Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 желтоқсанда № 21727 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 35-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-230/2020
бұйрығымен бекітілген
Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.06.2023 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық көрсетілген қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 35-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілері көрсететін медициналық қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2020 года № 21727.
В соответствии c пунктом 5 статьи 35 Кодекса Республики Казахстан от "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ-39 (вводится в действие с 01.07.2022).
1. Утвердить прилагаемые правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы в области здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за настоящим приказом возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-230/2020
Правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.06.2023 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи), оказываемых субъектами здравоохранения независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауруханаішілік комиссиялар – медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында құрылатын комиссиялар (инфекциялық бақылау комиссиялары, өлімді зерттеу жөніндегі комиссиялар, әдеп комиссиясы, формулярлық комиссия);
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптарда сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бейінді маман – жоғары медициналық білімі бар, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
4) денсаулық сақтау саласындағы стандарт (бұдан әрі – Стандарт) – медициналық, фармацевтикалық қызмет, денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми қызмет, цифрлық денсаулық сақтау саласында денсаулық сақтау саласындағы стандарттауды қамтамасыз ету үшін қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек)көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) емделіп шығу жағдайы – стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда пациентке түскен сәттен бастап шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
7) клиникалық аудит – жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың Денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестігі тұрғысынан егжей-тегжейлі ретроспективті және (немесе) ағымдағы талдау;
8) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе пациенттің жай-күйі кезінде профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек жөніндегі ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
9) медициналық қызметтер – нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар денсаулық сақтау субъектілерінің іс-әрекеттері;
10) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама – медициналық көрсетілетін қызметтердің тиімділік, толымдылық және стандарттарға сәйкестік көрсеткіштерін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, жеке және заңды тұлғалар ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша қорытынды шығару үшін жүзеге асырылатын ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық іс-шаралар жиынтығы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) внутрибольничные комиссии – комиссии, создаваемые в организациях здравоохранения, предоставляющих медицинскую помощь (комиссии инфекционного контроля, комиссии по изучению летальных исходов, этическая комиссия, формулярная комиссия);
2) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
4) стандарт в области здравоохранения (далее – Стандарт) – нормативный правовой акт, устанавливающий правила, общие принципы и характеристики для обеспечения стандартизации в области здравоохранения в сфере медицинской, фармацевтической деятельности, образовательной и научной деятельности в области здравоохранения, цифрового здравоохранения;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
7) клинический аудит - подробный ретроспективный и (или) текущий анализ проведенных лечебно–диагностических мероприятий на предмет их соответствия стандартам в области здравоохранения;
8) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
9) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
10) экспертиза качества медицинских услуг (помощи) – совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения по качеству медицинских услуг, предоставляемых физическими и юридическими лицами, с использованием внешних и внутренних индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг Стандартам;

11) медициналық көмек – дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
12) медициналық көмектің сапасы - көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
13)медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына тәуелсіз сараптама – көрсетілетін медициналық қызметтердің (көмектің) тиімділік, толымдылық және стандарттарға сәйкестік көрсеткіштерін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, денсаулық сақтау субъектілері көрсететін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы туралы қорытынды шығару мақсатында ішкі және сыртқы сараптама шеңберінде тәуелсіз сарапшылар жүргізетін рәсім;
14) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) – медициналық қызметтер (көмек)көрсету саласындағы басшылықты, медициналық қызметтер (көмек) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
15) медициналық қызметтер көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) – стандарттарды сақтамаудан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқудан көрінетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, емдеу нәтижесіне әсер еткен және егер бұл пациенттің денсаулығы үшін қолайсыз зардаптарға әкеп соққан жағдайда медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет көрсету және (немесе) көмек көрсетудің расталмаған жағдайының фактісі;
16) ретроспективті талдау – сараптама жүргізу кезінде медициналық көмек алған пациенттердің медициналық құжаттамасын зерделеу негізінде талдау;
17) сыртқы индикаторлар – сыртқы сараптама кезінде қолданылатын, медициналық қызметтің сапасына талдау және бағалау жүргізу мақсатында Денсаулық сақтау субъектісінің медициналық қызметінің тиімділігін, толықтығын және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестігін сипаттайтын көрсеткіштер;
18) тәуелсіз сарапшы – уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұратын жеке тұлға;
19) ішкі индикаторлар – медициналық қызметтің сапасына талдау және бағалау жүргізу мақсатында ішкі сараптама кезінде қолданылатын, Денсаулық сақтау ұйымының әрбір құрылымдық бөлімшесінің медициналық қызметінің тиімділігін, толықтығын сипаттайтын көрсеткіштер.
3. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасын ішкі және сыртқы сараптаудың негізгі кезеңдері:
есепке алу және есептілік құжаттамаларды талдау;
клиникалық аудит жүргізу;
медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасының сараптамасы нәтижелерін қорытындылау.

11) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
12) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
13) независимая экспертиза качества медицинских услуг (помощи) – процедура, проводимая независимыми экспертами в рамках внутренней и внешней экспертизы в целях вынесения заключения о качестве оказываемых медицинских услуг (помощи), предоставляемых субъектами здравоохранения, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия оказываемых медицинских услуг (помощи) Стандартам;
14) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – государственный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи);
15) дефект оказания медицинских услуг (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении Стандартов и необоснованном отклонении от клинических протоколов, повлиявшие на исход лечения и в случае, если это повлекло неблагоприятные последствия для здоровья пациента, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги и (или) помощи;
16) ретроспективный анализ – анализ на основе изучения медицинской документации пациентов, получивших медицинскую помощь на момент проведения экспертизы;
17) внешние индикаторы – показатели, применяемые при внешней экспертизе, которые характеризуют эффективность, полноту и соответствие медицинской деятельности субъекта здравоохранения стандартам в области здравоохранения в целях проведения анализа и оценки качества медицинской деятельности;
18) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов;
19) внутренние индикаторы – показатели, применяемые при внутренней экспертизе в целях проведения анализа и оценки качества медицинской деятельности, которые характеризуют эффективность, полноту медицинской деятельности каждого структурного подразделения организации здравоохранения.
3. Этапами внутренней и внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) являются:
анализ учетной и отчетной документации;
проведение клинического аудита;
обобщение результатов экспертизы качества медицинских услуг (помощи).

4. Сараптама жүргізу кезінде медициналық ұйымның қызметі және ұсынатын медициналық көмектің сапасы бейіні бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандарттарына сәйкестігіне, ішкі және сыртқы индикаторлар көрсеткіштерінің мониторингі нәтижелерін қолдана отырып, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларынан негізсіз ауытқуларды анықтауға, оның ішінде талданатын кезеңдер бойынша индикаторлар өзгерістерінің динамикасын талдауды пайдалана отырып бағаланады.
5. Клиникалық аудитті жүргізу кезінде сарапшы медициналық көмекті ұйымдастыру стандарттарына, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, нұсқаулықтарға, алгоритмдерге, медициналық ұйымдардың стандарттарына, ғылыми-дәлелді халықаралық деректерге негізделген дәлелді қорытынды қалыптастырады. Медициналық көмектің сапасының бұзылуымен анықталған ақаулар медициналық көмекті ұйымдастыру стандарттарына, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, медициналық ұйымдардың нұсқаулықтарына, алгоритмдеріне, стандарттарына, ғылыми-дәлелді халықаралық деректерге, дәлелді медицинаның танылған көздеріне сілтемелері бар логикалық тұжырымдармен расталады.
Медициналық карталарға сараптама жүргізу кезінде медициналық жазбалардың мынадай санаттары бағаланады:
Шағымдарды жинау;
Ауру тарихы;
Өмір тарихы;
Объективті мәртебе;
Клиникалық диагноз;
Диагностикалық зерттеулер;
Емдеу шаралары;
Эпикриз;
Патологиялық диагноз.
Осы санаттарды бағалау кезінде:
Сипаттаманың клиникалық деректерге сәйкестігі.
Диагноз қоюдың дұрыстығы, диагностикалық клиникалық тактиканы таңдау, сондай-ақ қабылданған шешімдердің тиімділігін бағалау диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, медициналық көмек көрсету стандарттарына, ғылыми жарияланымдардың дәлелді деректеріне.
Уақтылы диагноз қою, қатар жүретін аурулар мен асқынуларды тану.
Уақтылы және толық кеңес беру, диагноз қою және одан әрі емдеу тактикасын әзірлеу кезінде бейінді маманның пікірін ескеру.
Қажетті емдеуді уақтылы жүргізу.
Медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, туындаған барлық асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға байланысты (кеш операция, жеткіліксіз көлем және техникалық ақаулар) және диагностикалық процедуралар бағаланады. Клиникалық хаттамаларда сипатталған және медициналық көмек көрсету ақауларының салдары болып табылмайтын осы ауру немесе емдеу үшін күтілетін асқынулар бөлек бөлінеді.
Аурудың ағымының ерекшеліктеріне немесе ауырлығына, ауру ағымының ауырлығына, ғылыми білімнің және медициналық техниканың ағымдағы деңгейінің шектелуіне байланысты күтілетін клиникалық нәтиженің болмауы.
Көрсетілген медициналық көмектің сапасына анықталған сәйкессіздіктердің әсерін бағалау кезінде сарапшы дәлелдермен логикалық қорытынды жасайды.

4. При проведении экспертизы оцениваются деятельность медицинской организации и качество предоставляемой ею медицинской помощи на соответствие стандартам организации оказания медицинской помощи по профилю, на выявление необоснованных отклонений от клинических протоколов диагностики и лечения с применением результатов мониторинга показателей внутренних и внешних индикаторов, в том числе с использованием анализа динамики изменений индикаторов по анализируемым периодам.
5. При проведении клинического аудита эксперт формирует мотивированное, аргументированное заключение, основанное на стандартах организации оказания медицинской помощи, клинических протоколах диагностики и лечения, инструкциях, алгоритмах, стандартах медицинских организаций, научно-доказательных международных данных. Выявленные дефекты с нарушением качества медицинской помощи подтверждается логическими выводами со ссылками на стандарты организации медицинской помощи, клинические протоколы диагностики и лечения, инструкции, алгоритмы, стандарты медицинских организаций, научно-доказательные международные данные, признанные источники доказательной медицины.
При проведении экспертизы медицинских карт, оцениваются следующие категории медицинских записей:
Сбор жалоб;
Анамнез заболевания;
Анамнез жизни;
Объективный статус;
Клинический диагноз;
Диагностические исследования;
Лечебные мероприятия;
Эпикриз;
Патологоанатомический диагноз.
При оценке данных категорий оцениваются:
Соответствие описания клиническим данным.
Правильность постановки диагноза, выбора диагностической клинической тактики, а также оценки эффективности принятых решений клиническим протоколам диагностики и лечения, стандартам оказания медицинской помощи, доказательным данным научных публикаций.
Своевременность постановки диагноза, распознавание сопутствующих заболеваний и осложнений.
Своевременная и полная консультация, учет мнения профильного специалиста при постановке диагноза и выработке тактики дальнейшего лечения.
Своевременность проведения необходимого лечения.
Отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и технические дефекты) и диагностическими процедурами. Отдельно выделяют осложнения, ожидаемые для данного заболевания или лечения, описанные в клинических протоколах, и не являющимися следствием дефектов оказания медицинской помощи.
Отсутствие ожидаемого клинического результата вследствие особенностей течения или тяжести заболевания, вследствие тяжести течения заболевания, ограниченности текущего уровня научных знаний и медицинских технологий.
При оценке влияния выявленных несоответствий на качество оказанной медицинской помощи эксперт приводит логические заключения с аргументацией.

6. Көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптаманың нәтижелерін қорыту барысында көрсетілген медициналық көмектің Стандарттар мен клиникалық хаттамалар талаптарына сәйкестігі (сәйкессіздігі) жөнінде тұжырымдар шығарылады.
7. Көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама қажет болған жағдайда пациенттің қатысуымен жүргізіледі.
8. Cараптама жүргізу, патологиялық-анатомиялық ашып-қарау және (немесе) сот-медициналық сараптама кезінде медициналық көмек алған пациенттердің медициналық құжаттарын, нәтижелерін зерделеу негізінде талдау нәтижелерін салыстыру өлім жағдайлары бойынша аяқталған және толық сараптама болып танылады.
Сараптама жүргізу кезінде ақпарат көзі ретінде медициналық құжаттар және денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар пайдаланылады.
2-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына ішкі сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
9. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын басқару, сервистік қызмет көрсету, медициналық ұйымда сапа менеджменті мен стандарттауды ұйымдастыру, медициналық ұйымда ішкі сараптаманы, сонымен қатар клиникалық аудитті ұйымдастыру және жүргізу үшін пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметі (бұдан әрі – Қызмет) құрылады.
Пациенттерді қолдау қызметінің және ішкі сараптама қызметінің (бұдан әрі - Қызмет) құрылымы мен құрамын көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі, бейіні, стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін қуаты (төсек санын), амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бекітілген халық санын ескере отырып медициналық ұйымның басшысы бекітеді.
Қызметті, бірінші басшыға тікелей бағынатын және медициналық ұйымның басшысы лауазымға тағайындайтын басшы басқарады.
Қызметте медициналық көмек көрсету стандарттары мен медициналық ұйымның міндеттеріне байланысты дәрігер-сарапшылардың, денсаулық сақтау менеджерлерінің, қажет болған жағдайда әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың ставкалары көзделеді. Клиникалық аудит жүргізу үшін тәуелсіз тартылған консультанттар ретінде дәрігерлер, эпидемиолог-дәрігерлер, мейіргерлер, фармацевтер, клиникалық фармакологтар, экономистер және медициналық статистиктер, сонадй-ақ ұйым қызметкерлері қатарынан да тартылады.
Қызмет медициналық көмектің сапа менеджментін және стандарттауын ұйымдастыру шеңберінде халықаралық және ұлттық аккредиттеу стандарттарын енгізу және қолдау бойынша медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне әдіснамалық басшылық жүргізеді, осы стандарттардың талаптарына сәйкестігін өзін-өзі бағалайды, пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін үздіксіз арттыру жөніндегі бағдарламалардың тиімділігін енгізеді және бағалайды.

6. При обобщении результатов экспертизы качества медицинских услуг (помощи) выносится решение о соответствии (несоответствии) оказанной медицинской помощи требованиям Стандартов и клинических протоколов.
7. Экспертиза качества медицинских услуг (помощи) осуществляется при необходимости с участием пациента.
8. По летальным случаям завершенной и полной экспертизой считается сопоставление результатов ретроспективного анализа, патологоанатомического вскрытия и (или) судебно-медицинской экспертизы.
В качестве источника информации при проведении экспертизы используются медицинская документация и электронные информационные ресурсы в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок организации и проведения внутренней экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
9. Для управления качеством предоставляемой медицинской помощи, организации менеджмента качества и стандартизации в медицинской организации, организации и проведения внутренней экспертизы, в том числе клинического аудита в медицинской организации создается служба поддержки пациента и внутренней экспертизы (далее – Служба).
Структура и состав Службы утверждаются руководителем медицинской организации с учетом объема оказываемых медицинских услуг, профиля, мощности (количества коек) для организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, количества прикрепленного населения для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
Службу возглавляет руководитель непосредственно подчиненный и назначаемый на должность первым руководителем медицинской организации.
В Службе предусматриваются ставки врачей-экспертов, менеджеров здравоохранения, при необходимости социальных работников и психологов в зависимости от стандартов организации оказания медицинской помощи и задач медицинской организации. Для проведения клинического аудита привлекаются врачи, врачи-эпидемиологи, медицинские сестры, фармацевты, клинические фармакологи, экономисты и медицинские статистики как в качестве независимых привлеченных консультантов, так и из числа сотрудников медицинской организации.
Служба в рамках организации менеджмента качества и стандартизация медицинской помощи проводит методологическое руководство структурным подразделениям медицинской организации по внедрению и поддержанию международных и национальных стандартов аккредитации, самооценку на соответствие требованиям этих стандартов, внедряет и оценивает эффективность программ по непрерывному повышению качества и безопасности пациентов.

10. Қызмет сараптама жүргізеді:
1) стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымдарда айына емделген жағдайлардың кемінде 15% - ы, сондай-ақ барлық жағдайлар:
өлім;
асқынулар, оның ішінде операциядан кейінгі;
ауруханаішілік;
сапасыз алдыңғы емнің салдарынан бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта емдеуге жатқызу;
емдеу мерзімін ұзарту немесе қысқарту;
клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкессіздіктері;
негізсіз ауруханаға жатқызу;
жүргізілген гемотрансфузия жағдайларының 20%.
2) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда:
айына кемінде 10% сараптама:
инфекциялық ауруларға қарсы иммундауға жататын адамдардың емделген жағдайлары, амбулаториялық карталары;
сондай-ақ барлық жағдайлар:
ана өлімі;
0 жастан 5 жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда үйде қайтыс болу;
аурудан еңбекке қабілетті жастағы адамдардың үйде қайтыс болуы;
уақтылы вакцина алмаған немесе инфекциялық ауруларға қарсы вакцина алмаған;
онкологиялық аурулар мен туберкулездің асқынған түрлері;
еңбекке қабілетті жастағы адамдардың мүгедектікке алғашқы шығуы;
алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін ұйымдар деңгейінде басқарылатын жүктіліктің асқынулары;
стационардан шығарылғаннан кейін пациенттерді (балалар, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдер), қан айналымы жүйесінің аурулары бар пациенттерді (инсульт пен инфаркттан кейін) бақылау.
3) жедел медициналық жәрдем ұйымдарында тоқсан ішінде қызмет көрсетілген шақыртулардың кемінде 10% медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама, оның ішінде барлық жағдайлар:
стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйыммен емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін пациентке шығу;
медициналық құжаттамада, оның ішінде пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда жазумен ресімделген ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тартудың;
пациенттің не оның заңды өкілінің медициналық көмектен бас тартуына қол қоюдан бас тартуы, бұл туралы медициналық құжаттамада, оның ішінде медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда тиісті жазбасы бар;
бірінші шақырылған сәттен бастап бір тәулік ішінде бір ауруға қайта шақырулар, келесі жағдайларды қоспағанда:
шақыртудағы қайтыс болу: бригада келгенге дейінгі өлім, бригаданың қатысуымен болған өлім;
4) қалпына келтіру емді және медициналық оңалту ұйымдарында - барлық жағдайлар:
өлім;
аурухана ұйымдарына ауыстыру;
емдеу мерзімін ұзарту немесе қысқарту;
аурухана жарақаты;
ауруханаішілік инфекциялар.

10. Службой проводится экспертиза:
1) в организациях, оказывающих стационарную или стационарозамещающую помощь, не менее 15% пролеченных случаев в месяц, а также все случаи:
летальных исходов;
осложнений, в том числе послеоперационных;
внутрибольничных;
повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
увеличения или уменьшения сроков лечения;
расхождений клинического и патологоанатомического диагнозов;
необоснованной госпитализации;
20% от случаев проведенных гемотрансфузий.
"2) в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь:
не менее 10 % экспертиз за месяц:
пролеченных случаев, амбулаторных карт лиц, подлежащих иммунизации против инфекционных заболеваний;
а также все случаи:
материнской смертности;
смерти на дому детей от 0 до 5 лет включительно;
смерти на дому лиц трудоспособного возраста от заболеваний;
несвоевременной вакцинации или отсутствия вакцинации против инфекционных заболеваний;
запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста;
осложнений беременности, управляемых на уровне организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь;
наблюдений за пациентами после выписки из стационара (за детьми, за женщинами в послеродовом периоде), за пациентами с болезнями системы кровообращения (после инсультов и инфарктов).
3) в организациях скорой медицинской помощи экспертиза качества медицинских услуг (помощи) не менее 10% обслуженных вызовов за квартал, в том числе все случаи:
выезда к пациенту после отказа в госпитализации медицинской организацией, оказывающей стационарную помощь;
отказа от медицинской помощи с указанием возможных последствий, оформленных записью в медицинских документациях, в том числе в электронной форме, подписанной пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником;
отказа от подписания пациентом либо его законным представителем отказа от медицинской помощи, с соответствующей записью об этом в медицинской документации, в том числе в электронной форме, подписанной медицинским работником;
повторных вызовов к одному и тому же заболеванию в течение суток с момента первого вызова, за исключением случаев:
летальности при вызовах: смерть до прибытия бригады, смерть в присутствии бригады;
4) в организациях восстановительного лечения и медицинской реабилитации – все случаи:
летальных исходов;
перевода в больничные организации;
увеличения или уменьшения сроков лечения;
больничного травматизма;
внутрибольничных инфекций.

5) паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету ұйымдарында - барлық жағдайлар:
өлім;
ауруханаішілік инфекциялар;
аурухана жарақаты;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда тоқсанына донорлардың медициналық карталарының кемінде 20% медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізіледі, сондай-ақ "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 140/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21478 болып тіркелген) сақталуына бақылау жүргізіледі.
11. Қызмет медициналық көмектің қолжетімділігі мен уақытылығы, емдеудің клиникалық хаттамаларын және медициналық көмек көрсету стандарттарын сақтау бойынша ұсынымдарды орындау бөлігінде сыртқы сараптаманың қорытындылары бойынша тұрақты негізде жұмыс жүргізеді.
12. Қызмет медициналық ұйымның бейініне сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттамасының деректер жиынтығына сәйкес жіктеуіштер мен анықтамалықтарға сәйкес пациенттердің деректерін медициналық ақпараттық жүйелерге енгізудің дұрыстығын тұрақты негізде бақылайды.
13. Қызмет "Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21511 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық оқыс оқиға жағдайларының есебін жүргізеді және оқиғаның әрбір жағдайы (оқиғасы) туралы анықтаманы (жиынтық ақпаратты) жібереді.
14. Қызмет ай сайын орта медицина қызметкерінің медициналық құжаттаманы толтыру сапасына емделіп шыққан жағдайлардың кемінде 10 %-ға сараптама жүргізеді.
15. Қызмет стандарттардан негізсіз ауытқумен (бұдан әрі-ақаулар) көрінетін медициналық көмек көрсету тәртібінің, емдеу – диагностикалық іс-шаралардың бұзылуы анықталған жағдайларда олардың пайда болуының түбірлік себептерін анықтауды және талдауды жүргізеді, ақаулар мен қателіктердің алдын алу бойынша ұсынымдар әзірлейді.
Жіберілген ақаулар, оның ішінде басқарушылық шешімдер қабылдауды талап ететін бірнеше рет және/немесе қайталап бұзушылықтар жағдайлары (қосымша оқуға, медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сатып алу курстарына жолдау) басшылықтың қарауына шығарылады.

5) в организациях по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода – все случаи:
летальных исходов;
внутрибольничных инфекций;
больничного травматизма;
6) в организациях, осуществляющих деятельность в сфере службы крови, проводится экспертиза качества медицинских услуг(помощи) не менее 20% медицинских карт доноров в квартал, а также проводится контроль соблюдения приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 21478).
11. Службой на постоянной основе проводится работа по заключениям внешней экспертизы в части исполнения рекомендаций по доступности и своевременности медицинской помощи, соблюдения клинических протоколов лечения и стандартов оказания медицинской помощи.
12. Службой на постоянной основе контролируется корректность ввода данных пациентов в медицинские информационные системы в соответствии с классификаторами и справочниками, согласно наборам данных первичной медицинской документации организаций здравоохранения, соответствующих профилю медицинской организации.
13. Служба проводит учет медицинских инцидентов и направляет справку (сводную информацию) о каждом случае (событии) медицинского инцидента в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2020 года № ҚР ДСМ-147/2020 "Об утверждении правил определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21511) (далее –Приказ № ҚР ДСМ-147/2020).
14. Службой ежемесячно также проводится экспертиза не менее 10 % пролеченных случаев на качество заполнения медицинской документации средними медицинскими работниками.
15. Служба в случаях выявления нарушения порядка оказания медицинской помощи, лечебно-диагностических мероприятий, выражающееся в необоснованном отклонении от Стандартов (далее – дефекты), проводит выявление и разбор корневых причин их возникновения, разрабатывает рекомендации по недопущению дефектов и ошибок.
Случаи допущенных дефектов, в том числе неоднократных и (или) повторных науршений требующих принятия управленческих решений (направление на дополнительное обучение, курсы повышения квалификации медицинских работников, приобретение лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения, медицинской техники) выносятся на рассмотрение руководства.

16. Қызмет:
1) осы медициналық ұйымда медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес бекітілген Ішкі индикаторлар, оның ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшада баяндалған индикаторларды (осы нақты бейінге қолдану мүмкіндігіне сәйкес);
2) түзету шараларының жоспарлары және олардың сараптамадан өткен нәтижелері бойынша орындалуын;
3) клиникалық аудиторлардың қорытындыларын;
4) пациенттерді қолдау қызметі ұсынған пациенттерге сауалнама жүргізу және сұхбат беру нәтижелері, сондай-ақ өтініштер мен өтініштер бойынша жұмыс нәтижелерін;
5) № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығына сәйкес медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) талдау нәтижесін зерттейді.
Талдау нәтижелері бойынша құрылымдық бөлімшелердің және жалпы медициналық ұйымның қызметі бағаланады.
17. Қызмет пациенттердің медициналық қызметтердің (көмектің) деңгейі мен сапасына қанағаттану дәрежесін және халық пен пациенттердің қажеттіліктерін:
1) медициналық ұйымдар мен мемлекеттік органдардың халықтың және пациенттердің мұқтаждарына жедел ден қою, халықты, денсаулық сақтау ұйымдарының пациенттері мен мамандарын топтық сұхбат беру және пациенттерге және (немесе) олардың туыстарына, денсаулық сақтау ұйымының медициналық және медициналық емес персоналына сауалнама жүргізу мақсатында қоғамдық ашықтық диалогы құралын қолдану;
2) көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына негізделген өтініштерді талдау арқылы анықтайды.
18. Бекітілген халықтың денсаулығы мен денсаулық сақтау қызметтерінің өзекті мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу, сондай - ақ ұсынымдардың орындалуын мониторингтеу мақсатында медициналық ұйым жанынан бекітілген халық өкілдерінің, жеке кәсіпкерлік субъектілері және үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қызметкерлерінің қатысуымен денсаулық сақтаудың тұрақты жұмыс істейтін қоғамдық сенім комиссиясы (бұдан әрі – ДҚС комиссиясы) құрылады.
ДҚС комиссиясы қызметінің нәтижелері бойынша тоқсан сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының денсаулық сақтау басқармасына ақпарат жібереді.
19. Қызмет комиссия құра отырып, көрсетілген медициналық көмек мәселелері бойынша пациенттердің өтініштерін қарайды. Бұл ретте өтініш он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, шағым жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаралады.
20. Көрсетілетін медициналық қызметтерге (көмекке) ішкі сараптама өзіндік бақылау жолымен:
әрбір медицина қызметкері;
құрылымдық бөлімше деңгейінде жүзеге асырылады.

16. Служба изучает:
1) внутренние индикаторы, утвержденные в настоящей медицинской организации в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи, в том числе индикаторы, изложенные в приложении 1 к настоящим Правилам (в соответствии с возможностью применения к данному конкретному профилю);
2) планы корректирующих мер и их исполнение по результатам прошедших экспертиз;
3) заключения клинических аудиторов;
4) результаты анкетирования и интервьюирования пациентов, результаты работы по обращениям;
5) результаты анализа медицинских инцидентов в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ - 147/2020.
По результатам проведенного анализа оценивается деятельность структурных подразделений и в целом медицинской организации.
17. Служба определяет степень удовлетворенности пациентов уровнем и качеством медицинских услуг (помощи) и определяет потребности населения и пациентов путем:
1) применения инструмента общественного диалога открытости в целях оперативного реагирования медицинских организаций и государственных органов на нужды населения и пациентов, фокус группового интервьюирования населения, пациентов и специалистов организаций здравоохранения и анкетирования пациентов и (или) их родственников, медицинского и немедицинского персонала организации здравоохранения;
2) анализа обоснованных обращений на качество оказанных медицинских услуг (помощи).
18. Для выработки предложений и рекомендаций по актуальным вопросам здоровья и услуг здравоохранения прикрепленного населения, а также мониторинга за выполнением рекомендаций, при медицинской организации создается постоянно действующая комиссия общественного доверия здравоохранения (далее-комиссия ОДЗ), с участием представителей прикрепленного населения, субъектов частного предпринимательства и неправительственных организаций, сотрудников местных органов государственного управления здравоохранения области, городов республиканского значения и столицы.
По результатам деятельности, комиссия ОДЗ ежеквартально направляет информацию в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
19. Служба рассматривает обращения пациентов по вопросам оказанной медицинской помощи с созданием комиссии. При этом, обращение рассматривается в срок, не превышающий пятнадцати рабочих дней, жалоба в срок, не превышающий двадцати рабочих дней.
20. Внутренняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) осуществляется также путем самоконтроля на уровне:
каждого медицинского работника;
структурного подразделения.

21. Медициналық қызметкер деңгейінде сараптаманы барлық емделген жағдайлар бойынша дәрігер, бөлімшенің әрбір мейіргері жүзеге асырады.
22. Құрылымдық бөлімше деңгейіндегі сараптаманы оның басшысы ағымдағы қызметі шеңберінде жүргізеді.
23. Құрылымдық бөлімшелер деңгейіндегі орта медицина қызметкерінің жұмысын бағалау аға мейіргерлермен жүргізіледі.
Құрылымдық бөлімшелердің орта медицина қызметкерлерінің жұмысының сапасын бағалау медициналық құжаттаманы толтыру толықтығы мен уақытылығымен, сонымен қатар, дәрігерлік тағайындауларды орындаудың толықтығымен, уақыттылығымен және сапасымен анықталады.
24. Қызмет ішкі сараптама нәтижелері бойынша қорытынды жасайды, оған мыналар кіреді:
1) анықталған ақаулардың жалпы саны, олардың құрылымы, ықтимал себептері мен жою жолдары;
2) денсаулық жағдайының нашарлауына әкеп соққан анықталған ақаулар саны;
3) медициналық көмек көрсетуге жұмсалатын шығындардың ұлғаюына әкеп соққан анықталған ақаулар саны.
25. Ішкі сараптама нәтижелері, оның ішінде оларды сыртқы сараптама нәтижелерімен салыстыру медицина қызметкерлерінің білім деңгейін арттыру және хаттамамен ресімделетін емдеу-диагностикалық процестің оңтайлы тәсілдерін әзірлеу мақсатында кейіннен ұйымдастырушылық шешімдер қабылдай отырып, Қызмет отырыстарына, ауруханаішілік комиссияларға, дәрігерлік конференцияларға айына бір рет шығарылады және талқыланады.
Ауруханаішілік комиссиялардың құрамына құрылымдық бөлімшелердің (бейінді бөлімшелердің) меңгерушілері, мамандығы бойынша кемінде 3 жыл үздіксіз еңбек өтілі бар практикада жұмыс тәжірибесі бар дәрігерлер кіреді.
Ішкі сараптама нәтижелері бойынша Медициналық ұйымның басшысына ай сайын Қызмет көрсетілетін медициналық қызметтер (көмек) сапасының төмендеуінің анықталған себептері мен жағдайларын жою жөнінде ұсыныстар енгізеді.
3-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
26. Медициналық көрсетілетін қызметтің (көмектің) сапасына сыртқы сараптаманы:
1) мемлекеттік орган;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары;
3) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры медициналық қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуын мониторингілеу шеңберінде;
4) денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшылар;
5) ведомстволық бағынысты ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының ведомствосы жүзеге асырады.
27. Сыртқы сараптама қорытындысы бойынша:
сараптама принциптерін сақтау мәніне ішкі сараптама нәтижесі;
Қызмет қабылдаған шаралардың тиімділігі мен сәйкестігі;
медициналық көмек көрсету стандарттарына және осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған индикаторларға сәйкес сыртқы индикаторлар динамикасындағы шекті мәндердің сәйкестігі (оларды осы бейінге қолдану мүмкіндігі болған жағдайда);
көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы талданады.

21. Экспертиза на уровне медицинского работника осуществляется врачом, каждой медицинской сестрой отделения по всем пролеченным случаям.
22. Экспертиза на уровне структурного подразделения проводится его руководителем в рамках его текущей деятельности.
23. Экспертиза работы средних медицинских работников на уровне структурного подразделения осуществляется старшей медицинской сестрой. Экспертиза качества работы средних медицинских работников структурных подразделений определяется полнотой и своевременностью заполнения медицинской документации, а также по полноте, своевременности и качества выполнения врачебных назначений.
24. Службой по результатам внутренней экспертизы составляется заключение, которое включает:
1) общее количество выявленных дефектов, их структура, возможные причины и пути устранения;
2) количество выявленных дефектов, повлекших ухудшение состояния здоровья;
3) количество выявленных дефектов, приведших к увеличению затрат на оказание медицинской помощи.
25. Результаты внутренней экспертизы, в том числе их сопоставление с результатами внешней экспертизы, выносятся и разбираются на заседаниях подразделения внутренней экспертизы один раз в месяц, внутрибольничных комиссий, на врачебных конференциях с последующим принятием организационных решений, с целью повышения уровня знаний медицинских работников и выработки оптимальных подходов к лечебно-диагностическому процессу, которые оформляются протоколом.
В состав внутрибольничных комиссий включаются заведующие структурных подразделений (профильных отделений), врачи с опытом практической работы не менее 3 лет непрерывного стажа по специальности.
По результатам внутренней экспертизы руководителю медицинской организации ежемесячно Службой вносятся предложения по устранению выявленных причин и условий снижения качества оказываемых медицинских услуг (помощи).
Глава 3. Порядок организации и проведения внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
26. Внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) осуществляется:
1) государственным органом;
2) местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
3) Фондом социального медицинского страхования в рамках мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству и обьему медицинских услуг.
4) независимыми экспертами в области здравоохранения
5) ведомством Управления делами Президента Республики Казахстан в отношении подведомственных организаций.
27. По итогам внешней экспертизы анализируются:
результат внутренней экспертизы на предмет соблюдения принципов экспертизы;
соответствие и эффективности мер, принятых Службой;
соответствие пороговых значений в динамике внешних индикаторов в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи и индикаторами, изложенными в приложении 2 к настоящим Правилам (при условии возможности их применения к данному профилю);
качество оказанных медицинских услуг (помощи).

28. Мемлекеттік орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары және әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының сыртқы сараптамасын, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізеді.
Тәуелсіз сарапшыларды тарту үшін жағдайлар болмаған, тәуелсіз сарапшыларды беруге құқығы бар денсаулық сақтау ұйымдарында тәуелсіз сарапшының мүдделер қақтығысы болған жағдайда, тәуелсіз сарапшыларды беруге құқығы бар денсаулық сақтау ұйымдары мен мемлекеттік орган арасындағы азаматтық-құқықтық (шарттық) қатынастардың аяқталуынан бастап конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейінгі аралық уақытта, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен маманданулардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен маманданулардың номенклатурасына сәйкес осы мамандық бойынша тәуелсіз сарапшы болмаған жағдайда медициналық көмек сапасын бағалау үшін:
1) мемлекеттік органның;
2) мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдарының;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры шешімімен бейінді мамандар тартылады.
Денсаулық сақтау саласындағы бейінді мамандар медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының сыртқы сараптамасының қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өз құзыреті шеңберінде тұжырымдарды қалыптастыру және мемлекеттік орган жүргізетін сыртқы сараптаманың қорытындысына енгізу үшін нормативтік құқықтық актілерге, медициналық көмек көрсету стандарттарына, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, дәлелді тұжырымдарды қалыптастыру үшін ғылыми-дәлелді жарияланған деректерге сілтеме жасай отырып, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы бойынша тұжырымдары бар қорытындыны ұсынады.
29. Ана өлімінің барлық жағдайларына (жазатайым оқиғалардан басқалары) сыртқы сараптаманы мемлекеттік орган жүргізеді.
30. Сыртқы сараптама нәтижелері бойынша ақаулар анықталған жағдайда, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, сондай-ақ ана өлімі жағдайлары бойынша хабарламаларды және өзге де өтініштерді қарау толық аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей мемлекеттік орган құзыреті бойынша ден қою шараларын қабылдау үшін Қорға, құқық қорғау органдарына және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ақпарат жібереді.

