық шығармашылығына қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 1.2. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетика мен сұлулыққа бейімдеу бойынша іс-шаралар ұйымдастыру.
ОН 1.3. Эстетикалық және көркемдік даму жобаларын жасау.
КҚ 2. Көркемдік ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
КМ 2. Көркем ойлау мен сезімталдықты, шығармашылық әлеуетті дамыту
ОН 2.1. Іс-шаралардың көркем безендірілуін құру бойынша жұмысты басқаруды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару.
РО 2.3. Кәсіби жұмыста заманауи әдістер мен техникалық құралдарды қолдану.
ОН 2.4. Дәстүрлі, халықтық мәдениетті жаңғырту және насихаттаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыру.
КҚ 3. Кәсіби деңгейге дейін көркем сурет, сурет, композиция және материалдарды көркем өңдеу шеберлігін жетілдіру
КМ 3. Көркем сурет, сурет, композиция және материалдарды көркем өңдеу бойынша шығармашылық жұмыстарды орындау шеберлігін жетілдіру
ОН 3.1. Жеке ерекшеліктерді ескере отырып, әртүрлі құралдармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.

РО 5.4. Вести номенклатуру дел и контролировать ее исполнение, составлять и оформлять служебную и личностную документацию.
ПК 6. Организовывать работу по безопасности труда и охране окружающей среды
ПМ 6. Соблюдение требований безопасности труда и охраны окружающей среды
РО 6.1. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производственных и вспомогательных местах.
РО 6.2. Использовать современное техническое оборудование с соблюдением правил безопасности жизнедеятельности.
ПК 7. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 7. Проведение культурно-досуговых мероприятий
РО 7.1. Организовывать рабочие места с учетом поставленных целей.
РО 7.1. Использовать различные формы и методы работы в организации культурно-массовых мероприятий.
РО 7.2. Организовывать мероприятия коллектива декоративно-прикладного мастерства.
РО 7.4. Организовывать работу творческого коллектива.
РО 7.5. Применять световое, звуковое и шумовое оформление, декорации, кино -, видео- и компьютерное оборудование.
РО 7.6. Использовать специальную сценическую аппаратуру в проведении культурно-массовых мероприятий.
Квалификация "4S02151003 - Руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства, преподаватель"
ПК 1. Пропагандировать искусство среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Выявлять потребности и интересы населения к народному творчеству.
РО 1.2. Организовывать мероприятия по популяризации искусства среди населения, адаптации к эстетике и красоте.
ПЗ 1.3. Разрабатывать проекты эстетического и художественного развития.
ПК 2. Развивать художественное мышление и чувствительность, творческий потенциал
ПМ 2. Развитие художественного мышления и чувствительности, творческого потенциала
РО 2.1. Осуществлять руководство работой по созданию художественного оформления мероприятий.
РО 2.2. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения.
РО 2.3. Использовать современные методики и технические средства в профессиональной работе.
РО 2.4. Реализовать региональные программы возрождения и пропаганда традиционной, народной культуры.
ПК 3. Доводить мастерство живописи, рисунка, композиции и художественной обработки материаловдо профессионального уровня
ПМ 3. Совершенствование мастерства выполнения творческих работ живописи, рисунка, композиции и художественной обработки материалов
РО 3.1. Применять приемы работ с различными инструментами с учетом индивидуальных особенностей.

ОН 3.2. Өнімді жобалау мен өндіруге шығармашылық көзқарасты ынталандыру.
ОН 3.3. Сәндік-қолданбалы өнердің жекелеген түрлері бойынша бұйымның сұлбаларын, мазмұнын және түрін анықтау, талдау жүргізу.
КҚ 4. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 4. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 4.1. Сәндік-қолданбалы өнердің шығармашылық ұжымын ұйымдастыру.
ОН 4.2. Шығармашылық жұмыстарды жасаудың тиімді әдістерін таңдау мәселесін шешу.
ОН 4.3. Жеке ерекшеліктерді ескере отырып, шығармашылық шеберлік деңгейін анықтау және тиісті дағдыларды қалыптастыру.
ОН 4.4. Бұйымның көркемдік сапасын қамтамасыз етуді, іс-шаралардың көркемдік безендірілуін дайындауды бақылау.
ОН 4.5. Болашақ жоспарлар мен сабақ кестелерін, жаңа іс-шараларды дайындаудың жоспар-кестелерін құруды ұйымдастыруды басқару, сабақтар мен іс-шараларды, қойылымдарды, өнер қызметкерлерінің шығармашылық жұмыстарын есепке алуды жүргізу.
ОН 4.6. Істер номенклатурасын жүргізу және оның орындалуын бақылау, қызметтік және жеке құжаттарды құрастыру және ресімдеу.
КҚ 5. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 5. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау
ОН 5.1. Өндірістік және қосалқы орындарда еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын бақылау.
ОН 5.2. Өмір қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, заманауи техникалық жабдықты пайдалану.
КҚ 6. Әр түрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 6. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 6.1. Мәдени-көпшілік іс-шараларды ұйымдастыруда жұмыстың әртүрлі нысандары мен әдістерін қолдану.
ОН 6.2. Сәндік-қолданбалы шеберлік ұжымының іс-шараларын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Жарықпен, дыбыспен безендіруді, декорацияларды, кино, бейне - және компьютерлік жабдықтарды қолдану.
ОН 6.4. Мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуде арнайы сахналық аппаратураны пайдалану.
ОН 6.5. Мәдени-демалыс міндеттерін шешудің шығармашылық жолдарын ұсыну.
"4S02151104 - Балалар тобының музыкалық жетекшісі, оқытушы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамға тәрбиелеу
ОН 1.1. Балалардың музыкалық шығармашылыққа деген қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 1.2. Халық арасында өнерді насихаттау бойынша жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру

РО 3.2. Стимулировать творческий подход к проектированию и изготовлению изделий.
РО 3.3. Проводить анализ схем, определение форм, содержания и вида изделия по отдельным видам декоративно-прикладного искусства.
ПК 4. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 4. Руководство творческим коллективом
РО 4.1. Организовывать творческий коллектив декоративно-прикладного искусства.
РО 4.2. Решать проблему выбора наиболее эффективных способов составления творческих работ.
РО 4.3. Определять уровень творческого мастерства и формировать соответствующие навыки и умения с учетом индивидуальных особенностей.
РО 4.4.Контролировать обеспечение художественного качества исполнения изделия, подготовку художественного оформления мероприятий.
РО 4.5. Управлять организацией составления перспективных планов и расписания занятий, планов-графиков подготовки новых мероприятий, ведение учета занятий и мероприятий, представлений, творческой работы художественного персонала.
РО 4.6. Вести номенклатуру дел и контролировать ее исполнение, составлять и оформлять служебную и личностную документацию.
ПК 5. Организовывать работу по безопасности труда и охране окружающей среды
ПМ 5. Соблюдение требований безопасности труда и охраны окружающей среды
РО 5.1. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производственных и вспомогательных местах.
РО 5.2. Использовать современное техническое оборудование с соблюдением правил безопасности жизнедеятельности.
ПК 6. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 6. Проведение культурно-досуговых мероприятий
РО 6.1. Использовать различные формы и методы работы в организации культурно-массовых мероприятий.
РО 6.2. Организовывать мероприятия коллектива декоративно-прикладного мастерства.
РО 6.3. Применять световое, звуковое и шумовое оформление, декорации, кино -, видео- и компьютерное оборудование.
РО 6.4. Использовать специальную сценическую аппаратуру в проведении культурно-массовых мероприятий.
РО 6.5. Представлять творческие пути решения поставленных культурно-досуговых задач.
Квалификация "4S02151104 - Музыкальный руководитель детского коллектива, преподаватель"
ПК 1. Пропагандировать искусство среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Выявлять потребности и интересы детей к музыкальному творчеству.
РО 1.2. Организовывать мероприятия по популяризации искусства среди населения

ОН 1.3. Эстетикалық және көркемдік даму жобаларын жасау.
КҚ 2. Музыкалық-орындаушылық шеберлікті дамыту және жетілдіру
КМ 2. Музыкалық-орындаушылық шеберлікті дамыту және жетілдіру
ОН 2.1. Орындаушылық шеберлік деңгейін анықтау және тиісті репертуарды қалыптастыру.
ОН 2.2. Жеке қабілеттерін ескере отырып, орындаушылық шеберлік тәсілдерін қолдану.
ОН 2.3. Балалар ұжымымен жұмыс жасауда вокалдық-хор дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 3. Балалар музыка ұжымымен шығармашылық жұмысты ұйымдастыру
КМ 3. Балалар музыка ұжымымен шығармашылық жұмысты ұйымдастыру
ОН 3.1. Балалар ұжымында сабақ өткізу кезінде музыкалық-педагогикалық қызметтің түрлерін қолдану.
ОН 3.2. Музыкалық шығармаларға талдау жасау және музыкалық шығармалардың нысандарын, мазмұны мен түрлерін анықтау.
ОН 3.3. Балалар музыка ұжымымен жұмыс жасауда психологиялық-педагогикалық формаларды, құралдарды, әдістерді таңдау мәселелерін шешу.
КҚ 4. Әр түрлі формалар мен әдістерді қолдана отырып, өскелең ұрпақпен мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 4. Өскелең ұрпақпен мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 4.1. Музыкалық-білім беру бос уақытын ұйымдастыруда әртүрлі формалар мен әдістерді енгізу.
ОН 4.2. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізуде ойын қызметін пайдалану.
ОН 4.3. Балалар мен жасөспірімдердің жас ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастыру.
ОН 4.4. Мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуде арнайы сахналық аппаратураны пайдалану.
КҚ 5. Шығармашылық ұжымның басшылығын ұйымдастыру
КМ 5. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 5.1. Балалар музыкалық ұжымының жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
ОН 5.2. Халықтың мәдени қажеттіліктерін ескере отырып, шығармашылық ұжымды басқару.
ОН 5.3. Әлеуметтік-мәдени мекемелердің концерттік-ойын-сауық жұмыстарына қатысу арқылы ұжымның шығармашылық қызметін іске асыру.
ОН 5.4. Музыкалық ұжымның жұмысын продюсерлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
67-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02210100 - Исламтану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауыжәне коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
022 Гуманитарлық ғылымдар (тілдерден басқа)
0221 Дін және теология
Мамандығы:
02210100 - Исламтану
Біліктілігі:

ПЗ 1.3. Разрабатывать проекты эстетического и художественного развития.
ПК 2. Развивать и совершенствовать музыкально-исполнительское мастерство
ПМ 2. Развитие и совершенствование музыкально-исполнительского мастерства
РО 2.1. Определять уровень исполнительского мастерства и формировать соответствующий репертуар.
РО 2.2. Применять приемы исполнительского мастерства с учетом индивидуальных способностей.
РО 2.3. Формировать вокально-хоровые навыки в работе с детским коллективом.
ПК 3. Организовывать творческую работу с детским музыкальным коллективом
ПМ 3. Организация творческой работы с детским музыкальным коллективом
РО 3.1. Использовать различные виды музыкально-педагогической деятельности при проведении занятий в детском коллективе.
РО 3.2. Выполнять анализ музыкальных произведений и определять формы, содержание и виды музыкальных произведений.
РО 3.3. Решать задачи выбора психолого-педагогических форм, средств, методов в работе с детским музыкальным коллективом.
ПК 4. Проводить культурно – досуговые мероприятия работы с подрастающим поколением используя различные формы и методы
ПМ 4. Проведение культурно-досуговых мероприятий с подрастающим поколением
РО 4.1. Внедрять различные формы и методы в организации музыкально-образовательного досуга.
РО 4.2. Использовать игровую деятельность в проведении культурно-досуговых мероприятий.
РО 4.3. Организовывать различные культурно-досуговые программы с учетом возрастных особенностей детей и подростков.
РО 4.4. Использовать специальную сценическую аппаратуру в проведении культурно-массовых мероприятий.
ПК 5. Организовывать руководство творческого коллектива
ПМ 5. Руководство творческим коллективом
РО 5.1. Планировать и организовывать работу детского музыкального коллектива.
РО 5.2. Управлять творческим коллективом с учетом культурных потребностей населения.
РО 5.3. Реализовывать творческую деятельность коллектива посредством участия в концертно-зрелищной работе социально-культурных учреждений.
РО 5.4. Продюсировать работу музыкального коллектива.
Приложение 67 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования образования по специальности "02210100 - Исламоведение"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
022 Гуманитарные науки (кроме языков)
0221 Религия и теология
Специальность:
02210100 Исламоведение
Квалификации:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен
саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W02210101 - Азаншы" біліктілігі
КҚ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану
КМ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану
ОН 1.1. Араб тілінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
ОН 1.2. Араб тілінің фонетикасын меңгеру.
ОН 1.3. Араб тілінің морфологиясын (сарф ) меңгеру.
ОН 1.4. Тәжвид ережелері бойынша араб дыбыстарының дұрыс айтылуымен қасиетті Құранды оқу.
ОН 1.5. Негізгі классикалық діни ислам терминологиясын сипаттау.
КҚ 2. Исламдық діни жораларды орындау
КМ 2. Исламдық діни жораларды орындау
ОН 2.1. Діни қызметкерлердің этикасын сақтау.
ОН 2.2. Қажетті сүрелер мен дұғаларды жатқа оқу.
ОН 2.3. Ислам ғибадатының алғышарттарын айқындау.
ОН 2.4. Ислам құлшылықтары мен рәсімдерін ұйымдастыру және өткізу шарттары мен ережелерін орындау.
ОН 2.5. Құлшылық кезінде әдеп ережелерін сақтау.
ОН 2.6. Исламның гуманистік және мәдени құндылықтарын, дін мен дәстүр сабақтастығын сипаттау.
ОН 2.7. Намаз оқу үшін азан шақыру.
ОН 2.8. Жамағат намаздарын ұйымдастыру.
ПК 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 3.1. Діни және жоғары әлеуметтік құндылықтарды насихаттау.
ОН 3.2. Дін ұстанушыларын дін мен дәстүр құндылықтарының бірыңғай жүйесіне тарту.
ОН 3.3. Дискриминация мен экстремизмнің кез-келген түріне қарсы тұруға үйрету.
ОН 3.4. Мұхаммед пайғамбардың (с.ғ.с.) және Құранда айтылған басқа да пайғамбарлар өмірінің негізгі тарихи кезеңдерін сипаттау.
ОН 3.5. Ислам дінінің Қазақстан қоғамындағы рөлі мен орнын талдау.
"3W02210102 - Имам" біліктілігі
КҚ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану
КМ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W02210101 - Азаншы"
ПК 1. Применять арабский язык в сфере своей профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение арабского языка в сфере своей профессиональной деятельности
РО 1.1. Владеть граммматикой и терминологией арабского языка.
РО 1.2. Владеть фонетикой арабского языка.
РО 1.3. Владеть морфологией (сарф ) арабского языка.
РО 1.4. Читать Коран с правильным произношением арабских звуков по правилам таджвида.
РО 1.5. Классифицировать основную классическую религиозную исламскую терминологию.
ПК 2. Выполнять исламские религиозные обряды
ПM 2. Выполнение исламских религиозных обрядов
РО 2.1. Соблюдать этику духовенства.
РО 2.2. Читать на изусть необходимые суры и молитвы.
РО 2.3. Характеризовать установления исламского богослужения.
РО 2.4. Соблюдать условия и правила организации и проведения исламских богослужений и обрядов.
РО 2.5. Соблюдать правила поведения во время богослужения.
РО 2.6. Характеризовать гуманистические и культурные ценности ислама, преемственность религии и традиций.
РО 2.7. Совершать призыв на молитву.
РО 2.8. Организовывать коллективные молитвы.
ПК 3. Приобщение прихожан к системе социальных ценностей
ПМ 3. Приобщение прихожан к системе социальных ценностей
РО 3.1. Пропагандировать религиозные и высокие социальные ценности.
РО 3.2. Вовлекать прихожан в единую систему ценностей религии и традиций.
РО 3.3. Обучать противостоянию любым формам дискриминации и экстремизма.
РО 3.4 Описать основные историче-ские этапы жизни пророка Мухаммада (с.г.в) и других пророков,
упоминаемых в Коране, в соответствии с классической мусульманской традицией.
РО 3.5. Анализировать влияние исламской религии на общественную жизнь Казахстана.
Квалификация "3W02210102 - Имам"
ПК 1. Применять арабский язык в сфере своей профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение арабского языка в сфере своей профессиональной деятельности

ОН 1.1. Кәсіби қызметтік салаға байланысты мәтіндерді оқып, сөздікпен аудару.
ОН 1.2. Құранды махражымен тәжуид ережелеріне сай оқу.
ОН 1.3. Араб тіліндегі діни мәтіндерді түсіндіру.
КҚ 2. Діни және ағартушылық қызметті жүзеге асыру
КМ 2. Діни және ағартушылық қызметті жүзеге асыру
ОН 2.1. Тәжуид қағидаларын қолдана отырып Құран сүрелерін жаттан оқу.
ОН 2.2. Ислам фиқһы мен отбасылық нормалардың негіздерін сипаттау.
ОН 2.3. Бес уақыт намаз және тарауих намаздарын жүргізу.
ОН 2.4. Діни және рухани тақырыптарға дәрістер өткізу.
ОН 2.5. Көпшілік алдында сөйлеудің жалпы ережелерін қолдану.
КҚ 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 3.1. Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихын зерделеу.
ОН 3.2. Қазақстанда тыйым салынған діни ағымдар мен ұйымдарды сипаттау.
ОН 3.3. Діннің негізгі мақсаттары мен мәнін түсіндіру.
ОН 3.4. Дін мен сенімге қатысты әртүрлі көзқарастары бар адамдармен толерантты қарым-қатынас құру.
ОН 3.5. Діни және әлеуметтік құндылықтарды дәріптеу.
ОН 3.6. Исламның Қазақстан мәдениетіндегі рөлі мен орнын түсіну.
КҚ 4. Діни, мәдени және әкімшілік іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 4. Діни, мәдени және әкімшілік іс-шараларды ұйымдастыру
ОН 4.1. Мешіт жұмысын үлестіру және қоғаммен байланысты нығайту.
ОН 4.2. Діни рәсімдер мен жораларды орындау.
ОН 4.3. Қайырымдылық акциялары мен іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 4.4. Араб тіліндегі діни мазмұндағы мәтіндерді тану.
"4S02210103 - Имам – хатиб" біліктілігі
КҚ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану
КМ 1. Өзінің кәсіби қызметі саласында араб тілін қолдану
ОН 1.1. Кәсіби қызметтік салаға байланысты мәтіндерді оқып, аудару.
ОН 1.2. Құранды махражымен тәжуид ережелеріне сай қирағатпен оқу.
ОН 1.3. Кәсіби қызметінде Ислам теологиясымен байланысты араб тіліндегі мәтіндерді пайдалану.
КҚ 2. Діни және ағартушылық қызметті жүзеге асыру
КМ 2. Діни және ағартушылық қызметті жүзеге асыру
ОН 2.1. Құран Кәрім аяттарының мағынасын тәпсірлеу.
ОН 2.2. Хадис түрлері мен оларды таңдау әдістерін сипаттау.
ОН 2.3. Діни сауаттылық және Құранды жаттау курстарының оқу бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 2.4. Діни қызметті атқару.
ОН 2.5. Діни-танымдық тақырыптарда дәрістер өткізу.
ОН 2.6. Аяттар мен хадистерді түсіндіру негізінде уағыздар (хутбалар) өткізу.
ОН 2.7. Жастардың діни санасын зайырлы қоғамның құндылықтарын құрметтеу рухында тәрбиелеу.

РО 1.1. Переводить со словарем тексты, связанные с профессиональной деятельностью.
РО 1.2 Воспроизводить Коран с соблюдением канонических правил рецитации.
РО 1.3. Интерпретировать канонические тексты на арабском языке.
ПК 2. Осуществлять религиозную и просветительскую деятельность
ПМ 2. Осуществление религиозной и просветительской деятельности
РО 2.1. Воспроизводить суры Священного Корана по памяти согласно правилам таджвида.
РО 2.2. Характеризовать основы исламского богословия и семейных норм.
РО 2.3. Совершать в мечетях пятикратный и таравих намазы.
РО 2.4. Проводить лекции на религиозные и духовные темы.
РО 2.5. Соблюдать правила публичных выступлений.
ПК 3. Приобщать прихожан к системе социальных ценностей
ПМ 3. Приобщение прихожан к системе социальных ценностей
РО 3.1. Характеризовать историю мировых и традиционных религий.
РО 3.2. Характеризовать религиозные движения и организации, запрещенные в Казахстане.
РО 3.3. Формулировать основные цели и сущность религии.
РО 3.4. Выстраивать толерантные отношения с людьми, имеющими различные взгляды относительно религии и веры.
РО 3.5. Пропагандировать религиозные и социальные ценности.
РО 3.6. Понимать роль и место ислама в культуре Казахстана.
ПК 4. Организация религиозных, культурных и административных мероприятий
ПМ 4. Организация религиозных, культурных и административных мероприятий
РО 4.1. Координировть работу мечети и укреплять связь с общественностью.
РО 4.2. Выполнять религиозные обряды и церемонии.
РО 4.3. Организовывать благотворительные акции и мероприятия.
Квалификация "4S02210103 – Имам-хатиб"
ПК 1. Применять арабский язык в сфере своей профессиональной деятельности
ПМ 1. Применение арабского языка в сфере своей профессиональной деятельности
РО 1.1. Переводить (с помощью словаря) тексты связанных с профессиональной деятельностью.
РО 1.2. Читать красиво и выразительно Коран.
РО 1.3. Использовать в профессиональной деятельности тексты на арабском языке, связанные с исламским богословием.
ПК 2. Осуществлять религиозную и просветительскую деятельность
ПМ 2. Осуществление религиозной и просветительской деятельности
РО 2.1. Толковать значения аятов Священного Корана.
РО 2.2. Характеризовать типы хадисов и методы их отбора.
РО 2.3. Разрабатывать учебные программы курсов религиозной грамотности и заучиванию Корана.
РО 2.4. Осуществлять богослужебную деятельность.
РО 2.5. Проводить лекции на религиозно-познавательные темы.
РО 2.6. Проводить проповеди (хутбы) на основе толковании аятов и хадисов.
РО 2.7. Воспитывать религиозное сознание молодежи в духе уважения к ценностям светского общества.

ОН 2.8. Діни-білім беру ортасын зерттеу үшін тәрбиенің заманауи формаларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану.
КҚ 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 3. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 3.1. Діни және әлеуметтік құндылықтарды дәріптеу.
ОН 3.2. Исламның гуманистік және мәдени құндылықтарын, дін мен дәстүр сабақтастығын сипаттау.
ОН 3.3. Дискриминация мен экстремизмнің кез-келген түріне қарсы тұруға үйрету.
ОН 3.4. Өзекті мәселелерді шешу мақсатында діни жағдайға теріс әсер ететін проблемаларды анықтау.
ОН 3.5. Дін ұстанушыларын дін мен дәстүр құндылықтарының бірыңғай жүйесіне тарту.
КҚ 4. Діни сараптамалар мен консультациялар жүргізу
КМ 4. Діни сараптамалар мен консультациялар жүргізу
ОН 4.1. Діни мәселелер бойынша сараптамалық комиссиялар мен консультативтік топтардың жұмысына қатысу.
ОН 4.2. Діни мәтіндерді аудару сапасына сараптамалық бағалау жүргізу.
ОН 4.3. Жазбаша және ауызша аудармаларды орындау.
ОН 4.4. Қоғамдағы өзекті мәселелерге қатысты ислам тұрғысынан теологиялық ұстанымды көпшілік алдында ашық баяндау.
КҚ 5. Діни, мәдени және әкімшілік іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 5. Діни, мәдени және әкімшілік іс-шараларды ұйымдастыру
ОН 5.1. Діни қызметтің әлеуметтік маңыздылығын айқындау.
ОН 5.2. Діннің негізгі моральдық құндылықтарының маңыздылығын түсіндіру.
ОН 5.3. Қоғаммен байланысты нығайту, мешіттің жұмысын үйлестіру.
ОН 5.4. Мұқтаждарға қарайласу үшін қайырымдылық іс-шараларын ұйымдастыру.
ОН 5.5. Бұқаралық ақпарат құралдарында, мәдениет және өнер мекемелерінде діни-ағартушылық қызметіне қатысу.
"4S02210104 - Устаз" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Діни сауаттылық және Құран жаттау бойынша сабақтар өткізу.
ОН 1.2. Білім алушылардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділіктерін дамыту.
ОН 1.3. Білім алушылардың қажеттіліктері мен жас ерекшеліктерін ескере отырып, өзін-өзі дамытуға ықпал ететін оқыту әдістерін анықтау.
ОН 1.4. Оқыту барысында жеке жұмыс жасауды жүзеге асыру.
ОН 1.5. Білім беру қажеттіліктеріне байланысты қиындықтарға тап болған балалармен немесе ерекше білім беруді қажет ететін тыңдаушылармен жұмыс жасау кезінде мамандардың педагогикалық ұсыныстарына сүйену.
КҚ 2. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 2.1. Білім алушыларды діни, рухани және жоғары әлеуметтік құндылықтарға және дін мен дәстүр құндылықтарының бірыңғай жүйесіне тарту.

РО 2.8. Использовать современные формы, методы и приемы воспитания для исследования религиозно-образовательной среды.
ПК 3. Приобщать прихожан к системе социальных ценностей
ПМ 3. Приобщение прихожан к системе социальных ценностей
РО 3.1. Пропагандировать религиозные и высокие социальные ценности.
РО 3.2. Характеризовать гуманистические и культурные ценности ислама, преемственность религии и традиций.
РО 3.3. Формировать противостояние любым формам дискриминации и экстремизма.
РО 3.4. Выявлять и предотвращать проблемы, негативно влияющие на религиозную обстановку.
РО 3.5. Вовлекать прихожан в единую систему ценностей религии и традиций.
ПК 4. Выполнять религиоведческую, консультационную, переводческую работу
ПМ 4. Выполнение религиоведческой, консультационной, переводческой работы
РО 4.1. Участвовать в работе экспертных комиссий и консультативных групп по религиозным вопросам.
РО 4.2. Проводить экспертную оценку качества перевода религиозных текстов.
РО 4.3. Выполнять письменный и устный переводы.
РО 4.4. Выражать богослов-скую позицию с точки зрения Ислама в отношении актуальных проблем
общества.
ПК 5. Организовывать религиозные, культурные и административные мероприятия
ПМ 5. Организация религиозных, культурных и административных мероприятий
РО 5.1. Характеризовать социальную значимость религиозной деятельности.
РО 5.2. Объяснять важность основных моральных ценностей религии.
ПО 5.3. Координировать работу мечети и укреплять связь с общественностью.
ПО 5.4. Организовывать благотворительные мероприятия для нуждающихся.
РО 5.5. Участвовать в просветительской дея-тельности в средствах массовой информации, учреждениях культуры и искусства.
Квалификация "4S02210104 - Устаз"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Проводить занятия по религиозной грамотности и заучиванию Корана.
РО 1.2. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности обучающихся.
РО 1.3. Определять методы обучения, способствующие саморазвитию с учетом потребностей и возрастных особенностей обучающихся.
РО 1.4. Осуществлять индивидуальный подход в обучении.
РО 1.5. Опираться на педагогические рекомендации специалистов в работе с детьми, испытывающими трудности в освоении программы или детьми с особыми образовательными потребностями.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 2. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 2.1. Привлекать обучающихся к религиозным, духовным и высоким социальным ценностям и единой системе ценностей религии и традиций.

ОН 2.2. Ұстаз және дін қызметкерінің этикалық нормаларын сақтау.
ОН 2.3. Діни, рухани және жоғары әлеуметтік құндылықтарды ұстанатындығын және дискриминация мен экстремизмнің кез келген түріне қарсы тұра білетіндігін көрсету.
ОН 2.4. Басқа өмір салты мен басқа мәдениеттерге толеранттылықты қалыптастыру.
КҚ 3. Діни білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Діни білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Құран жаттау және діни сауаттылық курстарының тиімділігін анықтау.
ОН 3.2. Оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 3.3. Нәтижеге бағытталған сабақтар мен іс-шараларды даярлау.
ОН 3.4. Әдістемелік жұмысты модельдеудің заманауи әдістерін енгізу.
ОН 3.5. Құран жаттау және діни сауаттылық курстарының оқу-материалдық базасын жетілдіру.
КҚ 4. Сараптамалық, консультациялық және аударма жұмыстарын орындау
КМ 4. Сараптамалық, консультациялық және аударма жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Діни мәселелер бойынша сараптамалық комиссиялар мен консультативтік топтардың жұмысына қатысу.
ОН 4.2. Діни мәтіндерді араб тілінен қазақ тіліне жазбаша және ауызша аудару.
ОН 4.3. Тарихи-мәдени және діни-жазбаша мұра туралы ақпаратты жүйелеу және талдау.
КҚ 5. Діни білім беру ұйымдарымен және діни білім берудегі барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
КМ 5. Діни білім беру ұйымдарымен және діни білім берудегі барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
ОН 5.1. Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының білім беру ұйымының әдістемелік жұмысына қатысу.
ОН 5.2. Педагогикалық ынтымақтастықты ұйымдастырудың принциптері мен әдістері негізінде оқушы, педагогикалық ұжымда, ата-аналармен достық қарым-қатынас құру.
ОН 5.3. Өз міндеттерін басшылық пен ақсақалдар кеңесі және дін қызметкерлерімен тығыз қарым-қатынаста атқару.
ОН 5.4. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға және дарынды балаларға қолдау көрсету.
ОН 5.5. Қоғамдағы өзекті мәселелерге қатысты ислам тұрғысынан теологиялық ұстанымды көпшілік алдында ашық баяндау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
69-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02210200 - Теология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.2. Соблюдать этические нормы религиозного перподавателя и священнослужителя.
РО 2.3. Демонстрировать приверженность религиозным, духовным и высоким социальным ценностям, способность противостоять любым формам дискриминации и экстремизма.
РО 2.4. Формировать толерантность к другому образу жизни, другим культурам.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение процесса религиозного образования
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения процесса религиозного образования
РО 3.1. Определять эффективность курсов по религиозной грамотности и заучиванию Корана.
РО 3.2. Разрабатывать учебные планы и учебные программы.
РО 3.3. Моделировать занятия, внеклассные мероприятия, ориентированные на результат.
РО 3.4. Внедрять современные методы моделирования методической работы.
РО 3.5. Совершенствовать учебно-материальную базу курсов религиозной грамотности и заучивания Корана.
ПК 4. Выполнять экспертную, консультационную, переводческую работу
ПМ 4. Выполнение экспертной, консультационной, переводческой работы
РО 4.1. Участвовать в работе экспертных комиссий и консультативных групп по религиозным вопросам.
РО 4.2. Выполнять письменные и устные переводы религиозных текстов с арабского языка на казахский язык.
РО 4.3. Систематизировать и анализировать информацию об историко-культурном и религиозно-письменном наследии.
ПК 5. Взаимодействовать с религиозными образовательными организациями и всеми заинтересованными сторонами в религиозном образовании
ПМ 5. Взаимодействие с религиозными образовательными организациями и всеми заинтересованными сторонами в религиозном образовании
РО 5.1. Участвовать в профессиональных диалогах в рамках организации образования и методического объединения.
РО 5.2. Формировать доброжелательные взаимоотношения в ученическом, педагогическом коллективе, с родителями на основе принципов и методов организации педагогического взаимодействия.
РО 5.3. Выполнять свои обязанности в тесном сотрудничестве с руководством, советом старейшин и священнослужителями.
РО 5.4. Оказывать поддержку людям с особыми образовательными потребностями, одаренным детям.
РО 5.5. Выражать богословскую позицию с исламской точки зрения по актуальным религиозным вопросам в обществе.
Приложение 69 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02210200 - Теология"

ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02210201 - Теолог" біліктілігі
КҚ 1. Азаматтардың өзара қарым-қатынас, тыныс-тіршілік мәселелерін діни канондарға сәйкес реттеу
КМ 1. Азаматтардың өзара қарым-қатынас, тыныс-тіршілік мәселелерін діни канондарға сәйкес реттеу
ОН 1.1. Әлемдік діндердің діни-этикалық құндылықтарын сипаттау.
ОН 1.2. Адами қасиеттер мұраттарына негізделген нормалар мен рухани құндылықтарды сақтау.
ОН 1.3. Этикет нормаларына сәйкес әртүрлі діни нанымдағы адамдарымен байланыс орнату.
ОН 1.4. Адам құқықтарына және діни сеніміне төзімділік таныту.
КҚ 2. Діни конфессиялармен ынтымақтасу
КМ 2. Діни конфессиялармен ынтымақтасу
ОН 2.1. Дүниетанымдық ұстанымдарын қалыптастыру.
ОН 2.2. Діни философия саласында кәсіби құзыреттілікті дамыту.
ОН 2.3. Халықаралық діни процестерді, аймақтық-діни жағдайды талдау.
ОН 2.4. Әлемдік діндер дамуының негізгі кезеңдерін сипаттау.
КҚ 3. Теология догмаларын түсіндіру
КМ 3. Теология догмаларын түсіндіру
ОН 3.1. Разъяснять духовно –нравственные основы мировых религий.
ОН 3.2. Әлемдік діндердің рухани-адамгершілік негіздерін түсіндіру.
ОН 3.3. Конфессиялардың киелі мәтіндерін түсіндіру.
ОН 3.4. Әлемдік және Ұлттық діндердегі теологиялық мәселелерді түсіндіру.
КҚ 4. Діни философияның жетістіктерін, оның адамгершілік және рухани әлеуетін талдау
КМ 4. Діни философияның жетістіктерін, оның адамгершілік және рухани әлеуетін талдау
ОН 4.1. Әлемдік қоғамдастықтағы дәстүрлердің рөлін сипаттау.
ОН 4.2. Халықтар мен ұлттар арасындағы бейбітшілік пен келісімді қолдаудың маңызды құралдарының бірі ретінде дінаралық диалогты жүзеге асыру.
ОН 4.3. Діни дәстүрлер тарихы тұрғысынан діни мәселелерді талдау және түсіндіру.
ОН 4.4. Кәсіби қызметте ақпараттық технологияларды қолдану.
КҚ 5. Діни ұйымдарда түрлі іс-шараларды дайындау және өткізу
КМ 5. Діни ұйымдарда түрлі іс-шараларды дайындау және өткізу
ОН 5.1. Әртүрлі дінди сенімдегі адамдардың толерантты қарым-қатынасын қалыптастыру үшін канондық негіздемелерді қолдану.

РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02210201 - Теолог"
ПК 1. Регулировать взаимоотношения граждан по вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с религиозными канонами
ПМ 1. Регулирование взаимоотношений граждан по вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с религиозными канонами
РО 1.1. Характеризовать религиозно-этические ценности мировых религий.
РО 1.2. Соблюдать нормы и духовные ценности, основанные на идеалах человеческих качеств.
РО 1.3. Устанавливать связь с людьми различных религиозных убеждений в соответствии с нормами этикета.
РО 1.4. Проявлять толерантность к вероисповеданию и правам людей.
ПК 2. Сотрудничать с религиозными конфессиями по осуществлению представительско – посреднических функций во всех областях профессиональной деятельности
ПМ 2. Сотрудничество с религиозными конфессиями
РО 2.1. Формировать мировоззренческие позиции.
РО 2.2. Развивать профессиональные компетенции в области религиозной философии.
РО 2.3. Анализировать международные религиозные процессы, регионально-религиозную обстановку.
РО 2.4. Характеризовать основные этапы развития мировых религий.
ПК 3. Разъяснять догмы теологии
ПМ 3. Разъяснение догм теологии
РО 3.1. Разъяснять духовно –нравственные основы исламской религии.
РО 3.2. Разъяснять сакральные тексты конфессий.
РО 3.3. Объяснять теологические проблемы в мировых и национальных религиях.
РО 3.4. Соблюдать условия и правила проведения религиозных обрядов и культов мировых религий.
ПК 4. Анализировать достижения исламской философии, ее нравственный и духовный потенциал
ПМ 4. Анализ достижения исламской философии, ее нравственного и духовного потенциала
РО 4.1. Характеризовать роль традиций в мировом сообществе.
РО 4.2. Осуществлять межрелигиозный диалог, как один из важнейших инструментов поддержания мира и согласия между народами и нациями.
РО 4.3. Проводить анализ и интерпретацию религиозных проблем с позиции истории религиозных традиций.
РО 4.4. Использовать информационные технологии в профессиональной деятельности.
ПК 5. Участвовать в подготовке и проведении различных мероприятий в религиозных организациях
ПМ 5. Подготовка и проведение мероприятий в религиозных организациях
РО 5.1. Применять канонические обоснования для формирования толерантного взаимоотношения людей различных вероучений.

ОН 5.2. Профилактикалық жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Дұрыс өмірлік ұстанымды нығайту үшін Қазақстан Республикасы Дін және діни бірлестіктер туралы нормативтік-құқықтық актілерін түсіндіру.
ОН 5.4. Діни ұйымдардың өкілдерімен ынтымақтасу және оларды әлеуметтік маңызы бар міндеттерді шешуге және әлеуметтік жобаларды орындауға тарту.
КҚ 6. Ғылыми-теологиялық зерттеулердің негізгі принциптері мен әдістерін қолдану
КМ 6. Ғылыми-теологиялық зерттеулердің негізгі принциптері мен әдістерін қолдану
ОН 6.1. Әртүрлі діни мәтіндерге, әдебиеттерге, аудио және бейнематериалдарға сараптама жүргізу, қолжазбалар мен кітаптардың тарихи құндылығын анықтау.
ОН 6.2. Теологиялық мазмұндағы мәселелерді шешудің стандартты әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Діни, этникалық және ұлттық негіздегі, экстремизмнің, терроризмнің және діни топтардың өзге де деструктивті қызметінің алдын алу және оған қарсы іс-қимыл саласындағы жанжалдарды шешуге жәрдемдесу.
ОН 6.4. Деструктивті діни ұйымдарға тартылған тұлғалар үшін жеке және топтық тренингтер өткізу, келіспеушіліктердің туындау себебін талдау.
КҚ 7. Әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оңалту және көмек көрсету қызметтін жүзеге асыру
КМ 7. Әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оңалту және көмек көрсету қызметтін жүзеге асыру
ОН 7.1. Адамды деструктивті ағымдарға тарту себептерін анықтау.
ОН 7.2. Оңалтылатын адамдарға теологиялық кеңес және көмек көрсету.
ОН 7.3. Дәстүрлі емес діни ("салафизм") ағымның жақтаушыларымен дәстүрлі ислам платформасына көшіру бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 7.4. Қылмыстық-түзеу жүйесі мекемелерінде сотталғандардың діни қажеттіліктерің қанағаттандыру, ұлттық салт-дәстүрлерді, әдет-ғұрыптарды сақтау үшін жағдайлар жасау бойынша жұмыс бағдарламасын әзірлеу және енгізу.
"4S02210202 - Ислам теологі" біліктілігі
КҚ 1. Азаматтардың өзара қарым-қатынас, тыныс-тіршілік мәселелерін діни канондарға сәйкес реттеу
КМ 1. Азаматтардың өзара қарым-қатынас, тыныс-тіршілік мәселелерін діни канондарға сәйкес реттеу
ОН 1.1. Діни және этикалық құндылықтар нормалары мен рухани құндылықтарды сипаттау.
ОН 1.2. Ислам діні дәстүрлер байланысы мен өзара тәуелсіздігі және олардың өмір сүруінің нақты тарихи мәнін сипаттау.
ОН 1.3. Этикет нормаларына сәйкес әртүрлі діни нанымдағы адамдарымен байланыс орнату.
ОН 1.4. Адам құқықтары және діни сеніміне төзімділік таныту.
КҚ 2. Діни конфессиялармен ынтымақтасу
КМ 2. Діни конфессиялармен ынтымақтасу

РО 5.2. Осуществлять профилактические работы.
РО 5.3. Разъяснять нормативно-правовые акты Республики Казахстан о религии и религиозных объединениях для укрепления правильной жизненной позиции.
РО 5.4. Сотрудничать с представителями религиозных организаций и привлекать их для решения социально-значимых задач и выполнения социальных проектов.
ПК 6. Применять основные принципы и методы научно-богословских исследований в профессиональной деятельности
ПМ 6. Применение основных принципов и методов научно-богословских исследований
РО 6.1. Проводить экспертизу различных религиозных текстов, литературы, аудио- и видеоматериалов, определять историческую ценность рукописей и книг.
РО 6.2. Использовать стандартные методы решения проблем, имеющих теологическое содержание.
РО 6.3. Содействовать разрешению конфликтов на религиозной, этнической и национальной почве, в сфере профилактики и противодействия экстремизму, терроризму и иной деструктивной деятельности религиозных групп.
РО 6.4. Проводить индивидуальные и групповые тренинги для лиц, вовлеченных в деструктивные религиозные организации, анализировать причину возникновения разногласий.
ПК 7. Осуществлять деятельность по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации
ПМ 7. Осуществление деятельности по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации
РО 7.1. Выявлять причины вовлечения человека в деструктивные течения.
РО 7.2. Оказывать теологическую консультацию и помощь реабилитируемым лицам.
РО 7.3. Проводить профилактическую работу с приверженцами нетрадиционного религиозного течения ("салафизм") по переводу на платформу традиционного ислама.
РО 7.4. Разрабатывать и внедряь программу работы с осужденными по созданию условий для удовлетворения религиозных потребностей, соблюдения национальных традиций, обычаев и обрядов в учреждениях уголовно-исправительной системы.
Квалификация "4S02210202 - Исламский теолог"
ПК 1. Регулировать взаимоотношения мусульман друг с другом, а также мусульман и немусульман по различным вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с исламскими канонами
ПМ 1. Регулирование взаимоотношений граждан по вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с религиозными канонами
РО 1. 1. Характеризовать религиозно-этические ценности.
РО 1.2. Характеризовать взаимосвязь и взаимозависимость исламских религиозных традиций и конкретного исторического контекста их существования.
РО 1.3. Устанавливать связь с людьми различных религиозных убеждений в соответствии с нормами этикета.
РО 1.4. Проявлять толерантность к вероисповеданию и правам людей.
ПК 2. Сотрудничать с религиозными конфессиями по осуществлению представительско – посреднических функций во всех областях профессиональной деятельности
ПМ 2. Сотрудничество с религиозными конфессиями

ОН 2.1. Діни конфессиялармен өзара іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыруға және іске асыруға қатысу.
ОН 2.2. Ислам конфессиясының діни бірлестіктерімен өзара іс-қимыл жасау.
ОН 2.3. Халықаралық діни процестерді, аймақтық-діни жағдайды талдау.
ОН 2.4. Қазіргі заманғы фиқһи мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
КҚ 3. Исламның рухани құндылықтарын ханафи мазхабы матуридиттік теологиялық мектебінің сәйкес түсіндіру, тарату
КМ 3. Исламның рухани құндылықтарын ханафи мазхабы матуридиттік теологиялық мектебінің сәйкес түсіндіру, тарату
ОН 3.1. Ислам дінінің рухани-адамгершілік негіздерін түсіндіру.
ОН 3.2. Исламдық салт-дәстүрлер мен гибадат түрлерін жіктеу.
ОН 3.3. Кәсіби қызметте араб тілін қолдану.
ОН 3.4. Кәсіби діни мазмұндағы мәтіндерді араб тілінен қазақ тіліне аудару.
КҚ 4. Теология догмаларын түсіндіру
КМ 4. Теология догмаларын түсіндіру
ОН 4.1. Ислам теологиясының негізгі мәселелерін сипаттау.
ОН 4.2. Араб тіліндегі діни мәтіндерді түсіндіру.
ОН 4.3 Әлемдік және Ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты бағалау.
ОН 4.4. Нанымдарды, іс-әрекеттерді исламның догматикалық талаптарына сәйкестігі тұрғысынан талдау..
КҚ 5. Ислам философиясының жетістіктерін, оның адамгершілік және рухани әлеуетін талдау
КМ 5. Ислам философиясының жетістіктерін, оның адамгершілік және рухани әлеуетін талдау
ОН 5.1. Кәсіби өзін-өзі дамыту мен өзін-өзі жетілдірудің перспективтік желілерін құру және іске асыру.
ОН 5.2. Діни дәстүрлер тарихы тұрғысынан діни мәселелерді талдау және түсіндіру.
ОН 5.3. Жалпыадамзаттық құндылықтардың бірлігін ескере отырып, өзге конфессия өкілдерімен діни диалог жүргізу.
ОН 5.4. Неке-отбасы қатынастарын реттейтін отбасылық құқық нормаларын сипаттау.
КҚ 6. Мұсылмандық діни ұйымдарында іс-шараларды дайындау және өткізу
КМ 6. Мұсылмандық діни ұйымдарында іс-шараларды дайындау және өткізу
ОН 6.1. Діни экстремизмнің алдын алу жұмыстары бойынша халықты хабардар ету.
ОН 6.2. Исламдық діни дәстүрлердің тарихы тұрғысынан діни мәселелерді талдау және түсіндіру.
ОН 6.3. Құранның классикалық түсіндірмелері негізінде Қасиетті аяттардың мағынасын түсінуге мұсылмандардың назарын аудару.
ОН 6.4. Өзге діни ағым өкілдерімен толерантты қарым-қатынас құру.
КҚ 7. Ғылыми-теологиялық зерттеулердің негізгі принциптері мен әдістерін қолдану
КМ 7. Ғылыми-теологиялық зерттеулердің негізгі принциптері мен әдістерін қолдану

РО 2.1. Участвовать в формировании и реализации основных направлений государственной политики в области взаимодействия с религиозными конфессиями.
РО 2.2. Взаимодействовать с религиозными объединениями исламской конфессии.
РО 2.3. Анализировать международные религиозные процессы, регионально-религиозную обстановку.
РО 2.4. Обеспечивать осуществление разъяснительной работы по современным вопросам фикха.
ПК 3. Распространять духовные ценности Ислама в соответствии с трактовкой их матуридистской богословской школой ханафитского мазхаба
ПМ 3. Распространение духовных ценностей Ислама в соответствии с трактовкой их матуридистской богословской школой ханафитского мазхаба
РО 3.1. Разъяснять духовно –нравственные основы исламской религии.
РО 3.2. Классифицировать виды исламских обрядов и культов.
РО 3.3. Использовать арабский язык в профессиональной деятельности.
РО 3.4. Переводить профессионально - ориентированные тексты религиозного содержания с арабского языка на казахский язык.
ПК 4. Разъяснять догмы исламской теологии
ПМ 4. Разъяснение догм исламской теологии
РО 4.1. Характеризовать основные вопросы исламской теологии.
РО 4.2. Разъяснять сакральные тексты конфессий.
РО 4.3. Проводить оценку информации о теологических проблемах в мировых и национальных религиях.
РО 4.4. Анализировать убеждения, поступки с точки зрения их соответствия догматическим требованиям ислама.
ПК 5. Анализировать достижения исламской философии, ее нравственный и духовный потенциал
ПМ 5. Анализ достижения исламской философии, ее нравственного и духовного потенциала
РО 5.1. Выстраивать и реализовывать перспективные линии профессионального саморазвития и самосовершенствования.
РО 5.2. Проводить анализ и интерпретацию религиозных проблем с позиции истории религиозных традиций.
РО 5.3. Вести религиозный диалог с представителями иных конфессий с учетом единства общечеловеческих ценностей.
РО 5.4. Характеризовать нормы семейного права, регламентирующие брачно-семейные отношения.
ПК 6. Участвовать в подготовке и проведении различных мероприятий в религиозных мусульманских организациях
ПМ 6. Подготовка и проведение различных мероприятий в религиозных мусульманских организациях
РО 6.1. Информировать население о работе по профилактике религиозного экстремизма.
РО 6.2. Проводить анализ и интерпретацию религиозных проблем с позиции истории религиозных традиций Ислама.
РО 6.3. Акцентировать внимание мусульман на понимании смысла Священного Откровения на основе классических комментариев Корана.
РО 6.4. Выстраивать толерантные отношения с представителями иных религиозных течений.
ПК 7. Применять основные принципы и методы научно-богословских исследований
ПМ 7. Применение основных принципов и методов научно-богословских исследований

ОН 7.1. Әр түрлі жағдайлардағы қақтығыстардың ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 7.2. Рухани-ағартушылық, әлеуметтік-креативті бағдарламалар жұмысына қатысу.
ОН 7.3. Дінтану сараптамасын жүргізудің сапасын қамтамасыз ету үшін қазіргі заманғы және дәстүрлі әдістемелерді үйлестіру.
ОН 7.4. Құран аяттарын теологиялық мәселелерді шешу үшін қолдану.
КҚ 8. Әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оңалту және көмек көрсету қызметтін жүзеге асыру
КМ 8. Әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оңалту және көмек көрсету қызметтін жүзеге асыру
ОН 8.1. Адамды деструктивті ағымдарға тарту себептерін анықтау.
ОН 8.2. Оңалтылатын адамдарға теологиялық кеңес және көмек көрсету.
ОН 8.3. Иманды нығайту үшін негізгі діни нанымдарды анықтау.
ОН 8.4. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде теологиялық оңалту жұмысын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
71-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02210300 - Хадистану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 7.1. Характеризовать специфику конфликта в различных ситуациях
РО 7.2. Участвовать в работе, духовно-просветительских, социально-креативных программах.
РО 7.3. Сочетать современные и традиционные методики для обеспечения качества проведения религиоведческой экпертизы.
РО 7.4. Использовать аяты Корана для решения теологических проблем.
ПК 8. Осуществлять деятельность по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации
ПМ 8. Осуществление деятельности по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации
РО 8.1. Выявлять причины вовлечения человека в деструктивные течения.
РО 8.2. Оказывать теологическую консультацию и помощь реабилитируемым лицам.
РО 8.3. Определить основные религиозные убеждения для укрепления веры
РО 8.4. Проводить теологическую и реабилитационную работу в учреждениях уголовно-исправительной системы.
Приложение 71 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02210300 - Хадисоведение"

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S02210301 - Хафиз" біліктілігі
КҚ 1. Құран жаттау әдіс-тәсілдерін қолдану
КМ 1. Құранды оқу
ОН 1.1. Құранды жаттап алуға қызықтыратын Құран аяттары мен хадистерді қарастыру.
ОН 1.2. Құранды тәжуид ережелерін сақтай отырып оқу.
ОН 1.3. Құран жаттаудың орта азиялық әдістемесін қолдану.
ОН 1.4. Құран жаттаудың түрік әдістемесін пайдалану.
ОН 1.5. Құранды жаттаудың араб әдістемесін қолдану.
ОН 1.6. Құран оқуды мұсылман дәстүрі бойынша ерекше құлшылық түрі ретінде көрсету.
ОН 1.7. Құранды мәнерлеп оқу барысында түзету дағдыларын қолдану.
КҚ 2. Құран Кәрім аяттарының тәпсірін пайдалану
КМ 2. Құран Кәрім аяттарының тәпсірлеу
ОН 2.1. Құран Кәрім аяттары тәпсірінің теориялық негіздерін пайдалану.
ОН 2.2. Құран тәпсірлеріне салыстырмалы талдау жасау.
ОН 2.3. Құран аяттарының тәпсірін қазақ тілінде пайдалана отырып, олардың мағыналарын түсіндіріп ашықтап беру.
ОН 2.4. Құран Кәрімнің аудармаларына талдау жасау.
ОН 2.5. Ислам сенімінің принциптерін түсіндіру
ОН 2.6. Ислам фиқһ мәселелеріндегі келіспеушіліктердің өткір мәселелерін зерттеу.
КҚ 3. Діни оқу-тәрбие және танымдық қызметті жүргізу
КМ 3. Діни оқу-тәрбие және танымдық қызметті жүргізу
ОН 3.1. Діни оқу-тәрбие және ағарту жұмыстарын жүргізуді жоспарлау.
ОН 3.2. Тәжуид ережелеріне сәйкес Құран сабақтарын өткізу.
ОН 3.3. Білім алушылардың жеке қабылеттері мен қызығушылықтарын және бейімділігін арттыру.
ОН 3.4. Діни пәндер бойынша араб тілін оқыту әдістемесін пайдалану.
ОН 3.5. Ислам тарихын сипаттау.
КҚ 4. Хафиз біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
КМ 4. Хафиз біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
ОН 4.1. Жыл бойы Құранды басынан аяғына дейін хатм ету, бағыштау.
ОН 4.2. Рамазан айында Тарауық намазын жүргізу.
ОН 4.3. Құран аяттарын емдеу мақсатында шипа тілеу үшін оқу.
ОН 4.4. Құран оқытудың ұрпақтан-ұрпаққа үзілмей келе жатқан тәсіліне әуелде қалыптасқан әдістемесін қолдану.
ОН 4.5. Қари-хафиздердің байқаулары мен халықаралық олимпиадаларға қатысу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
Профессиональные модули
Квалификация "4S02210301 - Хафиз"
ПК 1. Использовать методики заучивания Корана
ПМ 1. Изучение Корана
РО 1.1. Изучать аяты Корана и хадисов, стимулирующих запоминание Корана.
РО 1.2. Читать Коран с соблюдением правил таджвида.
РО 1.3. Применять среднеазиатский метод заучивания Корана.
РО 1.4. Использовать турецкий способ заучивания Корана.
РО 1.5. Применять арабский способ заучивания Корана
РО 1.6. Демонстрировать чтение Корана как особого вида поклонения по мусульманской традиции.
РО 1.7. Использовать навыки корректировки рецитации чтения Корана.
ПК 2. Использовать толкование текста Священного Корана
ПМ 2. Толкование текста Священного Корана
РО 2.1. Применять теоретические принципы толкования текста Священного Корана.
РО 2.2. Проводить сравнительный анализ тафсиров Корана.
РО 2.3. Использовать толкования текстов Корана на казахском языке, давать разъяснения о смысле аятов.
РО 2.4. Анализировать переводы Корана.
РО 2.5. Объяснять принципы исламского вероубеждения.
РО 2.6. Исследовать острые проблемы разногласий в вопросах исламского фикха.
ПК 3. Проводить религиозную учебно-воспитательную и просветительскую работу
ПМ 3. Проведение религиозной учебно-воспитательной и просветительской работы
РО 3.1. Планировать проведение религиозной учебно-воспитательной и просветительской работы.
РО 3.2. Проводить обучение чтению Корана в соответствии с правилами таджвида.
РО 3.3. Развивать индивидуальные способности, интересы и склонности обучающихся.
РО 3.4. Использовать методику обучения арабскому языку по религиозным дисциплинам.
РО 3.5. Характеризовать историю ислама.
ПК 4. Выполнять профессиональные функции хафиза
ПМ 4. Выполнение профессиональных функций хафиза
РО 4.1. Совершать хатм Корана в течение года.
РО 4.2. Проводить Ат -Таравих намаз во время месяца Рамадан.
РО 4.3. Использовать чтение аятов Корана для исцеления.
РО 4.4. Применять способ изначальной передачи из поколения в поколение неразрывной цепочки методики чтения Корана.
РО 4.5. Принимать участие в конкурсах и международных олимпиадах чтецов Корана.

ОН 4.6. Хафиздерге сапалы білім беру үшін заманауи және дәстүрлі әдістер мен технологияларды үйлестендіру.
"4S02210302 - Хадистанушы" біліктілігі
КҚ 1. Діни қауымдастыққа исламның сүнниттік бағытында ханафи мәзһабының талаптарына сәйкес ағартушылық жүргізу
КМ 1. Исламның сүнниттік бағытында ханафи мәзһабының талаптарына сәйкес діни қауымдастыққа білім беру
ОН 1.1. Бастапқы дереккөздерден араб тіліндегі мәтіндері оқып талдау.
ОН 1.2. Мұсылман діни ұйымдарында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру.
ОН 1.3. Қазіргі қазақстандық діни кеңістіктегі хадис ғылымының рөлін сипаттау.
ОН 1.4. Ханафи құқық мектебіне сәйкес рәсімдерді ұйымдастыру және өткізу.
КҚ 2. Хадистанушы қызметінде шариғаттың тұжырымдамалық тәсілдерінің қолданысын жүзеге асыру
КМ 2. Шариғи үкім шығаруда хадис әдістемесін қолдану
ОН 2.1. Шариғаттың тұжырымдамалық тәсілдерін қолдану.
ОН 2.2. Үкім шығару үшін ханафи құқық мектебінің хадис әдіснамасын қолдану.
ОН 2.3. Хадистерден үкім шығару үшін фиқһ мектептері қолданатын әдіснамалық әдістерді анықтау және қолдану.
ОН 2.4. Қазіргі хадис ілімін дамыту үшін дәстүрлі және инновациялық тәсілдерді қолдану.
КҚ 3. Хадис мәтіндерін жатқа оқу, оларды интерпретациялаудың құрылымдық логикасын байланыстыру
КМ 3. Хадистерді оқу
ОН 3.1. Негізгі жинақтарда хадис мәтіндерін оқу мен жаттаудың әртүрлі әдістерін қолдану.
ОН 3.2. Хадис мәтіндерін интерпретациялауда әдіснамалық тәсілдерді қолдану.
ОН 3.3. Ханафи мектебінің хадистерін түсіндірудің әдіснамалық негіздерін сипаттау.
ОН 3.4. Уағыздарда хадис мәтіндерінің түсіндірмесін қолдану.
ОН 3.5. Жинақтардан хадистер тауып, оларға толық талдауын жасау.
ОН 3.6. Хадис баяндаушыларының тізбегін анықтау және сипаттау.
ОН 3.7. Шариғат негізінде шешім қабылдауда дәлел ретінде қолданылатын хадистерді жүйелеу.
ОН 3.8. Ханафи мектебінің классификациясына сәйкес хадистерге талдау жасау.
КҚ 4. Кәсіби қызметте сараптамалық - консультативтік комиссия құрамында іс жүргізу
КМ 4. Сараптамалық, консультациялық жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Хадис аудармасының сапасына сараптамалық баға беру.
ОН 4.2. Шариғат үкімдерін шығару кезінде дәлел ретінде қолданылатын хадистерді жіктеу.
ОН 4.3. Хадистерді талдау және сараптау, олардың дереккөздері мен сенімділік дәрежесін анықтау.
ОН 4.4. Қызмет барысында хадис ғалымдарының еңбектерін қолдану.
КҚ 5. Мұсылмандарды әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оларға көмек көрсету және оңалту жөніндегі әлеуметтік-практикалық қызметті ұйымдастыру
КМ 5. Мұсылмандарды әлеуметтік бейімдеу, қорғау, оларға көмек көрсету және оңалту жөніндегі әлеуметтік-практикалық қызметті ұйымдастыруды жүзеге асыру

РО 4.6. Сочетать современные и традиционные методики и технологии для обеспечения качества обучения хафизов.
Квалификация "4S02210302 - Хадисовед"
ПК 1. Просвещать религиозную общину в соответствии с требованиями ханафитского мазхаба суннитского ислама
ПМ 1. Просвещение религиозной общины в соответствии с требованиями ханафитского мазхаба суннитского ислама
РО 1.1. Читать и анализировать арабский текст из первоисточников.
РО 1. 2. Организовывать и осуществлять просветительскую работу в мусульманских религиозных организациях.
РО 1.3. Характеризовать роль хадисоведения в современном казахстанском религиозном пространстве.
РО 1.4. Организовывать и проводить обряды в соответствии с ханафитской правовой школой.
ПК 2. Использовать в работе хадисоведа концептуальные подходы шариата
ПМ 2. Использование концептуальных подходов шариата
РО 2.1. Определять шариатскую значимость хадисов по теоретическим основаниям.
РО 2.2. Использовать методологию хадисов для вынесения вердикта ханафитами.
РО 2.3. Определять и применять методологические приемы, используемые фикхскими школами для вынесения хукма из хадисов.
РО 2.4. Использовать традиционные и инновационные подходы для развития современного хадисоведения.
ПК 3. Читать наизусть тексты хадисов, соотносить структурную логику их интерпретации
ПМ 3. Изучение хадисов
РО 3.1. Использовать различные методы чтения и запоминания текстов хадисов в основных сборниках.
РО 3.2. Применять методологические подходы к толкованию текстов хадисов.толкования хадисов.
РО 3.3. Характеризовать методологические основы толкования хадисов ханафитской школы.
РО 3.4. Использовать интерпретацию хадисных текстов в проповедях.
РО 3.5. Находить хадисы в сборниках и разрабатывать их полный анализ.
РО 3.6. Определять цепочки рассказчиков хадисов, их характеристики.
РО 3.7. Систематизировать хадисы, используемые в качестве доказательства при вынесении решений на основе шариата.
РО 3.8. Выполнять анализ хадисов в соответствии с классификациями ханафитской школы.
ПК 4. Участвовать в составе экспертно - консультативных комиссий в профессиональной деятельности
ПМ 4. Выполнение экспертной, консультационной работы
РО 4.1. Представлять экспертную оценку качества перевода хадисов.
РО 4.2. Классифицировать хадисы, используемые в качестве доказательства при вынесении постановлений шариата.
РО 4.3. Анализировать и разбирать хадисы, определять их источники и степень их достоверности.хадисов.
РО 4.4. Использовать в работе труды ученых хадисоведов.
ПК 5. Организовать социально –практическую деятельность по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации мусульман
ПМ 5. Организация социально –практической деятельности по социальной адаптации, защите, помощи и реабилитации мусульман

ОН 5.1. Хадис мәтіндеріндегі діни байланыстар (ислам) мәселелерін анықтау.
ОН 5.2. Ханафи мәзһабының танымдық платформаларына сәйкес қазіргі хадис ғылымының проблемаларына тұжырымдамалық талдау жасау.
ОН 5.3. Мұсылмандардың бір-бірімен, сондай-ақ мұсылмандар мен мұсылман емес адамдардың ислам қағидаттарына сәйкес өмір сүруді ұйымдастырудың әртүрлі мәселелері бойынша қарым-қатынасын реттеу.
ОН 5.4. Қазақстанның ислам діні кеңістігінде хадистану тұрғысынан әлеуметтік көмекті ұйымдастыру және қорғау бойынша жұмыс жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылымминистрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
73-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "02310100 – Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 5.1. Выявлять проблемы религиозных связей ислама в текстах хадисов.
РО 5.2. Выполнять концептуальный анализ проблем современного хадисоведения в соответствии с когнитивными платформами ханафитского мазхаба.
РО 5.3. Регулировать взаимоотношения мусульман друг с другом, а также мусульман и немусульман по различным вопросам организации жизнедеятельности в соответствии с исламскими канонами.
РО 5.4. Проводить работу по организации социальной помощи и защите с позиции хадисоведения в казахстанском исламском пространстве.
Приложение 73 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "02310100 - Переводческое дело" (по видам)"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3S02310101 - Аудармашы" біліктілігі
КҚ 1. Тілдік білім парадигмасын қолдану
КМ 1. Тілдік білім парадигмасын қолдану
ОН 1.1. Кәсіби қызметке байланысты лексиканы қолдану.
ОН 1.2. Лингвистикалық, энциклопедиялық, лексикографиялық және арнайы әдебиеттерге бағдарлау.
ОН 1.3. Ауызша және жазбаша сөйлеу түрлерін дұрыс тұжырымдау.
ОН 1.4. Тілдің грамматикалық және фонетикалық нормаларын сақтай отырып, әңгімелесу, қарым-қатынас жүргізу.
ҚҚ 2. Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
КM 2. Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
ОН 2.1. Кәсіби өзекті мәселелерді шешуге қатысты ақпаратты іздеу алгоритмін анықтамалық әдебиеттерде, электрондық мәліметтер базасында және интернет іздеу жүйелерінде қолдану.
ОН 2.2. Әр түрлі мәтіндермен жұмыс жасау.
ОН 2.3 Бір тілден екінші тілге тез ауысу.
ОН 2.4 Аударманы жүзеге асыру барысындағы коммуникативті жағдайдың ерекшеліктерін бағалау.
ОН 2.5. Іскерлік қарым-қатынас қағидаларын хат алмасу мен байланыс кезінде қолдану.
ОН 2.6. Параллель және прецедентті мәтіндерді (шаблондарды) іздеуді, таңдауды және салыстырмалы талдауды жүзеге асыру.
ОН 2.7 Лексикалық, грамматикалық, стилистикалық трансформациялау жүйесін түпнұсқа мәтіндегі тілдерді түрлендіру құралы ретінде қолдану.
КҚ 3. Аударманың ауызша және жазбаша түрлерін жүзеге асыру
КМ 3. Аударманың ауызша және жазбаша түрлерін жүзеге асыру
ОН 3.1. Аударматанудың жалпы тұжырымдамасын ұсыну.
ОН 3.2. Әр түрлі мәдениет өкілдерінің өзара әрекеттесу және өзара түсіністік техникасын игеру.
ОН 3.3. Қажетті тілдерде ауызша және жазбаша аударманы жасау.
ОН 3.4. Автоматтандырылған және автоматты аудармадан кейінгі редакциялауды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Жазбаша орындаған аударманың сапасын талдау және бағалау.
ОН 3.6. Практикалық есептерді шешу кезінде алған теориялық білімді тәжірибеде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
75-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "03220100 - Кітапхана ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3S02310101 - Переводчик"
ПК 1. Использовать парадигму языковых знаний
ПМ 1. Использование парадигмы языковых знаний
РО 1.1. Применять лексику, связанную с профессиональной деятельностью.
РО 1.2. Ориентироваться в лингвистической, энциклопедической, лексикографической и специальной литературе.
РО 1.3. Правильно оформлять речь в устном и письменном виде.
РО 1.4.Вести беседу, переписку, соблюдая грамматическую и фонетическую нормы языка.
ПК 2. Внедрять дискурсивные способы для интерактивного изучения языка
ПМ 2. Внедрение дискурсивных способов для интерактивного изучения языка
РО 2.1. Применять алгоритм поиска информации, релевантной для решения профессиональных задач в справочной литературе, электронных базах данных и поисковых системах интернета.
РО 2.2. Работать с различными видами текстов.
РО 2.3.Быстро переключаться с одного языка на другой.
РО 2.4 Оценивать особенности коммуникативной ситуации, в которой осуществляется перевод
РО 2.5. Применять принципы делового общения при переписке и коммуникации.
РО 2.6. Осуществлять поиск, отбор и сравнительный анализ параллельных и прецедентных текстов (шаблонов).
РО 2.7.Использовать систему лексических, грамматических, стилистических трансформаций как средство языкового преобразования исходного текста.
ПК 3. Осуществлять различные виды устного и письменного перевода
ПМ 3. Осуществление различных видов устного и письменного перевода
РО 3.1.Представлять общую концептуальность переводоведения.
РО 3.2. Владеть техникой взаимодействия и взаимопонимания с представителями разных культур.
РО 3.3.Производить устный и письменный перевод на необходимых языках.
РО 3.4. Осуществлять постредактирование автоматизированного и автоматического перевода.
РО 3.5.Анализировать и оценивать качество выполненного письменного перевода.
РО 3.6.Применять полученные теоретические знания на прктике в ходе решения практических задач.
Приложение 75 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "03220100 - Библиотечное дело"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S03220101 - Кітапханашы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында көркем әдебиетті насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
КМ 1. Эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
ОН 1.1. Халық арасында кітап оқуды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 1.2. Әдебиеттанудың негізгі ұғымдарын, терминологияны және әдебиет теориясын қолдану.
ОН 1.3. Кітапхана жұмысының формалары арқылы көркем шығармаларды насихаттауда әдеби мұраны қолдану.
КҚ 02. Кітапхана және мұрағат пайдаланушыларына қызмет көрсету
КМ 02. Кітапхана және мұрағат пайдаланушыларына қызмет көрсету
ОН 2.1. Кітапхана материалдарын беру және алу.
ОН 2.2. Кітапханааралық абонементтің жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Сырттай және стационардан тыс қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Кітапхана пайдаланушыларына жалпы ақпарат беріп, кітапхана сайтын жүргізу.
ОН 2.5. Қазақстан Республикасында жазудың пайда болуының негізгі кезеңдерін, кітаптың, кітап басып шығарудың тарихын және кітаптанудың тарихын жіктеу.
КҚ 3. Кітапхана қорын жинақтау, есепке алу, өңдеу және каталогтау (мұрағат қоры)
КМ 3. Кітапханада библиографиялық жұмысты ұйымдастыру
ОН 3.1. Деректер базасын құру және кітап қорын ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Кітапхана құжаттарын жүргізу.
ОН 3.3. Анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуді және библиографиялық ақпарат беруді ұйымдастыру.
ОН 3.4. Қорды қалыптастыру және оқырмандарға қызмет көрсету кезінде заманауи желілік және мультимедиялық ақпараттық технологияларды пайдалану.
ОН 3.5. Кітаптардың, мерзімді басылымдардың және басқа да баспа, дыбыс-бейне немесе цифрлық материалдардың жүйелі жиналыстарын толықтыруды және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 4. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, консервациялау және реставрациялау жұмыстарына қатысу
КМ 4. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, консервациялау
ОН 4.1. Құжаттар мен кітаптарды сақтау үшін қажетті жағдайлар жасау.
ОН 4.2. Коллекциялар үшін кітаптар, өнер туындыларын, үлгілер мен артефактілерді дайындауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтау.
КҚ 5. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау үшін әлеуметтік және психологиялық зерттеулер жүргізу
КМ 5. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау
ОН 5.1. Кітапхана ісінде менеджменттің принциптері мен әдістерін қолдану.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S03220101 - Библиотекарь"
ПК 1. Пропагандировать художественную литературу среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 1. Воспитание эстетического и художественного вкуса
РО 1.1. Организовывать мероприятия по популяризации чтения книг среди населения.
РО 1.2. Использовать основные понятия литературоведения, терминологию и теорию литературы.
РО 1.3. Использовать литературное наследие в пропаганде художественных произведений через формы библиотечной работы.
ПК 2. Обслуживать пользователей библиотек и архивов
ПМ 2. Обслуживание пользователей библиотек и архивов
РО 2.1. Выдавать и получать библиотечные материалы.
РО 2.2. Обеспечивать работу межбиблиотечного абонемента.
РО 2.3. Осуществлять заочное и внестационарное обслуживание.
РО 2.4. Предоставлять пользователям библиотеки общую информацию, вести сайт библиотеки.
РО 2.5. Классифицировать основные этапы возникновения письменности, историю книги, книгопечатания и историю книговедения в Республике Казахстан.
ПК 3. Комплектовать, вести учҰт, обрабатывать и каталогизировать библиотечный фонд (архивный фонд)
ПМ 3. Организация библиографической работы в библиотеке
РО 3.1. Создавать базу данных и выполнять работу по организации книжного фонда.
РО 3.2. Вести библиотечную документацию.
РО 3.3. Организовывать справочно-библиографическое обслуживание и библиографическое информирование.
РО 3.4. Использовать современные сетевые и мультимедийные информационные технологии при формировании фонда и обслуживании читателей.
РО 3.5. Организовывать пополнение и обслуживание систематических собраний книг, периодических изданий и других печатных, аудиовизуальных или цифровых материалов.
ПК 4. Участвовать в работе по восстановлению, консервации и реставрации документов и книг
ПМ 4. Восстановление, консервация и реставрация документов и книг
РО 4.1. Создавать необходимые условия для хранения документов и книг.
РО 4.2. Осуществлять подготовку книг, произведений искусства, образцов и артефактов для коллекций.
РО 4.3. Соблюдать требования по охране труда и пожарной безопасности.
ПК 5. Проводить социологические и психологические исследования для выявления потребностей и интересов читателей
ПМ 5. Выявление потребностей и интересов читателей
РО 5.1. Использовать принципы и методы менеджмента в библиотечном деле.

ОН 5.2. Кітапхана жұмысына маркетингтік зерттеулер жүргізу.
ОН 5.4. Кітапханалық және ақпараттық қызметтерді зерттеу, талдау жүргізу.
ОН 5.5. Пайдаланушылардың өзгеретін сұраныстарына сәйкес кітапханалық және ақпараттық қызметтерді ұсыну.
ОН 5.6. Кітапхана ісінің халықаралық технологияларын зерделеу.
ОН 5.7. Кітапхана ісі бойынша халықаралық конференцияларды өткізу және қатысу.
КҚ 6. Оқырмандардың әртүрлі топтарына арналған білім беру және мәдени-тәрбие бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 6. Білім беру және мәдени-тәрбие бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
ОН 6.1. Экскурсиялар, экспозициялар, әдеби кештер, кездесулер өткізу.
ОН 6.2. Библиографиялық сабақтар өткізу.
ОН 6.3. Шешендік өнердің әдістері мен стильдерін қолдану.
ОН 6.4. Кітапханалық сабақтар өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
77-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "03220200 - Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
032 Журналистика және ақпарат
0322 Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және мұрағаттану
Мамандығы:
03220200 - Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану
Біліктілігі:

РО 5.2. Проводить маркетинговые исследования работы библиотек.
РО 5.4. Проводить исследования, анализ библиотечных и информационных услуг.
РО 5.5. Предоставлять библиотечные и информационные услуги в соответствии с меняющимися запросами пользователей.
РО 5.6. Изучать международные технологии библиотечного дела.
РО 5.7. Проводить и участвовать в международных конференциях по библиотечному делу.
ПК 6. Организовывать и проводить образовательные и культурно-воспитательные программы для различных групп читателей
ПМ 6. Организация и проведение образовательных и культурно-воспитательных программ
РО 6.1. Проводить экскурсии, экспозиции, литературные вечера, встречи.
РО 6.2. Проводить библиографические уроки.
РО 6.3. Использовать методы и стили ораторского мастерства.
ПЗ 6.4. Проводить библиографические уроки.
Приложение 77 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "03220200 - Документационное обеспечение управления и архивоведение"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
03 Социальные науки и информации
032 Журналистика и информация
0322 Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Специальность:
03220200 - Документационное обеспечение управления и архивоведение
Квалификация:

ОН 3.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 3.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W03220201 - Офис-менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Іс қағаздарын белгіленген заңнамаға сәйкес жүргізу
КМ 1. Іс қағаздарын белгіленген заңнамаға сәйкес жүргізу
ОН 1.1. Кіріс және шығыс құжаттарын қабылдау және өңдеу.
ОН 1.2. Құжаттардың дерекқорын жүргізу: одан әрі тіркеу және сақтау үшін құжаттардың дұрыс ресімделуін тексеру, сақтау мерзімдерін бақылауды жүзеге асыру, есептік құжаттарды әзірлеу, сақтауға жатпайтын құжаттарды жою үшін ілеспе құжаттарды дайындау.
ОН 1.3. Құжаттарды есепке алу, сақтау, құрылымдық бөлімшелерге беру бойынша жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 2. Ұйым қызметкерлерінің еңбек функцияларын орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
КМ 2. Ұйым қызметкерлерінің еңбек функцияларын орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
ОН 2.1. Қызметкерлердің қажетті тауарлар мен қызметтеріне қажеттіліктерін анықтау.
ОН 2.2. Қызметкерлердің тиімді еңбек жағдайларын жасау үшін шығыс материалдарын, тауарларды, жабдықтар мен қызметтерді қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Кеңсе жабдықтарыңың және оған көрсетілетін сервистік қызметтің тиісті жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3. Іс сапарлар мен кездесулер жүйесін ұйымдастыру
КМ 3. Іс сапарлар мен кездесулер жүйесін ұйымдастыру
ОН 3.1. Қызметкерлердің іс сапарлары мен іс-шараларын қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Іскерлік қонақтарды алып жүруді және қызметкерлер мен іскер қонақтарға арналған іс-шаралардың қамтамасыз етілуін ұйымдастыру.
"4S03220202 - Іс қағаз жүргізушісі" біліктілігі
КҚ 1. Ұйымды басқаруды құжаттамалық және ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
КМ 1. Ұйымды басқаруды құжаттамалық және ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру

РО 3.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 3.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W03220201 - Офис-менеджер"
ПК 1. Вести делопроизводство в соответствии с установленным законодательством
ПМ 1. Ведение делопроизводства в соответствии с установленным законодательством
РО 1.1. Принимать и обрабатывать входящие и исходящие документации.
РО 1.2. Вести базы данных документов: проверка правильности оформления документов для дальнейшей регистрации и хранения, осуществление контроля сроков хранения, составление отчетности, подготовка сопроводительных документов для уничтожения документов, не подлежащих хранению.
РО 1.3. Организовать работу по учету, хранению, передаче документации в структурные подразделения.
ПК 2. Организовать эффективную деловую среду для выполнения трудовых функций работниками организации
ПМ 2. Организация эффективной деловой среды для выполнения трудовых функций работниками организации
РО 2.1. Определять потребности в необходимых товарах и услугах работников.
РО 2.2. Обеспечить работников расходными материалами, товарами, оборудованием и услугами для создания оптимальных условий труда.
РО 2.3. Осуществлять контроль над надлежащим состоянием офисного оборудования и его сервисного обслуживания.
ПК 3. Организовать систему деловых поездок и встреч
ПМ 3. Организация системы деловых поездок и встреч
РО 3.1. Обеспечить деловые поездки и мероприятия работников.
РО 3.2. Организовать сопровождение деловых гостей и обеспечение мероприятий для работников и деловых гостей.
Квалификация "4S03220202 - Делопроизводитель"
ПК 1. Организовать документационное и информационное обеспечение управления организацией
ПМ 1. Организация документационного и информационного обеспечения управления организацией

ОН 1.1. Құжаттау және құжаттаманы басқару процесін белгіленген заңнамаға сәйкес ұйымдастыру.
ОН 1.2. Ұйымда ағымдағы іс қағаздарды жүргізу. Ұйымның өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттарының жобаларын құру және ресімдеу.
ОН 1.3. Электрондық құжаттарды есепке алу, тіркеу және бақылаудың автоматтандырылған жүйелерін, ақпараттық-анықтамалық жүйелерді пайдалану және ұйым құжаттарының дерекқорын жүргізу.
ОН 1.4. Құжаттардың өтуін және орындалуын бақылауды, құжаттаудың үлгілік қағидаларының сақталуды, құжаттаманы басқаруды және ұйымда электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалануды жүзеге асыру.
КҚ 2. Құжаттардың ағымдағы сақталуын және істерді архивке тапсыруды ұйымдастыру
КМ 2. Құжаттардың ағымдағы сақталуын және істерді архивке тапсыруды ұйымдастыру
ОН 2.1. Ағымдағы іс жүргізу құжаттарын есепке алуды, сақтауды және тиісті құрылымдық бөлімшелерге жіберуді жүргізу.
ОН 2.2. Ұйымдағы іс жүргізуді әдістемелік басқаруды жүзеге асыру, істердің дұрыс қалыптастырылуын, есепке алынуын, сақталуын және архивке тапсырылуын бақылау.
ОН 2.3. Ұйымның ағымдағы қызметінің құжаттарын жүйелеу, сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Басқару қызметінің істері мен құжаттарын архивтік сақтауға дайындауды ұйымдастыру
КМ 3. Басқару қызметінің істері мен құжаттарын архивтік сақтауға дайындауды ұйымдастыру
ОН 3.1. Құжаттардың сақтау мерзімін тексеру және құжаттарды сақтауға дайындау.
ОН 3.2. Ұйым қызметі барысында пайда болған тұрақты, уақытша сақтау мерзімі бар және жеке құрам бойынша істер, құжаттар тізімдемесін ресімдеу және құру.
ОН 3.3. Істер мен құжаттарды ұйым архивіне тапсыруды ұйымдастыру.
"4S03220203 - Мұрағатшы" біліктілігі
КҚ 1. Архивті жүргізу және архив қорларын қалыптастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 1. Архивті жүргізу және архив қорларын қалыптастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 1.1. Құрылымдық бөлімшелерден істер мен құжаттарды қабылдауды жүзеге асыру, оларды өңдеу, есепке алу, жинақтау және сақтауды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Архивке сақтауға келіп түскен, архив құжаттарының ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізу.
ОН 1.3. Сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы істер мен актілердің тізімдемесін жасау талаптарын, тәртібін сақтау.
КҚ 2. Істер мен құжаттардың архивтік сақтау процестерін басқару
КМ 2. Істер мен құжаттардың архивтік сақтау процестерін басқару
ОН 2.1. Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архив құжаттарын ведомстволық және жеке архивтерде сақтауды ұйымдастыру.

РО 1.1. Организовать процесс документирования и управления документацией в соответствии с установленным законодательством.
РО 1.2. Вести текущее делопроизводство в организации. Составлять и оформлять проекты распорядительных и информационно-справочных документов организации.
РО 1.3. Пользоваться автоматизированными системами учета, регистрации и контроля электронных документов, информационно-справочными системами и вести базу данных документов организации.
РО 1.4. Осуществлять контроль за прохождением и исполнением документов, соблюдения типовых правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в организации.
ПК 2. Организовать текущее хранение документов и сдачу дел в архив
ПМ 2. Организация текущего хранения документов и сдача дел в архив
РО 2.1. Вести учет, хранение и передачу в соответствующие структурные подразделения документов текущего делопроизводства.
РО 2.2. Осуществлять методическое руководство делопроизводством в организации, контролировать правильное формирование, учет, хранение и сдачу дел в архив.
РО 2.3. Систематизировать, обеспечивать сохранность и защиту документов текущей деятельности организации.
ПК 3. Организовать подготовку дел и документов управленческой деятельности к архивному хранению
ПМ 3. Организация подготовки дел и документов управленческой деятельности к архивному хранению
РО 3.1. Проверять сроки хранения документов и подготавливать документы к хранению.
РО 3.2. Оформлять и составлять описи дел, документов постоянного, временного срока хранения и по личному составу, образовавшиеся в процессе деятельности организации.
РО 3.3. Организовать передачу дел и документов в архив организации.
Квалификация "4S03220203 - Архивист"
ПК 1. Организовать работы по ведению архива и формированию архивного фонда
ПМ 1. Организация работы по ведению архива и формированию архивных фондов
РО 1.1. Осуществлять прием дел и документов от структурных подразделений, организовать их обработку, учет, комплектование и хранение.
РО 1.2. Проводить экспертизу научной и практической ценности архивных документов, поступающих на архивное хранение.
РО 1.3. Соблюдать требования, порядок составления описи дел и актов о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению.
ПК 2. Управлять процессами архивного хранения дел и документов
ПМ 2. Управление процессами архивного хранения дел и документов
РО 2.1. Организовать хранение документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами.

ОН 2.2. Электрондық (цифрлық) архив жүйесін енгізуге, архив қорларына ғылыми - анықтамалық аппарат құруға, сараптау-тексеру, әдістемелік комиссия жұмысына қатысу.
ОН 2.3. Мемлекеттік мекемелер мен жекелеген азаматтардың сұраныстары бойынша архивтік істерді, құжаттарды, архивтік анықтамаларды, көшірмелер мен үзінділерді беру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Архивтік істер мен құжаттардың бар болуына және жай-күйіне тексеру жүргізу, архивтің есептік құжаттамасын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
79-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің 04110100 – "Есеп және аудит" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарлары 65-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 18.01.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0411 Бухгалтерлік іс және салық салу
Мамандығы:
04110100 - Есеп және аудит
Біліктілігі:

РО 2.2. Участвовать во внедрении системы электронного (цифрового) архива, в составлении научно - справочного аппарата к архивным фондам, в работе экспертно - проверочной, методической комиссий.
РО 2.3. Выполнять работы по выдаче архивных дел, документов, архивных справок, копий и выписок по запросам государственных учреждений и отдельных граждан.
РО 2.4. Проводить проверку наличия и состояния архивных дел и документов, вести отчетную документацию архива.
Приложение 79 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04110100 - Учет и аудит"
Сноска. Приказ дополнен приложением 65-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 18.01.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0411 Бухгалтерское дело и налогообложение
Специальность:
04110100 -Учет и аудит
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04110101 - Бухгалтер-кассир" біліктілігі
КҚ 1. Бастапқы құжаттармен жұмыс істеу және олардың қозғалысын бақылауды жүзеге асыру
КМ 1. Бастапқы құжаттармен жұмыс және олардың қозғалысын бақылау
РО 1.1. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария талаптарын ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру.
РО 1.2. Бухгалтерлік есеп саласындағы нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
РО 1.3. Ұйымда бухгалтерлік есеп әдістері мен нысандарын қолдану.
РО 1.4. Бастапқы құжаттарды қабылдауды және олардың дұрыс ресімделуін тексеруді жүзеге асыру.
РО 1.5. Нормативтік талаптарға сәйкес бастапқы құжаттарды ресімдеу (нұсқаулықтарымен).
РО 1.6. Құжат айналымын ұйымдастыру.
КҚ 2. Ақша қаражаттары және олардың баламаларының қозғалысына сәйкес операциялар есебін жүргізу
КМ 2. Ақша қаражаттары және олардың баламаларының қозғалысына сәйкес операциялар есебі
РО 2.1. Ақша қаражаты мен оның баламаларының сақталуын қамтамасыз ететін тәртіпті міндетті түрде ескере отырып қабылдау, есепке алу, беру және сақтау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру.
РО 2.2. Кассадағы ақша қаражаттарының қозғалысына байланысты бухгалтерлік операцияларды шоттарда көрсету.
РО 2.3. Банктегі есеп айырысу және арнайы шоттардағы ақша қаражаттарының есебін жүргізуге қатысу.
РО 2.4. Кассалық есептілікті жасау.
РО 2.5. Есеп беретін тұлғалармен есеп жүргізу.
КҚ 3. Қызметкерлерге еңбекақы, жәрдемақы және басқа да төлемдер бойынша есеп жүргізу
КМ 3. Қызметкерлерге жалақыны, Жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді есепке алу
РО 3.1. Жеке жұмыс режимдерінде жалақыны есептеңіз.
РО 3.2. Жалақыны есептеуді құжаттамалық ресімдеуді жүзеге асыру.
РО 3.3. Орташа жалақыны және демалыс сомасын есептеуге қатысу.
РО 3.4. Еңбек демалысын және демалысты пайдаланбау үшін өтемақыны есептеу.
РО 3.5. Сыйақылар мен ұстап қалуларды есепке алуды жүзеге асыру.
РО 3.6. Бюджетке төлеу үшін заңнамамен белгіленген салықтарды, міндетті жарналарды есептеу, ұстап қалу және аудару.
КҚ 4. Түгендеуге қатысу
КМ 4. Түгендеуге қатысу

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04110101 -Бухгалтер-кассир"
ПК 1. Работать с первичными документами и осуществлять контроль за их движением
ПМ 1. Работа с первичными документами и контроль за их движением
РО 1.1. Организовывать рабочее место с учетом требований техники безопасности и охраны труда, производственной санитарии.
РО 1.2. Применять нормативные правовые акты в области бухгалтерского учета.
РО 1.3. Применять методы и формы бухгалтерского учета в организации.
РО 1.4. Осуществлять прием и проверку правильности оформления первичных документов.
РО 1.5. Оформлять первичные документы в соответствии с нормативными требованиями (инструкциями).
РО 1.6. Организовать документооборот.
ПК 2. Вести учет операций, связанных с движением денежных средств и их эквивалентов
ПМ 2. Учет операций, связанных с движением денежных средств и их эквивалентов
РО 2.1. Осуществлять операции по приему, учету, выдаче и хранению денежных средств и их эквивалентов с обязательным соблюдением порядка, обеспечивающего их сохранность.
РО 2.2. Отражать на счетах бухгалтерские операции, связанные с движением денежных средств в кассе.
РО 2.3. Участвовать в проведении учета денежных средств на расчетных, и специальных счетах в банка.
РО 2.4.Составлять кассовую отчетность.
РО 2.5.Осуществлять учет с подотчетными лицами.
ПК 3. Производить расчет по заработной платы, пособий и иных выплат работникам
ПМ 3. Учет заработной платы, пособий и иных выплат работникам
РО 3.1. Исчислять оплату труда при отдельных режимах работы.
РО 3.2. Осуществлять документальное оформление расчета заработной платы.
РО 3.3. Участвовать при расчете средней заработной платы и суммы отпускных.
РО 3.4. Осуществлять расчет больничных и компенсации по неиспользованию отпуска.
РО 3.5. Осуществлять учет вознаграждений и удержаний.
РО 3.6. Начислять, удерживать и перечислять налоги, обязательные взносы определенные законодательством для уплаты в бюджет.
ПК 4. Участвовать в инвентаризации
ПМ 4. Участие в инвентаризации

РО 4.1. Ұйымның мүлкі мен міндеттемелеріне түгендеу жүргізу кезінде қатысу.
РО 4.2. Ұйымның мүлкі мен міндеттемелерін түгендеу жөніндегі операцияларды көрсететін бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асыру.
"4S04110102- Бухгалтер" біліктілігі
КҚ 1. Шаруашылық операцияларды құжаттау және ұйым активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізу
КМ 1. Шаруашылық операцияларды құжаттау және ұйым активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізу
РО 1.1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
РО 1.2. Бастапқы бухгалтерлік құжаттарды өңдеу.
РО 1.3. Шоттардың жұмыс жоспарын, шаруашылық операцияларды ресімдеу үшін қолданылатын бастапқы құжаттардың нысандарын дайындау бойынша жұмысқа қатысу.
РО 1.4. Ұйым активтерінің есебін жүргізу және бухгалтерлік жазбаларын қалыптастыру.
КҚ 2. Активтерді қалыптастыру көздерінің бухгалтерлік есебін жүргізу және ұйымның активтері мен қаржылық міндеттемелерін түгендеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 2. Активтерді қалыптастыру көздерінің бухгалтерлік есебін жүргізу және ұйымның активтері мен қаржылық міндеттемелерін түгендеу жөніндегі жұмыстарды орындау
РО 2.1. Активтерді қалыптастыру көздерінің есебін жүргізу және бухгалтерлік жазбаларды жасау.
РО 2.2. Түгендеу жұмыстарын орындаңыз және оның нәтижелерін бухгалтерлік жазбаларда көрсетіңіз.
РО 2.3. Құқықтық және нормативтік базаның және ішкі регламенттердің талаптарын орындау бойынша ішкі бақылау объектісінің қызметі туралы ақпарат жинауды жүзеге асыру.
РО 2.4. Бақылау рәсімдерін және оларды құжаттауды орындау, ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды материалдарды дайындау және ресімдеу.
КҚ 3. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды жүргізу
КМ 3. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуды жүргізу
РО 3.1. Бюджетке салықтар мен алымдарды есептеу және аудару бойынша бухгалтерлік жазбаларды қалыптастыру.
РО 3.2. Бюджетке салықтар мен алымдарды аудару үшін төлем құжаттарын ресімдеу және олардың есеп айырысу-кассалық банк операциялары бойынша өтуін бақылау.
РО 3.3. Міндетті аударымдар мен жарналарды есептеу және аудару бойынша бухгалтерлік жазбаларды қалыптастыру.
РО 3.4. Міндетті аударымдар мен жарналарды аударуға төлем құжаттарын ресімдеу.
РО 3.5. Төлеуге міндетті салықтар мен алымдардың шамасын есептеу кезінде пайдаланылатын салық салу жүйесінде салық жеңілдіктерін қолдану.
КҚ 4. Бухгалтерлік (қаржылық) есептілікті жасауға қатысу
ПМ 4. Бухгалтерлік (қаржылық) есептілікті жасауға қатысу
РО 4.1. Бухгалтерлік есеп шоттарында ұйымның мүліктік және қаржылық жағдайын өспелі қорытындымен көрсету.

РО 4.1. Участвовать при проведении инвентаризации имущества и обязательств организации.
РО 4.2. Осуществлять бухгалтерские проводки, отражающие операции по инвентаризации имущества и обязательств организации.
Квалификация "4S04110102- Бухгалтер"
ПК 1. Документировать хозяйственные операции и вести бухгалтерский учет активов организации
ПМ 1. Документирование хозяйственных операций и ведение бухгалтерского учета активов организации
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением требований и норм охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2. Обрабатывать первичные бухгалтерские документы.
РО 1.3. Участвовать в работе по подготовке рабочего плана счетов, форм первичных документов, применяемых для оформления хозяйственных операций.
РО 1.4.Вести учет и формировать бухгалтерские проводки активов организации.
ПК 2. Вести бухгалтерский учет источников формирования активов и выполнять работы по инвентаризации активов и финансовых обязательств организации
ПМ 2. Ведение бухгалтерского учета источников формирования активов и выполнение работ по инвентаризации активов и финансовых обязательств организации
РО 2.1.Вести учет источников формирования активов и составлять бухгалтерские проводки.
РО 2.2.Выполнять работу по инвентаризации и отражать ее результаты в бухгалтерских проводках.
РО 2.3.Осуществлять сбор информации о деятельности объекта внутреннего контроля по выполнению требований правовой и нормативной базы и внутренних регламентов.
РО 2.4.Выполнять контрольные процедуры и их документирование, готовить и оформлять завершающие материалы по результатам внутреннего контроля.
ПК 3. Проводить расчеты с бюджетом и внебюджетными фондами
ПМ 3. Проведение расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами
РО 3.1.Формировать бухгалтерские проводки по начислению и перечислению налогов и сборов в бюджет.
РО 3.2.Оформлять платежные документы для перечисления налогов и сборов в бюджет и контролировать их прохождение по расчетно-кассовым банковским операциям.
РО 3.3.Формировать бухгалтерские проводки по начислению и перечислению обязательных отчислений и взносов.
РО 3.4.Оформлять платежные документы на перечисление обязательных отчислений и взносов.
РО 3.5.Применять налоговые льготы в используемой системе налогообложения при исчислении величины налогов и сборов, обязательных для уплаты.
ПК 4. Участвовать в составлении бухгалтерской (финансовой) отчетности
ПМ 4.Участие в составлении бухгалтерской (финансовой) отчетности
РО 4.1. Отражать нарастающим итогом на счетах бухгалтерского учета имущественное и финансовое положение организации.

РО 4.2. Есепті кезеңдегі шаруашылық қызметтің нәтижелерін анықтау.
РО 4.3. Салықтар мен алымдар бойынша салық декларацияларын (есептерін) және құрастыруға қатысу.
РО 4.4. Өз құзыреті шегінде бухгалтерлік, салықтық және статистикалық есептілікті белгіленген мерзімде жасауға қатысу.
КҚ 5. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық-қаржылық қызметін кешенді талдауға қатысу
КМ 5. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық-қаржылық қызметін кешенді талдауға қатысу
РО 5.1. Ұйымның активтері мен қаржылық жағдайы, оның төлем қабілеттілігі мен табыстылығы туралы ақпаратқа бақылау және талдау жүргізуге қатысу.
РО 5.2. Бизнес-жоспар құруға қатысу.
РО 5.3. Бақылау рәсімдерін жүргізу барысында алынған ақпаратқа талдау жүргізуге, тәуекелдерді анықтауға және бағалауға қатысу.
РО 5.4. Анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктер мен тәуекелдерді жоюға мониторинг жүргізуге қатысу.
РО 5.5. Қаражатты жұмсаудағы кемшіліктерді жою, өндіріс тиімділігін арттыру, үнемдеу режимін дәйекті жүзеге асыру бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу.
"4S04110103 - Мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджері" біліктілігі
КҚ 1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
КМ 1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып жұмыс орнын дайындау
РО 1.1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары мен нормаларын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
РО 1.2. Зерттеулер жүргізу және тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бағалары туралы ақпарат жинау.
РО 1.3. Әлеуетті жеткізушілерді (мердігерлерді, орындаушыларды) саралау әдістерін қолдану.
РО 1.4. Тауарлар мен қызметтерді жеткізушілер туралы алынған ақпаратты жинауды, іріктеуді, қалыптастыруды және сақтауды ұйымдастыру.
РО 1.5. Материалдарға (қызметтерге) қажеттілікті айқындау үшін статистикалық және жедел-өндірістік ақпаратты талдау деректерін қолдану.
РО 1.6. Жылдық, тоқсандық, айлық сатып алу жоспарын жасау.
КҚ 2. Ұйымдар үшін сатып алуды қамтамасыз ету
КМ 2. Ұйымдар үшін сатып алуды қамтамасыз ету
РО 2.1 Мемлекеттік сатып алу үлгілік конкурстық құжаттамаларға сәйкес жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесін жасау.
РО 2.2. Ұйым басшылығы үшін конкурстық құжаттаманы, ұсынымдарды әзірлеуге қатысу.
РО 2.3. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті нарықтарындағы бәсекелес ортаның жай-күйін айқындау мақсатында өнім берушілермен (мердігерлермен, орындаушылармен) консультациялар ұйымдастыру.
КҚ 3. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу
КМ 3. Мемлекеттік сатып алу рәсімін жүргізу

РО 4.2.Определять результаты хозяйственной деятельности за отчетный период.
РО 4.3.Участвовать в составлении (отчетов) и налоговых деклараций по налогам и сборам.
РО 4.4.Участвовать в составлении в установленные сроки бухгалтерской, налоговой и статистической отчетности в пределах своей компетенции.
ПК 5. Участвовать в комплексном анализе хозяйственно-финансовой деятельности организации и ее подразделений
ПМ 5. Участие в комплексном анализе хозяйственно-финансовой деятельности организации и ее подразделений
РО 5.1.Участвовать в проведении контроля и анализа информации об активах и финансовом положении организации, ее платежеспособности и доходности.
РО 5.2.Принимать участие в составлении бизнес-плана.
РО 5.3.Участвовать в проведении анализа информации, полученной в ходе проведения контрольных процедур, выявление и оценку рисков.
РО 5.4.Участвовать в проведении мониторинга устранения выявленных нарушений, недостатков и рисков.
РО 5.5.Участвовать в подготовке предложений по устранению недостатков в расходовании средств, повышению эффективности производства, последовательному осуществлению режима экономии.
Квалификация "4S04110103 - Менеджер по государственным закупкам"
ПК 1. Проводить рыночные исследования о государственных закупках продукции
ПМ 1. Проведение рыночных исследований о государственных закупках продукции
РО 1.1. Подготовить рабочее место с соблюдением требований и норм охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2.Проводить исследования и собирать сведения о расценках на товары, работы, услуги.
РО 1.3. Применять методы ранжирования потенциальных поставщиков (подрядчиков, исполнителей).
РО 1.4. Организовывать сбор, отбор, формирование и сохранение полученной информации о поставщиках товаров и услуг.
РО 1.5.Применять данные анализа статистической и оперативно-производственной информации для определения потребности в материалах (услугах).
РО 1.6. Составлять годовой, квартальный, ежемесячный план закупок.
ПК 2. Обеспечивать закупки для организаций
ПМ 2. Обеспечение закупок для организаций
РО 2.1 Составлять перечень видов товаров, работ, услуг, государственные закупки которых осуществляются в соответствии с типовыми конкурсными документациями.
РО 2.2.Участвовать в разработке конкурсной документации, рекомендаций для руководства организаций.
РО 2.3.Организовывать консультации с поставщиками (подрядчиками, исполнителями) в целях определения состояния конкурентной среды на соответствующих рынках товаров, работ, услуг.
ПК 3.Вести процедуры государственных закупок
ПМ 3.Ведение процедуры государственных закупок

РО 3.1. Жылдық, тоқсандық, ай сайынғы сатып алу жоспарына сатып алу шарттарын өзгерту процесінде уақтылы түзетулер енгізуге міндетті.
РО 3.2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілдерін қолдану.
РО 3.3. Сатып алу (және өзгерістер) жоспарын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін Интернет желісінде ақпарат орналастыру.
РО 3.4. Ұйым мүддесі үшін жеткізушілермен коммерциялық келіссөздер жүргізуге қатысу.
РО 3.5. Мемлекеттік сатып алуды өткізу тәсіліне сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы шарттардың тізілімдерін жүргізуді және оларға уақтылы қол қоюды қамтамасыз етеді.
РО 3.6. Өткізілген сатып алулардың қорытындыларын анықтауға қатысу.
РО 3.7. Конкурстар, баға ұсыныстарын сұрату, Электрондық сатып алу туралы ақпаратқа талдау жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
81-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04120100 –Банк және сақтандыру ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.1. Своевременно вносить корректировки в процессе изменения условий закупок в годовой, квартальный, ежемесячный план закупок.
РО 3.2. Применять способы осуществления государственных закупок.
РО 3.3. Размещать в сети Интернет информацию для публикации в средствах массовой информации плана закупок (и изменений).
РО 3.4.Участвовать в проведении коммерческих переговоров с поставщиками в интересах организации.
РО 3.5. Обеспечивать ведение реестров договоров о государственных закупках и своевременное их подписание согласно способу проведения государственных закупок.
РО 3.6. Участвовать в определении итогов проведенных закупок.
РО 3.7.Участвовать в проведении анализа информации о конкурсах, запросах ценовых предложений, электронных закупках.
Приложение 81 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04120100 – Банковское и страховое дело"

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04120101 – Сақтандыру агенті" біліктілігі
КҚ 1. Агенттің сақтандыру қызметін ұйымдастыру
КМ 1. Агенттің сақтандыру қызметін ұйымдастыру
ОН 1.1. Ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарын орындау.
ОН 1.2. Сақтандыру қызметінің мәселелерін реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
ОН 1.3. Әлеуетті клиенттердің аймақтық контингентінің құрамын талдау.
КҚ 2. Сақтандыруда сатуды жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 2. Сақтандыруда сатуды жоспарлау және ұйымдастыру
ОН 2.1. Сақтандыру өнімдерін сатуды жедел жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Сақтандыруда бөлшек сатуды ұйымдастыру.
ОН 2.3. Сақтандыруда бөлшек сатуды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Сақтандыру өнімін сатудың әр арнасының тиімділігін талдау.
КҚ 3. Сақтандыру шартын сүйемелдеу және ресімдеу
КМ 3. Сақтандыру шартын сүйемелдеу және ресімдеу
ОН 3.1. Сақтандыру қызметтеріне шарттар жасасу кезінде тәуекелдің өлшемдері мен дәрежесін белгілеу.
ОН 3.2. Сақтандыру жарналарын есептеудің және сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы қатынастарды реттейтін сақтандыру құжаттарын ресімдеудің дұрыстығын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Сақтандырудың бүкіл мерзімі ішінде сақтанушылармен байланыста болу.
КҚ 4. Сақтандыру жағдайын ресімдеу және сүйемелдеу
КМ 4. Сақтандыру жағдайын ресімдеу және сүйемелдеу
ОН 4.1. Сақтандыру жағдайы басталған барысындағы іс-әрекеттер тәртібі бойынша клиенттерге кеңес беру.
ОН 4.2. Зардап шеккен объектілерді сараптауды, қарауды ұйымдастыру.
ОН 4.3. Құзыретті органдарға құжаттарды дайындау және жолдау.
"3W04120102 - Несие агенті" біліктілігі
КҚ 1. Әлеуетті клиенттерді тарту және кеңес беру
КМ 1. Әлеуетті клиенттерді тарту және кеңес беру
ОН 1.1.Нормативтік құқықтық актілерді және ішкі құжаттаманы қолдану.
ОН 1.2. Несиелеу мәселелері бойынша әлеуетті клиенттерге кеңес беру.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04120101 - Агент страховой"
ПК 1. Организовать страховую деятельность агента
ПМ 1. Организация страховой деятельности агента
РО 1.1. Соблюдать порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда.
РО 1.2. Применять законодательные и нормативные правовые акты регулирующие вопросы страховой деятельности.
РО 1.3. Анализировать состав регионального контингента потенциальных клиентов.
ПК 2. Планировать и организовывать продажи в страховании
ПМ 2. Планирование и организация продаж в страховании
РО 2.1. Осуществлять оперативное планирование продаж страховых продуктов.
РО 2.2. Организовывать розничные продажи в страховании.
РО 2.3. Реализовать розничные продажи в страховании.
РО 2.4. Анализировать эффективность каждого канала продаж страхового продукта.
ПК 3. Сопровождать и оформлять договор страхования
ПМ 3. Сопровождение и оформление договора страхования
РО 3.1. Устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров на страховые услуги.
РО 3.2. Обеспечивать правильность исчисления страховых взносов и оформления страховых документов, регулирующих отношения между страхователем и страховщиком.
РО 3.3. Поддерживать связь с застрахованными, на протяжении всего срока страхования.
ПК 4. Оформлять и сопровождать страховой случай
ПМ 4. Оформление и сопровождение страхового случая
РО 4.1. Консультировать клиентов по порядку действий при наступлении страхового случая.
РО 4.2. Организовывать экспертизу, осмотр пострадавших объектов.
РО 4.3. Подготавливать и направлять документы в компетентные органы.
Квалификация "3W04120102 - Кредитный агент"
ПК 1. Консультировать и привлекать потенциальных клиентов
ПМ 1. Консультирование и привлечение потенциальных клиентов
РО 1.1. Применять нормативные правовые акты и внутреннюю документацию.
РО 1.2. Консультировать потенциальных клиентов по вопросам кредитования.

ОН 1.3. Несие өнімдерін ұсыну және клиенттерді тарту.
ОН 1.4. Клиенттерге банк және басқа да қаржы ұйымдары ұсынатын қосымша сипаттағы қызметтер бойынша кеңес беру.
КҚ 2. Несие беру бойынша операцияларды жүзеге асыру
КМ 2. Несие беру бойынша операцияларды жүзеге асыру
ОН 2.1. Өз құзыреті шегінде клиенттермен келіссөздер жүргізу.
ОН 2.2. Несиелік өтінімді алдын-ала қарау.
ОН 2.3. Несиелік өтінімді рәсімдеу үшін қажетті құжаттар пакетін қалыптастыру қарыз алушының құжаттарын қамтамасыз ету бөлімшелерінің қызметкерлеріне қарауға беру.
ОН 2.4. Несие беру мүмкіндігі, сондай-ақ оның параметрлері туралы қорытынды жасауға қатысу.
ОН 2.5. Несие алуға ресімделген өтінімдердің есебін жүргізу.
"4S04120103 - Банк операциялары жөніндегі менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Кеңес беру және әлеуетті клиенттерді тарту
КМ 1. Кеңес беру және әлеуетті клиенттерді тарту
ОН 1.1.Әлеуетті клиенттерді іздеу және мәліметтер базасын құру.
ОН 1.2. Клиенттің қажеттіліктерін анықтау.
ОН 1.3. Банк өнімдерінің тұсаукесерін өткізу.
ОН 1.4. Клиенттерге қызмет көрсету сапасының стандарттарын сақтау.
КҚ 2. Депозиттік операцияларды орындау және ресімдеу
КМ 2. Депозиттік операцияларды орындау және ресімдеу
ОН 2.1. Банктің депозиттік саясатының элементтерін сипаттау.
ОН2.2. Жеке тұлғалармен депозиттік операцияларды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Заңды тұлғалармен депозиттік операцияларды жүзеге асыру.
КҚ 3. Несие операцияларын жүзеге асыру
КМ 3. Несие операцияларын жүзеге асыру
ОН 3.1. Несие саясатының элементтерін сипаттау.
ОН 3.2. Клиенттердің несие қабілеттілігін талдау.
ОН 3.3. Несиелік тәуекелдерді сақтандыру бойынша операцияларды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Несиелік мәмілелерді сүйемелдеу.
КҚ 4. Банк клиенттеріне операциялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 4. Банк клиенттеріне операциялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
ОН 4.1. Клиенттерге қызмет көрсету тұжырымдамаларын саралау.
ОН 4.2. Есептік құжаттарды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Клиенттің шағымдары мен тілектерімен жұмыс жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
83-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04120200 - Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 1.3. Презентовать кредитные продукты и привлекать клиентов.
РО 1.4. Консультировать клиентов по услугам дополнительного характера, предоставляемых банком и другими финансовыми организациями.
ПК 2. Осуществлять операции по кредитованию в пределах своей компетенции
ПМ 2. Осуществление операций по кредитованию
РО 2.1. Вести переговоры с клиентами в пределах своей компетенции.
РО 2.2. Предварительно рассматривать кредитную заявку.
РО 2.3. Формировать пакет необходимых документов для оформления кредитной заявки передавать документы заемщика на рассмотрение работников обеспечивающих подразделений.
РО 2.4. Участвовать в составлении заключения о возможности выдачи кредита, а также его параметрах.
РО 2.5. Вести учет оформленных заявок на получение кредита.
Квалификация "4S04120103 - Менеджер по банковским операциям"
ПК 1. Консультировать и привлекать потенциальных клиентов
ПМ 1. Консультирование и привлечение потенциальных клиентов
РО 1.1. Осуществлять поиск потенциальных клиентов и формировать базу данных.
РО 1.2. Выявлять потребности клиента.
РО 1.3. Проводить презентации банковских продуктов.
РО 1.4. Соблюдать стандарты качества обслуживания клиентов.
ПК 2. Выполнять и оформлять депозитные операции
ПМ 2. Выполнение и оформление депозитных операций
РО 2.1. Характеризовать элементы депозитной политики банка.
РО 2.2. Осуществлять депозитные операции с физическими лицами.
РО 3.2. Осуществлять депозитные операции с юридическими лицами.
ПК 3. Осуществлять кредитные операции
ПМ 3. Осуществление кредитных операций
РО 3.1. Характеризовать элементы кредитной политики.
РО 3.2. Анализировать кредитоспособность клиентов.
РО 3.3. Осуществлять операции по страхованию кредитных рисков.
РО 3.4. Сопровождать кредитные сделки.
ПК 4. Осуществлять операционное обслуживание клиентов банка
ПМ 4. Осуществление операционного обслуживания клиентов банка
РО 4.1. Дифференцировать концепции обслуживания клиентов.
РО 4.2. Осуществлять прием и обработку расчетных документов.
РО 4.3. Работать с претензиями и пожеланиями клиента.
Приложение 83 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04120200 - Оценка" (по видам)"

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04120201 - Агент" біліктілігі
КҚ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жасауды жүргізу
КМ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жасауды жүргізу
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Жылжымайтын мүлікпен операцияларды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану.
ОН 1.3. Аймақтық ерекшеліктерді ескере отырып, жылжымайтын мүлік нарығы туралы ақпаратты бағалау, жинау, өңдеу және талдау әдістерін қолдану.
КҚ 2. Кеңес беру қызметтерін көрсету және жарнамалық іс-шаралар өткізу
КМ 2. Кеңес беру қызметтерін көрсету және жарнамалық іс-шаралар өткізу
ОН 2.1. Әлеуетті тұтынушыларды іздеу және іскерлік байланыстар орнату.
ОН 2.2. Ақпараттық-кеңес беру қызметтерін көрсету және жылжымайтын мүлік объектілерін таныстыру.
ОН 2.3. Жарнамалық іс-шаралар жоспарын жасау және оның көрсеткіштерін уақтылы орындау.
КҚ 3. Мүлікке байланысты мәмілелерді сүйемелдеу
КМ 3. Мүлікке байланысты мәмілелерді сүйемелдеу
ОН 3.1. Сатып алушылардың өтінімдерін ресімдеу және сатудың немесе жалға берудің оңтайлы нұсқасын таңдау.
ОН 3.2. Мәмілелерді ресімдеуге қатысатын Агенттіктің және өзге де мекемелердің басқа мамандарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде тұтынушылардың мүдделерін білдіру.
ОН 3.3. Қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып құжаттаманы ресімдеу.
ОН 3.4. Атқарылған жұмыс туралы есеп беру.
"4S04120202 - Бағалаушы-технигі" біліктілігі
КҚ 1. Жылжымайтын мүліктің құнын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Жылжымайтын мүліктің құнын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Объект құнының тиісті түрін анықтау үшін бағалау стандарттарын қолдану.
ОН 1.2. Құрылыс материалдары мен құрастырмаларының сапасын бағалауды жүзеге асыру.
ОН 1.3. Жұмысты орындау кезінде сызба үлгісін түсіндіру.
ОН 1.4. Жылжымайтын мүлікті бағалау кезінде нақты объектілердің ерекшеліктерін ескеру.
ОН 1.5. Жылжымайтын мүліктің құнын бағалау туралы есеп жасау.
КҚ 2. Жылжымалы мүліктің құнын белгілеуге бағытталған жұмыстарды орындау
КМ 2. Жылжымалы мүліктің құнын белгілеуге бағытталған жұмыстарды орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04120201 - Агент"
ПК 1. Проводить анализ рынка недвижимости
ПМ 1. Проведение анализа рынка недвижимости
РО 1.1. Соблюдать требования техники безопасности и охраны труда.
РО 1.2. Применять нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические документы, регулирующие операции с недвижимостью.
РО 1.3. Применять методы оценки, порядка сбора, обработки и анализа информации о рынке недвижимости с учетом региональных особенностей.
ПК 2. Оказывать консультационные услуги и проводить рекламные мероприятия
ПМ 2. Оказание консультационных услуг и проведение рекламных мероприятий
РО 2.1. Осуществлять поиск потенциальных клиентов и устанавливать деловые контакты.
РО 2.2. Оказывать информационно-консультативные услуги и презентовать объекты недвижимости.
РО 2.3. Разрабатывать план рекламных мероприятий и своевременно выполнять его показатели.
ПК 3. Сопровождать сделки, связанные с имуществом
ПМ 3. Сопровождение сделок, связанных с имуществом
РО 3.1. Оформлять заявки покупателей и подбирать оптимальный вариант продажи или сдачи внаем.
РО 3.2. Представлять интересы клиентов при осуществлении взаимодействия с другими специалистами агентства, иных учреждений, участвующих в оформлении сделок.
РО 3.3. Оформлять документацию с учетом требований действующего законодательства.
РО 3.4. Составлять отчетность о выполненной работе.
Квалификация "4S04120202 - Техник-оценщик"
ПК 1. Выполнять работы по установлению стоимости недвижимого имущества
ПМ 1. Выполнение работ по установлению стоимости недвижимого имущества
РО 1.1. Применять стандарты оценки для определения соответствующего вида стоимости объекта.
РО 1.2. Осуществлять оценку качества строительных материалов и конструкций.
РО 1.3. Интерпретировать схему чертежей при выполнении работ.
РО 1.4. Учитывать особенности специфических объектов при оценке недвижимости.
РО 1.5. Составлять отчет об оценке стоимости недвижимого имущества.
ПК 2. Выполнять работы, направленные на установление стоимости движимого имущества
ПМ 2. Выполнение работ направленных на установление стоимости движимого имущества

ОН 2.1. Жинақталған тозуды және оның құрамдас түрлерін бағалау.
ОН 2.2. Жылжымалы мүлік құнын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Жылжымалы мүліктің құнын бағалау туралы есеп жасау.
КҚ 3.
Зияткерлік меншіктің, материалдық емес активтердің, бизнестің құнын және бизнеске қатысу құқығын белгілеуге бағытталған жұмысқа қатысу
КМ 3. Зияткерлік меншіктің, материалдық емес активтердің, бизнестің құнын және бизнеске қатысу құқығын белгілеуге бағытталған жұмысқа қатысу
ОН 3.1. Зияткерлік меншік, материалдық емес активтер, бизнес құнын және бизнеске қатысу құқығын бағалаудың математикалық және статистикалық негіздерін қолдану.
ОН 3.2. Зияткерлік меншік және материалдық емес активтердің құнын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 3.3. Қаржылық есептілікті білу негізінде бизнес құнын және бизнеске қатысу құқығын бағалау тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 3.4. Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтерді және бизнесті бағалау туралы есепті жасауға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
85-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04130100 - Менеджмент (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Оценивать накопленный износа и его составляющих видов.
РО 2.2. Применять подходы и методы оценки стоимости движимого имущества.
РО 2.3. Составлять отчет об оценке стоимости движимого имущества.
ПК 3. Участвовать в работе, направленной на установление стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе
ПМ 3.
Участие в работе, направленной на установление стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе
РО 3.1. Применять математические и статистические основы оценки стоимости интеллектуальной собственности, нематериальных активов, бизнеса и права участия в бизнесе.
РО 3.2. Применять подходы и методы оценки стоимости интеллектуальной собственности и нематериальных активов.
РО 3.3. Применять подходы и методы оценки стоимости бизнеса и права участия в бизнесе на основе знаний финансовой отчетности.
РО 3.4. Принимать участие в составлении отчета об оценке интеллектуальной собственности, нематериальных активов и бизнеса.
Приложение 85 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04130100 - Менеджмент (по отраслям и областям применения)"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S04130101 - Менеджер" біліктілігі
КҚ 1. Ұйым қызметкерлерінің еңбек міндеттерін орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
КМ 1. Ұйым қызметкерлерінің еңбек міндеттерін орындауы үшін тиімді іскерлік ортаны ұйымдастыру
ОН 1.1. Заманауи автоматтандырылған технологияларды қолдана отырып құжаттама жүргізу және құжат айналымын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Іскерлік қарым қатынас ережелерін ескере отырып, байланыс орнату және келіссөздер мен кездесулер ұйымдастыру
ОН 1.3. Оңтайлы еңбек жағдайларын жасау үшін қызметкерлерді қажетті материалдық-техникалық құралдар мен қамтамасыз ету.
КҚ 2. Нарықта тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жылжытуға және бедел мен іскерлік беделді қалыптастыруға жәрдемдесу
КМ 2. Нарықта тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жылжытуға және бедел мен іскерлік беделді қалыптастыруға жәрдемдесу
ОН 2.1.Маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша тұтынушылардың өнімге қоятын талаптарын талдау.
ОН 2.2 Сатылым көлемін арттыру мақсатында, оның ішінде Интернет арқылы тұтынушыларды тарту стратегиясын әзірлеу.
ОН 2.3. Сатылым кезеңін бақылау және болжау.
ОН 2.4. Сатылымды жылжыту үшін жарнамалық акциялар, PR-акциялар, өнімдерді таныстыру жоспарлары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 2.5. Тұтынушылармен байланыс орнату және қолдау.
КҚ 3.Жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу және әлеуметтік желілерде бейіндерді жүргізу
КМ 3.Жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу және әлеуметтік желілерде бейіндерді жүргізу
ОН 3.1. Оңтайлы жарнамалық бағдарламаларды таңдап алу.
ОН 3.2. Әлеуметтік желілердің мониторингін құру, қолдау, бақылау және үздіксіз іске асыру.
ОН 3.3. Ұйымның белгіленген жоспары мен міндеттеріне сәйкес мазмұнын өңдеу және жаңарту.
КҚ 4. Еңбек қорларын басқаруға қатысу
КМ 4. Еңбек қорларын басқаруға қатысу
ОН 4.1. Кадрлық есеп пен кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу.
ОН 4.2. Қызметкерлерді іздеу, таңдау және іріктеу.
ОН 4.3. Еңбек процестеріне талдау жүргізуге қатысу.
ОН 4.4. Сатумен айналысатын қызметкерлерге, оның ішінде Интернет арқылы міндеттер қоюды жүзеге асыру.
КҚ5. Ұйымның қаржы қорларын басқаруға қатысу
КМ 5.Ұйымның қаржы қорларын басқаруға қатысу
ОН 5.1. Қаржылық операцияларды орындауға қатысу.
ОН 5.2. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін есепке алуға қатысу.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S04130101 - Менеджер"
ПК 1. Организовать эффективную деловую среду для выполнения трудовых функций работниками организации
ПМ 1. Организация эффективной деловой среды для выполнения трудовых функций работниками организации
РО 1.1. Осуществлять документирование и обеспечивать документооборот с применением современных автоматизированных технологий.
РО 1.2. Устанавливать контакты и организовывать переговоры и встречи с учетом правил делового общения.
РО 1.3. Обеспечивать работников необходимыми материально-техническими средствами для создания оптимальных условий труда.
ПК 2. Содействовать продвижению товаров (работ, услуг) на рынке и формированию имиджа и деловой репутации
ПМ 2. Содействие продвижению товаров (работ, услуг) на рынке и формированию имиджа и деловой репутации
РО 2.1.Анализировать требования потребителей к продукту на основе результатов маркетинговых исследований.
РО 2.2. Разрабатывать стратегии привлечения клиентов с целью увеличения объҰмов продаж, в том числе через Интернет.
РО 2.3. Контролировать и прогнозировать цикл продаж.
РО 2.4. Разрабатывать планы презентаций продукта, PR-акций, рекламных акций по стимулированию продаж.
РО 2.5. Устанавливать и поддерживать контакты с клиентами.
ПК 3.Работать в программах продвижения и вести профили в социальных сетях
ПМ 3.Работа в программах продвижения и ведение профилей в социальных сетях
РО 3.1. Подбирать оптимальные программы продвижения.
РО 3.2. Создавать, поддерживать, контролировать и осуществлять постоянный мониторинг социальных сетей.
РО 3.3. Осуществлять обработку контента, обновлять его, согласно установленного плана и задач компании.
ПК 4. Участвовать в управлении трудовыми ресурсами
ПМ 4. Участие в управлении трудовыми ресурсами
РО 4.1. Вести учет кадров и кадровую документацию в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством.
РО 4.2. Проводить поиск, подбор и отбор персонала.
РО 4.3. Участвовать в проведении анализа трудовых процессов.
РО 4.4.Осуществлять постановку задач персоналу, занимающемуся продажами, в том числе через Интернет.
ПМ 5.Участвовать в управлении финансовыми ресурсами фирмы
ПМ 5.Участие в управлении финансовыми ресурсами фирмы
РО 5.1. Участвовать в выполнении финансовых операций.
РО 5.2. Участвовать в учете финансово-хозяйственной деятельности организации.

ОН 5.3. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
87-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04130200 - Логистика (cалалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0413 Менеджмент және басқару
Мамандығы:
04130200 - Логистика (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.3. Участвовать в проведении анализа финансово- хозяйственной деятельности фирмы.
Приложение 87 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04130200 - Логистика (по отраслям)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0413 Менеджмент и управление
Специальность:
04130200 - Логистика (по отраслям)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғы-лымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясат-танудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04130201 - Операциялық логист" біліктілігі
КҚ 1. Жүктерді қабылдау, тапсыру, алып жүру және құжаттамалық рәсімдеуді орындау
КМ 1. Жүктерді қабылдау, тапсыру, алып жүру және құжаттамалық рәсімдеу
ОН 1.1. Жүктерді қабылдауды, тапсыруды және алып жүруді ұйымдастыру.
ОН 1.2. Жүктерді тасымалдау шарттары мен тәртібінің сақталуын бақылау.
ОН 1.3. Қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 1.4. Жүктердің жетіспеушілігі, бүлінуі туралы құжаттар жасау.
КҚ 2. Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру
КМ 2. Тауарларды қабылдауды, өткізуді және жеткізуді ұйымдастыру
ОН 2.1. Тапсырыс беру және тауарларды жеткізу процестерін сүйемелдеу.
ОН 2.2. Көлік құралдарына тапсырыс беру.
ОН 2.3. Тауарларды өткізуді сүйемелдеуді және бақылауды ұйымдастыру.
ОН 2.4. Жедел және статистикалық есептілік жасау.
КҚ 3. Тауарларды сақтау және есеп беру процестерін сүйемелдеу
КМ 3. Тауарларды сақтау процесін сүйемелдеу және есептілікті жүргізу
ОН 3.1. Тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 3.2. Тауар-материалдық құндылық-тардың қозғалысын есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Ағымдағы есептілікті жүргізуді ұйымдастыру.
КҚ 4. Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
КМ 4. Қойма операцияларының орындалу барысын ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
ОН 4.1. Қойма операцияларын есепке алуды және бақылауды реттеу.
ОН 4.2. Тиеу-түсіру техникасының, ауысымдық-тәуліктік тапсырмалары бар көлік құралдарының жұмысы туралы алынған деректерді талдау.
ОН 4.3. Есептік және есептеме құжаттаманы жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 4.4. Клиенттермен жедел байланыста болу.
ОН 4.5. Көлік құралдарының тиелуіне, техникалық ақаулық себебінен тоқтап қалуына, көлік құралдарының уақтылы келмеуіне бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 5. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техника сын қамтамасыз ету
КМ 5. Үздіксіз жұмыс істейтін машиналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын қамтамасыз ету

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04130201 - Операционный логист"
ПК 1. Выполнять приҰмку, сдачу, сопровождение и документальное оформление грузов
ПМ 1. Приемка, сдача сопровождение и документальное оформление грузов
РО 1.1. Организовывать прием, сдачу и сопровождение грузов.
РО 1.2. Контролировать соблюдение условий и порядка перевозки грузов.
РО 1.3. Оформлять приҰмо-сдаточную и сопроводительную документацию.
РО 1.4. Составлять документы о недостаче, порче грузов.
ПК 2. Организовывать приҰмку, перемещение и поставку товаров
ПМ 2. Организация приемки, перемещения и поставки товаров
РО 2.1. Сопровождать процессы заказа и поставки товаров.
РО 2.2. Заказывать транспортные средства.
РО 2.3. Организовывать сопровождение и контроль перемещения товаров.
РО 2.4. Составлять оперативную и статистическую отчетность.
ПК 3. Сопровождать процессы хранения товаров и ведения отчетности
ПМ 3. Сопровождение процесса хранения товаров и ведение отчетности
РО 3.1. Проводить работы по инвентаризации товарно-материальных ценностей.
РО 3.2. Осуществлять учет движения товарно-материальных ценностей.
РО 3.3. Организовывать ведение текущей отчетности.
ПК 4. Организовать проводить и контролировать ход выполнения складских операций
ПМ 4. Организация, ведение и контроль над ходом выполнения складских операций
РО 4.1. Наладить учет и контроль за складскими операциями.
РО 4.2. Анализировать полученные данные о работе погрузочно-разгрузочной техники, транспортных средств со сменно-суточными заданиями.
РО 4.3. Организовывать ведение учетной и отчетной документации.
РО 4.4. Поддерживать оперативную связь с клиентами.
РО 4.5. Осуществлять контроль за загрузкой транспортных средств, простоями по причине технической неисправности, несвоевременным прибытием транспортных средств.
ПК 5. Обеспечивать технику безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия
ПМ 5. Обеспечение требований техники безопасности при эксплуатации машин непрерывного действия

ОН 5.1.Жұмыс басталар алдында және аяқталғаннан кейін қауіпсіздік техникасы талаптарын қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету.
КҚ 6. Қойманың тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату жөніндегі жұмысына басшылық ету
КМ 6. Қойманың тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату жөніндегі жұмысына басшылық ету
ОН 6.1.Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдауды, есепке алуды, бөлуді, өткізуді, беруді жүзеге асыру.
ОН 6.2. Тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Бағынышты қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.4. Бағынышты қызметкерлердің жұмысын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру бойынша пошта-банк қызметтерін ұсыну
КМ 7. Өндірістік объектіде пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тапсыру бойынша пошта-банк қызметтерін ұсыну
ОН 7.1. Пошта қызметтерін көрсету.
ОН 7.2. Жеделхаттар мен телеграф хабарламаларын қабылдауды, беруді, өңдеуді және жеткізуге беруді жүзеге асыру.
ОН 7.3. Ақша қаражаттарын аударуды жүзеге асыру.
ОН 7.4. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да нысаналы төлемдерді төлеуді жүргізу.
ОН 7.5. Коммуналдық және басқа да қызметтер үшін төлемдерді қабылдауды жүзеге асыру.
КҚ 8. Тасымалдарды басқарудың қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
КМ 8. Тасымалдарды басқарудың қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін жүзеге асыру жөніндегі операцияларды орындау
ОН 8.1. Пошталық маршрутта жүргізушілердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.2. Пошта маршрутындағы жүргізушілердің жұмысын бақылау.
ОН 8.3. Жүргізушілерге пошта бағыттарында тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы нұсқау беру.
ОН 8.4. Көлік қозғалысының кестесін және кесте аралықтарының орындалуын тұрақты бақылауды жүзеге асыру.
ОН 8.5. Жол парақтары мен жүкқұжаттарды толтыруды, беруді және қабылдауды жүргізу.
ОН 8.6. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүргізу.
"4S04130202 - Экспедитор" біліктілігі
КҚ 1. Тасымалдауды басқарудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін ұйымдастыру жөніндегі операцияларды орындау
КМ 1. Тасымалдауды басқарудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, тасымалдау процесін ұйымдастыру жөніндегі операцияларды орындау
ОН 1.1. Жүк жөнелтушілермен/ жүк алушылармен жүктерді тасымалдауға арналған өтінімдерді, көлік құралдарын тиеуге беру уақыты мен орындарын келісу және келіссөздер жүргізу.

