Об утверждении Программы развития системы государственных закупок в Республике Казахстан на 2001-2004 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2001 года N 1605.
В целях обеспечения эффективного использования средств государственных органов, иных государственных учреждений, государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, выделяемых на закупку товаров, работ и услуг, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития системы государственных закупок в Республике Казахстан на 2001-2004 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2001 года N 1605
Программа
развития системы государственных закупок в
Республике Казахстан на 2001-2004 годы
1. Паспорт Программы
Наименование                    Программа развития системы государственных
Программы                       закупок в Республике Казахстан на 2001-
2004 годы
Основной                        Комитет по государственным закупкам
разработчик                     Министерства финансов Республики Казахстан
Краткое                         Данная Программа определяет проведение в
содержание                      среднесрочной перспективе комплекса
Программы                       взаимосвязанных организационных, правовых и
институциональных мероприятий для
реализации дальнейших путей развития
системы государственных закупок в
Республике Казахстан, определенных в
P011319_
Концепции развития системы
государственных закупок на 2001-2004 годы,
одобренной постановлением Правительства
Республики Казахстан от 12 октября 2001
года N 1319.
Основные направления деятельности по
реализации положений Программы:
совершенствование нормативной правовой
базы государственных закупок,
институциональное укрепление
уполномоченного органа, использование
современных информационных технологий в
системе государственных закупок, подготовка
кадров для работы в системе государственных
закупок, подготовка к созданию и внедрению
системы электронных торгов
Срок реализации                 Среднесрочная, 2001-2004 годы
Финансирование                  Средства республиканского и местных
Программы                       бюджетов;
средства государственных предприятий и
акционерных обществ, контрольный пакет
акций которых принадлежит государству,
задействованных в ее реализации,
по согласованию с ними
Ожидаемые результаты            Повышение эффективности планирования и
общего управления расходной частью бюджета
с целью экономии государственных средств;
снижение правонарушений в процессе
государственных закупок;
повышение прозрачности процесса
государственных закупок;
повышение уровня квалификации специалистов
в сфере государственных закупок

Қазақстан Республикасында мемлекеттік сатып алу жүйесін дамытудың 2001-2004 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 желтоқсан N 1605
Мемлекеттік органдардың өзге де мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетуді сатып алуға бөлетін қаражатының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету
мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттік сатып
алу жүйесін дамытудың 2001-2004 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 10 желтоқсандағы
N 1605 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мемлекеттік сатып алу
жүйесін дамытудың 2001-2004 жылдарға
арналған бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы      Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып
алу жүйесiн дамытудың 2001-2004 жылдарға
арналған бағдарламасы
Негізгі әзірлеуші        Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің
Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегі комитетi
Бағдарламаның            Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасы
қысқаша мазмұны          Үкiметiнің 2001 жылғы 12 қазандағы N 1319
P011319_
қаулысымен мақұлданған Мемлекеттiк
сатып алу жүйесiн дамытудың 2001-2004
жылдарға арналған тұжырымдамасында
анықталған орта мерзiмдi перспективада
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк
сатып алу жүйесiн дамытудың одан
арғы жолдарын iске асыру үшiн өзара
байланысты ұйымдастырушылық, құқықтық және
институционалдық iс-шаралар кешенiн жүргізудi
анықтайды.
Бағдарламаның ережелерiн iске асыру жөнiндегi
қызметтiң негiзгі бағыттары:
мемлекеттiк сатып алудың нормативтiк құқықтық
базасын жетiлдiру, уәкiлеттi органды
институционалдық нығайту, мемлекеттiк сатып
алу жүйесiнде қазiргi заманғы ақпараттық
технологияларды пайдалану, мемлекеттiк сатып
алу жүйесiнде жұмыс iстеу үшiн кадрларды
даярлау, электрондық сауда жүйесiн құруға
және енгiзуге дайындық
Іске асыру мерзімі       Орта мерзiмдi, 2001-2004 жылдар
Бағдарламаны             Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
қаржыландыру             қаражаты; оны iске асыруға қатысқан
мемлекеттiк кәсiпорындардың және
акцияларының бақылау пакетi мемлекетке
тиесiлi акционерлiк қоғамдардың,
олармен келiсiм бойынша қаражаттары
Күтілетін нәтижелер      Мемлекеттiк қаражатты үнемдеу мақсатында
бюджеттiң шығыс бөлiгiн жоспарлаудың және
жалпы басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк сатып алу процесiнде құқық
бұзушылықтарды төмендету;
мемлекеттiк сатып алу процесiнiң айқындылығын
арттыру;
мемлекеттiк сатып алу саласындағы мамандардың
бiлiктiлiк деңгейiн арттыру

2. Введение
Настоящая Программа разработана в соответствии с поручением Президента Республики Казахстан от 25 июля 2001 года N 09-10/3 и P011319_ Концепцией развития системы государственных закупок на 2001-2004 годы, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2001 года N 1319. На данный момент в Республике Казахстан создана институциональная и нормативная правовая база, регулирующая процессы государственных закупок. Процедуры осуществления закупок для нужд государства регулируются сложившейся системой нормативных правовых актов, в том числе Законом Республики Казахстан Z970163_ "О государственных закупках". Организация закупок товаров, работ и услуг с учетом требований законодательства о государственных закупках позволила повысить эффективность расходования бюджетных средств.
Данная Программа определяет проведение в среднесрочной перспективе комплекса взаимосвязанных организационных, правовых и институциональных мероприятий для реализации дальнейших путей развития системы государственных закупок в Республике Казахстан в свете значительного увеличения объемов государственных закупок и усиления их влияния на экономику страны, а также распространения законодательства о государственных закупках на приобретение товаров, работ и услуг государственными предприятиями, а также акционерными обществами, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, за счет имеющихся в их распоряжении денег.
3. Анализ современного состояния в сфере государственных
закупок
Первые шаги по формированию системы государственных закупок были предприняты Правительством Республики Казахстан с принятием постановлений от 13 мая 1996 года N 586 P960586_ "О государственных закупках товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан" и от 24 июля 1996 года N 925 P960925_ "Об утверждении Типового положения о порядке организации государственных закупок товаров (работ, услуг) для обеспечения потребностей регионов", где впервые были предусмотрены конкретные процедуры проведения государственных закупок. С применением норм данных постановлений были организованы первые конкурсы по централизованным закупкам продукции для ряда администраторов республиканских бюджетных программ. Так, в 1997 году были проведены закупки товаров, работ и услуг на сумму более 9 млрд. тенге, при этом экономия бюджетных средств по проведенным конкурсам составила около 210 млн. тенге. Доля средств республиканского бюджета в общем объеме закупок составила 61%, доля местных бюджетов соответственно 39%.

2. Кiрiспе
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 25 шiлдедегi N 09-10/3 тапсырмасына және Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 12 қазандағы N 1319 қаулысымен мақұлданған Мемлекеттiк сатып алу жүйесiн дамытудың 2001-2004 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес әзiрленген. Қазiргі кезде Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алу процестерiн реттейтiн институционалдық және нормативтiк құқықтық база құрылған. Мемлекет мұқтаждары үшiн сатып алуды жүзеге асыру рәсiмдерi нормативтiк құқықтық кесiмдердiң қалыптасқан жүйесiмен, соның ішінде "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Z970163_ Заңымен реттеледi. Мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманың талаптарын ескере отырып, тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алуды ұйымдастыру бюджет қаражатының жұмсау тиiмдiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бердi.
Осы Бағдарлама орта мерзiмдi перспективада Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алу жүйесiн дамытудың одан арғы жолдарын мемлекеттiк сатып алу көлемiн елеулi арттыру және олардың елiмiздің экономикасына әсерiн күшейту, сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы мемлекеттiк мекемелердiң, сондай-ақ акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi өздерiнің иелiгiндегі ақшаның есебiнен сатып алуына қолдану тұрғысынан iске асыру үшiн өзара байланысты ұйымдастырушылық, құқықтық және институционалдық iс-шаралар кешенiн жүргiзудi анықтайды.
3. Мемлекеттiк сатып алу саласындағы қазiргі кездегі жағдайды талдау
Мемлекеттiк сатып алу жүйесiн қалыптастыру жөнiндегi алғашқы қадамдарын Қазақстан Республикасының Yкiметi алғашқы рет мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң нақты рәсiмдерi көзделген "Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алу туралы" 1996 жылғы 13 мамырдағы N 586 P960586_ және "Аймақтардың қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырудың тәртiбi туралы үлгi ереженi бекiту туралы" 1996 жылғы 24 шiлдедегі N 925 P960925_ қаулыларын қабылдау арқылы жасады. Осы қаулылардың қалыптарын қолданумен бiрқатар республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшiн өнiмдердi орталықтандырылған сатып алу бойынша бiрiншi конкурстар ұйымдастырылды. Осылайша, 1997 жылы 9 млрд. теңгеден астам сомаға тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алу жүргізiлдi, бұл ретте жүргiзiлген конкурстар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу шамамен 210 млн. теңгенi құрады. Сатып алудың жалпы көлемiнде республикалық бюджет қаражатының үлесi 61%, жергiлiктi бюджеттердiң үлесi тиiсiнше 39% құрады.

В то же время, в указанных выше постановлениях были заложены только общие схематичные подходы к осуществлению государственных закупок. Сфера государственных закупок нуждалась в законодательном регулировании правовых и экономических отношений, устанавливающих более конкретные правила осуществления процедур по закупкам товаров, работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов. В связи с этим, с 1 января 1998 года был введен в действие Закон Республики Казахстан Z970163_ "О государственных закупках".
При разработке законопроекта в Правительстве совместно с местными и иностранными консультантами был проанализирован мировой опыт в области государственных закупок, изучены модельные законы Комиссии по международной торговле Организации Объединенных Наций (ЮНСИТРАЛ), Всемирной Торговой Организации, материалы Всемирного Банка и других организаций.
Данным Законом были определены следующие основные приоритеты формирования системы государственных закупок:
оптимальное расходование средств республиканского и местных бюджетов, а также внебюджетных фондов;
обеспечение равных возможностей для участия в государственных закупках всех поставщиков, независимо от организационно-правовой формы, формы собственности и государственной принадлежности;
развитие добросовестной конкуренции среди поставщиков товаров, работ и услуг;
прозрачность и открытость процесса государственных закупок.
Кроме того, Законом была установлена компетенция государственных органов в области государственных закупок, определены процедуры и способы их осуществления, а также предусмотрены особые условия закупок для обеспечения потребностей обороны, правопорядка и национальной безопасности. Особое внимание в Законе было уделено установлению контроля за процессом закупок, организации их учета и установлению ответственности за нарушение законодательства о государственных закупках.
В соответствии с P980119_ Планом мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 г. N 119, была проведена децентрализация государственных закупок на основе единых методологических подходов с передачей полномочий по организации закупок от центра местным исполнительным органам. Централизованные государственные закупки стали осуществляться уполномоченным органом только в отношении наиболее значимых и особо крупных закупок товаров, работ и услуг.

Сонымен қатар, жоғарыда көрсетiлген қаулыларда мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың тек жалпы сызбалық көзқарастары ғана негізделдi. Мемлекеттiк сатып алу саласы тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу жөнiндегi рәсiмдердi республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асыратын неғұрлым нақты ережелердi белгiлейтiн құқықтық және экономикалық қарым-қатынастарды заңнамалық реттеуге мұқтаж болды. Осыған байланысты, 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Z970163_ Заңы қолданысқа енгiзiлдi.
Заң жобасын әзiрлеу кезiнде Yкiметте жергiлiктi және шетел консультанттарымен бiрлесе отырып, мемлекеттiк сатып алу саласындағы әлемдік тәжiрибе талданды, Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық сауда жөнiндегi комиссиясының (ЮНСИТРАЛ), Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымының үлгі заңдары, Дүниежүзiлiк Банктiң және басқа да ұйымдардың материалдары зерделендi.
Осы Заңмен мемлекеттiк сатып алу жүйесiн қалыптастырудың мынадай негізгi басымдықтары анықталды:
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражатын оңтайлы жұмсау;
ұйымдастыру-құқықтық нысандарына, меншiк нысандарына және мемлекеттiк қатынастығына қарамастан, барлық өнiм берушiлерге мемлекеттiк сатып алуға қатысуы үшiн тең мүмкiндiктермен қамтамасыз ету;
тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi өнiм берушiлердiң арасында адал бәсекелестiктi дамыту;
мемлекеттiк сатып алу процесiнiң айқындылығы және ашықтығы.
Бұдан басқа, Заңда мемлекеттiк сатып алу саласындағы мемлекеттiк органдардың құзыреті белгiлендi, оларды жүзеге асыру рәсiмдерi мен тәсiлдерi анықталды, сондай-ақ қорғаныстың, құқықтық тәртiптің және ұлттық қауiпсiздiктің қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн сатып алудың ерекше шарттары көзделдi. Заңда сатып алу процесiне бақылау орнатуға, оларды есептеудi ұйымдастыруға және мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы бұзғаны үшiн жауапкершіліктi белгiлеуге ерекше назар бөліндi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 P980119_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1998-2000 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегі Iс-шаралар жоспарына сәйкес мемлекеттiк сатып алу жөніндегi өкiлеттiктердi орталықтан жергіліктi атқарушы органдарға бере отырып, бiрыңғай әдiснамалық көзқарас негiзiнде мемлекеттiк сатып алуды орталықсыздандыру жүргізiлген болатын. Орталықтандырылған мемлекеттiк сатып алуды уәкiлеттi орган тек неғұрлым маңызды және ерекше iрi тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алуға қатысты ғана жүзеге асыра бастады.

В течение 1998 года государственными учреждениями были произведены закупки товаров, работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов на сумму 61,3 млрд. тенге, было проведено около 3,2 тыс. конкурсов с объемом закупок 33,6 млрд. тенге, при этом условная экономия бюджетных средств от проведенных конкурсов составила 3,1 млрд. тенге.
С момента введения Закона Z970163_ "О государственных закупках" практическое применение его положений выявило в нем ряд неточностей, а накопленный опыт проведения конкурсов потребовал дальнейшего совершенствования закупочных процедур, а также изменения роли уполномоченного органа.
Внесенными изменениями в Закон "О государственных закупках" в конце 1998 года у уполномоченного органа по государственным закупкам была исключена функция организатора конкурса, как форма конкурса отменен аукцион на понижение цены по закупаемым товарам, работам и услугам, предусмотрены меры поддержки отечественных товаропроизводителей, введено обеспечение исполнения договоров, уточнен ряд процедурных вопросов.
В целях улучшения администрирования в области государственных закупок Указом Президента Республики Казахстан от 14 декабря 1998 года N 4173 было образовано Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам.
Внесением изменений в Закон "О государственных закупках" от 29 ноября 1999 года были законодательно закреплены меры поддержки субъектов малого предпринимательства при осуществлении государственных закупок.
В 1999 году объем государственных закупок составил 91,9 млрд. тенге, в том числе за счет средств местных бюджетов 53,2 млрд. тенге или 57,9% от объема закупок за счет средств государственного бюджета. За этот год было проведено 4,5 тыс. конкурсов с объемом закупок 51,5 млрд. тенге, при этом условная экономия бюджетных средств возросла на 1,4 млрд. тенге и составила 4,5 млрд. тенге.
За 2000 год объем государственных закупок возрос на 86,9 млрд. тенге или на 94,5% по сравнению с 1999 годом и достиг 178,8 млрд. тенге, при этом доля средств республиканского бюджета в общем объеме закупок составила 35,6%, доля местных бюджетов соответственно 64,4%. За этот год было проведено 5,9 тыс. конкурсов с объемом закупок 100,9 млрд. тенге. При этом необходимо отметить, что экономия бюджетных средств за это же время возросла незначительно - с 4,5 млрд. тенге в 1999 году до 5,1 млрд. тенге в 2000 году.
Результаты реформы системы государственных закупок в Республике Казахстан были положительно отмечены экспертами Всемирного Банка, Азиатского Банка Развития и других международных организаций. В целом, позитивно оценивая работу по развитию системы государственных закупок в Казахстане, эксперты считают, что повышение эффективности системы государственных закупок должно сопровождаться усилением правовой и институциональной базы для регулирования, прогнозирования и администрирования государственных закупок в Республике Казахстан.
В настоящее время в соответствии с Указом Президента Республики
Казахстан от 13 декабря 2000 года N 507
U000507_
"О реорганизации,
упразднении и образовании отдельных государственных органов Республики
Казахстан" уполномоченным органом по государственным закупкам является
Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики
Казахстан.
Комитетом по государственным закупкам был проведен анализ
государственных закупок с 1997 по первое полугодие 2001 года.
Таблица: Основные показатели в сфере государственных закупок
с 1997 по первое полугодие 2001 года
___________________________________________________________________________
!1997 г.!1998 г.!1999 г.!2000 г.!6 мес.
!       !       !       !       !2001 г.
__________________________________!_______!_______!_______!_______!________

Мемлекеттiк мекемелер 1998 жыл iшiнде республикалық және жергілiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi 61,3 млрд. теңге сомасына жүргіздi, сатып алу көлемi 33,6 млрд. теңге шамамен 3,2 мың конкурс өттi, бұл ретте өткiзiлген конкурстардан бюджет қаражатының шартты үнемделуi 3,1 млрд. теңгенi құрады.
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заң енгiзілген сәттен бастап, оның ережелерiн iс жүзiнде қолдану ондағы бiрқатар дәлсiздiктердi анықтады, ал конкурстар өткiзудің жинақталған тәжiрибесi сатып алу рәсiмдерiн одан әрi жетiлдiрудi, сондай-ақ уәкiлетті органның рөлiн өзгертудi талап еттi.
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заңға 1998 жылдың соңында енгiзiлген өзгерiстермен мемлекеттiк сатып алу жөнiндегі уәкiлеттi органда конкурсты ұйымдастырушының функциясы алынып тасталды, конкурс нысаны ретiнде сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер көрсету бойынша бағалардың төмендеуiне аукцион жойылды, отандық тауар өндiрушiлердi қолдау шаралары көзделдi, шарттардың орындалуын қамтамасыз ету енгiзілдi, бiрқатар рәсімдік мәселелер нақтыланды.
Мемлекеттiк сатып алу саласында әкiмшiлендiрудi жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 14 желтоқсандағы N 4173 Жарлығымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегi агенттігі құрылды.
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" 1999 жылғы 29 қарашадағы Заңға өзгерiстер енгiзiлуiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн қолдау шаралары заңды түрде бекiтiлген болатын.
1999 жылы мемлекеттік сатып алу көлемi 91,9 млрд. теңгенi, оның iшінде жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен 53,2 млрд. теңгенi немесе мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен сатып алу көлемiнiң 57,9%-ын құрады. Осы жылғы сатып алу көлемi 51,5 млрд. теңгеге 4,5 мың конкурс өткiзiлдi, бұл ретте бюджет қаражатының шартты үнемделуi 1,4 млрд. теңгеге өстi және 4,5 млрд. теңгенi құрады.
2000 жыл үшiн мемлекеттiк сатып алу көлемi 86,9 млрд. теңгеге немесе 1999 жылмен салыстырғанда 94,5%-ға өстi және 178,8 млрд. теңгеге жетті, бұл ретте сатып алудың жалпы көлемiнде республикалық бюджет қаражатының үлесi 35,6%-ды, тиiсiнше жергiлiктi бюджеттердiң үлесi 64,4%-ды құрады. Осы жылда сатып алу көлемi 100,9 млрд. теңгеге 5,9 мың конкурс өткiзiлдi. Бұл ретте бюджет қаражатын үнемдеу осы уақытта елеусiз ғана өскенiн атап өту қажет - 1999 жылғы 4,5 млрд. теңгеден 2000 жылы 5,1 млрд. теңгеге дейiн.
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алу жүйесiн реформалау нәтижелерiн Дүниежүзілік Банктің, Азия Даму Банкiнің және басқа да халықаралық ұйымдардың сарапшылары оң бағалады. Тұтастай алғанда, Қазақстанда мемлекеттiк сатып алу жүйесiн дамыту жөнiндегi жұмыстарды оң бағалай отырып, сарапшылар мемлекеттік сатып алу жүйесiнің тиiмділігiн арттыру Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алуды реттеу, болжамдау және әкiмшiлендiру үшiн құқықтық және институционалдық базаны күшейтумен бiрге жүруi тиiс деп санайды.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттiк органдарын қайта ұйымдастыру, тарату және құру туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы N 507 U000507_ Жарлығына сәйкес мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi уәкілеттi орган Қазақстан
Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi комитетi
болып табылады.
Мемлекеттік сатып алу жөніндегі комитет мемлекеттік сатып алуға 1997
жылдан бастап 2001 жылдың бірінші жартыжылдығын қоса ала талдау жүргізді.
Кесте: 1997 жылдан бастап 2000 жылдың бірінші жартыжылдығын қоса
алғандағы мемлекеттік сатып алу саласының негізгі көрсеткіштері.
_________________________________________________________________________
!1997 ж.! 1998 ж. ! 1999 ж.! 2000 ж.!2001 ж.
6 ай
_________________________________________________________________________

Общий объем закупок, млрд. тенге      9     61,3    91,9    178,8   129,8
в т.ч. республиканский бюджет       5,5     25,2    38,7     63,7    59,9
доля республиканского бюджета
в объеме закупок, %                  61     41,1    42,1    35,6    46,2
Местные бюджеты, млрд.тенге      3,5     36,1    53,2    115,1    69,9
доля местных бюджетов в объеме
закупок, %                           39     58,9    57,9     64,4    53,8
Количество конкурсов                        3166    4491     5919    4504
Количество победителей по
конкурсам                                   4579    6842    10591    9195
Объем закупок на конкурсной
основе, млрд. тенге                         33,6    51,5    100,9    74,4
в т.ч. республиканский бюджет               16,8    15,9     24,8    25,8
Местные бюджеты                         16,8    35,6     76,1    46,8
Объем закупок с запросом ценовых
предложений, млрд.тенге:                     2,9     5,8     13,0    7,14
в т.ч. республиканский бюджет                0,9     1,8      4,1    3,04
Местные бюджеты                          2,0     4,0      8,9    4,1
Закупки из одного источника,
млрд.тенге:                                 24,8    34,6     64,9   48,26
в т.ч. республиканский бюджет                7,4    20,9     34,8   31,06
Местные бюджеты                          17,4    13,7     30,1    17,2
Общий объем закупок у
отечественных поставщиков,
млрд. тенге:                                56,0    89,1    171,1   125,5
в т. ч. республиканский бюджет              23,9    38,0     57,1    56,2
Местные бюджеты                          32,1    51,1    114,0    69,4
Общий объем закупок у иностранных
поставщиков, млрд. тенге:                    5,3     2,8      7,7    4,25
в т.ч. республиканский бюджет                1,3     0,7      6,6     3,7
Местные бюджеты                           4,0     2,1      1,1     0,5
Экономия бюджетных средств,
млрд. тенге:                        0,21     3,1     4,5      5,1     2,9
в т. ч. республиканский бюджет               1,5     1,3      1,2     1,1
Местные бюджеты                           1,6     3,2      3,9     1,8
Количество проверок:                           9      37       42      21
в т.ч. плановых                                9      20       23
По заданию                                            17       19
Количество писем и обращений в КГЗ                  4397     7672    3106
___________________________________________________________________________
Как показал анализ деятельности уполномоченного органа, в настоящее время система отчетности по государственным закупкам представляется ежеквартально 39 государственными учреждениями - администраторами республиканских бюджетных программ, 14 областями, городами Алматы и Астаны, и состоит из 104 показателей. Обработка данных осуществляется путем арифметического свода и, в конечном итоге, дает лишь общее представление о тенденциях в сфере государственных закупок, за общими итогами не видны конкурентная среда, обоснованность принятия решений в процессе государственных закупок конкретными государственными учреждениями.

Сатып алудың жалпы көлемі,        9     61,3      91,9    178,8    129,8
млрд. теңге
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет        5,5    25,2      38,7     63,7    59,9
_________________________________________________________________________
сатып алу көлемінде республи.
калық бюджеттің үлесі, %          61    41,1      42,1     35,6    46,2
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер,            3,5    36,1      53,2    115,1    69,9
млрд. теңге
_________________________________________________________________________
сатып алу көлемінде жергілікті
бюджеттердің үлесі, %             39    58,9      57,9     64,4    53,8
_________________________________________________________________________
Конкурстардың саны                      3166      4491     5919    4504
_________________________________________________________________________
Конкурстар бойынша жеңім.
паздардың саны                          4579      6842     10591   9195
_________________________________________________________________________
Конкурстық негізде сатып алу
көлемі, млрд. теңге                     33,6      51,2     100,9   74,4
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет               16,8      15,9     24,8    25,8
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                    16,8      35,6     76,1    46,8
_________________________________________________________________________
Бағалық ұсыныстарды сұратумен
сатып алу көлемі, млрд. теңге            2,9       5,8     13,0    7,14
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет                0,9       1,8      4,1    3,04
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                     2,0       4,0      8,9     4,1
_________________________________________________________________________
Бір көзден сатып алу,
млрд. теңге                              24,8      34,6     64,9   48,26
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет                7,4       20,9     34,8   31,06
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                     17,4      13,7     30,1   17,2
_________________________________________________________________________
Отандық берушілерден сатып
алудың жалпы көлемі,
млрд. теңге                              56,0      89,1     171,1  125,5
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет                23,9      38,0     57,1   56,2
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                     32,1      51,1    114,0   69,4
_________________________________________________________________________
Шетелдік берушілерден сатып              5,3       2,8      7,7    4,25
алудың жалпы көлемі, млрд. теңге
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет                1,3       0,7      6,6     3,7
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                     4,0       2,1      1,1     0,5
_________________________________________________________________________
Бюджет қаражатын үнемдеу, млрд.
теңге                              0,21  3,1       4,5      5,1     2,9
_________________________________________________________________________
с.і. республикалық бюджет                1,5       1,3      1,2     1,1
_________________________________________________________________________
Жергілікті бюджеттер                     1,6       3,2      3,9     1,8
_________________________________________________________________________
Тексеру саны:                             9        37       42      21
_________________________________________________________________________
с.і.жоспарлы:                             9        20       23
_________________________________________________________________________
Тапсырма бойынша                                   17       19
_________________________________________________________________________
МСК-ға түскен хаттар мен                          4397     7672    3106
өтініштердің саны
_________________________________________________________________________
Уәкілеттi орган қызметiнiң талдауы көрсеткендей, бүгiнгі таңда мемлекеттiк сатып алу жөнiндегі есептiлiк жүйесiн 39 мемлекеттiк мекемелер - республикалық бюджеттік бағдарламалар әкiмгерлерi, 14 облыс, Алматы және Астана қалалары тоқсан сайын ұсынады және 104 көрсеткiштен тұрады. Деректердi өңдеу арифметикалық жинақ жолымен жүзеге асырылады және сайып келгенде, тек мемлекеттік сатып алу саласындағы үрдiстер туралы жалпы түсiнiк қана бередi, жалпы қорытындысынан бәсекелі орта, мемлекеттiк сатып алу процесiнде нақты мемлекеттiк мекемелердiң шешiмдер қабылдау негiздiлiгі көрiнбейдi.

Из практики видно, что администраторами местных и республиканских бюджетных программ не принимаются все необходимые меры по улучшению планирования объема, номенклатуры и сроков государственных закупок, в результате в целом по республике в 2000 году фактические закупки превысили годовой плановый объем закупок на 82 млрд. тенге или в 1,9 раза. По этой причине не были своевременно проведены подготовительные мероприятия по проведению конкурсов, в результате этого количество писем и обращений в уполномоченный орган в течение 2000 года увеличилось более чем в 1,7 раза по сравнению с 1999 годом. Если в 2000 году поступило 627 обращений по согласованию закупок способом из одного источника, то в первом полугодии 2001 года количество обращений составило уже 444, при этом каждое обращение требует тщательного изучения.
Одной из основных функций уполномоченного органа является осуществление контроля за соблюдением законодательства при проведении государственных закупок. Практически у всех проверенных заказчиков и организаторов конкурсов обнаружены факты нарушения действующего законодательства о государственных закупках.
Ввиду недостаточной информированности о проводимых конкурсах, потенциальные поставщики во многих случаях не имеют возможности для предварительной подготовки к участию на конкурсах (например: оформить кредит в банке, провести организационные и подготовительные мероприятия), что ведет к искусственному снижению числа претендентов на заказ.
Большинство ошибок и нарушений допускаются администраторами бюджетных программ по причине слабого знания законодательства о государственных закупках, поэтому значительные ресурсы времени уполномоченного органа отвлекаются на различного рода разъяснения и консультации. Например, доля местных бюджетов в объеме закупок за счет средств государственного бюджета значительно возросла с 39% в 1997 году до 64% в 2000 году. Однако увеличение объемов государственных закупок на уровне местных бюджетов не сопровождалось надлежащей методологической работой, обучением и контролем за правильностью соблюдения процедур, предусмотренных законодательством о государственных закупках.
Таким образом, анализ последних трех лет существования системы государственных закупок позволяет выделить сильные и слабые стороны существующего механизма государственных закупок.
К сильным сторонам системы государственных закупок в Республике Казахстан, можно отнести следующие факторы:
наличие законодательной и методологической баз по государственным закупкам;
квалифицированный персонал уполномоченного органа;
накопленный опыт проведения государственных закупок администраторами бюджетных программ.
К слабым сторонам системы государственных закупок в Республике Казахстан, можно отнести следующие факторы:
несовершенство нормативной правовой базы в части четкой регламентации процедур государственных закупок, предупреждения коррупционных правонарушений и обеспечения реальной конкуренции при проведении конкурсов;
недостаточное ресурсное обеспечение уполномоченного органа в сочетании с резким увеличением объема государственных закупок, особенно у администраторов местных бюджетных программ;
отсутствие контроля, мониторинга и анализа за использованием средств, находящихся в распоряжении государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству;
низкий уровень качества планирования администраторами бюджетных программ номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ и услуг, сроков их поставки;
отсутствие возможностей использования современных информационных технологий для анализа эффективности государственных закупок;
неоправданно высокая доля закупок из одного источника у субъектов, не относящихся к естественным монополиям;
недостаточная квалификация работников государственных органов и учреждений, особенно в регионах;
имеющиеся случаи нарушения законодательства о государственных закупках.

Практикада жергіліктi және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мемлекеттiк сатып алу көлемiн, номенклатурасын және мерзiмдерiн жоспарлауды жақсарту жөнiнде барлық қажеттi шаралар қабылдамағаны көрiндi, нәтижесiнде тұтастай алғанда республика бойынша 2000 жылы іс жүзiндегі сатып алулар сатып алудың жылдық жоспарлы көлемiнен 82 млрд. теңгеге немесе 1,9 есеге асты. Осы себеппен конкурстарды өткiзу жөнiндегi дайындық iс-шаралары уақытында жүргiзiлмедi, осының нәтижесiнде уәкiлеттi органға түскен хаттар мен өтiнiштердiң саны 1999 жылмен салыстырғанда 2000 жыл iшiнде 1,7 есеге артты. Егер 2000 жылы бiр көзден сатып алу тәсілін келiсу жөнiнде 627 өтiнiш түссе, онда 2001 жылдың бiрiншi жартыжылдығында өтiнiштердiң саны 444-тi құрады, бұл ретте әрбiр өтiнiш егжей-тегжейлi зерделеудi талап етедi.
Уәкiлеттi органның негізгi функцияларының бiрi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу кезiнде заңнаманың сақталуын бақылауды жүзеге асыру болып табылады. Iс жүзiнде барлық тексерiлген тапсырыс берушiлер мен ұйымдастырушылардың конкурстарында қолданылып жүрген мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы бұзушылық фактiлерi табылды.
Өткiзiлетiн конкурстар туралы жеткiлiксiз ақпараттандырылуына байланысты ықтимал өнiм берушiлердің көп жағдайларда конкурстарға қатысуға алдын ала дайындалу үшiн мүмкiндiгi болмайды (мысалы: банкте несиенi ресiмдеу, ұйымдастыру және дайындық iс-шараларын жүргiзу), бұл тапсырысқа үмiткерлер санының жасанды түрде азаюына әкелiп соқтырады.
Қателер мен тәртiп бұзушылықтардың көпшiлiгiн мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы нашар бiлуi себептi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жiбередi, сондықтан уәкілеттi орган уақытының елеулi ресурстары түрлi түрлердегi түсiндiрулер мен консультацияларға алаңдатылады. Мысалы, мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен сатып алу көлемiнде жергіліктi бюджеттердiң үлесi 1997 жылы 39%-дан 2000 жылы 64%-ға дейiн едәуiр өстi. Алайда, жергілiктi бюджеттер деңгейiнде мемлекеттiк сатып алу көлемдерiн ұлғайту мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамада көзделген тиiстi әдiснамалық жұмыспен, оқытумен және рәсiмдердiң сақталу дұрыстығын бақылаумен қатар жүрген жоқ.
Осылайша, мемлекеттiк сатып алу жүйесiнiң соңғы үш жылғы қызметiн талдау мемлекеттiк сатып алудың қолданыстағы тетiгінің күштi және әлсiз жақтарын бөлуге мүмкiндiк бередi.
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алу жүйесiнiң күштi жақтарына мынадай факторларды:
мемлекеттiк сатып алу жөнiндегі заңнамалық және әдiснамалық базалардың бар болуын;
уәкiлеттi органның бiлiктi қызметкерлерiн;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің мемлекеттiк сатып алуды жүргiзуiнiң жинақталған тәжiрибесiн жатқызуға болады.
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк сатып алу жүйесiнің әлсiз жақтарына мынадай факторларды:
конкурстарды жүргізген кезде мемлекеттiк сатып алу рәсiмдерiн айқын регламенттеу бөлiгiнде нормативтiк құқықтың базаның жетiлдiрiлмеуiн, сыбайлас құқық бұзушылықты ескерту және нақты бәсекелестiктi қамтамасыз етудi;
мемлекеттiк сатып алу көлемiнiң күрт ұлғаюымен уәкiлеттi органды, әсiресе жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiндегі жеткіліксiз ресурстық қамтамасыз етудi;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесілі акционерлiк қоғамдардың билiгiндегі қаражаттардың пайдалануына бақылаудың, мониторингтің және талдаудың жоқтығын;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтер көрсетудiң номенклатурасын және көлемдерiн, оларды беру мерзiмдерiн жобалау сапасының төмен деңгейi;
мемлекеттiк сатып алу тиiмдiлiгін талдау үшiн қазiргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалану мүмкiндiгiнiң жоқтығын;
табиғи монополияларға жатпайтын субъектiлерден бiр көзден сатып алудың ақталмаған жоғары үлесі;
мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң, әсiресе аймақтардағы қызметкерлерiнiң жеткіліксiз бiлiктiлiгiн;
мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы бұзу жағдайларын жатқызуға болады.

4. Основные цели и задачи Программы
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 28 января 1998 года N 3834 U983834_ "О мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" реализация такого приоритета как "Повышение эффективности налоговой и бюджетной политики, и неинфляционное финансирование бюджетного дефицита" как одну из стратегий предполагает рационализацию государственных расходов.
Так как закупки для нужд государства в структуре государственных расходов занимают значительное место, то одним из путей реализации указанного приоритета является повышение эффективности государственных закупок.
Главной целью Программы является развитие транспарентной системы государственных закупок, которая могла бы соответствовать и адекватно реагировать на изменяющиеся внешние и внутренние условия, и должным образом обеспечивать оптимальное и эффективное расходование средств государственного бюджета, государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству.
Исходя из главной цели Программы, государственная политика в сфере государственных закупок должна быть ориентирована на достижение следующих целей:
совершенствование нормативной правовой базы и институциональное укрепление системы государственных закупок;
обеспечение своевременного получения информации уполномоченным органом от администраторов бюджетных программ для анализа, контроля и размещения ее на Wеb-сайте;
подготовка новых кадров, повышение уровня квалификации и ответственности государственных служащих, участвующих в процессе государственных закупок;
обеспечение равных возможностей доступа потенциальных поставщиков к закупкам, проводимым администраторами бюджетных программ;
улучшение планирования государственных закупок.
Для достижения поставленных целей первостепенное значение имеет решение следующих задач:
принятие Закона "О государственных закупках" в новой редакции и соответствующих нормативных правовых актов;
создание и поддержка автоматизированной системы отчетности и мониторинга государственных закупок, а также Wеb-сайта "Электронное агентство государственных закупок";
организация обучения и аттестация членов конкурсных комиссий заказчиков и организаторов конкурсов, а также государственных служащих, участвующих в процессе государственных закупок;
участие в работе по внесению предложений, направленных на совершенствование нормативных правовых актов в сфере бюджетного планирования для увеличения заинтересованности администраторов бюджетных программ в рациональном использовании государственных денег;
участие в подготовке проектов нормативных правовых актов для создания и внедрения системы электронных торгов;
институциональное укрепление уполномоченного органа с созданием территориальных подразделений;
изучение возможности введения института "контрактных брокеров" (чиновников) и подготовка проектов необходимых нормативных актов для лицензирования их деятельности.

4. Бағдарламаның негiзгі мақсаттары және міндеттерi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясын iске асыру жөнiндегі шаралар туралы" 1998 жылғы 28 қаңтардағы N 3834 U983834_ Жарлығына сәйкес стратегияның бiрi ретiнде "Салық және бюджет саясатының тиiмдiлiгiн арттыру және бюджет тапшылығын инфляциялық емес түрде қаржыландыру" сияқты басымдықты iске асыру мемлекеттiк шығыстарының оңтайлылығын көздейдi. Мемлекет мұқтаждары үшiн сатып алу мемлекеттiк шығыстар құрылымында елеулi орын алатындықтан, онда көрсетiлген басымдықты iске асыру жолдарының бiрi мемлекеттiк сатып алудың тиiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
Бағдарламаның басты мақсаты өзгеретiн сыртқы және iшкi жағдайларға сәйкес келетiн және бiрдей әрекет етуi және тиiстi түрде мемлекеттiк бюджеттің, мемлекеттiк кәсіпорындардың және акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесілі акционерлiк қоғамдардың билiгiндегi қаражаттарын оңтайлы және тиiмдi жұмсауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк сатып алудың транспаренттi жүйесiн дамыту болып табылады.
Бағдарламаның басты мақсатының тұғырынан мемлекеттiк сатып алу саласындағы мемлекеттiк саясат мынадай мақсаттарға жетуге:
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру және мемлекеттiк сатып алу жүйесiн институционалдық нығайтуға;
талдау, бақылау үшiн уәкiлеттi органның бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiнен уақытында ақпараттарды алуды қамтамасыз ету және оны Wеb-сайтта орналастыруға;
жаңа кадрларды даярлау, мемлекеттiк сатып алу процесiне қатысатын мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiк және жауапкершiлiк деңгейiн арттыруға;
бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жүргiзетiн сатып алуларға ықтимал өнiм берушілердiң қол жеткiзуiне тең мүмкiндіктердi қамтамасыз етуге;
мемлекеттiк сатып алуды жоспарлауды жақсартуға бағытталуы тиiс.
Қойылған мақсаттарға жету үшiн мынадай мәселелердi шешу:
жаңа редакциядағы "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Z970163_ Заңды және тиiстi нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдау;
мемлекеттiк сатып алудың есептiлiгi мен мониторингiнiң автоматтандырылған жүйесін, сондай-ақ "Мемлекеттiк сатып алудың электронды агенттігі" Wеb-сайтын құру және қолдау;
конкурстардың тапсырыс берушiлерi мен ұйымдастырушыларының конкурстық комиссиялары мүшелерiн, сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу процесiне қатысатын мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды ұйымдастыру және аттестаттау;
мемлекеттiк ақшаларды ұтымды пайдалануда бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнiң мүдделiлiгін арттыру үшiн бюджеттiк жоспарлау аясында нормативтiк құқықтық кесiмдердi жетілдiруге бағытталған ұсыныстарды енгізу жөнiндегi жұмыстарға қатысу;
электронды сауда-саттық жүйесiн құру және енгізу үшiн нормативтiк құқықтық кесiмдердің жобаларын дайындауға қатысу;
аумақтық басқармаларды құра отырып, уәкiлеттi органды институционалдық нығайту;
"келiсiм-шарттық брокерлердiң" (шенеунiктердiң) институтын енгізу мүмкiндігiн зерделеу және олардың қызметiн лицензиялау үшiн қажеттi нормативтiк кесiмдердiң жобаларын дайындау бiрiншi дәрежелi мағынаға ие.

Реализация вышеуказанных задач позволит уменьшить количество нарушений при проведении государственных закупок, снизит уровень коррупционных проявлений в данной сфере, а также повысит эффективность и рациональное использование бюджетных средств, что будет способствовать экономии государственных средств в пределах 5-10% от объемов закупаемых товаров, работ и услуг и созданию системы государственных закупок, обеспечивающей оптимальное и эффективное расходование средств государственного бюджета, государственных предприятий, а также акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству.
5. Основные направления развития системы государственных
закупок
5.1. Совершенствование законодательной базы
В настоящее время разработан проект Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в новой редакции, в соответствии с которым предусматривается распространение действия данного Закона на закупки, осуществляемые государственными предприятиями, а также акционерными обществами, контрольный пакет акций которых принадлежит государству за счет имеющихся в их распоряжении денег.
В целях рационального планирования и использования бюджетных средств уполномоченный орган будет участвовать в совместной работе с другими центральными и местными органами по внесению предложений, направленных на совершенствование соответствующих нормативных правовых актов по вопросам условной экономии бюджетных средств от государственных закупок.
В настоящее время уполномоченным органом разрабатывается проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях", предусматривающий порядок наложения штрафов на должностных лиц за нарушение законодательства о государственных закупках.
Учитывая мировой опыт в сфере закупок для нужд государства, необходимо изучить возможность введения института "контрактных брокеров" (чиновников). Введение института "контрактных брокеров" позволит повысить профессиональный уровень лиц, отвечающих за закупки, а также снизить возможность коррупционных проявлений в процессе государственных закупок.
5.2. Внедрение современных информационных технологий
В течение 2001-2002 годов уполномоченный орган планирует внедрить автоматизированную систему мониторинга и отчетности государственных закупок. На первом этапе внедрения автоматизированной системы мониторинга государственных закупок товаров, работ и услуг (далее - автоматизированная система) будут охвачены крупные (по объему закупаемых товаров, работ и услуг) администраторы бюджетных программ.
В дальнейшем автоматизированная система должна обеспечить мониторинг государственных закупок в разрезе регионов и по республике в целом. Всего мониторингом должно быть охвачено более 16200 государственных органов, учреждений и предприятий, с отражением цены, объемов, номенклатуры закупаемых товаров, работ, услуг и способов их закупок. Это позволит значительно расширить возможности формирования базы данных товаров, работ и услуг, закупаемых заказчиками и предлагаемых потенциальными поставщиками. У уполномоченного органа появится возможность проведения мониторинга государственных закупок по каждому администратору бюджетных программ, его структурному подразделению, а также подотчетным им государственным предприятиям и акционерным обществам, контрольный пакет акций которых принадлежит государству. В этом случае возникнет реальная возможность по всестороннему и своевременному мониторингу и анализу цен на товары, работы и услуги - важнейшему оценочному показателю эффективности проведения государственных закупок.
Вся сформированная база данных будет открыта для любого государственного органа и учреждения или потенциального поставщика. Представленная отчетность будет подвергаться уполномоченным органом камеральной и документальной проверке на предмет ее достоверности.
Кроме того, в целях предотвращения участия в процедурах государственных закупок ненадежных (недобросовестных) поставщиков и надлежащего исполнения, планируемых к заключению договоров о государственных закупках, уполномоченным органом будет создана база данных ненадежных (недобросовестных) поставщиков (подрядчиков). В перспективе автоматизированная система мониторинга государственных закупок, совместно с информационными системами других государственных органов, должна стать частью интегрированной информационно-телекоммуникационной системы государственных органов, отвечающих за исполнение государственного бюджета.
В настоящее время заказчики публикуют объявления в различных периодических печатных изданиях, в том числе в изданиях с незначительным тиражом, распространяющихся только в определенном регионе. Это не позволяет расширить конкурентную базу из-за неинформированности потенциальных поставщиков. В целях расширения открытости и прозрачности системы государственных закупок на основе информации автоматизированной системы на Wеb-сайте уполномоченного органа будет предусмотрено размещение следующей информации:
данные о планируемых закупках товаров, работ и услуг в разрезе администраторов бюджетных программ, позволяющие потенциальным поставщикам заранее планировать участие в организуемых конкурсах;
объявления о проводимых конкурсах и об их итогах, которые дадут возможность заказчикам и потенциальным поставщикам располагать информацией о проводимых конкурсах не только по Республике, но и в разрезе областей и районов;
методические рекомендации по подготовке конкурсной документации и заявок, разъяснения процедур проведения государственных закупок для заказчиков и потенциальных поставщиков;
специальный раздел для сбора предложений по проведению, организации конкурсов, по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты по государственным закупкам.

Жоғарыда көрсетiлген мiндеттердi iске асыру мемлекеттiк сатып алуды жүргізу кезiнде тәртiп бұзушылықтардың санын азайтуға, аталған салада сыбайлас жемқорлық көрiнiстерінің деңгейiн төмендетуге, сондай-ақ бюджет қаражатының тиiмдiлiгiн арттыруға және оны ұтымды пайдалануға мүмкiндiк бередi, бұл сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер көрсетудің көлемiнен 5-10% шегiнде мемлекеттiк қаражатты үнемдеуге және мемлекеттiк бюджет, мемлекеттiк кәсіпорындардың, сондай-ақ акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың қаражаттарын оңтайлы және тиiмдi жұмсауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк сатып алу жүйесiнiң құрылуына ықпал етедi.
5. Мемлекеттiк сатып алу жүйесiн дамытудың негiзгi бағыттары
5.1. Заңнамалық базаны жетiлдiру
Қазiргі уақытта жаңа редакциясына сәйкес осы Заңның қолдану аясы мемлекеттiк кәсіпорындар, акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлік қоғамдар билiгiндегі ақшаның есебiнен жүзеге асыратын мемлекеттiк сатып алуға тарату көзделген "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзiрленген.
Бюджет қаражатын ұтымды жоспарлау және пайдалану мақсатында уәкiлеттi орган басқа да орталық және жергілiктi органдармен мемлекеттiк сатып алудан бюджет қаражатын шартты үнемдеу мәселелерi бойынша тиiстi нормативтiк құқықтық кесiмдердi жетiлдiруге бағытталған ұсыныстар енгізу жөнiндегi бiрлескен жұмысқа қатысатын болады.
Қазiргi уақытта уәкiлеттi орган мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы бұзғаны үшiн лауазымды тұлғаларға айыппұл салу тәртiбiн көздейтiн "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының Кодексiне өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеуде.
Мемлекеттің мұқтаждары үшiн сатып алу саласындағы әлемдiк тәжiрибенi ескере отырып, "келiсiм-шарттық брокерлер" (шенеунiктер) институтын енгізу мүмкiндiгiн зерделеу қажет. "Келiсiм-шарттық брокерлер" институтын енгізу сатып алуға жауаптылардың кәсiптiк деңгейiн көтеруге, мемлекеттiк сатып алу процесiнде сыбайлас жемқорлық көрiнiстерiнiң мүмкiндiгiн төмендетуге мүмкiндiк бередi.
5.2. Қазiргi заманғы ақпараттық технологияларды енгiзу
Уәкiлеттi орган 2001-2002 жылдар iшiнде мемлекеттiк сатып алу мониторингі мен есептiлiгiнiң автоматтандырылған жүйесiн енгiзудi жоспарлап отыр. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтер көрсетудi мемлекеттiк сатып алу мониторингінің автоматтандырылған жүйесiн (бұдан әрi - автоматтандырылған жүйе) енгiзудiң бiрiншi кезеңiнде бюджеттiк бағдарламалардың iрi әкiмшiлерi (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер көрсетудің көлемi бойынша) қамтылатын болады.
Бұдан әрi автоматтандырылған жүйе тұтастай алғанда аймақтар бөлiнiсiнде және республика бойынша мемлекеттік сатып алудың мониторингін қамтамасыз етуi тиiс. Барлығы мониторингпен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтер көрсетудiң және олардың сатып алу тәсiлдерінің бағасын, көлемдерiн, номенклатурасын көрсете отырып, 16 200-ден астам мемлекеттiк органдар, мекемелер мен кәсіпорындар қамтылуы тиiс. Бұл тапсырыс берушiлер сатып алатын және ықтимал өнiм берушiлер ұсынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтер көрсетудің деректер қорын қалыптастыру мүмкiндiгiн едәуiр кеңейтуге мүмкiндiк бередi. Уәкiлеттi органның бюджеттiк бағдарламалардың әрбiр әкiмшiсiне, оның құрылымдық бөлiмшесi бойынша, сондай-ақ оларға есеп берушi мемлекеттiк кәсiпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдар бойынша мемлекеттік сатып алудың мониторингін жүргiзу мүмкiндiгi туады.
Бұндай жағдайда тауарларға, жұмыстар мен қызметтер көрсетуге арналған бағаны жан-жақты талдау және уақытындағы мониторинг және - мемлекеттiк сатып алуды тиiмдi жүргiзудiң маңызды бағалы көрсеткiшi бойынша нақты мүмкiндiк туады.
Барлық қалыптасқан деректер қоры кез келген мемлекеттiк орган мен мекеме немесе ықтимал өнiм берушi үшін ашық болады. Ұсынылған есептiлiк оның шынайылығы тұрғысында камеральды және құжатты тексерiске ұшырайтын болады.
Бұдан басқа, мемлекеттiк сатып алу рәсiмдерiне сенiмсiз (терiс пиғылды) берушiлердiң қатысуын болдырмау және жасасу жоспарланған мемлекеттiк сатып алу туралы шарттарды тиiсiнше орындау мақсатында, уәкiлеттi орган сенiмсiз (терiс пиғылды) өнiм берушiлердiң (мердiгерлердің) деректер қорын құратын болады. Мемлекеттiк сатып алу мониторингінің автоматтандырылған жүйесi перспективада басқа да мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiмен бiрлесiп, мемлекеттiк бюджеттiң орындалуы үшiн жауап беретiн мемлекеттiк органдардың бiрiктiрiлген ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесiнiң бөлiгі болуы тиiс.
Қазiргi уақытта тапсырыс берушiлер әр түрлi мерзiмдi баспа басылымдарында, оның iшiнде, тек белгiлi бiр аймақта таратылатын азғантай таралыммен басылымдарда хабарландырулар жариялайды. Бұл ықтимал өнiм берушiлердiң ақпарат алмағандығынан бәсекелi қорын кеңейтуге мүмкiндiк бермейдi. Уәкiлетті органның Wеb-сайтындағы автоматтандырылған жүйенің ақпараты негізiнде мемлекеттiк сатып алу жүйесінің ашықтығын және айқындығын кеңейту мақсатында мынадай ақпаратты:
ықтимал өнiм берушiлерге ұйымдастырылатын конкурстарға қатысуды алдын ала жоспарлауға мүмкiндiк беретiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерінің бөлінісiнде жоспарланып отырған тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi сатып алу туралы деректердi;
тапсырыс берушiлер мен ықтимал өнiм берушiлерге тек қана республика бойынша емес, облыстар мен аудандар бөлiнiсiнде жүргiзiлетiн конкурстар туралы ақпаратты алу мүмкiндігін беретiн конкурстар туралы және олардың қорытындысы туралы хабарландыруды;
конкурстық құжаттамалар мен өтінімдердi дайындау жөнiндегі әдiснамалық нұсқаулықтарды, тапсырыс берушiлер мен ықтимал өнiм берушiлер үшiн мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу рәсiмдерiн түсiндiрудi;
конкурстарды жүргiзу, ұйымдастыру жөнiндегі, мемлекеттiк сатып алу жөнiндегі нормативтiк құқықтық кесiмдерге өзгерiстер енгiзу жөнiндегi ұсыныстарды жинау үшiн арнаулы бөлiмдi орналастыру көзделетiн болады.

5.3. Институциональное укрепление уполномоченного органа
Институциональное укрепление уполномоченного органа необходимыми ресурсами позволит справиться со значительным увеличением объема работ по координации, мониторингу и контролю государственных закупок, осуществляемых государственными органами, иными государственными учреждениями, государственными предприятиями и акционерными обществами, контрольный пакет акций которых принадлежит государству. Создание структурных территориальных подразделений уполномоченного органа, ответственных за координацию, мониторинг и контроль государственных закупок, позволит уполномоченному органу более оперативно работать с акиматами областей и городов, что будет способствовать усилению порядка организации и проведения государственных закупок, повышению ответственности за допущенные нарушения и оперативному реагированию на них.
Уполномоченным органом на основе новой формы отчетности и уже имеющейся информации будут разработаны паспорта администраторов бюджетных программ, в которых на основе регулярного систематического анализа будут отражаться результаты их деятельности в сфере государственных закупок с выделением основных проблем и допускаемых ошибок для последующих консультаций со стороны уполномоченного органа.
5.4. Подготовка кадров в сфере государственных закупок
Так как значительная часть ошибок и нарушений процедур государственных закупок на местах допускается по причине слабого знания законодательства и/или неправильного его применения на практике, то для повышения уровня квалификации специалистов государственных учреждений, непосредственно занимающихся организацией и проведением государственных закупок, уполномоченный орган намерен организовать обучающие семинары и курсы. Также необходимо провести аттестацию членов конкурсных комиссий заказчиков и организаторов конкурсов, планируется организовать выпуск пособий по наиболее часто возникающим проблемам выбора способа закупок и процедур конкурса.
Необходимо в ближайшее время организовать учебу для членов конкурсных комиссий и работников специализированных структур, занимающихся вопросами государственных закупок, а в перспективе в связи с распространением действия законодательства о государственных закупках на государственные предприятия и акционерные общества, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, проработать вопрос о введении государственного заказа по подготовке специалистов в этой области.
На сегодняшний день насчитывается 39 администраторов республиканских и 16 местных бюджетных программ. Если в каждом центральном исполнительном органе необходимо обучить и аттестовать минимум по 3 специалиста, то в каждом областном акимате, городах Алматы и Астане, где ситуация с квалификацией членов конкурсных комиссий является более сложной, необходимо обучить и аттестовать по 10 специалистов из разных структурных подразделений, а в каждом районном акимате такую работу необходимо провести минимум по двум специалистам.
Таким образом, минимальное количество специалистов в сфере государственных закупок (без учета государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству), которых необходимо обучать, повышать их квалификацию и аттестовывать, в течение года составляет не менее 600 человек.

5.3. Уәкiлеттi органды институционалды нығайту
Уәкiлеттi органды қажеттi ресурстармен институционалды нығайту мемлекеттiк органдар, өзге де мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттiк кәсіпорындар және акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлік қоғамдар жүзеге асыратын мемлекеттiк сатып алуды үйлестіру, оның мониторингi және бақылау жөнiндегi жұмыс көлемiнiң едәуiр ұлғайтуымен орындалуына мүмкiндiк бередi. Мемлекеттiк сатып алуды үйлестiру, оның мониторингi және бақылау үшiн жауапты құрылымдық аумақтық бөлiмшелердің құрылуы уәкiлеттi органға, облыстар мен қалалардың әкімияттарымен неғұрлым жедел жұмыс істеуiне мүмкіндiк бередi, бұл мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбiн күшейтуге, жiберiлген тәртiп бұзушылықтар үшiн жауапкершiлiктi арттыруға және жедел ден қоюға ықпал етедi.
Есептіліктiң жаңа нысаны мен бар ақпараттар негiзiнде уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің паспортын әзiрлейтiн болады, онда тұрақты жүйелiк талдау негiзiнде уәкiлеттi органның тарапынан кейiнгі консультациялар үшiн негізгi проблемалар мен жiберiлетiн қателердi белгiлей отырып, мемлекеттік сатып алу саласында олардың қызметінің нәтижелері көрсетілетін болады.
5.4. Мемлекеттік сатып алу саласындағы кадрларды даярлау
Жергiлiктi жерлердегі мемлекеттiк сатып алу рәсiмдерiнiң қателерi мен бұзылуының елеулі бөлiгiне заңнаманы нашар бiлу және/немесе оны практикада дұрыс қолданбау себебiнен жол берiлгендіктен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырумен және жүргізумен тiкелей айналысатын мемлекеттiк мекемелердегі мамандардың бiлiктiлiк деңгейiн көтеру үшiн уәкiлеттi орган оқытатын семинарлар мен курстар ұйымдастыратын болады. Сонымен қатар конкурстардың тапсырыс берушiлерi мен ұйымдастырушыларының конкурстық комиссияларының мүшелерiн аттестаттау қажет. Сатып алудың тәсілiн және конкурстың рәсiмдерiн таңдаудағы неғұрлым жиi туындайтын проблемалар бойынша оқулықтар шығаруды ұйымдастыру жоспарланып отыр.
Таяу арада мемлекеттiк сатып алу мәселелерiмен айналысатын конкурстық комиссиялардың мүшелерi мен мамандандырылған құрылымдардың қызметкерлерi үшiн оқуды ұйымдастыру, ал перспективада мемлекеттiк кәсіпорындар мен акциялардың бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдарға мемлекеттiк сатып алу туралы заңнаманы қолдануға байланысты осы салада мамандар даярлау жөнiндегі мемлекеттiк тапсырысты жүргiзу туралы мәселенi пысықтау қажет.
Бүгiнгi таңда 39 республикалық және 16 жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкімшiлерi бар. Егер әрбiр орталық атқарушы органда кемiнде 3 маманнан оқыту және аттестаттау қажет болса, онда конкурстық комиссиялар мүшелерiнің бiлiктілiк жағдайы аса қиын болып табылатын әрбiр облыстық әкiмиятта, Алматы мен Астана қалаларында әр түрлi құрылымдық бөлімшелерден 10 маманнан оқыту және аттестаттау қажет болады, ал осындай жұмыстарды әрбiр аудандық әкiмиятта кемiнде екi маманнан жүргiзу қажет.
Осылайша, мемлекеттiк сатып алу саласында мамандардың ең аз саны (мемлекеттiк кәсiпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдарды қоспағанда) оларды оқыту, бiлiктiлiгiн көтеру және аттестациялау қажет болатын, бiр жылдың iшiнде 600 адамнан кем болмайды.

5.5. Внедрение электронных аукционов и тендеров в сфере
государственных закупок
Развитие электронного ведения бизнеса, электронной торговли, электронных финансов является одним из глобальных направлений движения мировой экономики. Внедрение автоматизированной системы мониторинга государственных закупок является одним из шагов по созданию системы электронных торгов для государственных закупок. В перспективе внедрение механизма электронных аукционов и тендеров в сфере государственных закупок, осуществляемых на конкурсной основе, приведет к значительному сокращению бумажного документооборота, сделает процесс закупок более транспарентным и открытым. Для реализации данного мероприятия в 2001-2002 годах необходимо разработать и запустить Wеb-сайт "Электронное агентство государственных закупок".
6. Финансирование Программы
Финансирование мероприятий Программы предполагается осуществлять за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском и местных бюджетах, а также средств, государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, задействованных в ее реализации, по согласованию с ними. Для внедрения автоматизированной системы мониторинга государственных закупок по программе 33 "Проведение мониторинга и информационное обеспечение государственных закупок" в соответствии с Законом Республики Казахстан Z000131_ "О республиканском бюджете на 2001 год" предусмотрено финансирование в размере 10 млн. тенге.
Планом мероприятий по реализации P010674_ Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан на 2001-2003 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2001 года N 674, для реализации подпрограммы "Внедрение электронной коммерции, аукционов и тендеров", предусмотрено выделение бюджетных средств в размере 70 млн. тенге, в том числе для создания Wеb-сайта "Электронное агентство государственных закупок" - 10 млн. тенге.
По программе "Повышение квалификации и переподготовка кадров на республиканском уровне" на 2002 год для обучения 600 человек планируется выделить 7983 тыс. тенге. В дальнейшем необходимо предусматривать ежегодное выделение бюджетных средств на подготовку и переподготовку
кадров, занимающихся государственными закупками.
Для создания территориальных подразделений уполномоченного органа
(64 человека) необходимо:
на оснащение - 33 млн. тенге единовременно;
на содержание - 17 млн. тенге ежегодно.
При формировании бюджета на соответствующий год объемы
финансирования будут уточняться.

5.5. Мемлекеттік сатып алу саласында электрондық аукциондар мен
тендерлердi енгiзу
Бизнестi электронды жүргiзудi, электрондық сауданы, электрондық қаржыларды дамыту дүниежүзілік экономика қозғалысының басты бағыттарының бiрi болып табылады. Мемлекеттiк сатып алу мониторингiнiң автоматтандырылған жүйесiн енгiзу мемлекеттiк сатып алу үшiн электрондық саудалар жүйесiн құру жөнiндегi қадамдардың бiрi болып табылады. Конкурстық негізде жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу саласында электрондық аукциондар мен тендерлер тетiгiн енгiзу перспективада қағаздық құжат айналымының елеулi қысқаруына әкеп соқтырады, сатып алу процесiн неғұрлым транспаренттi және ашық етедi. 2001-2002 жылдары осы iс-шараларды iске асыру үшiн "Мемлекеттiк сатып алудың электрондық агенттiгі" Wеb-сайтын әзiрлеу және iске қосу қажет.
6. Бағдарламаны қаржыландыру
Бағдарламаның iс-шараларын қаржыландыруды бұл мақсаттарға республикалық және жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат, сондай-ақ, олармен келiсiм бойынша, оны iске асыруға қатысқан мемлекеттiк кәсіпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлі акционерлiк қоғамдардың қаражаты есебiнен және шегiнде жүзеге асыру болжанып отыр. "2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Z000131_ Заңына сәйкес 33 "Мемлекеттiк сатып алудың мониторингiн жүргiзу және ақпараттық қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша мемлекеттiк сатып алу мониторингiнiң автоматтандырылған жүйесiн енгiзу үшiн 10 млн. теңге мөлшерiнде қаржыландыру көзделген.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 21 мамырдағы N 674 P010674_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың 2001-2003 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарымен "Электрондық коммерцияны, аукциондар мен тендерлердi енгізу" кiшi бағдарламасын iске асыру үшiн 70 млн. теңге, оның ішінде "Мемлекеттiк сатып алудың электрондық агенттiгі" Wеb-сайтын құру үшiн 10 млн. теңге мөлшерiнде бюджет қаражатын бөлу көзделген.
"Республикалық деңгейде кадрларды даярлау мен қайта даярлау"
бағдарламасы бойынша 600 адамды оқыту үшiн 2002 жылға 7983 мың теңге бөлу
жоспарланып отыр. Алдағы уақытта мемлекеттiк сатып алумен айналысатын
кадрларды даярлау мен қайта даярлауға жыл сайын бюджет қаражаттарын бөлудi
көздеу қажет.
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiн (64 адам) құру үшiн:
жабдықтау үшiн - бiр жолғы 33 млн. теңге;
ұстау үшiн - жыл сайын 17 млн. теңге.
Қаржыландыру мөлшерi тиiстi жылға арналған бюджеттi қалыптастыру
кезiнде нақтыланатын болады.

7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация всех мероприятий по развитию системы государственных
закупок, намеченных данной Программой, позволит:
повысить эффективность планирования и общего управления расходной
частью бюджета;
обеспечить экономию государственных средств в пределах 5-10% в год
от объема закупаемых товаров, работ и услуг;
снизить уровень коррупционных действий в процессе государственных
закупок;
повысить прозрачность и транспарентность процесса государственных
закупок;
повысить уровень квалификации специалистов в сфере государственных
закупок.
8. План мероприятий по реализации Программы
___________________________________________________________________________
N  ! Наименование мероприятия !   Форма    !Ответственные!    Срок
п/п !                          ! завершения !за исполнение! исполнения
___________________________________________________________________________
1  !            2             !      3     !      4      !      5
___________________________________________________________________________
1   Привести нормативные        Проекты       КГЗ МФ      в месячный срок
правовые акты о             нормативных               после принятия
государственных закупках    правовых                  Закона "О госу-
в соответствие с новой      актов                     дарственных
редакцией Закона                                      закупках" и
"О государственных                                    Закона "О внесе-
закупках" и Закона                                    нии дополнений
"О внесении дополнений                                в Кодекс об
в Кодекс об администра-                               административных
тивных правонарушениях"                               правонарушениях"
2   Изучить возможность         Информация в  КГЗ МФ,МЭТ  в течение
введения института          Правительство             2004 г.
"контрактных брокеров"
(чиновников)
3   Открыть Wеb-сайт            Информация в  Минфин,МТК  в течение
"Электронное агентство      Правительство             2002 г.
государственных закупок"
4   Разработать проекты         Проекты       КГЗ МФ,МТК  в течение
нормативных правовых        нормативных               2003 г.
актов для внедрения         правовых
электронных торгов          актов
в сфере государственных
закупок
5   Создать и вести базы        Информация    КГЗ МФ      постоянно
данных:                     в составе
1) администраторов          годового
бюджетных программ;         отчета

7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Осы Бағдарламада белгіленген мемлекеттік сатып алу жүйесiн дамыту
жөнiндегі барлық iс-шараларды iске асыру:
бюджеттің шығыс бөлiгiн жоспарлаудың және жалпы басқарудың
тиiмділігiн арттыруға;
жылына сатып алатын тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер
көлемiнен 5-10% шеңберiнде мемлекет қаражатын үнемдеудi қамтамасыз етуге;
мемлекеттiк сатып алу процесiнде сыбайлас жемқорлық әрекеттердiң
деңгейін төмендетуге;
мемлекеттiк сатып алу процесiнiң анықтығын және транспаренттiгін
арттыруға;
мемлекеттiк сатып алу саласындағы мамандардың бiлiктiлiк деңгейiн
көтеруге мүмкiндiк бередi.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
_________________________________________________________________________
Рет!  №Іс-шаралар атауы     ! Аяқталу нысаны !Орындалуына!Орындау мерзімі
т.N!                        !                !жауаптылар !
_________________________________________________________________________
1           2                       3             4            5
_________________________________________________________________________
1  Мемлекеттік сатып алу     Нормативтік      ҚМ МСК      "Мемлекеттік са.
туралы нормативтік құқық. құқықтық                     тып алу туралы"
тық кесімдерді "Мемлекет. кесімдердің                  Заңды және
тік сатып алу туралы"     жобалары                     "Әкімшілік құқық
Заңның және "Әкімшілік                                 бұзушылық туралы
құқық бұзушылық туралы                                 кодекске толықты.
кодекске толықтырулар                                  рулар енгізу
енгізу туралы" Заңның                                  туралы" Заңды
жаңа редакцияларына                                    қабылданғаннан
сәйкес келтіру                                         кейін бір ай
мерзімде
_________________________________________________________________________
2  "Келісім-шарттық брокер.  Үкіметке         ҚМ МСК,     2004 жыл ішінде
лер" (шенеуніктер)        ақпарат          ЭСМ
институтын енгізу мүм.
кіндігін зерделеу
_________________________________________________________________________
3  "Мемлекеттік сатып алу.   Үкіметке         ҚарМ, ТКМ   2002 жыл ішінде
дың электрондық           ақпарат
агенттігі" Wеb-сайтын
ашу
_________________________________________________________________________
4  Мемлекеттік сатып алу     Нормативтік      ҚМ МСК, ТКМ 2003 жыл ішінде
саласына электрондық      құқықтық
сауда енгізу үшін норма.  кесімдердің
тивтік құқықтық кесімдер. жобалары
дің жобаларын әзірлеу
_________________________________________________________________________
5  1) бюджеттік бағдарлама.  Жылдық есеп      ҚМ МСК      тұрақты
лар әкімшілерінің;        құрамындағы

2) отечественных
товаропроизводителей -
потенциальных постав-
щиков;
3) ненадежных
(недобросовестных)
поставщиков (подрядчиков);
4) конкурсов.
6   Разработать и ввести        Информация    КГЗ МФ      постоянно
паспорта администраторов    в составе
бюджетных программ          годового
отчета
7   Подготовить предложения     Информация в  Минфин,     в течение
о возможности совершен-     Правительство местные     2002 г.
ствования структуры                       исполни-
уполномоченного органа                    тельные
и создания территориальных                органы
подразделений, ответственных
за координацию и мониторинг
процесса государственных
закупок
8   Разработать и внедрить      Информация в  Минфин      декабрь
автоматизированную систему  Правительство             2002 г.
мониторинга государственных
закупок
9   Организовать и провести     Семинары      КГЗ МФ      постоянно
обучение и аттестацию
членов конкурсных комиссий
заказчиков и организаторов
конкурсов по вопросам госу-
дарственных закупок
10   Разработать и опубликовать  Методические  КГЗ МФ      1 квартал
пособия по наиболее часто     пособия                 2002 г.
возникающим проблемам выбора
способа закупок и процедур
конкурса
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)

2) отандық тауар өндіру.  ақпарат
шілер - ықтимал өнім
берушілердің;
3) сенімсіз (теріс
пиғылды) берушілердің
(мердігерлердің);
4) конкурстардың дерек.
қорын құру және жүргізу.
_________________________________________________________________________
6  Бюджеттік бағдарламалар    Жылдық есеп     ҚМ МСК       тұрақты
әкімшілерінің паспортын    құрамындағы
әзірлеу және енгізу        ақпарат
_________________________________________________________________________
7  Мемлекеттік сатып алу     Үкіметке         Қаржымині,  2002 жыл ішінде
процесін үйлестіруге      ақпарат          жергілікті
және оның мониторингіне                    атқарушы
жауапты уәкілетті орган.                   органдар
ның құрылымын жетілдіру.
дің және аумақтық бөлім.
шелерді құру мүмкіндігі
туралы ұсыныстар дайындау
_________________________________________________________________________
8  Мемлекеттік сатып алу     Үкіметке         Қаржымині   2002 жылғы
мониторингінің автомат.   ақпарат                      желтоқсан
тандырылған жүйесін құру
және енгізу
_________________________________________________________________________
9  Мемлекеттік сатып алу     Семинарлар       ҚМ МСК       тұрақты
мәселелері бойынша тап.
сырыс берушілер мен ұйым.
дастырушылардың конкурс.
тық комиссияларының мүше.
лерін, оқытуды және
аттестациялауды ұйымдастыру
мен жүргізу
_________________________________________________________________________
10 Сатып алу тәсілі мәселе.  Әдістемелік      ҚМ МСК      2002 жылғы
рі мен конкурс рәсім.     оқулықтар                    1-тоқсан
дерін таңдаудың неғұрлым
жиі туындайтын проблема.
лары бойынша оқулықтар
әзірлеу және шығару
_________________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.