28. Государственным органом, местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и Фондом социального медицинского страхования внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) проводится в том числе с привлечением независимых экспертов в области здравоохранения.
В случаях отсутствия условий для привлечения независимых экспертов, наличия конфликта интересов независимого эксперта у организаций здравоохранения, имеющих право предоставлять независимых экспертов, а также в промежуток времени от завершения гражданско-правовых (договорных) отношений между организациями здравоохранения, имеющими право предоставлять независимых экспертов и государственным органом и до завершения конкурсных процедур, а также отсутствие независимого эксперта по данной специальности, согласно номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856), для оценки качества медицинской помощи привлекаются профильные специалисты в области здравоохранения решением:
1) государственного органа;
2) территориального подразделения государственного органа;
3) местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
4) Фондом социального медицинского страхования.
Профильные специалисты в области здравоохранения по итогам оценки качества медицинской помощи предоставляют в рамках своей компетенции заключение с выводами по качеству оказания медицинских услуг (помощи) со ссылкой на нормативные правовые акты, стандарты оказания медицинской помощи, клинические протоколы диагностики и лечения, научно-доказательные опубликованные данные для формирования аргументированных выводов и внесения в заключение внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
29. Внешнюю экспертизу всех случаев материнской смертности (за исключением несчастных случаев) проводит государственный орган.
30. В случае выявления дефектов по результатам внешней экспертизы, не позднее 10 календарных дней после полного завершения рассмотрения обращений физических и юридических лиц, а также донесений по случаям материнской смертности и иных обращений, государственный орган направляет в Фонд, правоохранительные органы и местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы информацию для принятия мер реагирования по компетенции.

31. Мүгедектікке, еңбекке жарамсыздыққа немесе өлімге әкеліп соқтырған ақаулары анықталған жағдайда мемлекеттік орган сыртқы сараптама материалдарын ішкі істер органдарына процессуалды шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 179-бабына сәйкес жібереді.
32. Мемлекеттік орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жүргізген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сыртқы сараптама нәтижелері және қор жүргізген медициналық көмектің сапасына мониторинг нәтижелері бойынша мемлекеттік орган медициналық қызметтер (көмек) көрсетуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін талдау жүргізеді.
33. Денсаулық сақтау субъектілеріне тексеру жүргізу барысында мемлекеттік органның маманы сарапшыға тексеру нысаны болып табылатын материалдарды ұсынады. Қажет болған жағдайларда оларға өтініш иесімен кездесу (өтініш иесінің келісімі бойынша) ұйымдастырады.
34. Сараптама жүргізуді аяқтағаннан кейін мемлекеттік орган осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық қорытынды дайындайды.
35. Қор сыртқы сараптаманы "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрық) сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг шеңберінде жүргізеді.
36. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының сыртқы сараптамасын және денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу тергеу изоляторларында және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға қатысты медициналық қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг шеңберінде осы Қағидаларға және "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерге ақы төлеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерге мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 13 мамырдағы № ҚР ДСМ-43 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28054 болып тіркелген) (бұдан әрі -№ ҚР ДСМ-43 бұйрық) сәйкес жүргізеді.

31. В случае выявления дефектов приведшие к вреду здоровья в виде инвалидизации, в том числе с утратой трудоспособности либо летальному исходу государственный орган в соответствии со статьей 179 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан направляет материалы внешней экспертизы в органы внутренних дел для принятия процессуального решения.
32. По результатам внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи), проведенных государственным органом, местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и результатов мониторинга качества медицинской помощи, проведенного Фондом, государственный орган проводит анализ для выработки предложений по совершенствованию оказания медицинских услуг (помощи).
33. При проведении проверки субъектов здравоохранения специалист государственного органа предоставляет эксперту материалы, являющиеся предметом экспертизы. При необходимости им организуется встреча с заявителем (с согласия заявителя).
34. По окончании проведения экспертизы государственным органом составляется заключение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
35. Фондом внешняя экспертиза проводится в рамках мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) (далее – приказ № ҚР ДСМ-321/2020).
36. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) и оплата услуг субъектов здравоохранения проводится в рамках мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг в отношении медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы в соответствии с настоящими Правилами и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2022 года № ҚР ДСМ-43 "Об утверждении правил проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг субъектов здравоохранения в рамках дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28054) (далее – приказ № ҚР ДСМ-43).

37. Қор, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары тәуелсіз сарапшыға сараптама мәні болып табылатын материалдарды ұсынады.
38. Сыртқы сараптама жүргізу аяқталғаннан кейін Қор № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығының 2-қосымшасына сәйкес медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу бойынша қорытынды жасайды.
39. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сыртқы сараптама жүргізуді аяқтағаннан кейін № ҚР ДСМ-43 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерге ақы төлеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерге мониторинг жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес қорытынды жазылады.
40. Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшылар сыртқы сараптаманы оларды жеке және заңды тұлғалар шарттық негізде тартқан кезде жүргізеді.
Тәуелсіз сарапшылар туралы мәліметтер "Тәуелсіз сарапшылардың тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізіліміне енгізу және одан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 қазандағы № ҚР ДСМ-145/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21509 болып тіркелген) мемлекеттік орган қалыптастыратын тәуелсіз сарапшылардың тізілімінде қамтылады. Тәуелсіз сарапшылардың тізілімі мемлекеттік органның сайтында орналастырылады.
41. Тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыру кезінде шарттық негізде тәуелсіз сарапшыларды тартатын жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі - Тапсырыс беруші) тәуелсіз сарапшыға сараптама нысанасы болып табылатын материалдарды ұсынады.
Егер қойылған сұрақтар тәуелсіз сарапшының арнайы білімінен асып кетсе немесе ұсынылған материалдар сараптамалық қорытынды беру үшін жеткіліксіз болса, тәуелсіз сарапшы сараптамалық қорытынды беруден бас тартады.
42. Мемлекеттік орган тартатын тәуелсіз сарапшылар жүргізетін сараптама мынадай санаттарға бөлінеді:
1) қолайсыз нәтижемен көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама:
гистологиялық және патологиялық зерттеулер болған жағдайда зерттеу;
екі денсаулық сақтау ұйымынан аспайтын медициналық құжаттаманы зерделеу (пациентке медициналық көмек көрсету бағытына сәйкес);
үш және одан да көп денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық құжаттамасын зерделеу (пациентке медициналық көмек көрсету бағытына сәйкес);
Қолайсыз нәтижемен көрсетілген медициналық қызметтерге (көмекке) өлімге алып келуі, өмірге қауіп төндіретін жай-күйге, жалпы еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылуға, кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен толық айырылуға әкеп соққан медициналық көмек көрсетудің стандарттары мен қағидаларын сақтамаған кезде медициналық қызметтер (көмек) көрсету жатады.
Қолайлы нәтижемен көрсетілген медициналық қызметтерге (көмекке) адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқпаған медициналық көмек көрсетудің стандарттары мен қағидаларын сақтамай медициналық қызметтер (көмек) көрсету жатады.

37. Фонд, местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы предоставляют независимому эксперту материалы, являющиеся предметом экспертизы.
38. По окончании проведения внешней экспертизы, Фондом составляется заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг (помощи), а также по надлежащему исполнению условий договора закупа услуг согласно приложению 2 к приказу № ҚР ДСМ-321/2020.
39. По окончании проведения внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столиицы составляется заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг согласно приложению 2 к правилам проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и обьему медицинских услуг субъектов здравоохранения в рамках дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следсьвенных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-43.
40. Независимыми экспертами в области здравоохранения внешняя экспертиза проводится при привлечении их физическими или юридическими лицами на договорной основе.
Сведения о независимых экспертах содержатся в Реестре независимых экспертов, формируемом государственным органом в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 октября 2020 года № ҚР ДСМ-145/2020 "Об утверждении правил ведения реестра независимых экспертов, а также основания включения в единый реестр независимых экспертов и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21509). Реестр независимых экспертов размещается на сайте государственного органа.
41. При осуществлении независимой экспертизы физические или юридические лица, привлекающие независимых экспертов на договорной основе (далее – Заказчик) предоставляют независимому эксперту материалы, являющиеся предметом экспертизы.
Если поставленные вопросы выходят за пределы специальных знаний независимого эксперта либо представленные материалы недостаточны для дачи экспертного заключения, независимый эксперт отказывает в даче экспертного заключения.
42. Экспертиза, проводимая независимыми экспертами привлекаемыми государственным органом, делится на следующие категории:
1) экспертиза качества оказанных медицинских услуг (помощи) с неблагоприятным исходом:
изучение гистологических и, при наличии патологоанатомических исследований;
изучение медицинской документации не более двух организаций здравоохранения (согласно маршруту оказания медицинской помощи пациенту);
изучение медицинской документации трех и более организаций здравоохранения (согласно маршруту оказания медицинской помощи пациенту);
К оказанным медицинским услугам (помощи) с неблагоприятным исходом относятся оказание медицинских услуг (помощи) при несоблюдении Стандартов и правил оказания медицинской помощи, которое повлекло наступление смерти, опасное для жизни состояние, значительную стойкую утрату общей трудоспособности, полную утрату профессиональной трудоспособности.
К оказанным медицинским услугам (помощи) с благоприятным исходом относятся оказание медицинских услуг (помощи) с несоблюдением Стандартов и правил оказания медицинской помощи, которое не повлекло причинение вреда жизни и здоровью человека.

43. Медициналық қызметтер (көмек) сапасына сыртқы сараптама жүргізудің аяқталуына қарай тәуелсіз сарапшы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық қорытынды ұсынады.
Тәуелсіз сарапшының сараптамалық қорытындысы үш данада жасалады. Бір данасы денсаулық сақтау субъектісіне, екінші данасы Тапсырыс берушіге ұсынылады, үшінші данасы тәуелсіз сарапшыда қалады.
Медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сыртқы сараптама жүргізу аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы жөніндегі мемлекеттік органның сараптамасының қорытындысы толтырылады. Көзді медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы жөніндегі мемлекеттік органның сараптамасының қорытындысы үш данада жасалады, бір данасы Денсаулық сақтау субъектісіне тапсырылады, екінші данасы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі, үшінші данасы мемлекеттік органда қалады.
44. Сыртқы сараптаманың нәтижесі бойынша ескертулер және (немесе) келіспеушіліктер жазбаша түрде көрсетіледі және қорытындыға тіркеледі. Көрсетілетін медициналық қызмет (көмек) сапасының сыртқы сараптамасының нәтижесі бойынша денсаулық сақтау ұйымының басшысы басқармашылық шешім қабылдайды, оның ішінде дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің оқыту бағдарламаларының қажеттілігі мен бағытын анықтайды.
45. Қайталама сараптама денсаулық сақтау субъектілерінің, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері негізінде сыртқы сараптаманың шешімдерімен келіспеген жағдайларда жүргізіледі.
Қайталама сараптаманы жүргізу кезінде алғашқы сараптамаға қатыспаған сарапшылар тартылады.
46. Сыртқы сараптама шешімімен келіспеу жөніндегі өтініш жоғары тұрған мемлекеттік органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
Медициналық көрсетілетін
қызметтер (көмек) сапасына
ішкі және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Ішкі индикаторлар
Индикаторлардың атауы
Есептеу формуласы/өлшем бірлігі
Ақпараттың кезеңділігі
Ақпарат көзі
Шекті мәні
1
2
3
4
5
6
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
1
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі қайтыс-болу жағдайларының көрсеткіші
Есепті кезеңде стационардан шыққан пациенттерден жалпы санынан қайтыс болғандардың (онкологиялық, гематологиялық және паллиативтік медициналық көмек алатын пациенттерді қоспағанда) үлес салмағы (%)
Ай сайын
Есептік деректер, СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
2
Стационардағы тәулікке жетпейтін қайтыс-болу көрсеткіштері
Есепті кезеңде түскен пациенттердің жалпы санынан стационарда алғашқы 24 сағатта қайтыс болғандардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, СНстатК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні 4 %-дан аспайды
3
Жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайларындағы операциядан кейінгі қайтыс-болу көрсеткіші
Есепті кезеңде жоспарлы тәртіпте барлық операция жасалғандар санынан операциялық араласудан кейін стационарда қайтыс болғандардың үлес салмағы (%)
Ай сайын
Есептік деректер, СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
4
Операция кезіндегі асқынулардың көрсеткіші
Есепті кезеңде операциялардың жалпы санынан операция кезіндегі асқынулардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Есептік деректер, СНМК, операциялық әрекеттерді, манипуляцияларды есепке алу нысаны
Индикаторлардың мәні 5 %-дан аспайды
5
Операциядан кейінгі асқынулардың көрсеткіші
Есепті кезеңде операциялар жалпы санынан ішіндегі операциядан кейінгі асқынулардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Есептік деректер, СНМК, операциялық әрекеттерді, манипуляцияларды есепке алу нысаны, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні 3 %-дан аспайды
6
Ана өлімі жағдайларының саны, соның ішінде: акушерлік қан кетуден, гестоздардан, аборттардан, экстрагениталды патологиялардан
Абсолюттік саны
Күн сайын
Медициналық ұйымдарда жүкті әйелдердің, босанатын әйелдердің мониторинг деректері, ана өлімін есепке алу картасы, СНЭТ АЖ
Алдын алуға болатын себептер бойынша индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
7
Босану кезеңіндегі әйелдердің жарақат көрсеткіші
Есепті кезеңде босану санының ішіндегі әйелдің жарақаттану жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, операциялық әрекеттерді, манипуляцияларды есепке алу нысаны, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
8
Шұғыл кесарь тілігінің көрсеткіші
Кесарь тілігі жалпы санынан шұғыл кесарь тілігінің үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, операциялық әрекеттерді, манипуляцияларды есепке алу нысаны, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні 20 %-дан аспайды
9
Емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін жүкті әйелдердің тәулік ішінде стационарға түсу көрсеткіші
Стационарға түскен жүкті әйелдердің жалпы санынан емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін тәулік ішінде стационарға түскен жүкті әйелдердің үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
10
Нәрестелердің өлім жағдайларының саны, соның ішінде:тыныс алу ағзалары ауруларынан,ішек инфекцияларынан,туа біткен даму кемістіктерінен,перинатальды кезеңдегі аурулардан
Абсолюттік саны
Ай сайын
СНМК, БХТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
11
Жаңа туған нәрестелердің жарақаттану көрсеткіші
Есепті кезеңде жаңа туған нәрестелердің жалпы санынан жаңа туған нәрестелердің жарақат жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнің нөлге жеткізу
12
Ұрықтың интранатальды өлімінің көрсеткіші
100 тірі және өлі туғандарға шаққанда ұрықтың интранатальды өлімі жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, СНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 10 %-ға азаюы
13
Ерте неонаталды өлім (7 тәулікке дейінгі) көрсеткіші
1000 тірі туғандарға шаққанда ерте неонаталды өлім (7 тәулікке дейінгі) жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, БХТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
14
Операциялық араласудан кейінгі іріңді-сепсис процестерін көрсеткіші
Есепті кезеңде операциялардың жалпы санынан операциялық араласудан кейінгі іріңді-сепсис процестерін үлес салмағы (%)
Ай сайын
СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні 1 %-дан аспайды
15
Нәрестелердегі іріңді-сепсис процестерін көрсеткіші
Есепті кезеңде тірі туған нәрестелердің жалпы санынан нәрестелердегі іріңді-сепсис процестерін үлес салмағы (%)
Ай сайын
СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
16
Бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта түсу көрсеткіші
Есепті кезеңде емдеуге жатқызылғандардың жалпы санынан бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта түсудің (онкологиялық және гемотологиялық ауруы бар, сондай-ақ алмастырушы ем алушы пациенттердің) үлес салмағы (%)
Ай сайын
СНМК, СНстатК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
17
Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың айырмашылық жағдайларының саны
Абсолюттік саны
Ай сайын
Патологиялық-анатомиялық зерттеулер хаттамасы, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізу
18
Көрсетілген медициналық қызмет сапасына негізделген шағымдардың көрсеткіші
1000 емделіп шыққан пациенттерге шаққандағы негізделген шағымдардың саны
Ай сайын
Өтініштерді тіркеу журналы

43. По окончании проведения внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) независимый эксперт представляет экспертное заключение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Экспертное заключение независимого эксперта составляется в трех экземплярах. Один экземпляр вручается субъекту здравоохранения, второй экземпляр вручается Заказчику, третий экземпляр остается у независимого эксперта.
По окончании проведения внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) заполняется Заключение экспертизы государственного органа по качеству оказанных медицинских услуг (помощи) согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Заключение экспертизы государственного органа по качеству оказанных медицинских услуг (помощи) составляется в трех экземплярах, один экземпляр вручается субъекту здравоохранения, второй экземпляр направляется в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов, третий экземпляр остается у государственного органа.
44. Замечания и (или) возражения по результатам внешней экспертизы излагаются в письменном виде и прилагаются к заключению внешней экспертизы. По результатам внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) руководитель медицинской организации принимает управленческие меры, в том числе определяет потребность и направленность обучающих программ для врачей и среднего медицинского персонала.
45. Повторная экспертиза проводится в случаях несогласия с выводами внешней экспертизы на основании обращений субъектов здравоохранения, физических или юридических лиц.
При проведении повторной экспертизы привлекаются эксперты, не принимавшие участие в первичной экспертизе.
46. Жалоба о несогласии с выводами внешней экспертизы подается в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) либо в суд в соответствии с требованием законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения внутренней и
внешней экспертиз качества
медицинских услуг (помощи)
Внутренние индикаторы
Наименование индикаторов
Формула расчета/Единица измерения
Периодичность информации
Источник информации
Пороговое значение
1
2
3
4
5
6
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих стационарную помощь
1
Показатель летальности при плановой госпитализации
Удельный вес (%) умерших в стационаре (за исключением пациентов получающих онкологическую, гематологическую и паллиативную медицинскую помощь) от общего числа пациентов, выбывших (выписанных, умерших) за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные, МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
2
Показатель досуточной летальности в стационаре
Удельный вес (%) умерших в первые 24 часа пребывания стационаре от общего числа пациентов, поступивших за отчетный период
Ежеквартально
МКСП, СКВС, ИС ЭРСБ
Значение индикатора не превышает 4 %
3
Показатель послеоперационной летальности в случаях плановой госпитализации
Удельный вес (%) умерших в стационаре после оперативных вмешательств от количества пациентов, прооперированных в плановом порядке за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные, МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
4
Показатель интраоперационных осложнений
Удельный вес (%) интраоперационных осложнений от общего количества операции за отчетный период
Ежеквартально
Отчетные данные, МКСП, форма учета операции и манипуляции
Значение индикатора не превышает 5 %
5
Показатель послеоперационных осложнений
Удельный вес (%) послеоперационных осложнений от общего количества операции за отчетный период
Ежеквартально
Отчетные данные, МКСП, форма учета операции и манипуляции, ИС ЭРСБ
Значение индикатора не превышает 3 %
6
Количество материнской смертности, из них от: акушерских кровотечений, гестозов, абортов, экстрагенитальной патологии
Абсолютное число
Ежедневно
Данные мониторинга беременных, родильниц медицинской организации, карта учета материнской смертности, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю по причинам, которые поддаются управлению
7
Показатель родового травматизма женщин
Удельный вес (%) случаев родового травматизма от общего числа родов за отчетный период
Ежеквартально
МКСП, форма учета операции и манипуляции, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
8
Показатель экстренных кесаревых сечений
Удельный вес (%) экстренных кесаревых сечений из общего числа кесаревых сечений
Ежеквартально
МКСП, форма учета операции и манипуляции, ИС ЭРСБ
Значение индикатора не превышает 20 %
9
Показатель поступления беременных женщин, в стационар в течение суток после отказа в госпитализации
Удельный вес (%) беременных женщин, поступивших в стационар в течение суток после отказа в госпитализации от общего числа госпитализированных беременных женщин
Ежеквартально
МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
10
Количество младенческой смертности, из них от: заболеваний органов дыхания, кишечных инфекций, врожденных пороков развития, болезней перинатального периода
Абсолютное число
Ежемесячно
МКСП, ИС РПН
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
11
Показатель травматизма новорожденных
Удельный вес (%) случаев травматизма новорожденных от общего числа новорожденных за отчетный период
Ежеквартально
МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
12
Показатель интранатальной гибели плода
Удельный вес (%) случаев интранатальной гибели плода на 100 родившихся живыми и мертвыми
Ежеквартально
МКСП, ИС ЭРСБ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 %
13
Показатель ранней неонатальной смертности (до 7 суток жизни)
Удельный вес (%) случаев ранней неонатальной смертности на 1000 родившихся живыми
Ежеквартально
МКСП, ИС РПН
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
14
Показатель гнойно-септических процессов после оперативных вмешательств
Удельный вес (%) гнойно-септических процессов после оперативных вмешательств от общего количества операции за отчетный период
Ежемесячно
МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора не превышает 1 %
15
Показатель гнойно-септических процессов у новорожденных
Удельный вес (%) случаев гнойно-септических процессов новорожденных от количество родившихся живыми
Ежемесячно
МКСП, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
16
Показатель повторного поступления в течение месяца по поводу одного и того же заболевания
Удельный вес (%) повторных госпитализаций в течение месяца по поводу одного и того же заболевания от числа госпитализированных за отчетный период (за исключением пациентов с онкологическими и гематологическими заболеваниями, а также пациентов получающих заместительную терапию)
Ежемесячно
МКСП, СКВС, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
17
Количество расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов
Абсолютное число
Ежемесячно
Протокол патологоанатомического исследования, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю
18
Показатель обоснованных обращении на качество оказания медицинских услуг
Количество обоснованных жалоб на 1000 пролеченных пациентов
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений

Индикаторлардың мәні 1,0-ден аспайды
19
Эпидемиологиялық тексерулер жүргізілген ауруханаішілік инфекциялар көрсеткіші
Тіркелген ауруханаішілік инфекциялардың жалпы санынан эпидемиологиялық тексерулер жүргізілген ауруханаішілік инфекциялар санының үлес салмағы (%)
Ай сайын
Инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 100%-ға жеткізу
20
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және таралуын анықтау көрсеткіші
Тіркелген ауруханаішілік инфекциялардың жалпы санынан пайда болу себептері мен факторлары және олардың таралуы анықталған ауруханаішілік инфекциялар үлес салмағы (%)
Ай сайын
Инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 80%-ға жеткізу
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторы
1
Еңбекке жарамды жастағы адамдардың мүгедектікке алғаш шығу саны
Абсолюттік саны
Жылына 1 рет
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық департаментінің деректері
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 1 %-ға азаюы
2
МСАК деңгейінде медициналық қызмет көрсету кемшіліктерімен ана өлімі көрсеткіші
Есепті кезеңде фертильді жастағы бекітілген әйелдер санынан МСАК деңгейінде медициналық қызмет көрсету дәлелденген (сарапшылармен) ақаулары болған ана өлімі жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Ана өлімін тіркеу картасы (сыртқы сараптама нәтижелері)
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
3
Бекітілген халық санының ішінен фертильді жастағы әйелдер арасында экстрагенитальді патологиясы бар сауыққан әйелдердің көрсеткіші
Фертильдік жастағы тіркелген әйелдер санынан сауыққан фертильді жастағы әйелдер санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
АНМК, амбулаториялық пациенттің статистикалық картасы, МАЖ, ДНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға артуы
4
Босануға қатысты аборттар көрсеткіші
Босанулар санынан аборттар санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНстатК, СНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
5
Өңірлендіру қағидаттары бұзылып емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің көрсеткіші (тәулік бойы стационарлардың деректері бойынша)
Емдеуге жатқызылған жүкті әйелдер санынан өңірлендіру қағидаттары бұзылып емдеуге жатқызылған жүкті әйелдер санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНстатК, (аурулардың халықаралық жіктемесі бойынша босандыру көрсетілген диагноз), ЖжФЖӘТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
6
МСАК деңгейінде медициналық қызмет көрсету ақауларымен нәрестелер өлімі көрсеткіші