РО 5.1. Обеспечивать требования техники безопасности перед началом и после окончания работ.
РО 5.2. Обеспечивать требования техники безопасности во время работы.
ПК 6. Руководить работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей
ПМ 6. Руководство работой склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей
РО 6.1. Осуществлять приемку, учет, распределение, перемещение, выдачу товарно-материальных ценностей.
РО 6.2. Обеспечивать сохранность товарно-материальных ценностей.
РО 6.3. Организовать работу подчиненного персонала.
РО 6.4. Осуществлять контроль за работой подчиненного персонала.
ПК 7. Оказывать почтово-банковские услуги по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте
ПМ 7. Предоставление почтово-банковских услуг по приему, обработке, вручению почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег на производственном объекте
РО 7.1. Оказывать почтовые услуги.
РО 7.2. Осуществлять прием, передачу, обработку и выдачу в доставку телеграмм и телеграфных уведомлений.
РО 7.3. Осуществлять перевод денежных средств.
РО 7.4. Производить выплату пенсий, пособий и других целевых выплат.
РО 7.5. Осуществлять прием платежей за коммунальные и другие услуги.
ПК 8. Выполнять операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками
ПМ 8. Выполнение операций по осуществлению перевозочного процесса с применением современных информационных технологий управления перевозками
РО 8.1. Организовать работу водителей на почтовом маршруте.
РО 8.2. Контролировать работу водителей на почтовом маршруте.
РО 8.3. Инструктировать водителей об условиях и особенностях перевозок на почтовых маршрутах.
РО 8.4. Осуществлять постоянный контроль выполнения графика, расписания и интервалов движения транспорта.
РО 8.5. Производить заполнение, выдачу и прием путевых листов и накладных.
РО 8.6. Проводить оперативный учет хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Квалификация "4S04130202 - Экспедитор"
ПК 1. Выполнять операции по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками
ПМ 1. Выполнение операций по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками
РО 1.1. Проводить переговоры и согласование заявок на перевозку грузов с грузоотправителями/ грузополучателями, времени и мест подачи транспортных средств под погрузку.

ОН 1.2. Тасымалдауды орындау процесінде жүк жөнелтушінің/жүк алушының өкілдерін қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Жүк жөнелтушімен/жүк алушымен келісілген маршрут бойынша тасымалдаулардың шарттары мен ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқау беру.
ОН 1.4. Жол парақтарын, тауар-көлік жүк құжаттарын және тасымалдарды орындау үшін қажетті басқа да құжаттарды толтыруды, беруді және қа-былдауды орындау.
ОН 1.5. Тасымалдау процесінің барысын және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды жедел есепке алуды жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 1.6. Әр түрлі қызметтердің өзара әрекеттесуі мен байланысын ұйымдастыру.
ОН 1.7. Көлік инфрақұрылымын жедел үйлестіру мен басқаруды жүзеге асыру.
КҚ 2. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және жүктерді жөнелту барысында оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұ-мыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және жүктерді жөнелту барысында оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұмысты ұйымдастыру
ОН 2.1. Тасымалдау қауіпсіздігін және тасымалдарға жедел басшылықты қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Көлік құралдарының нормативтен тыс тұрып қалуын, жұмысындағы іркілістерді жою жөніндегі ісқимылдарды орындау.
ОН 2.3. Тиісті техникалық-пайдалану көрсеткіштерінің жол парақтарында есеп жүргізу.
ОН 2.4. Қажет болған жағдайда жылжымалы құрамға уақытылы техникалық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 2.5. Шығарындылар саласындағы халықаралық және аумақтық нормативтерді, ағымдағы экологиялық жағдайды және т. б. ескере отырып, логистикалық тізбектер құру.
ОН 2.6. Экологиялық сәйкессіздік түрінде кедергілер туындаған жағдайда жедел логистикалық үйлестіруді және бағыттауды жүзеге асыру.
ОН 2.7. Озық экологиялық тәжірибені, саясат пен технологияларды енгізу.
КҚ 3 Жүктерді тасымалдау бойынша жос-парлар мен тапсырмалардың орындалуын бақылауды қам-тамасыз ету
КМ 3. Жүктерді тасымалдау бойынша жос-парлар мен тапсыр-малардың орындалуын бақылауды қам-тамасыз ету
ОН 3.1. Ауысымдық жоспар және тасымалдау бойынша тапсырмаларды құрастыру.
ОН 3.2. Ауысым жоспарын және тасымалдау тапсырмаларын реттеу.
ОН 3.3.Автокөлік құралдары жұмысының нәтижелерін жедел есепке алуды, бақылауды және талдауды жүргізу.
ОН 3.4.Клиенттермен (жүк жөнелтушілермен /жүк алушылармен), тиеу-түсіру пункттерімен тұрақты байланыста болу.
КҚ 4 Тауар-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
КМ 4. Тауар-материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру
ОН 4.1. Тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтарын анықтау үшін қорларды есептеуді жүзеге асыру.

РО 1.2. Обеспечивать необходимой информацией представителей грузоотправителя/грузополучателя в процессе выполнения перевозок.
РО 1.3. Инструктировать водителей об условиях и особенностях перевозок по согласованному с грузоотправителем/грузополучателем маршруту.
РО 1.4. Выполнять заполнение, выдачу и прием путевых листов, товарно-транспортных накладных и других документов, необходимых для выполнения перевозок.
РО 1.5. Организовать ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
РО 1.6. Организовать межфункциональное взаимодействие и коммуникацию различных служб.
РО 1.7. Осуществлять оперативную координацию и управление транспортной инфраструктурой.
ПК 2. Организовывать работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов
ПМ 2. Организация работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов
РО 2.1. Обеспечивать безопасность перевозок и оперативное руководство перевозками.
РО 2.2. Выполнять действия по ликвидации сверхнормативных простоев, сбоев в работе транспортных средств.
РО 2.3. Проводить расчет в путевых листах соответствующих технико-эксплуатационных показателей.
РО 2.4. Организовать в необходимых случаях своевременную техническую помощь подвижному составу.
РО 2.5. Составлять логистические цепочки с учетом международных и территориальных нормативов в области выбросов, текущей экологической ситуации.
РО 2.6. Осуществлять оперативную логистическую координацию и маршрутизацию в случае возникновения барьеров в виде экологического несоответствия.
РО 2.7. Внедрять передовые экологические практики, политику и технологии.
ПК3. Обеспечивать контроль выполнения планов и заданий по перевозкам грузов
ПМ 3. Обеспечение контроля выполнения планов и заданий по перевозкам грузов
РО 3.1. Составлять сменный план и задания по перевозкам.
РО 3.2. Регулировать сменный план и задания по перевозкам.
РО 3.3. Проводить оперативный учет, контроль и анализ результатов работы транспортных средств.
РО 3.4. Поддерживать постоянную связь с клиентами (грузоотправителями /грузополучателями), погрузочно-разгрузочными пунктами.
ПК 4. Осуществлять организацию заказа, поставки, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
ПМ 4. Организация заказа, поставок, хранения и перемещения товарно-материальных ценностей
РО 4.1. Осуществлять расчет запасов для определения остатков товарно-материальных ценностей.

ОН 4.2. Тауар-материалдық құндылықтардың жеткізілуіне тапсырыс беру және қадағалау.
ОН 4.3. Жүктерді тасымалдау үшін көлік құралдарына тапсырыс беру.
ОН 4.4.Көліктік-экспедициялық құжаттарды толтыру.
ОН 4.5. Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау.
ОН 4.6. Тауар-материалдық құндылықтардың қозғалысын бақылау.
КҚ 5. Өтінімдерді өңдеу және жүктерді экспедициялау құнын есептеуді жүргізу
КМ 5. Өтінімдерді өңдеу және жүктерді экспедициялау құнын есептеу
ОН 5.1. Жүктерді тасымалдауға өтінімдерді ресімдеу.
ОН 5.2. Өңделген өтінімдердің есебін жүргізу.
ОН 5.3.Клиенттердің өтінімдерімен жұмыс істеу.
ОН 5.4. Клиенттердің ақпараты негізінде жүк тасымалы үшін ставкаларды есептеу.
КҚ 6 Кедендік ресімдеуді жүргізу және кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуін бақылау
КМ 6 Кедендік ресімдеу және кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуін бақылау
ОН 6.1.Кедендік құжаттардың барлық түрлерін рәсімдеу.
ОН 6.2.Кедендік шекара арқылы көліктегі жүктердің өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру.
ОН 6.3 Тауарлардың кедендік құнын айқындау және бақылау кезінде International Commercial Terms (Халықаралық коммерциялық шарттар) жеткізудің базистік шарттарын келісу.
КҚ 7 Көлікке диспетчерлік қызмет жұмысын дайындауды ұйымдастыру
КМ 7 Көліктегі диспетчерлік қызмет жұмысын ұйымдастыру дайындығы
ОН 7.1. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.2. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау.
ОН 7.3. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерінің өндірістік нұсқаулықтарды, ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды, күнтізбелік жоспарларды, өндірістік бағдарламаларды орындауын сақтауын бақылау.
ОН 7.4. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерін нормативтік және техникалық құжаттамалармен, нұсқаулық-әдістемелік материалдармен, шығыс материалдарымен қамтамасыз ету.
ОН 7.5. Диспетчерлік қызмет қызметкерлерін көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау.
ОН 7.6. Диспетчерлік бақылау жүйесінің жабдығына техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 7.7. Көлік жұмысының нәтижелері туралы Тапсырыс берушіні, қызмет және/немесе басқарудың неғұрлым жоғары деңгейіндегі ұқсас қызмет басшысын жедел хабардар етуді жүзеге асыру.
КҚ 7. Қойма шаруашылығының диспетчерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КМ 8. Қойма шаруашылығының диспетчерлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
ОН 8.1. Қойма шаруашылығының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.2. Қоймадағы логистикалық процестерді басқару.
ОН 8.3. Қойма шаруашылығы қызметкерлерінің жұмыс кестесін жасау.

РО 4.2. Осуществлять заказ и отслеживание поставки товарно-материальных ценностей.
РО 4.3. Заказывать транспортные средства для перевозки грузов.
РО 4.4. Заполнять транспортно-экспедиционные документы.
РО 4.5. Контролировать выполнение погрузочно-разгрузочных работ.
РО 4.6. Отслеживать движение товарно-материальных ценностей.
ПК 5. Осуществлять обработку заявок и рассчитывать стоимость экспедирования грузов
ПМ 5. Обработка заявок и расчет стоимости экспедирования грузов
РО 5.1. Оформлять заявки на перевозку грузов.
РО 5.2. Проводить учет обработанных заявок.
РО 5.3. Работать с заявками клиентов.
РО 5.4. Рассчитывать ставки за перевозку грузов на основе информации клиентов.
ПК 6. Проводить таможенное оформление и контролировать перемещение грузов на транспорте через таможенную границу
ПМ 6. Таможенное оформление и контроль за перемещением грузов на транспорте через таможенную границу
РО 6.1. Оформлять все виды таможенных документов.
РО 6.2. Осуществлять контроль над перемещением грузов на транспорте через таможенную границу.
РО 6.3. Согласовывать базисные условия поставок (Международные коммерческие условия) при определении и контроле таможенной стоимости товаров.
ПК 7. Организовать и руководить работой диспетчерской службы движения на транспорте
ПМ 7. Организация и руководство работой диспетчерской службы движения на транспорте
РО 7.1. Организовать работу сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.2. Составить график работы сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.3. Контролировать соблюдение сотрудниками диспетчерской службы производственных инструкций, выполнения сменно-суточных заданий по перевозкам, календарных планов, производственных программ.
РО 7.4. Обеспечивать сотрудников диспетчерской службы нормативной и технической документацией, инструктивно-методическими материалами, расходными материалами.
РО 7.5. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания сотрудников диспетчерской службы.
РО 7.6. Осуществлять контроль за соблюдением норм технического обслуживания оборудования системы диспетчерского контроля.
РО 7.7. Осуществлять оперативное информирование заказчика, руководителя службы и/или аналогичной службы более высокого уровня управления о результатах транспортной работы.
ПК 8. Организовывать и контролировать деятельность диспетчерской службы складского хозяйства
ПМ 8. Организация и контроль деятельности диспетчерской службы складского хозяйства
РО 8.1. Организовывать работу складского хозяйства.
РО 8.2. Управлять логистическими процессами на складе.
РО 8.3. Составлять график работы сотрудников складского хозяйства.

ОН 8.4. Қойма қызметкерлерін көтермелеу және жазалау шаралары туралы ұсыныстар дайындау.
ОН 8.5 Қызметкерлердің өндірістік тапсырмаларды, бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді орындауын бақылау
ОН 8.6. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін орындауын бақылау.
ОН 8.7. Қойманы диспетчерлік басқару жүйесінің жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету нормаларының сақталуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
89-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04140100 – Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0414 Маркетинг және жарнама
Мамандығы:
04140100 – Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.4. Готовить предложения о мерах поощрения и взыскания с сотрудников склада.
РО 8.5. Контролировать выполнение персоналом производственных заданий, программ, инструкций, правил по охране труда.
РО 8.6. Контролировать выполнения персоналом должностных обязанностей.
РО 8.7. Контролировать соблюдение норм эксплуатации и технического обслуживания оборудования системы диспетчерского управления складом.
Приложение 89 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04140100 - Маркетинг (по отраслям)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0414 Маркетинг и реклама
Специальность:
04140100 - Маркетинг (по отраслям)
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W04140101- Сатушы" біліктілігі
КК 1. Сатылым алдындағы дайындықты және тауарлық өнімді қабылдауды жүзеге асыру
КМ 1. Сатылым алдындағы дайындық және тауарлық өнімді қабылдау
ОН 1.1. Жұмыс орнындағы ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау.
ОН 1.2. Тауар өнімдерін қабылдап, тауарларға баға белгілерін реттеу.
ОН 1.3. Сауда жабдықтарын дайындап, тауар өнімдерін орналастыру.
ОН 1.4. Тауарлы өнімнің сақтау
қауіпсіздігін бақылау.
КҚ 2. Ақпараттық - кеңес беру қызметтерін ұсыну
КМ 2. Ақпараттық -кеңес беру қызметтері
ОН 2.1. Сатып алушының қажеттіліктерін анықтаңыз.
ОН 2.2. Клиенттерге жарнамалық және демонстрациялық өнімдер ұсыну (шелфинг).
ОН 2.3. Ақпарат беру және шағымдарды шешу арқылы сатып алушыларға көмектесу.
КҚ 3. Тауарларды сату және сатып алушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру
КМ.3 Тауарларды сату және сатып алушылармен есеп айырысу
ОН 3.1. Номенклатураны қолдана отырып, өнімді сатуды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Сатып алушылармен есеп айырысу-кассалық операцияларды қолма-қол және ақшасыз тәсілдермен жүзеге асыру.
ОН 3.3. Электрондық сауда шеңберінде, клиенттерден төлемдерді алу және өңдеу.
ОН 3.4. Төлемдер бойынша күнделікті есептерді жасау.
ОН 3.5. Түгендеуге қатысу.
КҚ 4. Сату жоспарлары мен ынталандыру шараларын жүзеге асыру
КМ.4 Сату көлемі бойынша жоспарланған көрсеткіштерді орындау
ОН 4.1. Тұтынушылар базасын қалыптастыру.
ОН 4.2. Сату жоспарының орындалуын бақылау және мониторинг жүргізу.
ОН 4.3. Іргелес құрылымдармен өзара әрекеттесу.
"3W04140102- Мерчендайзер" біліктілігі
КҚ 1. Сауда-саттық объектісін өніммен қамтамасыз ету
КМ 1. Сауда-саттық объектісін өніммен қамтамасыз дандыру
ОН 1.1. Аймақтық ерекшеліктерді ескере отырып, сатып алушылардың өнімге қалауын анықтау.
ОН 1.2. Сату орындарында өнімді ұсыну үшін сауда кәсіпорнының персоналымен өзара әрекеттесу.
ОН 1.3. Белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тауарларды сатылымнан алып тастау.
КҚ 2. Сату залын өнімдердің толық ассортиментімен қамтамасыз ету
КМ 2. Сату залын өнімдердің толық ассортиментімен қамтамасыздан дыру

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W04140101 – Продавец"
ПК 1. Осуществлять предпродажную подготовку и прием товарной продукции
ПМ 1. Предпродажная подготовка и прием товарной продукции
РО 1.1. Соблюдать правила и инструкции на рабочем месте.
РО 1.2.Принять товарную продукцию и оформить ценники на товары.
РО 1.3. Подготовить торговое оборудование и разместить товарную продукцию.
РО 1.4. Осуществлять контроль сохранности товарной продукции.
ПК 2. Оказывать информационно-консультационные услуги.
ПМ 2. Информационно - консультационные услуги
РО 2.1. Выявлять потребности покупателя.
РО 2.2. Предоставлять рекламную и демонстрационную продукцию клиентам (шелфинг).
РО 2.3. Оказывать помощь покупателям путем предоставления информации и разрешения жалоб.
ПК 3. Осуществлять реализацию товара и расчеты с покупателями
ПМ 3. Реализация товара и расчеты с покупателями
РО 3.1. Осуществлять реализацию продукции, используя номенклатуру.
РО 3.2. Выполнять расчҰтно - кассовые операции с покупателями наличным и безналичным способами.
РО 3.3. Получать и обрабатывать платежи от клиентов, в рамках электронной торговли.
РО 3.4. Формировать ежедневные отчеты по платежам.
РО 3.5. Участвовать в инвентаризации.
ПК4. Выполнять планы продаж и их стимулирование
ПМ 4. Выполнение запланированных показателей по объему продаж
РО 4.1.Формировать клиентскую базу.
РО 4.2. Мониторить и контролировать выполнение плана продаж.
РО 4.3. Взаимодействовать со смежными структурами.
Квалификация "3W04140102 - Мерчендайзер"
ПК 1. Обеспечивать продукцией объект торговли
ПМ 1. Обеспечение продукцией объекта торговли
РО 1.1. Определить предпочтения покупателей в продукции с учетом региональных особенностей.
РО 1.2. Взаимодействовать с персоналом торгового предприятия по обеспечению продукции в местах продаж.
РО 1.3. Производить изъятие товаров не соответствующих установленным требованиям.
ПК 2. Обеспечивать торговый зал полным ассортиментом продукции
ПМ 2. Обеспечение полного ассортимента продукции в торговом зале

ОН 2.1. Тауарларды сату алдындағы дайындықты жүзеге асыру.
ОН.2.2 Сауда орындарында өнімдерді витринада орналастыру жоспарына сәйкес көрсету.
ОН 2.3 Жеткізушілермен жасалған келісімге сәйкес, сөрелердегі тауарлардың үлесін ескере отырып,сауда орындарының уақтылы толтырылуын бақылау.
КҚ 3. Сауда орындарын витриналар мен арнайы жабдықтар орнату арқылы безендіру
КМ 3. Сауда залдарында және сауда орындарында сыртқы, тақырыптық витринаны безендіру
ОН 3.1. Витринаның жалпы тұжырымдамасын жасау.
ОН 3.2. Компьютерлік дизайн бағдарламасында витрина дизайнын жасау.
ОН 3.3. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, жылжымалы (портативті) жабдықты орнату (бекіту) үшін қажетті құралдарды пайдалануды ескере отырып, витриналарды орналастыру.
ОН 3.4. Мерчендайзинг принциптеріне сәйкес, витриналарда тауарлы өнімнің қорларын құру және безендіру.
КҚ 4. Түгендеуге қатысу
КМ 4. Сауда маркасын түгендеуге қатысу
ОН 4.1. Сауда кәсіпорынның қабылданған және бекітілген ережелері мен тәртібіне сәйкес түгендеуге дайындықты жүзеге асыру.
ОН 4.2. Түгендеу арқылы анықталған тексеріс нәтижелерін қорытындылау.
ОН 4.3. Түгендеу жазбалары мен бухгалтерлік есеп деректері негізінде есептер мен салыстыру мәлімдемелерін құрастыру.
"4S04140103 - Маркетолог" біліктілігі
КҚ 1. Маркетингтік зерттеулерді өткізуге қатысу
КМ 1. Маркетингтік зерттеулерге қатысу
ОН 1.1 Жарнамаланатын өнімнің ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2 Белгіленген мақсаттар мен бекітілген нысаналы индикаторлар шеңберінде компанияның алдын-ала маркетингтік есептерін дайындау.
ОН 1.3. Маркетингтік зерттеулерді өткізуге арналған сауалнама әзірлеу.
ОН 1.4 Ақпараттық- компьютерлік технологияларды қолдана отырып, жүргізіліп жатқан маркетингтік зерттеулер шеңберіндегі мәліметтер базасына бастапқы және қосымша ақпараттарды жинау және енгізу.
ОН 1.5. Маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша, тұтынушылардың тауарға қойылатын талаптарына талдау жүргізу.
КҚ 2. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру үшін байланыс науқандарды дайындау және өткізу
КМ 2. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру
ОН 2.1. Сатылымдарды ынталандыру үшін өнімді таныстыру, PR-акциялар, жарнамалау жоспарларын құру.
ОН 2.2 Байланыс науқандарын өткізу бойынша ұйымдастыру мәселелерін шешу.
ОН 2.3 Ұйымның бренд кітабын жасауға қатысу.
КҚ 3. Интернетте өнімдерді, қызметтерді жылжыту
КМ 3. Интернетте өнімдерді, қызметтерді жылжыту
ОН 3.1 Автопостинг бағдарламасында контент жоспарын толтыру.
ОН 3.2 Тауарды жылжыту бағдарламаларында жұмыс істеу.

РО 2.1. Производить предпродажную подготовку товара.
РО.2.2 Выставлять продукцию в торговых местах согласно плану размещения на витрине.
РО2.3 Проводить контроль своевременности пополнения торговых мест с соблюдением доли товаров на полках, согласно договоренности с поставщиками.
ПК 3. Оформлять места продажи с установкой специального оборудования и витрин
ПМ3. Оформление внешней, тематической витрины в торговых залах и торговых точках
РО 3.1. Разрабатывать общую концепцию витрины.
РО 3.2. Разрабатывать дизайн витрины в компьютерной дизайнерской программе.
РО 3.3. Оформлять витрины с учетом использования необходимых инструментов для установки (закрепления) передвижного (переносного) оборудования с соблюдением техники безопасности.
РО 3.4. Устанавливать и размещать запасы товарной продукции на витринах в соответствии с принципами мерчендайзинга.
ПК 4. Участвовать в инвентаризации
ПМ 4. Участие в инвентаризации торговой марки
РО4.1. Осуществлять подготовку к инвентаризации, согласно принятым и утвержденным нормам и порядку торгового предприятия.
РО 4.2. Обобщать результаты проверки, выявленные инвентаризацией.
РО 4.3. Составлять отчеты и сличительные ведомости на основании инвентаризационных описей и данных бухгалтерского учета.
Квалификация "4S04140103 - Маркетолог"
ПК 1. Участвовать в проведении маркетинговых исследований
ПМ 1. Участие в маркетинговых исследованиях
РО 1.1. Характеризовать особенности продвигаемого продукта.
РО 1.2. Подготовить предварительные маркетинговые отчеты компании в рамках определенных задач и утвержденных целевых индикаторов.
РО 1.3. Разрабатывать анкету для проведения маркетингового исследования.
РО 1.4. Осуществлять сбор и внесение первичной и вторичной информации в базу данных в рамках проводимого маркетингового исследования при помощи информационно-компьютерных технологий.
РО 1.5. Анализировать требования потребителей к продукту на основе результатов маркетинговых исследований.
ПК 2. Осуществлять подготовку и проведение коммуникационных кампаний по формированию имиджа и деловой репутации
ПМ 2. Формирование имиджа и деловой репутации организации
РО 2.1. Разрабатывать планы презентации продукта, PR-акций, рекламных акций по стимулированию продаж.
РО 2.2. Решать организационные вопросы по проведению коммуникационных кампаний.
РО 2.3. Участвовать в разработке бренд-бука организации.
ПК 3. Продвигать продукцию, услуги в Интернете
ПМ 3. Продвижение продукции, услуг в Интернете
РО 3.1. Заполнять контент-план в программе автопостинга.
РО 3.2. Работать в программах продвижения.

ОН 3.3 Әлеуметтік желілерде профильдерді жүргізу және қолдау.
ОН 3.4 Компанияның белгіленген жоспары мен мақсаттарына сәйкес контентті өңдеп, жаңартып отыру.
КҚ 4. Өткізілген маркетингтік іс-шаралардың тиімділігі туралы есептер құрастыру
КМ 4. Маркетингтік іс-шаралардың тиімділігі туралы есептер құрастыру
ОН 4.1. Ақпаратты жүйеге келтіру және мәліметтер базасымен жұмыс жасау.
ОН 4.2 Өткізілген маркетингтік іс-шаралардың тиімділік көрсеткіштерін есептеп, талдау жүргізу.
ОН 4.3 Есептер дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
91-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "04210100 - Құқықтану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 3.3. Сопровождать и вести профили в социальных сетях.
РО 3.4. Обрабатывать и обновлять контент, согласно установленного плана и задач компании.
ПК 4. Составлять отчеты об эффективности проведенных маркетинговых мероприятий
ПМ 4. Составление отчетов об эффективности проведенных маркетинговых мероприятий
РО 4.1. Систематизировать информацию и работать с базами данных.
РО 4.2. Рассчитывать и анализировать показатели эффективности проведенных маркетинговых мероприятий.
РО 4.3. Формировать отчеты.
Приложение 91 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "04210100 - Правоведение"

ОН 1.1. Мемлекет пен құқықтың мағынасын, мәні мен мақсатын сипаттау.
ОН 1.2. Нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру және қолдану.
ОН 1.3. Құқықтық реттеу пәні мен әдісі бойынша құқық салаларын ажырату.
ОН 1.4. Кәсіби құқықтық ойлауды, заңдық құқық мәдениетін қалыптастыру.
ОН 1.5. Заманауи қоғамда болып жатқан саяси және құқықтық процестерді талдау.
ОН 1.6. Заң құжаттарын жасау кезінде құқықтық терминологияны қолдану.
КҚ 2. Іс жүргізу стандарттары мен заманауи ақпараттық технологияларды меңгеру
КМ 2. Іс жүргізу стандарттары мен заманауи ақпараттық технологияларды меңгеру
ОН 2.1. Құқықтық құжаттаманы жүйелеу, есепке алу және жүргізу тәртібі.
ОН 2.2. Коммуникация мен байланыстың заманауи техникалық құралдарын пайдалана отырып, ақпаратты өңдеу әдістерін меңгеру.
ОН 2.3. Құқықтық құжаттардың жобаларын әзірлеу және олардың заңнамаға сәйкестігін тексеру.
ОН 2.4. Мәтіндік редакторларды және арнайы заңдық бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану.
ОН 2.5. Құқықтық деректер базасының, архивтердің, басқа да көздердің көмегімен құқықтық ақпарат іздеуді жүзеге асыру.
КҚ 3. Материалдық құқық нормаларын талдау және кәсіби қызметте қолдану
КМ 3. Материалдық құқық нормаларын талдау және кәсіби қызметте қолдану
ОН 3.1. Құқық субъектілерінің құқықтық мәртебесін анықтау.
ОН 3.2. Заң құжаттарының жобаларын әзірлеу және жасау.
ОН 3.3. Құқықтық ақпаратпен жұмыс істеу, оны іріктеу, талдау және бағалау.
ОН 3.4. Құқықтық нормаларды нақты жағдайда қолдану және кеңес беру үшін нормативтік құқықтық актілерді пайдалану.
ОН 3.5. Кәсіби қызмет саласына кіретін құқықтық нормалар мен құқықтық қатынастарды талдау.
КҚ 4. Материалдық құқық нормаларын қолдану процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу және іске асыру
КМ 4. Материалдық құқық нормаларын қолдану процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу және іске асыру
ОН 4.1. Фактілер мен мән-жайларды заңды тұрғыда дұрыс саралау.
ОН 4.2. Білікті заң қорытындылары мен кеңестер беру.
ОН 4.3. Сот құжаттарының жобаларын жасау.
ОН 4.4. Кәсіби этика қағидаларын сақтау.
ОН 4.5. Жүйелі және салыстырмалы талдауды, зерттеу дағдыларын меңгеру.
ОН 4.6. Ауызша және жазбаша коммуникация дағдыларын, тұлғааралық коммуникация тәсілдерін меңгеру.
ОН 4.7. Логика заңдарын қолдану.
ОН 4.8. Материалдық құқық нормаларын қолдану рәсімін анықтау.
ОН 4.9. Заңды іс бойынша кәсіби шешім қабылдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылымминистрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
93-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05220100 - Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы

РО 1.1. Характеризовать смысл, сущность и назначение государства и права.
РО 1.2. Толковать и применять нормативные правовые акты.
РО 1.3. Разграничивать отрасли права по предмету и методу правового регулирования.
РО 1.4. Формировать профессиональное юридическое мышление, правовую юридическую культуру.
РО 1.5.Анализировать, происходящие в современном обществе, политико - правовые процессы.
РО 1.6. Использовать юридическую терминологию при составлении юридических документов.
ПК 2. Владеть стандартами делопроизводства и современными информационными технологиями
ПМ 2. Владение стандартами делопроизводства и современными информационными технологиями
РО 2.1. Вести порядок систематизации, учета и ведения правовой документации.
РО 2.2. Владеть методами обработки информации с использованием современных технических средств коммуникации и связи.
РО 2.3. Разрабатывать проекты правовых документов и проверять их соответствие законодательству.
РО 2.4. Применять текстовые редакторы и специальное юридическое программное обеспечение.
РО 2.5. Осуществлять с помощью правовых баз данных, архивов, иных источников поиск юридической информации.
ПК 3. Анализировать и применять нормы материального права в профессиональной деятельности
ПМ 3. Анализ и применение норм материального права в профессиональной деятельности
РО 3.1. Определять правовой статус субъектов права.
РО 3.2. Разрабатывать и составлять проекты юридических документов.
РО 3.3. Работать с правовой информацией, по ее отбору, анализу, оценке.
РО 3.4. Использовать нормативные правовые акты для применения нормы права к конкретной ситуации и консультирования.
РО 3.5. Анализировать юридические нормы и правовые отношения, входящие в область профессиональной деятельности.
ПК 4. Регулировать и реализовывать общественные отношения, возникающие в процессе применения норм материального права
ПМ 4. Регулирование и реализация общественных отношений, возникающих в процессе применения норм материального права
РО 4.1. Юридически правильно квалифицировать факты и обстоятельства.
РО 4.2. Давать квалифицированные юридические заключения и консультации.
РО 4.3. Составлять проекты судебных документов.
РО 4.4. Соблюдать правила профессиональной этики.
РО 4.5. Владеть системным и сравнительным анализом, исследовательскими навыками.
РО 4.6. Обладать навыками устной и письменной коммуникации, способами межличностной коммуникации.
РО 4.7. Применять законы логики.
РО 4.8. Определять процедуру применения норм материального права.
РО 4.9. Принимать профессиональное решение по юридическому делу.
Приложение 93 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05220100 – Экология и природоохранная деятельность (по видам)"

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
052 Қоршаған орта
0522 Қоршаған орта және жабайы табиғат
Мамандығы:
05220100 - Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
052 Окружающая среда
0522 Окружающая среда и дикая природа
Специальность:
05220100 - Экология и природоохранная деятельность (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05220101- Зертханашы-эколог"біліктілігі
КҚ 1. Талдау жүргізуге химиялық ыдыстарды, құралдар мен зертханалық жабдықтарды дайындау
КМ 1. Химиялық ыдыстарды, құралдарды және зертханалық жабдықтарды талдау жүргізуге дайындау
ОН 1.1. Химиялық талдау талаптарына сәйкес әртүрлі мақсаттағы зертханалық ыдысты пайдалану.
ОН 1.2.Талдау жүргізу үшін құралдар мен жабдықтарды таңдау.
ОН 1.3.Талдаудың берілген түрі үшін зертханалық қондырғыларды дұрыс құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Ұсынылған зертханалық жабдықта жұмыс істеу, оған қызмет көрсету және баптау.
ОН 1.5. Ауысым кезінде талдауларды сапалы және уақытында орындауды қамтамасыз ету бойынша операцияларды орындау.
ОН.1.6. Жұмыс орны мен жабдықтарды қабылдау және тапсыру бойынша операцияларды орындау.
КҚ 2. Әртүрлі концентрациядағы сынамалар мен ерітінділерді дайындау
КМ 2. Әртүрлі концентрациядағы сынамалар мен ерітінділерді дайындау
ОН 2.1. Сынамалардың барлық түрлерін іріктеу және өңдеуді жүргізу.
ОН 2.2. Сынамаларды талдау жүргізуге дайындау.
ОН 2.3. Талданатын материалдардағы заттардың пайыздық құрамын әртүрлі әдістермен анықтау.
ОН 2.4.Берілген концентрациядағы реактив ерітінділерін дайындау.
КҚ 3. Технологиялық бақылау операцияларының сұлбаларына сәйкес химиялық талдауды сапалы жүргізу
КМ 3. Технологиялық бақылау операцияларының сұлбаларына сәйкес химиялық талдауларды сапалы жүргізу
ОН 3.1.Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері үшін градуирлеу сипаттамасын белгілеу.
ОН 3.2.Тиісті әдістеме бойынша химиялық талдау операцияларын орындау.
ОН 3.3. Бейорганикалық және органикалық заттарға физика-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдау жүргізу
КҚ 4. Талдау нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу
КМ 4. Талдау нәтижелерін өңдеу және ресімдеу
ОН 4.1.Құралдардыңкөрсеткіштерінтүсіру.
ОН 4.2.Өлшеу нәтижелерін есептеу.
ОН 4.3. Талдау нәтижесінің қателігінесептеу.
ОН 4.4. Жүргізілген сынақтардың нәтижелерін өңдеуді жүргізу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05220101- Лаборант-эколог"
ПК 1. Подготавливать химическую посуду, приборы и лабораторное оборудование к проведению анализа
ПМ 1. Подготовка химической посуды, приборов и лабораторного оборудования к проведению анализа
РО 1.1. Пользоваться лабораторной посудой различного назначения, в соответствии с требованиями химического анализа.
РО 1.2.Выбирать приборы и оборудование для проведения анализов.
РО 1.3.Осуществлять правильную сборку лабораторных установок для заданного вида анализа.
РО 1.4. Работать на представленном лабораторном оборудовании, проводить его обслуживание и настройку.
РО 1.5. Выполнять операции по обеспечению качественного и своевременного выполнения анализов в течение смены.
РО.1.6. Выполнять операции по приему и сдаче рабочего места и оборудования.
ПК 2. Приготавливать пробы и растворы различной концентрации
ПМ 2. Приготовление проб и растворов различной концентрации
РО 2.1. Проводить отбор и обработку всех видов проб.
РО 2.2. Готовить пробы к проведению анализов.
РО 2.3. Определять процентное содержание веществ в анализируемых материалах различными методами.
РО 2.4.Готовить растворы реактивов заданной концентрации.
ПК 3. Качественно проводить химический анализ согласно схемам операции технологического контроля
ПМ 3. Качественное проведение химических анализов согласно схемам операции технологического контроля
РО 3.1.Устанавливать градуировочную характеристику для химических и физико-химических методов анализа.
РО 3.2.Выполнять операции по химическому анализу, по соответствующей методике.
РО 3.3. Проводить качественный и количественный анализ неорганических и органических веществ физико-химическими методами.
ПК 4. Обрабатывать и оформлять результаты анализов
ПМ 4. Обработка и оформление результатов анализа
РО 4.1.Снимать показания приборов.
РО 4.2.Рассчитывать результаты измерений.
РО4.3.Рассчитывать погрешность результата анализа.
РО 4.4. Проводить обработку результатов проведенных испытаний.

ОН 4.5.Талдаухаттамаларынрәсімдеу.
"4S05220102 - Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың технигі"біліктілігі
КҚ 1. Жүйелі талдау әдістерін қолдана отырып, экологиялық және әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
КМ 1. Жүйелі талдау әдістерін қолдана отырып, экологиялық және әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
ОН 1.1.Биосфера эволюциясының негізгі кезеңдерін және оның ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.2. Адам қызметінің табиғи ортаға әсерін анықтау.
ОН 1.3.Табиғижағдайлар мен ресурстардыңтіріорганизмдергеәсерінжәнеолардыңөзараәрекеттесуінесептеу.
ОН 1.4. Дүние жүзіндегі жабайы табиғат популяциясының басқару әдістерін бағалау.
ОН 1.5.Негізгі экологиялық мәселелер бойынша зерттеулер, талдау және есептер жүргізу.
ОН 1.6. Экожүйе тауарлары мен қызметтерінің маңыздылығы мен құндылығын анықтау.
КҚ 2. Экология саласындағы қазіргі заманғы қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану
КМ 2. Экология саласындағы қазіргі заманғы қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану
ОН 2.1. Экология саласындағы мемлекеттік реттеу жүйесінің негізгі қағидаттарын қолдану.
ОН 2.2. Экологиялық және құқықтық қатынастарда қолданылатын негізгі ұғымдарды түсіндіру.
ОН 2.3. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының жалпы құрылымын сипаттау.
ОН 2.4. Табиғат пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтауына және орындауына тексерулерді ұйымдастыру және өткізу.
ОН 2.5. Табиғат қорғау заңнамасын бұзушылықтарды жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту жөніндегі шараларды қолдану.
КҚ 3. Инновациялық әдістерді қолдана отырып биосфераның мониторингін жүргізу
КМ 3. Инновациялық әдістерді қолдану арқылы биосфераны бақылау(мониторинг)
ОН 3.1. Экологиялық мониторингті жіктеудің әртүрлі тәсілдерін сипаттау.
ОН 3.2. Табиғи ортаның экологиялық тұрақсыздануының себептерін түсіндіру.
ОН 3.3. Ластаушы заттардың шығарындылары мен тасымалдарын нормалауды түсіндіру.
ОН 3.4. Қоршаған ортаның ластануын бақылау желісін ұйымдастыру әдістемесін таңдау.
ОН 3.5. Бақылаудың ұтымды экологиялық желісін ұйымдастыру.
ОН 3.6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы экопосттар желісі жұмысының сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
ОН 4.1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың санаттары мен түрлерін сипаттау.
ОН 4.2. Рекреациялық дигрессия кезеңдеріне сәйкес орман шаруашылығы жұмыстарын жүргізу.

