О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан по вопросам естественных монополий и регулируемых рынков
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 567. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2015 года № 11969. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
_______________А. Рау
от 29 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
_____________У. Карабалин
от 27 июля 2015 года
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
24 июля 2015 года № 567
Перечень
некоторых приказов Министра национальной экономики
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 01.02.2017 № 36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 150 "Об утверждении Правил проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 21 января 2015 года № 10110, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 12 февраля 2015 года) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 567 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 тамызда № 11969 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Т. Жақсылықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
______________ С. Омаров
2015 жылғы 31 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
______________ А. Рау
2015 жылғы 29 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
______________ Ұ. Қарабалин
2015 жылғы 27 шілде
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 567 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 150 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10110 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и устанавливают порядок проведения субъектов естественных монополий ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
Данные Правила не распространяются на субъектов естественных монополий малой мощности.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. После публикации объявления о предстоящем проведении слушания по ежегодному отчету, субъект естественной монополии за пять рабочих дней до проведения слушания по ежегодному отчету размещает на своем интернет-ресурсе информацию, указанную в пункте 13 Правил, а также обоснования по каждому из подпунктов пункта 13 Правил.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Выступление субъекта естественной монополии содержит следующую информацию:
1) об исполнении инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов, в том числе утвержденных ведомством уполномоченного органа;
2) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии за отчетный период;
3) об объемах предоставленных регулируемых услуг (товаров, работ) за отчетный период;
4) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ);
5) о постатейном исполнении утвержденным ведомством уполномоченного органа тарифной сметы за отчетный период;
6) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов на регулируемые услуги (товары работы).
Отчет субъекта естественной монополии содержит обоснования по информации, предусмотренной подпунктами 1)-6) настоящего пункта Правил.
В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение о качестве предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) потребителям.
От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, выступает первый руководитель, либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Протокол слушания хранится в течение трех лет (на период действия предельного уровня тарифа) со дня проведения слушания в архиве субъекта естественной монополии, проводившего слушание.";
дополнить пунктом 21 следующего содержания:
"21. Субъект естественной монополии, не позднее пяти календарных дней с момента проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами, размещает в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе либо на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа ежегодный отчет о деятельности по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) с обоснованиями.
В случае, если субъект естественной монополии направляет отчет о деятельности с обоснованиями для размещения на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, то ежегодный отчет размещается на интернет-ресурсе ведомством уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней с момента его поступления.";

"1. Осы Қағидалар "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополиялар субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалар қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жыл сайынғы есеп бойынша алдағы уақытта болатын тыңдау туралы хабарландыруды жариялағаннан кейін табиғи монополия субъектісі жыл сайынғы есеп бойынша тыңдауды өткізгенге дейін бес жұмыс күні бұрын Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген ақпаратты, сондай-ақ Қағидалардың 13-тармағының әрбір тармақшасы бойынша негіздемелерді өзінің интернет-ресурсында орналастырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Табиғи монополия субъектісінің сөйлейтін сөзі мынадай:
1) инвестициялық бағдарламалардың және (немесе) инвестициялық жобалардың, оның ішінде уәкілетті органның ведомствосы бекіткендердің орындалуы туралы;
2) табиғи монополия субъектісі қызметінің есепті кезеңдегі негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері туралы;
3) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) есепті кезеңдегі көлемдері туралы;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы;
5) уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаның әрбір бап бойынша есепті кезеңде орындалуы туралы;
6) қызметтің перспективасы (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтері туралы ақпаратты қамтиды.
Табиғи монополия субъектісінің есебі Қағидалардың осы тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген ақпарат бойынша негіздемелерді қамтиды.
Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың сапасы жөнінде егжей-тегжейлі түсіндірме береді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалардың алдында есеп беретін табиғи монополия субъектісінің атынан бірінші басшы не бірінші басшының міндеті атқару жүктелген адам сөз сөйлейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тыңдаудың хаттамасы тыңдау өткізілген күннен бастап үш жыл бойы (тарифтің шекті деңгейін қолдану кезеңінде) тыңдауды өткізген табиғи монополия субъектісінің мұрағатында сақталады.";
мынадай мазмұндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
"21. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылардың және өзге де мүдделі тұлғалардың алдында есеп өткізген сәттен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі қызмет туралы жыл сайынғы есепті негіздемелерімен орналастырады.
Егер табиғи монополия субъектісі қызмет туралы есепті негіздемелерімен уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында жариялауға жіберген жағдайда, онда жыл сайынғы есепті уәкілетті органның ведомствосы ол түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырады.";

2) утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 01.02.2017 № 36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 175 "Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10705, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 27 апреля 2015 года) внести следующее дополнение:
в Правилах предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Оплата потребителями за оказание услуг производится по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа, за исключением услуг по выдаче и переоформлению технических условий на подключение объектов к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, а также водоснабжения и водоотведения, плата за которые не взимается.";
4) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 176 "Об утверждении Правил упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10512 от 19 марта 2015 года, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 1 апреля 2015 года):
Правила упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
5) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 186 "Об утверждении перечня регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10469, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 31 марта 2015 года) внести следующие изменения:
в Перечне регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, утвержденном указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. В сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан:
услуга по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам:
операторская деятельность по единой маршрутизации;
перекачка нефти по системе магистрального трубопровода;
слив нефти с железнодорожных цистерн;
налив нефти в железнодорожные цистерны;
налив нефти в танкера;
слив нефти с автоцистерн;
налив нефти в автоцистерны;
хранение нефти;
перевалка нефти;
смешение нефти.

2) Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.02.2017 № 36 бұйрығымен.
3) "Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10705 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 27 сәуірде жарияланған) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Төлемақы алынбайтын электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру желілеріне объектілерді қосуға арналған техникалық шарттарды беру мен қайта ресімдеу жөнінде көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, тұтынушылар көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуді уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізеді.";
4) "Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесін бекіту туралы" Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 176 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 19 наурызда № 10512 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 сәуірде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5) "Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тiзбесiн бекiту туралы" Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10469 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тiзбесiнде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін транзиттеу және экспорты мақсатында тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау саласында:
мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызмет;
бірыңғай маршруттау бойынша операторлық қызмет;
мұнайды магистральдық құбыржол жүйесі арқылы қайта айдау;
мұнайды теміржол цистерналарынан құйып алу;
мұнайды теміржол цистерналарына құю;
мұнайды танкерлерге құю;
мұнайды автоцистерналардан құйып алу;
мұнайды автоцистерналарға құю;
мұнайды сақтау;
мұнайды ауыстырып құю;
мұнайды араластыру.

2. В сфере хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировки сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан:
транспортировка товарного газа по соединительным газопроводам;
транспортировка товарного газа по магистральным газопроводам;
транспортировка товарного газа по газораспределительным системам для потребителей Республики Казахстан;
транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до крана на вводе потребителя;
хранение товарного газа;
транспортировка сырого газа по соединительным газопроводам;
тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
снабжение тепловой энергией;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) снабжение тепловой энергией.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В сфере предоставления услуг железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии при отсутствии конкурентного железнодорожного пути:
предоставление в пользование железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии при условии отсутствия конкурентного железнодорожного пути.
9. В сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути:
предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути;
предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В сфере портов, аэропортов:
услуги морского порта:
услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и/или иных целей с последующим выходом из порта (судозаход);
услуги аэропортов:
обеспечение взлета и посадки воздушного судна, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
обеспечение авиационной безопасности, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
предоставление места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме.";
пункт 12 исключить;
пункт 15 исключить;

2. Тауарлық газды сақтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы оны транзиттеу және экспорты мақсатында оны тасымалдауды қоспағанда, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау саласында:
тауарлық газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшін газ таратушы жүйелері арқылы тасымалдау;
сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыны қосатын кранға дейін газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды сақтау;
шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
топырақтың жылуын, жерасты суларды, өзендерді, су айдындарын өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып, өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын;
жылу энергиясын өндіру;
жылу энергиясын беру және тарату;
жылу энергиясымен жабдықтау;
жылу энергиясын өндіру, беру және тарату;
жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау.
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бәсекелес теміржол болмаған жағдайда, концессия шарттары бойынша теміржол көлігі объектілері бар теміржолдар қызметін көрсету саласында:
бәсекелес теміржол болмаған жағдайда, концессия шарттары бойынша теміржол көлігі объектілері бар темір жолдарды пайдалануға беру.
9. Бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда, кірме жолдар саласында:
бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда, жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды беру;
бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда маневрлік жұмыстар, тиеу-түсіру, тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды беру.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Порттар, әуежайлар саласында:
теңіз портының көрсетілетін қызметтері:
кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және/немесе өзге мақсаттар үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін (кеменің кіруі) көрсетілетін қызметтер;
әуежайлардың көрсетілетін қызметтері:
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, әуе кемесінің ұшуы мен қонуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, қонатын әуежайда өңдеуге (тиеуге және/немесе түсіруге) жататын жүктер (пошталар) болған жағдайда, жолаушылар тасымалдайтын әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк тасымалдайтын және жүк-жолаушылар тасымалдайтын әуе кемелерінің сертификатталған үлгілері үшін алты сағаттан астам тұрақ орнын беру;
әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру.";
12-тармақ алып тасталсын;
15-тармақ алып тасталсын;

6) в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 194 "Об утверждении Правил утверждения инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии и ее корректировки" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 10459,
в Информационно-правовой системе "Әділет" от 3 апреля 2015 года) внести следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении.";
Правила утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
7) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 219 "Об утверждении Правил проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10742, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 30 апреля 2015 года):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правил проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики.";
Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 174
Правила ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и
корректировки инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка

6) "Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және оны түзету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 194 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрілігінде 2015 жылғы 17 наурызда № 10459 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7) "Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 219 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10742 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 сәуірде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына және 14-1-бабы 1-тармағынының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 174 бұйрығымен бекітілген
Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ценообразования на регулируемых рынках (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 1 и 2-1 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан от 9 июня 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон) с целью недопущения необоснованного роста цен и определяют порядок ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка.
Правила предусматривают следующие этапы реализации:
1) предоставление информации и уведомления для экспертизы проекта цены;
2) ценообразование на регулируемые рынки продукцию, товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка;
3) утверждение и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка.
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) ценообразование – процесс формирования и рассмотрения цен на товары (работы, услуги) и продукцию, товары и услуги;
2) отпускная цена – цена товара (работы, услуги), применяемая субъектом регулируемого рынка для его производства и (или) реализации;
3) топливный сбор – сбор, взимаемый авиакомпанией с целью компенсации роста затрат на авиационное топливо в период действия тарифа на перевозку, при расчете которого данный рост учесть не представлялось возможным;
4) инвестиционная программа (проект) – программа вложения и возврата средств, направленных на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта регулируемого рынка, на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов;
5) монопольно производимые товары (работы, услуги) – товары (работы, услуги) по производству (оказанию) которых, субъекты регулируемого рынка занимают доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке;
6) обоснованная цена – цена, определенная на основании обоснованных затрат и прибыли субъекта регулируемого рынка в соответствии с представленными субъектом рынка документами, подтверждающими обоснованность таких затрат и прибыли, а также на основании проведенной ведомством уполномоченного органа экспертизы с применением метода сравнительного анализа;
7) себестоимость – совокупность затрат, учитываемых ведомством уполномоченного органа в цене на монопольно производимый товар (работу, услугу) и (или) на продукцию, товары и услуги;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бағалардың негізсіз өсуін болдырмау мақсатында "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабының 1 және 2-1-тармақтарына сәйкес әзірленді және реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібін, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету тәртібін белгілейді.
Қағидалар мынадай іске асыру кезеңдерін көздейді:
1) баға жобасының сараптамасы үшін ақпарат пен хабарламаны ұсыну;
2) реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға белгілеу;
3) реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) баға белгілеу – тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) және өнімге, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағаларды қалыптастыру және қарау процесі;
2) босату бағасы – реттелетін нарық субъектісі тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіру және (немесе) өткізу үшін қолданатын оның бағасы;
3) отын алымы – есептеген кезде өсуін ескеру мүмкін болмаған тасымалдауға арналған тариф қолданылатын кезеңде авиациялық отынға шығындардың өсуін өтеу мақсатында авиакомпания алатын алым;
4) инвестициялық бағдарлама – бір немесе бірнеше инвестициялық жобаны қамтитын, техникалық-экономикалық тиімділік алу мақсатында қысқа мерзімді, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған реттелетін нарық субъектісінің жаңа активтерді жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған қаражатты салу және қайтару бағдарламасы;
5) монополиялық өндірілетін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) – тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие реттелетін нарық субъектілері өндіретін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер);
6) негізделген баға – реттелетін нарық субъектісі ұсынған осындай шығындар мен пайданың негізділігін растайтын құжаттарға сәйкес реттелетін нарық субъектісінің негізделген шығындары мен пайдасының негізінде, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып жүргізген сараптаманың негізінде айқындалған баға;
7) өзіндік құн – уәкілетті органның ведомствосы монополиялық өндірілетін тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) және (немесе) өнімнің, тауардың және көрсетілетін қызметтің бағасында ескеретін шығындар жиынтығы;

8) регулируемые рынки – товарные рынки, на которых в соответствии с Законом введено государственное регулирование цен для субъектов регулируемого рынка;
9) субъект регулируемого рынка (далее – Субъект) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, (за исключением субъектов естественной, государственной монополии и энергопроизводящих организаций):
включенные в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;
реализующие продукцию, товары и услуги, включенные в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан;
10) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
11) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
12) предельная цена – цена товара (работы, услуги), установленная субъектом регулируемого рынка на основании затрат и прибыли, необходимых для их производства и (или) реализации в соответствии с Правилами, и признанная ведомством уполномоченного органа обоснованной по результатам проведения экспертизы цены.
2. Порядок предоставления информации и уведомления
для экспертизы проекта цены
3. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу планируемой Субъектом цены в соответствии с Правилами.
В ведомство уполномоченного органа Субъекты предоставляют:
1) информацию об отпускных ценах с приложением обосновывающих материалов, подтверждающих уровень цены, не позднее тридцати календарных дней со дня введения государственного регулирования цен либо включения в номенклатуру продукции, товаров и услуг в письменной форме;
2) уведомление о предстоящем повышении цены в письменной форме по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – уведомление согласно приложению 1) не менее чем за тридцать календарных дней о предстоящем повышении цен на товары (работы, услуги) выше предельной цены и причинах их повышения с предоставлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения (за исключением субъектов розничного рынка, не занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках);
3) информацию, необходимую для проведения экспертизы цены, по требованию ведомства уполномоченного органа по результатам проведения мониторинга цен и (или) на основании жалоб, информации, сведений, указывающих на установление необоснованной цены, а также в случаях невыполнения субъектом регулируемого рынка обязанностей, установленных подпунктами 3) и 3-1) статьи 7-3 Закона.

8) реттелетін нарықтар – реттелетін нарық субъектілері үшін Заңға сәйкес бағаларды мемлекеттік реттеу енгізілген тауар нарықтары;
9) реттелетін нарық субъектісі (бұдан әрі – Субъект) – мыналар:
реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайларға ие нарық субъектілерінің Мемлекеттік тізіліміне енгізілген;
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген өнімді, тауарларды және көрсетілетін қызметтерді өткізетін (табиғи, мемлекеттік монополия субъектілерін және энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда) дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
10) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
12) шекті баға – тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіру және (немесе) өткізу үшін қажетті шығындар мен пайданың негізінде реттелетін нарық субъектісі осы Қағидаларға сәйкес белгілеген және бағаға сараптама жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы негізді деп таныған тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бағасы.
2. Баға жобасының сараптамасы үшін ақпарат пен
хабарлама ұсыну тәртібі
3. Уәкілетті органның ведомствосы Қағидаларға сәйкес Субъекті жоспарлаған бағаға сараптама жүргізеді.
Субъектілер уәкілетті органның ведомствосына:
1) бағаларды мемлекеттік реттеу енгізілген не өнімнің, тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің номенклатурасына енгізілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей баға деңгейін растайтын негіздемелік материалдарды қоса бере отырып, босату бағалары туралы ақпаратты жазбаша нысанда;
2) кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 1-қосымшаға сәйкес хабарлама) алдағы уақытта тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың шекті бағадан жоғары өсетіні және өсу себебін растайтын негіздеуші материалдарды ұсына отырып, олардың өсу себептері туралы хабарламаны жазбаша нысанда (реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие емес бөлшек сауда нарығының субъектілерін қоспағанда);
3) бағаларға мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша және (немесе) негізсіз баға белгіленгенін көрсететін шағымдардың, ақпараттың, мәліметтердің негізінде, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісі Заңның 7-3-бабының 3) және 3-1) тармақшаларында белгіленген міндеттерді орындамаған жағдайларда уәкілетті орган ведомствосының талабы бойынша реттелетін нарық субъектісі тиісті талапты алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде бағаға сараптама жүргізу үшін қажетті ақпаратты ұсынады.

4. В случаях предусмотренных пунктом 3 Правил, Субъектом представляется:
1) пояснительная записка с обоснованием целесообразности повышения цены, с приложением документов, подтверждающих причины повышения (копии соответствующих договоров (заключенных), подтверждающие повышение стоимости сырья, материалов, услуг);
2) проект цен или отпускная цена по каждому виду деятельности;
3) бухгалтерский баланс по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452;
4) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452;
5) отчет по труду по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 71, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10125;
6) отчет о финансово-хозяйственной деятельности по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 50, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10074;
7) отчет о движении денежных средств и нематериальных активов согласно форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452;
8) сводные данные о доходах и расходах, применяемые для расчета проекта цен (отпускных цен) с расшифровками по статьям затрат в целом по предприятию и отдельно по каждому виду;
9) сведения о применяемой системе оплаты труда;
10) сведения о применяемых нормах расхода сырья и материалов, нормативной численности работников;
11) учетная политика, в случае ее наличии;
12) инвестиционные программы (проекты), (при наличии);
13) годовая смета затрат, направленных на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
14) годовая смета затрат, направленных на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
15) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;

4. Қағидалардың 3-тармағында көзделген жағдайларда Субъекті:
1) көтеру себептерін растайтын құжаттарды (шикізат, материалдар, көрсетілетін қызметтер құнының өсуін растайтын тиісті (жасалған) шарттардың көшірмелерін) қоса бере отырып, бағаны көтеру орындылығын негіздейтін түсіндірме жазбаны;
2) қызметтің әрбір түрі бойынша бағалардың жобасы немесе босату бағасы;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша бухгалтерлік теңгерімді;
4) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 тiркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша пайдалар мен залалдар туралы есепті;
5) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10125 нөмірмен тiркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша еңбек жөніндегі есепті;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10074 нөмірмен тiркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 14 қарашадағы № 50 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша өндірістік-қаржы қызметі туралы есепті;
7) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 нөмірмен тiркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша ақшалай қаражаттың және материалдық емес активтердің қозғалысы туралы есепті;
8) тұтастай кәсіпорын және әрбір түрі бойынша жеке шығындар баптары бойынша таратып жаза отырып, бағалардың жобасын (босату бағаларын) есептеу үшін қолданылатын кірістер мен шығыстар туралы жиынтықты деректерді;
9) қолданылып отырған еңбекақы төлеу жүйесі туралы деректерді;
10) шикізат пен материалдар шығысының қолданылатын нормалары, қызметкерлер санының нормативтері туралы деректерді;
11) егер бар болған жағдайда есепке алу саясатын;
12) инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) (бар болған жағдайда);
13) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың жылдық сметасын;
14) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жылдық сметасын;
15) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдері көрсетілген амортизациялық аударымдардың есептерін;

16) документы, подтверждающие планируемый объем реализации - протоколы намерений, договоры, расчеты объемов производства (поставки), данные о проектной мощности и фактическом ее использовании, а также при снижении объемов производства (поставки) Субъектами предоставляется обоснование;
17) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженностей.
5. К уведомлению о предстоящем повышении цен в связи с введением топливного сбора прилагаются:
1) проект цен по услуге авиаперевозки;
2) копии договоров, подтверждающие повышение стоимости авиационного топлива;
3) расчет потребности топлива на каждый авиационный маршрут и тип воздушного судна. При этом требование части третьей настоящего пункта на данный случай не распространяется.
6. Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя Субъекта, либо лицом, замещающим его. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта при наличии.
При этом, в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год.
3. Порядок ценообразования на продукцию, товары
(работы, услуги) субъектов регулируемого рынка
7. Формирование цен на продукцию, товары (работы, услуги) осуществляется на основании раздельного учета затрат по каждому виду продукции, товаров (работ, услуг).
В случае отсутствия у Субъекта раздельного учета затрат по видам продукции, товаров (работ, услуг), затраты Субъекта разделяются по видам реализуемых продукции, товаров (работ, услуг) на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности Субъекта, реализующих продукцию, товары (работы, услуги) по удельному весу доходов (объемов, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах Субъекта.
8. При формировании планируемой Субъектом цены на продукцию, товары (работы, услуги) Субъекта в себестоимости учитываются расходы, непосредственно относящиеся к производству (оказанию) продукции, товаров (работ, услуг), а также расходы, подтвержденные обосновывающими материалами (договорами, счета-фактурами, финансовыми документами), в том числе:
1) материальные расходы, определяемые исходя из их цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договоры, счета-фактуры), и физического объема материальных ресурсов, исходя из применяемых норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции, товаров (работ, услуг) и (или) годовых норм материальных ресурсов;

16) өткізудің жоспарланған көлемін растайтын құжаттар - ниет хаттамаларын, шарттар, өндіру (жеткізу) көлемдерінің есептерін, жобалық қуат және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректерді, сондай-ақ өндіру (жеткізу) көлемдері төмендеген кезде Субъектілер негіздемені ұсынады;
17) таратылып жазылған дебиторлық және кредиторлық берешекті ұсынады.
5. Отын алымының енгізілуіне байланысты бағалардың алдағы уақытта көтерiлетіні туралы хабарламаға:
1) авиатасымал қызметтерін көрсету бойынша бағалардың жобасы;
2) авиациялық отын құнының өсуін растайтын шарттардың көшірмелері;
3) әрбір авиациялық маршрутқа және әуе кемесінің типіне отын қажеттілігінің есебі қоса беріледі. Бұл ретте осы тармақтың үшінші бөлігінің талабы мұндай жағдайға қолданылмайды.
6. Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және Субъекті мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қолдарын қояды және болған жағдайда субъектінің мөрімен расталады.
Бұл ретте, негіздеуші материалдар ретінде өтінім беру алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтізбелік жыл ішіндегі шығындар туралы нақты деректер ұсынылады.
3. Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына
(жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға белгілеу тәртібі
7. Өнімге, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды қалыптастыру өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша шығындарды бөлек есепке алу негізінде жүзеге асырылады.
Субъектіде өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды бөлек есепке алуы болмаған жағдайда, Субъектінің шығындары Субъектінің жалпы шығындарындағы кірістердің үлес салмағы (көлемі, өндірістік персоналға еңбекақы төлеуге арналған шығындар) бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін Субъектінің белгілі бір қызмет түріне жататын шығындарды айқындауды көздейтін жанама әдістердің негізінде өткізілетін өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша бөлінеді.
8. Субъектінің өніміне (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) Субъект жоспарлап отырған бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге (көрсетуге) тікелей жататын шығыстар, сондай-ақ негіздеуші материалдармен (шарттар, шот-фактуралар, қаржы құжаттары) расталған шығыстар ескеріледі, оның ішінде:
1) растайтын құжаттарда (шарттарда, шот-фактураларда) көзделген бағаларға және өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бір бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, материалдық ресурстар энергиясы шығысының қолданылатын нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына сүйене отырып, материалдық ресурстардың нақты көлеміне негізделіп айқындалатын материалдық шығыстар;

2) на оплату труда персонала, включая выплаты доплат и надбавок за условия труда, предусмотренные системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством, учитываются при формировании цен, при этом при определении расходов на оплату труда, в расчет принимается фактическая численность персонала (административно-управленческого и производственного), не превышающая нормативную численность (при наличии), и среднемесячная заработная плата, принятая в действующих ценах, с учетом прогнозируемого изменения уровня инфляции;
3) на амортизационные отчисления, которые определяются с использованием метода, предусмотренного учетной политикой Субъекта и направляются на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, и на реализацию инвестиционных программ (проектов);
4) средства, направляемые Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы (документальное техническое подтверждение необходимости проведения таких работ, сводные сметные расчеты, объектные, локальных и ресурсные сметы (отдельно по каждому объекту) и т.п.), в том числе по объектам, находящимся в доверительном управлении Субъекта (при условии, если договор доверительного управления содержит требования о проведении такого ремонта, не приводящего к росту стоимости основных средств);
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к монопольно производимому товару (работе, услуге), включаются в затратную часть тарифа (цен, ставки сбора) на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей;
6) расходы, в ценах которых учитывается выплата вознаграждения за заемные средства на реализацию инвестиционной программы, при наличии утвержденной инвестиционной программы (проекта);
7) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства, привлеченные для пополнения оборотных средств, необходимых для оказания регулируемой услуги, в случае, если оплата за оказываемые регулируемые услуги производится по факту их оказания;
8) на приобретаемые аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги;
9) на оплату за эмиссию в окружающую среду;
10) на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода.
9. Уровень прибыли, включаемый в планируемую Субъектом цену, ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы (проекта), и амортизационных отчислений.
Инвестиции осуществляются Субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.
В случае отсутствия у Субъекта утвержденной в соответствии с Правилами инвестиционной программы (проекта) уровень прибыли Субъекта, включаемой в планируемую цену на регулируемую услугу, определяется исходя из фактического уровня прибыли, полученной от регулируемой услуги, но не превышающими показатель прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).

2) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар төлеуді қоса алғанда, персоналға еңбекақы төлеуге арналған шығыстар бағаларды қалыптастыру кезінде ескеріледі, бұл ретте, еңбекақы төлеу шығыстарын айқындау кезінде нормативтік саннан аспайтын (болған кезде) персоналдың (әкімшілік-басқару және өндірістік) нақты саны және инфляция деңгейінің болжамды өзгерісі ескеріліп, қолданыстағы бағаларда қабылданған орташа айлық жалақы есепке алынады;
3) амортизациялық аударымдар, олар Субъектінің есепке алу саясатында көзделген әдіс пайдаланылып айқындалады және негізгі құралдардың құнын арттыруға алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге және инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға бағытталады;
4) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына, оның ішінде Субъектіде сенімгерлікпен басқарудағы объектілер бойынша (егер сенімгерлікпен басқару шарты негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін осындай жөндеу жүргізу туралы талапты қамтыған жағдайда) Субъекті жұмсайтын қаражаттар осындай жұмыстың қажеттілігін растайтын құжаттардың (осындай жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, жиынтық сметалық есептемелер, объектілік, жергілікті және ресурстық сметалар (әрбір объект бойынша жеке) және т.б.) негізінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізіледі;
5) монополиялық өндірілетін тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) тікелей жататын өзге өндірістік шығыстар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне салалық ерекшеліктер ескеріліп, растайтын құжаттардың негізінде енгізіледі;
6) бекітілген инвестициялық бағдарлама (жоба) болған кезде, бағаларында инвестициялық бағдарламаны іске асыруға қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлемі ескерілетін шығыстар;
7) егер реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу оларды көрсету фактісі бойынша жүргізілген жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге қажетті айналым қаражатын толтыруға тартылған қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеміне арналған шығыстар;
8) сатып алынатын аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік көрсетілетін қызметтердің шығыстары;
9) қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу шығыстары;
10) кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлері, салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер шығыстары ескеріледі.
9. Субъекті жоспарлап отырған бағаға енгізілетін пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға және амортизациялық аударымдарға қажетті қаражат ескеріліп шектеледі.
Субъектілер инвестицияларды өз және (немесе) қарыз қаражаттары есебінен жүзеге асырады. Өз қаражаттарының көздері пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражаттарын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
Субъектіде Қағидаларға сәйкес бекітілген инвестициялық бағдарлама (жоба) болмаған жағдайда, реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған бағасына енгізілетін Субъекті пайдасының деңгейі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішінен (инфляция) аспайтын реттеліп көрсетілетін қызметтен алынған пайданың нақты деңгейіне сүйене отырып айқындалады.

10. При формировании планируемой Субъектом цены в себестоимости не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к производству (оказанию) продукции, товаров (работ, услуг), а также не подтвержденные обосновывающими материалами (договорами, счета-фактурами, финансовыми документами), в том числе:
1) амортизационные отчисления основных средств, неиспользуемых при производстве (оказании) продукции, товаров (работ, услуг);
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги;
4) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;
5) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
6) убытки от хищений;
7) на содержание незадействованных активов в производстве обслуживающих хозяйств и участков;
8) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, за исключением профессионально-технических училищ;
9) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
10) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
11) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
12) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
13) на оказание спонсорской помощи;
14) на потери от брака;
15) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов товарного рынка, за исключением вахтовой организации производства;
16) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемые в виде поощрения работникам;
17) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и другие непроизводительные расходы;
18) на премирование и другие формы стимулирования по итогам работы;
19) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;
20) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
21) на оплату отпусков работников, обучающихся в организациях образования;

10. Субъекті жоспарлаған бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге тікелей жатпайтын, сондай-ақ негіздеуші материалдармен (шарттар, шот-фактуралар, қаржы құжаттары) расталмаған шығыстар ескерілмейді, оның ішінде:
1) өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру (көрсету) кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
2) ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін төлемдер;
3) үмітсіз борыштар;
4) шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсім, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері, сот шығындары;
5) кірісті жасырғаны (кеміткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
6) ұрлықтан келген залалдар;
7) қызмет көрсетуші шаруашылықтар мен учаскелер өндірісінде қолданысқа енгізілмеген активтерді ұстау;
8) кәсіптік-техникалық училищелерді қоспағанда, денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар ұйымдарын, оқу орындарын ұстау;
9) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстау;
10) ұйым қызметкерлерінің тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бау-бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған несиелерін, пайызсызды қоса алғанда өтеу;
11) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу ұстау;
12) бау-бақша серіктестіктерін абаттандыру (жолдар салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);
13) демеушілік көмек көрсету;
14) ақаудан болған ысыраптар;
15) өндірісті вахталық ұйымдастыруды қоспағанда, тауар нарығы субъектілерінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалар мен қонақ үйлердегі орындарды сатып алу, жалдау және ұстау;
16) мерейтойлар күніне немесе қызметкерлерге ынталандыру түрінде берілетін сыйлықтарды сатып алу шығыстары;
17) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар, тауар-материалдық құндылықтардың, қоймадағы қорлардың бұзылуы және жетіспеушілігі, басқа өндірілмейтін шығыстар;
18) жұмыс қорытындылары бойынша сыйлық беруге және сыйақылардың басқа да нысандарының шығыстары;
19) өндірістік қажеттілікке байланысты іс-шараларды қоспағанда, оқытатын курстарды, семинарларды, тренингтерді, лекцияларды, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым мен өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу және ұйымдастыру шығыстары;
20) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға арналған мүшелік жарналар шығыстары;
21) білім беру ұйымында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу шығыстары;

22) на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств Субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профессиональных заболеваний;
23) страховые платежи (взносы, уплачиваемые Субъектом по договорам личного и имущественного страхования, заключенных Субъектом в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
24) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
25) льготы работникам Субъекта, кроме предусмотренных трудовым законодательством;
26) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
27) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
28) на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операции по приему коммунальных платежей от потребителей;
29) на услуги консалтинговых компаний.
11. Причинами отказа в рассмотрении уведомления Субъекта о повышении предельной цены являются:
1) нарушение Субъектом сроков представления уведомления;
2) непредставление Субъектом документов, указанных в пункте 8 Правил;
3) несоответствие представленных документов пункту 8 Правил;
12. По требованию ведомства уполномоченного органа Субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа дополнительную информацию в письменной форме, в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона.
В таком случае сроки рассмотрения приостанавливаются до предоставления субъектами рынка соответствующей информации.
При этом дата ввода предельной цены переносится на срок предоставления субъектами рынка соответствующей информации.
13. Ведомство уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней со дня получения уведомления о предстоящем повышении цены, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – уведомление согласно приложению 1) или информации об отпускных ценах, или информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение о запрете на повышение цены, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 2);
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
По результатам экспертизы цены не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1, в связи с введением топливного сбора, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:

22) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, Субъектінің қаражаты есебінен қызметкерлердің және олардың балаларының емделуіне, демалуына, экскурсияларына арналған жолдамаларға ақы төлеу шығыстары;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (Субъекті өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүлікті сақтандыру шарттары бойынша Субъекті төлеп отыратын жарналар);
24) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс), оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге ақы төлеуге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеу шығыстары;
25) еңбек заңнамасында көзделгеннен басқа, Субъектінің қызметкерлеріне жеңілдіктер;
26) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану құнын өтеу шығыстары;
27) ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіптік одақтарға аударымдар;
28) банктер және тұтынушылардан коммуналдық төлемдерді қабылдау жөніндегі банк операцияларының жекелген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар көрсететін қызмететрдің шығыстары;
29) консалтингтік компаниялар көрсететін қызметтердің шығыстары ескерілмейді.
11. Субъектінің шекті бағаны көтеру туралы хабарламасын қараудан бас тарту себептері:
1) Субъектінің хабарламаны ұсыну мерзімін бұзуы;
2) Субъектінің Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынбауы;
3) ұсынылған құжаттардың Қағидалардың 8-тармағына сәйкес келмеуі болып табылады.
12. Уәкілетті орган ведомствосының талабы Субъекті Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосына қосымша ақпаратты жазбаша нысанда ұсынады.
Мұндай жағдайда қарау мерзімі нарық субъектісі тиісті ақпаратты ұсынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте, шекті бағаны енгізу күні нарық субъектісінің тиісті ақпаратты ұсыну күніне ауыстырылады.
13. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі – 1-қосымшаға сәйкес хабарлама) сәйкес бағаның алдағы уақытта көтерілуі туралы хабарламаны немесе босату бағалары ақпаратты, немесе реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде ұсынылған ақпаратты алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға (бұдан әрі – 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес нысан бойынша бағаны көтеруге тыйым салу туралы дәледі қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға
(бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Баға сараптамасының нәтижелерi бойынша, отын алымының енгізілуіне байланысты бағалардың алдағы көтерiлуi туралы 1-қосымшаға сәйкес хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектiге:

1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение согласно приложению 3 с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом Субъекта в установленные настоящем пункте сроки.
Мотивированное заключение направляется Субъекту по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.
14. Субъект на основании полученного мотивированного заключения устанавливает соответствующую цену на продукцию, товары (работы, услуги) с даты, указанной в уведомлении, направленном в ведомство уполномоченного органа, либо с даты, установленной ведомством уполномоченного органа в случае предоставления Субъектом информации об отпускных ценах либо информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением Правил.
15. Субъект, не превышая предельной цены, вправе самостоятельно снижать и повышать цены на производимые (реализуемые) товары (работы, услуги) с предоставлением в ведомство уполномоченного органа информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее пяти рабочих дней со дня снижения или повышения цены в соответствии с пунктом 4 статьи 7-2 Закона.
16. В целях контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках, а также в случаях, предусмотренных подпунктом 1) статьи 7-3 Закона, ведомство уполномоченного органа осуществляет мониторинг цен Субъектов.
По результатам проведения мониторинга цен и (или) на основании жалоб, информации, сведений, указывающих на установление необоснованной цены, а также в случаях невыполнения субъектом регулируемого рынка обязанностей, установленных подпунктами 3) и 3-1) статьи 7-3 Закона, ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу цены в соответствии с Правилами, и выносит решения о снижении действующей цены.
17. В отношении ценообразования на товарный газ допускается установление различных уровней цен по группам потребителей в соответствии с Методикой расчета предельных цен на товарный газ субъектов регулируемого рынка, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 1 апреля 2014 года № 66-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9354.

1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды жібереді.
Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы Субъектіні осы тармақта белгіленген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.
14. Субъекті алған дәлелді қорытындының негізінде уәкілетті органның ведомствосына жіберілген хабарламада көрсетілген күннен не Субъекті босату бағалары туралы ақпаратты не Қағидалардың сақталуын бақылау шеңберінде берілген ақпаратты ұсынған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тиісті бағаны белгілейді.
15. Субъекті Заңның 7-2-баының 4-тармағына сәйкес шекті бағаны көтерместен, уәкілетті органның ведомствосына бағаның төмендеу немесе көтерілу себептерін көрсететін ақпаратты баға төмендеген немесе көтерілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынып, өндірілетін (өткізілетін) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды дербес төмендетуге және көтеруге құқылы.
16. Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау мақсатында, сондай-ақ Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда уәкілетті органның ведомствосы Субъектілерінің бағаларына мониторингті жүзеге асырады.
Бағаларға мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша және (немесе) негізсіз баға белгіленгенін көрсететін шағымдардың, ақпараттың, мәліметтердің негізінде, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісі осы Заңның 7-3-бабының 3) және 3-1) тармақшаларында белгіленген міндеттерді орындамаған жағдайларда, уәкілетті органның ведомствосы Қағидаларға сәйкес бағаға сараптама жүргізеді және қолданыстағы бағаны төмендету туралы тиісті шешім шығарады.
17. Тауарлық газға баңға белгілеуге қатысты Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9354 тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 1 сәуірдегі № 66-НҚ бұйрығымен бекітілген Тауарлық газға реттелетін нарық субъектілерінің шекті бағаларын есептеу әдістемесіне сәйкес тұтынушылардың топтары бойынша әртүрлі бағалар деңгейлерін белгілеуге жол беріледі.

18. При рассмотрении обоснованности цен ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу путем сравнительного анализа:
проектов планируемой цены с ценами на аналогичный товар (работы, услуги), установленными другими субъектами на том же товарном рынке, или сопоставимых товарных рынках, в том числе за пределами Республики Казахстан при необходимости;
применяемых Субъектом норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции, товаров (работ, услуг) и (или) годовых норм материальных ресурсов путем сравнения с соответствующими отраслевыми нормами, утверждаемыми государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, или нормами, применяемыми субъектами, оказывающими услуги на сопоставимых регулируемых рынках;
расходов на оплату труда персонала Субъекта с затратами на оплату труда субъектов рынка, оказывающих услуги на сопоставимых регулируемых рынках;
других расходов, оказывающих влияние на увеличение цен Субъекта.
При рассмотрении обоснованности цен в связи с введением топливного сбора ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу цены на основе анализа представленных субъектом документов, указанных в пункте 5 Правил, подтверждающих повышение стоимости авиационного топлива.
19. По требованию ведомства уполномоченного органа Субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа дополнительную информацию в письменной форме, в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона.
20. По результатам экспертизы цены, не позднее тридцати календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1 или информации об отпускных ценах, или информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
По результатам экспертизы цены не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1, в связи с введением топливного сбора, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:

18. Бағалардың негізділігін қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы:
жоспарланып отырған баға жобаларын сол тауар нарығында басқа субъектілер белгілеген немесе салыстырмалы тауар нарықтарындағы, оның ішінде қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі тауар нарықтарындағы ұқсас тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларымен;
Субъекті қолданатын өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, материалдық ресурстар энергиясы шығысының нормаларын және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларын мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тиісті салалық нормалармен немесе салыстырмалы реттелетін нарықтарда қызметтер көрсететін субъектілер қолданатын нормалармен салыстыру жолымен;
Субъекті персоналына еңбекақы төлеу шығыстарын салыстырмалы реттелетін нарықтарда қызметтер көрсететін нарық субъектілерінің еңбекақы төлеу шығындарымен;
Субъекті бағаларының ұлғаюына әсер ететін басқа да шығыстарын салыстырмалы талдау жолымен сараптама жүргізеді.
Отын алымының енгізілуіне байланысты бағаның негізділігін қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы Субъекті ұсынған авиациялық отын құнының өсуін растайтын, Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарға талдау жасау негізінде бағаларға сараптама жүргізеді.
19. Уәкілетті орган ведомствосының талабы Субъекті Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосына қосымша ақпаратты жазбаша нысанда ұсынады.
20. Баға сараптамасының қорытындысы бойынша сәйкес бағаларды алдағы уақытта көтеру туралы 1-қосымшаға хабарламаны немесе босату бағалары туралы ақпаратты, немесе реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде ұсынылған ақпаратты алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектіге:
1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Баға сараптамасының нәтижелерi бойынша, отын алымының енгізілуіне байланысты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағалардың алдағы көтерiлуi туралы хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектiге:

1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом Субъекта в установленные настоящем пункте сроки.
Мотивированное заключение направляется Субъекту по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.
21. В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом субъекту регулируемого рынка в сроки, предусмотренные в пункте 20 Правил.
Мотивированное заключение направляется субъекту регулируемого рынка по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.
Субъект регулируемого рынка на основании полученного мотивированного заключения устанавливает соответствующую цену на товары (работы, услуги) в срок не позднее тридцати календарных дней с даты, указанной в уведомлении направленной в ведомство уполномоченного органа либо с даты установленной уполномоченным органом, в случае предоставления субъектом регулируемого рынка информации в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона.
22. Субъект, не превышая предельной цены, вправе самостоятельно снижать и повышать цены на производимые (реализуемые) товары (работы, услуги) с предоставлением в ведомство уполномоченного органа информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее пяти рабочих дней со дня снижения или повышения цены в соответствии с пунктом 4 статьи 7-2 Закона.
23. В случае неисполнения расходов по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, учтенных в согласованной предельной цене субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении согласованной предельной цены на сумму дохода, полученного в результате возникновения разницы между расходами, включенными в согласованную предельную цену, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии.
Ведомство уполномоченного органа снижает проектируемую цену в ходе рассмотрения уведомления о предстоящем повышении цен субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики на сумму дохода, полученного в результате возникновения разницы между расходами, включенными в согласованную предельную цену, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии.
В случае, если у субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики возникают убытки в результате увеличения разницы между расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, учтенными в согласованной предельной цене, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, ведомство уполномоченного органа, при рассмотрении уведомления о предстоящем повышении цен субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, возмещает такие убытки посредством увеличения предельной цены на возникшую разницу.

1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы Субъектіні осы тармақта белгіленген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.
21. Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы реттелетін нарық субъектісін Қағиданың 20-тармағында көзделген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.
Реттелетін нарық субъектісі алған дәлелді қорытындының негізінде уәкілетті органның ведомствосына жіберілген хабарламада көрсетілген күннен не реттелетін нарық субъектісі Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасына сәйкес ақпаратты не реттелетін нарықтарда баға белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде берілген ақпаратты ұсынған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тиісті бағаны белгілейді.
22. Субъекті шекті бағаны көтерместен, уәкілетті органның ведомствосына бағаның төмендеу немесе көтерілу себептерін көрсететін ақпаратты Заңның 7-2-бабы 4-тармағына сәйкес баға төмендеген немесе көтерілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бере отырып, өндірілетін (өткізілетін) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды дербес төмендетуге және көтеруге құқылы.
23. Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің келісілген шекті бағасында ескерілген электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау шығыстары орындалмаған жағдайда, уәкілеттің органның ведомствосы келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде алынған кірістің сомасына келісілген шекті бағаны төмендету туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарау барысында жобаланған бағаны келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде алынған кірістің сомасына төмендетеді.
Егер электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінде келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде залал пайда болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарау барысында осындай залалды туындаған айырмаға шекті бағаны ұлғайту арқылы өтейді.

4. Порядок утверждения и корректировки инвестиционной
программы (проекта) субъекта регулируемого рынка
24. Инвестиционная программа (проект) субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, для достижения утвержденных показателей и индикаторов отраслевых или местных программ восстановления, реконструкции, модернизации систем на соответствующий период.
25. Инвестиционная программа (проект) учитывается в предельной цене товара (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка при условии ее утверждения ведомством уполномоченного органа.
26. Для включения в предельную цену расходов на инвестиции Субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявкой в произвольной форме на утверждение инвестиционной программы (проекта) с приложением следующих материалов:
1) планируемая инвестиционная программа (проект) Субъекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) информацию об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта) с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен;
3) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств);
4) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы (проекта) в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан.
Прилагаемые к планируемой Субъектом инвестиционной программе (проекту) документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его, или заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
Планируемая инвестиционная программа (проекта) субъекта предоставляется одновременно с уведомлением или информацией об отпускных ценах.
27. Ведомство уполномоченного органа корректирует:
1) проект планируемой Субъектом инвестиционную программу (проект);
2) утвержденную инвестиционную программу (проект);
3) анализ информации об исполнении.
28. Субъект не позднее 1 октября текущего года вправе обратиться в ведомство уполномоченного органа с предложением о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта).

4. Реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету тәртібі
24. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) Қазақстан Республикасы дамуының басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып, тиісті кезеңге жүйелерді қалпына келтірудің, реконструкциялаудың, жаңғыртудың салалық және жергілікті бағдарламаларының бекітілген көрсеткіштері мен индикаторларына қол жеткізу үшін әзірленеді.
25. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен кезде ол реттелетін нарық субъектісі тауарының (жұмысының, көрсетілетін қызметінің) шекті бағасында ескеріледі.
26. Инвестиция шығыстарын шекті бағаға енгізу үшін Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге уәкілетті органның ведомствосына мынадай материалдарды:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субъектінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасын (жобасын);
2) баға деңгейлерінің салыстырмалы талдауын қоса бере отырып, сатып алынатын негізгі құралдарды, құрылыс-монтаж жұмыстарының құнын көрсетіп, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпаратты;
3) болжамды мөлшерді және алдын ала қаржыландырудың шарттарын растайтын құжаттарды, оның ішінде қарыз ресурстарын (қарыз қаражаттары бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, қарыз қаражаттарын қайтару мерзімдері мен шарттары);
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын жағдайда, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, еркін нысанда өтінім береді.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлік есеп мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
Субъектінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасы (жобасы) босату бағалары туралы хабарламамен немесе ақпаратпен бір мезгілде беріледі.
27. Уәкілетті органның ведомствосы:
1) Субъектінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасын (жобасын);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны);
3) орындау туралы ақпаратты талдауды түзетеді.
28. Субъекті уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылдың
1 қазанынан кешіктірмей инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсыныспен жүгінуге құқылы.

29. К предложению о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта), прилагаются:
1) проект инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировок с приложением материалов, обосновывающих внесение корректировок в инвестиционную программу (проект) (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта о необходимости внесения корректировок в инвестиционную программу (проект) с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы (проекта) выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
30. Ведомство уполномоченного органа рассматривает предложение о корректировке инвестиционной программы (проекта) в течение тридцати календарных дней с момента его представления.
При снижении утвержденной суммы инвестиционной программы, ведомство уполномоченного органа снижает предельную цену субъекта.
31. В случае отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировки ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта).
Основанием для отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) Субъекта с учетом корректировки является непредставление и (или) представление не в полном объеме документов, указанных в пункте 26 Правил.
32. Субъект регулируемого рынка обязан предоставлять в ведомство уполномоченного органа полугодовую информацию об исполнении либо неисполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене, по форме, утвержденной уполномоченным органом, согласно приложению 4 к настоящим Правилам не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным полугодием, с последующим ее размещением в средствах массовой информации, за исключением субъектов регулируемого рынка, которые предоставляют данную информацию в соответствии с законами Республики Казахстан.
33. Ведомство уполномоченного органа рассматривает полугодовую информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене, представленную субъектом регулируемого рынка по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и в случае ее неисполнения по итогам года вносит предписание субъекту регулируемого рынка о возврате дохода, полученного и не использованного на реализацию инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене. Информация о внесенном субъекту регулируемого рынка предписании, указанном в настоящем пункте, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

29. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысқа:
1) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттама) қоса беріле отырып, түзетулер ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
2) субъектінің негіздейтін материалдар қоса берілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізу қажеттілігі туралы бағалауы;
3) қаржыландырудың және қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
30. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Инвестициялық бағдарламаның бекітілген сомасы төмендеген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы субъектінің шекті бағасын төмендетеді.
31. Түзетуді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы Субъектіге инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды жолдайды.
Субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) түзетуді ескере отырып бекітуден бас тарту үшін негіз Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау және (немесе) толық көлемде ұсынбау болып табылады.
32. Осы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынатын реттелетін нарық субъектілерін қоспағанда, реттелетін нарық субъектісі уәкілетті органға шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау не орындамау туралы жартыжылдық ақпаратты уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша осы Қағидаларға
4-қосымшаға сәйкес есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей ұсынуға және оны бұқаралық ақпарат құралдарында кейін орналастыруға міндетті.
33. Уәкілетті органның ведомствосы реттелетін нарық субъектісінің осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы жартыжылдық ақпаратын қарайды және оны орындамаған жағдайда жыл қорытындысы бойынша реттелетін нарық субъектісіне шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға алынған және пайдаланылмаған кірісті қайтару туралы нұсқама енгізеді. Реттелетін нарық субъектісіне енгізілген осы тармақта көрсетілген нұсқама туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

При проведении экспертизы цены субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-3 Закона ведомство уполномоченного органа проводит публичные слушания в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона.
Приложение 1
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Уведомление о предстоящем повышении цены
1. Наименование субъекта регулируемого рынка ________________________
2. Вид регулируемой услуги __________________________________________
3. Планируемые действия _____________________________________________
(информация о предстоящем повышении цены)
4. Дата, с которой субъект регулируемого рынка планирует повышать
цену ________________________________________________________________
5. Прилагаемые документы (материалы) ________________________________
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати
Приложение 2
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Мотивированное заключение о запрете на повышение цены
Уполномоченный орган, рассмотрев уведомление (наименование
субъекта регулируемого рынка) ______________________________________
о предстоящем повышении цен на оказываемые услуги (виды услуг),
__________________________________________________________________, в
соответствии с пунктом 3 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 1) пункта 12 Правил ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 174 (далее - Правила), сообщает о запрете в повышении цены на (услуги, наименование субъекта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Обоснование _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати
Приложение 3
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Мотивированное заключение по снижению действующей или
проектируемой цены до уровня обоснованной цены
Уполномоченный орган, рассмотрев уведомление (наименование
субъекта регулируемого рынка) _______________________________________
о предстоящем повышении цен на оказываемые услуги (виды
услуг)____________________________________________________________, в
соответствии с пунктом 3 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О
естественных монополиях и регулируемых рынках" и Правил
ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка,
утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики
Казахстан от 29 декабря 2014 года № 174 (далее - Правила), сообщает о
необходимости снижения действующей или проектируемой цены с (услуги,
наименование субъекта, дата действия)
______________________________________________ на регулируемые услуги
до уровня цены, обоснованной в соответствии с порядком
ценообразования, согласно приложению.
Обоснование__________________________________________________________
_____________________________________________________________(причина снижении действующей или проектируемой цены)
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати
Приложение 4
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Смета расходов на оказание услуг по
электроснабжению/снабженческая надбавка
№ п/п
Наименование показателей
единица измерения
Согласовано
I
Затраты на предоставление услуг, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1
Материальные затраты, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1.1
Прочие материалы
тыс. тг
1.2
ГСМ
тыс. тг
2
Затраты на оплату труда, всего
тыс. тг
в том числе
2.1
Заработная плата
тыс. тг
2.2
Социальный налог
тыс. тг
3
Амортизация
тыс. тг
4
Прочие затраты, всего
тыс. тг
в том числе
4.1
запасные части
тыс. тг
4.2
расходы на содержание автотранспорта
тыс. тг
4.3
страхование работников
тыс. тг
4.4
страхование автотранспорта
тыс. тг
4.5
расходы на канцелярские товары
тыс. тг
4.6
расходы на услуги типографии
тыс. тг
4.7
расходы на аренду недвижимости
тыс. тг
4.8
коммунальные услуги
тыс. тг
4.9
расходы на охрану объекта
тыс. тг

Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарпық субъеъктісінің бағаларына Заңның 7-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес сараптама жүргізу кезінде уәкілетті органның ведомствосы Заңның 17-бабының 2-тармағында және 14-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген тәртіппен жария тыңдаулар өткізеді.
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарлама
1. Реттелетін нарық субъектісінің атауы______________________________
2. Реттеліп көрсетілетін қызмет түрі ________________________________
3. Жоспарланған іс-әрекеттер ________________________________________
(бағаны алдағы уақытта көтеру туралы ақпарат)
4. Реттелетін нарық субъектісі бағаны көтеруді жоспарлаған күн_______
5. Қоса беріліп отырған құжаттар (материалдар)_______________________
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бағаны көтеруге тыйым салу туралы дәлелді қорытынды
Уәкілетті орган _______________________________ (реттелетін
нарық субъектісінің атауы) _____________________________
көрсетілетін қызметтерге (көрсетілетін қызметтердің түрлері)
бағадарды алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарап, "Табиғи
монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 7-2-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығымен
бекітілген Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу ережесінің (бұдан
әрі – Қағидалар) 12-тармағының 1) тармақшасына сәйкес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы, көрсетілетін қызметтер) бағаны көтеруге тыйым
салатыны туралы хабарлайды.
Негіздеме____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген бағаның
деңгейіне дейін төмендету жөніндегі дәлелді қорытынды
Уәкілетті орган _________________________________ (реттелетін
нарық субъектісінің атауы) ___________________________________
көрсетілетін қызметтерге (көрсетілетін қызметтердің түрлері)
бағаларды алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарап, "Табиғи
монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 7-2-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығымен
бекітілген Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу ережесіне (бұдан
әрі - Ереже) сәйкес _____________ реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(көрсетілетін қызметтер, субъектінің атауы, қолдану күні)
қолданыстағы немесе жобаланған бағаны баға белгілеу тәртібіне сәйкес
негізделген баға деңгейіне дейін қосымшаға сай төмендету қажеттілігі
туралы хабарлайды.
Негіздеме______________________________________________________
_____________(қолданыстағы немесе жобаланған бағаны төмендету себебі)
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге шығыстар сметасы/
жабдықтау үстемеақысы
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Келісілді
I
Қызметтер ұсынуға шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1.1
Өзге материалдар
мың теңге
1.2
ЖЖМ
мың теңге
2
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
2.1
Жалақы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық
мың теңге
3
Амортизация
мың теңге
4
Өзге шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
4.1
қосалқы бөлшектер
мың теңге
4.2
автокөлікті ұстау шығыстары
мың теңге
4.3
қызметкерлерді сақтандыру
мың теңге
4.4
автокөлікті сақтандыру
мың теңге
4.5
кеңсе тауарларына шығыстар
мың теңге
4.6
баспахана көрсететін қызметтерге шығыстар
мың теңге
4.7
жылжымайтын мүлікті жалдау шығыстары
мың теңге
4.8
коммуналдық көрсетілетін қызметтер
мың теңге
4.9
объектіні күзету шығыстары
мың теңге

5.10.19
ремонт основных средств
тыс. тг
5.10.20
расходы по консультационным услугам
тыс. тг
5.10.21
услуги по поддержке программного обеспечения
тыс. тг
5.10.22
услуги по тех. сопровождению оборудования
тыс. тг
5.10.23
аренда компьютеров/оборудования
тыс. тг
5.10.24
услуги видеонаблюдения
тыс. тг
5.10.25
сопровождение оборудования "кол-центра"
тыс. тг
5.10.26
расходы по обслуживанию "электронной очереди"
тыс. тг
III
Всего затрат по снабженческой надбавке
тыс. тг
IV
Прибыль
тыс. тг
V
Всего доходов
тыс. тг
VI
Объем реализации
тыс. кВтч
VII
Сбытовая составляющая без учета НДС
тенге/кВтч
Приложение 5
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Предельная цена на регулируемые услуги (снабженческая надбавка)
№ п/п
Наименование показателей
единица измерения
Согласовано
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1
Материальные затраты, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1.1
материалы
тыс. тг
1.2
топливо
тыс. тг
1.3
электроэнергия
тыс. тг
2
Затраты на оплату труда, всего
тыс. тг
в том числе
2.1
Заработная плата
тыс. тг
2.2
Социальный налог
тыс. тг
3
Амортизация
тыс. тг
4
Ремонт
тыс. тг
5
Услуги сторонних организаций
тыс. тг
6
Прочие затраты (расшифровать)
тыс. тг
II
Расходы периода
тыс. тг
7
Общие и административные расходы, всего
тыс. тг
в том числе
7.1
Затраты на оплату труда, всего
тыс. тг
7.2
Заработная плата
тыс. тг
7.3
Социальный налог
тыс. тг
7.4
Амортизация
тыс. тг
7.5
Налоги
тыс. тг
7.6
Командировочные расходы
тыс. тг
7.7
Услуги связи
тыс. тг
7.8
Услуги банка
тыс. тг
7.9
Другие расходы (расшифровать)
тыс. тг
8.
Расходы на выплату вознаграждений
тыс. тг
III
Всего затрат
тыс. тг
IV
Прибыль
тыс. тг
V
Всего доходов
тыс. тг
VI
Объем оказываемых услуг
в натуральном выражении
VII
Цена (снабженческая надбавка)
тенге
Справочно:
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
производственного
- " -
административного
- " -
Среднемесячная заработная плата, всего, в т. ч.
тенге
производственного персонала
- " -
административного персонала
- " -
* затраты в зависимости от оказываемой услуги могут при необходимости расширены
Приложение 6
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Предельная цена реализации товарного газа (в разрезе филиалов)
Наименование
Ед. измер
Уровень
1
Оптовая цена товарного газа (или закупочная цена)
тенге/1000 м3
2
Тариф на транспортировку товарного газа
3
Снабженческая надбавка по реализации газа
4
Итого предельная цена товарного газа
Приложение 7
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Планируемая инвестиционная программа (проект)
информация субъекта регулируемого рынка
о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы
(проекта)/об исполнении инвестиционной программы (проекта)*
на _______ год___________________________________________
наименование субъекта регулируемого рынка, вид деятельности, кем
утвержден(а) программа (проект) (дата, номер приказа)
№ п/п
Информация о реализации инвестиционной программы (проекта) в разрезе источников финансирования, тыс. тенге
Наименование мероприятий
Единица измерения (для натуральных показателей)
Количество в натуральных
показателях
Сумма инвестиционной программы (проекты), тыс.тенге
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
план
факт
план
факт
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
1.1.
….
2.
….
Руководитель организации _________________________________________
(Ф.И.О., подпись, дата, (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Полугодовая информация
_____________________________________________ об исполнении
(наименование, БИН/ИИН субъекта регулируемого рынка)
либо неисполнении инвестиционной программы
(проекта), учтенной в предельной цене
_______________________________________________________________
(вид деятельности по ОКЭД)
за _______________ 201__ года
(полугодие)
№ п/п
Наименование показателей инвестиционной программы (проекта) (с указанием периода действия)
Кем утверждена (дата, номер приказа)
Наименование мероприятия
годы реализации мероприятий
І кв
ІІ кв
ІІІ кв
ІV кв
продолжение таблицы:
Плановые параметры (показатели) мероприятия, объекта инвестиционной программы, учтенной в предельной цене
Исполнение, фактические параметры (показатели) мероприятия, объекта инвестиционной программы, учтенной в предельной цене (ежеквартально, с нарастающим итогом) *
Отклонение
Причины отклонения
Ед. изм
Технические параметры
Ед. изм
Сумма инвестиций
Ед. изм
Источник инвестиций
Ед. изм
Технические параметры
Ед. изм
Суммаинвестиций
Ед. изм
источникинвестиций
Примечание:

5.10.19
негізгі құралдарды жөндеу
мың теңге
5.10.20
консультациялық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.21
бағдарламалық қамсыздандыруды қолдау бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.22
жабдықты техникалық сүйемелдеу бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.23
компьютерлерді/жабдықты жалдау
мың теңге
5.10.24
бейнебақылау көрсететін қызметтер
мың теңге
5.10.25
"кол-орталық" жабдығын сүйемелдеу
мың теңге
5.10.26
"электрондық кезекке" қызмет көрсету бойынша шығыстар
мың теңге
III
Жабдықтау үстемеақы бойынша барлық шығын
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кіріс
мың теңге
VI
Өткізу көлемі
мың кВтсағ.
VII
ҚҚС есепке алынбай өткізу құрамдас
теңге/кВтсағ.
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті баға/жабдықтау үстемеақысы
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Келісілді
I
Тауарларды өндіру және көрсетілетін қызметтерді ұсыну шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1.1
материалдар
мың теңге
1.2
отын
мың теңге
1.3
электр энергиясы
мың теңге
2
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде
2.1
Жалақы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық
мың теңге
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу
мың теңге
5
Бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер
мың теңге
6
Өзге шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары
мың теңге
7
Жалы және әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
7.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
7.2
Жалақы
мың теңге
7.3
Әлеуметітк салық
мың теңге
7.4
Амортизация
мың теңге
7.5
Салықтар
мың теңге
7.6
Іссапар шығыстары
мың теңге
7.7
Байланыс көрсететін қызметтер
мың теңге
7.8
Банк көрсететін қызметтер
мың теңге
7.9
Басқа да шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
8.
Сыйақы төлеуге шығыстар
мың теңге
III
Барлық шығын
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кіріс
мың теңге
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
заттай көріністе
VII
Баға (жабдықтау үстемеақысы)
теңге
Анықтамалық:
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
өндірістік
- " -
әкімшілік
- " -
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
өндірістік персоналдың
- " -
әкімшілік персоналдың
- " -
* шығындар көрсетілетін қызметке байланысты қажет болған жағдайда кеңейтілуі мүмкін
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тауарлық газды өткізудің шекті бағасы (филиалдар бөлінісінде)
Атауы
Өлшем бірлігі
Деңгей
1
Тауарлық газдың көтерме сауда бағасы (немесе сатып алу бағасы)
теңге/1000м3
2
Тауарлық газды тасымалдауға тариф
3
Газды өткізу бойынша жабдықтау үстемеақысы
4
Тауарлық газдың шекті бағасы
Жиыны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жоспарланған инвестициялық бағдарлама (жоба) Реттелетін нарық субъектісінің ____ жылға
субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау
барысы туралы/ инвестициялық бағдарламаны (жобаны)*
орындау туралы ақпараты
_____________________________________________________________________
реттелетін нарық субъектісінің атауы, қызмет түрі, бағдарламаны
(жобаны) кім бекітті (бұйрықтың күні, нөмірі)
р/с
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
(заттай көрсеткіштер үшін)
Заттай көрсеткіште гі сан
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) сомасы, мың теңге
Өз қаражаттары
Қарыз қаражаттары
Бюджет қаражаттары
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
ауытқуы
Ауытқу себептері
жоспар
факт
ауытқуы
Ауытқу себептері
жоспар
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
1.1.
….
2.
….
Ұйымның басшысы ________________(А.Ә.Т.., қолы, күні, (болған кезде))
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
______________________________________________ шекті бағада
(реттелетін нарық субъектісінің атауы, БСН/ЖСН)
ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау не
орындамау туралы жартыжылдық ақпараты
201_ жылғы _____________________
(жартыжылдық)
_____________________________________________________________________
(ЭҚЖЖ бойынша қызмет түрі)
р/с
Инвестициялық бағдарлама (жоба) көрсеткіштерінің атауы (қолданыс кезеңі көрсетіліп)
Кім бекітті (бұйрықтың күні, нөмірі)
Іс-шараның атауы
Іс-шараларды іске асыру жылдары
І тоқ.
ІІ тоқ.
ІІІ тоқ.
ІV тоқ.
Кестенің жалғасы:
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарлама іс-шарасының, объектісінің жоспарлы өлшемдері (көрсеткіштері)
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарлама іс-шарасын, объектісін орындау, олардың нақты өлшемдері (көрсеткіштері) (тоқсан сайын, өспелі қорытындымен)*
Ауытқуы
Ауытқу себептері
Өлш. бірл.
Техникалық
өлшемдер
Өлш. бірл.
Инвестициялар сомасы
Өлш. бірл.
Инвестициялар көзі
Өлш. бірл
Техникалық
өлшемдер
Өлш. бірл
Инвестициялар сомасы
Өлш. бірл
Инвестициялар көзі
Ескертпе:

1)*с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ (форма № 2), справка о стоимости выполненных работ и затрат (форма № КС-3), счет–фактуры, акты–приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс);
Аббревиатуры:
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
ОКЭД – Общий классификатор экономической деятельности.
Подпись _____________________________
(руководитель организации)
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 176
Правила упрощенного государственного регулирования
деятельности субъектов естественных монополий малой мощности
1. Общие положения
1. Правила упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют упрощенный порядок государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности.
Правила предусматривают следующие этапы реализации:
1) предоставление заявки на утверждение проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет;
2) утверждение тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет;
3) особый порядок формирования затрат;
4) утверждение тарифной сметы с учетом корректировок;
5) предоставление отчета об исполнении тарифной сметы.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
субъект естественной монополии малой мощности – субъект естественной монополии, осуществляющий реализацию услуг:
по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией от отопительных котельных с общей установленной мощностью до двадцати Гкал/час включительно;
водоснабжения и (или) водоотведения объемом до пятисот тысяч кубических метров в год;
по подаче воды для орошения объемом до тридцати миллионов кубических метров в год;
в сфере подъездных путей объемом до пятидесяти тысяч вагон/км, вагон/час в год;
по передаче и (или) распределению электрической энергии объемом до двадцати пяти миллионов кВт.час в год.
К субъекту естественной монополии малой мощности также относится субъект естественной монополии по регулируемой услуге, доход от которой не превышает пяти процентов дохода от всех регулируемых услуг субъекта естественной монополии за один календарный год. При этом по оставшимся регулируемым услугам субъект естественной монополии не относится к субъекту естественной монополии малой мощности;
ставка Лондонского межбанковского рынка – ставка предложения на Лондонском межбанковском рынке по шестимесячным одновалютным депозитам по стоимости на первую дату периода начисления процентов (или в случае начального периода начисления процентов по стоимости на дату выплаты процентов либо в день такого периода начисления процентов, либо на следующий день, предшествующий первому дню процентных начислений), которая выражается как годовой процент;
необоснованно полученный доход – дополнительный доход, полученный субъектом в результате взимания оплаты по стоимости, превышающей уровень тарифа (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный ведомством уполномоченного органа, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных ведомством уполномоченного органа размеров;
ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
заявка на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) – письменное обращение субъекта в ведомство уполномоченного органа об утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги;
ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), – определение перечня затрат, не учитываемых при утверждении тарифа (цены, ставки сбора);
ограничение уровня расходов – установление предела уровня затрат, учитываемых в тарифе (цене, ставке сбора) на основании установленных и (или) утвержденных норм, нормативов, стандартов и лимитов.

1) * инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растаушы құжаттарды қоса беріп (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы акті (№ 2 нысан), орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама (№ КС-3 нысаны), шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының қабылдау актілері, ішкі ілеспе құжаттары, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға енгізу және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары);
2) Аббревиатуралар:
БСН – Бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – Жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші
Қолы __________________________________
(ұйымның басшысы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 176 бұйрығымен бекітілген
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін
оңайлатылған мемлекеттік реттеу қағидалары
Жалпы ережелер
1. Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының 15-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеудің оңайлатылған тәртібін айқындайды.
Қағидалар іске асырудың мынадай кезеңдерін көздейді:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметалардың жобаларын бекітуге өтінім ұсыну;
2) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды бекіту;
3) шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі;
4) түзетулерді ескере отырып, тарифтік сметаны бекіту;
5) тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі – мынадай:
жалпы белгіленген қуаттылығы жиырма Гкал/сағатты қоса алғанға дейінгі жылыту қазандықтарынан жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі;
көлемi жылына бес жүз мың текше метрге дейiн сумен жабдықтау және (немесе) су бұру;
көлемі жылына отыз миллион текше метрге дейiн суғару үшін су беру жөніндегі;
көлемі елу мың вагон/км-ге, вагон/сағатқа дейін болатын кірме жолдар саласындағы;
көлемі жылына жиырма бес миллион кВт.сағатқа дейін электр энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі көрсетілетін қызметтерді өткізуді жүзеге асыратын табиғи монополия субъектiсi.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісіне кірісі күнтізбелік бір жыл ішінде табиғи монополия субъектісінің барлық реттеліп көрсетілетін қызметінен түсетін кірістің бес пайызынан аспайтын реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша табиғи монополия субъектісі де жатады. Бұл ретте қалған реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша табиғи монополия субъектісі қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісіне жатпайды.
Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі – жылдық пайыз ретінде көрсетілетін пайыздарды есептеу кезеңінің бірінші күніне құны бойынша (немесе пайыздарды төлеу күніне құны бойынша пайыздарды есептеудің бастапқы кезеңі жағдайында не пайыздарды есептеудің осындай кезеңі күні, не пайыздық есептеудің бірінші күні алдындағы келесі күні) алты айлық бір валюталық депозиттер бойынша Лондон банкаралық нарығындағы ұсыныс мөлшерлемесі;
негізсіз алынған кіріс – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейінен немесе оның шекті деңгейінен асатын құн бойынша ақы алу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатқа сай пайдаланбау, тарифтік сметаның шығын баптарын уәкілетті органның ведомствосы бекіткен мөлшерден бес пайыздан астамға орындамау нәтижесінде субъекті алған қосымша кіріс;
уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге арналған өтінім – субъектінің уәкілетті органның ведомствосына реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту туралы жазбаша өтініші;
тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың түрлерін шектеу – тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекіту кезінде ескерілмейтін шығындардың тізбесін анықтау;
шығыстардың деңгейін шектеу – белгіленген және (немесе) бекітілген нормалар, нормативтер, стандарттар және лимиттер негізінде тарифте (бағада, алым мөлшерлемесінде) ескерілетін шығындар деңгейінің шегін белгілеу.

2. Порядок представления заявки на утверждение проектов
тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет
3. Субъекты самостоятельно изменяют тарифы (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифные сметы один раз в год на величину, не превышающую индекс потребительских цен по факту предшествующего календарного года.
В случае таких изменений тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы, субъект уведомляет ведомство уполномоченного органа с представлением информации, указывающей на причины изменения тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы, не позднее пяти календарных дней со дня изменения тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы.
При этом, изменения уровней затрат в тарифной смете скорректированы в соответствии с требованиями главы 4 Правил.
В случае, предусмотренном частью первой настоящего пункта, тариф (цена, ставка сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифная смета, измененные субъектом, являются соответственно тарифом (ценой, ставкой сборов) и тарифной сметой на регулируемые услуги (товары, работы).
При необходимости изменения тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифной сметы на величину, превышающую индекс потребительских цен, субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявкой для пересмотра тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы в порядке, установленном Правилами, не позднее, чем за девяносто календарных дней до введения его в действие.
4. К заявке на изменение тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифной сметы на величину, превышающую индекс потребительских цен прилагаются:
1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов (цен, ставок сборов), и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший с момента последнего утверждения тарифов (цен, ставок сборов) в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы на регулируемые услуги по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) финансовая отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);

2. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің)
және тарифтік сметалардың жобаларын бекітуге өтінімдерді
ұсыну тәртібі
3. Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін), тарифтік сметаларды өткен күнтізбелік жылдың фактісі бойынша тұтыну бағаларының индексінен аспайтын шамаға жылына бір рет дербес өзгертеді.
Тариф (баға, алым мөлшерлемесі), тарифтік смета осылайша өзгерген жағдайда субъекті уәкілетті органның ведомствосын тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін), тарифтік сметаны өзгерту күнінен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің), тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты қоса бере отырып хабардар етеді.
Бұл ретте, тарифтік сметадағы шығындардың деңгейлерінің өзгерістері Қағидалардың 4-бөлімінің талаптарына сәйкес түзетілді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда субъекті өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тариф (баға, алым мөлшерлемесі), реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тиісінше тариф (баға, алым мөлшерлемесі) және тарифтік смета болып табылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін), тарифтік сметаны тұтыну бағаларының индексінен асатын шамаға өзгерту қажет болған кезде, субъекті уәкілетті органның ведомствосына тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін), тарифтік сметаны Қағидаларда белгіленген тәртіппен қайта қарау үшін оны қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өтініммен жүгінеді.
4. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін), тарифтік сметаны тұтыну бағаларының индексінен асатын шамаға өзгерту жөніндегі өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту қажеттілігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жылдар бөлінісінде тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) соңғы бекіту сәтінен өткен кезең ішіндегі субъектінің қызметіне қаржы-шаруашылық талдауды қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны орындау туралы есеп;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) және тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес қаржы есептілігі;
5) персонал саны, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің есептері және тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған техникалық ысыраптардың есептері;

6) проект годовых смет затрат, направляемых на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств субъекта;
7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности сетей (оборудования) субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);
11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств (при наличии).
5. К заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в целях стабилизации деятельности субъекта естественной монополии и защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
2) проект тарифной сметы на регулируемые услуги в соответствии с требованиями главы 4 Правил по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях стабилизации деятельности субъекта естественной монополии и защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров, в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры к заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты нормативных технических потерь, норм расхода стратегического товара, изменение стоимости которого является причиной представления заявки на утверждение тарифа в качестве чрезвычайной регулирующей меры.

6) субъектінің негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталатын шығындардың жылдық сметаларының жобасы;
7) негізгі құралдар құнының өсуіне әкелетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталатын шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есебі;
9) субъекіт желілерінің (жабдығының) жобалық қуаты және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);
11) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағаларын растайтын құжаттар (болған жағдайда);
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау (болған жағдайда) нәтижелері туралы мәліметтер қоса беріледі.
5. Тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге арналған өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) табиғи монополия субъектісінің қызметін тұрақтандыру және азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша Қағидалардың 4-тарауының талаптарына сәйкес тарифтік сметаның жобасы. Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда, тарифтік сметада стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығындардың баптары ғана түзетіледі;
3) табиғи монополия субъектісінің қызметін тұрақтандыру және азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар.
Стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге арналған өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған есептемелері, нормативтік техникалық ысыраптардың, құнының өзгеруі тарифті төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге өтінім беруге себеп болып табылатын стратегиялық тауар шығысының нормалары қоса беріледі.

6. Требования к материалам, прилагаемым к заявке:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, или лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя субъекта естественной монополии, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта естественной монополии либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта естественной монополии либо лица, его замещающего.
2) материалы подготавливаются в отдельности на каждый вид регулируемых услуг, предоставляемых субъектом. В качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сбора) в обоснование принимаются данные в расчете на финансовый год.
7. Ведомство уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта естественной монополии малой мощности о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.
Причинами отказа в принятии заявки субъекта естественной монополии к рассмотрению являются:
1) нарушение сроков представления заявки;
2) непредставление документов, указанных в пунктах 4 и 5 Правил;
3) несоответствие представленных документов пункту 5 Правил;
4) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию.
Причиной отказа в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры является непредставление документов, указанных в пункте 5 Правил.
8. Информация, составляющая коммерческую тайну, представляется заявителем с пометкой "коммерческая тайна" и может быть направлена в отдельной обложке и включается в пакет информации (документов) для рассмотрения ходатайства.
Коммерческая тайна в составе информации не служит основанием отказа в ее предоставлении уполномоченному органу, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации уполномоченному органу указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
3. Порядок утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных
смет

6. Өтінімге қоса берілетін материалдарға қойылатын талаптар:
1) өтінімнің материалдары тігіледі, нөмірленеді, субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның не құзыретіне бухгалтерлік есеп пен қаржы мәселелері кіретін табиғи монополия субъектісінің басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржы құжаттарына табиғи монополия субъектісінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және табиғи монополия субъектісінің мөрімен расталады.
2) материалдар субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындалады. Негіздеуші материалдар ретінде өтінім беру алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен жылғы шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) көлемдердің маусымдық ауытқуларының тарифтерге (бағаларға, алым мөлшерлемлеріне) әсер етуін болдырмау мақсатында негіздемеге қаржы жылына арналған есептердегі деректер қабылданады.
7. Уәкілетті органның ведомствосы өтiнiмдi алған күнінен бастап бес жұмыс күнi ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексередi және қуаттылығы аз табиғи монополия субъектiсiне өтінімдi қарауға қабылдағаны немесе бас тарту себептерiн көрсете отырып, өтінiмдi қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Табиғи монополия субъектiсiнiң өтiнімiн қарауға қабылдаудан бас тарту себептері:
1) өтінімдi ұсыну мерзiмдерiн бұзу;
2) Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келмеуі;
4) дәйексіз ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну болып табылады.
Табиғи монополия субъектісінің тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту себебі Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауы болып табылады.
8. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты өтінім беруші "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады және жеке мұқабада жіберілуі мүмкін және қолдаухатты қарауға арналған ақпараттар (құжаттар) пакетіне енгізіледі.
Ақпарат құрамындағы коммерциялық құпия оны уәкілетті органға ұсынудан бас тартудың негізі бола алмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты уәкілетті органға ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер тізбесін бекіту туралы актісінің көшірмесін қоса береді.
3. Тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін)
және тарифтік сметаларды бекіту тәртібі

9. Проекты тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий малой мощности рассматриваются ведомством уполномоченного органа в течение тридцати календарных дней. Срок рассмотрения проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет исчисляется с момента подачи заявки.
Проекты тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий малой мощности для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры рассматриваются ведомством уполномоченного органа в течение десяти календарных дней.
10. При расчете тарифов (цен, ставок сборов) за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за текущий и предыдущий календарные годы.
При снижении объемов предоставления регулируемых услуг должны быть представлены материалы, подтверждающие снижение.
11. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проектов тарифов (цен, ставок сборов) на основе анализа представленных субъектом расчетов и обосновывающих материалов. Ведомство уполномоченного органа проводит сравнительный анализ показателей деятельности субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности.
12. Ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию в компетентных органах, а также у самого субъекта, с указанием сроков ее представления, но не менее пяти рабочих дней.
13. Ведомство уполномоченного органа не позднее, чем за один день до принятия решения об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта проводит публичные слушания.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний размещается ведомством уполномоченного органа на своем интернет-ресурсе и публикуется в периодических печатных изданиях.
14. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый субъектом естественной монополии проект тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Ведомство уполномоченного органа по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении или отказе в утверждении новых тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
15. При принятии решения об утверждении новых тарифов (цен, ставок сборов) ведомством уполномоченного органа одновременно утверждается тарифная смета по форме, указанной в приложении 2 к настоящим Правилам.

9. Уәкілетті органның ведомствосы қуаттылығы аз табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын қарау мерзімі өтінім берілген сәттен бастап есептеледі.
Уәкілетті органның ведомствосы төтенше реттеуші шаралар ретінде шешім қабылдау үшін қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
10. Тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын есептеу кезінде базаға реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) төрт тоқсан ішіндегі немесе өткен күнтізбелік жыл ішіндегі нақты көлемдері алынады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері төмендеген кезде төмендеуді негіздеуші және растаушы материалдар ұсынылуға тиіс.
11. Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісі ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептерді талдау негізінде тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларына сараптама жүргізеді. Уәкілетті органның ведомствосы қызметтің ұқсас түрімен айналысатын табиғи монополия субъектілері қызметінің көрсеткіштеріне салыстырмалы талдау жүргізеді.
12. Уәкілетті органның ведомствосы құзыретті органдардан, сондай-ақ субъектінің өзінен қосымша ақпаратты бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді көрсете отырып сұратады.
13. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын жария тыңдаулар өткізеді.
Уәкілетті органның ведомствосы жария тыңдауларды өткізу күні мен орны туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады және мерзімді баспа басылымдарында жариялайды.
14. Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісі ұсынатын тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобасын жария тыңдауларды жүргізу кезінде талқылауға шығарады.
Уәкілетті органның ведомствосы жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
15. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту туралы шешім қабылдау кезінде уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша тарифтік сметаны бір мезгілде бекітеді.

16. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении или отказе в утверждении новых тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии и тарифных смет оформляется приказом ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченным органом субъекту естественной монополии не позднее десяти календарных дней до введения их в действие.
17. Введение в действие новых тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).
Введение в действие тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в качестве чрезвычайной регулирующей меры осуществляется с даты, определяемой ведомством уполномоченного органа. При этом двенадцати месячный период времени для утверждения нового тарифа определяется с даты введения в действие ранее утвержденного тарифа (цены, ставки сбора) в общем порядке.
18. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об изменении тарифов (цен, ставок сборов), в том числе в качестве чрезвычайной регулирующей меры не позднее, чем за три календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность.
19. Субъект естественной монополии в течение пяти рабочих дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей.
Если субъект естественной монополии не уведомит потребителей о введении новых тарифов (цен, ставок сборов) в сроки, предусмотренные Правилами, то указанные тарифы (цены, ставки сборов) не вводятся с даты, указанной в решении ведомства уполномоченного органа. Введение утвержденных тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа четвертого месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).
20. Решение ведомства уполномоченного органа о принятии или отказе в принятии заявки к рассмотрению, об утверждении или отказе в утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии могут быть обжалованы субъектом естественной монополии или потребителем регулируемых услуг (товаров, работ) в установленные законодательством порядке и сроки.

16. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешімі уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісіне оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жолдайды.
17. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды қолданысқа енгізу тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) бекітілген айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
Тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды төтенше реттеуші шара ретінде қолданысқа енгізу уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап жүзеге асырылады. Бұл ретте жаңа тарифті бекіту үшін он екі айлық уақыт кезеңі бұрын жалпы тәртіппен бекітілген тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қолданысқа енгізген күнінен бастап белгіленеді.
18. Табиғи монополия субъектісі тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) өзгергені туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру арқылы олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жеткізеді.
19. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына бес жұмыс күні ішінде тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпарат ұсынады.
Егер табиғи монополия субъектісі тұтынушыларды Қағидаларда көзделген мерзімде жаңа тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) енгізілетіні туралы хабардар етпесе, онда көрсетілген тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) уәкілетті орган ведомствосының шешімінде көрсетілген күнінен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) енгізу тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту айынан кейінгі төртінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
20. Уәкілетті орган ведомствосының өтінімді қарауға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешіміне табиғи монополия субъектісі немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушы заңда белгіленген тәртіппен және мерзімде шағым жасауы мүмкін.

4. Особый порядок формирования затрат
21. Регулирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора) на регулируемые услуги субъекта осуществляется путем ограничения видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), и ограничения уровня расходов субъекта.
22. Затратной частью тарифа (цены, ставки сбора) является совокупность затрат, связанных с предоставлением регулируемых услуг субъектом, которые учитываются при утверждении тарифа (цены, ставки сбора). Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации).
23. В производственные расходы затратной части тарифа включаются:
1) материальные расходы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) амортизация;
4) расходы на ремонтные работы, не приводящие к увеличению стоимости основных фондов;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге (товары, работе).
24. В расходы периода затратной части тарифа включаются:
1) расходы на оплату труда административного персонала;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
3) прочие административные расходы;
4) Расходы на выплату вознаграждений.
25. Производственные расходы затратной части тарифа включаются в затратную часть тарифа следующим образом:
1) материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), определяются исходя из расчетов потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ), произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам тендерных (конкурсных) закупок, произведенных на дату подачи заявки на утверждение тарифа (цены, ставки сбора), в порядке, установленном статьей 18-4 Закона.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
2) расходы на оплату труда производственного персонала, определяемые исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта и на уровне не ниже двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
При превышении заработной платы производственного персонала субъекта, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов) с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над уровнем двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
Расходы, связанные с выплатой доплат и надбавок за условия труда, предусмотренных системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством;

4. Шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі
21. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін шығындарды реттеу тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың түрлерін шектеу және субъектінің шығыстар деңгейін шектеу жолымен жүзеге асырылады.
22. Тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігі тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекіту кезінде ескерілетін субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуына байланысты шығындардың жиынтығы болып табылады. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің өзіндік құнынан және кезең шығыстарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, өткізу жөніндегі шығыстар) тұрады.
23. Тарифтің шығын бөлігінің өндірістік шығыстарына:
1) материалдық шығыстар;
2) өндірістік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
3) амортизация;
4) негізгі қорлардың өсуіне алып келмейтін жөндеу жұмыстарының шығыстары;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке (тауарға, жұмысқа) тікелей жататын өзге де өндірістік шығыстар енгізіледі.
24. Тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарына:
1) әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
2) міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге шығыстар;
3) өзге де әкімшілік шығыстар;
4) сыйақылар төлеуге шығыстар енгізіледі.
25. Тарифтің шығын бөлігінің өндірістік шығыстары тарифтің шығын бөлігіне былайша енгізіледі:
1) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізілетін материалдық шығыстар тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізілген өнімнің (көрсетілетін қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия (бұдан әрі – материалдық ресурстар) қажеттілігінің есептеріне және Заңның 18-4-бабында белгіленген тәртіппен тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге өтінім беру күніне жүргізілген тендерлік (конкурстық) сатып алудың нақты нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып айқындалады.
Тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейіне байланысты шығыстар.
2) өндiрiстiк персоналға еңбекақы төлеу шығыстары субъектi персоналының нормативтiк санынан аспайтын нақты санға және Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында жыл сайын тиісті қаржы жылына белгіленетін жалақының екі есе ең төменгі мөлшерінен кем болмайтын деңгейде айқындалады.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері ескеріліп қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алымдар мөлшерлемелерінде) қабылданған орташа айлық жалақыға сүйене отырып айқындалған субъектінің өндірістік персоналының жалақысын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында жыл сайын тиісті қаржы жылына белгіленетін жалақының екі есе ең төменгі мөлшерінің деңгейінен асырған кезде, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріліп қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алымдар мөлшерлемелерінде) қабылданған орташа айлық жалақыға сүйене отырып айқындалатын өндірістік персоналдың жалақысы ескеріледі.
Бұл ретте, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің есептері және техникалық ысыраптардың есептері тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізіледі.
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар төлеуге байланысты шығыстар;

3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу начисления, при этом увеличение амортизационных отчислений после проведения субъектом переоценки включается в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) поэтапно;
4) средства, направляемые субъектом естественной монополии на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа (цены ставки сбора) при наличии документального подтверждения необходимости проведения этих мероприятий;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге (товары, работе), включаются в затратную часть тарифа (цен, ставки сбора) на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
26. Расходы периода учитываются в затратной части тарифа (цены, ставки сбора) следующим образом:
1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Ведомство уполномоченного органа рассматривает уровень расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы (цены, ставки сборов), на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности, а также принимает во внимание динамику объемов оказываемых регулируемых услуг субъекта;
В случае фактической экономии расходов на оплату труда административного персонала в результате сокращения численности персонала, расходы на оплату труда административного персонала учитываются в тарифе в размере, предусмотренном в ранее утвержденной тарифной смете, а сумма экономии может быть направлена субъектом естественной монополии на увеличение уровня заработной платы административного персонала, либо на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, учитываемые в расходах периода, определяются в соответствии со ставками, установленными согласно действующему законодательству Республики Казахстан;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов непроизводственного характера;
4) прочие административные расходы включаются в затратную часть тарифа (цен, ставки сбора) на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов включаются в прочие расходы и определяются с учетом размеров ставок и сборов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Расходы на повышение квалификации административного персонала, связанные с производственной необходимостью, учитываются в расходах периода при предоставлении документов, подтверждающих такую необходимость.
Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства, в рамках регулируемых услуг включаются в расходы периода при наличии экономически обоснованных материалов;

3) тік желілік (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары, бұл ретте субъект қайта бағалау жүргізгеннен кейін амортизациялық аударымдардың ұлғаюы тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне кезең-кезеңмен енгізіледі;
4) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да қалпына-келтіру жұмыстарға табиғи монополия субъектісі бағыттайтын қаражат осы іс-шараларды жүргізу қажетттілігін растайтын құжаттар болған кезде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізіледі;
5) Реттеліп көрсетілетін қызметке (тауарға, жұмысқа) тікелей жататын өзге де өндірістік шығыстар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне салалық ерекшеліктер ескеріле отырып, растаушы құжаттардың негізінде енгізіледі.
26. Кезең шығыстары тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігінде былайша ескеріледі:
1) әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары табиғи монополия субъектiсi персоналының нормативтiк санынан аспайтын нақты санға және Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріліп қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алымдар мөлшерлемелерінде) қабылданған орташа айлық жалақыға сүйене отырып айқындалады.
Уәкілетті органның ведомствосы тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін әкімшілік және (немесе) өндірістік персоналға еңбекақы төлеу шығыстарының деңгейін қызметтің ұқсас түрімен айналысатын субъектілерге еңбекақы төлеуге арналған шығындарды салыстырмалы талдау негізінде қарайды, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтері көлемдерінің серпінін назарға алады;
Персонал санын қысқарту нәтижесінде әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын нақты үнемдеген жағдайда, әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары бұрын бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшерде тарифте ескеріледі, ал үнем сомасын табиғи монополия субъектісі әкімшілік персонал жалақысының деңгейін көтеруге не сыйлықақы беруге және жалақыға басқа да сыйақыларға бағыттауы мүмкін.
2) міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге шығыстар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады;
3) негізгі құралдардың және өндірістік сипаттағы емес материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) өзге әкімшілік шығыстар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне салалық ерекшеліктер ескеріле отырып, растаушы құжаттардың негізінде енгізіледі.
Табиғатты қорғау шығыстары, табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемақы өзге шығыстарға енгізіледі және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген алымдар мен мөлшерлемелер ескеріле отырып айқындалады.
Өндірістік қажеттілікке байланысты әкімшілік персоналдың біліктілігін көтеруге шығыстар осындай қажеттілікті растайтын құжаттар ұсынылған кезде кезең шығыстарында ескеріледі.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің шеңберінде өндірістегі өнертапқыштыққа және рационализаторлыққа байланысты шығыстар экономикалық негізделген материалдар болған жағдайда кезең шығыстарына енгізіледі;

5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии включаются в расходы периода при предоставлении субъектом естественной монополии заключенных договоров о привлечении заемных средств и определяются следующим образом:
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан. Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением четырехкратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа (цены, ставки сбора) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан. Ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан применяется на день подачи заявки субъекта;
Ведомство уполномоченного органа вправе принять решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы (цены, ставки сборов), на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов естественной монополии, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта естественной монополии.
При рассмотрении заявки на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы ведомство уполномоченного органа включает расходы периода в тарифы (цены, ставки сборов) в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов (цен, ставок сборов) в случаях предусмотренных Особым порядком формирования затрат, применяемый при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, и с учетом положений Правил.
При снижении эффективности деятельности субъектов (увеличение себестоимости единицы оказываемой регулируемой услуги, снижение объемов оказываемых регулируемых услуг, увеличение кредиторской и дебиторской задолженности ведомство уполномоченного органа рассматривает изменения затрат без учета показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).

5) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыруға қарыз қаражаты үшін сыйақылар төлеуге шығыстар табиғи монополия субъектісі қарыз қаражатын тарту туралы жасалған шарттарды ұсынған кезде кезең шығыстарына енгізіледі және былайша айқындалады:
Инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге шығыстар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың екі еселік ресми мөлшерлемесі қолданылып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу кезінде ескеріледі. Инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетел валютасында алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге шығыстар Лондон банкаралық нарығының төрт еселік мөлшерлемесі қолданылып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу кезінде ескеріледі.
Шетелдік валютасында алынған қарыз қаражаты үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарының негізгі көрсеткіштері және Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштері негізінде шетел валютасына теңге бағамының болжамды өзгеруі ескеріліп, тарифтің (бағаның, мөлшерлемесінің) шығын бөлігіндегі кезең шығыстарында ескеріледі. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесі субъектінің өтінім берген күніне қолданылады;
Уәкілетті органның ведомствосы тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімді қарау кезінде кезең шығыстарын тарифтерге (бағаларға, алым мөлшерлемелеріне) Нормативтік құқық актілерді мемлекетітк тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбiнде көзделген жағдайларда тарифтерді (бағаларды, алым мөлшерлемелерін) өзгерту алдындағы кезеңде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріліп және Қағидалардың ережелері ескеріліп қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алым мөлшерлемелерінде) қабылданған кезең шығыстарының шегінде енгізеді.
Субъектілер қызметінің тиімділігі төмендеген кезде (реттеліп көрсетілетін қызмет бірлігінің өзіндік құнының ұлғаюы, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуі, кредиторлық және дебиторлық берешектің өсуі) уәкілетті органның ведомствосы шығындардың өзгерістерін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескерместен қарайды.

27. Выделяемые субъекту субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшение затратной части тарифа (цены, ставки сбора), а субъекту, осуществляющему деятельность в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем, устанавливается отдельный тариф (цены, ставки сбора) с учетом государственного субсидирования, действующий на период его предоставления.
28. Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате, не включаемые в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), субъект (за исключением государственных предприятий) может осуществлять из чистого дохода (фактической прибыли).
29. Инвестиции могут осуществляться субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств предприятия являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли и (или) амортизационных отчислений.
30. Приобретение акций (долей), а также иные формы участия субъекта в коммерческих организациях осуществляются по согласованию с ведомством уполномоченного органа за счет чистого дохода (фактической прибыли) субъекта.
31. При формировании и утверждении тарифов (цен, ставок сборов) субъектов в затратной части тарифа (цены, ставки сбора) не учитываются:
1) расходы на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
2) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании, предоставлении регулируемых услуг;
3) расходы на арендную плату и (или) выплату вознаграждений за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в доверительное управление, в имущественный найм, по лизингу;
4) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
5) судебные издержки;
6) штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций, наложенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) убытки от хищений;
8) потери от производства некачественной продукции (брака);
9) расходы на содержание обслуживающих производств и хозяйств;
10) расходы на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;
11) расходы на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;

27. Субъектіге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігін кемітуге ескеріледі, ал су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласындағы көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын субъектіге жеке тариф (баға, алым мөлшерлемесі) оны ұсыну кезеңінде қолданылатын мемлекеттік субсидиялау ескеріле отырып белгіленеді.
28. Тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізілмейтін жалақыға қоса берілетін сыйлықақыларға және сыйақылардың басқа түрлеріне шығыстарды субъект (мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда) таза кірістен (нақты пайдадан) жүзеге асыра алады.
29. Субъектілер инвестицияларды өз қаражаты және (немесе) қарыз қаражаты есебінен жүзеге асыруы мүмкін. Кәсіпорынның өз қаражатының көздері пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
30. Акцияларды (үлестерді) сатып алу, сондай-ақ субъектінің коммерциялық ұйымдарға қатысуының өзге нысандары уәкілетті орган ведомствосының келісімі бойынша субъектінің таза кірісінің (нақты пайдасының) есебінен жүзеге асырылады.
31. Субъектілердің тарифтерін (бағаларын, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігінде мыналар ескерілмейді:
1) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймадағы қорлардың бұзылуына және жетіспеушілігіне, басқа өндірілмейтін шығыстар мен ысыраптарға шығыстар;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
3) сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалға, лизинг бойынша алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдаланғаны үшін жалдау ақысына және/немесе сыйақылар төлеуге шығыстар;
4) ластайтын заттардың нормативтен тыс шығарындыларына (тастандыларына) төлемдер;
5) сот шығындары;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салынған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері;
7) ұрлықтан болған залалдар;
8) сапасыз өнімді өндіруден (ақаудан) болған шығындар;
9) қызмет көрсететін өндірістер мен шаруашылықтарды ұстауға шығыстар;
10) денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, оқу орындарын, технологиялық қажеттіліктен басқа, құзыретті органмен келісілген кәсіптік-техникалық училищелерді ұстауға шығыстар;
11) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға шығыстар;

12) расходы на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
13) расходы на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
14) расходы на благоустройство садовых товариществ (в том числе строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
15) расходы на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
16) расходы на рекламу в средствах массовой информации, на издание рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
17) расходы на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта;
18) расходы на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
19) расходы на оплату отпусков работников, обучающихся в организации образования;
20) расходы на премирование и другие формы вознаграждения;
21) расходы на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
22) расходы на оплату услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
23) страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
24) расходы на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
25) расходы на оказание всех видов спонсорской помощи;
26) льготы работникам субъекта, кроме предусмотренным законодательством;
27) расходы на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);

12) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды (демалыс кештерін, спектакльдер, концерттер өткізу) өткізуге шығыстар;
13) кәсіпорындар қызметкерлеріне тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға берілген несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеуге шығыстар;
14) бақша серіктестіктерін абаттандыруға (оның ішінде жол салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) шығыстар;
15) дәрістер, көрмелер, диспуттар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналарға шығыстар;
16) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамаға, өндірістік мақсатта пайдаланылатын өнімдерді қоспағанда, жарнамалық, плакаттық және типографиялық өнімдер шығаруға шығыстар;
17) субъектінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалардан және қонақ үйлерден орын сатып алуға, жалдауға және ұстауға шығыстар;
18) қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға және жұмыстың осындай ұқсас түрлеріне шығыстар;
19) білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеуге шығыстар;
20) сыйлықақы және басқа да сыйақы нысандарын беруге шығыстар;
21) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, субъектінің қаражаты есебінен қызметкерлерді және олардың балаларын емдеуге, демалуға, экскурсияға жолдамаларды төлеуге шығыстар;
22) өз қызметкерлеріне медициналық көмек беруге денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызметтеріне ақы төлеуге шығыстар;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (кәсіпорындардың өз қызметкерлерінің пайдасына жасалған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша кәсіпорындар төлейтін жарналар);
24) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеуге, оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеуге шығыстар;
25) демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге шығыстар;
26) заңнамада көзделгеннен басқа, субъектінің қызметкерлеріне жеңілдіктер;
27) мерейтойлар күніне арналған немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ пайдаланатын заттарды және басқа тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің жеке шоттарының пайыздық ставкасын көбейтуді қоса алғанда) сатып алуға шығыстар;

28) расходы на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
29) отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
30) расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства: проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений;
31) другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производству и оказанию регулируемых, и приводящие к росту тарифов (цен, ставок сборов).
5. Утверждение тарифной сметы с учетом корректировок
32. Субъект естественной монополии не позднее, чем за шестьдесят календарных дней до конца текущего года может обратиться в ведомство уполномоченного органа с предложением о корректировке тарифной сметы.
При обращении с предложением о корректировке тарифной сметы субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа проект тарифной сметы с учетом корректировок и материалы, обосновывающие внесение корректировок в утвержденную тарифную смету.
Представленные проект тарифной сметы и материалы должны соответствовать требованиям пункта 6 Правил.
33. Ведомство уполномоченного органа рассматривает документы по корректировке тарифной сметы в течение тридцати календарных дней с момента представления.
34. В случае, если при рассмотрении предложения о корректировке тарифной сметы необходима дополнительные документы (информация), ведомство уполномоченного органа вправе запросить ее у заявителя в письменном виде с установлением срока предоставления документов (информации), но не менее пяти рабочих дней. В таком случае сроки рассмотрения предложения о корректировке тарифной сметы субъекта естественной монополии продлеваются не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня продления срока рассмотрения.
Срок рассмотрения предложения о корректировке тарифной сметы продлевается руководителем ведомства уполномоченного органа.
35. Ведомство уполномоченного органа отказывает в корректировке тарифной сметы в случае, если такая корректировка приводит к повышению уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии.
6. Порядок предоставления отчета об исполнении тарифной сметы
36. Субъект естественной монополии малой мощности в срок до 1 мая текущего года представляет в ведомство уполномоченного органа отчет об исполнении тарифной сметы за предыдущий календарный год в разрезе каждого вида регулируемых услуг (товаров, работ) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и одновременно размещает его на своем интернет-ресурсе, либо направляет обращение ведомству уполномоченного органа о необходимости размещения отчета об исполнении тарифной сметы на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.

28) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерьлеріндегі балаларды тамақтандыру құнын өтеуге шығыстар;
29) ұжымдық шартпен айқындалған мақсаттарға кәсіподақтарға арналған аударымдар;
30) өндіріс өнертапқыштығына және рационализаторлығына: тәжірибелік-экспериментальдық жұмыстарды жүргізуге, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілер дайындауға және сынақтан өткізуге, өнертабыс пен рационализаторлық бойынша көрмелер, байқаулар, конкурстар және басқа іс-шаралар ұйымдастыруға байланысты шығыстар, авторлық сыйақылар төлемдері;
31) реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей қатысы жоқ және тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) өсуіне әкелетін шығыстардың басқа да түрлері.
5. Түзетулерді ескере отырып, тарифтiк сметаны бекiту
32. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылдың аяғына дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей тарифтік сметаны түзету туралы ұсыныспен жүгіне алады.
Тарифтік сметаны түзету туралы ұсыныспен жүгінген кезде табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына түзетулерді ескере отырып, тарифтік сметаның жобасын және бекітілген тарифтік сметаға енгізілетін түзетулерді негіздейтін материалдарды ұсынады.
Ұсынылған тарифтік сметаның жобасы және материалдар Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
33. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны түзету туралы құжаттарды ұсынған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
34. Егер тарифтік сметаны түзету туралы ұсынысты қарау кезінде қосымша құжаттар (ақпарат) қажет болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы құжаттарды ұсыну бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді белгілеп, оны өтініш берушіден жазбаша түрде сұратуға құқылы. Мұндай жағдайда табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны түзету туралы ұсынысын қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, ол туралы өтініш берушіге қарау мерзімі ұзартылған күнінен бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабар беріледі.
Тарифтік сметаны түзету туралы ұсынысты қарау мерзімін уәкілетті орган ведомствосының басшысы ұзартады.
35. Егер осындай түзету табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) деңгейінің көтерілуіне алып келетін жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны түзетуден бас тартады.
6. Тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну тәртібі
36. Куаттылығы аз табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi органның ведомствосына ағымдағы жылдың 1 мамырына дейiн осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) әрбір түрінің бөлінісінде өткен күнтiзбелiк жылға бекiтiлген тарифтiк сметаны орындау туралы есеп бередi және оны өзінің интернет-ресурсында бір мезгілде орналастырады не уәкiлеттi органның ведомствосына тарифтік сметаны орындау туралы есепті уәкiлеттi орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыру туралы өтініш жолдайды.

37. К отчету об исполнении тарифной сметы субъект прилагает следующие материалы за предыдущий календарный год:
1) пояснительную записку об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения с приложением таблицы, указанной в приложении 2 к настоящим Правилам;
2) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452;
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на текущий, капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы;
4) другие материалы, подтверждающие фактические затраты по тарифной смете.
38. Представленный отчет об исполнении тарифной сметы и материалы должны соответствовать требованиям пункта 37 Правил.
39. Ведомство уполномоченного органа по заявлениям, жалобам потребителей, материалам средств массовой информации, обращениям государственных органов и по собственной инициативе, выявив нарушения законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках, в части неисполнения утвержденной тарифной сметы, а равно непредставления проекта и (или) отчета об исполнении тарифной сметы рассматривает возможность принятия одного из следующих действий:
1) инициирование изменений действующей тарифной сметы;
2) применение к субъекту естественной монополии меры реагирования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) установление временного компенсирующего тарифа.
Приложение 1
к Правилам упрощенного
государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий малой мощности
Форма
__________________________________________________________
(наименование субъекта)
Отчет
об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
___________________________________за________год
п/п
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение, в %
Причины отклонения
Приложение 2
к Правилам упрощенного
государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий малой мощности
Форма
____________________________________________
(наименование субъекта)
Проект тарифа (цены, ставки сбора)
и тарифной сметы на регулируемые услуги
п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тенге
2
Материальные затраты, всего
-//-
в том числе:
2.1
сырье и материалы
-//-
2.2
энергия
-//-
2.3
ГСМ
-//-
2.4
топливо
-//-
2.5
энергия покупная
-//-
2.6
вода покупная
-//-
2.7
технологический расход электрической энергии водохозяйственной и канализационной систем (нормативные потери)
-//-
3.
Затраты на оплату труда, всего
-//-
в том числе:
3.1
заработная плата
-//-
3.2
социальный налог
-//-
3.3
Амортизация
-//-
3.4
Ремонт, всего
-//-
3.5
в том числе:
3.6
капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
-//-
4.
Прочие затраты, всего
-//-
в том числе:
4.1
услуги связи
-//-
4.2
транспортировка грузов сторонними организациями
-//-
4.3
услуги охраны
-//-
4.4
Командировочные расходы
-//-
4.5
подготовка кадров
-//-
4.6
охрана труда и техника безопасности
-//-
4.7
плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
-//-
4.8
пусконаладочные работы
-//-
4.9
дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
-//-
5.
обязательные виды страхования
-//-
5.1
приобретение лицензий
-//-
5.2
охрана окружающей среды
-//-
5.3
другие затраты (необходимо расшифровать)
-//-
I
Расходы периода, всего
-//-
6.
Общие и административные расходы, всего
-//-
6.1
Затраты на оплату труда, всего
-//-
в том числе:
6.2
заработная плата административного персонала
-//-
6.3
социальный налог
-//-
6.4
услуги банка
-//-
6.5
амортизация
-//-
6.6
расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и т.д.
-//-
6.7
коммунальные услуги
-//-
6.8
услуги сторонних организаций
-//-
6.9
командировочные расходы
-//-
7
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
-//-
7.1
охрана труда и техника безопасности
-//-
7.2
аренда основных средств общехозяйственного назначения
-//-
7.3
налоги
-//-
7.4
другие расходы (необходимо расшифровать)
-//-
7.5
Расходы на содержание службы сбыта, всего
-//-
в том числе:
7.6
заработная плата
-//-
7.7
социальный налог
-//-
7.8
расходы на оформление квитанций
-//-
7.9
Амортизация (в том числе водомеров) связанная со сбытом услуг
-//-
8
текущий ремонт
-//-
8.1
капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
-//-
8.2
маркетинговые услуги
-//-
8.3
другие расходы (необходимо расшифровать)
-//-
8.4
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
II
Всего затрат
-//-
V
Прибыль
-//-
Всего доходов
-//-
I
Объемы оказываемых услуг
тыс. м3,
тыс. Гкал,
кВтч
II
Нормативные потери
тыс. м3/тыс. тенге,
тыс. Гкал/тыс. тенге,
кВтч/тыс. тенге
III
Тариф (без НДС)
тенге/м3,
тенге/Гкал,
тенге/кВтч
Руководитель __________________________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
* - затраты при необходимости могут быть расширены или
дополнены.
Приложение 3
к перечню некоторых приказов
Министра национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года № 194
Правила утверждения инвестиционных программ (проектов)
субъекта естественной монополии, их корректировки, а также
проведения анализа информации об их исполнении

37. Субъекті тарифтiк сметаны орындау туралы есепке өткен күнтiзбелiк жылдың мынадай материалдарын:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетiлген кестенi қоса бере отырып, тарифтiк сметаны орындамау себептерiнің түсiндiрмесімен оны орындау туралы түсiндiрме жазбаны;
2) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 тiркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша пайдалар мен залалдар туралы есепті;
3) ағымдағы, күрделi жөндеулер мен басқа жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарына бағытталған шығын сметаларын iске асыру туралы мәлiметтердi;
4) тарифтік смета бойынша нақты шығындарды растайтын басқа да материалдарды ұсынады.
38. Тарифтік сметаны орындау туралы ұсынылған есеп пен материалдар Қағидалардың 37-тармағына сәйкес келуге тиіс.
39. Уәкiлеттi органның ведомствосы тұтынушылардың арыздары, шағымдары, бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары, мемлекеттiк органдардың өтiнiштерi бойынша және өз бастамасымен табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнама бұзушылығын бекiтiлген тарифтiк сметаны орындамау, сол сияқты тарифтiк сметаны орындау туралы жобаны және (немесе) есептi ұсынбау бөлiгiнде анықтап, мына іс-қимылдардың бірін қабылдау мүмкіндігін қарайды:
1) қолданыстағы тарифтiк сметаға өзгерiс енгiзуге бастамашылық жасау;
2) табиғи монополия субъектісіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ден қою шараларын қолдану;
3) уақытша өтемдік тариф белгілеу.
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін оңайлатылған
мемлекеттік реттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы)
____жылға _______________________________ реттеліп көрсетілетін
қызметтерге тарифтік сметаны орындау туралы есеп
Р/с
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделгені
Тарифтік сметаның іс жүзінде қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқуы %-бен
Ауытқу
себептері
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін оңайлатылған
мемлекеттік реттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы)
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф (баға,
алым мөлшелерлемесі) және тарифтік смета жобасы
Р/с
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданғаны, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндіруге және қызметтер көрсетуге шығындар, барлығы
мың теңге
2
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
2.1
шикізат және материалдар
-//-
2.2
энергия
-//-
2.3
ЖЖМ
-//-
2.4
отын
-//-
2.5
сатып алынатын энергия
-//-
2.6
сатып алынатын су
-//-
2.7
су шаруашылығы және кәріз жүйелеріндегі электр энергиясының технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
-//-
3
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
3.1
жалақы
-//-
3.2
әлеуметтік салық
-//-
3.3
Амортизация
-//-
3.4
Жөндеу, барлығы
-//-
3.5
оның ішінде:
3.6
негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
4
Өзге шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
4.1
Байланыстың көрсетілетін қызметтері
-//-
4.2
бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
-//-
4.3
Күзеттің көрсетілетін қызметтері
-//-
4.4
іссапар шығыстары
-//-
4.5
кадрлар даярлау
-//-
4.6
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
4.7
табиғи ресурстарды (суды және басқаларын) пайдаланғаны үшін төлемақы
-//-
4.8
іске қосу-реттеу жұмыстары
-//-
4.9
өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
-//-
5
міндетті сақтандыру түрлері
-//-
5.1
лицензияларды сатып алу
-//-
5.2
қоршаған ортаны қорғау
-//-
5.3
басқа да шығындар (таратып жазу қажет)
-//-
I
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
6.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.2
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
6.3
әлеуметтік салық
-//-
6.4
Банк көрсететін қызметтер
-//-
6.5
амортизация
-//-
6.6
техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және т.б. ұстауға және оларға қызмет көрсетуге шығыстар
-//-
6.7
Коммуналдық көрсетілетін қызметтер
-//-
6.8
бөгде ұйымдар көрсететін қызметтері
-//-
6.9
іссапар шығыстары
-//-
7
өкілдік шығыстар, мерзімді баспасөзге, байланысқа шығыстар
-//-
7.1
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
7.2
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалдау
-//-
7.3
салықтар
-//-
7.4
басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
7.5
Өткізу қызметін ұстауға шығыстар, барлығы
-//-
оның ішінде:
7.6
жалақы
-//-
7.7
әлеуметтік салық
-//-
7.8
түбіртектерді ресімдеуге шығыстар
-//-
7.9
қызметтерді өткізуге байланысты амортизация (оның ішінде су өлшегіштерге)
-//-
8
ағымдағы жөндеу
-//-
8.1
негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
8.2
Маркетингтік көрсетілетін қызметтер
-//-
8.3
басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
8.4
Сыйақылар төлеуге шығыстар
-//-
II
Барлық шығын
-//-
IV
Пайда
-//-
Барлық кіріс
-//-
I
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
II
Нормативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге мың Гкал/мың теңге кВтсағ/мың теңге
III
Тариф (ҚҚС-сыз)
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
Басшы _______________________________________________________________
(лауазымы, қолы, А.Ә.Т.)
М.О
* - шығындар қажет болған кезде кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 194 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы
туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении разработаны в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон).
Правила предусматривают следующие этапы реализации:
1) предоставление заявки на утверждение проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет;
2) рассмотрения и утверждения инвестиционной программы (проекта);
3) корректировки планируемой инвестиционной программы (проекта) при ее утверждении;
4) корректировки утвержденной инвестиционной программы (проекта);
5) проведение анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) и корректировки инвестиционной программы (проекта) при проведении такого анализа;
6) уведомления потребителей о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы (проекта);
7) размещения субъектом информация об исполнении инвестиционной программы (проекта).
2. Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии (далее – Субъект) разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, для достижения утвержденных показателей и индикаторов отраслевых или местных программ восстановления, реконструкции, модернизации систем на соответствующий период и направлена на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение.
Предусмотренные в утвержденной инвестиционной программе (проекте) объемы вложений в основные средства субъекта учитываются при расчетах прогноза предельного роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) на текущий период и долгосрочную перспективу.
3. Реализация инвестиционной программы (проекта) субъекта осуществляется в соответствии с тарифной сметой, сформированной согласно требованиям Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480 (далее – Особый порядок).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды оны түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-3-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар іске асырудың мынадай кезеңдерін көздейді:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметалардың жобаларын бекітуге өтінімді ұсыну;
2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау және бекіту;
3) жоспарланатын инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны бекіту кезінде түзету;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету;
5) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратқа талдау жүргізу және осындай талдау жүргізу кезінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету;
6) субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысыс туралы туралы тұтыншуыларды хабардар ету;
7) субъектінің инвестициялық бағдарламаны орындауы туралы ақпаратты орналастыруы.
2. Табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – Субъект) инвестициялық бағдарламасы (жобасы) Қазақстан Республикасы дамуының басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып, тиісті кезеңге жүйелерді қалпына келтірудің, реконструкциялаудың, жаңғыртудың салалық немесе жергілікті бағдарламалардың бекітілген көрсеткіштері мен индикаторларына қол жеткізу үшін әзірленеді және жаңа активтерді құруға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған.
Бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделген субъектінің негізгі құралдарына салымдардың көлемі реттелiп көрсетiлетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тарифтерінің (бағалардың, алым мөлшерлемелерінің) шекті өсу болжамын ағымдағы кезеңге және ұзақ мерзімді перспективаға есептеу кезінде ескеріледі.
3. Cубъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбiнің талаптарына сәйкес қалыптастырылған тарифтік сметаға сәйкес жүзеге асырылады.

4. Инвестиционная программа (проект) субъекта подразделяется:
1) по срокам реализации – на краткосрочные (до 1 года включительно), среднесрочные (более 1 года и до 4 лет включительно), долгосрочные (5 и более лет);
2) по статусу – на республиканские и местные;
3) по направленности действий – инвестиции на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов.
5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) прогнозируемая тарифная смета – тарифная смета, на каждый год реализации инвестиционной программы (проекта);
2) инвестиционная программа - программа вложения и возврата средств, направленных на расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, а также на создание новых активов субъекта естественной монополии, на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов;
3) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающий инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств;
4) государственный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления. Согласование инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий осуществляет местный исполнительный орган;
5) тарифный доход – доход субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденным ведомством уполномоченного органа тарифам (ценам, ставкам сбора);
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
7) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
2. Порядок рассмотрения и утверждения инвестиционной
программы (проекта)
6. Инвестиционная программа (проект) для утверждения представляется субъектом в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Инвестиционная программа (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, утверждается ведомством уполномоченного органа по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.

4. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы):
1) іске асыру мерзімдері бойынша – қысқа мерзімді (1 жылға дейін қоса алғанда), орташа мерзімді (1 жылдан астам және 4 жылға дейін қоса алғанда) немесе ұзақ мерзімді (5 жыл және одан көп);
2) мәртебесі бойынша – республикалық және жергілікті;
3) іс-қимылдардың бағыттылығы бойынша – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзiмдi, орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған субъектінің жаңа активтерін жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға инвестициялар болып бөлінеді.
5. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды тарифтік смета – инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың әрбір жылына тарифтік смета;
2) инвестициялық бағдарлама – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзімді, орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған субъектінің жаңа активтерді жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға жұмсалған қаражатты салу және қайтару бағдарламасы;
3) инвестициялық жоба – жаңа өндiрiстердi құруға, қолданыстағыларын кеңейтуге және жаңартуға инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;
4) мемлекеттік орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган. Табиғи монополия субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) келісуді жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады;
5) тарифтік кіріс – субъектінің уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтер (бағалар, алым мөлшерлемелері) бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алған кірісі;
6) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
7) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органның ведомствосы.
2. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау және бекіту тәртібі
6. Субъекті осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттiк органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге ұсынады.
Субъектілердің Мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бекітеді.

Утвержденная инвестиционная программа (проект) субъекта естественных монополий по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам размещается ведомством уполномоченного органа и государственным органом, указанным в пункте 6 Правил, на своих Интернет-ресурсах.
В инвестиционной программе (проекте) субъекта определяются средства, направленные на расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, создание новых активов субъекта на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный периоды с целью получения технико-экономического эффекта, включающей в себя один или несколько инвестиционных проектов.
7. Для утверждения инвестиционной программы (проекта) субъект представляет в ведомство уполномоченного органа и государственный орган заявку в произвольной форме с приложением:
1) планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) субъекта согласно приложению 1;
2) показателей эффективности планируемой субъектом естественных монополий инвестиционной программы (проекта) субъекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, предусматривающих, в том числе расчет эффективности планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого учета (при наличии);
3) информации об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта) с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документальное техническое подтверждение необходимости проведения таких работ, сводные сметные расчеты, объектные, локальных и ресурсные сметы отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке (в случае наличия) и т.п.;
4) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств);
5) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы (проекта) в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) расчета экономической целесообразности не использования заемных средств (в том числе с подтверждением невозможности дальнейшего снижения затрат, нормативных потерь), в случае, если субъектом не планируется привлечение заемных средств для реализации планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта);

Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы және Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздерінің интернет–ресурстарында орналастырады.
7. Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту үшін уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға:
1) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) тиімділігінің көрсеткіштерін, оның ішінде мыналарды көздейтін - іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін, оның ішінде технологиялық процесті және коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған басқару жүйелерін (болған кезде) көрсете отырып, субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) тиімділігінің есебін;
3) баға деңгейлерін салыстырмалы талдауды, сатып алынатын негізгі құралдардың, құрылыс-монтаж жұмыстарының құнын көрсете отырып, оның ішінде осындай жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжататмалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептерді, әрбір объекті бойынша жеке объектілік, локальды және ресурстық сметаларды, бизнес жоспарды, прайс-парақтарды, шарттардың көшірмелерін, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттаманы (болған жағдайда) және т.б. қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпаратты;
4) болжамды мөлшерді және алдын ала қаржыландыру шарттарын, оның ішінде қарыз ресурстарын (қарыз қаражаттары бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемақылар, қарыз қаражаттарын қайтару мерзімдері мен шарттары) растайтын құжаттарды;
5) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын жағдайда, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды;
6) егер субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін қарыз қаражаттарын тартуды субъекті жоспарламаған жағдайда, қарыз қаражаттарын пайдаланбаудың (оның ішінде шығындарды, нормативтік ысыраптарды одан әрі төмендету мүмкін еместігін растап) экономикалық тиімділік есебін;

7) прогноз влияния планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) на его тарифы (цены, ставки сбора) в период ее реализации, с приложением прогнозируемой тарифной сметы субъекта;
8) заключения технической экспертизы для региональных электросетевых компаний.
Прилагаемые к планируемой субъектом инвестиционной программе (проекту) документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
Требования по расчету планируемого снижения нормативных технических потерь не распространяются на субъектов, оказывающих услуги в сферах магистральных железнодорожных сетей, железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, подъездных путей, аэронавигации, портов, аэропортов, производство и снабжение тепловой энергии, водоотведения.
8. Планирование и составление бюджета инвестиционной программы (проекта) осуществляются в соответствии с Особым порядком.
9. Планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) разрабатывается с содержанием мероприятий, учитывающих следующие критерии:
1) снижение расходов сырья, материалов, топлива, энергии в зависимости от отраслевых и производственных особенностей;
2) минимизация финансово-экономических рисков;
3) снижение нормативных технических и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых субъектом;
4) оптимизация схемы заимствования и возврата заемных ресурсов в случае использования заемных средств;
5) увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
6) внедрение автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого прибора учета энергии (в случае необходимости их внедрения);
7) комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, в случае ее наличия;
8) снижение износа основных средств;
9) установление в силу технологических особенностей приборов учета на всех стадиях оказания регулируемых услуг;
10) обеспечение повышения качества, эффективности, надежности мероприятий, включенных в инвестиционную программу (проект).
Планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) разрабатывается на весь период действия тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней.

7) субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) әсер ету болжамын, субъектінің болжанған тарифтік сметасын қоса бере отырып;
8) өңірлік электр жеілісі компаниялары үшін техникалық сараптаманың қорытындыларын қоса беріп өтінім ұсынады.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның, не құзыретіне бухгалтерлік есеп мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржылық құжаттарға субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
Нормативтік техникалық ысыраптарды жоспарлы төмендетуді есептеу жөніндегі талаптар магистральдық теміржол желілері, теміржол көлігі объектілері бар теміржолдар, кірме жолдар, аэронавигация, порттар, әуежайлар, жылу энергиясын өндіру және онымен жабдықтау, су бұру салаларында қызмет көрсететін субъектілерге қолданылмайды.
8. Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) бюджетін жоспарлау және жасау Ерекше тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
9. Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) мынадай өлшемшарттар ескеретін іс-шаралар қамтылып әзірленеді:
1) салалық және өндірістік ерекшеліктерге қарай шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарын төмендету;
2) қаржылық-экономикалық тәуекелдерді барынша азайту;
3) субъекті әзірлеген және іске асыратын іс-шаралар жоспарына негізделген нормативтік техникалық ысыраптар болған жағдайда оларды төмендету және (немесе) нормативтен тыс ысыраптарды жою;
4) қарыз қаражаттарын пайдаланған жағдайда қарыз алу және қарыз қаражаттарын қайтару схемаларын оңтайландыру;
5) ұсынылатын реттелiп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және/немесе сапасын арттыру;
6) технологиялық процестерді басқару автоматтандырылған жүйелерін және энергияны есепке алудың коммерциялық аспабын енгізу (оларды енгізу қажет болған жағдайда);
7) субъектінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың дебиторлық берешегі болған жағдайда, оның деңгейін төмендету бойынша кешенді іс-шаралар;
8) негізгі кұралдардың тозуын төмендету;
9) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің барлық кезеңдерінде есепке алу аспаптарын технологиялық ерекшеліктерге байланысты орнату;
10) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) енгізілген іс-шаралардың сапасын, тиімділігін, сенімділігін қамтамасыз ету.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) немесе олардың шекті деңгейлері қолданылатын барлық кезеңге әзірленеді.

10. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган рассматривают планируемую субъектом инвестиционную программу (проект) в течение сорока пяти рабочих дней с момента ее представления.
В течение семи рабочих дней со дня получения заявки на утверждение инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа письменно уведомляет субъекта и государственный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии к рассмотрению планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) в следующих случаях:
1) представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 7 Правил и (или) несоответствие требованиям пункта 7 Правил;
2) представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 20 Правил;
3) несоответствие представленной инвестиционной программы (проекта) критериям, указанным в пункте 9 Правил.
Для согласования инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) направляется для согласования местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы одновременно с подачей такой инвестиционной программы (проекта) ведомству уполномоченного органа.
Согласование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы инвестиционной программы (проекта) субъекта производится в сроки, предусмотренные Законом.
11. При рассмотрении планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа проводит экономическую и финансовую оценку эффективности в целях определения влияния на тарифы (цены, ставки сбора) в период ее реализации.
12. По результатам рассмотрения планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 15-3 Закона:
не позднее, чем за десять рабочих дней до принятия решения, направляет в государственный орган подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта), с приложением инвестиционной программы (проекта);
либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения, подписанного уполномоченным органом и государственным органом.
В случае отказа в утверждении инвестиционной программы, мотивированное заключение направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа в срок не позднее тридцати пяти рабочих дней с момента поступления планируемой субъектом инвестиционной программы в ведомство уполномоченного органа.
В течение пяти рабочих дней с момента поступления в государственный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа государственным органом проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта. По итогам совещания оформляется протокол.
Государственный орган рассматривает и подписывает поступившее от ведомства уполномоченного органа мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы в течение двух рабочих дней с момента проведения совещания с ведомством уполномоченного органа, но не более семи рабочих дней с момента поступления в государственный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа.
Проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) предусматривает утверждение инвестиционной программы (проекта) по форме согласно Правилам.

10. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік қырық бес күн ішінде қарайды.
Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге өтінімді алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде субъектіні және мемлекеттік органды оны қарауға қабылдау немесе субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны):
1) субъектінің Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбауы және (немесе) Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) субъектінің Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасын толық ұсынбауы;
3) ұсынылған инвестициялық бағдарламаның (жобаның) Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі жағдайларында қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу үшін субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына осындай инвестициялық бағдарламаны (жобаны) уәкілетті органның ведомствосына бір мезгілде беріле отырып жіберіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) келісуді Заңда көзделген мерзімдерде жүргізеді.
11. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы оны іске асыру кезеңінде тарифтерге (бағаларға, алым мөлшерлемелеріне) әсер етуін айқындау мақсатында тиімділікке экономикалық және қаржылық бағалау жүргізеді.
12. Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы:
- шешім қабылданғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қоса бере отырып жолдайды;
- не субъектіні инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы, уәкілетті орган мен мемлекеттік орган қол қойған дәлелді қорытындыны қоса бере отырып хабардар етеді.
Инвестициялық жобаны бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органға уәкілетті органның ведомствосына субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама түскен сәттен бастап 35 жұмыс күнінен кешіктірмей дәледі қорытындыны жолдайды.
Мемлекеттік органға уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы түскен сәттен бастап мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.
Мемлекеттік орган уәкілетті орган ведомствосының инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындысын уәкілетті органның ведомствосымен кеңес өткізген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде, бірақ мемлекеттік органға уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы түскен сәттен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және оған қол қояды.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы Қағидаларға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуді көздейді.

13. В соответствии с пунктом 3 статьи 15-3 Закона ведомство уполномоченного органа, по согласованию с государственным органом, корректирует планируемую субъектом инвестиционную программу (проект) в период ее представления на утверждение, утвержденную инвестиционную программу (проект) – в период ее реализации и проведения анализа информации об исполнении, в случаях и порядке, определяемых Правилами.
В течение пяти рабочих дней со дня представления проекта решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) государственный орган направляет ведомству уполномоченного органа подписанное решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.
В случае внесения ведомством уполномоченного органа или государственным органом информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) срок рассмотрения инвестиционной программы (проекта) продлевается на десять рабочих дней.
14. Субъект, по согласованию с государственным органом, вправе менять или исключать мероприятия инвестиционной программы (проекта), не учтенные при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, с обязательным уведомлением уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней до конца текущего года.
15. Инвестиционная программа (проект) утверждается совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, за исключением случая, указанного в пункте 6 Правил.
Инвестиционная программа (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, пронумеровывается и содержит титульный лист с оглавлением (содержанием), с отметкой в левом верхнем углу "Согласовано", а в правом верхнем углу "Утверждено" вместе с указанием даты его принятия и регистрационного номера, заверенной печатью.
16. Утвержденная инвестиционная программа (проект) субъекта размещается ведомством уполномоченного органа и соответствующим государственным органом на своих Интернет-ресурсах в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения ведомством уполномоченного органа и государственным органом.
17. Копия решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) направляется субъекту ведомством уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения ведомством уполномоченного органа и государственным органом.

13. Заңның 15-3-бабы 3-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органның келісімі бойынша субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны бекітуге ұсыну кезеңінде түзетуге, бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) - оны іске асыру және Қағидаларда айқындалған жағдайларда және тәртіппен орындау туралы ақпаратқа талдау жүргізу кезеңінде түзетуге құқылы.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік орган уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабарлайды.
Уәкілетті орган немесе мемлекеттік орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпаратты енгізген жағдайда, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау мерзімі он жұмыс күніне ұзартылады.
14. Субъекті мемлекеттік органның келісімі бойынша ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ете отырып, тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекiту кезiнде ескерілмеген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын ауыстыруға немесе алып тастауға құқылы.
15. Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, инвестициялық бағдарлама (жоба) уәкілетті орган ведомствосының және мемлекеттік органның білескен бұйрығымен бекітіледі.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) нөмірленеді және сол жақ жоғарғы бұрышында "Келісілген", ал оң жақ жоғарғы бұрышында қабылдаған күні мен тіркеу нөмірі көрсетіліп мөрмен расталған "Бекітілген" деген белгісімен, мазмұны бар бірінші парақты қамтиды.
16. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы және тиісті мемлекеттік орган өздерінің Интернет-ресурстарында уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік орган шешім қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырады.
17. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасын уәкілетті органның ведомствосы субъектіге уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган шешім қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жолдайды.

18. Основания отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) установлены пунктом 4 статьи 15-3 Закона.
19. Если в период реализации инвестиционной программы (проекта) субъектом подается новая заявка на утверждение инвестиционной программы (проекта) в порядке, предусмотренном пунктом 7 Правил, ведомство уполномоченного органа проводит анализ влияния инвестиционной программы на уровень действующих тарифов (цен, ставок сбора).
В случае, если реализация новой инвестиционной программы (проекта) требует изменения уровня тарифа (цены, ставки сбора) сверх прогнозируемых показателей на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), ведомство уполномоченного органа отказывает в ее утверждении в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 15-3 Закона, за исключением случаев, когда реализация новой инвестиционной программы (проекта) требует изменения уровня тарифа (цены, ставки сбора) сверх прогнозируемых показателей на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), в связи с привлечением заемных средств международных финансовых организаций или реализацией государственных программ.
3. Порядок корректировки планируемой инвестиционной
программы (проекта) при ее утверждении
20. Корректировка планируемой инвестиционной программы (проекта) субъекта производится ведомством уполномоченного органа с учетом положений настоящих Правил.
21. В случае, если в ходе рассмотрения представленной субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа проводит ее корректировку, перед принятием решения о корректировке проводится совещание с участием государственного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности корректировки планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта). По итогам совещания оформляется протокол, который направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта.
4. Порядок корректировки утвержденной инвестиционной
программы (проекта)
22. Субъект не позднее 1 октября текущего года вправе обращаться одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы) с предложением о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта).
Требования настоящего пункта не распространяются на субъекта при возврате ведомством уполномоченного органа предложения по корректировке инвестиционной программы (проекта) на доработку, а также в случаях, предусмотренных пунктом 22 Правил.
Субъект дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в ведомство уполномоченного органа и государственный орган в течение десяти календарных дней с момента получения возврата ведомством уполномоченного органа предложения субъекта по корректировке инвестиционной программы (проекта).
Рассмотрение предложения субъекта о корректировке инвестиционной программы (проекта), в том числе повторное рассмотрение доработанного предложения субъекта о корректировке инвестиционной программы (проекта), осуществляется ведомством уполномоченного органа и государственным органом в сроки, предусмотренные пунктом 10 Правил.

18. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту негіздері Заңның 15-3-бабының 4-тармағында белгіленген.
19. Егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде субъекті Қағидалардың 7-тармағында көзделген тәртіппен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге жаңа өтінім берсе, уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның қолданыстағы тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемлерінің) деңгейіне әсер етуіне талдау жүргізеді.
Халықаралық қаржы ұйымдарының қарыз қаражаттарын тартуға немесе мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға байланысты жаңа инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) қалған мерзіміне болжанған көрсеткіштерден асырып өзгертуді талап ететін жағдайларды қоспағанда, егер жаңа инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) қалған мерзіміне болжанған көрсеткіштерден асырып өзгертуді талап еткен жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы Заңның 15-3-бабының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оны бекітуден бас тартады.
3. Жоспарланған инвестициялық бағдарламаны (жобаны)
оны бекіту кезінде түзету тәртібі
20. Жоспарланған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетуді уәкілетті органның ведомствосы Қағидалардың ережелерін ескере отырып жүргізеді.
21. Егер субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оған түзету жүргізген жағдайда, түзету туралы шешім қабылдаудан бұрын келісу мақсатында мемлекеттік органның қатысуымен кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетудің мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органға субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту туралы шешімнің жобасымен бірге жолдайды.
4. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету тәртібі
22. Субъекті ағымдағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсыныспен бір мезгілде өтініш жасауға құқылы.
Осы тармақтың талаптары инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысты уәкілетті органның ведомствосы қайтарған жағдайда, сондай-ақ Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайларда субъектіге қолданылмайды.
Субъекті инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және уәкілетті органның ведомствосы қайтарған субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысын алған сәттен бастап күнтізбелік он күннің ішінде уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік органға оны қайта қарауға жолдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік орган Қағидалардың 10-тармағында көзделген мерзімде субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысын қарауды, оның ішінде субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі пысықталған ұсынысын қайта қарауды жүзеге асырады.

23. Субъект также обращается к уполномоченному органу и государственному органу с предложением о корректировке инвестиционной программы в случае, если по итогам проверки его деятельности уполномоченным органом внесено предписание о необходимости проведения такой корректировки.
24. К предложению о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта), прилагаются:
1) проект инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировок с приложением материалов, обосновывающих внесение корректировок в инвестиционную программу (проект) (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта о необходимости внесения корректировок в инвестиционную программу (проект) с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы (проекта) выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
25. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы) рассматривают предложение о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта) субъекта в порядке, предусмотренном пунктами 22-25 Правил.
26. В случае неисполнения субъектом мероприятий инвестиционной программы (проекта) по причинам, не зависящим от него (неисполнение обязательств другой стороной договора, признание конкурса (тендера) несостоявшимся вследствие непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий инвестиционной программы (проекта) могут быть перенесены на следующий год путем корректировки инвестиционной программы (проекта) до 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта).
Субъект направляет на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
В этом случае субъект, в срок не позднее 15 января года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта), вправе направить в адрес ведомства уполномоченного органа и государственного органа (местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы) предложение о корректировке инвестиционной программы (проекта) с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы), в срок до 15 февраля, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта.

23. Егер субъектінің қызметін тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті орган осындай түзету енгізу қажеттігі туралы нұсқама енгізген жағдайда, ол уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны түзету туралы ұсыныспен жүгінеді.
24. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысқа:
1) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттама) қоса бере отырып, түзетулер ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
2) негіздеуші материалдар қоса берілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізу қажеттілігі туралы субъектінің бағалауы;
3) қаржыландырудың және қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
25. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы) Қағидалардың 22-25-тармақтарында көзделген тәртіппен субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) түзету туралы ұсынысты қарайды.
26. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер (шарттың екінші тарапының міндеттемелерді орындамауы, конкурс (тендер) өткізілмеді деп тану, еңсерілмейтін күш салдары) бойынша орындамаған жағдайда, инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын орындау мерзімдері инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету арқылы келесі жылға ауыстырылуы мүмкін.
Табиғи монополия субъектiсi неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерін табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша қысқартуға байланысты немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын жаңа өндірістік активтерді жасауға, кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға бағыттауға міндетті.
Мұндай жағдайда субъекті инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын іске асыру жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайлардың болуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысты уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына) жолдауға құқылы.
Мемлекеттік орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы) уәкілетті органның ведомствосына 15 ақпанға дейінгі мерзімде инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзету жүргізу мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы қорытынды жолдайды.

При наступлении случая, указанного в пункте 22 Правил, ведомство уполномоченного органа, совместно с государственным органом, принимает решение о корректировке инвестиционной программы в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта). Решение о корректировке оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа.
Решение о корректировке инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, принимается ведомством уполномоченного органа по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта).
Не допускается повторный перенос сроков исполнения данных мероприятий инвестиционной программы (проекта).
5. Порядок проведения анализа информации об исполнении
инвестиционной программы (проекта) и корректировки
инвестиционной программы (проекта) при проведении такого анализа
27. Информация об исполнении инвестиционной программы (проекта) представляется субъектом в ведомство уполномоченного органа и государственному органу ежегодно в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, с одновременным представлением:
1) информации о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
2) отчета о прибылях и убытках;
3) информации о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта);
4) информации о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы (проекта) с показателями, утвержденными в инвестиционной программе (проекте);
5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе (проекте).
28. Информация субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) представляется субъектом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением обосновывающих и подтверждающих материалов.
29. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган проводит анализ информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта в соответствии с пунктом 9 статьи 15-3 Закона.
По итогам проведения анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта государственный орган, не позднее, чем за 10 календарных дней до истечения срока, предусмотренного пунктом 9 статьи 15-3 Закона, направляет ведомству уполномоченного органа свое заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия информации об исполнении инвестиционной программы.

Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген жағдай туындаған кезде, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органмен бірлесіп инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмейтін мерзімде инвестициялық бағдарламаны түзету туралы шешім қабылдайды. Түзету туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) түзету туралы шешімді уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей қабылдайды.
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) осы іс-шараларын орындау мерзімдерін қайталап ауыстыруға жол берілмейді.
5. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы
ақпаратқа талдау жүргізу және осындай талдау жүргізу кезінде
инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету тәртібі
27. Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға есепті кезеңнен кейінгі айдың жылдың 1 мамырынан кешіктірмей мыналарды:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпаратты;
2) пайда және залал туралы есепті;
3) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты жағдайлары мен мөлшері туралы ақпаратты;
4) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада (жобада) бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бағдарламада (жобада) бекітілген көрсеткіштерден ауытқу себептерінің түсіндірмелерін қоса береді.
28. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты негіздеуші және растаушы материалдарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
29. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына Заңның 15-3-бабының 9-тармағына сәйкес талдау жүргізеді.
Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізу қорытындысы бойынша мемлекеттік орган Заңның 15-3-бабының 9-тармағында көзделген мерзім аяқталғанға дейін уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны орындау туралы ақпаратты қабылдау мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы өз қорытындысын жолдайды.

Ведомство уполномоченного органа по итогам анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта принимает решение в соответствии со статьей 14-1 Закона.
6. Порядок уведомления потребителей о ходе исполнения субъектом
инвестиционной программы (проекта)
30. Субъект уведомляет потребителей о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) один раз в полугодие в срок не позднее 15 июня и 15 декабря отчетного периода посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе, либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
31. В случае уведомления потребителей о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) посредством размещения такой информации на своем интернет-ресурсе, субъект направляет соответствующее уведомление в адрес ведомства уполномоченного органа о размещении такой информации в течение десяти календарных дней с момента ее размещения.
32. В случае размещения информации о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, такая информация направляется субъектом ведомству уполномоченного органа в срок до 5 июня и 5 декабря отчетного периода.
33. Ведомство уполномоченного органа размещает представленную субъектом информацию о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) на своем интернет-ресурсе в течение десяти календарных дней с момента поступления информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) в ведомство уполномоченного органа.
7. Порядок размещения субъектом информация об исполнении
инвестиционной программы (проекта)
34. Информация субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) размещается субъектом в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в срок не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
35. В случае размещения информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе, субъект направляет соответствующее уведомление в адрес ведомства уполномоченного органа о размещении такой информации в течение десяти календарных дней с момента ее размещения.
36. В случае, если субъект планирует разместить информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта) на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, такая информация направляется субъектом ведомству уполномоченного органа в срок не позднее, чем за пятнадцати календарных дней до даты, указанной в пункте 30 Правил.

Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізу қорытындысы бойынша Заңның 14-1-бабына сәйкес шешім қабылдайды.
6. Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау
барысы туралы тұтынушыларды хабардар ету тәртібі
30. Субъекті тұтынушыларды инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы есепті кезеңнің 15 маусымынан және 15 желтоқсанынан кешіктірмейтін мерзімде жарты жылда бір рет тиісті ақпаратты өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.
31. Тұтынушыларды инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы осындай ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар еткен жағдайда, субъекті уәкілетті органның ведомствосына осындай ақпаратты орналастыру туралы хабарламаны ол орналастырылған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде тиісті хабарлама жібереді.
32. Уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы ақпаратты орналастырған жағдайда, мұндай ақпаратты субъекті уәкілетті органның ведомствосына есепті кезеңнің 5 маусымына және 5 желтоқсанына дейінгі мерзімде жіберіледі.
33. Уәкілетті органның ведомствосы субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпарат түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде орналастырады.
7. Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны)
орындау туралы ақпаратты орналастыру тәртібі
34. Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға нысан бойынша орналастырады.
35. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырған жағдайда, субъекті уәкілетті органның ведомствосына осындай ақпаратты ол орналастырылған сәттен күнтізбелік он күн ішінде орналастыру туралы тиісті хабарламаны жолдайды.
36. Егер субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыруды жоспарлаған жағдайда, субъекті уәкілетті органға мұндай ақпаратты осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген күнге дейін кемінде күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жолдайды.

* - отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)";
** - информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
**- данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Приложение 4
к Правилам утверждения инвестиционных
программ (проектов) субъекта естественной
монополии, их корректировки, а также
проведения анализа информации об их исполнении
форма
Информация субъекта естественной монополии
о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы
(проекта)/об исполнении инвестиционной программы (проекта)*
на _______ год
_____________________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности,
кем утвержден(а) программа (проект) (дата, номер приказа)
№ п/п
Информация о реализации инвестиционной программы (проекта) в разрезе источников финансирования, тыс. тенге
Наименование мероприятий
Единица измерения (для натуральных показателей)
Количество в натуральных показателях
Сумма инвестиционной программы (проекты), тыс.тенге
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Нерегулируемая (иная) деятельность
план
факт
план
факт
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
1
1.1.
….
2.
….
Руководитель организации ______________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата))
Продолжение Приложения № 4 к Правилам
утверждения инвестиционных программ
(проектов) субъекта естественной
монополии, их корректировки,
а также проведения анализа
информации об их исполнении
Показатели эффективности, надежности и качества2
факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
план (год)
факт текущего года (полугодия)
Оценка достижения показателей эффективности, надежности и качества
Причины (обоснование) недостижения показателей эффективности, надежности и качества
Улучшение производственных показателей, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
…..
…..
Руководитель организации ____________________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата)
______________________
2 Показатели заполняются иными показателями с учетом специфики отрасли
Приложение 4
к перечню некоторых приказов
Министра национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 219
Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок
на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных
уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов
естественных монополий, а также проекта цены на товары
(работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики

* пайдалар мен залалдар туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығының 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады;
** - ақпарат саланың ерекшелігінің ескекре отырып өзге көросеткіштер бойынша да толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделсе);
**- бұл ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстардың және шығындардың құны туралы анықтама, шот фактуралар, мемлекетітк қабылдау комиссиялардың пайдалануға қаылдау туралы актілері, ішкі ілеспе құжататры, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға енгізу және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса беріліп ұсынылады.
Табиғи монополия субъектісінің
инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету,
сондай-ақ олардың орындалуы туралы
ақпаратқа талдау жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
нысан
______ жылға табиғи монополия субъектісінің инвестициялық
бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы/ инвестициялық
бағдарламаны (жобаны) орындау туралы табиғи монополия
субъектісінің ақпараты* _____________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі, бағдарламаны
(жобангы) кім бекітті (күні, бұйрықтың нөмірі)
№ р/с
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Іс-шараның атауы
Өлшем бірлігі
(заттац көрсеткіштер үшін)
Заттай көрсеткіштердегі саны
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) сомасы, мың теңге
Өз қаражаты
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
ауытқуы
ауытқу себептері
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
1
1.1.
….
2.
….
кестенің жалғасы
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Қарыз қаражаты
Бджет қаражаты
Реттелмейтін (өзге) қызмет
жоспар
факт
ауытқуы
ауықтқу себептері
жоспар
факт
жоспар
факт
13
14
15
16
17
18
19
20
Ұйымның басшысы _____________ (А.Ә.Т. (болған жағдайда), қолы, күні))
Табиғи монополия субъектісінің
инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету,
сондай-ақ олардың орындалуы туралы
ақпаратқа талдау жүргізу
қағидаларына 4-қосымшасының жалғасы
нысан
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштері
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі,
жоспар (жыл)
ағымдағы жылдың
(жарты жылдың) фактісі
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері (негіздемесі)
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша өндірістік көрсеткіштердің жақсаруы, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске нақты асыру жылдары бойынша негізгі қорлар тозуының төмендеуі (нақты), %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %,
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша авариялылылықтың төмендеуі
…..
…..
Ұйымның басшысы ______________ (А.Ә.Т. (болған жағдайда), қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарына
тізбесіне 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 219 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін
қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды,
алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн
бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы
саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына
(жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау
кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон) и определяют порядок проведения ведомством уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, (далее – ведомство уполномоченного органа) публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий и проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики.
2. Целью проведения публичных слушаний является обеспечения гласности, информированности, соблюдения баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий (субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики), прозрачности формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и достоверности.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) публичные слушания – процедура обсуждения проекта тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также проекта цены на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, независимых экспертов, средств массовой информации и субъектов естественных монополий;
2) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
4. Принципы проведения публичных слушаний:
1) гласность;
2) соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий, а также субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау кезінде жария тыңдаулар өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң) 17-бабының 2-тармағына және 14-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының (бұдан әрі - уәкілетті органның ведомствосы) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді және электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға жобасын қарау кезінде жария тыңдауларды өткізу тәртібін айқындайды.
2. Жария тыңдаулар өткізудің мақсаты ашықтықты, хабардарлықты, тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері (электр энергетикасы саласындағы субъекті) мүдделерінің теңгерімін сақтауды, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастырудың ашықтығы мен шынайылығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жария тыңдаулар - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) немесе оның шекті деңгейінің жобасын, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарықтар субъектісінің тауарларына (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) баға жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттың депутаттарын, жергілікті өзін өзі басқару органдарының өкілдерін, мемлекеттік органдардың, тұтынушылардың және олардың қоғамдық бірлестіктерінің, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды және табиғи монополиялар субъектілерін шақыра отырып өткізілетін талқылау рәсімі;
2) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.
4. Жария тыңдауларды өткізу қағидаттары:
1) жариялылық;
2) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтау;

3) прозрачность формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней.
5. Ведомство уполномоченного органа, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения о проведении публичных слушаний, размещает на своем интернет-ресурсе и опубликовывает в печатных изданиях, распространяемых на соответствующей территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии или субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики осуществляют свою деятельность, объявление о проведении публичных слушаний с выпуском не реже двух раз в неделю в соответствии со сроками, предусмотренными в части первой пункта 2 статьи 17 Закона. Сроки проведения публичных слушаний:
1) при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - в установленном законодательством порядке не позднее, чем за тридцать календарных дней;
2) при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона, а также цен на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики – не позднее, чем за пятнадцать календарных дней.
Порядок части первой настоящего пункта не распространяются на субъекты естественных монополий малой мощности при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы).
6. Ведомство уполномоченного органа уведомляет потребителей о проведении публичных слушаний при утверждении тарифов (цен, ставок сбора) регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий малой мощности посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе.
Срок проведения публичных слушаний при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии малой мощности – не позднее чем за один календарный день до принятия решения об их утверждении.
7. Объявление о предстоящем публичном слушании включает следующие сведения:
1) наименование и местонахождение организатора слушаний;
2) дату, место и время проведения слушаний;
3) наименование субъекта естественной монополии и вид услуг (товаров, работ) на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, на которые подана заявка, либо наименование регулируемого рынка в области электроэнергетики и вид услуг (товаров, работ), по которой подано уведомление о повышении цен на товары (работы, услуги);

3) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастырудың ашықтығы.
5. Уәкілетті органның ведомствосы Заңның 17-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзімде жария тыңдауларды өткізгенге дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын жария тыңдаулар өткізілетіні туралы хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында орналастырады және табиғи монополия субъектісі немесе электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте таратылатын баспасөз басылымдарында аптасына кемінде екі рет шығарып жариялайды. Жария тыңдауларды өткізу мерзімдері:
1) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде - заңнамада белгіленген тәртіппен күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей;
2) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде Заңның 18-бабының 5-тармағына сәйкес, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) - күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей;
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қуаты аз табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
6. Уәкілетті органның ведомствосы тұтынушыларға қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде жария тыңдаулар өткізілетіні туралы өзінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы хабарлайды.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде жария тыңдаулар өткізу мерзімі - оларды бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін күнтізбелік бір күннен кешіктірмей.
7. Алдағы болатын жария тыңдаулар туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді:
1) тыңдауларды ұйымдастырушының атауы мен орналасқан орнын;
2) тыңдаулардың өткізілетін күні, орны мен уақытын;
3) табиғи монополия субъектісінің атауын және тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлерін не электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің атауын және тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды көтеру туралы хабарлама берілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлерін;

4) контактные телефоны ведомства уполномоченного органа и субъекта естественной монополии, по которому возможно получение информации;
5) адрес интернет-ресурса ведомства уполномоченного органа и субъекта естественной монополии (при наличии).
8. При проведении публичных слушаний по обсуждению проектов тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, а также обсуждению цен на товары (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, ведомство уполномоченного органа приглашает соответствующие органы местного государственного управления.
9. Субъект естественной монополии после опубликования информации о дате проведения публичных слушаний представляет по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний:
проекты тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней;
информацию о причинах повышения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней с экономически обоснованными расчетами.
2. Порядок проведения публичных слушаний при рассмотрении
заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их
предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий и проекта цены на товары
(работы, услуги) субъекта регулируемого рынка в области
электроэнергетики
10. Слушания проводятся в помещении, определяемом ведомством уполномоченного органа, с обеспечением беспрепятственного доступа.
11. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников ведомства уполномоченного органа назначается председатель публичных слушаний (далее – Председатель). Председатель назначает секретаря публичных слушаний из числа работников ведомства уполномоченного органа, который ведет протокол.
12. В процессе проведения публичных слушаний ведется протокол в письменной форме.
13. Председатель устанавливает регламент на каждые публичные слушания.
14. Председатель в назначенное время открывает слушания, объявляет их цель и повестку дня. Председатель ознакамливает участников с регламентом проведения слушаний.
15. В своем выступлении субъект естественной монополии (субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики) дает подробное разъяснение и обоснование предлагаемому уровню тарифа (цены, ставки, сбора) или его предельного уровня на предоставляемые им регулируемые услуги (товары, работы) с приложением подтверждающих фото, видеоматериалов (при наличии).

4) уәкілетті орган ведомствосының және табиғи монополия субъектісінің ақпарат алу мүмкін болатын байланыс телефондарын;
5) уәкілетті органның және табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсының мекенжайын (болған жағдайда) қамтиды.
8. Табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шекті деңгейлерінің жобаларын талқылау, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы субъектінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды талқылау жөнінде жария тыңдауларды өткізу кезінде уәкілетті органның ведомствосы тиісті жергілікті мемлекеттік басқару органдарын шақырады.
9. Табиғи монополия субъектісі жария тыңдауларды өткізу күні туралы ақпарат жарияланғаннан кейін жария тыңдауларға қатысушылардың талабы бойынша:
реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтік сметалардың, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шекті деңгейлерінің жобаларын;
реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру себептері туралы экономикалық негізделген есептері бар ақпаратты береді.
2. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды,
алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін және
электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің
тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның
жобасын бекітуге арналған өтінімдерді қарау кезінде жария
тыңдауларды өткізу тәртібі
10. Тыңдаулар уәкілетті органның ведомствосы айқындаған үй-жайда кедергісіз кіруді қамтамасыз ету арқылы өткізіледі.
11. Жария тыңдаулар өткізу үшін уәкілетті органның ведомствосы қызметкерлерінің ішінен жария тыңдаулардың төрағасы (бұдан әрі - төраға) тағайындалады. Төраға қуаты аз табиғи монополия субъектісінің өтінімдерін қарауды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосы қызметкерлерінің ішінен жария тыңдаулардың хаттамасын жүргізетін хатшыны тағайындайды.
12. Жария тыңдауларды өткізу процесінде жазбаша нысанда хаттама жүргізіледі.
13. Төраға әрбір жария тыңдауға регламент белгілейді.
14. Төраға белгіленген уақытта тыңдауларды ашады, олардың мақсатын және күн тәртібін жариялайды. Төраға қатысушыларды тыңдауларды өткізу регламентімен таныстырады.
15. Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі (электр энергетикасы саласындағы субъекті) бағаларды талқылау жөнінде жария тыңдауларды өткізу кезінде) өзі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ұсынылып отырған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейіне немесе оның шекті деңгейіне растаушы фото, бейне материалдарды қоса бере отырып, егжей-тегжейлі түсініктеме және негіздеме береді (ол болған кезде).

16. Председатель задает вопросы выступающий на публичных слушаниях, излагает свою позицию по рассматриваемым вопросам, прерывает выступление участника слушаний, нарушающего регламент слушаний, а также выступления, не имеющие отношение к теме публичных слушаний.
Лицу, нарушающему порядок во время проведения публичных слушаний, председатель делает предупреждение. При повторном нарушении порядка лицо, участвующее в слушаниях, удаляется из помещения.
17. Участники публичных слушаний высказывают свою точку зрения, мнения по рассматриваемому вопросу, задают вопросы выступающим, используют в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие) и прикладывают письменное выступление к протоколу.
18. Председатель подводит итоги слушаний и закрывает публичные слушания.

16. Төраға жария тыңдауларда сөз сөйлейтіндерге сұрақтар қояды, қаралып отырған мәселелер бойынша өз ұстанымын білдіреді, тыңдауларға қатысушының тыңдау регламентін бұзатын, сондай-ақ жария тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ сөзін бөледі.
Жария тыңдауларды өткізу кезінде тәртіпті бұзатын тұлғаға төраға ескерту жасайды. Тәртіпті қайта бұзған жағдайда тыңдауларға қатысып отырған адам үй-жайдан шығарылады.
17. Жария тыңдауларға қатысушылар қаралып отырған мәселелер бойынша өз көзқарастарын білдіреді, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қояды, өз сөздерінде көмекші материалдарды (плакаттар, кестелер және тағы басқалар) пайдаланады және жария тыңдаулардың хаттамасына сөйлеген сөзін жазбаша қоса береді.
18. Төраға тыңдаулардың қорытындысын шығарады және жария тыңдауларды жабады.