Значение индикатора не должен превышать 1,0
19
Показатель эпидемиологического расследования внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Протокол разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100%
20
Показатель установления причин и факторов возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Протокол разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80%
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1
Количество первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста
Абсолютное число
1 раз в год
Данные территориального Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 1 %
2
Показатель материнской смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне организаций ПМСП
Удельный вес (%) случаев материнской смерти среди прикрепленных жителей с подтвержденными дефектами (экспертами) на уровне организации ПМСП, за отчетный период на количество прикрепленных женщин фертильного возраста
Ежеквартально
Карта учета материнской смертности (результаты внешней экспертизы)
Значение индикатора стремится к нулю
3
Показатель оздоровленных женщин с экстрагенитальной патологией среди женщин фертильного возраста
Удельный вес (%) оздоровленных женщин фертильного возраста на общее количество женщин фертильного возраста из числа прикрепленного населения
Ежеквартально
МКАП, статистическая карта амбулаторного пациента, МИС, ИС ЭРДБ
Увеличение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
4
Показатель уровня абортов по отношению к родам
Удельный вес (%) абортов к количеству родов
Ежеквартально
СКВС, ИС ЭРСБ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
5
Показатель госпитализации беременных женщин, с нарушением принципа регионализации (по данным круглосуточного стационара)
Удельный вес (%) беременных женщин, госпитализированных с нарушением принципа регионализации от общего числа госпитализированных беременных женщин
Ежеквартально
СКВС (диагноз по международной классификации болезней с указанием родоразрешения), ИС РБЖФВ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
6
Показатель младенческой смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП

Бекітілген 0-1 жас аралығындағы нәрестелердің жалпы санынан МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 0-1 жас аралығындағы нәрестелер өлімі санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Тірі, өлі туған және 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды тіркеу картасы
Есепті кезеңде көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
7
Перзентханадан шығарылғаннан кейінгі алғашқы 3 күнде нәрестені дәрігерлердің барып қарап-тексеру (патронаж) көрсеткіші
Есептік кезеңдегі нәрестелер жалпы санының ішіндегі перзентханадан шығарылғаннан кейінгі алғашқы 3 күнде дәрігерлердің барып қарап-тексеруден (патронаж) өткен нәрестелер санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНМК, МАЖ
Индикаторлардың мәнін 100 %-ға жеткізу
8
Есепті кезеңде 5 жасқа дейінгі балаларды ЖІИ, ЖРА-мен шұғыл емдеуге жатқызудың көрсеткіші
Емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың жалпы санының ішіндегі ЖІИ, ЖРА шұғыл емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалар санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 1 %-ға азаюы
9
Құрсақішілік
диагноз қойылмаған жаңа туған нәрестелердегі туа біткен ақаулардың саны
Абсолютті сан
Тоқсан сайын
АНМК, жүкті, босанатын, босанған, әйелдің жеке картасы
Индикаторлардың мәнін 0%-ға жеткізу
10
Тек қана емшек сүтімен қоректенетін 6 айлық балалардың көрсеткіші
Ата-анасы бас тартқан тастанды балалар мен АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан, цитостатик қабылдайтын аналардан туған балаларды қоспағандағы 6 айлық балалардың жалпы санының ішіндегі тек қана емшек сүтімен қоректенетін 6 айлық балалар санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
АНМК, МАЖ
Индикаторлардың мәнін 100 %-ға жеткізу
11
2 жасқа дейін емшек сүтімен қоректенетін балалардың үлес салмағы
Ата-анасы бас тартқан тастанды балалар мен АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан, цитостатик қабылдайтын аналардан туған балаларды қоспағандағы 2 жасқа дейінгі балалардың жалпы санынан 2 жасқа дейін емшек сүтімен қоректенетін балалар санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
АНМК, МАЖ
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5 %-ға көбеюі
12
Өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастар арасында асқыну көрсеткіші
Бекітілген халық арасында өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастардың санынан бекітілген халық арасындағы асқынған жағдайлардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
ДНЭТ АЖ
Осы кезеңдегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
13
Өкілетті органмен анықталатын туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтарын флюорографиялық зерттеп-қараумен қамту көрсеткіші
Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халықтың жалпы санынан флюорографиялық зерттеп қараумен қамтылған туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық санының үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
Флюорографиялық зерттеп-қарауды жүргізу жоспары, флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, МАЖ есеп беру нысандары
Индикаторлардың мәнін 100% жеткізу
14
Міндетті контингентті флюорографиялық зертеп-қараумен қамту көрсеткіші
Міндетті контингенттің жалпы санынан флюорографиялық зерттеп-қараумен қамтылған міндетті контингенттің санының үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
Флюорографиялық зертеп-қарауды жүргізу жоспары, флюорографиялық тексерулерді тіркеу журналы, МАЖ есеп беру нысандары
Индикаторлардың мәнін 100 %-ға жеткізу
15
Өкілетті органмен анықталатын туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтары арасында флюорография әдісімен туберкулезбен ауыратын науқастарды анықтау көрсеткіші
Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халықтың 1000 зерттеу санынан флюорография әдісімен туберкулезбен ауыратын науқастарды анықтау жағдайының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, профилактикалық флюорографиялық зерттеп-қарау картасы
Индикатордың мәні кемінде 2-ні құрайды
16
Микроскопия әдісімен зерттеліп-қаралған адамдардың арасында туберкулезге күдікті науқастарды анықтау көрсеткіші
Микроскопия әдісімен зерттеліп-қаралуға жолданған туберкулезге күдікті науқастардың жалпы санының ішіндегі микроскопия әдісімен туберкулезге күдікті анықтау жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
МСАК зертханалары үшін туберкулездің зертханалық тіркеу журналы, зертханалық зерттеу қызметтері, консультациялық қызметтер үшін, басқа ауруханаға жатқызу үшін жолдама, МАЖ, ТНҰТ АЖ

Удельный вес (%) умерших детей в возрасте от 0 до 1 года, предотвратимых на уровне ПМСП на количество детей в возрасте от 0 до 1 года среди прикрепленного населения
Ежеквартально
Карта учета, родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 1 года
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
7
Показатель посещаемости врачом новорожденных в первые 3 дня после выписки из роддома (патронаж)
Удельный вес (%) посещенных врачом новорожденных в первые 3 дня после выписки из роддома (патронаж) на количество новорожденных за отчетный период
Ежеквартально
МКАП, МИС
Значение индикатора стремится к 100 %
8
Показатель экстренной госпитализации детей до 5 лет с ОКИ, ОРИ
Удельный вес (%) госпитализации детей до 5 лет с ОКИ, ОРИ на общее количество госпитализации детей до 5 лет
Ежеквартально
ИС ЭРСБ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 1 %
9
Количество врожденных пороков развития у новорожденных недиагностированных внутриутробно
Абсолютное число
Ежеквартально
МКАП, индивидуальная карта беременной, роженицы, родильницы, МИС
Значение индикатора стремится к нулю
10
Показатель получения исключительного грудного вскармливания детей в возрасте 6 месяцев
Удельный вес (%) детей в возрасте 6 месяцев, получающих исключительно грудное вскармливание от общего количества детей в возрасте 6 месяцев, за исключением детей отказных подкидышей и детей, родившихся от ВИЧ-инфицированных матерей, матерей, принимающих цитостатики
Ежеквартально
МКАП, МИС
Значение индикатора стремится к 100 %
11
Показатель получения грудного вскармливания детей до 2 лет
Удельный вес (%) детей, получающих грудное вскармливание до 2 лет от общего количества детей до 2 лет, за исключением детей отказных подкидышей и детей, родившихся от ВИЧ-инфицированных матерей, матерей, принимающих цитостатики
Ежеквартально
МКАП, МИС
Увеличение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
12
Показатель запущенных случаев среди впервые выявленных больных с туберкулезом легких
Удельный вес (%) запущенных случаев у впервые выявленных туберкулезом легких среди прикрепленного населения на количество впервые выявленных случаев туберкулеза легких среди прикрепленного населения
Ежеквартально
ИС ЭРДБ
Уменьшение значения показателя настоящего периода по сравнению с предыдущим на 5 %
13
Показатель охвата флюорографическим обследованием групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом определяемым уполномоченным органом
Удельный вес (%) охваченных флюорографическим обследованием групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом от общего количества населения с высоким риском заболевания туберкулезом
1 раз в год
План проведения флюорографических обследований, журнал регистрации флюорографических обследований, отчетные формы МИС
Значение индикатора стремится к 100 %
14
Показатель охвата обязательного контингента флюорографическим обследованием
Удельный вес (%) обязательного контингента охваченный флюорографическим обследованием от общего количества обязательного контингента
1 раз в год
План проведения флюорографических обследований, журнал регистрации флюорографических обследований, отчетные формы МИС
Значение индикатора стремится к 100 %
15
Показатель выявляемости больных туберкулезом методом флюорографии среди групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом определяемым уполномоченным органом
Удельный вес (%) выявленных больных туберкулезом методом флюорографии среди групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом на 1000 обследовании населения с высоким риском заболевания туберкулезом
Ежеквартально
Журнал регистрации флюорографических обследований, МИС
Значение индикатора составляет не менее 2
16
Показатель выявляемости больных с подозрением на туберкулез среди обследованных лиц методом микроскопии
Удельный вес (%) случаев выявления туберкулеза методом микроскопии от общего количества больных с подозрением на туберкулез направленных на обследование методом микроскопии
Ежеквартально
Лабораторный регистрационный журнал для лабораторий ПМСП, направление на лабораторное исследование услуги, на консультационные услуги, на госпитализацию, перевод в другой стационар, МИС, ИС НРБТ

Индикатордың мәні 5-10% құрайды
17
МСАК деңгейінде терапияны тоқтатқан туберкулезбен ауыратын науқастардың саны
Абсолюттік саны
Тоқсан сайын
АНМК, МАЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
18
3-4 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастар көрсеткіші
Есептік кезеңдегі қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастардың жалпы санынн 3-4 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастардың үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
ОНЭТ АЖ
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5 %-ға азаюы
19
1-2 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастардың көрсеткіші
Есептік кезеңдегі қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастардың жалпы санынан 1-2 сатыдағы қатерлі ісіктермен ауыратын алғаш анықталған науқастардың үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
ОНЭТ АЖ
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 1 %-ға артуы
20
Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың 5 жылдық өміршеңдік көрсеткіші
Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың жалпы санының ішіндегі қатерлі ісіктермен ауыратын науқастардың 5 жылдық өміршеңдігінің үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
ОНЭТ АЖ
Индикатордың мәні 50 %-ды құрайды
21
Көрсетілген медициналық қызметтердің сапасына негізделген шағымдардың көрсеткіші
Пациенттің емханалық жүгінуінің 1000 жағдайына шаққанда көрсетілген медициналық қызметтердің сапасына негізделген шағымдардың саны
Тоқсан сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикатордың мәні 3,0 аспайды
22
Жүрек тамыры жүйесі ауруларының асқынуымен (артериялық гипертензия; миокард инфаркті; инсульт) емдеуге жатқызу көрсеткіші
Бекітілген халық санының ішіндегі жүрек-қан тамыры жүйесі ауруларының асқынуымен (артериялық гипертензия; миокард инфаркті; инсульт) емдеуге жатқызылған халық санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СШНстатК, СНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 10%-ға азаюы
23
Ауруханаішілік инфекцияларға эпидемиологиялық тексерулер жүргізу көрсеткіші
Тіркелген ауруханаішілік инфекциялар саны ішіндегі эпидемиологиялық тексеру жүргізілген ауруханаішілік инфекциялардың үлес салмағы (%)
Ай сайын
Инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикатор 100%-ға жеткізу
24
Пайда болу және таралуының себептері мен факторлары анықталған ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының көрсеткіші
Тіркелген ауруханаішілік инфекциялар жалпы санының ішіндегі пайда болу және тарлуының себептері мен факторлары анықталған ауруханаішілік инфекциялар оқиғаларының үлес салмағы (%)
Ай сайын
Инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 80%-ға жеткізу
25
5 жасқа дейінгі балаларды мақсатты инфекцияларға қарсы иммундаумен қамту көрсеткіші
Мақсаттық топтағы иммундаумен қамтылған балалардың үлес салмағы (%)
Ай сайын өсімімен

Значение индикатора составляет 5-10%
17
Количество больных туберкулезом, прервавших терапию на уровне ПМСП
Абсолютное число
Ежеквартально
МКАП, МИС
Значение индикатора стремится к нулю
18
Показатель впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 3-4 стадии
Удельный вес (%) впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 3-4 стадии от общего количества впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями за отчетный период
1 раз в год
ИС ЭРОБ)
Уменьшение показателя на 5 % по сравнению с предыдущим периодом
19
Показатель впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 1-2 стадии
Удельный вес (%) впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 1-2 стадии от общего количества выявленных больных злокачественными новообразованиями за отчетный период
1 раз в год
ИС ЭРОБ
Увеличение показателя на 1 % по сравнению с предыдущим периодом
20
Показатель 5-летней выживаемости больных злокачественными новообразованиями
Удельный вес (%) 5-летней выживаемости больных злокачественными новообразованиями на общее количество больных с злокачественными новообразованиями
1 раз в год
ИС ЭРОБ
Значение индикатора составляет не менее 50 %
21
Показатель обоснованных обращении на качество оказания медицинских услуг
Количество обоснованных жалоб на 1000 случаев поликлинического обращения пациента
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора не должен превышать 3,0
22
Показатель госпитализации больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (артериальная гипертензия,
инфаркт миокарда,
инсульт)
Удельный вес (%) стационарно пролеченных больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (артериальная гипертензия,
инфаркт миокарда,
инсульт) на количество прикрепленного населения
Ежеквартально
СКВС, ИС ЭРСБ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 %
23
Показатель эпидемиологического расследования внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с проведением эпидемиологического расследования от общего числа зарегистрированных внутрибольничных инфекций
Ежемесячно
Протокол разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 100 %
24
Показатель установления причин и факторов возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций от общего числа зарегистрированных случаев внутрибольничных инфекций
Ежемесячно
Протокол разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80 %
25
Показатель охвата иммунизацией детей до 5 лет против целевых инфекций
Удельный вес (%) детей целевой группы, охваченных иммунизацией
Ежемесячно в нарастании

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырда № 415 бұйрығымен бекітлген №4 есептік нысан, алдын алу екпелерін есепке алу журналы, МАЖ
Индикатордың мәнін жылына 95%-ға жеткізу (ай сайын кем дегенде 7,9%)
26
Медициналық оңалтудың 3 сатысымен қамту көрсеткіші
Медициналық оңалту алуға тиіс пациенттер саны ішіндегі медициналық оңалтумен қамтылған пациенттердің үлес салмағы (%)
Ай сайын өсіммен
АНМК, МАЖ
Индикатордың мәнін жылына 85%-ға жеткізу
Ескертпе:
1. СНМК - стационарлық науқастың медициналық картасы
2. СНЭТ АЖ – "Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі
3. СНстатК – стационардан шыққан науқастардың статистикалық картасы
4. БХТ АЖ – "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесі
5. МСАК - медициналық-санитариялық алғашқы көмек
6. АНМК – амбулаториялық науқастың медициналық картасы
7. МАЖ - медициналық ақпараттық жүйелер
8. ДНЭТ АЖ – "Диспансерлік науқастардың электрондық тізілімі" ақпараттық жүйесі
9. ЖжФЖӘТ АЖ – "Жүкті және фертильді жастағы әйелдердің тіркелімі" ақпараттық жүйесі
10. БШАЫЕ бағдарламасы – балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра емдеу бағдарламасы
11. ЖІИ – жіті ішек инфекциясы
12. ЖРА – жіті респираторлық аурулар
13. ТНҰТ АЖ – "Туберкулез науқастарының ұлттық тізілімі" ақпараттық жүйесі
14. ОНЭТ АЖ – "Онкологиялық науқастардың электрондық тізілімі" ақпараттық жүйесі
Медициналық көрсетілетін
қызметтер (көмек) сапасына
ішкі және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Сыртқы индикаторлар
Индикаторлардың атауы
Есептеу формуласы/Өлшем бірлігі
Ақпараттың кезеңділігі
Ақпарат көзі
Шектік мәні
1
2
3
4
5
6
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
1
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі қайтыс-болу жағдайларының көрсеткіші
Есепті кезеңде стационардан шыққан пациенттерден жалпы санынан қайтыс болғандардың (онкологиялық, гематологиялық және паллиативтік медициналық көмек алатын пациенттерді қоспағанда) үлес салмағы (%)
Ай сайын
Есептік деректер, СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
2
Жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайларындағы операциядан кейінгі қайтыс-болу көрсеткіші
Есепті кезеңде жоспарлы тәртіпте барлық операция жасалғандар санынан операциялық араласудан кейін стационарда қайтыс болғандардың үлес салмағы (%)
Ай сайын
Есептік деректер, СНМК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
3
Ана өлімі жағдайларының саны, соның ішінде:акушериялық қан кетулерден, гестоздардан, аборттардан, экстрагенитальдық патологиялардан
Абсолюттік саны
Ай сайын
Медициналық ұйымның, перзентханалардың жүкті әйелдер мониторингінің деректері, ана өлімін есепке алу картасы, СНЭТ АЖ
Басқаруға болатын себептер бойынша индикатордың мәнін нөлге жеткізу
4
Балалар өлімі жағдайларының саны, соның ішінде:тыныс алу ағзалары ауруларынан,ішек инфекцияларынан, туа біткен даму кемістіктерінен,перинаталдық кезеңдегі аурулардан
Абсолюттік саны
Ай сайын
Тірі туған, өлі туған, 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды есепке алу картасы
Есепті кезеңінде көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
5
Бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта түсу көрсеткіші
Есепті кезеңде емдеуге жатқызылғандардың жалпы санынан бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта түсудің (онкологиялық және гемотологиялық ауруы бар, сондай-ақ алмастырушы ем алушы пациенттердің) үлес салмағы (%)
Ай сайын
СНМК, СНСК, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәнін нөлге жеткізу
6
Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың айырмашылық жағдайларының саны
Абсолюттік саны
Ай сайын
Патологиялық-анатомиялық зерттеулер хаттамасы, СНЭТ АЖ
Индикаторлардың мәні нөлге жеткізу
7
Медициналық қызметтерді көрсету сапасына негізделген өтініштер көрсеткіші
1000 емделіп шыққан пациенттер санына медициналық қызметтерді көрсету сапасына негізделген шағымдар саны
Ай сайын
Өтініштерді тіркеу журналы

Отчетная форма № 4, утвержденная приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415, журнал учета профилактических прививок, МИС
Значение индикатора стремится к 95 % за год (ежемесячно не менее 7,9 %)
26
Показатель охвата медицинской реабилитацией 3 этапа
Удельный вес (%) пациентов, охваченных медицинской реабилитацией к общему числу пациентов, подлежащих медицинской реабилитации
Ежемесячно в нарастании
МКАП, МИС
Значение индикатора стремится к 85 % за год
Примечание:
1. МКСП – медицинская карта стационарного пациента
2. ИС ЭРСБ - информационная система "Электронный регистр стационарных больных"
3. СКВС – статистическая карта выбывшего из стационара
4. ИС РПН - информационная система "Регистр прикрепленного пациента"
5. ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
6. МКАП – медицинская карта амбулаторного пациента
7. МИС – медицинские информационные системы
8. ИС ЭРДБ - информационная система "Электронный реестр диспансерных больных"
9. ИС РБЖФВ - информационная система "Регистр беременных и женщин фертильного возраста"
10. программа ИВБДВ – программа интегрированного ведения болезней детского возраста
11. ОКИ – острая кишечная инфекция
12. ОРИ – острая респираторная инфекция
13. ИС НРБТ- информационная система "Национальный реестр больных туберкулезом"
14. ИС ЭРОБ - информационная система "Электронный регистр онкологических больных"
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения внутренней и
внешней экспертиз качества
медицинских услуг (помощи)
Внешние индикаторы
Наименование индикаторов
Единица измерения
Периодичность информации
Источник информации
Пороговое значение
1
2
3
4
5
6
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих стационарную помощь
1
Показатель летальности при плановой госпитализации
Удельный вес (%) умерших в стационаре (за исключением пациентов, получающих онкологическую и паллиативную медицинскую помощь) от общего числа пациентов, выбывших (выписанных, умерших) за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные, МКСП
Значение индикатора стремится к нулю
2
Показатель послеоперационной летальности в случаях плановой госпитализации
Удельный вес (%) умерших в стационаре после оперативных вмешательств от количества пациентов, прооперированных в плановом порядке за отчетный период
Ежемесячно
Отчетные данные, МКСП
Значение индикатора стремится к нулю
3
Количество материнской смертности, из них от: акушерских кровотечений, гестозов, абортов, экстрагенитальной патологии
Абсолютное число
Ежемесячно
Данные мониторинга беременных, родильниц медицинской организации, карта учета материнской смертности, ИС ЭРСБ
Значение индикатора стремится к нулю по причинам, поддающимся управлению
4
Количество младенческой смертности, из них от: заболеваний органов дыхания, кишечных инфекций, врожденных пороков развития, болезней перинатального периода
Абсолютное число
Ежемесячно
Карта учета, родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 5 лет, информационная система "Регистр прикрепленного пациента"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
5
Показатель повторного поступления в течение месяца по поводу одного и того же заболевания
Удельный вес (%) повторных госпитализаций в течение месяца по поводу одного и того же заболевания от числа госпитализированных за отчетный период (за исключением пациентов с онкологическими и гематологическими заболеваниями, а также пациентов, получающих заместительную терапию)
Ежемесячно
Отчетные данные, МКСП, СКВС
Значение индикатора стремится к нулю
6
Количество расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов
Абсолютное число
Ежемесячно
Протокол патологоанатомического исследования
Значение индикатора стремится к нулю
7
Показатель обоснованных обращении на качество оказания медицинских услуг
Количество обоснованных жалоб на 1000 пролеченных пациентов
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений

Индикатордың мәні 1,0 аспайды
8
Ауруханаішілік инфекциялардың пайда болу себептері мен факторлары және олардың таралуын анықтау көрсеткіші
Тіркелген ауруханаішілік инфекциялардың жалпы санынан пайда болу себептері мен факторлары және олардың таралуы анықталған ауруханаішілік инфекциялар үлес салмағы (%)
Ай сайын
Инфекциялық бақылау комиссиясының отырысында талқыланған оқиғалардың хаттамалары
Индикаторды 80%-ға жеткізу
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторлары
1
МСАК деңгейінде медициналық қызметтің кемістіктерімен ана өлімі көрсеткіші
Фертильді жастағы бекітілген әйелдердің саны ішіндегі есепті кезеңде МСАК деңгейінде расталған сараптамашыларанықтаған кемшіліктермен халық арасында тіркелген ана өлімі жағдайларының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Ана өлімін тіркеу картасы (сыртқы сараптама нәтижелері)
Индикатордың мәнін нөлге жеткізу
2
МСАК деңгейінде медициналық қызмет көрсету кемшіліктерімен нәрестелер өлімі көрсеткіші
Тіркелген 0-1 жас аралығындағы нәрестелер саны ішіндегі МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 0-1 жас аралығындағы нәрестелер өлімінің үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
Тірі, өлі туған және 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды тіркеу картасы
Есеп беру кезеңін көрсеткіштер мәнінің алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
3
Өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастардың арасындағы асқынған жағдайлардың көрсеткіші
Бекітілген халық арасында өкпе туберкулезі ауруымен алғаш анықталған науқастардың санына шаққанда тіркелген халық арасындағы асқынған жағдайлардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
ТНҰТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
4
Бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған 3-4 сатыдағы визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш анықталу көрсеткіші
Бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш анықталған жағдайлардың санына бекітілген халық арасында жаңадан пайда болған 3-4 сатыдағы визуалды оқшауланған қатерлі ісік диагнозымен алғаш рет анықталған жағдайлардың үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
ОНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіш мәнінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға азаюы
5
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына негізделген өтініштер көрсеткіші
Пациенттің емханалық жүгінуінің 1000 жағдайы ішіндегі көрсетілген медициналық қызметтердің сапасына негізделген шағымдардың саны
Тоқсан сайын
Өтініштерді тіркеу журналы
Индикатордың мәні 3,0 аспайды
6
Жүрек-қан тамыры жүйесі ауруларының асқынуымен (артериалды гипертензия; миокард инфаркті; инсульт) емдеуге жатқызу көрсеткіші
Бекітілген халық санының ішіндегі жүрек-қан тамыры жүйесі ауруларының асқынуымен (артериалды гипертензия; миокард инфаркті; инсульт) емдеуге жатқызылған халық санының үлес салмағы (%)
Тоқсан сайын
СШНстатК, СНЭТ АЖ
Есеп беру кезеңіндегі көрсеткіштер мәнінің алдыңғымен салыстырғанда 10%-ға азаюы
7
5 жасқа дейінгі балаларды мақсатты инфекцияларға қарсы иммундаумен қамту көрсеткіші
Мақсаттық топтағы иммундаумен қамтылған балалардың үлес салмағы (%)
Ай сайын өсімімен

Значение индикатора не должен превышать 1,0
8
Показатель установления причин и факторов возникновения и распространения внутрибольничных инфекций
Удельный вес (%) случаев внутрибольничных инфекций с установленными причинами и факторами возникновения и распространения внутрибольничных инфекций от общего числа зарегистрированных случаев
Ежемесячно
Протокола разбора случаев на заседании комиссии инфекционного контроля
Значение индикатора стремится к 80 %
Индикаторы оценки для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1
Показатель материнской смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП
Удельный вес (%) случаев материнской смерти среди прикрепленных жителей с подтвержденными дефектами (экспертами) на уровне ПМСП, за отчетный период на количество прикрепленных женщин фертильного возраста
Ежеквартально
Карта учета материнской смертности (результаты внешней экспертизы)
Значение индикатора стремится к нулю
2
Показатель младенческой смертности, с дефектами оказания медицинских услуг на уровне ПМСП
Удельный вес (%) умерших детей в возрасте от 0 до 1 года, предотвратимых на уровне ПМСП на количество детей в возрасте от 0 до 1 года среди прикрепленного населения
Ежеквартально
Карта учета, родившегося живым, мертворожденного и умершего ребенка в возрасте до 1 года
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
3
Показатель запущенных случаев среди впервые выявленных больных с туберкулезом легких
Удельный вес (%) запущенных случаев у впервые выявленных туберкулезом легких среди прикрепленного населения на количество впервые выявленных случаев туберкулеза легких среди прикрепленного населения
Ежеквартально
Информационная система "Национальный реестр больных туберкулезом"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
4
Показатель впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 3-4 стадии
Удельный вес (%) впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями 3-4 стадии от общего количества впервые выявленных больных злокачественными новообразованиями за отчетный период
Ежеквартально
Информационная система "Электронный регистр онкологических больных"
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
5
Показатель обоснованных обращении на качество оказания медицинских услуг
Количество обоснованных жалоб на 1000 случаев поликлинического обращения пациента
Ежемесячно
Журнал регистрации обращений
Значение индикатора не должен превышать 3,0
6
Показатель госпитализации больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (артериальная гипертензия, инфаркт миокарда, инсульт)
Удельный вес (%) стационарно пролеченных больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (артериальная гипертензия, инфаркт миокарда, инсульт) на количество прикрепленного населения
Ежеквартально
СКВС, ИС ЭРСБ
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 %
7
Показатель охвата иммунизацией детей до 5 лет против целевых инфекций
Удельный вес (%) детей целевой группы, охваченных иммунизацией
Ежемесячно в нарастании

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырда № 415 бұйрығымен бекітілген №4 есептік нысан, алдын алу екпелерін есепке алу журналы, МАЖ
Индикатордың мәнін жылына 95%-ға жеткізу (ай сайын кемінде 7,9%)
8
Қатерлі ісікпен ауыратын науқастардың 5 жылдық өміршеңдік деңгейі
Қатерлі ісіктері бар науқастардың жалпы санына қатерлі ісіктері бар науқастардың 5 жылдық өміршеңдік үлес салмағы (%)
Жылына 1 рет
СНЭТ АЖ
Индикатордың мәні кемінде 50% құрайды
Ескертпе:
1. СНМК - стационарлық науқастың медициналық картасы
2. СНЭТ АЖ – "Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі
3. СШНстатК – стационардан шыққан науқастардың статистикалық картасы
4. МСАК - медициналық-санитариялық алғашқы көмек
Медициналық көрсетілетін
қызметтер (көмек) сапасына
ішкі және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Сараптамалық қорытынды және (немесе) қорытынды
1. Мамандығы, лауазымы, ғылыми дәрежесі көрсетіле отырып, сараптаманы жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Сараптама жүргізілген денсаулық сақтау субъектісінің (объектісінің) атауы
3. Сараптаманы жүргізу негіздемесі не тапсырыс беруші туралы мәлімет
4. Сараптаманы жүргізу мерзімі
5. Сараптаманы жүргізу кезеңі
6. Сараптама мәні
7. Сараптама нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер
8. Тұжырымдама
9. Ұсынымдар
______________________________________________________________
Сараптама жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Күні 20 ___ жылғы "____" ___________
Медициналық көрсетілетін
қызметтер (көмек) сапасына
ішкі және сыртқы сараптамаларды
ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің)сапасы бойынша мемлекеттік органның сараптамасының қорытындысы
1. Тексеру нәтижелері туралы акті №_____
2. Актіні жасау күні, уақыты және орны;
3. Бақылау және қадағалау органының атауы;
4. Негізінде тексеру жүргізілген тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
5. Тексеруді жүргізген (жүргізген) адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
6. Тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәліметтер
7. Бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тексеру жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы; тексерілетін объектінің атауы/тексеру объектісінің орналасқан жерінің мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі, аумақ учаскесі;

Отчетная форма № 4, утвержденная приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415, журнал учета профилактических прививок
Значение индикатора стремится к 95% за год (ежемесячно не менее 7,9%)
8
Показатель 5-летней выживаемости больных злокачественными новообразованиями
Удельный вес (%) 5-летней выживаемости больных злокачественными новообразованиями на общее количество больных с злокачественными новообразованиями
1 раз в год
ИС ЭРОБ
Значение индикатора составляет не менее 50 %
Примечание:
1. МКСП – медицинская карта стационарного пациента
2. ИС ЭРСБ - информационная система "Электронный регистр стационарных больных"
3. СКВС – статистическая карта выбывшего из стационара
4. ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения внутренней и
внешней экспертиз качества
медицинских услуг (помощи)
Экспертное заключение и (или) заключение
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, проводившего экспертизу, с указанием специальности, должности, ученой степени
2. Наименование субъекта (объекта) здравоохранения, в котором проводилась экспертиза
3. Основание проведения экспертизы, либо сведения о заказчике
4. Сроки проведения экспертизы
5. Период проведения экспертизы
6. Предмет экспертизы
7. Сведения о результатах экспертизы, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере
8. Выводы
9. Рекомендации
________________________________________________ ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица, проводившего экспертизу
Дата "____" ___________ 20 ___ года
Приложение 4
к Правилам организации и
проведения внутренней и
внешней экспертиз качества
медицинских услуг (помощи)
Заключение экспертизы государственного органа по качеству оказанных медицинских услуг (помощи)
1. Акт о результатах проверки №_____;
2. Дата, время и место составления акта;
3. Наименование органа контроля и надзора;
4. Дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
5. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
6. Сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых
для проведения проверки
7. Наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении проверки; Наименование проверяемого объекта/адрес месторасположения объекта проверки, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер, участок территории;

8. Тағайындалған тексерудің мәні
9. Тексеру жүргізу уақыты 20____жылғы "___"____ мен 20___ жылғы "___"________
10. Тексеруді жүргізудің құқықтық негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексеруге жататын нормативтік құқықтық актілер
11. Тексерілетін кезең 20____жылғы "___" ____ мен 20___ жылғы "___"________
12. Тексерілетін талаптар пункттері (субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы);
13. Сараптама нысанасы болып табылатын материалдардың, медициналық құжаттамалардың тізбесі;
14. Тексеру нәтижелері, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
15. Нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып тұжырымдар
16. Ұсынымдар
17. Тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптар тармақтары;
Анықталған бұзушылықтар тізімі
Бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары және тексеру парағының атауы
Анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдар мен нұсқаулар, оларды жою мерзімдері
1.
2.
18. Тексеру нәтижелері туралы Акт құзыреті бойынша ден қою шараларын қабылдау үшін мемлекеттік органдарға жіберілді;
19. Тексеру жүргізген (жүргізген) лауазымды адамның (адамдардың) қолы;
20. Бақылау және қадағалау субъектісінің өкілдерін тексеру нәтижелері туралы актімен танысу немесе танысудан бас тарту туралы мәліметтер, жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы, атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдар, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тарту;
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
21. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар
______________________________________________________________
22. Танысу күні 20__ жылғы "____" ___________.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-230/2020
бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1) "Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10880 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 қазанда № 187 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
2) "Медициналық қызметтер көрсету сапасының ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 568 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14026 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 қыркүйекте Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған);

8. Предмет назначенной проверки
9. Срок проведения проверки с "___"____20____года по "___"_____20___года
10. Правовые основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которые подлежат проверке
11. Проверяемый период с "___"_______20____года по "___"_______20____года
12. Пункты проверяемых требований (проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов);
13. Перечень материалов, медицинские документации являющиеся предметом экспертизы;
14. Сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
15. Выводы со ссылкой на нормативные правовые акты
16. Рекомендации
17. Наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
Перечень выявленных нарушений
Пункты требований и наименование проверочного листа, по которым выявлены нарушения
Рекомендации и указания по устранению выявленных нарушений, сроки их устранения
1.
2.
18. Акт о результатах проверки направлен в государственные органы для принятия мер реагирования по компетенции;
19. Подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
20. Сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах проверки представителей субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
21. Замечания и (или) возражения по результатам проверки
22. Дата ознакомления "____" ___________20__ года.
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-230/2020
Перечень некоторых утративших силу приказов в области здравоохранения
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10880, опубликован 1 октября 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 187);
2) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 568 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14026, опубликован 15 сентября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);

3) "Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № ҚР ДСМ-3 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18300 болып тіркелген, 2019 жылғы 15 ақпанда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған).

3) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № ҚР ДСМ-3 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18300, опубликован 15 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).