РО 4.5.Оформлять протоколы анализа.
Квалификация "4S05220102 - Техник особо охраняемых природных территорий"
ПК 1. Анализировать экологические и социально-экономические проблемы с применением методов системного анализа
ПМ 1. Анализ экологических и социально-экономических проблем с применением методов системного анализа
РО 1.1. Описывать основные этапы эволюции биосферы и еҰ специфические особенности.
РО 1.2. Определять влияние человеческой деятельности на природную среду.
РО 1.3. Рассчитывать влияние природных условий и ресурсов на живые организмы и их взаимодействие.
РО 1.4. Оценивать методы управления целым рядом популяций дикой природы в разных странах мира.
РО 1.5. Осуществлять исследование, анализ и отчетность по основным экологическим проблемам.
РО 1.6. Определять важность экосистемных товаров и услуг и давать им оценку.
ПК 2. Применять правовые аспекты современной деятельности в сфере экологии
ПМ 2. Применение правовых аспектов современной деятельности в сфере экологии
РО 2.1. Применять основные принципы системы государственного регулирования в области экологии.
РО 2.2. Интерпретировать основные понятия, используемые в эколого-правовых отношениях.
РО 2.3. Характеризовать общую структуру экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 2.4. Организовывать и проводить проверки по соблюдению и исполнению природопользователями экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 2.5. Применять меры по устранению нарушений природоохранного законодательства и привлекать виновных к ответственности.
ПК 3. Выполнять мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
ПМ 3. Мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
РО 3.1. Описывать различные подходы к классификации экологического мониторинга.
РО 3.2. Объяснять причины экологической дестабилизации природной среды.
РО 3.3. Интерпретировать нормирование сбросов и выбросов загрязняющих веществ.
РО 3.4. Выбирать методику организации сети наблюдений за загрязнением окружающей среды.
РО 3.5. Организовать рациональную экологическую сеть наблюдений.
РО 3.6. Проводить контроль качества работы сети экопостов на особо охраняемых природных территориях.
ПК 4. Организовывать работы по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
ПМ 4. Организация работы по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
РО 4.1. Характеризовать категории и виды особо охраняемых природных территорий.
РО 4.2. Проводить лесохозяйственные работы с учетом степени рекреационной дигрессии.

ОН 2.6. Аспаптық түсірілімді орындауға қатысу.
КҚ 3. Жою жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Жою жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Геологиялық жабдықты бөлшектеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Далалық геологиялық жұмыстардың салдарын жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Геологиялық жабдықтар мен керек-жарақтарды буып-түю және тиеу.
ОН 3.4 . Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар, тау жыныстары, тау жыныстарында фауна мен флораның болуын анықтау.
ОН 3.5 . Нүктелерді байланыстыру мақсатында тау-кен компасымен азимуттық бағытты анықтау.
КҚ 4. Механизмдер мен жабдықтарда кернді бөлуді және сынамаларды кесуді орындау
КМ 4. Механизмдер мен жабдықтарда кернді бөлу және сынамаларды кесу
ОН 4.1. Қолмен және электр құралдарын қолдана отырып, жоғары дәлдікпен және қатаң рұқсатпен кернді кесу.
ОН 4.2. Электр құралдары мен жабдықтардың көмегімен сынамаларды алу.
ОН 4.3. Сынама алу үшін механизмдер мен жабдықтарды дайындауды орындау.
ОН 4.4. Нақты жағдайларда бұрғылау әдісін таңдау.
КҚ 5. Сынамаларды маркалауды және орауды, техникалық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асыру
КМ 5. Сынамаларды маркалау және орау, техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Тау жыныстарының қасиеттеріне байланысты сынама алу.
ОН 5.2. Сынамаларды маркалау мен орауды орындау.
ОН 5.3. Түрлері бойынша сынамалар санын есептеу.
ОН 5.4. Бақылау сынамаларының санын анықтау.
ОН 5.5. Техникалық және далалық құжаттаманы жүргізу.
"3W05320102 - Геологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Геологиялық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды орау бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Геологиялық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды тиеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Карта бойынша ауданның геологиялық құрылысына талдау жасау.
КҚ 2. Далалық геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау
КМ 2. Далалық геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 2.1. Дала лагерінің алаңдары мен тұрақ орындарын дайындауға қатысу.
ОН 2.2. Далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау және қызмет көрсету.

РО 2.6. Участвовать при выполнении инструментальной съемки.
ПК 3. Проводить подготовительные работы во время проведения ликвидационных работ
ПМ 3. Подготовительные работы во время проведения ликвидационных работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже геологического оборудования.
РО 3.2.Выполнять ликвидацию последствий полевых геологических работ.
РО 3.3. Выполнять упаковку и погрузку геологического оборудования и снаряжения.
РО 3.4 . Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы, горные породы, наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры.
РО 3.5 . Определять азимутальное направление горным компасом с целью привязки точек.
ПК 4. Выполнять распил керна и разрезание проб на механизмах и оборудовании
ПМ 4. Распил керна и разрезание проб на механизмах и оборудовании
РО 4.1. Выполнять распил керна с высокой точностью и строгими допусками с помощью электрических инструментов и вручную.
РО 4.2. Выполнять отбор проб с помощью электрических инструментов и оборудования.
РО 4.3. Выполнять подготовку механизмов и оборудования для отбора проб.
РО 4.4. Производить выбор способа бурения в конкретных условиях.
ПК 5. Проводить маркировку и упаковку проб, ведение технической документации
ПМ 5. Маркировка и упаковка проб, ведение технической документации
РО 5.1. Производить отбор проб в зависимости от свойств горных пород.
РО 5.2. Выполнять маркировку и упаковку проб.
РО 5.3. Рассчитывать количество проб по видам.
РО 5.4. Определять количество контрольных проб.
РО 5.5. Вести техническую и полевую документацию.
Квалификация "3W05320102 - Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к полевому сезону на геолого-съемочные и поисковые работы
ПМ 1. Подготовительные работы к полевому сезону на геолого-съемочные и поисковые работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы по упаковке геологического снаряжения, приборов, инструментов, оборудования.
РО 1.2. Выполнять подготовительные работ по погрузке геологического снаряжения, приборов, инструментов, оборудования.
РО 1.3. Выполнять анализ геологического строения района по карте.
ПК 2. Выполнять подготовительные работы во время проведения полевых геолого-съемочных и поисковых работ
ПМ 2. Подготовительные работы во время проведения полевых геолого-съемочных и поисковых работ
РО 2.1. Участвовать в подготовке площадок и мест стоянок полевого лагеря.
РО 2.2. Поддерживать в рабочем состоянии и обслуживать полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование.

ОН 2.3. Бұрын өткен тау-кен қазбаларын тазарту, жаңаларын үңгілеу және ұсақ тау-кен қазбаларын жою.
ОН 2.4. Геологиялық зерттеулер жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.5. Геологиялық карталарды түсіруді және ресімдеуді орындау.
ОН 2.6. Тау жыныстары қабаттарының қатпарлы, үзілмелі бұзылыстарын анықтау.
ОН 2.7. Графикалық қосымшаларды қолданыстағы стандарттарға, нұсқаулық талаптарға сәйкес қимасын жасау және рәсімдеу.
ОН 2.8. Минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану, далалық жағдайларда минералдарға диагностика жүргізу.
ОН 2.9. Пайдалы қазбалар кен орындарының өнеркәсіптік маңызын анықтау мақсатында геологиялық зерттеулер жүргізу.
КҚ 3. Жою жұмыстарына дайындықты орындау
КМ 3. Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Геологиялық жабдықты бөлшектеу кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Далалық геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының салдарын жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Геологиялық жабдықтар мен керек-жарақтарды буып-түю және тиеу.
КҚ 4. Тау жыныстарын контурлау және жару, шпурларды бұрғылау, кесуді жүргізу
КМ 4. Тау жыныстарын контурлау және жару, шпурларды бұрғылау, кесу
ОН 4.1. Пайдалы қазбалардың сапасы мен санын анықтау, олардың жер қойнауындағы қорларын есептеу үшін тау-кен қазбаларында атыздық, сыдыру, шпурлық және басқа да сынамаларды іріктеуді орындау.
ОН 4.2. Тау жыныстарын контурлау және қазу.
ОН 4.3. Шпурларды бұрғылау, кернді кесу.
КҚ 5. Сынамаларды алу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 5. Сынамаларды алу бойынша дайындық жұмыстары
ОН 5.1. Сынамаларды алу бойынша механизмдер мен жабдықтарда жұмыс істеу.
ОН 5.2. Құралдарды, механизмдер мен жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 5.3. Геохимиялық сынаманы орындау.
ОН 5.4. Шлихті сынаманы орындау.
ОН 5.5. Минералдарды, кендерді, тау жыныстарын далалық химиялық әдістермен анықтау (диагностикалау).
ОН 5.6. Минералды-петрографиялық зерттеулерді орындау.
КҚ 6. Сынамаларды маркалау және орауды жүргізу, техникалық құжаттаманы жүргізу
КМ 6. Сынамаларды маркалау және орау, техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 6.1. Сынамаларды маркалау мен орауды орындау.
ОН 6.2. Техникалық және далалық құжаттаманы жүргізу.
ОН 6.3. Физикалық-механикалық сынақтар үшін сынамаларды дайындауды орындау.
"4S05320103 - Техник-геолог" біліктілігі
КҚ 1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындауды жүргізу
КМ 1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындау

РО 2.3. Выполнять расчистку ранее пройденных, проходку новых и ликвидацию мелких поверхностных горных выработок.
РО 2.4. Выполнять подготовительные работы при проведении геологических исследований.
РО 2.5. Выполнять съемку и оформление геологических карт.
РО 2.6. Определять складчатые, разрывные нарушения слоев горных пород.
РО 2.7. Строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с действующими стандартами, инструктивными требованиями.
РО 2.8. Применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород, проводить диагностику минералов в полевых условиях.
РО 2.9. Проводить геологические исследования с целью определения промышленного значения месторождений полезных ископаемых.
ПК 3. Выполнять подготовку к ликвидационным работам
ПМ 3. Подготовительные работы при ликвидации последствий геолого-съемочных и поисковых работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже геологического оборудования.
РО 3.2.Выполнять ликвидацию последствий полевых геолого-съемочных и поисковых работ.
РО 3.3. Выполнять упаковку и погрузку геологического оборудования и снаряжения.
ПК 4. Проводить оконтуривание и выкалывание горной породы, бурение шпуров, пропиливание
ПМ 4. Оконтуривание и выкалывание горной породы, бурение шпуров, пропиливание
РО 4.1. Выполнять отбор бороздовых, задирковых, шпуровых и других проб в горных выработках для определения качества и количества полезных ископаемых, подсчета их запасов в недрах.
РО 4.2. Выполнять оконтуривание и выкалывание горной породы.
РО 4.3. Выполнять бурение шпуров, пропиливание керна.
ПК 5. Проводить подготовительные работы по отбору проб
ПМ 5. Подготовительные работы по отбору проб
РО 5.1. Работать на механизмах и оборудовании по отбору проб.
РО 5.2. Подготавливать инструменты, механизмы и оборудование к работе.
РО 5.3. Выполнять геохимическое опробование.
РО 5.4. Выполнять шлиховое опробование.
РО 5.5. Определять (диагностировать) минералы, руды, горные породы полевыми химическими методами.
РО 5.6. Выполнять минералого-петрографические исследования.
ПК 6. Проводить маркировку и упаковку проб, ведение технической документации
ПМ 6. Маркировка и упаковка проб, ведение технической документации
РО 6.1. Выполнять маркировку и упаковку проб.
РО 6.2. Вести техническую и полевую документацию.
РО 6.3. Выполнять подготовку проб для физико-механических испытаний.
Квалификация "4S05320103 - Техник-геолог"
ПК 1. Проводить подготовку геологических материалов и оборудования к полевым работам
ПМ 1. Подготовка геологических материалов и оборудования к полевым работам

ОН 1.1. Зерттелетін жұмыс аймағының геологиясы туралы материалдар мен ақпаратты іздеу және жинау.
ОН 1.2. Геологиялық барлау жабдықтары мен керек-жарақтарын дайындауды және тексеруді орындау.
ОН 1.3. Жер асты суларының түрлерін, пайда болуын, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 1.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтаңыз.
ОН 1.5. Далалық жұмыстарға шығуға дайындық, объектілердің оларды пайдалануға беруге дайындық актілерін жасау.
ОН 1.6. Нақты табиғи және геологиялық жағдайларда ең ұтымды іздеу әдістерін таңдау.
ОН 1.7. Іздеу және іздеу-бағалау жұмыстарының жобаларын жасау.
КҚ 2. Далалық геологиялық түсіру, іздеу және барлау жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Далалық геологиялық түсіру, іздеу және барлау жұмыстары
ОН 2.1. Далалық лагердің орнын дайындау.
ОН 2.2. Далалық лагерьді орналастыру.
ОН 2.3. Геологиялық-түсіру, іздестіру-барлау маршруттарын жүргізуге қатысу.
ОН 2.4. Геологиялық-түсіру, іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу кезінде тау жыныстарының үлгілерін, кернді және сынамалардың барлық түрлерін іріктеуді, өңдеуді және құжаттаманы жүзеге асыру.
ОН 2.5. Зерттеу және талдау үшін тау жыныстарының үлгілерін және сынамалардың барлық түрлерін ресімдеу, орау және жөнелту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 2.6. Геологиялық бақылаулардың (ашлылудың) далалық журналын, ұңғымалардың керні мен тау-кен қазбалары құжаттамасын толтыруға қатысу.
ОН 2.7. Бастапқы геологиялық ақпаратты жинау.
ОН 2.8. Дала лагерін жинауды жүзеге асыру.
ОН 2.9. Кен денелерінің пішіні мен көлемін, олардың пайда болу жағдайларын сипаттайтын негізгі элементтерді анықтау.
КҚ 3. Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу жүргізу
КМ 3. Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
ОН 3.1. Бастапқы материалдарды далалық камералдық өңдеуді орындау.
ОН 3.2. Геологиялық барлау жабдықтарын, керек-жарақтары мен бастапқы геологиялық ақпаратты сақтауға өткізу.
ОН 3.3. Геологиялық ақпаратты өңдеуді, геологиялық түсіру, геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындауды жүргізу.
ОН 3.4. Геоақпараттық бағдарламаларға мәліметтерді енгізуді орындау.
ОН 3.5. Пайдалы қазбалар кен орындарының геологиялық құрылымын сипаттау.
ОН 3.6. Геологиялық барлау жұмыстарындағы күрделі салымдардың тиімділігін есептеуді жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
99-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320200 - Пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлаудың технологиясы мен техникасы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 1.1. Выполнять поиск и сбор материалов и сведений о геологии изучаемого региона работ.
РО 1.2. Выполнять подготовку и проверку геологоразведочного оборудования и снаряжения.
РО 1.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 1.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 1.5. Составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию.
РО 1.6. Выбирать наиболее рациональные поисковые методы в конкретных природных и геологических условиях.
РО 1.7. Составлять проекты поисковых и поисково-оценочных работ.
ПК 2. Проводить полевые геолого-съемочные, поисковые и разведочные работы
ПМ 2. Полевые геолого-съемочные, поисковые и разведочные работы
РО 2.1. Подготавливать место полевого лагеря.
РО 2.2. Выполнять развертывание полевого лагеря
РО 2.3. Участвовать в проведении геолого-съемочных, поисково-разведочных маршрутов.
РО 2.4. Осуществлять отбор, обработку и документацию образцов горных пород, керна и всех видов проб при проведении геолого-съемочных, поисково-разведочных работ.
РО 2.5. Осуществлять организацию работ по оформлению, упаковке и отправке образцов горных пород и всех видов проб для последующего изучения и анализа.
РО 2.6. Участвовать в заполнении полевого журнала геологических наблюдений (обнажений), документации керна скважин и горных выработок.
РО 2.7. Собирать первичную геологическую информацию.
РО 2.8. Выполнять ликвидацию полевого лагеря.
РО 2.9. Определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, условия их образования.
ПК 3. Проводить камеральную обработку первичной геологической информации
ПМ 3. Камеральная обработка первичной геологической информации
РО 3.1. Выполнять полевую камеральную обработку первичных материалов.
РО 3.2. Передавать геологоразведочное оборудование, снаряжение и первичную геологическую информацию на хранение.
РО 3.3. Вести обработку геологической информации, подготовку отчета о результатах геолого-съемочных, геологоразведочных работ.
РО 3.4. Выполнять ввод данных в геоинформационные программы.
РО 3.5. Описывать геологическое строение месторождений полезных ископаемых.
РО 3.6. Производить расчет эффективности капитальных вложений на геологоразведочных работах.
Приложение 99 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320200 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых"

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320201 - Бұрғылау жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Құрал-саймандарды және бұрғылау агрегатын дайындау
КМ 1. Құрал-саймандарды және бұрғылау агрегатын дайындау
ОН 1.1. Бұрғылау жабдығын тасымалдауға, алаңды дайындауға және монтаждауға қатысу.
ОН 1.2. Бұрғылау ерітіндісін дайындау.
ОН 1.3. Жынысталқандаушы аспапты таңдау және дайындау.
ОН 1.4. Бұрғылау құралының беріктік сипаттамаларын тексеру.
ОН 1.5. Бұрғылау және шегендеу құбырларын орнатуды орындау.
ОН 1.6. Бұрғылау бағанының түбінің орналасуын орындау.
КҚ 2. Ұңғымаларды бұрғылау процесіне қатысу
КМ 2. Ұңғымаларды бұрғылау процесіне қатысу
ОН 2.1. Көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
ОН 2.2. Бұрғылау штангалары мен құбырларын бұрап, қатайту.
ОН 2.3. Құрылымы бұзылған топырақтар мен кернді шығару және төсеу.
ОН 2.4. Ұңғыманы бұрғылау барысында үңгілеу мен бекітуді орындау.
ОН 2.5. Бұрғылау процесінде бұрғыларды, қашауларды және бұрғылау коронкаларын таңдауды және ауыстыруды орындау.
ОН 2.6. Ұңғымаларды тазалауды орындау.
ОН 2.7. Бұрғылау жабдықтарына (электр жабдықтары, забойлы қозғалтқыштар, бұрғылау сорғыштары, компрессорлар) қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.8. Ұңғыманы құжаттау.
КҚ 3. Бұрғылау салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
КМ 3. Бұрғылау салдарын жою кезіндегі дайындық жұмыстары
ОН 3.1. Бұрғылау қондырғысы мен жабдығын бөлшектеу және тасымалдау бойынша дайындық операцияларын орындау.
ОН 3.2. Бұрғылау қондырғыларын, жабдықтары мен құрал-саймандарын жинақтауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Топырақ-өсімдік қабатының бастапқы жай-күйін қалпына келтіру.
ОН 3.4. Жою жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Қажетті жабдықтарды, ерітінділерді, қосалқы құралдарды таңдау
КМ 4. Қажетті жабдықтарды, ерітінділерді, қосалқы құралдарды таңдау
ОН 4.1. Бұрғылау жабдықтарын таңдау.
ОН 4.2. Бұрғылау қондырғысын жұмыс орнына тасымалдау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320201 - Рабочий на буровых работах"
ПК 1. Проводить подготовку инструмента и бурового агрегата
ПМ 1. Подготовка инструмента и бурового агрегата
РО 1.1. Принимать участие в транспортировке, подготовке площадки и монтаже бурового оборудования.
РО 1.2. Готовить буровой раствор.
РО 1.3. Подбирать и подготавливать породоразрушающий инструмент.
РО 1.4. Выполнять проверку прочностных характеристик бурового инструмента.
РО 1.5. Выполнять укладку бурильных и обсадных труб.
РО 1.6. Выполнять компоновку низа бурильной колонны.
ПК 2. Участвовать в процессе бурения скважин
ПМ 2. Участие в процессе бурения скважин
РО 2.1. Проводить спускоподъемные операции.
РО 2.2. Свинчивать и развинчивать буровые штанги и трубы.
РО 2.3. Извлекать и укладывать керн и грунты нарушенной структуры.
РО 2.4. Выполнять проходку и крепление в процессе бурения скважины.
РО 2.5. Выполнять подбор и смену буров, долот и буровых коронок в процессе бурения.
РО 2.6. Выполнять чистку скважин.
РО 2.7. Обслуживать и выполнять профилактический ремонт бурового оборудования (электрооборудования, забойных двигателей, буровых насосов, компрессоров).
РО 2.8. Документировать скважины.
ПК 3. Проводить подготовительные работы при ликвидации последствий бурения
ПМ 3. Подготовительные работы при ликвидации последствий бурения
РО 3.1. Выполнять подготовительные операции по демонтажу и транспортировке буровой установки и оборудования.
РО 3.2. Выполнять упаковку бурового оборудования, снаряжения и инструмента.
РО 3.3. Восстанавливать первоначальное состояние почвенно-растительного слоя.
РО 3.4. Проводить ликвидационные работы.
ПК 4. Подбирать необходимое оборудование, растворы, вспомогательный инструмент
ПМ 4. Подбор необходимого оборудования, растворов, вспомогательного инструмента
РО 4.1. Выбирать буровое оборудование.
РО 4.2. Транспортировать буровую установку на место работы.

ОН 4.3. Бұрғылау құралдары мен ерітінділерін таңдау.
ОН 4.4. Қосалқы жабдықты дайындау және іске қосу жұмыстарын орындау.
ОН 4.5. Құрылымдарға арналған материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша таңдау.
КҚ 5. Бұрғылау қондырғысын басқару
КМ 5. Бұрғылау қондырғысын басқару
ОН 5.1. Ұңғымаларды бұрғылау және кеңейту кезінде бұрғылау станоктары мен әртүрлі типтегі қондырғыларды басқару.
ОН 5.2. Бұрғылау процесін бақылау және реттеу.
ОН 5.3. Ұңғымалардағы қисықтықты, апаттарды және асқынулардың алдын алу және жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 5.4. Кернді, бұрғылау шламын, тау жыныстарының үлгілерін іріктеуді орындау.
ОН 5.5. Бұрғылау бойынша тау жыныстарының беріктік санаттарын анықтау.
ОН 5.6. Бастапқы техникалық құжаттаманы жүргізу.
"3W05320202 - Бұрғылау қондырғысының машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтарды, техникалық құралдарды, құжаттаманы далалық кезеңге дайындау
КМ 1. Жабдықтарды, техникалық құралдарды, құжаттаманы далалық кезеңге дайындау
ОН 1.1. Күрделі емес бөлшектердің, аппараттардың технологиялық схемаларының эскиздерін, жұмыс және құрастыру сызбаларын орындау.
ОН 1.2. Электр жабдығы жұмысының параметрлерін бақылауды жүргізу.
ОН 1.3. Параметрлерді есептеу, әртүрлі электр шамаларын, электр машиналары мен механизмдерін өлшеу кезінде аспаптарды қосу схемаларын құрастыру және жинау.
ОН 1.4. Сымдарды жалғауды, дәнекерлеуді, оқшаулауды жүргізу және орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 2. Механикалық жұмыстар және бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсету
КМ 2. Механикалық жұмыстар және бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Жұмыс басталар алдында бұрғылау қондырғысының жүйелері мен жұмыс жабдықтарына технологиялық реттеуді жүргізу.
ОН 2.3. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалау, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
ОН 2.4. Күштік, бұрғылау қондырғылары мен автоматтарын бөлшектеу, құрастыру, орталықтандыру және ақаулықтарды жоюды орындау.
ОН 2.5. Жұмыстарды орындау барысында бұрғылау қондырғысының жүйелері мен жұмыс жабдықтарын реттеу.
ОН 2.6. Бұрғылау жағдайларына және жыл мезгіліне байланысты қозғалтқыштардың қажетті жұмыс тәртібін қамтамасыз ету.
КҚ 3. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
КМ 3. Бұрғылаудың технологиялық процесін басқару
ОН 3.1. Бұрғылау қондырғысын жұмыстың басында қабылдау.
ОН 3.2. Бұрғылау қондырғыларын басқару.
ОН 3.3. Қажетті бұрғылау режимдерін таңдау.
ОН 3.4. Бұрғылау үшін қажетті технологиялық құралды таңдау.

РО 4.3. Подбирать буровые инструменты и растворы.
РО 4.4. Выполнять подготовку и пусконаладочные работы вспомогательного оборудования.
РО 4.5. Подбирать материалы для конструкций по их назначению и условиям эксплуатации.
ПК 5. Управлять буровым оборудованием
ПМ 5. Управление буровым оборудованием
РО 5.1. Управлять буровыми станками и установками различных типов при бурении и расширении скважин.
РО 5.2. Контролировать и регулировать процесс бурения.
РО 5.3. Выполнять работы по предупреждению и ликвидации кривизны, аварий и осложнении в скважинах.
РО 5.4. Выполнять отбор керна, бурового шлама, образцов горных пород.
РО 5.5. Определять категории крепости пород по буримости.
РО 5.6. Вести первичную техническую документацию.
Квалификация "3W05320202 - Машинист буровой установки"
ПК 1. Выполнять подготовку оборудования, технических средств, документации к полевому этапу
ПМ 1. Подготовка оборудования, технических средств, документации к полевому этапу
РО 1.1. Выполнять эскизы, рабочие и сборочные чертежи несложных деталей, технологических схем аппаратов.
РО 1.2. Производить контроль параметров работы электрооборудования.
РО 1.3. Рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов.
РО 1.4. Производить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ.
ПК 2. Выполнять механизированные работы и техническое обслуживание буровой установки
ПМ 2. Механизированные работы и техническое обслуживание буровой установки
РО 2.1. Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования.
РО 2.2. Производить технологическую настройку систем и рабочего оборудования буровой установки перед началом работы.
РО 2.3. Оценивать состояние техники безопасности на производственном объекте, пользоваться средствами индивидуальной защиты.
РО 2.4. Выполнять разборку, сборку, центровку и устранение неполадок силового, бурового оборудования и автоматов.
РО 2.5. Регулировать системы и рабочее оборудование буровой установки в процессе выполнения работ.
РО 2.6. Обеспечивать необходимый режим работы двигателей в зависимости от условий бурения и времени года.
ПК 3. Управлять технологическим процессом бурения
ПМ 3. Управление технологическим процессом бурения
РО 3.1. Производить приемку буровой установки в начале работы.
РО 3.2. Управлять буровыми установками.
РО 3.3. Выбирать необходимые режимы бурения.
РО 3.4. Выбирать необходимый технологический инструмент для бурения.

ОН 3.5. Көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
ОН 3.6. Бұрғылау қондырғысын бөлшектеу жұмыстарын орындау.
ОН 3.7. Ұңғымаларды сынамалау кезінде су көтергішті жұмысқа дайындау және басқару.
ОН 3.8. Су көтергішті және қосалқы механизмдерді монтаждау және демонтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 3.9. Шегендеу бағаналарын түсіру және ұңғымаларды жабдықтау бойынша техникалық операцияларды орындау.
ОН 3.10. Жұмыс аяқталғаннан кейін бұрғылау қондырғысын тапсыру.
КҚ 4. Бұрғылау және тау-кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеу
КМ 4. Бұрғылау және тау-кен техникасын, автокөлік құралдарын жөндеу
ОН 4.1. Бұрғылау қондырғысы мен оның жабдықтарын жөндеу, құрастыру, монтаждау кезіндегі еңбектің техникалық реттілігі мен ұйымдастырылуын анықтау.
ОН 4.2. Бұрғылау қондырғысының агрегаттары мен механизмдерінің жұмысқа қабілеттілігіне жалпы тексеру жүргізу
ОН 4.3. Бұрғылау және тау-кен техникасын жөндеуді орындау.
ОН 4.4. Бұрғылау және тау-кен жабдығына, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 4.5. Машиналар мен агрегаттарға статикалық және динамикалық теңдестіру жүргізу.
КҚ 5. Бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу (паспорттар және геологиялық-техникалық өкімдер)
КМ 5. Бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Бұрғылау журналын толтыру.
ОН 5.2. Құрылымы бұзылған топырақтар мен кернге құжаттама жүргізу.
ОН 5.3. Ұңғыманы пайдалануға тапсыру немесе оны жабуды орындау.
"4S05320203 - Техник" біліктілігі
КҚ 1. Ұңғымаларды бұрғылауға дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Ұңғымаларды бұрғылауға дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Бұрғылау жұмыстары мен смета жобасының күрделі емес өндірістік-техникалық бөлігін дайындау үшін ақпарат жинауды орындау.
ОН 1.2. Жұмыс ауданының геологиялық жағдайларына сәйкес бұрғылау жұмыстарын жүргізуге арналған материалдарды, құралдарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындау және таңдау.
ОН 1.3. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін бұрғылау агрегаттарын (механизмдерін) қарау, тексеру және бақылауды орындау.
ОН 1.4. Ұңғымаларды бұрғылау үшін алаңды дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Алаңда станоктарды монтаждауды орындау.
ОН 1.6. Жер қыртысында тау жыныстарының пайда болуының қарапайым формаларын және олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Ұңғыманың құрылысы бойынша жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Ұңғыманың құрылысы бойынша жұмыстар
ОН 2.1. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін механизмдер мен жабдықтарды қосуды, жалғауды, монтаждауды орындау.
ОН 2.2. Бұрғылау станогының барлық механизмдері мен жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және іске қосу.

РО 3.5. Выполнять спускоподъемные операции.
РО 3.6. Выполнять монтаж демонтаж буровой установки.
РО 3.7. Подготавливать к работе и управлять водоподъемником при опробовании (испытании) скважин.
РО 3.8. Выполнять монтаж демонтаж и ремонт водоподъемника и вспомогательных механизмов.
РО 3.9. Выполнять технические операции по спуску обсадных колонн и оборудованию скважин.
РО 3.10. Производить сдачу буровой установки по окончании работы.
ПК 4. Ремонтировать буровую и горную технику, автотранспортные средства
ПМ 4. Ремонт буровой и горной техники, автотранспортных средств
РО 4.1. Определять техническую последовательность и организацию труда при ремонте, сборке, монтаже буровой установки и ее оборудования.
РО 4.2. Выполнять общую проверку работоспособности агрегатов и механизмов буровой установки.
РО 4.3. Выполнять ремонт горной и буровой техники.
РО 4.4. Выполнять техническое обслуживание бурового и горного оборудования, автотранспортных средств.
РО 4.5. Производить статическую и динамическую балансировку машин и агрегатов.
ПК 5. Вести техническую документацию по буровым работам (паспорта и геолого-технические наряды)
ПМ 5. Ведение технической документации по буровым работам
РО 5.1. Заполнять буровой журнал.
РО 5.2. Производить документацию керна и грунта нарушенной структуры.
РО 5.3. Сдавать скважину в эксплуатацию или производить ее закрытие.
Квалификация "4S05320203 - Техник"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к бурению скважин тех
ПМ 1. Подготовительные работы к бурению скважин
РО 1.1. Выполнять сбор информации для подготовки несложной производственно-технической части проекта буровых работ и сметы.
РО 1.2. Подготавливать и подбирать материалы, инструменты, приборы, приспособления для проведения работ по бурению в соответствии с геологическими условиями района работ.
РО 1.3. Выполнять осмотр, проверку и контроль буровых агрегатов (механизмов) для проведения буровых работ.
РО 1.4. Выполнять работы по подготовке площадки к бурению скважин.
РО 1.5. Выполнять монтаж станков на площадке.
РО 1.6. Определять элементарные формы залегания горных пород в земной коре и их происхождение.
ПК 2. Проводить работы по строительству скважины
ПМ 2. Работы по строительству скважины
РО 2.1. Выполнять подключение, соединение, монтаж механизмов и оборудования для проведения буровых работ.
РО 2.2. Производить запуск и проверку работоспособности всех механизмов и оборудования бурового станка.

ОН 2.3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау.
ОН 2.4. Әртүрлі жағдайларда барлық түрдегі ұңғымаларды бұрғылауды жүргізу.
ОН 2.5. Ұңғыма оқпанын бекіту және тығындау жұмыстарын орындау.
ОН 2.6. Кен сілемін ашу және пайдалы қазба сынамаларын алу.
ОН 2.7. Қабатты ашу және су ағынын сынау.
ОН 2.8. Шегендеу құбырларын түсіруді және оларды цементтеуді орындау.
ОН 2.9. Ұңғымаларды пайдалануға беруді немесе оларды жабуды жүзеге асыру.
КҚ 3. Ұңғымадағы жөндеу жұмыстарын, бұрғылау және тау-кен жабдықтарына жөндеу жүргізу
КМ 3. Ұңғымадағы жөндеу жұмыстары, бұрғылау және тау-кен жабдықтарын жөндеу
ОН 3.1. Технологиялық жабдықты диагностикалауды және сынақтан өткізуді жүргізу.
ОН 3.2. Бұрғылау және қосалқы технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу.
ОН 3.3. Ұңғыманы бұрғылау және қайта жаңарту кезінде жер үсті және жер асты бұрғылау жабдықтарын жөндеуді орындау.
ОН 3.4. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, пайдалану, сынау және жөндеу құжаттамасын құру.
ОН 3.5. Ұңғымадағы бұзылымдар мен апаттардың алдын алу және жою бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Бұрғылау жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
КМ 4. Бұрғылау жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізу
ОН 4.1. Бұрғылау технологиясын, бұрғылау құрылғыларының конструкцияларын, жабдықтар мен құралдарын таңдау.
ОН 4.2. Бұрғылау мұнаралары мен діңгектерін монтаждау мен демонтаждауды, бұрғылау құралдары мен жабдықтарын құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Негізгі, қосалқы және көлік жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды пайдалану және анықтау, істен шығулар мен апаттардың алдын алу шараларын қабылдау.
ОН 4.4. Бұрғылау жұмыстары кезінде желдетуді, жарықтандыруды, сутөкпені жүргізу және бақылау.
ОН 4.5. Жуу сұйықтықтарын дайындау, сапасын анықтау және пайдаланғаннан кейін қалпына келтіру.
ОН 4.6. Геофизикалық және гидрогеологиялық зерттеулер үшін бұрғылау ұңғымаларын дайындау.
ОН 4.7. Ұңғымаларды қазу бойынша құжаттаманы рәсімдеу және бұрғылаумен байланысты есептерді жүргізу.
КҚ 5. Техника мен қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұрғылау жұмыстарын жүргізуді жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
КМ 5. Бұрғылау жұмыстарын жүргізуді жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
ОН 5.1. Әр түрлі геологиялық материалдарды жинау.
ОН 5.2. Әр түрлі бұрғылау жұмыстарын жүргізуге жобалар жасау.
ОН 5.3. Жер асты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 5.4. Топырақ түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 5.5. Тау-кен қазбаларын үңгілеуге паспорт құру.
ОН 5.6. Геологиялық барлау жұмыстарының әртүрлі түрлері бойынша өнім бірлігін өндіруге арналған шығындарды анықтау.

РО 2.3. Готовить буровой раствор.
РО 2.4. Производить бурение скважин всех видов в различных условиях.
РО 2.5. Выполнять работы по укреплению (креплению) ствола скважины и ее тампонаж.
РО 2.6. Производить вскрытие залежи и отбор проб полезного ископаемого.
РО 2.7. Производить вскрытие пласта и испытание на приток воды.
РО 2.8. Выполнять спуск обсадных труб и их цементацию.
РО 2.9. Осуществлять передачу скважин в эксплуатацию или их закрытие.
ПК 3. Проводить ремонтные работы в скважине, ремонт бурового и горного оборудования
ПМ 3. Ремонтные работы в скважине, ремонт бурового и горного оборудования
РО 3.1. Проводить испытания и диагностику технологического оборудования.
РО 3.2. Выполнять техническое обслуживание и ремонт бурового и вспомогательного технологического оборудования.
РО 3.3. Выполнять ремонт наземного и подземного бурового оборудования во время бурения и реконструкции скважины.
ПК 3.4. Составлять эксплуатационную, испытательную и ремонтную документацию с использованием информационных технологий.
РО 3.5. Выполнять работы по предупреждению и ликвидации нарушений и аварий в скважине.
ПК 4. Вести технологические процессы буровых работ
ПМ 4. Ведение технологических процессов буровых работ
РО 4.1. Выбирать технологию бурения, конструкции буровых сооружений, оборудование и инструменты.
РО 4.2. Осуществлять монтаж и демонтаж буровых вышек и мачт, сборку бурового инструмента и оборудования.
РО 4.3. Эксплуатировать и выявлять неисправности в работе основного, вспомогательного и транспортного оборудования, принимать меры к предупреждению отказов и аварий.
РО 4.4. Проводить и контролировать вентиляцию, освещение, водоотлив при буровых работах.
РО 4.5. Готовить, определять качество и восстанавливать после использования промывочные жидкости.
РО 4.6. Подготавливать буровые скважины для геофизических и гидрогеологических исследований.
РО 4.7. Оформлять документацию по проходке скважин и производить расчеты, связанные с бурением.
ПК 5. Планировать, организовывать и контролировать проведением буровых работ с соблюдением техники и правил безопасности
ПМ 5. Планирование, организация и контроль проведения буровых работ
РО 5.1. Собирать геологические материалы различных видов.
РО 5.2. Составлять проекты на проведение различных видов буровых работ.
РО 5.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 5.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 5.5. Составлять паспорт на проходку горных выработок.
РО 5.6. Определять затраты на производство единицы продукции по различным видам геологоразведочных работ.

