О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 23 марта 2019 года № 6 "О переименовании города Астаны – столицы Республики Казахстан в город Нур-Султан – столицу Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 151.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 23 марта 2019 года № 6 "О переименовании города Астаны – столицы Республики Казахстан в город Нур-Султан – столицу Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Переименовать:
суд города Астаны в суд города Нур-Султана;
районные и приравненные к ним суды города Астаны в районные и приравненные к ним суды города Нур-Султана.
2. Считать председателей и судей переименуемых судов председателями и судьями переименованных судов.
3. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
4. Правительству Республики Казахстан, Верховному Суду Республики Казахстан, Высшему Судебному Совету Республики Казахстан и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 сентября 2019 года № 151
Изменения,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Юридический адрес Комитета национальной безопасности: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, улица Сыганак, 20.";
в Перечне территориальных органов, находящихся в ведении Комитета национальной безопасности и его ведомств, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Нур-Султану (секретно).";
в Перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета национальной безопасности и его ведомств, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының астанасы - Астана қаласын Қазақстан Республикасының астанасы - Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 23 наурыздағы № 6 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 151 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
"Қазақстан Республикасының астанасы – Астана қаласын Қазақстан Республикасының астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 23 наурыздағы № 6 Жарлығын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Мыналар:
Астана қаласының соты – Нұр-Сұлтан қаласының соты;
Астана қаласының аудандық және оларға теңестірiлген соттары
Нұр-Сұлтан қаласының аудандық және оларға теңестірiлген соттары деп қайта аталсын.
2. Қайта аталатын соттардың төрағалары және соттары қайта аталған соттардың төрағалары және соттары деп есептелсін.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 151 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережеде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Сығанақ көшесі, 20.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қарамағындағы аумақтық органдардың және оның ведомстволарының тізбесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша департаменті (құпия).";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының тізбесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Центральный военный госпиталь с поликлиникой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в городе Нур-Султане.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205 "Об утверждении Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 44, ст. 424):
в Положении о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Комиссии: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, улица Бейбитшилик, 4.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 августа 1997 года № 3614 "Об утверждении Положения о Казахстанском институте стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 36, ст. 337):
в Положении о Казахстанском институте стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Местонахождение Института – Республика Казахстан, г. Нур-Султан.".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282 "Вопросы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Пограничной службы: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, улица Желтоксан, 48.".
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года № 378 "О некоторых вопросах Управления Делами Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 218):
в Положении об Управлении Делами Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение Управления Делами Президента Республики Казахстан: 010000, Республика Казахстан, г. Нур-Султан, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 8.".
6. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
7. Утратил силу Указом Президента РК от 26.11.2022 № 5.
8. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 992 "О создании Национального центра по правам человека":
в Положении о Национальном центре по правам человека, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Нұр-Сұлтан қаласында емханасы бар орталық әскери госпиталі.".
2. "Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 44, 424-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комиссияның заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Бейбітшілік көшесі, 4.".
3. "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 13 тамыздағы № 3614 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 36, 337-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы ережеде:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Институттың орналасқан жері – Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы.".
4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шекара қызметінің заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Желтоқсан көшесі, 48.".
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 сәуірдегі № 378 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 20, 218-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы туралы ережеде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй.".
6. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
7. Күші жойылды – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
8. "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 992 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық туралы ережеде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Юридический адрес Национального центра: 010000, город Нур-Султан, улица Бейбитшилик, 2.".
9. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 1050 "Об образовании Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 130):
в Положении о Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Комитет имеет управления по правовой статистике и специальным учетам в областях, городах республиканского значения и столице и приравненные к ним специализированные подразделения (далее – территориальные органы), которые в своей деятельности подчиняются председателю Комитета.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Комитета: 010000, город Нур-Султан, ул. Мәскеу, 34.".
10. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198 "О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 38, ст. 421):
в Положении о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Органы внутренних дел по месту жительства заявителя направляют оформленные материалы в департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы, которые согласовывают их с соответствующими органами национальной безопасности.
Материалы с мнением органов национальной безопасности департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы направляют в Министерство внутренних дел, которое составляет свое заключение и представляет его вместе с материалами рабочему органу Комиссии.".
11. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 39, ст. 428):
в Государственном протоколе Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Гость в сопровождении закрепленного должностного лица прибывает к монументу защитникам Отечества (далее - монумент). Гостя у монумента встречают начальник почетного караула и аким города Нур-Султана (заместитель акима).";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"7. Ұлттық орталықтың заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Бейбітшілік көшесі, 2.".
9. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 наурыздағы № 1050 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 12, 130-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Комитеттің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі басқармалары және оларға теңестірілген мамандандырылған бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық органдар) болады, олар өз қызметінде Комитет төрағасына бағынады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Мәскеу көшесі, 34.".
10. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 38, 421-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Өтініш берушінің тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдары ресімделген материалдарды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттеріне жібереді, олар материалдарды тиісті ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері материалдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының пікірімен қоса Ішкі істер министрлігіне жібереді, ол өз қорытындысын жасайды және оны материалдармен бірге Комиссияның жұмыс органына ұсынады.".
11. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 201 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 39, 428-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколында:
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Мейман бекітілген лауазымды адаммен бірге Отан қорғаушылар монументіне (бұдан әрі – монумент) келеді. Мейманды монументтің жанында құрметті қарауыл бастығы және Нұр-Сұлтан қаласының әкімі (әкімнің орынбасары) қарсы алады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Далее аким города Нур-Султана (заместитель акима) знакомит гостя с комплексом монумента. После осмотра комплекса гость в сопровождении начальника почетного караула проходит к специально отведенному месту для просмотра торжественного прохождения роты почетного караула.
Затем гость в сопровождении акима города Нур-Султана (заместителя акима) направляется к месту посадки дерева. По завершении церемонии посадки дерева делегация направляется к кортежу и отъезжает.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Торжественная церемония вступления в должность избранного Президента (инаугурация) проводится во вторую среду января года, следующего за годом его избрания.
Инаугурация проводится в городе Нур-Султане.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Также на инаугурации вправе присутствовать Премьер-Министр Республики Казахстан, Государственный секретарь Республики Казахстан и Руководитель Администрации Президента, члены Правительства, руководители иных центральных государственных органов Республики Казахстан, акимы областей, городов республиканского значения и столицы, главы иностранных государств и правительств, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в Казахстане, представители казахстанской и международной общественности, отечественных и иностранных СМИ.";
пункты 112 и 113 изложить в следующей редакции:
"112. При отбытии (прибытии) Президента в иностранное государство (из иностранного государства) в проводах (встрече) в аэропорту города Нур-Султана участвуют Премьер-Министр Республики Казахстан, Руководитель Администрации Президента и аким города Нур-Султана.
113. В проводах (встрече) Президента в регион страны в аэропорту города Нур-Султана участвуют Премьер-Министр, Руководитель Администрации Президента и аким города Нур-Султана, а в регионах – аким области, аким города областного значения или аким города республиканского значения.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. У трапа самолета главу иностранного правительства встречают/провожают закрепленное должностное лицо (уровень, приравненный к заместителю Министра) Республики Казахстан (в случае наличия двусторонней межправительственной комиссии – представитель соответствующей межправительственной комиссии), директор Департамента Министерства иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию) и заместитель акима города Нур-Султана. В случае прибытия гостя с супругой/супругом, ее/его встречает/провожает и сопровождает другое закрепленное должностное лицо (соответствующего пола).
У трапа самолета девушка в казахском национальном костюме вручает гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), девушка и юноша в казахских национальных костюмах вручают гостю и супруге (супругу) цветы).";
пункт 146 изложить в следующей редакции:

"48. Содан кейін Нұр-Сұлтан қаласының әкімі (әкімнің орынбасары) мейманды монумент кешенімен таныстырады. Кешенді қарап болғаннан кейін мейман құрметті қарауыл бастығымен бірге құрметті қарауыл ротасының салтанатпен жүріп өтуін қарау үшін арнайы бөлінген орынға келеді.
Содан соң мейман Нұр-Сұлтан қаласының әкімімен (әкімнің орынбасарымен) бірге ағаш отырғызатын жерге бағыт алады. Ағаш отырғызу рәсімі аяқталғаннан кейін делегация кортежге беттейді де жүріп кетеді.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Сайланған Президенттің қызметіне кірісуі салтанатты рәсімі (ұлықтау) ол сайланған жылдан кейінгі жылдың қаңтарының екінші сәрсенбісінде өткізіледі.
Ұлықтау Нұр-Сұлтан қаласында өткізіледі.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Сондай-ақ ұлықтауға Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы және Президент Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, өзге де орталық мемлекеттік органдарының басшылары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері, шет мемлекеттер және үкіметтер басшылары, Қазақстанда аккредиттелген дипломатиялық корпус өкілдері, қазақстандық және халықаралық қоғамдастықтың, отандық және шетелдік БАҚ өкілдері қатысуға құқылы.";
112 және 113-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Президент шет мемлекетке (шет мемлекеттен) кеткен (келген) кезде Нұр-Сұлтан қаласының әуежайында шығарып салуға (қарсы алуға) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Президент Әкімшілігінің Басшысы және Нұр-Сұлтан қаласының әкімі қатысады.
113. Президентті Нұр-Сұлтан қаласының әуежайында ел өңіріне (ел өңірінен) шығарып салуға (қарсы алуға) – Премьер-Министр, Президент Әкімшілігінің Басшысы және Нұр-Сұлтан қаласының әкімі, ал өңірлерде облыс әкімі, облыстық маңызы бар қаланың әкімі немесе республикалық маңызы бар қаланың әкімі қатысады.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Ұшақ басқышы жанында шетелдік үкімет басшысын Қазақстан Республикасының бекітілген лауазымды адамы (Министрдің орынбасарына теңестірілген деңгейде) (екіжақты үкіметаралық комиссия болған жағдайда – тиісті үкіметаралық комиссияның өкілі), Сыртқы істер министрлігінің департамент директоры, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) және Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің орынбасары қарсы алады/шығарып салады. Мейман зайыбымен/жұбайымен бірге келген жағдайда, оны бекітілген басқа лауазымды адам (тиісті жыныстағы) қарсы алады/шығарып салады және еріп жүреді.
Ұшақ басқышы жанында мейманға қазақтың ұлттық киімін киген бойжеткен гүл ұсынады (егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, мейманға және зайыбына (жұбайына) ұлттық киім киген бойжеткен мен бозбала гүл ұсынады).";
146-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"146. Программа рабочей поездки Премьер-Министра по стране предусматривает проведение следующих мероприятий: проводы (встречи) в городе Нур-Султане и на местах, посещение промышленных и других социально значимых объектов.";
абзац третий пункта 178 изложить в следующей редакции:
"При рабочих поездках Государственного секретаря Республики Казахстан по стране предусматриваются проведение и обеспечение ряда протокольных мероприятий: проводы (встречи) в городе Нур-Султане и на местах, составление программы пребывания.";
пункт 194 изложить в следующей редакции:
"194. По прибытии (отбытии) в/из город(а) Нур-Султан(а) Посла встречает (провожает) сотрудник Службы государственного протокола Министерства иностранных дел и обеспечивает услуги VIP-зала аэропорта для Посла и членов его семьи без взимания платы.".
12. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 года, № 12-13, ст. 116):
в Положении об Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Юридический адрес Администрации: Республика Казахстан, город Нур-Султан, район Есиль, резиденция "Акорда".
13. Утратил силу Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
14. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 67 "О совершенствовании органов внешнего государственного финансового контроля в регионах" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 37, ст. 438):
в Перечне создаваемых государственных учреждений, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по городу Нур-Султану".";
в лимитах штатной численности ревизионных комиссий областей, столицы, городов республиканского значения, утвержденных вышеназванным Указом:
строку:
"
г. Астана
31
"
изложить в следующей редакции:
"
г. Нур-Султан
31
".
15. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 ноября 2012 года № 438 "Об утверждении Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1180):
в Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "1. Видение развития местного самоуправления в Республике Казахстан":
в подразделе "3. Обзор позитивного опыта мировой практики":
часть двадцать девятую изложить в следующей редакции:
"В Казахстане в целом сформирована аналогичная Польше структура управления в крупных городах: Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Караганде созданы районы, в других городах областного значения – централизованное управление. С учетом опыта Польши создание на уровне района в городе органов управления с самостоятельным бюджетом нецелесообразно.";
в разделе "2. Основные принципы организации и деятельности местного самоуправления в Республике Казахстан":
в подразделе "2. Подходы по развитию местного самоуправления":
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Учитывая особенности управления общегородским хозяйством в крупных городах, вышеуказанные меры предлагается не распространять на районы в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Караганде, которые также относятся к нижнему уровню управления;";
часть двадцать первую изложить в следующей редакции:
"При этом целесообразно сохранить действующий порядок назначения акимов областей, городов республиканского значения и столицы, районов, осуществляющийся в настоящее время в демократичном порядке, то есть с предварительного согласия депутатов соответствующего маслихата.".

"146. Премьер-Министрдің ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапары бағдарламасында мынадай іс-шаралар өткізу: Нұр-Сұлтан қаласында және жергілікті жерлерде шығарып салу (қарсы алу), өнеркәсіптік және басқа да әлеуметтік маңызды объектілерге бару көзделеді.";
178-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының ел ішіндегі жұмыс сапарлары кезінде Нұр-Сұлтан қаласында және жергілікті жерлерде шығарып салу (қарсы алу), болу бағдарламасын жасау сияқты бірқатар протоколдық іс-шараларды жүргізу және қамтамасыз ету көзделеді.";
194-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"194. Нұр-Сұлтанға/Нұр-Сұлтаннан келген (кеткен) кезде Елшіні Сыртқы істер министрлігі Мемлекеттік протокол қызметінің қызметкері қарсы алады (шығарып салады) және Елші мен оның отбасы мүшелері үшін әуежайдың VІР-залының қызметтерін төлемақысыз қамтамасыз етеді.".
12. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 12-13, 116-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әкімшіліктің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, "Ақорда" резиденциясы.".
13. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
14. "Өңірлерде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарын жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 67 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 37, 438-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген құрылатын мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Нұр-Сұлтан қаласы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының штат санының лимиттерінде:
мына:
"
Астана қ.
31
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Нұр-Сұлтан қ.
31
".
15. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 28 қарашадағы № 438 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 80, 1180-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасында:
"1. Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың пайымы" деген бөлімде:
"3. Әлемдік практиканың оң тәжірибесіне шолу" деген кіші бөлімінде:
жиырма тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстанда жалпы ірі қалаларда Польшаға ұқсас басқару құрылымы қалыптасқан: Нұр-Сұлтанда, Алматыда, Шымкентте, Қарағандыда аудандар, басқа облыстық маңызы бар қалаларда – орталықтандырылған басқару құрылған. Польша тәжірибесін ескере отырып, қаладағы аудан деңгейінде дербес бюджеті бар басқару органдарын құру орынсыз.";
"2. Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды ұйымдастырудың және қызметінің негізгі қағидаттары" деген бөлімде:
"2. Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тәсілдері" деген кіші бөлімінде:
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ірі қалалардағы жалпықалалық шаруашылықты басқару ерекшелігін ескере отырып, жоғарыда аталған шараларды басқарудың төменгі деңгейіне жататын Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Қарағанды қалаларындағы аудандарға қолданбау ұсынылады;";
жиырма бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте қазіргі кезде демократиялық тәртіппен, яғни тиісті мәслихат депутаттарының алдын ала келісімімен жүзеге асырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың әкімдерін тағайындаудың қолданыстағы тәртібін сақтау орынды.".

16. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 34, ст. 504):
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Правительству Республики Казахстан, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, акимам областей, городов республиканского значения и столицы:
1) руководствоваться в своей деятельности Концепцией и принять необходимые меры по ее реализации;
2) обеспечить согласованность принимаемых документов системы государственного планирования с Концепцией.".
17. Утратил силу Указом Президента РК от 29.01.2024 № 442.
18. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 767 "О некоторых вопросах государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 15, ст. 124):
в уставе государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы", утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Местонахождение государственного учреждения: Республика Казахстан, 010000, город Нур-Султан, район Есиль, улица Әлихан Бөкейхан, здание 1.".
19. Утратил силу Указом Президента РК от 02.05.2020 № 316 (порядок введения в действие см. п.5).
20. Утратил силу Указом Президента РК от 25.08.2023 № 312.
21. В Указе Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 62, ст. 486):
в Положении об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Аппарата: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, подъезд 1В.".
22. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 161 "Об определении границ территории Международного финансового центра "Астана" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 83-84, ст. 594):
в границах территории Международного финансового центра "Астана", утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Участок территории МФЦА, расположенный в районе "Есиль" города Нур-Султана по внутренней окружности улицы № 28/1 (проектное наименование), вдоль улицы Ақмешіт до улицы Түркістан, вдоль улицы Түркістан до улицы № 28/1 (проектное наименование), с общей площадью 25 га определяется в целях применения пункта 8 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана".

16. "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 34, 504-құжат):
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері:
1) өз қызметінде Тұжырымдаманы басшылыққа алсын және оны іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) мемлекеттік жоспарлау жүйесі қабылдайтын құжаттардың Тұжырымдамамен үйлесуін қамтамасыз етсін.".
17. Күші жойылды – ҚР Президентінің 29.01.2024 № 442 Жарлығымен.
18. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 767 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 15, 124-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің жарғысында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Әлихан Бөкейхан көшесі, ғимарат-1.".
19. Күші жойылды - ҚР Президентінің 02.05.2020 № 316 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Жарлығымен.
20. Күші жойылды - ҚР Президентінің 25.08.2023 № 312 Жарлығымен.
21. "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 62, 486-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аппараттың заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, 1В-кіреберіс.".
22. "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағының шекарасын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 161 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 83-84, 594-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағының шекарасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нұр-Сұлтан қаласының "Есіл" ауданында № 28/1 (жобалық атауы) көшесінің ішкі жағы бойынша Ақмешіт көшесінің бойымен Түркістан көшесіне дейін, Түркістан көшесінің бойымен № 28/1 (жобалық атауы) көшесіне дейін орналасқан, жалпы ауданы 25 га болатын АХҚО аумағының учаскесі "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабының 8-тармағын қолдану мақсатында айқындалады.".

23. Утратил силу Указом Президента РК от 25.08.2023 № 312.
24. В Указе Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 387 "Об утверждении Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017-2019 годы" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 64, ст. 417):
в Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017-2019 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "1. Анализ текущей ситуации и обусловленность социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации":
в подразделе "1.1. Содержание процесса реабилитации лиц, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации":
часть сорок третью изложить в следующей редакции:
"По данным акиматов областей, городов республиканского значения и столицы за период с 2012 по 2016 годы подписали социальные контракты с центрами занятости населения 1338 человек из числа освобожденных из мест лишения свободы, из них трудоустроены 1304 человека, в том числе на постоянные рабочие места 423 человека. Прошли профессиональное обучение по заявкам работодателей на востребованные специальности 139 человек.".
25. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 47-48-49, ст. 313):
в Положении о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе "1. Общие положения":
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Юридический адрес Генеральной прокуратуры: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, проспект Мәңгілік Ел, 14.";
в главе "6. Перечень прокуратур областей и приравненных к ним (прокуратуры городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан, главные военная и транспортная прокуратуры)":
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) Прокуратура города Нур-Султана;".
26. Утратил силу Указом Президента РК от 30.07.2024 № 611.
27. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2019 года № 884 "О Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 5-6, ст. 55):
в Положении о Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

23. Күші жойылды - ҚР Президентінің 25.08.2023 № 312 Жарлығымен.
24. "Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 387 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 64, 417-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясында:
"1. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың ағымдағы жағдайын талдау және оның байланыстылығы" деген бөлімде:
"1.1. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған адамдарды оңалту процесінің мәні" деген кіші бөлімде:
қырық үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің деректері бойынша 2012 – 2016 жылдар кезеңінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар қатарынан 1338 адам халықты жұмыспен қамту орталықтарымен әлеуметтік келісімшарт жасасты, оның ішінде 1304 адам жұмысқа, соның 423-і тұрақты жұмыс орындарына орналасты. Жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша 139 адам қажетті мамандықтарға кәсіптік оқудан өтті.".
25. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 47-48-49, 313-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ережеде:
"1. Жалпы ережелер" деген тарауда:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бас прокуратураның заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 14.";
"6. Облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген прокуратуралардың (республикалық маңызы бар қалалар мен Қазақстан Республикасы астанасының прокуратуралары, бас әскери және көлік прокуратуралары) тізбесі" деген тарауда:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Нұр-Сұлтан қаласының прокуратурасы;".
26. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.07.2024 № 611 Жарлығымен.
27. "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Кеңсесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 19 наурыздағы № 884 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 5-6, 55-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Кеңсесі туралы ережеде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Юридический адрес Канцелярии: Республика Казахстан, 010000, город Нур-Султан, район Есиль, улица Әлихан Бөкейхан, здание 1.".

"9. Кеңсенің заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Әлихан Бөкейхан көшесі, ғимарат-1.".