Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, Правил и условий выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, и о внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2017 года № 15 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.01.2017 № 15 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559.
В соответствии с пунктом 4 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 15.12.2016 № 802 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 01.01.2017);
2) Правила и условия выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 288) следующее изменение:
подпункт 1) пункта 1 исключить.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2012 года № 45
Правила
установления квоты на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику Казахстан
Сноска. Правила утратили силу постановлением Правительства РК от 15.12.2016 № 802 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 01.01.2017).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2012 года № 45
Правила и условия
выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство, а
также работодателям на привлечение иностранной рабочей силы и
иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода

Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидаларын, Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарын бекіту және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 25.01.2017 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а.2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 37-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.12.2016 № 802 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
2) Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.12.2016 № 802 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
2. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 23, 288-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қаңтардағы
№ 45 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу қағидалары
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.12.2016 № 802 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қаңтардағы
№ 45 қаулысымен
бекітілген
Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік
ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттары

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" и от 22 июля 2011 года "О миграции населения".
Правила определяют порядок и условия выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Привлечение иностранной рабочей силы осуществляется на основании квоты, устанавливаемой Правительством Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) бизнес-иммигрант – иммигрант, прибывший с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
3) уполномоченный орган по труду – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) работодатель – юридическое или физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) программа по увеличению местного содержания в кадрах – запланированный и выполняемый работодателем, имеющим контракт в соответствии с соглашением о разделе продукции, заключенный с компетентным органом или Правительством Республики Казахстан комплекс мер, согласованный компетентным органом и уполномоченным органом по труду, включающий в себя профессиональную подготовку, переподготовку или повышение квалификации своих работников – граждан Республики Казахстан, проводимый в целях планомерного повышения местного содержания в кадрах данного работодателя;
6) гарантийный взнос – денежный взнос, обеспечивающий гарантию выезда за пределы Республики Казахстан иностранного работника и сезонного иностранного работника по прекращении действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;

Ескерту. Қағида мен шарттың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы және "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
Қағидалар шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шетелдік жұмыс күшін тарту Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін квотаның негізінде жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бизнес-көшіп келуші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатымен келген көшіп келуші;
2) бос жұмыс орны – жұмыс берушiдегi бос жұмыс орны (лауазым);
3) еңбек жөніндегі уәкілетті орган – еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
4) жұмыс беруші – қызметкермен еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарлама – жұмыс берушінің кадрлардағы жергілікті қамтуды жоспарлы ұлғайту мақсатында жүргізілетін, өнiмдi бөлу туралы келiсiмге сәйкес құзыретті органмен немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасасқан келісімшарты бар жұмыс беруші жоспарлаған және орындайтын өз қызметкерлерін – Қазақстан Республикасының азаматтарын кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды немесе біліктілігін арттыруды қамтитын, құзыретті органмен және еңбек жөніндегі уәкілетті органмен келісілген шаралар кешені;
6) кепілдік жарна – шетелдік қызметкер мен маусымдық шетелдік қызметкердің шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың жарамдылығы аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасынан тыс жерге кетуіне кепілдікті қамтамасыз ететін ақшалай жарна;

7) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) иммигрант – иностранец или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
9) компетентный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию от имени Республики Казахстан прав, связанных с заключением и исполнением контрактов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением контрактов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых, определяемый Правительством Республики Казахстан, если иное не установлено законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
10) списочная численность работников – численность лиц, принятых на основании трудовых договоров, независимо от срока их заключения, кроме лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, а также работников, заключивших трудовой договор о работе по совместительству с одним работодателем;
11) сезонный иностранный работник – иммигрант, привлекаемый на работу работодателем для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), но не более одного года;
12) перечень лиц для самостоятельного трудоустройства – перечень профессий (специальностей), согласно приложению 1 к настоящим Правилам, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан иностранных работников;
13) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
14) иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, привлекаемые работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, включая сезонных иностранных работников, работников трудоустраивающихся самостоятельно, а также иностранных работников, осуществляющих трудовую деятельность в рамках внутрикорпоративного перевода;

7) корпоративішілік ауыстыру – Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
8) көшіп келуші – Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
9)құзыретті орган – егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiнде өзгеше белгiленбесе, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге арналған келiсiмшарттарды қоспағанда, барлауға, өндiруге, бiрлескен барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттарды жасасуға және орындауға байланысты құқықтарды Қазақстан Республикасының атынан жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын орталық атқарушы орган;
10) қызметкерлердің тізімдік саны – жұмыстарды азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша орындайтын адамдардан, сондай-ақ бiр жұмыс берушiмен қоса атқарылатын жұмыс туралы еңбек шартын жасасқан қызметкерлерден басқа, жасалу мерзіміне байланыссыз еңбек шарттары негізінде қабылданған адамдар саны;
11) маусымдық шетелдік қызметкер – климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс беруші жұмысқа тартатын көшіп келуші;
12) өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған адамдардың тізбесі – осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасында шетелдік қызметкерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған кәсіптердің (мамандықтардың) тізбесі;
13) уәкiлеттi орган – өңірлік деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
14) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік қызметкерлерді, жұмысқа өз бетінше орналасатын қызметкерлерді, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік қызметкерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;

15) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода – документ установленной формы согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выдаваемый местным исполнительным органом работодателю для привлечения в Республику Казахстан иностранной рабочей силы;
16) разрешение иностранному работнику на трудоустройство – документ установленной формы согласно приложению 3 к настоящим Правилам, выдаваемый местным исполнительным органом иностранному работнику, входящему в перечень лиц для самостоятельного трудоустройства иностранных работников в Республике Казахстан;
17) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции регулирование миграционных процессов и координацию работы в области миграции населения;
18) квота на привлечение иностранной рабочей силы - количество иностранной рабочей силы, привлекаемой для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
19) аффилиированное лицо иностранного юридического лица – юридическое лицо, учрежденное на территории Республики Казахстан, часть акций или доля которого прямо или косвенно принадлежит данному иностранному юридическому лицу;
20) иностранные работники – иммигранты, прибывшие или привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, в том числе в рамках внутрикорпоративного перевода;
21) страна исхода – страна, гражданином которой является иностранец, осуществляющий трудовую деятельность в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1065 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Действие настоящих Правил не распространяется на иностранцев и лиц без гражданства:
1) не являющихся иммигрантами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее - Закон) за исключением лиц, находящиеся на территории Республики Казахстан не более девяноста календарных дней с целями, не предусмотренными статьей 3 Закона;
2) постоянно проживающих в Республике Казахстан;

15) шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге жергілікті атқарушы орган беретін, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы құжат;
16) шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға берілетін рұқсат – шетелдік қызметкерлердің Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған адамдардың тізбесіне кіретін шетелдік қызметкерге жергілікті атқарушы орган беретін, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы құжат;
17) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде көші-қон процестерін реттеуді және халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді жүзеге асырушы мемлекеттік орган;
18) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны;
19) шетелдік заңды тұлғаның аффилиирленген тұлғасы – акциясының бір бөлігі немесе үлесі тікелей немесе жанама осы шетелдік заңды тұлғаға тиесілі Қазақстан Республикасының аумағында құрылған заңды тұлға;
20) шетелдік қызметкерлер – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін келген немесе жұмыс берушілер тартатын, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартатын көшіп келушілер;
21) шығу елі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік азаматы болып табылатын ел.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1065 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Осы Қағидалар мынадай шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға:
1) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Заңның 3-бабында көзделмеген мақсатпен Қазақстан Республикасының аумағында тоқсан күннен артық болмаған адамдарды қоспағанда, көшіп келушілер болып табылмайтын;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын;

3) оралманов;
4) бизнес-иммигрантов;
5) получивших статус беженца или лица, ищущего убежище;
6) являющихся иммигрантами, прибывающими по гуманитарным мотивам, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения";
7) осужденных по приговорам судов Республики Казахстан к лишению свободы, условно, к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества;
8) являющихся жертвами торговли людьми на период производства по конкретному уголовному делу, связанного с торговлей людьми, до вступления в законную силу приговора суда;
9) въезжающих в Республику Казахстан с целью воссоединения семьи, достигших совершеннолетнего возраста, являющихся супругом(ой) гражданина Республики Казахстан и состоящих не менее трех лет в браке, признаваемом законодательством Республики Казахстан;
10) обучающихся по очной форме обучения и одновременно работающих в учебных заведениях Республики Казахстан в свободное от учебы время;
11) находящихся в служебной командировке, с деловыми целями, срок которой не превышает суммарно сто двадцать календарных дней в течение одного календарного года
5. Действие настоящих Правил не распространяется на иностранных работников:
1) являющихся гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
2) работающих первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц;
3) работающих первыми руководителями организаций, заключивших с Правительством Республики Казахстан контракты на сумму инвестиций в денежном эквиваленте свыше 50 миллионов долларов США, и первыми руководителями юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих инвестиционную деятельность в приоритетных видах деятельности и заключивших контракт с уполномоченным органом по инвестициям;
4) являющихся членами экипажей морских и речных судов, воздушного, железнодорожного и автомобильного транспорта;
5) работающих артистами, режиссерами, дирижерами, хормейстерами, балетмейстерами, художниками, репетиторами, спортсменами и тренерами;
6) работающих в региональном финансовом центре города Алматы на должностях руководителей и специалистов с послесредним и высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) являющихся специалистами по созданию космического ракетного комплекса и эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры, привлекаемых в рамках международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере аэрокосмической деятельности;

3) оралман;
4) бизнес-көшіп келуші;
5) босқын немесе пана іздеп жүрген адамның мәртебесiн алған;
6) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңына сәйкес гуманитарлық уәждемелер бойынша келген көшіп келушілер болып табылатын;
7) Қазақстан Республикасы соттарының үкімі бойынша бас бостандығынан айыруға, шартты, қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалауға сотталған;
8) адам саудасымен байланысты нақты қылмыстық істі жүргізу кезеңінде сот үкімі заңды күшіне енгенге дейін адам саудасының құрбандары болып табылатын;
9) Қазақстан Республикасына отбасын біріктіру мақсатымен келетін кәмелеттік жасқа толған, Қазақстан Республикасы азаматының жұбайы (зайыбы) болып табылатын және кемінде үш жыл Қазақстан Республикасы заңнамасында танылған некеде тұратын;
10) Қазақстан Республикасының оқу орындарында күндiзгi оқу бөлiмiнде оқитын және сонымен қатар оқудан бос уақытында жұмыс iстейтiн;
11) жиынтық мерзімі күнтізбелік бір жыл бойы күнтізбелік бір жүз жиырма күннен аспайтын іскерлік мақсаттағы қызметтік іссапарда жүрген адамдарға қолданылмайды.
5. Осы Қағидалар мынадай шетелдік қызметкерлерге:
1) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын;
2) шетелдік заңды тұлғалар филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшылары болып жұмыс істейтін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметімен ақшаға шаққанда 50 миллион АҚШ долларынан астам сома инвестицияға келісімшарт жасаған ұйымдардың бірінші басшылары және қызметтiң басым түрлерiнде инвестициялық қызметтi жүзеге асыратын және инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiмшарт жасаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының бiрiншi басшылары болып жұмыс iстейтiн;
4) теңіз және өзен кемесінің, әуе, темір-жол және автомобиль көлігі экипажының мүшелері болып табылатын;
5) әртiс, режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, суретшi, репетитор, спортшы мен жаттықтырушы болып жұмыс iстейтiн;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар, орта білімнен кейінгі және жоғары білімді, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында басшы және маман лауазымдарында жұмыс істейтін;
7) Қазақстан Республикасының аэроғарыш қызметі саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттары шеңберінде тартылатын, ғарыштық зымыран кешенін құру және жердегі ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалану жөніндегі мамандар болып табылатын;

8) работающих в национальном управляющем холдинге, в акционерном обществе "Национальный медицинский холдинг" и в медицинских организациях со стопроцентным участием акционерного общества "Национальный медицинский холдинг" в их уставных капиталах на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров (наблюдательного совета) национального управляющего холдинга, акционерного общества "Национальный медицинский холдинг" и медицинских организаций со стопроцентным участием акционерного общества "Национальный медицинский холдинг" в их уставных капиталах;
10) осуществляющих медицинскую и консультативную деятельность в акционерном обществе "Национальный медицинский холдинг" и в медицинских организациях со стопроцентным участием акционерного общества "Национальный медицинский холдинг" в их уставных капиталах;
11) работающих в автономных организациях образования, их организациях, а также в "Назарбаев Фонд" на должностях руководителей и специалистов с высшим образованием;
11-1) работающих в автономном кластерном фонде специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" на должностях руководителей и специалистов с высшим образованием;
12) прикомандированных к автономной организации образования по соглашениям о внедрении и реализации образовательных программ и (или) оказании образовательных услуг;
13) работающих на должностях руководителей и преподавателей с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в высших учебных заведениях, развитие которых предусмотрено документами Системы государственного планирования Республики Казахстан в области индустриально-инновационного развития;
14) осуществляющих педагогическую деятельность в соответствии с международными договорами Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере образования в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования Республики Казахстан, но составляющих не более 25 процентов, а для реализующих международные интегрированные образовательные учебные программы не более 50 процентов от штата организации;
15) из числа профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в установленном законодательством Республики Казахстан порядке присвоен особый статус;
16) работающих в региональном экологическом центре Центральной Азии, осуществляющем свою деятельность на основании Соглашения об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде, "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамында және жарғылық капиталдарына "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамы жүз пайыз қатысатын медициналық ұйымдарда құрылымдық бөлімшелердің басшылары лауазымынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін;
9) ұлттық басқару холдингінің, "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамының және жарғылық капиталдарына "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамы жүз пайыз қатысатын медициналық ұйымдардың директорлар кеңесінің (бақылау кеңесінің) мүшелері ретінде жұмысқа тартылатын;
10) "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамында және жарғылық капиталдарына "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамы жүз пайыз қатысатын медициналық ұйымдарда медициналық және консультативтік қызмет атқаратын;
11) жоғары білімді, дербес білім беру ұйымдарында, олардың ұйымдарында, сондай-ақ "Назарбаев Қорында" басшылар және мамандар лауазымдарында жұмыс істейтін;
11-1) "Инновациялық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағының дербес кластерлік қорында басшы және жоғары бiлiмді мамандар лауазымдарында жұмыс істейтін;
12) білім беру бағдарламаларын енгізу және іске асыру және (немесе) білім беру қызметтерін көрсету туралы келісімдер бойынша дербес білім беру ұйымдарына іссапарға жіберілген;
13) дамуы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің индустриялық-инновациялық даму саласындағы құжаттарында көзделген жоғары оқу орындарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар басшылар және жоғары білімді оқытушылар лауазымдарында жұмыс істейтін;
14) Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының орта, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiм беру ұйымдарында педагогикалық қызметiн жүзеге асыратын, бiрақ ұйым штатының 25 пайызынан аспайтын, ал халықаралық кіріктірілген білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратындар үшін ұйым штатының 50 пайызынан аспайтын;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ерекше мәртебе берiлген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы қатарындағы;
16) өз қызметін Орта Азияның өңірлік экологиялық орталығының жұмыс шарттары туралы келісімнің негізінде жүзеге асыратын Орта Азияның өңірлік экологиялық орталығында жұмыс істейтін;

17) работающих в юридических лицах Республики Казахстан, заключивших в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях инвестиционные контракты на реализацию инвестиционного приоритетного проекта, а также работающих в организациях, привлекаемых указанными юридическими лицами (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (включая изыскательскую и проектную деятельность, инжиниринговые услуги), на срок до истечения одного года после ввода объекта инвестиционной деятельности в эксплуатацию в качестве руководителей и специалистов с высшим образованием, а также квалифицированных рабочих согласно перечню профессий и численности, определяемых в инвестиционных контрактах на реализацию инвестиционного приоритетного проекта.
При привлечении иностранных работников в соответствии с настоящим пунктом работодатель или уполномоченное им лицо представляет информацию в уполномоченный орган по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1065 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.12.2014 № 1283; от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок и условия выдачи разрешений иностранному работнику
на трудоустройство, а также работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы и иностранных работников, переводимых
в рамках внутрикорпоративного перевода
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условия и порядок выдачи и продления разрешений
на привлечение иностранной рабочей силы
6. В целях определения условий и порядка выдачи и продления разрешений устанавливаются следующие категории работников:
1) первая категория – первые руководители и их заместители;
2) вторая категория – руководители структурных подразделений, соответствующие квалификационным требованиям, установленным квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;

17) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны іске асыруға инвестициялық келісімшарттар жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларында жұмыс істейтін, сондай-ақ көрсетілген заңды тұлғалар (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында (іздену және жобалау қызметін, инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда) көрсетілетін қызметтерді орындаушы ретінде инвестициялық қызмет объектісі пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейінгі мерзімге тартатын ұйымдарда басшылар және жоғары білімі бар мамандар ретінде, сондай-ақ инвестициялық басым жобаны іске асыруға арналған инвестициялық келісімшарттарда айқындалатын кәсiптер тізбесіне және санға сәйкес білікті жұмысшылар ретінде жұмыс істейтін адамдарға қолданылмайды.
Осы тармаққа сәйкес шетелдік қызметкерлерді тарту кезінде жұмыс беруші немесе ол уәкілеттік берген адам уәкілетті органға осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақпарат ұсынады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.11.2013 N 1188 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1065 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.12.09 № 1283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға, сондай-ақ жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға және корпоративішілік
ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру тәртібі мен шарттары
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берудің және ұзартудың шарттары мен тәртібі
6. Рұқсат берудің және ұзартудың шарттары мен тәртібін айқындау мақсатында қызметкерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) бірінші санат – бірінші басшылар және олардың орынбасарлары;
2) екінші санат – басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдардың басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамасында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін құрылымдық бөлімшелердің басшылары;

3) третья категория – специалисты, соответствующие квалификационным требованиям, установленным квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;
4) четвертая категория - квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям, установленным Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих.
7. Количество действующих, ранее выданных и выдаваемых разрешений на территории соответствующей административно-территориальной единицы не должно превышать размера распределенной квоты на соответствующий календарный год.
8. Выдача уполномоченным органом разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы осуществляется при соблюдении следующих соотношений:
1) с первого января 2012 года количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее 70 % списочной численности работников относящихся к первой и второй категориям;
2) с первого января 2012 года количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее 90 % списочной численности работников относящихся к третьей и четвертой категориям.
Информация о местном содержании в кадрах работодателем представляется в уполномоченный орган по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Действие настоящего пункта не распространяется на:
1) субъекты малого предпринимательства;
2) государственные учреждения и предприятия;
3) разрешения, выдаваемые в рамках квот по приоритетным проектам и странам исхода, на территорию специальной экономической зоны, а также иностранному работнику на трудоустройство;
4) разрешения, выдаваемые в рамках внутрикорпоративного перевода.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В отношении недропользователей Карачаганакского, Северо-Каспийского и Тенгизского проектов, а также их операторов, подрядных и субподрядных организаций (за исключением организаций, привлекаемых самими субподрядчиками), действие пункта 8 настоящих Правил не применяется до 1 января 2017 года при условии наличия программы по увеличению местного содержания в кадрах и одного из следующих документов, подтверждающих их участие в указанных проектах:

3) үшінші санат – басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдардың басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамасында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар;
4) төртінші санат – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында, жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар.
7. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданылатын, бұрын берілген және берілетін рұқсаттардың саны тиісті күнтізбелік жылға бөлінген квотаның мөлшерінен аспауға тиіс.
8. Уәкілетті органның жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттарды беруі мынадай арақатынас сақталған жағдайда жүзеге асырылады:
1) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы азаматтарының саны бірінші және екінші санатқа жататын қызметкерлердің тізімдік санының 70 %-ынан кем болмауға тиіс;
2) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы азаматтарының саны үшінші және төртінші санатқа жататын қызметкерлердің тізімдік санының 90 %-ынан кем болмауға тиіс.
Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпаратты жұмыс беруші осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға ұсынады.
Осы тармақ мыналарға:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарға;
3) басым жобалар мен шығу елдері бойынша квоталар шегінде, арнайы экономикалық аймақтың аумағында, сондай-ақ шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға;
4) корпоративішілік ауыстыру шеңберінде берілетін рұқсаттарға қолданылмайды.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. Қарашығанақ, Солтүстік Каспий және Теңіз жобаларының жер қойнауын пайдаланушыларына, сондай-ақ олардың операторларына, мердiгерлiк және қосалқы мердiгерлiк ұйымдарына (қосалқы мердiгерлердiң өздерi тартатын ұйымдарды қоспағанда) қатысты, кадрдағы жергілікті қамтуды арттыру бойынша бағдарламасы және олардың көрсетiлген жобаларға қатысуын растайтын мына құжаттардың бiрi:

1) нотариально заверенной выписки (копии) из контракта на недропользование;
2) нотариально заверенной выписки (копии) из договора о совместной деятельности;
3) нотариально заверенной выписки (копии) из договора на оказание услуг.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 25.04.2015 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы работодатель либо уполномоченное им лицо через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде представляет в уполномоченный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с приложением документов согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. В случаях представления в неполном объеме и (или) незаполнения по установленной форме документов, предусмотренных пунктами 10, 16, 34, 36, 49 настоящих Правил, работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня со дня их поступления отказывает в приеме заявления и выдает работодателю письменное обоснование об отказе в приеме документов (с указанием непредставленных и (или) не заполненных по установленной форме документов).
При приеме документов работник уполномоченного органа выдает расписку с указанием перечня принятых документов.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Уполномоченный орган выдает разрешения на привлечение иностранной рабочей силы, в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по труду при отсутствии возможности удовлетворить спрос на рабочую силу за счет внутреннего рынка труда.
13. Поиск соответствующих кандидатур на внутреннем рынке труда осуществляется работодателем путем направления сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в уполномоченный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
Уполномоченным органом осуществляется поиск кандидатур, соответствующих квалификации среди обратившихся в поисках работы и граждан Республики Казахстан, участвовавших в активных мерах содействия занятости.
Уполномоченным органом осуществляется прием заявления работодателя о выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы не ранее, чем через пятнадцать календарных дней и не более чем за шестьдесят календарных дней с даты подачи сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей).
Действие настоящего пункта не распространяется на работодателей, привлекающих иностранную рабочую силу на территорию специальной экономической зоны, а также из числа этнических казахов и бывших соотечественников.
Примечание РЦПИ!

1) жер қойнауын пайдалану келiсiмшартынан нотариалды куәландырылған үзiндi көшiрме (көшiрмесi);
2) бiрлескен қызмет туралы шарттан нотариалды куәландырылған үзiндi көшiрме (көшiрмесi);
3) қызметтер көрсету шартынан нотариалды куәландырылған үзiндi көшiрме (көшiрмесi) болған жағдайда, осы Қағидалардың 8-тармағы 2017 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 294 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсатты алу үшiн жұмыс берушi не ол уәкiлеттiк берген тұлға "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде шетелдiк жұмыс күшiнiң еңбек қызметiн жүзеге асыру орны бойынша уәкiлеттi органға осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес құжаттарды қоса отырып, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес өтiнiш бередi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Осы Қағидалардың 10, 16, 34, 36, 49-тармақтарында көзделген құжаттар толық көлемде берілмеген және (немесе) белгіленген нысан бойынша толтырылмаған жағдайда, уәкілетті органның қызметкері олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады және жұмыс берушіге құжаттарды қабылдаудан бас тартылғаны туралы (берілмеген және (немесе) белгіленген нысан бойынша толтырылмаған құжаттарды көрсете отырып) жазбаша негіздеме береді.
Уәкілетті органның қызметкері құжаттарды қабылдаған кезде қабылданған құжаттардың тізбесін көрсете отырып қолхат береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Жұмыс күшіне деген сұранысты ішкі еңбек нарығы есебінен қанағаттандыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, уәкілетті орган еңбек жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат береді.
13. Ішкі еңбек нарығында тиісті кандидатураларды іздестіруді жұмыс беруші "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша уәкілетті органға жіберу арқылы жүзеге асырады.
Уәкілетті орган біліктілікке сай келетін кандидатураларды жұмыс іздеп келген және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысқан Қазақстан Республикасы азаматтарының арасынан іздестіруді жүзеге асырады.
Уәкілетті орган жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру туралы өтінішін қабылдауды бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер берілген күннен бастап күнтізбелік он бес күн өткен соң және күнтізбелік алпыс күннен асырмай жүзеге асырады.
Осы тармақтың әрекеті шетелдік жұмыс күшін, сондай-ақ этникалық қазақтар және бұрынғы отандастар қатарынан арнайы экономикалық аймақ аумағына тартатын жұмыс берушілерге қолданылмайды.
РҚАО-ның ескертпесі!

Часть пятая пункта 13 действует до 01.01.2021 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173.
Поиск соответствующих кандидатур на внутреннем рынке труда при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется в соответствии с пунктом 61-8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляющее свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства, направляет своих работников в Республику Казахстан по контракту на выполнение работ, оказание услуг, то оформление документов, связанных с получением им разрешения, осуществляет юридическое лицо (в том числе иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство), в пользу которого выполняются работы, оказываются услуги.
15. Особыми условиями при выдаче или продлении разрешений на привлечение иностранной рабочей силы предусматриваются следующие требования:
1) профессиональная подготовка граждан Республики Казахстан по специальностям технического и профессионального образования, востребованным на региональном рынке труда, согласно списку, утвержденному уполномоченным органом;
2) переподготовка граждан Республики Казахстан по специальностям технического и профессионального образования, востребованным на региональном рынке труда, согласно списку, утвержденному уполномоченным органом;
3) повышение квалификации граждан Республики Казахстан;
4) создание дополнительных рабочих мест для граждан Республики Казахстан.
16. При привлечении иностранного работника:
по второй или третьей категории – работодатель выбирает одно или несколько условий, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил;
по четвертой категории – работодатель выбирает одно или несколько условий, предусмотренных подпунктами 1), 4) пункта 15 настоящих Правил.
Особые условия предусматриваются в зависимости от категории привлекаемой иностранной рабочей силы.
Согласование с работодателем особых условий выдачи разрешений осуществляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Количество граждан Республики Казахстан, подлежащих профессиональной подготовке и (или) переподготовке и (или) повышению квалификации и (или) количество создаваемых дополнительных рабочих мест должно соответствовать количеству выдаваемых разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.

13-тармақтың бесінші абзацы 01.01.2021 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 қаулысымен.
Шетелдік қызметкерлерді корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартқан кезде ішкі еңбек нарығында тиісті кандидатураларды іздестіру осы Қағидалардың 61-8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз қызметкерлерін жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасына жіберген жағдайда, олардың рұқсат алуына қатысты құжаттарды ресімдеуді пайдасына жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін заңды тұлға (оның ішінде филиалы, өкілдігі арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлға) жүзеге асырады.
15. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты беру немесе ұзарту кезінде ерекше шарттарда мынадай талаптар көзделген:
1) уәкілетті орган бекіткен тізімге сәйкес өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын кәсіптік даярлау;
2) уәкілетті орган бекіткен тізімге сәйкес өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын қайта даярлау;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының біліктілігін арттыру;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін қосымша жұмыс орындарын құру.
16. Шетелдік қызметкерді:
екінші немесе үшінші санат бойынша тартқан кезде жұмыс беруші осы Қағидалардың 15-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген шарттардың біреуін немесе бірнешеуін таңдайды;
төртінші санат бойынша тартқан кезде жұмыс беруші осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 4) тармақшаларында көзделген шарттардың біреуін немесе бірнешеуін таңдайды.
Ерекше шарттар тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санатына қарай көзделеді.
Жұмыс берушімен рұқсат берудің ерекше шарттарын келісу осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Кәсіптік даярлануға және (немесе) қайта даярлауға және (немесе) біліктілігін арттыруға тиіс Қазақстан Республикасы азаматтарының саны мен (немесе) құрылатын қосымша жұмыс орындарының саны шетелдік жұмыс күшін тартуға берілетін рұқсаттардың санына сәйкес келуге тиіс.

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Выполнение особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, предусмотренных:
подпунктами 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил, должно быть произведено в течение срока действия разрешения;
подпунктом 1) пункта 15 настоящих Правил, должно быть начато в течение срока действия разрешения.
18. Особые условия не предусматриваются при переоформлении разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также при получении или продлении разрешений на привлечение иностранной рабочей силы:
1) из числа иностранных работников:
работающих по профессиям или специальностям, не вошедшим в Государственный классификатор Республики Казахстан 05-2008 "Классификатор профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования";
являющихся этническими казахами или бывшими соотечественниками;
работающих первыми руководителями и их заместителями;
2) из числа работодателей:
реализующих программы увеличения местного содержания в кадрах и имеющих обязательства по найму, подготовке граждан Республики Казахстан и сокращению иностранного персонала;
участвующих в реализации проектов, включенных в перечень Карты индустриализации Казахстана на 2015–2019 годы, включая подрядчиков, выполняющих работы по пуску, наладке и монтажу технологического оборудования;
участвующих в реализации Программы "Производительность 2020", получивших положительное решение по предоставлению государственной поддержки в привлечении высококвалифицированных зарубежных специалистов;
привлекающих иностранную рабочую силу в рамках квоты по приоритетным проектам и странам исхода;
привлекающих иностранную рабочую силу в представительства иностранных юридических лиц;
являющихся государственными учреждениями или государственными предприятиями Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы выдаются сроком:
1) на двенадцать месяцев – для второй и третьей категории, с продлением на срок до двенадцати месяцев, не более двух раз;
2) до двенадцати месяцев – для четвертой категории и сезонных иностранных работников, без права продления.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттардың:
осы Қағидалардың 15-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген ерекше шарттарын орындау рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуге тиіс;
осы Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасында көзделген ерекше шарттарын орындау рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде басталуға тиіс.
18. Мыналарға:
1) шетелдік қызметкерлер қатарындағы:
"Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнiң кәсiптерi мен мамандықтарының жiктеуiшi" 05-2008 Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жiктеуiшiне енгізілмеген кәсіптер немесе мамандықтар бойынша жұмыс істейтін;
этникалық қазақтар немесе бұрынғы отандастар болып табылатын;
бірінші басшылар мен олардың орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдарға;
2) жұмыс берушілер қатарындағы:
кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту бағдарламасын іске асыратын және Қазақстан Республикасы азаматтарын жалдау, даярлау және шетелдік персоналды қысқарту бойынша міндеттемелері бар;
технологиялық жабдықты іске қосу, баптау және монтаждау бойынша жұмыстарды орындайтын мердігерлерді қоса алғанда, 2015 – 2019 жылдарға арналған Қазақстанды индустрияландыру картасының тізбесіне енгізілген жобаларды іске асыруға қатысатын;
"Өнімділік 2020" бағдарламасын іске асыруға қатысатын, жоғары бiлiктi шетелдiк мамандарды тартуға мемлекеттік қолдау көрсету бойынша оң шешім алған;
шетелдік жұмыс күшін басым жобалар және шығу елдері бойынша квота шегінде тартатын;
шетелдік жұмыс күшін шетелдiк заңды тұлғалар өкiлдiктерiне тартатын;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мекемелері немесе мемлекеттік кәсіпорындары болып табылатын жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттарды қайта ресімдеу кезінде, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе ұзарту кезінде ерекше шарттар көзделмейді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар:
1) екінші және үшінші санаттар үшін – он екі ай мерзімге екі реттен асырмай ұзартумен он екі айға;
2) төртінші санат және маусымдық шетелдік қызметкерлер үшін – ұзарту құқығынсыз он екі айға дейінгі мерзімге беріледі.

20. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы по первой категории выдается работодателям, за исключением субъектов малого предпринимательства, на срок до трех лет.
Продление действия разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы по первой категории производится ежегодно на срок двенадцать месяцев.
Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы по первой категории работодателям, являющихся субъектами малого предпринимательства, выдается на срок двенадцать месяцев, с продлением не более двух раз.
21. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках квоты по приоритетному проекту выдается работодателям на срок его реализации.
22. Решение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы принимается уполномоченным органом по рекомендации Комиссии по выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы (далее – Комиссия), создаваемой уполномоченным органом, в течение пятнадцати рабочих дней с даты принятия документов работодателя.
23. В состав Комиссии в обязательном порядке включаются представители органов внутренних дел, органа в области образования и местного органа по инспекции труда.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. На заседании Комиссии могут участвовать представители работодателя. Уполномоченный орган размещает информацию о дате, времени и месте заседания Комиссии на своем официальном интернет-ресурсе не менее, чем за три рабочих дня до даты заседания.
25. Уполномоченный орган через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо письменно уведомляет работодателя о принятом решении о выдаче либо отказе в выдаче, продлении либо отказе в продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в течение трех рабочих дней с даты его принятия.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
26. В случае принятия решения об отказе в выдаче либо отказе в продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы уполномоченный орган указывает его основания в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

20. Шетелдік жұмыс күшін бірінші санат бойынша тартуға арналған рұқсат шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, жұмыс берушілерге үш жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін бірінші санат бойынша тартуға арналған рұқсатты ұзарту жыл сайын он екі ай мерзімге жүргізіледі.
Шетелдік жұмыс күшін бірінші санат бойынша тартуға арналған рұқсат шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын жұмыс берушілерге екі реттен асырмай ұзартумен, он екі ай мерзімге беріледі.
21. Шетелдік жұмыс күшін басым жобалар бойынша квота шегінде тартуға арналған рұқсат оның іске асырылу мерзіміне беріледі.
22. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты беру не оны беруден бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган құратын Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымы бойынша уәкілетті орган жұмыс берушінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
23. Комиссияның құрамына міндетті түрде ішкі істер органдарының, білім беру саласындағы органның және еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның өкілдері енгізіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Комиссияның отырысына жұмыс берушінің өкілдері қатыса алады. Уәкілетті орган отырыс өтетін күннен кемінде үш жұмыс күні бұрын отырыстың өтетін күні, уақыты және орны туралы ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.
25. Уәкiлеттi орган шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру не беруден бас тарту, ұзартудан бас тарту туралы қабылданған шешiм жөнiнде жұмыс берушiге оны қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы немесе жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беруден бас тарту не ұзартудан бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда уәкiлеттi орган осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес оның негiздерiн көрсетедi.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

27. Работодатель после получения уведомления о выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде представляет уполномоченному органу в течение двадцати рабочих дней документы, гарантирующие выезд иностранной рабочей силы из Республики Казахстан, по прекращению действия разрешения (копии договора между банком и работодателем и документа, подтверждающего внесение гарантийных взносов на банковский счет работодателя).
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
28. Уполномоченный орган через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде выдает разрешение работодателю в течение трех рабочих дней с даты получения копий документов, указанных в пункте 27 настоящих Правил.
В случае неявки работодателя по истечении трех рабочих дней за получением разрешения, уполномоченный орган направляет разрешение по адресу регистрации работодателя по почте с получением уведомления о получении почтового отправления.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
29. Выданное уполномоченным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением направления работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории других административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.
При направлении в командировку иностранных работников работодатель письменно уведомляет органы внутренних дел по месту регистрации и месту прибытия иностранных работников на территорию соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Жұмыс берушi шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру туралы хабарламаны алғаннан кейiн уәкiлеттi органға жиырма жұмыс күнi iшiнде рұқсаттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейiн шетелдiк жұмыс күшiнiң Қазақстан Республикасынан кетуiне кепiлдiк беретiн құжаттарды (банк пен жұмыс берушi арасындағы шарттың, жұмыс берушiнiң банк шотына кепiлдiк жарнаның енгiзiлгенiн растайтын құжаттың) "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде ұсынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Уәкiлеттi орган осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетiлген құжаттардың көшiрмесiн алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде жұмыс берушiге рұқсат береді.
Жұмыс берушi үш жұмыс күнi өткен соң рұқсат алуға келмеген жағдайда, уәкiлеттi орган пошталық жөнелтiлiмдi алу туралы хабарламаны ала отырып, рұқсатты жұмыс берушiнiң тiркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жiбередi.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Уәкілетті орган берген рұқсатты басқа жұмыс берушілерге беруге болмайды, жұмыс берушінің рұқсат алған шетелдік қызметкерлерді басқа әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға күнтізбелік бір жыл ішінде жиынтығы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге іссапарға жіберуін қоспағанда, ол тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғана қолданылады.
Шетелдік қызметкерлерді іссапарға жіберген кезде жұмыс беруші шетелдік қызметкерлердің тіркелген жеріндегі және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағына келген жеріндегі ішкі істер органдарын жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

32. Исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Переоформление ранее выданного разрешения на другого иностранного работника допускается в случае неприбытия иностранного работника, на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, к месту работы или расторжения с ним трудового договора до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям, установленным для этой профессии на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения, в порядке, установленном настоящими Правилами.
При этом, работодателем представляются документы, предусмотренные настоящими Правилами. Первоначально выданное разрешение подлежит возврату в уполномоченный орган.
35. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на другого иностранного работника принимается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с даты принятия документов.
36. Для продления срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде направляются в уполномоченный орган не позднее, чем за двадцать рабочих дней до окончания срока действия разрешения, следующие документы:
1) заявление;
2) информация о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
3) информация о местном содержании в кадрах;
4) обоснование продления срока разрешений;
5) исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Уполномоченный орган на основании представленных документов в течение двух рабочих дней с даты принятия документов принимает решение о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или отказе в продлении.
В случае положительного решения уполномоченного органа, разрешение на привлечение иностранной рабочей силы продлевается на двенадцать месяцев, при этом срок действия разрешения начинается в день окончания срока действия ранее выданного разрешения.

32. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат берілген шетелдік қызметкер жұмыс орнына келмеген немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін онымен еңбек шарты бұзылған жағдайда, осы кәсіп үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде басқа шетелдік қызметкерге бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімінің қалған кезеңіне осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа нөмір бере отырып, бұрын алынған рұқсатты қайта ресімдеуге рұқсат етіледі.
Бұл ретте жұмыс беруші осы Қағидаларда көзделген құжаттарды ұсынады. Бастапқыда берілген рұқсат уәкілетті органға қайтарылуға тиіс.
35. Уәкілетті орган бұрын берілген шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты басқа шетелдік қызметкерге қайта ресімдеу туралы шешімді құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
36. Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсаттың мерзiмiн ұзарту үшiн рұқсаттың қолданылу мерзiмiнiң аяқталуына дейін кемiнде жиырма жұмыс күнiнен кешіктірмей "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде уәкiлеттi органға мынадай құжаттар жiберiледi:
1) өтініш;
2) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарының (олар болған жағдайда) орындалуы туралы ақпарат;
3) кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
4) рұқсаттың мерзімін ұзарту негіздемесі;
5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
37. Уәкілетті орган берілген құжаттардың негізінде құжаттар қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган оң шешім қабылдаған жағдайда шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат он екі айға ұзартылады, бұл ретте рұқсаттың қолданылу мерзімі бұрын берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған күні басталады.

Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. Уполномоченный орган направляет работодателю разрешение через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо уведомление о продлении разрешения в бумажном виде в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
В случае неявки работодателя за получением разрешения по истечении трех рабочих дней со дня получения письменного уведомления о продлении разрешения, уполномоченный орган направляет разрешение по адресу регистрации работодателя по почте с получением уведомления о получении почтового отправления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
38. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не выдается и не продлевается в следующих случаях:
1) превышения размера распределенной квоты;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 8 настоящих Правил;
3) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения. В этом случае в течение двенадцати месяцев с даты установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
4) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
5) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником руководителей, специалистов и других служащих.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
39. Уполномоченным органом производится отзыв действующего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в следующих случаях:
1) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. При этом, работодателю не производится выдача разрешения по профессии или специальности, указанной в отозванном разрешении в течение шести месяцев с даты отзыва;

Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37-1. Уәкiлеттi орган шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсаттың мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы жұмыс берушiге рұқсатты не рұқсаттың мерзімін ұзарту туралы хабарламаны қағаз түрінде жібереді.
Жұмыс берушi рұқсатты ұзарту туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күнi өткен соң рұқсат алуға келмеген жағдайда, уәкiлеттi орган пошталық жөнелтiлiмдi алу туралы хабарламаны ала отырып, рұқсатты жұмыс берушiнiң тiркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жiбередi.
Ескерту. Қағидалар 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат:
1) бөлiнген квота мөлшерiнен асқан;
2) жұмыс берушi осы Қағидалардың 8-тармағында белгiленген шарттарды сақтамаған жағдайда;
3) жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін рұқсатсыз тарту фактісі анықталған жағдайда. Мұндай жағдайда осындай факті анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
4) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттары (олар болған жағдайда) орындалмаған жағдайларда;
5) шетелдiк жұмыс күшiнiң бiлiм деңгейi (кәсiптiк даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжiрибесi (стажы) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсiптерiнiң бiрыңғай тарифтiк-бiлiктiлiк анықтамалығы мен Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшiлердiң бiлiктiлiк анықтамалығына сәйкес жұмысшылардың кәсiптерi мен басшылардың, мамандар мен қызметшiлердiң лауазымдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда берiлмейдi және ұзартылмайды.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Уәкілетті орган шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған қолданыстағы рұқсаттарды кері қайтарып алуды:
1) шетелдік қызметкерді рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тартқанда.Бұл ретте жұмыс берушіге кері қайтарылған рұқсатта көрсетілген кәсіп немесе мамандық бойынша рұқсат беру кері қайтару күнінен бастап алты ай бойы жүргізілмейді;

2) несоблюдение работодателем условий, установленных пунктом 8 настоящих Правил;
3) невыполнения работодателем особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии).
40. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) прекращения деятельности физического лица – работодателя, ликвидации юридического лица – работодателя;
4) в случаях, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил;
5) добровольного возврата разрешения работодателем в уполномоченный орган;
6) непредставления работодателем в сроки, установленные пунктом 27 настоящих Правил, документов, гарантирующие выезд иностранной рабочей силы из Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-1. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Условия выдачи разрешений на привлечение иностранной рабочей силы по каждому приоритетному проекту устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в пределах квоты по приоритетному проекту выдаются уполномоченным органом административно-территориальной единицы, на территории которой выполняется приоритетный проект.
Условия и порядок выдачи и продления разрешений
иностранному работнику на трудоустройство

2) жұмыс берушi осы Қағидалардың 8-тармағында белгiленген шарттарды сақтамаған жағдайларда;
3) жұмыс берушi өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (олар болған жағдайда) орындамаған жағдайларда жүргізеді.
40. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат:
1) берілген мерзімі аяқталған;
2) рұқсат кері қайтарылған;
3) жұмыс беруші – жеке тұлға өз қызметін тоқтатқан, жұмыс беруші – заңды тұлға таратылған;
4) осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген;
5) жұмыс беруші рұқсатты уәкілетті органға өз еркімен қайтарған;
6) жұмыс беруші осы Қағидалардың 27-тармағында белгіленген мерзімде шетелдік жұмыс күшінің Қазақстан Республикасынан кетуіне кепілдік беретін құжаттарды ұсынбаған жағдайларда қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Әрбір басым жоба бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат берудің шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Басым жоба бойынша квота шегінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттарды аумағында басым жоба орындалатын әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органы береді.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға рұқсат берудің және ұзартудың шарттары мен тәртібі

47. Иностранным работникам, которые входят в перечень лиц, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан, уполномоченный орган выдает или продлевает разрешение на трудоустройство в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по труду, на срок до трех лет.
48. Разрешение иностранному работнику на трудоустройство действует на территории одной административно-территориальной единицы.
49. Для получения или продления разрешения на трудоустройство иностранный работник либо уполномоченное им лицо представляет в уполномоченный орган по месту осуществления трудовой деятельности заявление согласно приложению 10 к настоящим Правилам с приложением документов согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При выдаче или продлении уполномоченным органом разрешения иностранному работнику на трудоустройство особые условия не предусмотрены.
51. Решение о выдаче или продлении либо отказе в выдаче или продлении разрешения иностранному работнику на трудоустройство принимается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с даты принятия документов.
52. Уполномоченный орган письменно уведомляет иностранного работника о принятом решении в течение трех рабочих дней с даты его принятия.
53. Иностранный работник после получения уведомления представляет уполномоченному органу в течение двадцати рабочих дней документы, гарантирующие его выезд из Республики Казахстан по истечении срока действия разрешения (копии договора между банком и работником и документа, подтверждающего внесение гарантийных взносов на банковский счет иностранного работника).
54. Уполномоченный орган выдает иностранному работнику разрешение на трудоустройство в течение трех рабочих дней с даты получения копий документов, указанных в пункте 53 настоящих Правил.
В случае неявки иностранного работника в течение трех рабочих дней за получением разрешения на трудоустройство уполномоченный орган направляет разрешение на трудоустройство по адресу регистрации иностранного работника по почте с уведомлением о получении почтового отправления.
55. В случае изменения работодателя в течение срока действия разрешения на трудоустройство иностранный работник должен письменно уведомить об этом уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней с даты заключения нового трудового договора.
56. Разрешение иностранному работнику на трудоустройство не выдается в следующих случаях:

47. Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған адамдардың тізбесіне кіретін шетелдік қызметкерлерге уәкілетті орган еңбек жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты үш жылға дейінгі мерзімге береді немесе ұзартады.
48. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға берілетін рұқсат бір әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданылады.
49. Шетелдік қызметкер не ол уәкілеттік берген адам жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты алу немесе ұзарту үшін еңбек қызметін жүзеге асыратын жеріндегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес өтініш береді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Уәкілетті орган шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты берген немесе ұзартқан кезде ерекше шарттар көзделмейді.
51. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты беру немесе ұзарту не беруден немесе ұзартудан бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
52. Уәкілетті орган шетелдік қызметкерге қабылданған шешім туралы ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды.
53. Шетелдік қызметкер хабарлама алғаннан кейін жиырма жұмыс күні ішінде уәкілетті органға рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оның Қазақстан Республикасынан кетуіне кепілдік беретін құжаттарды (банк пен қызметкердің арасындағы шарттың, қызметкердің банк шотына кепілдік жарнаның енгізілгенін растайтын құжаттың көшірмесін) ұсынады.
54. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 53-тармағында көрсетілген құжаттардың көшірмесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты береді.
Шетелдік қызметкер үш жұмыс күні ішінде жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты алуға келмеген жағдайда, уәкілетті орган жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты пошталық жөнелтілімді алу туралы хабарламаны ала отырып, шетелдік қызметкердің тіркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жібереді.
55. Шетелдік қызметкер жұмысқа орналасуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде жұмыс берушісін өзгерткен жағдайда, ол жаңа еңбек шартын жасау күнінен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органға жазбаша хабарлауға тиіс.
56. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсат:

1) отсутствия заявленной профессии или специальности в перечне профессий (специальностей) для самостоятельного трудоустройства иностранных работников в Республике Казахстан;
2) превышения размера распределенной квоты;
3) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранного работника квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником руководителей, специалистов и других служащих.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Разрешение иностранному работнику на трудоустройство прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) добровольного возврата разрешения иностранным работником в уполномоченный орган;
4) непредставления иностранным работником в сроки, установленные пунктом 53 настоящих Правил, документов, гарантирующие его выезд из Республики Казахстан.
58. Продление действия разрешения иностранному работнику на трудоустройство производится до двух раз на общий срок, не превышающий пяти лет.
59. Продление срока действия разрешения иностранному работнику на трудоустройство не осуществляется в случае превышения размера распределенной квоты, а также в случае изменения работодателя без уведомления уполномоченного органа в соответствии с пунктом 55 настоящих Правил.
60. При выявлении случая осуществления трудовой деятельности иностранным работником по профессии или специальности, не соответствующей указанной в разрешении на трудоустройство, а также изменения работодателя без уведомления уполномоченного органа в соответствии с пунктом 55 настоящих Правил, уполномоченным органом производится отзыв разрешения на трудоустройство с письменным уведомлением иностранного работника за десять рабочих дней.
При этом разрешение на трудоустройство иностранному работнику не выдается в течение двенадцати месяцев с даты отзыва.
61. Внесение гарантийного взноса осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом по труду.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Условия и порядок выдачи и продления разрешений на привлечение
иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода
Сноска. Постановление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) мәлімдеген кәсібі немесе мамандығы шетелдік қызметкерлердің Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған кәсіптердің (мамандықтардың) тізбесінде болмаған;
2) бөлінген квотаның мөлшерінен асқан жағдайларда берілмейді;
3) шетелдік қызметкердің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы мен Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілердің біліктілік анықтамалығына сәйкес жұмысшылардың кәсіптеріне және басшылардың, мамандар мен қызметшілердің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда берілмейді.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсат:
1) берілген мерзімі аяқталған;
2) рұқсат кері қайтарылған;
3) шетелдік қызметкер рұқсатты уәкілетті органға өз еркімен қайтарған;
4) шетелдік қызметкер осы Қағидалардың 53-тармағында белгіленген мерзімде онын кетуіне кепілдік беретін құжаттарды ұсынбаған жағдайларда қолданылуын тоқтатады.
58. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсаттың қолданысын ұзарту жалпы мерзімі бес жылдан аспайтын мерзімге екі ретке дейін жүргізіледі.
59. Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты ұзарту бөлінген квотаның мөлшерінен асқан жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 55-тармағына сәйкес уәкілетті органға хабарламай жұмыс берушісін өзгерткен жағдайда жүзеге асырылмайды.
60. Шетелдік қызметкердің еңбек қызметін жұмысқа орналасуға арналған рұқсатта көрсетілгенге сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша жүзеге асыру, сондай-ақ осы Қағидалардың 55-тармағына сәйкес уәкілетті органға хабарламай жұмыс берушісін өзгерту жағдайы анықталған кезде уәкілетті орган шетелдік қызметкерге он жұмыс күні бұрын жазбаша хабарлай отырып, жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты кері қайтаруды жүргізеді.
Бұл ретте шетелдік қызметкерге кері қайтару күнінен бастап он екі ай бойы жұмысқа орналасуға арналған рұқсат берілмейді.
61. Кепілдік жарнаны енгізу еңбек жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік
қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру және оларды ұзарту
шарттары мен тәртібі
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

61-1. Привлечение иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, осуществляется в секторах экономики согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
61-2. Для получения разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодатель через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде представляет в уполномоченный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, с приложением документов согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
61-3. Привлечение иностранной рабочей силы аффилиированным лицом иностранного юридического лица осуществляется на условиях и в порядке, установленных для выдачи и продления разрешений на привлечение иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода.
61-4. В целях определения условий привлечения иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода устанавливаются следующие категории работников:
1) руководители – это лица, занимающие высшие должности в пределах юридического лица, осуществляющего внутрикорпоративный перевод, которые:
непосредственно осуществляют управление организацией;
определяют цели и политику организации;
обладают широкими полномочиями в принятии решений;
получают только общие указания от совета директоров или акционеров организации;
не выполняют задачи, связанные с непосредственным оказанием услуг организации;
2) менеджеры – это лица, занимающие высшие должности в пределах юридического лица, осуществляющего внутрикорпоративный перевод, которые обладают высоким уровнем профессиональной квалификации и имеют опыт работы на позиции менеджера в соответствующей отрасли и:
управляют организацией, департаментом или управлением организации;
руководят и контролируют работу других руководящих профессиональных или административных работников;
имеют право нанимать и увольнять, рекомендовать наем, увольнение или прочие действия персонала;
получают только общие указания или руководство от вышестоящих руководителей, совета директоров или акционеров организации.
В данную категорию не включаются работники, которые непосредственно осуществляют необходимые функции для оказания услуг;
3) специалисты – это лица, занимающие высшие должности в пределах юридического лица, осуществляющего внутрикорпоративный перевод, которые обладают высоким уровнем специальных и (или) уникальных знаний и навыков, значительным опытом работы в определенной отрасли или науке, необходимыми для оказания услуг по профилю организации, использования научно-исследовательского оборудования, прогрессивных технологий и техники, методов их управления. При оценке таких знаний и навыков необходимо учитывать не только наличие профессиональных знаний по профилю организации, но также и высокий уровень квалификации, соответствующей видам работ или деятельности организации, требующий специальных технических знаний, в том числе членство в соответствующих аккредитованных профессиональных ассоциациях.

61-1. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тарту осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес экономика секторларында жүзеге асырылады.
61-2. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсат алу үшін жұмыс беруші "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметі жүзеге асырылатын жердегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
61-3. Шетелдік заңды тұлғаның үлестес тұлғасының шетелдік жұмыс күшін тартуы корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру және оларды ұзарту үшін белгіленген шарттарда және тәртіппен жүзеге асырылады.
61-4. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тарту шарттарын айқындау мақсатында қызметкерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) басшылар – корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыратын заңды тұлға шегінде жоғары лауазымдарды атқаратын:
ұйымды тікелей басқаруды жүзеге асыратын;
ұйымның мақсаттары мен саясатын айқындайтын;
шешімдер қабылдауға кең өкілеттіктері бар;
директорлар кеңесінен немесе ұйым акционерлерінен тек жалпы нұсқаулар алатын;
ұйымға тікелей қызметтер көрсетумен байланысты міндеттерді орындамайтын адамдар;
2) менеджерлер – корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыратын заңды тұлға шегінде жоғары лауазымдарды атқаратын, кәсіптік біліктілік деңгейі жоғары және тиісті салада менеджер позициясындағы жұмыс тәжірибесі бар адамдар және олар:
ұйымды, ұйымның департаментін немесе басқармасын басқарады;
басқа басшы кәсіптік немесе әкімшілік қызметкерлердің жұмысына басшылық етеді және бақылайды;
персоналды жұмысқа алуға және жұмыстан босатуға, жұмысқа алуға, жұмыстан босатуға ұсыныс жасауға және басқа да іс-қимыл жасауға құқығы бар;
жоғары тұрған басшылардан, директорлар кеңесінен немесе ұйым акционерлерінен тек жалпы нұсқаулықтар немесе нұсқау алады.
Қызметтер көрсету үшін қажетті функцияларды тікелей жүзеге асыратын қызметкерлер аталған санатқа қосылмайды;
3) мамандар – корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыратын заңды тұлға шегінде жоғары лауазымдарды атқаратын, жоғары деңгейдегі арнайы және (немесе) бірегей білімі мен дағдылары, белгілі бір салада немесе ғылымда ұйымның бейіні бойынша қызметтер көрсету, ғылыми-зерттеу жабдығын, озыңқы технологиялар мен техниканы, оларды басқару әдістерін қолдану үшін қажетті айтарлықтай жұмыс тәжірибесі бар адамдар. Осындай білім мен дағдыларды бағалау кезінде ұйымның бейіні бойынша кәсіптік білімінің болуын ғана емес, сондай-ақ жұмыс түрлеріне немесе ұйымның қызметіне сәйкес келетін, арнайы техникалық білімдерді талап ететін жоғары деңгейдегі біліктілігін, оның ішінде тиісті аккредиттелген кәсіптік қауымдастықтардағы мүшелігін ескерген жөн.

61-5. Разрешение на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода выдается при условии наличия у руководителя, менеджера и специалиста не менее одного года опыта работы в юридическом лице, учрежденном на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в рамках которой осуществляется внутрикорпоративный перевод, и соответствия иностранных работников квалификационным требованиям в соответствии с применяемыми в Республике Казахстан квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".
Должности руководителей и менеджеров, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, должны соответствовать требованиям к квалификации, установленным для должностей руководителей согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также Государственному классификатору Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".
Должности специалистов, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, должны соответствовать требованиям к квалификации, установленным для должностей служащих (специалистов) согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, а также Государственному классификатору Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".
61-6. При привлечении иностранного работника на должности руководителей требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
61-7. Внутрикорпоративный перевод менеджеров и специалистов осуществляется с учетом соблюдения процентного отношения численности иностранных работников к количеству казахстанских кадров, определяемому уполномоченным органом по труду.
Примечание РЦПИ!
Пункт 61-8 действует до 01.01.2021 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173.
61-8. Поиск соответствующих кандидатур на должности менеджера и специалиста на внутреннем рынке труда осуществляется работодателем путем направления сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в уполномоченный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" не менее чем за пятнадцать календарных дней и не более чем за шестьдесят календарных дней до подачи в уполномоченный орган заявления о выдаче либо продлении разрешения.
Действие настоящего пункта не распространяется при привлечении иностранного работника на категорию руководителя, переводимого в рамках внутрикорпоративного перевода, а также продлении ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.

61-5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тартуға арналған рұқсат басшыда, менеджерде және маманда Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін, шеңберінде корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлғада кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы және шетелдік қызметкерлердің Қазақстан Республикасында қолданылатын Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес біліктілік талаптарына сәйкес келуі шартымен беріледі.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын басшылар мен менеджерлердің лауазымдары Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес басшылар лауазымдары үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын мамандардың лауазымдары Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес мамандар лауазымдары үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.
61-6. Шетелдік қызметкерді басшылар лауазымдарына тартқан кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының санына қатынасын сақтау жөніндегі талаптар қолданылмайды.
61-7. Менеджерлер мен мамандарды корпоративішілік ауыстыру еңбек жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын шетелдік қызметкерлер санының қазақстандық кадрлар санына пайыздық қатынасының сақталуы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
РҚАО-ның ескертпесі!
61-8-тармақ 01.01.2021 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 қаулысымен.
61-8. Ішкі еңбек нарығында менеджер және маман лауазымдарына тиісті кандидатураларды іздестіруді жұмыс беруші "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді рұқсат беру не оны ұзарту туралы өтініш берілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын және күнтізбелік алпыс күннен асырмай шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметі жүзеге асырылатын жердегі уәкілетті органға жіберу арқылы жүзеге асырады.
Осы тармақ шетелдік қызметкерді басшы санатына тартқан кезде, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған бұрын берілген рұқсатты ұзартқан кезде қолданылмайды.

61-9. Уполномоченным органом при выдаче разрешений на работодателя по согласованию с ним возлагаются следующие особые условия:
1) профессиональная подготовка граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
2) переподготовка граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
3) повышение квалификации граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
4) создание дополнительных рабочих мест для граждан Республики Казахстан, соответствующих должностям, на которые привлекается иностранная рабочая сила.
61-10. При внутрикорпоративном переводе:
1) менеджера – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 61-9 настоящих Правил;
2) специалиста – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных подпунктами 1) и 4) пункта 61-9 настоящих Правил.
Количество граждан Республики Казахстан, подлежащих профессиональной подготовке и (или) переподготовке, и (или) повышению квалификации, создаваемых дополнительных рабочих мест должно соответствовать количеству выдаваемых разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
61-11. Выполнение особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, предусмотренных:
1) подпунктами 2), 3), 4) пункта 61-9 настоящих Правил, производится в течение срока действия разрешения;
2) подпунктом 1) пункта 61-9 настоящих Правил, начинается в течение срока действия разрешения.
61-12. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода выдаются на срок перевода, указанный в трудовом договоре, но не более трех лет с правом продления не более одного раза на двенадцать месяцев.
61-13. В случаях представления в неполном объеме и (или) незаполнения по установленной форме документов, предусмотренных в приложениях 13 и 14 к настоящим Правилам, работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня со дня их поступления отказывает в приеме заявления и выдает работодателю письменное обоснование об отказе в приеме документов (с указанием непредставленных и (или) незаполненных по установленной форме документов).
При приеме документов работник уполномоченного органа выдает расписку с указанием перечня принятых документов.
61-14. Решение о выдаче либо отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы принимается уполномоченным органом по рекомендации Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктами 22, 23, 24 и 25 настоящих Правил.

61-9. Уәкілетті орган рұқсаттарды берген кезде жұмыс берушімен келісу бойынша оған мынадай ерекше шарттарды жүктейді:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын тартылатын шетелдік қызметкердің мамандығы бойынша кәсіптік даярлау;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарын тартылатын шетелдік қызметкердің мамандығы бойынша қайта даярлау;
3) тартылатын шетелдік қызметкердің мамандығы бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының біліктілігін арттыру;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін шетелдік жұмыс күші тартылатын лауазымдарға сәйкес келетін қосымша жұмыс орындарын құру.
61-10. Мыналарды корпоративішілік ауыстыру кезінде:
1) менеджерді – жұмыс беруші осы Қағидалардың 61-9-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттардың бірін таңдайды;
2) маманды – жұмыс беруші осы Қағидалардың 61-9-тармағының 1) және 4) тармақшаларында көзделген шарттардың бірін таңдайды.
Кәсіптік даярлануға және (немесе) қайта даярлауға және (немесе) біліктілігін арттыруға тиіс Қазақстан Республикасы азаматтарының саны және (немесе) құрылатын қосымша жұмыс орындарының саны шетелдік жұмыс күшін тартуға берілетін рұқсаттардың санына сәйкес келуге тиіс.
61-11. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттардың:
1) осы Қағидалардың 61-9-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген ерекше шарттарын орындау рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде жүргізіледі;
2) осы Қағидалардың 61-9-тармағының 1) тармақшасында көзделген ерекше шарттарды орындау рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде басталады.
61-12. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар еңбек шартында көрсетілген ауыстыру мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, кемінде бір рет он екі айға ұзарту құқығымен беріледі.
61-13. Құжаттар толық көлемде берілмеген және (немесе) осы Қағидаларға 13 және 14-қосымшаларда көзделген белгіленген нысан бойынша толтырылмаған жағдайда, уәкілетті органның қызметкері олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады және жұмыс берушіге құжаттарды қабылдаудан бас тартылғаны туралы (берілмеген және (немесе) белгіленген нысан бойынша толтырылмаған құжаттарды көрсете отырып) жазбаша негіздеме береді.
Құжаттарды қабылдаған кезде уәкілетті органның қызметкері қабылданған құжаттардың тізбесін көрсете отырып қолхат береді.
61-14. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді осы Қағидалардың 22, 23, 24 және 25-тармақтарына сәйкес құрылатын Комиссияның ұсынымы бойынша уәкілетті орган шығарады.

61-15. При решении уполномоченным органом о выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода уполномоченный орган выдает разрешение через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо направляет его по адресу регистрации работодателя по почте с получением уведомления о доставке почтового отправления в случае неявки работодателя по истечении трех рабочих дней за получением разрешения со дня его письменного уведомления о выдаче разрешения.
При принятии решения уполномоченным органом об отказе в выдаче разрешения уполномоченный орган направляет уведомление с указанием оснований в соответствии с пунктом 61-17 настоящих Правил через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо по адресу регистрации работодателя по почте с получением уведомления о доставке почтового отправления.
61-16. При привлечении иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода документы, гарантирующие выезд иностранной рабочей силы из Республики Казахстан, в уполномоченный орган не представляются.
61-17. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода не выдается или не продлевается в случаях:
1) несоблюдения работодателем процентного соотношения численности иностранных работников к количеству казахстанских кадров, определяемого уполномоченным органом по труду;
Примечание РЦПИ!
Подпункт 2) действует до 01.01.2021 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173.
2) наличия соответствующих предложений на внутреннем рынке труда;
3) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения (в этом случае в течение двенадцати месяцев с даты установления подобного факта не выдаются новые разрешения);
4) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
5) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы требованиям, предусмотренным пунктом 61-5 настоящих Правил;
6) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности, указанной в разрешении. При этом работодателю не производится выдача разрешения по профессии или специальности, указанной в разрешении, в течение шести месяцев с даты выявления такого факта.
61-18. Выданное уполномоченным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением направления работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории других административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяноста календарных дней в течение одного календарного года.
При направлении в командировку иностранных работников работодатель письменно уведомляет органы внутренних дел по месту регистрации и месту прибытия иностранных работников на территорию соответствующей административно-территориальной единицы.

61-15. Уәкілетті орган корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру туралы шешім шығарған кезде уәкілетті орган рұқсатты "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы береді не рұқсат беру туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні өткен соң жұмыс берушi рұқсатты алуға келмеген жағдайда пошталық жөнелтiлiмдi алу туралы хабарлама ала отырып, рұқсатты жұмыс берушiнiң тiркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жiбередi.
Уәкілетті орган рұқсат беруден бас тарту туралы шешім шығарған кезде уәкілетті орган осы Қағидалардың 61-17-тармағына сәйкес негіздемелерді көрсете отырып, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы хабарлама жібереді не пошталық жөнелтiлiмдi алу туралы хабарлама ала отырып, хабарламаны жұмыс берушiнiң тiркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жiбередi.
61-16. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартқан кезде шетелдiк жұмыс күшiнiң Қазақстан Республикасынан кетуiне кепiлдiк беретiн құжаттар уәкілетті органға берілмейді.
61-17. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат мынадай:
1) жұмыс беруші еңбек жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын шетелдік қызметкерлер санының қазақстандық кадрлар санына пайыздық қатынасын сақтамаған;
РҚАО-ның ескертпесі!
2) тармақша 01.01.2021 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 қаулысымен.
2) ішкі еңбек нарығында тиісті ұсыныстар болған;
3) жұмыс берушінің шетелдік қызметкерлерді рұқсатсыз тарту фактісі анықталған. Мұндай жағдайда осындай факті анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
4) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі басталған ерекше шарттары (бар болса) орындалмаған;
5) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) осы Қағидалардың 61-5-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген;
6) шетелдік қызметкерді рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тартқан жағдайларда берілмейді немесе ұзартылмайды. Бұл ретте осындай факті анықталған күннен бастап алты ай ішінде жұмыс берушіге рұқсатта көрсетілген кәсіп немесе мамандық бойынша рұқсат беру жүргізілмейді.
61-18. Уәкілетті орган берген рұқсатты басқа жұмыс берушілерге беруге болмайды, ол жұмыс берушінің рұқсат алған шетелдік қызметкерлерді басқа әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында орналасқан кәсіпорындарға, ұйымдарға күнтізбелік бір жыл ішінде жиынтығы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге іссапарға жіберуін қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғана қолданылады.
Шетелдік қызметкерлерді іссапарға жіберген кезде жұмыс беруші шетелдік қызметкерлердің тіркелген жердегі және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағына келген жердегі ішкі істер органдарын жазбаша түрде хабардар етеді.

61-19. Переоформление ранее выданного разрешения на другого иностранного работника допускается в случаях неприбытия иностранного работника, на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, к месту работы или расторжения с ним трудового договора до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям, установленным для этой профессии и подтвержденным документами, предусмотренными пунктом 4 приложения 14 к настоящим Правилам.
Переоформленное разрешение выдается на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения.
61-20. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на другого иностранного работника принимается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней с даты принятия документов.
61-21. Решение о продлении разрешения осуществляется уполномоченным органом.
61-22. Работодатель через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо в бумажном виде направляет в уполномоченный орган не позднее, чем за двадцать рабочих дней до окончания срока действия разрешения:
1) заявление по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) нотариально заверенный перевод (на государственном и русском языках) трудового договора, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан;
3) информацию о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
4) информацию о местном содержании в кадрах по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
5) обоснование продления срока разрешений.
61-23. Уполномоченный орган на основании представленных документов в течение двух рабочих дней с даты принятия документов принимает решение о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или отказе в продлении.
В случае положительного решения уполномоченного органа разрешение на привлечение иностранной рабочей силы продлевается на двенадцать месяцев, при этом срок действия разрешения начинается в день окончания срока действия ранее выданного разрешения.
В случае принятия решения об отказе в продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы уполномоченный орган указывает его основания в соответствии с пунктом 61-17 настоящих Правил.

61-19. Осы Қағидаларға 14-қосымшаның 4-тармағында көзделген құжаттармен расталған шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген шетелдік қызметкер жұмыс орнына келмеген немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін онымен еңбек шарты бұзылған жағдайда, ол осы кәсіп үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде бұрын берілген рұқсатты жаңа нөмір бере отырып, басқа шетелдік қызметкерге қайта ресімдеуге жол беріледі.
Қайта ресімделген рұқсат бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қалған мерзімге беріледі.
61-20. Уәкілетті орган бұрын берілген шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты басқа шетелдік қызметкерге қайта ресімдеу туралы шешімді құжаттар қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
61-21. Рұқсатты ұзарту туралы шешімді уәкілетті орган жүзеге асырады.
61-22. Жұмыс беруші рұқсаттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейін жиырма жұмыс күні бұрын "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы не қағаз түрінде уәкiлеттi органға мыналарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше мемлекеттің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін заңды тұлғамен) жасалған еңбек шартының нотариат куәландырған аудармасы (мемлекеттік және орыс тілдерінде);
3) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі басталған ерекше шарттарының (бар болса) орындалуы туралы ақпарат;
4) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
5) рұқсаттардың мерзімін ұзарту негіздемесі.
61-23. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде құжаттар қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың мерзімін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган оң шешім қабылдаған жағдайда, шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат он екі айға ұзартылады, бұл ретте рұқсаттың қолданылу мерзімі бұрын берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған күні басталады.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган осы Қағидалардың 61-17-тармағына сәйкес оның негіздемелерін көрсетеді.

61-24. Уполномоченный орган направляет работодателю разрешение через информационную систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" либо уведомление о продлении разрешения в бумажном виде в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
В случае неявки работодателя за получением разрешения по истечении трех рабочих дней со дня получения письменного уведомления о продлении разрешения уполномоченный орган направляет разрешение по адресу регистрации работодателя по почте с получением уведомления о получении почтового отправления.
61-25. Уполномоченным органом производится отзыв действующего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы, выданного в рамках внутрикорпоративного перевода в случаях:
1) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующим профессии или специальности, указанным в разрешении;
2) несоблюдения работодателем процентного отношения численности иностранных работников к количеству казахстанских кадров, определяемому уполномоченным органом по труду (в этом случае в течение двенадцати месяцев с даты установления подобного факта новые разрешения не выдаются);
3) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии).
3. Заключительные положения
62. При несогласии с решением уполномоченного органа работодатель или иностранный работник может обжаловать его в судебном порядке.
63. Уполномоченным органом по труду на своем официальном интернет-ресурсе размещается перечень юридических и физических лиц, допустивших нарушения настоящих Правил.
Уполномоченные органы ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют перечень указанных юридических и физических лиц в уполномоченный орган по труду для размещения на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В случаях утраты или повреждения подлинника разрешения, восстановление разрешения производится путем выдачи уполномоченным органом дубликата.
Утерянные, поврежденные бланки разрешений считаются недействительными с даты подачи работодателем или иностранным работником в уполномоченный орган заявления о выдаче дубликата разрешения с указанием обстоятельств, повлекших утрату, повреждение разрешения.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты подачи заявления производит выдачу дубликата соответствующего разрешения с присвоением нового номера и проставлением отметки "Дубликат".

61-24. Уәкiлеттi орган шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсаттың мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы жұмыс берушiге рұқсатты не рұқсаттың мерзімін ұзарту туралы хабарламаны қағаз түрінде жібереді.
Жұмыс берушi рұқсатты ұзарту туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күнi өткен соң рұқсатты алуға келмеген жағдайда, уәкiлеттi орган пошталық жөнелтiлiмдi алу туралы хабарламаны ала отырып, рұқсатты жұмыс берушiнiң тiркелген мекенжайы бойынша пошта арқылы жiбередi.
61-25. Уәкілетті орган мынадай:
1) шетелдік қызметкер рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тартылған;
2) жұмыс беруші еңбек жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын шетелдік қызметкерлер санының қазақстандық кадрлар санына пайыздық қатынасын сақтамаған. Мұндай жағдайда осындай факті анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді.
3) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі басталған ерекше шарттары (бар болса) орындалмаған жағдайларда корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған қолданыстағы рұқсатты кері қайтарып алуды жүргізеді.
3. Қорытынды ережелер
62. Уәкілетті органның шешімімен келіспеген жағдайда жұмыс беруші немесе шетелдік қызметкер оған сот тәртібімен шағымдана алады.
63. Еңбек жөніндегі уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсында осы Қағидаларды бұзуға жол берген заңды және жеке тұлғалардың тізбесін орналастырады.
Уәкілетті органдар тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей еңбек жөніндегі уәкілетті органға көрсетілген заңды және жеке тұлғалардың тізбесін мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастыру үшін жібереді.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Рұқсаттың түпнұсқасы жоғалған немесе бүлінген жағдайларда рұқсатты қалпына келтiру уәкілетті органның телнұсқа беруі арқылы жүргізіледі.
Рұқсаттардың жоғалған, бүлінген бланкілері жұмыс беруші немесе шетелдік қызметкер жоғалуына, бүлiнуiне себеп болған жағдайларды көрсете отырып, уәкілетті органға телнұсқасын беру туралы өтініш берген күннен бастап жарамсыз болып есептеледі.
Уәкілетті орган өтініш берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жаңа нөмір бере отырып және "Телнұсқа" деген жазу жаза отырып, тиісті рұқсаттың телнұсқасын беруді жүргізеді.

65. Переоформление ранее выданного разрешения на трудоустройство и привлечение иностранной рабочей силы допускается в случае изменения фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника.
Иностранный работник или работодатель в течение десяти календарных дней с даты изменения фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника, подает заявление в уполномоченный орган о переоформлении разрешения, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты подачи заявления переоформляет разрешение с присвоением нового номера.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Переоформление ранее выданного разрешения допускается в случае реорганизации работодателя - юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
Работодатель в течение десяти календарных дней с даты реорганизации подает заявление в уполномоченный орган о переоформлении разрешения, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.
Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с даты подачи заявления переоформляет разрешение с присвоением нового номера.
67. Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или у которых работают иностранные работники, получившие разрешение на трудоустройство:
1) предоставляют ведомственную статистическую отчетность в уполномоченный орган в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

65. Шетелдік қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда, бұрын берілген жұмысқа орналасуға және шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты қайта ресімдеуге рұқсат етіледі.
Шетелдік қызметкер немесе жұмыс беруші шетелдік қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, рұқсатты қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жаңа нөмір бере отырып, рұқсатты қайта ресімдейді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Жұмыс беруші – Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну немесе қайта құрылу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелері өзгерген жағдайда, бұрын берілген рұқсатты қайта ресімдеуге рұқсат етіледі.
Жұмыс беруші қайта ұйымдастырылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесін қоса отырып, рұқсатты қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Уәкілетті орган өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жаңа нөмір бере отырып, рұқсатты қайта ресімдейді.
67. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар алған жұмыс берушілер немесе жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты алған шетелдік қызметкерлер жұмыс iстейтiн жұмыс берушілер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде уәкілетті органға ведомстволық статистикалық есептілікті ұсынады;

2) в трудовые договора, заключаемые с иностранными работниками, включают условия, направленные на соблюдение миграционного и трудового законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Уполномоченный орган ежемесячно представляет в уполномоченный орган по труду отчет по привлечению иностранной рабочей силы и трудоустройству иностранных работников по форме, устанавливаемой уполномоченным органом по труду.
Приложение 1
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Перечень
профессий (специальностей) для самостоятельного
трудоустройства иностранных работников в Республике
Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование профессий (специальностей)
1
2
1.
Антрополог
1-1.
Администратор баз данных (информационных)
2.
Архитектор системный
3.
Астроном
4.
Балерина
5.
Драматический, лирико-драматический сопрано
6.
Драматический, лирико-драматический тенор
7.
Инженер аудио-видеомонтажа
8.
Инженер по разработке кинопленок
9.
Инженер по системам управления морским оборудованием
10.
Инженер по строительству морских трубопроводов
11.
Инженер-контролер по техническому обслуживанию, ремонту и диагностике авиационной техники
12.
Климатолог
13.
Музеевед
14.
Программист-изготовитель (Computer Science), (Software Design Engineer)
15.
Преподаватели высших учебных заведений с ученой степенью
16.
Радиоастроном
17.
Специалист в сфере информационных технологий и электроники
18.
Специалист в сфере электротехники и электронной инженерии
19.
Специалист по анимации и компьютерной графике
20.
Специалисты по баллистическому обеспечению космических аппаратов
21.
Специалисты по бортовым системам космических аппаратов
22.
Специалист по безопасности полетов
23.
Специалист по изготовлению бутафории
24.
Специалист по компьютерным специальным эффектам
25.
Специалист по контролю за авиационными нормативами и публикациями

2) шетелдік қызметкерлермен жасалатын еңбек шарттарында Қазақстан Республикасының көші-қон және еңбек заңнамасын сақтауға бағытталған талаптарды енгізеді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Уәкілетті орган еңбек жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін нысан бойынша шетелдік жұмыс күшін тарту және шетелдік қызметкерлерді жұмысқа орналастыру бойынша есепті еңбек жөніндегі уәкілетті органға ай сайын ұсынады.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында шетелдік қызметкерлердің өз бетінше жұмысқа орналасуына арналған кәсіптердің (мамандықтардың) тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Кәсіптердің (мамандықтардың) атауы
1
2
1.
Антрополог
1-1.
Деректер қорының (ақпараттық) әкімшісі
2.
Жүйелік сәулетші
3.
Астроном
4.
Балерина
5.
Драмалық, лирикалық-драмалық сопрано
6.
Драмалық, лирикалық-драмалық тенор
7.
Аудио-бейнемонтаж инженері
8.
Кинотаспаны дайындаушы инженер
9.
Теңіз жабдықтарын жүйелік басқару жөніндегі инженер
10.
Теңіз құбырларын салу жөніндегі инженер
11.
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және диагностикалау бойынша бақылаушы-инженер
12.
Климатолог
13.
Мұражайтанушы
14.
Жасаушы бағдарламашы (Computer Science), (Software Design Engineer)
15.
Жоғарғы оқу орындарының ғылыми дәрежесі бар оқытушылары
16.
Радиоастроном
17.
Ақпараттық технология және электроника саласындағы маман
18.
Электротехника және электрондық инженерия саласындағы маман
19.
Анимация және компьютерлік графика жөніндегі маман
20.
Ғарыш аппараттарын баллистикалық қамтамасыз ету жөніндегі маман
21.
Ғарыш аппараттарының борттық жүйелері жөніндегі маман
22.
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі маман
23.
Бутафория жасау жөніндегі маман
24.
Компьютерлік арнайы эффектілер жөніндегі маман
25.
Авиациялық нормативтер мен жарияланымдарды бақылау жөніндегі маман

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.04.2014 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________________________________________________
(полное наименование органа, выдающего разрешение)
РАЗРЕШЕНИЕ
на привлечение иностранной рабочей силы
в Республику Казахстан
№ __ от "___" __________ 20__ г.
Работодатель __________________________________________________
(для юридического лица: наименование, адрес,
_____________________________________________________________________
регистрационный номер, дата регистрации, БИН;
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
для физического лица: Ф.И.О., ИИН, домашний адрес)
___________________________________________________________________
Территория (и), на которой(ых) действует разрешение ________
___________________________________________________________________
Иностранный работник ________________________________________
(Ф.И.О., категория, должность/профессия)
_________________________________________________________________
(№ паспорта/удостоверения личности, дата и орган выдачи)
Метод работы (постоянный, вахтовый) ______________________
Основание для выдачи разрешения __________________________
________________________________________________________________
Срок действия разрешения с _____________ по ___________________
(число, месяц, год) (число, месяц, год)
М.П. подпись ___________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 3
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
_________________________________________________________________
(полное наименование органа, выдающего разрешение)
РАЗРЕШЕНИЕ
иностранному работнику на трудоустройство
№ __ от "__" __________ 20__ г.
Иностранный работник _________________________________________
(Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(№ паспорта/удостоверения личности, дата и орган выдачи)
Наименование должности (профессии) по которой трудоустраивается
иностранный работник _______________________________________________
____________________________________________________________________
Территория, на которой действует разрешение __________________
____________________________________________________________________
Метод работы (постоянный, вахтовый) __________________________
Основание для выдачи разрешения ______________________________
____________________________________________________________________
Срок действия разрешения с _______________ по ________________
(число, месяц, год) (число, месяц, год)
М.П. подпись _______________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 4
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
В Управление координации занятости и
социальных программ ______________________
__________________________________________
(наименование области, города Астана, Алматы)
Информация
об иностранных работниках, на которых не
распространяется действие настоящих Правил
п/п
Ф.И.О.
иностранных
работников
Страна
выезда и
граж-
данство
Номер, дата
выдачи
документа
удостове-
ряющего
личность
Образование
Должность
(выполняемая
работа) в
организации
Стаж работы по
профессии,
специальности
1
2
3
4
5
6
7
Работодатель __________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность )
М.П.
Приложение 5
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Форма информации о местном содержании в кадрах

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.04.2014 N 322 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_________________________________________________________________
(рұқсат беруші органның толық атауы)
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс
күшін тартуға арналған
РҰҚСАТ
№ __ 20 __ ж. "__" _________
Жұмыс беруші _______________________________________________________
(заңды тұлға үшін: атауы, мекенжайы,
____________________________________________________________________
тіркеу нөмірі, тіркелген күні; БСН;
____________________________________________________________________
жеке тұлға үшін: Т.А.Ә., ЖСН, үйінің мекенжайы)
____________________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылатын аумағы (аумақтары) __________________________
____________________________________________________________________
Шетелдік қызметкер _________________________________________________
(Т.А.Ә., санаты, лауазымы/кәсібі)
____________________________________________________________________
(паспорт/жеке куәлік №, берілген күні және берген орган)
Жұмыс істеу әдісі (тұрақты, вахталық)_______________________________
Рұқсат берудің негіздемесі__________________________________________
____________________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылу мерзімі_______________бастап _______________дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О. қолы _____________________
(тегі, аты-жөні)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
____________________________________________________________________
(рұқсат беруші органның толық атауы)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға арналған
РҰҚСАТ
№ ___ 20__ ж. "__" __________
Шетелдік қызметкер _________________________________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________________________________________________
(паспорт/жеке куәлік №, берілген күні және берген орган)
Шетелдік қызметкер жұмысқа орналасатын лауазымның (кәсіптің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылатын аумағы (аумақтары)___________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс істеу әдісі (тұрақты, вахталық) ______________________________
Рұқсат берудің негіздемесі _________________________________________
____________________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылу мерзімі ____________бастап ________________дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О. қолы ___________________
(тегі, аты-жөні)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
____________________________________________
____________________________________________
(облыстың, Астана, Алматы қалаларының атауы)
жұмыспен қамтуды үйлестіру және
әлеуметтік бағдарламалар басқармасына
Осы Қағидалар қолданылмайтын
шетелдік қызметкерлер туралы ақпарат
Р/с №
Шетелдік қызметкерлердің Т.А.Ә.
Келген мемлекеті және азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні
Білімі
Ұйымдағы лауазымы (орындайтын жұмысы)
Кәсібі, мамандығы бойынша жұмыс стажы
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс беруші _____________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы )
М.О.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
5-қосымша
Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпараттың нысаны

1 и 2
категории
2
3 и 4
категории
3
ИТОГО
Примечание: в случае если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не учитывается.
Работодатель: ________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
М.П.
Приложение 6
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.04.2014 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В Управление координации занятости и социальных
программ __________________________________________
(наименование области, города Астана, Алматы)
от ___________________________________________
____________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/ разрешение на привлечение иностранной
рабочей силы (нужное подчеркнуть) в _______________________ область
(город) на ______ человек,
в том числе:
по первой категории - ____ человек,
из них по должностям (профессиям): ________________________
________________________________________________________________
по второй категории - ____ человек,
из них по должностям (профессиям):________________________
________________________________________________________________
по третьей категории - ____ человек,
из них по должностям (профессиям): _______________________
________________________________________________________________
по четвертой категории - ___ человек,
из них по должностям (профессиям): _______________________
на сезонные работы - ___ человек,
Сведения о работодателе:
Наименование работодателя: _______________________________
Форма собственности _____________________________________
Дата создания "____" _____________ ______ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики
Казахстан _______________________________________________________
(номер, когда и кем выдано)
ИИН ______________, БИН __________
Вид осуществляемой деятельности ______________________
Адрес, телефон, факс _____________________________________
Прилагаемые документы: ___________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы
(в том числе в несколько административно-территориальные единицы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________
В случае, если иностранные работники являются работниками
иностранного юридического лица, осуществляющего свою деятельность в
Республике Казахстан без образования филиала, представительства, то
заполняются следующие данные об иностранном юридическом лице-работодателе:
Полное наименование иностранного юридического
лица-работодателя: ___________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства __________________
___________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа
регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог
___________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности _____________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон ______________
___________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи разрешений
иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на
привлечение иностранной рабочей силы ознакомлен".
Руководитель _____________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" ___________ 20__г.
М.П.
Заявление принято к рассмотрению "__" ___________ 20__ года.
_________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 7
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Документы, представляемые для получения разрешения на
привлечение иностранной рабочей силы
Сноска. Приложение 7 в редакции постановления Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1 және 2 санат
2
3 және 4 санат
3
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе: шетелдік қызметкер 4-бағанда есепке алынған жағдайда, онда ол 5-бағанда есепке алынбайды.
Жұмыс беруші: _________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
М.О.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.04.2014 N 322 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
____________________________________________
____________________________________________
(облыстың, Астана, Алматы қалаларының атауы)
жұмыспен қамтуды үйлестіру және
әлеуметтік бағдарламалар басқармасына
кімнен _______________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
ӨТІНІШ
_____________________ облысына (қаласына) ______ адамға, оның ішінде:
бірінші санат бойынша - ____ адамға,
олардың ішінде лауазымдары
(кәсіптері) бойынша: _______________________________________________
____________________________________________________________________
екінші санат бойынша - ____ адамға,
олардың ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: ____________________
____________________________________________________________________
үшінші санат бойынша - ____ адамға,
олардың ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: ____________________
____________________________________________________________________
төртінші санат бойынша - ____ адамға,
олардың ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: ____________________
маусымдық жұмыстарға - ____ адамға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беруді /мерзімін ұзартуды/ (қажеттінің асты сызылады)сұраймын.
Жұмыс беруші туралы мәліметтер:
Жұмыс берушінің атауы: _____________________________________________
Меншік нысаны ______________________________________________________
Құрылған күні ______ жылғы "____"_____________
Қазақстан Республикасы әділет органдарында тіркелу туралы куәлік
____________________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
ЖСН____________________, БСН _________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі ________________________________________
Мекенжайы, телефоны, факс __________________________________________
Қоса берілетін құжаттар: ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі (оның ішінде бірнеше әкімшілік-аумақтық бірлікке):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шетелдік қызметкерлер Қазақстан Республикасындағы қызметін филиал, өкілдік құрмай жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаның қызметкері болып табылған жағдайда, онда шетелдік заңды тұлға - жұмыс беруші туралы мынадай деректер толтырылады:
Шетелдік заңды тұлға - жұмыс берушінің толық атауы: ________________
____________________________________________________________________
Резидент еліндегі тіркеу туралы деректер____________________________
____________________________________________________________________
(№, мемлекеттік тіркеу күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның баламасы
____________________________________________________________________
Жүзеге асырылатын қызмет түрі ______________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны ________________________________
____________________________________________________________________
"Қолданыстағы Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берудің қағидалары мен шарттарымен таныстым".
Басшы ______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20__ж. "___" ___________
М.О.
Өтініш қарауға қабылданды 20__жылғы "__"_______________
____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты-жөні, қолы)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
7-қосымша
Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты алу үшін ұсынылатын құжаттар
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 467 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

1. Информация о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии).
2. Сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, квалификации (должности) в соответствии с применяемым в Республике Казахстан Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и Государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий", утверждаемым центральным исполнительным органом.
3. Документы на привлекаемых иностранных работников, подтверждающие их квалификацию:
1) нотариально заверенные переводы (копии, если документ заполнен на государственном или русском языке) документов об образовании в сканированном виде, легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан;
2) информация о трудовой деятельности работника (при наличии квалификационных требований по стажу работы по соответствующей профессии) с приложением в сканированном виде письменного подтверждения о трудовой деятельности работника на официальном бланке работодателя, у которого ранее работник работал, или иных подтверждающих документов, признаваемых в Республике Казахстан.
4. Нотариально засвидетельствованная копия (с переводом на государственный или русский языки) трудового договора, заключенного между иностранным работодателем и привлекаемым иностранным работником (в случае, если иностранный работник привлекается согласно пункту 14 настоящих Правил) в сканированном виде.
5. Нотариально засвидетельствованная копия (с переводом на государственный или русский языки) контракта на выполнение работ, оказание услуг в сканированном виде (в случае, если иностранный работник привлекается согласно пункту 14 настоящих Правил).
6. Информация о местном содержании в кадрах.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2013 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

1. Өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарының (олар болған жағдайда) орындалуы туралы ақпарат.
2. Тегі, аты, әкесінің аты (оның ішінде латын әріптерімен), туған күні мен жылы, азаматтығы, паспортының (жеке басын куәландыратын құжаттың) нөмірі, берілген күні және берген орган, тұрақты тұратын елі, шыққан елі, білімі, орталық атқарушы орган бекітетін Қазақстан Республикасында қолданылатын Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдардың басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес мамандығының, біліктілігінің (лауазымының) атаулары көрсетіле отырып, тартылатын шетелдік қызметкерлер туралы мәліметтер.
3. Тартылатын шетелдік қызметкерлердің біліктілігін растайтын құжаттар:
1) Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білімі туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған, сканермен көшiрiлген аудармалары (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылған болса, көшірмелері);
2) оның бұрын істеген жұмыс берушісінің ресми бланкісінде жазылған қызметкердің еңбек қызметі туралы жазбаша растауы қоса берілген қызметкердің еңбек қызметі туралы ақпарат (тиісті кәсіп бойынша жұмыс стажы жөнінде біліктілік талаптары болған кезде) немесе Қазақстан Республикасында танылатын өзге де растаушы құжаттардың сканермен көшiрiлген түрі.
4. Шетелдік жұмыс беруші мен тартылатын шетелдік қызметкер арасында жасалған еңбек шартының (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен) сканермен көшiрiлген нотариалды куәландырылған көшірмесі (егер шетелдік қызметкер осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес тартылса).
5. Жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге арналған келісімшарттың сканермен көшiрiлген (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен) нотариалды куәландырылған көшірмесі (егер шетелдік қызметкер осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес тартылса).
6. Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат.

7. Исключен постановлением Правительства РК от 28.10.2015 № 844 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Согласование особых условий выдачи разрешения по установленной форме.
Не требуется представления документов, предусмотренных:
1) пунктом 1 настоящего приложения, в случаях, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил;
2) пунктами 1, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящего приложения, в случае привлечения сезонных иностранных работников.
Приложение 8
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Форма согласования с работодателем
особых условий выдачи разрешений
п/п
Ф.И.О.
привлекаемых
иностранных
работников
Категория,
профессия
(специальность),
привлекаемых
иностранных
работников
согласно
заявлению
работодателя
Наименование особых условий с
указанием профессии
(специальности) по которым будет
осуществляться подготовка,
переподготовка и повышение
квалификации и (или) количества
создаваемых рабочих мест для
граждан Республики Казахстан
Срок
выполнения
особых
условий
1
2
3
4
5
Согласовано:
_____________________________________ ____________________
(наименование уполномоченного органа) (наименование
________________________________________________________ работодателя)
__________________________________ __________________________
(подпись, фамилия, должность) (подпись, фамилия, должность)
"____" ________ 20 ___ г. "____" ________ 20 ___ г
М.П. М.П.
Приложение 9
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Документы, представляемые для получения разрешения
на привлечение иностранной рабочей силы в рамках корпоративного
перевода
Сноска. Приложение 9 исключено постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Сноска. Приложение 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.04.2014 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В Управление координации занятости и
социальных программ _________________
_____________________________________
(наименование области, города Астана, Алматы)
от _________________________________________
(Ф.И.О. иностранного работника)
___________________________________________
(№ паспорта/удостоверения личности,
дата и орган выдачи)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/ разрешение на трудоустройство.
(нужное подчеркнуть)
в ________________________ область(ти) (гг. Астана или Алматы)
_____________________________________________________________________
(с указанием должности (профессии) по которой трудоустраивается)
Предполагаемое место работы: _________________________________
(указать работодателя и его адрес)
Сведения о работнике
Адрес, телефон, факс _________________________________________
Прилагаемые документы _______________________________________
___________________________________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон ______________
___________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи разрешений
иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на
привлечение иностранной рабочей силы ознакомлен".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для выдачи/продления разрешения на трудоустройство.
Работник ____________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
"___" ___________ 20__г.
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__г.
_________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 11
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному
работнику на трудоустройство
и работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы
Документы, предоставляемые иностранным работником для получения
разрешения на трудоустройство

7. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 844 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Белгіленген нысаны бойынша рұқсат берудің ерекше шарттарын келісу.
Мыналарды:
1) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген жағдайларда осы қосымшаның 1-тармағында көзделген;
2) маусымдық шетелдік қызметкерлер тартылған жағдайда осы қосымшаның 1, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
8-қосымша
Жұмыс берушімен рұқсат берудің ерекше шарттарын келісу нысаны
Р/с №
Тартылатын шетелдік қызметкерлердің Т.А.Ә.
Жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік қызметкерлердің санаты, кәсібі (мамандығы)
Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлау, қайта даярлау біліктілігін арттыру, жүргізілетін кәсіп (мамандық) және (немесе) құрылатын жұмыс орындарының саны көрсетілген ерекше шарттардың атауы
Ерекше шарттарды орындау мерзімі
1
2
3
4
5
Келісілді:
_________________________________ __________________________________
(уәкілетті органның атауы) (жұмыс берушінің атауы)
_________________________________ __________________________________
(қолы, тегі, лауазымы) (қолы, тегі, лауазымы)
20 ___ ж. "____" _____________ 20 ___ ж. "____" _________________
М.О. М.О.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
9-қосымша
Корпоративтік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс
күшін тартуға арналған рұқсатты алу үшін ұсынылатын құжаттар
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.04.2014 N 322 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
____________________________________________
____________________________________________
(облыстың, Астана, Алматы қалаларының атауы)
жұмыспен қамтуды үйлестіру және
әлеуметтік бағдарламалар басқармасына
кімнен _____________________________________
(шетелдік қызметкердің Т.А.Ә.)
____________________________________________
(паспорт/жеке куәлік №, берілген күні
және берген мекеме)
ӨТІНІШ
_________________________________облысында (Астана немесе Алматы қалаларында)
_____________________________________________________________________
(жұмысқа орналасатын лауазымын (кәсібін) көрсете отырып)
жұмысқа орналасуға рұқсат беруді/ұзартуды сұраймын
(керегі сызып көрсетілсін)
Болжамды жұмыс орны: _______________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы және мекенжайы көрсетіледі)
Қызметкер туралы мәліметтер
Мекенжайы, телефоны, факс_____________________________________
Қоса берілетін құжаттар ______________________________________
____________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжай, телефоны _________________________________
____________________________________________________________________
"Қолданыстағы Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берудің қағидалары мен шарттарымен таныстым".
Жұмысқа орналасуға рұқсат беру/ұзарту үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Қызметкер __________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20__ ж. "___" _________________
М.О.
Өтініш 20_жылғы "__"________________қарауға қабылданды
____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты-жөні, қолы)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға және жұмыс
берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат берудің
қағидалары мен шарттарына
11-қосымша
Шетелдік қызметкер жұмысқа орналасуға рұқсат алу үшін
ұсынатын құжаттар
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

1. Сведения об иностранном работнике с указанием фамилии, имени, отчества (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, квалификации (должности) в соответствии с применяемыми в Республике Казахстан Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и Государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий", утверждаемым центральным исполнительным органом.
2. Документы иностранного работника, подтверждающие его квалификацию:
1) нотариально заверенные переводы (копии, если документ заполнен на государственном или русском языке) документов об образовании, легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан;
2) информацию о трудовой деятельности работника (при наличии квалификационных требований по стажу работы по соответствующей профессии) с приложением письменного подтверждения о трудовой деятельности работника на официальном бланке работодателя, у которого ранее работник работал или иных подтверждающих документов, признаваемых в Республике Казахстан.
3. Исключен постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Исключен постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

1. Тегі, аты, әкесінің аты (оның ішінде латын әріптерімен), туған күні мен жылы, азаматтығы, төлқұжатының (жеке басын куәландыратын құжаттың) нөмірі, берілген күні және берген орган, тұрақты тұратын елі, шыққан елі, білімі, орталық атқарушы орган бекітетін Қазақстан Республикасында қолданылатын Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдардың басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес мамандығының, біліктілігінің (лауазымының) атаулары көрсетіле отырып, шетелдік қызметкер туралы мәліметтер.
2. Шетелдік қызметкердің біліктілігін растайтын құжаттар:
1) Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білімі туралы құжаттардың нотариалды расталған аудармалары (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылған болса, көшірмелері);
2) оның бұрын істеген жұмыс берушісінің ресми бланкісінде жазылған қызметкердің еңбек қызметі туралы жазбаша растауы қоса берілген қызметкердің еңбек қызметі туралы ақпарат (тиісті кәсіп бойынша жұмыс стажы жөнінде біліктілік талаптары болған кезде) немесе Қазақстан Республикасында танылатын өзге де растаушы құжаттар.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

5. Исключен постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правительства РК от 25.01.2013 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 12
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному работнику
на трудоустройство, а также работодателям
на привлечение иностранной рабочей силы
и иностранных работников, переводимых в
рамках внутрикорпоративного перевода
Перечень секторов экономики, в рамках которых осуществляется

5. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.01.2013 № 44 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге
шетелдік жұмыс күшін тартуға
және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде
ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру
қағидалары мен шарттарына
12-қосымша
Шеңберінде корпоративішілік ауыстыру жүргізілетін экономика секторларының тізбесі

Сноска. Правила дополнены Приложением 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование вида экономической деятельности
1
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
2
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
3
Обрабатывающая промышленность
4
Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование
5
Водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
6
Строительство
7
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
8
Транспорт и складирование
9
Услуги по проживанию и питанию
10
Информация и связь
11
Финансовая и страховая деятельность
12
Операции с недвижимым имуществом
13
Профессиональная, научная и техническая деятельность
14
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
15
Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
16
Образование
17
Здравоохранение и социальные услуги
18
Искусство, развлечения и отдых
19
Предоставление прочих видов услуг
20
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для собственного потребления
21
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
Сектора экономики, в рамках которых осуществляется внутрикорпоративный перевод, определяются и классифицируются на основе классификатора Республики Казахстан "Общий классификатор видов экономической деятельности" ОКЭД ГК РК 03-2007, введенный 01.01.2009 году.
Приложение 13
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному работнику
на трудоустройство, а также работодателям
на привлечение иностранной рабочей силы
и иностранных работников, переводимых в
рамках внутрикорпоративного перевода

Ескерту. 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Экономикалық қызмет түрінің атауы
1
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
2
Тау-кен өндіру өнеркәсібі мен карьерлерді игepу
3
Өңдеу өнеркәсібі
4
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау
5
Сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуын және бөліп таратылуын бақылау
6
Құрылыс
7
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
8
Көлік және қоймаға жинау
9
Тұру және тамақтану жөнінде көрсетілетін қызметтер
10
Ақпарат және байланыс
11
Қаржы және сақтандыру қызметі
12
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
13
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
14
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
15
Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру
16
Білім беру
17
Денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
18
Өнер, ойын-сауық және демалыс
19
Өзге де көрсетілетін қызметтер түрлерін ұсыну
20
Үй қызметшісін жалдайтын және өзі тұтыну үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі
21
Бұрынғы аумақтық ұйымдар мен органдардың қызметі
Шеңберінде корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын экономика секторлары 2009 жылғы 1 қаңтарда енгізілген ҚР МЖ ЭҚЖЖ 03-2007 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішінің негізінде айқындалады және жіктеледі.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге
шетелдік жұмыс күшін тартуға
және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде
ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру
қағидалары мен шарттарына
13-қосымша
____________________________________________
(облыстың, Астана, Алматы қалаларының атауы)
жұмыспен қамтуды үйлестіру және
әлеуметтік бағдарламалар басқармасына
____________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
ӨТІНІШ

Сноска. Правила дополнены Приложением 13 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В Управление координации занятости
и социальных программ ____________________________
(наименование области, города Астаны, Алматы)
от _______________________________________________
(полное наименование юридического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/разрешение на привлечение иностранных
работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода
(нужное подчеркнуть) в ____________________ область на ________
человек, в том числе в соответствии с пунктом 61-4 Правил и условий
выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство и
работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также
иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного
перевода:
руководитель – ____ человек,
_____________________________________________________________________
(указать должность (профессию)
менеджер – _______ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________
специалист – _______ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________
Указать сектор экономики, в который будет привлекаться иностранная рабочая сила:
_____________________________________________________________________
Сведения о работодателе:
Наименование работодателя в Республике Казахстан:
_____________________________________________________________________
Форма собственности _________________________________________________
Дата создания "__" ____________ 20__ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано)
ИИН ___________________, БИН _____________________________
Вид осуществляемой деятельности
_____________________________________________________________________
Адрес, телефон, факс ________________________________________________
Прилагаемые документы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя, осуществляющего внутрикорпоративный перевод:
_____________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства __________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа
регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог ____
_____________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности _____________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон ______________________
_____________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода ознакомлен.
Руководитель ________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" __________ 20__ г.
МП Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 20__ года.
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному работнику
на трудоустройство, а также работодателям
на привлечение иностранной рабочей силы
и иностранных работников, переводимых в
рамках внутрикорпоративного перевода

Ескерту. 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________ облысына корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік қызметкерлерді тарту үшін _______________ адамға
рұқсат беруді/ұзартуды сұраймын (қажеттісінің астын сызу керек), оның ішінде Шетелдiк жұмыскерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушiлерге шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидалары мен шарттарының 61-4-тармағына сәйкес:
басшы - ___ адам, __________________________________________________
(лауазымы (мамандығы көрсетілсін)
менеджер - ___ адам,
оның ішінде лауазымдар (мамандықтар) бойынша: ______________________
____________________________________________________________________
мамандар - ___ адам,
оның ішінде лауазымдар (мамандықтар) бойынша: ______________________
Шетелдік жұмыс күші тартылатын экономиканың секторын көрсету:
____________________________________________________________________
Жұмыс беруші туралы мәліметтер:
Қазақстан Республикасындағы жұмыс берушінің атауы:
____________________________________________________________________
Меншік нысаны ______________________________________________________
Құрылған күні 20___ жылғы "____" _________________
Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелгені туралы куәлік _____________________________________________________________
(нөмірі, қашан және кім берген)
ЖСН ______________, БСН ____________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі ________________________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы, телефоны, факсы _________________________________________
Қоса берілетін құжаттар: ___________________________________________
____________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі:______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыратын жұмыс беруші-шетелдік заңды тұлғаның толық атауы: ________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер ___________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, тіркелген күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елде салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогы ___________
____________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі ________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны ________________________________
____________________________________________________________________
"Қолданыстағы Шетелдiк қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушiлерге шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсаттар беру қағидаларымен және шарттарымен таныстым.".
Басшы ______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20___ж. "___" ______________
М.О.
Өтініш 20___ж. "____" __________________ қарауға қабылданды
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні, қолы)
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге
шетелдік жұмыс күшін тартуға
және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде
ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру
қағидалары мен шарттарына
14-қосымша
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді тартуға рұқсат алу үшін ұсынылатын құжаттар

Сноска. Правила дополнены Приложением 14 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Документы, представляемые для получения разрешения
на привлечение иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода
1. Нотариально заверенный перевод (на государственном и русском языках) трудового договора, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан.
2. Информация о выполнении особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии).
3. Сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, квалификации (должности) в соответствии с применяемым в Республике Казахстан квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий", утверждаемым центральным исполнительным органом.
4. Документы на привлекаемых иностранных работников, подтверждающие их квалификацию:

Ескерту. 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше мемлекеттің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін заңды тұлғамен) жасалған еңбек шартының нотариат куәландырған аудармасы (мемлекеттік және орыс тілдерінде).
2. Өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдары берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі басталған ерекше шарттарының (бар болса) орындалуы туралы ақпарат.
3. Тегін, атын, әкесінің атын (оның ішінде латын әріптерімен), туған күнін, азаматтығын, паспорттың (жеке басын куәландыратын құжаттың) нөмірін, күні мен берген органды, тұрақты тұратын елін, шыққан елін, білімін, мамандығының атауын, Қазақстан Республикасында қолданылатын, орталық атқарушы орган бекітетін Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес біліктілігін (лауазымын) көрсете отырып, тартылатын шетелдік қызметкерлер туралы мәліметтер.
4. Тартылатын шетелдік қызметкерлердің біліктілігін растайтын құжаттар:

1) нотариально заверенные переводы (копии, если документ заполнен на государственном или русском языках) документов об образовании в сканированном виде, легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан;
2) информация о трудовой деятельности работника (при наличии квалификационных требований по стажу работы по соответствующей профессии) с приложением в сканированном виде письменного подтверждения о трудовой деятельности работника на официальном бланке работодателя, у которого ранее работник работал, или иных подтверждающих документов, признаваемых в Республике Казахстан.

1) Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жария етілген білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған сканерленген түрдегі аудармалары (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылған болса, көшірмелері);
2) қызметкер бұрын жұмыс істеген жұмыс берушінің ресми бланкісіндегі қызметкердің еңбек қызметі туралы жазбаша растауды немесе Қазақстан Республикасында танылатын өзге де растау құжаттарын сканерленген түрде қоса бере отырып, қызметкердің еңбек қызметі туралы ақпарат (тиісті кәсіп бойынша жұмыс өтіліне қарай біліктілік талаптары бар болса).

5. Информация о местном содержании в кадрах согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
6. Форма согласования с работодателем особых условий выдачи разрешений согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Приложение 15
к Правилам и условиям выдачи
разрешений иностранному работнику
на трудоустройство, а также работодателям
на привлечение иностранной рабочей силы
и иностранных работников, переводимых в
рамках внутрикорпоративного перевода

5. Осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат.
6. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес рұқсаттар берудің ерекше шарттарын жұмыс берушімен келісу нысаны.
Шетелдік қызметкерге жұмысқа
орналасуға, сондай-ақ жұмыс берушілерге
шетелдік жұмыс күшін тартуға
және корпоративішілік ауыстыру шеңберінде
ауыстырылатын шетелдік қызметкерлерді
тартуға рұқсаттар беру
қағидалары мен шарттарына
15-қосымша
Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпараттың нысаны

Сноска. Правила дополнены Приложением 15 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма информации о местном содержании в кадрах
№ п/п
Количество работников работодателя, чел.
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению в рамках внутрикорпоративного перевода, чел.
гр. 3 + гр. 5
гр. 4 + гр. 5
% иностранной рабочей силы, привлекаемой в рамках внутрикорпоративного перевода, к общему количеству работников из числа казахстанских граждан, гр. 7/гр. 6*100 %
всего
в т.ч. иностранной рабочей силы, привлеченной в рамках внутрикорпоративного перевода
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Менеджеры и специалисты
2
ИТОГО

Ескерту. 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Жұмыс беруші қызметкерлерінің саны, адам
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тарту жоспарланып отырған шетелдік жұмыс күшінің саны, адам
3-баған + 5-баған
4-баған + 5-баған
Қазақстандық азаматтар қатарындағы қызметкерлердің жалпы санына қатысты корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыс күшінің %, 7-баған/6-баған*100 %
барлығы
оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған шетелдік жұмыс күші
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Менеджерлер мен мамандар
2
Жиыны

Примечание. в случае если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не учитывается.
Работодатель: _______________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
МП

Ескертпе: шетелдік қызметкер 4-бағанда есепке алынған жағдайда, ол 5-бағанда есепке алынбайды
Жұмыс беруші: ________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
М.О.