О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2013 года № 1010
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С.Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам совершенствования уголовного законодательства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности арбитража и третейского суда», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 июля 2013 г.):
статью 254 изложить в следующей редакции:
«Статья 254. Конфискация
В случаях, предусмотренных законодательными актами, имущество может быть безвозмездно изъято у собственника в судебном порядке в виде санкции за совершение административного или уголовного правонарушения (конфискация).».

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 1010 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін:
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2013 жылғы 5 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төреліктің және аралық соттың қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
254-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«254-бап. Тәркілеу Заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мүлік меншік иесінен әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін санкция түрінде сот тәртібімен өтеусіз алып қойылуы (тәркіленуі) мүмкін.».

2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г.; № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 19; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; 2013 г., № 1, ст. 2; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72):
1) в оглавлении:
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
«Глава 19. Исполнение ареста в отношении военнослужащих»;
2) пункт 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«1. Целями уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан являются восстановление социальной справедливости, исправление осужденных, предупреждение совершения новых уголовных правонарушений как осужденными, так и иными лицами.»;
3) статью 7-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 7-1. Пробация в уголовно-исполнительной системе
Пробация в уголовно-исполнительной системе - комплекс мер социально-правового характера, вырабатываемых и реализуемых службой пробации уголовно-исполнительной инспекции индивидуально в отношении каждого условно осужденного в период нахождения под пробационным контролем для дальнейшей коррекции их поведения с целью предупреждения совершения ими новых преступлений.»;
4) пункт 6 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«6. Осужденные к аресту или лишению свободы пользуются правом на материально-бытовое и медико-санитарное обеспечение, необходимое для охраны их здоровья.»;
5) статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Право осужденных на личную безопасность
1. При возникновении угрозы совершения уголовного правонарушения против личности осужденного со стороны осужденных и других лиц он вправе обратиться с заявлением к любому должностному лицу учреждения, исполняющего наказание в виде ареста, лишения свободы, с просьбой о переводе в безопасное место, где такая угроза отсутствует. В этом случае должностное лицо обязано принять незамедлительные меры по переводу осужденного в безопасное место.
2. Начальник учреждения принимает решение о переводе осужденного в безопасное место, иные меры, устраняющие возможность совершения уголовного правонарушения против личности осужденного, решает вопрос о месте дальнейшего отбывания им наказания.»;

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 19-құжат; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат):
1) мазмұнында:
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-тарау. Әскери қызметшілерге қатысты қамауға алуды орындау»;
2) 2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасының мақсаттары әлеуметтік әділеттілікті қалпына келтіру, сотталған адамдарды түзеу, сотталған адамдардың да, өзге адамдардың да жаңа қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу болып табылады.»;
3) 7-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1-бап. Қылмыстық-атқару жүйесіндегі пробация
Қылмыстық-атқару жүйесіндегі пробация - пробациялық бақылауда болған кезеңде әрбір шартты түрде сотталған адамның жаңа қылмыс жасауының алдын алу мақсатында олардың жүріс-тұрысын одан әрі түзету үшін қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметі оларға қатысты жеке әзірлейтін және іске асыратын әлеуметтік-құқықтық сипаттағы шаралар кешені.»;
4) 10-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қамауға алуға немесе бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар өздерінің денсаулығын сақтау үшін қажетті материалдық-тұрмыстық және медициналық-санитариялық қамсыздандыру құқығын пайдаланады.»;
5) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Сотталған адамдардың жеке басының қауіпсіздігіне құқығы
1. Сотталған адамдардың және басқа да адамдардың тарапынан сотталған адамның жеке басына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасау қаупі туындаған кезде ол қамауға алу, бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны орындайтын мекеменің кез келген лауазымды адамына өзін мұндай қатер жоқ қауіпсіз орынға ауыстыру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы. Бұл жағдайда лауазымды адам сотталған адамды қауіпсіз орынға ауыстыру бойынша дереу шаралар қабылдауға міндетті.
2. Мекеменің бастығы сотталған адамды қауіпсіз орынға ауыстыру туралы шешім, сотталған адамның жеке басына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасау мүмкіндігін болғызбайтын өзге де шаралар қабылдайды, оның жазаны одан әрі өтеу орны туралы мәселені шешеді.»;

6) пункты 2 и 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«2. Предложения, заявления и жалобы осужденных к аресту, лишению свободы, смертной казни, адресованные в органы, указанные в пункте 2 статьи 10 настоящего Кодекса, направляются через администрацию учреждений и органов, исполняющих наказания. Осужденные к иным видам наказаний направляют предложения, заявления и жалобы самостоятельно.
3. Предложения, заявления и жалобы осужденных к аресту, лишению свободы, смертной казни, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказания, цензуре не подлежат и не позднее одних суток (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности.»;
7) статью 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Учреждения и органы, исполняющие наказания
1. Наказание в виде штрафа или конфискации имущества исполняется судом, вынесшим приговор, а также судом по месту нахождения имущества и по месту работы осужденного.
2. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью осуществляется уголовно-исполнительной инспекцией по месту жительства осужденного, исправительным учреждением. Требования приговора суда о лишении права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью исполняются администрацией организации по месту работы осужденного, а также органами, правомочными в соответствии с законодательством Республики Казахстан лишить лицензиата лицензии на право занятия отдельными видами деятельности.
3. Наказание в виде ареста исполняется органами внутренних дел и органами военной полиции в порядке, установленном законодательством.
4. Наказание о выдворении из Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства исполняется Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и органами внутренних дел в рамках их компетенций.
5. Приговор суда в части лишения почетного, воинского, специального или иного звания, классного чина, дипломатического ранга и квалификационного класса исполняется должностным лицом, присвоившим звание, классный чин, дипломатический ранг, квалификационный класс.
6. Наказания в виде привлечения к общественным работам, исправительных работ, ограничения свободы исполняются уголовно-исполнительными инспекциями по месту жительства осужденного.
7. Наказания в виде смертной казни исполняются учреждениями уголовно-исполнительной системы.
8. Наказание в виде лишения свободы исполняется исправительными учреждениями уголовно-исполнительной системы, а также следственными изоляторами в отношении осужденных, оставленных или этапированных для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию.

6) 13-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға, өлім жазасына сотталған адамдардың осы Кодекстің 10-бабының 2-тармағында көрсетілген органдарға жолдаған ұсыныстары, арыздары мен шағымдары жазаны орындайтын мекемелер мен органдардың әкімшілігі арқылы жіберіледі. Жазаның өзге түрлеріне сотталған адамдар ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын өздері жібереді.
3. Қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға, өлім жазасына сотталған адамдардың жазаны орындайтын мекемелер мен органдардың қызметін бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жолдаған ұсыныстары, арыздары мен шағымдары цензураға жатпайды және бір тәуліктен кешіктірілмей (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) тиесілілігі бойынша жіберіледі.»;
7) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Жазаны орындаушы мекемелер мен органдар
1. Айыппұл салу немесе мүлікті тәркілеу түріндегі жазаны үкім шығарған сот, сондай-ақ мүліктің орналасқан жері бойынша және сотталған адамның жұмыс орны бойынша сот орындайды.
2. Белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаны орындауды сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша қылмыстық-атқару инспекциясы, түзеу мекемесі жүзеге асырады. Белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру туралы сот үкімінің талаптарына сотталған адамның жұмыс орны бойынша ұйымның әкімшілігі, сондай-ақ лицензиатты жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына берілген лицензиясынан айыруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықты органдар орындайды.
3. Қамауға алу түріндегі жазаны заңнамада белгіленген тәртіппен ішкі істер органдары және әскери полиция органдары орындайды.
4. Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан шығарып жіберу туралы жазаны өз құзыреттері шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі және ішкі істер органдары орындайды.
5. Құрметті, әскери, арнайы немесе өзге де атақтан, сыныптық шеннен, дипломатиялық дәрежеден және біліктілік сыныбынан айыру бөлігіндегі сот үкімін атақты, сыныптық шенді, дипломатиялық дәрежені, біліктілік сыныбын берген лауазымды адам орындайды.
6. Қоғамдық жұмыстарға тарту, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу түріндегі жазаларды сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша қылмыстық-атқару инспекциялары орындайды.
7. Өлім жазасы түріндегі жазаны қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері орындайды.
8. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелері, сондай-ақ шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қалдырылған немесе этаппен жөнелтілген сотталған адамдарға қатысты тергеу изоляторлары орындайды.

9. Условно осужденные находятся под пробационным контролем службы пробации уголовно-исполнительной инспекции, оказывающей социально-правовую помощь с целью дальнейшей коррекции их поведения и предупреждения совершения ими новых преступлений.»;
8) пункт 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«3. Учреждения и органы, исполняющие наказания, уведомляют суд, вынесший приговор, о начале и месте отбывания осужденными общественных работ, исправительных работ, ограничения свободы, ареста, лишения свободы и исполнении наказаний в виде штрафа, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, лишения специального, воинского или почетного звания, классного чина, дипломатического ранга, квалификационного класса и государственных наград, конфискации имущества, смертной казни.»;
9) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«3. При неуплате штрафа осужденным добровольно исполнение наказания производится принудительно на основании исполнительного листа, выданного судом. Взыскание штрафа может быть обращено на имущество осужденного, в том числе на определенную судом его долю в имуществе на правах общей собственности.
В случае неисполнения решения суда, по постановлению суда штраф может быть заменен на иные виды уголовного наказания.»;
10) статью 23 изложить в следующей редакции:
«Статья 23. Уклонение от уплаты штрафа
1. Лицом, уклоняющимся от уплаты штрафа, признается осужденное физическое лицо, не уплатившее штраф в установленный пунктом 1 статьи 22 настоящего Кодекса срок или скрывающее свои доходы и имущество от принудительного взыскания.
2. В отношении осужденных физических лиц, уклоняющихся от уплаты штрафа, судебный исполнитель направляет в суд представление о замене штрафа другим видом наказания в соответствии с частью третьей статьи 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан.»;
11) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«1. Организация исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к общественным работам, а также при условном осуждении осуществляется уголовно-исполнительной инспекцией по месту жительства осужденного в порядке, утвержденном уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности.»;
12) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
«1. Срок лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания к штрафу, ограничению свободы, привлечения к общественным работам или исправительным работам, а также при условном осуждении, если в этом случае исполнение дополнительного наказания не отсрочено, исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.»;

9. Шартты түрде сотталған адамдар, олардың жүріс-тұрысын одан әрі түзету және олардың жаңа қылмыс жасауының алдын алу мақсатында әлеуметтік-құқықтық көмек көрсететін қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің пробациялық бақылауында болады.»;
8) 18-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жазаны орындаушы мекемелер мен органдар үкім шығарған сотқа сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды, түзеу жұмыстарын, бас бостандығын шектеуді, қамауға алуды, бас бостандығынан айыруды өтеуінің басталғаны және орны туралы және айыппұл, белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру, арнайы, әскери немесе құрметті атақтан, сыныптық шеннен, дипломатиялық дәрежеден, біліктілік сыныбынан және мемлекеттік наградалардан айыру, мүлкін тәркілеу, өлім жазасы түріндегі жазалардың орындалуы туралы хабарлайды.»;
9) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сотталған адам айыппұлды ерікті түрде төлемеген кезде жазаны орындау сот берген атқару парағының негізінде мәжбүрлеп жүргізіледі. Айыппұл сотталған адамның мүлкінен, оның ішінде сот айқындаған оның ортақ меншік құқығындағы мүліктегі үлесінен өндіріп алынуы мүмкін.
Сот шешімі орындалмаған жағдайда айыппұл соттың қаулысы бойынша қылмыстық жазаның өзге де түрлеріне ауыстырылуы мүмкін.»;
10) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап. Айыппұл төлеуден жалтару
1. Осы Кодекстің 22-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде айыппұлды төлемеген немесе өзінің табыстары мен мүлкін мәжбүрлеп өндіріп алудан жасырған сотталушы жеке тұлға айыппұл төлеуден жалтарған адам болып танылады.
2. Айыппұл төлеуден жалтарған сотталушы жеке тұлғаларға қатысты сот орындаушысы сотқа айыппұлды Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 42-бабының үшінші бөлігіне сәйкес жазаның басқа түрімен ауыстыру туралы ұсыным жібереді.»;
11) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі негізгі жазаларға қосымша ретінде тағайындалған, сондай-ақ шартты түрде сотталу кезіндегі жазаның орындалуын ұйымдастыруды сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша қылмыстық-атқару инспекциясы қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырады.»;
12) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Айыппұлға, бас бостандығын шектеуге, қоғамдық жұмыстарға немесе түзеу жұмыстарына тарту, сондай-ақ шартты түрде сотталған кезінде жазаның қосымша түрі ретінде белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру мерзімі, егер бұл жағдайда қосымша жазаның орындалуы кейінге қалдырылмаса, сот үкімі заңды күшіне енген кезден бастап есептеледі.»;

13) дополнить главами 5-1, 5-2 следующего содержания:
«Глава 5-1. Исполнение наказания в виде выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства
Статья 29-5. Порядок исполнения наказания в виде выдворения за
пределы Республики Казахстан иностранца или лица
без гражданства
1. Исполнение наказания в виде выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства производится путем передачи иностранца или лица без гражданства представителю власти иностранного государства, на территорию которого указанное лицо выдворяется, либо путем контролируемого самостоятельного выезда выдворяемого лица из Республики Казахстан.
2. Если передача выдворяемого лица представителю иностранного государства не предусмотрена договором Республики Казахстан с указанным государством, выдворение осуществляется в месте, определяемом Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. О выдворении иностранцев или лиц без гражданства из пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан уведомляются власти иностранного государства, на (через) территорию которого указанное лицо выдворяется, если выдворение предусмотрено договором Республики Казахстан с указанным государством.
4. Исполнение наказания в виде выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства оформляется в виде двухстороннего или одностороннего акта.
Глава 5-2. Исполнение наказания в виде ареста
Статья 29-6. Исполнение наказания в виде ареста
1. Наказание об аресте приводится в исполнение органами внутренних дел или органами военной полиции в порядке, установленном законодательством.
2. Срок задержания засчитывается в срок ареста.»;
14) абзац шестой пункта 3 статьи 30 изложить в следующей
редакции:
«в отношении осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания, осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представления об объявлении в розыск и замене этого наказания арестом;»;
15) пункт 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«2. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам, уголовно-исполнительная инспекция направляет в суд представление о замене общественных работ другими видами наказания в соответствии с частью второй статьи 44 Уголовного кодекса Республики Казахстан.»;
16) абзац восьмой пункта 3 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«в отношении осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания, осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представления об объявлении в розыск и замене этого наказания иными видами наказания, предусмотренными Уголовным кодексом;»;

13) мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2-тараулармен толықтырылсын:
«5-1-тарау. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығарып жіберу түріндегі жазаны орындау
29-5-бап. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығарып жіберу түріндегі жазаны орындау тәртібі
1. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан
Республикасының шегінен тыс жерге шығарып жіберу түріндегі жазаны орындау шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды аумағына аталған адам шығарып жіберілетін шет мемлекеттің билік өкіліне беру арқылы не Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілетін адамның өздігінен кетуін бақылау арқылы жүргізіледі.
2. Егер шығарып жіберілетін адамды шет мемлекеттің өкіліне беру Қазақстан Республикасының аталған мемлекетпен жасалған шартында көзделмесе, шығарып жіберу Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі айқындайтын жерде жүзеге асырылады.
3. Егер шығарып жіберу Қазақстан Республикасының аталған мемлекетпен жасалған шартында көзделсе, шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өту пунктінен шығарып жіберу туралы аумағына (аумағы арқылы) аталған адам шығарып жіберілетін шет мемлекеттің билігі хабардар етіледі.
4. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығарып жіберу түріндегі жазаны орындау екіжақты немесе біржақты акті түрінде ресімделеді.
5-2-тарау. Қамауға алу түріндегі жазаны орындау
29-6-бап. Қамауға алу түріндегі жазаны орындау
1. Қамауға алу туралы жазаны заңнамада белгіленген тәртіппен ішкі істер органдары немесе әскери полиция органдары орындайды.
2. Ұстау мерзімі қамауға алу мерзіміне есептеледі.»;
14) 30-баптың 3-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жазаны өтеуден жалтарған сотталған адамдарға қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады және сотқа іздестіру жариялау және бұл жазаны қамауға алумен ауыстыру туралы ұсыным енгізеді;»;
15) 35-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны өтеуден қасақана жалтарған сотталған адамдарға қатысты қылмыстық-атқару инспекциясы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 44-бабының екінші бөлігіне сәйкес сотқа қоғамдық жұмыстарды жазаның басқа түрлерімен ауыстыру туралы ұсынымды жолдайды.»;
16) 36-баптың 3-тармағының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жазаны өтеуден жалтарған сотталған адамдарға қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады және сотқа іздестіру жариялау және бұл жазаны Қылмыстық кодексте көзделген жазаның өзге де түрлерімен ауыстыру туралы ұсынымдар енгізеді;»;

17) статью 58 изложить в следующей редакции:
«Статья 58. Имущество, подлежащее конфискации
1. Конфискации по приговору суда подлежит следующее имущество осужденного:
1) деньги, ценности и иное имущество, полученные в результате совершения уголовного правонарушения, и любые доходы от этого имущества, за исключением имущества и доходов от него, подлежащих возвращению законному владельцу;
2) деньги, ценности и иное имущество, используемые или предназначенные для финансирования или иного обеспечения экстремистской или террористической деятельности либо преступной группы.
2. Если конфискация определенного предмета, входящего в имущество, указанное в части первой настоящей статьи, на момент принятия судом решения о конфискации данного предмета невозможна вследствие его использования, продажи или по иной причине, по решению суда подлежит конфискации денежная сумма, которая соответствует стоимости данного предмета.
3. Не подлежит конфискации имущество осужденного, перечисленное в перечне имущества, не подлежащего конфискации по приговору суда (прилагается).
4. Споры о принадлежности имущества, подлежащего конфискации по приговору суда, разрешаются в порядке гражданского судопроизводства.»;
18) раздел 5. «Исполнение наказаний в виде ограничения по воинской службе, содержания на гауптвахте в отношении осужденных военнослужащих» исключить;
19) дополнить статьей 144-1 следующего содержания:
«Статья 144-1 Общие вопросы исполнения ареста в
отношении военнослужащих
1. Военнослужащие, осужденные к аресту, отбывают наказание на гауптвахте органов военной полиции. Офицеры, военнослужащие сержантского, старшинского и рядового составов содержатся раздельно и отдельно от военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по иным основаниям.
2. Военнослужащие, осужденные к аресту, должны быть направлены на гауптвахту для отбывания наказания в трехдневный срок после получения распоряжения суда об исполнении приговора в порядке, определенном действующим законодательством.
3. Порядок и условия исполнения наказания в виде ареста в отношении военнослужащего определяются действующим законодательством.»;
20) статью 145 изложить в следующей редакции:
«Статья 145. Особенности правового положения
осужденных военнослужащих
1. Время отбывания наказания в виде ареста в общий срок воинской службы и выслугу лет на присвоение очередного воинского звания не засчитывается.
2. Во время отбывания наказания осужденный не может быть представлен к присвоению очередного воинского звания, назначен на вышестоящую должность, переведен на новое место службы и уволен с воинской службы, за исключением случаев признания негодным к службе по состоянию здоровья.

17) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«58-бап. Тәркілеуге жататын мүлік
1. Сот үкімі бойынша сотталғанның мынадай мүлкі:
1) қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алған ақшасы, құндылықтары және өзге де мүлкі және заңды иесіне қайтарылуға жататын мүлік пен одан алынған табыстарды қоспағанда, осы мүліктен түскен кез-келген табысы;
2) экстремистік немесе террористік әрекетті не қылмыстық топты қаржыландыруға немесе өзге де қамтамасыз етуге арналған немесе пайдаланылатын ақшасы, құндылықтары және өзге де мүлкі тәркілеуге жатады.
2. Егер осы баптың бірінші бөлігінде аталған мүлікке жататын белгілі бір затты тәркілеу, соттың осы затты тәркілеу туралы шешім қабылдау кезінде оның пайдаланылуы, сатылуы салдарынан немесе өзге де себеп бойынша мүмкін болмаса, сот шешімі бойынша осы заттың құнына сәйкес келетін ақшалай сома тәркілеуге жатады.
3. Сотталған адамның сот үкімі бойынша тәркілеуге жатпайтын мүлік тізбесінде тізбеленген мүлкі тәркілеуге жатпайды (қоса беріледі).
4. Сот үкімі бойынша тәркілеуге жататын мүліктің тиесілілігі туралы даулар азаматтық сот ісін жүргізу тәртібімен шешіледі.»;
18) 5-бөлім. «Сотталған әскери қызметшілерге қатысты әскери қызмет бойынша шектеу, гауптвахтада ұстау түріндегі жазаларды атқару» деген алып тасталсын;
19) мынадай мазмұндағы 144-1-баппен толықтырылсын:
«144-1-бап. Әскери қызметшілерге қатысты қамауға алуды орындаудың жалпы мәселелері
1. Қамауға алуға сотталған әскери қызметшілер жазасын әскери полиция органдарының гауптвахтасында өтейді. Офицерлер, сержанттың, старшиналық және қатардағы құрамдардың әскери қызметшілері өзге де негіздер бойынша гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілерден бөлек және жеке ұсталады.
2. Қамауға алуға сотталған әскери қызметшілер қолданыстағы заңнамада айқындалған тәртіппен үкімді орындау туралы сот өкімін алғаннан кейін үш күн мерзімде жазасын өтеу үшін гауптвахтаға жіберілуге тиіс.
3. Әскери қызметшіге қатысты қамауға алу түріндегі жазаны орындаудың тәртібі мен шарттары қолданыстағы заңнамамен айқындалады.»;
20) 145-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«145-бап. Сотталған әскери қызметшілердің құқықтық жағдайының ерекшеліктері
1. Қамауға алу түріндегі жазаны өтеу уақыты әскери қызметтің жалпы мерзіміне және кезекті әскери атақ беруге арналған еңбек сіңірген жылдарына есептелмейді.
2. Жазаны өтеу уақытында сотталған адам кезекті әскери атақ беруге, жоғары тұрған лауазымға тағайындалуға, жаңа қызмет орнына ауыстырылуға және денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамсыз деп танылған жағдайларды қоспағанда, әскери қызметтен босатылуға ұсыныла алмайды.