ОН 5.7. Геоақпараттық пакеттерді құру.
ОН 5.8. Бөлімше қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау, орындалатын жұмыстардың сапасын тексеру.
ОН 5.9. Бөлімше қызметкерлерінің өндірістік қызметінің экономикалық тиімділігін бағалауға қатысу.
ОН 5.10. Бұрғылау және тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
101-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320300 - Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320300 - Гидрогеология және инженерлік геология
Біліктілігі:
3W05320301 - Гидрогеологиялық жұмыстардағы жұмысшы
3W05320302 - Гидрогеологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы

РО 5.7. Создавать геоинформационные пакеты.
РО 5.8. Организовывать и контролировать работу персонала на участке, проверять качество выполняемых работ.
РО 5.9. Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности персонала подразделения.
РО 5.10. Обеспечивать безопасное проведение буровых и горных работ.
Приложение 101 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320300 - Гидрогеология и инженерная геология"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320300 - Гидрогеология и инженерная геология
Квалификация:
3W05320301 - Рабочий на гидрогеологических работах 3W05320302 - Рабочий на гидрогеолого-съемочных и поисковых работах

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320301 - Гидрогеологиялық жұмыстардағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Гидрогеологиялық жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Гидрогеологиялық жұмыстарының далалық маусымына дайындық жұмыстары
ОН 1.1. Гидрогеологиялық құралдар мен жабдықтарды дайындау және тиеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Дала лагерінің жұмыс жағдайын қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Жер асты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамасын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 1.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 1.5. Су мен топырақ сынамаларына сапалы талдау және химиялық зерттеулер жүргізу.
ОН 1.6. Геологиялық карталар үшін әртүрлі мазмұндағы шартты белгілерді сызу.
ОН 1.7. Түсірілімнің әртүрлі түрлерін жүргізу.
ОН 1.8. Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар мен тау жыныстарын анықтау.
ОН 1.9. Гидравликалық параметрлерді есептеу.
КҚ 2. Гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық құралдардың көмегімен геологиялық материалдардың әртүрлі түрлерін жинау
КМ 2. Гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық құралдардың көмегімен геологиялық материалдардың әртүрлі түрлерін жинау
ОН 2.1. Әр түрлі геологиялық материалдарды жинау.
ОН 2.2. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық зерттеулерді жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Суды химиялық талдау деректерін әртүрлі формаларға қайта есептеу.
ОН 2.4. Топырақтың түрлерін, олардың шығу тегі мен қасиеттерін анықтау.
ОН 2.5. Ұңғымаларды құжаттау және тау-кен жұмыстарын орындау.
КҚ 3. Жою жұмыстарына дайындықты жүргізу
КМ 3. Жою жұмыстарын дайындау
ОН 3.1. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жабдықтарды демонтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жабдықтар мен жарақтардың қаптамасын орындау.
КҚ 4. Гидрогеологиялық ұңғымаларды айдау және жуу
КМ 4. Гидрогеологиялық ұңғымаларды айдау және жуу

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320301 - Рабочий на гидрогеологических работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы к полевому сезону на гидрогеологические работы
ПМ 1. Подготовительные работы к полевому сезону на гидрогеологические работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы по подготовке и погрузке гидрогеологического инструмента и оборудования.
РО 1.2. Обеспечивать рабочие условия полевого лагеря.
РО 1.3. Определять типы, генезис, характеристику подземных вод, гидродинамические особенности потоков.
РО 1.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 1.5. Выполнять качественный анализ и проводить химические исследования проб воды и грунта.
РО 1.6. Вычерчивать условные знаки различного содержания для геологических карт.
РО 1.7. Проводить различные виды съемки.
РО 1.8. Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы.
РО 1.9. Рассчитывать гидравлические параметры.
ПК 2. Собирать различные виды геологических материалов с помощью технических средств при проведении гидрогеологических работ
ПМ 2. Сбор различных видов геологических материалов с помощью технических средств при проведении гидрогеологических работ
РО 2.1. Собирать геологические материалы различных видов.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы при проведении гидрогеологических и инженерно-геологических исследований.
РО 2.3. Пересчитывать данные химического анализа воды в различные формы.
РО 2.4. Определять типы грунтов, их происхождение и свойства.
РО 2.5. Документировать скважины и выполнять горно-буровые работы.
ПК 3. Вести подготовку к ликвидационным работам
ПМ 3. Подготовка ликвидационных работ
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при демонтаже гидрогеологического и инженерно-геологического оборудовании.
РО 3.2. Выполнять упаковку гидрогеологического и инженерно-геологического оборудования и снаряжения.
ПК 4. Прокачивать и промывать гидрогеологические скважины
ПМ 4. Прокачка и промывка гидрогеологической скважины

ОН 4.1. Ұңғымаларды тазарту (су тарту).
ОН 4.2. Сынама іріктеуге материалдар дайындау.
КҚ 5. Далалық аспаптарды қолдана отырып сынама алу
КМ 5. Далалық аспаптарды қолдана отырып сынама алу
ОН 5.1. Су мен топырақ сынамаларын алуды жүргізу.
ОН 5.2. Ыдыстарды маркалау, топырақ сынамаларын таңбалау.
КҚ 6. Сынамаларды тасымалдауға және сақтауға дайындау
КМ 6. Сынамаларды тасымалдауға және сақтауға дайындау
ОН 6.1. Сынамаларды тасымалдауға дайындау.
ОН 6.2. Сынамаларды сақтауға дайындау.
"3W05320302 - Гидрогеологиялық түсірім және іздеу жұмыстарындағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Құжаттаманы жасау және геологиялық қиманы салу
КМ 1. Құжаттаманы жасау және геологиялық қиманы салу
ОН 1.1. Флора мен фаунаның негізгі кластарын, диагностикалық белгілерін анықтау.
ОН 1.2. Минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерін анықтау.
ОН 1.3. Жер қыртысында тау жыныстарының пайда болуының қарапайым формаларын және олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Түсірілім жүргізу кезінде негізгі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарды орындау
КМ 2. Түсірілім жүргізу кезіндегі негізгі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстар
ОН 2.1. Шөгінді тау жыныстарын, төсек формаларын, минералды және химиялық қосылыстарды, құрылымды, құрылымды жіктеу.
ОН 2.2. Іздеу жұмыстарының жобаларын жасаңыз, іздеудің ең ұтымды әдістерін негіздеу.
ОН 2.3. Ұңғымалардағы геофизикалық зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны таңдауды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Түсіру кезінде гидрогеологиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ОН 2.5. Түсірілім жүргізу кезінде инженерлік-геологиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
"4S05320303 - Техник-гидрогеолог" біліктілігі
КҚ 1. Гидрогеологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық гидрогеологиялық және инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындауға қатысу
КМ 1. Гидрогеологиялық материалдар мен жабдықтарды далалық гидрогеологиялық және инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындау
ОН 1.1. Зерттелетін ауданның гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайлары туралы материалдар мен мәліметтерді жинау.
ОН 1.2. Далалық инженерлік-іздестіру жабдықтары мен керек-жарақтарын дайындауды орындау.
КҚ 2. Далалық гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарға қатысу
КМ 2. Далалық гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстар
ОН 2.1. Дала лагерінің орнын таңдау.
ОН 2.2. Далалық лагерьді орналастыру.
ОН 2.3. Далалық және бұрғылау жұмыстарын жүргізуге қатысады.
ОН 2.4. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты жинау.
КҚ 3. Бастапқы гидрогеологиялық ақпаратты және инженерлік-геологиялық ақпаратты, дала жұмыстарының нәтижелерін тыңғылықты өңдеуге қатысу
КМ 3. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты, дала жұмыстарының нәтижелерін тыңғылықты өңдеу

РО 4.1. Очищать (прокачивать) скважины.
РО 4.2. Готовить материалы к пробоотбору.
ПК 5. Отбирать пробы с применением полевых приборов
ПМ 5. Отбор проб с применением полевых приборов
РО 5.1. Производить отбор проб воды и грунта.
РО 5.2. Проводить маркировку сосудов, этикетирование проб грунта.
ПК 6. Подготавливать к транспортировке и хранению пробы
ПМ 6. Подготовка к транспортировке и хранению проб
РО 6.1. Готовить пробы к транспортировке.
РО 6.2. Готовить пробы к хранению.
Квалификация "3W05320302 - Рабочий на гидрогеолого-съемочных и поисковых работах"
ПК 1. Составлять документацию и строить геологический разрез
ПМ 1. Составление документации и построение геологического разреза
РО 1.1. Определять основные классы, диагностические признаки флоры и фауны.
РО 1.2. Определять диагностические признаки минералов и горных пород.
РО 1.3. Определять элементарные формы залегания горных пород в земной коре и их
происхождение.
ПК 2. Выполнять основные гидрогеологические и инженерно-геологические работы при проведении съемки
ПМ 2. Основные гидрогеологические и инженерно-геологические работы при проведении съемки
РО 2.1. Классифицировать осадочные горные породы, формы залегания, минеральные и химические составы, структуру, текстуру.
РО 2.2. Составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
РО 2.3. Осуществлять выбор геофизических видов исследований в скважинах, применяемую аппаратуру, технологию.
РО 2.4. Выполнять основные виды гидрогеологических работ при проведении съемки.
РО 2.5. Выполнять основные виды инженерно-геологических работ при проведении съемки.
Квалификация "4S05320303 - Техник-гидрогеолог"
ПК 1. Участвовать в подготовке гидрогеологических материалов и оборудования к полевым гидрогеологическим и инженерно-изыскательским работам
ПМ 1. Подготовка гидрогеологических материалов и оборудования к полевым гидрогеологическим и инженерно-изыскательским работам
РО 1.1. Собирать материалы и сведения о гидрогеологических и инженерно-геологических условиях изучаемого района работ.
РО 1.2. Выполнять подготовку полевого инженерно-изыскательского оборудования и снаряжения.
ПК 2. Участвовать в полевых гидрогеологических и инженерно-геологических работах
ПМ 2. Полевые гидрогеологические и инженерно-геологические работы
РО 2.1. Выбирать место полевого лагеря.
РО 2.2. Развертывать полевой лагерь.
РО 2.3. Участвовать в проведении полевых и буровых работ.
РО 2.4. Собирать первичную гидрогеологическую и инженерно-геологическую информацию.
ПК 3. Участвовать в камеральной обработке первичной гидрогеологической информации и инженерно-геологической информации, результатов полевых работ
ПМ 3. Камеральная обработка первичной гидрогеологической и инженерно-геологической информации, результатов полевых работ

ОН 3.1. Далалық лагерьді жою.
ОН 3.2. Жабдықты, керек-жарақты, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты сақтауға беруді орындау.
ОН 3.3. Бастапқы гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ақпаратты өңдеу.
ОН 3.4. Учаскедегі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстардың осы кезеңінің нәтижелері туралы есепті дайындауға және ресімдеуге қатысу.
ОН 3.5. Геологиялық барлау жұмыстарының әртүрлі түрлері бойынша өнім бірлігін өндіруге арналған шығындарды анықтау.
ОН 3.6. Геоақпараттық пакеттерді жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
103-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320400 - Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
053 Физикалық ғылымдар
0532 Жер туралы ғылымдар
Мамандығы:
05320400 - Пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері
Біліктілігі:

РО 3.1. Ликвидировать полевой лагерь.
РО 3.2. Выполнять передачу оборудования, снаряжения, гидрогеологической и инженерно-геологической информации на хранение.
РО 3.3. Обрабатывать первичную гидрогеологическую и инженерно-геологическую информацию.
РО 3.4. Участвовать в подготовке и оформлении отчета о результатах данной стадии гидрогеологических и инженерно-геологических работ на участке.
РО 3.5. Определять затраты на производство единицы продукции по различным видам геологоразведочных работ.
РО 3.6. Создавать геоинформационные пакеты.
Приложение 103 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320400 - Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
053 Физические науки
0532 Науки о Земле
Специальность:
05320400 - Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

ОН 3.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W05320401 - Геофизикалық жұмыстардағы жұмысшы" біліктілігі
КҚ 1. Геофизикалық жұмыстарының дала маусымы алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Геофизикалық жұмыстарының дала маусымы алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Геофизикалық кәсіпорын базасында стационарлық жағдайда дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.2. Геофизикалық керек жарақтар мен жабдықтарды дайындау.
ОН 1.3. Геофизикалық жабдықты тиеуді, оны жұмыс орнына тасымалдауды және жұмыс орынында түсіруді орындау.
КҚ 2. Жерүстідегі, ұңғымадағы және жерастындағы геофизикалық әдістерміне далалық геофизикалық дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Жерүстідегі, ұңғымадағы және жерастындағы геофизикалық әдістерміне далалық геофизикалық дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 2.1. Дала лагерін мобилизациялау бойынша дайындықты жүргізу.
ОН 2.2. Далалық геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған тау жыныстарын құрайтын минералдар мен тау жыныстарын анықтау, олардың құрылымдық формасын, шығу тегін, зерттеу әдістерін, тау жыныстарының сипаттамасын, жіктелуін, тау жыныстарындағы организмдердің қазба қалдықтарының болуын білу.
ОН 2.4. Сұлбалық геологиялық материалдарды құрастыру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау.
ОН 2.5. Сызықтардың ұзындығын анықтау және оларды карталарға, жоспарларға салу кезінде масштабтармен жұмыс жасау.
ОН 2.6. Әр түрлі мақсаттағы геологиялық карталарды безендіру.
ОН 2.7. Далалық жағдайларда техникалық нивелирлеудің теодолиттік, тахеометриялық түсірілімін жүргізу кезінде жұмыс жасау.
ОН 2.8. Өлшеулер жүргізу және далалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 3. Геофизикалық жабдықтар мен қосалқы желілерді тексеруді, жұмысқа дайындауы жүргізу
КМ 3. Геофизикалық жабдықтар мен қосалқы желілерді тексеруді, жұмысқа дайындауды жүргізу

РО 3.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W05320401 - Рабочий на геофизических работах"
ПК 1. Проводить подготовительные работы перед полевым сезоном на геофизических работах
ПМ 1. Подготовительные работы перед проведением полевого сезона на геофизические работы
РО 1.1. Выполнять подготовительные работы геофизических исследований в стационарных условиях на базе геофизического предприятия.
РО 1.2. Готовить геофизическое снаряжение и оборудование к полевым работам.
РО 1.3. Выполнять погрузку геофизического оборудования, ее транспортировку к месту работ и разгрузку по месту прибытия.
ПК 2. Проводить
подготовительные полевые геофизические работы наземными, скважинными и подземными геофизическими методами
ПМ 2. Подготовительные работы полевых геофизических работ наземными, скважинными и подземными геофизическими методами
РО 2.1.Выполнять подготовительные работы по мобилизации полевого лагеря.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы при проведении полевых геофизических работ.
РО 2.3. Определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы, их структурную форму, происхождение, характеристику, классификацию горных пород, наличие ископаемых остатков организмов в горных породах.
РО 2.4. Составлять схематические геологические материалы, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые.
РО 2.5. Работать с масштабами при определении длин линий и нанесении их на карты, планы.
РО 2.6. Оформлять геологические карты различного назначения.
РО 2.7. Работать в полевых условиях при производстве теодолитной, тахеометрической съемки технического нивелирования.
РО 2.8. Производить измерения и вести полевую документацию.
ПК 3. Участвовать в проверке, подготовке к работе геофизического оборудования и вспомогательных линий
ПМ 3. Проверка, подготовка к работе геофизического оборудования и вспомогательных линий

ОН 3.1. Геофизикалық жабдықты тексеру және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Қосалқы желілерді дайындау және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Жалпыланған жазықтықтағы бақылау жүйелерін бейнелеу.
ОН 3.4. Бақылау жүйесін негіздеу және сейсмикалық қабылдағыштар арасындағы қашықтықты есептеу.
ОН 3.5. Гравиметрлерді, магнитометрлерді, электрбарлау, сейсмобарлау және радиометриялық аппаратураларды орнату үшін алаңдар мен учаскелерді дайындау.
ОН 3.6. Бақылау пункттерінде аспаптар мен жабдықтарды орнату, қосуды (ажыратуды) жүзеге асыру.
КҚ 4. Бақылау жұмыстарын орындаған кезде геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 4. Бақылау жұмыстарын орындаған кезде геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсетуді жүргізу
ОН 4.1. Дала жабдықтарын, аспаптарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау және қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 4.2. Геофизикалық қондырғылар мен қосалқы желілерге қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Геофизикалық жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
ОН 4.4. Аппаратураны тексеру құжаттамасын жүргізу.
КҚ 5. Жабдықты бөлшектеу және геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 5. Жабдықты бөлшектеу және геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізіу
ОН 5.1. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру бойынша дайындық операцияларын орындау.
ОН 5.2. Жабдықты бөлшектеу кезінде күрделі емес операцияларды орындау.
ОН 5.3. Далалық геофизикалық жұмыстардың салдарын жою бойынша дайындық жұмыстарын орындау..
КҚ 6. Геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кезінде бақылау жұмыстарын жүргізу
КМ 6. Геофизикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кезінде бақылау жұмыстарын жүргізу
ОН 6.1. Геофизикалық кәсіпорын базасында геофизикалық жабдыққа профилактикалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.2. Дала жұмыстарын жүргізу кезінде геофизикалық жабдықтар мен қондырғыларды ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.3. Геофизикалық жұмыстардың тиісті түрі үшін аппаратураны таңдау.
ОН 6.4. Тестілеу құралдарымен жұмыс істеу.
ОН 6.5. Геофизикалық құралдар мен жабдықтарды тасымалдау және сақтауды жүргізу.
"3W05320402 - Геофизикалық жабдықтардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Жерүстідегі геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 1. Жерүстідегі геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу

РО 3.1. Выполнять подготовительные работы по проверке и наладке геофизического оборудования.
РО 3.2. Выполнять работы по подготовке и наладке вспомогательных линий.
РО 3.3. Изображать системы наблюдений на обобщенной плоскости.
РО 3.4. Обосновывать систему наблюдения и рассчитывать расстояния между сейсмоприемниками.
РО 3.5. Готовить площадки и участки для установки гравиметров, магнитометров, электроразведочных, сейсморазведочных и радиометрических аппаратур.
РО 3.6. Устанавливать приборы и оборудование на пунктах наблюдений, осуществлять и подключение (отключение).
ПК 4. Участвовать в обслуживании геофизического оборудования во время выполнении рабочих наблюдений
ПМ 4. Обслуживание геофизического оборудования во время выполнения рабочих наблюдений
РО 4.1. Выполнять подготовительные работы по поддержанию в рабочем состоянии и обслуживанию полевого снаряжения, приборов, инструментов и оборудования.
РО 4.2. Выполнять подготовительные работы по обслуживанию геофизических установок и вспомогательных линий.
РО 4.3. Выявлять и устранять неисправности в работе геофизического оборудования.
РО 4.4. Вести документацию поверок аппаратуры.
ПК 5.
Проводить подготовительные работы по демонтажу оборудования и ликвидации последствий геофизических работ
ПМ 5. Подготовительные работы по демонтажу оборудования и ликвидации последствий геофизических работ
РО 5.1. Выполнять подготовительные операции по проверке технического состояния оборудования.
РО 5.2. Выполнять несложные операции при демонтаже оборудования.
РО 5.3. Выполнять подготовительные работы по ликвидации последствий полевых геофизических работ.
ПК 6. Проводить подготовительные работы по контролю состояния, обслуживанию и ремонту геофизического оборудования
ПМ 6. Подготовительные работы по контролю состояния, обслуживанию и ремонту геофизического оборудования
РО 6.1.Выполнять подготовительные работы по профилактическому обслуживанию геофизического оборудования на базе геофизического предприятия.
РО 6.2. Выполнять подготовительные работы по текущему ремонту геофизического оборудования и установок при проведении полевых работ.
РО 6.3. Подбирать аппаратуру для соответствующего вида геофизических работ.
РО 6.4. Работать с тестирующими приборами.
РО 6.5. Выполнять транспортировку и хранение геофизических приборов и оборудования.
Квалификация "3W05320402 - Оператор геофизического оборудования"
ПК 1. Участвовать в регистрации геофизических сигналов наземными геофизическими методами
ПМ 1. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов наземными геофизическими методами

ОН 1.1. Жерүстідегі өлшеулерді жүргізу алдында метрологиялық жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Жерүстідегі геофизикалық аспаптардың көмегімен бақылауларды орындау.
ОН 1.3. Стратиграфиялық бағанды құру, геологиялық қималарды тұрғызу, құрылымдық формалардың пайда болуын түсіну.
ОН 1.4. Геологиялық мақсаттағы картографиялық материалдармен жұмыс істеу, тау жыныстарын далалық әдістермен анықтау жүргізу.
ҚК 2. Аэрогеофизика әдістерімен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 2. Аэрогеофизика әдістерімен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
ОН 2.1. Аэрогеофизикалық далалық бақылауларға дайындықты орындау.
ОН 2.2. Аэрогеофизикалық әдістермен жұмыс бақылауларын орындау.
ОН 2.3. Геоақпараттық пакеттерді жасау.
ҚК 3. Ұңғымалық және жерасты геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
КМ 3. Ұңғымалық және жерасты геофизикалық әдістермен геофизикалық сигналдарды тіркеуге дайындықты жүргізу
ОН 3.1.Далалық ұңғымалық геофизикалық зерттеулерге дайындықты жүргізу.
ОН 3.2.Тау-кен қазбаларында жұмыстық бақылауларды орындау.
ОН 3.3. Аспаптардағы ақауларды анықтау, оларды жою және аспаптарды жұмысқа дайындау.
ОН 3.4.Станцияны қуат және жарықтандыру желісіне қосу.
ОН 3.5.Электрқоректендіру құрылғысының қызмет көрсету жүйелерін, жерлендіру құралдарын және олардың сапасын тексеруді орындау.
ОН 3.6. Ұңғымалардағы сигналдарды тіркеуді жүзеге асыру.
ОН 3.7. Ұңғымалардағы нақты геологиялық немесе техникалық тапсырманы ұтымды шешетін геофизикалық әдістер кешенін орындау.
ОН 3.8. Іздеу-барлау жұмыстарын жүргізу кезінде гидрогеологиялық бақылауларды орындау.
ОН 3.9. Жарылыс пунктінің станциясында геофизикалық жұмыстарды орындау, ұңғымалардың жай-күйі мен шаблондалуын тексеру.
ОН 3.10. Станция мен көтергішті тасымалдауға және жұмысқа дайындауды жүзеге асыру.
ОН 3.11. Ұңғымалық геофизикалық аппаратураны жинақтауды, жабдықты монтаждау мен демонтаждауды орындау.
"4S05320403 - Техник-геофизик" біліктілігі
ҚК 1. Далалық геофизикалық жұмыстарға бастапқы геологиялық-геофизикалық материалдар мен жабдықтарды дайындау
КМ 1. Далалық геофизикалық жұмыстарға бастапқы геологиялық-геофизикалық материалдар мен жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, радиометриялық жұмыстарды жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін ақпарат жинауды орындау.
ОН 1.2. Далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, радиометриялық зерттеулерге дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Далалық геофизикалық жұмыстарды (сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау, электрбарлау, каротаж) жүргізуге арналған техникалық жобаны әзірлеуге қатысу.
ҚК 2. Техникалық жобаға сәйкес далалық геофизикалық жұмыстарды жүргізу
КМ 2. Далалық геофизикалық жұмыстар

РО 1.1. Выполнять метрологические работы перед проведением наземных измерений.
РО 1.2. Выполнять наблюдения с помощью наземных геофизических приборов.
РО 1.3. Составлять стратиграфическую колонку, строить геологические разрезы, понимать происхождение структурных форм.
РО 1.4. Работать с картографическим материалом геологического назначения, определять горные породы полевыми методами.
ПК 2. Участвовать в регистрации геофизических сигналов аэрогеофизическими методами
ПМ 2. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов аэрогеофизическими методами
РО 2.1. Выполнять подготовку к аэрогеофизическим полевым наблюдениям.
РО 2.2. Выполнять рабочие наблюдения аэрогеофизическими методами.
РО 2.3. Создавать геоинформационные пакеты.
ПК 3. Участвовать в регистрации геофизических сигналов скважинными и подземными геофизическими методами
ПМ 3. Подготовка работ и регистрация геофизических сигналов скважинными и подземными геофизическими методами
РО 3.1.Выполнять подготовку к полевым скважинным геофизическим исследованиям.
РО 3.2.Выполнять рабочие наблюдения в горных выработках.
РО 3.3. Выявлять неполадки в приборах, устранять их и подготавливать приборы к работе.
РО 3.4.Подключать станцию к силовой и осветительной сети.
РО 3.5. Обслуживать системы энергопитания, устройство заземлений и проверять их качество.
РО 3.6. Выполнять регистрацию сигналов в скважинах.
РО 3.7. Выполнять комплекс геофизических методов рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу в скважинах.
РО 3.8. Выполнять гидрогеологические наблюдения при проведении поисково-разведочных работ.
РО 3.9. Выполнять геофизические работы на станции взрывного пункта, проверять состояние и шаблонирование скважин.
РО 3.10. Выполнять подготовку станции и подъемника к транспортировке и работе.
РО 3.11. Выполнять комплектацию скважинной геофизической аппаратуры, монтаж и демонтаж оборудования.
Квалификация "4S05320403 - Техник-геофизик"
ПК 1. Подготавливать исходные геолого-геофизические материалы и оборудование к полевым геофизическим работам
ПМ 1. Подготовка исходных геолого-геофизических материалов и оборудования к полевым геофизическим работам
РО 1.1.Выполнять сбор информации для разработки проектно-сметной документации на проведение полевых сейсморазведочных, гравиразведочных, магниторазведочных, электроразведочных, радиометрических работ.
РО 1.2. Выполнять подготовительные работы к полевым сейсморазведочным, гравиразведочным, магниторазведочным, электроразведочным, радиометрическим исследованиям.
РО 1.3. Участвовать в разработке Технического проекта на проведение полевых геофизических работ (сейсморазведочных, гравиразведочных, магниторазведочных, электроразведочных, каротажных).
ПК 2. Проводить полевые геофизические работы согласно техническому проекту
ПМ 2. Полевые геофизические работы

ОН 2.1. Алдын ала және тәжірибелік далалық сейсмобарлау, гравибарлау, магнитобарлау,электрбарлау,радиометриялық жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Сейсмикалық, грави-магниттік-электрбарлау, радиометриялық жабдықтар мен бақылау жүйелерін жергілікті жердегі далалық жұмыстарға дайындауды орындау.
ОН 2.3.Сейсмикалық, гравитациялық, магниттік, электромагниттік, радиометриялық деректерді тіркеу.
ОН 2.4. Бастапқы жер бетіндегі геофизикалық ақпаратты жинау мен талдауды орындау.
ОН 2.5. Жұмыстарды ресімдеуге, сақтауға және мұрағатқа тапсыруға қойылатын талаптарды ескере отырып, қызметтік құжаттарды қазақ тілінде ресімдеу.
ОН 2.6. Геологиялық немесе техникалық тапсырмаларды нақты шешетін геофизикалық әдістер кешенін жобалау.
ҚК 3. Далалық геофизикалық деректерді алғашқы камералдық өңдеуді жүргізу
КМ 3. Далалық геофизикалық деректерді алғашқы камералдық өңдеуді жүргізу
ОН 3.1. Алдын ала уақыт қималарын, график карталарын, тік электрлі зондылау қисықтарын алу үшін бастапқы ақпаратты камералдық өңдеуді орындау
ОН 3.2. Дала жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындауды және ресімдеуді орындау.
ОН 3.3.Геофизикалық жабдықты, жарақты және бастапқы геофизикалық ақпаратты сақтауға беру.
ОН 3.4. Дала лагерін жоюды жүзеге асыру.
ОН 3.5. Аспаптарды реттеуді жүзеге асыру, ақауларды жою, бақылаулар мен өлшеулер жүргізу.
ОН 3.6. Арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, геофизикалық зерттеулерді өңдеуді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
105-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05320500 - Метеорология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 2.1. Выполнять предварительные и опытные полевые сейсморазведочные, гравиразведочные, магниторазведочные, электроразведочные, радиометрические работы.
РО 2.2. Выполнять подготовку сейсмического, грави-магнито-электроразведочного, радиометрического оборудования и систем наблюдений к полевым работам на местности.
РО 2.3. Регистрировать сейсмические, гравитационные, магнитные, электромагнитные, радиометрические данные.
РО 2.4. Выполнять сбор и анализ первичной наземной геофизической информации.
РО 2.5. Оформлять служебные документы с учетом требований к оформлению, хранению и сдаче дел в архив.
РО 2.6. Проектировать комплекс геофизических методов, рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу.
ПК 3. Проводить первичную камеральную обработку полевых геофизических данных
ПМ 3. Первичная камеральная обработка полевых геофизических данных
РО 3.1. Выполнять камеральную обработку первичной информации для получения предварительного временного разреза, карт графиков, кривых вертикального
электрического зондирования.
РО 3.2. Выполнять подготовку и оформление отчета о результатах полевых работ.
РО 3.3.Передавать геофизическое оборудование, снаряжение и первичную геофизическую информацию на хранение.
РО 3.4. Выполнять ликвидацию полевого лагеря.
РО 3.5. Выполнять регулировку приборов, устранять неполадки, проводить наблюдения и замеры.
РО 3.7. Выполнить обработку геофизических исследований с использованием специального программного обеспечения.
Приложение 105 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05320500 - Метеорология"

ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"4S05320501 - Техник - метеоролог" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс бағдарламасы мен құрылымына байланысты метеорологиялық бақылаулар жүргізу
КМ 1. Жұмыс бағдарламасы мен құрылымына байланысты метеорологиялық бақылаулар жүргізу
ОН 1.1. Атмосфера, метеорологиялық құбылыстар мен ауа-райының өзгеру қасиеттерін зерттеу.
ОН 1.2 Метеорологиялық бақылаулар жүргізу.
ОН 1.3. Қоршаған орта мониторингін жүргізу.
ОН 1.4. Ластану деңгейін анықтау мақсатында сынамалар жасау.
КҚ 2. Метеороло-гиялық аспаптарды дайындау мен олардың жарамдылығын бақылау
КМ 2. Метеороло-гиялық аспаптарды дайындау және бақылау
ОН 2.1. Метеорологиялық алаңды ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қолдану ережеге сәйкес метеорологиялық аспаптарпайдалану.
ОН 2.3. Метеорологиялық аспаптардың жарамдылығын бақылау.
ОН 2.4. Метеожабдықтар жұмысын есепке алу журналын жүргізеді.
ОН 2.5. Техникалық құралдарды пайдалану мен өндіріс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ 3. Метеобақы-лаулар кезінде алынған деректерді беру және өңдеу
КМ 3. Метеобақы-лаулар кезінде алынған деректерді беру және өңдеу
ОН 3.1. Метеостанцияда өндірілетін барлық метеорологиялық бақылауларды өңдеу.
ОН 3.2. Қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді метеорологиялық карталарды, болжамдар мен ескертулерді беру және дайындау.
ОН 3.3. Ағымдағы бақылау нәтижелері бар жеделхаттарды құрастыру, кодтау және жіберу.
ОН 3.4. Атмосфераның жағдайы туралы ақпаратты уақытылы тарату.
ОН 3.5. Әдістемелік бөлімге өңделген деректерді дайындау және жіберу.
КҚ 4. Метеороло-гиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуді жетілдіру
КМ 4. Метеороло-гиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуді жетілдіру
ОН 4.1. Метеорологиялық шамаларды болжау үшін заманауи әдістерді қолдану.
ОН 4.2. Метеорологиялық деректерді жинауға арналған жаңа жабдықты жобалау мен әзірлеуге қатысу.
ОН 4.3. Ауа-райының қоршаған ортаға әсерін зерттеуге бағытталған жұмыстарға қатысу.
ОН 4.4. Өнеркәсіптік жобалар мен адам қызметінің климат пен ауа сапасына әсерін талдау.
КҚ 5. Арнайы құжаттаманы жүргізу
КМ 5. Арнайы құжаттаманы жүргізу
ОН 5.1. Арнайы гидрометеорологиялық қамту жөніндегі нұсқаулықтар мен құжаттарды қолдану.
ОН 5.2. Бақылаулар, тәжірибелер мен
сметалардың сипаттамасын құрастыру.

РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "4S05320501 - Техник-метеоролог"
ПК 1. Проводить метеорологические наблюдения в зависимости от профиля и программы работ
ПМ 1. Проведение метеорологических наблюдений в зависимости от профиля и программы работ
РО 1.1. Изучать свойства атмосферы, метеорологических явлений и изменений погоды.
РО 1.2. Проводить метеорологические наблюдения.
РО 1.3. Осуществлять мониторинг окружающей среды.
РО 1.4. Отбирать пробы с целью определения уровней загрязнения.
ПК 2. Подготавливать метеорологические приборы и контролировать их исправность
ПМ 2. Подготовка и контроль метеорологических приборов
РО 2.1. Организовывать метеорологическую площадку.
РО 2.2. Эксплуатировать метеорологические приборы в соответствии с правилами.
РО 2.3. Контролировать исправность метеорологических приборов.
РО 2.4. Вести журнал учета работы метеооборудования.
РО 2.5. Соблюдать технику безопасности при производстве работ и использовании технических средств.
ПК 3. Обработать и передать полученные данные при метеонаблюдениях
ПМ 3. Обработка и передача полученных данных при метеонаблюдениях
РО 3.1. Обрабатывать все метеорологические наблюдения, производимые на станции.
РО 3.2. Подготавливать и передавать краткосрочные и долгосрочные метеорологические карты, прогнозы и предупреждения.
РО 3.3. Составлять, кодировать и передавать телеграммы с результатами текущих наблюдений.
РО 3.4. Своевременно распространять информацию о состоянии атмосферы.
РО 3.5. Подготавливать и отправлять обработанные данные наблюдений в методический отдел.
ПК 4. Совершенствовать автоматизированную обработку метеорологической информации
ПМ 4. Совершенствование автоматизированной обработки метеорологической информации
РО 4.1. Использовать современные методы для прогнозирования метеорологических величин.
РО 4.2. Участвовать в проектировании и разработке нового оборудования для сбора метеорологических данных.
РО 4.3. Участвовать в исследованиях, направленных на изучение влияния погоды на окружающую среду.
РО 4.4. Анализировать воздействие промышленных проектов и деятельности человека на климат и качество воздуха.
ПК 5. Вести специальную документацию
ПМ 5. Ведение специальной документации
РО 5.1. Применять инструкции и документы по специализированному гидрометеорологическому обеспечению.
РО 5.2. Составлять описание наблюдений, опытов, смет.

ОН 5.3. Географиялық карталарға деректерді енгізу мен кестелер құрастыру.
ОН 5.4. Метеорологиялық мәліметтердегі қателерді талдау.
ОН 5.5. Жүргізген жұмыс түрлері бойынша айлық және жылдық есептерді
дайындауға қатысу.
КҚ 6. Заманауи әдістерді қолдану арқылы биосфераның мониторингін жүргізу
КМ 6. Заманауи әдістерді қолдану арқылы биосфераның мониторингін жүргізу
ОН 6.1. Экологиялық мониторинг жасау барысында қолданылатын әр түрлі тәсілдерді сипаттау.
ОН 6.2. Табиғи ортаның экологиялық тұрақсыздануының себептерін түсіндіру.
ОН 6.3. Ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін нормалауды түсіндіру.
ОН 6.4. Бақылаудың ұтымды экологиялық желісін ұйымдастыру.
ОН 6.5. Экологиялық бақылау деректерін талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
107-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "05420100 - Статистика" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 5.3. Наносить данные на географические карты, составлять графики.
РО 5.4. Проводить разбор ошибок в метеорологических сводках.
РО 5.5. Участвовать в подготовке месячных и годовых отчетов по всем видам работ.
ПК 6. Проводить мониторинг биосферы с использованием современных методов
ПМ 6. Мониторинг биосферы с использованием современных методов
РО 6.1. Описывать различные подходы к классификации экологического мониторинга.
РО 6.2. Объяснять причины экологической дестабилизации природной среды.
РО 6.3. Интерпретировать нормирование сбросов и выбросов загрязняющих веществ.
РО 6.4. Организовать рациональную экологическую сеть наблюдений.
РО 6.5. Анализировать данные экологических наблюдений.
Приложение 107 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "05420100 - Статистика"

ОН 3.6. Ақпараттық ресурстарға шабуыл жасау және қорғау әдістерін модельдеу.
КҚ 4. Ақпаратты қорғау және қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарын басқаруды және жұмыс қабілеттілігін қолдауды жүзеге асыру информационной безопасности
КМ 4. Ақпаратты қорғаудың және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарының жұмысқа қабілеттілігін әкімшілендіру және қолдау
ОН 4.1. Қауіпсіздік тетіктерін басқару.
ОН 4.2. Ақпараттық қауіпсіздік инциденттеріне әрекет ету.
ОН 4.3. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін басқару және қамтамасыз ету үрдісін жоспарлау.
ОН 4.4. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін басқару және қамтамасыз ету үрдісін бақылау.
ОН 4.5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық - бағдарламалық құралдарын тестілеу (байқаудан өткізу).
ОН 4.6. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық - бағдарламалық құралдарының жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру.
ОН 4.7. Қауіпсіздікті талдау, ақпараттық жүйенің қауіпсіз конфигурацияларын жобалау. және құру, оқиғаларды зерттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
113-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "06130100- Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
061 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
0613 Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және талдау
Мамандығы:
06130100-Бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 3.6. Моделировать методы атаки и защиты информационных ресурсов.
ПК 4. Выполнять администрирование и поддержку работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
ПМ 4. Администрирование и поддержка работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
РО 4.1. Администрировать механизмы безопасности.
РО 4.2. Реагировать на инциденты информационной безопасности.
РО 4.3. Планировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации.
РО 4.4. Контролировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации.
РО 4.5. Тестировать аппаратно- программные средства обеспечения информационной безопасности.
РО 4.6. Восстанавливать работоспособность аппаратно- программных средств обеспечения информационной безопасности.
РО 4.7. Анализировать защищенность, проектировать и создавать безопасные конфигурации информационной системы; расследование инцидентов.
Приложение 113 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "06130100- Программное обеспечение (по видам)"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
061 Информационно-коммуникационные технологии
0613 Разработка и анализ программного обеспечения
Специальность:
06130100 - Программное обеспечение (по видам)
Квалификация:

3W06130101 – Бағдарламалық кешен операторы
3W06130102 – Web дизайнер
4S06130103 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құрастырушысы
4S06130104 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруға қызмет көрсету және тестілеу бойынша технигі
4S06130105 – Ақпараттық жүйелер технигі
Модульдер мен оқу қызметі түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
негізгі орта білім беру базасында
жалпы орта білім беру базасында
1
"Жалпы білім беретін пәндер"модулі1

3W06130101 - Оператор программного комплекса
3W06130102 - Web-дизайнер
4S06130103 - Разработчик программного обеспечения
4S06130104 - Техник по сопровождению и тестированию программного обеспечения
4S06130105 - Техник информационных систем
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/ часов
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
1
Модуль "Общеобразовательные дисциплины"1

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W06130101 – Бағдарламалық кешен операторы" біліктілігі
КҚ 1. Компьютерлік құрылғылардың жұмысын диагностикалау және қалпына келтіру
КМ 1. Компьютердің аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз етілуіне қызмет көрсету және баптау
ОН 1.1. Ақпараттық қызмет көрсету кәсіпорындарында еңбекті қорғау талаптары мен нормаларын сақтау.
ОН 1.2. Схемотехника деңгейінде компьютерлік жүйелердің жұмысын анықтау.
ОН 1.3. Компьютерлер мен перифериялық құрылғылардың жұмысын пайдалану және бақылау.
ОН 1.4. Компьютерлік техниканың жұмыс қабілеттілігін анықтау, аппараттық құралдардың ақаулары мен кемшілігін жою.
ОН 1.5. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету ақауларынан кейін жабдықты қалпына келтіру және олардың алдын алу.
ОН 1.6. Есептеу техникасы мен комп.техника құралдарында пайдаланылатын шығын материалдарын ауыстыру.
ОН 1.7. Дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқару.
КҚ 2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орнату және жұмыс істеу
КМ 2. Дербес компьютердің операциялық жүйелерін орнату және баптау
ОН 2.1. Дербес компьютерлерде және серверлерде операциялық жүйелерді орнату, пайдаланушы интерфейсін баптау.
ОН 2.2. Дербес компьютерлер мен серверлердің операциялық жүйелерінің нұсқаларын жаңарту және жою.
ОН 2.3. Бағдарламалық қамтамасыз ету ресурстары мен операциялық жүйелерді орнату және басқару.
ОН 2.4. Жеке компьютерлердің, серверлердің, перифериялық құрылғылардың, жабдықтардың драйверлерін жаңару және жою.
КҚ 3. Міндеттерді шешу үшін қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану
КМ 3. Бағдарлама топтамаларын орнату, өңдеу, және баптау
ОН 3.1. Дербес компьютерлердің қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және баптау.
ОН 3.2. Жеке компьютерлер мен серверлердің қолданбалы бағдарламалық жқамтамасыздандырудың нұсқаларын жаңарту және жою.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W06130101 – Оператор программного комплекса"
ПК 1. Проводить диагностику и восстановление работоспособности компьютерных устройств
ПМ 01. Обслуживание и настройка аппаратно-программного обеспечения компьютера
РО 1.1.Соблюдать требования и нормы охраны труда, техники безопасности на предприятиях информационного обслуживания.
РО 1.2. Определять работоспособность компьютерных систем на уровне схемотехники.
РО 1.3. Осуществлять эксплуатацию и контроль за работой компьютеров и периферийных устройств.
РО 1.4. Диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои аппаратного обеспечения средств вычислительной техники.
РО 1.5. Восстанавливать оборудование после аппаратных и программных сбоев и предотвращать их.
РО 1.6. Заменять расходные материалы, используемые в средствах вычислительной техники и оргтехники.
РО 1.7. Управлять внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
ПК 2. Устанавливать и работать с операционными системы персонального компьютера
ПМ 2. Установка и настройка операционных систем персонального компьютера
РО 2.1. Устанавливать операционные системы на персональных компьютерах, серверах и производить настройку интерфейса пользователя.
РО 2.2. Обновлять и удалять версии операционных систем персональных компьютеров и серверов.
РО 2.3. Устанавливать и управлять ресурсами программного обеспечения и операционных систем.
РО 2.4.Обновлять и удалять драйверы персональных компьютеров, серверов, периферийных устройств, оборудования.
ПК 3. Применять прикладное программное обеспечение для решения задач
ПМ 3. Установка, обработка и настройка пакетов прикладных программ
РО 3.1. Устанавливать и настраивать прикладное программное обеспечение персональных компьютеров.
РО 3.2. Обновлять и удалять версии прикладного программного обеспечения персональных копьютеров и серверов.

ОН 3.3. Тапсырмаларды орындау үшін қолданбалы бағдарламалар, графикалық редакторлар, мультимедиялық қосымшалар топтамаларын қолдану.
КҚ 4. Инфокоммуникациялық жүйелерді және (немесе) олардың құрамдастарын пайдалану мәселелері бойынша клиенттердің алғашқы өтініштерін талдау және олармен жұмыс істеу
КМ 4. Клиенттерге ақпараттық-анықтамалық қолдау көрсету
ОН 4.1. Клиенттердің мәліметтер базасымен жұмыс жасау.
ОН 4.2. Үлкен көлемді ақпараттық мәліметтермен жұмыс істеу.
ОН 4.3. Клиенттерге ақпараттық-коммуникациялық жүйелер және (немесе) олардың құрамдастарына техникалық қызмет көрсету мерзімдері мен жұмыстары бойынша кеңес беру.
ОН 4.4. Жұмыс тапсырмаларын орындау үшін негізгі бағдарламалық қосымшалар мен "Ғаламтор" ақпараттық-коммуникациялық желісін пайдалану.
"3W06130102 – Web-дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Жеке графикалық интерфейс элементтерін жасау
КМ 1. Жеке графикалық интерфейс элементтерін құру
ОН 2.1. Графикалық пайдаланушы интерфейс элементтерінің визуалды дизайнын жасау.
ОН 2.2. Графикалық интерфейске қосу үшін графикалық материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Дизайн макеттерін дайындау.
КҚ 2. Web-ресурстарды құру
КМ 2. Web-ресурстарды құру
ОН 3.1. Front-end web- ресурстарды құру.
ОН 3.2. Back-end web- ресурстарды құру.
КҚ 3. Веб контентті басқару жүйесін қолдану
КМ 3. Веб-контентті басқару жүйесін қолдану
ОН 4.1. Веб-контентті басқару жүйесін орнату.
ОН 4.2. Content Management Systems-те қауіпсіздік пен қорғауды баптау.
ОН 4.3. Контентті басқару жүйесі үшін жеке шаблондар мен плагиндер жасау.
"4S06130103 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құрастырушысы" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жобалау
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жобалау
ОН 1.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың мақсат пен міндет қоюды жүзеге асыру және қойылатын талаптарды әзірлеу.
ОН 1.2. Бағдарламалық компоненттерге техникалық сипаттамаларды әзірлеу.
ОН 1.3. Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу әдістері мен стратегияларын таңдау.
ОН 1.4. Бағдарламалық қамтамасыздандыру архитектурасын анықтау және бағдарламалық модульдердің макеттерін дайындау үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау.
КҚ 2. Бағдарламалық қамтамасыз ету сипаттамасына негізделген алгоритм мен блок-сызба жасау
КМ 2. Бағдарламалық қамтамасыз ету спецификациясы негізінде алгоритм және блок-сызба құру
ОН 2.1. Деректерді және бағдарламалық модульдерді бағдарламалау әдістерін таңдау.
ОН 2.2. Дизайн-жобаға негізделген әр бағдарламалық модуль үшін блок-сызба жасау.
ОН 2.3. Ішкі тапсырмалардың өзара әрекеттесу сызбасын жасап, оларды бір тапсырмаға әзірлеу.

РО 3.3. Применять пакеты прикладных программ, графических редакторов, мультимедийных приложений для выполнения задач.
ПК 4. Анализировать и работать с первичными обращениями клиентов по вопросам эксплуатации инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих
ПМ 4. Создание информационной справочной поддержки для клиентов
РО 4.1. Работать с базой данных клиентов.
РО 4.2. Работать с большим массивом информационных данных.
РО 4.3. Консультировать клиентов по срокам и работам технического обслуживания инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих.
РО 4.4. Использовать основные программные приложения и информационно-коммуникационную сеть "Интернет" для выполнения рабочих задач.
Квалификация "3W06130102 – Web-дизайнер"
ПК 1. Создавать отдельные элементы графического интерфейса
ПМ 1. Создание отдельных элементов графического интерфейса
РО 2.1. Создавать визуальный дизайн элементов графического пользовательского интерфейса.
РО 2.2. Подготавливать графические материалы для включения в графический интерфейс.
РО 2.3. Подготавливать макеты дизайна
ПК 2. Создавать web-ресурсы
ПМ 2. Создание web-ресурсов
РО 3.1. Разрабатывать front-end web-ресурсов.
РО 3.2. Разрабатывать back-end web-ресурсов.
ПК 3. Применять системы управления веб-контентом
ПМ 3. Применение систем управления веб-контентом
РО 4.1. Устанавливать систему управления веб контентом.
РО 4.2. Настраивать безопасность и защиту на Content Management Systems.
РО 4.3. Создавать пользовательские шаблоны, плагины для систем управления контентом.
Квалификация "4S06130103 – Разработчик программного обеспечения"
ПК 1. Проектировать программное обеспечение
ПМ 1. Проектирование программного обеспечения
РО 1.1. Осуществлять постановку цели и задачи и вырабатывать требования к программному обеспечению.
РО 1.2. Разрабатывать технические спецификации на программные компоненты.
РО 1.3. Выбирать методы и стратегии разработки программного обеспечения.
РО 1.4. Определять архитектуру программного обеспечения и выбирать программные средства для подготовки макетов модулей программного обеспечения.
ПК 2. Составлять алгоритм и блок-схему на основе спецификации программного обеспечения
ПМ 2. Составление алгоритма и создание блок-схемы на основе спецификации программного обеспечения
РО 2.1. Выделять данные и подбирать способы программирования модулей программного обеспечения.
РО 2.2. Составлять блок-схему для каждого модуля программного обеспечения на основе дизайн-проекта.
РО 2.3. Разрабатывать схему взаимодействия подзадач и их объединение в одну задачу.

