Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 марта 2005 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2005 года № 3545. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О зерне" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения количественно-качественного учета зерна.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года N 104 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1827).
3. Департаменту земледелия (Евниев А.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июня 2005 года.
Министр
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 марта 2005 года N 195
Сноска. По всему тексту слова "сертификатом", "сертификатов", "сертификат", "сертификатами", "сертификата", "сертификату", "сертификате" заменены словами "паспортом", "паспортов", "паспорт", "паспортами", "паспорта", "паспорту", "паспорте" - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года N 355 (порядок введения в действие см. п.4 ).
Правила
ведения количественно-качественного учета зерна
Настоящие Правила ведения количественно-качественного учета зерна (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О зерне" и регулируют порядок оформления и учета операций по приемке, взвешиванию, очистке, сушке, хранению и отгрузке зерна в Республике Казахстан, а также взаимоотношения между владельцами зерна и хлебоприемными предприятиями.
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) акт зачистки - документ, составляемый хлебоприемным предприятием в целях учета зерна;
2) акт-расчет - документ, составляемый хлебоприемным предприятием для определения количества зерна и (или) зерноотходов, подлежащих отпуску владельцу зерна;

Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 195 Бұрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 1 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3545. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "сертификатта", "сертификаттағы", "сертификаттары", "сертификаттарымен", "сертификатты", "сертификаты", "сертификатымен", "сертификатын", "сертификатына", "сертификатының" деген сөздер тиісінше "паспортта", "паспорттағы", "паспорттары", "паспорттарымен", "паспортты", "паспорты", "паспортымен", "паспортын", "паспортына", "паспортының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N 355 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
"Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі N 104 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1827 тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Егіншілік департаменті (А.Қ.Евниев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2005 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2005 жылғы 11 наурыздағы N 195
бұйрығымен бекітілген
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу ережесі
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасында астықты қабылдау, өлшеу, тазарту, кептіру, сақтау және тиеп жөнелту бойынша операцияларды ресімдеу және есептеу тәртібін, сонымен қатар астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорындары арасындағы қатынастарды реттейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тазарту актісі - астық есебін жүргізу мақсатында астықты қабылдау кәсіпорындарымен жасалатын құжат;
2) есеп-акт - астық иесіне жіберуге жататын астық және (немесе) астық қалдықтарының көлемін анықтау үшін астық қабылдау кәсіпорнымен жасалатын құжат;

3) владелец зерна - физическое или юридическое лицо, передавшее зерно на хранение хлебоприемному предприятию;
4) зачтенный физический вес - физический вес зерна, по влажности, сорной и зерновой примеси приведенный к нормам, определенным договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием и обеспечивающим сохранность зерна;
5) государственный зерновой инспектор - инспектор территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющий свои полномочия в установленном законодательством порядке;
6) инвентаризация - комплекс мероприятий, направленных на проверку соответствия фактического наличия зерна и его качества отчетным данным;
7) количественно-качественный учет зерна - система учета и регистрации всех операций с зерном в процессе его приемки, очистки, сушки, хранения, перемещения и отгрузки на хлебоприемном предприятии;
8) лицевой счет - составляющая книги количественно-качественного учета, которая ведется хлебоприемным предприятием отдельно по каждому владельцу зерна, классу и сорту;
9) материально-ответственное лицо - должностное лицо хлебоприемного предприятия, отвечающее за количественно-качественную сохранность принятого на хранение зерна;
10) партия зерна - обособленное количество однородного по качеству зерна урожая одного года, оформленное документами, содержащими сведения о качестве зерна;
11) физический вес - масса зерна, определенная путем взвешивания на весах.
2. Все операции с зерном, количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся в физическом весе с точностью до 1 килограмма. При оформлении зерновой расписки применяется зачтенный физический вес.
2. Оформление поступления зерна
3. Поступающее на хлебоприемное предприятие зерно принимается по количеству материально-ответственным лицом после взвешивания на весах, прошедших в установленном порядке поверку.
4. Поступающее автомобильным транспортом зерно сопровождается товарно-транспортными накладными. Товарно-транспортная накладная выписывается на каждую автомобильную партию (отдельный автомобиль или автомобиль (трактор) с прицепом, автопоезд). Каждый автомобиль сопровождается тремя (четырьмя) экземплярами товарно-транспортных накладных.
Партия зерна, поступившая автомобильным транспортом с других хлебоприемных предприятий, сопровождается товарно-транспортной накладной и документом о качестве (паспортом качества зерна, выданным в установленном законодательством порядке, или карточкой анализа зерна согласно приложению 1 к настоящим Правилам).

3) астық иесі - астық қабылдау кәсіпорындарына астығын сақтауға берген заңды немесе жеке тұлға;
4) есептелген нақты салмағы - ылғалдылығын, дәнді және арамшөпті қоспаларын астықтың сақталуын қамтамасыз ететін және астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорны арасындағы шартта анықталған нормаларға сәйкестендірілген астықтың нақты салмағы;
5) мемлекеттік астық инспекторы - өзінің өкілеттілігін белгіленген заңнама тәртібінде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аумақтық басқармасының инспекторы;
6) түгендеу - нақты астықтың барлығы және оның сапасы есеп мәліметіне сәйкес екендігін тексеруге бағытталған жалпы шаралар;
7) астықтың сандық-сапалық есебі - астық қабылдау кәсіпорнында астықты қабылдау, тазарту, кептіру, сақтау, орналастыру және тиеп жөнелту процесі кезіндегі барлық операцияларды есептеу және тіркеу жүйесі;
8) бет есебі - астық қабылдау кәсіпорнымен әрбір астық иесі, сыныбы және сорты бойынша бөлек жүргізілетін астықтың сандық-сапалық есебін құрайтын кітаптар;
9) материалды жауапты тұлға - сақтауға алынған астықтың сандық-сапалық сақталуына жауапты астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы;
10) астық партиясы - астықтың сапасы туралы мәліметтері бар құжаттармен ресімделген, бір жылғы егіннің, сапасы бойынша бірдей астық көлемі;
11) нақты салмағы - таразыда өлшеу жолымен анықталған астықтың нақты салмағы.
2. Астықтың барлық операциялары, сандық-сапалық есебі және сәйкес құжаттарды ресімдеу 1 килограммға дейінгі дәлдікпен нақты салмақта жүргізіледі. Астық қолхаттарын ресімдеу кезінде есептелген нақты салмағы қолданылады.
2. Астықтың түсімін ресімдеу
3. Астық қабылдау кәсіпорнына түскен астық, орнатылған тәртіпте тексеруден өткен таразыларда өлшенгеннен кейінгі саны бойынша материалды жауапты тұлғамен жүргізіледі.
4. Автокөлікпен әкелінген астық тауар-көлік жүкқұжаттарымен жіберіледі. Тауар-көлік жүкқұжаттары әрбір автокөлік партияларына (бөлек автокөлік немесе тіркемелі автокөлік (трактор), автопоезд) жазылады. Әрбір автокөлікке үш (төрт) дана тауар-көлік жүкқұжаттары беріледі.
Басқа астық қабылдау кәсіпорындарынан автокөлікпен әкелінген астық партиясы тауар-көлік жүкқұжатымен және сапасы туралы құжатпен ( заңнамада белгіленген тәртіппен берілген астық сапасының паспортымен немесе осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес астық талдау карточкасымен) жіберіледі.

5. От каждой поступившей автомобильной партии зерна специалистом производственно-технологической лаборатории (далее - ПТЛ) отбирается проба для определения качества зерна в соответствии с действующими стандартами. При отборе проб специалист проверяет соответствие государственного регистрационного номерного знака автомобиля и культуры данным товарно-транспортной накладной. По отобранной пробе производится предварительный анализ качества, необходимый для размещения зерна. По результатам предварительного анализа на первом экземпляре накладной указывается точка разгрузки зерна.
6. На весовой все товарно-транспортные накладные передаются водителем весовщику, который указывает в них результаты взвешивания. Данные из накладных заносятся в журнал регистрации взвешивания грузов на автомобильных весах согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который ведется отдельно по четным и нечетным числам. Водителю возвращаются все накладные, кроме первого экземпляра.
7. При поступлении зерна железнодорожным транспортом проверяются целостность, герметичность вагона и наличие пломб.
Поступившее железнодорожным транспортом зерно сопровождается железнодорожной накладной и документом о качестве (паспортом качества зерна или карточкой анализа зерна согласно приложению 1 к настоящим Правилам), а если в пути был досмотр груза, то также актом о вскрытии вагона. Железнодорожная накладная и документ о качестве выписываются на каждый вагон. Результаты взвешивания заносятся в журнал регистрации взвешивания грузов на вагонных весах согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. Определение качества поступившего зерна производится специалистами ПТЛ в соответствии со стандартами, указанными в договоре на хранение зерна. Результаты анализа пробы оформляются карточкой анализа зерна и регистрируются в журнале регистрации результатов лабораторных анализов согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. По истечении суток весовщик сдает все товарно-транспортные накладные в бухгалтерию. На основании товарно-транспортных накладных, сгруппированных по каждому владельцу зерна и точке разгрузки зерна, составляется в двух экземплярах реестр накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При поступлении зерна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных составляется реестр накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
10. После составления реестр накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе или реестр накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно передается специалисту ПТЛ, который заносит в раздел II реестра результаты лабораторного анализа. Внесенные данные должны быть заверены подписью заведующего ПТЛ.
После этого реестр возвращается бухгалтеру, который сверяет соответствие данных физического веса реестра накладных и журнала регистрации взвешивания грузов, правильность внесения результатов лабораторных анализов и производит в разделе III реестра расчет зачтенного физического веса, в разделе IV - расчет стоимости услуг по приемке, сушке и очистке зерна. Далее реестр вместе с приложенными к нему товарно-транспортными накладными передается соответствующему материально-ответственному лицу для проверки правильности его заполнения и предварительного списания зерноотходов и убыли по сушке в соответствии с натуральными скидками по влажности, сорной и зерновой примеси, указанными в разделе III реестра.

5. Өндірісті-технологиялық зертхана (бұдан әрі - ӨТЗ) маманымен, қолданыстағы стандарттарға сәйкес астық сапасын анықтау үшін астықтың әрбір келіп түскен автокөлік партияларынан сынамаға астық іріктеп алынады. Іріктеп алу кезінде маман автомобильдің мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі мен дақыл түрінің тауар-көлік жүкқұжаттары мәліметтеріне сәйкестілігін тексереді. Іріктеп алынған астық негізінде, астықты орналастыру үшін қажет астықтың сапасына алдын-ала талдау жүргізіледі. Жүкқұжаттың бірінші данасында алдын-ала жүргізілген талдау нәтижелері бойынша астықты түсіру нүктесі көрсетіледі.
6. Таразыда жүргізуші барлық тауар-көлік жүкқұжаттарды таразышыға береді, ол онда өлшеудің нәтижелерін енгізеді. Жүкқұжаттағы мәліметтер әрбір тақ және жұп күндер бойынша бөлек жүргізілетін осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес автокөліктер таразысында жүктерді өлшеуді тіркеу журналына енгізіледі. Тауар-көлік жүкқұжатта міндетті түрде орын саны көрсетілуі тиіс. Жүргізушіге жүкқұжаттардың бірінші данасынан басқасының бәрі қайтарылады.
7. Астықтың темір жол көліктерімен келіп түсуі кезінде вагонның бүтіндігін, герметикасын және пломбаның барлығын тексереді.
Темір жол көлігімен келіп түскен астық темір жол жүкқұжатымен және сапасы туралы құжатпен (астық сапасының паспортымен немесе осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес астық талдау карточкасымен), ал егер тасымалдау кезінде жүкке тексеру жүргізілген жағдайда, онда вагонның ашылғандығы туралы акті қоса беріледі. Темір жол жүкқұжаты және сапасы туралы құжаты әрбір вагонына жазылады. Вагондарды өлшеудің нәтижелері осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес вагон таразыларында жүктерді өлшеуді тіркеу журналына енгізіледі.
8. Келіп түскен астықтың сапасын анықтау астықты сақтау шартында көрсетілген стандарттарға сәйкес ӨТЗ мамандарымен жүргізіледі. Сынаманы талдаудың нәтижелері астықты талдау карточкасымен рәсімделеді және осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес зертханалық талдаулардың нәтижелерін тіркеу журналында тіркейді.
9. Тәуліктің соңында таразышы барлық тауар-көлік жүкқұжаттарды бухгалтерияға тапсырады. Әрбір астық иесі және астықты түсіру нүктесі бойынша топталған тауар-көлік жүкқұжаттар негізінде автокөлікпен қабылданған астыққа, осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес олардың орташа тәуліктік сынамасы бойынша сапасы анықталып жүкқұжаттар тізілімі екі данадан жасалынады.
Астықтың темір жол көліктерімен келіп түсуі кезінде осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес темір жол көліктерімен келіп түскен астыққа темір жол жүкқұжаттарының негізінде жүкқұжаттар тізілімі жасалады.
10. Орташа тәуліктік сынамасы бойынша сапасы анықталған автокөлікпен келіп түскен астықтың жүкқұжат тізілімі және темір жол көлігімен келіп түскен астық жүкқұжаттарының тізілімі ӨТЗ маманына беріледі, ол зертханалық талдаулардың нәтижесі тізілімнің II бөліміне енгізеді. Енгізілген мәліметтер ӨТЗ меңгерушісінің қойылған қолымен расталуы тиіс.
Сонан соң жүкқұжаттар тізілімі бухгалтерге қайтарылады, ол жүкқұжат тізілімі және жүктерді өлшеуді тіркеу журналындағы нақты салмақ мәліметтерінің сәйкестілігін, зертханалық талдаулар нәтижелерін енгізудің дұрыстығын салыстырып қарайды және тізілімнің III бөлімінде есептелген нақты салмағының есебін, IҮ бөлімінде астықты қабылдау, кептіру және тазарту бойынша қызмет құнын есептеуді жүргізеді. Бұдан әрі тізілім тауар-көлік жүкқұжаттарымен бірге оның дұрыс толтырылуын тексеру үшін және кептіру бойынша кемулер мен астық қалдықтарын тізілімнің III бөлімінде көрсетілген ылғалдылық, арамшөпті және дән қоспалары бойынша нақты шегерімдерге сәйкес алдын-ала есептен шығару үшін материалды жауапты тұлғаға беріледі.

11. По окончании проверки материально-ответственное лицо подписывает реестр накладных и составляет отчет о движении зерна и тары на зернохранилище согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Далее реестр и отчет возвращаются бухгалтеру, который на вторые сутки после приемки зерна передает владельцу зерна второй экземпляр реестра.
12. Отчет о движении зерна и тары на зернохранилище ведется по годам урожая, культурам, классам, с ежедневным подведением итога. Отчет ведется по складу, группе складов, элеватору, которые закреплены за материально-ответственным лицом.
3. Расчет зачтенного физического веса
13. Зачтенный физический вес определяется с учетом договорных норм влажности, сорной и зерновой примесей путем определения процента натуральных скидок по влажности, сорной и зерновой примеси с физического веса зерна в следующем порядке:
1) процент натуральной скидки по влажности рассчитывается по формуле:
100.(а - б)
Ув = -----------------,
100 - б
где Ув - процент натуральной скидки по влажности;
а - влажность зерна по приходу, %;
б - влажность зерна по договору на хранение, %;
2) процент натуральной скидки по сорной примеси рассчитывается по формуле:
(в - г).(100 - Ув)
Ус = ------------------,
100 - г
где Ус - процент натуральной скидки по сорной примеси;
в - содержание сорной примеси по приходу, %;
г - содержание сорной примеси по договору на хранение, %;
Ув - процент натуральной скидки по влажности, %;
3) процент натуральной скидки по зерновой примеси рассчитывается по формуле:
(д - е).(100 - Ув)
Уз = ---------------------,
100 - е
где Уз - процент натуральной скидки по зерновой примеси;
д - содержание зерновой примеси по приходу, %;
е - содержание зерновой примеси по договору на хранение, %;
Ув - процент натуральной скидки по влажности, %;
4) Общий вес натуральных скидок по влажности, сорной и зерновой примеси
(в килограммах) рассчитывается по формуле:
П . (Ув + Ус + Уз)
У = ----------------------,
100
где П - физический вес поступившего зерна;
5) Зачтенный физический вес = П - У
Натуральные скидки по формулам определяются с точностью до 0,01%.
14. Зачтенный физический вес зерна, не подвергавшегося сушке, определяется по формуле:
(в - г)    (д - е)
Зачтенный физический вес = П - П (-------- + ---------)
100 - г     100 - е
15. В случае, если качество поступившего зерна по влажности, сорной и зерновой примеси соответствует или лучше норм, указанных в договоре на хранение, в зерновой расписке проставляется фактическое качество, а зачтенный физический вес будет равен физическому весу.

11. Тексеру біткеннен соң материалды жауапты тұлға жүкқұжаттар тізіліміне қол қояды және осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есеп жүргізеді. Бұдан әрі тізілім және есеп беру бухгалтерге қайтарылады, өз кезегінде бухгалтер келесі тәулікте тізілімнің екінші данасын астық иесіне береді.
12. Астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есеп егін жылы бойынша, дақыл бойынша әр дақыл бойынша жиынтығын есептеумен және сынып бойынша жүргізіледі. Есеп беру материалды жауапты тұлғаға жүктелген қойма бойынша, қойма топтары және элеватор бойынша жүргізіледі.
3. Есептелген нақты салмақты есептеу
13. Есептелген нақты салмақ ылғалдылықтың, дәнді және арамшөпті қоспалардың келісілген нормаларын есепке ала отырып, нақты салмақтағы ылғалдылық, дәнді және арамшөпті қоспалар бойынша нақтылы шегерім пайызын анықтау жолымен келесідей тәртіпте анықталады:
1) ылғалдылық бойынша нақты шегерім пайызы мына формула бойынша есептелінеді:
100х(а - б)
Ув = ----------------,
100 - б
мұндағы Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім пайызы;
а - кіріс бойынша астық ылғалдылығы, %;
в - сақтау шарты бойынша астық ылғалдылығы, %;
2) арамшөпті қоспалар бойынша нақты шегерім пайызы мына формула бойынша анықталады:
(в - г)х(100 - Ув)
Ус = ------------------------,
100 - г
мұндағы Ус - арамшөпті қоспасы бойынша нақты шегерім пайызы;
в - кіріс бойынша арамшөпті қоспасының болуы, %;
г - сақтау шарты бойынша арамшөпті қоспасының болуы,
%;
Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім пайызы;
3) дәнді қоспалар бойынша нақты шегерім пайызы мына формула бойынша анықталады:
(д - е)х(100 - Ув)
Уз = ------------------------,
100 - е
мұндағы Ус - дәнді қоспа бойынша нақты шегерім пайызы;
в - кіріс бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
г - сақтау шарты бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім пайызы;
4) ылғалдылық бойынша, арамшөпті және дәнді қоспа бойынша (килограммда) нақты шегерімнің жалпы салмағы мына формула бойынша есептелінеді:
П х (Ув + Ус + Уз)
У =  ------------------------,
100
мұндағы П - келіп түскен астықтың нақты салмағы;
5) Есептелген нақты салмағы = П - У
Формула бойынша нақты шегерімдер 0,01% дейін дәл анықталады.
14. Кептіруге тартылмаған астықтың есептелген нақты салмағы мына формула бойынша анықталады:
(в - г)       (д - е)
Есептелген нақты салмағы = П - П х (---------- + ----------)
100 - г       100 - е
15. Егер келіп түскен астықтың арамшөпті және дәнді қоспасы, ылғалдылығы бойынша сапа көрсеткіштері нормаға сәйкес немесе одан да тәуір болған жағдайда, сақтау шартында және астық қолхатында нақты көрсеткіштері қойылады, ал есептелген нақты салмағы нақты салмаққа тең болады.

16. При определении зачтенного физического веса кукурузы и семян хлопчатника учитываются только показатели влажности и сорной примеси.
4. Оформление очистки, сушки зерна
17. Оформление очистки, сушки зерна осуществляется по местам хранения (без разделения на владельцев). Очистка, сушка зерна производятся на основании распоряжения на очистку, сушку зерна, подписанного руководителем хлебоприемного предприятия и заведующим ПТЛ, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
До начала очистки, сушки зерна и после их проведения осуществляется определение качества зерна (зерноотходов) с оформлением карточек анализа зерна.
Для оперативного контроля за работой зерносушилки ведется журнал учета работы зерносушилки, а на зерносушилках, оборудованных весами, кроме того, весовые журналы перевески сырого и просушенного зерна.
18. Не позднее следующего дня после проведения очистки, сушки составляется акт на очистку, сушку зерна согласно приложению 8 к настоящим Правилам. В случаях, когда очищается, сушится большая партия зерна, акты составляются не реже двух раз в месяц. Акт подписывается материально-ответственным лицом, заведующим ПТЛ, проверяется бухгалтером и утверждается руководителем хлебоприемного предприятия. К актам должны быть приложены карточки анализа зерна и ведомости отвесов на побочные продукты и отходы.
19. Получаемые при очистке зерна побочные продукты и отходы классифицируются следующим образом:
к побочным продуктам относят:
зерновую смесь с содержанием зерна от 70 до 85%;
зерновую смесь с содержанием зерна от 50 до 70%;
к зерновым отходам относят:
отходы первой категории с содержанием зерна от 30 до 50%;
отходы первой категории с содержанием зерна от 10 до 30%;
отходы второй категории с содержанием зерна от 2 до 10%;
к негодным отходам относят:
отходы третьей категории с содержанием зерна до 2%.
20. При наличии в побочном продукте и отходах свыше 10% зерен пшеницы или ржи или свыше 20% зерен других культур, относимых по стандартам на эти культуры к основному зерну, указанные побочные продукты и отходы подлежат дополнительной очистке с целью извлечения из них основного зерна.
21. Полученные при очистке зерна побочные продукты и отходы передаются в цех (склад) отходов по массе.
Побочные продукты и отходы I и II категорий возвращаются владельцам зерна либо реализуются с выплатой владельцам их стоимости. Отгрузка побочных продуктов и отходов владельцу зерна производится только после проведения очистки, сушки и оформления акта на очистку, сушку зерна.
Для определения количества отходов, подлежащих выдаче владельцу, предварительно списанные по реестрам накладных отходы пересчитываются с учетом фактического качества полученных при очистке отходов.

16. Жүгерінің және мақта тұқымының есептелген нақты салмағын анықтаған кезде, тек ылғалдылық пен арамшөпті қоспасы көрсеткіштері есептелінеді.
4. Астықты тазартуды, кептіруді ресімдеу
17. Астықты тазартуды, кептіруді ресімдеу сақтау орындары (астық иелеріне бөлмей) бойынша жүзеге асырылады. Астықты тазарту, кептіру астық қабылдау кәсіпорны басшысының және ӨТЗ меңгерушісінің қолдары қойылған осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес астықты тазарту, кептіру өкімі негізінде жүргізіледі.
Астықты тазарту мен кептіруге дейін және оларды жүргізгеннен кейін астықтың (астық қалдықтарының) сапасы анықталып астық талдау карточкалары ресімделеді.
Астық кептіргіштердің жұмысын оперативтік бақылау үшін астық кептіргіш жұмыстарының есеп журналы, ал таразымен жабдықталған астық кептіргіштерде, сонымен бірге астықты дымқыл және кептірілген күйінде өлшеудің таразы журналдары жүргізіледі.
18. Тазарту, кептіру жүргізілгеннен кейін келесі күннен кешіктірілмей осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес тазарту және кептіру актісі жасалады. Астықтың үлкен партияларын тазартқан, кептірген жағдайда, актілер айына кемінде екі рет жасалынады. Актіге материалды жауапты тұлға, ӨТЗ меңгерушісі қол қояды, бухгалтер тексереді және астық қабылдау кәсіпорнының басшысы бекітеді. Актіге астық талдау карточкалары және жанама өнімдер мен қалдықтардың өлшенім тізімдемесі қоса тіркелуі тиіс.
19. Астықты тазарту кезінде алынатын жанама өнімдер мен қалдықтар мынадай жолмен жіктеледі:
жанама өнімдерге мыналар жатады:
құрамында 70%-дан 85% дейін астық бар астық қоспасы;
құрамында 50%-дан 70% дейін астық бар астық қоспасы;
астық қалдықтарына мыналар жатады:
құрамында 30%-дан 50% дейін астық бар бірінші санатты қалдықтар;
құрамында 10%-дан 30% дейін астық бар бірінші санатты қалдықтар;
құрамында 2%-дан 10% дейін астық бар екінші санатты қалдықтар;
жарамсыз қалдықтарға мыналар жатады:
құрамында 2% дейін астық бар үшінші санатты қалдықтар.
20. Жанама өнімдер мен қалдықтарда 10% артық бидай немесе қара бидай дәндері немесе осы дақылдардың стандарттары бойынша негізгі астыққа жататын басқа дақылдардың дәндері 20% артық болған жағдайда, көрсетілген жанама өнімдер мен қалдықтардан негізгі астықты бөліп алу мақсатында қосымша тазалауға жатады.
21. Астықты тазарту кезінде алынған жанама өнімдер мен қалдықтар масса бойынша қалдықтар цехына (қоймаға) жіберіледі.
I және II санатты жанама өнімдер мен астық қалдықтары астық иесіне қайтарылады не астық иесіне оның құнын өтеу арқылы сатуға жіберіледі. Астық иесіне жанама өнімдер мен қалдықтарды тиеп жөнелту астықты тазарту мен кептіру жүргізілгеннен кейін және астықты тазарту, кептіру актілері ресімделгеннен кейін жүзеге асырылады.
Астық иесіне беруге жататын қалдықтардың көлемін анықтау үшін, жүкқұжаттар тізілімі бойынша алдын-ала есептеп шығарылған қалдықтар қалдықтарды тазарту кезінде алынған нақты сапасын есептей отырып қайта есептелінеді.

22. Негодные для использования отходы должны вывозиться с территории хлебоприемного предприятия и уничтожаться с составлением акта на уничтожение негодных отходов согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Количество негодных отходов, указанное в акте, должно подтверждаться ведомостью отвесов с приложением товарно-транспортных накладных.
5. Оформление переборки и обмолота кукурузы в початках
23. Переборка, обмолот кукурузы в початках производятся по распоряжениям, подписанным руководителем хлебоприемного предприятия и заведующим ПТЛ, согласно приложениям 10 11 к настоящим Правилам.
24. Получаемые при переборке кукурузы в початках отходы (пораженные болезнями початки, стержни, соцветия, обертки и другие), самообруш оформляются актом на переборку согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в котором указываются установленная путем взвешивания масса полученных примесей и определенные ПТЛ влажность и сорная примесь, с приложением карточек анализа зерна. Акт утверждается руководителем хлебоприемного предприятия.
25. Согласно акту на переборку с лицевого счета кукурузы в початках списывается фактическая масса, а на лицевой счет кукурузы в зерне приходуется масса чистого зерна (без посторонней примеси).
26. Обмолот кукурузы в початках оформляется актом на обмолот кукурузы в початках согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Акт составляется на обмолот каждой отдельно учитываемой партии кукурузы в початках.
Полученные от обмолота кукурузы зерно, побочные продукты и отходы I и II категорий (кроме стержней) направляются для хранения в склады и принимаются материально-ответственным лицом с обязательным взвешиванием и определением качества ПТЛ. Отходы III категории подлежат уничтожению.
Масса полученных от обмолота кукурузы стержней определяется путем взвешивания на весах. Стержни с наличием невымолоченного зерна более 1,2% массы стержней подлежат повторному обмолоту.
27. Количество переданной в обмолот кукурузы в початках определяется как сумма массы полученных от обмолота зерна кукурузы, побочных продуктов, отходов и стержней. Качество обмолоченной кукурузы в початках (средневзвешенная влажность и выход зерна из початков), а также качество полученных после обмолота зерна, побочных продуктов, отходов и стержней и наличие невымолоченного зерна на стержнях определяются ПТЛ. К актам прикладываются отвесы и карточки анализа зерна.
28. В тех случаях, когда при обмолоте кукурузы в початках невозможна установка весов для взвешивания зерна, отходов и стержней, их масса определяется по документам при реализации.

22. Пайдалануға жарамсыз қалдықтар астық қабылдау кәсіпорнының аумағынан шығарып тасталуы және осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес жарамсыз қалдықтарды жою актісін жасау арқылы жойылуы тиіс. Актіге көрсетілген жарамсыз қалдықтар көлемі тауар-көлік жүкқұжаттары қосымшасымен бірге өлшенім тізімдемесімен бекітілуі тиіс.
5. Собықтағы жүгеріні саралауды және
бастыруды ресімдеу
23. Собықтағы жүгеріні саралау, бастыру астық қабылдау кәсіпорнының басшысы және ӨТЗ меңгерушісі қол қойған осы Ережеге 10 11 -қосымшаларына сәйкес өкім бойынша жүргізіледі.
24. Собықты жүгеріні саралау кезінде алынған қалдықтар (аурулармен зақымдалған собықтар, өзектер, гүл шоқтары, қабықтар және басқалары), собықтың өзінен-өзі тазалану нәтижесінде алынған дәндер алынған қоспалардың салмағын өлшеу жолымен орнатылған және ӨТЗ-мен анықталған оның ылғалдылығы және арамшөпті қоспасы көрсетілетін осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес саралау актісімен ресімделеді. Актіге астық талдау карточкасы тіркеледі. Акт астық қабылдау кәсіпорнының басшысымен бекітіледі.
25. Саралау актісіне сәйкес собықты жүгері бет есебінен нақты салмақ шығарылады, ал дәндегі жүгері бет есебіне таза дән (бөтен қоспасыз) салмағы кірістіріледі.
26. Собықтағы жүгеріні бастыру осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес собықтағы жүгеріні бастыру актісімен ресімделеді. Акт әрбір бөлек есептелінетін собықты жүгері партияларын бастыруға жасалады.
Жүгеріні бастырудан алынған астық, жанама өнімдер және I, II санатты қалдықтар (өзектен бөлек) қоймаға сақталу үшін жіберіледі және материалды жауапты тұлғамен міндетті түрде өлшеніп және ӨТЗ-мен сапасы анықталып қабылданады.
Жүгеріні бастырудан алынған өзектің салмағы таразыларда өлшеу жолымен анықталады. Өзекте өзек салмағының 1,2% астам бастырылмаған дән болған жағдайда, ол қайта бастырылуға жатады.
27. Бастырылуға берілген собықты жүгерінің саны, бастырылудан алынған жүгері дәнінің, жанама өнімдердің, қалдықтардың және өзектердің салмақтарының сомасы ретінде анықталады. Бастырылған собықты жүгерінің сапасы (орташа өлшенген ылғалдылық және собықтардан дәндердің шығымдылығы), сондай-ақ қатар бастырудан алынған дәннің, жанама өнімдердің, қалдықтар мен өзектің сапасы және өзекте бастырылмаған дәннің болуы ӨТЗ-мен анықталынады. Актіге астық талдау карточкасы мен өлшенімдер тіркеледі.
28. Егер де собықты жүгеріні бастыру кезінде дәнді, қалдықтарды және өзектерді өлшеу үшін таразыны орнату мүмкін болмаған жағдайда, олардың салмағы сату кезіндегі құжат бойынша анықталады.

6. Оформление отгрузки зерна
29. Отгрузка зерна осуществляется материально-ответственным лицом на основании приказа, подписанного руководителем хлебоприемного предприятия, бухгалтером и заведующим ПТЛ, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Приказы на отгрузку зерна передаются счетному работнику хлебоприемного предприятия, который ведет журнал учета полученных приказов на отгрузку зерна.
30. Перед началом отгрузки зерна специалистами хлебоприемного предприятия производится осмотр технического состояния транспортного средства на предмет пригодности его к перевозке зерна.
31. При отгрузке зерна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных и документов о качестве (паспортов качества зерна или карточек анализа зерна) составляется реестр отгрузки зерна железнодорожным транспортом согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Отгружаемое зерно сопровождается железнодорожной накладной и документом о качестве (паспортом качества зерна или карточкой анализа зерна).
Паспорт качества зерна оформляется при отгрузке зерна на экспорт и по желанию клиента при внутриреспубликанских перевозках.
32. Материально-ответственное лицо проверяет правильность заполнения железнодорожных накладных и реестра отгрузки зерна железнодорожным транспортом.
33. При отгрузке зерна автомобильным транспортом в приказе указывается, через кого осуществляется отгрузка зерна, и номер доверенности. Отгрузку зерна автомобильным транспортом оформляют товарно-транспортными накладными и документами о качестве (паспортами качества зерна или карточками анализа зерна), на основании которых составляется реестр накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
34. Приказ на отгрузку, товарно-транспортные накладные, реестры на отгружаемое зерно, карточки анализа зерна, ксерокопии паспортов качества зерна передаются в бухгалтерию. По этим документам зерно списывается в расход.
35. Количество зерна, подлежащего отпуску каждому владельцу, определяется в соответствии с зерновыми расписками.
В случае отгрузки зерна с показателями качества зерна по влажности, сорной и зерновой примеси, отличными от указанных в договоре на хранение, по соглашению сторон может быть произведена натуральная скидка или надбавка к зачтенному физическому весу с учетом фактического качества.
Если стороны не пришли к согласию, спор надлежит решать в судебном порядке.
36. Расчет количества отгружаемого зерна при отклонении фактического качества от договорных норм по влажности, сорной и зерновой примеси осуществляется в следующем порядке:

6. Астықты тиеп жөнелтуді ресімдеу
29. Астықты тиеп жөнелту, астық қабылдау кәсіпорнының басшысымен, бухгалтермен және ӨТЗ меңгерушісімен қол қойылған осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес бұйрық негізінде материалды жауапты тұлғамен іске асырылады.
Тиеп жөнелтуге арналған бұйрықтар астық қабылдау кәсіпорнының астықты тиеп жөнелтуге алынған бұйрықтарын есептеудің журналын жүргізетін есепші жұмыскерге беріледі.
30. Астықты тиеп жөнелту алдында астық қабылдау кәсіпорнының мамандарымен көлік құралдарының астықты тасымалдауға жарамдылығын анықтау мақсатында, оларға техникалық тексеріс жүргізіледі.
31. Астықты темір жол көліктеріне тиеп жөнелту кезінде темір жол жүкқұжаттары мен сапа туралы құжаттар (астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы) негізінде осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес темір жол көліктеріне тиеп жөнелтудің тізілімі жасалады. Тиеп жөнелтілетін астыққа темір жол жүкқұжаты және сапа туралы құжат (астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы) қоса беріледі.
Астық сапасының паспорты астықты экспортқа тиеп жөнелту кезінде және астық иесінің қалауы бойынша республика ішінде тасымалдау кезінде ресімделеді.
32. Материалды жауапты тұлға темір жол жүкқұжаттары мен темір жол көліктерімен астықты тиеп жөнелтуге арналған тізілімді толтырудың дұрыстығын тексереді.
33. Астықты автокөлікпен тиеп жөнелту кезінде астықты тиеп жөнелтудің кім арқылы жүзеге асырылғаны және сенімхат нөмірі бұйрықта көрсетіледі. Автокөлікпен тиеп жөнелтілген астық тауар-көлік жүкқұжаттарымен және сапа туралы құжаттармен (астық сапасының паспорттарымен немесе астық талдау карточкаларымен) ресімделеді және осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес осылардың негізінде автокөлікпен тиеп жөнелтілген астыққа жүкқұжаттар тізілімі жасалады.
34. Тиеп жөнелтуге арналған бұйрық, тауар-көлік жүкқұжаттары, тиеп жөнелтілген астыққа арналған құжаттар, астық талдау карточкалары, астық сапасы паспорттарының көшірмелері бухгалтерияға тапсырылады. Осы құжаттар бойынша астық шығысқа шығарылады.
35. Әрбір астық иесіне жіберуге жататын астық көлемі астық қолхаттарына сәйкес анықталады.
Астық, оның ылғалдылығы, дәнді және арамшөпті қоспалары бойынша сақтау шартында көрсетілгеннен басқа сапа көрсеткіштерімен тиеп жөнелтілген жағдайда, екі жақтың келісімі бойынша нақты сапасын есептей отырып есептелген нақты салмағына нақты шегерім немесе үстеме жүргізілуі мүмкін.
Егер екі жақ келісімге келе алмаса, онда жағдай сот тәртібімен шешілуге жатады.
36. Ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар бойынша келісілген шарттағы нормалардан нақты салмақтың ауытқуы кезінде тиеп жөнелтілетін астық көлемін есептеу мынадай тәртіппен анықталады:

1) процент натуральной скидки или надбавки по влажности рассчитывается по формуле:
100 . (а - б)
Ув = ---------------,
100 - б
где Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности;
а - влажность зерна по договору на хранение, %;
б - влажность зерна фактическая при отгрузке, %;
2) процент натуральной скидки или надбавки по сорной примеси рассчитывается по формуле:
(в - г) . (100 - Ув)
Ус = ------------------,
100 - г
где Ус - процент натуральной скидки или надбавки по сорной примеси;
в - содержание сорной примеси по договору на хранение, %;
г - содержание сорной примеси фактическое при отгрузке, %;
Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности, %;
3) процент натуральной скидки или надбавки по зерновой примеси рассчитывается по формуле:
(д - е) . (100 - Ув)
Уз =  -----------------,
100 - е
где Уз - процент натуральной скидки или надбавки по зерновой примеси;
д - содержание зерновой примеси по договору на хранение, %;
е - содержание зерновой примеси фактическое при отгрузке, %;
Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности, %;
4) Общая масса натуральных скидок или надбавок по влажности, сорной и зерновой примеси рассчитывается по формуле:
Пз . (Ув + Ус + Уз)
У = -------------------,
100
где Пз - зачтенный физический вес;
5) Количество отгружаемого зерна = Пз +(-) У.
Натуральные скидки и надбавки по формулам определяются с точностью до 0,01%.
37. Расчет обоснованности убыли зерна по влажности, сорной и зерновой примеси по каждому владельцу оформляется актом-расчетом согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Акт-расчет составляется на израсходованную партию зерна с указанием качества зерна по приходу (при приемке) и по расходу с учетом фактического качества при отгрузке. Акт-расчет рассчитывается и оформляется ответственным работником хлебоприемного предприятия, подписывается главным бухгалтером, заведующим ПТЛ, материально-ответственным лицом и после утверждения руководителем хлебоприемного предприятия передается владельцу зерна.
38. Перемещение зерна внутри территории зернохранилища производится на основании приказа и оформляется накладной на перемещение зерна внутри территории зернохранилища согласно приложению 16 к настоящим Правилам. При перемещении зерна со склада на склад масса партии и качество зерна определяются один раз в присутствии материально-ответственных лиц с оформлением карточки анализа зерна.
39. Каждая партия отгружаемых семян должна сопровождаться следующими документами:
1) семена элиты и суперэлиты всех культур, а также семена самоопыленных линий и гибридов кукурузы - аттестатом на семена сельскохозяйственных растений по форме, установленной уполномоченным органом в области семеноводства;

1) ылғалдылық бойынша нақты шегерім немесе үстеме пайызы мына формула бойынша есептелінеді:
100 х (а - б)
Ув = ----------------,
100 - б
мұндағы Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім немесе үстеме
пайызы;
а - сақтау шарты бойынша астық ылғалдылығы, %;
в - тиеп жөнелту кезіндегі астықтың нақты
ылғалдылығы, %;
2) арамшөпті қоспалары бойынша нақты шегерім немесе үстеме пайызы мына формула бойынша анықталады:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = -------------------------,
100 - г
мұндағы Ус - арамшөпті қоспасы бойынша нақты шегерім немесе
үстеме пайызы;
в - сақтау шарты бойынша арамшөпті қоспасының болуы,
%;
г - тиеп жөнелту кезіндегі нақты арамшөпті қоспасының
болуы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім немесе үстеме
пайызы;
3) дәнді қоспалар бойынша нақты шегерім немесе үстеме пайызы мына формула бойынша анықталады:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = ------------------------,
100 - е
мұндағы Ус - дәнді қоспа бойынша нақты шегерім пайызы;
в - кіріс бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
г - сақтау шарты бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша нақты шегерім пайызы;
4) ылғалдылық бойынша, арамшөпті және дәнді қоспа бойынша нақты шегерімнің немесе үстеменің жалпы салмағы мына формула бойынша есептелінеді:
Пз х (Ув + Ус + Уз)
У = --------------------------,
100
мұндағы Пз - есептелген нақты салмағы;
5) Тиеп жөнелтілетін астық көлемі = Пз +(-)У.
Формулалар бойынша нақты шегерімдер мен үстемелер 0,01% дейін дәл анықталады.
37. Ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар бойынша кемудің есебін жүйелеу әр астық иесіне осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес есеп-актісімен ресімделеді. Есеп-актісі кіріс бойынша (қабылдау кезіндегі) және тиеп жөнелту кезіндегі нақты сапасын есептеумен шығыс бойынша астық сапаларын көрсетумен жұмсалған астық партиясына жасалады. Есеп-актісі астық қабылдау кәсіпорнының жауапты жұмыскерімен есептелінеді және ресімделеді, бас бухгалтермен, ӨТЗ меңгерушісімен, материалды жауапты тұлға қол қояды және астық қабылдау кәсіпорнының басшысы бекіткеннен кейін астық иесіне беріледі.
38. Астықты астық сақтау қоймасы аумағының ішінде ауыстыру бұйрық негізінде жүзеге асырылады және осы Ережеге 16-қосымшаға сәйкес астық сақтау қоймасы аумағының ішінде астықтың орнын ауыстыру жүкқұжатымен ресімделеді. Астықтың қоймадан қоймаға ауысуы кезінде астық партиясының салмағы және астық сапасы осы қойманың жауапты тұлғаларының қатысуымен бір рет анықталады.
39. Тиеп жөнелтілетін тұқымның әрбір партиясына мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
1) барлық дақылдардың элита және суперэлита тұқымдары, сондай-ақ өздігінен тозаңданған топ және будан жүгерілерінің тұқымдарына - тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым аттестаты;

2) семена всех остальных репродукций - свидетельством на семена сельскохозяйственных растений по форме, установленной уполномоченным органом в области семеноводства.
7. Ведение книги количественно-качественного учета
40. Бухгалтерия хлебоприемного предприятия ведет книгу количественно-качественного учета согласно приложениям 17, 18 к настоящим Правилам.
Зерно, побочные продукты, отходы I, II и III категорий учитываются в книге количественно-качественного учета с указанием массы, влажности, сорной и зерновой примеси; по кукурузе в початках - массы и средневзвешенной влажности початков.
41. В книге количественно-качественного учета ведутся лицевые счета на каждого владельца, а по владельцам - на каждую культуру, класс зерна и год урожая, на семена - по культурам, сортам, репродукциям, категориям и классам.
Запрещается объединение лицевых счетов зерна нового урожая и урожаев прошлых лет.
Принимаемое дефектное зерно разных степеней учитывается отдельно от нормального зерна.
42. Ведение книги количественно-качественного учета осуществляется должностным лицом, определяемым руководителем хлебоприемного предприятия, на которого возлагается:
1) проведение ежедневной сверки данных по книге количественно-качественного учета с данными складских отчетов материально-ответственных лиц и журналами регистрации взвешивания грузов на весах;
2) своевременное и достоверное отражение данных;
3) ответственность за сохранность отчетов с приложенными первичными документами.
43. Все записи в лицевых счетах производятся на основе правильно составленных и подписанных документов, отражающих приходные и расходные операции, а также документов о качестве (паспортов качества зерна или карточек анализа зерна).
Записи в книге количественно-качественного учета по приходу и расходу могут производиться по итогу за день, исходя из следующих документов:
реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе и реестров накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно;
реестров накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно и реестров отгрузки зерна железнодорожным транспортом.
Записи о недогрузах и перегрузах зерна по претензиям грузополучателей производятся в расходной части книги количественно-качественного учета. Запись об увеличении расхода при перегрузах осуществляется черным (синим) цветом, об уменьшении расхода при недогрузах - красным цветом.
Записи в книге количественно-качественного учета производятся ежедневно не позднее дня, следующего за операционным днем.

2) барлық басқа репродукциялар тұқымдарына - тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым куәлігі.
7. Сандық-сапалық есеп кітабын жүргізу
40. Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтериясы осы Ережеге 17 18 -қосымшаларына сәйкес сандық-сапалық есеп кітабын жүргізеді.
Астық, жанама өнімдер, I-ші, II-ші және III-ші санаттағы қалдықтар сандық-сапалық есеп кітабында олардың салмағын, ылғалдылығын, арамшөпті және дәнді қоспаларын көрсетумен, собықты жүгері бойынша - собықтардың орташа өлшенген ылғалдылығын және салмағын көрсетуімен есепке алынады.
41. Сандық-сапалық есеп кітабында әр астық иесіне, астық иесі бойынша - әр дақылға, астық сыныбына және егін жылына, тұқымға - дақылы, сорты, репродукциясы, санаты және сыныбы бойынша дербес шоты жүргізіледі.
Жаңа егін астығы мен өткен жылдардағы егін астығының дербес шоттарын біріктіруге жол берілмейді.
Қабылданған әр түрлі дәрежедегі дертті астық дұрыс қалыпты жағдайдағы астықтардан бөлек есептелінеді.
42. Сандық-сапалық есеп кітабын астық қабылдау кәсіпорнының басшысы тағайындайтын лауазымды тұлға жүргізеді және оған мыналар жүктеледі:
1) сандық-сапалық есеп кітабы бойынша мәліметтерді материалды жауапты тұлғаның қоймалық есеп мәліметтерімен және жүктерді таразыда өлшеуді тіркеу журналдары мәліметтерімен күнделікті салыстырып тексеру;
2) мәліметтерді уақтылы және дұрыс түрінде беру;
3) қосымша берілген алғашқы құжаттар мен есептердің сақталуына жауапкершілік.
43. Дербес шоттағы барлық жазулар кіріс және шығыс операцияларын көрсететін дұрыс құрастырылған және қол қойылған құжаттар, сондай-ақ сапа туралы құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Сандық-сапалық есеп кітабындағы кіріс және шығыс жөніндегі жазулар мынадай құжаттардың негізінде бір күнгі жиынтық бойынша жүзеге асырылуы мүмкін:
орташа тәуліктік сынамасы бойынша сапасы анықталып автокөлікпен қабылданған астықтың жүкқұжаттар тізілімдері және автокөлікпен тиеп жөнелтілген астықтың жүкқұжаттар тізілімі;
темір жол көлігімен қабылданған астықтың жүкқұжаттар тізілімдері және темір жол көлігімен астықты тиеп жөнелтуге арналған тізілімдері.
Жүк алушылардың наразылықтары бойынша артық немесе кем тиелген астық туралы жазулар сандық-сапалық есеп кітабының шығыс бөлігіне жазылады. Артық тиеу кезіндегі шығыстардың көбеюі туралы жазулар қара (көк) түспен, кем тиеу кезіндегі шығыстардың азаюы туралы жазулар қызыл түспен жазылады.
Сандық-сапалық есеп кітабындағы жазулар күн сайын операция күнінен кейінгі күннен кешіктірмей жазылады.

Показатели влажности, сорной и зерновой примеси записываются в книге количественно-качественного учета с точностью до 0,1%.
44. Центнеро-проценты рассчитываются умножением массы партии зерна на ее влажность, сорную и зерновую примесь и проставляются в целых единицах. Доли менее 0,5 отбрасываются, а 0,5 и более принимаются за единицу.
Центнеро-проценты исчисляются в целях определения средневзвешенного качества по влажности, сорной и зерновой примеси за определенный период времени путем деления суммы центнеро-процентов на массу зерна и указываются с точностью до 0,01%.
45. Итоги по приходу и расходу, центнеро-процентам должны выводиться ежедневно и за месяц. Остаток выводится путем суммирования предыдущего остатка с приходом и вычитания из него расхода. Остаток выводится ежедневно, если в течение дня были приходные или расходные операции.
Материально-ответственное лицо ежедневно удостоверяет своей подписью правильность выведенных остатков. Главный бухгалтер и заведующий ПТЛ ежемесячно проверяют правильность записей в книге количественно-качественного учета: первый - в части центнеро-процентов, второй - в части показателей качества. О произведенной проверке делается отметка в лицевых счетах.
46. Побочные продукты и отходы предварительно списываются со счета зерна в книге количественно-качественного учета согласно реестрам накладных на принятое зерно и приходуются по месту их хранения. Окончательное списание убыли в весе по влажности, сорной и зерновой примеси производится при составлении акта-расчета по фактическому качеству зерна при его отгрузке.
47. Количественно-качественный учет кукурузы в початках разрешается вести по каждому материально-ответственному лицу: по товарной кукурузе - без подразделения по местам хранения, по сортовой и гибридной кукурузе - по отдельно формируемым партиям сортов и гибридов.
48. В книге количественно-качественного учета качество поступившего от других хлебоприемных предприятий зерна записывается по данным:
1) паспорта качества зерна или карточки анализа зерна отправителя, если при анализе расхождения в качестве не превышают допустимых норм отклонений;
2) вновь выданного паспорта качества зерна, когда расхождения в качестве превышают нормы допустимых отклонений, и отправителю направлен акт-рекламация по расхождениям в качестве;
3) паспорта качества зерна или карточки анализа зерна отправителя, когда расхождения в качестве сверх допустимых отклонений не оформлены актами-рекламациями;

Сандық-сапалық есеп кітабында ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар көрсеткіштері 0,1% дейін дәлдікпен жазылады.
44. Центнер-пайыздар астық партиясының салмағын оның ылғалдылығына, арамшөпті және дәнді қоспаларына көбейту арқылы есептелінеді және бүтін бірліктерде қойылады. 0,5 кіші үлестер алынып тасталынады, ал 0,5 және одан жоғары үлестер бірлік ретінде қабылданады.
Центнер-пайыздар белгілі уақыт кезеңіне ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар бойынша астықтың орташа өлшенген сапасын анықтау мақсатында центнер-пайыздар сомасын астық салмағына бөлу жолымен есептеп шығарылады және 0,01% дейін дәл көрсетіледі.
45. Центнер-пайыздың кіріс және шығыс бойынша қорытындылары әр күні және бір ай бұрын жасалынады. Қалдық алдыңғы кіріс бойынша қалдықты сомалау және одан шығыстарды алып тастау жолымен есептелінеді. Егер күн ішінде кіріс немесе шығыс операциялары жүргізілген жағдайда әр күні қалдықтар есептелініп отырылады.
Материалды жауапты тұлға күн сайын есептелінген қалдықтардың дұрыстығына өз қолын қойып куәландырып отырады. Бас бухгалтер, ӨТЗ меңгерушісі ай сайын сандық-сапалық есеп кітабындағы жазулардың дұрыстығына тексеру жүргізеді: біріншісі - центнер-пайыздар бөлігінде, екіншісі - сапа көрсеткіштері бөлігінде. Дербес шоттарда жүргізілген тексерулер туралы белгі қойылады.
46. Қабылданған астық жүкқұжаттар тізілімдеріне сәйкес жанама өнімдер мен қалдықтар сандық-сапалық есеп кітабындағы астық есебінен алдын-ала шығарылып тасталынады және ол сақтау орны бойынша кірістеледі. Ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар бойынша кемуді ақырғы есептен шығару астықты тиеп жөнелту кезінде жасалатын астықтың нақты сапасы бойынша есеп-акті жасау кезінде жүргізіледі.
47. Собықты жүгеріні сандық-сапалық есеп әрбір материалды жауапты тұлға бойынша жүргізуге рұқсат етіледі: тауарлы жүгері бойынша - сақтау орны бойынша бөлімшесіз, сортты және буданды жүгері бойынша - сорттар мен будандар бөлек қалыптастыратын партиялар бойынша.
48. Сандық-сапалық есеп кітабында басқа астық қабылдау кәсіпорнынан келіп түскен астықтың сапасы мынадай деректемелер бойынша жазылады:
1) егер талдау кезінде сапа айырмашылығы ауытқу нормасынан артық болмаса, жөнелтушінің астық сапасы паспорты немесе астық талдау карточкасы;
2) сапа айырмашылығы рұқсат берілген ауытқу нормасынан артық болса және жөнелтушіге сапа айырмашылығы бойынша наразылық шағымталап актісі жолданғанда астық сапасының жаңадан берілген паспорты;
3) сапа айырмашылығы рұқсат берілген ауытқу нормасынан артық болғаны наразылық шағымталап актісі ресімделмегенде жөнелтушіге берілген астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы;

4) аттестата или свидетельства на семена сельскохозяйственных растений.
49. В книге количественно-качественного учета лицевые счета владельцев зерна закрываются должностным лицом хлебоприемного предприятия по акту-расчету.
50. Книга количественно-качественного учета может вестись в электронном виде на компьютере.
По окончании суток в случае движения зерна по лицевому счету проверяется итог с данными отчетов о движении зерна и тары на зернохранилище. Листы, отражающие движение зерна за день, распечатываются, подписываются счетным работником и материально-ответственным лицом и нумеруются. После окончания операций по каждой партии зерна и составления акта-расчета лицевые счета переплетаются и хранятся на общих основаниях.
51. На обложке книги количественно-качественного учета должны быть указаны: наименование хлебоприемного предприятия, инвентарный номер книги, вид и номер места хранения, наименование (фамилия, инициалы имени и отчества) владельца зерна, на которого заведена книга, фамилия и инициалы имени и отчества материально-ответственного лица.
8. Зачистка хранилищ
52. Хлебоприемное предприятие проводит зачистку зернохранилища по решению руководителя хлебоприемного предприятия.
53. Зачистка осуществляется назначенной руководителем хлебоприемного предприятия комиссией в составе: руководителя хлебоприемного предприятия, заведующего ПТЛ, главного бухгалтера и материально-ответственного лица. При зачистке зернохранилища составляется акт зачистки согласно приложению 19 к настоящим Правилам. В пятидневный срок после получения акта зачистки комиссия устанавливает результаты операций на основании следующих документов:
1) книги количественно-качественного учета, проверенной в отношении количества и качества по первичным документам, а также правильности подсчетов массы и средневзвешенных показателей по влажности, сорной и зерновой примеси;
2) складских отчетов и первичных приходно-расходных документов: товарно-транспортных накладных, железнодорожных накладных, накладных на перемещение, актов на очистку, сушку зерна, приказов на отгрузку, актов-расчетов, актов на уничтожение негодных отходов и других;
3) коммерческих актов и актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна;
4) паспортов качества зерна, карточек анализа зерна и журналов регистрации результатов лабораторных анализов;
5) аттестатов или свидетельств на семена сельскохозяйственных растений.
54. Размер недостачи зерна определяется как разность между приходом и расходом зерна по количественно-качественному учету. На основе анализа изменения качества зерна в процессе хранения недостача подразделяется на обоснованную и необоснованную.
Обоснованность убыли устанавливается в строгом соответствии с достигнутым при хранении улучшением качества, то есть понижением влажности, сорной и зерновой примеси. Проведенные операции по очистке, сушке зерна должны быть подтверждены распоряжением - актом на очистку, сушку зерна.

4) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым аттестаты немесе куәлігі.
49. Сандық-сапалық есеп кітабындағы астық иелерінің дербес шоты астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасымен есеп-акт бойынша жабылады.
50. Сандық-сапалық есеп кітабы компьютерде электронды түрде жүргізілуі мүмкін.
Дербес шот бойынша астықтың қозғалысы жағдайында тәуліктің соңында, астық сақтау қоймасындағы астықтың ыдыстардың қозғалысы туралы есеп деректері бар қорытынды тексеріледі. Бір күн ішіндегі астық қозғалысын көрсететін парақтар басып шығарылады, есеп қызметкері мен материалды жауапты тұлға оларға қол қояды және оларды нөмірлейді. Астықтың әрбір партиясы бойынша операциялар аяқталып есеп-акт жасалғаннан кейін, дербес шоттар түптеледі және жалпы негізде сақталады.
51. Кітаптың сыртында мыналар көрсетілуі тиіс: астық қабылдау кәсіпорнының атауы, кітаптың түгендеу нөмірі, сақтау орнының түрі және нөмірі, осы кітап арналған астық иесінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты), материалды жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты.
8. Қойманы тазарту
52. Астық қабылдау кәсіпорны кәсіпорын басшысының шешімі бойынша қоймасында тазарту жүргізеді.
53. Тазарту астық қабылдау кәсіпорнының басшысы тағайындаған мына құрамдағы комиссия мүшелерімен жүзеге асырылады: астық қабылдау кәсіпорнының басшысы, ӨТЗ меңгерушісі, бас бухгалтер және материалды жауапты тұлға. Астық қоймасын тазарту кезінде осы Ережеге 19-қосымшаға сәйкес тазарту актісі жасалады. Тазарту актісін алғаннан кейін бес күн мерзімде комиссия мынадай құжаттар негізінде операция нәтижелерін белгілейді:
1) алғашқы құжаттар бойынша сан мен сапаға, сондай-ақ ылғалдылық, арамшөпті және дәнді қоспалар бойынша салмағының және орташа өлшенген көрсеткіштерінің дұрыстығына қатысты тексерілген астықты сандық-сапалық есеп кітаптары;
2) қойма есептері және алғашқы кіріс-шығыс құжаттары: тауар-көлік жүкқұжаттары, темір жол жүкқұжаттары, орнын ауыстыру жөнелтпе құжаттары, астықты тазарту, кептіру актілері, тиеп жөнелтуге арналған бұйрықтары, есеп-актілері, жарамсыз қалдықтарды жою актілері және басқалары;
3) коммерциялық актілер және астықтың саны мен сапасындағы айырмашылық бойынша наразылық шағымталап актілері;
4) астық сапасының паспорттары, астық талдау карточкалары және зертхана талдаулары нәтижелерін тіркеу журналдары;
5) ауыл шаруашылық өсімдіктерінің тұқым аттестаттары немесе куәліктері.
54. Астық жетіспеушілігінің көлемі сандық-сапалық есеп бойынша астықтың кірісі мен шығысы арасындағы айырмашылық ретінде анықталады. Сақтау процесі кезінде астық сапасының өзгеруін талдау негізінде жетіспеушілік негізделген және негізделмеген жетіспеушіліктерге бөлінеді.
Кемудің негізділігі астықты сақтау кезіндегі сапаның жақсартуына, яғни ылғалдылықтың, арамшөпті және дәнді қоспалардың төмендеуіне қол жеткізілгеніне қатаң түрде сәйкес кемуімен белгіленеді. Астықты тазарту, кептіру бойынша жүргізілген операциялар астықты тазарту, кептіру өкім-актісімен расталуы тиіс.

55. Обоснованная убыль зерна подтверждается расчетом, произведенным в соответствии с формулами:
убыль за счет снижения влажности (усушки), Ув, %
100 .(а - б)
Ув = ---------------,
100 - б
где а - влажность зерна по приходу, %;
б - влажность зерна по расходу, %;
убыль за счет снижения содержания сорной примеси, Ус, %
(в - г) . (100 - Ув)
Ус = ---------------------,
100 - г
где в - содержание сорной примеси по приходу, %;
г - содержание сорной примеси по расходу, %;
Ув - процент убыли по влажности, %;
убыль за счет снижения содержания зерновой примеси, Уз, %
(д - е) . (100 - Ув)
Уз = -----------------------,
100 - е
где д - содержание зерновой примеси по приходу, %;
е - содержание зерновой примеси по расходу, %;
Ув - процент убыли по влажности, %.
56. Списание убыли зерна за счет снижения сорной и зерновой примеси может производиться в размере не более 0,2%. По партиям зерна, не подвергавшимся очистке или перемещениям механизмами в процессе хранения, списание за счет снижения сорной и зерновой примеси не допускается.
57. На кукурузообрабатывающих заводах после окончания обработки каждой отдельно учитываемой партии кукурузы производится полная зачистка места хранения этой партии кукурузы и производственного корпуса завода.
На кукурузообрабатывающих заводах, где масса отпущенной в обработку кукурузы в початках исчисляется по обмеру кукурузы, загруженной в сушильные камеры, зачистка мест хранения и определение результатов производятся путем сопоставления количества кукурузы в початках и в зерне и их средневзвешенной влажности - по приходу с количеством полученных после обработки кукурузы в зерне (включая мелкозерную), отходов и стержней и их средневзвешенной влажности - по расходу.
В этих случаях акты зачистки составляются на каждую отдельно учитываемую партию кукурузы, в соответствии с приложением 20 к настоящим Правилам.
На кукурузообрабатывающих заводах и в цехах, где по технологической схеме отходы каждого сорта и гибрида, полученные при обработке кукурузы, подразделить не представляется возможным, их распределение по сортам и гибридам производится пропорционально массе направленной в обмолот кукурузы в початках того или иного сорта и гибрида.
При составлении актов зачистки используются:
1) по приходу - данные книги количественно-качественного учета кукурузы в початках;
2) по расходу - данные книги количественно-качественного учета семян кукурузы и полученных от производства отбракованной кукурузы, мелкозерной кукурузы, стержней и отходов. При этом следует иметь в виду, что количество возвращенной предприятию отбракованной кукурузы показывается в строке 5а акта зачистки.

55. Астықтың негізделген кемуі мына формулаларға сәйкес жүргізілген есептеулермен расталынады:
ылғалдылықтың төмендеуі (кебуі) есебінен кему, Ув, %:
100 х (а - б)
Ув = ----------------,
100 - б
мұндағы а - кіріс бойынша астық ылғалдылығы, %;
в - шығыс бойынша астық ылғалдылығы, %;
арамшөпті қоспалары төмендеуі есебінен кему, Ус, %:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = ------------------------,
100 - г
мұндағы в - кіріс бойынша арамшөпті қоспасының болуы, %;
г - шығыс бойынша арамшөпті қоспасының болуы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша кему пайызы, %;
дәнді қоспалар азаюы есебінен кему, Уз, %:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = -------------------------,
100 - е
мұндағы  в - кіріс бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
г - сақтау шарты бойынша дәнді қоспаның болуы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша кему пайызы, %.
56. Арамшөпті және дәнді қоспалардың төмендеуі есебінен болған кемуді есептен шығару 0,2% аспайтын мөлшерде жүргізілуі мүмкін. Тазартуға немесе механизмдермен орнын ауыстыруға ұшырамаған астық партиялары бойынша сақтау процесі кезінде арамшөпті және дәнді қоспаларының төмендеуінен болған кемуді есептен шығаруға жол берілмейді.
57. Жүгері өңдеу зауыттарында әрбір жеке ескерілетін жүгері партияларын өңдеуден кейін осы жүгері партиясының сақталу орнына және зауыттың өндірістік корпусында толық тазарту жүргізіледі.
Жүгеріні өңдеу зауыттарында өңдеуге жіберілген собықты жүгерінің салмағы камераға тиелген жүгеріні өлшеу бойынша есептелінеді, сақтау орнын тазарту және нәтижелерін анықтау собықтағы және дәндегі жүгері көлемін және олардың кіріс бойынша - орташа өлшенген ылғалдылығын өңдеуден кейін алынған дәндегі жүгері (ұсақ дәнділерді қоса) мен қалдықтар және өзектер көлемімен және олардың шығыс бойынша - орташа өлшенген ылғалдылығымен салыстыру арқылы жүргізіледі.
Мұндай жағдайда осы Ережеге 20-қосымшаға сәйкес тазарту актілері әрбір ескерілетін жүгері партияларына жасалынады. Жүгері өңдеу зауыттарында және цехтарында жүгеріні өңдеу кезінде алынған әрбір сорт пен будан қалдықтарын технологиялық схема бойынша бөлу мүмкін болмаған жағдайда, оларды сорттар және будандар бойынша бөлу осы немесе басқа сорттағы және будандағы собықты жүгерінің бастыруға жіберілген салмағына пропорционалды түрде жүргізіледі.
Тазарту актісін жасау кезінде:
1) кіріс бойынша - собықты жүгеріні сандық-сапалық есеп кітабының деректері;
2) шығыс бойынша - жүгерінің тұқымдары мен өндірістен алынған жарамсыз жүгері, ұсақ дәнді жүгері, өзектер мен қалдықтарды сандық-сапалық есеп кітабының деректері пайдаланылады. Сонымен қатар кәсіпорынға қайтарылған жарамсыз жүгері көлемі тазарту актісінің 5а жолы бойынша көрсетілетінін ескеру қажет.

Механические потери кукурузы в процессе обработки могут быть приняты к списанию по акту зачистки в пределах 0,2% от массы переданной в обработку кукурузы.
58. Количество зерна указывается в актах зачистки в килограммах, средневзвешенные показатели влажности, сорной и зерновой примеси - с точностью до 0,01%. Дробные доли до 0,004% включительно отбрасываются, а 0,005% и более принимаются за 0,01%.
59. Результаты хранения отходов I, II и III категорий оформляются актами инвентаризации, рассматриваются и утверждаются в порядке, установленном для материальных ценностей.
60. Если при зачистке выявлен излишек зерна, этот излишек должен быть оприходован бухгалтерией хлебоприемного предприятия на лицевые счета владельцев зерна пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении зерна за период, указанный в акте зачистки.
61. Если при зачистке выявлена необоснованная недостача, хлебоприемное предприятие производит возмещение ее на лицевые счета владельцев зерна пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении зерна за период, указанный в акте зачистки.
62. Инвентаризация осуществляется по решению руководителя хлебоприемного предприятия путем сплошной перевески, пересчета всего наличия зерна и сверки фактического наличия зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии, с данными бухгалтерского учета.
9. Порядок разрешения разногласий
63. В случае несогласия владельца зерна или материально-ответственного лица с данными анализа, произведенного ПТЛ, в их присутствии проводится повторный анализ.
При несогласии с результатами повторного анализа проба опечатывается в установленном порядке в присутствии государственного зернового инспектора и с карточкой анализа зерна ПТЛ и заявкой направляется в течение трех суток в аккредитованную в установленном порядке лабораторию по экспертизе качества зерна .
64. В случае, если ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя при анализе качества зерна выявлены расхождения сверх норм допустимых отклонений с данными документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, устанавливается следующий порядок предъявления рекламации:
1) телеграммой в течение 24 часов вызывается представитель отправителя;
2) производится отбор проб (не менее 4 килограмм) с участием представителей отправителя, получателя и государственного зернового инспектора с оформлением акта отбора;

Өңдеу процесінде жүгерінің механикалық шығындары өңдеуге берілген жүгері салмағының 0,2% шегінде тазарту актісі бойынша есептен шығарылуға қабылдануы мүмкін.
58. Тазарту актісінде астық көлемі килограммда, ылғалдылықтың, арамшөпті және дәнді қоспалардың орташа өлшенген көрсеткіштері 0,01% дейін дәл көрсетіледі. Бөлшек үлесі 0,004% дейін алынып тасталынады, ал 0,005% және одан жоғары үлестер 0,01% қабылданады.
59. I, II және III санаттағы астық қалдықтарын сақтау нәтижелері түгендеу актілерімен ресімделеді, материалдық құндылықтар үшін белгіленген тәртіппен қаралады және бекітіледі.
60. Егер тазарту кезінде астықтың артық көлемі анықталған жағдайда, бұл артық көлем астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтериясымен тазарту актісінде көрсетілген кезеңде сақталған және сақтауда тұрған астық көлемдеріне пропорционалды түрде астық иелерінің дербес шоттарына кірістелу қажет.
61. Егер тазарту кезінде негізделмеген астық жетіспеушілігі анықталса, онда астық қабылдау кәсіпорны бұл астық жетіспеушілігін тазарту актісінде көрсетілген кезеңде сақталған және сақтауда тұрған астық көлемдеріне пропорционалды түрде астық иелерінің дербес шоттарына орнын толтырады.
62. Астық қабылдау кәсіпорнының басшысының шешімі бойынша барлық қолда бар астық көлемін жаппай, қайта өлшеуге және қайта есептеуге және астық қабылдау кәсіпорнында сақтауда тұрған барлық қолда бар нақты астық көлемін бухгалтерлік есеп деректерімен салыстыру жолымен түгендеу жүргізіледі.
9. Келіспеушіліктерді шешу тәртібі
63. ӨТЗ жүргізген талдау деректерімен астық иесі немесе материалды жауапты тұлға келіспеген жағдайда, олардың қатысуымен қайта талдау жүргізіледі.
Қайта талдау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, белгіленген тәртіппен мемлекеттік астық инспекторының қатысуымен сынама мөрленіп бекітіледі және ӨТЗ-ның астық талдау карточкасымен және өтініммен бірге үш тәулік ішінде белгіленген тәртіппен астық сапасының сараптамасы бойынша тіркелген зертханаға жіберіледі.
64. Егер қабылдаушы-астық қабылдау кәсіпорынның ӨТЗ-сы астық сапасын талдау кезінде астықты тиеп жіберу орны бойынша берілген сапасы туралы құжаттың (астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы) деректерімен ауытқушылыққа мүмкін нормадан тыс арасындағы айырмашылықты тапқан жағдайда, наразылық шағымталапты ұсынудың мынадай тәртібі белгіленеді:
1) жіберушінің өкілі 24 сағат ішінде жеделхатпен шақырылады;
2) жіберушінің, алушының өкілдерінің және мемлекеттік астық инспекторының қатысуымен сынама іріктеп алу (4 килограммнан кем емес) іріктеу актісі ресімдей отырып жүргізіледі;

3) спорная партия зерна разгружается в свободное хранилище и не смешивается с другими партиями зерна. Составляются акт выгрузки зерна и акт осмотра хранилища, подписанные представителями получателя и государственным зерновым инспектором. Хранилище опечатывается государственным зерновым инспектором.
Если отобрать пробу от спорной партии зерна не представилось возможным, а также при несоблюдении требований хотя бы одного из вышеуказанных подпунктов претензия получателя к документу о качестве (паспорту качества зерна или карточке анализа зерна) отклоняется.
Из отобранной пробы выделяется две пробы массой не менее 2 килограмм каждая. Одна проба в сопровождении акта отбора, карточки анализа зерна ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя и документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, представляется в аккредитованную в установленном порядке лабораторию по экспертизе качества зерна для независимой оценки качества, вторая - хранится у государственного зернового инспектора до полного рассмотрения разногласий. Испытания в независимой аккредитованной лаборатории по экспертизе качества зерна проводятся при непосредственном участии государственного зернового инспектора. Оплату услуг по независимой оценке качества производит получатель. В случае непризнания документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, отправитель возмещает расходы на проведение экспертизы качества зерна.
По результатам испытаний, проведенных в соответствии с заявленными показателями качества, лаборатория по экспертизе качества зерна выдает протокол испытаний, на основании которого областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - областное территориальное управление) принимает решение о признании (непризнании) документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) не превышают допустимых стандартом норм, правильность этого документа подтверждается протоколом испытаний лаборатории по экспертизе качества зерна и записью на обороте документа, сделанной государственным зерновым инспектором. Запись заверяется печатью. Документ о качестве (паспорт качества зерна или карточка анализа зерна), выданный по месту отгрузки зерна, и протокол испытаний выдаются лабораторией по экспертизе качества зерна получателю зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами испытаний и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) превышают допустимые стандартом нормы, то на основании решения областного территориального управления лабораторией, проводившей независимую оценку качества, производится оформление и выдача получателю зерна нового паспорта качества зерна.
Областное территориальное управление извещает руководителя лаборатории по экспертизе качества зерна, выдавшей непризнанный паспорт качества зерна, о несоответствии фактических показателей качества данным, указанным в паспорте.

3) келісілмей отырған астық партиясы бос қоймаға түсіріледі және басқа астық партияларымен араластырылмайды. Алушының өкілдері мен мемлекеттік астық инспекторының қолдары қойылған астықты түсіру актісі мен қойманы тексеру актісі жасалады. Қойма мемлекеттік астық инспекторымен мөрленіп бекітіледі.
Егер де келісілмей отырған астық партиясынан сынама алу мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген тармақшалардағы талаптардың кем дегенде біреуі орындалмаған жағдайда, алушының сапасы туралы құжатына (астық сапасының паспортына немесе астық талдау карточкасына) наразылығы қабылданбайды.
Алынған сынамадан әрқайсысы кем дегенде 2 килограмм болатын екі сынама бөлініп алынады. Бірінші сынама іріктеу актісімен, қабылдаушы-кәсіпорынның ӨТЗ астық талдау карточкасымен және тиеп жіберу орны бойынша берілген сапасы туралы құжатпен (астық сапасының паспортымен немесе астық талдау карточкасымен) астық сапасын тәуелсіз бағалау үшін астық сапасын сараптау бойынша белгіленген тәртіппен тіркелген зертханаға жіберіледі, екінші сынама келіспеушілік толық қарастырылып болғанға дейін мемлекеттік астық инспекторында сақталады. Астық сапасын сараптау бойынша тіркелген тәуелсіз зертханада астықты сынау мемлекеттік астық инспекторының қатысуы арқылы жүргізіледі. Сапаны тәуелсіз бағалау бойынша қызметтер төлемін қабылдаушы жүргізеді. Астықты тиеп жіберу орны бойынша берілген сапасы туралы құжат (астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы) мойындалмаған жағдайда астықты жіберуші астық сапасын сараптауды жүргізуге кеткен шығындардың орнын толтырады.
Шағым түскен сапа көрсеткіштері бойынша жүргізілген сынақ негізінде астық сапасын сараптау бойынша зертхана сынау хаттамасын береді, осының негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы (бұдан әрі - облыстық аумақтық басқармасы) астықты тиеп жіберу орны бойынша берілген сапасы туралы құжатын (астық сапасының паспортын немесе астық талдау карточкасын) мойындауы (мойындамауы) туралы шешім қабылдайды.
Егер сынау нәтижелерінен алынған сапа мен наразылық білдірген сапасы туралы құжаттағы (астық сапасының паспорттағы немесе астық талдау карточкадағы) сапа көрсеткіштері арасындағы айырмашылық стандартты мүмкін нормадан аспаса, онда осы құжаттың дұрыстығы астық сапасын сараптау бойынша зертхананың сынау хаттамасымен және құжаттың келесі бетіндегі мемлекеттік астық инспекторымен жазылған жазумен бекітіледі. Жазу мөрмен расталады. Тиеп жіберу орны бойынша берілген сапасы туралы құжат (астық сапасының паспорты немесе астық талдау карточкасы) және сынау хаттамасы астық сапасын сараптау бойынша зертханамен астық қабылдаушыға беріледі.
Егер сынау нәтижелерінен алынған сапа мен наразылық білдірген сапасы туралы құжаттағы (астық сапасының паспорттағы немесе астық талдау карточкадағы) сапа көрсеткіштері арасындағы айырмашылық стандартты мүмкін нормадан асып кетсе, онда аумақтық облыстық басқарма шешімінің негізінде сапаға тәуелсіз бағалау жүргізген зертхана жаңа астық сапасының паспортын ресімдейді және астық қабылдаушыға береді.
Облыстық аумақтық басқармасы паспортта көрсетілген көрсеткіштерге нақты сапа көрсеткіштерінің сәйкес еместігі туралы мойындамаған паспортты берген астық сапасын сараптау бойынша зертхананың басшысына хабарлайды.

Хлебоприемное предприятие-получатель составляет в четырех экземплярах акт-рекламацию по расхождениям в качестве зерна согласно приложению 21 к настоящим Правилам, регистрирует ее в журнале регистрации предъявленных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна согласно приложению 22 к настоящим Правилам и в месячный срок направляет отправителю претензию с приложением акта-рекламации и копии вновь выданного паспорта качества зерна.
Второй экземпляр акта-рекламации направляется хлебоприемному предприятию, отгрузившему спорную партию зерна, которое регистрирует полученные акты-рекламации в журнале регистрации полученных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна согласно приложению 23 к настоящим Правилам и в двухнедельный срок со дня поступления претензии рассматривает ее.
Третий экземпляр акта-рекламации направляется получателю зерна, четвертый экземпляр - в областное территориальное управление по месту отправления зерна для проверки исправлений по качеству в книге количественно-качественного учета хлебоприемного предприятия, отгрузившего зерно.
В случае, если разногласие по качеству не устранено в вышеуказанном порядке, спор надлежит решать в судебном порядке.
65. В случае ухудшения качества или порчи зерна в пути следования претензия (транспортной организации или отправителю) предъявляется в установленном законодательством порядке.
66. Претензии при расхождении по количеству (массе) сверх норм естественной убыли, указанных в приложении 24 к настоящим Правилам, предъявляются транспортным организациям или отправителю груза в установленном законодательством порядке. При этом хлебоприемное предприятие-получатель составляет акт-рекламацию по расхождениям в количестве зерна согласно приложению 25 к настоящим Правилам и регистрирует ее в журнале регистрации предъявленных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна.
67. Претензии к транспортной организации за недостачу или порчу груза предъявляются в сроки, установленные законодательством .
68. При взвешивании груза на весах масса груза, указанная в сопроводительных документах, может не совпадать с массой, установленной получателем. Предельно допустимые расхождения при определении массы нетто устанавливаются в соответствии с действующими стандартами.
10. Заключительные положения
69. При заполнении форм, журналов и книг количественно-качественного учета подчистки не допускаются. Исправление неправильных записей делается шариковой или перьевой ручкой с обязательной оговоркой произведенного исправления за подписью лица, сделавшего исправление.
Все журналы и книги должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью хлебоприемного предприятия.

Қабылдаушы-астық қабылдау кәсіпорны осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес астық сапасындағы айырмашылық бойынша наразылық шағымталап актісін төрт данадан жасайды, оны осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес астықтың саны мен сапасындағы айырмашылық бойынша ұсынылған наразылық шағымталап актілерін тіркеу журналына тіркейді және бір ай мерзім ішінде астықты жіберушіге наразылық шағымталап актісі қосымшасымен бірге наразылық хатын және жаңадан берілген астық сапасының паспортының көшірмесін жібереді.
Наразылық шағымталап актісінің екінші данасы келісілмей отырған астық партиясын тиеп жөнелткен астық қабылдау кәсіпорнына жіберіледі, астық қабылдау кәсіпорны алған наразылық шағымталап актілерін осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес астықтың саны мен сапасындағы айырмашылық бойынша ұсынылған наразылық шағымталап актілерін тіркеу журналына тіркейді және наразылық түскен күнінен бастап екі апта мерзімде қарайды.
Наразылық шағымталап актісінің үшінші данасы астық қабылдаушыға, төртінші данасы астықты тиеп жөнелтілген астық қабылдау кәсіпорнының сандық-сапалық есеп кітабындағы өзгерістерді тексеру үшін астықты артып жіберу орны бойынша облыстық аумақтық басқармаға жіберіледі.
Егер сапа бойынша келіспеушілік жоғарыда көрсетілген тәртіппен шешілмеген жағдайда, дау сот тәртібімен шешілуге жатады.
65. Егер астықтың сапасының төмендеуі немесе бүлінуі тасымалдау кезінде болған жағдайда, наразылық (көлік ұйымына немесе жіберушіге) заңнамада белгіленген тәртіппен ұсынылады.
66. Саны (салмағы) бойынша осы Ережеге 24-қосымшада көрсетілген нормамен табиғи кему арасындағы айырмашылық кезіндегі наразылық көлік ұйымдарына немесе жүкті артып жіберушіге заңнамада белгіленген тәртіппен ұсынылады. Бұл ретте қабылдаушы-астық қабылдау кәсіпорны осы Ережеге 25-қосымшаға сәйкес астық санындағы айырмашылық бойынша наразылық шағымталап актін жасайды және оны астықтың саны мен сапасындағы айырмашылық бойынша ұсынылған наразылық шағымталап актілерін тіркеу журналына тіркейді.
67. Жүктің жетіспеушілігіне немесе бүлінуіне көлік ұйымына наразылық заңнамада белгіленген мерзімде ұсынылады.
68. Жүкті таразыда өлшеу кезінде жөнелтпе құжаттарындағы жүктің салмағы қабылдаушы белгілеген салмақпен сәйкес келмеуі мүмкін. Нетто салмағын анықтау кезінде айырмашылықтың мүмкін болатын шектеуі қолданыстағы стандарттарға сәйкес белгіленеді.
10. Қорытынды ережелер
69. Нысандарды, журналдарды және сандық-сапалық есеп кітаптарын толтыру кезінде өшірулер болуына жол берілмейді. Дұрыс жазылмаған жазулардың түзетулері түзету жасаған тұлғаның қолы бар жасалған түзету туралы қосымша түсінігімен, шарикті немесе қаламұшты қаламмен жасалынады.
Барлық журналдар және кітаптар нөмірленуі, тігілуі және астық қабылдау кәсіпорны басшысының қойылған қолымен және мөрмен бекітілуі тиіс.

70. При проведении государственным зерновым инспектором в установленном законодательством порядке проверки хлебоприемного предприятия на предмет правильности определения качества зерна, зерноотходов, ведения количественно-качественного учета зерна, своевременности составления форм учета и другим вопросам хлебоприемное предприятие предоставляет государственному зерновому инспектору все необходимые отчетные данные, первичные документы, журналы и другие документы по вопросу проверки.
Приложение 1
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
_____________________________
хлебоприемное предприятие
Карточка анализа зерна N ____
от "____" ________________ 200__ г.
Культура ____________________________ Год урожая _________________________
Владелец зерна ___________________________________________________________
Пункт погрузки-выгрузки __________________________________________________
Отправитель ______________________________________________________________
Получатель________________________________________________________________
государственный регистрационный номерной знак автомобиля или N вагона
Масса партии, кг ______________________ Склад, силос N ___________________
Проба N ____________________ Масса пробы, кг _____________________________
Особые отметки ___________________________________________________________ __________________________________________________________________________
Проба отобрана ___________  ______________ "____" _______________ 200__ г.
подпись          Ф.И.О.
Культура __________________________ ГОСТ, СТ РК __________________________
Сорт ______________________________ Происхождение ________________________
Тип __________________ Подтип _________ Класс ____________________________
Влажность, % ______________________  Цвет ________________________________
Натура, г/л _______________________  Запах _______________________________
Стекловидность, % ________________________________________________________
в т.ч. полностью стекловидных зерен, %____________________________________
Метод определения ________________________________________________________
Клейковина: количество, г, % _____________________________________________
Качество, ед. ИДК __________________  Группа _____________________________
Сорная примесь, % __________________  Зерновая примесь, % ________________
в том числе                           в том числе
____________________________________  ____________________________________
фракции, грамм, %                    фракции, грамм, %
____________________________________  ____________________________________
____________________________________  ____________________________________
Проход сита N ____________________________________________________________
Зараженность: наименование вредителей ____________________________________
Количество экземпляров, штук _______________, степень ____________________
Специалист ПТЛ ____________________________ ______________________________
подпись                               Ф.И.О.
М.П. (штампа)
Приложение 2
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
__________________________________
хлебоприемное предприятие
Журнал*
регистрации взвешивания грузов на автомобильных весах
за __________ 200__г.
N
п/п
Дата
N нак-
ладной
Вла-
делец
зерна
Госу-
дарст-
венный
регис-
трацион-
ный но-
мерной
знак
авто-
мобиля
Куль-
тура
Масса, кг
Точка
раз-
грузки
брут-
то
тара
нет-
то
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого за день:
Итого с нарастающим:
* - журнал ведется отдельно для поступающего, отдельно для отгружаемого зерна
Приложение 3
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Журнал*
регистрации взвешивания грузов на вагонных весах
за __________ 200__г.
N
п/п
Дата
Стан-
ция
от-
прав-
ления
(наз-
наче-
ния)
Код
от-
пра-
вите-
ля
(по-
луча-
теля)
Куль-
тура
N нак-
лад-
ной
N
ва-
гона
Масса по
железнодорожной
накладной, кг
брут-
то
тара
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
Итого с нарастающим:
продолжение таблицы
Количество
мест
Результат
взвешивания, кг
Подпись весовщика
по нак-
ладной
факти-
чески
брутто
тара
нетто
11
12
13
14
15
16
Итого:
Итого с нарастающим:
* - журнал ведется отдельно для поступающего, отдельно для отгружаемого зерна
Приложение 4
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Журнал
регистрации результатов лабораторных анализов
Дата
N кар-
точки
анализа
(средне-
суточной
пробы)
Владе-
лец
зерна
Куль-
тура
Масса
партии,
кг
Сорт
Тип,
под-
тип
Класс
Влаж-
ность,
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Натура,
г/л
Сорная примесь, %
Всего
в том числе
мине-
раль-
ная
вредная
всего
в т.ч.
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Зерновая (масличная)
примесь, %
Клейковина
Стекло-
вид-
ность,
%
Всего
в том числе
Коли-
чест-
во, %
Качество
про-
росшие
ед.
ИДК
группа
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Цвет
Запах
Место
размещения
(N склада,
силоса)
Особые
отметки
Подпись
специа-
листа
25
26
27
28
29
30
31
32
Приложение 5
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Реестр N ___
накладных на принятое автомобильным транспортом зерно
с определением качества по среднесуточной пробе
за "___" ______________ 200__ г.
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.03.2010 № 172 (порядок введения в действие см. п. 3).
Владелец зерна ___________________________
Культура _________________________Тип ____________ Сорт _________
Наименование и N сортового документа ____________________________
Раздел I
N нак-
ладной
физи-
ческий вес, кг
N нак-
ладной
физический вес, кг
N нак-
ладной
физи-
ческий вес, кг
Итого
Раздел II Лабораторный анализ
среднесуточной пробы N___
Показа
тели качества
влаж-
ность,
%
сорная
примесь,
%
зерно-
вая при-
месь, %
натура,
г/л
заражен-
ность
по анализу ПТЛ
договорные нормы
% натуральных скидок, надбавок
Дополнительные показатели качества
цвет
запах
в числе
сорной
примеси
в числе
зерновой
примеси
испорчен-
ных, %
трудно-
отдел., %
обру-
шенных,
%
про-
росших, %
подтип
стекло-
вид- ность, %
Клей
ковина
зерен,
повреж-
денных
клопом-
черепашкой
вред-
ной при-
меси
%
группа
Заключение ПТЛ
Класс сданного зерна по ГОСТ (СТ РК)
Оставлено в лаборатории образцов
______________ кг
Заведующий ПТЛ _________________
Раздел III Расчет зачтенного физического веса.
Физический вес, кг
Натуральные скидки, кг
Итого натураль-
ных скидок,
кг
Зачтен-
ный физи-
ческий вес, кг
по влажности
по сорной примеси
по
зерновой
примеси
Раздел IV Расчет стоимости услуг по приемке, сушке,
очистке зерна*
Наимено-
вание услуги
Коли-
чество
Тариф,
тенге/
кг
Сумма,
тенге
Стоимость
1 кг зерна, тенге
Коли-
чество зерна,
кг
приемка
сушка
очистка
Итого
Подлежит к выдаче зачтенного физического веса, кг
* - производится арифметическим способом (без применения формулы Дюваля)
Реестр составил ___________________  _______________________
подпись                Ф.И.О.
Проверил ___________________  ______________________________
подпись                  Ф.И.О.
Приложение 6
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Реестр накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.03.2010 № 172 (порядок введения в действие см. п. 3).
Владелец зерна ___________________________
Культура _________________________Тип ____________ Сорт ___________
Наименование и N сортового документа ______________________________
Раздел I
N п/п
Станция
отправ-
ления,
отправи-
тель
N ж/д
нак-
ладной
N
вагона
Масса нетто, кг
N
ана-
лиза
по доку-
ментам
отправи-
теля
факти-
чески
принято
Итого
Раздел II Лабораторный анализ
среднесуточной пробы N___
Показа
тели качества
влаж-
ность,
%
сорная
примесь,
%
зерно-
вая при-
месь, %
натура,
г/л
заражен-
ность
по анализу ПТЛ
договорные нормы
% натуральных скидок, надбавок
Дополнительные показатели качества
цвет
запах
в числе
сорной
примеси
в числе
зерновой
примеси
испорчен-
ных, %
трудно-
отдел., %
обру-
шенных,
%
про-
росших, %
подтип
стекло-
вид- ность, %
Клей
ковина
зерен,
повреж-
денных
клопом-
черепашкой
вред-
ной при-
меси
%
группа
Заключение ПТЛ
Класс сданного зерна по ГОСТ (СТ РК)
Оставлено в лаборатории образцов
______________ кг
Заведующий ПТЛ _________________
Раздел III Расчет зачтенного физического веса.
Физический вес, кг
Натуральные скидки, кг
Итого натураль-
ных скидок, кг
Зачтен-
ный физи-
ческий вес, кг
по влажности
по сорной примеси
по зерновой
примеси
Раздел IV Расчет стоимости услуг по приемке, сушке,
очистке зерна*
Наимено-
вание услуги
Коли-
чество
Тариф, тенге/кг
Сумма, тенге
Стоимость 1 кг зерна, тенге
Коли-
чество зерна, кг
приемка
сушка
очистка
Итого
Подлежит к выдаче зачтенного физического веса, кг
* - производится арифметическим способом (без применения формулы Дюваля)
Реестр составил ___________________  _______________________
подпись                Ф.И.О.
Проверил ___________________  ______________________________
подпись                  Ф.И.О.
Приложение 7
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Отчет N ________
о движении зерна и тары на зернохранилище
за _____________ 200__ г.

70. Мемлекеттік астық инспекторы заңнамада белгіленген тәртіппен астықтың, астық қалдықтарының сапасын анықтаудың, астықтың сандық-сапалық есебін жүргізудің, есеп нысандарын уақтылы жасаудың дұрыстылығына және басқа да мәселелер бойынша тексеру жүргізген кезде, астық қабылдау кәсіпорны мемлекеттік астық инспекторына барлық қажетті есеп мәліметтерін, бастапқы құжаттарды, журналдарды және тексеру мәселесі бойынша басқа да құжаттарды ұсынады.
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
1-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___" __________
N ___ астықты талдау карточкасы
Дақыл________________________Егін жинау жылы________________________
Астық иесі__________________________________________________________
Тиеу-түсіру пункті__________________________________________________
Жөнелтуші___________________________________________________________
Қабылдаушы__________________________________________________________
____________________________________________________________________
автомобильдің мемлекеттік тіркеу нөмерлік белгісі немесе
вагонның N
Партия салмағы, кг____________________Қойма, сүрлем N_______________
Сынама N__________________ Сынама салмағы, кг_______________________
Ерекше белгілер_____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сынама алынды _____________  _______________   200__ ж. "___"_______
қолы       тегі, аты-жөні
Дақыл_________________________МеСТ ҚР СТ____________________________
Сорты__________________________Шығу тегі____________________________
Түрі____________Түр түрі _________________Сыныбы____________________
Ылғалдылығы, %_________________________Түсі_________________________
Табиғаты, г/л ____________________Иісі______________________________
Жылтырлығы, %_______________________________________________________
оның ішінде: толық жылтыр дәндер, %_________________________________
Анықтау әдісі_______________________________________________________
Дән маңызы: саны, г, %______________________________________________
Сапасы, ИДК бірлігі_________________ Топ____________________________
Арамшөп қоспасы, %______________Дән қоспасы, %______________________
оның ішінде                       оның ішінде
_______________________________     ________________________________
фракциялар, грамм, %                 фракциялар, грамм, %
_______________________________     ________________________________
_______________________________     ________________________________
_______________________________     ________________________________
N _________________________________ елеуіштен өтетіні
Залалдануы: зиянкестердің аты ______________________________________
Экземплярлар саны, дана _______________________, дәреже_____________
ӨТЗ маманы _________________     ___________________________________
қолы                тегі, аты-жөні
М.О. (мөртабан)
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
2-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. _____________ автокөлік таразыларында
жүктің өлшенуін тіркеу журналы*
N
Күні
Жүк құжат
N
Астық иесі
Автомобильдің
мемлекеттік
тіркеу нөмерлік
белгісі
1
2
3
4
5
Бір күндегі жиынтық
Өспелі жиынтық
таблицаның жалғасы
Дақыл
Салмағы, кг
Түсіру
нүктесі
брутто
ыдыс
нетто
6
7
8
9
10
Бір күндегі жиынтық
Өспелі жиынтық
* - журнал қабылданатын астыққа бөлек, тиелетін
(жөнелтілетін) астыққа бөлек жүргізіледі
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
3-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. ________________________
вагон таразыларында жүктің өлшенуін
тіркеу журналы*
Рет N
Күні
Жөнелту
(тағай-
ындау)
стан-
циясы
Жөнелту-
шінің
(қабыл-
даушының)
коды
Дақыл
Жүк-
құжат
N
Вагон N
1
2
3
4
5
6
7
таблицаның жалғасы
Темір жол
жүкқұжаты
бойынша
салмағы, кг
Орын саны
Өлшену
нәтижесі, кг
Тара-
зышы
қолы
брут-
то
ыдыс
нетто
жүк
құ-
жат
бой-
ынша
нақты
брут-
то
ыдыс
нетто
8
9
10
11
12
13
14
15
16
* - журнал қабылданатын астыққа бөлек, тиелетін
(жөнелтілетін) астыққа бөлек жүргізіледі
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
4-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Зертхана талдауларының нәтижелерін тіркеу
журналы
Күні
Талдау
карточ-
касының
N
(орташа
тәулік-
тік
сынама)
Ас-
тық
иесі
Да-
қыл
Партия
сал-
мағы,
кг
Сор-
ты
Түрі,
түр-
түрі
Сыныбы
1
2
3
4
5
6
7
8
таблицаның жалғасы
Ылғалды-
лығы, %
Таби-
ғаты,
г/л
Арампшөп қоспасы, %
Бар-
лығы
оның ішінде
мине-
ралды
залалды
бар-
лығы
оның
ішін-
де
9
10
11
12
13
14
15
16
жалғасы
Дән (майлы) қоспасы, %
Дән маңызы
Жыл-
тыр-
лығы,%
Бар-
лығы
оның ішінде
Саны,%
Сапасы
өн-
ген-
дері
ИДК
бір-
лігі
топ
17
18
19
20
21
22
23
24
таблицаның жалғасы
Түсі
Иісі
Орналас-
тыру
орны
(қойма,
сүрлем
N)
Ерекше
белгі-
лері
Маман
қолы
25
26
27
28
29
30
31
32
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.03.15 № 172 Бұйрығымен.
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Орташа тәуліктік сынамасы бойынша сапасы анықталып,
автокөлікпен қабылданған астықтың жүкқұжаттар тізілімі
200__ ж. "___" _____________ N ______
Астық иесі _________________________________________________________
Дақыл __________________ Түрі ____________ Сорты____________________
Сорт құжатының атауы мен N__________________________________________
I бөлім
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
Барлығы
II бөлім
Орташа тәуліктік сынаманы зертханалық талдау N
Сапа
көрсет-
кіштері
ылғал-
дылығы,
%
арамшөп
қоспасы, %
дән
қоспасы,
%
таби-
ғаты,
г/л
залал-
дануы
ӨТЗ талдауы
бойынша
келі-
сілген
норма-
лар
табиғи
шеге-
рім,
үстеме
%
Сапаның қосымша көрсеткіштері
түсі
иісі
арамшөп қоспасы
есебінде
дән қоспасы
есебінде
бүлінген,
%
қиын
бөліне-
тін, %
бұзыл-
ған, %
өнген, %
түр-
түрі
жыл-
тыр-
лығы,
%
дән маңызы
%
тобы
бақашық
қанда-
ласы
зақым-
даған
дән
зиян
қоспалар
ӨТЗ қорытындысы
МеСТ (ҚР СТ) бойынша өткізілген    ________________
астық сыныбы                      |________________|
Зертханада __________кг үлгілер қалдырылды
ӨТЗ меңгерушісі _________________________________
Есептелген нақты салмағының есебі
III бөлім
Нақты
салма-
ғы, кг
Табиғи шегерімдер, кг
ылғалды-
лық
бойынша
арам-
шөп
қоспа-
сы
бойынша
дән
қоспасы
бойынша
Табиғи
шеге-
рім-
дердің
қоры-
тын-
дысы,
кг
Есепте-
лінген
нақты
салма-
ғы, кг
IV бөлім. Астықты* қабылдау, кептіру,
тазарту бойынша қызметтер құнын есептеу
Қызметтер
атауы
Саны
Тариф, теңге/кг
Сомасы,
теңге
1 кг
астық
құны,
теңге
Астық
көле-
мі, кг
қабылдау
кептіру
тазарту
Барлығы
Есептелген нақты салмаққа беруге жатады, кг
* - арифметикалық амалмен жүргізіледі (Дюваль формуласын қолданбай)
Тізілімді жасады___________________ ____________________
қолы           тегі, аты-жөні
Тексерді __________________ ____________________________
қолы              тегі, аты-жөні
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.03.15 № 172 Бұйрығымен.
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Темір жол көлігімен қабылданған астықтың
жүкқұжаттар тізілімі
Астық иесі _________________________________________________________
Дақыл __________________ Түрі ____________ Сорты____________________
Сорт құжатының аты мен N__________________________________________
I бөлім
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
жүкқұжат
N
нақты
салмағы,
кг
Жиынтығы
II бөлім
Орташа тәуліктік сынаманы зертханалық талдау N
Сапа
көрсет-
кіштері
ылғал-
дылығы,
%
арамшөп
қоспасы, %
дән
қоспасы,
%
таби-
ғаты,
г/л
залал-
дануы
ӨТЗ талдауы
бойынша
келі-
сілген
норма-
лар
табиғи
шеге-
рім,
үстеме
%
Сапаның қосымша көрсеткіштері
түсі
иісі
арамшөп қоспасы
есебінде
дән қоспасы
есебінде
бүлінген,
%
қиын
бөліне-
тін, %
бұзыл-
ған, %
өнген, %
түр-
түрі
жыл-
тыр-
лығы,
%
дән маңызы
%
тобы
бақашық
қанда-
ласы
зақым-
даған
дән
зиян
қоспалар
ӨТЗ қорытындысы
МеСТ (ҚР СТ) бойынша өткізілген    ________________
астық сыныбы                      |________________|
Зертханада үлгі қалдырылды_________кг
ӨТЗ меңгерушісі _________________________________
III бөлім
Нақты
салма-
ғы, кг
Табиғи шегерімдер, кг
ылғалды-
лық
бойынша
арам-
шөп
қоспа-
сы
бойынша
дән
қоспасы
бойынша
Табиғи
шеге-
рім-
дердің
қоры-
тын-
дысы,
кг
Есепте-
лінген
нақты
салма-
ғы, кг
IV бөлім. Астықты* қабылдау, кептіру,
тазарту бойынша қызметтер құнын есептеу
Қызметтер
атауы
Көлемі
Тариф, теңге/кг
Сомасы,
теңге
1 кг
астық
құны,
теңге
Астық
көле-
мі, кг
қабылдау
кептіру
тазалау
Жиынтығы
Нақты есептелінген салмаққа беруге жатады, кг
* - арифметикалық амалмен жүргізіледі (Дюваль формуласын қолданбай)
Реестрді жасады___________________ _____________________
қолы               тегі, аты-жөні
Тексерді _________________ _____________________________
қолы             тегі, аты-жөні
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
7-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. ______________N________
астық сақтау қоймаларында астық пен ыдыс
қозғалысы туралы есебі

1. Склад N _______________
Материально-ответственное лицо ______________________________
Ф.И.О.
N
Культура
Остаток
на начало дня
Приход
Расход
Остаток
п/п
коли-
чест-
во
меш-
ков
мас-
са, кг
коли-чест-во меш-
ков
мас-са, кг
коли-чест-во меш-
ков
мас-са, кг
коли-чест-во меш-
ков
мас-
са, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Движение тары с зерном и сортовыми семенами
Кате-
гория и сорт
тары
Остаток
Приход
Расход
Остаток
В том числе
зерном
под сорто-
выми семе-
нами
другие
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Движение порожней тары и брезентов
Кате-гория и сорт бре-
зента
Оста-ток
При-
ход
Рас-
ход
Оста-ток
Кате-
гория и сорт бре-
зента
Оста-ток
При-
ход
Рас-
ход
Оста-ток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Материально-ответственное лицо ________________________
Приложение 8
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Распоряжение N ___ от "___"________200__г.
на очистку, сушку зерна
Материально-ответственному лицу по складу (элеватору) N___ _______________
Ф.И.О.
Находящихся на Вашем ответственном хранении на складе (элеваторе) N_______
___________________________________ массой (предварительно) ___________ кг
культура, сорт
подлежит очистить, просушить с целью _____________________________________
путем ____________________________________________________________________
вид очистки, тип зерноочистительной машины, зерносушилки
с тем, чтобы после очистки, сушки получить следующие результаты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Очищенное, просушенное зерно (семена) сложить на склад (силос) N__________
Очистку, сушку закончить к "___"____________ 200__ г.
Руководитель _______________ Заведующий ПТЛ ______________________________
Акт
от«"___"______________ 200__ г.
на очистку, сушку зерна
1. На очистку. Очистка произведена __________________________________
вид очистки,
__________________________________________________________________________
наименование зерноочистительных машин
Работа начата "___"_____________200__г., окончена "____"__________ 200__г.
Основной продукт
Мас-
са, кг
Нату-ра,
г/л
Влаж-ность, %
Примеси, %
Зара-
жен-
ность,
наиме-
нова-
ние,
экзем-
пля-
ров/кг
N ана-
лиза
сорная
зерновая
все-
го
в т.ч. испор-чен-ного
все-
го
в т.ч. испор-чен-
ного
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
До очистки
После очистки
В результате очистки получены следующие побочные продукты
и отходы (количество установлено на _____________________ весах по
прилагаемым отвесам, качество определено в ПТЛ согласно прилагаемым
карточкам анализа):
Вид побочных продуктов
и отходов
Мас-
са,
кг
Показатели качества, %
влаж-
ность
по стандартам на зерно очищенной культуры
Все-
го
зер-
на
(4+5
+7)
N ана-
лиза
основ-ное
зерно
зерно-вая
при-
месь
сорная примесь
все-
го
*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Побочные продукты:

1. Қойма N _____
Материалды жауапты тұлға __________________________________
тегі, аты-жөні
Рет N
Дақыл
Күн
басында
қалғаны
Кіріс
Шығыс
Қалғаны
қап саны
сал-
мағы,
кг
қап саны
салма-
ғы, кг
қап саны
сал-
мағы,
кг
қап саны
сал-
мағы,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Астық және сорт тұқымдары бар ыдыстың қозғалысы
Ыдыстыңсанаты мен сорты
Қалғаны
Кіріс
Шығыс
Қалғаны
Оның ішінде
Астық-
пен
Сортты
тұқым-
дармен
басқа-
лары
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Бос ыдыс пен брезенттердің қозғалысы
Бре-
зент-
тің
санаты
мен
сорты
Қал-ға-
ны
Кіріс
Шығыс
Қал-
ғаны
Бре-
зент-
тің
сана-
тымен
сорты
Қал-
ғаны
Кіріс
Шығыс
Қал-
ғаны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Материалды жауапты тұлға________________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
8-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___" ____________ N____
астықты тазартуға, кептіруге өкімі
N ____ қойма (элеватор) бойынша материалды жауапты тұлғаға__________
тегі, аты-жөні
Сіздің N __________ қоймада (элеваторда) жауапты сақтаудағы
____________________________ кг салмағы (алдын ала)_________________
дақыл, сорт                                         мақсатымен,
жолымен_____________________________________________________________
тазарту түрі, астық тазарту машиналардың, астық
кептіргіштердің түрі
____________________________________________тазарту, кептіру қажет,
тазартудан, кептіруден кейін мынадай нәтижелерді алу үшін:__________
____________________________________________________________________
Тазартылған, кептірілген астықты (дәндерді) N ______, қоймада
(сүрлемде) сақталынсын.
Тазарту, кептіру 200__ ж. "____" __________ аяқталсын.
Басшы________________ ӨТЗ меңгерушісі ______________________________
200__ ж. "___" ________________
астықты тазарту, кептіру актісі
1. Тазартуға. Тазарту жүргізілді______________________________
тазарту түрі,
____________________________________________________________________
астық тазарту машинасының аты
Жұмыс 200__ ж. "___"______басталды, 200__ ж. "___"_________ аяқталды.
Негізгі
өнім
Сал-
мағы,
кг
Таби-
ғаты,
г/л
Ылғал-
дылы-
ғы, %
Қоспалар, %
арамшөпті
барлығы
оның
ішінде
бұзылғаны
1
2
3
4
5
6
Тазартуға
дейін
Тазарту-
дан кейін
таблицаның жалғасы
Қоспалар, %
Залалдануы,
атауы,
экземпляр
саны/кг
Талдау N
дәнді
барлығы
оның ішінде
бұзылғаны
7
8
9
10
Тазартудың нәтижесінде мынадай жанама өнімдер мен қалдықтар
алынды (қоса_____________ таразысында белгіленген, беріліп
отырған тіктемелер бойынша талдау карточкасына сәйкес
зертханада сапасы анықталынған):
Жанама өнімдер мен қалдықтар түрі
Салмағы,
кг
Сапа көрсеткіштері
ылғал-
дылығы,
%
тазартылған дақыл
астығына стандарт
бойынша
негізгі
астық
дән
қоспасы
1
2
3
4
5
Жанама
өнімдер:
құрамында

зерновая смесь, содержащая свыше 50 до 70%
(включительно) зерна
То же, свыше 70 до 85% зерна
Отходы:
Первая категория -
зерновые отходы с
содержанием зерна свыше 30 до 50%
(включительно)
то же, свыше 10 до 30 (включительно)
Вторая категория -
зерновые отходы с содержанием зерна свыше 2 до 10%
Третья категория -
отходы от очистки зерна с содержанием не более 2% зерна
Всего:
* - в том числе зерна культурных растений, относимые по стандартам
на культуры к основному зерну и зерновой примеси.
2. На сушку.
Сушка начата "___"»________________ 200__ г., окончена
"___"»______________ 200__ г., способ сушки (на каких зерносушилках)
______________________________________, просушено ________________ кг,
влажность до сушки _________%, анализ N ________, влажность после сушки
________ %, анализ N_______, снижение влажности по формуле __________ %.
Произвести предварительное списание с наличия зерна по складскому
отчету убыли от сушки _________ кг, в объем выполненных работ включить
_________ плановых тонн.
Заведующий ПТЛ _____________ Сушильный мастер ______________________
Материально-ответственное лицо _____________________________________
Проверил: Бухгалтер ______________________
Утверждаю: Руководитель __________________  «"___"___________200__ г.
Начальник охраны ______________________
Приложение 9
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Акт N____от ___»_______ 200__ г.
на уничтожение негодных отходов
Утверждаю:
Руководитель _____________________
"____"__________________ 200__ г.
Комиссия в составе: заведующего ПТЛ _____________________________________,
Ф.И.О.
материально-ответственного лица _________ , начальника охраны_____________
Ф.И.О.                        Ф.И.О.
составили настоящий акт в том, что на основании распоряжения руководителя
от "___"___________ 200__ г. осмотрены отходы __________ категории,
находящиеся на складе N_____, полученные в результате ___________________,
по акту N ___ от ____»__________ 200__ г. Согласно лабораторному анализу
N____ от "____"________________ 200__ г. указанные отходы содержат ____%
зерна и зерновой примеси. Отходы в количестве _______ кг признаны негодными
и уничтожены путем _________________________. Указанное количество отходов
вывезено с территории предприятия согласно пропускам _________
от "___"»_______200__ г.
Заведующий ПТЛ _______________________________
Материально-ответственное лицо _______________
Начальник охраны _____________________________
Приложение 10
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Распоряжение N____ от ____»__________200__ г.
на переборку кукурузы в початках
Материально-ответственному лицу по складу N_____  ____________________
Ф.И.О.
Находящуюся на складе (площадке) N______ кукурузу в початках _________
сорт
массой ______ кг перебрать и отходы сложить на склад N_______________
Переборку закончить к "____" __________________200__ г.
Руководитель _______________ Заведующий ПТЛ __________________________
Акт
от "____" ____________ 200__г.
на переборку кукурузы в початках
Комиссией в составе: заведующего ПТЛ ________________________________,
Ф.И.О.
бухгалтера____________________, материально-ответственного лица
Ф.И.О.
___________________________произведена проверка результатов переборки
Ф.И.О.
кукурузы в початках.
На переборку подано _________ кг кукурузы в початках следующего качества:
влажность ______%, сорная примесь _____%.
В результате переборки получено:
а) початки, пораженные болезнью _______ кг;
б) стержни _________ кг;
в) соцветия ________ кг;
г) обертки _________ кг;
д) прочие __________ кг.
Итого отходов __________ кг.
Самообруш __________ кг.
Карточки анализа прилагаются.
Акт составлен для проведения списания с лицевого счета кукурузы в початках.
Заведующий ПТЛ ________________________
Бухгалтер _____________________________
Материально-ответственное лицо ________________________________
"____"»_____________ 200__г.         Утверждаю: Руководитель ____________
Приложение 11
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Распоряжение N____ от ____»__________200__ г.
на обмолот кукурузы в початках
Материально-ответственному лицу по складу N____ _______________________
Ф.И.О.
Находящуюся на складе (площадке) N_____ кукурузу в початках ___________
сорт
массой ________ кг обмолотить и зерно сложить на склад N_______
Определить массу полученных от обмолота:
зерна - путем ________________________________________________
побочных продуктов и отходов - путем взвешивания
стержней - путем _________________________________________
Обмолот закончить к "___"»_______________ 200__ г.
Руководитель __________________________ Заведующий ПТЛ ________________
Акт от "___"»____________ 200__ г.
на обмолот кукурузы в початках
Обмолот начат "___"»___________200__ г., окончен "___"»___________ 200__г.
Способ обмолота (тип молотилки) _________________________________________
Всего обмолочено кукурузы в початках: сорт _________ масса ____________ кг
Средневзвешенная влажность кукурузы в початках _______________ %
В результате обмолота получено:
Коли-чест-
во,
кг
Фак-
ти-
чес-
кий вы-
ход,
%
Влаж-нос-
ть, %
Сор-
ная при-
месь,%
Фактическое содержание зерна в побочных продуктах и отходах, недовымолот зерна на стержнях
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
Кукуруза в зерне (сорт)
Побочный продукт с содержанием зерна свыше _____ до _____% включительно
Отходы с содержанием зерна:
свыше ____ до ____% включительно
свыше ____ до ____% включительно
Стержни кукурузные
Всего
Масса кукурузы в зерне определена путем ___________________________________
Масса побочных продуктов и отходов определена путем взвешивания
Масса стержней определена путем ___________________________________________
Заведующий ПТЛ __________________ ________________________
подпись                  Ф.И.О.
Материально-ответственное лицо __________________ _________________________
подпись                  Ф.И.О.
"___" ___________200__ г.            Утверждаю: Руководитель ______________
Приложение 12
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Приказ N______
от "____"_______________ 200__ г.
Срок приказа ___________
Материально-ответственное лицо по складу N _________ _____________________
Ф.И.О.
Отгрузите ________________________________________________________________
наименование владельца зерна
через _____________ по доверенности N_____ от "____"______________ 200__г.
Ф.И.О.
по наряду N________ следующее количество зерна:
Культура
N шта-
беля
Коли-чес-
тво
мест
Масс нет-
то,
кг
Показатели качества в соответствии с зерновой распиской
влаж-ность
сор-
ная при-
месь
зер-
но-
вая при-
месь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Масса отгружаемого зерна, кг __________________________________
прописью
Руководитель ___________________________
Бухгалтер ______________________________
Заведующий ПТЛ _________________________
М.П.
Приложение 13
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
"____" _______________ 200__ г.
Дата и номер приказа на отгрузку зерна __________________
Культура ________________________________________________
Масса зерна, кг, по приказу _____________________________
Реестр отгрузки зерна железнодорожным транспортом
Станция отправления ______________ Владелец зерна ________________________
N
п/п
N
нак-
ладной
N
вагона
Масса
нетто,
кг
N
ана-
лиза
Качество зерна
Влажность
Сорная
примесь
Зерновая
примесь
Зара-
жен-
ность
%
ц-%
%
ц-%
%
ц-%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
продолжение таблицы
Качество зерна
Запах
Цвет
Тип
Нату-
ра,
г/л
Клейковина
Стекло-
видно-
сть, %
%
ед/
ИДК
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Материально-ответственное лицо _____________________________
Заведующий ПТЛ _____________________________________________
Бухгалтер __________________________________________________
Приложение 14
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
"____" _____________ 200__ г.
Дата и номер приказа на отгрузку зерна __________________
Культура ________________________________________________
Масса зерна, по приказу кг_______________________________
Реестр накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно
Пункт отправления ___________ Владелец зерна ____________________
N
п/п
N
нак-
ладной
Госу-
дарст-
венный
регис-
тра-
цион-
ный
номер-
ной
знак
авто-
мобиля
Коли-
чест-
во
мест
Мас-
са
нет-
то,
кг
N
ана-
лиза
Качество зерна
Влажность
Сорная
примесь
Зерновая
примесь
Зара-
жен-
ность
%
ц-%
%
ц-%
%
ц-%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого:
продолжение таблицы
Качество зерна
Запах
Цвет
Тип
Нату-
ра,
г/л
Клейковина
Стекло-
видно-
сть, %
%
ед/
ИДК
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Материально-ответственное лицо _____________________________
Заведующий ПТЛ _____________________________________________
Бухгалтер __________________________________________________
Приложение 15
к Правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
______________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:
Руководитель _________________
"____" _______________ 200__ г.
Акт-расчет от "___" _________ 200__ г.
Владелец зерна _________________________
Культура __________________________ Год урожая________________
Комиссией в составе: _________________________________________
______________________________________________________________
материально-ответственного лица __________________ произведена
проверка соответствия данным количественно-качественного учета
принятой на хранение и отгруженной партии зерна и определены
размеры потерь.
При этом оказалось:

50-ден 70%
дейін (қоса)
астық бар
дән қоспасы
құрамында
70-тен 85%
дейін астық
бар дән
қоспасы
Қалдықтар :
I санатты -
құрамында
30-дан 50%
дейін (қоса)
астық бар
I санат -
құрамында
10-нан 30%
дейін (қоса)
астық бар
II санат -
құрамында
2-ден 10%
дейін астық
бар
III санат -
құрамындағы
астық
қоспасы
2%-тен кем
Барлығы:
таблицаның жалғасы
Сапа көрсеткіштері
тазартылған дақыл
астығына стандарт
бойынша
Астық барлығы
(4+5+7)
Талдау N
арамшөп
қоспасы
барлығы
*
6
7
8
9
* - оның ішінде дақылдар стандарты бойынша негізгі астыққа
дән қоспасына жатқызылатын дақыл өсімдіктердің дәндері.
2. Кептіруге.
Кептіру 200__ ж. "__"______басталды, 200__ж."__"_____аяқталды,
кептіру әдісі (қандай астық кептіргіштерде)____________, ________ кг
кептірілді, кептіруге дейін ылғалдылық ____%, талдау N ______,
кептіруден кейінгі ылғалдылық ____ %, талдау N ______, формула
бойынша ылғалдылықтың төмендеуі __________ %.
Бұрын қойма және кептіргеннен кейін дереу кему есебінен ___кг,
астықтың барлығынан алдын ала есептен шығарып жүргізіп, орындалған
жұмыс көлемінде ______ жоспарлы тонна қосылсын.
ӨТЗ меңгерушісі__________________Кептіруші мастер __________________
Материалды жауапты тұлға _________________________
Бухгалтер тексерді ____________________ Бекітемін: Басшы____________
200__ ж. "___" __________________
Күзет бастығы_________________________________
қолы
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
9-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___" _________ N ________
жарамсыз қалдықтарды жоюға актісі
Бекітемін:
Басшы ________________
200__ ж. "___" ______________
Комиссия құрамында: ӨТЗ меңгерушісі ___________, материалды жауапты
тегі, аты-жөні
тұлға______________________ және күзет бастығы______________________
тегі, аты-жөні                            тегі, аты-жөні
200__ ж. "___"_______басшының өкімі негізінде______санатты N________
қоймасында бар 200_ ж. "___"_____________ N ___ акт бойынша_________
нәтижесінде алынған қалдықтар қаралуы туралы осы актіні құрдық.
N ___ зертхана талдауына сәйкес көрсетілген қалдықтарда ___ %
дән және астық қоспасы бар. ________ кг көлемінде қалдықтар жарамсыз
деп танылды және _____________ жолымен жойылды.
200__ ж. "___"_____________ N ___ рұқсатнамаларға сәйкес көрсетілген
қалдықтардың саны кәсіпорын аумағынан шығарылып тасталды.
ӨТЗ меңгерушісі _____________________
Материалды жауапты тұлға ____________
Күзет бастығы _______________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
10-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___" ____________ N____
собықты жүгеріні саралауға өкімі
N ____ қойма бойынша материалды жауапты тұлғаға_____________________
тегі, аты-жөні
N ____ қоймада (алаңқай) собықты жүгеріні_______ _____ кг салмағы
сорт
саралау, қалдықтарды N____ қоймада салу қажет.
Саралау 200__ ж. "___" __________ аяқталсын.
Басшы ___________________ ӨТЗ меңгерушісі __________________________
200__ ж. "___" ____________
собықты жүгеріні саралауға актісі
Комиссия құрамында: ӨТЗ меңгерушісі__________________, бухгалтер
тегі, аты-жөні
_____________________, материалды жауапты тұлға_____________________
тегі, аты-жөні                                   тегі, аты-жөні
собықты жүгеріні саралау нәтижесіне тексеру жүргізілді.
Саралауға _______ кг собықты жүгері мынадай сапасы берілген:
ылғалдылығы ______ %, арамшөп қоспасы ______ %.
а) аурулармен зақымдалған собықтар _______________ кг;
б) өзектер ____________________ кг;
в) гүл шоқтары ________________ кг;
г) қабықтары __________________ кг;
д) басқалар ___________________ кг.
Қалдықтар жиынтығы ____________ кг.
Өзінен өзі алынған ____________ кг.
Талдау карточкалары тіркеледі.
Акт собықты жүгері бет есебінен шығаруды жүргізу үшін жасалды.
ӨТЗ меңгерушісі ________________________
Бухгалтер ______________________
Материалды жауапты тұлға _______________
200__ ж. "___"___________      Бекітемін: Басшы_____________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
11-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___" ____________ N____
собықты жүгеріні бастыруға өкімі
N ____ қойма бойынша материалды жауапты тұлғаға_____________________
тегі, аты-жөні
N ____ қоймада (алаңқай) собықты жүгеріні _________ ____ кг салмағы
сорт
бастыру, астықты N____ қоймада салу қажет.
Бастырудан алынған:
астық салмағы - _______________________ жолымен
жанама өнімдер және қалдықтар салмағы өлшеу жолымен
өзектер салмағы - _______________________ жолымен анықталсын.
Бастыру 200__ ж. "__" __________ аяқталсын.
Басшы _____________________ӨТЗ меңгерушісі__________________________
200__ ж. "___" ____________ N____
собықты жүгеріні бастыру актісі
Бастыру 200__ ж. "___" ___ басталды, 200__ ж. "___"_______ аяқталды
Бастыру әдісі (бастырғыш түрі)______________________________________
Барлығы: сорт_____ салмағы__________кг собықты жүгері бастырылды.
Собықты жүгерінің орташа өлшенген ылғалдылығы__________________%
Бастыру нәтижесінде алынды:
Көлемі,
кг
Нақты
шығымы
%
Ылғал-дылы-
ғы, %
Арамшөп
қоспасы,
%
Жанама
өнімдер
мен
қалдық-
тардағы
астықтың
нақты
болуы,
өзектегі
астық
қалдығы
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
Дәндегі
жүгері (сорт)
Жанама өнім
____% ____%
дейін қоса
астық бар
Дәндер бар
қалдықтар
____% ____%
дейін қоса
астық бар____%
____% дейін
қоса астық бар
Жүгері
өзектері
Барлығы
Дәндегі жүгері салмағы __________________________жолымен анықталды
Жанама өнімдер мен қалдықтар салмағы өлшеу жолымен анықталды
Өзектер салмағы ____________________________ жолымен анықталды
ӨТЗ меңгерушісі___________________ _________________________________
қолы                  тегі, аты-жөні
Материалды жауапты тұлға__________________ _________________________
қолы               тегі, аты-жөні
200__ ж. "___" ______________       Бекітемін: Басшы________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
12-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "____"___________
N ___ бұйрығы
Бұйрық мерзімі ____________
N____ қойма бойынша материалды жауапты тұлға________________________
тегі, аты-жөні
200__ ж. "___"______N_____сенімхат бойынша__________________арқылы,
тегі, аты-жөні
N ______ наряды бойынша мынадай көлемдегі___________________________
астық иесінің атауы
________________ астығы жөнелтілсін.
Дақыл
Штабель N
Орын саны
Нетто салмағы, кг
Астық қолхатына сәйкес
сапа көрсеткіштері
ылғалдылығы
арамшөп
қоспасы
1
2
3
4
5
6
таблицаның жалғасы
Астық қолхатына сәйкес сапа көрсеткіштері
дән қоспасы
7
8
9
10
11
12
Жөнелтетін астық салмағы, кг ___________________________
жазбаша
Басшы ______________________
Бухгалтер________________________
ӨТЗ меңгерушісі__________________________
М.О.
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
13-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___"_____________
Астықты жөнелтуге бұйрықтың күні мен нөмірі_________________________
Дақыл ____________________________________
Бұйрық бойынша астықтың салмағы, кг_________________
Астықты темір жол көліктеріне
тиеп жөнелтудің тізілімі
Жөнелту станциясы________________ Астық иесі________________________
Рет N
Жүк-
құжат N
Вагон N
Нетто салмағы, кг
Талдау N
Астық сапасы
Ылғалдылығы
%
ц-%
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
таблицаның жалғасы
Астық сапасы
Арамшөп
қоспасы
Дән
қоспасы
Залалдануы
Иісі
Түсі
Түрі
%
ц-%
%
ц-%
8
9
10
11
12
13
14
15
таблицаның жалғасы
Астық сапасы
Табиғаты, г/л
Дән маңызы
Жылтыр-
лығы %
%
ИДК бірлігі
16
17
18
19
20
21
Материалды жауапты тұлға_____________________________
ӨТЗ меңгерушісі_________________________________
Бухгалтер_______________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
14-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___"_____________
Астықты жөнелтуге бұйрықтың күні мен нөмірі_________________________
Дақыл ____________________________________
Бұйрық бойынша астықтың салмағы, кг______________
Астықты автокөлікпен тиеп жөнелтілген
жүкқұжаттар тізілімі
Жөнелту стансасы_______________ Астық иесі ________________
Рет N
Жүк-
құжат N
Авто-
көлік
N
Орын
саны
Нетто салмағы, кг
Талдау N
Астық сапасы
Ылғалдылығы
%
ц-%
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиынтығы:
таблицаның жалғасы
Астық сапасы
Арамшөп
қоспасы
Дән
қоспасы
Залалдануы
Иісі
Түсі
Түрі
%
ц-%
%
ц-%
9
10
11
12
13
14
15
16
таблицаның жалғасы
Астық сапасы
Табиғаты, г/л
Дән маңызы
Жылтыр-
лығы %
%
ИДК бірлігі
17
18
19
20
21
22
Материалды жауапты тұлға_____________________________
ӨТЗ меңгерушісі_________________________________
Бухгалтер_______________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
15-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны                Бекітемін:
Басшы_______________________
200__ ж. "___"______________
200__ ж. "___"______________ есеп-актісі
Астық иесі _____________________________
Дақыл_______________________ Егін жинау жылы________________________
Комиссия құрамында:_________________________________________________
____________________________________________________________________
материалды жауапты тұлға ___________________ сақтауға қабылданған
және тиеп жөнелтілген астық партиясының астықтың сандық-сапалық есеп
деректеріне сәйкестігін тексерді және кемудің көлемін анықтады.
Осы кезде анықталды:

1. Принято на хранение всего __________ кг
2. Средневзвешенное качество зерна этой партии:
по приходу влажность _______ %, сорная примесь _______ %,
зерновая примесь _______ %
по расходу влажность _______ %, сорная примесь _______ %,
зерновая примесь _______ %
3. Списывается:
за счет снижения влажности с пересчетом по формуле ______ % ___________ кг
за счет снижения сорной примеси с пересчетом по формуле ______ % ___________ кг
за счет снижения зерновой примеси с пересчетом по формуле ______ % ___________ кг
4. Убыль в весе в результате снижения влажности, сорной и зерновой примеси при хранении _______ % _____________ кг
5. Получено побочных продуктов и отходов с содержанием зерна:
свыше 70 до 85% ________ кг
свыше 50 до 70% ________ кг
свыше 30 до 50% ________ кг
свыше 10 до 30% ________ кг
свыше 2 до 10%  ________ кг
не более 2% ________ кг
6. Отгружено отходов ___________ кг
7. Итого к выдаче зерна ________ кг
Главный бухгалтер __________________________
Заведующий ПТЛ _____________________________
Материально-ответственное лицо______________
"___" _______________ 200__ г.
Приложение 16
к Правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
________________________________
хлебоприемное предприятие
"_____"________________ 200__ г.
Накладная
на перемещение зерна внутри территории
зернохранилища
Материально-ответственное лицо _____________________________
Ф.И.О
Переместить из склада (силоса) N ______
В склад (силос) N _______  к материально-ответственному лицу
_________________________________________________                                          Ф.И.О.
Культура, сорт
Масса, кг
Качество
подлежит переме-
щению
факти-
чески
пере-
мещено
влаж-
ность,
%
сорная
примесь,
%
зерно-вая при-
месь, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Подтверждено записями в журнале регистрации взвешивания грузов на автомобильных (вагонных) весах за "___"_________________ 200__ г. на стр. _________
Руководитель ___________________ Заведующий ПТЛ_____________________
Отпустил _________________________Принял____________________________
должность, подпись,Ф.И.О.       должность, подпись, Ф.И.О.
Приложение 17
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
_________________________________
хлебоприемное предприятие
Книга количественно-качественного учета зерна
Владелец зерна ______________________
Материально-ответственное лицо ___________________________
Ф.И.О.
Культура ____________________________
Дата
N ана-
лиза
N
доку-
мента
Откуда
посту-
пило и
кому
отпу-
щено
Влаж-
ность,
%
Сор-
ная
при-
месь,
%
Зерно-
вая
при-
месь,
%
Приход
масса,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Приход
Расходы
Оста-
ток
ц-проценты по
масса,
кг
ц-проценты по
влаж-
ности
сорной
примеси
зерновой
примеси
влаж-
ности
сорной
примеси
зерновой
примеси
9
10
11
12
13
14
15
16
Материально-ответственное лицо _______________________________
Главный бухгалтер_______________________________
Приложение 18
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
__________________________________
хлебоприемное предприятие
Книга количественно-качественного учета кукурузы в початках
Владелец зерна _________________________
Материально-ответственное лицо _____________________________
Ф.И.О.
Культура _________________________________
Дата
N
доку-
мента
N
ана-
лиза
Откуда
поступило
и кому
отпущено
Фактический
выход, %
Влажность, %
зерна
стерж-
ней
зерна
стерж-
ней
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Приход
масса
почат-
ков,
кг
в том числе
ц-% по влажности
зер-

1. Сақтауға барлығы _________кг қабылданды
2. Осы партияның орташа өлшенген сапасы:
кіріс бойынша ылғалдылығы____%, арамшөп қоспасы____%, дән
қоспасы_____%
шығыс бойынша ылғалдылығы___%, арамшөп қоспасы____%,
дән қоспасы_____%
3. Есептен шығарылады:
формула бойынша қайта есептелген ылғалдылықтың төмендеу
есебінен_____%_____кг
формула бойынша қайта есептелген арамшөп қоспасының төмендеу
есебінен_______% ______кг
формула бойынша қайта есептелген дән қоспасының төмендеу
есебінен _________% _____кг
4. Астықты сақтау кезіндегі ылғалдылықтың, арамшөп
қоспасының, дән қоспасының төмендеу нәтижесінен болған кему___%___кг
5. Құрамында астық бар жанама өнімдер мен қалдықтар алынды:
70-тен жоғары 85 % дейін_____кг
50-ден жоғары 70 % дейін_____кг
30-дан жоғары 50 % дейін_____кг
10-нан жоғары 30 % дейін_____кг
2-ден жоғары 10 % дейін_____кг
2 % артық емес_____кг
6. ________кг қалдықтар тиеп жөнелтілді
7. Нәтижесінде беруге жататын астық көлемі ________кг
Бас бухгалтер________________________________
ӨТЗ меңгерушісі____________________________________
Материалды жауапты тұлға___________________________________
200__ ж. "___"_________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
16-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "___"_____________________
Астық сақтау қоймасы аумағының
ішінде астықтың орнын ауыстыру жүкқұжаты
Материалды жауапты тұлға ____________ N_______ қоймадан (сүрлемнен)
тегі, аты-жөні
N____ қоймаға (сүрлемге), материалды жауапты тұлғаға________________
тегі, аты-жөні
ауыстырсын
Дақыл,
сорт
Салмағы, кг
Сапасы
ауысты-
руға
жатады
Нақты
ауысты-
рылғаны
ылғал-
дылы-
ғы, %
арам-
шөп
қоспа-
сы, %
дән
қоспа-
сы, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Автокөлік (вагон) таразыларында жүктерді өлшеуді тіркеу журналында
200__ ж. "___"_________бетінде жазбалармен расталған
Басшы _________________ ӨТЗ меңгерушісі_____________________________
Жіберді _________________________ Қабылдады_________________________
лауазымы, қолы, тегі, аты-жөні    лауазымы, қолы, тегі, аты-жөні
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
17-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Астықты сандық-сапалық есеп кітабы
Астық иесі _________ Материалды жауапты тұлға_______________________
тегі, аты-жөні
Дақыл _____________________________
Күні
Талдау
N
Құжат
N
Қайдан
келіп
түсті және
кімге
жібе-
рілді
Ылғал-
дылы-
ғы, %
Арам-
шөп
қос-
пасы,
%
Дән қос-
пасы,
%
Кіріс
сал-
мағы,
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
таблицаның жалғасы
Кіріс
Шығыс
Қалдық
ц-проценттер
сал-
мағы, кг
ц-проценттер
ылғал-дылы-
ғы
арамшөп
қоспа-
сы
дән қос-
пасы
ылғал-
дылығы
арам-
шөп
қос-
пасы
дән
қос-
пасы
9
10
11
12
13
14
15
16
Материалды жауапты тұлға__________________________________
Бас бухгалтер______________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
18-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Собықты жүгеріні сандық-сапалық есеп кітабы
Астық иесі _________ Материалды жауапты тұлға_______________________
тегі, аты-жөні
Дақыл _____________________________
Күні
Құжат
N
Тал-
дау N
Қайдан
келіп
түсті
және
кімге
жібе-
рілді
Нақты шығымы,
%
Ылғалды-
лығы, %
дән
өзек
дән
өзек
1
2
3
4
5
6
7
8
таблицаның жалғасы
Күні
Кіріс
собық-
тардың
сал-
мағы,
кг
оның ішінде
ылғалдылық
бойынша ц-%

на (10х6)
сте-
ржней
(10х7)
зерна (11х8)
стержней (12х9)
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Расход
Остаток
масса по-
чат-
ков,
кг
в том числе
ц-% по влажности
зерна (15х6)
стерж-
ней (15х7)
зер-
на (16х8)
стерж-
ней (17х9)
масса по-
чат-
ков, кг (10х15)
14
15
16
17
18
19
Материально-ответственное лицо _________________
Главный бухгалтер_______________________________
Приложение 19
к Правилам ведения количественно-
качественного учета зерна
_____________________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:
Руководитель ________________
«____» _______________200__ г.
Списание обоснованной недостачи _________кг
Начисление разницы в массе _____________кг
Остается необоснованная недостача _________кг
Имеется излишек _________кг
Акт зачистки
от «___»_____________________ 200__ г.
Комиссия в составе:________________________________________________
___________________, в присутствии материально-ответственного лица
________________ произвела проверку результатов операций с_________
_______________________________________________________
культура, класс, год урожая
___________________________________________________________________
по приказу N ______ от «___»_________________ 200__ г. При этом
оказалось:
N
п/п
Оборот
со времени
предыдущей
зачистки
(инвентаризации)
Масса,
кг
Средневзвешенное
качество, %
влаж-
ность
сор-
ная
при-
месь
зерно-
вая
при-
месь
1
2
3
4
5
6
1
Остаток на
________200__ г.
2
Приход с
_________ 200__ г.
по _____ 200__ г.
3
Всего
4
Расход (без отходов)
с _______ 200__ г.
по _______200__ г.
5
Списано побочных
продуктов и отходов
I и II категории
6
Списано отходов III
категории
7
Остаток по перевеске
на _______200__ г.
8
Всего
9
Разница между
приходом и расходом
10
Начисляется за
увеличение влажности
и сорной примеси
11
Всего недостачи
(излишков)
12
За период после предыдущей
зачистки (инвентаризации)
производилась очистка и сушка:
Акты на очистку и сушку
Вид очистки
Масса
отпущенного
в очистку
и
сушку
зерна,
кг
Получено побочных
продуктов и отходов
N
дата
побочных
продуктов
и
отходов I
и
II категорий
отходов
III
кате-
гории
1
2
3
4
5
6
Итого:
13. Средний срок (продолжительность) хранения _____ месяцев _____ дней
14. Недостача обосновывается:
а) снижением влажности по формуле____________________ % _________ кг;
б) снижением сорной примеси по формуле________________ %_________ кг;
в) снижением зерновой примеси по формуле _____________ % ________ кг;
г)_______________________________________________________
Всего обосновывается: ________________ кг
15. Остается необоснованная недостача _________ кг, излишек _________ кг
6. Количественно-качественные показатели акта зачистки подтверждаем и даем следующее объяснение: заведующий ПТЛ
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
материально-ответственное лицо
_______________________________________________
_______________________________________________

дән (10х6)
өзектер
(10х7)
дән
(11х8)
өзектер (12х9)
1
9
10
11
12
13
таблицаның жалғасы
Шығыс
Қалдық
собық-
тардың
салма-
ғы, кг
оның ішінде
ылғалдылық бойынша ц-%
дән
(15х6)
өзек-
тер
(15х7)
дән (16х8)
өзектер
(17х9)
собықтардың
салмағы
(10х15)
14
15
16
17
18
19
Материалды жауапты тұлға__________________________________
Бас бухгалтер______________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
19-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Бекітемін:
Басшы______________________________
200__ ж. "___"_____________________
Негізделген жетіспеушілікті
есептен шығару_______кг
Салмағындағы айырмашылықты
есептеу________ кг
Негізделмеген жетіспеушілік
қалды___________кг
________кг артықшылық бар
200__ ж. "___"______________
тазарту актісі
Комиссия құрамында:_________________________________________________
____________________________________________________________________
материалды жауапты тұлғаның қатысуымен ____________200__ ж. "___"
_____________N_____ бұйрық бойынша__________________________________
(дақыл, сыныбы, егін жинау жылы)
____________________________________________________________________
операциялар нәтижелеріне тексеруді жүргізді. Осы кезде анықталды:
Рет N
Алдыңғы тазалау (түгендеу)
уақытынан бергі
айналым
Сал-
мағы,
кг
Орташа өлшенген
сапасы, %
ылғал-
дылығы
Арамшөп
қос-
пасы
Дән
қос-
пасы
1
2
3
4
5
6
1
200_ж. ________
қалдық
2
200_ж. _______
200_ ж._____
дейінгі кіріс
3
Барлығы
4
200_ ж. ______
200_ ж. ______
дейінгі шығыс (қалдықтарсыз)
5
I және II санатты жанама өнімдер мен
қалдықтар есептен
шығарылды
6
III санатты
қалдықтар
есептен шығарылды
7
200_ ж. _______
қайта өлшеу
бойынша қалдық
8
Барлығы
9
Кіріс пен шығыс
арасындағы
айырмашылық
10
Ылғалдылық пен
арамшөп қоспасы
көбеюіне
есептелінеді
11
Барлық
жетіспеушілік
(артықшылық)
12
Алдыңғы тазалаудан (түгендеуден) кейінгі кезең ішінде
тазарту мен кептіру жүргізілді
Тазарту
мен
кептіру
акті
Тазарту
түрі
Тазарту
мен
кепті-
руге
жіберіл-
ген
астықтың
салма-
ғы, кг
Жанама өнімдер мен
қалдықтар алынды
N
күні
I және II
санатты
жанама
өнімдер
мен
қалдықтар
III
санатты
қалдық-
тар
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
13. Сақтаудың орташа мерзімі (ұзақтығы) _________ ай __________күн.
14. Жетіспеушілік:
а) формула бойынша ылғалдылықты төмендетумен_________%___________кг
б) формула бойынша арамшөп қоспасын төмендетумен_______%_________кг
в) формула бойынша дән қоспасын төмендетумен__________%__________кг
г) ____________________________ негізделеді
Барлық негізделетіні _________________кг
15. Негізделмеген жетіспеушілік _____кг, артықшылық _______кг қалды.
16. Тазарту актінің сандық-сапалық көрсеткіштерін растаймыз және
мынадай түсініктеме береміз: ӨТЗ меңгерушісі________________________
____________________________________________________________________
материалды-жауапты тұлға____________________________________________

17. Результаты зачистки подтверждаем и даем следующие пояснения:
_______________________________________________
_______________________________________________
Заведующий ПТЛ ________________________________
Главный бухгалтер______________________________
"___"» _________________ 200__ г.
Приложение 20
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
________________________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:
Руководитель __________________
____»____________________ 200__ г.
Списание обоснованной недостачи _________кг
Остается необоснованная недостача _________кг
Имеется излишек ________________________кг
Акт зачистки N ______
от «___» ___________200__ г.
Комиссия в составе:_________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
_____________________ в присутствии материально-ответственного лица
____________________________________
произвела проверку результатов операций с кукурузой в початках и
в зерне с "__"________ 200__ г. по
"__"»__________200__ г., при этом оказалось:
N п/п
Оборот со
времени
предыдущей
зачистки
(инвента-
ризации)
Масса,
кг
Средне-
взвешенная
влажность,
%
Спра-
вочно
выход
зерна,
%
Сор-
ная
при-
месь,
%
зер-на
стерж-ня
почат-ков
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Остаток
кукурузы в
початках на
"__"_______
200__ г.
2
Приход
кукурузы в
початках
3
Приход
кукурузы в
зерне
4
Всего
5
Расход
(отгрузка):
а) кукурузы в початках
б) кукурузы в
зерне
(включая
мелкозерную
и кругляш)
6
Остаток на
перевеске
"__"________
200__ г.
а) кукурузы в початках
б) кукурузы в зерне
(включая
мелкие)
7
Списано:
а) отходов
б) стержней
8
Всего:
9
Разница между приходом и
расходом
10
Механические
потери
11
Недостача
Излишек
12. Средний срок (продолжительность хранения) ___ месяцев ___ дней
13. Недостача обосновывается:      По формуле, %      кг
а) снижением влажности  _________________________
Всего обосновывается  ___________________________
14. Остается необоснованная недостача_________________кг
15. Количественно-качественные показатели акта зачистки утверждаю и даю следующее объяснение:
заведующий ПТЛ ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
материально-ответственное лицо____________________________________
__________________________________________________________________
16. Результаты зачистки подтверждаем и даем следующие пояснения:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Заведующий ПТЛ _____________________________
Главный инженер _____________________
Главный бухгалтер ____________________________
"___"_______________ 200__ г.
Приложение 21
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
_________________________________________
хлебоприемное предприятие
Акт-рекламация по расхождениям в качестве зерна
N___ от «"___"_________200__ г.
Комиссия в составе:
руководитель _____________________________,
Ф.И.О.
заведующий ПТЛ ___________________________,
Ф.И.О.
материально-ответственное лицо________________________________,
Ф.И.О
главный бухгалтер_______________________
Ф.И.О.
на основании проверочных анализов установили по_______________
____________________________,
культура
прибывшему (ей) "__"»______200__г. от
___________________________________________,
наименование отправителя
следующие расхождения с данными качества отправителя, превышающие
допустимые нормы отклонения
Дата
отгрузки,
поступ-
ления
N
вагона,
госу-
дарст-
венный
регист-
рацион-
ный
номер-
ной
знак
автомо-
биля
N
наклад-
ной
Масса
по
транс-
порт-
ным
докумен-
там, кг
N
доку-
мента
о
качест-
ве
Дата
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Качество по документам
отправителя
влаж-
ность, %
сор-
ная при-
месь, %
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Качество по анализам
получателя
Рекламируемые
расхождения в
качестве
влаж-
ность, %
сор-
ная
при-
месь,
%
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Руководитель _______________________________________________
Заведующий ПТЛ_____________________________
Материально-ответственное лицо _____________________________
Главный бухгалтер____________________________
Отметка на предприятии:
С настоящим актом-рекламацией ознакомлены
"__"________200__ г.
Приложение 22
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
_________________________________________
хлебоприемное предприятие
Журнал
регистрации предъявленных актов-рекламаций
по расхождениям в количестве и качестве зерна за 200__ г.
Начато  «____» _____________200__ г.
Окончен «____» _____________200__ г.
N
п/п
Дата
предъ-
явления
акта-
рекла-
мации
Акт-рекламация
Наименование
предприятия
N
Дата
1
2
3
4
5
Приложение 23
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
________________________________________
хлебоприемное предприятие
Журнал
регистрации полученных актов-рекламаций
по расхождениям в количестве и качестве зерна за 200__ г.
Начато  «____» _____________200__ г.
Окончен «____» _____________200__ г.
N
п/п
Дата
получения акта-
реклама-
ции
Акт-
рекламация
Наимено-
вание
предприятия
Дата
внесения
исправления
в книгу
количественно-
качественного
учета и
подпись лица,
внесшего
исправления
N
Дата
1
2
3
4
5
6
Приложение 24
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
Нормы естественной убыли зерна при перевозке
железнодорожным транспортом, %
Расстояние
перевозки,
км
Железнодорожным
транспортом
в крытом
вагоне
в вагоне-
зерновозе
До 1000

17. Тазарту нәтижелерін растаймыз және мынадай түсініктеме береміз:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ӨТЗ меңгерушісі__________________________
Бас бухгалтер ___________________________
200__ ж. "___"___________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
20-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
Бекітемін:
Басшы_____________________________
200__ ж. "___"____________________
Негізделген жетіспеушілікті
есептен шығару_______кг
Негізделмеген жетіспеушілік
қалды___________кг
________кг артықшылық бар
200__ ж. "___"______________
тазарту актісі
Комиссия құрамында: ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________материалды жауапты тұлғаның қатысуымен
_____________ 200__ ж.  "___"________ 200__ ж. "___"________________
дейінгі собықты және дәнді жүгері операциялары нәтижелеріне тексеру
жүргізді. Сонымен көрінгені:
Рет N
Алдыңғы тазалау (түгендеу)
уақытынан бергі
айналым
Сал-
ма-
ғы,
кг
Орташа өлшенген
ылғалдылығы, %
Дәннің
анықта-
малық
шығымы,
%
Арам-
шөп
қос-
пасы
дән
өзек
собық
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
200_ ж. "__"
_______ собықты
жүгері қалдығы
2
Собықты жүгері
кірісі
3
Дәнді жүгері
кірісі
4
Барлығы
5
Шығыс (тиеп
жөнелту):
а) собықты
жүгері
б) дәнді жүгері
(ұсақ және
домалақ
дәнділерді
қоса)
6
200_ ж. "__"
_______қайта
өлшеудегі
қалдық:
а) собықты
жүгері
б) дәнді жүгері
(ұсақтыларды
қоса)
7
Есептен
шығарылды:
а) қалдықтар
б) өзектер
8
Барлығы:
9
Кіріс пен шығыс
арасындағы
айырмашылық
10
Механикалық
шығындар
11
Жетіспеушілік
Артықшылық
12. Орташа мерзім (сақтаудың ұзақтылығы) ______ай ______күн
13. Жетіспеушілік негізделеді: Формула бойынша %, кг
а) ылғалдылықты төмендетумен _________|__________
Негізделетін барлығы __________|_________
14. __________кг негізделмеген жетіспеушілік қалады.
15. Тазарту актісінің сандық-сапалық көрсеткіштерін растаймыз және
келесідей түсініктеме береміз: ӨТЗ меңгерушісі _____________________
____________________________________________________________________
материалды жауапты тұлға____________________________________________
____________________________________________________________________
16. Тазарту нәтижелерін растаймыз және келесідей түсініктеме
береміз:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ӨТЗ меңгерушісі ________________________
Бас инженер ___________________________   Бас бухгалтер_____________
200__ ж. "___"______________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
21-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. "____"___________ N____
астықтың сапасындағы айырмашылық
бойынша наразылық шағымталап актісі
Комиссия құрамында: басшы_________, ӨТЗ меңгерушісі________________,
тегі, аты-жөні                тегі, аты-жөні
материалды жауапты тұлға________________, бас бухгалтер_____________
тегі, аты-жөні             тегі, аты-жөні
тексерілген талдаулар негізінде ______200__ ж. "__"___келіп түскен
жіберушінің атауы           дақыл
_______________ бойынша жіберушінің сапа деректерінен ұйғарымды
ауытқу мөлшерінен асып түсетін мынадай айырмашылықты белгіледік
Тиеп жөнел-
ту,
келіп
түсу
күні
Ва-
гон
N,
авто-
мо-
биль-
дің
мем-
ле-
кет-
тік
тір-
кеу
нө-
мер-
лік
бел-
гісі
Жүк-
құ-
жат
N
Көлік
құжа-
ты
бой-
ынша
сал-
мағы,
кг
Сапа
тура-
лы
құжат
N
Күні
Жіберушінің құжаты
бойынша сапасы
ыл-
ғал-ды-
лы-
ғы,
%
арам-шөп
қос-
па-
сы,
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
таблицаның жалғасы
Қабылдаушының талдауы
бойынша сапасы
Сапасындағы
наразылық шағымталап
ететін айырмашылық
ылғал-
дылы-
ғы, %
арам-
шөп
қос-
пасы,
%
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Басшы _______________________________
ӨТЗ меңгерушісі ________Материалды жауапты тұлға _______________
Бас бухгалтер _______________________________
Кәсіпорындағы белгісі:
Осы наразылық шағымталап актімен таныстық
200__ ж. "___"_______________
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
22-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. астық сапасы мен
санындағы айырмашылық бойынша
ұсынылған наразылық шағымталап
актілерін тіркеу журналы
200__ ж. "__"___________басталды
200__ ж. "__"___________аяқталды
Рет N
Наразылық
шағымталап
актісін ұсынған
күн
Наразылық
шағымталап
акті
Кәсіпорнының
атауы
N
Күні
1
2
3
4
5
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
23-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж. астық сапасы мен
санындағы айырмашылық бойынша
қабылданған наразылық шағымталап
актілерін тіркеу журналы
200__ ж. "__"___________басталды
200__ ж. "__"___________аяқталды
Рет N
Наразылық шағым-
талап
актіні
қабылда-
ған күн
Наразылық
шағымталап
акті
Кәсіп-
орны-
ның
атауы
Сандық-сапалық
есептеу кітабына
түзетулер енгізу
күні және түзету
енгізген тұлғаның
қолы
N
Күні
1
2
3
4
5
6
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
24-қосымша
Темір жол көлігімен тасымалдау кезіндегі
астықтың нақты кему нормасы, %
Тасымалдаудың
арақашықтығы, км
Темір жол көлігімен
жабық вагонда
астық тасымалдау
вагонында
1000 дейін

1000-2000
свыше 2000
0,09
0,13
0,18
0,03
0,04
0,06
Приложение 25
к Правилам ведения
количественно-
качественного учета
зерна
_________________________________________
хлебоприемное предприятие
Акт-рекламация по расхождениям в количестве зерна
N__ от "__" _______200__ г.
Комиссия в составе:
руководитель _____________________________,
Ф.И.О.
заведующий ПТЛ _____________________________,
Ф.И.О.
материально-ответственное лицо_________________________,
Ф.И.О.
главный бухгалтер __________________________
Ф.И.О.
на основании проверочных анализов установили по __________________,
культура
прибывшему (ей) "____"____________200__ г.
от_____________________,
___________________________________________________________________,
наименование отправителя
следующие расхождения с данными массы отправителя, превышающие
допустимые нормы отклонения
Дата отгруз-
ки, поступ-
ления
N
вагона,
госу-
дарст-
венный
регист-
рацион-
ный
номер-
ной
знак
авто-
мобиля
N
нак-
лад-
ной
Масса
по
транс-
порт-
ным
доку-
ментам,
кг
N
доку-
мента
о
каче-
стве
Дата
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Масса по докумен-
там отправителя
Масса по данным
получателя
Рекламируемые
расхождения в
количестве
брут-
то
тара
нет-
то
брут-
то
тара
нетто
брут-
то
тара
нетто
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель __________________________________________
Заведующий ПТЛ_________________________________________
Материально-ответственное лицо ________________________
Главный бухгалтер______________________________________
Отметка на предприятии:
С настоящим актом-рекламацией ознакомлены
"___"__________ 200__ г.

1000-2000
2000-нан жоғары
0,09
0,13
0,18
0,03
0,04
0,06
Астықтың сандық-сапалық
есебін жүргізу ережесіне
25-қосымша
___________________________________
астық қабылдау кәсіпорны
200__ ж.   "__"___________"N____"
астықтың санындағы айырмашылық бойынша
наразылық шағымталап актісі
Комиссия құрамында: басшы__________, ӨТЗ меңгерушісі_______________,
тегі, аты-жөні               тегі, аты-жөні
материалды жауапты тұлға________________, бас бухгалтер_____________
тегі, аты-жөні               тегі, аты-жөні
тексерілген талдаулар негізінде ______________200__ ж. "__"_________
жіберушінің атауы
келіп түскен _______________ бойынша жіберушінің астықтың салмағы
дақыл
мәліметтерінен ұйғарымды ауытқу мөлшерінен асып түсетін келесідей
айырмашылықты белгіледік
Тиеп
жөнелту,
келіп
түсу
күні
Вагон N,
автомо-
бильдің
мемле-
кеттік
тіркеу
нөмерлік
белгісі
Жүк-
құжат
N
Көлік
құжаты
бойынша
салмағы,
кг
Сапа
туралы
құжат N
Күні
1
2
3
4
5
6
таблицаның жалғасы
Жіберушінің
құжаты
бойынша
салмағы
Қабылдаушының
деректері
бойынша
салмағы
Сапасындағы
айырмашылық
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Басшы _____________________________
ӨТЗ меңгерушісі ______________ Материалды жауапты тұлға ____________
Бас бухгалтер ______________________________
Кәсіпорындағы белгісі:
Нағыз наразылық актісімен таныстық.
200__ ж. "___"_______________