Об утверждении Правил приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июля 2001 года № 548. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2001 года № 1577. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 204
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.05.2010 № 204 (порядок введения в действие см. п. 4).
Сноска. По всему тексту слова "государственного сертификата", "государственный сертификат", "государственных сертификатов" заменены словами "сертификата", "сертификат", "сертификатов" - приказом Министра внутренних дел РК от 19.04.2006  N 181 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан " Об образовании " приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте организовать изучение настоящих Правил личным составом и ознакомить с ними кандидатов на учебу.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
3. Начальникам высших учебных заведений МВД Республики Казахстан строго соблюдать требования настоящих Правил при организации вступительных экзаменов и зачислении кандидатов на учебу.
4. Считать утратившим силу  приказ МВД Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 316  "Об утверждении Правил приема в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан".
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласовано"                       "Утверждены"
Первый вице-Министр            Приказом Министра внутренних дел
образования и науки                 Республики Казахстан
Республики Казахстан                от 9 июля 2001 г. N 548
"___"______ 2001 года
Правила приема в высшие учебные заведения
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. По тексту слово "региональной" заменено словом "государственной" - приказом Министра внутренних дел РК от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об образовании", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденными  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года N 638 и определяют порядок приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 9 шілдедегі N 548 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 20 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1577. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 11 мамырдағы N 204 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.05.11 N 204 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" Заңына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерi бекiтiлсiн.
2. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы ережелердi жеке құрамға оқытуды ұйымдастырсын және олармен оқуға талапкерлердi таныстырсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09 N 211   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз).
3. Қазақстан Республикасының Iшкіісминi жоғары оқу орындарының басшылары қабылдау емтиханын ұйымдастыру және талапкерлердi оқуға қабылдауда осы Ережелердiң талаптарын қатаң сақтасын.
4. Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң 1999 жылғы 18 маусымдағы N 316 "Қазақстан Республикасы Iшкіісминi жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерiн бекiту туралы"  бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі -
генерал-майор
"Келісілді"                        Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы             Ішкі істер министрінің
Білім және ғылым                   2001 жылғы 9 шілдедегі
бірінші вице-Министрі              N 548 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң
жоғары оқу орындарына қабылдау
ЕРЕЖЕЛЕРI
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "өңірлік" деген сөз "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша "мемлекеттік сертификат", "мемлекеттік сертификаттарды", "мемлекеттік сертификатты", "мемлекеттік сертификаттар" деген сөздер "сертификат", "сертификаттарды", "сертификатты", "сертификаттар" деген сөздермен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 17 мамырдағы N 289  бұйрығымен ,   2006 жылғы 19 сәуірдегі N 181   бұйрығымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
1. Осы Ережелер "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 638 бұйрығымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік ережелеріне сәйкес әзірленді және олар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) жоғары оқу орындарына қабылдау тәртібін белгілейді.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің   2008.06.09 N 211   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз).

2. В высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее и высшее образование, отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 ; от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
3. Прием граждан в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан по утвержденному плану приема осуществляется в три этапа:
на первом этапе приемные комиссии учебных заведений МВД Республики Казахстан формируют контингент абитуриентов, проводя отбор по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям, с учетом территориального принципа подготовки кадров;
на втором этапе высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан проводят отбор в соответствии с баллами сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее - ЕНТ) или комплексного тестирования, проводимого по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - НЦГСОиТ);
на третьем этапе - мандатные комиссии учебных заведений МВД Республики Казахстан проводят зачисление в число слушателей.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 .
3-1. Для соблюдения территориального принципа подготовки кадров при отборе претендентов в высшие учебные заведения МВД могут создаваться региональные приемные комиссии МВД Республики Казахстан. Персональный состав региональной приемной комиссии МВД Республики Казахстан утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования).
4. Приемные комиссии высших учебных заведений осуществляют отбор абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям в сроки, согласованные с Министерством образования и науки Республики Казахстан. Комплексное тестирование, отбор в соответствии с баллами сертификата ЕНТ или комплексного тестирования, зачисление в число слушателей высших учебных заведений проводится в сроки установленные Типовыми правилами приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, которые могут быть изменены только по согласованию с Министерством образования и науки Республики Казахстан.
Абитуренты, поступающие в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан первой указывают специальность подготовки в данном высшем учебном заведении, второй - специальность по приложению 3 к Типовым правилам приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.06.2002  N 411 ;   от 08.05.2004  N 266 ; с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 19.04.2006  N 181 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).

2. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң жоғары оқу орындарына орта және жоғары бiлiмi бар, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне қойылатын талаптарға жауап беретiн, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2004.05.08  N 266 , 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
3. Қазақстан Республикасының Iшкіісминiнiң жоғары оқу орындарына азаматтарды қабылдау бекiтiлген қабылдау жоспары бойынша үш кезеңде жүргiзіледі:
бiрiншi кезеңде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминiнiң оқу орындарының қабылдау комиссиялары кадр дайындаудың аумақтық қағидасына сәйкес, медициналық, дене бiтiмi және психофизиологиялық іріктеу жұмыстарын жүргізіп, талапкерлер құрамын қалыптастырады.
екiншi кезеңде Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындары ұлттық бiрыңғай тестiлеудiң (бұдан әрi - ҰБТ) немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандартының ұлттық орталығы (бұдан әрi - ББТМСҰО) дайындаған технологиялар бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеудiң нәтижелерi бойынша берiлген сертификат баллдарына сәйкес iрiктеу жүргiзедi;
үшiншi кезеңде Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң жоғары оқу орындарының мандаттық комиссиялары тыңдаушылар қатарына қабылдау жасайды.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2004.05.08 N 266   бұйрығымен .
3.1. Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарына үміткерлерді іріктеу кезінде кадр дайындаудың аумақтық қағидасын сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің өңірлік қабылдау комиссиялары құрылуы мүмкін. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің өңірлік комиссиясының дербес құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту: 3.1-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 17 мамырдағы N 289 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен .
4. Жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен келiсiлген мерзiмдерде медициналық, дене бiтiмi және психофизиологиялық көрсетулерi бойынша талапкерлердi iрiктеудi жүзеге асырады. Кешендi ҰБТ немесе кешенді тестілеу, сертификат баллдарына сәйкес iрiктеу, жоғары оқу орындарының тыңдаушылары қатарына қабылдау Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың үлгi ережелерiнде белгiленген мерзiмдерде жүргiзiледi, олар Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң келiсiмi бойынша ғана өзгертiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындарына түсушi талапкерлер, бiрiншi осы жоғары оқу орнында даярланатын мамандықты, екiншi - Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдаудың үлгi ережелерiнiң 3-қосымшасы бойынша мамандықты көрсетедi.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 11 маусымдағы N 411   бұйрығымен 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266   бұйрығымен ,   өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер  министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

5. Выпускники организаций среднего общего образования прошлых лет, начальных и средних профессиональных учебных заведений (технических и профессиональных, послесредних), выпускники общеобразовательных школ, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, не принявших участие в ЕНТ, выпускники общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, а также граждане, окончившие учебные заведения за рубежом, поступающие в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан сдают комплексное тестирование в базовом высшем учебном заведении, к которому прикреплено выбранное гражданином высшее учебное заведение.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
5-1. Для проведения организационной и информационно-разъяснительной работы создаются государственные комиссии по организации и проведению комплексного тестирования абитуриентов (далее - государственные комиссии).
Сноска. Глава дополнена пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Тестирование проводится по желанию абитуриентов на казахском или русском языках в объеме учебных программ среднего образования по четырем предметам.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
7. Вступительные экзамены в форме тестирования проводятся по следующим предметам:
по специальности 050303 "Правоохранительная деятельность":
всемирная история;
история Казахстана;
казахский или русский язык;
математика.
Профилирующим предметом является "всемирная история";
по специальностям направления подготовки 290000 "Военная техника и технология": командная тактическая внутренних войск, командная тактическая воспитательной и социально-правовой работы, командная тактическая автомобильных войск, командная тактическая войск связи, командная тактическая инженерно-технического обеспечения войск, командная тактическая ракетно-артиллерийского обеспечения войск, командная тактическая тылового обеспечения, командная тактическая обеспечения горюче-смазочными материалами:
физика;
математика;
казахский или русский язык;
история Казахстана.
Профилирующим предметом является "Физика".
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 11.06.2002  N 411 ;   от 08.05.2004  N 266 от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования).

5. Қазақстан Республикасы ІІМ жоғары оқу орнына түсуші жалпы орта білім беретін ұйымдардың бітірушілері, бастауыш және кәсіптік орта оқу орнын бітірушілер (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі), ҰБТ-ға қатыспаған халықаралық оқушылармен алмасу желісі бойынша шетелде оқыған жалпы білім беретін мектепті бітірушілер, өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқытатын жалпы орта білім беретін мектепті бітірушілер, сондай-ақ оқу орындарын шетелде бітірген азаматтар кешенді тестілеуді азамат таңдаған жоғары оқу орны бекітілген базалық жоғары оқу орнында тапсырады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің   2008.06.09 N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен .
5.1. Ұйымдастырушылық және ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу үшін талапкерлерді кешенді тестілеуді ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссиялар (бұдан әрі - мемлекеттік комиссиялар) құрылады.
Ескерту: 5.1-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрінің 2005.05.17 N 289 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен .
6. Тесттiк сынақ талапкердiң қалауы бойынша қазақ немесе орыс тiлдерiнде орта бiлiм беру оқу бағдарламасының көлемiнде төрт пән бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
7. Қабылдау емтихандары тестiлеу формасы бойынша мына пәндер бойынша жүргiзiледi:
050303 "Құқық қорғау қызметi" мамандығы бойынша:
дүниежүзi тарихы;
Қазақстан тарихы;
қазақ немесе орыс тiлi;
математика.
Негiзгi пән болып дүниежүзi тарихы есептеледi.
290000 "Әскери техника және технология" даярлау бағытындағы мамандықтар бойынша: iшкi әскерлердiң командалық-тактикалық, тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстың командалық-тактикалық, автомобильдiк әскерлердiң командалық-тактикалық, байланыс әскерлерiнiң командалық-тактикалық, әскерлердi инженерлiк-техникалық қамтамасыз етудiң командалық-тактикалық, әскерлердi ракеталық-артиллериялық қамтамасыз етудiң командалық-тактикалық, тылдық қамтамасыз етудiң командалық-тактикалық, жанар-жағар май материалдарымен қамтамасыз етудiң командалық-тактикалық:
физика;
математика;
қазақ немесе орыс тiлi;
Қазақстан тарихы.
"Физика" негiзгi пән болып табылады. <*>
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 11 маусымдағы N 411   бұйрығымен , 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266   бұйрығымен 2005 жылғы 17 мамырдағы N 289 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен .

8. Количество тестовых заданий по каждому предмету - 25. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается одним баллом. Минимальный уровень баллов, необходимый для участия в конкурсе на зачисление в число слушателей, составляет 45 баллов, в том числе не менее 7 баллов по профильному предмету, а по остальным предметам  - не менее 3 баллов.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 19.04.2006  N 181 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 08.06.2007 N  242 ; от 09.06.2008   N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
9. На комплексное тестирование отводится 2 часа 30 минут. Пересдача тестирования не разрешается.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
10. Коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания сканирования листов ответов, которое проводится после тестирования.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 .
11. Результаты комплексного тестирования на получение сертификатов объявляются государственной комиссией в день его проведения. Персональный состав государственной комиссии утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 .
12. По результатам комплексного тестирования каждому участнику выписывается сертификат установленного образца, который выдается государственной комиссией в течение трех календарных дней после тестирования.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
13. Гражданин, не согласный с результатами тестирования, может подать заявление на апелляцию.
Апелляционная комиссия создается в каждом базовом высшем учебном заведении.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
14. Зачисление в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан производится на открытом заседании мандатной комиссии по конкурсу в соответствии с баллами сертификата ЕНТ или комплексного тестирования, с учетом результатов отбора по медицинским, физическим, психофизиологическим показателям и выделенных Министерству внутренних дел, Департаментам внутренних дел областей, городов Алматы, Астаны и на транспорте приемных мест.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 ;   от 19.04.2006  N 181 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).

8. Тест сұрақтарының саны әр пән бойынша - 25. Дұрыс жауап бiр ұпаймен бағаланады. Тыңдаушылар қатарына қабылдау конкурсына қатысу үшін қажетті ең төменгі баллдар деңгейі 45 баллды құрайды, оның ішінде кемінде 7 балл бейіндік пәннен, ал қалған пәндер бойынша кемінде 3 балл болуы тиіс.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006.04.19 N  181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2007.06.08. N  242 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.06.09 N  211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
9. Кешендi тестiлеуге екі сағат 30 минут берiледi. Тестiлеудi қайта тапсыруға рұқсат берiлмейдi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
10. Дұрыс жауаптардың кодтары тестiлеуден кейiн өткiзiлетiн жауап парақтарын сканерлеу аяқталғаннан кейiн бiрден iлiнедi.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266   бұйрығымен
11. Сертификаттарды алу үшiн өткiзiлген кешендi тестiлеу нәтижелерiн мемлекеттік комиссия тест сынағы өткiзiлген күнi жариялайды. Мемлекеттік комиссияның дербес құрамы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266   бұйрығымен .
12. Тестiлеу өткiзiлгеннен кейiн күнтізбелік үш күн iшiнде мемлекеттік комиссия, кешенді тестiлеу қорытындылары нәтижесiнде әрбiр қатысушыға белгiленген үлгiде жазылған сертификатты бередi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
13. Тест сынағының нәтижесімен келіспеген азаматтың аппеляцияға өтініш беруге құқығы бар.
Апелляциялық комиссия әрбір базалы жоғары оқу орнында құрылады.
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің   2008.06.09 N  211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
14. Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындарына оқуға қабылдау мандат комиссиясының ашық отырысында ҰБТ немесе кешенді тестілеу сертификаттары баллдарына сәйкес, медициналық, дене бiтiмi, психофизиологиялық көрсеткiштер бойынша iрiктеу нәтижелерiн және Iшкi iстер министрлiгiне, облыстардың, Алматы, Астана қалаларының және көліктегі ішкі істер департаменттеріне бөлiнген қабылдау орындарын ескере отырып, конкурс бойынша жүргiзiледi.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266   бұйрығымен , 2006 жылғы 19 сәуірдегі N 181   бұйрығымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.

15. При проведении конкурса на получение бесплатного государственного образования через бюджетное финансирование в соответствии с баллами сертификата ЕНТ или комплексного тестирования преимущественное право имеют:
1) учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) победители международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней), республиканских и международных спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней) последних трех лет, перечень которых определяется центральным исполнительным органам Республики Казахстан в области образования, а также победители республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, научного и спортивного соревнования, по которому они являются победителями.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
16. В случае одинаковых показателей баллов сертификатов ЕНТ или комплексного тестирования преимущественное право на зачисление имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
лица, имеющие документы об образовании (аттестаты, свидетельства, дипломы) с отличием;
лица, имеющие наиболее высокий средний балл аттестата свидетельства или диплома;
лица, имеющие наиболее высокий балл по профильному предмету.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.05.2004  N 266 ;  с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 17.05.2005 N  289 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 09.06.2008  N 211 (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
17. Высшие учебные заведения представляют в Департамент кадровой работы МВД Республики Казахстан информацию по установленным формам и срокам, а после проведения зачисления - итоговый текстовый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении слушателей для представления в Министерство образования и науки Республики Казахстан в десятидневный срок.

15. "Бюджеттік қаржыландыру бойынша тегін мемлекеттік білім алуға конкурс өткізу кезінде ҰБТ немесе кешенді тестілеу сертификаттары баллдарына сәйкес:
1) "Алтын белгі" белгісімен марапатталған оқушылардың;
2) тізбесін Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы орталық атқарушы органы айқындайтын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) республикалық және халықаралық спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, сондай-ақ өздері таңдаған мамандығының олар жеңімпазы болып табылатын олимпиаданың, ғылыми және спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) ағымдағы жылғы жеңімпаздарының басым құқығы болады.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 17 мамырдағы N 289 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен , өзгерту енгізілді -Ішкі істер министрінің 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
16. ҰБТ немесе кешенді тестілеу сертификаттары баллдарының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда:
жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
үздік білімі туралы құжаттары (аттестаттары, куәліктері, дипломдары) бар адамдар;
аттестат куәлік немесе дипломның ең жоғары орта баллы бар адамдар;
бейiмдiк пәндер бойынша ең жоғары баллы бар адамдар оқуға қабылдауға басымдылық құқыққа ие.
Осы қабылдау ережелерiне сәйкес жеңiлдiкпен қабылдану құқығын пайдаланатын адамдар растайтын құжаттар ұсынады.
Ескерту: 16-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004.05.08 N 266   бұйрығымен 2005.05.17 N 289 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз)   бұйрығымен , 2008.06.09  N 211 ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен.
17. Жоғары оқу орындары Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Кадр жұмысы департаментiне, белгiленген тәртiп пен мерзiмде мәлiмет, ал оқуға қабылдау бiткеннен кейiн оқуға қабылдауды ұйымдастыру мен өткiзу туралы қорытынды мәтiндi есеп, сондай-ақ тыңдаушыларды оқуға қабылдау туралы бұйрығының көшiрмесiн өз кезегiнде Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiне он күн iшiнде жiберу үшiн ұсынады.

18. Информация о правилах приема, а также решения приемных комиссий по организации и проведению вступительных экзаменов, сроки зачисления должны своевременно доводиться до абитуриентов.
19. Решение мандатной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника высшего учебного заведения. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы.
20. Абитуриенты, не зачисленные в число слушателей, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
21. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные учебным планом и графиком учебного процесса высшего учебного заведения. Слушатели, не приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней с момента начала занятий, из учебного заведения отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия высшего учебного заведения в течение месяца с начала занятий может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.

18. Қабылдау ережелерi, қабылдау комиссияларының қабылдау емтихандарын ұйымдастыру мен өткiзу туралы шешiмдерi, қабылдау мерзiмi туралы мәлiметтер талапкерлерге уақытылы жеткiзiлуi қажет.
19. Мандаттық комиссияның оқуға қабылдау туралы шешiмi жоғары оқу орнының бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Бұйрықтың көшiрмесi жұмыстан қол үзiп оқуға қабылданған тұлғаларды оқуға iссапарға аттандыруға негiз болып табылады.
20. Тыңдаушылар қатарына оқуға қабылданбаған талапкерлер iшкi iстер органдарының, iшкi әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына жiберiледi. Олардың оқуға қабылданбау себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
21. Оқу орындарында сабақ жоғары оқу орны оқу процесiнiң кестесi мен оқу жоспарында белгiленген мерзiмде басталады. Сабақ басталғаннан кейiн 10 күн iшiнде сабаққа негiзсiз себеппен қатыспаған тыңдаушылар оқу орнынан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы конкурстан өтпеген тұлғаларды сабақ басталғаннан кейiн бiр ай мерзiм iшiнде оқуға қабылдай алады.