3. Военнослужащим, осужденным к аресту, за время отбывания наказания денежное довольствие не выплачивается.»;
21) статью 149 исключить;
22) в статье 173:
пункты 1, 2 и 4 изложить в следующей редакции:
«1. Отбывание наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, привлечения к общественным работам, исправительных работ, ограничения свободы, ареста, лишения свободы прекращается в последний день срока наказания с учетом тех изменений, которые могут быть внесены в срок наказания в соответствии с законом.
2. Осужденные к аресту и лишению свободы освобождаются в первой половине последнего дня срока наказания. Если срок наказания оканчивается в выходной или праздничный день, осужденный освобождается от отбывания наказания в предвыходной или предпраздничный день. При исчислении срока наказания в месяцах он истекает в соответствующее число последнего месяца, а если данный месяц не имеет соответствующего числа - в последний день этого месяца.
4. Паспорт лица и удостоверение личности освобождаемого от наказания в виде ареста или лишения свободы, его трудовая книжка и пенсионное удостоверение, а также иные личные документы, хранящиеся в личном деле осужденного, выдаются ему на руки при освобождении. При отсутствии паспорта, удостоверения личности, трудовой книжки и пенсионного удостоверения в личном деле осужденного администрация учреждения, исполняющего наказание, заблаговременно принимает меры по их получению.»;
23) пункт 1 статьи 174 изложить в следующей редакции:
«1. Осужденные военнослужащие, отбывающие арест, освобождаются от дальнейшего отбывания наказания в случае заболевания, делающего их непригодными к воинской службе. Неотбытая часть наказания может быть заменена им более мягким видом наказания.»;
24) статью 181 исключить;
25) пункт 1 статьи 182 изложить в следующей редакции:
«1. Пробационный контроль - это деятельность службы пробации уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению контроля за исполнением возложенных судом на условно осужденных обязанностей и их поведением с оказанием содействия в получении социально-правовой помощи.»;
26) статью 183 изложить в следующей редакции:
«Статья 183. Исчисление срока пробационного контроля
1. Срок пробационного контроля исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
2. По истечении срока пробационного контроля пробационный контроль за поведением условно осужденного прекращается и он снимается с учета службы пробации уголовно-исполнительной инспекции.
3. Течение срока пробационного контроля прерывается с момента вынесения судом постановления об объявлении условно осужденного в розыск и возобновляется по решению суда.»;

3. Қамауға алуға сотталған әскери қызметшілерге жазасын өтеу уақытында ақшалай үлес төленбейді.»;
21) 149-бап алып тасталсын;
22) 173-бапта:
1, 2 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бөлгіш бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру, қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тарту, бас бостандығын шектеу, қамауға алу, бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеу заңға сәйкес жаза мерзіміне енгізілуі мүмкін өзгерістер ескеріле отырып, жаза мерзімінің соңғы күнінде тоқтатылады.
2. Қамауға алуға және бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар жаза мерзімінің соңғы күнінің бірінші жартысында босатылады.Егер жаза мерзімі демалыс немесе мереке күні аяқталатын болса, сотталған адамдар жазаны өтеуден демалыстың немесе мерекенің алдындағы күні босатылады. Жазаның мерзімі айлармен есептелген жағдайда, ол соңғы айдың тиісті күні, ал егер бұл айда тиісті күн болмаса - сол айдың соңғы күні бітеді.
4. Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан босатылатын адамның паспорты мен жеке куәлігі, оның еңбек кітапшасы мен зейнеткерлік куәлігі, сондай-ақ сотталған адамның жеке ісінде сақтаулы тұрған өзге де жеке құжаттары босатылған кезде оның қолына беріледі. Сотталған адамның жеке ісінде паспорты, жеке куәлігі, еңбек кітапшасы мен зейнеткерлік куәлігі болмаған кезде, жазаны орындаушы мекеменің әкімшілігі оларды алу жөнінде алдын ала шаралар қолданады.»;
23) 174-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қамауға алуды өтеуші сотталған әскери қызметшілер жазаны одан әрі өтеуден оларды әскери қызметке жарамсыз ететін ауруы болған жағдайда босатылады. Жазаның өтелмеген бөлігі оларға жазаның неғұрлым жұмсағырақ түрімен ауыстырылуы мүмкін.»;
24) 181-бап алып тасталсын;
25) 182-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Пробациялық бақылау - бұл әлеуметтік-құқықтық көмек алуға жәрдем көрсете отырып, шартты түрде сотталған адамдарға сот жүктеген міндеттердің орындалуына және олардың жүріс-тұрысына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің жұмысы.»;
26) 183-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«183-бап. Пробациялық бақылау мерзімінің есептелуі
1. Пробациялық бақылау мерзімі сот үкімі заңды күшіне енген кезден бастап есептеледі.
2. Пробациялық бақылау мерзімі өткен соң шартты түрде сотталған адамның жүріс-тұрысына пробациялық бақылау тоқтатылады және ол қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінен шығарылады.
Пробациялық бақылау мерзімінің ағымы соттың шартты түрде сотталған адамға іздеу жариялау туралы қаулысы шыққан кезден бастап тоқтатылады және сот шешімі бойынша қайта басталады.»;

27) пункты 1, 2, 3 статьи 184 изложить в следующей редакции:
«1. В случаях совершения условно осужденным административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, личность, за которое на него было наложено административное взыскание, умышленного повреждения (порчи) осужденным электронных средств слежения, неявки для регистрации без уважительной причины, неисполнения возложенных на осужденного судом обязанностей, смены места жительства без разрешения службы пробации уголовно-исполнительной инспекции, последней вносится в суд представление о продлении пробационного контроля и установлении усиленного пробационного контроля, но не более чем на один год, а также в письменной форме выносится предупреждение о возможности отмены условного осуждения.
2. При наличии достаточных оснований службой пробации уголовно-исполнительной инспекции в суд направляется представление о продлении пробационного контроля и установлении усиленного пробационного контроля до одного года.
3. В случаях повторного совершения условно осужденным в течение пробационного контроля нарушений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, неповиновения законному требованию, а равно оскорбления либо угрозы совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного, либо если условно осужденный скрылся от контроля, в суд направляется представление об отмене условного осуждения и исполнении назначенного наказания приговором суда.».
3. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91;. № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новых видов государственно-частного партнерства и расширения сфер их применения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):

27) 184-баптың 1, 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шартты түрде сотталған адам өзіне сол үшін әкімшілік жаза қолданылған, қоғамдық тәртіп пен имандылыққа, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасаған, электрондық бақылау құралдарын қасақана зақымдаған (бүлдірген), дәлелсіз себептермен тіркелуге келмеген, сотталған адам сот жүктеген міндеттерді орындамаған, қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің рұқсатынсыз тұрғылықты жерін ауыстырған жағдайларда қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметі сотқа пробациялық бақылауды ұзарту және күшейтілген пробациялық бақылауды, бірақ бір жылдан аспайтын уақытқа белгілеу туралы ұсыным енгізеді, сондай-ақ шартты түрде соттаудың күшін жою мүмкіндігі туралы жазбаша нысанда ескерту шығарады.
2. Қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметі жеткілікті негіздер болған кезде сотқа пробациялық бақылауды ұзарту және бір жылға дейін күшейтілген пробациялық бақылауды белгілеу туралы ұсыным жібереді.
3. Шартты түрде сотталған адам осы баптың 1-тармағында көрсетілген бұзушылықтарды пробациялық бақылау ішінде қайталап жасаған, заңды талапқа бағынбаған, сол сияқты шартты түрде сотталған адамның жүріс-тұрысына бақылауды жүзеге асыратын орган қызметкерлерін қорлаған не оларға қатысты зорлық-зомбылық іс-әрекеттерін жасаймын деп қорқытқан жағдайларда не егер шартты түрде сотталған адам бақылаудан жасырынса, сотқа шартты түрде соттаудың күшін жою және сот үкімімен тағайындалған жазаны орындау туралы ұсыным жіберіледі.».
3. 1999 жылғы 1 шілдеде Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа түрлерін енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 2) части первой пункта 1 статьи 839 изложить в следующей редакции:
«2) действий страхователя, застрахованного и (или) выгодоприобретателя, признанных в установленном законодательными актами порядке умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.»;
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 843 изложить в следующей редакции:
«3) объектом страхования является имущество, подлежащее конфискации на основании вступившего в законную силу соответствующего решения суда, либо имущество, добытое преступным путем или являющееся предметом уголовного правонарушения;».
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 9 ст. 9, № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 93; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 64; № 14, ст. 72, 74; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности арбитража и третейского суда», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 июля 2013 г.):
1) абзац второй части второй статьи 236 изложить в следующей редакции:
«В случаях конфискации имущества, взыскания в доход государства, а также взыскания ущерба, причиненного уголовным правонарушением, взыскания алиментов, возмещения вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, потери кормильца, где стороной является государство, суд по своей инициативе направляет исполнительный документ для исполнения в соответствующий орган исполнительного производства по территориальности.»;

1) 839-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) заңнамалық актілерде белгіленген тәртіппен сақтанушының, сақтандырылған адамның және (немесе) пайда алушының қасақана жасалған қылмыстық немесе сақтандыру жағдайына себепті байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтанушыға сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тартуға құқылы.»;
2) 843-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) соттың заңды күшіне енген тиісті шешімінің негізінде тәркіленуге жататын мүлік не қылмыстық жолмен алынған немесе қылмыстық құқық бұзушылықтың нысанасы болып табылатын мүлік сақтандыру объектісі болып табылса;».
4. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 9, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 64-құжат; № 14, 72, 74-құжаттар; 2013 жылғы 5 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төреліктің және аралық соттың қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 236-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мүлік тәркіленген, мемлекет кірісіне өндіріп алынған, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген залал өндіріп алынған, алимент өндіріп алынған, тарапы мемлекет болып табылатын мертігуден немесе денсаулыққа өзге де зақым келуден, асыраушысынан айрылуынан келтірілген зиянның орны толтырылған жағдайларда, сот өз бастамасымен атқару құжатын аумағы бойынша тиісті атқарушылық іс жүргізу органына орындауға жолдайды.»;

2) абзац восьмой подпункта 1) статьи 241-3 изложить в следующей редакции:
«вынесение решения судом стало возможным в результате совершения уголовного правонарушения, установленного приговором суда;»;
3) часть третью статьи 253 изложить в следующей редакции:
«3. Если при рассмотрении дела суд обнаружит в действиях стороны, других участников процесса, должностного или иного лица признаки уголовного правонарушения, он сообщает об этом прокурору.».
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62, 63, 64; № 14, ст. 72, 74, 75; Законы Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения прав на жилище детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новых видов государственно-частного партнерства и расширения сфер их применения» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованные в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» И июля 2013 г.):

2) 241-3-баптың 1) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«соттың шешім шығаруы сот үкімімен белгіленген қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде мүмкін болғандығының дәлелдемелерін табыс еткен жағдайларда, аралық соттың шешімін мәжбүрлеп орындатуға арналған атқару парағын беруден бас тарту туралы ұйғарым шығарады;»;
3) 253-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер істі қарау кезінде сот тараптардың, процеске басқа да қатысушылардың, лауазымды немесе өзге де адамның іс-әрекеттерінен қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін тапса, ол бұл туралы прокурорға хабарлайды.».
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 13, 62, 63, 64-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйге құқықтарын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»,  «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа түрлерін енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдары):

1) в статье 16:
часть вторую исключить;
части четвертую, седьмую и восьмую изложить в следующей редакции:
«4. Государственный орган (должностное лицо) обязан немедленно освободить незаконно задержанного, подвергнутого приводу, доставлению.
7. Содержание лица, подвергнутого административному задержанию, должно осуществляться в условиях, исключающих угрозу его жизни и здоровью.
8. Вред, причиненный физическому лицу в результате незаконного содержания в условиях, опасных для жизни и здоровья, жестокого обращения с ним, подлежит возмещению в порядке, предусмотренном законом.»;
2) в статье 35:
предложение первое части первой изложить в следующей редакции:
«Военнослужащие и находящиеся на воинских сборах военнообязанные несут ответственность за административные правонарушения по дисциплинарным уставам.»;
предложение второе части второй изложить в следующей редакции:
«К указанным лицам не могут быть применены административные взыскания в виде лишения права ношения и хранения огнестрельного и холодного оружия.»;
3) подпункт 9) части первой статьи 45 исключить;
4) часть первую статьи 46 изложить в следующей редакции:
«1. Предупреждение, административный штраф могут применяться только в качестве основных административных взысканий.»;
5) статью 55 исключить;
6) часть первую статьи 59-1 изложить в следующей редакции:
«1. При рассмотрении дела об административном правонарушении по ходатайству участников производства по делу об административном правонарушении и (или) органов внутренних дел судом могут быть установлены особые требования к поведению лица, совершившего административное правонарушение, предусмотренное статьями 111-1, 112, 332, 355-1 настоящего Кодекса, на срок от трех месяцев до одного года, предусматривающие в полном объеме или раздельно запрет:»;
7) часть вторую статьи 63 изложить в следующей редакции:
«2. Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, органом (должностным лицом), то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного настоящим Кодексом для данного вида взыскания.»;
8) статью 65 изложить в следующей редакции:
«Статья 65. Исчисление сроков административного взыскания
Срок лишения специального права, предоставленного физическому или юридическому лицу, а также лишения лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановления ее действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий исчисляется годами, месяцами или календарными днями.»;

1) 16-бапта:
екінші бөлік алып тасталсын;
төртінші, жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік орган (лауазымды адам) заңсыз ұсталған, күштеп әкелінген, жеткізілген адамды дереу босатуға міндетті.
Әкімшілік ұстауға ұшыраған адамды ұстау оның өмірі мен денсаулығына қатер төнуін болғызбайтын жағдайда жүзеге асырылуға тиіс.
Өмірі мен денсаулығына қауіпті жағдайларда заңсыз ұстаудың, оған қатыгездікпен қараудың нәтижесінде жеке тұлғаға келтірілген зиян заңда көзделген тәртіппен өтелуге тиіс.»;
2) 35-бапта:
бірінші бөліктің бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери қызметшілер мен әскери жиында жүрген әскери міндеттілер әкімшілік құқық бұзушылық үшін тәртіптік жарғылар бойынша жауаптылықта болады.»;
екінші бөліктің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аталған адамдарға атыс қаруын және суық қаруды алып жүру мен сақтау құқығынан айыру түрінде әкімшілік жаза қолдануға болмайды.»;
45-баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы алып тасталсын;
46-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ескерту, әкімшілік айыппұл салу тек негізгі әкімшілік жазалар ретінде ғана қолданылуы мүмкін.»;
55-бап алып тасталсын;
59-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардың және (немесе) ішкі істер органдарының өтініш хаты бойынша сот әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде осы Кодекстің 111-1, 112, 332, 355-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның мінез-құлқына үш айдан бір жылға дейінгі мерзімге тыйым салуларды толық көлемде немесе жеке көздейтін мынадай ерекше талаптар белгіленуі мүмкін:»;
7) 63-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер адам бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасап, ол істерді бір судья, орган (лауазымды адам) қараса, бұл адамға белгілі бір түрдегі жазалар қолданылған жағдайда, жазаның түпкілікті мөлшерін жазаның осы түрі үшін осы Кодексте белгіленген үш еселенген ең жоғары шегінен асыруға болмайды.»;
8) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«65-бап. Әкімшілік жаза мерзімдерін есептеу
Жеке немесе заңды тұлғаға берілген арнайы құқықтан айыру, сондай-ақ лицензиядан (арнайы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыру немесе оның қолданылуын қызметтің белгілі бір түріне не белгілі бір іс-әрекеттерді жасауға тоқтата тұру мерзімі - жылдармен, айлармен немесе күнтізбелік күндермен есептеледі.»;

9) часть первую статьи 71-1 изложить в следующей редакции:
«1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 85-3, 131, 158, 158-1, 158-2, 174 (частью третьей) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение.»;
10) часть третью статьи 73 изложить в следующей редакции:
«3. Другие виды административных взысканий, а также меры административно-правового воздействия, указанные в статьях 45 и 57 настоящего Кодекса, применяются к несовершеннолетним, виновным в совершении административного правонарушения, на общих основаниях.»;
11) статьи 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1 исключить;
12) часть вторую статьи 84 исключить;
13) статью 85 исключить;
14) абзац второй статьи 85-3 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.»;
15) статьи 87-3, 87-4, 97, 111 исключить;
16) часть вторую статьи 111-1 исключить;
17) статьи 112, 115, 117, 128, 129, 136, 136-1, 136-2, 141-1 исключить;
18) абзац второй статьи 144-1 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - штраф в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.»;
19) абзац второй статьи 146-1 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.»;
20) в статье 151-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.»;
часть вторую исключить;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.»;
21) статьи 154, 154-1 исключить;
22) абзац второй статьи 155-2 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.»;
23) абзац второй части четвертой статьи 159 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до ста месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности либо приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.»;

9) 71-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстің 85-3, 131, 158, 158-1, 158-2, 174-баптарында (үшінші бөлігінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жәбірленушінің өтініші бойынша ғана қозғалады және ол әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адаммен бітімгершілікке келуіне орай тоқтатылуға жатады.»;
10) 73-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әкімшілік жазалардың басқа да түрлері, сондай-ақ осы Кодекстің 45 және 57-баптарында аталған әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары әкімшілік құқық бұзушылық жасауда кінәлі кәмелетке толмағандарға жалпы негіздерде қолданылады.»;
11) 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1-баптар алып тасталсын;
12) 84-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
13) 85-бап алып тасталсын;
14) 85-3-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
15) 87-3, 87-4, 97, 111-баптар алып тасталсын;
16) 111-1-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
17) 112, 115, 117, 128, 129, 136, 136-1, 136-2, 141-1-баптар алып тасталсын;
18) 144-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бес жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
19) 146-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
20) 151-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
21) 154, 154-1-баптар алып тасталсын;
22) 155-2-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
23) 159-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан бір жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

24) статью 160 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Нарушение порядка продажи специальных
технических средств
Продажа работниками организаций торговли специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации физическим лицам, организациям, не имеющим соответствующего разрешения, кроме государственных органов, уполномоченных на осуществление оперативно-розыскной деятельности, -
влечет штраф в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.»;
25) абзац второй статьи 208-1 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения.»;
26) в статье 209:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от начисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения.»;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы текущих платежей с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения.»;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере сорока процентов от суммы превышения фактического налога с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения.»;
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере тридцати процентов от заниженной суммы налогов без уменьшения при расчете стоимости патента с конфискацией предметов и орудий, послуживших совершению правонарушения, и имущества, полученного вследствие его совершения.»;

24) 160-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Арнайы техникалық құралдарды сату тәртібін бұзу
Сауда ұйымдары қызметкерлерінің арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін арнайы техникалық құралдарды және ақпаратты қорғаудың криптографикалық құралдарын, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға уәкілеттік берілген мемлекеттік органдардан басқа, тиісті рұқсаты жоқ жеке тұлғаларға, ұйымдарға сатуы -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
25) 208-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - құқық бұзушылықты жасауға себеп болған заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, жүргізілген есеп айырысу сомасының отыз пайызы мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
26) 209-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға және шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - құқық бұзушылықты жасауға себеп болған заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген сомасының отыз пайызы мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - құқық бұзушылықты жасауға себеп болған заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, ағымдағы төлемдердің кемітіп көрсетілген сомасының отыз пайызы мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«құқық бұзушылықты жасауға себеп болған заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, іс жүзіндегі салықтың асып түскен сомасының қырық пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
алтыншы бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«құқық бұзушылықты жасауға себеп болған заттар мен құралдар және оны жасау салдарынан алынған мүлік тәркілене отырып, патент құнының есебі кезінде азайтылмай, кемітіп көрсетілген салық сомасының отыз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

27) абзац первый части первой статьи 214 изложить в следующей редакции:
«1. Нарушение производителем или импортером правил маркировки подакцизных товаров, подлежащих маркировке акцизными и (или) учетно-контрольными марками, не повлекшее причинение значительного ущерба, - »;
28) статьи 222, 234-1, 241 исключить;
29) абзац второй статьи 275-1 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.»;
30) часть первую статьи 276 исключить;
31) в статье 283:
часть первую исключить;
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
«3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, - »;
32) в статье 298:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
«2. Нарушение правил охоты, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, - »;
часть 2-1 исключить;
примечание исключить;
33) часть третью статьи 306-1 исключить;
34) статью 320 исключить;
35) абзац первый части второй статьи 324 изложить в следующей редакции:
«2. Производство, закупка, транспортировка, хранение, реализация, реклама незарегистрированных, не разрешенных к применению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, если они не повлекли причинения вреда здоровью человека, - »;
36) статьи 324-1, 330, 330-1 исключить;
37) абзац второй части четвертой статьи 332 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.»;
38) абзац второй статьи 334-1 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.»;
39) в статье 336:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
«2. Действия, предусмотренные частью 1-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, - »;
часть третью исключить;
40) статью 336-2 исключить;
41) абзац второй части первой статьи 338 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией игральных принадлежностей, денег, вещей и иных ценностей.»;
42) часть вторую статьи 338-1 исключить;
43) статью 341 изложить в следующей редакции:
«Статья 341. Вандализм, совершенный несовершеннолетними
Вандализм, то есть осквернение зданий, иных сооружений, памятников истории и культуры, природных объектов, охраняемых государством, мест захоронения людей надписями или рисунками, или иными действиями, оскорбляющими общественную нравственность, а равно умышленная порча имущества на транспорте или в иных общественных местах, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере до десяти месячных расчетных показателей.»;

27) 214-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Елеулі залал келтіруге әкеп соқпаған, өндірушінің немесе импорттаушының акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға жататын акцизделетін тауарларды таңбалау қағидаларын бұзуы - »;
28) 222, 234-1, 241-баптар алып тасталсын;
29) 275-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
30) 276-баптың бірінші бөлігі алып тасталсын;
31) 283-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері жоқ, осы баптың екінші бөлігінде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер -»;
32) 298-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған аң аулау қағидаларын бұзу - »;
2-1-бөлік алып тасталсын;
ескерту алып тасталсын;
33) 306-1-баптың үшінші бөлігі алып тасталсын;
34) 320-бап алып тасталсын;
35) 324-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тіркелмеген, қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткізу, жарнамалау, егер бұлар адамның денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқпаса - »;
36) 324-1, 330, 330-1-баптар алып тасталсын;
37) 332-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
38) 334-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
39) 336-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер - »;
үшінші бөлік алып тасталсын;
40) 336-2-бап алып тасталсын;
41) 338-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ойын құралдары, ақшасы, заттары мен өзге де құндылықтары тәркілене отырып, екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
42) 338-1-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
43) 341-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«341-бап. Кәмелетке толмағандар жасаған тағылық
Тағылық яғни мемлекет қорғайтын ғимараттарды, өзге де құрылыстарды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, табиғи объектілерді, адамдардың жерленген орындарын жазулармен немесе суреттермен немесе қоғамдық әдепті қорлайтын өзге де іс-әрекеттермен қорлау, сол сияқты он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған көлікте немесе өзге де қоғамдық орындарда мүлікті қасақана бүлдіру —
ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

44) статью 343 исключить;
45) абзац второй части четвертой статьи 344 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от одной тысячи до тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции.»;
46) часть первую статьи 352 исключить;
47) статьи 355, 356-2, 357 исключить;
48) абзац второй подпункта 10) статьи 362 изложить в следующей редакции:
«влечет предупреждение или штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.»;
49) абзац второй подпункта 10) статьи 362-1 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - штраф в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности опасных производственных объектов.»;
50) абзац второй статьи 363 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.»;
51) статьи 366, 367, 373 исключить;
52) в статье 374:
часть шестую исключить;
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на руководителя политической партии в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований и запрещением деятельности политической партии.»;
53) статью 374-1 исключить;
54) абзац первый части девятой статьи 375 изложить в следующей редакции:
«9. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, четвертой, пятой и седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, - »;
55) статью 379 изложить в следующей редакции:
«Статья 379. Принятие паспортов, удостоверений личности
в залог, -
1. Принятие в залог у граждан паспортов и удостоверений личности
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

44) 343-бап алып тасталсын;
45) 344-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«өнімдері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мыңнан бір мың бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
46) 352-баптың бірінші бөлігі алып тасталсын;
47) 355, 356-2, 357-баптар алып тасталсын;
48) 362-баптың 10) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
49) 362-1-баптың 10) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүзден бір жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қауіпті өндірістік объектілердің қызметін тоқтата отырып, екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
50) 363-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
51) 366, 367, 373-баптар алып тасталсын;
52) 374-бапта:
алтыншы бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып және саяси партияның қызметіне тыйым сала отырып, саяси партияның басшысына төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
374-1-бап алып тасталсын;
375-баптың тоғызыншы бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Осы баптың бірінші, екінші, төртінші, бесінші және жетінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -»;
55) 379-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«379-бап. Паспорттарды, жеке куәліктерді кепілге қабылдау
1. Азаматтардан паспорттар мен жеке куәліктерді кепілге қабылдау -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.»;
56) абзац второй статьи 388 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.»;
57) абзац второй части третьей статьи 391-1 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан, конфискацией транспортных средств и иных предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковых.»;
58) абзац второй статьи 393 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.»;
59) в статье 394:
часть вторую исключить;
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.»;
часть четвертую исключить;
60) статью 394-1 исключить;
61) абзац второй части пятой статьи 443 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.»;
62) статью 445 исключить;
63) части первую, вторую, четвертую и пятую статьи 454 исключить;
64) статьи 467, 468-1, 468-2 исключить;
65) абзац второй части третьей статьи 473 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.»;
66) статью 474-1 исключить;
67) абзац второй части третьей статьи 475 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.»;
68) статьи 495, 501 исключить;
69) статью 512-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 512-1. Оскорбление военнослужащего
1. Оскорбление одним военнослужащим другого при отсутствии между ними отношений подчиненности во время исполнения или в связи с исполнением обязанностей воинской службы -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Оскорбление подчиненным начальника, а равно начальником подчиненного во время исполнения обязанностей воинской службы или в связи с исполнением этих обязанностей -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.»;

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
56) 388-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
57) 391-1-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберіле отырып, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған көлік құралдары мен өзге де заттары тәркілене отырып немесе онсыз, айлық есептік көрсеткіштің қырықтан бір жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
58) 393-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
59) 394-бапта:
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
төртінші бөлік алып тасталсын;
60) 394-1-бап алып тасталсын;
61) 443-баптың бесінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
62) 445-бап алып тасталсын;
63) 454-баптың бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктері алып тасталсын;
64) 467, 468-1, 468-2-баптар алып тасталсын;
65) 473-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
66) 474-1-бап алып тасталсын;
67) 475-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
68) 495, 501-баптар алып тасталсын;
69) 512-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«512-1-бап. Әскери қызметшіні қорлау
1. Әскери қызмет міндеттерін орындау уақытында немесе орындауға байланысты олардың арасында бағыныстылық қатынастар болмаған кезде бір әскери қызметшінің екінші әскери қызметшіні қорлауы -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әскери қызмет міндеттерін орындау уақытында немесе осы міндеттерді орындауға байланысты бағыныстының бастығын, сол сияқты бастығының бағыныстыны қорлауы -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отыз беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

70) статьи 512-2, 512-3, 512-4, 512-5 исключить;
71) в статье 513:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влекут предупреждение либо штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влекут штраф в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.»;
72) статью 514-3 исключить;
73) в статье 522:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц - в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
74) статью 523 исключить;
75) абзац второй статьи 524 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, а на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей.»;
76) абзац второй статьи 528 изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере от одного до пяти, на должностных лиц - в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.»;
77) статью 529 исключить;
78) часть третью статьи 539 изложить в следующей редакции:
«3. Дела об административных правонарушениях, за которые в качестве одного из видов административного взыскания предусмотрены административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев либо лиц без гражданства, возмездное изъятие предметов, явившихся орудием либо предметом совершения административного правонарушения, либо конфискация этих предметов, а равно конфискация доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, лишение специального права, предоставляемого конкретному лицу (в том числе право управления транспортным средством), лишение лицензий, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий, принудительный снос самовольно возводимого или возведенного строения, приостановление или запрещение деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица, рассматриваются судьей.»;
79) статью 541 изложить в следующей редакции:
«Статья 541. Суды
1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80 - 83, 84, 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-5, 95, 96, 98, 99, 102-1, 104, 105, 106, 107, 108, 109-1, 110, 110-1, 124 (частью первой), 127, 130, 140 (частью второй), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-6 (частью 2-1), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11, 147-12, 147-13 (части третья, пятая и шестая), 151, 151-1, 153, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1 (Частями первой и второй), 168-3, 168-5, 168-8, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (частями первой и второй), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой - шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 219-6, 219-8 (частями второй и третьей), 223 - 226, 228 - 229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 235 (частью второй), 235-1 (частью четвертой), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частью третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 309-5, 310-1 (частями 1-1 и второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 317-4 (частями второй и третьей), 318, 319, 319-1, 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-2, 326, 327 (частью первой), 328, 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336-1 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 342, 342-1, 344, 346 - 354-3, 355-1 - 356-1, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (частью второй), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 368, 368-1, 369 (частью второй), 371 (частью второй), 372, 374, 375, 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2,405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414,415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 - 430, 433, 442, 443 (частью пятой), 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частью третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 468 (частями первой и второй), 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1, 513 - 514-2, 514-4 - 518, 520 - 522, 524 - 528, 530 - 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

70) 512-2, 512-3, 512-4, 512-5-баптар алып тасталсын;
71) 513-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ескерту жасауға не айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
72) 514-3-бап алып тасталсын;
73) 522-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
74) 523-бап алып тасталсын;
75) 524-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі, ал лауазымды адамдарға жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
76) 528-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден беске дейінгі, лауазымды адамдарға оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
77) 529-бап алып тасталсын;
78) 539-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әкімшілік жаза түрлерінің бірі ретінде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберу, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болған заттарды өтемін төлеп алып қою не осы заттарды тәркілеу, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық жасау арқылы алынған табыстарды (дивидендтерді), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркілеу, нақты тұлғаға берілген арнайы құқықтан айыру (оның ішінде көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыру), қызметтің белгілі бір түріне не белгілі бір әрекеттер жасауға лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәлігінен) айыру, өз бетінше тұрғызылып жатқан немесе тұрғызылған құрылысты еріксіз бұзу, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді судья қарайды.»;
79) 541-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«541-бап. Соттар
1. Мамандандырылған аудандық және соларға теңестірілген әкімшілік соттардың судьялары, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 80-83, 84, 85-1 (екінші бөлігінде), 85-2 (екінші бөлігінде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-5, 95, 96, 98, 99, 102-1,104, 105, 106, 107, 108, 109-1, 110, 110-1, 124 (бірінші бөлігінде), 127, 130, 140 (екінші бөлігінде), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екінші бөлігінде), 147-6 (2-1-бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 147-11, 147-12, 147-13 (үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 151, 151-1, 153, 154-1, 155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 168-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 168-3, 168-5, 168-8, 175 (екінші бөлігінде) (жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 176 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (бірінші және екінші бөліктерінде), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (екінші бөлігінде), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртінші - алтыншы бөліктерінде), 214, 218-1 (жетінші бөлігінде), 219-6, 219-8 (екінші және үшінші бөліктерінде), 223-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (екінші бөлігінде), 232, 233, 235 (екінші бөлігінде), 235-1 (төртінші бөлігінде), 237, 237-1, 240-2, 246 (екінші бөлігінде), 275-1, 278 (бірінші бөлігінде), 283 (үшінші бөлігінде), 298 (екінші, үшінші бөліктерінде), 298-1 (екінші бөлігінде), 302 (үшінші бөлігінде), 303 (екінші бөлігінде), 304 (екінші бөлігінде), 305 (екінші бөлігінде), 306 (екінші бөлігінде), 306-1 (үшінші бөлігінде), 306-2, 306-3 (екінші және үшінші бөліктерінде), 308, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктерінде), 309-2 (төртінші бөлігінде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 309-5, 310-1 (1-1 және екінші бөліктерінде), 311-1 (жетінші бөлігінде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екінші және үшінші бөліктерінде), 317-1, 317-2, 317-4 (екінші және үшінші бөліктерінде), 318, 319, 319-1, 321, 322 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 323 (екінші бөлігінде), 324 (екінші және үшінші бөліктерінде), 324-2, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328, 332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 335, 336-1 (үшінші бөлігінде), 338 (бірінші бөлігінде), 338-1, 339, 340, 342, 342-1, 344, 346-354-3, 355-1-356-1, 357-1, 357-2 (екінші бөлігінде), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (екінші бөлігінде), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 368, 368-1, 369 (екінші бөлігінде), 371 (екінші бөлігінде), 372, 374, 375, 376, 380 (екінші бөлігінде), 380-2, 381-1, 386 (үшінші бөлігінде), 388, 389-1, 390 (екінші бөлігінде), 391 (екінші бөлігінде), 391-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 393, 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 396 (төртінші бөлігінде), 400-1, 400-2, 405 (бірінші бөлігінде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (бесінші бөлігінде), 446 (екінші бөлігінде), 446-1, 453 (екінші бөлігінде), 454 (үшінші бөлігінде), 461 (3-1-бөлігінде), 463-3 (бесінші бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 465 (екінші бөлігінде), 466 (екінші бөлігінде), 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 469, 471 (1-1, 1-2 және екінші бөліктерінде), 473 (үшінші бөлігінде), 477 (үшінші бөлігінде), 484, 492 (екінші бөлігінде), 494 (екінші бөлігінде), 494-1 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 496 (екінші бөлігінде), 501, 512-1, 513-514-2, 514-4-518, 520-522, 524-528, 530-537-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;

подпункты 1), 2) части 1-1 изложить в следующей редакции:
«1) об административных правонарушениях, совершенных несовершеннолетними, предусмотренных статьями 331, 332 (частью третьей), 334 (частью третьей), 341 (частью второй), 500 (частью второй) настоящего Кодекса;
2) об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 111, 111-1, 112, 112-1, 114, 115, 115-1, 116, 327 (частью второй), 336-3 (частью второй), 336-4 (частью второй), 519 настоящего Кодекса.»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«2. Кроме указанных в части первой настоящей статьи, судьи рассматривают дела, независимо от подведомственности их рассмотрения, об административных правонарушениях в качестве одного из видов административного взыскания, за которые предусмотрены: административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев либо лиц без гражданства, лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), специального права, возмездное изъятие либо конфискация предметов, явившихся орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также принудительный снос строения, запрещение заниматься определенной деятельностью.»;
80) статью 543 изложить в следующей редакции:
«Статья 543. Органы внутренних дел (полиция)
1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 131, 144, 160 (частями первой и второй), 163-1, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 247, 277, 281-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 305 (частью первой), 306 (частью первой), 311, 328-1, 333, 334 (частями первой и второй), 336, 336-1 (частями первой и второй), 336-3 (частью первой), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 341 (частью первой), 357-2 (частью первой), 357-7 (частью первой), 364, 369 (частью первой), 370 (частью первой), 371 (частью первой), 377, 378, 379, 380 (частью первой), 380-1, 387, 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой), 395, 396 (частями первой и третьей), 439 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 440, 441, 443 (частью четвертой), 446 (частью первой), 459, 461 (частями первой - третьей, четвертой- восьмой), 461-1, 462, 463 (частями первой и четвертой), 463-1, 463-2, 463-3 (частями первой - четвертой) - 463-8, 464, 464-1 (частью третьей), 465 (частью первой), 466 (частью первой), 468 (частью третьей), 470, 471 (частью первой), 472, 473 (частями первой и второй), 474, 475, 476, 477 (частями первой, второй, четвертой), 478, 480, 481 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 482, 485 - 487, 500 (частью первой) настоящего Кодекса.»;
в части второй:
подпункты 2), 3), 4), 5) изложить в следующей редакции:

1-1-бөліктің 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кәмелетке толмағандар жасаған осы Кодекстің 331, 332 (үшінші бөлігінде), 334 (үшінші бөлігінде), 341 (екінші бөлігінде), 500 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы;»;
2) осы Кодекстің 111, 111-1, 112, 112-1, 114, 115, 115-1, 116, 327 (екінші бөлігінде), 336-3 (екінші бөлігінде), 336-4 (екінші бөлігінде), 519-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Судьялар, істің ведомстволық қаралуға жататындығына қарамастан, осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілгендерден басқа, әкімшілік жаза түрлерінің бірі ретінде шетелдіктерді не азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберу, лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәлігінен), арнаулы құқығынан айыру, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болып табылған заттарды өтемін төлеп алып қою не тәркілеу, сондай-ақ құрылыстарды еріксіз бұзу, белгілі бір қызметпен айналысуға тыйым салу көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
80) 543-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«543-бап. Ішкі істер органдары (полиция)
1. Ішкі істер органдары осы Кодекстің 131, 144, 160 (бірінші және екінші бөліктерінде), 163-1, 175 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері және автомобиль көлігімен және қалалық электр көлігімен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлігінде), 247, 277, 281-1, 298 (бірінші бөлігінде), 298-1 (бірінші бөлігінде), 300, 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 311, 328-1, 333, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336, 336-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-3 (бірінші бөлігінде), 336-4 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде), 341 (бірінші бөлігінде), 357-2 (бірінші бөлігінде), 357-7 (бірінші бөлігінде), 364, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші бөлігінде), 371 (бірінші бөлігінде), 377, 378, 379, 380 (бірінші бөлігінде), 380-1, 387, 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бірінші бөлігінде), 395, 396 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 439 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 440, 441, 443 (төртінші бөлігінде), 446 (бірінші бөлігінде), 459, 461 (бірінші - үшінші, төртінші - сегізінші бөліктерінде), 461-1, 462, 463 (бірінші  және төртінші бөліктерінде), 463-1, 463-2, 463-3 (бірінші - төртінші бөліктерінде) - 463-8, 464, 464-1 (үшінші бөлігінде), 465 (бірінші бөлігінде), 466 (бірінші бөлігінде), 468 (үшінші бөлігінде), 470, 471 (бірінші бөлігінде), 472, 473 (бірінші және екінші бөліктерінде), 474, 475, 476, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 478, 480, 481 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 482, 485-487, 500 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
екінші бөлікте:
2), 3), 4), 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 131, 160 (частями первой и второй), 163-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 305 (частью первой), 306 (частью первой), 311, 333, 334 (частями первой и второй), 336, 336-1 (частями первой и второй), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 377, 380 (частью первой), 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой), 395, 396 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, - начальники городских, районных отделений органов внутренних дел;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 163-1, 298 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 330-1 (частью первой), 336, 336-1 (частями первой и второй), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 389, 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 396 (частями первой и третьей), 439 (частями первой, второй, четвертой, пятой), 440, 441, 459, 477 (частями первой, второй, четвертой), 480, 485 (частью первой) настоящего Кодекса, - начальники линейных отделений, линейных пунктов органов внутренних дел;
4) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 131, 281-1, 298-1 (частью первой), 300, 311, 333 (частью первой), 336, 336-1 (частями первой и второй), 336-3 (частью первой), 338 (частью второй), 377, 387, 463 (частью первой), 470, 473, 476 настоящего Кодекса, - участковые инспекторы полиции органов внутренних дел;
5) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 333 (частью первой), 336, 338 (частью второй) настоящего Кодекса, - начальники патрульных участков органов внутренних дел;»;
подпункты 8), 9) изложить в следующей редакции:
«8) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 281-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 311, 387 настоящего Кодекса, - начальники и их заместители подразделений природоохранной и ветеринарной полиции органов внутренних дел;
9) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 333 (частью второй), 336, 336-3 (частью первой), 338 (частью второй) настоящего Кодекса, - начальники и их заместители подразделений по делам несовершеннолетних органов внутренних дел;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 298-1 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой) настоящего Кодекса, - начальники и их заместители специализированных подразделений полиции органов внутренних дел по борьбе с преступными посягательствами на рыбные запасы;»;

«2) осы Кодекстің 131, 160 (бірінші және екінші бөліктерінде), 163-1, 298 (бірінші бөлігінде), 298-1 (бірінші бөлігінде), 300, 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 311, 333, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336, 336-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-4 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде), 377, 380 (бірінші бөлігінде), 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бірінші бөлігінде), 395, 396 (бірінші және үшінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдары қалалық, аудандық бөлімшелерінің бастықтары;
3) осы Кодекстің 163-1, 298 (бірінші бөлігінде), 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 330-1 (бірінші бөлігінде), 336, 336-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-4 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде), 389, 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 396 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 439 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде), 440, 441, 459, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 480, 485 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдары желілік бөлімшелерінің, желілік пункттерінің бастықтары;
4) осы Кодекстің 131, 281-1, 298-1 (бірінші бөлігінде), 300, 311, 333 (бірінші бөлігінде), 336, 336-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336-3 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде), 377, 387, 463 (бірінші бөлігінде), 470, 473, 476-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдары полициясының учаскелік инспекторлары;
5) осы Кодекстің 333 (бірінші бөлігінде), 336, 338 (екінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдары патрульдік учаскелерінің бастықтары;»;
8), 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) осы Кодекстің 281-1, 298 (бірінші бөлігінде), 298-1 (бірінші бөлігінде), 300, 311, 387-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдарының табиғат қорғау және мал-дәрігерлік полиция бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;
9) осы Кодекстің 333 (екінші бөлігінде), 336, 336-3 (бірінші бөлігінде), 338 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) осы Кодекстің 298-1 (бірінші бөлігінде), 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін - ішкі істер органдары полициясының балық қорларына қылмыстық қол сұғушылыққа қарсы күрес жөніндегі мамандандырылған бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;»;

81) в статье 548:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 246 (частью первой), 247, 357-2 (частью первой), 439, 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (частями первой, третьей), 455, 456, 457, 458, 459, 460 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 461 (частью 6-1), 463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 467-1, 473-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479 - 481 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 483, 486 (частью первой), 490 настоящего Кодекса.»;
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
«по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 247, 357-2 (частью первой), 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 452, 455, 456, 459-460 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 461 (частью 6-1), 463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 467-1, 473-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479, 480, 481 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 483, 486 (частью первой), 490 настоящего Кодекса, - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.»;
82) часть первую статьи 549-1 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган в области информатизации и связи рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 357-2 (частью первой), 492 (частью первой), 494 (частью первой), 494-1 (частями первой, второй и четвертой), 496 (частью первой), 497-1, 497-2, 497-3 настоящего Кодекса.»;
83) статью 551 исключить;
84) часть первую статьи 554 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 122, 123 (частью второй), 175 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 220 (частью первой), 240, 240-1, 240-2, 242 - 246 (частью первой), 247 - 250, 261, 264, 265, 270 - 272, 275 (частью второй), 276, 291, 294, 296, 301, 302 (частью первой), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 306-1 (частями первой, второй, четвертой), 306-3 (частью первой), 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.»;

81) 548-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Көліктік бақылау органдары осы Кодекстің 246 (бірінші бөлігінде), 247, 357-2 (бірінші бөлігінде), 439, 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (бірінші, үшінші бөліктерінде), 455, 456, 457, 458, 459, 460 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтардан басқа), 461 (6-1-бөлігінде), 463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылатын кезде екінші және үшінші бөліктерінде), 467-1, 473-1, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 479 - 481 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтардан басқа), 483, 486 (бірінші бөлігінде), 490-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
екінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 247, 357-2 (бірінші бөлігінде), 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 452, 455, 456, 459-460 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтардан басқа), 461 (6-1-бөлігінде), 463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылатын кезде екінші және үшінші бөліктерінде), 467-1, 473-1, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 479, 480, 481 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтардан басқа), 483, 486 (бірінші бөлігінде), 490-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бойынша - көліктік бақылау органдарының осыған уәкілетті лауазымды адамдары құқылы.»;
82) 549-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 357-2 (бірінші бөлігінде), 492 (бірінші бөлігінде), 494 (бірінші бөлігінде), 494-1 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 496 (бірінші бөлігінде), 497-1, 497-2, 497-3-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
83) 551-бап алып тасталсын;
84) 554-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 122, 123 (екінші бөлігінде), 175 (екінші бөлігінде, шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық тұрғыдан қауіпті түрлерін жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 220 (бірінші бөлігінде), 240, 240-1, 240-2, 242-246 (бірінші бөлігінде), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 275 (екінші бөлігінде), 276, 291, 294, 296, 301, 302 (бірінші бөлігінде), 303 (бірінші бөлігінде), 304 (бірінші бөлігінде), 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 306-1 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 306-3 (бірінші бөлігінде), 357-2 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;

85) часть первую статьи 556 изложить в следующей редакции:
«1. Органы Министерства обороны Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 461 (частями первой, второй, четвертой - шестой), 462 (частями первой и второй), 463 (за исключением части 1-1), 464 (частью первой), 468 (частью третьей), 470, 472 - 474, 475, 476, 477 (частями первой, второй, четвертой), 503, 505 - 512 настоящего Кодекса.»;
86) часть первую статьи 557-2 изложить в следующей редакции:
«1. Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 85-1 (частью первой), 85-2 (частью первой), 322 (частями первой и второй), 325 настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.»;
87) часть третью статьи 584 изложить в следующей редакции:
«3. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершенном лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, либо совершение которого влечет административное взыскание в виде конфискации или возмездного изъятия предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, либо конфискации доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, а также административного выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца либо лица без гражданства или лишения специального права (за исключением права управления транспортными средствами), предоставленного лицу, присутствие лица, привлекаемого к административной ответственности, обязательно.»;
88) часть вторую статьи 599 изложить в следующей редакции:
«2. Прокурор извещается о месте и времени рассмотрения дела об административном правонарушении, совершенном несовершеннолетним лицом. В его отсутствие такое дело может быть рассмотрено лишь в случае, когда имеются данные о своевременном извещении прокурора о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступило ходатайство об отложении рассмотрения дела.»;
89) часть третью статьи 616 изложить в следующей редакции:
«3. Истребуемые сведения должны быть направлены в трехдневный срок со дня получения требования.»;
90) подпункт 1-1) части первой статьи 619 исключить;
91) подпункт 1) статьи 620 изложить в следующей редакции:
«1) органами внутренних дел (полицией) - при злостном неповиновении законному распоряжению или требованию сотрудника органов внутренних дел (полиции), лица, участвующего в обеспечении общественного порядка, военнослужащего при исполнении им обязанностей по охране общественного порядка, а также проявлении неуважения к суду, незаконных операциях с иностранной валютой и платежными документами, незаконной продаже товаров или иных предметов, незаконной торговле товарами, свободная реализация которых запрещена или ограничена, торговле, осуществлении предпринимательской деятельности без регистрации или лицензирования, неповиновении сотруднику органа внутренних дел (полиции) или иному уполномоченному должностному лицу при распитии алкогольных напитков в общественных местах или появлении в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, нарушении правил пожарной безопасности и дорожного движения, правил охоты, рыболовства и охраны рыбных запасов и других нарушениях законодательства об охране и использовании животного и растительного мира, нарушении правил ношения и хранения оружия, незаконном ношении форменной одежды и знаков различия, а также нарушении иностранцами и лицами без гражданства порядка пребывания на территории Республики Казахстан;»;

85) 556-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары осы Кодекстің 461 (бірінші, екінші, төртінші - алтыншы бөліктерінде), 462 (бірінші және екінші бөліктерінде), 463 (1-1-бөлігін қоспағанда), 464 (бірінші бөлігінде), 468 (үшінші бөлігінде), 470, 472-474, 475, 476, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 503, 505-512-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
86) 557-2-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган және оның аумақтық бөлімшелері өз құзыреті шегінде осы Кодекстің 85-1 (бірінші бөлігінде), 85-2 (бірінші бөлігінде), 322 (бірінші және екінші бөліктерінде), 325-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
87) 584-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Он сегіз жасқа толмаған адам жасаған не жасалуы әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болып табылған затты тәркілеу не ақысын төлеп алып қою не әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарды (дивидендтерді), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркілеу, сондай-ақ шетелдікті не азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкімшілік шығарып жіберу немесе адамға берілген арнайы құқықтан айыру түріндегі (көлік құралдарын жүргізу құқығын қоспағанда) әкімшілік жазаға әкеп соқтыратын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде әкімшілік жауаптылыққа тартылып отырған адамның қатысуы міндетті.»;
88) 599-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Прокурор кәмелетке толмаған адам жасаған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралатын орны мен уақыты туралы хабардар етіледі. Ол болмаған кезде, мұндай істің қаралатын орны мен уақыты туралы прокурорға уақтылы хабарланғандығы туралы деректер болған және егер одан істі қарауды кейінге қалдыру туралы өтініш түспеген жағдайда ғана қаралуы мүмкін.»;
89) 616-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Талап етіп алынатын мәліметтер талап алынған күнінен бастап үш күн мерзімде жіберілуге тиіс.»;
90) 619-баптың бірінші бөлігінің 1-1) тармақшасы алып тасталсын;
91) 620-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ішкі істер органдары (полиция) қызметкерінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның, қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі өз міндеттерін орындау кезінде әскери қызметшінің заңды өкіміне немесе талабына қасақана бағынбаған, сондай-ақ сотқа құрметтемеушілік білдірген, шетел валютасымен және төлем құжаттарымен заңсыз операциялар жасаған, тауарларды немесе өзге де заттарды заңсыз сатқан, еркін сатылуына тыйым салынған немесе шек қойылған тауарлармен заңсыз сауда жасаған, тіркеусіз немесе лицензиясыз кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырған, қоғамдық орындарда алкогольдік ішімдіктер ішіп немесе қоғамдық орындарда адамның қадір-қасиеті мен қоғамдық әдепті қорлайтын мас күйде жүрген кезде ішкі істер органы (полиция) қызметкеріне немесе өзге де уәкілетті лауазымды адамға бағынбаған кезде, өрт қауіпсіздігі мен жол қозғалысы қағидалары, аң аулау, балық аулау және балық қорларын қорғау қағидалары бұзылған кезде және жануарлар мен өсімдіктер дүниесін қорғау және пайдалану туралы заңнаманы басқа да бұзушылықтар кезінде қаруды алып жүру мен сақтау қағидалары бұзылған, нысанды киім мен айырым белгілері заңсыз киіліп, тағылған кезде, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында болу тәртібін бұзған кезінде - ішкі істер органдары (полиция);»;

92) часть третью статьи 622 исключить;
93) предложение второе части пятой статьи 623 изложить в следующей редакции:
«Если окончание срока приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока считается первый следующий за ним рабочий день, кроме случаев исчисления срока при административном задержании.»;
94) абзац второй части первой статьи 630 изложить в следующей редакции:
«283 - 285, 287, 289, 297, 298-1, 302 - 306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (части вторая, третья и 3-1), 463 (части вторая и третья), 463-4 (части третья, четвертая), 470 (части первая, вторая, четвертая, пятая), 471 (часть вторая), 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 466, 468, 469 - 471), 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 466, 468, 469 - 471) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, маломерных судов путем доставки их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), маломерного судна до устранения причин задержания;»;
95) в части первой статьи 636:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
«органов внутренних дел (статьи 85-3, 86, 86-1, 87-5, 96, 111 - 116, 135-1, 143, 143-1, 147-1 (часть вторая), 159, 162, 163 (части третья и четвертая), 163-2, 163-3, 163-4, 165, 203, 283 (часть третья), 298 (часть вторая), 298-1 (часть вторая), 306-2, 314, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 318, 319, 319-1, 321, 324-2, 331, 332, 334 (часть третья), 335, 336, 336-1 (часть третья), 336-2 (частью третьей), 336-3 (частью второй), 336-4 (частью второй), 338 (часть первая), 338-1 (части первая, десятая и одиннадцатая), 339, 340, 341 (часть вторая), 344, 354-1, 355-1, 356, 357-1, 357-7 (часть вторая), 362, 362-1, 363, 365, 368-1, 369 (часть вторая), 371 (часть вторая), 372, 373, 374 (части первая - четвертая), 380 (часть вторая), 380-2, 388, 390 (часть вторая), 391-1 (части вторая и третья), 394 (часть третья), 396 (часть четвертая), 446 (часть вторая), 461 (часть 3-1), 463 (части вторая, третья), 463-3 (часть пятая), 464-1 (части первая и вторая), 465 (часть вторая), 466 (часть вторая), 468 (части первая и вторая), 469, 471 (части 1-2 и вторая), 473 (часть третья), 474, 475, 477 (часть третья), 484, 500 (часть вторая), 501, 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 466, 468, 469 - 471), 518, 521, 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 466, 468, 469-471), 531);»;
абзац пятый изложить в следующей редакции:

92) 622-баптың үшінші бөлігі алып тасталсын;
93) 623-баптың бесінші бөлігінің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкімшілік ұстау кезінде мерзімді есептеу жағдайларынан басқа, егер мерзімнің аяқталуы жұмыс істемейтін (демалыс, мереке) күнге тура келсе, онда одан кейінгі бірінші жұмыс күні мерзімнің соңғы күні болып есептеледі.»;
94) 630-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Кодекстің 283-285, 287, 289, 297, 298-1, 302-306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (екінші, үшінші және 3-1-бөліктерінде), 463 (екінші және үшінші бөліктерінде), 463-4 (үшінші, төртінші бөліктерінде), 470 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде), 471 (екінші бөлігінде), 514 (461-466, 468, 469-471-баптарда көзделген құқық бұзушылық бөлігінде), 524-баптарында (461-466, 468, 469-471-баптарда көзделген құқық бұзушылық бөлігінде), осы баптың екінші бөлігінде аталған уәкілетті лауазымды адам көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді, оларды уақытша сақтау үшін арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға, оның ішінде басқа көлік құралып (эвакуаторды), шағын көлемді кемені пайдалана отырып, жеткізу арқылы ұстау себептері жойылғанға дейін ұстауға, жеткізуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы;»;
95) 636-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ішкі істер органдарының (85-3, 86, 86-1, 87-5, 96, 111-116, 135-1, 143, 143-1, 147-1 (екінші бөлігі), 159, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 163-2, 163-3, 163-4, 165, 203, 283 (үшінші бөлігі), 298 (екінші бөлігі), 298-1 (екінші бөлігі), 306-2, 314, 317-1 (азаматтық және қызметтік қаруларға және олардың патрондарына, есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 318, 319, 319-1, 321, 324-2, 331, 332, 334 (үшінші бөлігі), 335, 336, 336-1 (үшінші бөлігі), 336-2 (үшінші бөлігі), 336-3 (екінші бөлігі), 336-4 (екінші бөлігі), 338 (бірінші бөлігі), 338-1 (бірінші, оныншы және он бірінші бөліктері), 339, 340, 341 (екінші бөлігі), 344, 354-1, 355-1, 356, 357-1, 357-7 (екінші бөлігі), 362, 362-1, 363, 365, 368-1, 369 (екінші бөлігі), 371 (екінші бөлігі), 372, 373, 374 (бірінші - төртінші бөліктері), 380 (екінші бөлігі), 380-2, 388, 390 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 394 (үшінші бөлігі), 396 (төртінші бөлігі), 446 (екінші бөлігі), 461 (3-1-бөлігі), 463 (екінші, үшінші бөліктері), 463-3 (бесінші бөлігі), 464-1 (бірінші және екінші бөліктері), 465 (екінші бөлігі), 466 (екінші бөлігі), 468 (бірінші және екінші бөліктері), 469, 471 (1-2 және екінші бөліктері), 473 (үшінші бөлігі), 474, 475, 477 (үшінші бөлігі), 484, 500 (екінші бөлігі), 501, 514 (461-466, 468, 469-471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 518, 521, 524 (461-466, 468, 469-471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 531-баптар);»;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

«органов Министерства обороны Республики Казахстан: военной автомобильной полиции (о правонарушениях, совершенных военнослужащими и военнообязанными, призванными на сборы (статьи 388, 461 (часть 3-1), 462 (части вторая, третья), 464 (часть вторая), 465, 466, 468 (часть вторая), 469, 471, 477 (часть третья), а также о всех нарушениях правил дорожного движения, совершенных лицами (кроме военнослужащих и военнообязанных, призванных на сборы), управляющими транспортными средствами Вооруженных Сил Республики Казахстан;»;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«военной дорожной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (о правонарушениях, предусмотренных статьями 461 (часть 3-1), 463-3 (часть пятая), 464-1 (части первая и вторая), 465 (часть совершенных лицами, управляющими транспортными средствами специальных государственных органов);»;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«органов военной полиции (статьи 389-1, 512-1);»;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
«органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (статьи 147-1 (часть вторая), 283 (часть третья), 298 (части вторая и третья), 298-1 (часть вторая), 304 (часть вторая), 305 (часть вторая), 306 (часть вторая), 306-2, 356, 357-1);»;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
«уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (статьи 240-2, 246 (часть вторая), 304 (часть вторая), 305 (часть вторая), 306 (часть вторая), 306-3 (части вторая и третья), 317-1 (по нарушениям требований безопасности к химической продукции), 356);»;
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
«органов санитарно-эпидемиологического надзора (статьи 140 (часть вторая), 161 (части четвертая и пятая), 163, 231 (часть вторая), 233, 278 (часть первая), 304 (часть вторая), 315, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции), 323 (часть вторая), 324, 326-328, 356, 362, 494 (часть вторая));»;
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
«уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (статьи 317-1 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции), 356, 357-1, 442);»;
абзац двадцать девятый изложить в следующей редакции:
«органов транспортного контроля (статьи 356, 357-1, 357-2 (часть вторая), 453 (часть вторая), 454 (часть третья), 471 (часть 1-1), 484);»;
абзац тридцать четвертый изложить в следующей редакции:

«Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі органдарының: әскери автомобиль полициясының (жиынға шақырылған әскери қызметшілер мен әскери міндеттілер жасаған құқық бұзушылық туралы (388, 461 (3-1-бөлігі), 462 (екінші, үшінші бөліктері), 464 (екінші бөлігі), 465, 466, 468 (екінші бөлігі), 469, 471, 477-баптар (үшінші бөлігі), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлік құралдарын жүргізуші (жиынға шақырылған әскери қызметшілер мен әскери міндеттілерден басқа) адамдар жасаған барлық жол қозғалысы қағидаларын бұзушылық туралы;»;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери жол полициясының (арнаулы мемлекеттік органдардың көлік құралдарын жүргізуші адамдар жасаған, осы Кодекстің 461 (3-1-бөлігі), 463-3 (бесінші бөлігі), 464-1 (бірінші және екінші бөліктері), 465 (екінші бөлігі), 466 (екінші бөлігі), 469, 477 (үшінші бөлігі)-баптарында көзделген құқық бұзушылық туралы);»;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«әскери полиция органдарының (389-1, 512-1-баптар);»;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы органдардың 147-1 (екінші бөлігі), 283 (үшінші бөлігі), 298 (екінші және үшінші бөліктері), 298-1 (екінші бөлігі), 304 (екінші бөлігі), 305 (екінші бөлігі), 306 (екінші бөлігі), 306-2, 356, 357-1-баптар);»;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның (240-2, 246 (екінші бөлігі), 304 (екінші бөлігі), 305 (екінші бөлігі), 306 (екінші бөлігі), 306-3 (екінші және үшінші бөліктері), 317-1 (химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар бойынша), 356-баптар);»;
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының (140 (екінші бөлігі), 161 (төртінші және бесінші бөліктері), 163, 231 (екінші бөлігі), 233, 278 (бірінші бөлігі), 304 (екінші бөлігі), 315, 317-1 (тамақ өнімдеріне, ойыншықтарға, химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 323 (екінші бөлігі), 324, 326-328, 356, 362, 494 (екінші бөлігі)-баптар;»;
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органның (317-1 (машиналар мен жабдықтарға, химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 356, 357-1, 442-баптар);»;
жиырма тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«көліктік бақылау органдарының (356, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі), 453 (екінші бөлігі), 454 (үшінші бөлігі), 471 (1-1-бөлігі), 484-баптар);»;
отыз төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

«органов финансовой полиции (статьи 140 (часть вторая), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 159 (частями третьей и четвертой), 158-4, 162, 163 (части третья и четвертая), 176 (часть первая), 179 (части первая и вторая), 179-1, 200, 203, 211, 213 (части пятая и шестая), 214, 217, 218-1 (часть седьмая), 275-1, 306-2, 357-1, 357-2 (часть вторая), 357-3, 357-5, 514-514-2, 514-4 - 519, 521, 522, 532 - 535, 537-1);»;
абзац тридцать пятый изложить в следующей редакции:
«органов налоговой службы (статьи 155, 156, 157, 163 (части третья, четвертая, шестая, седьмая и девятая), 163-4 (части третья и четвертая), 168-1, 208-1, 209, 213 (части четвертая - шестая), 214, 218-1 (часть седьмая), 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (частями пятой, седьмой, восьмой, девятой), 532-535);»;
абзац тридцать седьмой изложить в следующей редакции:
«органов юстиции (статьи 145, 168-3, 175 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 353, 354, 354-2, 354-3, 356, 357-4, 357-5, 376);»;
абзац сорок седьмой изложить в следующей редакции:
«органов по атомной энергетике (статьи 315, 316, 317-1 (по нарушению требований безопасности к машинам и оборудованиям));»;
абзац сорок восьмой изложить в следующей редакции:
«Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (статьи 298 (части вторая и третья), 298-1 (часть вторая), 303 (часть вторая), 304 (часть вторая), 305 (часть вторая), 306 (часть вторая), 388, 390 (часть вторая), 391 (часть вторая), 391-1 (части вторая и третья), 393, 394 (части вторая, третья и четвертая));»;
абзац пятьдесят первый изложить в следующей редакции:
«Службы охраны Президента Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (статьи 135-1, 160, 220, 312, 323 (часть вторая), 331, 332, 333, 336, 362-1, 368, 369 (часть вторая), 370, 371 (часть вторая), 388, 463 (часть 1-1), 465, 472, 473);»;
абзац пятьдесят пятый изложить в следующей редакции:
«местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (статьи 127 (частью второй), 163-6, 165, 237-1, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 309-5 (часть вторая), 342, 342-1 (часть первая, третья, абзацы второй, третий части пятой), 357-1, 357-2 (частью второй), 346-352);»;
абзац пятьдесят девятый изложить в следующей редакции:
«органов по контролю в сфере оказания медицинских услуг (статьи 85-1 (часть вторая), 85-2 (часть вторая), 322 (часть пятая);»;
абзац шестьдесят первый изложить в следующей редакции:
«уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности (статья 375);»;
абзац шестьдесят третий исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

«қаржы полициясы органдарының (140 (екінші бөлігі), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 159 (үшінші және төртінші бөліктері), 158-4, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 176 (бірінші бөлігі), 179 (бірінші және екінші бөліктері), 179-1, 200, 203, 211, 213 (бесінші және алтыншы бөліктері), 214, 217, 218-1 (жетінші бөлігі), 275-1, 306-2, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі), 357-3, 357-5, 514-514-2, 514-4-519, 521, 522, 532-535, 537-1-баптар);»;
отыз бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«салық қызметі органдарының (155, 156, 157, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктері), 163-4 (үшінші және төртінші бөліктері), 168-1, 208-1, 209, 213 (төртінші - алтыншы бөліктері), 214, 218-1 (жетінші бөлігі), 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (бесінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы бөліктері), 532-535-баптар);»;
отыз жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«әділет органдарының (145, 168-3, 175 (екінші бөлігі) (осы бұзушылықтарды жеке нотариустар жасаған кезде), 353, 354, 354-2, 354-3, 356, 357-4, 357-5, 376-баптар);»;
қырық жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«атом энергетикасы жөніндегі органдардың (315, 316, 317-1-баптар) (машиналар мен жабдықтарға қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша);»;
қырық сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (298 (екінші және үшінші бөліктері), 298-1 (екінші бөлігі), 303 (екінші бөлігі), 304 (екінші бөлігі), 305 (екінші бөлігі), 306 (екінші бөлігі), 388, 390 (екінші бөлігі), 391 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 393, 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері)-баптар;»;
елу бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«күзету іс-шараларын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің (135-1, 160, 220, 312, 323 (екінші бөлігі), 331, 332, 333, 336, 362-1, 368, 369 (екінші бөлігі), 370, 371 (екінші бөлігі), 388, 463 (1-1-бөлігі), 465, 472, 473-баптар);»;
елу бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының (127, (екінші бөлігі), 163-6, 165, 237-1, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктері), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктері), 309-5 (екінші бөлігі), 342, 342-1 (бірінші, үшінші бөліктері, бесінші бөліктің екінші, үшінші абзацтары), 357-1, 357-2 (екінші бөлігі), 346-352-баптар);»;
елу тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау органдарының (85-1 (екінші бөлігі), 85-2 (екінші бөлігі), 322 (бесінші бөлігі)-баптар);»;
алпыс бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның (375-бап);»;
алпыс үшінші абзац алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«2) государственные судебные исполнители, судебные приставы и другие сотрудники судов, уполномоченные председателем- суда или председательствующим в заседании суда (статьи 513 - 514-2, 514-4 - 522, 524-528, 530, 531);»;
96) часть первую статьи 637 изложить в следующей редакции:
«1. Прокурор выносит постановление о возбуждении дел об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80-83, 84, 85-1 - 85-3, 86, 87, 89 - 96, 98, 99, 102-1, 104 - 108, 109-1 - 110-1, 151, 158-5, 334-1, 342, 342-1, 344, 346 - 352, 353, 356-1, 357-3, 375, 381-1, 513, 516-1, 521-1, 531, 537 настоящего Кодекса.»;
97) часть вторую статьи 639 изложить в следующей редакции:
«2. При обращении физических яиц с заявлением о восстановлении нарушенных прав дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80 - 83, 84, 85-1 - 87-2, 87-5 - 96, 98, 99, 102-1, 104 — 108, 109-1 - 113 настоящего Кодекса, рассматриваются судом без составления протокола о правонарушении. Протокол не составляется также в случаях, если производство по делу об административном правонарушении возбуждено постановлением прокурора, и при установлении судьей (судом) непосредственно в ходе судебного разбирательства факта проявления неуважения к суду в случаях, предусмотренных частью третьей статьи 541 настоящего Кодекса.»;
98) часть вторую статьи 640 исключить;
99) часть вторую статьи 642 изложить в следующей редакции:
«2. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 246, 247, 447, 447-1, 447-3, 461 - 466, 467-1, 468, 469 - 474, 475 - 487 настоящего Кодекса, могут ' рассматриваться также по месту учета транспортных средств, судов, в том числе маломерных, или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.»;
100) часть третью статьи 647 изложить в следующей редакции:
«3. Дело об административном правонарушении, совершение которого влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан, рассматривается в день получения протокола об административном правонарушении и других материалов дела, а в отношении лица, подвергнутого административному задержанию, - не позднее сорока восьми часов с момента его задержания.»;
101) часть вторую статьи 652 изложить в следующей редакции:
«2. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого вынесено постановление по делу об административном правонарушении, а также потерпевшему, законному представителю физического лица, уполномоченному органу (должностному лицу), возбудившему дело об административном правонарушении, копия постановления вручается и (или) высылается в течение трех рабочих дней со дня его объявления.»;

«2) сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген мемлекеттік сот орындаушылары, сот приставтары және соттардың басқа да қызметкерлері (513-514-2, 514-4-522, 524-528, 530, 531-баптар);»;
96) 637-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Прокурор осы Кодекстің 80-83, 84, 85-1-85-3, 86, 87, 89-96, 98, 99, 102-1, 104-108, 109-1-110-1, 151, 158-5, 334-1, 342, 342-1, 344, 346-352, 353, 356-1, 357-3, 375, 381-1, 513, 516-1, 521-1, 531, 537-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы қаулы шығарады.»;
97) 639-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке тұлғалар бұзылған құқықтарын қалпына келтіру туралы өтінішпен жүгінген кезде осы Кодекстің 80-83, 84, 85-1-87-2, 87-5-96, 98, 99, 102-1, 104-108, 109-1-113-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді сот құқық бұзушылық туралы хаттама жасамай-ақ қарайды. Хаттама, егер әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу прокурор қаулысымен қозғалған жағдайларда және судья (сот) тікелей сот талқылауы барысында осы Кодекстің 541-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда да сотқа құрмет білдірмеу фактісін анықтаған кезде жасалмайды.»;
98) 640-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
99) 642-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстің 246, 247, 447, 447-1, 447-3, 461-466, 467-1, 468, 469-474, 475-487-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер көлік құралдары, кемелер, оның ішінде шағын көлемді кемелер есепке алынған жер бойынша немесе өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адамның тұрғылықты жері бойынша да қаралуы мүмкін.»;
100) 647-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жасалуы Қазақстан Республикасының шегінен тыс әкімшілік жолмен шығарып жіберуге әкеп соғатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама мен істің басқа материалдары алынған күні, ал әкімшілік ұстауға ұшыраған адамға қатысты - ол ұсталған кезден бастап қырық сегіз сағаттан кешіктірілмей қаралады.»;
101) 652-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы шығарылған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкіліне, сондай-ақ жәбірленушіге, жеке тұлғаның заңды өкіліне, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғаған уәкілетті органға (лауазымды адамға) қаулының көшірмесі ол хабарланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тапсырылады және (немесе) жіберіледі.»;

102) часть вторую статьи 660 исключить;
103) часть третью статьи 671 исключить;
104) часть вторую статьи 675 исключить;
105) часть первую статьи 678 изложить в следующей редакции:
«1. Вред, причиненный лицу в результате незаконного административного задержания, применения принудительных мер медицинского характера, возмещается из республиканского бюджета в полном объеме, независимо от вины судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях.»;
106) часть вторую статьи 681 исключить;
107) часть третью статьи 697 изложить в следующей редакции:
«3. Постановление о наложении административного взыскания в виде лишения специального права подлежит исполнению с момента его вынесения.»;
108) предложение третье статьи 698 изложить в следующей редакции:
«Постановление о наложении административного взыскания в виде лишения специального права направляется органам, уполномоченным приводить его в исполнение, немедленно после его вынесения.»;
109) часть третью статьи 700 изложить в следующей редакции:
«3. Лица, заинтересованные в разрешении вопросов, указанных в части второй настоящей статьи, извещаются о месте и времени их рассмотрения. При этом неявка заинтересованных лиц без уважительных причин не является препятствием для разрешения соответствующих вопросов.»;
110) предложение первое абзаца первого статьи 701 изложить в следующей редакции:
«При наличии обстоятельств, делающих исполнение постановления о наложении административного взыскания в виде лишения специального права или штрафа (за исключением взыскания штрафа на месте совершения административного правонарушения) невозможным в установленные законом сроки, судья, орган (должностное лицо), вынесшее постановление, могут по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, отсрочить исполнение постановления на срок до одного месяца.»;
111) статьи 727 и 728 исключить.
6. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; законы Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения прав на жилище детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей»«О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан», опубликованные в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
часть первую статьи 95 изложить в следующей редакции:
«В случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, земельный участок может быть безвозмездно изъят у собственника или землепользователя в судебном порядке в виде санкции за совершение административного или уголовного правонарушения.».

102) 660-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
103) 671-баптың үшінші бөлігі алып тасталсын;
104) 675-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
105) 678-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті судьяның, органның (лауазымды адамның) кінәсіне қарамастан, заңсыз әкімшілік ұстау, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану нәтижесінде адамға келтірілген зиян республикалық бюджеттен толық көлемде өтеледі.»;
106) 681-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
107) 697-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Арнаулы құқықтан айыру түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы шығарылған кезден бастап орындалуға жатады.»;
108) 698-баптың үшінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Арнаулы құқықтан айыру түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы оны орындайтын уәкілетті органдарға ол шығарылғаннан кейін дереу жіберіледі.»;
109) 700-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың екінші бөлігінде аталған мәселелердің шешілуіне мүдделі адамдарға олардың қаралатын орны мен уақыты хабарланады. Бұл ретте мүдделі адамдардың дәлелсіз себептермен келмей қалуы тиісті мәселелерді шешу үшін кедергі болып табылмайды.»;
110) 701-баптың бірінші абзацының бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Арнаулы құқықтан айыру немесе айыппұл салу (әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл өндіріп алуды қоспағанда) түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың орындалуын заңда белгіленген мерзімде мүмкін етпейтін мән-жайлар болған кезде қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) өзіне қатысты қаулы шығарылған адамның өтініші бойынша қаулының орындалуын бір айға дейінгі мерзімге кейінге қалдыра алады.»;
111) 727 және 728-баптар алып тасталсын.
6. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйге құқықтарын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдары):
95-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда, әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін меншік иесінен немесе жер пайдаланушыдан жер учаскесі сот тәртібімен санкция түрінде өтеусіз алып қойылуы мүмкін.».

7. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75):
подпункт 3) статьи 319 изложить в следующей редакции:
«3) экологические уголовные правонарушения.».
8. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; законы Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми»«О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованные в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
1) пункт 3 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«3. К трудовой деятельности в сфере образования, воспитания, организации отдыха и оздоровления, физической культуры и спорта, медицинского обеспечения, оказания социальных услуг, культуры и искусства с участием несовершеннолетних не допускаются лица, имеющие или имевшие судимость за уголовные правонарушения в отношении несовершеннолетних: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против половой неприкосновенности, за торговлю людьми.»;
2) подпункт 1) пункта 3-1 статьи 159 изложить в следующей редакции:

7. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
319-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) экологиялық қылмыстық құқық бұзушылық жатады.».
8. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдары):
1) 26-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кәмелетке толмағандар қатысатын білім беру, тәрбиелеу, демалысты ұйымдастыру және сауықтыру, дене тәрбиесі және спорт, медициналық қамтамасыз ету, әлеуметтік қызметтер көрсету, мәдениет және өнер саласындағы еңбек қызметіне кәмелетке толмағандарға қатысты: кісі өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, жыныстық тиіспеушілігіне қарсы, адам саудасы қылмыстық құқық бұзушылықтары үшін сотталғандығы бар немесе сотталғандығы болған адамдар жіберілмейді.»;
2) 159-баптың 3-1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«1) работнику, временная нетрудоспособность которого наступила вследствие травм, полученных при совершении им уголовного правонарушения, в случае установления виновности вступившим в законную силу приговором суда;»;
3) статью 303 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Лица, провоцирующие к продолжению участия в забастовке, признанной судом незаконной, несут ответственность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.»;
4) подпункт 2) пункта 3 статьи 322 изложить в следующей редакции:
«2) в результате преднамеренного (умышленного) причинения вреда своему здоровью или при совершении пострадавшим уголовного правонарушения;».
9. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; законы Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новых видов государственно-частного партнерства и расширения сфер их применения», опубликованные в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
пункт 5 статьи 145 изложить в следующей редакции:
«5. Органы государственного финансового контроля в случаях выявления признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля передают материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях.».
10. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № и, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности арбитража и третейского суда», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 июля 2013 г.):

«1) заңды күшіне енген сот үкімімен кінәлі екендігі анықталған жағдайда оның қылмыстық құқық бұзушылық жасау кезінде алған жарақаттарының салдарынан еңбекке уақытша жарамсыздық туындаған қызметкерге;»;
3) 303-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Сот заңсыз деп таныған ереуілге қатысуды жалғастыруға арандатушы адам Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауапты болады.»;
4) 322-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) өз денсаулығына қасақана (әдейі) зиян келтіру нәтижесінде немесе зардап шеккен адам қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кезде;».
9. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа түрлерін енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдары):
145-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бақылау объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға береді.».
10. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат, № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2013 жылғы 5 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төреліктің және аралық соттың қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2. При выявлении в ходе налоговой проверки фактов умышленного уклонения от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также преднамеренного, ложного банкротства, указывающих на признаки уголовного правонарушения, органы налоговой службы направляют соответствующим правоохранительным органам материалы, отнесенные к их подследственности, для принятия процессуального решения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.»;
2) пункт 4 статьи 46 изложить в следующей редакции:
«4. Начисление или пересмотр исчисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет по операциям с налогоплательщиком, признанным лжепредприятием, или сделке (сделкам), совершенной (совершенным) с субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров, производятся органом налоговой службы в пределах срока исковой давности по налоговому обязательству и требованию после вступления в законную силу приговора или постановления суда.»;
3) подпункт 4) статьи 115 изложить в следующей редакции:
«4) расходы по сделке (сделкам), признанной (признанным) судом совершенной (совершенным) субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;»;
4) подпункт 2) пункта 3 статьи 257 изложить в следующей редакции:
«2) по сделке (сделкам), признанной (признанным) судом совершенной (совершенным) субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров.»;
5) в статье 541:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) истцы - по искам о возмещении материального ущерба, причиненного уголовным правонарушением;»;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) истцы и ответчики - по спорам, связанным с возмещением ущерба, причиненного гражданину незаконным осуждением, незаконным применением меры пресечения в виде заключения под стражу;»;
6) подпункты 1), 2) пункта 3 статьи 557 изложить в следующей редакции:
«1) правоохранительным органам в пределах их компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан, по запросам об исполнении лицами, совершающими налоговые и уголовные правонарушения, налогового обязательства, обязанности налогового агента в порядке, установленном настоящим Кодексом, в целях преследования их по закону;
2) суду в ходе рассмотрения дел об определении налогового обязательства налогоплательщика, обязанности налогового агента по исчислению, удержанию и перечислению налогов в порядке, установленном настоящим Кодексом, или ответственности за налоговые правонарушения и уголовные правонарушения;»;

1) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Салықтық тексеру барысында салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден қасақана жалтару фактілері, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін көрсететін әдейі, жалған банкроттық фактілері анықталған кезде, салық қызметі органдары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес іс жүргізу шешімін қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына олардың тергеуіне жататын материалдарды жібереді.»;
2) 46-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жалған кәсіпорын деп танылған салық төлеушімен жасалған операциялар бойынша немесе жеке кәсіпкерлік субъектісінің іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасаған мәмілесі (мәмілелері) бойынша салықтық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын есепке жатқызуды немесе олардың есепке жатқызылған сомасын қайта қарауды салық қызметінің органы соттың үкімі немесе қаулысы заңды күшіне енгеннен кейін салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі шегінде жүргізеді.»;
3) 115-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) сот жеке кәсіпкерлік субъектісі іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасады деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша шығыстар;»;
4) 257-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сот жеке кәсіпкерлік субъектісі іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасады деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша есепке жатқызылмайды.»;
5) 541-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) қуынушылар - қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген материалдық залалды өтеу туралы талап қою бойынша;»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) қуынушылар мен жауапкерлер - азаматқа заңсыз сотталу, бұлтартпау шарасы түрінде қамауға алу арқылы келтірілген залалды өтеуге байланысты даулар бойынша;»;
6) 557-баптың 3-тармағының 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) салықтық және қылмыстық құқықтық бұзушылықтар жасаған тұлғалардың осы Кодексте белгіленген тәртіппен салық міндеттемесін, салық агентінің міндеттерін орындауы туралы сұрау салу бойынша, олардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген құзыреті шегінде заң бойынша қудалау мақсатында құқық қорғау органдарына;
2) салық төлеушінің салықтық міндеттемесін, осы Кодексте белгіленген тәртіппен салықтарды есептеу, ұстау және аудару бойынша салық агентінің міндеттерін айқындау немесе салықтық құқық бұзушылықтар мен қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін жауаптылық туралы істерді қарау барысында соттарға;»;

7) в статье 627:
абзац девятый подпункта 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
«по вопросам определения налогового обязательства по сделке (сделкам), совершение которой (которых) признано судом осуществленным без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;»;
абзац восемнадцатый подпункта 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
«по вопросам определения налогового обязательства по сделке (сделкам), совершение которой (которых) признано судом осуществленным без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;»;
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«12. В случае выявления органами налоговой службы по результатам камерального контроля нарушений по вопросам определения налогового обязательства по операциям с налогоплательщиком, признанным лжепредприятием, и (или) по сделке (сделкам), совершение которой (которых) признано судом осуществленным без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров, налоговые проверки по данным вопросам за налоговый период, в котором совершены такие операции и (или) сделка (сделки), не могут производиться до направления налогоплательщику уведомления об устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, и истечения срока, установленного пунктом 2 статьи 608 настоящего Кодекса.»;
8) подпункт 9) пункта 3 статьи 632 изложить в следующей редакции:
«9) определения налогового обязательства по сделке (сделкам), совершение которой (которых) признано судом осуществленным без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;»;
9) подпункт 5) пункта 9 статьи 638 изложить в следующей редакции:
«5) в части сделки (сделок), совершенной (совершенных) с субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров, после вступления в законную силу приговора или постановления суда, если органом налоговой службы сведения о такой сделке (сделках) впервые получены после завершения любой из предыдущих налоговых проверок налогового периода, в котором совершена (совершены) такая (такие) сделка (сделки).».
11. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71, № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
пункт 2 статьи 130 изложить в следующей редакции:

7) 627-бапта:
5-тармақтың 2) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«сот іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жүзеге асырылды деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша салық міндеттемесін анықтау мәселелері бойынша;»;
9-тармақтың 2) тармақшасының он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«сот іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жүзеге асырылды деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша салық міндеттемесін анықтау мәселелері бойынша;»;
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Салық қызметі органдары камералдық бақылау нәтижелері бойынша жалған кәсіпорын деп танылған салық төлеуші жасаған операциялар бойынша және (немесе) сот іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жүзеге асырылды деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша салық міндеттемесін анықтау мәселелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, мұндай операциялар және (немесе) мәміле (мәмілелер) жасалған салық кезеңінде осы мәселелер бойынша салық тексерулері салық төлеушіге камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жіберілгенге және осы Кодекстің 608-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімнің өтуіне дейін жүргізілмейді.»;
8) 632-баптың 3-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
«9) сот іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жүзеге асырылды деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша салық міндеттемесін айқындау;»;
9) 638-баптың 9-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
«5) егер салық қызметі органы осындай мәміле (мәмілелер) туралы мәліметтерді осындай мәміле (мәмілелер) жасалған салық кезеңінде жүргізілген кез келген салықтық тексерудің кез келгені аяқталғаннан кейін алғаш рет алса, соттың өкімі немесе қаулысы күшіне енгеннен кейін жеке кәсіпкерлік субъектісінің іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтер көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасаған мәмілесі (мәмілелері) бөлігінде, айқындалған салық заңнамасын бұзушылыққа қатысты қолданылмайды.».
11. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
130-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Принудительные меры медицинского характера применяются по решению суда в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения, признанных нуждающимися в лечении от алкоголизма или наркомании либо токсикомании, а также, совершивших административное правонарушение и признанных больными хроническим алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией и уклоняющихся от добровольного лечения.».
12. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; законы Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованные в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
1) подпункт 33) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«33) уголовные правонарушения и административные правонарушения -уголовные правонарушения, уголовное преследование по которым осуществляют таможенные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и административные правонарушения, по которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан таможенные органы ведут административный процесс (осуществляют производство);»;
2) подпункт 8) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«8) выявление, предупреждение и пресечение уголовных и административных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
3) подпункт 5) статьи 9 изложить в следующей редакции:
«5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан задерживать и доставлять в служебные помещения таможенных или иных органов Республики Казахстан лиц, совершивших правонарушение, в сфере таможенного дела;»;
4) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«2. При выявлении таможенными органами уголовных и административных правонарушений, производство по которым отнесено в соответствии с законодательством Республики Казахстан к компетенции иных государственных органов Республики Казахстан, таможенные органы в порядке и сроки, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан, обязаны передать имеющиеся по таким правонарушениям материалы соответствующим государственным органам Республики Казахстан.»;

«2. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, алкоголизмнен немесе нашақорлықтан не уытқұмарлықтан емделуге мұқтаж деп танылған адамдарға қатысты, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және созылмалы алкоголизммен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауырады деп танылған және ерікті түрде емделуден жалтаратын адамдарға сот шешімі бойынша қолданылады.».
12. «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдары):
1) 4-баптың 1-тармағының 33) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«33) қылмыстық құқық бұзушылықтар және әкімшілік құқық бұзушылықтар - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар бойынша кеден органдары қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын қылмыстық құқық бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдары әкімшілік процесс жүргізетін (іс жүргізуді жүзеге асыратын) әкімшілік құқық бұзушылықтар;»;
2) 8-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтауды, олардың алдын алуды және жолын кесуді;»;
3) 9-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден ісі саласында құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстауға және Қазақстан Республикасының кеден немесе өзге де органдарының қызметтік үй-жайларына жеткізуге;»;
4) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар бойынша іс жүргізу Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарының құзыретіне жатқызылған қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтаған кезде, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде мұндай құқық бұзушылықтар бойынша қолда бар материалдарды Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарына беруге міндетті.»;

5) часть первую пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«Таможенные органы осуществляют оперативно-розыскную деятельность в целях выявления лиц, подготавливающих, совершающих или совершивших противоправное деяние, признаваемое Уголовным кодексом Республики Казахстан уголовным правонарушением, производство по которому отнесено к ведению таможенных органов, исполнения запросов международных таможенных организаций, таможенных и иных компетентных органов иностранных государств в соответствии с международными договорами.»;
6) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«1. Любая информация, полученная таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза или законодательством Республики Казахстан, используется ими исключительно для таможенных целей, в том числе для предупреждения и пресечения уголовных и административных правонарушений.»;
7) пункт 9 статьи 211 изложить в следующей редакции:
«9. При установлении в ходе таможенной проверки признаков уголовного или административного правонарушения таможенными органами принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
8) пункт 1 статьи 237 изложить в следующей редакции:
«1. При проведении таможенного контроля в случаях, установленных статьями 244, 268, 283, 290, 312, 335, 338, 410 и 466 настоящего Кодекса, должностные лица таможенных органов задерживают товары и документы на них, которые не являются предметами уголовных или административных правонарушений.»;
9) абзац первый пункта 3 статьи 283 изложить в следующей редакции:
«3. Таможенная декларация в отношении товаров, являвшихся орудием, средством совершения или предметом уголовного или административного правонарушения, в отношении которых было принято решение об их возврате и которые подлежат таможенному декларированию в соответствии с настоящим Кодексом, подается в течение тридцати календарных дней со дня вступления в законную силу:»;
10) в статье 300:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 300. Выпуск товаров при выявлении уголовного или
административного правонарушения»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. В случае выявления уголовного или административного правонарушения, выпуск товаров может быть осуществлен до завершения производства по делу или завершения административного процесса, если такие товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
13. В Кодекс Республики Казахстан «О браке (супружестве) и семье» от 26 декабря 2011 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72):

5) 15-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден органдары Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде қылмыстық құқық бұзушылық деп танылатын, ол бойынша іс жүргізу кеден органдарының қарауына жататын құқыққа қарсы әрекетті дайындайтын, жасайтын немесе жасаған адамдарды анықтау, халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық кеден ұйымдарының, шет мемлекеттердің кеден және өзге де құзыретті органдарының сұрау салуын орындау мақсатында жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады.»;
6) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеден одағының кеден заңнамасына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдары алған кез келген ақпаратты олар тек кеден мақсаттары үшін, оның ішінде қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және олардың жолын кесу үшін ғана пайдаланады.»;
7) 211-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Кедендік тексеру барысында қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданады.»;
8) 237-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кедендік бақылау жүргізу кезінде осы Кодекстің 244, 268, 283, 290, 312, 335, 338, 410 және 466-баптарында белгіленген жағдайларда кеден органдарының лауазымды адамдары қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар нысанасы болып табылмайтын тауарларды және оларға арналған құжаттарды ұстайды.»;
9) 283-баптың 3-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық қаруы, құралы немесе мәні болып табылатын тауарларға, қайтару туралы шешім қабылданған және осы Кодекске сәйкес кедендік декларациялауға жататын тауарларға қатысты кедендік декларация:»;
10) 300-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«300-бап. Қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезде тауарларды шығару»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезде тауарларды шығару іс бойынша іс жүргізу аяқталғанға немесе әкімшілік процесс аяқталғанға дейін, егер мұндай тауарлар алып қойылмаса немесе оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салынбаса, жүзеге асырылуы мүмкін.».
13. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат):

1) пункт 2 статьи 75 изложить в следующей редакции:
«2. Родители лишаются родительских прав при совершении ими умышленного уголовного правонарушения против жизни или здоровья своего ребенка, супруга либо других членов семьи.»;
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 150 изложить в следующей редакции:
«1) если нетрудоспособность нуждающегося в помощи супруга наступила в результате злоупотребления спиртными напитками, наркотическими средствами, психотропными веществами или в результате совершения им умышленного уголовного правонарушения;»;
3) пункт 2 статьи 175 изложить в следующей редакции:
«2. Суд вправе отказать во взыскании алиментов совершеннолетнему дееспособному лицу, если установлено, что оно совершило в отношении лица, обязанного уплачивать алименты, умышленное уголовное правонарушение или в случае недостойного поведения совершеннолетнего дееспособного лица в семье.».
14. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 года «О Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 11-12, ст. 290; № 24, ст. 592; 1993 г., № 8, ст. 179; 1995 г., № 1-2, ст. 17; № 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 20, ст. 257; № 24, ст. 336; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 155; 2007 г., № 15, ст. 107; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2010 г., № 7, ст. 32; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; 2013 г., № 2, ст. 8; № 14, ст. 72):
1) часть первую статьи 20 изложить в следующей редакции:
«Военнослужащие Внутренних войск за совершение правонарушений несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
2) подпункт 2) части первой статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2) проверять у граждан документы, удостоверяющие их личность, при подозрении в совершении правонарушений;»;
3) статью 24 изложить в следующей редакции:
«Статья 24. Применение физической силы
Военнослужащие Внутренних войск имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы, если ненасильственные способы не обеспечивают выполнения возложенных на них обязанностей, для пресечения правонарушений, связанных с нарушением общественного порядка, при задержании лиц, их совершивших, преодоления противодействия законным требованиям.».
15. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года «Об оперативно-розыскной деятельности» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 13-14, ст. 199; 1995 г., № 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 275; 1998 г., № 24, ст. 436; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 147; № 17, ст. 155; 2004 г., № 18, ст. 106; № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 17, ст. 83; № 24, ст. 121; 2010 г, № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 7; № 20, ст. 158; 2012 г., № 3, ст. 26; 2013 г., № 1, ст. 2):
часть первую пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:

1) 75-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ата-ана өз баласының, жұбайының не отбасының басқа да мүшелерінің өміріне немесе денсаулығына қарсы қасақана қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кезде ата-ана құқықтарынан айырылады.»;
2) 150-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) егер көмекке мұқтаж жұбайының еңбекке жарамсыздығы спирттік ішімдіктерге, есірткі, психотроптық заттарға салынуы салдарынан немесе оның қасақана қылмыстық құқық бұзушылық жасауы салдарынан басталған;»;
3) 175-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер кәмелетке толған әрекетке қабілетті адамның алимент төлеуге міндетті адамға қатысты қасақана қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны анықталса немесе кәмелетке толған әрекетке қабілетті адам отбасында лайықсыз мінез-құлық көрсеткен жағдайда, сот оған алимент өндіріп беруден бас тартуға құқылы.».
14. «Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлері туралы» 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 11-12, 290-құжат; № 24, 592-құжат; 1993 ж., № 8, 179-құжат; 1995 ж., № 1-2, 17-құжат; № 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 20, 257-құжат; № 24, 336-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 155-құжат; 2007 ж., № 15, 107-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 2, 8-құжат; № 14, 72-құжат):
1) 20-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі әскерлердің әскери қызметшілері құқық бұзушылық жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
2) 22-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) құқық бұзушылық жасағанына күдік келтірген кезде азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттарды тексеру;»;
3) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«24-бап. Дене күшін қолдану
Ішкі әскердің әскери қызметшілері қоғамдық тәртіпті бұзуға байланысты құқық бұзушылықтардың жолын кесу, оларды жасаған адамдарды ұстау кезінде, егер күш қолданбау тәсілдері өздеріне жүктелген міндеттерді орындауды қамтамасыз етпесе, заңды талаптарға қарсы әрекеттерді жою үшін дене күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін де қолдануға құқығы бар.».
15. «Жедел-іздестіру қызметі туралы» 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 13-14, 199-құжат; 1995 ж., № 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 275-құжат; 1998 ж., № 24, 436-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 147-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 18, 106-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 17, 83-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат):
14-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Материалы, полученные в процессе оперативно-розыскной деятельности, могут быть использованы для подготовки и осуществления следственных действий и проведения оперативно-розыскных мероприятий по предупреждению, пресечению и раскрытию уголовных правонарушений, а также в процессе доказывания по уголовным делам при условии их проверки в соответствии с положениями уголовно-процессуального законодательства Республики Казахстан, регламентирующими сбор, исследование и оценку доказательств.».
16. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости. Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
подпункт 4) части первой статьи 11 изложить в следующей редакции:
«4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц и (или) признано недееспособным или ограниченно дееспособным, и (или) признано безвестно отсутствующим, и (или) объявлено умершим, и (или) имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 214, 235, 237 Уголовного кодекса Республики Казахстан;».
17. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года «О хозяйственных товариществах» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 7, ст. 49; № 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 2003 г, № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
подпункт 7) части второй пункта 1 статьи 8-1 изложить в следующей редакции:

«1. Жедел-іздестіру қызметі процесінде алынған материалдар тергеу жұмыстарын әзірлеу мен жүзеге асыру және қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу және ашу жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін, сондай-ақ олар Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасының айғақтарды жинауды, зерттеуді және бағалауды регламенттейтін ережелеріне сәйкес тексерілген жағдайда қылмыстық істер бойынша дәлелдеу процесінде пайдаланылуы мүмкін.».
16. «Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
11-баптың 4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға іс-әрекет етпейтін заңды тұлғалардың жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелуі деп танылса және (немесе) хабарсыз кеткен деп танылса және (немесе) қайтыс болған деп жарияланса және (немесе) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 235, 237-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар болса;».
17. «Шаруашылық серіктестіктері туралы» 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 7, 49-құжат; № 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат, № 24, 178-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
8-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«7) привлечение товарищества и (или) его должностных лиц к уголовной или административной ответственности;».
18. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года «О правовом положении иностранцев» (Ведомости. Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 2001 г., № 8, ст. 50, 54; № 21-22, ст. 285; 2006 г., № 5-6, ст. 31; 2007 г., № 3, ст. 23; № 20, ст. 152; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 122, 2011 г., № 16, ст. 128; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51):
1) подпункт б) части второй статьи 23 изложить в следующей редакции:
«б) если он осужден за совершение уголовных правонарушений - до отбытия наказания или освобождения от наказания, за исключением случаев его выдворения на основании решения суда;»;
2) статью 25 изложить в следующей редакции:
«Статья 25. Основания ответственности за правонарушения
Иностранцы, совершившие уголовные, административные или иные правонарушения на территории Республики Казахстан, подлежат ответственности на общих основаниях с гражданами Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных международными договорами Республики Казахстан.».
19. В Закон Республики Казахстан от 3 октября 1995 года «О Службе охраны Президента Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 19, ст. 118; № 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184, 190; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 13-14, ст. 144; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; 2010 г., № 7, ст. 32; № 11, ст. 59; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; 2013 г., № 1, ст. 2):
1) абзац третий статьи 2 изложить в следующей редакции:
«- выявление, предупреждение и пресечение уголовных и административных правонарушений, направленных против жизни, здоровья, прав, свобод, достоинства личности и собственности охраняемых лиц;»;
2) подпункты 1), 2), 3), 4) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1) предотвращать и пресекать уголовные и административные правонарушения, посягающие на жизнь, здоровье, права, свободы, личное достоинство и собственность охраняемых лиц; выявлять обстоятельства, способствующие их возможному совершению, и в пределах своих прав принимать меры к их устранению;
2) оказывать помощь охраняемым лицам, пострадавшим от уголовных и административных правонарушений и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их здоровья и жизни;

«7) серіктестікті және (немесе) оның лауазымды адамдарын қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа тарту;».
18. «Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы
19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат, 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат):
1) 23-баптың екінші бөлігінің б) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
«б) егер ол қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін сотталған болса, оны сот шешімінің негізінде шығарып жіберу жағдайларын қоспағанда, жазаны өтеп болғанға немесе жазадан босатылғанға дейін;»;
2) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Құқық бұзушылық үшін жауаптылық негіздері Қазақстан Республикасының аумағында қылмыстық, әкімшілік және өзге де құқық бұзушылық жасаған шетелдіктер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей негіздерде жауаптылықта болады.».
19. «Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы»
1995 жылғы 3 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 19, 118-құжат; № 23, 142-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184, 190-құжаттар; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 13-14, 144-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 11, 59-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат):
1) 2-баптың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«-күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, жеке басының қадір-қасиетіне және меншігіне қарсы бағытталған қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау, олардың алдын алу және жолын кесу;»;
2) 8-баптың 1), 2), 3), 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, жеке басының қадір-қасиетіне және меншігіне қол сұғатын қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және олардың жолын кесу; бұлардың жасалу ықтималдығына ықпал ететін жағдайларды анықтау, әрі мұндай қылмыстарды болдырмау үшін өз құқығының шегінде шаралар қолдану;
2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтан және жазатайым оқиғадан зардап шеккен, сондай-ақ дәрменсіз күйге не болмаса денсаулығы мен өміріне қатерлі өзге де жағдайға ұшыраған күзетілетін адамдарға көмек көрсету;

3) принимать заявления, сообщения и иную поступающую информацию о готовящихся уголовных и административных правонарушениях и событиях, угрожающих личной безопасности охраняемых лиц или общественной безопасности на охраняемых объектах и в других местах их пребывания; своевременно принимать меры, предусмотренные законодательством;
4) оказывать правоохранительным органам содействие в выявлении и розыске лиц, совершивших уголовные правонарушения против жизни, здоровья, прав, свобод, личного достоинства и собственности охраняемых лиц;»;
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Применение физической силы
Сотрудники Службы охраны Президента Республики Казахстан имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы, для пресечения уголовных и административных правонарушений, посягающих на жизнь, здоровье, права, свободы, личное достоинство и собственность охраняемых лиц, задержания лиц, их совершивших, преодоления противодействия законным требованиям, если ненасильственные способы не обеспечивают выполнения возложенных на Службу охраны Президента Республики Казахстан обязанностей.»;
4) в пункте 2 статьи 18:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) выявлять, предупреждать и пресекать уголовные и административные правонарушения;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) задерживать, доставлять в органы внутренних дел, служебные помещения иных правоохранительных или специальных государственных органов граждан в случае совершения ими правонарушений;».
20. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 8; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):

3) күзетілетін адамдардың жеке басының қауіпсіздігіне немесе күзетілетін объектілерде және олар болатын басқа да жерлерде қоғамдық қауіпсіздікке қатер төндіретін дайындалып жатқан қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар мен оқиғалар жөніндегі келіп түскен мәлімдеулерді, хабарларды және өзге де ақпаратты қабылдап алу; заңнамада көзделген шараларды уақтылы қолдану;
4) күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, жеке басының қадір-қасиетіне және меншігіне қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды анықтап, іздестіруде құқық қорғау органдарына көмек көрсету;»;
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Дене күшін қолдану
Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі қызметкерлерінің күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, жеке басының қадір-қасиетіне және меншігіне қауіп төндіретін қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың жолын кесу, оларды жасаған адамдарды ұстау, заңды талаптарға қарсы әрекеттерді жою үшін, егер күш жұмсалмайтын әдістер Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметіне жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етпейтін болса, дене күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін де қолдануға құқығы бар.»;
4) 18-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтауға, олардың алдын алуға және жолын кесуге;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) құқық бұзушылық жасаған жағдайда азаматтарды ұстауға, ішкі істер органдарына, өзге де құқын қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметтік үй-жайларына әкелуге;».
20. «Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 8-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 2) пункта 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«2) предупреждение, выявление, пресечение уголовных и административных правонарушений, раскрытие и расследование преступлений и уголовных проступков, а также розыск преступников;»;
2) часть первую статьи 4-4 изложить в следующей редакции:
«Военная полиция Министерства внутренних дел является специальным органом и предназначена для обеспечения правопорядка во внутренних войсках, осуществления дознания по воинским преступлениям, а также по другим преступлениям, совершенным военнослужащими внутренних войск, предупреждения, выявления, пресечения уголовных и административных правонарушении среди них, раскрытия воинских преступлений и уголовных проступков, розыска военнослужащих внутренних войск.»;
3) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«2. Государственные органы и их должностные лица обязаны оказывать содействие органам внутренних дел в защите прав и свобод человека и гражданина, охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности, предупреждении, выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании правонарушений.»;
4) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) предупреждать, выявлять, пресекать и раскрывать уголовные правонарушения;»;
подпункт 4-6) изложить в следующей редакции:
«4-6) задерживать на территории, прилегающей к учреждению уголовно-исполнительной системы, и доставлять в органы внутренних дел лиц, подозреваемых в совершении деяний, содержащих признаки уголовного или административного правонарушения, осуществлять их личный досмотр;»;
подпункт 30-4) изложить в следующей редакции:
«30-4) рассматривать заявления и сообщения о любых совершенных или готовящихся противоправных посягательствах, в том числе и не относящихся к их ведению, регистрировать их, своевременно принимать меры по их пресечению, раскрытию, задержанию лиц, их совершивших, недопущению общественно опасных последствий; для содержания в условиях изоляции лиц, задержанных по подозрению в совершении уголовных правонарушений, иметь изоляторы временного содержания;»;
подпункт 30-5) изложить в следующей редакции:
«30-5) создавать и использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решение задач по охране правопорядка, в том числе учет лиц, взятых под административный надзор и подлежащих профилактическому воздействию, совершивших административные правонарушения, осуществлять контроль и надзор за поведением лиц, состоящих на учетах;»;

1) 2-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, қылмыстарды және қылмыстық теріс қылықтарды ашу және тергеу, сондай-ақ қылмыскерлерді іздестіру;»;
2) 4-4-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігінің әскери полициясы арнаулы орган болып табылады және ішкі әскерлердегі құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге, әскери қылмыстар бойынша, сондай-ақ ішкі әскерлердің әскери қызметшілері жасаған басқа да қылмыстар бойынша анықтауды жүзеге асыруға, олардың арасындағы қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, әскери қылмыстарды және қылмыстық теріс қылмыстарды ашуға, ішкі әскерлердің әскери қызметшілерін іздестіруге арналған.»;
3) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды тұлғалары адамның және азаматтық құқықтары мен бостандығын қорғауда, қоғамдық тәртіпті сақтауда, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде, құқық бұзушылықтардың алдын алуда, оларды анықтауда, жолын кесуде, ашуда және тергеуде ішкі істер органдарына жәрдемдесуге міндетті.»;
4) 10-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге және ашуға;»;
4-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4-6) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар әрекеттер жасалуына күдіктілерді қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне іргелес аумақта ұстауға және ішкі істер органдарына жеткізуге, олардың жеке өзін тексеріп қарауды жүзеге асыруға;»;
30-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«30-4) кез келген жасалған немесе әзірленіп жатқан, оның ішінде өздерінің қарауына жатпайтын құқыққа қайшы қол сұғушылықтар туралы арыздар мен хабарламаларды қарауға, оларды тіркеуге, олардың жолын кесу, ашу, оларды жасаған адамдарды ұстау, қоғамға қауіпті зардаптарға жол бермеу жөнінде уақтылы шаралар қолдануға; қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұсталған адамдарды ұстап отыру үшін уақытша ұстап отыруға арналған оқшаулау бөлмелері болуға;»;
30-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«30-5) құқықтың тәртіпті сақтау жөніндегі, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық жасап, әкімшілік қадағалауға алынған және алдын алу ықпалы жасалуға тиіс адамдарды есепке алу міндеттерін шешуді қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды, ақпараттық жүйелерді құруға және пайдалануға, есепте тұратын адамдардың мінез-құлқын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға;»;

5) в пункте 1 статьи 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) при подозрении в совершении уголовных и административных правонарушений проверять у граждан документы, удостоверяющие их личность, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения установленных правил, контроль за выполнением которых возложен на органы внутренних дел;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) при выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании уголовных правонарушений давать обязательные для исполнения поручения другим органам, организациям и должностным лицам;»;
подпункт 9) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) производить регистрацию, фотографирование, звукозапись, кино- и видеосъемку, дактилоскопирование лиц, заключенных под стражу, задержанных по подозрению в совершении уголовного правонарушения, обвиняемых в совершении уголовного правонарушения, а также лиц, подозреваемых в совершении административного правонарушения либо совершивших их, при невозможности установления личности;»;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) при преследовании лиц, подозреваемых в совершении уголовных и административных правонарушений, угрожающих безопасности граждан, входить беспрепятственно в жилые и иные помещения граждан, на принадлежащие им земельные участки, территорию и в помещения (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) и осматривать их, либо при наличии достаточных данных полагать, что там совершено или совершается уголовное правонарушение, административное правонарушение, произошел несчастный случай, а также для обеспечения личной безопасности граждан и общественной безопасности при стихийных бедствиях, катастрофах, авариях, эпидемиях, эпизоотиях и массовых беспорядках. О случаях вторжения в жилые и иные принадлежащие гражданам помещения уполномоченные на то органы внутренних дел уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов;».
21. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 4 ст. 32; № 8, ст. 63; 2013 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72):

5) 11-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасады деген күдік туған кезде азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ орындалуын бақылау ішкі істер органдарына жүктелген белгіленген қағидалардың сақталуын тексеруге қажетті басқа да құжаттарды тексеруге;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, оларды ашу және тергеу кезінде басқа органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға атқарылуы міндетті тапсырмалар беруге;»;
9) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) қылмыстық құкық бұзушылық жасады деген күдік бойынша күзетпен қамауға алынған, ұсталған, қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп айыпталған адамдарды, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасады деген күдік туғызған не оны жасаған адамдарды, олардың жеке басын анықтау мүмкін болмаған кезде, тіркеуге, фотосуретке түсіруге, дыбыс жазбасын, кино және бейне түсірілім, дактилоскопия жасауға;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) азаматтардың қауіпсіздігіне қатер төндіретін қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасалуына күдікті адамдарды қудалаған кезде не ол жерде қылмыстық құқық бұзушылық, әкімшілік құқық бұзушылық жасалды немесе жасалып жатыр, жазатайым оқиға болды деп ойлауға жеткілікті деректер болған кезде, сондай-ақ дүлей зілзалалар, апаттар, авариялар, эпидемиялар, эпизоотиялар және жаппай тэртіпсіздік кезінде азаматтардың жеке басының қауіпсіздігі мен қоғамдық қауіпсідікті қамтамасыз ету үшін азаматтардың тұрғын және езге де үй-жайларына, оларға тиесілі жер учаскелеріне, аумаққа және үй-жайларға (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер өкілдіктері мен халықаралық ұйымдардан басқа) кедергісіз кіруге және оларды қарап тексеруге құқылы. Азаматтарға тиесілі тұрғын және өзге де үй-жайларға баса-көктеп кірген жағдайлар туралы осыған уәкілеттік берілген ішкі істер органдары жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорды хабардар етуге;».
21. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат;. № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат, № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат):

1) пункт 1 статьи 15-2 изложить в следующей редакции:
«1. Сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы для пресечения уголовных и административных правонарушений, посягающих на жизнь, здоровье, права, свободы, личное достоинство, собственность и охраняемые интересы граждан и государства, задержания лиц, совершивших общественно опасные деяния с учетом характера правонарушений и конкретных ситуаций, преодоления противодействия законным требованиям, если ненасильственные способы не обеспечивают выполнения возложенных обязанностей на органы национальной безопасности.»;
2) пункт 5 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«5. Сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности за совершение уголовных и иных правонарушений несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.».
22. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 13, ст. 272; 2002 г., № 18, ст. 159; 2005 г., № 13, ст. 53; 2007 г., № 5-6, ст. 40; 2009 г., № 24, ст. 122):
подпункт а) статьи 2 изложить в следующей редакции:
«а) за экстремистские и террористические уголовные правонарушения;».
23. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72):
подпункт 4) пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«4) осуждения нотариуса за совершение преступления - после вступления "приговора в законную силу за совершение умышленного преступления;».
24. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 15, ст. 209; 1999 г., № 21, ст. 774; 2000 г., № 5, ст. 116; 2001 г., № 13-14, ст. 172; № 17-18, ст. 241; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 10, ст. 56; 2007 г., № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; 2012 г., № 4, ст. 30, 32; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72):

1) 15-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің азаматтардың өміріне, денсаулығына, құқықтарына, бостандығына, жеке басының қадір-қасиетіне, оның және мемлекеттің меншігіне және қорғалатын мүдделеріне қол сұғатын қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың жолын кесу, қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарды ұстау үшін, егер күш қолданбау тәсілдері ұлттық қауіпсіздік органдарына жүктелген міндеттерді орындауды қамтамасыз етпесе, құқық бұзушылықтардың сипаты мен нақты жағдайды, заңды талаптарға қарсы іс-қимылды еңсеруді ескере отырып, дене күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдануға құқығы бар.»;
2) 18-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері қылмыстық және өзге де құқық бұзушылықтар жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.».
22. «Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы» 1996 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 13, 272-құжат; 2002 ж., № 18, 159-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 5-6, 40-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат):
2-баптың а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«а) экстремистік және террористік қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін;».
23. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат):
12-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) нотариус қылмыс жасағаны үшін сотталғанда - қасақана қылмыс жасағаны үшін үкім заңды күшіне енгеннен кейін;».
24. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 15, 209-құжат; 1999 ж., № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 5, 116-құжат; 2001 ж., № 13-14, 172-құжат; № 17-18, 241-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; 2007 ж., № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; 2012 ж., № 4, 30, 32-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат):

1) пункт 5 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«5. Лица, занимающие ответственную государственную должность, - лица, занимающие должности, устанавливаемые Конституцией Республики Казахстан, конституционными и иными законами Республики Казахстан для непосредственного исполнения функций государства и полномочий государственных органов, а равно лицо, занимающее согласно законодательству Республики Казахстан о государственной службе политическую должность государственного служащего, в том числе депутат Парламента, судья.»;
2) в статье 3:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) депутаты маслихатов;»;
подпункт 5) пункта 3 исключить;
3) пункт 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«4. Уголовные ответственность и наказание, административные ответственность и взыскания за коррупционные уголовные и административные правонарушения предусматриваются соответственно Уголовным кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.»;
4) подпункт 10) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«10) осуществления оперативно-розыскной и иной деятельности в целях выявления, раскрытия, пресечения и предупреждения уголовных правонарушений, связанных с коррупцией, а также применения в установленном законом порядке специальных мер финансового контроля в целях недопущения легализации противоправно нажитых денежных средств и иного имущества;»;
5) часть первую пункта 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«3. Органы, указанные в пункте 2 настоящей статьи, обязаны принимать меры, вытекающие из их полномочий, и незамедлительно направлять сведения обо всех случаях выявления коррупционных уголовных правонарушений, совершаемых лицами, занимающими ответственную государственную должность, в органы правовой статистики и информации.».
25. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 75):
пункт 5 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«5. Лицам, больным наркоманией или токсикоманией, совершившим уголовные правонарушения, медико-санитарная помощь оказывается на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.».

1) 2-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жауапты мемлекеттік қызмет атқаратын адамдар - мемлекеттің функциялары мен мемлекеттік органдардың өкілеттігін тікелей орындау үшін Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының конституциялық және өзге де заңдарында белгіленген лауазымды атқаратын адамдар, сол сияқты Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік саяси лауазымды атқаратын адам, оның ішінде Парламент депутаты, судья.»;
2) 3-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мәслихаттардың депутаттары;»;
3-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Сыбайлас жемқорлық қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін қылмыстық жауаптылық пен жаза, әкімшілік жауаптылық пен жазалау шарасы тиісінше Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде кезделеді.»;
4) 5-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) сыбайлас жемқорлыққа байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтау, ашу, жолын кесу және олардың алдын алу мақсатында жедел-іздестіру қызметі мен өзге де қызметтерді жүзеге асыру, сондай-ақ құқыққа қайшы келетін жолмен тапқан ақша қаражаты мен өзге де мүлікті заңдастыруға жол бермеу мақсатында заңда белгіленген тәртіппен арнайы қаржылық бақылау шараларын қолдану;»;
5) 6-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың 2-тармағында аталған органдар өз өкілеттіктерінен туындайтын шараларды қолдануға және жауапты мемлекеттік қызмет атқаратын адамдар жасаған сыбайлас жемқорлық қылмыстық құқық бұзушылық анықталған барлық жағдайлар туралы мәліметтерді құқықтық статистика және ақпарат органдарына дереу жіберуге міндетті.».
25. «Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы» 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат):
35-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауыратын, қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға медициналық-санитариялық көмек Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен көрсетіледі.».

26. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152; 2011 г., № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; 2013 г., № 13, ст. 62; № 14, ст. 72):
1) в статье 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) специальный приемник - специальное учреждение органов внутренних дел, предназначенное для приема и содержания лиц, подвергнутых аресту;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) лицо, подвергнутое аресту, - лицо, в отношении которого вынесен приговор суда с наказанием в виде ареста;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) приемник-распределитель - специальное учреждение органов внутренних дел, предназначенное для приема и содержания лиц, не имеющих определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, при отсутствии в их действиях признаков административных правонарушений и уголовных правонарушений и невозможности установления их личности иными способами;»;
2) подпункт 3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«3) помещение в специальные приемники лиц, подвергнутых аресту, осуществляется на основании решения судьи об их аресте;»;
3) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1. Следственные изоляторы уголовно-исполнительной системы и органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее - следственные изоляторы) предназначены для содержания подозреваемых и обвиняемых, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано содержание под стражей.»;
4) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«2. Подозреваемые и обвиняемые в совершении уголовных правонарушений, связанных с нарушениями государственной границы, до осуществления доставки в изоляторы временного содержания могут содержаться в помещениях, специально оборудованных для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию.»;
5) пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«1. В целях обеспечения режима в местах содержания под стражей Министерством внутренних дел, Комитетом национальной безопасности, Министерством обороны Республики Казахстан утверждаются Правила внутреннего распорядка в местах содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовных правонарушений (далее - Правила внутреннего распорядка).»;

26. «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 ж., № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат):
1) 2-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) арнаулы қабылдау орны - ішкі істер органдарының қамауға алынған адамдарды қабылдауға және ұстауға арналған арнаулы мекемесі;»;
3) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қамауға алынған адам - өзіне қатысты сот қамауға алу түріндегі жазалау үкімін шығарған адам;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) қабылдау-бөлу орны - ішкі істер органдарының белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды, оның іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылық және қылмыстық құқықтық бұзушылық белгілері болмаған кезде және олардың жеке басын өзгеше тәсілдермен анықтау мүмкін болмаған кезде оларды қабылдауға және ұстауға арналған арнаулы мекемесі;»;
2) 5-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қамауға алынған адамдарды арнаулы қабылдау орындарына орналастыру судьяның оларды қамауға алу туралы шешімі негізінде жүзеге асырылады;»;
3) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесі мен ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторлары (бұдан әрі - тергеу изоляторлары) өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау таңдалған күдіктілер мен айыпталушыларды ұстауға арналған.»;
4) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік шекараны бұзуға байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасалуына күдіктілер мен айыпталушылар уақытша ұстау орындарына жеткізу жүзеге асырылғанға дейін әкімшілік ұсталуға алынған адамдарды ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда ұсталуы мүмкін.»;
5) 15-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Күзетте ұстау орындарында режимді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қорғаныс министрлігі Қылмыстық құқық бұзушылық жасалуына күдіктілер мен айыпталушыларды күзетпен ұстау орындарындағы ішкі тәртіп қағидаларын (бұдан әрі - Ішкі тәртіп қағидалары) бекітеді.»;

6) пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«3. Письма, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению уголовного правонарушения, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.»;
7) абзац третий подпункта 2) пункта 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«осужденные при опасном рецидиве преступлений;»;
8) подпункт 7) пункта 1 статьи 39 исключить;
9) подпункт 2) пункта 2 статьи 46-3 изложить в следующей редакции:
«2) установления причастности к совершению уголовных и административных правонарушений;»;
10) в статье 46-6:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 46-6. Прием и регистрация лиц, подвергнутых аресту и
доставленных в специальные приемники»;
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. При поступлении в специальный приемник лиц, подвергнутых аресту, проверяется наличие:»;
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
«1) решения судьи об аресте, подписанного им лично и скрепленного печатью суда;
3) документов, удостоверяющих личность лица, подвергнутого аресту.»;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. О помещении лиц, подвергнутых аресту, в специальный приемник или направлении их в соответствующие медицинские организации администрация специального приемника в течение суток извещает их близких родственников по месту жительства.
4. Обращения лиц, подвергнутых аресту, адресованные в суд, органы прокуратуры или другие государственные органы, не рассматриваются и направляются по адресу в течение двадцати четырех часов со времени их подачи.»;
11) в статье 46-7:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 46-7. Режим содержания лиц, подвергнутых аресту»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Лица, подвергнутые аресту, содержатся в камерах, двери которых должны иметь прочные запоры и смотровые отверстия, на окнах оборудуются металлические решетки. В каждой камере вывешиваются правила внутреннего распорядка в специальном приемнике.»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«К лицам, подвергнутым аресту, могут быть применены физическая сила и специальные средства в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об органах внутренних дел Республики Казахстан».»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Лица, подвергнутые аресту, содержащиеся в специальных приемниках, обеспечиваются питанием по нормам, установленным для содержащихся под стражей и находящихся в изоляторе временного содержания. Продукты питания выдаются дежурным ежедневно по ведомости»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

6) 19-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қылмыстық іс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі келтіруі немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасауға себепші болуы мүмкін құпия жазумен, шифрмен жазылған, мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиялары бар хаттар адресатқа жіберілмейді, күдіктілер мен айыпталушыларға табыс етілмейді және қылмыстық істі жүргізуші адамға немесе органға беріледі.»;
7) 32-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қылмыстардың қауіпті қайталап жасалуы жағдайында сотталғандар;»;
8) 39-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
9) 46-3-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасауға қатыстылығы анықталған;»;
10) 46-6-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«46-6-бап. Қамауға алынған және арнаулы қабылдау орындарына жеткізілген адамдарды қабылдау және тіркеу»;
1-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қамауға алынған адамдар арнаулы қабылдау орнына түскен кезде:»;
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) судьяның өзі қол қойған және соттың мөрімен бекітілген қамауға алу туралы шешімінің;
3) қамауға алынған адамның жеке басын куәландыратын құжаттарының болуы тексеріледі.»;
3 және 4 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қамауға алынған адамдардың арнаулы қабылдау орнына орналастырылғаны немесе олардың тиісті медициналық ұйымдарға жіберілгені туралы арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі бір тәулік ішінде олардың жақын туысқандарына тұрғылықты жері бойынша хабарлайды.
4. Қамауға алынған адамдардың сотқа, прокуратура органдарына немесе басқа да мемлекеттік органдарға жазған өтініштері қаралмайды және олар берілген уақытынан бастап жиырма төрт сағат ішінде мекенжайы бойынша жіберіледі.»;
11) 46-7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«46-7-бап. Қамауға алынған адамдарды ұстау режимі»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қамауға алынған адамдар есіктерінде берік ілмектері және қарау тесіктері болуға тиіс камераларда ұсталады, терезелер металл тормен жабдықталады. Әрбір камерада арнаулы қабылдау орнындағы ішкі тәртіп қағидалары ілінеді.»;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қамауға алынған адамдарға «Қазақстан Республикасының ішкі істер оргаңдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дене күші және арнайы құралдар қолданылуы мүмкін.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қамауға алынған, арнаулы қабылдау орындарында ұсталатын адамдар күзетпен ұсталатындар және уақытша ұстау изоляторындағылар үшін белгіленген нормалар бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі. Тамақ өнімдерін күн сайын ведомость бойынша кезекші береді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Больные заразной формой туберкулеза, венерическими и другими инфекционными заболеваниями изолируются от других лиц, подвергнутых аресту.»;
12) в статье 46-8:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 46-8. Права и обязанности лиц, подвергнутых аресту,
содержащихся в специальных приемниках»;
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Лица, подвергнутые аресту, содержащиеся в специальных приемниках, имеют право:»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Лица, подвергнутые аресту, помещенные в специальные приемники, обязаны выполнять правила внутреннего распорядка в специальном приемнике.»;
13) в статье 46-9:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 46-9. Освобождение лиц, подвергнутых аресту, из
специального приемника»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Лица, подвергнутые аресту, освобождаются из специального приемника по отбытии срока ареста, установленного решением судьи.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. При незаконном хранении лицами, подвергнутыми аресту, огнестрельного или холодного оружия, взрывчатых, сильнодействующих или ядовитых веществ и наркотических средств решения принимаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
27. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 773; 2001 г., № 13-14, ст. 170; 2003 г., №.4, ст. 24; № 18, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 61; 2007 г., № 9, ст. 67; № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2009 г., № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 11, ст. 102; № 20, ст. 158; 2012 г., № 5, ст. 36; № 13, ст. 91; № 20-21, ст. 123; 2013 г., № 8, ст. 50; № 14, ст. 75):
1) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
«7-1) вступление в законную силу обвинительного приговора суда за совершение преступления либо умышленного уголовного проступка;»;
2) пункт 5 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«5. Государственные служащие в случае совершения ими правонарушений несут соответственно уголовную, административную, материальную ответственность на основаниях. и в порядке, установленных законами Республики Казахстан.».
28. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г, № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
подпункт 6) пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:

«5. Туберкулездің жұқпалы түрімен, соз және басқа да инфекциялық аурулармен ауыратындар қамауға алынған басқа адамдардан оқшауландырылады.»;
12) 46-8-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«46-8-бап. Қамауға алынған, арнаулы қабылдау орындарында ұсталатын адамдардың құқықтары мен міндеттері»;
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қамауға алынған, арнаулы қабылдау орындарында ұсталатын адамдардың:»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қамауға алынған, арнаулы қабылдау орындарына орналастырылған адамдар арнаулы қабылдау орнындағы ішкі тәртіп қағидаларын орындауға міндетті.»;
13) 46-9-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«46-9-бап. Қамауға алынған адамдарды арнаулы қабылдау орнынан босату»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қамауға алынған адамдар арнаулы қабылдау орнынан судьяның шешімімен белгіленген қамау мерзімін өтегеннен кейін босатылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қамауға алынған адамдар атыс қаруын немесе суық қаруды, жарылғыш, қатты әсер ететін немесе улы заттарды және есірткі заттарды заңсыз сақтаған кезде шешім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданады.».
27. «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 773-құжат; 2001 ж., № 13-14, 170-құжат; 2003 ж., № 4, 24-құжат; № 18, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 61-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 5, 36-құжат; № 13, 91-құжат; № 20-21, 123-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 14, 75-құжат):
1) 27-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1) қылмыс жасағаны не қасақана қылмыстық теріс қылығы үшін соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуі;»;
2) 28-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттік қызметшілер құқық бұзушылық жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерде және тәртіппен тиісінше қылмыстық, әкімшілік, материалдық жауаптылықта болады.».
28. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
20-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«6) вступления в отношении депутата в законную силу обвинительного приговора суда за совершение преступления либо умышленного уголовного проступка;».
29. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 24, ст. 145, 149; 2011 г., № 1, Ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 3, ст. 26; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 75):
подпункт 9) статьи 3 изложить в следующей редакции:
«9) осуществление дознания по делам об уголовных правонарушениях, отнесенных к компетенции органов юстиции, и производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с законом;».
30. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года «О Фонде гарантирования страховых выплат» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г, № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124):
подпункт 1) пункта 9 статьи 17-2 изложить в следующей редакции:
«1) действия потерпевшего признаны в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи с транспортным происшествием;».
31. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 84; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2) совершения страхователем действий, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;»;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2) действий третьих лиц, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;».

«6) депутатқа қатысты қылмыс не қасақана қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі заңды күшіне енсе;».
29. «Әділет органдары туралы» 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
3-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) әділет органдарының құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүзеге асыру және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заңға сәйкес іс жүргізу;».
30. «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы» 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат):
17-2-баптың 9-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жәбірленушінің іс-әрекеттері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен көлік оқиғасымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылса;».
31. «Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 84-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 20-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сақтанушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттер жасағанда;»;
2) 21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) үшінші тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің;».

32. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 89; 2006 г., № 8, ст. 45; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2) совершения страхователем действий, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;»;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2) действий аудируемого субъекта, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
33. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; 2013 г., Закон Республики Казахстан от 4 июля года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
подпункт 2) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«2) действий выгодоприобретателя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
34. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г, № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124):
подпункт 2) пункта 1 статьи 29 изложить в следующей редакции:

32. «Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 89-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 20-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сақтанушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттер жасағанда;»;
2) 21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аудиттеу субъектісінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандыру төлемін толық немесе ішінара жүзеге асырудан бас тартуға құқылы.».
33. «Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
24-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) пайда алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандыру төлемін толық немесе ішінара төлеуден бас тартуға құқылы.».
34. «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат):
29-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«2) действий выгодоприобретателя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
35. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года «О государственной правовой статистике и специальных учетах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 176; 2005 г., № 5, ст. 5; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 23, ст. 178; 2013 г., № 14, ст. 75):
1) подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«8) уголовно-правовая статистика - отрасль государственной правовой статистики о состоянии преступности, уголовного судопроизводства, исполнительного производства в уголовно-правовой сфере, применении наказания и иных мер уголовно-правового воздействия за совершение уголовных правонарушений;»;
2) в пункте 3 статьи 12:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности;»;
дополнить подпунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1) лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) лиц, привлеченных к ответственности за совершение экстремистских правонарушений, и организаций, признанных судом экстремистскими;».
36. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2011 г., № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«2) совершения страхователем действий, признанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, умышленными уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;»;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2) действий туриста, признанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».

«2) пайда алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандыру төлемін толық немесе ішінара төлеуден бас тартуға құқылы.».
35. «Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы» 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 176-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 23, 178-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
1) 1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) қылмыстық-құқықтық статистика - қылмыстық-құқықтық саладағы қылмыстық, қылмыстық сот ісін жүргізудің, атқарушылық іс жүргізудің жай-күйі, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасалғаны үшін жазалау және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларының қолданылуы туралы мемлекеттік құқықтық статистика саласы;»;
2) 12-баптың 3-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды;»;
мынадай редакциядағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) экстремистік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жауаптылыққа тартылған адамдарды және сот экстремистік деп таныған ұйымдарды;».
36. «Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 19-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сақтанушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерді жасаған;»;
2) 20-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) туристің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан толық немесе ішінара бас тартуға құқылы.».

37. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г, № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75):
абзац третий пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«действий страхователя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
38. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта», опубликованный в газетах «Егемен Казахстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
подпункт 9) пункта 3 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«9) в случае обнаружения на судне, находящемся в плавании, деяния, содержащего признаки уголовного правонарушения, предусмотренного уголовным законодательством Республики Казахстан, незамедлительно информировать об этом правоохранительные органы и задержать лицо, подозреваемое в совершении такого уголовного правонарушения, до передачи его указанным органам в ближайшем порту или ближайшем населенном пункте;».
39. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 9, ст. 44; 2012 г., № 13, ст. 91):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2) совершения страхователем (застрахованным) действий, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;»;

37. «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
11-баптың 1-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«сақтанушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтанушы сақтандыру төлемін толық немесе ішінара төлеуден бас тартуға құқылы.».
38. «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
36-баптың 3-тармағының 9-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) жүзіп жүрген кемеде Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтың белгілері бар әрекеттер анықталған жағдайда бұл туралы құқық қорғау органдарын дереу хабардар етуге және мұндай қылмыстық құқық бұзушылықтың жасалуына күдікті адамды оның жақын жердегі портта немесе жақын жердегі елді мекенде аталған органдарға берілуіне дейін ұстауға;».
39. «Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 20-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сақтанушы (сақтандырылушы) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттер жасаған;»;

2) подпункт 2) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2) действий выгодоприобретателя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
40. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об участии граждан в обеспечении общественного порядка» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 104; 2011 г., № 11, ст. 102):
1) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) предупреждать и пресекать уголовные и административные правонарушения;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) в предусмотренных законами случаях задерживать и доставлять в правоохранительные или иные органы государственной власти лиц, совершивших уголовное или административное правонарушение. При необходимости, когда есть основания полагать, что при задержанном лице находятся оружие или иные опасные предметы, либо предметы, имеющие значение для уголовного дела, осматривать одежду задержанного и изымать их для передачи в указанные органы;»;
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) незамедлительно информировать органы внутренних дел о ставших известными им фактах готовящихся либо совершенных уголовных правонарушений;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) разъяснять гражданам, задержанным за совершение уголовного или административного правонарушения, основания применяемых к ним принудительных мер;»;
2) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«3. В состав комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, а также органа внутренних дел, представившего гражданина к поощрению. Комиссия вправе поощрить также граждан, не зарегистрированных в местных исполнительных органах, в порядке, установленном настоящим Законом, если они способствовали предупреждению, пресечению или раскрытию уголовных правонарушений.».
41. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.105; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; 2010 г., № 8, ст. 41; № 22, ст. 130, № 24, ст.149, ст.152; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 3, ст. 27; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75):

2) 21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) пайда алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандырушы сақтандыру төлемін толық немесе ішінара төлеуден бас тартуға құқылы.».
40. «Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 104-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат):
1) 7-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға және жолын кесуге;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) заңдарда көзделген жағдайларда қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстауға және құқық қорғау немесе өзге де мемлекеттік билік органдарына алып келуге құқығы бар. Қажет болған жағдайда, ұсталған адамда қару немесе өзге де қауіпті заттар не қылмыстық іс үшін мәнді нәрселер бар деп ұйғаруға негіздер болған кезде, ұсталған адамның киімін тексеруге және аталған органдарға тапсыру үшін оларды алып қоюға;»;
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ішкі істер органдарын өздеріне мәлім болған дайындалып жатқан не жасалған қылмыстық құқық бұзушылық фактілері туралы дереу хабардар етуге;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін ұсталған азаматтарға мәжбүрлеу шараларын оларға қолданудың негіздерін түсіндіруге;»;
2) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, сондай-ақ азаматты көтермелеуге ұсынған ішкі істер органының өкілдері енгізіледі. Комиссия жергілікті атқарушы органдарда тіркелмеген азаматтарды да, егер олар қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуға, жолын кесуге немесе оларды ашуға септігін тигізсе, осы Заңда белгіленген тәртіппен көтермелеуге құқылы.».
41. «Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 105-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 22, 130-құжат, № 24, 149-құжат, 152-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):

1) в статье 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) рассматривают в установленном порядке заявления и сообщения об уголовных и административных правонарушениях, совершенных несовершеннолетними или с их участием, и выносят представления о принятии мер по устранению причин и условий, им способствующих, обеспечивают контроль за их исполнением;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) содержат в специальных учреждениях лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста и совершивших уголовные правонарушения, если необходима их изоляция.»;
2) пункт 6 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«6. В случае совершения воспитанником специальной организации образования общественно опасного деяния, содержащего признаки уголовного правонарушения, до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность, он в порядке, установленном статьей 14 настоящего Закона, может быть направлен в организацию образования с особым режимом содержания.»;
3) подпункт 2) пункта 7 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2) совершения общественно опасного деяния, содержащего признаки уголовного правонарушения, до. достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность.»;
4) подпункты 7), 8) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«7) совершивших деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащего уголовной ответственности в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность, или вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством;
8) обвиняемых или подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избраны меры пресечения, не связанные с заключением под стражу;»;
5) пункт 2 статьи 22-2 изложить в следующей редакции:
«2. Свидания осуществляются под контролем сотрудников специальных учреждений и организаций. В случае попытки передачи несовершеннолетнему запрещенных предметов, веществ и продуктов питания либо сведений, которые могут способствовать совершению уголовного правонарушения, свидания прерываются досрочно.»;
6) пункт 2 статьи 22-7 изложить в следующей редакции:
«2. Несовершеннолетним, содержащимся в специальных учреждениях и организациях, запрещается иметь при себе предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья людей или могут быть использованы в качестве орудия уголовного правонарушения либо для воспрепятствования целям содержания несовершеннолетних в этих учреждениях.».
42. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года «Об органах военной полиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 15-16, ст. 73; 2012 г., № 4, ст. 32):

1) 10-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен жасалған қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы өтініштер мен хабарламаларды белгіленген тәртіппен қарайды және оларға итермелейтін себептер мен жағдайларды жою жөнінде шаралар қолдану туралы ұсыныстар енгізеді, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) он сегіз жасқа толмаған және қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды, егер оларды оқшаулау қажет болса арнаулы мекемелерде ұстайды.»;
2) 13-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Арнаулы білім беру ұйымының тәрбиеленушісі қылмыстық жауаптылыққа тартылатын жасқа дейін қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар қоғамға қауіпті әрекет жасаған жағдайда, ол осы Заңның 14-бабында белгіленген тәртіппен ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберілуі мүмкін.»;
3) 14-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық жауаптылық басталатын жасқа толғанға дейін қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар қоғамға қауіпті әрекет жасаған жағдайда ұзартылуы мүмкін.»;
4) 19-баптың 1-тармағының 7), 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«7) қылмыстық жауаптылыққа тартылатын жасқа толмауына байланысты қылмыстық жауаптылыққа жатпайтын немесе психикасының бұзылуына байланысты емес психикалық дамуының кешеуілдеуі салдарынан қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар әрекет жасаған;
8) қамауға алуға байланысты емес бұлтартпау шаралары таңдап алынған, қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп айыпталған немесе күдікті болған;»;
5) 22-2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кездесулер арнаулы мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің бақылауымен жүзеге асырылады. Кәмелетке толмағанға тыйым салынған нәрселерді, заттарды және тамақ өнімдерін не қылмыстық құқық бұзушылық жасауға итермелеуі мүмкін мәліметтер беруге әрекет жасалған жағдайда, кездесулер мерзімінен бұрын тоқтатылады.»;
6) 22-7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Арнаулы мекемелер мен ұйымдарда ұсталушы кәмелетке толмағандарға адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін немесе қылмыстық құқық бұзушылық құралы ретінде пайдаланылуы мүмкін не кәмелетке толмағандардың осы мекемелерде ұсталу мақсаттарына кедергі келтіретін нәрселерді, заттарды және тамақ өнімдерін өзімен бірге ұстауына тыйым салынады.».
42. «Әскери полиция органдары туралы» 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 5, 4-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):

1) в статье 8:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке задерживать военнослужащих, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, а также обвиняемых или подсудимых, скрывающихся от органов дознания, предварительного следствия или суда;»;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
«20) иметь специальное помещение - гауптвахту для содержания военнослужащих, задержанных органами военной полиции, либо находящихся под следствием и судом, либо для применения ареста.»;
2) подпункты 4), 5) статьи 9 изложить в следующей редакции:
«4) во взаимодействии с другими правоохранительными органами осуществлять розыск военнослужащих, самовольно оставивших. месторасположение воинской части, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от органов дознания, предварительного следствия и суда, уклоняющихся от исполнения уголовного наказания, и в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) производить в установленном законом порядке дознание по делам о всех уголовных правонарушениях, совершенных военнослужащими, проходящими воинскую службу по призыву или контракту; гражданами, пребывающими в запасе, во время прохождения ими воинских сборов; лицами гражданского персонала воинских частей, соединений, учреждений в связи с исполнением ими служебных обязанностей или находящимися в расположении этих частей, соединений и учреждений;»;
3) часть первую пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«1. Военнослужащие органов военной полиции за совершение правонарушений несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
4) подпункт 4) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«4) задержания лиц, застигнутых при совершении преступления и оказавших сопротивление, совершивших побег из-под стражи, а также для задержания вооруженного лица;».
43. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года «Об обязательном экологическом страховании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст. 90; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91):
1) подпункт 1) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«1) совершения страхователем (застрахованным) действий (бездействия), признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;»;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:

1) 8-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, қылмыстық құқық бұзушылықтың жасалуына күдікті, сондай-ақ анықтау, алдын ала тергеу органдарынан немесе соттан жасырынып жүрген айыпталушы немесе сотталушы әскери қызметшілерді ұстауға;»;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«20) әскери полиция органдары ұстаған не тергеуде және сотталуда жатқан әскери қызметшілерді ұстау үшін, не қамауға алуды қолдану үшін арнайы үй-жайға - гауптвахтаға ие болуға құқылы.»;
2) 9-баптың 4), 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) басқа құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, әскери бөлім орналасқан жерді өз бетімен тастап кеткен, қылмыстық құқық бұзушылық жасап, анықтау, алдын ала тергеу органдарынан және соттан жасырынып жүрген, қылмыстық жазаны орындаудан жалтарып жүрген әскери қызметшілерді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда іздестіруді жүзеге асыруға;
5) шақыру немесе келісім - шарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер; әскери жиындардан өту уақытында запастағы азаматтар; өздерінің қызметтік міндеттерін орындауға байланысты әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің азаматтық қызметтегі адамдары немесе осы бөлімдер, құрамалар және мекемелер орналасқан жердегі азаматтық қызметтегі адамдар жасаған барлық қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заңда белгіленген тәртіппен анықтау жүргізуге;»;
3) 10-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері құқық бұзушылықтар жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;
4) 11-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қылмыс үстінде ұсталған және қарсылық көрсеткен, қамаудан қашқан адамдарды ұстау, сондай-ақ қаруланған адамды ұстау;».
43. «Міндетті экологиялық сақтандыру туралы» 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
1) 21-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) сақтанушы (сақтандырылушы) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған әрекет (әрекетсіздік) жасаған;»;
2) 22-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«2) действий выгодоприобретателя, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.».
44. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О национальных реестрах идентификационных номеров» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст. 19; 2008 г., № 23, ст. 114; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 101; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 10-11, ст. 56):
подпункт 3) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«3) судам в ходе рассмотрения дел об определении ответственности за правонарушения;».
45. В Закон Республики Казахстан от 17 ноября 2008 года «О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 80; 2010 г., № 24, ст. 153; 2012 г., № 5, ст. 39):
абзац седьмой подпункта 6) пункта 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«рассматривает вопрос освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в случаях прекращения полномочий судьи по состоянию здоровья, препятствующему дальнейшему исполнению профессиональных обязанностей, в соответствии с медицинским заключением, в связи с вступлением в законную силу решения суда о признании недееспособным или ограниченно дееспособным либо применении к нему принудительных мер медицинского характера, обвинительного приговора суда за совершение преступления или умышленного уголовного проступка, прекращением гражданства Республики Казахстан, смертью судьи или вступлением в законную силу решения суда об объявлении его умершим;».
46. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г, № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72):
подпункт 24) статьи 39 изложить в следующей редакции:
«24) направляет в правоохранительные органы материалы для проведения досудебного расследования дела по признакам уголовных правонарушений, связанных с нарушением антимонопольного законодательства Республики Казахстан;».

«2) пайда алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттерінің салдарынан болса, сақтандыру төлемін жүзеге асырудан толық немесе ішінара бас тартуға құқылы.».
44. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат):
11-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) құқық бұзушылықтар үшін жауаптылық белгілеу туралы істерді қарау барысында соттарға;».
45. «Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы» 2008 жылғы 17 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 20, 80-құжат; 2010 ж., № 24, 153-құжат; 2012 ж., № 5, 39-құжат):
2-баптың 1-тармағы 6) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«медициналық қорытындыға сәйкес кәсіби міндеттерін одан әрі орындауға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы бойынша, әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы не оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне, қылмыс немесе қасақана қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуіне, Қазақстан Республикасы азаматтығының тоқтатылуына, судьяның қайтыс болуына немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне байланысты судьяның өкілеттіктері тоқтатылған жағдайларда Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағалары мен судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағалары мен судьяларын атқаратын лауазымдарынан босату мәселесін қарайды;».
46. «Бәсекелестік туралы» 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат):
39-баптың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуына байланысты қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бойынша істің сотқа дейінгі тергеуін жүргізу үшін құқық қорғау органдарына материалдар жібереді;».

47. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 19, ст. 87; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«3) доходы, полученные незаконным путем, - деньги и (или) иное имущество, полученные в результате совершения уголовного и (или) административного правонарушения;»;
2) подпункт 3) пункта 4 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«3) вступивший в законную силу приговор суда Республики Казахстан о признании физического лица виновным в совершении преступления, содержащего признаки экстремистского преступления, либо предусмотренного статьями 253 - 256 Уголовного кодекса Республики Казахстан;».
48. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года «О профилактике бытового насилия» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 114; 2013 г., № 14, ст. 75):
пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«1. В целях пресечения бытового насилия, содержащего состав уголовного правонарушения, и обеспечения безопасности потерпевшего, свидетеля и других лиц, участвующих в уголовном судопроизводстве, членов их семей и близких родственников органами, осуществляющими уголовное преследование и ведущими уголовный процесс, применяются меры процессуального принуждения и процессуальные меры безопасности.».
49. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года «О беженцах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 116; 2010 г., № 24, ст. 149; 2012 г., № 8, ст. 64; 2013 г., № 2, ст. 10, 13; № 9, ст. 51; № 14, ст. 75):
часть вторую статьи 20 изложить в следующей редакции:
«Беженцы и лица, ищущие убежище, совершившие административные или уголовные правонарушения на территории Республики Казахстан, несут ответственность на общих основаниях с гражданами Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных ратифицированными международными договорами Республики Казахстан.».
50. В Закон Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 1-2, ст. 3; 2013 г., № 13, ст. 64):
абзац пятый подпункта 2) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«вступления в законную силу обвинительного приговора суда в отношении лица за совершение преступления или умышленного уголовного проступка.».

47. «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) заңсыз жолмен алынған кірістер - қылмыстық және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған ақша және (немесе) өзге де мүлік;»;
2) 12-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жеке тұлғаны экстремистік қылмыс белгілері бар қылмысты не Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 253-256-баптарында көзделген қылмысты жасауға кінәлі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген үкімі;».
48. «Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 114-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қылмыстық құқық бұзушылық құрамы бар тұрмыстық зорлық-зомбылықтың жолын кесу және жәбірленушінің, куәнің және қылмыстық сот ісін жүргізуге қатысушы басқа да адамдардың, олардың отбасы мүшелері мен жақын туыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын және қылмыстық процесті жүргізетін органдар іс жүргізудің мәжбүрлеу шараларын және іс жүргізудің қауіпсіздік шараларын қолданады.».
49. «Босқындар туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 116-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 2, 10, 13-құжаттар; № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат):
20-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған босқындар және пана іздеген адамдар Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей негіздерде жауапты болады.».
50. «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 1-2, 3-құжат; 2013 ж., № 13, 64-құжат):
16-баптың 3-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қылмыс немесе қасақана қылмыстық теріс қылық жасаған адамға қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген жағдайларда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі немесе денсаулық саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.».

51. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности арбитража и третейского суда», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 июля 2013 г.):
1) в статье 112:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Bo вторую очередь удовлетворяются требования о выплате вознаграждения, причитающегося авторам за использование произведения, изобретения, полезной модели, промышленного образца, на которые выданы патенты, требования граждан по возмещению ущерба, причиненного их имуществу уголовным или административным правонарушением.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В четвертую очередь удовлетворяются требования по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, юридических лиц по возмещению ущерба, причиненного уголовным или административным правонарушением.»;
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 119 изложить в следующей редакции:
«2) физические лица, представляющие для исполнения исполнительный документ, выданный по вынесенному в уголовном судопроизводстве решению, по которому было удовлетворено требование о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением;».
52. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года «О профилактике правонарушений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 8, ст. 40; № 24, ст. 149; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75):
пункт 1 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«1. Превентивное ограничение свободы передвижения является мерой индивидуальной профилактики в отношении лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, при отсутствии в его действиях признаков уголовных и административных правонарушений и невозможности установления его личности иными способами.».
53. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года «О внешней разведке» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст. 46; 2011 г., № 1, ст. 3; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 8, ст. 63; 2013 г., № 2, ст. 10):
пункт 1 статьи 16-1 изложить в следующей редакции:

51. «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат, № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2013 жылғы 5 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төреліктің және аралық соттың қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 112-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Екінші кезекте патенттер берілген шығармаларды, өнертабысты, пайдалы модельді, өнеркәсіптік үлгіні пайдаланғаны үшін авторларға тиесілі сыйақы төлеу туралы талаптар; қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықпен өздерінің мүлкіне келтірілген залалды өтеу жөніндегі азаматтардың талаптары қанағаттандырылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. төртінші кезекте салық және бюджетке төленетін және басқа да міндетті төлемдер бойынша талаптар; қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықпен келтірілген залалды өтеу жөніндегі заңды тұлғалардың талаптары қанағаттандырылады.»;
2) 119-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қылмыстық құқық бұзушылық салдарынан келтірілген зиянды өтеу туралы талап қанағаттандырылған, қылмыстық сот ісін жүргізудің шығарылған шешімі бойынша орындау үшін берілген атқару құжатын ұсынатын жеке тұлғалар;».
52. «Құқық бұзушылық профилактикасы туралы» 2010 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 8, 40-құжат; № 24, 149-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат):
29-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жүріп-тұру бостандығын алдын ала шектеу белгілі бір тұрғылықты тұратын орны және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамға қатысты, оның іс-әрекеттерінде қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың белгілері болмаған және оның жеке басын анықтаудың езге тәсілдері мүмкін болмаған кезде жеке профилактика шарасы болып табылады.».
53. «Сыртқы барлау туралы» 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 10, 46-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат):
16-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Сотрудники органа внешней разведки имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы, для пресечения уголовных и административных правонарушений, посягающих на жизнь, здоровье, права, свободы, личное достоинство, собственность и охраняемые интересы граждан и государства, задержания лиц, совершивших общественно опасные, деяния с учетом характера правонарушений и конкретных ситуаций, преодоления противодействия законным требованиям, если ненасильственные способы не обеспечивают выполнения возложенных обязанностей на орган внешней разведки.».
54. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34; № 14, ст. 75):
1) подпункт 7) пункта 2 статьи б изложить в следующей редакции:
«7) совершившее коррупционное уголовное правонарушение;»;
2) пункт 9 статьи 58 изложить в следующей редакции:
«9. В случае обнаружения при проведении служебного расследования в действиях сотрудника признаков уголовного правонарушения, руководитель или уполномоченный руководитель правоохранительного органа, принявшие решение о проведении служебного расследования, обязаны незамедлительно передать полученные материалы в соответствующие правоохранительные органы для принятия решения.».
55. В Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года «О медиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 2, ст. 27; 2012 г., № 6, ст. 44; 2013 г., № 14, ст. 72):
1) пункт 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1. Сферой применения медиации являются споры (конфликты), возникающие из гражданских, трудовых, семейных и иных правоотношений с участием физических и (или) юридических лиц, а также рассматриваемые в ходе уголовного судопроизводства по делам об уголовных правонарушениях небольшой и средней тяжести, если иное не установлено законами Республики Казахстан.»;
2) пункт 6 статьи 27 изложить в следующей редакции:
«6. Соглашение об урегулировании конфликта, достигнутое сторонами при проведений медиации в ходе уголовного процесса, представляет собой соглашение об урегулировании конфликта путем заглаживания причиненного потерпевшему вреда и примирения лица, совершившего уголовное правонарушение, с потерпевшим.».
56. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О специальных государственных органах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72):

«1. Сыртқы барлау органы қызметкерлерінің азаматтардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, жеке басының абыройына, олардың және мемлекеттің меншігіне және қорғалатын мүдделеріне қол сұғатын қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың жолын кесу, қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарды ұстау үшін, егер күш қолданбау тәсілдері сыртқы барлау органына жүктелген міндеттерді орындауды қамтамасыз етпесе, құқық бұзушылықтардың сипаты мен нақты жағдайларды, заңды талаптарға қарсы әрекетті еңсеруді ескере отырып, дене күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдануға құқығы бар.».
54. «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34-құжат; № 14, 75-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағында 7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) сыбайлас жемқорлық қылмыстық құқық бұзушылық жасаған;»;
2) 58-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Қызметтік тергеу жүргізу кезінде қызметкердің әрекетінде қылмыстық құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, қызметтік тергеу жүргізу туралы шешім қабылдаған құқық қорғау органының басшысы немесе уәкілетті басшысы алынған материалдарды шешім қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына дереу беруге міндетті.».
55. «Медиация туралы» 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 2, 27-құжат; 2012 ж., № 6, 44-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, жеке және (немесе) заңды тұлғалар қатысатын азаматтық, еңбек, отбасылық және өзге де құқықтық қатынастардан туындайтын, сондай-ақ онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша қылмыстық сот ісін жүргізу барысында қаралатын даулар (дау-шарлар) медиацияның қолданылу саласы болып табылады.»;
2) 27-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қылмыстық процесс барысында медиацияны жүргізу кезінде тараптар қол жеткізген дау-шарды реттеу туралы келісім жәбірленушіге келтірілген зиянның орнын толтыру және қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамның жәбірленушімен бітімге келу жолымен дау-шарды реттеу туралы келісімді білдіреді.».
56. «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат):

1) подпункт 1) пункта 8 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«1) при поступлении в специальный государственный орган вступившего в законную силу обвинительного приговора суда за совершение преступления или умышленного уголовного проступка;»;
2) подпункт 2) пункта 10 статьи 77 изложить в следующей редакции:
«2) при совершении им уголовных или административных правонарушений;»;
3) подпункт 2) пункта 5 статьи 80 изложить в следующей редакции:
«2) при совершении уголовных или административных правонарушений;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1) 51-бапта 8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қылмыс немесе қасақана қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі арнаулы мемлекеттік органға келіп түскен кезде;»;
2) 77-баптың 10-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ол қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған кезде;»;
3) 80-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
«2) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған кезде;».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті