Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Единую программу поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее - Программа).
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
4. Местным исполнительным органам ежемесячно, к 15 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство национальной экономики Республики Казахстан сводную информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Программы.
5. Признавать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 168
Единая программа поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Сноска. Программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2015 № 368; от 11.12.2015 № 1001; от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.08.2016 № 515; от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Паспорт (основные параметры)
Сноска. Раздел 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2016 № 515; с изменением, внесенным постановлением Правительств РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Программа "Единая программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Основание для разработки

"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 522 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне қарай Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
5. Осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 168 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы
1. Паспорт (негізгі параметрлері)
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 515 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Атауы
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме

Указ Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874 "Об утверждении Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы и о внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"; Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года
Указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию правительственной программы
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Цель
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест
Задачи
1. Повышение доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
2. Увеличение производственных мощностей предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
3. Расширение бизнес инициативы предпринимателей в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах.
4. Увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности.
5. Создание новых конкурентоспособных производств.
6. Увеличение занятости населения в малом и среднем предпринимательстве.
7. Недопущение трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют.
8. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства.
9. Повышение компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности.
10. Повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности.
11. Расширение деловых связей.
Сроки реализации
2015 – 2019 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2020 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1. Доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 12,5 %.
2. Увеличение объема выпуска продукции МСП в 1,5 раза от уровня 2014 года.
3. Увеличение активно действующих субъектов МСП на 50 % от уровня 2014 года.
4. Увеличение количества занятых в МСП на 50 % от уровня 2014 года.
Источники и объемы финансирования
1) средства из республиканского бюджета:
2015 – 60 531 976 тыс. тенге;
2016 – 56 742 921 тыс. тенге;
2017 – 19 069 748 тыс. тенге;
2018 – 8 969 748 тыс. тенге;
2019 – 8 969 748 тыс. тенге;
2) средства из местного бюджета:
2017 – 30 000 000 тыс. тенге;
2018 – 30 000 000 тыс. тенге;
2019 – 30 000 000 тыс. тенге;
3) средства из Национального фонда Республики Казахстан на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, в 2015 году - 7 200 000 тыс. тенге, подведение недостающей инфраструктуры в 2015 году - 9 781 530 тыс. тенге, в 2016 году - 14 565 048 тыс. тенге.

"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығы; 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі
Үкіметтік бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Мақсаттары
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтау және тұрақты жұмыс істейтін жаңа жұмыс орындарын құру
Міндеттері
1. Ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру.
2. Ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің өндірістік қуатын ұлғайту.
3. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда кәсіпкерлердің бизнес бастамаларын кеңейту.
4. Өңдеуші өнеркәсіп өндірген өнім көлемін ұлғайту.
5. Бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді құру.
6. Халықтың шағын және орта кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылуын ұлғайту.
7. Шетелдік валюталардың ауытқуларына байланысты болатын валюталық тәуекелдердің кредит тәуекеліне көшуін болдырмау.
8. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету.
9. Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру.
10. Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру.
11. Іскерлік қатынастарды кеңейту.
Іске асыру мерзімдері
2015 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау арқылы 2020 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізілетін болады:
1. ЖІӨ құрылымында өңдеуші өнеркәсіптің үлесін кемінде 12,5 %-ға жеткізу.
2. ШОК-тың өнім шығару көлемін 2014 жылғы деңгейден 1,5 есеге ұлғайту.
3. Белсенді жұмыс істейтін ШОК субъектілерін 2014 жылғы деңгейден 50%-ға ұлғайту.
4. ШОК-та жұмыс істейтіндердің санын 2014 жылғы деңгейден 50%-ға ұлғайту.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
1) республикалық бюджет қаражаты:
2015 – 60 531 976 мың теңге;
2016 – 56 742 921 мың теңге;
2017 – 19 069 748 мың теңге;
2018 – 8 969 748 мың теңге;
2019 – 8 959 748 мың теңге;
2) жергілікті бюджет қаражаты:
2017 – 30 000 000 мың теңге;
2018 – 30 000 000 мың теңге;
2019 – 30 000 000 мың теңге;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қаражатынан субсидиялауға 2015 жылы – 7 200 000 мың теңге, жетіспейтін инфрақұрылымды тартуға 2015 жылы – 9 781 530 мың теңге, 2016 жылы – 14 565 048 мың теңге.

2. Введение
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Единая программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее — Программа) разработана для реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Новое десятилетие - Новый экономический подъем - новые возможности Казахстана" и Общенационального плана развития Казахстана до 2020 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 925.
Программа направлена на достижение цели посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Стратегия "Казахстан - 2030" и "Казахстанский путь - 2050: единая цель, единые интересы, единое будущее".
От состояния и уровня развития частного предпринимательства и, в первую очередь, малого и среднего предпринимательства, зависит обеспечение устойчивого экономического развития страны в целом. Именно этот сектор экономики имеет огромные потенциальные возможности для решения многих проблем, влияющих на экономический рост государства, таких как неразвитая конкуренция, неэффективное использование материальных и нематериальных ресурсов, зависимость внутреннего спроса от импорта, безработица, бедность и др.
Важна роль малого и среднего предпринимательства в диверсификации экономики. В условиях реализации ГПИИР будет формироваться все больше крупных производств, в рабочих процессах которых может быть задействовано множество субподрядчиков из числа субъектов малого и среднего предпринимательства. В селах, малых городах и моногородах субъекты частного предпринимательства должны задать новый импульс развития, работая в секторах, ориентированных на удовлетворение потребительского спроса населения.
В связи с этим, необходимо принятие системных мер по поддержке частного предпринимательства, которые будут включать, но не ограничиваться улучшением доступа к финансированию, обеспечением необходимой инфраструктуры, содействием в повышении компетенции, получением консультационной поддержки и привлечением партнеров для совместной реализации предпринимательских инициатив.
Основные термины и определения
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В настоящей Программе используются следующие основные термины и определения:

2. Кіріспе
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің "Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 ақпандағы № 925 Жарлығымен бекітілген Қазақстанның 2020 жылға дейінгі жалпыұлттық даму жоспарын іске асыру үшін әзірленді.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030" Стратегиясы" және "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Қазақстан халқына жолдауларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.
Жалпы елдің орнықты экономикалық дамуын қамтамасыз ету жеке кәсіпкерліктің және, ең алдымен, шағын және орта бизнестің даму жай-күйі мен деңгейіне тәуелді. Мемлекеттің экономикалық өсуіне ықпалын тигізетін бәсекелестіктің дамымауы, материалдық және материалдық емес ресурстарды тиімсіз пайдалану, ішкі сұраныстың импортқа тәуелділігі, жұмыссыздық, кедейшілік және басқалары сияқты көптеген проблемаларды шешу үшін экономиканың нақ осы секторының әлеуетті мүмкіндіктері өте зор.
Шағын және орта бизнестің экономиканы әртараптандырудағы рөлі де маңызды. ИИДМБ іске асыру шарттарында ірі өндірістер барған сайын көбірек қалыптастырылатын болады, олардың жұмыс процестеріне шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің қатарынан көптеген қосалқы мердігерлер жұмылдырылатын болады. Ауылдарда, шағын қалалар мен моноқалаларда шағын кәсіпкерлік субъектілері тұрғындардың тұтынушылық сұранысын қанағаттандыруға бағдарланған секторларда жұмыс істей отырып, дамуға жаңа түрткі беруге тиіс.
Осыған байланысты, жеке кәсіпкерлікті қолдау жөнінде жүйелі шаралар қабылдау қажет, олар қаржыландыруға қолжетімділікті жақсартуды, қажетті инфрақұрылымды қамтамасыз етуді, құзыретті арттыруға жәрдемдесуді, консультациялық қолдау алуды және кәсіпкерлік бастамаларды бірлесіп іске асыру үшін әріптестер тартуды қамтитын болады, бірақ олармен шектелмейді.
Негізгі терминдер мен анықтамалар
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Осы Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:

1) банк - банк второго уровня, участвующий в Программе;
2) банковский кредит (далее - кредит) - сумма денежных средств, предоставляемых банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
3) банк развития — акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или его аффилированная лизинговая компания;
4) гарантирование - форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя, на условиях Программы и в соответствии с договором гарантии;
4-1) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным в Законе Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве;
5) ГПИИР - Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874;
6) договор субсидирования - трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
7) исключен постановлением Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) договор гарантии - трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
9) договор гарантии по микрокредитованию - трехстороннее письменное соглашение, заключенное между уполномоченной организацией по микрокредитованию, банком и микрофинансовой организацией, о предоставлении гарантии;
10) договор финансового лизинга — письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
11) договор банковского займа - письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю, а также Соглашение об открытии кредитной линии в банке;

1) банк - Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
2) банктік кредит (бұдан әрі - кредит) - банктік қарыз шартының негізінде мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында банк кәсіпкерге беретін ақшалай қаражат сомасы;
3) даму банкі - "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және/немесе оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) кепілдік беру - Кәсіпкерлерді Бағдарлама шарттарында және кепілдік шартына сәйкес кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын мемлекеттік қолдау нысаны;
4-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
5) ИИДМБ - Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
6) субсидиялау шарты - қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания және кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ішінара субсидиялайды;
7) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8) кепілдік шарты - қаржы агенттігі, банк және кәсіпкер арасында кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
9) микрокредит беру бойынша кепілдік шарты - микрокредит беру жөніндегі уәкілетті ұйым, Банк және микроқаржы ұйымы арасында жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
10) қаржылық лизинг шарты - лизингтік компания/банк және кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;
11) банктік қарыз шарты - банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит, сондай-ақ Банкте кредиттік желі ашу туралы келісім береді.

12) лизинговая компания - лизинговая компания, участвующая в Программе;
13) лизинговая сделка (лизинг) - совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
14) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
15) начинающий молодой предприниматель - индивидуальный предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения в банк за кредитом менее трех лет. Возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя в банк. Допускается аффилиированность молодого начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя;
16) международные зарубежные организации (далее - МЗО) - международные неправительственные организации, содействующие предприятиям малого и среднего предпринимательства в организации зарубежных стажировок и установлении деловых связей с иностранными партнерами и/или нацеленные на содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства;
17) начинающий предприниматель — предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию/микрофинансовую организацию за кредитом/договором лизинга/микрокредитом менее трех лет. Допускается аффилиированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя;
18) ОКЭД (далее - приоритетные сектора экономики в рамках Программы) - приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 1 к Программе;
19) оператор нефинансовой поддержки - Национальная палата предпринимателей, осуществляющая государственную нефинансовую поддержку Предпринимателям в рамках четвертого направления Программы, за исключением компонентов "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)", "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";

12) Лизингтік компания - Бағдарламаға қатысатын лизингтік компания;
13) лизингтік мәміле (лизинг) - лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтарымен міндеттерін орнатуға, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдар жиынтығы;
14) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – облыс әкімі айқындайтын Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
15) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер - 29 жасқа дейінгі (қоса алғанда), жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кредит алу үшін банкке өтініш берген уақытта кемінде үш жылды құрайтын жеке кәсіпкер. Жас шамасы ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкердің банкке өтініш берген күні айқындалады. Жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкерлердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған кезде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен бірге үлестес болуына жол беріледі;
16) халықаралық шетелдік ұйымдар (бұдан әрі - ХШҰ) - шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыруда және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуда шағын және орта кәсіпкерлік кәсіпорындарына жәрдем көрсететін және/немесе шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға жәрдем көрсетуге бағытталған халықаралық үкіметтік емес ұйымдар;
17) ісін жаңа бастаған кәсіпкер - жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі банкке/лизингтік компанияға/микроқаржы ұйымына кредит/лизинтік шарт/микрокредит үшін өтініш берген уақыт кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер. Жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкерлердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған кезде ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен бірге үлестес болуына жол беріледі;
18) ЭҚЖЖ (бұдан әрі - Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторлары) - Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары;
19) қаржылай қолдамайтын оператор - "Сыртқы консультанттарды тарту арқылы алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын бірлесіп қаржыландыру (ЕҚДБ-ның Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі бағдарламасы)", "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдастарын қоспағанда, Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде Кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылық емес қолдауды жүзеге асыратын Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;

20) образовательное учреждение - научная организация, оказывающая услуги по повышению квалификации руководящих работников и менеджеров путем проведения бизнес-тренингов и консультационного сопровождения стажировки участников проекта "Деловые связи" за рубежом;
21) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
22) проект - совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
23) принцип "одного окна" - организация работы при предоставлении государственных услуг, предусматривающих исключение или максимально возможное ограничение участия заявителей (граждан, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей) в процессах сбора из разных инстанций и предоставления в разные инстанции различных документов и справок, подтверждающих права заявителей на получение государственных услуг;
24) региональный координатор Программы - определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
25) Региональный координационный совет (далее — РКС) - консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
26) субсидирование - форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/микрофинансовой организации/лизинговой компании, в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
27) субсидии - периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, осуществляемые финансовым агентством/ уполномоченной организацией по микрокредитованию банку/микрофинансовой организации/лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
28) уполномоченный орган - уполномоченный орган по предпринимательству;
29) уполномоченная организация по микрокредитованию (далее - УОМ) - национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики;

20) білім беру мекемесі - бизнес-тренингтер өткізу және "Іскерлік байланыстар" жобасына қатысушылардың шет елдердегі тағылымдамасын консультациялық сүйемелдеу арқылы басшы жұмыскерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру жөнінде қызметтер көрсететін ғылыми ұйым;
21) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
22) жоба - кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын кәсіпкерлік қызметтің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы.
23) "бір терезе" қағидаты - (азаматтар, заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер) мемлекеттік қызметтер көрсетуді алу құқықтарын растайтын түрлі құжаттар мен анықтамаларды әртүрлі сатылардан жинау және әртүрлі сатыларға беру процестеріне өтініш берушілердің қатысуын болдырмауды немесе барынша ықтимал шектеуді көздейтін мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде жұмысты ұйымдастыру;
24) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі - облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
25) Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі - ӨҮК) - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері құратын және басқаратын консультативтік-кеңесші орган, жалпы санының кемінде 50%-ына бизнес-қоғамдастықтың өкілдері қатысады;
26) субсидиялау - болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде банкке/микроқаржы ұйымына/лизингтік компанияға кәсіпкер төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
27) субсидия - субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде Қаржы агенттігі/микрокредиттеу жөніндегі уәкілетті ұйым банкке/микроқаржы ұйымына/лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
28) уәкілетті орган - кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
29) микрокредит беру жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі - МУҰ) - ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекет жүз пайыз қатысатын, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілетті ұйым;

30) финансовое агентство - акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию и мониторинг финансовой поддержки в рамках Программы;
31) оператор компонента/инструмента - национальный управляющий холдинг или юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие реализацию компонентов/инструментов нефинансовой поддержки в рамках четвертого направления Программы;
32) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам (далее – ЕНПФ);
33) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития, осуществляющий функции оператора по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и сопровождению процессов предоставления государственных грантов индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
34) субъект индустриально-инновационной деятельности - физическое и (или) юридическое лицо, реализующее индустриально-инновационные проекты в приоритетных секторах экономики либо осуществляющее деятельность по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки.
3. Анализ текущей ситуации
Сноска. Заголовок раздела 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2016 № 515.
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Реализация Программы нацелена на развитие регионального частного предпринимательства и развитие конкурентоспособности.
В период реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" с 2010 по 2014 годы в показателях развития несырьевых секторов экономики, на которые была ориентирована поддержка, наметились положительные тенденции. За счет использования инструментов субсидирования процентных ставок и гарантирования кредитов государству удалось стимулировать банки второго уровня к увеличению объемов кредитования таких отраслей как обрабатывающая промышленность, транспорт и связь.
По состоянию на 1 июля 2014 года портфель в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" по действующим кредитам - 612,5 млрд. тенге, из которых портфель действующих кредитов на инвестиционные цели - 501 млрд. тенге. Общий объем банковского портфеля кредитов по приоритетным секторам экономики по предварительным данным - 4 505 млрд. тенге, а общий банковский портфель кредитов по всем секторам экономики, которые выдавались на инвестиционные цели - 675,6 млрд. тенге. Таким образом, охват Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" в общем объеме кредитного портфеля по приоритетным секторам экономики составил 12,2 % (это процент одобренных и подписанных проектов в общем портфеле приоритетных секторов экономики), причем портфель кредитов, выданных на инвестиционные цели в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" - 81,3 % от общего портфеля кредитов по приоритетным секторам экономики.

30) қаржы агенттігі - Бағдарлама шеңберінде қаржылай қолдауды іске асыруды және мониторингтеуді жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
31) құрауыштардың/құралдың операторы - ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекет жүз пайыз қатысатын, Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде қаржылай емес қолдау құрауыштарын/құралдарын іске асыруды жүзеге асыратын ұйым;
32) Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – БЖЗҚ);
33) ұлттық институт – бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларға мемлекеттік гранттар беру процестерін сүйемелдеу бойынша оператор функцияларын жүзеге асыратын технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;
34) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі – экономиканың басым секторларында индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын не ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлға.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 515 қаулысымен.
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асыру өңірлік жеке кәсіпкерлікті дамытуға және бәсекеге қабілеттілікті арттыруға бағытталған.
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асырудағы 2010 жыл мен 2014 жыл аралығындағы кезеңде экономиканың қолдау көрсетілген шикізат емес секторларының даму көрсеткіштерінде оң үрдістер байқалды. Пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау және кредиттерге кепілдік беру құралдарын пайдалану есебінен мемлекет екінші деңгейлі банктердің өңдеуші өнеркәсіп, көлік және байланыс сияқты салаларға кредит беру көлемін ұлғайтуды ынталандыра алды.
2014 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде қолданыстағы кредиттер бойынша - 612,5 млрд. теңге болды, олардың ішінде инвестициялық мақсаттарға арналған қолданыстағы кредиттер қоржыны - 501 млрд. теңге. Алдын ала таратылған деректерге сүйенсек, экономиканың басым секторлары бойынша кредиттердің банктік қоржынының жалпы көлемі - 4 505 млрд. теңге, ал экономиканың барлық секторлары бойынша инвестициялық мақсаттарға берілген кредиттердің жалпы банктік қоржыны - 675,6 млрд. теңге. Осылайша, "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының қамтуы экономиканың басым секторлары бойынша кредиттік қоржынның жалпы көлемінде 12,2%-ды құрады (бұл экономиканың басым секторларының жалпы қоржынындағы мақұлданған және қол қойылған жобалардың пайызы), бұл ретте "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға берілген кредиттер қоржыны - экономиканың басым секторлары бойынша кредиттердің жалпы қоржынының 81,3%.

В целом с 2010 по 2013 годы совокупный кредитный портфель банков в обрабатывающей промышленности увеличился в 1,9 раза (с 455 млрд. тенге до 876 млрд. тенге), в секторе транспорта - в 1,6 раза (с 252 млрд. тенге до 396 млрд. тенге), в секторе связи - в 1,8 раза (с 51 млрд. тенге до 90 млрд. тенге).
Совокупный объем выданных кредитов обрабатывающей промышленности за эти три года вырос в 2,45 раз (с 383 млрд. тенге до 938 млрд. тенге), сектору транспорта - в 1,7 раза (с 145 млрд. тенге до 246 млрд. тенге), сектору связи - в 3 раза (с 22 млрд. тенге до 66 млрд. тенге).
Программой "Дорожная карта бизнеса 2020" было предусмотрено ограничение по ставке вознаграждения, по которой конечный потребитель кредитных средств привлекал финансирование (не более 14 %). В результате реализации Программой "Дорожная карта бизнеса 2020" ставки по выданным кредитам заметно снизились. С 2010 по 2013 годы средневзвешенная ставка по выданным кредитам обрабатывающей промышленности снизилась с 12 % до 9,4 % годовых, сектору транспорта — с 12,5 % до 10,2 % годовых, сектору связи - с 11,9 % до 7,7 % годовых.
В разбивке по срокам кредитования доля краткосрочных кредитов в совокупном портфеле в 2010 - 2013 годы варьировалась в районе 29-33 % (в 2013 году - 29 %). В разбивке по объектам кредитования основная доля приходится на пополнение оборотных средств (69 %), в то время как на инвестиционные цели приходится лишь 7 %. В структуре портфеля долгосрочных кредитов пополнение оборотных средств занимает 15 %, а кредиты на инвестиционные цели - 26 %.
Размер краткосрочных кредитов на инвестиционные цели рос опережающими темпами, который среди прочих факторов оказал влияние на рост инвестиций в основной капитал, ежегодный показатель которых в период с 2010 по 2013 гг. вырос на 32 % до 6 млрд. тенге в год.
Ежегодный объем инвестиций в основной капитал приоритетных секторов экономики увеличился на 56 % с 1 740 млрд. тенге до 2 713 млрд. тенге. С другой стороны, объем введенных основных средств имел разнонаправленный характер, который объясняется тем, что средства, привлеченные на инвестиционные цели, были направлены также на реконструкцию существующих основных средств или рефинансирование действующих кредитов. В 2013 году в приоритетных секторах экономики было введено основных средств на 1 229 млрд. тенге.

Жалпы 2010 - 2013 жылдар аралығында банктердің өңдеуші өнеркәсіптегі жиынтық кредит қоржыны 1,9 есе (455 млрд. теңгеден 876 млрд. теңгеге дейін), көлік секторында - 1,6 есе (252 млрд. теңгеден 396 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторында - 1,8 есе (51 млрд. теңгеден 90 млрд. теңгеге дейін) ұлғайды.
Осы үш жыл ішінде өңдеуші өнеркәсіпке берілген кредиттердің жиынтық көлемі 2,45 есе (383 млрд. теңгеден 938 млрд. теңгеге дейін), көлік секторына - 1,7 есе (145 млрд. теңгеден 246 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторына - 3 есе (22 млрд. теңгеден 66 млрд. теңгеге дейін) өсті.
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасында кредит қаражатының соңғы тұтынушысы қаржыландырылған сыйақы мөлшерлемесі бойынша шектеу көзделген (14%-дан аспайды). "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру нәтижесінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айтарлықтай төмендеді. 2010 - 2013 жылдар аралығында өңдеуші өнеркәсіпке берілген кредиттер бойынша орташа өлшенген мөлшерлеме жылдық 12%-дан 9,4%-ға дейін, көлік секторына - жылдық 12,5%-дан 10,2%-ға дейін, байланыс секторына - жылдық 11,9%-дан 7,7%-ға дейін төмендеді.
Кредит беруді мерзімдерге бөлетін болсақ, жиынтық қоржындағы қысқа мерзімді кредиттердің үлесі 2010 - 2013 жылдары 29 - 33% аралығында құбылып тұрды (2013 жылы - 29%). Кредит беру объектілері бойынша бөлетін болсақ, негізгі үлесі айналым қаражатын толықтыруға тиесілі болды (69%), ал инвестициялық мақсаттарға 7%-ы ғана тиесілі болды. Ұзақ мерзімді кредиттер қоржынының құрылымында айналым қаражатын толықтыру 15%-ды, ал инвестициялық мақсаттарға берілген кредиттер 26%-ды құрады.
Инвестициялық мақсаттарға берілген қысқа мерзімді кредиттердің мөлшері озыңқы қарқынмен өсіп, өзге факторлармен қатар негізгі капиталға құйылатын инвестициялардың өсуіне ықпалын тигізді, 2010 - 2013 жылдар аралығындағы кезеңде олардың жыл сайынғы көрсеткіші 32%-ға жылына 6 млрд. теңгеге дейін өсті.
Жыл сайынғы экономиканың басым секторларының негізгі капиталына құйылатын инвестициялардың көлемі 56%-ға 1 740 млрд. теңгеден 2 713 млрд. теңгеге дейін ұлғайды. Екінші жағынан, енгізілген негізгі құралдардың көлемі әртүрлі бағыттағы сипатта болды, ол пайдалануға берілген негізгі құралдардың көлемі әртүрлі бағыттағы сипатта болды, инвестициялық мақсаттарға тартылған қаражаттың жұмыс істеп тұрған негізгі құралдарды реконструкциялауға немесе қолданыстағы кредиттерді қайта қаржыландыруға жұмсалуымен де түсіндіріледі. 2013 жылы экономиканың басым секторларында 1 229 млрд. теңгеге негізгі құралдар енгізілді.

В 2010 - 2013 годах наблюдался рост выпуска товаров и услуг в приоритетных секторах экономики (за исключением сельского хозяйства), но темп роста замедлялся. В 2013 году реальный рост данного показателя составил 5,1 %. В целом рост выпуска товаров и услуг в приоритетных секторах опережал рост экономики, хотя и незначительно отстал в 2013 году.
Исходя из сложившейся текущей ситуации, видно, что государством созданы все условия и возможности для инвестиций, но отсутствует поддержка субъектов малого и среднего предпринимательства, желающих пополнить оборотные средства. Основываясь на данные по структуре кредитования, можно констатировать, что расширение инструментов Программы в этом направлении значительно повысит уровень поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства, тем самым создав предпосылки к более существенному росту субъектов малого и среднего предпринимательства в стране.
По состоянию на 1 июля 2014 года доля банковских кредитов, которые приходятся на сельскую местность, малые города и моногорода, все еще остается на низком уровне (в 2013 году - 25 %). Доля кредитов в этих же административных единицах, но выдававшихся в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", в 2013 году составила 30 % (284 млрд. тенге из 933,5 млрд. тенге). Благодаря Программе "Дорожная карта бизнеса 2020" динамика наблюдается положительная. Так, за три года данный показатель вырос на 4 процентных пункта. Таким образом, рынок кредитования постепенно расширяется в этих административных единицах, следовательно, можно сделать вывод, что оказание государственной поддержки в данном направлении нужно продолжить и, при необходимости, нарастить.
Нефинансовая государственная поддержка в виде обучения вошла в Программу "Дорожная карта бизнеса 2020" в 2011 году. За годы реализации этого направления данная поддержка обрела популярность. По состоянию на 1 декабря 2014 года в проектах "Бизнес-Советник" и "Бизнес-Рост" приняли участие более 75 тыс. слушателей, в проекте "Школа молодого предпринимателя" приняли участие 2 109 участника. По состоянию на 1 января 2015 года обучение прошли по проекту "Обучение топ-менеджмента малого и среднего бизнеса" - 1 263 предпринимателя, по проекту "Деловые связи" - 2 253 предпринимателя, из которых 324 прошли стажировку в США и Германии; в рамках компонента "Старшие сеньоры" осуществлено 62 миссии. Кроме того, в рамках компонента "Бизнес-насихат" в 2013-2014 гг. в эфир республиканских телеканалов вышло 24 выпуска передачи "Истории успеха" на русском языке на телеканале "КТК", 10 специальных репортажей на казахском и русском языках на канале "31 канал" и 10 репортажей на канале "Казакстан", по 10 выпусков передачи "Территория бизнеса" на канале "7" и телеканале "Астана". Кроме того, отснято 40 информационно-образовательных видеороликов, направленных на популяризацию предпринимательства среди населения Республики Казахстан. Размещено в СМИ более 3 700 материалов о мерах государственной поддержки, проведено 36 пресс-туров по проектам, реализованным в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020". Проведены лекции, мастер-классы для начинающих предпринимателей во всех регионах Республики Казахстан, на которых обучено более 1650 человек. Выпущено 320 тыс. экземпляров лифлетов по разъяснению Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", а также разработан и выпущен справочник "150 бизнес-идей".

2010 - 2013 жылдары экономиканың басым секторларында тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің шығарылымы өскені байқалды (ауыл шаруашылығын қоспағанда), бірақ өсу қарқыны бәсеңдеді. 2013 жылы бұл көрсеткіштің нақты өсуі 5,1%-ды құрады. Тұтастай алғанда, экономиканың басым секторларында тауарлар мен көрсетілетін қызметтер шығарылымының өсуі 2013 жылы шамалы болса да артта қалды.
Қалыптасып отырған ағымдағы жағдайды ескере отырып, мемлекет инвестициялар үшін барлық жағдайлар мен мүмкіндіктерді жасап отырғанын, алайда айналым қаражатын толықтыруды қалайтын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау болмай отырғанын көруге болады. Кредит беру құрылымы жөніндегі деректерді негізге ала отырып, Бағдарлама құралдарын осы бағытта кеңейту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау деңгейін айтарлықтай жоғарылатып, сол арқылы елдегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін анағұрлым өсуіне алғышарт жасайды деп айтуға болады.
2014 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылдық жерлерге, шағын қалалар мен моноқалаларға тиесілі банктік кредиттердің үлесі әлі де төмен деңгейде қалып отыр (2013 жылы - 25%). "Бизнестің жол картасы" бағдарламасы шеңберінде 2013 жылы берілген дәл осы әкімшілік бірліктердегі кредиттердің үлесі 30%-ды құрады (933,5 млрд. теңгенің 284 млрд. теңгесі). "Бизнестің жол картасы" бағдарламасының арқасында оң үрдіс байқалып отыр. Айталық, үш жыл ішінде бұл көрсеткіш 4 пайыздық тармаққа ұлғайды. Осылайша, кредит беру нарығы аталған әкімшілік бірліктерде біртіндеп кеңейіп келеді, тиісінше, осы бағытта мемлекеттік қолдау көрсетуді жалғастыру, ал қажет болса ұлғайту керек деген тұжырым жасауға болады.
Оқыту түрінде қаржылай емес мемлекеттік қолдау көрсету "Бизнестің жол картасы" бағдарламасына 2011 жылы енгізілді. Осы бағыттың іске асырылған жылдары аталмыш қолдау танымал бола түсті. 2014 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша "Бизнес-кеңесші" және "Бизнес-өсу" жобаларына 75 мың тыңдаушы, "Жас кәсіпкер мектебі" жобасына 2 109 қатысушы қатысты. 2015 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту" жобасы бойынша - 1 263 кәсіпкер, "Іскерлік байланыстар" жобасы бойынша - 2 253 кәсіпкер оқытылды, солардың ішінде 324 кәсіпкер АҚШ және Германияда тағылымдамадан өтті; "Аға сеньорлар" құрауышының шеңберінде 62 миссия жүзеге асырылды. Бұдан басқа, "Бизнес-насихат" құрауышы шеңберінде 2013 - 2014 жж. республикалық телеарналар эфиріне "Табыс тарихы" бағдарламасының 24 көрсетілімі "КТК" телеарнасында орыс тілінде шықты, "31 арна" арнасында қазақ және орыс тілдерінде 10 арнайы репортаж және "Қазақстан" арнасында 10 репортаж; "7" арна және "Астана" арналарында "Бизнес аймағы" бағдарламасының 10 көрсетілімі шығарылды. Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы халқы арасында кәсіпкерлікті дәріптеуге бағытталған 40 ақпараттық-білім беру бейнероликтері түсірілді. Мемлекеттік қолдау шаралары туралы БАҚ-та 3700-нан аса материал орналастырылды, "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде іске асқан жобалар бойынша 36 баспасөз-туры өткізілді. Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін дәрістер, шеберлік сыныптары өткізілді, оларда 1650 адамнан астам оқытылды. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын түсіндіру бойынша 360 мың дана лифлеттер шығарылды.

Проведена работа по созданию инфраструктуры поддержки предпринимательства. Так, на 1 декабря 2014 года открыто 17 центров обслуживания предпринимателей в областных центрах и крупных городах, в которых 68 тыс. предпринимателям оказано более 111 тыс. консультаций. В 27 центрах поддержки предпринимательства в моногородах более 27 тыс. предпринимателям оказано 50,3 тыс. консультаций. В 161 центрах поддержки предпринимательства в малых городах и районных центрах 36,3 тыс. клиентам оказано более 62,8 тыс. консультаций. На региональном уровне оперируют 14 мобильных центров поддержки предпринимательства, которые 16,8 тыс. клиентам оказали 26,8 тыс. выездных консультаций. Кроме того, оказывается сервисная поддержка действующей предпринимательской деятельности. Так, 45,6 тыс. предпринимателям оказано 159,6 тыс. услуг, при этом к этой работе привлечено 52 сервисные компании.
Таким образом, анализ текущей ситуации показывает, что Программа должна предусматривать целенаправленную поддержку малого и среднего предпринимательства вне крупных городов и усиление предпринимательского потенциала.
В рамках Программы по направлению "Поддержка новых бизнес-инициатив" будут решены такие проблемные вопросы как повышение доступности к финансированию, увеличение производственных мощностей проектов, расширение бизнес-инициативы предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов и их проектов.
Для повышения доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, частичное гарантирование кредитов банков, выданных предпринимателям и микрофинансовым организациям, предоставление микрокредитов.
Для увеличения производственных мощностей предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов будет осуществляться подведение недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
Для расширения бизнес-инициативы предпринимателей в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах будет осуществляться выдача государственных грантов.
Развитие предпринимательства в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности решит задачи увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности, создания новых конкурентоспособных производств, увеличения занятости населения в малом и среднем предпринимательстве.
Для увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков, выданных предпринимателям.
Для создания новых конкурентоспособных производств будут осуществляться обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для увеличения занятости населения в малом и среднем предпринимательстве будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям, обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для недопущения трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний в национальной и иностранной валютах.
Решением проблем по предоставлению нефинансовых мер поддержки предпринимательства станут информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства, повышение компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, расширение деловых связей.
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будет осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-насихат", об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Для повышения компетенций предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности будут осуществляться обучение основам предпринимательской деятельности, повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий, предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности, предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий.
Для повышения производительности субъектов индустриально-инновационной деятельности будут осуществляться привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий, а также технологическое развитие предприятий.
Для расширения деловых связей будут осуществляться установление деловых связей с иностранными партнерами и продвижение отечественных обработанных товаров.

Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын жасау бойынша жұмыс жүргізілді. Айталық, 2014 жылғы 1 желтоқсанда облыс орталықтары мен ірі қалаларда 17 кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы ашылды, оларда 68 мың кәсіпкерге 111 мыңнан астам консультация берілді. Моноқалаларда 27 кәсіпкерлікті қолдау орталығында 27 мыңнан астам кәсіпкерге 50,3 мың консультация берілді. Шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы 161 кәсіпкерлікті қолдау орталығында 36,3 мың клиентке 62,8 мыңнан астам консультация берілді. Өңірлік деңгейде 14 ұтқыр кәсіпкерлікті қолдау орталығы жұмыс істейді, оларда 16,8 мың кәсіпкерге 26,8 мың көшпелі консультация көрсетілді. Бұдан басқа, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметіне сервистік қолдау көрсетіледі. Айталық, 45,6 мың кәсіпкерге 159,6 мың қызмет көрсетілді, бұл ретте осы жұмысқа 52 сервистік компания тартылды.
Осылайша, ағымдағы жағдайды талдау Бағдарлама ірі қалалардан тыс шағын және орта кәсіпкерлікті нысаналы қолдауға және кәсіпкерлік әлеуетті күшейтуді көздеуге тиіс.
Бағдарлама шеңберінде "Жаңа бизнес бастамаларды қолдау" бағыты бойынша қаржыландырылуға қол жетімділікті арттыру, жобалардың өндірістік қуатын арттыру, ауылдық елді мекендерде, шағын және моноқалаларда, кәсіпкерлердің бизнес бастамалары мен олардың жобаларын кеңейту сияқты проблемалық мәселелер шешілетін болады.
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қол жетімділігін арттыру үшін банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің кәсіпкерлер мен микроқаржы ұйымдарына берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, микрокредиттер беру жүзеге асырылатын болады.
Моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлердің өндірістік қуаттылығын арттыру үшін ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің жобаларына жеткіліксіз инфрақұрылымды жеткізу шаралары жүзеге асырылатын болады.
Моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлердің бизнес-бастамаларын кеңейту үшін мемлекеттік гранттар беру жүзеге асырылатын болады.
Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында кәсіпкерлікті дамыту өңдеуші өнеркәсіптің өндірілген өнім көлемін ұлғайту, бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді құру, шағын және орта кәсіпкерлікте халықтың жұмыспен қамтылуын ұлғайту міндеттерін шешеді.
Өңдеуші өнеркәсіптің өндірілген өнім көлемін ұлғайту үшін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру шаралары жүзеге асырылатын болады.
Бәсекеге қабілетті жаңа өндіріс орындарын құру үшін кәсіпкерлердің жобаларын және индустриялық аймақтарды жетіспейтін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шағын және орта кәсіпкерлікте халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, кәсіпкерлер жобаларының және индустриялық аймақтардың жетіспейтін инфрақұрылымын қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шетелдік валюталардың ауытқуларына байланысты валюталық тәуекелдіктердің кредиттікке өзгеруін болдырмау үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлттық және шетел валюталарында субсидиялау жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлікке қаржылай емес қолдау көрсету жөніндегі проблемаларды шешімі кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету, кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру, кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру, іскерлік байланыстарды кеңейту болады.
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін "Бизнес-насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлердің/ индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру үшін кәсіпкерлік қызметтің негіздерін оқыту, мамандардың, кәсіпорынның топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету, рұқсат құжаттары мен техникалық шарттар алу мәселелері бойынша консультациялар беру жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру үшін басқарудың жаңа әдістерін енгізу, өндіріс технологиясы, өнімділікті арттыру және кәсіпорынның энергия қуатын үнемдеу, сондай-ақ кәсіпорындарды технологиялық дамыту мәселелері бойынша сырттан консультанттар тарту жүзеге асырылатын болады.
Іскерлік байланыстарды кеңейту үшін шетелдік серіктестермен іскерлік байланыстар орнату және отандық өңделген тауарларды жылжыту жүзеге асырылатын болады.

4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2016 № 515.
4.1 Цель Программы
1. Целью Программы являются обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
4.2 Целевые индикаторы
2. Целевые индикаторы Программы, которые будут достигнуты к 2020 году:
1) доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 12,5 %;
2) увеличение объема выпуска продукции МСП в 1,5 раза от уровня 2014 года;
3) увеличение активно действующих субъектов МСП на 50 % от уровня 2014 года;
4) увеличение количества занятых в МСП на 50 % от уровня 2014 года.
4.3 Задачи
Сноска. Подраздел 4.3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.08.2016 № 515; от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для достижения цели и целевых индикаторов Программы будет проводиться работа по следующим четырем направлениям:
1) поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;

4. Бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 515 қаулысымен.
4.1 Бағдарламаның мақсаты
1. Бағдарламаның мақсаты өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған жұмыс орындарын сақтау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру болып табылады.
4.2 Нысаналы индикаторлар
2. 2020 жылға қарай қол жеткізілетін Бағдарламаның нысаналы индикаторлары:
1) ЖІӨ құрылымында өңдеуші өнеркәсіптің үлесін кемінде 12,5%-ға жеткізу;
2) ШОК өнімін шығару көлемін 2014 жылдың деңгейінен 1,5 есеге ұлғайту;
3) белсенді жұмыс істейтін ШОК субъектілерін 2014 жылдың деңгейінен 50%-ға ұлғайту;
4) ШОК-та жұмыс істейтіндердің санын 2014 жылдың деңгейінен 50%-ға ұлғайту.
4.3 Міндеттері
Ескерту. 4.3-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.08.2016 № 515; 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен
3. Бағдарламаның мақсаттары мен нысаналы индикаторларына жету үшін жұмыс мынадай төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1) моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау;

2) отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности;
3) снижение валютных рисков предпринимателей;
4) предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
Поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов.
В рамках данного направления необходимо решить следующие задачи:

2) экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау;
3) кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету;
4) кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын көрсету.
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау.
Осы бағыттың шеңберінде мынадай міндеттерді шешу қажет:

1) повышение доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;
2) увеличение производственных мощностей проектов предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;
3) расширение бизнес-инициативы предпринимателей в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах.
Задача 1. Повышение доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов
Для повышения доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний, частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям и микрофинансовым организациям, предоставление микрокредитов.
Таблица 1. Целевые показатели по повышению доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов
№ п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

1) моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлерін қаржыландыруға қол жетімділікті арттыру;
2) моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлері жобаларының өндірістік қуаттарын ұлғайту;
3) моноқалалардағы, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлердің жаңа бизнес-бастамаларын кеңейту.
1-міндет: Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге және микроқаржы ұйымдарына берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, микрокредиттер беру жүзеге асырылатын болады.
1-кесте: Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлерін қаржыландыруға қол жетімділікті арттыру бойынша нысаналы көрсеткіштер
P/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат дереккөзі
Іске асыру жылдары
Жауапты орындаушылар

240
МНЭ, МИО, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
Предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства
В рамках данного направления необходимо решить следующие задачи:
1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства;
2) повышение компетенции предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
4) расширение деловых связей.
Задача 8. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства.
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будут осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по компонентам "Бизнес-насихат", разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Таблица 8. Целевые показатели по информационно-аналитическому обеспечению предпринимательства
№ п/п
Наименование показателя
Ед.изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

240
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
Кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету
Осы бағыттың шеңберінде мынадай міндеттерді шешу қажет:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту.
8-міндет: Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін "Бизнес-насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
8-кесте: Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету жөніндегі нысаналы көрсеткіштер
P/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат дереккөзі
Іске асыру жылдары
Жауапты орындаушылар

Перечень моногородов и малых городов определен Программой развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728.
Для целей реализации мер поддержки в рамках Программы сельскими населенными пунктами признаются населенные пункты, не относящиеся к моногородам и малым городам, а также городам республиканского и областного значения.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. По инструменту субсидирования части ставки вознаграждения участниками в рамках первого направления Программы также могут быть субъекты малого и среднего предпринимательства, получившие (получающие) кредиты за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств без отраслевых ограничений вне зависимости от места реализации проекта и без учета места регистрации субъекта малого и среднего предпринимательства.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
6. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства. Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты, предусматривающие рост доходов и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС/финансового агентства.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из республиканского и местных бюджетов. По кредитам, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, не требуется увеличение среднегодовой численности рабочих мест и роста доходов на 10 % от соответствующих показателей после реализации проекта.
К новым кредитам/договорам финансового лизинга также относятся кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 12 месяцев до вынесения проекта на рассмотрение РКС/уполномоченного органа финансового агентства.

Моноқалалар мен шағын қалалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасында айқындалған.
Бағдарлама шеңберінде қолдау шараларын іске асыру мақсаттары үшін моноқалалар мен шағын қалаларға, сондай-ақ республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға жатпайтын елді мекендер ауылдық елді мекендер деп танылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау құралы бойынша айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) жобаның іске асырылатын орнына қарамастан әрі шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің тіркелген орнын есепке алмай салалық шектеулерсіз ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен кредиттер алған (алатын) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері де қатысушылар бола алады.
Ескерту. Кіші бөлім 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың
кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
6. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. ӨҮК/қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін, жұмыс орындарының орташа жылдық санының
10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалар жаңа тиімді инвестициялық жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер бойынша жоба іске асырылғаннан кейін жұмыс орындарының орташа жылдық санының, кірістердің тиісті көрсеткіштерден 10 %-ға өсуі талап етілмейді.
Жоба ӨҮК/қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылғанға дейін 12 ай ішінде банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары да жаңа кредиттерге/қаржылық лизинг шарттарына жатады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений, при условии дальнейшей эксплуатации такого проекта самим предпринимателем.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Субсидированию подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 4 лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до вынесения проекта на РКС, и соответствующие критериям Программы.
7-1. Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств осуществляется за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан для субсидирования процентной ставки по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, а также когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750,0 млн. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
6-1. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобаны кәсіпкер одан әрі өзі пайдаланған жағдайда салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде мұндай жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
Ескерту. Кіші бөлім 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Жобаны ӨҮК-ге шығарғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім бірінші кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) және Бағдарламаның критерийлеріне сәйкес келетін банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер/лизингтік мәмілелер субсидиялауға жатады.
7-1. Айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) шағын және орта кәсіпкерлік субьектілерінің кредиттері де субсидиялауға жатады.
Ескерту. Кіші бөлім 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттерді субсидиялау жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырылатын, сондай-ақ айналым қаражатын қаржыландыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге арналған, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын кредит;
2) БЗЖҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/қаржылық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 750,0 млн. теңгеден аспауға тиіс және олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті ескермей есептеледі.

10. Субсидирование осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50% от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Предприниматель, имеющий кредит/договор финансового лизинга свыше 180 млн. тенге, должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта.
Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом), в том числе сроки по его подтверждению предпринимателем отражаются в решении РКС.
12. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту/договору финансового лизинга движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
13. По кредитам/договорам финансового лизинга, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
14. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленного на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. При субсидировании кредита за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, срок субсидирования по кредитам составляет не более 18 (восемнадцати) месяцев без пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентством первого договора субсидирования.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.12.2015 № 1001.

10. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде номиналды мөлшерлеменің 50 % мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
11. 180 млн. теңгеден астам кредит/қаржылық лизинг шарты бар кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етілуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-нан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс.
Кәсіпкердің жобаға өз қаражатымен (ақшалай қаражатымен/жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысу шарттары, оның ішінде кәсіпкердің оны растауы жөніндегі мерзімдер ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
12. Кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
13. Сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
14. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзартпай 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзартпай 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттармен қосымша екі жылға (субсидиялаудың жалпы мерзімі – жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды) ұзартуға болады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14-1. Кредитті Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен субсидиялау кезінде кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Егер бiр жоба бойынша бiрнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Ескерту. Кіші бөлім 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.12.2015 № 1001 қаулысымен.

15. Проекты предпринимателей, получившие одобрение РКС по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях (банке развития) на ранее одобренных условиях субсидирования.
16. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке/банке развития/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
17. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/ лизинговых компаний осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В рамках Программы банки/банк развития/лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением:
1) случаев, связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемым предпринимателем;
2) комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) случаев, связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) случаев, связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
19. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, банк/банк развития/лизинговая компания возмещает ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году.
20. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний предпринимателей в рамках первого направления Программы регламентируется Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития

15. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша ӨҮК-нің мақұлдауын алған жобалары бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында басқа банктерде/лизингтік компанияларда қайта қаржыландырылуы мүмкін.
16. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржылық агенттік қайта қаржыландыру жүзеге асырылған банкте/даму банкінде/лизингтік компанияда алғашқы субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
17. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Бағдарлама шеңберінде банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар мыналарды:
1) Кәсіпкердің бастамашы болған кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты жағдайларды;
2) Кәсіпкердің кредит/ қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді;
3) лизинг нысанын тәуелсіз бағалауды, лизинг нысанын сақтандыруды, кепіл шартын тіркеуді және ауыртпалықты алуды жүргізуге байланысты жағдайларды;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту, лизинг нысанын арнайы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің көрсететін қызметтері және т.б. сияқты көрсететін қызметтерін өтеу) жағдайларды қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмайды.
19. ӨҮК қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді ағымдағы қаржы жылы өтейді.
20. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
21. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің/кәсіпкерлердің лизингтік компанияларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары бойынша регламенттеледі.
Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара
кепілдік беру

22. Гарантия предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Под эффективными проектами понимаются проекты, предусматривающие рост дохода и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Гарантированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-2. Гарантия предоставляется также по новым кредитам, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений, при условии дальнейшей эксплуатации такого проекта самим предпринимателем.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 22-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Частичное гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств, в случаях когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита, направленного на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Для действующих предпринимателей/начинающих предпринимателей/начинающих молодых предпринимателей частичное гарантирование может осуществляться по кредитам банков до 60 млн. тенге включительно, направленным на пополнение оборотных средств.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Для начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя:

22. Кепілдік тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша ғана беріледі.
Қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістердің, жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға өсуін көздейтін жобалар тиімді жобалар деп түсініледі.
100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22-1. Айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері де кепілдендіруге жатады.
Ескерту. Кіші бөлім 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22-2. Кепілдік жобаны кәсіпкер одан әрі өзі пайдаланған жағдайда салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде мұндай жобаларды іске асыруға берілетін жаңа кредиттер бойынша да беріледі.
Ескерту. Кіші бөлім 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23. Айналым қаражатын қаржыландыру:
1) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге бағытталған кредит;
2) БЖЗҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылған жағдайда ішінара кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер/ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгені қоса алғанға дейінгі банктердің кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін:

1) сумма кредита в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге. При этом сумма кредита рассчитывается для одного начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний;
2) размер гарантии не может быть выше 85 % от суммы кредита;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для действующего предпринимателя:
1) сумма кредита, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 180 млн. тенге. При этом сумма кредита рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний;
2) размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Номинальная ставка вознаграждения банков по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 5 (пять) процентных пунктов.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Номинальная ставка вознаграждения банка развития по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 13 %.
29. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
30. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит сомасы 20 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы ісін жаңа бастаған бір кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 85%-ынан аспайды;
3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
25. Жұмыс істеп тұрған Кәсіпкер үшін:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит сомасы 180 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 50%-ынан аспайды;
3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
26. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша банктердің номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспауы керек.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
28. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша даму банкінің номиналды сыйақы мөлшерлемесі 13%-дан аспайды.
29. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беруді қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
30. Қаржы агенттігі кредитті нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған жағдайда кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
31. Кепілдіктің күшін жою туралы ақпаратты қаржы агенттігі негіздемемен және растайтын құжаттармен бірге күшін жою туралы шешім қабылданған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынады.

30-1. Финансовое агентство аннулирует гарантию при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 30-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Информация об аннулировании гарантии с обоснованием и подтверждающими документами представляется финансовым агентством в уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней с момента принятия решения об аннулировании.
32. Порядок частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития в рамках первого направления Программы регламентируется Правилами гарантирования по кредитам субъектов частного предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Предоставление государственных грантов
33. Государственные гранты предоставляются субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, на безвозмездной основе для реализации новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности в рамках Программы и для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Государственные гранты для субъектов малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, а также женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов предоставляются без отраслевых ограничений.
35. Максимальная сумма государственного гранта для одного субъекта малого предпринимательства:
1) для реализации новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге;
2) для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в размере до 80% от обоснованных заявленных затрат, но не более 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге.
Финансирование мер поддержки в форме предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей осуществляется за счет средств местного бюджета, для реализации индустриально-инновационных проектов – за счет республиканского бюджета путем перечисления целевых трансфертов региональным координаторам Программы.

30-1. Қаржы агенттігі кредитті толық нысаналы пайдаланбаған фактілер анықталған жағдайда кепілдіктің күшін жояды.
Ескерту. 5-бөлім 30-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
32. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне кредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Мемлекеттік гранттар беру
33. Мемлекеттік гранттар шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында және өңдеу өнеркәсібі салаларында жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін өтеусіз негізде беріледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
34. Мемлекеттік гранттар моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан тұлғаларға салалық шектеулерсіз беріледі.
35. Бір шағын кәсіпкерлік субъектісі үшін ең жоғары мемлекеттік грант сомасы:
1) жаңа бизнес-идеяларды экономиканың басым секторларында, өңдеу өнеркәсібі салаларында моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде іске асыру үшін 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды;
2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін негізделген мәлімделген шығындардың 80%-ына дейін, бірақ 50 000 000 (елу миллион) теңгеден аспайды.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру нысанында қолдау шараларын қаржыландыру – жергілікті бюджет қаражаты есебінен, индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін республикалық бюджет есебінен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілеріне нысаналы трансферттерді аудару жолымен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства на реализацию новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования. При этом обязательным условием для участия в конкурсе на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей является наличие сертификата обучающих компонентов в рамках Программы.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Для проведения конкурса на предоставление государственных грантов региональные координаторы Программы создают конкурсную комиссию по отбору заявок проектов субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление государственных грантов, и утверждают ее состав. Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. Для проведения конкурса на предоставление государственных грантов для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования региональные координаторы Программы направляют заявки субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление государственных грантов, национальному институту для проведения экспертиз.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 37-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает заключение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта:
1. Для оценки бизнес-проекта субъектов малого предпринимательства, в том числе начинающих молодых предпринимателей, начинающих предпринимателей, а также женщин, инвалидов и лиц старше 50 лет, на основании следующих критериев:

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
36. Мемлекеттік гранттарды мемлекет жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөнінде өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері арқылы береді. Бұл ретте жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алу конкурсына қатысу үшін міндетті шарт Бағдарлама шеңберінде оқыту құрамдауыштары сертификатының болуы болып табылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
37. Мемлекеттік гранттар беру конкурсын өткізу үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері мемлекеттік гранттар алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына өтінімдерді іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия құрады және оның құрамын бекітеді. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірлігі, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің жан-жақтылығы мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
37-1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру конкурсын өткізу үшін мемлекеттік гранттар алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін ұлттық институтқа сараптамалар жүргізу үшін жолдайды.
Ескерту. 5-бөлім 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
38. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарау кезінде мемлекеттік грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды береді:
1. Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлердің, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің, сондай-ақ әйелдердің, мүгедектер мен 50 жастан асқан адамдардың бизнес-жобасын мына өлшемшарттардың негізінде бағалау үшін:

1) новизна бизнес-идей (для инвалидов не применяется);
2) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ);
3) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения проекта, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства);
4) обязательными условиями бизнес-проекта являются софинансирование субъектом малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателем, начинающим предпринимателем, а также женщиной, инвалидом и лицом старше 50 лет, расходов на его реализацию в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным имуществом, а также создание новых рабочих мест;
при этом к критерию новизны бизнес-идеи относятся проекты, предусматривающие:
выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, ранее не реализованных в конкретной административно-территориальной единице;
применение новых или усовершенствованных технологий в конкретной административно-территориальной единице.
2. Для оценки индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования субъектов малого предпринимательства на основании следующих критериев:
1) новизны продукта (товара, услуги) либо бизнес-процесса;
2) опыта и компетенции команды заявителя для реализации проекта;
3) наличия и емкости рынка для реализации продукта (товара, услуги).
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38-1. Национальный институт при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании заключений технологической, финансово-экономической и правовой экспертиз по индустриально-инновационным проектам.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 38-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Субъекты малого предпринимательства, в том числе молодые начинающие предприниматели, начинающие предприниматели, женщины, инвалиды и лица старше 50 лет, должны создать новые рабочие места и использовать средства государственного гранта на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) приобретение прав на франшизу;
5) расходы, связанные с исследовательскими работами, внедрением новых технологий.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.10.2015 № 848 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) бизнес-идеялардың жаңашылдығы (мүгедектер үшін қолданылмайды);
2) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
3) бизнес-жобаның енгізуге дайындығы (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, жобаны орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі);
4) бизнес-жобаның міндетті шарттары шағын кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің, ісін жаңа бастаған кәсіпкердің, сондай-ақ әйелдің, мүгедектің және 50 жастан асқан адамның оны іске асыру шығыстарын ұсынылатын грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде, оның ішінде жеке мүлкімен бірлесіп қаржыландыруы, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құру болып табылады;
бұл ретте бизнес-идея жаңашылдығының өлшемшартына:
бұрын нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте өткізілмеген тауарларды шығаруды, қызметтерді көрсетуді, жұмыстарды орындауды;
нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдануды көздейтін жобалар жатады.
2. Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобалары мынадай өлшемшарттар негізінде бағалау үшін:
1) өнімнің (тауардың, көрсетілетін қызметтің) не бизнес-процестің жаңашылдығы;
2) жобаны іске асыруға өтініш беруші топтың тәжірибесі мен құзыреттілігі;
3) өнімді (тауарды, көрсетілетін қызметті) өткізу үшін нарықтың болуы және сыйымдылығы.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
38-1. Ұлттық институт конкурстық өтінімдерді қарау кезінде индустриялық-инновациялық жобалар бойынша технологиялық, қаржы-экономикалық және құқықтық сараптамалардың қорытындылары негізінде ұсынымдар береді.
Ескерту. 5-бөлім 38-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
39. Шағын кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер, әйелдер, мүгедектер және 50 жастан асқан тұлғалар жаңа жұмыс орындарын құруға және мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануға тиіс:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) франшиза құқықтарын сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарына, жаңа технологияларды енгізуге байланысты шығыстар.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

39-1. Субъекты малого предпринимательства должны использовать средства государственного гранта, предоставляемого на индустриально-инновационные проекты в рамках бизнес-инкубирования, на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) мероприятия, связанные с продвижением своего проекта среди потенциальных инвесторов, с целью привлечения их инвестиций в проект (для финансирования данных мероприятий может использоваться сумма в размере, не более 10% от суммы государственного гранта);
5) мероприятия, связанные с привлечением потенциальных клиентов (пользователей) в целях продвижения продукта и (или) услуги (для финансирования данных мероприятий может использоваться сумма в размере, не более 20% от суммы государственного гранта);
6) расходы, связанные с освоением производства новых видов продукции и/или оказываемых услуг, полученных в результате работы над проектом;
7) защита интеллектуальной собственности, созданной в ходе реализации проекта (услуги третьих лиц и оплата государственных пошлин);
8) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера;
9) получение разрешительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
10) накладные расходы, непосредственно связанные с достижением цели государственного гранта.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 39-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Средства государственного гранта для реализации бизнес-идей в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
Средства государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества и земельного участка.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Порядок предоставления государственных грантов регламентируется Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.

39-1. Шағын кәсіпкерлік субъектілері бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларға берілетін мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануға тиіс:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) жобаға инвестициялар тарту мақсатында әлеуетті инвесторлардың арасында өз жобасын ілгерілетуге байланысты іс-шаралар (бұл
іс-шараларды қаржыландыру үшін мемлекеттік грант сомасының 10%-нан аспайтын мөлшердегі соманы пайдалануға болады);
5) өнімді және (немесе) көрсетілетін қызметті ілгерілету мақсатында әлеуетті клиенттерді (пайдаланушыларды) тартуға байланысты іс-шаралар (бұл іс-шараны қаржыландыру үшін грант сомасының 20%-нан аспайтын мөлшердегі соманы пайдалануға болады);
6) жобамен жұмыс істеу нәтижесінде алынған өнімдердің және/ немесе көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін шығаруды игеруге байланысты шығыстар;
7) жобаны іске асыру барысында туындаған зияткерлік меншікті қорғау (үшінші тұлғалар көрсететін қызметтер және мемлекеттік бажды төлеу);
8) жобаны консультациялық және инжинирингтік сүйемелдеу техникалық, технологиялық сипаттағы мамандандырылған қызметтер;
9) Қазақстан Республикасының рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес рұқсат құжаттарын алу;
10) мемлекеттік грант мақсатына қол жеткізумен тікелей байланысты қосымша шығыстар.
Ескерту. 5-бөлім 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
40. Бизнес-идеяларды экономиканың басым секторларында және өңдеу өнеркәсібі салаларында моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде іске асыру үшін берілетін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлікті, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысын төлеу ретінде пайдалануға болмайды.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін берілетін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлікті және жер учаскесін сатып алуға пайдалануға болмайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
41. Мемлекеттік гранттарды беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының шеңберінде Жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру қағидаларымен регламенттеледі.

79. Финансирование гарантирования кредитов микрофинансовых организаций перед банками осуществляется из республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора между уполномоченным органом и финансовым агентством.
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Для микрофинансовых организаций:
1) сумма кредита, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 500,0 млн. тенге. При этом сумма кредита рассчитывается для одной микрофинансовой организации без учета задолженности по кредиту аффилированных с ней лиц/компаний.
2) размер гарантии может достигать 100 % от суммы кредита.
3) срок предоставляемой гарантии не может превышать 3 (трех) лет.
4) номинальная ставка вознаграждения банков по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может превышать базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 4 (четыре) процентных пункта.
Сноска. Пункт 80 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Для микрофинансовых организаций гарантия предоставляется на платной основе. За предоставление гарантии микрофинансовые организации возмещают до 2 % от суммы гарантирования.
82. Финансовое агентство аннулирует гарантию при выявлении фактов нецелевого использования кредита, нарушений условий Программы, неисполнения условий, установленных решением финансового агентства о предоставлении гарантии.
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Микрофинансовая организация для получения частичного гарантирования обращается в банк с заявлением на получение кредита под гарантию финансового агентства.
Сноска. Пункт 83 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами, проводит оценку деятельности микрофинансовой организации и на основе представленной информации и заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения, после чего принимает решение о финансировании либо отказе в финансировании микрофинансовой организации под гарантию финансового агентства. В случае принятия положительного решения по финансированию микрофинансовой организации, банк в течение 5 (пять) рабочих дней направляет финансовому агентству необходимые документы для принятия решения о предоставлении гарантии.

79. Микроқаржы ұйымдарының банктер алдындағы кредиттеріне кепілдік беруді қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржы агенттігі арасында тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
80. Микроқаржы ұйымдары үшін:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит сомасы 500,0 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы бір микроқаржы ұйымы үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі.
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 100%-ына жетуі мүмкін;
3) берілетін кепілдік мерзімі 3 (үш) жылдан аспайды;
4) Банктердің кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.
Ескерту. 80-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
81. Микроқаржы ұйымдары үшін кепілдік ақылы негізде беріледі. Кепілдіктер бергені үшін микроқаржы ұйымдары кепілдік беру сомасының 2%-ына дейінін қайтарады.
82. Кредиттің нысаналы пайдаланылмауы, Бағдарлама шарттарының бұзылуы, қаржы агенттігінің кепілдіктер беру туралы шешімінде белгіленген шарттардың орындалмауы фактілері анықталған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Микроқаржы ұйымы ішінара кепілдік алу үшін банкке қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит алуға өтініш береді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
84. Банк өз бетінше ішкі құжаттарда белгіленген рәсімге сәйкес микроқаржы ұйымының қызметіне бағалау жүргізеді және ұсынылған ақпарат пен кепіл мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде қамтамасыз етудің кепіл құнына бағалау жүргізеді, одан кейін қаржы агенттігінің кепілдігімен микроқаржы ұйымын қаржыландыру не қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Микроқаржы ұйымын қаржыландыру жөнінде оң шешім қабылданған жағдайда банк 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды жібереді.

Сноска. Пункт 84 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Финансовое агентство в течение 10 рабочих дней рассматривает представленные банком документы и принимает решение о предоставлении или непредоставлении частичного гарантирования. В случае принятия положительного решения о предоставлении частичного гарантирования, финансовое агентство направляет в банк письмо с положительным решением о возможности гарантирования.
Сноска. Пункт 85 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. После получения письма о положительном решении финансового агентства банк предоставляет микрофинансовой организации соответствующее письмо об условиях заключаемого кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. После заключения соответствующего кредитного договора между банком и микрофинансовой организацией банк, финансовое агентство и микрофинансовая организация подписывают договор гарантии по микрокредитованию.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. В целях оплаты за выпущенные гарантии уполномоченный орган в начале очередного года перечисляет финансовому агентству 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов микрофинансовых организаций.
Сноска. Пункт 88 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется финансовому агентству после полного освоения первой половины средств, перечисленных финансовому агентству в начале года, по мере заключения договоров гарантии.
Сноска. Пункт 89 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Финансовое агентство принимает документы по проектам только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты по заключаемым договорам гарантии на соответствующий финансовый год. В данном случае освоением бюджетных средств является факт заключения договора гарантии.

Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
85. Қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде банк ұсынған құжаттарды қарайды және ішінара кепілдік беру немесе бермеу туралы шешім қабылдайды. Ішінара кепілдік беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда қаржы агенттігі банкке кепілдік берудің мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат жібереді.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
86. Қаржы агенттігінің оң шешімі туралы хатын алғаннан кейін банк микроқаржы ұйымына қажетті кепілдік сомасының есептемесін көрсете отырып, жасалатын кредит шарттары туралы тиісті хат ұсынады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Банк пен микроқаржы ұйымы арасында тиісті кредит шарты жасалғаннан кейін банк, қаржы агенттігі және микроқаржы ұйымы микрокредит беру жөнінде кепілдік шартына қол қояды.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында уәкілетті орган кезекті жылдың басында қаржы агенттігіне микроқаржы ұйымдарының кредиттеріне кепілдік беруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
89. Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі кепілдік шарттарының жасалуына қарай жылдың басында қаржы агенттігіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін қаржы агенттігіне аударылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90. Қаржы агенттігі жасалатын кепілдік шарттары бойынша ақы төлеу үшін тиісті қаржы жылына бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана жобалар бойынша құжаттарды қабылдайды. Бұл жағдайда кепілдік шартын жасасу фактісі бюджет қаражатын игеру болып табылады.

Сноска. Пункт 90 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Исключен постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Порядок частичного гарантирования кредитов микрофинансовых организаций перед банками в рамках первого направления Программы регламентируется Правилами частичного гарантирования по кредитам Банков микрофинансовым организациям, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Второе направление: отраслевая поддержка предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Второе направление Программы предусматривает оказание предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности следующих мер финансовой поддержки:
1) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний;
2) частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития;
3) развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры;
4) создание индустриальных зон;
5) долгосрочное лизинговое финансирование.
Сноска. Пункт 93 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Участниками второго направления Программы являются эффективные предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты:
1) в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 1 к Программе;
2) в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.
Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде микроқаржы ұйымдарының Банктер алдындағы кредиттеріне ішінара кепілдік беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Банктердің микроқаржы ұйымдарына кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Екінші бағыт: экономиканың басым секторларында және өңдеу өнеркәсібі салаларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
93. Бағдарламаның екінші бағыты кәсіпкерлерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мынадай қаржылық қолдау шараларын көрсетуді көздейді:
1) банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
2) банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру;
3) өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту;
4) индустриялық аймақтары құру;
5) ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
94. Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар:
1) Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларында;
2) ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде өз жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған тиімді кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері болып табылады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Банктердің/даму банкінің/Лизингтік компаниялардың
кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау

95. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым на реализацию новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:
1) субъектов среднего предпринимательства, достигших роста доходов на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления предпринимателем региональному координатору Программы/финансовому агентству;
2) субъектов малого предпринимательства, обеспечивающих рост доходов и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС/финансового агентства.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из республиканского и местных бюджетов. По кредитам субъектов частного предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также на рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные в части второй настоящего пункта, не распространяются.
Сноска. Пункт 95 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95-1. Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 95-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95-2. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 1 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР, а также дальнейшей эксплуатации такого проекта самим предпринимателем.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 95-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

95. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Тиімді инвестициялық жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп:
1) кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі өткен 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің;
2) ӨҮК/қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын қамтамасыз ететін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары түсініледі.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың айналым қаражатын толықтыруға бағытталған БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қаржыландыруға бағытталған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
95-1. Айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері де субсидиялауға жатады.
Ескерту. Кіші бөлім 95-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95-2. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобалар Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда, сондай-ақ мұндай жобаны кәсіпкер одан әрі өзі пайдаланған жағдайда мұндай жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
Ескерту. Кіші бөлім 95-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

96. К новым кредитам/договорам финансового лизинга также относятся кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 12 месяцев до вынесения проекта на РКС.
Сноска. Пункт 96 в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2015 № 1001 .
97. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданных банками/банка развития/лизинговыми компаниями в течение 4 лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до вынесения проекта на РКС и соответствующих критериям Программы.
98. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств осуществляется за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан для субсидирования процентной ставки по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, а также когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Сноска. Пункт 98 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
100. Предприниматель по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10% от общей стоимости реализации проекта.
Сноска. Пункт 100 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом), в том числе сроки по его подтверждению, предпринимателем отражаются в решении РКС.
102. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту/договору финансового лизинга движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.

96. Жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 12 ай ішінде ішінде бұрын банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары да жаңа кредиттерге/қаржылық лизинг шарттарына жатады.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда- ҚР Үкіметінің 11.12.2015 № 1001 қаулысымен.
97. Жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім бірінші кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген және Бағдарлама критерийлеріне сәйкес келетін кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.
98. Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттерді субсидиялау жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырылатын, сондай-ақ айналым қаражатын қаржыландыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге арналған, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын кредит;
2) БЗЖҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
99. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредитті жаңарту мүмкіндігінің шарты ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
100. 180 млн. теңгеден астам кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/ жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етілуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-нан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
101. Кәсіпкердің жобаға өз қаражатымен (ақшалай қаражатымен/жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысу шарттары, оның ішінде кәсіпкердің оны растауы жөніндегі мерзімдер ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
102. Кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.

103. По кредитам/договорам финансового лизинга, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
104. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Сноска. Пункт 104 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Сноска. Пункт 105 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105-1. При субсидировании кредита за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, срок субсидирования по кредитам составляет не более 18 (восемнадцати) месяцев без пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентством первого договора субсидирования.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 105-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.12.2015 № 1001 .
106. Проекты предпринимателей, получившие одобрение РКС по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях (банке развития) на ранее одобренных условиях субсидирования.
107. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке/банке развития/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.

103. Сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
104. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/қаржылық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті ескермей есептеледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
105. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға (субсидиялаудың жалпы мерзімі – қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден 5 жылдан аспайды) ұзартуға болады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
105-1. Кредитті Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен субсидиялау кезінде кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Егер бiр жоба бойынша бiрнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Ескерту. Кіші бөлім 105-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.12.2015 № 1001 қаулысымен.
106. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша ӨҮК-нің мақұлдауын алған жобалары бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында басқа банктерде/лизингтік компанияларда (даму банкінде) қайта қаржыландырылуы мүмкін.
107. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған банкте/даму банкінде/лизингтік компанияда алғашқы субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

108. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Сноска. Пункт 108 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Сноска. Пункт 109 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банка развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
111. Субсидированию также подлежат кредиты с плавающей ставкой вознаграждения. При этом в случае превышения процентной ставки вознаграждения выше предельных значений, установленных в рамках второго направления Программы, действие договора субсидирования по данному кредиту прекращается.
112. Финансирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. В рамках Программы банк/банк развития/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением случаев:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемым предпринимателем;

108. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде номиналды мөлшерлеменің 40 %-на мемлекет өтемақы төлейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
109. ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде номиналды мөлшерлеменің 50 %-на мемлекет өтемақы төлейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
110. Даму банкінің кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі 13%-дан аспайтын кредиттер бойынша жүзеге асырылады, олардың 5%-ына мемлекет өтемақы төлейді, ал айырмасын кәсіпкер төлейді.
111. Қалқымалы сыйақы мөлшерлемесі бар кредиттер де субсидиялауға жатады. Бұл ретте сыйақының пайыздық мөлшерлемесі Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде белгіленген шекті мәндерден асып кеткен жағдайда, осы кредит бойынша субсидиялау шартының қолданысы тоқтатылады.
112. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
113. Бағдарлама шеңберінде банк/даму банкі/лизингтік компания мынадай:
1) кәсіпкер бастамашы болған кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;

2) взимания по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
114. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, банк/банк развития/лизинговая компания возмещают ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году.
115. Допускается субсидирование по проектам строительства торговых объектов современного формата. При этом строительство торговых объектов современного формата должно соответствовать следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 тысяч кв. метров в городах Астане и Алматы;
2) с торговой площадью не менее 1 тысяч кв. метров в областях;
3) количеством уровней не менее 2-х, с парковочным коэффициентом не менее 1 место/40 кв. метров торговой площади.
Сноска. Пункт 115 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Порядок субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний предпринимателей в рамках второго направления Программы регламентируется Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
117. Частичное гарантирование предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Под новыми инвестиционными и эффективными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:
1) субъектов среднего предпринимательства, достигших роста доходов на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления предпринимателем региональному координатору Программы по кредитам свыше 180 млн. тенге/финансовому агентству, по кредитам до 180 млн. тенге;
2) субъектов малого предпринимательства, предусматривающих рост доходов и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС по кредитам свыше 180 млн. тенге/ решения финансового агентства, по кредитам до 180 млн. тенге.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.

2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алу;
3) лизинг нысанын тәуелсіз бағалауды, лизинг нысанын сақтандыруды, кепіл шартын тіркеуді және ауыртпалықты алуды жүргізуге байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (кедендік тазарту, лизинг нысанын арнайы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің көрсететін қызметтері және т.б. сияқты басқа ұйымдардың көрсететін қызметтерін өтеу) жағдайларды қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмайды.
114. ӨҮК қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді ағымдағы қаржы жылы өтейді.
115. Қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу жобалары бойынша субсидиялауға рұқсат етіледі. Бұл ретте қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу мынадай өлшемшарттарға сәйкес болуға тиіс:
1) 3 мың шаршы метрден кем емес сауда алаңымен Астана және Алматы қалаларында;
2) 1 мың шаршы метрден кем емес сауда алаңымен облыстарда;
3) деңгейлерінің көлемі 2-ден кем емес, тұрақ коэффициенті сауда алаңының 40 шаршы метріне 1 орыннан кем емес.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
116. Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің/кәсіпкерлердің лизингтік компанияларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара
кепілдік беру
117. Ішінара кепілдік беру жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша ғана ұсынылады.
Жаңа инвестициялық және тиімді жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп:
1) кәсіпкер 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі өткен 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің;
2) 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша ӨҮК-нің шешімі/
180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10%-ға ұлғаюын көздейтін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары түсініледі.
100%-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.

Сноска. Пункт 117 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117-1. Гарантированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 117-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117–2. Гарантия предоставляется также по новым кредитам, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 1 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР, а также дальнейшей эксплуатации такого проекта самим предпринимателем.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 117-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
118. Частичное гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств в случаях, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита, направленного на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Для действующих предпринимателей, начинающих предпринимателей, начинающих молодых предпринимателей частичное гарантирование может осуществляться по кредитам банков до 60 млн. тенге включительно, направленным на пополнение оборотных средств.
Сноска. Пункт 118 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Сумма кредита на проекты, реализуемые в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 360 млн. тенге. При этом сумма кредита рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний. Для таких кредитов:

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
117-1. Айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері де кепілдендіруге жатады.
Ескерту. Кіші бөлім 117-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117-2. Кепілдік жобалар Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда, сондай-ақ мұндай жобаны кәсіпкер одан әрі өзі пайдаланған жағдайда, мұндай жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша да беріледі.
Ескерту. Кіші бөлім 117-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
118. Айналым қаражатын қаржыландыру:
1) айналым қаражаты кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге бағытталған кредит;
2) БЖЗҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылған жағдайда ішінара кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлер, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер, ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру айналым қаражаттарын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгені қоса алғанға дейінгі банктердің кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
119. Кепілдік беру жүзеге асырылатын Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобаларға кредит сомасы 360 млн.теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі. Мұндай кредиттер үшін:

1) размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита;
2) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 119 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. Сумма кредита на проекты, реализуемые в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 1 850 млн. тенге для одного предпринимателя. При этом сумма кредита рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний. Для таких кредитов:
1) размер гарантии не может быть выше 20 % от суммы кредита;
2) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 120 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. В случае, если размер кредита на проекты, реализуемые в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, составляет сумму до 360 млн. тенге, размер гарантии составляет не более 50% от суммы кредита, срок гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 121 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Для начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя:
1) сумма кредита в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге. При этом сумма кредита рассчитывается для одного начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя без учета задолженности по кредиту аффилированных с ним лиц/компаний;
2) размер гарантии не может быть выше 85 % от суммы кредита;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 122 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Исключен постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Предприниматель по кредитам свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имущества третьих лиц, предоставляемого в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта.

1) кепілдік мөлшері кредит сомасының 50%-ынан аспайды;
2) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 119-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
120. Кепілдік беру жүзеге асырылатын ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде іске асырылатын жобаларға берілетін кредит сомасы бір кәсіпкер үшін 1 850 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі. Мұндай кредиттер үшін:
1) кепілдік мөлшері кредит сомасының 20%-ынан аспайды;
2) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
121. Егер ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобаларға кредит мөлшері 360 млн. теңгеге дейінгі соманы құрайтын болса, кепілдік мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспайды, кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
122. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін:
1) жоба шеңберінде кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит сомасы 20 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте кредит сомасы ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті ескермей есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 85%-ынан аспайды;
3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 122-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
123. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
124. 180 млн. теңгеден астам кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/ жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етілуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-нан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс.

125. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом), в том числе сроки по его подтверждению предпринимателем отражаются в решении РКС.
126. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 126 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
127. Ставка вознаграждения банков по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 5 (пять) процентных пунктов. Ставка вознаграждения банка развития по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 13 %.
Сноска. Пункт 127 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Финансовое агентство по кредитам до 180 млн. тенге/РКС, по кредитам свыше 180 млн. тенге при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
Сноска. Пункт 128 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128-1. В случае полного нецелевого использования кредита финансовое агентство по кредитам до 180 млн. тенге/РКС, по кредитам свыше 180 млн. тенге аннулирует гарантию.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 128-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Порядок частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития в рамках второго направления Программы регламентируется Правилами гарантирования по кредитам субъектов частного предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры
130. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры заключается в подведении недостающей инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.

125. Кәсіпкердің жобаға өз қаражатымен (ақшалай қаражатымен/жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысу шарттары, оның ішінде кәсіпкердің оны растауы жөніндегі мерзімдер ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
126. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беруді қаржыландыру жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
127. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша банктердің сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайды. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша даму банкінің сыйақы мөлшерлемесі 13 %-дан аспайды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
128. Қаржы агенттігі 180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша/ӨҮК 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кредиттің нысаналы пайдаланылмау фактілері анықталған жағдайда кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
128-1. Кредит толық нысаналы пайдаланылмаған жағдайда қаржы агенттігі 180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша/ӨҮК 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кепілдіктің күшін жояды.
Ескерту. 5-бөлім 128-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
129. Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту
130. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жекелеген жобалар үшін дара (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), индустриялық аймақтар құру шеңберінде де жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту мен кеңейтуге бағытталған шағын және орта кәсіпкерліктің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуді білдіреді.

130-1. Допускается подведение недостающей инфраструктуры к проектам строительства торговых объектов современного формата, отвечающим критериям, указанным в пункте 115 настоящей Программы.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 130-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).м
131. Выделение средств на развитие инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
132. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, в рамках Программы, а также предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов.
Сноска. Пункт 132 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
133. Выделенные средства направляются на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки, источники альтернативной энергии.
Сноска. Пункт 133 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
135. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется для проектов субъектов малого и среднего предпринимательства, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект не может быть меньше 200 млн. тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не может быть меньше 50 млн. тенге.
Сноска. Пункт 135 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства, не соответствующих критериям подведения недостающей инфраструктуры, осуществляется за счет средств местного бюджета.

130-1. Осы Бағдарламаның 115-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін заманауи форматтағы сауда объектілерін салу жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 5-бөлім 130-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
131. Шағын және орта кәсіпкерлік және индустриялық аймақтар жобаларының инфрақұрылымын дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
132. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіп салаларында, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлер үшін, сондай-ақ моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлері үшін жүзеге асырылады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
133. Бөлінген қаражат мынадай инфрақұрылымды: су бұруды, сумен жабдықтауды (сумен жабдықтау үшін ұңғыманы бұрғылау), газдандыруды, су таратқыштарды, бу құбырларын, жылумен жабдықтауды, су құбырларын, теміржол тұйықтарын, теміржол кірме жолдарын, телефондандыруды, кіші электр станцияларын, электр тарату желілерін, септиктерді, бу-газ қондырғыларын, баламалы энергия көздерін салуға және реконструкциялауға жіберіледі.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
134. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкер объектісі аумағының ішінде инфрақұрылымды жеткізуге қаражат бөлу көзделмейді.
135. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға инвестицияның көлемі 200 млн. теңгеден кем болмайды;
2) инфрақұрылым құрылысының (реконструкцияның) құны 50 млн. теңгеден кем болмайды.
Ескерту. 135-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
136. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу критерийлеріне сай келмейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

137. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства.
138. Подведение инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства, не отвечающим критериям, указанным в пункте 135 Программы, осуществляется за счет средств местного бюджета.
139.При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.
140. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
141. Не допускается финансирование из республиканского бюджета затрат, связанных с разработкой предпроектной (технико-экономических обоснований) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство.
142. Региональные координаторы Программы представляют бюджетную заявку на подведение недостающей инфраструктуры в соответствии с бюджетным законодательством, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
143. Подведение недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в следующем порядке:
1) субъект малого и среднего предпринимательства обращается к региональному координатору Программы с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры;
2) отобранный перечень заявок, сформированный региональным координатором Программы, направляется на рассмотрение РКС;
3) РКС принимает решения о возможности (или невозможности) финансирования строительства или реконструкции производственной (индустриальной) инфраструктуры на предмет соответствия Программе;
4) региональный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет уведомление субъекту малого и среднего предпринимательства о решении РКС. В случае вынесения РКС отрицательного решения, региональный координатор Программы направляет мотивированный ответ субъекту малого и среднего предпринимательства;
5) региональный координатор Программы направляет соответствующую бюджетную заявку по одобренным проектам субъектов малого и среднего предпринимательства с приложением требуемых документов уполномоченному органу. Предприниматель вправе обратиться к местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.

137. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобасы құнының 50%-ынан аспауы тиіс.
138. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің Бағдарламаның 135-тармағында көрсетілген критерийлеріне сәйкес келмейтін жобаларына инфрақұрылымды жеткізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
139. Бұл ретте шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу критерийлеріне сәйкес келетін жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
140. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу жергілікті бюджетінен құрылыс құнының кемінде 10%-ы көлемінде бірлесіп қаржыландыру арқылы жүзеге асырылады.
141. Құрылыстың жобалау алды (техникалық-экономикалық негіздемелер) немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге байланысты шығындарды республикалық бюджеттен қаржыландыруға жол берілмейді.
142. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері бюджеттік заңнамаға сәйкес жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге бюджеттік өтінімді, оның ішінде құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салық түсімдері, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындысы бойынша өнімнің өндірілу көлемі туралы болжамды ақпаратты береді.
143. Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жүргізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiсі инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттiгiнің негіздемесін қамтитын, өндірiстiк (индустриялық) инфрақұрылым жобасын қамтамасыз ету туралы өтiнiммен Бағдарламаның өңірлік үйлестiрушiсiне жүгінеді;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қалыптастырған іріктелген өтінімдердің тізбесі ӨҮК қарауына жіберіледі;
3) ӨҮК Бағдарламаға сәйкестігі тұрғысынан өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салуды немесе реконструкциялауды қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешімдер қабылдайды;
4) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттаманы ресімдеген сәттен бастап ӨҮК-тің шешімі туралы шағын және орта кәсіпкерлік субъектісіне хабарлама жібереді. ӨҮК теріс шешім шығарған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі шағын және орта кәсіпкерлік субъектісіне дәлелді жауап жібереді;
5) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша тиісті бюджеттік өтінімді уәкілетті органға жібереді. Кәсіпкер жергілікті Бағдарлама үйлестірушісіне өтінішті дайындау және Бағдарламаға қатысу үшін құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін жүгінуге құқылы.

Сноска. Пункт 143 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Строительство или реконструкция производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются в соответствии с действующим законодательством.
Развитие индустриальных зон
145. На территории индустриальной зоны размещаются объекты производственного назначения (производственные, складские и административные помещения), оказания социальных услуг (пункты общественного питания, повышения квалификации работников, оказания коммунальных услуг), объекты предоставления банковских услуг.
146. Основными задачами создания индустриальных зон являются:
1) содействие ускоренному развитию частного предпринимательства в сфере промышленности;
2) оптимизация затрат на создание и развитие инфраструктуры новых производств;
3) повышение эффективности производства;
4) обеспечение занятости населения.
147. Индустриальные зоны создаются в виде:
1) обеспеченных инфраструктурой участков земли под строительство зданий и сооружений для производства;
2) готовых производственных помещений для сдачи в аренду или продажи предпринимателю, в том числе с производственной инфраструктурой простаивающих, законсервированных или неработающих производств;
3) комплексных индустриальных зон, располагающих как земельными участками для строительства, так и производственными помещениями.
148. Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству.
149. Финансирование по созданию индустриальных зон осуществляется уполномоченным органом по итогам отбора на конкурсной основе бизнес-планов развития индустриальных зон и наличия полного пакета документов в соответствии с действующим законодательством.
150. Создание индустриальных зон осуществляется в соответствии с региональной специализацией, определенной ГПИИР, возможностями местного предпринимательства.
151. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется для проектов создания или развития индустриальных зон, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиции в проект не может быть меньше 10 млрд. тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не может быть меньше 2 млрд. тенге.
При этом соответствие проектов критериям подведения недостающей инфраструктуры должно подтверждаться решением РКС.
152. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.

Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
144. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салу немесе реконструкциялау қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Индустриялық аймақтарды дамыту
145. Индустриялық аймақтың аумағында өндірістік мақсаттағы (өндірістік, қойма және әкімшілік үй-жайлар), әлеуметтік қызметтерді көрсету объектілері (қоғамдық тамақтандыру, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, коммуналдық қызметтер көрсету орындары), банктік қызметтерді көрсету объектілері орналастырылады.
146. Индустриялық аймақтарды құрудың негізгі міндеттері:
1) өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерліктің жедел дамуына жәрдемдесу;
2) жаңа өндірістердің инфрақұрылымын құруға және дамытуға жұмсалатын шығындарды оңтайландыру;
3) өндіріс тиімділігін арттыру;
4) халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету болып табылады.
147. Индустриялық аймақтар:
1) өндіріске арналған ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған, инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген жер учаскелері;
2) кәсіпкерге, оның ішінде тоқтап тұрған, консервацияланған немесе жұмыс істемейтін өндірістердің өндірістік инфрақұрылымымен бірге жалға беру немесе сату үшін дайын өндірістік үй-жайлар;
3) құрылысқа арналған жер учаскелері, сол сияқты өндірістік үй-жайлары да бар кешенді индустриялық аймақтар түрінде құрылады.
148. Индустриялық аймақ аумағының шекарасына дейін және оның ішінде инфрақұрылымды жеткізу бюджеттік заңнамаға сәйкес жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландырыла отырып, республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
149. Индустриялық аймақтарды құру бойынша қаржыландыруды уәкілетті орган индустриялық аймақтарды дамытудың бизнес-жоспарларын конкурстық негізде іріктеу қорытындылары бойынша және қолданыстағы заңнамаға сәйкес құжаттардың толық пакеті болған жағдайда жүзеге асырады.
150. Индустриялық аймақтарды құру ИИДМБ-да айқындалған өңірлік мамандануға, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес жүзеге асырылады.
151. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу мынадай критерийлерге сәйкес келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынатын инвестициялар көлемі 10 млрд. теңгеден кем болмайды;
2) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны 2 млрд. теңгеден кем болмайды.
Бұл ретте жобалардың жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу критерийлеріне сәйкестігі ӨҮК шешімімен расталуға тиіс.
152. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобасы құнының 50%-ынан аспауға тиіс.

153. Подведение инфраструктуры к проектам создания или развития индустриальных зон, не отвечающим критериям, указанным в пункте 151 Программы, осуществляется за счет средств местных исполнительных органов.
154. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам создания и развития индустриальных зон, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.
155. Региональный координатор Программы разрабатывает проект создания или развития индустриальной зоны и направляет его на рассмотрение РКС. РКС, в случае соответствия проекта критериям Программы, а также региональной специализации, определенной ГПИИР, возможностям местного предпринимательства, выносит положительное решение.
156. Региональный координатор Программы после получения положительного решения РКС направляет проект создания или развития индустриальной зоны с приложением полного пакета документов в соответствии с бюджетным законодательством на рассмотрение уполномоченному органу и уполномоченному органу в сфере индустриально-инновационного развития.
157. Уполномоченный орган в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (одного) месяца с момента поступления заявки направляет в уполномоченный орган заключение на соответствие проекта создания или развития индустриальной зоны ГПИИР. В случае непредставления уполномоченным органом в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (одного) месяца заключения, оно считается выданным с положительным решением.
158. Региональные координаторы Программы представляют бюджетную заявку на подведение недостающей инфраструктуры в соответствии с бюджетным законодательством, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
159. Уполномоченный орган с учетом заключения уполномоченного органа в сфере индустриально-инновационного развития в течение 2-х месяцев с момента поступления заявки принимает решение о финансировании проекта индустриальной зоны и уведомляет регионального координатора Программы о принятом решении.
160. Оператором индустриальных зон является Социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
161. К функциям оператора индустриальных зон относятся:
1) привлечение участников индустриальных зон;
2) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и решение вопросов финансирования индустриальной зоны;

153. Бағдарламаның 151-тармағында көрсетілген критерийлерге сәйкес келмейтін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобаларына инфрақұрылымды жеткізу жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
154. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымдарды жеткізу критерийлеріне сәйкес келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобаларына инфрақұрылымды жеткізу жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.
155. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын әзірлейді және оны ӨҮК қарауына жібереді. Жоба Бағдарламаның критерийлеріне, сондай-ақ ИИДМБ-да айқындалған өңірлік мамандануға, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес келген жағдайда, ӨҮК оң шешім шығарады.
156. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК-нің оң шешімін алғаннан кейін бюджеттік заңнамаға сәйкес құжаттардың толық пакетін қоса бере отырып, индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын уәкілетті органның және индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қарауына жібереді.
157. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап 1 (бір) ай ішінде уәкілетті органға индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасының ИИДМБ-ға сәйкестігі туралы қорытындыны жібереді. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) ай ішінде қорытынды бермеген жағдайда, ол оң шешіммен берілді деп саналады.
158. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері бюджеттік заңнамаға сәйкес жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге арналған бюджеттік өтінімді, оның ішінде құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салық түсімдері, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындысы бойынша өнім өндірісінің көлемі туралы болжамды ақпарат береді.
159. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қорытындысын есепке ала отырып, уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап 2 (екі) ай ішінде индустриялық аймақтың жобасын қаржыландыру туралы шешім қабылдайды және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
160. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) индустриялық аймақтардың операторы болып табылады.
161. Индустриялық аймақтар операторының функцияларына мыналар жатады:
1) индустриялық аймақтарға қатысушыларды тарту;
2) инфрақұрылым объектілерін салу үшін инвестициялар тарту және индустриялық аймақты қаржыландыру мәселелерін шешу;

3) предоставление во вторичное землепользование (субаренду) земельных участков и в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры;
4) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
5) обеспечение и поддержание деятельности индустриальной зоны.
162. Оплата операторских услуг СПК осуществляется за счет средств местного бюджета.
163. В целях эффективного управления индустриальными зонами СПК могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций.
Долгосрочное лизинговое финансирование
Сноска. Раздел 5 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163-1. Долгосрочное лизинговое финансирование предоставляется АО "БРК-Лизинг" – дочерней организацией АО "Банк развития Казахстана" субъектам индустриально-инновационной деятельности, реализующим и (или) планирующим реализовать инвестиционные проекты в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Правилам предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров (далее – Правила предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности), утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12640.
163-2. Субъект индустриально-инновационной деятельности должен обеспечить участие денежными средствами в реализации проекта в размере не менее 15 % от общей стоимости предметов лизинга при использовании долгосрочного лизингового финансирования.
163-3. Стоимость предмета лизинга должна быть не менее 80 млн. тенге (для предприятий легкой промышленности не менее 50 млн. тенге).
163-4. Долгосрочное лизинговое финансирование предоставляется сроком до 10 лет. Ставка вознаграждения по договору финансового лизинга для субъекта индустриально-инновационной деятельности должна составлять 5 %, при этом соотношение бюджетного кредита и иных средств фондирования АО "БРК-Лизинг" должно составлять 80/20. В целях увеличения объема предоставления долгосрочного лизингового финансирования допускается повторное использование денежных средств за счет погашенных лизинговых платежей на условиях, определенных настоящей Программой. Данные условия распространяются и на договоры, заключенные в 2011–2012 годах в рамках Программы "Производительность 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 254 "Об утверждении Программы "Производительность 2020".

3) жер учаскелерін жерді қайтадан пайдалануға (қосалқы жалға) беру және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беру;
4) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, оларды бұзу және олардың талаптарының орындалуын мониторингтеу;
5) индустриялық аймақ қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
162. ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
163. ӘКК индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында басқарушы компаниялар, оның ішінде жергілікті және шетелдік тысқары ұйымдарды тарта отырып, құра алады.
Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру
Ескерту. 5-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
163-1. Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12640 болып тіркелген Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидалары) 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында инвестициялық жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне "Қазақстанның даму банкі" АҚ еншілес ұйымы "ҚДБ-Лизинг" АҚ ұсынады.
Ескерту. 163-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
163-2. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды пайдалану кезінде жобаны іске асыруда лизинг мәнінің жалпы құнының кемінде 15 %-ы мөлшерінде ақша қаражатымен қатысуды қамтамасыз етуге тиіс.
Ескерту. 163-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
163-3. Лизинг мәнінің құны кемінде 80 млн. теңге болуға тиіс (жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары үшін кемінде 50 млн. теңге).
Ескерту. 163-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
163-4. Ұзақ мерзiмдi лизингтiк қаржыландыру 10 жылға дейiнгi мерзiмге берiледi. Қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесі индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі үшін 5 % құрауға тиiс, бұл ретте "ҚДБ-Лизинг" АҚ бюджеттік кредиті мен өзге де қорландыру құралдарының қатынасы 80/20 құрауға тиіс. Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды ұсыну көлемін ұлғайту мақсатында осы Бағдарламада айқындалған шарттармен өтелген лизингтік төлемдер есебінен ақша қаражатын қайта пайдалануға жол беріледі. Осы талаптар "Өнімділік 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік 2020" бағдарламасы шеңберінде 2011–2012 жылдары жасалған шарттарға да қолданылады.
Ескерту. 163-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

Сноска. Пункт 165 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
166. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Сноска. Пункт 166 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга от 750 млн. до 2,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10% новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим. Предельная дата создания новых постоянных рабочих мест отражается в решении РКС.
Сноска. Пункт 167 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
169. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Сноска. Пункт 169 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Проекты предпринимателей, получившие одобрение РКС по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/ лизинговых компаниях (банке развития) на ранее одобренных условиях субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.

Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
166. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/қаржылық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешекті ескермей есептеледі.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
167. 750 млн. теңгеден 2,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қазіргі жұмыс орындарына қатысты кемінде 10% жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады. Жаңа тұрақты жұмыс орындарын құрудың шекті күні ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
168. Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50%-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
169. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығысыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға (субсидиялаудың жалпы мерзімі – жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойылған кезден бастап бес жылдан аспайды) ұзартуға болады.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
170. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша ӨҮК мақұлдаған жобалары субсидиялаудың бұрын мақұлданған шарттарымен басқа банктерде/лизингтік компанияларда (Даму банкінде) қайта қаржыландырылуы мүмкін.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредит беруші банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.

171. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться только по кредитам банков с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 30% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель. При этом банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом, за исключением случаев:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимания по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
Сноска. Пункт 171 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.10.2015 № 848 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банка развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
174. При этом банк развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, связанных:
1) с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взиманием по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
175. Субсидирование также может осуществляться по договорам финансового лизинга лизинговых компаний/банка/банка развития с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель. При этом лизинговая компания/банк/банк развития не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением договора финансового лизинга, за исключением комиссий, сборов и (или) иных платежей, связанных:
1) с изменениями условий договора финансового лизинга, инициируемыми должником;
2) с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;

171. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде 30% номиналды мөлшерлемесін мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін банк кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте банк:
1) кредит беру шарттарының өтініш берушінің бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) өтініш берушінің кредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатындарын қоспағанда, кредитке байланысты ешқандай комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Ескерту. 171-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
172. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
173. Даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау 5%-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін номиналды сыйақы мөлшерлемесі 13%-дан аспайтын кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
174. Бұл ретте Даму банкі:
1) кредит беру шарттарының өтініш берушінің бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) өтініш беруші кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
175. Лизингтік компаниялардың/банктің/даму банкінің номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде 40% номиналды мөлшерлемесін мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржылық лизинг шарттары бойынша да субсидиялау жүзеге асырылады. Бұл ретте лизингтік компания/банк/даму банкі:
1) қаржылық лизинг шарты талаптарының борышкердің бастамасымен өзгеруіне;
2) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықтарды алып тастауға;

3) с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.);
4) взиманием по причине нарушения предпринимателем обязательств по договору финансового лизинга.
Сноска. Пункт 175 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.10.2015 № 848 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, то банк/банк развития/лизинговая компания возмещает ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году.
177. Субсидирование может осуществляться по кредитам/договорам финансового лизинга, выданным на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование.
178. При этом допускается субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
179. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам банка с номинальной ставкой вознаграждения не более 12 %, из которых 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
181. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам банка развития, по которым банк развития снижает ставку вознаграждения до 11 %, из которых 4 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
182. В случаях возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а отрицательной курсовой разницы - возмещение возлагается на предпринимателя.
183. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.

3) қаржылық лизинг шартын (кедендік тазарту, лизинг нысанасын арнайы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің көрсетілетін қызметтері және т.б. сияқты тысқары ұйымдардың көрсетілетін қызметтерін өтеу) орындауға байланысты;
4) кәсіпкердің қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қаржылық лизинг шартын жасасумен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Ескерту. 175-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.10.2015 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
176. ӨҮК қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/Даму банкі/лизингтік компания ағымдағы қаржы жылында бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қайтарып береді.
177. Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе қайта қаржыландыруға берілген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
178. Бұл ретте қалпына келтірілетін негізде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттерді субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге берілген кредит шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредитті қалпына келтіру мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
179. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
180. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі 12%-дан аспайтын, оның 5%-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін Банктің валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
181. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Даму банкі сыйақы мөлшерлемесін 11%-ға дейін төмендететін, оның 4%-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін Даму банкінің валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
182. Оң бағамдық айырма туындаған жағдайда, ол болашақ субсидиялардың есебіне жатқызылады, ал теріс бағамдық айырма жағдайында - өтеу қарыз алушыға жүктеледі.
183. Субсидиялар сомаларын қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі субсидиялар сомаларын аудару күніне белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.

184. Порядок субсидирования части ставки вознаграждения по действующим кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний в национальной и иностранной валютах в рамках третьего направления Программы регламентируется Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Четвертое направление: нефинансовые меры поддержки предпринимательства
185. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание государственной нефинансовой поддержки предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности и населению с предпринимательской инициативой по следующим функциональным направлениям:
1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства;
2) развитие компетенций предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) повышение производительности предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности;
4) расширение деловых связей.
Сноска. Пункт 185 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. В рамках данных направлений предусматривается предоставление следующих инструментов нефинансовой поддержки:
1) по функциональному направлению "информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства":
разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат";
разъяснения об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза;
разъяснение мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса (далее - субъекты АПК).
2) по функциональному направлению развитие компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности:
обучение основам предпринимательской деятельности;
повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий;
предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;
предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий;
3) по функциональному направлению повышение производительности предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности:
привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий;
технологическое развитие предприятий;
4) по функциональному направлению расширения деловых связей: установление деловых связей с иностранными партнерами.

184. Бағдарламаның үшінші бағытының шеңберінде банктердің/Даму банкінің/лизингтік компаниялардың ұлттық және шетелдік валютадағы қолданыстағы кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарламаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Төртінші бағыт: кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес
шаралары
185. Кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шаралары
кәсіпкерлерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне
және кәсіпкерлік бастамасы бар адамдарға мынадай функционалдық бағыттар бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді көздейді:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыреттерін дамыту;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
186. Осы бағыттардың шеңберінде қаржылай емес қолдаудың мынадай құралдарын ұсыну көзделеді:
1) "кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" функционалдық бағыты бойынша:
"Бизнес насихат" құрауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру;
агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін (бұдан әрі - АӨК субъектілері) мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыреттерін дамыту функционалдық бағыты бойынша:
кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту;
кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру;
жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету;
рұқсат құжаттары мен техникалық шарттар алу мәселелері бойынша консультациялар беру;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру функционалдық бағыты бойынша:
жаңа басқару әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу, кәсіпорындардың өнімділігі мен энергия үнемділігін арттыру мәселелері бойынша сырттан консультанттарды тарту;
кәсіпорындарды технологиялық дамыту;
кәсіпорындарды технологиялық дамыту;
4) іскерлік байланыстарды кеңейтудің функционалдық бағыты бойынша: шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату.

Сноска. Пункт 186 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Нефинансовая поддержка субъектов частного предпринимательства /субъектов индустриально-инновационной деятельности и населения с предпринимательской инициативой осуществляется в соответствии с установленными механизмами инструментов нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 187 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. Реализация функциональных направлений усиления предпринимательского потенциала осуществляется в рамках инфраструктуры поддержки предпринимательства при соблюдении следующих принципов: обслуживание субъектов частного предпринимательства посредством "одного окна", устранение дублирования, упрощение и оптимизация правил и требований, автоматизация установленных процедур и регламентов.
189. В инфраструктуру поддержки предпринимательства входят:
1) центры обслуживания предпринимателей в областных центрах и городах Астане, Алматы, Семей, Туркестан;
2) центры поддержки предпринимательства в моногородах, малых городах и районных центрах;
3) мобильные центры поддержки предпринимательства на уровне сел и поселков;
4) бизнес-инкубаторы.
190. Центры обслуживания предпринимателей (далее - ЦОП) - это инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, созданный при региональных филиалах финансового агентства и/или создаваемый при палатах предпринимателей областей, города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органах при наличии средств местного бюджета.
191. Услуги ЦОП предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой.
192. Цели создания ЦОП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание информационной, консультационной помощи и обучения по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) содействие устойчивому развитию действующего предпринимательства.
193. Функции ЦОП:
1) информирование субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;

Ескерту. 186-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
187. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар адамдарға қаржылай емес қолдау көрсету қаржылай емес қолдау құралдарының белгіленген тетіктеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
188. Кәсіпкерлік әлеуетті күшейтудің функционалдық бағыттарын іске асыру кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымы шеңберінде мынадай қағидаттарды сақтау арқылы жүзеге асырылады: жеке кәсіпкерлік субъектілеріне "бір терезе" арқылы қызмет көрсету, қайталауды жою, қағидалар мен талаптарды жеңілдету және оңтайландыру, белгіленген рәсімдер мен регламенттерді автоматтандыру.
189. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымына:
1) облыс орталықтары мен Астана, Алматы, Семей, Түркістан қалаларындағы кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары;
2) моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы кәсіпкерлікті қолдау орталықтары;
3) ауылдар мен кенттер деңгейінде кәсіпкерлікті қолдаудың ұтқыр орталықтары;
4) бизнес-инкубаторлар кіреді.
190. Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - КҚКО) - бұл жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қолдау шараларын көрсету үшін қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарының жанында құрылған және/немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кәсіпкерлер палаталарының жанында, жергілікті бюджет қаражаты болған кезде жергілікті атқарушы органдарда құрылатын инфрақұрылымдық кешен.
191. КҚКО көрсетілетін қызметтері жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ұсынылады.
192. КҚКО құру мақсаттары:
1) кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша ақпараттық, консультациялық көмек көрсету және оқыту;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерліктің орнықты дамуына жәрдемдесу.
193. КҚКО функциялары:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;

2) предоставление консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) реализация направлений государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по принципу "одного окна";
4) сбор заявок от субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой на получение инструментов нефинансовой поддержки;
5) разъяснение условий работы с финансовыми институтами.
194. Финансирование расходов на содержание и функционирование ЦОП при региональных филиалах финансового агентства осуществляется за счет собственных средств финансового агентства, при операторе нефинансовой поддержки – за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 194 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. Механизм предоставления услуг ЦОП:
1) Финансовое агентство заключает соглашение о взаимном сотрудничестве с оператором нефинансовой поддержки на размещение консультантов в операционном зале ЦОП для реализации функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки;
2) реализация функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки осуществляется по установленному механизму инструментов нефинансовой поддержки;
3) Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально до 10 числа месяца отчетного квартала составляет и согласовывает с финансовым агентством график курсов обучения на базе ЦОП на предстоящий квартал в рамках реализации функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки;
4) на базе ЦОП финансовое агентство может проводить иные обучающие программы, тренинги, мастер-классы, а также организовывать круглые столы и другие мероприятия, направленные на развитие предпринимательства.
196. Центры поддержки предпринимательства (далее - ЦПП) - инфраструктурный комплекс, на базе которого осуществляются обучение, информационное обеспечение, оказание консультационных и маркетинговых услуг, проведение экономической и технологической экспертизы проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
197. Цели создания ЦПП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание информационной, консультационной помощи и обучение при открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) содействие устойчивому развитию действующего предпринимательства.

2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау бағыттарын іске асыру;
4) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтан қаржылай емес қолдау құралдарын алуға өтінімдер жинау;
5) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру.
194. Қаржы агенттігінің өңірлік филиалдары жанындағы КҚКО-ны ұстауға және оның жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қаржыландыру қаржы агенттігінің жеке қаражаты есебінен, қаржылай емес қолдау операторының жанындағы – қаржылай емес қолдау операторының жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
195. КҚКО қызметтерін ұсыну тетігі:
1) қаржы агенттігі мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыру үшін КҚКО операциялық залында консультанттарды орналастыру үшін қаржылай емес қолдау операторымен өзара ынтымақтастық туралы келісім жасасады;
2) мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыру қаржылай емес қолдау құралдарының белгіленген тетігі бойынша жүзеге асырылады;
3) қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын есепті тоқсанға дейінгі айдың 10-на дейін мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыру шеңберінде КҚКО базасында алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының кестесін жасайды және қаржы агенттігімен келіседі;
4) Қаржы агенттігі КҚКО базасында өзге де білім беру бағдарламаларын, тренингтерді, мастер-кластарды өткізе алады, сондай-ақ кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған дөңгелек үстелдер мен басқа да іс-шараларды ұйымдастыра алады.
196. Кәсіпкерлікті қолдау орталықтары (бұдан әрі - КҚО) - бұл базасында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін оқыту, ақпараттық қамтамасыз ету, консультациялық және маркетингтік қызметтер көрсету, олардың жобаларына экономикалық және технологиялық сараптама жүргізу жүзеге асырылатын инфрақұрылымдық кешен.
197. КҚО құру мақсаттары:
1) кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша ақпараттық, консультациялық көмек көрсету және оқыту;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерліктің орнықты дамуына жәрдемдесу.

198. Услуги ЦПП предоставляются субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой на безвозмездной основе.
199. ЦПП создаются при филиалах палаты предпринимателей областей в моногородах, малых городах и районных центрах.
200. Функции ЦПП:
1) информирование субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание мер государственной нефинансовой поддержки при соблюдении принципов обслуживания субъектов малого и среднего предпринимательства посредством "одного окна", устранения дублирования, упрощения и оптимизации правил и требований, автоматизации установленных процедур и регламентов;
3) реализация функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой;
4) сбор заявок от субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой на получение инструментов нефинансовой поддержки;
5) предоставление консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
6) разъяснение условий работы с финансовыми институтами.
201. Финансирование расходов на функционирование и развитие ЦПП осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания договора о возмездном оказании услуг между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
202. Механизм предоставления услуг ЦПП:
1) уполномоченный орган и оператор нефинансовой поддержки заключают договор о возмездном оказании услуг расходов на функционирование и развитие ЦПП в моногородах, малых городах и районных центрах;
2) оператор нефинансовой поддержки в рамках договора о возмездном оказании услуг, заключенного с уполномоченным органом, обеспечивает:
консультантов для ЦПП;
консультантов ЦПП необходимыми средствами для осуществления соответствующих функций;
реализацию функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой.
Сноска. Пункт 202 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
203. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное оказание услуг ЦПП субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 месяцев финансового года.

198. КҚО қызметтері шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа өтеусіз негізде ұсынылады.
199. КҚО облыстардың кәсіпкерлер палаталары филиалдарының жанында, моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында құрылады.
200. ҚҚО функциялары:
1) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;
2) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне "бір терезе" арқылы қызмет көрсету, қайталауды жою, қағидалар мен талаптарды жеңілдету және оңтайландыру, белгіленген рәсімдер мен регламенттерді автоматтандыру қағидаттарын сақтай отырып, мемлекеттік қаржылық емес қолдау шараларын көрсету;
3) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыру;
4) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтан қаржылай емес қолдау құралдарын алуға өтінімдер жинау;
5) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша консультациялық қызметтер ұсыну;
6) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру.
201. КҚО-ның қызмет етуіне және дамуына арналған шығындарды қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында өтеулі қызметтерді көрсету туралы шартқа қол қою арқылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
202. КҚО көрсетілетін қызметтерін ұсыну тетігі:
1) уәкілетті орган мен қаржылай қолдау көрсетілмейтін оператор моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында КҚО-ның қызмет етуі мен дамуына арналған шығыстарға өтеулі қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
2) қаржылай қолдау көрсетілмейтін оператор уәкілетті органмен жасалған өтеулі қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде:
КҚО үшін консультанттарды;
КҚО консультанттарын тиісті функцияларды жүзеге асыруы үшін қажетті құралдармен;
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен
203. Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа қаржы жылының 12 айы бойы КҚО қызметтерін үзіліссіз көрсетуді қамтамасыз етеді.

204. Услуги ЦПП, оказанные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
205. Мобильные центры поддержки предпринимательства (далее - МЦПП) - это специально оборудованные автобусы финансового агентства, направленные на предоставление субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов выездных информационных и консультационных услуг по инструментам государственной поддержки предпринимательской деятельности.
206. Цели создания МЦПП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности в сельских населенных пунктах;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой в сельских населенных пунктах на открытие предпринимательской деятельности;
3) Услуги МЦПП предоставляются субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов на безвозмездной основе.
207. Функции МЦПП:
1) информирование субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) предоставление информационных и консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;
4) сбор заявок на участие по направлениям развития предпринимательского потенциала, повышение квалификации ведущих специалистов и топ-менеджеров предприятий;
5) оказание сервисных услуг ведения действующей предпринимательской деятельности.
208. Финансирование расходов на содержание и функционирование МЦПП осуществляется за счет собственных средств финансового агентства.
209. Механизм предоставления услуг МЦПП:
1) Оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 20 января по согласованию с финансовым агентством и региональными координаторами Программы составляет график выездов МЦПП в сельские населенные пункты;
2) график выездов Оператора нефинансовой поддержки в составе МЦПП в сельские населенные пункты, согласованный с финансовым агентством и региональными координаторами Программы, в течение 10 рабочих дней после его согласования подлежит размещению на официальных интернет - ресурсах Оператора нефинансовой поддержки и региональных координаторов Программы;

204. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтеулі қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін қаржылай емес қолдау операторы көрсеткен КҚО қызметтерін уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына арналған өтеулі қызметтер көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде өтейді.
205. Кәсіпкерлікті қолдаудың ұтқыр орталықтары (бұдан әрі - КҚҰО) - бұл ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқына кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша көшпелі ақпараттық және консультациялық қызметтер ұсынуға бағытталған қаржы агенттігінің арнайы жабдықталған автобустары.
206. КҚҰО құру мақсаттары:
1) ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті ашуға ынталандыру;
3) КҚҰО қызметтері ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқына өтеусіз негізде ұсынылады.
207. КҚҰО функциялары:
1) ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқын кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша ақпараттық және консультациялық қызметтерді ұсыну;
3) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру;
4) кәсіпкерлік әлеуетті дамыту, кәсіпорындардың жетекші мамандары мен топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру бағыты бойынша қатысуға өтінімдер жинау;
5) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қызметтер көрсету.
208. КҚҰО ұстауға және оның қызмет етуіне арналған шығындарды қаржыландыру қаржы агенттігінің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
209. КҚҰО көрсетілетін қызметтерін ұсыну тетігі:
1) Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын қаңтардың 20-на дейінгі мерзімде қаржы агенттігімен және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілерімен келісім бойынша КҚҰО-ның ауылдық елді мекендерге шығу кестесін жасайды;
2) қаржы агенттігімен және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілерімен келісілген КҚҰО-ның құрамында Қаржылай емес қолдау операторының ауылдық елді мекендерге шығу кестесі келісілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде Қаржылай емес қолдау операторы мен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілерінің ресми интернет-ресурстарында орналастырылуға тиіс;

3) Региональные координаторы Программы информируют население в сельских населенных пунктах о дате и времени проведения консультаций МЦПП путем размещения соответствующей информации в средствах массовой информации за месяц до проведения консультаций;
4) Региональные координаторы Программы при необходимости дополнительно обеспечивают помещения в сельских населенных пунктах для предоставления консультаций;
5) выезд МЦПП в сельские населенные пункты осуществляется с марта по декабрь соответствующего финансового года включительно;
6) Оператор нефинансовой поддержки предоставляет консультантов для МЦПП;
7) Оператор нефинансовой поддержки заключает соглашения о сотрудничестве с иными институтами развития на предоставление консультантов для выездов и консультаций на базе МЦПП.
210. Бизнес-инкубатором является юридическое лицо, создаваемое для поддержки субъектов малого предпринимательства на этапе их становления путем предоставления производственных помещений, оборудования, организационных, правовых, финансовых, консалтинговых и информационных услуг.
Сноска. Пункт 210 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. Цели создания бизнес-инкубаторов:
1) создание благоприятных условий для становления и развития малых предприятий;
2) содействие повышению инновационной активности субъектов малого предпринимательства.
211-1. Бизнес-инкубирование – это инструмент поддержки субъектов малого предпринимательства, направленный на создание благоприятных условий для их становления и успешного развития путем предоставления им комплекса ресурсов и услуг.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 211-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212. Функции бизнес-инкубаторов:
1) информационно-разъяснительная работа по бизнес-инкубированию;
2) осуществление поиска и отбора проектов для дальнейшего сопровождения в рамках деятельности бизнес-инкубатора;
3) заключение соглашений о сотрудничестве и/или договора об оказании услуг по бизнес-инкубированию с потенциальными резидентами бизнес-инкубатора;
4) осуществление административного, консалтингового и методологического сопровождения деятельности начинающих малых предприятий;
5) оказание содействия в формировании заявок на получение резидентами бизнес-инкубатора финансирования, в т.ч. через инструменты государственной поддержки;

3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері ауылдық елді мекендердің халқын консультациялар өткізілгенге дейін бір ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдарына тиісті ақпарат орналастыру арқылы КҚҰО-ның консультацияларды жүргізу күні мен уақыты туралы хабардар етеді;
4) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері қажет болған кезде ауылдық елді мекендерде консультацияларды ұсыну үшін қосымша үй-жайларды қамтамасыз етеді;
5) КҚҰО-ның ауылдық елді мекендерге шығуы тиісті қаржы жылының наурызынан желтоқсанына дейінгі аралығын қоса алғанда жүзеге асырылады;
6) Қаржылай емес қолдау операторы КҚҰО үшін консультанттарды ұсынады;
7) Қаржылай емес қолдау операторы КҚҰО базасында бару және консультациялар беру үшін консультанттарды ұсынуға өзге де даму институттарымен келісімдер жасасады.
210. Бизнес-инкубатор өндірістік үй-жайларды, жабдықтарды, ұйымдастыру, құқықтық, қаржылық, консалтингтік және ақпараттық қызметтерді көрсету арқылы шағын кәсіпкерлік субъектілерін қалыптастыру кезеңінде қолдау көрсету үшін құрылған заңды тұлға болып табылады.
Ескерту. 210-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
211. Бизнес-инкубаторларды құру мақсаттары:
1) шағын кәсіпорындардың қалыптасуы мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің инновациялық белсенділігін арттыруға жәрдемдесу.
211-1. Бизнес-инкубациялау – бұл шағын кәсіпкерлік субъектілеріне ресурстар мен көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну арқылы олардың қалыптасуы мен табысты дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған қолдау құралы.
Ескерту. 5-бөлім 211-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
212. Бизнес-инкубаторлардың функциялары:
1) бизнес-инкубациялау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысы;
2) бизнес-инкубатор қызметі шеңберінде одан әрі сүйемелдеу үшін жобаларды іздестіруді және іріктеуді жүзеге асыру;
3) әлеуетті бизнес-инкубатор резиденттерімен ынтымақтастық туралы келісімдер және/немесе бизнес-инкубациялау бойынша қызметтер көрсету туралы келісімдер жасасу;
4) ісін жаңа бастаған шағын кәсіпорындарды әкімшілік, консалтингтік және әдіснамалық сүйемелдеуді жүзеге асыру;
5) бизнес-инкубатор резиденттерінің қаржыландыру алуға, оның ішінде мемлекеттік қолдау құралдары арқылы алуға өтінімдерін қалыптастыруға жәрдем көрсету;

6) обеспечение доступа резидентов бизнес-инкубатора к информационным и экспертным ресурсам;
7) организация обучающих семинаров и тренингов по различным темам, включая стажировки в успешных компаниях и форумов с целью обмена опытом;
8) содействие в поиске специалистов и формировании команды для малых предприятий;
9) предоставление услуг аренды административных и (или) производственных помещений;
10) формирование информационно-аналитической базы данных о развитии малых предприятий в бизнес-инкубаторе;
11) акселерация бизнес-проектов резидентов бизнес-инкубаторов для последующего выхода на потенциальные рынки сбыта товаров и услуг;
12) диагностика и финансовое моделирование бизнес -проектов субъектов малого предпринимательства на предмет определения их коммерческой привлекательности.
Сноска. Пункт 212 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212-1. Срок размещения субъекта малого предпринимательства в бизнес-инкубаторе не должен превышать трех лет со дня определения его резидентом бизнес-инкубатора.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 212-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
213. Требования к бизнес-инкубаторам, претендующим на участие в реализации Программы:
1) наличие административных помещений, подходящих для размещения резидентов бизнес-инкубатора, в размере не менее 250 кв.м.;
2) наличие квалифицированных кадров;
3) финансовая состоятельность, позволяющая полноценно функционировать не менее 6 месяцев без государственной поддержки;
4) наличие партнерских отношений с высшими учебными заведениями, подтвержденных соглашениями о сотрудничестве по поддержке и развитию стартапов.
Сноска. Пункт 213 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
213-1. Порядок конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов утверждается уполномоченным органом в сфере предпринимательства.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 213-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
213-2. Финансирование деятельности бизнес-инкубаторов обеспечивается за счет операционной деятельности самих бизнес-инкубаторов либо учредителей/собственников бизнес-инкубаторов. При этом, бизнес-инкубаторы, прошедшие конкурсный отбор для участия в реализации Программы, получают софинансирование расходов в размере 50%, но не более 35 000 000 (тридцать пять миллионов) тенге в год по следующим статьям затрат:

6) бизнес-инкубатор резиденттерінің ақпараттық және сарапшылық ресурстарға қолжетімділігін қамтамасыз ету;
7) тәжірибе алмасу мақсатында табысты компаниялардағы тағылымдамаларды және форумдарды қоса алғанда, әртүрлі тақырыптар бойынша оқыту семинарлары мен тренингтерді ұйымдастыру;
8) шағын кәсіпорындар үшін мамандарды іздеуге және команда қалыптастыруға жәрдемдесу;
9) әкімшілік және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалдау қызметтерін ұсыну;
10) бизнес-инкубаторда шағын кәсіпорындарды дамыту туралы ақпараттық-талдамалық деректер қорын қалыптастыру;
11) кейіннен тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің әлеуетті нарығына шығу үшін бизнес-инкубаторлар резиденттерінің бизнес- жобаларын акселерациялау;
12) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің бизнес жобаларын коммерциялық тартымдылығын айқындау тұрғысынан диагностикалау және қаржылық модельдеу.
Ескерту. 212-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
212-1. Шағын кәсіпкерлік субъектісінің бизнес-инкубаторда орналасу мерзімі, оның бизнес-инкубатор резиденті болып айқындалған күнінен бастап үш жылдан аспауға тиіс.
Ескерту. 5-бөлім 212-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
213. Бағдарламаны іске асыруға үміткер бизнес-инкубаторларға қойылатын талаптар:
1) бизнес-инкубатор резиденттерін орналастыруға сәйкес келетін, ауданы кемінде 250 ш.м. әкімшілік үй-жайлардың болуы;
2) білікті кадрлардың болуы;
3) мемлекеттік қолдаусыз кемінде 6 ай толыққанды жұмыс істеуге мүмкіндік беретін қаржылық дербестік;
4) жоғары оқу орындарымен стартаптарды қолдау және дамыту бойынша ынтымақтастық туралы келісімдермен расталған әріптестік қатынастардың болуы.
Ескерту. 213-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
213-1. Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау тәртібін кәсіпкерлік саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 5-бөлім 213-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
213-2. Бизнес-инкубатор қызметін қаржыландыруды бизнес-инкубаторлардың өз операциялық қызметі есебінен немесе бизнес-инкубатор құрылтайшылары/меншік иесі есебінен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен бизнес-инкубаторлар шығыстарды 50 % мөлшерінде, бірақ жылына 35 000 000 (отыз бес миллион) теңгеден аспайтын көлемде, мына шығыс баптары бойынша қоса қаржыландыру алады:

1) фонд оплаты труда;
2) аренда административных помещений;
3) коммунальные услуги, в т.ч. услуги связи (интернет, телефония, почта);
4) услуги третьих лиц, привлекаемых для обеспечения отбора и сопровождения индустриально-инновационных проектов, организации обучающих мероприятий, прохождения стажировок для бизнес-инкубаторов и их резидентов по развитию бизнес-компетенций, сопутствующих им расходов.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 213-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
213-3. Бизнес-инкубатор по соглашению сторон с резидентом бизнес-инкубатора может получить долю в размере не более 20% в индустриально-инновационном проекте.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 213-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
214. Поддержка деятельности бизнес-инкубаторов осуществляется национальным институтом.
К функциям национального института относятся:
1) заключение, расторжение и мониторинг условий договоров о сотрудничестве с бизнес-инкубаторами, прошедшими конкурсный отбор;
2) информационно-аналитическая и методологическая поддержка деятельности бизнес-инкубаторов с привлечением внешних экспертов;
3) организация обучающих мероприятий, прохождения стажировок для бизнес-инкубаторов и их резидентов по развитию бизнес-компетенций с привлечением внешних экспертов;
4) проведение экспертизы проектов и последующий мониторинг выданных государственных грантов на индустриально-инновационные проекты в рамках бизнес-инкубирования.
Сноска. Пункт 214 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
215. Оплата операторских услуг национального института осуществляется за счет средств республиканского бюджета на основе заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом в области технологического развития договора о возмездном оказании услуг по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и сопровождению процессов предоставления государственных грантов.
Сноска. Пункт 215 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Функциональное направление: информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства
Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат"

1) еңбекақы төлеу қоры;
2) әкімшілік үй-жайларды жалға алу;
3) коммуналдық қызметтер, оның ішінде байланыс қызметтері (интернет, телефон, пошта);
4) индустриялық-инновациялық жобаларды іріктеу және сүйемелдеу, бизнес-құзыреттерді дамыту, олардың шығыстары бойынша оқыту іс-шараларын, бизнес-инкубаторлар мен олардың резиденттерін тағылымдамалардан өткізуді ұйымдастыру үшін тартылатын үшінші тұлғалардың қызметтері.
Ескерту. 5-бөлім 213-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
213-3. Бизнес-инкубатор тараптардың бизнес-инкубатор резидентімен келісімі бойынша индустриялық-инновациялық жобаның 20%-нан аспайтын мөлшерінде үлес ала алады.
Ескерту. 5-бөлім 213-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
214. Бизнес-инкубаторлардың қызметін қолдауды ұлттық институт жүзеге асырады.
Ұлттық институттың функцияларына:
1) конкурстық іріктеуден өткен бизнес-инкубаторлармен ынтымақтастық туралы шарттарды жасасу, бұзу және мониторингілеу;
2) сыртқы сарапшыларды тарту арқылы бизнес-инкубаторлардың қызметін ақпараттық-талдамалық және әдіснамалық қолдау;
3) бизнес-инкубаторлар мен олардың резиденттері үшін сыртқы сарапшыларды тарта отырып бизнес-құзыреттерді дамыту бойынша оқыту
іс-шараларын, тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру;
4) жобаларға сараптама және бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларға берілген гранттарға кейінгі мониторингілеу жүргізу жатады.
Ескерту. 214-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
215. Ұлттық институттың операторлық қызметтеріне ақы төлеу уәкілетті орган мен технологиялық даму саласындағы ұлттық институт арасында жасалған бизнес-инкубаторлар, қызметін қолдау және мемлекеттік гранттар беру процестерін сүйемелдеу бойынша өтеусіз қызмет көрсету туралы шарттың негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Функционалдық бағыт: кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық
қамтамасыз ету
"Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау
шараларын түсіндіру" құралы

216. Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат" предусматривает разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в целях эффективной реализации Программы, а также популяризации идей предпринимательства.
217. Разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в рамках инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы по Программе;
2) популяризации успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы;
3) разъяснении законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
4) пропаганде идей предпринимательства.
218. Финансирование инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора.
219. Проведение информационно-разъяснительной работы по Программе предусматривает:
1) освещение мер государственной поддержки в СМИ;
2) разработку и тиражирование печатной продукции по условиям и механизмам мер государственной поддержки;
3) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);
4) подготовку регулярных отчетов по сектору МСП, включая ежегодный выпуск отчета о состоянии развития МСП в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей МСП в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора МСП каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов МСП;
5) обеспечение работы интерактивной информационно-аналитической системы по представлению актуальной статистической информации о развитии МСП, микрофинансового сектора, макро- и микроэкономических процессах республиканского и регионального уровня, а также результатах реализации государственных программ поддержки предпринимательства.
220. Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы осуществляется путем:
1) организации пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов;
2) разработки и размещения в СМИ рассказов об участниках Программы ("Истории успеха");
3) разработки и запуска цикла передач в жанре "Специальный репортаж" на региональных и республиканских телеканалах;
4) проведения конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о Программе или предпринимательстве в целом.

216. "Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы халықтың қалың бұқарасына Бағдарламаны тиімді іске асыру, сондай-ақ кәсіпкерлік идеяларын танымал ету мақсаттарында мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіруді көздейді.
217. "Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын халықтың қалың бұқарасына түсіндіру мыналарға негізделеді:
1) Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
2) Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды көпшілікке танымал ету;
3) кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру;
4) кәсіпкерлік идеяларын насихаттау.
218. "Бизнес-Насихат" құрауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралын қаржыландыру тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
219. Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу:
1) БАҚ-та мемлекеттік қолдау шараларын жария етуді;
2) мемлекеттік қолдау шараларының шарттары мен тетіктері бойынша баспа өнімін әзірлеуді және оның таралымын көбейтуді;
3) ақпараттық іс-шаралар (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) өткізуді;
4) ағымдағы жағдайға кешенді жалпы республикалық талдау мен өңірлік және салалық бөліністерде ШОК-тың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерінің серпінін, жеке-жеке Қазақстанның әрбір өңірінің ШОК секторының шолуын, ШОК субъектілерін қаржылай және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты көрсететін Қазақстандағы және оның өңірлеріндегі ШОК дамуының жай-күйі туралы жыл сайын есеп шығаруды қоса алғанда, ШОК секторы бойынша тұрақты есептер әзірлеуді;
5) ШОК-ты, микроқаржы секторын дамыту, республикалық және өңірлік деңгейдегі макро- және микроэкономикалық процестер туралы, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыру нәтижелері туралы өзекті статистикалық ақпарат беру жөніндегі интерактивті ақпараттық-талдау жүйесінің жұмысын қамтамасыз етуді көздейді.
220. Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды көпшілікке танымал ету:
1) іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыру;
2) Бағдарламаға қатысушылар туралы әңгімелер ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеу және БАҚ-та орналастыру;
3) өңірлік және республикалық телеарналарда "Арнайы репортаж" жанрында хабарлар циклін әзірлеу және шығару;
4) БАҚ өкілдері арасында Бағдарлама туралы немесе жалпы кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізу арқылы іске асырылатын болады.

221. Разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства предусматривает:
1) тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для предпринимателей по основам предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
2) разработку памяток, материалов разъяснительного характера;
3) выпуск специализированных передач на телевидении или участие в них.
222. Пропагандирование идей предпринимательства предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) организацию и проведение конкурса "Лучший предприниматель года";
3) организацию и проведение выставок молодежных проектов;
4) проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих предпринимателей;
5) размещение на базе существующего бизнес-портала "Территория бизнеса" раздела, посвященного молодежному предпринимательству "Жас icкep", в том числе его постоянное обновление;
6) создание веб-площадки на базе бизнес-портала "Территория бизнеса" для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над молодыми/начинающими предпринимателями;
7) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству.
223. Разъяснение условий предоставления государственной поддержки предпринимателям по инструменту "Разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат" осуществляется также на базе единого Call-центра Программы, созданного оператором нефинансовой поддержки.
Инструмент "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза"
224. Инструмент "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" направлен на разъяснение законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в области предпринимательства, государственных закупок и мер поддержки предпринимательской деятельности для повышения активности казахстанских предпринимателей на рынках государств-членов Евразийского экономического союза.
225. Инструмент "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, ориентированным на международное сотрудничество, экспорт продукции и услуг на рынки государств-членов Евразийского экономического союза, открытие и расширение филиальной сети, закуп сырья и материалов, комплектующих, технологий в государствах-членах Евразийского экономического союза.

221. Кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру:
1) кәсіпкерлік саласындағы заңнама және реттеу мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып, кәсіпкерлер үшін дайындалған кәсіпкерлік қызметтің негіздері бойынша ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарының таралымын көбейтуді және таратуды;
2) жаднамалар, түсіндіру сипатындағы материалдар әзірлеуді;
3) телевизияда арнайы хабарлар шығаруды немесе оларға қатысуды көздейді.
222. Кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) "Жылдың үздік кәсіпкері" конкурсын ұйымдастыруды және өткізуді;
3) жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
4) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін ашық дәрістер, мастер-кластар өткізуді;
5) қолданыстағы "Бизнес аумағы" бизнес-порталы базасында "Жас іскер" жастар кәсіпкерлігіне арналған бөлімді орналастыруды, оның ішінде оны үнемі жаңартып отыруды;
6) жас/ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге жетекшілік етуге әзір бизнес-тәлімгерлерді тарту үшін "Бизнес аумағы" бизнес-порталы базасында веб-алаңдар құруды;
7) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
223. "Бизнес-Насихат" құрауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы бойынша кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарын түсіндіру қаржылай емес қолдау операторы жасаған Бағдарламаның бірыңғай Call-орталығы базасында да жүзеге асырылады.
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде
кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы
224. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығында қазақстандық кәсіпкерлердің белсенділігін арттыру үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік, мемлекеттік сатып алу және кәсіпкерлік қызметті қолдау шаралары саласындағы заңнамасын түсіндіруге бағытталған.
225. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы халықаралық ынтымақтастыққа, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығына өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді экспорттауға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде филиалдық желі ашуға және оны кеңейтуге, шикізат пен материалдарды, жиынтықтаушыларды, технологияларды сатып алуға бағдарланған шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылады.

226. Разъяснение законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в области предпринимательства, государственных закупок и мер поддержки предпринимательской деятельности в рамках инструмента "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза;
2) популяризации успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) пропаганде идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах Евразийского экономического союза.
227. Финансирование инструмента "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора.
228. Проведение информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза предусматривает:
1) разработку, тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для субъектов частного предпринимательства в области предпринимательства, государственных закупок и мер поддержки предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства государств-членов Евразийского экономического союза;
2) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);
3) подготовку ежеквартальных информационно-аналитических материалов сравнительного характера, показывающих сильные и слабые стороны ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза;
4) организацию деятельности Call-центра оператора для разъяснения условий предоставления государственной поддержки предпринимателям в государствах-членах, законодательства и правилах участия в государственных закупках.
229. Популяризация успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза, предусматривает:
1) организацию пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов на рынках государств-членов Евразийского экономического союза;

226. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік, мемлекеттік сатып алу және кәсіпкерлікті қолдау шаралары саласындағы заңнамасын түсіндіру мынаған сайып келеді:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің сәтті үлгілерін танымал ету;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау.
227. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралын қаржыландыру тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
228. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік саласындағы заңнамасы мен реттеу мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып, жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін кәсіпкерлік, мемлекеттік сатып алу және кәсіпкерлік қызметті қолдау шаралары саласында дайындалған ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеуді, олардың таралымын көбейтуді және таратуды;
2) ақпараттық іс-шараларды (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) жүргізуді;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізудің мықты және осал тұстарын көрсететін салыстырмалы сипаттағы тоқсан сайынғы ақпараттық-талдамалық материалдарды дайындауды;
4) мүше мемлекеттерде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау ұсынудың шарттарын, мемлекеттік сатып алуға қатысу заңнамасы мен қағидаларын түсіндіру үшін оператордың Call-орталығы қызметін ұйымдастыруды көздейді.
229. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметті жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің сәтті үлгілерін танымал ету:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығында іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыруды;

2) разработку и размещение в СМИ рассказов об успешных казахстанских предпринимателях, работающих на рынках государств-членов Евразийского экономического союза ("Истории успеха");
3) проведение конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о казахстанском предпринимательстве на рынках государств-членов Евразийского экономического союза.
230. Пропаганда идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах Евразийского экономического союза предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) проведение открытых лекций, мастер-классов для предпринимателей, ориентированных на открытие бизнеса в государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству в государствах-членах Евразийского экономического союза.
231. Разъяснение условий предоставления государственной поддержки предпринимателям по инструменту "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" осуществляется также на базе единого Call-центра Единой программы, созданного оператором нефинансовой поддержки.
Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки субъектов АПК"
232. Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса (АПК)" направлен на повышение информированности субъектов АПК в вопросах законодательства, ценовой политики рынка, финансовой грамотности, условиях и стоимости финансовых, страховых и оценочных услуг.
233. Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса (АПК)" предоставляется субъектам АПК.
234. Повышение информированности субъектов АПК в вопросах законодательства, ценовой политики рынка, финансовой грамотности, условиях и стоимости финансовых, страховых и оценочных услуг в рамках инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки субъектов АПК" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы о мерах государственной поддержки в сфере АПК;
2) популяризации успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в сфере АПК;
3) пропаганде идей аграрного предпринимательства.
235. Финансирование инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса (АПК)" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и оператором нефинансовой поддержки.

2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығында жұмыс істейтін табысты қазақстандық кәсіпкерлер туралы әңгімелер ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеуді және БАҚ-та орналастыруды;
3) БАҚ өкілдері арасында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығындағы қазақстандық кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізуді көздейді.
230. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде бизнес ашуға бағдарланған кәсіпкерлер үшін ашық дәрістер, мастер-кластар өткізуді;
3) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
231. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы бойынша кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау ұсыну шарттарын түсіндіру қаржылай емес қолдау операторы құрған Бірыңғай бағдарламаның бірыңғай Call-орталығы базасында да жүзеге асырылады.
"АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын
түсіндіру" құралы
232. "Агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы заңнама, нарықтың баға саясаты, қаржылық сауаттылық, қаржылық, сақтандыру және бағалау қызметтерінің шарттары мен құны мәселелерінде АӨК субъектілерінің хабардар болуын арттыруға бағытталған.
233. "Агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы АӨК субъектілеріне ұсынылады.
234. "АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы шеңберінде заңнама, нарықтық баға саясаты, қаржылық сауаттылық, қаржылық, сақтандыру және бағалау қызметтерінің шарттары мен құны мәселелерінде АӨК субъектілерінің хабардар болуын арттыру мыналарға негізделеді:
1) АӨК саласындағы мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
2) АӨК саласындағы кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды танымал ету;
3) аграрлық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау.
235. "Агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралын қаржыландыру Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мен қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

236. Проведение информационно-разъяснительной работы о мерах государственной поддержки в сфере АПК предусматривает:
1) освещение мер государственной поддержки субъектов АПК в СМИ;
2) разработку, выпуск специализированного периодического издания в сфере АПК и его доставку субъектам агропромышленного комплекса;
3) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.).
237. Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в сфере АПК осуществляется путем:
1) организации пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов в сфере АПК;
2) разработки и размещения в СМИ рассказов о предпринимателях в отрасли АПК ("Истории успеха");
3) проведения конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о реализации Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы.
Сноска. Пункт 237 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
238. Пропагандирование идей аграрного предпринимательства предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) организацию и проведение выставок молодежных проектов в сфере АПК;
3) проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих предпринимателей в сфере АПК;
4) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных отраслевому предпринимательству.
239. Разъяснение условий предоставления государственной поддержки предпринимателям по инструменту "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" осуществляется также на базе единого Call-центра Единой программы, созданного оператором нефинансовой поддержки.
Функциональное направление: развитие компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Инструмент "Обучение основам предпринимательской деятельности"
Инструмент "Обучение основам предпринимательской деятельности" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Школа молодого предпринимателя";
2) "Бизнес-школа".
Компонент "Школа молодого предпринимателя"

236. АӨК саласында мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу:
1) АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын БАҚ-та түсіндіруді;
2) АӨК саласында мамандандырылған мерзімдік басылымды әзірлеуді, шығаруды және оны агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне жеткізуді;
3) ақпараттық іс-шараларды (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) өткізуді көздейді.
237. АӨК саласындағы кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды танымал ету:
1) АӨК саласында іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыру;
2) АӨК саласындағы кәсіпкерлер туралы әңгімелерді ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеу және БАҚ-та орналастыру;
3) "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру туралы үздік материалға БАҚ өкілдері арасында конкурс өткізу.
Ескерту. 237-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
238. Аграрлық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) АӨК саласындағы жастар жобаларының көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді;
3) АӨК саласындағы ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін ашық дәрістер, мастер-кластар өткізуді;
4) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде салалық кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
239. "Агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы бойынша кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарын түсіндіру қаржылай емес қолдау операторы құрған Бірыңғай бағдарламаның бірыңғай Call-орталығының базасында да жүзеге асырылады.
Функционалдық бағыт: кәсіпкерлердің құзыреттерін дамыту
"Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту" құралы
"Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту" құралы мынадай құрауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Жас кәсіпкер мектебі";
2) "Бизнес-мектеп".
"Жас кәсіпкер мектебі" құрауышы

240. Компонент "Школа молодого предпринимателя" (далее - проект "ШМП") направлен на содействие раскрытию инновационного и предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
241. Слушателями проекта "ШМП" могут быть граждане Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
242. Проект "ШМП" предусматривает:
1) обучение молодежи основам ведения предпринимательской деятельности;
2) предоставление консультационных услуг по подготовке бизнес-планов;
3) организацию защиты бизнес-планов участниками проекта "ШМП";
4) организацию конкурса "Ярмарка идей" в регионах с презентацией наиболее успешных бизнес-проектов слушателей проекта "ШМП";
5) оказание содействия лучшим бизнес-проектам - победителям конкурсов "Ярмарка идей" - в получении финансирования.
243. В процессе обучения слушателям проекта "ШМП" предоставляются учебно-методические материалы по основам ведения предпринимательской деятельности и подготовке бизнес-плана, а также справочники идей создания малого предпринимательства. Данные материалы будут предоставляться на бумажных и/или электронных носителях.
244. Обучение слушателей проекта "ШМП" и предоставление учебно-методических материалов, справочников идей создания малого предпринимательства осуществляются на безвозмездной основе.
245. Обучение слушателей проекта "ШМП" осуществляется в ЦОП. По итогам обучения при условии успешной защиты бизнес-планов слушателям проекта "ШМП" вручается сертификат о прохождении обучения по проекту "ШМП".
246. Наличие сертификата о прохождении обучения по проекту "ШМП" дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование в рамках Программы.
247. Финансирование проекта "ШМП" осуществляется за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки.
248. Механизм реализации проекта "ШМП":
1) Оператор нефинансовой поддержки совместно с региональными координаторами Программы информирует молодежь непосредственно и/или через региональные средства массовой информации о начале набора по проекту "ШМП" с указанием даты начала обучения, его периода;
2) Заявитель регистрируется в ЦОП на обучение по проекту "ШМП";
3) Оператор нефинансовой поддержки формирует график проекта "ШМП", состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю;
4) лучшие бизнес-планы слушателей проекта "ШМП" презентуются на конкурсе "Ярмарка идей" в регионах;
5) бизнес-планы слушателей проектов "ШМП", признанные лучшими на конкурсах "Ярмарка идей", направляются на рассмотрение РКС на получение государственного гранта в рамках Программы при условии соответствия бизнес-проекта предъявляемым требованиям;

240. "Жас кәсіпкер мектебі құрауышы (бұдан әрі - "ЖКМ" жобасы) жастардың инновациялық және кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, жас адамдарды кәсіпкерлік қызметке белсенді тартуға, жас кәсіпкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.
241. Қазақстан Республикасының 18-29 жас аралығындағы азаматтары "ЖКМ" жобасының тыңдаушылары бола алады.
242. "ЖКМ" жобасы:
1) жастарды кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқытуды;
2) бизнес-жоспарларды дайындау бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді;
3) "ЖКМ" жобасына қатысушылардың бизнес-жоспарларын қорғауын ұйымдастыруды;
4) "ЖКМ" жобасы тыңдаушыларының неғұрлым сәтті бизнес-жобаларын таныстыру арқылы өңірлерде "Идеялар жәрмеңкесі" конкурсын ұйымдастыруды;
5) үздік бизнес-жобаларға - "Идеялар жәрмеңкесі" конкурсының жеңімпаздарына қаржыландыру алуға жәрдемдесуді көздейді.
243. Оқыту процесінде "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларына кәсіпкерлік қызметті жүргізу мен бизнес-жоспарды дайындау негіздері бойынша оқу-әдістемелік материалдар, сондай-ақ шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтары ұсынылады. Бұл материалдар қағаз және/немесе электронды жеткізгіштерде ұсынылады.
244. "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларын оқыту және оқу-әдістемелік материалдарды, шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтарын ұсыну өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
245. "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларын оқыту КҚКО-да жүзеге асырылады. Оқыту қорытындылары бойынша бизнес-жоспарларын сәтті қорғаған жағдайда, "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларына "ЖКМ" жобасы бойынша оқытудан өткені туралы сертификат беріледі.
246. "ЖКМ" жобасы бойынша оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы Бағдарлама шеңберінде гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға құқық береді.
247. "ЖКМ" жобасын қаржыландыру қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
248. "ЖКМ" жобасын іске асыру тетігі:
1) Қаржылай емес қолдау операторы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілерімен бірлесіп, оқытудың басталатын күнін, оның кезеңін көрсете отырып, "ЖКМ" жобасы бойынша қабылдаудың басталуы туралы жастарды тікелей және/немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді;
2) өтініш беруші КҚКО-да "ЖКМ" жобасы бойынша білім алу үшін тіркеледі;
3) Қаржылай емес қолдау операторы "ЖКМ" жобасының кестесін, қатысушылар құрамын қалыптастырады және өтініш берушіге қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді;
4) "ЖКМ" жобасы тыңдаушыларының үздік бизнес-жоспарлары өңірлердегі "Идеялар жәрмеңкесі" конкурсында таныстырылады;
5) "Идеялар жәрмеңкесі" конкурстарында үздік деп танылған "ЖКМ" жобасы тыңдаушыларының бизнес-жоспарлары бизнес-жобаның қойылған талаптарға сәйкес келуі шартымен Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік грант алуға ӨҮК қарауына жіберіледі;

6) Оператор нефинансовой поддержки размещает краткое описание бизнес-планов слушателей проектов "ШМП", признанных лучшими на конкурсах "Ярмарка идей", в интернет-ресурсах для привлечения потенциальных инвесторов.
Компонент "Бизнес - школа"
249. Компонент "Бизнес-школа" направлен на предоставление обучающих проектов субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в моногородах, малых городах и районных центрах, в том числе на повышение цифровой грамотности.
Сноска. Пункт 249 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Услуги компонента "Бизнес - школа" в моногородах, малых городах и районных центрах предоставляются в ЦПП, в гг. Астане, Алматы, Семей, Туркестан и областных центрах в ЦОП.
251. Обучающие проекты в рамках компонента "Бизнес-школа" предусматривают предоставление:
1) краткосрочного обучения основам ведения предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес — Советник";
2) краткосрочного обучения по функциональным направлениям развития предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес-Рост";
3) проектного обучения с применением принципов наставничества.
252. В процессе обучения субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой предоставляются учебные материалы по основам ведения предпринимательской деятельности, стандартные пакеты документов, в том числе бизнес-планы, образцы документов на получение финансирования, результаты маркетинговых исследований, международный опыт в сфере внедрения инноваций, а также справочники идей создания малого предпринимательства.
253. Заявления на обучение по проектам компонента "Бизнес-школа" подаются субъектами малого и среднего предпринимательства и населением с предпринимательской инициативой в ЦОП, ЦПП и МЦПП Оператора.
254. Региональные координаторы Программы при необходимости предоставляют необходимые помещения, пригодные для проведения обучающих проектов в рамках компонента "Бизнес - школа".
255. Механизм реализации проекта "Бизнес - Советник":
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой на безвозмездной основе;
2) Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально до 10 числа месяца до отчетного квартала составляет график курсов обучения на предстоящий квартал с указанием даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;

6) Қаржылай емес қолдау операторы әлеуетті инвесторларды тарту үшін "Идеялар жәрмеңкесі" конкурстарында үздік деп танылған "ЖКМ" жобасы тыңдаушыларының бизнес-жоспарларының қысқаша сипаттамасын интернет-ресурстарда орналастырады.
"Бизнес-мектеп құрауышы"
249. "Бизнес-мектеп" құрамдауышы моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа білім беру жобаларын ұсынуға, оның ішінде цифрлық сауаттылықты арттыруға бағытталған.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
250. Моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында "Бизнес-мектеп" құрауышының қызметтері КҚО, Астана, Алматы, Семей, Түркістан қалаларында және облыс орталықтарында КҚКО-да ұсынылады.
251. "Бизнес-мектеп" құрауышының шеңберіндегі оқыту жобалары:
1) "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздерін қысқа мерзімді оқытуды;
2) "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары бойынша қысқа мерзімді оқытуды;
3) тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытуды ұсынуды көздейді.
252. Оқыту барысында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздері бойынша оқу материалдары, құжаттардың стандартты пакеті, оның ішінде бизнес-жоспарлар, қаржыландыруды алуға арналған құжаттардың үлгілері, маркетингтік зерттеулер нәтижелері, инновацияларды енгізу саласындағы халықаралық тәжірибе, сондай-ақ шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтары беріледі.
253. "Бизнес-мектеп" құрауышының жобалары бойынша білім алуға өтініштерді шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халық КҚКО, КҚО мен Оператордың КҚҰО береді.
254. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері қажет болғанда "Бизнес-мектеп" құрауышы шеңберінде білім беру жобаларын өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды ұсынады.
255. "Бизнес-Кеңесші" жобасын іске асыру тетігі:
1) оқыту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа өтеусіз негізде ұсынылады;
2) Қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын, есепті тоқсанға дейінгі айдың 10-күніне дейін оқыту өткізілетін күн мен орынды, оның кезеңі мен өтінімдерді беру мерзімін көрсете отырып, алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;

3) Оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой ежемесячно формирует списки слушателей до 5 числа отчетного месяца;
4) после прохождения обучения субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой вручается сертификат о прохождении курсов по проекту "Бизнес-Советник";
5) обучение по проекту "Бизнес-Советник" осуществляется в течение двух календарных дней.
256. Механизм реализации проекта "Бизнес-Рост":
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства на безвозмездной основе;
2) Оператор нефинансовой поддержки ежегодно осуществляет опрос субъектов малого и среднего предпринимательства на предмет определения перечня тем по функциональным направлениям развития предпринимательской деятельности;
3) Оператор нефинансовой поддержки с учетом результатов опроса субъектов малого и среднего предпринимательства ежеквартально до 10 числа месяца до отчетного квартала составляет график курсов обучения на предстоящий квартал с указанием тем, даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;
4) Оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства ежемесячно формирует списки слушателей до 5 числа отчетного месяца;
5) после прохождения обучения субъектам малого и среднего предпринимательства вручается сертификат о прохождении курсов по проекту "Бизнес-Рост";
6) обучение по проекту "Бизнес-Рост" осуществляется от 2 до 5 календарных дней в зависимости от темы обучения.
Сноска. Пункт 256 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
257. Механизм реализации проектного обучения с применением принципов наставничества:
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой моногородов, малых городов и районных центров на безвозмездной основе;
2) Оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 20 числа января по согласованию с местными исполнительными органами в зависимости от региональной специализации и перспектив развития местного предпринимательства определяет перечень проектов, подлежащих проектному обучению с применением принципов наставничества, в моногородах, малых городах и районных центрах;
3) Оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 10 числа февраля по согласованию с местными исполнительными органами составляет график проведения обучения с указанием перечня проектов, даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;

3) Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың өтінімдері негізінде ай сайын, есепті айдың 5-күніне дейін тыңдаушылардың тізімдерін қалыптастырады;
4) оқытудан өткеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша курстардан өткені туралы сертификат беріледі;
5) "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша оқыту күнтізбелік екі күн ішінде жүзеге асырылады.
256. "Бизнес-Өсу" жобасын іске асыру тетігі:
1) оқыту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады;
2) Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінен кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары бойынша тақырыптар тізбесін айқындау тұрғысынан сауалнама жүргізуді жүзеге асырады;
3) Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне сауалнама жүргізу нәтижелерін ескере отырып, тоқсан сайын есепті тоқсанға дейінгі айдың 10-күніне дейін тақырыптарды, өткізу күнін және орнын, оның кезеңін және өтінімдерді беру мерзімін көрсете отырып, алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;
4) Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдері негізінде ай сайын, есепті айдың 5-күніне дейін тыңдаушылардың тізімдерін қалыптастырады;
5) оқытудан өткеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша курстардан өткені туралы сертификат тапсырылады;
6) "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша оқыту күнтізбелік 2-5 күн аралығында оқытудың тақырыбына байланысты жүзеге асырылады.
Ескерту. 256-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
257. Тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытуды іске асыру тетігі:
1) оқыту моноқалалардың, шағын қалалар мен аудан орталықтарының шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқына өтеусіз негізде ұсынылады;
2) Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын, қаңтардың 20-күніне дейінгі мерзімде өңірлік мамандану мен жергілікті кәсіпкерлікті дамыту перспективаларына байланысты жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша моноқалаларда, шағын қалаларда және аудан орталықтарында тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобалардың тізбесін айқындайды;
3) Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын ақпанның 10-күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша жобалардың тізбесін, оқытуды өткізу күні мен орнын, оның кезеңін және өтінімдер беру мерзімін көрсете отырып, оқытуды өткізу кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;

4) Оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой обеспечивает набор группы слушателей по каждому проекту, подлежащему проектному обучению с применением принципов наставничества;
5) Оператор нефинансовой поддержки для оказания наставнических услуг субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по проектам, подлежащим проектному обучению с применением принципов наставничества, привлекает действующих предпринимателей, а также специалистов и консультантов, имеющих опыт в наставничестве;
6) Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает наличие наставников по каждой группе слушателей, сформированной в зависимости от проекта, подлежащего проектному обучению с применением принципов наставничества, до начала проведения обучения;
7) наставники, оказывающие наставнические услуги субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, в течение периода обучения проводят лекции и семинары, предоставляют информационно-консультационные услуги, обучают специфике и особенностям проекта, обеспечивают его реализацию слушателями;
8) проектное обучение с применением принципов наставничества осуществляется от трех недель до 2 месяцев в зависимости от проекта, подлежащего проектному обучению с применением принципов наставничества.
Сноска. Пункт 257 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
258. Финансирование компонента "Бизнес-школа" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
258-1. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное обучение в рамках проекта "Бизнес-школа" субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 месяцев финансового года.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 258-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Инструмент "Повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий"
259. Инструмент "Повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";
2) "Обучение сотрудников, занятых в сфере управления продвижением продукции, в том числе в сфере производства данной продукции, за рубежом, а также с приглашением иностранных экспертов-консультантов на предприятия субъектов индустриально-инновационной
деятельности";

4) Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халық өтінімдерінің негізінде тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс әр жоба бойынша тыңдаушылар тобын қабылдауды қамтамасыз етеді;
5) Қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобалар бойынша тәлімгерлік қызметтер көрсету үшін жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлерді, сондай-ақ тәлім беру тәжірибесі бар мамандарды, консультанттарды тартады;
6) Қаржылай емес қолдау операторы оқытуды өткізуді бастағанға дейін тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобаға байланысты қалыптастырылған тыңдаушылардың әр тобы бойынша тәлімгерлердің болуын қамтамасыз етеді;
7) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тәлімгерлік қызметтер көрсететін тәлімгерлер оқыту кезеңі ішінде дәрістер мен семинарлар өткізеді, ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсетеді, жобаның өзгешелігі мен ерекшеліктеріне оқытады, тыңдаушылардың оны іске асыруын қамтамасыз етеді;
7) тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқыту тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобаға байланысты үш аптадан 2 айға дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 257-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
258. "Бизнес-мектеп" құрауышын қаржыландыру уәкілетті орган мен Қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
258-1. Қаржылай қолдау көрсетілмейтін оператор "Бизнес-мектеп" жобасы шеңберінде қаржы жылының 12 айы ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа үзіліссіз оқытуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қаулы 258-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің
біліктілігін арттыру" құралы
259. "Кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру" құралы мынадай құрауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту";
2) "Өнімді ілгерілетуді басқару саласында, оның ішінде аталған өнімді өндіру саласында жұмыс істейтін қызметкерлерді шетелде, сондай-ақ индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің кәсіпорындарына шетелдік сарапшы-консультанттарды шақыру арқылы оқыту";

276. Компонент "Повышение компетенции предприятия" направлен на подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров, по вопросам повышения производительности труда, внедрения лучших производственных практик путем привлечения экспертов.
Сноска. Пункт 276 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
277. Компонент "Повышение компетенции предприятия" предоставляется субъектам индустриально-инновационной деятельности, осуществляющим деятельность не менее 1 (один) года в приоритетных секторах экономики, определенных Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 277 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
278. В рамках компонента "Повышение компетенции предприятия" осуществляется частичное возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
279. В рамках компонента "Повышение компетенции предприятия" предусматривается возмещение затрат, понесенных субъектами индустриально-инновационной деятельности, не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки в размере 40 (сорок) процентов, но не более 30 (тридцать) миллионов тенге в календарном году на:
1) подготовку и/или переподготовку кадров, в том числе топ-менеджеров;
2) внедрение лучших производственных практик путем привлечения экспертов, но не более 9 млн. тенге на 1 (один) специалиста.
Виды затрат по компоненту "Повышение компетенции предприятия" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 279 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
280. Механизм предоставления компонента:
1) заявка и прилагаемые документы представляются в ЦОП или оператору компонента на бумажных носителях с приложением описи документов;
2) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявки и прилагаемые к ним документы на их полноту, согласно установленным требованиям, и направляет их оператору компонента (в случае обнаружения несоответствия заявки и прилагаемых к ним документов, оператор нефинансовой поддержки уведомляет об этом субъекта индустриально-инновационной деятельности);
3) субъект индустриально-инновационной деятельности после получения информации о несоответствии заявки и необходимых приложений устраняет несоответствия и повторно вносит заявку и прилагаемые документы в ЦОП на рассмотрение оператору нефинансовой поддержки;

276. "Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру" құрауышы сарапшыларды тарту арқылы еңбек өнімділігін арттыру, озық өндірістік тәжірибелерді енгізу мәселелері бойынша кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерін даярлауға және/немесе қайта даярлауға бағытталған.
Ескерту. 276-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
277. "Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру" құрамдауышы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған экономиканың басым секторларында қызметін кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне ұсынылады.
Ескерту. 277-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
278. "Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру" құрауышы шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтерге жұмсалған шығындарды ішінара өтеу жүзеге асырылады.
279. "Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру" құрамдауышы шеңберінде:
1) кадрларды, оның ішінде топ-менеджерлерді даярлауға және/немесе қайта даярлауға;
2) сарапшыларды тарту жолымен үздік өндірістік практикаларды енгізуге, бірақ 1 (бір) маманға 9 (тоғыз) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері жұмсаған шығындарды өтінім берілген күнге дейін кемінде 24 (жиырма төрт) ай бұрын 40 (қырық) пайыз мөлшерінде, бірақ күнтізбелік жылда 30 (отыз) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде өтеу көзделеді.
"Кәсіпорынның құзыреттілігін арттыру" құрамдауышы бойынша шығындардың түрлері Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалады.
Ескерту. 279-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
280. Құрамдауышты ұсыну тетігі:
1) өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар КҚКО-ға немесе құрамдауыш операторына құжаттар тізімдемесімен қоса қағаз жеткізгіштерде ұсынылады;
2) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде белгіленген талаптарға сәйкес өтінімдер мен оған қоса берілетін құжаттарды
олардың толықтығы тұрғысынан қарайды және оларды құрамдауыш операторына жібереді (өтінімнің және оған қоса берілген құжаттардың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, қаржылық емес қолдау операторы бұл туралы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісін хабардар етеді);
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі өтінімнің және қажетті қосымшалардың сәйкес келмейтіндігі туралы ақпаратты
алғаннан кейін сәйкессіздіктерді жояды және өтінім мен қоса берілетін құжаттарды КҚКО-ға қаржылық емес қолдау операторының қарауына қайта енгізеді;

4) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней осуществляет повторное рассмотрение заявки и прилагаемых документов и, в случае отсутствия несоответствий, направляет заявку с прилагаемыми документами оператору компонента;
5) оператор компонента в течение 10 (десять) рабочих дней в порядке, определенном Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, осуществляет проверку представленной заявки и прилагаемых к ней документов на предмет соответствия установленным требованиям и принимает решение о возможности или невозможности возмещения затрат;
6) оператор компонента уведомляет оператора нефинансовой поддержки о принятом решении о возможности возмещения затрат по каждой заявке субъекта индустриально-инновационной деятельности;
7) в случае принятия решения о возможности возмещения затрат, оператор компонента направляет оператору нефинансовой поддержки уведомление с приложением Соглашения о возмещении затрат в 2 (два) экземплярах, подписанного оператором компонента, для подписания его субъектом индустриально-инновационной деятельности (после подписания субъектом индустриально-инновационной деятельности Соглашения о возмещении затрат оператор нефинансовой поддержки возвращает один экземпляр оператору компонента для дальнейшей реализации компонента в порядке, определенном Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности);
8) в случае отрицательного решения, оператор компонента высылает оператору нефинансовой поддержки уведомление с указанием несоответствий субъекта индустриально-инновационной деятельности установленным требованиям. Оператор нефинансовой поддержки в целях осуществления защиты прав и законных интересов субъекта индустриально-инновационной деятельности рассматривает уведомление о несоответствии субъекта индустриально-инновационной деятельности установленным требованиям на предмет обоснованности.
Сноска. Пункт 280 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
281. Определение соответствия заявки субъекта индустриально-инновационной деятельности установленным требованиям осуществляется на основании исчерпывающего перечня документов.
Сноска. Пункт 281 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінім мен қоса берілген құжаттарды қайта қарауды жүзеге асырады және сәйкессіздіктер болмаған жағдайда, қоса берілетін құжаттары бар өтінімді құрамдауыш операторына жібереді;
5) құрамдауыш операторы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған тәртіппен 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған өтінімді және оған қоса берілген құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады және шығындарды өтеудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды;
6) құрамдауыш операторы қаржылық емес қолдау операторын индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің әрбір өтінімі
бойынша шығындарды өтеу мүмкіндігі туралы қабылданған шешім туралы хабардар етеді;
7) шығындарды өтеу мүмкіндігі туралы шешім қабылданған жағдайда, құрамдауыш операторы қаржылық емес қолдау операторына индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің қол қоюы үшін 2 данада құрамдауыш операторы қол қойған Шығындарды өтеу туралы келісімді қоса бере отырып, хабарлама жібереді (индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі Шығындарды өтеу туралы келісімге қол қойғаннан кейін қаржылай емес қолдау операторы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған тәртіппен құрамдауышты одан әрі іске асыру үшін бір данасын құрамдауыш операторына қайтарады);
8) теріс шешім қабылданған жағдайда, құрамдауыш операторы қаржылық емес қолдау операторына индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіндігін көрсете отырып, хабарлама жібереді. Қаржылық емес қолдау операторы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды жүзеге асыру мақсатында индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіндігі туралы хабарламаны оның негізділігі тұрғысынан қарайды.
Ескерту. 280-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
281. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі өтінімінің белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау құжаттардың толық тізбесінің негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 281-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

282. Не допускается требование от субъектов индустриально-инновационной деятельности представления документов, не предусмотренных в исчерпывающем перечне.
Сноска. Пункт 282 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
283. Оператор компонента при реализации компонента заключает с субъектом индустриально-инновационной деятельности Соглашение о возмещении затрат, которое предусматривает:
1) сумму возмещения затрат по компоненту и при необходимости пояснение по сумме принимаемых к возмещению затрат;
2) предоставление субъектом индустриально-инновационной деятельности оператору компонента для дальнейшего направления в уполномоченный орган в области государственной статистики согласия на распространение статистических данных о заявителе уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности и оператору компонента, включая данные за 2 (два) года до и 2 (два) года после дня заключения Соглашения о возмещении затрат с целью проведения оператором компонента мониторинга реализации компонента;
3) право оператора компонента запрашивать у субъекта индустриально-инновационной деятельности информацию о ходе реализации компонента в случае недостижения целевого индикатора по компоненту;
4) расторжение соглашения и возврат денежных средств, выданных по компоненту в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий Соглашения о возмещении затрат.
Сноска. Пункт 283 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
284. Оператором компонента ведется мониторинг о ходе реализации компонента в течение 2 (двух) лет со дня заключения Соглашения о возмещении затрат.
285. Взаимодействие оператора компонента и оператора нефинансовой поддержки по реализации компонента осуществляется в рамках соответствующего соглашения, заключенного между оператором компонента и операторам нефинансовой поддержки, в рамках которого оператор компонента осуществляет периодическое обучение консультантов оператора нефинансовой поддержки по вопросам реализации компонента.
286. Реализация компонента со стороны оператора нефинансовой поддержки осуществляется за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки.
Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности"
287. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности" направлен на совершенствование системы управления предприятием в целях повышения его эффективности и включает в себя предоставление следующих специализированных услуг по поддержке бизнес-процессов в ЦОП, ЦПП и МЦПП:

282. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінен толық тізбеде көзделмеген құжаттарды ұсынуды талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 282-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
283. Құрамдауыш операторы құрамдауышты іске асыру кезінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектісімен Шығындарды өтеу туралы келісім жасасады, онда:
1) құрамдауыш бойынша шығындарды өтеу сомасы және қажет болған жағдайда, өтеуге қабылданатын шығындардың сомасы бойынша түсініктеме;
2) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің кейіннен мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға жіберу үшін құрамдауыш операторының құрамдауыштың іске асырылуына мониторинг жүргізуі мақсатында құрамдауыш операторына Шығындарды өтеу туралы келісім жасалғанға дейін 2 (екі) жыл бұрынғы және жасалғаннан 2 (екі) жыл кейінгі деректерді қоса алғанда, өтініш беруші туралы статистикалық деректерді индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган мен құрамдауыш операторына таратуға келісім беруі;
3) құрамдауыш бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізілмеген жағдайда, құрамдауыш операторының индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінен құрамдауыштың іске асырылу барысы туралы ақпаратты сұрату құқығы;
4) Шығындарды өтеу туралы келісімнің шарттары бұзылған жағдайда, келісімді бұзу және шығындарды өтеу түрінде құрамдауыш бойынша берілген ақшалай қаражатты қайтару көзделеді.
Ескерту. 283-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
284. Құрауыш операторы Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күнінен бастап 2 (екі) жыл ішінде құрауыштың іске асырылу барысы туралы мониторингті жүргізеді.
285. Құрауыш операторы мен Қаржылай емес қолдау операторының құрауышты іске асыру жөніндегі өзара іс-қимыл жасасуы құрауыш операторы мен Қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалған тиісті келісімнің шеңберінде жүзеге асырылады, оның шеңберінде құрауыш операторы Қаржылай емес қолдау операторының консультанттарын құрауышты іске асыру мәселелері бойынша кезеңдік оқытуды жүзеге асырады.
286. Құрауышты Қаржылай емес қолдау операторының тарапынан іске асыру Қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге
сервистік қолдау көрсету" құралы
287. "Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы кәсіпорынның тиімділігін арттыру мақсатында оны басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған және КҚКО, КҚО және КҚҰО-да бизнес-процестерді қолдау жөніндегі мынадай мамандандырылған қызметтерді ұсынуды қамтиды:

1. Услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие консультации по вопросам:
1) налогообложения и налогового администрирования;
2) налогового законодательства и законодательства, регулирующего бухгалтерскую деятельность предприятия;
3) обработки первичных документов, начисления налогов и других отчислений в бюджет;
4) восстановления бухгалтерского учета;
5) ведения бухгалтерского учета;
6) работы с программой "1С-Бухгалтерия";
7) подготовки и сдачи налоговых и статистических отчетов;
8) составления дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
9) представления электронной статистической отчетности.
2. Услуги по таможенным процедурам, включая следующее:
1) консультации в сфере таможенного законодательства и таможенных процедур;
2) консультации по правилам и порядку декларирования товаров, определения и корректировки таможенной стоимости, заполнения таможенной декларации;
3) консультации по тарифному и нетарифному регулированию по конкретным товарам;
4) документальное сопровождение внешнеэкономической деятельности;
5) консультации по получению лицензий, разрешений для внешнеэкономической деятельности;
6) консультации по декларированию грузов в рамках Таможенного Союза;
7) консультационные услуги по условиям внешнеторгового контракта.
3. Сопровождение обращений предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой:
1) в государственных органах по вопросам получения лицензий и разрешений;
2) в банках второго уровня по вопросам получения кредитов;
3) в институтах развития по вопросам получения мер государственной поддержки.
4. Оказание юридических услуг, включая следующее:
1) консультационные услуги по подготовке документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
2) подготовку документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
3) консультации по разработке проектов договоров;
4) разработку проектов договоров;
5) консультации в области гражданского и трудового права;
6) консультации по ведению документооборота;
7) аудит документооборота с предоставлением рекомендаций;
8) консультации по подготовке пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
9) подготовку пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
10) консультации по ведению кадровой документации;
11) аудит кадровой документации с предоставлением рекомендаций;
12) консультационные услуги, связанные с проверкой документов на соответствие требованиям законодательства РК.

1. Бухгалтерлік және салықтық есеп жүргізумен, сондай-ақ статистикалық есептілікті жасаумен байланысты көрсетілетін қызметтер, олар мынадай мәселелер бойынша консультацияларды қамтиды:
1) салық салу және салықтық әкімшілендіру;
2) салық заңнамасы және кәсіпорынның бухгалтерлік қызметін реттейтін заңнама;
3) бастапқы құжаттарды өңдеу, салықты және бюджетке өзге де аударымдарды есептеу;
4) бухгалтерлік есепті қалпына келтіру;
5) бухгалтерлік есеп жүргізу;
6) "1С-Бухгалтерия" бағдарламасымен жұмыс;
7) салықтық және статистикалық есептерді дайындау және тапсыру;
8) тысқары ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептерді жасау;
9) электрондық статистикалық есептілікті ұсыну.
2. Мыналарды қоса алғанда, кедендік рәсімдер бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) кедендік заңнама мен кедендік рәсімдер саласындағы консультациялар;
2) тауарларды декларациялау қағидалары мен тәртібі, кедендік құнды айқындау және түзету, кедендік декларацияны толтыру жөніндегі консультациялар;
3) нақты тауарлар бойынша тарифтік және тарифтік емес реттеу жөніндегі консультациялар;
4) сыртқы экономикалық қызметті құжаттамалық сүйемелдеу;
5) сыртқы экономикалық қызметке арналған лицензиялар, рұқсаттар алу жөніндегі консультациялар;
6) Кеден одағы шеңберінде жүктерді декларациялау жөніндегі консультациялар;
7) сыртқы сауда келісімшартының талаптары жөніндегі консультациялық қызметтер.
3. Кәсіпкерлердің және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындардың өтінімдерін:
1) лицензия және рұқсат алу мәселелері бойынша – мемлекеттік органдарда;
2) кредиттер алу мәселелері бойынша – екінші деңгейдегі банктерде;
3) мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелері бойынша – даму институттарында сүйемелдеу.
4. Мыналарды қоса алғанда, заңгерлік қызметтер көрсету:
1) кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттарды дайындау бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер;
2) кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттарды дайындау;
3) шарттардың жобаларын әзірлеу бойынша консультациялар;
4) шарттардың жобаларын әзірлеу;
5) азаматтық және еңбек құқығы саласындағы консультациялар;
6) құжат айналымын жүргізу бойынша консультациялар;
7) ұсынымдар бере отырып, құжат айналымының аудиті;
8) бизнес-жоспардан басқа, кредит алуға құжаттар пакетін дайындау бойынша консультациялар;
9) бизнес-жоспардан басқа, кредит алуға құжаттар пакетін дайындау;
10) кадрлық құжаттаманы жүргізу бойынша консультациялар;
11) ұсынымдар бере отырып, кадрлық құжаттама аудиті;
12) құжаттардың ҚР заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеруге байланысты консультациялық көрсетілетін қызметтер.

5. Услуги по вопросам маркетинга, включая:
1) консультации по разработке ценовой политики;
2) разработку ценовой политики по конкретным товарам, работам и услугам с учетом рынка, а также анализа итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
3) консультации по разработке бизнес-плана и подготовке к рассмотрению в банках второго уровня;
4) разработку бизнес-плана и подготовку к рассмотрению в банках второго уровня;
5) консультации по разработке маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
6) разработку маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
7) консультации по оценке и анализу маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
8) оценку и анализ маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
9) консультации по анализу плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучению типов спроса на товары и/или работы и/или услуги;
10) анализ плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучение типов спроса на товары и/или работы и/или услуги с выдачей рекомендаций или заключения;
11) консультации по анализу конкурентной среды;
12) анализ конкурентной среды с учетом рынка, а также анализа итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
13) консультации по разработке торговой марки, рекламной компании;
14) разработка торговой марки, рекламной компании.
6. Консультации в сфере обслуживания информационных технологий, включающие:
1) разработку и поддержку интернет-ресурсов;
2) создание сайта-визитки предприятия (частного предпринимателя);
3) создание и ведение бизнеса в интернете;
4) установку и поддержку программы электронной сдачи отчетов;
5) установку и поддержку программы "1С-Бухгалтерия".
7. Услуги, связанные с государственными закупками, закупками национальных компаний и недропользователей, включающие:
1) подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
2) проведение экспертизы (аудита) заявок для участия в конкурсе/тендере;
3) подключение к интернет-источнику, содержащему единую структурированную информационную базу по закупкам Казахстана;

5. Мыналарды қоса алғанда, маркетинг мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) құн саясатын әзірлеу бойынша консультациялар;
2) ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылар сатып алуының қорытындылары мен жоспарларын талдауды есепке ала отырып, нақты тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша құн саясатын әзірлеу;
3) бизнес-жоспар әзірлеу және екінші деңгейдегі банктерде қарауға дайындау бойынша консультациялар;
4) бизнес-жоспар әзірлеу және екінші деңгейдегі банктерде қарауға дайындау;
5) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу бойынша консультациялар;
6) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
7) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік қызметін бағалау және талдау бойынша консультациялар;
8) кәсіпорынның (жеке кәсіпкерлердің) маркетингтік қызметін бағалау және талдау;
9) тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс типтерін зерделеу бойынша консультациялар;
10) ұсынымдар немесе қорытындылар бере отырып, тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс типтерін зерделеу;
11) бәсекелес ортаны талдау бойынша консультациялар;
12) ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылар сатып алуының қорытындылары мен жоспарларын талдауды есепке ала отырып, бәсекелес ортаны талдау;
13) тауар таңбасын, жарнамалық науқанды әзірлеу бойынша консультациялар;
14) тауар таңбасын, жарнамалық науқанды әзірлеу.
6. Мыналарды қамтитын ақпараттық технологияларға қызмет көрсету саласындағы консультациялар:
1) интернет-ресурстарды әзірлеу және қолдау;
2) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) визитка-сайтын құру;
3) интернетте бизнес құру және жүргізу;
4) есептерді электронды тапсыру бағдарламасын орнату және қолдау;
5) "1 С-Бухгалтерия" бағдарламасын орнату және қолдау.
7. Мыналарды қамтитын мемлекеттік сатып алуға, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуына байланысты көрсетілетін қызметтер:
1) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдерді дайындау;
2) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер сараптамасын (аудитін) жүргізу;
3) Қазақстанның сатып алу бойынша бірыңғай құрылымдалған ақпараттық базасын қамтитын интернет көзіне қосылу;

4) экспертизу (аудит) документации предприятия/частного предпринимателя на предмет возможности усовершенствования для участия в государственных и иных закупках;
5) обжалование действий/бездействий организаторов закупок;
6) расчет казахстанского содержания;
7) представление аналитических отчетов по емкости рынка государственных и иных закупок Казахстана, на основе годовых планов закупок.
8. Консультации в сфере государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) по:
1) подготовке конкурсной заявки потенциального частного партнера в рамках конкурса по определению частного партнера;
2) разработке концепции проекта ГЧП в рамках определения частного партнера;
3) подготовке и заключению договора ГЧП;
4) вопросам реализации проектов ГЧП.
Сноска. Пункт 287 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
288. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, действующим во всех секторах экономики не безвозмездной основе.
289. Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности осуществляется в ЦОП и ЦПП, в том числе с выездом в сельские населенные пункты посредством МЦПП по мере накопления заявок субъектов малого и среднего предпринимательства.
290. Механизм предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности:
1) между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки заключается договор о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;
2) финансирование предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности осуществляется за счет средств из республиканского бюджета путем подписания договора о государственных закупок услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки;
3) Оператор нефинансовой поддержки ежемесячно проводит информирование предпринимателей регионов о начале и месте предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности, в том числе посредством средств массовой информации.
291. В рамках договора о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности:

4) мемлекеттік және өзге де сатып алуға қатысу үшін жетілдіру мүмкіндігі тұрғысынан кәсіпорын/жеке кәсіпкер құжаттамасының сараптамасы (аудиті);
5) сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекетіне/әрекетсіздігіне шағым жасау;
6) қазақстандық қамтуды есептеу;
7) жылдық сатып алу жоспарлары негізінде Қазақстанның мемлекеттік және өзге де сатып алу нарығының сыйымдылығы бойынша талдамалық есептер беру.
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) саласындағы:
1) жеке әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде әлеуетті жеке әріптестің конкурстық өтінімін дайындау бойынша;
2) жеке әріптесті айқындау шеңберінде МЖӘ жобасының тұжырымдамасын әзірлеу бойынша;
3) МЖӘ шарттарын дайындау және бекіту бойынша;
4) МЖӘ жобаларын іске асыру мәселелері бойынша консультация.
Ескерту. 287-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
288. "Қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы экономиканың барлық секторларында әрекет ететін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады.
289. Қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету ККҚО мен КҚО-да, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері өтінімдерінің жинақталу шамасына қарай КҚҰО арқылы ауылдық елді мекендерге бару жолымен жүзеге асырылады.
290. Қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету тетігі:
1) уәкілетті орган мен Қаржылай емес қолдау операторы арасында қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шарты жасалады;
2) қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру уәкілетті орган мен Қаржылай емес қолдау операторы арасындағы қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартына қол қою жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады;
3) Қаржылай емес қолдау операторы өңірдің кәсіпкерлерін қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсетудің басталуы мен орны туралы хабардар етуді ай сайын, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жүргізеді.
291. Қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартының шеңберінде:

1) Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о реализации инструмента по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;
2) Оператор нефинансовой поддержки ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, для целей ведения мониторинга реализации инструмента направляет сведения о реализации инструмента;
3) Финансовое агентство осуществляет мониторинг о ходе реализации инструмента согласно методике проведения мониторинга осуществления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности (далее — методика).
292. Методика разрабатывается финансовым агентством по согласованию с оператором нефинансовой поддержки и утверждается решением уполномоченного органа.
Финансовое агентство ежеквартально не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о мониторинге реализации инструмента по форме, указанной в методике.
293. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности субъектам малого и среднего предпринимательства в течение 12 месяцев финансового года.
Инструмент "Предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий"
294. Инструмент "Предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий" направлен на повышение грамотности субъектов малого и среднего предпринимательства, их осведомленности о законодательных процедурах и требованиях при получении разрешительных документов и технических условий.
295. Инструмент "Предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, желающим получить разрешительный документ или техническое условие.
296. Оператор нефинансовой поддержки для целей реализации данного инструмента разрабатывает справочник по каждому разрешительному документу и техническому условию, предусматривающий требования, в том числе перечень необходимых документов, предъявляемых к получению разрешительных документов и технических условий, информацию о государственном органе и организации, осуществляющих их выдачу, месте и времени выдачи разрешительных документов и технических условий, а также пошаговые рекомендации по получению разрешительных документов и технических условий.

1) Қаржылай емес қолдау операторы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартында көрсетілген нысан бойынша құралдың іске асырылуы туралы есепті жібереді;
2) Қаржылай емес қолдау операторы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, құралдың іске асырылу мониторингін жүргізу мақсатында құралдың іске асырылуы туралы мәліметтерді жібереді;
3) Қаржы агенттігі қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуді сервистік қолдауды жүзеге асыру мониторингін жүргізу әдістемесіне (бұдан әрі - әдістеме) сәйкес құралдың іске асырылуы туралы мониторингті жүзеге асырады.
292. Әдістемені Қаржылай емес қолдау операторымен келісу бойынша қаржы агенттігі әзірлейді және ол уәкілетті органның шешімімен бекітіледі.
Қаржы агенттігі есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей, ай сайынғы негізде уәкілетті органға әдістемеде көрсетілген нысан бойынша құралдың іске асырылу мониторингі туралы есепті жібереді.
293. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылындағы 12 ай бойы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қолданыстағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге үздіксіз сервистік қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
"Рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері
бойынша консультациялар беру" құралы
294. "Рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері бойынша консультациялар беру" құралы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің сауаттылығын, құжаттар мен техникалық шарттарды алу кезінде олардың заңнамалық рәсімдер мен талаптар туралы хабардар болу деңгейін арттыруға бағытталған.
295. "Рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері бойынша консультациялар беру" құралы рұқсат құжатын немесе техникалық шартты алуға ниеттенген шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылады.
296. Осы құралды іске асыру мақсатында Қаржылай емес қолдау операторы әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалық әзірлейді, онда рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алуға қойылатын талаптар, оның ішінде ұсынылатын қажетті құжаттардың тізбесі, оларды беруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган мен ұйым туралы ақпарат, рұқсат құжаттары мен техникалық шарттардың берілу орны мен уақыты, сондай-ақ рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу бойынша қадамдық ұсынымдар көзделеді.

297. Справочник по каждому разрешительному документу и техническому условию подлежит постоянному обновлению в соответствии с изменениями в законодательстве, регламентирующем выдачу разрешительных документов и технических условий.
298. Консультации осуществляются в соответствии с содержанием справочников по каждому разрешительному документу и техническому условию, которые после предоставления консультаций вручаются субъектам малого и среднего предпринимательства на безвозмездной основе.
299. Финансирование реализации инструмента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
Функциональное направление: повышение производительности предпринимателей
Инструмент "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий"
300. Инструмент "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)";
2) "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (Старшие Сеньоры)".
Компонент "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)"
301. Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан направлена на оказание поддержки передовым предприятиям малого и среднего предпринимательства путем софинансирования консультационных проектов, осуществляемых внешними консультантами, и проведения мероприятий по развитию рынка.
302. Поддержка в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляющим деятельность в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений, а также обладающим финансовой стабильностью и высоким потенциалом роста и готовым покрыть часть затрат от общей стоимости консультационного проекта, реализуемого в рамках Программы.

297. Әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалық рұқсат құжаттары мен техникалық шарттардың берілуін регламенттейтін заңнамадағы өзгерістерге сәйкес үнемі жаңартылып тұруға тиіс.
298. Консультациялар әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалықтардың мазмұнына сәйкес жүзеге асырылады, бұлар консультация берілгеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде табысталады.
299. Құралды іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен Қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
Функционалдық бағыт: кәсіпкерлердің өнімділігін
жоғарылату
"Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын
енгізу, кәсіпорындардың өнімділігін жоғарылату және энергия
үнемдеуі мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту"
құралы
300. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу, кәсіпорындардың өнімділігін жоғарылату және энергия үнемдеуі мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту" құралы мынадай құрауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын сыртқы консультанттарды тарту жолымен бірлесіп қаржыландыру (Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы)";
2) "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (Аға Сеньорлар)".
"Алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық
жобаларын сыртқы консультанттарды тарту жолымен бірлесіп
қаржыландыру (Қазақстан Республикасының шағын және орта
кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы)" құрауышы
301. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шағын және орта кәсіпкерліктің алдыңғы қатарлы кәсіпорындарына сыртқы консультанттар жүзеге асыратын консультациялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру және нарықты дамыту жөніндегі іс-шараларды жүргізу жолымен қолдау көрсетуге бағытталған.
302. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберіндегі қолдау қызметін экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде және моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде салалық шектеулерсіз жүзеге асыратын, сондай-ақ қаржылық тұрғыдан орнықты және өсу әлеуеті жоғары және Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын консультациялық жоба шығындарының жалпы құнының бір бөлігін жабуға әзір шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылады.

Сноска. Пункт 302 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
303. Оператором Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан является Европейский банк реконструкции и развития (далее - ЕБРР).
304. Участниками Программы могут быть предприятия, отвечающие базовым и дополнительным критериям.
305. Базовые критерии отбора:
1) участники - субъекты малого или среднего предпринимательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) форма собственности - частное предприятие с контрольным пакетом у граждан Республики Казахстан (не более 49 % иностранного участия в капитале);
3) сфера деятельности – деятельность во всех приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений;
4) опыт в сфере малого и среднего предпринимательства - 2 (два) года на момент подачи заявки;
5) полный пакет заявочной документации на участие в Программе - заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме ЕБРР, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки.
Сноска. Пункт 305 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.06.2017 № 373.
306. Дополнительные критерии отбора (соответствие этим критериям оценивается группой местных специалистов ЕБРР после выполнения стандартных процедур ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия):
1) жизнеспособность - потенциал для дальнейшего роста с точки зрения наличия видимых конкурентных преимуществ, прибыльность (положительная валовая прибыль), наличие достаточных финансовых и операционных ресурсов для внедрения консультационных проектов и применения их результатов; ЕБРР не будет поддерживать предприятия, находящиеся в состоянии около-банкротства или требующие полной реструктуризации;
2) отношение со стороны руководства — готовность к сотрудничеству со специалистами ЕБРР и консалтинговой компанией;
3) высокая репутация/добропорядочность - предприятие и его руководство должны пользоваться доверием и высокой репутацией;
4) опыт работы с внештатными консультантами - реальная потребность в получении деловых консультационных услуг, а также способность применить получаемую поддержку при незначительном опыте работы с внештатными консультантами или без такого опыта, и (или) отсутствие средств для финансирования проекта в полном объеме;

Ескерту. 302-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
303. Еуразия Қайта құру және Даму банкі (бұдан әрі - ЕҚДБ) Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының операторы болып табылады.
304. Базалық және қосымша критерийлерге сай келетін кәсіпорындар Бағдарламаға қатыса алады.
305. Базалық іріктеу критерийлері:
1) қатысушылар - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері;
2) меншік нысаны - бақылау пакеті Қазақстан Республикасының азаматтарында болатын жеке кәсіпорын (капиталдағы шетелдік қатысу 49%-дан аспайды);
3) қызмет саласы – экономиканың барлық басым секторларындағы, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларындағы және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріндегі және моноқалалардағы, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердегі салалық шектелмейтін қызмет;
4) шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы тәжірибе - өтінім берген кездегі 2 (екі) жыл;
5) Бағдарламаға қатысуға арналған өтінім құжаттамасының толық пакеті - ЕҚДБ стандартты нысанына сай толтырылған өтінімнің түпнұсқасы, құрылтай құжаттарының көшірмелері, алдыңғы өткен толық екі жыл және өтінім берген кездегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелері.
Ескерту. 305-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
306. Қосымша іріктеу критерийлері (бұл критерийлерге сәйкестікті кәсіпорынды тексеру және диагностикалау бойынша ЕҚДБ стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін, ЕҚДБ жергілікті мамандарының тобы бағалайды):
1) өміршеңдігі - көрнекі бәсекелік артықшылықтардың болуы тұрғысынан одан әрі өсу әлеуеті, кірістілік (жағымды жалпы кіріс), консультациялық жобаларды енгізу және олардың нәтижелерін қолдану үшін қаржылық және операциялық жеткілікті ресурстардың болуы; ЕҚДБ банкроттыққа жақын күйдегі немесе толық қайта құрылымдауды қажет ететін кәсіпорындарға қолдау көрсетпейді;
2) басшылық тарапынан қатынас - ЕҚДБ мамандарымен және консалтингтік компаниялармен ынтымақтастыққа әзірлік;
3) жоғары бедел/парасаттылық - кәсіпорын мен оның басшысы сенімді әрі беделі жоғары болуға тиіс;
4) штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі - іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтерді алуға шынайы қажеттілік, сондай-ақ штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі жұмыс тәжірибесі аз болса немесе мұндай тәжірибесі болмаса, көрсетілетін қолдауды қолдана білу қабілеті және (немесе) жобаны толық көлемде қаржыландыру үшін қаражаттың болмауы;

5) финансовые обязательства - предприятие должно быть готово и иметь возможность оплатить 25 - 75 % общей стоимости реализации проекта.
307. ЕБРР проводит предквалификационный отбор и ведет базу данных поставщиков консультационных услуг, отвечающих требованиям к реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
308. Консультанты проходят оценку на наличие у них квалификации для оказания консультационных услуг конкретного профиля и работы в конкретных областях знаний:
1) опыт работы - характеристика деятельности компании, копия свидетельства о ее регистрации в государственном реестре, свидетельство о праве собственности (выдержки из устава и (или) учредительного договора), годовая финансовая отчетность как минимум за два предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс), если это применимо, описание специализации компании/индивидуального консультанта с указанием ставок оплаты в разбивке по видам консультационных услуг;
2) работа с клиентом и рекомендации - описание реализованных проектов (в рамках специализации консалтинговой компании) за последние 2-3 года, включая отзывы и рекомендации;
3) укомплектование кадрами - проведение собеседований со всеми консультантами и получение их резюме.
309. После определения потребностей предприятия и подготовки технического задания на оказание консультационных услуг по установленной форме для выполнения проекта может быть произведен запрос коммерческих предложений консалтинговых компаний, отвечающих установленным в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан требованиям. Право окончательного выбора консультанта остается за самим предприятием. Консультантам запрещается выполнять параллельно другие проекты до тех пор, пока первый проект не будет успешно реализован.
310. Поддерживаемые проекты будут дополнять услуги, оказываемые в рамках ЦПП и других инициатив Правительства Республики Казахстан. Они могут включать, среди прочих, следующие виды консультационных услуг:
1) стратегический менеджмент:
стратегическое планирование
бизнес-планирование
разработка технико- и финансово-экономического обоснования
финансовый анализ и планирование
поиск партнеров
2) маркетинг-менеджмент:
управление продажами
маркетинговые исследования
разработка маркетинговой стратегии
брендинг и продвижение
электронный маркетинг
3) организационный менеджмент:
организационное развитие
управление человеческими ресурсами

5) қаржылық міндеттемелер - кәсіпорын жобаны іске асырудың жалпы құнының 25 - 75%-ын төлеуге әзір болуға және мұндай мүмкіндігі болуы тиіс.
307. ЕҚДБ біліктілік алдында іріктеу жүргізеді және Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыруға қойылатын талаптарға сай келетін консультациялық көрсетілетін қызметтерді берушілердің дерекқорын жүргізеді.
308. Консультанттар нақты бейіндегі консультациялық қызметтер көрсету және нақты білім салаларында жұмыс істеу үшін біліктілігінің бар-жоғын бағалаудан өтеді:
1) жұмыс тәжірибесі - компания қызметінің сипаттамасы, оны мемлекеттік тізілімде тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан және (немесе) құрылтай шартынан үзінді көшірме), егер жарамды болса, алдыңғы өткен кемінде екі жыл үшін жылдық қаржылық есептілік (кірістер мен шығындар туралы есеп, ақшалай қаражат қозғалысы туралы есеп, теңгерім), консультациялық көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша төлем мөлшерлемелері бөліп көрсетілген компанияның/дара консультанттың мамандану сипаты;
2) клиентпен жұмыс және ұсынымдар - пікірлер мен ұсынымдарды қоса алғанда, соңғы 2-3 жыл үшін іске асырылған жобалардың сипаты (консалтингтік компанияның мамандануы шеңберінде);
3) кадрлармен жасақталу - барлық консультанттармен сұхбаттасу және олардың түйіндемелерін алу.
309. Кәсіпорын қажеттіліктері айқындалғаннан және белгіленген нысан бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма дайындалғаннан кейін жобаны орындау үшін Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде белгіленген талаптарға сай келетін консалтингтік компаниялардың коммерциялық ұсыныстарына сұраныс жасауға болады. Консультантты түпкілікті таңдау құқығы кәсіпорынның өзінде болады. Бірінші жоба сәтті іске асырылмайынша, консультанттардың басқа жобаларды қатар орындауына тыйым салынады.
310. Қолдау көрсетілетін жобалар КҚО және Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа бастамалары шеңберінде көрсетілетін қызметтерді толықтырып отырады. Олар басқаларымен қатар консультациялық көрсетілетін қызметтердің мынадай түрлерін қамтуы мүмкін:
1) стратегиялық менеджмент:
стратегиялық жоспарлау
бизнес-жоспарлау
техникалық және қаржылық-экономикалық негіздеме әзірлеу
қаржылық талдау және жоспарлау әріптестерді іздеу
2) маркетинг-менеджмент:
сатылымдарды басқару
маркетингтік зерттеулер
маркетингтік стратегия әзірлеу
брендинг және ілгерілету
электронды маркетинг
3) ұйымдық менеджмент:
ұйымдық даму
адами ресурстарды басқару

4) операционный менеджмент:
реинжиниринг бизнес-процессов
управление цепочками поставок
5) информационно-коммуникационные технологии:
отраслевые системы автоматизации
системы автоматизации документооборота
IT-инфраструктура
системы автоматизации производственных процессов
корпоративные информационные системы менеджмента
6) инженерно-конструкторские разработки:
оптимизация производственных линий
архитектурное планирование/дизайн
планирование инфраструктуры и коммунальных сетей
7) менеджмент качества:
внедрение систем менеджмента качества
внедрение систем безопасности пищевых продуктов
внедрение систем безопасности на производстве
внедрение систем безопасности продукции
8) энерго- и ресурсоэффективность:
энергоаудит, сертификация и присвоение рейтингов
внедрение систем энергоменеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области энергоэффективности
внедрение возобновляемых источников энергии
9) экологический менеджмент:
экологический аудит и оценка воздействия на окружающую среду
внедрение систем экологического менеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области экологии
10) учет и финансовая отчетность:
внедрение систем финансового управления и учета
переработка финансовой информации для подготовки аудируемой финансовой отчетности
консультации в области реализации учетной политики для совершенствования финансовой информации, требуемой для управления предприятием и ведения отчетности
совершенствование финансовой отчетности в соответствии с национальными/международными стандартами (НСФО/МСФО).
311. Сроки реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан зависят от содержания проекта но, как правило, составляют от четырех до шести месяцев.
312. Механизм реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан:
1) ЕБРР и/или финансовое агентство в каждом регионе Республики Казахстан обеспечивают предпринимателей информацией о Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, включая информацию о критериях участия в Программе и требованиях к заявочному пакету, а также оказывают содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки;
2) заявитель представляет в ЕБРР заявку на поддержку при содействии Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан и необходимый пакет документов (в том числе заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки);

4) операциялық менеджмент:
бизнес-процестердің реинжинирингі
жеткізу тізбектерін басқару
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар:
салалық автоматтандыру жүйелері
құжат айналымын автоматтандыру жүйелері
ІТ-инфрақұрылым
өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелері
менеджменттің корпоративтік ақпараттық жүйелері
6) инженерлік-конструкторлық әзірлемелер:
өндірістік желілерді оңтайландыру
сәулеттік жоспарлау/дизайн
инфрақұрылым мен коммуналдық желілерді жоспарлау
7) сапа менеджменті:
сапа менеджмент жүйелерін енгізу
тағам өнімдерінің қауіпсіздік жүйесін енгізу
өндірістегі қауіпсіздік жүйелерін енгізу
өнімнің қауіпсіздік жүйелерін енгізу
8) энергия және ресурс тиімділігі:
энергия аудиті, сертификаттау және рейтингтер беру
энергоменеджмент жүйелерін енгізу
энергия тиімділігі саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу
жаңартылатын энергия көздерін енгізу
9) экологиялық менеджмент:
экологиялық аудит және қоршаған ортаға әсерді бағалау
экологиялық менеджмент жүйелерін енгізу
экология саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу
10) есеп және қаржылық есептілік:
қаржылық басқару және есепке алу жүйелерін енгізу
аудиттелетін қаржылық есептілікті дайындау үшін қаржылық ақпаратты өңдеу
кәсіпорынды басқару және есептілікті жүргізу үшін талап етілетін қаржылық ақпаратты жетілдіру үшін есепке алу саясатын іске асыру саласындағы консультациялар
ұлттық/халықаралық стандарттарға (ҚЕҰС/ҚЕХС) сәйкес қаржылық есептілікті жетілдіру.
311. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мерзімі жобаның мазмұнына байланысты болады, алайда, әдетте, төрт айдан алты айға дейін болады.
312. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі:
1) ЕҚДБ және/немесе қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының әр өңірінде кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатысу критерийлері туралы ақпарат пен өтінім пакетіне қойылатын талаптарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді, сондай-ақ әлеуетті клиенттерге жобалық өтінімді дайындауға жәрдем көрсетеді;
2) өтініш беруші ЕҚДБ шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі бағдарламасының жәрдемімен қолдау алуға өтінімді және қажетті құжаттар топтамасын (оның ішінде Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының стандартты нысанына сәйкес толтырылған өтінімнің түпнұсқасы, құрылтай құжаттарының көшірмелері, алдыңғы өткен толық екі жыл және өтінім берген кездегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелері) ЕҚДБ-ға ұсынады;

3) специалист ЕБРР выезжает на предприятие для оценки его соответствия критериям отбора после выполнения стандартных процедур Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан по обследованию и диагностике предприятия с тем, чтобы определить его жизнеспособность, потребности и приоритеты и принять окончательное решение по заявке;
4) специалист ЕБРР составляет сводный перечень заявителей на участие в Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан и занимается регистрацией и хранением информации о заинтересованных предприятиях, представляет сводный перечень предпринимателей, получивших одобрение на участие в Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, финансовому агентству с целью уведомления;
5) потенциальный консультационный проект обсуждается с руководством предприятия;
6) ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и/или экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов и содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту, в частности, международными экспертами;
7) заявитель принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и/или эксперта;
8) предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание согласно установленной форме, которое должно быть согласовано и утверждено ЕБРР;
9) ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам;
10) предприятие и консалтинговая компания заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренный ЕБРР;
11) ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 312 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
313. ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта.
314. По окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару и ЕБРР.
315. Предприятие оплачивает консультанту сумму в соответствии с договором на оказание консультационных услуг.
316. После проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консультанту в соответствии с договором об оказании консультационных услуг, ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в соответствии с подписанным соглашением о предоставлении гранта в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.

3) кәсіпорынды тексеру және диагностикалау бойынша Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының стандартты рәсімдері орындалғаннан кейін оның өміршеңдігін, оның қажеттіліктері мен басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін оның іріктеу критерийлеріне сәйкестігін бағалау мақсатында ЕҚДБ маманы кәсіпорынға барады;
4) ЕҚДБ маманы Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға өтініш берушілердің жиынтық тізбесін қалыптастырады және мүдделі кәсіпорындар туралы ақпаратты тіркеумен және сақтаумен айналысады, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға мақұлдау алған кәсіпкерлердің жиынтық тізбесін қаржы агенттігіне хабардар ету мақсатында ұсынады;
5) әлеуетті консультациялық жоба кәсіпорын басшылығымен талқыланады;
6) ЕҚДБ кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылардың дерекқорынан жобаны іске асыруға жарамды консалтингтік компаниялардың және/немесе сарапшылардың тізімін дайындайды және жоба бойынша әлеуетті консультанттармен, атап айтқанда халықаралық сарапшылармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі;
7) өтініш беруші консалтингтік компанияны және/немесе сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды;
8) кәсіпорын мен консалтингтік компания бірлесіп, белгіленген нысан бойынша техникалық тапсырма әзірлейді, ол ЕҚДБ тарапынан келісілуге және бекітілуге тиіс;
9) ЕҚДБ гранттар бойынша қолданыстағы матрица-нұсқаулыққа сүйене отырып, консультациялық жобаны бірлесіп қаржыландыру көлемі бойынша шешім қабылдайды;
10) кәсіпорын мен консалтингтік компания ЕҚДБ мақұлдаған жобаға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
11) ЕҚДБ мен кәсіпорын Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады.
Ескерту. 312-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
313. ЕҚДБ жобаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады;
314. Жоба аяқталғаннан кейін консультант қорытынды презентация өткізеді және бенефициар-кәсіпорын мен ЕҚДБ-ға жобаның нәтижелері туралы есеп береді.
315. Кәсіпорын консультантқа консультациялық қызметтер көрсету шартына сәйкес соманы төлейді.
316. Орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жоба сәтті аяқталғаннан және консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес кәсіпорынның консультантқа жобаның құнын төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорынға Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде грант беру туралы қол қойылған келісімге сәйкес грант төлейді.

317. По истечении года после завершения проекта специалист ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия-бенефициара.
318. ЕБРР ежегодно представляет отчет уполномоченному органу о ходе реализации компонента.
Компонент "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)"
319. Компонент "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)" направлен на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов с успешным опытом работы для консультирования участников компонента непосредственно на предприятиях по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала.
320. Организационное сопровождение компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала "(старшие сеньоры)" на территории Казахстана осуществляет финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки при содействии международных и зарубежных организаций (далее - МЗО).
321. Условия реализации компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)":
1) участниками компонента могут быть субъекты малого и среднего предпринимательства, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы;
2) оплата расходов по привлечению иностранных экспертов по компоненту осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
3) оплата расходов по перелету и услуг иностранных экспертов осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
4) транспортные и суточные расходы иностранных экспертов, а также их проживание на территории Казахстана осуществляются за счет собственных средств субъектов малого и среднего предпринимательства.
322. Механизм реализации компонента ""Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)":
1) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки совместно с региональным координатором Программы уведомляют непосредственно и/или через средства массовой информации субъектов малого и среднего предпринимательства об условиях реализации компонента;

317. Жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорын жұмысының тиімділігіне әсерін бағалау үшін барып, жобаға қорытынды баға береді.
318. ЕҚДБ жыл сайын уәкілетті органға құрауыштың іске асырылу барысы туралы есеп береді.
"Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын,
жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша
біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (аға сеньорлар)"
құрауышы
319. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (аға сеньорлар)" құрауышы басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша құрауышқа қатысушыларға тікелей кәсіпорындарда консультация беру үшін жемісті жұмыс тәжірибесі бар жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға бағытталған.
320. Қазақстан Республикасының аумағында "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (аға сеньорлар)" құрауышын ұйымдастырушылық сүйемелдеуді қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап халықаралық және шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі - ХШҰ) жәрдемімен қаржылай емес қолдау операторы жүзеге асырады.
321. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (аға сеньорлар)" құрауышын іске асыру шарттары:
1) Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері құрауышқа қатысушы бола алады;
2) құрауыш бойынша шетелдік сарапшыларды тарту бойынша шығыстарды өтеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады;
3) шетелдік сарапшылардың ұшуы және көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады;
4) шетелдік сарапшылардың көліктік және тәуліктік шығыстары, сондай-ақ олардың Қазақстан аумағында тұруы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
322. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту (аға сеньорлар)" құрауышын іске асыру тетігі:
1) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісімен бірге шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін құрауышты іске асыру шарттары туралы тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді;

2) заявитель подает заявку на привлечение иностранных специалистов оператору нефинансовой поддержки;
3) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки рассматривают заявки и проводят отбор на предмет соответствия заявителя условиям Программы. Из отобранных заявок финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки формируют сводную заявку и направляют на согласование уполномоченному органу;
4) уполномоченный орган направляет согласованный список участников финансовому агентству, а с 2016 года оператору нефинансовой поддержки для осуществления организационных мероприятий по привлечению иностранных специалистов;
5) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО обеспечивают привлечение иностранных специалистов;
6) МЗО направляют финансовому агентству, а с 2016 года оператору нефинансовой поддержки отчет о результатах работы по завершении каждой миссии иностранных специалистов.
Сноска. Пункт 322 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
323. Финансирование реализации компонента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки.
Инструмент "Технологическое развитие предприятий"
324. Инструмент "Технологическое развитие предприятий" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта";
2) "Совершенствование технологических процессов";
3) "Повышение эффективности организации производства";
4) "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и Др.)".
Сноска. Пункт 324 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Компонент "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта"
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
325. Компонент "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" направлен на разработку комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования в рамках раздела "Долгосрочное лизинговое финансирование" и разработку и/или экспертизу технико-экономического обоснования для проектов карты в рамках реализации Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.

2) өтініш беруші шетелдік мамандарды тартуға өтінімді қаржылай емес қолдау операторына береді;
3) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы өтінімдерді қарап, өтініш білдірушінің Бағдарлама шарттарына сәйкестігі тұрғысынан іріктеу жүргізеді. Іріктеп алынған өтінімдердің ішінен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы жиынтық өтінімді қалыптастырады және уәкілетті органға келісуге жолдайды;
4) шетелдік мамандарды тарту бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүзеге асыру үшін уәкілетті орган қаржы агенттігіне, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторына қатысушылардың келісілген тізімін жолдайды;
5) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп, шетелдік мамандарды тартуды қамтамасыз етеді;
6) шетелдік мамандардың әр миссиясы аяқталған соң ХШҰ қаржы агенттігіне, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторына жұмыс нәтижелері туралы есеп жолдайды.
Ескерту. 322-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
323. Құрауышты іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті келісім жасасу жолымен республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
"Кәсіпорындарды технологиялық дамыту" құралы
324. "Кәсіпорындарды технологиялық дамыту" құралы мынадай құрауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау";
2) "Технологиялық процестерді жетілдіру";
3) "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру";
4) "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау".
Ескерту. 324-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрауышы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
325. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрауышы "Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру" бөлімі шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеуге және Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларын іске асыру шеңберінде карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге және/немесе сараптауға бағытталған.

Сноска. Пункт 325 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
326. Компонент "Разработка и (или) экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" предоставляется субъектам индустриально-инновационной деятельности, реализующим и (или) планирующим реализовать индустриально-инновационный проект или осуществляющим деятельность в приоритетных секторах экономики, определенных Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 326 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
327. В рамках компонента "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" осуществляется возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
Сноска. Пункт 327 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
328. В рамках компонента "Разработка и (или) экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" предусматривается оплата расходов, понесенных субъектом индустриально-инновационной деятельности не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году за:
1) разработку комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения лизингового финансирования в рамках раздела "Долгосрочное лизинговое финансирование";
2) разработку и/или экспертизу технико-экономического обоснования для проектов карты.
Виды затрат по компоненту "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 328 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
329. Механизм предоставления компонента:
1) заявка и прилагаемые документы представляются в ЦОП или оператору компонента на бумажных носителях с приложением описи документов;
2) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявки и прилагаемые к ним документы на их полноту согласно установленным требованиям и направляет оператору компонента (в случае обнаружения несоответствия заявки и прилагаемых к ним документов, оператор нефинансовой поддержки уведомляет об этом субъекта индустриально-инновационной деятельности);

Ескерту. 325-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
326. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған индустриялық-инновациялық жобаны іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын немесе қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне ұсынылады.
Ескерту. 326-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
327. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрауышының шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтер үшін шығындарды өтеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 327-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
328. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы шеңберінде:
1) "Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру" бөлімі шеңберінде лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу үшін;
2) карта жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және/немесе сараптау үшін индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі жұмсаған шығыстарды өтінім берілген күнге дейін кемінде
24 (жиырма төрт) ай бұрын 40 (қырық) пайыз мөлшерінде, бірақ күнтізбелік жылда 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде төлеу көзделеді.
"Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы бойынша шығындардың түрлері Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалады.
Ескерту. 328-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
329. Құрамдауышты ұсыну тетігі:
1) өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар КҚКО-ға немесе құрамдауыш операторына құжаттар тізімдемесімен қоса қағаз жеткізгіштерде ұсынылады;
2) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде белгіленген талаптарға сәйкес өтінімдер мен оған қоса берілетін құжаттарды олардың толықтығы тұрғысынан қарайды және оларды құрамдауыш операторына жібереді (өтінімнің және оған қоса берілген құжаттардың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, қаржылық емес қолдау операторы бұл туралы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісін хабардар етеді);

336. Компонент "Совершенствование технологических процессов" направлен на:
1) оптимизацию общего функционирования предприятия;
2) разработку промышленного дизайна производимой продукции;
3) подготовку инженерного замысла и решения, поиск новых конструкций, технологий, оборудования и определение возможностей их внедрения на производстве;
4) обеспечение, сопровождение и управление процессами производства продукции.
Виды затрат по компоненту "Совершенствование технологических процессов" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 336 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
337. Компонент "Совершенствование технологических процессов" предоставляется субъектам индустриально-инновационной деятельности, осуществляющим деятельность не менее 1 (один) года в приоритетных секторах экономики, определенных Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 337 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
338. В рамках компонента "Совершенствование технологических процессов" осуществляется частичное возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
339. В рамках компонента "Совершенствование технологических процессов" предусматривается возмещение затрат, понесенных субъектом индустриально-инновационной деятельности не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году.
Сноска. Пункт 339 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
340. Механизм предоставления компонента:
1) заявка и прилагаемые документы представляются в ЦОП или оператору компонента на бумажных носителях с приложением описи документов;
2) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявки и прилагаемые к ним документы на их полноту согласно установленным требованиям и направляет их оператору компонента (в случае обнаружения несоответствия заявки и прилагаемых к ним документов, оператор нефинансовой поддержки уведомляет об этом субъекта индустриально-инновационной деятельности);

336. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы:
1) кәсіпорынның жалпы жұмыс істеуін оңтайландыруға;
2) өндірілетін өнімнің өнеркәсіптік дизайнын әзірлеуге;
3) инженерлік ой мен шешімді дайындауға, жаңа конструкцияларды, технологияларды, жабдықтарды іздестіруге және оларды өндіріске енгізу мүмкіндіктерін айқындауға;
4) өнімдерді өндіру процестерін қамтамасыз етуге, сүйемелдеуге және басқаруға бағытталған.
"Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы бойынша шығындардың түрлері Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған.
Ескерту. 336-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
337. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған экономиканың басым секторларында қызметін кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырған индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне ұсынылады.
Ескерту. 337-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
338. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрауышының шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтер үшін шығындарды ішінара өтеу жүзеге асырылады.
339. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі жұмсаған шығындарды өтінім берілген күнге дейін кемінде 24 (жиырма төрт) ай бұрын 40 (қырық) пайыз мөлшерінде, бірақ күнтізбелік жылда 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде өтеу көзделеді.
Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
340. Құрамдауышты ұсыну тетігі:
1) өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар КҚКО-ға немесе құрамдауыш операторына құжаттар тізімдемесімен қоса қағаз жеткізгіштерде ұсынылады;
2) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде белгіленген талаптарға сәйкес өтінімдер мен оған қоса берілетін құжаттарды олардың толықтығы тұрғысынан қарайды және оларды құрамдауыш операторына жібереді (өтінімнің және оған қоса берілген құжаттардың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, қаржылық емес қолдау операторы бұл туралы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісін хабардар етеді);

347. Компонент "Повышение эффективности организации производства" направлен на стимулирование роста управленческого и производственного уровня отечественных предприятий для повышения эффективности организации производства.
348. Компонент "Повышение эффективности организации производства" предоставляется субъектам индустриально-инновационной деятельности, осуществляющим деятельность не менее 1 (один) года в приоритетных секторах экономики, определенных Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 348 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
349. В рамках компонента "Повышение эффективности организации производства" осуществляется частичное возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
350. В рамках компонента "Повышение эффективности организации производства" предусматривается возмещение затрат, понесенных субъектом индустриально-инновационной деятельности, на разработку документации для повышения эффективности организации производства и (или) внедрение прогрессивных управленческих и производственных технологий, а также повышение эффективности системы продвижения производимой продукции, не ранее, чем за 24 (двадцать четыре) месяца до даты подачи заявки в размере 40 (сорок) процентов, но не более 60 (шестьдесят) миллионов тенге в календарном году.
Виды затрат по компоненту "Повышение эффективности организации производства" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 350 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
351. Механизм предоставления компонента:
1) заявка и прилагаемые документы представляются в ЦОП или оператору компонента на бумажных носителях с приложением описи документов;
2) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявки и прилагаемые к ним документы на их полноту согласно установленным требованиям и направляет их оператору компонента (в случае обнаружения несоответствия заявки и прилагаемых к нему документов, оператор нефинансовой поддержки уведомляет об этом субъекта индустриально-инновационной деятельности);
3) субъект индустриально-инновационной деятельности после получения информации о несоответствии заявки и необходимых приложений устраняет несоответствия и повторно вносит заявку и прилагаемые документы в ЦОП на рассмотрение оператору нефинансовой поддержки;

347. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрауышы өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру үшін отандық кәсіпорындардың басқарушылық және өндірістік деңгейінің өсуін ынталандыруға бағытталған.
348. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалған экономиканың басым секторларында қызметін кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырған индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне ұсынылады.
Ескерту. 348-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
349. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрауышының шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтер үшін шығындарды ішінара өтеу жүзеге асырылады.
350. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің кәсіпорны өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған құжаттаманы әзірлеуге және/немесе прогрессивті басқарушылықты және өндірістік технологияларды енгізуге, сондай-ақ өндірілетін өнімді ілгерілету жүйесінің тиімділігін арттыруға жұмсаған шығындарды өтінім берілген күнге дейін 24 (жиырма төрт) ай бұрын 40 (қырық) пайыз мөлшерінде, бірақ күнтізбелік жылда 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын мөлшерде өтеу көзделеді.
"Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы бойынша шығындардың түрлері Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалады.
Ескерту. 350-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
351. Құрамдауышты ұсыну тетігі:
1) өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар КҚКО-ға немесе құрамдауыш операторына құжаттар тізімдемесімен қоса қағаз жеткізгіштерде ұсынылады;
2) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде белгіленген талаптарға сәйкес өтінімдер мен оған қоса берілетін құжаттарды олардың толықтығы тұрғысынан қарайды және оларды құрамдауыш операторына жібереді (өтінімнің және оған қоса берілген құжаттардың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, қаржылық емес қолдау операторы бұл туралы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісін хабардар етеді);
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі өтінімнің және қажетті қосымшалардың сәйкес келмейтіндігі туралы ақпаратты алғаннан кейін сәйкессіздіктерді жояды және өтінім мен қоса берілетін құжаттарды КҚКО-ға қаржылық емес қолдау операторының қарауына қайта енгізеді;

358. Компонент "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)" направлен на сертификацию продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.).
359. Компонент "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)" предоставляется субъектам индустриально-инновационной деятельности, соответствующим следующим критериям:
1) не имеющие задолженности перед бюджетом и имеющие положительное сальдо баланса на конец года в течение 2 лет;
2) являющиеся отечественными производителями товаров, работ и услуг;
3) понесшие затраты за последние 2 (два) финансовых года до выхода объявления о приеме заявок.
Сноска. Пункт 359 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
360. В рамках компонента "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)" осуществляется возмещение части затрат, понесенных субъектом индустриально-инновационной деятельности при сертификации продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.).
Сноска. Пункт 360 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
361. В рамках компонента предусматривается возмещение обоснованных и документально подтвержденных затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности в размере 50 % от суммы, предъявляемой к возмещению, но не более трех тысяч месячных расчетных показателей на одного субъекта индустриально-инновационной деятельности.
Порядок возмещения части затрат по сертификации продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.) устанавливается Правилами возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ, услуг на внутреннем рынке, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1164.
Сноска. Пункт 361 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

358. "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрауышы халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттауға бағытталған.
359. "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышы мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін:
1) бюджет алдында берешегі жоқ және 2 жыл бойы жылдың соңына оң баланс сальдосы бар;
2) отандық тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өндірушілер болып табылатын;
3) өтінімдерді қабылдау туралы хабарлама шыққанға дейін соңғы
2 (екі) қаржы жылында шығын шеккен индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне ұсынылады.
Ескерту. 359-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
360. "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышы шеңберінде халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау кезінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі жұмсаған шығындардың бір бөлігін өтеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 360-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
361. Құрамдауыш шеңберінде өтеуге ұсынылған соманың 50 %-ын құрайтын, бірақ бір индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне үш мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің негізделген және құжатпен расталған шығындарын өтеу көзделеді.
Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау жөніндегі шығындардың бір бөлігін өтеу тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1164 бұйрығымен бекітілген Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ішкі нарықта ілгерілету бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларында белгіленеді.
Ескерту. 361-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

362. Механизм возмещения части затрат в рамках компонента:
1) заявка и прилагающиеся документы представляются в ЦОП на бумажных носителях с приложением описи документов;
2) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает заявки и прилагающиеся к ним документы на их полноту согласно установленным требованиям и, в случае обнаружения несоответствий, уведомляет об этом субъекта индустриально-инновационной деятельности;
3) субъект индустриально-инновационной деятельности после получения информации о несоответствии заявки и необходимых приложений устраняет несоответствия и повторно вносит заявку и прилагающиеся документы в ЦОП на рассмотрение оператору нефинансовой поддержки;
4) оператор нефинансовой поддержки в течение 2 рабочих дней осуществляет повторное рассмотрение заявки и прилагающих документов и, в случае отсутствия несоответствий, направляет заявку с прилагающимися документами оператору компонента;
5) оператор компонента в течение 2 рабочих дней рассматривает представленную оператором нефинансовой поддержки заявку с прилагающимися документами на полноту (в случае представления неполного пакета документов, оператор компонента отказывает в рассмотрении заявки и возвращает ее оператору нефинансовой поддержки);
6) в случае представления полного пакета документов, оператор компонента в течение 20 рабочих дней в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, осуществляет проверку представленной заявки и прилагающихся к ним документов на предмет соответствия установленным требованиям;
7) в случае выявления несоответствия представленной заявки и прилагающихся к ним документов установленным требованиям, оператор компонента направляет субъекту индустриально-инновационной деятельности соответствующее уведомление и информирует об этом оператора нефинансовой поддержки;
8) оператор нефинансовой поддержки, в случае получения информации от оператора компонента о несоответствии заявки и прилагающихся к ним документов установленным требованиям, принимает меры по защите прав и законных интересов субъекта индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 362 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
363. Определение соответствия заявки субъекта индустриально-инновационной деятельности установленным требованиям осуществляется на основании исчерпывающего перечня документов.
Не допускается требование от субъектов индустриально-инновационной деятельности представления документов, не предусмотренных в исчерпывающем перечне.

362. Құрамдауыш шеңберінде шығындардың бір бөлігін өтеу тетігі:
1) өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар КҚКО-ға немесе құрамдауыш операторына құжаттар тізімдемесімен қоса қағаз жеткізгіштерде ұсынылады;
2) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде белгіленген талаптарға сәйкес өтінімдер мен оған қоса берілетін құжаттарды олардың толықтығы тұрғысынан қарайды және сәйкессіздіктер анықталған жағдайда,
бұл туралы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісін хабардар етеді;
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі өтінімнің және қажетті қосымшалардың сәйкес келмейтіндігі туралы ақпаратты алғаннан кейін сәйкессіздіктерді жояды және өтінім мен қоса берілетін құжаттарды КҚКО-ға қаржылық емес қолдау операторының қарауына қайта енгізеді;
4) қаржылық емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінім мен қоса берілген құжаттарды қайта қарауды жүзеге асырады және сәйкессіздіктер болмаған жағдайда, қоса берілетін құжаттары бар өтінімді құрамдауыш операторына жібереді;
5) құрамдауыш операторы қаржылық емес қолдау операторы ұсынған өтінімді толықтығы тұрғысынан қоса берілген құжаттарымен қоса 2 жұмыс күні ішінде қарайды (құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, құрамдауыш операторы өтінімді қараудан бас тартады және оны қаржылық емес қолдау операторына қайтарады);
6) құжаттар топтамасы толық ұсынылған жағдайда, құрамдауыш операторы индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен 20 жұмыс күні ішінде берілген өтінім мен оған қоса берілген құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады;
7) берілген өтінім мен оған қоса берілген құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіндігі анықталған жағдайда, құрамдауыш операторы индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне тиісті хабарлама жіберіп, бұл туралы қаржылық емес қолдау операторын хабардар етеді;
8) қаржылық емес қолдау операторы құрамдауыш операторынан өтінім мен оған қоса берілген құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіндігі туралы ақпарат алған жағдайда, индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 362-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
363. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі өтінімінің белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау құжаттардың толық тізбесі негізінде жүзеге асырылады.
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінен толық тізбеде көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 363 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
364. Оператор компонента уведомляет оператора нефинансовой поддержки о результатах рассмотрения принятых заявок.
365. Взаимодействие оператора компонента и оператора нефинансовой поддержки по реализации компонента осуществляется в рамках соответствующего соглашения, заключенного между оператором компонента и операторам нефинансовой поддержки, в рамках которого оператор компонента осуществляет периодическое обучение консультантов оператора нефинансовой поддержки по вопросам реализации компонента.
366. Реализация компонента со стороны оператора нефинансовой поддержки осуществляется за счет собственных средств Оператора нефинансовой поддержки.
Функциональное направление: расширение деловых связей
Инструмент: "Деловые связи"
367. Инструмент "Деловые связи" направлен на оказание поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке международных и зарубежных организаций (далее - МЗО).
368. Инструмент "Деловые связи" предоставляется руководителям высшего и среднего звена субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы.
369. Инструмент "Деловые связи" состоит из двух этапов.
370. Первый этап осуществляется на территории Казахстана. На данном этапе проводится повышение квалификации руководителей высшего и среднего звена субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, путем организации бизнес-тренингов, направленных на обучение современным методам ведения предпринимательства, маркетингу, установлению деловых контактов с бизнес-партнерами и другим. В процессе обучения участники инструмента разрабатывают бизнес-планы своего предприятия под руководством иностранных и отечественных бизнес-тренеров.
371. По окончании бизнес-тренингов участники инструмента самостоятельно дорабатывают бизнес-планы в соответствии с полученными консультациями и в последующем могут участвовать в конкурсном отборе на второй этап инструмента "Установление деловых связей с иностранными партнерами".
372. Второй этап предусматривает для участников инструмента тематическую бизнес-стажировку за рубежом, включает стажировку на иностранных предприятиях аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами по вопросам:

Ескерту. 363-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
364. Құрауыш операторы Қаржылай емес қолдау операторына қабылданған өтінімдерді қарау нәтижелері туралы хабарлайды.
365. Құрауыш операторы мен Қаржылай емес қолдау операторының құрауышты іске асыру бойынша өзара іс-қимыл жасауы құрауыш операторы мен Қаржылай емес қолдау операторының арасында жасалған тиісті келісім шеңберінде жүзеге асырылады, оның шеңберінде құрауыш операторы Қаржылай емес қолдау операторының консультанттарын құрауышты іске асыру мәселелері бойынша дүркін-дүркін оқытуды жүзеге асырады.
366. Құрауышты Қаржылай емес қолдау операторының тарапынан іске асыру Қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырылатын болады.
Функционалдық бағыт: іскерлік байланыстарды кеңейту
"Іскерлік байланыстар" құралы
367. "Іскерлік байланыстар" құралы Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне халықаралық және шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі - ХШҰ) қолдауымен шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату есебінен қолдау көрсетуге бағытталған.
368. "Іскерлік байланыстар" құралы Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларына ұсынылады.
369. "Іскерлік байланыстар" құралы екі кезеңнен тұрады.
370. Бірінші кезең Қазақстан аумағында жүзеге асырылады. Бұл кезеңде кәсіпкерлікті жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін, маркетингті, бизнес-әріптестермен іскерлік байланыс орнатуды және басқаларды оқытуға бағытталған бизнес-тренингтер ұйымдастыру жолымен Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін жоғарылату жүргізіледі. Оқыту процесінде құралға қатысушылар шетелдік және отандық бизнес-жаттықтырушылардың жетекшілігімен өз кәсіпорнының бизнес-жоспарларын әзірлейді.
371. Бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін берілген консультацияларға сәйкес құралға қатысушылар бизнес-жоспарларды өз бетінше пысықтайды және кейіннен "Шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату" құралының екінші кезеңіне конкурстық іріктеуге қатыса алады.
372. Екінші кезең құралға қатысушылар үшін шет елдерде тақырыптық бизнес-тағылымдаманы көздейді және ұқсас бейіндегі шетелдік кәсіпорындарда тағылымдамадан өту мен шетелдік әріптестерімен мынадай мәселелер бойынша іскерлік қатынастар орнатуды қамтиды:

1) трансферта технологий и приобретения оборудования;
2) взаимной поставки товаров, работ и услуг;
3) приобретения франшиз;
4) получения грантов международных и зарубежных организаций;
5) создания совместных предприятий.
372-1. По результатам бизнес-стажировки за рубежом участник в течение 2-х месяцев с момента прибытия в Казахстан предоставляет в уполномоченный орган по предпринимательству отчетную информацию о результатах бизнес-стажировки и дальнейших планах по развитию собственного бизнеса.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 372-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
373. Содействие в организации зарубежных стажировок для субъектов малого и среднего предпринимательства оказывают МЗО с учетом потребностей участников инструмента и уровня развития отраслей принимающих стран.
374. Взаимодействие с МЗО осуществляется в рамках действующих международных соглашений о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и МЗО.
375. Финансирование мероприятий инструмента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и финансовым агентством, а с 2016 года Оператором нефинансовой поддержки, а также за счет средств связанных и несвязанных грантов МЗО.
Участники инструмента самостоятельно оплачивают транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстана.
376. Механизм реализации первого этапа инструмента "Деловые связи":
1) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки определяют Образовательное учреждение в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и заключают с ним договор на проведение бизнес-тренингов и содействие в организации стажировки за рубежом;
2) региональный координатор Программы уведомляет непосредственно и/или через средства массовой информации потенциальных участников Программы о начале приема документов;
3) заявитель подает заявку на участие в проекте оператору нефинансовой поддержки и подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, не представляющих коммерческой тайны, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией инструмента;
4) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки в течение 15 (пятнадцать) календарных дней рассматривают заявки и проводят отбор заявок и выдают заявителям, соответствующим условиям инструмента, направление на обучение. Из отобранных заявок финансовое агентство формируют, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки группируют сводную заявку ее по отраслям и направляют на согласование уполномоченному органу вместе с предложением по организации бизнес-тренингов и последующих тематических бизнес-стажировок;

1) технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
2) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізу;
3) франшизаларды сатып алу;
4) халықаралық және шетелдік ұйымдардың гранттарын алу;
5) бірлескен кәсіпорындар құру.
372-1. Шетелде өткен бизнес-тағылымдаманың нәтижелері бойынша қатысушы Қазақстанға келген кезден бастап екі айдың ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға бизнес-тағылымдаманың нәтижелері мен жеке бизнесін дамыту жөніндегі алдағы жоспарлары туралы есептік ақпарат ұсынады.
Ескерту. Қаулы 372-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
373. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыруға құралға қатысушылардың қажеттіліктері мен қабылдаушы елдер салаларының даму деңгейлерін ескере отырып, ХШҰ жәрдемдеседі.
374. ХШҰ-мен өзара іс-қимыл жасау Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ХШҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы халықаралық келісімдер шеңберінде жүзеге асырылады.
375. Құрал іс-шараларын қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржы агенттігінің, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті келісім жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ХШҰ байланысты және байланыссыз гранттарының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Құралға қатысушылар көліктік шығыстар мен Қазақстан аумағында тұруға жұмсалатын шығындары өздері төлейді.
376. "Іскерлік байланыстар" құралының бірінші кезеңін іске асыру тетігі:
1) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес білім беру мекемесін анықтап, онымен бизнес-тренингтер өткізуге және шет елдерде тағылымдама ұйымдастыруға жәрдемдесуге шарт жасасады;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Бағдарламаға әлеуетті қатысушыларды құжаттарды қабылдау басталғаны туралы хабардар етеді;
3) өтініш беруші жобаға қатысуға өтінімді қаржылай емес қолдау операторына береді және құралды іске асыруға байланысты мониторинг немесе өзге де іс-қимыл жүргізуге қажетті, коммерциялық құпия болып табылмайтын барлық мәліметтер мен деректерді беретіні туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды;
4) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінімдерді қарастырып, өтінімдерге іріктеу жасайды және құрал шарттарына сәйкес келетін өтініш берушілерге оқуға жолдама береді. Іріктеп алынған өтінімдердің ішінен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы жиынтық өтінім қалыптастырады, оны салалар бойынша топтастырып, бизнес-тренингтер және кейіннен тақырыптық бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру жөніндегі ұсыныспен бірге уәкілетті органға келісуге жолдайды;

5) уполномоченный орган в течение 5 (пять) календарных дней направляет одобренные списки участников инструмента финансовому агентству, а с 2016 года оператору нефинансовой поддержки для проведения соответствующих работ по подготовке бизнес-тренингов;
6) образовательное учреждение разрабатывает программу обучения, согласовывает ее с финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки;
7) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки направляют программу обучения на согласование уполномоченному органу;
8) после утверждения уполномоченным органом программы обучения Образовательное учреждение организует бизнес-тренинги для участников инструмента;
9) образовательное учреждение привлекает к проведению бизнес-тренингов иностранные и отечественные обучающие центры, консалтинговые компании, бизнес-тренеров и экспертов, имеющих соответствующую квалификацию в этих отраслях;
10) после окончания бизнес-тренингов участники инструмента, желающие принять участие во втором этапе инструмента, дорабатывают свои бизнес-планы непосредственно на предприятии и представляют доработанные бизнес-планы Образовательному учреждению;
11) образовательное учреждение совместно с финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки организует защиту бизнес-планов участников инструмента;
12) для участия во втором этапе инструмента также могут подавать заявки субъекты малого и среднего предпринимательства, прошедшие обучение в рамках компонента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства".
Сноска. Пункт 376 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
377. Механизм реализации второго этапа инструмента "Деловые связи":
1) МЗО совместно с финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки и Образовательным учреждением проводят отбор лучших представленных бизнес-планов, разработанных в рамках первого этапа инструмента, и вносят в уполномоченный орган перечень участников для участия во втором этапе инструмента;
2) МЗО составляют календарь групповых программ и осуществляют поиск предприятий-партнеров для проведения тематических бизнес-стажировок и направляют участников инструмента на зарубежную стажировку;
3) по результатам стажировки участники готовят детальный План развития предприятия с учетом полученных знаний, опыта и технологий;
4) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО проводят мониторинг реализации планов развития предприятий-участников Программы.
Инструмент "Продвижение отечественных обработанных товаров и услуг"

5) уәкілетті орган күнтізбелік 5 (күн) ішінде құралға қатысушылардың мақұлданған тізімдерін бизнес-тренингтерді дайындау бойынша тиісті жұмыстар жүргізу үшін қаржы агенттігіне, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторына жолдайды;
6) білім беру мекемесі оқу бағдарламасын әзірлеп, оны қаржы агенттігімен, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторымен келіседі;
7) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы оқу бағдарламасын уәкілетті органға келісу үшін жолдайды;
8) уәкілетті орган оқу бағдарламасын бекіткеннен кейін білім беру мекемесі құралға қатысушылар үшін бизнес-тренингтер ұйымдастырады;
9) білім беру мекемесі бизнес-тренингтер жүргізуге сол салаларда тиісті біліктілігі бар шетелдік және отандық оқыту орталықтарын, консалтингтік компанияларды, бизнес-жаттықтырушылар мен сарапшыларды тартады;
10) бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін құралдың екінші кезеңіне қатысуға ниет білдірген құралға қатысушылар өз бизнес-жоспарларын тікелей кәсіпорында пысықтайды және пысықталған бизнес-жоспарларын білім беру мекемесіне ұсынады;
11) білім беру мекемесі қаржы агенттігімен, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторымен бірге құралға қатысушылардың бизнес-жоспарларын қорғауды ұйымдастырады;
12) құралдың екінші кезеңіне қатысу үшін "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрауышы шеңберінде оқытудан өткен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері де өтінім бере алады.
Ескерту. 376-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
377. "Іскерлік байланыстар" құралының екінші кезеңін іске асыру тетігі:
1) ХШҰ қаржы агенттігімен, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторымен және білім беру мекемесімен бірге құралдың бірінші кезеңі шеңберінде әзірленген, ұсынылған үздік бизнес-жоспарларға іріктеу жүргізеді және құралдың екінші кезеңіне қатысу үшін қатысушылар тізбесін уәкілетті органға енгізеді;
2) ХШҰ топтық бағдарламалар күнтізбесін жасайды және тақырыптық бизнес-тағылымдамалар өткізу үшін әріптес-кәсіпорындар іздеуді жүзеге асырып, құралға қатысушыларды шетелдік тағылымдамаға жібереді;
3) тағылымдама қорытындылары бойынша қатысушылар өздері алған білімді, тәжірибе мен технологияларды есепке ала отырып, кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын дайындайды;
4) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірге Бағдарламаға қатысушы-кәсіпорындардың даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
"Отандық өңделген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді
ілгерілету" құралы

Сноска. Раздел 5 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
390-1. Условия реализации партнерских программ по развитию малого и среднего предпринимательства вокруг крупных компаний.
Реализация партнерских программ государства с градообразующими предприятиями будет нацелена на развитие и поддержку малого и среднего бизнеса (МСБ) в регионах посредством объединения усилий крупных компаний, государства и финансовых институтов.
390-2. Из республиканского бюджета в рамках Программы будет предоставляться пакет инструментов, включающий:
1) субсидирование и гарантирование по кредитам;
2) подведение инфраструктуры;
3) проект "Бизнес-Советник";
4) проект "Бизнес-Рост";
5) компонент "Обучение топ-менеджмента МСБ";
6) сервисную поддержку ведения бизнеса;
7) предоставление квот в рамках проекта "Деловые связи".
390-3. Роль крупных компаний в реализации партнерских программ будет заключаться в:
1) обеспечении долгосрочными заказами местных производителей, включении выпускаемой продукции предприятиями в перечень продукции, востребованной крупными предприятиями;
2) предоставлении квот на сырье для развития "следующих переделов";
3) поддержке проектов по развитию альтернативных видов деятельности.
Международные организации будут оказывать содействие в:
1) привлечении технологий и приобретении оборудования;
2) организации обучающих программ и специализированных тренингов;
3) привлечении для консультаций непосредственно на предприятия высококвалифицированных зарубежных специалистов.
390-4. Механизм реализации партнерских программ:
1) разработка совместного плана действий с крупными компаниями по реализации партнерской программы;
2) подписание меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве между крупной компанией, местными исполнительными органами, АО "ФРП "Даму" по реализации партнерской программы;
3) объединение предпринимателей в общественные организации;
4) определение с крупной компанией пилотных направлений для закупа у местных субъектов МСБ на основе перечня закупаемых товаров и услуг, ответственных лиц и формата взаимодействия;
5) составление и ведение актуального реестра местных субъектов МСБ и разделение их по видам продукции;
6) проведение периодических совещаний с субъектами МСБ с участием системообразующих компаний, акимата, АО "ФРП "Даму";
7) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ и организация специализированных семинаров и тренингов для них по выбранным пилотным направлениям, организация бизнес-стажировок; предоставление индивидуальной консультационной помощи предпринимателям по вопросам налаживания нового вида деятельности, разработки бизнес-плана, приобретения технологий и оборудования, организации маркетинга и сбыта и другим вопросам;

Ескерту. 5-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2016 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
390-1. Ірі компаниялардың айналасында шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларды іске асыру шарттары.
Мемлекеттің қала түзуші кәсіпорындармен әріптестік бағдарламаларды іске асыру ірі компаниялардың, мемлекеттің және қаржы институттарының күш-жігерін біріктіру арқылы өңірлерде шағын және орта бизнесті (ШОБ) дамытуға және қолдауға бағытталатын болады.
390-2. Бағдарлама шеңберінде республикалық бюджеттен мыналарды:
1) кредиттер бойынша субсидиялау мен кепілдік беруді;
2) инфрақұрылым жеткізуді;
3) "Бизнес-Кеңесші" жобасын;
4) "Бизнес-Өсу" жобасын;
5) "ШОБ топ-менеджментін оқыту" құрауышын;
6) бизнесті жүргізуді сервистік қолдауды;
7) "Іскер байланыс" жобасы шеңберінде квоталар беруді қамтитын құралдар топтамасы ұсынылатын болады.
390-3. Әріптестік бағдарламаларды іске асырудағы ірі компаниялардың рөлі:
1) жергілікті өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуден, кәсіпорындар шығаратын өнімдерді ірі кәсіпорындарда сұранысқа ие өнімдер тізбесіне қосудан;
2) "келесі қайта өңдеулерді" дамыту үшін шикізатқа арналған квоталарды ұсынудан;
3) қызметтің баламалы түрлерін дамыту жөніндегі жобаларды қолдаудан тұрады.
Халықаралық ұйымдар мыналарға:
1) технологияларды тартуға және жабдықтарды сатып алуға;
2) оқыту бағдарламалары мен мамандандырылған тренингтерді ұйымдастыруға;
3) консультациялар үшін кәсіпорындарға тікелей шетелдік жоғары білікті мамандарды тартуға жәрдем көрсететін болады.
390-4. Әріптестік бағдарламаларды іске асыру тетігі:
1) әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша ірі компаниялармен бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша ірі компания, жергілікті атқарушы органдар, "Даму" КДҚ" АҚ арасындағы өзара түсіністік және ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қою;
3) кәсіпкерлерді қоғамдық ұйымдарға біріктіру;
4) ірі компаниялармен жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесі негізінде сатып алу үшін пилоттық бағыттарды, жауапты адамдарды және өзара іс-қимыл форматын айқындау;
5) жергілікті ШОБ субъектілерінің өзекті тізілімін жасау және жүргізу және оларды өнімдердің түрлері бойынша бөлу;
6) жүйе құраушы компаниялардың, әкімдіктің, "Даму" КДҚ" АҚ-ның қатыстуымен ШОБ субъектілерімен мерзімді кеңестерін өткізу;
7) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу және олар үшін таңдап алынған пилоттық бағыттар бойынша мамандандырылған семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру, бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру; кәсіпкерлерге қызметтің жаңа түрін дұрыс жолға қою, бизнес-жоспар әзірлеу, технологиялар мен жабдықтар сатып алу, маркетингті ұйымдастыру мен өткізу мәселелері және басқа да мәселелер бойынша жеке консультациялық көмек ұсыну;

8) заключение долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ;
9) решение вопросов предоставления финансирования, содействия в подведении недостающей инженерной инфраструктуры.
390-5. Оператором реализации партнерских программ является социально-предпринимательская корпорация (далее – СПК).
К функциям оператора относятся:
1) разработка совместного плана действий по реализации партнерских программ;
2) организация деятельности постоянно действующих рабочих групп по реализации партнерских программ;
3) определение с крупной компанией перечня товаров и услуг для закупа у местных субъектов МСБ;
4) составление и ведение реестра местных субъектов МСБ – потенциальных участников программ;
5) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ;
6) организация специализированных семинаров и тренингов, консультационной помощи предпринимателям и другим вопросам;
7) содействие участникам программы в заключении долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ.
390-6. Операторские услуги СПК по реализации партнерских программ будут оплачиваться за счет средств местного бюджета.
Мониторинг реализации Программы
391. Мониторинг реализации Программы осуществляется с целью обеспечения полного и своевременного достижения ее целевых индикаторов, задач и показателей результатов, регулярного получения информации о текущем состоянии реализации Программы, а также своевременной актуализации Программы, в том числе ее инструментов и механизмов с учетом меняющихся внешних и внутренних факторов развития предпринимательства в Республике Казахстан.
392. Мониторинг Программы проводится на трех уровнях:
1) анализ статистических показателей направлен на сбор и обработку показателей по количеству предоставляемых услуг и перечню инструментов поддержки в разрезе категорий предпринимательства, видов государственной поддержки, отраслевой и региональной принадлежности;
2) аудит качества реализации инструментов Программы направлен на оценку качества реализации инструментов Программы, предусматривающую оценку удовлетворенности получателей инструментов Программы, достаточности и полноты предлагаемых инструментов государственной поддержки;
3) аудит результативности Программы направлен на субъективную оценку влияния инструментов государственной поддержки на конечное качество и результативность предпринимательской деятельности субъектов частного предпринимательства, а также объективную оценку социальной, бюджетной и экономической эффективности инструментов Программы.

8) жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу;
9) қаржыландыруды ұсыну, жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жеткізуге жәрдемдесу мәселелерін шешу.
390-5. "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі – ӘКК) әріптестік бағдарламаларды іске асыру операторы болып табылады.
Оператордың функцияларына:
1) әріптестік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша тұрақты жұмыс істейтін жұмыс топтарының қызметін ұйымдастыру;
3) жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алу үшін ірі компаниялармен бірге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау;
4) жергілікті ШОБ субъектілерінің – бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың тізілімін жасау және оны жүргізу;
5) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу;
6) кәсіпкерлерге мамандандырылған семинарлар мен тренингтер, басқа да мәселелер бойынша консультациялық көмекті ұйымдастыру;
7) бағдарламаға қатысушыларға жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуға жәрдемдесу жатады.
390-6. Әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша ӘКК операторлық көрсетілетін қызметтердің ақысы жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленетін болады.
Бағдарламаны іске асыру мониторингі
391. Бағдарламаны іске асыру мониторингі оның нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді, Бағдарламаны іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы үнемі ақпарат алуды, сондай-ақ Бағдарламаны, оның ішінде Қазақстан Республикасында кәсіпкерлікті дамытудың сыртқы және ішкі құбылмалы факторларын ескере отырып, оның құралдары мен тетіктерін уақтылы өзектілендіруді қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
392. Бағдарлама мониторингі үш деңгейде жүргізіледі:
1) статистикалық көрсеткіштерді талдау кәсіпкерлік санаттары, мемлекеттік қолдау түрлері, салалық және өңірлік тиесілілік бөлінісінде ұсынылатын қызметтер саны мен қолдау құралдарының тізбесі бойынша көрсеткіштерді жинау мен өңдеуге бағытталған;
2) Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасының аудиті Бағдарлама құралдарын алушылардың қанағаттануын, ұсынылатын мемлекеттік қолдау құралдарының жеткіліктілігі мен толықтығын бағалауды көздейтін Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасын бағалауға бағытталған;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті мемлекеттік қолдау құралдарының жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кәсіпкерлік қызметінің түпкілікті сапасы мен нәтижелілігіне ықпалын субъективті бағалауға, сондай-ақ Бағдарлама құралдарының әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық тиімділігін объективті бағалауға бағытталған.

393. Итогом мониторинга является комплексный аналитический отчет, способный характеризовать портрет пользователя Программы, дать оценку улучшения/ухудшения результативности предпринимательской деятельности в экономическом или управленческом аспекте, а также внутренних факторов Программы, определяющих скорость и качество получения инструментов поддержки.
394. Источниками информации для проведения мониторинга являются:
1) национальная и ведомственная статистика;
2) первичные формы, заполняемые при получении инструментов Программы;
3) формы для оценки удовлетворенности предпринимателей качеством предоставленных услуг;
4) телефонные и прямые опросы предпринимателей, получивших государственную поддержку;
5) семинары, совещания, встречи с предпринимателями.
395. Анализ статистических показателей, аудит качества и результативности в рамках первого, второго и третьего направлений Программы проводит финансовое агентство.
396. Анализ статистических показателей, аудит качества и результативности в рамках четвертого направления Программы проводит оператор нефинансовой поддержки.
397. Аудит качества реализации инструментов Программы проводят финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки путем проведения телефонного и прямого опросов. Для проведения опроса финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки выделяют квалифицированных специалистов, которые осуществляют непосредственный мониторинг качества предоставления услуг. Прямые опросы проводятся на основании анкеты, которая заполняется предпринимателем.
398. Аудит результативности Программы осуществляется по результатам анализа статистических показателей, аудита качества реализации инструментов Программы, в том числе итогов семинаров и встреч, на которых предприниматели выступают с отчетами, указывая на социальные, бюджетные и экономические результаты, полученные ими после использования инструментов Программы.
399. Подготовку комплексного аналитического отчета эффективности Программы, используя результаты анализа статистических показателей, аудита качества и результативности за год, осуществляет оператор нефинансовой поддержки.
400. Регулярность проведения мониторинга Программы:
1) анализ статистических показателей - ежемесячно путем представления информации по реализации инструментов государственной поддержки уполномоченному органу;
2) аудит качества реализации инструментов Программы - ежеквартально путем обработки данных анкет оценки качества работы Программы, и ежегодно - путем проведения телефонного или прямого опросов предпринимателей, получивших услуги, в количестве не менее 5 % от общего числа всех обратившихся за мерами поддержки в течение года, с последующей передачей сводного отчета уполномоченному органу;

393. Бағдарламаны пайдаланушының портретін сипаттауға, кәсіпкерлік қызметінің нәтижелілігінің жақсаруын/нашарлауын экономикалық немесе басқарушылық тұрғыдан бағалауға, сондай-ақ қолдау құралдарын алу жылдамдығы мен сапасын анықтайтын Бағдарламаның ішкі факторларына баға беруге қабілетті кешенді талдамалық есеп мониторинг қорытындысы болып табылады.
394. Мониторинг жүргізу үшін:
1) ұлттық және ведомстволық статистика;
2) Бағдарлама құралдарын алу кезінде толтырылатын бастапқы нысандар;
3) кәсіпкерлердің көрсетілген қызметтер сапасына қанағаттануын бағалауға арналған нысандар;
4) мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлерге телефон арқылы және тікелей сауалнама жүргізу;
5) кәсіпкерлермен өткізілген семинарлар, кеңестер, кездесулер ақпарат көзі болып табылады.
395. Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттары шеңберінде статистикалық көрсеткіштерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін қаржы агенттігі жүргізеді.
396. Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде статистикалық көрсеткіштерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін Қаржылай емес қолдау операторы жүргізеді.
397. Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасының аудитін қаржы агенттігі мен Қаржылай емес қолдау операторы телефонмен және тікелей сауалнама өткізу арқылы жүргізеді. Сауалнама жүргізу үшін қаржы агенттігі мен Қаржылай емес қолдау операторы білікті мамандарды бөледі, олар қызметтерді ұсыну сапасының тікелей мониторингін жүзеге асырады. Тікелей сауалнама кәсіпкер толтыратын сауалнама парағының негізінде жүргізіледі.
398. Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті статистикалық көрсеткіштерді талдау, Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасы аудитінің нәтижелері, оның ішінде Бағдарлама құралдарын пайдаланғаннан кейін өздері алған әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық нәтижелерді көрсетіп, кәсіпкерлер есеп беретін семинарлар мен кездесулердің қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
399. Бір жылдық статистикалық көрсеткіштерді, сапа және нәтижелілік аудитін талдау нәтижелерін қолдана отырып, Бағдарламаның тиімділігі туралы кешенді талдамалық есеп дайындауды Қаржылық емес қызмет көрсету операторы жүзеге асырады.
400. Бағдарлама мониторингін жүргізу тұрақтылығы:
1) статистикалық көрсеткіштерді талдау - уәкілетті органға мемлекеттік қолдау құралдарының іске асырылуы бойынша ақпарат беру жолымен ай сайын;
2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті - кейіннен уәкілетті органға жиынтық есеп жібере отырып, Бағдарлама жұмысының сапасын бағалау сауалнамасының деректерін өңдеу жолымен тоқсан сайын және қолдау шараларын алу үшін жыл бойы өтініш бергендерінің жалпы санының кемінде 5%-ы мөлшерінде көрсетілетін қызметтерді алған кәсіпкерлерге телефонмен немесе тікелей сауалнама жүргізу жолымен жыл сайын;

3) аудит результативности Программы – ежегодно путем проведения семинара, в соответствии с форматом на базе ЦОП.
Результаты аудита результативности Программы включаются в комплексный аналитический отчет эффективности Программы, представляемый оператором нефинансовой поддержки уполномоченному органу не позднее июля финансового года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 400 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
401. По итогам подготовки общего комплексного годового аналитического отчета проводится итоговое рабочее совещание по теме "Мониторинг реализации Программы" с участием заинтересованных государственных органов и организаций, осуществляющих реализацию Программы.
402. В рамках рабочего совещания по теме "Мониторинг реализации Программы" участники принимают протокольное решение о мерах, необходимых для совершенствования инструментов Программы.
403. Финансирование мониторинга проводится следующим образом:
1) аудит статистических показателей в рамках первого, второго и третьего направлений Программы осуществляется за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы - за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;
2) аудит качества реализации инструментов Программы - за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы - за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;
3) аудит результативности Программы - за счет средств оператора нефинансовой поддержки;
4) проведение итогового рабочего совещания по теме "Мониторинг реализации Программы" — за счет средств оператора нефинансовой поддержки.
Взаимодействие участников Программы
404. Соглашения по субсидированию ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний и гарантированию по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний, заключенные в рамках реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" применяются при реализации Программы и не подлежат повторному заключению.
405. Оплата услуг финансового агентства осуществляется уполномоченным органом из средств республиканского бюджета.
406. Финансовое агентство осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам /договорам финансового лизинга, гарантирования по кредитам и предоставления государственных грантов.

3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті – КҚКО базасындағы форматқа сәйкес семинар өткізу жолымен жыл сайын.
Бағдарлама нәтижелілігі аудитінің нәтижелері есепті жылдан кейінгі қаржы жылының шілдесінен кешіктірмей қаржылай емес қолдау операторы уәкілетті органға беретін Бағдарлама тиімділігінің кешенді талдамалық есебіне қосылады.
Ескерту. 400-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
401. Жалпы кешенді жылдық талдамалық есепті дайындау қорытындылары бойынша Бағдарламаны іске асыруды жүзеге асыратын мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қатысуымен "Бағдарламаны іске асыру мониторингі" тақырыбы бойынша жұмыс бабындағы қорытынды кеңес өткізіледі.
402. "Бағдарламаны іске асыру мониторингі" тақырыбы бойынша жұмыс бабындағы қорытынды кеңес шеңберінде қатысушылар Бағдарлама құралдарын жетілдіруге қажетті шаралар туралы хаттамалық шешім қабылдайды.
403. Мониторингті қаржыландыру мынадай түрде жүргізіледі:
1) Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарының шеңберінде статистикалық көрсеткіштердің аудиті қаржы агенттігінің меншікті қаражатының есебінен; Бағдарламаның төртінші бағытының шеңберінде Қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырылады;
2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті - уәкілетті орган, қаржы агенттігі мен Қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарттар жасасу жолымен республикалық бюджет қаражатының есебінен;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті - Қаржылай емес қолдау операторы қаражатының есебінен;
4) "Бағдарламаны іске асыру мониторингі" тақырыбы бойынша жұмыс бабындағы қорытынды кеңес өткізу - Қаржылай емес қолдау операторының қаражаты есебінен.
Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасауы
404. "Бизнестің жол картасы - 2020" бағдарламасын іске асыру шеңберінде жасалған банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша кепілдік беру жөніндегі келісімдер Бағдарламаны іске асыру кезінде қолданылады және қайтадан жасалмайды.
405. Қаржы агенттігінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуді уәкілетті орган республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырады.
406. Қаржы агенттігі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады.

407. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности Программы не позднее апреля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга первого, второго и третьего направлений Программы оператору нефинансовой поддержки и уполномоченному органу.
Сноска. Пункт 407 в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
408. Для определения динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя финансовое агентство использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения РКС.
Сноска. Пункт 408 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
408-1. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Налогового кодекса Республики Казахстан на основе представленных финансовым агентством заявлений о согласии субъектов частного предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике направляет в уполномоченный орган и финансовое агентство ежеквартальные сведения об объемах уплачиваемых налогов в бюджет, численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям участников Программы не позднее 1-го числа 3-го месяца, следующего за отчетным кварталом. Ежегодные данные за последние 5 лет о доходах, объемах уплачиваемых налогов в бюджет, численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям представляются не позднее 15-го мая года, следующего за отчетным.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 408-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
409. Региональный координатор Программы осуществляет мониторинг реализации Программы в части развития производственной инфраструктуры в регионах. Администратор бюджетной программы представляет уполномоченному органу отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов в соответствии с соглашениями о результатах.

407. Бағдарлама тиімділігінің жылдық кешенді талдамалық жалпы есебін қалыптастыру мақсатында қаржы агенттігі есепті жылдан кейінгі жылдың сәуірінен кешіктірмей Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттары мониторингінің нәтижелерін қаржылай емес қолдау операторы мен уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 407-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
408. Жұмыскерлердің кірісінің, орташа жылдық санының өсу, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындау үшін қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынған ақпаратты пайдаланады. Жұмыскерлердің кірісінің, орташа жылдық санының өсу, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін есептеу кезіндегі есепті күн ӨҮК шешімі қабылданған күнге қарамастан, келесі қаржы жылының басы болып табылады.
Ескерту. 408-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
408-1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитеті Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 30-бабының 2-тармағына сәйкес қаржы агенттігі ұсынған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салық төлеуші туралы мәліметтер беру жөнінде келісуі туралы өтініштер негізінде есепті тоқсаннан кейінгі 3-ші айдың 1-і күнінен кешіктірмей Бағдарламаға қатысушылардың міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдары жөніндегі деректер негізінде бюджетке төленетін салықтардың көлемі, жұмыс орындарының саны туралы тоқсан сайынғы мәліметтерді уәкілетті органға және қаржы агенттігіне жібереді. Міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде соңғы 5 жылдағы кірістер, бюджетке төленетін салықтардың көлемі, жұмыс орындарының саны туралы жыл сайынғы деректер есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірілмей ұсынылады.
Ескерту. 5-бөлім 408-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
409. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарламаның өңірлерде өндірістік инфрақұрылымды дамыту бөлігінде іске асырылу мониторингін жүргізеді. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі нәтижелер туралы келісімдерге сәйкес уәкілетті органға бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп береді.

Сноска. Пункт 409 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии Программы
410. Кредиты/лизинговые сделки/микрокредиты предпринимателей, претендующих на получение государственной поддержки, должны соответствовать следующим критериям:
1) кредит/лизинговая сделка/микрокредит предпринимателя должны быть направлены на реализацию новых инвестиционных проектов, а также направленных на модернизацию и расширение производств, в том числе пополнение оборотных средств, согласно условиям Программы;
2) субсидирование ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/лизинговым сделкам/микрокредитам банков/лизинговых компаний/ микрофинансовых организаций не могут осуществляться по кредитам/ лизинговым сделкам/микрокредитам:
направленным на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественный комплекс;
выданным государственными институтами развития, за исключением банка развития;
ставка вознаграждения по которым была удешевлена и будет удешевляться за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
в виде овердрафта;
3) кредит/лизинговая сделка/микрокредит предпринимателя должны выдаваться в национальной валюте, за исключением третьего направления Программы, где допускается выдача кредитов в национальной и иностранной валютах.
Сноска. Пункт 410 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
411. Участниками Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 918 "Об утверждении перечня крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу";
3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), аффилиированные с ними лица, а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение, и некоммерческие организации.

Ескерту. 409-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Бағдарламаның критерийлері
410. Мемлекеттік қолдау алуға үміткер кәсіпкерлердің кредиттері/лизингтік мәмілелері/микрокредиттері мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) Бағдарлама шарттарына сәйкес кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/микрокредиті жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыруға бағытталуға тиіс;
2) банктердің/лизингтік компаниялардың/микроқаржы ұйымдарының кредиттері/ лизингтік мәмілелері/ микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау және оларға ішінара кепілдік беру:
ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген;
банктердің/даму банкінің/ лизингтік компаниялардың сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді/лизингтік мәмілелерін қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған және арзандатылатын;
овердравт түрінде берілген кредиттер/лизингтік мәмілелер/ микрокредиттер бойынша жүзеге асырылмайды;
3) ұлттық және шетелдік валюталарда кредит беруге жол берілетін Бағдарламаның үшінші бағытын қоспағанда, кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/микрокредиті ұлттық валютамен берілуге тиіс.
Ескерту. 410-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
411. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап жасауды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 918 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін өндіруге бағытталған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жекеменшік мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер мен коммерциялық емес ұйымдар Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды.

Сноска. Пункт 411 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
412. Субсидирование не может осуществляться по договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга, сублизинга.
413. Финансирование проектов по субсидированию, гарантированию, на предоставление грантов и строительство или реконструкцию производственной (индустриальной) инфраструктуры, одобренных на РКС до 31 марта 2015 года, осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.
414. По проектам предпринимателей, одобренным в рамках направления "Оздоровление предпринимательского сектора" Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития продолжается до завершения взятых сторонами обязательств в соответствии с Правилами субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках второго направления "Оздоровление предпринимательского сектора" Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
415. Уполномоченный орган в целях реализации первого, второго и третьего направлений Программы определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значение.
При выделении средств из Национального фонда Республики Казахстан на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, Уполномоченный орган определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значения на основании заявок местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 415 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.12.2015 № 1001; от 15.06.2017 № 373.
416. Региональные координаторы Программы распределяют общий лимит финансирования по направлениям реализации Программы и согласовывают его с уполномоченным органом.
417. Привлечение предпринимательского потенциала государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется путем предоставления финансовых и нефинансовых мер поддержки на приграничных территориях Республики Казахстан, в которых имеются ресурсный потенциал и потребность создания предприятий с совместным участием резидентов Российской Федерации и Республики Беларусь.
418. Средства, выделенные на субсидирование в рамках Программы и не использованные региональными координаторами Программы/финансовым агентством/УОМ в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.

Ескерту. 411-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
412. Субсидиялау қайтарымды лизинг, қайталама лизинг, қосалқы лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
413. Субсидиялау, кепілдік беру жөніндегі, гранттар беруге және өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салуға немесе қайта жаңартуға арналған, 2015 жылғы 31 наурызға дейін ӨҮК-те мақұлданған жобаларды қаржыландыру бұрын ӨҮК мақұлдаған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
414. Кәсіпкерлердің "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Кәсіпкерлік секторды сауықтыру" бағытының шеңберінде мақұлданған жобалары бойынша банктердің/Даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының "Кәсіпкерлік секторды сауықтыру" екінші бағытының шеңберінде екінші деңгейдегі банктердің жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берген кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес тараптар өздері алған міндеттемелер аяқталғанға дейін жалғасады.
415. Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарын іске асыру мақсатында уәкілетті орган әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөлу кезінде Уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың өтінімдері негізінде әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
Ескерту. 415-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.12.2015 № 1001; 15.06.2017 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
416. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері Бағдарламаны іске асыру бағыттары бойынша қаржыландырудың жалпы лимитін бөледі және оны уәкілетті органмен келіседі.
417. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік әлеуетін тарту Қазақстан Республикасының ресурстық әлеуеті және Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасы резиденттерінің бірлесіп қатысуымен кәсіпорындар құру қажеттігі бар шекара маңындағы аумақтарында қаржылай және қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну жолымен жүзеге асырылатын болады.
418. Бағдарлама шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/қаржы агенттігі/МУҰ пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылуы мүмкін.

Сноска. Пункт 418 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
419. Финансовые и нефинансовые меры поддержки также представляются предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности – резидентам Республики Казахстан, вновь созданным с участием предпринимателей государств-членов Евразийского экономического союза и реализующим проекты на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 419 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
420. Одними из условий Программы являются поддержание действующих и создание новых рабочих мест, повышение производительности труда и выход на новые рынки резидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 420 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
421. В целях снижения стоимости кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего предпринимательства и увеличения их доступности к финансированию путем привлечения организационно-технических возможностей банков/микрофинансовых организаций/лизинговых компаний будут приняты меры по привлечению кредитных ресурсов международных финансовых институтов через финансовое агентство, за исключением кредитов/договоров финансового лизинга, выданных банком развития.
422. Региональные координаторы Программы при разработке программ развития территорий будут учитывать положения настоящей Программы.
423. Предпринимателю/субъекту индустриально-инновационной деятельности может быть оказана комплексная поддержка в рамках всех инструментов Программы.
Сноска. Пункт 423 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
424. Отбор и решение по финансированию (рефинансированию) проектов принимаются банками/банком развития/микрофинансовыми организациями/лизинговыми компаниями самостоятельно в соответствии с условиями, установленными в Программе.
При этом участниками Программы по инструменту субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам могут быть банки/банки-платежные агенты, реализовавшие совместно с финансовым агентством в установленные финансовым агентством сроки автоматизацию файлообмена в формате МТ102, предусматривающую своевременное списание сумм субсидий в разрезе предпринимателей и заключенных ими договоров субсидирования.

Ескерту. 418-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
419. Қаржылық және қаржылық емес қолдау шаралары кәсіпкерлерге/ Қазақстан Республикасының резиденттері – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кәсіпкерлерінің қатысуымен жаңадан құрылған және Қазақстан Республикасының аумағындағы жобаларды іске асыратын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне де ұсынылады.
Ескерту. 419-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
420. "Бар жұмыс орындарын сақтау және жаңа жұмыс орындарын құру, еңбек өнімділігін арттыру және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жаңа нарықтарына шығу Бағдарлама шарттарының бірі болып табылады.
Ескерту. 420-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
421. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін кредиттік ресурстардың құнын төмендету және банктердің/микроқаржы ұйымдарының/лизингтік компаниялардың ұйымдық-техникалық мүмкіндіктерін тарту арқылы олардың қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру мақсатында Даму банкі берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қоспағанда, қаржы агенттігі арқылы халықаралық қаржы институттарының кредиттік ресурстарын тарту жөнінде шаралар қабылданады.
422. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезінде осы Бағдарламаның ережелерін ескеретін болады.
423. Кәсіпкерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне Бағдарламаның барлық құралдарының шеңберінде кешенді қолдау көрсетілуі мүмкін.
Ескерту. 423-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
424. Қаржыландыру (қайта қаржыландыру) бойынша жобаларды іріктеуді және шешім қабылдауды Бағдарламада белгіленген шарттарға сәйкес банктер/Даму банкі/микроқаржы ұйымдары/лизингтік компаниялар дербес жүзеге асырады.
Бұл ретте кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау құралы бойынша Бағдарламаға қатысушылар қаржы агенттігі белгілеген мерзімдерде кәсіпкерлер және олармен жасалған субсидиялау шарттары бөлінісінде субсидиялар сомасын уақтылы есептен шығаруды көздейтін МТ102 форматындағы файл алмасуды автоматтандыруды қаржы агенттігімен бірлесіп іске асырған банктер/банктер-төлем агенттері болуы мүмкін.

Сноска. Пункт 424 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.04.2016 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
425. В рамках реализации Программы РКС рассматривает проекты предпринимателей по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге на соответствие критериям Программы и принимает решение о возможности (или невозможности) оказания финансовой поддержки.
Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 1 раза в месяц. Количество членов РКС должно быть не более 12 человек, из которых не менее 50% должны быть представлены предпринимательским сообществом. Решение принимается не менее 2/3 от общего числа присутствующих. Кворум должен составлять не менее 2/3 от количества членов РКС.
Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Срок действия решения РКС составляет 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.
Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) дня направляет копию протокола/выписку из протокола РКС банку/лизинговой компании/банка развития и финансовому агентству.
Сноска. Пункт 425 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
425-1. В рамках реализации Программы уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты предпринимателей по кредитам/договорам финансового лизинга не более 180 млн. тенге на соответствие критериям Программы и принимает решение о возможности (или невозможности) оказания финансовой поддержки.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 425-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
426. Условия, порядок, механизм субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющей доход исламских банков, при финансировании исламскими банками предпринимателей в рамках первого, второго и третьего направлений Программы, регламентируются правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов частного предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
6. Этапы реализации Программы
Сноска. Раздел 6 исключен постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 515.
6. Необходимые ресурсы
Сноска. Раздел в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
На реализацию Программы:

Ескерту. 424-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2016 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
425. Бағдарламаны іске асыру шеңберінде ӨҮК кәсіпкерлердің 180 млн. теңгеден астам кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаларының Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкестігін қарайды және қаржылық қолдау көрсету мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына 1 реттен сиретпей өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны 12 адамнан аспауға тиіс, олардың кемінде 50% кәсіпкерлер қоғамдастығы болуға тиіс. Шешім қатысушылардың жалпы санының кемінде 2/3 даусымен қабылданады. Кворум ӨҮК мүшелері санының кемінде 2/3-ін құрауға тиіс.
ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ол қабылданған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 1 (бір) күн ішінде ӨҮК хаттамасының көшірмесін/ хаттамасынан үзіндіні банкке/лизингтік компанияға/даму банкіне және қаржы агенттігіне жібереді.
Ескерту. 425-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
425-1. Бағдарламаны іске асыру шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы кәсіпкерлердің 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаларының Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды және қаржылық қолдау көрсету мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 5-бөлім 425-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
426. Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарының шеңберінде Кәсіпкерлерді ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау шарттары, тәртібі, тетігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлерді ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
6. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 6-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 515 қаулысымен.
7. Қажетті ресурстар
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Бағдарламаны іске асыруға:

1) из республиканского бюджета в 2015 году предусматривается 60 531 976 тыс. тенге, в 2016 году – 56 742 921 тыс. тенге, в 2017 году – 19 069 748 тыс. тенге, в 2018 году – 8 969 748 тыс. тенге, в 2019 году – 8 969 748 тыс. тенге;
2) из местного бюджета предусматривается в 2017 году – 30 000 000 тыс. тенге, в 2018 году – 30 000 000 тыс. тенге, в 2019 году – 30 000 000 тыс. тенге;
3) из Национального фонда Республики Казахстан на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, в 2015 году – 7 200 000 тыс. тенге, подведение недостающей инфраструктуры в 2015 году – 9 781 530 тыс. тенге, в 2016 году – 14 565 048 тыс. тенге. Дальнейшее финансирование Программы будет осуществляться в рамках средств, предусмотренных в республиканском и местном бюджетах на соответствующие финансовые годы.

1) республикалық бюджеттен 2015 жылы – 60 531 976 мың теңге, 2016 жылы – 56 742 921 мың теңге, 2017 жылы – 19 069 748 мың теңге, 2018 жылы – 8 969 748 мың теңге, 2019 жылы – 8 969 748 мың теңге көзделеді;
2) жергілікті бюджеттен 2017 жылы – 30 000 000 мың теңге, 2018 жылы – 30 000 000 мың теңге, 2019 жылы – 30 000 000 мың теңге көзделеді;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан субсидиялауға 2015 жылы – 7 200 000 мың теңге, жетіспейтін инфрақұрылымды тартуға 2015 жылы – 9 781 530 мың теңге, 2016 жылы – 14 565 048 мың теңге көзделеді. Бағдарламаны одан әрі қаржыландыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылатын болады.

8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Раздел 8 исключен постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 515.
Приложение 1
к Единой программе поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта
бизнеса 2020"
Перечень приоритетных секторов экономики для потенциальных
участников Программы
Код ОКЭД
Наименование
Агропромышленный комплекс
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях, за исключением 01.11 "Выращивание зерновых культур (за исключением риса), бобовых культур и масличных семян"
03
Рыболовство и аквакультура
10
Производство продуктов питания

8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 515 қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасына
1-қосымша
Бағдарламаға әлеуетті қатысушылар үшін экономиканың басым
секторларының тізбесі
ЭҚЖК коды
Атауы
Аграроөнеркәсіп кешені
01
Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда көрсетілетін қызметтер, 01.11 Дәндідақылдар (күрішті қоспағанда) бұршақ дақылдар және май тұқымдарын өсіру
03
Балық шаруашылығы және аквадақылдары
10
Тамақ өнімдерін өндіру

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных изделий и изделий из меха
Приложение 2
к Единой программе поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта
бизнеса 2020"
Перечень приоритетных секторов обрабатывающей
промышленности в соответствии с Государственной программой
индустриально-инновационного развития Республики
Казахстан на 2015 – 2019 годы
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
Приложение 3
к Единой программе поддержки
и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
План мероприятий по реализации Единой программы поддержки
и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"

96.01
Тоқыма бұйымдары мен үлбір бұйымдарын жуу және тазалау (химиялық)
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасына
2-қосымша
ИИДМБ-ға сәйкес өңдеуші өнеркәсіптегі басым секторлардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай
бағдарламасына
3-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

18 237 398
16 098 318
1500 0000
500 0000
500 0000
Республиканский бюджет, Национальный фонд
5. Микрокредитование субъектов малого предпринимательства
Сноска. Таблица 5 исключена постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
6. Субсидирование части ставки вознаграждения по микрокредитам частных микрофинансовых организаций
1
Рассмотрение и одобрение проектов субъектов частного предпринимательства для субсидирования, предоставляемого микрофинансовыми организациями на региональных координационных советах
ед.
ежемесячно
решение (протокол) РКС
МИО
не требуются
2
Заключение договоров между АО "ФРП "Даму" и микрофинансовыми организациями на субсидирование проектов субъектов частного предпринимательства
ед.
ежемесячно
договора субсидирования
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), МИО
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам субъектов частного предпринимательства
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
200 000
200 000
200 000
200 000
Республиканский бюджет
7. Частичное гарантирование кредитов микрофинансовых организаций перед банками
1
Заключение договоров о гарантии
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
2
Оплата гарантии АО "ФРП "Даму"
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
перечисление средств
МНЭ
-
85 000
100 000
100 000
100 000
Республиканский бюджет
Второе направление: развитие предпринимательства в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности
1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний на региональных координационных советах
ед.
ежемесячно
решение (протокол) РКС
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей в рамках второго и третьего направлений Программы
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании

18 237 398
16 098 318
1 500 0000
500 0000
500 0000
Республикалық бюджет, Қазақстан Республикасы
ның Ұлттық қоры
5. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне микрокредит беру
Ескерту. 5-кесте алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Жеке микроқаржы ұйымдарының микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
1
Микроқаржы ұйымдары ұсынатын субсидиялау үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын өңірлік үйлестіру кеңестерінде қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
ӨҮК шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
"Даму" КДҚ" АҚ мен микроқаржы ұйымдары арасында жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын субсидиялауға шарттар жасасу
бірл.
ай сайын
субсидиялау шарттары
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), ЖАО
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның екінші деңгейдегі банктерге жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
200 000
200 000
200 000
200 000
Республикалық бюджет
7. Микроқаржы ұйымдарының банктер алдындағы кредиттеріне ішінара кепілдік беру
1
Кепілдік туралы шарттар жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
2
"Даму" КДҚ" АҚ-ның кепілдік төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
қаражат аудару
ҰЭМ
-
85 000
100000
100000
100000
Республикалық бюджет
Екінші бағыт: экономиканың басым салаларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында кәсіпкерлікті дамыту
1. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1
Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері-қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын өңірлік үйлестіру кеңестерінде қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
ӨҮК шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
Бағдарламаның екінші және үшінші бағыттарының шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша екінші деңгейдегі банктерге "Даму" КДҚ" АҚ-ның субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша) екінші деңгейдегі банктер, лизинг компаниялары

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
2. Пункты 2, 3 и 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
3. Пункты 1 и 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2010 года № 711 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам предпринимательства".
4. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 783 "О создании Рабочей группы при Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан по вопросам реализации второго и четвертого направлении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 и от 10 июня 2010 года № 556".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 1111 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 и от 10 июня 2010 года № 556" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 58, ст. 555).
6. Пункты 1 и 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1520 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 12, ст. 150).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2011 года № 26 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 и от 10 июня 2010 года № 556".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 63 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 и от 10 июня 2010 года № 556".
9. Пункт 9 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 647 "О реорганизации некоммерческого акционерного общества "Назарбаев Университет" и акционерного общества "Назарбаев Интеллектуальные школы" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 41, ст. 533).

1. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысы.
2. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысының 2, 3 және 4-тармақтары.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 шілдедегі № 711 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1 және 2-тармақтары.
4. "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия жанындағы "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасының екінші және төртінші бағыттарын іске асыру мәселелері жөніндегі жұмыс тобын құру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 783 қаулысының 2-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 қазандағы № 1111 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 58, 555-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1520 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1 және 3-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж, № 12, 150-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 қаңтардағы № 26 қаулысы.
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 63 қаулысы.
9. "Назарбаев Университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамымен "Назарбаев Зияткерлік мектептері" акционерлік қоғамын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 маусымдағы № 647 бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 9-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 41, 533-құжат).

10. Подпункты 1 и 2 пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2011 года № 784 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 46, ст. 622).
11. Подпункты 1 и 2 пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1424 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 90).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2012 года № 357 "О некоторых вопросах реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 541 "О некоторых вопросах реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2012 года № 1190 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 70, ст. 1021).
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2013 года № 498 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1596 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 90, ст. 1099).
17. Постановление Правительства Республики Казахстан 31 марта 2014 года № 279 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2014 года № 790 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020".
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2014 года № 1034 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 279 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 шілдедегі № 784 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының 1 және 2) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 46, 622-құжат).
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1424 қаулысының 1-тармағының 1 және 2) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 5, 90-құжат).
12. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы наурыздағы № 357 қаулысы.
13. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы сәуірдегі № 541 қаулысы.
14. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қыркүйектегі № 1190 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, ж., № 70, 1021-құжат).
15. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 мамырдағы № 498 қаулысы.
16. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1596 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, ж., № 90, 1099-құжат).
17. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы наурыздағы № 279 қаулысы.
18. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 және "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 шілдедегі № 790 қаулысы.
19. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы наурыздағы № 279 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 қыркүйектегі № 1034 қаулысы.

20. Пункт 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2015 года № 42 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

20. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 5 ақпандағы № 42 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағы.