Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының жекелеген тапсырмаларын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 177-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім):
1) 740-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:
"2-3) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға;";
2) 741-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:
"2-3) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға;".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
119-2-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде жаңа өнім үшін шикізатты, материалдарды, заттарды, құрамдастарды өңдеуге байланысты өңдеу өнеркәсібі салаларына жататын жобаларды іске асыру кезінде арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген барлық объектілер (құрылыстар, құрылысжайлар) пайдалануға берілген кезден бастап үш жыл өткен соң сатып алуға құқылы.
Тиісті объектілерде (құрылыстарда, құрылысжайларда) өнім өндіруді жүзеге асыру осы тармақшаға сәйкес жер учаскесін сатып алудың міндетті шарты болып табылады.
Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 84-бабына сәйкес арнайы экономикалық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеуі үшін мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан мәжбүрлеп иеліктен шығару жолымен мемлекеттік меншікке өткен жер учаскелеріне қатысты қолданылмайды;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте республикалық немесе өңірлік маңызы бар арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушылары осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда жер учаскесін қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасалған кезде белгіленген кадастрлық (бағалау) құнына тең баға бойынша сатып алуға құқылы.".
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации отдельных поручений Главы государства
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 177-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
1) часть третью пункта 1 статьи 740 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;";
2) часть вторую статьи 741 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
в пункте 2 статьи 119-2:
часть первую дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) после истечения трех лет с момента ввода в эксплуатацию всех объектов (строений, сооружений), предусмотренных договором об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны, при реализации проектов, относящихся к отраслям обрабатывающей промышленности, которые связаны с обработкой сырья, материалов, веществ, компонентов для нового продукта, на земельных участках, находящихся в государственной собственности.
Обязательным условием выкупа земельного участка согласно настоящему подпункту является осуществление производства продукции на соответствующих объектах (строениях, сооружениях).
Положения настоящего подпункта не применяются в отношении земельных участков, перешедших в государственную собственность путем принудительного отчуждения земельного участка для государственных нужд у собственников земельных участков и землепользователей для создания и функционирования специальных экономических зон в соответствии со статьей 84 настоящего Кодекса;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При этом участники специальной экономической или индустриальной зоны республиканского или регионального значения в случаях, предусмотренных частью первой настоящего пункта, вправе выкупить земельный участок по цене, равной кадастровой (оценочной) стоимости, установленной на момент заключения договора об осуществлении деятельности.".
3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:

1) 3-баптың 1-тармағының 17) тармақшасындағы "құруға (салуға) не қолда барларын реконструкциялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей іске асыратын және аяқталған сипаттағы" деген сөздер "құру (салу) не қолда барларын реконструкциялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту үшін бағытталған, бюджет қаражаты есебінен тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 10) тармақшасы "қорына" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 6-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі "төлемдерін," деген сөзден кейін "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдері мен шығыстарын," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 41-баптың 4-1-тармағы бірінші бөлігінің 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ұлттық экономиканың орнықты экономикалық дамуы саласында зерттеулер, нормативтік құқықтық актілердің жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу бойынша;";
5) 45-бап мынадай мазмұндағы 9-2-тармақпен толықтырылсын:
"9-2. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жалпы сипаттағы трансферттерінің көлемдері:
1) жергілікті атқарушы органдар ұсынатын, жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесіне сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 мамырындағы жағдай бойынша нақтыланған жоспар ескерілген ағымдағы шығындардың көлемдері;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған ағымдағы шығындардың болжамды көлемі;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары ұсынатын, жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесіне сәйкес қалыптастырылатын көрсеткіштер мен коэффициенттер жөніндегі ақпарат;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары ұсынатын, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға бағытталған жергілікті бюджеттік даму бағдарламалары шығындарының болжамы жөніндегі ақпарат ескеріле отырып айқындалады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптары жөніндегі қорытындының жобасын жасайды және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 1 тамызынан кешіктірілмей аяқталады.
Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптарына берілетін ақпараттың негізділігі, анықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдарының басшылары және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері жауапты болады.
Тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде қабылданған көрсеткіштерге, жергілікті бюджеттің базасына енгізілген нысаналы трансферттерге және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы заңда белгіленген қаржыландырудың ең аз көлемдеріне бюджеттік мониторингті қамтамасыз етеді.
Тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары тиісті бюджеттік бағдарламаның атқарылуы туралы талдамалық есепті қалыптастыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік мониторингтің нәтижелерін жылдың қорытындылары бойынша жібереді.
Бюджеттік мониторингті жүргізу және тиісті бюджеттік бағдарламаның атқарылуы туралы талдамалық есепті қалыптастыру бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын әдіснамалық және әдістемелік тәсілдерге сәйкес жүзеге асырылады.";

1) подпункт 17) пункта 1 статьи 3 дополнить словами ", дирекцией по реализации пилотного национального проекта в области образования в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер";
2) подпункт 10) статьи 4 после слов "компенсации потерпевшим," дополнить словами "в Фонд поддержки инфраструктуры образования,";
3) часть третью пункта 3 статьи 6 после слов "компенсации потерпевшим," дополнить словами "поступления и расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования,";
4) подпункт 14) части первой пункта 4-1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"14) по проведению исследований в области устойчивого экономического развития национальной экономики, научной экономической экспертизы проектов нормативных правовых актов;";
5) статью 45 дополнить пунктом 9-2 следующего содержания:
"9-2. Объемы трансфертов общего характера бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы определяются с учетом:
1) объемов текущих затрат с учетом уточненного плана по состоянию на 1 мая года, предшествующего планируемому периоду, в соответствии с методикой расчетов трансфертов общего характера, представляемых местными исполнительными органами;
2) прогнозного объема текущих затрат на дошкольное воспитание и обучение, на начальное, основное среднее и общее среднее образование, представляемого уполномоченным органом в области образования по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
3) информации по показателям и коэффициентам, формируемой в соответствии с методикой расчетов трансфертов общего характера, предоставляемой центральными уполномоченными органами соответствующих отраслей (сфер) по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
4) информации по прогнозу затрат местных бюджетных программ развития, направленных на реализацию документов Системы государственного планирования, предоставляемой центральными уполномоченными органами соответствующих отраслей (сфер) по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект заключения по расчетам трансфертов общего характера и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Рассмотрение и определение объемов трансфертов общего характера завершаются не позднее 1 августа текущего финансового года.
Ответственность за обоснованность, достоверность предоставляемой информации к расчетам трансфертов общего характера несут руководители центральных уполномоченных органов соответствующих отраслей (сфер) и акимы областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законами Республики Казахстан.
Центральные уполномоченные органы соответствующих отраслей (сфер) обеспечивают бюджетный мониторинг показателей, принятых при расчете трансфертов общего характера, целевых трансфертов, включенных в базу местного бюджета, и минимальных объемов финансирования, установленных законом об объемах трансфертов общего характера.
Центральные уполномоченные органы соответствующих отраслей (сфер) по итогам года направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета результаты бюджетного мониторинга для формирования аналитического отчета об исполнении соответствующей бюджетной программы.
Проведение бюджетного мониторинга и формирование аналитического отчета об исполнении соответствующей бюджетной программы осуществляются в соответствии с методологическими и методическими подходами, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

6) 46-бапта:
5-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төмен тұрған жергілікті бюджеттен бюджеттік инвестицияларды қоса қаржыландыру шарты білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберіндегі бюджеттік инвестициялық жобаларға қолданылмайды.";
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "Жоғары" деген сөз "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны қоспағанда, жоғары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялардың сметалық құнын ұлғайтуға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобада көзделген жағдайларда және тәртіппен қаржыландырылады.";
7) 49-бапта:
1-тармақтың 7), 22), 30), 31), 33), 34), 35), 36) және 37-1) тармақшалары алып тасталсын;
2-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мұнай секторы ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына және Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұл, санкциялар, өндіріп алулар;
5) мұнай секторы ұйымдарынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорына және Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер республикалық бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады.";
8) 50-бапта:
1-тармақ 8) тармақшасындағы "төлемақы облыстық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады." деген сөздер "төлемақы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;
8-2) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем облыстық бюджетке түсетін салықтық түсімдер болып табылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша объектілер операторларынан алынған қаражат;
4-3) мұнай секторы ұйымдарынан және салық салу саласындағы құқық бұзушылықтардан түсетін түсімдерді қоспағанда, сот орындаушылары, сот приставтары және сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген соттардың басқа да қызметкерлері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұл, санкциялар, өндіріп алулар;";

6) в статье 46:
пункт 5-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Условие софинансирования бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета не распространяется на бюджетные инвестиционные проекты в рамках пилотного национального проекта в области образования.";
в пункте 7:
часть первую после слов "вышестоящего бюджета," дополнить словами "за исключением пилотного национального проекта в области образования,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости местных бюджетных инвестиций, реализуемых в рамках реализации пилотного национального проекта в области образования, финансируются в случаях и порядке, которые предусмотрены пилотным национальным проектом в области образования, утвержденным Правительством Республики Казахстан.";
7) в статье 49:
подпункты 7), 22), 30), 31), 33), 34), 35), 36) и 37-1) пункта 1 исключить;
подпункты 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим и Фонд поддержки инфраструктуры образования;
5) другие неналоговые поступления в республиканский бюджет, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим и Фонд поддержки инфраструктуры образования.";
8) в статье 50:
пункт 1 дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) плата за пользование животным миром;
8-2) платеж по возмещению исторических затрат.";
пункт 2 дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-2) средства, полученные от операторов объектов по искам о возмещении вреда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
4-3) административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые судебными исполнителями, судебными приставами и другими сотрудниками судов, уполномоченными председателем суда или председательствующим в заседании суда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и правонарушений в области налогообложения;";

9) 51-бапта:
1-тармақта:
8) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, нефрасқа, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға акциздер;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен және 24) тармақшадағы "алым республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады." деген сөздер "алым;" деген сөзбен ауыстырылып, 25) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы;";
"25) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне түсетін салықтық түсімдер болып табылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат;
4-4) мұнай секторы ұйымдарынан және салық салу саласындағы құқық бұзушылықтардан түсетін түсімдерді қоспағанда, сот орындаушылары, сот приставтары және сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген соттардың басқа да қызметкерлері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұл, санкциялар, өндіріп алулар;";
10) 52-баптың 1-тармағы 8) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, нефрасқа, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға акциздер;";
11) 8-тарау мынадай мазмұндағы 52-3-баппен толықтырылсын:
"52-3-бап. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін түсімдер
Мыналар Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының мақсаттарына жеке және (немесе) заңды тұлғалардан мемлекеттік меншікке өтеусіз берілетін ақша;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық бойынша шығарылған сот актісі негізінде оларды тәркілеу нәтижесінде мемлекеттік меншікке түскен ақша;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық бойынша шығарылған сот актісі негізінде тәркіленген мүлікті өткізуден мемлекеттік меншікке түскен ақша;
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардан мемлекеттік меншікке өтеусіз берілген ақша;
5) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық немесе қылмыстық құқық бұзушылықтардың жиынтығы бойынша, егер олардың кем дегенде біреуі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық болып табылса, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган тергеп-тексеретін қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша мемлекетке келтірілген залалды өтеу нәтижесінде мемлекет кірісіне, оның ішінде мүлікті өткізуден түсетін ақша.";

9) в статье 51:
в пункте 1:
абзац седьмой подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;";
дополнить подпунктами 12-1) и 25) следующего содержания:
"12-1) плата за пользование животным миром;";
"25) платеж по возмещению исторических затрат.";
пункт 2 дополнить подпунктами 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-3) средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
4-4) административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые судебными исполнителями, судебными приставами и другими сотрудниками судов, уполномоченными председателем суда или председательствующим в заседании суда, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и правонарушений в области налогообложения;";
10) абзац седьмой подпункта 8) пункта 1 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;";
11) главу 8 дополнить статьей 52-3 следующего содержания:
"Статья 52-3. Поступления в Фонд поддержки инфраструктуры образования
Неналоговыми поступлениями в Фонд поддержки инфраструктуры образования являются:
1) деньги, безвозмездно передаваемые в государственную собственность от физических и (или) юридических лиц на цели Фонда поддержки инфраструктуры образования;
2) деньги, поступившие в государственную собственность в результате их конфискации на основании судебного акта, вынесенного по коррупционному правонарушению;
3) деньги, поступившие в государственную собственность от реализации конфискованного имущества на основании судебного акта, вынесенного по коррупционному правонарушению;
4) деньги, безвозмездно переданные в государственную собственность от физических и (или) юридических лиц;
5) деньги, в том числе от реализации имущества, поступающие в доход государства в результате возмещения ущерба, причиненного государству по коррупционному правонарушению или совокупности уголовных правонарушений, если хотя бы одно из них является коррупционным, а также уголовным правонарушениям, расследуемым уполномоченным органом по противодействию коррупции.";

12) 55-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту;";
6) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау объектілерін, оның ішінде сумен жабдықтаудың, тазарту, сорғыту жүйелерінің, кәріздік, оның ішінде кәріздік сорғы станцияларының, жылу мен электр желілерінің тарату желілерін құру және реконструкциялау;";
7) тармақша мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру;";
10) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қалалардың көшелерін салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау, оның ішінде автомобиль жолдарын, сондай-ақ олардағы жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын ағымдағы жөндеу;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) және 24) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтерді іске асыру, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру;
11) әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру;
12) тұрғын үй көмегі;
13) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу;
14) жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру;
15) мүгедектігі бар балаларды қоса алғанда, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру;
16) халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
17) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
18) жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек;
19) жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру;
20) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
21) коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтаудың, кәріздің, кәріздік сорғы станцияларының, газбен жабдықтау мен жарықтандырудың тарату желілерін жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу және жаңғырту;
22) автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу;
23) тұрғын үй қорын түгендеу;
24) шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыру.";
13) 58-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және мәселелерді қарау;";
14) 62-бапта:
тақырыптағы "және мемлекеттік органның меморандумы" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;

12) в статье 55:
в пункте 1:
абзац второй подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"дошкольное воспитание и обучение;";
абзац шестой подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"создание и реконструкция объектов водоснабжения, в том числе распределительных сетей водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, в том числе канализационных насосных станций, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;";
подпункт 7) дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:
"реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций;";
абзац третий подпункта 10) изложить в следующей редакции:
"строительство, реконструкция, ремонт и содержание улиц городов, в том числе текущий ремонт автомобильных дорог, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;";
пункт 5 дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) и 24) следующего содержания:
"10) реализация прочих услуг в области социальной помощи и социального обеспечения, в том числе размещение государственного социального заказа;
11) социальная помощь и социальное обеспечение;
12) жилищная помощь;
13) социальная адаптация лиц, не имеющих определенного места жительства;
14) социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
15) социальное обеспечение престарелых и лиц с инвалидностью, включая детей с инвалидностью;
16) обеспечение занятости населения;
17) государственная адресная социальная помощь;
18) социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
19) реализация миграционных мероприятий на местном уровне;
20) дошкольное воспитание и обучение, в том числе обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
21) проектирование, строительство, реконструкция, капитальный ремонт и модернизация распределительных сетей водоснабжения, канализации, канализационных насосных станций, газоснабжения и освещения, находящихся в коммунальной собственности;
22) текущий ремонт автомобильных дорог;
23) инвентаризация жилищного фонда;
24) реализация подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций.";
13) пункт 1 статьи 58 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) выработка предложений и рассмотрение вопросов по распределению средств Фонда поддержки инфраструктуры образования;";
14) в статье 62:
в заголовке слова "и меморандум государственного органа" исключить;
пункт 6 исключить;

15) 70-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Білім беру, дене шынықтыру және спорт, сұрыптарды сынақтан өткізу, ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету, суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу және бағалау, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларының, Қарулы Күштердің спорт, мәдениет, әуежай қызметі салаларында, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында маманданатын, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар және мемлекеттік архивтер өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджеттің есебіне жатқызылуға жатады.";
16) 74-баптың 1-тармағының екінші бөлігі 4) тармақшасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Түсіндірме жазбаға Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары бөлінісінде бюджеттік инвестициялардың, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруға бағытталған бюджеттік инвестициялардың тізбесі қоса беріледі;";
17) 79-баптың 2-тармағы екінші және үшінші бөліктерінің 1-2) тармақшалары алып тасталсын;
18) 82-баптың 8-тармағы "атқару рәсімдерін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ бюджетті атқару саласындағы орталық уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру кезінде бюджеттің атқарылу рәсімдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 83-баптағы "қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздер "қорғаныс қабілетін, ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 88-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсауға (Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты);

15) пункт 1 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах образования, физической культуры и спорта, сортоиспытания, агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, Вооруженных Сил, специализирующимися в области спорта, культуры, аэропортовской деятельности, сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, а также государственными библиотеками, государственными музеями, музеями-заповедниками и государственными архивами, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
16) часть третью подпункта 4) части второй пункта 1 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"К пояснительной записке прилагается перечень бюджетных инвестиций, в том числе направленных на реализацию проектов государственно-частного партнерства, в разрезе документов Системы государственного планирования;";
17) подпункты 1-2) частей второй и третьей пункта 2 статьи 79 исключить;
18) пункт 8 статьи 82 дополнить словами ", а также процедур исполнения бюджета при реализации пилотного национального проекта в области образования, которые определяются уполномоченным органом в области образования по согласованию с центральным уполномоченным органом в области исполнения бюджета";
19) в статье 83 слова "и национальной безопасности страны" заменить словами ", национальной безопасности страны и реализации пилотного национального проекта в области образования";
20) в статье 88:
пункт 1 дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 13-1) следующего содержания:
"12-1) с зачислением поступлений денег, направляемых в Фонд поддержки инфраструктуры образования, и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования (счет Фонда поддержки инфраструктуры образования);

12-2) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсауға (білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты);";
"13-1) бюджеттік ақшаны есепке жатқызуға және оларды білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына (білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты);";
2-тармақтың бірінші бөлігі "өтемақы қорының," деген сөздерден кейін "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының," деген сөздермен толықтырылсын;
21) 90-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "өтемақы қоры" деген сөздерден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 92-бапта:
тақырып "өтемақы қоры" деген сөздерден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
1 және 2-тармақтар "өтемақы қоры" деген сөздерден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 94-бапта:
тақырыптағы "бюджеттен қайтару не оларды берешекті өтеу шотын" деген сөздер "бюджеттен, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан қайтару не оларды берешекті өтеу есебіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлік "бюджеттен" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік:
"бюджетке" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
"бюджеттен" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік:
"бюджетке" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
"бюджеттен" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "Бюджетке" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
"түсетін түсімдерді алуға," деген сөздер ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді алуға, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
"түсетін сомалардың, қарыздардың бюджетке артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен" деген сөздер "түсетін түсімдердің, қарыздардың бюджетке, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "бюджеттен" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан, Жәбірленушілерге өтемақы қорынан" деген сөздермен толықтырылсын;

12-2) с зачислением поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования (счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования);";
"13-1) с зачислением бюджетных денег и их использованием дирекцией по реализации пилотного национального проекта в области образования на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного национального проекта в области образования (счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования);";
часть первую пункта 2 после слов "компенсации потерпевшим," дополнить словами "Фонда поддержки инфраструктуры образования,";
21) подпункт 2) пункта 2 статьи 90 после слов "компенсации потерпевшим" дополнить словами ", Фондом поддержки инфраструктуры образования";
22) в статье 92:
заголовок после слов "компенсации потерпевшим" дополнить словами ", Фондом поддержки инфраструктуры образования";
пункты 1 и 2 после слов "компенсации потерпевшим" дополнить словами ", Фондом поддержки инфраструктуры образования";
23) в статье 94:
заголовок после слов "из бюджета" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";
в пункте 1:
часть первую после слов "из бюджета" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";
часть вторую:
после слов "из бюджета" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";
после слов "в бюджет," дополнить словами "Фонд поддержки инфраструктуры образования, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим,";
часть третью:
после слов "в бюджет," дополнить словами "Фонд поддержки инфраструктуры образования, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим,";
после слов "из бюджета" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";
пункт 2 после слов "в бюджет," дополнить словами "Фонд поддержки инфраструктуры образования, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим,";
в части первой пункта 3:
слова "за возврат из бюджета" заменить словами "Фонд поддержки инфраструктуры образования, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, а также за возврат из бюджета, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";
после слов "в бюджет" дополнить словами ", Фонд поддержки инфраструктуры образования, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим";
пункт 5 после слов "из бюджета" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим";

24) 97-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның жергілікті бюджеттік бағдарламасы әкімшісінің қаражатты аударуы дирекция ұсынған қаржыландыру жоспарына сәйкес жасалған шарттар бойынша қаражатты аударуға арналған өтінімдер негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 5-3, 5-4, 6-3 және 6-4-тармақтармен толықтырылсын:
"5-3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының төлемдерін жүргізу кезінде, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы орган шотын ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: тауарларды беру туралы шот-фактура немесе жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрі көшірмелерінің бар-жоғын;
2) Қазақстан Республикасы банк заңнамасының нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығына қойылатын талаптарына сәйкестігін тексеруді білдіреді.
5-4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: электрондық шот-фактураның және орындалған жұмыстардың құны туралы анықтаманың бар-жоғын;
2) Қазақстан Республикасы банк заңнамасының нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығына қойылатын талаптарына сәйкестігін тексеруді білдіреді.";
"6-3. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу және оларды пайдалану кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі және Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын пайдалануға жауапты тиісті атқарушы органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
6-4. Осы баптың 5-4-тармағында көрсетілген растаушы құжаттардың анықтығы мен негізділігі үшін білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
25) 98-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі:
"өтемақы қорының" деген сөздерден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының" деген сөздермен толықтырылсын;
"бақылау шоттарына" деген сөздерден кейін ", білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотына" деген сөздермен толықтырылсын;

24) в статье 97:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Перечисление средств администратором местной бюджетной программы дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования осуществляется на основании представленных дирекцией заявок на перечисление средств по заключенным договорам в соответствии с планом финансирования в пределах указанных в них сумм на текущий финансовый год.";
дополнить пунктами 5-3, 5-4, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"5-3. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан к полноте и правильности заполнения формы.
5-4. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей со счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: электронного счета-фактуры и справки о стоимости выполненных работ;
2) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан к полноте и правильности заполнения формы.";
"6-3. При выделении средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и их использовании несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, аким области, города республиканского значения, столицы и первый руководитель соответствующего исполнительного органа, ответственного за использование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования.
6-4. Ответственность, установленная законами Республики Казахстан, за достоверность и обоснованность подтверждающих документов, указанных в пункте 5-4 настоящей статьи, несет дирекция по реализации пилотного национального проекта в области образования.";
25) часть первую пункта 3 статьи 98:
после слов "связанных грантов," дополнить словами "Фонда поддержки инфраструктуры образования,";
дополнить словами ", на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования";

26) 104-бапта:
3-1-тармақ "қорының" деген сөзден кейін ", Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатын одан әрі пайдалануға;
4-3) өткен қаржы жылында міндеттемелер қабылданбаған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) тиісті бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша және бюджеттік мониторинг негізінде олардың нысаналы мақсатын өзгертпей, одан әрі қаржыландыруға пайдаланылуы мүмкін.
Бюджет комиссиясының тиісті ұсынысы бюджетті түзету жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін әзірленеді.";
27) 124-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдері мен шығыстары туралы есепті;";
4) тармақша үшінші абзацындағы "есепті қамтиды." деген сөздер "есепті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қамтиды.";
28) 6-бөлім мынадай мазмұндағы 26-1-тараумен толықтырылсын:
"26-1-тарау. Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндама
134-1-бап. Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру
1. Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндама (бұдан әрі – ұлттық баяндама) мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару тиімділігін кешенді талдауды қамтитын құжат болып табылады.
2. Ұлттық баяндама мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқаруға байланысты қызметтің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырылады.
3. Ұлттық баяндаманы мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады және онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) мемлекеттік активтердің есепті кезеңдегі жай-күйі туралы талдамалық ақпарат;
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есепті кезеңдегі қызметі туралы ақпарат;
3) мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару тетіктерін одан әрі дамыту жөніндегі тұжырымдар мен ұсыныстар;
4) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі өзге де деректер.
4. Ұлттық баяндаманы қалыптастыру тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
134-2-бап. Ұлттық баяндаманы ұсыну және бекіту

26) в статье 104:
пункт 3-1 после слова "потерпевшим" дополнить словами ", Фонда поддержки инфраструктуры образования";
пункт 4 дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-2) дальнейшее использование неиспользованных (недоиспользованных) бюджетных средств бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет резерва на инициативы Президента Республики Казахстан;
4-3) дальнейшее финансирование бюджетных программ (подпрограмм), по которым обязательства не приняты в прошедшем финансовом году, без изменения их целевого назначения по предложению соответствующей бюджетной комиссии и на основании бюджетного мониторинга.
Соответствующее предложение бюджетной комиссии вырабатывается до 1 декабря года, предшествующего году корректировки бюджета;";
27) в пункте 1 статьи 124:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"отчет о поступлениях и расходах Фонда поддержки инфраструктуры образования;";
подпункт 4) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором.";
28) раздел 6 дополнить главой 26-1 следующего содержания:
"Глава 26-1. Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором
Статья 134-1. Формирование национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором
1. Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором (далее – национальный доклад) является документом, содержащим комплексный анализ эффективности управления государственными активами и квазигосударственным сектором.
2. Национальный доклад формируется в целях обеспечения прозрачности деятельности, связанной с управлением государственными активами и квазигосударственным сектором.
3. Национальный доклад формируется уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и должен содержать:
1) аналитическую информацию о состоянии государственных активов за отчетный период;
2) информацию о деятельности субъектов квазигосударственного сектора за отчетный период;
3) выводы и предложения по дальнейшему развитию механизмов управления государственными активами и квазигосударственным сектором;
4) иные данные по управлению государственным имуществом.
4. Порядок формирования национального доклада утверждается центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Статья 134-2. Представление и утверждение национального доклада

1. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын ұлттық баяндаманы Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі ұлттық баяндама бекітілгеннен кейін оны ақпарат ретінде Қазақстан Республикасының Парламентіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
3. Ұлттық баяндама туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.";
29) 151-бапта:
14-тармақ "инвестицияларын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестицияларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде бюджеттік инвестицияларды жоспарлау мен іске асыру тәртібін бюджеттік жоспарлау және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
30) 153-бап мынадай мазмұндағы 22-тармақпен толықтырылсын:
"22. Осы баптың нормалары білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларға қолданылмайды.";
31) 154-1-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "экономикалық қорытындының немесе" деген сөздерден кейін "әлеуетті жекеше әріптес жекеше бастаманы іске асыру шеңберінде әзірлеген конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасына қорытындының немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына, егер көрсетілген құжаттарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары көзделсе, қолданылмайды.";
32) 154-3-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасы, оның ішінде техникалық-экономикалық негіздеме Қазақстан Республикасының заңнамасында, жекеше бастама негізінде іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында көзделген жағдайларда, осы баптың 1 және 2-тармақтары қолданылмай, Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленеді.";
33) 156-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына, егер көрсетілген құжаттарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары көзделсе, қолданылмайды.";

1. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом ежегодно представляет национальный доклад на утверждение Правительству Республики Казахстан.
2. Правительство Республики Казахстан после утверждения национального доклада представляет его в порядке информации в Парламент Республики Казахстан не позднее 1 ноября года, следующего за отчетным годом.
3. Информация о национальном докладе публикуется в средствах массовой информации.";
29) в статье 151:
пункт 14 после слова "деятельность," дополнить словами "а также бюджетных инвестиций, реализуемых в рамках пилотного национального проекта в области образования,";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. Порядок планирования и реализации бюджетных инвестиций в рамках пилотного национального проекта в области образования определяется уполномоченным органом в области образования по согласованию с центральными уполномоченными органами по бюджетному планированию и государственному планированию.";
30) статью 153 дополнить пунктом 22 следующего содержания:
"22. Нормы настоящей статьи не распространяются на бюджетные инвестиционные проекты, реализуемые в рамках пилотного национального проекта в области образования.";
31) в пункте 1 статьи 154-1:
в абзаце первом части первой слова "или заключения на" заменить словами "или заключения на проект информационного листа конкурсной документации, разработанный потенциальным частным партнером в рамках реализации частной инициативы, или заключения на";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не применяются к проектам государственно-частного партнерства, планируемым в рамках концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, если в указанных документах предусмотрены базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки.";
32) статью 154-3 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Конкурсная документация проектов государственно-частного партнерства, в том числе технико-экономическое обоснование, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, проектами государственно-частного партнерства, реализуемыми на основании частной инициативы, разрабатывается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства без применения пунктов 1 и 2 настоящей статьи.";
33) часть третью пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не применяются к проектам государственно-частного партнерства, планируемым в рамках концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, если в указанных документах предусмотрены базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки.";

34) 160-баптың 7-тармағы "сыйақыны" деген сөзден кейін ", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін қоса қаржыландыруды, мемлекеттің тұтыну кепілдігін" деген сөздермен толықтырылсын;
35) 48-тарау мынадай мазмұндағы 243-7-баппен толықтырылсын:
"243-7-бап. 2023 қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау ерекшеліктері
2023 қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау осы Кодекстің 12-бабының 6-тармағы қолданылмай жүзеге асырылады.".
4. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
161-баптың жетінші бөлігінің екінші абзацы "электрондық ақшаға," деген сөздерден кейін "жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеуге арналған субсидиялар түрінде алынған, тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға," деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 70-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында инвестициялық және пайдалану кезеңдерінің болуы.
Инвестициялық кезең мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін жобалауды (қажет болған жағдайда), салуды және (немесе) реконструкциялауды және (немесе) жаңғыртуды не құруды қамтиды. Пайдалану кезеңі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін оның функционалдық мақсатына сәйкес пайдалануды не мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің инфрақұрылымына техникалық қызмет көрсетуді, не оны басқаруды қамтиды;";
2) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде құрылатын (оның ішінде салынатын және қажет болған жағдайда жобаланатын) және (немесе) реконструкцияланатын және (немесе) жаңғыртылатын, сондай-ақ пайдаланылатын ғимараттар, құрылысжайлар және (немесе) жабдық, мүліктік кешендер, зияткерлік шығармашылық қызметтің нәтижелері мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері болып табылады.";
3) 73-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігі қағидаты – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау мен іске асыру процестері туралы ақпаратқа ашық қол жеткізу;";
4) 82-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы сауда саясаты жөніндегі консультативтік-кеңесші органның шешімі негізінде ішкі нарықта елеулі маңызды тауарлар тізбесіне енгізілген азық-түлік тауарларының немесе өзге де тауарлардың аса жетіспеушілігін болғызбау не азайту және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тыйым салулар мен сандық шектеулер және кедендік-тарифтік реттеу шараларын енгізуге;";

34) пункт 7 статьи 160 после слова "собственности," дополнить словами "софинансирования, гарантии потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства,";
35) главу 48 дополнить статьей 243-7 следующего содержания:
"Статья 243-7. Особенности уточнения республиканского бюджета на 2023 финансовый год
Уточнение республиканского бюджета на 2023 финансовый год осуществляется без применения пункта 6 статьи 12 настоящего Кодекса.".
4. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
абзац второй части седьмой статьи 161 после слов "в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения," дополнить словами "на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, полученные в виде субсидий, предназначенных для оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде,".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) статью 70 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) наличие инвестиционного и эксплуатационного периодов в проекте государственно-частного партнерства.
Инвестиционный период включает проектирование (в случае необходимости), строительство и (или) реконструкцию, и (или) модернизацию либо создание объекта государственно-частного партнерства. Эксплуатационный период включает эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства в соответствии с его функциональным назначением либо техническое обслуживание, либо управление инфраструктурой объекта государственно-частного партнерства;";
2) статью 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Объекты государственно-частного партнерства
Объектами государственно-частного партнерства являются здания, сооружения и (или) оборудование, имущественные комплексы, результаты интеллектуальной творческой деятельности, которые создаются (в том числе строятся и в случае необходимости проектируются) и (или) реконструируются, и (или) модернизируются, а также эксплуатируются в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства.";
3) пункт 2 статьи 73 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) принцип прозрачности и доступности информации – открытый доступ к информации о процессах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства в пределах, установленных законами Республики Казахстан;";
4) часть вторую пункта 3 статьи 82 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) введение запретов и количественных ограничений и мер таможенно-тарифного регулирования в целях предотвращения либо уменьшения критического недостатка на внутреннем рынке продовольственных или иных товаров, включенных в перечень существенно важных товаров, и обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан на основании решения консультативно-совещательного органа по торговой политике при Правительстве Республики Казахстан;";

5) 90-бапта:
1) тармақшадағы "және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды" деген сөздер алып тасталсын;
2-4) және 2-5) тармақшалар алып тасталсын;
6) 90-6-бап мынадай мазмұндағы 39-5) тармақшамен толықтырылсын:
"39-5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды, республикалық мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасын, оның ішінде оларға жекеше әріптестердің мемлекеттік функциялардың іске асырылуын қамтамасыз етуін көздейтін жобалар бойынша бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына қатысты бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келіседі;";
7) 92-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң креативті индустриялар саласындағы қызметі;";
8) 116-баптың 3-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуге;";
11) тармақшадағы "шекті бағасын" деген сөздер "бағасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 122-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"122-бап. Бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуге баға белгілеу
1. Мемлекет Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасына сәйкес мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге бағаларды реттейді.
2. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген, стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге шектi бағаларды белгілейді.

5) в статье 90:
в подпункте 1) слова "и государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары" исключить;
подпункты 2-4) и 2-5) исключить;
6) статью 90-6 дополнить подпунктом 39-5) следующего содержания:
"39-5) согласовывает в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бизнес-план к республиканскому проекту государственно-частного партнерства, инвестиционное предложение республиканского государственного инвестиционного проекта, конкурсную (аукционную) документацию республиканского проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в части, относящейся в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, по проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций;";
7) пункт 1 статьи 92 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) деятельность субъектов частного предпринимательства в сфере креативных индустрий;";
8) в пункте 3 статьи 116:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, и оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен;";
в подпункте 11) слова "предельной цены" заменить словом "цен";
9) статью 122 изложить в следующей редакции:
"Статья 122. Ценообразование на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, и на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен
1. Государство регулирует цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов.
2. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере естественных монополий, в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов, устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, на которые установлено государственное регулирование цен.

3. Мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілер мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы өткізу кезінде бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізудің белгіленген шекті бағаларынан асырмауға міндетті.
Мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізушілер бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге белгіленген шекті бағалардан асырмауға міндетті.
4. Мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге бағалар мемлекеттік реттелген жағдайда, шекті бағалар айына бір реттен асырылмай белгіленеді.";
10) 124-2-бапта:
тақырыптағы "газдың шекті бағасын" деген сөздер "газ бағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"газдың шекті бағасын бекітеді" деген сөздер "газ бағасын бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 193-бапта:
3-тармақта:
екінші бөлік "кәсіпорын," деген сөзден кейін "акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген талап Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторына және дауыс беретін акцияларының елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, бағалы қағаздардың бастапқы нарығында акцияларды орналастырған заңды тұлғаларға, сондай-ақ олармен үлестес тұлғаларға қолданылмайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нарық субъектілеріне осы баптың талаптарын бұза отырып, бәсекелес нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге және (немесе) сатып алуға өзге де айрықша немесе артықшылықты құқықтар беруге тыйым салынады.";
12) мынадай мазмұндағы 282-2-баппен толықтырылсын:
"282-2-бап. Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері
1. Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалады.
2. Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялық тартымдылығын жақсарту бойынша талдамалық зерттеулер жүргізеді;
2) инвесторлардың қызметін қолдап отыруды қамтамасыз етеді, оның ішінде инвесторлардың мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарымен, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерімен, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен кездесулерін ұйымдастырады, инвестициялық тақырып бойынша бизнес-форумдар, конференциялар мен семинарлар өткізеді, жұмыс істеп тұрған және перспективалы инвесторлардың дерекқорын қалыптастырады және жүргізеді, туындайтын мәселелерді шешуде инвесторларға жәрдемдеседі;

3. Розничные реализаторы нефтепродуктов при реализации нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции обязаны не превышать установленные предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен.
Оптовые реализаторы нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций обязаны не превышать установленные предельные цены на оптовую реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен.
4. В случае государственного регулирования цен на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, предельные цены устанавливаются не более одного раза в месяц.";
10) в статье 124-2:
в заголовке слова "предельной цены" заменить словом "цен";
слова "утверждается предельная цена" заменить словами "утверждаются цены";
11) в статье 193:
в пункте 3:
часть вторую после слова "ответственностью," дополнить словами "сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требование, указанное в части второй настоящего пункта, не распространяется на Единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров и юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, разместивших акции на первичном рынке ценных бумаг, а также аффилированных с ними лиц.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Запрещается предоставление субъектам рынка иных исключительных или преимущественных прав на производство, реализацию и (или) покупку какого-либо товара на конкурентном рынке в нарушение требований настоящей статьи.";
12) дополнить статьей 282-2 следующего содержания:
"Статья 282-2. Национальная компания в области привлечения инвестиций и ее региональные представители и представительства
1. Национальная компания в области привлечения инвестиций определяется решением Правительства Республики Казахстан.
2. Национальная компания в области привлечения инвестиций и ее региональные представители и представительства:
1) проводят аналитические исследования по улучшению инвестиционной привлекательности Республики Казахстан;
2) обеспечивают сопровождение деятельности инвесторов, в том числе организовывают встречи инвесторов с должностными лицами государственных органов, субъектами промышленно-инновационной деятельности, а также объединениями субъектов частного предпринимательства, проводят бизнес-форумы, конференции и семинары по инвестиционной тематике, формируют и ведут базу данных действующих и перспективных инвесторов, оказывают содействие инвесторам в решении возникающих вопросов;

3) Қазақстан Республикасының қолайлы инвестициялық имиджін ілгерілетеді, оның ішінде инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпарат береді;
4) инвесторлармен келіссөздердің қорытындылары бойынша қол жеткізілген ресми уағдаластықтардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді;
5) инвесторлардың қатысуымен іске асырылатын өнеркәсіптік-инновациялық жобаларға мониторинг жүргізеді;
6) инвесторлардың мемлекеттік қызметтерді, сондай-ақ өзге ұйымдар көрсететін басқа да қызметтерді алуын қолдап отыру бөлігінде инвесторлармен "бір терезе" қағидаты бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
7) өнеркәсіптік өнімді, оның ішінде басым тауарлар тізбесіне сәйкес өндіруге инвесторларды тарту бойынша жұмыс жүргізеді.";
13) 289-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "5-тармағында" деген сөздер "4-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 295-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"295-2-бап. Инвестициялар туралы келісім
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген тұлға мен заңды тұлға, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының юрисдикциясында тіркелген заңды тұлға арасында жасалатын, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің жеті жарым миллион еселенген мөлшерінен кем емес мөлшерде инвестицияларды жүзеге асыруды көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шарт инвестициялар туралы келісім болып табылады.
Инвестициялар туралы келісімде инвестициялар туралы келісім жасалған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген преференциялар мен жеңілдіктер беру шарттары мен тәртібі айқындалады, сондай-ақ инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғалар үшін қарсы міндеттемелер белгіленеді.
Инвестициялар туралы келісімдер мынадай қызмет түрлеріндегі жобаларды іске асыру үшін жасалмайды:
1) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына байланысты қызмет;
2) акцизделетін өнімді өндіру және (немесе) көтерме саудада өткізу;
3) лотерея өткізу;
4) ойын бизнесі саласындағы қызмет;
5) радиоактивті материалдардың айналымына байланысты қызмет;
6) банк қызметі (не банк операцияларының жекелеген түрлері) және сақтандыру нарығындағы қызмет (сақтандыру агентінің қызметінен басқа);
7) аудиторлық қызмет;
8) бағалы қағаздар нарығындағы кәсіптік қызмет;
9) цифрлық майнинг саласындағы қызмет;
10) кредиттік бюролардың қызметі;
11) күзет қызметі;
12) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына байланысты қызмет;

3) продвигают благоприятный инвестиционный имидж Республики Казахстан, в том числе предоставляют информацию об инвестиционных возможностях;
4) проводят мониторинг реализации официальных договоренностей, достигнутых по итогам переговоров с инвесторами;
5) проводят мониторинг промышленно-инновационных проектов, реализуемых с участием инвесторов;
6) взаимодействуют с инвесторами по принципу "одного окна" в части сопровождения инвесторов в получении государственных услуг, а также других услуг, оказываемых иными организациями;
7) проводят работу по привлечению инвесторов в производство промышленной продукции, в том числе согласно перечню приоритетных товаров.";
13) в части второй пункта 1 статьи 289 слова "пунктом 5" заменить словами "пунктом 4";
14) статью 295-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 295-2. Соглашение об инвестициях
1. Соглашением об инвестициях является договор на реализацию инвестиционного проекта, заключаемый на основании решения Правительства Республики Казахстан между лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, и юридическим лицом, в том числе зарегистрированным в юрисдикции Международного финансового центра "Астана", предусматривающий осуществление инвестиций в размере не менее семи с половиной миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Соглашением об инвестициях определяются условия и порядок предоставления преференций и льгот, предусмотренных законодательством Республики Казахстан на момент заключения соглашения об инвестициях, а также устанавливаются встречные обязательства для юридических лиц, заключивших соглашение об инвестициях.
Соглашения об инвестициях не могут заключаться для реализации проектов в следующих видах деятельности:
1) деятельность, связанная с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) производство и (или) оптовая реализация подакцизной продукции;
3) проведение лотереи;
4) деятельность в сфере игорного бизнеса;
5) деятельность, связанная с оборотом радиоактивных материалов;
6) банковская деятельность (либо отдельные виды банковских операций) и деятельность на страховом рынке (кроме деятельности страхового агента);
7) аудиторская деятельность;
8) профессиональная деятельность на рынке ценных бумаг;
9) деятельность в сфере цифрового майнинга;
10) деятельность кредитных бюро;
11) охранная деятельность;
12) деятельность, связанная с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;

13) жер қойнауын пайдалану саласындағы қызмет, оның ішінде кен іздеушілердің қызметі;
14) пайдалы қазбаларды өткізу, оның ішінде трейдерлердің қызметі, көмір, мұнай өткізу жөніндегі қызмет.
2. Инвестициялар туралы келісімнің мерзімі, оны өзгертудің және бұзудың тәртібі мен шарттары инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган бекіткен инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларында белгіленген.
3. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардан туындайтын ережелерді, сондай-ақ тараптардың келісімі бойынша инвестициялар туралы келісімге өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда инвестициялар туралы келісімнің ережелері жасалған күнінен бастап жиырма бес жыл бойы өз күшін сақтайды.";
15) 295-3-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен заңды тұлға арасында жасалатын, заңды тұлғаның мұндай келісімді жасасуға өтінім берілген жылды қоса алғанда, сегіз жыл ішінде, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және оны жасасуға өтінім берілген жылдың 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің жетпіс бес миллион еселенген мөлшерінен кем емес жиынтық мөлшерінде, капиталдандырылатын кейінгі шығыстарды және (немесе) жаңа тіркелген активтерді сатып алуға, өндіруге, салуға арналған шығыстарды қаржыландыру жөніндегі, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес тіркелген активтердің құнын ұлғайтатын басқа да шығындарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерін көздейтін шарт инвестициялық міндеттемелер туралы келісім болып табылады.
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғамен инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан жағдайда мұндай келісім тек қана пайдалы қатты қазбаларды өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы қызмет бойынша жасалады.
2. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін заңды тұлғамен жасалады:
1) көмірсутекті пайдалы қазбаларды өндіретін жер қойнауын пайдаланушылар мен мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, заңды тұлға тауар өндіруші болып табылады. Осы баптың мақсаттары үшін тауар өндіруші деп инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасуға өтінім берілген жылдың алдындағы жылдағы жиынтық жылдық кірісінің кемінде жетпіс пайызын өз өндірісінің тауарларын өткізуден не осындай тұлға өндірген пайдалы қазбаларды және (немесе) осындай тұлғаның пайдалы қазбаларды қайта өңдеуі нәтижесінде алынған өнімді өткізуден түсетін кіріс құрайтын заңды тұлға түсініледі;

13) деятельность в сфере недропользования, в том числе деятельность старателей;
14) реализация полезных ископаемых, в том числе деятельность трейдеров, деятельность по реализации угля, нефти.
2. Срок, порядок и условия изменения и расторжения соглашения об инвестициях установлены в правилах заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях, утвержденных уполномоченным органом по инвестициям.
3. Положения соглашения об инвестициях сохраняют свое действие в течение двадцати пяти лет со дня его заключения в случае изменения законодательства Республики Казахстан, за исключением тех положений, которые вытекают из международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, а также случаев внесения изменений в соглашение об инвестициях по соглашению сторон.";
15) в статье 295-3:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Соглашением об инвестиционных обязательствах является договор, заключаемый между Правительством Республики Казахстан и юридическим лицом, предусматривающий обязательства юридического лица по финансированию капитализируемых последующих расходов и (или) расходов на приобретение, производство, строительство новых фиксированных активов, а также по финансированию других затрат, увеличивающих стоимость фиксированных активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в течение восьми лет, включая год подачи заявки на заключение такого соглашения, суммарно в размере не менее семидесятипятимиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января года, в котором подана заявка на его заключение.
В случае заключения соглашения об инвестиционных обязательствах с юридическим лицом, осуществляющим деятельность в сфере добычи и (или) переработки твердых полезных ископаемых, такое соглашение заключается исключительно по деятельности в сфере добычи и (или) переработки твердых полезных ископаемых.
2. Соглашение об инвестиционных обязательствах заключается с юридическим лицом, соответствующим одновременно следующим условиям:
1) юридическое лицо является товаропроизводителем, за исключением недропользователей, добывающих углеводородные полезные ископаемые, и производителей нефтепродуктов. Под товаропроизводителем для целей настоящей статьи понимается юридическое лицо, у которого не менее семидесяти процентов в совокупном годовом доходе за год, предшествовавший году подачи заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах, составляет доход от реализации товаров собственного производства либо от реализации добытых таким лицом полезных ископаемых и (или) продукции, полученной в результате переработки таким лицом полезных ископаемых;

2) заңды тұлға осы Кодекске сәйкес ірі немесе орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылады;
3) акцизделетін тауарларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асырмайды;
4) арнаулы салық режимдерін қолданбайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген соманың кемінде елу пайызын қаржыландыру, инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасуға өтінім берілген жылды қоса алғанда, алғашқы төрт жыл ішінде жүзеге асырылуға тиіс.".
6. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
156-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацы "тұрғын үй төлемдеріне," деген сөздерден кейін "жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға," деген сөздермен толықтырылсын.
7. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 532-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556 және 558-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін;";
6) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 және 313-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 және 368-баптары бойынша;";
9) тармақшадағы "автокөлік құралының" деген сөздер "жүк автомобилінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) егер тауарларды жөнелту (шығару, транзиттеу) елінің кедендік декларациясын уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша толтыру тауарларды жөнелту (шығару, транзиттеу) елінде көзделсе, кедендік декларациялау кезінде мұндай кедендік декларациялардың көшірмелерін ұсынуға келісім беру туралы міндеттеменің болуы.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген шарттар;";

2) юридическое лицо является субъектом крупного или среднего предпринимательства в соответствии с настоящим Кодексом;
3) не осуществляет деятельность по производству подакцизных товаров;
4) не применяет специальные налоговые режимы.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"При этом финансирование не менее пятидесяти процентов от суммы, предусмотренной частью первой пункта 1 настоящей статьи, должно быть осуществлено в течение первых четырех лет, включая год подачи заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах.".
6. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
абзац второй подпункта 1) части первой статьи 156 после слов "жилищные выплаты" дополнить словами ", на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) в статье 532:
в пункте 1:
абзац второй подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"за административные правонарушения по статьям 275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
абзац второй подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"по статьям 184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 и 313 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 и 368 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
в подпункте 9) слова "автотранспортных средств" заменить словами "грузовых автомобилей";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) наличие обязательства о согласии на представление при таможенном декларировании копий таможенных деклараций страны отправления (происхождения, транзита) товаров, если заполнение такой таможенной декларации предусмотрено в стране отправления (происхождения, транзита) товаров по форме, утвержденной уполномоченным органом.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) условия, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 10) и 11) пункта 1 настоящей статьи;";

2) 533-баптың 14-тармағындағы "және 8)" деген сөздер ", 8) және 11)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 534-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша:
"137-бабының 4-тармағына" деген сөздерден кейін ", 417-бабының 3-1 және 8-тармақтарына, 419-бабының 5-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Хабарламаға осы Кодекстің 55-тарауында көзделген тәртіппен шағым жасалған жағдайда, куәліктің қолданысын тоқтата тұру шағым бойынша шешім шығарылғаннан немесе шағым жасалған хабарлама бойынша сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін жүзеге асырылады;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес берешектің (бересінің) туындауы;";
11) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар акцияларының он және одан көп пайызына ие акционерлер, мұндай заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасында 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 және 313-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 және 368-баптары бойынша қылмыстық іс қозғау;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556 және 558-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау.";
4-тармақта:
"5)," деген цифрдан кейін "5-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;
"және 10)" деген сөздер ", 10), 12) және 13)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы баптың 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған куәліктің қолданысы соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды адамның) қаулының күшін жою не істі тоқтату туралы шешімі күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайта басталады.";
7-тармақта:
5) тармақшадағы "275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552" деген цифрлар "275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) тармақшаның бірінші абзацындағы "190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312", "214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367" деген сөздер тиісінше "184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 және 313", "198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 және 368" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер уәкілетті экономикалық операторға қатысты кедендік тексеру нысанында кедендік бақылау жүргізілсе, уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен алып тастау осындай тексеру аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.";

2) в пункте 14 статьи 533 слова "и 8)" заменить словами ", 8) и 11)";
3) в статье 534:
в пункте 1:
подпункт 5):
после слов "статьи 137" дополнить словами ", пунктами 3-1 и 8 статьи 417, пунктом 5 статьи 419 настоящего Кодекса";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае обжалования уведомления в порядке, предусмотренном главой 55 настоящего Кодекса, приостановление действия свидетельства осуществляется после вынесения решения по жалобе или вступления в законную силу судебного акта по обжалуемому уведомлению;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) возникновение задолженности (недоимки) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;";
абзац первый подпункта 11) изложить в следующей редакции:
"11) возбуждение в Республике Казахстан уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся акционерами, имеющими десять и более процентов акций юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов, учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами таких юридических лиц, по статьям 184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 и 313 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 и 368 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) возбуждение дела об административном правонарушении по статьям 275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
в пункте 4:
после цифры "5)," дополнить цифрами "5-1),";
слова "и 10)" заменить словами ", 10), 12) и 13)";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Действие свидетельства, приостановленного по основаниям, предусмотренным подпунктом 13) пункта 1 настоящей статьи, возобновляется в течение пяти рабочих дней со дня вступления в силу решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица) об отмене постановления либо прекращения дела.";
в пункте 7:
в подпункте 5) цифры "275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552" заменить цифрами "275, 277, 280, 280-1, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543, 544, 545, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556";
в абзаце первом подпункта 6) слова "190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312", "214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367" заменить соответственно словами "184, 190, 192-1, 193, 200, 207, 209, 213, 214, 216, 216-1, 218, 219, 221, 222, 222-1, 226, 228, 231, 233, 233-1, 235-1, 243, 250, 259, 311, 312 и 313", "198, 214, 216, 218, 223, 232, 234, 235, 236, 238, 239, 241, 242, 244, 245, 246, 248, 250, 253, 255, 256, 263, 275, 286, 297, 366, 367 и 368";
пункт 8 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Если в отношении уполномоченного экономического оператора проводится таможенный контроль в форме таможенной проверки, исключение из реестра уполномоченных экономических операторов осуществляется не позднее десяти рабочих дней со дня даты завершения такой проверки.";

4) 541-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "7) тармақшасында" деген сөздер "7), 9), 10) және 11) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "және 137-бабының 4-тармағына" деген сөздер ", 137-бабының 4-тармағына, 417-бабының 3-1 және 8-тармақтарына және 419-бабының 5-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Хабарламаға шағым жасалған жағдайда оны орындау мерзімі осы Кодекстің 55-тарауына сәйкес тоқтатыла тұрады.";
5) 570-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 9) және 11) тармақшаларында белгіленген уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне заңды тұлғаны қосу шарттары енгізілгенге дейін уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар осы Кодекстің 532-бабы 1-тармағының 9) және 11) тармақшалары қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметін көрсетілген шарттарға сәйкес келтіреді.".
8. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 173-баптың 9-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Келісімшарттың өндіру кезеңін ұзарту шарттарының Қазақстан Республикасы үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілген шарттарға қарағанда пайдасы аз болмауы тиіс.";
2) 277-баптың 3-тармағының отыз бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"173, 174-баптарда, 176-баптың 7 және 8-тармақтарында, 178181-баптарда;";
3) 278-баптың 12-тармағының он бірінші бөлігі "көмірсутектер" деген сөзден кейін "мен уран" деген сөздермен толықтырылсын.
9. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
175-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін мыналардың:
1) осы Кодекстің 4-бабы бірінші бөлігінің 12) және 16) тармақшаларының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөліктің 16) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"16) жолданым – әкімшілік органға немесе лауазымды адамға жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) немесе ауызша нысанда, сондай-ақ бейнеконференцбайланыс нысанында жіберілген өтініш немесе шағым;";
2) осы Кодекстің 64-бабының бесінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференцбайланыс арқылы жүгіну тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.".

4) в пункте 1 статьи 541:
в подпункте 1) слова "подпунктом 7)" заменить словами "подпунктами 7), 9), 10) и 11)";
в подпункте 4) слова "и пунктом 4 статьи 137" заменить словами ", пунктом 4 статьи 137, пунктами 3-1 и 8 статьи 417 и пунктом 5 статьи 419";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае обжалования уведомления срок его исполнения приостанавливается в соответствии с главой 55 настоящего Кодекса.";
5) статью 570 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Юридические лица, включенные в реестр уполномоченных экономических операторов до введения условий включения юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов, установленных подпунктами 9) и 11) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса, приводят в соответствие свою деятельность с указанными условиями в течение шести месяцев со дня введения в действие подпунктов 9) и 11) пункта 1 статьи 532 настоящего Кодекса.".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
1) пункт 9 статьи 173 дополнить частью второй следующего содержания:
"Условия продления периода добычи контракта не могут быть менее выгодными для Республики Казахстан, чем условия, на которых право недропользования было предоставлено.";
2) абзац тридцать пятый пункта 3 статьи 277 изложить в следующей редакции:
"статьями 173, 174, пунктами 7 и 8 статьи 176, статьями 178181;";
3) часть одиннадцатую пункта 12 статьи 278 после слова "углеводородам" дополнить словами "и урану".
9. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
статью 175 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Приостановить до 1 января 2026 года действие:
1) подпунктов 12) и 16) части первой статьи 4 настоящего Кодекса, установив, что в период приостановления подпункт 16) данной части действует в следующей редакции:
"16) обращение – направленные в административный орган или должностному лицу в письменной (бумажной и (или) электронной) или устной форме, а также в форме видеоконференцсвязи, заявление или жалоба;";
2) части пятой статьи 64 настоящего Кодекса, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"5. Порядок обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям определяется уполномоченным органом в сфере информатизации.".

10. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 7-баптың 24) тармақшасы алып тасталсын;
2) 9-баптың 9) тармақшасы алып тасталсын;
3) 12-баптың 2-тармағының 24) тармақшасы алып тасталсын.
11. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) 386-баптың 6-тармағы 8) тармақшасындағы "импорттаушыларға қолданылмайды." деген сөздер "импорттаушыларға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Қазақстан Республикасының аумағына көлік құралын бастапқы тіркеуден өтпеген көлік құралдарын 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Бұл ретте мұндай көлік құралдарын әкелу тәртібін, шарттары мен мерзімдерін, сондай-ақ олардың санаттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
2) 387-бапта:
1-тармақтағы "заңды тұлға" деген сөздер "мемлекеттік кәсіпорын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын.
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспары
Қазақстанның Ұлттық Банкі бес жылдық кезеңге арналған стратегиялық жоспар әзірлейді, онда Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен нысаналы индикаторларын айқындайды.
Стратегиялық жоспарды Қазақстан Республикасының Президентімен не оның уәкілеттік беруі бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.".
13. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
31-баптың екінші бөлігіндегі "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету және (немесе) сауықтыру үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты пайдаланылатын банк мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын беру туралы шешім қабылданған кезден бастап және алынған қаражатты қайтару жөніндегі міндеттемелерді банк толық орындағанға дейінгі кезеңде пайданы бөледі, қарапайым және (немесе) артықшылықты акциялар және (немесе мерзімсіз) қаржы құралдары бойынша дивидендтерді есепке жазады, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген шарттар сақталған кезде өз акцияларын кері сатып алуды жүргізеді.";

10. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) подпункт 24) статьи 7 исключить;
2) подпункт 9) статьи 9 исключить;
3) подпункт 24) пункта 2 статьи 12 исключить.
11. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) пункт 6 статьи 386 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) физических лиц, осуществивших ввоз на территорию Республики Казахстан транспортных средств до 1 сентября 2022 года, не прошедших первичную регистрацию транспортного средства.
При этом порядок, условия и сроки ввоза, а также категории таких транспортных средств определяются Правительством Республики Казахстан.";
2) в статье 387:
в пункте 1 слова "юридическим лицом," заменить словами "государственным предприятием, акционерным обществом, товариществом с ограниченной ответственностью, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству,";
пункт 3 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
статью 3-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 3-1. Стратегический план Национального Банка Казахстана
Национальный Банк Казахстана разрабатывает стратегический план на пятилетний период, в котором определяет стратегические направления, цели и целевые индикаторы деятельности Национального Банка Казахстана.
Стратегический план утверждается Председателем Национального Банка Казахстана по согласованию с Президентом Республики Казахстан либо по его уполномочию Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.".
13. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев":
в части второй статьи 31 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
14. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) статью 16 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Банк, для обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления которого используются средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, в период с момента принятия решения о предоставлении средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций и до полного исполнения банком обязательств по возврату полученных средств распределяет прибыль, начисляет дивиденды по простым и (или) привилегированным акциям и (или бессрочным) финансовым инструментам, а также проводит обратный выкуп собственных акций при соблюдении условий, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

2) 17-1-баптың 2-1-тармағының бірінші бөлігі алып тасталсын;
3) 36-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "көзделген тұрғын үй төлемдерін" деген сөздерден кейін ", жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаны" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 51-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға;".
15. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 24-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстанның халық әртісі;";
2) 25-бап мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"- Қазақстанның халық әртісі" – Қазақстан Республикасының театр, цирк, музыка өнері мен кино өнерін дамытуға ерекше үлес қосқан, бұрын "Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі" (Заслуженный артист Казахстана) және (немесе) "Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" (Заслуженный деятель Казахстана) құрметті атағына ие болған адамдарға;".
16. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың екінші бөлігіндегі "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
17. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 9-24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-24) Қоғамдық тамақтандыру объектілері жанындағы жазғы алаңдарды орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
18. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-бапта:
1-тармақ 4) тармақшасындағы "жүргізу тұрғын үй құрылысы жинақ банктері қызметінің негізгі түрлері болып табылады." деген сөздер "жүргізу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызу үшін ағымдағы шоттарды ашу және жүргізу тұрғын үй құрылысы жинақ банктері қызметінің негізгі түрлері болып табылады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу және ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызу үшін сенім білдірушінің мүддесінде және тапсырмасы бойынша ақшаны басқарудың сенімгерлік операциялары;".

2) часть первую пункта 2-1 статьи 17-1 исключить;
3) часть первую пункта 2 статьи 36 после слов "О жилищных отношениях" дополнить словами ", денег, находящихся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде";
4) часть вторую пункта 1 статьи 51 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;".
15. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан":
1) часть первую статьи 24 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Қазақстанның халық әртісі;";
2) статью 25 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"- "Қазақстанның халық әртісі" – лицам, внесшим особый вклад в развитие театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства Республики Казахстан, удостоенным ранее почетного звания "Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі" (Заслуженный артист Казахстана) и (или) "Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" (Заслуженный деятель Казахстана);".
16. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
в части второй статьи 27 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
17. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы":
подпункт 9-24) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"9-24) разрабатывает и утверждает Правила установки летних площадок при объектах общественного питания;".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан":
в статье 5:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) открытие и ведение текущих счетов для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде.";
часть первую пункта 2 дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) доверительные операции управления деньгами в интересах и по поручению доверителя для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде и предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты;".

19. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қордың мүлкін осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттар үшін міндетті мүліктік жарналар негізінде қалыптастыруға жол беріледі.";
2) 35-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда міндетті мүліктік жарналар;".
20. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 29-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 38-бап мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудан әкімінің аппараты:
1) шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асырады;
2) шұғыл жағдайларда ауыр науқас адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастырады;
3) елді мекендердің санитариясын, жерлеу орындарын күтіп-ұстауды және туған-туысы жоқтарды жерлеуді қамтамасыз етеді;
4) елді мекендерді абаттандыруды және көгалдандыруды қамтамасыз етеді;
5) әлеуметтік көмекті және әлеуметтік қамсыздандыруды, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруды ұйымдастырады;
6) тұрғын үй көмегі жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
7) жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтаудың, кәріздің, кәріздік сорғы станцияларының, газбен жабдықтау мен жарықтандырудың тарату желілерін жобалау, салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу және жаңғырту жөніндегі жұмыстарға жәрдемдеседі;
10) автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеуді жүзеге асырады;
11) тұрғын үй қорын түгендеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
12) шығармашылық үйірмелер мен спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыруды жүзеге асырады;
13) үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
5-2. Облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала), қаладағы аудан әкімінің аппараты осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
21. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 30-2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іске асыруға бағытталған қаражат;".

19. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях":
1) статью 12 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, допускается формирование имущества фонда на основе обязательных имущественных взносов для целей, указанных в пункте 1 настоящей статьи.";
2) пункт 1 статьи 35 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) обязательные имущественные взносы в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;".
20. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) подпункт 2-1) пункта 1 статьи 29 исключить;
2) статью 38 дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Аппарат акима района в городах республиканского значения, столицы:
1) осуществляет похозяйственный учет;
2) организует в экстренных случаях доставку тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
3) обеспечивает санитарию населенных пунктов, содержание мест захоронений и погребение безродных;
4) обеспечивает благоустройство и озеленение населенных пунктов;
5) организует социальную помощь и социальное обеспечение, в том числе размещение государственного социального заказа;
6) организует работу по жилищной помощи;
7) организует работу по реализации миграционных мероприятий на местном уровне;
8) организует работу по дошкольному воспитанию и обучению, в том числе обеспечению деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
9) содействует работе по проектированию, строительству, реконструкции, капитальному ремонту и модернизации распределительных сетей водоснабжения, канализации, канализационных насосных станций, газоснабжения и освещения, находящихся в коммунальной собственности;
10) осуществляет текущий ремонт автомобильных дорог;
11) организует работу по инвентаризации жилищного фонда;
12) осуществляет реализацию подушевого нормативного финансирования творческих кружков и спортивных секций;
13) организует работу по размещению государственного социального заказа в неправительственных организациях.
5-2. Аппарат акима области, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения), района в городе осуществляет иные полномочия, возложенные настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.".
21. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
абзац пятый подпункта 30-2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"средства, направленные на реализацию проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов;".

22. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
26-баптың 3-тармағы 5) тармақшасындағы "қабылдаса, өзінің орналастырылған акцияларын сатып алуға құқығы жоқ." деген сөздер "қабылдаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, өзінің орналастырылған акцияларын сатып алуға құқығы жоқ.".
23. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Кеден ісі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғау және күзету саласындағы уәкілетті органдар және өзге де мемлекеттік органдар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кірген (әкелінген) көлік құралдары туралы мәліметтерді ақпарат алмасу жүйесі арқылы ұсынады.";
2) 10-бап мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын:
"5-2. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде тіркелген (мемлекеттік тіркелуге жататын) көлік құралдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық қозғалыста жоқ көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасуға жол берілмейді.";
3) 13-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты:
1) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық қозғалыстағы көлік құралдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде;
2) жеке немесе заңды тұлғада көлік құралын иелену құқығы пайда болған кезде, бірақ осы көлік құралы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалуға тиіс.".
24. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-тарау мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Қазақстан Республикасының аумағына кіретін (әкелінетін) және басқа мемлекетте тіркелген автокөлік құралына қойылатын талаптар
1. Басқа мемлекеттерде тіркелген автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кіруіне (әкелінуіне) мынадай:
1) автокөлік құралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықаралық іздестіруде немесе іздестіруде болған;

22. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
пункт 3 статьи 26 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".".
23. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств":
1) статью 9 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уполномоченные органы в сфере таможенного дела, защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан и иные государственные органы представляют сведения о транспортных средствах, временно въехавших (ввезенных) на территорию Республики Казахстан, в организацию по формированию и ведению базы данных посредством системы информационного обмена.";
2) статью 10 дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:
"5-2. Не допускается заключение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, не находящихся в международном движении на территории Республики Казахстан, за исключением транспортных средств, зарегистрированных (подлежащих государственной регистрации) в территориальных подразделениях уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.";
3) часть вторую пункта 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств должен быть заключен на момент:
1) пересечения Государственной границы Республики Казахстан транспортными средствами, находящимися в международном движении по территории Республики Казахстан;
2) возникновения у физического или юридического лица права владения транспортным средством, но не позднее десяти рабочих дней с момента государственной регистрации (перерегистрации) данного транспортного средства в территориальных подразделениях уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.".
24. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
1) главу 1 дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Требования к автотранспортному средству, въезжающему (ввозимому) на территорию Республики Казахстан и зарегистрированному в другом государстве
1. Не допускается въезд (ввоз) на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в других государствах, в случаях:
1) нахождения автотранспортного средства в международном розыске или в розыске в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) көлік құралының басқа мемлекетте тіркелгені туралы куәлік болмаған;
3) автокөлік құралының меншік иесі туралы мәліметтерді, автокөлік құралының сәйкестендіру белгілерін, осындай автокөлік құралын жеткізу орны және қабылдау шарттары туралы мәліметтерді қамтитын, Қазақстан Республикасының аумағына автокөлік құралын тасымалдау туралы қызметтер көрсетуге арналған шарт болмаған (автокөлік құралдарын тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді пайдалана отырып, автокөлік құралдарын әкелген жағдайда);
4) көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген автокөлік құралдарының сәйкестендіру белгілері және олардың тіркеу есебі туралы мәліметтер болмаған жағдайларда, жол берілмейді.
2. Басқа мемлекеттің құзыретті органында тіркелген автокөлік құралдарының кіруі (әкелінуі) және оларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану басқа мемлекеттің құзыретті органында тіркелген автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кіруінің (әкелінуінің) және оларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланудың Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртібі мен талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 14-1-бапта:
1-тармақтағы "ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша, салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіп пен талапқа сәйкес конкурс қорытындылары бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік кәсіпорын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалап отырудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы бола алады.";
3) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Шет мемлекеттің аумағында тiркелген автокөлiк құралдарымен жолаушыларды, багажды, жүктердi автомобильмен тасымалдаулар
Шет мемлекеттің аумағында тiркелген автокөлiк құралдарымен:
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында;
Қазақстан Республикасының аумағында уақытша мемлекеттік есепке қойылған автокөлік құралдары үшін халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды, жүктердi тасымалдау жөніндегі кәсiпкерлiк қызметке тыйым салынады.".

2) отсутствия свидетельства о регистрации транспортного средства в другом государстве;
3) отсутствия договора на оказание услуг о перевозке автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, содержащего сведения о собственнике автотранспортного средства, идентификационные признаки автотранспортного средства, сведения о месте доставки и условия приемки такого автотранспортного средства (в случае ввоза автотранспортных средств с использованием услуг по перевозке автотранспортных средств);
4) отсутствия в системе электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники сведений об идентификационных признаках автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах – членах Евразийского экономического союза, и их регистрационном учете.
2. Въезд (ввоз) автотранспортных средств, зарегистрированных в компетентном органе другого государства, и их эксплуатация на территории Республики Казахстан осуществляются в соответствии с порядком и требованиями въезда (ввоза) на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в компетентном органе другого государства, и их эксплуатации на территории Республики Казахстан, которые утверждены Правительством Республики Казахстан.";
2) в статье 14-1:
в пункте 1 слова "по итогам конкурса согласно порядку и требованию, которые установлены уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации" исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Национальным оператором информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок может быть государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству.";
3) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Автомобильные перевозки пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства
Предпринимательская деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, запрещается:
между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан;
в международном сообщении для автотранспортных средств, находящихся на временном государственном учете на территории Республики Казахстан.".

25. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 41) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"41) Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай операторы – Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізу мен жаңартуды қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, қолдап отыруды және пайдаланушылық қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;";
2) 6-бапта:
11-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11-2) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне қойылатын талаптарды бекітеді, сондай-ақ Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай операторын айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 14-5) тармақшамен толықтырылсын:
"14-5) Қазақстан Республикасында өндірілетін, оған әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме сауда бағасын белгілеу тәртібін бекітеді;";
3) 7-бапта:
1-1) тармақша "қалыптастырады" деген сөзден кейін "және іске асырады" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9) және 15-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-5) Қазақстан Республикасында өндірілетін, оған әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме сауда бағаларын Қазақстан Республикасында өндірілетін, оған әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме бағаны белгілеу тәртібіне сәйкес бекітеді;
15-6) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін әзірлейді;
15-7) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына мониторинг жүргізеді;
15-8) жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау үшін сауда саласындағы нысаналы индикаторларды есептеу әдістемесін бекітеді;
15-9) ақпараттық жүйеде тіркеу қағидаларын бекітеді;
15-10) Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
4) 7-3-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
5) 8-баптың бірінші бөлігінің 7), 7-1) және 7-2) тармақшалары алып тасталсын;
6) 10-баптың 2-7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-7. Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес қызметінің негізгі түрі ірі сауда объектілеріндегі, сондай-ақ сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру, мұндай объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және олардың жұмысын ұйымдастыру болып табылатын дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар:

25. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) подпункт 41) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"41) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
2) в статье 6:
подпункт 11-2) изложить в следующей редакции:
"11-2) утверждает требования к информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров, а также определяет Единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров;";
дополнить подпунктом 14-5) следующего содержания:
"14-5) утверждает порядок установления минимальной оптовой цены на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары;";
3) в статье 7:
подпункт 1-1) после слова "формирует" дополнить словами "и реализует";
дополнить подпунктами 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9) и 15-10) следующего содержания:
"15-5) утверждает минимальные оптовые цены на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары в соответствии с порядком установления минимальной оптовой цены на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары;
15-6) разрабатывает перечень социально значимых продовольственных товаров;
15-7) проводит мониторинг цен на социально значимые продовольственные товары;
15-8) утверждает методику расчета целевых индикаторов в области торговли для оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов;
15-9) утверждает правила регистрации в информационной системе;
15-10) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности;";
4) подпункт 2) статьи 7-3 исключить;
5) подпункты 7), 7-1) и 7-2) части первой статьи 8 исключить;
6) пункт 2-7 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2-7. Индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, основным видом деятельности которых является предоставление в аренду (пользование) торговых мест в крупных торговых объектах, а также на торговых рынках, обеспечение функционирования таких объектов и организация их работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности:

1) ішкі сауда субъектілері мен олардың әкімшілігінің жұмыскерлері үшін ірі сауда объектісінің, сауда базарының жұмыс режимін қамтитын жұмыс регламентін бекітеді;
2) ішкі сауда субъектілеріне сауда объектілері мен сауда инфрақұрылымына тең қолжетімділік береді;
3) ішкі сауда субъектілеріне ірі сауда объектілері, сауда базарлары беретін қосымша көрсетілетін қызметтердің тізбесін (бар болса) бекітеді;
4) сауда объектілеріндегі әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына жол берілетін шекті бөлшек сауда бағаларының мөлшерін ішкі сауда субъектілерінің (әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізетін) назарына жеткізеді;
5) ақпараттық жүйеде тіркеледі, оған қол жеткізе алады және өз қызметін ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады;
6) ақпараттық жүйеде жалға алу шарттарын жасасады немесе оларға өзгерістер енгізеді;
7) сауда инфрақұрылымын құрады және жаңғыртады;
8) ірі сауда объектісінің, сауда базарының аумағындағы көтерме және бөлшек саудада сату аймағының аражігін ажыратады;
9) аумақтарында техникалық жағдайлар болған кезде сауда базарларында автодүкендерден сауданы ұйымдастырады;
10) сауда орнын жалға алғаны (пайдаланғаны) үшін төлемді ақпараттық жүйе арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен не екінші деңгейдегі банктер арқылы төлеуге шот жазып беру жолымен қабылдауды қамтамасыз етеді.";
7) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Еуразиялық экономикалық комиссияның актілерінде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, әкелу кезінде тауарлардың нысаналы мақсатына растама берілуі қажет болатын жекелеген тауар түрлеріне қатысты кедендік-тарифтік реттеу шараларын қолдану мақсатында уәкілетті орган немесе өзге де мемлекеттік органдар тауардың нысаналы мақсатына растама береді.
Тауарлардың нысаналы мақсатын растауды уәкілетті орган немесе уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіпке сәйкес және нысан бойынша өз құзыреті шегінде уәкілетті орган немесе мемлекеттік органдар жүзеге асырады.";
8) 16-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "шарттарға" деген сөзден кейін "және Еуразиялық экономикалық комиссия актілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 17-баптың 2-тармағында:
"Тарифтік" деген сөз "Жекелеген тауарларға қатысты тарифтік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Экспорты және (немесе) импорты осы баптың 1-тармағында белгіленген шараларға сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін орталық мемлекеттік органдар уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде айқындайды.";

1) утверждают регламент работы крупного торгового объекта, торгового рынка, включающий режим его работы для субъектов внутренней торговли и работников их администрации;
2) предоставляют равный доступ субъектам внутренней торговли к торговым объектам и торговой инфраструктуре;
3) утверждают перечень дополнительных услуг, предоставляемых крупными торговыми объектами, торговыми рынками субъектам внутренней торговли (при наличии);
4) доводят до сведения субъектов внутренней торговли (реализующих социально значимые продовольственные товары) размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на торговых объектах;
5) регистрируются в информационной системе, имеют доступ к ней и осуществляют свою деятельность посредством информационной системы;
6) заключают или вносят изменения в договоры аренды в информационной системе;
7) создают и модернизируют торговую инфраструктуру;
8) разграничивают зоны продаж оптовой и розничной торговли на территории крупного торгового объекта, торгового рынка;
9) организуют на торговых рынках торговлю с автолавок при наличии технических условий на их территории;
10) обеспечивают прием платежа за аренду (пользование) торгового места через информационную систему безналичным способом либо путем выписки счета на оплату через банки второго уровня.";
7) статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случаях, предусмотренных актами Евразийской экономической комиссии и (или) законодательством Республики Казахстан, в целях применения мер таможенно-тарифного регулирования в отношении отдельных видов товаров, при ввозе которых необходимо предоставление подтверждения целевого назначения товаров, уполномоченный орган или иные государственные органы выдают подтверждение целевого назначения товара.
Подтверждение целевого назначения товаров осуществляется уполномоченным органом или государственными органами в пределах своей компетенции в соответствии с порядком и по форме, определяемыми уполномоченным органом или государственными органами по согласованию с уполномоченным органом.";
8) часть вторую пункта 3 статьи 16-1 дополнить словами ", и актами Евразийской экономической комиссии";
9) в пункте 2 статьи 17:
после слов "нетарифного регулирования" дополнить словами "в отношении отдельных товаров";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляется на основании разрешительных документов в соответствии с мерами, установленными пунктом 1 настоящей статьи, определяется центральными государственными органами в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом.";

10) 33-1-бап алып тасталсын;
11) 33-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-2-бап. Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган және оның лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы бапқа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін ішкі сауда субъектілері, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау субъектілері болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талаптар мен шектеулер қолданылатын қызмет пен мүлік Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау объектілері болып табылады.
4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган және оның лауазымды адамдары жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына осындай бағаларды белгілеу туралы шешімдерінің негізінде жүзеге асырады.
5. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде мемлекеттік бақылау субъектісін осы бақылауды жүргізудің басталғаны туралы алдын ала хабардар ету талап етілмейді.
6. Уәкілетті орган өздеріне қатысты әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізілетін мемлекеттік бақылау субъектілерінің тізімін жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті бөлшек сауда бағаларын белгілеу туралы шешімдерінің негізінде қалыптастырады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу қорытындылары бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган мемлекеттік бақылау субъектісіне (объектісіне) жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою туралы нұсқама береді.

10) статью 33-1 исключить;
11) статью 33-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 33-2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности осуществляется уполномоченным органом и его должностными лицами в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется в соответствии с Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан и настоящей статьей.
2. Субъектами государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности являются субъекты внутренней торговли, индивидуальные предприниматели и юридические лица, предоставляющие в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места в торговых объектах, в том числе на торговых рынках.
3. Объектами государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности являются деятельность и имущество, в отношении которых действуют требования и ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется уполномоченным органом и его должностными лицами на основании решений местных исполнительных органов об установлении таких цен на социально значимые продовольственные товары.
5. При проведении государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары не требуется предварительное уведомление субъекта государственного контроля о начале проведения данного контроля.
6. Уполномоченный орган на основании решений местных исполнительных органов об установлении предельных розничных цен на социально значимые продовольственные товары формирует список субъектов государственного контроля, в отношении которых будет проводиться государственный контроль за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
По итогам проведения государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в случае выявления нарушений уполномоченный орган выдает предписание субъекту (объекту) государственного контроля об их устранении с указанием сроков устранения.

7. Әлеуметтік маңызы бар азық түлік тауарларының жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуын мемлекеттік бақылау қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы көрсетілген мерзімдерде орындамау жоспардан тыс тексеру жүргізуге негіз болып табылады.".
26. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-3-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Бірыңғай сатып алушының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алуына байланысты құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы қолданылмайды.";
2) 16-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, шаруашылық қызметтi жүзеге асыру кезiнде электр энергиясына кепiлдiк берiп жеткiзушiлерге энергиямен жабдықтаушы өзге ұйымдарға қарағанда артықшылықтар беруге болмайды.";
3) 25-бап мынадай мазмұндағы 4-1 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Осы Заңның 13-бабының 3-3-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген тыйым салу 2030 жылғы 1 қаңтарға дейін электр энергиясына кепілдік беріп жеткізушілерге қолданылмайды.";
"9. Осы Заңның 15-3-бабының 10-тармағының күші бірыңғай сатып алушы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттарға қолданылады.".
27. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қарулы Күштердiң спорт, мәдениет, әуежай қызметі саласында, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында маманданатын мемлекеттік мекемелерi өздерінің жарғылық мақсаттарына сəйкес келетін жəне өздерінің негізгі қызметіне жатпайтын қызметтерді көрсетуге жəне осындай көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін ақшаны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын тəртіппен пайдалануға құқылы.";
екінші бөліктегі "мəдениет, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын.
28. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағында:
7) тармақшаның үшінші абзацындағы "бағалары мен нарықтарының" деген сөздер алып тасталсын;
38) тармақша алып тасталсын;

7. Неисполнение в указанные сроки предписания об устранении выявленных нарушений по итогам государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары является основанием для проведения внеплановой проверки.".
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) статью 15-3 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. На правоотношения, связанные с покупкой услуги по поддержанию готовности электрической мощности единым закупщиком, не распространяется законодательство Республики Казахстан о государственных закупках.";
2) пункт 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"4. Гарантирующим поставщикам электрической энергии при осуществлении хозяйственной деятельности не могут быть предоставлены преимущества по отношению к иным энергоснабжающим организациям, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
3) статью 25 дополнить пунктами 4-1 и 9 следующего содержания:
"4-1. Запрет, предусмотренный подпунктом 2) части первой пункта 3-3 статьи 13 настоящего Закона, не распространяется на гарантирующих поставщиков электрической энергии до 1 января 2030 года.";
"9. Действие пункта 10 статьи 15-3 настоящего Закона распространяется на договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенные единым закупщиком с 1 января 2022 года.".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
в пункте 2 статьи 24:
часть первую изложить в следующей редакции
"2. Государственные учреждения Вооруженных Сил, специализирующиеся в области спорта, культуры, аэропортовской деятельности, сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, вправе оказывать услуги, соответствующие их уставным целям и не относящиеся к их основной деятельности, и использовать деньги от реализации таких услуг в порядке, определяемом Министром обороны Республики Казахстан по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
в части второй слова "культуры, а также" исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) в пункте 1 статьи 6:
в абзаце третьем подпункта 7) слова "цен и рынков" исключить;
подпункт 38) исключить;

2) 19-2-баптың 2-тармағы "органдардың" деген сөзден кейін ", сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын.
29. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2-1), 2-2) 2-3) және 2-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) креативті индустриялар – жеке және заңды тұлғалардың креативті қызметінің нәтижелерін жасау, шығару, қайта жаңғырту және жаппай тарату жөніндегі индустриялар;
2-2) креативті қызмет – шығармашылық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға байланысты экономикалық қызмет түрлері;
2-3) Қазақстан кітапханаларының жиынтық электрондық каталогы – Қазақстан Республикасы кітапханаларының қорлары туралы библиографиялық мәліметтер қамтылған электрондық ақпараттық ресурс;
2-4) Қазақстан Республикасының баспасөз архиві (бұдан әрі – баспасөз архиві) – Қазақстан Республикасы Ұлттық мемлекеттік кітап палатасының қорындағы баспа өнімінің жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 2-5), 2-6) және 18-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-5) Қазақстан Республикасының материалдық емес мәдени мұрасы – ұрпақтан-ұрпаққа берілетін және материалдық емес мәдени құндылық болып табылатын салттар, түсiнiктер мен пайымдардың нысандары, бiлiм мен дағдылар, сондай-ақ оларға байланысты құралдар, заттар;
2-6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік музей қоры каталогы – Қазақстан Республикасының музей қорына енгізілген барлық музей заттары және музей коллекциялары туралы мәліметтер қамтылған электрондық ақпараттық ресурс;";
"18-1) шығармашылық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру – кіріс алуға бағытталған, жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен көрсетілетін қызметтерді нарыққа шығару мақсатында зияткерлік қызмет нәтижелерін қоса алғанда, шығармашылық қызмет нәтижелерін іс жүзінде қолдануға байланысты қызмет;";
2) 3-бап мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) креативті қызметтен нәтижелер алуға, оның ішінде кіріс алуға тартылған тұлғалардың құқықтары мен мүдделеріне кепілдік беру;
10-2) мәдениетті, шығармашылықты, білімді, ғылымды, өндірісті және даму институттарын интеграциялау;";
3) 6-бапта:
1) тармақша "мәдениет," деген сөзден кейін "креативті индустриялар," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) жеке кәсіпкерлік субъектілерін креативті индустриялар субъектілеріне жатқызу өлшемшарттарын бекітеді;
1-2) креативті индустрияға жататын экономикалық қызмет түрлерінің тізбесін бекітеді;";
4) 7-бап мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3) және 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:

2) пункт 2 статьи 19-2 после слов "исполнительных органов" дополнить словами ", уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности".
29. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) в статье 1:
подпункты 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) изложить в следующей редакции:
"2-1) креативные индустрии – индустрии по созданию, производству, воспроизводству и массовому распространению результатов креативной деятельности физических и юридических лиц;
2-2) креативная деятельность – виды экономической деятельности, связанные с коммерциализацией результатов творческой деятельности;
2-3) сводный электронный каталог библиотек Казахстана – электронный информационный ресурс, содержащий библиографические сведения о фондах библиотек Республики Казахстан;
2-4) архив печати Республики Казахстан (далее – архив печати) – совокупность печатной продукции, находящейся в фонде Национальной государственной книжной палаты Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 2-5), 2-6) и 18-1) следующего содержания:
"2-5) нематериальное культурное наследие Республики Казахстан – обычаи, формы представления и выражения, знания и навыки, а также связанные с ними инструменты, предметы, передаваемые из поколения в поколение и являющиеся нематериальной культурной ценностью;
2-6) Государственный каталог музейного фонда Республики Казахстан – электронный информационный ресурс, содержащий сведения обо всех музейных предметах и музейных коллекциях, включенных в музейный фонд Республики Казахстан;";
"18-1) коммерциализация результатов творческой деятельности – деятельность, связанная с практическим применением результатов творческой деятельности, включая результаты интеллектуальной деятельности, с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленная на извлечение дохода;";
2) статью 3 дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) гарантирование прав и интересов лиц, вовлеченных в получение результатов от креативной деятельности, в том числе извлечение дохода;
10-2) интеграция культуры, творчества, образования, науки, производства и институтов развития;";
3) в статье 6:
подпункт 1) после слов "в области культуры," дополнить словами "креативных индустрий,";
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) утверждает критерии отнесения субъектов частного предпринимательства к субъектам креативных индустрий;
1-2) утверждает перечень видов экономической деятельности, относящихся к креативной индустрии;";
4) статью 7 дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3) и 3-4) следующего содержания:

"3-1) креативті индустриялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді;
3-2) шығармашылық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
3-3) жеке кәсіпкерлік субъектілерін креативті индустриялар субъектілеріне жатқызу өлшемшарттарын әзірлейді;
3-4) креативті индустрияға жататын экономикалық қызмет түрлерінің тізбесін әзірлейді;";
5) 4-тарау мынадай мазмұндағы 18-2-баппен толықтырылсын:
"18-2-бап. Креативті индустриялар саласындағы авторлық және сабақтас құқықтар
Автордың және орындаушының құқықтарын пайдалануға байланысты креативті индустриялар саласындағы құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
30. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
10-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры – орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қаржыландыру мақсатында ақша түсімдерін есепке жатқызу және жұмсау үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты;";
мынадай мазмұндағы 10-2) және 12-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-2) білім беру кредиті – қаржылық ұйымдар оқыту ақысын төлеу үшін қарыз алушыға мерзімділік, ақылылық және қайтарымдылық шарттарымен беретін ақша;";
"12-1) білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция – дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, тапсырыс берушінің функциялары берілген, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобада көзделген жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыратын заңды тұлға;";
2) 2-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сатып алынуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобада айқындалған тәртіппен жүзеге асырылатын жұмыстарды, тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бөлігінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының күші қолданылмайды.";
3) 5-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-7) тармақшамен толықтырылсын:
"2-7) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және оның есептілігі тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
4) 6-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:

"3-1) обеспечивает реализацию государственной политики в области креативных индустрий;
3-2) реализует государственную политику в области коммерциализации результатов творческой деятельности;
3-3) разрабатывает критерии отнесения субъектов частного предпринимательства к субъектам креативных индустрий;
3-4) разрабатывает перечень видов экономической деятельности, относящихся к креативной индустрии;";
5) главу 4 дополнить статьей 18-2 следующего содержания:
"Статья 18-2. Авторские и смежные права в сфере креативных индустрий
Правоотношения в области креативных индустрий, связанные с использованием прав автора и исполнителя, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах.".
30. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) в статье 1:
подпункт 10-1) изложить в следующей редакции:
"10-1) Фонд поддержки инфраструктуры образования – контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан для зачисления поступлений денег и расходования с целью финансирования строительства, реконструкции объектов среднего образования;";
дополнить подпунктами 10-2) и 12-1) следующего содержания:
"10-2) образовательный кредит – деньги, предоставляемые заемщику финансовыми организациями для оплаты обучения на условиях срочности, платности и возвратности;";
"12-1) дирекция по реализации пилотного национального проекта в области образования – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций которого прямо или косвенно принадлежат государству, определяемое решением Правительства Республики Казахстан, наделенное функциями заказчика, осуществляющее комплекс работ, услуг, предусмотренных пилотным национальном проектом в области образования, утвержденным Правительством Республики Казахстан;";
2) пункт 3 статьи 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) работ, товаров, услуг, приобретение которых осуществляется в порядке, определенном пилотным национальным проектом в области образования, утвержденным Правительством Республики Казахстан.";
3) часть первую статьи 5 дополнить подпунктом 2-7) следующего содержания:
"2-7) разрабатывает и утверждает порядок распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования;";
4) в статье 6:
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:

"6-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қамтамасыз етеді;";
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары өздеріне жүктелген функцияларды білім беруді басқарудың тиісті органдары және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудандар әкімдерінің аппараттары арқылы іске асырады.
Аудандарда, қалаларда немесе облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудандарда орналасқан білім бөлімдері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларына есеп береді және олардың бақылауында болады.";
5) 61-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыру көздері болып табылады.";
6) 64-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Өздеріне тиесілі мүліктік кешендері бар мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдар, балаларға арналған мемлекеттік қосымша білім беру ұйымдары иеліктен шығарылуға жатпайды.".
31. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-1-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Қаржы-есеп айырысу орталығының электр энергиясын сатып алуына байланысты құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы қолданылмайды.";
2) 11-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен жасасқан шарттарына осы Заңның 7-1-бабы 9-тармағының күші қолданылады.".
32. "Босқындар туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
33. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 58-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";

"6-1) обеспечивает строительство, реконструкцию объектов среднего образования за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы реализуют возложенные на них функции посредством соответствующих органов управления образованием и аппаратов акимов районов в городах республиканского значения, столице.
Отделы образования, располагаемые в районах, городах или районах в городах областного и республиканского значения, столице, подотчетны и подконтрольны управлениям образования областей, городов республиканского значения, столицы.";
5) пункт 3 статьи 61 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Источниками финансирования бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых в рамках пилотного национального проекта в области образования, являются средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан и иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.";
6) статью 64 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Государственные дошкольные организации, государственные организации дополнительного образования для детей с принадлежащими им имущественными комплексами не подлежат отчуждению.".
31. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии":
1) статью 7-1 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. На правоотношения, связанные с покупкой электрической энергии расчетно-финансовым центром, не распространяется законодательство Республики Казахстан о государственных закупках.";
2) статью 11-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Действие пункта 9 статьи 7-1 настоящего Закона распространяется на договоры, заключенные расчетно-финансовым центром с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии с 1 января 2022 года.".
32. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах":
в абзаце первом части второй статьи 21 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
33. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) часть вторую пункта 2 статьи 58 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;";

2) 62-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";
3) 98-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 18-3) тармақшамен толықтырылсын:
"18-3) тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшадан;".
34. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-3-бапта:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы сатушының (дайындаушының, орындаушының), тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тұтынушылардың жолданымдарын қабылдауы мен қарауы және уәкілетті органның оларға мониторинг жүргізуі қамтамасыз етіледі.
Тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілері тұтынушылардың қаралған жолданымдарының нәтижелері, сондай-ақ оларды қараудан бас тарту себептері туралы барлық ақпаратты Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Тұтынушылардың жолданымдарын сатушылар (дайындаушылар, орындаушылар) Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы олар онда ерікті түрде тіркелген кезде қарайды.
4. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы қаралатын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы жолданымдарға мыналар жатады:
1) тұтынушылардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатушыларға (дайындаушыларға, орындаушыларға) өздерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтарды жою, сондай-ақ тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) кемшіліктері салдарынан осы бұзушылықтар келтірген залалды (зиянды) өтеу туралы наразылығы бар жолданымдары;
2) тұтынушылардың ұтыс түрінде берілген (орындалған, көрсетілген) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасы бойынша ойын бастамашыларына (ұйымдастырушыларына) наразылығы бар жолданымдары;
3) тұтынушылардың тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілеріне өздерінің бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру, тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) кемшіліктері салдарынан келтірілген залалды (зиянды) өтеу, моральдық зиянды өтеу үшін берілген жолданымдары.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша сотқа жолданымдар Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жіберілмеуге тиіс.";

2) часть вторую пункта 3 статьи 62 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;";
3) часть первую статьи 98 дополнить подпунктом 18-3) следующего содержания:
"18-3) деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;".
34. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей":
в статье 6-3:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей обеспечиваются прием и рассмотрение обращений потребителей продавцом (изготовителем, исполнителем), субъектами досудебного урегулирования потребительских споров, и их мониторинг уполномоченным органом.
Субъекты досудебного урегулирования потребительских споров обеспечивают внесение в Единую информационную систему защиты прав потребителей всей информации о результатах рассмотренных обращений потребителей, а также причинах отказа в их рассмотрении.
Обращения потребителей рассматриваются продавцами (изготовителями, исполнителями) посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей при их добровольной регистрации в ней.
4. К обращениям в сфере защиты прав потребителей, рассматриваемым через Единую информационную систему защиты прав потребителей, относятся:
1) обращения потребителей к продавцам (изготовителям, исполнителям) товаров (работ, услуг) с претензией об устранении нарушений их прав и законных интересов, а также возмещении причиненного этими нарушениями убытка (вреда) вследствие недостатков товара (работы, услуги);
2) обращения потребителей к инициаторам (организаторам) игр с претензией по качеству товаров (работ, услуг), переданных (выполненных, оказанных) в виде выигрыша;
3) обращения потребителей к субъектам досудебного урегулирования потребительских споров за защитой и восстановлением их нарушенных прав и законных интересов, возмещением причиненного убытка (вреда) вследствие недостатков товара (работы, услуги), компенсацией морального вреда.
Обращения в суд по вопросам защиты прав потребителей не подлежат направлению через Единую информационную систему защиты прав потребителей.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. "Электрондық жолданымдар" ақпараттық талдау жүйесі арқылы қаралатын, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы жолданымдарға мыналар жатады:
1) тұтынушылардың тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы өз құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған сатушыларға (дайындаушыларға, орындаушыларға), ойын бастамашыларына (ұйымдастырушыларына) қатысты өз құзыреті шегінде шаралар қабылдау мақсатында уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға жолданымдары;
2) тұтынушылардың тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің және (немесе) тұтынушылардың заңды мүдделерін білдіретін өкілдердің тұтынушылық дауларды қарау және (немесе) өздерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметті тиімсіз жүзеге асыруына байланысты оларға қатысты өз құзыреті шегінде шаралар қабылдау мақсатында уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға жолданымдары;
3) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің, қауымдастықтардың (одақтардың) қауіпсіздік пен сапа жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тауарларды шығарған және өткізген (жұмыстарды орындаған және қызметтер көрсеткен) тұлғаларға қатысты өз құзыреті шегінде шаралар қабылдау мақсатында; тұтынушылардың өтініштері, шағымдары келіп түскен жағдайда тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын бағалау мақсатында; тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу фактісін қарауға жәрдемдесу мақсатында уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға, оның ішінде қоғамдық бақылау нәтижелері бойынша жолданымдары.".
35. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 2-тармағы "сақтау" деген сөзден кейін ", сондай-ақ әуежай қызметінің көрсетілетін қызметтерін ұсыну" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-1-баптың тақырыбы және бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1-бап. Азаматтық (мемлекеттік) авиация саласындағы уәкілетті органның табиғи монополиялар саласындағы құзыреті
Азаматтық (мемлекеттік) авиация саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:";
3) 65-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "азаматтық" деген сөзден кейін "(мемлекеттік)" деген сөзбен толықтырылсын.
36. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Мемлекеттік заңды тұлғаның айырбастау шарты бойынша мүлікті сатып алуы
Қазақстан Республикасының азаматтық және өзге де заңнамасына сәйкес мемлекеттік және мемлекеттік емес заңды тұлғалар арасында жасалатын айырбастау шарты мемлекеттік заңды тұлғаның мүлікті сатып алуына негіз болып табылады.";

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. К обращениям в сфере защиты прав потребителей, рассматриваемым через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", относятся:
1) обращения потребителей в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении продавцов (изготовителей, исполнителей), инициаторов (организаторов) игр, нарушивших их права и законные интересы в сфере защиты прав потребителей;
2) обращения потребителей в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении субъектов досудебного урегулирования потребительских споров и (или) представителей законных интересов потребителей ввиду осуществления ими неэффективной деятельности по рассмотрению потребительских споров и (или) защите их прав и законных интересов;
3) обращения общественных объединений потребителей, ассоциаций (союзов) в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы, в том числе по результатам общественного контроля, с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении лиц, выпустивших и реализовавших товары (выполнивших работы и оказавших услуги), не соответствующие установленным требованиям по безопасности и качеству; с целью оценки качества товаров (работ, услуг) в случае поступления заявлений, жалоб потребителей; с целью содействия в рассмотрении факта нарушения прав и законных интересов потребителей.".
35. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
1) пункт 2 статьи 6 дополнить словами ", а также предоставления услуг аэропортовской деятельности";
2) заголовок и абзац первый статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-1. Компетенция уполномоченного органа в сфере гражданской (государственной) авиации в области естественных монополий
Уполномоченный орган в сфере гражданской (государственной) авиации в пределах своей компетенции:";
3) часть первую пункта 1 статьи 65 после слова "гражданской" дополнить словом "(государственной)".
36. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Приобретение имущества государственным юридическим лицом по договору мены
Основанием приобретения имущества государственным юридическим лицом является договор мены, заключаемый в соответствии с гражданским и иным законодательством Республики Казахстан между государственным и негосударственным юридическими лицами.";

2) мынадай мазмұндағы 116-1-баппен толықтырылсын:
"116-1-бап. Мемлекеттік заңды тұлғаның айырбастау шарты бойынша мүлікті иеліктен шығаруы
Қазақстан Республикасының азаматтық және өзге де заңнамасына сәйкес сәйкес мемлекеттік және өзге де мемлекеттік емес заңды тұлғалар арасында жасалатын айырбастау шарты мемлекеттік заңды тұлғаның мүлікті иеліктен шығаруына негіз болып табылады.";
3) 161-баптың 2-тармағы "Қарулы Күштердің спорт" деген сөздерден кейін ", мәдениет, әуежай қызметі" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 213-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бапта көрсетілген мүлікті өткізуден түскен қаражат Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет кірісіне немесе Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына есепке жатқызылады.";
5) 215-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақша түріндегі мүлік Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет кірісіне немесе Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына есепке жатқызылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік мүліктің құрамына түскен салымдар (депозиттер) сомасын банктер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес номиналды түрде толық көлемде бюджет кірісіне немесе Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына аударады.".
37. "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасы алып тасталсын;
2) 4-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге шекті бағаларды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуге шекті бағаларды белгілеу;";
3) 7-бапта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге шекті бағаларды белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуге шекті бағаларды белгілейді;";
21-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21-3) бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге, сондай-ақ бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуге шекті бағаны айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;";

2) дополнить статьей 116-1 следующего содержания:
"Статья 116-1. Отчуждение имущества государственным юридическим лицом по договору мены
Основанием отчуждения имущества государственным юридическим лицом является договор мены, заключаемый в соответствии с гражданским и иным законодательством Республики Казахстан между государственным и иным негосударственным юридическими лицами.";
3) пункт 2 статьи 161 после слов "в области спорта," дополнить словами "культуры, аэропортовской деятельности,";
4) пункт 3 статьи 213 изложить в следующей редакции:
"3. Средства, вырученные от реализации имущества, указанного в настоящей статье, зачисляются в доход бюджета или в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
5) в статье 215:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Имущество в виде денег зачисляется в доход бюджета или в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма вкладов (депозитов), поступившая в состав государственного имущества, перечисляется банками в доход бюджета или в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан в полном объеме в номинальном выражении.".
37. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов":
1) подпункт 9) статьи 1 исключить;
2) в статье 4:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) установления предельных цен на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) установления предельных цен на оптовую реализацию нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций, на которые установлено государственное регулирование цен;";
3) в статье 7:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) устанавливает предельные цены на оптовую реализацию нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций, на которые установлено государственное регулирование цен;";
подпункт 21-3) изложить в следующей редакции:
"21-3) разрабатывает и утверждает порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен;";

4) 9-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ауыл шаруашылығы жұмыстарына мұнай өнімдерін бөлудің өңірлік операторларын айқындау тәртібін, сондай-ақ көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңдерінде ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер үшін мұнай өнімдерінің көлемдерін қалыптастыру және бөлу тәртібін бекітеді;";
5) 11-1 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1-бап. Мұнай беруші
Өзі дербес өндірген, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес заттай нысанда төленетін салықтар ретінде Қазақстан Республикасы алған, Қазақстан Республикасының аумағына өзі дербес әкелген (оның ішінде импорттаған) және (немесе) өзара байланысты жер қойнауын пайдаланушыдан және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді (оның ішінде импорттауды) жүзеге асырған тұлғадан тікелей сатып алынған шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын мұнай өнімдерін өндірушіге, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан мұнай өңдеу зауыттарына беретін және осындай мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу нәтижесінде алынған мұнай өнімдерін осы Заңда белгіленген шарттармен өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға мұнай беруші болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағына дербес әкелінген (оның ішінде импортталған) және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді (оның ішінде импорттауды) жүзеге асырған тұлғадан сатып алынған және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы өзі дербес өндірген шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу нәтижесінде алған және (немесе) оларды өзі дербес өндірген шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу нәтижесінде алған өзара байланысты жер қойнауын пайдаланушыдан тікелей сатып алынған шикі мұнайды немесе газ конденсатын қайта өңдеу өнімдерін мұнай өнімдерін өндірушіге (қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушіні қоспағанда) беретін заңды тұлға да мұнай беруші болып табылады.
Осы Заңның мақсаттары үшін мынадай шарттардың кемінде біреуі сақталған кезде:
мұнай берушіге жер қойнауын пайдаланушыдағы акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тиесілі болса;
жер қойнауын пайдаланушыға мұнай берушідегі акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тиесілі болса;
мұнай берушіні және жер қойнауын пайдаланушыны мұнай берушідегі және жер қойнауын пайдаланушыдағы акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тиесілі тұлға бақыласа, жер қойнауын пайдаланушымен өзара байланысты тұлға мұнай беруші деп танылады.";

4) пункт 4 статьи 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает порядок определения региональных операторов распределения нефтепродуктов на сельскохозяйственные работы, а также порядок формирования и распределения объемов нефтепродуктов для производителей сельскохозяйственной продукции в периоды весенне-полевых и уборочных работ;";
5) статьи 11-1 и 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 11-1. Поставщик нефти
Поставщиком нефти является юридическое лицо, поставляющее производителю нефтепродуктов, а также нефтеперерабатывающим заводам, расположенным за пределами Республики Казахстан, самостоятельно добытые, полученные Республикой Казахстан в качестве налогов, уплачиваемых в натуральной форме в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, самостоятельно ввезенные (в том числе импортированные) на территорию Республики Казахстан и (или) приобретенные непосредственно у взаимосвязанного недропользователя и (или) у лица, осуществившего ввоз (в том числе импорт) на территорию Республики Казахстан, сырую нефть и (или) газовый конденсат и осуществляющее реализацию нефтепродуктов, полученных в результате переработки такой нефти и (или) газового конденсата на условиях, установленных настоящим Законом.
Поставщиком нефти также является юридическое лицо, поставляющее производителю нефтепродуктов (за исключением производителя нефтепродуктов малой мощности) продукты переработки сырой нефти или газового конденсата, самостоятельно ввезенные (в том числе импортированные) на территорию Республики Казахстан и (или) которые были приобретены у лица, осуществившего их ввоз (в том числе импорт) на территорию Республики Казахстан, и (или) получены недропользователем в результате переработки самостоятельно добытой сырой нефти и (или) газового конденсата, и (или) приобретены непосредственно у взаимосвязанного недропользователя, который получил их в результате переработки самостоятельно добытой сырой нефти и (или) газового конденсата.
Для целей настоящего Закона поставщиком нефти признается лицо, взаимосвязанное с недропользователем, при соблюдении не менее чем одного из следующих условий:
поставщику нефти принадлежат пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) в недропользователе;
недропользователю принадлежат пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) в поставщике нефти;
поставщик нефти и недропользователь контролируются лицом, которому принадлежат пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) в поставщике нефти и недропользователе.";

"14-бап. Мұнай өнімдеріне бағаларды мемлекеттік реттеу
1. Қазақстан Республикасында экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында маңызды әлеуметтік мәні бар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экономикасына елеулі ықпал ететін мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге бағаларды мемлекеттік реттеу мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен белгіленуі мүмкін.
2. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге шекті бағаларды белгілейді.
3. Мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуге белгіленген шекті бағаларды асырмауға міндетті.
Мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге белгіленген шекті бағаларды асырмауға міндетті.
4. Мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы бөлшек саудада өткізуге және стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге арналған мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуге бағаларды мемлекеттік реттеу жағдайларында шекті бағалар айына бір реттен артық белгіленбейді.";
6) 17-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдерінің базасына иелік етуге тиіс.
Мұнай өнімдері базасын жалға алу шарты кемінде бір жыл мерзімге жасалуға тиіс;";
мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) мұнай өнімдерін өндірушілер, мұнай берушілер авиациялық отынды өткізген және (немесе) мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізген жағдайларда және мұнай өнімдерін импорттау жағдайларында меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдерінің базасына немесе резервуарға иелік етуге;
4) мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілер тізіліміндегі көтерме сауда арқылы берушілер үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде мұнай өнімдері базасындағы резервуарға иелік етуге тиіс.";
3-тармақтағы "Резервуарды немесе мұнай өнімдерінің базасын" деген сөздер "Мұнай өнімдерінің базасын" деген сөздермен ауыстырылсын;

"Статья 14. Государственное регулирование цен на нефтепродукты
1. В целях обеспечения экономической безопасности в Республике Казахстан может устанавливаться государственное регулирование цен на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, имеющих важное социальное значение, а также оказывающих существенное влияние на экономику Республики Казахстан, в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов.
2. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, на которые установлено государственное регулирование цен.
3. Лица, осуществляющие розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, обязаны не превышать установленные предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен.
Лица, осуществляющие оптовую реализацию нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций, обязаны не превышать установленные предельные цены на оптовую реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен.
4. В случаях государственного регулирования цен на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции и на оптовую реализацию нефтепродуктов, предназначенных для реализации на стационарных автозаправочных станциях, предельные цены устанавливаются не более одного раза в месяц.";
6) в пункте 2 статьи 17:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) владеть на праве собственности или иных законных основаниях базой нефтепродуктов.
Договор аренды базы нефтепродуктов должен заключаться на срок не менее одного года;";
дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) в случаях реализации авиационного топлива и (или) оптовой реализации нефтепродуктов производителями нефтепродуктов, поставщиками нефти и импорта нефтепродуктов владеть на праве собственности или иных законных основаниях базой нефтепродуктов или резервуаром;
4) для оптовых поставщиков, находящихся в реестре оптовых поставщиков нефтепродуктов, владеть на праве собственности или иных законных основаниях резервуаром на базе нефтепродуктов.";
в пункте 3 слова "резервуаром или базой нефтепродуктов" заменить словами "базой нефтепродуктов";

7) 21-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мұнай өнімдерін өндірушілер мен мұнай берушілер жыл сайын 1 наурыз бен 31 мамыр аралығындағы және 1 шілде мен 30 қыркүйек аралығындағы кезеңде мұнай өнімдерін беру жоспарына сәйкес стационарлық автожанармай құю станцияларының атына бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерінің көлемдерін беруге міндетті.".
38. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
63-баптың 1-1-тармағындағы "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
39. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
39) тармақша ", ірі коммерциялық тұтынушы, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:
"42-1) ірі коммерциялық тұтынушы – өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторды және электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыны қоспағанда, тауарлық газды өз қызметінде пайдалану үшін сатып алатын, осы Заңның 8-бабының 4-1-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сай келетін заңды тұлға;";
2) 6-баптың 6) тармақшасындағы "шекті бағасын" деген сөздер "бағаларын" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
4-тармақ 10) тармақшасындағы "тұтынушылар тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің субъектілері болып табылады." деген сөздер "тұтынушылар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) ірі коммерциялық тұтынушылар;
12) цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің субъектілері болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Газ тұтыну жабдығының санына қарамастан, жылына 10 миллион текше метр және одан көп көлемде тауарлық газды сатып алатын заңды тұлғалар ірі коммерциялық тұтынушылар болып табылады.";
4) 15-бапта:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын шикі газдың бағасы:";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 4-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын тауарлық газдың бағасы:";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. 2023 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өз қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар өндіретін тауарлық газдың бағасы көрсетілген күнге дейін жер қойнауын пайдалануға арналған өзге келісімшарттар (лицензиялар) шеңберінде шикі газ өндіру жүзеге асырылмаған жер қойнауы учаскесіне (учаскелеріне) қатысты:

7) пункт 3 статьи 21 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Производители нефтепродуктов и поставщики нефти ежегодно в период с 1 марта по 31 мая и с 1 июля по 30 сентября обязаны поставлять объемы нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, в адрес стационарных автозаправочных станций в соответствии с планом поставок нефтепродуктов.".
38. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
в пункте 1-1 статьи 63 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
39. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении":
1) в статье 1:
подпункт 39) дополнить словами ", крупный коммерческий потребитель, лицо, осуществляющее цифровой майнинг";
дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:
"42-1) крупный коммерческий потребитель – юридическое лицо, за исключением промышленного потребителя-инвестора и потребителя, включенного в перечень электростанций, приобретающее товарный газ для использования в своей деятельности, соответствующее критериям, установленным в пункте 4-1 статьи 8 настоящего Закона;";
2) в подпункте 6) статьи 6 слова "предельной цены" заменить словом "цен";
3) в статье 8:
пункт 4 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) крупные коммерческие потребители;
12) лица, осуществляющие цифровой майнинг.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Крупными коммерческими потребителями являются юридические лица вне зависимости от количества газопотребляющего оборудования, приобретающие товарный газ в объеме 10 миллионов кубических метров и более в год.";
4) в статье 15:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Цена сырого газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства, включает:";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Цена товарного газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства, за исключением случаев, указанных в пункте 4-1 настоящей статьи, включает:";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Цена товарного газа, производимого недропользователями, осуществляющими свою деятельность по контракту на недропользование, заключенному после 1 января 2023 года, в отношении участка (участков) недр, на котором (которых) до указанной даты не осуществлялась добыча сырого газа в рамках иных контрактов (лицензий) на недропользование, определяется с учетом сложности разработки месторождения углеводородов и переработки сырого газа, исходя из среднеарифметического значения предельных цен оптовой реализации товарного газа и экспортных цен товарного газа, за вычетом:

1) ұлттық операторға тауарлық газды өткізудің болжамды орнынан Қазақстан Республикасының шекарасына дейін тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары жүйесі арқылы тасымалдауға арналған шығыстар;
2) тауарлық газды жер қойнауын пайдаланушыдан ұлттық операторға тауарлық газды өткізудің болжамды орнына дейін тасымалдауға арналған шығыстар;
3) ұлттық оператордың он пайызға дейінгі мөлшердегі рентабельділік нормалары шегеріле отырып, тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағалары мен тауарлық газдың экспорттық бағаларының орташа арифметикалық мәні негізге алынып, көмірсутектер кен орнын әзірлеу мен шикі газды қайта өңдеудің күрделілігі ескеріле отырып айқындалады.
Осы тармақта көзделген тауарлық газдың бағасын айқындау тәртібі өз қызметін 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған (берілген) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар өндіретін тауарлық газдың осындай жер қойнауын пайдаланушының ұлттық операторға жылдық тауарлық газды өткізу көлемінің 2023 жылдың алдындағы қатарынан күнтізбелік бес жылдағы орташа арифметикалық мәнінен асатын көлемдеріне де қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын шикі және тауарлық газдың бағасын жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес айқындайды және ол уәкілетті органның сараптауына және бекітуіне жатады.";
6-тармақтағы "газдың шекті бағасының" деген сөздер "газ бағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "газдың шекті бағасының", "газдың шекті бағасын" деген сөздер тиісінше "газ бағасының", "газ бағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жер қойнауын пайдаланушылар мемлекеттің артықшылықты құқығын сақтауға міндетті.";
9-тармақтың 2) тармақшасындағы "бағасын" деген сөз "бекітілген бағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы ", ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға, цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын тұлғаларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды электр энергиясымен жабдықтауды жүзеге асыратын тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыларға, ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға, цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын тұлғаларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды электр энергиясымен жабдықтауды жүзеге асыратын тұлғаларға тауарлық газды өткізу шарттарында:
электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылардың халықты, заңды тұлғаларды, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды энергиямен жабдықтау үшін тауарлық газдың пайдаланылуын бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі;
ірі коммерциялық тұтынушылардың әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, сондай-ақ халық пен заңды тұлғалар үшін жылу және (немесе) электр энергиясын және басқа да тауарларды өндіру үшін тауарлық газдың пайдаланылуын бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалардың цифрлық майнингті және өзге де қызметті жүзеге асыруға тауарлық газдың пайдаланылуын бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі;
электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын тұлғалардың цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға және өзге де тұлғаларға электр энергиясын өндіру үшін тауарлық газдың пайдаланылуын бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі;
тұтынушыларды электр энергиясымен жабдықтауды жүзеге асыратын тұлғалардың цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға және өзге де тұлғаларға электр энергиясын өткізу көлемін бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі міндеттемелері көзделеді.";
9-тармақ 5) тармақшасындағы "болған жағдайларда, газ тасымалдау немесе газ тарату ұйымы немесе топтық резервуарлық қондырғылардың иесі бұзушылықтар жойылғанға дейін тұтынушыға тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын беруді біржақты тәртіппен тоқтата тұруға құқылы." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

1) расходов на транспортировку товарного газа по системе магистральных газопроводов от предполагаемого места реализации товарного газа национальному оператору до границы Республики Казахстан;
2) расходов на транспортировку товарного газа от недропользователя до предполагаемого места реализации товарного газа национальному оператору;
3) нормы рентабельности национального оператора в размере до десяти процентов.
Порядок определения цены товарного газа, предусмотренный настоящим пунктом, также распространяется на объемы товарного газа, производимого недропользователями, осуществляющими свою деятельность по контракту (лицензии) на недропользование, заключенному (выданной) до 1 января 2023 года, превышающие среднеарифметическое значение годового объема реализации товарного газа таким недропользователем национальному оператору за пять последовательных календарных лет, предшествующих 2023 году.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Цена сырого и товарного газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства, определяется недропользователем в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом, и подлежит экспертизе и утверждению уполномоченным органом.";
в пункте 6 слова "предельной цены" заменить словом "цены";
в пункте 7 слова "предельной цены", "предельную цену" заменить соответственно словами "цены", "цену";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Недропользователи обязаны соблюдать преимущественное право государства.";
в подпункте 2) пункта 9 слово "цены" заменить словами "утвержденной цены";
5) в статье 17:
подпункт 1) части второй пункта 6 дополнить словами ", крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, лицам, осуществляющим производство электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, лицам, осуществляющим снабжение электрической энергией лиц, осуществляющих цифровой майнинг";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В договорах реализации товарного газа потребителям, включенным в перечень электростанций, крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, лицам, осуществляющим производство электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, лицам, осуществляющим снабжение электрической энергией лиц, осуществляющих цифровой майнинг, предусматриваются обязательства:
потребителей, включенных в перечень электростанций, по ведению раздельного учета использования товарного газа для энергоснабжения населения, юридических лиц, лиц, осуществляющих цифровой майнинг;
крупных коммерческих потребителей по ведению раздельного учета использования товарного газа для производства социально значимых продовольственных товаров, а также тепловой и (или) электрической энергии для населения и юридических лиц и других товаров;
лиц, осуществляющих цифровой майнинг, по ведению раздельного учета использования товарного газа на осуществление цифрового майнинга и иную деятельность;
лиц, осуществляющих производство электрической энергии, по ведению раздельного учета использования товарного газа для производства электрической энергии для лиц, осуществляющих цифровой майнинг, и иных лиц;
лиц, осуществляющих снабжение электрической энергией потребителей, по ведению раздельного учета объема реализации электрической энергии лицам, осуществляющим цифровой майнинг, и иным лицам.";
пункт 9 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) осы баптың 6-1-тармағында көзделген, тауарлық газды бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі шарт талаптары бұзылған жағдайларда, газ тасымалдау немесе газ тарату ұйымы немесе топтық резервуарлық қондырғылардың иесі бұзушылықтар жойылғанға дейін тұтынушыға тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын беруді біржақты тәртіппен тоқтата тұруға құқылы.";
6) 19-баптың 2-тармағы "енгізілген тұтынушылар" деген сөздерден кейін ", ірі коммерциялық тұтынушылар, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар, цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 20-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Тауарлық және сұйытылған мұнай газына баға белгілеу";
2, 2-1 және 2-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тауарлық газды iшкi нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағалары Қазақстан Республикасының өңiрлерiн газбен жабдықтаудың экономикалық және әлеуметтiк жағдайлары ескерiле отырып, жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын әрбiр облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін жеке белгiленедi және қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.
2-1. Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында тауарлық газды өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары олар пайдалануға енгізілген күннен бастап жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке белгіленеді және қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған, мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.

"6) нарушения условий договора по ведению раздельного учета товарного газа, предусмотренного пунктом 6-1 настоящей статьи.";
6) пункт 2 статьи 19 после слова "электростанций," дополнить словами "крупные коммерческие потребители, лица, осуществляющие цифровой майнинг, лица, осуществляющие производство электрической энергии для осуществления цифрового майнинга,";
7) в статье 20:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Ценообразование на товарный и сжиженный нефтяной газ";
пункты 2, 2-1 и 2-2 изложить в следующей редакции:
"2. Предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке устанавливаются каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля в порядке, определяемом уполномоченным органом, отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы, промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям, с учетом экономических и социальных условий газоснабжения регионов Республики Казахстан.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранение товарного газа в подземных хранилищах газа.
2-1. Предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции, устанавливаются с даты введения их в эксплуатацию каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля в порядке, определяемом уполномоченным органом, отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранение товарного газа в подземных хранилищах газа.

2-2. Электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары электр станцияларының тізбесіне енгізілген әрбір тұтынушы үшін жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын жеке белгіленеді және қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған, мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 2-3 және 2-4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-3. Ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары осы баптың 3-3-тармағына сәйкес жыл сайын 1 шілдеде әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке белгіленеді.
2-4. Ірі коммерциялық тұтынушылар үшін белгіленетін шекті бағалар:
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды қоспағанда, халық және заңды тұлғалар үшін жылу және (немесе) электр энергиясын өндіруге қажетті тауарлық газды өткізу жөніндегі қатынастарға қолданылмайды.";
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Уәкiлеттi орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында тауарлық газды өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағаларын кейіннен 1 шілдеден бастап бесжылдық кезеңге бекіте отырып, жоба пайдалануға енгізілген күнге дейін отыз жұмыс күнінен кешiктiрмей бекiтедi және қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайын 1 шілдеде түзетіп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағасының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі."

2-2. Предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для потребителей, включенных в перечень электростанций, устанавливаются отдельно для каждого потребителя, включенного в перечень электростанций, каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранение товарного газа в подземных хранилищах газа.";
дополнить пунктами 2-3 и 2-4 следующего содержания:
"2-3. Предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, устанавливаются ежегодно 1 июля отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 3-3 настоящей статьи.
2-4. Предельные цены, устанавливаемые для крупных коммерческих потребителей, не распространяются на отношения по реализации товарного газа, необходимого для производства:
социально значимых продовольственных товаров;
тепловой и (или) электрической энергии для населения и юридических лиц, кроме лиц, осуществляющих цифровой майнинг.";
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленного потребителя-инвестора, приобретающего товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции, не позднее тридцати рабочих дней до даты введения его в эксплуатацию с последующим утверждением на пятилетний период с 1 июля и при необходимости корректирует ежегодно 1 июля в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранение товарного газа в подземных хранилищах газа.";

мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
"3-3. Уәкілетті орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша жыл сайын 15 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде:
ірі коммерциялық тұтынушыларға;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды алдағы жылы ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітеді.";
8) 25-баптың 4-1-тармағы "тұтынушылар" деген сөзден кейін ", ірі коммерциялық тұтынушылар, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар не цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 27-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасындағы "өнім беру жоспарынан тыс" деген сөздер алып тасталсын;
10) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұрмыстық, коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік тұтынушылардың сұйытылған мұнай газын сақтау ыдыстарына құю арқылы бөлшек саудада өткізген жағдайда, сондай-ақ сұйытылған мұнай газын тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға тұрмыстық баллондарда бөлшек саудада өткізген жағдайда, газ толтыру станцияларының иелері;";
11) 34-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Мыналар:
1) осы Заңның 20-бабының 5-тармағы 2022 жылғы 2 наурыздан бастап 2022 жылғы 1 шілдеге дейін мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Өнім беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағасы тоқсан сайын белгіленеді және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.";
2) осы Заңның 27-1-бабының 11-тармағы 2022 жылғы 1 қаңтар – 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығында мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"11. Өнім беру жоспары шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу құқығына:
1) газ толтыру станцияларының иелері;
2) топтық резервуарлық қондырғылардың иелері;
3) газ толтыру пункттерінің иелері;
4) автогаз құю станцияларының иелері;
5) сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар ие болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында аталған өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес бекітеді.".
5. Осы Заңның 27-1-бабы 4 және 5-тармақтарының қолданысы 2022 жылғы 1 қаңтар – 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығында тоқтатыла тұрсын.".

дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, ежегодно в срок не позднее 15 мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год, предназначенного для последующей реализации:
крупным коммерческим потребителям;
лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга.";
8) пункт 4-1 статьи 25 после слов "электростанций," дополнить словами "крупными коммерческими потребителями, лицами, осуществляющими цифровой майнинг, либо лицами по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга";
9) в подпункте 4-1) пункта 1 статьи 27 слова "вне плана поставки" исключить;
10) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1) владельцами газонаполнительных станций в случае розничной реализации посредством заправки емкостей хранения сжиженного нефтяного газа бытовых, коммунально-бытовых и промышленных потребителей, а также в случае розничной реализации сжиженного нефтяного газа бытовым и коммунально-бытовым потребителям в бытовых баллонах;";
11) статью 34 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Установить, что:
1) пункт 5 статьи 20 настоящего Закона действует со 2 марта 2022 года до 1 июля 2022 года в следующей редакции:
"5. Предельная цена сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне товарных бирж, устанавливается ежеквартально и действует на всей территории Республики Казахстан.";
2) пункт 11 статьи 27-1 настоящего Закона действует с 1 января 2022 года по 31 декабря 2024 года в следующей редакции:
"11. Правом приобретения сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки, обладают:
1) владельцы газонаполнительных станций;
2) владельцы групповых резервуарных установок;
3) владельцы газонаполнительных пунктов;
4) владельцы автогазозаправочных станций;
5) промышленные потребители, использующие сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции.
Перечень промышленных потребителей, указанных в подпункте 5) части первой настоящего пункта, утверждается уполномоченным органом в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан.".
5. Приостановить с 1 января 2022 года по 31 декабря 2024 года действие пунктов 4 и 5 статьи 27-1 настоящего Закона.".

40. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
1-тармақтағы "осы Заңда белгіленген тәртіппен сайланатын" деген сөздер "Қордың жалғыз акционері сайлайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
2) 10-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Қордың интернет-ресурсында орналастырылатын Қор қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы жария есепті дайындау;
3-2) Қор қызметінің мәселелері бойынша бизнес-қоғамдастықпен және шетелдік инвесторлармен тұрақты негізде кездесулер өткізу;";
3) 13-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қордың қызметі туралы сұратылатын кез келген ақпарат беріледі.";
4) 20-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жалғыз акционердің шешімі бойынша және ол айқындайтын тәртіппен Қор жыл сайын "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры түріндегі коммерциялық емес ұйымға Қордың таза кірісінің кемінде жеті пайызы мөлшерінде қаражат бөледі.";
5) 24-баптың 5-тармағындағы "2-тармағында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
80-баптың 1-1-тармағының бірінші абзацындағы "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
42. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 22-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасындағы "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) 31-баптың екінші бөлігіндегі "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
43. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-бап мынадай мазмұндағы 24-2) тармақшамен толықтырылсын:
"24-2) жол жүрісі саласындағы ақпараттық жүйелерді интеграциялауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
Жол жүрісі саласындағы ақпараттық жүйелерді интеграциялауға бірыңғай ақпараттық кеңістіктегі ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жатады;";
2) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық жол жүрісіне көлік құралдарының қатысуына рұқсат беру
1. Көлік құралы, егер оны Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты жоқ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам пайдаланса және:

40. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
1) в статье 8:
в пункте 1 слова "в порядке, установленном настоящим Законом" заменить словами "единственным акционером Фонда";
пункт 2 исключить;
2) пункт 4 статьи 10 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) подготовка ежегодного публичного отчета о результатах деятельности Фонда, который размещается на интернет-ресурсе Фонда;
3-2) проведение на регулярной основе встреч с бизнес-сообществом и иностранными инвесторами по вопросам деятельности Фонда;";
3) статью 13 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Депутатам Парламента Республики Казахстан предоставляется любая запрашиваемая информация о деятельности Фонда в соответствии с законами Республики Казахстан.";
4) статью 20 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. По решению единственного акционера и в определяемом им порядке Фонд ежегодно выделяет некоммерческой организации в лице общественного фонда "Қазақстан халқына" средства в размере не менее семи процентов от чистого дохода Фонда.";
5) в пункте 5 статьи 24 цифру "2" заменить цифрой "1".
41. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
в абзаце первом пункта 1-1 статьи 80 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
42. В Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность":
1) в подпункте 1-1) пункта 1 статьи 22 цифры "2023" заменить цифрами "2024";
2) в части второй статьи 31 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
43. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) статью 10 дополнить подпунктом 24-2) следующего содержания:
"24-2) осуществляет мероприятия по организации и обеспечению интеграции информационных систем в сфере дорожного движения.
К интеграции информационных систем в сфере дорожного движения относятся мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между информационными системами объектов информатизации в едином информационном пространстве;";
2) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Допуск транспортных средств к участию в международном движении по территории Республики Казахстан
1. Транспортное средство считается находящимся в международном движении по территории Республики Казахстан, если оно эксплуатируется иностранцем или лицом без гражданства, не имеющими вида на жительство в Республике Казахстан, и:

1) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар жеке немесе заңды тұлғаға тиесілі болса;
2) Қазақстан Республикасында тіркелмесе;
3) Қазақстан Республикасына уақытша әкелінсе, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық жол жүрісінде деп есептеледі.
2. Халықаралық жол жүрісіне қатысатын көлік құралы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезден бастап бір жылға дейін Қазақстан Республикасының аумағында бола алады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін халықаралық жол жүрісіндегі көлік құралы Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерге ұзақтығы кемінде үзіліссіз күнтізбелік отыз күн болатын мерзімге әкетілуге жатады.
3. Халықаралық жол жүрісіндегі көлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағындағы жол жүрісіне қатысуына рұқсат беру Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес берілген:
1) көлік құралын, тіркемені тіркеу туралы куәлік;
2) көлік құралының тіркеу нөмірі;
3) мемлекеттің айырым белгісі;
4) көлік құралының таным белгісі;
5) көлік құралының техникалық қарап-тексеруден өтуі фактісін растайтын құжат;
6) көлік құралы иесінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты;
7) көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінен алынған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген автокөлік құралдарының сәйкестендіру белгілері және оларды тіркеу есебі туралы мәліметтер болған кезде жүзеге асырылады.";
3) 67-бапта:
1-тармақ "арналған" деген сөзден кейін "немесе М1 санатындағы көлік құралының шанағын ауыстыруға байланысты немесе соңғы тіркеу жүзеге асырылған мемлекетте тіркеу есебінен шығарылмаған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Осы баптың 1 және 1-1-тармақтарында көзделген ережелер Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде айналымға шығарылған және Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарына қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген көлік құралдарын бастапқы тіркеу тәртібін, шарттары мен мерзімдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
2-тармақ 7) тармақшасындағы "болған жағдайда тыйым салынады." деген сөздер "болған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

1) принадлежит физическому или юридическому лицу, имеющему постоянное место жительства или место нахождения вне Республики Казахстан;
2) не зарегистрировано в Республике Казахстан;
3) временно ввезено в Республику Казахстан.
2. Транспортное средство, участвующее в международном движении, может находиться на территории Республики Казахстан до одного года с момента пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
По истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, транспортное средство, находящееся в международном движении, подлежит вывозу за пределы территории Республики Казахстан на непрерывный срок продолжительностью не менее тридцати календарных дней.
3. Допуск транспортных средств, находящихся в международном движении, к участию в дорожном движении на территории Республики Казахстан осуществляется при наличии выданных в соответствии с требованиями международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, и законодательства Республики Казахстан:
1) свидетельства о регистрации транспортного средства, прицепа;
2) регистрационного номера транспортного средства;
3) отличительного знака государства;
4) опознавательного знака транспортного средства;
5) документа, подтверждающего факт прохождения технического осмотра транспортным средством;
6) договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельца транспортного средства;
7) сведений из системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники об идентификационных признаках автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах – членах Евразийского экономического союза, и их регистрационном учете.";
3) в статье 67:
в пункте 1 слова "грузов с правосторонним расположением органов управления" заменить словами "грузов, с правосторонним расположением органов управления или в связи с заменой кузова транспортного средства категории М1, или не снятых с регистрационного учета в государстве, в котором осуществлялась последняя регистрация";
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Положения, предусмотренные пунктами 1 и 1-1 настоящей статьи, не распространяются на транспортные средства, выпущенные в обращение в государствах – членах Евразийского экономического союза и ввезенные на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года.
Порядок, условия и сроки первичной регистрации транспортных средств, указанных в части первой настоящего пункта, определяются Правительством Республики Казахстан.";
пункт 2 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) М1 санатындағы көлік құралының шанағы ауыстырылған жағдайда тыйым салынады.";
4) 88-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "тіркелген" деген сөзден кейін ", сондай-ақ басқа мемлекеттерде тіркелген" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелері Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (кіргізілген) күннен бастап қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен аз уақыт Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық жол жүрісіне қатысатын осындай көлік құралдарына қолданылмайды.".
44. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-бапта:
1-тармақ "тәртібі" деген сөзден кейін ", осы Заңның 37-бабына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына рұқсат беру тәртібін енгізуді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Рұқсат" деген сөз "Осы баптың 4-1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, рұқсат" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Ішкі нарықтағы аса жетіспеушілікті болғызбау не азайту, елдің қорғанысы мен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, жануарларды, өсімдіктерді, мәдени құндылықтарды сақтау, қоғамдық мораль мен құқықтық тәртіпті қорғау мақсатында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспорты мен импортына рұқсат беру құжаттарын алу тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер, егер актілердің өзінде өзге мерзімдер көрсетілмесе, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.";
2) 37-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "көзделген болса, сондай-ақ" деген сөздер ", Еуразиялық экономикалық одақтың актілерінде көзделген болса немесе егер" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "шарттарға" деген сөзден кейін ", Еуразиялық экономикалық одақтың актілеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына және орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші бөлігіндегі "рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
3) 1-қосымшаның 53-жолының 3-бағаны мынадай мазмұндағы 28-тармақпен толықтырылсын:
"28. Тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінің жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызу үшін жеке тұлғалардың ағымдағы банктік шоттарын ашуы және жүргізуі.".

"9) замены кузова транспортного средства категории М1.";
4) пункт 1 статьи 88:
часть первую после слова "органе" дополнить словами ", а также зарегистрированные в других государствах";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Требования части первой настоящего пункта не распространяются на механические транспортные средства и прицепы к ним, участвующие в международном движении по территории Республики Казахстан менее девяноста календарных дней подряд с даты ввоза (въезда) таких транспортных средств на территорию Республики Казахстан.".
44. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в статье 18:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением введения разрешительного порядка экспорта или импорта отдельных видов товаров в соответствии со статьей 37 настоящего Закона";
часть первую пункта 4 дополнить словами ", за исключением нормативных правовых актов, предусмотренных пунктом 4-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок получения разрешительных документов на экспорт и импорт отдельных видов товаров, в целях предотвращения либо уменьшения критического недостатка на внутреннем рынке, обеспечения обороны страны и национальной безопасности Республики Казахстан, охраны жизни и здоровья человека, окружающей среды, животных, растений, культурных ценностей, защиты общественной морали и правопорядка вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования, если в самих актах не указаны иные сроки.";
2) в статье 37:
в пункте 1:
в абзаце первом части первой слова "а также" заменить словами "актами Евразийского экономического союза или если";
часть третью дополнить словами ", актами Евразийского экономического союза, постановлениями Правительства Республики Казахстан и нормативными правовыми актами центральных государственных органов";
в части второй пункта 5 слова "по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности" исключить;
в части первой пункта 9 слова ", осуществляющими выдачу разрешительных документов," исключить;
3) графу 3 строки 53 приложения 1 дополнить пунктом 28 следующего содержания:
"28. Открытие и ведение жилищными строительными сберегательными банками текущих банковских счетов физических лиц для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде.".

45. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 4-1-тармағы алып тасталсын.
46. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуетті жекеше әріптес – мемлекеттік заңды тұлғаларды, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және акционерлік қоғамдарды қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) не тікелей келіссөздерге қатысуға үміткер дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
2) жекеше әріптес – мемлекеттік заңды тұлғаларды, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және акционерлік қоғамдарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, жекеше әріптесті айқындауға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформа;
6-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының операторы – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған заңды тұлға;";
11), 13), 20) және 21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар – тікелей келіссөздер кезінде әлеуетті жекеше әріптес әзірлейтін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мақсаттарын, міндеттерін, шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан пайда алушыларды, мемлекеттік қолдау шараларын сипаттау, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін және (немесе) сервистік келісімшарт шеңберінде көрсетілетін қызметтерді сипаттау көзделетін құжат;";

45. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан":
пункт 4-1 статьи 3 исключить.
46. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве":
1) в статье 1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) потенциальный частный партнер – претендующий на участие в конкурсе (аукционе) либо в прямых переговорах по определению частного партнера индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением государственных юридических лиц, а также товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству;
2) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением государственных юридических лиц, а также товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заключившие договор государственно-частного партнерства;";
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) веб-портал государственно-частного партнерства – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов в области государственно-частного партнерства, определения частного партнера, мониторинга реализации проектов государственно-частного партнерства, обеспечения доступности информации в области государственно-частного партнерства;
6-2) оператор веб-портала государственно-частного партнерства – юридическое лицо, определенное центральным уполномоченным органом по государственному планированию;";
подпункты 11), 13), 20) и 21) изложить в следующей редакции:
"11) бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства – документ, разрабатываемый потенциальным частным партнером при прямых переговорах, предусматривающий описание целей, задач проекта государственно-частного партнерства, источников возмещения затрат и получения доходов, получателей выгод от реализации проекта государственно-частного партнерства, мер государственной поддержки, в том числе описание объекта государственно-частного партнерства и (или) услуг, оказываемых в рамках сервисного контракта;";

"13) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде құрылатын (оның ішінде салынатын және қажет болған жағдайда жобаланатын) және (немесе) реконструкцияланатын және (немесе) жаңғыртылатын, сондай-ақ пайдаланылатын ғимараттар, құрылысжайлар және (немесе) жабдықтар, мүліктік кешендер, зияткерлік шығармашылық қызметтің нәтижелері;";
"20) сервистік келісімшарт – жекеше әріптеске меншік құқығында тиесілі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі пайдаланыла отырып, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, қызметтер көрсетуді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты;
21) тікелей келісім – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес пен жекеше әріптестің кредиторы арасында жасалатын жазбаша келісім;";
2) 3-баптың 2-тармағы 5) тармақшасындағы "құру болып табылады." деген сөздер "құру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігі қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау мен іске асыру процестері туралы ақпаратқа Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шекте ашық қол жеткізу болып табылады.";
3) 4-бап 5) тармақшасындағы "жүзеге асыруы жатады." деген сөздер "жүзеге асыруы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында инвестициялық және пайдалану кезеңдерінің болуы жатады.
Инвестициялық кезең мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін жобалауды (қажет болған жағдайда), салуды және (немесе) реконструкциялауды және (немесе) жаңғыртуды не құруды қамтиды. Пайдалану кезеңі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін оның функционалдық мақсатына сәйкес пайдалануды не мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне техникалық қызмет көрсетуді не оның инфрақұрылымын басқаруды қамтиды.";
4) 7-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген келісімшарттық мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарында инвестициялық шығындардың өтемақысы бюджеттік тиімділік болған жағдайда ғана, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізілетін сараптамада расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан коммерциялық тиімділікке қол жеткізу мүмкін болмаған кезде көзделуі мүмкін.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13) объекты государственно-частного партнерства – здания, сооружения и (или) оборудование, имущественные комплексы, результаты интеллектуальной творческой деятельности, которые создаются (в том числе строятся и в случае необходимости проектируются) и (или) реконструируются, и (или) модернизируются, а также эксплуатируются в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства;";
"20) сервисный контракт – договор государственно-частного партнерства, предусматривающий оказание услуг с использованием объекта государственно-частного партнерства, принадлежащего частному партнеру на праве собственности, в том числе с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан;
21) прямое соглашение – письменное соглашение, заключаемое между государственным партнером, частным партнером и кредитором частного партнера для реализации проекта государственно-частного партнерства;";
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) принцип прозрачности и доступности информации – открытый доступ к информации о процессах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства в пределах, установленных законами Республики Казахстан.";
3) статью 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) наличие инвестиционного и эксплуатационного периодов в проекте государственно-частного партнерства.
Инвестиционный период включает проектирование (в случае необходимости), строительство и (или) реконструкцию, и (или) модернизацию либо создание объекта государственно-частного партнерства. Эксплуатационный период включает эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства в соответствии с его функциональным назначением либо техническое обслуживание, либо управление инфраструктурой объекта государственно-частного партнерства.";
4) в статье 7:
пункт 3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В договорах контрактного государственно-частного партнерства, предусмотренных подпунктом 2) части второй настоящего пункта, компенсация инвестиционных затрат может быть предусмотрена только при условии наличия бюджетной эффективности, а также при невозможности достижения коммерческой эффективности от реализации проекта государственно-частного партнерства, подтвержденных экспертизой конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, проводимой в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамаларында, ұлттық жобаларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары көзделуі мүмкін.
Салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін әзірлеу қажеттігі туралы шешім тиісті тұжырымдамада немесе ұлттық жобада айқындалады.";
5) 9-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындау шеңберінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу;";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Егер әлеуметтік инфрақұрылым мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектісін пайдалану жекеше әріптес инвестицияларының өзін-өзі ақтауын қамтамасыз етпесе, осындай жобалар әлеуметтік инфрақұрылым мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз етудің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары болып табылса, жекеше әріптестің шығындарын толық өтеу тек қана мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт, телекоммуникация, байланыс, қоғамдық қауіпсіздік, көлік инфрақұрылымы, газбен, электрмен, жылумен және сумен жабдықтау және су бұру, қалдықтарды басқару объектілерін қоса алғанда, қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін пайдаланылатын, қамтамасыз етілуі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға жүктелген объектілер, объектілердің кешендері әлеуметтік инфрақұрылым мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріне жатады.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сервистік келісімшарттарда инвестициялық шығындарды өтеу көзделмейді.";
6) 10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау және іске асыру";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мемлекеттік бастаманың немесе жекеше бастаманың негізінде мынадай реттіліктегі сатылардан өту арқылы іске асырылуы мүмкін:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды:
мемлекеттік бастаманы іске асыру шеңберінде – инвестициялық ұсынысты және конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуді; немесе
жекеше бастаманы іске асыру шеңберінде – осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органы немесе жергілікті атқарушы орган қалыптастырған және жариялаған тізбеге енгізілген қажеттіліктермен айқындалатын әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған жобалар бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ақпараттық парағын әзірлеуді; немесе
жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер жүргізудің жекеше бастамасы шеңберінде – бизнес-жоспар әзірлеуді қоса алғанда, жоспарлау;";

"4. Для реализации государственно-частного партнерства в концепциях развития отраслей (сферы), национальных проектах могут предусматриваться базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки.
Решение о необходимости разработки порядка определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов определяется в соответствующей концепции или национальном проекте.";
5) в статье 9:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) реализация товаров, работ и услуг в рамках исполнения договора государственно-частного партнерства;";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Полное возмещение затрат частного партнера осуществляется исключительно по проектам государственно-частного партнерства, если эксплуатация объекта социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения не обеспечивает окупаемость инвестиций частного партнера, такие проекты являются проектами государственно-частного партнерства социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения.
К объектам социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения относятся объекты, комплексы объектов, используемые для удовлетворения общественных потребностей, обеспечение которых возложено на государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая объекты здравоохранения, образования, культуры, спорта, телекоммуникаций, связи, общественной безопасности, транспортной инфраструктуры, газо-, электро-, тепло- и водоснабжения и водоотведения, управления отходами.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Сервисные контракты не предусматривают компенсацию инвестиционных затрат.";
6) в статье 10:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Планирование и реализация проекта государственно-частного партнерства";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Проект государственно-частного партнерства может быть реализован на основании государственной инициативы или частной инициативы путем прохождения следующих последовательных стадий:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) планирования, включая:
в рамках реализации государственной инициативы – разработку инвестиционного предложения и конкурсной (аукционной) документации; или
в рамках реализации частной инициативы – разработку информационного листа конкурсной (аукционной) документации по проектам, направленным на решение социально-экономических задач, определяемых потребностями, включенными в перечень, сформированный и опубликованный центральным уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в порядке, установленном настоящим Законом; или
в рамках частной инициативы проведения прямых переговоров по определению частного партнера – разработку бизнес-плана;";

7) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі
1. Тиісті салалардың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын өз құзыретін іске асыру шеңберінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстары мен халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастырады және жариялайды.
2. Тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз етуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы жүзеге асырады.";
8) 18-бапта:
2-тармақ "қатысатын" деген сөзден кейін ", оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қолдап отыру жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "қатысатын" деген сөзден кейін ", оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қолдап отыру жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 19-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жекеше әріптесті айқындау жөнінде тікелей келіссөздер жүргізе отырып, жекеше бастама негізінде технологиялар трансферін көздейтін бірегей объектілерді құруға және пайдалануға бағытталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру туралы шешім қабылдайды;";
10) 20-бапта:
3) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) үлгілік конкурстық құжаттамаларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік шарттарын қоса алғанда, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін келіседі;";
9) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау қорытындыларын Қазақстан Республикасының заңдарында ақпаратты қорғау бөлігінде белгіленген шектеулерді ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталында жариялайды;";

7) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Порядок информационного обеспечения в сфере государственно-частного партнерства
1. Центральные уполномоченные государственные органы соответствующих отраслей, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы ежегодно на основании документов Системы государственного планирования в рамках реализации своей компетенции, а также с учетом предложений физических и юридических лиц и потребностей населения в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по государственному планированию, формируют и публикуют перечень социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства.
2. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства осуществляется центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства.";
8) в статье 18:
пункт 2 после слов "проекта государственно-частного партнерства," дополнить словами "в том числе осуществляющие консультационные услуги по сопровождению проектов государственно-частного партнерства,";
пункт 3 после слов "проекта государственно-частного партнерства," дополнить словами "в том числе осуществляющие консультационные услуги по сопровождению проектов государственно-частного партнерства,";
9) статью 19 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) принимает решение о реализации проекта государственно-частного партнерства, направленного на создание и эксплуатацию уникальных объектов, предусматривающих трансфер технологий, на основании частной инициативы с проведением прямых переговоров по определению частного партнера;";
10) в статье 20:
подпункты 3) и 7) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) согласовывает порядок определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры государственно-частного партнерства;";
подпункт 9) дополнить частью второй следующего содержания:
"Итоги оценки реализации проектов государственно-частного партнерства публикуются центральным уполномоченным органом по государственному планированию на веб-портале государственно-частного партнерства с учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан в части защиты информации;";

мынадай мазмұндағы 11-1), 11-2) және 11-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
11-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бөлу және олардың тәуекелдерін бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
11-3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттық мемлекеттік міндеттемелерді есепке алу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
11) 21-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттің қаржылық міндеттемелері туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен береді;";
12) 23-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) үлгілік конкурстық құжаттамаларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік шарттарын қоса алғанда, салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) және 9-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастырады және бекітеді;";
"9-1) жекеше әріптестердің мемлекеттік функциялардың іске асырылуын қамтамасыз етуін көздейтін жобалар бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасына бизнес-жоспарды, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасын, оның ішінде оларға бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына қатысты бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен монополияға қарсы органмен келіседі;";
13) 24-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын;
14) 25-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастырады және бекітеді;";
12) тармақша алып тасталсын;
15) 3-тарау мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
"26-1-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының операторы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының операторы:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын дамытуды, қолдап отыруды және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;

дополнить подпунктами 11-1), 11-2) и 11-3) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и утверждает методику оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства;
11-2) разрабатывает и утверждает методику распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства;
11-3) разрабатывает и утверждает методику учета условных государственных обязательств по проектам государственного-частного партнерства;";
11) в статье 21:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) предоставляет информацию о финансовых обязательствах государства по договорам государственно-частного партнерства центральному уполномоченному органу по государственному планированию в области государственно-частного партнерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
12) в статье 23:
подпункт 2) исключить;
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) разрабатывает и утверждает порядок определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры государственно-частного партнерства;";
дополнить подпунктами 3-1) и 9-1) следующего содержания:
"3-1) формирует и утверждает перечень социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства;";
"9-1) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, согласовывает с антимонопольным органом бизнес-план к республиканскому проекту государственно-частного партнерства, конкурсную (аукционную) документацию республиканского проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в части, относящейся к области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, по проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций;";
13) подпункт 1) статьи 24 исключить;
14) в статье 25:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) формируют и утверждают перечень социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства;";
подпункт 12) исключить;
15) главу 3 дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Оператор веб-портала государственно-частного партнерства
Оператор веб-портала государственно-частного партнерства:
1) осуществляет развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание веб-портала государственно-частного партнерства;

2) мүдделі тұлғаларға мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының жұмыс істеуі мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырылған электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
4) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін, мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды интеграциялау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша уәкілетті субъектілермен өзара іс-қимыл жасайды;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен конкурсқа қатысуға өтінімдерді қамтамасыз етуді енгізу және қайтару процесін операциялық қолдап отыруды қамтамасыз етеді;
6) жоспарланатын және іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы электрондық қызметтер көрсетеді.";
16) 27-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды тек қана мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсаттарына және мерзіміне беру;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қоса қаржыландыру инвестициялардың болжанатын мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жарым миллион еселенген мөлшерінен асатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша көзделуі мүмкін, бұл ретте қоса қаржыландыру мөлшері инвестициялардың болжанатын мөлшерінің отыз пайызынан аспайды.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға (реконструкциялауға) байланысты шығыстарды өтеуге бағытталған инвестициялық шығындар өтемақысының жиынтық көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құрудың және (немесе) реконструкциялаудың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін әдістемеге сәйкес айқындалатын құнынан аспауға тиіс.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
17) 28-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ведомствоаралық жобалау тобына, талқылауларға, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстық (аукциондық) комиссияға, тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияға қатысу;";
18) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Жекеше әріптесті айқындау
1. Жекеше әріптесті айқындау:

2) оказывает консультационную помощь заинтересованным лицам по вопросам функционирования веб-портала государственно-частного партнерства;
3) обеспечивает информационную безопасность хранения электронных информационных ресурсов, размещенных на веб-портале государственно-частного партнерства;
4) взаимодействует с уполномоченными субъектами по вопросам интеграции информационных систем государственных органов, государственных электронных информационных ресурсов и обеспечения информационной безопасности;
5) обеспечивает операционное сопровождение процесса внесения и возврата обеспечения заявок на участие в конкурсе в установленном законодательством порядке;
6) взаимодействует с государственными органами и иными организациями по вопросам информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства;
7) оказывает электронные услуги посредством веб-портала государственно-частного партнерства.";
16) в пункте 2 статьи 27:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
"3) передачи исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству, исключительно для целей и на срок реализации проекта государственно-частного партнерства;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Софинансирование может быть предусмотрено по проектам государственно-частного партнерства, в которых предполагаемый размер инвестиций превышает полуторамиллионнократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, при этом размер софинансирования не может превышать тридцать процентов от предполагаемого размера инвестиций.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Совокупный объем софинансирования проектов государственно-частного партнерства и компенсации инвестиционных затрат, направленных на возмещение расходов, связанных с созданием (реконструкцией) объекта государственно-частного партнерства, не может превышать стоимость создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, которая определяется в соответствии с методикой, утверждаемой центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";
часть третью исключить;
17) подпункт 3) статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3) участию в межведомственной проектной группе, обсуждениях, в конкурсной (аукционной) комиссии, комиссии по проведению прямых переговоров по определению частного партнера;";
18) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Определение частного партнера
1. Определение частного партнера осуществляется следующими способами:

1) конкурс тәсілімен жүзеге асырылады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын объектілерге қатысты жабық болуы мүмкін;
2) тікелей келіссөздер;
3) аукцион тәсілімен жүзеге асырылады.
2. Ақпараттандырудың сервистік моделі бойынша жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу осы Заңның нормалары қолданылмай, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Егер салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері, оның ішінде мақсаттары мен міндеттері, бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер, мемлекеттік қолдау шаралары;
2) экономиканың жекелеген салалары (аясы) бойынша жекеше әріптесті айқындаудың және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасудың өзгеше тәртібін қолдануға нұсқау көзделсе, оларға осы баптың ережелері қолданылмайды.";
19) 35-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтерді қазақ және орыс тілдерінде өзінің интернет-ресурсында орналастырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жариялау үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығына жібереді.";
20) 36-бап мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Конкурсты (аукционды) өткізу туралы хабархат
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу туралы ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.";
21) 40-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы Заңның 40-1-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) комиссияның шешімі негізінде жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) жеңімпазымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасады.
Конкурсты ұйымдастырушы ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін конкурстық (аукциондық) комиссияның шешімі негізінде конкурстың жеңімпазы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында құрған, құрылатынын конкурстың жеңімпазы конкурстық өтінімде мәлімдеген заңды тұлғамен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасады (мемлекеттік әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған көлемде және талаптарда осындай заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банктік кепілдіктері ұсынылған жағдайда).";

1) конкурса.
Конкурс по определению частного партнера может быть закрытым в отношении объектов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан;
2) прямых переговоров;
3) аукциона.
2. Определение частного партнера и заключение договора государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации без применения норм настоящего Закона.
3. Положения настоящей статьи не применяются к проектам государственно-частного партнерства, планируемым в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов, если в них предусматриваются:
1) базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, в том числе цели и задачи, предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств, меры государственной поддержки;
2) указание на применение иного порядка определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства по отдельным отраслям (сферам) экономики.";
19) пункт 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о результатах конкурса (аукциона) по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера размещаются организатором конкурса (аукциона) на своем интернет-ресурсе на казахском и русском языках, а также направляются в Центр развития государственно-частного партнерства для публикации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
20) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Извещение о проведении конкурса (аукциона)
Информация о проведении конкурса (аукциона) по определению частного партнера размещается на казахском и русском языках на веб-портале государственно-частного партнерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
21) пункт 9 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"9. За исключением случаев, предусмотренных статьей 40-1 настоящего Закона, организатор конкурса (аукциона) на основании решения конкурсной (аукционной) комиссии заключает договор государственно-частного партнерства с победителем конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
Для реализации проектов государственно-частного партнерства особой значимости организатор конкурса на основании решения конкурсной (аукционной) комиссии заключает договор государственно-частного партнерства с юридическим лицом, создание которого заявлено победителем конкурса в конкурсной заявке, учрежденным победителем конкурса, в целях реализации проекта государственно-частного партнерства (при условии предоставления государственному партнеру банковских гарантий исполнения обязательств такого юридического лица в объеме и на условиях, которые определены договором государственно-частного партнерства).";

22) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Жекеше бастама негізінде жекеше әріптесті таңдау ерекшеліктері
1. Әлеуетті жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесінен бір немесе бірнеше міндетті шешу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын әзірлеу арқылы бастамашылық жасауы жекеше бастама деп танылады.
2. Жекеше бастаманы іске асыру шеңберіндегі конкурстық (аукциондық) құжаттаманы тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, жергілікті атқарушы органдар келісілгеннен және сараптамадан кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бекітеді.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан конкурстың (аукционның) жеңімпазы жобаға бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптеске оның конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге жұмсаған шығындарын өтеуге міндетті.
Конкурстық өтінімдер болмаған кезде жоба бойынша конкурс өтпеді деп есептеледі. Бұл ретте қайта конкурс өткізуге жол беріледі.";
23) 43-бап алып тасталсын;
24) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау
Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау технологиялар трансферін көздейтін бірегей объектілерді құруға және пайдалануға бағытталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.";
25) 45-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
26) 46-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мақсаттары, міндеттері, тікелей және түпкілікті нәтижелері;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сервистік келісімшарттарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құрудың (оның ішінде салудың және қажет болған кезде жобалаудың) немесе реконструкциялаудың немесе жаңғыртудың, сондай-ақ пайдаланудың шарттары мен көлемдері;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сервистік келісімшарт бойынша қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын мүлік туралы мәліметтер және мүлікке қойылатын талаптар;";
7) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптар, оның ішінде ұсынылатын қызметтердің сапа индикаторларын және толық пайдалану әзірлігінің өлшемшарттарын бұзғаны үшін ақаулы ұпайларды есептеу;";

22) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Особенности выбора частного партнера на основании частной инициативы
1. Частной инициативой признается инициирование потенциальным частным партнером проекта государственно-частного партнерства для решения одной или нескольких задач из перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства путем разработки проекта информационного листа конкурсной (аукционной) документации.
2. Конкурсная (аукционная) документация в рамках реализации частной инициативы утверждается центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами после согласования и экспертизы в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Победитель конкурса (аукциона), заключивший договор государственно-частного партнерства, обязан возместить потенциальному частному партнеру, инициировавшему проект, его затраты на разработку проекта информационного листа конкурсной (аукционной) документации и проекта договора государственно-частного партнерства.
При отсутствии конкурсных заявок конкурс по проекту считается не состоявшимся. При этом допускается проведение повторного конкурса.";
23) статью 43 исключить;
24) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Определение частного партнера на основании прямых переговоров
Определение частного партнера на основании прямых переговоров может осуществляться только по решению Правительства Республики Казахстан для реализации проектов государственно-частного партнерства, направленных на создание и эксплуатацию уникальных объектов, предусматривающих трансфер технологий.";
25) пункт 2 статьи 45 исключить;
26) в статье 46:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) цели, задачи, прямой и конечный результаты проекта государственно-частного партнерства;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) условия и объемы создания (в том числе строительства, и при необходимости проектирования) или реконструкции, или модернизации, а также эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, за исключением сервисных контрактов;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения об имуществе и требования к имуществу, используемому для оказания услуг по сервисному контракту;";
подпункты 7) и 18) изложить в следующей редакции:
"7) требования к качеству товаров, работ и услуг, в том числе расчет дефектных очков за нарушения индикаторов качества предоставляемых услуг и критериев полной эксплуатационной готовности;";

"18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша дауларды сот арқылы және (немесе) соттан тыс шешу тәртібі;";
19) тармақша "айыбын" деген сөзден кейін "(ақша сомасында немесе сомада пайызбен міндетті түрде көрсете отырып)" деген сөздермен толықтырылсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және оған мониторинг жүргізу тәртібі;".
47. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-бапта:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар белгілері анықталған кезде материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға беру;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мемлекеттік аудит объектісі нұсқаманы орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар материалдарды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге процестік шешім қабылдау үшін қылмыстық қудалау органдарына беру прокуратура органдары арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік аудит объектісі, мүдделерін аудиторлық іс-шаралар қозғаған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелеріне шағым жасаған кезде қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге процестік шешім қабылдау үшін қылмыстық қудалау органдарына беру дауларды реттеудің апелляциялық және (немесе) сот тәртібі сақталғаннан кейін прокуратура органдары арқылы жүзеге асырылады;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ішкі аудит қызметтері мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге қылмыстық қудалау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру бойынша ден қою шараларын жүзеге асырады.";
2) 37-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етуге;".
48. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:

"18) судебный и (или) внесудебный порядок разрешения споров по договору государственно-частного партнерства;";
подпункт 19) после слов "уплата неустойки" дополнить словами "(с обязательным указанием в денежной сумме или в процентах к сумме)";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) порядок осуществления контроля и проведения мониторинга исполнения договора государственно-частного партнерства;".
47. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) в статье 5:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) при выявлении признаков административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) при неисполнении или ненадлежащем исполнении предписания объектом государственного аудита передача материалов с признаками уголовного правонарушения с соответствующими аудиторскими доказательствами органа государственного аудита и финансового контроля для принятия процессуального решения в органы уголовного преследования осуществляется через органы прокуратуры.
При обжаловании результатов государственного аудита и финансового контроля объектом государственного аудита, субъектами предпринимательства и иными лицами, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, передача материалов с признаками уголовного правонарушения с соответствующими аудиторскими доказательствами для принятия процессуального решения в органы уголовного преследования осуществляется через органы прокуратуры после соблюдения апелляционного и (или) судебного порядка урегулирования споров;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Службами внутреннего аудита при выявлении признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита осуществляются меры реагирования по передаче материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы уголовного преследования или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.";
2) пункт 2 статьи 37 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) уведомлять о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита;".
48. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":

1) 1-бапта:
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) ашық диалогтың интернет-порталы – мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы ақпарат пайдаланушылардың сұрау салуды жіберу, сондай-ақ ақпарат пайдаланушылардың интернет-конференцияларға және сауалнамаларға қатысу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы – азаматтардың сұрау салуды жіберу және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшыларынан оларға жауап алу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;";
11-1) тармақша алып тасталсын;
2) 11-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жазбаша сұрау салуда:
1) ақпаратты сұрататын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) заңды тұлға атынан жүгіну кезінде – заңды тұлғаның толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, сұрау салудың шығыс нөмірі және күні, оған қол қойған адамның тегі, аты-жөні мен лауазымы көрсетіледі.
Сұрау салуда пошта мекенжайы немесе электрондық поштасының мекенжайы, телефон немесе телефакс нөмірі, өзге де байланыс құралдары көрсетілуге тиіс.
Жазбаша сұрау салуға жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі қол қоюға тиіс. Электрондық құжат түріндегі сұрау салу электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылуға тиіс.
Мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы жіберілген электрондық нысандағы сұрау салу жазбаша сұрау салуға теңестіріледі.
Ақпарат пайдаланушының "электрондық үкіметтің" веб-порталында есепке алу жазбалары болған және оған ұялы байланыс операторы берген ақпарат пайдаланушының абоненттік нөмірі қосылған жағдайда мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы жіберілетін сұрау салуға оның қол қоюы талап етілмейді.";
3) 17-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ашық диалогтың интернет-порталында осы Заңның 8-бабының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген ақпарат иеленушілер интернет-конференциялар мен сауалнамалар өткізеді, сондай-ақ 3) тармақшада көрсетілген ақпарат иеленушілер, мемлекет жүз пайыз қатысатын тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы келіп түскен сұрау салуларға жауап береді.".

1) в статье 1:
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) интернет-портал открытого диалога – объект информатизации, обеспечивающий возможность направления пользователями информации запросов посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства, а также участия пользователей информации в интернет-конференциях и опросах;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) блог-платформа первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства – объект информатизации, обеспечивающий возможность направления гражданами запросов и получения ответов на них от первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора;";
подпункт 11-1) исключить;
2) пункт 5 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5. В письменном запросе указываются:
1) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), индивидуальный идентификационный номер физического лица, запрашивающего информацию;
2) при обращении от имени юридического лица – полное наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, исходящий номер и дата, фамилия, инициалы и должность лица, подписавшего запрос.
В запросе должны быть указаны почтовый адрес или адрес электронной почты, номер телефона или телефакса, иные средства связи.
Письменный запрос должен быть подписан физическим лицом или представителем юридического лица. Запрос в виде электронного документа должен быть заверен электронной цифровой подписью.
К письменному запросу приравнивается запрос в электронной форме, направленный посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства.
Запрос, направляемый посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства, не требует его подписания пользователем информации при условии наличия у него учетной записи на веб-портале "электронного правительства" и подключения к ней абонентского номера пользователя информации, предоставленного оператором сотовой связи.";
3) пункт 6 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"6. На интернет-портале открытого диалога обладатели информации, указанные в подпунктах 1) и 3) статьи 8 настоящего Закона, проводят интернет-конференции и опросы, а также обладатели информации, указанные в подпункте 3), предоставляют ответы на запросы, поступившие посредством блог-платформы первых руководителей субъектов квазигосударственного сектора, за исключением лиц со стопроцентным участием государства.".

49. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-бап мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында уәкілетті орган белгілеген мәннен төмен емес оқу нәтижесімен оқуын бітірген адамдар оқуды бітіргеннен кейін бір жыл ішінде жергілікті атқарушы органдарда, мәслихаттар аппараттарында, ревизиялық комиссияларда, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінде (астана мен оның аудандарындағы жергілікті атқарушы органдардан, мәслихат аппаратынан, ревизиялық комиссиялардан, орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінен басқа) "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына уәкілетті органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен келісу бойынша конкурс өткізілместен орналаса алады.
6. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде білім беру ұйымдарында уәкілетті орган белгілеген мәннен төмен емес оқу нәтижесімен оқуын бітірген адамдар осы оқуды бітіргеннен кейін бір жыл ішінде конкурс өткізілместен "Б" корпусының мына мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына:
1) облыс ауданының немесе облыстық маңызы бар қаланың (облыстың әкімшілік орталығы болып табылатын қаладан басқа) әкімі және мәслихаты аппараттарының төменгі лауазымына;
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыс ауданы және облыстық маңызы бар қала (облыстың әкімшілік орталығы болып табылатын қаладан басқа) атқарушы органының басшылық емес лауазымына;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының басшылық емес лауазымына;
4) орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының облыс ауданындағы немесе облыстық маңызы бар қаладағы (облыстың әкімшілік орталығы болып табылатын қаладан басқа) аумақтық бөлімшесінің басшылық емес лауазымына орналаса алады.
7. "Б" корпусының:
1) орталық мемлекеттік органның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
2) орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аумақтық бөлімшесінің басшысы;
3) облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органының басшысы;

49. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) статью 15 дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. Лица, окончившие обучение в организациях образования при Президенте Республики Казахстан в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования с результатом обучения не ниже значения, установленного уполномоченным органом, могут занять административные государственные должности корпуса "Б" в местных исполнительных органах, аппаратах маслихатов, ревизионных комиссиях, территориальных подразделениях центральных государственных органов и их ведомств (кроме местных исполнительных органов, аппарата маслихата, ревизионной комиссии, территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в столице и ее районах) в течение одного года после окончания обучения по согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением без проведения конкурса.
6. Лица, окончившие обучение в организациях образования в рамках государственного заказа по программам высшего и (или) послевузовского образования с результатом обучения не ниже значения, установленного уполномоченным органом, в течение одного года после окончания данного обучения без проведения конкурса могут занять следующие административные государственные должности корпуса "Б":
1) низовую должность аппаратов акима и маслихата района области или города областного значения (кроме города, являющегося административным центром области);
2) не руководящую должность исполнительного органа района области и города областного значения (кроме города, являющегося административным центром области), финансируемого из местного бюджета;
3) не руководящую должность аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) не руководящую должность территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства в районе области или городе областного значения (кроме города, являющегося административным центром области).
7. Допускается занятие без проведения конкурса по согласованию с уполномоченным органом административных государственных должностей корпуса "Б":
1) руководителя самостоятельного структурного подразделения центрального государственного органа;
2) руководителя территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства в области, городе республиканского значения, столице;
3) руководителя исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, финансируемого из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;

4) орталық мемлекеттік органның ведомствосы басшысының орынбасары;
5) Жоғарғы Соттың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган басшысының орынбасары;
6) Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Аппараты басшысының орынбасары мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына уәкілетті органмен келісу бойынша конкурс өткізілместен орналасуға жол беріледі.";
2) 17-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "(орган)" деген сөзден кейін "уәкілетті органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. "Б" корпусының мемлекеттік лауазымдарына мемлекеттік қызметке алғаш рет кіретін немесе қайтадан кіретін азаматтарды іріктеу
"Б" корпусының мемлекеттік лауазымдарына алғаш рет кіретін немесе мемлекеттік қызметті тоқтатқаннан кейін оған қайтадан кіретін азаматтар Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын іріктеу кезеңдерінен өтеді.";
4) 27-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "іріктеуді мемлекеттік лауазымдарға тағайындауға құқығы бар лауазымды адамның (органның) шешімімен құрылатын мемлекеттік органның конкурстық комиссиясы жүзеге асырады" деген сөздер "іріктеу уәкілетті орган айқындайтын конкурс өткізу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурстың кезеңдерін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.";
5) 33-баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде:
"Б" корпусының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын мемлекеттік қызметшілердің қызметіне бағалау жүргізу тәртібі мен мерзімдеріне сәйкес "Б" корпусының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қатарынан екі жыл бойы" деген сөздер алып тасталсын.
50. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттік сатып алу – Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қызметтер көрсетуге байланысты халықаралық әуежайлардың кірістерін қоспағанда, тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді толықтай немесе ішінара бюджет қаражаты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақша және (немесе) меншікті кірістері есебінен сатып алуы;";
2) 5-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тапсырыс беруші тиісті бюджет (даму жоспары), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақша немесе жеке қаржыландыру жоспары негізінде мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен және нысанда мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын әзірлейді және бекітеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) заместителя руководителя ведомства центрального государственного органа;
5) заместителя руководителя уполномоченного органа по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда;
6) заместителя руководителя Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.";
2) часть вторую пункта 4 статьи 17 после слов "на государственные должности," дополнить словами "по согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением";
3) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Отбор на государственные должности корпуса "Б" граждан, впервые поступающих или вновь поступающих на государственную службу
Граждане, впервые поступающие или вновь поступающие на государственные должности корпуса "Б" после прекращения государственной службы, проходят этапы отбора, определяемые Президентом Республики Казахстан.";
4) в статье 27:
в части первой пункта 1-1 слова "конкурсной комиссией государственного органа, создаваемой по решению должностного лица (органа), имеющего право назначения на государственные должности" заменить словами "в соответствии с порядком проведения конкурса, определяемым уполномоченным органом";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Этапы конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" определяются Президентом Республики Казахстан.";
5) в части первой пункта 6 статьи 33:
слова "в течение двух лет подряд" исключить;
после слов "неудовлетворительных оценок" дополнить словами "в соответствии с порядком и сроками проведения оценки деятельности государственных служащих, которые определены Президентом Республики Казахстан,".
50. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках":
1) подпункт 14) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"14) государственные закупки – приобретение заказчиками товаров, работ, услуг полностью или частично за счет бюджетных средств, выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) собственных доходов, за исключением доходов международных аэропортов, связанных с оказанием услуг нерезидентам Республики Казахстан;";
2) в статье 5:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. На основании соответствующего бюджета (плана развития), выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан или индивидуального плана финансирования заказчик разрабатывает и утверждает годовой план государственных закупок в порядке и форме, которые определены правилами осуществления государственных закупок.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын экономикалық сыныптаманың мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу талап етілетін өзіндік ерекшеліктері (шығыстар баптары) бойынша жиынтықта бюджетке (даму жоспарына), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақшаға немесе жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес келмейтін көлемде бекітуге (нақтылауға) жол берілмейді.";
7-тармақтың екінші бөлігі 6) тармақшасындағы "сатып алу жағдайларына қолданылмайды." деген сөздер "сатып алу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақша есебінен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жағдайларына қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік сатып алу осы баптың талаптары сақтала отырып іске асырылады.";
3) 39-баптың 3-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жедел есепке алу ісі бойынша жедел-іздестіру қызметін, барлау, қарсы барлау қызметін жүзеге асыру үшін, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыру үшін, халықаралық сұранысты орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген органдардың, сондай-ақ өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардың және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың:
жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдарға құпия түрде жәрдем көрсетуге келісім берген адамдар көрсететін қызметтерді;
қызметтік үй-жайларды, көлік құралдары мен өзге де техникалық құралдарды, ақпараттық жүйелерді, мүлікті, сондай-ақ оларды ұстау, қызмет көрсету және техникалық қолдау бойынша көрсетілетін қызметтерді;
астыртын ұйымдар мен объектілерді құру және ұстау үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
қажетті ғылыми-техникалық немесе өзге де арнаулы танымдары бар лауазымды адамдар, аудармашылар, сарапшылар мен мамандар көрсететін қызметтерді сатып алуы.
Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың штаттағы жасырын қызметкерлерінің қызметін қамтамасыз ету үшін жедел есепке алу ісі шеңберінен тыс осы тармақшада көрсетілген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жол беріледі;";
53) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес актімен айқындалған тұрғын емес мақсаттағы ғимаратты, құрылысты, құрылысжайды, үй-жайды сатып алу, сондай-ақ тұрғын емес мақсаттағы ғимаратты, құрылысты, құрылысжайды, үй-жайды жалдау" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес актімен айқындалған тұрғын емес мақсаттағы ғимаратты, құрылысты, құрылысжайды, үй-жайды жалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;

"4. Не допускается утверждение (уточнение) годового плана государственных закупок в объеме, не соответствующем бюджету (плану развития), выделенным деньгам из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан или индивидуальному плану финансирования в совокупности по спецификам экономической классификации (статьям расходов), по которым требуется заключение договоров о государственных закупках.";
часть вторую пункта 7 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) осуществления государственных закупок за счет выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. Государственные закупки, финансируемые за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан, реализуются с соблюдением требований настоящей статьи.";
3) в пункте 3 статьи 39:
подпункт 6) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) приобретения для осуществления оперативно-розыскной деятельности по делу оперативного учета, разведывательной, контрразведывательной деятельности, для осуществления досудебного расследования по уголовному делу, для исполнения международного запроса органами, уполномоченными их осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также государственными предприятиями и акционерными обществами, сто процентов голосующих акций которых принадлежат государству, в отношении которых органы национальной безопасности Республики Казахстан осуществляют управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе:
услуг лиц, изъявивших согласие оказывать конфиденциальное содействие органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность;
служебных помещений, транспортных и иных технических средств, информационных систем, имущества, а также услуг по их содержанию, обслуживанию и технической поддержке;
товаров, работ, услуг для создания и содержания конспиративных организаций и объектов;
услуг должностных лиц, переводчиков, экспертов и специалистов, обладающих необходимыми научно-техническими или иными специальными познаниями.
Допускается приобретение товаров, работ и услуг, указанных в настоящем подпункте, вне рамок дела оперативного учета для обеспечения деятельности штатных негласных сотрудников органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность;";
в подпункте 53) слова "здания, строения, сооружения, помещения, имеющих нежилое назначение, определенных актом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также аренды здания, строения, сооружения, помещения, имеющих нежилое назначение," заменить словами "услуг по аренде здания, строения, сооружения, помещения, имеющих нежилое назначение, определенных актом в соответствии с законодательством Республики Казахстан,";

4) 41-бапта:
1-тармақтағы "және 5)" деген сөздер ", 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "және 5)" деген сөздер ", 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 43-бапта:
11-тармақ мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Тапсырыс беруші тікелей мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді және авансты қамтамасыз етуді (мемлекеттік сатып алу туралы шартта аванс көзделген жағдайда) енгізу туралы талапты ақшаның оңтайлы және тиімді жұмсалуын ескере отырып айқындайды.";
19-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы баптың 23-1-тармағында көзделген шектеулер бұзылған;".
51. "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы бойынша сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті орган басшысының лауазымына кандидатты тағайындауға және оны лауазымынан босатуға келісім беру туралы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарайды;".
52. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 19-баптың 1-тармағының төртінші бөлігіндегі "Кәсіпкерлік" деген сөз "Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы сауда саясаты жөніндегі консультативтік-кеңесші органның шешімі негізінде елеулі маңызды тауарлар тізбесіне енгізілген азық-түлік тауарларының немесе өзге де тауарлардың ішкі нарықта аса жетіспеушілігін болғызбау не азайту және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тыйым салу мен сандық шектеуді және кедендік-тарифтік реттеу шараларын енгізуді көздейтін, сараптамалық қорытынды ұсыну мерзімі бес жұмыс күнін құрайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоспағанда, кәсіпкерлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 42-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ішкі нарықтағы аса жетіспеушілікті болғызбау не азайту, елдің қорғанысы мен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, жануарларды, өсімдіктерді, мәдени құндылықтарды сақтау, қоғамдық мораль мен құқықтық тәртіпті қорғау мақсатында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына рұқсат беру тәртібін енгізу үшін орталық мемлекеттік органдар әзірлеген нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, жекелеген қызмет түрлеріне (кіші түрлеріне) қойылатын біліктілік немесе рұқсат беру талаптарын және біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекітетін нормативтік құқықтық актілер алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткенге дейін қолданысқа енгізілмейді.".

4) в статье 41:
в пункте 1 слова "и 5)" заменить словами ", 5) и 6)";
в подпункте 2) части второй пункта 3 слова "и 5)" заменить словами ", 5) и 6)";
5) в статье 43:
пункт 11 дополнить частью девятой следующего содержания:
"Требование о внесении обеспечения исполнения договора о государственных закупках и обеспечения аванса (в случае, если договором о государственных закупках предусмотрен аванс) по государственным закупкам способом из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках определяется заказчиком с учетом оптимального и эффективного расходования денег.";
пункт 19 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) нарушения ограничений, предусмотренных пунктом 23-1 настоящей статьи;".
51. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан":
подпункт 6) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рассматривает по представлению Председателя Верховного Суда вопрос о даче согласия на назначение кандидата на должность руководителя уполномоченного органа в сфере судебного администрирования и на его освобождение от должности;".
52. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
1) часть четвертую пункта 1 статьи 19 после слов "не может быть менее десяти рабочих дней" дополнить словами ", за исключением проектов нормативных правовых актов, предусматривающих введение запретов и количественных ограничений и мер таможенно-тарифного регулирования в целях предотвращения либо уменьшения критического недостатка на внутреннем рынке продовольственных или иных товаров, включенных в перечень существенно важных товаров, и обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан на основании решения консультативно-совещательного органа по торговой политике при Правительстве Республики Казахстан, срок для представления экспертного заключения по которым составляет пять рабочих дней";
2) пункт 6 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"6. Нормативные правовые акты, которыми утверждаются квалификационные или разрешительные требования, предъявляемые к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие квалификационным или разрешительным требованиям, не могут быть введены в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования, за исключением нормативных правовых актов, разработанных центральными государственными органами для введения разрешительного порядка экспорта или импорта отдельных видов товаров в целях предотвращения либо уменьшения критического недостатка на внутреннем рынке, обеспечения обороны страны и национальной безопасности Республики Казахстан, охраны жизни и здоровья человека, окружающей среды, животных, растений, культурных ценностей, защиты общественной морали и правопорядка.".

53. "Лотереялар және лотерея қызметі туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Лотереядан аударымдар
Лотерея операторы өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан түскен түсім мен жүлде қоры арасындағы айырманың кемінде он пайызын дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бірыңғай операторға дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін, сондай-ақ өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан түскен түсім мен жүлде қоры арасындағы айырманың кемінде он пайызын "Қазақстан халқына" қоғамдық қорына міндетті мүліктік жарна нысанында тоқсан сайын жіберуге міндетті.".
54. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағы 1) және 2) тармақшаларының ережелері:
1) клиент – жеке тұлғаға мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді немесе мемлекеттік бюджеттен және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақыларды, сондай-ақ алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке қабілетсіз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шотты;
2) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде банктік шоттар ашу жағдайларына қолданылмайды.";
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға;";
11-тармақтың екінші бөлігі "банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға" деген сөздерден кейін ", жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 46-баптың 7-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасы "зейнетақы төлемдерін," деген сөздерден кейін "жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шоттардағы ақшаны," деген сөздермен толықтырылсын.

53. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О лотереях и лотерейной деятельности":
статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Отчисления от лотереи
Оператор лотереи обязан ежеквартально направлять на развитие физической культуры и спорта не менее десяти процентов от разницы между выручкой от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов и призовым фондом единому оператору, осуществляющему деятельность по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, а также не менее десяти процентов от разницы между выручкой от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов и призовым фондом в форме обязательных имущественных взносов в общественный фонд "Қазақстан халқына".".
54. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) в статье 27:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Положения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи не распространяются на случаи открытия:
1) банковского счета клиенту – физическому лицу, предназначенного для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, или пенсий, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) единого накопительного пенсионного фонда, и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда, а также алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
2) банковских счетов в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде.";
часть третью пункта 10 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде;";
часть вторую пункта 11 после слов "использования жилищных выплат" дополнить словами ", на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде";
2) подпункт 5) части первой пункта 7 статьи 46 после слов "оплаты лечения" дополнить словами ", денег, находящихся на банковских счетах в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде".

55. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
39-баптың екінші бөлігіндегі "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
56. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 24-3) тармақшамен толықтырылсын:
"24-3) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға, осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан берілетін мүлікті беру шартын келіседі;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлік жергілікті атқарушы органдардан өтеусіз пайдалануға алу кезінде, оның ішінде электр желілері басқа энергия беруші ұйымдардан балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға алынған жағдайда, бекітілген тарифтік сметаға тиісті жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы деңгейінен асырмай өзгеріс енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 35-1) тармақшамен толықтырылсын:
"35-1) жергілікті атқарушы органдарға, осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын келіседі;";
2) 10-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;";
3) 15-бапта:
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар субъектілерді жөндеу картасы;";
21-тармақ "туралы" деген сөзден кейін "электрондық нысандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Уәкілетті органның және тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның не жергілікті атқарушы органның бірлескен шешімімен инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту қабылданады.";

55. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации":
в части второй статьи 39 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
56. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
1) в статье 8:
дополнить подпунктом 24-3) следующего содержания:
"24-3) согласовывает уполномоченному органу по управлению государственным имуществом, местному исполнительному органу договор передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, за исключением субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) вносит изменение в утвержденную тарифную смету в случае получения на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий от местных исполнительных органов при его получении в безвозмездное пользование, в том числе электрических сетей от других энергопередающих организаций, не выше уровня прогноза социально-экономического развития на соответствующий год;";
дополнить подпунктом 35-1) следующего содержания:
"35-1) согласовывает местным исполнительным органам план передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий, за исключением субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона;";
2) статью 10 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждают по согласованию с уполномоченным органом план передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг;";
3) в статье 15:
часть первую пункта 7 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) карта ремонтов субъектов с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ;";
пункт 21 дополнить словами "в электронной форме";
4) статью 21 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Отказ в утверждении инвестиционной программы принимается совместным решением уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующей сфере, либо местного исполнительного органа.";

5) 22-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "бағдарламаның" деген сөзден кейін ", сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлік өтеусіз пайдалануға алынған жағдайда оны мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға алуы;
9-2) өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жұмыскердің бір жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан орташа айлық номиналды жалақысының өзгеруі;";
2-тармақтың бірінші бөлігі "9)" деген цифрдан кейін ", 9-1), 9-2)" деген цифрлармен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 1-тармағының 4), 6), 9-1) және 9-2) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;";
6) 25-баптың 12-тармағы мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жария тыңдаулар, табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептері онлайн-трансляция ұйымдастыру арқылы да жария тыңдауларға қатысушылардың кедергісіз қол жеткізуі қамтамасыз етіле отырып өткізіледі.
Елде төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген кезде уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері, табиғи монополиялар субъектілері жария тыңдауларды, тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептерді онлайн-трансляциялар арқылы өткізеді.
Жария тыңдаулар онлайн-трансляциялар арқылы өткізілген кезде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурста жария тыңдаулардың күнін, уақытын және онлайн-трансляцияға сілтемені көрсете отырып, алдағы жария тыңдау туралы хабарландыруды орналастырады.
Егер табиғи монополия субъектісінің қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес міндетті аудитке жататын болса, оны бұқаралық ақпарат құралдарында осы баптың 2-тармағында көзделген орналастыру аудит аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде жүзеге асырылады.";

5) в статье 22:
в пункте 1:
подпункт 4) дополнить словами ", а также документов системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом";
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий, за исключением субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование;
9-2) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год;";
часть первую пункта 2 после цифры "9)" дополнить цифрами ", 9-1), 9-2)";
подпункт 2) части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) подпунктами 4), 6), 9-1) и 9-2) пункта 1 настоящей статьи, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления;";
6) пункт 12 статьи 25 дополнить частями второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Публичные слушания, отчеты субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводятся, в том числе с организацией онлайн-трансляции, с обеспечением беспрепятственного доступа участников публичных слушаний.
При введении в стране чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, уполномоченный орган или его территориальные подразделения, субъекты естественных монополий проводят публичные слушания, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами посредством онлайн-трансляций.
При проведении публичных слушаний посредством онлайн-трансляций ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение не позднее десяти календарных дней до даты проведения публичных слушаний размещает в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе объявление о предстоящем публичном слушании с указанием даты, времени и ссылки на онлайн-трансляцию публичных слушаний.
В случае, если финансовая отчетность субъекта естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан подлежит обязательному аудиту, ее размещение в средствах массовой информации, предусмотренное пунктом 2 настоящей статьи, осуществляется в течение десяти календарных дней после завершения аудита.";

7) 26-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
17) тармақша "есептерді" деген сөзден кейін "электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 24-2) және 24-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-2) табиғи монополиялар субъектісінің меншігіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті сенімгерлік басқару шартын уәкілетті органмен келісуге;
24-3) халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін кредиттік келісімдерді уәкілетті органмен келісуге;";
34) тармақшадағы "тұтынушы жылжымалы құрамның жүріп өтуі үшін пайдаланатын кірме жолдың" деген сөздер "тұтынушыға (контрагентке) дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
57. "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
20-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың жобасы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен міндеттемелеріне сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардың өтінімдері бойынша қалыптастырылады.".
58. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арнайы экономикалық аймақ – Қазақстан Республикасы аумағының дәл белгіленген шекаралары бар, осы Заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын бір бөлігі;";
5) тармақшадағы "уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздер "арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бейінді емес қызмет түрлері – басым қызмет түрлерінің тізбесіне кірмейтін, өңдеу өнеркәсібі салаларына жататын, шикізатты, материалдарды, заттарды, жаңа өнімге арналған құрамдастарды өңдеумен байланысты қызмет түрлері;
5-2) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға – бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізілген және осындай қызметті арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асыратын тұлға;

7) в части первой пункта 2 статьи 26:
подпункт 17) после слов "сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы" дополнить словами "в электронной форме";
дополнить подпунктами 24-2) и 24-3) следующего содержания:
"24-2) согласовывать с уполномоченным органом договор доверительного управления имуществом, используемым в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг, находящимся в собственности у субъекта естественных монополий;
24-3) согласовывать с уполномоченным органом кредитные соглашения для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан;";
в подпункте 34) слова "подъездного пути, используемой потребителем для проезда подвижного состава" заменить словами "до потребителя (контрагента)".
57. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе":
часть первую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. Проект государственного оборонного заказа формируется по заявкам получателей государственного оборонного заказа в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, планами развития государственных органов, международными договорами и обязательствами Республики Казахстан.".
58. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах":
1) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) специальная экономическая зона – часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления деятельности согласно настоящему Закону;";
в подпункте 5) слова "определяемые уполномоченным органом" заменить словами "включенные в перечень приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон";
дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) непрофильные виды деятельности – виды деятельности, не входящие в перечень приоритетных видов деятельности, относящиеся к отраслям обрабатывающей промышленности, которые связаны с обработкой сырья, материалов, веществ, компонентов для нового продукта;
5-2) лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, – лицо, включенное в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, и осуществляющее такую деятельность на территории специальной экономической зоны;

5-3) бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт – бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын бірнеше тұлға мен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын, арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру шарттарын, тараптардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін шарт;";
7) тармақшадағы "басым қызмет түрі", "басым қызмет түрінің" деген сөздер тиісінше "басым немесе бейінді емес қызмет түрі", "басым және (немесе) бейінді емес қызмет түрінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жоба – арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысының, өтініш берушісінің, қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның басым немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруы үшін, сондай-ақ индустриялық аймақтың әлеуетті қатысушысының, өтініш берушісінің немесе қатысушысының кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы үшін өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті заманауи өндірістер мен көрсетілетін қызметтер құруды көздейтін іс-шаралар кешені;";
"17) өтініш беруші – арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына басым немесе бейінді емес, немесе қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған өтінішті не индустриялық аймақтың басқарушы компаниясына индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішті беретін тұлға;";
2) 10-баптың 2) тармақшасы бесінші абзацындағы "айқындау туралы шешімдер қабылдау;" деген сөздер "айқындау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"арнайы экономикалық аймақтың атауын өзгерту туралы шешімдер қабылдау;";
3) 11-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу;";
5) тармақша тоғызыншы абзацындағы "нысанын әзірлеу және бекіту;" деген сөздер "нысанын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;";
8) тармақша алып тасталсын;
14) тармақша "тізілімін" деген сөзден кейін "және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізілімін" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;

5-3) договор об осуществлении непрофильной деятельности – договор, заключаемый между лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, или несколькими лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, и управляющей компанией специальной экономической зоны, устанавливающий условия осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны, права, обязанности и ответственность сторон;";
в подпункте 7) слова "приоритетного вида деятельности" заменить словами "приоритетного и (или) непрофильного видов деятельности";
подпункты 8) и 17) изложить в следующей редакции:
"8) проект – комплекс мероприятий, предусматривающих создание современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств и услуг для осуществления приоритетных или непрофильных видов деятельности потенциальным участником, заявителем, участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, а также для осуществления предпринимательской деятельности потенциальным участником, заявителем или участником индустриальной зоны;";
"17) заявитель – лицо, подающее заявление в управляющую компанию специальной экономической зоны на осуществление приоритетных или непрофильных, или вспомогательных видов деятельности либо заявление в управляющую компанию индустриальной зоны на осуществление предпринимательской деятельности в качестве участника индустриальной зоны;";
2) подпункт 2) статьи 10 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"об изменении наименования специальной экономической зоны;";
3) в статье 11:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) разработка и утверждение правил ведения перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) ведение перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территориях специальных экономических зон;";
подпункт 5) дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"типовых договоров об осуществлении непрофильной деятельности;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 14) дополнить словами "и единого реестра лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности";
4) подпункт 5) статьи 12 исключить;

5) 13-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
6) 14-бапта:
13) тармақша "қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын" деген сөздерден кейін ", бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттардың талаптарын" деген сөздермен толықтырылсын;
13-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) осы Заңның талаптарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің салынған объектісі мемлекеттік меншікке берілген жағдайда арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғамен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясынан уақытша жер пайдалану құқығын бір мезгілде жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның пайдасына иеліктен шығаруға байланысты арнайы экономикалық аймақ құрылатын, мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын жасасу;";
7) 17-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнайы экономикалық аймақтар осы баптың 3-2-тармағына сәйкес арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары сатып алған жер учаскелерінде де жұмыс істейді.";
3-тармақта:
бірінші бөлік "қосалқы" деген сөзден кейін "және бейінді емес" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар негізінде басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына, бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт негізінде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға – өтеусіз негізде;";
үшінші, төртінші, бесінші және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосалқы және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған арнайы экономикалық аймақ аумағының жиынтық алаңы арнайы экономикалық аймақ аумағының жалпы алаңының елу пайызынан аспауға тиіс.
Бұл ретте арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларына және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға беру үшін жер учаскелерін бөлуді жүзеге асырады.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы жер учаскесінің жобаны іске асыру үшін көзделген бір бөлігін онда айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бұл ретте осылайша резервке қойылған жер учаскелерін басқарушы компания тиісті шарт жасалған арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның келісімінсіз өзге тұлғаларға бере алмайды немесе өзгеше түрде иеліктен шығара алмайды, бұған осындай қатысушының немесе тұлғаның жобаны кезең-кезеңімен іске асыру жөніндегі міндеттемелерді орындамау жағдайлары кірмейді.";
"Басқарушы компания кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға) берілген мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде толық немесе ішінара түрде бюджет қаражаты есебінен құрылған инфрақұрылым объектілерін қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға және (немесе) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) бере алады.";

5) подпункт 4) статьи 13 исключить;
6) в статье 14:
подпункт 13) после слов "договоров об осуществлении деятельности," дополнить словами "лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, условий договоров об осуществлении непрофильной деятельности,";
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
"13-1) заключение с участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона в связи с отчуждением права временного землепользования от управляющей компании специальной экономической зоны в пользу участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, одновременно являющегося частным партнером, в случае передачи построенного объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность согласно требованиям настоящего Закона;";
7) в статье 17:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Специальные экономические зоны также функционируют на земельных участках, которые были выкуплены участниками специальных экономических зон в соответствии с пунктом 3-2 настоящей статьи.";
в пункте 3:
часть первую после слова "вспомогательных" дополнить словами "и непрофильных";
подпункт 1) части второй изложить в следующей редакции:
"1) участникам специальной экономической зоны, осуществляющим приоритетные виды деятельности на основании договоров об осуществлении деятельности, лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности на основании договора об осуществлении непрофильной деятельности, на безвозмездной основе;";
части третью, четвертую, пятую и седьмую изложить в следующей редакции:
"Совокупная площадь территории специальной экономической зоны, предназначенной для осуществления вспомогательных и непрофильных видов деятельности, не должна превышать пятьдесят процентов от общей площади территории специальной экономической зоны.
При этом раздел земельных участков для предоставления участникам специальных экономических зон и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности, осуществляет управляющая компания специальной экономической зоны.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности или договорами об осуществлении непрофильной деятельности управляющая компания специальной экономической зоны обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта, в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, с которым заключен соответствующий договор, за исключением случаев, когда такой участник или лицо не выполнили обязательств по поэтапной реализации проекта.";
"Лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности, и (или) участникам специальной экономической зоны управляющей компанией могут передаваться в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объекты инфраструктуры, созданные полностью или частично за счет бюджетных средств на земельных участках, находящихся в государственной собственности, переданных во вторичное землепользование (субаренду).";

мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелері Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес сервитуттар ескеріле отырып, шетелдік заңды тұлғаларды қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына меншікке берілуі мүмкін.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін осындай учаскелер осы Заңның 16-бабына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын аумақтағы жерлердің құрамынан шығарылуға жатады.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың аумағы шегінде өздеріне берілген учаскелердің шекарасынан тыс жерде өздеріне қажетті инфрақұрылым объектілерін өз қаражаты есебінен салуды, осындай құрылыс учаскелерін қозғайтын арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларымен немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен және арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен осындай құрылыс келісілген жағдайда жүзеге асыруға құқылы.";
5 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы экономикалық аймақ құрылатын, басым және (немесе) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін олардың меншік иелері арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шартына сәйкес басқарушы компанияға уақытша пайдалануға (жалға) бере алады.
Басқарушы компания арнайы экономикалық аймақ құрылатын, басым және (немесе) қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған жеке меншіктегі жер учаскелерін арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға уақытша кейінгі пайдалануға (қосалқы жалға) беруге құқылы.
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) және арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттары тиісінше арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдаланудың (жалдаудың) және арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарына сәйкес осындай арнайы экономикалық аймақ құрылатын мерзімнен аспайтын мерзімге жасалады.
Жер учаскесінің меншік иесі осы Заңның талаптарына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың аумағында арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте жер учаскесінің меншік иесімен арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.";

дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Земельные участки, находящиеся в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, могут предоставляться в собственность участникам специальной экономической зоны, за исключением иностранных юридических лиц, с учетом сервитутов в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
После истечения срока действия договора об осуществлении деятельности такие участки подлежат выведению из состава земель, находящихся на территории, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны, в соответствии со статьей 16 настоящего Закона.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Участники специальной экономической зоны или лица, осуществляющие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, вправе осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых им объектов инфраструктуры за границами предоставленных им участков в пределах территории специальной экономической зоны при условии согласования такого строительства с участниками специальной экономической зоны или лицами, осуществляющими вспомогательные или непрофильные виды деятельности, участки которых затрагиваются таким строительством и управляющей компанией специальной экономической зоны.";
пункты 5 и 9 изложить в следующей редакции:
"5. Земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, могут передаваться их собственниками управляющей компании во временное пользование (аренду) в соответствии с договором временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Управляющая компания вправе передавать земельные участки, находящиеся в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, предназначенные для осуществления приоритетных и (или) вспомогательных видов деятельности, во временное вторичное пользование (субаренду) участникам специальной экономической зоны или лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности, в соответствии с договором временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
Договоры временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, заключаются на срок, не превышающий срока создания такой специальной экономической зоны, в соответствии с типовыми договорами временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, соответственно.
Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории специальной экономической зоны в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего вспомогательные или непрофильные виды деятельности, в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, с собственником земельного участка не заключается.";

"9. Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру үшін қажет объектілерді салуды және пайдалануға енгізуді жүзеге асыруға тиіс мерзімдерді көрсету:
1) қызметті жүзеге асыру туралы;
2) бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы;
3) басқарушы компания мен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арасында жасалатын, арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) және кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау);
4) жер учаскесінің меншік иесі мен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арасында жасалатын, арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) және уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шарттарындағы міндетті талап болып табылады.";
8) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтініштерді қарау рәсімі
1. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның қызметі қызметті жүзеге асыру туралы шартқа немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады, оларды жасасу үшін өтініш беруші осы бапқа сәйкес арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына тиісті өтінішті береді.
2. Мыналар:
1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;
3) арнаулы салық режимдерін қолданатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер;
4) 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған, аяқталмаған келісімшарттар бойынша инвестициялық салықтық преференцияларды қолданатын ұйымдар;

"9. Указание сроков, в течение которых участники специальных экономических зон или лица, осуществляющие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, должны осуществить строительство и ввод в эксплуатацию объектов, необходимых для осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны, является обязательным условием в договорах:
1) об осуществлении деятельности;
2) об осуществлении непрофильной деятельности;
3) временного возмездного землепользования (аренды) и вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона, заключаемых между управляющей компанией и участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности;
4) временного пользования (аренды) и временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, заключаемых между собственником земельного участка и участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности.";
8) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Процедура рассмотрения заявлений на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности
1. Деятельность участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, осуществляется в соответствии с договором об осуществлении деятельности или договором об осуществлении непрофильной деятельности, для заключения которых заявитель подает соответствующее заявление в управляющую компанию специальной экономической зоны в соответствии с настоящей статьей.
2. К заявителям на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны не относятся:
1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) организации и индивидуальные предприниматели, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применяющие инвестиционные налоговые преференции, – по незавершенным контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года;

5) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны және инвестициялық стратегиялық жобаны іске асыратын (іске асырған) ұйымдар;
6) ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішті берушілерге жатпайды.
Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймаққа қатысты өтініш берушілерге шетелдік жеке және заңды тұлғалар жатпайды.
3. Егер осы баптың 4-тармағында өзгеше көзделмесе, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішке қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мынадай құжаттар:
1) уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) заңды тұлға жарғысының көшірмесі;
5) заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;
6) өтініш берушінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған, соңғы қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің көшірмесі қоса беріледі.
Егер өтініш беруші қызметті өтініш берілген күнге дейін 12 айдан аз жүзеге асырса, онда қаржылық есептілікті ұсыну ол болған кезде соңғы есепті күнге жүзеге асырылады;
7) жобаның уәкілетті орган белгілеген талаптарға сай келетін техникалық-экономикалық негіздемесі қоса беріледі.
Ақпараттық-коммуникациялық және инновациялық технологиялар саласында арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға өтініш берілген кезде жобаның негіздемесі қоса беріледі;
8) қызмет көрсететін банктің өтініш берушінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмесі және кредиттік бюродан алынатын кредиттік есеп;
9) тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
10) осы баптың 16 және 17-тармақтарына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы;
11) егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы қоса беріледі.
Егер заңды тұлға құжаттарды беру кезінде Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда мемлекеттік кіріс органдарында салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеуде жоқ екендігі туралы анықтаманың көшірмесі ұсынылады.

5) организации, реализующие (реализовавшие) инвестиционный приоритетный проект и инвестиционный стратегический проект в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса.
В отношении специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, к заявителям не относятся иностранные физические и юридические лица.
3. Если иное не предусмотрено пунктом 4 настоящей статьи, к заявлению на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, прилагаются следующие документы на бумажном и (или) электронном носителях:
1) анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
4) копия устава юридического лица;
5) копия решения высшего органа юридического лица об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
6) копия финансовой отчетности за последний финансовый год, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером).
В случае если заявитель осуществляет деятельность менее 12 месяцев до дня подачи заявления, то представление финансовой отчетности осуществляется на последнюю отчетную дату при ее наличии;
7) технико-экономическое обоснование проекта, отвечающее требованиям, установленным уполномоченным органом.
При подаче заявления на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны в отрасли информационно-коммуникационных и инновационных технологий прилагается обоснование проекта;
8) выписка обслуживающего банка о движении денег по банковским счетам заявителя и кредитный отчет из кредитного бюро;
9) справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
10) подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящей статьи;
11) эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений).
В случае если юридическое лицо на момент подачи документов не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрировано в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется копия справки об отсутствии государственной регистрации в качестве налогоплательщика в органах государственных доходов.

Шетелдік заңды тұлғалар осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген заңдастырылған құжаттарды, сауда тiзiлiмiнен заңдастырылған үзiндi көшірмені немесе шетелдiк заңды тұлғаның шет мемлекеттiң заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын заңдастырылған басқа құжатты қазақ және орыс тiлдерiне нотариат куәландырған аудармасымен бірге ұсынады.
4. Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ үшін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға арналған өтінішке қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мынадай құжаттар:
1) дара кәсіпкер үшін:
уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған өтініш беруші жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
осы баптың 16-тармағына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы (бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар үшін);
егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы;
2) заңды тұлға үшін:
уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
өтініш берушінің бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жарғының көшірмесі;
өтініш беруші заңды тұлғаның жоғары органының арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі;
өтініш берушінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған соңғы қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің көшірмесі қоса беріледі. Егер өтініш беруші қызметті өтініш берілген күнге дейін 12 айдан аз жүзеге асырса, онда қаржылық есептілікті ұсыну ол болған кезде соңғы есепті күнге жүзеге асырылады;
тіркеу есебіне қойылған жеріндегі мемлекеттік кіріс органының салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің бар немесе жоқ екені туралы анықтамасы;
осы баптың 16-тармағына сәйкес жобаны қаржылық қамтамасыз етудің растамасы (бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар үшін);
егер жобаны іске асыру объектілер (құрылысжайлар, құрылыстар) салуды талап етсе, аумақтың эскиздік жобасы қоса беріледі.

Иностранные юридические лица представляют легализованные документы, указанные в подпунктах 2), 4) и 5) части первой настоящего пункта, легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
4. Для специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, к заявлению на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, прилагаются следующие документы на бумажном и (или) электронном носителях:
1) для индивидуального предпринимателя:
анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
копия документа, удостоверяющего личность физического лица-заявителя, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя;
справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи (для лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности);
эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений);
2) для юридического лица:
анкета заявителя по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копия документа, удостоверяющего личность первого руководителя заявителя;
копия устава;
копия решения высшего органа юридического лица-заявителя об осуществлении деятельности на территории специальной экономической зоны;
копия финансовой отчетности за последний финансовый год, подписанная первым руководителем заявителя или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером). В случае если заявитель осуществляет деятельность менее 12 месяцев до дня подачи заявления, то представление финансовой отчетности осуществляется на последнюю отчетную дату при ее наличии;
справка органа государственных доходов по месту регистрационного учета о наличии или отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
подтверждение финансового обеспечения проекта в соответствии с пунктом 16 настоящей статьи (для лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности);
эскизный проект территории в случае, если реализация проекта потребует строительства объектов (сооружений, строений).

5. Өтініш беруші өтініш берген кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы:
1) өтініш берілген күні оны өтініштерді тіркеу журналында тіркеуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға;
2) ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексеруге міндетті.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы өтінішті жобаларды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес қарайды.
7. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мәлімделген қызмет түрі, оның ішінде бірыңғай технологиялық процесс шеңберіндегі қызмет түрлері арнайы экономикалық аймақты құру мақсаттарына, басым қызмет түрлеріне, өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттар осы баптың 3 немесе 4-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда өтініш берушіге қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
8. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мәлімделген қызмет түрі өтініш берушілердің жобаларын іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттар осы баптың 3 немесе 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өтініш берушіге бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
9. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасудан бас тарту туралы шешімді оны қабылдау негіздемесімен бірге өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша түрде жіберуге және бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
10. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы осы баптың 7 және 8-тармақтарында көзделген талаптарды ескере отырып, өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартқа қол қояды.
11. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасалған кезден бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, бірыңғай үйлестіру орталығына қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесін жібереді және шарт жасасу туралы ақпаратты бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырады.
12. Бірыңғай үйлестіру орталығы тиісті шарттың көшірмесін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініш беруші туралы мәліметтерді арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізеді және тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлік береді немесе куәлік бермей бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізеді.
Арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығы осындай тұлғаларды және арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алғаны туралы хабардар етеді. Бірыңғай үйлестіру орталығы мемлекеттік кіріс органдарын да тұлғаны арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізу туралы хабардар етеді.
Аталған тұлғаларды арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізу туралы ақпарат бірыңғай үйлестіру орталығының интернет-ресурсында орналастырылады.

5. При представлении заявителем заявления управляющая компания специальной экономической зоны обязана:
1) зарегистрировать заявление в журнале регистрации заявлений и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в день его подачи;
2) проверить полноту пакета представленных документов.
6. Управляющая компания специальной экономической зоны рассматривает заявления в соответствии с правилами и критериями отбора проектов.
7. Управляющая компания специальной экономической зоны отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении деятельности в случаях несоответствия заявленного вида деятельности, в том числе видов деятельности в рамках единого технологического процесса, целям создания специальной экономической зоны, приоритетным видам деятельности, критериям отбора проектов заявителей и (или) представленных документов требованиям, установленным пунктом 3 или 4 настоящей статьи.
8. Управляющая компания специальной экономической зоны отказывает заявителю в заключении договора об осуществлении непрофильной деятельности в случае несоответствия заявленного вида деятельности критериям отбора проектов заявителей и (или) представленных документов требованиям, установленным пунктом 3 или 4 настоящей статьи.
9. Решение об отказе в заключении договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности с обоснованием его принятия управляющая компания специальной экономической зоны обязана направить в письменном виде заявителю и разместить на интернет-ресурсе единого координационного центра в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявления.
10. С учетом требований, предусмотренных пунктами 7 и 8 настоящей статьи, управляющая компания специальной экономической зоны в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявления подписывает договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности.
11. Управляющая компания специальной экономической зоны не позднее следующего рабочего дня с момента заключения договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности направляет в единый координационный центр копию договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности и размещает информацию о заключении договора на интернет-ресурсе единого координационного центра.
12. Единый координационный центр в течение пяти рабочих дней после получения копии соответствующего договора вносит сведения о заявителе в единый реестр участников специальных экономических зон и выдает свидетельство, удостоверяющее регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны, или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, без выдачи свидетельства.
В течение одного рабочего дня со дня внесения сведений в единый реестр участников специальных экономических зон или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, единый координационный центр уведомляет таких лиц и управляющую компанию специальной экономической зоны о получении статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности. Единый координационный центр также уведомляет органы государственных доходов о внесении лица в единый реестр участников специальных экономических зон.
Информация о внесении указанных лиц в единый реестр участников специальных экономических зон или в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности, размещается на интернет-ресурсе единого координационного центра.

13. Тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлік алынғаннан кейін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арнайы экономикалық аймақтың аумағында басым қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен салықтық жеңілдіктерді алуға құқылы.
14. Мемлекеттік кіріс органдары бірыңғай үйлестіру орталығының хабарламасын алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысын есепке алуды жүзеге асырады.
15. Қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы:
1) арнайы экономикалық аймақ таратылған кезде;
2) қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі өткен немесе ол мерзімінен бұрын бұзылған кезде;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бірыңғай үйлестіру орталығын және мемлекеттік кіріс органдарын тиісті шарт қолданысының тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
16. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға ретінде қызметті жүзеге асыруға өтініш берген кезде өтініш берушілер жоба құнының кемінде он пайызы мөлшерінде қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін мынадай тәсілдердің бірімен:
1) ақшамен;
2) банктік кепілдікпен;
3) өтініш беруші үшін осы тармақта көзделген тәсілдермен кепілгердің қаржылық қаражатының бар екенінің растамасы қоса берілген кепілгерлікпен;
4) мүлік кепілімен;
5) сақтандыру шартымен растауға тиіс.
Өтініш беруші қаржылық қамтамасыз ету тәсілдерінің кез келгенін, оның ішінде бірнеше тәсілді комбинациялау арқылы таңдауға құқылы.
Осы тармақтың ережелері шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына қолданылмайды.
17. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алған кезден бастап екі жыл ішінде жоба құнының қалған бөлігіне қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін растауға тиіс.
Жобасының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің он бес миллион еселенген мөлшерінен асатын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесін алған кезден бастап үш жыл ішінде қаржылық қамтамасыз етудің бар екенін растауға тиіс.
Осы тармаққа сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну кезінде іске асырылмай қалған жоба құнының бір бөлігіне ұсынады.";

13. После получения свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны, участник специальной экономической зоны вправе получать налоговые льготы при осуществлении приоритетных видов деятельности на территории специальной экономической зоны в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
14. Органы государственных доходов после получения уведомления единого координационного центра осуществляют учет участника специальной экономической зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Действие договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности прекращается:
1) при упразднении специальной экономической зоны;
2) при истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности;
3) в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности, или договором об осуществлении непрофильной деятельности.
Управляющая компания специальной экономической зоны уведомляет единый координационный центр и органы государственных доходов о прекращении действия договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности не позднее пяти рабочих дней со дня прекращения действия соответствующего договора.
16. На момент подачи заявления на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, заявители должны подтвердить наличие финансового обеспечения в размере не менее десяти процентов от стоимости проекта одним из следующих способов:
1) деньгами;
2) банковской гарантией;
3) поручительством с приложением подтверждения наличия финансовых средств поручителя способами, предусмотренными настоящим пунктом для заявителя;
4) залогом имущества;
5) договором страхования.
Заявитель вправе выбрать любой из способов финансового обеспечения, в том числе путем комбинирования нескольких способов.
Положения настоящего пункта не применяются к участникам специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза.
17. Участник специальной экономической зоны или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, должны подтвердить наличие финансового обеспечения на оставшуюся часть стоимости проекта в течение двух лет с момента получения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта.
Участник специальной экономической зоны или лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, сумма проекта которого превышает пятнадцатимиллионнократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, должны подтвердить наличие финансового обеспечения в течение трех лет с момента получения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности.
Финансовое обеспечение в соответствии с настоящим пунктом представляется участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, на часть стоимости проекта, оставшуюся нереализованной на момент представления финансового обеспечения.";

9) 19-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішті қарау қорытындылары бойынша тиісті шешім мен өтінішті уәкілетті орган қорытынды беру үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішке жобаның паспорты, жобаның әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалауды талдау және республикалық және жергілікті бюджеттердің шартты шығасыларының есеп-қисаптары қоса беріледі.
3. Қызмет түрлерін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы өтінішті қарау тәртібі мен мерзімі арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесін жүргізу қағидаларына сәйкес қаралады.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар қызмет түрін басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізу туралы оң қорытынды берген жағдайда уәкілетті орган мәлімделген қызмет түрін арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жүзеге асырылатын басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізеді.
Басым қызмет түрлерінің тізбесі бірыңғай үйлестіру орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланады.";
10) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға мәртебесінен айыру рәсімі
1. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға осы Заңның 18-бабының 16 және 17-тармақтарында көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда осындай қатысушымен немесе тұлғамен жасалған қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт осы Заңда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және қызметті жүзеге асыру туралы шартта немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген тәртіппен бұзылуға жатады.
2. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның жобаны іске асыруға әсер ететін шарттың талаптарын және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындамағаны анықталған кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы анықталған бұзушылықтарды жою үшін күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім белгіленетін тиісті акт жасайды және оны осындай қатысушыға немесе тұлғаға жібереді.

9) в статье 19:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"По итогам рассмотрения уполномоченным органом заявления о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности соответствующее решение и заявление направляются уполномоченным органом в заинтересованные государственные органы для предоставления заключения.";
часть третью исключить;
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. К заявлению о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности прилагаются паспорт проекта, анализ оценки социально-экономического эффекта проекта и расчеты условных потерь республиканского и местного бюджетов.
3. Порядок и сроки рассмотрения заявления о включении видов деятельности в перечень приоритетных видов деятельности рассматриваются в соответствии с правилами ведения перечня приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территории специальных экономических зон.
4. В случае предоставления государственными органами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, положительного заключения о включении вида деятельности в перечень приоритетных видов деятельности, уполномоченный орган вносит заявленный вид деятельности в перечень приоритетных видов деятельности, осуществляемых на территории специальных экономических зон.
Перечень приоритетных видов деятельности публикуется на официальном интернет-ресурсе единого координационного центра.";
10) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Процедура лишения статуса участника специальной экономической зоны или лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности
1. В случае несоблюдения участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, требований, предусмотренных пунктами 16 и 17 статьи 18 настоящего Закона, договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности с таким участником или лицом подлежит расторжению в порядке, предусмотренном настоящим Законом, гражданским законодательством Республики Казахстан и договором об осуществлении деятельности или договором об осуществлении непрофильной деятельности.
2. При выявлении неисполнения участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности, условий договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан, влияющих на реализацию проекта, управляющей компанией специальной экономической зоны составляется соответствующий акт, в котором устанавливается срок для устранения выявленных нарушений не более шестидесяти календарных дней и направляется такому участнику или лицу.

3. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға шарт бойынша міндеттемелерді елеулі бұзған мынадай жағдайларда:
1) қатысушы немесе тұлға шартта көзделген объектілерді жобалауды жүргізу, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүзеге асыру және пайдалануға беру мерзімдерін дәлелсіз себептермен қатарынан күнтізбелік алты айдан артық сақтамаса;
2) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен келісілмей қатысушының немесе тұлғаның қызметі күнтізбелік екі айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрса;
3) қатысушы немесе тұлға шарт талаптарын және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды осы баптың 2-тармағында көзделген актіде айқындалған мерзімде жоймаса, қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзады.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген негіздер бойынша шартты бұзу кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартын немесе жер учаскесін уақытша кейінгі пайдалану (қосалқы жалдау) шартын бұзуға да алып келеді.
5. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы қызметті жүзеге асыру туралы шарт немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт бұзылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бұл туралы мемлекеттік кіріс органын, бірыңғай үйлестіру орталығын, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органын хабардар етеді.";
11) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өздеріне арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы жер учаскелерін кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығы тиесілі арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының Қазақстан Республикасының шекаралық аймағы мен шекаралық белдеуінде орналасқан жер учаскелерін беру үшін көзделген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен және негіздерде оларды сатып алу құқығы бар.
Бұл ретте осындай арнайы экономикалық аймақтың аумағы – республикалық маңызы бар индустриялық аймақ мәртебесіне, оның басқарушы компаниясы – индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мәртебесіне, ал осындай арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары мен қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар индустриялық аймақтың қатысушылары мәртебесіне ие болады.";
12) 25-баптың 1-тармағындағы "басым қызмет түрлерін" деген сөздер "басым және (немесе) бейінді емес қызмет түрлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;

3. Управляющая компания специальной экономической зоны в одностороннем порядке расторгает договор об осуществлении деятельности или договор об осуществлении непрофильной деятельности в случаях следующих существенных нарушений обязательств по договору участником специальной экономической зоны или лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности:
1) несоблюдение участником или лицом сроков производства проектирования, осуществления строительно-монтажных работ и ввода в эксплуатацию объектов, предусмотренных договором, без уважительных причин более шести календарных месяцев подряд;
2) приостановление деятельности участника или лица более чем на два календарных месяца без согласования с управляющей компанией специальной экономической зоны;
3) неустранение участником или лицом нарушений условий договора и (или) требований законодательства Республики Казахстан в сроки, определенные в акте, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи.
4. Расторжение договора по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, влечет также расторжение договора вторичного землепользования (субаренды) или договора временного вторичного пользования (субаренды) земельным участком.
5. В течение двух рабочих дней со дня расторжения договора об осуществлении деятельности или договора об осуществлении непрофильной деятельности управляющая компания специальной экономической зоны уведомляет об этом орган государственных доходов, единый координационный центр, а также местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.";
11) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Участники специальной экономической зоны, которым принадлежит право вторичного землепользования (субаренды) земельными участками на территории специальной экономической зоны, имеют право их покупки в порядке и на основаниях, установленных Земельным кодексом Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных для предоставления земельных участков, расположенных в пограничной зоне и пограничной полосе Республики Казахстан.
При этом территория такой специальной экономической зоны приобретает статус индустриальной зоны республиканского значения, ее управляющая компания – статус управляющей компании индустриальной зоны, а участники такой специальной экономической зоны и лица, осуществлявшие вспомогательные или непрофильные виды деятельности, – статус участников индустриальной зоны.";
12) в пункте 1 статьи 25 слова "приоритетные виды деятельности" заменить словами "приоритетные и (или) непрофильные виды деятельности";

13) 28-баптың 1-тармағындағы "техникалық-экономикалық негіздемесі мен" деген сөздер алып тасталсын;
14) 29-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) дайын өндірістік үй-жайлардың құрылысы туралы ақпарат;";
15) 33-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жер учаскесінің меншік иесі мемлекеттік индустриялық аймақтың аумағында осы Заңның талаптарына сәйкес қызметін мемлекеттік индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте жер учаскесінің меншік иесімен мемлекеттік индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шарты жасалмайды.";
16) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Бірыңғай үйлестіру орталығының құзыреті
Бірыңғай үйлестіру орталығының құзыретіне:
1) мемлекеттік органдармен, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қатысушыларымен (акционерлерімен), басқарушы компанияларымен, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларымен, бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен осындай қатысушылар мен тұлғаларды тіркеу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инфрақұрылымын дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасу;
2) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының мемлекетке тиесілі жарғылық капиталына қатысу үлестерін (акцияларын) сенімгерлік басқару;
4) арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу;
5) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізілімін жүргізу;
6) тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлікті беру;
7) индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімін жүргізу;
8) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумақтарында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
9) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инфрақұрылым объектілерінің жай-күйін мониторингтеу;
10) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының даму стратегиясында көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізуін мониторингтеу;
11) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды дамыту және ілгерілету бойынша қызметтер көрсету, оның ішінде:
басқару, ішкі бизнес-процестер моделі мен корпоративтік құжаттарды әзірлеу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына ендіру;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың даму стратегиясын, арнайы экономикалық аймақтар үшін жобаларды іріктеу өлшемшарттарын әзірлеу, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын қаржыландыруды жоспарлау, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды қаржыландыру жоспарларын әзірлеу (бюджетті жасау және шоғырландыру) бойынша ұсынымдарды (ұсыныстарды) тұжырымдау;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қызметкерлерін оқыту;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың маркетингтік стратегиясын әзірлеу бойынша нарыққа талдау жүргізу және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларына консультация беру;
нысаналы маркетинг жүргізу;
жобаларға талдау жүргізу;
отандық арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды халықаралық нарықта ілгерілетуді қамтамасыз ету;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың қызметін ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз ету;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға әлеуетті инвесторларды тартуға жәрдем көрсету;

13) в пункте 1 статьи 28 слова "технико-экономического обоснования и" исключить;
14) пункт 2 статьи 29 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) информацию о строительстве готовых производственных помещений;";
15) статью 33 дополнить пунктом 5-1 в следующего содержания:
"5-1. Собственник земельного участка вправе осуществлять деятельность на территории государственной индустриальной зоны в качестве участника государственной индустриальной зоны в соответствии с требованиями настоящего Закона. При этом договор временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается государственная индустриальная зона, с собственником земельного участка не заключается.";
16) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Компетенция единого координационного центра
К компетенции единого координационного центра относятся:
1) взаимодействие с государственными органами, участниками (акционерами) управляющих компаний, управляющими компаниями специальных экономических и индустриальных зон, участниками специальных экономических и индустриальных зон, лицами, осуществляющими непрофильные виды деятельности, по вопросам регистрации таких участников и лиц и развития инфраструктуры специальных экономических и индустриальных зон;
2) внесение в уполномоченный орган предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах;
3) доверительное управление долями участия в уставном капитале (акциями) управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, принадлежащими государству;
4) ведение единого реестра участников специальных экономических зон;
5) ведение единого реестра лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
6) выдача свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны;
7) ведение единого реестра индустриальных зон;
8) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности на территориях специальных экономических и индустриальных зон;
9) мониторинг состояния объектов инфраструктуры специальных экономических и индустриальных зон;
10) мониторинг достижения управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны целевых индикаторов, заложенных в стратегии развития;
11) оказание услуг по развитию и продвижению специальных экономических и индустриальных зон, в том числе:
разработка и внедрение в управляющих компаниях специальных экономических и индустриальных зон модели управления, внутренних бизнес-процессов и корпоративных документов;
выработка рекомендаций (предложений) по разработке стратегии развития специальных экономических и индустриальных зон, критериев отбора проектов для специальных экономических зон, планированию финансирования управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон, разработке планов финансирования (составление и консолидация бюджета) специальных экономических и индустриальных зон;
обучение сотрудников управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон;
проведение анализа рынка и консультация управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон по разработке маркетинговой стратегии специальных экономических и индустриальных зон;
проведение целевого маркетинга;
проведение анализа проектов;
обеспечение продвижения отечественных специальных экономических и индустриальных зон на международном рынке;
обеспечение информационного сопровождения деятельности потенциальных участников специальных экономических и индустриальных зон и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
оказание содействия в привлечении потенциальных инвесторов в специальные экономические и индустриальные зоны;

12) уәкілетті органның стратегиялық құжаттарының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге жәрдем көрсету жатады.";
17) 38-бапта:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Акционерлер (қатысушылар) басқарушы компанияның директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған адамдар қатарынан, лауазымы бойынша директорлар кеңесінің басқарушы компанияны стратегиялық жоспарлау мәселелері жөніндегі комитетін басқаратын (байқаушы кеңестің төрағасы болып табылатын) тәуелсіз директорды (байқаушы кеңестің мүшесін), бірыңғай үйлестіру орталығы ұсынған адамдар қатарынан тәуелсіз директорды (байқаушы кеңестің мүшесін), сондай-ақ инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания ұсынған инвестициялық жобаларды іске асыру тәжірибесі бар адамдар қатарынан тәуелсіз директорды сайлайды.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган мен бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтың даму стратегиясын келіп түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган мен бірыңғай үйлестіру орталығы тарапынан ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда арнайы экономикалық аймақтың пысықталған даму стратегиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына келісу үшін қайта енгізілуге жатады.";
18) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функциялары
Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларына:
1) арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
2) арнайы экономикалық аймақтың басым қызмет түрлерін жүзеге асыратын қатысушыларына және қосалқы немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға), кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға), уақытша пайдалануға (жалға) немесе уақытша кейінгі пайдалануға (қосалқы жалға) беру және инфрақұрылым объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) немесе қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беру;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің салынған объектісі мемлекеттік меншікке берілген жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының пайдасына уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығару;
4) қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу және бұзу;

12) оказание содействия в достижении целевых индикаторов стратегических документов уполномоченного органа.";
17) в статье 38:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В состав совета директоров (наблюдательного совета) управляющей компании акционеры (участники) избирают независимого директора (члена наблюдательного совета) из числа лиц, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, который по должности возглавляет комитет совета директоров по вопросам стратегического планирования (является председателем наблюдательного совета) управляющей компании, независимого директора (члена наблюдательного совета) из числа лиц, рекомендованных единым координационным центром, а также независимого директора из числа лиц, имеющих опыт реализации инвестиционных проектов, рекомендованных национальной компанией в области привлечения инвестиций.";
пункт 12 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган и единый координационный центр рассматривают стратегию развития специальной экономической зоны в течение двадцати рабочих дней со дня ее поступления.
В случае наличия замечаний и предложений со стороны уполномоченного органа и единого координационного центра доработанная стратегия развития специальной экономической зоны подлежит повторному внесению в уполномоченный орган и единый координационный центр для согласования в течение пяти рабочих дней.";
18) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Функции управляющей компании специальной экономической зоны
К функциям управляющей компании специальной экономической зоны относятся:
1) взаимодействие с государственными органами по вопросам функционирования специальных экономических зон;
2) предоставление земельных участков во временное возмездное землепользование (аренду), вторичное землепользование (субаренду), временное пользование (аренду) или временное вторичное пользование (субаренду) и предоставление в имущественный наем (аренду) или поднаем (субаренду) объектов инфраструктуры участникам специальной экономической зоны, осуществляющим приоритетные виды деятельности, и лицам, осуществляющим вспомогательные или непрофильные виды деятельности;
3) отчуждение права временного возмездного землепользования в пользу участника специальной экономической зоны, являющегося частным партнером по договору государственно-частного партнерства, в случае передачи построенного объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность;
4) заключение и расторжение договоров об осуществлении деятельности и договора об осуществлении непрофильной деятельности;

5) уәкілетті органға және бірыңғай үйлестіру орталығына арнайы экономикалық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының жыл сайынғы есептері негізінде ұсыну;
6) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушыларын және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларды тарту;
7) инфрақұрылым объектілерін салу және арнайы экономикалық аймақтардың өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін инвестициялар тарту;
8) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыру;
9) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының "бір терезе" қағидаты бойынша жұмыс істеуі үшін қабылдау орындарын ұйымдастыру;
10) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу;
11) арнайы экономикалық аймақта жаңа өндірістерді құру бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу;
12) арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды өткізу;
13) арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларын, өтініш берушілерді, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларын ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз ету, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларының, өтініш берушілердің, арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің өкілдерімен кездесулерін ұйымдастыру;
14) арнайы экономикалық аймақта өнеркәсіптік-инновациялық және инвестициялық жобаларды іске асыру үшін инвестициялар тарту;
15) арнайы экономикалық аймақтардың әлеуетті қатысушыларымен, өтініш берушілермен, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушыларымен "бір терезе" қағидаты бойынша өзара іс-қимыл жасасу мен жұмыс жүргізу және осы қағидатты іске асыру шеңберінде, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алған кезде мемлекеттік органдармен және өзге көрсетілетін қызметтерді алған кезде өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасу кезінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының мүдделерін білдіру;
16) коммуналдық, логистикалық және сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
17) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу;
18) бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы және өзге де жобалау құжаттамасын әзірлеу бойынша қызметтер көрсету;
19) арнайы экономикалық аймақтың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға осындай көрсетілетін қызметтерді ұсыну;

5) представление уполномоченному органу и единому координационному центру отчетности о результатах деятельности специальных экономических зон в порядке, определяемом уполномоченным органом, на основании ежегодных отчетов участников специальных экономических зон;
6) привлечение потенциальных участников специальной экономической зоны и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
7) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и осуществления иных видов деятельности специальных экономических зон;
8) осуществление строительства объектов инфраструктуры согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам специальной экономической зоны;
9) организация места приема для функционирования Государственной корпорации "Правительство для граждан" по принципу "одного окна";
10) мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности;
11) проведение маркетинговых исследований по созданию новых производств в специальной экономической зоне;
12) проведение мероприятий по развитию и продвижению специальных экономических зон;
13) обеспечение информационного сопровождения потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон, в том числе организация встреч потенциальных участников специальных экономических зон, заявителей, участников специальных экономических зон с представителями государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства;
14) привлечение инвестиций для реализации промышленно-инновационных и инвестиционных проектов в специальной экономической зоне;
15) взаимодействие и проведение работы с потенциальными участниками специальных экономических зон, заявителями, участниками специальных экономических зон по принципу "одного окна" и представление интересов участников специальной экономической зоны в рамках реализации данного принципа, в том числе при взаимодействии с государственными органами при получении государственных услуг и иными организациями при получении иных услуг;
16) предоставление коммунальных, логистических и сервисных услуг;
17) участие в проектах государственно-частного партнерства;
18) оказание услуг по разработке бизнес-планов, технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации и иной проектной документации;
19) осуществление строительно-монтажных работ на территории специальной экономической зоны и предоставление таких услуг участникам специальной экономической зоны или лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности;

20) арнайы экономикалық аймақтың аумағын абаттандыру және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
21) арнайы экономикалық аймақтың қатысушыларына және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға консалтингтік және маркетингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
22) арнайы экономикалық аймақтың аумағында тұрғызылатын инфрақұрылым және кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында техникалық қадағалауды жүзеге асыру және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де функциялар жатады.";
19) мынадай мазмұндағы 41-1-баппен толықтырылсын:
"41-1-бап. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың құқықтары мен міндеттері
1. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және осы Заңда белгіленген тәртіппен бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар:
1) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға міндетті.";
20) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеу
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттар және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуын мониторингтеуді:
арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары тұрақты түрде қызметті жүзеге асыру туралы шартты және бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты орындау шеңберінде арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының және бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бастапқы құжаттамасы, сондай-ақ жыл сайынғы есептері негізінде;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары және бірыңғай үйлестіру орталығы арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары есептілік нысанында ұсынатын ақпарат, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары және бейінді емес қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат негізінде осы Заңға сәйкес жүргізеді.";

20) осуществление работ по благоустройству и содержанию территории специальной экономической зоны;
21) предоставление консалтинговых и маркетинговых услуг участникам специальной экономической зоны и лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности;
22) осуществление технического надзора и предоставление инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по объектам инфраструктуры и предпринимательской деятельности, возводимым на территории специальной экономической зоны;
23) иные функции, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
19) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Права и обязанности лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности
1. Лица, осуществляющие непрофильные виды деятельности, вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, предусмотренными законами Республики Казахстан;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления непрофильных видов деятельности в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом;
3) пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан.
2. Лица, осуществляющие непрофильные виды деятельности, обязаны:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности управляющей компании специальной экономической зоны;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об осуществлении непрофильной деятельности.";
20) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности на территории специальной экономической зоны
Мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности и договоров об осуществлении непрофильной деятельности ведется:
управляющими компаниями специальных экономических зон постоянно в рамках исполнения договора об осуществлении деятельности и договора об осуществлении непрофильной деятельности на основании первичной документации, а также ежегодных отчетов участников специальных экономических зон и лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и единым координационным центром на основе информации, предоставляемой управляющими компаниями специальных экономических зон в форме отчетности, а также информации об участниках специальных экономических зон и лицах, осуществляющих непрофильные виды деятельности, в соответствии с настоящим Законом.";

21) 44-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті индустриялық аймақтың даму стратегиясын келіп түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тарапынан ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың пысықталған даму стратегиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келісу үшін қайта енгізілуге жатады.";
22) 51-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары үшін салықтық жеңілдіктер беру шарттары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес жобаның құнына байланысты айқындалады.";
23) 58-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Заңның 51-бабы екінші бөлігінің ережелері 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.".
59. "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" 2021 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 15) тармақшасының үшінші абзацы "уәкілетті органмен" деген сөздерден кейін "және бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуетті өнім беруші тапсырыс беруші сатып алатын технологиялардың, өнертабыстардың, пайдалы модельдердің, өнеркәсіптік үлгілердің және оларға техникалық құжаттаманың құқық иеленушісі (патент иеленуші) болып табылатын жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші тіркелген жері салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердің тізбесіне енгізілген мемлекет немесе аумақ болатын заңды тұлға болып табылса, өткізілетін сатып алуға қатысуға құқылы емес.";
3) 10-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "конкурстық" деген сөз "тендерлік" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 11-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "арқылы;" деген сөз "арқылы жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылып, 7) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
8-тармақтың 1) тармақшасы төртінші абзацындағы "болуы жағдайларын қоспағанда, тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) әлеуетті өнім берушілерге сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеуге не тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде орналастырылатын ақпаратта сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген әлеуетті өнім берушілерге тиесілілігін айқындайтын сипаттамаларға нұсқау жасауға" деген сөздер "болуы" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"мемлекеттік сараптаманың не аккредиттелген сараптама ұйымы сараптамасының оң қорытындысы бар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкес мұнай өнімдері мен мұнай-газ-химия өнімдерін өндірушілердің тауарларды сатып алуы;
лицензиялық келісімдерге сәйкес технологиялық қондырғылар пайдаланылған жағдайда тауарларды сатып алу жағдайларын қоспағанда, тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) әлеуетті өнім берушілерге сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеуге не тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде орналастырылатын ақпаратта сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген әлеуетті өнім берушілерге тиесілілігін айқындайтын сипаттамаларға нұсқау жасауға;";
5) 15-баптың 4-тармағында:
1) тармақшадағы "тендерге не аукционға" деген сөздер "сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) тапсырыс беруші ұсынған бұзушылықтар туралы мәліметтер.".
60. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік фельдъегерлік байланыс және ішкі істер органдары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 2-тармағындағы "2023" деген цифрлар "2024" деген цифрлармен ауыстырылсын.
61. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыруға қатысатын өнеркәсіптік-инновациялық жүйе субъектілері – өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген, даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық даму институттары, шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай оператор, сондай-ақ өнеркәсіпті дамыту қоры;";

21) пункт 8 статьи 44 дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"Уполномоченный орган и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы рассматривают стратегию развития соответствующей индустриальной зоны в течение двадцати рабочих дней со дня ее поступления.
В случае наличия замечаний и предложений со стороны уполномоченного органа и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы доработанная стратегия развития индустриальной зоны республиканского или регионального значения подлежит повторному внесению в уполномоченный орган и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для согласования в течение пяти рабочих дней.";
22) статью 51 дополнить частью второй следующего содержания:
"Условия предоставления налоговых льгот для участников специальных экономических зон определяются в зависимости от стоимости проекта в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
23) статью 58 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения части второй статьи 51 настоящего Закона вступают в силу с 1 января 2024 года.".
59. В Закон Республики Казахстан от 8 июня 2021 года "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора":
1) абзац третий подпункта 15) статьи 2 после слов "в сфере закупок" дополнить словами "и уполномоченным органом в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3) потенциальный поставщик является юридическим лицом, местом регистрации которого является государство или территория, включенные в утверждаемый уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, перечень государств с льготным налогообложением, за исключением случаев, когда потенциальный поставщик является правообладателем (патентообладателем) технологий, изобретений, полезных моделей, промышленных образцов и технической документации к ним, приобретаемых заказчиком.";
3) в подпункте 2) части первой пункта 2 статьи 10 слово "конкурсное" заменить словом "тендерное";
4) в статье 11:
подпункт 7) пункта 1 исключить;
пункт 6 исключить;
подпункт 1) пункта 8 дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"приобретения товаров производителями нефтепродуктов и нефтегазохимической продукции в соответствии с проектной (проектно-сметной) документацией, имеющей положительное заключение государственной экспертизы либо экспертизы аккредитованной экспертной организации;
приобретения товаров в случае эксплуатации технологических установок согласно лицензионным соглашениям;";
5) в пункте 4 статьи 15:
в подпункте 1) слова "тендере либо аукционе" заменить словом "закупках";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) сведения о нарушениях, представленные заказчиком.".
60. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности государственной фельдъегерской связи и органов внутренних дел":
в пункте 2 статьи 2 цифры "2023" заменить цифрами "2024".
61. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"15) субъекты промышленно-инновационной системы, участвующие в государственном стимулировании промышленно-инновационной деятельности, – национальный управляющий холдинг, созданный в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, национальные институты развития, единый оператор по продвижению несырьевого экспорта, а также фонд развития промышленности, уполномоченные на реализацию мер государственного стимулирования промышленности;";

2) 8-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген, ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың, шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай оператордың тізбесін бекітеді;";
3) 13-бапта:
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің 8) тармақшасы алып тасталсын;
4) 25-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасында инвестициялық қызметті және инновациялық қызметті қолдау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексімен реттеледі.";
5) 43-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін сервистік қолдауды сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай операторды тарта отырып, мыналар арқылы жүзеге асырады:".
62. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты ендіру және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жекелеген функцияларын қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 3-тармағында:
11) тармақшада:
сегізінші абзац "тізіліміне" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
он бірінші және жиырма екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Реттеушілік актілер кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес талаптар тізіліміне кәсіпкерлік қызметті реттеу кезінде оларды қолданатын реттеуші мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша енгізіледі.";
"7. Талаптар тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.";
32) тармақшада:
он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші және қырық жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін реттеуші мемлекеттік органдар бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) нақты тәуекел дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін автоматты режимде қалыптастыратын тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып жүргізеді, сондай-ақ ол мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Автоматты режимде тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүзеге асырылатын бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі белгілі бір бақылау мен қадағалау саласындағы осындай бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Бақылау және қадағалау органдарының тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, автоматты режимде қалыптастыру тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының өзіндік ерекшелігі мен құпиялылығы ескеріле отырып, реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыруы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";

2) подпункт 2) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает перечень национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, единого оператора по продвижению несырьевого экспорта, уполномоченного на реализацию мер государственного стимулирования промышленности;";
3) в статье 13:
пункт 4 исключить;
подпункт 8) части первой пункта 5 исключить;
4) пункт 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3. Поддержка инвестиционной деятельности и инновационной деятельности в Республике Казахстан регулируется Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
5) абзац первый пункта 2 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"2. Сервисная поддержка субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности на внешние рынки осуществляется уполномоченным органом в области регулирования внешнеторговой деятельности с привлечением единого оператора по продвижению несырьевого экспорта путем:".
62. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности и перераспределения отдельных функций органов внутренних дел Республики Казахстан":
1) в пункте 3 статьи 1:
в подпункте 11):
абзац восьмой дополнить словами "за исключением международных договоров Республики Казахстан";
абзацы одиннадцатый и двадцать второй изложить в следующей редакции:
"3. Регуляторные акты включаются в реестр требований по представлению регулирующих государственных органов, применяющих их при регулировании предпринимательской деятельности, в соответствии с правилами ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.";
"7. Формирование и ведение реестра требований осуществляются уполномоченным органом по предпринимательству.";
в подпункте 32):
абзацы девятнадцатый, двадцатый, двадцать первый и сорок седьмой изложить в следующей редакции:
"7. Система оценки и управления рисками регулирующими государственными органами ведется с использованием информационных систем оценки и управления рисками, относящих субъекты (объекты) контроля и надзора к конкретным степеням риска и формирующих в автоматическом режиме графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками в автоматическом режиме минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка, не должен превышать пять процентов от общего количества таких субъектов (объектов) контроля и надзора в определенной сфере контроля и надзора.
Формирование системы оценки и управления рисками органов контроля и надзора с использованием информационных систем в автоматическом режиме осуществляется в соответствии с правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками с учетом специфики и конфиденциальности критериев оценки степени риска.";

"2. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі автоматты режимде қалыптастырған график талаптарға сәйкестік тұрғысынан тексеру тағайындауға негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы қырық сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі болмаған кезде графикті реттеуші мемлекеттік орган бекітеді.";
қырық сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"График өздеріне қатысты талаптарға сәйкестік тұрғысынан тексеру тағайындалған бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) міндетті түрде көрсете отырып, бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жыл сайынғы негізде тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде автоматты режимде қалыптастырылады.";
33) тармақшаның он бесінші және он жетінші абзацтарындағы "Реттеуші", "Бақылау және" деген сөздер тиісінше "Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйелерінде графиктер мен жартыжылдық тізімдерді автоматты режимде қалыптастыру жағдайын қоспағанда, реттеуші,", "Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйелерінде графиктер мен жартыжылдық тізімдерді автоматты режимде қалыптастыру жағдайын қоспағанда, бақылау және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "төртінші – жетпіс жетінші" деген сөздер "төртінші – он бірінші, жиырма алтыншы, отыз екінші, отыз алтыншы – қырық бесінші, елу алтыншы – елу тоғызыншы, алпыс бесінші, алпыс жетінші – жетпіс жетінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 21) тармақшасының он екінші – жиырма бесінші, жиырма жетінші – отыз бірінші, отыз үшінші – отыз бесінші, қырық алтыншы – елу бесінші, алпысыншы – алпыс төртінші және алпыс алтыншы абзацтары Қазақстан Республикасының тексерулер жүргізу тәртібін регламенттейтін заңдары қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының осы заңдары қолданысқа енгізілгенге дейін бақылау және қадағалау органдары осы тексерулерді 2022 жылғы 31 желтоқсанға қолданыста болатын тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 8 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 61-тармағының 2) тармақшасын, 3) тармақшасының үшінші абзацын және 5) тармақшасын;
2) 2022 жылғы 2 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 39-тармағының 9) және 10) тармақшаларын;
3) 2022 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 20) тармақшасының үшінші және алтыншы абзацтарын, 21), 22) және 23) тармақшаларын, 30-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацын;

"2. Основанием для назначения проверки на соответствие требованиям является график, сформированный информационной системой оценки и управления рисками в автоматическом режиме.";
дополнить абзацем сорок восьмым следующего содержания:
"При отсутствии автоматизированной информационной системы оценки и управления рисками график утверждается регулирующим государственным органом.";
абзац сорок восьмой изложить в следующей редакции:
"График формируется в информационной системе оценки и управления рисками в автоматическом режиме на ежегодной основе в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора с обязательным указанием субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых назначена проверка на соответствие требованиям.";
абзацы пятнадцатый и семнадцатый подпункта 33) дополнить словами ", за исключением случая формирования графиков и полугодовых списков в информационных системах оценки и управления рисками в автоматическом режиме";
2) в статье 2:
в подпункте 4) пункта 1 слова "четвертого – семьдесят седьмого" заменить словами "четвертого – одиннадцатого, двадцать шестого, тридцать второго, тридцать шестого – сорок пятого, пятьдесят шестого – пятьдесят девятого, шестьдесят пятого, шестьдесят седьмого – семьдесят седьмого";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Абзацы двенадцатый – двадцать пятый, двадцать седьмой – тридцать первый, тридцать третий – тридцать пятый, сорок шестой – пятьдесят пятый, шестидесятый – шестьдесят четвертый и шестьдесят шестой подпункта 21) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона вводятся в действие с даты введения в действие законов Республики Казахстан, регламентирующих порядок проведения проверок.
До введения в действие данных законов Республики Казахстан органы контроля и надзора осуществляют данные проверки в соответствии с порядком, действующим на 31 декабря 2022 года.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 2), абзаца третьего подпункта 3) и подпункта 5) пункта 61 статьи 1, которые вводятся в действие с 8 января 2022 года;
2) подпунктов 9) и 10) пункта 39 статьи 1, которые вводятся в действие со 2 марта 2022 года;
3) абзацев третьего и шестого подпункта 20), подпунктов 21), 22) и 23) пункта 3, абзаца третьего подпункта 1) пункта 30 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 декабря 2022 года;

4) 2022 жылғы 31 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 62-тармағын;
5) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13, 16, 32, 38, 41, 42, 45, 55 және 60-тармақтарын;
6) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 14-тармағының 1) және 2) тармақшаларын және 22-тармағын;
7) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағы 8) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын және 9) тармақшасын, 7-тармағы 3) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтарын, 24-тармағының 3) тармақшасын, 25-тармағы 2) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 3) тармақшасының төртінші және тоғызыншы абзацтарын, 6) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтарын және 11) тармақшасын, 37-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларын, 5) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 6) және 7) тармақшаларын;
8) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 25-тармағы 6) тармақшасының жетінші, сегізінші және он екінші абзацтарын;
9) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 27) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын және 28) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабы 36-тармағының 1) және 2) тармақшалары 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейін қолданылады;
2) осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 11) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтары 2022 жылғы 1 қаңтар – 2024 жылғы 1 қаңтар аралығында қолданылады;
3) осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 1), 6), 18), 19) тармақшалары, 20) тармақшасының бесінші абзацы, 24) тармақшасының екінші, үшінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші абзацтары, 25) тармақшасының үшінші абзацы, 29) және 30) тармақшалары, 30-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацы, 2) және 5) тармақшалары 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3-бап. Мыналар:
1) Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін айрықша немесе артықшылықты құқық берілген нарық субъектілерінің қызметі осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде осы Заңға сәйкес келтірілуге тиіс;
2) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын алған банктер осы Заңның 1-бабы 14-тармағының 1) тармақшасын ескере отырып, пайданы да бөледі, жай және (немесе) артықшылықты акциялар және (немесе мерзімсіз) қаржы құралдары бойынша дивидендтерді есепке де жазады, өз акцияларын кері сатып алуды да жүргізеді деп белгіленсін.

4) пункта 62 статьи 1, который вводится в действие с 31 декабря 2022 года;
5) пунктов 13, 16, 32, 38, 41, 42, 45, 55 и 60 статьи 1, которые вводятся действие с 1 января 2023 года;
6) подпунктов 1) и 2) пункта 14 и пункта 22 статьи 1, которые вводятся в действие со дня его первого официального опубликования;
7) абзацев второго и третьего подпункта 8) и подпункта 9) пункта 5, абзацев седьмого и восьмого подпункта 3) пункта 7, подпункта 3) пункта 24, абзацев четвертого и пятого подпункта 2), абзацев четвертого и девятого подпункта 3), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, девятого, десятого и одиннадцатого подпункта 6) и подпункта 11) пункта 25, подпунктов 2), 3), 4), абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 5), подпунктов 6) и 7) пункта 37 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
8) абзацев седьмого, восьмого и двенадцатого подпункта 6) пункта 25 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
9) абзацев четвертого и пятого подпункта 27) и подпункта 28) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
2. Установить, что:
1) подпункты 1) и 2) пункта 36 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января до 31 декабря 2023 года;
2) абзацы седьмой и восьмой подпункта 11) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2022 года по 1 января 2024 года;
3) подпункты 1), 6), 18), 19), абзац пятый подпункта 20), абзацы второй, третий, восьмой, девятый, десятый, двенадцатый подпункта 24), абзац третий подпункта 25), подпункты 29) и 30) пункта 3, абзац шестой подпункта 1), подпункты 2) и 5) пункта 30 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 января 2026 года.
Статья 3. Установить, что:
1) Деятельность субъектов рынка, которым предоставлено исключительное или преимущественное право до введения в действие настоящего Закона, должна быть приведена в соответствие с настоящим Законом в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона;
2) банки, получившие средства государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций до введения в действие настоящего Закона, также распределяют прибыль, начисляют дивиденды по простым и (или) привилегированным акциям и (или бессрочным) финансовым инструментам, проводят обратный выкуп собственных акций с учетом подпункта 1) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона.

Осы Заңның 1-бабы 14-тармағының 2) тармақшасы қолданысқа енгізілген күнге банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялар шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама түрде иеленетін, пайдаланатын және (немесе) оған билік ететін, сондай-ақ уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай, банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялар шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызы мөлшерінде банк қабылдайтын шешімдерді бақылайтын немесе оларға ықпал ету мүмкіндігі бар тұлғалар осы Заңның 1-бабы 14-тармағының 2) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өз қызметін ірі қатысушы (банк холдингі) мәртебесін алуға тиісті өтініштер мен құжаттарды беру арқылы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге не тікелей немесе жанама түрде өздеріне тиесілі банк акцияларын "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабында белгіленген деңгейден төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті;
3) осы Заңның 1-бабы 18-тармағының бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген операцияларды 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейінгі кезеңде тұрғын үй құрылысы жинақ банкі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясынсыз жүзеге асырады;
4) осы Заңның 1-бабы 36-тармағының 1) және 2) тармақшалары айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу және иеліктен шығару кезінде Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік органға қатысты қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік орган айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу (иеліктен шығару) тәртібін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді;
5) осы Заңның 1-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының, 46-тармағы 1) тармақшасының оныншы және он бірінші абзацтарының, 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарының, 5) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтарының, 6), 9), 18), 21) және 22) тармақшаларының күші осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін конкурстық құжаттамасы бекітілген немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру қажеттілігінің бар екендігі туралы уәкілетті тұлғаның қорытындысы берілген жобаларға қолданылмайды деп белгіленсін.

Лица, которые на дату введения в действие подпункта 2) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона прямо или косвенно владеют, пользуются и (или) распоряжаются десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, а также имеют контроль или возможность оказывать влияние на принимаемые банком решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, обязаны в течение тридцати календарных дней со дня введения в действие подпункта 2) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", путем подачи соответствующих заявлений и документов на приобретение статуса крупного участника (банковского холдинга) либо уменьшить количество принадлежащих им прямо или косвенно акций банка до уровня, ниже установленного статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
3) операции, указанные в абзацах пятом и шестом пункта 18 статьи 1 настоящего Закона, в период с 1 января 2022 года до введения в действие настоящего Закона осуществляются жилищным строительным сберегательным банком без лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
4) подпункты 1) и 2) пункта 36 статьи 1 настоящего Закона применяются в отношении государственного органа, обеспечивающего деятельность Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, при приобретении и отчуждении автомобильных транспортных средств по договору мены.
Государственный орган, обеспечивающий деятельность Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, разрабатывает и утверждает порядок приобретения (отчуждения) автомобильных транспортных средств по договору мены по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом;
5) действие подпункта 2) пункта 5, абзацев десятого и одиннадцатого подпункта 1), абзацев второго и третьего подпункта 4), абзацев седьмого и восьмого подпункта 5), подпунктов 6), 9), 18), 21) и 22) пункта 46 статьи 1 настоящего Закона не распространяется на проекты, в отношении которых до даты введения в действие настоящего Закона утверждена конкурсная документация или выдано заключение уполномоченного лица о наличии необходимости реализации проекта государственно-частного партнерства.

Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 08.07.2024 № 116-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

Сноска. Статья 3 с изменением, внесенным Законом РК от 08.07.2024 № 116-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