О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 250. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 13001.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг (Хаджиевой М.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 250
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных бумаг,
в которые вносятся изменения

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 250 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 13001 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 250 қаулысына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409 "Об утверждении Правил осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632) следующее изменение:
в Правилах осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выплату дохода по эмиссионным ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении эмитент осуществляет самостоятельно или с использованием услуг платежного агента в соответствии с заключенным договором об оказании услуг платежного агента (далее - договор).".
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 59 (вводится в действие с 01.01.2017).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 187 (вводится в действие с 01.01.2019).
5. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.04.2016 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 187 (вводится в действие с 01.01.2019).
8. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 марта 2009 года № 56 "О требованиях к содержанию договора о представлении интересов держателей исламских ценных бумаг, заключаемого между эмитентом и представителем держателей исламских ценных бумаг, и об утверждении Правил об установлении порядка исполнения функций и обязанностей представителем держателей исламских ценных бумаг, а также порядка и случаев досрочного прекращения его полномочий" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5649, опубликованное 29 мая 2009 года в газете "Юридическая газета" № 80 (1677)) следующее изменение:
в Правилах об установлении порядка исполнения функций и обязанностей представителем держателей исламских ценных бумаг, а также порядка и случаев досрочного прекращения его полномочий, утвержденных указанным постановлением:

1. "Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 409 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмитент эмиссиялық бағалы қағаздар және облигациялардың нақтылы құны бойынша оларды өтеу кезінде кіріс төлеуді дербес немесе төлем агентінің қызмет көрсетуі туралы жасалған шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес төлем агенті көрсететін қызметті пайдалана отырып жүзеге асырады.".
2. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 59 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 187 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.04.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 187 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. "Эмитент пен ислам бағалы қағаздар ұстаушыларының өкілі арасында жасалатын ислам бағалы қағаздар ұстаушыларының мүдделерін білдіру жөніндегі шарттың мазмұнына қойылатын талаптар туралы және ислам бағалы қағаздар ұстаушылары өкілінің функцияларын және міндеттерін орындау тәртібін, сондай-ақ оның өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайларын белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 наурыздағы № 56 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5649 тіркелген, 2009 жылғы 29 мамырда "Заң газеті" газетнде № 80 (1503) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ислам бағалы қағаздар ұстаушылары өкілінің функцияларын және міндеттерін орындау тәртібін, сондай-ақ оның өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайларын белгілеу ережесінде:

"2. Управляющая компания осуществляет инвестиционное управление активами инвестиционного фонда в соответствии с требованиями Закона, настоящих Правил, постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796, и инвестиционной декларации инвестиционного фонда.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заключении сделок с финансовыми инструментами управляющая компания руководствуется требованиями, установленными Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Заключение сделок с производными финансовыми инструментами за счет активов фондов недвижимости, открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов допускается для целей хеджирования при условии, что данные производные финансовые инструменты предусмотрены перечнем финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов акционерных и паевых инвестиционных фондов, определенным в соответствии с пунктом 3 статьи 37 Закона.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. При возникновении обстоятельств, независящих от действий управляющей компании, повлекших несоответствие структуры активов инвестиционного фонда условиям, установленным настоящими Правилами и (или) инвестиционной декларацией, управляющая компания прекращает инвестиционную деятельность, связанную с таким несоответствием, и в течение одного рабочего дня сообщает в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению с указанием наименования мероприятий, руководящих работников управляющей компании, ответственных за их исполнение, и сроков исполнения.".

"2. Басқарушы компания инвестициялық қордың активтерін инвестициялық басқаруды Заңның, осы Қағидалардың, "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы
3 ақпандағы № 10 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 тіркелген), "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 тіркелген) талаптарына және инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына сәйкес жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Басқарушы компания қаржы құралдарымен мәмілелер жасаған кезде "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында, "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 тіркелген) белгіленген талаптарды басшылыққа алады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жылжымайтын мүлік қорларының, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының активтері есебінен туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға осы туынды қаржы құралдары Заңның 37-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған акционерлік және инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіре алатын қаржы құралдарының тізбесінде көзделген жағдайда хеджирлеу мақсаты үшін рұқсат етіледі.";
13-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Инвестициялық қор активтері құрылымының осы Қағидаларда және (немесе) инвестициялық декларацияда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуіне әкеп соқтырған, басқарушы компанияның іс-әрекетіне байланыстыс емес жағдайлар туындаған кезде басқарушы компания осындай сәйкессіздікке байланысты инвестициялық қызметті тоқтатады және бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) іс-шаралардың атауын, басқарушы компанияның оларды орындауға жауапты басшы қызметкерлерін және орындау мерзімін көрсете отырып, сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса берумен осындай сәйкессіздік фактісі мен себептері туралы хабарлайды.".

16. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26.07.2019 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 88 "Об утверждении Правил исполнения представителем держателей облигаций своих функций и обязанностей, досрочного прекращения его полномочий, а также требований к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем держателей облигаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7568, опубликованное 1 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 245-246 (27064-27065)) следующие изменения:
в Правилах исполнения представителем держателей облигаций своих функций и обязанностей, досрочного прекращения его полномочий, а также требований к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем держателей облигаций, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Контроль за исполнением эмитентом обязательств перед держателями облигаций осуществляется представителем путем получения периодических отчетов эмитента в порядке и сроки, установленные договором о представлении интересов держателей облигаций, заключаемым между эмитентом и представителем (далее - договор), а также направления эмитенту соответствующих запросов и получения от него сведений об исполнении эмитентом обязательств перед держателями облигаций.
Ежеквартально, не позднее месяца, следующего за отчетным кварталом представитель информирует держателей облигаций и уполномоченный орган о своих действиях в соответствии с подпунктами 1), 1-1), 2), 3), 3-1) и 4) пункта 1 статьи 20 Закона и о результатах таких действий.
2. При наличии обстоятельств, которые могут повлечь нарушение прав и интересов держателей облигаций, в том числе, если состояние имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций (далее - залоговое имущество), или финансовое состояние гаранта по обеспеченным облигациям не обеспечивают исполнение обязательств эмитента в полном объеме, представитель в течение трех календарных дней с даты, когда ему стало известно об этом, информирует держателей облигаций путем опубликования сообщения в средствах массовой информации, перечень которых предусмотрен договором.

16. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2019 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. "Облигациялар ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау, оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларын, сондай-ақ эмитент пен облигациялар ұстаушылардың өкілі арасында жасалатын облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 88 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7568 тіркелген, 2012 жылғы 1 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 442-449 (27523) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Облигациялар ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау, оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрыш тоқтату қағидаларында, сондай-ақ эмитент пен облигациялар ұстаушылардың өкілі арасында жасалатын облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарда:
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өкіл эмитенттің облигациялар ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін орындауын бақылауды эмитент пен өкілдің арасында жасалатын облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шартта (бұдан әрі – шарт) белгіленген тәртіппен және мерзімдерде эмитенттен кезеңдік есептер алу, сондай-ақ эмитентке тиісті сұрау салулар жіберу және одан эмитенттің облигациялар ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін орындауы туралы мәліметтер алу жолымен жүзеге асырады.
Өкіл тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдан кешіктірмей облигациялар ұстаушыларды және уәкілетті органды Заңның 20-бабының 1-тармағының 1), 1-1), 2), 3), 3-1) және 4) тармақшаларына сәйкес өзінің әрекеттері туралы және осындай әрекеттердің нәтижелері туралы хабардар етеді.
2. Облигациялар ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін бұзуға әкеп соқтыруы мүмкін жағдайлар болған кезде, оның ішінде егер эмитенттің облигациялар ұстаушылар алдындағы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің (бұдан әрі – кепіл мүлкі) жағдайы немесе қамтамасыз етілген облигациялар бойынша кепілгердің қаржылық жағдайы эмитент міндеттемелерінің толық көлемде орындалуын қамтамасыз етпейтін болса, өкіл бұл жөнінде өзіне мәлім болған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде облигациялар ұстаушыларды тізбесі шартта көзделген бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлама жариялау жолымен хабардар етеді.

3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по выплате вознаграждения и (или) номинальной стоимости облигаций, а также наступлении случаев, влекущих последствия, связанные с неисполнением условий, предусмотренных пунктом 2 статьи 15 Закона и проспектом выпуска облигаций, представитель в срок не позднее одного рабочего дня со дня получения данных сведений информирует об этом уполномоченный орган, держателей облигаций и организатора торгов (в случае, если облигации включены в официальный список организатора торгов) с описанием мер, предпринимаемых представителем в рамках осуществления своих функций и реализации своих прав по заключенному договору с эмитентом.
В случае непредставления либо несвоевременного представления эмитентом информации, предусмотренной пунктами 9 и 10 Правил, представитель информирует об этом держателей облигаций и уполномоченный орган, в порядке и сроки, предусмотренные частью второй пункта 1 Правил.
4. Представитель принимает меры по контролю за порядком и целевым использованием эмитентом денег, полученных им в результате размещения облигаций, и доводит полученную в результате контроля информацию до сведения держателей облигаций в порядке и сроки предусмотренные частью второй пункта 1 Правил.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. В целях исполнения обязанностей по защите прав и интересов держателей облигаций представитель на постоянной основе:";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Договор помимо условий, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, содержит следующие сведения о порядке и сроках:
1) представления эмитентом представителю информации:
о предстоящем общем собрании акционеров (участников) - если повестка дня данного собрания содержит вопросы, затрагивающие права и интересы держателей облигаций;
о предстоящем общем собрании держателей облигаций;
о решениях, принятых эмитентом, затрагивающих права и интересы держателей облигаций;
о выплате вознаграждений по облигациям и основного долга по ним;
о наступлении случаев, влекущих последствия, связанные с неисполнением условий, предусмотренных пунктом 2 статьи 15 Закона и проспектом выпуска облигаций;
о списке держателей облигаций;
о заключении эмитентом, являющимся акционерным обществом, крупной сделки;
об исполнении иных обязательств эмитентом перед держателями облигаций, установленных проспектом выпуска облигаций;

3. Эмитент сыйақыны және (немесе) облигациялардың номиналды құнын төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған, сондай-ақ Заңның 15-бабының 2-тармағында және облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген талаптарды орындамауға байланысты салдарға әкеп соқтыратын жағдайлар басталған жағдайда, өкіл осы мәліметтерді алған күннен бастап бір жұмыс күннен кешіктірмей өкілдің эмитентпен жасалған шарт бойынша өзінің функцияларын жүзеге асыру және өзінің құқықтарын іске асыру шеңберінде қабылдап жатқан шараларын сипаттай отырып, бұл туралы уәкілетті органды, облигация ұстаушыларды және сауда-саттықты ұйымдастырушыны (егер облигациялар сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген жағдайда) хабардар етеді.
Эмитент Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көзделген ақпаратты ұсынбаған не уақтылы ұсынбаған жағдайда, өкіл Қағидалардың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде облигациялар ұстаушыларды және уәкілетті органды бұл туралы хабардар етеді.
4. Өкіл эмитенттің облигацияларды орналастыру нәтижесінде алған ақшаны пайдалану тәртібіне және нысаналы пайдалануына бақылау жасау бойынша шаралар қабылдайды және бақылау нәтижесінде алған ақпаратты Қағидалардың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде облигациялар ұстаушыларға жібереді.";
6-тармақтын бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Облигацияларды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау міндеттерін орындау мақсатында өкіл тұрақты негізде:";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Шартта Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген талаптардан басқа мынадай:
1) эмитенттің өкілге:
егер осы жиналыстың күн тәртібінде облигациялар ұстаушылардың құқықтары мен мүдделері қозғалатын мәселелер қамтылатын болса – алдағы уақытта болатын акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысы туралы;
алдағы уақытта болатын облигациялар ұстаушылардың жалпы жиналысы туралы;
эмитент қабылдаған облигациялар ұстаушылардың құқықтары мен мүдделері қозғалатын шешімдер туралы;
облигациялар бойынша сыйақыларды және олар бойынша негізгі борышты төлеу туралы;
Заңның 15-бабының 2-тармағында және облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген талаптарды орындамауға байланысты салдарға әкеп соқтыратын жағдайлардың басталғаны туралы;
облигациялар ұстаушылардың тізімі туралы;
акционерлік қоғам болып табылатын эмитенттің ірі мәміле жасағаны туралы;
эмитенттің облигациялар шығарылымының проспектісінде белгіленген облигациялар ұстаушылар алдындағы өзге міндеттемелерін орындауы туралы ақпаратты ұсыну;

2) представления эмитентом представителю любых документов, связанных с целевым использованием денег, полученных от размещения облигаций, наличием обеспечения, получением эмитентом займов на сумму, превышающую пять процентов от стоимости активов эмитента;
3) представления эмитентом представителю материалов по вопросам повестки дня общего собрания акционеров (участников), общего собрания держателей облигаций;
4) исполнения представителем функций и обязанностей;
5) досрочного прекращения полномочий представителя;
6) замены и (или) восстановления эмитентом заложенного имущества в случае его полной или частичной утраты или повреждения, снижения оценочной стоимости;
7) представления эмитентом представителю своей финансовой отчетности и аудиторского отчета (при наличии);
8) опубликования информации, предусмотренной пунктом 2 Правил, в средствах массовой информации, включая перечень данных средств массовой информации.".
19. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 47 (вводится в действие с 01.07.2023).
20. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 252 (вводится в действие с 01.01.2019).
21. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 184 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8692, опубликованное 17 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 295 (27569)) следующие изменения:
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 9) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"9) представляет отчетность клиентам о состоянии их счетов на регулярной основе и по первому их требованию, а держателям ценных бумаг и иных финансовых инструментов, переданных на кастодиальное обслуживание, - по первому их требованию;";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При выявлении несоответствия приказа (поручения) требованиям, указанным в пункте 24 Правил, кастодиан незамедлительно уведомляет уполномоченный орган, добровольный накопительный пенсионный фонд и фондовую биржу, если сделка заключена в ее торговой системе, о несоответствии заключенной сделки законодательству Республики Казахстан.
При выявлении несоответствия приказа (поручения) требованиям, указанным в пункте 25 Правил, кастодиан незамедлительно уведомляет уполномоченный орган, управляющую компанию, исполнительный орган акционерного инвестиционного фонда, если сделка заключена с участием активов акционерного инвестиционного фонда, фондовую биржу, если сделка заключена в ее торговой системе, о несоответствии заключенной сделки законодательству Республики Казахстан.
При выявлении несоответствия приказа (поручения) требованиям, указанным в пункте 26 Правил, кастодиан незамедлительно уведомляет уполномоченный орган, специальную финансовую компанию, управляющего инвестиционным портфелем, а также фондовую биржу, если сделка заключена в ее торговой системе, о несоответствии заключенной сделки законодательству Республики Казахстан.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

2) эмитенттің өкілге облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны нысаналы пайдалануға, қамтамасыз етудің болуына, эмитенттің эмитент активтерінің құнынан бес пайызға асатын сомаға қарыз алуына байланысты кез келген құжаттарды ұсыну;
3) эмитенттің өкілге акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының, облигациялар ұстаушылардың жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдарды ұсыну;
4) өкілдің функциялары мен міндеттерін орындау;
5) өкілдің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
6) эмитенттің кепілге салынған мүлік толығымен немесе ішінара жоғалған немесе бүлінген, оның бағалау құны төмендеген жағдайда оны ауыстыру және (немесе) қалпына келтіру;
7) эмитенттің өкілге өзінің қаржылық есептілігін және аудиторлық есепті (бар болса) ұсыну;
8) осы бұқаралық ақпарат құралдарының тізбесін қоса алғанда, Қағидалардың 2-тармағында көзделген ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау тәртібі мен мерзімдері туралы мәліметтер қамтылады.".
19. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 47 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 252 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 184 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8692 тіркелген, 2013 жылғы 17 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 233 (28172) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
20-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) клиенттерге олардың шоттарының жай-күйі туралы есептілікті тұрақты негізде және олардың алғашқы талап етуі бойынша, ал бағалы қағаздарды және кастодиандық қызмет көрсетуге берілген өзге де қаржы құралдарын ұстаушыларға – олардың алғашқы талап етуі бойынша ұсынады;";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бұйрықтың (тапсырманың) Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, кастодиан уәкілетті органды, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және егер мәміле оның сауда жүйесінде жасалған болса қор биржасын жасалған мәміленің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтіні туралы дереу хабардар етеді.
Бұйрықтың (тапсырманың) Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, кастодиан уәкілетті органды, басқарушы компанияны, егер мәміле акционерлік инвестициялық қордың активтерін қатыстырумен жасалған болса, акционерлік инвестициялық қордың атқарушы органын, егер мәміле оның сауда жүйесінде жасалған болса қор биржасын жасалған мәміленің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтіні туралы дереу хабардар етеді.
Бұйрықтың (тапсырманың) Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, кастодиан уәкілетті органды, арнайы қаржы компаниясын, инвестициялық портфельді басқарушыны, сондай-ақ, егер мәміле оның сауда жүйесінде жасалған болса қор биржасын жасалған мәміленің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтіні туралы дереу хабардар етеді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, предоставление выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытие информации, а также проведение иных операций в системе учета кастодиана в рамках осуществления им функций номинального держателя осуществляется кастодианом в порядке и на условиях, установленных Законом о рынке ценных бумаг, Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами в системе учета номинального держания ценных бумаг, предоставления номинальным держателем выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210 "Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами в системе учета номинального держания ценных бумаг, предоставления номинальным держателем выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210) и Правилами.
Кастодиан по первому требованию лица, являющегося держателем ценных бумаг, учитываемых в системе учета кастодиана, в течение трех календарных дней предоставляет ему выписки с его лицевого счета.";
абзац первый пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. Кастодиан осуществляет в порядке, установленном внутренними документами кастодиана, достоверный и актуальный (в день возникновения оснований для изменения данных учета) учет путем ведения журналов учета, предусмотренных пунктом 21 Правил № 210, а также журналов учета:";
подпункт 1) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"1) сведений, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пунктом 21 Правил № 210;".
22. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796, опубликованное 29 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 181 (2556)) следующие изменения:
в Правилах формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"30. Кастодиан эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдармен мәмілелерді тіркеуді, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді-көшірме беруді және ақпаратты ашуды, сондай-ақ номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыру шеңберінде кастодианның есепке алу жүйесінде өзге операцияларды жүргізуді Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді бағалы қағаздарды номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркеу, номиналды ұстаушының бағалы қағаздарды номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының ақпаратты жария ету қағидаларында (бұдан әрі – № 210 қағидалар) және Қағидаларда белгіленген тәртіппен және талаптарда жүзеге асырады.
Кастодиан кастодианның есепке алу жүйесінде ескерілетін бағалы қағаздарды ұстаушы болып табылатын тұлғаның алғашқы талап етуі бойынша күнтізбелік үш күн ішінде оған оның жеке шотынан үзінді көшірмені береді.";
42-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кастодиан кастодианның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен № 210 қағидалардың 21-тармағында көзделген есепке алу журналдарын, сондай-ақ мыналарды:";
57-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) № 210 қағидалардың 21-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген мәліметтер;".
22. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 тіркелген, 2014 жылғы 18 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 56 (2450) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Банки второго уровня, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, формируют систему управления рисками в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 29 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9322.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
23. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249, опубликованное 16 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан") следующие изменения:
в Правилах осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2) сведения о соблюдении (несоблюдении) данным брокером и (или) дилером пруденциальных нормативов согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 146 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9736;";
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Если условия сделки, предполагаемой к совершению за счет и в интересах клиента, соответствуют условиям, установленным пунктом 5 статьи 56 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", а также постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года № 70 "Об утверждении Правил признания сделок, заключенных на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг, как совершенных в целях манипулирования, формирования и работы экспертного комитета фондовой биржи, а также его количественного состава", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9488, брокер и (или) дилер одновременно с направлением уведомления клиенту, указанного в части первой настоящего пункта, направляет в уполномоченный орган копию этого уведомления.";

"3. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9322 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 29 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерге арналған тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес тәуекелдердi басқару жүйесін қалыптастырады.";
2-қосымша Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
23. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 тіркелген, 2014 жылғы 16 сәуірде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
17-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы брокердің және (немесе) дилердің Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9736 тіркелген "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 146 қаулысына сәйкес пруденциалдық нормативтерді сақтауы (сақтамауы) туралы мәліметтерді;";
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер клиенттің есебінен және оның мүддесіне орай жасау болжанатын мәміленің талаптары "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 5-тармағында, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9488 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі № 70 қаулысымен бекітілген Ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарықтарында жасалған мәмiлелердi айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану, қор биржасының сараптамалық комитетін құру және оның жұмыс істеу қағидалары, сондай-ақ оның сандық құрамында белгіленген талаптарға сәйкес келетін болса, брокер және (немесе) дилер бір мезгілде клиентке осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жібере отырып, уәкілетті органға осы хабарламаның көшірмесін жібереді.";

абзац пятый подпункта 2) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы) и оттиска печати юридического лица, включающий сведения, указанные в подпункте 4) пункта 9 Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами в системе учета номинального держания ценных бумаг, предоставления номинальным держателем выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876;";
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Допускается передача клиентского заказа средствами телефонной связи с последующим предоставлением в течение тридцати календарных дней оригинала клиентского заказа, соответствующего требованиям пунктов 36 и 37 Правил, если это предусмотрено брокерским договором. При принятии клиентского заказа средствами телефонной связи осуществляется запись разговора с клиентом либо его представителем, уполномоченным на передачу от имени клиента клиентского заказа средствами телефонной связи, с использованием аудиотехники и иных специальных технических средств (далее - телефонная запись).".
Приложение 1
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 4 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 5 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам рынка ценных
бумаг, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам формирования системы
управления рисками и внутреннего
контроля для организаций,
осуществляющих брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг,
деятельность по управлению
инвестиционным портфелем
форма 1
Стресс-тестинг по ценовому риску
Категория актива
Текущая стоимость финансового инструмента (в тенге)
Сценарий снижения текущей стоимости финансового инструмента
Убыток по выбранному сценарию (в тенге)
0%-5%

26-тармақтың 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді бағалы қағаздарды номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркеу, номиналды ұстаушының бағалы қағаздарды номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының ақпаратты жария ету қағидаларының 9-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мәліметтер қамтылатын, қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) және заңды тұлғаның мөр бедерінің үлгілері бар нотариалды куәландырылған құжат;";
38-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер бұл брокерлік шартта көзделген болса, Қағидалардың 36 және 37-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін клиенттік тапсырыстың түпнұсқасын күнтізбелік отыз күн ішінде кейіннен бере отырып клиенттік тапсырысты телефон байланысы құралдарымен беруге жол берiледi. Клиенттік тапсырысты телефон байланысы құралдарымен қабылдаған кезде аудиотехника немесе өзге арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып клиентпен не клиенттің атынан клиенттік тапсырысты телефон байланысы құралдарымен беруге уәкiлеттi оның өкiлiмен сөйлесу жазылады (бұдан әрі – телефон жазбасы).".
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығы
мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік қызметті,
инвестициялық портфельді басқару
жөніндегі қызметті жүзеге асыратын
ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйесін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
Баға тәуекелі бойынша стресс-тестинг
Актив санаты
Қаржы құралының ағымдағы құны (теңгемен)
Қаржы құралының ағымдағы құнының төмендеу сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
0%-5%

6-12 месяцев
12-18 месяцев
18-24 месяцев
более 24 месяцев
Итого убыток:
В графах 3, 4, 5, 6 финансовые инструменты одной категории
могут быть подвергнуты нескольким сценариям.
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера,
являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
форма 3
Стресс-тестинг по валютному риску
Иностранная валюта
Текущая стоимость финансовых инструментов, номинированных в данной иностранной валюте (в тенге)
Сценарий укрепления тенге по отношению к иностранной валюте
Убыток по выбранному сценарию (в тенге)
1%-3%
3%-5%
5%-7%

6-12 ай
12-18 ай
18-24 ай
24 айдан астам
Шығындардың жиынтығы:
3, 4, 5, 6-бағандардағы бір санатты қаржы құралдары бірнеше сценарийлерге ұшырауы мүмкін.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
________________ ______________
қолы күні
3-нысан
Валюталық тәуекел бойынша стресс-тестинг
Шетел валютасы
Осы шетел валютасына номинирленген қаржы құралдарының ағымдағы құны (теңгемен)
Шетел валютасына қатысты теңгені нығайту сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
1%-3%
3%-5%
5%-7%

7%-13%
13%-20%
более 20%
Итого убыток:
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера,
являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата
форма 4
Стресс-тестинг по риску ликвидности
Наименование ликвидного актива
Сумма, необходимая для осуществления выкупа Управляющим паев/акций инвестиционного фонда под управлением в процентах от активов данного инвестиционного фонда
0%-3%
3%-6%
6%-9%

7%-13%
13%-20%
20%-дан астам
Шығындардың жиынтығы:
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
________________ ______________
қолы күні
4-нысан
Өтімділік тәуекелі бойынша стресс-тестинг
Өтімді активтің атауы
Басқарушының инвестициялық қордың пайларын/акцияларын осы инвестициялық қордың активтерінен пайыздық басқару арқылы сатып алуды жүзеге асыруға қажетті сомасы
0%-3%
3%-6%
6%-9%

9%-12%
12%-15%
15%-20%
20%-25%
25%-30%
более 30%
Достаточность ликвидных активов
Стресс-тестинг по риску ликвидности осуществляется по
собственным активам Управляющего или брокера и (или) дилера,
являющегося Управляющим.
При осуществлении стресс-тестинга по риску ликвидности по
собственным активам Управляющего применяется перечень ликвидных
активов, предусмотренный постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 7 "Об установлении
пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление
инвестиционным портфелем, утверждении Правил расчета пруденциального
норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным
портфелем и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные
правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг",
зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов под № 9410.
Краткий анализ оснований выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера,
являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
________________ ______________
подпись дата

9%-12%
12%-15%
15%-20%
20%-25%
25%-30%
30%-дан астам
Өтімді активтердің жеткіліктілігі
Өтімділік тәуекелі бойынша стресс-тестинг Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтері бойынша жүзеге асырылады.
Басқарушының меншікті активтері бойынша өтімділік тәуекелі жөніндегі стресс-тестингті жүзеге асыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9410 тіркелген "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 7 қаулысымен көзделген өтімді активтер тізбесі қолданылады.
Таңдалған сценарий негіздемесінің қысқаша талдауы:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
________________ ______________
қолы күні