ОН 2.4. Деректер құрылымын, кіріс және шығыс деректтерді анықтау.
КҚ 3. Модульдерді бағдарламалау
КМ 3. Бағдарламалық қамтамасыз ету модульдерін бағдарламалау
ОН 3.1. Бағдарламаның құрылымын, барысын, әр бағдарламалық модуль үшін тілдік кітапханаларды анықтау.
ОН 3.2. Таңдалған бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу.
ОН 3.3. Бағдарламалық кодты жөндеу.
ОН 3.4. Кодты тексеру үшін тест жинағын жасау.
КҚ 4. Бағдарламалық қамтамасыз ету кодының жұмыс қабілеттілігін тексеру және рефакторинг жүргізу
КМ 4. Бағдарламалық кодтың жұмыс жасау рефакторингін тексеру
ОН 4.1. Бағдарламалық қамтамасыз етідің бастапқы бағдарламалық кодын талдау және тексеру.
ОН 4.2. Бағдарламалық модуль деңгейінде бағдарламалық қамтамасыз етудің бағдарламалық кодын түзетуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Бағдарламалық кодтағы анықталған ақауларды қалпына келтіру және жою.
ОН 4.4. Есептік құжаттаманы қалыптастыру.
ОН 4.5. Бағдарламалық кодтың жұмысын тексеру үшін бақылау мысалдарын жасау және тексеру.
ОН 4.6. Бағдарламалық кодты қайта өңдеу.
КҚ 5. Көлемді деректерді талдау және өңдеу
КМ 5. Көлемді деректерді өңдеуді ұйымдастыру
ОН 5.1. Деректер базасы мен деректер қоймасын құру, дерекқорды басқару жүйелерінің функционалдығын пайдалану.
ОН 5.2. Көлемді деректерді өңдеу алгоритмдерін жасау.
ОН 5.3. Деректерді жылдам іздеу және өңдеу әдістерін әзірлеу және пайдалану.
КҚ 6. Микроконтроллер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
КМ 6. Микроконтроллер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
ОН 6.1. Микропроцессорға қойылатын талаптарды анықтау және басқару алгоритмін жасау.
ОН 6.2. Микроконтроллерлердің сызбалары мен топологиясын түзету.
ОН 6.3. Бағдарламалық кодта анықталған ақауларды жою.
ОН 6.4. Бағдарламалық кодтың жұмысын тексеру үшін бақылау мысалдарын жасау және тексеру.
КҚ 7. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
КМ 7. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
ОН 7.1. Қосымша макетінің көмегімен қосымшаны жобалау.
ОН 7.2. Платформаның стандартты қызметтерімен жұмыс істеу.
ОН 7.3. Деректер базасымен жұмыс істеу технологиясын пайдалану.
ОН 7.4. Мәліметтер алмасу хаттамаларымен жұмыс істеу технологиясын қолдану.
ОН 7.5. Мобильді қосымшаларды сынақтан өткізіп көру.
"4S06130104 – Бағдарламалық қамтамасыздандыруға қызмет көрсету және тестілеу бойынша технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру сипаттамасына негізделген алгоритм және сызба блогын құру
КМ 1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру сипаттамасына негізделген алгоритм және блок-сызба құруды қамтамасыз ету
ОН 1.1. Жоба негізінде әр бағдарламалық модуль үшін блок-сызба құру.

РО 2.4. Определять структуру данных, входные и выходные данные.
ПК 3. Программировать модули
ПМ 3. Программирование модулей программного обеспечения
РО 3.1. Определять структуру программы, процедуры, библиотеки языка для каждого модуля программного обеспечения.
РО 3.2. Написать код программы на выбранном языке программирования.
РО 3.3. Проводить отладку программного кода.
РО 3.4. Разрабатывать тестовый набор и для верификации кода.
ПК 4. Проверять работоспособность и осуществлять рефакторинг кода программного обеспечения
ПМ 4. Проверка работоспособности рефакторинга программного кода
РО 4.1. Осуществлять анализ и проверку исходного программного кода программного обеспечения.
РО 4.2. Осуществлять отладку программного кода программного обеспечения на уровне программных модулей.
РО 4.3. Воспроизводить и устранять выявленные дефекты в программном коде.
РО 4.4. Формировать отчетную документацию.
РО 4.5. Разрабатывать и оформлять контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода.
РО 4.6. Осуществлять рефакторинг программного кода.
ПК 5. Проводить анализ и обработку больших данных
ПМ 5. Организация обработки больших данных
РО 5.1. Создавать базы данных и хранилище данных, использовать функциональные возможности систем управления базами данных.
РО 5.2. Разрабатывать алгоритмы для обработки больших данных.
РО 5.3. Разрабатывать и использовать методы быстрого поиска и обработки данных.
ПК 6. Программировать цифровые устройства на базе микроконтроллеров
ПМ 6. Программирование цифровых устройств на базе микроконтроллеров
РО 6.1. Определять требования к микропроцессору и разрабатывать алгоритм управления.
РО 6.2. Осуществлять коррекцию схем и топологии микроконтроллеров.
РО 6.3. Устранять выявленные дефекты в программном коде.
РО 6.4. Разрабатывать и оформлять контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода.
ПК 7. Разрабатывать мобильные приложения
ПМ 7. Разработка мобильных приложений
РО 7.1. Проектировать приложение при помощи макета приложений.
РО 7.2. Работать со стандартными сервисами платформы.
РО 7.3. Использовать технологии работы с базами данных.
РО 7.4. Использовать технологии работы с различными протоколами обмена данными.
РО 7.5. Тестировать мобильные приложения.
Квалификация "4S06130104 – Техник по сопровождению и тестированию программного обеспечения"
ПК 1. Составлять алгоритм и создавать блок схемы на основе спецификации программного обеспечения
ПМ 01. Составление алгоритма и создание блок схемы на основе спецификации программного обеспечения
РО 1.1. Составлять блок-схему для каждого модуля программного обеспечения на основе проекта.

ОН 1.2. Ішкі тапсырмалардың өзара әрекеттесу сызбасын жасау және оларды бір тапсырмаға біріктіру.
ОН 1.3. Кіріс және шығыс деректерін, деректер құрылымын анықтау.
КҚ 2. Бағдарламалық қамтамасыздандыру үшін код құру және бағдарлама жасау
КМ 2. Бағдарламалық модульдерді бағдарламалауға дайындау және бағдарлама кодының барлық бөлімдерін талдау
ОН 2.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалау тілін анықтау.
ОН 2.2. Әр бағдарламалық модуль үшін бағдарламалау құрылымын, барысын, бағдарламалау тілінің кітапханаларын анықтаңыз.
ОН 2.3. Бағдарламалық қамтамасыздандыру жобасынан жасалған бағдарлама кодының шаблонымен жұмыс жасаужәне бағдарламалау стилін анықтау.
ОН 2.4. Таңдалған бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу.
ОН 2.5. Код блоктарының сенімділігін барлық мүмкін деректер мәндерімен тексеру.
ОН 2.6. Бағдарламалық кодты жөндеу.
КҚ 3. Бағдарламалық өнімді бақылау және қателерін анықтау
КМ 3. Ақауларды жою және жүйелік қателерді анықтау жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 3.1. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды ауыстыру, жаңарту мерзімдерін анықтау.
ОН 3.2. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жаңарту, ауыстыру туралы есеп пен жоспар кестесін жасау.
ОН 3.3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың сипаттамалары мен функционалдылық мүмкіндігі тұрғысынан талдау жасау.
ОН 3.4. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың жұмыс істеуіне профилактикалық тексеру жүргізу.
ОН 3.5. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және қателерді анықтау әдістерін қолдану.
ОН 3.6. Техникалық тапсырмамен және құжаттамамен шектелген жағдайларда дұрыс емес нәтижелер беретін бағдарламаларды түзету.
ОН 3.7. Қателіктердің пайда болу шарттарын сипаттау.
КҚ 4. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды жаңартуға қатысу
КМ 4. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды жаңартуға қатысу
ОН 4.1. Тапсырыс берушіге бағдарламалық қамтамасыздандыруды түзетілген нұсқасын ұсыну.
ОН 4.2. Қайта орнатылған немесе жаңартылған бағдарламалық қамтамасыздандырды пайдалану бойынша кеңес беру.
ОН 4.3. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды жаңарту жоспарын жасау.
ОН 4.4. Пайдалану уақыты аяқталғаннан кейін бағдарламалық қамтамасыздандыруды жою, пайдаланудан шығару.
ОН 4.5. Бағдарламаның функционалдылық мүмкіндігін кеңейту немесе бағдарламалық қамтамасыздандырудың сипаттамаларын жақсарту шараларын орындау.
ОН 4.6 Бағдарламалық қамтамасыздандыруды тапсырыс берушінің техникасында жүргізу.
КҚ 5. Сынақтан өткізуді/тестілеуді құжаттау және талдау
КМ 5. Сынақтан өткізуді/тестілеуді құжаттау және талдау
ОН 5.1. Бағдарламалық қамтамасыздандыру мен дерекқордың әр компонентін, тестілеу шаралары мен тестілеу үшін мәліметтер жиынтығын әзірлеу (кодтау) және құжаттау.

РО 1.2. Разрабатывать схему взаимодействия подзадач и их объединение в одну задачу.
РО 1.3. Определить входные и выходные данные, структуру данных.
ПК 2. Создание кода и разработка программы для программного обеспечения
ПМ 2. Подготовка к программированию модулей программного обеспечения и анализ всех разделов кода программы
РО 2.1. Определять язык программирования программного обеспечения.
РО 2.2. Определять структуру программирования, процедуры, библиотеки языка программирования для каждого модуля программного обеспечения.
РО 2.3. Работать сгенерированным шаблоном кода программы дизайн-проекта программного обеспечения и определять стиль программирования.
РО 2.4. Написать код программы на выбранном языке программирования.
РО 2.5. Проверять блоки кода на надежность кода при всех возможных значениях данных.
РО 2.6. Проводить отладку программного кода.
ПК 3. Осуществлять мониторинг программного продукта и выполнять обнаружение ошибок
ПМ 3. Организация работ по устранению сбоев и обнаружению системных ошибок
РО 3.1. Определять сроки замены, обновления программного обеспечения.
РО 3.2. Разработать отчет и план -график по обновлению, замене программного обеспечения.
РО 3.3. Проводить анализ программных обеспечений по характеристике и функциональным возможностям.
РО 3.4. Проводить профилактическую проверку функционирования программного обеспечения.
РО 3.5. Выполнять установку, сопровождение программного обеспечения и использовать методы по обнаружению ошибок.
РО 3.6. Корректировать программы, выдающие неправильные результаты в условиях, ограниченных техническим заданием и документацией.
РО 3.7. Описывать условия возникновения ошибок.
ПК 4. Участвовать в модернизации программного обеспечения
ПМ 4. Участие в модернизации программного обеспечения
РО 4.1. Предоставлять заказчику исправленный вариант программного обеспечения.
РО 4.2. Проводить консультацию по эксплуатации переустановленного или обновленного программного обеспечения.
РО 4.3. Составлять план обновления программного обеспечения.
РО 4.4. Проводить деинсталляцию программного обеспечения по истечении времени использования, вывод из эксплуатации.
РО 4.5. Выполнять процедуры расширения функциональных возможностей или улучшение характеристик программного обеспечения.
РО 4.6. Проводить функциональное сопровождение программного обеспечения на машинах заказчика.
ПК 5. Выполнять документирование и анализ тестирования
ПМ 5. Документирование и анализ тестирования
РО 5.1. Выполнять разработку (кодирование) и документирование каждого компонента программного обеспечения, баз данных, совокупности тестовых процедур и данных для их тестирования.

ОН 5.2. Бағдарламалық қамтамасыздандыру компоненттерінің мүмкіндігін тексеру үшін автоматтандырылған тесттер әзірлеу.
ОН 5.3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың әр компонентін және дерекқордың қойылған талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 5.4. Жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша есептік құжаттама дайындау.
КҚ 6. Тестілеу кезінде бағдарламалық өнімнің жұмысын талдаудың заманауи әдістері мен құралдарын қолдану
КМ 6. Тестілеу кезінде бағдарламалық өнімнің жұмысын талдаудың заманауи әдістері мен құралдарын қолдану
ОН 6.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы кәсіпорын саясатын әзірлеу.
ОН 6.2. Бағдарламалық қамтамасыз етуді сүйемелдеу бойынша жаңа технологияларды зерделеу және практикаға енгізу.
ОН 6.3. Регламенттерді, саясатты, бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдау қағидаларын әзірлеу.
"4S06130105 – Ақпараттық жүйелер технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық және аппараттық құралдарды орнату және қолдау
КМ 1. Бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етуді орнату және қолдау
ОН 1.1. Бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етудің үздіксіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету.
ОН 1.2. Сервистік бағдарламалар мен жабдықтарды басқару.
ОН 1.3. Бағдарламалық және аппараттық мүмкіндіктерді пайдалану.
КҚ 2. Ұйымның жергілікті есептеу желісі мен серверлік жабдықтарын монтаждау және қызмет көрсету
КМ 2. Ұйымның жергілікті есептеу желісі мен серверлік жабдықтарын монтаждау және қызмет көрсету
ОН 2.1. Ұйымның жергілікті есептеу желісін орнату.
ОН 2.2. Ұйымның серверлік жабдығын монтаждау.
ОН 2.3. Ұйымның серверлік жабдықтарына қызмет көрсету.
КҚ 3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалық кодын жасау
КМ 3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалық кодын жасау
ОН 3.1. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың кодының есептерін рәсімдеу және алгоритмдеу әдістерін, тәсілдерін қолдану.
ОН 3.2. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың дайын талаптарына сәйкес бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын әзірлеу.
ОН 3.3. Бағдарламалық модуль деңгейінде бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын түзетуді жүзеге асыру.
КҚ 4. Сандық және аналогтық сызбаларды оқып, микроконтроллер үшін бағдарламалық кодты жасау
КМ 4. Сандық және аналогтық сызбаларды оқып, микроконтроллер үшін бағдарламалық кодты жасау
ОН 4.1. Сандық және аналогтық сызбаларды оқу.
ОН 4.2. Микроконтроллерлер үшін бағдарламалық қамтамасыздандыру кодын жазу.
КҚ 5. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды орнату, баптау және дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 5. Бағдарламалық қамтамасызданды-руды орнату, баптау және дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету

РО 5.2. Разрабатывать автоматизированные тесты для проверки работоспособности компонентов программного обеспечения.
РО 5.3. Тестировать каждый компонент программного обеспечения и база данных на соответствие предъявляемым к ним требованиям.
РО 5.4. Формировать отчетную документацию по результатам проведенных работ.
ПК 6. Применять современные методы и средства анализа работы программного продукта при тестировании
ПМ 6. Применение современных методов и средств анализа работы программного продукта при тестировании
РО 6.1. Участвовать в разработке политики предприятия в области информационно-коммуникационных технологий.
РО 6.2. Применять на практике новые технологии по сопровождению программного обеспечения.
РО 6.3. Разрабатывать регламенты, политику, правила сопровождения программного обеспечения.
Квалификация "4S06130105 – Техник информационных систем"
ПК 1. Устанавливать и сопровождать программное и аппаратное обеспечение
ПМ 1. Установка и сопровождение программного и аппаратного обеспечения
РО 1.1. Обеспечивать бесперебойную работу программного и аппаратного обеспечения.
РО 1.2. Управлять сервисными программами и оборудованиями.
РО 1.3. Использовать возможности программного и аппаратного обеспечения.
ПК 2. Производить монтаж и обслуживание локально вычислительной сети и серверное оборудование организации
ПМ 2. Монтаж и обслуживание локально вычислительной сети и серверное
оборудование организации
РО 2.1. Производить монтаж локально -вычислительной сети организации.
РО 2.2. Производить монтаж серверного оборудования
организации.
РО 2.3. Обслуживать серверное
оборудование организации.
ПК 3. Разработать программный код программного обеспечения
ПМ 3. Разработка программного кода программного обеспечения
РО 3.1. Использовать методы, приемы формализации и алгоритмизации задач программного кода программного обеспечения.
РО 3.2. Разрабатывать программный код программного обеспечения по готовым спецификациям требований к программному обеспечению.
РО 3.3. Осуществлять отладку программного кода программного обеспечения на уровне программных модулей.
ПК 4. Читать цифровые и аналоговые схемы, создавать программный код для микроконтроллеров
ПМ 4. Чтение цифровых и аналоговых схем, создание программного кода для микроконтроллеров
РО 4.1. Читать цифровые и аналоговые схемы.
РО 4.2. Написать программный код программное обеспечения для микроконтроллеров.
ПК 5. Устанавливать, настраивать программное обеспечение и обеспечивать функционирование базы данных
ПМ 5. Установка, настройка программного обеспечения и обеспечение функционирования базы данных

ОН 5.1. Дерекқорды басқару үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 5.2. Дерекқордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Пайдаланушылардың дерекқормен жұмыс істеуін қолдау үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды баптау.
КҚ 6. Көлемді ресурстарды басқару және көлемді инфрақұрылымына қызмет көрсету
КМ 6. Көлемді ресурстарды басқару және көлемді инфрақұрылымына қызмет көрсету
ОН 6.1. Көлемді инфрақұрылымның конфигурациясын баптау.
ОН 6.2. Көлемді ресурстарды басқару.
ОН 6.3. Қолданыстағы қызмет компоненттерін қолдау.
КҚ 7. Автоматтандырылған ақпараттық жүйені сүйемелдеуді техникалық қолдауды орындау
КМ 7. Автоматтандырылған ақпараттық жүйені техникалық қолдауды орындау
ОН 7.1. Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуі үшін қажетті жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату.
ОН 7.2. Ақпараттық жүйелерді қолданыстағы ақпараттық жүйелермен біріктіру.
ОН 7.3. Ақпараттық жүйемен байланысты орындалатын жұмыстарға келісім-шарттар жасасуға инженерлік-техникалық қолдау көрсету.
КҚ 8. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 8.1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық құралын орнату.
ОН 8.2. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық құралдарын әкімшілендіруді жүзеге асыру.
ОН 8.3. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен жағдайларына мониторинг жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
115-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "06880100 – Аддитивті өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 5.1. Устанавливать программное обеспечение для администрирования базы данных.
РО 5.2. Обеспечивать функционирование базы данных.
РО 5.3. Настраивать программное обеспечение для поддержки работы пользователей с базой данных.
ПК 6. Управлять ресурсами облака и обслуживать облачную инфраструктуру
ПМ 6. Управление ресурсами облака и обслуживание облачной инфраструктуры
РО 6.1. Настраивать конфигурацию облачной инфраструктуры.
РО 6.2. Администрировать ресурсы облака.
РО 6.3. Сопровождать существующие компоненты сервиса.
ПК 7. Выполнять техническую поддержку сопровождения автоматизированной информационной системы
ПМ 7. Техническая поддержка и сопровождение автоматизированной информационной системы
РО 7.1. Устанавливать системное и прикладное программное обеспечение, необходимое для функционирования информационных систем.
РО 7.2. Интегрировать информационные системы с существующими информационными системами.
РО 7.3. Осуществлять инженерно-техническую поддержку заключения договоров на выполняемые работы, связанных с информационной системой.
ПК 8. Обеспечивать информационную безопасность организации
ПМ 8. Обеспечение информационной безопасности организации
РО 8.1. Устанавливать аппаратно-программные средства обеспечения информационной безопасности.
РО 8.2. Осуществлять администрирование аппаратно-программных средств обеспечения информационной безопасности.
РО 8. Проводить мониторинг событий информационной безопасности и инцидентов информационной безопасности.
Приложение 115 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "06880100 – Аддитивные технологии производства"

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
068 Ақпараттық және коммуникациялық технологияларға қатысты пәнаралық бағдарламалар мен біліктіліктер
0688 Ақпараттық және коммуникациялық технологияларға қатысты пәнаралық бағдарламалар мен біліктіліктер
Мамандығы:
06880100 – Аддитивті өндіріс технологиясы
Біліктілігі:

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
068 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с информационно-коммуникационными технологиями
0688 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с информационно-коммуникационными технологиями
Специальность:
06880100 – Аддитивные технологии производства
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W06880101 – Аддитивті қондырғылардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Бірбуынды компьютерлік үлгілерді жасау және түзету
КМ 1. Бірбуынды компьютерлік үлгілерді жасау және түзету
ОН 1.1. Бірбуынды объектілерді қолмен және автоматты цифрлауды жүргізу.
ОН 1.2. АЖЖ бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен бір буынды үшөлшемді үлгілер құру.
ОН 1.3. Басқару бағдарламасына түзетулер енгізу.
ОН 1.4. Жұмыста технологиялық регламентті және өндірістің басқа да нормативтік-техникалық құжаттамасын қолдану.
КҚ 2. 3D баспа әдісімен бұйымдарды өндіру үшін бастапқы материалдарды дайындау
КМ 2. 3D баспа әдісімен бұйымдарды өндіру үшін бастапқы материалдарды дайындау
ОН 2.1. Күрделі емес металл немесе пластик бұйымдарды дайындау үшін бастапқы материалдың технологиялық талаптарға сәйкестігін бағалау.
ОН 2.2. Берілген бұйымды өндіру үшін бастапқы материалдардың сапасын тексеру әдістемесін қолдану.
ОН 2.3. Берілген рецептура бойынша бастапқы материалдың формуласын жасау.
ОН 2.4. Шайырларды, пластиктерді түстеуге, реңдеуге бейімдеу.
ОН 2.5. Аддитивті өндірісте еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарын орындау.
КҚ 3. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 3. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 3.1. Аддитивті қондырғыны басып шығаруға дайындау.
ОН 3.2. Аддитивті қондырғыға шығын материалдарын тиеуді жүргізу.
ОН 3.3. Дайындаушы нұсқаулығына сәйкес жабдықтар мен материалдарды пайдалану.
ОН 3.4. Үшөлшемді объективтерді басып шығару процесінің берілген параметрлерін бақылау.
ОН 3.5. Дайын бұйымды өңдеуден кейін жасап шығару.
ОН 3.6. Шығын материалдарын есепке алуды орындау.
ОН 3.7. Аддитивті қондырғыны жұмыс күйінде ұстау.
КҚ 4. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
КМ 4. Бұйымдарды 3D басып шығару бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
ОН 4.1. Ақауларды анықтау үшін дайын бұйымдардан сынама дайындауды жүргізу.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W06880101 – Оператор аддитивных установок"
ПК 1. Создавать и корректировать односложные компьютерные модели
ПМ 1. Создание и корректировка односложных компьютерных моделей
РО 1.1. Производить ручную и автоматическую оцифровку односложных объектов.
РО 1.2. Создавать односложные трехмерные модели и подготавливать для печати с помощью системы автоматизированного проектирования.
РО 1.3. Выполнять корректировку управляющей программы.
РО 1.4. Применять в работе технологический регламент и другую нормативно-техническую документацию производства.
ПК 2. Подготавливать исходные материалы для производства изделий методом 3D печати.
ПМ 2. Подготовка исходных материалов для производства изделий методом 3D печати
РО 2.1. Оценивать соответствие исходного материала для изготовления несложных металлических или пластиковых изделий технологическим требованиям.
РО 2.2. Применять методику проверки качества исходных материалов для производства заданного изделия.
РО 2.3. Составлять формулу исходного материала по заданной рецептуре.
РО 2.4. Адаптировать смолы, пластики к тонированию, пигментации.
РО 2.5. Выполнять требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности в аддитивном производстве.
ПК 3. Выполнять технологические операции по 3D печати изделий
ПМ 3. Выполнение технологических операций по 3D печати изделий
РО 3.1. Готовить аддитивную установку к печати.
РО 3.2. Производить загрузку расходных материалов в аддитивную установку
РО 3.3. Использовать оборудование и материалы в соответствии с инструкцией изготовителя.
РО 3.4. Контролировать заданные параметры процесса печати трехмерных объектов.
РО 3.5. Производить постобработку готовых изделий.
РО 3.6. Выполнять учет расходных материалов
РО 3.7. Поддерживать аддитивную установку в рабочем состоянии.
ПК 4. Контролировать качество выполненной работы по 3D печати изделий
ПМ 4. Контроль качества выполненной работы по 3D печати изделий
РО 4.1. Проводить пробоподготовку готовых изделий для выявления дефектов.

ОН 4.2. Анықталған ақауларды талдау үшін компьютерлік-өлшеу жүйелерін пайдалану.
ОН 4.3. Ақаулы бұйымдар туралы деректерді жинауды және цифрлауды жүргізу.
"4S06880102 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Кешенді компьютерлік үлгілерді құру және түзету
КМ 1. Кешенді компьютерлік үлгілерді құру және түзету
ОН 1.1. Кешенді объектілерді цифрлау.
ОН 1.2. Компьютерде күрделі үшөлшемді үлгілерді жасау.
ОН 1.3. Үлгілерде верификациялауды орындау.
КҚ 2. Аддитивті өндірісті баспаның технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 2. Аддитивті өндірісті баспаның технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
ОН 2.1. Үшөлшемді объектілерді басып шығаруды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 2.2. Бұйымды басып шығарудың технологиялық процесін бақылау.
ОН 2.3. Өндірісті технологиялық дайындау жүйесін қолдану.
ОН 2.4. 3D баспа бұйымдарының сапасын бақылау бойынша іс-шараларды орындау.
ОН 2.5. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары мен талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыру.
ОН2.6. Қауіпсіз және таза өндіріс принциптерін сақтау.
КҚ 3. Аддитивті қондырғылардың ақауларын анықтау
КМ 3. Аддитивті қондырғылардың ақауларын анықтау
ОН 3.1. Аддитивті қондырғының ақауларын диагностикалау.
ОН 3.2. Аддитивті қондырғының ақаулықтарын жою бойынша шараларды анықтау.
ОН 3.3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін өндірушімен байланыс орнату.
ОН 3.4. Өнімнің ақау себептерін анықтау, оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстар дайындау.
КҚ 4. Технологиялық процестерді жобалау
КМ 4. Технологиялық процестерді жобалау
ОН 4.1. Стандарттарды, техникалық шарттарды, нормативтік, әдістемелік және өзге де басқару материалдарын жобалау, әзірлеу және ресімдеу құжаттарын қолдану.
ОН 4.2. Жобаланған объектінің техникалық сипаттамаларын және оған қойылатын талаптарды сипаттау.
ОН 4.3. Жоба бойынша негізгі технологиялық есептеулер мен сызбаларды орындау.
ОН 4.4. Қайта өңдеу және ұқыпты тұтынудың салалық ережелерін қолдану.
ОН 4.5. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздіктің негізгі талаптарын сақтау.
КҚ 5. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу
КМ 5. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу
ОН 5.1. Эксперименттік жұмыстарды жүргізу негіздерін меңгеру.
ОН 5.2. Технологиялық жабдықты сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс тәртіптерінің эксперименттік жұмыстарын жүргізуге қатысу.

РО 4.2. Использовать компьютерно-измерительные системы для анализа выявленных дефектов.
РО 4.3. Вести сбор и оцифровку данных о дефектных изделиях.
Квалификация "4S06880102 – Техник-технолог"
ПК 1. Создавать и корректировать комплексные компьютерные модели
ПМ 1. Создание и корректировка комплексных компьютерных моделей
РО 1.1. Оцифровывать комплексные объекты.
РО 1.2. Создавать комплексные трехмерные модели на компьютере.
РО 1.3.Выполнять верификацию моделей.
ПК 2. Организовывать и вести технологические процессы печати аддитивного производства
ПМ 2. Организация и ведение технологических процессов печати аддитивного производства
РО 2.1. Организовать и производить печать трехмерных объектов.
РО 2.2. Контролировать технологический процесс печати изделия.
РО 2.3. Применять систему технологической подготовки производства.
РО 2.4. Выполнять мероприятия по контролю качества изделий 3D печати
РО 2.5. Осуществлять контроль соблюдения персоналом правил и требований безопасности и охраны труда.
РО 2.6. Соблюдать принципы безопасного и чистого производства.
ПК 3. Выявлять неисправностей аддитивных установок
ПМ 3. Выявление неисправностей аддитивных установок
РО 3.1. Диагностировать неисправности аддитивной установки.
РО 3.2. Определять меры по устранению неисправностей аддитивной установки.
РО 3.3. Организовывать контакты с производителем для проведения ремонтных работ.
РО 3.4. Выявлять причины брака продукции, подготавливать предложения по его предупреждению и ликвидации.
ПК4. Проектировать технологические процессы
ПМ 4. Проектирование технологических процессов
РО4.1.Применять стандарты, технические условия, нормативные, методические и иные руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
РО 4.2. Описывать технические характеристики проектируемого объекта и требования к нему.
РО 4.3. Выполнять основные технологические расчеты и чертежи по проекту.
РО 4.4. Применять отраслевые правила рециклинга и бережливого потребления.
РО 4.5. Соблюдать основные требования организации труда, промышленной и экологической безопасности при проектировании технологических процессов и оборудования.
ПК 5. Участвовать в экспериментальных работах по освоению новых технологических процессов
ПМ 5. Участие в экспериментальных работах по освоению новых технологических процессов
РО 5.1. Владеть основами проведения экспериментальных работ.
РО 5.2. Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ проектируемых технологических процессов и режимов производства.

ОН 5.3. Эксперимент нәтижелерін өңдеу.
КҚ 6. Жұмыс орындарын ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы жүргізу
КМ 6. Жұмыс орындарын ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы жүргізу
ОН 6.1. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін меңгеру.
ОН 6.2. Көшбасшылық және қызметкерлерді оқыту дағдыларын жұмыста қолдану.
nullОН 6.3. Өндірістің технологиялық процестері мен ережелерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдеу.
КҚ 7. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау
КМ 7. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау
ОН 7.1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын, өндірістік циклды ұйымдастыруды анықтау.
ОН 7.2. Кәсіпорын бөлімшесінің өндірістік қызметінің нәтижелерін талдау.
ОН 7.3. Бөлімшенің қызметін түзету бойынша ұсыныстар енгізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
117-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07110100 - Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 5.3. Выполнять обработку результатов эксперимента.
ПК6.Организовывать рабочие места и вести техническую документацию
ПМ 6.Организация рабочих мест и ведение технической документации
РО 6.1. Владеть основами организации производства, труда и управления.
РО 6.2.Применять в работе навыки лидерства и обучения персонала.
nullРО 6.3. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой
технологических процессов и режимов производства.
ПК 7. Руководить производственной деятельностью подразделения
ПМ 7. Руководство производственной деятельностью подразделения
РО 7.1. Определять производственную структуру предприятия, организацию производственного цикла.
РО 7.2. Анализировать результаты производственной деятельности подразделения предприятия.
РО 7.3. Вносить предложения по корректировке деятельности подразделения.
Приложение 117 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07110100 - Химическая технология и производство (по видам)"

Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07110100 - Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0711 Химическая инженерия и процессы
Специальность:
07110100 - Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07110101 - Аппаратшы (барлық атаулары)" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс процесін дайындау
КМ 1. Жұмыс процесін дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Жабдықтар мен коммуникациялардың жарамдылығын көзбен тексеру.
ОН 1.3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың, байланыс құралдарының жұмысқа дайындығын бағалау.
ОН 1.4. Шикізаттың болуын, жабдықты жұмыс ортасымен толтыру деңгейін бақылау.
ОН 1.5. Жеке қорғану құралдарын мақсаты бойынша пайдалану.
ОН 1.6. Өндірістік жағдайларда жеке гигиена ережелерін сақтау.
ОН 1.7. Жұмыс орнында есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу.
КҚ 2. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесінің жекелеген сатыларын жүргізу
КМ 2. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесінің жекелеген сатыларын жүргізу
ОН 2.1. Шикізатты өндіріске беруге дайындау.
ОН 2.2. Бастапқы заттардың химиялық құрамының өзгеруіне байланысты емес технологиялық операцияларды жүргізу.
ОН 2.3. Рецептураға сәйкес қоспалар мен ерітінділерді дайындау.
ОН 2.4. Шикізаттың қажетті мөлшерін есептеу.
ОН 2.5. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің дұрыс жүру барысын бақылау.
ОН 2.6. Технологиялық жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындау.
ОН 2.7. Дайын өнімді түсіруді, оны қоймаға беруді немесе кейіннен қайта өңдеуді жүргізу.
ОН 2.8. Технологиялық процесті авариялық тоқтатуды ажырату тәртібін орындау.
КҚ 3. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін реттеу және басқару
КМ 3. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін реттеу және басқару
ОН 3.1. Бақылау-өлшеу аспаптары және көзбен шолып бақылау бойынша технологиялық процестің барысын бақылау.
ОН 3.2. Өнімді зертханалық сынау үшін сынама алуды орындау.
ОН 3.3. Технологиялық процесті түзету үшін сынамалардың зертханалық талдауларының нәтижелерін пайдалану.

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07110101 - Аппаратчик (всех наименований)"
ПК 1. Подготавливать рабочий процесс
ПМ 1. Подготовка рабочего процесса
РО 1.1. Проверять рабочее место на соответствие требованиям безопасности.
РО 1.2. Проводить визуальный осмотр исправности оборудования и коммуникаций.
РО 1.3.Оценивать готовность к работе контрольно-измерительных приборов и автоматики, средств связи.
РО 1.4. Контролировать наличие сырья, уровень заполнения оборудования рабочей средой.
РО 1.5. Использовать по назначению средства индивидуальной защиты.
РО 1.6. Соблюдать правила личной гигиены в производственных условиях.
РО 1.7. Вести учетно-отчетную документацию на рабочем месте.
ПК 2. Вести отдельные стадии технологического процесса производства химической продукции
ПМ 2. Ведение отдельных стадий технологического процесса производства химической продукции
РО 2.1. Подготавливать сырье к подаче в производство.
РО 2.2. Проводить технологические операции, не связанные с изменением химического состава исходных веществ.
РО 2.3. Приготавливать смеси и растворы в соответствии с рецептурой.
РО 2.4. Рассчитывать необходимое количество сырья.
РО 2.5. Наблюдать за правильным ходом технологического процесса по контрольно-измерительным приборам.
РО 2.6. Выполнять пуск и останов технологического оборудования.
РО 2.7. Производить выгрузку готовой продукции, передачу ее на склад или последующую переработку.
РО 2.8. Выполнять процедуры отключения аварийной остановки технологического процесса.
ПК 3. Регулировать и управлять технологическим процессом производства химической продукции
ПМ 3. Регулирование и управление технологическим процессом производства химической продукции
РО 3.1. Контролировать ход технологического процесса по контрольно-измерительным приборам и визуальным наблюдениям.
РО 3.2. Выполнять отбор проб для лабораторных испытаний продукции.
РО 3.3. Использовать результаты лабораторных анализов проб для корректировки технологического процесса.

ОН 3.4. Технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жоюды жүргізу.
ОН 3.5. Жүргізілетін технологиялық операцияның аяқталуын анықтау.
ОН 3.6. Технологиялық жағдайға сәйкес жабдықтың жұмыс режимін өзгерту.
ОН 3.7. Химиялық заттарды өндірудің технологиялық процесін жүргізу кезінде өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 4. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету
КМ 4. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету
ОН 4.1. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды көзбен анықтау.
ОН 4.2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 4.3. Жабдықты жуу, тазалау.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықтарды жөндеуге қатысу.
ОН 4.5. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
"4S07110102 - Техник-технолог (түрлері бойынша)" біліктілігі
КҚ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 1. Өндірісті технологиялық дайындауды қамтамасыз ету
ОН 1.1. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықты, шикізат пен материалдарды тиімді пайдалану.
ОН 1.2. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жабдықтау және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарын құру.
ОН 1.3. Өндірістік объектінің жабдықтары мен коммуникацияларын жұмысқа дайындау.
ОН 1.4. Өндірісті іске қосу және тоқтату бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.5. Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлеу.
ОН 1.6. Қондырғылар мен цехаралық қатынастардың технологиялық схемаларына өзгерістер енгізу.
КҚ 2. Технологиялық процестердің және өндірістің дайын өнімінің сапасын бақылау
КМ 2. Технологиялық процестердің және өндірістің дайын өнімінің сапасын бақылау
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптарының және зертханалық талдаулардың көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүргізу.
ОН 2.2. Бастапқы заттарды, жартылай өнімдерді және өндіріс өнімдерін зертханалық сынауға қатысу.
ОН 2.3. Негізгі және қосалқы материалдар шығынының нормативтік көрсеткіштерге сәйкестігін анықтау
ОН 2.4. Технологиялық процестердің тұрақтылығын талдау.
ОН 2.5. Технологиялық процесс барысының бұзылу себептерін анықтау, алдын алу және жою.
ОН 2.6. Еңбекті қорғау, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
КҚ 3. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін түзету
КМ 3. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін түзету
ОН 3.1. Процестің технологиялық параметрлерінің регламенттік параметрлерден ауытқуларына талдау жүргізу.

РО 3.4. Предупреждать и проводить устранение причин отклонений от норм технологического режима.
РО 3.5. Определять окончание проводимой технологической операции.
РО 3.6. Изменять режим работы оборудования в соответствии с технологической ситуацией.
РО 3.7. Выполнять правила промышленной и экологической безопасности при ведении технологического процесса производства химических веществ.
ПК 4. Обслуживать технологическое оборудование
ПМ 4. Обслуживание технологического оборудования
РО 4.1. Выявлять визуально неисправности в работе оборудования.
РО 4.2. Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования.
РО 4.3. Производить промывку, очистку оборудования.
РО 4.4. Участвовать в ремонте технологического оборудования.
РО 4.5. Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
Квалификация "4S07110102 - Техник-технолог (по видам)"
ПК 1. Осуществлять обеспечение технологической подготовки производства
ПМ 1. Обеспечение технологической подготовки производства
РО 1.1. Эффективно использовать основное и вспомогательное технологическое оборудование, сырье и материалы.
РО 1.2. Составлять план размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
РО 1.3. Подготавливать оборудование и коммуникации производственного объекта к работе.
РО 1.4. Выполнять работы по запуску и останову производства.
РО 1.5. Разрабатывать мероприятия по созданию безопасных условий труда, охраны окружающей среды.
РО 1.6. Вносить изменения в технологические схемы установок и межцеховых коммуникаций.
ПК 2. Контролировать качество технологических процессов и готовой продукции производства
ПМ 2. Контроль качества технологических процессов и готовой продукции производства
РО 2.1. Вести контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и лабораторных анализов.
РО 2.2. Участвовать в лабораторных испытаниях исходных веществ, полупродуктов и продуктов производства.
РО 2.3. Устанавливать соответствие расхода основных и вспомогательных материалов нормативным показателям.
РО 2.4. Анализировать стабильность технологических процессов.
РО 2.5. Выявлять, предотвращать и устранять причины нарушений хода технологического процесса.
РО 2.6. Контролировать соблюдение требований охраны труда, противопожарной и экологической безопасности.
ПК 3. Корректировать технологический процесс производства химической продукции
ПМ 3. Корректировка технологического процесса производства химической продукции
РО 3.1. Вести анализ отклонений технологических параметров процесса от регламентных.

ОН 5.5. Бөлімше қызметкерлерінің өндірістік қызметінің тиімділігін бағалау.
ОН 5.6. Жұмыстарды ұйымдастыру және басқару бойынша өндірістік құжаттаманы рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
123-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07110400 - Зертханалық технология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07110400 - Зертханалық технология
Біліктілігі:

РО 5.5. Оценивать эффективность производственной деятельности персонала подразделения.
РО5.6. Оформлять производственную документацию по организации и управлению работ.
Приложение 123 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07110400 - Лабораторная технология"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0711 Химическая инженерия и процессы
Специальность:
07110400 - Лабораторная технология
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07110401 - Спектрлік талдау зертханашысы" біліктілігі
КҚ 1. Зертхананы сынақтар мен талдаулар жүргізуге дайындау
КМ 1. Зертхананы сынақтар мен талдаулар жүргізуге дайындау
ОН 1.1. Барынша тиімді жұмыс істеу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Спектрлік зертханада жұмыс істеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 1.3. Талдау жүргізу үшін аспапты және жарық көзін анықтау.
ОН 1.4. Спектрлік аспапты жұмысқа дайындау.
КҚ 2. Металдар мен қорытпаларға сапалық фотографиялық талдау жүргізу
КМ 2. Металдар мен қорытпаларға сапалық фотографиялық талдау жүргізу
ОН 2.1. Электродтар мен сынамаларды талдауға дайындау.
ОН 2.2. Қарапайым нысандарды сапалық фотографиялық спектрлік талдау үшін түсірілім жоспарын жасау.
ОН 2.3. Қарапайым нысандарды сапалық фотографиялық спектрлік талдау үшін түсірілім жоспарын жасау.
ОН 2.4. Зерттеу нәтижелерін түсіндіру.
КҚ 3. Металдар мен қорытпалардағы заттардың пайыздық құрамын анықтау
КМ 3. Металдар мен қорытпалардағы заттардың пайыздық құрамын анықтау
ОН 3.1. Сандық эмиссиялық талдау әдістері мен әдістемелерін қолдану.
ОН 3.2. Сынамаларды сандық эмиссиялық талдауға дайындау.
ОН 3.3. Шойынға, болатқа, түсті металдар мен қорытпаларға сандық фотографиялық спектрлік талдауды орындау.
ОН 3.4. Металдар мен қорытпалардың құрамын анықтау үшін спектрлік талдаудың визуалды әдістерін пайдалану.
ОН 3.5. Шойынға, легірлеуші ​​элементтерге арналған болатқа, түсті металдарға және олардың негізінде жасалған қорытпаларға спектрометриялық талдау жасау.
ОН 3.6. Металдар мен қорытпалардағы заттардың пайыздық құрамын талдаудың физика-химиялық әдістерімен анықтау.
ОН 3.7. Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін өңдеу.
КҚ 4. Кендер мен минералдарды талдау
КМ 4. Кендер мен минералдарды талдау

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07110401 - Лаборант спектрального анализа"
ПК 1. Подготавливать лабораторию к проведению испытаний и анализов
ПМ 1. Подготовка лаборатории к проведению испытаний и анализов
РО 1.1. Организовывать рабочее место для максимально эффективной работы.
РО 1.2. Выполнять требования промышленной безопасности, охраны труда и правил противопожарной защиты при работе в спектральной лаборатории.
РО 1.3. Определять прибор и источник света для проведения анализа.
РО 1.4. Подготавливать спектральную аппаратуру к работе.
ПК 2. Выполнять качественный фотографический анализ металлов и сплавов
ПМ 2. Выполнение качественного фотографического анализа металлов и сплавов
РО 2.1. Подготавливать электроды и пробы к анализу.
РО 2.2. Составлять план съемки качественного фотографического спектрального анализа простых объектов.
РО 2.3. Проводить качественный фотографический спектральный анализ простых объектов.
РО 2.4. Интерпретировать результаты исследований.
ПК 3. Определять процентное содержание веществ в металлах и сплавах
ПМ 3. Определение процентного содержания веществ в металлах и сплавах
РО 3.1. Применять методы и методики количественного эмиссионного анализа.
РО 3.2. Подготавливать пробы к количественному эмиссионному анализу.
РО 3.3. Выполнять фотографический количественный спектральный анализ чугунов, сталей, цветных металлов и сплавов.
РО 3.4. Использовать визуальные методы спектрального анализа для установления состава металлов и сплавов.
РО 3.5. Выполнять спектрометрический анализ чугунов, сталей на легирующие элементы, цветных металлов и сплавов на их основе.
РО 3.6. Определять процентное содержание веществ в металлах и сплавах физико-химическими методами анализа.
РО 3.7. Обрабатывать результаты лабораторных исследований.
ПК 4. Анализировать руды и минералы
ПМ 4. Анализ руд и минералов

ОН 4.1. Сапалы және сандық эмиссиялық спектрлік талдау үшін кендер мен минералдарды дайындау.
ОН 4.2. Кен, минералдардың сапалық құрамын фотографиялық әдіспен анықтау.
ОН 4.3. Кендер мен минералдарға сандық эмиссиялық спектрлік талдау жүргізу.
ОН 4.4. Зерттеу нәтижелерін бағалау және түсіндіру.
"3W07110402 - Химиялық талдау зертханашысы" біліктілігі
КҚ 1. Зертхананы сынақтар мен талдаулар жүргізуге дайындау
КМ 1. Зертхананы сынақтар мен талдаулар жүргізуге дайындау
ОН 1.1. Барынша тиімді жұмыс істеу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 1.3. Тәжірибелер жүргізуге жабдықтар (құралдар, аспаптар) мен реактивтер дайындау.
ОН 1.4. Сынамаларды іріктеу және сынақтар мен талдауларға дайындау.
ОН 1.5. Берілген концентрациядағы реактивтердің ерітінділерін дайындау.
КҚ 2. Химиялық заттардың физикалық қасиеттері мен тұрақтылығын анықтау
КМ 2. Химиялық заттардың физикалық қасиеттері мен тұрақтылығын анықтау
ОН 2.1. Заттардың физикалық қасиеттері мен константаларын анықтау әдістері мен тәсілдерін меңгеру.
ОН 2.2. Талдаудың берілген түрі үшін зертханалық қондырғыларды құрастыруды орындау.
ОН 2.3. Материалдар мен заттардың тұтқырлығын, ерігіштігін, үлес салмағын анықтау.
ОН 2.4. Заттардың физика-химиялық көрсеткіштерін орнату.
ОН 2.5. Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін өңдеу.
КҚ 3. Қабылданған әдістеме бойынша күрделілігі орташа әр түрлі сынамаларға химиялық талдау жүргізу
КМ 3. Қабылданған әдістеме бойынша күрделілігі орташа әр түрлі сынамаларға химиялық талдау жүргізу
ОН 3.1. Бейорганикалық және органикалық заттарға сапалық химиялық талдау жасау.
ОН 3.2. Талданатын материалдардағы заттың пайыздық құрамын химиялық әдістермен анықтау.
ОН 3.3. Заттардың сандық құрамын анықтау үшін рефрактометрия, поляриметрия әдістерін қолдану.
ОН 3.4. Техникалық құжаттаманы пайдалану: мемлекеттік стандарттар, әдістемелік нұсқаулар, нұсқаулықтар, өндірушілердің сипаттамалары, қажетті талдауды жүргізу үшін диаграммалар
ОН 3.5. Сынау нәтижелерін өңдеу және түсіндіру.
ОН 3.6. Пайдаланылған реактивтерді, ерітінділерді және материалдарды экологиялық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып пайдалану.
КМ 4. Зертханалық зерттеулерге қатысу
КМ 4. Зертханалық зерттеулерге қатысу
ОН 4.1. Заттарды синтездеу және тазарту үшін зертханалық қондырғыларды құру.
ОН 4.2. Заттарды синтездеу және тазарту.
ОН 4.3. Химиялық әдістерді жетілдіру бойынша жеке операцияларды орындау.

РО 4.1. Производить подготовку руд и минералов для качественного и количественного эмиссионного спектрального анализа.
РО 4.2. Определять качественный состав руд, минералов фотографическим методом.
РО 4.3. Выполнять количественный эмиссионный спектральный анализ руд и минералов.
РО 4.4. Проводить оценку и интерпретацию результатов исследований.
Квалификация "3W07110402 - Лаборант химического анализа"
ПК 1. Подготавливать лабораторию к проведению испытаний и анализов
ПМ 1. Подготовка лаборатории к проведению испытаний и анализов
РО 1.1. Организовывать рабочее место для максимально эффективной работы.
РО 1.2. Выполнять требования промышленной безопасности, охраны труда и правил противопожарной защиты при работе в химической лаборатории.
РО 1.3. Подготавливать оборудование (приборы, аппаратуру) и реактивы к проведению экспериментов.
РО 1.4. Производить отбор и подготовку проб к испытаниям и анализам.
РО 1.5. Готовить растворы реактивов заданной концентрации.
ПК 2. Определять физические свойства и константы химических веществ
ПМ 2. Определение физических свойства и констант химических веществ
РО 2.1. Владеть методами и способами определения физических свойств и констант веществ.
РО 2.2. Выполнять сборку лабораторных установок для заданного вида анализа.
РО 2.3. Определять вязкость, растворимость, удельный вес материалов и веществ.
РО 2.4. Устанавливать физико-химические показатели веществ.
РО 2.5. Обрабатывать результаты лабораторных исследований.
ПК 3. Проводить химические анализы средней сложности различных проб по принятой методике
ПМ 3. Проведение химических анализов средней сложности различных проб по принятой методике
РО 3.1. Выполнять качественный химический анализ неорганических и органических веществ.
РО 3.2. Определять процентное содержание вещества в анализируемых материалах химическими методами.
РО 3.3. Применять методы рефрактометрии, поляриметрии для определения количественного состава веществ.
РО 3.4. Использовать техническую документацию: ГОСТы, методические указания, инструкции, спецификации производителей, диаграммы для проведения требуемого анализа.
РО 3.5. Обрабатывать и интерпретировать результаты испытаний.
РО 3.6. Утилизировать использованные реактивы, растворы и материалы с соблюдением правил экологической безопасности.
ПК 4. Участвовать в лабораторных исследованиях
ПМ 4. Участие в лабораторных исследованиях
РО 4.1. Собирать лабораторные установки для синтеза и очистки веществ.
РО 4.2. Производить синтез и очистку веществ.
РО 4.3. Выполнять отдельные операции по совершенствованию химических методик.

"3W07110403 - Физика-механикалық сынақ зертханашысы" біліктілігі
КҚ 1. Зертхананың жұмыс орнын, құрал-саймандарды және зертханалық жабдықтарды дайындау
КМ 1. Зертхананың жұмыс орнын, құрал-саймандарды және зертханалық жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Барынша тиімді жұмыс істеу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Физика-механикалық сынақтарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық қауіпсіздік және электр қауіпсіздігі талаптарын орындау.
ОН 1.3. Әр түрлі күрделіліктегі физика-механикалық сынақтарды жүргізу ережелерін сақтау.
ОН 1.4. Жабдықтың сынақтарды орындауға дайындығын тексеру.
КҚ 2. Металдар мен қорытпаларға статикалық және динамикалық сынақтар жүргізу
КМ 2. Металдар мен қорытпаларға статикалық және динамикалық сынақтар жүргізу
ОН 2.1. Зертханалық жағдайда тәжірибелік үлгілерді дайындау.
ОН 2.2. Бақылау-өлшеу құралын таңдау.
ОН 2.3. Металдардың, қорытпалардың, дәнекерленген қосылыстардың, конструкция бөлшектерінің, дайындамалар мен жартылай дайын өнімдердің физика-механикалық сынақтарын жүргізу.
ОН 2.4. Сынақ жүргізу процесінде зертханалық жабдықты баптауды жүргізу.
ОН 2.5. Есептеулер жүргізіп, тәжірибелік мәліметтерді талдау.
КҚ 3. Полимерлік материалдарға физика-механикалық сынақтар жүргізу
КМ 3. Полимерлік материалдарға физика-механикалық сынақтар жүргізу
ОН 3.1. Полимерлерді физика-механикалық сынау әдістерін меңгеру.
ОН 3.2. Зертханалық жағдайда тәжірибелік үлгілерді дайындау.
ОН 3.3. Полимерлік үлгілерді сынау үшін технологиялық құрылғыларды қолдану.
ОН 3.4. Полимерлік материалдарды физика-механикалық сынауды орындау.
ОН 3.5. Есептеулер жүргізу және сынақ нәтижелерін рәсімдеу.
КҚ 4. Шикізатқа, материалдарға, жартылай дайын өнімдерге және дайын өнімге сынақ жүргізу
КМ 4. Шикізатқа, материалдарға, жартылай дайын өнімдерге және дайын өнімге сынақ жүргізу
ОН 4.1. Зертханалық сынақтарға сынамалар мен жабдықтарды дайындау.
ОН 4.2. Сусымалы және тұтқыр материалдарға физика-механикалық сынақтар жүргізу.
ОН 4.3. Сынақ нәтижелерін талдау.
ОН 4.4. Физика-механикалық сынақтардың сапасын арттыру бойынша операцияларды орындау.
"4S07110404 - Техник-лаборант" біліктілігі
КҚ 1. Зертханалық бақылаудың жұмыс процесін ұйымдастыру
КМ 1. Зертханалық бақылаудың жұмыс процесін ұйымдастыру
ОН 1.1. Тәжірибе үшін материалдар мен құжаттаманы дайындау.
ОН 1.2. Қондырғылардың, аспаптардың, құрал-саймандардың және басқа зертханалық жабдықтардың жарамдылық жағдайын бақылау.
ОН 1.3. Реактивтерді, титрленген ерітінділерді тиісті күйде ұстау.
ОН 1.4. Зертханалық есепті дайындау.

Квалификация "3W07110403 - Лаборант по физико-механическим испытаниям"
ПК 1. Подготавливать рабочее места лаборатории, инструменты и лабораторное оборудование
ПМ 1. Подготовка рабочего места лаборатории, инструментов и лабораторного оборудования
РО 1.1. Организовывать рабочее место для максимально эффективной работы.
РО 1.2. Выполнять требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности при проведении физико-механических испытаний.
РО 1.3. Соблюдать правила ведения физико-механических испытаний различной сложности.
РО 1.4. Проверять готовность оборудования к выполнению испытаний.
ПК 2. Проводить статические и динамические испытания металлов и сплавов
ПМ 2. Проведение статических и динамических испытаний металлов и сплавов
РО 2.1. Подготавливать опытные образцы в лабораторных условиях.
РО 2.2. Выбирать контрольно-измерительный инструмент.
РО 2.3. Проводить физико-механические испытания металлов, сплавов, сварных соединений, деталей конструкций, заготовок и полуфабрикатов.
РО 2.4. Производить наладку лабораторного оборудования в процессе проведения испытаний.
РО 2.5. Выполнять расчеты и анализировать экспериментальные данные.
ПК 3. Проводить физико-механические испытания полимерных материалов
ПМ 3. Проведение физико-механических испытаний полимерных материалов
РО 3.1. Владеть методами физико-механических испытаний полимеров.
РО 3.2. Подготавливать опытные образцы в лабораторных условиях.
РО 3.3. Применять технологические приспособления для испытаний полимерных образцов.
РО 3.4. Выполнять физико-механические испытания полимерных материалов.
РО 3.5. Производить расчеты и оформлять результаты испытаний.
ПК 4. Проводить испытания сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции
ПМ 4. Проведение испытания сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции
РО 4.1. Подготавливать пробы и оборудование к лабораторным испытаниям.
РО 4.2. Проводить физико-механические испытания сыпучих и вяжущих материалов.
РО 4.3. Анализировать результаты испытаний.
РО 4.4. Выполнять операции по повышению качества физико-механических испытаний.
Квалификация "4S07110404 - Техник-лаборант"
ПК 1. Организовывать рабочий процесс лабораторного контроля
ПМ 1. Организация рабочего процесса лабораторного контроля
РО 1.1. Подготавливать материалы и документацию для экспериментов.
РО 1.2. Контролировать исправное состояние установок, приборов, инструмента и иного лабораторного оборудования.
РО 1.3. Содержать в надлежащем состоянии реактивы, титрованные растворы.
РО 1.4. Подготавливать лабораторную отчетность.

ОН 1.5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелер мен нормаларды сақтау.
КҚ 2. Зертханалық талдаулардың әр түрлі түрлерін жүргізу
КМ 2. Зертханалық талдаулардың әр түрлі түрлерін жүргізу
ОН 2.1. Талдаудың табиғи, өнеркәсіптік материалдар, дәрілік формалар әдістерін меңгеру.
ОН 2.2. Белгіленген әдістемелер бойынша химиялық, физика-химиялық және спектрлік әдістермен заттарды талдау.
ОН 2.3. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу.
КҚ 3. Химиялық талдаулардың, зертханалық зерттеулердің жаңа әдістерін әзірлеуге қатысу
КМ 3. Химиялық талдаулардың, зертханалық зерттеулердің жаңа әдістерін әзірлеуге қатысу
ОН 3.1. Жаңа әдістерді жетілдіру немесе енгізу кезінде заттарды химиялық, физика-химиялық, спектрлік әдістермен зерттеу.
ОН 3.2. Қоршаған орта объектілеріне, өндірістік қалдықтар мен шығарындыларға зерттеулер жүргізу.
ОН 3.3. Зерттеу нәтижелерін құжаттау.
КҚ 4. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау
КМ 4. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау
ОН 4.1. Қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру, олардың қызметінің нәтижелерін бағалау.
ОН 4.2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша бөлімше қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу.
ОН 4.3. Ақаудың алдын алу және ақау себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
ОН 4.4. Талдау және өлшеу әдістері мен құралдарын пайдаланудың экономикалық орындылығын бағалау.
ОН 4.5. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
125-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07110500 - Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 1.5. Соблюдать действующие правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
ПК 2. Проводить различные виды лабораторных анализов
ПМ 2. Проведение различных видов лабораторных анализов
РО 2.1. Владеть методами анализа
природных, промышленных материалов, лекарственных форм.
РО 2.2. Анализировать вещества химическими, физико-химическими и спектральными методами по установленным методикам.
РО 2.3. Составлять и оформлять техническую документацию по выполненным работам.
ПК 3. Участвовать в разработке новых методов химических анализов, лабораторных исследований
ПМ 3. Участие в разработке новых методов химических анализов, лабораторных исследований
РО 3.1. Выполнять исследования веществ химическими, физико-химическими, спектральными методами при совершенствовании или внедрении новых методик.
РО 3.2. Проводить исследования объектов окружающей среды, производственных отходов и выбросов.
РО 3.3. Документировать результаты исследований.
ПК 4. Руководить производственной деятельностью подразделения
ПМ 4. Руководство производственной деятельностью подразделения
РО 4.1. Организовывать работу сотрудников, оценивать результаты их деятельности.
РО 4.2. Проводить инструктаж работников подразделения по требованиям охраны труда и технике безопасности.
РО 4.3. Разрабатывать мероприятия по предупреждению брака и ликвидации причин брака.
РО 4.4. Оценивать экономическую целесообразность использования методов и средств анализа и измерений.
РО 4.5. Соблюдать правила промышленной и экологической безопасности.
Приложение 125 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07110500 - Технология переработки нефти и газа"

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру
Кәсіптік модульдер
"3W07110501 - Технологиялық қондырғылардың операторы" біліктілігі
КҚ 1. Құбырлар желісіне және технологиялық жабдыққа қызмет көрсету
КМ 1. Құбырлар желісіне және технологиялық жабдыққа қызмет көрсету
ОН 1.1. Технологиялық аппаратқа сыртқы және ішкі тексеру жүргізу.
ОН 1.2. Жабдықтың жұмысындағы қалыпты жағдайдан ауытқуын немесе ақауларды және олардың себептерін анықтау.
ОН 1.3. Жұмыс істеп тұрған жабдық бұзылған жағдайда резервті қондырғыны іске қосу.
ОН 1.4. Жабдықтың жұмысын іске қосу, тоқтату, жұмысын реттеу және оны қалыпты технологиялық режимге келтіру бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 1.5. Жабдықтардың, аспаптардың, қорғаныс құралдарының, блоктау және сигнал беру құрылғыларының, өртті сөндіру құралдарының, қауіпсіздік құралдары мен құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін және аумақтың күйін бақылау.
КҚ 2. Қондырғының жабдықтары мен коммуникацияларын жөндеу, технологиялық құрылғылар мен жабдықтарды тазалауға дайындау
КМ 2. Қондырғының жабдықтары мен коммуникацияларын жөндеу, технологиялық құрылғылар мен жабдықтарды тазалауға дайындау
ОН 2.1. Технологиялық жабдықты, аппараттарды және объектілерді жұмыс істеу кезінде және апаттық режимде тоқтату.
ОН 2.2. Жөндеуге дайындық кезінде, жүйені қолданыстағы коммуникациядан ажырату және оның ішіндегі өнімдерден босату.
ОН 2.3. Құрылғылардың, резервуарлардың, сыйымдылықтардың, технологиялық пештердің газ өткізгіштерінің ішкі беттерін тазарту.
ОН 2.4. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды немесе қалыпты жағдайдан ауытқуларды анықтау.
ОН 2.5. Жабдықтарға кішігірім жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.6. Жабдықтар мен құбырларға тығындарды орнату / алу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.7. Құрылғылардан суды ағызуды орындау.
ОН 2.8. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
ОН 2.9. Өрт, өнеркәсіптегі газ қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулар мен ережелерді орындау.
КҚ 3. Реагенттерді, катализаторларды, адсорбенттерді ауыстыру
КМ 3. Реагенттерді, катализаторларды, адсорбенттерді ауыстыру

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07110501 - Оператор технологических установок"
ПК 1. Обслуживать трубопровод и технологическое оборудование
ПМ 1. Обслуживание трубопровод и технологического оборудования
РО 1.1. Проводить наружный и внутренний осмотр технологического аппарата.
РО 1.2. Выявлять неисправности или отклонение от нормы в работе оборудования и причины этих неисправностей.
РО 1.3. Подключать резервное оборудование в случае неисправности работающего оборудования.
РО 1.4. Проводить работ по пуску, остановке, регулировке работы оборудования и выводу его на оптимальный технологический режим.
РО 1.5. Контролировать работоспособности оборудования, приборов, средств защиты, блокирующих и сигнализирующих устройств, средств пожаротушения, предохранительных приспособлений и устройств, состояние территории.
ПК 2. Осуществлять подготовку оборудования и коммуникаций установки к ремонту, чистке технологических аппаратов и оборудования
ПМ 2. Осуществление подготовки оборудования и коммуникаций установки к ремонту, чистке технологических аппаратов и оборудования
РО 2.1. Останавливать технологическое оборудование, аппараты и объекты при работе в рабочем и аварийном режиме.
РО 2.2. Отключать систему от действующих коммуникаций при подготовке к ремонту, в том числе и освобождение от продуктов.
РО 2.3. Очищать внутренние поверхности аппаратов, резервуаров, емкостей, газоходов технологических печей.
РО 2.4. Выявлять неисправности или отклонения от нормы в работе оборудования.
РО 2.5. Проводить мелкий ремонт оборудования.
РО 2.6. Осуществлять установку/снятия заглушек на оборудовании и трубопроводах.
РО 2.7. Выполнять дренирования воды с аппаратов.
РО 2.8. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты.
РО 2.9. Выполнять инструкции и правила по пожарной, газовой промышленной безопасности и охране труда.
ПК 3. Заменять реагент, катализатор, адсорбент
ПМ 3. Замена реагентов, катализаторов, адсорбентов

ОН 1.7. Механизмдердің жұмысындағы ақауларды, механизмдердің кептелісі мен шамадан тыс жүктемесін жою.
КҚ 2. Профилактикалық және жөндеу жұмыстарын орындау, жылу желілері жабдықтарының жағдайын тексеру
КМ 2. Профилактикалық және жөндеу жұмыстарын орындау, жылу желілері жабдықтарының жағдайын тексеру
ОН 2.1. Ақауларды анықтау, құбырларды жер үсті немесе жер асты суларының басуынан қорғау, топырақтың құлауын болдырмау мақсатында жер асты және жер үсті жылу желілері трассаларын аралауды жүргізу.
ОН 2.2. Өз құзыреті шегінде температуралық және гидравликалық сынақтар жүргізу.
ОН 2.3. Жылу желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.4. Құрылғылардың техникалық жағдайын және жабдықтың механикалық зақымдануын тексеру.
КҚ 3. Жылу желілері жабдықтарын пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 3. Жылу желілері жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Жылу желілерінің бекіту және реттеу арматурасына қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Жер асты және жер үсті жылу желілерінің трассаларын айналып өтуді жүзеге асыру.
ОН 3.3. Құбырларды жоғарғы немесе жер асты суларымен су басудан қорғау мақсатында жылу трассаларының сыртқы бетінің жағдайын бақылау.
ОН 3.4. Жылу желілерінің гидравликалық және жылу режимдерін баптау бойынша жұмыстарды бақылау және орындау.
ОН 3.5. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
КҚ 4. Жылу желілері жабдықтарын жөндеу және сынақтан өткізу, жылу желілерін төсеу бойынша қосалқы жұмыстар жүргізу
КМ 4. Жылу желілері жабдықтарын жөндеу және сынақтан өткізу, жылу желілерін төсеу бойынша қосалқы жұмыстар жүргізу
ОН 4.1. Құрылғылардың техникалық жағдайын диагностикалау.
ОН 4.2. Ақаулардың себептерін анықтау және бөлшектерге жөндеу жүргізу.
ОН 4.3. Құбырларды, құрастырмалы темірбетон камераларын, коллекторларды, құдықтарды, каналдарды және жылу желілеріне арналған арматураларды бөлшектеу, құрастыру және орнатуды орындау.
ОН 4.4. Жоғары, күрделілігі орташа және күрделі жылу желілерінің жабдықтарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 4.5. Жабдықтарды қайта құру және монтаждау жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.6. Жылу желілерінің гидравликалық және жылу режимдерін баптау бойынша жұмыстарды орындау.
"4S07130403-Техник-жылу технигі" біліктілігі
КҚ 1. Жылу желілері жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету
КМ 1. Жылу желілері жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Жабдықтың жоғары тозу, апат және тоқтап қалу себептерін анықтау және жою.

РО 1.7. Устранять неисправности в работе механизмов, заторов и перегрузки механизмов.
ПК 2. Выполнять профилактические и ремонтные работы, проверять состояние оборудования тепловых сетей
ПМ 2. Выполнение профилактических и ремонтных работ, проверка состояния оборудования тепловых сетей
РО 2.1. Проводить обходы трасс подземных и надземных тепловых сетей с целью выявления дефектов, предохранения трубопроводов от затопления поверхностными или грунтовыми водами, предотвращения провалов грунта.
РО 2.2. Проводить температурные и гидравлические испытания в рамках своей компетенции.
РО 2.3. Выполнять ремонтные работы по обслуживанию оборудования тепловых сетей.
РО 2.4. Проверять техническое состояние устройств и механических повреждений оборудования.
ПК 3. Обеспечивать эксплуатационное и техническое обслуживание оборудования тепловых сетей
ПМ 3. Эксплуатационное и техническое обслуживание оборудования тепловых сетей
РО 3.1. Обеспечивать обслуживание и ремонт запорной и регулирующей арматуры тепловых сетей.
РО 3.2. Осуществлять обход трасс подземных и надземных тепловых сетей.
РО 3.3. Наблюдать за состоянием внешней поверхности теплотрасс с целью предохранения трубопроводов от затопления верхними или грунтовыми водами.
РО 3.4. Контролировать и выполнять работы по наладке гидравлических и тепловых режимов тепловых сетей.
РО 3.5. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования.
ПК 4. Выполнять ремонт и испытание оборудования тепловых сетей, проводить вспомогательные работы по прокладке тепловых сетей
ПМ 4. Выполнение ремонта и испытания оборудования тепловых сетей, проведение вспомогательных работ по прокладке тепловых сетей
РО 4.1. Проводить диагностику технического состояния устройств.
РО 4.2. Определять причины неисправностей и производить мелкий ремонт деталей.
РО 4.3. Выполнять разборку, сборку и установку трубопроводов, сборных железобетонных камер, коллекторов, колодцев, каналов и арматуры для тепловых сетей.
РО 4.4. Выполнять работы по ремонту оборудования тепловых сетей повышенной, средней сложности и сложных работ.
РО 4.5. Проводить работы по реконструкции и монтажу оборудования.
РО 4.6. Выполнять работы по наладке гидравлических и тепловых режимов тепловых сетей.
Квалификация "4S07130403-Техник-теплотехник"
ПК 1. Обеспечивать техническое обслуживание и выполнение ремонтных работ оборудования тепловых сетей
ПМ 1. Техническое обслуживание и выполнение ремонтных работ оборудования тепловых сетей
РО 1.1. Выявлять и устранять причины повышенного износа, аварий и простоев оборудования.

ОН 1.2. Жөндеу бойынша техникалық құжаттама әзірлеу.
ОН 1.3. Жабдықтарды, құбырларды және жылу желілерінің арматурасын жөндеу кезінде бригаданың қызметін дайындау және басқару.
ОН 1.4. Диспетчерлік қызметпен және жылу желілері мен жылу пункттеріне қызмет көрсету жөніндегі слесарлармен жедел өзара әрекет ету.
ОН 1.5. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.6. Жылу желілерінің гидравликалық режимін бақылау.
ОН 1.7. Қауіпсіз жұмыс жағдайларын орындау.
КҚ 2. Технологиялық процесті және жылу энергиясын өндіру режимін қамтамасыз ету, өндірістік процесті жедел реттеу
КМ 2. Технологиялық процесті және жылу энергиясын өндіру режимін қамтамасыз ету, өндірістік процесті жедел реттеу
ОН 2.1. Жылу желілерін пайдалану сынақтарын өткізуге дайындау және жүргізу.
ОН 2.2. Бөлу шекарасында жылу тұтыну (жылумен қамтамасыз ету) жүйелерін ажырату/ қосу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Жұмыс орындарын дайындау, жұмыстарды келісу, жедел қызметкерлермен сабақтар өткізу, жедел және есептік құжаттаманы жүргізу.
ОН 2.4. Жабдықтардың, құбырлардың ақаулы бөлшектерін және жылу желілерінің арматурасын ауыстыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 2.5. Жылу энергиясы тұтынушыларға тасымалдау кезінде шығынын қысқарту бойынша жедел шаралар қабылдау.
ОН 2.6. Іс-шараларды әзірлеуге қатысу, жылу механикалық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету, алдын алу жұмыстары және пайдалану жоспар-кестелерін жасау.
ОН 2.7. Жылу желілері мен жылу пункттерін айналып өту нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3. Еңбек және өндіріс жағдайларын арттыруға бағытталған іс-шараларды орындау
КМ 3. Еңбек және өндіріс жағдайларын арттыруға бағытталған іс-шараларды орындау
ОН 3.1. Өндіріс мәдениетін арттыру бойынша іс-шараларды орындау.
ОН 3.2. Өндірістік учаскенің ұйымдастырушылық жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Жабдықты пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Өндіріс пен еңбекті қорғаудың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
139-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07130500-Жаңартылатын энергетика" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

РО 1.2. Составлять техническую документацию по ремонту.
РО 1.3. Руководить деятельностью бригады при проведении ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
РО 1.4. Оперативно взаимодействовать с диспетчерской службой и со слесарями по обслуживанию тепловых сетей и тепловых пунктов.
РО 1.5. Выполнять техническое обслуживание и ремонт оборудования.
РО 1.6. Контролировать гидравлический режим тепловых сетей.
ПК 2. Обеспечивать технологический процесс и режим производства тепловой энергии, оперативно регулировать производственный процесс
ПМ 2. Обеспечение технологического процесса и режима производства тепловой энергии, оперативное регулирование производственного процесса
РО 2.1. Подготавливать и проводить эксплуатационные испытания тепловых сетей.
РО 2.2. Выполнять работы по отключению/ включению систем теплопотребления (теплоснабжения) на границах раздела.
РО 2.3. Подготавливать рабочие места, согласовывать работы, проводить занятия оперативного персонала и вести оперативную и учетную документацию.
РО 2.4. Организовывать работы по замене дефектных деталей оборудования, трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
РО 2.5. Принимать оперативные меры по сокращению потерь тепловой энергии при ее транспортировке потребителям.
РО 2.6. Участвовать в разработке мероприятий, составлять план - графиков ремонта и обслуживания, профилактических работ и эксплуатации тепломеханического оборудования.
РО 2.7. Оформлять документацию по результатам обхода тепловых сетей и тепловых пунктов.
ПК 3. Выполнять мероприятия, направленные на повышение условий труда и производство
ПМ 3. Выполнение мероприятий, направленных на повышение условий труда и производства
РО 3.1. Выполнять мероприятия по повышению культуры производства.
РО 3.2. Обеспечивать организационную работу производственного участка.
РО 3.3. Обеспечивать эксплуатацию оборудования.
РО 3.4. Обеспечивать безопасные условия производства и охраны труда.
РО 3.5. Проводить необходимые технические расчеты.
Приложение 139 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07130500-Возобновляемая энергетика"

ОН 3.5. Іскерлік қарым-қатынас этикасын сақтау.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 4.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 4.2. Әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
ОН 4.3. Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
ОН 4.4. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктерін меңгеру.
Кәсіптік модульдер
"3W07130501-Жаңартылатын энергетика жабдығының операторы" біліктілігі
КҚ 1. Қашықтықтан басқару көмегімен технологиялық жабдықтың режимдерін жедел басқаруды және бақылауды жүргізу
КМ 1. Қашықтықтан басқару көмегімен технологиялық жабдықтың режимдерін жедел басқаруды және бақылауды жүргізу
ОН 1.1. Орталықтан басқару пультінен және жергілікті басқару қалқанынан жаңартылатын энергия көздері сұлбаларында іске қосуды, тоқтатуды және режимдік қайта қосуды жүзеге асыру.
ОН 1.2. Аспаптардың, жергілікті басқару қалқандары мен орталықтан басқару пультінің көрсеткіштері бойынша жабдықтардың жұмысын бақылау.
ОН 1.3. Электр энергиясын өндіру, тарату және жеткізу параметрлерін бақылау, реттеу.
ОН 1.4. Станцияның электр энергиясын өндіру болжамымен нақты уақыт режимінде метеорологиялық бақылаулардың мониторингін жүзеге асыру.
ОН 1.5. Электр энергиясының сапасына қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 2. Жаңартылатын энергия көздері жабдықтарының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 2. Жаңартылатын энергия қондырғыларының үздіксіз, қауіпсіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету
ОН 2.1. Жаңартылатын энергия көздерінің пайдалану жай-күйі мен технологиялық жұмыс режимін талдауды жүзеге асыру.
ОН 2.2. Жаңартылатын энергия көздері жабдықтарының берілген жұмыс режимін қолдау.
ОН 2.3. Жабдықтың, қорғаныс құралдарының, блоктау мен сигнал беру жарамдылығын жеке тексеруді жүргізу.
ОН 2.4. Жабдықты жөндеуге шығаруды және оны жұмысқа енгізуді жүзеге асыру.
ОН 2.5. Істен шыққан электр жабдығын және жаңартылатын энергия көздерінің механикалық жабдығын ауыстыруды жүзеге асыру.
ОН 2.6. Электр желілеріндегі авариялық жағдайларды бақылау және хабарлау.
"4S07130502-Техник-энергетик" біліктілігі
КҚ 1. Жаңартылатын энергия көздері негізінде электр өндіруші станцияны пайдалану бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Жаңартылатын энергия көздері негізінде электр өндіруші станцияны пайдалану бойынша жұмыстарды орындау

РО 3.5. Соблюдать этику делового общения.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 4. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 4.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 4.2. Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
РО 4.3. Владеть сведениями об основных отраслях права.
РО 4.4. Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Профессиональные модули
Квалификация "3W07130501-Оператор оборудования возобновляемой энергетики"
ПК 1. Осуществлять оперативное управление и контроль режимов технологического оборудования при помощи дистанционного управления
ПМ 1. Ведение оперативного управления и контроля режимов технологического оборудования при помощи дистанционного управления
РО 1.1. Осуществлять пуск, остановку и режимные переключения в схемах возобновляемых источников энергии с центрального пульта управления и с местных щитов управления.
РО 1.2. Контролировать работу оборудования по показаниям приборов, местных щитов управления и центрального пульта управления.
РО 1.3. Контролировать и регулировать параметры производства, распределения и передачи электроэнергии.
РО 1.4. Осуществлять мониторинг метеорологических наблюдений в режиме реального времени с прогнозом выработки электрической энергии станцией.
РО 1.5. Соблюдать требования к качеству электрической энергии.
ПК 2. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования возобновляемых источников энергии
ПМ 2. Обеспечение бесперебойной, безопасной и экономичной работы оборудования возобновляемых источников энергии
РО 2.1. Осуществлять анализ эксплуатационного состояния и технологического режима работы возобновляемых источников энергии.
РО 2.2. Поддерживать заданный режим работы оборудования возобновляемых источников энергии.
РО 2.3. Проводить личный осмотр исправности оборудования, средств защиты, блокировок и сигнализации.
РО 2.4. Осуществлять вывод оборудования в ремонт и ввод его в работу.
РО 2.5. Осуществлять замену вышедшего из строя электрооборудования и механического оборудования возобновляемых источников энергии.
РО 2.6. Контролировать и информировать об аварийных ситуациях в электрических сетях.
Квалификация "4S07130502-Техник-энергетик"
ПК 1. Выполнять работы по эксплуатации электрогенерирующей станции на основе возобновляемых источников энергии
ПМ 1. Выполнение работ по эксплуатации электрогенерирующей станции на основе возобновляемых источников энергии

ОН 1.1. Қондырғылардың негізгі энергетикалық және қосалқы жабдықтарын таңдау.
ОН 1.2. Электр жабдықтарын тексеру және техникалық қызмет көрсету.
ОН 1.3. Төмендеткіш қосалқы станцияларда кернеуді реттеу құралдарын таңдау.
ОН 1.4. Жаңартылатын энергия түрлендіргіштері кешенінің негізгі параметрлерін оңтайландыру.
ОН 1.5. Ауа-райының өзгеруіне байланысты энергияның тепе-теңдік қуатына қажеттілікті анықтау.
ОН 1.6. Электр өндіретін қондырғының қоршаған орта үшін қауіпсіздігі және оның локациядағы тиімділігіне қорытынды дайындау.
КҚ 2. Жаңартылатын энергия көздері базасында энергетикалық қондырғылар мен электр жабдықтарын тексеру және жөндеу жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Жаңартылатын энергия көздері базасында энергетикалық қондырғылар мен электр жабдықтарын тексеру және жөндеу жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 2.1. Электр және электр техникалық шамаларды өлшеудің негізгі әдістері мен құралдарын қолдану, өлшеу техникасын таңдау.
ОН 2.2. Жаңартылатын энергия көздері жүйелерінің жабдықтарын монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарды бақылауды ұйымдастыру және орындау.
ОН 2.3. Электр қондырғылары мен электр жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
ОН 2.4. Электр жабдықтарының ақауларын анықтау және жою, техникалық құжаттаманы жүргізу.
ОН 2.5. Жаңартылатын энергия көздері базасында энергетикалық қондырғылар мен электр жабдықтарын жаңғырту бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 2.6. Жаңартылатын энергия көздері негізінде энергетикалық қондырғылар мен электр жабдықтарын сынақтан өткізуге және қабылдауға қатысу.
КҚ 3. Жаңартылатын энергия көздерінің электр желілері мен электр жабдықтарын электрмен жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 3. Жаңартылатын энергия көздерінің электр желілері мен электр жабдықтарын электрмен жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 3.1. Жаңартылатын энергия көздерінің электр желілері мен электр жабдықтарын электрмен жабдықтау бойынша жұмыс түрлерін анықтау.
ОН 3.2. Жаңартылатын энергия көздерін электрмен жабдықтау желілерін басқаруды жүргізу.
ОН 3.3. Тұтынушыларды үздіксіз және сапалы энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Климаттық ахуалды ескере отырып, жаңартылатын энергия көздері жабдықтарының қауіпсіз, сенімді және үнемді жұмыс режимін қамтамасыз ету.
КҚ 4. Материалдық және отын-энергетикалық ресурстарды үнемді, ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
КМ 4. Материалдық және отын-энергетикалық ресурстарды үнемді, ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
ОН 4.1. Жаңартылатын энергия көздері жүйелерін пайдалану бойынша жұмыс түрлерін анықтау.

РО 1.1. Производить подбор основного энергетического и вспомогательного оборудования установок.
РО 1.2. Производить осмотр и техническое обслуживание электрооборудования.
РО 1.3. Выбирать средства регулирования напряжения на понижающих подстанциях.
РО 1.4. Оптимизировать основные параметры комплекса преобразователей возобновляемой энергии.
РО 1.5. Определять потребность в балансировочных мощностях энергии из-за изменения погоды.
РО 1.6. Подготовить заключение о безопасности генерирующей установки для окружающей среды и ее эффективности в данной локации.
ПК 2. Организовывать работы по проверке и ремонту электроустановок и электрооборудования на базе возобновляемых источников энергии
ПМ 2. Организация работ по проверке и ремонту энергетических установок и электрооборудования на базе возобновляемых источников энергии
РО 2.1. Применять основные методы и средства измерения электрических и электротехнических величин, выбирать измерительную технику.
РО 2.2. Организовывать и выполнять контроль работы по монтажу и демонтажу оборудования систем возобновляемых источников энергии.
РО 2.3. Организовывать и осуществлять ремонт электроустановок и электрооборудования.
РО 2.4. Определять и устранять дефекты электрооборудования и вести техническую документацию.
РО 2.5. Проводить работы по модернизации энергетических установок и электрооборудования на базе возобновляемых источников энергии.
РО 2.6. Участвовать в испытаниях и приемке энергетических установок и электрооборудования на базе возобновляемых источников энергии.
ПК 4. Организовывать и выполнять работы по электроснабжению электрических сетей и электрооборудования возобновляемых источников энергии
ПМ 3. Организация и выполнение работ по электроснабжению электрических сетей и электрооборудования возобновляемых источников энергии
РО 3.1. Определять виды работ по электроснабжению электрических сетей и электрооборудования возобновляемых источников энергии.
РО 3.2. Производить управление сетями электроснабжения возобновляемых источников энергии.
РО 3.3. Обеспечивать бесперебойное и качественное энергоснабжение потребителей.
РО 3.4. Обеспечить безопасный, надежный и экономичный режим работы оборудования возобновляемых источников энергии с учетом климатических условий.
ПК 4. Разрабатывать мероприятия по экономичному и рациональному использованию материальных и топливно-энергетических ресурсов
ПМ 4. Разработка мероприятий по экономичному и рациональному использованию материальных и топливно-энергетических ресурсов
РО 4.1. Определять виды работ по эксплуатации систем возобновляемых источников энергии.

ОН 4.2. Жаңартылатын энергия көздерінің электр энергиясын есепке алу жүйесін ұйымдастыру.
ОН 4.3. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануда энергия тиімділігін талдау.
ОН 4.4. Техникалық қызмет көрсету шеңберінде профилактикалық іс-шаралардың орындалуын бақылау.
ОН 4.5. Мекеме қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
141-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "07130600 - Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Оқу бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.09.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0713 Электротехника және энергетика
Мамандығы:
07130600 - Темір жолдың электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 4.2. Организовывать систему учета электроэнергии возобновляемых источников энергии.
РО 4.3. Анализировать энергоэффективности использование возобновляемых источников энергии.
РО 4.4. Контролировать выполнение профилактических мероприятий в рамках технического обслуживания.
РО 4.5. Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности организации.
Приложение 141 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "07130600 - Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог"
Сноска. Типовой учебный план - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.09.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0713 Электротехника и энергетика
Специальность:
07130600 - Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог
Квалификация: