Об утверждении Республиканской научно-технической программы "Научно-техническое обеспечение и организация производства биотехнологической продукции в Республике Казахстан" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2001 года N 871. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В целях научно-технического обеспечения развития биотехнологии Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Республиканскую научно-техническую программу "Научно-техническое обеспечение и организация производства биотехнологической продукции в Республике Казахстан" на 2001-2005 годы.
2. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 мая 1993 года N 434 P930434_ "О республиканских целевых научно-технических программах" следующее изменение:
в Перечне республиканских целевых научно-технических программ, утвержденном указанным постановлением, пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Научно-техническое обеспечение и организация производства биотехнологической продукции в Республике Казахстан".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2001 года N 871
Республиканская научно-техническая программа
"Научно-техническое обеспечение и организация производства
биотехнологической продукции в Республике Казахстан"
на 2001-2005 годы 1. Паспорт Программы
Наименование         Научно-техническое обеспечение и организация
производства биотехнологической продукции в
Республике Казахстан
Основание для        Государственная программа развития
разработки           фармацевтической и медицинской промышленности
Республики Казахстан (Указ Президента
Республики Казахстан от 20 августа 1997 года N
3621 U973621_   );
постановление Правительства Республики
Казахстан от 12 июля 2000 года N 1059  P001059_
"О Концепции научной и научно-технической
политики Республики Казахстан"
Государственный      Министерство образования и науки Республики
заказчик -           Казахстан
администратор
программы
Разработчики         Министерство образования и науки Республики
программы            Казахстан, Национальный центр по биотехнологии
Республики Казахстан
Сроки реализации     2001-2005 годы
Цели программы       Разработка высокоэффективных биотехнологий и
производство биотехнологической продукции для
здравоохранения, сельского хозяйства,
промышленности и охраны окружающей среды
Задачи программы     Разработать и внедрить в практику здраво-
охранения новые диагностические и лечебно-
профилактические показатели препараты,
созданные на основе современных методов
биотехнологии.
Разработать высокоактивные биотехнологии для
животноводства, растениеводства и охраны
окружающей среды.
Организовать производство биотехнологической
продукции для фармацевтической, пищевой и
других отраслей промышленности и сельского
хозяйства
Необходимые ресурсы  Финансовое обеспечение Программы
и источники их       осуществляется в рамках
финансирования       государственного заказа в пределах
средств, предусмотренных в республиканском
бюджете на соответствующие финансовые годы
в объеме бюджетных средств, необходимых
для реализации мероприятий.
Предусмотренные финансовые затраты,
связанные с реализацией Программы,
составляют всего 600,5 млн. тенге,
в том числе по годам:
в 2001 году - 77,2 млн. тенге;
2002 году - 98,0 млн. тенге;
2003 году - 138,0 млн. тенге;
2004 году - 142,468 млн. тенге;
2005 году - 144,832 млн. тенге.
Ожидаемые            Новые лечебно-профилактические и
результаты           диагностические препараты против опасных и
распространенных на территории Казахстана
заболеваний.
Технологии получения диагностических,
профилактических и лечебных средств нового
поколения для ветеринарии.
Биотехнологии ускоренного создания
хозяйственно ценных исходных форм
сельскохозяйственных культур, устойчивых к
стрессовым факторам и болезням, и их
использование в селекционной практике.
Технологии биоремедиации окружающей среды.
Организация промышленного производства
ферментных препаратов для пищевой
промышленности, средств защиты растений,
кормовых антибиотиков, аминокислот, витаминов
и других препаратов для агропромышленного
комплекса.
Организация производства диагностических и
лечебно-профилактических препаратов, в том
числе против туберкулеза, сахарного диабета,
сердечно-сосудистых, онкологических, дермато-
венерологических, желудочно-кишечных и других
заболеваний.
Выпуск вакцин против вирусных и бактериальных
заболеваний сельскохозяйственных животных. <*>
Сноска. В раздел 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 апреля 2003 г. N 315   ; от 3 февраля 2004 г.  N 132 .

2001-2005 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру" республикалық ғылыми-техникалық бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 26 маусымдағы N 871 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Биотехнологияны дамытуды ғылыми-техникалық қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған 2001-2005 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру" республикалық ғылыми-техникалық бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. "Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 26 мамырдағы N 434  қаулысына мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтілген Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар тізбесіндегі 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру".
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 26 маусымдағы
N 871 қаулысымен
бекiтiлген
2001-2005 жылдарға арналған
"Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi
ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру"
республикалық ғылыми-техникалық бағдарламасы
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Атауы            Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi
ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру
Әзiрлеу үшiн     Қазақстан Республикасының Фармацевтiк және медицина өнеркәсiбiн
негiздеме        дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1997 жылғы 20 тамыздағы N 3621  Жарлығымен бекiтiлген); "Қазақстан
Республикасының Ғылыми және ғылыми-техникалық саясатының тұжырымдамасы
туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 12 шілдедегi N 1059
қаулысы ;
Мемлекеттiк      Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi
тапсырысшы-
Бағдарлама
әкiмшiсi
Бағдарламаны     Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi, Қазақстан
әзiрлеушiлер     Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығы
Iске асыру       2001-2005 жылдар
мерзiмi
Бағдарламаның    Денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы, өнеркәсiп және қоршаған ортаны қорғау
мақсаттары       үшiн тиiмдiлiгi жоғары биотехнологияларды әзiрлеу және биотехнологиялық
өнiм өндiру
Бағдарламаның    Биотехнологияның қазiргi заманғы әдiстерi негiзiнде жасалған жаңа
мiндеттерi       диагностикалық және емдеу-алдын алу препараттарын әзiрлеу және оларды
денсаулық сақтау практикасына енгiзу.
Мал шаруашылығы, өсiмдiк шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау үшiн
белсендiлiгi жоғары биотехнологияларды әзiрлеу.
Фармацевтика, тамақ және өнеркәсiп пен ауыл шаруашылығының басқа да
салалары үшiн биотехнологиялық өнiм өндiрудi ұйымдастыру
Қажеттi ресурс.  Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде
тар және оларды  тиiстi қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте көзделген
қаржыландыру     қаражат шегiнде iс-шараларды iске асыру үшiн қажеттi бюджет қаражаты
көздерi          көлемiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген қаржылық шығындар барлығы
600,5 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде жылдар бойынша: 2001 жылы - 77,2
млн. теңге; 2002 жылы - 98,0 млн. теңге; 2003 жылы - 138,0 млн. теңге;
2004 жылы - 142,468 млн. теңге; 2005 жылы - 144,832 млн. теңге. <*>
Күтiлетiн        Қазақстан аумағында кең таралған және қауiптi ауруларға қарсы жаңа
нәтижелер        емдеу-алдын алу және диагностикалық препараттар.
Мал дәрiгерлiгi үшiн диагностикалық, алдын алу және емдiк құралдардың
жаңа буынын алу технологиялары. Ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларға
және стрестiк факторларға төзiмдi, шаруашылық үшiн құнды бастапқы
нысандарын жеделдете шығарудың биотехнологиялары және оларды селекция
практикасында пайдалану.
Қоршаған ортаның биоремедиациялау технологиялары. Тамақ өнеркәсiбi үшiн
ферменттiк препараттарды, агроөнеркәсiп кешенi үшiн өсiмдiк қорғау
заттарын, мал азығы антибиотиктерiн, амин қышқылдарын, витаминдердi және
де басқа препараттарды өнеркәсiптiк өндiрудi ұйымдастыру.
Өкпе ауруына, қант диабетiне, жүрек-қан тамырлары, онкологиялық,
терi-венерологиялық, асқазан-iшек  және басқа да ауруларға қарсы
диагностикалық және емдеу-алдын алу препараттарын өндiрудi ұйымдастыру.
Ауыл шаруашылығы малдарының вирустық және бактериялық ауруларына қарсы
вакциналар шығару.
Ескерту. Паспорт толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.01. N 315   қаулысымен .
Ескерту. Паспортқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен .

2. Введение
Биотехнология является одним из ведущих направлений научно-технического прогресса и занимает ключевую позицию в экономике многих высокоразвитых государств. Именно поэтому проблема развития биотехнологии становится одним из социально-экономических и политических приоритетов, пользующихся государственной поддержкой. Научно-техническая политика в области биотехнологии нацелена на организацию высокоэффективных импортозамещающих производств, способствующих обеспечению материального благополучия народа и экономической независимости страны.
В Казахстане сложилась довольно сложная ситуация в обеспечении населения биопрепаратами медицинского и ветеринарного назначения, а также продуктами питания. За последние несколько лет снизилось поголовье скота, уменьшилась площадь посевных земель и резко упала урожайность продовольственных и кормовых культур, в результате чего значительную часть сельскохозяйственных продуктов наша страна вынуждена импортировать. Появилась продовольственная зависимость от зарубежных фирм, что негативно сказывается на экономике республики. Ранее потребности народного хозяйства Казахстана в лекарственных препаратах, биологически активных веществах, средствах защиты растений, пищевых и кормовых добавках обеспечивались биологической промышленностью бывшего СССР. В новых политических и экономических условиях республика должна значительную долю своих потребностей в биопрепаратах различного назначения обеспечивать путем развития собственного биотехнологического производства.
Для ускоренного и эффективного развития биотехнологии как одного из важнейших направлений научно-технического прогресса в 1993 году был создан Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан и утверждена постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1993 года N 1140 P931140_ Республиканская целевая научно-техническая программа "Использование методов биотехнологии и генной инженерии в медицине, сельском хозяйстве и промышленности" на 1993-2000 годы. О государственной поддержке биотехнологии в Казахстане свидетельствуют Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 1993 года N 1090 U931090_ "О мерах по совершенствованию организации науки и развитию научно-технического потенциала республики", постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1993 года N 1140 P931140_ "О мерах по обеспечению деятельности Национального центра по биотехнологии Республики Казахстан". Эти меры сыграли важную роль в сохранении научно-технического потенциала и его реальной оценки, объединении и координации деятельности в области биотехнологии.
Настоящая Республиканская научно-техническая программа "Научно-техническое обеспечение и организация производства биотехнологической продукции в Республике Казахстан" на 2001-2005 годы (далее - Программа) разработана на основе научных и практических разработок прошлых лет и ориентирована на создание технологий нового поколения. Основанием для ее разработки являются: Государственная программа развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 1997 года N 3621 U973621_ ); постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2000 года N 175 P000175_ "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы развития сельскохозяйственного производства на 2000-2002 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 790 P000790_ "О Концепции дальнейшего развития здравоохранения Республики Казахстан на 2000-2005 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1059 P001059_ "О Концепции научной и научно-технической политики Республики Казахстан".
Реализация Программы послужит основой для дальнейшего эффективного развития биотехнологии в Казахстане.

2. КIРIСПЕ
Биотехнология ғылыми-техникалық прогрестiң жетекшi бағыттарының бiрi болып табылады және көптеген жоғары дамыған мемлекеттердiң экономикасында шешушi орын алады. Мiне, сондықтан да биотехнологияны дамытудың проблемасы мемлекеттiк қолдау тауып отырған әлеуметтiк-экономикалық және саяси басымдықтардың бiрiне айналуда. Биотехнология саласындағы ғылыми-техникалық саясат халықтың материалдық әл-ауқаты мен елдiң экономикалық тәуелсiздiгiн қамтамасыз етуге жәрдемдесетiн тиiмдiлiгi жоғары импорт алмастырушы өндiрiстердi ұйымдастыруға бағытталған.
Қазақстанда халықты медициналық және мал дәрiгерлiк мақсаттағы биопрепараттармен, сондай-ақ тамақ өнiмдерiмен қамтамасыз етуде едәуір күрделi жағдай қалыптасты. Соңғы бiрнеше жылда мал басының кемуi, егiстiк жерлер алқабының азаюы және азық-түлiк, мал азығы дақылдары өнiмдiлiгiнiң күрт төмендеуi салдарынан бiздiң елiмiз ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң едәуiр бөлiгiн сырттан әкелуге мәжбүр болуда. Шетел фирмаларына деген азық-түлiктiк тәуелдiлiк пайда болды, мұның өзi республика экономикасына терiс ықпал етедi. Бұрын Қазақстанның халық шаруашылығының дәрiлiк препараттарға, биологиялық белсендi заттарға, өсiмдiктердi қорғау құралдарына, тағамдық және мал азықтық қоспаларға деген қажеттiлiгiн бұрынғы КСРО-ның биологиялық өнеркәсiбi қамтамасыз етiп отырды. Республика жаңа саяси және экономикалық жағдайда өзiнiң әртүрлi мақсаттағы биопрепараттарға деген қажеттiлiгiнiң едәуiр бөлiгiн өз биотехнологиялық өндiрiсiн дамыту жолымен қамтамасыз етуi тиiс.
Биотехнологияны ғылыми-техникалық прогрестiң аса маңызды бағыттарының бiрi ретiнде жедел және тиiмдi дамыту үшiн 1993 жылы Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығы құрылды және 1993-2000 жылдарға арналған "Биотехнология мен гендiк инженерия әдiстерiн медицина, ауыл шаруашылығы және өнеркәсiпте пайдалану" республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 16 қарашадағы N 1140  қаулысымен бекiтiлдi. Қазақстанда биотехнологияға мемлекеттiк қолдау көрсетiлуiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республиканың ғылымын ұйымдастыруды жетiлдiру мен ғылыми-техникалық әлеуетiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 1090  Жарлығы , Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығының қызметiн қамтамасыз ету шаралары туралы" 1993 жылғы 16 қарашадағы N 1140 қаулысы айғақтайды. Осы шаралар ғылыми-техникалық әлеуеттi сақтауда және оны нақты бағалауда, биотехнология саласындағы қызметті бiрiктiру мен үйлестiруде маңызды рөл атқарды.
Осы 2001-2005 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру" республикалық ғылыми-техникалық бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) өткен жылдардың ғылыми және практикалық әзiрлемелерi негiзiнде әзiрлендi және технологиялардың жаңа буынын жасауға бағдарланған. Оны әзiрлеуге: Қазақстан Республикасының Фармацевтiк және медицина өнеркәсiбiн дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 20 тамыздағы N 3621  Жарлығымен бекiтiлген); Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Ауыл шаруашылығы өндiрiсiн дамытудың 2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы" 2000 жылғы 5 ақпандағы N  175 ; Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" 2000 жылғы 7 наурыздағы N  367 ; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "2000-2005 жылдарда Қазақстан Республикасының денсаулық сақтауды одан әрi дамыту тұжырымдамасы туралы" 2000 жылғы 25 мамырдағы N  790 ; "Қазақстан Республикасының Ғылыми және ғылыми-техникалық саясатының тұжырымдамасы туралы" 2000 жылғы 12 шiлдедегi N  1059 қаулылары негiз болып табылды.
Бағдарламаны iске асыру Қазақстанда биотехнологияны одан әрi тиiмдi дамытуға негiз болып табылады.

3. Анализ современного состояния проблемы
1. Биотехнологическая продукция для здравоохранения
Согласно официальным данным в 1998 году население Казахстана закупило лекарственных препаратов и медикаментов на сумму свыше 300 миллионов долларов США. Объем продаж лекарственных средств казахстанского производства в 1999 году составил 11,5 миллиона долларов США, то есть примерно 4% фактической емкости фармацевтического рынка. Таким образом, 96% лекарственных средств и медицинских препаратов импортируется из-за рубежа. Эту долю рынка делят между собой Россия, крупные западные компании, а также предприятия Индии и Турции. При этом объем импорта лекарственных средств неуклонно растет.
Потенциальная емкость казахстанского рынка по данным Транснациональной фармацевтической компании ICN (США) равна 400-500 миллионам долларов США. Следовательно, на сегодняшний день казахстанский фармацевтический рынок заполнен лишь наполовину, но емкость его растет и, начиная с 2000 года, ежегодные затраты казахстанцев на лекарства и медикаменты приблизятся к 600-700 миллионам долларов США.
В Казахстане наиболее опасными и распространенными заболеваниями являются туберкулез, сахарный диабет, сердечно-сосудистые и онкологические заболевания. Это обусловлено сложившейся социально-экономической ситуацией и негативными экологическими факторами. Поэтому разработка технологий и создание производства высокоэффективных средств диагностики, профилактики и лечения этих заболеваний является актуальной задачей.
В настоящее время в области фармацевтической биотехнологии развивается совершенно новый подход к проблеме создания оригинальных лекарственных препаратов, обеспечивающих рациональную фармакотерапию, за счет пролонгированного и селективного воздействия лекарственных средств на пораженный орган, что позволяет направленно изменять фармакокинетику лекарственных веществ. Развитие таких направлений в медицине имеет важное практическое значение.
Актуальным являются вопросы разработки новых противодиабетических, противоопухолевых, противогрибковых и противотуберкулезных препаратов с пролонгированным действием и организация их производства.
2. Биотехнологическая продукция для сельского хозяйства
Для Казахстана имеет исключительное значение решение ряда проблем в области сельскохозяйственной биотехнологии.
В последние годы в республике в силу ряда причин сложилась тяжелая эпизоотическая ситуация по инфекционным заболеваниям животных и птиц. За последние четыре года ящур регистрируется в ряде областей республики. Широкое распространение имеют сибирская язва, бешенство, лептоспироз, бруцеллез, туберкулез и другие опасные антропозоонозные заболевания. Поэтому для обеспечения эпизоотического благополучия нашей страны необходимо решить стратегически важный вопрос разработки и организации производства средств диагностики, лечения и профилактики инфекционных заболеваний животных на основе современных достижений биотехнологии.
Актуальным для растениеводства является ускоренное создание хозяйственно-ценных исходных форм сельскохозяйственных культур, устойчивых к стрессовым факторам и болезням, на основе использования методов клеточной и генетической инженерии.
Производство высококачественного посадочного материала сельскохозяйственных культур, размножение которых семенами технологически нецелесообразно, затруднено или невозможно (плодовые и ягодные культуры, виноград, картофель, некоторые овощные, технические и лекарственные растения), является важным для сельского хозяйства республики.
Анализируя состояние научно-производственной биотехнологической базы, можно констатировать, что в республике имеются объективные возможности для производства биотехнологической продукции в широком ассортименте, удовлетворяющей значительную часть потребности сельского хозяйства.

3. ПРОБЛЕМАНЫҢ ҚАЗIРГI ЖАЙ-КҮЙIН ТАЛДАУ
1. Денсаулық сақтауға арналған биотехнологиялық өнiм
Ресми деректерге сәйкес 1998 жылы Қазақстан халқы 300 млн. АҚШ долларынан астам сомаға дәрiлiк препараттар мен медикаменттер сатып алған. Қазақстанда жасалып шығарылған дәрi-дәрмек құралдарын сатудың көлемi 1999 жылы 11,5 млн. АҚШ долларын құрады, бұл фармацевтiк рыноктың нақты көлемiнiң шамамен 4%-ы ғана. Сөйтiп, дәрiлiк құралдар мен медициналық препараттардың 96%-ы шетелдерден әкелiнедi. Бұл рыноктағы үлестi өзара Ресей дәрi шығарушыларымен қатар, батыстың iрi компаниялары, сондай-ақ Түркия мен Yндiстан кәсiпорындары өзара бөлiседi. Сонымен бiрге, дәрiлiк құралдарды импорттау үздiксiз өсуде.
Қазақстан рыногының ықтимал сыйымдылығы ICN (АҚШ) трансұлттық фармацевтiк компаниясының деректерi бойынша 400-500 млн. АҚШ долларына тең. Демек, бүгiнгi күнi Қазақстанның фармацевтiк рыногы жартылай ғана қанықтырылуда, бiрақ оның сыйымдылығы өсуде 2000 жылдан бастап қазақстандықтардың дәрілер мен медикаменттерге жұмсайтын жыл сайынғы шығындары 600-700 млн. АҚШ долларына жақындайтын болады.
Қазақстандағы ең қауiптi және кең таралған аурулардың қатарына туберкулез, қант диабетi, жүрек-қан тамырлары аурулары және онкологиялық аурулар жатады. Бұған республикада қалыптасқан ауыр әлеуметтiк-экономикалық жағдай және қолайсыз экологиялық факторлар себеп болып отыр. Сондықтан, технологияларды әзiрлеу және осы ауруларды анықтау, алдын алу және емдеудiң тиiмдiлiгi жоғары өндiрiстерiн құру өзектi мiндет болып табылады.
Қазiргi уақытта, фармацевтiк биотехнология саласында зақымданған органға дәрiлiк заттардың ұзартылған әрi iрiктеулi әсер етуi есебiнен ұтымды фармакопияны қамтамасыз ететiн бiрегей дәрiлiк препараттар жасау проблемасына жаңа көзқарас дамуда, мұның өзi дәрiлiк заттардың фармакокинетикасын бағыттап өзгертуге мүмкiндiк бередi. Медицинада мұндай бағыттарды дамытудың практикалық маңызы зор.
Қолданылу мерзiмi ұзартылған диабетке қарсы, iсiкке қарсы, өсiмдiктердiң саңырауқұлақ ауруларына қарсы және туберкулезге қарсы жаңа препараттарды әзiрлеу және олардың өндiрiсiн ұйымдастыру өзектi мәселелер болып табылады.
2. Ауыл шаруашылығына және өсiмдiк шаруашылығына
арналған биотехнологиялық өнiм
Қазақстан үшiн ауыл шаруашылығы биотехнологиясы саласында бiрқатар проблеманы шешудiң ерекше маңызы бар.
Республикада соңғы жылдары бiрқатар себептерге байланысты мал мен құстың жұқпалы аурулары бойынша ауыр эпизоотиялық жағдай қалыптасты. Соңғы төрт жылдың iшiнде ғана аусыл республика облыстарының бiрқатарында тiркелуде. Топалаң, құтыру, лептоспироз, бруцеллез, туберкулез және басқа да антропозоонозды қауiптi аурулар жиi бой көрсетуде. Сондықтан, бiздiң елiмiздiң эпизоотиялық салауаттығын қамтамасыз ету үшiн биотехнологияның қазiргi жетiстiктерiнің негiзiнде малдың жұқпалы ауруларының диагностикасы, емдеу мен алдын алу құралдарының өндiрiсiн әзiрлеу мен ұйымдастыру стратегиялық маңызды мәселесiн шешу қажет.
Өсiмдiк шаруашылығы үшiн клеткалық және гендiк инженерия әдiстерiн пайдалану негiзiнде стресс факторлары мен ауруларына төзiмдi ауыл шаруашылығы дақылдарының шаруашылық құндылығы бар бастапқы нысандарын жеделдете жасау өзектi болып табылады.
Олардың тұқыммен көбеюi технологиялық орынсыз күрделi немесе мүмкiн емес (жемiс-жидек дақылдары, жүзiм, картоп, кейбiр көкөнiс, технологиялық және дәрiлiк өсiмдiктер) ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары сапалы көшеттiк материалдарының өндiрiсi республиканың ауыл шаруашылығы үшiн маңызды болып табылады.
Биотехнологиялық ғылыми-өндiрiстiк базаның жай-күйін талдай келе, ауыл шаруашылығы биотехнология өнiмдерiне қажеттiлiгiнiң едәуiр бөлiгiн қанағаттандыратын түр-түрлерiн өндiру үшiн республикада нақты мүмкiндiктер бар екенiн атап өтуге болады.

3. Биотехнологическая продукция для промышленности
Республика Казахстан располагает необходимыми мощностями и технологиями для организации крупнотоннажного производства ферментов, используемых в спиртовой и хлебопекарной промышленности для удовлетворения потребностей своего внутреннего рынка.
Существующие мощности производства ферментов позволяют рассчитывать на выпуск препаратов в объемах, достаточных для покрытия потребности всех спиртовых заводов Казахстана (около 15 миллионов декалитров), и частично экспортировать ферментные препараты в СНГ (5 миллионов декалитров).
Очищенные концентрированные амилолитические препараты используются также в пищевой промышленности при производстве хлебобулочных и мучных изделий, в том числе и диабетических, в качестве биодобавок. Использование данных препаратов позволяет сократить или исключить введение сахара и жиров, уменьшить расход дрожжей на 25%, улучшить качество хлебобулочных изделий.
Кроме того, при выпуске концентрированных амилолитических ферментов побочным продуктом данного производства является кормовой белок - ценный питательный продукт, содержащий в своем составе белково-аминокислотный комплекс, незаменимый ингредиент для обогащения дефицитных по белку кормов для сельскохозяйственных животных.
Защита растений от вредителей с использованием методов биотехнологии является актуальной задачей, обусловленной безвредностью и экологической безопасностью применения специальных культур микроорганизмов. Крупнотоннажное производство бактериальных средств защиты растений обеспечит потребности Казахстана, сократит импорт химических средств защиты растений.
4. Биотехнологии для охраны окружающей среды
Экологическая ситуация в Республике Казахстан остается довольно напряженной. Это обусловлено тем, что в результате добычи полезных ископаемых и их переработки, а также ряда других факторов на больших территориях накоплено огромное количество токсичных соединений, загрязняющих окружающую среду.
Миграция токсичных соединений по трофической цепи "воздух-почва-растения-животные-человек" является главной причиной ухудшения здоровья населения.
Одним из наиболее эффективных и экономически выгодных способов оздоровления экологии является фиторемидитация - очистка окружающей среды от загрязнений с помощью растений.
Для восстановления элементов окружающей среды от загрязнений нефтепродуктами и другими токсическими веществами целесообразно использование широкого спектра микроорганизмов.
В Казахстане остро назрела необходимость проведения тщательного анализа экологической ситуации промышленных зон и разработки мероприятий по защите окружающей среды на базе биотехнологических подходов на основе использования растений и микроорганизмов для охраны почвы, воды и воздуха от различных загрязнений техногенного характера.

3. Өнеркәсiпке арналған биотехнологиялық өнiм
Қазақстан Республикасы өзiнiң iшкi рыногының қажеттерiн қанағаттандыру үшiн спирт өнеркәсiбiнде және нан пiсiру өнеркәсiбiнде пайдаланылатын көптоннажды фермент өндiрiсiн ұйымдастыруға қажеттi технологиялар мен қуаттарға ие.
Қазiргi фермент өндiру қуаттары Қазақстан Республикасындағы бүкiл спирт зауыттарының қажетiн өтеу үшiн жеткілiктi мөлшердегi препараттар өндiрiсiн қамтамасыз етуге (15 млн. декалитр) және ферменттердiң бiр бөлiгiн iшiнара (5 млн. декалитр) ТМД елдерiне экспорттауға мүмкiндiгi жетедi.
Тазартылып қоюландырылған амилолитикалық препараттар тамақ өнеркәсiбiнiң ұн және ұннан пiсiрiлген тағамдар өндiрiсiнде, соның iшiнде биоқоспа ретiнде диабет ауруына қарсы пайдаланылады. Осы препараттарды пайдалану қант пен майдың нанға қосылатын көлемiн азайтады немесе оларды тiптi қоспауға мүмкiндiк бередi, ашытқының жұмсалуын 25%-ға дейiн азайтады, ұннан пiсiрiлген тағамдар өнiмдерiнiң сапасын жақсартуға мүмкiндiк бередi.
Бұдан басқа, қоюландырылған амилолитикалық ферменттердi шығару өндiрiсiнде осы өндiрiстiң жанама өнiмi болып табылатын мал азығы белогы. Ол өзiнiң құрамында белок-амин қышқылы кешенi бар, ауыл шаруашылығы малына қоректiк белок зәрулiгiн байыта алатын ауыстырылмайтын ингредиентi бар жұғымды да бағалы өнiм.
Өсiмдiктердi зиянкестерден қорғау үшiн биотехнологиялық әдiстердi пайдалану экологиялық қауiпсiз және зиянсыз микроорганизмдердi пайдаланудан туындайтын өзектi мiндет болып табылады. Өсiмдiктердi қорғаудың бактериялық заттарын көп мөлшерде өндiру Қазақстанның қажеттерiн қамтамасыз етедi, өсiмдiктердi қорғаудың химиялық құралдарын импорттауды азайтады.
4. Қоршаған ортаны қорғауға арналған биотехнологиялар
Қазақстан Республикасындағы экологиялық жағдай едәуiр шиеленiстi күйде. Мұның өзi, пайдалы қазбаларды өндiру және оларды қайта өңдеу, сондай-ақ бiрқатар басқа да факторлардың нәтижесiнде үлкен аумақтарда қоршаған ортаны ластайтын уытты қосылыстар көп мөлшерде жиналуынан туындады.
"Ауа-топырақ-өсiмдiк-жануар-адам" трофикалық тiзбегi бойынша уытты қосылыстардың ұшып-қонуы халықтың денсаулығының нашарлауының басты себебi болып табылады.
Экологияны сауықтырудың неғұрлым тиiмдi және экономикалық пайдалы тәсiлдерiнiң бiрi фиторемидитация - өсiмдiктердiң көмегiмен ластанудан қоршаған ортаны тазалау болып табылады.
Мұнай өнiмдерi және басқа да уытты заттармен ластанудан қоршаған ортаның элементтерiн қалпына келтiру үшiн микроорганизмдердiң кең ауқымын пайдалану орынды.
Қазақстанда өнеркәсiптiк аймақтардағы экологиялық жағдайларға мұқият талдау жүргiзу және топырақты, су мен ауаны әртүрлi техногендiк сипаттағы ластанудан қорғау үшiн өсiмдiктер мен микроорганизмдердi пайдалану негiзiнде биотехнологиялық көзқарас негiзiнде қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу қажеттiлiгi өткiр пiсiп-жетiлдi.

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы - разработка высокоэффективных биотехнологий и производство биотехнологической продукции для здравоохранения, сельского хозяйства, промышленности и охраны окружающей среды.
Задачами Программы являются:
разработка конкурентоспособных эффективных биотехнологий и организация на их основе производства импортозамещающей продукции для здравоохранения, сельского хозяйства, промышленности и охраны окружающей среды.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим основным направлениям:
разработка биотехнологической продукции для нужд здравоохранения: получение диагностических и лечебно-профилактических средств и организация их производства;
разработка и организация производства биотехнологической продукции для нужд ветеринарии;
разработка и организация производства биотехнологической продукции для растениеводства;
разработка биотехнологий для охраны окружающей среды.
Планируется выполнение следующих работ:
Для здравоохранения:
организация выпуска серии комплексных лекарственных препаратов на основе противогрибковых антибиотиков для лечения глубоких микозов, вирусных поражений слизистой и кожи. Создание пробиотиков нового поколения для профилактики и лечения дисбактериоза;
создание лекарственного средства пролонгированного действия на основе ферментных систем, получаемых биотехнологическим способом, для лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта;
разработка и выпуск новых противовоспалительных препаратов нестероидной природы;
организация выпуска опытных партий тест-систем на основе иммуноферментного анализа для диагностики бактериальных и вирусных инфекций;
разработка способов генетической модуляции лекарственных растений для получения продуцентов с заданными фармакологическими свойствами, а также методов создания трансгенных растений, продуцирующих вакцинные препараты;
разработка технологий получения и организация производства ферментных препаратов для пищевой промышленности.
Для сельского хозяйства:
разработка и организация производства диагностических, профилактических и лечебных средств для нужд ветеринарии на основе использования современных достижений биотехнологии;
обеспечение ускоренного создания хозяйственно-ценных исходных форм сельскохозяйственных культур, устойчивых к стрессовым факторам и болезням, с помощью методов клеточной, генетической инженерии и молекулярных маркеров;
организация производства высококачественного импортозамещающего посадочного материала сельскохозяйственных культур, размножение которых семенами нецелесообразно, затруднено или невозможно (плодовые и ягодные культуры, виноград, картофель, некоторые овощные, технические и лекарственные растения);
разработка нормативной технической документации по выделению, очистке, скринингу, химической идентификации природных репеллентов, антифидантов, атграктантов и организация производства опытных партий биопестицидов для борьбы с наиболее опасными вредителями сельскохозяйственных культур;
разработка технологий получения и организация производства средств защиты растений, кормовых антибиотиков, аминокислот, витаминов и других препаратов для нужд сельского хозяйства.
Для охраны окружающей среды:
изучение экологической ситуации в промышленных зонах и разработка комплексных мероприятий по ее оздоровлению;
разработка биотехнологий очистки почв от тяжелых металлов и радионуклидов в зоне действия промышленных предприятий, биотехнологии восстановления экологических систем при нефтяном и химическом загрязнениях, а также фитомикробные биосистемы для очистки водоемов, бытовых и промышленных сточных вод.
Реализация Программы осуществляется на основе государственного заказа на выполнение проектов, соответствующих заданиям конечных потребителей научно-технической продукции и прошедших конкурсный отбор.
Администратор программы совместно с ответственным исполнителем Программы - Национальным центром по биотехнологии Республики Казахстан - обеспечивают:
проведение конкурса проектов на выполнение заданий Программы;
формирование развернутого варианта Программы;
координацию выполнения заданий Программы и текущий контроль;
информационное сопровождение Программы в форме тематических выставок, научно-практических конференций, представления в глобальной компьютерной сети INТЕRNЕТ, издания журнала "Биотехнология. Теория и практика" и т.п.;
подготовку промежуточных и заключительного отчетов по Программе.

4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның мақсаты - тиiмдiлiгi жоғары биотехнологияларды әзiрлеу және денсаулық сақтауға, ауыл шаруашылығына, өнеркәсiп пен қоршаған ортаны қорғауға арналған биотехнология өнiмдерiн өндiру.
Бағдарламаның мiндеттерi:
бәсекеге қабiлеттi, тиiмдi биотехнологияларды әзiрлеу және олардың негiзiнде денсаулық сақтауға, ауыл шаруашылығы, өнеркәсіп және қоршаған ортаны қорғауға арналған импорт алмастырушы өнiмдер өндiрудi ұйымдастыру.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГI
БАҒЫТТАРЫ МЕН ТЕТIГI
Бағдарлама мынадай негiзгi бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
денсаулық сақтауға арналған биотехнологиялық өнiм өндiрудi әзiрлеу;
диагностикалық және емдеу-алдын алу құралдарын алу және олардың өндiрiстерiн ұйымдастыру;
мал дәрiгерлiгiне арналған өнiм өндiрудi әзiрлеу және ұйымдастыру;
өсiмдiк шаруашылығына арналған биотехнологиялық өнiм өндiрудi әзiрлеу және ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғауға арналған биотехнологияларды әзiрлеу;
Мынадай жұмыстарды орындау жоспарлануда:
Денсаулық сақтау үшiн:
терең микоздарды, кiлегейлi қабат пен терiнiң вирустық зақымдануын емдеу үшiн, өсiмдiктiң саңырауқұлақ ауруларына қарсы антибиотиктер негiзiнде кешендi дәрiлiк препараттардың сериясын шығаруды ұйымдастыру. Дисбактериозды алдын алу және емдеу үшiн пробиотиктердiң жаңа буындарын дайындау;
асқазан-iшек ауруларын емдеу үшiн биотехнологиялық әдiс арқылы алынатын, ферменттiк жүйенiң негiзiнде әсер ету мерзiмi ұзартылған дәрілiк құралдарды жасау;
табиғаты жағынан стероидты емес, қабынуға қарсы жаңа препараттарды әзiрлеу және шығару;
бактериалдық және вирустық инфекциялардың диагностикасы үшiн иммундық ферменттiк анализ негiзiнде тест-жүйелерiнiң тәжiрибелiк партияларын шығаруды ұйымдастыру;
белгiлi фармакологиялық қасиеттерi бар продуценттердi алу үшiн дәрiлiк өсiмдiктердi генетикалық тұрғыдан өзгерту тәсiлдерiн, сондай-ақ вакциналық препараттарды түзе алатын трансгендiк өсiмдiктердi жасау әдiстерiн әзiрлеу;
тамақ өнеркәсiбi үшiн ферменттiк препараттарды алудың технологиясын әзiрлеу және оны өндiрудi ұйымдастыру.
Ауыл шаруашылығы үшiн:
биотехнологияның қазiргi жетiстiктерiн пайдалану негiзiнде ветеринария мұқтаждары үшiн диагностикалық, алдын алу және емдеу құралдарын әзiрлеу мен ұйымдастыру;
клеткалық, генетикалық инженерия және молекулалық маркерлер әдiстерi көмегiмен ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларға және стрестiк факторларға төзiмдi, шаруашылық құндылығы бар бастапқы нысандарын жеделдете шығаруды қамтамасыз ету;
олардың тұқыммен көбеюi орынсыз, күрделi немесе мүмкiн емес (жемiс-жидек дақылдары, жүзiм, картоп, кейбiр көкөнiс, техникалық және дәрілік өсiмдiктер) ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары сапалы, импорт алмастырушы көшеттiк материалдарының өндiрiсiн ұйымдастыру;
табиғи репелленттердi, антифиданттарды, аттрактанттарды бөлу, тазарту, скрининг, химиялық идентификациялау жөнiнде нормативтiк техникалық құжаттамалар әзiрлеу және ауыл шаруашылығы дақылдарының неғұрлым қауiптi зиянкестерiмен күресу үшiн биопестицидтердiң тәжiрибелiк партияларын өндiрудi ұйымдастыру;
агроөнеркәсiп кешенiнiң мұқтаждары үшiн өсiмдiктердi қорғау құралдарын, жемшөп антибиотиктерiн, амин қышқылдарын, витаминдер және басқа препараттарды алудың технологияларын әзiрлеу және оларды өндiрудi ұйымдастыру.
Қоршаған ортаны қорғау үшiн:
өнеркәсiптiк аймақтардағы экологиялық жағдайды зерделеу және оны сауықтыру жөнiнде кешендi iс-шараларды әзiрлеу;
топырақты ауыр металдардан және өнеркәсiптiк кәсiпорындардың жұмыс iстейтiн аумағындағы радионуклидтерден биотехнологиялық тазартуды, мұнай және химиялық ластану кезiнде экологиялық жүйелердi қалпына келтiру биотехнологиясын, сондай-ақ су қоймаларын, тұрмыстық және өнеркәсiптiк сарқынды суларды тазарту үшiн фитомикробты биожүйелердi әзiрлеу;
Бағдарламаны iске асыру ғылыми-техникалық өнiмдi түпкi тұтынушының тапсырмаларына сәйкес және конкурстық iрiктеуден өткен жобаларды орындауға арналған мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаның әкiмшiсi Бағдарламаның жауапты орындаушысы - Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығымен бiрлесiп:
Бағдарлама тапсырмаларын орындауға жобалар конкурсын өткiзудi;
Бағдарламаның кеңейтiлген нұсқасын қалыптастыру;
Бағдарлама тапсырмаларын орындауды үйлестiрудi және ағымдағы бақылауды;
Бағдарламаны тақырыптық көрмелер, ғылыми-практикалық конференциялар түрiнде ақпараттық алып жүру, ғаламдық компьютер жүйесi Интернетке шығару, "Биотехнология", "Теория және практика" журналдарын басып шығару және тағы басқалар;
Бағдарлама бойынша аралық және қорытынды есептердi дайындауды қамтамасыз етедi.

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансовое обеспечение Программы осуществляется в рамках государственного заказа в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующие финансовые года, в объеме бюджетных средств, необходимых для реализации мероприятий.
Предусмотренные финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют всего 600,5 млн. тенге, в том числе по годам: в 2001 году - 77,2 млн. тенге; 2002 году - 98,0 млн. тенге; 2003 году - 138,0 млн. тенге; 2004 году - 142,468 млн. тенге; 2005 году - 144,832 млн. тенге. <*>
Сноска. В раздел 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 апреля 2003 г. N 315   ; от 3 февраля 2004 г. N 132 .
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Ожидаемые результаты по основным направлениям Программы приведены в таблице.
Таблица
Ожидаемые результаты по основным направлениям Программы
---------------------------------------------------------------------------
N     Основные задания                      Ожидаемые результаты
---------------------------------------------------------------------------
1            2                                      3
---------------------------------------------------------------------------

6. ҚАЖЕТТI РЕСУРСТАР МЕН ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗДЕРІ
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде тиiсті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегiнде iс-шараларды iске асыру үшiн қажеттi бюджет қаражаты көлемiнде жүзеге acырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген қаржылық шығындар барлығы 600,5 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде жылдар бойынша: 2001 жылы - 77,2 млн. теңге; 2002 жылы - 98,0 млн. теңге; 2003 жылы - 138,0 млн. теңге; 2004 жылы - 142,468 млн. теңге; 2005 жылы - 144,832 млн. теңге. <*>
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.04.01. N 315   қаулысымен .
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен .
7. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕ
Бағдарламаның негiзгi бағыттары бойынша күтiлетiн нәтижелер кестеде көрсетілген.
Кесте
Бағдарламаның негiзгi бағыттары бойынша күтiлетiн нәтижелер
N !      Негізгі тапсырмалар       !           Күтілетін нәтижелер
---------------------------------------------------------------------------
1 !               2                !                   3

1.   1. Разработка и организация производства биотехнологической
продукции для здравоохранения
1.1. Разработка технологий создания        Диагностические и лечебно-
импортозамещающих диагностических,    профилактические средства
лечебно-профилактических средств.     борьбы с инфекционными
Получение токсинов широкого спектра   заболеваниями, в том числе
действия                              против особо опасных инфекций,
и технологии их создания.
Высокочувствительные способы
индикации токсинов и
эффективные методы их
нейтрализации. Организация
производства и выпуск опытных
партий препаратов
1.2. Разработка импортозамещающих          Новые противодиабетические,
лекарственных средств и способов      противоопухолевые, противо-
повышения их эффективности            воспалительные, радиозащитные
препараты и технологии их
создания. Лекарственные формы
противогрибковых, антивирусных,
ферментных, противо-
туберкулезных препаратов с
пролонгированным действием,
направленным транспортом
вещества в организме и
технологии их получения.
Организация производства и
выпуск опытных партий
1.3. Поддержание и пополнение              Коллекции промышленно-
коллекций микроорганизмов,            ценных культур микроорганизмов,
вирусов, клеток растений для          вирусов и клеток растений
их использования в производстве
фармацевтических препаратов
1.4. Организация производства              Выпуск антибиотиков противо-
лекарственных, диагностических        грибкового действия в различных
средств, ферментных препаратов        лекарственных формах, про-
биотиков для лечения
дисбактериоза, диагностикумов
2. Разработка и организация производства биотехнологической
продукции для ветеринарии
2.1. Разработка технологий получения       Молекулярно-генетические и
препаратов, диагностикумов,           и серологические методы
вакцин для профилактики               диагностики инфекционных
инфекционных болезней сельско-        болезней сельскохозяйственных
хозяйственных животных и птиц         животных и птиц. Технология
получения вакцин нового
поколения.
2.2. Поддержание и пополнение              Коллекции возбудителей особо
коллекций возбудителей                опасных болезней сельско-
инфекционных болезней животных        хозяйственных и диких животных,
и птиц, первичных и перевиваемых      а также первичных и
культур клеток                        перевиваемых культур клеток
3. Разработка и организация производства биотехнологической
продукции для растениеводства

1.             Денсаулық сақтау үшiн биотехнологиялық өнiм өндiруді
әзiрлеу және ұйымдастыру
1.1. Импорт алмастырушы диагностика.  Жұқпалы ауруларға, оның ішінде аса
лық, емдеу+алдын алу құралдарын  қауіпті жұқпалы аурулармен күресудің
жасаудың технологияларын         диагностикалық, емдеу-алдын алу
әзiрлеу. Кең ауқымда әсер етушi  құралдары және оларды жасаудың
уытты заттарды шығару            технологиялары. Токсиндерді
индикациялаудың сезімталдығы жоғары
әдістері және оларды
залалсыздандырудың тиiмдi тәсiлдерi.
Өндiрiстi ұйымдастыру және
препараттардың тәжiрибелiк
партияларын шығару
1.2. Импорт алмастырушы дәрілiк       Жаңа диабетке, iсiкке, қабынуға,
құралдарды және олардың          радиоқорғаныш препараттар және оларды
тиiмдiлiгiн арттыру тәсiлдерiн   жасаудың технологиялары.
әзiрлеу                          Ағзадағы заттарға бағытталып
жүргiзiлген қолданылу мерзiмi
ұзартылған өсiмдiктiң саңырауқұлаққа
қарсы, вирусқа қарсы, ферменттік,
өкпе ауруларына қарсы препараттарының
дәрiлiк нысандары және оларды алу
технологиялары. Өндiрiстi ұйымдастыру
және тәжiрибелiк топтамаларын шығару
1.3. Фармацевтiк препараттарды        Микроорганизмдердiң, вирустардың және
өндiруде оларды пайдалану        өсiмдiктер клеткаларының өнеркәсiптiк
үшiн микроорганизмдердiң,        -бағалы дақылдарының жинақтары
вирустардың, өсiмдiк
клеткаларының жинақтарын
қалыптастыру және оларды
толықтыру
1.4. Дәрілік, диагностикалық          Саңырауқұлақтарға қарсы әсері бар
құралдарды, ферменттiк           әртүрлі дәрілік нысандағы
препараттар өндiрудi             антибиотиктерді, дисбактериозды
ұйымдастыру                      емдейтiн пробиотиктердi,
диагностикумдарды шығару
---------------------------------------------------------------------------
2.              Мал дәрiгерлiгi үшiн биотехнологиялық өнiм өндiрудi
әзiрлеу және ұйымдастыру
2.1. Ауыл шаруашылығы малы мен        Ауыл шаруашылығы малы мен құстарының
құстарының инфекциялық           инфекциялық ауруларының диагностика.
ауруларының алдын алу үшiн       ларының молекулярлық-тектік және
препараттарды, диагностикум.     серологиялық әдістері. Дақылдық
дарды, вакциналарды алудың       вакциналарды алу технологиясы
технологияларын жасау
2.2. Бастапқы және көшiрiп            Ауыл шаруашылығы малының және жабайы
қондырылатын клеткалар           жануарлардың аса қатерлі ауруларын
дақылдары, мал мен құстардың     қоздыратын, сондай-ақ бастапқы және
инфекциялық аурулары             көшіріп қондырылатын дақылдар
қоздырғыштарының жинағын         клеткаларының жинақтары
қалыптастыру және толықтыру
---------------------------------------------------------------------------
3 .       Өсiмдiк шаруашылығына арналған биотехнологиялық өнiм өндiрудi
әзiрлеу және ұйымдастыру

3.1. Разработка биотехнологических и       Биотехнологические и
физиолого-генетических методов        физиолого-генетические методы
создания новых исходных форм          ускоренного создания ценных
сельскохозяйственных культур с        исходных форм сельско-
ценными хозяйственно-биологичес-      хозяйственных культур для
кими свойствами и их внедрение        обогащения генетического
в селекционную практику               базиса селекции. Новые
высокопродуктивные формы и
линии, устойчивые к болезням и
стрессовым факторам среды
3.2. Разработка биотехнологических         Регламенты микроклонального
способов клонального микро-           размножения сельско-
размножения перспективных             хозяйственных культур (плодово-
сортов и гибридов сельско-            ягодные культуры, виноград,
хозяйственных культур                 картофель,овощные,технические,
отечественной и мировой               лекарственные, декоративные
селекции для ускоренного их           растения)
внедрения в практику
растениеводства
3.3. Разработка биотехнологических         Технологии выделения, очистки,
методов получения высокоактивных      скрининга, химической
и экологически безвредных             идентификации природных
биопестицидов                         инсектицидов, репеллентов,
антифидантов и аттрактантов.
Опытные партии биопестицидов
для борьбы с наиболее опасными
вредителями сельско-
хозяйственных культур
3.4. Обеспечение поддержания и             Коллекции сортообразцов
пополнения коллекций резистентных     растений, устойчивых к
к болезням и устойчивых к             биотическим и абиотическим
стрессовым факторам среды сорто-      стрессам. Коллекции
образцов сельскохозяйственных         возбудителей грибковых болезней
культур, а также коллекций            сельскохозяйственных культур
опасных и распространенных            для использования в селекции
фитопатогенов                         на иммунитет
3.5. Технологическое обеспечение           Выпуск высококачественного
производства высококачественного      первичного посадочного
первичного посадочного материала      материала плодово-ягодных
сельскохозяйственных культур,         культур, винограда, картофеля
средств защиты растений и             и цветочно-декоративных
кормовых добавок                      растений, антибиотиков,
аминокислот и витаминов для
животноводства и растениеводства
4. Разработка биотехнологий для охраны окружающей среды
4.1. Разработка технологии биоремедиации   Технологии биоремедиации почв,
для защиты окружающей среды           загрязненных тяжелыми
металлами, пестицидами,
радионуклидами и
нефтепродуктами
_______________________________________________________________________

3.1. Ауыл шаруашылығы дақылдарының    Селекцияның генетикалық негізін
құнды шаруашылық-биологиялық     байыту үшін ауыл шаруашылығы
қасиеттерi бар жаңа түрлерiн     дақылдарының құнды, бастапқы түрлерін
шығарудың биотехнологиялық       жеделдете шығарудың биотехнологиялық
және физиологиялық-генетикалық   және физиологиялық, генетикалық
әдiстерiн әзiрлеу және оларды    әдістерін жасау. Ауруларға және
селекция практикасына енгiзу     ортаның стрестік факторларына төзімді
өнімділігі жоғары нысандары мен
желілері
3.2. Өсiмдiк шаруашылығының           Ауыл шаруашылығы дақылдарын
практикасына оларды жеделдете    (жеміс-жидек дақылдары, жүзім,
енгiзу үшiн отандық және         картоп, көкөніс, техникалық, дәрілік,
әлемдiк селекция нәтижесiнде     сәндік өсімдіктер) микроклондық
шығарылған ауыл шаруашылығы      көбейтудің регламенттері
өнiмдерiнiң перспективалық
сорттары мен будандарының
клондық микрокөбейтілуiнiң
биотехнологиялық тәсiлдерiн
әзірлеу
3.3. Белсенділiгi жоғары және         Табиғи инсектицидтердi,
экологиялық зиянсыз              репелленттердi, антифиданттарды
биопестицидтердi шығарудың       және аттрактанттарды бөліп алудың,
биотехнологиялық әдiстерiн       тазартудың, тексерудің, химиялық
әзiрлеу                          идентификациялаудың технологиялары.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының
неғұрлым қауiптi зиянкестерiмен
күресуге арналған биопестицидтердiң
тәжiрибелiк топтамалары
3.4. Ауруларға және ортаның           Өсімдіктердің биотикалық және
стрестiк факторларына төзiмдi    абиотикалық стрестерге төзімді
ауыл шаруашылығы дақылдарының    сорттық үлгілерінің жинақтары.
сорттық үлгілерiн, сондай-ақ     Иммунитетке селекция жүргізуге
кең таралған және қауiптi        пайдалану үшін ауыл шаруашылығы
фитопатогендердiң жинақтарын     дақылдарының өсімдіктің саңырауқұлақ
қалыптастыру және толықтыру      ауруларын қоздыратын жинақтары
3.5. Ауыл шаруашылығы дақылдарының    Мал шаруашылығы мен өсімдік
сапалы бастапқы көшеттiк         шаруашылығы үшін астық, жеміс-жидек
материалдарын, өсiмдiктер мен    дақылдары, жүзім, картоп және сәндік
мал азығы қоспаларын қорғау      гүл өсімдіктер, антибиотиктер, амин
құралдарының өндiрiсiн           қышқылдары мен витаминдер шығару
технологиялық қамтамасыз ету
---------------------------------------------------------------------------
4.     Қоршаған ортаны қорғауға арналған биотехнологияларды әзірлеу
4.1. Қоршаған ортаны қорғауға         Ауыр металдар, пестицидтер,
арналған биоремедиациялық        радионуклидтер және мұнай өнімдерімен
технологияларды әзірлеу          ластанған топырақты биоремедиациялау
технологиялары
---------------------------------------------------------------------------

8. План мероприятий по реализации Программы <*>
Сноска. В раздел 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 апреля 2003 г. N 315   ; от 3 февраля 2004 г. N 132 .
---------------------------------------------------------------------------
N     Мероприятия            Форма         Ответственные   Срок
завершения    за исполнение   осуществления
---------------------------------------------------------------------------
1        2                      3                4              5
---------------------------------------------------------------------------
Организационные мероприятия

8. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАРДЫҢ ЖОСПАРЫ
Ескерту. Жоспар 6,7-бағандармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.01. N 315   қаулысымен .
Ескерту. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен
---------------------------------------------------------------------------
N !        Іс-шаралар    !Аяқтау нысаны ! Жауапты орындаушылар ! Жүзеге
!                      !              !                      ! асыру
!                      !              !                      ! мерзімі
----------------------------------------------------------------------------
1 !           2          !      3       !           4          !  5     !
----------------------------------------------------------------------------
Ұйымдастырушылық іс-шаралары

1. Организовать и провести   Приказы          Министерство  II-III
конкурс по отбору         Протоколы        образования   кварталы
проектов на размещение    конкурсной       и науки       2001 года
государственного заказа   комиссии
на выполнение Программы
2. Сформировать и утвердить  Развернутый      Министерство   III
развернутый вариант       вариант          образования    квартал
Программы на 2001-        Программы,       и науки,       2001 года
2005 годы                 утвержденный     ответственный
приказом         исполнитель
администратора   Программы
Программы
3. Заключить договор о       Договор о        Министерство    III
государственных           государственных  образования     квартал
закупках на выполнение    закупках         и науки         2001 года
государственного
заказа по реализации
Программы
4. Подготовить               Отчет            Ответственный    IV
заключительный отчет      администратору   исполнитель     квартал
об исполнении Программы   Программы        Программы       2005 года
5. Представить информацию    Информация в     Администратор    IV
о реализации Программы    Правительство    Программы       квартал
Республики                       2005 года
Казахстан
Основные задания Программы
6. Разработать технологии    Научно-          Администратор   IV
создания импорто-         технический      Программы,      квартал,
замещающих диагно-        отчет            ответственный   ежегодно
стических, лечебно-       администратору   исполнитель
профилактических          Программы        Программы
средств. Получение
токсинов широкого
спектра действия
7. Разработать импорто-      Научно-          Администратор     IV
замещающие лекарствен-    технический      Программы,        квартал,
ные средства и способы    отчет            ответственный     ежегодно
повышения их              администратору   исполнитель
эффективности             Программы        Программы
8. Поддерживать и            Научно-          Администратор   IV
пополнять коллекции       технический      Программы,      квартал,
микроорганизмов,          отчет            ответственный   ежегодно
вирусов, клеток растений  администратору   исполнитель
для их использования в    Программы        Программы
производстве
фармацевтических
препаратов
9. Организовать              Научно-          Администратор    IV
производство              технический      Программы,       квартал,
лекарственных,            отчет            ответственный    ежегодно
диагностических средств,  администратору   исполнитель
ферментных препаратов     Программы.       Программы
и полимиксана             Информация в
Агентство
Республики
Казахстан
по делам
здравоохранения

1.  Бағдарламаны орындауға Бұйрықтар,     Білім және ғылым      2001 жылдың
арналған мемлекеттiк   Конкурстық     министрлігі              ІІ-ІІІ
тапсырысты орналасты.  комиссияның                             тоқсаны
руға жобаларды iрiктеу хаттамалары
жөнiндегі конкурсты
ұйымдастыру және
өткiзу
2.  Бағдарламаның 2001-    Әкімшінің      Білім және ғылым      2001 жылдың
2005 жылдарға арналған бұйрығымен     министрлігі,          ІІІ тоқсаны
кеңейтiлген нұсқасын   бекітілген     Бағдарламаның жауапты
қалыптастыру және      Бағдарламаның  орындаушысы
бекіту                 кеңейтілген
нұсқасы
3.  Бағдарламаны iске      Мемлекеттік    Білім және ғылым      2001 жылдың
асыру жөнiндегi        сатып алулар   министрлігі           ІІІ тоқсаны
мемлекеттік тапсырысты туралы шарт
орындауға мемлекеттiк
сатып алулар туралы
шарт жасасу
4.  Бағдарламаның          Бағдарлама     Бағдарламаның жауапты 2005 жылдың
орындалуы туралы       әкімшісіне     орындаушысы           IV тоқсаны
қорытынды есеп         есеп
дайындау
5.  Бағдарламаның iске    Қазақстан       Бағдарламаның         2005 жылдың
асырылуы туралы       Республикасының әкімшісі              IV тоқсаны
ақпарат ұсыну         Үкіметіне
ақпарат
Бағдарламаның негізгі тапсырмалары
6.  Импорт алмастырушы    Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
диагностикалық,       әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
емдеу-алдын алу       ғылыми-         Бағдарламаның
құралдарын жасаудың   техникалық есеп жауапты орындаушысы
технологияларын
әзiрлеу. Кең ауқымда
әсер етушi уытты
заттарды шығару
7.  Импорт алмастырушы    Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
дәрiлiк құралдарды    әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
және олардың          ғылыми-         Бағдарламаның
тиiмдiлiгiн арттыру   техникалық есеп жауапты орындаушысы
тәсiлдерiн әзiрлеу
8.  Фармацевтiк препарат. Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
тарды өндiруде оларды әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
пайдалану үшiн        ғылыми-         Бағдарламаның
микроорганизмдердiң,  техникалық есеп жауапты орындаушысы
вирустардың, өсiмдiк
клеткаларының жинақ.
тарын қалыптастыру
және толықтыру
9.  Дәрiлiк, диагностика. Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
лық құралдарды,       әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
ферменттiк препарат.  ғылыми-         Бағдарламаның
тар мен полимиксан    техникалық есеп жауапты орындаушысы
өндiрудi ұйымдастыру  Қазақстан
Республикасының
Денсаулық
сақтау ісі
жөніндегі
агенттігіне
ақпарат

10. Разработать технологии    Научно-          Администратор    IV
получения препаратов,     технический      Программы,       квартал,
диагностикумов, вакцин    отчет            ответственный    ежегодно
для профилактики          администратору   исполнитель
вирусных и бактериаль-    Программы        Программы
ных инфекций сельско-
хозяйственных животных
и птиц
11. Поддерживать и пополнять  Научно-          Администратор    IV
коллекции возбудителей    технический      Программы,       квартал,
вирусных и бактериальных  отчет            ответственный    ежегодно
болезней животных и птиц, администратору   исполнитель
первичных и перевиваемых  Программы        Программы
культур клеток
12. Разработать био-          Научно-          Администратор    IV
технологические и         технический      Программы,       квартал,
физиолого-генетические    отчет            ответственный    ежегодно
методы создания новых     администратору   исполнитель
форм сельскохозяйствен-   Программы        Программы
ных культур с ценными
хозяйственно-биоло-
гическими свойствами и их
внедрение в селекционную
практику
13. Разработать био-          Научно-          Администратор    IV
технологические способы   технический      Программы,       квартал,
клонального микро-раз-    отчет            ответственный    ежегодно
множения перспективных    администратору   исполнитель
сортов и гибридов         Программы        Программы
сельскохозяйственных
культур отечественной
и мировой селекции для
ускоренного их
внедрения в практику
растениеводства
14. Разработать био-          Научно-          Администратор   IV
технологические методы    технический      Программы,      квартал,
получения высоко-         отчет            ответственный   ежегодно
активных и экологически   администратору   исполнитель
безвредных биопестицидов  Программы
15. Обеспечить поддержание    Научно-          Администратор   IV
и пополнение коллекций    технический      Программы,      квартал,
резистентных к болезням   отчет            ответственный   ежегодно
и устойчивых к стрессовым администратору   исполнитель
факторам среды сорто-     Программы        Программы
образцов сельско-
хозяйственных культур,
а также коллекций
опасных и распространен-
ных фитопатогенов
16. Технологическое           Научно-          Администратор    IV
обеспечение производства  технический      Программы,       квартал,
высококачественного       отчет            ответственный    ежегодно
первичного посадочного    администратору   исполнитель
материала сельско-        Программы.       Программы
хозяйственных культур,    Информация в
средств защиты растений   Министерство
и кормовых добавок        сельского
хозяйства
Республики
Казахстан

10. Ауыл шаруашылығы      Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
малы мен құстарының   әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
вирустық және         ғылыми-         Бағдарламаның
бактериалдық          техникалық есеп жауапты орындаушысы
инфекцияларының
алдын алу үшін
препараттарды
диагностикумдарды,
вакциналарды алудың
технологияларын
әзiрлеу
11. Бастапқы және көшiрiп Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
қондырылатын          әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
дақылдары клеткалар.  ғылыми-         Бағдарламаның
ының, мал мен         техникалық есеп жауапты орындаушысы
құстардың вирустық
ауру қоздырғыштарының
жинақтарын
қалыптастыру
және толықтыру
12. Ауыл шаруашылығы      Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
дақылдарының құнды    әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
шаруашылық -          ғылыми-         Бағдарламаның
биологиялық           техникалық есеп жауапты орындаушысы
қасиеттерi бар жаңа
нысандарын жасаудың
биотехнологиялық
және физиологиялық-
генетикалық әдiстерiн
әзiрлеу және оларды
селекция практикасына
енгiзу
13. Өсiмдiк шаруашылығы.  Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
ның практикасына      әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
оларды жеделдете      ғылыми-         Бағдарламаның
енгiзу үшiн отандық   техникалық есеп жауапты орындаушысы
және әлемдiк селекция
нәтижесiнде
шығарылған ауыл
шаруашылығы
өнiмдерiнiң
перспективалық
сорттары мен
будандарының клондық
микрокөбейтiлуiнiң
биотехнологиялық
тәсiлдерiн әзiрлеу
14. Белсенділігі жоғары   Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
және экологиялық      әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
зиянсыз биопестицид.  ғылыми-         Бағдарламаның
тердi шығарудың       техникалық есеп жауапты орындаушысы
биотехнологиялық
әдiстерін әзiрлеу
15. Ауруларға және        Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
стрестiк факторларға  әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
төзiмдi ауыл          ғылыми-         Бағдарламаның
шаруашылығы           техникалық есеп жауапты орындаушысы
дақылдарының
сорттық үлгiлерiн,
сондай-ақ кең
таралған және
қауiптi фитопатоген.
дердiң жинақтарын
қалыптастыру және
толықтыру
16. Ауыл шаруашылығы      Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
дақылдарының жоғары   әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
сапалы бастапқы       ғылыми-         Бағдарламаның
көшеттiк              техникалық есеп жауапты орындаушысы
материалдарын,        Қазақстан
өсiмдiктер мен мал    Республикасы
азығы қоспаларының    Ауыл
өндiрiсін қорғау      шаруашылығы
құралдарын            министрлігіне
технологиялық         ақпарат
қамтамасыз ету

17. Разработать технологии    Научно-          Администратор   IV
биоремедиации для         технический      Программы,      квартал,
защиты окружающей         отчет            ответственный   ежегодно
среды                     администратору   исполнитель
Программы        Программы
__________________________________________________________________________
Продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
N  Предполагаемые расходы            ! Источник финансирования
(млн. тенге)                  !
---------------------------------------------------------------------------
1         6                          !                7
--------------------------------------------------------------------------
1    Не требуется
2    Не требуется
3    Не требуется
4    Не требуется
5    Не требуется
6  Всего 47,88 млн. тенге, в т.ч. по        Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 6,954 млн.
тенге; 2002 году - 10,0 млн. тенге;
2003 году - 10,0 млн. тенге; 2004
году - 10,4 млн. тенге; 2005 году -
10,526 млн. тенге
7  Всего 29,49 млн. тенге, в т.ч. по        Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 0,93 млн. тенге;
2002 году - 7,0 млн. тенге; 2003 году
- 7,0 млн. тенге; 2004 году - 7,25 млн.
тенге; 2005 году - 7,31 млн. тенге
8  Всего 172,39 млн. тенге, в т.ч. по       Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 8,641 млн. тенге;
2002 году - 11,63 млн. тенге; 2003
году - 49,63 млн. тенге; 2004 году -
51,099 млн. тенге; 2005 году - 51,39
млн. тенге
9  Всего 26,24 млн. тенге, в т.ч. по        Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 7,33 млн. тенге;
2002 году - 4,6 млн. тенге; 2003 году
- 4,6 млн. тенге; 2004 году - 4,73 млн.
тенге; 2005 году - 4,98 млн. тенге
10 Всего 141,24 млн. тенге, в т.ч. по       Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 26,576 млн. тенге;
2002 году - 28,0 млн. тенге; 2003 году -
28,0 млн. тенге; 2004 году - 28,97 млн.
тенге; 2005 году - 29,694 млн. тенге
11 Всего 15,19 млн. тенге, в т.ч. по         Республиканский бюджет
годам: в 2001 году - 0,498 млн. тенге;
2002 году - 2,1 млн. тенге; 2003 году -
4,1 млн. тенге; 2004 году - 4,2 млн.
тенге; 2005 году - 4,292 млн. тенге
12 Всего 77,82 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 14,39 млн. тенге; 2002
году - 15,52 млн. тенге; 2003 году -
15,53 млн. тенге; 2004 году - 16,0 млн.
тенге; 2005 году - 16,38 млн. тенге
13 Всего 10,75 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 0,66 млн. тенге; 2002 году
- 2,45 млн. тенге; 2003 году - 2,45 млн.

17. Қоршаған ортаны       Бағдарламаның   Бағдарламаның         Жыл сайын
қорғауға арналған     әкімшісіне      әкімшісі,             IV тоқсан
биоремедиациялық      ғылыми-         Бағдарламаның
технологияларды       техникалық есеп жауапты орындаушысы
әзiрлеу
---------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
N    Болжамды шығыстар               ! Қаржыландыру көзі
(млн. теңге)                  !
---------------------------------------------------------------------------
1         6                          !                7
---------------------------------------------------------------------------
1.   Талап етiлмейдi
2.   Талап етiлмейдi
3.   Талап етiлмейдi
4.   Талап етiлмейдi
5.   Талап етiлмейдi
6.   Барлығы 47,88 млн. теңге, оның iшiнде жылдар   Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 6,954 млн. теңге;
2002 жылы - 10,0 млн. теңге; 2003 жылы -
10,0 млн. теңге; 2004 жылы - 10,4 млн.
теңге; 2005 жылы - 10,526 млн. теңге;
7.   Барлығы 29,49 млн. теңге, оның iшiнде          Республикалық бюджет
жылдар бойынша: 2001 жылы - 0,93 млн.
теңге; 2002 жылы - 7,0 млн. теңге;
2003 жылы - 7,0 млн. теңге; 2004 жылы -
7,25 млн. теңге; 2005 жылы - 7,31 млн.
теңге;
8.   Барлығы 172,39 млн. теңге, оның iшiнде         Республикалық бюджет
жылдар бойынша: 2001 жылы - 8,641 млн.
теңге; 2002 жылы - 11,63 млн. теңге;
2003 жылы - 49,63 млн. теңге; 2004 жылы
- 51,099 млн. теңге; 2005 жылы - 51,39
млн. теңге;
9.   Барлығы 26,24 млн. теңге, оның iшiнде          Республикалық бюджет
жылдар бойынша: 2001 жылы - 7,33 млн.
теңге; 2002 жылы - 4,6 млн. теңге; 2003 жылы
- 4,6 млн. теңге; 2004 жылы - 4,73 млн. теңге;
2005 жылы - 4,98 млн. теңге;
10.  Барлығы 141,24 млн. теңге, оның iшiнде         Республикалық бюджет
жылдар бойынша: 2001 жылы - 26,576 млн.
теңге; 2002 жылы - 28,0 млн. теңге; 2003 жылы
- 28,0 млн. теңге; 2004 жылы - 28,97 млн.
теңге; 2005 жылы - 29,694 млн. теңге;
11.  Барлығы 15,19 млн. теңге, оның iшiнде          Республикалық бюджет
жылдар бойынша: 2001 жылы - 0,498 млн. теңге;
2002 жылы - 2,1 млн. теңге; 2003 жылы - 4,1
млн. теңге; 2004 жылы - 4,2 млн. теңге;
2005 жылы - 4,292 млн. теңге;
12.  Барлығы 77,82 млн. теңге, оның iшiнде жылдар   Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 14,39 млн. теңге;
2002 жылы - 15,52 млн. теңге; 2003 жылы
- 15,53 млн. теңге; 2004 жылы - 16,0 млн.
теңге; 2005 жылы - 16,38 млн. теңге;
13.  Барлығы 10,75 млн. теңге, оның iшiнде жылдар   Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 0,66 млн. теңге;
2002 жылы - 2,45 млн. теңге; 2003 жылы - 2,45

тенге; 2004 году - 2,53 млн. тенге; 2005
году - 2,66 млн. тенге
14 Всего 11,29 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 0,86 млн. тенге; 2002 году
- 2,55 млн. тенге; 2003 году - 2,55 млн.
тенге; 2004 году - 2,65 млн. тенге; 2005
- 2,68 млн. тенге
15 Всего 14,53 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 0,843 млн. тенге; 2002 году
- 3,35 млн. тенге; 2003 году - 3,35 млн.
тенге; 2004 году - 3,477 млн. тенге; 2005
- 3,51 млн. тенге
16 Всего 16,45 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 0,72 млн. тенге; 2002 году
- 3,85 млн. тенге; 2003 году - 3,85 млн.
тенге; 2004 году - 3,96 млн. тенге; 2005
году - 4,07 млн.тенге
17 Всего 37,23 млн. тенге, в т.ч. по годам:   Республиканский бюджет
в 2001 году - 8,798 млн. тенге; 2002 году
- 6,95 млн. тенге; 2003 году - 6,94 млн.
тенге; 2004 году - 7,202 млн. тенге; 2005
- 7,34 млн. тенге

млн. теңге; 2004 жылы - 2,53 млн. теңге; 2005
жылы - 2,66 млн. теңге;
14.  Барлығы 11,29 млн. теңге, оның iшiнде жылдар    Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 0,86 млн. теңге; 2002 жылы
- 2,55 млн. теңге; 2003 жылы - 2,55 млн. теңге;
2004 жылы - 2,65 млн.теңге; 2005 жылы - 2,68
млн. теңге;
15.  Барлығы 14,53 млн. теңге, оның iшiнде жылдар    Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 0,843 млн. теңге; 2002
жылы - 3,35 млн. теңге; 2003 жылы - 3,35 млн.
теңге; 2004 жылы - 3,477 млн.теңге; 2005 жылы
- 3,51 млн. теңге;
16.  Барлығы 16,45 млн. теңге, оның iшiнде жылдар    Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 0,72 млн. теңге; 2002 жылы
- 3,85 млн. теңге; 2003 жылы - 3,85 млн. теңге
2004 жылы - 3,96 млн. теңге; 2005 жылы - 4,07
млн. теңге;
17.  Барлығы 37,23 млн. теңге, оның iшiнде жылдар    Республикалық бюджет
бойынша: 2001 жылы - 8,798 млн. теңге;
2002 жылы - 6,95 млн. теңге; 2003 жылы - 6,94
млн. теңге; 2004 жылы - 7,202 млн.теңге; 2005
жылы - 7,34 млн. теңге.