О предоставлении льготного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) отдельным категориям нуждающихся граждан города Алматы
Решение маслихата города Алматы от 15 сентября 2015 года № 367. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 6 октября 2015 года № 1206.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республики Казахстан", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и в целях защиты наиболее уязвимых слоев населения, маслихат города Алматы РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата города Алматы от 29.01.2021 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Предоставить бесплатный проезд на городском общественном транспорте (кроме такси):
1) участникам, инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним;
2) пенсионерам старше 75 лет;
3) лицам с инвалидностью второй группы и детям с инвалидностью до восемнадцати лет;
4) лицам, подвергшихся политической репрессии за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленным Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий;
5) ветеранам боевых действий на территории других государств;
6) исключен решением маслихата города Алматы от 01.12.2023 № 67.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Алматы от 27.01.2016 № 404 (вводится в действие с 01.03.2016); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 24.05.2018 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 29.01.2021 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предоставить льготный проезд 50% от стоимости тарифа на городском общественном транспорте (кроме такси):
1) исключен решением маслихата города Алматы от 01.12.2023 № 67.
2) учащимся технического и профессионального образования, студентам высших учебных заведений очной формы обучения;

Алматы қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жолақы жеңілдігін беру туралы
Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 367 шешімі. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 06 қазанда № 1206 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджеттік кодексінің 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Заңының 13 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес және халықтың едәуір осал топтарын қорғау мақсатында, Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспесі жана редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 29.01.2020 № 11 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) тегін жол жүру мүмкіндігі берілсін:
1)Ұлы Отан Соғысының қатысушыларына, мүгедектерiне және оларға теңестiрiлген адамдарға;
2) 75 жастан асқан зейнеткерлерге;
3) екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға және он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға;
4) Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуiрдегі "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген тәртіпте ақталған Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін саяси қуғын-сүргінге ұшыраған тұлғаларға;
5) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
6) алып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 01.12.2023 № 67 шешімімен.
Ескерту. 1 тармақ жана редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 27.01.2016 № 404 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 24.05.2018 № 235 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.01.2020 № 11 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2023 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Қалалық қоғамдық көліктегі (таксиден басқа) тариф құнының 50% көлемінде жеңілдетілген жол жүру мүмкіндігі берілсін:
1) алып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 01.12.2023 № 67 шешімімен;
2) күндізгі оқу нысанындағы техникалық және кәсіби білім беру орындарының білім алушыларына, жоғары оқу орындарының студенттеріне;

3) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года;
4) многодетным матерям (имеющие 4 или более детей до достижения ими 18 летнего возраста);
5) ) лицам, сопровождающих детей с инвалидностью до восемнадцати лет.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 27.01.2016 № 404 (вводится в действие с 01.03.2016); от 29.01.2021 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Предоставить вышеуказанным категориям лиц льготные электронные проездные карты и карты длительного пользования, согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 27.01.2016 № 404 (вводится в действие с 01.03.2016).
4. Акимату города Алматы предусмотреть возмещение убытков перевозчиков, связанных с осуществлением обслуживания социально-значимых маршрутов и перевозку льготной категории пассажиров.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 27.01.2016 № 404 (вводится в действие с 01.03.2016).
5. Признать утратившими силу следующие решения:
1) решение XXXVI-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 18 января 2011 года № 395 "О предоставлении льготного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) отдельным категориям нуждающихся граждан города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 882, опубликовано 22 февраля 2011 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы");
2) решение XXIII-й сессии маслихата города Алматы V–го созыва от 19 декабря 2013 года № 198 "О внесении изменений в решение XXXVI-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 18 января 2011 года № 395 "О предоставлении льготного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) отдельным категориям нуждающихся граждан города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1019, опубликовано 18 января 2014 года в газетах "Алматы ақшамы" № 9 и "Вечерний Алматы" № 9-10).
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по социальным вопросам и общественному согласию маслихата города Алматы Н. Мулюкову и заместителя акима города Алматы Ю. Ильина.
7. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель ХLIII-й сессии
маслихата города Алматы
V-го созыва
М. Адильханов
Секретарь
маслихата города Алматы
V-го созыва
К. Казанбаев
Приложение
к решению XLIII-й сессии
маслихата города Алматы
V-го созыва
от 15 сентября 2015 года № 367

3) 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексінің 207-бабы 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге;
4) көп балалы аналарға (18 жасқа дейінгі 4 және одан да көп балалары бар);
5) он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды алып жүретін адамдарға.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 27.01.2016 № 404 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.01.2020 № 11 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2023 № 67 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, жоғарыда көрсетілген азаматтар санатына жеңілдетілген электрондық жол жүру картасы ұзақ пайдаланылатын карталары берілсін.
Ескерту. 3 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 27.01.2016 № 404 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Алматы қаласының әкімдігі тасымалдаушылардың әлеуметтік мәні бар маршруттарға және жеңілдік берілген жолаушылар санаттарын тасымалдау қызмет көрсетуді іске асыруға байланысты залалдарын өтеуді қарастырсын.
Ескерту. 4 тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 27.01.2016 № 404 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Келесі шешімдердің күші жойылды деп танылсын:
1) IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXXVI сессиясының "Алматы қаласы мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық қоғамдық көліктерінде (таксиден басқа) жол ақы жеңілдігін беру туралы" 2011 жылғы 18 каңтардағы № 395 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 882 болып тіркелген, 2011 жылғы 22 ақпанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған) шешімі;
2) V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXIII сессиясының "Алматы қаласы мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық қоғамдық көліктерінде (таксиден баска) жол ақы жеңілдігін беру туралы" 2011 жылғы 18 каңтардағы № 395 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 198 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1019 болып тіркелген, 2014 жылғы 18 каңтарда "Алматы ақшамы" № 9 және "Вечерний Алматы" № 9-10 газеттерінде жарияланған) шешімі.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының әлеуметтік мәселелер және қоғамдық келісім мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрайымы Н. Мулюковаға және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Ю. Ильинге жүктелсін.
7. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
V сайланған
Алматы қаласы мәслихаты
ХLІІІ сессиясының төрағасы
М. Әділханов
V сайланған
Алматы қаласы мәслихатының
хатшысы
Қ. Қазанбаев
V cайланған Алматы қаласы
мәслихатының XLIII сессиясының
2015 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 367 шешіміне
қосымша

Сноска. Приложение в редакции решения маслихата города Алматы от 27.01.2016 № 404 (вводится в действие с 01.03.2016).
Льготные электронные проездные карты и карты длительного
пользования для проезда на городском общественном
транспорте города Алматы (кроме такси)
1. Льготная электронная проездная карта для бесплатного проезда (участника, инвалида Великой Отечественной войны и лица приравненного к ним, пенсионера старше 75 лет, инвалидов первой и второй группы, ребенка - инвалида до восемнадцати лет, лица, подвергшегося политической репрессии за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане).
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Алматы 24.05.2018 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Льготная электронная проездная карта с 50 %-ой оплатой проезда (многодетных матерей, учащегося общеобразовательной школы старше 15 лет, пенсионера по возрасту, учащегося технического и профессионального образования, студента высшего учебного заведения очной формы обучения).
3. Льготная электронная проездная карта длительного пользования (учащегося общеобразовательной школы старше 15 лет, пенсионера по возрасту, учащегося технического и профессионального образования, студента высшего учебного заведения очной формы обучения).
Разница между стоимостью льготных и не льготных электронных проездных карт, возмещаются перевозчикам в пределах выделяемых средств за счет местного бюджета.

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 27.01.2016 № 404 шешімімен (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
Алматы қаласының қалалық қоғамдық көлігінде
(таксиден басқа) жүруге арналған жеңілдік
берілетін электрондық жолжүру карталары мен
ұзақ мерзім пайдаланылатын карталар
1. Тегін жүруге арналған (Ұлы Отан соғысы қатысушысының, мүгедегінің және оларға теңестiрiлген адамның, 75 жастан асқан зейнеткердің, бірінші және екінші топтағы мүгедектердің, он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек баланың, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін саяси қуғын-сүргінге ұшыраған тұлғаның) жеңілдік берілетін электронды жол жүру картасы.
Ескерту. 1 тармақ жана редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 24.05.2018 № 235 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен .
2. Жол ақының 50 % төленетін жеңілдетілген электронды (көпбалалы аналардың, жалпы білім беретін мектептердегі 15 жастан асқан оқушының, жасына байланысты зейнеткердің, техникалық және кәсіби білім беретін оқу орындарында оқитын білім алушының, күндізгі оқу нысанындағы жоғары оқу орны студентінің) жол жүру картасы.
3. Ұзақ пайдаланылатын жеңілдетілген (білім беретін мектептердегі 15 жастан асқан оқушының, жасына байланысты зейнеткердің, техникалық және кәсіби білім беретін оқу орындарында оқитын білім алушының, күндізгі оқу нысанындағы жоғары оқу орны студентінің) жол жүру картасы.
Жеңілдетілген және жеңілдетілмеген электронды жол жүру карталары құнының арасындағы айырма, тасымалдаушыларға жергілікті бюджет есебінен бөлінетін қаражат шегінде өтеледі.