Об утверждении критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере транспортного контроля
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 91 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 24 февраля 2010 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2010 года № 6095. Срок действия приказа - до 1 января 2011 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2011 (п.4 приказа).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 4.
В целях реализации пункта 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени рисков в сфере транспортного контроля согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы проверочных листов по проверкам в сфере контроля на автомобильном, железнодорожном и водном транспорте согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Юридическому департаменту Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Казбеков Б.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсах Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Барменкулов А.Н.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования и действует до 1 января 2011 года.
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ А. Кусаинов
Министр экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 февраля 2010 года № 91
и Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 95
Критерии оценки степени рисков в сфере транспортного контроля
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
2. В Критериях используются следующие основные понятия:
риск - это вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, имущественным интересам граждан, юридических лиц и государства с учетом тяжести его последствий, в результате транспортных происшествий, крушений и аварий;
субъект контроля - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в транспортной области, связанной с перевозкой пассажиров, грузов и багажа, их обслуживанием и техническим регулированием всех видов транспорта, за исключением воздушного.

Көліктік бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 17 ақпандағы N 91 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 24 ақпандағы N 95 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6095 болып енгізілді. 2011 жылғы 20 қаңтарға дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 20.01.2011 дейін (осы бұйрықтың 4-т. қараңыз)
Қазақстан Республикасының "Жеке кәсіпкерлік туралы" Заңының 38-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар бекітілсін:
1) Көліктік бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) автомобиль, темір жол, су көлігіндегі бақылау саласындағы тексерулер бойынша тексеру парақтарының нысандары осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаменті (Б.Е. Қазбеков) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3) Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитетіне (Ә.Н. Барменқұлов) жүктелсін.
4) Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді, оны бірінші ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 20 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
Министрі
____________ Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2010 жылғы 17 ақпандағы
№ 91 және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Көліктік бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерий) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Критерийлерде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
тәуекел – бұл көлік оқиғаларының, апаттардың және авариялардың нәтижесінде, оның салдарының ауырлығын есепке ала отырып, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, азаматтардың, заңды тұлғалар мен мемлекеттің мүддесіне зиян келтіру ықтималдығы;
бақылау субъектісі – көлік саласындағы жолаушыларды, жүктер мен багажды тасымалдаумен, оларға қызмет көрсетумен және әуе көлігін қоспағанда, көліктің барлық түрлерін техникалық реттеумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға.

3. Распределение субъектов контроля к степени риска осуществляется в два этапа:
первый этап - на основании объективных критериев степени риска;
второй этап - на основании субъективных критериев степени риска.
4. Субъекты контроля распределяются по объективным критериям степени риска в зависимости от вида деятельности на три группы степени риска: высокая, средняя и незначительная.
5. В сфере автомобильного транспорта:
к высокой степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку пассажиров;
субъекты контроля, осуществляющие перевозку опасных грузов;
к средней степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
субъекты контроля, владеющие автовокзалом, автостанцией;
к незначительной степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку иных грузов.
6. В сфере железнодорожного транспорта:
к высокой степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку пассажиров;
субъекты контроля, осуществляющие перевозку опасных грузов;
субъекты контроля, владеющие пожарным или восстановительным поездами на праве собственности или иных законных основаниях;
субъекты контроля, осуществляющие деятельность на дистанции пути;
субъекты контроля, владеющие локомотивным или вагонным депо;
к средней степени риска относятся:
субъекты контроля, владеющие железнодорожной станцией, вокзалом, дистанцией сигнализации, связи или электроснабжения;
субъекты контроля, осуществляющие ремонт железнодорожного подвижного состава, верхнего строения пути;
к незначительной степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку иных грузов, багажа и грузобагажа;
субъекты контроля, владеющие подъездными путями.
7. В сфере водного транспорта:
к высокой степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку пассажиров;
субъекты контроля, осуществляющие перевозку опасных грузов;
субъекты контроля, деятельность которых связана с содержанием и (или) эксплуатацией портов, причалов, шлюзов, пристаней, переправ, мостов, затонов, рейдов, судоходных водных путей или средств навигационного оборудования, баз-стоянок маломерных судов, прокатом судов;
к средней степени риска относятся:
субъекты контроля, занимающиеся буксировкой и кантовкой судов и (или) иных плавучих сооружений;
к незначительной степени риска относятся:
субъекты контроля, осуществляющие перевозку иных грузов;
субъекты контроля, эксплуатирующие на праве собственности или иных законных основаниях рыбопромысловые, служебно-разъездные или иные суда специального назначения.

3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне қарай бөлу екі кезеңде жүзеге асырылады:
Бірінші кезең – тәуекел дәрежесінің объективті қағидалары негізінде;
Екінші кезең - тәуекел дәрежесінің субъективті қағидалары негізінде.
4. Бақылау субъектілері объективті қағидалар бойынша айналысатын қызметіне байланысты тәуекел дәрежесінің үш тобына бөлінеді: жоғары, орташа, шамалы.
5. Автомобиль көлігі саласында жоғары дәрежелі тәуекелге:
жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
қауіпті жүктер тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады.
Орташа дәрежелі тәуекелге:
ірі габаритті және ауыр салмақты жүктер тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
автостанциялар, автовокзалдарға иелік ететін бақылау субъектілері жатады.
Шамалы дәрежелі тәуекелге:
өзге де жүктер тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады.
6. Темір жол көлігі саласында:
жоғары дәрежелі тәуекелге:
жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
қауіпті жүктердің тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
меншік құқығында немесе өзге заңдық негізде өрт сөндіру немесе қайта қалпына келтіру поезына иелік ететін бақылау субъектісі;
жол ара қашықтықтығында қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
локомотив немесе вагон депосына иелік ететін бақылау субъектісі жатады.
Орташа дәрежелі тәуекелге:
темір жол станциясы, вокзал, сигнал беру, байланысқа немесе электр-жабдық ара қашықтығына иелік ететін бақылау субъектісі;
темір жол жылжымалы құрамын, жолдың жоғарғы құрылысын жөндеуді жүзеге асыратын бақылау субъектісі жатады.
Шамалы дәрежелі тәуекелге:
өзге де жүктер, багаж және жүк багажы тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
кірме жолдарға иелік ететін бақылау субъектісі жатады.
7. Су көлігі саласында:
жоғары дәрежелі тәуекелге:
жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
қауіпті жүктердің тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
қызметі порттарды, айлақтарды, шлюздарды, кемежайларды, өткелдерді, көпірлерді, затондарды, рейдтерді, кеме жүретін су жолдарын немесе навигациялық жабдық құралдарын, шағын өлшемді кемелердің база-тұрақтарын пайдаланумен және күтіп-ұстаумен, кемелерді жалға берумен байланысты бақылау субъектісі жатады.
Орташа дәрежелі тәуекелге:
кемелерді және (немесе) өзге жүзбелі құралдарды сүйреумен және жиектеумен айналысатын бақылау субъектісі жатады.
Шамалы дәрежелі тәуекелге:
өзге де жүктер тасымалын жүзеге асыратын бақылау субъектісі;
меншік құқығында немесе өзге де заңдық негізде арнайы мақсаттағы балық кәсібіне, қызметтік-жүріп тұруға арналған немесе өзге кемелерді пайдаланатын бақылау субъектісі жатады.

8. В случае осуществления субъектом контроля предпринимательской деятельности, относящейся к нескольким группам степени риска одновременно, то он относится к группе степени риска с наиболее высокой степенью риска.
9. Все нарушения требований транспортного законодательства Республики Казахстан распределяются на три вида: грубые, значительные и незначительные нарушения:
1) в сфере автомобильного транспорта:
к грубым нарушениям относятся:
отсутствие и несоответствие служб и квалифицированного персонала для проведения предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей либо договоров с соответствующими организациями, осуществляющими такую деятельность;
использование автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, а также правосторонним рулевым управлением для перевозок такси;
допуск к использованию легковых автомобилей серийного производства, имеющих менее четырех дверей для осуществления перевозок такси;
допуск к перевозкам пассажиров автобусами, микроавтобусами, водителей в возрасте менее двадцати одного года, не имеющих водительского удостоверения соответствующей категории;
использование автобусов и микроавтобусов при перевозках, несоответствующих требованиям стандартов (СТ РК 1040-2001 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам. Общие технические условия");
допуск к перевозке организованных групп детей автобусов, имеющих менее двух дверей, техническое состояние которых не отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникации Республики Казахстан от 10 марта 2004 года № 113-I (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2809) (далее - Правила перевозки пассажиров и багажа);
использование автобусов, предназначенных для перевозки организованных групп детей, без проблескового маячка желтого цвета;
использование автобусов, предназначенных для перевозки организованных групп детей, без опознавательных знаков "Перевозка детей", спереди и сзади;
допуск к перевозкам организованных групп детей, водителей в возрасте менее двадцати пяти лет, не имеющих водительского удостоверения соответствующей категории и установленного стажа работы водителем;
использование автобусов, на маршрутах регулярных междугородних и международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа протяженностью более 150 км, не имеющих мягкие сидения с откидными спинками, с протяженностью маршрута более 500 км, без предусмотренного места для водителя-сменщика;
несоблюдение водителями установленного режима труда и отдыха, в том числе наличие тахографов на автобусах, грузовых, в том числе специализированных (предназначенных для перевозки определенных видов грузов), автомобилях, осуществляющих установленные законодательством Республики Казахстан виды перевозок, подлежащих оборудованию контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами);
необорудование контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами) автобусы, грузовые, в том числе специализированные, автомобили, используемые при осуществлении автомобильных перевозок опасных грузов, международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов, междугородных межобластных регулярных и нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
отсутствие у водителей, осуществляющих перевозку опасных грузов при себе свидетельства о допуске автотранспортного средства к перевозке определенных опасных грузов по территории Республики Казахстан, лицензии (лицензионной карточки) на перевозку опасных грузов с отметкой "Перевозка Опасного Груза", свидетельства о допуске водителя к перевозке опасного груза по территории Республики Казахстан, выданного уполномоченным органом в области транспорта;
использование городских автобусов (класс I), имеющих менее двух пассажирских дверей, микроавтобусов, а также междугородных автобусов (класс II) на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок, на маршрутах регулярных городских и пригородных автомобильных перевозок;
использование на автомобильных перевозках пассажиров и багажа автобусов, микроавтобусов у которых отсутствуют двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов, крышу, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
использование автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы, не оборудованы опознавательными знаками согласно правилам дорожного движения и действующим нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан;
отсутствие у водителей, осуществляющих перевозку опасных грузов автотранспортным средством, трех лет стажа непрерывной работы в качестве водителя транспортного средства этой категории;
осуществление перевозок определенных опасных грузов, с истекшим сроком действием свидетельства о допуске автотранспортного средства к перевозке опасных грузов;
осуществление перевозок Автомобилем-тягачом не оборудованным тормозным устройством, позволяющим в случае разрыва соединительных магистралей между ним и прицепом (полуприцепом) затормозить автомобиль-тягач рабочим или аварийным тормозом;
использование прицепов (полуприцепов), не оборудованных тормозными устройствами, обеспечивающими их автоматическую остановку в случае разрыва соединительных магистралей с автомобилем-тягачом;
использование прицепов (полуприцепов) не оборудованных стояночным тормозом, действующим на все колеса и обеспечивающим удержание отсоединенного от автомобиля-тягача прицепа (полуприцепа) с полной массой на уклоне не менее 16 %;
использование крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств не имеющих двух противооткатных упоров (по одному на каждую сторону) в целях дополнительной его фиксации в случае вынужденной остановки на уклоне;
осуществление деятельности автовокзалов и автостанций без включения их местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) в Реестр автовокзалов и автостанций области (города республиканского значения, столицы);
переоборудование автобусов (микроавтобусов) для перевозки грузов без разрешения органов дорожной полиции;
контрольно-пропускные пункты не оборудованы измерительными приборами;
отсутствие у водителей разрешительных документов, свидетельства, схемы маршрутов, путевого листа для осуществления перевозок пассажиров по конкретному маршруту;
допуск к перевозке организованных групп детей, колонн из двух и более автобусов, без сопровождения специальными автомобилями дорожной полиции;
к значительным нарушениям относятся:
выпуск в эксплуатацию автомобилей, судов и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы;
несоответствие тахографов, используемых на автотранспортных средствах в Республике Казахстане требованиям Европейского союза транспортных средств (ЕСТР) и отсутствие сертификата об утверждении типа средств измерений, допускающий тахографы к применению в Республике Казахстан, а также действующего свидетельства о проведении их государственного метрологического контроля (поверки), поверительного клейма;
допуск к перевозке крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автотранспортным средством по автомобильным дорогам без специального разрешения и контрольного талона к нему, выданного после согласования уполномоченным органом;
допуск к перевозке автотранспортным средством делимых грузов, которые с учетом габаритов и массы автотранспортного средства превышают установленные на территории Республики Казахстан допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств для движения по автомобильным дорогам;
проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств с просроченным или неправильно оформленным специальным разрешением;
отсутствие на автовокзалах либо в его составе, пункта медицинской помощи и аптечного киоска;
использование такси, не оформленного в единой цветовой гамме;
выезд водителей, осуществляющих перевозку опасного груза, до начала поездки не прошедших предрейсового инструктажа по перевозке опасного груза, не имеющего при себе путевого листа с указанием маршрута перевозки и отметки "Опасный груз";
использование автотранспортных средств без сезонного осмотра, который должен проводится два раза в год (весной и осенью) с выполнением работ по подготовке автотранспортного средства к работе в весенне-летний и осенне-зимний периоды;
необеспечение грузоотправителем чистой санитарной одеждой лиц, соприкасающихся во время перевозок с пищевыми продуктами;
отсутствие непрерывного контроля диспетчерским руководством за управлением движения, за соблюдением расписания и оперативного регулирования для обеспечения бесперебойного и регулярного движения автобусов по маршрутам, а также координацию в технологическом процессе пассажирских перевозок всеми видами транспорта;
допуск к перевозкам пассажиров, багажа и грузов перевозчиков, не имеющих документов, подтверждающих их квалификацию и профессиональную пригодность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
использование при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, автобусов, микроавтобусов, не имеющих прозрачных стекол окон, снижающих видимость через них. Каждый оконный проем не должен закрываться информационными или рекламными материалами более чем на 30 %;
допуск к перевозке водителей, до начала поездки не прошедших предрейсовый инструктаж по перевозке опасного груза и не имеющих при себе план действий в аварийной ситуации, разработанный грузоотправителем;
отсутствие на автовокзалах, автостанциях организации работы справочно-информационной службы, предназначенной для обеспечения пассажиров четкой, исчерпывающей и своевременной информацией по вопросам движения автобусов, условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг;
дышло (трубы) прицепа-роспуска, выступает более чем на 1 метр за задний габарит прицепа;
использование крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств без опознавательных знаков "Автопоезд", "Крупногабаритный груз" или "Длинномерное транспортное средство";
использование кабин автотранспортного средства с обеих сторон не оборудованных наружными зеркалами заднего вида. Зеркала должны обеспечивать водителю достаточный обзор по горизонтали и вертикали, как при прямолинейном, так и при криволинейном движении с учетом габаритов автотранспортного средства и перевозимого груза;
использование автопоезда на каждое звено которого не приходиться по два противооткатных упора;
использование пунктов посадки и высадки пассажиров, не оборудованных ограждениями посадочных площадок от проезжей части;
использование пунктов посадки и высадки пассажиров, не оборудованных освещением, обеспечивающим посадку в автобусы, микроавтобусы и высадку из них, сдачу и получение багажа, прочтение реквизитов в темное время суток;
отсутствие на автовокзалах и автостанциях служебных помещений для отдыха водителей;
отсутствие на автовокзалах и автостанциях пункта (пунктов) для посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
использование на маршрутах междугородных и международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа автобусов и микроавтобусов, не имеющих багажные отделения;
отсутствие на автотранспорте противопожарного инвентаря;

8. Бақылау субъектісі бір уақытта тәуекел дәрежесінің бірнеше тобына жататын кәсіпкерлік қызметті бақылауды жүзеге асырған жағдайда, онда ол қызмет түріне байланысты тәуекелдің неғұрлым жоғары дәрежесімен тәуекел дәрежесінің тобына жатады.
9. Қазақстан Республикасының көлік заңнамаларының талаптарын барлық бұзушылықтар үш түрге бөлінеді: өрескел, елеулі және шамалы бұзушылықтар.
1) автомобиль көлігі саласында:
өрескел бұзушылықтарға:
тасымалдаушылардың қызметтің осы түріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жіберілген жүргізушілерді рейс алдында (ауысым алдында) медициналық тексеруден медицина қызметкерінің (бұдан әрі - медицина қызметкері) өтуін қамтамасыз етпеуі;
арнаулы, соның iшiнде толығынан қолмен басқарылатын, сондай-ақ рулi оң жақтан басқарылатын автокөлiк құралдарын такси тасымалдары үшiн пайдалану;
таксимен тасымалдауды жүзеге асыратын төрттен кем есiгi бар, сериялы өндірістегі жеңiл автомобильдердi пайдалануға жіберу;
автобустармен, шағын автобустармен жолаушыларды тасымалдауға жасы жиырма бiрден кем, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi жоқ жүргiзушiлердің жіберілуі;
стандарттар ("Жолаушылар тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері. Жалпы техникалық талаптары" ҚР СТ 1040-2001) талаптарына сәйкес келмейтін тасымалдар кезінде автобустар және шағын автобустарды пайдалану;
ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға есігі екіден кем, техникалық жай-күйi Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 10 наурыздағы № 113-І бұйрығымен бекітілген (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2809 нөмірімен тіркелген) Автомобиль көлiгiмен жолаушыларды және багажды тасымалдау ережесінде (бұдан әрі – Жолаушыларды және багажды тасымалдау ережесі) белгiленген талаптарға сәйкес келмейтін автобустарды жіберу;
ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға арналған сары түстi шұғылалы шырақшамен жабдықталмаған автобустарды пайдалану;
ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға арналған, артқы және алдыңғы жағынан "Балаларды тасымалдау" тану белгісі жоқ автобусттарды пайдалану;
ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға жасы жиырма бестен кем, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргізуші болып жұмыс істеген белгіленген өтілі жоқ жүргiзушiні жіберу;
ұзақтығы 150 км астам, шалқаймалы арқалықтары бар жұмсақ отырғыштары жоқ, маршрут ұзақтығы 500 км артық, ауыстырушы жүргізуші үшін көзделген орынсыз жолаушылардың және багаждың қалааралық және халықаралық тұрақты автомобиль тасымалдары маршруттарында автобустарды пайдалану;
жүргізушілердің белгіленген еңбек және тынығу режимін, оның ішінде жүргізушілердің еңбегі мен тынығуы режимін тіркеудің бақылау қондырғыларымен (тахографтармен) жабдықталуға жататын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тасымал түрлерін жүзеге асыратын автобустарда, жүк, оның ішінде мамандандырылған (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) автомобильдерде тахографтардың болуын сақтамауы;
жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуы режимiн тiркейтiн бақылау қондырғыларымен (тахографтармен) қауiптi жүктердi автомобильмен тасымалдауды, жолаушыларды, багаж бен жүктi автомобильмен халықаралық тасымалдауды, жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты және тұрақты емес қалааралық, облысаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустар, жүк автомобильдерiнің, соның iшiнде арнайы бейiмделген автомобильдердің жабдықталмауы;
қауіпті жүктердің тасымалын жүзеге асыратын автокөлiк құралының жүргізушісінде тиiстi уәкiлеттi органның берген автокөлік құралын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша белгiлi бір қауіптi жүктердi тасымалдауға жiберу туралы куәлiктің, "ҚЖ тасымалы" белгiсi бар қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған лицензияның (лицензиялық карточканың) болмауы;
қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобиль тасымалдары маршруттарында жолаушы есігі екіден кем қалалық автобустарды (І класты), шағын автобустарды, сондай-ақ тұрақты қала маңындағы автомобиль тасымалдарында қалааралық автобустарды (ІІ класты) пайдалану;
жолаушылардың және багаждың автомобиль тасымалында ешқандай кедергісіз ашылып және жабылатын жолаушылар салонының есіктері мен авариялық люктері болмайтын автобустарды, шағын автобустарды пайдалану. Есіктерде өткір немесе олардың бетінен алыс шығып тұрған қырлар болмауы тиіс, жүргізушінің кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуін толық болдырмайтын жабық күйдегі төбе, авариялық люктер және терезелер болуы тиіс;
жол қозғалысы ережесiне және Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтiк құжаттарына сәйкес тану белгiлерiмен жабдықталмаған қауiптi жүктердi тасымалдайтын автокөлiк құралдарын пайдалану;
автокөлiк құралдарымен қауіпті жүктердiң тасымалын жүзеге асыратын жүргiзушiлерде осы санаттағы көлік құралының жүргізушісi ретiнде кемiнде үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлiнiң болмауы;
қолдану мерзімі өтіп кеткен автокөлiк құралын қауіпті жүктерді тасымалдауға жiберу туралы куәлiкпен белгiлi бiр қауiптi жүктердiң тасымалдарын жүзеге асыру;
өзi мен тiркемесiнiң (жартылай тiркемесiнiң) арасындағы жалғағыш магистральдар үзіліп кеткен жағдайда автомобиль-тартқышты жұмысшы немесе авариялық тежегiшпен тежеуге мүмкiндiк беретін тежеу қондырғысымен жабдықталмаған автомобиль-тартқышпен тасымалдарды жүзеге асыру;
автомобиль тартқышпен жалғағыш магистральдар үзiлген жағдайда олардың автоматты түрде тоқтауын қамтамасыз ететiн тежеу қондырғыларымен жабдықталмаған тіркемелерді (жартылай тіркемелерді) пайдалану;
барлық доңғалақтарына әсер ететiн және автомобиль-тартқыштан ажыратылған толық массалы тiркеменi (жартылай тiркеменi) кемiнде 16% еңiсте ұстап тұруды қамтамасыз ететiн тұру тежегішімен жабдықталмаған тiркемелерді (жартылай тiркемелер) пайдалану;
еңісте тоқтауға мәжбүр болған жағдайда оны қосымша орнықтыру мақсатында кемінде екi сырғуға қарсы тiреуi (әр жаққа бiреуден) болмаған ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарын пайдалану;
автовокзалдар мен автостанциялардың облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары оларды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) автовокзалдары мен автостанцияларының тізіліміне енгізбей қызметті жүзеге асыруы;
жол полициясы органдарының рұқсатынсыз автобустарды (шағын автобустарды) жүктерді тасымалдау үшін қайта жабдықтау;
бақылау-өткізу пунктерінің өлшеу құралдарымен жабдықталмауы;
жүргізушіде рұқсат құжаттарының, куәліктің, маршруттар схемасының, нақты маршрут бойынша жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру үшін жол парағының болмауы;
балалардың ұйымдасқан топтарын, екi және одан артық автобустар легiмен тасымалдауға жол полициясының арнайы автомобильдерiнің iлесiп жүруiнсіз жіберу;
елеулі бұзушылықтарға мыналар жатады:
шығарылындыларындағы ластаушы заттардың, сондай-ақ олардың жұмыс істеуі кезінде шығатын шудың деңгейі белгіленген нормативтерден асып кететін автомобильдерді, ұшақтарды, кемелерді және басқа да жылжымалы құралдарды және қондырғыларды пайдалануға жіберу;
Қазақстан Республикасындағы автокөлік құралдарында пайдаланылатын тахографтардың ЕСТР-дің талаптарына сәйкес келмеуі және заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында тахографтарды қолдануға рұқсат беретін өлшеу құралдары үлгісін бекіту туралы сертификаттың, сондай-ақ олардың мемлекеттік метрологиялық бақылаудан (тексеруден) өткені туралы қолданыстағы куәліктің немесе тексеру белгісінің болмауы;
ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлік құралымен автомобиль жолдары арқылы тасымалдауға уәкілетті органмен келісілгеннен кейін берiлген арнайы рұқсатсыз және оның бақылау талонынсыз жіберу:
автокөлiк құралының көлемдерi мен массасын есепке алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдары арқылы жүру үшін белгiленген автокөлiк құралдарының рұқсат етілген көлемдiк және салмақтық параметрлерінен асатын бөлiнетiн жүктердi автокөлiк құралымен тасымалдауға жіберу;
ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының мерзімі өтіп кеткен немесе дұрыс ресімделмеген арнайы рұқсатпен жол жүруі;
автовокзалдарда не оның құрамында медициналық көмек пункті мен дәріхана киоскісінің болмауы;
бірыңғай түсті реңге келтірілмеген таксилерді пайдалану;
жол жүру басталғанға дейін қауiптi жүктi тасымалдау бойынша рейс алдындағы нұсқауламадан өтпеген, жанында осы Ереженің талаптарына сәйкес тасымалдау маршруты көрсетілген және "Қауiптi жүк" деген белгiсi бар жол парағы жоқ қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлердің жолға шығуы;
көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдерде автокөлік құралын жұмысқа дайындау жөніндегі жұмыстарды орындай отырып, жылына екі рет (көктемде және күзде) жүргізілуі тиіс маусымдық тексерусіз автокөлік құралдарын пайдалану.
жүк жөнелтушінің тасымалдау кезінде тамақ өнімдерімен қарым-қатынаста болатын тұлғаларды таза санитарлық киіммен қамтамасыз етпеуі;
диспетчерлік басшылықтың қозғалысты басқаруды, кестенің және маршруттар бойынша автобустардың үздіксіз және тұрақты қозғалысын қамтамасыз ету үшін жедел реттеудің сақталуын, сондай-ақ технологиялық процесте көліктің барлық түрлерімен жолаушылар тасымалдарын үйлестіруді үздіксіз бақылауының болмауы;
Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасына сәйкес олардың бiлiктiлiгiн және кәсiби жарамдылығын растайтын құжаттары жоқ тасымалдаушыларды жолаушылардың, багаждың және жүктердің тасымалдарына жiберу;
жолаушылардың және багаждың автомобиль тасымалдары кезінде терезе шынылары көруді төмендететін автобустарды, шағын автобустарды пайдалану. Әрбір терезе ойығы ақпарат немесе жарнама материалдарымен 30% артық жабылмауы тиіс.
жол жүру басталғанға дейін қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша рейс алдындағы нұсқауламадан өтпеген және өзінде жүк жөнелтушi әзiрлеген авариялық жағдайдағы iс-қимыл жоспары жоқ жүргізушілерді тасымалдауға жіберу;
автовокзалдарда, автостанцияларда жолаушыларды автобустардың қозғалысы, жол жүру мен багажды тасымалдау және ұсынылатын қызмет шарттары мәселелері жөніндегі анық, түбегейлі және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған анықтамалық-ақпараттық жұмысты ұйымдастырудың болмауы;
тiркеме-ұзартылма жетегiнің (құбыр) тiркеменiң артқы көлемiнен 1 метрден астам шығып тұруы;
"Автопоезд", "Iрi көлемдi жүк" немесе "Ұзын өлшемдi көлiк құралы" деген тану белгiлері жоқ ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарын пайдалану;
екi жағынан артқы жақты көретiн сыртқы айналармен жабдықталмаған автокөлiк құралының кабиналарын пайдалану. Айналар автокөлiк құралының және тасымалданатын жүктiң көлемiн ескере отырып, тура да және бұрылмалы да қозғалыс кезiнде жүргiзушiге көлденеңiнен әрi тігiнен жеткiлiктi көрудi қамтамасыз етуі тиіс.
әрбiр буынында екiден сырғуға қарсы тіреуіштері жоқ автопоезды пайдалануға;
отырғызу алаңдары жүру бөлігінен қоршаулармен жабдықталмаған жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттерін пайдалану;
тәуліктің қараңғы мезгілінде автобустарға қалыпты отыру және олардан түсуді, багажды тапсыру мен алуды, деректемелерді оқуды қамтамасыз ететін жарықпен жабдықталмаған жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттерін пайдалану;
автовокзалдар мен автостанцияларда жүргізушілер демалатын қызметтік үй-жайлардың болмауы;
автовокзалдар мен автостанцияларда жолаушыларды отырғызуға және түсіруге, багажды тиеуге және түсіруге арналған пункттерінің болмауы;
жолаушылар мен багаждың қалааралық және халықаралық автомобиль тасымалдары маршруттарында багаж бөлімшелері жоқ автобустар мен шағын автобустарды пайдалану;
автокөлікте өртке қарсы мүкәммалдың болмауы:

перевозка автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан без разработанного маршрута перевозки опасного груза на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 согласно перечню опасных грузов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316;
отсутствие договора на осуществление перевозки опасного груза в соответствии с законодательством Республики Казахстан между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком;
отсутствие медицинской аптечки (автотранспортной) с необходимым набором лекарств и медицинских средств на автобусах, микроавтобусах;
отсутствие на автовокзалах и автостанциях диспетчерских пунктов;
отсутствие в своем составе автовокзалов дополнительного пункта медицинской помощи и аптечного киоска;
отсутствие в своем составе автовокзалов дополнительного поста для осмотра автобусов;
к незначительным нарушениям относятся все иные виды нарушений требований транспортного законодательства, в сфере транспортного контроля, не предусмотренные грубыми и значительными нарушениями настоящего подпункта;
2) в сфере железнодорожного транспорта:
к грубым нарушениям относятся:
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности системы контроля нагрева букс;
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности системы пожарной сигнализаций;
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности радиостанций (связь с машинистом);
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности привода подвагонного генератора;
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности котельного оборудования;
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности цепей электрооборудования;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности прибора для подачи звукового сигнала;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности пневматического, электропневматического, ручного тормозов или компрессора;
выпуск локомотивов, мотор-вагонный и специальный самоходный подвижной состав в эксплуатацию при неисправности или отключение хотя бы одного тягового электродвигателя;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности привода передвижения;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности автоматической локомотивной сигнализации или устройств безопасности;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности автостопа, автоматической локомотивной сигнализации или устройства проверки бдительности машиниста;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности скоростомера и регистрирующего устройства;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности устройств поездной и маневровой радиосвязи, а на мотор-вагонном подвижном составе - неисправность связи "пассажир-машинист", в том числе обрыв цепочки расцепного рычага или его деформация;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности гидродемпферов, аккумуляторной батареи;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности автосцепных устройств;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности системы подачи песка;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности прожектора, буферного фонаря, освещения, контрольного или измерительного прибора;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию с трещиной в хомуте, рессорной подвеске или коренном листе рессоры, излом рессорного листа;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию с трещиной в корпусе буксы;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности буксового или моторно-осевого подшипника;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при отсутствии или неисправности предусмотренного конструкцией предохранительного устройства от падения деталей на путь;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию с трещиной или изломом хотя бы одного зуба тяговой зубчатой передачи;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности кожуха зубчатой передачи, вызывающее вытекание смазки; при неисправности защитной блокировки высоковольтной камеры; при неисправности токоприемника;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности средств пожаротушения;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности устройств защиты от токов короткого замыкания, перегрузки и перенапряжения, аварийной остановки дизеля;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при появление стука, постороннего шума в дизеле;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при неисправности питательного прибора, предохранительного клапана, водоуказательного прибора, течь контрольной пробки огневой коробки котла паровоза;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного и специального самоходного подвижного состава в эксплуатацию при отсутствии защитных кожухов электрооборудования;
несоблюдение сроков плановых видов технического обслуживания и ремонтов локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава;
несоблюдение сроков эксплуатации локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава, установленных заводом;
выпуск локомотивов, мотор-вагонного подвижного состава с нарушениями противопожарной безопасности;
подача вагонов под погрузку грузов и посадку людей без предъявления их к техническому обслуживанию;
проезд на подножках и крышах пассажирских вагонов;
посадка и высадка на ходу поезда в пассажирском вагоне;
курение в пассажирских вагонах в не установленных местах;
выбрасывание из окон и дверей пассажирских вагонов мусора и других предметов;
несоблюдение сроков плановых видов технического обслуживания и ремонта пассажирских вагонов;
несоблюдение сроков (просроченные сроки) эксплуатации пассажирских вагонов, установленных заводом-изготовителем;
отсутствие разработанных и утвержденных мероприятий, направленных на повышение безопасности при производстве передвижений подвижного состава с опасными грузами;
отсутствие ответственных лиц за организацию и проведение профилактической работы с опасными грузами, оценка их деятельности по фактическому положению с организацией перевозок опасными грузами;
отсутствие системы контроля на предприятиях и организациях за перевозками опасными грузами;
проведение технической учебы на предприятиях по организации работы с опасными грузами с нарушениями тематики, периодичности и посещаемости;
отсутствие акта проверок состояния путей, выделенных для вагонов с опасными грузами, маршрутов подхода к ним, мест погрузки-выгрузки;
отсутствие выписок из технико-распорядительного акта станций, с указанием путей и маршрутов, по которым разрешено принимать, пропускать поезда с опасными грузами, куда следует оставлять вагоны с опасными грузами для выполнения работ, указанных в аварийных карточках на станциях;
отсутствие актов технического осмотра и допуска к эксплуатации подвижного состава, предназначенных для перевозки опасных грузов;
невыполнение основных нормативов личного участия руководителей предприятий, направленные на обеспечение безопасности движения поездов;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при разъединении стрелочных остряков и подвижных сердечников крестовин с тягами;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при отставании остряка от рамного рельса, подвижного сердечника крестовины от усовика на 4 мм и более, измеряемое у остряка и сердечника тупой крестовины против первой тяги, у сердечника острой крестовины - в острие сердечника при запертом положении стрелки;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при выкрашивании остряка или подвижного сердечника на главных путях длиной 200 мм и более;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при выкрашивании остряка или подвижного сердечника на приемоотправочных путях 300 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при выкрашивании остряка или подвижного сердечника на прочих станционных путях 400 мм;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес 1, 6 және 7-сыныпты қауіпті жүкті тасымалдауға қауіпті жүкті тасымалдау маршрутын әзірлемей, Қазақстан Республикасының аумағында қауіпті жүктерді тасымалдау;
жүк жөнелтушi (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауiптi жүк тасымалын жүзеге асыруға шарттың болмауы;
автобустарда, шағын автобустарда қажетті дәрілер мен медициналық құралдардың жинағы бар медициналық дәрісалғыштың болмауы;
автовокзалдар мен автостанцияларда диспетчерлік пункттердің болмауы;
автовокзалдардың өз құрамында қосымша медициналық көмек пункті мен дәріхана киоскісінің болмауы;
автовокзалдардың өз құрамында автобустарды тексеруге арналған қосымша посттың болмауы.
шамалы бұзушылықтарға осы тармақшаларда өрескел және елеулі бұзушылықтар деп көзделмеген, көлік заңнамасы талаптарын, көліктік бақылау саласындағы бұзушылықтардың барлық өзге түрлері жатады.
2) темір жол көлігі саласында:
өрескел бұзушылықтарға мыналар жатады:
букс қызуын бақылау жүйесінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
өрт сигнал беру жүйесінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
радиостанцияларының (машинистпен байланыс) ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
вагон асты генераторы жетегінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
қазандық жабдығының ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
электр жабдығы тізбесінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поездарға қосу;
дыбыс сигналын беруге арналған аспабының ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
пневматикалық, электр-пневматикалық, қол тежеуіштерінің немесе компрессорының ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
тартымдық электрқозғалтқышының біреуінің ақаулығы немесе өшкен кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
жылжу жетегінің ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
автоматты локомотивтік сигнал беруінің немесе қауіпсіздік құрылғысының ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
автотоқтатқышының автоматты локомотивтік сигнал берудің немесе машинистің қырағылығын тексеру құрылғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
жылдамдық өлшегішінің және тіркеу құрылғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
поездық және маневрлік радиобайланыс қондырғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды, ал моторвагонды жылжымалы құрамда "жолаушы-машинист" байланысының ақаулы, соның ішінде ажырату тұтқасының шынжыры үзілген және ол деформацияланған кезде пайдалануға жіберу;
гидродемпферлердің, аккумуляторлық батареяның ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
автотіркегіш құрылғыларының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
құм беру жүйесінің ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
прожекторының, буфер фонарының, жарығының бақылау және өлшеу аспабының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
қамытта, серіппегіш аспасында немесе серіппегіштің түпкі табағында жарық, серіппегіш табағында сынық бар локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
букс корпусының жарығы бар локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
буксті немесе моторлы-біліктік мойынтірегінің ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
құрылымында көзделген бөлшектерді жолға құлаудан сақтандыру құрылғысы болмаған немесе ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
тартымдық тісті беріліс тісінің біреуі жарылған немесе сынған локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
майдың ағуына әкелетін тісті беріліс қаптамасының ақаулығы кезінде, жоғары вольтті камераның қорғаныш блокировкасының ақаулығы кезінде, ток қабылдағыштың ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
өрт сөндіру құралдарының ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
қысқа мерзімді тұйықталу тогынан, артық жүктеме мен артық кернеуден, дизельдің авариялық тоқтауынан қорғаныш құрылғысының ақаулығы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
дизельде тарсыл, бөтен шу пайда болған кезде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
паровоз қазандығының оттық қорабының қорек беру аспабының, сақтандыру клапанының, су көрсеткіш аспабының ақаулығы, бақылау тығынының ағуы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
электр жабдығының қорғаныш қаптамасы болмаған кезде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
локомотивтерге және моторвагонды жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің жоспарлы түрлері мерзімдерінің сақталмауы;
локомотивтердің және моторвагонды жылжымалы құрамның зауыт белгілеген пайдалану мерзімдерінің сақталмауы;
локомотивтерді және моторвагонды жылжымалы құрамды өртке қарсы қауіпсіздікті бұза отырып пайдалануға жіберу;
оларды техникалық қызмет көрсетуге ұсынбай жүк тиеу және адамдарды отырғызу үшін вагондарды беру;
жолаушылар вагондарының басқыштары мен төбелерінде жол жүру;
поезд жүріп келе жатқанда жолаушылар вагонына отырғызу және түсіру;
жолаушылар вагондарында белгіленген орындардан тыс жерде темекі шегу;
жолаушылар вагондарының терезелері мен есіктерінен қоқыстарды және басқа заттарды лақтыру;
жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің жоспарлы түрлері мерзімдерінің сақталмауы;
жолаушылар вагондарының жасаушы зауыт белгілеген пайдалану мерзімдерінің сақталмауы (өтіп кеткен мерзімдері);
қауіпті жүктері бар жылжымалы құрамның жүруін орындау кезінде қауіпсіздікті жоғарылатуға бағытталған әзірленген және бекітілген іс-шаралардың болмауы;
қауіпті жүктермен алдын ала сақтандыру жұмысын ұйымдастыруға және өткізуге жауапты тұлғалардың болмауы, олардың қызметін қауіпті жүктермен тасымалдауды ұйымдастырудың нақты жағдайы бойынша бағалау;
кәсіпорындар мен ұйымдарда қауіпті жүктерді тасымалдауды бақылау жүйесінің болмауы;
кәсіпорындарда қауіпті жүктермен жұмысты ұйымдастыру бойынша техникалық оқытуды тақырыпты, кезеңділікті және қатысуды бұза отырып өткізу;
қауіпті жүктері бар вагондар үшін бөлінген жолдардың, оларға жақындау маршрутының, тиеу-түсіру орындарының жай-күйін тексеру актісінің болмауы;
станциялардағы авариялық карточкаларда көрсетілген жұмыстарды орындау үшін қауіпті жүктері бар поездарды қабылдауға, өткізуге рұқсат етілген, қауіпті жүктері бар вагондарды қалдырған жөн жолдар мен маршруттар көрсетілген станцияның техникалық-өкімдік актісінен үзінділердің болмауы;
қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды техникалық қарау және пайдалануға рұқсат беру актілерінің болмауы;
поездардың жүру қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған кәсіпорын басшыларының жеке қатысуының негізгі нормативтерін орындамау;
бағыттамалы үшкірлердің және тартымы бар жылжымалы айқаспалар өзекшелерінің ажыратылуы кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
мұқыл айқаспаның үшкірі мен өзекшесінде бірінші тартымға қарсы, үшкір айқаспаның өзекшесінде бағыттаманың жабық күйі кезінде өзекшенің ұшына қарай өлшенетін үшкірдің рамалық рельстен, айқаспаның жылжымалы өзекшесінің мұршадан 4 мм-ге және одан астам қалып қоюы кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
басты жолдарда ұзындығы 200 мм және одан асатын үшкірді немесе жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 300 мм және одан асатын үшкірді немесе жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
өзге станциялық жолдарда ұзындығы 400 мм және одан асатын үшкірді немесе жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;

эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при понижении остряка против рамного рельса и подвижного сердечника против усовика на 2 мм и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка или подвижного сердечника поверху 50 мм и более;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при расстоянии между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при расстоянии между рабочими гранями головки контррельса и усовика более 1435 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при изломе остряка или рамного рельса, излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса);
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений при разрыве контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двухболтовом вкладыше;
проведение работ без ограждения сигналами препятствия или места производства работ опасного для движения;
снятие сигналов, ограждающих препятствие или место производства работ, до устранения препятствия, полного окончания работ, проверки состояния пути, контактной сети и соблюдения габарита;
производство работ, требующих ограждения сигналами остановки или уменьшения скорости, без согласия дежурного по станции и без предварительной записи руководителем работ в Журнале осмотра путей, стрелочных переводов, устройств сигнализации, централизации и блокировки (СЦБ), связи и контактной сети на станционных путях;
выпуск в эксплуатацию подвижного состава, включая специальный подвижной состав с трещиной оси колесной пары;
выпуск в эксплуатацию подвижного состава, включая специальный подвижной состав с трещиной в ободе колесной пары;
выпуск в эксплуатацию подвижного состава, включая специальный подвижной состав с трещиной диска колесной пары;
выпуск в эксплуатацию подвижного состава, включая специальный подвижной состав с трещиной в ступице колеса колесной пары;
эксплуатация путей при ширине колеи менее 1512 мм и более 1548 мм;
отсутствие периодических проверок путей путеизмерительными вагонами, дефектоскопными тележками и вагонами-дефектоскопами;
не соответствие требованиям строительных норм и правил, по вопросам пересечения железнодорожных путей с другими железнодорожными путями, трамвайными, троллейбусными линиями, автомобильными дорогами и городскими улицами;
проезд транспортных средств и самоходных машин в неустановленных местах;
отсутствие на железнодорожных переездах столбиков ограждения или перил;
отсутствие на железнодорожных переездах сигнальных знаков предупреждения, шлагбаумов, светофоров и средств телефонной и радиосвязи;
отсутствие на железнодорожных переездах типового настила;
отсутствие автоматической переездной сигнализации, извещающей водителя транспортных средств о подходе к железнодорожному переезду поезда;
отсутствие на участках железных дорог поездной диспетчерской связи;
отсутствие на участках железных дорог подстанционной связи;
отсутствие на участках железных дорог линейно-путевой связи;
отсутствие на участках железных дорог перегонной связи;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с машинистами встречных и вслед идущих локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава, находящихся на одном перегоне;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с дежурными по переездам и депо;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с руководителями ремонтных работ и сигналистами;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с помощниками машиниста при выходе его из кабины;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с начальником (механиком-бригадиром) пассажирского поезда;
отсутствие двусторонней связи машинистов поездных локомотивов, мотор-вагонных поездов, специального самоходного подвижного состава с осмотрщиками-ремонтниками вагонов;
проведение ремонта сооружений и устройств при обеспечении безопасности движения и охраны труда, с нарушениями графика движения поездов;
производство не в соответствии с графиками плановых видов работ по переоборудованию, переносу, ремонту, испытанию и замене устройств и приборов сигнализации, централизации и блокировки (СЦБ) и другие плановые работы, вызывающие нарушение установленных зависимостей или временное прекращение их действия;
отсутствие свидетельства об обязательной государственной регистрации железнодорожного подвижного состава;
отсутствие отметки о прохождении планово-предупредительных видов ремонта, технического обслуживания железнодорожного подвижного состава;
проведение некачественного ремонта и технического обслуживания железнодорожного подвижного состава;
использование некачественных запасных частей к железнодорожному подвижному составу;
отсутствие устройств управления электропневматическими тормозами в пассажирских локомотивах;
отсутствие системы комплексного локомотивного устройства безопасности;
отсутствие автоматического управления торможением поезда в локомотивах и мотор-вагонные поездах;
отсутствие устройств контроля плотности тормозной магистрали локомотивов для грузовых поездов;
отсутствие или не проведение профессиональной подготовки работников по соблюдению требований безопасности движения на железнодорожном транспорте;
техническое состояние железнодорожного подъездного пути, его сооружений и устройств не соответствует законодательству Республики Казахстан;
отсутствие системы оповещения и информации при нестандартных случаях и чрезвычайных ситуациях на предприятиях железнодорожного транспорта;
к значительным нарушениям относятся:
фамилия пассажира в проездном документе не соответствует документу, удостоверяющему личность;
проезд пассажира без наличия проездных документов в пассажирском вагоне;
провоз ручной клади, которая может повредить или загрязнить вагон или вещи других пассажиров, а также зловонные, огнеопасные, отравляющие, легко воспламеняющие, взрывчатые и другие опасные вещества;
остановка пассажирского поезда с применением стоп-крана без необходимости;
путевое развитие и техническое оснащение станций не соответствует установленным размерам движения поездов;
отсутствие на пассажирских остановочных пунктах и перегонах пассажирских платформ с навесами или павильонами, а в зависимости от количества обслуживаемых пассажиров - билетных касс;
отсутствие неснижаемого запаса запасных частей для ремонта и обслуживания железнодорожного подвижного состава и оборудования;
отсутствие диагностики, измерительных приборов и оборудования и их периодических поверок;
отсутствие централизованного управления в организации перевозочного процесса;
некачественное оказание национальным железнодорожным перевозчиком услуг магистральной железнодорожной сети перевозчикам грузов;
сооружения и устройства общей сети, железных дорог и железнодорожных подъездных путей от станции примыкания до территории промышленных и транспортных предприятий не соответствуют требованиям габарита приближения строений (С), установленного государственным стандартом;
несоблюдение габаритов строения (С) и строения приближения (Сп) при проектировании, строительстве, реконструкции железных дорог, железнодорожных подъездных путей, сооружений и устройств на них, при электрификации и строительстве вторых путей, а также у всех эксплуатируемых сооружений и устройств, ранее приведенных к указанным габаритам;
несоблюдение требований габарита подвижного состава;
к незначительным нарушениям относятся все иные виды нарушений требований транспортного законодательства, в сфере транспортного контроля, не предусмотренные грубыми и значительными нарушениями настоящего подпункта;

үшкірдің рамалық рельске қарсы және жылжымалы өзекшенің мұртшаға қарсы 2 мм және одан астамға қимада өлшенетін төмендеуі кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану, мұнда үшкір бастиегінің немесе жылжымалы өзекшенің ені үсті бойынша 50 мм және одан да асады;
айқаспа өзекшесінің жұмыс шегі мен контррельс бастиегінің жұмыс шегінің арасындағы ара қашықтық 1472 мм-ден аз болған кезде ағыттамалы бұрмалармен бітеу қиылыстарды пайдалану;
контррельстің бастиегі мен мұртшаның жұмыс шектері арасындағы ара қашықтық 1435 мм-ден аз болған кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
үшкір немесе рамалық рельс сынған, айқаспа (өзекше, мұртша немесе контррельс) сынған кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
бір бұрандамалы сынада контррельстік бұрандама немесе екі бұрандамалыда екі бұрандама үзілген кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану;
жүру үшін қауіпті бөгетті немесе жұмыс орнын сигналдармен қоршамай жұмыстарды жүргізу;
кедергі немесе жұмыстар жүргізу орнын қоршаған сигналдарды кедергілерді жойғанға, жұмыстарды толық аяқтағанға, жолдың жай-күйін, байланыс желісі мен габариттің сақталуын тексергенге дейін алып тастау;
станция бойынша кезекшінің келісімінсіз және жұмыс басшысының Станциялық жолдарда жолдарды, бағыттамалы бұрмаларды, сигнал беру, орталықтандыру және блокировка, байланыс қондырғыларын және түйісу желісін тексеру журналына алдын ала жүргізген жазбасыз тоқтау және жылдамдықты азайту сигналдарымен қоршауды талап ететін жұмыстарды жүргізу;
доңғалақ жұбының осінде жарығы бар арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда, жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
доңғалақ жұбының құрсауында жарығы бар арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда, жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
доңғалақ жұбының дискісінде жарығы бар арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда, жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
доңғалақ жұбының доңғалақ күпшегінде жарығы бар арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда, жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу;
жол табанының ені 1512 мм-ден аз және 1548 мм-ден артық кезінде жолдарды пайдалану;
жолдарды жол өлшегіш вагондармен, дефектоскопты арбалармен және дефектоскоп вагондарымен мерзімдік тексерулердің болмауы;
темір жолдардың басқа темір жолдармен, трамвай, троллейбус желілерімен, автомобиль жолдарымен және қала көшелерімен қиылысуы мәселелері бойынша құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкессіздігі;
көлік құралдарының және өздігінен жүретін машиналардың белгіленбеген орындарда жүріп өтуі;
темір жол өткелдерінде қоршау бағандарының немесе қапталдардың болмауы;
темір жол өтпелерінде ескертудің сигнал беру белгілерінің, шлагбаумдардың, бағдаршамдардың және телефон мен радиобайланыс құралдарының болмауы;
темір жол өтпелерінде үлгілік төсеменің болмауы;
көлік құралдарын жүргізушілерді темір жол өткеліне поездың жақындағаны туралы хабарлайтын автоматты өтпелдік сигнал берудің болмауы;
темір жол учаскелерінде поездық диспетчерлік байланыстың болмауы;
темір жол учаскелерінде қосалқы станциялық байланыстың болмауы;
темір жол учаскелерінде желілік-жол байланысының болмауы;
темір жол учаскелерінде аралық байланыстың болмауы;
поездық локомотивтер, мотор-вагонды поездар, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинистерінің қарсы және артта келе жатқан, бір аралықта орналасқан локомотивтердің, мотор-вагонды поездардың, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамның машинистерімен екі жақты байланысының болмауы;
поездық локомотив, моторвагон поездар, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинисінің өтпелер мен депо бойынша кезекшісімен екі жақты байланыстың болмауы;
поездық локомотив, моторвагон поезды, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинисінің жөндеу жұмыстарының басшыларымен және сигнал берушілермен екі жақты байланысының болмауы;
поездық локомотивтер, моторвагонды поездар, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинистерінің машинист көмекшісімен кабинадан шыққан кезде екі жақты байланысының болмауы;
поездық локомотивтер, моторвагонды поездар, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам жүргізушісінің жолаушылар поезының бастығымен (бригадир-механикпен) екі жақты байланысының болмауы;
поездық локомотивтер, моторвагонды поездар, арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинистерінің вагондарды қараушы- жөндеушілермен екі жақты байланысының болмауы;
қозғалыс қауіпсіздігін және еңбек қорғауды поездар қозғалысының кестесін бұза отырып, қамтамасыз ету кезінде құрылыстар мен құрылғылар жөндеуді жүргізу;
сигнал беру, орталықтандыру және блокировка қондырғылары мен аспаптарын қайта жабдықтау, көшіру, жөндеу, сынау және ауыстыру бойынша жұмыстардың жоспарлы түрлерін кестеге сәйкес емес және белгіленген тәуелділіктердің бұзушылығына немесе олардың уақытша тоқтауына әкелетін өзге де жоспарлы жұмыстарды жүргізу;
темір жол жылжымалы құрамын міндетті мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің болмауы;
темір жол жылжымалы құрамын жөндеудің техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы-алдын алу түрлерінен өткендігі туралы белгінің болмауы;
темір жол жылжымалы құрамын сапасыз жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді өткізу;
темір жол жылжымалы құрамына сапасыз қосалқы бөлшектерді пайдалану;
жолаушылар локомотивтерінде электр пневматикалық тежеуіштерді басқару қондырғыларының болмауы;
қауіпсіздіктің кешендік локомотивтік қондырғы жүйесінің болмауы;
локомотивтерде және моторвагонды поездарда поездың тежелуін автоматты басқарудың болмауы;
жүк поездары үшін локомотивтердің тежеуіш магистралінің тығыздығын бақылау құрылғыларының болмауы;
темір жол көлігіндегі жүру қауіпсіздігінің талаптарын сақтау бойынша жұмысшылардың кәсіби даярлығының болмауы немесе өткізілмеуі;
темір жол кірме жолының, оның құрылыстары мен құрылғыларының техникалық жай-күйі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес болмауы;
темір жол көлігі кәсіпорындарында стандартты емес оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезінде хабарлау және ақпараттандыру жүйесінің болмауы.
Елеулі бұзушылықтарға мыналар жатады:
жолаушының жол жүру құжатындағы тегі жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес болмауы;
жолаушының жүру құжаттары болмай, жолаушылар вагонында жол жүруіне рұқсат ету;
вагонды немесе өзге жолаушылардың заттарына зиян келтіретін немесе оларды кірлететін, сондай-ақ қатерлі, тез тұтанғыш, уландырғыш, жеңіл тұтанатын, жарылатын және өзге қауіпті заттарды тасымалдау;
жолаушылар поезын қажет болмаған жағдайда тоқтату-кранын қолдану арқылы тоқтату;
станциялардың жол жағынан дамуы және техникалық жарақтандырылуы поездардың бекітілген жүру қозғалысына сәйкес келмеуі;
қалқасы мен павильондары бар жолаушылар платформасының аралығы мен аялдау пункттерінде қызмет көрсетілетін жолаушылар санына байланысты билет кассаларының болмауы;
жылжымалы темір жол құрамы мен жабдығын жөндеу және қызмет көрсету үшін қосалқы бөлшектердің төмендемейтін қорының болмауы;
диагностиканың, өлшеу құралдары мен жабдықтарының және олардың мерзімдік тексерістерінің болмауы;
тасымалдау процесін ұйымдастыруда орталықтандырылған басқарудың болмауы;
ұлттық темір жол тасымалдаушыларының жүк тасымалдаушыларына магистральді темір жол желісінде сапасыз қызмет көрсету;
темір жолдар мен темір жол кірме жолдарының жалпы желісінің құрылыстары мен құрылғылары түйісу станциясынан өнеркәсіп және көлік кәсіпорындарының аумағына дейін Мемлекеттік стандартпен бекітілген (С) құрылысының жақындау габаритінің талаптарына сәйкес келмеуі;
(С) және (СП) жақындау габариттері темір жолды, темір жол кірме жолын, құрылыстарды және олардың құрылғыларын жобалау, салу, қайта жаңарту кезінде, екінші жолдардың электрлендіру және салу кезінде, сондай-ақ бұдан бұрын көрсетілген габариттерге сәйкес келтірілген пайдаланудағы құрылыстар мен құрылғыларда сақталмауы;
жылжымалы құрам габариттерінің талаптарын сақтамау;
Шамалы бұзушылықтарға осы тармақшадағы өрескел және елеулі бұзушылықтарда көзделмеген көліктік бақылау саласындағы көлік заңнамалары талаптарын бұзушылықтардың өзге түрлерінің барлығы жатады;

10. За каждое совершенное нарушение субъекту контроля присваиваются баллы, а именно:
за одно грубое нарушение - пять баллов;
за одно значительное нарушение - три балла;
за одно незначительное нарушение - один балл.
11. Субъекты контроля по субъективным критериям распределяются в зависимости от вида и количества совершенных нарушений на три группы степени риска: высокая, средняя и незначительная.
По итогам года количество набранных субъектом контроля баллов суммируются. К незначительной степени риска относятся субъекты, набравшие до десяти баллов. К средней степени риска относятся субъекты, набравшие от десяти до двадцати баллов. К высокой степени риска относятся субъекты, набравшие двадцать баллов и выше.
12. Распределение внутри одной группы производится в следующем порядке:
в первую очередь в план проверок включают субъект контроля, набравшего наибольшее количество баллов. Из субъектов, набравших одинаковое количество баллов, в план проверок в первую очередь включают субъект, совершивший наибольшее количество грубых нарушений. В случае одинакового количества грубых нарушений, включают субъект, совершивший наибольшее количество значительных нарушений. В случае одинакового количества значительных нарушений, в первую очередь в план проверок включают субъект контроля, совершивший наибольшее количество грузо- или пассажироперевозок за предшествующий год.
13. Распределение субъектов контроля по объективной и субъективной оценке на предстоящий год (квартал, полугодие) осуществляется за 20 календарных дней до начала года (квартала, полугодия).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 февраля 2010 года № 91
и Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 95
форма
Проверочный лист
в сфере автомобильного транспорта
Орган, назначивший проверку
___________________________________________________________________
Акт о назначении
проверки __________________________________________________________
(№, дата, сведения о регистрации в органе по правовой статистике)
Срок проведения
проверки __________________________________________________________
Проверяемый период ________________________________________________
Наименование проверяемого субъекта
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения
___________________________________________________________________
п/п
Требование
ДА/НЕТ/Не
требуется
Примечания:
1.
Наличие и соответствие служб и
квалифицированного персонала для
проведения предрейсового технического
осмотра автотранспортных средств и
предрейсового (предсменного)
медицинского осмотра водителей либо
договоров с соответствующими
организациями, осуществляющими такую
деятельность
/
/
2.
Использование для перевозок такси
автотранспортных средств со
специальным управлением, в том числе
полностью ручным, а также
правосторонним рулевым управлением
/
/
3.
Наличие в такси (легковой автомобиль)
не менее четырех боковых дверей
/
/
4.
Возраст водителей не менее двадцати
одного года, имеющих водительское
удостоверение соответствующей
категории, допущенных к перевозкам
пассажиров автобусами, микроавтобусами
/
/
5.
Автобусы и микроавтобусы, используемые
при автомобильных перевозках
пассажиров и багажа, соответствуют

10. Әрбір жасалған бұзушылық үшін бақылау субъектісіне балдар беріледі:
бір өрескел бұзушылық үшін – бес балл;
бір елеулі үшін – үш балл;
бір шамалы бұзушылық үшін – бір балл.
11. Бақылау субъектілері субъективті критерийлер бойынша жасалған бұзушылықтың түрі мен санына қарай тәуекел дәрежесінің үш тобына бөлінеді: жоғары, орташа және шамалы.
Жыл қорытындысы бойынша бақылау субъектісінің жинаған балдарының саны жинақталады. Тәуекелдің шамалы дәрежесіне он баллға дейін жинаған субъектілер жатады. Тәуекелдің орташа дәрежесіне оннан жиырма баллға дейін жинаған субъектілер жатады. Тәуекелдің жоғарғы дәрежесіне жиырма және одан жоғары балл жинаған субъектілер жатады.
12. Бір топтың ішінде бөлу мына тәртіпте жүргізіледі:
тексеру жоспарына бірінші кезекте ең көп балл жинаған бақылау субьектісін енгізеді. Бірдей балл сандарын жинаған субъектілердің ішінен тексеру жоспарына бірінші кезекте ең көп өрескел бұзушылықтар жасаған субъектіні енгізеді. Өрескел бұзушылықтардың саны бірдей болған жағдайда ең көп едәуір бұзушылық жасаған субъект енгізіледі. Едәуір бұзушылықтардың саны бірдей болған жағдайда бірінші кезекте тексеру жоспарына өткен жылда жүк немесе жолаушы тасымалын ең көп жасаған бақылау субъектісі енгізіледі.
13. Бақылау субъектілерін алдағы жылда (тоқсанда, жарты жылдықта) объективті және субъективті бағалау бойынша бөлу жылдың басталуына дейін (тоқсанда, жарты жылдықта) 20 күнтізбелік күнде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2010 жылғы 17 ақпандағы
№ 91 және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
нысаны
Автомобиль көлігі саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған орган _____________________________________
Тексеруді тағайындау
туралы акті ______________________________________________________
(№, күні, құқықтық статистика органында тіркелгендігі
туралы мәліметтер)
Тексеруді өткізу мерзімі _________________________________________
Тексерілетін кезең _______________________________________________
Тексерілетін субъектінің атауы ___________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________
р/с №
Талап/Бұзушылық түрі
ИӘ/ЖОҚ/Талап етілмейді
Ескертпе:
1.
Автокөлік құралдарын рейс алдындағы техникалық қарап тексеруді және жүргізушілерді рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық қарап тексеруді жүргізу үшін тиісті қызметтер мен білікті персоналдың немесе осындай қызметті жүзеге асыратын тиісті ұйымдармен шарттардың болуы мен сәйкестігі.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
2.
Таксимен тасымалдау үшін арнайы басқарылатын, соның ішінде қолмен, сондай-ақ рульдік басқаруы оң жақтағы автокөлік құралдарын пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
3.
Таксиде (жеңіл автокөлікте) кем дегенде төрт бүйір есiктің бар болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
4.
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тасымалдауға жіберілген жүргізушінің жасы кем дегенде жиырма бiр, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
5.
Жолаушылардың және багаждың автомобиль тасымалдары кезінде пайдаланылатын автобустар және шағын автобустар Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетінің 2001 жылғы 22 қазандағы № 378 бұйрығымен бекітілген

требованиям СТ РК 1040-2001 "Услуги
автотранспортные по пассажирским
перевозкам. Общие технические
условия", утвержденным приказом
Комитета по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства экономики
и торговли от 22 октября 2001 года №
378
/
/
6.
Тахографы, применяемые на
автотранспортных средствах в
Республике Казахстан, соответствуют
требованиям ЕСТР и имеют сертификат об
утверждении типа средств измерений,
допускающий тахографы к применению в
Республике Казахстан, а также
действующее свидетельство о проведении
их государственного метрологического
контроля, поверительное клеймо
/
/
7.
Такси оформленное в единой цветовой
гамме
/
/
8.
Наличие у водителя, осуществляющего
перевозку опасного груза, до начала
поездки при себе документа об отметке
о прохождении предрейсового
инструктажа по перевозке опасного
груза
/
/
9.
Передние и задние трафареты имеют
подсветку в темное время суток
/
/
10.
Оборудование такси опознавательным
знаком, расположенным на крыше и
хорошо различимым с расстояния до 500
метров. Опознавательный знак имеет
надпись "Т" (такси) и/или характерный
шашечный пояс и подсвечиваться в
темное время суток
/
/
11.
Перевозчик хранит заполненные
диаграммные диски каждого водителя в
течение не менее чем 12 месяцев со дня
последней записи и свидетельства о
поверках тахографов - в течение 3 лет
с момента их выдачи
/
/
12.
Колонны из двух и более автобусов при
осуществлении перевозки организованных
групп детей сопровождаются
специальными автомобилями дорожной
полиции
13.
Перевозка организованных групп детей
осуществляется автобусами, имеющими не
менее двух дверей, техническое
состояние которых отвечает
требованиям, установленным Правилами
перевозок пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
/
/
14.
Автобусы, предназначенные для
перевозки организованных групп детей,
оборудованы проблесковым маячком
желтого цвета
15.
В автобусах предназначенных для
перевозки организованных групп детей,
спереди и сзади установлены
опознавательные знаки "Перевозка
детей"
16.
Перевозки организованных групп детей
осуществляются водителями в возрасте
не менее двадцати пяти лет, имеющих
водительские удостоверения
соответствующей категории и стаж
работы водителем не менее пяти лет
17.
Автобусы, используемые на маршрутах
регулярных междугородных и
международных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа протяженностью
более 150 км, имеют мягкие сидения с
откидными спинками. Если протяженность
маршрута составляет более 500 км, то в
салоне автобуса предусмотрено место
для водителя-сменщика
/
/
18.
Соблюдение водителями установленного
режима труда и отдыха, в том числе
наличие тахографов на автобусах,
грузовых, в том числе специализи-
рованных (предназначенных для
перевозки определенных видов грузов),
автомобилях, осуществляющих
установленные законодательством
Республики Казахстан виды перевозок,
подлежащих оборудованию контрольными
устройствами регистрации режима труда
и отдыха водителей (тахографами)
/
/
19.
Оборудование контрольными устройствами
регистрации режима труда и отдыха
водителей (тахографами) автобусов,
грузовых, в том числе специализи-
рованных, автомобилей, используемых
при осуществлении автомобильных
перевозок опасных грузов,
международных автомобильных перевозок
пассажиров, багажа и грузов,
междугородных межобластных регулярных
и нерегулярных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
/
/
20.
Наличие у водителей, осуществляющих
перевозку опасных грузов следующих
сопроводительных документов:
регистрационных документов на
автотранспортное средство,
свидетельства о допуске
автотранспортного средства к перевозке
определенных опасных грузов по
территории Республики Казахстан,
выданное соответствующим
уполномоченным органом, лицензии
(лицензионной карточки) на перевозку
опасных грузов с отметкой "Перевозка
ОГ" путевого листа с указанием
маршрута перевозки, с отметкой
"Опасный груз", свидетельства о
допуске водителя к перевозке опасного
груза по территории Республики
Казахстан
/
/
21.
Наличие специального разрешения и
контрольного талона к нему при
перевозке крупногабаритных и (или)
тяжеловесных грузов автотранспортным
средством по автомобильным дорогам
/
/
22.
Перевозка автотранспортным средством
делимых грузов, которые с учетом
габаритов и массы автотранспортного
средства превышают установленные на
территории Республики Казахстан
допустимые габаритные и весовые
параметры автотранспортных средств для
движения по автомобильным дорогам
/
/
23.
Проезд крупногабаритных и (или)
тяжеловесных автотранспортных средств
с просроченным или неправильно
оформленным специальным разрешением
/
/
24.
На маршрутах регулярных городских и
пригородных автомобильных перевозок
используются городские автобусы (класс
I), имеющие не менее двух пассажирских
дверей, микроавтобусов, а также
междугородние автобусы (класс II) на
маршрутах регулярных пригородных
автомобильных перевозок
/
/
25.
Наличие на автовокзалах в своем
составе дополнительного пункта
медицинской помощи и аптечный киоск
/
/
26.
Автобусы, микроавтобусы, используемые
при автомобильных перевозках
пассажиров и багажа, имеют двери
пассажирского салона и аварийные люки,
открывающиеся и закрывающиеся без
каких-либо помех. Двери не имеют
острых или далеко отстоящих от их
поверхности выступов, крышу, аварийные
люки и окна, которые в закрытом
состоянии полностью предотвращают
попадание атмосферных осадков в кабину
водителя и пассажирский салон
/
/
27.
Автовокзалы в своем составе
дополнительно имеют посты для осмотра
автобусов
/
/
28.
Использование свидетельства о допуске
автотранспортного средства к перевозке
определенных опасных грузов по
прошествии одного года с момента
выдачи
/
/
29.
Наличие стажа непрерывной работы в
качестве водителя транспортного
средства соответствующей категории не
менее трех лет, у водителей,
осуществляющих перевозку опасных
грузов автотранспортным средством
/
/
30.
Выпуск в эксплуатацию автомобилей,
самолетов, судов и других передвижных
средств и установок, у которых
содержание загрязняющих веществ в
выбросах, а также уровень шума,
производимого ими при работе,
превышают установленные нормативы
/
/
31.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют диспетчерские пункты
/
/
32.
Автобусы, микроавтобусы укомплектованы
медицинской аптечкой
(автотранспортной) с необходимым
набором лекарств и медицинских средств
/
/
33.
Автотранспортные средства, перевозящие
опасные грузы, оборудованы
опознавательными знаками согласно
Правилам дорожного движения и
действующим нормативным документом по
стандартизации Республики Казахстан
/
/
34.
Наличие у водителя договора на
осуществление перевозок опасного груза
между грузоотправителем
(грузополучателем) и перевозчиком
/
/
35.
Наличие у перевозчика разработанного
маршрута перевозки опасного груза

"Жолаушылар тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері. Жалпы техникалық шарттар" 1040-2001 ҚР СТ талаптарына сәйкес келеді
_ _ _
|_|/|_|/|_|
6.
Қазақстан Республикасындағы автокөлік құралдарында қолданылатын тахографтар ЕСТР-дің талаптарына сәйкес келеді және Қазақстан Республикасында тахографтарды қолдануға рұқсат беретін өлшеу құралдары үлгісін бекіту туралы сертификат, сондай-ақ, олардың мемлекеттік метрологиялық бақылаудан (тексеруден) өткені туралы куәлігі немесе тексеру белгісі бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
7.
Бірыңғай түсті гаммамен ресімделген такси.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
8.
Қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiде сапар басталмас бұрын қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша рейс алдында нұсқаудан өту жөнінде белгiсi бар құжаттың бар болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
9.
Алдыңғы және артқы трафареттерде тәуліктің қараңғы мезгілінде көмескі жарықтың бар болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
10.
Таксидің төбесінде орналасқан және 500 метр дейінгі қашықтықтан жақсы ажыратылатын айырымдық белгімен жабдықталуы. Айырымдық белгіде "Т" (такси) деген жазу және/немесе тәуліктің қараңғы уақытында жанып көрінетін оған тән шаршылы белбеуі бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
11.
Тасымалдаушы әрбір жүргізушінің толтырылған диаграммалық дискілерін соңғы жазылған күнінен бастап кемінде 12 ай бойы және тахографтарды тексеру туралы куәліктерді, оларды берген сәттен бастап 3 жыл бойы сақтайды.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
12.
Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауды жүзеге асыру кезінде екi және одан көп автобустардың легiне жол полициясының арнаулы автомобильдерi iлесiп жүреді
_ _ _
|_|/|_|/|_|
13.
Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдау кемiнде екi есiгi бар, техникалық жай-күйi Жолаушыларды және багажды тасымалдау ережелерiнде белгiленген талаптарға сай келетiн автобустармен жүзеге асырылады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
14.
Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға арналған автобустар сары түстi шұғылалы шырақшамен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
15.
Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға арналған автобустардың алдына және артына "Балалар тасымалы" деген тану белгiсi орнатылған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
16.
Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауды жасы кемiнде жиырма бестегi, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және кемiнде бес жыл жұмыс өтілі бap жүргiзушi жүзеге асырады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
17.
Ұзақтығы 150 км астам жолаушылардың және багаждың қалааралық және халықаралық тұрақты автомобиль тасымалдары маршруттарында пайдаланылатын автобустарда шалқаймалы арқалықтары бар жұмсақ отырғыштары бар. Егер маршруттың ұзақтығы 500 км артық болса, онда автобустың салонында ауыстырушы жүргізушінің орны көзделеді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
18.
Жүргізушілердің белгіленген еңбек және демалыс режимін сақтауы, оның ішінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркеудің бақылау құрылғыларымен (тахографтармен) жабдықталуға жататын, Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген тасымал түрлерін жүзеге асыратын автобустарда, жүк, оның ішінде мамандандырылған (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) автомобильдерде тахографтардың болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
19.
Жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiн тiркейтiн бақылау құрылғыларымен (тахографтармен) қауiптi жүктердiң автомобиль тасымалдарын, жолаушылардың, багаждың және жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын, жолаушылардың және багаждың тұрақты және тұрақты емес қалааралық облысаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустар, жүк, соның iшiнде мамандандырылған автомобильдердің жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
20.
Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушіде мынадай ілеспе құжаттарының: автокөлік құралына тіркеу құжаттарының, автокөлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша белгілі бір қауіпті жүктердің тасымалына жіберу туралы тиiстi уәкiлеттi органның берген куәлiгінің, қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған "ҚЖ тасымалы" белгiсi бар лицензиясының (лицензиялық карточка), "Қауіпті жүк тасымалы" белгісі бар тасымал маршрутын көрсете отырып жол парағының, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауіпсіз жүк тасымалына жүргізушінің жіберілгендігі туралы куәліктің болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
21.
Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлік құралымен автомобиль жолдары бойынша тасымалдау кезінде арнайы рұқсат пен оның бақылау талонының болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
22.
Автокөлiк құралының көлемдерi мен салмағын ескергенде, Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдары бойынша жүру үшін белгiленген автокөлiк құралдарының рұқсат етілген көлемдiк және салмақтық өлшемдерiнен асатын бөлiнетiн жүктердi автокөлiк құралымен тасымалдау.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
23.
Арнайы рұқсаттар мерзiмінен өткенде немесе дұрыс ресімделмегенде ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүруі.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
24.
Қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобиль тасымалдары маршруттарында кемінде екі жолаушы есігі бар қалалық автобустарды (І класты), шағын автобустарды, сондай-ақ тұрақты қала маңындағы автомобиль тасымалдары маршруттарында қалааралық автобустарды (ІІ класты) пайдалану.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
25.
Автовокзалдардың өз құрамында қосымша медициналық көмек пунктінің және дәріхана киоскісінің болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
26.
Жолаушылардың және багаждың автомобиль тасымалдары кезінде пайдаланылатын автобустарда, шағын автобустарда ешқандай кедергісіз ашылып және жабылатын жолаушылар салонының есіктері мен авариялық люктердің болуы. Есіктерде өткір немесе олардың бетінен алыс шығып тұрған қырлардың болмауы, жүргізушінің кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуін толық болдырмайтын жабық күйдегі төбенің, авариялық люктер мен терезелердің болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
27.
Автовокзалдар өз құрамында қосымша автобустарды тексеруге арналған посттарының болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
28.
Белгiлi бiр қауiптi жүктердi тасымалдауға автокөлiк құралын жiберу туралы куәлiктi берілген сәттен бастап бiр жыл өткенге дейін пайдалану.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
29.
Автокөлiк құралдарымен қауіпті жүктердiң тасымалын жүзеге асыратын жүргiзушiлерде осы санаттағы көлік құралының жүргізушісi ретiнде кемiнде үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлiнiң болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
30.
Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы, сондай-ақ олардың жұмыс істеуі кезінде шығатын шудың деңгейі белгіленген нормативтерден асып кететін автомобильдерді, ұшақтарды, кемелерді және басқа да жылжымалы құралдарды және қондырғыларды пайдалануға шығару.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
31.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында диспетчерлік пункттер болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
32.
Автобустар, шағын автобустар дәрілердің және медициналық құралдардың қажетті жинағы бар медициналық дәрісалғышпен (автокөліктік) жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
33.
Қауiптi жүктердi тасымалдайтын автокөлiк құралдары
Жол қозғалысы ережесiне және Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтiк құжаттарына сәйкес танылу белгiлерiмен жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
34.
Жүргізушіде жүк жөнелтушi (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында қауiптi жүк тасымалын жүзеге асыруға арналған шарттың бар болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
35.

классов 1, 6 и 7 согласно перечню
опасных грузов, допускаемых к
перевозкам автотранспортными
средствами на территории Республики
Казахстан
/
/
36.
Наличие противопожарного инвентаря на
автотранспорте
/
/
37.
Наличие на автобусе (микроавтобусе)
стояночного средства (башмаков)
/
/
38.
Автобусы, микроавтобусы укомплектованы
знаком аварийной остановки
/
/
39.
Автобусы, микроавтобусы укомплектованы
соответствующими приспособлениями
экстренного открывания аварийных люков
и информационные таблички к ним,
дверей, окон и удаления стекол в
случае дорожно-транспортного
происшествия
/
/
40.
Автобусы и микроавтобусы, используемые
на маршрутах междугородных и
международных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа, имеют багажные
отделения
/
/
41.
Автобусы и микроавтобусы, используемые
на маршрутах междугородных и
международных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа, укомплектованы
запасным колесом и домкратом
/
/
42.
В передней и задней сторонах автобусов
(микроавтобусов), используемых при
регулярных городских и пригородных
автомобильных перевозках пассажиров и
багажа, установлены трафареты с
указанием номера маршрута, номер
маршрута написан черным цветом (высота
шрифта не менее 120 мм) на
светло-желтом фоне.
При осуществлении экспрессных
перевозок на трафарете под номером
маршрута имеется надпись "Экспресс"
красного цвета (высота шрифта не менее
60 мм), с правой стороны автобусов,
используемых на городских маршрутах
регулярных автомобильных перевозках
пассажиров и багажа, возле одной из
пассажирских дверей салона должен
помещаться трафарет с номером и
кратким описанием маршрута
(наименования промежуточных и конечных
остановок, основных улиц, по которым
проходит маршрут, общественно значимых
мест) на государственном и русском
языках
/
/
43.
Автобусы, предназначенные для
автомобильной перевозки организованных
групп детей имеют опознавательные
знаки "Перевозка детей" спереди и
сзади автобуса
/
/
44.
В передней части салона автобусов,
используемых при регулярных
автомобильных перевозках пассажиров и
багажа, предусмотрены места для
инвалидов, пенсионеров, беременных
женщин и пассажиров с детьми
дошкольного возраста. Рядом с этими
местами расположено информационное
табло, указывающее на их
предназначение
/
/
45.
Такси оснащено исправным, поверенным
уполномоченным органом по
стандартизации и опломбированным
таксометром
/
/
46.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют пункты (пункт) для
посадки и высадки пассажиров, загрузки
и разгрузки багажа
/
/
47.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют зал (залы) ожидания для
пассажиров
/
/
48.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют кассу (кассы) для
продажи, в том числе предварительной,
проездных документов (билетов)
/
/
49.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют камеру (камеры) хранения
багажа
/
/
50.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют санитарно-бытовые
помещения для персонала и пассажиров в
соответствии с действующими
нормативными правовыми актами
/
/
51.
Автовокзалы и автостанции в своем
составе имеют служебные помещения для
отдыха водителей
/
/
52.
Автовокзалы дополнительно имеют
справочное бюро
/
/
53.
Автовокзалы дополнительно имеют пункт
общественного питания
/
/
54.
Автовокзалы дополнительно имеют
комнату матери и ребенка
/
/
55.
На автовокзалах с пассажиропотоком
свыше 1000 человек в сутки в состав
комнаты матери и ребенка включена
комната с кроватями для отдыха детей и
сопровождающих взрослых, местом для
пеленания детей, шкафом для хранения
одежды и вещей
/
/
56.
Наличие в составе комнаты матери и
ребенка, комнат для приготовления и
приема пищи с холодильником и
электрочайником в автовокзалах с
пассажиропотоком свыше 1000 человек в
сутки
/
/
57.
На автовокзалах с пассажиропотоком
свыше 1000 человек в сутки в состав
комнаты матери и ребенка включаются
туалетная комната с умывальником и
местом для хранения уборочного
инвентаря, электросушилкой для рук или
одноразовым полотенцем, шкафом для
сушки детского белья
/
/
58.
Наличие в комнатах отдыха водителей
душевых с холодной и горячей водой,
штор-затемнителей для обеспечения
отдыха в дневное время и обеспечение
хранения имеющихся у водителей
ценностей, выручки за проданные
билеты, а также бланков проездных
документов (билетов) и багажных
квитанций
/
/
59.
Пункты посадки и высадки пассажиров
оборудуются навесами
/
/
60.
Пункты посадки и высадки пассажиров
должны оборудоваться освещением
обеспечивающим посадку в автобусы,
микроавтобусы и высадку из них, сдачу
и получение багажа, прочтение
реквизитов в темное время суток
/
/
61.
Пункты посадки и высадки пассажиров
оборудованы указателями мест посадки в
автобусы, микроавтобусы с обозначением
номера посадочной площадки
/
/
62.
Пункты посадки и высадки пассажиров
оборудованы звуковыми колонками для
оповещения пассажиров
/
/
63.
Пункты посадки и высадки пассажиров
оборудуются ограждениями посадочных
площадок от проезжей части
/
/
64.
Пункты посадки и высадки пассажиров
оборудуются пандусами для доступа
пассажиров-инвалидов к местам посадки
и высадки
/
/
65.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют штатное и вспомогательное
оборудование для производства
погрузочно-разгрузочных и
вспомогательных работ, соответствующее
государственным стандартам Республики
Казахстан
/
/
66.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
соответствуют обеспечению сохранности
груза и безопасности работающих при
выполнении погрузочно-разгрузочных
работ
/
/
67.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют подъездные пути, обеспечивающие
свободный и безопасный проезд
автотранспортных средств к месту
погрузки (разгрузки) при любых
погодных условиях
/
/
68.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют освещение в вечернее и ночное
время суток, которое соответствует
строительным нормам и правилам
Республики Казахстан и отвечает
установленным требованиям для
обеспечения безопасности выполнения
погрузочно-разгрузочных работ
/
/
69.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют отдельное помещение для
обеспечения качественного и
своевременного оформления необходимых
документов
/
/
70.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют телефонную и другие виды связи
/
/
71.
Пункты погрузки и разгрузки грузов
имеют контрольно-пропускные пункты,
лаборатории, весовое и другое
оборудование, позволяющее определить
качество и массу отправляемого и
поступающего груза, а также
специальные места для производства
работ по очистке, промывке и
дезинфекции кузовов автотранспортных
средств после выгрузки грузов
/
/
72.
При сдаче грузов в таре или упаковке и
штучных грузов мелкими отправками
каждое грузовое место заблаговременно
промаркировано грузоотправителем в
соответствии с государственными
стандартами
/
/
73.
Загруженные крытые грузовые
автомобили, прицепы, отдельные секции
автотранспортных средств, контейнеры и
цистерны с назначением одному
грузополучателю грузоотправителем
опломбированы, а находящиеся в ящиках,
коробках и другой таре мелкоштучные
товары при перевозке в
неопломбированном автотранспортном
средстве или контейнерах -
опломбированы или обандеролены
/
/
74.
Соблюдение требований правил перевозок
грузов автомобильным транспортом,
предъявляемым к перевозке конкретного
вида груза
/
/
75.
Уборочно-моечные работы выполняются на
специализированных постах, оснащенных
необходимым моечным оборудованием и
исключающих возможность загрязнения
окружающей среды продуктами износа
агрегатов, узлов и деталей
автотранспортных средств, эксплуа-
тационными материалами и техническими
жидкостями. Уборочно-моечные работы
также выполняются перед заездом
автотранспортного средства на посты
диагностирования, технического
обслуживания и ремонта
/
/
76.
Салоны автобусов, используемых при
осуществлении регулярных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа, включая
сиденья, поручни, оконные стекла и
полы, подвергаются ежедневной влажной
уборке с использованием моющих и
дезинфицирующих средств перед выездом
на линию
/
/
77.
Автобусы, используемые при регулярных
автомобильных перевозках пассажиров и
багажа и такси в межсменное время, а
также автотранспортные средства,
характер работы которых требует
постоянной готовности, хранятся в
закрытых отапливаемых помещениях
/
/
78.
Автомобиль-тягач оборудован тормозным
устройством, позволяющим в случае
разрыва соединительных магистралей
между ним и прицепом (полуприцепом)
затормозить автомобиль-тягач рабочим
или аварийным тормозом
/
/
79.
Прицепы (полуприцепы) оборудованы
тормозными устройствами,
обеспечивающими их автоматическую
остановку в случае разрыва
соединительных магистралей с
автомобилем-тягачом
/
/
80.
Прицепы (полуприцепы) оборудованы
стояночным тормозом, действующим на
все колеса и обеспечивающим удержание
отсоединенного от автомобиля-тягача
прицепа (полуприцепа) с полной массой
на уклоне не менее 16 %
/
/
81.
На крупногабаритном и (или)
тяжеловесном автотранспортном средстве
имеется не менее двух противооткатных
упоров (по одному на каждую сторону) в
целях дополнительной его фиксации в
случае вынужденной остановки на уклоне
/
/
82.
Для автопоезда на каждое его звено
приходиться по два противооткатных
упора
/
/
83.
Кабина транспортного средства с обеих
сторон оборудована наружными зеркалами
заднего вида. Зеркала обеспечивают
водителю достаточный обзор по
горизонтали и вертикали, как при
прямолинейном, так и при криволинейном
движении с учетом габаритов
автотранспортного средства и
перевозимого груза
/
/
84.
Крупногабаритные и (или) тяжеловесные
автотранспортные средства обозначены
опознавательными знаками "Автопоезд",
"Крупногабаритный груз" или
"Длинномерное транспортное средство"
/
/
85.
Дышло (труба) прицепа-роспуска,
выступает более чем на 1 метр за
задний габарит прицепа
/
/
86.
Наличие смотровой ямы для проверки
автотранспорта перед выездом в рейс
/
/
87.
На автовокзалах, автостанциях
организована работа справочно-
информационной службы, предназначенной
для обеспечения пассажиров четкой,
исчерпывающей и своевременной
информацией по вопросам движения
автобусов, условий проезда и провоза
багажа и предоставляемых услуг
/
/
88.
Организация хранения диаграммных
дисков тахографов
/
/
89.
Наличие плана расстановки и эвакуации
автотранспортных средств
/
/
90.
Наличие разметки площадок для хранения
автотранспортных средств
/
/
91.
Наличие буксирных тросов и штанги
/
/
92.
Наличие над въездными воротами надписи
с максимально допустимыми
вертикальными размерами
автотранспортных средств
/
/
93.
Автовокзалы и автостанции действуют на
основании включения их местными
исполнительными органами области
(города республиканского значения,
столицы) в Реестр автовокзалов и
автостанций области (города
республиканского значения, столицы)
/
/
94.
Наличие документального подтверждения

Тасымалдаушыда қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында автокөлiк құралдарымен тасымалдауға жіберілетін 1, 6 және 7 кластық қауiптi жүктi тасымалдаудың әзірленген маршрутының болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
36.
Автокөлiкте өртке қарсы инвентариясының болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
37.
Автобустарда (шағын автобустарда) тұрақты құралдарының (башмактардың) болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
38.
Автобустар, шағын автобустардың авариялық аялдау белгісімен жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
39.
Автобустар, шағын автобустардың жол-көлік оқиғасы жағдайында шыныларды сындыру, авариялық люктерді жедел ашудың тиісті құрал-саймандарымен және оларға ақпараттық тақтайшалармен жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
40.
Жолаушылардың және багаждың қалааралық және халықаралық автомобиль тасымалдары маршруттарында пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустарында багаж бөлімшелерінің болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
41.
Жолаушылардың және багаждың қалааралық және халықаралық автомобиль тасымалдары маршруттарында пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың қосалқы доңғалақпен және домкратпен жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
42.
Жолаушылардың және багаждың қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобиль тасымалдары кезінде пайдаланылатын автобустардың алдыңғы және артқы жақтарында маршрут нөмірі көрсетілген трафареттер орнатылған, маршруттың нөмірі ашық сары түсті фонда қара түспен жазылған (шрифттің биіктігі ең кемі 120 мм). Жедел тасымалдауды жүзеге асыру кезінде трафаретте маршрут нөмірінің астында қызыл түсті "Жедел" деген жазу бар (шрифттің биіктігі ең кемі 60 мм), жолаушылардың және багаждың тұрақты қалалық автомобиль тасымалдарында пайдаланылатын автобустар салонының оң жағында жолаушы есіктерінің бірі жанында бағыттың нөмірі мен мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қысқа сипаттамасы (аралық және соңғы аялдамалардың, бағыт өтетін негізгі көшелердің, қоғамдық мәні бар орындардың) бар трафарет орнатылуы тиіс.Жолаушылардың және багаждың қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобиль тасымалдары кезінде пайдаланылатын автобустардың алдыңғы және артқы жақтарында маршрут нөмірі көрсетілген трафареттер орнатылған, маршруттың нөмірі ашық сары түсті фонда қара түспен жазылған (шрифттің биіктігі ең кемі 120 мм). Жедел тасымалдауды жүзеге асыру кезінде трафаретте маршрут нөмірінің астында қызыл түсті "Жедел" деген жазу бар (шрифттің биіктігі ең кемі 60 мм), жолаушылардың және багаждың тұрақты қалалық автомобиль тасымалдарында пайдаланылатын автобустар салонының оң жағында жолаушы есіктерінің бірі жанында бағыттың нөмірі мен мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қысқа сипаттамасы (аралық және соңғы аялдамалардың, бағыт өтетін негізгі көшелердің, қоғамдық мәні бар орындардың) бар трафарет орнатылуы тиіс.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
43.
Балалардың ұйымдастырылған топтарының автомобиль тасымалдарына арналған автобустардың алдында және артында "Балаларды тасымалдау" деген айыру белгілері бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
44.
Жолаушылардың және багаждың тұрақты автомобиль тасымалдарында пайдаланылатын автобустардың салонының алдыңғы жағында мүгедектерге, зейнеткерлерге, жүкті әйелдерге және мектеп жасына дейінгі балалары бар жолаушыларға арналған орындар көзделген. Осы орындардың жанына олардың пайдаланылу мақсатын көрсететін ақпараттық тақта орнатылған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
45.
Такси жарамды, стандарттаудың уәкілетті органдары тексерген және пломбаланған таксометрмен жарақталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
46.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында жолаушыларды отырғызуға және түсіруге, багажды тиеуге және түсіруге арналған пункт (пункттер) бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
47.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында жолаушыларға арналған күту залы (залдары) бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
48.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуға, соның ішінде алдын ала, арналған касса (кассалар) бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
49.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында багажды сақтау камерасы (камералары) бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
50.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес персонал мен жолаушыларға санитарлық-гигиеналық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
51.
Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес персонал мен жүргізушілер демалатын қызметтік үй-жайлар бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
52.
Автовокзалдарда қосымша анықтама бюросы бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
53.
Автовокзалдарда қосымша қоғамдық тамақтану пункті бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
54.
Автовокзалдарда қосымша ана мен бала бөлмесі бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
55.
Жолаушылар легі тәулігіне 1000 адамнан артық автовокзалдарда ана мен балаға арналған бөлменің құрамына балалардың және оларды алып жүретін ересектердің демалуға арналған кереуеттері, балаларды құндақтауға арналған орны, киімдер мен заттарды сақтауға арналған шкафы бар бөлмесі кіреді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
56.
Жолаушылар легі тәулігіне 1000 адамнан артық автовокзалдарда ана мен балаға арналған бөлменің құрамына тоңазытқышы мен электр шәйнегі бар тамақ дайындауға және қабылдауға арналған бөлмесі кіреді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
57.
Жолаушылар легі тәулігіне 1000 адамнан артық автовокзалдарда ана мен балаға арналған бөлменің құрамына қолжуғышы және жинау керек-жарағын сақтауға арналған орны, қолға арналған электр кептіргіші немесе бір реттік сүлгісі және бала киімін кептіруге арналған шкафы бар дәретхана бөлмесі кіреді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
58.
Жүргізушілердің демалыс бөлмелерінде суық және ыстық суы бар душ бөлмесі, күндізгі уақытта демалысты қамтамасыз етуге арналған қараңғылаушы перделер бар. Бөлмелерде жүргізушілердегі құнды заттарды, сатылған билеттердің ақшасын, сондай-ақ жол жүру құжаттарының (билеттердің) бланкілері мен багаж түбіртектерін сақтау мүмкіндігі қамтамасыз етілген.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
59.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері қалқалармен жабдықталады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
60.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері тәуліктің қараңғы мезгілінде автобустарға қалыпты отыру және олардан түсуді, багажды тапсыру мен алуды, деректемелерді оқуды қамтамасыз ететін жарықпен жабдықталуы тиіс.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
61.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері отырғызу алаңының нөмірі белгіленген автобустарға, шағын автобустарға отырғызу орындарының көрсеткіштерімен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
62.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері жолаушыларды хабарландыруға арналған дыбыс колонкаларымен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
63.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері отырғызу алаңдарын жүру бөлігінен қоршалған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
64.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері мүгедек жолаушылардың отырғызу мен түсіру орындарына баруына арналған пандустармен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
65.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттерінде тиеу-түсіру және қосымша жұыстарды жүргізуге арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес келетін штаттағы және қосымша жабдық бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
66.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттері тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде жүктің сақталуын және жұмыс істеушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге сәйкес келеді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
67.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттерінде кез келген ауа-райы жағдайларында автокөлік құралдарының тиеу (түсіру) орнына еркін және қауіпсіз өтуін қамтамасыз ететін кіріс жолдары бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
68.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттері тәуліктің кешкі және түнгі уақытында жарықтандыру Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес келеді және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған талаптарға жауап береді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
69.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттерінде қажетті құжаттардың сапалы және уақтылы ресімделуі мен өңделуін қамтамасыз етуге арналған жеке үй-жай бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
70.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттерінде телефон және басқа байланыс түрлері бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
71.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттерінде бақылау-өткізу пункттері, зертханалары, жөнелтілетін және келіп түсетін жүктің сапасы мен массасын анықтауға мүмкіндік беретін таразыға тарту және басқа жабдығы, сондай-ақ автокөлік құралдарының шанақтарын тез бүлінетін жүктерді түсіргеннен кейін тазарту, жуу және дезинфекциялау бойынша жұмыстар жүргізуге арналған арнайы орындары бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
72.
Жүктерді ыдыспен немесе орамамен және майда даралы жүктерді ұсақ жөнелтімдермен тапсыру кезінде жүк жөнелтуші әрбір жүк орнын мемлекеттік стандарттарға сәйкес алдын ала таңбалаған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
73.
Бір жүк алушыға баратын тиелген жабық жүк автомобильдерін, тіркемелерді, автокөлік құралдарының жеке секцияларын, контейнерлерді және цистерналарды жүк жөнелтуші пломбалаған, ал жәшіктердегі, қораптардағы және басқа ыдыстағы майда даралы тауарларды пломбаланбаған автокөлік құралымен немесе контейнерлермен тасымалдау кезінде пломбаланған немесе бандерольденген.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
74.
Нақты жүк түрінің тасымалына қойылатын автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау ережесінің талаптарын сақтау.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
75.
Жуу-жинау жұмыстары қажетті жуатын жабдықпен жабдықталған және қоршаған ортаның автокөлік құралдары агрегаттарының, тораптарының және бөлшектерінің тозу өнімдерімен, пайдалану материалдарымен және техникалық сұйықтықтармен ластану мүмкіндігін болдырмайтын мамандандырылған посттарда орындалады. Жуу-жинау жұмыстары, сондай-ақ автокөлік құралдары диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу посттарына келер алдында орындалады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
76.
Жолаушылардың және багаждың тұрақты автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын автобустардың салондары, орындықтарын, тұтқаларын, терезе шыныларын және едендерін қоса алғанда, жолға шығу алдында жуғыш және дезинфекциялағыш заттарды пайдалана отырып күн сайын жуылады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
77.
Ауысымаралық уақытта жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезінде пайдаланылатын автобустар мен таксилер, сондай-ақ жұмыс сипаты тұрақты дайындықты қажет ететін автокөлік құралдары жылытылатын жабық үй-жайларда сақталады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
78.
Автомобиль-тартқыш өзi мен тiркемесiнiң (жартылай тiркемесiнiң) арасындағы жалғағыш магистральдар үзіліп кеткен жағдайда автомобиль-тартқышты жұмысшы немесе авариялық тежегiшпен тежеуге мүмкiндiк беретін тежеу қондырғысымен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
79.
Тiркемелер (жартылай тіркемелер) автомобиль-тартқышпен жалғағыш магистральдар үзiлген жағдайда олардың автоматты түрде тоқтауын қамтамасыз ететiн тежеу қондырғыларымен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
80.
Тiркемелер (жартылай тiркемелер) барлық дөңгелектерге әсер ететiн және автомобиль-тартқыштан ажыратылған толық салмақты тiркеменi (жартылай тiркеменi) кемiнде 16% еңiсте ұстап тұруды қамтамасыз ететiн тұру тежегішімен жабдықталған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
81.
Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралында еңісте тоқтауға мәжбүр болған жағдайда оны қосымша орнықтыру мақсатында сырғуға қарсы кемінде екi тiреуiш (әр жаққа бiреуден) бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
82.
Автопоезд үшін оның әрбiр буынына екiден сырғуға қарсы тіреуіштертен келеді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
83.
Көлiк құралының кабинасы екi жағынан артқы жақты көретiн сыртқы айналармен жабдықталған. Айналар автокөлiк құралының және тасымалданатын жүктiң көлемiн ескере отырып, тура да және бұрылмалы да қозғалыс кезiнде жүргiзушiге көлденеңiнен әрi тігiнен жеткiлiктi көрудi қамтамасыз етедi.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
84.
Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдары "Автопоезд" "Iрi көлемдi жүк" немесе "Ұзын өлшемдi көлiк құралы" деген тану белгiлермен белгіленген.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
85.
Жетек (құбыр) тiркеме-ұзартылманың тiркеменiң артқы көлемiнен 1 метрден аса шығып тұрады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
86.
Рейске шығар алдында автокөлікті тексеру үшін көру шұңқырының болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
87.
Автовокзалдарда (автостанцияларда) жолаушыларды автобустардың қозғалысы, жол жүру мен багажды алып жүру шарттары және ұсынылатын қызметтер мәселелері жөніндегі анық, жеткілікті және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған анықтамалық-ақпараттық қызметтің жұмысы ұйымдастырылған.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
88.
Тахографтардың диаграммалық дискілерін сақтауды ұйымдастыру.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
89.
Автокөлік құралдарының орналастыру және эвакуациялау жоспарының болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
90.
Автокөлік құралдарын сақтауға арналған алаңында белгілердің болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
91.
Буксирлік арқан және штанга болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
92.
Кіру қақпаларының үстінде автокөлік құралдарының максималды рұқсат етілген вертикалды мөлшерімен жазбаның болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
93.
Автовокзалдар мен автостанциялар облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) автовокзалдары мен автостанцияларын тізіліміне кіргізуі негізінде жұмыс істейді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
94.

своевременного прохождения ТО-1, ТО-2
/
/
95.
Автобусы, микроавтобусы, используемые
при автомобильных перевозках
пассажиров и багажа, имеют прозрачные
стекла окон, неснижающие видимость
через них
/
/
96.
Перевозчики пассажиров, багажа и
грузов, имеют документы,
подтверждающие их квалификацию и
профессиональную пригодность в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан об автомобильном
транспорте
/
/
97.
Перевозчик по договору организации
регулярных междугородных
внутриобластных, городских,
пригородных и соединяющих населенные
пункты, поселки, аулы (села) с
районными или областными центрами,
городами республиканского значения
(столицей) — автомобильных перевозок
пассажиров и багажа использует для
перевозки предусмотренные договором
количество и тип (класс) автобусов,
микроавтобусов
/
/
98.
Диспетчерское руководство представляет
в управлении движением, непрерывный
контроль за соблюдением расписания и
оперативное регулирование для
обеспечения бесперебойного и
регулярного движения автобусов по
маршрутам, а также координацию в
технологическом процессе пассажирских
перевозок всеми видами транспорта
/
/
99.
Соответствие количества автобусов
заявленных в Конкурсном предложении
перевозчика, фактическому количеству
/
/
100.
Переоборудование автобуса
(микроавтобуса) для перевозки грузов
без разрешения органов дорожной
полиции
/
/
101.
Перевозки пассажиров и багажа такси
осуществляются оборудованными
легковыми автомобилями, на основании
договора об организации перевозок
пассажиров и багажа такси,
заключаемого между перевозчиком и
местными исполнительными органами
населенных пунктов
/
/
102.
Наличие пологов при перевозке сыпучих
грузов
/
/
103.
Оборудование измерительными приборами
контрольно-пропускных пунктов
/
/
104.
Наличие помещения для проведения
занятия по технике безопасности
/
/
105.
Лица, соприкасающиеся во время
перевозок с пищевыми продуктами,
обеспечены грузоотправителем чистой
санитарной одеждой
/
/
106.
В салоне автобусов возле кабины
(места) водителя расположена
информация, содержащая копию схемы
маршрута
/
/
107.
Сезонный осмотр проводится два раза в
год (весной и осенью) с выполнением
работ по подготовке автотранспортного
средства к работе в весенне-летний и
осенне-зимний периоды
/
/
108.
Автобусы и микроавтобусы, используемые
на маршрутах междугородных и
международных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа, имеют багажные
отделения, а также комплектуются
запасным колесом и домкратом
/
/

ТҚ-1, ТҚ-2 уақтылы өткені туралы құжаттық растауының болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
95.
Жолаушылардың және багаждың автомобиль тасымалдары кезінде пайдаланылатын автобустарда, шағын автобустарда көруді төмендетпейтін терезе шынылар бар.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
96.
Жолаушылар, багаж және жүк тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасына сәйкес бiлiктiлiгiн және кәсiби жарамдылығын растайтын құжаттары бар
_ _ _
|_|/|_|/|_|
97
Тасымалдаушы жолаушыларды және багажды қалааралық облысiшiлiк, қалалық, қала маңындағы және елдi мекендердi, кенттердi, ауылдарды (селоларды) аудан немесе облыс орталықтарымен, республикалық маңызы бар қалалармен (астанамен) жалғастыратын автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарты бойынша тасымал үшiн автобустардың, шағын автобустардың шартта көзделген санын және типiн (класын) пайдаланады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
98.
Диспетчерлік басшылық ету қозғалысты басқару, кестенің сақталуын үздіксіз бақылау және маршруттар бойынша автобустардың үздіксіз және тұрақты қозғалысын қамтамасыз ету үшін жедел реттеу, сондай-ақ технологиялық процестегі көліктің барлық түрлерімен жолаушылар тасымалдауды үйлестіру болып саналады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
99.
Тасымалдаушының конкурстық ұсыныста мәлімделген автобустар санының нақты санға сәйкестігі
_ _ _
|_|/|_|/|_|
100.
Жол полициясы органдарының рұқсатынсыз жүкті тасымалдау үшін автобусты (шағын автобусты) қайта жабдықтау.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
101.
Жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдау тасымалдаушы мен елді мекендердің жергілікті атқарушы органдарының арасындағы жасасқан жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарттың негізінде жабдықталған жеңіл автомобильдермен, жүзеге асырылады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
102.
Сусымалы жүктерді тасымалдау кезінде шымылдықтардың болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
103.
Бақылау-өткізу пунктерінің өлшеу құралдарымен жабдықталуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
104.
Қауіпсіздік техникасы бойынша сабақ өткізу үшін арналған үй-жайдың болуы.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
105.
Тасымалдау кезінде тамақ өнімдерімен қарым-қатынаста болатын тұлғаларды жүк жөнелтуші таза санитарлық киіммен қамтамасыз етеді.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
106.
Автобустардың салонында жүргізуші кабинасының (орнының) жанында маршрут сызбасының көшірмелері бар ақпарат орналасқан
_ _ _
|_|/|_|/|_|
107.
Маусымдық тексеру автокөлік құралын көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайындау жөніндегі жұмыстарды орындай отырып жылына екі рет (көктемде және күзде) жүргізіледі.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
108.
Жолаушылардың және багаждың қалааралық және халықаралық автомобиль тасымалдары маршруттарында пайдаланылатын автобустарда багаж бөлімшелері бар, сондай-ақ қосалқы доңғалақпен және домкратпен жабдықталады.
_ _ _
|_|/|_|/|_|

109.
Наличие у водителей разрешительных
документов свидетельства, схемы
маршрутов, путевого листа для
осуществления перевозок пассажиров по
конкретному маршруту
/
/
Приложение 3
к совместному приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 февраля 2010 года № 91
и Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 95
форма
Проверочный лист
в сфере контроля на железнодорожном транспорте
Орган, назначивший проверку
___________________________________________________________________
Акт о назначении
проверки __________________________________________________________
(№, дата, сведения о регистрации в органе по правовой статистике)
Срок проведения
проверки __________________________________________________________
Проверяемый период ________________________________________________
Наименование проверяемого субъекта
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения
___________________________________________________________________
п/п
Требование
ДА/НЕТ/Не
требуется
Примечания:
1.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности системы
контроля нагрева букс
/
/
2.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности системы
пожарной сигнализаций
/
/
3.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности
радиостанций (связь с машинистом)
/
/
4.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности привода
подвагонного генератора
/
/
5.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности
котельного оборудования
/
/
6.
Включение в поезда пассажирские
вагоны, имеющие неисправности цепей
электрооборудования
/
/
7.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности прибора для подачи
звукового сигнала
/
/
8.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности пневматического,
электропневматического, ручного
тормозов или компрессора
/
/
9.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности или отключение хотя бы
одного тягового электродвигателя
/
/
10.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности привода передвижения
/
/
11.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности автоматической
локомотивной сигнализации или
устройств безопасности
/
/
12.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности автостопа, автоматичес-
кой локомотивной сигнализации или
устройства проверки бдительности
машиниста
/
/
13.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности скоростемера и
регистрирующего устройства
/
/
14.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности устройств поездной и
маневровой радиосвязи, а на
мотор-вагонном подвижном составе -
неисправность связи "пассажир
машинист", в том числе обрыв цепочки
расцепного рычага или его деформация
/
/
15.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности гидродемпферов,
аккумуляторной батареи
/
/
16.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности автосцепных устройств
/
/
17.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности системы подачи песка
/
/
18.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности прожектора, буферного
фонаря, освещения, контрольного или
измерительного прибора
/
/
19.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию с трещиной в
хомуте, рессорной подвеске или
коренном листе рессоры, излом
рессорного листа
/
/
20.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию с трещиной в
корпусе буксы
/
/
21.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности буксового или
моторно-осевого подшипника
/
/
22.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при отсутствии
или неисправности предусмотренного
конструкцией предохранительного
устройства от падения деталей на путь
/
/
23.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию с трещиной или
изломом хотя бы одного зуба тяговой
зубчатой передачи
/
/
24.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности кожуха зубчатой
передачи, вызывающая вытекание смазки;
неисправность защитной блокировки
высоковольтной камеры; неисправность
токоприемника
/
/
25.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности средств пожаротушения
/
/
26.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности устройств защиты от
токов короткого замыкания, перегрузки
и перенапряжения, аварийной остановки
дизеля
/
/
27.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при появление
стука, постороннего шума в дизеле
/
/
28.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при
неисправности питательного прибора,
предохранительного клапана,
водоуказательного прибора, течь
контрольной пробки огневой коробки
котла паровоза
/
/
29.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава в эксплуатацию при отсутствии
защитных кожухов электрооборудования
/
/
30.
Несоблюдение сроков плановых видов
технического обслуживания и ремонтов
локомотивов и мотор-вагонного
подвижного состава
/
/
31.
Несоблюдение сроков эксплуатации
локомотивов и мотор-вагонного
подвижного состава, установленных
заводом изготовителем
/
/
32.
Выпуск локомотивов, мотор-вагонного и
специального самоходного подвижного
состава с нарушениями противопожарной
безопасности согласно Инструкции ЦУО-
175 "По обеспечению пожарной
безопасности на локомотивах и
мотор-вагонном подвижном составе"
/
/
33.
Подача под погрузку грузов и посадку
людей в вагоны без предъявления их к
техническому обслуживанию
/
/
34.
Проезд на подножках и крышах
пассажирских вагонов
/
/
35.
Посадка и высадка на ходу поезда в
пассажирском вагоне
/
/
36.
Курение в пассажирских вагонах в не
установленных местах
/
/
37.
Выбрасывание из окон и дверей
пассажирских вагонов мусора и других
предметов
/
/
38.
Несоблюдение сроков плановых видов
технического обслуживания и ремонта
пассажирских вагонов
/
/
39.
Несоблюдение сроков (просроченные
сроки) эксплуатации пассажирских
вагонов, установленных
заводом-изготовителем
/
/
40.
Провоз пассажира с несоответствием
фамилии в проездном документе с
удостоверением личности пассажира или
паспортом
/
/
41.
Отсутствие разработанных и
утвержденных мероприятий, направленных
на повышение безопасности при
производстве передвижений подвижного
состава занятые с опасными грузами
/
/
42.
Отсутствие ответственных лиц за
организацию и проведение
профилактической работы с опасными
грузами, оценка их деятельности по
фактическому положению с организацией
перевозок опасными грузами
/
/
43.
Отсутствие системы контроля на
предприятиях и организациях за
перевозками опасными грузами
/
/
44.
Проведение технической учебы на
предприятиях по организации работы с
опасными грузами с нарушениями
тематики, периодичности и посещаемости
/
/
45.
Отсутствие акта проверок состояния
путей, выделенных для вагонов с
опасными грузами, маршрутов подхода к
ним, мест погрузки-выгрузки
/
/
46.
Отсутствие выписок из технико-
распорядительного акта станций, с
указанием путей и маршрутов, по
которым разрешено принимать,
пропускать поезда с опасными грузами,
куда следует отставлять вагоны с
опасными грузами для выполнения работ,
указанных в аварийных карточках на
станциях
/
/
47.
Отсутствие актов технического осмотра
и допуска к эксплуатации подвижного
состава предназначенных для перевозки
опасных грузов
/
/
48.
Выполнение основных нормативов личного
участия руководителей предприятий,
направленные на обеспечение
безопасности движения поездов
/
/
49.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при разъединении
стрелочных остряков и подвижных
сердечников крестовин с тягами
/
/
50.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при отставание
остряка от рамного рельса, подвижного
сердечника крестовины от усовика на 4
мм и более, измеряемое у остряка и
сердечника тупой крестовины против
первой тяги, у сердечника острой
крестовины - в острие сердечника при
запертом положении стрелки
/
/
51.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при выкрашивании
остряка или подвижного сердечника на
главных путях длиной 200 мм и более
/
/
52.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при выкрашивании
остряка или подвижного сердечника на
приемоотправочных путях 300 мм
/
/
53.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при выкрашивании
остряка или подвижного сердечника на
прочих станционных путях 400 мм
/
/
54.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при понижении
остряка против рамного рельса и
подвижного сердечника против усовика
на 2 мм и более, измеряемое в сечении,
где ширина головки остряка или
подвижного сердечника поверху 50 мм и
более
/
/
55.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при расстоянии
между рабочей гранью сердечника
крестовины и рабочей гранью головки
контррельса менее 1472 мм
/
/
56.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при
расстоянии между рабочими гранями
головки контррельса и усовика более
1435 мм
/
/
57.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при изломе остряка
или рамного рельса, излом крестовины
(сердечника, усовика или контррельса)
/
/
58.
Эксплуатация стрелочных переводов и
глухих пересечений при разрыве
контррельсового болта в одноболтовом
или обоих в двухболтовом вкладыше
/
/
59.
Осуществление работ до ограждения
сигналами препятствия или места
производства работ опасного для
движения
/
/
60.
Снятие сигналов, ограждающие
препятствие или место производства
работ, до устранения препятствия,
полного окончания работ, проверки
состояния пути, контактной сети и
соблюдения габарита
/
/
61.
Производство работ, требующих
ограждения сигналами остановки или
уменьшения скорости, без согласия
дежурного по станции и без
предварительной записи руководителем
работ в Журнале осмотра путей,
стрелочных переводов, устройств СЦБ,
связи и контактной сети на станционных
путях
/
/
62.
Выпуск в эксплуатацию подвижного
состава, включая специальный подвижной
состав с трещиной оси колесной пары
/
/
63.
Выпуск в эксплуатацию подвижного
состава, включая специальный подвижной
состав с трещиной в ободе колесной
пары
/
/
64.
Выпуск в эксплуатацию подвижного
состава, включая специальный подвижной
состав с трещиной диска колесной пары
/
/
65.
Выпуск в эксплуатацию подвижного
состава, включая специальный подвижной
состав с трещиной в ступице колеса
колесной пары
/
/
66.
Допуск к эксплуатации путей при ширине

109.
Жүргізушіде куәліктің рұқсат қағаздары, маршруттардың сызбалары, белгілі маршрут бойынша жолаушыларды тасымалдау үшін жол парағының бар болуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2010 жылғы 17 ақпандағы
№ 91 және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
нысаны
Темір жол көлігіндегі бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді белгілеген орган _______________________________________
Тексеруді белгілеу
туралы акті ______________________________________________________
(№, күні, құқықтық статистика органында тіркелгендігі
туралы мәліметтер)
Тексеруді жүргізу
мерзімі __________________________________________________________
Тексеру кезеңі ___________________________________________________
Тексерілетін субъектінің атауы ___________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________
Р/с №
Талап/Бұзушылық түрі
ИЯ/ЖОҚ/талап етілмейді
Ескертпе:
1.
Букс қызуын бақылау жүйесінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
2.
Өрт сигнал беру жүйесінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
3.
Радиостанцияларның (машинистпен байланыс) ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
4.
Вагон асты генераторы жетегінің ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
5.
Қазандық жабдықтарының ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
6.
Электр жабдықтары шынжырларының ақаулары бар жолаушылар вагондарын поезға қосу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
7.
Дыбыс сигналын беруге арналған аспабының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
8.
Пневматикалық, электр-пневматикалық, қол тежеуіштерінің немесе компрессорларының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
9.
Тартым электрқозғалтқышының ең болмағанда біреуінің ақаулы немесе ажыратылған кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
10.
Жылжу жетегінің ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
11.
Автоматты локомотивтік сигнал беруінің немесе қауіпсіздік қондырғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
12.
Автотоқтатқышының автоматты локомотивтік сигнал беруінің немесе машинистің қырағылығын тексеретін қондырғысының ақаулы кезінде болған локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
13.
Жылдамдық өлшегішінің және тіркеу қондырғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
14.
Поездық және маневрлік радиобайланыс қондырғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды, ал моторлы вагонды жылжымалы құрамда "жолаушы машинист" байланысының ақаулы, оның ішінде шынжырлы тұтқаның шынжыры үзілген және оның өзгеруі кезінде пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
15.
Гидродемпферлерінің, аккумуляторлық батареяларының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
16.
Автотіркегіш қондырғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
17.
Құм беру жүйесінің ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
18.
Прожекторының, буфер фонарінің, жарығының, бақылау және өлшеу аспабының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
19.
Қамытта, серіппегіш аспасында немесе серіппегіштің түпкі табағында жарығы, серіппегіш табағында сынығы бар локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
20.
Букс корпусында жарығы бар локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
21.
Букстік немесе моторлы-біліктік мойынтірегінің ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
22.
Құрылымында көзделген бөлшектерді жолға құлаудан сақтандыру құрылғысы болмаған немесе оның ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
23.
Тартымдық тісті берілісі тісінің біреуі жарылған немесе сынған локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
24.
Майдың ағуына әкелетін тісті беріліс қаптамасының ақаулы, жоғары вольтті камераның қорғаныш блокировкасының ақаулы, ток қабылдағыштың ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
25.
Өрт сөндіру құралдарының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
26.
Қысқа мерзімді тұйықталу тогынан, артық жүктеме және артық кернеуден, дизельдің авариялық тоқтауынан қорғау құрылғысының ақаулы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
27.
Дизельде бөтен тарсыл, шу пайда болған кезде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
28.
Паровоз қазандығының қорек беру аспабының, сақтандыру клапанының, су көрсеткіш аспабының ақаулы, оттық қорабының бақылау тығынының ағуы кезінде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
29.
Электр жабдығының қорғаныш қаптамасы болмаған кезде локомотивтерді, моторвагонды және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
30.
Локомотивтер мен моторвагонды жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеудің жоспарлы түрлері мерзімінің сақталмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
31.
Локомотивтерді және моторвагонды жылжымалы құрамды жасаушы зауытта және "Нормативті қызмет ету мерзімі және қызмет ету мерзімін ұзарту" туралы Министрдің 19.08.1999 жылғы № 536-1 бұйрығымен белгіленген пайдалану мерзімінің сақталмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
32.
"Локомотивтерде және моторвагонды жылжымалы құрамда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі" ЦУО-175 нұсқаулығына сәйкес өрт қауіпсіздігін бұзушылықтары бар локомотивтерді және моторвагонды жылжымалы құрамды шығару
_ _ _
|_|/|_|/|_|
33.
Вагондарды техникалық қызмет көрсетуге ұсынбай оларды жүк тиеу және адамдарды отырғызу үшін беру
_ _ _
|_|/|_|/|_|
34.
Жолаушылар вагондарының басқыштары мен төбелерінде жол жүру
_ _ _
|_|/|_|/|_|
35.
Поезд жүріп келе жатқанда жолаушыларды отырғызу және түсіру
_ _ _
|_|/|_|/|_|
36.
Жолаушылар вагондарында белгіленген орындардан тыс жерде темекі шегу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
37.
Жолаушылар вагондарының терезелері мен есіктерінен қоқыстарды және өзге заттарды лақтыру
_ _ _
|_|/|_|/|_|
38.
Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің жоспарлы түрлерінің мерзімдерін сақтамау
_ _ _
|_|/|_|/|_|
39.
Жолаушылар вагондарының жасаушы зауыт белгілеген пайдалану мерзімдерін сақтамау (өтіп кеткен мерзімдері)
_ _ _
|_|/|_|/|_|
40.
Жол жүру құжатындағы жолаушының тегі жеке куәлігімен немесе паспортымен сәйкес келмейтін жолаушыны алып жүру
_ _ _
|_|/|_|/|_|
41.
Қауіпті жүктері бар жылжымалы құрамның жүруін орындау кезінде қауіпсіздікті жоғарылатуға бағытталған әзірленген және бекітілген іс-шаралардың болмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
42.
Қауіпті жүктермен алдын ала сақтандыру жұмысын ұйымдастыруға және өткізуге жауапты тұлғалардың болмауы, олардың қызметін қауіпті жүктермен тасымалдауды ұйымдастырумен байланысты нақты жағдай бойынша бағалау
_ _ _
|_|/|_|/|_|
43.
Кәсіпорындар мен ұйымдарда қауіпті жүктерді тасымалдауды бақылау жүйесінің болмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
44.
Кәсіпорындарда қауіпті жүктермен жұмысты ұйымдастыру бойынша техникалық оқытуды тақырыпты, кезеңділікті және қатысуды бұза отырып өткізу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
45.
Қауіпті жүктері бар вагондар үшін бөлінген жолдардың, оларға жақындау маршрутының, тиеу-түсіру орындарының жай-күйін тексеру актісінің болмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
46.
Станциялардағы авариялық карточкаларда көрсетілген жұмыстарды орындау үшін қауіпті жүгі бар поездарды қабылдауға, өткізуге рұқсат етілген, қауіпті жүктері бар вагондарды қалдырған жөн жолдар мен маршруттар көрсетілген станцияның техникалық-өкімдік актісінен үзіндінің болмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
47.
Қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған жылжымалы құрамды техникалық қарау және пайдалануға рұқсат беру актілерінің болмауы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
48.
Поездардың жүру қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған кәсіпорын басшыларының жеке қатысуының негізгі нормативтерін орындау
_ _ _
|_|/|_|/|_|
49.
Бағыттамалы үшкірлердің және тартымы бар жылжымалы айқаспалар өзекшелерінің ажыратылуы кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
50.
Мұқыл айқаспаның үшкірі мен өзекшесінде бірінші тартымға қарсы, үшкір айқаспаның өзекшесінде бағыттаманың жабық күйі кезінде өзекшенің ұшына қарай өлшенетін үшкірдің рамалық рельстен, айқаспаның жылжымалы өзекшесінің мұршадан 4 мм-ге және одан астам қалып қоюы кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану.
_ _ _
|_|/|_|/|_|
51.
Басты жолдарда ұзындығы 200 мм және одан асатын үшкірді немесе жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
52.
Қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 300 мм үшкірді немесе жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
53.
Өзге станциялық жолдарда ұзындығы 400 мм үшкір мен жылжымалы өзекшені бояу кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
54.
Үшкірдің рамалық рельске қарсы және жылжымалы өзекшенің мұртшаға қарсы 2 мм және одан астамға қимада өлшенетін төмендеуі кезінде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану, мұнда үшкір бастиегінің немесе жылжымалы өзекшенің ені үсті бойынша 50 мм және одан да асады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
55.
Айқаспалар өзекшелерінің жұмыс шегі мен контррельс бастиегінің жұмыс шегінің арасындағы арақашықтық 1472 мм-ден оз болған кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
56.
Контррельстің бастиегі мен мұртшаның жұмыс шегі арасындағы арақашықтық 1435 мм-ден артық болған кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
57.
Үшкір немесе рамалық рельс сынған немесе айқаспа (өзекте, мұртша немесе контррельс) сынған кезде жағдайда бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
58.
Бір бұрандамалы сынада контррельстік бұрандама немесе екі бұрандамалыда екі бұрандама үзілген кезде бағыттамалы бұрмалар мен бітеу қиылыстарды пайдалану
_ _ _
|_|/|_|/|_|
59.
Кедергі немесе жүруге қауіпті өндіріс жұмыс орындарын сигналдармен қоршамастан бұрын жұмысты бастау
_ _ _
|_|/|_|/|_|
60.
Кедергі немесе өндіріс жұмыс орындарын қоршаған сигналдарды кедергілерді жоймастан, жұмыстарды толығымен аяқтамастан, жолдың жай-күйін, байланыс желісі мен габариттің сақталуын тексерместен бұрын алып тастау
_ _ _
|_|/|_|/|_|
61.
Станция бойынша кезекшінің рұқсатынсыз және жұмыс басшысының Жолдарды, бағыттамалы бұрмаларды, сигнал беру, орталықтандыру, блокировка (СОБ) қондырғысын, станциялық жолдардағы байланысты және түйісу желісін байқау журналына алдын ала жүргізген жазбасыз тоқтату және жылдамдықты азайту сигналдарымен қоршауды қажет ететін жұмыстарды жүргізу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
62.
Доңғалақ жұбының осінде жарығы бар жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
63.
Доңғалақ жұбының құрсауында жарығы бар жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
64.
Доңғалақ жұбының дискісінде жарығы бар жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда пайдалануға жіберу
_ _ _
|_|/|_|/|_|
65.
Доңғалақ жұбының доңғалақ күпшегінде жарығы бар жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды қоса алғанда
_ _ _
|_|/|_|/|_|
66.

110.
Спасательные плоты устанавлены так,
чтобы их крепление можно было
освободить вручную. На спасательные
плоты наносится отчетливыми и
несмываемыми знаками число лиц,
поднимаемое ими
/
/
111.
Для каждого находящегося на морском
судне человека предусматривается
спасательный круг.
Спасательные круги распределяются на
судне таким образом, чтобы быть
легкодоступными на обоих бортах судна
и по возможности на всех открытых
палубах.
На каждом спасательном круге наносятся
печатными буквами латинского алфавита
название и порт приписки морского
судна.
Не менее половины спасательных кругов
снабжаются самовоспламеняющимися
огнями, которые не должны гаснуть на
воде. Данные огни находятся вблизи
кругов, для которых они
предназначаются, с необходимым
средством для крепления их к кругам
/
/
112.
Для каждого находящегося на морском
судне человека предусматривается
спасательный жилет.
Спасательные жилеты хранятся на
морском судне таким образом, чтобы в
любое время они были готовы к
использованию.
Спасательные жилеты, предназначенные
для вахтенного персонала, хранятся в
местах несения вахт (на мостике,
радиорубке и машинном отделении)
/
/
113.
Для каждого члена команды морского
судна предусматривается
гидротермокостюм.
Гидротермокостюм изготавливается из
водонепроницаемого материала и
предназначается для предохранения
организма человека от переохлаждения в
холодной воде
/
/
114.
Для каждого находящегося на морском
судне человека предусматривается
теплозащитное средство
/
/
115.
Для обеспечения безопасного спуска
спасательных и дежурных шлюпок при
неблагоприятных условиях применяются
спускопосадочные скаты, приводящиеся в
действие одним человеком с места,
расположенного на палубе морского
судна либо со спасательной или
дежурной шлюпки
/
/
116.
Лебедки спусковых устройств
оборудуются автоматическим
высокоскоростным натяжным устройством,
предотвращающим возникновение слабины
троса в условиях, при которых
осуществляется эксплуатация
спасательных и дежурных шлюпок
/
/
117.
Все спасательные средства проходят
техническое обслуживание через каждые
двенадцать месяцев
/
/

110.
Құтқару салдарының олардың бекiтпесiн қолмен босатып алатындай етiп орналастырылуы. Құтқару салдарына оларды көтере алатын адамдар санының анық және шайылмайтын белгілермен басылуы
_ _ _
|_|/|_|/|_|
111.
Теңiз кемесiндегi әрбiр адам үшiн құтқару дөңгелектерi көзделеді. Кемеде құтқару дөңгелектерi кеменiң екi бортында да және мүмкiндiгiнше барлық ашық палубаларда оңай қол жететiндей етiп орналастырылады. Әрбiр құтқару дөңгелегiнде кеменiң атауы мен тiркелген порты латын әлiпбиiнiң баспа әрiптерiмен басылады. Құтқару дөңгелектерiнiң кемiнде жартысы суда сөнбеуге тиiс өздiгiнен тұтанатын оттармен жабдықталады. Осы оттар оларды дөңгелектерге бекiту үшiн қажеттi құралмен бiрге оларға арналған дөңгелектерге жақын орналастырылады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
112.
Теңiз кемесiндегi әрбiр адам үшiн құтқару кеудешесi көзделедi. Теңiз кемесiнде құтқару кеудешелерi кез келген уақытта пайдалануға дайын болатындай етiп сақталады. Вахталық персоналдарға арналған құтқару кеудешелерi вахта болу орындарында (көпiршеде, радиорубкада және машина бөлiмiнде) сақталады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
113.
Теңiз кемесi командасының әрбiр мүшесi үшiн гидротермокостюм көзделедi. Гидротермокостюм су өткiзбейтiн материалдан жасалады және адам организмiн суық суда суық өтуден сақтауға арналған. Егер гидротермокостюм құтқару кеудешесiн киюдi талап етсе, онда құтқару кеудешесi гидрокостюмнiң сыртынан киiледi
_ _ _
|_|/|_|/|_|
114.
Теңiз кемесiндегi әрбiр адам үшiн жылу қорғау құралы көзделедi
_ _ _
|_|/|_|/|_|
115.
Қолайсыз жағдайлар кезiнде құтқару және кезекшi қайықтардың қауiпсiз түсiрiлуiн қамтамасыз ету үшiн теңiз кемесiнiң палубасында орналасқан жерден не құтқару немесе кезекшi қайықтардан бiр адам әрекетке келтiретiн түсiрiп-отырғызатын сырғымалар қолданылады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
116.
Түсiру құрылғыларының шығырлары құтқару және кезекшi қайықтарды пайдалану жүзеге асырылатын жағдайларда тростың босаңсуының туындауын болдырмайтын автоматты жоғары жылдамдықты қатайту құрылғысымен жабдықталады
_ _ _
|_|/|_|/|_|
117.
Барлық құтқару құралдары әрбiр он екi айда техникалық қызмет көрсетуден өтедi.
_ _ _
|_|/|_|/|_|