О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13260. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11690, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 10 августа 2015 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1, 2 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу по специальности "Физическая культура и спорт";
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 4-7 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу по специальности "Правоведение";
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 9, 10 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу по специальности "Правоохранительная деятельность";
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 12, 13 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу по специальности "Патентоведение";
5) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 15, 16 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 17 к настоящему приказу по специальности "Хореографическое искусство";

"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13260 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 17 маусымда № 11690 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесі 2015 жылғы 10 тамызда жарияланған) мынадай мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы".
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Мыналар:
1) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1, 2қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 3-қосымшаға сәйкес;
2) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4-7 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 8-қосымшаға сәйкес;
3) "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 9, 10 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 11-қосымшаға сәйкес;
4) "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 12, 13 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 14-қосымшаға сәйкес;
5) "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 15, 16 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 17-қосымшаға сәйкес;

6) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 18-22 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу по специальности "Реставрация (по отраслям)";
7) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 24, 25 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 26 к настоящему приказу по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)";
8) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 27 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 28 к настоящему приказу по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ";
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 29-33 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 34 к настоящему приказу по специальности "Химическая чистка и крашение изделий";
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 35-38 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 39 к настоящему приказу по специальности "Фотодело";
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 40-47 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 48 к настоящему приказу по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика";
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 49-58 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 59 к настоящему приказу по специальности "Организация питания";
13) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 60-62 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 63 к настоящему приказу по специальности "Обувное дело";
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 64-69, и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 70 к настоящему приказу по специальности "Учет и аудит (по отраслям)";
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 71-74 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 75 к настоящему приказу по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)";

6) "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 18-22 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 23-қосымшаға сәйкес;
7) "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 24, 25 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 26-қосымшаға сәйкес;
8) "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 28-қосымшаға сәйкес;
9) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 29-33 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 34-қосымшаға сәйкес;
10) "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 35-38 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 39-қосымшаға сәйкес;
11) "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40-47 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 48-қосымшаға сәйкес;
12) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49-58 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 59-қосымшаға сәйкес;
13) "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 60-62 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 63-қосымшаға сәйкес;
14) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 64-69 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 70-қосымшаға сәйкес;
15) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 71-74 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 75-қосымшаға сәйкес;

16) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 76, 77 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 78 к настоящему приказу по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)";
17) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 79, 80 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 81 к настоящему приказу по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля";
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 82-88 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 89 к настоящему приказу по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых";
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 90-96 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 97 к настоящему приказу по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых";
20) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 98-102 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 103 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования";
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 104, 105 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 106 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)";
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 107-111 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 112 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)";
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 113-118 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 119 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования";
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 120-125 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 126 к настоящему приказу по специальности "Строительство подземных сооружений";

16) "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 76, 77 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 78-қосымшаға сәйкес;
17) "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79, 80 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 81-қосымшаға сәйкес;
18) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 82-88 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 89-қосымшаға сәйкес;
19) "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 90-96 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 97-қосымшаға сәйкес;
20) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 98-102 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 103-қосымшаға сәйкес;
21) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 104, 105 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 106-қосымшаға сәйкес;
22) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 107-111 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 112-қосымшаға сәйкес;
23) "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 113-118 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 119-қосымшаға сәйкес;
24) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 120-125 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 126-қосымшаға сәйкес;

25) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 127-132 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 133 к настоящему приказу по специальности "Геодезия и картография";
26) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 134-147 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 148 к настоящему приказу по специальности "Химическая технология и производство (по видам)";
27) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 149-152 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 153 к настоящему приказу по специальности "Коксохимическое производство";
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 154-163 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 164 к настоящему приказу по специальности "Технология химического производства (по профилю)";
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 165-170 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 171 к настоящему приказу по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий";
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 172-179 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 180 к настоящему приказу по специальности "Отделочное производство (по профилю)";
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 181, 182 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 183 к настоящему приказу по специальности "Технология добычи нефти и газа";
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 184, 185 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 186 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация месторождений";
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 187, 188 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 189 к настоящему приказу по специальности "Технология химического инжиниринга";
34) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 190, 191 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 192 к настоящему приказу по специальности "Технология бурения";

25) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 127-132 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 133-қосымшаға сәйкес;
26) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 134-147 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 148-қосымшаға сәйкес;
27) "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 149-152 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 153-қосымшаға сәйкес;
28) "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 154-163 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 164-қосымшаға сәйкес;
29) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 165-170 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 171-қосымшаға сәйкес;
30) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172-179 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 180-қосымшаға сәйкес;
31) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 181, 182 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 183-қосымшаға сәйкес;
32) "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184, 185 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 186-қосымшаға сәйкес;
33) "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187, 188 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 189-қосымшаға сәйкес;
34) "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 190, 191 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 192-қосымшаға сәйкес;

35) типовые учебные планы и типовые учебные программы согласно приложениям 193, 194 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 195 к настоящему приказу по специальности "Технология газового инжиниринга";
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 196-199 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 200 к настоящему приказу по специальности "Промышленное оборудование";
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 201, 202 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 203 к настоящему приказу по специальности "Тяжелое промышленное оборудование";
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 204, 205 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 206 к настоящему приказу по специальности "Технология инжиниринга КИП";
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 207, 208 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 209 к настоящему приказу по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга";
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 210, 211 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 212 к настоящему приказу по специальности "Технология электрического инжиниринга";
41) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 213-216 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 217 к настоящему приказу по специальности "Гидроэнергетика";
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 218-222 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 223 к настоящему приказу по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог";
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 224, 225 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 226 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)";

35) "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 193, 194 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 195-қосымшаға сәйкес;
36) "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 196-199 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 200-қосымшаға сәйкес;
37) "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 201, 202 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 203-қосымшаға сәйкес;
38) "БӨА инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 204, 205 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 206-қосымшаға сәйкес;
39) "Энергетиканы қайта өңдеу және электроэнергетикалық инженеринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 207, 208 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 209-қосымшаға сәйкес;
40) "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 210, 211 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 212-қосымшаға сәйкес;
41) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 213-216 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 217-қосымшаға сәйкес;
42) "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 218-222 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 223-қосымшаға сәйкес;
43) "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 224, 225 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 226-қосымшаға сәйкес;

44) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 227-230 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 231 к настоящему приказу по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)";
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 232-235 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 236 к настоящему приказу по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций";
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 237, 238 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 239 к настоящему приказу по специальности "Энергоменеджмент";
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 240, 241 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 242 к настоящему приказу по специальности "Энергоаудит";
48) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 243-246 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 247 к настоящему приказу по специальности "Трубное производство";
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 248-251 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 252 к настоящему приказу по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки";
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 253-260 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 261 к настоящему приказу по специальности "Производство летательных аппаратов";
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 262-271 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 272 к настоящему приказу по специальности "Производство авиационных приборов";
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 273-276 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 277 к настоящему приказу по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники";
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 278-286 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 287 к настоящему приказу по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта";

44) "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 227-230 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 231-қосымшаға сәйкес;
45) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 232-235 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 236-қосымшаға сәйкес;
46) "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 237, 238 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 239-қосымшаға сәйкес;
47) "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 240, 241 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 242-қосымшаға сәйкес;
48) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 243-246 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 247-қосымшаға сәйкес;
49) "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 248-251 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 252-қосымшаға сәйкес;
50) "Ұшу аппараттарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 253-260 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 261-қосымшаға сәйкес;
51) "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 262-271 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 272-қосымшаға сәйкес;
52) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 273-276 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 277-қосымшаға сәйкес;
53) "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 278-286 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 287-қосымшаға сәйкес;

54) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 288-290 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 291 к настоящему приказу по специальности "Ткацкое производство (по видам)";
55) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 292-294 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 295 к настоящему приказу по специальности "Технология нетканых текстильных материалов";
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 296-299 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 300 к настоящему приказу по специальности "Производство табака";
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 301-304 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 305 к настоящему приказу по специальности "Сахарное производство";
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 306-309 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 310 к настоящему приказу по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков";
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 311-314 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 315 к настоящему приказу по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания";
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 316-323 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 324 к настоящему приказу по специальности "Кабельное производство";
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 325, 326 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 327 к настоящему приказу по специальности "Технология жиров и жирозаменителей";
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 328, 329 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 330 к настоящему приказу по специальности "Военное дело и безопасность";
63) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 331-350 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 351 к настоящему приказу по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)";

54) "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 288-290 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 291-қосымшаға сәйкес;
55) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 292-294 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 295-қосымшаға сәйкес;
56) "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 296-299 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 300-қосымшаға сәйкес;
57) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 301-304 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 305-қосымшаға сәйкес;
58) "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 306-309 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 310-қосымшаға сәйкес;
59) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 311-314 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 315-қосымшаға сәйкес;
60) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 316-323 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 324-қосымшаға сәйкес;
61) "Майлар және май ауыстырғаштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 325, 326 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 327-қосымшаға сәйкес;
62) "Әскери іс және қауіпсіздік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 328, 329 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 330-қосымшаға сәйкес;
63) "Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 331-350 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 351-қосымшаға сәйкес;

64) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 352-367 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 368 к настоящему приказу по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)";
65) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 369-372 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 373 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи";
66) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 374-377 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 378 к настоящему приказу по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)";
67) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 379, 380 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 381 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта";
68) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 382-387 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 388 к настоящему приказу по специальности "Мебельное производство (по видам)";
69) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 389-392 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 393 к настоящему приказу по специальности "Охотоведение и звероводство";
70) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 394, 395 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 396 к настоящему приказу по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей";
71) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 397-400 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 401 к настоящему приказу по специальности "Дошкольное воспитание и обучение";
72) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 402-409 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 410 к настоящему приказу по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)";

64) "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 352-367 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 368-қосымшаға сәйкес;
65) "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 369-372 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 373-қосымшаға сәйкес;
66) "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 374-377 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 378-қосымшаға сәйкес;
67) "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 379, 380 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 381-қосымшаға сәйкес;
68) "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 382-387 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 388-қосымшаға сәйкес;
69) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 389-392 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 393-қосымшаға сәйкес;
70) "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 394, 395 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 396-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
71) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 397-400 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 401-қосымшаға сәйкес;
72) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 402-409 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 410-қосымшаға сәйкес;

73) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 411-416 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 417 к настоящему приказу по специальности "Физическая культура и спорт";
74) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 418, 419 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 420 к настоящему приказу по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)";
75) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 421-428 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 429 к настоящему приказу по специальности "Начальное образование";
76) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 430, 431 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 432 к настоящему приказу по специальности "Изобразительное искусство и черчение";
77) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 433, 434 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 435 к настоящему приказу по специальности "Технология";
78) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 436, 437 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 438 к настоящему приказу по специальности "Музыкальное образование";
79) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 439-443 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 444 к настоящему приказу по специальности "Дизайн (по профилю)";
80) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 445, 446 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 447 к настоящему приказу по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)";
81) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 448-452 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 453 к настоящему приказу по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)";
82) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 454 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 455 к настоящему приказу по специальности "Хоровое дирижирование";

73) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 411-416 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 417-қосымшаға сәйкес;
74) "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 418, 419 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 420-қосымшаға сәйкес;
75) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 421-428 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 429-қосымшаға сәйкес;
76) "Бейнелеу өнері және сызу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 430,431 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 432-қосымшаға сәйкес;
77) "Технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 433, 434 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 435-қосымшаға сәйкес;
78) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 436,437 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 438-қосымшаға сәйкес;
79) "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 439-443 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 444-қосымшаға сәйкес;
80) "Әлеуметтік-мәдени қызмет және халықтық көркемдік шығармашылық (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 445, 446 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 447-қосымшаға сәйкес;
81) "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 448-452 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 453-қосымшаға сәйкес;
82) "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 454-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 455-қосымшаға сәйкес;

83) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 456 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 457 к настоящему приказу по специальности "Теория музыки";
84) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 458-461 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 462 к настоящему приказу по специальности "Актерское искусство";
85) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 463-469 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 470 к настоящему приказу по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)";
86) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 471-474 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 475 к настоящему приказу по специальности "Социальная работа";
87) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 476-480 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 481 к настоящему приказу по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)";
88) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 482-484 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 485 к настоящему приказу по специальности "Слесарное дело";
89) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 486-490 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 491 к настоящему приказу по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств";
90) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 492-495 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 496 к настоящему приказу по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)";
91) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 497-500 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 501 к настоящему приказу по специальности "Туризм (по отраслям)";
92) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 502, 503 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 504 к настоящему приказу по специальности "Переводческое дело (по видам)";

83) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 456-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 457-қосымшаға сәйкес;
84) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 458-461 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 462-қосымшаға сәйкес;
85) "Сәндік-қолданбалы өнер және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 463-469 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 470-қосымшаға сәйкес;
86) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 471-474 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 475-қосымшаға сәйкес;
87) "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 476-480 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 481-қосымшаға сәйкес;
88) "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 482-484 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 485-қосымшаға сәйкес;
89) "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 486-490 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 491-қосымшаға сәйкес;
90) "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және сәйкес салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 492-495 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 496-қосымшаға сәйкес;
91) "Туризм (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 497-500 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 501-қосымшаға сәйкес;
92) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 502, 503 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 504-қосымшаға сәйкес;

93) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 505-509 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 510 к настоящему приказу по специальности "Маркетинг (по отраслям)";
94) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 511, 512 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 513 к настоящему приказу по специальности "Оценка";
95) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 514, 515 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 516 к настоящему приказу по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)";
96) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 517-520 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 521 к настоящему приказу по специальности "Финансы (по отраслям)";
97) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 522-525 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 526 к настоящему приказу по специальности "Экономика (по отраслям)";
98) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 527-529 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 530 к настоящему приказу по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)";
99) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 531-533 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 534 к настоящему приказу по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых";
100) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 535-537 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 538 к настоящему приказу по специальности "Гидрогеология и инженерная геология";
101) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 539-541 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 542 к настоящему приказу по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых";

93) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 505-509 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 510-қосымшаға сәйкес;
94) "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 511, 512 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 513-қосымшаға сәйкес;
95) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 514, 515 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 516-қосымшаға сәйкес;
96) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 517-520 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 521-қосымшаға сәйкес;
97) "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 522-525 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 526-қосымшаға сәйкес;
98) "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 527-529 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 530-қосымшаға сәйкес;
99) "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 531-533 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 534-қосымшаға сәйкес;
100) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 535-537 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 538-қосымшаға сәйкес;
101) "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 539-541 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 542-қосымшаға сәйкес;

102) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 543, 544 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 545 к настоящему приказу по специальности "Производство химических волокон";
103) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 546-549 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 550 к настоящему приказу по специальности "Технология полимерного производства";
104) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 551, 552 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 553 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов";
105) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 554, 555 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 556 к настоящему приказу по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)";
106) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 557-560 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 561 к настоящему приказу по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)";
107) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 562-566 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 567 к настоящему приказу по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов";
108) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 568-572 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 573 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)";
109) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 574, 575 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 576 к настоящему приказу по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)";
110) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 577-581 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 582 к настоящему приказу по специальности "Сварочное дело (по видам)";

102) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 543, 544 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 545-қосымшаға сәйкес;
103) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 546-549 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 550-қосымшаға сәйкес;
104) "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 551, 552 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 553-қосымшаға сәйкес;
105) "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 554, 555 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 556-қосымшаға сәйкес;
106) "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 557-560 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 561-қосымшаға сәйкес;
107) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 562-566 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 567-қосымшаға сәйкес;
108) "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 568-572 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 573-қосымшаға сәйкес;
109) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 574, 575 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 576-қосымшаға сәйкес;
110) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 577-581 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 582-қосымшаға сәйкес;

111) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 583-589 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 590 к настоящему приказу по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)";
112) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 591-594 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 595 к настоящему приказу по специальности "Оборудование для производства электронной техники";
113) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 596-599 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 600 к настоящему приказу по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки";
114) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 601-606 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 607 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)";
115) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 608-615 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 616 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта";
116) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 617-620 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 621 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте";
117) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 622-625 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 626 к настоящему приказу по специальности "Организация дорожного движения";
118) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 627-630 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 631 к настоящему приказу по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство";
119) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 632-636 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 637 к настоящему приказу по специальности "Рыбное производство";

111) "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 583-589 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 590-қосымшаға сәйкес;
112) "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 591-594 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 595-қосымшаға сәйкес;
113) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 596-599 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 600-қосымшаға сәйкес;
114) "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 601-606 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 606-қосымшаға сәйкес;
115) "Автомобильф көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 605-615 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 616-қосымшаға сәйкес;
116) "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 617-620 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 621-қосымшаға сәйкес;
117) "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 622-625 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 626-қосымшаға сәйкес;
118) "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 627-630 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 631-қосымшаға сәйкес;
119) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 632-636 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 637-қосымшаға сәйкес;

120) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 638-641 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 642 к настоящему приказу по специальности "Производство консервов и пище концентратов";
121) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 643-646 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 647 к настоящему приказу по специальности "Производство молочной продукции";
122) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 648-651 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 652 к настоящему приказу по специальности "Печатное производство";
123) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 653-657 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 658 к настоящему приказу по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)";
124) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 659-662 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 663 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания";
125) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 664-681 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 682 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)";
126) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 683-687 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 688 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)";
127) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 689, 690 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 691 к настоящему приказу по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения";
128) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 692, 693 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 694 к настоящему приказу по специальности "Архитектура";

120) "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 638-641 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 642-қосымшаға сәйкес;
121) "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 643-646 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 647-қосымшаға сәйкес;
122) "Баспа өндірісі" мамандыгы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 648-651 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 652-қосымшаға сәйкес;
123) "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 653-657 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 658-қосымшаға сәйкес;
124) "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 659-662 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 663-қосымшаға сәйкес;
125) "Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалык пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалык және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 664-681 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 682-қосымшаға сәйкес;
126) "Жол-құрылыс машиналарын техникалык пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 683-687 қосымшаларға сәйкес және техникалык және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 688-қосымшаға сәйкес;
127) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 689, 690 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 691-қосымшаға сәйкес;
128) "Сәулет өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 692, 693 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 694-қосымшаға сәйкес;

129) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 695, 696 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 697 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники";
130) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 698-702 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 703 к настоящему приказу по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)";
131) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 704-710 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 711 к настоящему приказу по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)";
132) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 712-715 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 716 к настоящему приказу по специальности "Механизация сельского хозяйства";
133) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 717, 718 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 719 к настоящему приказу по специальности "Пожарная безопасность";
134) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 720-723 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 724 к настоящему приказу по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства";
135) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 725 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 726 к настоящему приказу по специальности "Исламоведение";
136) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 727, 728 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 729 к настоящему приказу по специальности "Безопасность жизнедеятельности и валеология";
137) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 730, 731 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 732 к настоящему приказу по специальности "Лаборант организации образования";
138) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 733-750 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 751-759 к настоящему приказу по специальности "Основное среднее образование";

129) "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 695, 696 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 697-қосымшаға сәйкес;
130) "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 698-702 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 703-қосымшаға сәйкес;
131) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 704-710 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 711 қосымшаға сәйкес;
132) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 712-715 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 716 қосымшаға сәйкес;
133) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 717, 718 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 719-қосымшаға сәйкес;
134) "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 720-723 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 724-қосымшаға сәйкес;
135) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 725 қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 726-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
136) "Өмір қауіпсіздігі және валеология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 727, 728 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 729-қосымшаға сәйкес;
137) "Білім беру ұйымдарындағы зертханашы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 730, 731 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 732-қосымшаға сәйкес;
138) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 733-750 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 751-759 қосымшаларға сәйкес;

139) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 760, 761 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 762 к настоящему приказу по специальности "Библиотечное дело";
140) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 763 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 764 к настоящему приказу по специальности "Пение";
141) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 765 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 766 к настоящему приказу по специальности "Цирковое искусство";
142) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 767-772 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 773 к настоящему приказу по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)";
143) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 774-779 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 780 к настоящему приказу по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)";
144) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 781, 782 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 783 к настоящему приказу по специальности "Статистика";
145) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 784-788 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 789 к настоящему приказу по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)";
146) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 790-793 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 794 к настоящему приказу по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ";
147) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 795-798 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 799 к настоящему приказу по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов";

139) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 760, 761 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 762-қосымшаға сәйкес;
140) "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 763-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 764-қосымшаға сәйкес;
141) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 765-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 766-қосымшаға сәйкес;
142) "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 767-772 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 773-қосымшаға сәйкес;
143) "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 774-779 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 780-қосымшаға сәйкес;
144) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 781, 782 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 783-қосымшаға сәйкес;
145) "Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 784-788 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 789-қосымшаға сәйкес;
146) "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 790-793 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 794-қосымшаға сәйкес;
147) "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 795-798 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 799-қосымшаға сәйкес;

148) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 800-803 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 804 к настоящему приказу по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов";
149) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 805-811 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 812 к настоящему приказу по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа";
150) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 813-816 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 817 к настоящему приказу по специальности "Испытание скважин на нефть и газ";
151) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 818-822 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 823 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов";
152) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 824-828 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 829 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудование предприятий нефтеперерабатывающей и химической промышленности (по видам)";
153) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 830-833 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 834 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)";
154) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 835-840 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 841 к настоящему приказу по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций";
155) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 842-846 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 847 к настоящему приказу по специальности "Резино-техническое производство";
156) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 848-851 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 852 к настоящему приказу по специальности "Производство шин и процесс вулканизации";

148) "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 800-803 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 804-қосымшаға сәйкес;
149) "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 805-811 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 812-қосымшаға сәйкес;
150) "Скважиналарды мұнай мен газға сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 813-816 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 817 қосымшаға сәйкес;
151) "Мұнай мен газ кәсіпшілдіктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 818-822 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 823-қосымшаға сәйкес;
152) "Мұнай, газ өңдеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 824-828 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 829-қосымшаға сәйкес;
153) "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 830-833 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 834-қосымшаға сәйкес;
154) "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 835-840 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 841-қосымшаға сәйкес;
155) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 842-846 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 847-қосымшаға сәйкес;
156) "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 848-851 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 852-қосымшаға сәйкес;

157) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 853-856 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 857 к настоящему приказу по специальности "Технология переработки нефти и газа";
158) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 858-861 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 862 к настоящему приказу по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника";
159) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 863-868 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 869 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок";
160) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 870-874 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 875 к настоящему приказу по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий";
161) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 876-881 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 882 к настоящему приказу по специальности "Керамическое производство";
162) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 883-886 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 887 к настоящему приказу по специальности "Химическая обработка кожи и меха";
163) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 888, 889 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 890 к настоящему приказу по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях";
164) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 891, 892 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 893 к настоящему приказу по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки";
165) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 894-897 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 898 к настоящему приказу по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)";

157) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 853-856 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 857-қосымшаға сәйкес;
158) "Изотоптарды болу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 858-861 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 862-қосымшаға сәйкес;
159) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 863-868 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 869-қосымшаға сәйкес;
160) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 870-874 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 875-қосымшаға сәйкес;
161) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 876-881 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 882-қосымшаға сәйкес;
162) "Тері және үлбірді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 883-886 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 887-қосымшаға сәйкес;
163) "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 888, 889 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 890-қосымшаға сәйкес;
164) "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 891, 892 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 893-қосымшаға сәйкес;
165) "Электр және электрмеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 894-897 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 898-қосымшаға сәйкес;

166) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 899, 900 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 901 к настоящему приказу по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи";
167) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 902-905 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 906 к настоящему приказу по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)";
168) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 907-910 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 911 к настоящему приказу по специальности "Металлургия цветных металлов";
169) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 912-916 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 917 к настоящему приказу по специальности "Литейное производство";
170) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 918, 919 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 920 к настоящему приказу по специальности "Внепечная обработка стали";
171) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 921, 922 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 923 к настоящему приказу по специальности "Производство огнеупоров";
172) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 924-927 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 928 к настоящему приказу по специальности "Гибкие автоматические линии";
173) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 929-934 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 935 к настоящему приказу по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности";
174) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 936-938 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 939 к настоящему приказу по специальности "Технология машиностроения (по видам)";
175) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 940-949 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 950 к настоящему приказу по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля";

166) "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 899, 900 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 901-қосымшаға сәйкес;
167) "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 902-905 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 906-қосымшаға сәйкес;
168) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 907-910 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 911-қосымшаға сәйкес;
169) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 912-916 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 917-қосымшаға сәйкес;
170) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 918, 919 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 920-қосымшаға сәйкес;
171) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 921, 922 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 923-қосымшаға сәйкес;
172) "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 924-927 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 928-қосымшаға сәйкес;
173) "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 929-934 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 935-қосымшаға сәйкес;
174) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 936-938 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 939-қосымшаға сәйкес;
175) "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 940-949 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 950-қосымшаға сәйкес;

176) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 951-954 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 955 к настоящему приказу по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники";
177) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 956-959 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 960 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования (по отраслям)";
178) типовые учебные планы и типовые учебные программы согласно приложениям 961-970 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 971 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)";
179) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 972-977 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 978 к настоящему приказу по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)";
180) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 979-982 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 983 к настоящему приказу по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры";
181) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 984-987 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 988 к настоящему приказу по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование";
182) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 989-992 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 993 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности";
183) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 994-997 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 998 к настоящему приказу по специальности "Машины и оборудование в металлургии";
184) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 999-1002 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1003 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)";

176) "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 951-954 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 955-қосымшаға сәйкес;
177) "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 956-959 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 960-қосымшаға сәйкес;
178) "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 961-970 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 971-қосымшаға сәйкес;
179) "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 972-977 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 978-қосымшаға сәйкес;
180) "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 979-982 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 983-қосымшаға сәйкес;
181) "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 984-987 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 988-қосымшаға сәйкес;
182) "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 989-992 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 993-қосымшаға сәйкес;
183) "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 994-997 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 998-қосымшаға сәйкес;
184) "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 999-1002 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1003-қосымшаға сәйкес;

185) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1004-1012 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1013 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)";
186) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1014-1019 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1020 к настоящему приказу по специальности "Технология обработки волокнистых материалов";
187) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1021-1025 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1026 к настоящему приказу по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)";
188) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1027-1032 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1033 к настоящему приказу по специальности "Швейное производство и моделирование одежды";
189) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1034-1038 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1039 к настоящему приказу по специальности "Обувное производство (по видам)";
190) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1040-1044 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1045 к настоящему приказу по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий";
191) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1046-1049 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1050 к настоящему приказу по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности";
192) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1051-1054 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1055 к настоящему приказу по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство";
193) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1056-1059 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1060 к настоящему приказу по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности";

185) "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1004-1012 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1013-қосымшаға сәйкес;
186) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1014-1019 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 1020-қосымшаға сәйкес;
187) "Иіру және тұту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1021-1025 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1026-қосымшаға сәйкес;
188) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1027-1032 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1033-қосымшаға сәйкес;
189) "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1034-1038 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1039-қосымшаға сәйкес;
190) "Трикотаж, тоқыма, галантерия бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1040-1044 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1045-қосымшаға сәйкес;
191) "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1046-1049 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 1050-қосымшаға сәйкес;
192) "Элеватор, үн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1051-1054 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1055-қосымшаға сәйкес;
193) "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1056-1059 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1060-қосымшаға сәйкес;

194) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1061-1066 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1067 к настоящему приказу по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)";
195) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1068, 1069 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1070 к настоящему приказу по специальности "Приборостроение (по отраслям)";
196) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1071-1075 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1076 к настоящему приказу по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений";
197) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1077-1081 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1082 к настоящему приказу по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)";
198) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1083-1086 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1087 к настоящему приказу по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения";
199) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1088-1092 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1093 к настоящему приказу по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения";
200) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1094-1097 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1098 к настоящему приказу по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов";
201) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1099, 1100 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1101 к настоящему приказу по специальности "Гидротехническое строительство";
202) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1102-1105 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1106 к настоящему приказу по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство";

194) "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1061-1066 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1067-қосымшаға сәйкес;
195) "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1068, 1069 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1070-қосымшаға сәйкес;
196) "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1071-1075 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1076-қосымшаға сәйкес;
197) "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1077-1081 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1082-қосымшаға сәйкес;
198) "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1083-1086 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1087-қосымшаға сәйкес;
199) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1088-1092 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1093-қосымшаға сәйкес;
200) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1094-1097 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1098-қосымшаға сәйкес;
201) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1099, 1110 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1101-қосымшаға сәйкес;
202) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1102-1105 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1106-қосымшаға сәйкес;

2. Департаменту модернизации профессионально-технического и послесреднего образования (Каленова Д.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 397
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0101000 – Дошкольное воспитание и обучение

2. Кәсіптік-техникалық және орта білімнен кейінгі білімді жаңғырту департаменті (Д.Ж. Каленова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 397 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту

252
2,4,6,8
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
8
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 398
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0101000 – Дошкольное воспитание и обучение

252
2,4,6,8
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
8
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 398 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту

ПК3.1.6
ОПД 02
Этнопедагогика
Значение этнопедагогики в формировании современной образовательной парадигмы. Духовные истоки народной педагогики. Народная педагогика - совокупное педагогическое знание и воспитательный опыт народа. Средства и факторы народной педагогики. Виды воспитания в народной педагогики.
Знания:
- предмет и задачи этнопедагогики как отражение педагогической науки;
- задачи национальной политики РК по поликультурному воспитанию;
- значение передачи из поколения в поколение опыта народа, его нравственных устоев;
- необходимость возрождения традиционных методов и приемов воспитания детей, используемых в народной педагогике;
- прогрессивные народные традиции и обычаи различных этносов, проживающих на территории Казахстана.
Умения:
- использовать прогрессивные народные традиции в организации различных видов деятельности воспитанников;
- знакомить с народной системой физического, трудового, нравственно-эстетического, экологического воспитания;
- формировать интересы к педагогическим традициям народа, его нравственным, этическим и духовным ценностям, национальной культуре;
- формировать у детей чувство гуманизма, патриотизма, положительных нравственных качеств, чувство долга, ответственности, честности, правдивости;
- использовать народные традиции в воспитания и в целостном процессе формирования личности
- адекватно воспринимать ситуации межличностного общения и создавать благоприятный психологический климат.
БК 1
БК2
ПК3.1.1
ПК3.2.1
ОПД 03
Методы педагогических исследований
Методология и методы педагогических исследований.
Понятие о методологии педагогики и ее уровня. Организация научно-педагогического исследования.
Методы психологического исследования.
Тексты научного жанра по психолого-педагогическим проблемам.
Знания:
- основные методы педагогических исследований в учебной и воспитательной работы;
- пути поиска новых, более эффективных способов решения педагогической проблемы;
- замысел и логику педагогического исследования;
- виды педагогических исследований;
- объекты научного исследования педагогов;
-педагогическую гипотезу, условии формулирования и процесс ее проверки;
- способы решения психолого-педагогической проблемы;
- анализ реальных достижений науки и практики;
- параметры изменения объекта исследования;
-методологические принципы педагогических исследований.
Умения:
- самостоятельно решать наиболее насущные и актуальные вопросы современного педагогического процесса;
-формировать собственный педагогический опыт, осмыслить опыт деятельности других преподавателей;
- выделить объект научного поиска: новую связь, зависимость между классом педагогических явлений, процессов или систем;
- изучать педагогическую реальность в научном смысле;
использовать в профессиональной деятельности проблемно-поисковые, исследовательские и экспериментальные методы, апробировать новые методики обучения.
БК 4
ПК3.1.3 ПК3.1.10 ПК3.1.14
ОПД 04
Анатомия, физиология и гигиена детей
Организм человека. Нервная система. Опорно-двигательная система. Сердце и кровообращение. Дыхательная система. Пищеварительная система. Обмен веществ. Железы внутренней секреции. Кожа. Система выделения. Гигиена детей дошкольного возраста.
Знания:
- основные особенности строения клеток и тканей, их функциональные особенности;
-общие закономерности развития ребенка;
-строение, функции, развитие нервной системы;
-особенности процессов возбуждения и об торможения детей;
- нормативы суточной двигательной активности детского организма;
- особенности строения и функции системы дыхательных органов;
- правила питания детей по возрасту;
- основы полового развития;
- методы и принципы закаливания детей;
- средства гигиены опорно- двигательных систем;
- приемы первый помощи при повреждений скелета, при вывихах;
Умения:
- проводить антропометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- использовать объяснять возрастные особенности сенсорных систем;
- проводить мероприятий по закаливанию организма, соблюдать гигиенические требования;
- проводить профилактику заболеваний мочевыделительной системы, объяснить механизмы образования и выведения мочи;
- способствовать психофизическому развитию и обеспечивать создания необходимых условий безопасности жизни и здоровья воспитанников.
БК8
ПК 3.1.1
ПК
3.1.2
ПК 3.1.7
ПК3.1.10
ОПД 05
Основы педагогической этики
Предмет основы педагогической этики. Воспитательные деятельности этики и эстетики. Профессиональный статус и этика педагога. Этические требования к личности учителя. Технология взаимоотношения между воспитателем и воспитанником.
Знания:
- вопросы этики и эстетического воспитания;
- требования профессионально-педагогической этики;
- теоретические и методические основы педагогической этики;
-технологии взаимоотношения между воспитателем и воспитанниками;
Умения:
- соблюдать этико-педагогические требования к личности учителя;
- использовать в профессиональной деятельности нравственно - этические нормы;
- формировать в соответствии с социально-поведенческими нормами коммуникативные способности;
- формировать в соответствии с социально-поведенческими нормами коммуникативные способности.
БК5

КҚ 3.1.6
ЖКП 02
Этнопедагогика.
Этнопедагогика пәні, мақсаты,міндеттері.
Этнопедагогикалық ойлардың тууы және тарихы. Халық педагогикасы – этнопедагогиканың зерттеу объектісі. Халықтық педагогиканың факторлары мен түрлері.
Білімдер:
- этнопедагогикалық ойлардың даму тарихын, түркі халықтарының тәлімгерлік ой пікірлерінің маңызын, халық педагогикасының құралдары мен түрлерін;
Іскерліктер:
- халық педагогикасының тәлімгерлік педагогикалық құралдарын мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеуге пайдалану жолдарын;
- ұлттық мәдениет дәстүрлерін отбасы тәрбиесінде негізге алуды;
- халық педагогикасының ұғымдарын ақыл, ой еңбек, дене, адамгершілік, эстетикалық тәрбие беруде қолдануды;
- балалар мен және олардың ата-аналарымен жағымды қарым-қатынас орнатудың әдіс-тәсілдерін;
- ұлттық мәдениет дәстүрлерін отбасы тәрбиесінде қолдану тәсілдерін
БҚ 1;2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
ЖКП 03
Педагогикалық зерттеу әдістері
Педагогикалық зерттеу әдістері және олардың түрлері. Ұжым мен жеке тұлғаны зерттеу. Тәжірибелік –эксперименттік жұмыстардың мақсат міндеттері. Педагогика негіздері және аксиомалар. Ғылыми зерттеу жұмыстарының нысандары. Баланың мектепке дайындығын диагностикалау. Психологиялық-педагогикалық зерттеу жұмыстарының түрлері. Психологиялық зерттеу әдістері.Ғылыми әдебиеттермен жұмыс істеу әдістемесі. Білім алушылардың ғылыми – зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Білімдер:
- педагогикалық зерттеу әдістері және олардың түрлерін;
- ұжым мен жеке тұлғаны зерттеу тәсілдерін;
- тәжірибелік –эксперименттік жұмыстардың мақсат міндеттерін;
- ғылыми - зерттеу жұмыстарының нысандарын, түрлерін;
Іскерліктер:
- баланың мектепке дайындығына диагностика жүргізуді;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы оқу – тәрбие жұмыстарының тәжірибесіне зерттеу жүргізуді;
- отбасындағы баланың психоэмоционалдық комфорт деңгейін анықтауды.
БҚ 4
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Анатомия, физиология және балалар гигиенасы
Адам ағзалары. Жүйке жүйесі. Тірек-қимыл жүйесі. Жүрек, қан айналым жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат және энергия алмасу. Ішкі секреция бездері. Тері. Бөліп шығару жүйесі. Мектепке дейінгі балалар гигиенасы.
Білімдер:
- бала ағзасының құрылысының ерекшелігі мен тіршілік әрекетінің негізгі үрдісін;
- балалардың өсуі мен дамуының жалпы заңдылықтары;
- жүйке жүйесінің құрылысын, қызметін, дамуын;
- мектеп жасына дейінгі балалардың қозу, тежелу процестерінің ерекшеліктерін;
- бала ағзасының тәуліктік қимыл белсенділігі нормативтерін;
- негізгі санитарлық-гигиеналық талаптарды;
Іскерліктер:
- балаларға антропометриялық өлшеулер жүргізіп, дене дамуын бағалауды;
- балалардың көру, есту мүшелерінің гигиеналақ талаптарын негіздеуді;
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- әртүрлі мектепке дейінгі жастағы балалардың тәуліктік тамақ рационын құруды, тамақтанудың гигиеналық талаптарын іске асыруды ұйымдастыруды;
- тірек – қимыл жүйесінің гигиеналық шараларын ұйымдастыруды;
БҚ 8
КҚ 3.1.1;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
ЖКП 05
Педагогикалық этика негіздері
Этика және эстетика туралы жалпы түсінік. Этикалық және эстетикалық тәрбие мәселелері. Педагогтік кәсіптік этиканың мәні мен мазмұны. Тәрбиеші мен тәрбиеленуші арасындағы қарым-қатынас технологиясы. Мұғалімнің жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптар.
Білімдер:
- этикалық және эстетикалық тәрбие мәселелері туралы;
- педагогтік кәсіптік этикасын;
- тәрбиеші мен тәрбиеленуші арасындағы қарым-қатынас технологиясын;
- мұғалімнің жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптарды;
Іскерліктер:
- қарым-қатынастың тиімді әдіс-тәсілдерін жұмыс орында іскерлік қатынаста қолдануды;
- балалармен және ата-аналармен қарым-қатынаста педагогикалық этикет талаптарын;
БҚ 5

ПК3.1.2
ПК3.2.4
ПК 3.1.6
ОПД 06
Основы педиатрии
Гигиена детей дошкольного возраста. Детские болезни и их предупреждение. Санитарно- просветительная работа и медицинская.
Знания:
- предмет и задачи педиатрии детей дошкольного возраста;
- гигиену органов дыхания;
- требовании личной гигиены детей дошкольного возраста;
- гигиену закаливания по возрастным группам;
- санитарно-гигиенические требования в дошкольных организациях;
Умения:
- пользоваться тонометром для измерения давления у детей;
- проводить закаливающие процедуры;
- оказывать доврачебную помощь;
- определение ритма сокращения сердца;
- соблюдение гигиены пищеварительных органов и правила гигиены питания;
БК8
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ОПД 07
Компьютерные технологии
Операционная система. Устройство персонального компьютера. Программное обеспечение. Компьютерная графика. Интернет. Компьютерные сети.
Знания:
- технику безопасности и гигиенические требования компьютерной работы;
- структуру персонального компьютера и аппаратные программное обеспечения;
- виды операционных систем, основные понятия;
- структуру, основные понятия электронной таблицы, типы и формат данных;
- основы программы Microsoft Word, Power Point, Excel;
- принципах работы мультимедиа-технологии;
- принципы работы WWW– всемирной паутины, веб страницы сайта;
Умения:
- обработать текстовую и графическую информацию;
- различать адресации ячеек, типы и типологии сетей;
- выполнять различные операции с графическими объектами и построение диаграмм, анимацию, гиперссылку, демонстрировать презентацию;
- использовать основные инструменты графических редакторов и цифровых аудио-видео технологии;
- пользоваться медиаресурсами и ресурсами интернет и информационно-коммуникационными технологиями в профессиональной деятельности.
БК 9
ПК3.1.4
ПК3.1.12
ОПД 08
Охрана труда
Общие вопросы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Основы пожарной безопасности.
Знания:
-правила охраны жизни и здоровья детей в детских садах и детских площадках;
- анатомо-физиологические и возрастные особенности ребенка;
- основные санитарно - гигиенические требования, правила и нормы по содержанию и эксплуатации помещений дошкольных организаций;
- основные требования по предупреждению электротравматизма;
- основные требования производственной санитарии и личной гигиены;
Умения:
- организовать в установленном порядке контроль за состоянием учебно–воспитательных и жилищно-бытовых помещений, в соответствии с требованиями безопасности, гигиеническими и санитарными нормами;
- обеспечения санитарно-технических и безопасных условий труда на занятиях в сохранении и укреплении здоровья детей;
- предупреждения возможных вредных производственных факторов на территории дошкольных организаций и детских площадках;
- проведения воспитательной работы по предупреждению детского дорожно-транспортного травматизма;
- соблюдение санитарно- гигиенических требований по содержанию и эксплуатации помещений дошкольных организаций.
БК 6

КҚ 3.1.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.1.6
ЖКП 06
Педиатрия негіздері.
Мектеп жасына дейінгі балалардың гигиенасы. Шынықтыру және сауықтыру. Мектеп жасына дейінгі балалардың ауырулары және денсаулықтарын бақылау. Мектепке дейінгі ұжымдарға қойылатын гигиеналық санитарлық талаптар.
Білімдер:
- педиатрия білімінің негіздері мен міндеттерін;
- мектепке дейінгі балалар дамуы ерекшелегін және денсаулығын сақтауды;
- балалар ауыруының алдын алу шаралары мен гигиенасын;
Іскерліктер:
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- балалар ағзасын шынықтыру мен сауықтыруды, гигиеналық талаптарды орындауды;
- мектепке дейінгі ұйымдарда санитарлық-гигиеналық шараларды ұйымдастыруды.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
ЖКП 07
Компьютерлік технологиялар:
Есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі. Хатшы ісіндегі ақпараттық технология. Жеке компьютердің техникалық құрылымы. Бағдарламалық қамтамасыз ету, жіктеу. Операциялық жүйенің түрлері. Операциялық жүйе командасы мен жұмыс орындау тәртібі мен ережелері. Хатшы жәрдемші жұмысын қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету. MS OFFICE бағдарламасы негіздерін меңгеру.Corel Draw графикалық қосымшасы. Телекоммуникациялық технология. Компьютерлік байланыстың негізгі түрлері. Локальды торап. Электрондық пошта. Интернет керекті ақпарат пен жарнама құралының көзі. Құжаттарды жасау, жүйелеу, тіркеу, сақтау.
Білімдер:
- операциялық жүйелердің түрлерін және қолданушының интерфейісін;
- ақпаратты енгізуді, құжаттарды форматтауды;
- құжаттарды жазу және сақтау ережелерін;
- Excel бағдарламасын жұмыс технологиясын;
- Power Point презентация құруды және мәліметтер базасы туралы;
- интернеттің электрондық байланысын және байланыс желілерінің мәнін;
- Word құралында Web бетін құрудың тәсілдерін;
Іскерліктер:
- мультимедиа ресурстарымен жұмыс істеуді;
- Windows стандартты программасын қолданып сөздер мен әуендерді жазуды және қабылдауды;
- Excel бағдарламасын қолдануын, іске қосуды;
- презентацияны құру, толтыру, сақтау мен ашуды;
- электрондық почтамен жұмыс тәсілдерін;
- Microsoft Office пакетін толтыру үшін Интернетті пайдалануды.
БҚ 9
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.12
ЖКП 08
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігі негіздері..
Білімдер:
- балалар бақшасы мен балалар алаңдарында бала өмірін қорғау мен сақтаудың тәртібін;
- баланың анатомиялық – физиологиялық және жас ерекшеліктерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардың ғимараттарын пайдалану мен ұстап-күтудің ережелері мен негізгі санитарлық-- гигиеналық нормаларын;
- электрден жарақат алудың алдын алудың негізгі талаптарын;
- өндірістік санитарияның негізгі талаптарын және жеке гигиенаны;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбие іс-әрекеттері ұйымдастырылатын және тұрмыстық бөлмелердің жағдайына белгіленген тәртіп бойынша қауіпсіздік, санитарлық және гигиеналық норма талаптарына сәйкес бақылау орнату;
- қауіпсіз және залалсыз еңбек жағдайларын тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, еңбек іс әрекетін, оқытуды және ұйымдастырылған демалысты тиімді үйлестіру;
- мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар алаңдарындағы болуы мүмкін зиянды өндірістік факторлар туралы дер кезінде әкімшілікті хабардар ету;
- балалардың жол - көлік жарақаттарының алдын алу бойынша тәрбие жұмыстарын жүргізу;
- мектепке дейінгі ұйымдарды ұстау мен пайдалануға қойылатын санитарлық -гигиеналық талаптарды сақтау.
БҚ 6

ПК3.1.2
ПК3.1.13
ОПД 09
Психология
Введение в психологию. Познавательные процессы.
Чувства и воля. Качества личности. Личность и деятельность. Психология детей дошкольного возраста. Психологическая характеристика деятельности ребенка в дошкольном возрасте. Развития личности дошкольника. Развитие мотивов поведения и формирование самосознания.
Умственное развитие дошкольника. Психологическая готовность ребенка к обучению в школе. 12- летнее образование в Казахстане.
Знания:
- теоретические и методологические основы, задачи, содержание предмета психологии;
- закономерности, виды, физиологические механизмы познавательных психических процессов;
- особенности темперамента, характера, способности: генотип, фенотип, задатки;
- культурные ценности и социальные нормы самостоятельного обновления, рассматривающие систему внедрения в социальные отношения человека;
- периоды развития психики;
- значение игры, продуктивных видов деятельности, элементов труда и обучения в проявление качественных изменении в психике ребенка;
- пути формирования учебной деятельности;
- влияние различных факторов подчинения норм жизни в социализации ребенка;
- этические нормы поведения ребенка в коллективе;
проявление способностей в поведении ребенка;
- организацию познавательной деятельности ребенка.
- механизмы саморегуляции, самопознание ребенка;
- социально - биологические факторы;
- развитие чувств ребенка;
Умения:
- управлять поведением, непроизвольными эмоциями, чувствами;
- формировать личность;
- реагировать на изменения эмоционального состояния ребенка;
- устанавливать эмоциональный контакт с ребенком;
- оказывать помощь ребенку адаптироваться к изменившимся условиям;
- различать три степени адаптации к детскому учреждению: легкий, средний, тяжелый;
- создания психо-эмоционального комфорта;
- выявлять уровень психо-эмоционального комфорта ребенка в дошкольной организации, в семье, использовать разнообразные формы, методы, приемы и средства обучения;
- организовать индивидуально–познавательный, исследовательский деятельности ребенка.
БК 5
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.8
ПК3.2.1
ПК3.2.10
ОПД10
Педагогика.
Общие основы педагогики.
Развитие и воспитание детей раннего возраста. Основы воспитание и обучение детей дошкольного возраста. Игра в детском саду. Праздники и развлечения в детском саду.
Преемственность в работе детского сада и школы. Организация воспитательно-образовательной работы в детском саду. Работа дошкольного учреждения с семьей. Организация работы дошкольных организациях.
Знания:
- задачи педагогики, методы исследования педагогики, разделы;
- особенность периода развития и воспитания детей раннего и дошкольного возраста;
- социальный характер игры в детском саду;
- санитарно–гигиеническое и воспитательное значение игрушек;
- задачи и принципы выполнения поведенческих норм детей;
- основные показатели определения уровня развития детей: движение, речь, игра, сенсорное развитие, взаимоотношение, эмоциональное состояние;
- содержание образовательных программ, методы обучения в дошкольных организациях;
- педагогические, психологические требования и задачи, проводимые в период адаптации;
- основные правила воспитания и обучения программ в детском саду;
- формирующие отношения к труду, трудовые навыки, умения детей;
- возрастные особенности психологического, педагогического развития детей в дошкольных организациях;
- виды организации работ с родителями;
- функциональные и культурно-гигиенические особенности развития в период адаптации детей в детском саду;
- организацию видов работ с родителями, цели и задачи планирования праздничных мероприятии;
Умения:
- психодиагностировать теоретические особенности социально-поведенческих правил;
- определять роль трудового воспитания в воспитании поведенческой культуры;
- формировать коммуникативные способности взаимоотношений, согласно социально - поведенческим нормам,
- анализировать результаты воспитательно - образовательной работы, самостоятельно подводить итоги;
- воспитывать и развивать детей в соответствии возрастных особенностей;
- реализовывать в учебной деятельности детей цели и задачи воспитательно-образовательных программ дошкольных организаций;
- формировать грамматически правильную речь, связную речь и звуковую культуру речи;
- ознакомить детей с художественной литературой и с природой;
- формировать элементарные математические представления у детей разных возрастов;
- обучать изобразительную деятельность и конструктирование;
- организовать уроки музыки и физической культуры;
- пользоваться психодиагностическими методиками и упражнениями в деловой деятельности;
- виды работ при взаимоотношениях с родителями в коллективе;
- формировать у детей культурно-гигиенических навыков;
- оценивать поведение детей, опираясь на положительные качества;
- координировать пути преемственности семьи и детского сада;
- различать особенности развития детей раннего и дошкольного возраста;
- руководствоваться правильным воспитанием детей в семье;
- осуществлять психологические и педагогические требования по развитию детей в дошкольных организациях и семьях.
- использовать различные виды обучения, новые педагогические технологии;
- планировать, организовывать игровую деятельность детей дошкольников;
- планировать организацию проведения праздников с дошкольниками.
БК1

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.13
ЖКП 09
Психология
Психологияға кіріспе. Таным процестері. Сезім және ерік. Тұлғаның қасиеттері. Тұлға және іс әрекет. Мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы. Мектеп жасына дейінгі баланың іс-әрекетінің психологиялық сипаттамасы. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке басының дамуы. Мектеп жасына дейінгі баланың мінез-құлық мотивтерін дамыту және өзіндік санасын қалыптастыру. Мектеп жасына дейінгі баланың ақыл- ойының дамуы. Отбасындағы қарым-қатынас. 12 жылдық білім беру мәселелелері.
Білімдер:
- психология пәнінің мазмұнын, міндеттерін, әдістемелік және теориялық негіздерін;
- психиканың даму сатыларын, жожүйесінің қызметін;
- мінез бітістерін және олардың темперамент қасиеттерімен ара-қатынастарын;
- балалар ұжымындағы мінез-құлықтың этикалық нормаларын;
- мектеп жасына дейінгі баланың мінез -құлық белгілерін, таным процесінің даму ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- психологиялық әдіс-тәсілдермен тұлғалық ерекшеліктерді анықтауды;
- жас ерекшелігі мен психикалық дамуға байланысты кезеңдерге бөлуді және ерекшеліктерін ескеруді;
- баланың психикалық дамуында іс-әрекеттің ұтымды жолдарын;
- іс-әрекеттер компоненттерін дұрыс ұйымдастыруды;
- талдау және біріктіру, салыстыру дағдыларын;
- жағдайды логикалық ретімен талдауды;
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.10
ЖКП 10
Мектепке дейінгі педагогика
Педагогиканың жалпы негіздері. Ерте балалық шақтағы даму және тәрбие. Ерте жастағы және мектеп жасына дейінгі балалар дамуы мен тәрбиесінің ерекшеліктері. Мектепке дейінгі ұйымдардағы ойын, мерекелер мен сауықтар. Мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп жұмысының сабақтастығы. Мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық үрдісті ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардың отбасымен жұмысы.
Білімдер:
- педагогика пәнін, міндеттерін, мектепке дейінгі тәрбие дамуының негізгі ұғымдарын;
- мектепке дейінгі ұйымдар бағдарламаларының мақсатын, міндетін, құқықтық -нормативтік талаптарын;
- ерте жастағы және мектепке дейінгі балалар дамуы мен тәрбиесінің ерекшеліктерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық үрдісін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
- тәрбиеші-ана (патронат тәрбиешісінің) отбасындағы педагогикалық іс-әрекетін;
- ана мен баланың құқығы мен оларды қорғаудың құқықтық- нормативтік актілерін;
- балалар мен және олардың ата-аналарымен жағымды қарым-қатынас орнатудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі ұйымдардың оқу-тәрбие жұмысын талапқа сай ұйымдастыру;
- балалар денсаулығын қорғау талаптарын;
- мектепке дейінгі ұйымдарға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптардың ережелерін орындау;
- мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп жұмыстарының сабақтастықпен ұйымдастыруды;
- балалардың жас ерекшеліктеріне сай тәрбиелеу мен дамыту;
- тәрбиелік - білім беру жұмыстарының нәтижесін талдауды, өзіндік қорытынды жасауды;
- мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиелеу мен оқыту бағдарламаларының мақсат - міндеттерін оқу іс- әрекетінде жүзеге асыру;
- грамматикалық дұрыс сөйлеуді және дыбыстық сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеуді, байланыстыра сөйлеуді қалыптастыру;
- көркем әдебиеттермен және қоршаған ортамен таныстыру;
- әртүрлі жастағы балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыруды;
- бейнелеу өнері іс - әрекеттері мен құрастыруға үйрету;
- музыкалық тәрбие беру және дене тәрбиесі сабақтарын ұйымдастыруды;
- тәртіптілікке және мінез - құлық мәдениетіне тәрбиелеу.
БҚ 1

ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.9
ПК3.1.10
ПК3.1.12
ПК3.2.1
ПК3.2.4
ПК3.2.11
ОПД 11
Делопроизводство на государственном языке
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы. Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Знания:
- қағаздар тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін,құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Умения:
- қызметтік, аттестациялық мінездемелер құрастыруды;
- жеке визит карточкасын жасауды;
- өтініш үлгілерін құрастыруды;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыруды;
- баяндау хат құрастыруды;
- жеделхат, телефонхат жөнелтуді;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыруды;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасауды;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құруды;
- электронды құжат айналымын жүргізуді.
БК9
ПК3.1.14
СД. 00
СПЕЦИАЛЬНЫЕ ДИСЦИПЛИНЫ
СД 01
Теория и методика развития речи
Теория и методика развития речи детей дошкольного возраста как наука. Содержание и задачи развития речи детей дошкольного возраста. Методы и приемы развития речи детей дошкольного возраста.
Знания:
- задачи, содержание и методы работы по развитию речи;
- методику развития связной речи и обогащение словарного запаса дошкольников;
- методику работы с книгой в детском саду;
- методику словарной работы в возрастных группах;
- задачи воспитания звуковой культуры речи, обогащения, закрепления и активизация словаря;
- задачи и содержание подготовки к обучению грамоте.
Умения:
- подготовить детей к усвоению грамоты;
- планировать работу по развитию речи;
- методически руководить работой по развитию речи детей в дошкольных организациях;
- определять уровень языковых знаний, умений и навыков у дошкольников, оценивать их, обнаруживать, анализировать и классифицировать причины речевых, неречевых ошибок;
- подготовить и проводить беседы с детьми на различные темы;
- самостоятельно подбирать и правильно использовать учебный материал по развитию речи;
- обоснованно выбирать методы и методические приемы, демонстрировать детям образцы чтения и читательской деятельности, письма, речи;
- обеспечивать целенаправленность речевой среды и культуру речи на занятиях.
БК 7
ПК3.1.2
ПК3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК3.1.12
СД 02
Детская литература
Детская литература как наука. Устное народное творчество. Возникновение, формирование и развитие русской детской литературы в разные исторические периоды. Русская детская литература 19 –века. Современная русская детская литература. Казахская детская литература. Зарубежная детская литература.
Знания:
- особенности традиционных и современных литературных жанров;
- теорию литературы: тема, идея, сюжет, композиция;
- произведения древнерусской литературы;
- особенности истоков развития литературы XV – XVIII вв., биографии и произведения, вошедшие в круг детского чтения;
- произведения для детей и основные мотивы детского творчества;
- поэзию 20-30 годов, их главное направление;
- основные поэтические сборники и произведения поэтов 50-80 г.г., тематику и особенности художественной манеры;
- содержания произведений о Великой отечественной войне;
- биографию современных детских писателей.
Умения:
- видеть художественные особенности жития, сказания, летописи;
- анализировать басни, стихи, рассказы, видеть их художественное своеобразие;
- интерпретировать стихотворения "взрослых" поэтов для детей;
- анализировать произведения, составлять планы бесед с детьми по темам произведения;
- выделять художественные особенности сказок и поэтических произведений;
- описывать и охарактеризовывать главных героев.
БК 2
ПК3.1.2
ПК3.1.4
ПК
3.1.5
ПК 3.1.6
ПК3.1.12
СД 03
Выразительное чтение
Выразительные средства искусства художественного чтения.
Литературно-художественный и исполнительский анализ произведений.
Знания:
- о технике речи;
- лингвистические и литературоведческие основы обучения выразительности речи и чтения;
- строение речевого аппарата, понятия о технике речи: интонация, пауза, дикция, голос, дыхание;
- правила литературного произношения для современной устной речи;
- приемы работы над выразительностью речи детей в детском саду;
-средства выразительного исполнения произведения.
Умения:
- использовать дополнительные средства выразительности (песенки, потешки, загадки и другие произведения малых фольклорных форм);
- проводить для детей представления, в дошкольных учреждениях (на занятиях по развитию речи и художественному чтению, на вечерах досуга и праздниках);
- проводить исполнительный анализ литературного произведения;
- различать жанр художественного произведения;
- составить рассказ об авторе, окружающей жизни;
- пополнять и уточнять словарный запас;
- проводить упражнения в правильном речевом дыхании;
- выразительно читать произведения различных жанров;
- соблюдать правила литературного произношения при чтении и рассказывании.
БК 2
ПК3.1.2
ПК3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК3.1.12
СД 04
Основы логопедии
Теоретические и методологические основы логопедии. Виды речевых нарушений и их коррекции. Особенности логопедической работы при осложненных дефектах развития. Организация логопедической помощи в Казахстане.
Знания:
- основы логопедии, содержание, цели, задачи;
- виды речевых нарушений и ее коррекции;
- методы исследования личности детей с речевой патологией;
- структуры речевого дефекта;
- характеристику общего недоразвития речи у детей;
- особенности формирования речи у детей дошкольного возраста.
Умения:
- формирования навыки чтения и письма;
- обследования детей с общим недоразвитием речи;
- ведения коррекционно-педагогической работы с речевыми нарушениями;
- развития связной речи у дошкольников с общим недоразвитием речи;
- обучения грамоте детей с общим недоразвитием речи;
- закрепления навыков четкой, правильной и выразительной речи;
- обследования детей преддошкольного и дошкольного возраста, определение структуры и степень дефекта, методы и коррекции речевых дефектов, ведение коррекционных работ.
БК10

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.11
ЖКП 11
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы.Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Білімдер:
- қазақ тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін,құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- қызметтік, аттестациялық мінездемелер құрастыруды;
- жеке визит карточкасын жасауды;
- өтініш үлгілерін құрастыруды;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыруды;
- баяндау хат құрастыруды;
- жеделхат, телефонхат жөнелтуді;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыруды;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасауды;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құруды;
- электронды құжат айналымын жүргізуді.
БҚ9
КҚ 3.1.14
АП. 00
АРНАЙЫ ПӘНДЕР
АП 01
Тіл дамытудың теориясы және әдістемесі
Мектепке дейінгі жастағы балалардың тілін дамыту терориясы мен әдістемесі ғылым ретінде. Мектепке дейінгі жастағы балалардың тілін дамытудың мазмұны мен міндеттері. Мектепке дейінгі жастағы балалардың тілін дамытудың әдіс - тәсілдері.
Білімдер:
- тіл дамыту жұмыстарының мазмұнын, міндеттері мен әдістерін;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың сөздерін байланыстырып сөйлеуін, тілін дамытудың әдістері мен сөздік қорларын дамытуды;
- балалар бақшасында көркем әдебиетпен жұмыс жүргізу әдістемесін;
- жас ерекшелік топтарында сөздік жұмыстырын жүргізу әдістемесін;
- тілдік дыбыстау мәдениетіне, сөздік қорды байытуға, бекітуге және белсендіруге тәрбиелеудің міндеттерін;
- сауат ашуға даярлаудың мазмұны мен міндеттерін.
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі жастағы балаларды ана тіліне, тілдік қарым - қатынасқа үйретуді және тілін, сөздік қорларын дамыту;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың тілдік білім, білік, дағды деңгейлерін зерделей отырып, бағалауды және олардың тілдік н/е тілдік емес қателерінің себептерін табу, жіктеу және талдау;
- балалармен әртүрлі әңгіме түрлерін дайындау және өткізу;
- ерте жастағы және мектепке дейінгі жастағы балаларды көркем шығармалармен таныстыруға және тіл ұстарту құралдарын қолдану; тіл дамыту бойынша оқу материалын дербес таңдауды және дұрыс қолдануды;
- әдістер мен әдістемелік тәсілдерді негіздей отырып таңдау, балаларға оқудың, жазу іс-әрекетінің, жазу мен ауызекі сөйлеу үлгілерін көрсету;
- сабақтарда жоғары сөйлеу мәдениетін және тілдік ортаның мақсаттылығын қамтамасыз ету;
БҚ 7
КҚ 3.1.2;
КҚ 3.1.4;
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12;
АП 02
Балалар әдебиеті
Халық ауыз әдебиеті-балалар ауыз әдебиетінің негізі. 19-ғасырдағы қазақ балалар әдебиеті. 20-ғасырдағы қазақ балалар әдебиеті.
Қазақ кеңес балалар әдебиеті. 30-шы жылдардағы қазақ балалар әдебиеті.Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдар әдебиеті.Қазіргі заманғы балалар әдебиеті.
Білімдер:
- халық ауыз әдебиетінің балаларға арналған шығармаларының мазмұнын;
- балалар әдебиеті авторларының өмірбаяндарын, шығармаларының мазмұндарын, идеясын, сюжетін;
- әдеби шығармалардың кейіпкерлерін, бала тәрбиесіндегі ролін;
- балаларға арналған мерзімдік басылымдарды;
Іскерліктер:
- әртүрлі әдеби шығармалар жанрларын мәнерлеп оқуды, дауыс ырғағын, мимика мен қозғалысты орнымен пайдалану;
- балаларға арналған әр түрлі жанрдағы шығармаларды өзбетінше талдауды, сараптауды және бағалау;
- шығарманы балалардың жасына және жұмыс тапсырмаларына сәйкес таңдау;
- ата-аналар үшін балаларына оқитын кітаптары бойынша ұсыныс құрастыруды;- мектепке дейінгі мекемелерде балалардың бос уақытында өткізілетін көңіл көтеру мен мерекелік іс-шараларда және отбасында көркем шығармаларды пайдалану;
- әдеби шығармалардың сюжеті бойынша сахналық қойылымдар ұйымдастыруды.
БҚ 2
КҚ 3.1.2;
КҚ 3.1.4; КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12;
АП 03
Мәнерлеп оқу әдістемесімен
Мәнерлеп оқу және әңгімелеу. Тәрбиеші –мұғалімнің оқу-тәрбие әрекетінде мәнерлеп оқу мен әңгімелеудің маңызы.
Сөйлеу техникасы туралы. Оқу мен әңгімелеу барысында көркем сөйлеу ережелерін сақтау. Дауыс ырғағы. Мұғалімнің мәнерлеп оқуы. Әңгімелеу. Мимика және қимыл. Мәнерлеп оқу әдістемесі. Мәнерлеу амалдары – көркем оқудың құралдары.
Шығарманы әдеби-көркем және орындаушылық талдау.
Білімдер:
- тәрбиеші – мұғалімнің оқу-тәрбие әрекетінде мәнерлеп оқу мен әңгімелеудің маңызын;
- сөйлеу техникасына қойылатын талаптар туралы;
- дауыс ырғағына екпін қою талаптарын;
- әртүрлі әдеби жанрдағы шығармаларды мәнерлеп оқудың әдістемесін;
- мимика және қимылдарды қатыстыру арқылы шебер әңгімелеу техникасын;
- көркем шығармаларды мәнерлеп оқуға дайындау ережелерін;
- түрлі жанрлардағы әдеби шығармаларды орындау ерекшеліктерін
Іскерліктер:
- оқу мен әңгімелеу барысында көркем сөйлеу ережелерін сақтауды;
- балаларды мәнерлеп сөйлеуге үйретудің әдіс – тәсілдерін қолдану;
- мәнерлеп оқу жұмыстарына әдістемелік басшылық жасау;
- логикалық екпінді қоя білу, кейбір сөздерге кідіріс жасаумен оларды сөйлем ішінде ерекшелеу, дауыс ырғағының қарқынын бәсеңдету және көтеру;
- халық ауыз әдебиетінің және көркем әдеби шығармаларды мәнерлеп оқуға және мазмұнын айтуға.
БҚ 2
КҚ 3.1.2;
КҚ 3.1.4; КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12;
АП 04
Логопедия негіздері
Дене кемістігінің түрлері және өзекті мәселелері. Кемтар балалардың тәлім –тәрбиесін жетілдіру, оларға қамқорлық көрсету. Логопедия ғылымы. Логопедия ғылымының салалары, зерттеу обьектісі. Сөйлеу мүшелерінің ақаулары және оны түзету. Логопедиялық жұмыс кезеңдері.
Білімдер:
- логопедия ғылымының салаларын, зерттеу обьектісін;
- сөйлеу мүшелерінің ақаулары және оны түзетуді логопедиялық жұмыс кезеңдерін;
- тілінде кемістігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеуге бағытталған тиімді шараларды;
- кемтар балалардың тәлім –тәрбиесін жетілдіруді, оларға қамқорлық көрсету жұмыстарын;
-тіл кемістігінің орнын толтырудың әдіс-тәсілдерін;
- тілінде кемістігі бар балалардың жеке тұлғасын зерттеу әдістерін;
-тілдік ақаулардың құрылымдарын;
- балалардағы жалпы тілдік дамымаудың сипаттамасын;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың тілдерін дамытуды қалыптастыру ерекшеліктерін; - логопедиялық құралдармен жүргізілетін жұмыс түрлерін.
Іскерліктер:
- жалпы тілдік дамымаушылықтары бар мектепке дейінгі жастағы балаларды оқытудың мазмұны мен оқытуды ұйымдастыру;
- тіл ақауы құрылымында бірінші және екінші белгілерін бөлу;
- тілінде мүкісі бар балаларға психологиялық сипаттама беру;
-кез-келген тілдегі мүкістікті нақты жіктемеге жатқызу;
- тілінің мүкісі бар тұлғалардың жеке және танымдық ерекшеліктерін зерделеу әдістемесін игеру;
- жалпы тілдік дамымаушылығы бар балаларды сауат ашуға үйрету;
- анық, дұрыс және мәнерлеп айту дағдыларын бекіту;
-балалар дамуының ауытқушылықтарын түзету, ақаулы функцияларды қайта қалпына келтіру, жеке және топтық сабақтар өткізу.
БҚ 10

ПК 3.1.1
ПК3.1.3
ПК3.1. 4
ПК3.2.9
СД 05
Методика формирований элементарных математических представлений
Теоретические основы методики формирования элементарных математических представлений у детей. Организация работа по формированию элементарных
математических представлений у детей. Формирования у детей 3 года представлений о форме размерах предметов, количественных отношениях, а также пространственных и временных ориентировок. Формирование математических представлений у детей четвертого года. Формирование математических представлений у детей пятого года. Планирование работы по математике в детском саду. Формирование математических представлений у детей шестого года. Формирование математических представлений у детей седьмого года. Преемственность в работе детского сада и школы по формированию элементарных математических представлений у детей. Связь детского сада и семьи в работе по формированию элементарных математических представлений у детей.
Знания:
- содержание фактического материала по подготовке ребенка дошкольных организаций к усвоению математики;
- программу по формированию математических представлений в дошкольных организациях;
- теоретические и методические основы дисциплины "Методика формирования элементарных математических представлений";
- общую характеристику содержания дочисловой деятельности;
- структуры занятия по математике;
- характеристику содержания счетной и вычислительной деятельности;
Умения:
- организовать разные формы обучения детей по математике;
- упражнения о различении геометрических фигур и в ориентировке на плоскости;
- развития счета у детей дошкольного возраста (дочисловой, счетной и вычислительной деятельности);
- ознакомления детей со способом измерения объема сыпучих и жидких;
- упражнения в ориентировке на листе бумаги и в отсчете клеток;
- формирования основных навыков учебной деятельности по математике;
- развития умственных способностей ребенка;
- ориентировать в составе чисел, решать элементарные математические задачи и представления.
- реализация преемственности в формировании основных математических представлений в дошкольных организациях и соответствующих понятий в школе;
- осуществление педагогической и методической работы по формированию и развитию математических представлений у детей во всех звеньях системы дошкольного воспитания.
БК4
ПК3.1.1
ПК 3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.10
ПК3.2.4
СД 06
Методика ознакомления детей с природой и основами экологий
Значение и задачи ознакомления детей с природой в детском саду.
Природа местного края. "Программа воспитания и обучения в детском саду" и ознакомление детей с природой. Методы и формы ознакомления детей с природой. Уголок природы и участок детского сада. Участок детского сада и педагогического колледжа.
Ознакомление детей с домашними и дикими животными. Ознакомление детей с природой в разное время года.
Знания:
-особенности развитие детей при ознакомлении с природой;
- законы о защите природы и окружающей среды;
- об охране заповедников, водоемах;
- знать флору и фауну местного края, карту;
- требования озеленения территории дошкольных организаций;
- особенности сезонных изменении в природе;
Умения:
- формировать представления об экологии и природе, на занятиях, наблюдениях, прогулках, экскурсиях и в повседневной жизни;
- формировать знание, умение и навыки организовать с детьми различные работы по защите природы и экологии;
- отбирать, располагать объекты для уголка природы и формировать у детей бережное, заботливое нравственное отношения к природе;
- наблюдать за природой и за природными явлениями (опыт), ведение календаря природы;
- использовать педагогические технологии в процессе ознакомления детей с явлениями природы;
- проведения воспитательно-образовательной работы по ознакомлению детей с природой, развивать навыки по уходу за домашними и дикими животными;
- развивать трудовые навыки детей;
- формировать у детей бережное отношение к природе;
- организовать уголок природы в детском саду.
БК2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1. 4
КҚ 3.2.9
АП 05
Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесі
Мектеп жасына дейінгі баланың қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесінің теориялық және дидактикалық негіздері. Мектеп жасына дейінгі балаларда сан және көлем оларды салыстыру ұғымдарын қалыптастыру. Мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың ақыл-ойын дамыту процесінде математикалық есептерді шығару. Мектеп жасына дейінгі балаларда кеңістік ұғымын қалыптастыру. Мектеп жасына дейінгі балалардың уақытты бағдарлауы.Мектеп жасына дейінгі балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесі.
Білімдер:
- мектеп жасына дейінгі балада қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесінің теориялық және дидактика- лық негіздерін;
- мектеп жасына дейінгі балаларда сан, көлем және оларды салыстыру ұғымын қалыптастыруды;
- әрбір жас ерекшелігі топтарындағы қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастырудың міндеттері мен әдістерін;
- мектеп жасына дейінгі балаларда кеңістік ұғымын қалыптастыру ерекшеліктерін;
- сан және санау, есептеу іс -әрекеттеріне үйрету тәсілдерін;
- балабақша мен мектептің оқу – тәрбие үрдісінің сабақтастығын іске асыру жұмыстарын
Іскерліктер:
- балаларды математикаға үйретуді ұйымдастырудың түрлі нысандарын ұйымдастыру;
- арифметикалық есептер туралы түсінік беру және есептердің құрылымымен таныстыру;
- геометриялық фигурларды ажыратуға және жазықтықта бағдарлауға жаттықтыру;
- жетіспейтін фигураларды іздеп табуға арналған логикалық есептерді шығарту және өзінің шешімінің дұрыстығын дәлелдей білуге үйрету;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың санау қабілеттерін дамыту;
- балаларды сусымалы және сұйық заттардың көлемін өлшеу тәсілдеріне үйрету;
- төркөздерді санай отырып, бір бет қағаздың бетінде бағдарлауға жаттықтыру;
-математикалық оқу іс-әрекеттерінің негізгі дағдыларын қалыптастыру;
- қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесін және құралдарын пайдаланып мектеп жасына дейінгі балалардың математикалық ой-өрісінің дамуын жетілдіру.
БҚ 4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.4
АП 06
Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдістемесі.
Табиғатпен таныстыру әдістемесінің негізгі мәселелері. Экология негіздері. Экология және табиғатты қорғау. Балаларды табиғатпен таныстырудың нысандары, оқыту технологиялары. Қоршаған орта. Мектепке дейінгі ұйымдардағы табиғат бұрышы және жер учаскесіндегі жұмыстар. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер.
Білімдер:
- мектепке дейінгі жастағы балаларды оқыту мен тәрбиелеудің бағдарламалық міндеттері;
- балалар дамуындағы жас ерекшеліктерін;
- табиғаттың маусымдық өзгерістерінің ерекшеліктерін;
- қоршаған ортаны және табиғатты қорғау туралы заңдарды;
- жергілікті жердің флорасы мен фаунасын, картасын;
- балаларды табиғатпен таныстыру арқылы дамыту ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- қоршаған ортаны және табиғатты қорғау бойынша ғылыми – зерттеу жұмыстарды жүргізу;
- экологиялық міндеттерді шешу жолдарын табу;
- оқытудың дамытушылық, тәрбиелеушілік міндеттерін анықтау және жүзеге асыру;
- педагогикалық технологияларды қолдану;
- маусымдық жұмыстарды ұйымдастырудың әдіс –тәсілдерін, нысандарын анықтау;
- экопост пен экобақылау жұмыстарын ұйымдастыру;
-кәсіптік іс-әрекетінде проблемалық-ізденістік және зерттеушілік-эксперименттік әдістерді қолдану;
- сабақтарда, бақылау кездерінде, саяхатта, серуенде және күнделікті өмірде экология және табиғат туралы ұғым қалыптастыру;
- табиғатты және экологияны қорғау бойынша балалармен түрлі жұмыстар өткізуге, білім, білік, дағдыларын қалыптасыру;
- табиғат бұрышына объектілерді іріктеуді, орналастыруды және балалардың табиғатқа қамқорлық пен сүйіспеншілік қатынастарын қалыптастыру;
- табиғатты және табиғи құбылыстарды бақылауды, табиғат күнтізбесін жүргізу;
- педагогикалық технологиялары балаларды табиғи құбылыстармен таныстыру үрдісінде қолдану.
- балаларды табиғатпен таныстыру бойынша білім беретін, тәрбиелейтін жұмыстарды жүргізу, жабайы және үй жануарларын күтіп-баптау дағдыларын дамыту;
-балалардың еңбек ету қабілеттерін дамыту.
БҚ 2

ПК3.1.1
ПК 3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.8
ПК3.1.10
ПК3.2.4
СД 07
Теория и методика физического воспитания
Предмет теории физического воспитания. Задачи физического воспитания детей дошкольного возраста. Cредства физического воспитания. Основы обучения, воспитания и развития в процессе физического воспитания. Физическое воспитание детей первого и второго года жизни. Методика обучения физических упражнении: гимнастика. Формы работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях. Планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях. Оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Знания:
- теорию и методику физического воспитания дошкольных организациях;
- методы и приемы обучения физическим упражнениям;
- формы работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию,
- значение, задачи, физического воспитания в дошкольном возрасте;
- программу по физическому воспитанию и специальные методические рекомендации;
- особенности развитие движении детей дошкольников;
- основы физической деятельности, требования к выбору упражнения;
- методику развития физических качеств;
- организацию и планированию разных видов работ по физическому воспитанию;
Умения:
- проводить физические упражнения с учетом возрастных особенностей детей;
- формировать умения самостоятельно выполнять физические упражнения;
- исполнять требования, усложнять и выбрать физические упражнения на занятиях по возрастным группам;
- определять физическую нагрузку и плотность занятий;
- анализировать упражнения, подвижные игры;
- сохранения и укрепления здоровья детей;
- закаливания организма, формирования двигательных и культурно-гигиенических навыков и умений, повышения двигательных активности;
- проводить занятия физкультуры в разных возрастных группах и подбирать оптимальные средства и методы оздоровления и обследования детей.
БК 8
ПК3.1.1
ПК 3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.7
ПК3.1.9
ПК3.1.10
ПК3.2.1
ПК3.2.3
ПК3.2.4
СД 08
Технология и методика обучения
Техника обработки бумаги и картона. Техника обработки ткани. Техника обработки природного материала. Технология аппликации.. Технология конструирования объемных игрушек. Технология изготовления мягкой игрушки. Технология пошива костюма для праздников. Технология изготовления кукол для разных видов театра. Методика обучения детей приемам обработки материалов.
Знания:
- виды инструментов и технологические оборудования;
- учебные предметы, предназначенные для демонстрации и раздачи;
- методы изготовления различных макетов, муляжей, образцов;
- способы выполнения аппликационных работ;
- развивающее значение учебно-трудовой деятельности;
-цели, задачи, формы и методы трудового воспитания и обучения дошкольников;
- методики обучения художественной обработки материалов.
Умения:
- владеть методикой обучения дошкольников в художественной обработке материалов;
- создавать условия для художественно-творческого развития ребенка дошкольного возраста;
- разрабатывать и реализовывать технологические процессы изготовления ручных подделок.
- выявления, развития и совершенствования творческих способностей дошкольников;
- проектировать, планировать и осуществлять целостный педагогический процесс по обучению дошкольников ручному труду;
- заготавливать и хранить природные материалы;
- пользоваться техническими средствами обучения и медиа ресурсами;
- соблюдать технику безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
БК 2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.4
АП 07
Дене тәрбиесі және әдістемесі
Дене тәрбиесінің жалпы мәселелері. Дене тәрбиесінің жүйесі, құралдары. Мектеп жасына дейінгі балалар дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі. Гимнастика. Дене жаттығуларының үйрету әдістемесі. Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жөнінен ұйымдастырыла -тын жұмыс нысандары, қажетті құрал-жабдықтары. Мектепке дейінгі ұйымдарда жұмысты жоспарлау және есепке алу.
Білімдер:
- мектеп жасына дейінгі балалар дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесін;
- дене жаттығуларын үйрету әдістемесін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жөнінен ұйымдастырылатын жұмыс нысандарын, қажетті құрал-жабдықтарын;
- сабақтарда денеге және психикаға түсетін ауыртпалық сипаты және оны реттеу тәсілдерін;
- сабақтың жалпы және қозғау тығыздығын анықтауды;
- бағдарламалық міндеттердің шешілуін, сабақта әдіс – тәсілдерді тиімді пайдалану жолдарын;
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі ұйымдарда жұмысты жоспарлау және есепке алу;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жөнінен ұйымдастырылатын жұмыстарды ұйымдастыру;
- жас ерекшеліктеріне қарай сауықтыру шараларының түрлерін, қимыл -қозғалыс ойындарын өткізу;
- мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесі жөнінен жұмыс түрлері жөніндегі біліміне, сауықтыру шараларының түрлерін жоспарлау және өткізу, жұмысты ұйымдастыра білу;
- балалардың денсаулығын сақтау және нығайту, ағзаларын шынықтыру, қимыл-қозғалыс, мәдени – гигиеналық дағдылары мен икемділіктерін қалыптастыру;
- қимыл-қозғалыстарының белсенділіктерін арттыру;
- дене тәрбиесі құралдарымен байланысты жұмыс түрлерін дұрыс пайдалану;
- өз бетімен жас ерекшеліктеріне қарай жаттығулар түрлерін орындай білу, іскерлігіне, балаларға қойылатын талаптарды күрделендіру.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 08
Технология және оқыту әдістемесі
Қағаз бен картонды өңдеу техникасы. Маталарды өңдеу техникасы. Табиғи материалдарды өңдеу техникасы. Жапсырмалау технологиясы. Көлемді ойыншықтар құрастыру технологиясы. Жұмсақ ойыншықтар жасау технологиясы. Мерекелерге арналған костюмдер тігу технологиясы. Түрлі театрларға арналған қуыршақтар жасау технологиясы. Балаларды материалдарды өңдеу тәсілдеріне үйрету әдістері.
Білімдер:
- ойыншықтар, кәдесыйлар, қолөнер бұйым дарын, жапсыруды, қуыршақтарды және мерекелік костюмдерді даярлауға қолданыла тын материалдар және олардың түрлерін;
- қағаз, мата, табиғи материалдарды өңдеуге қолданылатын құрал – жабдықтар мен қондырғыларды;
- материалдардың неден жасалғанын, түрлерін, қасиеттерін және оларды қарапайым құралдармен өңдеу жолдарын;
- балаларды түрлі материалдарды өңдеуге үйрету әдістемесін;
- әртүрлі құралдармен жұмыс жүргізудің қауіпсіздік техникасын;
- көркем қол еңбегіне басшылық жасаудың әдістемесі мен ерекшеліктерін;
- түрлі жас ерекшелік топтарындағы балалар топтарында сабақ ұйымдастыру ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- оқытудың техникалық құралдарын қолдану;
- бейнелеу өнерін, құрастыру іс-әрекеті мен көркем қол еңбегін меңгеру;
- мектепке дейінгі жастағы балаларды тәрбиелеу мен оқытуды жеке тұлғаға бағдарлылық тәсілдемесі бойынша жүзеге асыру;
- қағаз бен картоннан қол еңбегі бұйымдарын жасаудың технологиялық үрдісін жүзеге асыруды және жетілдіру;
- түрлі материалдармен жұмыс бойынша сабақтардың үлгі жоспар - конспектісін құрастыру;
- балалардың қол еңбегі мен бейнелеу өнері бойынша жұмыстарын көріп, талдау жасау;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың қол еңбегі іс - әрекетін ұйымдастыруға.
БҚ 2

ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.9
ПК3.1.10
ПК3.2.4
СД 09
Основы изобразительного искусства с методикой обучения
Теория изобразительного искусства. Педагогические основы обучения изобразительной деятельности. Изобразительная деятельность в детском саду.
Знания:
- изобразительное искусство и его виды;
- педагогические основы обучения изобразительной деятельности;
- формы, методы и приемы ознакомления детей с искусством;
- эстетические требования к оформлению детского сада;
- содержание программы обучения изобразительной деятельности;
- методику обучения изобразительной деятельности и конструированию.
Умения:
- руководить изобразительной деятельностью детей;
- оборудовать урок изобразительной деятельности;
- повышать художественные знания и практические умения;
- подбирать материалы по изобразительной деятельности;
- организовать и проводить занятие в дошкольных организациях;
БК 2
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.9
ПК3.1.11
ПК3.2.4
СД 10
Теория и методика музыкального воспитания
Звук. Нотная запись. Ритм и метр. Интервалы. Кварто-квинтовый круг. Система тональности. Общие вопросы музыкального воспитания детей дошкольного возраста. Виды музыкальной деятельности детей. Формы организации музыкальной деятельности детей.
Знания:
- роль музыки в развитии ребенка;
- цели и задачи музыкального воспитания;
- структуру музыкального занятия;
- голосовые особенности и слуховое восприятия детей;
- методы и способы обучения пению и ритмическим движениям;
- особенности песенного репертуара по возрастным группам;
- программные требования для развития музыкально-ритмических движений;
Умения:
- учитывать возрастные особенности в музыкальном развитии ребенка;
- различать виды музыкальной деятельности;
- организовывать виды творческой работы на утренниках.
БК 2
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.9
ПК3.1.11
ПК3.2.4
СД 11
Ритмика с элементами хореографии
Ритмические упражнения. Позиции рук и ног в классическом танце. Детские танцы и его элементы. Казахские национальные танцы.. Классические танцы.
Знания:
-основы ритмики и хореографии;
- основы музыкальной грамоты;
- содержание хореографических упражнении;
-основные элементы танца.
- названия тренажных элементов;
- позиции рук, позиции ног.
Умения:
-провести разминку;
-показать позиции рук, ног;
-учитывать возрастные особенности детей дошкольного возраста;
- способствовать умению правильно выполнять основные движения;
- правильно подобрать упражнения, пляски, танцы;
- правильно организовать процесс обучения танцам;
- планировать подбор художественного доступного (для каждого возраста) репертуара.
БК 2
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.9
ПК3.1.11
ПК3.2.4
СД 12
Охрана и защита жизни детей
Основные права ребенка. Обеспечение прав ребенка. Обеспечение прав ребенка. Опека, попечительство и патронат. Ребенок–инвалид. Ребенок и общество. Государственные органы и защита прав ребенка. Организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка.
Знания:
- республиканские и международные основы актов нормативно-правовых норм по защите прав детей;
- основы профилактики правонарушении и правовой защита жизни детей;
- основные права и обязанности ребенка;
- государственные органы по защите прав ребенка; - закономерности, лежащие в основе сохранения и укрепления здоровья детей и подростков;
- факторы подталкивающие детей на противоправное поведение.
Умения:
- давать акмеологическую оценку воспитательного воздействия права на сознание и поведение личности;
- формировать у детей правосознание и правовую культуру
-обеспечения реализации прав воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, предусмотренных законодательством РК;
- применять в своей работе международные и казахстанские законодательные акты, регулирующие защиту детей и материнство
- создать условия, обеспечивающие сохранность жизни и здоровья детей.

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.4
АП 09
Бейнелеу өнері негіздері оқыту әдістемесімен
Бейнелеу өнері және оның түрлері. Бейнелеу өнеріне үйретудің педагогикалық негіздері және әдістемелері. Мектепке дейінгі ұйымдардағы бейнелеу іс -әрекеттері. Сурет салу. Жапсырмалау. Илеу. Құрастыру. Бейнелеу өнері бойынша оқу - тәрбие жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Бейнелеу іс-әрекеті мен құрастыруға оқыту әдістемесі. Қазақ халқының сәндік – қолданбалы өнері.
Білімдер:
- бейнелеу өнерінің негізгі ұғымдары мен түрлері туралы;
- акварель жұмыстарының техникасын;
- қазақ халқының сәндік – қолданбалы өнерін;
- бейнелеу өнеріне үйретудің педагогикалық негіздері және әдістемелерін;
Іскерліктер:
- балаларға айналадағы өмір тақырыптарына суреттер салғызудың техникасы мен әдістерін үйрету;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы бейнелеу іс –әрекеттерін жас ерекшелік топтарында талапқа сай орындау;
- бейнелеу өнері бойынша оқу - тәрбие жұмыстарын жоспарлау мен ұйымдастыру.
БҚ 2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.4
АП 10
Музыка және оқыту әдістемесі
Дыбыстың музыкалық негізі. Музыкалық дыбыстар. Нота сауаты. Метр. Ырғақ. Екпін. Өлшем. Акцент. Интервалдар және олардың түрлері. Лад, мелодия және олардың түрлері. Аккордтар, түрлері, орын алмасуы. Мектепке дейінгі ұйымдардағы музыкалық тәрбие әдістемесінің мақсаттары мен міндеттері.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы музыкалық іс-әрекет түрлері. Музыка жетекшісінің міндеттері мен ролі.
Білімдер:
- музыкалық дыбыстар, нота сауаты және музыкалық өлшемдер мен ұғымдар туралы;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы музыкалық тәрбие әдістемесінің мақсаттары мен міндеттерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы музыкалық іс-әрекет түрлерін;
- музыка жетекшісінің міндеттері мен ролі туралы;
Іскерліктер:
- балаларға арналған әндер мен әуендерін нотамен сауатты орындау;
- балаларға ән үйретудің әдістерін, музыкамен жеке аспапта сүйемелдеу;
- мектепке дейінгі ұжымдардағы музыкалық іс – шараларды ұйымдастыру.
БҚ 2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.4
АП 11
Ырғақ хореография элементтерімен
Хореографиялық жаттығулар және тренаж элементтері.Музыка сауатының негіздері. Музыканың ырғағы мен мөлшері. Музыкалық ойындар. Қол мен аяқтың негізгі позициялары, адымның түрлері. Классикалық және халық билерінің элементтері.
Білімдер:
- ырғақ және хореография негіздерін;
- музыка сауатының негіздерін;
- музыкалық ойындар мен хореографиялық жаттығулырдың мазмұнын;
- билердің элементтерін;
Іскерліктер:
- ырғақты ойындар мен хореографиялық жаттығуларды мәнерлі орындау;
- жүру, жүгіру, секіру барысында тренаждық элементерін, аяқ және қол позицияларын дұрыс қою;
- би элементтерін дұрыс орындау.
КҚ 2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.4
АП 12
Балалардың өмірін қорғау және сақтау
Баланың негізгі құқықтары. Бала құқығын қамтамасыз ету. Қомқорлық, қорғаншылық және патронат. Мүгедек бала. Бала және қоғам. Мемлекеттік органдар және бала құқын қорғау. Бала құқығын қорғаушы функциясын жүзеге асырушы ұжымдар.
Білімдер:
- халықаралық және қазақстандық ана мен баланы, балалардың құқығын қорғайтын заңнамаларды;
- баланың негізгі құқықтары мен міндеттерін;
- балалар құқын қорғайтын мемлекеттік органдарды;
Іскерліктер:
- ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған жетім балаларды анықтауды, тиісті орынға орналастыру;
- ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың мүліктік құқын қорғау;
- ата-аналарының қамқорлығынсыз және асыраушы отбасынсыз қалған жетім балаларды тәрбиелейтін ұжымдарда балалар құқығының жүзеге асырылуын қамтамасыз ету;
- халықаралық және қазақстандық ана мен баланы, балалардың құқығын қорғайтын заңнамаларды қолдану;
- баланың дұрыс өсіп –дамуына қажетті жағымды орта қалыптастыру;
- әлеуметтік ортаның жағымсыз әсерлерінен баланы қорғау;
- баланың заңмен қорғалатын мүдделері мен құқын қорғау.

БК 3; 6
ПК3.1.2
ПК3.1.10
ПК3.1.13
ПК3.2.3
ПК3.2.4
ПК3.2.7
ПК3.2.8
СД 13
Дисциплины по выбору обучающихся
СД 13.1
Воспитатель по самопознанию:
Содержание деятельности воспитателя по самопознанию.
Принципы проектирования содержания занятий по самопознанию в дошкольном организации. Методические принципы и приемы на занятиях по самопознанию в дошкольном учреждении. Методика мониторинга и коррекции личностного развития и учебных достижений в дошкольном организации. Рефлексивная культура воспитателя по самопознания.
Знания:
- теоретико-методологические основы нравственно-духовного образования и воспитания;
- принципы проектирования содержания занятий по самосознанию в дошкольных организациях;
- теории, практики и поиски новых парадигм самопознании;
- проблем нравственности и духовности и пути их решения;
Умения:
- организовать работу по мониторингу и коррекции личностного развития и учебных достижений в дошкольных организациях;
- раскрыть в каждом ребенке его творческие возможности и способности;
- вырабатывать адекватное миропонимание и мироощущение у детей;
- формировать положительные установки на созидательную жизнь;
- развить чувство и понимания у детей эмоционального состояния другого человека.
БК 2
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.4
ППК3.1.5
ПК3.1.10
ПК3.2.3
ПК3.2.4
ПК3.2.7
ПК3.2.8
СД 13.2
Руководитель изобразительного искусства детского сада Теория ИЗО. Методика преподавания ИЗО.
Педагогические рекомендации по развитию детского изобразительного творчества в раннем и в младшем дошкольном возрасте. Особенности развития пластического творчества в младшем дошкольном возрасте в лепке. Особенности развития творчества в рисовании детей дошкольного возраста.
Самостоятельная художественно-изобразительная деятельность детей дошкольного возраста. Цвет как средство развития детского изобразительного творчества. Влияние цвета на художественно-выразительные образы дошкольников.
Особенности развития конструктивного творчества детей старшего дошкольного возраста в аппликации. Воспитательное значение анализа и оценки детских работ.
Значение наблюдений в обогащении содержания детского изобразительного творчества. Значение изобразительного творчества в подготовке детей к школе.
Особенности эстетического воспитания в процессе развития изобразительного творчества.
Знания:
- значение ИЗО для эстетического воспитания детей;
- возрастных особенностей психологического, педагогического развития детей;
- организацию различных видов работ с детьми;
-особенности творческой изобразительной деятельности дошкольников;
- своеобразия развития детского творчества;
- средств выразительности при создании образа;
- цели, задачи, содержание, формы и методы воспитания и обучения ИЗО детей дошкольного возраста;
- особенности и методика руководства художественным ручным трудом;
- особенности организации занятий детей в разных возрастных группах;
-воспитательное значение анализа и оценки детских работ;
- основы знаний, умений, навыков по композиции, живописи, графике, лепке, декоративно-прикладному искусству.
Умения:
- воспитывать у детей эстетическое отношение к окружающему; развивать в детях чувство прекрасного;
- развивать у детей художественный вкус и творческие способности;
- активизировать познавательную деятельность, развивая воображение, творческую способность детей в процессе обучения;
- развитие индивидуальных способностей детей, образное восприятия мира;
- формирование художественно-творческих способностей.
- развития художественно-творческих способностей и склонности детей к фантазированию, зрительно-образную память;
- закладывать необходимый объем первоначальных знаний о законах композиции, цветоведения, пропорций, объема, перспективы, светотени, разнообразии техник;
- формировать пространственные представления, художественно–образное восприятие действительности, чувство гармонии цветового богатства;
- приобщение к наследию отечественного и мирового искусства.
БК 2

БҚ 3; 6
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 13
Білім алушылардың таңдау пәндері
АП 13.1
Өзін –өзі тану бойынша тәрбиеші:
Мектепке дейінгі мекемелерде өзін- өзі тану бойынша сабақтардың әдістемелік ұстанымдары. Өзін - өзі тану бойынша тәрбиеші қызметінің мазмұны. Мектепке дейінгі мекемелерде өзін - өзі тану бойынша сабақтардың мазмұнын жобалау ұстанымдары. Мектепке дейінгі мекемелерде тұлғалық даму оқу жетістіктерінің мониторингі және түзету әдістемесі. Мектепке дейінгі мекемелерде өзін - өзі тану бойынша сабақтардың әдістемелік ұстанымдары мен тәсілдері. Өзін- өзі тану педагогінің рефлексивтік мәдениеті.
Білімдер:
- мектепке дейінгі мекемелерде өзін - өзі тану бойынша сабақтардың мазмұнын, жобалау ұстанымдарын, әдістемесін;
- өзін- өзі тану педагогінің рефлексивтік мәдениетін;
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі мекемелерде тұлғалық дамытудың, оқу жетістіктерінің мониторингін және түзету жұмыстарын ұйымдастыру;
- балалармен өзін- өзі тану сабақтарында, ата - аналармен жұмыс барысында өзін - өзі тану әдістемесін қолдану.
БҚ 2
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 13.2
Балалар бақшасының бейнелеу өнері жетекшісі
Бейнелеу өнерінің теориясы. Бейнелеу өнерін оқыту әдістемесі. Мектепке дейінгі ерте және кіші жаста балалардың бейнелеу шығармашылығын дамыту бойынша педагогикалық ұсыныстар. Мектепке дейінгі кіші жаста балалардың икемділік шығармашылығын дамыту ерекшеліктері.
Мектепке дейінгі жастағы балалардың сурет салу шығармашылығын дамыту ерекшеліктері. Мектепке дейінгі жастағы балалар дың дербес көркем - бейнелеу іс-әрекеттері. Түс балалардың шығарма шылығын дамыту құралы ретінде. Мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың жапсырмалауды құрастыру- да шығармашылықтарын дамыту ерекшеліктері. Балалар еңбегін талдау мен бағалаудың тәрбиелік маңызы. Балаларды мектепке дайындаудағы бейнелеу өнерінің маңызы. Бейнелеу шығармашылық тарын дамыту үрдісінде эстетикалық тәрбиенің ерекшеліктері.
Білімдер:
- бағдарламада көрсетілген бейнелеу өнері шығармаларының мазмұнын;
- балалар жұмыстарының көркемдеуші құралдарын;
- бейнелеу өнері іс-әрекетінде қолданылатын материалдар мен құралдардың атауын;
- көркем әдебиеттегі образдарды пайдалану тәсілдерін;
- жас ерекшелік резервтерін дамытуды;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйретудің ұстанымдарын;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйретудің әдістемесі мен тәсілдерін;
- көркем жапсырмалауға, пішіндеуге, сурет салуға үйретудің мақсаттары мен міндеттерін;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйрету сабақтарының құрылымын;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың жас ерекшеліктері туралы;
- балаларды эстетикалық тәрбиелеудегі бейнелеу өнерінің маңызы туралы;
Іскерліктер:
- қажетті көрнекі құралдарды әзірлеу;
- балалар жұмыстарының көрмесін және оларға талдауды ұйымдастыру;
- заттар мен құбылыстардың қасиеттері мен сапаларын сенсорлық қабылдату;
- тілдің көркемдеуші құралдарын қолдану;
- мектепке дейінгі және ерте жастағы балалардың
- перспектива, пропорция, композиция заңдылықтарын қолдану;
- есте сақтау және әдеби шығармалар бойынша пейзаждық жұмыстарды орындау;
- балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес сабақтарды ұйымдастырып, өткізу;
- балалардың әдістемелік-түзету жұмыстарын ұйымдастыру;
- баланы қоршаған ортадағы заттардың әдеміліктерін көруге, талдау жасауға, олардың түсін, көлемінің формасын, құрылымдарына және кеңістікке қатынасын дұрыс қабылдауға үйрету;
- балалардың көркемдік талғамдарын және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
БҚ 2

ПК3.1.2
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.9
ПК3.1.10
ПК3.1.11
ПК3.2.4
ПК3.2.10
СД 13.3
Руководитель физической культуры детского сада
Теория физической культуры. Методика преподавания физической культуры. Содержание предмета теории и технологии физического воспитания дошкольников. Задачи развития моторики детей первых семи лет жизни. Условия формирования двигательных навыков у детей. Развитие ведущих двигательных качеств (быстрота, выносливость, ловкость, гибкость, сила).Значение основных движений (ходьбы, бега, прыжков, лазания, метания). Специфика методов и приемов обучения отдельным основным движениям в разных возрастных группах. Характеристика и методика обучения детей общеразвивающим упражнениям. Характеристика подвижной игры как основной формы двигательной деятельности дошкольников. Формы работы по физическому воспитанию в ДОУ.
Знания:
- содержание предмета теории и технологии физического воспитания дошкольников;
- задачи развития моторики детей первых семи лет жизни;
- условия формирования двигательных навыков у детей;
- развитие ведущих двигательных качеств (быстрота, выносливость, ловкость, гибкость, сила);
- значение основных движений (ходьбы, бега, прыжков, лазания, метания);
-специфики методов и приемов обучения отдельным основным движениям в разных возрастных группах;
- характеристики и методики обучения детей общеразвивающим упражнениям;
- характеристики подвижной игры как основной формы двигательной деятельности дошкольников;
- формы работы по физическому воспитанию в ДОУ.
Умения:
- проведения физкультурные занятия и обучения детей физическим упражнениям;
- проведения физкультурно – оздоровительных мероприятия в режиме дня (утренняя гимнастика,
- проведения физкультурные паузы, физкультминутки, гимнастика после дневного сна);
- проведения формы активного отдыха (праздники, досуги, дни здоровья, каникулы);
- организации медико-педагогического контроля за физическим воспитанием в ДОУ;
- пропагандирования и стимулирования здорового образа жизни детей;
- содействования физическому, духовному и нравственному развитию детей;
- повышения двигательной активности детей и подростков;
- закаливания с учетом возрастных особенностей.
БК 8
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.10
ПК3.1.11
ПК3.1.13
ПК3.2.1
ПК3.2.4
ПК3.2.10
СД 13.4
Учитель начального обучения иностранному языку
Введение к обучению иностранного языка. Иностранный язык и практикум иностранного языка. Методика обучения иностранного языка. Семья. Игрушки. Животные. Части тема.
Дом. Праздники. Модели глаголов. Слова, обозначающие движение. Основные правила методики обучения иностранному языку. Задачи по обучению иностранному языку, учебные пособия. Построение и организация урока. План урока, работа по ее анализу.
Знания:
- грамматический состав;
- слова и фразы по тексту;
- правила по обучению иностранному языку и учебные пособия;
- планирование урока, работу по ее анализу.- методы и требования развивающие творческое воображение и способности;
- методы ознакомления с художественной литературой;
- способы сокращения слов;
- основное содержание, методы и способы обучения иностранного языка в дошкольных организациях;
- пути обучения правильному произношению специфических звуков иностранного языка;
- первичные грамматические навыки в обучении иностранного языка;
-словоизменительные и словообразовательные морфемы;
-морфологические и неморфологические способы образования слов;
-лексический материал в деловой деятельности;
Умения:
- организовать уроки иностранного языка, используя и руководствуясь учебно-методическим материалом;
- развивать способности, творческое воображение детей;
- развивать диалогическую речь;
- описывать предметы, составлять сюжетно-ролевые игры;
-работать с тематическими словарями, составлять словосочетания, предложения и рассказы;
- владеть элементарной иностранной речью;
- проводить работу по оценке и учету знании детей по иностранному языку;
- использовать глаголы для связи в речевых ситуациях;
- планировать и организовывать урок.
БК 7

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
АП 13.3
Балалар бақшасының дене тәрбиесі жетекшісі
Дене тәрбиесінің теориясы. Дене тәрбиесін оқыту әдістемесі. Мектепке дейінгі жастағы балалаларға дене тәрбиесіне тәрбиелеу пәнінің мазмұны мен технологиясы. Жеті жасқа дейінгі балалардың маторикаларын дамыту міндеттері. Балалардың қозғалыс дағдыларын қалыптастыру шарттары. Жетекші қозғалыс сапаларын дамыту (жылдамдық, шыдамдылық, ептілік, икемділік, күш). Негізгі қозғалыстардың маңызы (жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, лақтыру). Түрлі жас ерекшелік топтарында жекелеген қозғалыстарға үйретудің әдіс – тәсілдерінің өзіндік ерекшеліктері. Балаларды жалпы дамыту жаттығуларына үйретудің сипаттамасы және әдістері. Мектепке дейінгі жастағы балалардың негізі қозғалыс нысаны ретіндегі қозғалыс ойындарының сипаттамасы. МДБҰ дене тәрбиесі бойынша жұмыстардың нысандары.
Білімдер:
- мектепке дейінгі жастағы балалаларға дене тәрбиесіне тәрбиелеу пәнінің мазмұнын және технологиясын;
- жеті жасқа дейінгі балалардың маторикаларын дамыту міндеттері;
- балалардың қозғалыс дағдыларын қалыптастыру шарттарын;
- негізгі қозғалыс түрлерін дамытудың маңызын (жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, лақтыру);
- түрлі жас ерекшелік топтарында жекелеген қозғалыстарға үйретудің әдіс – тәсілдерінің өзіндік ерекшеліктері;
- балаларды жалпы дамыту жаттығуларына үйретудің сипаттамасын және әдістерін;
- қозғалыс ойындарының сипаттамасын;
- МДБҰ дене тәрбиесі бойынша жұмыстардың нысандарын.
Іскерліктер:
- балаларды физикалық жаттығулар жасауға үйрету, дене тәрбиесі сабақтарын өткізу;
- күн режиміндегі дене тәрбиесі сауықтыру іс –шараларын өткізу;
- дене тәрбиесі сәттерін, үзілістерін, күндізгі ұйқыдан кейінгі гимнастикалар өткізу;
-белсенді демалыс нысандарын ұйымдастыру (мерекелер, ойын сауықтар, денсаулық күндері, каникулдағы спартакиадалар және т.б.);
- МДБҰ дене тәрбиесін жүргізуді медициналық-педагогикалық бақылау;
- балаларды салауатты өмір сүруге ынталандыру және насихаттау;
- балалардың физикалық, рухани, адамгершілік жағынан дамуына ықпал ету;
- балалар мен жасөспірімдердің қозғалыс белсенділіктерін көтеру және жас ерекшеліктеріне қарай шынықтыру.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
АП 13.4
Бастапқы шетел тілін үйрету мұғалімі
Кіріспе. Бастапқы шетел тілін үйрету мазмұны. Сабақ - шетел тілін оқытудың негізгі түрі. Мектепке дейінгі мекемелерде шетел тілін оқытудың негізгі әдіс-тәсілдері. Шетел тіліне тән ерекше дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету. Сөздік жұмыстарын жүргізудің әдістемесі. Мектепке дейінгі мекемелерде тәрбиеленушілерге шетел тілінен берілетін алғашқы грамматикалық дағдылар. Шетел тілінде ауызекі сөйлеудің қарапайым түрлерін меңгерту. Жанұя. Ойыншықтар. Жануарлар. Дене мүшелері. Үй. Мейрамдар.Байланыстырушы етістіктер. Сөз орамдары. Модаль етістіктері. Іс-қимылын білідіретін сөздер. Шетел тіліне оқыту әдістемесінің негізгі қағидалары. Шетел тіліне оқытудың мақсаты, оқыту құралдары. Сабақ жоспары, талдау жұмысы.
Білімдер:
- тақырып бойынша сөздер мен сөзтіркестері;
- шетел тілін оқытудың қағидалары мен оқыту құралдары;
- сабақтың құрылымын жоспарлау, талдау жұмысын.
Іскерліктер:
- байланыстыру етістіктерді, сөз орамдарын сөз барысында қолдану;
- лексикалық материалды іс-қимыл- барысында пайдалану;
- сабақты ұйымдастыру барысында оқыту құралдарын қолдану;
- сабақты жоспарлау және ұйымдастыру;
- шетел тілінде айтылған өтініштерді, бұйрықтарды түсіну;
- ойын барысында сұрақтарға жауап беру және сөйлемдер құрастыру;
- тақырып бойынша сабақ жоспарын құрастыру.
БҚ 7

3.1 0101013 - Воспитатель дошкольных организаций
ПК 3.1.1. Знать общую и дошкольную педагогику, психологию, возрастную физиологию и гигиену и основы доврачебной медицинской помощи;
ПК 3.1.2 Знать этику общения, психологические и анатомо–физиологические особенности развития детей и порядок действий в экстремальных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью детей;
ПК3.1.3. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики детского коллектива;
ПК 3.1.4. Владеть методикой обучения предметов; применять современные методы, приемы, формы и средства обучения и воспитания;
ПК 3.1.5 Развивать у детей любознательность и умственные способности, формировать учебную деятельность;
ПК 3.1.6 Воспитывать у детей эстетические восприятия и суждения; развивать художественный вкус и творческие способности;
ПК 3.1.7 Обучать детей культурно-гигиеническим навыкам и воспитывать сознательное отношение к их выполнению; формировать навыки хозяйственно-бытового труда;
ПК 3.1.8. Формировать у детей правильное представление о простейших явлениях окружающей среды, развитие познавательных психических процессов;
ПК 3.1.9. Владеть способами организации режимных процессов и учебных занятий.
ПК 3.110. Уметь определять конкретные образовательно-воспитательные задачи с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей дошкольного возраста;
ПК 3.1.11. Владеть приемами эстетического развития ребенка, научить петь, рисовать, танцевать, организовать досуг детей (походы в театры, кино, музеи и т.д.). Обучать музыке, этике и эстетике, живописи;
ПК 3.1.12 Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр в разных возрастных группах;
ПК 3.1.13 Соблюдать правила внутреннего трудового распорядка, личную гигиену, инструкцию по охране жизни и здоровья детей; своевременно проходить медицинский осмотр, лабораторные обследования;
ПК 3.1.14. Владеть основами разработки учебно-программной документации, уметь анализировать содержание дошкольных учебников и учебно-методических пособий по предметам дошкольного обучения и воспитания.
3.2 010102 – Мать воспитательница (патронатный воспитатель):
ПК 3.2.1 Осуществлять психолого-педагогическое и медико-социальное сопровождение ребенка и семьи;
ПК 3.2.2 Определять способы воспитания ребенка (детей) с учетом его (их) мнения и рекомендации органа опеки и попечительства;

3.1 0101013 - "Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі"
КҚ 3.1.1. Жалпы және мектепке дейінгі педагогиканы, психологияны, жасерекшелік физиологиясын, гигиены және дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін білу;
КҚ 3.1.2 Қарым – қатынас этикасын, балалардың психологиялық, анатомиялық – физиологиялық даму ерекшеліктерін және балалардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін экстремальды жағдайларда әрекет ету тәртібін білу;
КҚ 3.1.3. Тәрбие беру жұмысының функциялары мен мазмұнын, балалар ұжымын диагностикалаудың әдістерін білу;
КҚ 3.1.4. Пәндерді оқыту әдістемелерін меңгеруі; тәрбиелеу мен оқытудың қазіргі заманғы әдіс тәсілдерін, құралдары мен нысандарын қолдану;
КҚ 3.1.5 Балалардың танымдық және ақыл-ой қабілеттерін дамыту, оқу іс –әректін қалыптастыру;
КҚ 3.1.6 Балаларда эстетикалық қабылдау мен пайымдауларын қалыптастыру; көркемдік талғамдары мен шығармашылық қабілеттерін дамыту;
КҚ 3.1.7 Балаларды мәдени ггиеналық дағдыларға үйрету және оларды саналы түрде орындауға тәрбиелеу; шаруашылық – тұрмыстық еңбек ету дағдыларын қалыптастыру;
КҚ 3.1.8. Балаларда қоршаған ортаның қарапайым құбылыстары туралы дұрыс түсінік қалыптастыру, танымдық психикалық үрдістерін дамыту;
КҚ 3.1.9. Режимдік үрдістерді және оқыту іс-әрекеттерін ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.1.10. Мектепке дейінгі жастағы балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің нақты міндеттерін анықтау;
КҚ 3.1.11. Баланы эстетикалық дамытудың тәсілдерін меңгеру, ән айтуға, сурет салуға, би билеуге үйрету, баланың бос уақытын (театрға, киноға, музейлерге жорықтар және т.б.) ұйымдастыру. Музыка, этика және эстетика, бейнелеу өнерін оқыту.
КҚ 3.1.12. Әртүрлі жастағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстелүстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.13. Ішкі еңбек тәртібі ережелерін, жеке гигиенаны, балалар өмірі мен денсаулығын қорғау бойынша нұсқаулықты сақтау; медициналық, зертханалық бақылаулардан уақытында тексеріліп отыру;
КҚ 3.1.14. Оқу-бағдарламалық құжаттарын әзірлеу негіздерін меңгеру, мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
3.2 010102 3 – "Тәрбиеші - ана (патронат тәрбиешісі)":
КҚ 3.2.1. Баланы отбасында психологиялық - педагогикалық және медициналық – әлеуметтік қолдау және орналастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.2.2. Баланы (бүлдіршінді) олардың пікірлері мен асыраушы, қомқорлық көрсетуші органдардың ұсыныстарын ескере отырып тәрбиелеу тәсілдерін анықтау;

ПК 3.2.3 Воспитывать ребенка, заботиться о его здоровье, физическом, нравственном и духовном развитии в соответствии с действующим законодательством РК;
ПК 3.2.4 Обеспечить обогащенного физического, познавательного социального, эстетического развития детей, формирование базисных основ личности;
ПК 3.2.5 Обеспечивать создание благоприятной педагогической среды для развития и образования детей;
ПК 3.2.6. Проводить повседневные работы, создания условий для детей социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации;
ПК 3.2.7. Консультировать по вопросам социального обеспечения и социальной защиты, оказывать помощи в оформлении документов;
ПК 3.2.8 Обучать детей правилам общественного поведения, обеспечивающим безопасность и бесконфликтность общения;
ПК 3.2.9 Обеспечивать коррекционно–педагогическое сопровождение детей;
ПК 3.2.10 Создать творческий и морально-психологический климат в семье, организовывать культурно-развлекательные мероприятия;
ПК 3.2.11 Осуществлять сотрудничество с родителями по вопросам образования, проводить в необходимых случаях просветительно-педагогическую работу с родителями;
ПК 3.2.12. Соблюдать правила внутреннего трудового распорядка, личной гигиены, инструкцию по охране жизни и здоровья детей, своевременно проходит медицинский осмотр, лабораторные обследования.
Приложение 6
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 402
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0102000 Организация воспитательной работы (по уровням)
Квалификация: 010204 3 Вожатый организации образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
Всего
из них
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой
проект
(работа)
теоретические
занятия
практические (лабораторно- практические занятия)
курсовой проект (работа)
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
+
1
78
30
48
1-3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
+
1
62
20
42
1-2
ОГД. 03
История Казахстана
+
78
78
1-2
ОГД. 04
Физическая культура
+
232
232
1-6
Итого:
3
1
2

КҚ 3.2.3. ҚР қолданыстағы заңнамаларына сәйкес балаларды тәрбиелеу, оның денсаулығына, физикалық, адамгершілік және рухани дамуына қомқорлық жасау;
КҚ 3.2.4. Балаларды жан-жақты физикалық, танымдық, әлеуметтік және эстетикалық жағынан дамыту, жеке тұлғаның базалық негізін қалыптастыру;
КҚ 3.2.5. Балалардың дамуы мен білім алуына жағымды педагогикалық ортаны құруды қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.6. Балалар үшін әлеуметтік –психологиялық қайта қалпына келтіру, әлеуметтік және еңбекке бейімдеу үшін қажетті жағдай туғызу, күнделікті жұмыстар жүргізу;
КҚ 3.2.7. Әлеуметтік қамтамасыз ету және әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша кеңестер беру, құжаттарды ресімдеуге көмектесу;
КҚ 3.2.8. Балалардың қауіпсіздігі мен шиеленіссіз қарым – қатынастарын қамтамасыз ететін қоғамдық тәртіп ережелеріне үйрету;
КҚ 3.2.9. Мектепке дейінгі ұйымдардағы және отбасындағы баланың психоэмоционалдық комфорт деңгейін анықтайды, ұжыммен және ата-аналармен қарым - қатынаста жағымды мінез-құлық пен этикет нормаларына үйретеді;
КҚ 3.2.10. Отбасында шығармашылық және моральдық - психологиялық климат қалыптастыру, мәдени ойын-сауық іс - шаралар ұйымдастыру;
КҚ 3.2.11. Білім беру мәселелері бойынша ата-аналармен әріптес болуды жүзеге асыру, қажет болған жағдайда ата – аналармен педагогикалық – ағартушылық жұмыстар жүргізу;
КҚ 3.2.12. Ішкі еңбек тәртібі ережелерін, жеке гигиенаны, балалар өмірі мен денсаулығын қорғау бойынша нұсқаулықты сақтау; медициналық, зертханалық бақылаулардан уақытында тексеріліп отыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 6 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 402 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мене бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0102000 Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)
Біліктілігі: 010204 3 Білім беруді ұйымдастыру бастауышы
Оқыту нысаны: күндізгі
Окытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу*
оның ішінде
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
барлығы
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
+
1
78
30
48
1-3
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
+
1
62
20
42
1-2
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
+
78
78
-
1-2
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
+
232
-
232
1-6
Барлығы:
3
1
2

ПП.03.3
Преддипломная практика
216
8
ПА.00
Промежуточная аттестация
144
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Итого:
6588
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия. *Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 14
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 410
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
4 Содержание типовых учебных программ
4.1 Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержание и специфику устной и письменной речи;
- нормы литературного языка;
- литературные стили, специфику и жанры каждого стиля;
- содержание основных разделов языкознания;
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК 6
ПК 3.2.7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексический материал по специальности,
- виды речевой деятельности и формы речи;
- грамматику иностранного языка;
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
- переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК 6
ПК 3.2.7
ОГД.03
История Казахстана
Периодизация истории Казахстана. Период каменного века, его характеристика. Эпоха бронзы и железа. Основные достижения. Первые государственные образования на территории Казахстана. Монгольские завоевания и их влияние на развитие Казахстана. Распад монгольской империи и образование Казахского ханства. Казахское ханство в 15 – 17 в.в. Казахско–джунгарские и казахско–русские отношения. Присоединение Казахстана к России: предпосылки, ход, последствия. Политика царизма в Казахстане. Национально – освободительная борьба казахского народа в 18 – 19 в.в. Социально – политическое и экономическое положение Казахстана в составе Российской империи. Социально-экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Национально-освободительное движение 1916г. 1917г Февральская и Октябрьская революции в Казахстане. Гражданское противостояние. Политика "Военного коммунизма". НЭП. Индустриализация. Коллективизация. Малый Октябрь Голощекина. Голод. Культурные преобразования. Политические репрессии. Построение казарменного социализма. Депортация народов в Казахстан. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целинных и залежных земель в Казахстане. Период перестройки. 1986г Декабрьские событие: уроки и значение. Казахстан независимое суверенное государство. Конституции 1993 и 1995 годов. Казахстан на международной арене.
Знания:
- периодизацию истории Казахстана;
- основные характеристики каждого периода;
- основных политических и государственных деятелей Казахстана, их вклад в развитие;
- достижения в области культуры;
- культуру народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития;
- содержание законов и нормативно – правовых актов прошлого и современного Казахстана;
- отношения Казахстана с другими странами;
- международную политическую обстановку, процессы политического развития в Казахстане, его положение в современном мире;
Умения:
- давать характеристику основным эпохам;
- оценивать деятельность государственных и политических деятелей прошлого и настоящего;
- анализировать изменения, происходящие в обществе, давать им объективную оценку;
- сравнивать исторические события, процессы, социально - экономические явления, выделять в них общее и отличительное;
- анализировать законы и нормативно – правовые акты.
БК 1
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- правила спортивных игр;
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 12
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Определения культуры, многообразность подходов в исследовании культуры; черты и функции культуры. Становление культуры.
Культура и цивилизация. Этапы развития культуры.
конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип
культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-20 веков; противоречия и достижения культуры советского периода; культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия курса;
- особенности китайского, индийского, христианского, исламского типа культуры и основные достижения;
- западноевропейскую культуру;
- систему ценностей кочевников; содержание культурного фундамента казахского этноса;
- влияние тюркской и арабской культуры на культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности культуры разных народов;
- прослеживать связь между периодами развития культуры;
- показать специфику культуры кочевников.
БК 5
БК11
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные понятия философии;
- философскую, научную и религиозную картину мира;
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы,
- социальные и этические проблемы;
Умения:
- анализировать содержание понятий;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 5
БК11
СЭД.03
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения и понятия экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики,
- содержание экономической политики государства;
Умения:
- находить, использовать экономическую информацию, необходимую для профессиональной деятельности.
БК 7
БК 8
СЭД.04
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- основные понятия политологии и социологии;
- особенности процесса социализации личности;
Умения:
- анализировать социально-политические движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность социально-политических отношений и процессов в мире и в Казахстане;
- анализировать политические системы и политические режимы.
БК 1
БК 2
СЭД. 05
Основы права
Право - понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство. Основные отрасли права, их характеристика.
Правовое обеспечение профессиональной деятельности.
Образовательное право: аспекты, функции, источники; образовательные правоотношения; государственная политика в области образования. Закон Республики Казахстан "Об образовании"; структура нормативных актов об образовании; правовой статус образовательного учреждения; защита прав и законных интересов образовательного учреждения; особенности применения административного и трудового законодательства в системе образования; международное образовательное право; охрана прав и защита интересов детей.
Знания:
- основные понятия курса;
- основные отрасли права;
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- Конституцию Казахстана;
- аспекты, функции, источники образовательного права;
- государственную политику в области образования;
- Закон Республики Казахстан "Об образовании";
- структуру нормативных актов об образовании;
- особенности применения административного и трудового законодательства в системе образования;
- международное образовательное право;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы в профессиональной деятельности.
- использовать источники образовательного права;
- защищать права детей.
БК 1
БК 2

КП.03.3
Диплом алды практикасы
216
8
АА.00
Аралық аттестаттау
144
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5796
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 14 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 410 қосымша
"0102000 Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (орта буын маманы)
Цикл индексі (пәндер)
Пәндердің, тәжірибелердің атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптастырылатын білім, білік және дағдылар
Қалыптасу құзыреттерінің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі.
Тілдің негізгі құрамдас бөліктерін; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігі; әдеби тіл нормалары туралы түсінік, норма түрлері; сөйлеу стильдері, әр стилдің ерекшелігі және жанры, лексика; сөйлеу барысында көркемдеуіш құралдарды пайдалану; лексикалық нормалар; лексикография; сөздіктердің негізгі типтері; фонетика; негізгі фонетикалық бірліктер; Тіл мәнерінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасам нормалары; морфология; қазіргі тілдегі грамматикалық категориялар және сөзді жеткізу мәнерінің амал-тәсілдері; морфологиялық нормалары; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тіл нормаларын;
- әдеби стильдерді, әр стильдің өзіне тән ерекшелігін, жанрларын;
- тіл білімінің негізгі бөлімдерінің мазмұнын;
Іскерліктер:
- әдеби нормаларға сәйкес сөйлем құру;
- сөйлеу барысында көркемдегіш құралдарды пайдалану;
- әр түрлі сөздіктерді пайдалану;
- әр түрлі талдаулар жасауды өткізу (сөз және сөйлемдерді).
БҚ 6
КҚ 3.2.7.
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі.
Кәсіби тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалды;
Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексикалық материалды,
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу нысандарын;
- шетел тілінің грамматикасын;
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндерді оқу;
- орыс (қазақ) тілінен шетел тіліне және керісінше аудару;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрау;
- монологтық және диалогтық түрдегі материалдарды ауызша мазмұндау.
БҚ 6
КҚ 3.2.7
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
Қазақстан тарихын кезеңдеу. Тас ғасыры кезеңі, оның сипаттамасы. Қола және темір ғасыры. Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекет. Моңғол шапқыншылығы және олардың Қазақстан дамуына әсері. Монғол империясының күйреуі және Қазақ хандығының құрылуы. 15-17ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ-жоңғар және қазақ-орыс қарым-қатынастары. Қазақстанның Ресейге қосылуы. Қазақстандағы патшалықтың саясаты. 18-19ғ.ғ. қазақ халқының ұлт-азаттық күресі. Ресей империясы құрамындағы Қазақстанның жағдайы.
ХХ ғасырдың басында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс. 1917 жыл. Азаматтық көтеріліс. "Әскери коммунизм" саясаты. ЖЭС. Индустрияландыру. Ұжымдастыру. Голощекиннің кіші қазан төңкерісі. Ашаршылық. Мәдени өркендеу. Саяси қуғын. (репрессия). Казармалық социализмді құру. Халықтарды Қазақстанға жер аудару. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және ауыл шаруашылығын қалпына келтіру. Қазақстандағы тың және тыңайған жердерді игеру. Қайта құру кезеңі. 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы. Қазақстан Тәуелсіз егеменді мемлекет. 1993 және 1995 жылдардағы Конституция. Халықаралық аренадағы Қазақстан.
Білімдер:
- Қазақстан тарихының кезеңдерін;
- әр кезеңнің негізгі сипаттамасын;
- Қазақстанның негізгі саяси және мемлекет қайраткерлері, олардың мемлекеттің дамуына қосқан үлесі;
-мәдениет саласындағы жетістіктерін;
-Қазақстан халықтарының мәдениетін және олардың даму болашағын;
- бұрынғы және қазіргі Қазақстанның заңдарының және нормативті-құқықтық актілерінің мазмұнын;
- Қазақстанның басқа елдермен қарым-қатынасын;
- халықаралық саяси ахуалды, Қазақстандағы саяси даму үрдісін, оның дүниежүзіндегі қазіргі жағдайы;
Іскерліктер:
- негізгі кезеңдерге сипаттама беру;
- бұрынғы және қазіргі мемлекет және саяси қайреткерлердің қызметін бағалау;
- қоғамда болып жатқан өзгерістерге анализ жасау, оларға дұрыс баға беру;
- тарихи оқиғаларды, үрдістерді, әлеуметтік-экономикалық құбылыстарды, олардан ортақтастықты және ерекшелігін анықтай білу;
- заңдар мен нормативті-құқықтық актілерге талдау жасай білу.
БҚ 1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене шынықтырудың рөлі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- спорт ойындарының ережесі;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау.
БҚ 12
ӘЭП. 00
Әлеуметтік - экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі;
мәдениетті зерттеудегі көзқарастардың әр алуандығы;
мәдениет және өркениет;
Мәдениет типтері:
конфуциялық-даостикалық;
үнді-буддалық;
Ислам әлемі мәдениеті;
христиан мәдениетінің типі;
Батыс еуропа мәдениеті;
Африка мәдениетінің ерекшелігі және бірегейлігі, нәсілшілдік мәселесі; көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі;
Ортағасыр кезеңіндегі Қазақстанның мәдениеті;
17-19 ғасылардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
Кеңес кезеңіндегі мәдени қайшылықтар және жетістіктері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- курстың негізгі түсініктерін;
- Қытай, үнді, хрестиан, ислам мәдениеті типтерінің ерекшелігі және негізгі жетістіктері;
-Батыс еуропа және Африка мәдениетін;
- көшпенділердің өмір салттары және олардың жүйесінің құндылықтары туралы;
- түркі және араб мәдениетінің ортағасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері.
Іскерліктер:
- әр түрлі халықтардың мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттің негізгі даму кезеңдері арасындағы байланысты бақылау;
- көшпенділер мәдениетінің өзіне тән ерекшелігін көрсету.
БҚ 5
БҚ11
ӘЭП. 02
Философия негіздері.
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық толғаулардың негізгі белестері; философияның негізгі сұрақтары. Материя. Сана. Диалектика.
Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні; адам және құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі; адам танымы және қызметі;
ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандық мәселелер алдында.
Білімдер:
- философияның негізгі түсініктерін;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы, оның құрылымы, нысандары және әдістерін, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
- дүниежүзінің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы түсініктерді;
Іскерліктер:
- түсініктердің мазмұнын талдай білу;
- адамдар арасындағы адамгершілік нормаларының қарым-қатынасын реттеу
БҚ 5
БҚ11
ӘЭП. 03
Экономика негіздері.
Мақсаты, негізгі түсініктер, қызметтері, мәні, ұстанымдары;
меншік нысандары мен түрлері және сипаттамасы. Нарық: анықтамасы, заңдары, түрлері, сипаттамасы, инфрақұрылымы. Нарықты реттеу. Кәсіпкерлік. Кіріс. Жоспарлау. Бюджет.Салық саясаты.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздері;
- мемлекеттің экономикалық саясатының мазмұны;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағыт алуға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану.
БҚ 7
БҚ 8
ӘЭП.04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттанудың пайда болуы, мәні. Саясат. Билік және биліктік қарым-қатынастары. Саяси жүйе.
Мемлекет. Саяси партиялар мен қозғалыстар. Саяси түзім. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үрдістер. Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде; әлеуметтік қоғамдастықтар, қарым-қатынастар, үрдістер, институттар және ұйымдар.
Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік жүріс-тұрысы;
Білімдер:
- саясаттану және әлеуметтанудың негізгі түсініктерін;
- жеке тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарға және әлеуметтік өзгерістегі басқа да факторларға анализ жасау және дамыту;
- Қазақстандағы және дүниежүзіндегі әлеуметтік-саяси қарым-қатынастарды және үрдістерді айқындау;
- саяси жүйелер және саяси түзімдерді талдау.
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері.
Құқық, түсінігі, жүйесі, көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы- құқықтық жүйе ядросы;
Жалпыға бірдей адам құқығы декларациясы, жеке тұлға; құқық, құқықтық мемлекет, құқықтың негізгі салалары және сипаттамасы. Кәсіби қызметтің құқықтық қамсыздануы. Білімдік құқық: аспектілері, функциялары, көздері; білімдік құқықтық қатынастар; білім саласындағы мемлекеттік саясат. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңы; білім туралы нормативтік актілердің құрылымы; білім беру ұйымының құқықтық статусы; білім беру ұйымының құқықтары мен заңды қызығушылықтарын қорғау; білім беру жүйесінде әкімшілік және еңбек заңнамасын қолдану ерекшелігі; халықаралық білім құқығы; балалардың құқықтарын және қызығушылықтарын қорғау.
Білімдер:
Қазақстан Конституциясын;
- білімдік құқық аспектілері, функциялары, көздері;
- білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты;
- Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын;
- Білім туралы нормативтік актілердің құрылымын;
- білім беру жүйесінде әкімшілік және еңбек заңнамасын қолдану ерекшелігін;
- халықаралық білім құқығын;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану;
- білім беру құқығынның көздерін пайдалану;
- балалардың құқығын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.2.1
ПК 3.2.13
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Психология
Психология как наука. Значение психологии в работе организатора воспитательной работы и руководителя кружка. Структура, задачи и методы современной психологии: эксперимент, наблюдения, диагностические методы, психологические тесты. Понятие о личности. Индивид и личность. Личность в деятельности и общении. Психомоторика в трудовой деятельности человека. Стресс и методы его профилактики. Межличностные отношения в процессе общения; конфликты в процессе общения. Понятие "тревожность". Отклоняющееся поведение. Познавательная деятельность: внимание, ощущение, восприятие, память, мышление, воображение, интеллект. Эмоционально - волевая сфера: чувства и эмоции, воля. Эмоции и состояние человека. Темперамент. Характер. Способности. Предпосылки и движущие силы развития. Психология воспитания и самовоспитания как целенаправленный процесс формирования личности. Актуальные проблемы возрастной психологии в современных условиях.
Знания:
- содержание общей и возрастной психологии;
- структуру, задачи и методы и понятия современной психологии;
- содержание познавательной и эмоционально-волевой сфер личности;
- психологические особенности развития личности;
- психологические основы социально-педагогической деятельности.
Умения:
- осуществлять профилактику стресса;
- диагностировать отклоняющееся поведение;
- применять имеющиеся психологические знания в практике работы.
БК 11
ПК 3.1.2 ПК 3.1.8
ОПД. 02
Педагогика
Предмет и задачи педагогики. Возникновение и развитие педагогики как науки. Педагогика в Древней Греции. Проблемы педагогики в Средние века и в эпоху Возрождения. Я.А. Коменский основатель педагогики. Педагогика XVIII века. Основные идеи педагогики XIX века. Дидактическая система К.Д. Ушинского. Особенности школьного образования и педагогических теорий в XX веке (идеи А.С. Макаренко, В.А. Сухомлинского; педагоги-новаторы). Развитие педагогической мысли в Казахстане. Методологические положения современной педагогики. Педагогическая наука и педагогическая практика. Методы исследования в педагогике. Структура и этапы педагогического процесса. Ведущие виды деятельности. Общие закономерности развития. Возрастные особенности развития. Возможности развивающего обучения. Цель воспитания, ее социальная обусловленность. Требования к профессии педагога. Закон Республики Казахстан "Об образовании". Воспитание в целостном педагогическом процессе. Дидактика: система, структура, закономерности, содержание воспитательного процесса. Диагностика воспитанности. Основные принципы воспитания. Система методов, форм и средств воспитания. Классики педагогической мысли о взаимосвязи личности и сотрудничестве педагога и воспитанника. Технология воспитательного процесса. Теоретические и методические основы процесса обучения. Сущность современных дидактических концепций. Законы и закономерности процесса обучения. Основные дидактические принципы. Методы обучения. Средства и формы организации учебного процесса. Образовательные технологии. Личностно ориентированное обучение.
Знания:
- предмет и задачи педагогики как науки; историю развития педагогической мысли;
- методологическую базу педагогики, структуру и этапы педагогического процесса;
- основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании",
- содержание воспитательной работы,
- теоретические и методические основы процесса обучения,
- сущность современных дидактических концепций и образовательных технологий;
Умения:
- устанавливать педагогически целесообразные взаимоотношения с детьми и родителями;
- моделировать различные педагогические ситуации;
- использовать диагностические методы исследования;
- использовать в своей работе возможности развивающего обучения;
- организовать учебный процесс.
БК 2
БК 6
БК 10
БК 11

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.13
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Психология:
Психология ғылым ретінде. Тәрбие жұмысы мен үйірме жетекшісінің ұйымдастыру жұмысындағы психологияның рөлі. Қазіргі психологияның құрылымы, міндеттері және әдістері: эксперимент, бақылау, диагностикалық әдістер, психологиялық тесттер. Жеке тұлға туралы түсінік. Индивид жіне жеке тұлға. Қызметтегі және қарым-қатынастағы түлға. Адамның еңбек іс-әрекетіндегі психомоторика. Стресс және оның алдын алу әдістері. Тілдесу үрдісіндегі тұлғааралық қарым-қатынастар. "Мазасыздық" түсінігі. Ауытқушы мінез-құлық. Танымдық қызмет: зейін, сезім, қабылдау, ес,есте сақтау, ойлау, қиял, ақыл-ой. Эмоционалды-ерік-жігер саласы: сезім және көңіл-күй, ерік-жігер. Эмоциялар және адамның жағдайы. Темперамент. Мінез. Қабілет. Алғы шарттар және дамудағы қозғаушы күштер. Тұлға қалыптастырудың мақсатты үрдісі ретіндегі тәрбие және өзін-өзі тәрбиелеу психологиясы. Қазіргі жағдайдағы жас ерекшелік психологиясының өзекті мәселелері.
Білімдер:
- жалпы және жас ерекшелік психологиясының мазмұнын;
- қазіргі психологияның құрылымын, міндеттерін, әдістерін және түсініктерін;
- жеке тұлғаның танымдық және эмоционалды, ерік-жігер саласының мазмұнын;
- жеке тұлғаны дамытудың психологиялық ерекшеліктерін;
- әлеуметтік-педагогикалық қызметтің психологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- стресстың алдын алу;
- ауытқушылық мінез-құлыққа диагностика жасай білуі;
- жұмыс практикасында психологиялық білімдерді қолдану.
БҚ 11
КҚ 3.1.2 КҚ 3.1.8
ЖКП. 02
Педагогика.
Педагогика пәні және міндеттері. Педагогиканың ғылым ретінде пайда болуы және дамуы. Ежелгі Грекиядағы педагогика. Орта ғасырлардағы және қайта өрлеу кезеңіндегі педагогика мәселелері. Я.А.Коменский - педагогиканың негізін салушы. XVIII ғасырдағы педагогика. XIX ғасырдағы педагогиканың басты идеялары. К.Д.Ушинскийдің дидактикалық жүйесі. ХХ ғасырдағы мектептегі білім беру мен педагогикалық теорияның ерекшеліктері (А.С.Макаренко, В.А.Сухомлинский идеялары).
Қазақстандағы педагогикалық ойлардың дамуы. Қазіргі педагогиканың әдіснамасы. Педагогикалық ғылым мен практика. Педагогиканың зерттеу әдістер. Педагогикалық үрдістің құрылымы мен кезеңдері. Қызметтің жетекшқі түрлері. Дамудың жалпы заңдылықтары және жас ерекшеліктері. Дамыта оқыту мүмкіндіктері.тәрбие мақсаты, оның йлеуметтік шартталғандығы. Педагог мамандығына қойылатын талаптар. ҚР "Білім туралы" заңы. Біртұтас педагогикалық үрдістегі тәрбие. Дидактика: тәрбие үрдісінің дидактикасы, жүйесі, құрылымы, заңдылығы, мазмұны. Тәрбиелік диагностикасы. Тәрбиенің негізгі принциптері. Тәрбие әдістерінің, формаларының және құралдарының жүйесі. Тұлғаны және педагог пен тәрбиеленушінің әріптестігінің өзара байланысы туралы педагогикалық ой классикасы. Тәрбие үрдісінің технологиясы. Оқыту үрдісінің теориялық және әдістемелік негіздері. Қазіргі дидактикалық концепциялар. Оқыту үрдісінің заңдылықтары. Дидактикалық ұстанымдар. Оқыту әдістері. Оқу үрдісін ұйымдастыру құралдары және нысандары. Тұлғалық бағдарлы оқыту.
Білімдер:
- ғылым ретіндегі педагогика пәні және міндеттері; педагогикалық ойлардың даму тарихы
- педагогиканың әдіснамалық базасын, педагогикалық үрдістің құрылымы мен кезеңдерін;
- Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының негізгі ережелерін;
- тәрбие жұмысының мазмұнын,
- оқыту үрдісінің теориялық және әдістемелік негіздерін;
- қазіргі дидактикалық концепциялардың мәнін және білім беру технологияларын;
Іскерліктер:
- балалар және олардың ата-аналарымен педагогикалық мақсатқа бағытталған өзара қарым-қатынас орната білуі;
- әртүрлі педагогикалық жағдаяттарды үлгілеу;
- зерттеудің диагностикалық әдістерін пайдалану;
- өз жұмысында дамыта оқыту мүмкіншіліктерін пайдалану;
- оқу үрдісін ұйымдастыру.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 10
БҚ 11

ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ОПД.03
Этнопедагогика
Предмет этнопедагогики, задачи и методы. История становления этнопедагогической мысли. Проблемы этнопедагогики в учебно-воспитательном процессе учреждений системы образования. Методология этнопедагогики казахского народа. Этнопсихология в познании особенностей казахов и ее роль в этнопедагогике. Казахская этнопедагогика как составная часть педагогической науки. Сущность, содержание, формы и методы казахской этнопедагогики. Использование материалов этнопедагогики казахского народа в процессе воспитания ребенка. Национальные традиции и обычаи.
Знания:
- содержание этнопедагогики;
- историю развития этнопедагогики;
- казахскую этнопедагогику;
Умения:
- использовать материалы по этнопедагогике в процессе воспитания;
- выделять особенности казахской этнопедагогики;
- показать роль этнопсихологии;
- анализировать влияние этнических факторов, культуры, национальных традиций.
БК 2
ПК 3.3.4 ПК 3.3.7
ОПД.04
Основы медицинских знаний
Понятие "здоровый образ жизни"; здоровье и факторы, его определяющие; основные факторы риска в разных возрастных периодах, их причины, распространенность; норма и отклонения от нормы у детей и подростков; система самооздоровления и самосовершенствования адаптация и стресс; детские болезни, их классификация; инфекционные заболевания и их профилактика; детский травматизм и его предупреждение.
Знания:
- содержание понятий;
- основные факторы риска в разных возрастных периодах,
- понятие нормы и отклонения от нормы;
- симптомы детских и инфекционных болезней;
- основные положения системы самооздоровления;
Умения:
- определять норму и отклонение в развитии детей;
- использовать систему самооздоровления;
- диагностировать детские и инфекционные заболевания;
- оказать первую помощь при травме.
БК 3
БК 4
ПК 3.2.8
ОПД 05
Возрастная анатомия, физиология и гигиена
Человек как целостная биологическая система. Основные закономерности роста и развития организма человека. Анатомо-физиологические особенности организма детей и подростков. Психофизиологические функции на разных этапах развития детей и подростков. Физическая и умственная работоспособность в различные периоды развития организма ребенка. Психофизиологические особенности полового развития детей и подростков. Адаптация. Понятие об адекватности физических и психических нагрузок функциональным возможностям организма детей и подростков.
Знания:
- основные закономерности роста и развития организма человека;
- анатомо-физиологические особенности организма детей и подростков;
- психофизиологические функции и особенности развития детей и подростков на разных этапах;
- основные понятия курса;
Умения:
- выполнять дозирование физических нагрузок;
- определять степень утомления и переутомления детей разного возраста;
БК 3
БК 4

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
ЖКП. 03
Этнопедагогика.
Этнопедагогика пәні, міндеттері және әдістері. Этнопедагогикалық ойлардың қалыптасу тарихы. Білім беру жүйесіндегі ұйымдарда оқу-тәрбие үрдісіндегі этнопедагогика мәселелері. Қазақ халқының этнопедагогикасының мәселелері. Қазақ халқының ерекшелігін танудағы этнопсихология, оның этнопедагогикада атқаратын рөлі. Қазақ этнопедагогикасы педагогика ғылымының құрамдас бөлігі ретінде. Қазақ этнопедагогикасының мәні, мазмұны, нысандары және әдістері. Бала тәрбиелеу үрдісінде қазақ халқының этнопедагогикасының материалдарын пайдалану. Ұлттық салт-дәстүрлер.
Білімдер:
-этнопедагогика мазмұнын;
- этнопедагогиканың даму тарихын;
- қазақ этнопедагогикасын.
Іскерліктер:
- тәрбие үрдісінде этнопедагогиканың материалдарын пайдалану;
- қазақ этнопедагогикасының ерекшеліктерін анықтау;
- этнопсихология рөлін көрсету;
- этникалық факторлардың, мәдениеттің ықпалын талдай білу.
БҚ 2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
ЖКП. 04
Медициналық білім негіздері.
"Cалауатты өмір салты" түсінігі және денсаулықты анықтайтын факторлар; әр түрлі жастағы қатердің негізгі факторлары, олардың себептері, таралуы; балалардағы және жасөспірімдердегі норма және нормадан ауытқушылықтар; өзін-өзі сауықтыру жүйесі; бейімделу және күйзеліс; балалар аурулары, олардың жіктелуі; жұқпалы аурулар және олардың алдын алу; балалар жарақаттылығы және оның алдын алу.
Білімдер:
- түсінік мазмұнын;
- әр түрлі жастағы қатердің негізгі факторлары,
- норма және нормадан ауытқу түсінігін;
- балалар аурулары және жұқпалы аурулардың белгілерін;
- өзін-өзі сауықтыру жүйесінің негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- балалардың дамуындағы және одан ауытқуларындағы нормаларды анықтау;
- өзін-өзі сауықтыру жүйесін пайдалану;
- негізгі балалар және жұқпалы ауруларды диагностикалау;
- жарақат кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.2.8
ЖКП 05
Жас ерекшелік анатомиясы, физиологиясы және гигиена.
Адам біртұтас биологиялық жүйе ретінде. Адам ағзасының өсуінің және дамуының негізгі заңдылықтары. Балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Балалар және жасөспірімдердің әр түрлі кезеңдерде дамуындағы психофизиологиялық қызметтері. Бала ағзасының әр түрлі даму кезеңдеріндегі дене және ақыл-ойының жұмысқа қабілеттілігі. Балалар және жасөспірімдердің жыныстық дамуының психофизиологиялық ерекшеліктері. Бейімделу. Балалар мен жасөспірімдер ағзасының дене және психикалық адекваттылығы туралы түсінік.
Білімдер:
- адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтарын;
- балалар және жасөспірімдер ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктерін;
- балалар және жасөспірімдердің әр түрлі кезеңдердегі дамуындағы психофизиологиялық қызметтері және ерекшеліктерін;
-курстың негізгі түсініктерін;
Іскерліктер:
- дене жүктемелерінің мөлшерін орындау;
-әр жастағы кезеңдердегі балалардың шаршау және мөлшерден тыс шаршау деңгейлерін анықтау;
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.3.6
ОПД. 06
Этика деловых взаимоотношений и основы педагогического мастерства
История становления этических традиций. Основные категории этики. Мораль как форма регулирования поведения, взаимообщения индивида в сообществе. "Золотое правило этики". Формирование этического сознания. Многообразие функций профессиональной морали. Этические основы воспитательной, организаторской работы. Профессиональный этический кодекс. Нормы и правила деловых взаимоотношений. Способы коммуникативного взаимодействия. Педагогический такт в деловых взаимоотношениях.
Педагогическое мастерство как комплекс свойств личности педагога; профессиональные знания, умения, навыки; педагогическая техника; педагогические способности; профессионально значимые личные качества; педагогическое общение, его оптимизация; предупреждение и разрешение конфликтов; педагогический такт; организация групповой деятельности; проектирование педагогического взаимодействия; стимулирование активной познавательной и развивающей деятельности в процессе игры, учебного занятия; внеучебной деятельности; психолого-педагогический анализ и оценка эффективности целостного педагогического процесса и отдельных его элементов; самообразование и самовоспитание как фактор совершенствования профессионального мастерства.
Знания:
- историю развития, основные категории, содержание этики;
- сущность и функции морали;
- правила деловых взаимоотношений в общении;
- содержание понятия "педагогическое мастерство";
- профессионально значимые личные качества педагога;
Умения:
- формировать этическое сознание обучающихся;
- использовать нормы деловых взаимоотношений и проявлять педагогический такт в общении;
- предупреждать и разрешать конфликты;
- развивать в себе профессионально значимые личные качества;
- заниматься самообразованием и самовоспитанием.
БК 5
ПК 3.2.2 ПК 3.2.9
ОПД. 07
Семейная педагогика
Семья в системе институтов воспитания. Семейная педагогика в системе педагогических наук. Семья как субъект социального воспитания. Сущность понятия "семья". Особенности современной семьи. Проблемы современной семьи. Типы семей. Национальные особенности современной семьи. Функции семьи. Типичные ошибки семейного воспитания. Механизм влияния семьи на социализацию личности. Последствия влияния социально-психологического климата в семье на развитие личности ребенка. Цели, задачи, функции, формы работы руководителя кружка с семьями. Диагностика воспитательной ситуации в семье. Технология изучения семьи. Методика контактного взаимодействия с семьей. Особенности работы с социально-неблагополучными семьями. Взаимодействие школы, семьи, общественности как условие организации нормальной жизнедеятельности ребенка. Подготовка молодежи к семейной жизни.
Знания:
- основные положения и понятия семейной педагогики;
- особенности и проблемы современной семьи;
- типы и функции семьи;
- типичные ошибки семейного воспитания;
- механизм и последствия влияния семьи на социализацию личности;
- технологию изучения и работу с семьей;
- особенности работы с неблагополучными семьями;
Умения:
- проводить диагностику семьи;
- организовать работу с неблагополучными семьями;
- выявлять причины семейных проблем, определять меры их разрешения.
БК 2
БК 6

КҚ 3.3.6
ЖКП. 06
Іскерлік өзара қарым-қатынастар этикасы және педагогикалық шеберлік негіздері.
Этикалық дәстүрлердің қалыптасу тарихы және этиканың негізгі санаттары. Индивидтің бірлестікте өзін ұстауы, өзара қатынасын реттеуші форма ретіндегі мораль. "Әдептің алтын ережесі". Этика түсінігінің қалыптасуы. Кәсіби этика қызметінің әртүрлілігі. Тәрбие, ұйымдастырушылық жұмыстың этикалық негіздері. Кәсіби этикалық кодекс. Іскерлік қарым-қатынастардың нормалары мен ережелері. Коммуникативтік қатынас әдістері. Іскерлік қарым-қатынастағы педагогикалық такт. Педагог тұлғасының қасиеттер кешені ретіндегі педагогикалық шеберлік; кәсіби білім, білік, дағдылар; педагогикалық техника, педагогикалық қабілеттер, кәcіби маңызды жеке қасиеттер; педагогикалық қатынас, оны оңтайландыру.
Қақтығыстардың алдын алу және шешу. Педагогикалық такт; топтық жұмысты ұйымдастыру; Педагогикалық өзара іс-әрекеттерді жобалау; Ойын үрдісінде, оқу сабақтарында, сабақтан тыс жұмыста белсенді танымдық және дамыту қызметтерін ынталандыру; психология-педагогикалық талдау және бүтін педагогикалық үрдістің тиімділігі және оның жеке элементтері; Педагогтің өзі бетімен білім алуы және өзін-өзі тәрбиелеуі. өз беті мен білім алуы кәсіби шеберлікті жетілдіру факторы ретінде.
Білімдер:
- даму тарихын және әдептің негізгі санаттарын;
- адамгершіліктің мәнін және қызметтерін;
- тілдесу барысындағы іскерлік өзара қарым-қатынастар ережелерін;
- "педагогикалық шеберлік" түсінігінің мазмұнын;
- педагогтің кәсіби маңызды жеке сапаларын;
Іскерліктер:
- оқушылардың этика туралы түсінігін қалыптастыру;
- іскерлік өзара қарым-қатынастардың нормаларын пайдалану және тілдесуде педагогикалық әдептілік таныту;
- қақтығыстардың алдын алу және шешу;
- өзінде кәсіби маңызды жеке қасиеттерін дамыту;
- өз бетімен білім алу және өзін-өзі тәрбиелеумен айналысу
БҚ 5
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.9.
ЖКП. 07
Отбасылық педагогика.
Тәрбие институттары жүйесіндегі отбасы. Педагогикалық ғылымдар жүйесіндегі отбасылық педагогика. Отбасы әлеуметтік тәрбиенің субъектісі ретінде. "Отбасы" түсінігінің мәні. Қазіргі заман отбасыларының ерекшеліктері, проблемалары. Отбасы типтері. Қазіргі отбасыларының ұлттық ерекшеліктері. Отбасының қызметі. Отбасындағы тәрбиенің типтік қателіктері. Тұлғаны әлеуметтендірудегі отбасы әсерінің механизмі. Бала тұлғасының дамуына әлеуметтік-психологиялық әсердің салдары. Отбасылармен жұмыстың мақсаттары, міндеттері, қызметтері, нысандары. Отбасындағы тәрбие жағдаяттарының диагностикасы. Отбасын зерделеу технологиясы. Отбасымен өзара әрекет жасау әдістемесі. Әлеуметтік жағдайлары нашар отбасылармен жұмыс ерекшелігі. Мектеп, отбасы, қоғамның өзара әрекет жасауы. Жастарды отбасылық өмірге дайындау.
Білімдер:
- отбасы педагогикасының негізгі ережелері және отбасы педагогикасы түсінігін;
- қазіргі заман отбасының ерекшеліктері және проблемаларын;
- отбасы типтері және қызметін;
- отбасылық тәрбиенің типтік қателіктерін;
- жеке тұлғаның әлеуметтенуіне отбасының ықпал ету мехнизмін және зардаптарын;
- отбасын зерделеу технологиясын;
- әлеуметтік жағдайлары нашар отбасыларымен жұмыс ерекшелігін;
Іскерліктер:
- отбасындағы тәрбие жағдаяттарының диагностикасын өткізу;
- әлеуметтік жағдайлары нашар отбасылармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- отбасылық мәселелердің себептерін, отбасылық мәселелерді шешуге бағытталған іс-шаралар жүйесін анықтау.
БҚ 2
БҚ 6

ПК 3.3.2 ПК 3.3.5
ОПД. 08
Культура речи и основы риторики
Правильность, стилистическая целесообразность, выразительность речи. Основные речевые качества. Структура речи. Нормы акцентологические, произносительные, лексические, морфологические, синтаксические. Вариантность нормы. Нормы устной и письменной речи. Стилистическая дифференциация языковых средств. Социальные и собственно языковые причины изменений в языке. Точность, логичность, чистота, выразительность, богатство, уместность речи. Речевая культура в научном, учебном общении, публичном выступлении, в молодежной среде. Словари и справочники. Требования к речи организатора воспитательной работы, руководителя кружка. Основы ораторского искусства.
Знания:
- структуру речи;
- речевые нормы и качества;
- причины изменений в языке;
- требования к речи педагога;
Умения:
- стилистически правильно использовать речевые обороты;
- пользоваться справочной литературой;
- точно, логично, выразительно и доступно излагать свои мысли.
БК 2
БК 6
ПК 3.1.2
ПК 3.2.7
ОПД 09
Мировая художественная культура
Общее понятие культуры. Духовность, как специфически культурный феномен. Содержание понятия "мировая художественная культура"; роль художественной культуры в духовной жизни общества; связь искусства с особенностями историко-культурного процесса; факторы развития мировой художественной культуры; внутренние закономерности развития художественного процесса; творческий метод, художественный образ, стиль и направление в искусстве; средства художественной выразительности; проблема культурной типологизации и исторические этапы развития мировой художественной культуры; художественная культура цивилизаций. Древнего Востока, Античности, Европейского средневековья, эпохи Возрождения, классицизма, западно-европейского искусства XIX века; художественные процессы в мировой художественной культуре XX века; культура Казахстана в древности и период средневековья., основные направления в искусстве XVIII-XIX и начале XX столетия; художественная культура Казахстана в 20-80 годы XX столетия; новые виды и жанры в художественной культуре XX века: киноискусство, дизайн, мюзикл, рок-музыка, хеппенинг, фольклорные традиции; взаимопроникновение европейских, американских, афроазиатских и русских художественных традиций; идеалы и мотивы художественной культуры XX века; проблемы гуманизма, реализма, мира и войны в современной мировой культуре и искусстве; методика художественно-эстетического воспитания.
Мировая художественная
литература.
Литература как вид искусства; литература и фольклор; основы теории литературы: роды и жанры художественной литературы, единство формы и содержания художественного произведения; понятие творческого метода; основные закономерности литературного процесса; основные этапы истории развития мировой литературы; литературные направления; творчество крупнейших писателей, анализ основных произведений.
Знания:
- содержание мировой художественной культуры и литературы;
- художественный процесс;
- исторические этапы развития мировой художественной культуры и мировой литературы;
- особенности культуры и литературы разных стилей, направлений, времен и народов;
Умения:
- показать роль художественной культуры и литературы в духовной жизни общества;
- определять стиль и направление в литературе и искусстве;
- анализировать особенности культуры разных стилей, направлений, времен и народов.
БК 5

КҚ 3.3.2. КҚ 3.3.5.
ЖКП. 08
Сөйлеу мәдениеті және риторика негіздері.
Дұрыстылық, стильдік мақсаттылық, тіл мәнерлілігі. Негізгі тілдік сапалар. Тіл құрылымы. Акценттік, айту, лексикалық, морфологиялық, синтакиситік нормалар. Нормалардың варианттылығы. Ауызша және жазбаша сөйлеу нормалары. Тіл құралдарының стилистикалық саралануы. Тілдің өзгеруінің әлеуметтік және жеке тілдік себептері. Тілдің нақтылық, логикалық, тазалық, мәнерлілік, байлығы, ойлылығы. Ғылыми, оқу тілінде, жұрт алдында, жастар ортасында сөйлеу мәдениеті. Сөздіктер мен анықтамалар. Тәрбие жұмысын ұйымдастырушы, үйірме жетекшісінің сөйлеуіне қойылатын талаптар. Шешендік өнер негіздері.
Білімдер:
-сөйлеу құрылымын;
- сөйлеу нормалары мен сапаларын;
- тілдегі өзгерістердің болу себептерін;
- педагогтің сөйлеу тіліне қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- тілдік айналымдарды стильдік жағынан дұрыс пайдалану;
- анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- өз ойын нақты, логикалық, мәнерлі және түсінікті етіп жеткізу.
БҚ 2
БҚ 6
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.2.7.
ЖКП 09
Әлемдік көркем мәдениет. Мәдениет туралы жалпы түсінік; руханилық арнайы мәдени феномен ретінде; "әлемдік көркем мәдениет" түсінігінің мазмұны, оның қоғамның рухани өміріндегі рөлі; өнердің тарихи-мәдени үрдіс ерекшелітерімен байланысы; Көркем үрдістің даму заңдылықтары; шығармашылық әдіс, көркем бейне, стиль және өнердегі бағыт; көркем мәнердің құралдары. Әлемдік мәдениеттің тарихи даму кезеңдері: Ежелгі Шығыс, Антика, еуропалық орта ғасырлық, Қайта өрлеу дәуірі, классицизм; ХІХ ғасырдағы батыс еуропалық өнер; ХХ ғасырлардағы әлемдік көркем мәдениеттегі көркем үрдістер; ежелгі және орта ғасырдағы
Қазақстан мәдениеті, XVIII-XIX және ХХ ғасыр басындағы өнердің негізгі бағыттары; ХХ ғасырдың 20-80 жылдарындағы Қазақстанның көркем мәдениеті; ХХ ғасырдағы көркем мәдениеттің жаңа түрлері мен жанрлары: мюзикл, рок-музыка, хеппенинг, фольклорлық дәстүрлер; еуропалық, американдық, афроазиаттық және орыс көркем дәстүрінің өзара араласуы; ХХ ғасырдағы көркем мәдениеттің идеалдраы мен сеп-түрткілері; қазіргі әлемдік мәдениет пен өнердегі гуманизм, реализм, ынтымақ пен соғыс проблемалары; көркем-эстетикалық тәрбиелеу әдістемесі. Дүниежүзілік көркем әдебиет. Әдебиет өнер түрі ретінде; әәдебиет және фольклор; әдебиет теориясының негіздері; көркем әдебиет туындылары мен жанрлары; көркем туындының формасы мен мазмұнының бірлігі; шығармашылық әдіс түсінігі; әдеби үрдістің негізгі заңдылықтары; дүниежүзілік әдебиеттің даму тарихының негізгі кезеңдері; әдеби бағыттар; ірі жазушылардың шығармашылығы, негізгі туындыларды талдау.
Білімдер:
- әлемдік көркем мәдениет және әдебиет мазмұнын;
- көркем үрдіс;
- әлемдік көркем мәдениеттің дамуының тарихи кезеңдері;
- әртүрлі стилдер, бағыттар, уақыт және халықтар мәдениетінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- қоғамның рухани өміріндегі көркем мәдениеттің рөлі;
- өнердегі стилді және бағытты анықтау;
- әр түрлі стилдегі, бағыттағы, уақыт және халықтар мәдениеттерінің ерекшеліктерін талдау;
БҚ 5

ПК 3.3.9 ПК 3.3.12
ОПД. 010
Новые образовательные технологии
Понятие "Образовательная технология". Определение содержания понятия "Образовательная технология" в специальной литературе. Классификации технологий ведущими педагогами. Общие подходы к выбору педагогами определенных технологий. Общая характеристика образовательных технологий, их специфика.
Знания:
- содержания различных технологий;
- классификаций образовательных технологий;
Умения:
- применять полученные знания в практической деятельности;
БК 8
БК 10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.2.2 ПК 3.2.3 ПК 3.3.4
ПК 3.3.15
ОПД. 011
Методы педагогических исследований
Наука и научное познание; методология и методика психолого-педагогического исследования; учебно-исследовательская работа: выбор темы и постановка проблемы, объект и предмет исследования; технология работы с литературой; организация эксперимента; обобщение и анализ результатов; требования к оформлению работы; защита курсовой и выпускной квалификационной работы.
Знания:
- теорию учебно-исследовательской работы;
- требования к оформлению курсовой работы;
Умения:
- пользоваться методикой психолого-педагогического исследования;
- написать и защитить курсовую работу.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.2.6
ПК 3.2.9
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Теория и практика воспитательной деятельности
Воспитание как педагогическое явление, как часть педагогического процесса. Цели, задачи воспитания на современном этапе. Идеальная, результативная, процессуальная цели в воспитании. Сущность воспитания и его особенности. Понятия "воспитание", "самовоспитание", "перевоспитание". Формирование личности в воспитательном процессе. Роль детского коллектива в воспитании и развитии ребенка. Общение и деятельность в разные возрастные периоды. Деятельность педагога дополнительного образования. Психолого-педагогические основы работы с младшими школьниками. Общие закономерности и принципы воспитания, их характеристика. Проблема содержания воспитательного процесса. Программа воспитания. Социальное пространство воспитательного процесса. Психологический климат группы. Динамика социального пространства воспитательного процесса. Психолого-педагогические основы работы с подростками. Система методов воспитания как организация жизнедеятельности детей. Система методов воспитательного воздействия ("убеждение", "упражнение", "оценка") как фактор педагогического искусства. Средства и формы воспитательного процесса. Учет возрастных, индивидуально-психологических особенностей ребенка при определении цели, задачи, формы воспитательной работы. Модель воспитательной системы класса, школы, кружковой группы, временного детского коллектива. Методика составления плана воспитательной работы (текущее, недельное, перспективное планирование), воспитательного мероприятия (сценарная форма). Анализ, самоанализ воспитательного мероприятия; определение коэффициента творческих дел (КТД). Игровые технологии в воспитательном процессе. Изучение общественного мнения. Многообразие современных концепций воспитания: моноидеологическое, деидеологическое, дуалистическое, свободное воспитание, управленческое, личностно-ориентированное, системно-ролевое. Региональные программы воспитания. Педагог дополнительного образования: методические функции, обязанности. Требования к личности педагога дополнительного образования. Основные направления и содержание воспитательной работы с младшими школьниками и учащимися V - IX классов (патриотическое, нравственное, экологическое, эстетическое, интернациональное воспитание; культура поведения, половое воспитание; работа по правилам дорожного движения; система работы за здоровый образ жизни). Методика проведения воспитательной работы. Методы воспитательной работы: беседы, встречи, диспуты, конкурсы, праздники, турниры, КВН, олимпиады, брейн-ринги, старты и другие. Моделирование воспитательной работы в различных возрастных группах. Институт классного руководства. Взаимодействие педагога дополнительного образования с организатором внеклассной работы, с классными руководителями; с учителями; с социальным педагогом и практическим психологом. Требования к руководителю кружка (общеобразовательной школы и учреждений дополнительного образования), организатору, воспитателю, вожатому. Типовые программы внешкольных организаций (кружки, студии, ансамбли, дворовые клубы, секции, объединения) как единое звено в воспитательном процессе. Взаимосвязь в работе школьного организатора по воспитательной работе и руководителя кружка во внешкольных структурах.
Знания:
- цели и задачи воспитания;
- сущность и особенности воспитания;
- содержание основных понятий;
- общие закономерности и принципы воспитания;
- факторы формирования личности в воспитательном процессе;
- систему работы и функции педагога дополнительного образования;
- требования к личности педагога дополнительного образования;
- психолого-педагогические основы работы с детьми разных возрастов;
- методы воспитания, средства и формы воспитательного процесса;
- современные концепции воспитания;
- региональные программы воспитания;
- основные направления и содержание воспитательной работы со школьниками;
- методику проведения воспитательной работы;
- требования к руководителю кружка;
- типовые программы внешкольных организаций;
Умения:
- составлять программу воспитания;
- определять цели, задачи, формы воспитательной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей;
- диагностировать психологический климат группы;
- составлять модель воспитательной системы класса, школы, кружковой группы, временного детского коллектива;
- использовать систему методов воспитательного воздействия;
- определять КТД;
- использовать разнообразные технологии в воспитательном процессе;
- изучать общественное мнение и использовать результаты изучения в практике работы;
- использовать региональный компонент в воспитательной работе;
- осуществлять моделирование воспитательной работы в различных возрастных группах;
- организовывать планомерную работу с учителями, классными руководителями, воспитателями, вожатыми, руководителями кружков, социальным педагогом и практическим психологом.
- проводить анализ и самоанализ воспитательного мероприятия;
- составлять план воспитательной работы;
- составлять сценарий воспитательного мероприятия.

КҚ 3.3.9. КҚ 3.3.12.
ЖКП. 010
Жаңа білім беру технологиялары.
"Білім технологиясы" түсінігі. Арнайы әдебиеттегі "Білім технологиясы" түсінігінің мазмұнының анықтамасы. Алдыңғы қатарлы педагогтар технологиясының жіктелуі. Педагогтардың жеке технологияларды таңдаудағы жалпы тұрғысы. Білім технологияларының жалпы сипаттамасы, олардың ерекшелігі.
Білімдер:
- түрлі технологиялардың мазмұны;
- білім технологияларының жіктелуі;
Іскерліктер:
-алынған білімдерін практикалық қызметте пайдалану;
БҚ 8,10
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.15.
ЖКП. 011
Педагогикалық зерттеу әдістері.
Ғылым және ғылыми таным; психология-педагогикалық зерттеудің әдіснамасы мен әдістемесі; оқу-танымдық жұмыс: тақырып таңдау, проблема қою, зерттеу объектісі және пәні; әдебиетпен жұмыс істеу технологиясы; эксперимент ұйымдастыру; қорытындыны жинақтау және талдау; жұмысты рәсімдеуге қойылатын талаптар; курстық және бітіруші біліктілік жұмысты қорғау.
Білімдер:
-оқу-танымдық жұмыс теориясын;
- жұмысты рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- психология-педагогикалық зерттеу әдістемесін пайдалану;
- курс жұмысын жазу және қорғау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы.
Тәрбие, педагогикалық құбылыс, педагогикалық үрдістің бөлігі ретінде. Қазіргі кезеңдегі тәрбиенің мақсаттары мен міндеттері. Тәрбиенің идеалды, нәтижелік, процессуалдық мақсаттары. Тәрбие мәні және оның ерекшеліктері. "Тәрбие", "өзін-өзі тәрбиелеу", "қайта тәрбиелеу" түсініктері. Тәрбие үрдісінде жеке тұлғаны қалыптастыру. Баланы тәрбиелеу мен дамытудағы балалар ұжымының рөлі. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі тілдесу және іс-әрекет. Қосымша білім беру педагогінің қызметі. Бастауыш сынып оқушыларымен жұмыс жасаудың психология-педагогикалық негіздері. Тәрбиенің жалпы заңдылықтары және принциптері, олардың сипаттамасы. Тәрбие үрдісі мазмұнының мәселесі. Тәрбие бағдарламасы. Топтың психологиялық климаты. Тәрбие үрдісінің әлеуметтік кеңістіктігі және қозғалысы. Жеткіншектермен жұмыс істеудің психология-педагогикалық негіздері. Тәрбие әдістерінің жүйесі балалардың өмірлік әрекеттерін ұйымдастыру ретінде. Тәрбиелік әсер ету әдістерінің жүйесі ("сендіру", "жаттығу", "бағалау") педагогикалық өнердің факторы ретінде. Тәрбие үрдісінің құралдары мен нысандары. Тәрбие жұмысы нысанының мақсаттары мен міндеттерін анықтай отырып, баланың жеке психологиялық ерекшеліктерін есепке алу. Сынып, мектеп, үйірме топтары, уақытша балалар ұжымы жүйесінің үлгісі. Тәрбие жұмысының, тәрбие іс-шарасының жоспарын, сценарий құру әдістемесі (ағымдық, апталық, алды қашан жоспарлау), тәрбие іс-шарасын (сценарийлік форма) талдау және өздік талдау, шығармашылық істердің коэффициентін анықтау. Тәрбие үрдісіндегі ойын технологиялары. Қоғамдық пікірді зерделеу. Тәрбиенің қазіргі тұжырымдамаларының әр алуандылығы: моноидеологиялық, деидеологиялық, дуалистік, еркін тәрбиелеу, басқарушылық, тұлғалық-бағдарлы, жүйелі-рөлдік. Тәрбиенің аймақтық бағдарламалары. Қосымша білім беру педагогы: әдістемелік қызметтері, міндеттері. Қосымша білім беру педагогының жеке басына қойылатын талаптар. Бастауыш сынып және 5-9 сынып оқушыларымен өткізілетін тәрбие жұмысының негізгі бағыттары және мазмұны (патриоттық, адамгершілік, экологиялық, эстетикалық, интернационалдық тәрбие; өзін-өзі ұстау мәдениеті; жыныстық тәрбие; жолда жүру ережелері бойынша жұмыс; салауатты өмір салты бойынша жұмыс жүйесі). Тәрбие жұмысын жүргізу әдістемесі. Тәрбие жұмыстарының әдістері: әңгімелесу, кездесу, диспуттар, сайыстар, салтанаттар, турнирлер, КТК, олимпиадалар, брейн-рингтер, старттар және т.б. Жастары әр түрлі топтарда тәрбие жұмысын үлгілеу; Сынып жетекшісі институты. Қосымша білім беру педагогының сыныптан тыс жұмысты ұйымдастырушымен, мұғалімдермен, сынып жетекшілерімен, үйірме жетекшілерімен, әлеуметтік педагогпен және практикалық психологпен өзара қызмет жасауы. Үйірме жетекшісіне (жалпыбілімдік мектеп және қосымша білім беру мекемесі), ұйымдастырушыға, тәрбиешіге, тәлімгерге қойылатын талаптар. Мектептен тыс ұйымдардың (үйірмелер, студиялар, ансамбльдер, алаңдық клубтар, секциялар, бірлестіктер) үлгілік бағдарламасы, тәрбие үрдісіндегі біртұтас буын ретінде. Тәрбие жұмысы жөніндегі мектеп ұйымдастырушысының мектептен тыс құрылымдар кезіндегі үйірме жетекшісімен өзара байланысы.
Білімдер:
- тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін;
- тәрбиенің мәнін және ерекшеліктерін;
- негізгі түсініктердің мазмұнын;
- тәрбиенің жалпы заңдылықтары мен принциптерін;
- тәрбие үрдісінде жеке тұлғаны қалыптастыру факторларын;
- қосымша білім беру педагогының жұмысының жүйесін, қызметін;
қосымша білім беру педагогының жеке тұлғасына қойылатын талаптар;
- әр жастағы балалармен жұмыс жасаудың психология-педагогикалық негіздері;
- тәрбие әдістері, тәрбие үрдісінің құралдары, нысандары;
- тәрбиенің қазіргі тұжырымдамалары;
- тәрбиенің аймақтық бағдарламалары;
- мектеп оқушыларымен жүгізілетін тәрбие жұмысының негігі бағыттары және мазмұны;
- тәрбие жұмысын өткізу әдістемесін;
-педагог-ұйымдастырушыға қойылатын талаптарды;
- мектептен тыс ұйымдардың үлгілік бағдарламаларын;
Іскерліктер:
- тәрбие бағдарламасын құру;
- балалардың жас ерекшелігі және жеке ерекшелігін ескере отырып тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін, нысандарын анықтау;
- топтың психологиялық климатын диагностикалау;
- сынып, мектеп, үйірме тобының, уақытша балалар ұжымы жүйесінің үлгісін құру;
- тәрбиелік тұрғыдан ықпал ету әдістерінің жүйесін пайдалану;
- шығармашылық істердің коэффициентін анықтау;
- тәрбие үрдісінде әр алуан технологияларды пайдалану;
- қоғамдық пікірді зерделеу және оның нәтижесін жұмыс практикасында пайдалану;
- тәрбие жұмысында аймақтық компоненттерді пайдалану;
- жастары әр түрлі топтарда тәрбие жұмысын үлгілеу;
- мұғалімдермен, сынып жетекшілерімен, үйірме жетекшілерімен, әлеуметтік педагогпен және практикалық психологпен жұмыс жүйесін ұйымдастыру;
- тәрбие іс-шарасын талдау және өздік талдау;
- тәрбие жұмысы жоспарын құру;
- тәрбие іс-шарасының сценарийін құру.

ПК 3.3.2 - ПК 3.3.8
СД.02
Основы педагогического менеджмента
цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления.
Знания:
- цели и задачи управления организациями;
- содержание, виды и функции менеджмента;
- основы теории принятия управленческих решений;
Умения:
- использовать знание этики в сфере делового общения;
- управлять конфликтами и рисками;
- применять информационные
технологии в сфере управления.
ПК 3.2.6,
ПК 3.2.9
СД.03
Социальная педагогика
Социальная педагогика в системе педагогических наук, ее предмет и задачи. История становления и развития социальной педагогики. Объекты социальной педагогики. Принципы социальной педагогики. Факторы социального воспитания на становление личности: влияние семьи, образовательных учреждений, детских общественных организаций, культурно-исторических традиций народа и средств массовых коммуникаций. Понятие нормы поведения и отклонение от нормы. Социальная адаптация и дезадаптация. Виды социально-педагогической помощи. Содержание, формы и методы социально-педагогической деятельности. Семья как микро-фактор социализации.
Знания:
- предмет, задачи и роль социальной педагогики;
- историю развития социальной педагогики;
- объекты и принципы социальной педагогики;
- факторы воспитания;
- основные понятия социальной педагогики;
Умения:
- организовывать социально-педагогико- психологическую работу в микро- и макросоциуме;
- использовать достижения современных исследований в области изучения личности;
- регулировать равно партнерское диалогическое общение.
ПК 3.2.2
ПК 3.2.9
ПК 3.2.14
СД.04
Социальная психология
Место социальной психологии в системе научного знания. Психология общения; содержание, цели и средства общения. Группа как социально-психологический феномен; виды групп; формальная и неформальная структура группы. Нормативно-ролевые феномены малой группы. Лидерство; групповая совместимость; проблема групповой сплоченности; проблема эффективности групповой деятельности; феномены межгруппового взаимодействия; механизмы развития группы; эффективные способы управления малой группой. Феномены больших социальных групп. Проблема группового сознания. Личность и общество. Понятие социализации; содержание процесса социализации. Формирование и изменение социальных установок личности. Проблема прогнозирования социального поведения человека.
Знания:
- социальные факторы, влияющие на развитие ребенка;
- содержание социальной психологии, психологии общения;
- сущность понятий;
- систему отношений "личность-общество";
- понятие и содержание процесса социализации;
Умения:
- применять на практике основы психологии общения,
- изменять социальные установки личности;
- определять групповую совместимость;
- прогнозировать социальное поведение детей.
ПК 3.2.2
ПК 3.2.14
СД.06
Практикум по художественному ручному труду
Практический процесс изготовления художественных изделий декоративно прикладного характера из природных, натуральных и синтетических материалов; виды художественных работ с различными группами материалов; работа с природными материалами; приемы художественной обработки материалов.
Знания:
- виды работ с разными материалами;
- приемы художественной обработки материалов;
Умения:
- организовывать процесс изготовления художественных изделий из разных материалов;
- использовать в работе приемы художественной обработки материалов;
- изготавливать художественные изделия декоративно прикладного характера из разных материалов.

КҚ 3.3.2 - КҚ 3.3.8
АП.02
Педагогикалық менеджмент негіздері.
Әртүрлі ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері; менеджмент қызметтері; ұйымның ішкі және сыртқы ортасы; басқару шешімдерін қабылдау теориясының негіздері; стратегиялық менеджмент; еңбек уәждемесінің жүйесі; қатерлерді басқару; қақтығыстарды басқару; менеджмент психологиясы; іскерлік тілдесу этикасы; басқару саласындағы ақпараттық технологиялар.
Білімдер:
- ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттерін;
- менеджмент қызметінің мазмұны және түрлерін;
- басқару шешімдерін қабылдау теориясының негіздерін;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас саласында әдептілік білімдерін пайдалану;
- қақтығыстар мен қатерлерді басқара білу;
- басқару саласында ақпараттық технологияларды қолдану.
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
АП.03
Әлеуметтік педагогика.
Педагогика ғылымдары жүйесіндегі әлеуметтік педагогика, оның пәні және міндеттері. Әлеуметтік педагогиканың құрылу және даму тарихы. Әлеуметтік педагогиканың объектілері, принциптері. Әлеуметтік тәрбиедегі тұлға қалыптасуының факторлары: отбасының әсері, білім беру ұйымдарының, балалар қоғамдық ұйымдары, халықтың мәдени-тарихи дәстүрлері және жаппай коммуникация құралдары. Жүріс-тұрыс нормалары және нормадан ауытқушылық түсінігі. Әлеуметтік бейімделу және бейімделмеу. Әлеуметтік-педагогикалық көмектің түрлері. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтің мазмұны, нысаны және әдістері. Отбасы әлеуметтенудің микрофакторы ретінде.
Білімдер:
- пәнді, әлеуметтік педагогиканың міндеттерін және рөлін;
- әлеуметтік педагогиканың даму тарихын;
- объектілері мен принциптерін;
- әлеуметтік тәрбиенің факторларын;
- әлеуметтік педагогиканың негізгі түсініктерін;
Іскерліктер:
- микро және макросоциумда әлеуметтік-педагогикалық, психологиялық, тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- жеке тұлғаны зерделеу саласында қазіргі зерттеулер жетістіктерін пайдалану;
- серіктестік диалогтық тілдесуді тең реттеу.
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.14
АП.04
Әлеуметтік психология.
Ғылыми білім жүйесіндегі әлеуметтік психологияның орны. Тілдесу психологиясы; тілдесу мазмұны, мақсаты, құралдары. Топ әлеуметтік-психологиялық феномен ретінде; топ түрлері; құрылымы. Шағын топтың нормативтік-рөлдік феномендері. Лидершілдік (озаттық). Топтағы топтық әрекеттердегі бірлік, сыйысушылық, тіл табысушылық, тиімділік проблемалары. Топаралық өзара әрекеттер қызметтерінің феномендері. Топтың даму механизмі. Шағын топтарды басқарудың тиімді әдістері. Үлкен әлеуметтік топтардың феномендері. Топтық сана. Жеке тұлға және қоғам. Әлеуметтендіру түсінігі; әлеуметтендіру үрдісінің мазмұны. Жеке тұлғаның әлеуметтік бағдарларын қалыптастыру және өзгерту. Әлеуметтік жүріс-тұрысты болжау.
Білімдер:
- баланың дамуына әсер ететін әлеуметтік факторларын;
- әлеуметтік психология, тілдесу психологиясының мазмұнын;
- түсініктердің мәні;
- "жеке тұлға-қоғам" қарым-қатынастарының жүйесін;
- әлеуметтендіру үрдісі түсінігін және мазмұнын;
Іскерліктер:
- практикада тілдесу психологиясының негіздерін қолдану;
- жеке тұлғаның әлеуметтік бағдарларын өзгерту;
- топтағы тіл табысушылықты анықтау;
- балалардың әлеуметтік жүріс-тұрысын болжау.
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.14
АП.06
Көркем қол еңбегі практикумы.
Табиғи және синтетикалық материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркем бұйымдарды жасаудың практикалық үрдісі; әр түрлі топтағы материалдармен атқарылатын көркем жұмыстардың түрлері; табиғи материалдармен жұмыс; материалдарды көркем өңдеудің амал-тәсілдері.
Білімдер:
- әр түрлі материалдармен жұмыстардың түрлерін;
- материалдарды көркем өңдеудің амал-тәсілдерін;
Іскерліктер:
- әртүрлі материалдардан көркем бұйымдарды жасау үрдісін ұйымдастыру;
- материалдарды көркем өңдеудің амал-тәсілдерін жұмыста пайдалану;
- әртүрлі материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркем бұйымдарды жасау.

ПК 3.3.10
ПК 3.3.15
СД.07
Основы конфликтологии
Понятие и сущность
конфликта. Классификация конфликтов, источники возникновения. Стратегия, тактика, методика разрешения конфликтов. Специфика проявления организационно-управленческого конфликта. Методы урегулирования конфликтов. Влияние на взаимоотношения. Способы бесконфликтного общения; управление общением. Сущность, функции, виды общения. Понятие стресса и дистресса. Специфика конфликтов в системах: "ученик-учитель", "учитель-учитель", "учитель-администрация", "ребенок-родитель"; в среде сверстников; во внеклассной и внешкольной жизни ребенка.
Знания:
- понятие и сущность
конфликта;
- классификацию конфликтов, источники возникновения; методику разрешения конфликтов;
- сущность общения;
- специфику конфликта в различных системах;
Умения:
- держать под особым контролем переходные моменты в жизни детей, подростков, молодежи;
- выявлять и устранять психологические причины нарушений межличностных отношений с другими людьми;
- решать конфликтные ситуации в детской, подростковой, молодежной, школьной, семейной сферах.
ПК 3.2.14
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
СД.08
Коррекционная педагогика и основы работы с социально неадаптированными детьми
Понятие "социально-неадаптированные дети". Основные причины появления "социально-неадаптированных детей". "Трудные дети"; отклонение от нормы поведения; "отклоняющееся поведение"; делинквентность; девиантность; основные закономерности психического развития ребенка; зона ближайшего развития; возрастные особенности психики ребенка; влияние возрастных особенностей на характер трудностей в поведении детей; индивидуально-типологические особенности личности; социализация, механизмы социализации; асоциальность; адаптация; проблемы адаптации (готовность к школьному обучению); дезадаптация; диссоциация; педагогическая запущенность. Общая характеристика базовых черт личности: невротизм; психическая неуравновешенность; фрустрация; компенсация; негативизм; агрессия; страхи; тревожность; депрессия; застенчивость, стеснительность; общая активность, лидерство, гиперактивность; импульсивность; расторможенность; инфантилизм; инертность; леворукость; педагогическая коррекция. Особенности организации воспитательной работы с "социально-неадаптированными детьми"; принцип индивидуального подхода; педагогический такт; стили общения и взаимодействия с "социально-неадаптированными детьми"; коллектив и дети с отклоняющимся поведением, межличностные отношения в группе; психологическое здоровье семьи; психолого-педагогическое просвещение; методы и методики психологической диагностики и коррекции.
Знания:
- содержание понятия и причины появления социально-неадаптированных детей;
- основные закономерности психического развития и возрастные особенности психики ребенка;
- общую характеристику базовых черт личности;
- основные направления и особенности организации работы с проблемными детьми;
Умения:
- выявлять причины отклонений у социально-неадаптированных детей;
- учитывать возрастные и индивидуальные особенности личности ребенка;
- планировать и осуществлять работу с социально – неадаптированными детьми;
ПК 3.2.14
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
СД.09
Педагогика досуга
Внеклассная и внешкольная воспитательная работа как организация досуговой деятельности школьника, как условие для социализации личности. Общие вопросы организации и методики проведения внеклассной и внешкольной работы. Сущность, функции, задачи, значение досуговой деятельности. Виды досуга: художественная самодеятельность, техническая самодеятельность, театр-студия, кружок, "клуб по интересам", "клуб по контингенту", туризм, альпинизм, ориентирование на местности, выживание в экстремальных условиях, экологические акции. Классификация самодеятельных объединений. Возрастная педагогика в организации досуговой деятельности школьников. Формирование интересов младших школьников, подростков, старшеклассников. Методика организации досуговой деятельности с различными группами детей и подростков. Специфика работы с сельскими школьниками. Дифференцированный подход к различным группам детей и подростков.
Знания:
- общие вопросы организации и методики проведения внеклассной и внешкольной работы;
- сущность, функции, задачи, виды и значение досуговой деятельности;
- классификацию самодеятельных объединений;
- роль возрастной педагогики в организации досуговой деятельности;
- специфику работы с сельскими школьниками;
Умения:
- формировать интересы детей с учетом их индивидуальных и возрастных особенностей;
- организовать досуговую деятельность с различными группами детей и подростков.
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.12
ПК 3.3.9
ПК 3.3.15
СД.10
Физкультурно-оздоровительная работа с детьми и подростками
Система физкультурно – оздоровительной работы; теоретико-практические основы развития физических качеств; планирование и контроль в физическом воспитании; формы спортивно-оздоровительной работы; структура занятий; методика проведения; физкультурно-оздоровительные мероприятия в режиме учебного дня и досуговой деятельности; организация среды, обеспечивающей индивидуальный двигательный режим; физкультурное оборудование и инвентарь; физкультурно-массовые и спортивные мероприятия, формы физического воспитания в семье.
Знания:
- основные направления физкультурно-оздоровительной работы
- теоретико-практические основы развития физических качеств детей;
- основы планирования и методику проведения физкультурно-оздоровительных мероприятий;
- формы спортивно-оздоровительной работы;
Умения:
- планировать физкультурно-оздоровительные мероприятия;
- организовать среду, обеспечивающую индивидуальный двигательный режим обучающимся;
- пользоваться спортивным инвентарем и оборудованием;
- организовать физкультурно-массовые и спортивные мероприятия.
ПК 3.1.4,

КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.15
АП.06
Конфликтология негіздері.
Конфликт түсінігі және мәні. Конфликтологияның жіктелуі, пайда болу көздері. Конфликттерді шешу стратегиясы, тактикасы, әдістемесі. Ұйымдық-басқару қақтығыстары көрінісінің ерекшелігі, реттеу әдістері. Қарым-қатынасқа әсері. Қақтығыссыз тілдесу амал-тәсілдері; тілдесуді басқару. Тілдесудің мәні, атқаратын қызметі, түрлері. Күйзеліс және дистресс түсінігі. "Оқушы-мұғалім", "мұғалім-мұғалім", "мұғалім-әкімшілік", "бала-ата-ана" жүйелеріндегі; баланың құрдастары арасында, мектептен және сыныптан тыс өмірдегі қақтығыстардың өзіне тән ерекшеліктері.
Білімдер:
- конфликт түсінігін және мәнін;
- қақтығыстардың жіктелуін, пайда болу көздерін; - қақтығыстарды шешу стратегиясын, тактикасын, әдістемесін;
- тілдесудің маңыздылығын;
- әр түрлі жүйедегі қақтығыс ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- балалар, жасөспірімдер, жастардың ауыспалы сәттерін аса бақылауға алу;
- оқушылардың мұғаліммен, құрбыларымен, ата-аналармен және басқа адамдармен тұлғаралық қарым-қатынастарының бұзылуын анықтау және жою;
- балалар, жасөспірімдер, жастар, мектеп, отбасындағы қақтығыс жағдаяттарын шешу.
КҚ 3.2.14
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
АП.07
Түзету педагогикасы және әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс негіздері.
"Әлеуметтік бейімделмеген балалар" түсінігі, олардың пайда болуының негізгі себептері. "Қиын балалар", жүріс-тұрыс нормаларынан ауытқу, "ауытқушылық жүріс-тұрыстар"; делинквенттылық; девианттылық; баланың психикалық дамуының негізгі заңдылықтары; жақын даму аймағы; бала психикасының жас ерекшеліктері, олардың балалар жүріс-тұрысына әсері. Жеке тұлғаның жеке ерекшеліктері. Әлеуметтендіру, әлеуметтендіру механизмі; бейәлеуметтілік. Бейімделу, Бейімделу проблемалары (мектепте оқуға дайындығы); дезадаптация, диссоциация; педагогикалық босаңсу. Жеке тұлғаның базалық сипатының жалпы мінездемесі: невротизм; психикалық ұшқалақтық, фрустрация; компенсация; негативизм; агрессия; қорқыныш; мазасыздық; депрессия; ұялшақтық; жасқаншақтық; жалпы белсенділік; лидерлік; гиперактивтілік; импульстік; тежелгіштік; инфантильдік; инерттік; солақайлық; педагогикалық түзету. "№ әлеуметтік бейімделмеген балалармен" тәрбие жұмысын ұйымдастыру ерекшеліктері: жеке тұлғалы көзқарас, педагогикалық такт; тілдесу және өзара әрекет жасау стилдері. Ауытқушы мінез-құлықты ұжым және балалар. Топтағы өзара тұлға аралық қарым-қатынастар ерекшеліктері, отбасының психологиялық денсаулығы; психология-педагогикалық білім алу. Түзету және психологиялық диагностика әдістері және әдістемесі.
Білімдер:
- әлеуметтік-бейімделмеген балалар түсінігінің мазмұны және олардың болуының себептерін;
- психикалық дамудың негізгі заңдылықтары және бала жасына байланысты психикасының ерекшелігін;
- жеке тұлғаның базалық ерекшелігінің жалпы сипаттамасын;
- әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс ұйымдастырудың негізгі бағыттары мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- әлеуметтік бейімделмеген оқушылардың ауытқу себептерін анықтау;
- баланың жеке тұлғасының жас және жеке басының ерекшелігін ескеру;
- әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмысты жоспарлау және жүзеге асыру.
КҚ 3.2.14
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
АП.08
Бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы.
Сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысы мектеп оқушысының бос уақытын ұйымдастыру ретінде. Сыныптан және мектептен тыс жұмысты ұйымдастырудың жалпы сұрақтары және өткізу әдістемесі. Бос уақыттағы іс әрекеттің мәні, қызметтері, міндеттері, маңыздылығы. Бос уақыт түлері: көркем өнерпаздар бірлестігі, техникалық шығармашылық, театр-студия, үйірме, "қызығушылық клубтары", "контингент клубтары", туризм, альпинизм, жергілікті жерде бағдарлану, экстремалды жағдайда тірі қалу, экологиялық акциялар. Балалардың бос уақытын ұйымдастыруда жас ерекшелігін есепке алу. Балалар қызығушылықтарын қалыптастыру және әр топтағы балалар және жасөспірімдер мен бос уақытты ұйымдастыру әдістемесі. Ауыл мектеп білім алушыларымен жұмыс істеудің ерекшелігі. Әр түрлі топтағы балалар мен жасөспірімдерге дифференциялды тұрғыда қарау.
Білімдер:
- Сыныптан тыс және мектептен тыс жұмысты ұйымдастырудың жалпы сұрақтары және өткізу әдістемелерін;
- мәні, атқаратын қызметтері, міндеттері, түрлері және бос уақыттың маңыздылығын;
- өнерпаздар бірлестіктерінің жіктелуін;
- бос уақытты ұйымдастырудағы жас ерекшелік педагогикасының рөлі;
- ауылдың мектеп білім алушыларымен жұмыстың өзіне тән ерекшелігін;
Іскерліктер:
- олардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, балалардың қызығушылықтарын қалыптастыру;
- әр түрлі топтағы жасөспірім балалардың бос уақытындағы іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
КҚ 3.1.2 - КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.7 - КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.9 – КҚ 3.3.15
АП.09
Балалармен және жасөспірімдермен дене-шынықтыру–сауықтыру жұмысы.
Дене шынықтыру – сауықтыру жұмысының жүйесі; күш-жігерлері сапасын дамыту негіздері; дене тәрбиесіндегі жоспарлау және бақылау; спорттық-сауықтыру жұмысының нысандары; сабақтар құрылымы; оқу күні түзімінде және бос уақытта дене шынықтыру-сауықтыру іс шараларын өткізу әдістемесі; оқу күні түзімінде және бос уақыттағы дене шынықтыру-сауықтыру іс шаралары; оқушылардың жеке қимыл-қозғалысын қамтамасыз ететін ортаны ұйымдастыру; дене шынықтыру жабдықтары және құралдары; көпшілік -дене шынықтыру және спорттық іс-шаралар, отбасындағы дене тәрбиесі нысандары.
Білімдер:
- дене шынықтыру сауықтыру жұмыстарының негізгі бағыттарын;
- балалардың дене шынықтыру сапаларын дамытудың теориялық-практикалық негіздерін;
- оқу күні түзімінде және дене шынықтыру-сауықтыру іс- шараларын жоспарлау және өткізу әдістемесін;
- спорттық-сауықтыру жұмысының нысандарын;
Іскерліктер:
- дене шынықтыру сауықтыру іс-шараларын жоспарлау;
- білім алушылардың жеке қозғалысын қамтамасыз ететін ортаны ұйымдастыру;
- дене шынықтыру жабдықтарын және құралдарын пайдалану;
- дене-шынықтыру және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру.
КҚ 3.1.4.

ПК 3.1.5
СД.11
Методика организации летнего отдыха детей и подростков
Нормативная база летнего отдыха детей; система оздоровительно – воспитательных учреждений и их задачи; содержание и особенности организации воспитательного процесса; формы и методы работы с детьми и подростками.
Знания:
- нормативной документации (в том числе инструкций) по организации летнего досуга детей;
- теории самоуправления во временных объединениях детей,
- основ планирования воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере;
- основ организации и проведения коллективных творческих дел,
Умения:
- пользоваться инструкциями и средствами по организации летнего досуга детей;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в детском оздоровительном лагере; - планировать воспитательную работу в летний период, - вести дневник практиканта, - составления пробных сценариев коллективных творческих дел; - организации самоуправления во временных объединениях детей, - организации и проведения коллективных творческих дел,
- формирования методической копилки.
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.12
ПК 3.3.9
ПК 3.3.15
СД.12
Теория и практика деятельности детских и молодежных общественных организаций и объединений
История развития детских и молодежных организаций. Периоды развития детского движения в Республике Казахстан. Современное детское и молодежное движение, его различные виды. Цели, задачи детских и молодежных организаций. Содержание деятельности, проблемы, пути разрешения проблем. Классификация организаций (возрастная, социальная принадлежность; форма организации; направленность). Молодежная субкультура, формы ее проявления. Скаутинг и его вариации. Неформальные объединения и их виды: позитивные (эколого-культурные, природоохранные, социальные); негативные ("фанаты", "митьки", "панки", "скинхэды", "байкеры", "рэпперы" и др.). Перспективы развития детских и молодежных организаций, их влияние на неформальные объединения, группировки.
Знания:
- историю развития детских и молодежных организаций;
- периоды развития детского движения в Республике Казахстан;
- цели, задачи и виды современного детского и молодежного движения;
- классификацию организаций;
- содержание молодежной субкультуры;
- сущность и виды неформальных объединений;
- перспективы развития детских и молодежных организаций;
Умения:
- организовать детскую или молодежную организацию;
- определять направленность неформальных объединений и степень их влияния на детей;
- преодолевать воспитательными средствами негативное влияние неформальных объединений;
- разрешать проблемы, стоящие перед детскими и молодежными организациями.

КҚ 3.1.5.
АП.10
Балалар және жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесі.
Балалардың жазғы демалысының нормативті базасы. Сауықтыру-тәрбиелеу мекемелерінің жүйесі және олардың міндеттері. Тәрбие үрдісін ұйымдастырудың мазмұны мен ерекшеліктері.
Балалар және жасөспірімдермен жүргізілетін жұмыстардың нысандары мен әдістері.
Білімдер:
- балалардың жазғы демалысын ұйымдастырудың нормативтік құжаттарын (соның ішінде нұсқаулықтар);
- балаларды уақытша біріктіру барысындағы өзін-өзі басқару теориясы;
- жазғы сауықтыру лагерінде тәрбие жұмысын жоспарлау негіздері;
- ұжымдық шығармашылық істерді ұйымдастыру және өткізу негіздері
Іскерліктер:
- балалардың жазғы бос уақытын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтар мен құралдарды пайдалану - - балалар сауықтыру лагерінде өз әрекетіне бақылау және өздік бақылау жасау нәтижелерін пайдалану
- жазғы кезеңдегі тәрбие жұмысын жоспарлау;
- практикант күнделігін жүргізу;
- ұжымдық шығармашылық істердің сынама сценарийлерін құру;
- уақытша балалар бірлестігінде өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
-ұжымдық шығармашылық істерді ұйымдастыру және өткізу;
- әдістемелік копилканы қалыптастыру
КҚ 3.1.2 - КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.7 - КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.9 – КҚ 3.3.15
АП.11
Балалар және жастар қоғамдық ұйымдары мен бірлестіктері қызметінің теориясы мен практикасы.
Балалар және жастар ұйымдарының даму тарихы. Қазақстан Республикасындағы балалар қозғалысының даму кезеңдері. Қазіргі балалар мен жастар қозғалысы, оның түрлері. Жастар қозғалысының мақсаттары, міндеттері. Қызмет мазмұны, мәселелері, оларды шешу жолдары. Ұйымдардың жіктелуі. (жас, әлеуметтік тиесілігі; ұйымдастыру формасы, бағыттылығы). Жастар субмәдениеті. Скаутинг және оның вариациялары. Бейресми бірлестіктер, олардың түрлері: позитивті (мәдени-экологиялық, табиғат қорғау, әлеуметтік) және негативті ("фанаттар", "митькалар", "панкалар", "скинхэдтер", "байкерлер", "рэпперлер" және т.б.). Балалар және жастар ұйымдарының даму болашағы, олардың бейресми бірлестіктер мен топтарға ықпалы.
Білімдер:
- балалар және жастар ұйымдарының даму тарихын;
- Қазақстан Республикасындағы балалар қозғалысының даму кезеңдерін;
- қазіргі балалар мен жастар қозғалысының мақсаттары, міндеттері және түрлері;
- ұйымдардың жіктелуін;
- жастар субмәдениетінің мазмұнын;
- бейресми бірлестіктердің түрлерін және маңыздылығын;
- балалар мен жастар ұйымдарының даму болашағын;
Іскерліктер:
- балалар және жастар ұйымын ұйымдастыру;
- бейресми бірлестіктердің бағытын анықтау және олардың балаларға ықпал ету деңгейі;
- кейбір бейресми бірлестіктердің жағымсыз әсерін тәрбие құралдары арқылы жеңу;
- балалар және жастар ұйымдарының алдында тұрған мәселелерді шешу.

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
СД.13
Практикум "Оформительское дело"
Современные инструменты и материалы в оформительских работах: самоклеящиеся пленки, орокал, покрывные нитроэмали, аэрозольные эмали: технология ведения работы: изготовление трафаретов; этапы работы красящим составом; сочетание различных материалов и возможности их применения, технология оригами: история развития, виды, области применения, материалы и инструменты, принципы создания оригами, самостоятельное выполнение фигур по чертежам; рельефный рисунок: подготовительный этап, рисунок и его особенность, перевод рисунка на основу, полуобъемная бумажная пластика: рельефный рисунок, самостоятельная работа; объемная пластика: специфика конструирования из бумаги, основные приемы работы; вырезывание из бумаги: история бумажной вырезки, виды вырезки, вырезки как элемент история развития коллажа; аппликация из бумаги: материалы и инструменты; техника выполнения, фактура в коллаже, аппликация из веревки, шнура, шпагата: оборудование, техника выполнения, аппликация из природных материалов: технология выполнения; мозаика из бумаги и картона: требования к эскизу, техника выполнения, папье-маше: маски, декоративные тарелки, игрушки, бутафория, орнаменты, техника выполнения.
Знания:
- современные инструменты и материалы в оформительских работах;
- технологию ведения работ;
- сочетание материалов и возможности их применения;
- специфику использования различных материалов;
Умения:
- пользоваться инструментами и материалами;
- изготовлять трафареты;
- выполнять фигуры по чертежам, составлять рельефный рисунок;
- конструировать из бумаги;
- оформлять интерьер;
- составлять коллаж, аппликацию, мозаику;
- выполнять эскизы;
- изготавливать предметы из папье-маше.
ПК 3.3.10,
ПК 3.4.8
СД.14
Информационно-коммуникационные технологии
Информатизация общества: компьютер – как усилитель возможностей человека; информационная культура; санитарно-гигиенические требования при работе на персональных компьютерах; виды программного обеспечения: операционные системы, программы-оболочки, прикладное программное обеспечение; технология обработки графической информации; технология обработки текстовой информации; компьютерные презентации; технология обработки числовых данных в электронных таблицах; технология хранения, поиска и сортировки информации; обучающие и развивающие программы и комплексы; коммуникационные технологии: компьютерные сети; службы сети Интернет; основы языка разметки гипертекста.
Знания:
- содержание процесса информатизации;
- информационные возможности компьютера;
- санитарно-гигиенические требования при работе на компьютере;
- виды программного обеспечения;
- содержание коммуникационных технологий;
Умения:
- обрабатывать графическую и текстовую информацию;
- составлять компьютерные презентации;
- обрабатывать числовые данные в электронных таблицах;
- работать с Интернет.

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.2.1
АП.12
"Безендіру ісі" практикумы.
Безендіру жұмыстарындағы қазіргі құралдар және материалдар: жабысқақ пленкалар, орокал, жабын нитроэмальдар, аэрозольді эмальдар. Жұмысты жүргізу технологиясы: трафареттер жасау; бояу құрамымен жұмыс істеу; түрлі материалдардың үйлесімділігі және оларды қолдану мүмкіндіктері. Оригами технологиясы: даму тарихы, түрлері, қолдану аясы, материалдар және құрал-жабдықтар, оригами құру заңдылықтары, сызба бойынша фигураларды өз бетімен орындау. Рельефті сурет: дайындық кезеңі, сурет және оның ерекшелігі, суретті негізге аудару. Жартылай көлемді қағаз пластикасы: рельефті сурет, өзіндік жұмыс; Көлемді пластика: қағаздан құрастырудың өзіне тән ерекшелігі, жұмыстың негізгі тәсілдері. Қағаздан қималар жасау: қағаздан қию тарихы, қию түрлері, қию коллаждың даму тарихының элементі ретінде; Қағаздан жапсыру: материалдар мен құралдар, орындау техникасы, коллаждағы фактура, арқаннан, баудан, шпагаттан, табиғи материалдан жасалатын аппликация: орындау технологиясы; Қағаз бен қатырма қағаздан мозайка жасау. Папье-маше: маскалар, сәнді тәрелкелер, ойыншықтар, бутофория, ою-өрнектер; орындау техникасы.
Білімдер:
- безендіру жұмыстарындағы қазіргі құралдарды және материалдарды;
- жұмысты жүргізу технологиясын;
- әр түрлі материалдардың үйлесімділігін және оларды қолдану мүмкіншіліктерін;
- әр түрлі материалдарды пайдалану ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- безендіру жұмыстарында құралдар мен материалдарды пайдалануы;
- трафареттер жасау;
- сызбалар бойынша өз бетімен фигураларды орындау, рельефті суреттер құру;
- қағаздан құрастыру;
- интерьер әзірлеу;
- коллаж, жапсыру, мозайканы құра білу;
- эскиздерді орындау;
- папье-машеден заттар жасау.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.4.8.
АП.13
Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар.
Қоғамды ақпараттандыру: компьютер – адам мүмкіндіктерін күшейтуші ретінде. Ақпараттық мәдениет. Дербес компьютерлерде жұмыс істеудегі санитарлық-гигиеналық талаптар, бағдарламалық жасақтама түрлері: операциялық жүйелер, қабықша-бағдарламалар, қолданбалы бағдарламалық жасақтама. Графикалық және мәтіндік ақпаратты өңдеу технологиясы. Компьютерлік презентациялар; Электрондық кестелерде сандық мәліметтерді өңдеу; ақпаратты сақтау, іздеу және сұрыптау технологиясы. Оқыту және дамыту бағдарламалары және кешендері. Коммуникативті технологиялар: компьютерлік желілер; Интернет желісінің қызметі; гипермәтінді белгілеу тілінің негіздері.
Білімдер:
- ақпараттандыру үрдісінің мазмұны;
- компьютердің ақпараттық мүмкіншіліктерін;
- дербес компьютерлермен жұмыс істеу барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- бағдарламалық қамтамасыз ету түрлерін;
- коммуникативтік технологиялар мазмұнын;
Іскерліктер:
- графикалық және мәтіндік ақпаратты өңдеу;
- компьютерлік презентацияларды құру;
- электрондық кестелерде сандық мәліметтерді өңдеу;
- интернетпен жұмыс.

ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
СД.15
Детская литература
Специфика детской литературы. Связь с задачами педагогики. Требования к литературному произведению для детей. Фольклор, мифология, библия в детском чтении. Становление детской литературы. Народная сказка и литература. Литература русских писателей и поэтов XIX - XX веков в детском чтении. Жанровое и тематическое многообразие. Казахские писатели XIX - XX веков для детей. Связь литературы с живописью и музыкой. Классическая и современная зарубежная детская литература. Периодические издания для школьников. Место художественного слова в обучении и воспитании школьника. Выразительные средства художественного чтения. Техника речи. Логическое ударение. Виды пауз. Компоненты интонации. Литературно-художественный и исполнительский анализ произведений разных жанров. Выразительное чтение учителя.
Знания:
- специфику детской литературы;
- требования к литературному произведению для детей;
- процесс становления детской литературы;
- содержание литературных произведений для детей;
- перечень и основное содержание периодических изданий для школьников;
Умения:
- проследить связь литературы с живописью и музыкой;
- владеть выразительными средствами художественного чтения;
- проводить литературно-художественный и исполнительский анализ произведений разных жанров;
- использовать выразительные средства художественного чтения в воспитательной работе.
ПК 3.2.10
СД.16
Основы режиссуры
Из истории массовых празднеств и зрелищ. Синтетичность режиссерской деятельности. Драматургический замысел. Система К.С. Станиславского и В.И. Немировича-Данченко. Теория и практика режиссуры. Вопросы репертуара. Режиссура эстрадных жанров: концерт, представление, литературно-музыкальная композиция, агитбригада, эксцентрика, пантомима, монолог, танец, пение, инструментальная музыка. Виды спектаклей и театрализованных представлений. Литературный сценарий. Режиссерская экспликация и режиссерская разработка. Функции, приемы режиссерского руководства. Основные принципы режиссуры. Художественно-творческие задачи режиссерской деятельности. Выразительные средства режиссуры: художник; цвет; свет; монтаж пространства; декоративное оформление; костюм; музыка; хореография; постановочная группа. Работа с коллективом младших школьников; с коллективом подростков.
Знания:
- историю массовых празднеств и зрелищ;
- систему К.С. Станиславского и В.И. Немировича-Данченко;
- теорию и практику режиссуры;
- вопросы репертуара;
- режиссуру различных эстрадных жанров;
- виды спектаклей и театрализованных представлений;
- функции, приемы, принципы режиссуры;
Умения:
- работать с разновозрастным коллективом;
- решать художественно-творческие задачи;
- использовать все выразительные средства;
- осуществлять режиссуру различных эстрадных жанров;
- составлять литературные сценарии;
- работать с коллективом школьников, подростков в разных жанрах.

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
АП.14
Балалар әдебиеті.
Балалар әдебиетінің ерекшелігі. Педагогика міндеттерімен байланысы. Балаларға арналған әдеби шығармаларға қойылатын талаптар. Балалар оқуларындағы фольклор, мифология, библия. Балалар әдебиетінің қалыптасуы. Халық ертегілері және әдебиет. Балалар әдебиетіндегі XIX – XX ғасырлардағы орыс ақын-жазушыларының әдебиеті. Жанр және тақырыптың әр алуандылығы. XIX – XX ғасырлардағы қазақ балалар жазушылары. Әдебиеттің живопись және музыкамен байланысы. Классикалық және қазіргі шетел балалар әдебиеті. Мектеп оқушыларына арналған мерзімді басылымдар. Көркем оқудың мәнерлеуіш құралдары. Сөйлеу техникасы. Логикалық екпін. Кідіріс түрлері. Интонация компаненттері. Әр түрлі жанрдағы шығармаларға көркем-әдеби талдау және орындаушы анализін жасау; мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
Білімдер:
- балалар әдебиетінің ерекшелігін, балаларға арналған әдеби шығармаларға қойылатын талаптарды;
- балалар әдебиетінің қалыптасу үрдісін;
- балаларға арналған әдеби шығармалардың мазмұнын;
- мектеп оқушыларына арналған мерзімді басылымдардың тізімдемесін және негізгі мазмұнын;
Іскерліктер:
- әдебиеттің живописьпен және музыкамен байланысын байқау;
- көркем оқудың мәнерлеуіш құралдарын меңгеру;
- әр түрлі жанрдағы шығармаларға көркем-әдеби талдау және орындаушы анализін жасау;
- тәрбие жұмысында көркем оқудың мәнерлеуіш құралдарын пайдалану.
КҚ 3.2.10
АП.15
Режиссура негіздері.
Бұқаралық мерекелер мен көріністер тарихынан. Режиссерік қызметтің синтетикалығы. Драматургиялық ойлар. К.С. Станиславский және В.И. Немирович-Данченко жүйесі. Режиссураның теориясы мен практикасы. Репертуар сұрақтары.. Эстрадалық жанрлардың режиссурасы. Спектакль және театрланған көріністер түрлері. Әдеби сценарилер. Режиссерлік экспликация және әзірлеме. Режиссерлік жетекшіліктің қызметтері, амал-тәсілдері. Режиссерлік қызметтің міндеттері. Режиссураның мәнерлеуіш құралдары: суретші; түс; жарық; кеңістікті монтаждау; сәндеп безендіру; костюм; музыка; хореография; қоюшы топ. Мектеп оқушыларымен, жасөспірімдер ұжымымен жұмыс.
Білімдер:
- бұқаралық мерекелер мен көріністер тарихын;
- К.С. Станиславский және В.И. Немирович-Данченко жүйесін;
- режиссураның теориясы мен практикасын;
- репертуар сұрақтарын;
- әр түрлі эстрадалық жанрлардың режиссурасын;
- спектакльдер мен театрланған қойылымдардың түрлерін;
- режиссура қызметін, амал-тәсілдерін, принциптерін.
Іскерліктер:
- әр жастағы ұжыммен жұмыс істеуі;
- көркем-шығармашылық міндеттерді шешу;
- барлық мәнерлеуіш құралдарды пайдалану;- әртүрлі эстрадалық жанрлардың режиссурасын пайдалану;
- әдеби сценарий құру;
- мектеп оқушылар ұжымымен әр түрлі жанрдағы жұмыс

ПК 3.3.1-ПК 3.3.15
ПК 3.4.5
СД.05
Технология работы вожатого
Знакомство с учебно-методической базой и школьной документацией;
с педагогическим коллективом; системой работы учителя. Изучение психолого-педагогических особенностей детей младшего школьного возраста. Оказание помощи учителям, воспитателям, организаторам внеклассной работы в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту жительства детей. Воспитание культуры поведения. Цели и задачи нравственного воспитания с учетом национальных обычаев, традиций. Работа по правилам дорожного движения. Трудовое, эстетическое, физическое воспитание. Участие в работе с родителями, посещение семей учащихся. Ведение дневника наблюдений.
Теория коллективной творческой деятельности.
Понятие "коллектив" в педагогике. Коллектив как субъект и объект воспитания. Коллектив как средство воспитания. Коллективное творческое воспитание. Коллективная творческая деятельность, как форма организации жизни детского коллектива. Коллективные творческие дела, их виды и содержание. Этапы подготовки коллективного творческого дела, педагогическая позиция взрослого на каждом из этапов. Формы внеклассных занятий. Приемы коллективной творческой деятельности. Игра как педагогическое явление. Дидактическая, ролевая, деловая, организационно - деятельностная игра.
Практикум по организации игровой деятельности.
Организация и проведение игр различных видов (подвижные, сюжетно – ролевые, дидактические и др.); особенности проведения игр с различными возрастными группами детей; особенности проведения игр с различными категориями детей; организация и проведение игровых программ.
Знания:
- учебно-методической базы школы;
- систему работы и документацию вожатого;
- цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику;
- содержание понятия "коллектив" и "коллективное творческое воспитание";
- сущность коллективной творческой деятельности;
- различные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;
- теорию игровой деятельности.
- организацию игр различных видов;
- особенности проведения игр с различными возрастными группами и
категориями детей;
Умения:
- работать с родителями;
- исследовать психолого-педагогические особенности детей разного возраста;
- формировать культуру поведения учащихся;
- оказывать помощь учителям в проведении внеклассной работы;
- вести педагогический дневник наблюдений.
- использовать разные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;
- организовать коллективную творческую деятельность;
- анализировать и прогнозировать результаты действия после действия.
- организовывать и проводить игры с разными возрастными группами и категориями детей.

КҚ 3.3.1- КҚ 3.3.15
КҚ 3.4.5
АП.18
Тәлімгер жұмысының технологиясы.
Мектептің оқу-әдістемелік базасымен және мектеп құжаттамасымен, педагогтер ұжымымен, мұғалім жұмысы жүйесімен танысу; Мектеп жасындағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерделеу. Мұғалімдерге, тәрбиешілерге, сыныптан тыс жұмысты ұйымдастырушыларға мектеп оқушыларымен мектеп жағдайында және балалардың тұрғылықты жерлерінде тәрбие жұмысын өткізуге көмек беру. Жүріс-тұрыс мәдениетін тәрбиелеу. Ұлттық салт, дәстүрлерді ескере отырып, рухани тәрбенің мақсаттары мен міндеттерін қою. Жол жүру ережелері бойынша жұмыс. Еңбек, эстетикалық, дене тәрбиесі. Ата-аналармен жұмысқа қатысу, оқушылар отбасына бару. Бақылау күнделігін жүргізу.
Ұжымдық шығармашылық әрекет теориясы.
Педагогикадағы "ұжым" түсінігі. Ұжым тәрбиенің субъектісі мен объектісі ретінде. Ұжым тәрбие құралы ретінде. Ұжымдық шығармашылық тәрбие. Ұжымдық шығармашылық қызмет. Ұжымдық шығармашылық істер, олардың түрлері және мазмұны. Ұжымдық шығармашылық істерді дайындау кезеңдері, ересектердің әр кезеңдердегі педагогикалық көзқарасы.сыныптан тыс сағаттардың нысандары. Ұжымдық шығармашылық қызметтің амал-тәсілдері. Ойын педагогикалық құбылыс ретінде. Дидактикалық, рөлдік, іскерлік, ұйымдық- әрекеттесу ойыны.
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы.
Әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.) ұйымдастыру және өткізу; әр түрлі жастағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктері; әр түрлі санаттағы балалармен ойын өткізу ерекшеліктері;
ойын бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
- мектептің оқу-әдістемелік базасын;
- тәлімгердің жұмыс жүйесін және құжаттамаларын;
- тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін және бағыттарын, олардың ерекшеліктерін;
- "ұжым" түсінігінің мазмұнын және ұжымдық шығармашылық тәрбие мазмұнын;
- ұжымдық шығармашылық қызметтің маңыздылығын;
- сыныптан тыс сағаттардың алуан түрлі нысандарын және ұжымдық шығармашылық қызметтердің амал-тәсілдері;
- ойын іс- әрекетінің теориясын.
- әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.);
- әр түрлі жастағы және санаттағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- ата-аналармен жұмыс жасау;
- әр жастағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерттеу;
- оқушылардың жүріс-тұрыс мәдениетін қалыптастыру;
- сыныптан тыс жұмысты өткізуде мұғалімдерге көмек көрсету;
- педагогикалық бақылау күнделігін жүргізу.
- сыныптан тыс сабақтардың әр алуан нысандарын және ұжымдық шығармашылық іс әрекеттің амал-тәсілдерін пайдалану;
- ұжымдық шығармашылық жұмысты ұйымдастыру;
- әрекеттен кейінгі іс-әрекеттер нәтижелерін талдау және болжау.
- әр түрлі жастағы, әр түрлі санаттағы балалармен әр түрлі ойындарды ұйымдастыру және өткізу.

ПК 3.3.2
ПК 3.3.4 ПК 3.3.13
ПК 3.3.15
ПК 3.4.1-
ПК 3.4.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Экологическая практика
Природа и человек.
План и ориентация на местности. Масштаб. Обучение глазомерной съемке местности.
Почва. Почвенный разрез.
Виды почв ВКО, их особенности. Использование разных видов почв в сельскохозяйственном производстве региона.
Водная оболочка Земли.
Режим водных артерий Восточного Казахстана. Характеристика. Подземные воды. Реки Восточного Казахстана, их охрана. Водоемы Восточного Казахстана, их характеристика. Охрана.
Знакомство с растительным миром ВКО. Деревья и кустарники. Травянистые растения региона, их классификация.
Лекарственные травы, растущие на территории нашей области, их использование. Растения, занесенные в Красную книгу. Животный мир ВКО. Животные, занесенные в Красную книгу. Краеведение. Экскурсии: в краеведческий музей, эко-био центр, в поле, степь, лес, горы.
Умения:
- определить особенности климатических условий, их влияние на растительный мир,
Навыки:
- провести глазомерную съемку местности,
- характеризовать биологические особенности растительного и животного мира,
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПП 01.2
Подготовка к работе в летнем оздоровительном лагере
Организация работы в летнем лагере. Задачи и направления работы. Содержание и особенности организации воспитательного процесса.
Формы и методы работы с детьми и подростками.
Умения:
- пользоваться инструкциями и средствами по организации летнего досуга детей;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в детском оздоровительном лагере;
- планировать воспитательную работу в летний период,
- вести дневник практиканта,
Навыки:
- составления сценариев коллективных творческих дел;
- организации и проведения коллективных творческих дел,
- формирования методической копилки.
ПК3.1.8
ПК3.2.3
ПК3.2.4
ПК3.2.6
ПП 01.3
Работа с Интернетом
Теоретическая часть.
Введение в Интернет.
Сервисы сети Интернет.
Поиск информации в Интернете. Средства поиска информации. Теория поиска информации.
Практическая часть.
Подключение к Интернету.
Регистрация почтового адреса. Электронная почта.
Навигация в Интернете.
Поиск и систематизация образовательных ресурсов.
Архивы учебных программ.
Знакомство с официальными сайтами Республики Казахстан.
Самостоятельная работа.
Систематизация материала.
Работа с поисковой системой Яндекс. Работа с поисковой системой Google.
Умения:
- эффективного поиска информации в различных поисковых средствах;
- овладения языком запросов, формулирования "сложных" запросов на разные темы;
- сохранения информации из Интернета.
Навыки:
- эффективного поиска информации, в том числе с использованием языка запросов;
- сохранения информации из Интернета;
БК 8

КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.15
КҚ 3.4.1-КҚ 3.4.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Экологиялық практика.
Табиғат және адам. Жергілікті жердің сұлбасы және бағдарлану. Масштаб. Жергілікті жерді көз мөлшермен түсіруге үйрету. Топырақ. Жер тілігі. ШҚО топырақ түрлері, олардың ерекшеліктері. Аймақтық ауыл шаруашылық өндірісінде топырақтың әр түрін пайдалану. Жердің су қабығы. Шығыс Қазақстанның су ағындары. Сипаттамасы. Жерасты сулары. Шығыс Қазақстан өзендері, оларды қорғау. Шығыс Қазақстанның су қоймалары, олардың сипаттамасы. Қорғау. ШҚО өсімдіктер әлемімен танысу. Ағаштар мен бұталар. Аймақтың шөпті өсімдіктері, олардың классификациясы. Облыс аумағында өсетін емдік шөптер, олардың пайдаланылуы. Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктер. ШҚО жануарлар әлемі. Қызыл кітапқа енгізілген жануарлар. Өлкетану. Топсаяхаттар: өлкетану мұражайына, эко-био орталық, далада, қырда, орман, таулар.
Іскерліктер:
- климат жағдайларының ерекшеліктерін, өсімдіктер әлеміне әсерін анықтау.
Дағдылар:
- Жергілікті жерді көз мөлшермен түсіру,
- өсімдік және жануарлар әлемінің биологиялық ерекшеліктерін сипаттау.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КП 01.2
Жазғы сауықтыру лагерлеріндегі жұмысқа дайындық.
Жазғы лагерь жұмысын ұйымдастыру. Жұмыс міндеттері және бағыттары. Тәрбие үрдісін ұйымдастыру мазмұны мен ерекшеліктері. Балалар және жеткіншектермен жұмыс формасы мен әдістері.
Іскерліктер:
- балалардың жазғы бос уақытын ұйымдастыру нұсқаулығы және құралдарын пайдалану;
- Балалардың сауықтыру легеріндегі өз әрекетін бақылау және өзіндік бақылау нәтижесін пайдалану;
- жазғы кезде тәрбие жұмысын жоспарлау;
- тәжірибеден өту күнделігін жүргізу.
Дағдылар:
- ұжымдық шығармашылық істердің сценарийлерін құру;
- әдістемелік жинақ қалыптастыру.
КҚ3.1.8.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.6.
КП 01.3
Интернетпен жұмыс. Теориялық бөлім.
Интергенке кіріспе. Интернет желісінің сервистері. Интернеттен ақпарат іздеу. Ақпарат іздеу құралдары. Ақпарат іздеу теорриясы.
Практикалық бөлім.
Интернетке қосылу. Пошталық адресті тіркеу. Электронды пошта. Интернеттегі жаңашылдық. Білім ресурстарын іздеу және жүйелеу. Оқу бағдарламаларының мұрағаты. Қазақстан Республикасының ресми сайтымен танысу.
Өзіндік жұмыс.
Материалды жүйелеу. Яндекс іздеу жүйесімен жұмыс істеу.
Google іздеу жүйесімен жұмыс істеу.
Іскерліктер:
- түрлі іздеу құралдарынан ақпарат іздеу тиімділігі;
- сұраныс тілдерін меңгеру, түрлі тақырыптарда "қиын" сұраныстар қалыптастыру;
- интернеттен алынған ақпаратты сақтау.
Дағдылар:
- тиімді ақпаратты іздеу, соның ішінде сұраныс тілдерін пайдалану;
- интернеттен алынған ақпаратты сақтау.
БҚ 8

ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПП 01.4
Подготовка к преддипломной практике
Документация. Портфолио.
Рефлексивный самоанализ.
Проблемно-творческий диалог. Деловая игра.
Анализ методических разработок учащихся.
Анализ видеороликов и слайдовых презентаций воспитательных мероприятий учащихся.
Обсуждение индивидуальных исследовательских заданий.
"Анализ портфолио".
Выставка портфолио.
Анализ документации по пробной практике.
Проведение конференции по итогам пробной практики.
Инструктивный семинар по преддипломной практике.
Распределение по базам практики.
Заполнение документации.
Самоанализ подготовки к преддипломной практике.
Умения:
- составление портфолио выпускниками;
- составление методических разработок;
- составление видеороликов и слайдовых презентаций воспитательных мероприятий.
Навыки:
- самоанализа педагогической деятельности;
- взаимооценки педагогической деятельности;
- работы с учебной документацией
- выполнения научно-исследовательских заданий по педагогической практике.
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.9
ПП 01.5
Практика "Психологическая адаптация ребенка к школе".
-Установочный семинар по практике.
-Знакомство с базой практики.
-Ознакомление с организацией различных видов деятельности психолога.
-Составление дифференцированного плана работы на месяц.
-Диагностика готовности детей к школе.
-Психолого- педагогическая характеристика детей.
-Составление и заполнение психологических карт развития детей.
-Составление психокоррекционной программы.
-Психологическое просвещение родителей.
-Проведение родительского собрания.
-Оформление отчетной документации.
Умения:
- наблюдать организацию и своеобразие педагогического процесса в первом классе;
- оценивать соответствие педагогического процесса установленным педагогическим правилам,
-выявлять воспитательно-образовательную эффективность;
- анализировать деятельность учителя и учащихся в учебно-воспитательном процессе, видеть специфические особенности этой деятельности;
- оценивать индивидуальное развитие ребенка под влиянием организованного педагогического воздействия в процессе разных видов деятельности;
- пользоваться методами педагогического исследования, количественным и качественным анализом собранных материалов, формулировать обоснованные выводы и педагогические рекомендации;
- организовывать работу с родителями детей первого класса.
Навыки:
- планирования работы учителя в школе;
– навыками оформления соответствующей документации;
– технологией организации беседы с педагогическим коллективом школы и детьми для сбора информации;
– представлением о методике проведения урока и технологии подготовки к нему;
– навыками культурного поведения;
– технологией организации физкультминуток;
– навыками осуществления психолого-педагогического анализа урока;
– технологией организации внеклассных мероприятий.

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КП 01.4
Диплом алды практикасына дайындық.
Құжаттама. Портфолио. Рефлексивті өзіндік талдау. Проблемалы-шығармашылық диалог. Іскерлік ойын. Оқушылардың әдістемелік әзірлемелерін талдау. Оқушылардың тәрбие шараларының бейнероликтері мен слайд презентацияларын талдау. Жеке зерттеу тапсырмаларын талқылау. "Портфолионы" талдау. Портфолио көрмесі. Байқау практикасының құжаттамасын талдау. Байқау практикасының қорытындысы бойынша конференциялар өткізу. Дипломалды практикасының нұсқаулық семинары. Практика базаларына бөлу. Құжаттарды толтыру. Дипломалды практикасына дайындықты өзіндік талдау.
Іскерліктер:
- түлектердің портфолио құрастыруы;
- әдістемелік жасақтамалар құру;
- тәрбие шараларының бейнероликтері мен слайд презентацияларын жасау;
Дағдылар:
- педагогикалық қызметке өзіндік талдау;
- педагогикалық қызметтің өзара бағалануы;
- оқу құжаттамасымен жұмыс;
- педагогикалық практика бойынша ғылыми-зерттеу тапсырмаларын орындау.
КҚ3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КП 01.5
"Баланың мектепке психологиялық бейімделуі" практикасы.
- практика бойынша нұсқаулық семинар;
- практика базасымен танысу;
- психолог қызметінің ұйымдастырылу түрлерімен танысу;
- бір айдың сараланған жұмыс жоспарын құру;
- балалардың мектепке дайындығының диагностикасы;
- балалардың психология-педагогикалық мінездемесі;
- балалардың дамуының психологиялық картасын құру және толтыру;
- психокоррекциялық бағдарламаны құру.
- ата-аналарды психологиялық сауаттандыру;
- ата-аналар жиналысын өткізу;
- есептік құжаттаманы рәсімдеу.
Іскерліктер:
- бірінші сыныптағы педагогикалық үрдістің ұйымдастырылуы мен бейнеленуін бақылау;
- орнатылған педагогикалық ережелерге педагогикалық үрдістің сәйкестігін бағалау;
- тәрбиелік-білімдік тиімділігін анықтау;
- оқу-тәрбие үрдісінде мұғалім мен оқушылар қызметін талдау; осы қызметтің өзіндік ерекшеліктерін көру;
- түрлі әрекеттердің үрдісінде ұйымдастырылған педагогикалық әсерден баланың жеке дамуын бағалау;
- пдагогикалық зерттеу әдістерін, жиналған материалды сандық және сапалық талдаумен пайдалану, негізді қорытындылар мен педагогикалық ұсыныстар қалыптастыру;
- бірінші сынып балалары ата-аналарымен жұмысты ұйымдастыру.
Дағдылар:
- мектеп мұғалімінің жұмысын жоспарлау;
- сәйкес құжаттарды рәсімдеу дағдысы;
- ақпарат жинақтауға мектептің педагогикалық ұжымымен және балалармен әңгімелесуді ұйымдастыру технологиясы;
- сабақ өткізу әдістемесі туралы түсінік және оған дайындалу технологиясы;
- мәдени жүріс-тұрыс дағдылары;
- физкультсәттерді ұйымдастыру технологиясы;
- сабақтың психология-педагогикалық талдауын жасау дағдысы;
- Сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру технологиясын.

ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
ПП 01.6
Подготовка к пробной практике
Алгоритм составления сценария внеклассного мероприятия. Учет возрастных особенностей детей. Минимизация участия педагога в составлении проекта воспитательного мероприятия детям старшего возраста.
-Знакомство с системой воспитательной деятельности в школах региона. Общая характеристика школ региона. Система воспитательной деятельности. Особенности воспитательной работы в школах региона по материалам педагогической печати.
-Система анализа воспитательного мероприятия. Схема анализа. Требования к анализу.
-Проведение видеопоказа различных воспитательных дел. Демонстрация видеоматериалов воспитательных мероприятий, проводимых учителями, воспитателями, педагогами дополнительного образования. Анализ мероприятий.
-Знакомство с системой составления характеристик личности и отдельных коллективов.
Алгоритм составления характеристик детей разного возраста. Требования к характеристике ребенка. Схема характеристики класса, членов кружка, секции и других коллективов детей. Требования к характеристике коллектива.
-Необходимость, задачи и виды планирования. Основные разделы календарного плана воспитательной работы. Перспективное планирование. Преемственность перспективного и текущего планирования.
-Отчетная документация по воспитательной работе: планы работы; отзывы о работе; отчеты; материалы кружковой деятельности; методические разработки воспитательных мероприятий; психолого-педагогические характеристики на различные категории детей и др.
-Изучение особенностей и специфики педагогического общения. Личностно ориентированная направленность педагогического общения Нормы и правила общения. Способы коммуникативного взаимодействия. Педагогическое общение, его оптимизация; предупреждение и разрешение конфликтов; педагогический такт; организация групповой деятельности; проектирование педагогического взаимодействия; стимулирование активной познавательной и развивающей деятельности в процессе общения.
-Педагогическое портфолио. Структура портфолио. Требования к составлению портфолио. Методика подбора материалов и составления портфолио. Портфолио в бумажном и электронном варианте.
- Многофункциональная направленность конкурса педагогического мастерства. Цели и задачи конкурса. Формы проведения. Требования к составлению программы проведения конкурса.
Умения:
- составления по алгоритму проекта внеклассного воспитательного мероприятия для различных возрастных групп.
- анализа системы воспитательной деятельности в школах региона;
- составления педагогического портфолио по пробной практике
Навыки:
- анализа воспитательных мероприятий;
- составления характеристик личности и отдельных коллективов;
- составления программ воспитания (перспективное, календарное планирование);
- составления основной отчетной документацией по воспитательной работе;
ПК 3.2.2-
ПК 3.2.13

КҚ3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
КП 01.6
Байқау практикасына дайындық.
- сыныптан тыс шара сценарийін құру алгоритмі. Балалардың жас ерекшеліктерін ескеру. Ересек балалардың тәрбие жобасын құруда педагогтың араласуын минималдандыру.
- аймақтық мектептердің тәрбие қызметінің жүйесімен танысу. Аймақ мектептерінің жалпы сипаттамасы. Тәрбие қызметінің жүйесі. Педагогикалық басылым материалдары бойынша аймақтық мектептердің тәрбие жұмысының ерекшеліктері.
- тәрбие шарасын талдау жүйесі. Талдау сызбасы. Талдау талаптары.
- түрлі тәрбие істерінің бейне көрсетілімін өткізу. Қосымша білім беру мұғалімдері, тәрбиешілері, педагогтары өткізетін тәрбие шараларының бейне материалдарын демонстрациялау. Іс-шараны талдау.
- тұлға және жеке ұжымдардың мінездемесін құру жүйесімен танысу.
Түрлі жастағы балалардың мінездемесін құру алгоритмі. Бала мінездемесінің талаптары. Сынып, үйірме мүшелері, секциялар және балалардың басқа да ұжымдарының мінездемесінің сызбасы. Ұжым мінездемесінің талаптары.
- Жоспарлау қажеттілігі, міндеттері және түрлері. Тәрбие жұмысының күнтізбелік жоспарының негізгі бөлімдері. Болашақты жоспарлау.
Болашақ және ағымдық жоспарлаудың сабақтастығы.
- Тәрбие жұмысы бойынша есептік құжаттар: жұмыс жоспары; жұмыс туралы пікірлер; есептер; үйірме жұмысының материалдары; тәрбие шараларының әдістемелік жасақтамалары; балалардың түрлі санаттарына психолого-педагогикалық мінездеме және т.б.
- Педагогикалық қатынас ерекшеліктерін зерделеу. Педагогикалық қатынастың тұлғалық бағдарлы бағытталғандығы. Қарым-қатынастың нормалары мен ережелері. Педагогикалық қатынас, оның оптимизациясы; қайшылықтардың алдын алу және оларды шешу; педагогикалық такт; топтық қызметті ұйымдастыру; педагогикалық өзара қатынасты жобалау; қарым-қатынас барысында белсенді танымдық және дамыту әрекеттерін ынталандыру.
- Педагогикалық портфолио.
- Портфолио құрылымы. Портфолио құру талаптары. Материалдарды жинау және портфолио құру әдістемесі. Қағаз және электронды түрдегі портфолио.
- Педагогикалық шеберлік сайысының көп қызметті бағытталғандығы. Сайыстың мақсаты мен міндеттері. Өткізу формалары. Сайысты өткізу бағдарламасын құру талаптары.
Іскерліктер:
- түрлі жас ерекшелік топтарына сыныптан тыс тәрбие шарасының жобасын алгоритм бойынша құру.
- аймақтық мектептердің тәрбие жұмысының жүйесін талдау;
- байқау практикасы бойынша педагогикалық портфолио құру.
Дағдылар:
- тәрбие шарасын талдау;
- тұлғаның және жеке ұжымдардың мінездемесін құру;
- тәрбие бағдарламаларын құру (алды қашан, күнтізбелік жоспарлау);
- тәрбие жұмысы бойынша негізгі есеп құжаттарын құру;
КҚ3.2.2.-КҚ 3.2.13

ПП 01.7
Психолого-педагогическая практика
-Ориентировочное планирование индивидуальной программы практики.
-Планирование и согласование со школьным психологом индивидуальной программы практики.
-Ознакомление с ОУ.
-Ознакомление со структурой и содержанием деятельности школьной психологической службы.
-Ознакомление с работой психолога в начальной школе, в среднем и старшем звене.
-Проведение профилактической и психолого-просветительской работы с учащимися.
-Проведение внеклассных мероприятий с учащимися.
-Проведение психолого-просветительской работы с родителями, с педагогическим коллективом.
-Участие в проведении психологической консультации.
-Работа по запросу педагога-психолога.
-Оформление отчетной документации.
-Самоанализ деятельности студента при выполнении всех заданий педагогической практики на каждом этапе ее прохождения.
Умения:
- освоение профессиональной позиции практического психолога образовании;
- планирование психолого-педагогической работы (составление календарного плана работы на период практики, составление схемы коррекционной программы, конспектов (проектов) психопрофилактических мероприятий для педагогов и родителей учащихся);
- повышение уровня профессиональной компетентности учащихся,
- оценивать результаты психолого-педагогической деятельности;
- анализа реальных условий и состояния образовательной среды,
- анализа проведенной работы и составления отчета по результатам практики.
Навыки:
- планирования и эффективного осуществления психолого-педагогической работы,
- психодиагностическое обследование учащихся (индивидуальное или групповое, в соответствии с запросом);
- реализация программы действий по оказанию психологической помощи;
- оформление психолого-педагогической документации в соответствии с установленными требованиями к документам психологической службы ОУ.
ПК 3.3.1-
ПК 3.3.8
ПП 02
Ознакомительная практика
ПП 02.1
Введение в специальность
Знакомство с профессиограммой учителя и воспитателя.
Составление программы саморазвития на основе профессиограммы учителя, воспитателя.
Соблюдение техники безопасности и норм этики.
Деловая этика учителя, воспитателя. Виды педагогического взаимодействия.
Знакомство с работой методического кабинета в образовательном учреждении. Характеристика основных направлений работы. Экскурсия по школе. Учебные кабинеты, их методическое оснащение. Вспомогательные помещения.
Знакомство с учебной и методической документацией.
Методический комплекс педагога-организатора. Систематизация материалов. Компьютерная база данных, ее значимость в деятельности педагога-организатора. Отчетная документация педагога-организатора. Знакомство с материалами педагогического опыта школы. Оформление.
Посещение воспитательных мероприятий учителей. Наблюдение за деятельностью педагога-организатора.
Знакомство с организацией внеклассной воспитательной работы в учреждении образования.
Изучение работы клубов школы. Направления работы. Основная документация. Организация работы по краеведению. Работа с музейными экспонатами, в архиве.
Пропаганда ЗОЖ. Мероприятия по пропаганде ЗОЖ.
Изучение опыта работы лучших учителей; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение опыта работы дворовых клубов, детских организаций; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение вариантов программ воспитательной работы школы. Анализ. Схема анализа программы. Разработка собственной программы воспитательной работы школы. Самостоятельность и новизна. Коррекция программы воспитательной работы школы.
Подготовка и защита творческого проекта "Программа воспитательной работы школы".
Умения:
- выполнять профессиональные требования педагога-организатора;
- анализировать воспитательную работу школ различного типа;
- анализировать работу учреждений дополнительного образования;
Навыки:
- составления программы личностного роста учителя-воспитателя;
- выявление способности к организаторской деятельности;
- аналитического и конструктивного мышления;

КП 01.7
Психология-педагогикалық практика.
-Практиканың жеке бағдарламасын бағдарлы жоспарлау.
-Практиканың жеке бағдарламасын мектеп психологымен жоспарлау және сәйкестендіру.
-БҰ мен танысу.
-Мектептің психологиялық қызметінің құрлымы және мазмұны мен танысу.
-Бастауыш мектепте, орта және жоғарғы буында психолог жұмысы мен танысу.
-Оқушылармен алдын-алу және психологиялық сауаттандыру жұмысын жүргізу.
-Оқушылармен сыныптан тыс шараларды өткізу.
-Ата-аналармен, педагогикалық ұжыммен психологиялық сауаттандыру жұмысын өткізу.
-Психологиялық консультация жүргізуге қатысу.
-педагог-психологтың сұранысы бойынша жұмыс.
-Есептік құжаттаманы рәсімдеу.
-Педагогикалық практикадан өтудің әр кезеңінде студенттің барлық тапсырмаларды орындауын талдау.
Іскерліктер:
- білім берудегі практикалық психологтың тұрғыларын игеру;
- психология-педагогикалық жұмысты жоспарлау (практика кезеңінің күнтізбелік жұмыс жоспарын құру, түзетуші бағдарлама сызбасын құру, педагогтар мен оқушылар ата-аналарына арналған психопрофилактикалық шаралардың конспектісін (жобасын) құру;
- оқушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін көтеру;
- психология-педагогикалық қызмет қорытындысын бағалау.
- білім ортасының нақты жағдайларын талдау;
- жүргізілген жұмысты талдау және практика қорытындысы бойынша есеп құру.
Дағдылар:
- психология-педагогикалық жұмысты жоспарлау және тиімді жүзеге асыру;
- оқушыларды психодиагностикалық зерттеу (жеке немесе топтық; сұраныс бойынша);
- психологиялық көмек көрсету қызметі бағдарламасын жүзеге асыру;
- психологиялық қызмет ұүжаттарына орнатылған талаптарға сәйкес психология-педагогикалық құжаттарды рәсімдеу;
КҚ3.3.1.-КҚ 3.3.8
КП 02
Танысу практикасы
КП 02.1
Мамандыққа кіріспе. Мұғаліммен тәрбиешінің профессия громмасымен танысу. Мұғалімнің, тәрбиешінің профессия программасының негізінде өзіндік дамыту бағдарламасын құру. Қауіпсіздік техникасымен этика нормаларын сақтау. Мұғалімнің, тәрбиешінің іскерлік этикасы. Педагогикалық әрекеттесу түрлері. Білім беру мекемесінің әдістемелік кабинетінің жұмысымен танысу. Жұмыстың негізгі бағыттарының сипаттамасы. Мектептегі топ саяхаты. Оқу кабинаттері және олардың әдістемелік жабдықталуы. Көмекші қосымша орындар. Оқу және әдістемелік құжаттармен танысу. Ұйымдастырушы педагогтың әдістемелік кешені. Материалдарды жүйелеу. Ұйымдастырушы педагогтың қызметіндегі мағлұматтардың копьютерлік мағлұматтар базасы және оның мағыналылығы. Ұйымдастырушы педагогтың есеп беру құжаттары. Мектептің педагогикалық тәжірибесі материалдарымен танысу. Рәсімдеу. Мұғалімдердің тәрбие шараларына қатысуы. Ұйымдастырушы педагог қызметін бақылау. Білім беру мекемесінің сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастырумен танысу. Мектеп клуптарының жұмысын зерделеу. Жұмыс бағыты. Негізгі құжаттама. өлкетану бойынша жұмысты ұйымдастыру. Мұражайдғы экспонаттармен мұрағатта жұмыс жасау. СӨС насихаттау. СӨС насихаттау бойынша іс-шаралар. Үздік мұғалімдердің жұмысын зерделеу; алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибелермен танысу. Алаңдық клубтардың, балалар ұйымының жұмыс тәжірибесін зерделеу; Мектептің тәрбие жұмысының бағдарламаларын зерделеу. Талдау. Бағдарламаны талдау сызбасы. Мектептің тәрбие жұмысының жеке бағдарламасын құру. өзіндік және жаңашылдық. Мекетептің тәрбие жұмысының бағдарламасын түзету. Мектептің тәрбие жұмысының "шығармашылық жобасын" дайындау және қорғау
Іскерліктер:
-ұйымдастырушы педагогтың кәсіби талаптарын орындау;
-түрі типтегі мектептердің тәрбие жұмысын талдау;
-қосымша білім беру мекемелерін жұмысын талдау;
Дағдылар:
-мұғалім тәрбиешінің тұлғалық өсу бағдарламасын құру.
-ұйымдастырушылық қызметке қабілеттілігін анықтау
-аналитикалық және құрылымдық ойлау.

ПК 3.1.3
ПК 3.2.5
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПК 3.4.1
ПП. 03
Технологическая практика
ПП. 03.1
Летняя практика в оздоровительном лагере
-Организационно-педагогическая работа в оздоровительном лагере.
-Режим в оздоровительном лагере.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области развития познавательных интересов детей и подростков.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области нравственного воспитания.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области эстетического воспитания.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области трудового воспитания.
-Организация самоуправления в коллективе. Самоуправление и соуправление в воспитательной деятельности.
-Индивидуальная работа с детьми и подростками.
-Коллективная работа с детьми и подростками.
-Педагогическая рефлексия.
Умения:
- организовать воспитательный процесс в условиях оздоровительного лагеря;
Навыки:
- использовать разнообразные формы и методы работы с детьми и подростками.
ПК 3.1.1-
ПК 3.1.8
ПП. 03.2
Пробная практика в школе
- Знакомство, изучение базы практики (кружки в школе; станция юных техников; станция юных натуралистов; центр туризма; экологический центр, дом детского творчества; дворовый клуб и дворовые внешкольные учреждения).
- Знакомство с документацией.
-Изучение плана работы руководителя кружка, условий работы и техники безопасности.
- Знакомство с техникой безопасности, с нормами санитарной гигиены в помещениях и на рабочих местах.
- Ознакомление с работой кружков. Наблюдение за работой руководителя кружков разных направлений, за проведением занятий с группой; с отдельным членом кружка.
- Оказание помощи руководителю кружка в подготовке, проведении показательного занятия; выставки; творческого мероприятия.
- Самостоятельная разработка плана работы кружка по определенному направлению, составление конспекта занятий кружка, проведение занятия кружка по разным направлениям.
- Знакомство с опытными руководителями кружковой деятельности, составление памяток передового опыта.
- Требования к ведению дневника наблюдений. Основные разделы.
- Организация и проведение тематических экскурсий.
- Организация и проведение массовых мероприятий силами кружковцев: тематические утренники, игры - состязания с изготовлением в кружке игрушек, моделями и др., выставки, презентации, концерты.
Умения:
- организовать деятельность обучающихся во внешкольных учреждениях (станции юных техников, клубы; Дома детского творчества) и в школах, классах, группах продленного дня;
- развивать творческие возможности детей, расширять их кругозор;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного детского учреждения.
Навыки:
- разработать программу кружка по заданному направлению,
- организовать деятельность детей в процессе занятий;
- владеть навыками в использовании различных технологий кружковой работы.

КҚ3.1.3
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.1
КП 03
Технологиялық практика
КП 03.1
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика.
- сауықтыру лагеріндегі ұйымдастырушы-педагогикалық жұмыс.
- сауықтыру лагеріндегі күн тәртібі.
- балалар мен жеткіншектердің танымдық қызығушылықтарын дамыту аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- адамгершілік тәрбие аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- эстетикалық тәрбие аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- еңбек тәрбиесі аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- ұжымдағы өзін басқаруды ұйымдастыру. Өзін-өзі басқару және тәрбие қызметіндегі өзін-өзі басқару.
- балалармен және жеткіншектермен жеке жұмыс;
- балалармен және жеткіншектермен ұжымдық жұмыс
- педагогикалық рефлексия.
Іскерліктер:
- сауықтыру лагерінің жағдайында тәрбие үрдісін ұйымдастыру;
Дағдылар:
- балармен және жеткіншектермен жасалатын жұмыстың түрлі формалары мен әдістерін пайдалану.
КҚ3.1.1-КҚ 3.1.8
КП 03.2
Мектептегі байқау практикасы
- практика базасымен танысу, зерделеу (мектептегі үйірмелер; жас техниктер станциясы; жас натуралистер станциясы; туризм орталығы; экологиялық орталық; балалар шығармашылығы үйі; алаңдық клубтар және мектептен тыс алаңдық мекемелер).
- құжаттамамен танысу;
- үйірме жетекшісінің жұмыс жоспарымен, жұмыс жағдайымен және қауіпсіздік ережесін зерделеу.
- қауіпсіздік ережесімен танысу, жұмыс орнындағы снитарлық-гигиеналық нормалармен танысу.
- үйірме жұмыстарымен танысу. Түрлі бағыттағы үйірме жетекшілерінің жұмысын, топпен, үйірменің жеке мүшелерімен сабақ өткізуін бақылау.
- көрсеткіш сабақтарды, көрмені, шығармашылық салтанатты дайындау, жүргізуде үйірме жетекшісіне көмек көмектесу;
- белгілі бағытта үйірме жұмысының жоспарын өз бетімен өңдеу, үйірме сабағының конспектісін құру, түрлі бағыттағы үйірме сабақтарын өткізу.
- үйірме қызметінің тәжірибелі жетекшілерімен танысу, алдыңғы қатарлы тәжірибе туралы ескертулер құру.
- бақылау күнделігін жүргізуге қойылатын талаптар.
Негізгі бөлімдер.
- тақырыптық топсаяхаттарын ұйымдастыру және жүргізу.
- үйірмешілердің күшімен жаппай шараларды ұйымдастыру және өткізу: тақырыптық ертеңгіліктер, ойындар – ойыншықтар, үлгілер, көрмелер, презентациялар, концерттер және т.б. дайындау сайыстары.
Іскерліктер:
- мектептен тыс мекемелерде және мекептерде, сыныптарда, ұзартылған күн топтарында оқушылардың қызметін ұйымдастыру (жас техниктер станциясы; балалар шығармашылығы үйі);
- балалардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту, олардың дүниетанымын кеңейту;
- оқушылардың жас ерекшелігін және нақты балалар мекемесінің оқу-тәрбие тәртібін ескеру.
Дағдылар:
- берілген бағыт бойынша үйірме бағдарламасын өңдеу;
- сабақ барысында балалардың қызметін ұйымдастыру;
- үйірме жұмысының түрлі технологияларын пайдалану дағдыларын игеру.

ПК 3.1.1- ПК 3.4.10
ПП. 03.3
Преддипломная практика
-Документация педагога-организатора.
-Организация воспитательных дел.
-Работа с органами самоуправления.
-Работа в кружках и клубах.
-Организация праздников.
-Работа с родителями.
-Работа с детьми "группы риска".
-Взаимодействие с психологической службой школы.
Умения:
- проводить внеклассные мероприятия в соответствии с современными требованиями психологии, педагогики и методики воспитательной деятельности;
- вести работу по изучению отдельных учащихся и коллектива кружка.
- руководить воспитательным процессом, познавательной деятельностью школьников, определять и реализовывать воспитательные задачи разнообразных мероприятий,
- выбирать и применять оптимальные методы и приемы обучения;
- руководить самовоспитанием учащихся;
Навыки:
- планирования учебно-воспитательной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся;
- использования в процессе обучения интерактивных технологий и компьютерных средств обучения;
- отбора и систематизации материала для использования при проведении различных форм воспитательной работы;
- отбора и применения разнообразных методов воспитания и приемов психолого-педагогического воздействия в единстве с владением методикой проведения отдельных форм и видов воспитательной работы.
- проведения воспитательной работы по плану учебно-воспитательного учреждения.
- ведения документации.
- проведения работы с родителями, с органами самоуправления.
- ведение профориентационной работы.
ПК 3.1.1-ПК 3.4.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Знать основы социальной политики государства, основные законы Республики Казахстан, регулирующие деятельность образовательных учреждений;
БК 2
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК3
Быть способным к осознанному, системному действию в профессиональной ситуации, к постановке целей и анализу деятельности, самостоятельным действиям в новых условиях;
БК4
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности, находить верные решения нестандартных педагогических ситуаций;
БК 5
Соблюдать нравственно-этические нормы поведения по отношению к коллегам, родителям и учащимся;
БК 6
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в образовательных организациях на основе определения и самостоятельного поиска источников информации; в полном объеме владеть профессиональной лексикой;
БК 7
Владеть основами профессионального менеджмента;
БК 8
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности;
БК 9
Владеть основами планирования своей деятельности с учетом поставленной цели;
БК10
Уметь выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления воспитательной деятельности в школьных и внешкольных организациях образования;
БК11
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, обладать высоким уровнем коммуникативной культуры; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции, саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК12
Знать, выполнять и контролировать выполнение правил техники безопасности и охраны труда; владеть умениями и навыками работы с различными материалами и инструментами; организовывать инструктаж по соблюдению правил техники безопасности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.1 010201 3
Педагог дополнительного образования

КҚ3.1.1-КҚ3.4.10
КП 03.3
Дипломалды практикасы
- ұйымдастырушы-педагог құжаттамасы.
- тәрбие ісін ұйымдастыру.
- өзін-өзі басқару органдарымен жұмыс жасау.
- үйірмелер мен клубтарда жұмыс жасау.
- салтанаттарды ұйымдастыру.
- ата-аналармен жұмыс.
- "қатерлі топ" балаларымен жұмыс.
- мектептің психологиялық қызметпен өзара әрекеттестігі.
Іскерліктер:
- тәрбие ісінің қазіргі кездегі психология, педагогика және тәрбие жұмысының әдістемесінің талаптарына сай сыныптан тыс шаралар өткізу;
- үйірменің жеке оқушылары мен ұжымын зерделеу жұмысын жүргізу.
- тәрбие үрдісін, оқушылардың танымдық әрекеттеріне жетекшілік ету, түрлі шаралардың тәрбие міндеттерін анықтау және жүзеге асыру.
- оқытудың оңтайлы әдістерін таңдау және қолдану;
- оқушылардың өзіндік тәрбиеленуін басқару.
Дағдылар:
- оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау;
- оқыту барысында оқытудың интерактивті технологиялары мен компьютерлік құралдарын пайдалану;
- тәрбие жұмысын өткізудің түрлі формаларында материалды таңдау және жүйелеу;
- Тәрбие жұмысының жеке формалары мен түрлерін өткізу әдістемесін игерумен бірге тәрбиелеудің түрлі әдістерін және психология-педагогикалық әсерлердің ттәсілдерін таңдау және қолдану.
- оқу-тәрбие мекемесінің жоспары бойынша тәрбие жұмысын жүргізу.
- құжаттама жүргізу;
- ата-аналармен, өзін-өзі басқару органдарымен жұмыс жүргізу;
- кәсіби бағдарлану жұмысын жүргізу.
КҚ 3.1.1-КҚ 3.4.10
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреткоды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Мемлекеттің әлеуметтік саясатын білу, білім беретін мекемелердің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының негізгі заңдарын білу;
БҚ 2
Өзінің болашақ кәсібінің маңыздылығын және әлеуметтік мәнін түсіну, оған нақты қызығушылық таныту;
БҚ 3
Кәсіби жағдаятта саналы, жүйелі әрекет етуге қабілетті болу, мақсат қойып талдай білу, жаңа жағдайдағы өзіндік әрекеттерге дайын болу.
БҚ 4
Орындалатын жұмысқа жауапкершілік таныту, кәсіби қызмет саласында мәселелерді өз бетімен тиімді шеше алу, қалыптаспаған педагогикалық жағдаяттарда дұрыс шешім қабылдай білу;
БҚ 5
Әріптестеріне, ата-аналарға және оқушыларға қатысты жүріс-тұрыстың әдеп нормаларын сақтау;
БҚ 6
Білім беру ұйымдарында кәсіби міндеттерді шешу бойынша ақпарат көздерін анықтау және өздігінен іздеу негізінде практикалық қызметке қабілетті болу; толық көлемде кәсіби лексиканы меңгеру;
БҚ 7
Кәсіби менеджмент негіздерін меңгеру
БҚ 8
Өз еңбегін ғылыми тұрғыда ұйымдастыра білу, кәсіби қызмет шегінде ақпараттық технологияларды қолдана білу;
БҚ 9
Қойылған мақсатты ескере отырып өз қызметін жоспарлау негіздерін игеру;
БҚ 10
Мектеп және мектептен тыс білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын неғұрлым оңтайлы ұйымдастырудың амал-тәсілдері мен құралдарын таңдай білу;
БҚ 11
Кәсіби тұрғыда үнемі өсуге дайын болуға, коммуникативті мәдениеттің жоғары деңгейін меңгеруге; әріптестерімен позитивті өзара әрекет жасауға және бірлесіп қызмет атқаруға дайын болуға; өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі дамытуға) тиянақты талпыныс жасай білу; өзін-өзі шығармашылық тұрғыдан іске асыруға талаптану;
БҚ 12
Қауіпсіздік ережелерін және еңбек қауіпсіздігін білу, орындау және қадағалау; түрлі материалдармен және құралдармен жұмыс жасау біліктері мен дағдыларын игеру; қауіпсіздік ережесін сақтау бойынша нұсқаулық ұйымдастыру.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
Деңгей
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.1 010201 3 Қосымша білім беру педагогы

ПК 3.1.1 Осуществлять руководство деятельностью детских и молодежных организаций, кружков по творческим интересам; ставить цели и решать задачи по координации работы детских и молодежных организаций;
ПК 3.1.2 Использовать в работе современные концепции и формы воспитательной работы; строить деятельность с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков; уметь организовать работу с родителями и полноценный отдых детей;
ПК 3.1.3 Знать специфику работы организатора досуговой деятельности, руководителя кружка в дворовых клубах, Станции юных техников, Домах детского творчества; использовать игровые технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
ПК 3.1.4 Уметь организовать научно-техническую, эстетическую, туристско-краеведческую, оздоровительно-спортивную, досуговую деятельность, отдых и развлечения; интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности детей и подростков;
ПК 3.1.5 Соблюдать программы занятий кружков, секций, студий, клубных объединений по избранному профилю; уметь формулировать цели и задачи кружковых и клубных объединений; владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности; формировать культуру труда;
ПК 3.1.6 Использовать аналитические, проектировочные, конструктивные, коммуникативные умения организаторской и воспитательной деятельности; владеть методикой мониторинга; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.1.7 Использовать в работе знание творчеств детских казахских, русских, зарубежных писателей, писателей стран содружества; знание особенностей содержания, жанровых разновидностей фольклора;
уметь анализировать произведения народного творчества, определять их специфику;
ПК 3.1.8 Использовать знания содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;
ПК 3.2.1 Осуществлять координацию деятельности детских и молодежных организаций, кружков по творческим интересам; ставить цели и решать задачи координации работы детских и молодежных организаций;
ПК 3.2.2 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;

КҚ 3.1.1 Балалар және жастар ұйымына, шығармашылық қызығушылық үйірмелеріне жетекшілік ету; балалар және жастар ұйымының жұмысын бағдарлау жөнінде мақсат қойып, міндеттерді шеше білу;
КҚ 3.1.2 Жұмыста тәрбие жұмысының қазіргі тұжырымдамалары мен нысандарын пайдалану; оқушыларға тұлғалық-бағдарлы тұрғыдан келуді ескере отырып қызметін құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануында көмек көрсету; ата-аналармен атқарылатын жұмысты және балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу.
КҚ 3.1.3 Бос уақытты ұйымдастыру жұмысының, алаңдық клубтар үйірмесі жетекшісінің, жас техниктер станциясының, балалар шығармашылығ үйлерінің жұмыс ерекшелігін білу; бос уақытты ұйымдастыру және тәрбиелеуде ойын технологияларын пайдалану;
КҚ 3.1.4 Ғылыми-техникалық, эстетикалық, туристік-өлкетанушылық, сауықтыру-спорттық, демалыс уақытын ұйымдастыра білу; балалар мен жеткіншектердің бос уақытын ұйымдастыруда мектептік және мектептен тыс жұмысты кіріктіре білу;
КҚ 3.1.5 Таңдалған бағыт бойынша үйірме, секция, студия, клубтық бірлестіктер сабақтарының бағдарламасын қадағалау; үйірме және клубтық бірлестіктердің міндеттері мен мақсаттарын қалыптастыра білу, политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрастырғыштық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.1.6 Ұйымдастыру және тәрбие қызметінің аналитикалық, жобалық, құрылымдық, коммуникативтік біліктерін пайдалану; мониторинг әдістемесін; алды қашан, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру.
КҚ 3.1.7 Қазақ, орыс, шетел балалар жазушыларының, достастық мемлекеттер жазушыларының шығармашылығы білімін жұмыста пайдалану; фольклордың мазмұн ерекшелігін, жанрларын білу; халық шығармашылығын талдай білу, олардың ерекшелігін анықтау;
КҚ 3.1.8 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психокоррекциялық әдістерді қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;
3.2 010202 3 - Ұйымдастырушы-педагог
КҚ 3.2.1 Балалар және жастар ұйымының, шығармашылық қызығушылықтарына қарай үйірмелердің қызметін үйлестіру; балалар және жастар ұйымының жұмысын үйлестіруде мақсат қойып, міндеттерді шешу;
КҚ 3.2.2 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету;

ПК 3.2.3 Использовать современные формы, концепции и региональные программы воспитания; планировать процесс развития коллектива;
ПК 3.2.4 Интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности детей и подростков;
ПК 3.2.5 Знать специфику работы педагога-организатора;
ПК 3.2.6 Владеть методикой мониторинга в воспитательной системе; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.2.7 Осуществлять инструктаж проведения занятий кружков, секций, студий, клубных объединений по избранному профилю;
ПК 3.2.8 Осуществлять управление и контроль за работой классных руководителей; уметь организовать работу с родителями и полноценный отдых детей;
ПК 3.2.9 Уметь определять цели и задачи воспитательных мероприятий; составлять модель воспитательной системы класса, школы, временных детских коллективов; осуществлять научно-педагогические исследования по выявлению уровня воспитанности учащихся, диагностику процесса воспитания;
ПК 3.2.10 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати; уметь анализировать произведения литературы, живописи, музыки; владеть навыками подбора произведений искусства для составления сценария;
ПК 3.2.11 Владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно- поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности;
формировать культуру труда;
ПК 3.2.12 Уметь осуществлять постановку мероприятий любого жанра и составлять конкурсные программы разновозрастных школьных групп; владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.2.13 Выполнять нормативные документы о школе, о внешкольных организациях; владеть внутришкольной оперативной информацией; уметь проводить самоанализ и анализ системы работы школы;
ПК 3.2.14 Использовать знания содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;
ПК 3.3.1 Выполнять нормативные документы о внешкольных организациях; уметь проводить самоанализ работы;
ПК 3.3.2 Организовывать воспитательную работу во внешкольных организациях образования (в детских домах, домах юношества, домах – интернатах, "детских деревнях") и выполнять функции классного воспитателя;

КҚ 3.2.3 Тәрбиелеудің қазіргі формаларын, тұжырымдамаларын және аймақтық бағдарламаларын пайдалану; ұжымның даму үрдісін жоспарлау;
КҚ 3.2.4 Балалар мен жеткіншектердің бос уақыттарын ұйымдастыру бойынша мектептік және мектептен тыс жұмыстар бірлестігін кіріктіру;
КҚ 3.2.5 Ұйымдастырушы-педагог жұмысының ерекшелігін білу;
КҚ 3.2.6 Тәрбие жүйесінде мониторинг әдістемесін игеру; алдын ала, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру;
КҚ 3.2.7 Таңдалған бағыт бойынша үйірме, секция, студия, клубтық бірлестіктер сабақтарына нұсқаулық жүргізу;
КҚ 3.2.8 Сынып жетекшілеріні жұмысын басқару және бақылау; ата-аналармен жұмысты және балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.9 Тәрбие шараларының мақсаты мен міндеттерін анықтай білу; сынып, мектеп, балалардың уақытша ұжымының тәрбие жүйесінің моделін құру; білім алушылардың тәрбиелілік деңгейін, тәрбие үрдісінің диагностикасын анықтау бойынша ғылыми-педагогикалық зерттеулер жүргізу;
КҚ 3.2.10 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын білу; әдебиет, кескіндемелер, музыка туындыларын талдай білу; сценарий құруға өнер туындыларын таңдау дағдысының болуы;
КҚ 3.2.11 Политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрылымдық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.2.12 Кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құра білу; музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.2.13 Мектеп туралы, мектептен тыс ұйымдар туралы нормативті құжаттарды орындау; мектепішілік оперативті ақпаратты игеру; мектеп жұмысының жүйесіне өзіндік талдау және талдау жүргізе білу;
КҚ 3.2.14 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психокоррекциялық әдістерді қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;
3.3 010203 3 - Білім беру ұйымының тәрбиешісі
3.3.1 Мектептен тыс ұйымдар туралы нормативті құжаттарды орындау; жұмыс жүйесіне өзіндік талдау жүргізе білу;
КҚ 3.3.2 Тәрбие жұмысын мектептен тыс білім беру ұйымдарында ұйымдастыру (балалар үйінде, жастық шақ үйлерінде, интернат-үйлерінде, "балалар ауылдарында") және сынып тәрбиешісінің қызметтерін атқару;

ПК 3.3.3 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся;
оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;
планировать процесс развития коллектива;
ПК 3.3.4 Использовать в работе современные концепции воспитания: моно и деидеологическую, дуалистическую, управленческую, личностно- ориентированную, системно-ролевую, свободного воспитания; современные формы воспитательной работы и региональные программы воспитания;
ПК 3.3.5 Знать и использовать основы коррекционной работы с детьми;
ПК 3.3.6 Взаимодействовать с классными руководителями и учителями школы; уметь организовать полноценный отдых детей;
ПК 3.3.7 Уметь определять идеальную, результативную и процессуальную цель в воспитании; уметь составлять модель воспитательной системы временных детских коллективов; уметь определять уровень воспитанности школьников;
ПК 3.3.8 Использовать аналитические, проектировочные, конструктивные, коммуникативные умения организаторской и воспитательной деятельности; владеть методикой мониторинга в воспитательной системе; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.3.9 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати; уметь анализировать произведения литературы, живописи, музыки;
ПК 3.3.10 Владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности; формировать культуру труда;
ПК 3.3.11 Владеть навыками подбора произведений искусства для составления сценария;
ПК 3.3.12. Владеть навыками инсценировки, составления литературно-художественных композиций, уметь осуществлять постановку мероприятий любого жанра и составлять конкурсные программы для разновозрастных школьных групп;
ПК 3.3.13 Владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.3.14 Использовать знание содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;
ПК 3.3.15. Использовать разнообразные (в том числе игровые) технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
ПК 3.4.1 Оказывать помощь педагогу-организатору, классным руководителям в организации работы с детскими организациями школы и вне школы, помощь в организации досуговой деятельности;

КҚ 3.3.3 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету; ұжымның даму үрдісін жоспарлау;
КҚ 3.3.4 Тәрбиелеудің қазіргі тұжырымдамаларын: моно және деидеологиялық, басқарушылық, тұлғалық-бағдарлы, жүйелі-рөльдік, еркін тәрбиелеу; Тәрбиелеудің қазіргі формаларын, және аймақтық бағдарламаларын пайдалану;
КҚ 3.3.5 Балалармен түзетуші жұмыс негіздерін білу және пайдалану;
КҚ 3.3.6 Сынып жетекшілерімен және мектеп мұғалімдерімен өзара әрекеттесу; балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.3.7. Тәрбиелеуде идеалды, нәтижелі және үрдісті мақсатын анықтай білу; балалардың уақытша ұжымының тәрбие жүйесінің моделін құру; білім алушылардың тәрбиелілік деңгейін анықтай білу;
КҚ 3.3.8 Ұйымдастыру және тәрбие қызметінің талдаулық, жобалық, құрылымдық, коммуникативтік біліктерін пайдалану; мониторинг әдістемесін; келешегі бар, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру.
КҚ 3.3.9 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын білу; әдебиет, кескіндеме, музыка туындыларын талдай білу;
КҚ 3.3.10 Политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрылымдық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.3.11 Сценарий құруға өнер туындыларын таңдау дағдысының болуы;
КҚ 3.3.12 Сахналандыру дағдыларының болуы, көркем-әдебиет композицияларын құру, кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құра білу;
КҚ 3.3.13 Музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.3.14 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психологиялық түзету әдістерін қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;
КҚ 3.3.15 Бос уақытта тәрбиелеу және оны ұйымдастыруда түрлі (сондай-ақ ойын) технологияларды пайдалану;
3.4 010204 3 - Білім беруді ұйымдастыру бастауышы
КҚ 3.4.1 Ұйымдастырушы-педагог, сынып жетекшілеріне балалар ұйымдарының мектеп және мектептен тыс жұмыстарын, бос уақыттарын ұйымдастыруға көмек көрсету;

ПК 3.4.2 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;
ПК 3.4.3 Принимать участие в планировании процесса развития коллектива;
ПК 3.4.4 Использовать разнообразные (в том числе игровые) технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
ПК 3.4.5 Оказывать помощь в организации полноценного отдыха детей;
ПК 3.4.6 Владеть методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.4.7 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати, творчества детских казахских, русских, зарубежных писателей, писателей стран содружества;
ПК 3.4.8 Воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству;
ПК 3.4.9 Оказывать помощь в осуществлении постановки мероприятий любого жанра и составлении конкурсных программ для разновозрастных школьных групп; владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.4.10 Организовывать воспитательную работу в классе, использовать современные формы и методы воспитательной работы.
Приложение 15
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 411
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт

КҚ 3.4.2 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету;
КҚ 3.4.3 Ұжымды дамыту үрдісін жоспарлауға қатысу;
КҚ 3.4.4 Бос уақытта тәрбиелеу және оны ұйымдастыруда түрлі (сондай-ақ ойын) технологияларды пайдалану;
КҚ 3.4.5 Балалардың толыққанды демалуын ұйымдастыруда көмек көрсету;
КҚ 3.4.6 Алдын ала, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру;
КҚ 3.4.7 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын, қазақ, орыс, шетел, достастық елдерінің балалар жазушыларының шығармашылығын білу;
КҚ 3.4.8 Ғылымға, техника және өндіріс, танымдық-зерттеушілік қызмет, ойлап тапқыштық, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу;
КҚ 3.4.9 Кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құруда көмек көрсету; музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.4.10 Сыныпта тәрбие жұмысын ұйымдастыру, тәрбие жұмысының қазіргі формалары мен әдістерін пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 15 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 411 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0103000 - Дене тәрбиесі және спорт

2,4,6,8
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
8
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
8
ОУПП. К 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
8
Итого на обязательное обучение:
5760
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Ф 01
Основы спасательного дела
Ф 02
Видео-фото дело
Ф 03
Каратэ
Ф 04
Шейпинг и аэробика
Ф 05
Бокс
Ф 06
Таэквондо
Ф 07
Дзюдо
Ф 08
Самбо
Всего:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 412
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт

2,4,6,8
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
8
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
8
КДДБ 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
8
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К 00
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Ф 0 1
Құтқару ісінің негізі
Ф 0 2
Видео-фото қызметі
Ф 0 3
Каратэ
Ф 0 4
Шейпинг және аэробика
Ф 0 5
Бокс
Ф 0 6
Тейквондо
Ф 0 7
Дзюдо
Ф 0 8
Самбо
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 16 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 412 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0103000 - Дене тәрбиесі және спорт

2,4,6
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
6
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
6
ИА.02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
6
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Ф 01
Основы спасательного дела
Ф 02
Видео-фото дело
Ф 03
Каратэ
Ф 04
Шейпинг и аэробика
Ф 05
Бокс
Ф 06
Таэквондо
Ф 07
Дзюдо
Ф 08
Самбо
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 21
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 417
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0103000 "Физическая культура и
спорт"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени (ХҮІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- о культуре ХХ в;
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы-Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХв.в.;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в.;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.

2,4,6
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
6
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
6
КДДБ 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
6
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К 00
Консультация
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Ф 0 1
Құтқару ісінің негізі
Ф 0 2
Видео-фото қызметі
Ф 0 3
Каратэ
Ф 0 4
Шейпинг және аэробика
Ф 0 5
Бокс
Ф 0 6
Тейквондо
Ф 0 7
Дзюдо
Ф 0 8
Самбо
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 21 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 417 қосымша
"0103000 - Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы. Ежелгі дәуір мәдениеті (Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–Х ІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
- Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
- ХХ ғ. мәдениеті;
Іскерліктер:
- Ғылыми пән ретінде мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
- Беғазы- Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптау;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ. ғ. өнер стильдерін салыстыру;
- ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.

БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.02
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- процесса формирования научно - философского мировоззрения;
- понятии "материя" и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества.
БК 1,2,4,5,6,7,9
СЭД.03
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социология, ее место и роль в науке и обществе.
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли.
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- охарактеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.
БК 1,2,3,4,5,6,9
СЭД.04
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о спросе и предложении товаров, услуг, равновесной цене, о рыночном механизме;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- назвать основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально – экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.

БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
- материя ұғымы және оның негізгі формалары;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
- ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 1,2,4,5,6,7,9
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
- саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
- саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
- саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
- қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
- ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
- Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
- саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
- мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
- Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс - әрекеттерін бағалау;
- саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
- социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,9
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, қоғамдағы экономиканың рөлі;
- экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
- тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
- дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
- нарықтың әлеуметтік- экономикалық теорияның мәнін талдау.

БК 1,2,5,6,7,9
СЭД.05
Основы права и охрана труда:
Основы права
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права
Охрана труда
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования
Основы трудового законодательства
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм. Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона "О безопасности и охране труда";
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов;
- дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.
БК 1,2,3,4, 5,6,7,9
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1, 2, 5, 7, 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,5,7,9
ОГД. 03
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии "Алаш". Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа "Казахстан - 2030". Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии "Алаш" и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики "Военного коммунизма";
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 1,2,3,4,5,6,7,9
ОГД. 04
Самопознание:
Новое общество. Играют ли взрослые в игры Общение- роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинную в жизнь.
Знание:
- теоретических основ предмета "Самопознание";
- гражданского статуса студента;
- духовно-нравственных ценностей;
- методов самооценки и самоконтроля;
- своих достижений и недостатков;
- об определении жизненной позиции.
Умение:
- поддерживать нравственные основы взаимоотношений;
- определять жизненную позицию;
- правильно выбирать профессию;
- принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях;
- проявлять культуру положительных взаимоотношений с другими людьми.
БК 1,2,3,4,5,6,7,9
ОГД. 05
Физическая культура.
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.

БҚ 1,2,5,6,7,9
ӘЭП 05
Құқық негіздері және еңбекті қорғау:
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік.
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру мекемелеріндегі еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелеріне арналған санитарлық-техникалық талап негізі. Зақымдану. Бала зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
- ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
- еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары;
- "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" Заңы;
- жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарымқатынас;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері;
- қауіпсіз еңбекпен қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары;
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
- санитарлық-гигиеналық, алдын-алу, емдік, эргонометриялық шараларға салыстырмалық талдау жасау;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыру;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік қызметке байланысты мәселелерді шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдану.
БҚ 1,2,3,4, 5,6,7,9
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар.
Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым – қатынас.
Іс жүргізу.
Білімдер:
- орыс тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормалар;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
- іскерлік құжаттар;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдылары;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету;
- кәсіби бағыттағы іскерлік қағаздарын, мәтіндерді өңдеу, жетілдіру.
БҚ 1, 2, 5, 7, 9
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,2, 5,7,9
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. "Алаш" партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
"Қазақстан-2030"- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- "Алаш" партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік – экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,9
ЖГП. 04
Өзін-өзі тану:
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу -баға жетпес байлық. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық. Ғұмыр ұзақтығындай жол.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негіздері;
- студенттің азаматтық мәртебесі;
- рухани-адамгершілік құндылықтар:
- өзін-өзі бақылау, бағалау әдістері;
- өз жетістіктері мен кемшіліктері;
- өмірлік ұстанымын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- адамның қарым-қатынастарын үйлесімді құру;
- мамандықты дұрыс таңдау;
- әртүрлі өмірлік жағдайларда өзбетімен шешім қабылдау;
- басқа адамдармен өзара қарым-қатынаста мәдениеттілігін көрсете білу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,9
ЖГП. 05
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру техникасы;
- граната лақтыру, шаңғымен жүру техникасы;
- спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар техникасы;
- туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау;
- снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.

БК 1,2,4,5,6,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология и психология спорта:
Введение в психологию. Познавательные процессы
Основы возрастной психологии.
Психологические основы обучения и воспитания в спорте. Предмет и задачи психологии физического воспитания и спорта.
Психология личности спортсмена, индивидуальный стиль деятельности. Психология личности и деятельности тренера. Психология спортивной команды. Подготовка спортсмена к тренировке и соревнованиям.
Знания:
- содержания, задач, методов психологии, психологических свойств личности;
- особенностей познавательных и эмоционально-волевых процессов;
- психологических, возрастных особенностей детей;
- педагогических и психологических основ обучения и воспитания в спорте;
- предмета, задач психологии физического воспитания и спорта;
- особенностей психологии спортсмена, спортивной команды;
Умения:
- определять и изучать психологические свойства личности в зависимости от возраста;
- определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у спортсменов;
- различать анатомо-физиологические, психологические особенности личности занимающихся спортом;
- учитывать индивидуальные особенности спортсменов в процессе тренировки;
- планировать тренировки и организовывать соревнования с учетом психологических особенностей.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 02
Педагогика:
педагогика, педагогическое мастерство, новые педагогические технологии, методика научно-педагогического исследования.
Общие основы педагогики.
Теория воспитания.
Дидактика теория обучения и образования
Школоведение. Педагогическое мастерство.
Понятие, основные виды, особенности педагогических технологий.
Информационно-коммуникационные технологии.
Методология педагогических исследований. Логика и структура студенческого исследования, оформление итогов научной работы.
Знания:
- предмета, основных понятий, методов исследования педагогики;
- целей, задач, методов, форм, содержания воспитания;
- дидактических понятий, принципов, методов, форм организации обучения и мониторинга качества знаний;
- об управлении и руководстве работы школой;
- особенностей педагогического мастерства;
- значения, структуры, содержания педагогической технологии;
- методов педагогических исследований;
- логики и структуры исследования;
- процесса изучения и внедрения педагогического опыта.
Умения:
- применять методы педагогического исследования при изучении личности, коллектива;
- организовывать и проводить различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- планировать учебный процесс;
- планировать и организовывать методическую работу в школе;
- формировать потребности в самопознании, самосовершенствовании своего педагогического мастерства и устанавливать целесообразные формы взаимодействия с учащимися;
- применять педагогические технологии в учебно-воспитательном процессе;
- использовать возможности ИКТ;
- проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
- изучать, обобщать педагогический опыт;
- оформлять научные работы.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 03
Этнопедагогика:
Казахская этнопедагогика, ее теория и научно –методологическая основа. Виды воспитания в народной педагогике: физическое, трудовое, эстетическое, умственное, патриотическое, экологическое.
Казахская этнопедагогика в системе образования.
Знания:
- целей, задач, предмета, методов исследования этнопедагогики;
- средств умственного, трудового, эстетического, патриотического, экологического воспитания.
Умения:
- осуществлять сбор песен, поговорок, пословиц о воспитании казахского народа;
- устанавливать существенные различия между традициями, обычаями и ритуалами;
- применять исследования казахстанских педагогов об этнопедагогике в учебно-воспитательной работе;
- планировать работу по национальному воспитанию.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 04
Биомеханика:
Общая биомеханика: биомеханические особенности строения тела человека; биомеханические основы организации и управления движениями человека; кинематика и динамика движений человека; биомеханика двигательных качеств; биомеханические основы реабилитации и лечения физическими упражнениями. Основы частной биомеханики с элементами лечебной биомеханики.
Знания:
- биомеханических особенностей строения тела человека;
- кинематики и динамики движений человека;
- биомеханических основ лечения физическими упражнениями;
- биомеханики различных видов движений человека;
- об умении давать характеристику осанки школьника;
- о различении эффектов срочной и долговременной адаптации при изменении функций при физических нагрузках;
- об умении оптимизировать различные состояния организма;
- об использовании данных физиологии для целенаправленной тренировки организма;
- о применении элементов лечебной биомеханики;
- о взаимосвязи физических нагрузок и функциональных возможностей организма;
Умения:
- пользоваться основными антропометрическими показателями физического развития школьников.
БК 1,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 05
Биохимия:
Введение. Химический состав организма человека. Водно-дисперсионные системы. Ферменты и их роль в процессах жизнедеятельности. Витамины. Гормоны. Биоэнергетика. Обмен Углеводов, жиров, белков, воды и минеральных веществ. Взаимосвязь и регуляция процессов обмена веществ в организме. Биохимия физических упражнений. Биомеханические основы методики занятия физическими упражнениями с лицами разного возраста. Биохимические основы питания. Биохимические показатели здоровья.
Знания:
- химического состава организма человека;
- строения и состава биологически активных веществ организма;
- биохимии физических упражнений;
- биохимических основ питания;
- возрастных особенностей биохимического состояния организма;
- биохимических процессов мышечной деятельности;
- об определении показателей основного обмена веществ;
- биохимических основ физического воспитания и спорта;
- методов контроля.
Умения:
- работать с биохимическими препаратами и реактивами;
- составлять суточный меню для школьников;
- анализировать особенности физических реакций при различных упражнениях.
БК 1,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 06
Спортивная медицина:
Здоровье и определяющие его факторы; основные
факторы риска в разных возрастных периодах, их причины, распространенность;
системы самооздоровления и самосовершенствования; адаптация и стресс; норма и отклонение от нормы у детей и подростков; детские болезни, их классификация; инфекционные заболевания, их профилактика; детский травматизм и его предупреждение
Знания:
- об определяющих факторах здоровья;
- основных факторов риска, их причины, распространенности;
- детских болезней, их классификации;
- инфекционных заболеваний, их профилактику;
- о детском травматизме.
Умения:
- определять факторы риска, предупредить детский травматизм;
- проводить профилактику инфекционных заболеваний.
БК 1,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.9,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6-3.3.9,
3.3.12
ОПД 07
Методика воспитательной работы:
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы. Планирование и проведение классных часов. Модель формирования личности. Народная педагогика о национальном
воспитании учащихся.
Знания:
- целей, задач, направлений воспитательной работы в школе;
- методов, приемов, средств и форм воспитания;
- особенностей планирования воспитательной работы;
- обязанностей и функций классного руководителя;
- народной педагогики в воспитании учащихся.
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы средства воспитания;
- организовать различные виды классной, внекласной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6-3.1.10,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6-3.2.10,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6-3.3.10,
3.3.12
ОПД 08
Анатомия, физиология и гигиенические основы физической культуры:
Содержание предмета анатомии, физиологии и гигиенические основы физической культуры;
- основные закономерности роста и развития детей. Строение, функции и гигиена нервной системы. Строение, функции и гигиена двигательной системы.
Динамическая и функциональная анатомия систем обеспечения и регуляции движения.
Физиологическая характеристика физических упражнений; адаптация к мышечной деятельности и функциональные резервы организма. Строение, функции и гигиена сердечно-сосудистой системы. Строение, функции и гигиена органов дыхания. Строение, функции и гигиена органов пищеварения.
Гигиена питания учащихся, спортсменов.
Обмен веществ. Строение, функции и гигиена органов выделения. Строение, функции и гигиена кожи. Закаливание организма,
гигиенические требования к методике закаливания, к
занятиям отдельными видами спорта, анатоморфологические механизмы адаптации к физическим нагрузкам.
Гигиенические требования к спортивным
сооружениям и оборудованию мест учебных занятий и спортивной тренировки; личная гигиена при занятиях физическими упражнениями, спортом.
Знания:
- основных механизмов, обеспечивающих целостное единство организма;
- взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
- о влиянии физических упражнений на здоровье;
- методов исследования организма человека;
- строения клеток и тканей, их функциональных особенностей;
- о закономерности роста и развитии человека;
- о значении, строении и функции нервной системы;
- современной теории высшей нервной деятельности, видов торможения;
- об определении и классификации анализаторов, их структурной организации и общих свойств;
- о значении, строении и функции опорно-двигательного аппарата, его физиологических особенностей в каждом возрастном периоде;
- о значении, строении и структуре желез внутренней секреции;
- о значении и видах обменных процессов в организме;
- о значении, функциях и строениях системы кровообращения;
- о значении, строении и функциях сердца;
- о значении, строении и функциях дыхательного аппарата;
- о значении, строении и функции органов пищеварения;
- о значении, строении и функциях кожи;
- кратких исторических сведений о развитии гигиены физических упражнений и спорта;
- о влиянии температуры воздуха на организм человека;
- гигиенических принципов закаливания;
- гигиенических основ организации учебного процесса;
- требований к месту занятий.
Умения:
- проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- использовать таблицы по анатомии, физиологии и гигиене;
- различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
- составлять расписания, с учетом возрастных особенностей работоспособности детей;
- соблюдать гигиенические требования при организации занятия физкультурой;
- определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
- использовать информацию о заболеваниях детей, подростков и их профилактике;
- соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
- составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
- оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении;
- определять температуру воздуха, атмосферное давление и влажность воздуха;
- составлять суточный расход энергии спортсмена, его суточный рацион;
- составлять комплекс физических упражнений для различных возрастных групп.

БҚ 1,2,4,5,6,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология және спорт психологиясы:
Психологияға кіріспе. Танымдық үрдістер.
Жас ерекшелігі психологиясы негіздері.
Спортты оқыту мен тәрбиелеудің психологиялық негіздері.
Дене тәрбиесі және спорт психологиясы пәні, міндеттері. Спортшы тұлғасының психологиясы, қызметінің жеке стилі. Жаттықтырушы тұлғасы мен қызметі психологиясы. Спорт командасы психологиясы. Спортшыны жарысқа және жаттықтыруға дайындау.
Білімдер:
- психологияның мазмұны, әдіс-тәсілдері, ой мен психика, жеке тұлғаның психологиялық қасиеттері;
- танымдық және көңіл-күй, ерік үрдістерінің ерекшеліктері;
- балалардың психологиялық, жас ерекшеліктері;
- спортты оқыту мен тәрбиелеудің педагогикалық және психологиялық негіздері;
- дене тәрбиесі мен спорт психологиясының пәні, міндеттері;
- спортшы психологиясы, спорт командасы ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- тұлғаның психологиялық қасиеттерін зерттеу және анықтау, ойдың рефлекторлық қызметін талдау;
- балаларда танымдық үрдістердің дамуы мен ерекшеліктерін анықтау мен сипаттау;
- балалардың анатомия физиологиялық, психологиялық есекшеліктерін айыру;
- оқу үрдісінде оқушылардың жеке ерекшеліктерін есепке алу;
- дене тәрбиесі мен спорттың міндеттерін жүзеге асыру;
- психологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып жарыстарға дайындалу мен жаттықтыруларды жоспарлау.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 02
Педагогика:
педагогика, этнопедагогика, педагогикалық шеберлік, жаңа педагогикалық технологиялар, педагогикалық зерттеу әдістері.
Педагогикалық жалпы негіздері.
Тәрбие теориясы.
Дидактика: оқыту және білім беру теориясы.
Мектептану.
Этнопедагогика.
Педагогикалық шеберлік.
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары.
Тәрбие жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
Педагогикалық технология ұғымы, негізгі түрлері, ерекшеліктері.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Педагогикалық зерттеу әдіснамасы. Студенттік зерттеу логикасы мен құрылымы. Ғылыми жұмыстардың нәтижелерін безендіру.
Білімдер:
- педагогикалық пәні, негізгі ұғымдары, зерттеу әдістері;
- тәрбие мақсаты, міндеттері, әдістері, формалары, тәрбие мазмұны;
- дидактикалық ұғымдар, оқытуды ұйымдастыру принциптері, әдістері, формалары, білім сапасының мониторингісі;
- мектепті басқару теориясы;
- халықтық педагогикалық мақсаты, міндеттері, әдістері, мазмұны;
- педагогикалық шеберлік элементтері, ерекшеліктері;
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаты, міндеттері, бағыттары;
- мектептегі тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- модульдік, компьютерлік, дамыта, саралау, ойын, дидактикалық бірліктерді ірілендіру технологиясының маңызы, құрылымы, мазмұны;
- педагогикалық зерттеу әдіснамасы мен әдістері;
- зерттеу логикасы мен құрылымы;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу үрдісі.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаны, ұжымды зерттеуде, зерттеу жұмыстарында педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану;
- тәрбие әдістерін, құралдарын, формаларын сыныптан тыс жұмыста қолдану;
- диагностика негізінде оқыту мақсатын, міндеттерін, әдістерін жоспарлау, оқу процессін жобалау;
- мектептегі әдістемелік жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру;
- жеке тұлғаны халықтық салт-дәстүр, әдет-ғұрып негізінде тәрбиелеу;
- өзін-өзі тану, педагогикалық шеберлігін шыңдауға қажеттіліктер қалыптастыру, оқушылармен педагогикалық мақсатқа сай өзара әрекеттеу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру және өткізу;
- оқу-тәрбие үрдісіндегі педагогикалық технологияларды талдау және жоспарлау;
- АКТ мүмкіндіктерін қолдану; зерттеу барысында бақылау, эксперимент элементтері, сұрау өткізу;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу, жинақтау;
- ғылыми жұмыс нәтижесін безендіру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 03
Этнопедагогика:
Қазақ этнопедагогикасы: теориясы және ғылыми-әдістемелік негізі. Этнопедагогикалық идеялардың қысқаша тарихы. Халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлері: дене, еңбек, эстетикалық, ақыл-ой, елжандылық, экологиялық.
Халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесі. Білім беру жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасы.
Білімдер:
- этнопедагогиканың пәні, мақсаты, міндеттері, зерттеу әдістері;
- этнопедагогикалық идеялардың тарихы және қалыптасуы;
- ақыл-ой, еңбек, эстетикалық, елжандылық, экологиялық тәрбиенің мазмұны, құралдары.
Іскерліктер:
- қазақ халқының тәрбиесі туралы ақпараттар жинау;
- отандық педагогтардың этнопедагогикалық зерттеулерін оқу-тәрбие жұмысында қолдану;
- ұлттық тәрбиені жоспарлау.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 04
Биомеханика:
Жалпы биомеханика: адам ағзасы құрылысының биомеханикалық ерекшеліктері. Адам қимылын басқарудың, ұйымдастырудың, биомеханиканың негіздері. Кинематика және адам қимылының динамикасы. Қимыл сапаларының биомеханикасы. Дене жаттығуларымен емделу мен қалпына келтірудің биомеханикалық негіздері. Жеке биомеханика негіздері мен емделу биомеханикасының негіздері.
Білімдер:
- адам денесінің биомеханикалық құрылыс ерекшеліктері;
- адам қозғалысының кинематикасы мен динамикасы;
- дене жаттығуларымен биомеханикалық емдеу негіздері;
- адамның әртүрлі қозғалыстарының биомеханикасы;
- мектеп оқушысының сымбатына мінездеме беру;
- дене жүктемесі кезінде қызметтердің өзгеруіне байланысты қысқа және ұзақ мерзімді бейімделушілік тиімділігін айыру;
- ағзаның әртүрлі жағдайларын тиімділендіру;
- денені мақсаткерлікпен жаттықтыруда берілген физиологияны пайдалану;
- емдік биомеханика элементтерін қолдану;
- дене жүктемесі мен ағзаның қызметтік мүмкіндіктерінің өзара байланысы.
Іскерліктер:
- оқушының дене дамуындағы негізгі антропометрикалық көрсеткіштерін пайдалану.
БҚ 1,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 05
Биохимия:
Кіріспе. Адам ағзасының химиялық құрамы. Су-дисперсиялық жүйе. Ферменттер және олардың тіршілік әрекетіндегі маңызы. Дәрумендер. Гормондар. Биоэнергетика. Көмірсулар, майлар, ағуыздар, су және минерал заттардың алмасуы. Ағзадағы зат алмасу, реттелу және өзара байланыс процесі. Дене жаттығуларының биохимиясы. Әртүрлі жастағы дене жаттығуларымен айналасудың әдістемелік жүйесінің биохимиясы. Тамақтану негіздерінің биохимиясы. Денсаулықтың биохимиялық негіздері.
Білімдер:
- адам ағзасының химиялық құрамы;
- ағзаның белсенді биологиялық заттарының құрамы және құрылымы;
- дене жаттығуларының биохимиясы;
- тамақтанудың биохимиялық негіздері;
- ағзаның биохимиялық жағдайының жас ерекшеліктері;
- бұлшықет қызметінің биохимиялық үрдісі;
- зат алмасудың негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- дене тәрбиесі мен спорттың биохимиялық негіздері;
- бақылау әдістері.
Іскерліктер:
- биохимиялық препараттармен, реактивтермен жұмыс жасау;
- оқушыларға арналған тәулік мәзірін құру;
- әртүрлі дене жаттығулары кезінде физикалық реакция ерекшеліктерін талдау.
БҚ 1,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 06
Спорттық медицина:
Денсаулық және оны анықтаушы факторлар. Әртүрлі жас кезеңдеріндегі қауіптің негізгі факторлары, олардың себептері, таралуы. Өзін-өзі сауықтыру және өзін-өзі жетілдіру жүйесі.
Бейімделу және стресс. жасөспірімдер мен Балалардағы норма және нормадан ауытқушылық. Балалар аурулары, олардың жіктелуі. Жұқпалы аурулар, олардың алдын алу. Балалар зақымданулары, оларды болдырмау.
Білімдер:
- денсаулық және оны анықтаушы факторлар;
- қауіптің негізгі факторлары, олардың себептері, таралуы;
- балалар аурулары, олардың жіктелуі;
- жұқпалы аурулар, олардың алдын алу;
- балалардың зақымданулары.
Іскерліктер:
- қауіп факторларын анықтау, балалар зақымдануын алдын-алу;
- жұқпалы аурулардың алдын алу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.9, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6-3.3.9, 3.3.12
ЖКП 07
Тәрбие жұмысының әдістемесі:
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, тәрбиенің әдістері, формалары, сынып жетекшісінің іс - әрекеті, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделі. Оқушыларға ұлттық тәрбие беруегі халықтық педагогика.
Білімдер:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаты, міндеттері, бағыттары;
- тәрбие әдістері, тәсілдері, құралдары;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- сынып жетекшісінің міндеттері және функциялары;
- оқушыларды тәрбиелеуде халықтық педагогиканы қолдану.
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлау және өткізу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс шаралардың алуан түрін қолдану;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6-3.1.10, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6-3.2.10, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6-3.3.10, 3.3.12
ЖКП 08
Анатомия, физиология және дене шынықтыру гигиенасының негіздері:
Анатомия, физиология және дене шынықтыру гигиенасы негіздері пәнінің мазмұны. Балалардың өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтары.
Жүйке жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Тірек қимыл жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Қимылдарды қамтамасыз ету мен реттеудегі анатомияның динамикалық функциональдық жүйесі. Дене шынықтыру жаттығуларының физиологиялық сипаттамасы, ағзаның бұлшық еттер қызметіне бейімделуі.
Жүрек тамыр жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы.
Тыныс алу жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Ас қорыту жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы.
Спортшылар мен оқушылардың тамақтану гигиенасы. Зат алмасу. Зәр шығару жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Терінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Ағзаны шынықтыру.
Кейбір спорт түрлері мен шынықтыру әдістемесіне қойылатын гигиеналық талаптар. Дене шынықтыру жүктемесіне бейімделудің анатомоморфологиялық шарттары.
Спорттық жаттығуларға, сабақ өтетін орындарды жабдықтауға, спорттық құралдарға қойылатын гигиеналық талаптар. Спортпен, дене шынықтыру жаттығуларымен айналысқан кездегі адамның жеке бас гигиенасы.
Білімдер:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі шарттар;
- мүшелердің құрылысы мен қызметінің байланысы және ағза мен қоршаған орта арасындағы өзара байланыс;
- дене шынықтыру жаттығуларының ағзаға әсері;
- адам ағзасын зерттеу әдістері;
- жасушалар мен ұлпалардың құрылысы мен қызметтік ерекшеліктері;
- адамның өсу мен даму заңдылықтары;
- жүйке жүйесінің маңызы, құрылысы және қызметі;
- тежелудің түрлері, жоғары дәрежелі әрекеттің қазіргі теориясы;
- анализаторлардың жалпы қасиеттері, олардың жіктелуі;
- тірек қимыл жүйесінің маңызы, құрылысы, қызметі және жасқа байланысты ерекшеліктері;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы, қызметі және гигиенасы;
- зат алмасудың маңызы мен түрлері;
- қан айналымының маңызы мен ерекшеліктері;
- жүректің маңызы, құрылысы және гигиенсы;
- тыныс алу жүйесінің маңызы мен құрылысы, гигиенасы;
- ас қорыту жүйесінің маңызы мен құрылысы;
- терінің маңызы, құрылысы мен қызметі;
- спорт пен дене шынықтыру гигиенасының тарихы;
- адам ағзасына қоршаған ортаның температуралық әсері;
- шынықтырудың гигиеналық қағидалары;
- оқу үрдісін ұйымдастырудың гигиеналық негіздері;
- сабақты өткізетін орынға қойылатын гигиеналық талаптар.
Іскерліктер:
- антропометриялық өлшеулерді өткізу, статистикалық мәліметтерді салыстыру;
- анатомия,физиология және гигиена пәндерінен сызбаларды пайлану;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекеттерінің түрлерін ажырату;
- жас ерекшеліктеріне байланысты балалардың жұмыс қабілетін ескере отырып,сабақ кестесін талдау;
- дене шынықтыру сабақтарына қойылатын гигиеналық талаптарды талдау;
- мектеп жасындағы балалардың зат алмасу көрсеткіштерін анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің ауруларын алдын ал шаралары;
- жүректің қызметін зерттейтін әдістерді анықтау;
- жасөспірімдер мен балалардың күн тәртібі мен тамақтану гигиенасы ережелерін сақтау;
- күн сәулесі, ауа, су арқылы шынықтыру ережелерін құрастыру;
- үсу, күю кезіндегі дәрігерлердің алғашқы жәрдем көрсетуі;
- ауаның ылғалдығы, атмосфералық қысымы, температурасын анықтау;
- тәулік рацион құрастыру, спортшының тәуліктік энергиясын құрастыру;
- әртүрлі жастағы балаларға дене шынықтыру жаттығулардың кешенін құрастыру.

БК 1,4,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.6,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.12,
3.2.1,
3.2.6,
3.2.7,
3.2.9,
3.2.12,
3.3.1,
3.3.6,
3.3.7,
3.3.9,
3.3.12
ОП Д 09
Менеджмент физической культуры и спорта:
Основные понятия и функции системы управления физкультурным движением. Становление и развитие системы управления физкультурным движением. Основные положения теории управления физической культурой и спортом. Функции, принципы, методы управления ФКиС. Современные экономические отношения в физкультурном движений. Экономические аспекты профессионального спорта.
Знания:
- о современном менеджменте;
- функций, видов и психологии менеджмента;
- основных положений теории управления физической культурой и спортом;
- принципов делового общения в коллективе;
- информационных технологий в сфере управления физической культурой и спортом;
- особенностей менеджмента в области профессионального спорта.
Умения:
- применять функции, принципы, методы управления ФКиС;
- планировать, организовать соревнования, мотивировать спортсменов, контролировать состояние физического воспитания.
БК 1,2,4,5,6,7,9
ПК
3.1.1, 3.1.2,
3.1.5-3.1.8,
3.1.12,
3.2.1, 3.2.2,
3.2.5-3.2.8,
3.2.12,
3.3.1, 3.3.2,
3.3.5-3.3.8,
3.3.12
ОПД 10
Использование интерактивных технологий:
Информационная грамотность и культура тренера. Организация интерактивного обучения.
Электронные ресурсы для работы инструктора, учителя и тренера. Дистанционное обучение. Обучение в on-line и off-line режимах. "Электронное портфолио".
Мультимедийные технологии. Интерактивные специальные средства и устройства.
Знания:
- основ информационной технологии;
- о мультимедиа-технологии;
- о дистанционном обучении, режиме on-line;
- об "электронном порфолио";
- об интерактивной технологии.
Умения:
- работать с компьютером;
- обрабатывать текстовую и графическую, аудио- и видео-информацию с использованием компьютера;
- пользоваться автоматизированными контролирующими и тестирующими программами;
- использовать возможности цифровых аудио- и видео технологий;
- использовать электронную почту, чат, телеконференцию;
- пользоваться интерактивной доской, интерактивным планшетом, графическим планшетом, электронным карандашом, аппаратом постоянной "обратной связи".
БК 1,3,4,5,6,7,9
ПК
3.1.1, 3.1.6,
3.1.7, 3.1.12,
3.2.1, 3.2.6,
3.2.7, 3.2.12,
3.3.1, 3.3.6,
3.3.7, 3.3.12
ОПД 11
История физической культуры и спорта:
Всеобщая история физической культуры и спорта. Зарождение. Основные этапы развития физической культуры.
Физическая культура и спорт в Республике Казахстан.
Знания:
- основных закономерностей возникновения, развития и социальной значимости физической культуры и спорта;
- истории физической культуры с древних времен до наших дней.
Умения:
- определять основные тенденции развития физической культуры и спорта в зависимости от исторических, политических, социально-экономических и демографических условий общества;
- находить наиболее ценные формы, методы и средства физического воспитания и спорта и применять их на практике.
БК
3,4,5,6,7,8,9
ПК
3.1.1,3.1.7,
3.1.12,
3.2.1,3.2.7,
3.2.12,
3.3.1,3.3.7,
3.3.12
ОПД 12
Делопроизводство на государственном языке:
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основ делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводство;
- оформлять, хранить и сдачи дел в архив;
- совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
БК 1, 2, 5, 7, 9
ПК
3.1.6,
3.1.7,
3.1.12,
3.2.6,
3.2.7,
3.2.12,
3.3.6,
3.3.7,
3.3.12

БҚ 1,4,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.9, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.9, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6, 3.3.7, 3.3.9, 3.3.12
ЖКП 09
Дене тәрбиесі және спорт менеджменті:
Дене шынықтыру қозғалысын басқару жүйесіндегі негізгі ұғымдар мен қызметтер.
Дене шынықтыру қозғалысын басқару жүйесінің қалыптасуы мен дамуы.
Дене шынықтыру мен спортты басқару теориясының негізгі ережелері.
Дене шынықтыру мен спортты басқару қызметтері, принциптері мен әдістері.
Дене шынықтыру саласындағы қазіргі экономикалық қатынастар.
Кәсіби спорттың экономикалық аспектілері.
Білімдер:
- қазіргі менеджмент туралы;
- менеджмент қызметі, түрі мен психологиясы;
- дене шынықтыру мен спортты басқару теориясының негізгі ережелері;
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас принциптері;
- Дене шынықтыру мен спортты басқару саласындағы ақпараттық технологиялар;
- кәсіби спорт саласындағы менеджмент ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру мен спортты басқару қызметтері, принциптері мен әдістерін қолдану;
- жарыстарды жоспарлап, ұйымдастыру, спортшыларды ынталандыру, дене тәрбиесінің жағдайын қадағалау.
БҚ 1,2,4,5,6,7,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5-3.1.8, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.2, 3.2.5-3.2.8, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.5-3.3.8, 3.3.12
ЖКП 10
Интерактивті технологияларды қолдану:
Жаттықтырушының ақпараттық сауаттылығы мен мәдениеті. Интерактивті оқыту ұйымдастыру. Нұсқаушы, мұғалім, жаттықтырушы қызметіндегі электрондық қорлар. Қашықтықтан оқыту. On-line және off-line режимдерінде оқу. "Электрондық портфолио". Мультимедиялық технологиялар. Интерактивті арнайы тәсілдер мен құралдар.
Білімдер:
- ақпараттық технологиялар негізі;
- мультимедиялық технология туралы;
- қашықтықтан оқыту, on-line режимі туралы;
- "электрондық порфолио" туралы;
- интерактивтік технология туралы.
Іскерліктер:
- компьютермен жұмыс;
- компьютерді қолданып, мәтіндік және графикалық, аудио-видео ақпараттарды өңдеу;
- автоматтандырылған бақылаушы және тестілеуші бағдарламалармен жұмыс жасау;
- цифрлық аудио және видео технологияларды қолдану мүмкіндіктері;
- электрондық пошта, чат, телеконференцияларды қолдану;
- интерактивті тақта, интерактивті планшет, графикалық планшет, электрондық қарындаш, күнделікті "кері байланыс" аппаратын қолдану.
БҚ 1,3,4,5,6,7,9
КҚ 3.1.1, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.6, 3.3.7, 3.3.12
ЖКП 11
Дене тәрбиесі және спорт тарихы:
Дене тәрбиесі және спорттың жалпы тарихы. Пайда болуы. Дене шынықтырудың негізгі кезеңдері. Қазақстан Республикасындағы дене тәрбиесі және спорт.
Білімдер:
- дене тәрбиесі және спорттың туындауының негізгі заңдылықтары, дамуы және әлеуметтік мәні;
- ежелгі заманнан біздің заманымызға дейінгі тарихы.
Іскерліктер:
- қоғамдағы тарихи, саяси, әлеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайларға байланысты дене тәрбиесі және спорттың дамуының негізгі тенденцияларын анықтау;
- дене тәрбиесі және спорттың маңызды формалары, әдістері мен құралдарын табу және практикада қолдану.
БҚ 3,4,5,6,7,8,9
КҚ 3.1.1,3.1.7, 3.1.12, 3.2.1,3.2.7, 3.2.12, 3.3.1,3.3.7, 3.3.12
ЖКП 12
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- іс-қағаздарын жүргізу негіздері;
- қызметтік құжаттар;
- кәсіптік терминдер;
- қызметтік этикет;
Іскерліктер:
- іс-қағаздарын жүргізу;
- істі безендіру, сақтау, мұрағатқа тапсыру;
- кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.
БҚ 3,4,5,6,7,9
КҚ 3.1.6, 3.1.7, 3.1.12, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.12, 3.3.6, 3.3.7, 3.3.12

010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического
воспитания. Система физического
воспитания в Казахстане.
Организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического
воспитания детей разного возраста; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- основ развития физических качеств;
- системы подготовки спортсменов;
- особенностей физического воспитания детей разного возраста.
Умения:
- планировать и проводить основные формы учебной физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы.
Навыки:
- составления планов, осуществления контроля, организации физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 02
Теория и методика избранного вида спорта:
Методика тренировки. Последовательность обучения техники и тактики. Выявление ошибок при освоении техники и их предупреждение. Средства и методы тренировки. Использование технических средств. Этапы начальной подготовки, углубленной специализации и спортивного совершенствования. Особенности тренировочного процесса на разных этапах подготовки. Принципы периодизации и цикличности в тренировочном процессе. Методы контроля.
Знания:
- методики организации тренировок;
- техники и тактики обучения;
- средств и методов тренировки;
- особенностей тренировочного процесса на разных этапах подготовки.
Умения:
- применять эффективные методы, средства организации тренировки и контроля.
Навыки:
- организации тренировок.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.1.1-3.1.9,
3.1.10-3.1.12
СД 03
Основы профессиональной подготовки инструктора в избранном виде спорта:
1. Цель и задачи курса. Роль тренера в современном спорте (инструктор, учитель, психолог, менеджер и др.). Навыки общения тренера (передает информацию, влияет на мотивацию, устанавливает обратную связь в обучении). Тренерские стили. Теоретические и практические основы управления тренировочным процессом. Планирование, его виды. Контроль эффективности подготовленности.
Знания:
- функции инструктора в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления;
- видов планирования работы инструктора.
Умения:
- организовывать занятия;
- применять разнообразные методы общения, мотивации, организации обратной связи.
Навыки:
- управления тренировочным процессом.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 04
Спорт сооружения и тренажеры:
Положение о спортивных сооружениях. Формирование сети спортивных сооружений в градостроительстве, населенных пунктах. Организационные основы эксплуатации спортивных сооружений.
Спортивные сооружения в учебных заведениях.
Спортивные сооружения для занятия видами спорта. Спортивные сооружения для занятий культурно-массовой работой. Спортивные тренажеры и их использование. Сооружения для плавания.
Охрана труда, техническая надежность и пожарная безопасность на спортивных сооружениях.
Знания:
- об спортивных сооружениях;
- об оборудовании спортивных сооружений снарядами, тренажерами, контрольными судейскими и другими устройствами;
- основ охраны труда, меры профилактики травматизма и оказания неотложной помощи, правила противопожарной безопасности, техники безопасности, защиты окружающей среды.
Умения:
- организовывать строительство и эксплуатацию простейших спортивных сооружений для занятий массовой физкультурно-оздоровительной работой с населением, с детьми.
Навыки:
- работы на снарядах, тренажерах, контрольных судейских и других устройствах;
- оказания медицинской помощи, соблюдения техники безопасности.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.1.1-3.1.3,
3.1.6,3.1.7,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
СД 05
Плавание с методикой преподавания:
История и этапы развития плавания;
содержание, организация и методы проведения занятий по плаванию; правила, организация и проведение спортивных соревнований;
овладение техникой и методикой обучения спортивных способов плавания, прикладного плавания; повышение уровня спортивной подготовленности по плаванию; контроль за организацией образовательного процесса;
динамика развития двигательных качеств.
Знания:
- теоретического материала по плаванию, задач и содержания плавания;
- состояния важнейших вегетативных функций при плавании, влияния плавания на организм занимающегося;
- динамики морфо-функциональных и гидродинамических показателей;
- методики обучения плаванию;
Умения:
- провести обучение плаванию;
- оказать первую помощь при спасении утопающих;
- проводить тренировочные занятия.
Навыки:
- приобретения навыка в прикладном плавании;
- соблюдения техники спортивных и прикладных способов плавания;
- проведения инструктажа по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- совершенствовать методику организации спортивной тренировки, оказания консультативной помощи.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 06
Подвижные игры:
Возникновение и развитие подвижных игр; классификация подвижных игр; формы организация и методика проведения подвижных игр; подвижные игры в учебной и внеклассной работе; организация и проведение неклассификационных соревнований с использованием подвижных игр; планирование материала по подвижным играм.
Знания:
- методики проведения подвижных игр;
- основ подвижных игр и здорового образа жизни.
Умения:
- проводить урок, соревнования и осуществлять судейство;
- методически правильно организовывать подвижные игры в учебной и внеклассной работе.
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенций по организации подвижных игр в различных звеньях физкультурного движения.
БК 1,2,3,4,5,8,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 07
Легкая атлетика:
История, этапы развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
техника видов легкой атлетики и методика обучения им; формы, методы и средства воспитания физических качеств; общеразвивающие и специальные упражнения; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по легкой атлетике; особенности программ; правила, организация и проведение спортивных соревнований;
планирование и контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
Знания:
- теоретических сведений по истории развития легкой атлетики в мире и Казахстане, спортивной терминологии, причин и мер предупреждения травматизма;
- методики обучения, форм, методов и средств воспитания физических качеств.
Умения:
- выполнять и проводить упражнения общефизической подготовки, владеть техникой и тактикой различных видов спорта;
- проводить спортивные соревнования.
Навыки:
- приобретения навыков методически правильно проводить уроки, секции, соревнования;
- составлять планы и организовывать контроль за образовательным процессом и физическим развитием обучающихся;
- повышения уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
БК 1,2,3,4,5,8,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 08
Спортивные игры:
История, этапы развития спортивных игр в Казахстане;
основы техники и тактики спортивных игр; формы, методы и средства воспитания физических качеств; динамика развития физических качеств; профилактика травматизма; содержание, организация и методы проведения учебных занятий; правила, организация и проведение соревнований по спортивным играм; планирование образовательной деятельности; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр; изучение техники и методики обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу, пляжному волейболу.
Знания:
- техники и тактики игр, теории и методики преподавания спортивных игр.
Умения:
- владеть техникой изучаемых игр (выполнять социальные практические нормативы);
- подобрать, записать, показать и провести общеразвивающие и специально - подготовительные упражнения.
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенций по организации спортивных игр в различных звеньях физкультурного движения.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 09
Туризм:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи
Знания:
- снаряжений туриста, туристической терминологии, системы организации туризма;
- основ краеведения.
Умения:
- организовывать туристские походы и путешествия, слеты, соревнования;
- соблюдать технику движения;
- обеспечивать безопасность в походе;
- оказывать первую доврачебную помощь.
Навыки:
- организации и проведения массовой туристической работы, похода выходного дня, многодневного туризма по своему краю.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
СД 10
Лечебная физкультура и массаж:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-двигательного аппарата; ЛФК в лечебно-профилактических учреждениях; средства, формы и методы занятий ЛФК; контроль за переносимостью процедур ЛФК; особенности коррекции нарушений в физическом развитии и состоянии здоровья школьников, отнесенных к специальной медицинской группе, подготовительной медицинской группе; медицинские средства восстановления и повышения работоспособности, история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж; точечный массаж, соединительно тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- о состоянии здоровья и болезни организма, о патологическом состоянии частного и спортивного характера;
- методики и техники выполнения разных видов приемов массажа;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений;
- медицинских средств восстановления и повышения работоспособности.
Умения:
- составить и провести комплекс физических упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний, делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки:
- организации занятий ЛФК, учитывая особенности коррекции нарушений в физическом развитии и состоянии здоровья школьников, отнесенных к специальной медицинской группе, подготовительной медицинской группе;
- делать все виды массажа и самомассажа.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.11
СД 11
Физкультурно-оздоровительная работа:
Организационно -массовая работа в различных звеньях физкультурного движения. Организация массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы в трудовых коллективах, школах, в учебных заведениях, по месту жительства и в зонах отдыха. Методика отдельных видов организационно-массовой работы по физической культуре и спорту. Организация учебно-тренировочных занятий в физкультурно-оздоровительных группах. Массовые физкультурно-спортивные мероприятия. Формы физкультурно-спортивной работы.
Знания:
- государственных актов, различных нормативно-правовых документов, определяющих развитие физической культуры и спорта Республики Казахстан;
- методов и форм организации массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы.
Умения:
- организовывать учебно-тренировочные занятия, проводить спартакиады, соревнования, производственную гимнастику; вести делопроизводство;
Навыки:
- составления научно-обоснованных планов работы;
- осуществления контроля и проверки исполнения.

010301 3 – Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы біліктілігі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің жүйесі.
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту процесі. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы білімді меңгеру үрдісін басқару. Дене жаттығулары сабақтарында тұлғаның көңіл-күйін дамыту. Негізгі физикалық сапаны жетілдіру.
Дене тәрбиесі сабақтарының түрлері. Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау. Түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері. Спорттық жаттығу. Спортшыларды әзірлеудегі көрсетілім жүйесі. Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы дене әзірлігі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- физикалық сапаны дамыту негізі;
- спортшыларды даярлау жүйесі;
- түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесі ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- білім алушылар контингенті мен дене тәрбиесін сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарының негізгі формаларын жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарын өткізуде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асыру;
- жоспар, график, сабақ жоспарын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды құрастыру.
- білім алушылар контингентімен дене тәрбиесі сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарын ұйымдастыру.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 02
Таңдалған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі:
Жаттықтыру әдістемесі. Әдіс тәсілдерді үйрету тізбегі. Әдістерді меңгерудегі қателіктеді анықтау, оларды болдырмау. Жаттығу құралдары мен әдістері. Техникалық құралдарды пайдалану. Бастапқы дайындық. Тереңдетілген мамандандыру және спорттық жетілдірудің кезеңдері. Дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттығу үрдісінің ерекшеліктері. Жаттығу үрдісіндегі кезеңділік пен қайталану принциптері. Бақылау әдістері.
Білімдер:
- жаттығуларды ұйымдастыру әдістемесі;
- техникалық әдіс-тәсілдерді үйрету;
- жаттығу құралдары мен әдістері;
- дайындықтың түрлі кезеңіндегі жаттықтыру үрдісінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- жаттығу мен бақылауды ұйымдастырудың тиімді әдістері мен құралдарын пайдалану.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.9, 3.1.10-3.1.12
АП 03
Таңдап алынған спорт түрі бойынша жаттықтырушының кәсіптік дайындық негіздері:
Курстың мақсаты және міндеттері. Қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының орны (нұсқаушы, мұғалім, психолог, менеджер және т.б.). Жаттықтырушының қарым-қатынас дағдысы (ақпарат береді, ынталандыруға әсер етеді, оқытуда кері байланыс орнатады). Жаттықтырушының стилі. Жаттығу үрдісін басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері. Жоспарлау, оның түрлері. Дайындық тиімділігін бақылау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының қызметі;
- басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері;
- жаттықтырушы жұмысын жоспарлау түрлері;
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастыру;
- түрлі қарым-қатынас, ынталандыру әдістерін қолдану, кері байланыс орнату.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 04
Спорттық құрылымдар мен тренажерлар:
Спорттық құрылым ережелері.
Қалаларда және тұрғылықты орындарда спорттық құрылымдар желісін қалыптастыру.
Спорттық құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру негіздері. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар. Спорт түрлері сабақтары үшін спорттық құрылымдар.
Көпшілік-мәдени жұмыстарға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық тренажерлар жіне оларды пайдалану. Жүзуге арналған құрылымдар.
Спорттық құрылымдардағы еңбекті қорғау, техникалық сенімділік, өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- спорттық құрылымдар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау;
Іскерліктер:
- халықпен және балалармен жұмыста көпшілік дене тәрбиесі сауықтыру жұмыстарында қарапайым спорт құрылымдарын салу және пайдалануды ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.3, 3.1.6,3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 05
Жүзу және оқыту әдістемесі:
Жүзудің бөлімдері және даму тарихы. Жүзуді ұйымдастыру және өткізу әдістемесі, мамұны. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі.
Спорттық және қолданбалы жүзудің әдіс-техникасын меңгеру. Жүзудің жоғары сатылы, спорттық әзірлігі. Білім беруді ұйымдастыруды бақылау.
Қозғалыс сапасының даму динамикасы.
Білімдер:
- жүзу туралы теориялық материал, жүзудің міндеттері мен мазмұны;
- жүзудің ағзаға әсері, жүзу кезінде маңызды вегетативті қызметтердің жағдайы;
- морфо-қызметтік және гидродинамикалық көрсеткіштер өзгерісі;
- жүзуге үйрету әдістемесі;
Іскерліктер:
- жүзуге үйретуді өткізу;
- суға батушыға алғашқы жәрдем көрсету;
- жаттықтыру жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 06
Қозғалмалы ойындар:
Қимылды ойындардың пайда болуы және дамуы. Қимылды ойындар классификациясы. Оқуда және кластан тыс жұмыстардағы қимылды ойындар. Қимылды ойындар қолданып дәстүрлі емес жарыстарды өткізу және ұйымдастыру. Қимылды ойындар туралы мағлұматтарды жоспарлау.
Білімдер:
- қимылды ойындарды өткізу әдістемесі;
- қимылды ойындар негізі және салауатты өмір салты;
Іскерліктер:
- сабақтарды, жарыстарды ұйымдастыру, өткізу және төрешілік ету;
- сабақта және сабақтан тыс уақытта қимылдық ойындарды әдістемелік дұрыс ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 07
Жеңіл атлетика:
Жеңіл атлетика тарихы. Дүние жүзінде және Қазақстанда жеңіл атлетика дамуы кезеңдері.
Жеңіл атлетика түрлерінің техникасы және оларды оқыту әдістемесі. Физикалық сапаны тәрбиелеудің әдістері, түрлері, формалары.
Жалпы дамыту және арнайы жаттығулар. Жеңіл атлетиканы өткізу оқыту, ұйымдастыру әдістерінің мазмұны.
Бағдарлама ерекшеліктері. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу, ережелері. Білім алушының оқу үрдісі мен дене дамуын ұйымдастыруды жоспарлау мен бақылау. Жеңіл атлетикадан спорттық дайындығының деңгейін көтеру.
Білімдер:
- дүние жүзінде және Қазақстанда даму тарихынан теориялық мәліметтер, спорттық терминологиясын, зақымданудан сақтандыру және алдын-алу туралы;
- дене сапаларын тәрбиелеу құралдары, әідстері, формалары, оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- жалпы дене дайындығы жаттығуларын орындау және жүргізу, түрлі спорт түрлері мен әдіс – тәсілдері;
- спорттық жарыстарды жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 08
Спорттық ойындар:
Спорттық ойындар тарихы, Қазақстанда дамуы кезеңдері.
Спорттық ойындардың әдіс-тәсілдерінің негізі. Физикалық сапаны тәрбиелеудің әдіс түрлері. Физикалық сапаларды тәрбиелеу формалары, құралдары мен әдістері.
Физикалық сапалардың даму динамикасы. Жарақаттанудың алдын алу. Спорттық ойындардан жарыс өткізу ережесі, ұйымдастыру және өткізу. Оқу қызметін жоспарлау. Білім алушының оқу үрдісін және дене дамуын ұйымдастыруды бақылау. Таңдаған спорттық ойын түрінен спорттық дайындығының деңгейін көтеру. Баскетбол, волейбол, қол добы, үстел теннисі, бадминтон, жағажай волейболы әдіс – тәсілдерін оқыту және үйрету әдістемесі.
Білімдер:
- ойын әдіс-тәсілдері;
- спорттық ойындардын теориясы мен әдістемесі;
Іскерліктер:
- оқыған ойындарының әдіс-тәсілдерін меңгеріп, әлеуметтік тәжірибелік мөлшерін орындау;
- жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, көрсету және өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 09
Туризм:
Тарихы, туризм дамуының кезеңдері.
Топография, бағдар жасау және туристік жабдықтар. Жалпы туристік жорық, слет, жарыс жұмыстарын жүргізу және ұйымдастыру.
Қозғалыс әдістері. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туристік жабдықтарды, туризмді ұйымдастыру жүйесі, туризм терминологиясы;
- өлкетану негіздері;
Іскерліктер:
- туристік жорықтар мен саяхаттар, слеттар, жарыстар ұйымдастыру;
- қозғалыс техникасын сақтау;
- жорықта қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
АП 10
Емдік дене тәрбиесі және массаж:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтыру мән-мазмұны.
Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизм әрекеті.
ЕДШ жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде тірек-қимыл апараты ауруларын емдеуде қолданылуы.
ЕДШ емдеу және алдын алу мекемелерінде. Емдік дене шынықтырудың түрі және әдістері. Емдік дене шынықтырудың ем қабылдау жағдайын бақылау.
Түпкілікті денсаулық жағдайы бұзылған оқушыларды, арнайы дәрігерлік топқа жатқызылған және дәрігерлік топты, дәрігерлік әрекет арқылы денсаулықтарын қалпына келтіріп, жұмыс қабілетін арттыру.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері.
Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасуша аралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массаждың орындалу әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- денсаулық жағдайы және жеке және спорттық сипаттағы ағзаның аурулары, жеке мінез – құлықтағы патологиялық жағдай;
- массаждың түрлі тәсілдерін орындаудың техникасы мен әдістемесі;
- емдік дене шынықтыру және массаж негізі бойынша дәрігерлік бақылау;
- дене шынықтыру жаттығуларының сауықтыру механизмі;
- жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру мен арттырудағы медициналық құралдар;
Іскерліктер:
- әр түрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін құрастыру және өткізу, денеге жалпы немесе бөлігіне арналған массаж өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.11
АП 11
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары:
Дене шынықтырудың әр түрлі салаларындағы ұйымдастыру-көпшілік жұмыстары. Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын еңбек ұжымдарында, мектептерде, оқу орындарында, мекен- жайларында және демалыс орындарында ұйымдастыру. Дене шыныктыру және спорт бойынша көпшілік ұйымдастыру жұмыстарынын жекелеген түрлерінің әдістемесі. Дене шынықтыру-сауықтыру топтарында оқыту-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру. Көпшілік денешыныктыру- спорттық шаралар. Денешынықтыру – спорт жұмыстарының формалары.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру мен спорт дамуын анықтайтын мемлекеттік актілер, әртүрлі нормативтік-құқықтық құжаттар;
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру әдістері мен формалары;
Іскерліктер:
- оқу-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру, спартакиада, жарыстар, өндірістік гимнастикалар өткізу;
- іс – қағаздарын жүргізу.

БК 1,2,3,4,5,9
ПК
3.1.1,3.1.2,
3.1.5,3.1.6,
3.1.10,3.1.11
СД 12
Дисциплины по выбору обучающихся
СД 12.1
Инструктор физической культуры в дошкольных учреждениях:
Задачи физического воспитания детей дошкольного возраста. Cредства физического воспитания. Основы обучения, воспитания и развития в процессе физического воспитания. Возрастные особенности развития детей от рождения до 7 лет. Физическое воспитание детей первого и второго года жизни. Методика обучения физических упражнении: гимнастика. Формы организации физического воспитания в дошкольных учреждениях. Организация работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях. Планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Знания:
- теории и методики физического воспитания в дошкольных организациях;
- значения, задачи физического воспитания в дошкольном возрасте;
- содержания программы по физическому воспитанию и специальных методических рекомендаций;
- особенностей развития движений детей дошкольников;
- основы физической деятельности, требования к выбору упражнения;
- методов и приемов обучения физическим упражнениям;
- форм работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- методики развития физических качеств;
- организации и планирования разных видов работ по физическому воспитанию;
- планирования и учета работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- оборудования и инвентаря для работы по физическому воспитанию.
Умения:
- проводить физические упражнения с учетом возрастных особенностей детей;
- формировать умения самостоятельно выполнять физические упражнения;
- исполнять требования, усложнять и выбрать физические упражнения на занятиях по возрастным группам;
- определять физическую нагрузку и плотность занятий;
- анализировать упражнения, подвижные игры;
- сохранять и укреплять здоровье детей;
- закаливания организма, формирования двигательных и культурно-гигиенических навыков и умений, повышения двигательных активности;
Навыки:
-проведения занятий физкультуры в разных возрастных группах и подбора оптимальных средств и методов оздоровления и обследования детей.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.4-3.1.12
СД 12.2
Инструктор тренажерного зала:
Организация занятия в тренажерном зале, контроль выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах. Соблюдение техники безопасности при проведении занятий в тренажерном зале. Основы анатомии, мышечной системы. Планирование программ. Ведение учетной и отчетной документации. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Соблюдение этических норм поведения.
Знания:
- основы анатомии, мышечной системы;
- спортивных тренажеров и их использования;
- контроля и самоконтроля при занятиях на тренажерах;
- методики испытания спортивного инвентаря и оборудования.
Умения:
- организовывать занятия в тренажерном зале;
- контролировать выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах;
- соблюдать технику безопасности при проведении занятий в тренажерном зале;
- планировать разработку программ, учитывая особенности с учетом типов телосложения;
- вести учетную и отчетную документацию;
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- систематического повышения своей квалификации по организации занятий в тренажерном зале;
- соблюдения этических норм поведения.

БҚ 1,2,3,4,5,9
КҚ 3.1.1,3.1.2, 3.1.5,3.1.6, 3.1.10,3.1.11
АП 12
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер
АП 12.1
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі нұсқаушысы:
Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесі міндеттері. Дене тәрбиесі құралдары. Дене тәрбиесі үрдісіндегі оқыту, тәрбиелеу, дамыту негіздері. Туғаннан бастап 7 жасқа дейінгі балалардың жас ерекшеліктері. Бірінші және екінші сәбилік кезеңдегі балалардың дене тәрбиесі. Дене жаттығуларын оқыту әдістемесі: гимнастика. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру формалары. Мектепке дейінгі ұйымдарда дәне тәрбиесін ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алу.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысына қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарлар.
Білімдер:
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесін;
- мектеп жасына дейінгі дене тәрбиесі мәні, мақсаттары;
- дене тәрбиесі бағдарламасын және арнайы әдістемелік нұсқауларды;
- мектепке дейінгі балалардың қозғалысын дамыту ерекшеліктерін;
- дене жаттығуларын үйрету әдістері мен тәсілдерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесін ұйымдастыру формаларын;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алуды;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесіне қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарларды;
- дене әрекеті негіздерін, жаттығуларды таңдауға қойылатын талаптарды;
- дене сапаларын дамыту әдістемесін;
- дене тәрбиесі бойынша жұмыс түрлерін жоспарлау мен ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- балалардың жас ерекшеліктеріне қарай дене жаттығуларын өткізу;
- дене жаттығуларын өздігінен орындау біліктерін қалыптастыру;
- сабақта жас тобына қарай жаттығуларды таңдау, күрделендіру, талапты орындау;
- дене жүктемесін және сабақтың тығыздығын анықтау;
- жаттығулар мен қозғалмалы ойындарды талдау;
- балалардың денсаулығын сақтау және нығайту;
- ағзаны шынықтыру, қозғалыс және мәдени-гигиеналық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.4-3.1.12
АП 12.2
Тренажер залының нұсқаушысы:
Жаттықтыру залындағы жұмысты ұйымдастыру, жаттықтырғыштарда орындалатын жаттығуларды бақылау. Жаттықтыру залында өткізілетін оқу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Бұлшықет жүйесі, анатомия негізі. Дене ерекшеліктерін есепке ала отырып жүзу бағдарламасын жасақтау. Есеп беру, қадағалау құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибелерді меңгеру. Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- бұлшықет жүйесі, анатомия негізі;
- спорттық тренажҰрлар және оларды пайдалану;
- тренажерлармен жұмыста, сабақта бақылау және өзін-өзі бақылау;
- спорттық құралдар мен жабдықтарды сынау әдістемесі.
Іскерліктер:
- жаттықтыру залында жаттығуларды ұйымдастыру;
- жаттықтырғыштарда орындалатын жаттығуларды бақылау;
- жаттықтыру залында сабақ өткізу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау;
- дене ерекшеліктерін есепке ала отырып жүзу бағдарламасын жасақтауды жоспарлау;
- есеп беру, қадағалау құжаттарын жүргізу.

БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,3.1.2,
3.1.4-3.1.12
СД 12.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты. Классификация базовых движений.
Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков).
Ведение учетной и отчетной документаций. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию.
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенций;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПК
3.1.1,
3.1.3-3.1.12
СД 12.4
Инструктор по организации спортивно-массовых мероприятий:
Организация массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора. Формы массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарий;
Навыки:
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- повышения квалификации, компетенций организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.2,
3.1.4-3.1.12
010302 3 - Учитель физической культуры и спорта
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического воспитания; система физического воспитания в Казахстане;
формирование культуры двигательной деятельности человека; воспитание потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями здорового образа жизни; организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического воспитания дошкольников, младших школьников, подростков и старших школьников; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- содержания воспитательной работы по формированию у детей необходимых физических качеств и жизненно важных двигательных умений и навыков;
- особенностей организации процесса обучения двигательным умениям и навыкам.
Умения:
- планировать и проводить физкультурно-оздоровительные, спортивно-массовые работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы;
Навыки:
- управления процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта;
- организации подготовки спортсменов, учитывая возрастные особенности;
- воспитания потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями, здорового образа жизни.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 02
Спортсооружения и охрана труда:
Положение о спортивных сооружениях. Формирование сети спортивных сооружений в градостроительстве, населенных пунктах. Организационные основы эксплуатации спортивных сооружений. Спортивные сооружения в учебных заведениях. Спортивные сооружения для занятия видами спорта. Спортивные сооружения для занятий культурно-массовой работы.
Охрана труда, техническая надежность и пожарная безопасность на спортивных сооружениях.
Знания:
- о спортивных сооружениях и тренажерах;
- основы охраны труда, меры профилактики травматизма и оказания неотложной помощи, правила противопожарной безопасности, техники безопасности, защиты окружающей среды.
Умения:
- организовывать строительство и эксплуатацию простейших спортивных сооружений для занятий массовой физкультурно-оздоровительной работой с населением и с детьми;
Навыки:
- работы на снарядах, тренажерах, контрольных судейских и других устройствах по видам спорта.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.2.1-3.2.3,
3.2.6, 3.2.7,
3.2.9, 3.2.11,
3.2.12
СД 03
Подвижные игры с методикой преподавания:
Возникновение и развитие подвижных игр; классификация подвижных игр; формы организация и методика проведения подвижных игр; подвижные игры в учебной и внеклассной работе; организация и проведение неклассификационных соревнований с использованием подвижных игр; планирование материала по подвижным играм.
Знания:
- форм организации и методики проведения подвижных игр;
- основы подвижных игр и здорового образа жизни.
Умения:
- проводить урок с применением подвижных игр, анализ урока;
- методически правильно использовать подвижные игры в учебной и внеклассной работе;
Навыки:
- организации подвижных игр, соревнований в различных звеньях физкультурного движения.

БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1,3.1.2, 3.1.4-3.1.12
АП 12.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (инструкторлық дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.1.1, 3.1.3-3.1.12
АП 12.4
Спорттық -көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
- сценарий құру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.12
010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесі жүйесі;
Адам қимыл-қозғалысы мәдениетін қалыптастыру; Салауатты өмір салтын қалыптастыруда дене жаттығуларының қажеттілігі;
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту үрдісін ұйымдастыру;
Дене тәрбиесі және спорт саласында білімді меңгерту үрдісін басқару; Тұлғаның дене жаттығулары сабақтарында көңіл-күйін дамыту; Дене тәрбиесінің әдісі мен құралдары;
физикалық сапаны жетілдіру негізі;
Дене тәрбиесімен айналысу сабақтарының түрлері; Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау; түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері;
Спорттық жаттығулар;
Спортшыларды даярлау жүйесі.
Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы дене әзірлігі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- балалардың өмірлік қажетті дене сапалары мен қозғалыс дағдысын қалыптастыратын тәрбиелік жұмыс мазмұны;
- қозғалыс білігі мен дағдыларын қалыптастыру үрдісінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- түрлі жас контигентімен дене шынықтыру-сауықтыру, спорт-көпшілік жұмыстарды жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарында педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүргізу;
- сабақ-кесте, сабақ жоспары, күнтізбелік-тақырыптық жоспар жасақтау.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 02
Спорттық құрылымдар мен еңбекті қорғау:
Спорттық құрылым талаптары.
Қала құрылыстарында, тұрғылықты жерлерде спорттық құрылымдар желісін қалыптастыру. Спорттық құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру негізі. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар. Спорт түрлерімен айналысуға арналған спорттық құрылымдар. Көпшілік сауықтыру- мәдени жұмыстарымен айналысуға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық құрылымдардағы еңбекті қорғау, техникалық сенімділік пен өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- спорт саймандар мен тренажерлар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау.
Іскерліктер:
- көпшілікпен және балалардың дене шынықтыру - сауықтыру жұмысымен айналысуға қажетті қарапайым спорттық құрылымдарды құрастыру мен пайдалануды ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.3, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.9, 3.2.11, 3.2.12
АП 03
Қозғалмалы ойындар және оны оқыту әдістемесі:
Қимыл-қозғалыс ойындарының пайда болуы мен дамуы. Қозғалмалы ойындардың жіктелуі. Қозғалмалы ойындарды өткізу түрлері мен әдістемесі. Оқу және кластан тыс уақыттағы қозғалмалы ойындар. Қозғалмалы ойындар арқылы дәстүрден тыс жарыстарды ұйымдастыру және өткізу. Қозғалмалы ойындар материалдарын жоспарлау.
Білімдер:
- қимыл-қозғалыс ойындарын өткізу әдістемесі;
- қозғалмалы ойындар негізі және салауатты өмір салты.
Іскерліктер:
- қозғалмалы ойындар пайдаланып сабақ өткізу, талдау;
- қозғалмалы ойындарды оқуда немесе кластан тыс жұмыста әдістемелік дұрыс қолдану.

БК 1,2,3,4,5,8,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 04
Плавание с методикой преподавания:
История и этапы развития плавания;
содержание, организация и методы проведения занятий по плаванию; правила, организация и проведение спортивных соревнований; овладение техникой и методикой обучения спортивных способов плавания, прикладного плавания; повышение уровня спортивной подготовленности по плаванию; контроль за организацией образовательного процесса; динамика развития двигательных качеств.
Знания:
- теоретического материала по плаванию, задач и содержания материалов по плаванию.
Умения:
- организовывать обучение плаванию;
- оказать первую помощь при спасении утопающих;
Навыки:
- использования методики обучения спортивных способов плавания;
- организации тренировочных занятий;
- повышения уровня спортивной подготовленности по плаванию.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 05
Лыжный спорт с методикой преподавания:
История, этапы развития лыжного спорта в Казахстане; лыжный инвентарь, оборудование; основы техники передвижения на лыжах; основы методики обучения технике передвижения на лыжах; формы, методы и средства воспитания
физических качеств; динамика развития
физических качеств; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по лыжной подготовке; планирование образовательного процесса по лыжной подготовке; правила, организация и проведение спортивных соревнований по лыжному спорту; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по лыжному спорту.
Знания:
- истории, этапов развития лыжного спорта в Казахстане, оборудования;
- техники и тактики передвижения на гоночных лыжах.
Умения:
- организовывать учебные занятия, соревнования по лыжной подготовке;
- проводить учебно-тренировочные занятия;
- вести и анализировать дневник тренировки;
Навыки:
- приобретения навыков самостоятельного проведения урока, секционных занятий, соревнования;
- подготовки места соревнований по лыжным гонкам;
- повышения уровня спортивной подготовленности по лыжному спорту.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 06
Конькобежный спорт с методикой преподавания:
История, этапы развития конькобежного спорта в Казахстане; техника бега на коньках; обучение; тренировка; тактика бега на коньках; организация занятий, планирование и учет; организация и проведение соревнований и учебно-тренировочных сборов; инвентарь конькобежца, каток и беговая дорожка.
Знания:
- истории, этапов развития конькобежного спорта в Казахстане, оборудования;
- методики преподавания конькобежного спорта;
- техники и тактики скоростного бега на коньках.
Умения:
- выполнять упражнения без коньков и на коньках;
- проводить учебные занятия, учебно-тренировочные сборы и физкультурно-оздоровительные мероприятия на льду;
Навыки:
- организации и проведения физкультурно-оздоровительных и массовых мероприятий на льду, соревнований по конькобежному спорту.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 07
Гимнастика с методикой преподавания:
История и этапы развития гимнастики; гимнастическая терминология;
содержание, формы организации и методика проведения занятий по гимнастике; планирование учебной работы по гимнастике; организация, проведение и судейство
соревнований; основы обучения и тренировки; изучение техники и методики преподавания гимнастических упражнений; профилактика травматизма; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по гимнастике.
Знания:
- теории и методики преподавания гимнастики;
- техники выполнения гимнастических упражнений.
Умения:
- проводить занятия по гимнастике, строевые упражнения, разновидности ходьбы и бега, упражнения в равновесии, прыжки;
- проводить общеразвивающие упражнения, акробатические упражнения, упражнения на снарядах;
Навыки:
- организации контроля за физическим развитием обучающихся;
- повышения уровня спортивной подготовленности по гимнастике.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 08
Легкая атлетика с методикой преподавания:
История, этапы развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
техника видов легкой атлетики и методика обучения им; формы, методы и средства воспитания физических качеств; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по легкой атлетике; организация и проведение спортивных соревнований по легкой атлетике;
повышение уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
Знания:
- этапов развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
- методики обучения, форм, методов и средств воспитания физических качеств, проведения учебных занятий по легкой атлетике.
Умения:
- владеть техникой и тактикой организаций занятий по легкой атлетике;
- проводить спортивные соревнования по легкой атлетике;
Навыки:
- организация урока, соревнований по легкой атлетике;
- повышения уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 09
Спортивные игры с методикой преподавания:
История, этапы развития спортивных игр в Казахстане; основы техники и тактики спортивных игр; формы, методы и средства воспитания физических качеств; динамика развития физических качеств; профилактика травматизма; содержание, организация и методы проведения учебных занятий; организация и проведение соревнований по спортивным играм; планирование, контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр; изучение техники и методики обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу, пляжному волейболу.
Знания:
- техники и тактики спортивных игр;
- теории и методики преподавания спортивных игр.
Умения:
- владеть техникой изучаемых игр;
- подобрать, записать, показать и провести общеразвивающие и специально - подготовительные упражнения;
Навыки:
- обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу, пляжному волейболу;
- повышения уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
СД 10
Туризм:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи.
Знания:
- истории, этапов развития туризма, краеведения, топографии и ориентирования, снаряжения туриста;
- форм и методики организации массовой туристической работы.
Умения:
- устанавливать палатки;
- организовывать походы;
- соблюдать правила безопасности в походе;
- оказывать первую доврачебную помощь;
Навыки:
- организации туристического похода.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1,-3.2.7,
3.2.9-3.2.11
СД 11
Лечебная физкультура и массаж:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-двигательного аппарата; ЛФК в лечебно-профилактических учреждениях; средства, формы и методы занятий ЛФК; контроль за переносимостью процедур ЛФК; медицинские средства восстановления и повышения работоспособности;
история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж; точечный массаж, соединительно-тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- способов лечения заболеваний и травм;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений и массажа;
- влияния занятий физическими упражнениями и массажа на организм;
- видов и приемов массажа.
Умения:
- проводить комплекс упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний;
- делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки:
- владения методикой и техникой, приемами лечебного, спортивного массажа, самомассажа.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.11
СД 12
Дисциплины по выбору обучающихся

БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 04
Жүзу және оны оқыту әдістемесі:
Жүзудің даму тарихы және кезеңдері. Жүзу сабағын ұйымдастыру және өткізу әдістері, мазмұны. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі. Спорттық және қолданбалы жүзудің әдіс-техникасын меңгеру. Жүзуден спорттық дайындық деңгейін жетілдіру. Білім беру үрдісін ұйымдастыруды бақылау.
Қозғалыс сапасының даму динамикасы.
Білімдер:
- жүзу туралы теориялық материалды және жүзудің мақсаты мен мазмұны.
Іскерліктер:
- жүзуге үйретуді ұйымдастыру;
- суға батушыға алғашқы жәрдем көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 05
Шаңғы спорты және оны оқыту әдістемесі:
Шаңғы спортының Қазақстанда даму тарихы, кезеңдері.
Шаңғы құрал- саймандары.
Шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдерінің негізі.
Шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдеріне үйрету әдістемесінің негізі.
Дене сапасын тәрбиелеудің әдіс – тәсілдері, формасы.
Дене сапасының даму динамикасы.
Шаңғы дайындығын ұйымдастыруды өткізудің мазмұны мен әдістері.
Шаңғы дайындығын оқыту үрдісін жоспарлау.
Шаңғы спорты жарыстарын ұйымдастыру және өткізу ережесі.
Білім алушылардың физикалық дамуын және оқу үрдісін бақылау. Шаңғы спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- Қазақстандағы шаңғы спортының даму тарихы, кезеңдері, құрал-жабдықтары;
- шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдері;
Іскерліктер:
- шаңғы дайындығынан оқу сабақтарын, жарыстар ұйымдастыру;
- оқу-жаттығу сабақтарын өткізу;
- жаттығу күнделігін жүргізу мен талдау;
Дағдылар:
- өзбетімен сабақ, секциялық отырыстар, жарыстар ұйымдастыру;
- шаңғы жарысына орын даярлау;
- шаңғы спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 06
Коньки спорты және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда коньки спортының даму тарихы, кезеңдері. Конькимен жүгіру әдістер-тәсілдері.
Сабақ ұйымдастыру, өткізу, есепке алу. Жарыстар мен оқу -жаттықтыру жиынын ұйымдастыру және өткізу. Конькишінің саймандары. Мұз айдыны және жүгіру жолы.
Білімдер:
- коньки спортының Қазақстан даму тарихы, кезеңдері, құрал-жабдықтары;
- коньки спортын оқыту әдістемесі;
- конькимен шапшаң жүгіру әдіс-тәсілдері;
Іскерліктер:
- конькисіз және конькимен жаттығулар;
- мұз үстінде сабақ және дене шынықтыру –сауықтыру шаралары, оқу -жаттықтыру жиынын өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 07
Гимнастика және оны оқыту әдістемесі:
Гимнастиканың даму тарихы.
Гимнастика терминдері.
Гинастика сабақтарын өткізу әдістемесі, мазмұны және түрлері.
Гимнастика бойынша оқу жұмыс жоспары.
Жарыс ұйымдастыру, өткізу және төрешілік ету. Оқыту және жаттықтыру негізі.
Гимнастикалық жаттығуларды өткізу әдістемесі мен үйрету әдістері. Жарақаттанудың алдын алу.
Білім алушылардың дене дамуын және оқу үрдісін бақылау. Гимнастика спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- гимнастиканы өткізудің теориясы мен -әдістемесі;
- гимнастикалық жаттығулардың орындалу әдістері;
Іскерліктер:
- гимнастика сабақтары, саптық жаттығулар, жүру мен жүгіру, секіру, тепе–теңдік жаттығулары түрлері;
- жалпы дамыту акробатикалық, снарядтағы жаттығулар;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 08
Жеңіл атлетика және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда жеңіл атлетика спортының даму тарихы, кезеңдері.
Жеңіл атлетика түрлерінің әдістері және оларды оқыту әдістемесі. Физикалық сапаны тәрбиелеу әдістері, құралдары мен түрлері. Жеңіл атлетика сабақтарын өткізу әдістері, ұйымдастыру және мазмұны.
Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі. Білім алушылардың физикалық дамуын және оқу үрдісін жоспарлау және бақылау. Жеңіл атлетика спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- Қазақстанда жеңіл атлетиканың даму тарихы мен кезеңдері;
- Жеңіл атлетика сабақтарын оқыту әдістемесі, түрлері, әдістері мен құралдары;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетика сабақтарын ұйымдастыру әдіс-тәсілдері;
- жеңіл атлектикадан жарыс өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 09
Спорттық ойындар және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда спорттық ойындардың даму тарихы, кезеңдері.
Спорттық ойындардың әдіс-тәсілдерінің негізі. Дене сапасын тәрбиелеудің әдістері, құралдары, түрлері.
Дене сапасының даму динамикасы. Жарақаттанудың алдын алу. Оқу сабақтарын ұйымдастыру, өткізу әдістері, мазмұны. Спорттық ойындардан жарыс ұйымдастыру, өткізу ережесі. Білім беруді жоспарлау. Білім алушылардың дене дамуын ұйымдастыруды бақылау. Таңдаған спорттық ойын түрінен дайындық деңгейін жетілдіру. Баскетбол, волейбол, қол добы, үстел теннисі, жағажай волейболы әдіс – тәсілдерін және әдістемесін үйрену.
Білімдер:
- спорттық ойындар әдіс-тәсілдері;
- спорттық ойындар теориясы мен өткізу әдістемесі;
Іскерліктер:
- оқыған ойындарды әдіс-тәсілдерімен жүргізу;
- жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, көрсету және өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
АП 10
Туризм:
Туризмнің даму тарихы, кзеңдері. өлкетану. Топография және бағдар жасау, туристтік жабдықтар. Көпшілік туристтік жорық, слет, жарыс жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Қозғалыс әдістері. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туризмнің даму тарихы, кезеңдері, өлкетану, топография мен бағдар жасау, турист жабдығы;
- көпшілік туристтік жұмыстар түрлері, өткізу әдістемесі;
Іскерліктер:
- палатка орнату;
- жорық ұйымдастыру;
- жорықта қавуіпсіздік ережелерін сақтау;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1,-3.2.7, 3.2.9-3.2.11
АП 11
Емдік дене тәрбиесі және массаж:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтырудың мәні.
Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизмі.
ЕДШ жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде, тірек-қимыл апараты ауруларында қолданылуы.
Емдеу және алдын алу мекемелеріндегі ЕДШ. Емдік дене шынықтырудың түрі және әдістері. Емдік дене шынықтырудың ем қабылдау жағдайын бақылау.
Жұмысқа қабілетін арттыру және қалпына келтірудегі медициналық құралдар.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс -тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері.
Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасушааралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массажды орындау әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- аурулар мен жарақаттарды емдеу тәсілдері;
- дәрігерлік бақылау, емдік дене шынықтыру мен массаж негізі;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаждың сауықтыру механизмі;
- дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуда массаждың ағзаға әсері;
- массаждың түрлері мен әдістері;
Іскерліктер:
- әртүрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін өткізу;
- жалпы немесе арнайы дене бөлшектеріне арналған массаж өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.11
АП 12
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер

СД 12.1
Инструктор физической культуры в дошкольных учреждениях
Задачи физического воспитания детей дошкольного возраста. Cредства физического воспитания. Основы обучения, воспитания и развития в процессе физического воспитания. Возрастные особенности развития детей от рождения до 7 лет. Физическое воспитание детей первого и второго года жизни. Методика обучения физических упражнении: гимнастика. Формы организации физического воспитания в дошкольных учреждениях. Организация работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях. Планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Знания:
- теории и методики физического воспитания в дошкольных организациях;
- методов и приемов обучения физическим упражнениям;
- форм работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- планирования и учета работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- оборудования и инвентаря для работы по физическому воспитанию,
- значения, задач физического воспитания в дошкольном возрасте;
- программы по физическому воспитанию и специальные методические рекомендации;
- особенностей развития движений детей дошкольников;
- основ физической деятельности, требований к выбору упражнения;
- методики развития физических качеств;
- организации и планирования разных видов работ по физическому воспитанию.
Умения:
- проводить физические упражнения с учетом возрастных особенностей детей;
- формировать умения самостоятельно выполнять физические упражнения;
- исполнять требования, усложнять и выбрать физические упражнения на занятиях по возрастным группам;
- определять физическую нагрузку и плотность занятий;
- анализировать упражнения, подвижные игры;
Навыки:
- сохранения и укрепления здоровья детей;
- закаливания организма, формирования двигательных и культурно-гигиенических навыков и умений, повышения двигательных активности;
- проводить занятия физкультуры в разных возрастных группах и подбирать оптимальные средства и методы оздоровления и обследования детей.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.2.1,
3.2.4-3.2.12
СД 12.2
Инструктор тренажерного зала:
Организация занятия в тренажерном зале, контроль выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах. Соблюдение техники безопасности при проведении занятий в тренажерном зале. Основы анатомии, мышечной системы. Планирование, разработки программ. Особенности с учетом типов телосложения. Ведение учетной и отчетной документации. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Соблюдение этических норм поведения.
Знания:
- основы анатомии, мышечной системы;
- особенностей спортивных тренажеров и их использования;
- методов контроля и самоконтроля при занятиях на тренажерах;
- методики испытания спортивного инвентаря и оборудования.
Умения:
- организовывать занятия в тренажерном зале;
- контролировать выполнение упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах;
- соблюдать технику безопасности при проведении занятий в тренажерном зале;
- планировать разработку программ, учитывая особенности с учетом типов телосложения;
- вести учетную и отчетную документацию;
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- систематического повышения своей квалификации по организации занятий в тренажерном зале;
- соблюдения этических норм поведения.

АП 12.1
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі нұсқаушысы
Мектеп жасына дейінгі балалардыі дене тәрбиесі міндеттері. Дене тәрбиесі құралдары. Дене тәрбиесі үрдісіндегі оқыту, тәрбиелеу, дамыту негіздері. Туғаннан бастап 7 жасқа дейінгі балалардың жас ерекшеліктері. Бірінші және екінші сәбилік кезеңдегі балалардың дене тәрбиесі. Дене жаттығуларын оқыту әдістемесі: гимнастика. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру формалары. Мектепке дейінгі ұйымдарда дәне тәрбиесін ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алу.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысына қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарлар.
Білімдер:
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесін;
- мектеп жасына дейінгі дене тәрбиесі мәні, мақсаттары;
- дене тәрбиесі бағдарламасын және арнайы әдістемелік нұсқауларды;
- мектепке дейінгі балалардың қозғалысын дамыту ерекшеліктерін;
- дене жаттығуларын үйрету әдістері мен тәсілдерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесін ұйымдастыру формаларын;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алуды;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесіне қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарларды;
- дене әрекеті негіздерін, жаттығуларды таңдауға қойылатын талаптарды;
- дене сапаларын дамыту әдістемесін;
- дене тәрбиесі бойынша жұмыс түрлерін жоспарлау мен ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- балалардың жас ерекшеліктеріне қарай дене жаттығуларын өткізу;
- дене жаттығуларын өздігінен орындау біліктерін қалыптастыру;
- сабақта жас тобына қарай жаттығуларды таңдау, күрделендіру, талапты орындау;
- дене жүктемесін және сабақтың тығыздығын анықтау;
- жаттығулар мен қозғалмалы ойындарды талдау;
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.2.1, 3.2.4-3.2.12
АП 12.2
Тренажер залының нұсқаушысы:
Жаттықтыру залында сабақ ұйымдастыру, еркін салмақты және күш түсіру тренажерларында жаттығуларды орындауды бақылау.
Тренажер залында сабақ өткізуде қауіпсіздік ережелерін сақтау. Анатомия, бұлшықет негізі. Бағдарламаларды жасақтауды жоспарлау. Дене білімі ерекшеліктері. Есептік құжаттарды жүргізу. Отандық және шетелдік тәжірибелерді зерттеу. Этикалық інез-құлық нормаларын сақтау.
Білімдер:
- анатомия, бұлшықет жүйесі;
- спорттық құрылымдар және оны пайдалану;
- тренажерда жұмысты, сабақта бақылау мен өзін-өзі бақылау;
- спорттық құралдар мен жабдықтарды сынау әдістемесі.
Іскерліктер:
- жаттығу залында сабақ ұйымдастыру;
- еркін салмақты және күш тренажерларында тапсырмалар орындауды бақылау;
- жаттықтыру залында сабақ өткізуде қауіпсіздік ережесін сақтау;
- дене бітімі ерекшеліктеріне қарай бағдарлама жасақтау;
- есептік және қорытынды құжаттарды жүргізу;
Дағдылар:
- отандық және шетелдік тәжірибелерді зерттеу;
- жаттықтыру залында сабақ өткізу бойынша өз біліктілігін жүйелі көтеру;
- этикалық мінез-құлық нормаларын сақтау.

БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПК
3.2.1,3.2.2,
3.2.4-3.2.12
СД 12.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты. Классификация базовых движений.
Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков).
Ведение учетной и отчетной документаций. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию.
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенций;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПК
3.1.1,
3.1.3-3.1.12
СД 12.4
Инструктор по организации спортивно-массовых мероприятий:
Организация массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора. Формы массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарии;
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
Навыки:
- повышения квалификации, компетенции организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПК
3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.12
010303 3 - Тренер-преподаватель по спорту
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического
воспитания; система физического воспитания в Казахстане;
формирование культуры двигательной деятельности человека; воспитание потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями здорового образа жизни; организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического воспитания дошкольников, младших школьников, подростков и старших школьников; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- содержания воспитательной работы по формированию у детей необходимых физических качеств и жизненно важных двигательных умений и навыков;
- особенностей организации процесса обучения двигательным умениям и навыкам.
Умения:
- планировать и проводить физкультурно-оздоровительные, спортивно-массовые работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы;
Навыки:
- управления процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта;
- организации подготовки спортсменов, учитывая возрастные особенности;
- воспитания потребности в регулярных занятиях;
- вести здоровый образ жизни.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.12
СД 02
Теория и методика избранного вида спорта:
Методика тренировки. Последовательность обучения техники и тактики. Выявление ошибок при освоении техники и их предупреждение. Средства и методы тренировки. Использование технических средств. Этапы начальной подготовки, углубленной специализации и спортивного совершенствования. Особенности тренировочного процесса на разных этапах подготовки. Принципы периодизации и цикличности в тренировочном процессе. Методы контроля.
Знания:
- методики организации тренировок;
- техники и тактики обучения;
- средств и методов тренировки;
- особенностей тренировочного процесса на разных этапах подготовки.
Умения:
- применять эффективные методы, средства организации тренировки и контроля;
Навыки:
- организации тренировок.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 03
Общая и специальная физическая подготовка в избранном виде спорта:
Цель и задачи курса. Понятия, определения. Средства и методы для развития физических качеств. Средства и методы развития общей физической подготовки. Средства и методы развития специальной физической подготовки. Тестирование физической подготовки в избранном виде спорта. Особенности общей и специальной физической подготовки на разных этапах подготовки.
Знания:
- функций инструктора в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления;
- видов планирования работы тренера.
Умения:
- организовывать занятия;
- применять разнообразные методы общения, мотивации, организации обратной связи;
Навыки:
- управления тренировочным процессом.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 04
Спортсооружения и тренажеры:
Общие положения теории и практики спортивных сооружений. Виды и классификация спортивных сооружений. Спортивные сооружения в учебных заведениях.
Спортивные сооружения для занятий видами спорта. Спортивные сооружения для массовой физической культуры. Проектирование и планирование строительства и эксплуатация спортивных сооружений. Виды тренажеров и тренажерных устройств: технические устройства и снаряды – механические и электромеханические. Направленность тренажеров для формирования и совершенствования техники в избранном виде спорта, для развития физических качеств, функциональных возможностей организма и сложно-координационных способностей.
Знания:
- общих положений теории и практики спортивных сооружений;
- видов и классификации спортивных сооружений для занятий разными видами спорта;
- видов тренажеров и тренажерных устройств.
Умения:
- сравнивать спортивные сооружения по видам спорта;
- соблюдать технические и гигиенические требования;
- эксплуатации спортивных сооружений и тренажеров;
Навыки:
- формирования и совершенствования техники в избранном виде спорта;
- использования тренажеров для развития физических качеств.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 05
Повышение спортивного мастерства в избранном виде спорта:
Требования к квалификации тренера. Создание коллектива и управление им. Владение средствами, методами тренировки. Учет индивидуальности, дифференцированный подход. Использование последних научных достижений в тренерской деятельности. Совершенствование техники и тактики в избранном виде спорта.
Знания:
- квалификационных требований к тренеру;
- по формированию коллектива и методов управления;
- форм, средств, методики организации тренировки.
Умения:
- планировать и организовывать тренировки по видам спорта;
- использовать интерактивные технологии и научные достижения в тренерской деятельности;
Навыки:
- поиска информации по избранному виду спорта;
- совершенствования техники и тактики тренерской деятельности в избранном виде спорта.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 06
Технико-тактическая подготовка в избранном виде спорта:
Основные понятия. Классификация, общая характеристика, определения. Основы обучения техники. Овладение и закрепление тактических действий. Средства и методы подготовки. Методы контроля. Особенности тактической подготовки к разным соревнованиям.
Знания:
- целей и задач, основных понятий курса;
- классификации, общей характеристики, определения содержания технико-тактической подготовки;
- основ обучения технике;
- методов контроля.
Умения:
- пользоваться средствами и методами подготовки;
- учитывать особенности тактической подготовки к разным соревнованиям;
Навыки:
- овладения и закрепления тактических действий.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 07
Повышение тренерских навыков в избранном виде спорта:
Совершенствование тренерской деятельности по управлению подготовкой (планирование, организация тренировочного процесса, проведение соревнований, организация контроля, оценка уровня подготовленности). Проведение тренировок с использованием новых педагогических технологий. Посещение семинаров и практических занятий передовых тренеров в избранном виде спорта.
Проведение анализа выступлений ведущих спортсменов в избранном виде спорта. Работа в качестве помощника тренера в период каникул.
Знания:
- целей и задач курса;
- о тренерской деятельности по управлению подготовкой (планирование, организация тренировочного процесса, проведение соревнований, организация контроля, оценка уровня подготовленности);
- о работе в качестве помощника тренера в период каникул.
Умения:
- планировать, организовывать тренировки, соревнования, контролировать, оценивать уровень подготовленности;
- проводить тренировки с использованием интерактивной технологии;
Навыки:
- посещения семинаров и практических занятий передовых тренеров в избранном виде спорта;
- проведения анализа выступлений ведущих спортсменов в избранном виде спорта;
- повышения квалификации и компетенции тренера.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 08
Основы профессиональной подготовки тренера в избранном виде спорта:
Роль тренера в современном спорте (инструктор, учитель, психолог, менеджер и др.). Навыки общения тренера (передает информацию, влияет на мотивацию, устанавливает обратную связь в обучении). Тренерские стили. Теоретические и практические основы управления тренировочным процессом. Планирование, его виды. Контроль эффективности подготовленности.
Знания:
- содержания, планирования работы тренера;
- требований к квалификации тренера в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления тренировочным процессом.
Умения:
- планировать свою деятельность, организовывать занятия, секции, соревнования;
- контролировать деятельность спортсменов;
Навыки:
- общения на трех языках, в соответствии с нормами этикета строить коммуникации;
- определения влияния конкретных видов физических нагрузок на организм человека;
- составления планов, организации занятий, тренировок, соревнований; внеклассных занятий, спортивных секций;
- выполнения судейства.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 09
Дисциплины по выбору обучающихся

БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.2.1,3.2.2, 3.2.4-3.2.12
АП 12.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (инструкторлық дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.1.1, 3.1.3-3.1.12
АП 12.4
Спорттық -көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
- сценарий құру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.12
010303 3 – Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің жүйесі.
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту процесі. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы білімді меңгеру үрдісін басқару. Дене жаттығулары сабақтарында тұлғаның көңіл-күйін дамыту. Негізгі физикалық сапаны жетілдіру.
Дене тәрбиесі сабақтарының түрлері. Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау. Түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері. Спорттық жаттығу. Спортшыларды әзірлеудегі көрсетілім жүйесі. Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы физикалық әзірлік.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- физикалық сапаны дамыту негізі;
- спортшыларды даярлау жүйесі;
- түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесі ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- түрлі білім алушылар контингенті мен дене тәрбиесі сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарының негізгі формаларын жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарын өткізуде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асыру;
- жоспар, график, сабақ жоспарын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды құрастыру;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.12
АП 02
Таңдалған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі:
Жаттықтыру әдістемесі. Әдіс тәсілдерді үйрету тізбегі. Әдістерді меңгерудегі қателіктеді анықтау, оларды болдырмау. Жаттығу құралдары мен әдістері. Техникалық құралдарды пайдалану. Бастапқы дайындық. Тереңдетілген мамандандыру және спорттық жетілдірудің кезеңдері. Дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттығу үрдісінің ерекшеліктері. Жаттығу үрдісіндегі кезеңділік пен қайталану принциптері. Бақылау әдістері.
Білімдер:
- жаттығуларды ұйымдастыру әдістемесі;
- техникалық әдіс-тәсілдерді үйрету;
- жаттығу құралдары мен әдістері;
- дайындықтың түрлі кезеңіндегі жаттықтыру үрдісінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- жаттығу мен бақылауды ұйымдастырудың тиімді әдістері мен құралдарын пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 03
Таңдалған спорт түрінен жалпы және арнайы дене дайындығы:
Курстың мақсаты және міндеттері. Түсініктер, анықтамалар. Физикалық сапаларды дамытудың әдістері мен тәсілдері. Жалпы дене күш дайындығы дамуының құралдары мен әдістері. Арнайы дене дайындығы дамуының құралдары мен әдістері.
Таңдаған спорт түрі бойынша дене дайындығын тестілеу. Дайындықтың әр түрлі кезеңіндегі жалпы және арнайы дене дайындығының ерекшеліктері.
Білімдер:
- қазіргі спорттағы жаттықтырушы қызметі;
- басқарудың теориялық және практикалық негізі;
- жаттықтырушы жұмысын жоспарлау түрлері.
Іскерліктер:
- сабақ өткізу;
- қарым-қатынас, ынталандырудың түрлі әдіс-тәсілдерін қолдану, кері байланыс орнату.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 04
Спорттық құрылымдар мен тренажерлар:
Спорттық құрылым теориясы мен практикасының жалпы сипаттары. Спорттық құрылымдардың жіктелуі мен түрлері. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар.
Спорт түрлерінен сабақтарға арналған спорттық құрылымдар.
Көпшілік-мәдени жұмыстарға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық құрылымдарды құрастыру, құрылысын және пайдалануды жоспарлау. Тренажерлар мен тренажер құрылғыларының түрлері: техникалық құрылғылар мен снарядтар – механикалық және электрлік механикалық. Тренажерлардың таңдаған спорт түрінен әдіс-тәсілдерін, дене сапаларын дамыту, ағзаның функционалдық мүмкіндіктері мен күрделі координациялық қабілеттерін қалыптастыру мен жетілдіру үшін бағытталуы.
Білімдер:
- спорттық құрылымдар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау;
Іскерліктер:
- халықпен және балалармен жұмыста көпшілік дене тәрбиесі сауықтыру жұмыстарында қарапайым спорт құрылымдарын салу және пайдалануды ұйымдастыру;
- снаряд, тренажер, бақылаушы т.б. құрылғылармен жұмыс істеу;
- қалыптастыру және жетілдіру;
- дене сапаларын дамыту үшін тренажерларды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 05
Таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық шеберлігін жетілдіру:
Спортшының шеберлігіне қойылатын талаптар. Ұжымды құру, оларды басқару. Жаттықтырудың әдістерін, тәсілдерін игеру. Топтың және жеке жаттығу есебі. Спортшының қызметінде соңғы ғылыми жетістіктерді пайдалану. Таңдап алған спорт түрінің әдіс-айласы және тәсілін жетілдіру.
Білімдер:
- жаттықтырушыға қойылатын біліктілік талаптар;
- ұжымды құру, оларды басқару әдістері;
- жаттығуларды ұйымдастыру формалары, құралдары, әдістемесі;
Іскерліктер:
- спорт түрлері бойынша жаттығуларды жоспарлау және өткізу;
- жаттықтырушы қызметінде ғылыми жетістіктер мен интерактивті технологияларды қолдану;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 06
Таңдап алған спорт түрінің әдіс-тәсілдік дайындығы:
Негізгі түсінік: жіктелуі, жалпы сипаттамасы, анықтау. Әдіс-тәсілді оқытудың негізі. Тәсілдік әрекетті игеру және нығайту. Дайындықтың тәсілі және әдістері. Бақылаудың әдістері. Әр түрлі жарыстардағы тәсілдік дайындықтың ерекшеліктері.
Білімдер:
- курстың мақсат-міндеттері мен негізгі түсініктері;
- жалпы мінездемесі, жіктелуі;
- әдіс-тәсілдік дайындық мазмұнының анықтамасы;
- оқыту тәсілінің негіздері;
- бақылау әдістері;
Іскерліктер:
- дайындық әдістері мен құралдарын қолдану;
- әртүрлі жарыстарға дайындық тәсілдері ерекшеліктерін ескеру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 07
Таңдап алған спорт түрі бойынша жаттықтырушы дағдыларын жетілдіру:
Дайындықты басқарудан жаттықтыруышының іс-әрекетін жетілдіру (жоспарлау, жаттығу үрдісін ұйымдастыру, жарысты өткізу), бақылауды ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау. Оқытудың қазіргі заманғы техникалық тәсілдерін пайдалану арқылы жаттығу өткізу. Аға жаттықтырушылардың семинар және тәжірибе сабақтарына қатысу. Спортшылардың жарыстағы көрсеткіштеріне талдау жасау. Демалыс кезеңіндегі жаттықтырушының көмекші ретіндегі атқаратын жұмыс сапасы.
Білімдер:
- курстың мақсат, міндеттері;
- дайындықты басқаруда (жоспарлау, жаттығу үрдісін ұйымдастыру, жарыстар өткізу, бақылау ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау) жаттықтырушы қызметі;
- жазғы демалыс кезіндегі жаттықтырушының көмекшісі ретіндегі жұмыс;
Іскерліктер:
- жаттықтыруларды, жарыстарды жоспарлау, ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау, бақылау;
- интерактивті технологияны пайдаланып жаттығу жұмыстарын өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 08
Таңдалған спорт түрінен жаттықтырушының кәсіптік даярлау негіздері:
Қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының орны (нұсқаушы, мұғалім, психолог, менеджер және т.б.). Жаттықтырушының стилі. Жаттығу үрдісін басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері. Жоспарлау, оның түрлері. Дайындық тиімділігін бақылау. Кезеңді жеделдік және ағымды бақылау. Дайындық коррекциясы. Дайындықтың қазіргі кездегі техникалық тәсілі.
Білімдер:
- жаттықтырушы жұмысын мазмұны, оны жоспарлау;
- қазіргі спорттағы жаттықтырушы біліктілігіне қойылатын талаптар;
- жаттықтыру үрдісін басқарудағы теориялық және практикалық негіздері;
Іскерліктер:
- өз қызметін жоспарлап, сабақ, секция, жарыстарды ұйымдастыру;
- спортшылар қызметін қадағалау;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 09
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер

БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.3.1,3.3.2,
3.3.4-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 9.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты.
Классификация базовых движений.
Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков).
Ведение учетной и отчетной документацию. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию;
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенции;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1, 3.3.2,
3.3.6,3.3.7,
3.3.9,3.3.11,
3.3.12
СД 9.4
Инструктор по организации спортивно-массовых мероприятий:
Организация массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора. Формы массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарий;
Навыки:
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- повышения квалификации, компетенций организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1,
3.1.2,
3.1.4-3.1.12
СД 9.5
Инструктор по туризму:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи
Знания:
- туристической терминологии, системы туризма.
Умения:
- анализировать свои действия, при этом пройти через систему туристической подготовки;
- практиковаться в переправах, вязке узлов, установке палатки;
Навыки:
- проведения похода выходного дня, многодневного по своему краю.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК
3.3.1,
3.3.3-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
СД 9.6
Массажист:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-двигательного аппарата;
история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж; точечный массаж, соединительно-тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- способов лечения заболеваний и травм;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений и массажа;
- влияния занятий физическими упражнениями и массажа на организм;
- видов и приемов массажа.
Умения:
- проводить комплекс упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний;
- делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки:
- владения методикой и техникой, приемами лечебного, спортивного массажа, самомассажа.

БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.3.1,3.3.2, 3.3.4-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 9.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (нұсқаушы дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1, 3.3.2, 3.3.6,3.3.7, 3.3.9,3.3.11, 3.3.12
АП 9.4
Спорттық -көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
- сценарий құру.
- ұйымдастырушы құзыреттілігін, білігін көтеру;
- мінез-құлықтың этикалық нормаларын сақтау.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.12
АП 9.5
Туризм жұмысын ұйымдастыру:
Тарихы, туризм дамуының кезеңдері. Топография, бағдар жасау және туристік жабдықтар. Көпшілік туристік жұмыстар жүргізу: жорық, саяхат, слет, жарыс.
Қозғалыс әдістерін. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туризм терминологиясы, туризм жүйесі.
Іскерліктер:
- өз әрекетінің нәтижесін талдай отырып, туристік дайындық жүйесінен өту;
- өткелдерден өтуде, бөліктерді байлауда, шатыр құруда тәжірибелік білімін меңгеру;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.3.1, 3.3.3-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
АП 9.6
Массаж жасаушы:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтырудың орны. Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизм әрекеті.
Жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде, тірек-қимыл апараты ауруларындағы ЕДШ.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс-тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері. Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасуша аралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массаждың орындалы әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- аурулар мен жарақаттарды емдеу әдістері;
- дәрігерлік бақылау, емдік дене шынықтыру және массаж негіздері;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаждың емдік механизм әрекеті;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаж сабақтарының ағзаға әсері;
- массаждың түрлері мен әдістері;
Іскерліктер:
- әр түрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін өткізу;
- жалпы немесе арнайы дене бөлшектеріне арналған массаж жасау;

БК 1,2,3,4,5,7,8,9
ПК
3.3.1,3.3.2,
3.3.6,3.3.7,
3.3.9,3.3.11,
3.3.12
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДОО 01
Основы проектной деятельности:
Предмет, сущность, особенности проектного метода. Требования к методу проектов. Этапы работы над проектом. Система действий учителя и учащихся в работе над проектом. Организация работы по составлению проекта.
Знание:
- о методе проектов, об истории проектного метода;
- о классификации учебных проектов;
- о требованиях к использованию метода проектов, к оформлению проектной работы;
- этапов работы над проектом;
- деятельности учителя и учащихся на различных стадиях работы с проектом.
Умение:
- организовывать работу над проектом соответственно возрастным особенностям учащихся;
- развивать творческие способности учащихся;
Навыки:
- анализа хода, содержании и результатов проектной деятельности;
- систематизации, анализа результатов проектной деятельности.
БК 1,2,3,7,9
ПК
3.1.1-3.1.3.
3.1.6,3.1.11.
3.2.1-3.2.3.
3.2.6,3.2.11.
3.3.1-3.3.3.
3.3.6,3.3.11.
ПП.00
Профессиональная практика

БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1,3.3.2, 3.3.6,3.3.7, 3.3.9,3.3.11, 3.3.12
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ҚП 01
Жобалау іс-әрекет негіздері:
Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері. Жобалау әдістемесіне қойылатын талаптар. Жобамен жұмыс жасау кезеңдері. Жобалау жұмысындағы оқытушы мен оқушының іс-әрекет жүйесі. Жобаны құрастыруда жұмысты жоспарлау.
Білімдер:
- жобалау әдістерін, жобалау әдістерінің тарихы;
- оқу жобаларының жіктелуін;
- жоба әдістерін пайдалануға, жоба жұмысын безендіруге қойылатын талаптар;
- жобамен жұмыс кезеңдері;
- жобамен жұмыс барысында оқушы мен мұғалімнің өзара әрекеті.
Іскерліктер:
- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жобамен жұмысты ұйымдастыру;
- оушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.3. 3.1.6,3.1.11. 3.2.1-3.2.3. 3.2.6,3.2.11. 3.3.1-3.3.3. 3.3.6,3.3.11.
КП.00
Кәсіптік практика

010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность.
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучать цели и задачи практики;
- составлять план практики;
- владеть способами перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- использовать приемы наблюдения за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
ПП 1.2
Практика по выбору обучающихся:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения занятий, мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора, тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять теоретические знания по избранному виду спорта;
- систематизировать собранный материал;
- проводить занятия, тренировки;
- владеть способами контроля и самоконтроля, методами исследовательской работы,
- пользоваться результатами диагностики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора, тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12

010301 3 – Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы біліктілігі
КП 01
Оқу практикасы
КП 1.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру- сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдерін;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
КП 1.2
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жас және жеке ерекшеліктеріне қарай оқушылардың танымдық жұмысын басқару дағдылары және сабақ, сыныптан тыс шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрінен байқау сабағы, жаттығулар, сыныптан тыс шаралар өткізу.
Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасқатау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- таңдаған спорт түрінен теориялық білімдерін пайдалану;
- жинаған материалды жүйелеу;
- сабақ, жаттығу өткізу;
- бақылау, өзін-өзі бақылау тәсілдерін, зерттеу жұмысы әдістерін меңгеру, диагностика нәтижелерін пайдалану;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12

ПП 1.3
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных мероприятий, занятий, тренировок. Подготовка плана-конспекта. Определение места, формы проведения. Сбор портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать и анализировать культурно-массовые мероприятия, работы секции, тренировки;
- составлять план- конспекты секций, занятий, тренировок;
- проводить занятия по графику;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего инструктора.
ПК
3.1.1,3.1.2,
3.1.4-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
ПП 1.4
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Сбор портфолио вожатого, инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей, инструкторов по спорту в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел, фестивалей здоровья, спортивных праздников, секции по видам спорта;
- подготовить проведение досуга детей по интересам на базе действующего лагеря;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого, инструктора.
ПК
3.1.1, 3.1.2,
3.1.5-3.1.7,
3.1.10-3.1.12
ПП 1.5
Работа с Интернетом:
Практическая работа с оргтехникой. Выход в Интернет. Поиск и обработка информации. Поисковые сервера. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Дистанционное обучение. Учебное телевидение. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по устройству компьютера;
- самостоятельно работать с программными обеспечениями;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности операционной системы;
- соблюдать технику безопасности;
- пользоваться знаниями, полученными в подготовке курсовых и дипломных работ;
- пользоваться и частично составлять электронные учебники;
- владеть способами поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК
3.1.1
3.1.6,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.10,
3.1.12
ПП 1.6
Подготовка к преддипломной практике:
Показательные занятия, тренировки. Смотр знаний. Защита портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов;
- посещать и анализировать занятия, тренировки, секционные занятия инструкторов, тренеров и методистов;
- составлять пробные конспекты занятий, тренировок и проводить по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего инструктора.
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
ПП.02
Педагогическая практика

КП 1.3
Байқау практикасына дайындық:
Үлгі шаралар, сабақтар, жаттығуларға қатысу және талдау.
Сабақ жоспарын дайындау. Өткізу орнын, түрін анықтау. Болашақ нұсқаушы портфолиосын жинақтау. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- мәдени-көпшілік шараларды, секция жұмыстарын, жаттығуларға қатысу және талдау;
- кесте бойынша секция, жаттығу, сабақ жоспарларын жасақтау;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер және Интернет желісін пайдалану;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ жаттықтырушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1,3.1.2, 3.1.4-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
КП 1.4
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Бастаушы, жаттықтырушы жинақтау. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбиеші, спорт бойынша нұсқаушы жоспарымен танысу, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстары сценарийлерін, денсаулық фестивалін, спорт мерекелерін, спорт түрлері бойынша секцияларды жасақтау;
- лагерь базасында қызығушылығы бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер мен Интернет желісін пайдалану;
- бастаушы, нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5-3.1.7, 3.1.10-3.1.12
КП 1.5
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмыс. Интернетпен жұмыс. Ақпарат іздеу және өңдеу. Іздеу серверлері. Сайттарға шолу. Электрондық почтамен жұмыс. Қашықтан оқыту. Оқу теледидары. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- компьютер құрылысы туралы білімін қолдану;
- бағдарламалық жабдықтармен өзбетіндік жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- операциялық жүйелер ерекшеліктерін айыра білу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- курстық және дипломдық жұмысты дайындағанда алған білімдерін қолдану;
- электрондық оқулықтарды пайдалану және бөліктерін құрастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтерін қолдану.
КҚ 3.1.1 3.1.6, 3.1.7, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.12
КП 1.6
Диплом алдындағы практикаға дайындық:
Байқау сабақтары, жаттықтырулар. Білім тексеру. Болашақ нұсқаушы портфолиосын қорғау. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- пәндерді оқыту әдістемесінен алған білімдерін қолдану;
- әдіскерлер мен жаттықтырушылар, нұсқаушылардың сабақтарын, жаттығулар, секция жұмыстарына қатысу және талдау;
- сабақтың байқау конспектілерін құрып және сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
КП.02
Педагогикалық практика

ПП 2.1
Практика по организации физкультурно-оздоровительной работы:
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Проведение диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков, состояние психологической и технико-тактической подготовки.
Организация физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов Отчет по практике.
Умения:
- составлять план практики, перспективный, текущий и оперативный план физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- проводить диагностику состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью;
- организовывать культурно-массовые, спортивно-оздоровительные мероприятия, праздники в соответствии с психолого-педагогическими, медико-биологическими, методическими требованиями.
ПК
3.1.1, 3.1.2,
3.1.4-3.1.8,
3.1.10-3.1.12
ПП 2.2
Практика по выбору обучающихся:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения занятий, мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора, тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять теоретические знания по избранному виду спорта;
- систематизировать собранный материал;
- проводить занятия, тренировки;
- владеть способами контроля и самоконтроля, методами исследовательской работы;
- пользоваться результатами диагностики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора, тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК
3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12

КП 2.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру практикасы:
Дене шынықтыру және спорт сабақтарына оқушылар мен ересектерді тарту мақсатында үгіт жұмыстарын ұйымдастыру, өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру үшін оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау. Спорттық- сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу. Қызметтік мүмкіндіктерін, дене сапаларын тестілеу. Қозғалыс біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, жаттықтыру деңгейін анықтау, психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығының жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие қызметін ұйымдастыру формалары, әдістері мен құралдары. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының, практиканың даму, ағымдағы, шұғыл жоспарларын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының сценарийлерін, жоспар-конспектілерін құру;
- спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу;
- мәдени-көпшілік, спорттықсауықтыру шараларын, мерекелерін психологиялы-педагогикалық, медициналық-биологиялық, әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.8, 3.1.10-3.1.12
КП 2.2
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жас және жеке ерекшеліктеріне қарай оқушылардың танымдық жұмысын басқару дағдылары және сабақ, сыныптан тыс шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрінен байқау сабағы, жаттығулар, сыныптан тыс шаралар өткізу.
Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасқатау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- таңдаған спорт түрінен теориялық білімдерін пайдалану;
- жинаған материалды жүйелеу;
- сабақ, жаттығу өткізу;
- бақылау, өзін-өзі бақылау тәсілдерін, зерттеу жұмысы әдістерін меңгеру, диагностика нәтижелерін пайдалану;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12

ПП 2.3
Пробная практика:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения занятий, тренировок с учетом возрастных особенностей детей;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы;
- применять инновационные технологии на занятиях;
проводить занятия, тренировки и внешкольные мероприятия;
контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора;
-повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК
3.1.1-3.1.12
ПП 2.4
Летняя спортивная практика: Организационно-педагогическая работа. Выбор направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника. Обновление содержания портфолио инструктора, тренера, организатора досуга. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- проводить инструктажи для детей по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- составлять план спортивных мероприятий на лагерную смену и каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- проводить утреннюю гимнастику, занятия по физкультуре и спорту, общелагерные и межлагерные соревнования;
- проводить занятия по избранному виду спорта и соревнования;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать проведение коллективных творческих дел;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио инструктора, организатора досуга.
ПК
3.1.1-3.1.12
ПП 03
Преддипломная практика:
Систематизация учебно-тренировочного материала.
Определение уровня подготовленности спортсменов.
Перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической деятельности тренера. Организация учебно-тренировочной, соревновательной и воспитательной работы со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований.
Применение методов, средств и организационных форм учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной деятельности занимающихся в соответствии с решаемыми задачами.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов.
Умения:
- отбирать, анализировать и систематизировать учебно-тренировочный материал;
- диагностировать состояние и уровень подготовленности спортсменов;
- осуществлять перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической и других разделов деятельности инструктора, тренера;
- организовывать учебно-тренировочную, соревновательную и воспитательную работу со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований;
- устанавливать педагогически целесообразные взаимоотношения с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью;
- вносить коррективы и перестраивать свою работу в зависимости от задач и конкретной ситуации тренировки, обучения и воспитания;
- учитывать и оценивать результаты деятельности с целью определения новых задач;
- проводить профориентационную работу по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом;
- выполнять обязанности судей на всех участках судейской работы;
- совершенствовать свое технико-тактическое мастерство;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио инструктора.
ПК
3.1.1-3.1.12

КП 2.3
Байқау практикасы:
Жас және жеке мүмкіндіктеріне сай мектеп оқушыларының танымдық қызметін басқару дағдысымен және шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрі бойынша байқау сабақтарының жаттығуларын, сыныптан тыс шараларды өткізу. Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, сабақ, жаттығу жүргізудің тиімді әдіс-тәсілдерін, формаларын таңдау;
- оқу-көрнекі құралдарды дайындау және пайдалану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақ, жаттығу және сыныптан тыс шараларды өткізу;
- практика кезінде өз іс-әрекетін бақылау және талдау;
- болашақ нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 2.4
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттарын таңдау. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Нұсқаушы, жаттықтырушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- шомылу және байдаркамен жүзу кезінде балаларға қауіпсіздік ережесі туралы нұсқау беру;
- балалардың жеке ерекшеліктері мен қызығушылықтарына қарай күн сайын және лагерь ауысымы бойынша спорттық шаралар жоспарын жасақтау;
- жалпы лагерішілік және лагераралық жарыстар, дене тәрбиесі және спорт сабақтарын, ертеңгілік жаттығулар өткізу;
- таңдаған спорт түрінен сабақтар және жарыстар өткізу;
- уақытша балалар ұйымында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- ұжымдық-шығармашылық жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
- нұсқаушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- күнделік жүргізу.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 03
Диплом алдындағы практикасы:
Оқу-жаттығу материалын жүйелеу, спортшылардың дайындық деңгейін анықтау. Жаттықтырушының оқытужаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік жұмысын дамыту, ағымдық, шұғыл жоспарлау. Спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналықбиологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру. Шешілетін мәселеге сай шұғылданушылардың оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбиелік жұмыстарын ұйымдастыру формаларын, әдіс-тәсілдерін қолдану. Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, ата-аналармен және көпшілікпен өзара қарым-қатынас орнату. Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін бағалау. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- оқыту-жаттықтыру материалын таңдау, талдау және жүйелеу;
- спортшылардың дайындық деңгейлерін, жағдайын диагностикалау;
- нұсқаушы, жаттықтырушының оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік т.б. жұмыстарын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлауды жүзеге асыру;
- спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру;
- шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, атааналармен және көпшілікпен педагогикалық қарымқатынас орнату;
- оқыту мен тәрбиелеу, жаттығудың нақыт жағдаяттары мен міндеттеріне қарай өз жұмысына өзгерістер енгізу және қайта құру;
- жаңа міндеттер анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін есепке алу және бағалау;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарына балаларды және ересектерді тартуда кәсіптік бағыттау жұмыстарын жүргізу;
- төрешілік жұмыстың барлық кезеңінде төреші қызметін атқару;
- өз әдіс-тәсілдік шеберлігін жетілдіру;
- практика кезінде күнделік толтыру;
- нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1-3.1.12

010302 3 - Учитель физической культуры и спорта
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Проведение семинара. Сбор портфолио будущего инструктора, тренера, учителя. Планирование работы. Подготовка сценариев. Презентация проектов.
Умения:
- составления плана воспитательной работы учителя, тренера, инструктора;
- реализации воспитательной и развивающей функций урока, занятий;
- применения методов, средств и форм организации воспитания обучающихся, методики подготовки и проведения спортивно-оздоровительных, воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива;
- ведения системы воспитательной работы учителя, тренера по умственному, нравственному, эстетическому и физическому воспитанию школьников;
- проведения совместной работы учителя, тренера с родителями школьников;
- наблюдения за поведением и деятельностью школьников, ведения протокола наблюдений, подготовки, составления план-сценария и проведения различных массовых воспитательных мероприятий, праздников;
- организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел;
- оформления портфолио тренера, инструктора, учителя.
ПК
3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12
ПП 1.2
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность.
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучить цели и задачи практики;
- составлять план практики;
- владеть способами перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- использовать приемы наблюдения за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК
3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12

010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы
КП 1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Семинар өткізу. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы, мұғалім портфолиосын жинақтау. Жұмысты жоспарлау. Сценарийлер дайындау. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- мұғалім, жаттықтырушы, нұсқаушының тәрбие жұмысы жоспарын құру;
- сабақтың, оқудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру;
- оқушыларды тәрбиелеуді ұйымдастыру формалары мен құралдары, әдістер қолдану, спорттық-сауықтыру, тәрбиелік шараларды өткізу және дайындық әдістемесі;
- оқушылар ұжымының даму деңгейін анықтау;
- мектеп жасындағы оқушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын мұғалім, жаттықтырушы тәрбие жұмысының жүйесі;
- мұғалім, жаттықтырушының ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формалары;
- оқушының қызметі мен мінез-құлқын қадағалау, хаттама жүргізу, түрлі көпшілік тәрбие шаралары, мерекелердің жоспар-сценарийін құру, әзірлеу және өткізу;
- оқушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу;
- мұғалім, нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12
КП 1.2
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру- сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдерін;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.2.1, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12

ПП 1.3
Практика по выбору обучающихся:
Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по спецпредметам на практике;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования; контроль и самоконтроль;
- применять методы исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК
3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12
ПП 1.4
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных уроков, тренировок, секционных занятий в школе, в спортивной школе. Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по методике преподавания спецпредметов;
- посещать и анализировать уроки, тренировки, занятия учителей, тренеров, инструкторов;
- составлять пробные конспекты уроков, тренировок, занятий и проводить по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК
3.2.1,
3.2.4-3.2.7,
3.2.11, 3.2.12
ПП 1.5
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Сбор портфолио вожатого, инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей, инструкторов по спорту в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел, фестивалей здоровья, спортивных праздников, секции по видам спорта;
- подготовить проведение досуга детей по интересам на базе действующего лагеря;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого, инструктора.
ПК
3.2.1-3.2.12
ПП 1.6
Работа с Интернетом:
Практическая работа с оргтехникой. Выход в Интернет. Поиск и обработка информации. Поисковые сервера. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Дистанционное обучение. Учебное телевидение. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по устройству компьютера;
- самостоятельно работать с программными обеспечениями;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности операционной системы;
- соблюдать технику безопасности;
- пользоваться знаниями, полученными в подготовке курсовых и дипломных работ;
- пользоваться и частично составлять электронные учебники;
- владеть способами поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК
3.2.1,
3.2.4-3.2.7,
3.2.11,3.2.12
ПП 1.7
Подготовка к преддипломной практике.
Смотр знаний. Защита портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Изучение специальной литературы. Сбор материалов для курсовых и дипломных работ.
Посещение секций, уроков физической культуры. Составление планов конспектов занятий. Анализ уроков (хронометраж, физиологическая кривая, пульсометрия, плотность урока).
Составление докладов лекций по заданной теме.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов;
- посещать и анализировать уроки учителей, преподавателей и методистов;
- составлять пробные конспекты уроков и проводить уроки по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя;
- проводить хронометраж, составить физиологическую кривую, определить пульсы, плотность урока.
ПК
3.2.1-3.2.12
ПП 02
Педагогическая практика

КП 1.3
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- арнайы пәндерден алған білімдерін практикада қолдану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12
КП 1.4
Байқау практикасына дайындық:
Мектепте, спорт мектебінде секция жұмыстарына, жаттықтыруларға, байқау сабақтарға қатысу және талдау жасау.
Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- арнайы пәндерді оқытуда әдістемелік білімін қолдану;
- мұғалім, жаттықтырушы, нұсқаушылардың сабақтарын, дәрістерін, жаттықтыруларына қатысу және талдау;
- сабақтың, жаттықтырудың, дәрістердің байқау конспектілерін құрып, сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1, 3.2.4-3.2.7, 3.2.11, 3.2.12
КП 1.5
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Бастаушы, жаттықтырушы жинақтау. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбиеші, спорт бойынша нұсқаушы жоспарымен танысу, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстары сценарийлерін, денсаулық фестивалін, спорт мерекелерін, спорт түрлері бойынша секцияларды жасақтау;
- лагерь базасында қызығушылығы бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер мен Интернет желісін пайдалану;
- бастаушы, нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 1.6
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмыс. Интернетпен жұмыс. Ақпарат іздеу және өңдеу. Іздеу серверлері. Сайттарға шолу. Электрондық почтамен жұмыс. Қашықтан оқыту. Оқу теледидары. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- компьютер құрылысы туралы білімін қолдану;
- бағдарламалық жабдықтармен өзбетіндік жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- операциялық жүйелер ерекшеліктерін айыра білу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- курстық және дипломдық жұмысты дайындағанда алған білімдерін қолдану;
- электрондық оқулықтарды пайдалану және бөліктерін құрастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтерін қолдану.
КҚ 3.2.1, 3.2.4-3.2.7, 3.2.11,3.2.12
КП 1.7
Диплом алдындағы практикаға дайындық:
Білім тексеру. Болашақ мұғалім портфолиосын қорғау. Жобалау жұмысын презентациялау. Арнайы әдебиеттерді оқып білу. Курстық және дипломдық жұмыстарға арналған материалдарды жинақтау. Дене тәрбиесі сабақтары мен секцияларына қатысу. Сабақтардың конспект жоспарын құру. Сабаққа талдау (хронометраж, физиологиялық қисық, пульсометрия, сабақ тығыздығы). Берілген тақырып бойынша дәріс, баяндама құру.
Іскерліктер:
- пәндерді оқыту әдістемесінен алған білімдерін қолдану;
- мұғалімдер, оқытушылар мен әдіскерлер сабақтарына қатысу және талдау;
- сабақтың байқау конспектілерін құрып және сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру;
- хронометраж өткізу, физиологиялық қисық құрастыру, тамыр соғысын, сабақ тығыздығын анықтау.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 02
Педагогикалық практика

ПП 2.1
Технология внеклассной работы:
Знакомство с учебно-методической базой школы и школьной документацией. Знакомство с педагогическим коллективом, системой работы классного руководителя. Изучение психолого-педагогических особенностей развития детей. Помощь в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту их жительства. Обновление содержания портфолио воспитателя, классного руководителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять методику наблюдения, проведения и анализа различных форм внеклассной воспитательной работы;
- самоанализа и самооценки своей деятельности;
- выбирать наиболее эффективные формы и методы внеклассной воспитательной работы;
- поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- проводить классные часы, родительские собрания, занятия кружков по интересам;
- наблюдать и анализировать различные формы внеклассной воспитательной работы;
- организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников.
ПК
3.2.1, 3.2.2,
3.2.4- 3.2.8,
3.2.10-3.2.12
ПП 2.2
Практика по организации физкультурно-оздоровительной работы:
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Проведение диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков, состояние психологической и технико-тактической подготовки.
Организация физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов Отчет по практике.
Умения:
- составлять план практики, перспективный, текущий и оперативный план физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- проводить диагностику состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью;
- организовывать культурно-массовые, спортивно-оздоровительные мероприятия, праздники в соответствии с психолого-педагогическими, медико-биологическими, методическими требованиями.
ПК
3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12

КП 2.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Мектептің оқу-әдістемелік қорымен, мектеп құжаттарымен танысу. Педагогикалық ұжыммен, сынып жетекшісінің жұмыс жүйесімен танысу. Балалардың дамуындағы педагогикалық-психологиялық ерекшеліктерін зерттеу. Мектепте және тұрғын аудандарда оқушылармен тәрбие жұмысын өткізуге көмектесу. Тәрбиеші, класс жетекші портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының түрлерін бақылау, өткізу және талдау әдістемесі;
- өзін-өзі талдау мен өзін - өзі бағалау әдістемесін меңгеру;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының тиімді түрлері мен әдістерін таңдау;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- Интернет желісі қызметтерін және компьютерді пайдалану;
- сынып сағаттарын, ата – аналар жиналысын, қызығушылығына қарай үйірмелерді ұйымдастыру;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысы түрлерін бақылау мен талдау;
- оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4- 3.2.8, 3.2.10-3.2.12
КП 2.2
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру практикасы:
Дене шынықтыру және спорт сабақтарына оқушылар мен ересектерді тарту мақсатында үгіт жұмыстарын ұйымдастыру, өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру үшін оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау. Спорттық- сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу. Қызметтік мүмкіндіктерін, дене сапаларын тестілеу. Қозғалыс біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, жаттықтыру деңгейін анықтау, психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығының жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие қызметін ұйымдастыру формалары, әдістері мен құралдары. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының, практиканың даму, ағымдағы, шұғыл жоспарларын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының сценарийлерін, жоспар-конспектілерін құру;
- спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу;
- мәдени-көпшілік, спорттықсауықтыру шараларын, мерекелерін психологиялы-педагогикалық, медициналық-биологиялық, әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру.
КҚ 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12

ПП 2.3
Практика по выбору обучающихся.
Презентация проектов.
Умения:
- применять теоретические знания по предметам на практике;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК
3.2.1-3.2.12
ПП 2.4
Пробная практика:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Совершенствование умений и навыков наблюдения за учебно-воспитательным процессов и анализа его результатов. Вооружение учащихся методами и приемами проведения уроков и навыками руководства познавательностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Овладение учащимися методами и приемами проведения внеклассных занятий по предмету и воспитательных мероприятий. Проведение пробных уроков и внеклассных занятий по предмету. Посещение и анализ пробных уроков и внеклассных занятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов уроков и внеклассных занятий. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- определять цели и задачи пробной практики, формы и методы организации уроков и внеклассных занятий;
- изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего учителя.
ПК
3.2.1-3.2.12
ПП 2.5
Летняя спортивная практика:
Организационно-педагогическая работа. Направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника.
Обновление содержания портфолио вожатого, организатора досуга. Презентация проектов.
Умения:
- вести воспитательную работу в детском оздоровительном лагере, дворовых клубах, площадках;
- применять формы и методы организации спортивно-оздоровительной, туристско-краеведческой работы в летний период;
-  планировать воспитательную работу в летний период;
- составлять план воспитательной работы на лагерную смену и на каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать коллективные творческие дела;
- устанавливать педагогически правильные отношения с детьми и подростками в специфических лагерных условиях;
- анализировать опыт своей педагогической деятельности;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио вожатого, организатора досуга.
ПК
3.2.1-3.2.12
ПП 03
Производственная практика:

КП 2.3
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- практикада пән бойынша теориялық білімдерін қолдану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеулер жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 2.4
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие процесін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Оқушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және оқушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Оқушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Практиканттардың байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, кіші мектеп жасындағы оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 2.5
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жеткіншектермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттары. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Вожатый, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі, алаңдардағы, аулалық клубтардағы тәрбие жұмыстарынан түсінігі болу;
- жаз мезгілінде спорттық-сауықтыру, туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыруда түрлі формалар мен әдістерді қолдану;
- балалардың қызығушылығы мен жеке дара ерекшеліктерін ескере отырып, әрбір лагерь ауысымының және әр күннің тәрбие жұмысының жоспарын құрастыру;
- балалардың уақытша бірлестіктерінің өзін-өзі басқаруын ұйымдастыру;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыру;
- арнаулы лагерь жағдайларында балалармен және жасөспірімдермен педагогикалық тұрғыдан дұрыс қарым – қатынас орнату;
- өзінің педагогикалық қызметін түсіну және талдау;
- күнделік жүргізу;
- бастаушы, бос уақытын ұйымдастырушы портфолиосын жинақтау мен жаңарту.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 03
Өндірістік практика:

Проведение 200-240 уроков. Участие в планировании учебно-воспитательной работы в школе, в классе. Проведение родительских собраний. Индивидуальная работа с детьми. Знакомство с передовым педагогическим опытом; с методической работой школы; с работой педагогического совета и участие в работе методического объединения учителей классов. Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.
Предоставление характеристики из школы. Предоставить видеоматериалы или фотоальбом о проделанной работе.
Составление кратких и развернутых плана конспекта уроков физической культуры. Альбом дневника педагогической практики с фото и видео материалами.
Подробный отчет о проделанной работе.
Характеристика с оценкой, заверенная директором школы.
Сценарий физкультурно-спортивного мероприятия. Положения о соревновании. Психолого-педагогическая характеристика на ученика. Психолого-педагогическая характеристика на класс.
Умения:
- применять систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- наблюдать за системой планирования учебно-воспитательной работы методического объединения, присутствовать на заседании МО и педагогического совета;
- составлять календарно-тематические планы;
- составлять конспекты уроков за время педагогической практики;
- применять информационно-коммуникационные технологии;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- проводить самостоятельно уроки;
- вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
- наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
ПК
3.2.1-3.2.12
010303 3 - Тренер-преподаватель по спорту
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность. Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучать цели и задачи практики;
- составлять план практики; перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- наблюдать за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК
3.3.1, 3.3.2,
3.3.4-3.3.8,
3.3.10-3.3.12

Диплом алдындағы практикада 200-240 сабақ өткізу. Мектепте және сыныпта оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатынасу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен; педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және мұғалімдердің әдістемелік бірлестік жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Мектептен мінездеме алып келу. Жүргізілген жұмыстарының есебі ретінде фотоальбом немесе видеожазбалар даярлау. Дене шынықтыру пәнінен қысқа немесе толық сабақ жоспарын құру. Фото және видеожазбалармен бірге педагогикалық практиканың күнделігін, жүргізілген жұмыстарының толық есебін тапсыру. Мектеп директорының қолы қойылған мінездеме. Бір оқушыға арналған педагогикалық-психологиялық мінездеме. Сыныпқа арналған педагогикалық-психологиялық мінездеме.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесі;
- әдістемелік бірлестіктің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін бақылау, педагогикалық кеңес және әдістемелік бірлестік жұмыстарына қатысу;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар құру;
- педагогикалық практика уақытында сабақ жоспарларын құру;
- ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
- материал жинақтау мақсатында педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізіп, оны курстық, дипломдық жұмыстарын дайындауда қолдану;
- ата – аналар жиналысын өткізу, оқушылардың ата – аналарымен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- өз бетімен сабақ өткізу;
- мектеп құжаттарын жүргізу, елді-мекеннің тұрғылықты халықымен, жасөспірімдермен, балалармен көпшілік-мәдени жұмыстар өткізу;
- өз сыныбы мұғалімінің тәжірибесін бақылау және тарату;
- практика барысында күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.2.1-3.2.12
010303 3 Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
КП 01.
Оқу практикасы
КП 1.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру- сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдері;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4-3.3.8, 3.3.10-3.3.12

ПП 2.3
Пробная практика:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения занятий, тренировок с учетом возрастных особенностей детей;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы;
- применять инновационные технологии на занятиях;
- проводить занятия, тренировки и внешкольные мероприятия;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК
3.3.1-3.3.12
ПП 2.4
Летняя спортивная практика:
Организационно-педагогическая работа. Выбор направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника.
Обновление содержания портфолио инструктора, тренера, организатора досуга. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- проводить инструктажи для детей по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- составлять план спортивных мероприятий на лагерную смену и на каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- проводить утреннюю гимнастику, занятия по физкультуре и спорту, общелагерные и межлагерные соревнования;
- проводить занятия по избранному виду спорта и соревнования;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать проведение коллективных творческих дел;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио инструктора, организатора досуга.
ПК
3.3.1-3.3.12
ПП 03
Производственная практика:
Систематизация учебно-тренировочного материала.
Определение уровня подготовленности спортсменов.
Перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической деятельности тренера. Организация учебно-тренировочной, соревновательной и воспитательной работы со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований.
Применение методов, средств и организационных форм учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной деятельности занимающихся в соответствии с решаемыми задачами.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио тренера. Презентация проектов.
Умения:
- отбирать, анализировать и систематизировать учебно-тренировочный материал;
- диагностировать состояние и уровень подготовленности спортсменов;
- осуществлять перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической и других разделов деятельности инструктора, тренера;
- организовывать учебно-тренировочную, соревновательную и воспитательную работу со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований;
- устанавливать педагогически целесообразные взаимоотношения с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью;
- вносить коррективы и перестраивать свою работу в зависимости от задач и конкретной ситуации тренировки, обучения и воспитания;
- учитывать и оценивать результаты деятельности с целью определения новых задач;
- проводить профориентационную работу по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом;
- выполнять обязанности судей на всех участках судейской работы;
- совершенствовать свое технико-тактическое мастерство;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио тренера.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость профессии.
БК 2
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
БК 3
Знать Закон Республики Казахстан "Об образовании", "О физкультуре и спорте", Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 4
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 5
В соответствии с нормами этикета строить коммуникации в группе с людьми, стоящими на различных позициях.
БК 6
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Соблюдать правила техники безопасности.
БК 7
Владеть способами свободного устного и письменного общения
БК 8
Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности.
БК 9
Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции.
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КП 2.3
Байқау практикасы:
Жас және жеке мүмкіндіктеріне сай мектеп оқушыларының танымдық қызметін басқару дағдысымен және шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрі бойынша байқау сабақтарының жаттығуларын, сыныптан тыс шараларды өткізу. Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, тренир портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, сабақ, жаттығу жүргізудің тиімді әдіс-тәсілдерін, формаларын таңдау;
- оқу-көрнекі құралдарды дайындау және пайдалану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақ, жаттығу және сыныптан тыс шараларды өткізу;
- практика кезінде өз іс-әрекетін бақылау және талдау;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.3.1-3.3.12
КП 2.4
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттарын таңдау. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Нұсқаушы, жаттықтырушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- шомылу және байдаркамен жүзу кезінде балаларға қауіпсіздік ережесі туралы нұсқау беру;
- балалардың жеке ерекшеліктері мен қызығушылықтарына қарай күн сайын және лагерь ауысымы бойынша спорттық шаралар жоспарын жасақтау;
- жалпы лагерішілік және лагераралық жарыстар, дене тәрбиесі және спорт сабақтарын, ертеңгілік жаттығулар өткізу;
- таңдаған спорт түрінен сабақтар және жарыстар өткізу;
- уақытша балалар ұйымында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- ұжымдық-шығармашылық жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
- нұсқаушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- күнделік жүргізу.
КҚ 3.3.1-3.3.12
КП 03
Диплом алдындағы практикасы:
Оқу-жаттығу материалын жүйелеу, спортшылардың дайындық деңгейін анықтау. Жаттықтырушының оқытужаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік жұмысын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлау. Спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналықбиологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру. Шешілетін мәселеге сай шұғылданушылардың оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбиелік жұмыстарын ұйымдастыру формаларын, әдіс-тәсілдерін қолдану. Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, ата-аналармен және көпшілікпен өзара қарым-қатынас орнату. Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін бағалау. Нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- оқыту-жаттықтыру материалын таңдау, талдау және жүйелеу;
- спортшылардың дайындық деңгейлерін, жағдайын диагностикалау;
- нұсқаушы, жаттықтырушының оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік т.б. жұмыстарын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлауды жүзеге асыру;
- спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру;
- шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, атааналармен және көпшілікпен педагогикалық қарымқатынас орнату;
- оқыту мен тәрбиелеу, жаттығудың нақыт жағдаяттары мен міндеттеріне қарай өз жұмысына өзгерістер енгізу және қайта құру;
- жаңа міндеттер анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін есепке алу және бағалау;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарына балаларды және ересектерді тартуда кәсіптік бағыттау жұмыстарын жүргізу;
- төрешілік жұмыстың барлық кезеңінде төреші қызметін атқару;
- өз әдіс-тәсілдік шеберлігін жетілдіру;
- практика кезінде күнделік толтыру;
- оқытушы портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.3.1-3.3.12
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыретттер (БҚ)
БҚ 1
Мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну.
БҚ 2
Адами қасиеттер үлгілеріне негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының "Білім туралы""Дене тәрбиесі және спорт туралы" заңын, балалар құқықтары туралы Конвенцияны білу.
БҚ 4
Әртүрлі жағдайдағы мәселелерді анықтай, жауапты шешімдер қабылдай, өз шешімінің салдарын бағалай білу, өз білімін жетілдіру.
БҚ 5
Топтағы көзқарастары әртүрлі адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (коммуникация) орната білу.
БҚ 6
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
БҚ 7
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас жасаудың тәсілдерін меңгеру.
БҚ 8
Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыта білу.
БҚ 9
Ақпаратты қолдану, өңдеу және сақтаудың компьютерлік әдістерін, Интернетпен жұмысты, электронды поштаны, АКТ меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

3. Специалист среднего звена
010301 3 Инструктор по плаванию, по физической культуре
ПК 3.1.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.1.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по повышению спортивного и методического мастерства инструктора, специально - профессиональные знания.
ПК 3.1.3. Владеть методикой обучения подготовки инструктора в избранном виде спорта.
ПК 3.1.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.1.5. Уметь планировать и организовать тренировки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство.
ПК 3.1.6. Уметь формулировать цели и задачи деятельности инструктора, проектировать деятельность учащихся, развивать управленческие качества.
ПК 3.1.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.1.8. Знать функции инструктора, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.1.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание учебно-методических пособий по повышению спортивного и методического мастерства инструктора.
ПК 3.1.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.1.11. Владеть способами накопления содержания портфолио инструктора по плаванию, по физической культуре.
ПК 3.1.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
010302 3 Учитель физической культуры и спорта
ПК 3.2.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.2.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по теории и методике физического воспитания, специально - профессиональные знания.
ПК 3.2.3. Владеть методикой обучения физического воспитания.
ПК 3.2.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.2.5. Уметь планировать и организовать уроки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство
ПК 3.2.6. Уметь формулировать цели и задачи урока, проектировать деятельность обучающихся, учителя, развивать организаторские, управленческие способности.

3. Орта буын маманы
010301 3 Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы
КҚ 3.1.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.1.2. Нұсқаушының спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруде арнайы-кәсіптік білімдерін, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу-әдістемелік кешендерді қолдана білу.
КҚ 3.1.3. Таңдап алған спорт түрі бойынша нұсқаушы дайындаудың оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.1.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т.б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.1.5. Төрешілікті, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, жаттығуларды жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.1.6. Нұсқаушы қызметінің мақсат пен міндеттерін анықтайды, оқушылардың іс-әрекетін жобалай, басқарушылық сапаларын дамыта білу.
КҚ 3.1.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.8. Нұсқаушының қызметін, тәрбие жұмысы мазмұнын, әртүрлі жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.1.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарды жасақтау негіздерін меңгеру, нұсқаушының спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруге арналған оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.1.11. Дене тәрбиесі, жүзу бойынша нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жинақтау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
КҚ 3.2.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.2.2. Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі бойынша арнайы-кәсіптік білімді, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу -әдістемелік кешенді қолдана білу.
КҚ 3.2.3. Дене тәрбиесін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.2.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т. б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.2.5. Төрешілікті жүзеге асыру, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, сабақты жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.2.6. Сабақтың мақсат-міндеттерін анықтай, мұғалімнің, білім алушылардың қызметін жобалай, ұйымдастырушылық, басқарушылық қабілеттерін дамыта білу.

ПК 3.2.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.2.8. Знать функции руководителя группы, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.2.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по теории и методике физическому воспитанию.
ПК 3.2.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.2.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя физвоспитания и ученика.
ПК 3.2.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
010303 3 Тренер-преподаватель по спорту
ПК 3.3.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.3.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по повышению спортивного и методического мастерства тренера в избранном виде спорта, специально - профессиональные знания.
ПК 3.3.3. Владеть методикой обучения спортивного мастерства и тренерских навыков в избранном виде спорта.
ПК 3.3.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.3.5. Уметь планировать и организовать тренировки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство.
ПК 3.3.6. Уметь формулировать цели и задачи тренерской деятельности, проектировать деятельность обучающихся, развивать организаторские, управленческие качества и способности.
ПК 3.3.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.3.8. Знать функции тренера, инструктора, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.3.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание учебно-методических пособий по повышению мастерства тренера.
ПК 3.3.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.3.11. Владеть способами накопления содержания портфолио тренера- преподавателя.
ПК 3.3.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
Приложение 22
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 418
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0104000 - Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: 0104013 - Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
0104023 - Мастер производственного обучения,
техник-технолог (всех наименований)
Форма обучения: очная

КҚ 3.2.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.8. Топ жетекшісінің қызметін, тәрбие жұмысы мазмұнын, әр жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.2.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінен мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.2.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.2.11. Дене тәрбиесі мұғалімі мен оқушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
010303 3 Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
КҚ 3.3.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.3.2. Жаттықтырушының таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруде арнайы-кәсіптік білімдерін, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу -әдістемелік кешендерді қолдана білу.
КҚ 3.3.3. Таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық шеберлікке үйретудің әдістемесі мен жаттықтырушылық дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.3.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т. б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.3.5. Төрешілікті, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, жаттығуларды жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.3.6. Жаттықтырушы қызметінің мақсат-міндеттерін анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық, басқарушылық сапаларын және қабілеттерін дамыта білу.
КҚ 3.3.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.8. Жаттықтырушы, нұсқаушы қызметін, тәрбие жұмысының мазмұнын, әртүрлі жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.3.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, жаттықтырушының шеберлігін көтеруге арналған оқулықтар мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.3.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.3.11. Жаттықтырушы – оқытушы портфолиосы мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 22 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 418 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0104000 - Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)
Біліктілігі: 010401 3 - Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық аталымдар бойынша)
010402 3 - Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог
(барлық аталымдар бойынша)
Оқыту нысаны: күндізгі

5760
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 23
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 419
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0104000 - Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: 0104013 - Мастер производственного обучения, техник
(всех наименований)
0104023 - Мастер производственного обучения,
техник-технолог (всех наименований)
Форма обучения: очная

5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 23 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 419 қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0104000 - Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)
Біліктілігі: 0104013 – Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық аталымдар бойынша)
0104023 - Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог
(барлық аталымдар бойынша)
Оқыту нысаны: күндізгі, кешкі

Квалификация специалиста 0104013-2 Мастер производственного обучения, техник-механик
СД. 00
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Устройство автомобилей
Устройство автомобиля. Механизмы и системы двигателя и их назначение, газораспределительный механизм двигателей, системы охлаждения, система смазки. Система питания карбюраторных и дизельных двигателей, система зажигания, трансмиссия автомобилей, механизмы управления, ходовая часть автомобилей
Знания:
основные части агрегата автомобиля, системы, узлы, детали. Принцип действия, устройство и работу двигателя; сравнительную оценку работы различных конструкций; механизмы управления, тормозную систему, ходовую часть автомобиля.
Умения:
проводить проверку топливного фильтра; Составление схемы рабочих циклов двигателя.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 02
Теория автомобилей
Основы теории и конструкции автомобильных двигателей, теории и конструкции автомобилей. Основные эксплуатационные свойства автомобилей. Тормозная динамичность, устойчивость, управляемость. Проходимость Повышение эксплуатационной надежности. Долговечности экономичности.
Знания:
характеристики автомобилей; устройство и принцип действия узлов, систем и отдельных частей автомобилей; конструкционные особенности автомобилей.
Умения:
выполнять диагностику автомобиля; осуществлять ремонт отдельных частей, агрегатов и узлов автомобилей
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 03
Техническое обслуживание автомобилей
Неисправности сопряжений и деталей машин, диагностирование и техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания, шасси тракторов и автомобилей, гидравлических систем, электрооборудования ремонт корпусных деталей, валов и осей, топливной аппаратуры и приборов системы смазки.
Знания:
изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации, понятия о надежности, работоспособности характерные неисправности трансмиссий, ходовой части, рулевого управления, гидравлических систем, правила хранения и эксплуатации машин в соответствий с ГОСТом,
Умения:
различать изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации, гидравлической системы, электрооборудования при ТО-1,ТО-2,То-3, устанавливать машины на хранение.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 04
Ремонт автомобилей
Основы авторемонтного производства. Технология капитального ремонта автомобилей. Способы восстановления деталей, технология ремонта деталей, узлов и приборов. Основы проектирования производственных участков авторемонтных предприятий.
Знания:
основы авторемонтного производства; выполнение технологии капитального ремонта автомобилей их деталей и узлов.
Умения:
выполнять авторемонтные работы деталей, узлов и агрегатов; осуществлять взаимозаменяемость отдельных деталей, узлов и агрегатов.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 05
Правила и безопасность дорожного движения
Дорожные знаки, разметка проезжей части, сигналы для регулирования дорожного движения, порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, особые условия движения, техническое состояние и оборудование транспортных средств. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дороге.
Знания:
правила и безопасность дорожного движения, вождение автомобиля; меры по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях.
Умения:
управлять автомобилем в различных дорожных и метеорологических условиях; соблюдать правила дорожного движения.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013-2 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП. 00
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Автомобильдер құрылысы
Қозғалғыштың жүйесі мен механизмі және оны тағайындау. Қозғалтыштың газ бөлетін механизмі және оны тағайындау, салқындату жүйесі, жағу жүйесі. Карбюраторлы және дизельді қозғалғыштар жүйесін қамтамасыз ету, оталдыру жүйесі, автомобильдер трансмиссиясы, басқару механизмі, автомобильдің қозғалғыш бөлшектері.
Білімдер:
-автомобиль агрегаттарының басты бөлшектерін, жүйелерін, тетіктерін; -двигательдердің жұмысы және құрылысын;
-іс-әрекет ұстанымдары, түрлі контрукциялық жұмыстардың салыстырмалы бағалауды; -механизмдерді басқару, тежеуіш жүйелері, автомобильдің қозғалғыш бөлшектерін.
Іскерліктер:
-жанармай фильтрін тексеруді; қозғалғыш циклдарының жұмыс сызбаларын құруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 02
Автомобильдер теориясы
Автомобиль қозғаушысының конструкторлары мен негізгі теориясы. Автомобильдердің құрылысы және теориясы. Автомобильдерді пайдаланудың негізгі қасиеттері. Тежеуіш динамикасы, беріктігі, басқарылуы, өтімділігі. Пайдаланудағы беріктілікті, шыдамдылықты үнемділікті жоғарлату.
Білімдер:
-автомобильдерді сипаттауды, тетіктердің іс-әрекеті ұстанымдары мен құрылысын;
-автомобильдердің жеке бөлшектерін, жүйелерін, автомобильдердің конструкциялық ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
-автомобильдердің диагоналын орнатуды;
-жеке бөлшектерді, агрегаттар мен автомобильдердің тетіктерін жөндеуді жандандыруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 03
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету
Машина бөлшектері мен бұзылған қозғауыштарының іштен жануына техникалық қызмет көрсету және диагностикалау, трактор масселерімен автоматтар, гидравликалық жүйелерге, электр құралдарына корпустық бөлшектерді жөндеу, валдар мен остерге, жанармай аппаратуралары және құралдарды майлау жүйесі.
Білімдер:
-машиналардың техникалық процесіндегі жағдайының өзгеруін пайдалануды;
-трансмиссияны бұзушылықты сипаттауды, қозғалғыш бөлшектерді, рульді басқаруды, гравикалық жүйе, сақтандыру ережесі мен ГОСТ сәйкес машинаны пайданауды.
Іскерліктер:
-эксплутациялық процестегі машиналардың техникалық жағдайын өзгеруін айыруды;
-қозғалғыштарға, гравикалық жүйеге, электр құралдарына ТО – 1, ТО – 2, ТО – 3-дағы машиналарды сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ14
БҚ 17
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 04
Автомобильдерді жөндеу
Автожөндеу өндірісі негізі. Автомобильдерді толық жөндеу технологиясы. Құралдарды, тетіктерді, бөлшектерді жөндеу технологиясы, бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдері. Автожөндеу кәсіпорындарының өндірістік орындардан жобалау негіздері.
Білімдер:
-автожөндеу өндірісінің негіздері автоматтары, оның бөлшектері мен тетіктерін техникалық толық жөндеуді орындауды.
Іскерліктер:
-агрегаттар мен тетіктер, бөлшектерді автожөндеу жұмыстарын орындауды; жеке бөлшектер, тетіктер мен агрегаттарды ауыстыруды жандандыруды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 05
Жол қозғалысының ережелері және қауіпсіздігі
Жол белгілері, белгі қойып шығу, жол қозғалысын реттеу үшін дабыл, көліктік құралдарға тұрақ және аялдама, қозғалысқа ерекше жағдайлар, техникалық жағдайы және транспортты құралдар.Жол апатындағы жәбірленушіге алғашқы көмек.
Білімдер:
-жол қозғалысы қауіпсіздігі және ережелерін, автомобиль жүргізуді;
-жол апатына түсушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын.
Іскерліктер:
-метеорологиялық жағдайда және түрлі жолдарда автомобильді басқаруды;
-жол қозғалысы ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК 3.2.9
ПК.3.2.13
ПК 3.2.14
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально-технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.2.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских, Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкование и развертывание. Нарезание резьбы. Клепка. Распиливание и припасовка. Шабрение и притирка. Пайка и лужение.
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-основные сведения о проведении слесарных работ;
-правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
Навыки:
-использовать основные приемы слесарных операций.
-обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
-приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
-обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
-обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
Кузнечные работы
Упражнение в нагревании металла и кузнечных ударах. Изучение основных операций ручной ковки. Управление механическим молотом.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- правила техники безопасности при проведении кузнечных работ:
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
Навыки:
- обращаться с основными инструментами и приспособлениями для выполнения кузнечных работ;
- выполнение работ по заправке и пуску горна;
- выполнять упражнения по основным приемам ручной ковки;
- выполнять работы по рабочим чертежам, технологическим картам с использованием современных приспособлений и инструментов.
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
- при управлении механическим молотом в выполнении кузнечных операций свободной ковкой;
- приобретать навыки по выполнению кузнечных работ.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
Токарные работы
Упражнения в управлении токарным станком и его техническое обслуживание Обработка наружных цилиндрических, конических, торцевых поверхностей. Вытачивание наружных канавок и отрезание. Сверление и растачивание. Нарезание резьбы.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с приспособлениями и инструментам, применяемые при выполнении токарных работ;
- : основные сведения о токарной обработке металлов;
планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- правила техники безопасности при проведении токарных работ;
- ознакомление со станочным оборудованием, его размещением;
- ознакомление с основными приемами токарных работ;
- выполнять токарные работ по чертежам, эскизам и инструкционном картам.
Навыки:
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для выполнения работ на токарных станках;
- управления токарным станком.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
Столярно-плотничные работы
Вводное занятие. Безопасность труда в столярно-плотничной мастерской Разметка. Пиление древесины Строгание и фугование Сверление и долбление. Соединение деталей.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с инструментами и приспособлениями, применяемыми в столярном деле;
- основные сведения о дереве;
- правила техники безопасности и противопожарной безопасности при проведении столярных работ;
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- ознакомление с оборудованием столярной мастерской;
Навыки:
- при выполнении основных операций столярного дела.
- обосновывать выбор инструментов, оборудования для выполнения столярно–плотничных работ;
- приобретать навыки столярно–плотничного дела.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
Электро–газосварочные работы
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении электро и газосварочных работ Упражнения в управлении электро и газосварочным оборудованием. Наплавка валиков и плоскостей. Сварка тонколистового металла встык и внахлестку Сварка пластин при горизонтальном положении шва. Сварка пластин при вертикальном положении шва. Сварка толстолистового металла при угловом и тавровом соединении. Сварка труб и прутков Резка металлов
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- управлять электро–газосварочным оборудованием;
- основные сведения о проведении газосварочных работ;
- правила техники безопасности при проведении электро–газосварочных работ;
Навыки:
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
- при включении и выключении сварочного аппарата;
- ознакомление с основными приемами электро–газосварочным операций;
- обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
- приобретать навыки электро–газосварочных операций.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Ремонт и техническое обслуживания сельскохозяйственной техники, машин, агрегатов и оборудования
Неисправность в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники к работе и на хранение.
Умения:
правила безопасности труда при проведении ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственной техники;
- устройства и находить неисправность в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники к работе и на хранение;
Навыки:
- иметь умения и навыки при диагностики двигателей, ходовой части тракторов и комбайнов и другой сельхозтехники;
- обосновывать выбор средств диагностики и приемов для выполнения ремонта и технического обслуживания;
- приобретать навыки в проведении технического обслуживания машин.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.10
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства"
"Слесарь – ремонтник сельскохозяйственной техники и оборудования"
Ремонт машин и оборудования
Вводное занятие. Безопасность труда в ремонтных мастерских Разборка, мойка и дефектовка узлов и деталей. Ремонт узлов и деталей уплотнения Восстановление посадочных мест подшипников скольжения Ремонт топливных баков и радиаторов системы охлаждения. Ремонт резинотехнических материалов и изделий
Умения:
- оборудования ремонтных мастерских;
- основные методы ремонта и формы организации труда;
- правила техники безопасности при проведении ремонтных работ;
- проводить монтажные работы по установке отремонтированных узлов и деталей.
Навыки:
- Иметь умения и навыки при проведении ремонта машин и оборудования;
- ознакомление с основными приемами ремонтных работ машин.
- обосновывать выбор инструментов и оборудования для выполнения ремонта машин.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК.3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
Средства технического обслуживания и установка сельскохозяйственной техники на хранение
Средства технического обслуживания. Подготовка и установка на хранение машин для основной и предпосевной обработки почвы, посевных и посадочных машин, машин для внесения удобрений и защиты растений от вредителей и болезней. Подготовка и установка на хранение уборочный техники.
Умения:
- оборудование для технического обслуживания;
- ознакомление с диагностическими средствами;
- правила безопасности труда при проведении технического обслуживания;
Навыки:
- иметь умения и навыки в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники на хранение;
- иметь умения и навыки при диагностики двигателей, ходовой части тракторов и автомобилей.
- обосновывать выбор средств диагностики и приемов для выполнения технического обслуживания;
- приобретать навыки в проведении технического обслуживания машин.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК.3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
Подготовка к работе машинно-тракторных агрегатов
Подготовка к работе пахотных агрегатов. Подготовка к работе агрегатов для внесения удобрений, гербицидов и ядохимикатов. Подготовка к работе агрегатов для предпосевной и междурядной обработки. Подготовка к работе посевных и посадочных агрегатов. Подготовка к работе агрегатов для заготовки кормов. Подготовка к работе уборочных комбайнов. Техническое обслуживание № 2 колесных и гусеничных тракторов. Техническое обслуживание зерноуборочного комбайна.
Умения:
- правила техники безопасности при проведении монтажных работ;
- особенности подготовке машин и агрегатов к работе;
- приемы работы с измерительными инструментами;
- использовать техническую документацию при установке режимов работы.
- правила ежесменного технического обслуживания трактора;
Навыки:
- иметь умения и навыки при проведении подготовительных работ машинно-тракторного агрегата;
- основные приемы подготовки машин к работе;
- приобретение навыков по изменению режимов работы агрегата.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
Индивидуальное обучение вождению транспортными средствами
Умения:
- совершенствование имеющихся у студентов навыков и умений по управлению сельскохозяйственными агрегатами и автомобилем;
-освоение студентами опыта работы на скоростных, энергонасыщенных тракторах;
-обучение выполнению транспортных работ на тракторных поездах в трудных дорожных условиях;
Навыки:
- обучение выполнению работ на широкозахватной и комбинированной сельскохозяйственной технике;
- освоение методических приемов индивидуального обучения вождению тракторов.
ПК 3.2.7

КҚ 3.2.9
КҚ.3.2.13
КҚ 3.2.14
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды –техникалық базасынмен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.2.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Шабрение және притирка. Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндетін түсінуді;
-слесарлық құралдармен жұмыс жасауды,
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі слесарлық жұмыстардың өткізілуін білуді;
-слесарлық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстардың негізгі қағидаларны істеуді;
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
-қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
Ұсталық жұмыс
Ұсталық жұмыста металдарды қыздыру жаттығу жұмыстары. Қолмен соғу орерацияларының негізін үйрену. Механикалық балғамен басқару.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндетін түсінуді;
-ұсталық жұмыстардағы техника қауіпсіздігін;
-ұсталық жұмыстарды орындауда аспаптармен икемденіп жұмыс жасаудың негізін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
-қыздыратын жұмыстардың орындалуын;
- қолмен соғу жаттығу жұмыстарының әдіс тәсілдерін орындауды;
-ұсталық жұмыста бос қолмен соғу операциясын орындауда механикалық балғамен басқару дағдыларын қалыптастыру;
-аспаптар және жаңа технологиялық карталарды,сызбаларды жұмыс орындағанда қолдануды;
- берілген есептерді шешу кезінде технологиялық құралдарды, аспаптарды меңгеру;
–ұсталық жұмыс жасау кезінде білім,білік Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Токарлық жұмыс
Техникалық қызмет корсету және токарлық станоктарды басқару жұмыстары.
Резьбаны кесу. Жону және үшкірлеу, ішкі бөліктерді ұштау.
Іскерліктер:
-практиканың мақсаты мен міндеті.
-токарлық жұмысты орындауда құралдармен жұмыс жасауға бейімделу.
-металдарды өңдеу токарлық жұмыстың негізгі мәліметтерін;
-жұмыс уақыт жоспарлауды;
-тапсырманың орындалуын талап ету;
-токарлық жұмыстарды жүргізудегі техника қауыпсіздік ережесін;
Дағдылар:
-станок құралдарымен танысу, оларды орналастыру токарлық жұмыста инструкциялық карта және эскиз сызбаны қолдануды;
-токарлық станоктарды жаңа технологиялық құралдарды меңгеру, жұмыс жасау.
-токарлық станоктармен басқару дағдыларын меңгеру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Ағаш өңдеу жұмыстары
Алғашқы нұсқау. Шеберханадағы Ағаш өңдеу жұмыстардағы еңбек қауіпсіздігі.
Ағаштарды кесу. Сүрлеу және тегістеу. Бұрғылау және соғу. Бөлшектерді қосу.
Іскерліктер:
-іс тәжірибелерінің мақсаты мен міндетін;
-ағаш өңдеу жұмыстарында құралдармен жұмыс жасай білу;
-ағаш туралы негізгі мәліметтерді;
- ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін және өрт қауіпсіздігін сақтауды білу;
- жұмыс уақытында жоспарлау;
-жұмыстың орындалуын талап ету.
Дағдылар:
-ағаш шеберханаларындағы құралдармен таныстыру;
-ағаш өңдеу жұмыстарында құралдармен жұмыс жасауды меңгеру;
- ағаш өңдеу жұмысында дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Электрлік-газбен дәнекерлеу жұмыстар
Кіріспе сабақ. Газбен дәнекерлеу, электірлік жұмыс жасау кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтау. Газбен дәнекерлеу және электрмен басқарудың жаттығулары. Металдарды аудару және тегістеу. Жұқа металдарды дәнекерлеуден соң суыту. Пластиндер тегістерін тігінен дәнекерлеу. Жуан металдарды бұрыштап жалғау арқылы дәнекерлеу. Трубаларды және пруткаларды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
-іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
-электір-газбен дәнекерлеу құралдарын;
-газбен дәнекерлеу жұмыстарында жүргізудің негізгі мәліметтерін:
-газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін;
Дағдылар:
-жұмыс ережесін жоспарлауды;
-жұмыстың орындалуын талап ету;
-дәнекерлеу машинасының құрлысымен, жұмыс істеу принцпімен танысу;
-электр дәнекерлеу операциясының дағдыларын қалыптастыру операциясын меңгеру;
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
КП 03
Шеберханалардағы технологиялық практика
Ауылшаруашылық техникасына, машиналарына, агрегаттары мен құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Білімдер:
-ауылшаруашылық техникаларына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздік ережесін сақтауды;
- жұмысқа дайын ауылшаруашылық техникасын сақтау, техникалық қызмет көрсетуде құрылғылардағы кемшіліктерді табуды және орнатуды;
Іскерліктер:
-тракторлар, комбайындар және басқа да ауылшаруашылық техникаларындағы жүргіш бөліктерін, қозғалтқыштың диагностикасын жасай білу;
- техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындауда түрлі диагностикалық әдістерді істей білу;
-машиналарға техникалық қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.10.
КП 05
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) " Ауылшаруашылық өндірісінің тракторист- машинисі", " Ауылшаруашылық техникасын және аспаптарын жөндеуші- ұста" "Механикаландырылған және кешенді малшаруашылығының операторы"
Машиналар мен құрал-жабдықтарды жөндеу
Кіріспе сабақ. Жөндеу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі. Бөліктер мен бөлшектерді деффектовкалау және жуу, жинау. бөлшектер мен түйіндерді нығыздап, қатайту жөндеу жүргізу. Подшипниктерді орналастыру, отырғызу.
Радиаторды суыту және жағар май бактарын жөндеу. Резенке техникалық материалдар мен бұйымдарды жөндеу.
Білімдер:
-шеберханалардағы құралдарды жөндеуді;
- еңбекті ұйымдастыру формасын және жөндеу жұмыстарының негізгі әдістерін;
- жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
-жөнделген бөлшектер мен бөліктерге монтаждық жұмыстарды жүргізу;
Іскерліктер:
-құрал- жабдықтар мен машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізуде білім білік дағдыларын қалыптастыру;
- жөнделетін машиналардың әдіс тәсілдерімен танысу.
-машиналарға жөндеу жұмыстарын орындау, құрал-жабдықтар мен аспаптарды меңгеру.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Ауылшаруашылық техникаларын сақтау, техникалық құрылғыларды орнату және қызмет көрсету
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету. Зиянды аурулардан өсімдіктерді қорғау, оларға тыңайтқыштар себу машиналары, топырақ, топырақты өңдеу машиналарын сақтау және оларды дайындау. Өнімді жинау техникаларын дайындау және сақтау.
Білімдер:
- техникалық қызмет көрсетуді;
-диагностикалық құрылғылармен танысу;
-техникалық қызмет көрсетуде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін;
Іскерліктер:
-ауылшаруашылық техникаларын сақтау, техникалық құрылғыларды орнату және қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру;
-тракторлар мен автокөліктердің жүргіш бөліктері, қозғалтқыштың диагностикасын жасау білу;
-техникалық қызмет көрсетуді орындау құрылғыларды диагностикалау кезіндегі түрлі әдістерді меңгерту;
-машиналарға техникалық қызмет көрсету кезінде білім білік дағдыларын қалыптастыру
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Машина-трактор агрегаттарын жұмысқа дайындау
Агрегаттарды себу жұмыстарына дайындау. Жер жыртуға дайындық. Улы химикаттар және гербицитті агрегаттарға тыңайтқыш ретінде қолдану жұмыстарына дайындық. Агрегаттарға аралық қатарға тұқымды себуге дайындық.
Себу, отырғызу агрегаттар жұмыстарын дайындау. Жемді дайындау жұмыстарына дайындық. Егін жинау комбайындарын жұмысқа дайындау.
№ 2 дөңгелекті және гусникалық тракторлерге техникалық қызмет
көрсету. Егін жинау комбайындарына техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
-монтажды жұмыстарды орындауда техникалық қауіпсіздік;
-жұмысқа дайындау кезінде машиналармен агрегаттардың ерекшеліктерін;
-өлшеу құралдарын жұмыста пайдалануды;
-жұмыс кестесін орындауда техникалық көрсету ережесі;
Іскерліктер:
-тракторге күнделікті техникалық қызмет көрсету ережесін;
-машиналарды жұмысқа дайындауды қабылдауды;
-агрегаттардың жұмыс кестесін өзгерту Дағдыларын қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Транспорттық құрылғыларды жүргізуде жекелей оқыту
Білімдер:
-ауыл шаруашылық машиналарымен агрегаттарды басқару;
- білім білік дағдыларын студенттерге қалыптастыру;
-трактордың электрі, жылдам жұмыстар тәжірбиесін меңгерту;
Іскерліктер:
-қиын жолдарда трактормен жүруде транспорттық жұмыстардың орындалу шартын үйрену;
-ауыл шаруашылық техникасындағы кіріктірілген және біріктірілген жұмыстарды орындауға үйрету;
-транспорттық құрылғыларды жүргізуде жекелей оқыту
КҚ 3.2.7

ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Работа на машинно-тракторных агрегатах
Работа на агрегатах для внесения удобрений и известкования. Работа на агрегатах для основной обработки почвы. Работа на агрегатах для предпосевной обработки почвы. Работа на агрегатах для посева зерновых, зернобобовых культур (подсолнечника) и трав. Работа на агрегатах для посадки кукурузы, свеклы, хлопка и картофеля. Работа на агрегатах для междурядной обработки и пропашных культур. Работа на агрегатах для защиты растений от вредителей и болезней. Работа на дождевальных агрегатах. Работа на агрегатах для заготовки сена. Работа на агрегатах для уборки силоса. Работа на картофелеуборочных агрегатах. Работа на транспортных агрегатах.
Умения:
- работать на сельскохозяйственной техники
Навыки:
- совершенствование имеющихся у студентов навыков и умений по работе машинотракторных агрегатов и специализированной сельскохозяйственной техники
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
Ремонт тракторов и сельхозмашин
Знакомство с оборудованием ремонтных мастерских. Знакомство с оборудованием ремонтных мастерских. Ремонт трансмиссии тракторов и самоходных комбайнов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания. Ремонт электрооборудования. Ремонт гидравлической системы. Ремонт гидравлической системы. Ремонт рабочих органов и узлов сельскохозяйственных машин и орудий.
Умения:
- использовать техническую документацию при установке режимов работы, приемы работы с измерительными инструментами, проводить монтажные работы по установке отремонтированных узлов и деталей.
Навыки:
- по ремонту, обслуживанию, навыки в проведении технического обслуживания машин, приемами подготовке к работе, хранению и управлению сельскохозяйственными агрегатами, тракторами, сельскохозяйственными машинами и автомобилем;
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК.3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда.
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы.
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Сварочное производство

КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Машина – трактор агрегаттарында жұмыс жасау
Агрегаттарында тыңайтқыштарды себу жұмыстары.
Агрегатқа топрақты өңдеу жұмыстары. Топрақты өңдеген соң агрегатарда тұқым себу жұмыстары.
Агрегаттарда астықтарды себу жұмыстары (шемішке) және шөптер. Агрегатарда жүгері, қызылша, мақта және картоп себу жұмыстары.
Агрегаттардағы өсімдіктерді зиянды заттардан қорғау. Агрегаттардағы өсімдіктерге зиян келтіретін ауруларға қарсы қауіпсіздік жұмысы.
Жауынды агрегаттарда жұмыс. Агрегаттарда шөпті дайындау жұмысы. Силос жинау. Арегаттардағы жұмыс. Картоп жинау агрегаттарда жұмыс. Транспорттық агрегаттарда жұмыс.
Білімдер:
- ауылшаруашылық техникаларында жұмыс істеу;
Іскерліктер:
студенттерге мамандандырылған ауылшаруашылық техникалары және машинатракторлық агрегаттар жұмысы бойынша дағдылары мен Іскерліктерін жетілдіру;
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1. КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ.3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14.
Ауылшаруашылық машиналары мен тракторларын жөндеу
Шеберханалардағы жөндеуге арналған құрал-жабдықтармен танысу. Өзі жүретін комбайындар мен тракторлардың транссмисиясын жөндеу. Іштен жанып кеткен қозғалтқыштарды жөндеу. Электр құрылғыларын жөндеу. Гидравликалық жүйені жөндеу. Ауылшаруашылық машиналары мен құралдарын жеке бөліктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
-жөнделген бөлшектер мен бөліктерге монтаждық жұмыстарды жүргізу;
-құрал- жабдықтар мен машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізуде білім білік дағдыларын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттармен дұрыс жұмыс жүргізу.
- ауылшаруашылық машиналары, автокөліктері және тракторлар, агрегаттар жұмыстарын дайындау, сақтау, машиналарға техникалық қауіпсіздік жүргізу және жөндеу дағдыларын меңгерту.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ.3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Білімдер:
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Іскерліктер:
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1. КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ.3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14.
Мамандандыру Дәнекерлеу өндірісі

Квалификация специалиста 0104013-7 Мастер производственного обучения, техник-механик
СД 01
Расчет и проектирование сварных конструкций
Материалы сварных конструкций, типы и механические характеристики сварных соединений; основы расчета сварных конструкций на прочность и выносливость; виды сварных соединений и типы сварных швов; работа сварных соединений при различных нагрузках и воздействиях; расчет и конструирование сварных конструкций; виды сварных конструкций; сварные детали и узлы машин.
Знания:
основные научно-технические проблемы и перспективы развития сварочного производства; технологии соединения новых материалов; основные виды расчетов сварных конструкций-на прочность, выносливость, износ; классифицировать деформации и напряжения; типы сварных швов; работу сварных соединений при различных видах нагрузки; основы проектирования сварных конструкций.
Умения:
определять и классифицировать нагрузки в сварных соединениях; производить расчеты на- прочность, выносливость, износ; владеть основами проектирования сварных конструкций.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
СД 02
Источники питания и оборудования для электрической сварки плавлением
Общие требования к источникам питания для дуговой сварки;
сварочные преобразователи и агрегаты; сварочные трансформаторы; однопостовые сварочные генераторы и выпрямители; многопостовые системы питания; специализированные источники для дуговой сварки и родственных процессов; источники питания для электрошлаковой сварки; основные правила эксплуатации; источников питания; общие сведения об устройстве сварочных автоматов и полуавтоматов; сварочные автоматы и полуавтоматы; оборудование для электрошлаковой; плазменной электроннолучевой, лазерной и других способов сварки; технологическое обслуживание и ремонт сварочного оборудования.
Знания:
работу источников питания сварочной дуги; основные правила эксплуатации источников питания; общие сведения об устройстве сварочных автоматов и полуавтоматов; устройство специализированных источников питания для дуговой сварки и родственных процессов; устройство источников питания для электрошлаковой сварки; правила техники безопасности и пожарной безопасности при ремонте оборудования и эксплуатации источников питания сварочной дуги.
Умения:
классифицировать виды сварки; определять виды неисправностей сварочных трансформаторов, выпрямителей и генераторов; производить регулировку работы источников питания сварочной дуги; производить техническое обслуживание и уход; определять пути повышения производительности труда в сварочном производстве; пользоваться технологическим оборудованием ручной дуговой сварки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 03
Производство сварных конструкций
Понятие о технологии изготовления сварных конструкций, вспомогательные сварочные материалы, заготовительные и сборочно-сварочные операции, термическая обработка сварных конструкции, техническая и технологическая подготовка сварочного производства, основы проектирования цехов и участков сварочного производства; технология производства различных типов сварных конструкции; балочных, рамных и решетчатых, негабаритных листовых сосудов, работающих под давлением, корпусных конструкций; сварных деталей машин; методы контроля качества соединении.
Знания:
Назначение технологической унификации и типизации технологических процессов; основы проектирования цехов и участков сварочного производства; технологические и технические требования к изготовлению сварных конструкций; марки применяемых металлов, механические свойства и химический состав, свариваемость металлов; виды термической обработки, применяемой для снятия термических напряжений в сварных швах и околошовной зоне; приемы рационального раскроя металлов, применяемых для изготовления сварных конструкций; технологию производства различных типов сварных конструкций; методы контроля качества сварных соединений.
Умения:
назначать способы сварки в зависимости от марки, толщины металла и типа сварочного соединения; подготовить заготовки под сварку, правильно подобрать сортамент материала для различных способов заготовительных операций; составлять технические условия на изготовление сварных конструкций
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 04
Газопламенная обработка металлов
Основы газоплазменной обработки металлов; классификация процессов газоплазменной обработки металлов и их сущность; горючие газы и жидкости для газоплазменной обработки; газовые коммуникации и оборудование рабочих постов; металлургические и тепловые процессы газовой сварки пламенем; сварка конструкционных углеродистых и легированных стали и сплавов; сварка цветных металлов и сплавов; сварка пластмасс кислородная резка металлов; газоплазменная пайка и процессы плазменной обработки поверхности изделий.
Знания:
физико-химические основы газопламенной обработки металлов; технологию и технику сварки и резки черных и цветных металлов и сплавов; применяемое оборудование, аппаратуру и оснастку для каждого вида работ; меры безопасности при работе с газом.
Умения:
разрабатывать наиболее эффективные технологические процессы по различным видам газопламенной обработки; на основе анализа конструктивных особенностей оборудования выбирать наиболее эффективные режимы; пользоваться оборудованием и аппаратурой, нормативной и справочной литературой.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 05
Технология и оборудование контактной сварки
Классификация основных видов и способов контактной сварки; теоретические основы контактной сварки; общие сведения о контактных машинах, основные узлы, электрические схемы, параметры машин, аппаратура управления машинами контактной сварки; формирование соединений при точечной шовной сварке; машины для точечной, рельефной, шовной сварке и сварке давлением; выбор технологического оборудования и оснастки для контактной сварки (рельефной и шовной, стыковой); перспективные способы сварки металлов.
Знания:
технологические основы контактной сварки; классификацию контактной сварки основные виды и способы контактной сварки; общие сведения о контактных машинах и их устройство; технологию сборки и сварки изделий на точечных, шовных и стыковых машинах; перспективные способы сварки металлов.
Умения:
рассчитывать и подбирать режимы сварки; пользоваться технологическими приемами контактной сварки; настраивать оборудование контактной сварки; выявлять неисправности в технологическом оборудовании контактной сварки; пользоваться технологическим оборудованием точечных, шовных и стыковых машин;
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 06
Технология электрической сварки плавлением
Классификация основных видов и способов электрической сварки пламенем; теоретические основы электрической сварки пламенем; металлургические процессы при дуговой и электрошлаковой сварки; сварочные напряжения и деформации; классификация, причины возникновения и меры борьбы; технология электрической сварки плавлением низкоуглеродистых и легированных сталей, чугунах, цветных металлов и сплавов; наплавка твердых сплавов; резка металлов и сплавов; новые и перспективные виды электрической сварки пламенем; выбор технологического оборудования и оснастки для сварки пламенем; основные виды дефектов сварных соединений.
Знания:
основные научно-технические проблемы и перспективы развития сварочного производства; основы электрической сварки плавлением; структуру и свойства основных свариваемых материалов; металлургические процессы при дуговой и электрошлаковой сварке; технологию электрической сварки плавлением низкоуглеродистых и легированных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов; новые и перспективные виды электрической сварки плавлением; основные виды дефектов сварных соединений
Умения:
рассчитывать и подбирать режимы сварки и источники питания; выбирать термический цикл сварки; разрабатывать мероприятия, способствующие предотвращению сварочных деформаций; применять меры по исправлению деформированных узлов; производить подбор технологии сварочного процесса согласно видов и типов соединения.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 07
Оборудование механизации и автоматизации сварочных процессов
Основные понятия и определения: классификация и выбор оборудования для комплексной механизации и автоматизации производства; оборудование для термической обработки, оборудование для автоматической сварки под слоем флюса, для наплавки; комплексный анализ производства и определение предпосьшок автоматизации и роботизации; основные системы автоматического управления по циклам производства; механизация и автоматизация основных и вспомогательных сварочных операций; автоматическое регулирование сварочных процессов; машины-полуавтоматы; автоматы и линий сварочного производства; промышленные роботы.
Знания:
предпосылки для механизации и автоматизации процесса производства сварных конструкций; конструкции и принцип действия средств механизации и автоматизации, их область применения и правила технической эксплуатации; системы автоматического управления по циклам производства; системы контроля и регулирования технологических процессов.
Умения:
выбирать вариант механизации и автоматизации в зависимости от конструктивных особенностей изделия, типа сварочного производства, условий выполнения работы; пользоваться нормативной и справочной литературой; определять перспективность выбранного варианта автоматизации и механизации.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 08
Контроль качества сварных соединений
Общие понятия о качестве сварки и дефектах сварных соединении; виды контроля; неразрушающие методы контроля, разрушающие методы контроля, оборудование для контроля сварных соединении; выбор метода и организация контроля металлов и сварных соединении.
Знания:
общие понятия о качестве сварки и дефектах сварных соединений; виды контроля; о неразрушающих и разрушающих методах контроля; требования, предъявляемые к контролю качества металлов и сварных соединений.
Умения:
выявлять дефекты в сварных соединениях; выбирать метод контроля качества металлов и сварных соединений в зависимости от природы металла, его толщины, типа сварного соединения, габаритов и формы изделия, условий работы сварного соединения; рассчитывать технически обоснованные нормы времени.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013 – 7 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП 01
Дәнекерленген конструкцияларды есептеу және жобалау
Дәнекерленген конструкциялардың материалдары, дәнекерлеп біріктірудің түрлері және механикалық сипаттамалары. Дәнекерленіп біріктірілген конструкциялардың бекемділігі мен төзімділігін есептеу негіздері, дәнекерлеп біріктірудің түрлері және дәнекерленген жердің тігісінің орналасуы. Біріктіру кезіндегі түрлі жүктелумен дәнекерлеу жұмыстары, дәнекерлеп жасалған конструкцияларды құру және есептеу. Машиналардың дәнерелеп жасалған жеке бөлшектері мен құрама бөлімдері.
Білімдер:
-доғасымен дәнекерлеуге қолданылатын қоректендіру көздерінің жұмысын;
-дәнекерлеуге қолданылатын қоректендіру көздеріне қойылатын жалпы талаптарды;
-электршлақты дәнекерлеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтар; электр доғасымен дәнекерлеуге қолданатын қоректендіру көздеріне қойлатын техникалық және өртке қарсы қауіпсіздігін;
-дәнекерлеу түрлендіргіштері мен агрегаттары; дәнекерлеу трансформаторлары;
- бір орындық дәнекерлеу генераторлары мен түзеткіштері;
-қоректендірудің көп орындық жүйелері;
-доғамен және сол тектес дәнекерлеуге арналған арнайы қоректендіру көздері;
- дәнекерлеу жабдықтарына жасалатын техникалық қызметтер мен жөндеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу кезінде біріктірудің классификациясын анықтауды;
- беріктілігін, мықтылығына есеп жүргізуді;
- дәнекерлеу конструкциясын жобалаудың негіздерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
АП 02
Жалынмен электрлі дәнекерлеудің қуат көздері мен жабдықтары
Электр доғасымен дәнекерлеуге қолданатын коректендіру көздеріне қойылатын жалпы талаптар. Дәнекерлеу түрлендіргіштері мен агрегаттары, дәнекерлеу трансформаторлары, бір орындық дәнекерлеу генераторлары мен түзеткіштері, коректендірудің көп орындық жүйелері, доғамен және сол тектес дәнекерлеуге арналған арнайы коректендіру көздері, электршлакты дәнекерлеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтар,электршлакты, плазмалы,электрсәулелі лазермен және басқа да тәсілдермен дәнекерлеуге арналған жабдықтар, дәнекерлеу жабдықтарына жасалатын техникалық қызметтер мен жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- дәнкерлеу көздерінің доғалармен жұмыс жасауды;
- дәнекерлеу көздерін пайдалануға қойылатын негізгі талаптар;
- жартылай және автоматты құрылғылардың мәліметтерін;
- біртекті процессорлар мен арнайы дәнекерлеу көздерінің доғасынның құрылысын;
-электршлакты дәнекерлеу көздерінің құрылысын;
-дәнекерлеу доғасының көздерін пайдалану кезінде өрт қауіпсіздік техникасының ережелерін;
Іскерліктер:
- генератор мен бүлінген трансформаторлар түрлері анықтауды;
-дәнкерелеу түрлерін классификациялауды;
-дәнкерелеу доғасының көздерінің жұмысын реттеуді жүргізуді;
-техникалық қызмет көрсету және баптауды жүргізуді;
- дәнкерелеу өндірісінде еңбек етудің жоғарғы сапалық жолдарын анықтауды;
- дәнкерлеу доғасын қолмен жасауда технологиялық құралдарды пайдалануды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14.
КҚ 3.3.15.
АП 03
Дәнекерлеу конструкцияларын өндіру
Дәнекерлеу жасалатын конструкцияларды, дәнекерленіп жасалатын қосалқы материалдар, дайындық және дәнекерлеу әрекеттері, дәнекерлеп жасалатын конструкцияларды қыздырып өндеу, дәнекерлеу өндірісіне техникалық және технологиялық дайындық, цехтар мен белгілерді жобалау негіздері жайлы түсінік; дәнекерлеп дайындалатын әр түрлі конструкцияларды өндіру технологиясы; сырықтық (белдемелік), қаңқалық конструкциялар; машиналардың дәнекерлеп жасалған бөлшектері; дәнекерлеп біріктірілген жердің сапасын бақылау әдістері.
Білімдер:
-технологиялық қалыптандыру және технологиялық процестерді типтендіруді;
-цехтар мен белгілерді жобалау негіздері жайлы түсінік;
-дәнекерлеп дайындалатын әр түрлі конструкцияларды өндіру технологиясын;
-дәнкерленген металдардың химиялық және механикалық құрамы, қолданылатын металдардың маркілерін;
- термикалық өңдеудің түрлерін;
- дәнеркелеуді құрастыруды дайындауда металдарды қолдануды;
- дәнкерелеуді құрастырудың технологиялық өндірісін түрлі типтерін;
- дәнекерлеу жұмыстарындағы біріктірудің әдістерінің сапасын;
Іскерліктер:
- дәнекерлеу кезінде металдардың типінің қалыңдығы, дәнекерлеу маркілерінің әдістерін анықтауды;
- түрлі дайын материалдардан ассортиментке таңдап алу арқылы дәнкерелу;
- дәнекерлеу конструкциясын дайындау шарттарындағы техникалық жағдайын құрастыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14.
КҚ 3.3.15.
АП 04
Металдарды газдық-жалындық өндеу
Металды газдық-жалындық өндеу негіздері. Метал газдық-жалд\ындық өндеу процесстерінің жіктелуі және маңызы; газдық-жалындық өндеуге арналған жанар газдар. Газдық қатынастар және жұмыс постарын жабдықтау. Газдық-жалындық дәнекерлеудің металургиялық және жылулық процестері. Конструкциялық көміртекті және легирленген болатты және қорытпаларды дәнекерлеу. Пластмасса дәнекерлеу,металдарды оттегімен қесу. Бұйым беттерін газдық-жалындық дәнекерлеу және плазмалық өндеу процестері.
Білімдер:
-металдарды газдық-жалындық өндеуді физика-химиялық негіздерін; қара және түсті металдар мен қорытындыларды дәнекерлеу және кесу технологиясын және техникасын;
-қолданылатын жабдықтарды, аспаптарды және жұмыстың әрбір түріне арналған құралдарды;
- газбен жұмыс істеудегі қауіпсіздік шараларын.
Іскерліктер:
-газдық-жалындық өңдеудің әртүрлі типтері бойынша нәтижелі технологиялық процестерді дайындауды;
- жабдықтың контрукциялық ерекшеліктерін талдау негізінде ең нәтижелі жолдарын таңдауда;
-мөлшерлік және анықтамалық әдебиетті қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 05
Жанасу арқылы дәнекерлеу технологиясы мен жабдықтары
Жанасу арқылы дәнекерлеудің негізгі түрлерінің жіктелуі және әдістері. Түйістіре дәнекерлердің теориялық негіздері. Контакттық машиналар туралы жалпы мағлұмат,негізгі түйінділер, электрлік схемалар,машина өлшемдері, түйістіре дәнекерлеу машиналарын басқару аспаптары. Нүктелік тігістік дәнекерлердің жалғауларын қалыптастыру, нүктелік, бедерлік, тігістік дәнекерлеудің және қысымдық дәнекерлеудің машиналары. Түйістіре дәнекерлеудің (бедерлік және тегістік,түйістік) технологиялық жабдықтарын және құралдарын таңдау, металдың дәнекерлеудің әдістері.
Білімдер:
-жанасу арқылы дәнекерлеу негізгі түрлерін және тәсілдерін жіктеу;
-жанасу арқылы дәнекерлеудің теориялық негіздерін;
-жанасу арқылы дәнекерлеу машиналарын басқару аспаптар туралы жалпы түсінік;
- нүктелік дәнекерлеу тігістерін құру; біріктіру, нүктелі бедерлі дәнекерлеуге арналған машиналарды.
Іскерліктер:
-тігістеп дәнекерлеу және қысыммен біріктіру;
-жанасу арқылы дәнекерлеуге (бедерлі, тігісті, түйістірмелі) арналған технологиялық жабдықтар мен құралдары тандап алу:
-металдарды дәнекерлеудің озық тәсілдерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 06
Жалынмен электрлік дәнекерлеу технологиясы
Электрмен балқытып дәнекерлеудің негізгі түрлері мен тәсілдерін жіктеу. Электрмен балқытып дәнекерлеудің теориялық негіздері: доғамен, электршлакты дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестер. Дәнекерлеу кернеуі және деформациялар. Көміртегі аз және легірленген болаттарды, шойынды, түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерлеу технологиясы. Қатты қорытпаларды балқыту, металдар мен қорыталарды кесу. Электрмен балқытып дәнекерлеуге арналған технологиялық жабдықтар мен құралдарды тандау. Дәнекерленіп біріктірілген жерлердегі ақаулардың негізгі түрлері.
Білімдер:
-дәнекерлеу өндірісіннің негізгі ғылыми- техникалық проблемалары мен болашақ дамуын;
-электрмен балқытып дәнекерлеудің негізін;
-дәнекерлеу материалдардың құрылымы мен сапасын;
- доғамен, электршлақты дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестерерін;
-дәнекерлеу кернеуі және деформациялар;
-көміртегі аз және легірленген болаттарды, шойынды, түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерлеу технологиясын
Іскерліктер:
-дәнекерлеу режимін есептеп және қайнар көзін тандауды;
- термиялық дәнекерлеу циклін тандау;
-құрастыру және дәнекерлеу жабдықтары мен қосалқы құралдарды жөндеу бойынша іс шараларды әзірлеуін;
-жанасу типі мен түріне келісті дәнекерлеу процесінің технологиясын таңдау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 07
Дәнекерлеу процестерін механикаландыру және автоматтандыру жабдықтары
Негізгі түсініктер мен анықтамалар: өндірісті жинақты механикаландыру мен автоматтандыруға арналған жабдықтары жіктеу және тандап алу; термоөндеу жабдықтары; флюс қабаты астында дәнекерлеуді, балқытуды автоматтандыруға арналған жабдықтар; өндірісті жан-жақты талдау және автоматтандыру мен роботтаудың алғышарттарын анықтау; өндіріс циклдары бойынша автоматты басқарудың негізгі жүйелері: дәнекерлеудің негізгі және қосалқы әрекеттерін механикаландыру және автоматтандыру; дәнекерлеу процестерін автоматты реттеу; жартылай автомат; автомат машиналар және дәнекерлеу өндірісінің желілері; өндірістік жұмыстар.
Білімдер:
-дәнекерлеу өндірісін жинақты механикаландыру мен автоматтандыруға арналған жабдықтары жіктеу және тандап алуды;
-механикаландыру мен автоматтандыруға конструкциясын қолданылатын саласын және техникалық қолдану ережесін;
-өндірістік цикл бойынша автоматтық басқару жүйесін.
Іскерліктер:
-бұйымның конструктивтік ерекшелігіне байланысты механикаландыру мен автоматтандыру түрін тандау;
-дәнекерлеу өндіріс типі, жұмысты жасау жағдайы;
-нормативтік және анықтамалық әдебиетін, қолдануды; механикаландыру мен автоматтандырудың перспективтік түрін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 08
Дәнекерленіп біріктірудің сапасын бақылау
Дәнекерлеу сапасы мен дәнекерлеу біріктірілген жердің ақаулары туралы жалпы түсінік, бақылау түрлері; бүлдірмей бақылау әдістері; дәнекерленіп біріктірілген жерді бақылауға арналған жабдық; металдар мен дәнекерленіп бекітілген жерлерді бақылау әдістерін тандау және бақылауды ұйымдастыру.
Білімдер:
-дәнекерлеу сапасы мен дәнекерлеу біріктірілген жердің ақаулары туралы жалпы түсінік, бақылау түрлері;
-бүлдірмей бақылау әдістері; дәнекерленіп біріктірілген жерді бақылауға арналған жабдықтау;
- металдар мен дәнекерленіп бекітілген жерлердің бақылау әдістерін тандау және бақылауды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
-дәнекерлеу біріктірілген жердің ақауларын анықтау, металдың табиғатына, қалындығына дәнекерлеу біріктіру жұмысының түріне, габариті мен нысанына байланысты металдардың сапасын бақылау әдісін тандауды;
-техникалық дәйекті уақыт нормаларын есептеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Кәсіптік практика
ӨО. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасынмен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная практика.
Основывается на видах и усвоению практических навыков по профилю отрасли, где учащиеся в учебных мастерских колледжа (а при их отсутствии – на производстве) осваивают основные слесарные операции, а также виды работ по подготовке деталей и их кромок под сварку, сборке и прихватке изделий.
Умения:
- историю развития слесарного дела;
- тенденции совершенствования слесарного дела;
- инновационные технологии слесарного дела;
- теоретические основы слесарного дела;
- сущность подготовительных операций;
- технологию сборки сварочных конструкций;
- правила внутреннего распорядка и пожарной профилактики; положения по охране труда;
- правила Т. Б. при производстве слесарных работ;
- назначение слесарной обработки металлов
Навыки:
- производить выбор типа и вида слесарных работ;
- производить оптимальный выбор слесарного инструмента;
- использовать в процессе работы справочную литературу.
- определять причины возникновения дефектов в сварных конструкциях;
- разработать технологический процесс подготовки конструкции;
- определять целесообразность применения инструментов и оборудования для выполнения подготовительных операций;
- приемы работы со слесарным инструментом;
- назначение сборочно-сварочных приспособлений
- по выполнению слесарных работ;
- расчета выполняемых операций.
- безопасных приемов работы при выполнении слесарных работ;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Сварочная практика.
Основывается на видах и усвоению практических навыков по профилю отрасли, где учащиеся в учебных мастерских колледжа (а при их отсутствии – на производстве) приобретают навыки и понятия по выполнению и производству сварных швов с помощью электрической и газовой сварке и резки металлов
Умения:
- историю развития сварки плавлением;
- тенденции совершенствования сварки плавлением;
- инновационные технологии сварки плавлением;
- конструктивные особенности источников питания электрической сварки плавлением;
- конструктивные особенности оборудования для газовой сварки и резки металлов;
- конструктивные особенности источников питания и оборудования контактной сварки;
- технологическую сущность сварки плавлением;
- правила экологической безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности для каждого вида сварочных работ; характеристику источников питания;
- назначение аппаратуры управления источников питания электрической сварки плавлением, контактной и газовой сварки;
- расчет размеров электродов для электродуговой сварки;
- расчет размеров проволоки и электродов для газовой и контактной сварки;
Навыки:
- производить выбор типа и вида сварки плавлением;
- производить выбор сварочного оборудования;
- производить функциональную работу источников питания электрической сварки плавлением, контактных машин и оборудования газовой сварки и резки металлов на рациональные режимы работы;
- управления сварочным процессом;
- безопасных приемов работы на при использовании электродуговой, контактной и газовой сварки металлов;
- по использованию сборочно-сварочных приспособлений;
- правления источниками питания для сварки, контактными машинами общего назначения;
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 15
БК 16
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Газоэлектросварщик" 2-3 разряда, "Контролер сварочных работ"
Предназначена для профессионального обучения по рабочей профессии с последующими экзаменационным контролем приобретенных навыков и умений и присвоением квалификации "Газоэлектросварщик" 2-3 разряда.
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
инновационные технологии сварки плавлением;
теоретические основы сварки плавлением;
теоретические основы газовой сварки и резки металлов;
теоретические основы контактной сварки.
технологическую сущность сварки электрической сварки плавлением, контактной и газовой сварки;
устройство источников питания и оборудования электрической сварки плавлением, газовой и контактной сварки;
правила экологической безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности для каждого вида сварочных работ;
характеристику источников питания;
назначение аппаратуры управления сварочными машинами, источников питания, и оборудования для сварки металлов.
Навыки:
производить выбор типа и вида сварки плавлением;
производить выбор сварочного оборудования.
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
производить зажигание горелки, регулирование пламени и наклона горелки в зависимости от толщины металла;
производить устойчивое горение сварочной дуги;
производить сварку на контактных машинах общего назначения;
определять причины возникновения неисправности машин и оборудования для производства сварочных работ.
управления сварочным процессом
производства сварных соединений;
сварки образцов различных металлов и толщины;
в выборе режима и производства прямолинейных и криволинейных резов листового металла различной толщины по разметке;
в сварке чугунных и стальных конструкций;
в сварке конструкций из цветного металла;
в производстве воздушно-дуговой резки металлов
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Закрепление профессиональных практических навыков полученных в учебных мастерских. Повышение квалификации по рабочей профессии. Участие в производственных процессах в качестве специалиста "Газоэлектросварщик"
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
инновационные технологии сварки плавлением;
теоретические основы сварки плавлением;
теоретические основы газовой сварки и резки металлов;
теоретические основы контактной сварки.
технологическую сущность сварки электрической сварки плавлением, контактной и газовой сварки;
устройство источников питания и оборудования электрической сварки плавлением, газовой и контактной сварки;
правила экологической безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности для каждого вида сварочных работ; характеристику источников питания;
назначение аппаратуры управления сварочными машинами, источников питания, и оборудования для сварки металлов
Навыки:
производить выбор типа и вида сварки плавлением;
производить выбор сварочного оборудования.
определять причины возникновения неисправности машин и оборудования для производства сварочных работ;
производить выбор режима сварки;
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
производить зажигание горелки, регулирование пламени и наклона горелки в зависимости от толщины металла;
производить устойчивое горение сварочной дуги;
производить сварку на контактных машинах общего назначения.
управления сварочным процессом.
безопасных приемов работы на сварочных машинах и оборудовании общего назначения;
по использованию сборочно-сварочных приспособлений. производства сварных соединений;
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Учащиеся дублируют работу бригадиров сварочного производства, техников-механиков и технологов сварочного производства. Аккумулируют накопленный профессиональный опыт в производственных отношениях.
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
тенденции развития индустрии РК
тенденции развития сварочного производства;
инновационные технологии сварки плавлением;
теоретические основы сварки плавлением;
основы экономики сварочного производства
принципы работы мастера сварочного производства;
производство и выбор типа, вида сварки плавлением;
производство и выбор сварочного оборудования;
конструктивные особенности сварочных машин;
технологическую сущность сварки плавлением;
устройство источников питания и оборудования электрической сварки плавлением;
принципы управления сварочным процессом;
методику расчета параметров сварочного оборудования;
принципы и особенности работы мастера сварочного производства
Навыки:
осуществлять административную деятельность в качестве руководителя среднего звена;
руководить процессом производства сварных конструкций;
определять причины возникновения неисправности машин и сварочного оборудования;
разрабатывать технологический процесс контактной сварки;
разрабатывать технологический процесс электродуговой сварки;
разрабатывать технологический процесс газопламенной обработки металлов;
определять целесообразность применения оборудования для всех видов сварки.
производить наладку сварочных машин на рациональные режимы работы;
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
управления бригадой, цехом сварщиков
работы руководителя среднего звена;
безопасных приемов работы на сварочных машинах общего назначения;
использования сборочно-сварочных приспособлений и сварочного оборудования;
экономичного производства сварных конструкций;
работы на многоэлектродных сварочных машинах.
производства сварных соединений;
настройки полуавтомата на заданный режим сварки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно-педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Организация дорожного движения

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық практика
Бұйымдарды жинау мен жинақтауда, бөлшектерді дәнекерлеу жұмыстарында сонымен бірге негізгі слесарлық операцияларды меңгереді, (өндірісте) колледждің оқу шеберханаларында салалар бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастырады.
Іскерліктер:
-ұсталық жұмыстың дамуын;
-ұсталық жұмыстың қалыптасу тенденциясын;
- ұсталық жұмыстың инновациялық технологиясын;
-ұсталық жұмыстың теориялық негізін;
- шынын айтқанда дайындау операцияларын;
- дәнекерлеу констарукцияларын жинау технологиясын;
- өрт профикалтикасы мен ішкі тәртіп ережелерін;
- еңбекті қорғаудың нұсқауларын;
- өндірістегі ұсталық жұмыста техника қауіпсіздігін сақтауды;
- металдарды өңдеуде ұсталық жұмыстың мәнін;
Дағдылар:
-ұсталық жұмыстың түрлері мен типтерін;
- ұсталық аспаптарға оптимальді таңдау жүргізуді;
- жұмыс істеу кезінде әдеби анықтамаларды пайдалануды;
- дәнекерлеу конструкцияларында кездесетін ақауларды анықтауды;
- конструкцияларды дайындауда технологиялық процестерді құрастыруды;
- дайындық операцияларын орындауда аспаптар мен құрал- жабдықтарды орнымен қолдануды анықтауды;
- ұсталық аспаптардың жұмыс жасау ретін;
- дәнекерлеп-құрастыруға икемділігін тағайындауды;
ұсталық жұмысты орындау;
- орындалған операцияларға есеп жүргізуді;
- ұсталық жұмысты орындауда қауіпсіздік шараларын орындау;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеудің тігістері, металдарды кесу және электрлік газбен дәнекерлеу, бұйымдарды жинау мен жинақтауда, бөлшектерді дәнекерлеу жұмыстарында сонымен бірге негізгі слесарлық операцияларды меңгереді, (өндірісте) колледждің оқу шеберханаларында салалар бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастырады.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу жұмысының дамуын;
-дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
-дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
-электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
-металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің апаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемімдік есебін;
Дағдылар:
-жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
-дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
-жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу процестерін басқару;
- металдарды газбен дәнекерлеу кезіндегі байланыс, жұмыста қолданылатын қауіпсіздік шаралары;
- жинақтап- дәнекерлеуге бейімделу;
- байланыс машиналары мен жалынмен дәнекерлеудің қуат көздерінің мәнін:
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "2-3 разрядтағы газоэлектр дәнекерлеушісі", "Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы"
2-3 разрядтағы "Газоэлектр дәнекерлеушісі" біліктілігін алуда білім білік дағдыларын қалыптастыру, эмтихандық бақылау алу бойынша жұмыс кәсібін иеленуге кәсіптік оқытуды меңгерту.
Білімдер:
- дәнекерлеу жұмысының дамуын;
-дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
- дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
- электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
- металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің апаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемімдік есебін;
Іскерліктер:
-жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
-дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
-жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу өндірісін басқару;
- металдардың түрлері мен қалыңдығын ажыратуды, дәнекерлеудің үлгілерін;
- металдардың түрлі қалыңдықтарына қарай оларды түзу және қисық кесуде таңдау жүргізу;
- шойынды және жылтыр заттарды дәнекерлеу констуркциясын;
- түсті металдарды дәнекерлеу конструкциясын;
- өндірістегі доғалық металдарды кесуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 04
Оқу орнындарындағы технологиялық практика
Оқу шеберханаларында кәсіби тәжірибелік Білімдерін бекіту. Жұмысшы кәсібі бойынша біліктілікті көтеру. Өндірістік процестерге "Газэлектр дәнекерлеушісі" маманы ретінде қатысу.
Білімдер:
дәнекерлеу жұмысының дамуын;
-дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
- дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
- электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
- металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің аппаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемімдік есебін;
Іскерліктер:
-жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
-дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
-жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу өндірісін басқару;
- байланыс машиналары мен жалынмен дәнекерлеудің қуат көздерінің мәнін:
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Дәнекерлеу өндірісінде технологтарының техник-механиктардың дәнекерлеу бригадасының жұмысын білім алушылар қайтталайды. Өндірістік қарым-қатынаста кәсіптік тәжірбие жинақтайды.
Білімдер:
-балқытып дәнекердің тарихи дамуын;
-балқытып дәнекердің жоғарғы деңгейдегі орындалу тенденциясы;
-ҚР индустрияның даму тенденциясы;
-балқытып дәнекердің инновациялық технологиялары;
-балқытып дәнекердің теориялық негіздері;
-дәнекерлеу өндірісінің экономика негіздері;
-дәнекерлеу өндірісінің шеберінің жұмыс қағидалары, балқытып дәнекердің түрін, типін таңдау және өндіру;
-дәнекер құрылғысын таңдаау және өндірісін;
-дәнекерлеу машиналарының конституциялық ерешеліктерді;
-балқытып дәнекердің технологиялық негізі;
-балқытып дәнекерлеудің электрлік құрылғысының ток көзінің құрылғысы;
-дәнекерлеу үрдісін басқару қағидалары;
-дәнекерлеу құрылғысының параметрлерін өлшеу әдістемесі;
-дәнекерлеу өндірістің шеберінің жұмысының ерекшеліктері мен қағидалары;
Іскерліктер:
-орта буын жетекшісі ретінде әкімшілік жұмысты жүзеге асыра алу;
дәнекерлік конструкциялық өндіріс үрдісін басқару дәнекерлік құрылғылар мен машиналардың істен шығу жолдарының себептерін анықтау;
-контактісі дәнекерлеу технологиялық үрдесін жүзеден асыру;
-электр доға дәнекерлердің технологиялық үрдісін жүзеге асыру;
-металдардың газ оттық өңдеудің технологиялық үрдісін жүзеге асыру;
-дәнекердің барлық түріне қолданылатын құрылғылардың тиімділігін анықтау;
-дәнекерлеуші жұмыс машиналарының тиімді жұмыс тәртібін өңдеу өндірісі;
-дәнекерлеуден байланыстардың кемшіліктерін жинақтау, алдын алу жолдары
-дәнекерлеуші цехты,бригаданы басқару;
-орта буын басқарушы жұмысы;
-жалпы қолданыстағы дәнекерлеуші машиналардағы қауіпсіздік жұмыс істеу;
-дәнекерлеуші құрылғыларды және дәнекерлеуші-жинақтау құрал-жабдықтарды қолдану;
-қөп электродты дәнекерлеу машинадағы жұмыстар;
-дәнекерші байланыстарды өңдеу;
-берілген тәртіптегі дәнекерлерге жартылай автоматты бағыттау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практикасы
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жумысының ұйымдастырлуы; тәрбие жумысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер:
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Жол қозғалысын ұйымдастыру

Квалификация специалиста 0104013-8 Мастер производственного обучения, техник-механик
СД 01
Организация дорожного движения
Автомобильные транспорт. Госавтоинспекции в ОДД. Характеристика дорожного движения. Методы исследования дорожного движения. Методы организация дорожного движения. Пассажирский транспорт. Движения специфических условиях. Движения специфических условиях. Движения на железнодорожных переездах. Движения при ремонте улицы дорог. Организация производства при административных нарушениях правил дорожного движения Республики Казахстан. Дорожная полиция Республики Казахстан.
Знания:
Структуру ОДД, способы ОДД, способы обеспечения безопасности дорожного движения, характеристики дорожного движения, ПДД, психологические особенности деятельности водителей, классификацию ДТП, мероприятия по ОДД
Умения:
анализировать материалы статистики дорожно-транспортных происшествий; исследовать режим движения транспортных средств и пешехода; проводить обследования улично-дорожных сетей и выявлять недостатки в организация дорожного движения; разрабатывать комплексные мероприятия по улучшению условий и обеспечении безопасности движения в различных дорожных, транспортных и метеорологических условиях.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
СД 02
Устройство автотранспортных средств
Общие сведения о автотранспортных средствах. Общее устройство автотранспортных средств. Общее устройство двигателей внутреннего сгорания. Механизмы и системы двигателей. Ходовая часть автотранспортных средств. Органы управления автотранспортных средств. Система освещения и сигнализации автотранспортных средств.
Знания:
устройство агрегатов и механизмов автотранспортных средств; правила разборки и сборки агрегатов и механизмов; инструменты и оборудование, применяемых на лабораторных работах;
Умения:
самостоятельно выполнять демонтажно-монтажные работы; пользоваться различными приспособлениями, съемниками и контрольно-современно обнаруживать; контролировать правильность хранения запасных частей и резервных автотранспортных средств; устанавливать степень готовности эксплуатации автотранспортных средств.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.15
СД 03
Дорожные условия в обеспечении безопасности движения.
Роль дорожных условий в обеспечении безопасности движения. Характеристика автомобильных дорог. Характеристики транспортной работы дорог. Взаимодействие дороги и автомобиля. Качество и состояние дорожного покрытия. Транспортно-эксплутационные особенности дорог. Закономерности движения транспортных средств. Оценка режимов и безопасности движения. Обследование дорог для транспортных средств. Мероприятия по повышению транспортно-эксплутационных характеристик дорог и безопасности движения.
Знания:
Основные показатели и характеристики транспортной работы дорог; особенности работы дороги как транспортного сооружения; закономерности движения транспортных потоков в реальных дорожных условиях;
Умения:
организовывать обследование автомобильных дорог; оценивать эксплуатационные показатели дорог, режимы и безопасность движения транспортных потоков; разрабатывать комплексные мероприятия по повышению транспортно-эксплуатационных характеристик дорог и безопасности движения.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.15.
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт автотранспортных средств
Система ТО и ремонта автотранспортных средств. Технологические процессы обслуживания и ремонта машин. Неисправности и способы обнаружения, диагностики, техобслуживания и хранения автотранспортных средств. Ремонт типовых конструктивных элементов машин. Ремонтная база. Технический контроль.
Знания:
причины изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации; понятие о надежности, работоспособности, техническом ресурсе и сроке службы машин; износы деталей, виды износов; общую схему технологического процесса ремонта машин.
Умения:
определять изменение технического состояния машин в процессе эксплуатации; проводить дефектовку поступивших на ремонт агрегатов, механизмов и деталей машин; применять технологические способы восстановления посадок и изношенных деталей машин.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
СД 05
Учет, регистрация и технический осмотр транспортных средств
Виды автотранспортных средств. Обязанности собственников автотранспортных средств. Регистрационные документы. Обязанности сотрудников регистрационных подразделений дорожной полиции. Требования к документам. Регистрация автотранспортных средств. Требования к регистрации автотранспортных средств. Цель, порядок и правила проведения государственного технического осмотра автотранспортных средств и прицепов к ним. Станции технического обслуживания. Оформление результатов государственного техосмотра.
Знания:
Руководящие материалы по вопросам учета, регистрации технического осмотра и диагностики транспортных средств; ГОСТы и технические требования на учет, регистрацию, технический осмотр транспортных средств; передовой опыт в области учета, регистрации и технического осмотра и оценки надежности транспортных средств; законодательство по охране труда и защите окружающей среды. Законодательство РК
Умения:
своевременно и качественно определять техническое состояние транспортных средств; работать с документами по учету, регистрации транспортных средств, оформлять результаты государственного технического осмотра транспортных средств, внедрять передовую технологию учета и регистрации транспортных средств;
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
СД 06
Экспертиза дорожно-транспортных происшествий
Классификация и статистика дорожно-транспортных происшествий. Виды ДТП. Органы и должностные лица, контролирующие безопасность движения. Психологические особенности профессиональной деятельности водителя.
Знания:
методы и способы фиксации обстановки на месте дорожно-транспортного происшествия; методику анализа процесса столкновения и наезда как на пешехода, так и на неподвижное препятствие; инженерные расчеты параметров движения транспортных средств; современные тенденции развития автотехнической экспертизы; основные международные и отечественные нормативные документы по организации и проведению исследования обстоятельств дорожно–транспортных происшествий.
Умения:
анализировать материалы дорожно-транспортных происшествий с позиции проведения автотехнической экспертизы и выявлять технические и организационные недоработки; Умения: применять инженерные расчеты
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
СД 07
Эксплуатация машинно-тракторного парка
Теоретические основы работы машинно-тракторного парка. Классификация и эксплуатационные свойства. Комплектование машинно-тракторного парка. Основные технико-экономические показатели работы. Основы технической эксплуатации машинно-тракторного парка. Техническая диагностика.
Знания:
техническую эксплуатацию машин; технологическую эксплуатацию машин; достижения науки и техники, передового опыта в области технического диагностирования, обследования и хранения машин и агрегатов.
Умения:
правильно выбирать, рассчитывать и обосновать машинно-тракторные агрегаты; производить комплектование и регулировку машинно- тракторных агрегатов.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
СД 08
Уголовно-административное право
Задачи, принципы, методы и источники уголовно-процессуального права. Субъекты уголовного процесса. Ведение производства по уголовному делу. Доказательства и доказывание, экспертиза в уголовном процессе. Понятие и значение судебного следствия. Обвинительное заключение и приговор. Порядок и сроки обжалования и рассмотрения кассационной инстанции. Задачи, принципы административного права. Введения производства по административным процессам. Лица участвующие в административном процессе
Знания:
понятия и содержание основ уголовно-административного правового регулирования отношений, особенности актов уголовно-административных санкций. Уголовно-административные правовые договора.
Умения:
составлять судебные акты, уголовно-административные правовые документы
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
СД 09
Гражданское право
Гражданское право и процесс. Порядок судопроизводства по гражданским делам. Применение в гражданском судопроизводстве правовых норм. Задачи и принципы гражданского судопроизводства. Подведомственность и подсудность. Лица участвующие в деле. Доказательство и доказывание. Судебные расходы. Меры принуждения. Процессуальные сроки..
Знания:
общие положения гражданских правовых отношений, субъекты, объекты гражданского права, сделки.
Умения:
представлять документы на процесс и порядок судопроизводства по гражданским делам, исчислять сроки исковой давности, отдельных видов обязательств, внедоговорные обязательства, наследственное и международное право
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013 – 8 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП 01
Жол қозғалысын ұйымдастыру
Жаяу жүргіншілердің жалпы міндеттері. Жолда жүру қауіпсіздігі ережесінің жалпы жағдайы. Терминдар мен түсініктер. Жүргізушінің, жолаушының, қауіпсіздігінің міндеттері мен ережесі. Жол апатындағы жәбірленушіге алғашқы көмек. Жолда жүруді ұйымдастыру ережелері. Жол қозғалысына қатысушылардың және қозғалыстың қауіпсіздігіне жауапты адамдардың міндеттері, қозғалыстың реті, тоқтау, аялдау, жол белгілері мен таңбалары. Жол қозғалысын тәртіпке келтіру. Жол қиылысынан, жаяу жүргінші өтпесінен, теміржол өтпесінен өту. Жауапты адамдардың жол қозғалысына қауіпті жағдай туған кездегі іс шаралары. Жол белгілерін орналастыру ережелері. Жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін азаматтық және қылмыстық жауапкершілік.
Білімдер:
-жол қозғалысы қауіпсіздігін қамту жөнініде нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін;
-жол қозғалысын ұйымдастырудың теориялық негіздерін;
-жаяу жүргіншілер және көлік құралдары қозғалысын сипаттайтын өлшемдер;
-жол қозғалысын ұйымдастырудың негізгі әдістерін нақты шарттарды шешеу амалдарын;
-жол қозғалысы ұйымдастудың отандық және шет елдік тәжірибесі және нақты жағдайда шешеу жолдары;
-жол қозғалысы процесіндегі бағалау критерилері;
-жол қозғалысын ұйымдастырудың отандық және шет елдік тәжірибесі және оның даму перспективаларын.
Іскерліктер:
-жол көлік оқиғаларының материалдарын сараптау;
-көлік және жаяу жүргіншілер қозғаласының тәртібін зерттеу;
-көлік және жол жүйесіне тексеру жүргізу және жол қозғалысын ұйымдастырудағы кемшіліктерді анықтау;
- түрлі және жол көліктік қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыздандыру және шарттарын жақсартудың кешенді шараларын құрастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
АП 02
Автокөлік құралдарының құрылысы
Автокөлік құралдары туралы жалпы мәліметтер. Автокөлік құралдарының жалпы құрлысы. Іштен жану қозғалтқыштарының жалпы құрылысы. Қозғалыстың механизмі мен жүйелері. Автокөлік құралдарының жүру бөлімі. Автокөлік құралдарын басқару органдары. Автокөлік құралдарының жарық және сигнализация жүйелері.
Білімдер:
-автотранспорттық құралдардың құрылымын және ережесін;
-жинақтау бірліктерін құрау және құрастыру ережелерін;
-зертханалық жұмыстарда қолданылатын бақылау, өлшеу құралдарының құрылымын;
-пайдалану барысында пайда болатын негізгі ақаулардың себептерін;
-басқару операцияларының орындалу түрлерін.
Іскерліктер:
- монтаждық және демонтаждық жұмыстарды өз бетінше істеу;
-жөндеуге келмейтін бөлшектерді табу және жөндеу, түрлі құралдарды қолдану;
-автокөлік құралдарының дайындығын және жоғарғы техникалық сенімділік жағдайын анықтауды;
-автокөлік құралдарының резервтік және артық бөліктерін дұрыс сақтауды бақылау;
-автотранспорттық құралдардың сауаттылық деңгейін белгілеуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.15
АП 03
Жол жағдайы және жолда жүрудің қауіпсіздігі
Жол қозғалысы қауіпсіздігін ұйымдастырудағы жол жағдайының әсері. Автомобиль жолдарының сипаттамасы. Жолдарда көлік қозғалысының сипаттамасы. Жол мен автокөліктің өзара байланысы. Жол бедерінің сапалылығы. Жолдарда әртүрлі көліктер жүруге пайдалану ерекшеліктері. Көлік құралдарының қозғалысы. Қозғалыс заңдылығы. Жол қозғалысының реті және қауіпсіздігі. Жолдың көліктік пайдаланудағы сапасын және жүріс қауіпсіздігін жақсарту шаралары.
Білімдер:
-жол жұмыстарының мінездемесі және негізгі көрсеткіштері;
-транспорттық құрылымдар ретінде жұмыстарының ерекшеліктерін; жол қозғалысы заңдылықтарын.
Іскерліктер:
- көлік жолдарын зерттеуді ұйымдастыру;
-транспорттық қозғалыстардың қауіпсіздігін және тәртібін,жолдың пайдалану көрсеткіштерін бағалау;
-жол қозғалысын қауіпсіздігін жоғарлатудың кешенді шараларын құрастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.15
АП 04
Машиналарды техникалық күтіп баптау және жөндеу
Машиналарды күтіп баптау және жөндеудің технологиялық процестері. Машиналардың ақауларын анықтау. Машиналар мен олардың тетіктерінің ақауларын, тозған тетіктер мен бөлшектерді қалпына келтірудің технологиялық әдістері, техникалық күтіп баптау және сақтау. Машиналардың типтік конструкциялық элементтерін жөндеу. Жөндеу базалары. Жөндеу базаларының жұмыс істеу тәртібі. Техникалық тексеру. Жөндеу жұмыстарын мөлшерлеу, еңбек ақыны төлеу.
Білімдер:
- қолдану барысында машиналардың техникалық жағдайының өзгеруін;
-сенімділік түсінігін, жұмыс қабілеттілігін, техникалық ресурс және машиналарды қолдану мерзімін, бөлшектердің тозуын, тозудың түрлерін;
-машиналарды жөндеу процессінің жалпы техникалық сызбасын.
Іскерліктер:
қолдану барысында машиналардың техникалық жағдайының өзгерісін анықтауды;
-таттану шарасымен күрес жүргізуді; жөндеуге түскен бөлшектердің кешілігін анықтауды;
-тозған машина бөлшектерін қалпына келтірудің техникалық жағдайын.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
АП 05
Транспорттық құралдардың техникалық жағдайын тексеру, есепке алу тіркеу
Автокөлік құралдарының түрлері. Автокөлік құралдары иелерінің жауапкершілігі. Есеп тізімге алынатын құжаттар. Мемлекеттік автоинспекторлық құрылымдары қызметкерлерінің міндеттері. Құжаттарға қойылатын талаптар. Автокөлік құралдарын есеп тізімге алу оған қойылатын талаптар. Автокөлік және оның тіркемелерін мемлекеттік техникалық тексеруден өткізудің ережелері мен мақсаты. Техникалық күтім көрсету станциялары. Мемлекеттік техникалық тексерудің қорытындысын жинақтау.
Білімдер:
-транспорттық құралдарды тіркеуді, есепке алуды, техникалық жағынан қамтамасыз етуді, сенімділігін бағалауды, басқару құжаттарын; техникалық құралдарды тіркеуге алу, қадағалау, есепке алудың техникалық талабын;
- бұзылған мүмкіндіктерін және тәсіл құрылымын анықтауды;
-құралдар мен бақылау приборларының құрылысын;
-ғылым мен техниканың жетістіктерін; тарнспорттық құралдарды тіркеуді, есепке алуды, техникалық қадағалауды, түрлі тәжірибелерді қолдануды;
-қоршаған орта мен еңбекті қорғау заңдылықтарын.
Іскерліктер:
- техникалық құралдардың жағдайын уақытылы және сапалы анықтауды;
-есепке алу құжаттарын дайындауды; транспорттық құралдарыд тіркеуді; техникалық құралдарға жасалған мемлекеттік қадағалау құжаттарын рәсімдеуді;
-техникалық құралдарға жаңа техникалық есеп пен тіркеуге алудың алдыңғы қатарлы тәжірибесін енгізуді;
-Қазақстан Республикасының заңдылықтарын сақтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 06
Транспорттық жол апатын сараптау
Транспорттық жол апатының түрлері және классификациясы. Жол апатының түрлері. Жол қауіпсіздігін бақылаушы органдар мен жеке тұлғалар. Кәсіби жүргізушілердің психофизиологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
-жол апатында тоқтау әдістері мен тәсілдері;
-жол апаттарының жыл мезгіліне, тәулік уақытына, апта күндеріне байланыстылығы, қозғалыс қауіпсіздігін сақтауға, қадағалауға жауапты адамдар мен ұйымдар, жолда қауіп туғызатын жағдайлар, көлік жүргізушілердің жол апаты кезіндегі қимылы, мәліметтерді қабылдау және іске асыру, реакция уақыты, жүргізушінің жұмыс істеу қабілеті, адамгершілігі, жүргізушінің дайындығын
Іскерліктер:
-автотехникаларға сараптау жұмыстарын жүргізуді, транспорттық жол оқиғаларындағы материалдарды сараптауды, талдауды;
- инженерлік есеп жүргізуді үйрену.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 07
Машина- трактор паркін пайдалану
Машина трактор паркі жұмыстарының теориялық негізі. Жіктелуі және пайдалану қасиеттері. Машина трактор паркін құрамдау. Жұмыстардың техника экономикалық көрсеткіштерінің негізі. Машина трактор паркін техникалық пайдаланудың негізі. Машина трактор паркін күтіп баптау. Техникалық диагностика.
Білімдер:
-машиналарды техникалық, технологиялық пайдалану;
- ғылым мен технологияның жетістіктерін;
- техникалық диагностикалау саласындағы озық тәжірибелерді көліктік құралдарды сақтау және тексеру.
Іскерліктер:
-машина-трактор агрегаттарын орнықтыруды және есептеуді, дұрыс таңдауды;
-машина-трактор агрегаттарын реттеуді және жинақтауды жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 08
Қылмыстық- әкімшілік құқық
Қылмыстық процессуалдық заңның міндеттері, принциптері және әдістері. Қылмыстық процестің субъектілері. Қылмыстық істі жүргізу. Қылмыстық процесті сараптаулар. Сот істеріндегі тергеу туралы түсінік және оның мәні. Айыптау қорытындысы мен үкім. Кассациялық шағым беру және қарау тәртібі. Әкімшілік заңының міндеттері мен принциптері. Әкімшілік процесті жүргізу. Әкімшілік процесске қатысушы адамдар.
Білімдер:
-қатынастарды қылмыстық-әкімшілік негізінде құқықты реттеу мазмұнын түсінуді; қылмыстық -әкімшілік санкцияларының актілер ерекшеліктерін;
- қылмыстық- әкімшілік құқықтық келісім шарттарды.
Іскерліктер:
- қылмыстық-әкімшілік құқықты құжаттарды, соттық актілерді құрастыруды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 09
Азаматтық құқық
Азаматтық құқық және сот істерін жүргізу тәртібі. Азаматтық сот істерін жүргізудің принципі мен мақсаты. Мекемеге қарастылық және сотталу. Іске қатысатындар. Дәлелдер және дәлелдемелер. Сот шығындары. Мәжбүр ету шаралары. Процессуалды мерзімдер.
Білімдер:
келісімдер, азаматтық құқықты объектілерді, субъектілерді.
-азаматтық құқықтық жалпы қатынастардың жалпы ережелерін.
Іскерліктер:
- азаматтық істер, мерзімі өтуіне, талаптарын, міндеттерідің жеке түрлерін, келісім шарттан тыс міндеттер, халықаралық және мұралық құқықтар бойынша сот процесіне құжаттарды ретпен ұсынуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды- техникалық базасымен танысу. Колледждегі мамандықтар бойынша арнайы пәндер мен әлеуметтік серіктестік арасындағы байланысқа сараптама жүргізу. Кәсіптік тәжірибе өтетін оқу орының базасына саяхат жасау.
Білімдер:
-кәсіптік тәжірбиенің базасымен және оқу орының материалды- техникалық базасы ақпаратын ажырата білу керек.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерін меңгеру және қолдану;
- алынған мәліметтер бойынша есеп беруді құрастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

выбирать проводки и кабели по допустимому нагреву, вести монтаж внутренних проводок, определять допустимые потери напряжений в электрических сетях, рассчитывать токи короткого замыкания сетей 35;10; и 0,38 кв.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 06
Электрические схемы и измерения
Схемы и чертежи электроустановок общего назначения, основные правила их выполнения, сведения об условных графических обозначениях в схемах элементов цифровой и аналоговой техники. Измерение
параметров элементов электрических и радиотехнических цепей. Основные правила схем и соединений и подключения.
Знания:
основные типы современных приборов и их краткие технические характеристики, назначение основных органов управления приборов.
Умения:
подобрать тип прибора; обеспечивающего требуемую точность измерения для конкретной измерительной задачи, включать приборы в измерительную схему и готовить их для работы;
пользоваться расчетными графиками, прилагаемыми к приборам, подбирать измерительные схемы.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 07
Эксплуатация и ремонт электрооборудования, средств автоматизации
Сведения об электрических установках, требования к безопасному устройству и эксплуатации электроустановок; электромонтажные работы; монтажные соединения, обслуживание осветительных электроустановок, ремонт воздушных и кабельных линий электрических машин, трансформаторов.
Знания:
ремонт и обслуживание электрических машин, трансформаторов, распределительных устройств напряжением до и выше 1000 вольт.
Умения:
определять неисправности электрических двигателей; аппаратов и их деталей; проводить дефектовку деталей, выполнять сборку и обкатку электрических машин и аппаратов, осуществлять организацию ремонта электрооборудования.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 08
Организация и системы учета электроэнергии
Значение учета электроэнергии. Расчетный (коммерческий учет), его назначение, требования к достоверности. Технический учет, назначение и требования. Организация учета электроэнергии на предприятии. Тарифы на электроэнергию. Измерительные тарсформаторы в целях учета, установка и подключение счетчиков. Проверка правильности включения счетчика на действующем присоединении. Снятия показаний счетчиков. Централизованный учет и контроль расхода электроэнергии. Информационно-измерительная система учета и контроля электроэнергии (на примере КТС "Энергия").
Знания:
виды учета требования к ним; виды основных и дополнительных затрат на электроэнергию; назначение, устройство и работу индукционных счетчиков; обозначение трансформаторов тока и напряжения, схемы соединения; классификацию счетчиков; схему включения индукционного и электронного счетчика; причины учета; условия работы счетчиков; системы учета и контроля электроэнергии.
Умения:
составлять баланс электрической энергии; пользоваться тарифами для оплаты за электроэнергию; включать однофазный индукционный счетчик в измерительных трансформаторах тока и напряжения.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19

-электр сымдарын (іштен) құрастыруды, электр жүйелеріндегі рұқсат етліген кернеу шығынын анықтауды, 35,10 және 0,38 кв электр жүйелеріндегі қысқа тұйықталған токтарды анықтауды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.12
КҚ 3.5.14
ПК 3.5.15
АП 06
Электр схемалары және өлшеулер
Ақпараттарды басқаруды таңдау әдістері мен құрылысы, электр аграгаттарының қоршауын орнату. Жабдықтау және жарықтандыру іс- әрекеттерінің ұстанымдары, электр энергиясы желісін оқытудың әдістері. Технологиялық және машина процестерінің бөлшектері.
Білімдер:
-қазіргі құралдың негізгі үлгілерін және оның техникалық мінездемесін;
-негізгі басқару мүшелерінің тағайындауын және олардың қолдануын.
Іскерліктер:
-құралдардың түрлерін тандауды, дәл өлшеуді;
-нақты өлшеу тапсырмаларын;
құралдарды пайдалану және сипаттау нұсқауларын;
-құралдардың қателігін есептеуді.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ.3.5.12
КҚ3.5.14
КҚ 3.5.15
АП 07
Электр жабдықтарын, автоматтандыру құралдарын пайдалану, жөндеу
Электр қондырғылары жөнінде жалпы мәлімет. Электр қондырғыларына құрылымына және олардың қолдануына қойылатын талаптар. Электрмен құрастыру жұмыстары. Құрастырма жалғаулар. Жарықтандырғыш қондырғыларға қызмет көрсету. Кабельді және әуе желілерін электр машиналарын, трансформаторларды жөндеу.
Білімдер:
-трансформаторларға, электрлік машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізу мен қызмет көрсетуді, 1000 вольттық ток күшіне қондырғыларды бөлуді
Іскерліктер:
-электр машиналардың аппараттардың және олардың бөлшектерінің ақауларын анықтауды оны қалпына келтіруді;
-электр машиналары мен аппараттардың бөлшектерін жинақтауды және оларды тексеруді;
-электр жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыруды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ3.5.9
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.14
КҚ 3.5.15
АП 08
Электр энергиясын ұйымдастыру және есепке алу жүйелері
Электр энергиясын есептеудің мағынасы. Есеп (комерциялық есеп), оның белгіленуі, техникалық есеп, белгіленуі және талап етуі. Кәсіпорындардағы электр энергияны есептеу ұйымы. Электр энергиясындағы тарифтар. Есептеу мақсатындағы өлшеуіш трансформаторлары, есептеуішті орынату және қосу. Есептеуіштердің дұрыс қосылуын тексеру. Есептеуіштердің алғашқы көрсеткішін жазып алу. Электр энергиясының шығындалуын бақылау және орталықта есептеу. Ақпаратты өлшеуіш жүйесін есептеу және электр энергиясын бақылау (КТС "Энергияда").
Білімдер:
-тіркеу талаптарының түрлерін; электр энергиясының басты және қосымша шығындарының түрлерін;
-индукциялық есептеудің жұмысын, құрылысын, бейнелерін; тоқ трансформаторларының көрсеткіштерін және қуатын, қосылу сызбаларын; есептеуіштердің классификацияларын;
- электронды есептеуіштердің индукционды сызбалардың қосылуын;
- тіркеудің себептерін.
Іскерліктер:
-электр энергиясының балансын құрастыруды;
-электр энергиясына төлеу үшін тарифті қолдануды;
- ток трансформаторлары мен қуатына өлшеуді;
-бір фазалық индукциялық есептеудегі қателердің себептерін анықтауды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19

ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских, Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла Резка металла Опиливание металла Сверление, зенкование и развертывание Нарезание резьбы Клепка Распиливание и припасовка Шабрение и притирка Пайка и лужение
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении слесарных работ;
правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
Навыки:
использовать основные приемы слесарных операций.
обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Кузнечные работы
Упражнение в нагревании металла и кузнечных ударах Изучение основных операций ручной ковки Управление механическим молотом
Умения:
понимать цели и задачи практики;
правила техники безопасности при проведении кузнечных работ:
обращаться с основными инструментами и приспособлениями для выполнения кузнечных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
выполнение работ по заправке и пуску горна;
выполнять упражнения по основным приемам ручной ковки;
Навыки:
-иметь умения и навыки при управлении механическим молотом в выполнении кузнечных операций свободной ковкой;
-выполнять работы по рабочим чертежам, технологическим картам с использованием современных приспособлений и инструментов.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
-приобретать навыки по выполнению кузнечных работ.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Токарные работы
Упражнения в управлении токарным станком и его техническое обслуживание Обработка наружных цилиндрических, конических, торцевых поверхностей. Вытачивание наружных канавок и отрезание Сверление и растачивание Нарезание резьбы
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
обращаться с приспособлениями и инструментам, -применяемые при выполнении токарных работ;
основные сведения о токарной обработке металлов;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания;
правила техники безопасности при проведении токарных работ;
ознакомление со станочным оборудованием, его размещением;
ознакомление с основными приемами токарных работ;
Навыки:
-выполнять токарные работ по чертежам, эскизам и инструкционном картам.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для выполнения работ на токарных станках;
-приобретать навыки управления токарным станком.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Электросварочные работы
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении электросварочных работ. Упражнения в управлении электросварочным оборудованием. Наплавка валиков и плоскостей. Сварка пластин при горизонтальном положении шва Сварка пластин при горизонтальном положении шва Сварка пластин при вертикальном положении шва Резка металлов
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-управлять электро–сварочным оборудованием;
-основные сведения о проведении сварочных работ;
-правила техники безопасности при проведении электро– сварочных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания;
-ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
Навыки:
-иметь умение и навыки при включении и выключении сварочного аппарата;
-ознакомление с основными приемами электро–сварочным операций;
-обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
приобретать навыки электро–сварочных операций.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Газовая сварка и резка
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении газосварочных работ Упражнения в управлении газосварочной аппаратурой. Сварка толстолистового металла при угловом и тавровом соединении Сварка труб и прутков. Резка металлов
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-управлять х газосварочным оборудованием;
основные сведения о проведении газосварочных работ;
-правила техники безопасности при проведении газосварочных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
-ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
Навыки:
-умение и навыки при включении и выключении сварочного аппарата;
-ознакомление с основными приемами газосварочных операций;
-обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
-приобретать навыки газосварочных операций.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Электромонтажные работы
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении электромонтажных работ Пайка и лужение металлов, проводов и наконечников. Припой и флюсы Разделка, оконцевание и соединение проводов и кабелей Монтаж электроосветительных и силовых сетей, установочных изделий и осветительной аппаратуры. Монтаж силового оборудования Монтаж распределительных устройств, щитов и пультов управления. Монтаж пускорегулирующей и защитной аппаратуры Монтаж заземления и зануления Монтаж воздушных линий электропередач, грозозащитных и заземляющих устройств Монтаж кабельных линий Такелажные работы при монтаже электрооборудования. Комплексные электромонтажные и наладочные работы при монтаже электрооборудования
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- управлять х электромонтажным оборудованием;
основные сведения о проведении электромонтажных работ;
- правила техники безопасности при проведении проводов, кабелей;
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
-ознакомление с принципами устройства осветительной аппаратуры;
Навыки:
- умение и навыки при включении и выключении силового оборудования;
- владеть основными приемами монтажа распределительных шиитов, грозо и заземляющих устройств;
-обслуживание линий электропередач с соблюдением правил безопасности труда.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Электрик с допуском 1000 В",
"Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию"
Эксплуатация и ремонт электрооборудования
Эксплуатация и ремонт воздушных линий электропередач. Эксплуатация и ремонт силового электрооборудования. Эксплуатация и ремонт пускорегулирующей и защитной аппаратуры. Эксплуатация и ремонт кабельных линий. Эксплуатация и ремонт распределительных устройств. Эксплуатация и ремонт грозозащитных и заземляющих устройств. Эксплуатация и ремонт осветительного электрооборудования. Эксплуатация и ремонт осветительного электрооборудования.
Умения:
- требования качеству выполняемых работ, в том числе и причины брака, способы его предупреждения и устранения;
- безопасные и санитарно-гигиенические методы труда при монтаже и обслуживании сельских электроустановок, а также противопожарные правила;
- местные производственные и должностные инструкции, а также правила внутреннего распорядка на обслуживаемом участке или объекте;
- вопросы экономики и организации сельскохозяйственного производства в объеме требовании, предусмотренных "Общими положениями". Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Навыки:
- правильно организовывать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию;
- производить такелажные работы;
- выполнять правила безопасности труда, внутреннего распорядка и гигиены труда;
- применять наиболее производительные способы работы и современные методы организации труда при ремонте и эксплуатации оборудования;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Практика на энергетических предприятиях
Знакомство с энергетическим предприятием. Монтаж осветительных и силовых сетей. Монтаж осветительного оборудования и установочных изделий. Монтаж силового электрооборудования. Монтаж пускорегулирующей и защитной аппаратуры. Монтаж распределительных устройств, щитов и пультов управления. Монтаж воздушных линий электропередач. Монтаж грозозащитных и заземляющих устройств. Монтаж грозозащитных и заземляющих устройств.
Умения:
- основы электротехники;
- основы автоматизации сельскохозяйственного производства и автоматики;
- устройство и принцип работы генераторов, трансформаторов, электродвигателей коммутационной и пускозащитной аппаратуры, а также простых комплектных устройств, условные обозначения электрических схемы средней сложности комплектных устройств, условные обозначения электрических машин и аппаратов,
- правила чтения простых электрических принципиальных и монтажных схем и чертежей;
- правила и приемы разметки электропроводок, их виды, способы прокладки (открытые и скрытые в стальных и пластмассовых трубах, в коробках, на тросах);
- наиболее рациональные способы проверки, разборки, ремонта, сборки и установки электродвигателей, трансформаторов и пускозащитной аппаратуры;
- свойства, состав и применения металлов и материалов в электромонтажном деле;
- технологический процесс работы, правила технической эксплуатации и технического обслуживания оборудования, а также приспособления и инструменты, при помощи которых выполняются эти работы;
Навыки:
- проводить обслуживание и ремонт сельскохозяйственных силовых и осветительных электроустановок с электрическими схемами средней сложности;
- проводить обслуживание и профилактический ремонт внутренних силовых и осветительных электропроводок; выполненных проводами и кабелями открыто и скрыто, в стальных и пластмассовых трубах, по стенам и перекрытиям помещений;
- выявлять и устранять неисправности и повреждения в силовых и осветительных электропроводках, электродвигателях и пускорегулирующей аппаратуре.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда.
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Вычислительные машины,
Специализация Программное обеспечение вычислительной техники

КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ.3.5.12
КҚ 3.5.14
КҚ 3.5.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік практика базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
-алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Оқу практикасы
КП 02
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Шабрение и притирка Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
-аспаптық құралдармен жұмыс жасауды,
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі аспаптық жұмыстардың өткізілуін білуді;
-аспаптық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
-аспаптық жұмыстардың негізгі қағидаларны істеуді;
-қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту Дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Ұсталық жұмыс
Ұсталық жұмыста металдарды қыздыру жаттығу жұмыстары. Қолмен соғу орерацияларының негізін үйрену. Механикалық балғамен басқару.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
-ұсталық жұмыстардағы техника қауіпсіздігін;
-ұсталық жұмыстарды орындауда аспаптармен икемденіп жұмыс жасаудың негізін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
-қыздыратын жұмыстардың орындалуын;
- қолмен соғу жаттығу жұмыстарының әдіс тәсілдерін орындауды;
Дағдылар:
-ұсталық жұмыста бос қолмен соғу операциясын орындауда механикалық балғамен басқару дағдыларын қалыптастыру;
-аспаптар және жаңа технологиялық карталарды,сызбаларды жұмыс орындағанда қолдануды;
- берілген есептерді шешу кезінде технологиялық құралдарды, аспаптарды меңгеру;
–ұсталық жұмыс жасау кезінде білім,білік Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Токарлық жұмыс
Техникалық қызмет көрсету және токарлық станоктарды басқару жұмыстары.
Резьбаны кесу. Жону және үшкірлеу, ішкі бөліктерді ұштау.
Іскерліктер:
-іс тәжірбиесінің мақсаты мен міндеті.
-токарлық жұмысты орындауда құралдармен жұмыс жасауға бейімделу.
-металдарды өңдеу токарлық жұмыстың негізгі мәліметтерін;
-жұмыс уақыт жоспарлауды;
-тапсырманың орындалуын талап ету;
-токарлық жұмыстарды жүргізудегі техника қауыпсіздік ережесін;
Дағдылар:
-станок құралдарымен танысу, оларды орналастыру токарлық жұмыста инструкциялық карта және эскиз сызбаны қолдануды;
-токарлық станоктарды жаңа технологиялық құралдарды меңгеру, жұмыс жасау.
-токарлық станоктармен басқару Дағдыларын меңгеру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Электрлік дәнекерлеу жұмыстар
Кіріспе сабақ. Газбен дәнекерлеу, электірлік жұмыс жасау кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтау. Газбен дәнекерлеу және электрмен басқарудың жаттығулары. Металдарды аудару және тегістеу. Жұқа металдарды дәнекерлеуден соң суыту. Пластиндер тегістерін тігінен дәнекерлеу. Жуан металдарды бұрыштап жалғау арқылы дәнекерлеу. Трубаларды және пруткаларды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
-іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
-Электр-газбен дәнекерлеу құралдарын;
-газбен дәнекерлеу жұмыстарында жүргізудің негізгі мәліметтерін:
-газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін:
-жұмыс ережесін жоспарлауды;
-жұмыстың орындалуын талап ету;
Дағдылар:
-дәнекерлеу машинасының құрлысымен, жұмыс істеу принцпімен танысу;
-электр дәнекерлеу операциясының Дағдыларын қалыптастыру операциясын меңгеру;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Газбен дәнекерлеу және кесу
Кіріспе сабақ.
Газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындауда еңбек қауіпсіздігі. Газбен дәнекерлеу жаттығуларын құрал- жабдықтармен басқару. Жуан металдарды бұрыштап,тавровалық дәнекерлеп жалғау. Трубалар мен прутиктарды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
-іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
- газбен дәнекерлеу құрал жабдықтарын басқаруды
- негізгі газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуді;
-газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін:
- жұмыс кестесін жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап етуді;
- дәнекерлеу машиналарының құрылғыларының принциптерімен танысуды;
Дағдылар:
-дәнекерлеу аппараттарын қосу және өшіруді;
- газбен дәнекерлеу операциясының негізгі әдістерін;
- газбен дәнекерлеу аппараттарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 03
Шеберханада өтілетін технологиялық практика
Электромонтаждық жұмыс
Кіріспе сабақ. Электромонтаждық жұмысты орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Ұштық пен провод, металдарды пайкілеу және қалайлылау. Қорытпа және флюс.
Кабелдер мен проводтарды жалғастыру және тығындап біріктіру, бөлу.
Жарықтандырғыш аппаратуралар мен қондырылған бұйымдарды, күшті жүйелерді электрожарықтандырғышты монтаждау. Шитпен және пультпен басқару, бөлшектеу құрылғыларын монтаждау. Қорғаушы апаратураларын реттеушілерді монтаждау. Ауыздықтау және жер жұмыстарына монтаждау. Кабельдер желілерін құрастыру. Такелажды жұмыстарды монтаждауда электрқұрылғылар. Кешенді электроқұрылғыларды монтаждауда және оларды реттеуде жұмыстар жүргізу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндеттерін түсінуді;
- газбен дәнекерлеу құрылғыларын басқауды;
- газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізудің негізін;
- дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап етуді;
-дәнекерлеу машиналарының құрылысынмен танысуды;
Дағдылар:
дәнкерлеу апараттарын қосу және өшіру Дағдыларын қалыптастыруды;
газодәнекерлеу операциясының негізгі ережелерімен танысу;
-еңбек қауіпсіздігін сақтай отырып газо дәнкерлеу апаратураларына қызмет көрсету;
-газбен дәнкерлеу опреациясының Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 04
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "1000 В жұмыс істейтін электрик", "Электрқұралдарымен және желілерінің электромонтажы"
Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу
Электр таратудың әуе желілерін қолдану және жөндеу. Күшейткіш электр жабдықтарды қолдану және жөндеу. Қорғау және қосып реттеу апараттарын қолдану және жөндеу. Таратқыш құрылғыларды қолдану және жөндеу. Жерлендіргіш және найзағайдан қорғаушы құрылғыларды қолдану және жөндеу. Жарықтандырғыш электр жабдықтарды қолдану және жөндеу.
Білімдер:
- жасалатын жұмыстардың салмағына талап қоюды; жарамсыздықтың себептерін және оны алдын алуды, ескертуді, қалпына келтіруді.
-ауылшаруашылық қондырғыларын құруда және оған қызмет көрсетуде қауіпсіздік және санитарлық-гигеналық еңбек әдістерін сонымен қатар өрт қауіпсіздік ережелерін;
- ғимаратта немесе қызмет етені учкскілерде ішкі тәртіп ережелерін сонмен бірге қызметтік және жергілікті өндіріс нұсқауларын;
- жұмысшының мамандығы және біркелкі тарифті квалификациялау жұмыстарының жалпы жағдайлары, анықтамаларда көрсетілген ауылшаруашылығы өндірісінің талғамына қарай ұйымдастыруды;
-Іскерліктер:
- электр энергиясын және заттарды үнемдеуді, жұмыс орнын сақтауды және оны дұрыс ұйымдастыруды;
- телажды жұмыстарды жүргізуді;
- жұмыс тәртібі мен еңбек гигенасын, еңбек қауіпсіздігін сақтау ережелерін;
- жабдықтарды қолдану мен жөндеу қазіргі заманға еңбек өнімділігін ұйымдастыру әдістерін және жұмыстың ең тіиді әдістерін қолдануды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Энергетикалық өндіріс орындарындағы тәжірибе
Энергетикалық кәсіпорындарымен танысу. Жарықтандырылған және күшейткіш желілерді монтаждау. Қондырғыш құрылғыларымен жарықтандырғыш жабдықтарды құрастыру. Күшейткіш электр жабдықтарды құрастыру. Қорғау және қосып-реттеп атқаратын құрастыру. Басқарушы пультерден және қалқандардан тазартқыш құрылғыларын құрастыру. Әуе желілерін құрастыру. Жерлендіргіш жұмыс найзағайдан қорғайтын құрылғыларды құрастыру.
Іскерліктер:
- электротехниканың негізін;
-ауылшаруашылық өндірісін автоматандыруды, автоматика негіздерін;
- электр машиналарының шартты белгіленуін, орташа күрделі жинақы құрылғылардың электрлік сұлбасын, қарапайым жинақы құрылғалардың сонмен қатар коммутатциялық және қосып-реттегіш аппараттардың, электр қоғалтқыштардың, трансформаторлардың, генераторлардың жұмыс принципі мен құрылысын;
-электрлік құрылғыларды және приципін қарапайым сұлбалар мен сызбалардың оқу ережесін;
- электр сымдарын белгілеу ережелері мен қабылдауды, оның түрлерін, жүргізу әдістерін(ашық және жабық) болат және пластмасс түтіктерді, қораптарды;
- қосу,қорғау аппараттарын және трансформаторларға электр қозғалтқыштарын орнатуды, жинауды, жөндеуді бөлшектерді кеңінен қолданылатын тәсілдермен тексеруді;
- электрмен құрастыру жұмыстарындағы заттар мен заттардың қолдануылуы және оның құрамы мен қасиетін;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және техникалық пайдалану ережелерін технологиялық жұмыс процесін сонымен қатар қажетті құрамдарды пайдалануды;
- Дағдылар:
- орта,күрделі электр сұлбаларын жарықтандыруға және ауылшаруашылығындағы күшейткіш қондырғылар мен оларғы қызмет көрсетуді;
- сымдар мен кабельдердің ашық және жабық, болат және пластмасс түтіктерде, қабырғалар мен ғимараттың ішінде орындалатын ішкі және күшейткіш жарықтандырғыштарға электр сымдарын профилактикалық жөндеу мен қызмет көрсетуді;
- қосып-ретегіш аппаратттарда және электр қозғалтқыштарда жарықтандырғыш және күшейткіш электр сымдарының зақымдануын мен ақауларын қалпына келтіруді және жөндеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 06
Диплом алды педагогикалық (практика)
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер:
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізуді; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Есептеу машиналары
Мамандандыру Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамсыздандыру

Общепрофессиональные дисциплины для специализаций 0104013-4, 0104013-5
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Материаловедение и электрорадиоматериалы
Строение и свойства металлов. Общие сведения о сплавах, применение проводниковых материалов. Материалы высокой проводимости, материалы высокого сопротивления. Общие сведения о диэлектриках, сложные полупроводниковые материалы. Виды магнитных материалов.
Знания:
применения проводниковых, полупроводниковых диэлектрических, магнитных материалов. Строение и свойства металлов.
Умения:
различать виды проводниковых, полупроводниковых диэлектрических магнитных материалов, применение различных видов металлов и сплавов по назначению.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Прикладная механика
Общие законы движения и равновесие материальных тел, основ расчета на прочность, жесткость, устойчивость при различных видах деформации. Прикладная механика состоит из двух разделов: теоретическая механика и сопротивление материалов. Теоретическая механика состоит из трех разделов статистика, кинематика, динамика.
Знания:
основные виды связей;
правила сложения систем сил;
задачи из условий прочности и жесткости.
Умения:
определять реакции связей;
кинематические характеристики;
определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
строить эпюры внутренних силовых факторов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Математика специального цикла
Основные понятия, теории вероятности. Элементы комбинаторики. Случайные события и вероятности. Закон больших чисел. Элементы математической статистики. Линейная алгебра- системы уравнений, формула Крамера, матрица, метод Гаусса. Комплексные числа – действия над комплексными числами, формула Муавра, алгебраическая, показательная, тригонометрическая форма комплексного числа, квадратные уравнения комплексного числа. Дифференциальное исчисления- Производная, исследование функции с помощью производных. Интегральное исчисление первообразная, неопределенный и определенный.
Знания:
формулы алгебраических и тригонометрических выражений; основные методы решения уравнений и неравенств.
Умения:
строить графики элементарных функций, опираясь на изученные свойства и методы;
применять аппарат математического анализа для нахождения производных, первообразных и определенных интегралов, для решения несложных дифференциальных уравнений; решать прикладные задачи применяя в решении методы математического анализа.
БК1
БК5
БК 7
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ОПД 05
Микрорадиоэлектроника
Физические основы полупроводников, полупроводниковые компоненты, элементы и компоненты интегральных схем, основы электронной схемотехники, устройство отображения информации, импульсная техника.
Знания:
элементную базу современной микроэлектроники;
классификацию интегральных микросхем;
принципы действия, характеристики полупроводниковых и оптоэлектронных приборов.
Умения:
определять параметры электронных элементов; проводить простейшие экспериментальные исследования.
БК1
БК5
БК 7
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.14
ПК 3.6.16
ОПД 06
Теоретические основы электротехники
Электрическое поле. Связь между напряжением и разностью потенциалов. Электрический постоянный ток, химическое действие электрического тока, синусоидальный переменный ток.
Электромагнитизм, трехфазные системы, несинусоидальные токи и напряжения, переходные процессы в электрических цепях.
Знания:
основные величины; характеризирующие электрические цепи, соотношение между этими величинами; электромагнитные и магнитные поля и физические процессы, происходящие в линейных и нелинейных электрических и магнитных цепях постоянного и переменного токов.
Умения:
рассчитывать простейшие электрические и магнитные цепи, собирать электрические цепи и снимать показания приборов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.14
ПК 3.6.16
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демогарфия. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними.
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства, маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата. Менеджмент - современный метод управления. Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
7
Специализация Вычислительные машины

0104013-4, 0104013-5 арналған жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу,(жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын; құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбанының талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер::
-сызбаларды сауатты орындауды; -сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды;
-тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Заттану және электрорадио материалдары
Металдың құрлысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті материал түрлері.
Білімдер:
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
-өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді;
-әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Қолданбалы механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің түрлі деформациядағы мықтылыққа, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары. Қолданбалы механика екі тараудан тұрады: теориялық механика және материалдар кедергісі. Теориялық механика үш тараудан тұрады: статистика, кинематика, динамика.
Білімдер:
-байланыстың негізгі түрлерін;
- күштер жүйесінің қосу ережелерін; деформациялардың негізгі түрлерін; қаттылық және беріктікке есептер шығару.
Іскерліктер:
-кинематикалық сипаттамаларды анықтауды;
-әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды;
-ішкі күш факторларының эпюраларын тұрғызуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Арнайы цикл математикасы
Ықтималдық теориясы анықтамалары және негізгі түсінік. Қиыстыру элементтері. Кездейсоқтық және ықтималдық. Кездейсоқтық мөлшерлер. Үлкен сандар заңы. Үзіліссіз кездейсоқ мөлшерлер. Математикалық статистика элементтері, сызықты алгебра- басқару жүйелері, крамер түйіні матрица, Гаус әдісі. Комплексті сандар-комплексті сандармен жұмыс, тригонометриялықалгебралық, Муавра формулалары түрлерін көрсету. Квадратты деңгейлер. Дифференционалды кеміту. Өндірістік кесте құру және зерттеу функциясы. Интегралды кеміту алғашқы түрде, айқындалған және айқындалмаған.
Білімдер:
-алгебралық және тригонометриялық өрнектердің негізгі формулаларын; теңдеулер мен теңсіздіктерді шешудің тиімді әдістерін.
Іскерліктер:
-оқылған әдістер мен қасиеттерге сүйене отырып қарапайым функциялардың графиктерін сызу; математикалық анализ аппаратын туынды, алғашқы функцияны және анықталған интергалды таба білуді, күрделі емес дифференциалдық теңдеулерді шеше білуге қолдана алуды;
-математикалық анализ әдістерін қолдана отырып қолданбалы есептерді шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
ЖКП 05
Микрорадиоэлектроника
Жартылай сымды физикалық негіздері, жартылай сымды бөліктерді, интегралды сызбаның бөлшектерін, электроника сызба-техникасының негіздерін, ақпаратты бейнелеу құрылымын, импульстік техника.
Білімдер:
-электрондық схемаларды оқыту; электрондық элементтердің параметірлерін анықтау;
пәннің мазмұны мен мәнін.
Іскерліктер:
-электронды элементтердің параметрлерін анықтауды;
- қарапайым эксперименттік зерттеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.14
КҚ3.6.16
ЖКП 06
Электротехниканың теориялық негіздері
Электр өрісі. Кернеу мен потенциалдар айырым арасындағы байланыс. Тұрақты электр тогы. Электр тогының химиялық әсері. Синусойдалы айнымалы ток. Электромагнитизм үшфазалы жүйе. Синусойдалы емес токтар мен кернеулер. Электр тізбегіндегі ауыспалы процестер.
Білімдер:
-электр тізбегін сипаттайтын негізгі шамаларды және олардың арасындағы байланысты;
-электр магнитті және магнит өрісін; тұрақты және айнымалы ток, сызықтық және сызықтық емес тізбектеріндегі байқалатын физикалық процесстерді;
-үшфазалы тізбекті.
Іскерліктер:
-қарапайым және магнит тізбектерін есептеуді; электр тізбегін жинауды және ондағы аспаптардың көрсетулерін түсіруді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және баска да нормативті актілерін,өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын,өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік- экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірісітк және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
-еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды; өрт қауіпсіздік талаптарын;
-техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
-қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
-өрт сөндіру құралдарын қолдануды;техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз,биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға анторпогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
-табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
- биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
- табиғат ресурстарын тиімді пайдалануды;
- су ресурстарын, топырақты, атмосферанының жағдайын сараптауды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі, іс қағаздарының технологиясы мен ұйымдастырылуы; құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. құжаттардың жүйелігі; құжаттау тәсілдері мен олардың қолданылуы.
Білімдер:
-мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер::
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Маркетинг және менеджменттің қазіргі өндірісінің негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент- қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
-нарықтық қарым-қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
-негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді;
-нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
-жеке жоспарлар түрлерін есептеуді; маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маректингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
7
Мамандандыру Есептеу машиналары

Квалификация специалиста 0104013-4 Мастер производственного обучения, техник-электронщик
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Детали машин, механизмов и средств ВТ
Основные понятия о равновесии плоской системы сил;
основные понятия кинематики;
основы сопротивления материалов; механизмы охлаждения;
детали управления, контактные группы и переключатели; соединения в конструкциях механизмов; основные узлы и особенности компоновки цифровых ЭВМ; механизмы с гибкой связью; механизмы формирования информации на немагнитных носителях; основные типы шин ввода- вывода, характеристика блоков питания. Устройства, подключаемые к портам.
Знания:
условия равновесия плоской системы, сходящихся сил, произвольно расположенных сил; расчетные формулы проверочного и проектного расчетов при различных видах деформаций, современное состояние и тенденции развития вычислительной техники.
Умения:
находить передаточное число механических передач;
пользоваться технической литературой и справочниками;
разрабатывать кинематические схемы приборов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 02
Электронно- вычислительные машины
Принципы построения основные устройства ЭВМ, организация вычислительных систем; состав и организация работы процессора ЭВМ; характеристики, назначение и структура ЭВМ; современное состояние, тенденции и перспективы развития ЭВМ. Организация различных систем ЭВМ. Система счисления. Перевод чисел с одного на другую система счисления. Принципы вычислительной системы. Организация вычислительных сетей Модели вычислительных сетей.
Знания:
принципы построения устройств памяти ЭВМ;
характеристики, назначение и структуру ЭВМ, организацию вычислительных систем, современное состояние, тенденции и перспективы развития ЭВМ.
Умения:
читать практические схемы отдельных блоков ЭВМ;
соблюдать правила противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 03
Периферийные устройства ЭВМ
Назначение периферийных устройств и их место в вычислительных системах, внешние дисководы большой емкости, накопители на магнитной ленте, устройства оптического хранения данных, клавиатура, мышь, джойстик, видеосистемы и их параметры, аудиоаппаратура, сканеры, цифровые технологии, организация печатающих устройств. Устройства дисплеев; использование звуковой аппаратуры; цифровые фотоаппараты; цифровые видеокамеры; обработка фотографий; плоттеры. технология записи компакт дисков; типы накопителей на. CD-ROM; характеристики мониторов; принцип работы мониторов.
Знания:
организацию систем ввода-вывода различных классов ЭВМ и общения внешних устройств с процессором;
правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации периферийных устройств.
Умения:
проводить подготовку данных на различных типах носителей и осуществлять их контроль;
проводить подготовку устройств к работе и задавать необходимые режимы работы,
организовать ввод-вывод и хранение информации; проводить несложные профилактические мероприятия, связанные с регулировкой устройств.
БК 1
БК 5
БК 6

Біліктілігі: 0104013 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-электронщы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Машиналар, механизмдер және есептеу техникасы құралдарының бөлшектері
Тегістік жүйелерінің жиынды күштерінің тепе-теңдіктік жағдайы, еркін орналасқан күштер; айналу қозғалысының беріліс күштері. Кинематикалық схемаларда бөлшектер мен механизмдер бөліктерінің шартты- графикалық белгіленуі. Кіріс- шығыс дөңгелектердің негізгі типтері, болк питанияларға жалпы сипаттама, порттарға қосылудың құрылысы.
Білімдер:
-ЭЕМ-нің арифметикалық-логикалық құрылғысының жұмыс істеу принциптерін;
-ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесін;
-ЭЕМ-нің перспективалық дамуы және тенденциясын.
Іскерліктер:
-механикалық бөліктердің берілу сандарын анықтауды;
-анықтамалар мен техникалық әдебиеттерді қолдануды;
-құралдардың кинематикалық сызбаларын жасауды
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 02
Электрондық есептеу машиналары
ЭЕМ құрылғыларының негізгі жұмыс істеу принциптері, есептеуіш жүйелерінің ұйымдастыру. ЭЕМ процессорларының жұмыстарының ұйымдастырылуы және құрамы, ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесі, ЭЕМ-нің перспективалық дамуы және тенденциясын, қазіргі жағдайлары.
Есептеу жүйелерінің моделін.
Білімдер:
-ЭЕМ-нің жадысының жұмыс істеу принциптерін, ұйымдастырылуын;
-ЭЕМ процессорларының жұмыстарының ұйымдастырылуын және құрамын, ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесін.
Іскерліктер:
-ЭЕМ құрылғыларымен жұмыс жасау; -ЭЕМ-дердің жеке бөліктерінің сызбаларымен жұмыс жасау, бақылау өлшеуіштерін қолдану, зертханалық жұмыстарды жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
АП 03
ЭЕМ сыртқы құрылымдары
Шеткері құрылғылардың тағайындалуы және олардың есептеуіш жүйелеріндегі алатын орны, үлкен көлемдегі сыртқы тасушылар, магнитті лентадағы жинақтауыштар, мәліметтерді сақтаудың оптикалық құрылғысы, пернетақта, тышқан, джойстик, бейнежүйелер және олардың параметрлері, дыбыс аппараттары, сканерлер, цифрлық технологиялар, баспаға шығару құрылғыларының ұйымдастырылуы. Шеткі дискілердің техникалық жазбалары. CD-ROM–ға типтерін жинақтау; дискілер құрылымы; мониторлар сиапттамалары; мониторлардың жұмыс ұстанымдары..
Білімдер:
-сыртқы құрылғылардың процессормен байланысуын және ЭЕМ-дің әртүрлі кластарындағы енгізу-шығару жүйелерінің ұйымдастырылуын;
-техникалық қауіпсіздік ережесін және еңбек қауіпсіздігін.
Іскерліктер:
-әр-түрлі тасушыларда мәліметтерді дайындықтан өткізуді және оларға бақылау жасауды, құрылғыны жұмысқа дайындауды және керекті жұмыс тәртібін орнатуды, ақпараттарды енгізу-шығаруды, құрылғыны жөндеуге орай профилактикалық шараларды өткізуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 04
Микросхемотехника
Системы счисления, формы представления и кодирования чисел;
арифметические операции над двоичными числами с фиксированной запятой;
арифметические операции над числами с плавающей запятой;
выполнение операций десятичной арифметики;
представление переключательных функций;
минимизация переключательных функций;
анализ и синтез комбинационных схем;
дешифраторы и шифраторы;
мультиплексоры и демультиплексоры; сумматоры;
преобразователи кодов;
триггеры; регистры; счетчики;
параметры процессоров.
Процессоры фирмы INTEL;
Процессоры 286, 386, 486;
Процессоры и гнезда Overdrive;
Процессоры фирмы IBM;
Сопроцессоры;
Проверка процессоров.
Знания:
современные подходы к изучению ЭВМ; принципы построения процессоров и микропроцессоров; принципы организации систем обработки данных, логические элементы, типовые узлы; элементную базу ЭВМ на функциональном уровне; методы Квайна и Карно.
Умения:
разбираться с особенностями системы обработки данных;
определять работу системы памяти; разбираться в системе команд и режимах адресации;
выполнять синтез логических схем; понимать работу типовых схем и узлов ЭВМ;
оптимизировать логическое выражение; выполнять арифметические действия над двоичными и двоично-десятичными числами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 05
Алгоритмические языки и программирование
Пинцип алгоритмизации, алгоритм, основные свойства, виды алгоритмов, принцип работы программы Visual Basic, основные программные конструкции языка Basic, возможности языка для создания пользовательских прикладных программ. Типы данных. Структурированные операторы. Подпрограммы. Особенности объектно-ориентированного программирования. Свойства. События. Методы. Общая характеристика визуальных компонентов.
Знания:
типы и виды алгоритмов, основы алгоритмизации и порядок составления программ, возможности языка программирования Visual Basic, принципы построения программ на профилирующем языке, основные программные конструкции языка, использование возможностей языка для создания пользовательских прикладных программ.
Умения:
составлять алгоритмы решения задач, читать и использовать созданные алгоритмы в прикладных задачах, планировать и создавать пользовательский интерфейс программы, использовать объекты при разработке программ, производить запуск, тестирование и отладку в работу готовых программ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 06
Программное обеспечение ЭВМ
Программное обеспечение и его место в развитии вычислительной техники.
Основные составные части MS DOS.Основы работы в WindowsXP, Vista.Работа с оболочкой Norton Commander.Введение в Word.Макросы.Введение в Microsoft Excel.Построение диаграмм и печать документов. Управление данными. Анализ и распределение данных. Обзор Microsoft Access. Построение базы данных. Работа с данными. Сервисные программы.
Знания:
основы режимов работы операционной системы;
принцип создания рабочей папки; редактирование и форматирование текстов, символов, страниц;
построение базы данных в Microsoft Access; принципы управления рабочими книгами, принцип построения сводных таблиц.
Умения:
пользоваться средствами ОС; понимать сообщение ОС и правильно реагировать на них;
создавать и форматировать документы;
перекладывать на компьютер многие рутинные операции набора и форматировать.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 07
Техническое обслуживание, ремонт вычислительных машин, комплексов, систем, сетей
Основные эксплуатационные характеристики СВТ. Основные типы ошибок и неисправностей, структура систем ошибок и диагностирование основные способы контроля СВТ. Сборка и модернизация компьютера, типы компьютера, документация, компоненты компьютера, средства диагностики, диагностические программы, техническое обслуживание компьютера.
Знания:
основные эксплуатационные характеристики СВТ, основные типы ошибок и неисправностей, структуру систем контроля и диагностики, основные способы контроля СВТ.
Умения:
оценивать работоспособность СВТ по эксплуатационным характеристикам; пользоваться контрольной измерительной аппаратурой; соблюдать правила охраны труда и противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7

КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 04
Микросхемотехника
Санау жүйелері, сандарды кодтау және көрсету формасы, бекітілген үтірлі екілік сандармен орындалатын арифметикалық амалдар, ауыспалы үтірлі сандармен орындалатын арифметикалық амалдар, ондық сандармен орындалатын амалдар, ажыратып-қосқыш функциясының ұсынылуы, ажыратып-қосқыш функциясының минимизациясы, аралас сызбаларды талдау және синтездеу, шифраторлар мен дешифраторлар, мультиплексорлар мен демультиплексорлар, сумматорлар, тригерлер, регистрлар, санауыштар, процессорлардың параметрлері, INTEL фирмасының процессорлары, 286, 386, 486 процессорлары, Overdrive ұялы процессорлары, IBM фирмасының процессорлары, сопроцессорлар, процессорларды тексеру.
Білімдер:
-ЭЕМ-ді зерттегенде қазіргі заман тәсілін білу;
-процессор мен микропрецессордың құрылымдық принципін;
-логикалық элементтер, типтік өрнектерді;
-ЭЕМ-ң элементтік базасын функционалды қалыптаструды.
Іскерліктер::
-өндірілген деректер жүйесінің ерекшілігін реттеуді; кіріс–шығыс жүйесінің жұмысын түсінуді;
-есте сақтау жүйесінің жұмысын түсінуді; мекен-жай режимін, команда жүйесін реттеуді;
-ЭЕМ өрнектері мен схема түрлерінің жұмысын түсінуді;
-логикалық схема синтезін орындауды;
-логикалық мағынасын оптимиздеуді;
-екілік және екілік-ондық сандарды арифметикалық әрекетпен орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
АП 05
Алгоритмдік тілдер және бағдарламалау
Алгоритмнің түрлері мен типтері.
Алгоритмдеудің негізін және бағдарламаларды құру тәртібі.
Visual Basic бағдарламалау тілінің мүмкіншіліктерін. Профильдік тілде құрылатын бағдарламалардың принциптері.
Тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы. Қолданбалы бағдарламаларды құру үшін тілдің негізгі мүмкіндіктерін пайдалану. Мәліметтер типі, Құрылымдық операторлар, Ішкі бағдарламалар, Объектілі-бағытталған бағдарламаның ерекшеліктері. Қасиеттер, оқиғалар, әдістер, визуалды компоненттердің жалпы сипаттамасы.
Білімдер:
-алгоритмдеу принциптерін, алгоритм, алгоритм түрлері, қасиеттері, Visual Basic бағдарламасының жұмыс принципі, тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы, қолданбалы бағдарламалар үшін тілдің мүмкіндіктері.
Іскерліктер::
-есептерді шешудің алгоритмін құруды;
-қолданбалы есептерде құрылған алгоритмдерді жазуды және оқуды;
-бағдарламаның қолданушы интерфейсін жоспарлауды және құруды;
-бағдарламаларды өңдеу кезінде объектілерді қолдануды;
-дайын бағдарламалардың қателерін түзетіп, өңдей алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 06
ЭЕМ-ді бағдарламамен қамтамасыздандыру
Бағдарламамен қамтамасыздандыру және оның есептеуіш техникаларының дамуында алатын орны MS-DOS-тың негізгі құрамдық бөліктері. Windows XP, Vistа-лардың негізгі жұмысы. Norton Commander қабықшасымен жұмыс. Word-қа кіріспе. Макростор. Microsoft Exel-ге кіріспе. Құжаттарды баспаға шығару және диаграмма тұрғызу. Мәліметтермен басқару Талдау және мәліметтерді орналастыру. Microsoft Access-ке шолу. Мәліметтер қорын құру. Мәліметтермен жұмыс. Сервистік бағдарламалар.
Білімдер:
-операциялық жүйенің негізгі жұмыс жасау режимдері, жұмыс бумаларын құру принциптерін, белгілерді, беттерді, мәтіндерді форматтау және редактілеу, Microsoft Access-те мәліметтер қорын құру, жұмыс кітаптарын басқару принциптерін, жинақ кестелерін құру принциптерін.
Іскерліктер:
-операциялық жүйенің құралдарын қолдануды;
-операциялық жүйелердің хабарламаларын дұрыс түсініп және оған дұрыс қадам жасау, құжаттарды құру және форматтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
Ап 07
Есептеу машиналарын, кешендерін, жүйелерін, желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Есептеу техникаларының құралдарын пайдаланудың негізгі сипаттамасы, ақаулықтар мен қателіктердің негізгі түрлері, Компьютерді жинақтау және жаңарту. Компьютер түрі, құжаттары. Компьютер жиынтықтары. Диагностика ортасы. Диагностикалық бағдарламалар. Есептеу желілері туралы жалпы мәлімет. Компьютерде техникалық күтім көрсету. Нақты уақыттың режимін қолдану.
Білімдер:
-есептеу техникасы ортасының негізгі қолданылатын мінездемелерін;
-бақылау және диагностика жүйесі құрылымын;
-есептеу техникасы ортасына бақылаудың негізгі түрлерін.
Іскерліктер::
-пайдаланылатын мінездемесі арқылы есептеу техникасы ортасының жұмыс істеу қабілетін бағалауды;
-зертханалық жұмыс орындау барысында өрт және еңбек қауіпсіздігі ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7

ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 08
Основы конструкторско-технологического проектирования комплексов
Общие вопросы проектирования ЭВМ; Конструкторско-технологическая документация (КТД); Правила выполнения текстовых документов и различного вида схем; правила вычисления и автоматизированный выпуск для изготовления плат печатного монтажа, двухстороннего и многослойного;
технологические процессы контроля и накладки; современные состояние и перспективы развития вычислительной техники, методы и средства ее проектирования.
Знания:
общие вопросы проектирования ЭВМ;
оформление качественных чертежей в соответствии с ЕСКД;
правила выполнения и автоматизированный выпуск графических документов;
современное состояние и перспективы развития вычислительной техники, методы и средства проектирования.
Умения:
создавать новые чертежи;
оформлять спецификации в Solid Works; разрабатывать сборочный чертеж типового элемента замены (ТЗЗа);
решать задачи компонентов элементов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских, Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла Резка металла Опиливание металла Сверление, зенкование и развертывание Нарезание резьбы Клепка Распиливание и припасовка Шабрение и притирка Пайка и лужение
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении слесарных работ;
правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
использовать основные приемы слесарных операций.
обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
Навыки:
приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 08
Конструкторлы- технологиялық жобалау негіздері
Жобалау туралы жалпы мағлұмат.
Конструкторлық-технологиялық құжаттар (КТҚ). Электронды есептеу машиналарын жобалаудың жалпы сұрақтары, әртүрлі схемаларда және мәтінді құжаттардың дұрыс жүргізілуі, графикалық құжаттарды автоматтандырып басып шығару және есептеу тәртібі; мәтінді терудің екі жақты және көп қатарлы платасын құрастыруға, орналастыруға қойылатын конструторлық талаптар, жөндеу және тексеруді технологиялық процестері. Электронды есептеуіш машиналарының сенімділігі, есептеу машиналарының қазірші жағдайы мен келешекте жетілдірілуі.
Білімдер:
-ЭЕМ-де жобалаудың жалпы түсінігін; графикалық құжаттарды автоматты түрде шығару және орындау ережелерін;
-өпқабатты және
екіжақты, есептеуіш техниканың жан-жақты дамуы мен қазіргі жағдайы, жобалау
жабдықтары мен әдістерін.
Іскерліктер::
-баспа монтажының элементтеріне есептеу жүргізуді;
- ауысымның типтік элементінің жинақталған сызбасын құрастыруды; элементтер компонентінің есептерін шешуді;
- стандарттың компонентері мен анықтама әдебиеттерін қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Шабрение и притирка Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер::
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
-аспаптық құралдармен жұмыс жасауды,
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі аспаптық жұмыстардың өткізілуін білуді;
-аспаптық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
-аспаптық жұмыстардың негізгі қағидаларын істеуді;
Дағдылар:
-қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту Дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Радиоизмерительная практика
Основы электронных измерений и мультитметры Источники напряжений, токов и тестовых сигналов Основы электронной осциллографий Аналоговые электронные осциллографы Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы Портативные цифровые осциллографы Виртуальные PC – осциллографы и лабораторий Осциллографические измерения Паика и паяльное оборудование
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении радиоизмерительных работ;
правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
измерение переменного тока и напряжения;
изучение портативных и цифровых осциллографов;
работа с осциллографическими измерениями;
понятие об интегральных микросхемах, их классификации.
Навыки:
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Радиомонтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки Технология пайки Припой Флюс Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки Определение профилей технологий пайки Монтажные провода и кабели Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов Пайка монтажных соединений Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств Электронные сборки Интегральные микросхемы
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с монтажными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении радиомонтажных работ;
правила техники безопасности при проведении монтажных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
правила техники безопасности при пайке и лужении;
ознакомление радиомонтажным оборудованием и радиоэлементами;
Навыки:
при пайке и паянии;
ознакомление с основными приемами радиомонтажных операций;
электронные сборки.
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Техническое обслуживание ЭВМ и ремонт периферийных устройств
Компоненты РС Типы и спецификации микропроцессоров Системные платы Базовая система ввода - вывода Оперативная память Устройства магнитного хранения данных Накопители на жестких дисках Хранение данных на гибких дисках Накопители со сменами носителями Устройства оптического хранения данных Установка и конфигурирование накопителей Видеоадаптеры и мониторы Аудиоаппаратура Последовательный, параллельный и другие интерфейсы ввода – вывода Устройства ввода Блоки питания и корпуса
Умения:
понимать цели и задачи технического обслуживания и ремонта вычислительных машин;
работать аккуратно и качественно;
пользоваться методическими указаниями;
иметь способность работать в команде, взаимодействовать со специалистами других областей;
собирать и систематизировать необходимую информацию;
обладать общенаучной компетентностью;
иметь исследовательские навыки.
работать с дополнительной литературой;
проводить анализ, Навыки:
сопоставлять, анализировать и обобщать фактически полученный материал;
обладать информационной культурой, позволяющей ориентироваться в потоке разнообразной информации: библиографической, документографической, электронной и другой.
производить ремонт вычислительной машины;
иметь навык управления информацией;
находить информацию в разных источниках и анализировать ее;
владеть процедурой научного исследования, логикой его проведения;
пользоваться действующими нормативными документами и методическими руководствами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Практика по периферийным устройствам
Периферийные устройства ЭВМ; технические характеристики ЭВМ;
Интерфейсы периферийных устройств.
Умения:
назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
основные технические характеристики ЭВМ;
пути подключения внешних устройств к компьютеру;
виды накопителей;
виды аппаратных ошибок и неисправностей, методы их устранения;
организацию системы ввода-вывода информации;
интерфейсы периферийных устройств;
отличительные особенности оптических дисков;
Навыки:
подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства ЭВМ;
использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
устранять неисправности аппаратных средств ВТ;
выполнять техническое обслуживание персонального компьютера;
способ нанесения информации на флэш-носитель;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Практика по AutoCad
Общие понятия о проектировании. Системы автоматизированного проектирования. Виды обеспечения. Структура и работа с некоторыми современными пакетами САПР
Умения:
о создаваемых изделиях получающихся с помощью аксинометрических и перспективных проекций;
приемы пространственного моделирования твердотельного пространственного объекта;
приемы создания реалистических трехмерных изображений;
пользовательский интерфейс AutoCad;
режимы объектной привязки;
системы координат;
архитектурные единицы.
Навыки:
воссоздавать деталь как пространственный объект на основе ее чертежа;
собрать модель из отдельных блоков с помощью логических операций объединения и вычитания твердотельных элементов;
автоматизированно создавать изображения на чертеже на основе твердотельной модели;
устанавливать программу AutoCad;
настраивать рабочую среду AutoCad;
создавать и редактировать инструменты;
работать с объективной привязкой;
вводить архитектурные единицы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Монтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств ВТ", "Оператор ЭВМ"
Сборка и модернизация компьютера Средства диагностики и техническое обслуживание Ремонт дополнительных устройств
Умения:
общее устройства манипулятора "Мышь";
техническое обслуживание клавиатуры;
уход за монитором;
Навыки:
собрать и разобрать, провести техническое обслуживание и ремонт ВТ
Настраивать Вычислительную технику и работе.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Подготовительный период.
I этап
Ознакомится с работой данной организации. Приобретение практического опыта, развитие профессионального мышления и привитие умений организаторской деятельности на производстве. Изучать передовой опыт производства, конструкторскую, рационализаторскую и исследовательскую деятельность.
Умения:
приобрести производственно-технические навыки по работе с вычислительной техникой;
применить знания и навыки, полученные во время учебной и рабочей практики;
закрепления знаний полученных во время теоретического обучения.
Навыки:
совершенствования навыков и умений на производстве
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12ПК3.6.13
Прохождение практики на предприятиях. II этап Ознакомление с предприятием и его базы офисной вычислительной техникой. Изучение применяемых приемов диагностики неисправностей средств вычислительной техники, отдельных блоков и устройств ЭВМ. Изучение приемов тестирования устройств на уровне сервизного программного обеспечения и внешних признаков, выдающих адрес имеющихся дефектов. Изучение приемов устранения неисправностей средств вычислительной техники.
-Изучение приемов настройки и отладки персональных ЭВМ после ремонта или сборка.
- Изучение приемов организации локально вычислительных сетей.
-Изучение приемов подключения периферийных устройств и дополнительных устройств.
- Изучение приемов модернизации и усовершенствования качества работы вычислительной техники.
Умения:
Совершенствования, закрепления знаний, навыков и умений полученных во время теоретического обучения на производстве
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Итоговый период
Характеристика данного предприятия о его деятельности:
-перечня материально-технической базы предприятия, имеющей отношение к специальности практиканта:- описания всех выполненных работ в том виде в каком они производились с критическими замечаниями о возможностях применения передовых разработок
Умения:
Составлять отчет на основе ежедневных записей о выполняемых работах.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда, Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
8
Специализация Программное обеспечение вычислительной техники

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Радиоөлшеу практикасы
Мультитметрлармен және электронды өлшеудің негізі. Тестік белгілер және токтар, қуат көздері. Электронды осциллография негіздері. Аналогтық электроннды осциллограф. Стационарлық сандық және стробоскопикалық осциллографтар. Осциллографтар және зертханалар виртуалдық РС Осциллографикалық өлшеу. Пайкілеу және пайкілеу құралдары.
Іскерліктер::
-іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- өлшеу құрылғыларымен және құрал- жабдықтармен жұмыс жасауды;
- радиоөлшеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- өлшеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- жұмыс мерзімін жоспарлауды,
- тапсырманың дегеніне жетуді;
- тұрақты токты және қуат көзін өлшеуді;
-санды және портативті осциллогоровты меңгеру;
-осциллографикалық өлшеумен жұмыс жүргізуді;
-пайкілеу және пайкілеу құралдармен меңгерту;
- радиоөлшеуіштік операциялық құрылғылардың негізімен танысуды;
- интегралдық микросхема және олардың классификациясы туралы түсінікті;
Дағдылар:
- қойылған есептерді шешеу технологиясы, құралдарды таңдауды меңгертуді;
- өлшеу жұмыстарында дағдаыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Радиомонтаждық практика
Пайкілеудің және дәнекерлеудің теориялық негізі. Пайкілеудің технологиясы. Припой Флюс. Пайкілеуге арналған паста. КП- и ПК-пайкілеу технологиясы. Пайкілеу технологиясын анықтау. Кабелдер мен проводтарды монтаждау. Жгуттар мен кабелдер, проводттарды өңдеу, жгуттарды монтаждау. Монтаждық пайкілеуді біріктіру. Радиоэлементтерімен танысу және құралдарын радиомонтаждау. Радиотехникалық құрылғыларды пайкілеу және монтаждау. Электронды жинау. Интегралды микросхемалар.
Іскерліктер::
- монтаждау жұмыстарында негізгі техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- электрорадиоматериалдарға, бөлшектеу мен компоненттер монтаждау жұмыстарын жүргізуді;
- басуды монтаджау технологиясы, платты дайындауды;
- электрлік сұлбаларды оқу және олардың шартты мәнін;
- интегралды микросхемалардың сандық құрылғыларына монтаждауды орындауды,
- радиомонтаджау жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап етуді;
- пайкілеу және қайлылау кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін;
- радиоэлементтері мен радиомонтаждық құрылғылармен танысуды;
Дағдылар:
- пайкілеу және дәнекерлеу кезінде дағдыларын қалыптастыру;
- радиомонтажды операциялардың негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
-электронды жинауда негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- берілген тапсырмаларды шығаруға арналған технологиялық құрылғыларды, құрал- жабдықтарды таңдауды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
ТП 03
Шеберханада өтілетін технологиялық практика
Шеттегi құрылымдардың ЭЕМ және жөндеуi техникалық қызмет көрсету
Қоректену блогi және корпустың енгiзу құрылымының енгiзу-шығаруының бiртiндеп, параллел тағы басқа интерфейстерi дыбыс аппаратурасы видеоадаптерлер және мониторлар ауысымдары бар жинақтағыштар жинақтағыштардың қою және кескiндеудi оптикалық мәлiметтi сақтауды құрылымның сақтаушыларымен мәлiметтi сақтау қатты дисктегi жинақтағыштары магниттi мәлiметтi сақтауды құрылымның жедел жады енгiз-шығарудың негiздi жүйесiнiң Жүйелiк төлемдерi түрлер және микропроцессорлардың спецификациясының Рсы компоненттер икемдi дисктерде
Іскерліктер::
- мақсаттар және техникалық қызмет көрсетудi есеп және есептеу машиналарының жөндеуiн түсiну;
- ұқыпты және сапалы жұмыс iстеу;
әдiстемелiк нұсқаулармен пайдалану;
- қабiлеттiлiк командада жұмыс iстеп, басқа облыстардың мамандарымен әрекеттесуге алу;
- қажеттi мәлiметтi жинап жүйелеу;
жалпы ғылыми құзыреттiлiкпен ие болу;
- зерттеушi дағдылары болу.
қосымша әдебиетпен жұмыс iстеу;
Дағдылар:
-талдау өткiзсiн, iс жүзiнде алған материалды салыстыруға икемi болып, талдап жалпылау;
-түрлi мәлiметтiң ағынында бағдарлауға мүмкiндiк беретiн ақпараттық мәдениетпен ие болу:
-тағы басқалар библиографиялық, график түрiнде, электрондық.
есептеу машинасы жаңғырту;
-мәлiметтi басқаруды дағдыны алу;
-әртүрлi көздердегi мәлiметiн табуға икемi болсын және оны талдау;
ғылыми зерттеудiң процедурасы, оның өткiзуiн логикамен бiлу;
- жұмыс iстейтiн нормативтiк құжаттар және әдiстемелiк басқарулармен пайдалануды бiлу
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Қосымша құрылғылар бойынша практика
ЭЕМ қосымша құрылғылары, ЭЕМ-нің техникалық сипаттамасы, қосымша құрылғылардың интерфейсы.
Іскерліктер::
- ЭЕМ машинаның қосымша құрылғылардың жұмысының принциптері,тағайындануы;
- ЭЕМ-нің техникалық сипаттамасы;
- компьютерге қосымша құрылғылардың қосылу жолдары;
-тасымалдау түрлері;
- аппараттық қателердің және жөндемсіздіктің түрлері, оны жою әдістері;
- ақпаратты еңгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру;
- қосымша құрылғылардың интерфейсы;
- оптикалық дисклердің айырмалық ерекшеліктері.
Дағдылар:
-ЭЕМ-нің қосымша құрылғыларын қосу, баптау және қолдану;
-ЕТ аппараттық құралдардың жөндемсіздіктің іздеу және жою үшін тестік және диагностикалық бағдарламаларды қолдану;
-ЕТ аппараттық құралдардың жөндемсіздіктерді жою;
-дербес компьютерді техникалық қамтамасыз етуін орындау;
флэш-тасымалдаушыға ақпаратты түсіру тәсілі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Auto Cad бойынша тәжірибе
Жобалау туралы жалпы мағлұмат. Автоматтандырылған жобалаудың жүйелері. Қамтамасыз етудің түрлері.
САПР пакеттермен жұмыс және құрамы.
Іскерліктер::
-аксинометриялық және перспективалық проекциялар арқылы алшы бұйымдар жасалануы туралы;
-қатты денелі кеңдік объектінің кеңдік моделдеу тәсілдері;
реалистік үш өлшемді бейнелеулердің жасау қабылдаулары;
-Auto Cad-тың қолданушы интерфейсін;
-объектті бау тәртіптері;
-координат жүйесін;
сәулетшілік бірліктері.
Дағдылар:
-оның сызбасы негізінде кеңдік объекті сияқты бөлшек жаңадан жасау;
-біріктіру кисынды операциялары арқасында бөлек одақтардан үлгі жинау және қатты денелі элементтердің шегерулерін;
-қатты денелі үлгі негізінде сызбада бейнелеулерді автоматтандырылған жасау;
-Auto Cad бағдарламасын орнату;
-Auto Cad жұмыс ортасын баптау;
-аспаптарды құру және редакциялау;
объектті бау тәртіптерімен жұмыс істеу;
-сәулетшілік бірліктерін енгізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 04
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
"Есептеу машиналары мен құрылғы, аппаратураларды жөндеу және қызмет көрсету монтері", "ДЭЕМ операторы"
Компьютерді жинақтау және модернизациялау. Техникалық қызмет көрсету және диагностика құрылғылары. Қосымша құрылғыларға жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
-"тышқанның" жалпы манипуляторлық құрылғысын;
-пернетақтаға техникалық қызмет көрсетуді;
- мониторды күтіп-баптауды;
Іскерліктер:
-есептеу машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, шашып-жинауды;
-есептеу техникасын жұмыс жасауға дайындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Дайындық кезеңі. I кезең
Ұжым жұмысы мен танысу. Тәжірибелік білім алу, ойлау қабілетін дамыту өндірісте қолдана алу. Өндірісте алдыңғы қатарлы конструкторлық, рационалдық, зерттеулік тәжірибе алу.
Іскерліктер:
-мамандық бойынша өндірістік-техникалық дағдылану.
-оқу жұмыс тәжірибесінде алған Білімдер:ін қолдану.
- дәріс кезінде алған Білімдерін бекіту.
Дағдылар:
-өндірісте дағдылар мен икемдерін жетілдіру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Ұжымда тәжірибе өту
II кезең Ұжым және оның оргтехникалық базасы мен танысу. Есептеу техникасының ақаулықтарын зерттеу, ЭЕМ жекеленген қосалқы бөліктерін. Сыртқы қабылдауды серверлік бағдарлама деңгейінде және сыртқы құрылғылардан келетін ақаулықтарды тестілеу. Есептеу техникасында ақаулықтарды жоюды зерттеу.
ЭЕМ құраған соң қалып күйге келтіруді үйрену. Жергілікті желін үйрену. Пирифириялық және қосымша құрылғылрды қосуды үйрену. Есептеу техникасын жұмыс қабілетін жақсартуды үйрену.
Іскерліктер:
- өндірісте теориялық оқыту кезінде алынған Білімдер:і, дағдылары мен Іскерліктерін жетілдіру,бекіту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Қорытынды кезең
Ұжымға мінездеме.
Ұжымның матералдық-техникалық базасы, тәжірибе өтушінің мамандығына сай болу тиіс. Барлық нақты жасалған жұмыстың жазбаша түсінігі:
Іскерліктер::
-күнделікті жасалып жүрген жұмысқа жазбаша есеп құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Іскерліктер::
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
8
Мамандандыру Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру

Квалификация специалиста 0104013-5 Мастер производственного обучения, техник-программист
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Языки программирования
Принцип работы программы
Delphi7.Основные программные конструкции языка Object Pascal, возможности языка для создания пользовательских прикладных программ. Структурированные операторы. Особенности объектно-ориентированного программирования, свойства, события, методы, общая характеристика визуальных компонентов, визуальные компоненты. Развитые элементы интерфейса: Стандартные диалоги, Форма, Виды формы, Отладка и тестирование, Таблицы, База данных, Панель инструментов.
Знания:
возможности языка программирования Delphi 7.0;
принципы построения программ на профилирующем языке. Основные программные конструкции языка Object Pascal; использование возможностей языка для создания пользовательских прикладных программ.
Умения:
использовать основные функции среды Delphi 7.0;
планировать и создавать пользовательский интерфейс программы; использовать объекты при разработке программ; производить запуск; тестирование и отладку готовых программ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
СД 02
Численные методы
Приближенные числа и их погрешности. Действия с приближенными числами. Численные решения алгебраических и трансцендентных уравнений. Методы половинного деления, хорд, касательных, комбинированный метод. Решение систем линейных алгебраических уравнений методами Гаусса, последовательных приближений, Зейделя. Интерполирование. Интерполяционный многочлен Лагранжа. Первая, вторая интерполяционные формулы Ньютона. Численное интегрирование. Формулы Ньютона-Котеса: прямоугольников, трапеций, Симпсона. Численное решение обыкновенных дифференциальных уравнений. Элементы линейного программирования.
Знания:
правила округления приближенных чисел; методы решения алгебраических и трансцендентных уравнений, методы решения систем линейных уравнений; теоретические и практические основы интерполирования, численные методы интегрирования; методы решения обыкновенных дифференциальных уравнений; элементы линейного программирования.
Умения:
оценивать погрешности вычислений; правильно использовать необходимые формулы; производить промежуточный контроль вычислений, устранять выявленные погрешности, осуществлять итоговый контроль вычислений, сопоставлять разные методы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
СД 03
Основы вычислительной микропроцессорной техники
Общие сведения об архитектуре ЭВМ. Арифметические и логические основы ЭВМ. Элементная база. Типовые схемы и узлы. Общие принципы функциональной и структурной организации ЭВМ.
Система магистрали передачи информации. Каналы прямого доступа к памяти и прямое управление шиной. Электронная память. Система памяти. Основные характеристики микропроцессоров. Регистры микропроцессоров. Понятие о прерываниях.
Знания:
современные подходы к изучению ЭВМ; принципы построения процессоров и микропроцессоров; принципы организации систем обработки данных, логические элементы, типовые узлы; элементную базу ЭВМ на функциональном уровне.
Умения:
разбираться с особенностями системы обработки данных;
определять работу системы памяти;
выполнять синтез логических схем;
понимать работу типовых схем и узлов ЭВМ;
оптимизировать логическое выражение; выполнять арифметические действия над двоичными и двоично-десятичными числами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
СД 04
Операционные системы вычислительных комплексов

Біліктілігі: 0104013 – 5 Өндірістік оқыту шебері, техник-бағдарламашы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Бағдарламалау тілдері
Delphi 7.0 бағдарламасының жұмыс принципі, тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы, қолданбалы бағдарламалар үшін тілдің мүмкіндітері. Құрылымдық операторлар. Объектілі-бағытталған бағдарламаның ерекшеліктері. Қасиеттер. Оқиғалар. Әдістер. Визуалды компоненттердің жалпы сипаттамасы. Визуалды компоненттер. Интерфейстің дамыған элементтері: Стандартты дилогтық терезелер.Форма. Форма түрлері. Тексеру және тестілеу. Кестелер. Мәліметтер қоры. Саймандар панелі.
Білімдер:
-Delphi 7.0 бағдарламалау тілінің даму перспективасы мен қазіргі жағдайын; бағдарламалау тілдерінің типтері мен түрлерін;
-Delphi 7.0 бағдарламалау тілінің мүмкіндіктерін; профильдік тілде құрылатын бағдарламалардың принциптерін;
-Object Pascal тілінің негізгі бағдарламалық конструкциясын; қолданбалы бағдарламаларды құру үшін тілдің негізгі мүмкіндіктерін пайдалануды.
Іскерліктер:
Delphi 7.0 ортасының негізгі функцияларын қолдануды; Бағдарламаның қолданбалы интерфейсін жоспарлауды және құруды;бағдарламаларды өңдеу кезінде объектілерді қолдануды; дайын бағдарламалардың қателерін түзетіп, өңдей алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 02
Сандық әдістер
Жуық сандар және олардың қателіктері. Жуық сандарға қолданылатын амалдар. Алгебралық және трансцендеттік теңдеулердің сандық шешімі. Жартылай бөлу, хорда, жанама, аралас әдістері.
Сызықтық алгебралық теңдеулер жүйелерін шешу. Гаусс, тізбектеп жуықтау, Зейдель әдістері. Интерполяциялау. Лагранж интерполяциялық көпмүшелігі. Ньютонның бірінші, екінші интерполяциялық формулалары. Сандық интегралдау. Ньютон-Котес формулалары: тікбұрыштар, трапециялар, Симпсон.
Қарапайым дифференциал теңеулерді сандық әдістерімен шешу. Сызықтық бағдарламалау элементтері.
Білімдер:
жуық сандарды дөңгелектеу ережелерін;
алгебралық және трансценденттік теңдеулерді шешудің әдістері; сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін;
интерполяциялаудың теориялық және тәжірибелік негіздерін;
дифференциалдаудың және интегралдаудың сандық әдістерін;
қарапайым дифференциалдық теңдеулерді шешудің әдістерін; сызықтық бағдарламалау элементтерін.
Іскерліктер::
есептеу қателіктерін анықтауды; қажетті формуланы дұрыс таңдау және қолдануды; есептеу барысында тексеру, қателіктерді жоюды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
АП 03
Есептеу және микропроцесорлық техника негіздері
Электронды есептеуіш машиналарына, құрылғыларына жалпы сипаттама. Электронды есептеуіш машиналарының алгоритмдік және логикалық элементтері. Элементтік база. Типтік схема және желілер. Электронды есептеуіш машиналарының функцияналдық және құрылымдық ұйымдастыруының жалпы принциптері. Ақпаратты жіберудің магнистралдық жүйесі. Тікелей басқарушы шинасына және есте сақтау құрылғысына жіберу жолдары. Электрондық есте сақтау жүйесі. Микропроцессордің негізгі сипаттамалары. Микропроцессордің регистрі.
Білімдер::
ЭЕМ-ді зерттегенде қазіргі заман тәсілді;
процессор мен микропрецессордың құрылу принципін;
логикалық элементтер, типтік өрнектерді;
ЭЕМ-ң элементтік базасын функционалды қалыптасуын.
Іскерліктер::
өндірілген деректер жүйесінің ерекшілігін реттеуді; кіріс – шығыс жүйесінің жұмысын түсінуді; есте сақтау жүйесінің жұмысын түсінуді; мекен-жай режимін, команда жүйесін реттеуді; ЭЕМ өрнектері мен схема түрлерінің жұмысын түсінуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 04
Есептеу кешендерінің операциялық жүйелері
Операциялық жүйенің негізгі түсінігі, қызметі. Операциялық жүйенің жадысын басқару. Файлдық жүйелер. Операциялық жүйелердің архитектурасы.

Основные понятия. Назначения и функции операционных систем. Управление памятью в операционных системах. Файловые системы. Файловые системы. Операционные системы Windows. Операционная система MS DOS. Операционная система Windows 95/98/XP. Оболочка Norton Commander (DOS) и его графические аналоги для Windows. Операционная система Windows NT/2000/ ХР. Современные операционные системы. Семейство операционных систем UNIX. Сетевая операционная система QNX. Операционная система Vista, Linux.
Знания:
виды и типы современных операционных систем;
особенности работы в конкретных операционных системах и оболочках;
сервисные программные средства, способы организации; хранения и обработки информации на компьютере (технологию обработки на данных компьютере).
Умения:
работать в выбранной среде, освоить новую операционную систему или программную оболочку, пользоваться сервисными программами, редактировать тексты, восстанавливать и архивировать информацию.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
СД 05
Технология разработки программного обеспечения
Принципы проектирования, операционные системы и режимы жизненного цикла программы, критерии оценки качества программного обеспечения, стиль программирования.
Введение в программирование для Web, знакомство с ASP-технологией и DHTML, интерактивность Web-страниц.
Знания:
структуру жизненного цикла программы;
перечень, содержание и приемы выполнения работ на этапе разработки программного изделия, технические, программные и криптографические средства защиты информации.
Умения:
составлять документацию для разработки и внедрения программного продукта;
структурировать программы, осуществлять предпродажную подготовку программных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
СД 06
Создание и введение информационного обеспечения
АС Информационные потоки. Система управления потоками информации.
Архитектура систем управления базой данных.
Принципы логической алгебры.
СУБД Access. Общие сведения.
Таблицы. Создание таблиц.
Формы.
Связывание таблиц и поддержка целостности данных.
Виды запросов и их создание.
Создание простого отчета.
Макросы. Модули.
Знания:
этапы построения информационных систем;
понятия баз данных и систем управления базой данных, структуру данных;
классификацию баз данных, состав и структуру систем управления базой данных (СУБД); принцип построения базы данных в Microsoft Access.
Умения:
анализировать информационные потоки, классифицировать и кодировать информацию, разбираться в структуре баз данных, работать и ориентироваться в Microsoft Access.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
СД 07
Моделирование производственных и экономических процессов
Получение индивидуального задания и осмысление производственного процесса описываемого в этом задании. Составление математической модели задач. Выбор метода решения полученной математической задачи. Составление блок-схемы решения задачи по выбранному методу. Подготовка словесного алгоритма решения задач по составленной блок-схема. Решение задачи по выбранному методу. Подготовка словесного алгоритма решения задач по составленной блок схеме. Решение задачи по выбранному методу вручную. Разработка программы решения задачи на языке "Бейсик", "Паскаль" и операционной системе Windows. Загрузка программы на ПЭВМ, добавка и получение результатов решения.
Знания:
виды и типы моделей экономических и производственных процессов; особенности составления конкретных видов моделей процессов;
математический аппарат используемый в решениях задач составляющих основу модели; технологию анализа моделей процессов на вычислительной технике.
Умения:
составлять программу решения задач, являющихся моделями экономических и производственных процессов, осуществлять процесс по составным моделям; использовать программы решения задач, составляющих основу модели различных экономических и производственных процессов, производить анализ и Умения: вносить изменения и предложения по результатам моделированных задач.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
СД 08
Комплекс технических средств АС
Общая характеристика автоматизированных систем.
Классификация автоматизированных систем. Информационное обеспечение.
Технические средства автоматизированных систем.
Состав технических средств и общие вопросы организации рабочих мест. Мониторы и графические карты. Структурная схема печатающего устройства. Основные технические характеристики сканеров.
Накопители. Средства копирования и размножения информации. Устройства для обработки звука.
Устройства приема – передачи информации. Модемы и факс модемы.
Знания:
назначение и классификацию автоматизированных систем, классификацию принтеров и их роль в различных условиях применения, различные виды накопителей информации, принципы их действия и основные технические характеристики, настройку, поиск и устранение неисправностей внешних устройств.
Умения:
устранять неполадки при работе с различными видами принтеров настраивать звуковые карты для работы в операционных системах и программах;
работать с различными модификациями сканеров;
настраивать платы для обработки видеоинформации;
осуществлять подготовку принтера к работе.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Windows операциялық жүйесі. MS DOS. Windows 95/98/XP. Norton Commander қабықшасы. Windows NT/2000.
Жаңа операциялық жүйелер. UNIX операциялық жүйесі. QNX желілік операциялық жүйесі. Vista, Linux операциялық жүйелері.
Білімдер::
операциялық жүйелердің түрлері мен типтерін;
операциялық жүйелердің және қабықшалардың жұмыс істеу негіздерін;
сервистік - бағдарламалық құрал-жабдықтарды;
компьютерде ақпаратты өңдеу, сақтау және ұйымдастыру әрекеттерін.
Іскерліктер::
таңдаған ортада жұмыс жасай алу керек; жаңа операциялық жүйе немесе бағдарламалық қабықша жасау; сервистік бағдарламаларды қолдануды; мәтіндерді редакторлеуді, ақпараттарды мұрағаттау және қалпына келтіруді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 05
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды құру технологиясы
Бағдарламамен қамтамасыздандыру классификациясы және оған қойылатын талаптар. Проектілеу принциптері. Операциялық жүйе және оның жұмыс істеу тәртібі.
бағдарламалар өмірі циклінің құрылымы, бағдарламалық қамтамасыздандыру сапасын бағалау критерилері. Бағдарламалау стилі.
Тест жүргізу. Тест жүргізу түрі және әдісі. Web үшін бағдарламалауға кіріспе.
ASP-технологиясымен танысу. DHTML-технологиясымен танысу Web-бетінің интерактивтілігі.
Білімдер::
бағдарламаның тіршілік циклы құрылымын;
бағдарлама түрлерін, бағдарламалық және эксплуатациялық құжаттарын; сенімділік белгілері;
хабарды қорғаудың техникалық, бағдарламалық және криптографикалық құралдары.
Іскерліктер::
бағдарламалық бұйымдарды өңдеу және енгізу үшін құжаттар құруды;
бағдарламалар құрылымын; бағдарламалық өнімдерді сатуға дайындықты жүзеге асыруды; бағдарламалардың жұмысындағы қателерді түзетуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 06
Автоматты жүйелерді ақпараттық қамтамасыздандыруын құру және енгізу
Ақпараттық ағымдар. Ақпаратттық ағымдарды басқару жүйесі. Мәліметтер қорының бюасқару жүйесінің сәулеті. Логикалық алгебра принциптері. СУБД Access. Жалпы мәліметтер. Кестелер. Кестелерді құру. Қалыптар. Таблицаларды байланыстыру және мәліметтер бүтіндігін қолдау. Сұраныстардың түрі және олардың құрылуы. Қарапайым есеп беруді құру. Макростар. Модульдар.
Білімдер::
ақпаратты жіктеу жүйесін және құпияларын; деректер қоры ұғмы және деректер қорын басқару жүйесін; мәліметтер қорын басқару жүйесінің құрылымы және құрамын (СБУД); Microsoft Access; мәліметтер қорының құрылу принципін.
Іскерліктер:
ақпараттық ағымдарды сараптауды, жүйелеуді, ақпаратты кодтауды, мәліметтер қоры жүйесін меңгеуді, Microsoft Access-пен жұмыс істеуді және бағдарға алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 07
Өндірістік және экономикалық процестерді үлгілеу
Жеке тапсырма алып, тапсырмадағы өндірістік үрдіспен жеке танысу. Есептің математикалық үлгісін құру. Табылған математикалық есепті шешу әдісін таңдау.
Таңдалған әдісті қолданып есепті компьютерде шешудің блокты желісін жазып,есепті шешудің жазба алгоритімін дайындау.
Есепті таңдалған әдіспен қолмен жазып шығару.
Есептің ЭЕМ–ға арналған бағдарламасын "Бейсик", "Паскаль" тілдерінің бірін, әлде Windows операциялық жүйесін пайдаланып дайындау.
Бағдарламаны ЭЕМ-ға енгізіп, оны есепті шешуге бейімдеп,есептің шешуін алу.
Түсініктеме есептеу жазбасын дайындап,оны толық толтыру.
Курстық жұмысты қорғау.
Білімдер::
экономикалық және өндірістік үдерістердің үлгілерінің тектері мен түрлерін; үдерістердің үлгілерінің нақты түрінің құрылуы ерекшеліктерін;
үлгінің негізін құратын есептерді шешу үшін қолданылатын математикалық аппараттарды.
Іскерліктер::
экономикалық және өндірістік үдерістердің үлгісі болатын есептерді;
шешу тәсілін таңдауды; экономикалық және өндірістік үдерістерлдің үлгісі болатын есептерді компьютерлерде шешу бағдарламаларын дайындауды; үлгілеу нәтижесі мен шешілген есептері бойынша қажетті талдаулар жүргізіп, оған өзгертулер енгізуді және ұсыныстар беруді..
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 08
Автоматты жүйелердің техникалық құралдарының кешені
Автоматтандырылған жүйелердің жалпы мінездемесі.
Автоматтандырылған жүйелердің техникалық құралдары.
Ақпаратты жіберу-қабылдау құрылғысы. Ақпараттық қамтамасыздандыру. Техникалық қамтамасыздандыру. Автоматтандырылған жүйелердің техникалық құралдары. Мониторлар және графикалық карталар. Принтерлер. Сканерлар. Цифрлық камералар. Жинақтауыштар. Ақпаратты көбейту және көшіру құрамы. Дыбысты өңдеу құрылғысы. Ақпаратты қабылдау алу және жіберу құрылғысы. Модемдер және факс- модемдер. Дербес компьютерді жергілікті және ауқымды желіге қосу. Автоматтандырылған жүйелердің даму перспективасы.
Білімдер:
автоматтандырылған жүйелердің жіктелуін және тағайындалуын, принтерлердің жіктелуін және олардың түрлі жағдайдағы қолданылуының маңыздылығын; ақпаратты жинақтаушылардың әр түрлерін, олардың қолданылу принциптері және негізгі техникалық мінездемелерін, сыртқы құрылғылардың ақауларын табу және жөндеу.
Іскерліктер::
пинтерлердің әр түрімен жұмыс істегенде ақауларды жөндеуді, операциялық жүйелер бағдарламалармен жұмыс істеу үшін дыбыстық карталарды орнатуды;
Сканерлердің әр түрлі модификацияларымен жұмыс істеуді; бейнеақпараттарды қайта өңдеу үшін платаны орнатуды; принтердің жұмысқа дайындығын іске асыруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Программирование
Основы программирования. Работа в консольном режиме Delphi. Основные компоненты Delphi. Структурированные типы и их реализация в Delphi. Файлы. Графика и мультимедиа. Разработка приложений баз данных
Умения:
правила техники безопасности и пожарной безопасности;
способы решения поставленной задачи;
основные типы данных и операции над ними, операторы, указатели, ссылки, массивы, функции, передачу массивов в качестве параметров функций препроцессорные средства;
принципы объектно-ориентированного программирования;
ввод-вывод в языке С++;
интерфейс интегрированной среды;
свойства, методы основных классов, события;
структуру проекта, основные компоненты.
Навыки:
работает в среде BorlandC++ Builder;
создавать программы на языке C++;
использовать компоненты работы с текстами, кнопок, переключателей и флажков, модальные формы и стандартные диалоги, главное и контекстное меню;
создавать приложения в среде BorlandC++ Builder;
работать с базами данных в среде BorlandC++ Builder;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Сетевые технологии (по компьютерным сетям)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы.
Сетевые ОС. Администрирование сети. Глобальная сеть Интернет Безопасность и защита сети. WEB-программирование
Умения:
- основные компоненты сети;
- протоколы TCP/IP;
- про адресацию в IP-адресах;
- сетевые офисные приложения;
- сетевые операционные системы;
- виды подключения к сети Интернет;
- службы Интернет;
- методы и средства защиты сети;
- про антивирусную защиту;
- современные методы защиты программ;
- язык HTML;
- о дизайне и шаблоне JAVA-скриптов;
- о дизайне и создании Web-сайта.
Навыки:
- настраивать компьютерную сеть;
- настраивать стеки протоколов TCP/IP;
- использовать сетевые приложения;
- устанавливать и настраивать DNS и виртуальные машины;
- подключать и настраивать Интернет;
- устанавливать и настраивать модем;
- работать со службами Интернет;
- устанавливать и настраивать антивирусные пакеты;
- использовать принципы электронной цифровой подписи;
- создавать страницы HTML;
- работать с формами;
- создавать Web-сайты с использованием анимационной программы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
Основы объектно-ориентированного программирования
Основы программирования на языке С++
Разработка приложений в BorlandC++Builder. Работа с базами данных в BorlandC ++ Builder
Умения:
-правилу техники безопасности и пожарной безопасности;
-способы решения поставленной задачи;
-основные типы данных и операции над ними, операторы, указатели, ссылки, массивы, функции, передачу массивов в качестве параметров функций препроцессорные средства;
-принципы объектно-ориентированного программирования;
-ввод-вывод в языке С++;
-интерфейс интегрированной среды;
-свойства, методы основных классов, события;
-структуру проекта, основные компоненты.
Навыки:
-работает в среде BorlandC++ Builder;
-создавать программы на языке C++;
-использовать компоненты работы с текстами, кнопок, переключателей и флажков, модальные формы и стандартные диалоги, главное и контекстное меню;
-создавать приложения в среде BorlandC++ Builder;
-работать с базами данных в среде BorlandC++ Builder;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по основам микропроцессорной техники
Цифровые узлы комбинационного и последовательностного типа. Основы программирование на ассемблере Программирование с использованием MASM
Знания:
- истории развития, состояния и тенденции развития цифровых устройств и микропроцессорных систем;
- принципов построения микро-ЭВМ и микропроцессорных систем;
- назначения и классификации цифровых узлов;
- основ работы в программах Electronics Workbench и MicroCap;
- команд ассемблера;
- структуры ассемблерной программы в MS DOS;
- способов совместного использования языков Си, Ассемблер + Паскаль;
- способов адресации на ассемблере;
- современной элементной базы цифровых, цифроаналоговых, аналого-цифровых и микропроцессорных устройств;
- методики проектирования аппаратных и программных средств микропроцессорных систем;
- о путях развития современной микроэлектроники.
Умения:
- применять полученные знания к различным предметным областям;
- проводить отладку, эксплуатацию, диагностику микропроцессорных систем;
- проведения исследования цифровых узлов;
- проведения анализа результатов;
- применять команды в программном коде;
- программировать задачи, используя С++ и Assembler;
Навыки:
- отлаживать и тестировать программы с использованием отладчика Turbo Debugger;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по технологии и разработке программного обеспечения
Стадия технического задания. Стадия технического проекта. Стадия рабочего проекта
Умения:
-определение состава вычислительной системы и формирование
-характер эскизного и технического проекта
-приобретение и монтаж комплекса технических средств
-создания методического обеспечения и построения комплекса технических средств
-аналогичные стадии ЭП
-документации специального математического и технического обеспечений,
Навыки:
-Составлять эскизные и технические проекты
-управлять с техническими заданиями
-выполнять технические проекты
-дать заявок на разработку новых технических средств
-организовать рабочие проекты
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по созданию и ведению информационного обеспечения Технология программирования Интернет
Язык программирования PHP. Структурированный язык запросов (SQL)
Умения:
современные информационные технологии;
загрузку компьютера, работать с клавиатурой и манипулятором "мышь";
загрузку операционной системы;
работать с элементами окна;
работать с файлами и папками;
управлять объектами;
работу вспомогательных программ;
системы управления базами данных;
основы языка программирования PHP;
применять Web технологии;
язык запросов для управления БД;
методы отправки данных на сервер
Навыки:
создавать базу данных;
создавать программы с применением различных конструкций;
создавать SQL запросы PHP;
создавать Web приложения;
составлять программы на языке PHP;
использовать PHP-скрипты в HTML формах;
изучать разные стандартные программы;
структуру основных программ языка;
работать с современными операционными системами;
создавать с помощью языка HTML программы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по операционной системе Linux / Unix ОС Linux / Unix. Их структура. Интерфейс. Вспомогательные программы.
Умения:
определение ОС;
основные свойства операционной системы Linux;
управляемые объекты в операционной системе Linux;
администрирование, конфигурация, обслуживание операционной системы UNIX, Linux.
Навыки:
работать в операционных системах;
работать с прикладными программами;
устанавливать ОС;
Умения: работать с программами для операционных систем.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 03
Технологическая практика в учебном заведении
Практика по ВК АС и сетей (по использованию средств Интернет)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Сетевые ОС. Администрирование сети
Глобальная сеть Интернет
Безопасность и защита сети
Умения:
сетевые модели и технологии;
типы протоколов;
сетевой протокол TCP/IP;
управляющие протоколы;
структуру и способы адресации Интернет;
особенности типов коммуникационных систем; основы компьютерной безопасности;
машинно-зависимые и машинно-независимые свойства операционных систем;
работу в внутризоновых и магистральных сетях;
систему коммуникации;
основные сведения о телекоммуникационных системах;
назначение и особенности ТКС;
сети телекоммуникации их особенности работы;
принципы и аппаратные решения, которые положены в основу построения современной глобальной сети.
Навыки:
организовывать процессы электросвязи,
установку модема и подключения к сети;
выбирать способ построения сети в зависимости от емкости информации;
выполнять установку и настройку операционных систем;
отличать типы компьютерных сетей;
проектировать сеть;
использовать адресацию компьютеров.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по администрированию сети
Настройка службы DCHP Server, Создание диапазона IP-адресов.
Настройка DHCP-опций. Создание зон. Настройка клиента службы DNS Server.
Настройка информационной системы домена. Установка и конфигурирование средств администрирования домена. Создание учетных записей пользователя. Создание групп. Управление членством в группе. Настройка групповых политик домена. Управление применением групповых политик.
Умения:
основные направления администрирования компьютерных сетей;
утилиты, функции, удаленное управление сервером;
технологии безопасности, протоколы авторизации, конфиденциальность и безопасность при работе в web;
технологии безопасности, протоколы авторизации, конфиденциальность и безопасность при работе в web;
мониторинг и настройку производительности;
автоматизацию задач обслуживания;
технологию ведения отчетной документации;
классификацию программного обеспечения сетевых технологий, и область его применения;
оценку стоимости программного обеспечения в зависимости от способа и места его использования.
Навыки:
администрировать локальные вычислительные сети;
принимать меры по устранению возможных сбоев;
создавать и конфигурировать учетные записи отдельных пользователей и пользовательских групп;
регистрировать подключение к домену, вести отчетную документацию;
устанавливать и конфигурировать антивирусное программное обеспечение, программное обеспечение баз данных, программное обеспечение мониторинга;
обеспечивать защиту подключения к Интернет средствами операционной системы;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по математическим модели информационных процессов и управления
Имитационное моделирование как метод систем большой сложности. Основы теории систем массового обслуживания.
Умения:
случайные события и их имитацию;
имитацию непрерывных случайных величин;
алгоритмы получения значения систем случайных величин (случайных векторов);
имитацию случайных процессов;
обработку результатов моделирования;
примеры систем массового обслуживания;
математические модели потоков событий;
цепи Маркова;
модели систем массового обслуживания, описываемые процессами типа "гибель" и "размножение";
имитационное моделирование систем массового обслуживания.
Навыки:
находить алгоритмы получения значений нормально распределенной случайной величины;
использовать методы аналитических преобразований;
определять примеры систем массового обслуживания;
обсуждать решения прикладной задачи;
производить имитационное моделирование систем массового обслуживания.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Оператор ПЭВМ"
Общие принципы организации и функционирования ПО ВК
Операционная система MS-DOS. Операционная система WINDOWS. Операционная система UNIX/Linux. Файловые оболочки. Архивация файлов. Компьютерные вирусы и борьба с ними. Прикладные системы
Умения:
Практика по сетевым технологиям (по компьютерным сетям)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Сетевые операционные системы. Администрирование сети. Глобальная сеть Интернет. Безопасность и защита сети. Web-программирование.
Навыки:
Работать на компьютере, владеть современными технологиями
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Бағдарламалау негіздері. Delphi-да консольдық режимде жұмыс. Delphi-ң негізгі батырмалары. Құрылымдық типтер және олардың Delphi-де іске асырылуы. Файлдар. Графика жңне мультимедиа. Мәліметтер қоры қосымшасын іздеу.
Іскерліктер::
- техника қауіпсіздік ережелерімен өрттен сақтау қауіпсіздігін;
-қойылған тапсырмалардың шешу жолдарын;
-негізгі мәліметтер типтерін және оларға қолданылатын операцияларды, операторларды, көрсеткіштерді, жиындарды, функцияларды, ішкіпроцессорлы құрылғыларына параметрлі функция ретінде жиындарды жіберу;
-обьектіге бағытталған бағдарламалау негіздерін;
- С++ тілінде енгізу-шығару
-бірлескен ортадағы интерфейс;
-қасиеттерін, негізгі класстардың әдістерін, оқиғасын;
-жоба құрылымын, негізгі батырмаларын.
Дағдылар:
- Borland C++ Builder жұмыс жасауды;
- C++ тілінде бағдарлама құруды;
-мәтінмен,батырмамен, ауыстырғыштармен, модальды формалармен және стандартты диалогтармен, негізгі және қосымша менюлармен жұмыс жасайтын батырмаларды қолдануды;
- C++ Builder ортасында қосымшалар құруды;
- Borland C++ Builder ортасында мәліметтер қорын құруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Желілік технология бойынша практика (компьютерлік желіден )
Компьютерлік желілілер. Желілік протоколдар. Желілік ОЖ. Желі администраторы. Интернет. Желі қауіпсіздігі. WEB- бағдарламалау.
Іскерліктер::
-желілік моделдер мен технологияларді;
-протокол түрлерін;
-TCP/IP желілік протоколы;
-басқару протоколдарын;
-HTML тілінің интерфейсін;
-сайт құру принциптерін;
-желімен жұмсы жасау жолын.
Дағдылар:
- беттерді жойып жіберу;
- эффектерен анимацияны сайт құру кезінде қолдануын;
- компьютерлік желілердің түрлерін ажырату;
- желіні жобалау;
- компьютердің адресациясын қолдану;
- сайт құру;
- адрестерін оранта білу;
- протоколдармен жұмыс жасай білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
Объектілі-бағыттты бағдарламалау негіздері бойынша практика
С++ тілінде бағдарламалау негіздері
Borland C++Builder–де қосымшаны әзірлеу.
Borland C ++ Builder–де мәліметтер қорымен жұмыс.
Іскерліктер:
-өрт қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігі ережелерін;
-қойылған есептерді шешу тәсідерін;
-негізгі мәліметтер типтерін және оларға қолданылатын амалдар, операторлар, көрсеткіштер, сілтемелер, функцияларды, препроцессорлық құралдарды;
-объектілі-бағдарламалаудың негізгі принциптерін;
-С++ тілінде енгізу-шығаруды;
-негізгі кластардың қасиеттерін, әдістерін, оқиғаларды;
-жоба құрылымын, негізі компоненттерді.
Дағдылар:
-бағдарлама құруды;
-тілдің операторларымен жұмыс жасауды;
-жимдармен жұмыс жасауды;
-файлдармен жұмыс жасауды;
-мәліметтер қорымен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Микропроцессорлық техника негіздері бойынша
Аралас және тізбекті түрдегі цифрлық түйіндер. Ассемблерде бағдарламалау негіздері. MASM-ді қолданып бағдарламалау.
Білімдер::
- цифрлық түйіндердің тағайындауы және классификациясы;
- Electronics Workbench және MicroCap бағдарламаларда жұмыс істеудің негіздері;
- Ассемблердің командалары;
- MS DOSқа Ассемблерлiк бағдарламасының құрылымдары;
- Си, Ассемблер +, Паскаль тiлдердiң бiрлескен қолдануының әдiстерi;
- Ассемблер тілінде адресациялау әдістері.
Іскерліктер::
- цифрлық түйiндерге зерттеулер өткiзу;
- нәтижелердiң талдаудың өткiзу;
- программалық кодтағы команданы қолдану;
- есептердi Assembler, С++ бағдарламаларды пайдалана программалау;
Дағдылар:
- Turbo Debugger бағдарлама дұрыстаушыны қолданып бағдарламаларды талқылап тестеу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Бағдарламамен қамтамасыздандыру технологиясы бойынша практика
Техникалық есептерді шешу сатысы.Техникалық жоба сатысы. Жұмыс жобасының сатысы
Іскерліктер:
-есептеуіш жүйелерінің мүшелерін анықтау және қалыптастыруды;
-эскиздік және техникалық жобаның сипаттамасын;
-техникалық құрылғыларды жөндеу және дағдыландыру;
-әдістемелік қамтамасыздандыруды және техникалық құрылғылардың кешенін құруды;
- ЭП-ң аналогтық сатыларын;
-математикалық және техникалық қамтамасыздандырудың арнайы құжаттарын;
Дағдылар:
-эскиздік және техникалық жобаларды құруды
-техникалық тапсырмаларды басқаруды;
-техникалық жобаларды орындауды;
-жаңа техникалық құрылғыларды жөндеуге ұсыныс беруді;
-Жұмыс жобаларын ұйымдастыруды;
- құжаттармен жұмыс жасауды
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Ақпараттық қаматамасыздандырудың құру және енгізу бойынша практика
Интернетті бағдарламалау технологиясы.
РНР бағдарламалау тілі. РНР орнату және оның сценариінің синтаксисі Мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс жасайтын функциялар.
Іскерліктер::
- компьютерді іске қосуды және өшіруді, пернетақтамен және "тышқан" типті - манипулятормен жұмыс жасауды;
- операциялық жүйені жүктеу;
- терезе элементтерімен жұмыс жасауды;
- файлдармен және бумалармен жұмыс жасауды;
- объектілерді басқаруды;
- көмекші бағдарламалардың қызметін;
- тәжірибеде неғұрлым жиі қолданылатын деректемелердің маңызын;
- PHP бағдарламалу тілінің негіздерін;
- мәлімет қорын басқаруының сұраныс тілін;
- серверге мәліметтерді жіберу әдістерін.
Дағдылар:
- мәлімет қорын құру;
- әртүрлі констуркцияларды қолданып бағдарлама құру;
- SQL PHP сұраныстарды құру;
- PHP тілінде бағдарлама құру;
- HTML формасында PHP-скриптерді қолдану;
- әр түрлі стандарт программаларды іске қосуды игеруі тиіс;
- кәсіптік және оқу жұмыстардың орындалуындағы жауапкершілік әрекеттері;
- тілдің негізгі программалық құрылымын;
- перифериялық құрылғылармен жұмыс жасауда ақауларды түзету.
-қазіргі кездегі операциялық жүйелермен жұмыс жасауды;
-ақпараттарды көшіру және көбейту құралдарындағы ақауларды түзетуді;
- HTML тілінде кішігірім бағдарламма құру;
- Java – скрипттердің функциялары мен сценарийлердін қолдану білу;
- парақтың дизайынын жасау;
- Web-параққа графика орналастыра білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Linux / Unix операциялық жүйесінің практикасы
Linux / Unix ОЖ.. ОЖ сызбасы. Интерфейсі. Көмекші бағдарламалар.
Іскерліктер::
-операциялық жүйенің сипатамасын;
-Linux операциялық жүйенің негізгі қасиеттерін;
- операциялық жүйедегі басқарылатын объектілерін;
- Ож пайда болуын;
- UNIX, Linux операциялық жүйелерін - қою, конфигурациялау, қызмет көрсету және әкімшелендіруін.
Дағдылар:
- операциялық жүйемен жұмыс жасау білу;
- бағдарламаларымен жұмыс жасау білу;
- ОЖ орната білу;
- ОЖ арналған тапсырмаларды орындай білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 03
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
ЕК автоматтандырылған жүйелері және желілер/ Интернет құралдары бойынша
Компьютерлік желілер. Желілік хаттамалар. Желілік операциялық жүйелер. Желіні администрациялау. Ауқымды Интернет желісі. Желі қауіпсіздігі және қорғау.
Іскерліктер::
- компьютерлік желілер топологиясын;
- желілік технологияларды;
- желілік модельдерді;
- хаттамалар түрлерін, TCP/IP хаттамасын;
- TCP/IP хаттамаларының тұтастығын;
- желілік операциялық жүйелердің (ОЖ) түрлері және жұмыс жасау принциптері;
- DNS – серверлерді;
- Интернет сипаттамасын;
- Интернет қызметтерін;
- желі қорғау құралдары мен әдістерін;
- бағдарламаларды қорғаудың қазіргі әдістерін.
Дағдылар:
- желі топологиясын анықтау;
- IP-адрестерді анықтау;
- хаттамалармен жұмыс жасау;
- желілік қосымшаларды қолдану;
- желілік операциялық жүйелерді орнату және баптау;
- виртуалды машиналарды баптау;
- Интернетке қосылу;
- Интернет қызметтерімен жұмыс жасау;
- қауіпсіздік электрондық кілттерін қолдану;
- вирустан қорғану пакеттерді қолдану.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Администрация желісі бойынша практика
DCHP Server қызметін бартау;
IP-адрестер диапазрнын құру;
DHCP-опцияларын баптау;
Зона құру, DCHP Server қызметінің клиентін баптау
Домен ақпараттық жүйесінің баптау. Доменнің администрациялау құралдарының орнату және конфигурациялау. Қолданушының есептік жазуын құру.
Іскерліктер::
-компьютерлік желілердің администрациялаудың негізгі бағыты;
- алысталған сервермен басқару, утилиттер, функцияларды;
- web жұмыста қауіпсіздік, авторизация хаттамасы, қауіпсіздік технологиялары;
- өнімділік баптауы және мониторингі;
- қызмет ету мақсаттарының автоматтандыруын;
- есеп құжаттарын жүргізу технологиясы;
- желілік технологияларының бағдарламалық қамтамасыз ету классификациясын, және оның қолдану салаларын;
- тәсілдің тәуелділікте бағдарламалық қамтамасыз ету құны бағалау және орынның оның қолдануды.
Дағдылар:
- жергілікті есептеуіш желілердің администрациялау;
- кедергілерді жоюы үшін шара қолдану;
- қолданушының есептік жазуының құру және конфигурациялау;
- есеп құжаттарды жүргізу, доменге қосылуды тіркеу;
- антивирустық бағдарламалық қамтамасыз етуді конфигурациялау және орнату;
- операциялық жүйелер құралдарының Интернетке қосылуын қорғауын қамтамасыз ету.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ3.7.13
КҚ 3.7.14
Ақпараттық процестер мен оны басқаруды математикалық модельдеу бойынша практика
Үлкен күрделі жүйені зертеудегі үдістер ретіндегі имитациялық модельдеу. Көпшілікке қызмет көрсету жүйелері теориясының негізі.
Іскерліктер::
- кездейсоқ және күрделі оқиғалардың имитациясын;
- кездейсоқ үздіксіз өлшемдердің имитациясын;
- кездейсоқ өлшемдер жүйесінің мүнін алу алгоритмін (кездей-соқ векторлар);
- кездейсоқ процестердің имитациясын;
- модельдеу нәтижелерін өндеу;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің мысалдарын;
- оқиға ағынының математикалық моделін;
- Марков тізбесін;
- "Жойылу және көбею" типтеріндегі процестермен сипатталатын көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің моделін;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерін имитациялық модельдеуін.
Дағдылар:
- кездейсоқ өлшемнің дұрыс таратылған мүнін алу алгоритмін табу;
- аналитикалық жаңарту үдістерін қолдану;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің мысалдарын анықтау;
- қолданбалы есеп шешімдерін талқылауды;
- көпшілікке қызмет көрсетуді; жүйелерін имитациялық модельдеуін өндіріп алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ3.7.13
КҚ 3.7.14
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
"ДЭЕМ операторы"
БҚ ЕМ негізгі принциптері мен фукнциясы.
MS-DOS операциялық жүйесі. WINDOWS операциялық жүйесі. UNIX/Linux операциялық жүйесі. Файлдық қабықшалар. Файлды мұрағаттау. Компьютерлік вирустар және олармен күресу жолдары. Қолданбалы жүйелер.
Іскерліктер:
- технологиялық желілер тәжірибесін (компьютерлік желілер бойынша)
-компьютерлік желілер, желілер хаттамасын;
-желілік операциялық жүйені; -әкімшілік желі, глобальді желі Интернетті;
- желілерді қорғау және олардың қауіпсіздігі. Web-бағдарламалауды;
Дағдылар:
- жаңа технологияларды меңгеріп, компьютерде жұмыс істеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 05
Өндірісте өтетін технологиялық практика

ПП 5.1
Электротехническая и электромонтажная практика
Правила ТБ при пайке и лужении. Устройство электрических паяльников разного назначения. Пайка.
Технологии пайки
Приемы заготовки соединительных проводов.
Обслуживание и выбор сопротивлении.
Умения:
основные сведения про электрический ток;
основные законы постоянного и переменного электрического тока;
основные свойства источников электроэнергии;
контрольно-измерительную аппаратуру и методы ее применения;
правила техники безопасности при проведении электромонтажных работ.
Навыки:
пользоваться контрольно-измерительной аппаратурой и необходимым инструментом при электромонтажных работах;
память и выпаивать радио деталей;
облуживание проводников;
пользоваться мультиметром.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 5.2
Практика по техническому обслуживанию и ремонту ВТ
Характеристики СВТ. Основные способы контроля СВТ;
Умения:
основные эксплуатационные характеристики СВТ;
основные типы ошибок и неисправностей;
структуру систем контроля и диагностики, основные способы контроля СВТ;
Навыки:
Оценивать работоспособность СВТ по эксплуатационным характеристикам;
Пользоваться контрольной измерительной аппаратурой; соблюдать правила охраны труда и противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Электросвязь в телекоммуникационных системах
Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного обучения, техник-электросвязи
Общепрофессиональные дисциплины для специализации 0104013-6
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Материоловедение и технология металлов
Строение металлов и свойства металлов, неметаллические конструкционные материалы; сварка, пайка металлов; основные сведения о механической обработке металлов. Общие сведения о металлорежущих станках. Основы теории резания металлов. Сплавы цветных металлов. Электротехнические материалы.
Знания:
классификацию металлов, назначение и применение пайки; основные свойства металлов, виды неметаллических материалов.
Умения:
применять материалы по назначению, виды сварок; расшифровывать различные маркировки металлов и сплавов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Прикладная механика
Общие законы движения и равновесие материальных тел, основ расчета на прочность, жесткость, устойчивость при различных видах деформации. Прикладная механика состоит из двух разделов: теоретическая механика и сопротивление материалов. Теоретическая механика состоит из трех разделов статистика, кинематика, динамика.
Знания:
основные виды связей;
правила сложения систем сил;
задачи из условий прочности и жесткости.
Умения:
определять реакции связей;
кинематические характеристики;
определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
строить эпюры внутренних силовых факторов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электрон-вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно-вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы.
БК 1
БК 5
БК 6

КП 5.1
Электротехникалық және электромонтаждық практика
Пайкілеу мен қайлылау кезінде техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. Электрлік паяльниктердің құрылысы. Пайкілеу.
Пайкілеу технологиясы.
Дайындау кезі. Жалғастырушы проводтар.
Кедергіні таңдау және қызмет көрсету.
Білімдер:
-электр тогының негізгі түсінігін;
- тұрақты және айнымалы токтың негізгі заңдарын;
-электр энергиясының негізгі құрылымын;
өлшеу құрылғыларын және оларды қолдануды;
электрмонтаждық жұмыс кезінде техника қауіпсіздік ережесін;
Іскерліктер::
- өлшеу құрылғысын және электромонтаждық жұмыс кезіндегі қолданылатын құрылғылар мен құралдарды;
- радиоқұрылғыларды дәнекерлеуді;
- дәнекерлеу пастасын жағуды;
-мултиметрді қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 5.2
Есептеу машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша практика
Электронды есептеуіш машинасының кешендерін, жүйелерін және желілерін тиімді пайдалану, оларға жөндеу жұмыстарын жүргізе білу;
Іскерліктер:
- есептеуіш техника құрылымының негізгі эксплуатациялық мінездемесін;
- бұрыстығы мен қателердің негізгі типтері;
- бақылау мен диагностика жүйесі құрылымын, есептеуіш техника құрылымын бақылаудың негізгі тәсілін;
Дағдылар:
- эксплуатациялық мінездеме бойынша есептеуіш техника құрылымының жұмысқа бейімділігін бағалауды;
- бақылау өлшегіш аспабын пайдалануды; тәжірибелік жұмыс орындау барысында еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
ПК 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер:
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша бейінге сәйкестік жұмысын
Дағдылар:
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы
Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
0104013-6 мамандандыруға арналған жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу,(жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын;
-құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбанының талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер::
-сызбаларды сауатты орындауды; сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды;
-тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Металтану және металдар технологиясы
Металдың құрлысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті матеиалдардың түрлері.
Білімдер:
-өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
-өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді; әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Қолданбалы механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің түрлі деформациядағы мықтылыққа, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары. Қолданбалы механика екі тараудан тұрады: теориялық механика және материалдар кедергісі. Теориялық механика үш тараудан тұрады: статистика, кинематика, динамика.
Білімдер:
-байланыстың негізгі түрлерін; күштер жүйесінің қосу ережелерін;
-деформациялардың негізгі түрлерін; қаттылық және беріктікке есептер шығару.
Іскерліктер:
-кинематикалық сипаттамаларды анықтауды; әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды; ішкі күш факторларының эпюраларын тұрғызуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Ақпараттандыру және есептеу техникасы
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
-компьютер құрылғыларының базалық конфигурациясын; компьютер құрылғыларының тағайындалуын;
-операциялық жүйелердің түрлерін;
-қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын;
-стандартты қосымшалармен жұмысты;
-мәтіндік ақпаратты өңдеу әдістерін;
- кестелерді форматтаудың негізгі операцияларын.
Іскерліктер:
-жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК- дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды;
-Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды;файл мен бумаларды құруды; дискілерді форматтауды; қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ОПД 05
Общая электротехника с основами электроники
Электрическая цепь постоянного тока, химическое действия электрического тока, электрические переменного тока; электрические машины постоянного тока; сведения об электроприводе, полупроводниковые приборы, электровакуумные приборы, ионные приборы элементная база радиоэлектронной аппаратуры.
Знания:
условные обозначения и формулы расчета простых и сложных электрических цепей; схемы электрических цепей; основные законы электрических цепей.
Умения:
изображать основные элементы электрических цепей в схемах; применять формулы в расчетах простых и сложных электрических цепей.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 06
Основы стандартизации
Сущность стандартизации. Государственная система стандартизации. Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз. Основы метралогий. Виды измерительных приборов. Эталоны. Наблюдение государственных метрологии.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации, применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы,демография. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними.
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства, маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата. Менеджмент - современный метод управления. Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
Специализация Электросвязь в телекоммуникационных системах

КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
ЖКП 05
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Тұрақты ток электр тізбегі. Электр тогының химиялық әсері, айнымалы ток машиналары, тұрақты ток электр машиналары, жартылай өткізгіш аспаптар электровакуумды аспаптар, ионды аспаптар, радиоэлектронды аппартураның элементті базасы.
Білімдер:
-қарапайым және күрделі электр тізбектерінің шартты белгіленулерін және есептеу формаларын;
-электр тізбегінің сұлбаларын;
-электр тізбегінің негізгі заңдарын.
Іскерліктер:
электр тізбегінің негізгі элементтерін; сұлбалар арқылы суреттеуді; электр тізбегін жинауды қарапайым және күрделі электр тізбектеріндегі, формулаларды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 06
Стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метрологиялық қадағалау.
Білімдер:
стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
- орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және басқа да нормативті актілерін, өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын,өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік- экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірістік және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
-еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды;
-өрт қауіпсіздік талаптарын;
-техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
-қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
-өрт сөндіру құралдарын қолдануды;
-техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз,биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға анторпогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
-табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
- биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
-табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық мониторинг жасай білуді экологиялық проблемаларды шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолдану.
Білімдер:
-мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер::
-мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Қазіргі өндіріс, маркетинг және менеджмент негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент- қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
-нарықтық қарым-қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
-негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді;
- нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
-жеке жоспарлар түрлерін есептеуді;
-маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маректингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
9
Мамандандыру Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы

Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного обучения, техник-электросвязи
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Сети телекоммуникации
Телекоммуникационные системы и сети. Основные сведения о телекоммуникационных системах (ТКС). Назначение и характерные особенности ТКС. Цифровая сеть с интеграцией услуг. Сеть ISDN. Сеть и технология Х.25. Сеть и технология FrameRelay. Сеть и технология АТМ.
Знания:
основные сведения о телекоммуникационных системах; назначение и особенности ТКС, сети телекоммуникации их особенности работы.
Умения:
выполнять работы по обслуживанию АТС; пользоваться структурными, принципиальными, монтажными схемами, техническими описаниями литературы.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 02
Электропитание устройств связи
Трехфазные электрические системы. Трансформаторы, автотрансформаторы тока. Химические источники тока. Преобразователи электрической энергии. Сглаживающие фильтры. Выпрямительные устройства ВУК, ВУТ, ВУЛС, ВБ, ВТ. Установки бесперебойного питания предприятий связи. Электропитание предприятий проводной связи, междугородней связи, телеграфной связи, радиопредприятий.
Знания:
трехфазные электрические системы; устройство, принцип действия трансформаторов и автотрансформаторов, преобразователей электрической энергии постоянного и переменного тока.
Умения:
различать выпрямительные устройства; подключаться к станциям электронных АТС различных систем; читать схемы переключения и чертежи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
СД 03
Электронная техника
Физические основы работы ионных и полупроводниковых приборов. Ионные приборы. Полупроводниковые приборы. Устройства отображения информации. Выпрямители и сглаживающие фильтры. Преобразователи и инверторы. Электронные усилители. Микроэлектроника. Основы импульсной техники. Логические элементы. Датчики и реле. Защита электронных устройств.
Знания:
принцип построения аналогических и цифровых систем радиорелейных линий; принцип и построение электронных станции применяемых на сетях Казахстана и алгоритм установления соединения.
Умения:
читать электронные схемы;
определять параметры электронных элементов; проводить простейшие экспериментальные исследования.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 04
Цепи и сигналы электронной связи
Сигналы и каналы электросвязи Модуляция и ее виды. Демодуляция. Каналы передачи. Основные узлы многоканальной электросвязи. Основные узлы аппаратуры, систем передачи с ЧРК. Построение систем передачи с ЧРК. Разновидности систем передачи с ЧРК. Основы построения систем передач с импульсно-кодовой модуляцией. Системы передач местных сетей связи. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания.
Знания:
сигналы и каналы электросвязи; каналы передачи разновидности систем передач с импульсно- кодовой модуляцией; меры безопасности при работ на междугородных телефонных станциях.
Умения:
осуществлять системы передач связи; соблюдать меры безопасности при выполнении работ на междугородных станциях, линиях связи и проводного вещания.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 05
Аналоговые системы передач
Методы передачи данных. Аналоговые методы передачи информации. Амплитудная модуляция. Частотная модуляция. Фазовая модуляция. Аналоговые сигналы. Аналого-цифровой преобразователь.
Знания:
принцип построения аналоговых и цифровых систем радиорелейных линий; принцип и построение электронных станции применяемых на сетях Казахстана и алгоритм установления соединений связи.
Умения:
пользоваться структурными, принципиальными, монтажными схемами, техническими описаниями аппаратуры.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 06
Системы коммуникации
Понятие телекоммуникационной системы. Аналоговые и цифровые телекоммуникационные системы. Теоретическая система обработки и передач данных. Основные характеристики линии связи. Типы линий связи. Обобщенная задача коммутации в телекоммуникационных сетях. Коммутация каналов. Коммутация пакетов. Постоянная и динамическая коммутация.
Знания:
технические характеристики, принцип построения систем передач, применяемых на местных, внутризоновых и магистральных сетях; системы коммутации.
Умения:
выбирать способ построения сети в зависимости от емкости информации различать типы линий связи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10

Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Телекоммуникация желілері
Телекоммуникация желілері және жүйелері. Телекоммуникация жүйелері (ТКЖ) туралы негізгі мәліметтер. ТКЖ-ның сипаттары мен ерекшеліктері. Интеграциялық қызмет көрсетудің сандық желілері ISDN желісі. Х25 желісі және технологиясы. Frame Relay желісі және технологиясы. АТМ желісі және технологиясы.
Білімдер:
-телекоммуникациялық жүйелер туралы негізгі мағлұматтарды;
-ТКЖ-дің ерекшеліктері мен салаларын;
-ТК желілері мен оның жұмыс жасау ерекшеліктерін,
Іскерліктер:
-АТМ қызмет көрсету жұмысын орындауды;
-құрылымдық, ұстанымдық құрастыру сызбаларын, әдебиеттердің техникалық сипаттарын қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 02
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
Үшфазалық электр жүйесі. Трансформаторлары. Химиялық ток көздері. Электр энергиясының қайта өзгергіштігі. Тегістеуші фильтрлер. Айналмалы, тұрақты кернеу мен ток тұрақтандырғыштары. ВУК, ВУП, ВУЛС, ВБ, ВТ түзеткіш құрылғылары. Сымды байланыс, қалааралық байланыс, телеграф байланысы және радио кәсіпорындарын электрмен қоректендіру.
Білімдер:
-үш фазалық электр жүйесі, трансформаторлар мен автотрансформаторлардың жұмыс істеу принциптері мен құрылғыларын, тұрақты және айнымалы токтың электрлік қуатының қайта өзгергіштігі.
Іскерліктер:
-түзеткіш құрылғыларын ажыратуды; түрлі жүйедегі АТМ электронды станцияларына қосылуды;
-ауыстырғыш сызбалары мен жазбаны оқи білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
АП 03
Электронды техника
Ионды және жартылай өткізгішті аспаптар жұмысының физикалық негіздері. Ионды аспаптар. Жартылайөткізгішті аспаптар. Ақпараттарды бейнелеу құрылғысы. Түзеткіштер және тегістегіш сүзгілер. Түрлендіргіштер және инверторлар. Электронды күшейткіштер. Микроэлектроника. Импульстік техника негіздері. Логикалық элементтер. Датчиктер және реле. Электронды құрылғыларды қорғау.
Білімдер:
-радиорелелік сызықтардың салуық және аналогтық жүйесінің құрылу принципін;
- байланыс қондырғыларының алгоритмі және Қазақстан желілерінде қолданатын электронды станциялардың принципі мен құрылуын.
Іскерліктер:
-электрлік сызбаларды оқу, электронды элементтердің парометрлерін анықтау, қарапайым эксперименттік зерттеу жұмыстарын жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 04
Электронды байланыстың тізбектері және белгілері
Электро байланыстың сигналдары мен каналдары. Модуляция және оның түрлері. Демодуляция беру каналдары. Көп каналды электро байланысын ұйымдастыру. ГРК-лы беру жүйесі аппаратураның негізгі түйіндері. ГРК-лы беру жүйесінің құрылымы. ГРК-лы жүйесінің жақын түрлері. Импульстік – кодтық модуляция крендаквилатын беру жүйелері. Қалааралық телефон стансалары, байланыс желілерінде және сым арқылы хабар таратуда жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
-электро байланыстардың сигналдары мен каналдарын;
-импульстық-кодтық модулациясы мен беру жүйелерінің түрлерінің каналдары. Қалааралық телефон станцияларындағы жұмыс барысында қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
-байланысты беру жүйесін іске асыруды;
-қалааралық станциялары байланыс желілерінде және сым арқылы хабар таратуда жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 05
Берілістің аналогтық жүйелері
Белгілерді беру әдістері. Ақпараттарды берудің аналогтық әдістері. Амплитудалық модуляция. Фазалық модуляция. Аналогтық сигналдар. Аналогты-сандық түрлендіргіштер.
Білімдер:
-радиорелелік сызықтар
дың сандық және аналогтық жүйесінің құрылу принципін;
Қазақстан желілерінде қолданылатын электронды станциялардың құрылуы және принциптері және байланысты орнату алгоритмін.
Іскерліктер:
-ақпараттардың техникалық сипаттамасын монтаждау кескінін; құрылыс принциптерін қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 06
Коммуникация жүйесі
Телекоммуникациялық жүйелердің түсініктемесі. Аналогты және сандық телекоммуникациялық жүйелері. Теориялық өңдеулер жүйесі және берілгендерді беру. Байланыс желілерінің негізгі сипаттамалары. Байланыс желілерінің түрлері. Телекоммуникациялық желілердегі коммутацияның алмасу міндеттері. Каналдар коммутациясы. Пакеттер коммутациясы. Тұрақты және динамикалық коммутация.
Білімдер:
-техникалық сипаттаманы, жергілікті, ішкіаралық және магистральді желілерде қолданылатын хабар беру жүйелерінің құрылым принциптері.
Іскерліктер:
-ақпараттық сыйымдылығына қарай желінің құрылым әдісін таңдау, байланыс желілерінің түрлерін ажырата білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10

ПК 3.8.12
СД 07
Цифровые системы передач
Системы коммутации с временным и пространственным разделением каналов. Состав оборудования междугородних и сельских электронных АТС: S-12, DX-220, DRX-4, DMS, DTS, AXE-10, ESS. Назначение и построение систем ISDN, протоколы многоуровневой системы сигнализации оборудование офисных электронных АТС.
Знания:
Технические характеристики, принцип построения систем передач, применяемых на местных, внутризоновых и магистральных сетях.
Умения:
выбирать способ построения сети в зависимости от емкости, системы нумерации абонентских линий.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 08
Линейные сооружения
Основные задачи технической эксплуатации. Структура эксплуатационных организаций и предприятий. Эксплуатационные-технические требования к кабельным линиям связи. Организация технической эксплуатации. Ремонт линейно-кабельных сооружений. Охрана кабельных линий связи и аварийно-восстановительные работы. Электрические измерения в процессе эксплуатации. Технический надзор за строительством и приемка сооружений в эксплуатацию.
Знания:
процессы взаимных влияний, происходящих между парами кабелей, и способы их зоновых
местных сетей.
Умения:
выполнять проверки работоспособности оборудования с помощью ручных проверочных приборов и контрольно- диагностического оборудования, делать выводы по результатам проверки и устранять повреждения.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.15
СД 09
Волоконно-оптические системы передач
Разновидности проводных линий. Воздушные линии связи, конструктивные элементы ВЛС. Кабельные линии связи. Волоконно-оптические кабели принцип построения абонентских линий ГТС. Кабельная телефонная канализация. Прокладка кабелей линий связи. Оконечные кабельные устройства. Монтаж кабелей связи. Устройства ввода кабелей в здания АТС, жилые и общественные здания.
Знания:
разновидности проводных линий; принцип построения абонентских линий и монтаж кабелей связи; взаимное влияние между цепями связи; меры защиты от внешних электромагнитных влияний.
Умения:
осуществлять проверки воздушных линий связи; производить монтаж и прокладку кабелей линий связи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.8.12
АП 07
Тапсырыстың сандық жүйелері
Каналдарды уақытша ажыратуда коммутация және кеңістік жүйелері. Қалалық электрондық АТС құрылғыларының құрамы: S-12, DX-220, DRX-4, DMS, DTS, AXE-10, ESS. ISDN жүйелері берілуі және құрылымы. Офис – электрондық АТС құрылымдар көп деңгейлі жүйелер хаттамалары сигнализациясы.
Білімдер:
-жергілікті, ішкі аралық және магистралді желілерде қолданылатын техникалық сипаттаманы, хабар беру жүйесінің құрылым принциптерін
Іскерліктер:
-сыйымдылыққа байланысты желінің құрылым әдісін таңдау, абоненттік желілердің нөмірлену жүйесі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 08
Сызықтық ғимараттар
Техникалық пайдаланудың негізгі міндеттері. Пайдалану ұйымдары мен кәсіпорындарының құрылымы. Кабельді байланыс желісіне қойылатын пайдалану техникалық талаптары. Техникалық талаптарды ұйымдастыру. Кабелді желілік тұрғызылымдар жөндеу. Кабелді байланыс желілерін қорғау және қалпына келтіру жұмыстары. Пайдалану процессіндегі электрлік өлшемдер. Құрылыстық техникалық бақылау және тұрғызылымдар пайдалануды қабылдау.
Білімдер:
-кабель жұптарының арасында пайда болған өзара әсерінің процесі және және олардың аралықтағы жергілікті желілерінің әдістері
Іскерліктер:
-бақылау-диагностикалық құрылғылар мен қолмен тексеретін құралдардың көмегімен құрылғылардың қаншалықты жұмысқа шыдамдылығын тексеруді нәтижесі бойынша қорытынды шығару және ақауларды жою.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.15
АП 09
Тапсырыстың талшықтық-оптикалық жүйелері
Берудің сымдық желілерінің түрлері. Әуе байланыс желісі /ВЛС/, оның конструкциялық элементтері. Кабельдік байланыс желісі. Талшықтық-оптикалық кабельдер, телефон канализациясы. Кабельдік байланыс желісін төсеу. Соңғы /оконечный/ кабельдік құрылғылар. Байланыс кабельдерін монтаждау. Кабельдерді АТС ғимараттарына, үйлерге, қоғамдық ғимараттарға енгізу құрылғылары.
Білімдер:
-жүргізілген желілердің түрлерін, абоненттік желілердің құрылым принципін және байланыс кабельдерін монтаждау;
-байланыс арасындағы өзара әсерлері; -сыртқы электромагнитті әсерлерден қорғау шараларды.
Іскерліктер:
-кеңістіктегі байланыс желілеріне тексеру жүргізуді іске асыру;
-байланыс желілері кабелдерін төсеу мен монтаждауды өндіру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла
Знания:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Умения:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Электроизмерительная практика
Основы электронных измерений и мультиметры Источники напряжений, токов и тестовых сигналов Основы электронной осциллографий Аналоговые электронные осциллографы Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы Портативные цифровые осциллографы Виртуальные PC – осциллографы и лабораторий Осциллографические измерения Паика и паяльное оборудование
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении радиоизмерительных работ;
правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
измерение переменного тока и напряжения;
изучение портативных и цифровых осциллографов;
работа с осциллографическими измерениями;
понятие об интегральных микросхемах, их классификации.
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
Навыки:
приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК3.8.13
ПК 3.8.14
Электромонтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки Технология пайки Припой Флюс Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки Определение профилей технологий пайки Монтажные провода и кабели Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов Пайка монтажных соединений Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств Электронные сборки Интегральные микросхемы
Умения:
основные положения по технике безопасности при монтажных работах электрорадиоматериалы, компоненты и детали для монтажных работ технологию печатного монтажа, изготовление плат читать электрические схемы, условные обозначения
Выполнять монтаж и наладку цифровых устройств на интегральных микросхемах основные сведения о проведении радиомонтажных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
правила и технику пайки и лужения;
ознакомление радиомонтажным оборудованием и радиоэлементами;
Навыки:
умение и навыки при пайке и паянии;
ознакомление с основными приемами радиомонтажных операций;
электронные сборки.
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 03
Учебная практика в мастерских
Телекоммуникационные системы
Методы коммутации. Среды передачи информаций Бескабельные каналы связи. Структура беспроводной системы Основные сетевые понятия Прокладка кабеля. Монтаж сети Назначение пакетов и их структура. Типовой состав оборудования локальной сети Модели, интерфейсы, протоколы Характеристики популярных стеков коммуникационных протоколов Структуризация как средство построения больших сетей Маршрутизация. Принципы маршрутизации. Функции маршрутизатора Адресация компьютеров в сети. Адресация в IP-сетях Стандартные локальные сети. СетиEthernetСетьToken-Ring. Сети FastEthernet Сеть Arcnet Сеть FDDI. Сеть 100VG-AnyLAN Сверх высокоскоростные сети Глобальные сети Требования, предъявляемые к современным телекоммуникационным сетям
Умения:
основные приемы и иметь практические навыки при работе с телекоммуционными системами основные приемы и иметь практические навыки по регулировке телекоммутационных приборов и систем:
Навыки:
практические навыки по обслуживанию оборудования АТС электромеханических систем;

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал- жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Білімдер::
-слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
-разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Іскерліктер:
-сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Радиоөлшеу практикасы
Мультитметрлармен және электронды өлшеудің негізі. Тестік белгілер және токтар, қуат көздері. Электронды осциллография негіздері. Аналогтық электроннды осциллограф. Стационарлық сандық және стробоскопикалық осцилло графтар. Осциллографтар және зертханалар виртуалдық РС Осциллографикалық өлшеу. Пайкілеу және пайкілеу құралдары.
Іскерліктер:;
-іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- өлшеу құрылғыларымен және құрал- жабдықтармен жұмыс жасауды;
- радиоөлшеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- өлшеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- жұмыс мерзімін жоспарлауды,
- тапсырманың дегеніне жетуді;
- тұрақты токты және қуат көзін өлшеуді;
-санды және портативті осциллогоровты меңгеру;
-осциллографикалық өлшеумен жұмыс жүргізуді;
-пайкілеу және пайкілеу құралдармен меңгерту;
- радиоөлшеуіштік операциялық құрылғылардың негізімен танысуды;
- интегралдық микросхема және олардың классификациясы туралы түсінікті;
- қойылған есептерді шешеу технологиясы, құралдарды таңдауды меңгертуді;
Дағдылар:
- өлшеу жұмыстарында дағдаыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ3.8.13
КҚ3.8.14
Электромонтаждық практика
Пайкілеудің және дәнекерлеудің теориялық негізі. Пайкілеудің технологиясы. Припой Флюс. Пайкілеуге арналған паста. КП- и ПК-пайкілеу технологиясы. Пайкілеу технологиясын анықтау. Кабелдер мен проводтарды монтаждау. Жгуттар мен кабелдер, проводттарды өңдеу, жгуттарды монтаждау. Монтаждық пайкілеуді біріктіру. Радиоэлементтерімен танысу және құралдарын радиомонтаждау. Радиотехникалық құрылғыларды пайкілеу және монтаждау. Электронды жинау. Интегралды микросхемалар.
Іскерліктер::
- монтаждау жұмыстарында негізгі техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- электрорадиоматериалдарға, бөлшектеу мен компоненттер монтаждау жұмыстарын жүргізуді;
- басуды монтаджау технологиясы, платты дайындауды;
- электрлік сұлбаларды оқу және олардың шартты мәнін;
- интегралды микросхемалардың сандық құрылғыларына монтаждауды орындауды,
- радиомонтаджау жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап етуді;
- пайкілеу және қайлылау кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін;
- радиоэлементтері мен радиомонтаждық құрылғылармен танысуды;
Дағдылар:
- пайкілеу және дәнекерлеу кезінде дағдыларын қалыптастыру;
- радиомонтажды операциялардың негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
-электронды жинауда негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- берілген тапсырмаларды шығаруға арналған технологиялық құрылғыларды, құрал- жабдықтарды таңдауды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ3.8.13
КҚ 3.8.14
КП 03
Шеберханалардағы оқу практикасы
Телекоммуникациялық желілер
Коммутация әдістері. Ақпаратты тарату ортасы. Баскебальды арналар байланысы. Сымсыз жүйелердің құрылымы. Эелінің негізгі түсініктері. Арналық төселім. Желіні монтаждау. Пакеттердің тағайындалуы және олардың құрылымы. Жергілікті желі құрылғыларының типтік құрамы. Модельдер, интерфейстер, хаттамалар. Коммутациялық хаттамалар стегінің сипаттамасы. Маршрутизация принциптері. Маршрутизатор функциясы. Желідегі компьютер мекен жайы. ІР желідегі мекен жай. Стандартты жергілікті желілер. Ethernet Token-Ring желілері. Fast, Ethernet Arcnet, FDDIжелілері. 100VG-AnyLAN - өте жылдам желісі.
Іскерліктер:
-телекоммуникациялық жүйелермен жұмыс жасау барысында негізгі қабылдаулар мен жаттығу дағдыларын;
-телекоммутациялық құралдар және жүйелерді реттеу бойынша жаттығу дағдылар алу керек
Дағдылар:
-АТС электромиханикалық жүйе құрылғыларына қызмет көрсетудің негізгі жаңалықтарын;

читать структурные и принципиальные схемы аналоговых АТС используемых на сети РК, а также систем 5 ESS, S-12, DMS,DRX-4,ISDN,DX-220, офисные электронные АТС.
Техник электросвязи должен иметь практические навыки по обслуживанию современного типового оборудования аналоговых и электронных систем и навыки по ремонту телефонных аппаратов
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Электромонтер по обслуживанию и ремонту телекоммуникационного оборудования", "Электромонтер по эксплуатации телекоммуникационных систем и сетей", "Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи", "Монтажник линейных сооружений"
Техническое обслуживание и ремонт телекоммуникационных систем и устройств связи
Компоненты РС. Типы и спецификации микропроцессоров. Системные платы. Базовая система ввода – вывода. Оперативная память. Устройства магнитного хранения данных. Накопители на жестких дисках. Хранение данных на гибких дисках. Накопители со сменами носителями. Устройства оптического хранения данных. Установка и конфигурирование накопителей. Видеоадаптеры и мониторы. Аудиоаппаратура. Последовательный, параллельный и другие интерфейсы ввода – вывода. Устройства ввода. Блоки питания и корпуса. Сборка и модернизация компьютера. Средства диагностики и техническое обслуживание Ремонт дополнительных устройств
Умения:
понимать цели и задачи технического обслуживания и ремонта телекоммуникационных систем и устройств связи;
работать аккуратно и качественно;
пользоваться методическими указаниями;
способность работать в команде, взаимодействовать со специалистами других областей;
собирать и систематизировать необходимую информацию;
обладать и иметь общенаучной компетентностью, исследовательские навыки;
Навыки:
собрать и разобрать системы, блоки;
проводить анализ, Умения: сопоставлять, анализировать и обобщать фактически полученный материал;
обладать информационной культурой, позволяющей ориентироваться в потоке разнообразной информации:
производить ремонт телекоммуникационных систем и устройств связи;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Ознакомится с работой данной организации или предприятия. Приобретение практического опыта, развитие профессионального мышления и привитие умений организаторской деятельности на производстве. Изучать передовой опыт производства, конструкторскую, рационализаторскую и исследовательскую деятельность предприятия.
Умения:
помочь студентам приобрести производственно-технические навыки по электросвязи в телекоммуникационных системах.
применить знания и навыки, полученной рабочей профессии;
приобрести практический опыт работы,
Навыки:
по обслуживанию современного типового оборудования аналоговых и электронных систем и навыки по ремонту телефонных аппаратов
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Общепрофессиональные дисциплины с квалификацией специалиста 0104023 Мастер производственного обучения, технолог (всех наименований)
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Металловедение и технология материалов
Строение металлов и свойства металлов, неметаллические конструкционные материалы; сварка, пайка металлов; основные сведения о механической обработке металлов. Общие сведения о металлорежущих станках. Основы теории резания металлов. Сплавы цветных металлов. Электротехнические материалы.
Знания:
классификацию металлов, назначение и применение пайки; основные свойства металлов, виды неметаллических материалов.
Умения:
применять материалы по назначению, виды сварок; расшифровывать различные маркировки металлов и сплавов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Техническая механика
Общие законы движения и равновесия материальных тел, основ расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость. Основные виды механизмов структурный и кинематический анализ. Механические передачи и составляющие их элементы, соединения деталей машин и основы их расчетов. Техническая механика состоит из трех разделов: теоретическая механика, сопротивление материалов, детали машин.
Знания:
механического движения, основные виды деформаций, методы расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкции;
задачи из условия прочности и жесткости;
виды соединений деталей машин, виды передач.
Умения:
определять реакции связи, кинематические характеристики;
внутренние силовые факторы при различных деформациях;
производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций, выполнять расчеты передач.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве. Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 05
Электротехника с основами электроники
Электрическое поле. Связь между напряжением и разностью потенциалов. Электрический постоянный ток, химическое действие электрического тока, синусоидальный переменный ток.
Электромагнитизм, трехфазные системы, несинусоидальные токи и напряжения, переходные процессы в электрических цепях.
Знания:
условные обозначения и формулы расчета простых и сложных электрических цепей; схемы электрических цепей; основные законы электрических цепей.
Умения:
изображать основные элементы электрических цепей в схемах; применять формулы в расчетах простых и сложных электрических цепей.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 06
Основы стандартизации
Сущность стандартизации. Государственная система стандартизации. Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз. Основы метралогий. Виды измерительных приборов. Эталоны. Наблюдение государственных метрологии.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации, применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами
экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демография. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата. Менеджмент - современный метод управления. Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
11
Специализация Швейное производство

-ҚР желісінде қолданылатын АТС аналогтық схемасының, сонымен қатар, АТС электрондық кеңселік 5 ESS, S -12, DMS,DRX-4,ISDN,DX-220 жүйелерінің құрылымын және принциптерін оқу;
-электробайланыс технигі телефондық аппараттарды жөндеу жаналығын, электрондық және аналогтық жүйелердің қазіргі типтік құралдарына қызмет қөрсетуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
КП 05
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
"Телекоммуникациялық құрылғыларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері"
"Телекоммуникациялық желілер мен жүйелерді қолдану электромонтері",
"Байланыс құрылғылары мен аппаратураларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері"
"Сызықтық ғимараттарды монтаждаушы"
Телекоммуникациялық жүйелерге және құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Радиобайланыс компонентері. Микропроцессорлардың типтері мен түрлері. Жүйелік плата. Шығу және шығару базалық жүйесі. Оперативтік жады. Құрылғылардың магниттік деректерін сақтау. Қатты дискте жинақтау. Жұмсақ дискте деректерді жинақтау. Кезекпен тасымалдау деректері. Оптикалық құрылғылардың деректерін сақтау. Конфигуралық жинақтауды орынату. Видеоадаптерлер және мониторлар. Аудиоаппаратуралар. Паралелль және басқа да интерфейстерді шығару. Іске қосу құрылғылары. Блок питания және корпус. Компьютерді жинау және модернизациялау. Диагностикалық құрылғылар және техникалық қызмет көрсету. Қосымша құрылғыларды жөндеу.
Іскерліктер::
- телекоммуникациялық желілер мен құрылғыларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің мақсаты мен міндеттерін;
-сапалы жұмыс істеуді;
-әдістемелік нұсқауларын қолдануды;
-басқа аймақтардың мамандарымен байланыс жасау, өз тобында сапалы жұмыс істеу;
- керекті ақпараттарды бір жүйеге келтіру және жинақтау;
-зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру,
Дағдылар:
- блоктарды, жүйелерді жинау, бөлшектеуді білу;
-талдау жүргізуді, факт бойынша алынған материалдарға талдау жүргізуді;
- әр түрлі ақпаратты жинақтау арқылы ақпараттық мәдениеттті меңгеру;
- телекоммуникациялық жүйелер мен құрылғыларға жөндеу жүргізуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
ТП 05
Технологиялық практика
Кәсіпорынның немесе мекеменің жұмыс орнымен танысу. Өндірісте ұйымдастырушылық қабілетін дамыту, кәсіптік ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық тәжірибесін қалыптастыру. Кәсіпорынның ғылыми- құрастырушылық іс- әрекеті, өндірістің алдыңғы қатарлы тәжірибесімен танысу.
Іскерліктер::
- электробайланыстың телекоммуникациялық жүйелердегі өндірістік- техникалық дағыларын білім алушыларға меңгерту;
- жұмысшы мамандығы бойынша білім білік дағдыларын қалыптастыру;
Дағдылар:
- практикалық тәжірибесін жұмыста қолдану;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
ТП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
-оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
0104023 технолог – Өндірістік оқыту шебері, (барлық атаулымдар бойынша ) мамандығы бойынша жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу,(жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын; құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбанының талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер::
сызбаларды сауатты орындауды; сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды; тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Металтану және металдар технологиясы
Металдың құрлысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті матеиалдардың түрлері.
Білімдер:
өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді; әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Техникалық механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің конструкциялар элементерінің мықтылыққа, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары, механизмдердің негізгі түрлері, құрылым және кинематикалық талдау, механикалық берілістер және оны құрайтын элементтер, машина бөлшектерінің қосылулары және оларды есептеу негіздері. Техникалық механика үш тараудан тұрады: теориялық механика, материалдар кедергісі, машина бөлшектері.
Білімдер:
механикалық қозғалыстарының заңдарын; деформациялардың негізгі түрлерін; конструкция элементтерін тұрақтылыққа, беріктікке және қаттылыққа есептеу әдістерін; қаттылық және беріктікке есептер шығаруды.
Іскерліктер:
байланыс реакцияларының кинематикалық сипаттамаларын анықтауды; әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды; конструкция элементтерін тұрақтылыққа, беріктікке, қаттылыққа есептеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Ақпараттандыру және есептеу техникасы
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
компьютер құрылғыларының базалық конфигурациясын; компьютер құрылғыларының тағайындалуын; операциялық жүйелердің түрлерін; қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын; стандартты қосымшалармен жұмысты; мәтіндік ақпаратты өңдеу әдістерін; кестелерді форматтаудың негізгі операцияларын.
Іскерліктер:
жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК- дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды; Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды;файл мен бумаларды құруды; дискілерді форматтауды; қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 05
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Тұрақты ток электр тізбегі. Электр тогының химиялық әсері, айнымалы ток машиналары, тұрақты ток электр машиналары, жартылай өткізгіш аспаптар электровакуумды аспаптар, ионды аспаптар, радиоэлектронды аппартураның элементті базасы.
Білімдер:
қарапайым және күрделі электр тізбектерінің шартты белгіленулерін және есептеу формаларын; электр тізбегінің сұлбаларын; электр тізбегінің негізгі заңдарын.
Іскерліктер:
электр тізбегінің негізгі элементтерін; сұлбалар арқылы суреттеуді; электр тізбегін жинауды қарапайым және күрделі электр тізбектеріндегі, формулаларды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ОПД. 06
Стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метрологиялық қадағалау.
Білімдер:
стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
- орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және баска да нормативті актілерін,өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын,өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік- экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірістік және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
-еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды;
-өрт қауіпсіздік талаптарын;
техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
- қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
өрт сөндіру құралдарын қолдануды;
-техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз, биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға анторпогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
-табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
-биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық мониторинг жасай білуді экологиялық проблемаларды шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс жүргізу Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолдану.
Білімдер:
мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер::
мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Қазіргі өндіріс, маркетинг және менеджмент негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент- қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
нарықтық қарым- қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
-негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді; нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
жеке жоспарлар түрлерін есептеуді; маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маректингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
11
Мамандандыру Тігін өндірісі

Квалификация специалиста 0104023-1 Мастер производственного обучения, техник-технолог
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Технология швейного производства
Введение. Основы технологии одежды. Поузловая обработка пальто, костюмов, курток, платьев, блуз, верхних сорочек и т.д.
Последовательность обработки швейных сорочек и т.д. Последовательность обработки швейных изделий. Проектирование технологических потоков швейных цехов. Подготовительно- раскройное производство. Особенности проектирования предприятий бытового обслуживания.
Знания:
методы проектирования технологических процессов с учетом прогрессивных форм организации производства и труда, способы обработки изделий технологичной конструкции, параллельный и последовательный способы обработки, вопросы по уличению качества швейных изделий, классификацию изделий. Названия деталей, терминологию и определения.
Умения:
составить технологическую последовательность, обработки узла, зарисовать узел изделия в готовом виде, подобрать способы обработки в соответствии с назначением изделия, ассортиментом, видом материала и оборудования.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 02
Оборудования швейного производство
Введение. Общие сведения о швейном оборудовании. Комплексная механизация технологических процессов. Швейные машины челночного стежка. Технологическая организация, оснастка. Швейные машины без ниточного соединения деталей. Машины- полуавтоматы. Выбор оборудования при проектировании технологических потоков. Оборудование подготовительно- раскройного производства. Оборудования для ВТО. Внутри процессный транспорт швейных предприятий.
Знания:
задачи и содержание предмета, сущность комплексной механизации швейного производства, основные понятия темы и термины.
Умения:
анализировать и систематизировать новую информацию. Детали машин различать швейного производства, основные части швейных машин; виды деталей, звеньев, узлов, механизмов, швейные машинные иглы, классифицировать машины стежки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 03
Спецрисунок художественное оформление одежды
Основы спецрисунка и художественной графики. Рисование натюрморта из геометрических тел (карандаш). Общие сведения о цвете. Изображения головы человека. Изображения фигуры человека.
Знания:
основные законы композиции и перспективы; особенности изображения одежды (мужской, женской, детской); особенности изображения геометрических тел и предметов быта; особенности изображения фигуры головы, конечностей человека.
Умения:
определять основные пропорции изображаемых предметов с учетом законов перспективы и композиции листа; изображать фигуру человека по пропорциональной схеме; выполнять рисунки моделей мужской, женской и детской одежды.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
СД 04
Материалы для швейных изделий
Введение. Текстильные волокна и нити. Основы технологии текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Стандартизация и качество текстильных материалов. Ассортимент.
Знания:
понятия об основных свойствах волокон; виды волокон дефекты в пряже и нити, состав, строение и свойства нити.
Умения:
владеть методами распознания строения нити; определять вид дефект ткачества и отдельных тканей.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
СД 05
Конструирование одежды
Теоретические основы конструирования одежды. Конструирование женской, мужской и детской одежды. Техническое моделирование.
Технологичность конструкций швейных изделий.
Знания:
общую характеристику строения тела человека; способы проектирования одежды с использованием ЭВМ.
Умения:
определять антропометрические точки на теле человека; выбирать определенный вид формул, являющихся наиболее точными для расчета конструкции изделия.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 06
Моделирование и художественное оформление одежды
Введение. Основы художественного проектирования костюма. Закономерности композиции одежды. Моделирование и художественное оформление швейных изделий.
Знания:
основы проектирования костюма, закономерности композиции костюма, основы моделирования и художественного оформления одежды, современный ассортимент.
Умения:
анализировать направления моды в одежде; комплектовать одежды с учетом назначения и модного направления.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 07
Экономика, маркетинг, менеджмент предприятия швейного производства
Основы рыночной экономики предприятия. Предприятие в системе рыночной экономики. Организация производства. Основы маркетинга и менеджмента. Планирование производства. Учет отчетности, анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
механизм и принципы рыночной экономики, ее функционирование; виды и структура предприятий; сущность основных и оборотных производственных фондов.
Умения:
анализировать и использовать, закреплять в памяти полученные знания при изучении экономических дисциплин; использовать теоретические знания при расчете норм амортизационных отчислений, показателей оценки фондов.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13

Біліктілігі: 0104023 – 1 Өндірістік оқыту шебері, тігін өндірісінің техник-технологы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Тігін өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Киім тігу технологиясының негіздері. Пальтоларды, костюмдерді, күртешелерді, көйлектерді, ішкі киімдерді т.б киімдерді түйіндеп өңдеу. Тігін өнімдерін өңдеудің жүйелілігі. Тігін цехтарының үзіксіз технологиясын жобалау. Пішіп дайындау өндірісі. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорын жобалаудың ерекшеліктері.
Білімдер:
технологиялық жобалау процестерінің әдістері арқылы өндірістік ұжымның прогессивті түрлерін тіркеу және заттардың технологиялық құрылымын өңдеу тәсілдерін;
-өңдеудің параллельді тәсілдерін; тігілетін заттардың сапасын айқындау туралы сұрақтарды; заттарды сұрыптауды.
Іскерліктер:
-технологиялық жолын құрастыруды; өңдеу тәсілдерін тағайындалған заттарға сәйкес таңдап алуды;
-ассортименттермен материалдардың түрлері және жабдықтармен тігін өндіру технологиясы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
ҚҚ 3.9.13
АП 02
Тігін өндірісінің жабдықтары
Кіріспе. Тігін өндірісінің жабдықтары туралы жалпы мәліметтер. Технологиялық процестерді кешенді механикаландыру. Әрлеп сыратын тігін машиналары. Технологиялық жабдықтарды ұйымдастыру. Бөліктерді жіпсіз біріктіретін тігін машиналары. Жартылай автоматты машиналар. Үздіксіз технологияларды жобалауда жабдықтарды таңдау. Пішіп дайындау өндірісінің жабдықтары. Тігін кәсіпорындарының ішкі процестеріне арналған жабдықтар мен көліктер.
Білімдер:
-пәнің мазмұны мен тапсырмасын;
-тігін өндірісіндегі компексті механизацияның мәнін;
-тақырыптың негізгі түсінігін.
Іскерліктер:
-жаңа ақпаратты талдау және жүйеге келтіруді; бөлшектер туралы жалпы мәліметтерді;
-тігін өндірісіндегі машиналар тігін машиналарының негізгі бөліктерін; бөлшек түрлерін, ілмектерді, тігін машиналарының инелерін, машина тігістерін сұрыптауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 03
Арнайы сурет және киімді көркемдік безендіру
Арнайы сурет және көркемдеу негіздері. Геометриялық денелерден натюрморт салу. Бүрмелерді салу. Бояулар туралы жалпы түсінік. Кескіндейтін заттардың негізгі пропорциялары. Адамның бас бейнесін кескіндеу. Адамның тұлғасын кескіндеу.
Білімдер:
-болашақ және композиция заңдарының негіздерін;
-киімдерді бейнелеудің ерекшеліктерін (ерлер,әйелдер, балалар);
-дененің геометриялық және тұрмыстық заттарды бейнелеудің ерекшеліктері,
Іскерліктер:
-бейнеленген заттардың негізгі пропорцияларын ажыратуды;
-беттерді композициялауды;
-пропорциялы сызба бойынша адам мүсінін бейнелеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
АП 04
Тігін өндірісіне арналған материалдар
Тоқыма талшықтары мен жіптер. Тоқыма өндірісінің негізгі технологиясы. Маталардың құрамы, құрылысы және қасиеті. Стандарттау және тоқыма материалдарының сапасы. Ассортимент.
Білімдер:
-талшық туралы жалпы түсінікті;
-тоқыма мен жіптегі ақаулардың түрлерін;
-құрамын, жасалуы мен құрылысын.
Іскерліктер:
-жіптің құрылысын игеру әдістерін; арнайы маталар мен тоқымаларан жіберілген ақаулардың түрлерін анықтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
АП 05
Киімдерді құрастыру
Киімдерді құрастырудың теориялық негіздері. Әйелдердің белдемелі киімдерін құрастыру. Ерлер мен балалар киімдерін құрастыру. Техникалық үлгілеу. Тігін өнімдерінің технологиялық конструкциясы.
Білімдер:
-адам денесінің жалпы құрылымының мінездемесін;
- ЭВМ- ді қолдану арқылы киімдерді жобалау тәсілдерін.
Іскерліктер:;
-адам денесіндегі антрополиметриялық нүктелерді ажыратуды;
-заттардың құрылысын есептеу үшін тұжырымдардың белгілі түрлерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 06
Киімдерді үлгілеу және көркемдік безендіру
Кіріспе. Костюмдерді көркемдеу жобалау негізі. Киімдер композициясының заңдылықтары. Тігін өнімдерін үлгілеу және көркемдеп безендендіру.
Білімдер:
-костюмнің композициясын үлгілеуді; киімнің көркемдік безендендірілуін;
-киім үлгілерінің жаңа ассортиментін.
Іскерліктер:
-киімді үлгіге бағыттап, материалдарды дайындауды;
-үлгідегі және тағайындалған киімдерді жинақтап талдауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 07
Тігін өндірісі мекемесінің экономикасы, маркетингісі, менеджмент
Нарық экономикасының негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Маркетинг және менеджмент негіздері. Өндірісті жоспарлау. Экономиканың қазіргі жағдайы. Нарықтық экономикаға өтудегі мәселелер. Нарықтық механизмдер және оның іске қосылуының негізі. Кәсіпорынның өндірістік қоры. Меншіктік түрлеріне қарай кәсіпорын қызметінің ерекшеліктері. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбек ақыны, еңбекті техникалық мөлшерлеу. Басқарудың негізгі принциптері, еңбек ұжымының басшысы, еңбек ұжымы, жеке адам. Өндірістің даму жоспары.
Білімдер:
-нарықтық механизм және оның қызметтік ұстанымдары; кәсіпорындардың структуралық түрлерін;
-өндірістік қорлардың негізгі және айымалы мәнін.
Іскерліктер:
-экономикалық пәндерді оқуда алған Білімдер:ін есте сақтауды;
-теориялық Білімдер:інде қордың көрсеткіш бағасын амортизациялық шығару мөлшерін есептеу кезінде қолдануды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ3.9.12
КҚ 3.9.13

ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Практика по привитию навыков и выполнение ручных и машинных операций
По изготовлению изделий Выполнению узловой обработке верхней одежды Выполнение модели, образцов, изделий легкого платья, верхней одежды, меховых изделий, белья изделий из верхнего трикотажа.
Умения:
основные свойства волокон, тканей виды, дефекты, состав, строение и свойства;
классификацию изделий;
названия деталей, терминологию и определения;
способы обработки изделий по технологичной инструкции, последовательные способы обработки изделий при ручных и машинных операциях;
Навыки:
составить технологическую последовательность, обработки узла, зарисовать узел изделия в готовом виде, подобрать способы обработки в соответствии с назначением изделия, ассортиментом, видом материала и оборудования.
распознавать строения нити; определять вид дефект, качество отдельных тканей.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Модельер-закройщик" "Швея", "Портной"
Организация работы на участках швейного производства. Работа на осиновых видах технологического оборудования. Конструирование и моделирование женской, мужской и детской одежды. Обработка швейных изделий.
Умения:
основные виды технологический оборудование:
современные технологи швейного производства:
требования технологических процессов кройки и шитая:
взаимодействовать со специалистами смежных участков:
Навыки:
выполнять ручную машинную, влажно- тепловую обработку изделий;
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 04
Технологическая практика в мастерских
Конструировать осуществлять производство швейных изделий по индивидуальным заказом, по заданным моделям и образцам. Организация работы швейного производства. Неполадки. Регулировка швейных и других универсальных машин.
Умения:
закрепить и углубить знания полученные в процессе обучения, приобрести умения и навыки по всем видам профессиональной деятельности:
совершенствовать теоретические знания и практические навыки по технологии швейного производства:
правила технической безопасности эксплуатации оборудования швейного производства:
Навыки:
выполнять основные технологические операции конструирования, моделирования одежды, с соблюдением технических требований:
изучить свойства основных и вспомогательных материалов, их рациональное использование при изготовлении одежды;
обобщать и совершенствовать знания и умения по технологии швейного производства:
организовать самостоятельную работу будущего техника-технолога в условиях конкретного производства:
проводить творческую и исследовательскую работу с цель сбора необходимого материала и использование его при подготовке к дипломному проектированию:
выполнять обязанности в соответствии с должностями, определенными квалификационной характеристикой техника-технолога:
приобрести профессиональные умения по рабочей специальности повысить квалификацию или получить смежную профессию.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Общее знакомство с предприятием. Техника безопасности. Изучение технологического процесса и оборудования на рабочих местах. Работа в качестве стажера мастера участка или бригадира. Подготовительный участок. Раскройный цех. Швейный цех
Умения:
приобретение и закрепление профессиональный навыков, умений по технологии швейного производства;
закрепление, расширение и систематизация знаний полученных при изучении специальных дисциплин;
Навыки:
приобретение практического самостоятельного опыта;
развитие профессионального мышления;
привитие умений организаторской деятельности на производстве и в условиях трудового коллектива.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
10
Специализация Строительное производство

КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.ОО
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасынмен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Машина және қолмен жұмыс жасау операциясының тәжірибесін орындау Дағдыларын қалыптастыру
Бұйымдарды дайындау. Сыртқы киімдерді өңдеу. Трикотаждан жасалған сырт киімдер, жүннен жасалған бұйымдар, киім,жеңіл көйлектердің үлгісі, моделдерді орындау.
Іскерліктер:
-құрамы мен құрылысы, дефектісін, матаның түрін, негізгі талшықтың құрамын;
- бұйымдардың классификациясын;
- терминологияның анықтамасын, бөлшектердің атауларын;
- бұйымдарды өңдеуде технологиялық инструкцияның әдіс –тәсілін;
- машинамен қолмен жұмыс жасау операциясында бұйымдарды өңдеуде әдіс- тәсілдерді қолдануды.
Дағдылар:
- құрал- жабдықтар мен маталардың түрлерін, ассортиментін, бұйымдарды өңдеуді, дайын бұйымдарға сурет салуды, бөліктерді өңдеуді, технологияны құрудың реттілігін;
- жіптердің түрлерін, дефектінің түрлерін анықтауды, бөлек маталардың сапасын анықтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "Үлгілеуші-пішуші", "Тігінші", " Тігуші"
Тігін өндіріс учкаскілеріндегі жұмысты ұйымдастыру. Технологиялық құрал- жабдықтардың жұмыс істеудегі негізгі түрлері. Балалар және ерлер, әйелдер киімдерін үлгілеу және құрастыру. Тігін бұйымдарын өңдеу.
Іскерліктер::
- технологиялық құрал-жабдықтардың түрлерін;
- тігін өндірісіндегі жаңашыл технология;
- тігу мен қайып тігу технологиялық процесін талап етуді;
Дағдылар:
- іргелес участкілердің мамандарымен қарым- қатынас;
- бұйымдарға ылғалды- жылы, қол машиналары арқылы орындау;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.0
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 04
Шеберханалардағы технологиялық практика
Берілген моделдердің үлгілерін, тігін бұйымдарын жеке тапсырыс бойынша тігін өндірісін дамыту. Тігін өндірісінің жұмысын ұйымдастыру. Кемшіліктер. Универсалды және басқа да тігін машиналарын реттеу.
Іскерліктер::
- білім алуда Білімдер:ін тереңдету, білім білік дағдыларын, кісіптік әрекеттерін қалыптастыру
- тігін өндірісі бойынша теориялық Білімдер:ін практикамен ұштастыру;
-тігін өндірісіндегі құрал-жабдықтарды пайдалануда техникалық қауіпсіздік ережелерін білу;
- техникалық талаптарды сақтау, киімдерді үлгілеу, құрастыру операцияларының технологиялық негізін орындауды;
- негізгі және көмекші маталарды қолдануды білу, киімдерді дайындауда қолдануды;
Дағдылар:
- тігін өндірісі технологиясын бойынша білім білік Дағдыларын қалыптастыруды;
- нақты өндірістегі шарттар бойынша техник- технолог жұмыстарын жекелей ұйымдастыруды;
- дипломдық жобаларды дайындауда, қолдануда негізгі материалдарды мақсатына қарай жинақтауды, шығармашылық және зерттеу жұмыстарын жүргізу;
- техник- технолог біліктілігіне классификациялық анықтамаларды қызметіне қарай орындауды;
- мамандық біліктілігін алу үшін кәсіптік білім білік дағдыларын қалыптастыруды, мамандығын жоғарлату үшін біліктілікті көтеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Жалпы кәсіпорындармен танысу. Техника қауіпсіздігі. Жұмыс орнында құрал- жабдықтар мен технологиялық процестерді үйрену. Работа в качестве стажера мастера участка или бригадира. Бригадир немесе үйренуші участок шеберінің жұмысының сапасы. Дайындау участогы. Қайып тігу цехы. Тігін цехы.
Іскерліктер::
- тігін өндірісі бойынша жаңа технологияларды меңгерту, кәсіптік білім- білік дағдыларын қалыптастыру;
- арнайы пәндерді оқуда алған Білімдер:ін жүйелеу, бекіту;
Дағдылар:
- жекелей тәжірибесін қолдануды;
- кәсіби ойлауын дамыту;
- еңбек ұжымында ұйымдастуршылық қабілетін қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Дағдылар:
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
10
Мамандандыру Құрылыс өндірісі

Квалификация специалиста 0104023-3 Мастер производственного обучения, техник- строитель
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Геодезия в строительстве
Предмет геодезии, его задачи в строительстве. Ориентирование линии. Геодезические планы и чертежи. Масштабы. Номенклатура карт. Рельеф местности и его изображение на картах. Уклон линии. Линейные измерения. Приборы для непосредственного и косвенного измерения линии. Измерение углов. Теодолиты, их устройства, поверки и юстировки. Нивелирование. Нивелиры, их типы, устройства, поверки и юстировки. Плановое и высотное съемочные обоснования. Обработка результатов измерений теодолитных и нивелирных ходов. Геодезические работы в строительстве. Организация и геодезическое обеспечение подготовительного периода, нулевого цикла, возведения надземных частей зданий и сооружений. Геодезические работы при установке технологического оборудования, эксплуатации зданий и сооружений.
Знания:
задачи предмета геодезии, системы координат, масштабы, значение карт, планов и профилей в строительстве, изображение рельефа на картах, устройство, поверки и юстировкатеодолита, способы измерения углов, устройство, поверки и юстировка нивелира, способы измерения превышений, разбивочные работы при устройстве котлованов, фундаментов, возведении надземной части здания, монтаже колонн, наблюдение за осадками сооружений.
Умения:
определение на карте геодезических координат, чтение технической и нормативной документации, проектирование и разбивка строительной сетки,
перенесение в натуру проектных длин линии, горизонтальных углов, отметок, уклонов. подсчет объемов земляных работ, измерение сдвигов, кренов сооружений.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
СД 02
Конструкции здании и сооружений
Сведения о зданиях и сооружениях, капитальное строительство как одна из ведущих отраслей народного хозяйства, унификация, типизация, стандартизация сборных конструкций и модульной координации размеров в строительстве. Конструкции и основные типы гражданских зданий, их конструктивные элементы. Крупнопанельные здания, здания из объемных блоков. Деревянные здания. Основы проектирования гражданских зданий. Основы проектирования промышленных и сельскохозяйственных зданий. Строительство в особых геофизических условиях. Краткие сведения об архитектуре.
Знания:
терминологию и основные понятия, изученные в разделе конструкции основных типов гражданских зданий, их достоинства, недостатки и область применения.
Умения:
читать архитектурно-конструктивную часть проектов производственных зданий и сооружений, делать выборку материалов и изделий, давать технико-экономическую оценку конструктивных решений и анализировать показатели проекта.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 03
Инженерно-техническое оборудование зданий
Основные сведения о тепло-водо, газоснабжении и вентиляции. Устройство внутренних водопроводных сетей и оборудования внутридомовой канализации. Технология и организация производства санитарно-технических работ. Отопление зданий, горячее водоснабжение зданий.
Знания:
устройство санитарно-технического оборудования; теоретические основы расчета; инженерно- технического оборудования, принципы монтажа внутренних и наружных санитарно- технических устройств.
Умения:
чертить принципиальные схемы санитарно- технических систем;
объяснять на моделях, макетах, плакатах и чертежах устройство санитарно-технического оборудования;
принцип работы санитарно- технического оборудования.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 04
Строительные машины и средства малой механизации
Детали машины, соединения деталей машин, передачи, детали передач. Cтроительные машины средства малой механизации, общие сведения, силовое оборудование и приводные устройства, транспортные средства для погрузочно- разгрузочных работ.
Знания:
виды и назначение строительных машин и средств малой механизации; особенности выполнения погрузочное- разгрузочных работ.
Умения:
выбирать строительные машины и средства малой механизации; для выполнения строительных работ.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 05
Основы расчета строительных конструкции
Основы проектирования и расчета строительных конструкций и оснований; нагрузки и воздействия. Конструкции металлических изделий, свойства и работа строительных сталей; работа элементов металлических конструкций и основы расчета их надежности; соединения элементов стальных конструкций; балки и балочная клеть, фермы, колонны; железобетонные конструкции, материалы для них, основные свойства, основы теории расчета железобетона, расчет и конструирование изгибаемых и сжатых элементов. Сущность предварительно напряженного железобетона, плоские перекрытия, фундаменты.
Знания:
методы расчета строительных конструкций; новейшие достижения Казахстанской и зарубежной науки и техники в области проектирования строительных конструкций; строительные нормы и правила на производство и приемку строительно-монтажных работ.
Умения:
выполнять основные расчеты строительных конструкций по двум группам; предельных состояний, выполнять сравнительный анализ нескольких вариантов расчетов железобетонных и металлических конструкций.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 06
Технология и организация строительного производства
Сведения об особенностях строительной продукции, содержании и структуре строительных процессов и работ, индустриализации строительного производства, нормативной и проектной документации, требованиях к качеству производства строительно-монтажных работ, охране труда в строительстве, подготовке рабочих кадров, техническом нормировании, тарифной системе и организации труда рабочих.
Знания:
циклы возведения зданий и сооружений;
приемы оценки качества строительных работ.
Умения:
в соответствии с проектом производства работ и в установленные сроки обеспечивать выполнение планов строительно-монтажных работ при высоком их качестве;
внедрять передовые методы труда и достижения научно-технического прогресса.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16

Біліктілігі: 0104023 – 3 Өндірістік оқыту шебері, технолог-құрылысшы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Құрылыстағы геодезия
Геодезия пәні, оның құрылыстағы міндеттері. Бағытты бағдарлау. Геодезиялық жоспарлар және сызбалар. Масштабтар. Карта номенклатурасы. Бедер және оның картада бейнеленуі. Сызық еңістігі. Ұзындықтарды өлшеу. Ұзындықтарды тікелей және жанама өлшеу құралдары. Бұрыштарды өлшеу. Теодолиттер, олардың құрылысы, тексеру және түзету. Нивелирлеу жұмыстары. Нивелирлер, олардың түрлері, құрылысы, тексеру және түзету. Суретке түсірудің жоспарлық және биіктік негіздері. Теодолиттік және нивелирлік жүрістердің өлшеу нәтижелерін өңдеу. Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар. Құрылыста геодезиялық жұмыстарды ұйымдастыру, геодезиялық негіз, сыртқы және ішкі орын белгілеу торлары. Құрылыстың дайындық кезеңіндегі, нөлдік цикл, ғимараттың жер бетіндегі бөліктерін тұрғызуда жүргізілетін жұмыстарды ұйымдастыру және геодезиялық қамтамасыз ету. Өндірістік жабдықтарды орнатудағы, ғимараттарды пайдалану кезеңіндегі геодезиялық жұмыстар.
Білімдер:
-геодезия пәнінің міндеттері, координаттар жүйелері; масштабтар, карта, план және профильдің құрылыс жұмыстарындағы маңызы;
-бедердің карта бетінде бейнеленуі; теодолиттің құрылысы, тексеру және түзету, бұрыштарды өлшеу әдістері; нивелирдің құрылысы, тексеру және түзету, артуды өлшеу әдістері;
-шұңқырларға іргетас орнату,
ғимараттардың жер бетіндегі бөліктерін, бағандарды тұрғызу кезеңіндегі геодезиялық жұмыстарды; ғимараттар деформациясының түрлері себептері, шөгуі, ығысуы.
Іскерліктер::
- карта бетінен нүктенің геодезиялық координатарын анықтауды;
-геодезиялық ізденіс нәтижелерінің техникалық-мөлшерлік құжаттарын оқу; нүктелерді жер бетінде бекіту, құрылыс торын жобалау және орнын белгілеу;
-ұзындықтарды, бұрыштарды, биіктікті, еңістікті, ғимарат осьтерін жер бетінде бекіту;
-жер жұмыстарының көлемін есептеуді.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
АП 02
Үйлер мен ғимараттардың құрылымдары
Үйлер мен ғимараттар жөнінде мағлұмат. Күрделі құрылыс өндірісі ауылшаруашылығындағы бірден - бір алдыңғы қатарлы сала. Типтеу. Құрылыстағы үйлестіретін өлшемдер мен үйлестіруші модульдің және құрама құрылымдарды стандарттау. Азаматтық үйлерді негізгі түрлері мен құрылымдары. Олардың құрылымды элементтері. Ірі панельді үйлер. Көлемді блокты үйлер. Ағаш үйлер. Азаматтық үйлердің жобалау негізі. Ауыл шаруашылық және өнеркәсіптік үйлердің жобалау негізі. Ерекше геофизикалық жағдайлардағы құрылыс. Сәулет туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
-негізгі ұғымдар мен атауларды;
-бөлімде оқылған азаматтық үйлердің негізгі түрлері мен құрылымдарын;
-олардың құндылығын, кемшіліктері мен қолданылатын аймақтарын; азаматтық үйлердің сәулет – құрылымды бөлімдерін жобалауды оқуды.
Іскерліктер:
-өнеркәсіптік үйлер мен ғимараттарды сәулет құрылымдық бөлімдерін жобалауды; материалдар мен бұйымдарды таңдауды; құрылымды бөлімдерін жобалауды оқуды; құрылымды шешімдерге техникалық- экономикалық баға беруді;
-жоба көрсеткіштерін сараптауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 03
Үйлердің инженерлік-техникалық жабдықтары
Жылумен, сумен, газбен қамтамасыз ету және ауа алмастыру туралы негізгі мағлұматтар. Канализация, ішкі су құбырларының жүйелерін жабдықтау. Санитарлық- техникалық жұмыстардың технологиясы мен ұйымдастыру өндірісі. Ғимараттарды жылыту. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету.
Білімдер:
-санитарлық- техникалық құрылғыларын, жабдықтарын;
-теориялық есептеу негізін; инженерлік техникалық құрылғыларын.
Іскерліктер:
-санитарлық -техникалық схемаларды сызуды;
-санитарлық- техникалық құылғыларды моделдерде, макеттерде, плакаттарда және құрылғы сызбаларында түсіндіре білу керек.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 04
Құрылыс машиналары және кіші механикаландыру құралдары
Машина бөлшектері. Машина бөлшек қосылыстары. Берілістер. Бөлшек берілістері. Құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдар. Негізгі мағлұматтар. Қуат берілісі мен жетекші қозғалтқыш құрылғылары. Жүк тиеу- түсіру жұмыстарына арналған көлік құралдары.
Білімдер:
-құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдардың түрлері мен тағайындалуын;
-жүк тиеу- түсіру жұмыстарының ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
-құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдарын құрылыс жұмыстарын орындау үшін таңдауды.
БҚ 1
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 05
Құрылыс конструкцияларын есептеу негіздері
Құрылыс конструкциялары мен негіздерді есептеу және жобалау негіздері. Салмақтар мен әсер етуші күштер. Темір бұйымдары конструкциялары, құрылыс болаттарының қасиеттері мен жұмысы; Темір конструкциялар элементтерінің жұмысы және олардың сенімділігін есептеу негіздері; болат конструкциялар элементтерінің біріктірілуі; Беларқа және беларқа торлары, фермалар, діңгектер; темір бетон конструкциялары оларды құрайтын материалдар, негізгі қасиеттері, темір бетон есебі теориясының негізі, майысқан және қысылған элементтер есебі мен конструктивтік шешімдері. Алдын- ала қуатталған темір бетон туралы түсінік, тегіс болып келетін жаппалар, іргетастар.
Білімдер:
-құрылыс конструкцияларын есептеу әдістерін;
-құрылыс конструкцияларын жобалаудағы Қазақстандық және шет елдік ғылым мен техниканың соңғы жетістіктерін;
-құрылыс монтаж жұмыстарының өндірісіне және қабылдануына қатысты құрылыс нормалары мен ережелерін.
Іскерліктер:
-құрылыс конструкцияларын есептеу негіздерінің шекті жағдайларының екі тобы бойынша темір бетон және темір конструкцияларын есептеудің бірнеше вариантына салыстырмалы анализ жасай алуы керек.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 06
Құрылыс өндірісінің технологиясы және ұйымдастыру
Құрылыс өндірісі мен өнімінің ерекшеліктері туралы мәліметтер, құрылыс прооцесі мен жұмыстарының структурасы және мазмұны, құрылыс өндірісін индустрияландыру, нормативтік және жобалау құжаттары, құрылыс-монтаж жұмыстары өндірісінің сапасына қойылатын талаптар, жұмысшы кадрлар дайындау, техникалық нормалау, жұмысшылар еңбегін ұйымдастыру және тарифтік жүйе.
Білімдер:
-ғимараттар мен үйме-реттерді тұрғызу циклдерін;
-құрылыс жұмыстары сапасын бағалау әдістерін.
Іскерліктер::
-өндіріс жұмыстарының жобасына сәйкес және белгіленген мерзімде құрылыс монтаж жұмыстары жоспарының жоғары сапамен орындалуын қамтамасыз етуді;
-атқарылған жұмыстардың техникалық құжаттарын толтыруды; өндіріске ғылыми-техникалық прогресс пен еңбек тәсілдерінің озық түрлерін ендіре алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16

ПК 3.10.17
СД 07
Основы рыночной экономики и управление производством
Основы рыночной экономики и управление, современное состояние экономики и проблемы перехода Республики Казахстан к рыночной экономики рыночные механизмы и принципы их функционирования. Планирование экономического и социального развития предприятия, охраны окружающей среды, производственной программы материально-технического развития, труда, заработной платы, себестоимости продукции. Организация труда и заработной платы, НОТ и техническое нормирование труда.
Знания:
основы рыночной экономики и управления в современном строительстве; методы стимулирования повышения производительности труда в строительстве.
Умения:
выполнять расчет ресурсов по основам рыночной экономики; планировать доход, прибыль и рентабельность строительного производства.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Штукатурные и облицовочно- плиточные работы.
Подготовка поверхности под оштукатуривание. Приготовление штукатурных растворов. Нанесение раствора на поверхности вручную с разравниванием и затиркой. Оштукатуривание поверхностей откосов. Оштукатуривание столбов, колонн и пилястр.
Настилка плиточных полов. Облицовка стен рядовыми керамическими и стеклянными плитками. Облицовка поверхностей крупноразмерными плитками. Ремонт штукатурки и плиточных покрытий.
Умения:
свойства основных материалов и готовых растворных смесей, применяемых при штукатурных работах, назначение и способы приготовления раствора на сухих смесях, способы установки и крепления плиток, требования к качеству облицовочных и штукатурных работ, приемы работы с уровнем, правила и приемы обработки плиток.
Навыки:
выполнять простые работы при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки.
приготавливать растворы для оштукатуривания поверхностей,
приготавливать растворы и мастики для крепления плиток, выполнять работы по облицовке плиткой стен и полов, заполнять раствором швы между плитками.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15ПК 3.10.16
Геодезическая практика Теодолитные работы Нивелирные работы Инженерные задачи по разбивке здания Инженерно-геодезические работы на строительно-монтажной площадке
Умения:
назначение, устройство и принципы работы теодолита, нивелира
Навыки:
решать геодезические задачи при технологии строительного производства
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
Каменные и комплексные монтажные работы.
Кирпичная кладка по однорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по многорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по трехрядной системе перевязки швов. Кладка из керамических пустотелых камней. Кладка конструкций из кирпича.
Сборка и разборка инвентарных лесов и подмостей. Опалубочные работы. Арматурные работы. Бетонные работы.
Умения:
системы кладки и перевязки швов, способы расстилания раствора на стене, раскладки кирпича и забутки.
назначение, устройство и правила эксплуатации инвентаря, инструмента и приспособлений при выполнении каменных работ, а также при монтаже и укрепительной сборке стальных, бетонных и железобетонных конструкций.
основные свойства и марки бетонных смесей.
Навыки:
выполнять кладку стен из кирпича и мелких блоков под штукатурку с расшивкой швов.
выполнять работы по устройству бутобетонных фундаментов, заделывать кирпичом и бетоном концы балок, борозд, гнезд и отверстий.
крепить монтажные болтовые соединения, укладывать плиты дорожных покрытий
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Штукатур-облицовщик 3-4 разряд", "Каменщик 3-4 разряд"
"Монтажник каркасно-обшивных конструкций 3-4 разряд" "Плотник 3 разряда". "Маляр 3 разряда".
Штукатурные и облицовочно-плиточные работы.
Подготовка поверхности под оштукатуривание. Приготовление штукатурных растворов. Нанесение раствора на поверхности вручную с разравниванием и затиркой. Оштукатуривание поверхностей откосов. Оштукатуривание поверхностей откосов. Оштукатуривание стен и колонн. Настилка плиточных полов. Облицовка стен рядовыми керамическими и стеклянными плитками. Облицовка поверхностей крупноразмерными плитками. Ремонт штукатурки и плиточных покрытий.
Умения:
свойства основных материалов и готовых растворных смесей, применяемых при штукатурных работах, назначение и способы приготовления раствора на сухих смесях, способы установки и крепления плиток, требования к качеству облицовочных и штукатурных работ, приемы работы с уровнем, правила и приемы обработки плиток.
Навыки:
выполнять работы средней сложности при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки.
приготавливать растворы для оштукатуривания поверхностей, приготавливать растворы и мастики для крепления плиток, выполнять работы по облицовке плиткой стен и полов.
заполнять раствором швы между плит
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
Каменные работы.
Кирпичная кладка по однорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по многорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по трехрядной системе перевязки швов. Кладка из керамических пустотелых камней. Кладка конструкций из кирпича.
Сборка и разборка инвентарных лесов и подмостей. Опалубочные работы. Арматурные работы. Бетонные работы.
Умения:
системы кладки и перевязки швов, способы расстилания раствора на стене, раскладки кирпича и забутки.
назначение, устройство и правила эксплуатации инвентаря, инструмента и приспособлений при выполнении каменных работ, а также при монтаже и укрепительной сборке стальных, бетонных и основные свойства и марки бетонных смесей.
Навыки:
выполнять кладку стен из кирпича и мелких блоков под штукатурку с расшивкой швов.
выполнять работы по устройству бутобетонных фундаментов, заделывать кирпичом и бетоном крепить монтажные болтовые соединения.
укладывать плиты дорожных покрытий.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
Монтаж каракасно-обшивных конструкций.
Технология подготовительных работ. Технология монтажа каркасно – обшивных конструкций. Технология ремонта обшивок, облицовок сборных "сухих" оснований пола.
Умения:
способы монтажа однослойных, двухслойных перегородок, одноуровневых и двухуровневых подвесных потолков из гипсокартонных и гипсоволокнистых листов на металлических и деревянных каркасах; правила монтажа внутренних перегородок из цементных плит типа Аквапанель на металлических и деревянных каркасах;
способы и приемы разметки мест установки каркасно-обшивных конструкций;
правила раскроя листовых материалов, направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов;
назначение и способы приготовления монтажных, клеевых, гидроизоляционных смесей и растворов из сухих строительных смесей на цементной и гипсовой основе;
назначение и правила применения инструмента, приспособлений и инвентаря;
правила транспортировки и складирования материалов, деталей, приспособлений и инструмента в пределах рабочей зоны.
Навыки:
Монтаж однослойных, двухслойных перегородок, одноуровневых и двухуровневых подвесных потолков из гисокартонных и гипсоволокнистых листов на металлических и деревянных каркасах монтаж внутренних перегородок из цементных плит типа Аквапанель на металлических и деревянных каркасах.
разметка мест установки в проектное положение каркасно-обшивных конструкций с помощью ручного инструмента. Установка маяков.
раскрой гипсокартонных, гипсоволокнистых листовых материалов, направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов. Установка в проектное положение и крепление направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов.
установка и закрепление на металлическом каркасе гипсокартонных и гипсоволокнистых листов.
укладка звуко- и теплоизоляционных материалов.
шпаклевание неровных поверхностей, приклеивание гипсокартонных и гипсоволокнистых листов.
приготовление монтажных, клеевых, гидроизоляционных смесей и растворов из сухих строительных смесей на цементной и гипсовой основе вручную и механизированным способом.
процеживание и перемешивание растворов.
транспортировка используемых материалов, приспособлений, инструмента, инвентарных столиков, стремянок, приставных лестниц в пределах рабочей зоны.
демонтаж несложных конструкций при производстве ремонтных работ.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 04
Технологическая практика в мастерских
Ознакомление с производственно-индустриальной базой строительства, с организацией материально-технического обеспечения и складского хозяйства, со строительными материалами, механизмами и транспортом, применяемыми в строительстве. Изучение схемы организационной структуры, технологии производства строительно-монтажных работ, технологии производства строительно-монтажных работ. Участие в строительно- монтажных работах.
Умения:
схему организационной структуры, технологию производства строительно-монтажных работ.
Навыки:
применять навыки рабочих профессий, полученных во время учебной практики.
БК 1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 05
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
12
Специализация Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений

КҚ 3.10.17
АП 07
Нарықтық экономика негіздері және басқару
Экономиканың бүгінгі күнгі жағдайы, Қазақстан Республикасының нарықтық эканомикаға өту проблемалары, нарық механизімдері және олардың жұмыс істеу принціптері.
Кәсіпорынның экономикалық және әлеуметтік дамуы, қоршаған ортаны қорғау, материалды- техникалық дамуының өндірістік бағдарламасын, еңбек пен еңбек ақы төлеу, өндірілген өнімнің өзіндік құнын жоспарлау.
Білімдер:
-бүгінгі құрылыстың нарықты экономикасының негіздері мен басқаруын, еңбек өнімділігін арттыру әдістерін.
Іскерліктер:
-құрылыс өндірісінің нарықтық экономика негіздері бойынша ресурстарын есептеуді;
-табысты, пайданы, рентабельдікті жоспарлауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды- техникалық базасымен танысу. Колледждегі мамандықтар бойынша арнайы пәндер мен әлеуметтік серіктестік арасындағы байланысқа сараптама жүргізу. Кәсіптік тәжірибе өтетін оқу орының базасына саяхат жасау.
Білімдер:
-кәсіптік тәжірбиенің базасымен және оқу орының материалды- техникалық базасы ақпаратын ажырата білу керек.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерін меңгеру және қолдану;
- алынған мәліметтер бойынша есеп беруді құрастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Сылақ және қаптау-плиталық жұмыстар
Бетті сылау жұмыстарына дайындау. Сылақ ертінділерін дайындау. Қолмен істелетін тегістеу мен ысқылау арқылы ертіндіні бетке жағу. Еңіс беттерін сылау. Тіреулерді,дөңгелектерді сылау. Тақталы едендерді төсеу. Қабырғаны қарапайым керамикалық және әйнекті плиталармен қаптау. Беттерді үлкен өлшемді плиткалармен қаптау. Сылақтар мен плиткалық жабындарды жөндеу.
Іскерліктер:
- негізгі материалдардың және дайын ертінді қоспалардың қасиеттерін, құрғақ қорытпаларға негізделген ертінділерді дайындау тәсілдері мен белгілерін, плитакаларды орынату және бекіту тәсілдері, қаптау және сылақ жұмыстарына қойылатын талаптар, плиткаларды өңдеу ережелері мен тәсілдері.
Дағдылар:
-беттерді сылақтау және сылақты жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды жасауды;
- беттерді сылау үшін ертінділерді дайындауды;
- плиткаларды бекіту үшін ертінділерді және мастияны дайындауды;
- қабырғалар мен едендерді қаптау жұмыстарын жасауды;
- плиткалар арасындағы тесіктерді ертінділермен толтыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ3.10.11
КҚ3.10.12
КҚ3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
Геодезиялық практика Теодология жұмысы. Нивилирлік жұмыс. Инженерлік тапсырмаларды орындау ғимараттарды бөлу. Құрылыс- монтажды алаңдарында инженерлі- геддезиялы жұмыстар.
Іскерліктер:
- теодолит, нивелир жұмыстарының принциптері мен құрылғысын білу;
Дағдылар:
- құрылыс өндірісінде технологиялық геодезиялық есептерді шығаруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
Тас және кешенді монтаждау жұмыстары
Жіптерді байлаудың бірқатар жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың көпқатарлы жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудыңғ үшқатарлы жүйесі бойынша жіптерді қалау. Бос денелі керамикалық тастарды қалау. Инвекторлы ағаштармен тақтай төсемдері құрастырумен бөлшектеу. Қалып жасау жұмыстары. Арматуралық жұмыстар. Бетондық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жіптерді байлау және қалау жүйелері, ертіндіні қабырғада тегістеу, кірпіштерді қою тәсілдерін;
- тас қалау жұмыстары кезінде болатты, бетонды және темірбетонды құрылымдарды нығайтып жинағанда және монтаждауда аспаптарды,құралдарды қалау ережелері мен құрылысы және белгілеуді;
- бетон қоспалардың негізгі маркалары мен қасиеттерін;
Дағдылар:
-кірпіштен және ұсақ бетондардан істелген қабырғаларды қалауды;
- бутобетонды іргетастардың құрылысы бойынша жұмыстарды жасауды, аралықтар ұяшықтарын тесіктерін кірпішпен және бетонмен бекіту;
- монтажды болаттың қосылыстарын бекітуді;
- жол жабдықтарына тақталарды төсеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "3-4 санатты сылаушы- қаптаушы", "3-4 санатты тас қалаушы", " 3-4 санатты бояушы- қаптаушы құралдарының монтажнигі"
Сылақ және қаптау-плиталық жұмыстар
Бетті сылау жұмыстарына дайындау. Сылақ ертінділерін дайындау. Қолмен істелетін тегістеу мен ысқылау арқылы ертіндіні бетке жағу. Еңіс беттерін сылау. Тіреулерді,дөңгелектерді сылау. Тақталы едендерді төсеу. Қабырғаны қарапайым керамикалық және әйнекті плиталармен қаптау. Беттерді үлкен өлшемді плиткалармен қаптау. Сылақтар мен плиткалық жабындарды жөндеу.
Іскерліктер:
- негізгі материалдардың және дайын ертінді қоспалардың қасиеттерін, құрғақ қорытпаларға негізделген ертінділерді дайындау тәсілдері мен белгілерін, плитакаларды орынату және бекіту тәсілдері, қаптау және сылақ жұмыстарына қойылатын талаптар, плиткаларды өңдеу ережелері мен тәсілдері.
Дағдылар:
-беттерді сылақтау және сылақты жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды жасауды;
- беттерді сылау үшін ертінділерді дайындауды;
- плиткаларды бекіту үшін ертінділерді және мастияны дайындауды;
- қабырғалар мен едендерді қаптау жұмыстарын жасауды;
- плиткалар арасындағы тесіктерді ертінділермен толтыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
Тас қалау жұмыстары
Жіптерді байлаудың бірқатар жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың көпқатарлы жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудыңғ үшқатарлы жүйесі бойынша жіптерді қалау. Бос денелі керамикалық тастарды қалау. Инвекторлы ағаштармен тақтай төсемдері құрастырумен бөлшектеу. Қалып жасау жұмыстары. Арматуралық жұмыстар. Бетондық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жіптерді байлау және қалау жүйелері, ертіндіні қабырғада тегістеу, кірпіштерді қою тәсілдерін;
- тас қалау жұмыстары кезінде болатты, бетонды және темірбетонды құрылымдарды нығайтып жинағанда және монтаждауда аспаптарды,құралдарды қалау ережелері мен құрылысы және белгілеуді;
- бетон қоспалардың негізгі маркалары мен қасиеттерін;
Дағдылар:
-кірпіштен және ұсақ бетондардан істелген қабырғаларды қалауды;
- бутобетонды іргетастардың құрылысы бойынша жұмыстарды жасауды, аралықтар ұяшықтарын тесіктерін кірпішпен және бетонмен бекіту;
- монтажды болаттың қосылыстарын бекітуді;
- жол жабдықтарына тақталарды төсеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
Қаңқалы- қаптаушы құрылымдарын монтаждау
Дайындық жұмыстарының технологиясы. Қаңқалы- қаптаушы құрылымдарын монтаждау технологиясы.
Құрғақ негіздерін қаптау технологиясы.
Ертіндінің жинамалы "құрғақ" негіздерінің қаптаушы жөндеу технологиясы.
Іскерліктер:
-бір қабатты,екі қабатты өтулердің металды және ағашты қаңқалардағы гипсокардонды және гипсоталшықты беттерден істелген бірдеңгейлі және екідеңгейлі аспалы төбелерді монтаждау тәсілін;
- метал және ағашты қаңқаларындағы аквопанель түріндегі цементті ішкі залдарды монтаждау ережелері;
- қаңқалы- қаптаушы құралдарды орнату жерлерін белгілеудің тәсілдері мен амалдары.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
КП 04
Шеберханалардағы технологиялық практика
Құрылыстың өндірістік-индустриялық базасымен, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалық шаруашылықты ұйымдастырумен, құрылыста қолданылатын құрылыс материалдарымен, механизмдерімен және көлікпен танысу. Құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарды өндірудің ұйымдастырылатын құрылымдардың схемасын, технологияларын үйрену. Құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарға қатысу.
Іскерліктер::
-ұйымдастырылатын құрылымдардың схемасын, құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарды өндірудің технологиясын.
Дағдылар:
- оқу практикасы кезінде алынған жұмысшы мамандықтар Дағдыларын қолдану.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
КП 05
Диплом алды (педагогикалық) практика
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жумысының ұйымдастырлуы; тәрбие жумысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
12
Мамандандыру Мұнай және газ кен орындарын пайдалану

Квалификация специалиста 0104023-4 Мастер производственного обучения, техник-технолог
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология Основы общей геологии. Земля и вселенная. Общая характеристика земли. Строение земли. Минералы земной коры. Горные породы. Физическая жизнь земной коры. Краткий очерк исторической геологии. Основы геологии нефти и газа. Нефть и природный газ. Условия залегания нефти, природного газа и пластовой воды в земной коре. Нефтегазоносные провинции. Поиски и разведка нефтяных и газовых месторождений. Методы поискового - разведочных работ.
Знания:
общую характеристику нефтегазоносных месторождений; методы геологических изысканий геолого промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Умения:
оформлять нормативно – техническую документацию по добыче нефти; анализировать физико-механические свойства горных пород.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 02
Гидравлика
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей. Гидростатическое давление и его свойства. Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля. Давление жидкости на криволинейную поверхность. Закон Архимеда. Приборы, машины, сооружения, принцип действия и расчет, которых основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Графическая иллюстрация. Явления дросселирования и его практическое применение.
Знания:
разработку технологических и технических мероприятий, назначения, принципиальные схемы, устройства нефтепромысловых машин и механизмов; устройства гидравлики скважин.
Умения:
определять режим работы движения жидкости в трубопроводах; потери напора и равномерного движения жидкости.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 03
Основы термодинамики и теплотехники
Термодинамический процесс: физическое состояние вещества. Законы идеальных газов. Смеси жидкостей, паров и газов. Теплоемкость вещества. І начало термодинамики. Термодинамические процессы изменения состояния. ІІ начало термодинамики. Парообразование: Свойства жидкостей и паров. Истечение и дросселирование паров и газов.
Знания:
термодинамические процессы теплотехники; теплообменные процессы, формы передачи тепла, схемы котельной установки.
Умения:
определять по диаграммам количество закачиваемой воды в пласт; определять по диаграмме причины неисправностей насосов, насосно-компрессорных труб.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 04
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Общие сведения о бурении нефтяных и газовых скважин. Общие сведения о буровом оборудовании и наземных сооружениях. Схемы расположения наземных сооружений и бурового оборудования. Подготовительные работы по бурению скважины. Физико-механические свойства горных пород. Породоразрушающий инструмент. Бурильная колонна. Технология промывки скважин и растворы бурения. Осложнения в процессе бурения скважин. Искривление скважин и бурение наклонных скважин. Разобщение пластов.
Знания:
определять количество насосно компрессорных труб пускаемых в скважину; основы технологии бурения нефтяных и газовых скважин в различных горно- геологических условиях, технические возможности бурового оборудования, функции основные показатели свойств буровых растворов, меры предупреждения осложнений и аварий бурении.
Умения:
анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выбирать подземное и надземное оборудования скважин по способам эксплуатации, контролировать режим работы.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 05
Нефтепромысловые машины и механизмы
Насосы. Оборудование для фонтанной эксплуатации скважин. Оборудование для штанговой насосной эксплуатации. Оборудование для бесштанговой эксплуатации скважин. Оборудование для газлифтной эксплуатации скважин. Компрессоры. Оборудование для подземного ремонта скважин. Оборудование для проведения технологических операций в скважинах.
Знания:
методы воздействия на призабойную зону пласта; методы и увлечения нефте отдачи пластов; методы борьбы с отложениями при ремонте скважин.
Умения:
анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выполнять ремонт нефтегазопромыслового оборудования.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15

Біліктілігі: 0104023 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы
Жалпы мұнай геологиясы. Жер және біртұтас әлем. Жердің жаплы сипаттамасы. Жердің құрылысы. Жер бетіндегі минералдар. Тау жыныстары туралы түсініктеме. Жер бетінің физикалық өнімі. Тарихи геология жөнінде қысқаша әңгіме. Мұнай және табиғи газ. Мұнайдың табиғи газдың және жер бедеріндегі қабаттық судың орналасуы. Іздеу-барлау жұмыстарының әдістері. Іздеу-барлау жұмыстарының сатылары мен кезеңдері. Мұнай газ кәсіпшілігінің геологиясы.
Білімдер:
мұнай-газ шығарылатын орындарға жалпы сипаттаманы; мұнай және газ шығатын орындарға геологиялық кәсіптік бақылау әдістерін; мұнай газ кәсіпшілігінің геологиясын.
Іскерліктер:
мұнай олжалау жайлы нормативті-техникалық құжаттарды хаттау, таулы өлкелердің физика-механикалық қасиеттерін талдауды; техникалық қауіпсіздік ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ3.11.15
АП 02
Гидравлика
Гидростатика. Сұйықтықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатикалық қысым және оның қасиеттері. Паскаль заңы. Сұйықтық жазықтық қабырғаға беретін қысым қуаты. Гидродинамикалық негізгі түсініктері. Ағынның гидравликалық элементтерін есептеу. Бернулли теңдеуі. Гидравликалық кедергі. Сұйықтық қозғалыс режимі. Гидравликалық кедергінің коэффициенттерін табу. Жергілікті кедергілер. Сұйықтың құбырдан ағуы. Сұйықтың уақ тесікті құбырдан ағуы.
Білімдер:
технологиялық және техникалық іс-шараларды жасауды; сызбаларды белгілеуді; мұнай өндіретін машиналармен механизмдердің құрылысын; гидравликалық құбырлардың құрылысын.
Іскерліктер:
құбырдан өтетін сұйықтардың қозғалыс жұмысының мерзімін анықтауды; сұйықтықтың бірқалыпты қозғалуы және жүру күшінің жоғалтуын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 03
Термодинамика және жылу техникасы негіздері
Заттың физикалық күйі. Идеал газ заңдары. Сұйық бу және газ қоспалары. Заттың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бірінші бастамасы. Термодинамикалық процестер. Термодинамиканың екінші бастамасы. Күй өзгерісі. Заттың, қоспаның параметрлік күйін есептеу. Жылу сыйымдылығын есептеу. Термодинамикалық процестерді есептеу. Бу және сұйықтық қасиеттерді. Газдар мен булардың ағылуы мен дросселяциясы.
Білімдер:
термодинамиканың жылу техникалық процессін; жылуды айырбастау процессі, жылу берудің түрлері, жылу беретін қазандарды орнату сызбасын.
Іскерліктер:
диаграмма бойынша су қатарының санын анықтауды; диаграмма бойынша сорғыштардың бұзылу себептерін анықтауды, сорғыш-компрессор құбырлар.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 04
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау туралы негізгі мағлұматтар. Бұрғылау жабдықтары және жер үсті ғимараттары туралы қысқа мағлұматтар. Тау жыныстарын талқандайтын аспаптар. Бұрғылау тізбегі. Бұрғылау ерітінділері. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі қиындықтар. Ұңғымаларды бұрғылау тәртібі. Ұңғыманы бекіту. Бұрғылау ұңғымаларын аяқтау. Құрылымдық іздеме бұрғылау. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі апаттар. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі техникалық қауіпсіздік және құжаттар.
Білімдер:
құбырларға түсірілген компрессор-сорғыш құбырының санын анықтауды; таулы-геологиялық жағдайлардағы түрлі мұнай мен газ құбырларын бұрғылау құралдары туралы жалпы мәліметтерді; бұрғылау құралдарының техникалық мүмкіндіктерін; бұрғылау ертінділерінің негізгі көрсеткіштерінің қызметі, бұрғылаудың апаттық және қиындық туғызуларын ескерту шаралары.
Іскерліктер:
құбырлардың технологиялық жұмыс мерзімін бекіту және талдауды; эксплутация тәсілдері бойынша құбырларды жер асты және жердің бетімен жүргізетін құралдарды таңдау, жұмыс мерзімін бақылау.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 05
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Ұңғымаларды атқылау әдісі мен пайдалану үшін жабдықтар. Компрессорлар. Мұнайды механизациялық тәсілдермен өндіру жабдықтары. Мұнай және газды жинау, сақтау және тасымалдау үшін жабдықтар. Қабаттың мұнай беруін көтеру үшін жабдықтар. Ұңғымалардың жер асты жөндеу жабдықтары. Ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар. Мұнай кәсіпшілік жабдықтарын пайдалану кезінде табиғатты қорғау.
Білімдер:
-аймақтық қаттарда бұрғылау әдістері, қаттардан мұнай алумен айналысу және әдістері, құбырларды жөндеу кезіндегі қалдықтардың тұрмауымен күресу әдістері.
Іскерліктер:
-құбырлардың технологиясының жұмыс істеу мерзімін белгілеу және анықтауды;
-мұнай кәсіптік құралдарын жөндеуді орындау.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15

ПК 3.11.16
СД 06
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Физические свойства горных пород – коллекторов нефти и газа. Состав и свойства пластовых флюидов. Состояние жидкостей и газов в пластовых условиях. Физиче6ские основы добычи нефти и газа. Подготовка к эксплуатации и освоение нефтяных и газовых скважин. Разработка нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений. Исследование нефтяных, газовых скважин и пластов. Фонтанная добыча нефти. Газлифтная добыча нефти. Добыча нефти скважинными штанговыми насосами. Добыча нефти бесштанговыми насосами. Особенности добычи газа и конденсата.
Знания:
системы сбора и внутрипромыслового транспорта нефти и газа; конструкцию и принципы действия основного оборудования нефтяных промыслов и установок комплексной подготовки нефти и воды; технологию подготовки продукции скважин, методы разрушения нефтяных эмульсий.
Умения:
подбирать соответствующий инструмент при аварийных ситуациях; организовывать производственные процессы по эксплуатации скважин.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПК 3.11.17
СД 07
Сбор и подготовка нефти и газа
Системы сбора внутрипромыслового транспорта нефти и газа. Измерение количества нефти, газа и воды по скважинам. Сепарация нефти от газа. Промысловые трубопроводы. Подготовка нефти. Нефтяные резервуары и насосные станции. Водоснабжение нефтегазодобывающих предприятий. Сбор и подготовка нефтяного и природного газа.
Знания:
измерение количества нефти, газа и воды по скважинам; водоснабжение нефтегазодобывающих предприятий; сбор и подготовка нефтяного и природного газа.
Умения:
отбирать пробу жидкости из выкинутой линии скважин, снять показания с измерительных приборов, дать заключение о работе скважины.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 08
Электрооборудование промыслов
Электроснабжение предприятий нефтяной промышленности. Электрооборудование установок высокого напряжения. Электропривод. Аппаратура и схемы управления электродвигателями. Взрывобезопасность электрооборудования. Электрооборудование установок для насосной добычи нефти. Электрическое освещение нефтяных промыслов. Коэффициент мощности и экономия электрической энергии.
Знания:
электрооборудование установок высокого напряжения; электрооборудование установок для насосной добычи нефти; технику безопасности и защитные заземляющие устройства.
Умения:
читать схемы электрооборудования установок для насосной добычи нефти; соблюдать технику безопасности при выполнении заземляющих устройств и работать с электрооборудованием промысловых, компрессорных насосных станций и установок.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 09
Основы автоматизации и производства и АСУТП
Контроль технических процессов. Основы метрологии. Общие сведения об измерениях температуры. Контроль процессов добычи нефти и газа. Автоматическое регулирование и средства автоматизации: основы автоматического регулирования. Функциональные системы автоматизации технологических процессов. Автоматизация добычи и промыслового сбора нефти и нефтяного газа, подготовки и откачки товарной нефти, газоконденсатного промысла.
Знания:
общие сведения об измерениях температуры; измерениях расхода количества жидкости и газа; измерениях уровня жидкости.
Умения:
определять технические средства систем автоматизации; контролировать добычу и промыслового сбора нефти и нефтяного газа, вести подготовку и откачку товарной нефти, газоконденсатного промысла.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.11.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла
Умения:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Навыки:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы, необходимые при нефтегазовом производстве.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.11.16
АП 06
Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану
Мұнай-газ жыныс жинаушылардың физикалық қасиеттері. Тау жынысының түйіршікті құрамы. Мұнай, оның химиялық құрамы және классификациясы. Мұнайлы газ. Мұнайлы газдың физикалық қасиеттері. Сұйық пен газдың қоспасының қысым мен температурасына байланысты өзгеру жағдайы. Қабат кысымы мен температурасы. Қабаттағы мұнайдың физикалық қасиеттері. Қабақ энергеиясы және мұнай газ кеніштеріне әсер ететін күштер. Игеру технологиясы, жүйесі және аймағы.
Білімдер:
мұнай және газдың ішкі кәсіптік көліктердің жүйелеп жинақтауды; мұнай кәсібінің негізгі құралдарының іске асуының ұстанымдары мен құрылысы және мұнай мен суды жүйелі дайындауды орнатуды; құбыр өнімдерін дайындау технологиясы, мұнай эмульсияларын бұзу әдістерін.
Іскерліктер:
апаттық жағдайға сәйкес құралдарды жинауды; құбыр эксплутациялары бойынша өндіріс процестерін ұйымдастыруды.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КҚ 3.11.17
АП 07
Мұнай және газды жинақтау, дайындау
Мұнай және газдың ішкі кәсіпшілік көлігін жинау жүйесі. Ұңғымалардағы мұнай, газ және су көлемін өлшеу. Мұнайдың газдан сепарациясы. Кәсіпшілік құбыр тасымалдау. Мұнайды дайындау. Сорғы станциялары және мұнай резервуарлары. Мұнай және газ өнімін алатын кәсіпорындарды сумен қамтамасыз ету. Мұнай және табиғи газды жинақтау, дайындау.
Білімдер:
құбырлар бойынша мұнай, газ, судың өлшеу санын, мұнай, газ шығаратын кәсіпорындарды; мұнай мен табиғи газды дайындау және жинақтауды.
Іскерліктер::
құбырлардан шығарылып тасталған сұйықтарды жинауды; өлшеуіш құралдардың көрсеткіштерін алуды; құбырлардың жұмысы жайлы қорытынды беруді.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 08
Кәсіпшілікті электрмен жабдықтау
Жарық тарату аспаптары, сұрыпталуы, сипаттамалары. Жарықты есептеу әдістері. Топтық жарықтық шиттерін орнату. Жұмыс және авариялық электр жарықтарының сызбалары. Электр термиялық қондырғылар сұрыпталуы. Кедергілік пештері, жұмыс жасау принциптері, жылыту әлемін есептеу. Доғалық пештердің электржабдықталуы. Индукционды пештер және қондырғылардың электр жабдықталуы. Дәнекерлеу, қондырғыларды электрмен жабдықтау.
Білімдер:
жоғарғы кернеудегі құрылғылардың электр жабдықтарын; мұнайды сорғымен өндіруді; құрылғылардың өндіру жабдықтарын; қауіпсіздік техникасы және қорғаныс жерлендіру құрылғыларын.
Іскерліктер:
-мұнайды сорғымен өндіруге арналған құрылғылардың электр жабдықтарының схемасын оқуды; қауіпсіздік техникасын сақтауды;
-компрессорлық сорғы станциялары мен құрылғылардың электр жабдықтармен жұмыс істеуін.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 09
Өндірісті автоматтандыру негіздері және ТПБАЖ (технологиялық процестерді басқаруды автоматтандыру жүйелері)
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері. Метрология негіздері. Автоматтандыру құралдарының классификациясы. Реттеу, автоматтық бақылау жүйесі. Жылулық, массалық, гидромеханикалық, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
температураны өлшеу туралы жалпы мағлұматты; сұйық және газ мөлшерінің шығыны өлшеуді; сұйық деңгейін өлшеуді.
Іскерліктер:
автоматтандыру жүйелерінің техникалық құралдарын анықтауды; мұнай және мұнай газын өндіру және жинақтауды бақылауды; тауарлық мұнайды; газдың конденсат өндірісін дайындауды, сорып шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практика Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.11.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал- жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Іскерліктер:
-слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
-разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Дағдылар:
-сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.11.2
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
Геодезическая практика Теодолитные работы Нивелирные работы. Методы изучения разрезов, залежей нефти и газа, геологические основы разработки месторождений нефти и газа.
Умения:
назначение и принципы неодолита, нивелира;
методы геологических изысканий;
геолого-промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Навыки:
оформлять нормативно–техническую документацию по добыче нефти; анализировать физико-механические свойства горных пород.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.11
ПК 3.11.12
ПК 3.11.13
ПК.3.11.14
ПК.3.11.15
ПК 3.11.16
Нефтегазовое оборудование
Назначение, устройство современного нефтегазодобывающего производства, машин, механизмов, оборудования.
Умения:
методы воздействия на призабойную зону пласта; методы и увлечения нефте отдачи пластов; методы борьбы с отложениями при ремонте скважин.
Навыки:
анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выполнять ремонт нефтегазопромыслового оборудования
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Машинист насосных установок" "Машинист компрессорных установок" "Оператор нефтеперекачивающей станции" "Машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования" "Оператор по добыче нефти и газа"
Насосные установки Компрессорные установки Нефтеперекачивающей станции. Агрегаты по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования. Добыча нефти и газа.
Умения:
системы сбора и внутрипромыслового транспорта нефти и газа;
конструкцию и принципы действия основного оборудования нефтяных промыслов и установок;
технологию добычи и подготовки продукции скважин,
Навыки:
подбирать соответствующий инструмент при аварийных ситуациях; организовывать производственные процессы по эксплуатации установок, оборудования скважин
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Ремонтная
Техническое обслуживание ремонт, эксплуатация нефтепромыслового оборудования. Наземное и подземное оборудование скважин. Электрооборудование нефтегазопромыслов
Умения:
устройство, эксплуатацию и ремонт оборудования при добычи нефти и газа;
находить неисправности и определять методы по их устранению;
электрооборудование установок;
высокого напряжения; электрооборудование установок для насосной добычи нефти;
технику безопасности и защитные заземляющие устройства.
Навыки:
читать схемы электрооборудования установок для насосной добычи нефти; соблюдать технику безопасности при выполнении заземляющих устройств и работать с электрооборудованием промысловых, компрессорных насосных станций и установок;
производить ремонт, ликвидировать повреждения.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Нефтегазодобывающее предприятие его структура, Производственные подразделений. Цеха добычи, по управлению обслуживания скважин, по капитальному и подземному ремонту скважин, ЗПТЖ и УПНиПО. Объемы производственных работ, ремонта технического обслуживания и ремонта нефтепромыслового оборудования. Смежные рабочие профессии на участке.
Умения:
структура нефтегазодобывающего предприятия, производственных подразделений цеха добычи, цеха по управлению обслуживания скважин, цеха по капитальному и подземному ремонту скважин, цеха ЗПТЖ и УПНиПО;
объемы производства работ, устанавливаемые нормами планово-предупредительного ремонта;
смежные профессии рабочих на участке;
приемы по техническому обслуживанию и ремонту нефтепромыслового оборудования;
Навыки:
выбирать надземное и подземное оборудование скважин по способам эксплуатации, контролировать режим их работы;
определять причины неполадок в работе скважины и устранять их; анализировать экономическую эффективность применяемых методов интенсификации добычи нефти;
определять необходимое количество нагнетаемой воды в пласт, производить расчеты по освоению и глушению скважин;
производить расчеты методов повышения производительности скважин.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно-педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
6
Специализация Стандартизация и сертификация

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
Геодезиялық практика Теодология жұмысы. Нивилирлік жұмыс. Инженерлік тапсырмаларды орындау ғимараттарды бөлу. Құрылыс- монтажды алаңдарында инженерлі- геддезиялы жұмыстар.
Іскерліктер:
- теодолит, нивелир жұмыстарының принциптері мен құрылғысын білу;
- геологиялық әдістерді;
- мұнай және газды пайдалануға геологиялық бақылау жүргізуді;
Дағдылар:
– тау жыныстарына физика- механикалық талдау жүргізуді;
- мұнайды алуға нормативті- техникалық құжаттарды рәсімдеуді.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.11.7
КҚ3.11.9
КҚ3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ.3.11.14
КҚ.3.11.15
КҚ 3.11.16
Мұнай-газ жабдықтары Тағайындалуы, мұнай-газ игеру орындарының заманауй құрылысы, машиналар, механизмдер, жабдықтар.
Іскерліктер:
-әсер ету әдісінің аймақ қабатын: әуестену және әдісі мұнайдың аймаққа берілуін;
-құбырды жөндеу кезіндегі қалдықтар мен күресу әдісі.
Дағдылар:
-құбырдың технологиялық жұмысын талдап тағайындау;
- мұнай газ кәсіптік жабдықтарды жөндеу жұыстарын жүргізу.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.11.7
КҚ3.11.9
КҚ3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ.3.11.14
КҚ.3.11.15
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
"Насос құрылғыларының машинисі" "Сорап құбырының машинисі" "компрессорды тағайындау машинисі"
"Мұнай және газды өңдеу операторы"
Сорапты құрылғылар
Мұнай сорғыш станциялардың компрессорлы тағайындалуы. Мұнай газ кен орындарының жабдықтарына қызмет ететін агрегаттар.
Мұнай газды алу.
Іскерліктер::
- жинау жүйесі және мұнай және газ ішкі кәсіптік көлікті жинау жүйесі;
- негізгі мұнай кәсіптік жабдықтардың және құрылғылардың конструкцциялары мен іс әрекет принципі;
-алу технологиясы мен құбыр өнімін дайындау,
Дағдылар:
-апат болу жағдайда орынды құралдарды пайдалану;
-қондырғыны пайдалануда өндірістік процесті ұйымдастыру, құбырдың жабдығы.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.11.7
КҚ3.11.9
КҚ3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ.3.11.14
КҚ.3.11.15
КП 04
Оқу орындарындағы технологиялық практика
Жөндеу
Мұнай газ кен орындарының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу, пайдалану. Мұнай газ кен орындарының электр жабдықтары.
Іскерліктер::
-мұнай газды алу кезіндегі жабдықтарды құру, пайдалану және жөндеу;
- ақаулықтарды табу және оларды жою әдістерін анықтау;
-құрылғылардың электр жабдықтары;
- жоғары қуаттылықты;
-мұнайды сорапты алу үшін құрылғылардың электр жабдықтары;
- қауіпсіздік техникасын.
Дағдылар:
- мұнайды сорапты алуға арналған құрылғылардың электр жабдықтарының схемасын оқу;
-жерге қосылған құрылғыларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау және компрессорлық сорапты станцияларының және құрылғылардың электр жабдықтарымен жұмыс істеу;
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Мұнай газды алу өндірісінің структурасы, өндіріс бөлімшелері.алу цехы, құбырды басқару қызметі, құбырды күрделі және жер асты жөндеу, ЗПТЖ және УПН и ПО. өндіріс жұмысының көлемі, техникалық қызмет жөндеу және мұнай кәсіптік жабдығын жөндеу. Орындағы аралас жұмысшы кәсібі.
Іскерліктер::
- мұнай газ алу өндірісінің структурасы, алу цехының өндіріс бөлімшелерін, құбырға қызмет ететін басқару цехтары, күрделі және жер асты құбырды жөндеу цехтары, ЗПТЖ және УПН и ПО;
- өндіріс жұмыс көлемі, алдын ала жобалау жөндеу нормаларын тағайындау;
-телімдегі арала кәсіпті жұмысшылар; техникалық күтім көрсетубойынша әдісі және мұнай кәсібінің жабдықтарын жөндеу;
Дағдылар:
- құбырдың пайдалану әдістері бойынша жер беті және жер асты жабдықтарын таңдау, оның жұмыс режимін бақылау; құбырдың жұмыс кезіндегі ақау себептерін анықтай білу және оны жөндеу;
- мұнайды үдетіп алуда қолданатын әдістің экономикалық тиімділігін талдай білу;
-қабатқа айдайтын судың қажетті мөлшерін анықтай білу, құбырды игеру және жабу бойынша есепті жүргізу;
-құбыр өндіргіштігін жоғарлату әдісінің есебін жүргізе білу.
БҚ1
БҚ 5
БҚ12
КҚ 3.11.7
КҚ3.11.9
КҚ3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ.3.11.14
КҚ.3.11.15
КП 06
Диплом алды практикасы
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмысын меңгеру;
Дағдылар:
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
6
Мамандандыру Стандарттану және сертификаттау

Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного обучения, техник по стандартизации и сертификации
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Стандартизация и управление качеством продукции
Обеспечение качества товаров и услуг. Основы стандартизации. Государственная система стандартизации. Планирование работ по стандартизации. Теоретические и методические основы стандартизации. Идентификация. Классификация объектов. Качество продукции. Стадии разработки внедрения стандарта и расчет качества продукции.
Знания:
современное состояние и перспективы развития сертификации и лицензирования;
принципы построения сертификации и лицензирования;
характеристику структуры сертификации и лицензирования продукции по отраслям;
организацию работы по сертификации и лицензированию по отраслям;
современное состояние, тенденции и перспективы развития сертификации и лицензирования продукции по отраслям;
требования предъявляемые ГОСТами к сертификации и лицензированию.
Умения:
работать с законами РК по сертификации и лицензированию;
работать с технической документацией и стандартами серии ИСО;
производить работу в рамках области назначения проверки;
собирать, анализировать факты, которые имеют непосредственное отношение к сертификации и лицензированию продукции по отраслям;
пользоваться технической и справочной литературой, комплектами стандартов по продукции
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
СД 02
Метрология и технические измерения
Основы технических измерений. Универсальные технические измерения. Измерительные средства с механическими преобразованиями. Измерительные средства с электрическим преобразованием. Измерительные средства с пневматическим преобразованием. Измерительные средства с оптико-механическим преобразованием. Выбор универсальных средств измерения. Специальные измерения резьбы. Методы и средства измерения углов. Средства измерения формы и расположения поверхностей. Средства измерения зубчатых колес и передач.
Знания:
виды измерений и контроля над измерениями;
средства измерений и технического контроля, их проверку, калибровку;
устройства и методы измерений механических приборов и инструментов, оптических, пневматических приборов, электрических установок;
построение систем технического контроля; состав технического контроля и измерения; процесс контроля; выбор средств измерения и контроля; координаторно-
измерительную машину, методы контроля; средства автоматизации и механизации контроля.
Умения:
организовывать контроль измерительных средств, выполнять измерения; определять погрешности измерений; разрабатывать методы контроля технических измерений и выбирать средства измерений.
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.14
ПК 3.12.15
СД 03
Сертификация и лицензирование продукции по отраслям
Цели и задачи сертификации, лицензирования. Организация процессов сертификации, лицензирования. Научно-техническое обеспечение сертификации и лицензирования. Нормативно-методическое обеспечение сертификации и лицензирования. Обеспечение качества сертификации и лицензирования. Аккредитация и взаимное признание сертификации и лицензирования.
Знания:
историю развития стандартизации;
основные термины и определения в области стандартизации; закон "О стандартизации", основные статьи; принципы взаимозаменяемости; методы идентификации; содержание каталожного листа; символики, штриховое кодирование, информацию о производителе; закон "О лицензировании"; содержание лицензионного договора, товарный знак промышленный образец технический контроль, охранные документы, патент, свидетельство.
Умения:
разбираться в терминологии по стандартизации, лицензированию; выбирать ряды предполагаемых чисел для величины связанных между собой определенной математической зависимостью; рассчитывать параметры сетевого графика; заполнять каталожный лист продукции; считывать информацию о товаре; пользоваться стандартом; определять потери при калькуляции затрат, связанных с процессами; классифицировать показатели качества продукции; сравнивать и анализировать управление качеством продукции на примере развития системы качества за рубежом.
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15

Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, стандартизациялау технигі
Арнайы пәндер
АП 01
Стандарттау және өнімнің сапасын бақылау
Көрсетілетін қызмет пен тауардың сапасын қамтамсыз ету. Стандартизацияның негіздері. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Стандарттауға байланысты жұмыстарды жобалау. Стандарттаудың теориялық және әдістемелік негіздері. Ұқсастыру. Стандарттау объектілерін топтастыру. Өнімнің сапасы. Стандарт және өнімнің сапасын есептеудің жетілдіру сатылары.
Білімдер:
-сертификациялау мен лицензиялаудың қазіргі жағдайын;
-сертификаттау мен лицензиялаудың құрылымдық ұстанымдары салалар бойынша өнімдерді сертификаттау мен лицензиялаудың құрылымдық сипаттамасын; салалар бойынша сертификаттау мен лицензиялаудың жұмыстарын ұйымдастыруды; сертификаттау мен лицензиялаудың болашақта дамуын және қазіргі жағдайдағы бет алысын; сертификаттау мен лицензиялауға қойылатын мемелекеттің талаптарын.
Іскерліктер:
-сертификаттау мен лицензиялау бойынша Қазақстан Республикасының заңдарымен жұмыс жасауды; ИСо серияларының стандарттарымен және техникалық құжаттармен жұмысын тексеру рамкасында жүргізуді; салалар бойынша өнімдерді сертификаттау мен лицензиялауға тікелей қатысты деректерді жинау, талдау; өнімдер бойынша стандарттаудың жинақтарын, техникалық және анықтама әдебиеттерімен жұмыс жасауды.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
АП 02
Метрология және техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдердің негіздері. Әмбебап техникалық өлшеулер. Механикаландырылған өлшем құралдары. Ішкі өлшемдерді өлшейтін құралдар. Механикалық өзгерткіші бар өлшеу. Электрлі өткізгіші бар өлшем құралдары. Оптика- механикалық өзгерткіші бар өлшем құралдары. Арнайы өлшеу құралдары. Қысым күшімен өлшейтін құралдар. Әмбебап өлшеу құралдарын таңдау. Винт оймасын өлшеу құралдары. Бұрыштарды өлшеудің тәсілі мен құралдары. Заттың бетінің орналасуы мен формасын өлшейтін құралдар. Берілістер мен тісті дөңгелектерді өлшейтін құралдар.
Білімдер:
-өлшеудің түрлерін және өлшеуді бақылауды;
-өлшеуді техникалық бақылауды,оларды тексеруді;
-электрлі қондырғыларды, құралдарды және механикалық құралдармен өлшеу әдістерін,құрылымын;
-техникалық бақылау жүйелерін құруды;
- техникалық бақылау мен өлшеудің құрамын;
-бақылау процесін; бақылау мен өлшеу құралдарын таңдауды; өлшейтін-үйлестіретін машинаны,бақылау әдістерін.
Іскерліктер:
-өлшеуіш құралдарын бақылауды ұйымдастыруды;
-өлшеуді орындауды;
- өлшеудің қателерін анықтауды; өлшеу құралдарын таңдауды және техникалық өлшеудің бақылау әдістерін жасауды.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
АП 03
Өнімнің сапасын тексеру және лицензиялау
Сертификаттаудың, лицензияның мақсаты мен міндеті. Сертификаттау,лицензиялау процестерін ұйымдастыру. Сертификаттау мен лицензиялауды ғылыми- техникалық қамтамсыздандыру. Сертификаттау мен лицензиялаудың сапасын қамтамасыздандыру. Сертификаттау мен лицензиялауды өзара үйлестіру және аккредитациялау.
Білімдер:
стандартизацияның даму тарихын; стандарттау саласындағы негізгі терминдерді анықтауды; стандарттау туарлы заңды; негізгі статьяларын; өзара орын ауыстыруларын; теңестіру әдістерін; тізбелік беттердің мазмұнын, штрихты кодтарды, өндіруші туралы ақпаратты, лицензиялау туралы заңды, лицензия келісім шартының мазмұнын, өндіріс үлгісінің тауар белгілерін техникалық бақылауды, қорғаудағы құжаттарды, патентті, куәлікті.
Іскерліктер:
стандарттау, лицензиялау бойынша терминологияларды ажыратуды; математикалық шарт бойынша өзара байланыс көлемдері үшін ұйғарымды сандар қатарын таңдауды; сеттік график параметрін есептеуді; өнімдердің тізбек беттерін толтыруды; тауар туралы ақпаратты санауды; стандартты қолдануды; шыққан шығынды калькуляциялау өнімдер сапасының көрсеткіштерін топтастыру; сапа жүйелерінің дауын мысалға ала отырып, өнім сапасын бақылауды талдау және салыстыруды.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.17

ПК 3.12.18
ПК 3.12.20
СД 04
Диагностика надежности технического состояния
Основы диагностики. Испытания в процессе производства. Определение потерь и коэффициентов полезного действия. Тепловые процессы. Вибрация и шум, помехи. Автоматизация испытаний. Обнаружение качественных признаков нарушения работоспособности. Тесты диагностирования. Устранение диагностирования. Устранение неисправностей.
Знания:
Руководящие материалы по вопросам технического обслуживания и диагностики транспортных средств; ГОСТы и технические требования на диагностирование транспортных средств; возможности неисправности, способы и средства их определения; устройство и наладку оборудования и контрольных приборов; достижения науки и техники, передового опыта в области технического диагностирования надежности и оценки надежности транспортных средств; законодательство по охране труда и защите окружающей среды
Умения:
своевременно и качественно определять техническое состояние деталей; готовить оборудование и приборы на заданные режимы работы и содержать диагностические приборы в постоянной готовности; составлять годовой план диагностики надежности и оценки технического состояния транспортных средств; внедрять передовую технологию диагностирования; соблюдать законодательство РК
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
СД 05
Предметы специальной подготовки
Цели и задачи стандартизации, метрологии, сертификации и лицензирования в отраслях производства. Учет и анализ машин, механизмов и другой специализированной техники, их диагностика надежности, оценка технического состояния. Методы расчета экономической эффективности. Ведение документации. Организация труда и производства.
Умения:
по специальной подготовки.
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.12.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла Паика и паяльное оборудование
Умения:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Навыки:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.12.18
АП 04
Техникалық жағдайын бағалау және сенімділігін анықтау
Ақаулықты анықтаудың негізі. Өндіріс процесіндегі сынау. Шығынды анықтау және пайдалы әсер коэффиценті. Жылу процестері. Тербеліс,шу және кедергі. Сынауды автоматтандыру. Жұмыс істеу қабілеті сапаның төмендеу белгілерін анықтау. Ақауды анықтаудың тестері. Ақауларды жою.
Білімдер:
-транспорттық құралдардың диагностикасы және техникалық қызмет көрсету мәселелері бойынша жетекші материалдарды;
-мемлекеттік стандартты және тарнспорттық құралдарды диагностикалаудың техникалық талаптарын; түзелмейтін мүмкіндіктерді анықтау құралдарын және тәсілдерін; бақылау құралдарын және жөндеу құралдары мен құрылымын; техниканың және ғылымның жетістігін; транспорттық құралдарды сенімді бағалауды және техникалық диогностикалау саласындағы озық тәжірибелерді; еңбекті және қоршаған ортаны қорғау заңдылықтарын.
Іскерліктер:
-бөлшектердің техникалық жағдайларының уақытылы және сапалы анықтауды; жабдықтармен құралдарды берілген жұмыс мерзіміне және диагностикалық құралдарды үнемі дайындықта ұстауды; диагностиканың жылдық жоспарын құруды және тарнспорттық құралдардың техникалық жағдайын бағалауды; озық технологияларды диагностикаға енгізуді;
-Қазақстан республикасының заңдарын сақтауды.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
АП 05
Арнайы дайындық пәндері
Өндіріс салаларындағы стандарттаудың, метрологияның, сертификаттаудың және лицензиялаудың мақсаты мен міндеттері. Механизмдер, машиналар мен арнайы техникаларды сұрыптау және есепке алу. Олардың сенімділігін анықтау, техникалық жағдайын бақылау. Экономикалық нәтижеліліктерді есептеу әдістері. Құжаттарды жүргізу. Өндірістерде еңбекті ұйымдастыру.
Білімдер:
- арнайы дайындық пәнін
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КТ.00
Кәсіптік практика
ТТ. 01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.12.14
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал- жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Іскерліктер:
-слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
-разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Дағдылар:
-сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ14
БҚ 17

ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
Измерительная практика
Основы электронных измерений и мультиметры Источники напряжений, токов и тестовых сигналов Основы электронной осциллографий Аналоговые электронные осциллографы Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы Портативные цифровые осциллографы Виртуальные PC – осциллографы и лабораторий Осциллографические измерения
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении измерительных работ;
правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
добиваться выполнения задания.
Навыки:
измерение переменного тока и напряжения;
изучение портативных и цифровых осциллографов;
работа с осциллографическими измерениями;
понятие об интегральных микросхемах, их классификации.
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.12
ПК3.12.13
Монтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки Технология пайки Припой Флюс Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки Определение профилей технологий пайки Монтажные провода и кабели Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов Пайка монтажных соединений Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств Электронные сборки Интегральные микросхемы
Умения:
основные положения по технике безопасности при монтажных работах свойства металлов и электрорадиоматериалов, Назначение компонентов и деталей для монтажных работ читать электрические схемы, условные обозначения
Выполнять монтаж и наладку цифровых устройств на интегральных микросхемах
Навыки:
основные сведения о проведении монтажных работ;
ознакомление монтажным оборудованием и элементами;
ознакомление с основными приемами монтажных операций;
электронные сборки.
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.12
ПК3.12.13
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике", "Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики"
Ремонтная
Технологическое и контрольно-измерительное оборудование. Эксплуатация, обслуживание и ремонт. Неисправности. Погрешности и их устранение.
Умения и навыки:
устройство, назначение оборудования, приборов контрольно-измерительного назначения;
находить, определять и устранять неисправности
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Нормативная, технологическая и правовая документация по стандартизации, сертификации и метрологии;
Умения и навыки:
нормативную, технологическую и правовую документацию;
определять техническое состояние, демонтаж и монтаж, настройку и регулировку узлов и механизмов технологического и контрольно-измерительного оборудования;
осуществлять учет работы технологического оборудования, оформлять диагностические карты и задания, порядок отчетности
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
История предприятия.
Должностные инструкции технических кадров по стандартизации, сертификации и управлению качеством должностные лица отвечающие за организацию и обеспечение технической готовности к использованию приборов, технологического и контрольно-измерительного оборудования. Нормативной и технологической документацией производства продукции.
Организация производственных процессов (содержанием, производственными циклами,
Формы специализации производственных подразделений);
Организация труда (расстановкой и обучением кадров, разделением и кооперацией труда. Применяемые методы труда, нормированием труда, организацией и обслуживанием рабочих мест, обеспечением условий труда);
с эксплуатационной документацией на технологическое и контрольно-измерительное оборудование и правилами ее ведения;
Организация технической эксплуатации технологического и контрольно-измерительного оборудования.
Характерные неисправностей, возникающие в технологическом и контрольно-
измерительном оборудовании.
Монтаж и наладка технологического и контрольно-измерительного
оборудования.
Работы по определению технического состояния, настройке и регулировке узлов и механизмов технологического и контрольно-измерительного
оборудования.
Учет работы технологического оборудования. Диагностические карты и по техническому обслуживанию, настройке.
Регулировка и устранение неисправностей.
Умения и навыки
документацию по организации работы по сертификации, лицензированию продукции предприятия;
определять техническое состояние, демонтаж и монтаж, настройку и регулировку узлов и механизмов технологического и контрольно-измерительного оборудования;
осуществлять учет работы технологического оборудования, оформлять диагностические карты и задания, порядок отчетности;
совершенствования работы с приборами и оборудованием;
получить навыки работы с нормативной, технологической и правовой документацией;
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация: Технология и организация производства продуктов питания

КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
Өлшеулік практика
Электронды өлшеудің негіздері және мультиметрлер.
Ток және тесттік дабылдың кернеулік көзі.
Электронды осциллогрофының негізі.
Электронды осциллогрфының анологы. Стационарлы сандық және стробоскоптық осциллогрфы. Портативті сандық осциллогроф.
Виртуалды РС-осциллогрофтар және зертханалар.
Осциллографиялық өлшеу.
Іскерліктер:
-тәжірибенің тапсырмасын және мақсатын түсіну;
-өлшеу аспаптарын, құралдарын, жабдықтарын және материалдарын қолдана білу;
- өлшеу жұмыстарын жүргізгенде негізгі мәліметтерді білу;
- өлшеу жұмыстарын жүргізгенде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- тапсырманың орындалуына жету;
- айнымалы тоқты және кернеуді өлшеу;
Дағдылар:
- портативті және сандық осциллографты оқып білу;
- осциллографиялық өлшемдермен жұмыс істеу;
- тапсырманы орындау технологиясында аспаптарды таңдауды анықтау;
- өлшеу жұмыстары бойынша Дағдыларын қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.12
КҚ3.12.13
Монтаждау практика
Пісіру және дәнекерлеудің теориялық негізі.
Пісіру дәнекерлеудің флюс технологиясы.
Дәнекерлеу сықпасы КП және ПК дәнекерлеу технологиясы.
Дәнекерлеу технологиясының профильін анықтау.
Монтаждау сымдары және желілері (жгутовый) Жгутты монтаждау және сымдарды өңдеу. Монтаждалатын біріктірулерді дәнекерлеу
Радиомантажды құрылғылар және радиоэлементтерімен танысу. Оңай радиотехникалық құрылғыларды монтаждау және дәнекерлеу. Электронды құрастыру. Интегралды микросхема.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі нұсқасын білу;
- метал және электрорадио материалдарының монтаждау жұмыстарына керек бөлшектер және компаненттерінің арналуы;
-электр сызбасын оқу және шартты белгілерін білу интегралды микросхемаларда сандық құрылғыларын түзетуді және монтаждауды орындау;
-монтаждау жұмыстарын жүргізуі туралы негізгі мәліметтерді білу;
Дағдылар:
-жөнделетін құрылғымен және элементтерімен танысу;
-монтаждау операциасының негізгі әдістерімен танысу;
-электронды құрастыру;
-тапсырманы орындау технологиясында аспапты таңдауды анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.12
КҚ3.12.13
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар слесары"
"Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар жөндеушісі"
Жөндеу
Технологиялық және бақылаумен-өлшеу құрылғылары. Пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу.
Ақаулар және оларды жою.
Білімдер::
-бақылаушы өлшеуге арналған аспапты, жабдықтың тағайындалуын және құрылысын;
Дағдылар:
-ақауларды анықтау, табу және жою.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ТТ 04
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
Стандарттау, сертификаттау және метралогия бойынша нормалық, технологиялық және заңдылық құжаттар:
Іскерліктер::
-нормативтік,технологиялық және заңдылық құжаттарды;
-технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарын жөндеуде механизмдерін және тораптарын түзету және ретке келтірудің техникасының жағдайын анықтау;
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың жұмысын есепке алу;
- тапсырма және диагностикалық карта құру, есеп беру тәртібі.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
Өндірістік орындарда өтетін технологиялық практика
Өнеркәсіп тарихы
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарды, аспаптарды пайдаланудағы техникалық дайындығын қамтамассыз етудегі жауапты қызметкерлердің стандарттау, сертификаттау және сапаны басқару бойынша техникалық кадрларды қызметтік нұсқаулары.
Өнім өндірудегі технологиялық және нормативтік құжаттар.
Өндірістік үрдісті ұйымдастыру (мазмұнымен, өндірістік циклмен, өндірістік бөлімшелердің мамандандыру формасы)
Жұмысты ұйымдастыру (кадрларды оқыту, бөлу және еңбекті байланыстыру (кооперациялау). Еңбекті мөлшерлеу (нормалау) жұмыс орынын ұйымдастыру және қызмет көрсету еңбек жағдайымен қамтамассыз ету);
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарында құжаттарымен оны жүргізу тәртібі.
Технологиялық бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы техникалық пайдалануды ұйымдастыру
Технологиялық бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы техникалық ақаулардың пайда болуы. Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы монтаждау және түзету (наладка)
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы механизмдермен тораптардың түзету және ретке келтірудегі техникалық жағдайлары бойынша жұмыстар.
Технологиялық жабдықтардың жұмысын есептеу.
Түзету техникалық қызмет бойынша диогностикалық картаны ретке келтіру және ақауларды жою.
Іскерліктер::
-өнеркәсіп өнімдерін лицензиялау, сертификаттау бойынша жұмыстарды ұйымдастырудағы құжаттарды;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын есепке алу;
- тапсырма және диогностикалық карта құру, есеп беру тәртібі;
Дағдылар:
-аспаппен және жабдықпен жұмыс істеуді шынайыландыру;
-нормативтік, технологиялық және заңдылық құжаттармен жұмыс істеуді дағдыландыру.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
Дағдылар:
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Тамақ өнімдерінің технологиясы

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Общее ознакомление с предприятиями общественного питания, назначением производственных цехов, источниками поступления сырья, характером перерабатываемого сырья, изготовляемой продукцией, с санитарным режимом цехов, подсобными помещениями, условиями хранения продуктов и полуфабрикатов, связью между цехами, правилами внутреннего распорядка, личной гигиены работников общественного питания. Техникой безопасности, с причинами пожаров и их профилактикой.
Умения:
типы предприятий питания, их расположение, оснащение оборудованием, основные санитарно технические, противопожарные требования, нормативно-техническую документацию для предприятий соответствующего типа. Ассортимент, количество и качество обрабатываемого сырья, условия и сроки хранения, норму отходов в зависимости от сезона. Способы дефростации замороженной рыбы, способы вымачивания соленой рыбы, последовательность и особенности обработки чешуйчатой, бесчешуйчатой, осетровой рыбы и некоторых видов, приготовление рыбной котлетной массы и п/ф из нее, способы подготовки рыбы к фаршированию, ассортимент рыбных полуфабрикатов их норму выхода.
кулинарный разруб туш говядины, баранины, свинины,
Кулинарное назначение отрубов в зависимости от вида мяса, ассортимент крупнокусковых, порционных и мелкокусковых полуфабрикатов для варки, жарки, тушения, запекания, Приготовление натуральной рубленной и котлетной массы из мяса, Организацию работы птицегольевого цеха, оборудование режимом работы, технику безопасности, санитарно-гигиенические правила
Кулинарную обработку птицы и дичи, приготовление полуфабрикатов, использование пищевых отходов, Знания: способы заправки птицы и дичи, приготовление натуральных полуфабрикатов и полуфабрикатов из котлетной массы, особенности обработки пищевых отходов, условия и сроки хранения полуфабрикатов из птицы. Ассортимент, технологию приготовления заправочных, пюреобразных,
Прозрачных, холодных, сладких супов.
Норму выхода, способы подачи Знания: особенности приготовления соусов мясном, рыбном бульоне, на сливочном, растительном масле и уксусе, ассортимент и приготовление масленых смесей.
Общие правила варки овощей и их исключение, общие правила припускания, тушения, запекания, жарки основным способом и во фритюре, Знания: ассортимент блюд, способы подачи. Общие правила варки, ассортимент каш, изделия из каш, приготовление блюд из бобовых, способы варки макаронных изделий, ассортимент блюд и макаронных изделий требования к качеству блюд из круп, бобовых и макаронных изделий. Ассортимент, приготовление и правила подачи блюд из отварной, припущенной, жареной, тушеной и запеченной рыбы. Процесс варки мяса, подготовка рабочего места, подготовка крупнокусковых, порционных и мелкокусковых п/ф для варки, жарки, тушения, запекания, приготовление изделий из натурально-рубленной и котлетной массы, подбор соусов и гарниров
Ассортимент, приготовление и подачу блюд из отварной, жареной тушеной и запеченной птицы, дичи и кролика.
Умения: приготовить отварные, жареные, тушеные и запеченные блюда из птицы, дичи и кролика,
Ассортимент, технологию приготовления, способы оформления и подачи блюд из яиц и творога
Навыки:
наблюдать, анализировать, определять назначение цехов, их расположение, источники поступления сырья, санитарный режим, условия хранения продуктов, полуфабрикатов, готовой продукции.
– рационально использовать площадь торгового зала, производственных, складских и подсобных помещений, пользоваться инвентарем, инструментом, оборудованием, с учетом правил техники безопасности и санитарии гигиены.
Производить обработку корнеплодов, клубнеплодов, листовых, плодовых, капустных, луковых, десертных, консервированных овощей и грибов производить нарезку овощей простыми и сложными формами.
Владеть инструментами для карбования.
Проводить дефростацию рыбы в воде и на воздухе,
вымачивать рыбу в проточной и сменной воде, готовить полуфабрикаты из рыбы для варки, жарки и припускания, фаршировать рыбу целыми тушками и порционными кусками. Нарезать полуфабрикаты из говядины, баранины и свинины, различать полуфабрикаты по размерам, готовить рубленные натуральные полуфабрикаты и из котлетной массы с учетом их выхода. Производить обработку, кроликов, подготовить поросят для использования в целом виде, производить обработку печени, мозгов, почек, языков. Проводить первичную обработку мелкой дичи, заправлять птицу в "кармашек", "в одну нитку" и "в две нитки", формовать котлеты, шницель, биточки, зразы, панировать изделия.
Готовить мясной, косный, мясокостный бульоны, бульон из птицы, грибов, рыбы, готовить оттяжки для осветления бульонов, овощную и мучную пассировки, в ассортименте щи, борщи, рассольники, солянки, картофельные, овощные супы, супы с крупами, бобовыми, макаронными изделиями. Окрошки. Делать расчет сырья для первых блюд, составлять сводную сырьевую ведомость, оформлять бракеражный журнал, приготовить соусы основные и производные на мясном и рыбном бульонах, приготовить отварные, жареные, тушеные, запеченные блюда из овощей в ассортименте, хранить блюда до реализации, соблюдать норму выхода и температуру подачи блюд. Подготовить капусту для приготовления голубцов, подготовить овощи к фаршированию, подобрать соусы, и дополнительный гарнир. Приготовить блюда из грибов в ассортименте. Делать расчет количества жидкости, крупы и соли для приготовления вязких, жидких и рассыпчатых каш. Составлять технологические схемы приготовления каш, приготовить и подать рыбу паровую, припущенную по русски, жареную основным способом и во фритюре. Готовить блюда из отварного, жареного, тушеного и запеченного мяса крупным, порционным и мелким кусками, блюда из мяса диких животных. Готовить яйца отварные "всмятку", "мешочек", " крутую", без скорлупы, жареные яйца, яичницу глазунью, омлеты
Блюда из творога: вареники, вареники ленивые, сырники, запеканки
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Повар", "Повар-кондитер", "Официант", "Бармен"
Закрепление и совершенствование теоретических и практических знаний полученных во время учебной практики. Самостоятельная работа по выбору и по предметам узкой специализации
Умения:
технологию приготовления продуктов питания общего назначения, специализированных блюд, диетического питания, особенности национального питания и их ассортимент
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Особенности приготовления и подачи блюд с учетом национальных обычаев и традиций; нормы выхода, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции.
Составление паспорта предприятия, режим работы, тип здания, структура управления
Техника безопасности и пожарной безопасности в условиях производства
Должностные характеристики метрдотеля, договора о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия. Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Умения:
Ассортимент блюд казахской кухни, технологию приготовления способы оформления и подачи
Приготовление мясных горячих блюд казахской кухни в ассортименте, определение готовности, органолептическая оценка качества, условия и сроки хранения до реализации. Организацию работы холодного цеха, ассортимент, технологию приготовления и правила оформления холодных блюд и закусок

КҚ 3.1.14
Оқу практикасы
КП 02
Қоғамдық тамақтану орындарымен танысу, өндірістік цехтарды тағайындау, қабылданған шикізаттар шикізаттарды өңдеу, тауарды дайындау, цехтың санитарлы кестесі, қосалқы ғимарат, жартылай фабрикаттарды және азық-түлікті сақтау шарттары, аралық цехтармен байланыс, ішкі бөліктердің ережелері:қоғамдық тамақ орындарындағы жұмысшының жеке тазалығының ережесі.
Өртің шығуына қарсы профилактикалық жұмыстар, жүргізу қауіпсіздік ережесін сақтау.
Іскерліктер:
-құрал-жабдықтардың дұрыс орналасуын, тамақтану мекемесінің типтерін;
-мекеменің техникалық нормативті құжаттарын, өрттің алдын алу шараларын, негізгі санитарлы- тазалықты;
-өңделген шикізаттың саны мен сапасының ассортиментін, олардың сақталу мерзімін;
-әр мезгілге қарай қалдықтардың мөлшерін;
-мұздатылған балықтардың дефростацияысының тәсілдерін;
-тұздалған балықты суға салып қоюды;
- чещйчат пен бесчещйчат түрлерінің ерекшеліктерін;
-осетреват балықтарының кейбір түрлерін, балықтан котлет жасайды;
- балықты фарш түріне дайындау тәсілдерін;балық өнімдерін түрін жартылай фабрикаттарға дайындаудың нормаларын;
-сиыр, қой, шошқа еттерін бөліктерге бөлуді;
-еттің әр түрінен түрлі ассоримент жасауды, жартылай фабрикатты қуыру, қайнату, пісіруді;
-еттен жасалған котлеттің дайындалуын;
-құралдардың жұмыс кестесін;
-техника қауіпсіздігін санитарлы гигиеналық талаптарды;
-құстар мен жабайы құстардан жартылай фабрикатты өнімдерді өңдеуді, азық-түлік қалдықтарымен пайдалануды;
-құстар мен жабайы құстардан таза жартылай фабрикат пен котлет дайындау ерекшеліктерін;
-жартылай фабрикаттарды сақтау мерзімі мен шарттарын;
-пюре жасау технологиясының ассортиментін;
-тәтті, суық сорпа түрлерін;
-еттен, балық сорпасынан, суық май және уксус қосу арқылы дайындалатын соустың түрлерін білу,
-майлы қоспаларды дайындау ассортиментін дайындауды;
-қөкөністерден жасалған тағамдарды қайнатудың барлық ережелерін, оларды қуыру, пісіру, бұқтыру, тәсілдерін білу;
-ұсынылатын тағамдардың ассортимнетін;
-қайнатудың барлық ережелерін, ботқаның ассортиментін, ботқаның түрлерін, макаронды өнімдерді қайнатудың тәсілдерін, макаронды өнімдердің ассортиментін, қақталған және бұқтырылған, қуырылған балық өнімдерін дайындау ассортименті, етті пісіру процессі, жұмыс орынын дайындау, пісіру, қуыру, бұқтыру, өнімдерді таза ұсақталған гарнир мен соусты дайындауды;
-құстар мен жабайы құстардан және қояндардан тағамдарды қуыру, пісіру, бұқтыру арқылы дайындау.
-жабайы құстар мен қояндардан бұқтырылған және кептірілген тағамдарды пісіру, қуыруды дайындай білуді;
-жұмыртқа мен сүзбе безендендірілген тағамдарын ұсыну ассортимент технологиясын дайындауды;
Дағдылар
-дайын өнімдерді жартылай фабрикатта қолдануды, азық-түліктерді сақтауды, санитарлық режимді, шикізатты қабылдауды, цехты дұрыс орналасуын анықтауды;
- санитарлық тазалық және техника қауіпсіздік ережелерін, есепке алуды, құрал-жабдықтар, қоймалық орындағы аспаптарға инвентарды қолдануды, сату залының көлемін есепке алуды;
- көкөністерді жай және күрелі формалар арқылы кесуді, саңырауқұлақ пен консервленген көкөністер, дисертті, сарымсақты, капусталы, жапырақты т.б өнімдерге өңдеу жүргізуді;
- қиғаштап кесу, тұтастай кесу, балықтан фарш жасау, пісіруге және қуыруға балықты дайындауды;
- таза ұсақталған жартылай фабрикатты дайындау, жартылай фабрикаттарды мөлшеріне қарай ажыратуды, шошқа және қой, сиыр еттерінен жасалған жартылай фабрикаттарды кесу, тілді, бүйректі, бауырды тамаққа қолдану үшін өңдеу жүргізуді, торапайларды, қояндарды тұтастай күйінде өңдеу жүргізе алуды;
Еттерден, ет сүйектерінен саңырауқұлақтардан, балықтан,сорпа жасауды, сорпанын түсін өзгерту үшін ұн тағамдарын, көкөністерді қосуды,макарон өнімдерінен, көкөністердін, картошкадан, борщ, рассольник, солянка жасауды;
Окрошка дайындауды, бірінші тағамдарға жұмсалатын шикізаттың есебін шығаруды, шикізаттарға ведомость құруды, бракераж журналын қолдануды балықтан, еттерден жасалған сорпалы тағамдарға соусты дайындауды, көкөніс ассортименттерінен бұқтырылған, қуырылған тағамдарды дайындауды, тағамдарды қолдануға дейін сақтауды, қолдануға дейін ұсынылатын тағамның темпертурасын сақтауды. Капустадан голупцы жасап дайындауды, көкөністерден фарш дайындауды, қосымша гарнирге соусты талғаммен қосуды, Саңырауқұлақтардан түрлі ассортименттегі тағамдарды дайындауды. Сұйықтау және қоюлау ботқаларды дайындауды, сұйық тағамдар есебін жүргізуді, ботқалар дайындауда технологиялық сызба құруды, балықты булауға дайындауды, орыс тәсілімен қуырылған фритюрені дайындауды, ірімшік тағамдары: вареник, ірімшік салып пісірілген нан, запеканка.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) жұмысшы кәсібін иелену
"Аспазшы", "Кондитер", "Калькулятор", "Официант", "Бармен"
Оқу тәжірибесінде алған теориялық және практикалық Білімдер:ін пысықтау, бекіту. Таңдалған мамандық бойынша өз бетімен жұмыс жасау.
Іскерліктер::
- ұлттық тағамдардың және олардың ассортиментін, диеталық тағамдарды, арнайы тағамдарды, барлық тағамдарды дайындау технологиясын.
Дағдылар:
- Таңдалған мамандық бойынша өз бетімен жұмыс жасау
БҚ 1
БҚ 3
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
ТТ 04
Ұлттық салт –дәстүрге байланысты ұсынылатын тағамдардың дайындау ерекшелігі. Сапасын қадағалау, шығу нормасы, дайын өнімді сақтау мерзімінің шарттары. Мекеменің паспортын құру, тапсырмалар типі, анықтамалар мен құжаттар құрылымы, шикізат қалдықтары, азық- түліктерден жоғары сапалы тағамдар дайындау. Өндіріс орнының техника қауіпсіздігімен өрт қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
-қазақ халқының тағамдарының ассортиментін;
- ұсынылатын тағамнның дайындау технологиясы мен безендендірілуін; қазақ халқының еттен дайындалатын тағамдарының ассортиментін, дайындау барысын.
-сақтау мерзімі мен шартын;
-тәтті тағамдардың дайындалу техникасы мен жабдықтау ережесі, ассортименті, дайындау айырмашылығы, сапасын органолектикалық түрде бағалау, таратылғанға дейін сақтау мерзімі және шартын;

Условия и сроки хранения. Ассортимент, технологию приготовления и правила оформления сладких блюд, сроки реализации определение готовности, органолептическая оценка качества, условия и сроки хранения до реализации. Ассортимент, технологию приготовления и подачу холодных и горячих напитков. Виды теста, ассортимент изделий, температурный режим выпечки, виды и причины возникновения брака, способы их устранения. Ассортимент, технологию приготовления, способы подачи блюд для диет №1,№2, №5, №7и10, назначение диеты №9 основы лечебного питания особенности приготовления блюд в зависимости от содержания диет.
значение организации питания школьников, его основные принципы, основы рационального питания, обеспечить энергетический баланс, Знания: суточную потребность в основных пищевых веществах и энергии для учащихся различных возрастов
Ассортимент, технологию приготовления холодных закусок для детского питания, супов, блюд из овощей, молока и творога, блюд из рыбы, мяса, из муки, сладкие блюда Подготовку раздачи к отпуску, подготовка контрольных блюд, отпуск блюд, составление отчетной документации. Обслуживание мероприятий. Рациональную организацию рабочего места для отпуска блюд, подбор инвентаря и посуды, порционирование и оформление блюд, подбор гарниров и соусов, соблюдение сроков реализации. Составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием. Содержание паспорта предприятия, количество посадочных мест в залах, режим работы, тип здания, структура управления, технику безопасности на предприятии
Последовательность составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием. Технологическую документацию. Сборник рецептур блюд, составление плана – меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходную документацию, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой, должностные обязанности заведующего производством, организацию работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля, обязанности между заведующим производством его заместителем. Составление договоров о материальной ответственности. составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных. составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд. определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. организацию сбора и сдачу пищевых отходов. Содержание должностной характеристики техника- технолога.
Должностную характеристику метрдотеля, договор о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия. Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Навыки:
- Готовить бутерброды, холодные блюда из овощей, рыбы, мяса, готовить салаты из сырых и вареных овощей, винегреты
Готовить многослойное желе, муссы, кремы, шарлотку, яблоки в тесте, пудинги. Приготовить и подать натуральные соки, смешанные напитки как холодные так и горячие, приготовить коктейли, подобрать посуду для подачи. Готовить дрожжевое, пресное, песочное, слоеное, заварное тесто, сдобное, бисквитное, воздушновзбивное, формовать булочки, готовить торты, пирожные, печенье, подобрать ассортимент блюд в зависимости от назначенной диеты осуществить подбор продуктов в зависимости от заболевания, обслуживать людей с язвенной болезнью желудка, гастритом, заболеваниями почек, желчного пузыря, сердечно-сосудистой системы, сахарном диабете.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
Технологическая практика на производстве
ПП 05
Должностные характеристики бригадира и начальника цеха, документация бригадной формы работы, технологическая документация. Сборник рецептур блюд, составление плана – меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходная документация, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой
Должностные обязанности заведующего производством, организация работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля. Обязанности между заведующим производством его заместителем. Составление договоров о материальной ответственности. Составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных. составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд. Определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. Организация сбора и сдачи пищевых отходов
Должностные характеристики технолога, план работы технолога, оформление товарно-транспортных накладных, счет-фактур, технологические инструкции, технические условия, ОСТы, ГОСТы, сборник норм отходов и потерь, Акты контрольных проработок, образцы актов выемки проб. Оценка качества поступающего сырья, нормативно-техническая документация, определение отходов и потерь при механической и тепловой обработке, проведение оценки качества готовой продукции, ведение бракеража.
Умения:
Рациональную организацию рабочего места для отпуска блюд, подбор инвентаря и посуды, порционирование и оформление блюд, подбор гарниров и соусов, соблюдение сроков реализации. Составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием. Содержание паспорта предприятия, количество посадочных мест в залах, режим работы, тип здания, структура управления, технику безопасности на предприятии последовательность составления паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием. Технологическую документацию. Сборник рецептур блюд, составление плана – меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходную документацию, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой,
Должностные обязанности заведующего производством, организацию работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля, обязанности между заведующим производством его заместителем. Составление договоров о материальной ответственности. составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных. составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд. определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. организацию сбора и сдачу пищевых отходов. Содержание должностной характеристики технолога.
Должностную характеристику метрдотеля, договор о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия. Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Навыки:
Обслуживать потребителей в дневное и ночное время, обслуживать мероприятия, подготовить кассовый аппарат к работе, снимать показания. Дать оценку состояния материально-технической базы, делать выводы о достоинствах и недостатках планировки цехов, создать схему управления предприятием. Планировать и, организовывать работу используя бригадную форму работы, распределять поваров и кондитеров по рабочим местам; давать оценку содержания и организации рабочих мест; рассчитывать нормы вложения сырья для приготовления готовых блюд, обеспечивать участки производства всем необходимым в соответствие с планом – меню; определять соответствие массы полуфабрикатов, выход готовых блюд, давать оценку качества выпускаемых блюд оформлять документацию, составлять ежедневный отчет по участку, цеху, производить обеспечение рабочих инвентарем, спецодеждой анализировать план работы техника –технолога. Принимать участие в проведении входного контроля качества поступающего сырья. Участие в проведении выходного контроля качества готовой продукции. оформление результатов. Производить выемку проб блюд и кулинарных изделий и отправку в технологическую лабораторию для проведения технохимического контроля, Знания: оформление сопроводительного акта, инструктаж по оформлению праздничного стола, оформлению и подаче банкетных блюд. Принимать участие в организации и обслуживании банкетов
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19

-ыстық және салқын сусындарды дайындау және тарату технологиясы, ассортименті. Қамырдың түрлері, бұйымдардың түрлері, тағамдардың пісірілу температурасының мерзімі, ашытудың себептері мен түрлері. Диета үшін берілетін №1, №2, №5, №7 №9 және 10 диеталарды бекітудің және ұсынудың тәсілдері, даярлау техникасы, ассортименті, емдік тамақтану негізіне дайындаған тамақтардың ерекшеліктері. Мектеп білім алушының тамақтануын ұйымдастырудың мағынасы, оның негізгі ұстанымдары, рационалды тамақтану негіздері, энергетикалық баланспен қамтуды білу;
-әр түрлі жастағы білім алушылар үшін негізгі тағамдардың құрамын және энергиясын, тәуліктегі қажеттілігін білу. Сәбилердің тамақтануы үшін салқын тағамдарды дайындаудың технологиясы, ассортименті, сорпа, көкөніспен жасалған тағам, сүт және ірімшік, балықтан жасалған тағам, ет, ұннан жасалған тәтті тағамдар. Таратуға дайындау, бақылау тағамдарын дайындау, есеп құжаттарын құрастыру. Шараларға қызмет көрсету. Тағамдарды жіберу үшін жұмыс орындарын рационалды ұйымдастыру және тағамды жабдықтау, гарнир және дәмдеріне тұздық таңдау, таралу мерзімін сақтау. Кәсіпорындарының төл құжатын құрастыру, кәсіпорын басшылығымен құрылымдық сызбаларды құрастыру. Кәсіпорын құжатының мазмұны, залда отыратын орынның саны, жұмыс мерзімі ғимараттың типі, басшылықтың құрылымы, кәсіпорындарындағы техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорын құжатын құрастырудың жолдары, кәсіпорында басқарудың құрылымдық сызбаларын құрастыру. Технологиялық құжаттар. Тағамдардың рецепт жинақтары, ас мерзімі жоспарын құру, ашытқы жасау журналын енгізу, шығыс құжаттарын, бригадир есептері, цех бастығы, өндірістік құралдармен жарықтандыру нормасы және арнайы киімдер. Өндірістік меңгерушілердің қызметтік міндеттері, өндіріс орындарындағы жұмыстарды ұйымдастыру, аспаздардың жұмыс графигін құрастыру. Табел толтыру, өндіріс меңгерушілері мен орынбасарлары арасындағы міндеттері. Материалды жауапкершілік туралы келісім шартты құрастыру. Ас мезірін тіркеу факторымен шыққан мәліметтерді тіркеуге алу жоспарын құру, мерекелік кештер, дайын тағамдармен азық-түліктердің жинақталу нормаларын бақылауды жандыру. Күнделікті үдемелі қорытындыда өндіріс орнының өз өнімдерін шығару бойынша жопарлардың орындалуын анықтау. Тамақ қалдықтарын жинау және өткізуді ұйымдастыру. Техник-техналогтардың қызметтік мінездемесінің мазмұны. Залға жауапты қызметшінің материалды жауапкершілігі туралы келісімі, даяршылардың жұмыс графигі, кәсіпорын жұмысының уақыты. Мәзір, тапсырыс, музыклық қызмет көрсету түрлерінің тізімі.
Дағдылар
-бутерброд, жеміспен жасалған суық тағамдар, балықтар, ет, шикі және қайнаған көкөніспен винегреттер дайындауды білу. Қатпарлы желе, мус, кремдер, шарлотка, қамырлы алма дайындау. Табиғи шырындар, аралас сусындарды ыстық және суық түрінде беру және даярлау, коктейль дайындау, таратуға берілетін ыдысты дайындау. Ашыған, тұщы, қатпарлы қамырлар, бисквитті, тоқаштарды түрлендіру, торттарды даярлау, пирожны, печеньелер, ауруларға қатысты азық-түліктерді таңдауды жандыру, тағамның ассортиментін таңдау, асқазан жарасы, гастритпен ауратын адамдарға қызмет көрсету, бүйрек, өт жолдары, жүрек -тамыр жүйелері, қант диабеті аурулары.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Өндірістегі технологиялық практика
ӨТ 05
Цех бастығы мен бригадир қызметтеріне мінездеме, бригада түріндегі жұмыстың құжаттары, технологиялық құжаттары. Тағамдар мәзірінің жинағы, мәзір – жоспарын құру, журнал жүргізу, қақпаға ілінетін қағаздар, шығыс құжаттары, бригадирдің, цех бастығының есебі, өндірістік құрал жабдықтарының нормалары және арнайы киімдер. Өндіріс меңгерушісінің қызметтік міндеті, өндірістегі жұмыстарды ұйымдастыру, аспазшылардың жұмыс графигін құру, табел толтыру. Өндіріс меңгерушілер мен олардың орынбасарларының арасындағы міндеттері. Материалды жауапкершілік туралы келісім шарттар құрастыру. Мәзір жоспарларын, шығыс мәліметтер мен шарттарды есепке алу. Банкеттер үшін мәзір даярлау, мерекелік кештерге, шикізатты сақтау нормаларын бақылауды жандыру. Күнделікті және үдемелі қорытындағы өздері өндірген өнімдерді шығару бойынша жоспарды орындауды анықтау. Тамақ қалдықтарын жинау мен өткізу ұйымдастыру. Технологилық қызметтерінің мінездемесі, технологияның жұмыс жоспары, тауар-көлік накладнойларын толтыру, есеп-шарттар, технологиялық нұсқаулар, техникалық шарттар, ОСТы, ГОСТы, қалдықтар мен шығындардың нормалық жинақтары, қабылданған шикізат сапасының бағасы, нормативті- технологиялық құжаттар, механикалық және өңдеу кезіндегі шығындар мен қалдықтарды анықтау, дайын өнімдердің сапасын бағалауды жүргізу.
Іскерліктер:
– тағамдарды жіберу үшін жұмыс орындарын ұйымдастыру рационалы, ыдыстар мен құралдарды таңдау, тағамдарды порцияға бөлу, гарнир мен тұздықтарды таңдау, қолдану мерзімін сақтау. Кәсіпорын құжаттарын құрастыру, кәсіпорын басшылығынын құрылымдық сызбаларын құрастыру. Кәсіпорын құжатының мазмұны, залдағы отыратын орындардың саны, жұмыс мерзімі, ғимараттың типі, басшылық құрылымы, кәсіптік техника қауіпсіздігі. Кәсіпорын құжатын құрастырудың жолдары, кәсіпорынды басқарудың құрылымдық сызбаларын құрастыру. Техникалық құжаттар. Тағамның рецепті жинақтары, ас мәзір жоспарын құру, ашытқы жасау журналын енгізу, шығыс құжаттарын.бригадир есептері, цух бастығы, өндірістік құралдармен жарытандыру нормасы және арнайы киімдер.
Дағдылар:
-тұтынушыларға күндізгі және түнгі уақыттарда қызмет көрсету, кассалық аппаратты жұмысқа дайындау, көрсеткіштерін шешуді;
-материалды техника базалар жағдайын бағалау, цехтардың жобаларының жетіспеушіліктері мен жетістіктері туралы қорытынды шығару, кәсіпорын басшылығымен сызба құруды;
-жұмыстың бригадалық түрін қолдану арқылы жұмысты ұйымдастыру және жоспарлау, аспазшылыр мен кондитерларды жұмыс орындарына бөлу;
-жұмыс орындарының ұйымдастырылуы мен шикізатты пайдалану нормаларын есептеуді;
- мәзір жоспарына сәйкес барлық кәсіпорын бөлімшелерін қамту;
-жартылайфабрикаттар массасына сәйкес анықтау, дайын тағамдарды шығару, шығарылған тағамдардың сапасына баға беру, құжаттарды толтыру, бөлімшелер цехтар бойынша күнделікті есеп құру, жұмысшыларды құралдармен, арнайы киімдермен қамтуды;
-техник – технологтардың жұмыс жоспарларын сараптауды;
-қабылданған шикіжаттың сапасын бақылау жүргізуге қатысу. нәтижелерін шығару.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
-басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Дағдылар:
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы

Специализация: 0104023-5 Технология переработки продуктов животноводства,
Квалификация: Мастер производственного обучения. Технолог-менеджер мясо-молочного производства
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы технической графики
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программ. Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 12
ОПД 03
Химия пищевых продуктов
Общая характеристика основных агрегатных состояний, с точки зрения молекулярно- кинетической теории.
Основные понятия термодинамики. Термохимия. Растворы. Общая характеристика. Теория электролитической диссоциации. Скорость и константа скорости химической реакции. Основные признаки дисперсных систем. Классификация коллоидных систем. Микрогетерогенные дисперсные системы, высокомолекулярные соединения и их растворы. Основы качественного анализа, анализ катионов, анионов. Основы количественного анализа.
Знания:
молекулярно- кинетическую теорию агрегатных структур, температуры плавления и дымообразования пищевых жиров, основные понятия термодинамики, взаимную растворимость жидкостей, влияние различных факторов на скорость реакций, кинетику тепловой сушки мяса, яиц, молока, фотохимические реакции при хранении молока, мяса, влияние ферментов на вкус и аромат мяса.
Явления адсорбции, различные методы получения коллоидных систем, пищевые эмульсии: молоко, сливки, сметана, масло их состав и строение.
основы термодинамических расчетов;- важнейшие физические и химические характеристики веществ;
свойства растворов;- кинетику химических реакций, пути управления процессами;- принципы действия катализаторов и ферментов; - строение, свойства и способы получения дисперсных систем, к которым относятся большинство продуктов питания; - химическую сущность основных технологических процессов; правила техники безопасности при работе с химическими реактивами;
Методы анализа пищевого сырья и продуктов;
Качественный анализ основные определения, термины, законы; единицы измерения физических величин; зависимость физических величин от различных факторов; явления, проходящие на границе раздела фаз; свойства высокомолекулярных соединений; методы определения качественного и количественного анализа веществ
Умения:
решать задачи, рассчитывать тепловые эффекты, составлять термохимические уравнения реакции, готовить растворы различной концентрации, наблюдать и делать выводы, работать с лабораторной посудой.
производить, термодинамические расчеты меню;- получать дисперсные системы по определенной методике; - производить расчеты физико-химических величин, - определять их опытным путем- проводить анализы и расчеты приобрели навыки:
безопасной работы с хим.реактивами; работы с технохимическими и аналитическими весами; с физико-химическими приборами
БК1
БК 3
БК5
БК12

Біліктілігі: 0104023 – 5 Өндірістік оқыту шебері, ет-сүт өнімдерінің технолог-менеджері
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық графика негіздері
Техникалық сызуды және геометриялық құрылыстарды көркемдеу бойынша жалпы мәліметтер. Геометриялық сызулардың негіздері. Сызу құралдарымен жұмыстың тиімді тәсілдері. Стандарттар. МЖСТ – тар. Проекциялық сызу және техникалық сурет. Аксонометриялық проекциялар. Сызуды құрастыру және оқу Эскиздерді орындаудың жалпы ережелері. Сызудың құрастырушы бөлшектерін оқу.
Білімдер:
Сызуды ресімдеу ережелері, көрсету тәсілдері, құрылыс сызу негіздері, курстық жобаларын ресімдеу ережелері
Іскерліктер:
- әр түрлі форматтарда сызуды орындау,алатын мамандығы бойынша машина жасау және құрылыстық сызуларды оқу. Бояу, тушь және карандашпен жұмыс істеуді білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Өндірістік ақпараттандыру
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
-компюьтер құрылғыларының базалық конфигурациясын;
- компьютер құрылғыларының тағайындалуын;
-операциялық жүйелердің түрлерін;
-қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын;
-стандартты қосымшалармен жұмысты.
Іскерліктер:
-жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК- дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды;
-Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды;файл мен бумаларды құруды;
-дискілерді форматтауды;
-қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 12
ЖКП 03
Тамақ өнімдерінің химиясы
Молекулярлық-кинетикалық агрегаттар жағдайы, жалпы мінездемесі.
Термодинамика туралы түсінік. Термохимия. Ертінді. Жалпы мәлімет. Диссоциацияның элетролитикалық теориясы. Химиялық рекацияның жылдамдығы және тұрақты шама. Дипресиялық жүйенің негізгі белгілері. Коллодиндік жүйенің классификациясы.
Жоғарғы молекулалы қоспаларды бір –бірімен біріктіру. Аниондар, катиондарды анализдеу, сапалы анализдердің негіздері. Санамалы анализдердің негіздері.
Білімдер:
- еттің дәмі мен исін келтіруге арналған ферменттерді, ет пен сүтті сақтауды, ет, сүт, жұмыртқаны кептіруді, әр түрлі факторлардағы жылдамдық реакцияларының әсер етуін, негізгі термодинамика түсінігін, тамақ майларын тиісті температураларда сақтау, молекулалық-кинетикалық агрегаттық құрылымдардың теориясын;
-май, қаймақ, кілегей, сүт оның құрамын, тағамдық эмульсияны, әр түрлі коллоидтік жүйелерді алуды,
- негізгі термодинамикалық есепті;
- қоспалардың құрамын;
- ферменттер және католизатордың жұмыс принципін, басқару процестерінің жолдарын, кинетикалы химиялық реакцияны,
- көптеген азық - түліктердің құрамын қолдану жолдарын;
- негізгі технологиялық процестердің химиялық негізін;
химиялық рекативтермен жұмыс жасағанда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- азық түлік пен шикізатты анализдеу әдістерін;
-физикалық өлшеу бірліктері, заңдарды, терминдерді, сапалы талдау анализдерінің негіздерін, әр түрлі факторларды, фаз бөлімінің шекарасын, жоғарғы молекулалы біріктірудің шекарасын, заттарға сапалы және санды талдау жүргізудің әдістерін.
Іскерліктер:
-зертханалық ыдыстармен жұмыс жасауды, байқау және қорытынды шығаруды,әр түрлі концентрацияда қоспаларды дайындауды, термохимиялық рекациялардың біркелкілігін, есептерді шығаруды.
- термодинамикалық есептерді жүргізуді, анықталған әдісте диспресиялық жүйені алуды;
- физикалық-химиялық есептерді жүргізуді;
-тәжірибелі жолдарын анықтауды;
- есептеуді және талдауды жүргізуді;
БҚ1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ12

ПК 3.14.10
ПК 3.14.11
ПК 3.14.16
ОПД 04
Экономика производства
Концентрация, специализация и комбинирование производства. Географическое размещение предприятий мясной и молочной промышленности. Себестоимость продукции и факторы ее снижения. Виды цен и особенности ценообразования в мясной и молочной промышленности. Прибыль и рентабельность. Организация производственных процессов на предприятии. Организация вспомогательного производства. Организация контроля качества продукции. Основы научной организации и нормирования труда. Организация планирования в мясной и молочной промышленности.
Знания:
понятие и состав производственных фондов, формы воспроизводства основных производственных фондов, значение научно-технического прогресса для отрасли, понятие о трудовых ресурсах, производительности труда, принципы концентрации, специализации, комбинировании производств, географического размещения предприятий, методику организации основного процесса, материально-технического обслуживания производств, управления качеством продукции; основы научной организации и нормирования труда, порядок организации заработной платы, основы планирования на предприятиях мясной и молочной промышленности, методику организации и планирования материально-технического снабжения и сбыта продукции, принципы планирование себестоимости продукции, прибыли и рентабельности производства, а также финансовой деятельности предприятия;
системы материально – технического снабжения;
- владение навыками планирования работы предприятия по всем направлениям (производство продукции, заработная плата, сбытовые операции);
Умения:
обоснованно выбирать оптимальные, экономически оправданные технологические режимы, обеспечить выпуск высококачественной продукции при минимальных затратах ресурсов на ее изготовление, анализировать показатели работы предприятий за период, планировать работу предприятия на предстоящий период, анализировать и планировать экономические показатели предприятия, цеха, участка, проводить оценку производительности труда и расходов на оплату труда, расчетов показателей эффективности использования основных и оборотных средств предприятия, критически оценивать коммерческие ситуации и находить пути их решения; оценивать показатели деятельности предприятия по итогам периода.
сформировать представление о всем комплексе производственной деятельности предприятий мясной и молочной промышленности;
умение организовать использование производственных мощностей и интеллектуальных операций, адекватных решаемой задаче;
владение навыками расчетов экономических показателей всех звеньев работы предприятия.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 05
Основы маркетинга
Понятие, цели, функции, принципы; основные концепции рыночной деятельности. Классификация маркетинга. Сегментирование рынка. Маркетинговая окружающая среда. Средства маркетинга, методы изучения спроса, методы стимулирования сбыта и продвижения товара на рынок. Сбытовая политика. Маркетинговые исследования рынка, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
теоретические основы маркетинга, вопросы ценообразования и услуг, методы прогнозирования спроса и потребностей, вопросы рекламы и продвижения товаров, методы распространения товаров.
Умения:
определять цены в системе маркетинга, разрабатывать и утверждать маркетинговые инновации, активно участвовать в процессе управления маркетингом.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 06
Основы менеджмента
Основные элементы системы управления. Функции управления. Организационные структуры управления. Принципы и методы управления. Стили управления и виды власти. Управленческие решения в менеджменте, методы и модели принятия решений. Коммуникационный процесс в управлении. Конфликты в управлении
Знания:
организационные основы менеджмента, элементы организации и функции управления, современную технологию и организацию производства, принципы разработки управленческих решений.
Умения:
определять организационную структуру предприятия, использовать эффективные методы принятия управленческих решений, применять ситуативно методы и стили управления, улаживать конфликты в организации
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 07
Охрана труда и экология
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демография. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17

КҚ 3.14.10
КҚ 3.14.11
КҚ 3.14.16
ЖКП 04
Өндірістік экономика
Экономика өндiрiсiнiн, қиындастыру өндiрiсiнiн шоғырлануы, арнайыландыру. Географиялық орналастыру ұымы ет және сүт өнеркәсіптің кәсіпорны өнімнің өзіндік құны және оның төмендетілген факторлары. Бағаның және бағалык өзгешелігінің ет және сүттiн өнеркәсіптегi корiнiсi. Пайда және тиімділік өндірістік үдерістің кәсіпорындағы ұйымы.Қосалқы өндірістің ұйымы.Өнімнің сапасының тексерісінің ұйымы. Ғылыми және еңбектің нормалануының негізі ұйымы.негiзгi ұйымнын нормалануы ет және сүттiн өнеркәсіптегi жоспарлануы
Білімдер:
- өндірілген қордың түсiнiгi және құрамы, негізгі өндірістік қордың көлемінің орнын толтыру, сала үшін ғылыми-техникалық өрлеудің мәні, еңбектік қорлар туралы ұғым, өндірушілердің еңбекті шоғырландыру,мамандандырулар қағидалары қиыстырылған өндірушілік кәсіпорындардың географиялық орналасуы, өндірістердің ұйымдар әдістемесіндегі негізгі процестердің заттық техникалық
Іскерліктер::
қызмет көрсетуі өнімде өзіндік құнда ұйымдарға және жоспарлауға ет салған және сүт өнеркәсіптерге әдістемеге кәсіпорынның еңбек төлемдерi өнекәсіптік кешендердің белгілі бір нысандағы түрлерін ет және сүт өнімдеріне келтіру, ұйымдастырылған адекваттық шешуші мақсатқа өндірістік алымдылықтың және зияткерлік операцияның игерушілігінің кәсіпорынның жұмыстың барлық буынының экономикалық жұмыстық есебінің барлык көрсеткiштерiнiн касiпорны
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 05
Маркетинг негіздері
Маркетинг туралы түсінік. Маркетінгтің жалпы концепциясы, нарық – маркетингтің объектілері.
Маркетингтін жүктелуі. Нарық сегменті. Маркетинг қоршаған орта. Маркетингтің ақпараттық жүйесі. Маркетингтің стратегиясы мен тактикасы.
Білімдер:
-маркетингтің теориялық негізі, бағаны құру және қызмет көрсету мәселесі, тұтынушының сұранысына жобалау жасау әдістері, тауарларға жарнама жасау және тауарларды өткізу, тауарларды тарату әдістері.
Іскерліктер:
-маркетинг жүйесінде бағаны анықтау, маркетинг инновацияларды әзірлеу және бекіту, маркетингті басқару процесінде белсенді қатысу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 06
Менеджменттің негіздері Басқарма жүйесінің элементтері. Басқарманың атқаратын қызметі. Басқарманың ұйымдық құрылымдары. Басқарманың ұстанымы және әдістері. Басқармадағы коммуникациялық процесс. Басқармадағы ұрыс-керістер.
Білімдер:
-мекеменiн негiзгi менеджментi,мекеме элементi және баскару функциясы жаңа технология және мекеменiң шығарылуы, жасалу принципi,басқару шешiмi.
Іскерліктер:
- мекемедегі келіспеушілікті дұрыс жолға қоюды,ситутациялық әдістерді қолдану, эффектілік әдістерді басқару есептерінде қолдану,мекеменің ұйымдастыру құрылымын анықтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 07
Экология және еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау және экологияны ұкыптап карастыратын құқықтық және нормативтік актінің байқауынша еңбектің қауіпсіздігiн және техникасының талабының күзетін көздейтiн өндірістік санитарияның негізгі сұрақтары. Әлеуметтік экономикалық және ұйымдық құқықтың еңбектi қорғау сұрақтарының еңбектiк гигиенасының және өндірістік санитария және электр қауіпсіздіктің негіздері орта қорғаудың экологиялық фактор экожүйелерi.
Білімдер:
-негізгі заңды акті және нормативтік еңбек құжаттарының күзетілуі
-өрт қауіпсіздігінің сұрақтары;
- техника қауіпсіздігінің талаптары;
Іскерліктер::
-адамның тіршілік әректінің қоршаған ортамен экологиялық байланысы;
-экологиялық мәселелерді шешу жолдары;
-экологиялық мәселелердің тиімді шешімдерін;
-жер қойнауларын тиімді игеру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17

ПК 3.14.7
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.17
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 09
Основы стандартизации и контроля качества
Сущность стандартизации. Государственная система стандартизации. Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз. Основы метрологии. Виды измерительных приборов. Эталоны. Наблюдение государственных метрологии.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации, применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 10
Процессы и аппараты пищевых производств
Аппараты, оборудование для перевозки, приемки, хранения пищевых производств аппараты для пищевых производств, для мойки, розлива, фасовки и упаковки пищевых производств
Знания:
устройств и принцип действия аппаратов технологического оборудования процессов для производства пищевых продуктов и их фасовки, правил безопасной эксплуатации при работе с аппаратами при процессах
Умения:
производить расчеты в соответствии с технологией производства, процессов пищевых продуктов.
БК 5
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.12
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 11
Автоматизация технологических процессов.
Задачи и содержание предмета автоматизации технологических процессов. Основные понятия метрологии. Классификация и характеристика контрольно-измерительных устройств. Основы технологических измерений и средства измерения (метрология, дистанционная передача, изменение давления, температуры, расхода и количества уровня химического состава). Исполнительные механизмы и рабочие органы. Основы теории автоматического регулирования и средств автоматизации. Автоматизация технологических процессов отрасли.
Знания:
конструкции приборов, механизмов, регулирующих органов, их применение, сущность процессов регулирования, методику построения и чтения функциональных схем автоматизации.
Умения:
выбирать наиболее пригодные для данных условий типы контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации, правильно определять погрешности приборов, устанавливать режимы технологических процессов, управлять автоматизированными установками.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Технология сливочного масла, технология молочных консервов. Технология продуктов из обезжиренного молока, пахты и молочной сыворотки. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания:
Технику приемки молока, факторы влияющие на сепарирование и обработку молока, режимы термической обработки, технологию производства молока и молочных продуктов, ассортимент, особенности и пороки производства продуктов
Умения: производить расчеты и оценивать качество молока и молочных продуктов, анализировать производственные потери.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 02
Технохимический контроль производства
Контроль производства молока и молочных продуктов, припасов, вспомогательных материалов и тары. Дезинфекция посуды и аппаратуры.
Контроль предубойного содержания скота и птицы, первичной переработки скота и птицы. Контроль качества мяса, холодильной обработки и хранения мяса и мясопродуктов, обработки и качества консервирования шкур, производства и качества пищевых жиров, качества технических жиров и кормовой муки, колбасных изделий, копченостей и полуфабрикатов, продукции из крови, мясных баночных консервов.
Знания:
Технологию, контроль производства и качества молочных и мясных продуктов, требования к качеству продукции, современные технические моющие средства, их состав свойства и применение, контроль режимов мойки оборудования, контроль качества вспомогательных материалов и требования к ним.
Умения:
Производить отбор проб мясных и молочных продуктов, подготовить их к анализу, проводить органолептический и физико-химический контроль готовой продукции, производить расчет концентрации моющих и дезинфицирующих растворов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 03
Оборудование предприятий молочного производства
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов.
Оборудование для транспортировки молока и молочных продуктов и рабочих жидкостей.
Оборудование для производства сливочного масла, сыра, белковых молочных продуктов, сгущенного молока. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных
продуктов. Эксплуатация оборудования.
Знания:
Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства молочных продуктов и их фасовки, правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием.
Умения:
Производить расчеты оборудования в соответствии с технологией производства молочных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 04
Микробиология молока и мяса.
Морфология и физиология микроорганизмов. Влияние факторов внешней среды на микроорганизмы. Микрофлора почвы, воздуха, воды, растений. Специальная микробиология: микроорганизмы, используемые в производстве молочных продуктов, возбудители порчи молока, микробиология кисломолочных продуктов, микробиология сыра, молочных консервов. Микрофлора мяса. Понятие об инфекции и иммунитете. Инфекционные болезни – зоонозы. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле, копчении. Основы санитарии на предприятиях мясной и молочной промышленности.
Знания:
морфологию и физиологию микроорганизмов, должны иметь четкое представление о микроорганизмах, вызывающих порчу продуктов и опасных для здоровья человека, основы санитарии.
Умения:
микроскопировать, владеть принципами приготовления препаратов, методами культивирования на питательных средах, методами отбора проб, микробиологического контроля молока и молочных продуктов, мяса и мясных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.16
ПК 3.14.17
СД 05
Биохимия молока и мяса мясо и молочных продуктов
Общая биохимия. Роль биохимии в производстве продуктов. Состав молока, физико-химические и технологические свойства молока. Биохимические и физико-химические изменения молока при его хранении и обработке, при производстве кисломолочных продуктов, масла, сыра и консервов, биохимические основы производства детских молочных продуктов.
Общий химический состав живых организмов. Биологическое окисление. Биосинтез. Пищевые вещества и пищеварение. БиоҒхимия мышечной ткани, крови, соедиҒнительной ткани, жировой ткани, поҒкровной ткани, нервной ткани, внутҒренних органов, эндокринных и пищеварительҒных желез. Химический состав мяса и его пищевая ценность. Автолитические изменения мяса при охлаждении и хранении.
Знания:
Биохимические процессы, протекающие при производстве мясных и молочных продуктов, пороки биохимического происхождения, факторы, влияющие на технологический процесс производства.
Умения:
Правильно производить отбор мясных и молочных продуктов, владеть навыками лабораторных исследований и определения качества выпускаемой готовой продукции.
БК1
БК 3
БК5
БК12

КҚ 3.14.7
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.11
КҚ 3.14.17
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолданылу.
Білімдер:
-мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер::
-мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 09
Сапасын бақылау және стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метралогиялық қадағалау.
Білімдер:
-стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ17
БҚ 19
Технологиялық процестерді автоматтандыру Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері. Метрология негіздері. Автоматтандыру құралдарының классификациясы. Реттеу, автоматтық бақылау жүйесі. Жылулық, массалық, гидромеханикалық, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
температураны өлшеу туралы жалпы мағлұматты; сұйық және газ мөлшерінің шығыны өлшеуді; сұйық деңгейін өлшеуді.
Іскерліктер:
автоматтандыру жүйелерінің техникалық құралдарын анықтауды; мұнай және мұнай газын өндіру және жинақтауды бақылауды; тауарлық мұнайды; газдың конденсат өндірісін дайындауды, сорып шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
Арнайы пәндер
ЖКП 01
Сүт жән сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Сүтті өндеу, жинау, тасымалдау.
Сүттің жылулық өндеуі. Бактериялдық қорлар мен препараттардың технологиясы. Сары майдың технологиясы, сүт консервілерінің технологиясы. Майы алынған сүттен, ірімшіктін суынан іркіттен жасалған өнімдердің технологиясы.
Сүт өндірісінің өндірістік есебі.
Білімдер:
-сүтті қабылдау техникасы, сүтті өндеу және тарту кезіндегі ықпал ететін факторлар; термиялық өндеу тәртібі, сүт және сүт өнімдерінің технологиясы, ассортименты, өнімді өндіру кемістігі мен ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-сүт және сүт өнімдерінің сапасын бағалау есебін шығару, шығымына анализ жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 02
Өндірістің технологиялық бақылауы
Сүт және сүт өнімдерін, керек-жарақ, қосымша материалдары мен ыдыстарын өндеуін бақылау. Аппараттар мен ыдыстарды дезинфекциялау.
Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру алғашқы өндеуін бақылау. Еттің сапасын, сақталуын бақылауға алу.
Ет өнімдерін тоңазыға өндеуін бақылау. Теріні консервілеу сапасы, мал майлары ысталған шұжық, жартылай фабрикат, қаңнан жасалған тағамдар, өнімдерінің сапасы.
Білімдер:
сүт және ет өнімдер өндірінің технологиясын;
-өнімдердін сапасына қойылатын талаптар, заманауи жуу құралдары, олардың құрамы, қолдануы, жабдықтарды жуу тәртібін бақылау, қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарын бақылау.
Іскерліктер:
-саралау сынақтан өткізу үшін етті алу, оған анализ жасау, оларды орау, органолепикалық және физика- химиялық бақылау, жуу және дезинфициялау ертінділердің есебін шығару
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ЖКП 03
Сүт өндіру кәсіпорынын жабдықтау
Сүт және сүт өнімдерін тасмалдау, қабылдау, сақтауға, сүт өнімдеріне, қайнатылған сүтке арналған жабдықтар.
Сүт және сүт өнімдерін жууға, құюға, өлшем буып қоюға және буып – түюге арналған жабдықтар. Жабдықтардың пайдалануы.
Білімдер:
-сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтарының жұмыс принципі мен құрылымы. жабдықтармен жұмыс істеу кезінде техниккалық қауіпсіздігін сақтау.
Іскерліктер:
сүт өнімдерінің технологиясына сәйкес жабдықтарға есеп жүргізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 04
Ет және сүт микробиологиясы
Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясы. Сыртқы факторлардың микроорзанизмге ықпалы, ауаның, судың, өсімдіктердің топырақтың микрофлорасы, арнайы микробиология:, сүт өндіру өндірісінде қолданылатын микроорганизмдер, сүт және сүт тағамдарын бүлінуінің қоздырғышы, ашыған сүт тағамдарының микробиологиясы. Ірімшіктің сүт консервлерінің микробиологиясы. Ет микрофлорасы. Инфекция және иммунитет туралы түсінік. Жуқпалы аурулар – зоонозалар. Салқындату және қатыру кезінде ет және ет өнімдерінің микрофлорасы Сүт және ет өндірісінің кәсіп орындарында санитария негіздері.
Білімдер:
-микроорганизмдердің морфология мен физиологисын, микроорганизмдерге сыртқы орта факторларының ықпалы.
Іскерліктер:
- микроскопиялық,
препараттарды даярлау принциптерін меңгеру, тамақтану ортада культивирлау әдістері, тандау әдісі, сүттін және сүт, ет өнімдерінің микробиологиялық бақылауы
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 05
Ет және сүт тағамдарының биохимиясы
Жалпы биохимия. Сүт тағамдарын өндіру технологиясында технологиялық процестер дамытуда және олардың нәтижелілігін арттыруда биохимияның маңызы.
Сүтті сақтау және өндіру кезіндегі биохимиялық және физика- химиялық өзгерістер.
Ашыған сүт тағамдарын, май ірімшік, консервілер өндірісінде физика- химиялық және биохимиялық процестер. Балаларға арналған сүт тағамдары өндірісінің биохимиялық негіздері. Биосин тезделеу. Ет тағамдарының химиялық құрамы және ас қорыту. Етті сақтаудағы және суыиудағы өзгерістер.
Білімдер:
-сүт және ет өнімдеріндегі биохимиялық өзгерістердің процессі, өндірістік технологиялық процеске әсер етуші факторлар.
Іскерліктер:
-сүт және ет өнімдеріне дұрыс таңдау жасауды жүргізуді;
дайын өңделген азық- түліктің сараптамасының сапасын анықтауды.
БҚ1
БҚ 3
БҚ5
БҚ12

ПК 3.13.10
ПК 3.13.11
ПК 3.13.16
СД 06
Учет и отчетность в отрасли
Предмет и методы бухгалтерского учета. Классификация средств предприятия. Учет основные средств и материалов. Учет заготовок сырья и производства продукции на предприятиях перерабатывающих производств. Ценообразование и калькуляция на предприятиях мясной и молочной промышленности. Расчеты по оплате труда. Учетная политика организации. Финансовая отчетность.
Знания:
организация первичного учета, порядок оформления и составления всей типовой документации, методику калькуляции и ценообразования, правила оформления отчетов материально ответственного лица
Умения:
правильно принять сырье и отгрузить готовую продукцию, правильно вести всю документацию, применять методику калькуляции.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.9
ПК 3.14.12
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 07
Технология мяса и мясопродуктов
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Переработка скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов. Обработка шкур, волоса, щетины и пера. Производство пищевых топленых жиров, сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мясопродуктов и птицепродуктов.
Знания:
виды переработки скота и птицы, способы обработки продуктов убоя, ассортимент и технологию производства пищевых и технических жиров, кормовых продуктов и мясопродуктов, способы охлаждения и процессы, происходящие при хранении мяса.
Умения:
проводить переработку скота и птицы, обрабатывать продукты убоя, вырабатывать технические и пищевые жиры, мясопродукты, производить простейшие расчеты проектирования предприятий мясной промышленности.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 08
Оборудование предприятий мясного производства
Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары, для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов, для дозирования, формирования и упаковывания мяса и мясопродуктов, для тепловой и диффузной обработки мяса и мясопродуктов;
Знания:
назначение, устройство, принцип действия, технику безопасности при обслуживании оборудования, влияние неисправностей оборудования на качество выпускаемой продукции.
Умения:
обслуживать машины и аппараты, проводить их подготовку к пуску, осуществлять пуск, контроль за режимом работы, остановку, частичную разборку, связанную с мойкой и чисткой оборудования.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 09
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Понятие о клетках, тканях, органах; о частях и областях тела животного. Мышечная система. Система органов движения, кровообращения, дыхания. Кожный покров и его производные. Системы органов пищеварения и внутренней секреции. Строение и функции нервной системы и анализаторов. Процесс молокообразования. Физиология адаптации.
Знания:
строение организма животных и протекающих в нем физиологических процессов, морфологию, строение и функции органов и тканей убойных животных.
Умения:
обоснованно определять зависимость технологических процессов переработки животных и производства мясных продуктов от особенностей анатомического строения и микроструктуры сырья.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12

КҚ 3.13.10
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.16
ЖКП 06
Саладағы есеп және есеп беру
Бухгалтерлік есебі пәні және оқыту әдістемесі. Кәсіпорынның жіктелуі. Негізгі қаржы және материалдардың есебі.
Қайта өндеу кәсіпорында шикізаттарды дайындау есебі. Ет және сүт өндіретін кәсіпорындарында калькуляция және бағаны құруы. Еңбекті бағалау бойынша есептер. Ұйымда есеп жүргізу саясаты. Қаржы есебі
Білімдер:
-барлық типтік құжаттамаларды ресімдеу тәртібі, калькуляция және бағаның құрылуының әдісі, материалдық жауапты тұлғаның есеп беруді ресімдеу ережесі.
Іскерліктер:
-шикізаттарды қабылдау және дайын өнімдерді жіберу, барлық құжаттамаларды дұрыс ресімдеу, калькуляция әдістемесін қолдануы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 06
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс өндеу өнеркәсібінің шикізаттық базасы. Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру.
Су өнімдерді өндеу. Ішек шікізатты өндеу. Теріні, қыл-қылшықты, қауырысындарды өндеу. Тағамдық ертілген және жануарлар майы өндірісі. Қаңды жинау және өндеу. Ет және ет-құс өнімдерін тоңазыта өндеу.
Білімдер:
-ет және құс өндеу өнеркәсібінің шикізаттық базасын. Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру.
Іскерліктер:
-мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асырауды.
-тағамдық ертілген және жануарлар майы өндірісі. Ет өнеркәсібін жобалауының қарапайым есебін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 07
Ет өнеркәсібінің құрал-жабдықтары
Мал, құс және сойылу өнімдерін өндеу үшін негізгі және көмекші технологиялық құрал-жабдықтарды оқып үйрену. Малды, ет өнімдерін, ыдыстар мен инвертарларды жуатын құрал- жабдықтар. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру және престеу үшін құрал –жабдықтар.
Механикалық бөлу, айыру үшін құрал-жабдықтары. Ет және ет өнімдерін дозалау, формалау және буып-түю үшін құрал-жабдықтар.
Білімдер:
белгілеу, құрылымы, жұмыс істеу принципі, жабдықтармен жұмыс істеу кезінде техникалық қауіпсіздікті, шығаратын өнімдердің сапасына зиян келтіретін ықпалды.
Іскерліктер:
-аппараттар мен машиналарды пайдалануға дайындау, жұмыс тәртібін бақылау, тоқтату, жууға, тазартуға байланысты бөлшектеу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 08
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Технологиялық процестерді автоматтандыру пәнінің мазмұны және міндеттері. Технологиялық өлшемдердің негіздері және өлшем құралдары. (метрология, ара қашықтағы хабар, температураның қысымының өзгеруі, химиялық құрамның шығыны мен деңгейінің саны) Метрология туралы негізгі түсінік. Өлшем –бақылау жабдықтардың сипаттамасы мен жіктелуі. Автоматты реттеудің негізі және регуляторы. Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру.
Білімдер:
-аспаптардың механикалық конструкциясы, оларды қолдануы, реттеу процесінің негізі, автоматтау схемасын оқу және құрастыру әдістемесі.
Іскерліктер:
-технологиялық өлшемдердің негіздері және өлшем құралдары.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 09
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Организм және оның құрама бөліктері: клетка, тері заттың клеткалы емес түрлері. Органдар жүйесі және организм туралы түсінік. Туынды тері жабылғысы. Ішкі ас қорту жүйесі. Қан айналым жүйесі Анализаторлар мен жүйке жүйесінің құрылымы. Сүттің пайда болу процесі. Бейімделу физиологиясы.
Білімдер:
-малдың ішкі құрылысы және олардың физиологиялық процестері, морфологиясы.
Іскерліктер:
-ет өнімдерінің қайта өндеу технологиялық процесін анықтау. Шикізаттың анатомиялық құрылыс ерекшелігі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.14.7
ПК 3.14.8
ПК 3.14.12
ПК 3.14.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правилу техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.14.14
ПП 02
Учебная практика
Ознакомление с квалификационной характеристикой технолога-менеджера мясомолочного производства.
Ознакомление с предприятием, режимом работы, правилами личной гигиены. Инструктаж по технике безопасности.
Расположение, назначение и взаимосвязь всех находящихся на территории предприятия основных производственных и вспомогательных цехов, помещений и сооружений.
Изучение ассортимента продукции, технологических процессов и оборудования предприятий.
Умения:
требования к заготовляемому сырью;
первичную документацию по учету;
общие правила техники безопасности, санитарии и гигиены;
сущность микробиологического и технологического процесса производства;
современные и перспективные методы переработки сырья и производства мясной и молочной промышленности, способы транспортирования, хранения сырья и вспомогательных материалов.
Навыки:
-вести технологический процесс производства;
-проводить лабораторные анализы сырья и готовой продукции;
-проводить мойку и обработку оборудования и инвентаря;
-анализировать конкретные показатели работы оборудования;
-работать на оборудовании согласно рабочей профессии;
-проводить химические и микробиологические анализы;
- определять основные направления развития отрасли, научно-технического прогресса;
-совершенствования техники и технологии производства;
-планирование работы участка,
-основные принципы хозяйственного расчета на основе самостоятельности и самофинансирования;
-основы самоуправления, бригадную и арендную формы организации труда.
готовить оборудование для ведения технологического процесса;
проводить работы при соблюдении норм техники безопасности, санитарии и гигиены;
вести первичную документацию по учету;
эффективно использовать современные и перспективные методы переработки сырья мяса и молока; изучать микробиологический и технологический процесс производства, способы транспортирования, хранение сырья и вспомогательных материалов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
"Оператор технологических установок" "Изготовитель полуфабрикатов (мясного) молочного производства"
Закрепление и совершенствование теоретических и практических знаний полученных во время учебной практики. Самостоятельная работа по молочному и мясному производству.
Умения:
- технологию современных и перспективных методов переработки сырья и производства мясной и молочной промышленности приготовления мясных и молочных продуктов питания полуфабрикатов, специализированного и диетического направления, особенности национальных мясо-молочных продуктов, их ассортимент
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Нормативно-техническая документация на сырье и готовую продукцию.
Ассортимент выпускаемой продукции.
Современные методы обработки сырья.
Назначение и устройство основного технологического оборудования.
Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования.
Санитарно-гигиенические требования при переработке продуктов.
Автоматизация технологических процессов.
Изучение технологических процессов и оборудования.
Умения:
-технологию производства по существующим технологическим темам
-нормативно-техническую документацию на сырье, полуфабрикаты, вспомогательные материалы и готовую продукцию;
- виды сырья, его классификацию, состав, свойства, физико-химические и биологические качества изменения его в процессе производства и хранения;
-современные методы обработки сырья;
-назначение и устройство основного технологического оборудования;
-основы автоматизации основных технологических процессов;
-контроль производства основных видов продукции.
Навыки:
- работать с технической литературой;
-собирать и систематизировать необходимую информацию;
-организовывать и вести технологический процесс по переработке мяса и молока;
-рассчитывать потребности в сырье и в вспомогательных материалах;
-обеспечить соблюдение правил техники безопасности, санитарии, окружающей среды;
-обслуживать технологическое оборудование;
-проводить анализ химического состава сырья, готовой продукции.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, правилами внутреннего трудового распорядка. Инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии.
Организация работы основных производственных цехов.
Изучение работы планово-экономического отдела и отдела организации труда и заработной платы.
Выполнение обязанностей среднего инженерно-технического персонала в ведущих цехах предприятия.
Производственные экскурсии в смежные и вспомогательные цеха и службы предприятия.
Умения:
-маркетинговую политику предприятия;
-современные способы обработки сырья;
-организацию работы вспомогательных служб;
-назначение и устройство основного вспомогательного оборудования;
-нормативно-техническую документацию;
-технологический процесс по выработке мясных и молочных продуктов;
-контроль производства основных видов продукции;
-должностные обязанности специалиста среднего звена.
Навыки:
-организовывать производственные процессы;
- разрабатывать задания бригадам, участкам;
-анализировать экономические показатели предприятия, цеха, участка;
-производить расчет и расход сырья полуфабрикатов, готовой продукции и вспомогательных материалов;
-вести оперативный учет и отчетность,
-составлять план работы цеха, участка;
-руководить работой участка, контролировать количество выпускаемой продукции и выявлять причины брака,
-осуществлять реальную эксплуатацию технологического оборудования, современных средств автоматизации технологических процессов, участвовать в освоении техники и технологии.
-самостоятельно работать на основных типах технологического оборудования;
-осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
-подготавливать исходную информацию для выполнения ремонтных работ автомобилей с использованием компьютера;
-управлять авторемонтной бригадой на СТО;
-составлять технологические карты на выполнение ремонтных работ: деталей, узлов, и агрегатов автомобилей;
-Умения: производить диагностику автотранспортных средств;
-соблюдать требования по ремонту автотранспортных средств;
- контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака;
- работать на испытательных и регулировочных стендах, пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами.
- владеть навыками смежных рабочих профессий
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей специальности, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Иметь представления о современном мире как духовной, культурной, интеллектуальной и экологически целостности, осознавать себя и свое место в обществе;
БК 3
Знания: основы Конституции Республики Казахстан, соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов, этические, правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и природе, Умения: учитывать их при решении профессиональных задач;
БК 4
Обладать коммуникативной культурой, умением общения на государственном языке и языке межнационального общения;
БК 5
Обновлять свои знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности;
БК 6
Умения: пользоваться компьютерной техникой при сборе и обработке информации своей профессиональной деятельности;
БК 7
Обрабатывать информацию, применяя логические операции, преобразовывать, сохранять, интерпретировать и осуществлять перенос информации, в том числе при помощи современных информационно-коммуникационных технологий;
БК 8
Использовать разнообразные средства устной и письменной коммуникации для решения задач в конкретных производственных ситуациях;
БК 9
Выбирать для себя нормы деятельности и поведения в адекватных ситуациях;
БК 10
Ставить цель команде и своей деятельности, определять условия, необходимые для ее реализации, планировать и организовывать процесс ее достижения;
БК 11
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом;
БК 12
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 13
Планировать и организовывать работу в сфере своей деятельности; работать целенаправленно на достижения результатов;
БК 14
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК 15
Соблюдать нормы и требования охраны окружающей среды;
БК 16
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 17
Умения: решать возникающие производственные проблемы;
БК 18
Развивать навыки самоорганизации и саморазвития, стратегическое видение, коммуникативные навыки, наставничество и лидерство.
БК 19
Быть методически и психологически готовым к изменению вида и характера своей профессиональной деятельности;
БК 20
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции
3.1 Обслуживание и ремонт автомобильного транспорта

КҚ 3.14.7
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.12
КҚ 3.14.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП0
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым- қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
-оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
дағдылар:
-техника қауіпсіздік режелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.14.14
ОТ 02
Оқу практикасы
Ет, сүт өнімдері технолог- менеджерінің біліктілік мінездемесімен танысу.
Жеке бас тазалығының ережелерімен, жұмыс кестесімен, кәсіпорын жұмысымен танысу.
Нұсқаулық қауіпсіздік техникасымен таныстыру.
Барлық аумақтың орналасуы, мақсат және жақсы қарым қатынас, басты кәсіпорынның және негізгі өндірістің, қосалқы цехтың бөлмелердің және ғимараттардың бір- бірімен байланысы.
Кәсіпорын жабдықтары және технологиялық процестер, азық- түліктер ассортименттерін білу.
Іскерліктер:
-шикізатты дайындауға арналған талаптарды;
-әдеттегі құжаттаманы есепке алуды;
-санитарияның және гигиенаны жалпы ережелерінің техника қауіпсіздігін сақтауды;
өндірістің микробиологиялық және технологиялық үдерісінің маңыздылығын;
-заманауи шикізаттың және ет және сүт өнеркәсібінің өндірісін өңдеудің перспективалы әдістерді тасудың, шикізаттың және қосалқы материалдың әдіс-айлаларын сақта.
Дағдылар
-өндірістің технологиялық үдерісін жүргізуді;
-шикізаттың және дайын өнімнің лабораториялық асараптамадан өткізуді;
-жабдықтарды және мүлікті өңдеуді жуудан өткізуді;
-жабдықтың жұмысының нақты көрсеткіштерін сараптауды;
-жабдықта жұмыстың кәсібіне сәйкес жұмыс жасауды;
-химиялық және микробиологиялық анализдер жүргізуді;
-ғылыми техникалық саланың озықтығының дамуының негізгі бағыттарын анықтау;
-техника және өндірістің технологияларының жасалуы;
сарамжал-саран есептің негізгі ұстанымдары бас негіз дербестік және өзіндік қаржыландыру;
- автономияның негіздері, бригадалық және жалдамалық еңбектің ұйымының пішіндері.
-технологиялық жабдық үдерістің құзырлығы үшін дайындауды;
-жұмысты шамалы жасауды, санитарияның және гигиенаның техника қауіпсіздігін сақтауды;
алғашқы құжаттамаға есептеу жүргізуді;
-еттің және жастардың шикізат өңдеуінің қазіргі және перспективалы әдістерін тиімді пайдалануды;
-өндірістің микробиологиялық және технологиялық үдерісімен таныс-, тасудың әдіс-айлаларының, шикізаттың және қосалқы материалдарын сақтауды.
БҚ 1
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
3.14.17
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "Технологиялық жабдықтарды реттеуші оператор" "Ет, сүт жартылай фабрикат өнімдерін дайындаушы"
ТШ 03
Оқу тәжірибесінде теориялық және практикалық білім дағдыларын қалыптастыру және бекіту. Ет және сүт өнімдері бойынша өзіндік жеке жұмыс жасау.
Білімдер::
- өндірісте ет және сүт өнімдерін дайындау оларды өңдеу әдістері мен жаңа технологияларын;
Дағдылар:
- ет және сүт өнімдерінің ассортиментін, ұлттық тағамдардың ерекшелігін, дитеталық тағамдарды дайындау әдістерін;
БҚ 1
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ТП 04
Технологиялық практика
Шикізат және дайын өнімге нормативті-техникалық құжаттар.
Өндірілетін өнімнің ассортименті.
Шикізатты өңдеудің жаңаша әдістері.
Негізгі технологиялық құрылғылардың құрлысы және қолдану аясы. Құрылғыларды пайдаланудың қауіпсіздік техникасы және ережесі.
Азық-түлікті қайта өңдеуде санитарлық-гигиеналық талаптар.
Технологиялық процесстердің автаматтануы. Құрылғылар және технологиялық процесстерді зерттеу.
Іскерліктер:
-технологиялық тақырыптар мен технологиялық өндірісті;
- дайын азық- түлік және қосымша материалдар, жартылай фабрикатты және шикізаттың нормативті- техникалық құжаттарын;
-шикізат түрі, оның топтастыруының құрамы, физикалық-химиялық және биологиялық сапалары оны сақтауды;
- шикізаттың өңдеуінің қазіргі әдістері;
- мақсат және негізгі технологиялық жабдықтың құрылымдары;
- негізгі технологиялық үдерістің автоматтандыруының негіздері;
- өндірістегі азық- түлік түрлерін;
Дағдылар
- техникалық әдебиетпен жұмыс істеу;
- қажетті ақпаратты жинау, жүйелеу;
- технологиялық үдерісті ет және сүтті жастардың өңдеуінде жүргізу және жалғастыру;
-есептегім қажеттіліктер шикізатта және қосалқы материалдарда;
-қауіпсіздіктің, санитарияның техникасының жөн-жосықтан сақтау, қамсыздандыру,сәрсенбілерді құптаймын;
-технологиялық жабдықтарды күту;
-шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамының анализын жасау.
БҚ 1
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ӨП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Кәсіпорынмен, оның жұмыс тәртібімен, ішкі тәртіп ережелерімен танысу.
Өндірістік санитария және қауіпсіздік ережелері бойынша нұсқаулықтар.
Негізгі өнеркәсіптік цехтардың жұмысын ұйымдастыру.
Жоспарлы-экономикалық және еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы бөлімінің жұмысын зерттеу.
Өнеркәсіптің жетекші цехтарындағы орта инженерлі-техникалық персоналдың міндеттерін орындау.
Өнеркәсіптің қосымша цехтарындағы аралас және қосалқы өндірістік экскурсиялар.
Іскерліктер::
- өнеркәсіптің маркетингтік саясатын;
- шикізатты өңдеудің жаңаша әдістері;
- қосалқы қызметтердің жұмысын ұйымдастыру;
-негізгі қосалқы құрылғылардың құрылымы және пайдалану аясы;
- нормативті-техникалық құжаттарды;
-ет және сүт өнімдерін өндіру бойынша технологиялық процесс;
- өнімнің негізгі түрлерін өндіруді бақылау;
- өнімнің негізгі түрлерін өндіруді қадағалау;
- орта буын мамандарының қызметтік міндеттемелерін.
Дағдылар:
-өндірістік процесстерді ұйымдастыру;
- бригада, бөлімшелерге тапсырмалар құрастыру;
- бөлімшелердің, цехтардың, кәсіпорындардың экономикалық көрсеткіштерін саралау;
- қосалқы материалдар және дайын өнім, жартылай фабрикаттарға кететін шикізаттардың саны мен шығынын өндіру;
- шұғыл санақ және есеп жүргізу;
- цехтың, бөлімшенің жұмыс жоспарын құрастыру;
- бөлім жұмысына жетекшілік ету, шығарылатын өнім санын қадағалау және ақау себептерін анықтау;
- технологиялық құрылғыларды, технологиялық процестерді автоматтандырудың жаңаша құралдарын шынайы пайдалануды іске асыру, техника және технологияларды игеруге қатысу;
- технологиялық құрылғылардың негізгі типтерінде өз бетінше жұмыс істеу;
- өндірістік жұмыстағы өртке қарсы қорғаныс және өндірістік санитария, техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау талаптары бойынша және ережелерді сақтауды жүзеге асыруды қадағалау;
- компьютерді пайдаланумен автомобильдерді жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ақпараттар дайындап отыру;
- ТЖО автожөндеу бригадасын басқару;
- автомобиль агрегеаттарын және бөлшектеріне, түйіндеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін технологиялық карта құрастыру;
- автотранспорт құралдарын диагностикалау жүзеге асыра білу;
- автотранспорт құралдарын жөндеу талаптарын сақтау;
- жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және ақау себептерін анықтау;
- сынақтағы және ауыспалы стендтарда жұмыс істеу, бақылау-өлшеу құрал-жабдықтарымен қолдану;
- шектес жұмыс мамандықтарының дағдыларын игеру
БҚ 1
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
-Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Кәсіптік бейімделу жұмысы.
Іскерліктер::
Басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
-өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
-ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
-игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
Дағдылар:
-оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
-өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
-өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
-өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
-қоғамдық Ұйымдар мен және ата-аналамен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және брасқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-техналогиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Кұзырет коды
Базалық құзыреттер БҚ
БҚ 1
Болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңызын түсіну, оған деген тұрақты қызығушылығын көрсете білу;
БҚ 2
Қазіргі замандағы рухани, мәдени, интеллектуалды және экологиялық тұтастық жөнінде ұсынымының болуы, қоғамда өзін және өзінің орнын сезіну;
БҚ 3
Қазақстан Республикасы Конститутция негіздерін білу, Қазақстан Республикасының бекітілген нормативтік құжаттарын және заң талаптарын сақтауды, этикалық және заңды норманы, адамды, адамға қатынасын реттеу, қоғам мен табиғат, кәсіптік жағдайларын шешу барысында оларды пайдалана білу;
БҚ 4
Нақты өмірлік жағдайдағы тапсырмаларды орындау үшін қазақ және өзге тілдерде ауызша және жазбаша коммуникация құралдарын пайдалану
БҚ 5
Кәсіби қызметінде өзінің білімі мен дағдыларын жаңартып отыру;
БҚ 6
Өзінің кәсіби қызметіндегі ақпаратты жинау және өңдеу кезінде компьютерлік техниканы қолдана білу;
БҚ 7
Логикалық операцияларды қолдану арқылы ақпаратты өңдеу, қазіргі ақпараттық-қатынастық технологияның көмегімен ақпаратты көшіруді сақтау, өзгерту;
БҚ 8
Нақты өндірістік жағдаяттарда тапсырмаларды орындау үшін ауызша және жазбаша коммуникациялардың әртүрлі құралдарын пайдалану;
БҚ 9
Адекваттық жағдайларда өзі үшін іс-әрекеттің нормасын және тәртіптерін таңдау;
БҚ 10
Өз қызметінің шартын анықтау, мақсат қою, оны іске асыру, оның жетістікке жету процестерін ұйымдастыру және жоспарлау;
БҚ 11
Технологиялық процестермен қарастырылған іс- әрекеттерді орындау;
БҚ 12
Біліктілігі жоғары мамандардың басшылығымен жұмыс жасау;
БҚ 13
Өз қызметінің саласындағы жұмыстыжоспарлау және ұйымдастыру, нәтижелердің жетістіктеріне мақсатты жұмыс істеу;
БҚ 14
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғаудың, өндірістік тазалықты пен өртке қарсы қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін сақтау
БҚ 15
Қоршаған ортаны қорғаудың нормалары мен талаптарын сақтау;
БҚ 16
Алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ 17
Өндірістік шешілмеген мәселелерді шеше білу;
БҚ 18
Лидер мен тәлімгер, коммуникативтік дағдыны, стратегиялық талапты, өзіндік даму мен ұйымдастыру Дағдыларын дамыту;
БҚ 19
Өзінің кәсіптік қызметінің түрі мен сипатының өзгеруіне әдістемелік және психологиялық жағынан дайын болу;
БҚ 20
Салауатты өмір салтын қалыптастыру туралы ғылыми қағидалары болу, спорттық жетілдірудің Іскерліктер: мен дағдыларды меңгеру.
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
Біліктіліктердің коды мен атауы
Кәсіптік кұзыреттер КҚ
3.1. Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету

0104013 - 2 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.1.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.1.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.1.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.1.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по обслуживанию и ремонту автомобильного транспорта.
ПК 3.1 5Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области обслуживания и ремонта автомобильного транспорта.
ПК 3.1.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.1.7 Осуществлять техническое обслуживание и ремонт отечественных и зарубежных автомобилей;
ПК 3.1.8 Организовывать СТО (станции технического обслуживания), осуществлять их работу;
ПК 3.1.9 Обеспечивать выполнение капитального ремонта автомобилей, диагностику работы узлов и механизмов;
ПК 3.1.10 Определять способы восстановления отдельных агрегатов и узлов автомобилей;
ПК 3.1.11 Поддерживать установленный режим технологии моечно-очистных, разборочных и сборочных, комплектовочных, окрасочных работ;
ПК 3.1.12 Самостоятельно работать на основных типах технологического оборудования;
ПК 3.1.13 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите.
ПК 3.1.14 Подготавливать исходную информацию для выполнения и диагностирования ремонтных работ автомобилей с использованием компьютера;
ПК 3.1.15 Управлять авторемонтной бригадой на СТО;
ПК 3.1.16 Составлять технологические карты на выполнение ремонтных работ: деталей, узлов и агрегатов автомобилей;
ПК 3.1.17 Умения: производить диагностику автотранспортных средств;
ПК 3.1.18 Соблюдать требования по ремонту автотранспортных средств.
ПК 3.1.19 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Слесарь – ремонтник", "Слесарь по ремонту автомобилей" "Контролер технического состояния автотранспортных средств"
3.2. Механизация сельскохозяйственного производства
0104013- 3 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.2.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.

0104013-2 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
КҚ 3.1.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.1.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.1.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.4 Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.1.6. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.1.7 Отандық және шетелдік автокөліктерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді іске асыру;
КҚ 3.1.8 ТҚКС (техникалық қызмет көрсету станциясы) ұйымдастыру, оның жұмысын жүргізу;
КҚ 3.1.9. Автомобильдерді толық жөндеуден және механизмдер мен тетіктерді диагностикадан өткізуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.10. Автомобильдің жеке агрегаттары мен тетіктерін орнына келтіру әдістерін анықтау;
КҚ 3.1.11 Жуып-тазалау, бұзу-жинау, жинақтау, бояу жұмыстары технологиясының бекітілген мерзімін орындап отыру;
КҚ 3.1.12. Технологиялық құралдардың негізгі түрлерімен өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.1.13. Өндірістік жұмыс орындарында еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелерін сақтаумен бақылауды іске асыру;
КҚ 3.1.14. Компьютерді қолдану арқылы автомобильдерді диагностикалық жөндеу жұмыстарын орындау үшін бастапқы ақпараттарын дайындау;
КҚ 3.1.15 ТҚКС (техникалық қызмет көрсету станциясы) автожөндеу бригадаларын басқару;
КҚ 3.1.16 Бөлшектер, тетіктер және автомобиль агрегаттарын жөндеу жұмыстарын орындауға нұсқалық-техникалық карталар құру.
КҚ 3.1.17. Автотранспорт құралдарының диагностикасын жүргізе білу;
КҚ 3.1.18 Автотранспорт құралдарын жөндеуге қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 3.1.19 Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иеленуге "Слесарь – жөндеуші", "Автокөлікті жөндеуші-слесарі", "Автотранспорттық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылаушы"
3.2. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау
0104013 – 3 Өндірістік оқыту шебері, техник-механи
КҚ 3.2.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;

ПК 3.2.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.2.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.2.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по механизации сельскохозяйственного производства
ПК 3.2.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.2.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.2.7 Разрабатывать документацию на выполнение сельскохозяйственных полевых работ;
ПК 3.2.8 Подготавливать исходную документацию для решения инженерных задач на компьютере;
ПК 3.2.9 Составлять план работы на выполнение ремонтно-восстановительных работ машинно-тракторного парка;
ПК 3.2.10 Использовать современные технологии механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.2.11 Организовывать и осуществлять, управлять работой машинно-тракторного парка;
ПК 3.2.12 Обеспечивать выполнение ремонтных и сельскохозяйственных полевых работ;
ПК 3.2.13 Эффективно использовать машинно-тракторный парк, оборудование и материальные средства;
ПК 3.2.14 Осуществлять контроль над производством сельскохозяйственных работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
ПК 3.2.15 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.2.16 Осваивать новую технику и технологическую документацию.
ПК 3.2.17 Использовать основы теории автомобильных и тракторных двигателей, устройством всех основных сборочных единиц и систем машинно-тракторных агрегатов, сельскохозяйственных машин и тракторов по механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.1.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства",
"Слесарь – ремонтник сельскохозяйственной техники и оборудования"
3.3. Сварочное производство
0104013 - 7 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.3.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.3.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

КҚ 3.2.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.2.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.2.4 Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.2.5. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.2. 6. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.2.7. Ауыл шаруашылық дала жұмыстарын орындауға құжаттар дайындау;
КҚ 3.2.8. Компьютерде инженерлік міндеттерді шешуге арналған бастапқы құжаттарды дайындау;
КҚ 3.2.9. Машина-трактор паркін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындауға жұмыс жоспарларын құру;
КҚ 3.2.10. Ауылшаруашылығы өндірісін механикаландыруда қазіргі технологияны пайдалану.
КҚ 3.2.11. Машина-трактор паркі жұмыстарын басқару, ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.2.12. Жөндеу және ауыл шаруашылық егін жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.13. Машина-трактор паркін, жабдықтарды және материалдық құралдарды тиімді қолдану;
Кқ 3.2.14. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелерді сақтаумен ауыл шаруашылық жұмыстары өндірісінде бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.2.15. Бір бағыттағы мамандармен өзара жұмыс жасау;
КҚ 3.2.16. Жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды меңгеру;
3.2.17. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялауда трактор мен машиналарды, ауылшаруашылық машина-трактор агрегаттарының жүйесі мен негізгі жинау құрылғыларын, трактордың қозғауышы мен автокөліктердің негізгі теориясын қолдану;
КҚ 3.1.18. "Ауылшаруашылық өндірісінің трактор- машинисі", "Ауылшаруашылық техникалары мен құрылғыларын жөндеуші-слесарь" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.3. Дәнекерлеу өндірісі
0104013 – 7 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
ҚҚ 3.3.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.3.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.3.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.3.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по сварочному производству.
ПК 3.3.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области сварочного производства.
ПК 3.3.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.3.7 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов одной из рабочих профессий "Газоэлектросварщик" 2-3 разряда, "Контролер сварочных работ"
ПК 3.3.8 Подготавливать исходную информацию для выполнения сварочных работ любого уровня сложности;
ПК 3.3.9 Управлять бригадой "газоэлектросварщиков";
ПК 3.3.10 Составлять технологические карты на выполнение сварочных работ;
ПК 3.3.11Умения: производить диагностику работы технологического оборудования сварочного производства;
ПК 3.3.12 Соблюдать требования по производству сварных конструкций;
ПК 3.3.13Оптимизировать режимы работы источников и оборудования для производства сварных конструкций;
ПК 3.3.14 Обеспечивать правильное применение источников питания сварочного и технологического оборудования;
ПК 3.3.15 Осуществлять диагностику технического состояния, надежности источников питания и оборудования для производства сварных конструкций;
ПК 3.3.16 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.3.17 Совместно с бригадой и другим подчиненным персоналом "газоэлектросварщиков" производить сварочные работы на отведенных участках.
3.4. Организация дорожного движения 0104013 -8 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.4.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.4.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.4.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.4.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по организации дорожного движения;
ПК 3.4.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области дорожного движения;
ПК 3.4.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;

КҚ 3.3.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.3.4 Дәнекерлеу өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.3.5 Дәнекерлеу өндірісі ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.3.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.3.7 2-3 разрядтағы "Газоэлектро дәнекерлеушісі",
"Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу
КҚ 3.3.8 Күрделілігі әр түрлі деңгейдегі дәнекерлеу жұмыстарын орындауға арналған бастапқы ақпаратты дайындау;
КҚ 3.3.9. Газдәнекерлеушілердің бригадасын басқару;
КҚ 3.3.10. Дәнекерлеу жұмысын орындауға арналған техникалық картаны дайындау;
КҚ 3.3.11 Дәнекерлеу өндірісінің технологиялық жабдықтары жұмысының диагностикасын жүргізе білу;
КҚ 3.3.12 Дәнекерлеу конструкциясы өндірісіне қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 3.313 Дәнкерлеу өндірісінің конструкциясы құралдары мен жұмыс көздерін жұмыс кестесіне қою;
КҚ 3.3.14. Технологиялық құралдар мен дәнекерлеу көздерін дұрыс қолдануды ұйымдастыру;
КҚ 3.3.15. Дәнкерлеу конструкциясы өндірісінде құралдар мен дәнкерлеу көздерінің сенімділігі, техникалық жағдайының диагностикасын іске асыру;
КҚ 3.3.16 Аралас бөлімшелер мамандарымен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.3.17 Газэлектрмен дәнекерлеуші өздеріне бөлінген алаңда ұжыммен бірге қарамағындағы адамдармен дәнекерлеу жұмысын жүргізу.
3.4. Жол қозғалысын ұйымдастыру
0104013 – 8 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
КҚ 3.4.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.4.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.4.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.4.4 Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.4.5 Жол қозғалысы саласындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.4.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.4.7Поддерживать режим технологии эксплуатации автомобильных дорог
ПК 3.4.8 Осуществлять контроль над эксплуатацией дорог, средств регулирования с соблюдением действующих положений и правил;
ПК 3.4.9 Организовывать пункты технического обслуживания автотранспортных средств, осуществлять их работу;
ПК 3.4.10 Обеспечивать выполнение ремонта транспортных средств, диагностику их работы;
ПК 3.4.11 Самостоятельно работать на основных типах автотранспортных средств;
ПК 3.4.12 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.4.13 Осваивать новую технику и технологическую документацию по организации дорожного движения;
ПК 3.4.14 Обеспечивать регулирование движения транспорта и пешеходов, надзор за дорожным движением;
ПК 3.4.15 Управлять транспортными средствами;
ПК 3.4.16 Следить за правильной эксплуатацией дорог, за технически состоянием средств регулирования, составлять документацию при дорожно-транспортных происшествиях;
ПК 3.4.17 Умения: использовать законодательные акты к нарушителям при дорожных происшествиях;
ПК 3.4.18Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Слесарь по ремонту автодорог", "Слесарь – ремонтник", "Контролер технического состояния и эксплуатации автомобильных дорог" "Контролер технического состояния транспортных средств".
3.5. Электрификация сельскохозяйственного производства
0104013 – 1 Мастер производственного обучения, техник-электрик
ПК 3.5.1Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.5.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.5.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.5.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по электрификации сельскохозяйственного производства
ПК 3.5.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области электрификации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.5.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.5.7 Организовывать и осуществлять мероприятия по использованию электрической и тепловой энергии, снижению энергоемкости потребителей, оптимизировать режимы работы технологического и электротехнического оборудования;

КҚ 3.4.7 Автокөлік жолдарын пайдалану технологиялары тәртібін қолдау;
КҚ 3.4.8 Қолданылатын ережелер мен талаптардың сақталуын реттеу, жолдарды дұрыс пайдалануды қадағалау;
КК 3.4.9 Автокөлік құралдарын техникалық қызмет көрсету пункттерін ұйымдастыру, олардың жұмыстарын іске асыру;
КҚ 3.4.10 Транспорттық құрылғыларды жөндеу жұмыстарын орындалуын, олардың жұмыстарын диагностикалауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.11 Автокөлік құралдарының негізгі типтерінде өз бетінше жұмыс істеу;
КҚ 3.4.12 Аралас бөлімшелер мамандарымен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.4.13 Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды игеру.
КҚ 3.4.14 Жол қозғалысын бақылау, жаяу жүргіншілер мен транспорттық қозғалыстарды реттеуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.15 Көлік құралдарын басқару;
КҚ 3.4.16 Жолдарды дұрыс пайдаланудың құралдарды реттеудің техникалық жағдайларын қадағалау, жол-көлік кезіндегі оқиғалар кезіндегі құжаттарды құрастыру;
КҚ 3.4.17 Жол қозғалысы оқиғаларын бұзу кезіндегі заңды актілерді қолдана білу.
КҚ 3.4.18 "Автожолдарды жөндеуші-слесарі", "Слесарь-жөндеуші", "Авто жолдарды пайдаланушы және техникалық жағдайын бақылаушысы", "Автотранспорттық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылаушы" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.5. Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру
0104013 – 1 Өндірістік оқыту шебері, техник-электрик
КҚ 3.5.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.5.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.5.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.5.4 Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.5.5 Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.5.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.5.7 Электр және жылу энергиясын қолдану, тұтынушылардың энергосыйымдылығын төмендету мақсатындағы шараларды ұйымдастыруды және іске асыру, технологиялық және электротехникалық жабдықтардың жұмыс тәртібін оңтайландыруды іске асыру;

ПК 3.5.8 Обеспечивать правильное применение силовых электромагнитных элементов автоматики в приборных устройствах и средствах автоматизации;
ПК 3.5.9 Осуществлять диагностику технического состояния, надежности в работе различных электротехнических устройств и установок;
ПК 3.5.10 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.5.11 Производить электромонтажные работы на отведенных участках.
ПК 3.5.12 Разрабатывать проектную документацию на выполнение электромонтажных работ;
ПК 3.5.13 Составлять план работы электромонтажного участка;
ПК 3.5.14 Управлять работой электрифицированных узлов и механизмов машин и оборудования, применяемых в сельскохозяйственном производстве;
ПК 3.5.15 Использовать современные технологии при выполнении электромонтажных работ.
ПК 3.5.16 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Электрик с допуском 1000 В", "Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию"
3.6. Вычислительные машины
0104013 – 4 Мастер производственного обучения, техник-электронщик
ПК 3.6.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.6.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.6.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.6.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по вычислительным машинам;
ПК 3.6.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области использования вычислительных машин
ПК 3.6.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.6.7 Организовывать и осуществлять эксплуатацию и ремонт средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.8 Обеспечивать выполнение систем реальных средств вычислительной техники;
ПК 3.6.9 Осваивать новые средства и методы проектирования средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.10 Осуществлять производственно-технологические, производственно-управленческие, конструкторские, опытно-экспериментальные операции в отраслях совершенствования вычислительных машин, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.11 Участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей выполнения работ.

КҚ 3.5.8 Аспаптық құрылғылардағы және автоматтандыру құралдарындағы автоматиканың қуаттық электромагниттік элементтерін дұрыс қолдануды қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.9 Техникалық жағдайды болжауды, әр түрлі электротехникалық құрылғылар мен қондырғылардың жұмыстағы тұрақтылығын іске асыру;
КҚ 3.5.10 Аралас бөлімшелердегі мамандармен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.5.11 Бөлінген учаскелерде электромонтаждық жұмыстарды жүргізу.
КҚ 3.5.12. Электромонтаждық жұмыстардың орындалуы, жобалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.5.13. Электромонтаждық учаскелерде жұмыс жобасын құрастыру;
КҚ 3.5.14 Ауыл шаруашылық өндірісінде қолданылатын машиналар және жабдықтардың түйіндері мен механизмдер жұмысын басқару;
КҚ 3.5.15. Электромонтаж жұмыстарын орындау барысында жаңа технологияны пайдалану.
КҚ 3.5.16 "1000 В жұмыс істейтін электрик", "Электрқұралдарымен және күшті желілерінің электромонтажы" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.6. Есептеу машиналары
0104013 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-электрон
КҚ 3.6.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.6.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.6.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.6.4 Есептеу машиналары мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.6.5. Есептеу машиналарын қолдануда арнайы пәндер оқытушыларының әдістемелік және тәжірибелік дағдыларын, теориялық дайындықтарын қалыптастыру;
КҚ 3.6.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.6.7 Есептеу техникасы құралдарын, кешендерін, жүйелері мен желілерін жөндеу мен пайдалануды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.6.8 Есептеу техникасының нақты құралдар жүйелерін орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.9 Жаңа құралдарды және есептеу техникасының, кешендерінің, жүйелері және желілерінің құралдарын жобалау әдістерін игеру;
КҚ 3.6.10 Есептеу машиналарын, кешендерін, жүйелері мен желілерін жетілдіру салаларында өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық, тәжірибелік-эксперименттік операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 3.6.11 Жұмысты орындаудағы нәтижелі жолдарды таңдау бойынша ұжымдық шешім қабылдауға қатысу.

ПК 3.6.12 Решать практические задачи, связанные с совершенством средств вычислительной техники, систем и сетей;
ПК 3.6.13 Осваивать современное состояние и перспективы развития, технического обслуживания электронно-вычислительной техники;
ПК 3.6.14 Соблюдать требования эксплуатации и ремонта средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.15 Умения: прогнозировать развитие средств вычислительной техники комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.16 Рационально использовать и оптимизировать режим работы средств вычислительной техники.
ПК 3.6.17 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Монтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств ВТ", "Оператор ЭВМ"
3.7. Программное обеспечение вычислительной техники
0104013 – 5 Мастер производственного обучения, техник-программист
ПК 3.7.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.7.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.7.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.7.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по программному обеспечению вычислительной техники;
ПК 3.7.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области программного обеспечения вычислительной техники;
ПК 3.7.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.7.7 Эффективно использовать вычислительную технику при сборке, обработке информации и в других сферах его профессиональной деятельности;
ПК 3.7.8Осваивать знания современных средств программного обеспечения вычислительной техники;
ПК 3.7.9 Эффективно использовать программное обеспечение вычислительной техники;
ПК 3.7.10 Разрабатывать производственно-технологические, производственно-управленческие, конструкторские, опытно-экспериментальные операции в отраслях программного обеспечения вычислительной техники и автоматизации;
ПК 3.7.11 Осуществлять инженерно-техническую, организационно-управленческую или образовательную деятельность;
ПК 3.7.12 Подготавливать исходную информацию и составлять программы производственной необходимости;
ПК 3.7.13 Пользоваться программными средствами обеспечения работоспособности и технического обслуживания электронно-вычислительной техники;

КҚ 3.6.12 Есептеу техникасы, жүйелері және желілері құралдарын жетілдіруге байланысты тәжірибелік есептер шығару;
КҚ 3.6.13 Электрондық-есептеу техникасына қызмет көрсетудің бүгінгі жағдайы мен дамуының болашағын меңгеру.
КҚ 3.6.14 Есептеу техникалары құралдарын, кешендерін, жүйелері мен желілірін жөндеу және пайдалану талаптарын сақтау;
КҚ 3.6.15 Есептеу техникалары құралдарының, кешендерінің, жүйелері мен желілірінің дамуын болжай білу;
КҚ 3.6.16 Есептеу техникалары құралдарының жұмысын оңтайландыру және тиімді пайдалана білу.
ПК 3.1.17 "Есептеу машиналарының құрылғылары мен, аппаратураларын жөндеу және қызмет көрсету монтері",
"ДЭЕМ операторы" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.7. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру
0104013 – 5 Өндірістік оқыту шебері, техник-бағдарламашы
КҚ 3.7.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.7.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.7.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.7.4 Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.7.5. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыруда арнайы пән оқытушыларының әдістемелік дағдыларын және тәжірибелік, теориялық дайындықтарын білу;
КҚ 3.7. 6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.7.7 Ақпаратты жинақтауда, қайта өңдеуде және кәсіптік қызметтің басқа салаларында есептеу техникасын тиімді пайдалану;
КҚ 3.7.8 Есептеу техникаларын бағдарламалық қамтамасыз етудің қазіргі құралдарын меңгеру;
КҚ 3.7.9. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыруды тиімді қолдану,
КҚ 3.7.10 Есептеу техникасын бағдарламалық қамтамасыз ету және автоматтандыру салаларында өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық тәжірибелік-эксперименталдық операцияларын әзірлеу;
КҚ 3.7.11 Инженерлік-техникалық, ұйымдастыру-басқарушылық немесе білімдік қызметтерін іске асыру;
КҚ 3.7.12. Қажеттелігіне қарай өндірістік бағдарламаларды құрастыру және ақпараттарды дайындау;
КҚ 3.7.13 Электронды-есептеу техникасына техникалық қызмет көрсету және оның жұмысын қамтамасыз ететін бағдарламаларды пайдалану;

ПК 3.7.14 Производить операции по программному обеспечению с ресурсами памяти для применяемых в производственной деятельности вычислительной техники.
ПК 3.7.15 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по рабочей профессии "Оператор ПЭВМ"
3.8. Электросвязь в телекоммуникационных системах
0104013 - 6 Мастер производственного обучения, техник-электросвязи
ПК 3.8.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.8.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.8.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.8.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по электросвязи в телекоммуникационных системах;
ПК 3.8.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области электросвязи в телекоммуникационных системах;
ПК 3.8.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.8.7 Организовывать и осуществлять процессы электросвязи, обеспечивающие представление услуг электросвязи пользователям;
ПК 3.8.8 Обеспечивать работу сети общего пользования (ЕП), основных систем многоканальной связи телекоммуникационных систем и связи;
ПК 3.8.9 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.8. 10 Самостоятельно работать на линиях связи;
ПК 3.8.11 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности производственной санитарии и противопожарной защите.
ПК 3.8.12 Разрабатывать документацию на аварийно – восстановительные работы;
ПК 3.8.13 Подготавливать исходную документацию для решения инженерных задач на компьютере;
ПК 3.8.14 Управлять работой линий связи с главного (объединенного) пульта управления;
ПК 3.8.15 Производить проектно-конструкторские, организационно-управленческие, режимно-наладочные, эксплуатационно-ремонтные работы.
ПК 3.8.16 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Электромонтер по обслуживанию и ремонту телекоммуникационного оборудования", "Электромонтер по эксплуатации телекоммуникационных систем и сетей", "Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи", "Монтажник линейных сооружений"

КҚ 3.7.14 Өндірісте қолданылатын есептеу техникаларын жады ресурстарын қолдануға бағдарламамен қамтамасыздандыру операцияларын жүргізу;
КҚ 3.7.15 "ДЭЕМ операторы" жұмысшы кәсібі бойынша мамандарды даярлау жөніндегі сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.8. Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы
0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
КҚ 3.8.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.8.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.8.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.8.4 Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланыс мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.8.5 Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланыс мамандығы ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.8.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.8.7 Пайдаланушыларға электробайланыстық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін электробайланыс процестерін ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.8.8. Телекоммуникациялық жүйелер мен байланыстардағы негізгі көпканалды қолдану желі жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 3.8.9. Технологиялық құжаттарды және жаңа техниканы меңгеру;
КҚ 3.8.10 Байланыс желісінде өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.8.11 Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс жөніндегі қолданыстағы тәртіп пен ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.8.12 Апаттық-қалпына келтіру жұмыстарына құжаттар дайындау;
КҚ 3.8.13 Инженерлік есептерді компьютерде орындауға арналған бастапқы құжаттарды дайындау;
КҚ 3.8.14 Байланыс желісінің жұмысын бас (біріктірілген) пульттен басқару;
КҚ 3.8.15 Конструкторлық-жоба, басқару-ұйымдастыру, тәртіпті-түзету, пайдалану-жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.8.16 "Телекоммуникациялық құралдарды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері", "Телекоммуникациялық желілер мен жүйелерді қолдану электромонтері", "Байланыс құрылғылары мен аппартураларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері", "Сызықтық ғимараттарды монтаждаушы" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.

3.9. Швейное производство
0104023 – 1 Мастер производственного обучения, техник-технолог швейного производства
ПК 3.9.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.9.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.9.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.9.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по швейному производству;
ПК 3.9.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии швейного производства.
ПК 3.9.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.9.7 Организовывать и осуществлять работу на участках швейного производства;
ПК 3.9.8 Обеспечивать устранения неполадок, проведения регулировки швейных и других универсальных машин;
ПК 3.9.9 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования;
ПК 3.9.10 Осуществлять контроль за изготовлением моделей, образцов, изделий верхней одежды, легкого платья, меховых изделий, белья и изделий из верхнего трикотажа по индивидуальным заказам;
ПК 3.9.11 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.9.12 Конструировать женскую, мужскую и детскую одежду;
ПК 3.9.13 Выполнять ручную, машинную и влажно-тепловую обработку швейных изделий.
ПК 3.9.14 Конструировать и осуществлять запуск в серийное производство швейных изделий по индивидуальным заказам;
ПК 3.9.15 Подготавливать исходную информацию для выпуска изделий индивидуального заказа, серийного производства по заданным моделям и образцам на компьютере;
ПК 3.9.16 Управлять работой участков швейного производства;
ПК 3.9.17 Использовать современные технологии швейного производства;
ПК 3.9.18 Соблюдать требования технологического процесса кройки и шитья
ПК 3.9.19 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Модельер-закройщик" "Швея", "Портной"
3.10. Строительное производство
0104023 – 3 Мастер производственного обучения, техник-строитель
ПК 3.10.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.10.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

3.9. Тігін өндірісі
0104023 – 1 Өндірістік оқыту шебері, тігін өндірісінің техник-технологы
КҚ 3.9.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.9.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.9.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.9.4 Тігін өндірісі мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.9. 5 Тігін өндірісі мамандығы ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.9.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.9.7 Тігін өндірісі жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.9.8 Тігін және басқа универсалдық мшиналарын жөндеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.9 Технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
КК 3. 9.10 Жеке тапсырыс бойынша сырт киімдердің, жеңіл көйлектердің, теріден тігілген киімдердің, іш киімдер және трикотаж бұйымдарының үлгілерін дайындаудың орындалуын бақылау;
КК 3.9.11 Аралас бөлімшелердің мамандарымен өзара әрекеттесу;
КК 3.9.12 Ерлер, әйелдер, балалар киімдерін құрастыру;
КК 3.9.13 Тігін өндірісінің қолмен, машинамен және дымқыл жылы өңдеулерін орындау.
КҚ 3.9.14 Жеке тапсырыс бойынша тігін өндірісін сериялық өндіріске шығаруды құрастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.9.15 Жеке тапсырыс бұйымдарын берілген үлгілер бойынша тігу, сериялық өндіріске шығару үшін бастапқы ақпараттар бағдарламасын компьютерде дайындау;
КҚ 3.9.16 Тігін өндірісі жұмысын басқару;
КҚ 3.9.17 Тігін өндірісінде жаңа технологияны қолдану;
КҚ 3.9.18 Тігу мен қайып тігудің технологиялық процестерін сақтау;
КҚ 3.9.19 "Үлгілеуші-пішуші", "Тігінші", " Тігуші" жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу
3.10. Құрылыс өндірісі
0104023 – 3 Өндірістік оқыту шебері, технолог-құрылысшы
КҚ 3.10.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.10.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.10.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.10.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по строительному производству;
ПК 3.10.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии строительного производства.
ПК 3.10.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.10.7 Организовывать и осуществлять строительные процессы, работы согласно проекту организации работ и проекту организации строительства;
ПК 3.10.8 Разрабатывать графики и календарные планы сроков строительства, и строительных генеральных планов;
ПК 3.10. 9 Эффективно использовать оборудование, строительные материалы, материальные средства;
ПК 3.10.10 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений по качеству выполнения строительно-монтажных работ, правил по охране труда и технике безопасности;
ПК 3.10. 11 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.10.12 Выбирать наиболее рациональные способы и средства при выполнении строительно-монтажных работ.
ПК 3.10.13 Разрабатывать проектно-сметную документацию на выполнение строительно-монтажных работ;
ПК 3.10.14 Управлять строительной бригадой на объекте строительства;
ПК 3.10.15 Составлять проектно-сметную, производственно- технологическую документацию в отрасли строительства и эксплуатации зданий и сооружений с использованием новейших информационных технологий;
ПК 3.10.16 Соблюдать требования строительных норм и правил в отрасли строительного производства;
ПК 3.10.17 Использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
ПК 3.10.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Штукатур-облицовщик 3-4 разряд", "Каменщик 3-4 разряд", "Монтажник каркасно-обшивных конструкций 3-4 разряд" "Плотник 3 разряда". "Маляр 3 разряда".
3.11. Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений 0104023 -4 Мастер производственного обучения, техник-технолог нефтяных и газовых месторождений
ПК 3.11.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.11.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

КҚ 3.10.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.10.4 Құрылыс өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КК 3.10.5. Құрылыс өндірісі технологиясының облыстарында аранйы пәндер оқытушыларының әдістемелік және тәжірибелік Дағдыларын, теориялық дайындықтарын қалыптастыру;
КҚ 3.10.6 Құрылыс өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу, кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.10.7 Құрылысты ұйымдастыру жобасы және жұмыс өндірісінің жобасына сәйкес құрылыс процестерін ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.10.8 құрылыс мерзімдерінің кестесі мен күнтізбелік жоспарларын және құрылыстың бас жоспарын дайындау;
КҚ 3.10.9 Жабдықтарды, құрылыс материалдарын тиімді қолдану;
КҚ 3.10.10 Құрылыс-монтаж жұмыстарын сапалы орындауда қолданылып жүрген тәртіптер мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылау жүргізу;
КҚ 3.10.11 Бір бағыттағы учаске мамандарымен өзара байланыс жасау
КҚ 3.10.12 Құрылыс – монтаждау жұмыстарын орындауда түрлі құрылғыларды таңдау;
КҚ 3.10.13 Жалпы құрылыс жұмыстарын орндауға арналған жобалық-сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.10.14 Құрылыс объектісіндегі құрылыс бригадасын басқару
КҚ 3. 10.15 Өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық, технологиялық және құрылыс саласындағы қызметтің басқа түрлерінің құжаттарын компьютер көмегімен дайындау;
КҚ 3.10.16. Құрылыс өндірісі салаларының ережелері мен құрылыс нормаларының талаптарын сақтау;
КҚ 3.10.17. Кәсіби қызметтің бағытына қажеттіэкономикалық ақпаратты пайдалану.
КҚ 3.10.18. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену "3-4 санатты сылаушы- қаптаушы","3-4 санатты тас қалаушы"," 3-4 санатты бояушы- қаптаушы құралдарының монтажнигі"
3.11. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану
0104023 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог мұнай және газ кен орындарын пайдаланудың техник- технологы
КҚ 3.11.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.11.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.11.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.11.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
ПК 3.11.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
ПК 3.11.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.11.7 Разрабатывать проектно-сметную документацию на технологические процессы добычи газа и нефти;
ПК 3.11.8 Подготавливать исходную информацию для решения инженерных задач на компьютере:
ПК 3.11.9 Управлять работой нефтегазоперерабатывающих комплексов;
ПК 3.11.10 Составлять план работы производственного участка по добыче нефтегазопродуктов;
ПК 3.11.11 Анализировать экономическую эффективность применяемых методов интенсификации добычи нефти и газа.
ПК 3.11.12 Организовывать и осуществлять работу на производственном участке нефтегазодобывающих предприятий;
ПК 3.11.13 Обеспечивать выполнение технологических процессов по добыче нефтепродуктов и газа;
ПК 3.11.14 Эффективно использовать оборудование и материальные средства нефтяного и газового производства;
ПК 3.11.15 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования производства отрасли;
ПК 3.11.16 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.11.17 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии в нефтегазовом производстве.
ПК 3.10.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Машинист насосных установок" "Машинист компрессорных установок" "Оператор нефтеперекачивающей станции" "Машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования" "Оператор по добыче нефти и газа"
3.12. Стандартизация и сертификация
0104023 – 6 Мастер производственного обучения, техник по стандартизации
ПК 3.12.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.12.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.12.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.12.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по стандартизации и сертификации;
ПК 3.12.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области стандартизации, сертификации и метрологии.
ПК 3.12.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;

КҚ 3.11.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.11.4. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.11.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.11. 6. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу, Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.11.7. Газ және мұнай өндірудің технологиялық процестеріне жобалық сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.11.8. Инженерлік есептерді компьютерде орындауға арналған бастапқы ақпараттарды дайындау;
КҚ 3.11.9 Мұнай өнімдерін және газ өндірудің технологиялық процестерін қамтамасыз ету;
КҚ 3.11.10 Мұнай, газ өндіру мекемелерінің өндірістік учаскелеріндегі жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.11.11 Мұнай және газ өндіруде қолданылатын интенсификациялық әдістерін экономикалық нәтижелілігін талдау.
КҚ 3.11.12. Бір бағыттағы учаске мамандарымен өзара байланыс жасау.
КҚ 3.11.13. Газ және мұнай өндірудің технологиялық процестеріне жобалық сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.11.14. Жабдықтар мен материалдық құралдарды тиімді қолдану;
КҚ 3.11.15. Түрлі технологиялық жабдықтарда өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.11.16. Жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды меңгеру;
КҚ 3.11.17. Қолданылып жүрген тәртіптер мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылау жүргізу;
КҚ 3.11.18 Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену "Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар слесары"
"Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар жөндеушісі"
3.12. Стандарттану және сертификаттау
0104023 – 6 Өндірістік оқыту шебері, стандартизациялау технигі
КҚ 3.12.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ3.12.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.12.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.12.4. Стандарттау және сертификаттау мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ3.1. 6. Стандарттау және сертификаттау мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.12.7 Организовывать и осуществлять работу по сертификации, стандартизации, лицензирования и контроля качества
ПК 3.12.8 Обеспечивать соблюдение выполнения технологических процессов по выпуску и переработки продукции
ПК 3.12.9 Эффективно использовать оборудование и материальные средства;
ПК 3.12.10 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования;
ПК 3.12.11 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.12.12 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по сертификации, стандартизации, лицензирования и контроля качества;
ПК 3.12.13 Взаимодействовать со специалистами смежных участков
ПК 3.12.14 Владеть техникой технических и специальных измерений.
ПК 3.12.15 Организовывать работу по научно-техническому, нормативно-методическому обеспечению сертификации, стандартизации, лицензирования.
ПК 3.12.16 Выявлять и устранять дефекты выпускаемой продукции
ПК 3.12.17 Согласно специальной подготовки наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования;
ПК 3.12.18 Определять продажные цены на продукцию животноводства методом составления калькуляции;
ПК 3.12.19 Производить контроль за качеством переработанных и выпускаемых продуктов соответствующих отраслей.
ПК 3.12.20 Обеспечивать аккредитацию и взаимное признание сертификации, стандартизации и лицензирования.
ПК 3.12.21 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике", "Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики"
3.13. Технология и организация продуктов питания
0104023 –2 Мастерпроизводственного обучения, технолог-менеджер предприятий общественного питания
ПК 3.13.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.13.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.13.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.13.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по технологии и организации продуктов питания;
ПК 3.13.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии и организации продуктов питания;
ПК 3.13.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 2.13.7 Выявлять и устранять дефекты продуктов питания при проведении бракеража;

КҚ 3.12.7. Стандарттау, сертификаттау лицензияландыру және бақылау сапасын жандандыру және ұйымдастыру;
КҚ 3.12.8. Өнімдерді өңдеумен шығару бойынша технологиялық процестерінің орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.12.9. Құрал жабдықтарды нәтижелі қолдану;
КҚ 3.12.10 Технологиялық құрал-жабдықтардың негізгі түрлері бойынша өз бетінше жұмыс істеу;
КҚ 3.12.11. Жаңа технологияны және технологиялық құжаттарды игеру;
КК 3.12.12 Өндірістік санитарияны техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау бойынша ережелерді сақтай отырып, өндірістік жұмыстарды бақылауды жандандыру;
КҚ 3.12.13. Шектестік жерлердегі мамандармен өзара іс әрекеттенуі.
КҚ 3.12.14. Техникалық және арнайы өлшеуіш техникаларын білу;
КҚ 3. 12.15. Лицензиялық, стандарттық, сертификаттық нормативті-әдістемелік қамту, ғылыми- техникалық бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
КҚ 3.12.16. Шығарылған өнімдердің ақауларын анықтау және жөндеу;
КҚ 3.12.17. Қызмет көрсетілген құрал- жабдықтардың техникалық жағдайларын бақылауды арнайы дайындықта келтіру;
КҚ 3.12.18. Салаларға салаларға сәйкестендіріліп шығарылған және өңделген өнімдердің сапасын бақылауды енгізу:
КҚ 3.12.19. Лицензиялау мен стандарттарды, сертификаттарды өзара құптауды аккредиттеуді қамтамасыз ету.
КҚ 3.12.20. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену Аспазшы", "Кондитер", "Калькулятор",
"Официант", "Бармен", "Сервис менеджері"
3.13. Тамақ өнімдерінің технологиясы
0104023 – 2 Өндірістік оқыту шебері, тамақ өндіру өнеркәсібі жөніндегі технолог - менеджер
КҚ 3.13.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.13.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.13.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.13.4. Тамақ өнімдеріннің технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1. 6. Тамақ өнімдеріннің технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.13.8 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования;
ПК 3.13.9 Определять продажные цены на продукцию общественного питания методом составления калькуляции;
ПК 3.13.10 Вести количественный и качественный учет сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на предприятиях продуктов питания;
ПК 3.13.11 Производить контроль над приготовлением продуктов питания.
ПК 3.13.12 Вести технологический процесс приготовления блюд;
ПК 3.13.13 Наблюдать за изменением основных пищевых веществ, происходящих в процессе кулинарной обработки, наблюдать за их влиянием на усвояемость и контролировать качество готовых изделий;
ПК 3.13.14 Регулировать организацию технологических процессов производства продукции на предприятиях питания, основываясь на внедрение индустриальных технологий, научной организации труда на производстве;
ПК 3.13.15 Разрабатывать новые рецептуры блюд и составлять меню;
ПК 3.13.16 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования, кухонным инвентарем и инструментами;
ПК 3.13.17 Контролировать технологический процесс приготовления пищи.
ПК 3.13.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Повар", "Повар-кондитер", "Официант", "Бармен"
3.14. Технология переработки продуктов животноводства
0104023 – 5 Мастер производственного обучения, технолог-менеджер мясомолочного производства
ПК 3.14.1Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.14.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.14.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.14.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по технологии переработки продуктов животноводства;
ПК 3.14.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии переработки продуктов животноводства.
ПК 3.14.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.14.7 Выявлять и устранять дефекты продуктов переработки молока, мяса и птицы при проведении бракеража;
ПК 3.14.8 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования по переработки молока, мяса и птицы;
ПК 3.14.9 Определять продажные цены на продукцию животноводства методом составления калькуляции;

КҚ 3.13.8. Бракераж жүргізу кезінде тамақ өнімдерінің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 3.13.9. Қызмет көрсететін жабдықтардың техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.13.10. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің сату бағаларын калькуляция құру арқылы анықтау;
КҚ 3.13.11. Тамақ өнімдері мекемелерінде шикізат, жартылай өңделген өнім, дайын өнімдердің сандық және сапалық есебін жүргізу;
КҚ 3.13.12. Тамақ өнімдерін дайындауда бақылау жүргізу.
КҚ 3.13.13 Тамақ дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
КҚ 3.13.14. Негізгі тағам заттарының кулинарлық өңдеу процесі кезіндегі өзгерісін бақылау, дайын тағамдардың сапасын тексеру;
КҚ 3.13.15. Өндірісте индустриалдық технология, еңбекті ғылыми ұйымдастыруды енгізу негізінде тамақ мекемелеріндегі өндірістің технологиялық процесін ұйымдастыруды реттеу;
КҚ 3.13.16. Тағамдардың жаңа рецептерін дайындау және меню құрастыру;
КҚ 3.13.17. Қызмет жабдықтарының, ас дайындау құралдарының техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.13.18. Тамақ дайындаудың технологиялық процесі барысын тексеру;
КҚ 3.13.19 Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иеленуге "Аспазшы", "Кондитер", "Калькулятор", "Официант", "Бармен", "Сервис менеджері "
3.14. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы
0104023 – 5 Өндірістік оқыту шебері, ет-сүт өнімдерінің технолог-менеджері
КҚ 3.14.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.14.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.14.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КК 3.14.4. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.14.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.14. 6. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.14.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.14.8. Сүт, ет және құс тағамдарына бракераж жүргізу барысында қайта өңдеу өнімдерінің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 3.14.9 Сүт, ет және құс өнімдерін қайта өңдеу бойынша қызмет көрсету жабдықтарының технологиялық жағынан бақылау;

ПК 3.14.10 Вести количественный и качественный учет сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на предприятиях по переработки продуктов животноводства;
ПК 3.14.11 Производить контроль за качеством переработанных продуктов животноводства.
ПК 3.14.12 Планировать работу производства и производить хозяйственные расчеты и учет расхода сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
ПК 3.14.13 Организовывать и вести технологический процесс по переработке мяса, мясо- и птицепродуктов, молока и молочных продуктов.
ПК 3.14.14 Вести оперативный учет и отчетность, осуществлять реальную эксплуатацию технологического оборудования, современных средств автоматизации технологических процессов.
ПК 3.14.15 Вести нормативно-техническую документацию.
ПК 3.14.16 Проводить лабораторные анализы сырья и готовой продукции.
ПК 3.14.17 Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности, санитарии, охраны окружающей среды.
ПК 3.14.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий "Оператор технологических установок" "Изготовитель полуфабрикатов (мясного) молочного производства"
Приложение 25
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 421
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0105000 - Начальное образование
Квалификация: 0105013 - Учитель начального образования
0105051 - Гувернант
0105061 - Няня
0105071 - Культорганизатор
Форма обучения: очная

КҚ 3.14.10. Мал шаруашылығы өнімдерінің сату бағасынан калькуляция құрастыру әдісімен анықтау;
КҚ 3.14.11. мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу мекемелерде шикізатты, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімдерді сандық және сапалық есепке алуды жүргізу;
КҚ 3.14.12. Мал шаруашылығындағы қайта өңделген өнімдер сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 3.14.13.Өндірістің жұмысын жоспарлау және шикізаттың шығыны бойынша жартылай фабрикат пен дайын өнімдердің шаруашылық есебін жүргізу;
КҚ 3.14.14 Ет, құс еті, сүт және сүт өнімдерін қайта өңдеудің технологиясын ұйымдастыру;
КҚ 3.14.15. Жедел есеп және есеп беруді жүргізу, техникалық жабдықтарды, технологиялық процесстерді автоматтың жаңа құралдарын нақты пайдалануды жүзеге асыру;
КҚ 3.14.16. Мөлшерлік техникалық құжаттырды жүргізу;
КҚ 3.14.17. Шикізаттың және дайын өнімдерінің зертханалық талдауын жүргізу;
КҚ 3.14.18. Қауіпсіздік техникасының, санитарияның, қоршаған оттаны қорғау ережесінің орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 3.14.19. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену "Технологиялық жабдықтарды реттеуші оператор" "Ет, сүт жартылайфабрикат өнімдерін дайындаушы"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 25 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 421 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0100000 - Білім беру
Мамандығы:0105000 - Бастауыш білім беру
Біліктілігі: 010501 3 - Бастауыш білім беру мұғалімі
010505 1 - Гувернант
010506 1 - Күтуші
010507 1 - Мәдени шаралар ұйымдастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі

428
Ф 01
Практические занятия "Обучение игре на музыкальном инструменте"
250
Ф 02
Элективный курс "Религиоведение"
26
Ф 03
Спецкурс "Профилактика ВИЧ/СПИДа"
28
Ф 04
Элективный курс "Школа лидерства. Развитие лидерских качеств".
36
Ф 05
Спецкурс "Профессиональная компетентность учителя"
32
Ф 06
Хореография/ Танцевальная студия
56
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 26
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 422
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0105000 - Начальное образование
Квалификация: 0105013 - Учитель начального образования
0105051 - Гувернант
0105061 - Няня
0105071 - Культорганизатор
Форма обучения: очная

428
Ф 01
"Музыкалық аспапта ойнауды үйрету" практикалық сабағы
250
Ф 02
"Дінтану" элективті курсы
26
Ф 03
"АҚТҚ/ЖҚТБ алдын алу" арнайы курсы
28
Ф 04
"Көшбасшылар мектебі. Тұлғалық сапасын дамыту" элективті курсы
36
Ф 05
"Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігі" арнайы курсы
32
Ф 06
Хореография/ Би студиясы
56
Барлығы:
6588
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 26 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 422 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0100000 -Білім беру
Мамандығы:0105000 - Бастауыш білім беру
Біліктілігі: 010501 3 - Бастауыш білім беру мұғалімі
010505 1 - Гувернант
010506 1 - Күтуші
010507 1 - Мәдени шаралар ұйымдастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі

БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПК 1.6.9
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису;
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 03
Самопознание:
Новое общество. Играют ли взрослые в игры Общение- роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинную в жизнь.
Знание:
- теоретические основы предмета "Самопознания";
- гражданский статус студента;
- духовно-нравственные ценности:
- самооценку и самоконтроль;
- свои достижения и недостатки;
- определять жизненную позицию;
Умение:
- поддерживать нравственные основы взаимоотношении;
- хранить состояния равновесия в природе, социальной системе взаимодействии;
- определять жизненную позицию;
- правильно выбирать профессию;
- принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях.
БК 1,2,4,5,7,8,9
ОГД 04
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии "Алаш". Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа "Казахстан - 2030". Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии "Алаш" и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики "Военного коммунизма";
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 05
Физическая культура:
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 1,2,4,5,7,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология:
Введение в психологию. Познавательные процессы: ощущение, восприятие, внимание, память, мышление, воображение.
Основы возрастной психологии.
Психология ребенка дошкольного возраста.
Основы педагогической психологии.
Знания:
- содержания, задач, методов психологии, строения мозга и психики, психологических свойств личности;
- особенностей познавательных и эмоционально-волевых процессов;
- психологических, возрастных особенностей дошкольного, младшего школьного возраста;
- особенностей психологии ребенка дошкольного возраста;
- психологических основ личности учителя, гувернанта, няни, культорганизатора.
Умения:
- определять и изучать психологические свойства личности, анализировать рефлекторную деятельность мозга;
- определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у детей;
- различать анатомо-физиологические, психологические особенности детей разных возрастов;
- использовать методы обучения и воспитания ребенка дошкольного возраста;
- диагностировать и учитывать индивидуальные особенности детей в процессе обучения и воспитания.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.1,

БҚ1,2,3,4,5, 6,7,9
ПҚ 1.6.9
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар. Кәсіби құжаттар. Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым – қатынас. Іс жүргізу.
Білімдер:
- орыс тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормалар;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
- іскерлік құжаттар;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдыларын пайдалану;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету.
БҚ1,2,4,5,7,9
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ1,2,4,5,7,9
ЖГП 03
Өзін-өзі тану:
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу -баға жетпес байлық. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық. Ғұмыр ұзақтығындай жол.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негіздері;
- студенттің азаматтық мәртебесі;
- рухани-адамгершілік құндылықтар:
- өзін-өзі бақылай, бағалау;
- өз жетістіктері мен кемшіліктері;
- өмірлік ұстанымын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- адамның қарым-қатынастарын үйлесімді құру;
- табиғи, әлеуметтік, әрекеттесу жүйесіндегі тепе-теңдік күйді сақтау;
- өмірлік көзқарасын анықтауда, өмір жолын таңдауда өз бетінше шешім қабылдау.
БҚ1,2,4,5,7,8,9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ. ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ. ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж. ). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж. ж. ). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- "Алаш" партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік – экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ1,2,4,5,7,9
ЖГП 05
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ1,2,4,5,7,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология:
Психология пәніне кіріспе.
Танымдық, эмоциональдық – еріктік процестер.
Жас ерекшелік психологиясының негіздері. Мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы.
Педагогикалық психологияның негіздері.
Білімдер:
- психологияның мазмұны, міндеттері, әдістері, ми және психика, жеке тұлғаның психикалық қасиеттері;
- жеке адамның таным процестерінің: (зейін, түйсік, қабылдау, ес, ойлау және сөйлеу, қиял), эмоциональдық – еріктік процестердің ерекшеліктері;
- жас ерекшелік психологиясының негіздері, мектепке дейінгі, кіші мектеп жасындағы балалардың дамуындағы психологиялық ерекшеліктері;
- мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы ерекшеліктері;
- оқу – тәрбие процесінің педагогикалық негіздері;
- мұғалім, гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушының педагогикалық қабілеттері мен жеке қасиеттері;
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін тану және зерттеу, мидың рефлекторлық іс-әрекетін талдау;
- балалардың таным процестерінің ерекшеліктерін анықтау;
- балалардың психикалық және анатомиялық, физиологиялық ерекшеліктерін тани білу;
- мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту мен тәрбиелеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- оқу процесінде білім алушылардың жеке тұлғасының ерекшеліктерін диагностикалау және ескеру.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.1,

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 04
Методика воспитательной работы:
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы. Планирование и проведение классных часов. Модель формирования личности. Народная педагогика о национальном
воспитании учащихся.
Знания:
- целей, задач, направлений воспитательной работы в школе;
- методов, приемов, средств и форм воспитания;
- особенностей планирования воспитательной работы;
- обязанностей и функций классного руководителя;
- народной педагогики в воспитании учащихся;
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы средства воспитания;
- организовать различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями.

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі:
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, тәрбиенің әдістері, формалары, сынып жетекшісінің іс - әрекеті, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделі. Білім алушыларға ұлттық тәрбие беруегі халықтық педагогика.
Білімдер:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаты, міндеттері, бағыттары;
- тәрбие әдістері, тәсілдері, құралдары;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- сынып жетекшісінің міндеттері және функциялары;
- білім алушыларды тәрбиелеуде халықтық педагогиканы қолдану;
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлау және өткізу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс шаралардың алуан түрін қолдану;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу.

БК 1,2,4,5,6, 7,8,9
ПК
1.5.2, 1.5.9,
1.6.5, 1.6.6,
1.7.1, 1.7.2, 1.7.8,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 05
Методика научно-педагогического исследования:
Методология педагогических исследований, анализ состояния исследуемого вопроса, наблюдение, педагогический опыт, педагогический эксперимент. Опросные методы.
Первичные документы, используемые в области математического образования: книги, научные статьи, тезисы докладов, энциклопедии, справочники, отчеты и диссертации, нормативно-технические документы (стандарты и др.), патенты и другие правоохранительные документы. Аналитико-синтетическая переработка документальных источников информации. Вторичные документы: аннотация, реферат и обзоры. Библиографические и реферативные издания (реферативные журналы).
Логика и структура студенческого исследования, оформление итогов научной работы.
Знания:
- методов педагогических исследований; видов эксперимента, наблюдения, опросных методов;
- логики и структуры исследования;
- процесса изучения и внедрения педагогического опыта.
Умения:
- проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
- изучать, обобщать педагогический опыт учителей;
- оформлять результаты научных работ.

БҚ1,2,4,5,6, 7,8,9
КҚ 1.5.2, 1.5.9,
1.6.5, 1.6.6,
1.7.1, 1.7.2, 1.7.8,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 05
Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістемесі:
Педагогикалық зерттеудің әдіснамасы. Зерттелетін мәселенің жағдайына талдау жасау. Зерттеу әдістері: бақылау, педагогикалық тәжірибе, педагогикалық эксперимент, сұрау әдістері.
Білім беру саласындағы алғашқы құжаттар: кітаптар, мақалалар, тезис-баяндамалар, энциклопедиялар, анықтамалық кітаптар, есептер мен диссертациялар, нормативті-техникалық құжаттар (стандарттар және т.б.), патенттер және басқа құқық қорғайтын құжаттар
Екіншілей құжаттар: аннотация, реферат және шолулар. Библиографиялық және реферативті басылымдар (реферативті журналдар).
Білім алушылардың зерттеу жұмыстарының логикасы және құрылымы, ғылыми жұмыстың нәтижелерін безендіру.
Білімдер:
- студенттердің ғылыми – зерттеу жұмыстары;
- педагогикалық зерттеу әдістері (бақылау, сұрау әдістері, эксперимент);
- зерттеудің логикасы және құрылымы;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу процесі;
Іскерліктер:
- зерттеу мақсатын, міндеттерін қою;
- бақылау жүргізу, сауалнама, шағын эксперимент өткізу;
- педагогикалық тәжірибені зерттеудің әдіс-тәсілдері;
- ғылыми жұмыс нәтижелерін безендіру.

БК 1,2,4,7,9
ПК
1.5.1,
1.6.1,
1.7.1,
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12,
3.2.1, 3.2.5, 3.2.12,
3.3.1, 3.3.5, 3.3.12
3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ОПД 06
Анатомия, физиология и школьная гигиена:
Введение. Морфофункциональная организация организма человека. Строение, функции и гигиена нервной и двигательной систем. Сердечно-сосудистая система. Органы дыхания. Органы пищеварения. Обмен веществ. Органы выделения. Кожа. Закаливание организма. Гигиенические требования к окружающей среде школьников.
Знания:
- основных механизмов, обеспечивающих целостное единство организма;
- о взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
- строения клеток и тканей, их функциональных особенностей;
- значения, строения и основных свойств нервной системы;
- современной теории высшей нервной деятельности, видов торможения;
- определения и классификации сенсорных систем;
- строения и функций опорно-двигательного аппарата, его физиологических особенностей в каждом возрастном периоде;
- значения и структуры желез внутренней секреции;
- значения и видов обменных процессов в организме;
- значения и системы кровообращения, строения сердца и его работы;
- значения и строения дыхательного аппарата;
- значения и строения органов пищеварения;
- строения и значения кожи.
Умения:
- проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- работать с немыми таблицами по строению ЦНС и вегетативной нервной системы, по строению сенсорных систем, по строению органов выделения;
- различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
- анализировать правильность составления расписания, с учетом возрастных особенностей работоспособности;
- анализировать гигиенические требования к освещенности, окраске и оборудованию комнат для занятий;
- определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
- дать краткие сведения о заболеваниях детей и подростков и их профилактике;
- определять методы изучения функционального состояния сердца;
- определять роль печени в пищеварении;
- соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
- составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
- оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении.
БК 1,2,4,7,8,9
ПК
1.5.1, 1.5.4, 1.5.8,
1.6.1, 1.6.4,
1.6.8,
1.7.1, 1.6.5, 1.6.9,
3.1.1,3.1.4,
3.2.1, 3.2.4,
3.3.1,3.3.4,
3.4.1, 3.4.4
ОПД 07
Новые педагогические технологии:
Основные виды педагогических технологий: технология развивающих игр, педагогические технологии на основе гуманизации и демократизации педагогических отношений, педагогические технологии на основе активизации и интенсификации деятельности учащихся, педагогические технологии на основе методического усовершенствования и дидактического реконструирования учебного материала, педагогические технологии на основе эффективности организации и управления процессом обучения, развивающие технологии обучения,
Технология обучения в авторских школах.
Компьютерная технология. Мультимедиа-технология.
Сетевая технология, Интернет-технология.
Технология дистанционного обучения.
Интерактивная технология.
Информацонно-коммуникационная технология.
Готовность будущего учителя к методической работе в условиях электронно-методической системы.
Знания:
- значения, структуры технологии обучения;
- видов педагогических технологий;
- видов развивающих игр для детей дошкольного возраста;
- особенностей, содержания модульной, компьютерной, развивающей, диференцированной, игровой технологий обучения, технологии укрупнения дидактических единиц, технологии сотрудничества, проблемного обучения, технологии группового и коллективного обучения;
- об информационно-обучающей среде;
- о компьютерной технологии;
- принципов работы мультимедиа- технологии;
- о возможностях сетевой и интернет-технологии;
- о дистанционном обучении;
- об ИКТ, интерактивной технологии.
Умения:
- анализировать и различать, классифицировать педагогические технологии;
- модулировать учебную информацию;
- планировать уроки с использованием новых педагогических технологий;
- использовать методы проведения игр с детьми дошкольного возраста;
- применять педагогические технологии на практике;
- применять возможности компьютера, интерактивной доски и дополнительных устройств, мультимедиа -технологий;
- использовать электронные ресурсы, электронные обучающие программы, возможностей Интернета в учебных целях.

БҚ1,2,4,7,9
КҚ 1.5.1,
1.6.1,
1.7.1,
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12,
3.2.1, 3.2.5, 3.2.12,
3.3.1, 3.3.5, 3.3.12
3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ЖКП 06
Анатомия, физиология және мектеп гигиенасы:
Кіріспе. Адам ағзасының морфофункциясы. Жүйке жүйесі және тірек қимыл жүйесінің құрылысы, қызметі, гигиенасы. Жоғары дәрежелі жүйке әрекеті. Жүрек –қан тамырлар жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат алмасу. Зәр шығару жүйесі. Тері. Ағзаны шынықтыру. Білім алушылардың қоршаған ортасына қойылатын гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі механизмдер;
- ағза мен қоршаған орта, құрылысы және қызметі арасындағы байланыстар;
- жасуша мен ұлпалардың құрылысы, олардың қызмет ерекшеліктері;
- жүйке жүйесінің негізгі қасиеті, құрылысы, маңызы;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің типтері, тежелу түрлері;
- сезім мүшелерінің классификациясы, анықтамасы, олардың құрылысы, жалпы қасиеті;
- тірек –қимыл аппаратының құрылысы, қызметі, оның әрбір жас ерекшелік дамуындағы физиологиялық өзгерістері;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы мен маңызы;
- зат алмасудың ағзадағы маңызы, түрлері;
- қан айналым жүйесі, жүректің құрылысы, қызметі, маңызы;
- тыныс алу жүйесінің маңызы, құрылысы;
- ас қорыту жүйесінің құрылысы, маңызы;
- терінің маңызы, құрылысы.
Іскерліктер:
- антопометриялық өлшемді өткізіп, оны орта статистикалық көрсеткіштермен салыстыру;
- ОЖЖ, және вегетативті жүйке жүйесі, сезім мүшерлері, зәр шығару жүйесі құрылысы туралы мылқау таблицамен жұмыс істеу;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің түрлері, жас ерекшеліктері;
- жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс қабілеттерін ескере отырып, сабақ кестесін құрып, талдау;
- сабақ бөлмесіндегі жылу мен жарыққа қойылатын гигиеналық талаптарды талдау;
- мектеп жасындағы балалардың негізгі зат алмасу көрсеткіштерін анықтау;
- балалар мен жасөспірімдерде туындайтын аурулар, олардың алын алу жолдарымен жұмыс;
- жүрек жұмысының ретін анықтау;
- бауырдың асқорытудағы маңызын анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің тамақтану тәртібін, гигиенасын сақтау;
- ауа, күн сумен шынығудың ережесін құру;
- күю, үсу кезінде алғашқы жәрдем көрсету.
БҚ1,2,4,7,8,9
КҚ 1.5.1, 1.5.4, 1.5.8,
1.6.1, 1.6.4,
1.6.8,
1.7.1, 1.6.5, 1.6.9,
3.1.1,3.1.4,
3.2.1, 3.2.4,
3.3.1,3.3.4,
3.4.1, 3.4.4
ЖКП 07
Жаңа педагогикалық технологиялар:
Педагогикалық технология түсінігі, түрлері: дамытушылық ойындар технологиясы, педагогикалық қарым-қатынаста жеке тұлғаны ізгілендіру; демократияландыруға негізделген білім алушылардың іс-әрекетін белсендіру; күшейту негізіндегі әдістемелік білім жетілдіру; дидактикалық қайта құрастыру негізіндегі оқыту үрдісін басқару; ұйымдастыру негізіндегі дамыта оқыту. Қазақстандағы авторлық мектептердегі педагогикалық технологиялар.
Компьютерлік технология. Мультимедиа технологиясы.
Желілік технология, Интернет-технология.
Қашықтықтан оқыту технологиясы.
Интерактивтік технология
Ақпараттық-коммуникациялық технология. Электрондық-әдістемелік жүйе жағдайында мұғалімнің әдістемелік жұмысқа дайындығы.
Білімдер:
- оқыту технологиясының мәні мен құрылымы;
- педагогикалық технология түрлері;
- мектеп жасына дейінгі балаларға арналған дамытушылық ойындардың түрлері;
- ынтымақтастық педагогикасы, жеке ізгілік, проблемалық оқыту, ойын дидактикалық бірліктерді ірілендіру, модульдік, компьютерлік, дамыту, деңгейлеп-саралап, оқытудың ұжымдық және топтық тәсілі, түсіндіре басқарып оза оқыту т.б. технологиялардың ерекшеліктері мен мазмұны;
- ақпараттық оқыту ортасын;
- компьютерлік технологияны;
- мультимедиа технологиясының принциптері;
- желілік және Интернет-технология мүмкіндіктері;
- қашықтықтан оқыту;
- АКТ, интерактивті оқыту технологиялары.
Іскерліктер:
- педагогикалық технологияларды жіктеу, талдау, жүйелеу;
- оқу ақпаратын модульдеу;
- сабақтарды жаңа педагогикалық технологиялар бойынша жоспарлау;
- мектеп жасына дейінгі балалармен ойындар өткізу;
- практикада педагогикалық технологияларды қолдану;
- компьютер, интерактивті тақта және қосымша құрылғыларын, мультимедия-технологияны пайдалану;
- оқу мақсатында электрондық қорларды, электрондық оқыту бағдарламаларын, Интернет мүмкіндіктерін қолдану.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.2, 1.5.3, 1.5.5, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.3, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12
3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.10, 3.2.11, 3.2.12
3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6, 3.3.10, 3.3.11, 3.3.12
3.4.2, 3.4.3, 3.4.4, 3.4.5, 3.4.6, 3.4.10, 3.4.11, 3.4.12
ОПД 08
Основы педагогического мастерства.
1.Педагогическая техника. Речь учителя.
2. Культура общения учителя и учащихся.
3. Мастерство учителя в управлении учебно- воспитательным процессом.
Знания:
- элементов педагогического мастерства: гуманистической направленности, педагогических способностей, профессиональных знаний, педагогической техники;
- компонентов педагогической техники;
- дидактических, организаторских, коммуникативных умений;
- педагогического общения, его функций, стилей, структуры;
- методов убеждения и внушения.
Умения:
- повышать уровень своего педагогического мастерства;
- формировать подробности в самопознании;
- мобилизовать учащихся на интенсивную деятельность, уметь устанавливать общение с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив;
- строить отношения с учащимся, руководить познавательной деятельностью на основе сотрудничества.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.2, 1.5.3, 1.5.5, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.3, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12
3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.10, 3.2.11, 3.2.12
3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6, 3.3.10, 3.3.11, 3.3.12
3.4.2, 3.4.3, 3.4.4, 3.4.5, 3.4.6, 3.4.10, 3.4.11, 3.4.12
ЖКП 08
Педагогикалық шеберлік негіздері:
Педагогикалық техника, мұғалімнің сөйлеуі. Білім алушылар мен мұғалімнің қарым-қатынас мәдениеті.
Мұғалімнің оқу-тәрбие үрдісін басқарудағы шеберлігі.
Білімдер:
- педагогикалық шеберлік элементтері: ізгілендіру бағыты, кәсіптік білім, педагогикалық қабілет, педагогикалық техника;
- педагогикалық техника компоненттері;
- мұғалімнің дидактикалық, ұйымдастыру, коммуникативтік біліктері;
- педагогикалық қарым-қатынас ұғымы, қызметі, құрылымы, стильдері;
- сендіру мен әсер ету тәсілдері.
Іскерліктер:
- педагогикалық шеберлікті жетілдіру, өзін-өзі тануға қажеттілікті қалыптастыру;
- білім алушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнату, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыру;
- білім алушылармен өзара әрекет орнату;
- ынтымақтастық педагогикасы негізінде білім алушылардың танымдық қызметін белсендіру.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,

1.7.2,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 09
Основы менеджмента.
1.Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
2. Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Управленческая наука. Управленческая культура. Методы управления.
3. Сущность, методы и функции менеджмента.
4. Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента.
5. Менеджер предприятия и эффективность управления.
6. Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана. Высокая результативность работы. Планирование как система управления предприятием.
7. Бизнес – план. Структура бизнес - плана.
8. Теория, методика и технология педагогического менеджмента.
Знания:
- направлений школы в развитии менеджмента;
- системы сущности, функций, уровней менеджмента;
- об педагогическом менеджменте;
- методов управления и самоуправления;
- принципов микросоциального управления;
- спектра деятельности менеджера;
- структуры бизнес-плана.
Умения:
- регулировать человеческие отношения и поведение;
- использовать методы управления;
- обеспечивать конкурентоспособность;
- использовать принципы микросоциального управления;
- находить индивидуальный подход к сотрудникам;
- разрабатывать бизнес-план.

1.7.2,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 09
Менеджмент негіздері:
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері.
Басқару ғылымы.
Басқару мәдениеті.
Басқару әдістері. Менеджмент мазмұны, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны басқарудың кешенді жүйесі.
Басқару қызметі.
Дәстүрден тыс ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде. Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғары нәтижелілігі.
Жоспарлау -кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы.
Педагогикалық менеджмент теориясы, әдістемесі мен технологиясы.
Білімдер:
- менеджмент дамуының бағыттары мен мектептері;
- менеджмент жүйесі, мәні, функциялары, деңгейлері;
- педагогикалық менеджмент туралы;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістері;
- микроәлеуметтік басқару принциптері;
- менеджер қызметінің спектрі;
- бизнес-жоспар құрылымы.
Іскерліктер:
- адами қарым-қатынастарды реттеу;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдану;
- қызметкерлерге жеке қарым-қатынас табу;
- бизнес-жоспар жасақтау.

БК 4,5,6,7,9
ПК
1.5.2,
1.6.2,
1.7.2, 1.3.5, 1.3.9
3.1.4, 3.1.5, 3.1.9,
3.2.4, 3.2.5, 3.2.9,
3.3.4, 3.3.5, 3.3.12
3.4.4, 3.4.5, 3.4.9
СД. 00
Специальные дисциплины
0105013 - Учитель начального образования
СД 01
Современный русский язык и методика обучения русскому языку, каллиграфия:
Современный русский язык:
Языковая политика Республики Казахстан. Фонетика. Орфоэпия. Графика. Орфография.
Лексика. Фразеология.
Словообразование и морфология.
Синтаксис. Словосочетание. Предложение.
Текст. Абзац. Диалог. Монолог. Прямая и косвенная речь.
Методика русского языка:
Методика преподавания русского языка как наука. Методика обучения грамоте.
Методика обучения чтению. Методика обучения грамматике и правописанию. Методика развития речи.
Каллиграфия:
Цели, задачи и принципы обучения чистописанию. Методические приемы обучения каллиграфическим навыкам письма.
Знания:
- функций языка в обществе, его происхождения и развития, сведений о богатстве русского языка;
- места и роли русского языка в образовательной системе РК;
- понятий о фонетике, фонетической транскрипции, классификации гласных и согласных звуков;
- принципов русской орфографии;
- о предмете лексикологии, о типах лексических значений слов, о происхождении и употреблении;
- морфологической структуры слова и способов его образования;
- о частях речи;
- основных понятий синтаксиса;
- предмета и задач, содержания разделов методики русского языка;
- классификации методов обучения грамоте и письму;
- методики классного и внеклассного чтения;
- системы и содержания обучения русского языку как учебному предмету в начальной школе;
- понятий о речи, путях ее развития, о видах работ и требованиях к речи учащихся начальной школы;
- задач, приемов, требований, особенностей к обучению современным шрифтам – прописям;
- требований к урокам чистописания в 1-4 классах.
Умения:
- производить полный фонетический анализ, толковать лексические значения слов по их многозначным, омонимичным, синонимичным и др. значениям;
- пользоваться толковыми и иностранными словарями;
- проводить полный морфемный и словообразовательный анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
- проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 02
Теоретические основы математики и методика обучения математике в начальных классах:
Арифметический материал и методика работы над ними. Алгебраические понятия и методика работы над ними. Геометрический материал и методика работы над ними. Понятия величины и методика работы над ними.
Теория вероятностей и методика изучения элементов стохастики.
Элементы информатики и методика работы над ними.
Знания:
- понятие о множестве и операции над множествами;
- математические высказывания, предложения, основные понятия высказывания;
- понятие алгоритм и виды алгоритмов;
- понятие отношения и соответствия, их свойств;
- алгоритм действий над целыми неотрицательными числами;
- расширение понятия числа;
- процесс и этапы работы над задачей, методы и способы решений задач;
- содержание обучения математике в начальных классах:
- связь математики с другими предметами;
- учебно-методический комплекс по математике в начальных классах;
- цели, задачи урока математики в начальных классах, методы, способы, педагогические технологии и средства обучения, применяемые на уроках, структура и тип урока;
- нумерация чисел;
- арифметические действия, свойства и законы;
- методики работы с текстовой задачей;
- методика обучения доли;
- работы над простыми и составными задачами;
- числовые, буквенные выражения и их значения;
- числовые равенства и неравенства, их свойства;
- работы над выражениями с переменными;
- чтение, написание, составление и сравнение числовых равенств и неравенств, числовых и буквенных выражений;
- нахождение неизвестного компонента арифметических действий, решение с помощью уравнений;
- определения геометрических фигур, свойства и признаки;
- методика обучения геометрическим понятиям в начальной школе;
- понятие величин и их измерение, сравнение, зависимость между величинами;
- методика обучения понятиям величин в начальных классах;
- методика обучения понятиям информатики в начальных классах;
- понятие об информации и их свойствах, роль информации в жизни человека;
- средства обработки информации;
- методика обучения случайных и вероятных событий;
- особенности обучения в малокомплектной школе;
- цели, задачи и виды внеклассной работы по математике;
- история развития методики обучения математике, экспериментальная исследовательская работа, педагогический опыт педагогов-новаторов.
Умения:
- определять и изображать элементы множества и выполнять различные операции над множествами;
- строить высказывания, предложения, определять виды и структуру теорем, геометрические чертежи, строить график отношений и соответствий;
- составлять разные виды алгоритмов;
- применять арифметические действия к целым неотрицательным и положительным рациональным числам;
- находить числа по доле и доли по числу;
- составлять алгоритм устного и письменного решения задач;
- решать задачи разными способами;
- сравнивать, составлять задачи, работать над ошибками;
- применять методы и средства при изучении основных математических понятий;
- решать задачи с помощью выражений и уравнений;
- находить значения числовых и буквенных выражений, решать арифметические задачи с помощью уравнения;
- строить геометрические фигуры с помощью линейки и циркуля;
- находить объем и площадь геометрических фигур в начальных классах;
- преобразовать скалярные величины;
- искать, обобщать, преобразовывать, сохранять, выводить информацию с помощью компьютера;
- работать с текстовой и графической информацией;
- подбирать материал по темам из электронных учебников по математике;
- разрабатывать тесты, контрольные и самостоятельные работы, математические диктанты, календарно-тематические планы;
- составлять план-конспект урока по математике для малокомплектной школы;
- разрабатывать и проводить внеклассные занятия по математике;
- работать с случайными величинами;
- анализировать стандарт образования и учебные программы;
- логически конструировать учебную информацию и алгоритмизировать;
- владеть методикой обучения арифметических, алгебраических, геометрических материалов и понятиями величин, методикой обучения решению задач;
- планировать и проводить урок с применением компьютера;
- обрабатывать текстовую, числовую, графическую, звуковую информацию.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 03
Естествознание и методика познания мира:
1.Земля – планета Солнечной системы. Литосфера. Охрана земной коры. Гидросфера. Охрана воды. Атмосфера. Охрана атмосферы. Биосфера. Краткий обзор природы Казахстана и природы своего региона. Охрана природы.
2. Предметы и задачи методики преподавания познания мира. Задачи изучения познания мира в начальных классах. Формирование и развитие природоведческих представлений и понятий у учащихся. Формы организации обучения познания мира. Методы, приемы и средства обучения. Внеклассная работа. Методика преподавания познания мира по классам. Работа в малокомплектной школе.
Знания:
- о живой и неживой природе, о территории и границах Казахстана, о природе своего края;
- закона об охране природы Казахстана, о Красной книге Казахстана;
- задач, содержания, методов, форм, средств обучения познанию мира в начальных классах;
- методики работы в 1-4 кл., требований к ожидаемым результатам учащихся;
Умения:
- проводить опыт, составлять схему;
- читать план и карту, определить стороны горизонта, работать с контурной картой, определить свойства минералов и горных пород, растения и животные по гербариям и коллекциям, местные флоры по листьям цветкам, плодам, семенам;
- проводить мероприятия по природоохранной деятельности в начальных классах;
- применять приемы и методы, планировать календарно-тематические, поурочные планы;
- различать особенности работы в малокомплектной школе;
- составлять компетентно-ориентированные задания, конспекты разных типов уроков.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 04
Обществознание и самопознание с методикой обучения:
Обществознание:
Общество как целостная социокультурная система. Социальная общность и социальные связи. Человек и сознание. Культура как система ценностей, смыслов и образцов действий человека. Нация и национальные отношения.
Самопознание с методикой:
Теоретические основы предмета "Самопознание". Методические основы предмета Самопознание". Особенности развития личности. Нравственно-интеллектуальные компетентности.
Методика преподавания "Самопознание". Активизация познавательной деятельности учащихся в процессе проверки ЗУН на уроке самопознание. Практическое значение предмета "Самопознание".
Знания:
- о социокультурной системе, национальных отношениях;
- сущности понятий "нравственность" и "мораль";
- о значении образования в жизни человека и общества;
- о правах человека;
- об общественных организациях и движениях РК;
- демографической ситуации в РК;
- глобальных проблем современности;
- теоретических и методических основ предмета "Самопознание".
Умения:
- анализировать и дать оценку социальной общности, культуре, социальной связи, сопоставлять различные типы общества;
- анализировать идеи античных мыслителей Платона, Аристотеля;
- различать особенности философских идей об обществе нового времени;
- анализировать взаимоотношения природы и общества, управлять своими эмоциями;
- планировать и организовывать уроки самопознания.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 05
Физическое воспитание с методикой обучения, ритмика:
Система физического воспитания.
Урок – основная форма работы по физическому воспитанию в школе.
Физкультурные мероприятия в режиме продленного дня.
Физкультурные мероприятия по физическому воспитанию и спортивные кружки в школе. Составление годового плана и плана – конспекта по физическому воспитанию.
Практические упражнения и основы танцевального искусства.
Виды танцевальной ходьбы.
Знания:
- основных понятий и системы физического воспитания;
- целей и задач требований к методике физического воспитания;
- о влиянии физических упражнений и естественных факторов на организм;
- построения урока физического воспитания;
- технологии проведения спортивных мероприятий;
- упражнения ритмики.
Умения:
- подбирать физические упражнения к уроку;
- определять физическую нагрузку, плотность урока;
- составлять годовые и поурочные планы;
- планирования и организации урока, внеклассных мероприятий, секции по видам спорта;
- анализа стандарта образования и учебной программы.

БҚ 4,5,6,7,9
КҚ 1.5.2,
1.6.2,
1.7.2, 1.7.5, 1.7.9
3.1.4, 3.1.5, 3.1.9,
3.2.4, 3.2.5, 3.2.9,
3.3.4, 3.3.5, 3.3.12
3.4.4, 3.4.5, 3.4.9
АП 00
Арнайы пәндер
0105013 –Бастауыш білім беру мұғалімі
АП 01
Қазіргі қазақ тілі және қазақ тілін оқыту әдістемесі, каллиграфия:
Қазіргі қазақ тіл ғылымының қалыптасу және даму жолдары.
Фонетика. Графика. Орфоэпия. Лексика және фразеология. Сөзжасам. Сөз таптары.
Морфология.
Синтаксис. Жай сөйлем. Құрмалас сөйлем. Сөйлеу мәдениеті.
Қазақ тілін оқыту әдістемесі. Сауат ашу әдістемесі.
Әліппеге дейінгі кезең. Әліппе кезеңі. Әліппеден кейінгі кезең. Жазуға үйретудің мақсаты, әріптердің топтасуы. Жазуға үйрету әдістері. Жазу үлгісі. Грамматиканы оқыту әдістемесі. Тіл дамыту әдістемесі. Кластан тыс жұмыстарды жүргізудің әдістемесі.
Білімдер:
- тіл заңдылықтары, ерекшеліктері;
- сөз мағыналары;
- қазақ тілінің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымы, сөзжасамдық жүйесі, сөйлем құрылысы және олардың өзге тілдермен ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
- лингвистикалық талдау;
- бағдарламаға талдау жасау;
- оқытудың әдіс-тәсілдері;
- оқу құралы түрлері және қолдану әдістері;
- оқытудың жаңа технологиялары;
- жазуға үйрету әдістері;
Іскерліктер:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушы, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қодана білу; байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындау;
- ереже, анықтамаларды қолдану;
- тілді оқытудағы пәнаралық байланысын жүзеге асыру;
- ақпарат құралдарын қолдану;
- әріптерді топтастыру;
- жазу үлгісін пайдалану;
- әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін жазу;
- қазақ тіліне арналған бағдарламалардың мазмұны мен талаптарын пайдалана білу;
- оқу құралдарының әдістемелік ақпараты мен мазмұнын талдау;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білу;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдалану.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 02
Математиканың теориялық негіздері және бастауыш класта математиканы оқыту әдістемесі:
Арифметикалық материалдар және оны оқыту әдістемесі.
Алгебралық материалдар және оны оқыту әдістемесі.
Геометриялық материалдар және оны оқыту әдістемесі. Шама ұғымы және оны оқыту әдістемесі.
Информатика материалдары және оны оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- жиын ұғымы және жиындарға амалдар қолдану заңдары;
- математикалық ұғым және сөйлем, ұғымның негізгі мәндері;
- алгоритм ұғымы және оның түрлері;
- қатыс және сәйкестік ұғымдары мен қасиеттері;
- теріс емес бүтін сандарға қолданылатын амалдардың алгоритмдері;
- сан ұғымының кеңеюі;
- есепті шешу процесі және оның кезеңдерін, әдістері мен тәсілдерін;
- бастауыш класта математиканы оқытудың мазмұны, басқа пәндермен байланысы;
- бастауыш сынып математикасының оқу-әдістемелік топтамасы;
- бастауыш сынып математика сабағының мақсат-міндеттері, қолданылатын әдіс-тәсілдер, педагогикалық технологиялар мен оқыту құралдары, сабақтың құрылымы мен типі;
- сандар номерациясы;
- арифметикалық амалдар және олардың қасиеттері мен заңдары;
- мәтінді есептермен жұмыс әдістемесі;
- үлестерді оқыту әдістемесі;
- жай және құрама есептермен жұмыс;
- санды, әріпті өрнек және олардың мәндері;
- санды теңдік, теңсіздік және олардың қасиеттері;
- бір айнымалысы бар теңдеулермен жұмыс;
- санды, әріпті өрнектерді, санды теңдік пен теңсіздіктерді оқу, жазу, құру және салыстыру жолдары;
- арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу, теңдеудің жәрдемімен шығару;
- геометриялық фигуралардың анықтамалары, қасиеттері және белгілері;
- бастауыш сыныпта геометриялық ұғымдарды оқыту әдістемесі;
- шама ұғымдарын және оларды өлшеуді, салыстыруды, шамалар арасындағы байланыстар;
- бастауыш сыныптағы шама ұғымдарын оқыту әдістемесі;
- бастауыш мектептегі информатика ұғымдарын оқыту әдістемесі;
- ақпарат ұғымы және оның қасиеттері, ақпараттың адам өміріндегі маңызы;
- ақпаратты өңдеу құралдары;
- кездейсоқ шамалар мен ықтималдықтар оқиғасын оқыту әдістемесі;
- шағын жинақталған мектепте оқытудың ерекшеліктері;
- математикадан сыныптан тыс жұмыстардың мақсат-міндеттері мен түрлері;
- математиканы оқыту әдістемесінің даму тарихын, эксперименттік зерттеу жұмыстарын, жаңашыл мұғалімдердің озық шығармашылық тәжірибелері.
Іскерліктер:
- жиын элементін анықтап, жиындарға амалдар қолдану;
- сөйлем, пікір құру, теореманың құрылымы мен түрлерін анықтау, геометриялық сызбалар, қатынас пен сәйкестіктің графигын сызу;
- алгоритм түрлерін құрастыру;
- ондық санау жүйесінде көп таңбалы сандарға, оң рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
- үлесі бойынша санды, саны бойынша үлесін табу;
- ауызша және жазбаша есептеу алгоритмдерін құрастыру;
- есептерді әртүрлі тәсілдермен шығару;
- есептерді салыстыру, түрлендіру, кері есеп құрастыру, қатемен жұмыс;
- негізгі математикалық ұғымдарды оқытуда әдістер мен құралдарды пайдалану;
- есепті өрнек, теңдеу құру арқылы шығару;
- санды, әріпті өрнектің мәнін табу, теңдеу құруға келтірілген арифметикалық есептер шығару;
- сызғыш, циркуль көмегімен геометриялық фигураларды салу;
- бастауыш сыныптағы геометриялық фигуралардың периметрін, ауданын және көлемін табу;
- скаляр шамаларды түрлендіру;
- компьютер көмегімен ақпаратты іздеу, жинақтау, түрлендіру, сақтау, шығару;
- мәтіндік және графикалық ақпараттармен жұмыс жасау;
- электрондық оқулық ішінен қажетті ақпаратты іріктеу;
- тест, бақылау және өзіндік жұмыстар, математикалық диктант, күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар құрастыру;
- шағын жинақталған мектептегі математика сабағынан сабақ жоспарын құрастыру;
- кластан тыс сабақ жоспарын құрастырып, өткізу;
- кездейсоқ шамалармен жұмыс;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау;
- оқу ақпаратын логикалық құрастыру мен оқу ақпаратын алгоритмдеу;
- арифметикалық, алгебралық, геометриялық материалдар мен шама ұғымдарын оқыту, есепті шешу әдістемелері;
- компьютер мүмкіндіктерін пайдаланып белгілі бір тақырыпқа сабақ жоспарын жоспарлап, талдау;
- мәтіндік, сандық, графикалық, дыбыстық ақпаратты өңдеу;
- сабақты, сыныптан тыс жұмысты жоспарлау, өткізу.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 03
Жаратылыстану және дүниетануды оқыту әдістемесі:
Жер–Күн жүйесінің планетасы. Литосфера. Гидросфера. Атмосфера. Биосфера. Қазақстан табиғатына жалпы шолу.
Дүниетануды оқыту әдістемесінің мақсат, міндеттері. Бастауыш сыныптағы дүниетану курсының міндеті мен мазмұны. Білім алушыларға табиғатты тану түсініктерін қалыптастыру. Оқу үрдісін ұйымдастыру формалары. Дүиетанудың оқу құралдары, әдіс-тәсілдері. Сыныптан тыс жұмыстар. Сынып бойынша дүниетануды оқыту әдістемесі. Дүниетануды шағын комплектілі мектепте оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- тірі және өлі табиғат, Қазақстан территориясының жер көлемі, шекарасы, өз өлкесінің табиғаты;
- Қазақстандағы табиғат қорғау заңдарының негізгі баптары, Қазақстанның Қызыл кітабы, қорықтар мен қорықшалар;
- бастауыш сыныпта "Дүниетануды" оқыту мақсаты, міндеті, формалары мен құралдары;
- 1-4 сыныпта жұмыс әдістемесі, білім алушылардан күтілетін нәтижелерге қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- тәжірибе өткізу, схема құрастыру, сұлба мен картаны сызу, көкжиек тұстарын анықтау, контурлық картамен жұмыс жасау, минералдар мен тау тастары қасиеттерін, жануарлар мен өсімдіктерден гербарийлер мен коллекциялар жасау, жергілікті өсімдіктерді гүлі, тұқымы, жапырағы бойынша анықтау;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізу;
- әдіс-тәсілдерді қолдану, күнтізбелік-тақырыптық, сабақ жоспарларын жоспарлау;
- шағын комплектілі мектептегі оқытудың ерекшеліктерін анықтау;
- құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар, әртүрлі типтегі сабақ жоспарларын жасақтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 04
Қоғамтану және
өзін-өзі тануды оқыту әдістемесі:
Қоғамтану
Қоғам біртұтас әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қоғам және әлеуметтік байланыстар. Адам және сана. Мәдениет адам іс-әрекеті құндылықтары мен мағына, үлгілерінің жүйесі. Ұлт және ұлтаралық қатынастар.
Өзін-өзі тануды оқыту әдістемесі
"Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негізі. "Өзін өзі тану" пәнінің әдістемелік негіздері. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері.
Рухани –адамгершілік құндылықтар.
"Өзін-өзі тануды" оқыту әдістемесі. Өзін-өзі тану сабағында ББД тексеру барысында білім алушылардың танымдық қызметін белсендіру. "Өзін-өзі тану" пәнінің практикалық маңызы.
Білімдер:
- әлеуметтік мәдени жүйе туралы ұлттық қатынастар;
- "адамгершілік" және "мораль" түсініктерінің мәні;
- білімнің қоғам мен адам өміріндегі маңызы;
- адам құқығы;
- ҚР қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар;
- ҚР демографиялық жағдайлар;
- қазіргі ғаламдық мәселер;
- "Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық және әдістемелік негіздері;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қоғам, мәдениет, әлеуметтік байланысты талдау және бағалау, қоғам типтерін салыстыру;
- Қорқыт ата мен Асан Қайғының қоғам туралы даналық сөздерін тану;
- антик ойшылдары Платон, Аристотельдің идеяларын талдау;
- жаңа заман қоғамы туралы философиялық ойлардың ерекшеліктерін салыстыру;
- табиғат пен қоғамның өзара қарым-қатынасын талдау, өз эмоцияларын басқару;
- өзін-өзі тану сабағын жоспарлау және ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 05
Дене тәрбиесі оқыту әдістемесімен, ырғақ:
Дене тәрбиесі жүйесі.
Дене тәрбиесімен шұғылданудың негізгі түрі – сабақ.
Ұзартылған күн тобындағы дене шынықтыру және сауықтыру шаралары.
Мектептегі бұқаралық дене шынықтыру және спорттық шаралар.
Дене тәрбиесі пәнінің жоспарын және сабақ жоспарын талдау.
Би өнерінегіздері және машықтану жаттығулары.
Би элементтерінің жүру түрлері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі әдістемесінің негізгі ұғымдары және жүйесі;
- дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттері, дене тәрбиесіне қойылатын талаптар;
- дене жаттығулары мен табиғи факторлардың адам ағзасына әсері;
- дене тәрбиесі сабағының құрылымы;
- спорт шараларын ұйымдастыру технологиясы;
- ырғақ жаттығулары.
Іскерліктер:
- сабаққа жаттығуларды іріктеу;
- сабақта денеге түсетін күшті, дене тәрбиесі сабағының тығыздығын таңдау;
- әртүрлі сыныптарға жылдық жоспар, күнтізбелік жоспар, сабақ жоспарларын құру және талдау;
- дене тәрбиесі сабағын, сыныптан тыс шараларды, спорт түрі бойынша секцияларды жоспарлау мен ұйымдастыру;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау.

БК 1,2,4,5,7,8,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 06
Технология и методика обучения:
Методика обучения технологии в начальных классах.
Технология работы с бумагой и картоном.
Работа с волокнистыми материалами, нитками, тканями.
Техническое моделирование и конструирование.
Художественный труд с элементами декоративно-прикладного искусства.
Знания:
- специфических методов технологии, форм организации, правил техники безопасности, гигиенических требований;
- технологии обработки бумаги и картона;
- инструментов и приспособлений для обработки волокнистых материалов;
- технологии конструирования и моделирования, планирования трудового процесса, организации рабочего места, технологических операций, самоконтроля;
- элементов декоративно-прикладного искусства и их области применения при изготовлении национальных изделий.
Умения:
- учитывать особенности планирования уроков технологии и их вариантность в начальной школе и в учебно-воспитательной работе малокомплектной школы;
- различать инструменты индивидуального пользования, применять их при обработке бумаги и картона;
- различать виды тканей, технологию обработки и область применения;
- читать конструкторскую документацию и выполнять технические операции в соответствии с инструкцией;
- различать материалы, их свойства, использовать при изготовлении различных изделий с элементами национального прикладного искусства.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 07
Основы изобразительного искусства и методика обучения:
Методика преподавания и
организация занятий по ИЗО в начальных классах.
Основы изобразительного искусства. Виды и жанры изобразительного искусства.
Выразительные средства и законы изобразительного искусства.
Техника работы карандашом и акварелью. Теплые и холодные цвета и их особенности
Декоративно-прикладная деятельность: орнамент, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтовая графика. Оформление книги.
Знания:
- методов, приемов, принципов обучения ИЗО в начальной и малокомплектной школах;
- основ изобразительного искусства, видов и жанров ИЗО, названий материалов, приспособлений;
- законов ИЗО и их особенностей;
- техники работы с карандашом и акварелью;
- видов декоративно – прикладной деятельности и области применения;
- видов шрифта, технологии оформления книги;
Умения:
- составлять календарно - тематические планы, планы-конспекты уроков, внеклассных мероприятий;
- различать виды и жанры ИЗО;
- применять законы перспективы, пропорции, светотени и композиции;
- владеть техникой работы с карандашом и кистью;
- применять знания в декоративно – прикладной деятельности;
- оформлять книгу и использовать шрифт;
- планирования и организации уроков и внеклассных мероприятий с использованием инновационных педагогических технологий;
- применения различных видов и жанров ИЗО в преподавании.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 08
Музыка и методика музыкального обучения:
Элементарная теория музыки и сольфеджио.
Музыкальная литература.
Методика обучения. музыке.
Основные функции методики музыкального обучения.
Методика построения урока в разных видах деятельности. Планирование и учет музыкальной работы в школе.
Внеклассные и внешкольные формы музыкального воспитания.
Обзор современных направлений массового музыкального образования в стране и за рубежом.
Знания:
- нотного письма, основных средств музыкальной выразительности; лада, тональности; структуры музыкальной речи;
- основных жанров традиционной казахской музыкальной культуры, типов носителей музыкальной культуры казахов; взаимосвязи народной и профессиональной музыки;
- принципов музыкального обучения, видов музыкальной деятельности на уроке музыки, технологии проведения урока музыки;
- сущности, профессиональной, методической подготовки учителя музыки;
- видов планирования, форм учета и критериев оценки знаний учащихся;
- форм внеклассного и внешкольного музыкального воспитания.
Умения:
- петь по нотам мелодии школьных песен;
- различать характерные особенности различных жанров народной и профессиональной музыки;
- анализировать содержание и определять методы музыкального обучения;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы;
- развивать музыкальные и творческие способности школьников в соответствии с их возрастными индивидуальными особенностями;
- составлять сценарии тематических и комплексных внеклассных музыкальных занятий;
- составлять план работы по музыкально-эстетическому воспитанию школьников;
- планирования и организации урока и внеклассных занятий;
- определения выразительных и изобразительных возможностей музыкальной речи;
- анализа основных жанров музыки;
- применения продуктивных методов и личностно -ориентированных, новых технологий.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 09
Детская литература и практикум по выразительному чтению:
Детская литература как часть общей литературы. Произведения русских и казахских писателей ХІХ века. Художественная литература ХХ века. Произведения зарубежной литературы. Произведения современных казахстанских писателей.
Знания:
- специфики детской литературы;
- понятия "детская литература" и "детское чтение";
- произведений русских и казахских писателей І и ІІ половины ХІХ века;
- истории развития литературы XX века, 50-90-х годов;
- содержания научно-художественной литературы ХХ века;
- произведений творчества зарубежных детских писателей;
- произведений современных казахстанских поэтов и писателей.
Умения:
- различать понятия "детская литература" и "детское чтение";
- выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
- выявлять национальные особенности каждого писателя;
- анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
- обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения;
- выразительного рассказывания и чтения произведений разных жанров;
- определять идеи и художественное своеобразия произведений.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.6, 3.1.9, 3.1.12
СД 10
Организация учебно-воспитательного процесса в малокомплектной школе:
Особенности организации учебно-воспитательного процесса в малокомплектной школе. Особенности организации обучения предметов в малокомплектной школе: преподавание русского языка, математики, трудового обучения, физической культуры, познания мира, изобразительного искусства, музыки. Внеурочная и внеклассная работа в малокомплектной школе.
Знания:
- особенностей организации класса, класс-комплекта, педагогического процесса в начальной малокомплектной школе;
- особенностей планирования и организации урока и внеклассных мероприятий;
Умения:
- составлять план воспитательной работы, организовать воспитательные мероприятия, уроки в условиях МКШ;
- проведения уроков, внеклассных мероприятий в МКШ с применением новых педагогических технологий;
- составления календарно-тематического и поурочного плана-конспекта;
- владения методикой организации уроков и самостоятельной работы;
- владения методикой организации воспитательной работы в начальной малокомплектной школе.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.1- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 11
Дисциплина по выбору обучающихся

БҚ 1,2,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 06
Технология және оқыту әдістемесі:
Бастауыш мектептегі технология пәнін оқыту әдістемесі.
Қағазбен және картонмен жұмыс істеу технологиясы.
Талшық материалдарымен, ЖГП-пен, матамен жұмыс.
Техникалық құрастыру және үлгілеу.
Сәндік – қолданбалы өнер бағытындағы көркем еңбек.
Білімдер:
- мемлекеттік стандарт мазмұнын, әдіс-тәсілдер мен технологияларды, сабақтарды және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру формалары;
- құрал – жабдықтарды қолдану, қауіпсіздік техникасы ережесі, гигиена талаптары, қағаз және картонды өңдеу технологиясы;
- материалдардың негізгі қасиеттері, көркем өңдеу әдістері, талшық материалдарын өңдеуге қажетті құралдар мен жабдықтар;
- техникалық құрастыру және үлгілеу технологиясы, еңбек үрдісін жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық операцияларды, өзін - өзі бақылау;
- ұлттық бұйымдарды жасау барысында сәндік - қолданбалы өнер элементтерін қолдану.
Іскерліктер:
- технология сабақтарының ерекшеліктеріне сай жоспарлау, шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- құрал – жабдықтарды айыра білуі, кағаз, картонды өңдеу барысында қолдану;
- мата түрлерін айыру, өңдеу технологясын және қолдану ерекшеліктері;
- құрастыру құжаттарын оқу және нұсқауға сәйкес техникалық операцияларды орындау;
- материалдарды, олардың құрылымын айыру, ұлттық сәндік – қолданбалы өнер элементтерін қолдана отырып түрлі бұйымдар жасау;
- машықта жаңа педагогикалық технологияларды қолдану, мемлекеттік стандарт, оқу бағдарламасын талдау;
- қағаз, картоннан бұйым жасауды алгоритмдеу;
- талшық материалдарын өңдеу барысында түрлі құрал – жабдықтарды қолдану;
- техникалық құрастыру және үлгілеу барысында түрлі құрастыру материалдарын қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 07
Бейнелеу өнері негіздері және оқыту әдістемесі:
Бастауыш сыныптағы бейнелеу өнерін ұйымдастыру және оқыту әдістемесі;
Бейнелеу өнері негіздері, түрлері және жанрлары.
Бейнелеу өнерінің көркемдеуші құралдары мен заңдылықтары.
Қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы. Жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері.
Сәндік – қолданбалы өнер: ою - өрнек, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтік графика. Кітапты безендіру.
Білімдер:
- бейнелеу өнерін бастауыш сыныпта және шағын комплектілі мектепті оқытудың әдіс – тәсілдері, принциптері, сыныптан тыс жұмыстардың түрлері мен рөлі;
- бейнелеу өнері негіздері, түрлері мен жанрлары, материалдар мен құрал – жабдықтар атауларын қолдану орындары;
- бейнелеу өнері заңдылықтары, олардың қолданылуы;
- қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы, жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері;
- сәндік – қолданбалы өнер түрлерін, олардың қолданылуын;
- шрифт түрлерін, кітапты безендіру технологиясы;
Іскерліктер:
- күнтізбелік – тақырыптық жоспарды, сабақ жоспарын, сыныптан тыс сабақтардың жоспарын құрастыру;
- бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыра білу;
- перспектива, пропорция, жарық – көлеңке, композиция заңдылықтарын қолдану;
- қарындаш және қылқаламмен жұмыс;
- сәндік – қолданбалы өнер саласы бойынша білімдерін қолдану;
- кітапты безендіруді және шрифттерді қолдану;
- жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақты және сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- оқыту барысында бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыру және қолдану;
- түрлі тақырыпта бейнелеу барысында бейнелеу өнерінің заңдылықтарын қолдану;
- тақырыптық, шығармашылық бейнелеуде түрлі техникаларды қолдану;
- композиция құрау барысында ою - өрнек элементтерін қолдану, батикпен, пластикамен, оригамимен жұмыс істеу;
- өз бетімен шрифттік графика мен кітапты безендіру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 08
Музыка музыкалық білім беру әдістемесімен:
Қарапайым музыка теориясы және сольфеджиосы.
Музыка әдебиеті.
Музыкалық оқытудың әдістемесі.
Музыкалық оқыту әдістерінің негізгі функциялары. Түрлі іс-әрекеттердегі сабақ құрылымының әдістемесі. Мектептегі музыка жұмысын есепке алу және жоспарлау.
Музыкалық тәрбие берудің кластан және мектептен тыс формалары.
Қазақстандағы және шет елдегі қазіргі заманғы музыкалық бағыттарға шолу.
Білімдер:
- ноталық жазылым, музыканың негізгі көркемдеуші құралдары:
лад, тональдігі, музыка тілінің құрылымы, тасымалдау;
- әр түрлі қазақ музыка мәдениетінің негізгі жанрлары, қазақ музыка мәдениетін насихаттау түрлері, халықтық және кәсіптік өзара байланыс;
- музыкалық оқытудың принциптері, сабақтағы музыкалық іс-әрекеттердің түрлері;
- музыка сабағын өткізудің технологиясы;
- музыка пәні оқытушысының кәсіби -әдістемелік дайындығының мазмұны,
- жоспарлаудың түрлері,
- есепке алу және білім алушылардың білімін бағалау критериилерінің түрлері;
- кластан және мектептен тыс музыкалық тәрбие берудің түрлері;
Іскерліктер:
- мектеп әндерін нотамен айту;
- халықтық және кәсіби музыканың жанрлық ерекшеліктерін айыру;
- музыкалық оқыту әдістерін анықтай және мазмұнына талдау жасау;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын құру;
- жас ерекшеліктеріне сай музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- тақырыптық кешенді кластан тыс музыкалық сабақтардың сценарийлерін құру;
- білім алушыларға музыкалық-эстетикалық тәрбие беру жоспарын құру;
- сабақ пен сыныптан тыс сабақтарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- музыкалық сөйлеу мүмкіндіктерін бейнелеу мен мәнерлеуді анықтау;
- музыканың негізгі жанрларын талдау;
- сабақты ұйымдастыру және өткізудің жеке тұлғаға бағытталған, жаңа технологияларын меңгеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2
3.1.7
3.1.9
3.1.11
3.1.12
АП 09
Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы:
Халық ауыз әдебиеті – балалар әдебиеті негізі. Қазақ балалар әдебиетінің даму тарихы.
Қазақ балалар әдебиеті кезеңдері.
Қазақ балалар әдебиеті өкілдері.
Балаларға арналған шығармалар.
Мәнерлеп оқу талаптары.
Дауыс. Қарқын.
Кідіріс. Тембр. Екпін. Интонация. Сахналау. Кейіптендіру. Қойылымдар. Мәнерлеп оқуға шығармалар таңдау жолдары.
Білімдер:
- балаларға арналған басылымдар жайлы әр кезеңдегі балалар әдебиетінің өкілдері, олардың шығармалары;
- жүргізілген талдауға сәйкес шығарманы орындау әдісінің мәнері;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау, өз сөйлеуін қадағалау, тексті мәнерлеп оқу техникасы және оны оқыту үрдісінде жүзеге асыру;
- балалар әдебиеті – шығармашылықтың ерекше бір түрі екендігі туралы;
- балалар кітаптарын көркемдеуші суретшілердің шығармашылығы туралы;
- кітаптардың негізгі түрлері және жазушылар мен олардың шығармашылыктары туралы;
Іскерліктер:
- балаларға арналған шығармаларға қойылатын негізгі талаптарды ажырату;
- бағдарламада көрсетілген жазушылар өмірбаяны туралы мәліметтер мен әдеби шығарманың мазмұнын ашу;
- қазіргі таңдағы балаларға арналған мерзімді басылымдарға шолу жасау;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқу;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындау;
- көркем шығарманың тәрбиелік-білімділік маңызын, эстетикалық кұндылығын жас ерекшелігіне сай анықтай отырып, талдау жасау;
- әртүрлі жанрдағы балалар әдебиеті шығармаларына талдау;
- жазушы туралы хабарлама дайындап, кітап көрмесін безендіру;
- балаларға арналған шығармалардың оқу интонациясын ажырата білу;
- шығарма жанрына талдау жасау;
- мәнерлеп және жатқа оқу;
- оқу техникасын сақтау;
- әнерлеп оқуға шығарма таңдау;
- білім алушылардың сөйлеу мәнерлілігін жетілдіру жұмыстарының тәсілдері;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын, дауыс ырғағы мен оқу логикасы күшін, дауыс тембрі мен жоғарылығын, сөйлеу шапшандығын, ишарат және мимиканы қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2
3.1.6
3.1.9
3.1.12
АП 10
Шағын жинақталған мектепте оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру:
Бастауыш шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктері.
Бастауыш шағын комплектілі мектепте пәндерді: қазақ (ана) тілін, математиканы оқыту,
еңбекке баулу, дене тәрбиесін,
дүниетануды, бейнелеу өнерін, музыканы оқытуды жоспарлау және өткізу;
Бастауыш шағын комплектілі мектептегі сабақтан және сыныптан тыс жұмыстар.
Білімдер:
- шағын комплектілі мектеп түсінігі, сынып және сынып-комплект жағдайындағы оқытуды ұйымдастырудың маңызы;
- сабақты және сыныптан тыс жұмысты жоспарлау мен ұйымдастыру ерекшелігі;
Іскерліктер:
- ШКМ-те жаңа педагогикалық технологиялар қолданып сабақ, сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру әдістерін пайдалану;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақ пен өзбетіндік жұмысты ұйымдастыру әдістемесін пайдалану;
- бастауыш шағын жинақталған мектепте тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістемесін меңгеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.1
3.1.7
3.1.9
3.1.11
3.1.12
АП 11
Білім алушының таңдау пәні

СД 11.1
010505 1 – Гувернант*
СД 11.1.1
Основы медицинских знаний:
Детские болезни, их профилактика.
Болезни внутренних органов и систем. Инфекционные и кишечные заболевания.
Детский травматизм. Детское питание.
Общие принципы ухода за больным ребенком на дому.
Первая доврачебная помощь при заболеваниях и несчастных случаях.
Медицинский уход: выполнение предписаний врача по приему лекарств, гимнастика, массаж.
Гигиенический уход (ежедневное купание, умывание)
Знания:
- медицинских основ ухода за ребенком;
- детских болезней, болезней внутренних органов и систем, их профилактику;
- инфекционных и кишечных заболеваний;
- детского травматизма;
- правил питания ребенка дошкольного возраста;
- правил оказания первой доврачебной помощи.
Умения:
- проводить профилактику детской болезни;
- организовать правильное питание ребенка дошкольного возраста;
- проводить медицинский уход: выполнять предписания врача по приему лекарств, гимнастику, массаж;
- проводить гигиенический уход (ежедневное купание, умывание);
- выполнять рекомендации педиатра;
- оказать первую доврачебную помощь;
- проводить гимнастику и массаж.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.4, 1.5.8
СД 11.1.2
Организация самостоятельной работы:
Организация режима дня ребенка. Составление расписания, графика самостоятельной работы.
Подготовка к школе: обучение ребенка чтению, письму, счету, развитие речи, памяти.
Обеспечивание развития ребенка в соответствии с его возрастом и способностями, подготовить к поступлению в школу, оказания.
Знания:
- особенностей организации режима дня детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- методов и приемов воспитания и обучения, подготовки к школе детей дошкольного возраста;
Умения:
- проводить подготовку к школе: обучить чтению, письму, счету, развитию речи, памяти;
- развивать индивидуальные способности ребенка;
- подготовить детей дошкольного возраста к школе;
- проводить занятия по развитию индивидуальных способностей ребенка.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.1-1.5.3,
1.5.5, 1.5.9
СД 11.1.3
Игры и занятия для интеллектуального развития детей:
Формирование элементарных математических представлений. Развитие речи.
Ознакомление с окружающим миром.
Изобразительное искусство. Оздоровительные мероприятия.
Знания:
- методики обучения формирования элементарных математических представлений;
- методики развития речи;
- методики ознакомления с окружающим миром;
- методики обучения изобразительному искусству;
- методики проведения оздоровительных мероприятий;
- роли дидактических, словесных игр, упражнений, загадок, пословиц и поговорок, сказок в интеллектуальном развитии детей.
Умения:
- составлять план занятий по формированию элементарных математических представлений, развитии речи, ознакомление с окружающим миром, изобразительному искусству;
- организовать оздоровительные мероприятия для детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- обеспечивать индивидуальный подход к детям;
- обучать музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам;
- применять полученные знания при работе с детьми дошкольного и младшего школьного возраста;
- проводить занятия по обучению музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам.

АП 11.1
010505 1 – Гувернант*
АП 11.1.1
Медициналық білім негіздері:
Балалар аурулары, олардың алдын алу.
Ішкі ағза мүшелері мен жүйелерінің аурулары.
Жұқпалы және ішек аурулары.
Балалар жарақаттануы.
Балалардың тамақтануы.
Үйдегі ауру баланы күтудің жалпы қағидалары.
Ауру және төтенше жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Дәрігерлік медициналық күтім: дәрі ішу, гимнастика, массаж жасауда дәрігердің ақыл- кенесін орындау.
Гигиеналық күтім (күнделікті шомылдыру, жуындыру).
Білімдер:
- балаға медициналық күтім негіздері;
- балалар аурулары, ішкі ағза жүйелері мен аурулары, олардың алдын алу;
- жұқпалы және ішек аурулары;
- балалар жарақаттары;
- мектепке жасына дейінгі балаларды тамақтандыру ережесі;
- алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Іскерліктер:
- балалар ауруының алдын алу шараларын өткізу;
- мектепке жасына дейінгі балалардың дұрыс тамақтануын ұйымдастыру;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- гигиеналық күтім, күнделікті шомылдыру, жуындыру;
- балалар дәрігерінің ұсыныстарын орындау;
- алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
- гимнастика және массаж жасау.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.4, 1.5.8
АП 11.1.2
Өз бетіндік жұмысты ұйымдастыру:
Баланың күн тәртібін ұйымдастыру. Өзбетіндік жұмыстың графигі, сабақ кестесін құрастыру.
Мектепке даярлау: баланы оқуға, жазуға, санауға үйрету, тілін, ақыл-есін дамыту.
Баланың жасы мен қабілетіне сәйкес дамуын қамтамасыз ету, мектепке даярлау.
Жаңа білімдерді игертуде, оқытуда көмек беру.
Білімдер:
- мектепке деінгі және кіші мектеп жасындағы балалардың күн тәртібін ұйымдастыру ерекшелігі;
- мектепке дейінгі балаларды мектепке даярлау, оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен тәсілдері;
Іскерліктер:
- мектепке дайындық жүргізу: оқуға, жазуға, санауға үйрету, тіл дамыту, есте сақтауды дамыту;
- баланың жеке қабілеттерін дамыту;
- мектепке дейінгі жастағы балаларды мектепке даярлау;
- баланың жеке қабілеттерін дамытуға оқу сағаттарын өткізу.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.1
1.5.3,
1.5.5
1.5.9
АП 11.1.3
Балаларды интеллектуалды дамыту ойындары мен сабақтары:
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тіл дамыту.
Айналамен таныстыру.
Бейнелеу өнері.
Сауықтыру шаралары.
Білімдер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру әдістемесі;
- тіл дамыту әдістемесі;
- айналамен таныстыруды оқыту әдістемесі;
- сауықтыру шараларын өткізу әдістемесі;
- балалардың ақыл-ойын дамытудағы ертегі, мақал-мәтелдердің, жұмбақтар мен жаттығулар дидактикалық, сөздік ойындардың рөлі;
Іскерліктер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру, тіл дамыту, айналамен таныстыру, бейнелеу өнері пәндері бойынша оқу сағаттарының жоспарын жасақтау;
- мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалармен сауықтыру шараларын ұйымдастыру;
- балалармен жеке қарым-қатынас жасау;
- музыкалық сауаттылық, өнер, шетел тілдеріне оқыту;
- мектеп жасына дейінгі және төменгі мектеп жасындағы жұмыста алған білімдерін пайдалану;
- сабақ өткізу;
- музыкалық сауаттылыққа, өнерге, шетел тілдеріне оқыту.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.1-1.5.3, 1.5.5, 1.5.7, 1.5.9
СД 11.1.4
Психология и этика поведения в семье:
Введение в психологию общения.
Культура поведения и общения в семье.
Психология взаимодействия в семье.
Особенности первого рабочего дня и формирования положительного образа у работодателя. Адаптация на новом месте работы.
Проблемные ситуации и правила поведения в них.
Методы борьбы со стрессом. Тестирование на стрессоустойчивость.
Знания:
- особенностей психологии общения в семье;
- возрастных особенностей ребенка;
- культуры поведения при общении с родителями;
- методов борьбы со стрессом.
Умения:
- использовать методы и приемы психология общения;
- решать проблемные ситуации;
- соблюдать этику и культуру поведения в семье;
- проводить тестирование на стрессоустойчивость и обрабатывать их;
- использовать методы и приемы общения;
- решать проблемные ситуации.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.5.1-1.5.2, 1.5.5-1.5.9
СД 11.2
010506 1 – Няня*
СД 11.2.1
Основы медицинских знаний:
Детские болезни, их профилактика.
Болезни внутренних органов и систем. Инфекционные и кишечные заболевания.
Детский травматизм. Детское питание.
Общие принципы ухода за больным ребенком на дому.
Первая доврачебная помощь при заболеваниях и несчастных случаях.
Медицинский уход: выполнение предписаний врача по приему лекарств, гимнастика, массаж.
Гигиенический уход (ежедневное купание, умывание)
Знания:
- медицинских основ ухода за ребенком;
- детских болезней, болезней внутренних органов и систем, их профилактики;
- инфекционных и кишечных заболеваний;
- детского травматизма;
- правил питания ребенка дошкольного возраста;
- правил оказания первой доврачебной помощи.
Умения:
- проводить профилактику детской болезни;
- организовать правильное питание ребенка дошкольного возраста;
- проводить медицинский уход: выполнять предписания врача по приему лекарств, гимнастики, массажа;
- проводить гигиенический уход (ежедневное купание, умывание);
- выполнять рекомендации педиатра;
- оказания первой доврачебной помощи;
- в проведении гимнастики и массажа.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.6.4, 1.6.8
СД 11.2.2
Особенности ухода за детьми разного возраста:
Особенности ухода за детьми грудного, раннего, дошкольного и младшего школьного возраста.
Режим дня. Питание.
Знания:
- особенностей ухода за ребенком грудного, раннего, дошкольного и младшего школьного возраста;
- особенностей организации режима дня и питания детей разного возраста.
Умения:
- организовать правильный уход за ребенком;
- соблюдать режим дня ребенка и правила правильного питания;
- организации правильного ухода за ребенком разного возраста.

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.1
1.5.3
1.5.5
1.5.7
1.5.9
АП 11.1.4
Отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасы
Қарым-қатынас психологиясына кіріспе.
Отбасында өзін-өзі ұстау, қарым-қатынас мәдениеті.
Отбасындағы өзара әрекет психологиясы. Алғашқы жұмыс күнінің ерекшеліктері мен жұмыс берушіге оң көзқарас қалыптастыру. Жаңа жұмыс орнына бейімделу. Проблемалық жағдаяттар және өзін-өзі ұстау ережелері. Есеңгіреумен күрес әдістері.
Білімдер:
- отбасындағы қарым-қатынас психологиясының ерекшеліктері;
- баланың жас ерекшеліктері;
- ата-аналармен қарым-қатынаста өзін-өзін ұстау мәдениеті;
- есеңгіреумен күрес әдістері.
Іскерліктер:
- қарымқатынас психологиясы әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу;
- отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасын сақтау;
- қарым-қатынас әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.5.1
1.5.2
1.5.5
1.5.9
АП 11.2
010506 1 – Күтуші*
АП 11.2.1
Медициналық білім негіздері:
Балалар аурулары, олардың алдын алу.
Ішкі ағза мүшелері мен жүйелерінің аурулары.
Жұқпалы және ішек аурулары.
Балалар жарақаттануы.
Балалардың тамақтануы.
Үйдегі ауру баланы күтудің жалпы қағидалары.
Ауру және төтенше жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Дәрігерлік медициналық күтім: дәрі ішу, гимнастика, массаж жасауда дәрігердің ақыл- кенесін орындау.
Гигиеналық күтім (күнделікті шомылдыру, жуындыру).
Білімдер:
- балаға медициналық күтім негіздері;
- балалар аурулары, ішкі ағза жүйелері мен аурулары, олардың алдын алу;
- жұқпалы және ішек аурулары;
- балалар жарақаттары;
- мектеп жасына дейінгі балаларды тамақтандыру ережесі;
- алғашқы дәрігерлік көмек беру;
Іскерліктер:
- балалар ауруының алдын алу шараларын өткізу;
- мектепке жасына дейінгі балалардың дұрыс тамақтануын ұйымдастыру;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- гигиеналық күтімді, күнделікті шомылдыру, жуындыру;
- балалар дәрігерінің ұсыныстарын орындау;
- алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
- гимнастика және массаж жасау.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.6.4
1.6.8
АП 11.2.2
Әртүрлі жастағы балаларды күту ерекшелігі:
Нәрестелік, ерте, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағы балаларды күту ерекшеліктері. Күн тәртібі. Тамақтану.
Білімдер:
- нәрестелік, ерте, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағы балаларды күту ерекшеліктері;
- әртүрлі жастағы балалардың күн тәртібі мен тамақтануын ұйымдастыру ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- балаға дұрыс күтім жасауды ұйымдастыру;
- күн тәртібі мен дұрыс тамақтану ережесін сақтау;
- әртүрлі жастағы балаларға дұрыс күтім жасауды ұйымдастыру;
- баланың күн тәртібін дұрыс ұйымдастыру;
- дұрыс тамақтануды ұйымдастыру.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.6.1-1.6.3,
1.6.5, 1.6.9
СД 11.2.3
Игры и занятия для интеллектуального развития детей:
Формирование элементарных математических представлений. Развитие речи.
Ознакомление с окружающим миром.
Изобразительное искусство. Оздоровительные мероприятия.
Знания:
- методики обучения формирования элементарных математических представлений;
- методики развития речи;
- методики ознакомления с окружающим миром;
- методики обучения изобразительным искусствам;
- методики проведения оздоровительных мероприятий;
- роли дидактических, словесных игр, упражнений, загадок, пословиц и поговорок, сказок для интеллектуального развития детей.
Умения:
- составлять план занятий по формированию элементарных математических представлений, развитию речи, ознакомлению с окружающим миром, изобразительному искусству;
- организовать оздоровительные мероприятия для детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- обеспечить индивидуальный подход к детям;
- обучать музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам;
- применения полученных знаний при работе с детьми дошкольного и младшего школьного возраста;
- проведения занятий.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.6.1-1.6.3, 1.6.5, 1.6.7, 1.6.9
СД 11.2.4
Психология и этика поведения в семье:
Введение в психологию общения.
Культура поведения и общения в семье.
Психология взаимодействия в семье.
Особенности первого рабочего дня и формирования положительного образа у работодателя. Адаптация на новом месте работы.
Проблемные ситуации и правила поведения в них.
Методы борьбы со стрессом. Тестирование на стрессоустойчивость.
Знания:
- особенностей психологии общения в семье;
- возрастных особенностей ребенка;
- культуры поведения при общении с родителями;
- методов борьбы со стрессом.
Умения:
- использовать методы и приемы психологии общения;
- решать проблемные ситуации;
- соблюдать этику и культуру поведения в семье;
- проводить тестирование на стрессоустойчивость и обрабатывать их;
- использования методов и приемов общения;
- решения проблемных ситуаций;
- культуры поведения и общения в семье.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.6.1-1.6.2, 1.6.5-1.6.9
СД 11.3
010507 1 – Культорганизатор*
СД 11.3.1
Организация культурно-массовых мероприятий:
Методика организации культурно-массовых мероприятий. Виды культурно-массовых мероприятий. Содержание различных видов культурно-массовых мероприятий.
Методы и приемы организации культурно-массовых мероприятий для различных возрастных категорий. Клубные формы реабилитационной деятельности в учреждении, используя различные ее виды и формы (посещение театров, выставок, экскурсии, демонстрация художественных и научно-популярных фильмов, проведение праздников, юбилеев и других культурных мероприятий).
Знания:
- методики проведения культурно-массовых мероприятий;
- содержания различных видов культурно-массовых мероприятий;
- основы конферанса, игровых репертуар для различных возрастных категорий.
Умения:
- проводить массовые игры, представления;
- организовывать культурно-досуговую деятельность для различных возрастных категорий;
- использовать методы и приемы организации культурно-массовых мероприятий;
- организовывать развлечения, коллективные формы игрового общения и досуга населения;
-проводить культурно-массовые мероприятия;
- использовать новые технологии при проведении культурно-массовых мероприятий.

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.6.1
1.6.3,
1.6.5
1.6.9
АП 11.2.3
Балаларды интеллектуалды дамыту ойындары мен сабақтары:
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тіл дамыту.
Айналамен таныстыру.
Бейнелеу өнері.
Сауықтыру шаралары.
Білімдер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру әдістемесі;
- тіл дамыту әдістемесі;
- айналамен таныстыруды оқыту әдістемесі;
- сауықтыру шараларын өткізу әдістемесі;
- балалардың ақыл-ойын дамытудағы ертегі, мақал-мәтелдердің, жұмбақтар мен жаттығулар дидактикалық, сөздік ойындардың рөлі.
Іскерліктер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру, тіл дамыту, айналамен таныстыру, бейнелеу өнері пәндері бойынша оқу сағаттарының жоспарын жасақтау;
- мектепке жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалармен сауықтыру шараларын ұйымдастыру;
- балалармен жеке қарым-қатынас жасау;
- музыкалық сауаттылық, өнер, шетел тілдеріне оқыту;
- мектеп жасына дейінгі және төменгі мектеп жасындағы жұмыста алған білімдерін пайдалану;
- сабақ өткізу;
- музыкалық сауаттылыққа, өнерге, шетел тілдеріне оқыту.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.6.1
1.6.3
1.6.5
1.6.7
1.6.9
СД 11.2.4
Отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасы:
Қарым-қатынас психологиясына кіріспе.
Отбасында өзін-өзі ұстау, қарым-қатынас мәдениеті.
Отбасындағы өзара әрекет психологиясы. Алғашқы жұмыс күнінің ерекшеліктері мен жұмыс берушіге оң көзқарас қалыптастыру. Жаңа жұмыс орнына бейімделу. Проблемалық жағдаяттар және өзін-өзі ұстау ережелері. Есеңгіреумен күрес әдістері.
Білімдер:
- отбасындағы қарым-қатынас психологиясының ерекшеліктері;
- баланың жас ерекшеліктері;
- ата-аналармен қарым-қатынаста өзін-өзін ұстау мәдениеті;
- есеңгіреумен күрес әдістері.
Іскерліктер:
- қарымқатынас психологиясы әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу;
- отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасын сақтау;
- қарым-қатынас әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.6.1
1.6.2
1.6.5
1.6.9
АП 11.3
010507 1 - Мәдени шаралар ұйымдастырушы*
АП 11.3.1
Мәдени-көпшілік шараларды ұйымдастыру:
Мәдени –көпшілік шараларды ұйымдастыру әдістемесі. Мәдени –көпшілік шаралардың түрлері. Түрлі мәдени –көпшілік шаралардың мазмұны.
Түрлі жас катеорияларына арналған мәдени –көпшілік шараларды ұйымдастыру әдіс-тәсілдері.
Мекемелердегі қалпына келтіру жұмыстарының клубтық формасы (театр, көрме, экскурсиялар ұйымдастыру, көркем және ғылыми-көпшілік фильмдерді демонстрациялау, мерекелер, мерейтойлар т.б. шараларды ұйымдастыру).
Білімдер:
- мәдени –көпшілік шараларды ұйымдастыру әдістемесі;
- түрлі мәдени –көпшілік шаралардың мазмұны;
- конферанция негіздері, түрлі жас кетегориялары үшін ойын репертуары.
Іскерліктер:
- көпшілік ойындар, қойылымдар өткізу;
- түрлі жас категориялары үшін мәдени –көпшілік шаралар ұйымдастыру;
- мәдени –көпшілік шаралар ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін қолдану;
- көпшіліктің бос уақытын, қарым-қатынасын ойын-сауық, ұжымдық формаларында ұйымдастыру;
- мәдени-көпшілік шараларды өткізу;
- мәдени-көпшілік шараларды өткізуде жаңа технологияларды пайдалану.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.7.1-1.7.3, 1.7.6-1.7.8
СД 11.3.2
Методическое обеспечение культурно-досуговых мероприятий:
Понятие, сущность предмета. Цели, задачи и функции методического обеспечения. Государственная система методического обеспечения культурно-досуговой работы. Основные направления, организация, содержание методических кабинетов и центров на уровне районов и области. Планирование организации методической работы. Оформление и оборудование методических кабинетов.
Система повышения квалификации в культурно-досуговой работы. Обобщение передового опыта в культурно-досуговой работы.
Знания:
- законов и других нормативных актов по вопросам образования, педагогики и психологии, индивидуальных особенностей и уровня культурного развития обслуживаемых граждан;
- происхождения и истории возникновения игр и развлечений, их социально-психологических и педагогических функций;
- законов, приемов активизации аудитории, вовлечения людей в коллективное игровое общение;
- передового опыта работы культорганизаторов в других учреждениях культуры.
Умения:
- организовывать культурно-досуговую деятельность;
- составлять смету расходов и представлять в установленном порядке на утверждение;
- оформлять и использовать оборудование методических кабинетов;
- организовать различные культурно-досуговые деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.7.1-1.7.3, 1.7.6-1.7.8
СД 11.3.3
Основы сценарного мастерства:
Основы драматургии. Композиция драмы. Конфликт. Литературно-музыкальная композиция. Принципы составления монтажа. Особенности составления поэтических композиций. Сценарные основы КДР. Основные этапы работы над сценарием. Монтаж, виды монтажа. Виды сценарной работы. "Факты жизни" и "Факты искусства". Психология составления сценария массовых праздников.
Творческие методы сценария. Иллюстрация и театрализация.
Знания:
- основ драматургии, их особенностей;
- принципов составления монтажа и особенностей составления поэтических композиций;
- драматургического построения массовых развлекательных мероприятий;
- видов сценарной работы;
- психологии составления сценария и массовых праздников.
Умения:
- участвовать в разработке и составлении сценариев,
- использовать виды сценарной работы и монтажа;
- использовать в организации культурно-массовых мероприятий иллюстрации и театрализации;
- использования литературно-музыкальных композиции;
- использовать видов сценарной работы и монтажа;
- составлять сценария массовых праздников.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
1.7.1-1.7.3, 1.7.5-1.7.8
СД 11.4
Самопознание
СД 11.4.1
Основы содержания нравственно-духовного образования:
Я – личность. Мудрость. Истина. Мир. Ненасилие. Правда. Служение. Любовь. Жизнь. Человек. Счастье. Искусства. Творчество.
Знания:
- духовной культуры человечества;
- о влиянии разных видов искусства на человека;
- культурного наследия;
- традиций и обычаев народов мира;
- жизни замечательных людей;
- духовного опыта человечества;
Умения:
- управлять нравственно-духовными отношениями между людьми;
- управлять своими эмоциями;
- определять качества личности;
- определения нравственно -духовных качеств ребенка;
- раскрытия и развития духовных ценностей в поступках учащихся;
- развития навыков служения обществу, Родине.

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.7.1
1.7.3
1.7.6
1.7.8
АП 11.3.2
Мәдени-тынығу жұмысын әдістемелік қамту
Пәннің мәні, үсінігі. әдістемелік қамтамасыз етудің мақсаты мен міндеті.
Мәдени-тынығу жұмысын әдістемелік қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі.
Әдістемелік кабинеттің басты бағыттары, мазмұны. Әдістемелік жұмысты ұйымдастыруды жоспарлау. Әдістемелік кабинеттерді безендіру және жабдықтау. Мәдени-тынығу жұмысындағы біліктілікті арттыру жүйесі. Мәдени-тынығу жұмысындағы озық тәжірибені насихаттау.
Білімдер:
- педагогика, психология, білім беру мәселелері бойынша заңдар мен нормативтік-құқықтық актілер;
- қызмет көрсетілетін азаматтардың жеке ерекшеліктері, мәдени даму деңгейі;
- ойын мен ойын-сауықтың пайда болу тарихы мен әлеуметтік – психологиялық, педагогикалық функциялары;
- аудиторияны белсендендіру заңдары мен тәсілдері, адамдарды ұжымдық ойын қарым-қатынасына тарту;
- басқа мәдени орындардағы мәдени ұцымдастырушылардың озат тәжірибесі.
Іскерліктер:
- мәдени-тынығу жұмысын ұйымдастыру;
- шығындар сметасын жасауды және берілген үлгіде бекітуге ұсыну;
- әдістемелік кабинетті жабдықтау және пайдалану;
- мәдени – тынығу жұмыстарын ұйымдастыру.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.7.1
1.7.3
1.7.6
1.7.8
АП 11.3.3
Сценарий шеберлігі негіздері:
Драматургия негіздері. Драма композициясы.
Қақтығыс. Әдеби-музыкалық композиция.
Поэтикалық композиция. Бос уақыт мәдениеттілігі ісі сценарийінің негіздері. Сценарийдегі көркем мәнерлеу құралдары. Сценарийлік жұмыс түрлері. Сценарийді сахнада іске асыру әдістемесі. Бұхаралық мереке сценарийін құрастыру технологиясы. Сценарийлік түпкі ой. Иллюстрациялау және театрландыру әдістері.
Білімдер:
- драматургия негіздері, олардың ерекшеліктері;
- монтаж жасау қағидаларын және поэтикалық композиция құрастыру ерекшеліктері;
- көпшілік сауықтыру шараларын драматургиялық құрастыру;
- сценарийлік жұмыстардың түрлері;
- сценарий мен көпшілік мерекелерді ұйымдастыру психологиясы;
Іскерліктер:
- сценарий құрастыру;
- сценарийлік жұмыс түрлері мен монтажды пайдалану;
-жалпы-көпшілік шараларды ұйымдастыруда иллюстрациялау мен театрландыруларды пайдалану;
- әдеби-сазды композицияларды пайдалану;
- сценарийлік жұмыс пен монтаж түрлерін пайдалану;
-көпшілік мерекелердің сценарийлерін жасақтау.
БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 1.7.1
1.7.3
1.7.5
1.7.8
АП 11.4
Өзін-өзі тану
АП 11.4.1
Рухани адамгершілік білім беру мазмұнының негіздері:
Мен – жеке тұлға. Даналық. Ақиқат. Әлем. Зорлық көрсетпеу. Шындық. Қызмет ету. Махаббат. Өмір. Адам. Бақыт. Өнер. Шығармашылық.
Білімдер:
- жеке тұлға ретінде қалыптасу;
- адамзаттың рухани мәдениеті;
- өнер түрлерінің адамдарға әсері;
- ақиқатты іздеу;
- мәдени мұра;
- әлем халықтарының салт дәстүрлері;
- тамаша адамдардың өмірі, адамзаттың рухани тәжірибесі.
Іскерліктер:
- адамдар арасындағы адамгершілік –рухани қарым-қатынастарды басқару;
- өзінің эмоциялық жай-күйін басқару;
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- баланың адамгершілік-рухани қасиетін дамыту;
- айналасындағы адамдарға қамқорлық, махаббат сезімін көрсете білу;
- рухани тәжірибеде адамзат бағалылығын аша білу;
- өзін-өзі тану, қоғамға қызмет ету.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.1, 3.1.4, 3.1.8
СД 11.4.2
Содержание и учебно-методическое обеспечение дисциплины "Самопознание":
Теоретические основы предмета "Самопознание". Особенности развития личности. Нравственно-интеллектуальные компетентности.
"Самопознание"
Критерии готовности учителя к внедрению предмета "Самопознание"
Философская культура. Психологические особенности личности.
Педагогическое мастерство.
Научно - теоретическая подготовка учителя. Самообразования учителя.
Знания:
- психологических основ преподавания предмета "Самопознание";
- законов нравственного воспитания, целей, задач учебно-воспитательного процесса;
- предмета "Самопознание" и его роли в нравственно – духовном воспитании учащихся;
- о роли учителя в организации учебного процесса по этому предмету;
- об отборе необходимого учебного материала для самопознания.
Умения:
- определять качества личности;
- управлять своими эмоциями,
- осознавать значимость предмета "Самопознание" в нравственно – духовном воспитании учащихся;
- владеть знаниями, умениями и навыками для преподавания предмета;
- пользоваться знаниями теоретических основ философских, психологических, педагогических наук;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени;
- систематизации знаний по локальности, системности и функциональности;
- структурирования учебной информации по значимости, входящих в нее идей;
- проведения уроков самопознания с использованием возможностей духовного роста личности ученика;
- совершенствования педагогического мастерства;
- проведения мониторинга качества обучения;
- внедрения ИКТ в учебно-воспитательный процесс.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 11.5
Иностранный язык
в начальной школе
СД 11.5.1
Практикум иностранного языка:
Практика устной и письменной речи. Аудирование и говорение аутентичных текстов и диалогов в монологической и диалогической и полилогической речи. Чтение: вслух и про себя. Письмо: письменная речь.
Знания:
- основных единиц языка и умения использовать их при решении элементарных коммуникативных задач;
- графического написания всех букв алфавита, звукобуквенных соответствий, как адекватно употреблять лексические единицы, касающиеся его окружения и интересов;
- разных видов речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо);
- структуры устной диалогической и монологической речи в пределах бытовой, общественно-политической, литературной и научно-педагогической тематики;
- письменной передачи содержания диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- передачи содержания рассказа в очень сжатом виде с помощью 6-8 предложений.
Умения:
- использовать правильную интонацию в зависимости от коммуникативной цели;
- использовать речевые формулы приветствия, прощания, благодарности, извинения;
- воспринимать речь на слух, выполнять конкретные задания на понимание;
- грамматически правильно строить простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения;

БҚ1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.1
3.1.4
3.1.8
СД 11.4.2
Өзін-өзі тану пәнінің мазмұны мен оқу-әдістемелік қамтылуы:
"Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негізі. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері. Рухани –адамгершілік құндылықтар.
Адамгершілік және педагогикалық оптимизм. Мәдениеттілік. Этнопедагогикалық. Объективтік және ғылымилылық. Жеке тұлғаның бағдарлау келісі.
Жинақылық, жүйелік, жүйелілік. Ақыл-ой мен іс-әрекеттің дамуы. Отбасылық ортақ келісім.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ерекшеліктері;
- "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың психологиялық негізі;
- оқу-тәрбие жұмыстарында "Өзін-өзі тану" пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану;
- оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыруда өзін-өзі танудың негізгі идеялары;
- білім алушы мен мұғалім арасындағы жеке тұлғалық, тең құқылық қарым-қатынасты қалыптастыру;
- әрбір жеке тұлға бойындағы адамгершілік қасиеті, бағалылығы;
- өз отбасын құрудың маңызын саналы түсініп, есею өміріндегі жарқын болашағы.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- өзінің эмоциялық күйін басқару;
- өзін-өзі тану үрдісінде педагогикалық философиялық, психологиялық мазмұнда тұрақталуындағы принциптермен жұмыс;
- әлемге эмоционалдық-құндылық қатынасына негізделген адамзаттың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін игеру;
- әлемге қатынастың бағалылығы;
- білім алушылардың рухани-адамгершілік салада нақты білімдік деңгейге қол жеткізу, танымдық, тұлғалық мәселелерді шешуде жеке тәжірибесін қалыптастыру;
- тұлғаны дамытып, оның жеке тәжірибесі мен мінез –құлығын байыту;
- оқу ақпаратарын өңдеудің әдістері;
- ақпаратты жүйелеу әдістері.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.1.2
3.1.7
3.1.9
3.1.11
3.1.12
АП 11.5
Бастауыш мектептегі шетел тілі
АП 11.5.1
Шетел тілі практикумы:
Жазбаша және ауызша сөйлеу машығы.
Берілген мәтін бойынша сөйлеу және тыңдап-тыңдап түсіну, диалогтық және монологтық сөйлеу. Оқу: ішінен және дауыстап оқу.
Жазу: жазбаша сөйлеу.
Білімдер:
- тілдің негізгі бірліктерін және қарапайым коммуникативтік тапсырамаларды шешуде қолдану;
- әліпби әріптерін графикалық дұрыс жазылуы, дыбыстық, әріптік сәйкестікті және айналасындағылар мен қызығушылықтарына қатысты лексикалық бірліктерді сәйкесінше пайдалану;
- тілдік іс-әрекетте түрлері (тыңдап-түсіну, оқу, сөйлеу, жазу);
- тұрмыстық, қоғамдық-саяси, әдеби, ғылыми-педагогикалық тақырыптарға ауызша диалог және монологтық сөйлеуді қолдану;
- диалогтық әңгімені жазбаша беру немесе әңгімені диалог түрінде беру;
- шығарма мазмұнын өте қысқа күйінде (6-8 сөйлеммен) беру жолдары.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас жасау мақсатында дұрыс дауыс ырғағын пайдалану;
- сәлемдесу, рахмет айту, қоштасу, кешірім сұрау кезінде қысқа сөз тіркестерін пайдалану;
- сөзді түсініп, қабылдау, түсінуге берілген тапсырманы орындау;
- жай және құрмалас, лепті және сұраулы сөйлемдерді грамматикалық тұрғыдан дұрыс құру;

- дать характеристику английской детской литературе 17-18 в.в;
- дать характеристику исторической эпохе соответствующего периода развития детской литературы;
- определять нравственные идеалы, отраженные в сказках братьев Гримм;
- определять исторический период произведений английской, американской, датской и французской литературы.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 11
Домашнее чтение:
Чтение и анализ адаптированных произведений. Различные виды пересказа. Составление плана. Работа с активной лексикой художественных произведений.
Знания:
- произведений зарубежных писателей;
- основных принципов грамматического строя языка;
- стилистических средств изучаемого языка;
- работы с различными видами словарей;
- художественных особенностей английской литературы.
Умения:
- делать сообщения по пройденной тематике;
- описывать картины;
- делать пересказ прочитанного текста;
- читать и понимать без перевода на родной язык незнакомый оригинальный художественный текст;
- осмысливать литературный текст;
- составлять характеристику образам героев;
- составлять описание какого- либо эпизода из произведения;
- пересказывать рассказ от имени его героев или автора;
- организовывать обсуждение по заданным пунктам;
- организовывать диалоги между предлагаемыми действующими лицами;
- применять полученные знания при интерпретации текста;
- анализировать произведения самостоятельно;
- работать со словарями, книгами, справочниками;
- чтения и анализа адаптированных произведений;
- владения различными видами пересказа, составления плана;
- работы с активной лексикой художественных произведений.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 12
Страноведение:
Основные исторические этапы развития Великобритании. Население Великобритании, его численность и география. Государственное устройство Великобритании. Народное образование. Печать, радио и телевидения. Изобразительное искусство и архитектура. Традиции и обычаи.
Пути исторического развития Великобритании. Физическая и экономическая география страны. Население. Общественно-политическое устройство: структура власти и многопартийность. Система образования. Культура. Телевидение. Печать. Радио. Изобразительное искусство и архитектура. Праздники, обычаи и традиции. Спорт.
Знания:
- понятий об основных исторических этапах развития Великобритании;
- о государственном строе;
- о размещении населения;
- об облике городов;
- о законодательной и исполнительной власти;
- об избирательной системе;
- о системе образования;
- о телевидении и радио;
- о средствах массовой информации;
- о художественных галереях;
- об архитектуре;
- имен известных художников;
- праздников, обычаев и традиций;
- национальных видов спорта.
Умения:
- различать палаты парламента;
- сравнивать систему высшего образования Великобритании с системой высшего образования Казахстана;
- сравнивать традиции и обычаи Народов, проживающих в Великобритании с обычаями Казахстана;
- пользоваться лингвострановедческими словарями, атласами и картами;
- обоснования основных исторических этапов развития Великобритании;
- называть численность населения;
- описания географии отдельных составляющих частей;
- составления рассказа о государственном устройстве, многопартийности, печати, радио и телевидении;
- описания структуры народного образование;
- выявления произведений изобразительного искусства и архитектуры;
- составления рассказа о традициях, обычаях и праздниках;
- описания основных видов спорта.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 13
Методика обучения иностранному языку:
Теоретические основы методики обучения. Обучение фонетическим, лексическим и грамматическим навыкам. Обучение общению на английском языке: аудированию, говорению, чтению, письму. Организация процесса обучения иностранному языку. Контроль и оценка деятельности детей. Факультативные занятия. Внеклассная работа. Обучение английскому языку дошкольников и учащихся начальной школы. Организация игровой деятельности на начальном этапе обучения с учетом психологических особенностей детей. Виды игр.
Знания:
- истории методики преподавания иностранных языков в школе;
- целей обучения;
- содержания и средств обучения;
- принципов обучения;
- трудностей в обучении аудированию;
- трудностей в обучении говорению;
- методики обучения чтению;
- методов и приемов обучения письму;
- наиболее общих трудностей при обучении произношению;
- методики обучения лексике;
- содержания, методов и приемов обучения грамматике;
- схемы анализа и самоанализа уроков,
- норм оценок знаний, умений и навыков учащихся;
- организации факультативных занятий;
- основных форм проведения внеклассной работы;
- методов и приемов обучения дошкольников;
- целей и задач раннего обучения иностранному языку;
- содержания обучения учащихся -начальной школы;
- особенностей урока английского языка в начальной школе;
- методики организации игровой деятельности на начальном этапе обучения.
Умения:
- объяснять методы и приемы;
- объяснять технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму;
- объяснять требования к отбору фонетического и лексического материала, объяснять главные принципы обучения грамматике;
- проводить факультативные занятия;
- организовывать внеклассную работу с учащимися;
- организовывать обучение иностранному языку в начальной школе;
- организовывать обучение иностранному языку дошкольников;
- определять основные принципы обучения;
- организовывать уроки иностранного языка в начальной школе,
- организовывать игровую деятельность;
- теоретического обоснования методики обучения иностранных языков;
- общения на английском языке;
- организации процесса обучения английскому языку учащихся начальной школы и детских дошкольных учреждений;
- организации игровой деятельности на начальном этапе.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.2- 3.3.7, 3.3.9- 3.3.12
СД 14
Дисциплины по выбору обучающихся

- 17-18 ғасырдағы ағылшын балалар әдебиетімен жұмыс;
- балалар әдебиетінің даму тарихына анықтама беру;
- ағылшын, америка, дат, француз әдебиеттері шығармаларының тарихи кезеңдерін анықтау;
- шығарманың негізгі кейіпкері арқылы авторды атау және керісінше айыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 11
Үйден оқу:
Көркем шығармаларды оқу және талдау. Қайтадан айтып беру. Жоспар жасау. Көркем шығарманың лексикасымен жұмыс.
Білімдер:
- ағылшын тілінің грамматикалық құрылымының негізгі қағидалары;
- тілдің стилистикалық құралдары;
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істеуді және оларды пайдалану;
- ағылшын әдебиетінің көркемдік ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- өткен тақырып бойынша хабарлама жасау;
- суреттерді бейнелеу;
- оқылған мәтінді қайта айтып беру;
- таныс емес көркем мәтінді аудармасыз оқып, түсіну;
- әдеби мәтінді түсіну;
- шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
- шығармадағы бір эпизодты суреттеу;
- әңгімені автордың, кейіпкердің атынан баяндау;
- әңгімені талқылау;
- кейіпкерлер арасындағы диалогты құрастыру;
- мәтінді интерпретациялау;
- шығарманы өздігінен талдау;
- кітаппен, сөздікпен және анықтамалармен жұмыстану;
- шығармаларды оқу, талдау;
- жоспар жасау, айтып беру;
- көркем шығарманың сөздік қорымен жұмыстану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 12
Елтану:
Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері. Халық саны. Географиясы.
Мемлекеттік құрылысы. Білім беру. Баспасөз, радио, теледидар. Бейнелеу өнері. Архитектура. Экономикалық географиясы. Халқы. Қоғамдық- саяси құрылымы: билік, партиялық жүйесі. Мәдениет. Спорт. Мерекелері мен салт-дәстүрлері.
Білімдер:
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері;
- мемлекеттік құрылысы;
- халқының орналасуы;
- қалалары;
- заңды, атқарушы билік;
- сайлау жүйесі;
- білім беру жүйесі;
- бұқаралық ақпарат құралдары;
- көркем өнері;
- архитектурасы;
- мерекелері мен салт-дәстүрлері;
- ұлттық спорт түрлері;
Іскерліктер:
- парламент палаталарын айыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның білім беру жүйесін салыстыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның мерекелері мен салт-дәстүрлерін салыстыру;
- Лингво, елтану сөздіктерін, атлас, карталарды пайдалану;
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері;
- халық санын атау;
- географиясын әңгімелеп беру;
- мемлекеттік құрылымы, білім беру жүйесін анықтау;
- көркем туындылары, суретшілері, мерекелері мен салт-дәстүрлері туралы әңгімелеу;
- ұлттық спорт түрлерін сипаттау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 13
Шетел тілін оқыту әдістемесі:
Әдістеменің теориялық негіздері. Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық дағдыларды үйрету. Ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету. Шетел тілін оқытуды ұйымдастыру. Білімді бағалау мен бақылау. Факультативтік сабақтар. Сыныптан тыс жұмыстар. Мектепке дейінгі, бастауыш сыныптарда шетел тілін оқыту. Бастауыш сыныптарда ойын әрекетін ұйымдастыру. Ойындардың түрлері.
Білімдер:
- шетел тілін оқыту әдістемесінің тарихы;
- оқыту мақсаттары;
- оқытудың мазмұны мен құралдары;
- оқытудың принциптерін;
- тыңдауға үйрету;
- сөйлеуге үйрету;
- оқуға үйрету;
- жазуға үйрету
- айтуға үйретудегі қиындықтар;
- лексиканы оқыту;
- грамматиканы оқыту және әдістері мен тәсілдері;
- сабақты талдау;
- білім алушылардың білім, білік, дағдыларын бағалау;
- факультатив сабақтарын ұйымдастыру;
- сыныптан тыс жұмыстардың негізгі түрлері;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың әдістері мен тәсілдері;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың мақсаттары;
- бастауыш мектепте шетел тілін оқытудың мазмұны мен ерекшеліктері;
- бастауыш мектептегі шетел тілі сабағының ойын әрекетін ұйымдастыру әдістері;
Іскерліктер:
- әдіс, тәсілдерді түсіндіру;
- ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету технологиясы;
- фонетикалық, лексикалық материалды іріктеу;
- грамматиканы оқытудың негізгі принциптерін түсіндіру;
- факультатив сабақтарын және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру;
- бастауыш мектепте шетел тілі сабағын және мектепке дейінгі шетел тілі сабағын өткізу;
- оқытудың негізгі принциптерін анықтау;
- бастауыш сыныптағы сабақты ұйымдастыру;
- ойын әрекетін ұйымдастыру.
- шетел тілін оқытудың теориялық негіздерін қолдану;
- білім алушыларды ағылшын тілінде сөйлеуге үйрету;
- ағылшын тілін бастауыш мектепте, мектепке дейінгі мекемелерде оқытуды ұйымдастыру;
- бастауыш кезеңдегі ойын әрекетін ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.2
3.3.7
3.3.9
3.3.12
АП 14
Білім алушының таңдау пәні

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.2- 3.3.7, 3.3.9- 3.3.12
СД 14.2
Второй иностранный язык в начальной школе:
Лексикология и стилистика языка. Особенности разговорной и языковой речи. История языка. Обучаемый язык. Главные этапы развития. Фонетика. Грамматика, лексика. Словообразование. Коммуникация. Работа с текстами.
Знания:
- закономерности и особенности языка;
- фонетическая, лексическая, морфологическая, синтаксическая структура языка;
- история языка;
- представители литературы разной эпохи и их произведения;
- анализ и исполнения произведения;
- ведение беседы собеседником;
Умения:
- пользоваться словарями;
- проводить анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
- проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
- выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
- выявлять национальные особенности каждого писателя;
- анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
- обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.3.2- 3.3.7, 3.3.9- 3.3.12
010504 3 Учитель самопознания
Специальные дисциплины
СД 01
Введение в педагогическую деятельность.
Философия самопознания.
Идея самопознания в древнем мире.
Особенности самопознания в эпоху средневековья.
Самопознание в эпоху Возрождения и Нового времени.
Идея самопознания в немецкой классической философии.
Эволюция идей самопознания в западной философии ХІХ-ХХ вв.
Смысл самопознания в русской философии.
Самопознание в казахском мировоззрении.
Психология личности в аспекте самопознания.
Формирование представлений человека о самом себе.
Процесс личностного роста как ключевое понятие курса "Самопознание".
Психологические теории личности.
Возрастные особенности периода молодости.
Социально зрелая личность
Гуманистическая сущность образования.
Гуманистические ориентиры образования в истории педагогической мысли.
Образование как путь самопознания человека
Знания:
- истории развития философского знания, характерных для человека;
- современного уровня разработки проблемы самопознания в Казахстане;
- центральной идеи гуманистической теории личности;
- основных этапов прохождения человеческой личности в своем развитии.
Умения:
- определять соотношение
- между сущностью и
- существованием человека;
- определять роль культуры в
- процессе становления личности человека;
- раскрывать гуманистическую сущность образования;
- в реализации стремления к личностному росту, творческой активности, гармонии с собой и окружающим миром.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 02
Самопознание
Теоретические основы предмета "Самопознание". Особенности развития личности. Нравственно-интеллектуальные компетентности.
Знания:
- психологических основ преподавания предмета "Самопознание";
- законов нравственного воспитания;
- целей, задач учебно-воспитательного процесса, основы взаимоотношений.
Умения:
- уметь определять качества личности;
- уметь управлять своими эмоциями;
- анализа стандарта образования и учебной программы;
- систематизации знаний по локальности, системности и функциональности;
- структурирования учебной информации.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 03
Технология обучению самопознания:
Предметы и задачи методики преподавания "Самопознание". Формы организации обучения "Самопознание". Методы, приемы и средства обучения. Внеклассная работа. Методика преподавания "Самопознание".
Знания:
- особенностей преподавания методики самопознания;
- психологических основ преподавания предмета "Самопознание";
- форм организации преподавания, методов, приемов и средств обучения самопознанию;
- законов нравственного воспитания, целей, задач учебно-воспитательного процесса, основы взаимоотношений.
Умения:
- составлять конспект урока и воспитательного мероприятия по самопознанию;
- анализировать уроки по самопознанию;
- определять качества личности;
- применение инновационных технологий;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 04
Духовное наследие:
Я – личность. Мудрость. Истина. Мир. Ненасилие. Правда. Служение. Любовь. Жизнь. Человек. Счастье. Искусства. Творчество.
Знания:
- самого себя как личности;
- духовной культуры человечества;
- влияния разных видов искусства на человека;
- культурного наследия;
- традиций и обычаев народов мира;
- жизни замечательных людей;
- духовного опыта человечества.
Умения:
- управлять нравственно-духовными отношениями между людьми;
- управлять своими эмоциями;
- определять качества личности;
- определения нравственно -духовных качеств ребенка;
- раскрытия и развития духовных ценностей в поступках учащихся;
- развития навыков служения обществу, Родине.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 05
Содержание деятельности учителя самопознания:
Критерии готовности учителя к внедрению предмета "Самопознание".
Философская культура. Психологические особенности личности.
Педагогическое мастерство.
Научно - теоретическая подготовка учителя. Самообразования учителя.
Знания:
- предмета "Самопознание" и его роли в нравственно – духовном воспитании учащихся;
- роли учителя в организации учебного процесса по этому предмету;
- по отбору необходимого учебного материала для самопознания из философской, психологической, педагогической наук.
Умения:
- осознавать значимость предмета "Самопознание" в нравственно – духовном воспитании учащихся;
- владеть знаниями, умениями и навыками для преподавания предмета;
- пользоваться знаниями теоретических основ философских, психологических, педагогических наук;
- совершенствования педагогического мастерства;
- проведения мониторинга качества обучения;
- внедрения ИКТ в учебно-воспитательный процесс.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 06
Принципы проектирования содержания занятий по самопознанию:
Гуманизм и педагогический оптимизм. Культурологизация. Этнопедагогизация. Объективность и научность. Личностно ориентированный подход.
Комплексность, системность, систематичность. Развития сознания и деятельности. Семейно –центрированный подход.
Знания:
- процесса распространения идей гуманизма в организации обучения и воспитания;
- личностно- равноправных отношений между учителем и учеником;
- по формированию у ученика понимания ценности каждой человеческой личности;
- о важности создания собственной семьи и перспективы будущей взрослой жизни;
Умения:
- усваивать принципы, которые вытекают и обосновывается из осознания философской, педагогической и психологической сущности процесса самопознания;
- освоения социокультурного опыта человечества, основанного на эмоционально–ценностном отношении к миру;
- формирования индивидуального опыта учащихся по решению определенного уровня образованности в нравственно – духовной сфере;
- развития личности, обогащения ее индивидуального опыта и поведения.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 07
Методические принципы и приемы на занятиях по самопознанию: Разнообразие методов и форм развивающего обучения (диалог, ролевая игра, тренинг, нестандартные уроки).
Методические приемы ("Круг радости", "Минутка тишины", "Наедине с собой", "Чтение", "Цитата урока", "Просмотр видеоматериалов", "Споемте, друзья", "Инсценирование", "Круг "От сердце к сердцу")
Знания:
- по созданию благоприятных условий для самопознания и самосовершенствования личности;
- разнообразия методов и форм развивающего обучения.
Умения:
- проводить разные виды нестандартных уроков, обладающие здоровье сберегающим потенциалом;
- проводить тренинги, ролевые игры;
- организовывать доброжелательные диалоги субъектов образовательного процесса;
- создания атмосферы добра, любви, справедливости и взаимопонимания в образовательном учреждении;
- обучения самопознанию на основе интерактивной методики, признании уникальности личности каждого ученика.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 08
Методика мониторинга и коррекции личностного развития и учебных достижений:
Мониторинг и коррекция личностного развития.
Понятие "норма" и "аномалия" в психическом и личностном развитии ребенка
Возрастные и индивидуальные особенности детей с отклонениями в развитии и поведении
Причины и условия деформации личностного развития ребенка
Основы коррекционно-педагогической работы с детьми с отклонениями в развитии
Нормативно- правовое обеспечение интегрированного и дистанционного образования детей с проблемами в развитии.
Обучение и воспитание умственно отсталых детей.
Педагогическая диагностика ребенка с проблемами в развитии обучающегося интегрировано.
Методы и приемы работы при интегрированном обучении ребенка с особыми образовательными потребностями.
Государственная политика в работе с детьми с отклонениями в развитии.
Знания:
- сущности мониторинга и коррекции развития;
- о понятиях "норма- аномалия" как междисциплинарной проблеме;
- характерологических и поведенческих отклонений в развитии детей;
- источников и механизмов развития личности ребенка;
- о видах отклонений в развитии и поведении детей;
- о понятии "дети – инвалиды", защите их прав и интересов;
целей, задач, форм и методов обучения и воспитания умственно отсталых детей;
- об особенностях организации интегрированного образования;
- схемы педагогической диагностики ребенка с проблемами в развитии;
- методов обучения детей с проблемами в развитии и их коррекционная направленность;
- коррекционных умений и личностных качеств, необходимых педагогу в работе с детьми с отклонениями в развитии.
Умения:
- выявлять содержание и основные направления коррекционно- педагогической деятельности;
- анализировать кризисы развития детей школьного возраста;
- характеризовать проблемы эмоционального развития в детском возрасте;
- анализировать влияние средовых факторов на развитие личности ребенка;
- анализировать детей с задержкой психического развития в общеобразовательной школе;
- использовать нормативные документы, регламентирующие деятельность общеобразовательных учреждений, обеспечивающих образование детей с проблемами в развитии;
- проводить уроки и внеклассные мероприятия;
- осуществлять деятельность ПМПК в общеобразовательном учреждении, обеспечивающем интегрированное и дистанционное образование;
- осуществлять составление и использование тестовых заданий и тестов в педагогической практике;
- характеризовать требования при выборе методов обучения детей с проблемами в развитии;
- анализировать квалификационные характеристики педагогических работников, взаимодействующих с аномальными детьми;
- проведения мониторинга и коррекции личностного развития;
- понимания критерии явления "норма- аномалия";
- составления психологического "портрета" детей с проблемами в развитии;
- выявления деформации в личностном развитии;
- организации практики проведения коррекционно- развивающего обучения;
- организации интегрированного образования детей с отклонениями в развитии в общеобразовательных учреждениях;
- сотрудничества с детьми;
- организации дистанционного обучения;
- использования компьютера в работе с детьми, имеющими нарушения познавательной деятельности;
- работы при интегрированном обучении ребенка с особыми образовательными потребностями.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 09
Рефлекcивная культура педагога:
Роль рефлексии в педагогической деятельности. Педагогическая рефлексия учителя. Рефлексивные умения в структуре профессиональной компетентности педагога.
Контроль и оценивание в современной школе.
Рефлексивная контрольно-самооценочная
деятельность будущего учителя.
Знания:
- первоначальных представлений о рефлексии в педагогической деятельности учителя самопознания;
- сущности рефлексии и рефлексивного подхода;
- аналитических, прогностических, проективных и рефлексивных умений педагога;
- форм, этапов и методов организации рефлексивной контрольно-самооценочной деятельности.
Умения:
- применять рефлексию на всех этапах осуществления педагогической деятельности;
- диагностировать качество учебных результатов;
- планировать и осуществлять на практике педагогическое исследование;
- осуществлять структурно-функциональный анализ педагогического процесса;
- изучения своего внутреннего мира;
- проведения релаксационных упражнений;
- осуществления самопознания самоконтроля, самоанализа, самоотчета в педагогической деятельности;
- планирования своей деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 10
Дисциплины по выбору обучающихся

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.
3.3.7
3.3.9
3.3.12
АП 14.2
Бастауыш мектептегі екінші шетел тілі:
Тіл лексикологиясы мен стилистикасы. Тілдік сөйлеу ерекшеліктері. Тіл тарихы. Тілді дамуының негізгі кезеңдері. Фонетика. Грамматика, лексика. Сөзқұрам. Коммуникация. Мәтінмен жұмыс.
Білімдер:
- тіл заңдылықтарын, ерекшеліктері;
- тілдің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымы;
- тіл тарихы;
- әр кезең әдебиетінің өкілдерін, олардың шығармалары;
- шығарманы талдау; орындау;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау;
Іскерліктер:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушылық, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қолдана білу;
- байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындау;
- ереже, анықтамаларды қолдану;
- ақпарат құралдарын қолдану;
- әдеби шығарманың мазмұнын ашу;
- мерзімді басылымдарға шолу жасау;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқу;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындау;
- оқу құралдарының ақпараты мен мазмұнын талдау;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білу;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.3.2
3.3.7
3.3.9
3.3.12
0105043 Өзін -өзі тану пәні мұғалімі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Өзін-өзі тану философиясы.
Ерте заманғы өзін-өзі тану туралы ойлар.
Өзін-өзі танудың орта ғасырдағы ерекшелігі.
Жаңа замандағы өзін-өзі тану.
Неміс классикалық философиядағы өзін-өзі тану турал ы ойлар.
ХІХ-ХХ ғасырдағы философиядағы өзін-өзі тану туралы ойлар.
Орыс философиясындағы өзін-өзі тану туралы ойлар. Қазақ дүниетанымдағы өзін-өзі тану.
Өзін-өзі танудағы жеке тұлғаның психологиясы.
Адамның өзі туралы түсінігін қалыптастыру.
"Өзін-өзі тану" курсының негізі жеке тұлғаның рухани адамгершілігін дамыту.
Жеке тұлғаның психологиялық негіздері.
Жеке тұлғаның жас ерекшеліктері.
Әлеуметтік жетілген тұлға.
Адамгершілік құндылықтарды қалыптастырудағы білімнің педагогикадағы орны.
Өзін-өзі танудағы білімнің жолы.
Білімдер:
- адамның өзі-өзі тану туралы философиялық білімінің даму тарихы;
- Қазақстанда өзін-өзі тану жолдарының жаңа деңгейі;
- жеке тұлғаның адамгершілік теориясының негізі;
- жеке түлғаның қалыптасуы мен дамуының негізгі этаптары.
Іскерліктер:
- адамның орны мен тіршілігі туралы айырмашылықтарды ажырату;
- адамның дамуындағы мәдениеттің орнын анықтау;
- адамгершілік білімінің міндеті мен мазмұнын ашу;
- болашақта жеке тұлғаның саналы және сапалы өсуін, шығармашылық іс-әрекетін көтеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 02
Өзін-өзі тану:
"Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негізі. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері. Рухани –адамгершілік құндылықтар.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ерекшеліктері;
- "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың психологиялық негізі;
- оқу-тәрбие жұмыстарында "Өзін-өзі тану" пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- өзінің эмоциялық күйін басқару;
- оқу ақпараттарын және білім стандартын талдау;
- білімді локальдық, қызметтік және жүйелілік деңгейі бойынша жүйелеу;
- оқу ақпаратын құрылымдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 03
Өзін-өзі тануды оқыту технологиясы:
"Өзін өзі тану" пәнінің әдістемелік негіздері. "Өзін-өзі тану" пәні және оның міндеттері. Оқыту әдіс-тәсілдері, көрнекі құралдар. Сыныптан тыс жұмыстар. "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту әдістемесі
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәні, оқытудың формалары, әдіс, тәсілдері;
- оқу-тәрбие жұмыстарында "Өзін-өзі тану" пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану;
Іскерліктер:
- "Өзін-өзі тану" пәнінен сабақ жоспарын және тәрбиелік шаралардың жоспарын құру;
- "Өзін-өзі тану" пәні сабақтарын талдау;
- тұлға сапаларын анықтау;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 04
Рухани мұра:
Мен-жеке тұлға. Даналық. Ақиқат. Әлем. Зорлық көрсетпеу. Шындық. Қызмет ету. Махаббат. Өмір. Адам. Бақыт. Өнер. Шығармашылық.
Білімдер:
- жеке тұлға ретінде қалыптасу;
- адамзаттың рухани мәдениеті;
- өнер түрлерінің адамдарға әсері;
- ақиқатты іздеу;
- мәдени мұра;
- әлем халықтарының салт дәстүрлері;
- тамаша адамдардың өмірі;
- адамзаттың рухани тәжірибесі;
Іскерліктер:
- адамдар арасындағы адамгершілік –рухани қарым-қатынастарды басқару;
- өзінің эмоциялық жай-күйін басқару;
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- баланың адамгершілік-рухани қасиетін дамыту;
- білім алушы әрекетіндегі адамгершілік құндылықтарын ашу және дамыту
- Отанға, қоғамға қызмет ету дағдыларын дамыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7,
3.4.10
АП 05
Өзін-өзі тану мұғалімі қызметінің мазмұны:
"Өзін өзі тану" пәнін енгізудегі мұғалім дайындығының критериилері.
Философиялық мәдениет. Жеке тұлғаның психологиялық ерекшеліктері.
Педагогикалық шеберлік.
Мұғалімнің ғылыми- теориялық дайындығы. Мұғалімнің өз білімін жетілдіруі.
Білімдер:
- "Өзін өзі тану" пәнінің мақсат-міндеттері, мазмұны және оның адамгершілік-рухани маңыздылығы;
- осы пән бойынша оқу процессін ұйымдастырудағы мұғалімнің рөлі;
- өзін-өзі тануға қажет материалдарды филисофия, психология, педагогика ғылымдарынан алу.
Іскерліктер:
- білім алушыларды адамгершілік-руханилылыққа тәрбиелеудегі "Өзін-өзі тану" пәнінің маңызын ұғыну; жұмыстарын
- пәнді оқытуға қажетті білім, білік, дағдыларды меңгеру;
- педагогика, психология, философия ғылымдарынан алған теориялық білімін қолдану;
- педагогикалық шеберлігін жетілдіру;
- оқу сапасы мониторингісін жүргізу;
- оқу-тәрбие үрдісіне АКТ енгізу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 06
Өзін-өзі тану сабақтарының мазмұнын жобалау ұстанымдары:
Адамгершілік және педагогикалық оптимизм. Мәдениеттілік. Этнопедагогикалық. Объективтік және ғылымилылық. Жеке тұлғаның бағдарлау келісі.
Жинақылық, жүйелік, жүйелілік. Ақыл-ой мен іс-әрекеттің дамуы. Отбасылық ортақ келісім.
Білімдер:
- оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыруда өзін-өзі танудың негізгі идеялары;
- білім алушы мен мұғалім арасындағы жеке тұлғалық, тең құқылық қарым-қатынасты қалыптастыру;
- әрбір жеке тұлға бойындағы адамгершілік қасиетін, бағалылығы;
- өз отбасын құрудың маңызын саналы түсініп, есею өміріндегі жарқын болашағы;
Іскерліктер:
- өзін-өзі тану үрдісінде педагогикалық, философиялық, психологиялық мазмұнда тұрақталуындағы принциптермен жұмыс жасау;
- әлемге эмоционалдық-құндылық қатынасынан негізделген адамзаттың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін игеру;
- әлемге қатынастың бағалылығы;
- білім алушылардың рухани-адамгершілік салада нақты білімдік деңгейге қол жеткізуде, танымдық, тұлғалық мәселелерді шешуде жеке тәжірибесін қалыптастыру;
- тұлғаны дамытып, оның жеке тәжірибесі мен мінез-құлығын байыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 07
Өзін-өзі тану сабақтарының әдістемелік ұстанымдары мен тәсілдері:
Оқытуды дамытудағы түрлі әдістер мен формалар (Диалог, рөлдік ойындар, тренинг, дәстүрден тыс сабақтар).
Әдістемелік тәсілдер ("Шаттық шеңбері", "Тыныштық сәті", "Өзіммен-өзім", "Оқу", "Сабақтың дәйек сөзі", "Бейнематериалдар көру", "Ән шырқайық достар", "Сахналау", "Жүректен-жүрекке"шеңбері")
Білімдер:
- жеке тұлғаның өзін-өзі тануына және өздігінен жетілуіне қолайлы жағдай жасау;
- оқытуды дамытуда қолданылатын түрлі әдістер мен формалар;
Іскерліктер:
- денсаулық сақтау потенциалы бойынша, түрлі дәстүрден тыс сабақтарды қолдану;
- тренинг, рөлдік ойындар өткізу;
- оқу үрдісі кезінде мейірімділік бағытында диалогтар ұйымдастыру;
- білім мекемесінде мейірімділікке, махаббатқа, әділеттілік, түсініктілікке толы орта жасау;
- әрбір білім алушының бірден-бір жеке тұлға екендігін мойындау, "Өзін-өзі тануды" интерактивті әдіс арқылы оқыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 08
Тұлғалық даму мен оқу жетістіктерінің мониторингі және түзету әдістемесі:
Жеке тұлға дамуын мониторингілеу және коррекциялау.
Баланың жеке тұлғасының қалыпты және қалыптан тыс дамуы.
Коррекциялық педагогикалық жұмыстың негіздері, әдіс- тәсілдері.
Кіріктірілген және қашықтан білім берудің нормативтік – құқықтық негіздері. Ақыл-ойы шектеулі балаларды оқыту және тәрбиелеу. Дамуы шектелген балалармен жұмыс бойынша мемлекеттік саясат.
Білімдер:
- мониторинг және жеке тұлғаның дамуын коррекциялау мәні;
- "норма- аномалия" ұғымы;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларды оқыту және тәрбиелеудің мақсаты мен міндеттері, формалары және әдістері;
- кіріктірілген білім беруді ұйымдастыру ерекшеліктері;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларды оқыту және тәрбиелеу әдістері, коррекциялық бағыты;
Іскерліктер:
- жеке тұлға даму деңгейінің негізгі бағыттарын анықтау;
- жеке тұлға дамуындағы қалыпты және қалыптан тыс құбылыстарды талдау;
- балалармен коррекциялық- педагогикалық жұмыстарды жоспарлау;
- коррекциялық мекемелердің қызметін реттейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
- коррекциялық мекемелердегі балаларды оқыту және тәрбиелеу үшін оқыту, тәрбие әдістерін және жаттығуларды іріктеу;
- жеке тұлғаның дамуын мониторингілеу және түзету;
- дамуында ауытқуы бар балалардың психологиялық "портретін" жасау;
- коррекциялық жаттығулар және тапсырмалар құрастыру;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларға кіріктірілген білім беруді ұйымдастыру;
- балалармен ынтымақтастық орнату;
- қашықтан оқытуды ұйымдастыру;
- оқу – тәрбие жұмысында Қазақстан Республикасы және балаларды әлеуметтік қорғау және коррекциялық қолдау мемлекеттік жүйені пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 09
Педагогтің рефлекcивтік мәдениеті:
Педагогикалық қызметтегі рефлексияның ролі. Педагогтың педагогикалық рефлексиясы. Педагогтың кәсіби құзыреттілігі құрылымындағы рефлексивтік іскерлігі. Қазіргі мектептегі бақылау мен бағалау.
Педагогтың бақылау - өзіне - өзі бағалау қызметі.
Білімдер:
- мұғалімнің рефлексивтік мәдениеті ұғымы, рөлі, мәні;
- педагогтың талдау, болжамдық, жобалау, рефлексивтік іскерлігі;
- педагогтың рефлексивтік, бақылау - өзін - өзі бағалау қызметінің ұйымдастыру формалары, кезеңдері мен әдістері;
Іскерліктер:
- рефлексия негіздерін педагогикалық қызметте қолдану;
- рефлексивтік іскерліктерді диагностикалау;
- педагогикалық процесті құрылымдық – қызметтік талдау;
- өзінің жан дүниесін зерттеу;
- рефлексивтік іскерліктерін дамыту;
- өзін-өзі тану, өзін - өзі бақылау, өзіне - өзі есеп беру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 10
Білім алушының таңдау пәні

СД 10.1
Художественный труд и основы изобразительного искусства с методиками обучения:
Методика обучения технологии в начальных классах.
Технология работы с бумагой и картоном.
Работа с волокнистыми материалами, нитками, тканями.
Техническое моделирование и конструирование.
Художественный труд с элементами декоративно-прикладного искусства.
Методика преподавания и
организация занятий по ИЗО в начальных классах.
Основы изобразительного искусства. Виды и жанры изобразительного искусства.
Выразительные средства и законы изобразительного искусства.
Техника работы карандашом и акварелью. Теплые и холодные цвета и их особенности
Декоративно-прикладная деятельность: орнамент, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтовая графика. Оформление книги.
Знания:
- специфических методов технологии, форм организации, правил техники безопасности, гигиенических требований;
- технологии обработки бумаги и картона;
- инструментов и приспособлений для обработки волокнистых материалов;
- технологии конструирования и моделирования, планирования трудового процесса, организации рабочего места, технологических операций, самоконтроля;
- элементов декоративно-прикладного искусства и их область применения при изготовлении национальных изделий;
- методов, приемов, принципов обучения ИЗО в начальной и малокомплектной школах, роли и видов внеклассных мероприятий по ИЗО;
- основы изобразительного искусства, видов и жанров ИЗО, названия материалов, приспособлений и место пользования;
- законов ИЗО и их особенностей;
- техники работы карандашом и акварелью, теплых и холодных цветов;
- видов декоративно – прикладной деятельности и области применения;
- видов шрифта, технологии оформления книги.
Умения:
- учитывать особенности планирования уроков технологии и их вариантность в начальной школе и в учебно-воспитательной работе малокомплектной школы;
- различать инструменты индивидуального пользования, применять их при обработке бумаги и картона;
- различать виды тканей, технологию обработки и область применения;
- читать конструкторскую документацию и выполнять технические операции в соответствии с инструкцией;
- различать материалы, их свойства, использовать при изготовлении различных изделий с элементами национального прикладного искусства;
- составлять календарно - тематические планы, планы-конспекты уроков, внеклассных мероприятий;
- различать виды и жанры ИЗО;
- применять законы перспективы, пропорции, светотени и композиции;
- владеть техникой работы карандашом и кистью;
- применять знания в декоративно – прикладной деятельности;
- оформлять книгу и использовать шрифт;
- использования на практике инновационных педагогических технологий, анализа стандарта образования и учебной программы;
- алгоритмизации изготовления различных изделий из бумаги и картона;
- использования на практике инструментов и приспособлений при обработке различных волокнистых материалов, различных и конструктивных материалов для технического моделирования и конструирования изделий.
- планирования и организации уроков и внеклассных мероприятий с использованием инновационных педагогических технологий;
- применения различных видов и жанры ИЗО в преподавании;
- использования законов ИЗО в различной тематике;
- применения технических прием тематических и творческих замыслов при составлении композиции с использованием орнаментального искусства, батика, пластики, оригами;
- применения шрифтовой графики при оформлении книги.

АП 10.1
Көркем еңбек және бейнелеу өнері негіздері оқыту әдістемелерімен
Бастауыш мектептегі технология пәнін оқыту әдістемесі
Қағазбен және картонмен жұмыс істеу технологиясы
Талшық материалдарымен, ЖГП-пен, матамен жұмыс
Техникалық құрастыру және үлгілеу
Сәндік – қолданбалы өнер бағытындағы көркем еңбек.
Бастауыш сыныптағы бейнелеу өнерін ұйымдастыру және оқыту әдістемесі;
Бейнелеу өнері негіздері, түрлері және жанрлары.
Бейнелеу өнерінің көркемдеуші құралдары мен заңдылықтары.
Қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы. Жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері.
Сәндік – қолданбалы өнер: ою - өрнек, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтік графика. Кітапты безендіру.
Білімдер:
- мемлекеттік стандарт мазмұнын, әдіс-тәсілдер мен технологияларды, сабақтарды және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру формалары;
- құрал – жабдықтарды қолдануды, қауіпсіздік техникасы ережесі, гигиена талаптары, қағаз және картонды өңдеу технологиясы;
- материалдардың негізгі қасиеттерін, көркем өңдеу әдістерін, талшық материалдарын өңдеуге қажетті құралдар мен жабдықтар;
- техникалық құрастыру және үлгілеу технологиясы, еңбек үрдісін жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық операциялар, өзін - өзі бақылау;
- ұлттық бұйымдарды жасау барысында сәндік - қолданбалы өнер элементтерін қолдану;
- бейнелеу өнерін бастауыш сыныпта, және шағын комплектілі мектепті оқытудың әдіс – тәсілдері, принциптері, сыныптан тыс жұмыстардың түрлері мен ролн;
- бейнелеу өнері негіздері, түрлері мен жанрлары, материалдар мен құрал – жабдықтар атауларын қолдану орындары;
- бейнелеу өнері заңдылықтары, олардың қолданылуы;
- қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы, жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері;
- сәндік – қолданбалы өнер түрлері, олардың қолданылуы;
- шрифт түрлері, кітапты безендіру технологиясы;
Іскерліктер:
- технология сабақтарының ерекшеліктеріне сай жоспарлау, шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- құрал – жабдықтарды айыра білу, кағаз, картонды өңдеу барысында қолдану;
- мата түрлерін айыру, өңдеу технологясы және қолдану ерекшеліктері;
- құрастыру құжаттарын оқу және нұсқауға сәйкес техникалық операцияларды орындау;
- материалдар, олардың құрылымын айыру, ұлттық сәндік – қолданбалы өнер элементтерін қолдана отырып түрлі бұйымдар жасауда қолдану;
- күнтізбелік – тақырыптық жоспарды, сабақ жоспарын, сыныптан тыс сабақтардың жоспарын құрастыру;
- бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыра білу;
- перспектива, пропорция, жарық – көлеңке, композиция заңдылықтарын қолдануы;
- қарындаш және қылқаламмен жұмыс;
- сәндік – қолданбалы өнер саласы бойынша білімдерін қолдану;
- кітапты безендіруді және шрифтерді қолдану.
- машықта жаңа педагогикалық технологияларды қолдану, мемлекеттік стандарт, оқу бағдарламасын талдау;
- қағаз, картоннан бұйым жасауды алгоритмдеу;
- талшық материалдарын өңдеу барысында түрлі құрал – жабдықтарды қолдану;
- техникалық құрастыру және үлгілеу барысында түрлі құрастыру материалдарын қолдану.
- жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақты және сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- оқыту барысында бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыру және қолдану;
- түрлі тақырыпта бейнелеу барысында бейнелеу өнерінің заңдылықтарын қолдану;
- тақырыптық, шығармашылық бейнелеуде түрлі техникаларды қолдану;
- композиция құрау барысында ою - өрнек элементтерін қолдану, батикпен, пластикамен, оригамимен жұмыс істеу;
- өзбетімен шрифттік графика мен кітапты безендіру.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 10.2
Основы естествознания и технология обучения познанию мира:
Основы естествознания.
1.Земля – планета Солнечной системы. Литосфера. Охрана земной коры. Гидросфера. Охрана воды. Атмосфера. Охрана атмосферы. Биосфера. Краткий обзор природы Казахстана и природы своего региона. Охрана природы.
Технология обучению познания мира.
1.Предметы и задачи методики преподавания познания мира. Задачи изучения познания мира в начальных классах. Формирование и развитие природоведческих представлений и понятий у учащихся. Формы организации обучения познания мира. Методы, приемы и средства обучения. Внеклассная работа. Методика преподавания познания мира по классам. Работа в малокомплектной школе.
Знания:
- о формах, размерах Земли, о вращении Земли вокруг своей оси и солнца;
- о формах земной поверхности, о полезных ископаемых и горных породах;
- теплового и водного режима атмосферы, о разновидностях атмосферных осадков;
- о биосфере, о круговороте веществ, энергии в природе;
- об основных сведениях морфологии и физиологии растений;
- об основных сведениях о морфологии и физиологии животных;
- географического положения, размеров территории, границ Казахстана, рек и озер, климата и полезных ископаемых Казахстана;
- краткой характеристики природы своего края;
- статей закона об охране природы Казахстана, о Красной книге Казахстана, о заповедниках, заказниках;
- о задачах изучения дисциплины "Познание мира" в начальных классах;
- о содержании учебного материала по классам, структуре построения учебного предмета;
- о формах организации обучения познанию мира;
- о методах приемах и средствах обучения;
- о видах внеклассных работ и их содержании;
- методики работы в 1-4 классах, требований к конечным результатам знания, умения и навыков учащихся.
Умения:
- проводить опыт, демонстрирующий вращение и движение Земли;
- составлять схему реки, круговорота воды в природе;
- читать план и карту, определять стороны горизонта;
- работать с контурной картой, определять свойства минералов и горных пород;
- определять растения и животные по гербариям и коллекциям;
- составлять схему взаимосвязи живых организмов и природной средой;
- определять наиболее распространенных представителей местной флоры по листьям цветков, плодам, семенам;
- описывать отдельные представители фауны;
- готовить сообщения об охране природы;
- составлять список мероприятий по охране природы для учащихся начальных классов;
- проводить мероприятия по природоохранной деятельности в начальных классах;
- применять приемы и методы формирования представлений и понятий на уроках "Познание мира";
- планировать календарно-тематические планы;
- различать особенности работы в малокомплектной школе;
- составлять компетентно-ориентированные задания, конспекты разных типов уроков;
- анализировать уроки и другие виды заданий;
- составления базы данных;
- реализации на практике инновационных педагогических технологий;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени;
- поиска учебной информации;
- анализа и переработки учебной информации.

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 10.2
Жаратылыстану негіздері және дүниетануды оқыту технологиясы
Жер –Күн жүйесінің планетасы. Литосфера. Гидросфера. Атмосфера. Биосфера. Қазақстан табиғатына жалпы шолу.
Дүниетануды оқыту әдістемесінің мақсат, міндеттері. Бастауыш сыныптағы дүниетану курсының міндеті мен мазмұны. Білім алушыларда табиғатты тану түсініктерін қалыптастыру. Оқу үрдісін ұйымдастыру формалары. Дүиетанудың оқу құралдары, әдіс-тәсілдері. Сыныптан тыс жұмыстар. Әрбір сыныптағы дүниетануды оқыту әдістемесі. Дүниетануды шағын комплектілі мектепте оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- Жердің пішіні мен мөлшері, Жердің өз осінен айналуы және Күнді айналуы;
- пайдалы қазбалар мен тау жыныстары қасиеттерін салыстыру;
- атмосфераның жылу және су режимі, атмосфералық жауын-шашын түрлерін айыру;
- Биосфера туралы түсінік, табиғаттағы зат және энергия айналымы;
- өсімдіктердің морфологиясы және физиологиясы туралы жалпы мағлұматтар, кейбір жергілікті жер өсімдіктерінің сипаттамасы;
- жануарлар морфологиясы және физиологиясы туралы жалпы мағлұматтар, кейбір жергілікті жер жануарларының сипаттамасы;
- Қазақстан территориясының географиялық жағдайы, жер көлемін, шекарасы, өзендері мен көлдері, климаты және пайдалы қазбалары;
- өз өлкесі табиғатының сипаттамасы;
- Қазақстандағы табиғат қорғау заңдарының негізгі баптары, Қазақстанның Қызыл кітабы, қорықтар мен қорықшалар;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізуд
- кластар бойынша оқу материалының мазмұнын анықтау;
- дүниетанудан оқу үрдісі ұйымдастыру формалары;
- дүниетану пәнін оқытудағы оқу құралдары, әдіс-тәсілдері;
- кластан тыс жұмыстардың түрлері және шараларды жоспарлау;
- 1-4 кластардағы жұмыс әдістемесі, білім мен дағдыға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- жердің айналуы мен қозғалысын көрсететін тәжірибелер өткізу;
- жер асты суларымен құдықтардың пайда болуын схемамен көрсету;
- сұлба мен картаны сызу, көкжиек тұстарын анықтау;
- масштаб, сұлба, карта және глобусты бейнелеу, картаның мазмұнымен жұмыс;
- өсімдіктерді жүйелеу және жеке белгілері бойынша анықтау;
- тірі ағзалар мен қоршаған орта арасындағы байланыс схемасын құру;
- көп таралған жергілікті өсімдіктерді гүлі, тұқымы, жапырағы бойынша анықтау;
- табиғат қорғау туралы хабар даярлау;
- бастауыш кластарда табиғат қорғау шараларының тізімін құру, жоспарлау;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізу;
- бастауыш мектеп жасындағы балалармен табиғатты оқып үйрену;
- күнтізбелік-тақырыптық жоспар құру;
- шағын комплектілі мектепте оқыту үрдісін жүргізу;
- әртүрлі типтегі сабақ жоспарларын құру және сабақтар бойынша құзыреттілікке негізделген тапсырмалар құру;
- сабақтарды және түрлі тапсырмаларды талдау;
- практикада ақпараттық педагогикалық технологияларды іске асыру;
- оқу ақпараттарын іздеу әдістері;
- оқу ақпаратын өңдеу әдістері;
- ақпаратты жүйелеу әдістері.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 10.3
Школьная психология
Психодинамическая теория личности З. Фрейда. Аналитическая теория личности К. Юнга. Индивидуальная теория личности А. Адлера. Эго теория личности Э. Эриксона. Гуманистическая теория личности Э. Фромма. Диспозиционное теория личности Г. Олппорта. Теория черт личности. Социокультурная теория личности К. Хорни. Структурная теория черт личности Р. Кеттел. Феноменологическая теория личности К. Роджерса. Направления работы школьного психолога. Работа с родителями и детьми школьного возраста. Коррекционные приемы и упражнения с агрессивными, замкнутыми детьми. Приемы развития внимания, памяти, мышления, воображения. Методы социальной психологии. Социальное мышление. Социальные воздействия. Группы. Социальные отношения. Дефектология. Нарушения сознания, познавательной, эмоциональной, двигательно-волевой сфер, интеллекта.
Знания:
- работы школьного психолога;
- психодинамической теории личности З. Фрейда, аналитической теории личности К. Юнга, индивидуальной теории личности А. Адлера, Эго теории личности Э. Эриксона, гуманистической теории личности Э. Фромма, диспозиционной теории личности Г. Олппорта, теории черт личности, социокультурной теории личности К. Хорни, структурнуой теории черт личности Р. Кеттел, феноменологической теории личности К. Роджерса;
- направлений работы школьного психолога;
- методов социальной психологии;
- профессиограммы педагога;
- работы с родителями и детьми школьного возраста.
Умения:
- проводить диагностику особенностей внимания, памяти, мышления детей;
- определять уровень самооценки и уровня притязания;
- проведения психологических консультаций;
- проведения коррекционных упражнений с агрессивными, замкнутыми детьми.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 10.4
Социальная педагогика:
История развития и разделы социальной педагогики.
Функции социальной педагогики. Нормативно-правовая база профессиональной деятельности социального педагога. Планирование социально-педагогической работы.
Социально-педагогическое исследование. Изучение социального заказа, социальных ожиданий детей. Методы обработки данных. Человек в процессе социализации. Источники влияния мега, макро, меза, микрофакторов на социализации. Социализированность, издержки социализации.
Знания:
- истории развития и разделов социальной педагогики;
- нормативно-правовую базы профессиональной деятельности социального педагога;
- источников влияния мега, макро, меза, микрофакторов на социализации.
Умения:
- планировать социально-педагогическую работу;
- проводить работы социализации личности;
- изучения социальных ожиданий детей;
- применения методов обработки данных.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
ДО 00
Дополнительные дисциплины
ДО 01
Основы проектной деятельности:
Предмет, сущность, особенности проектного метода. Требования к методу проектов. Этапы работы над проектом. Система действий учителя и учащихся в работе над проектом. Организация работы по составлению проекта.
Знание:
- о методе проектов, историю проектного метода;
- о классификации учебных проектов;
- требования к использованию метода проектов, к оформлению проектной работы;
- этапы работы над проектом;
- деятельность учителя и учащихся на стадиях работы с проектом.
Умение:
- организовывать работу над проектом соответственно возрастным особенностям учащихся;
- развивать творческие способности учащихся;
- анализировать ход, содержание и результаты проектной деятельности;
- систематизировать, анализировать результаты проектной деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
ПП.00
Профессиональная практика
0105013 Учитель начального образования
ПП.01
Учебная практика

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 10.3
Мектеп психологиясы: З.Фрейдтің тұлғаның психодинамикалық теориясы. К.Юнгтің тұлғаның аналитикалық теориясы. А.Адлердің тұлғаның индивидуалдық теориясы. Э.Эриксонның тұлғаның эго теориясы. Э.Фроммның тұлғаның гуманистік теориясы. Г.Олпорттың тұлғаның диспозициялы теориясы. К.Хорнидің тұлғаның әлеуметтік - мәдени теориясы. Р.Кеттелдің тұлға қасиеттерінің құрылымдық теориясы. К.Роджерстің тұлғаның феноменологиялық теориясы.
Мектеп психологының жұмысының бағыттары.
Мектеп жасындағы балалармен, ата-анамен жұмысы. Тұйық, агрессивті балалармен жүргізілетін жаттығулар және түзету тәсілдері. Зейін, ес, ойлау, қиял үрдістерін дамыту тәсілдері.
Әлеуметтік психологияның әдістері. Әлеуметтік ойлау. Әлеуметтік әсерлер. Топтар. Әлеуметтік қатынас. Дефектология. Сананың, танымдық, эмоциональдық, қозғалыс – еріктік салалардың, ақыл – ойдың бұзылуы.
Білімдер:
- мектеп психологының негізгі қызметн;
- жеке тұлғаның теориялары: З.Фрейдтің тұлғаның психодинамикалық теориясы, К.Юнгтің тұлғаның аналитикалық теориясы, А.Адлердің индивидуалдық теориясы,
- Э.Эриксонның тұлғаның эго – теориясы, Э.Фроммның тұлғаның гуманистік теориясы,
- Г.Олпорттың тұлғаның диспозициондық теориясы, К.Хорнидің тұлғаның әлеуметтік мәдени теориясы,
- Р.Кеттелдің тұлғаның құрылымдық теориясы,
- К.Роджерстің тұлғаның феноменологиялық теориясы;
- мектеп психологының жұмыс бағыттары;
- әлеуметтік психология пәні, зерттеу әдістері;
- Мен тұжырымдамасы;
- педагог профессиограммасы;
- мектеп жасындағы балалармен және ата-аналармен жұмыс;
- индивидтің тендерлік және этникалық ерекшеліктері;
- әлеуметтік фасилитация, агрессиятуралы;
Іскерліктер:
- танымдық процестерін диагностикалау;
- қарым – қатынас феномендерін қалыптастыру;
- психологиялық кеңес беру;
- тұйық және агрессивті балалармен түзету жұмыстары мен жаттығуларын жүргізу;
- танымдық процестерін дамыту;
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 10.4
Әлеуметтік педагогика:
Әлеуметтік педагогиканың даму тарихы, бөлімдері. Әлеуметтік педагогиканың функциялары.
Әлеуметтік педагогтың кәсіби іс-әрекетінің нормативтік және құқықтық негіздері. Әлеуметтік-педагогикалық жұмысты жоспарлау. Баланың әлеуметтік өмірінің мәселелері. Баланың әлеуметтік қажеттіліктерін зерттеу.
Мәліметтерді өңдеу әдістері. Адамның әлеуметтену процесіндегі әлеуметтік педагогикалық жағдайлардан жол таба білуі. Мега, макро, микро, мезофакторлардың әлеуметтенуге ықпалы. Әлеуметтену, әлеуметтенудегі кемшіліктер.
Білімдер:
- әлеуметтік педагогиканың даму тарихы, бөлімдері;
- әлеуметтік педагогтың кәсіби іс-әрекетінің нормативтік және құқықтық негіздері;
- мега, макро, микро, мезофакторлардың әлеуметтенуге ықпалы;
Іскерліктер:
- әлеуметтік-педагогикалық жұмысты жоспарлау;
- тұлғаны әлеуметтендіру жұмыстары;
- баланың әлеуметтік қажеттіліктерін зерттеу;
- мәліметтерді өңдеу әдістерін қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
ҚП 00
Қосымша пәндер
ҚП 01
Жобалау іс-әрекет негіздері:
Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері. Жобалау әдістемесіне қойылатын талаптар. Жобамен жұмыс жасау кезеңдері. Жобалау жұмысындағы оқытушы мен білім алушының іс-әрекет жүйесі. Жобаны құрастыруда жұмысты жоспарлау.
Білімдер:
- жобалау әдістерін, жобалау әдістерінің тарихы;
- оқу жобаларының жіктелуін;
- жоба әдістерін пайдалануға, жоба жұмысын безендіруге қойылатын талаптар;
- жобамен жұмыс кезеңдері;
- жобамен жұмыс барысында білім алушы мен мұғалімнің өзара әрекеті.
Іскерліктер:
- білім алушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жобамен жұмысты ұйымдастыру;
- оушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- жобалық жұмыс барысы, мазмұны мен нәтижелерін талдау;
- жоба жұмысы нәтижелерін жүйелеу және талдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ 3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
КП.00
Кәсіптік практика
010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы

ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Изучение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников. Организация наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, изучение схемы анализа. Организация наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися начальных классов коллективных творческих дел.
Проведение семинара. Сбор портфолио классного руководителя, воспитателя. Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определять уровень (стадии) развития ученического коллектива и воспитательной работы учителя начальных классов по его формированию;
- ведения системы воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- вести совместную работу учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдать за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдать за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения,
анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- оформлять портфолио воспитателя, классного руководителя.
ПК
3.1.1,
3.1.4-3.1.12
ПП 1.2
Практика по естествознанию:
Знакомство с рельефом местности. Почвы края. Ориентирование на местности. Наблюдения за погодой. Водоемы края, озера, реки. Знакомство с растительным миром (деревья, кустарники, травы). Лекарственные растения, их значение. Знакомство с водной, прибрежной растительностью. Знакомство с животным миром. Насекомые, земноводные, пресмыкающие, птицы, млекопитающие. Их разновидности, значение в природе. Знакомство с метеорологической станцией области. Экскурсия на поле, на эколого-биологическую станцию.
Умения:
- определять цели и задачи данного вида практики;
- определять рельеф своей местности;
- определять состав почвы;
- ориентироваться на местности и составлять план местности;
- определять разновидности растительного мира своего края;
- распознавать типы животных своего края;
- пользоваться измерительными приборами и наблюдать за погодой;
- проводить проектную и исследовательскую работу (лабораторные опыты, сбор гербариев и коллекций, сбор лекарственных растений и др.);
- работать на пришкольном участке (посадка деревьев, кустарников, цветов и т.д., уход за ними);
- приводить в систему и оформлять собранный материал.
ПК
3.1.1,
3.1.4-3.1.7,
3.1.11, 3.1.12

КП 1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу. Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәрбібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Семинар өткізу.
Сынып жетекшісі, тәрбиеші портфолиосын жинақтау. Жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру тәсілдерін зерттеу;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістері, құралдары және формалары, тәрбиелік іс- шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс- рекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан- жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс- шараларды дайындау, жоспар- сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1,
3.1.4
3.1.12
КП 1.2
Жаратылыстану бойынша практика:
Жергілікті жердің рельефімен танысу. Өлке. Жергілікті жерді бағдарлау. Ауа райын бақылау. Өлкенің өзен көлі, су қоймалары.
Өсімдік әлемімен танысу (шөптесін өсімдіктер, бұталар, ағаштар). Дәрілік өсімдіктер, олардың мәні. Су және жағажайдағы өсімдіктермен танысу. Жануарлар әлемімен танысу. Сүтқоректілер, құстар, қосмекенділер, жәндіктер. Олардың түрлері, табиғаттағы алатын орны. Облыстың метеорологиялық станциясымен танысу. Алаңқайда және экологиялық-биологиялық станцияларға экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- машық түрінің мақсаты мен міндеттері;
- жергілікті жердің бедерін анықтау;
- топырақ құрамын анықтау;
- жергілікті жерге бағдар жасау және сұлбаға салу;
- өз өлкесінің өсімдіктер түрлерін анықтау;
- өз өлкесінің жануарлар түрлерін анықтау;
- ауа райын бақылап және өлшеу құралдарын пайдалану;
- зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргізу (зертханалық сынақ, гербарийлер мен коллекциялар жинау, емдік өсімдіктерді жинау т.б.);
- мектеп үлескесінде жұмыс істеу (ағаштар, шыбықтар, гүлдер т.б. отырғызу, оларды күту);
- жиналған материалдарды жүйелеу және безендіру.
КҚ 3.1.1,
3.1.4
3.1.7,
3.1.11
3.1.12

ПП 1.3
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных уроков в школе.
Подготовка план-конспектов по предметам. Организация пробных уроков "урок в уроке" с применением электронных учебников, показ этапов урока с применением ИКТ. Подготовка и систематизация наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов для пробных уроков.
Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов по разделам методик.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов начальной ступени;
- посещать и анализировать уроки учителей начальных классов, преподавателей и методистов по схеме;
- составлять пробные конспекты уроков и проводить уроки по расписанию;
- владеть способами поиска учебной информации по предметам;
- пользоваться компьютером, интерактивной доской и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК
3.1.1 -3.1.12
ПП 1.4
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Организация знакомства с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Составление планов мероприятий и сценариев коллективных творческих дел.
Подготовка к организации досуга детей по интересам на базе действующего лагеря. Обучение к овладению способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Сбор портфолио вожатого. Презентация проектов по летней практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел;
- организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
- владеть способами поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого.
ПК 3.1.1-3.1.8, 3.1.10 -3.1.12
ПП 1.5
Практика "Первые дни ребенка в школе":
Обучение к наблюдению за организацией учебно-воспитательного процесса в первые дни ребенка в школе. Оказание помощи учителю в подготовке класса к встрече с первоклассниками. Выявление уровня знаний, умений, навыков и представлений первоклассников. Оказание помощи учителю в проведении первых дней занятий (изготовление наглядных пособий, подписывание тетрадей, проведение перемен, прием и отправление детей домой и т.д.). Участие в проведении первого родительского собрания. Ведение дневника практики.
Умения:
- применять знания о психологических и возрастных особенностях первоклассников;
- комплектования первых классов;
- определять содержание и методику организации уроков в первые дни обучения детей;
- наблюдать за организацией учебно-воспитательного процесса в первые дни ребенка в школе и классе;
- оказать помощь учителю первого класса в подготовке к встрече первоклассников;
- проводить исследовательскую работу по определению уровня знаний, умений и навыков первоклассников;
- обрабатывать и систематизировать результаты исследования;
- оказать помощь учителю в проведении первого родительского собрания;
- организации первых дней первоклассников;
- применения способов контроля и самоконтроля, анализа и самоанализа своей деятельности в период практики.
ПК
3.1.1-3.1.12

КП 1.3
Байқау практикасына дайындық:
Мектептегі сабақтарға қатынасу және талдау. Пәндер бойынша жоспар-конспект даярлау.
Электрондық оқулықтарды пайдаланып "сабақ ішіндегі сабақты" ұйымдастыру, АКТ пайдаланып сабақ кезеңдерін көрсету.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды даярлау және жүйелеу.
Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау. Жеке әдістемелер бойынша жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сатының пәндерін оқыту әдістемесінен алған білімдерін пайдалану;
- бастауыш сынып мұғалімдері, оқытушылар мен әдіскерлердің сабақтарына қатынасу және схема бойынша талдау;
- байқау сабақтарының конспектісін құру және кесте бойынша өткізу;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- Интернет желісі қызметтері мен компьютер, интерактивтік тақта мүмкіндіктерін пайдалану;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1
3.1.12
КП 1.4
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен таныстыруды ұйымдастыру.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар жоспарын құрастыру.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыруға даярлау.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеруге үйрету. Тәлімгер портфолиосын жинақтау. Жазғы практика бойынша жобаны презентациялау.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарының байқау сценарийлерін құру;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- тәлімгер портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.8, 3.1.10 -3.1.12
КП 1.5
"Баланың мектептегі алғашқы күндері" практикасы:
Баланың мектептегі алғашқы күндеріндегі оқу – тәрбие үрдісін ұйымдастыруды бақылауға үйрету. Мұғалімнің 1 сынып білім алушыларын қарсылауға дайындық жұмысына көмектесу. Бірінші сынып білім алушыларының білім, білік, дағдылары деңгейін анықтау. Мұғалімге алғашқы сабақтарды (көрнекіліктер әзірлеу, дәптер толтыру, балаларды қарсылау, және тарату, үзіліс уақытын өткізу т.б.) өткізуге көмектесу. Ата – аналар жиналысын өткізуге қатысу. Машық күнделігін жүргізу.
Іскерліктер:
- бірінші сынып білім алушыларының психологиялық және жас ерекшеліктерн;
- бірінші сыныпты жасақтау әдістемесі;
- балаларды оқытудың алғашқы күндерінде сабақты ұйымдастырудың мазмұны мен әдістемесі;
- баланың мектептегі және сыныптағы алғашқы күндеріндегі оқу - әдістемелік үрдісінің ұйымдастырылуын бақылау;
- бірінші сыныпты қарсылауға дайындық кезеңінде мұғалімге көмек көрсету;
- бірінші сынып білім алушыларының білім, білік, дағдысының деңгейін зерттеу жұмыстарын жүргізу;
- зерттеу нәтижелерін өңдеу және жүйелеу;
- мұғалімге алғашқы ата – аналар жиналысын өткізуге көмек беру;
- бірінші сынып білім алушыларының мектептегі бірінші күнін ұйымдастыру;
- машық кезіндегі өз жұмысын бақылау;
- өз жұмысын талдау.
КҚ 3.1.1-3.1.12

ПП 1.6
Работа с Интернетом:
Подготовка к практической работе с оргтехникой. Изучение алгоритма выхода в Интернет. Обучение работы с поисковыми серверами, с методами поиска и обработки информации. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Подготовка к дистанционному обучению, к использованию материалов учебного телевидения. Методика поиска научно-педагогической информации в глобальной сети Интернет. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по использованию возможностей компьютера, оргтехники;
- самостоятельно выходить в Интернет, работать с браузером;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности поисковых серверов;
- соблюдать технику безопасности при работе с компьютером;
- владеть способами поиска и обработки учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК
3.1.1,
3.1.4 -3.1.7, 3.1.9- 3.1.12
ПП 1.7
Подготовка к преддипломной практике:
Подготовка папки практиканта по всем предметам. Подготовка к смотру знаний. Подготовка к самостоятельной работе в школе. Защита портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять технологии по предметам начальной ступени;
- составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК
3.1.1- 3.1.12
Знакомство с учебно-воспитательным процессом школы проходящую преддипломную практику.
Изучение планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы. Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя. Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя с младшими школьниками. Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Наблюдение личных дел учащихся.
- осознавать значимость преддипломной педагогической практики;
- изучать структуру педагогической деятельности учителя начальных классов;
- изучать учебно-воспитательную работу учителя;
- изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала и журнала группы продленного дня;
- планировать свою деятельность в школе в период прохождения преддипломной педагогической практики;
- вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время практики работу.
010505 1 Гувернант*,
010506 1 Няня*,
010507 1 Культорганизатор*

КП 1.6
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмысқа дайындық. Интернетпен жұмыс жасау алгоритмімен танысу. Іздеу серверлерімен, ақпарат іздеу және өңдеу әдістерін үйрену. Сайттарға шолу. Электрондық поштамен жұмыс. Қашықтан оқытуға, оқу теледидары материалдарын пайдалануға дайындық.
Әлемдік Интернет жүйесі арқылы ғылыми-педагогикалық ақпараттарды іздеу әдістемесі. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- компьютер, оргтехника мүмкіндіктерін пайдалануда білімдерін қолдану;
- өз бетімен Интернетке шығу, браузермен жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- іздеу серверлерінің ерекшеліктерін айыру;
- компьютермен жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- оқу ақпаратын іздеу және өңдеу тәсілдері;
- компьютер мен Интернет желісі қызметтерін қолдану.
КҚ 3.1.1,
3.1.4 -3.1.7, 3.1.9- 3.1.12
КП 1.7
Өндірістік диплом алдындағы практикаға дайындық:
Барлық пәндер бойынша машықкер папкасын даярлау. Білім тексеруге дайындық. Мектепте өзбетімен жұмыстануға дайындық. Болашақ мұғалім портфолиосын қорғау. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- бастауыш саты пәндері технологиясын пайдалану;
- пәндер бойынша сабақтың конспект-жоспарлар мен сыныптан тыс шаралар жоспарын құру;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін қолдану тәсілдері;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1- 3.1.12
Дипломалды практикадан өтетін мектептің оқу-тәрбие үрдісімен танысу. Мектептің жоспарын, мұғалімнің, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу.
Күнтізбелік – тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау технологиясын зерттеу.
Мұғалімнің, сынып жетекшісінің жұмысын, мұғалімнің кіші мектеп жасындағы білімалушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Білім алушылардың жеке құжаттарымен танысу.
- дипломалды педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- бастауыш сынып мұғалімінің педагогикалық қызметі құрылымын зерттеу;
- мұғалімнің оқу- тәрбие жұмысын бақылау;
- білім алушылардың жеке құжаттарының, сынып және ұзартылған күн тобы журналдарының мазмұны және құрылысымен танысу;
- дипломалды педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізуі және практика кезіндегі жұмысын талдау
010505 1 Гувернант*
010506 1 Күтуші*
010507 1 Мәдени шаралар ұйымдастырушы*

ПП 1.2
Практика по рабочей профессии:
Знакомство с процессом воспитания и обучения детей дошкольного и младшего школьного возраста.
Изучение особенностей организации работы гувернанта, няни и культорганизатора. Разработка индивидуального плана по обучению и воспитанию. Наблюдение за работой гувернанта, няни и культорганизатора, за стилем общения. Изучение поведения и деятельности детей и учащихся в коллективе. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Умения:
- понимать роль процесса воспитания и обучения детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
- изучать особенности организации работы гувернанта, няни и культорганизатора;
- изучать технологию разработки индивидуального плана по обучению и воспитанию;
- изучать структуру педагогической деятельности гувернанта, няни и культорганизатора;
- изучать стили общения гувернанта, няни и культорганизатора;
- владеть культурой общения с членами коллектива, уметь осваивать новые социальные роли;
- проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
- осознавать значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
- осознавать свою индивидуальность и быть готовым к личностному саморазвитию, самоопределению, самореализации, формированию жизненных планов;
- осознавать себя гражданином мира, владеть качествами поликультурной личности;
- планировать свою деятельность в период прохождения практики;
- вести дневник наблюдений и анализировать проделанную работу во время практики;
- наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью гувернанта, няни и культорганизатора, поведением и деятельностью детей и учащихся;
- применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК 1.5.1 -1.5.9,
1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
ПП.02
Педагогическая практика
010501 3 Учитель начального образования
ПП 2.1
Технология внеклассной работы:
Применение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников. Наблюдение за воспитательной деятельносҒтью учителя начальных классов, изучение схемы анализа. Наблюдение за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися наҒчальных классов коллективных творческих дел.
Пополнение портфолио. Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива и воспитательную работу учителя начальных классов по его формированию;
- вести систему воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- вести совместную работу учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения,
анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- пополнения портфолио воспитателя, классного руководителя.

КП 1.2
Жұмысшы мамандық бойынша практика:
Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды оқыту-тәрбиелеу үрдісімен танысуға дайындау. Гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысын ұйымдастыру ерекшеліктерін зерттеу, бақылау.
Оқыту-тәрбиелеудің жеке жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу.
Гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысын, қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы балалар мен білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, қосымша біліктілік алуға бағытталу.
Іскерліктер:
- мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды оқыту-тәрбиелеу ролін түсіну;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысының ерекшеліктерін зерттеу;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысының құрылымын зерттеу;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жеке жұмысының технологиясын түсіну;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушының қарым-қатынас стилін зерттеу;
- педагогикалық ұжым мүшелерімен қарым-қатынас мәдениетін, жаңа әлеуметтік рөлдерді білу;
- әлемдік көзқарастағы проблемаларға, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік мәртебесіне саналы қызығушылық таныту;
- әлеуметтендіру мен өмір сүру нормаларына бағынудың түрлі факторларымен өзара ықпалдасу арқылы мектептен тыс жағдайда әлеуметтік қатынас орнату;
- ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын игеру;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- өзінің даралығын сезінуі және өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға, өзін-өзі іске асыруға, өмірлік жоспарларды қалыптастыруға дайын болу;
- өзін әлем азаматы ретінде сезіну, көпмәдениетті тұлғаның сапалары;
- салауатты өмір салтына дайын болуы және беделді қажеттіліктерді игеру;
- педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізу және педагогикалық практика кезіндегі жұмысын талдау;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы оқу-тәрбие қызметін, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағылардың тәртібі мен қызметін бақылау. практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 1.5.1 -1.5.9,
1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
КП.02
Педагогикалық практика
010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП 2.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Портфолионы толықтыру. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістері, құралдары және формалары, тәрбиелік іс- шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан- жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс- шараларды дайындау, жоспар- сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын толықтыру.

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4 -3.1.12
ПП 2.2
Пробная практика в школе:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Использование методов и приемов составления конспектов и проведения уроков и внеклассных занятий с применением электронных учебников, ИКТ, руководства познавательной деятельностью младших школьников.
Посещение и анализ пробных уроков практикантов.
Использование на уроках наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов.
Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов по разделам методик.
Умения:
- определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность младших школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего учителя.
ПК 3.1.1-3.1.12
ПП 2.3
Летняя практика в оздоровительном лагере:
Знакомство с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Проведение мероприятий и коллективных творческих работ.
Организация досуга детей по интересам на базе действующего лагеря. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Овладение способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Ведение педагогического дневника. Пополнение портфолио вожатого. Презентация проектов по летней практике.
Умения:
- знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- проводить мероприятия и коллективные творческие работы;
- организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- владеть способами поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- вести дневник;
- обновлять портфолио вожатого.
ПК 3.1.1-3.1.12
010505 1 Гувернант*,
010506 1 Няня*,
010507 1 Культорганизатор*
ПП 2.2
Практика по рабочей профессии:
Знакомство с базой, планом практики. Знакомство с санитарно-гигиеническими требованиями к организации жизни детей и учащихся. Построение развивающей среды.
Знакомство с работой методкабинета, средствами обучения и воспитания.
Ведение документации, ее оформление.
Индивидуализация в обучении детей разного возраста.
Наблюдение и анализ режимных процессов.
Оценка развития отдельных детей.
Самостоятельное проведение режимных процессов, пробных занятий.
Проведение анкетирования; бесед с родителями. Оказание помощи учреждению в подготовке и проведении праздника и развлечений.
Умения:
- применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
- анализа режимных процессов и пробных занятий;
- проведения анкетирования и бесед с родителями;
- организации проведения праздников и развлечений;
- организации индивидуального обучения;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4 -3.1.12
КП 2.2
Мектептегі байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Бастауыш мектеп жасындағы балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, кіші мектеп жасындағы білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 2.3
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика:
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен танысу.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар өткізу.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру.
Спорт-сауықтыру жұмыстары.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Тәлімгер портфолиосын мазмұнын жаңарту. Жазғы практика бойынша жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарын, іс-шаралар өткізу;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- күнделік жүргізу;
- тәлімгерпортфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.12
010505 1 Гувернант*
010506 1 Күтуші*
010507 1 Мәдени шаралар ұйымдастырушы*
КП 2.2
Жұмысшы мамандық бойынша практика:
Практика базасымен, жоспарымен танысу. Балалар мен білім алушылардың өмірін ұйымдастыруға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптармен таныстыру. Әдістемелік кабинет пен, оқыту-тәрбиелеу құралдарымен танысу. Құжаттарды жұргізу, безендіру. Әртүрлі жастағы балаларды оқытуда дербестендіру. Режимдік үрдістерді бақылау және талдау. Жекелеген балалардың дамуын бағалау. Режимдік үрдістерді, байқау сабақтарын жеке өткізу. Ата-аналармен әңгімелесу, сауалнама жүргізу. Мекемеге оййын-сауық пен мерекелерді ұйымдастыру және өткізуге көмектесу.
Іскерліктер:
- практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- режимдік үрістер мен байқау сабақтарын талдау;
- ата-аналармен әңгімелесу және сауалнама жүргізу;
- ойын-сауық және мерекелер ұйымдастру мен өткізу;
- жеке оқытуларды ұйымдастыру
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдерін;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.

ПК 1.5.1 -1.5.9,
1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
0105013 Учитель начального образования
ПП.03
Преддипломная практика:
Организация учебно-воспитательной работы в классе. Проведение 200-240 уроков. Проведение родительских собраний. Организация индивидуальной работы с детьми. Знакомство с передовым педагогическим опытом учителя, с методической работой школы. Участие в работе методического объединения учителей начальных классов, педагогического совета школы. Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.
Умения:
- знать систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, в работе методического объединения, педагогического совета;
- применять технологии по предметам начальной ступени;
- составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
- наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
ПК
3.1.1 -3.1.12
0105023 Учитель информатики начального образования
0105033 Учитель иностранного языка начального образования
0105043 Учитель самопознания
ПП 01
Учебная практика
ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Изучение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников. Организация наблюдения за воспитательной деятельносҒтью учителя начальных классов, изучение схемы анализа. Организация наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися наҒчальных классов коллективных творческих дел.
Проведение семинара. Сбор портфолио классного руководителя, воспитателя. Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива и воспитательной работы учителя начальных классов по его формированию;
- систематизации воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- ведения совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- оформления портфолио воспитателя, классного руководителя.
ПК
3.2.1,

КҚ 1.5.1 -1.5.9,
1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
0105013 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП.03
Дипломалды практикасы:
Кластағы оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
200-240 сабақ және сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс жүргізу. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен танысу.
Педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және бастауыш сынып мұғалімдерінің әдістемелік бірлестік жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- бастауыш саты пәндері технологиясын пайдалану;
- пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастыру;
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдері;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдері;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- курстық және диплом жұмыстарын дайындауда педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізу;
- ата – аналар жиналысын өткізу, білім алушылардың ата – аналарымен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- мектеп құжаттары, елді мекеннің тұрғылықты халқымен, жасөспірімдерімен, балалармен көпшілік-мәдени шаралар жүргізу;
- мұғалімдердің тәжірибесін зерттеу және жинақтау;
- күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1 -3.1.12
0105023 Информатика пәнінен бастауыш білім беру мұғалімі
0105033 Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі
0105043 Өзін-өзі тану мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы
ПП1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу. Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәрбібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Семинар өткізу.
Сынып жетекшісі, тәрбиеші портфолиосын жинақтау. Жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру тәсілдерін зерттеу;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс- шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез- құлқы мен жүріс- тұрысын, іс- әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан- жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс- шараларды дайындау, жоспар- сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1,

3.2.4 -3.2.8, 3.2.10-3.2.12,
3.3.1,
3.3.4 -3.3.8, 3.3.10-3.3.12,
3.4.1,
3.4.4 -3.4.8, 3.4.10-3.4.12
ПП 1.2
Практика по выбору обучающихся:
Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению дополнительной профессии.
Презентация проектов.
Умения:
- применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК
3.2.1,
3.2.4 -3.2.7, 3.2.11,3.2.12,
3.3.1,
3.3.4 -3.3.7, 3.3.11,3.3.12,

3.2.4 -3.2.8, 3.2.10-3.2.12,
3.3.1, 3.3.4 -3.3.8, 3.3.10-3.3.12,
3.4.1, 3.4.4 -3.4.8, 3.4.10-3.4.12
КП1.2
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, қосымша біліктілік алуға бағытталу. Жобаны презентациялау.
Іскерліктер:
- практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 3.2.1, 3.2.4 -3.2.7, 3.2.11,3.2.12,
3.3.1, 3.3.4 -3.3.7, 3.3.11,3.3.12,

3.3.1 -3.3.12,
3.4.1 -3.4.12
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость профессии, любить детей.
БК 2
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
БК 3
Знать Закон Республики Казахстан "Об образовании", Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 4
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 5
В соответствии с нормами этикета строить коммуникации в группе с людьми, стоящими на различных позициях.
БК 6.
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Соблюдать правила техники безопасности.
БК 7.
Владеть способами свободного устного и письменного общения
БК 8.
Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности.
БК 9.
Владеть способами обрабатки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1.Установленный уровень
1.1. 010505 1 Гувернант
ПК 1.5.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения.
ПК 1.5.2. Владеть современными методами развития речи, моторики, интеллекта ребенка.
ПК 1.5.3. Использовать современные методы ухода за ребенком в зависимости от возраста.
ПК 1.5.4. Владеть основами медицинских знаний.
ПК 1.5.5. Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр для детей разного возраста, развивать их способности.
ПК 1.5.6. Уметь кормить ребенка и готовить ему еду, знать особенности диетической, национальной и детской кухни.
ПК 1.5.7. Владеть способами организации прогулки, учебных занятий, применять логопедические знания.
ПК 1.5.8. Выполнять назначения и рекомендаций педиатра, массажиста и родителей.
ПК 1.5.9. Владеть приемами эстетического развития ребенка, научить петь, рисовать, танцевать, организовать досуг детей (походы в театры, кино, музеи и т.д.). Обучить музыке, этике и эстетике, живописи.
1.2. 010506 1 Няня
ПК 1.6.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения.
ПК 1.6.2. Владеть современными методами развития речи, моторики, интеллекта ребенка.
ПК 1.6.3. Использовать современные методы ухода за ребенком в зависимости от возраста.
ПК 1.6.4. Владеть основами медицинских знаний.

3.3.1 -3.3.12,
3.4.1 -3.4.12
Ескерту:1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыретттер (БҚ)
БҚ 1
Мұғалім мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, балаларды сүю.
БҚ 2
Адами қасиеттер үлгілеріне негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын, балалар құқықтары туралы Конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
БҚ 4
Әртүрлі жағдайдағы мәселелерді анықтай, жауапты шешімдер қабылдау, өз білімін жетілдіру.
БҚ 5
Топтағы көзқарастары әртүрлі адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (коммуникация) орната білу
БҚ 6
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Қауіпсіздік техника ережелерін сақтау
БҚ 7
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас тәсілдерін меңгеру.
БҚ 8
Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыта білу.
БҚ 9
Ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау, Интернетпен, электрондық пошта, АКТ жұмыс іздеу тәсілдерін меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Белгіленген деңгей
1.1. 010505 1 Гувернант
КҚ 1.5.1. Жас ерекшелігі психологиясын, қарым-қатынас (әлеуметтік), даму психологиясын, қарым-қатынас этикасын білу.
КҚ 1.5.2. Баланың интеллектін, моторикасын, тілін дамытудың, заманауи әдістемелерін меңгеру.
КҚ 1.5.3. Жас кезеңіне байланысты баланы күтудің жаңа әдістерін пайдалану.
КҚ 1.5.4. Медициналық білімнің негіздерін меңгеру.
КҚ 1.5.5. Ерте сәбилік шақтағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстел үстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру.
КҚ 1.5.6. Баланы тамақтандыра және оған ас дайындай білу, диеталық (ем-дәмдік), ұлттық және балалар тағамдарының ерекшеліктерін білу.
КҚ 1.5.7. Балалардың бос уақытын, оқу сабақтарын ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру, логопедиялық білімдерін пайдалану.
КҚ 1.5.8. Педиатрдың, массаж жасаушының және ата-ананың тағайындаулары мен ұсыныстарын орындау.
КҚ 1.5.9. Баланы эстетикалық дамытудың тәсілдерін меңгеру, ән айтуға, сурет салуға, би билеуге үйрету, баланың бос уақытын (театрға, киноға, музейлерге жорықтар және т.б.) ұйымдастыру. Музыка, этика және эстетика, бейнелеу өнерін оқыту.
1.2. 010506 1 Бала күтуші
КҚ 1.6.1. Жас ерекшелігі психологиясын, қарым-қатынас (әлеуметтік), даму психологиясын, қарым-қатынас этикасын білу.
КҚ 1.6.2. Баланың интеллектін, моторикасын, тілін дамытудың, заманауи әдістемелерін меңгеру.
КҚ 1.6.3. Жас кезеңіне байланысты баланы күтудің жаңа әдістерін пайдалану.
КҚ 1.6.4. Медициналық білімнің негіздерін меңгеру.

ПК 1.6.5. Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр для детей разного возраста, развивать их способности.
ПК1.6. 6. Уметь кормить ребенка и готовить ему еду, знать особенности диетической, национальной и детской кухни.
ПК 1.6.7. Владеть способами организации прогулки, учебных занятий, применять логопедические знания.
ПК 1.6.8. Выполнять назначения и рекомендации педиатра, массажиста и родителей.
1.3. 010507 1 Культорганизатор
ПК 1.7.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения, особенности временного детского коллектива.
ПК1.7.2. Владеть практическими умениями и навыками по организации разнообразной деятельности детей и подростков.
ПК 1.7.3. Проявлять готовность к взаимодействию, иметь коммуникативные способности.
ПК 1.7.4. Любить свою профессию, уважать коллег.
ПК 1.7.5. Владеть способами экологической, правовой, информационной и коммуникационной культуры, общения на государственном и иностранном языках.
ПК 1.7.6. Проявлять готовность к постоянному повышению профессионального уровня, способность к саморазвитию.
ПК 1.7.7. Уметь решать проблемы.
ПК 1.7.8. Уметь организовать собственную педагогическую деятельность, развивать лидерские качества и коммуникативные умения.
ПК 1.7.9. Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Владеть способами охраны жизни и здоровья детей.
3. Специалист среднего звена
3.1. 010501 3 Учитель начального образования
ПК 3.1.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.1.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по предметам начального образования, специально - профессиональные знания.
ПК 3.1.3. Владеть методикой обучения предметов начальной школы.
ПК 3.1.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.1.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.1.6. Уметь формулировать цели и задачи урока, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.1.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК3.1.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.1.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по предметам начального образования.

КҚ 1.6.5. Ерте сәбилік шақтағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстелүстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру.
КҚ1.6.6. Баланы тамақтандыра және оған ас дайындай білу, диеталық (ем-дәмдік), ұлттық және балалар тағамдарының ерекшеліктерін білу.
КҚ 1.6.7. Балалардың бос уақытын, оқу сабақтарын ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру, логопедиялық білімдерін пайдалану.
КҚ 1.6.8. Педиатрдың, массаж жасаушының және ата-ананың тағайындаулары мен ұсыныстарын орындау.
1.3. 010507 1 Мәдени шараларды ұйымдастырушы
КҚ 1.7.1. Әртүрлі жастағы балалардың психологиясы мен физиологиялық ерекшеліктерін, уақытша балалар ұжымының ерекшелігін білу.
КҚ 1.7.2. Балалар мен жеткіншектердің түрлі іс-әрекеттерін ұйымдастыру, практикалық шеберліктер мен дағдыларды меңгеру.
КҚ 1.7.3. Коммуникативтік қабілеті болу, өзара қарым-қатынасқа әзірлігін білдіру.
КҚ 1.7.4. Балаларды, педагогикалық мамандықты жақсы көру, әріптестерін сыйлау.
КҚ 1.7.5. Экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениеттің, мемлекеттік және шетел тілдерінде қарым – қатынас жасау әдістерін меңгеру.
КҚ 1.7.6. Өзін-өзі дамытуға қабілетті, ұдайы кәсіби өсуге дайын болу.
КҚ 1.7.7. Проблемаларды шеше білу.
КҚ 1.7.8. Өзінің жеке педагогикалық қызметін ұйымдастыра білу, жетекшілік қасиет пен коммуникативтік шеберлікті дамыта білу.
КҚ 1.7.9. Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Балалар өмірі мен денсаулығын қорғау тсілдерін меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.1. 010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.1.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.1.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, бастауыш мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.3. Бастауыш мектептің пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.1.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.1.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.1.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.1.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, бастауыш мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.

ПК 3.1.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.1.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.1.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.2. 010502 3 Учитель информатики начального образования
ПК 3.2.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.2.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по информатике и математике начального образования, специально - профессиональные знания.
ПК 3.2.3. Владеть методикой обучения информатике и математике в начальной школе.
ПК 3.2. 4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.2.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.2.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.2.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.2.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.2.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по информатике и математике начального образования.
ПК 3.2.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.2.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.2.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.3. 010503 3 Учитель иностранного языка начального образования
ПК 3.3.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.3.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по иностранному языку начального образования, специально - профессиональные знания.
ПК 3.3.3. Владеть методикой обучения иностранному языку в начальной школе.
ПК 3.3.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.3.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.3.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК3.3. 7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.3.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.

КҚ 3.1.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.1.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.2. 010502 3 Информатика пәнінен бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.2.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.2.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, информатика және математика оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.2.3. Бастауыш мектепте информатика және математика пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.2.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.2.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.2.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.2.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, информатика және математика оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.2.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.2.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.2. 0010503 3 Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.3.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.3.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, шетел тілі оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.3.3. Бастауыш мектепте шетел тілі пәнін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.3.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.3.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.3.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.

ПК 3.3.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по иностранному языку начального образования.
ПК 3.3.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.3.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.3.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.4. 010504 3 Учитель самопознания
ПК 3.4.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.4.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по самопознанию, познанию мира начального образования, специально - профессиональные знания.
ПК 3.4.3. Владеть методикой обучения самопознанию, познанию мира в начальной школе.
ПК 3.4.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.4.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.4.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.4.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.4.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.4.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по самопознанию, познанию мира начального образования.
ПК 3.4.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.4.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
Приложение 34
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 430
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0106000 Изобразительное искусство и черчение
Квалификация: 010601 3 Учитель изобразительного искусства
и черчения основного среднего образования
Форма обучения: очная

КҚ 3.3.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, шетел тілі оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.3.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.3.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.4. 0010504 3 Өзін-өзі тану мұғалімі
КҚ 3.4.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.4.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, өзін-өзі тану және қоршаған орта оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.4.3. Бастауыш мектепте өзін-өзі тану және қоршаған орта пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.4.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.4.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.4.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.4.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру,, өзін-өзі тану және қоршаған орта оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.4.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.4.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 34 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 430 қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0106000 - Бейнелеу өнері және сызу
Біліктілігі: 010601 3 - Бейнелеу өнері және сызу пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі
Оқу нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

216
2,4,5,6,7,8,
ИА01
Итоговая аттестация
60
8
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – обще профессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – профессиональная практика; ПП – педагогическая практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 35
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 431
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0106000 Изобразительное искусство и черчение

216
2,3,4,5,6,7,8
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
8
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
1,2,3,4,5,6,7,8
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 35 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 431 қосымша
3.2 ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0106000 - Бейнелеу өнері және сызу

1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – обще профессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – профессиональная практика; ПП – педагогическая практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации;
Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 36
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 432
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0106000 "Изобразительное искусство и черчение"
4.1 Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной
практике квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 0106000
"Изобразительное искусство и черчение"
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практика
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ООД.13
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Гражданская оборона.
Знания:
- ответственность и обязанности граждан по защите Республики Казахстан в соответствии с требованиями Конституции и законов Республики Казахстан;
- назначение и характер Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- требования военной присяги Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- общие обязанности военнослужащих и значение воинской дисциплины, навыки выполнения, обязанностей дневального и часового;
- обязанности солдата в бою, способы и приемы уничтожения противника;
- приемы и правила стрельбы и метания ручных гранат;
- основные мероприятия Гражданской обороны по защите населения и экономики Республики Казахстан.
Умения:
- определять стороны горизонта, азимут и его направление;
- правильно выполнять команды в строю, строевые приемы на месте и в движении;
- пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь на поле боя и проведении спасательных работ в чрезвычайных ситуациях.
БК 6
ООД.14
Физическая культура и ритмика
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психолого-физиологические основы физической культуры.
Спортивные танцы, история возникновения и их развитие.
Понятие ритма в спортивном танце.
Музыкально-ритмические навыки и умения. Характер музыкального произведения, его темп и динамические оттенки. Метроритм, его выразительное значение и отражение в движении.
Знания:
- основы физической культуры и здорового образа жизни;
- об основах народного и бального танца;
- выразительные, координированные движения на основе восприятия музыки.
Умения:
- использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре;
- самостоятельно сочинять несложные танцы и танцевальные комбинации, инсценировки песен.
БК 8
ОГД. 00
Обшегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык и делопроизводство на государственном языке
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахcкого (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Грамотность речи. Беглость и выразительность чтения. Правильный подбор терминологии.
Документы, их функции и методы их оформления. Система документации. Номенклатура дел. Организация и технология делопроизводства. Подготовка и составление служебных документов. Виды официальной офисной документации, регистрация исходящей и входящей корреспонденции.
Правильное оформление служебной документации, бланки документов и служебные письма. составление деловой документации.
Использование словаря-справочника, специальной терминологии, правильное размещение и заполнение реквизитов.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности;
- систему документации, методы оформления документов, организацию и технологию делопроизводства;
- виды официальной офисной документации, регистрацию исходящей и входящей корреспонденции
Умения:
- элементарно общаться на казахском и русском языках;
- грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор;
- бегло и выразительно читать литературу, правильно подбирать терминологию;
- общаться на профессиональные темы.

1,2,3,4,5,6,7,8
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 36 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 432 қосымша
0106000 - "Бейнелеу өнері және сызу" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасқан құзыреттіліктердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП 13
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызмет негіздері. Тактикалық дайындық. Оқ атуға дайындық. Қатарға тұру дайындығы. Әскери топография. Азаматтық қорғаныс.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының заңдары мен Конституция талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасын қорғау жөнінде азаматтардың міндеттері мен жауапкершілігін білу;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері міндетін және оның түрлерін білу;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің әскери анты талаптарын білу;
- әскери қызметшінің жалпы міндеттерін және әскери тәртіптің мәнін, орындау дағдысын, күндізгі қарауыл мен сақшының міндеттерін білу;
- әскердің соғыстағы міндеттерін, қарсыласты жою тәсілі мен амалдарын білу;
- ату ережесі мен тәсілін және қол гранатасын лақтыруды білу;
- Қазақстан Республикасының экономикасын және халықты қорғау жөніндегі Азаматтық қорғаныстың негізгі шараларын білу;
Іскерліктер:
- горизонт жақтарын, азимут пен оның бағыттарын анықтауды білу;
- қатардағы бұйрықты, бір орнындағы және қозғалыстағы қатар тәсілдерін дұрыс орындауды білу;
- адамның өмір сүру ортасындағы зиянды факторлар мен қауіпті жағдайларды, олардың сақтану тәсілдерін анықтап бағалай білу;
- зардаптарды жоя білу, қандай-ақ бір қауіпті жағдайларда өзіне және өзгелерге көмек көрсете білу;
- өмір сүру ортасындағы жағдайларға тез бейімделу үшін қажет психологиялық және физикалық сапаларды білу, сонымен қатар потенциалды қауіпті істерге іштей дайын болу.
- соғыс алаңында бірінші медициналық жәрдем көрсете білу және төтенше жағдайларда құтқару жұмыстарын жүргізуді білу.
БҚ 6
ЖБП 14
Дене шынықтыру мен ырғақ
Дене шынықтырудың адам өміріндегі, мамандарды дайындаудағы, салауатты өмір салтын қалыптастырудағы ролі. Дене шынықтырудың әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Спорттық билер, олардың пайда болу тарихы мен дамуы.
Спорттық бидегі ырғақтың түсінігі.
Музыкалық-ырғақтық дағдылар мен шеберліктер. Музыкалық шығармалардың сипаты, оның қарқыны мен динамикалық көріністері. Метроритм, оның мәнерлі мәні мен қозғалыстағы бейнесі.
Білімдер:
- дене шынықтыру негіздерін және салауатты өмір салтын білу;
- халықтық және ырғақты би негіздері туралы;
- әуезді сүйемелдеуімен мәнерлі үйлескен қозғалыс икемділігін меңгеру.
Іскерліктер:
- спорттық-дене шынықтыру іс-әрекеттерді, денсаулықты шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, дене шынықтырудағы өз орнын анықтау үшін пайдалана білу;
- өз бетінше қарапайым билер мен би комбинацияларын, әнге сахналау құрастыру.
БҚ 8
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі және мемелекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің дамуы. Мамандық бойынша сөздіктер. Қазақ тілінде іс жүргізу. Кәсіптік-бағдарламалық мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Сөздің сауаттылығы. Мәнерлеп оқу және шапшаңдылығы. Терминологияны дұрыс таңдап алуы. Құжаттар, олардың рәсімдеуінің әдістері және функциясы. Құжаттама жүйесі.Іс номеклатурасы. Іс қағаздар ұйымы және технологиясы. Қызмет бабындағы құжаттарды әзірлеу және құрастыру. Ресми кеңсе құжаттамасының түрлері, шығатын және кіруші корреспонденцияның тіркеуі. Қызметтік құжаттаманы рәсімдеу, құжат бланкі және қызметтік хаттар. Іскерлік құжаттарды құрастыру.
Реквизиттердің сөздік анықтамалылығы, арнайы терминологияның қолданылуы, дұрыс орналастыру және толтырылуы.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы қазақ (орыс) тіліндегі мәтінді (сөздікпен) оқу мен аударуға қажет ең аз лексиканы және грамматиканы меңгеру;
- құжаттама жүйесі, құжаттарды дайындаудың әдістері, іс қағаздарын жүргізудің технологиясы және ұйымы;
- ресми кеңсе құжаттамасының түрлері, жіберілетін және кіруші корреспонденцияның тіркелуі;
Іскерліктер:
- қазақ және орыс тілдерінде қарапайым қарым-қатынас жасау дағдысын білу;
- сауатты сөйлеу;
- сөйлеу тілін қалыптастыру;
- әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу, терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарда сөйлесу.
- алған білімдерін іс жүзінде қолдану;
- қызметтік құжаттаманы, құжат бланкі және қызметтік хатты дұрыс рәсімдеу;
- іскерлік құжаттарды сөздік анықтамамен құрастыру,арнайы терминологияны пайдалану, реквизитті дұрыс толтыру;

БК1-БК9
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал программы среднего (полного) образования.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины.
Грамотность речи. Беглость и выразительность чтения. Правильный подбор терминологии.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности;
Умения:
- элементарно общаться на иностранном языке;
- грамотно выстраивать речь;
- поддерживать разговор;
- бегло и выразительно читать литературу, правильно подбирать терминологию;
- общаться на профессиональные темы.
БК 1-БК9
ОГД.03
История Казахстана:
Обобщающие знания
учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 1
БК 3
БК 6
БК 8
ОГД.04
Физическая культура и ритмика
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психолого-физиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Спортивные танцы, история возникновения и их развитие.
Понятие ритма в спортивном танце.
Музыкально-ритмические навыки и умения. Характер музыкального произведения, его темп и динамические оттенки. Метроритм, его выразительное значение и отражение в движении. Навыки выразительного движения на основе восприятия музыки. Гимнастические упражнения без предметов и с предметами.
Знания:
- основы физической культуры и здорового образа жизни;
Умения:
- использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре;
- иметь представление
о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
- владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
- выразительно координированно двигаться на основе восприятия музыки;
- самостоятельно сочинять несложные танцы, танцевальные комбинации.
БК 1-БК9
СЭД.00
Социально экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры: традиции и новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации, сочетании с достояниями общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов к искусству до эпохи ранней бронзы, художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
- особенности национальной и общечеловеческой культуры, духовно-нравственные основы жизни человечества, отдельных народов;
- культурологические основы семейных, социальных, общественных явлений и традиций, роль науки и религии в жизни человека, их влияние на мир;
Умения:
- анализировать и рассуждать о роли эстетических ценностей, о форме и типах культуры, основных культурно-исторических центрах мира и регионов, роли культуры народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития.
БК1-БК9
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии. Основные виды мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и бог. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем. Нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе. Соотношение духовых и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества, цивилизации.
Роль философии в жизни общества, научная и религиозная картина мира.
Билогическое и социальное начала в человеке, смысл жизни.
Условия формирования личности, ее свободы и ответственности.
Знания:
- нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе, соотношение духовых и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества, цивилизации;
- о роли философии в жизни общества, научную и религиозную картину мира;
- о билогическом и социальном началах в человеке, о смысле жизни человека;
- об условиях формирования личности, ее свободы и ответственности;
Умения:
- анализировать связи между различными явлениями действительности;
- правильно рассуждать о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах.
БК 1-БК9
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
Предмет политологии. Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы, социальные институты и организации. Личность, ее социальные роли и поведение. Социальные движения. Социальные конфликты и способы их, разрешения. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Политические режимы. Субъекты политики. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика и международные отношения. Отрасли права
Знания:
- о сущности власти, субъектах и объектах политики, политических отношениях и процессах;
- о политических системах, политических режимах, о государстве;
- особенности процесса социализации личности, социальной структуре, социальной стратификации общества, знать политического лидера той или иной стороны;
- особенности отраслей права;
- видеть важность политического окружения, в котором происходит обучение и работа;
Умения:
- определять категории, термины, организовать работу;
- при написании рефератов "Политический портрет" использовать правильно полученные знания, об основных социальных институтах общества.

БҚ 1.- БҚ 9
ЖГП02
Кәсіптік шет тілі
Орта білім бағдарламасының лексикалық материалы.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және сөздіктер
Сөздің сауаттылығы.
Оқудың тез және айқындылығы. Терминологияны дұрыс таңдап алуы.
Кәсіптік-бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы шет тілінің мәтінін (сөздікпен) оқуға және аударуға қажет ең аз лексиканы (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматиканы меңгеру;
Іскерліктер:
- шет тіліндегі элементарлық қарым-қатынастарды білу;
- сауатты сөйлеу;
- сөйлеу тілін қалыптастыру;
- әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу, терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарда сөйлесу
БҚ 1.- БҚ 9
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Негізгі мектеп курсы бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20?. Басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХғ. 20-30жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80жж. әлеуметтік – экономикалық -қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдері:
-қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
-Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
-Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
-ХҮІІ-ХҮІІІ ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;
- ХХғ. 20-80 жж. қозғалыстар мен көтерілістер;
-қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
-1986 жылға Алматыдағы желтоқсан оқиғасы;
-Тамыз көтерілісі және оның күйреуі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктері:
-қысқаша тарихи археологиялық әңгіме құрастыру;
-көшпенділер мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу;
-алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге мінездеме беру;
-жер аудару саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
-көтерілістерді басып тастаудың себебіне сараптама;
-НЭП, ұжымдастыру маңызын ашу;
-20-30 жылдардағы репрессия мен жер аударуға, этнодемографиялық жағдайға мінездеме беру;
- картамен жұмыс істеу;
-қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашу;
- Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлін ашу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 8
ЖГП 04
Дене шынықтыру мен ырғақ
Дене шынықтырудың адам өміріндегі, мамандарды дайындаудағы, салауатты өмір салтын қалыптастырудағы ролі. Дене шынықтырудың әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Спорттық билер, олардың пайда болу тарихы мен дамуы.
Спорттық бидегі ырғақтың түсінігі.
Музыкалық-ырғақтық дағдылар мен шеберліктер. Музыкалық шығармалардың сипаты, оның қарқыны мен динамикалық көріністері. Метроритм, оның мәнерлі мәні мен қозғалыстағы бейнесі. Музыка қабылдаудың негізіндегі мәнерлі қозғалыс дағдылары. Бұйымсыз және бұйымдармен гимнастикалық жаттығулар.
Білімдер:
- дене шынықтыру негіздерін және салауатты өмір салтын білу;
Іскерліктер:
- спорттық-дене шынықтыру іс-әрекеттерді, денсаулықты шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, дене шынықтырудағы өз орнын анықтау үшін пайдалана білу;
- дене шынықтырудың адамның жалпы мәдени, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы ролі;
- физикалық өзін-өзі жетілдіру дағдыларының болуы.
- музыканы қабылдаудың негізінде бағытпен мәнерлі қозғалу;
- өз бетінше қарапайым билер мен би комбинацияларын құрастыру.
БҚ 1.- БҚ 9
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы: дәстүрлер және жаңашылдық. Мәдениет сабақтастығы. Өз халқының, ұлтының мәдени-тарихи құндылықтарын тану, жалпы адамзат мәдениеті жетістіктерімен үйлесуі. Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері (алғашқы өнерден қола дәуіріне дейін). Қазақстандағы орта ғасыр халықтарының көркемдік мәдениеті оның салт-дәстүрлері, әдет-ғұрыптары және халық өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті (музыкадан, поэзиядан қолданбалы өнерге, театрға, киноға дейін).
Білімдер:
- ұлттық және жалпы адамзаттық мәдениеттің ерекшеліктерін, жеке халықтардың, адамзат өмірінің рухани-өнегелі негіздерін;
- отбасылық, әлеуметтік, қоғамдық құбылыстар мен дәстүрлердің мәдени негіздерін, адам өміріндегі ғылым мен діннің ролі, олардың әлемге әсері.
Іскерліктер:
- эстетикалық құндылықтарды ролі, мәдениет формалары мен түрлері жөнінде, әлемдегі және аймақтардағы негізгі мәдени тарихи орталықтар туралы түсініктерді, Қазақстан халықтарының мәдениетін және оның одан әрі дамуы жөнінде пікір айту.
БҚ 1.- БҚ 9
ЭӘП 02
Философия негіздері
Философия пәні.
Әлемдік философиялық ойлаудың негізгі көрінісі. Адамның табиғаты және оның тіршілігінің мағынасы. Адам және құдай. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет.Тұлғаның бостандық және жауапкершілігі. Адамгершілік таныстыру және қызмет. Ғылым және оның рөлі.Адам баласының тұлға алдындағы жаһандық мәселелері. Қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастар мен нормаларды реттеу болмысыҮрмелі және материалдық құндылықтар, адам, қоғам, өркениет өміріндегі іс-әрекеттер рөлінің ара қатынасы.Қоғам өміріндегі философияның рөлі,әлемнің ғылыми және діни суреті.Философия және оның қоғамдағы ролі. Адамзаттың биологиялық және әлеуметтік бастауы, өмірдің мағынасы.Тұлғаның қалыптасуы, оның бостандығы мен жауапкершлігінің шарты.
Білімдер:
- қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастарды реттеудің өнегелі ережелері, рухани және материалдық құндылықтардың ара қатынасы, олардың адам өміріндегі, қоғамдағы, өркениетіндегі ролі;
- қоғам өміріндегі философияның ролі, әлемнің ғылыми және діни көрінісі туралы;
- адамдағы биологиялық және әлеуметтік бастаулар туралы, адам өмірінің мәні туралы.
- тұлғаны қалыптастырудың жағдайлары, оның бостандығы мен жауапкершілігі туралы.
Іскерліктер:
- шынайылықтың түрлі құбылыстарының арасындағы байланысты талдау;
- ғылым мен ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, формалары мен әдістері туралы дұрыс пайымдау.
БҚ 1.- БҚ 10.
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясаттану пән ретінде.
Әлеуметтану ғылым ретінде.Қоғам бұл әлеуметтік мәдениет жүйесі.Әлеуметтік ортақтықтар.Әлеуметтік және ұлттық этно қатынас.Әлеуметтік процестер, әлеуметтік институттаржәне ұйым.
Тұлғаның әлеуметтік рөлі және мінез-құлқы. Әлеуметтік қозғалыстар.Олардың әлеуметтік жанажалдар тәсілі мен рұқсаты.Саяси билік және өктемді қатынастар.Саяси жүйе. Саяси тәртіптер. Саясаттың субъектілері.Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Құқықтың саласы.
Білімдер:
- биліктің мәні, саясаттың субъектілері мен объектілері, саяси қатынастар мен процестер туралы;
- саяси жүйелер, саяси тәртіптер туралы, мемлекет туралы;
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, қоғамның әлеуметтік құрылымы, әлеуметтік стратификациясы туралы, саяси лидерлерді білу;
- құқық салаларының ерекшеліктерін;
- оқу мен жұмыс жүретін саяси ортаның маңызын көре білу.
Іскерліктер:
- категорияларды, терминдерді анықтау, жұмысты ұйымдастыру;
- "Саяси портрет" рефераттарын жазуда қоғамның әлеуметтік институттары туралы алған білімдерін дұрыс пайдалану.

БК 3-БК7
СЭД.04
Основы экономики Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизм рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения, Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Кредитно-денежная налоговая система. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро и макро экономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания:
- микроэкономики и макроэкономики;
- общие положения экономической теории, банковской системы, налоговой политике государства;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- анализировать экономические ситуации в Казахстане в ближнем и дальнем зарубежье.
БК 1-БК9
СЭД. 05
Основы права
Право, понятие, система, источники. Конституция
Республики. Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека.
Правовые и нравственно-этнические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации.
Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права.
Уголовное право и мораль.
Нормативно-правовые документы.
Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
- правовых и нравственно-этнических норм в сфере профессиональной деятельности;
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
Умения:
- оценивать с позиции уголовного права и морали правонарушения;
- анализировать противоправные поступки и действия против морали;
- использовать взаимосвязь своих знаний и их упорядочивание, применять нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалистов.
БК 1-БК7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Педагогика
Общие основы педагогики. Историческое развитие педагогической мысли. Педагогическая мысль в Казахстане. Основные понятия о системе образования. Система образования Республики Казахстан. Теория обучения (принципы, методы, содержание обучения). Цели и задачи воспитания на современном этапе. Формирование коллектива и его влияние на личность, Формирование основ научного мировоззрения. Нравственное воспитание. Трудовое воспитание. Физическое воспитание. Экологическое воспитание. Эстетическое воспитание. Семейное воспитание. Содержание и методика воспитательной работы. Педагогическое мастерство и его значение в педагогической деятельности. Управление образованием. Передовой педагогический опыт.
Знания:
- основных законодательных актов в области образования;
- теоретико-методологических основ современной педагогики;
- основных педагогических понятий и терминов, теории обучения и воспитания;
Умения:
- анализировать специальную педагогическую литературу;
- применять в своей деятельности современные достижения педагогических наук;
- выполнять с позиции комплексного подхода конкретные учебно-воспитательные задачи;
- анализировать концепцию образования Республики Казахстан на современном этапе развития.
БК1-БК5
ПК3,1,11-
ПК3,1,14
ОПД. 02
Этнопедагогика
Народная педагогика как составная часть коллективного народного творчества, как проявление культуры масс.
Авиценна, Беруни, Аль-Фараби, В.Г. Белинский Н.Г. Чернышевский, К.Д. Ушинский о педагогическом гении народа. Просветительные идеи и народная педагогика. Сущность, цели и задачи народной педагогики, ее отличительные черты и характерные особенности. Памятники народной педагогики как свод педагогических истин. Отражение в устном народном творчестве дидактических принципов. Поговорки, пословицы как народные педагогические миниатюры, сказки, дастаны, эпос как учебники жизни народа. Содержание, методы, приемы и средства воспитания в народной педагогике. Представления народа о формировании личности и умственном воспитании личности. Нравственное воспитание молодого поколения, основные черты нравственной личности в понимании народа. Значение трудового воспитания в системе народной педагогики. Нормы и средства физического воспитания молодого поколения в народной педагогике.
Знания:
- общности понятий народной педагогики о нравственности, духовности, воспитанности с нормами научной педагогики;
- особенности воспитания казахского народа, место казахской этнопедагогики в системе педагогических наук, методы музыкального воспитания в казахской семье;
Умения:
- диагностировать, организовывать и проводить воспитательную работу;
- использовать знания, а так же творчески использовать идеи народной педагогики в учебно-воспитательном процессе, умело применять полученные теоретические знания в педагогической деятельности;
- использовать поговорки, пословицы, как народные педагогические миниатюры, сказки, дастаны, эпос как учебники жизни народа.
БК1-БК5
ПК3,1,11-
ПК3,1,14
ОПД. 03
Психология
Предмет психологии, задачи и методы исследования. Мозг и психика. Сознание как высшая форма психического отражения. Деятельность и личность, Общение и взаимоотношения в группе. Психологические познавательные процессы. Эмоционально-волевые процессы и состояния, индивидуальные особенности личности. Основы возрастной психологии. Понятие возраста. Характеристика возрастных периодов (дошкольного, младшего, школьного, среднего и старшего школьного возраста). Основы педагогической психологии. Учения, структура, компоненты, закономерности процесса обучения. Общие понятие о психологии воспитания и закономерностях. Педагогические способности, умения и навыки. Понятие о стилях руководства в учебно-воспитательном процессе.
Знания:
- основные психологические термины и понятия;
- предмет психологии и ее задачи, отрасли, методы исследований, структуру психической деятельности; - основные психические познавательные процессы;
- закономерности их протекания, значение и умения их использовать в решении учебно-воспитательных задач;
- особенности психического развития детей различных возрастных категорий;
Умения:
- использовать эти знания в практической деятельности;
- выполнять с позиции комплексного подхода конкретные учебно-воспитательные задачи;
- определять задачи, формы, методы воспитательной работы с коллективом детей и отдельными обучающимися;
- творчески использовать идеи народной и современной педагогики;
- владеть методами психологического исследования и диагностики.
БК1-БК5
ПК3,1,11-
ПК3,1,14
ОПД. 04
Методика воспитательной работы
Цели и задачи воспитания на современном уровне. Общая методика воспитательной работы: педагогическая техника, культура речи учителя, методика педагогического воздействия, система методов воспитания.
Методика организации воспитательного коллектива. Методика работы классного руководителя: основные задачи и функции планирования воспитательной работы, методика изучения обучающихся.
Закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическая характеристика возрастных периодов.
Психолого-педагогическая характеристика обучающихся.
Сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания.
Психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях.
Психология педагогического общения.
Государственные документы РК по вопросам воспитания.
Альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
Организация работы по саморазвитию.
Анализ специальной педагогической и психологической литературы.
Знания:
- психолого-педагогическую характеристику обучающихся;
- сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания;
- психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях;
-психологию педагогического общения;
- государственные документы РК по вопросам воспитания;
- альтернативные методики воспитания;
- основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике;
- цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания, знать теорию обучения и воспитания;
- закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическую характеристику возрастных периодов;
Умения:
- организовать работу по саморазвитию;
- анализировать специальную педагогическую и психологическую литературу;
- наблюдать и анализировать опыт учителей в области воспитания;
использовать основные педагогические понятия;
применять альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
БК1-БК5
ПК3,1,11-
ПК3,1,14
ОПД. 05
Современные средства обучения
Фотоаппараты и объективы. Фотографическая съемка. Устройство цифрового фотоаппарата. Работа цифрового фотоаппарата. Достоинства и недостатки цифровой фотографии.
Мультимедийная технология. Принципы использования мультимедийных технологий. Требования к аппаратной части компьютера.
Интернет-технология. Подключение к Интернет. Ресурсы Интернет. Электронная почта. Телеконференция.
Интерактивная технология. Технология управления офисными технологиями. Принтер, виды. Сканер, виды. Факс. Ксерография.
Знания:
- устройство технических средств обучения, принципы их работы; - мультимедийные технологии, принципы их использования;
- функции интернет-технологии;
Умения:
- на практике обращаться с техническими средствами обучения, интернет-технологиями, сканировать, ксерокопировать; применять современные виды технических средств в проведении уроков.
БК1-БК5
ПК3,1,11-
ПК3,1,14
ПК3,1,10
ПК3,1,11
ОПД. 06
Мировая художественная культура
Значение МХК. Античный театр и литература. Средневековая музыка и литература. Литература Возрождения. Шекспир и его время. Опера как синтетический вид искусства. Немецкое просвещение. Венская классическая музыка. Творчество Л. Бетховена. Романтизм в музыке и литературе. Великие музыканты романтики. Синтез искусств в творчестве Р. Вагнера. Реализм Д. Верди. Фольклорные образы Э. Грига. Импрессионизм в музыке и культуре. Джаз – величайшее культурное явление 20-го века.
Знания:
- о становлении и развитии всех видов искусства на протяжении развития человечества;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по восприятию искусства;
- разбираться в видах, жанрах, стилях искусства;
- анализировать произведения музыкального, литературного, изобразительного искусства.
БК1-БК7
ПК3,1,11
ПК3,1,14
ПК3,1,6
ПК3,1,11
ОПД. 07
Анатомия, возрастная физиология и школьная гигиена
Закономерности роста и развития организма человека. Нервная система и высшая нервная деятельность и фихзиология анализаторных систем. Сенсорные системы. Опорно-двигательная система, костно-мышечный состав. Кровь и сердечно-сосудистая система. Система органов дыхания. Система пищеварения. Кожа. Закономерности детского организма. Возрастные особенности анатомии и физиологии организма детей и подростков. Школьная гигиена.
Знания:
- закономерности роста и развития организма человека;
- нервной системы и высшей нервной деятельности, сенсорные системы;
- опорно-двигательной системы, системы органов дыхания, пищеварения;
Умения:
- различать закономерности детского организма; - различать возрастные особенности анатомии и физиологии организма детей и подростков.
БК1-БК9
ПК3,1,11
ПК3,1,14
СД 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Методика преподавания изобразительного искусства
Методика преподавания изобразительного искусства как отрасль педагогической науки. Краткий исторический обзор методов обучения рисованию в Казахстане и за рубежом. Методы преподавания изобразительного искусства в школе. Содержание занятий по изобразительному искусству в школе. Дидактические принципы. Проблемное обучение по изобразительному искусству. Учитель – организатор и руководитель учебно-воспитательного процесса в школе. Урок - основная форма учебной работы по изобразительному искусству в школе. Кабинет изобразительного искусства. Частные вопросы современной методики преподавания изобразительного искусства: восприятие произведений искусств и явлений действительности, изображение на плоскости, сюжетная композиция, лепка, декоративно-прикладная деятельность, конструирование. Вопросы планирования и учета успеваемости. Педагогический рисунок. Изготовление наглядных пособий. Внеклассные и внешкольные мероприятия.
Знания:
- исторических методов обучения;
- методики организации и проведения уроков;
- содержания занятий по изобразительному искусству в школе;
- дидактических принципов;
- основ проблемного обучения;
- роли учителя как организатора и руководителя учебно-воспитательного процесса;
Умения:
- организовывать и проводить уроки, составлять планы и конспекты;
- применять различные методики преподавания.
БК1-9
ПК 3.1.5.
ПК3,1,6
ПК3,1,10
ПК3,1,11
СД. 02
Методика преподавания черчения
Черчение как учебный предмет. Краткий обзор становления и развития методики преподавания черчения в школе. Перспектива дальнейшего совершенствования методики обучения черчению. Методы обучению черчения в современной общеобразовательной школе. Организация процесса обучения. Средства обучения. Кабинет черчения и его оборудование. Методика преподавания основных разделов и тем школьной программы по черчению. Методика работы учителя на классной доске.
Знания:
- методики организации и проведения уроков;
- развития методики преподавания черчения в школе;
- методов обучения черчению в современной общеобразовательной школе;
Умения:
- организовывать и проводить уроки, составлять планы и конспекты;
- применять различные методики преподавания.
БК1/9
ПК
3,1,5

БҚ 3- БҚ 7
ЭӘП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негiзгi мәселелерi. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық бағаның құралудың тетiгi. Бәсекелестiк. Фирма қызметiнiң экономикалық негiздерi. Монополияға қарсы реттеу. Тұрғынның мәселелік Дохолысы, әлеуметтiк-экономикалық реттеу. Макроэкономика. Елдiң экономикасының құрылымы. Қаржы. Несие - ақшалай салық жүйе. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсудiң мәселесi. Қазақстандық экономиканың микро және макро экономикалық мәселелерi. Халықаралық еңбек бөлiнiсi. Тауарлар, қызметтер және валюта әлемдiк нарық. Бизнестiң негiзi.
Білімдер:
- микроэкономика мен макроэкономиканы;
- экономикалық теорияның, мемлекеттің банк жүйесінің, салық саясатының жалпы ережелерін.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіндегі бағдарға қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану;
- Қазақстандағы, жақын және алыс шетелдердегі экономикалық жағдайлар туралы түсініктің болуы.
БҚ 1.- БҚ 10.
ӘЭП 05
Құқық негізде
Құқық, ұғым, жүйе, көзде
Республика Конституциясы.Қазақстан - заңға сүйенген жүйенiң өзегi.
Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы.
Кәсiби қызметтiң саласында заңға сүйенген және адамгершiлiк - этникалық нормалар.
Адам мен азаматтың бостандық құқығының тетіктері.
Тұлға, заңға сүйенген мемлекет. Заңдық жауапкершiлiк және оның түрлерi. Құқықтың негiзгi саласы.
Қылмыстық құқық және мораль.
Нормативтiк - құқықты құжаттар.
Қазақстан Республикасының сот жүйесi. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- кәсіптік қызметте құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
- адам мен азаматтардың құқығы мен еркіндігі, оны іске асыру механизмдерін білу керек.
Іскерліктер:
- қылмыстық құқық және құқықбұзушылық моралі тұрғысынан бағалау;
- моральға қарсы құқыққа қайшы әрекеттер;
- өз білімін өзара байланыста және ретпен пайдалану, мамандардың кәсіптік қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1- БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Педагогика
Педагогиканың жалпы негіздері. Педагогика ойының тарихи дамуы. Оқыту жүйесі туралы негізгі ұғымдар. ҚР оқыту жүйесі. Оқыту теориясы (оқытудың ұстанымы, әдісі, мазмұны). Қазіргі кездегі тәрбиенің мақсаттары мен міндеттері. Ұжымның қалыптасуы және оның тұлғаға тигізетін әсері. Ғылыми дүниетанымның қалыптасуы. Адамгершілік тәрбиесі. Еңбек тәрбиесі.Дене шынықтыру тәрбиесі. Экологиялық тәрбие. Эстетикалық тәрбие.Отбасы тәрбиесі. Тәрбие ісінің мазмұнымен әдістемесі. Педагогикалық шеберлік, оның мағынасы. Оқыту процесін басқару. Озат педагогикалық практика.
- қазіргі заманғы даму кезеңіндегі Қазақстан Республикасының білім концепциясын талдау.
Білімдер:
- білім беру саласындағы негізгі заңнамалық актілерді;
- қазіргі заман педагогикасының теориялық-әдістемелік негіздерін;
- негізгі педагогикалық түсініктер мен терминдерді, оқыту мен тәрбиелеудің теориясын.
Іскерліктер:
- арнайы педагогикалық әдебиетті талдау;
- өз қызметінде педагогика ғылымдарының қазіргі заманғы жетістіктерін пайдалану;
- кешенді әдіс тұрғысынан нақты оқу-тәрбиелік міндеттерді орындау;
БҚ 1- БҚ 5
КҚ 3.1.11-КҚ 3.1.14
ЖКП 02
Этнопедагогика
Халық педагогикасы-ұжымдық халық шығармашылығының құрам бөлігі. Авиценна, Әл-Фараби, В.Г.Белинскийй, Н.Г.Чернышевский, К.Д.Ушинский халықтың педагогикалық данышпандығы туралы. Ағартушылық идеялар мен халық педагогикасы. Халықтық педагогиканың мәні, мақсаттары, міндеттері, айырмашылық ерекшеліктері. Халықтық педагогиканың ескерткіштері педагогикалық ақиқаттар жинағы ретінде. Халық ауыз әдебиетіндегі дидактикалық принциптердің бейнеленуі. Мақал-мәтелдер, халық педагогикалық миниатюралар. Ертегілер, дастандар, жырлар-халық өмірінің оқулығы. Халықтық педагогикадағы тәрбиенің мазмұны, әдістері, тәсілдері, құралдары. Жеке адамның қалыптасуы мен ақыл-ой тәрбиесі туралы халықтың көзқарастары. Жас ұрпақтың адамгершілік тәрбиесі, жеке адам адамгершілігі туралы халық ұғымы. Халықтың педагогика жүйесіндегі еңбек тәрбиесінің мағынасы. Халықтық педагогика жас ұрпақтың дене тәрбиесінің тәсілдері, нормалары туралы.
Білімдер:
- ғылыми педагогика нормалары бар өнегелілік, руханилық, тәрбиелік туралы халықтық педагогика түсініктерінің жалпылығын;
- қазақ халқы тәрбиесінің ерекшеліктерін, педагогикалық ғылымдар жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасының орнын, қазақ отбасындағы музыкалық тәрбиенің әдістерін.
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын диагностикалау, ұйымдастыру және өткізу;
- оқу-тәрбие процесінде білімін, сонымен қатар халықтық педагогика идеяларын шығармашылық түрғыда қолдану, алған теориялық білімін педагогикалық қызметте шеберлікпен қолдану;
- мақал-мәтелдерді халықтық педагогикалық миниатюралар ретінде, ертегілерді, дастандарды, эпостарды халық өмірінің оқулығы ретінде қолдану.
БК 1- БК 5
КҚ 3.1.11- 3.1.14
ЖКП 03
Психология
Психология пәні, зерттеу әдістері мен міндеттері. Ми психологиясы. Сана - психикалық бейненің жоғарғы формасы. Іс-әрекет және жеке адам. Топтағы қарым-қатынас пен өзара қарым-қатынас. Психологиялық танымдық процестер. Эмоционалды еркін процестер мен қалып. Жеке адамның өзіндік ерекшеліктері. Жас ерекшелік психологиясы негіздері. Жас ерекшелік түсінігі. Жас ерекшелік кезеңдерін сипаттау (мектепке дейінгі, бастауыш мектеп, орта және жоғары мектеп жасындағылар). Педагогикалық психология негіздері. Оқыту процесінің құрылысы, компоненттері, заңдылықтары. Тәрбие психологиясы және оның заңдылықтары туралы түсінік. Педагогикалық қабілет, шеберлік, дағды. Оқу-тәрбие процесіндегі байқау стилі туралы түсінік.
Білімдер:
- негізгі педагогикалық терминдер мен түсінктерді;
- психология пәні, оның міндеттері, салалары, зерттеу әдістері, психологиялық қызмет құрылымын;
- негізгі психологиялық танымдық процестерді;
- олардың жүру заңдылықтары және мәні мен оқу-тәрбиелік міндеттерді шешуде оларды қолдану шеберлігі;
- әртүрлі жастағы балалардың психикалық даму ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- алған білімдерін практикада қолдану;
- кешенді әдіс тұрғысынан нақты оқу-тәрбиелік міндеттерді орындау;
- балалар ұжымымен және жеке білім алушылармен тәрбие жұмысының міндеттерін, формаларын, әдістерін анықтау;
- халықтық және қазіргі заман педагогикасының идеяларын шығармашылық тұрғыда қолдану;
- психологиялық зерттеудің және диагностиканың әдістерін игеру;
БҚ1-БҚ 5
КҚ 3.1.11-3.1.14
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Заманауи деңгейдегi тәрбиенiң мақсаты және есебi. Тәрбиелiк жұмыстың ортақ әдiстемесі: тәрбие жұмысының әдістемесі, педагогикалық әдiстеме, педагогикалық техника жүйесі, мұғалімнің сөйлеу мәдениеті.
Тәрбиелiк ұжым ұйымының әдiстемесi. Сынып жетекшісінің әдістемелік жұмысы:тәрбиелiк жұмысты жоспарлаудың негiзгi есебі және функциясы, білім алушыларды зерттеудiң әдiстемесi.
Тұлғаның психологиялық-педагогикалық жас дамуының заңдылық және шақтық кезеңдері.
Білім алушыларға психология –педагогикалық сипаттама.
Мән, есеп, мазмұн, пiшiн және тәрбиенiң әдiстерi.
Қазiргi шарттарда тәрбиенiң психология педагогикалық мәселесі.
Педагогикалық қарым-қатынас психологиясы.
Тәрбиенiң сұрақтарына арналған ҚР мемлекеттiк құжаттары.
Тәрбие, пiшiннiң баламалы әдiстемелерi, әдiстер, халық тәрбиесiнің қаржысы.
Өздiгiнен даму бойымен жұмысты ұйымдастыру.
Арнаулы педагогикалық және психологиялық әдебиеттiң талдауы.
Білімдер:
- білім алушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемелерін білу;
- тәрбиенің мәні, міндеттері, мазмұны, формалары және әдістері;
- қазіргі заман жағдайындағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері;
- педагогикалық қатынастың психологиясын білу;
- тәрбие мәселелері жөніндегі ҚР мемлекеттік құжаттары;
- тәрбиенің альтернативтік әдістері;
- халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық түсініктерді;
- халықтық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін, негізгі формаларын, әдістерін, құралдарын, факторларын, оқыту мен тәрбиелеу теориясын білу;
- тұлғаның жас ерекшелік дамуының заңдылықтарын және жас аралықтарының психологиялық-педагогикалық сипаттамасын;
Іскерліктер:
- өзін-өзі дамыту бойынша жұмысты ұйымдастыру;
-арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиетті талдау;
-мұғалімдердің тәрбие саласындағы практикаларын бақылау және талдау; негізгі педагогикалық түсініктерді пайдалану; тәрбиенің альтернативті әдістерін, халықтық тәрбиенің формаларын, әдістерін, құралдарын қолдану.
БҚ1 –БҚ 5
КҚ 3.1.14
ЖКП 05
Техникалық оқу құралдары
Фотоаппараттар мен объективтер. Фотографиялық түсірілім. Сандық фотоаппараттың құрылғысы. Сандық фотоаппараттың жұмысы. Сандық фотографияның артықшылықтары мен кемшіліктері.
Мультимедиалық технология. Мультимедиалық технологияның қағидалары, қолданылуы. Компьютердің аппараттық бөліміне қойылатын талаптар.
Интернет-технология. Интернетке қосылу. Интернеттің ресурстары. Электрондық пошта. Телеконференция.
Интерактивтік технология. Кеңселік технологияларды басқарудың технологиясы. Принтер, оның түрлері. Сканер, оның түрлері. Факс. Ксерография.
Білімдер:
- оқытудың техникалық құралдарының құрылғыларын, олардың жұмыс жасау қағидаларын;
- мультимедиялық технологиялар, оларды қолданудың қағидаларын;
- интернет-технологиялардың қызметтерін.
Іскерліктер:
- практикада оқытудың техникалық құралдарымен, интернет-технологиялармен жұмыс жасау, сканерлеу, көшіру; сабақ өткізуде техникалық құралдардың заманауи түрлерін қолдану.
БҚ1-БҚ5
КҚ3.1.11-3.1.10
3.1.11
ЖКП 06
Әлемдік көркем мәдениеті
ӘКМ мәні. Көне театр және әдебиет.Орта ғасырлық музыка және әдебиет. Қайта өркендеудің әдебиеті. Шекспир және оның уақыты. Опера бұл- өнердің синтетикалық түрі.Неміс білім беруі.Веналық классикалық музыка. Л.Бетховен шығармашылығы. Музыка және әдебиеттегі романтизм.
Ұлы атақты музыка романтиктары.Р.Вагнердің синтез өнері. Д.Верди релизмі. Э.Григаның фольклорлық өнері.Музыка және мәдениеттегі импрессионизм. 20 ғасырдың ең зор джаз мәдени оқиғасы.
Білімдер:
- адам баласының бойында өнердің қалыптасуы, және барлық түрлердің дамуы;
Іскерліктер:
- Сабақты өнермен ұйымдастыру және өткізу;
- өнердің жанрлар, бөлшектеліп таратылу стильдарындағы өнер түрлері;
- музыкалық, әдеби, бейнелеу өнерінің шығармасын талдау;
БҚ 1-БҚ7
КҚ3.1.11
3.1.6
3.1.11
ЖКП 07
Анатомия физиология және мектеп гигиенасы.
Адам организмінің өсу және даму заңдылығы. Анализатор жүйелерінің жүйке жүйесі жоғары жүйке жүйесінің әрекеті және физиологиясы. Сенсор жүйелері. Тірек-қозғағыш, құрам сүйек-бұлшық еттік жүйесі.Қан және тамыр жүйесі. Тыныс мүшелерінің жүйесі. Асқорытудың жүйесі. Тері. Балалар организмының заңдылығы. Балалар және жас өспірімдердің организмінің анатомиясы және жас ерекшелік физиологиясы.Мектеп гигиенасы.
Білімдер:
- адам ағзасының өсуі мен дамуының заңдылықтары;
- жүйке жүйесін және жоғарғы жүйке қызметін, сенсорлық жүйелерді;
- адамның тірек-қимыл жүйесін, ас қорыту, тыныс алу органдарының жүйесін;
Іскерліктер:
- балалар ағзасының заңдылықтарын ажырата білу;
- балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомиясы мен физиологиясының жас ерекшеліктерін ажырата білу.
БҚ 1-9
КҚ3.1.11
3.1.14
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Бейнелеу өнері әдістемесі
Бейнелеу өнерінің сабақ беру әдістемесі бұл педагогикалық ғылымның саласы.
Қазақстанның және шет елдерінің сурет салу және сабақ беру әдістері. Мектептерде бейнелеу өнерін оқыту әдістері. Дидактикалық ұстанымдар. Бейнелеу өнерінің проблемалық оқытылуы. Мектепте мұғалім оқу-тәрбие процесін ұйымдастырушы және басқарушы. Бейнелеу өнері бөлмесі.
Өнер туындыларын қабылдау және оның шындық құбылысы, кеңістікті бейнелеу, сюжеттік композиция, сомдау, сәндік безендіру қызметі. Үлгерім есебі және жоспарлау сұрақтары.
Пластикалық сурет. Көрнекіліктерді даярлау. Сыныптан тыс және мектептен тыс шаралар.
Білімдер:
- оқу әдістеріне тарихи шолу;
- сабақ өткізу және оны ұйымдастыру әдісі;
- мектептегі бейнелеу өнерінің білім мазмұнын;
- дидактикалық қағидаларды;
- проблемалық оқытудың негізі;
- оқыту-тәрбиелеу процесіндегі мұғалімнің ұйымдастырушы және жетекші ретіндегі ролі;
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастырып, өткізу, жоспар мен конспект құру;
- оқытудың түрлі әдістерін қолдану.
БҚ1-9
КҚ 3.1.5
3.1.6
3.1.10
3.1.11
АП 02
Сызуды оқыту әдісі
Сызу оқу пәні. Мектептегі сызуды оқыту әдісінің дамуына және құрылуына қысқаша шолу. Сызуға үйрету әдісін болашақта одан әрі жетілдіру. Қазіргі о жалпы орта білім беру орта мектебінде сызуды оқыту әдістемесі.
Оқыту процесін ұйымдастыру. Оқыту құралдары. Сызу кабинеті және оның құрал жабдықтары. Мектеп бағдарламасы бойынша сабақ берудің сызу әдістемесі және негізіг бөлімдері. Мұғалімнің сынып тақтасында жұмыс жасау әдісі.
Білімдер:
- сабақты өткізу және ұйымдастыру әдісін;
- мектептегі сызу сабағын оқыту әдістемесінің дамуын;
- қазіргі заманғы жалпы білім беретін мектептегі сызуды оқыту әдістерін.
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастырып, өткізу, жоспар мен конспект құру;
- оқытудың түрлі әдістерін қолдану.
БҚ 1/9
КҚ 3.1.5

3,1,7
3,1,8
3,1,10
3.1.11.
СД. 03
История изобразительного искусства
Зарубежное искусство. Искусство первобытного строя и древнего мира. Искусство средних
веков и эпохи Возрождения. Искусство ХУІІ-ХІХ вв. Основные тенденции развития зарубежного искусства XX в.
Русское и современное искусство. Искусство XVII-ХIX вв. Искусство XX века.
Искусство импрессионизма.
Знания:
- о становлении и развитии всех видов искусства на протяжении развития человечества;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по восприятию искусства;
- разбираться в видах, жанрах, стилях искусства;
- анализировать художественные произведения.

3.1.7
3.1.8
3.1.10
3.1.11
АП 03
Бейнелеу өнері тарихы
Шетел өнері. Алғашқы құрылыс пен ежелгі дүние өнері. Орта ғасыр өнері. ХYII-XIXғғ. өнердің тууы. ХХғ. шет ел өнерінің негізгі даму тенденциясы. Қазіргі орыс өнері. XVII-XIXғғ. өнері.ХХғасыр өнері. Импрессионизм өнері.
Білімдер:
- адам дамуындағы барлық өнер түрінің пайда болуы мен дамуы туралы;
Іскерліктер:
- өнерді қабылдау бойынша сабақ өткізу және ұйымдастыра білу;
- өнердің стилін, жанрын, түрлерін айыра білу.
- көркем туындыларды талдай білу.

БК1-9
ПК
3.1.5.
3,1,6
3,1,10
3,1,11
СД 04
Основы рисунка
Реалистический рисунок, его эстетическая сущность в истории развития изобразительного искусства.
Объективные законы изображения окружающей действительности: законы композиции, перспективы, светотени.
Виды графики. Работа карандашом, пастелью, сангиной углем и соусом. Рисование с натуры геометрических тел, натюрмортов из бытовых и производственных предметов растительного и животного мира. Рисование гипсовых розеток, гипсовых частей лица, тела и фигуры человека. Рисование черепа человека с натуры, фигуры человека с натуры, рисование портрета.
Знания:
- важной роли рисунка в изобразительном искусстве, его законы и правила;
- методики последовательности выполнения рисунка;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по графике;
- рисовать мелом на классной доске по памяти и представлению.
- в последовательном выполнении рисунка, используя различные материалы и техники;
- выразительной передачи натуры средствами реалистического рисунка.

БК 1-9
КҚ 3.1.5.
3.1.6.
3.1.10.
3.1.11.
АП 04
Сурет незідері
Бейнелеу өнерінің тарихы, реалистік сурет оның эстетикалық дамуы.
Қоршаған шындықтың нақты заңдар бейнесі: композициялық, перспектива, көлеңкенің заңдары. Графика түрлері. Қарындашпен пастелъмен, сангинамен жұмыс істеу. Геометриялық денеден сурет салу, тұрмыстық және өндірістік заттардан, өсімдік пен жануарлар әлемінен натюрморт салу. Гипсті розетканы, дене бөліктерін адамның портретін мен тұлғасын салу. Қолдың, аяқтың суретін салу
Білімдер:
- бейнелеу өнеріндегі суреттің маңызды ролін, оның заңдары мен ережелерін;
- суретті орындаудың бірізділік әдістемесін.
Іскерліктер:
- графика бойынша сабақты ұйымдастыру мен өткізу;
- ес және елес бойынша сынып тақтасына бормен сурет салу;
- түрлі материалдар мен техникаларды пайдаланып суретті жүйелі салу;
- реалистік сурет құралдарымен натураны мәнерлі көрсету;

БК1-9
ПК
3.1.16.
3,1,17
3,1,18
3,1,20
3,1,22
3,1,23
СД. 05
Основы живописи
Реалистическая, эстетическая сущность живописи в истории развития изобразительного искусства.
Законы изображения окружающей действительности живописными средствами. Законы композиции, перспективы, светотени.
Виды и жанры живописи. Разнообразные приемы работы различными красками. Цветоведение. Живописные наброски предметов различной материальности, растительного животного мира. Натюрморты из предметов быта в акварели, гуаши, масле. Этюды интерьера. Живописные этюды головы и фигуры.
Знания:
- важной роли живописи в изобразительном искусстве, ее законы и правила;
- реалистической, эстетической сущности живописи в истории развития изобразительного искусства;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по живописи;
- в последовательном выполнении работ в цвете, используя различные материалы и техники;
- использования законов композиции, перспективы, цветотени, цветоведения.

БҚ 1-9
КҚ 3.1.16.
3.1.17.
3.1.18.
3.1.20.
3.1.22.
3.1.23.
АП 05
Кескіндеме негідері
Кескіндеме өнерінің даму тарихы реалистік, эстетикалық мәні. Қоршаған шындықтың көркем заңдар бейнесі. Композициялық, перспективалық, көлеңкенің заңдары. Әр түрлі бояулармен жұмыстың түрлі қабылдаулары.
Кескіндеме түрлері мен жанрлары. Түстану. Өсімдік пен жануарлар әлемінің заттардың кескіндемелік нобайлары. Акварелъмен, гуашпен, майлы бояумен тұрмыстық заттардың натюрморты. Интеръер этюдтері. Бас этюдтері және көркем фигурасы.
Білімдер:
- бейнелеу өнеріндегі кескіндеменің басты ролі, оның заңдылықтары мен ережелері;
- бейнелеу өнерінің даму тарихындағы кескіндеменің реалистік, эстетикалық мәні.
Іскерліктер:
- кескіндеме бойынша сабақты ұйымдастыру және өткізу;
- түрлі материалдар мен техникаларды қолданып, түспен жұмысты жүйелі орындау;
- композиция, перспектива, түстану, жарық-көлеңке заңдылықтарын қолдану.

БК1/7
ПК
3.1.6.
3,1,17,
3,1,18
3,1,19
СД. 06
Композиция
Предмет композиция. Формальная композиция.
Законы композиции. Средства композиции. Правила композиции.
Приемы композиции. Композиция пейзажа. Тематические композиции. Композиции натюрморта и интерьера. Композиционные упражнения, изображающие фигуры людей. Психологический портрет. Образ человека и его характер. Композиция в графике. Иллюстрация детской книги. Композиция в монументальном искусстве, композиция плаката. Макетирование, основные правила и положения.
Знания:
- важной роли композиции в изобразительном искусстве, ее законы и правила;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по композиции;
- правильно подбирать формат для работы;
- применять законы, правила, средства композиции;
- в последовательном выполнении композиции, используя различные материалы и техники.
БК1-9
ПК
3.1.6
.3,1,10,
3,1,19

БҚ 1/7
КҚ 3.1.6.
3.1.17.
3.1.18.
3.1.19.
АП 06
Композиция
Композиция пәні. Үстірт композициясы. Композиция заңдылықтары. Композиция қаржысы. Композиция ережесі. Композиция қабылдаулары. Пейзаж композициясы. Тақырыптық композициялар. Натьрморт және интерьер композициясы. Адамдардың фигурасын бейнелейтін композициялық жаттығулар.
Психологиялық портрет. Адам түрі және оның мінезі. Композициялық кесте. Балалар кітабының көркемделуі. Өнердің зор композициясы, плакат композициясы. Жағдайлар және негізгі ережелер, макеттеу.
Білімдер:
- бейнелеу өнеріндегі композицияның атқаратын маңызды ролін, оның заңдылықтары мен ережелерін;
Іскерліктер:
- композиция бойынша сабақтарды ұйымдастырып, өткізу;
- сурет салуға қағаз парағын дұрыс таңдай білу;
- композицияның заңдылықтарын, ережелерін, құралдарын дұрыс пайдалану.
- композицияны орындағанда әр түрлі техниканы қолдана білу.
БҚ 1-9
КҚ 3.1.6.
3.1.10.
3.1.19.

3,1,24
СД. 07
Декоративно-прикладное искусство
Цели и задачи курса.
Орнаменты. Виды.
Национальные орнаменты. Петрографическая, мегалическая и орнаментальные традиции. Народное декоративно-прикладное искусство. Семантика "звериного стиля". Развитие ремесел. Казахские национальные сувениры. Особенности декоративно-прикладного искусства народов проживающих на территории Казахстана.
Современный подход к декоративно-прикладному искусству, его использование в декорировании интерьера.
Знания:
- тенденций развития декоративно-прикладного искусства;
- национального орнамента;
- семантики "звериного стиля";
- о развитии ремесел;
- о казахских национальных сувенирах;
- об особенностях декоративно-прикладного искусства народов проживающих на территории Казахстана.
Умения:
- создавать собственные проекты по декоративно-прикладному искусству;
- выполнять композиции по декоративно-прикладному искусству различными материалами и техниками.
БК1-9
ПК 3.1.4.
3,1,19
3,1,24
СД. 08
Начертательная геометрия
Основы начертательной геометрии. История развития предмета. Методы проецирования. Проекции точки, прямой, плоскости. Способы преобразования проекций. Поверхности и тела. Пересечение поверхностей. Развертки поверхностей, перспективные проекции. Способы построения изображений теней.
Знания:
- различных способов изображения пространственных форм, перспективных закономерностей и методов теории;
Умения:
- выполнять чертежи с применением перспективы.
- организовывать и проводить уроки по выполнению чертежей с применением перспективы.
БК1-7
ПК3.1.7.
3,1,8
3,1,9
СД. 09
Черчение
Графическое оформление чертежей. Линии чертежа, выполнение надписей на чертежах, приемы вычерчивания контуров технических деталей. Общие
правила выполнения технических рисунков. Эскизы и чертежи деталей. Чертеж разъемных и неразъемных соединений деталей и зубчатых передач. Сборочные чертежи: чтение. Деталирование. Элементы строительного черчения: чертежи планов, фасадов, разрезов жилых зданий.
Знания:
- требований ГОСО, способы и методы изображения на плоскости, основные специфические названия элементов;
Умения:
- выполнять эскизы, технического рисунка;
- анализировать конструктивные формы, технических деталей;
- читать и выполнять различные чертежи;
- организовывать и проводить уроки по черчению, в соответствии с учебным материалом.
БК1-7
ПК 3.1.6.
3,1,7
3,1,8
3,1,9
СД. 10
Художественная обработка материалов
Заготовка и подготовка материалов для работы, Аппликация, ее виды. Приемы и последовательность выполнения аппликации из цветной бумаги, кожа. Бумажная пластика. Выполнение упражнений из бумаги, создание национальных сувениров. Мозаика. История мозаичной живописи. Простейший способ выполнения мозаики в условиях школы. Батик. Виды и техника росписи на хлопчатобумажной ткани. Виды витража. Выполнение имитации витража. Выполнение творческой работы из подручного материала (пластик, стекло, сухие растения и т.д).
Знания:
- особенностей структуры разнообразных материалов и их использования в работе.
Умения:
- организовывать и проводить уроки по работе с различными видами материалов в разнообразных техниках;
- в выполнении композиций из различных видов материала и разнообразных техниках;
- в заготовке и подготовке материалов для работы.

3.1.24.
АП 07
Декоративті-қолданбалы өнер.
Курстың мақсаты және есебі. Оюлар. Түрлер. Ұлттық оюлар. Петрографиялық, мегалитикалық және оюлы дәстүрлер. Декоративті- қолданбалы халық өнері.
Семантика "Аңдар стилі". Қолөнердің дамуы. Қазақ ұлттық сувенирлері. Қазақстан аумағында тұратын халықтардың декоративтік- қолданбалы өнер ерекшелігі.
Заманауи қолданбалы интерьер өнерінің қолданылуы оның безендірілуі.
Білімдер:
- безендіру-қолданбалы өнердің даму бағыттарын;
- ұлттық ою-өрнекті;
- "аң стилінің" мағынасын;
- қолөнер кәсібінің дамуы туралы;
- қазақтың ұлттық сувенирлері туралы;
- Қазақстан аумағында тұратын халықтардың безендіру-қолданбалы өнерінің ерекшеліктері туралы;
Іскерліктер:
- безендіру-қолданбалы өнері бойынша өз жобаларын құра білу;
- түрлі материалдармен және техникалармен безендіру-қолданбалы өнер бойынша композициялар орындау.
БҚ 1-9
КҚ 3.1.4.
3.1.19.
3.1.24.
АП 08
Кескінді геометрия
Кескінді геометрия негіздері. Пәннің даму тарихы. Проекция әдісі
Нүктенің, түзудің, жазықтықтың проекциясы. Проекцияны жаңарту тәсілі. Бет және дене. Беттердің қилысуы. Беттерді жоспарлап бөлу. Перспективті проекция. Көлеңке бейнесін құру тәсілі.
Білімдер:
- кеңістіктік формаларды бейнелеудің түрлі әдістері, теорияның перспективалық заңдылықтары мен әдістері.
Іскерліктер:
- сызбалы геометрия ережелеріне байланысты бейнені құру.
- перспективаны пайдалана отырып, сызба сызу бойынша сабақты ұйымдастырып, өткізу;
БҚ 1-7
КҚ 3.1.7.
3.1.8.
3.1.9.
АП 09
Сызу
Сызуды графиктік көркемдеу. Сызу сызықтары және сызуларда жазуды орындау, техникалық деталъдардың нұсқасын өшіру тәсілі. Техникалық суреттермен сызбаларды орындаудың жалпы ережесі. Детальдың эскиздері мен сызбалары.
Жинама сызықтар: оқу, орындау және детальдау. Құрылыс сызбасының элементтері: қасбет сызбасы, мекеме қимасының сызбасы.
Білімдер:
- МЖМБС талаптарын, жазықтықтағы бейненің әдістері мен тәсілдерін, элементтердің негізгі спецификалық атауларын;
Іскерліктер:
- техникалық суреттің эскиздерін жасауда, техникалық детальдің конструктивтік формасын талдауда, түрлі сызбаларды оқу мен орындау.
- оқу материалына сәйкес сызу бойынша сабақтар ұйымдастыру мен өткізу
БҚ 1-7
КҚ 3.1.6.
3.1.7.
3.1.8.
3.1.9.
АП 10
Материалды көркемдеп өңдеу
Материалдарды жұмысқа әзірлеу. Аппликация жәнеоның түрлері. Түсті қағаздан,флористика,қамыстан аппликацияны біртіндеп орындау тәсілі. Қағазды пластика. Қағазбен жаттығу. Сувенирлік бұйымдар жасау. Мозайка. Мозайкалы сыршырай тарихы. Мектеп жағыдайында мозайканы орындаудың қарапайым тәсілдері. Батик. Мақта- мата кездемесінде өрнек салу түрлері мен техникасы.
Витраждың түрлері. Витраж имитациясының орындалуы. Шығармашылық жұмыстардың ең керекті аспаптармен жасалуы (пластик, шыны,құрғақ өсімдіктер және т.б.)
Білімдер:
- әртүрлі материалдардың құрылымдық ерекшеліктерін және жұмыста пайдаланудың ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- түрлі техникаларда материалдардың алуан түрлерімен жұмыс бойынша сабақтар ұйымдастырып, өткізу;
- пластиканың алуан түрлерін пайдаланып мүсіндік формаларды бейнелеу.
- әр түрлі материалдармен әр техникада композицияны орындау;
- жұмысқа материалдарды дайындау.

БК1/8
ПК 3.1.4.
СД.11
Искусство современного интерьера
Основы дизайна интерьера. Стили интерьера. Исторические и современные стили интерьера. Английский стиль. Французский стиль. Японский стиль. Кантри стиль. Стиль Хай-тек.
Знания:
- о различных исторических и современных стилях интерьера, организации
внутреннего пространства;
Умения:
- организовывать и проводить уроки по дизайну;
- художественной организации внутреннего пространства.
БК1/7
ПК
3.1.10.
3,1,13
3,1,15
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДОО.01
Теория дизайна
Предмет теории дизайна. Определение дизайнерской деятельности. Древний Египет. Эпоха античности: Греция и Рим. Средневековая Европа. Эпоха Возрождения. Европа в Новое время. Промышленный переворот в 19 веке. Становление промышленного дизайна в США. Теоретики в области дизайна. БАУХАУС и ВХУТЕМАС. Поиск новых форм художниками, архитекторами и дизайнерами. Стили и персоналии. Лидеры промышленного дизайна.
Знания:
- культурного словаря дизайна;
- истории становления дизайна;
- этапов развития дизайнерской деятельности;
Умения:
- применять профессиональную терминологию на практике.
- применять графический и изобразительный язык.
- в различных областях дизайнерской деятельности.
БК1/5
ПК
3,1,10 3.1.12.
3,1,12
3,1,13
ДОО.02
Проектная графика
Общие сведения. Шрифты. Линейная графика. Черно-белая графика. Цвет в проектной графике. Формообразующая роль цвета. Техника отмывки. Тушевка. Полихромная отмывка.
Знания:
-графической основы и принципов построения шрифтов;
-различных приемов и техник проектной графики, ее специфические особенности в дизайнерском проектировании;
Умения:
-выполнять различные шрифтовые работы при оформлении чертежей, плакатов и т.д.;
-использовать материалы, инструменты, техники и приемы проектной графики для решения художественно-изобразительных задач.
БК1/6
ПК 3.1.13
3,1,14
3,1,15
ДОО.03
Проектирование интерьера
Конструктивные элементы и типы гражданских зданий. Стены и элементы каркаса. Перекрытия, полы и потолки. Перегородки. Окна и двери. Крыши. Лестницы. Конструктивные особенности зданий, возводимых в сейсмических районах. Современные строительные и отделочные материалы в интерьере. Дизайн оборудования жилых интерьеров, общественных зданий. Общие положения об особенности перепланировки квартир.
Знания:
- функциональных назначений конструктивных элементов зданий;
- современного ассортимента строительных материалов для интерьера;
- этапов и стадий дизайнерского проектирования;
- нормативных и директивных документов;
- методов разработки перепланировки помещений.
Умения:
- создавать выразительный образ проектируемого объекта с удобными функциональными связями внутреннего и внешнего пространства;
- решать дизайнерские задачи по проектированию интерьера;
- использовать современные строительные и отделочные материалы в интерьере.

БҚ 1-8
КҚ 3.1.4.
АП 11
Қазіргі интерьер өнері
Интерьер өнерінің негіздері.
Интерьер стилі. Қазіргі интерьер өнері және тарихы. Ағылшын стилі. Француз стилі. Жапон стилі. Кантри стилі. Хай-тек стилі.
Білімдер:
- интерьердің түрлі тарихи және қазіргі заманғы стилдерін, ішкі кеңістікті бейнелеуді.
Іскерліктер:
- дизайн пәнінен сабақты ұйымдастыру және өткізу;
- ішкі кеңістікті көркем бейнелеу
БҚ 1-7
КҚ 3.1.10.
3.1.13.
3.1.15.
БҰАП 00
Білім беру ұйымымен анықталатын пәндер
БҰАП 01
Дизайн теориясы
Дизайн теориясы пәні.
Дизайнер қызметiнiң анықтауы. Ежелгi Египет. Көнелiктiң дәуiрi: Греция және Рим. Орта ғасырлық Еуропа. Қайта өркендеудiң дәуiрi. Жаңа уақытқа Еуропа. 19 ғасырда өнеркәсiптiк төңкерiс. АҚШ-та өнеркәсiптiк әрлендiрудiң қалыптасуы. Әрлендiрудiң төңiрегiдегi теоретиктерi. БАУХАУС және ВХУТЕМАС. Суретшiлермен, архитекторлармен және дизайнердiң жаңа пiшiндерiн iздестiру. Стиль және есiмнамалар. Өнеркәсiптiк әрлендiрудiң жетекшiлерi.
Білу керек:
- дизайнның мәдени сөздігі;
- дизайнның қалыптасу тарихы;
- дизайнер қызметінің даму сатылары;
Іскерліктер:
- іс жүзінде кәсіби терминологияны қолдану;
- бейнелеу тілінде және график түрінде қолдану;
- әр түрлі облыстардағы дизайнер қызметі
БҚ1/5
КҚ 3.1.10
3.1.12.
3.1.12
3.1.13
БҰАП 02
Жобалық графика
Ортақ мәлiметтер. Шрифттар. Сызықты жазу-сызу. Қара- ақ графика. Жобалық кестеге түс. Түстiң форма тудырушы рөлi. Жуып тастаудың техникасы. Сызғылау. Полихром жуып тастауы.
Білімдер:
- график түрiндегі негiз және шрифттардың қағида құрылысы;
- дизайнер жобалауында әр түрлi қабылдаулар және жобалық кестенiң техникалары, оның ерекшелiктерi;
Іскерліктер:
- сызбалар, плакаттардың ресiмдеуi және тағы басқалардың жанында әр түрлi шрифттiк жұмыстарды орындау;
- материалдарды пайдалану, көркем - бейнелеу есептерiнiң шешiмi үшiн құралдар, техника және жобалық кестенiң қабылдаулары.
БҚ1/6
КҚ3.1.13
3.1.14
3.1.15
БҰАП 03
Интерьердiң жобалауы
Азаматтық ғимараттарды құрастырылымдық элемент және түрлері. Қаңқаның қабырғасы және элементтерi. Бөгеу, едендер және төбелер. Арақабырға. Терезе және есiк. Төбе. Сатылар. Сейсмикалық аудандарда тұрғызылған ғимараттардың конструктивтiк ерекшелiктері. Интерьердегі қазiргi құрылыс және өңдеу материалдары. Ғимараттарды жабдықтаудың, тұрғын дизайн итерьері.Пәтерлердiң қайта жоспарлау ерекшелiгi туралы жалпы ережелер.
Білімдер:
- ғимараттың құрастылымдылық және функционалдық тағайындау элементтері;
- интерьер үшiн құрылыс материалдарының қазiргi ассортиментi;
- дизайнер жобалауының кезеңдері және бөлімдері;
- нормативтiк және нұсқамалық құжаттар;
- үй-жайларды қайта жоспарлаудың әдiстерi.
Іскерліктер:
- ыңғайлы функционалдық iшкi байланыстары бар жобаланатын объект және сыртқы кеңiстiктiң мәнерлi түрiн құру;
- интерьердiң жобалауы бойымен дизайнер есептерiн шешу;
- интерьерде қазiргi құрылыс және өңдеу материалдарын пайдалану.

БК1/6
ПК 3.1.14.
3,1,15
3,1,22
3,1,23
3,1,24
ДОО.04
Искусство стилизации
Стилизация и декорирование плоскостных форм в интерьере. Батик, витраж, роспись, мозаика. Композиция объемных и рельефных форм в оформлении интерьера. Флористика, коллаж, декупаж, папье-маше.
Знания:
- особенностей структуры разнообразных материалов и их использования в работе;
- особенностей использования плоскостных форм в интерьере;
- особенностей использования объемных и рельефных форм в интерьере.
Умения:
- в выполнении композиций из различных видов материала и разнообразных техниках;
- в заготовке и подготовке материалов для работы.
БК1/7
ПК 3.1.4.
3,1,23
3,1,19
ЛПЗ.00
Лабораторно-практические занятия по специальным дисциплинам
ЛПЗ.01
Рисунок
Работа карандашом, пастелью, сангиной углем и соусом. Рисование с натуры геометрических тел, натюрмортов из бытовых и производственных предметов растительного и животного мира. Рисование гипсовых розеток, частей головы, тела и фигуры человека. Рисование кистей рук, портрета натурщика.
Умения:
-организовывать и проводить уроки по графике;
-рисовать мелом на классной доске по памяти и представлению.
Навыки:
-в последовательном выполнении рисунка, используя различные материалы и техники;
-в выразительной передачи натуры средствами реалистического рисунка.
ПК 3.1.1.
3,1,16
3,1,22
ЛПЗ.02
Живопись
Разнообразные приемы работы различными красками. Цветоведение. Живописные наброски предметов различной материальности, растительного животного мира. Натюрморты из предметов быта в акварели, гуаши, масле. Этюды и интерьера. Живописные этюды с головы и фигуры натурщика.
Умения:
-организовывать и проводить уроки по живописи.
Навыки:
в последовательном выполнении работ в цвете, используя различные материалы и техники;
-в использовании законов композиции, перспективы, светотени, цветоведения.
ПК 3.1.17
3,1,23.
ЛПЗ.03
Основы композиции Композиция пейзажа. Тематические композиции. Композиции натюрморта и интерьера. Композиционные упражнения, изображающие фигуры людей. Психологический портрет. Образ человека и его характер. Компсзиция в графике. Композиция в монументальном искусстве, композиция плаката.
Умения:
- организовывать и проводить уроки по композиции;
- правильно подбирать формат для работы;
- применять законы, правила, средства композиции.
Навыки:
- в последовательном выполнении композиции, используя различные материалы и техники.
ПК 3.1.18
3,1,19
3,1,22.
ЛПЗ.04
Основы декоративно-прикладного искусства Выполнение шрифтовых и декоративных композиции различными доступными материалами. Роспись деревянных изделий, работа с шерстью, кожей.
Умения:
-создавать собственные проекты по декоративно-прикладному искусству;
-проводить уроки по декоративно-прикладным темам.
Навыки:
-в выполнении декоративных композиций различными материалами и техниками.

БҚ1/6
КҚ3.1.14.
3.1.15
3.1.22
3.1.23
3.1.24
БҰАП 04
Стилизация өнері
Интерьердегі стилизацияжазықтық пішіндерді және безендiру. Батик, витраж, қол қою, әшекей. Көлемді және бедерлі композиция пішіндерінің интерьері. Флористик, коллаж, декупаж, қағаз сауыт.
Білімдер:
- жұмыста түрлi материалдар құрылымның ерекшелiктерi және олардың қолдануы;
- Интерьерде жазықтық пiшiндердiң қолдану ерекшеліктері;
- интерьерде көлемді және бедерлі пішіндердің қолдану ерекшеліктері..
Іскерліктер:
-әр түрлi материалдардың және түрлi техникалардың композицияларда орындалуы;
-жұмыс үшiн материалдарды дайындау және әзiрлеу;
БҚ1/7
КҚ 3.1.4.
3.1.23
3.1.19
ЗПО 00
Арнайы пәндерден лабораториялық практикалық сабақ
ЗПО 01
Сурет
Қарындашпен пастелъмен, сангинамен жұмыс істеу. Геометриялық денеден сурет салу, тұрмыстық және өндірістік заттардан, өсімдік пен жануарлар әлемінен натюрморт салу. Гипсті розетканы,дене бөліктерін адамның портретін мен тұлғасын салу. Қолдың суретін салу.
Іскерліктер:
- графика бойынша сабақты ұйымдастыру мен өткізу;
- ес және елес бойынша сынып тақтасына бормен сурет салу;
Дағдылар:
- түрлі материалдар мен техникаларды пайдаланып суретті жүйелі салу;
- реалистік сурет құралдарымен натураны мәнерлі көрсету.
КҚ 3.1.1.
3.1.16
3.1.22
ЗПО 02
Кескіндеме
Кескіндеме түрлері мен жанрлары. Түстану. Өсімдік пен жануарлар әлемінің заттардың кескіндемелік нобайлары. Акварелъмен, гуашпен, майлы бояумен тұрмыстық заттардың натюрморты. Интеръер этюдтері. Адам портреті мен тұлғасының этюдтері.
Іскерліктер:
- кескіндеме бойынша сабақты ұйымдастыру және өткізу;
Дағдылар:
- түрлі материалдар мен техникаларды қолданып, түспен жұмысты жүйелі орындау;
- композиция, перспектива, түстану, жарық-көлеңке заңдылықтарын қолдану.
КҚ 3.1.17
3.1.23.
ЗПО 03
Композиция негіздері
Тақырыптық композиция. Натюрморт пен интеръер композициясы. Адам сымбатын бейнелейтін композициялық жаттығулар. Психологиялық портрет. Адам бейнесі және оның мінезі. Графикадағы композиция. Ескерткіш өнеріндегі композиция, плакат композициясы.
Іскерліктер:
- композиция бойынша сабақтарды ұйымдастырып, өткізу;
- сурет салуға қағаз парағын дұрыс таңдай білу;
- композицияның заңдылықтарын, ережелерін, құралдарын дұрыс пайдалану.
Дағдылар:
- композицияны орындағанда әр түрлі техниканы қолдана білу.
КҚ 3.1.18
3.1.19
3.1.22.
ЗПО 04
Декоративті-қолданбалы өнер.
Әр түрлі шрифтік және сәндік композициялық материалдардың қол жетімді орындалуы. Жүнмен, терімен, ағаш бұйымдарымен жұмыс.
Іскерліктер:
- безендіру-қолданбалы өнері бойынша өз жобаларын құра білу;
- безендіру-қолданбалы тақырыптар бойынша сабақтар өткізу.
Дағдылар:
- түрлі материалдармен және техникалармен безендіру-қолданбалы өнер бойынша композициялар орындау.

ПК 3.1.4.
3,1,18
3,1,19
ЛПЗ.05
Пластическая анатомия
Понятие о предмете. Общее представление о строении фигуры человека. Голова. Кости черепа. Мышцы головы и лица. Скелет человека: кости грудной клетки, позвоночник, лопатки, ключицы, кости таза. Торс человека. Мышцы торса. Строение костей и конечностей человека, мышцы рук и ног. Зарисовки обнаженной фигуры человека.
Умения:
- изображать особенности костно-мышечного строения человека различного возраста, мужского и женского пола.
Навыки:
- в организации и проведении уроков по рисованию фигуры и отдельных частей тела человека;
- в анализе скульптурной формы и композиции;
- в изображении костей и конечностей человека, мышц рук и ног;
- в зарисовках обнаженной фигуры человека.
ПК 3.1.8.
3,1,9
3,1,20
ЛПЗ.06
Скульптура
Реалистическая скульптура, ее эстетическая сущность в истории развития изобразительного искусства.
Виды скульптуры, их различия.
Виды пластики. Приемы и средства скульптуры. Различные материалы. Лепка декоративной розетки. Лепка частей лица с гипсовых моделей. Выполнение скульптурного портрета человека.
Умения:
- в анализе различных видах пластики, выдающихся произведениях скульпторов;
Навыки:
- организовывать и проводить уроки по лепке, с применением различных способов;
- в выполнении скульптурных форм, используя разнообразные виды пластики.
ПК 3.1.9.
3,1,20
ЛПЗ.07
Декорирование
Оформление и декорирование предметов интерьера. Работа с драпировками. Изучение различных техник декора.
Умения:
- грамотно подбирать средства декорирования, цветовую гамму, стилизованные элементы под конкретный предмет интерьера.
Навыки:
- работы со средствами декорирования (декупаж, витраж, батик и т.д.)
ПК 3.1.4.
3,1,13
3,1,14
3,1,15
ПО и ПП
Профессиональная и педагогическая практика
ПО.00
Профессиональная практика
ПО.01
Учебно-творческая практика с теоретическим обучением
Работа с древесиной. Монументальная роспись (объемная, плоскостная). Декорирование предметов мебели. Шрифтовые композиции.
Умения:
- создавать собственные проекты;
Навыки:
- объемной и плоскостной росписи;
- подборе и применении шрифтовых композиций;
- применении подходящих художественных материалов.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.4.
ПО.02
Пленер
Выполнение зарисовок и набросков различных объектов в мягком материале, этюды в технике акварели, гуаши. Работа над творческой композиции "Мой город".
Умения:
- организованно входить на природу, для выполнения работы на свежем воздухе;
Навыки:
- в последовательном выполнении работ в графике, в цвете, используя различные материалы и техники;
- в использовании законов композиции, перспективы, цветотени, цветоведения.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.

КҚ 3.1.4.
3.1.18
3.1.19
ЗПО 05
Пластикалық анатомия
Пән туралы түсінік. Адам сымбатының құрылысы туралы түсінік. Бас. Бас сүйегі.Бас және бет бұлшық еттері.Адам қаңқасы,кеуде клеткасы,иық,омыртқа,жауырын,бұғана сүйектері. Адам торсы.Торс бұлшық еттері. Адам сүйектерінің құрылысы. Қол және аяқ бұлшық еттері. Жалаңаш адам сымбатын салу
Іскерліктер:
- бейнелеу өнерінің құрылымдарымен тұлғаның құрылымы және адам денесінің жеке бөліктері бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу.
Дағдылар:
- мүсіндік форма мен композицияны талдау;
- адамның сүйектері мен аяқ-қолдарын, аяғы мен қолының бұлшықеттерін құру;
- жалаңаш адамның мүсінін салу.
КҚ 3.1.8.
3.1.9
3.1.20
ЗПО 06
Мүсін
Реалистік мүсін, оның бейнелеу өнеріндегі тарихи дамуы.Мүсін түрлері олардың айырмашылығы.
Пластика түрлері. Мүсіннің әдістері мен құралдары. Әр түрлі материалдар. Сәндік розетканы жасау. Бет бөлшектерін жасау: көзді,мұрынды, құлақ, ауызды. Адам портретінің мүсінін жасау.
Іскерліктер:
- түрлі әдістерді қолданып мүсін сабағын ұйымдастыру және өткізу;
Дағдылар:
- әр түрлі тәсілдерді қолданумен илеу сабағын ұйымдастырып өткізу;
- пластиканың алуан түрлерін пайдаланып мүсіндік формаларды бейнелеу.
КҚ 3.1.9.
3.1.20
ЗПО 07
Безендіру
Интерьер заттарын рәсiмдеу және безендiру. Сырт пiшiндерiмен жұмыс. Айшықтаудың әр түрлi техникаларын зерттеу.
Іскерліктер:
- интерьердегі стильге келтірілген элементтерді сауатты жию, бояулар гаммасын, безендіру құралдарын дұрыс таңдау;
Дағдылар:
- безендіру құралдарының жұмысы (декупаж, витраж, батик және т.б)
КҚ 3.1.4.
3.1.13
3.1.14
3.1.15
КПП
Кәсіптік және педагогикалық практика
КПП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Теориялық оқытумен оқу- шығармашылық практика
Ағашпен жұмыс жасау.
Ескерткіште жазу (көлемді, жазықтық).
Жиһаз заттарының безендірілуі. Шрифтік композициялар.
Іскерліктер:
-өзінің меншікті жобаларын құрастыру;
Дағдылар:
-көлемді және жазықты өрнектер;
-шрифтік композицияларды қолдану және таңдап алу;
-қолайлы көркем материалдарды қолдану
ҚК 3.1.1.
3.1.2.
3.1.4.
КП 02
Пленэр
Әр түрлі жұмсақ материалдармен нобайлар, суреттер орындау,акварель, гуашь, майлы бояу техникасымен жұмыс орындау. "Менің қалам " атты композиция жұмысын орындау.
Іскерліктер:
- таза ауада жұмыс жасау үшін ұйымдасқан түрде табиғатқа шығу;
Дағдылар:
- түрлі техникалар мен материалдарды пайдаланып, графика және түс арқылы жұмыс жасау барсындағы бірізділік;
- композиция, перспектива, түстану, жарық-көлеңке заңдылықтарын қолдану.
КҚ 3.1.1.
3.1.2.
3.1.3.

3,1,17
ПП.02
Педагогическая практика
ПП.02.01
Практика по внеклассной воспитательной работе Организационная педагогическая работа. Эстетическая работа с детьми. Подростковое, нравственное просвещение. Художественное воспитание, экологическое воспитание. Спортивно-оздоровительная работа.
Умения:
-организовывать эстетическую работу с детьми;
-организовывать спортивно-оздоровительную работу;
-применять альтернативные методики воспитания, новые формы, методы, средства воспитания;
Навыки:
-в проведении различных воспитательных, конкурсных, спортивных, музыкальных мероприятий.
ПК 3.1.1
3,1,2
3,1,3
3,1,4.
ПП.02.02
Пробные уроки в школе
Составление плана конспекта урока. Разработка и изготовление наглядных пособий, дидактического материала. Изучение передового педагогического опыта. Проведение уроков изобразительного искусства и черчения.
Умения:
- организовывать и проводить уроки, составлять планы и конспекты;
- применять различные методики преподавания;
Навыки:
- педагогического рисунка;
- в объяснении нового материала по предмету;
- в вопросах планирования и учета успеваемости;
-в выполнении чертежей мелом у классной доски.
ПК 3.1.1.
ПК
3,1,2
3,1,3
3,1,4 3.1.6.
ПК 3.1.11.
ПП.02.03
Летняя практика Организационно-педагогическая работа. Эстетическая работа с детьми. Организация досуга детей, проведение занимательных игр с детьми, игровые тренинги, участие в педагогических советах.
Умения:
- различать закономерности детского организма; - возрастные особенности анатомии и физиологии организма детей и подростков;
Навыки:
- в проведении различных воспитательных, спортивных, музыкальных мероприятиях.
ПК
3.1.1
3,1,2
3,1,3
3,1,4
.
ПП.02.04
Подготовка к преддипломной практике
Работа с документацией. Составление календарных, поурочных планов. Обзор учебной программы. Подготовка наглядных пособий.
Умения:
- работать с документацией, составлять планы и конспекты;
- применять различные методики преподавания.
Навыки:
- в правильном подборе наглядных пособий.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2
3,1,3
3,1,4.
ПП.02.05
Преддипломная практика
Проведение уроков изобразительного искусства и черчения в школе. Организация воспитательной работы с детьми. Ознакомление с видами документов в школе. Ознакомление с системой взаимосвязи школьного и семейного воспитания. Знакомство с передовым педагогическим опытом, методической работой в школе, с работой педагогического совета и методических собеседований.
Умения:
- организовывать и проводить уроки, составлять планы и конспекты;
- применять различные методики преподавания;
Навыки:
- педагогического рисунка;
- в объяснении нового материала по предмету;
- в вопросах планирования и учета успеваемости.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.5.
ПП.02.06
Практика по декоративному школьному оформлению Оформление кабинетов, стендов, выставок. Изготовление инструкционных карт, карточек-заданий, муляжей для постановок, разработка и оформление стенгазет.
Умения:
- создавать собственные проекты;
Навыки:
- в выполнении композиций различными материалами и техниками.

3.1.17
ПП
Педагогикалық практика
ПП 01
Сыныптан тыс тәрбие практикасы
Педагогикалық ұйымдастыру жұмыстары. Балалармен эстетикалық жұмыс. Жеткіншекті өнегелі тәрбиелеу. Көркемдік тәрбиелеу, экологиялық тәрбие. Спорттық-сауықтыру жұмыстары.
Іскерліктер:
- балалармен эстетикалық тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру;
- спорттық-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру;
- тәрбиенің альтернативті әдістерін, жаңа формаларын, әдістерін, құралдарын пайдалану;
Дағдылар:
- әр түрлі тәрбиелік, конкурстық, спорттық, музыкалық іс-шаралар өткізу.
ҚК 3.1.1
3.1.2
3.1.3
3.1.4.
ПП 02
Мектептегі байқау сабақтары
Сабақ жоспарын құру. Дидактикалық материалды, көрнекі құралдарды дайындау. Озық педогикалық практиканы үйрену. Бейнелеу өнері және сызу пәнінен сабақ өткізу.
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастырып, өткізу, жоспар мен конспект құру;
- оқытудың түрлі әдістерін пайдалану;
Дағдылар:
- педогагикалық сурет салу дағдысы;
- пән бойынша жаңа материалды түсіндіру;
- үлгерім жоспары мен есебі мәселелері бойынша;
- сынып тақтасында бормен сызбаны орындау.
КҚ 3.1.1.
3.1.2
3.1.3
3.1.4,
3.1.6.
3.1.11.
ПП 03
Жазғы практика
Педагогикалық ұйымдастыру жұмысы.
Балалармен эстетикалық жұмыс.Балалармен ойын тренингін өткізу, педагогикалық кеңестерге қатысу.
Іскерліктер:
- балалар ағзасының заңдылығын айыру;
- балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктері;
Дағдылар:
- әр түрлі тәрбиелік, конкурстық, спорттық, музыкалық іс-шаралар өткізу.
КҚ 3.1.1
3.1.2
3.1.3
3.1.4
ПП 04
Диплом алдындағы практикаға дайындау
Құжаттармен жұмыс. Күнтізбелік, сабақ жоспарын құрастыру.Оқу бағдарламасын шолу. Көрнекті құралдарды әзірлеу.
Іскерліктер:
-құжаттармен жұмыс істеу, конспектілер және жоспарлар құру;
-сабақ берудің әр түрлі әдістерін қоладану;
Дағдылар:
-көрнекі құралдарыд дұрыс таңдап алу;
КҚ 3.1.1.
3.1.2
3.1.3
3.1.4.
ПП 05
Диплом алды практикасы
Мектепте бейнелеу өнері және сызу сабағынан сабақ өткізу. Балалармен тәрбие жұмысын өткізу. Мектептегі құжаттармен танысу.Педагогикалық озық практикасымен танысу, мекткптегі әдістемелік жұмыстар
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастыру және өткізу, сабақ жоспарын, конспект құру;
- оқытудың түрлі әдістемелерін пайдалану;
Дағдылар:
- педагогикалық сурет дағдысы;
- пән бойынша жаңа материалды түсіндіру;
- үлгерім жоспары мен есебі мәселелері бойынша;
КҚ 3.1.1.
3.1.2.
3.1.3.
3.1.4.
3.1.5.
ПП 06
Мектепті декоративтік безендіру практикасы
Көрме, қабырға газеттерін, кабинеттерді безендіру. Натюрморт қоюға арналған муляждар жасау. Нұсқау карталарын жасау
Іскерліктер:
- өз жобасын құру;
Дағдылар:
- түрлі материалдармен және техникалармен композиция орындау.
- түрлі материалдармен және техникалармен композиция орындау.

ПК 3.1.13
3,1,18
3,1,19
3,1,21
3,1,24
Э. 00
Экзамены
ПА 00
Промежуточная аттестация
ИА 00.01
Итоговая аттестация
ИА 00.02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоении квалификации
Итого на обязательное обучение
К
Консультации
Ф
Факультативы
Всего
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
-Понимать сущность и социальную значимость профессии, любить детей
-Понимать и принимать духовные ценности и нормы. Основанные на идеалах человеческих качеств.
-Знать ЗАКОНЫ Республики Казахстан "Об образовании". Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
-Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях. Заниматься самообразованием.
-В соответствии с нормами этикета строить коммуникации в группе с людьми. стоящими на различных позициях.
- Правила техники безопасности. Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
-Владеть способами свободного устного и письменного общения.
-Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности.
-Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом. Электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Специалист среднего звена
0106013 - Учитель изобразительного искусства и черчения основного среднего образования
ПК 3.1.1.Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК 3.1.2.Организовывать и проводить учебно-воспитательную и эстетическую работу
ПК 3.1.3. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК 3.1.4. Контролировать учет успеваемости
ПК. 3.1.5. Проводить уроки по изобразительному искусству и черчению, с соблюдением всех методических требований учебно-воспитательного процесса, применяя новейшие технологии.
ПК 3.1.6. Анализировать произведения искусства, их виды и жанры.
ПК 3.1.7. Читать и чертить сборочные и строительные чертежи.
ПК 3.1.8. Проецировать чертежи по правилам начертательной геометрии.
ПК 3.1.9. Строить на плоскости фигуру и отдельные части тела человека с соблюдением пропорций.
ПК 3.1.10. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков
ПК 3.1.11. Использовать новейшие методики преподавания
ПК 3.1.12. Выполнять художественное конструирование промышленной и коммерческой продукции;
ПК 3.1.13. Создавать художественно-конструкторские проекты оформления интерьеров жилых и прочих помещений;
ПК 3.1.14. Оформлять витрины, выставочные залы, создавать театральные декорации;
ПК 3.1.15. Выполнять рисунки различными графическими материалами.

КҚ 3.1.13
3.18
3.1.19
3.1.21
3.1.24
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер.
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету, балаларды жақсы көру.
Мінсіз адами қасиеттерге негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, Бала құқықтары туралы конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
Түрлі ахуалдарда мәселені анықтап шешу. Өзіндік үйренумен шұғылдану.
Этикет нормаларына сәйкес топтағы әртүрлі позицияда тұрған адамдармен қарым- қатынас жасау.
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
Ауызша және жазбаша еркін қарым қатынас әдісін білу
Денсаулықты сақтау технологиясын қолдана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыту.
Ақпаратты өңдеу, сақтау және қолдану, интернетпен, электрондық поштамен, АҚТ-мен жұмыс істеу тәсілдерін игеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1.Орта буын маманы
010601 3 - Бейнелеу өнері және сызу пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі
КҚ 3.1.1.Оқу тәрбие үрдісінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
КҚ 3.1.2.Мектепте сыныптан тыс тәрбиелік және эстетикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ3.1.3. Педагогикалық қызметтің түрлерін, әдістерін және тәсілдерін білу;
ҚК 3.1.4. Оқу үлгерімін қадағалау;
КҚ 3.1.5. Сабақ өткізуде түрлі компьютерлік технологияларды пайдалану;
КҚ 3.1.6.Көркем өнер шығармаларын талдау, олардың түрлері және жанры;
КҚ 3.1.7.Құрастырушы және құрылыс сызбаларын оқып отырып сызу;
КҚ 3.1.8.Сызу геометриясының ережесі бойынша сызбаларды проекциялау;
КҚ 3.1.9.Адам мүшелерінің жеке пропорцияларын сақтау және фигура жазықтығын салу;
КҚ 3.1.10.Сабақтардың өткізуінде әр түрлі компьютерлік техеологияларды қолдану;
КҚ 3.1.11.Сабақ беруде жаңашыл әдістемелерді пайдалану;
КҚ 3.1.12.Өнеркәсiптiк және коммерциялық өнiмдердің көркемдiк жобалауын орындау;
КҚ 3.1.13.Тұрғын және басқа үй-жайлардың интерьерлерін рәсімдеудің көркем конструкторлық жобаларын құру;
КҚ 3.1.14 Витрина, көрме залдарының,театр декорацияларын құру;
КҚ 3.1.15. Суреттерді әр түрлі график материалдарымен орындау;

ПК 3.1.16. Владеть приемами и техниками работы акварелью, гуашью, масляными красками при выполнении живописных работ.
ПК 3.1.17. Применять основные принципы, законы, правила, приемы композиции.
ПК 3.1.18. Выполнять декоративные композиции в различных техниках, различными художественными материалами.
ПК 3.1.19. Лепить скульптурные формы по средствам различных видов пластики.
ПК 3.1.20. Разрабатывать эскизы интерьера в различных стилях.
ПК 3.1.21. Работать в различных областях дизайнерской деятельности, применяя графический и изобразительный язык
ПК 3.1.22. Применять материалы, инструменты, техники и приемы проектной графики для решения художественно-изобразительных задач.
ПК 3.1.23. Создавать выразительный образ проектируемого объекта с удобными функциональными связями внутреннего и внешнего пространства.
Приложение 37
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 433
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0107000 – Технология
Квалификация: 0107013 - Учитель технологии основного среднего образования
Форма обучения: очная

КҚ 3.1.16. Көркем жұмыстарды орындау кезінде акварельмен, гуашпен, майлы бояумен жұмыс техникасымен, әдісімен игеру.
КҚ 3.1.17. Композицияның негізгі қағидаларын, заңдарын, ережелерін, тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.1.18. Сәндік композицияларды әр түрлі техникаларда, көркем материалдарымен орындау;
КҚ 3.1.19. Әр түрлі пластиканың құрылымы бойынша скульптура пішінін мүсіндеу;
КҚ 3.1.20. Әр түрлі стильдердегі интерьердің нобайларын өңдеу;
КҚ 3.1.21.Дизайнер қызметінің әр түрлі облыстарында,график түрінде және бейнелеу тілін қолданып жұмыс істеу;
КҚ 3.1.22.Көркем бейнелеу міндеттерін шешу үшін материалдар, құралдар, техника және графика жобалық әдістерін қолдану;
КҚ 3.1.23.Ыңғайлы функционалдық ішкі байланыстары бар жобаланатын объектінің және сыртқы кеңістіктің мәнерлі түрін құру;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 37 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 433 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандық: 0107000 -Технология
Біліктілік: 0107013 – Технология пәнінен негізгі және орта білім
беру мұғалімі
Оқу нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 38
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 434
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0107000 - Технология
Квалификация: 0107013 - Учитель технологии основного среднего образования
Форма обучения: очная

4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультатік сабақтар
340
Барлығы:
4960
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 38 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 434 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандық: 0107000 –Технология
Біліктілік: 0107013 – Технология пәнінен негізгі және орта білім
беру мұғалімі
Оқу нысаны: күндізгі

ПК 3.1.3
СД.02
Материаловедение
Бумага и картон. История изобретения бумаги и картона. Виды и свойства бумаги и картона. Текстильные материалы. Виды и свойства волокон и ниток. Ткани. Ткацкие переплетения. Нетканые материалы.
Виды и свойства древесины и древесных материалов. Металлы и сплавы. Виды и свойства металлов и сплавов. Древесина и древесные материалы.
Стекло и пластмассы.
Виды и свойства стекла и пластмасс.
знания:
- строение материала;
- свойства материала;
- назначение материала;
- основные конструкционные материалы;
- основы производства материалов.
умения:
- применять различные материалы по назначению.
владеть навыками:
- определения свойств материалов.
БК1 БК11
ПК 3.1.2
СД.03
Общая электротехника
Сведения об электрических, силовых и осветительных установках. Чертежи и схемы. Требования к правилам техники безопасности. Устройство и принцип действия нагревательных механических, бытовых электрических приборов и машин. Обнаружение и устранение мелких неисправностей в бытовых электрических приборах и машинах.
знания:
- сведения об электрических, силовых и осветительных установках;
- данные о чертежах и схемах, требования и правила техники безопасности, основные требования о назначении устройства и принципа действия нагревательных, механических бытовых электрических приборов и машин.
умения:
- выполнять подготовительные работы, и несложный ремонт;
владеть навыками:
- составления и чтения электрических схем;
- пользования электрическими измерительными приборами;
- расчета электрической цепи.
БК1 БК11
ПК 3.1.4
СД.04
Черчение
Роль чертежа и графических знаний и умений в современной жизни. Развитие технического мышления, пространственного представления. Основные методы графических изображений и условные обозначения, применяемые в процессе передачи информации графическими средствами. Сознательное чтение и выполнение чертежей, эскизов, схем. Развитие творческих качеств личности, способностей к рационализации.
знания:
-значение черчения в жизни человека;
- терминологию;
- ГОСТы их роль;
умения:
- анализировать конструктивную форму предметов; строить проекции предметов.
владеть навыками:
- построения проекции предметов по методу аксонометрических
(параллельных) и центральных (перспективных) проекций; - читать чертежи деталей и предметов.
БК 1- БК11
ПК 3.1.14
СД.05
Рисунок (технический)
Основные правила выполнения аксонометрических проекций. Основные понятия и определения. Виды аксонометрических проекций. Работа карандашом акварелью гуашью, пером, тушью. Рисование фигуры и портрета человека, элементов и видов одежды и обуви, головных уборов, соблюдение стиля в одежде.
знания:
- пропорции фигуры человека, головы и ее частей, стили в одежде.
умения:
- рисовать элементы одежды: воротники, карманы, складки, головные уборы, обувь, составлять эскизы различных видов и стилей одежды, рисунки портрета и фигуры человека стоящего и сидящего в различных поворотах.
владеть навыками:
- рисования различными художественными материалами, передавать пропорции фигуры
БК 1- БК11;
ПК 3.1.14
СД.06
Современное оборудование
Понятие прочности, твердости, упругости, вязкости, пластичности для конструкционных материалов. Механические, технологические свойства конструкционных материалов и методы их определения. Углеродистые конструкционные материалы. Легированные стали. Инструментальные материалы. Пластмассы. Древесина. Другие неметаллические материалы. Статика, кинематика и динамика точки. Кинематический анализ механизмов. Статический анализ механизмов. Трение в машинах. Динамика машины. Соединение детали машин. Передача в машинах. Их параметры и выбор расчет основных типов деталей машин.
знания:
- основы современного производства, этого производства;
устройство и принцип работы основных механизмов, станков и инструментов; технологии изготовления изделий из различных материалов; основные требования санитарии, правила техники безопасности, культуры труда.
умения:
- регулировать и налаживать механизмы и станки в соответствии с правилами технической эксплуатации; обучать учащихся планированию трудового процесса, конструированию, самоконтролю в работе; использовать различные методы, приемы и формы работы с учащимися на уроке и вне урока.
владеть навыками:
- пользования современными швейными машинками (полуавтомат, автомат);
- расчета на прочность деталей машин.
БК 1- БК11
ПК 3.1.4
СД.07
Практикум в учебных мастерских.
Основы резания древесины.
Разметка пиломатериалов. Пиление древесины. Строгание древесины, Сверление древесины. Дробление древесины. Соединение деревянных
деталей. Отделка древесины. Классификация деревообрабатывающих станков. Механическая обработка древесины на различных станках. Контрольно-измерительные инструменты и техника измерений. Разметка. Правка и гибка металлов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание отверстий. Паяние и лужение. Нарезание резьбы. Сварка. Литье металлов. Кузнечно-штамповочные операции. Слесарно–монтажные операции. Механическая обработка металлов. Виды станков по обработке металлов и приемы работы с их применением. Охрана труда в учебных мастерских. Основы технологии женского платья. Общие сведения об одежде. Ручные стежки и строчки. Машинные работы, влажно-тепловые работы. Изготовление легкого женского платья, детских головных уборов, юбок, брюк и т.д.
знания:
- основы современного производства, профессии этого производства; устройство и принцип работы основных механизмов, станков и инструментов; технологии изготовления изделий из различных материалов; основные требования санитарии, правила техники безопасности, культуры труда.
умения:
- регулировать и налаживать механизмы и станки в соответствии с правилами технической эксплуатации; обучать учащихся планированию трудового процесса самоконтролю в работе; использовать различные формы работы с учащимися на уроке и вне урока.
владеть навыками:
- механической и ручной обработки материалов; изготовления наглядных пособий из бумаги, ткани, древесины и других материалов.
БК 1- БК11
ПК3.2.1 –

КҚ 3.1.3
АП 02
Материалтану
Қағаз бен картон.Қағаз картонның пайда болу тарихы. Қағаз бен картонның түрлері мен қасиеті. Тоқыма материалдар. Талшықтар мен ЖГП-тердің түрлері мен қасиеті. Маталар. Тоқыма тоқу. Мата емес материалдар. Ағаш және ағаш материалдарының түрлері мен қасиеті. Металдар мен қорытпалар. Металдар мен қорытпалардың түрлері мен қасиеттері. Шыны мен пластмасса. Шыны мен пластмассаның түрлері мен қасиеті.
Білімдер:
- материалдың құрылысын;
- материалдың қасиетін;
- материалдың қолданылу аймағын;
- негізгі конструкциялы материалдарды;
- материалдарды өндірудің негіздерін.
Іскерліктер:
- міндеті бойынша түрлі материалдарды қолдану.
Дағдылар:
- материалдардың қасиетін анықтау.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.2
АП 03
Жалпы электротехника
Электр, күшті және жарықтандырушы қондырғылар туралы мәліметтер. Сызулар мен схемалар. Қауіпсіздік техникасы ережесіталаптары. Жылытқыш, механикалық,тұрмыстық, электр приборлар мен машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері. Тұрмыстық және электр приборларының ақауларын табу және жөндеу.
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтың негізгі параметрлерін;
- бір фазалы және үш фазалы электр тізбектерді;
- генератор мен қозғалтқыштың қиыстырмасын, олардың жұмыс істеу принципін;
- қорғаныс аппаратурасын;
- жартылай өткізгіш құралдарды;
Іскерліктер:
- дайындық жұмыстары мен жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр тізбегін жинау;
- айнымалы токтың параметрін анықтау;
Дағдылар:
- электр схемасын құру және оқу;
- электр өлшеуіш құралдарды қолдану;
- электр тізбегінің есебі.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.4
АП 04
Сызу
Қазіргі кезеңдегі сызу және графикалық білім мен іскерліктің ролі. Техникалық ойлауды, кеңістікті елестетуді дамыту. Графикалық бейнелеудің негізгі әдістері және хабар беру процесінде қолданылатын шартты белгілер.Сызбаны,эскизді,схеманы түсіне оқи және орындай білу. Жеке тұлғаның шығармашылық қабілетін дамыту мен рационалдау.
Білімдер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру ережесін;
- сызба материалдарымен, құралдармен, жабдықтармен жұмыс істеу ережесі мен тәсілдерін;
- шартты белгілердің түрлерін (масштабтық, сызықтық, масштабтан тыс), шартты белгілерді белгілеудің тәсілдерін;
Іскерліктер:
- сызбада негізгі геометриялық сызбаларды қолдану;
- көлемдік сызбалардың көмегі арқылы кеңістік түрлерінің тапсырмаларын шешу тәсілдерін қолдану;
- күрделілігі орташа пәннің кешенді сызбасын құру.
Дағдылар:
- аксонометриялық (параллель) және орталық (перспективалық) проекциялардың әдістері бойынша заттардың проекциясын құру;
- бұйымдар мен заттардың сызбаларын оқу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.14
АП 05
Техникалық сурет
Аксонометриялық проекцияларды салудың негізгі ережелері. Негізгі түсініктер мен анықтамалар. Аксонометриялық проекция түсініктері.
Қарындашпен, бояумен, қаламұшпен жұмыс істеу. Адамның портретін, дене бітімін, киім түрлерінің кейбір элементтерін салу (бас, аяқ киім). Киім стилін сақтау
Білімдер:
-адамның дене бітімінің, басының және оның бөліктерінің пропорциясын, киім стилін;
Іскерліктер:
-киім элементтерін салу: жаға, қалта, бүкпе, желбір, бас киімдер, аяқ киім; киімнің әртүрлі стилінің эскизін салу; түрлі бұрылыста отырған және тұрған адамның портретін, дене бітімінің суретін салу.
Дағдылар:
- түрлі көркем материалдармен сурет салу, адамның дене бітімінің пропорциясын жеткізу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.14
АП 06
Заманауи құрал-жабдықтар
Конструкциялық материалдар үшін беріктілік, қаттылық, серпінділік, тұтқырлық, пластикалық түсінігі. Конструкциялық материалдардың механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері. Углеродты конструкциялық материалдар. Қоспалы болат. Аспапты материалдар. Пластмассалар. Ағаш. Металсыз материалдар. Статика, кинематика және нүктенің динамикасы. Механизмдерді кинематикалық талдау. Механизмдерді статикалық талдау. Машинадағы үйкеліс. Машина динамикасы. Машина детальдарын қосу. Машинадағы өткізгіш механизмдер. Олардың параметрлері және машина детальдарының негізгі типтерін есептеуді таңдау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы өндірістің негіздерін; негізгі механизмдердің, станоктардың және аспаптардың құрылысы мен жұмыс жасау қағидаларын; түрлі материалдардан бұйымдар жасау технологиясын; еңбек қауіпсіздігіне, санитарияның негізгі талаптарын, қауіпсіздік техникасының, еңбек мәдениетінің ережелерін;
Іскерліктер:
- техникалық эксплуатация ережелеріне сәйкес механизмдер мен станоктарды жөндеу; оқушыларды еңбек процесін жоспарлауға, жұмыста өзін-өзі бақылауға үйрету; сабақта және сабақтан тыс уақытта оқушылармен жұмыс жасаудың түрлі формаларын қолдану;
Дағдылар:
- заманауи тігін машиналарын қолдану (жартылай автомат, автомат);
- машина детальдарын беріктікке есептеу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.4
АП 07
Оқу шеберханаларындағы практикум
Ағаш кесу негізі. Пиломатериалдардың өлшемі. Ағаш аралау. Ағаш жону. Ағаш бұрғылау. Ағаш ұнтақтау. Ағаш бөлшектерін біріктіру. Ағаш өңдеу. Ағаш өңдеу станоктарының жіктелуі. Әртүрлі станоктарда ағаштарды механикалық өңдеу. Өлшем техникасы мен бақылау-өлшем техникаларының құралдары. Өлшем. Металдарды ию мен түзету. Бұрғымен тесу. Дәнекерлеу, қалайыландыру. Оюлап кесу. Сварка.
Оқу шеберханаларында еңбекті қорғау. Әйелдер киімінің негізгі технологиялары. Киім туралы жалпы түсінік. Қолмен қабу және қайып тігу. Машина жұмыстары, ылғалды–жылулық жұмыстары. Әйел адамның жеңіл көйлегін, белдемшені, шалбарды және т.б дайындау.
Білімдер:
-қазіргі заманғы өндірістер мен ондағы мамандықтарды; негізгі механизмдер мен станоктардың құрылысын; әртүрлі материалдардан жасалатын бұйымдардың технологиясын; еңбек қауіпсіздігіне, еңбек мәдениетіне және тазалық гигиенасына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- техникалық эксплуатация ережелеріне сәйкес механизмдер мен станоктарды жөндеу; оқушыларды еңбек процесін жоспарлауға, жұмыста өзін-өзі бақылауға үйрету; сабақта және сабақтан тыс уақытта оқушылармен жұмыс жасаудың түрлі формаларын қолдану;
Дағдылар:
- материалды механикалық және қолмен өңдеу; көрнекілік құралдарды қағаздан, матадан, ағаштан және басқа да материалдардан дайындау.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.2.1 –

ПК 3.2.8
СД.08
Рукоделие
История возникновения лоскутного шитья. Лоскутная мозаика. Техника сшивания ласкутьев. Выполнение казахских орнаментов с помощью ручного наметывания и вышивания. Цветовая гамма и цветовая гармония. Изделие, выполненное в стиле "пэчворк". Декоративно-прикладное искусство. Войлок и история его возникновения. Технология изготовления войлока. Расчесывание и окрашивание шерсти.
Нанесение узора с помощью шаблона. Изготовление национальных казахских сумок (аяк кап, кесе кап, дорба). Войлочная подушка в стиле текемет. Казахские национальные ковры (тускииз, сырмак, текемет).
Работа с нитью и шнуром (сутаж). Материалы для плетения и вязания. Плетение шнура и веревки в одну или несколько раз скрученной нитью. Вязание в три или в четыре скрученные нити. Соединение нитей узлами. Виды узлов.
Вышивка. Художественное оформление вязанных изделий. Подбор нитей для вышивки. Материалы и приспособления для вышивки. Виды швов. Подбор рисунка, национальные орнаменты. Художественное оформление материала (батик). Использование узоров для художественного оформления вязанных изделий. Оформление костюмов для школьных мероприятий.
Вязание крючком. Вязание носков, воротников. Макраме. Вязание в две нити. Вязание в четыре нити.
Вязание спицами. Вязание шапок, шарфов, носков, кофт. Работа с бисером. Плетение сумок, платков, сувениров. Изготовление макета юрты. Художественная обработка природных материалов (дерево, металл, кость, камень и др.) Изготовление игрушек из различных материалов. Изготовление декоративной рамки для фотоснимка.
Художественное выжигание по дереву. Изготовление предметов домашнего быта.
знания:
-технику лоскутного шитья;
-способы оформления изделия геометрическими элементами;
-технологию изготовления войлока;
- оконтовка с тесьмой;
- способы плетения нитью;
- методы и виды вышивки;
- нанесение рисунка на ткань при помощи трафарета и копировальной бумаги;
- способы оформления вязанных изделий;
-способы вязания крючком; - виды макраме;
- технику вязания спицами;
- способы бисероплетения;
- технику выжигания по дереву;
умения:
- разрабатывать эскизы;
- художественно оформлять изделия;
иметь навыки:
- работы вручную и с применением механизмов;
- подбирать и применять различные материалы для выполнения различных операций.
БК 1- БК11
ПК 1.1 –
ПК 1.6
СД.09
Технология приготовления пищи (обслуживающий труд)
Технология изготовления мебели из листовых материалов (технический труд)
Понятие о товароведении пищевых продуктов. Сведения по контролю качества пищевых продуктов. Основные продукты. Технология приготовления пищи. Первичная и тепловая обработка сырья. Приготовление и отпуск блюд. Практикум на опытных участках.
Понятие о мебели и мебельном производстве.
Из истории мебели. Виды мебели. Эргономические и санитарно-гигиенические требования к мебели.
Материалы и фурнитура применяемые для изготовления корпусной мебели. Виды технологических операций применяемых при изготовлении мебели из листовых материалов. Разработка дизайн-проекта мебельных конструкций для учебных целей из листовых материалов. Сборка мебельных конструкций.
знания:
- технико-технологические сведения,
- профилактику инфекционных заболеваний, передаваемых через пищу,
- оценку качества продуктов.
- технологию разделывания мясных туш;
- способы и технологию приготовления мясных блюд
- традиции и особенности преподнесения готовых мясных блюд;
технологию приготовления первого блюда. Виды бульона; технология приготовления жидких, густых, холодных (наурыз коже, окрошка и т.д.) бульонов.
-технологию приготовления дрожжевого теста, методы их деления, варки и жарки.
- технологию изготовления корпусной мебели;
- требования предъявляемые к мебели.
умения:
- приготовить первые, вторые и холодные блюда.
- проектировать мебельные конструкции;
подбирать оптимальную фурнитуру.
владеть навыками:
- технологии приготовлении пищи.
- монтажно-сборочных работ.
БК 1- БК11
ПК 3.1.7 –
ПК 3.1.9
СД.10
Стандартизация
Стандартизация как установление обязательных ведомственных стандартов. Взаимозаменяемость. Наибольший и наименьший предельный размер. Допуски и посадки. Номинальные размеры. Верхние и нижние предельные отклонения. Шероховатость поверхностей. Классы чистоты поверхности.
знания:
- основы стандартизации их применение; основные стандарты по наиболее часто применяемым материалам.
умения:
- пользоваться технической справочной литературой, пользоваться ПЭВМ для получения информации из базы данных.
БК 1- БК11
ПК 3.1.7
СД.11
Методика преподавания технологии
Предмет методики обучения. Общие вопросы методики трудового обучения и технологии. Специальные вопросы методики проведения занятий по направлениям обучения "Технологии" в школьных мастерских, кабинетах и опытных участках. Роль и значение предмета методики трудового обучения и технологии, значение предмета в общеобразовательной школе. Задачи, содержание трудового обучения и технологии в школе. Теоретическое и практическое овладение методами обучения, формами организации обучения. Планирование и проведение занятий по направлениям трудового обучения и технологии. Организация воспитания в обучении, организация профессиональной ориентации в процессе обучения "Технологии". Организация занятий в мастерских и кабинетах по техническому и обслуживающему труду. Осебенности планирования и проведения уроков в городской и сельской школе. Планирование занятий по различным направлениям "Технологии". Проведение внеклассной работы по направлениям "Технология", профориентация учащихся.
знания:
- программу и содержание трудового обучения в 1-4 классах, задачи трудового обучения школьников;
- основы современного производства в отраслях (целлюлозно-бумажной), дерево и металлообрабатывающей, керамической, строительной, химической и сельскохозяйственной);
- предметы трудового цикла в соответствии с требованиями программ педагогического колледжа;
- методы трудового обучения учащихся 1-4 классов; технический рисунок, эскиз, чертеж, технологические карты;

КҚ 3.2.8
АП 08
Қолөнер
Құрақтың шығу тарихы. Құрақ мозайкасы. Құрақ құрау техникасы. Қолмен көктеу және тігу көмегімен қазақтың ою-өрнегін орындау.Түстер шеңбері және түстер үйлесімдігі; "пэчворк" стилінде орындалған бұйым.
Сәндік қолданбалы қолөнер.
Киіз басу. Шығу тарихы. Киіз басу технологиясы. Киізді түту, бояу. Шаблонды пайдалана отырып өрнектеу. Аяқ қап, кесе қап,дорба. Жер жастық текемет стилінде. Қазақтың ұлттық кілемі (түскиіз, сырмақ, текемет).
Жіппен және баумен жұмыс (сутаж). Өруге және тоқуға арналған материалдар.Бау мен арқанды бір немесе бірнеше ширатылған жіппен өру.Ширатылған үш немесе төрт жіпті тоқу.Жіптердің ұшын түйіндеп қосу түрлері.
Кесте тігу.
Тоқыма бұйымдарын көркемдеп безендіру.Кесте тігуде жіптерді таңдау. Кесте тігуде қолданылатын материалдар,аспаптар мен құралдар.Тігістің түрлері. Суреттерді таңдау,ұлттық өрнектер мен оюлар.
Матаны көркемдеп өңдеу (Батик). Тоқыма бұйымдарын көркемдеп өңдеуге әшекейлеудің қолданылуы. Мектептің мерекелік шараларына костюм безендіру.
Ілмек бізбен тоқу. Шұлық, жаға.
Макраме. Екі жіппен тоқу. Төрт жіппен тоқу.
Бізбен тоқу. Бас киім, шарф, шұлық, жемпір.
Бисермен жұмыс. Сумка, орамал, сувенирлер өру.
Киіз үй макетін жасау.Табиғи материалдарды көркемдеп өңдеу (ағаш, металл, сүйек, тас, т.б.). Ойыншықтар жасау. Фотосуретке арналған декоративті жақтау жасау.
Ағашты күйдіріп өрнектеу. Тұрмыстық заттар, үй керек жарақтары.
Білімдер:
- құрақ құрау техникасын білу;
- бұйымды геометриялық элементтермен безендіру тәсілі;
- киіз басу технологиясы;
- тесмамен жиектеу;
- жіппен өру тәсілдерін;
- кестелеу әдістерін,кесте түрлерін;
- көшірме қағаз,трафарет арқылы суретті матаға көшіру;
- тоқыма бұйымдарын көркемдеп безендіре білу;
- ілмек бізбен тоқу тәсілдерін;
- макраме түрлерін;
- бізбен тоқу техникасын;
- бисермен өру тәсілдерін;
- ағашты күйдіріп өңдеу техникасын;
Іскерліктер:
- эскиздер өңдеуді;
- бұйымды көркемдеп безендіре алу;
Дағдылар:
- қолмен және механизмдерді пайдалана отырып жұмыс істеу;
- әртүрлі операцияларды орындау үшін материалдар іріктеу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 1.1 – КҚ 1.6
АП 09
Тамақ әзірлеу технологиясы (Қызмет көрсету еңбегі)
Жиһаз дайындау технологиясы(Техникалық еңбек)
Тамақ өнімдері тауарларын жүргізу туралы түсінік. Тамақ өнімдері сапасы жөнінде мәліметтер. Негізгі өнімдер. Тамақты дайындау технологиясы. Шикізаттың алғашқы және жылулық өңделуі, тағамдарды дайындау және босату. Тәжірибелі учаскелердегі практика.
Жиһаз өндірісі жөнінде түсінік. Жиһаз тарихы. Жиһаз түрлері. Жиһазға қойылытын эргономикалық және санитарлы гигиеналық талап. Корпусты жиһаз жасау үшін қажетті материалдар мен фурнитуралар. Жиһаз жасаудың технологиялық операцияларының түрлері.
Жиһаз конструкциясын жинақтау жобасының дизайнын құру. Жиһаз конструкциясын жинақтау
Білімдер:
- техникалық-технологиялық мәліметтерді;
- тамақпен байланысты жұқпалы ауырулардың алдын алу шараларын;
- тағам сапасын бағалау;
- етті мүшелеу технологиясын;
- ет тағамдарын дайындаудың тәсілдері мен технологиясын;
- қонақтарға дайын етті ұсынудың әдет-ғұрыптары мен ерекшеліктерін;
- бірінші тағамды дайындау технологиясы. Сорпаның түрлері. Сұйық, қоймалжың, суық (наурыз көже, әс-көк) сорпаларды дайындау технологиясын;
- ашытылған қамырды дайындау технологиясы, оны бөлу, пісіру және қуыру жолдарын білу.
- жиһазды жасау технологиясын;
- жиһазға қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- бірінші, екінші және суық тағамдарды дайындау;
- жиһаз конструкциясын жобалау;
- қолайлы фурнитура таңдау.
Дағдылар:
- тағам дайындау технологиясы бойынша;
- монтаждау-құрастыру жұмысы бойынша.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.7 – КҚ 3.1.9
АП 10
Стандарттау
Стандарттау міндетті нормаларды бекіту ретінде. Ведомстволық стандарттар. Өзара ысушылық. Ең үлкен және ең аз шекті көлем.Номиналды көлемдер. Жоғарғы және төменгі шекті ауытқулар. Кедр-бұдырлы беттер. Таза беттер.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін, оны пайдалануды, жиі қолданылатын материалдар бойынша негізгі стандарттарды;
- стандарттаудың пайда болуы мен даму тарихын;
- ҚР "Стандарттау туралы" Заңы;
Дағдылар:
- базалық мәліметтерден ақпараттар алу үшін ПЭЕМ-рын қолдануды, техникалық анықтама әдебиеттерін қолдану;
- өлшеу құралдарын қолдану;
- шама эталондарын қолдану;
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.7
АП 11
Технологияны оқыту әдісі
Оқыту әдістемесі пәні. Еңбекке баулу мен технология әдістемесінің жалпы мәселелері. Мектеп шеберханаларында, кабинеттерде, тәжірибелі учаскелерде технологияны оқыту бағыттары бойынша сабақтарды өткізу әдісінің арнаулы мәсеклелері. Еңбекке баулу мен технология әдістемесі пәнінің ролі мен мәні,пәннің жалпы білім беретін мектептердегі мәні. Мектептегі еңбекке баулу мен технология міндеттері мен мазмұны. Оқыту әдістерін, оқуды ұйымдастыру формаларын теориялық және практикалық меңгеру. Еңбекке баулу мен технология бағыттары бойынша сабақтарды жоспарлау мен өткізу. Оқудағы тәрбиені ұйымдастыру, технологияны оқу процесінде кәсіптік бағдар беруді ұйымдастыру. Техникалық еңбек, қызмет көрсету бойынша шеберханалармен кабинеттерде сабақтар ұйымдастыру. Қала мен ауыл мектептерінде сабақ жоспарлау мен өткізу ерекшеліктері. Технологияның әртүрлі бағыттары бойынша сабақ ұйымдастыру. Технология бағыты бойынша сабақтан тыс жұмыстарды, өткізу, оқушыларға кәсіптік бағдар беру.
ақауларын табу және жөндеу.
Білімдер:
-1-4 сынып оқушыларын еңбекке баулу бағдарламасы мен мазмұнын, әдістері міндеттерін;
- салалардағы (целюлоза-қағаз, ағаш және металл өңдеу, керамика, құрылыс, химия және ауыл шаруашылық) заманауи өндірістің негіздерін;
- педагогикалық колледж бағдарламаларының талаптарына сәйкес еңбек пәндері;
- 1-4 сынып оқушыларын еңбекке баулу әдістерін, техникалық сурет, нобай, сызу, техникалық карталарды;

- содержание обучения в общеобразовательной школе по образовательной области "Технология" (5-9 классы);
- методы трудового обучения, дидактические принципы и особенности их осуществления в обучении по направлениям;
- роль и место учебно-наглядных пособии в трудовом обучении;
- формы организации трудового обучения и обучения "Технологии";
- специфика уроков и занятии по трудовому обучению "Технологии", структуру и типы уроков, задачи и приемы контроля над деятельностью учащихся по оценке знании, умении и навыков школьников;
- задачи воспитания и формы организации внеклассной работы и профориентации школьников;
- правила безопасности и личной гигиены, культуры труда.
умения:
- ознакомить учащихся с основами современного производства; применять знания по машиноведению, электротехнике в трудовом обучении "Технологии; работать ручными инструментами, с различными материалами в соответствии с технологией их обработки; работать на швейных машинах, дерево и металлообрабатывающих станках, соблюдать правила безопасности на них; составлять технологические карты изготовляемых изделии, пользоваться чертежно-измерительными инструментами, работать с классной доской;
владеть навыками:
- изготовления учебно-наглядных пособий в виде дидактических материалов;
- организации внеурочных занятий по разделу "Проект в технологии", различные ее формы;
- интересно организовывать работу в кружке, разнообразить профориентацию;
- воспитания трудовой культуры;
- выполнения учащимися правил техники безопасности и личной гигиены.
БК 1- БК11
ПК 3.1.10 –
ПК 3.1.13
СД.12
Художественная обработка материалов
Виды художественной обработки материалов. Функциональные и эстетические требования к обработке материалов. Зарисовка эскизов. Подбор материалов. Сюжетные и декоративные композиции. Использование различных видов техник исполнения.
знания:
- отдельные виды и приемы обработки материалов.
умения:
- зарисовывать эскизы, подбирать материалы, выполнять сюжетные и декоративные композиции;
владеть навыками:
- использовать различные приемы и трудовые операции при освоении разных материалов с применением приспособлений и оборудования
БК 1- БК11
ПК 3.1.1 –
ПК 3.1.6
СД.13
Охрана труда
Введение. Охрана труда как предмет в системе обучения и воспитания. Закон о труде РК. Трудовое соглашение. Рабочее время. Время отдыха. Заработная плата. Трудовая дисциплина. Ответственность за выполнение закона о труде. Санитарно-гигиенические требования. Правила противопожарной безопасности в мастерских.
знания:
- психологию, педагогику и методику учебно-воспитательной работы с учащимися различного возраста;
- содержание и методику трудового обучения по различным разделам трудового обучения;
- общие основы современного производства маркетинг и менеджмент, характер труда рабочих и работников различных профессии;
- виды и свойства, устройство инструментов и приспособлении;
- правила по технике безопасности; требования охраны труда;
- правила личной гигиены учащихся.
умения:
- организовать работу по охране труда в учреждениях образования.
владеть навыками:
- техники безопасности во время работы в учебных мастерских.
БК 1- БК11

- "Технология" (5-9сыныптар) саласы бойынша жалпы білім беретін мектептегі оқытудың мазмұны;
- еңбекке баулудың әдістері, дидактикалық қағидалары және олардың бағыттар бойынша оқытуда жүзеге асуы;
- еңбекке баулудағы көрнекілік құралдарының ролі мен орны;
- "Технология" және еңбекке баулуды ұйымдастыру түрлерін;
- "Технология" және еңбекке баулу сабақтарының ерекшеліктерін, түрі мен құрылымын, оқушылар білімін, шеберлігін, дағдысын бағалау және бақылау мақсаттары мен әдіс-тәсілдерін;
- сыныптан тыс жұмыстар мен оқушыларды мамандыққа бағдарлау жұмысын ұйымдастыру түрлері мен тәрбиелік мақсаттарын;
- қауіпсіздік ережелері мен жеке бас гигиенасын, еңбек мәдениетін.
Іскерліктер:
- оқушыларды қазіргі өндіріс негіздерімен таныстыру, "Технология" және еңбекке баулуда электротехника, машина жүргізу білімдерін пайдалану, әртүрлі материалдар өңдеу технологиясы бойынша қол құралдарымен жұмыс істеу, тігін машиналарымен жұмыс істеу және олармен жұмыс істеуде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау, өндірілген бұйымдардың технологиялық карталарын құру, сызу-өлшеу құралдарын пайдалану, тақтамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- дидактикалық материал түрінде көрнекі құралдар дайындау;
- "Технологиядағы жоба" бөлімі бойынша сыныптан тыс сабақтар ұйымдастыру, оның түрлі формалары;
- үйірме жұмысын қызықты ұйымдастыру, кәсіби бағдар беру жұмысын түрлендіру;
- еңбек мәдениетіне тәрбиелеу;
- оқушылардың қауіпсіздік техникасы мен жеке бас гигиенасын сақтау..
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.10 –
КҚ 3.1.13
АП 12
Материалды көркемдеп өңдеу
Материалдарды көркемдеп өңдеу түрлері, материалдарды өңдеу тәсілдері. Материалды өңдеудің функционалдық және эстетикалық талаптары. Нобайлар суреттемесі. Материалдарды таңдау. Сюжетті және сәндік композициялар. Әртүрлі техника түрлерін пайдалану. Қарапайым құралдар мен жабдықтар.
Білімдер:
- материалды өңдеудің жеке түрлері мен тәсілдерін.
Іскерліктер:
- эскиздер салу, материал таңдау, сюжеттік және сәндік композицияларды орындау.
Дағдылар:
- құрал-жабдықтарды пайдалана отырып әртүрлі материалдарды меңгеру кезінде түрлі техникалық тәсілдерді және еңбек операцияларын пайдалану.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.1 – КҚ 3.1.6
АП 13
Еңбекті қорғау
Кіріспе. Еңбекті қорғау оқу тәрбие жүйесінің пәні ретінде. ҚР еңбек туралы заңы. Еңбек келісімі. Жұмыс уақыты. Демалыс уақыты. Еңбекақы. Еңбек тәртібі. Оқу шеберханаларындағы санитарлық-гигиеналық талаптар, қауіпсіздік техникасын сақтау. Шеберханалардағы өрт қауіпсіздігін сақтау.
Білімдер:
- әр түрлі жастағы білім алушылармен оқу-тәрбие жұмысының әдістемесін, психологиясын және педагогикасын;
- еңбекке баулудың түрлі бөлімдері бойынша еңбекке баулудың мазмұны мен әдістемесін;
- қазіргі заманғы өндірістің жалпы негіздерін, маркетинг пен менеджмент, түрлі мамандық қызметкерлері мен жұмыскерлерінің еңбегінің сипаттамасын;
- аспаптар мен құрылғылардың түрлері мен құрылысын;
- қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерді, еңбекті қорғау талаптарын;
- білім алушылардың жеке бас гигиенасының ережелерін.
Іскерліктер:
- білім мекемелерінде еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағдылар:
- оқу шеберханаларында жұмыс жасау уақытындағы қауіпсіздік техникасын сақтау;
БҚ 1- БҚ11

ПП 01.1
Технология внеклассной работы:
Знакомство с учебно-воспитательным процессом в школе. Исследование планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы. Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции. Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя со школьниками. Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Исследование личных дел учащихся.
умения:
- изучать учебно-воспитательную работу школы, учителя по всестороннему формированию школьников;
- изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала;
- изучать структуру педагогической деятельности учителя,
- изучать стили общения учителя со школьниками;
-освоить социальную роль "учителя";
- владеть культурой взаимоотношения членами педагогического коллектива и знаниями новой социальной роли.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 02
Педагогическая практика
ПП 02.1
Технология внеклассной работы: Технология разработки плана воспитательной работы. Исследование содержания, структуры и формы совместной работы классного руководителя с родителями учащихся. Исследование схемы организации, анализа воспитательной работы классного руководителя. Организация исследования поведения и деятельности учащихся, ведение протокола исследования, Организация классных часов.
Организация и проведение с учащимися коллективных творческих дел. Портфолио классного руководителя.
умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы классного руководителя;
- реализовать развивающую и воспитательную функции обучения классного руководителя.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 02.2
Пробная практика в школе:
Знакомство с организацией учебно-воспитательного процесса в классе и с работой отдельных учителей-предметников. Использование методов и приемов при составлении конспектов и внеклассных занятий с применением электронных учебников, ИКТ. Посещение и анализ пробных уроков других практикантов. Использование на уроках раздаточных материалов, наглядных пособий, дидактических игр. Сбор портфолио будущего учителя-предметника.
умения:
- определять цели и задачи, виды и методы предметных уроков и внеклассных уроков и внеклассных занятий;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность учащихся;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 02.3
Преддипломная практика
Организация учебно-воспитательной работы в классе. Проведение уроков и внеклассных мероприятий. Проведение родительских собраний
знания:
- знать систему планирования учебно–воспитательной работы учителя;
умения:
- принимать участие в планировании учебно–воспитательной работы в классе, работы методического объединения, педагогического совета;
- составлять план-конспект уроков и внеклассных мероприятий по технологии
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 02.4
Летняя практика:
Знакомство с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Проведение мероприятий и коллективных творческих работ. Организация досуга детей по интересам на базе действующего лагеря.
Спортивно-оздоровительная работа. Овладение способами поиска учебной информации по летнему отдыху. Ведение педагогического дневника. Обновление портфолио вожатого.
умения:
- разработать и анализировать план работы воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере;
- проводить мероприятий и коллективные творческие работы;
- организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
- организовать самоуправление во временных объединениях детей;
- владеть способами поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- вести дневник; обновлять портфолио вожатого.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 04
Производственная практика:
Знакомство с учебно-воспитательным процессом в школе. Исследование планов школы, планов по учебно-воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы. Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции. Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя со школьниками. Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Исследование личных дел учащихся.
умения:
- изучать учебно-воспитательную работу школы, учителя по всестороннему формированию школьников;
- изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала;
- изучать структуру педагогической деятельности учителя,
- изучать стили общения учителя со школьниками;
-освоить социальную роль "учителя";
- владеть культурой взаимоотношения членами педагогического коллектива и знаниями новой социальной роли.
БК 1- БК11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость профессии, любить детей.
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
БК 3
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
БК 4
Знать Закон Республики Казахстан "Об образовании", Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 5
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 6
В соответствии с нормами этикета строить коммуникации в группе с людьми, стоящими на различных позициях.
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Соблюдать правила техники безопасности.
БК 8
Владеть способами свободного устного и письменного общения
БК 9
Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности.
БК 10
Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
БК 11
Организовывать рабочее место;
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
0107013 - Учитель технологии основного среднего образования
(Обслуживающий труд)
ПК 3.1.1. Владеть технологией производства изделий из различной пряжи с применением спиц и крючка;
ПК 3.1.2. Определять виды и свойства материалов.

КП. 01.1
Сыныптан тыс жұмыстың технологиясы
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Сынып жетекшісінің оқушыларының ата –аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Сынып жетекшісініің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Оқушылардың тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізу.
Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру.
Оқушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Сынып жетекшісінің портфолиясы.
Іскерліктер:
- оқушылардың жан-жақты қалыптасуын бақылау мақсатында мектептің және мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын;
- сынып журналы мен оқушылардың жеке іс-қағаздарының мазмұны және құрылымын;
- мұғалімнің педагогикалық қызмет құрылым әрекетін;
- мұғалімнің оқушылармен қарым-қатынас мәнерін;
- "ұстаздың" әлеуметтік рөлін;
- педагогикалық ұжымның мүшелерімен мәдени қарым-қатынасын және білімнің жаңа әлеуметтік рөлін;
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.1.- КҚ 3.1.14
КП 01.2
Мектептегі байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру және жекелеген пән мұғалімінің жұмыстарымен таныстыру. Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспарын, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану. Басқа машықкерлердің байқау сабақтарына қатысу және талдау.
Байқау сабақтарында таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану. Болашақ пән мұғалімі портфолиясын жасақтау.
Іскерліктер:
пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістерін анықтау;
оқу-көрнекті құралдарын жасақтау және қолдану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
тақырыптық-күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
сабақта инновациялықтехнологияларды пайдалану;
пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
балалардың жас ерікшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау.
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.- КҚ 3.1.14
КП 01.3
Дипломалды практика
Сыныптағы оқу- тәрбие жұмысын ұйымдастыру. Сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата- аналар жиналысын өткізу.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу- тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- қазақ тілі мен әдебиеті пәндері бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың жоспарларын құрастыру;
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер, интерактивті тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдерін меңгеру;
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.- КҚ 3.1.14
КП 01.4
Жазғы практика:
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен танысу.
Іс- шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар өткізу.
Лагерьде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру.
Спорт-сауықтыру жұмыстары.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Вожатый портфолиосының мазмұнын жаңарту.
Іскерліктер:
жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарын жасау, талдау;
ұжымдық шығармашылық жұмыстарын, іс- шараларын өткізу;
лагерьде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
оқу ақпаратын іздеу, тәсілдерін меңгеру;
-компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
-күнделік жүргізу;
-вожатый портфолиосын рәсімдеу;
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.- КҚ 3.1.14
ӨО 04
Өндірістік практика
ӨП 02.1
Әртүрлі меншіктегі кәсіпорын
Тоқымашы
Тоқымашының жұмыс орнымен танысу. Тоқыма және тоқыма мата жөнінде мәлімет жинақтау. Базалық және жетілген тоқу техникасымен, екі немесе одан да көп тоқыма жіп төсемімен жұмыс істеу.
Әртүрлі тоқу құралдарымен жұмыс істеу.
Тоқымаға арналған компьютер бағдарламасы.
Іскерліктер:
-Тоқыма құралдарымен жұмыс істеу;
-Әртүрлі бұйым тоқу;
-Лекалмен жұмыс істеу;
-Компьютер бағдарламасын жұмыс істеу іскерлігі.
БҚ1- БҚ11
БҚ 1- БҚ 1
КҚ 3.1.1 – КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.1 – КҚ 3.2.12
ӨП 02.2
Әртүрлі меншіктегі кәсіпорын
Кесте тоқушы
Кестелеу жұмысына арналған құрал, аспаптармен жұмыс.
Белгі бойынша суретті материалға орналастыру.
Әртүрлі техникада кестелеуді орындау.
Шығармашылықпен жұмыс істеу.
Іскерліктер:
Кестелеу құралдарымен жұмыс істеуді.
Кесте суретін түсіруді.
БҚ1- БҚ11
БҚ 1- БҚ 1
КҚ 3.1.1 – КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.1 – КҚ 3.2.12
ӨП 02.3
Әртүрлі меншіктегі кәсіпорын
Ағашқа белгі соғушы
Ағаш материалдарына белгі кою технологиясы (техникалық еңбек)
Сызықпен, нүктемен, шаблонмен ағаш материалдарының ақауларын және бөлшектірдің көп шығуын ескере отырып белгілеу. Шаблон бойынша өңдеуге арналған дайындамаға сызық, нүкте, бөлшек операцияларының жасау№
Іскерліктер:
- материалдарды тиімді қолдану;
- белгі құралдарын қолдану;
- дайындамаларды өлшем түсіруге дайындау;
- өлшем бірліктерін сызбамен схемалар бойынша түсіру;
- нақты өлшем бірліктерін тексеру;
- тиімді белгілеу әдісін қолдану
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.6;
КҚ 3.2.7;
КҚ 3.2.8
ӨП 02.4
Әртүрлі меншіктегі кәсіпорын
Металға белгі соғушы
Сызбаны оқу. Көмекші белгілер. Бөлшектерді белгілеу алдындағы орындалатын операциялар.
Белгі базасы. Тиімді белгілеу әдістері. Шаблон бойынша белгілеу.
Іскерліктер:
- белгілеу құралдарын қолдану;
- дайындамаларды өлшем түсіруге дайындау;
- өлшем бірліктерін сызбамен схемалар бойынша түсіру;
- нақты өлшем бірліктерін тексеру;
- тиімді белгілеу әдісін қолдану
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.6;
КҚ 3.2.7;
КҚ 3.2.8
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету, балаларды жақсы көру.
БҚ 2
Тұлғааралық және қатынастық тәртіптің ережелерін сақтау.
БҚ 3
Мінсіз адами қасиеттерге негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 4
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, бала құқықтары туралы конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу
БҚ 5
Өз бетімен білімін көтеру, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау және оларға жауап беру.
БҚ 6
Этикет нормаларына сәйкес топтағы әртүрлі позицияда тұрған адамдармен қарым- қатынас жасау.
БҚ 7
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай білу. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
БҚ 8
Ауызша және жазбаша еркін қарым қатынас әдісін білу
БҚ 9
Денсаулықты сақтау технологиясын қолдана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыту.
БҚ 10
Ақпаратты өңдеу, сақтау және қолдану, интернетпен, электрондық поштамен, АҚТ-мен жұмыс істеу тәсілдерін игеру.
БҚ 11
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Ескерту: 2-кесте кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Орта буын маманы
0107013–Технология пәнінен негізгі және орта білім беру мұғалімі (Қызмет көрсету еңбегі)
КҚ 3.1.1. Біз және ілмек бізбен түрлі тоқымалардан бұйымдарды өндіру технологиясын меңгеру;
КҚ 3.1.2. Материалдың түрі және қасиетін анықтау.

ПК 3.1.3. Уметь самостоятельно разрабатывать и изготавливать изделия;
ПК 3.1.4. Владеть навыками работы с машинами, иструментами и различными приспособлениями;
ПК 3.1.5. Уметь организовывать работу по охране труда;
ПК 3.1.6. Владеть различными техниками вышивки на тканях.
ПК 3.1.7. Производить оценку качества продуктов и материалов;
ПК 3.1.8. Владеть технологией консервации овощей по установленной и собственной рецептуре;
ПК 3.1.9. Владеть технологией приготовления холодных и горячих блюд;
ПК 3.1.10. Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК 3.1.11. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК 3.1.12. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК 3.1.13. Проводить мониторинг качества обучения;
ПК 3.1.14. Уметь выполнять эскизы, чертежи и схемы.
0107013 - Учитель технологии основного среднего образования (технический труд)
ПК 3.2.1. Владеть техникой рациональной разметки на различных материалах с применением контрольно-измерительных приборов, приспособлений и шаблонов;
ПК 3.2.2. Владеть технологией механической и ручной обработки различных материалов;
ПК 3.2.3. Уметь самостоятельно разрабатывать и изготавливать изделия;
ПК 3.2.4. Уметь организовывать работу по охране труда;
ПК 3.2.5. Знать требования и владеть технологией изготовления мебели из древесины и древесных материалов;
ПК 3.2.6. Производить сборку изделий из древесины;
ПК 3.2.7. Изготавливать шаблоны, приспособления и другие изделия;
ПК 3.2.8. Осуществлять контроль качества и приемку работ и изделий из различных материалов;
ПК 3.2.9. Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК 3.2.10. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК 3.2.11. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК 3.2.12. Проводить мониторинг качества обучения;
ПК 3.2.13. Уметь выполнять эскизы, чертежи и схемы.
Приложение 40
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 436
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0108000 - Музыкальное образование
Квалификация: 010801 3 - Учитель музыки в организациях дошкольного и основного среднего образования
Форма обучения: очная

КҚ 3.1.3. Өз бетімен бұйымды өңдеу және жасау;
КҚ 3.1.4. Машинамен, аспаптармен және әр түрлі құралдармен жұмыс істеу дағдысын игеру;
КҚ 3.1.5. Еңбекті қорғау жұмысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.1.6. Әр түрлі кестелеу техникасын матада орындай білу;
КҚ 3.1.7. Материалдың және азық-түліктің сапасының бағасын шығару;
КҚ 3.1.8. Өзінің және дайын ережемен көкөністерді консервілеу технологиясын білу;
КҚ 3.1.9. Ыстық және салқын тағамдарды әзірлеу технологиясын меңгеру;
КҚ 3.1.10. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаты мен міндеттерін анықтау;
КҚ 3.1.11. Педагогикалық әрекеттің формалары, әдістері және тәсілдерін білу;
КҚ 3.1.12. Сабақ өткізуде түрлі компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.1.13. Оқыту сапасының мониторингін өткізу;
КҚ 3.1.14. Эскиз, сызба және кестені орындай білу;
0107013 – Технология пәнінен негізгі және орта білім беру мұғалімі (Техникалық еңбек)
КҚ 3.2.1. Өлшем-бақылау аспаптарын, құралдарын және шаблонды пайдалану арқылы тиімді белгі қою техникасын меңгеру;
КҚ 3.2.2. Әртүрлі материалды қолмен және механикамен өңдеу технологиясын игеру;
КҚ 3.2.3. Өз бетімен бұйымдарды өңдеу және дайындау;
КҚ 3.2.4. Еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.5. Ағаштан және ағаш материалдарынан жиһаз әзірлеу технологиясын және талабын білу;
КҚ 3.2.6. Ағаштан бұйымдар жинағын жасап шығару;
КҚ 3.2.7. Шаблондарды, аспаптарды және басқа да бұйымдарды әзірлеу;
КҚ 3.2.8. Әртүрлі материалдардан жасалған бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау;
КҚ 3.2.9. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
КҚ 3.2.10. Педагогикалық әрекет, әдістері және тәсілдерін білу;
КҚ 3.2.11. Сабақ өткізу барысында түрлі компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.2.12. Оқыту сапасының мониторингісін өткізу;
КҚ 3.2.13. Эскиз,сызба және схеманы орындай білу;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 40 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 436 қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0108000 - Музыкалық білім беру
Біліктілігі: 010801 3 - Мектепке дейінгі және негізгі орта
білім беру ұйымдардағы музыка пәнінің мұғалімі
Оқу нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

5760
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 41
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 437
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0108000 Музыкальное образование

5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 41 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 437 қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0108000 - Музыкалық білім беру

4320
К
Консультации
не более 100ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 42
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 438
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0108000 "Музыкальное образование"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике специалист среднего звена.
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахcкого (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности.
Умения:
элементарно общаться на казахском и русском языках;
-грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор; бегло и выразительно читать литературу, -правильно подбирать терминологию;
-общаться на профессиональные темы.
БК 1.-
БК12.
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал программы среднего (полного) образования. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности.
Умения:
элементарно общаться на иностранном языке;
-грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор;
-бегло и выразительно читать литературу,
-правильно подбирать терминологию;
-общаться на профессиональные темы.
БК 1.-
БК12.
ОГД.03
История Казахстана:
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 42 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 438 қосымша
0108000 "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы).
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандық бойынша сөздіктер. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:
кәсіптік бағыттағы қазақ (орыс) тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- қазақ және орыс тілдерінде қарапайым қарым-қатынас жасау;
- сауатты сөйлеу; әңгімелесуді қалыптастыру; әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу;
- терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарды сөйлесу.
БҚ 1.- БҚ 12.
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі
Орта (толық) білім бағдарламасының лексикалық-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық байламдар мен терминдер. Кәсіптік-бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы шет тілінің мәтінін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілінде қарапайым қарым-қатынас жасау;
- сауатты сөйлеу; әңгімелесуді қалыптастыру; әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу;
- терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарды сөйлесу.
БҚ 1.- БҚ 12.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Негізгі мектеп курсы бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20?. Басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХғ. 20-30жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80жж. әлеуметтік – экономикалық -қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдері:
-қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
-Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
-Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
-ХҮІІ-ХҮІІІ ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 1
БК 3
БК 6
БК 8
ОГД.04
Физкультура, ритмика с основами хореографии
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психолого-физиологические основы физической культуры. Музыкально-ритмические умения и навыки. Характер музыкального произведения, его темп и динамические оттенки. Форма музыкального движения. Метроритм, его выразительное значение и отражение в движении.
Знания: - основы физической культуры и здорового образа жизни.
- об основах народного и бального танца;
- выразительные, координированные движения на основе восприятия музыки.
Умения:
- использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре;
- самостоятельно сочинять несложные танцы и танцевальные комбинации, инсценировки песен.
БК 1.- БК 12.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология
Предмет психологии, задачи и методы исследования. Мозг и психика. Сознание как высшая форма психического отражения. Деятельность и личность, Общение и взаимоотношения в группе. Психологические познавательные процессы. Эмоционально - волевые процессы и состояния, индивидуальные особенности личности. Основы возрастной психологии. Понятие возраста. Характеристика возрастных периодов (дошкольного, младшего, школьного, среднего и старшего школьного возраста). Основы педагогической психологии. Учения, структура, компоненты, закономерности процесса обучения. Общие понятия о психологии воспитания и закономерностях. Педагогические способности, умения и навыки. Понятие о стилях руководства в учебно-воспитательном процессе
Знания: психологические термины и понятия;
- предмет психологии, ее задачи, отрасли, методы исследований;
- структуру психической деятельности;
- основные психические познавательные процессы; закономерности их протекания, значение и умения их использовать в решении учебно-воспитательных задач;
- особенности психического развития детей различных возрастных категорий.
Умения:
- организовать работу по активизации творческого развития учащихся на уроках музыки;
- владеть методами психологического исследования и диагностики;
- организовать работу по саморазвитию.
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК12

- ХХғ. 20-80 жж. қозғалыстар мен көтерілістер;
-қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
-1986 жылға Алматыдағы желтоқсан оқиғасы;
-Тамыз көтерілісі және оның күйреуі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктері:
-қысқаша тарихи археологиялық әңгіме құрастыру;
-көшпенділер мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу;
-алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге мінездеме беру;
-жер аудару саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
-көтерілістерді басып тастаудың себебіне сараптама;
-НЭП, ұжымдастыру маңызын ашу;
-20-30 жылдардағы репрессия мен жер аударуға, этнодемографиялық жағдайға мінездеме беру;
- картамен жұмыс істеу;
-қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашу;
- Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлін ашу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 8
ЖГП 04
Дене шынықтыру, ритмика хореография негіздерімен
Мамандар дайындаудағы, салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психологиялық-физиологиялық негіздері. Музыкалық-ритмикалық іскерліктер мен дағдылар. Музыкалық шығарманың сипаты, оның қарқыны мен динамикалық реңі. Музыкалық қимылдың формасы. Метроритм, оның мәнерлі мәні және қимылдағы бейнесі.
Білімдер:
- дене шынықтыру мен салауатты өмір салтының негіздері;
- халықтық және ырғақты би негіздері туралы;
- музыканы қабылдау негізінде мәнерлі, координациялық қимылдар.
Іскерліктер:
- спорттық-дене шынықтыру іс-әрекетін денсаулықты шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, дене шынықтырудағы өз орнын анықтау үшін пайдалану;
- өз бетінше қарапайым билер мен би комбинацияларын, әнге сахналау құрастыру.
БҚ 1.- БҚ12.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология
Психология пәні, зерттеу әдістері мен міндеттері. Ми және психология. Сана психикалық бейненің жоғарғы формасы. Іс-әрекет және жеке адам. Топтағы қарым-қатынас пен өзара қарым-қатынас. Психикалық танымдық процестер. Эмоционалды еркін процестер мен қалып. Жеке адамның өзіндік ерекшеліктері. Жас ерекшелік психологиясы негіздері. Жас ерекшелік түсінігі. Жас ерекшелік кезеңдерін сипаттау (мектепке дейінгі, бастауыш мектеп, орта және жоғары мектеп жасындағылар). Педагогикалық психология негіздері. Оқыту процесінің құрылысы, компоненттері, заңдылықтары. Тәрбие психолоҒгиясы және оның заңдылықтары туралы түсінік. ПедагоҒгикалық қабілет, шеберлік, дағды. Оқу-тәрбие үрдісіндегі басқару стилі туралы түсінік.
Білімдер:
- психологиялық терминдер мен түсініктер;
- психология пәні, оның міндеттері, салалары, зерттеу әдістері;
- психикалық әрекеттің құрылымы;
- негізгі психикалық танымдық үрдістер;
- олардың ағынды заңдылықтары, оларды оқу-тәрбиелік міндеттерді шешуде қолданудың мәні мен іскерлігі;
- әр түрлі жастағы балалардың психикалық дамуының ерекшеліктері.
Іскерліктері:
- музыка сабағында білім алушылардың шығармашылық дамуын жетілдіру бойынша жұмыс ұйымдастыру;
- психологиялық зерттеудің және диагностиканың әдістерін игеру;
- өздігінен даму бойынша жұмыс ұйымдастыру.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ12

ПК.3.1.3
ПК.3.1.10
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ОПД 02
Педагогика
Общие основы педагогики. Историческое развитие педагогической мысли. Педагогическая мысль в Казахстане. Основные понятия о системе образования. Система образования Республики Казахстан. Теория обучения (принципы, методы, содержание обучения). Цели и задачи воспитания на современном этапе. Формирование коллектива и его влияние на личность, Формирование основ научного мировоззрения. Нравственное воспитание. Трудовое воспитание. Физическое воспитание. Экологическое воспитание. Эстетическое воспитание. Семейное воспитание. Содержание и методика воспитательной работы. Педагогическое мастерство и его значение в педагогической деятельности.
Управление образованием. Передовой педагогический опыт
Знания: теорию обучения и воспитания;
-основные педагогические понятия и термины;
-основные законодательные акты в области образования.
Умения:
выполнять с позиции комплексного подхода конкретные учебно-воспитательные задачи;
- применять современные достижения педагогических наук;
- использовать идеи народной и современной педагогики.
БК4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 12
ПК.3.1.3
ПК.3.1.1
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
ПК.3.1.18
ПК.3.1.19
ПК.3.1.20
ОПД 03
Этнопедагогика
Народная педагогика, как состовная часть коллективного народного творчества, как проявление культуры масс. Авиценна, Беруни, Аль-Фараби, В.Г. Белинский, Н.Г Чернышевский, К.Д. Ушинский о педагогическом гении народа.
Просветительные идеи и народная педагогика. Сущность, цели и задачи народной педагогики, ее отличительные черты и характерные особенности. Памятники народной педагогики как свод педагогических истин. Отражение в устном народном творчестве дидактических принципов. Поговорки, пословицы, как народные педагогические миниатюры. Сказки, дастаны, эпос как учебники жизни народа. Содержание, методы, приемы и средства воспитания в народной педагогике.
Представления народа о формировании личности и умственном воспитании личности. Нравственное воспитание молодого поколения, основные черты нравственной личности в понимании народа.
Значение трудового воспитания в системе народной педагогики. Нормы и средства физического воспитания молодого поколения в народной педагогике.
Знания:
- основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике;
- цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания;
- общность понятий народной педагогики о нравственности, духовности, воспитанности с нормами научной педагогики;
- особенности воспитания казахского народа.
Умения:
- использовать идеи народной педагогики;
- использовать знания народной педагогики в учебно-воспитательном процессе.
БК 10

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
ЖКП 02
Педагогика
Жалпы педагогика негіздері. Педагогикалық ойдың тарихи дамуы. Қазақстандағы педагогикалық ой. Білім жүйесі туралы негізгі түсініктер. Қазақстан Республикасының білім жүйесі. Оқыту теориясы (оқыту принциптері, әдістері, мазмұны). Оқу жұмысын ұйымдастыру формасы. Білімді, біліктілікті, дағдыны тексеру. Тәрбие теориясы (тәрбие принциптері мен әдістері. Қазіргі кездегі тәрбие міндеттері мен мақсаттары. Коллективтің қалыптасуы және оның жеке адамға әсері. Ғылыми көзқарас негізін қалыптастыру, рухани тәрбие. Еңбек тәрбиесі. Дене тәр-биесі. Эстетикалық тәрбие. Жанұя тәрбиесі. Тәрбие жұмысының мазмұны мен тәсілдері. Педагогикалық шеберлік және оның педагогикалық қызметтегі мәні. Білімді басқару. Озат педагогикалық практикалар.
Білімдер:
- оқу мен тәрбие теориясы;
- негізгі педагогикалық түсініктер мен терминдер;
- білім беру саласындағы негізгі заңнамалық актілер.
Іскерліктер:
- кешенді әдіс тұрғысынан нақты оқу-тәрбиелік міндеттерді орындау;
- педагогикалық ғылымның қазіргі заманғы жетістіктерін пайдалану;
- халықтық және қазіргі заманғы педагогиканың идеяларын пайдалану.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
КҚ 3.1.19
КҚ 3.1.20
ЖКП 03
Этнопедагогика
Халық педагогикасы ұжымдық халық шығармашылығының құрамды бөлігі ретінде, көпшілік мәдениетті көрінісі ретінде. Авиценна, Беруни, Аль-Фараби, В.Г.Белинский, Н.Г Чернышевский, К.Д.Ушинский халықтың педагогикалық ұлылығы туралы. Ағартушылық идеялар мен халық педагогикасы. Халық педагогикасының мәні, мақсаты, міндеттері, оның өзіне тән ерекшеліктері. Халық педагогикасының ескерткіші педагогиҒкалық шындықтың жинағы ретінде. Дидактикалық принциптердің халық ауыз шығармашылығында көрініс беруі. Халық педагогикасының миниатюрасы ретіндегі мақал-мәтелҒдер, жаңылтпаштар. Халық өмірінің оқулығы ретіндегі ертегілер, дастандар, эпостар. Халық педагогикасындағы тәрбие әдістері, мазмұны, тәсілдері, құралдары. Жеке адамның қалыптасуы мен тәрбиесі туралы халықтық түсінік. Жас ұрпақты рухани тәрбиелеу, рухани тұлғаның халық түсінігіндегі негізгі белгілері. Халық педагогикасы жүйесіндегі еңбек тәрбиесінің мәні. Халық педагогикасында жас ұрпақты дәстүлі тәрбиелеуҒдің ережесі, әдістері, құралдары.
Білімдер:
- халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық түсініктер;
- халықтық тәрбиенің мақсаты мен міндеттерін, негізгі формаларын, әдістерін, тәсілдерін, факторлары;
- ғылыми педагогика нормалары бар өнегелілік, руханилық, тәрбиелік туралы халықтық педагогика түсініктерінің жалпылығы;
- қазақ халқы тәрбиесінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- халықтық педагогика идеяларын қолдану;
- халықтық педагогика білімдерін оқу-тәрбие үрдісінде пайдалану.
БҚ 10

ПК.3.1.3
ПК.3.1.14
ОПД 04
Методика воспитательной работы
Цели и задачи воспитания на современном уровне. Общая методика воспитательной работы: педагогическая техника, культура речи учителя, методика педагогического воздействия, система методов воспитания.
Методика организации воспитательного коллектива. Методика работы классного руководителя: основные задачи и функции планирования воспитательной работы, методика изучения учащихся.
Закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическая характеристика возрастных периодов.
Психолого-педагогическая характеристика учащихся.
Сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания.
Психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях.
Психология педагогического общения.
Государственные документы РК по вопросам воспитания.
Альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
Организация работы по саморазвитию.
Анализ специальной педагогической и психологической литературы.
Знания:
- психолого-педагогическую характеристику учащихся;
- сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания;
- психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях;
-психологию педагогического общения;
- государственные документы РК по вопросам воспитания;
- альтернативные методики воспитания;
- основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике;
- цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания, знать теорию обучения и воспитания;
- закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическую характеристику возрастных периодов.
Умения:
- организовать работу по саморазвитию;
- анализировать специальную педагогическую и психологическую литературу;
- наблюдать и анализировать опыт учителей в области воспитания;
использовать основные педагогические понятия;
применять альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 8
БК 9
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ОПД 05
Современные средства обучения
Фотоаппараты и объективы. Фотографическая съемка. Устройство цифрового фотоаппарата. Работа цифрового фотоаппарата. Достоинства и недостатки цифровой. фотографии.
Мультимедиа-технология. Принципы, использования мультимедиа-технологии. Требования к аппаратной части компьютера.
Интернет-технология. Подключение к Интернет сети. Ресурсы Интернет. Электронная почта. Телеконференция.
Интерактивная технология. Технология управления офисными технологиями. Принтер, виды. Сканер, виды. Факс. Ксерография
Знания:
устройство технических средств обучения, принципы их работы; - мультимедийные технологии, принципы их использования;
- функции интернет-технологии.
Умения:
- на практике обращаться с техническими средствами обучения, интернет-технологиями, сканировать, ксерокопировать; применять современные виды технических средств, в проведении уроков.
БК 4
БК 10

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Заманауи деңгейдегі тәрбиенің мақсаты мен міндеттері. Тәрбие жұмысының жалпы әдістемесі: тәрбие әдістері жүйесі, педагогикалық техника, мұғалімнің сөйлеу мәдениеті, педагогикалық әсер ету әдісі. Тәрбие ұжымын ұйымдастыру әдістемесі. Сынып жетекшісінің жұмыс әдістемесі: тәрбие жұмысының негізгі міндеттері және жоспарлау қызметі, білім алушыларды зерттеу әдістері.
Тұлға жасының дамуының заңдылықтары және жас кезеңдерінің психологиялық-педагогикалық сипаттамасы.
Білім алушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі.
Тәрбиенің мәні, міндеттері, мазмұны, формалары және әдістері.
Заманауи жағдайлардағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері.
Педагогикалық қарым-қатынас психологиясы.
Тәрбиелеу мәселелері жөніндегі ҚР Мемлекеттік құжаттары.
Халықтық тәрбиенің альтернативтік әдістемелері, формалары, әдістері, құралдары.
Өзін-өзі дамыту бойынша жұмыс ұйымдастыру.
Арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиеттерді талдау.
Білімдер:
- білім алушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемелері;
- тәрбиелеудің мәні, міндеттері, мазмұны, формалары және әдістері;
- заманауи жағдайлардағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері;
- педагогикалық қарым-қатынас психологиясы;
- тәрбиелеу мәселелері жөніндегі ҚР Мемлекеттік құжаттары;
- тәрбиенің альтернативтік әдістемелері;
- халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық түсініктер;
- халықтық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттері, негізгі формалары, әдістері, құралдары, факторлары, оқыту мен тәрбиелеудің теориясын білу;
- тұлға жасының дамуының заңдылықтары және жас кезеңдерінің психологиялық-педагогикалық сипаттамасы.
Іскерліктер:
- өзін-өзі дамыту бойынша жұмыс ұйымдастыру;
- арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиеттерді талдау;
- мұғалімдердің тәрбие саласындағы практикасын бақылау және талдау;
- негізгі педагогикалық түсініктерді пайдалану;
- халықтық тәрбиенің альтернативтік әдістемелерін, формаларын, әдістерін, құралдарын қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ЖКП 05
Заманауи оқыту құралдары
Фотоаппараттар мен объективтер. Фотографиялық түсірілім. Сандық фотоаппараттың құрылғысы. Сандық фотоаппараттың жұмысы. Сандық фотографияның артықшылықтары мен кемшіліктері.
Мультимедиалық технология. Мультимедиалық технологияның қағидалары, қолданылуы. Компьютердің аппараттық бөліміне қойылатын талаптар.
Интернет-технология. Интернетке қосылу. Интернеттің ресурстары. Электрондық пошта. Телеконференция.
Интерактивтік технология. Кеңселік технологияларды басқарудың технологиясы. Принтер, оның түрлері. Сканер, оның түрлері. Факс. Ксерография.
Білімдер:
- оқытудың техникалық құралдарының құрылғыларын, олардың жұмыс жасау қағидалары; - мультимедиялық технологиялар, оларды қолданудың қағидалары;
- интернет-технологиялардың функциялары.
Іскерліктер:
- практикада оқытудың техникалық құралдарымен, интернет-технологиялармен жұмыс жасау, сканерлеу, көшіру; сабақ өткізуде техникалық құралдардың заманауи түрлерін қолдану.
БҚ 4
БҚ 10

ПК.3.1.1
ПК.3.1.11
ПК.3.1.13
ОПД 06
Мировая художественная культура
Культура первобытного человека. Культура Древнего мира. Культура Античного мира. Культура древнего Рима. Культура средних веков. Искусство развитого феодализма. Гуманизм и раннее возрождение в Италии. Культура позднего средневековья. Художественные Направления эпохи Просвещения. Романтизм, Реализм – направления художественной культуры. Пейзажное искусство. Культура ХХ века. Народное творчество – источник культуры народа. Культура Казахстана.
Знания: - основные этапы становления и развития мировой художественной культуры;
- шедевры мировой художественной культуры.
Умения:
- составить беседы, рассказы, классные часы об искусстве; владеть методами воздействия "родственных" искусств (живописи, литературы, музыки).
БК 2
БК 4
БК 9
ПК.3.1.5
ПК.3.1.11
ПК.3.1.19
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Документы их функции. Методы оформления документов. Система документации. Номенклатура дел. Организация и технология делопроизводства подготовка и состояние служебных документов.
Знания:
- виды официальной офисной документации;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- технологию составления деловых документов на государственном языке;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции, применение ПЭВМ;
- требования, которые предъявляются к документу;
- службы документационного обеспечения и их функции;
Умения:
- оформлять по стандарту бланки документов;
- составлять деловую документацию;
- пользоваться словарем-справочником, специальной терминологией;
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
- составлять информационно -
справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях АСУ.
БК 7
БК 8
БК 10
БК12
ПК.3.2.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.18
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Методика музыкального воспитания в детском саду
Становление и развитие теории и методики дошкольного музыкального воспитания в Казахстане и за рубежом. Методы и приемы музыкального воспитания. Виды музыкальной деятельности дошкольников: пение, слушание, музыкально-ритмические движения, игра на детских музыкальных инструментах. Анализ музыкального репертуара и методика обучения каждому виду деятельности в разных возрастных группах. Основные формы организации музыкальной деятельности: музыкальные занятия (типы, вариативность), и различные утренники (составление сценариев праздничных мероприятий и проведении), самостоятельная музыкальная деятельность, музыка в повседневной жизни детского сада. Кружковая работа в детском саду. Планирование работы по музыкальному воспитанию. Методические пособия и музыкальная литература детям. Оборудование музыкального зала и педагогического процесса для занятий и развлечений.
знания:
- теорию и методику музыкального воспитания в детском саду, виды музыкальной деятельности и формы ее организации;
- репертуарный материал программы музыкального воспитания в детском саду.
умения:
-анализировать музыкальный материал, обосновать необходимость использования различных методических приемов.
навыки:
- чтения с листа, подбора по слуху музыкальных произведений.
БК 1
БК 4
БК 8
БК 10
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
СД 02
Методика музыкального воспитания в школе
Основные вопросы музыкального воспитания в школе. Дидактические принципы и методы музыкального обучения и воспитания. Требования, предъявляемые к современному учителю музыки в школе. Урок музыки в школе. Значение планирования музыкальной работы на уроке и во внеурочной деятельности. Виды музыкальной деятельности школьников и методы их организации: хоровое пение; музыкальная грамота; слушание музыки; музыкально-ритмические движения; игра на детских инструментах. Творчество и импровизация школьников. Методика проведения уроков музыки в школе с 1-6 классы. Обзорный анализ современных направлений массового музыкального образования в Казахстане и за рубежом.
знания:
- современные направления массового музыкального воспитания в Казахстане и за рубежом;
- дидактические принципы и методы программы "музыка" для школы;
- виды музыкальной деятельности школьников, понимать значение и пути творческого развития учащихся;
- методику проведения уроков музыки в школе и разных классах;
- репертуар школьной программы.
умения:
- применять общедидактические принципы и методы обучения в процессе музыкального воспитания школьников;
- подбирать материалы к проведению уроков музыки;
- планировать музыкальную работу в школе;
- подбирать произведения в качестве дополнительного материала.
навыки:
- учета и планирования музыкальных занятий в школе;
- проведения конкретных музыкальных занятий, бесед, музыкальных игр;
- применения наглядных и технических средств обучения на уроках музыки.
БК 1
БК 4
БК 8
БК 10
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
СД 03
Казахская музыкальная литература
Народное музыкальное творчество Казахстана. Ыкылас. Сугур. Ыбырай. Майра. Амире Кашаубаев. Основы жанры песенной культуры (трудовые, обрядовые, семейно-бытовые, лирические, сатирические, песни социального протеста, исторические песни и др.) Коркыт. Легенда о Коркыте.
- Казахская народно-профессиональная музыкальная культура первой половины ХІХ века и виднейшие ее представители - әнші: Биржан Кожагулов, Жаяу Мұса Байжанов, Ахансере Корамсин, Абай Кунанбаев.
- Казахская народная инструментальная музыка ХІХ века, основные жанры инструментальной музыки и выдающиеся ее представители: кюйши Курмангазы Сагырбаев, Даулеткерей Шигаев, Таттимбет Казангапов.
- Казахское народное музыкальное творчество ХХ века и его выдающиеся представители, народно-профессиональные композиторы: Дина Нурпеисова, Кенен Азербаев, Сейтек Уразалиев, Али Курманов, Гарифолла Курмангалиев.
Балуан Шолак, Мухит.
- Зарождение и дальнейшее развитие профессиональной музыки в Казахстане: оперное искусство, симфоническая музыка, кантата и оратория, балет. Современная музыкальная культура Казахстана и музыка наших дней (Ш.Калдаяков, Н.Тілендиев, К.Дуйсекеев, Е.Хасанғалиев, Т. Қажигалиев, Е.Рахмадиев, Ж.Енсепов, А.Серкебаев, Т.Момбеков и другие)
знания:
- лучшие образцы казахской музыки;
- стилевые особенности музыки казахских композиторов, акынов;
- музыкальные направления;
- национальные музыкальные школы.
умения:
- доступно, эмоционально передать содержание и раскрыть художественный образ музыкального произведения;
- отличать особенности стилей, музыкальных жанров и форм;
- анализировать произведения в его связях с содержанием.
навыки:
- восприятия музыкального искусства и общения с аудиторией.
БК 2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.3
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 04
Мировая музыкальная литература
Зарубежная музыка. Возникновение и развитие оперы. Развитие инструментальной музыки в ХVIII-XIX вв. Эпоха классицизма и его представители.
Романтизм и его представители в музыке.
Реализм в музыке. Импрессионизм, итальянский веризм, неоклассицизм и другие направления в музыке конца ХIX- начало ХХ века, их представители.
Русская музыкальная культура первой половины XIX века.
Русская музыкальная культура 60-70-х годов XIX века, композиторы "Могучей кучки". Русская музыкальная культура конца XIX века – начала XX века и ее представители. Современная музыкальная культура народов. Содружества независимых государств. Оперное искусство. Симфоническая музыка. Кантата и оратория. Балет. Песенное творчество.
знания:
- лучшие образцы мировой музыкальной классики;
- стилевые особенности композитора, музыкального направления, национальной
музыкальной школы.
умения:
- доступно, эмоционально передать содержание и раскрыть художественный образ музыкального произведения, отличать особенности стилей, музыкальных жанров и форм;
- анализировать произведения в его связях с содержанием.
навыки:
- восприятия музыкального искусства и общения с аудиторией.
БК 2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.3
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 05
Элементарная теория музыки
Музыкальный звук. Музыкальная система. Темперация. Нотное письмо. Метр. Ритм. Темп. Лад. Тональность. Лады народной музыки. Интервалы. Аккорды. Хроматизм. Внутриладовая альтерация. Отклонение. Модуляция. Сопоставление. Родство тональностей. Мелодия. Виды мелодического движения. Секвенция. Элементы строения музыкальной речи. Различные синтаксические структуры. Транспозиция. Партитура. Партия. Мелизмы.
Гармония
Функциональная система главных трезвучий. Каденция, Период. Предложение. Гармонизация мелодии и баса. Доминантсептаккорд и аккорды доминантовой группы. Гармонический мажор. Натуральный минор во фригийских оборотах. Двойная доминанта.
знания:
- теоретические определения, понятия;
- применяемую музыкальную терминологию;
- значение данного предмета в изучении других музыкально-теоретических дисциплин;
- основные гармонические закономерности и иметь представление о гармонии, как об одном из выразительных средств музыки.
умения:
- применять полученные знания при анализе музыкальных произведений, а также в практических заданиях - упражнениях на инструменте, письменных работах;
- применять теоретические знания по гармонии в практических заданиях по гармонизации, построении гармонических последовательностей, в гармоническом анализе.
навыки:
- построения интервалов, аккордов, ладов, звукорядов;
- работы с метроритмом, транспозиции, построения аккордовых последовательностей, секвенций;
- анализа элементов музыкальной речи;
- гармонизации;
- транспонирования;
- подбора аккомпанемента;
-гармонического анализа;
- построения гармонических последовательностей, секвенций;
- сочинения в разных жанрах, формах, стилях.
ПК 3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.16
СД 06
Сольфеджио
Сольфеджирование и интонационные упражнения. Диатоника. Интонирование устойчивых ступеней с опеванием. Пение: звуков мажорных и минорных тонических трезвучий; вводных звуков с разрешением; мажорных и минорных звукорядов трех видов до семи ключевых знаков; ладов народной музыки; различных ритмических примеров в простых и сложных размерах с одновременным тактированием. Все виды трезвучий и их обращения. Диатонические интервалы с обращениями. Тритоны и характерные интервалы с разрешением. Септаккорды ІІ7, Д7, YII7 с обращениями и разрешением. Сольфеджирование одно, двух, трехголосых примеров гармонического и полифонического склада. Чтение с листа 2-х, 3-х голосных примеров, песен школьного репертуара, романсов. Транспонирование. Пение в мажоре и миноре различных типов секвенций, гармонических последовательностей в тональностях до 7 знаков. Слуховой анализ. Определение видов мажора и минора, септаккордов с обращениями и разрешениями, 4-х видов трезвучий, гармонических последовательностей (3-х и 4-х голосных) во всех тональностях. Диктант: запись одно-двухголосных диктантов с последующей гармонизацией; в различных размерах с отклонениями в тональности диатонического родства. Запись диктантов с модуляциями.
знания:
- задачи курса сольфеджио и понимать значение данного предмета для музыкально-педагогической деятельности.
умения:
- применять полученные знания при интонировании в заданиях-упражнениях, письменных работах.
навыки:
- точного интонирования, определения на слух всех элементов музыкальной речи; - свободного чтения с листа одноголосных, двух, трех и многоголосных музыкальных примеров;
- записи одно и двухголосного музыкального диктанта;
- запоминания музыкального примера.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
ЖКП 06
Дүниежүзілік көркем мәдениет
Алғашқы адамның рухани мәдениеті. Ежелгі мәдениет. Ежелгі Рим мәдениеті. Орта ғасыр мәдениеті. Дамыған феодализм өнері. Шет елдің музыкалық мәдениеті. Гуманизм және Италиядағы қайта туу. ХХ ғ. мәдениеті. Халық шығармашылығы - халықтың мәдениет көзі. Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- әлемдік көркем мәдениеттің негізгі құрылу кезеңдері мен даму барысы;
-әлемдік көркем мәдениет жауһарлары.
Іскерліктер:
- өнер туралы әңгіме, сұхбат, сынып сағаттарын өткізу; өзара жақын өнер түрлерінің (сыршырай, әдебиет, музыка) өзара әрекеттестігінің әдістерін меңгеру.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 9
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.19
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар және олардың қызметтері. Құжаттарды рәсімдеудің әдістері. Құжаттар жүйесі. Істер номенклатурасы. Іс жүргізу технологиясы және оны ұйымдастыру, қызметтік құжаттардың жағдайы және оларды дайындау.
Білімдер:
- ресми кеңселік құжаттың түрлері;
- қызметтік хат құру әдістемесі, құжаттардың классификациясы мен қозғалысы;
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттар құру технологиясы;
- кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу, ПЭВМ қолдану;
- құжатқа қойылатын талаптар;
- құжатпен қамтамасыз ету қызметі және олардың функциялары.
Іскерліктер:
- стандарт бойынша құжаттар бланкісін ресімдеу;
- іскерлік құжаттар құру;
- сөздік-анықтамалық, арнайы терминдер қолдану;
- реквизиттерді дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын жасау, индекстеу;
- ақпараттық-анықтамалық, қаржылық және қаржылық-есептік құжаттар жасау және оларды АСУ жағдайларында өңдеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 12
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.18
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Балабақшадағы музыкалық тәрбие әдістемесі
Қазақстандағы және шет елдегі мектепке дейінгі музыкалық тәрбие әдістемесінің құрылу және даму теориясы. Музыкалық тәрбие әдістері мен тәсілдері. Мектепке дейінгілердің музыкалық қызмет түрлері: ән салу, тыңдау, музыкалық ырғақты қозғалыс, балалардың музыкалық аспаптарында ойнау музыкалық репертуарларды талдау және әртүрлі жас тобында іс-әрекеттің әр түріне оқыту әдісі. Музыкалық іс-әрекетті ұйымдастырудың негізгі формаҒлары: музыкалық сабақ (типтері, вариативтігі), және әртүрлі таңертеңгілік мереке (мерекелер сценарийін құрастыру және оны өткізу), өзіндік музыкалық іс-әрекет, балабақшаның күнделікті өміріндегі музыка. Балабақшадағы үйірме жұмысы. Жұмыс жоспары. Балаларға арналған әдістік құралдар және музыкалық әдебиеттер. Сабақ пен ойын-сауыққа арналған музыкалық зал мен педагогикалық үрдіске арналған құрал-жабдықтар.
білімдер:
- балабақшадағы музыкалық тәрбие әдісі мен теориясын, музыкалық қызметтің түрлерін және оны ұйымдастыру формаларын;
- балабақшадағы музыкалық тәрбие бағдарламасының репертуарлық материалын.
іскерліктер:
- музыкалық материалдарды талдау, әртүрлі әдістемелік тәсілдерді пайдалану қажеттілігін негіздеу;
дағдылар:
- нотадан оқу, музыкалық шығармаларды естіп таңдау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1..3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 02
Мектептегі музыкалық тәрбие әдістемесі
Мектептегі музыкалық тәрбиенің негізгі сұрақтары. Дидактикалық принциптер және музыкалық оқу мен тәрбие әдістері. Мектептегі музыка мұғаліміне қойылатын талаптар. Мектептегі музыка сабағы. Мектептегі сыныптан тыс жұмысты ұйымдастыру. Сабақтағы музыкалық жұмысты және сабақтан тыс іс-әрекеттерді жоспарлаудың мәні. Білім алушылардың музыкалық іс-әрекетінің түрлері және оны ұйымдастырудың негізгі формаҒлары: хормен ән айту; музыкалық білім; музыканы тыңдау; музыкалық-ырғақты қозғалыс; балалар аспабында ойнау. Білім алушылардың шығармашылығы мен импровизациясы. І-ҮІІ сыныптан бастап мектепте музыка сабағын өткізу әдістері. Еліміздегі және шет елдегі музыкалық білім бағыттарына шолу жасау.
білімдер:
- Қазақстандағы және шет елдердегі жалпы музыкалық тәрбиенің қазіргі бағыттары туралы;
- мектепке арналған "Музыка" бағдарламасының дидактикалық қағидалары мен әдістерін;
- білім алушылардың музыкалық іс-әрекеттерінің түрлерін білу, білім алушылардың шығармашылық дамуының мәні мен жолдарын түсіну;
- мектепте және әр сыныпта музыка сабағын өткізу әдістемесін;
- мектеп бағдарламасының репертуарын;
іскерліктер:
- білім алушыларды музыкалық тәрбиелеу процесінде оқытудың әдістерін және жалпы дидактикалық қағидаларды қолдану;
- музыка сабағын өткізуге материал таңдау;
- мектептегі музыкалық жұмысты жоспарлау;
- қосымша материал ретінде шығармалар таңдау.
дағдылар:
- мектептегі музыка сабағын жоспарлау және есепке алу;
- нақты музыкалық сабақтар, әңгімелесулер, музыкалық ойындар жүргізу;
- музыка сабағында көркемдік және техникалық оқу құралдарын қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 03
Қазақ музыкалық әдебиеті
Қазақстанның халық музыкалық шығармашылығы. Ықылас. Сүгір. Ыбырай. Майра. Әміре Қашаубаев. Ән мәдениетінің негіздері, жанрлары (еңбек, салттық, отбасылық-тұрмыстық, лирикалық, әлеуметтік наразылық әндері, тарихи әндер және т.б.). Қорқыт. Қорқыт туралы аңыз.
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халық-кәсіби музыкалық мәдениет және оның көрнекті өкілдері - әнші Біржан Қожағұлов, Жаяу Мұса Байжанов, Ақан Сері Қорамсаұлы, Абай Құнанбаев.
ХІХ ғасырдың қазақ халық аспаптар музыкасы, аспапты музыканың негізгі жанрлары және оның көрнекті өкілдері: күйші Құрманғазы Сағырбаев, Даулеткерей Шигаев, Тәттімбет Қазанғапов.
Кеңес дәуіріндегі (1917-1980) қазақ халық музыкалық шығармашылығы және оның көрнекті өкілдері, халық композиторлары: Дина Нұрпейісова, Кенен Әзербаев, Сейтек Оразалиев, Әли Құрманов, Ғарифолла Құрманғалиев. Балуан Шолақ, Мұхит.
Қазақстандағы кәсіби музыканың пайда болуы мен одан әрі дамуы: опералық өнер, симфониялық музыка, кантата және оратория, балет. Қазақстанның қазіргі заманғы музыкалық мәдениеті және біздің заманымыздың музыкасы (Ш.Қалдаяқов, Н.Тілендиев, Е.Хасанғалиев, Т.Қажығалиев, Алмас Серкебаев, Төлеген Момбеков және т.б.)
білімдер:
- қазақ музыкасының үздік үлгілерін, қазақ композиторларының, ақындарының музыкаларының стильдік ерекшеліктерін, музыкалық бағыттарды, ұлттық музыкалық мектептерді білу;
іскерліктер:
- музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды жеткізе білу және образын аша білу, стильдердің, музыкалық жанрлардың және формалардың ерекшеліктерін айыру, шығарманы оның мазмұнымен байланысты талдау;
- шығарманы мазмұнымен байланыстырып талдау;
дағдылар:
- музыкалық өнерді қабылдау және аудиториямен қарым-қатынас.
БҚ 2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 04
Әлемдік музыкалық әдебиет
Шетел музыкасы. Операның пайда болуы мен дамуы. 18-19 ғғ. Аспапты музыканың дамуы. Классицизм кезеңі. Музыкадағы романтизм өкілдері. Музыкадағы реализм. Орыс, қазақ музыкасы. Ресейдің халық музыкалық шығармашылығы. Орыс халық-кәсіби музыкалық мәдениеті. 19 ғасырдың аяғы мен 20 ғасырдың басындағы орыс музыкалық мәдениеті. Тәуелсіз мемлекеттер достастығы халықтарының қазіргі заманғы музыкалық әдебиеті. Опералық өнер. Симфониялық музыка. Кантата және оратория. Балет. Ән шығармашылығы.
білімдер:
- әлемдік музыкалық классиканың үздік үлгілерін, ұлттық музыкалық мектептің, музыкалық бағыттардың, композиторлардың стильдік ерекшеліктерін.
іскерліктер:
- музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды жеткізе білу және образын аша білу, стильдердің, музыкалық жанрлардың және формалардың ерекшеліктерін айыру, шығарманы оның мазмұнымен байланысты талдау;
- шығарманы мазмұнымен байланыстырып талдау;
дағдылар:
- музыкалық өнерді қабылдау және аудиториямен қарым-қатынас.
БҚ 2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 05
Музыканың қарапайым теориясы
Музыкалық дыбыс. Музыкалық жүйе. Темперация. Ноталық жазу. Ырғақ. Темп. Лад. Тональдылық. Халық музыкасының ладтары. Ара қашықтық. Аккорд. Хроматизм. Ішкі-ладты альтерация. Ауытқу. Модуляция. Салыстыру. Тональдық тұтастығы. Әуен. Әуен қозғалысының түрлері. Секвенция. Музыкалық тілдің құрылу элементтері. Әртүрлі синтаксистік құрылым. Транспозиция. Партитура. Партия. Мелизма.
Гармония
Бас үшдыбыстың функционалдық жүйесі. Каденция. Бас пен әуенді гармониялау. Доминантсептаккорд және доминант тобының аккордтары. Гармониялық мажор. Фригистік айналымдағы натуральды минор. Қос доминант.
білімдер:
- теориялық анықтамаларды, түсініктерді;
- қолданылатын музыкалық терминдерді;
- басқа музыкалық-теориялық пәндерді оқуда осы пәннің мәнін білу;
- негізгі гармониялық заңдылықтарды білу және музыканың мәнерлі құралдарының бірі ретінде гармония туралы түсініктің болуы.
іскерліктер:
- алған білімін музыкалық шығармаларды талдау кезінде пайдалану, сонымен қатар практикалық тапсырмаларда - аспапта жаттығу кезінде, жазбаша жұмыстарда;
- гармония бойынша теориялық білімдерін гармониялау, гармониялық бірізділікті құру, гармониялық талдау бойынша практикалық тапсымаларда қолдану;
дағдылар:
- интервал, аккорд, лад, дыбыстық қатар құру;
- метроритммен жұмыстар, транспозициялар, аккордтық бірізділіктің, секвенциялардың құрылысы;
- музыкалық тіл элементтерін талдау;
- гармониялау;
- транспозициялау;
- аккомпанементті таңдау;
- гармониялық талдау;
- гармониялық бірізділіктерді, секвенцияларды құру;
- түрлі жанрда, формада, стильде шығармалар құру.
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.16
АП 06
Сольфеджио
Сольфеджио және ырғақты жаттығу. Диатоника. ҮшдыҒбысҒты тоникалы және минорлы дыбыстарды айту. Шешіммен кірме дыбыстарды айту. Жетінші белгіге дейін мажорлы және минорлы дыбыс қатарларын айту, халық музыкасының ладын айту. Біруақытта тактымен жай және күрделі мөлшердегіәр түрлі ырғақтағымысалдарды айту.Үшдыбыстың барлық түрі және оның айналымы.
Айналыммен диатоникалық аралық. Тритондар және шешімімен ара қашықтықтар. П, Д7ҮІІ7 септакордтар. Гармониялық және полифониялық түрдегі 1, 2, 3 дауысты мысалдар сольфеджиосы. 2,3 дауысты мысалдарды мектеп репертуары әнін, өз сүйемелдеуімен романстарды нотадан оқу. Транспозиция. Әртүрлі секвенция түрін, мажор мен минорды айту. 7 белгіге дейін тональділіктегі гармониялық қатарды айту. Естуді талдау. Мажор мен минор түрін, үш дыбыстың 4 түрін, гармониялық қатарларды анықтау. Диктантты, бір-екідауысты диктантты одан әрі форте-пианода гармониялау арқылы жазу. Әртүрлі өлшемдегі диатоникалық ұқсастықтағы тональдылық ауытқулар диктантын жазу.
білімдер:
- сольфеджио курсы міндеттерін және музыкалық-педагогикалық қызмет үшін аталған пәннің мәнін.
іскерліктер:
- алған білімін жаттығулардағы, жазба жұмыстарындағы дауыс ырғағында қолдану.
дағдылар:
- дәл дауыс ырғағы, музыкалық тілдің барлық элементтерін естіп анықтау;
- бірдауысты, екі, үш және көпдауысты музыкалық үзінділерді нотадан еркін оқу;
- бір және екідауысты музыкалық диктант жазу;
- музыкалық мысалдарды есте сақтау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК.3.2.3
ПК.3.1.12
СД 07
Дирижирование
Роль и значение дирижирования. Постановка дирижерского аппарата. Изучение дирижерских простых, сложных, симметричных, несимметричных размеров и их чередования. Разграничение функций правой и левой руки. Работа над произведениями с контрастной динамикой, совершенствование показа фразировки, передача жестом пунктирного ритма. Показ разнообразных темпов, смены темпов. Изучение произведений с развитой фактурой, содержащей элементы полифонии. Аннотация изучаемых произведений.
знания:
- этапы постановки дирижерской техники, музыкально-выразительные средства.
умения:
- дирижировать партитурой при исполнении хоровых произведений;
- самостоятельно раскрывать идейно-образное содержание произведения;
- использовать жесты, соответствующие партируре;
- транспонировать хоровые партии песен;
- настраиваться на тональности по камертону в хоровых произведениях без сопровождения.
навыки:
- дирижирования в процессе разучивания и исполнения хоровых произведений;
- показа ауфтактов и снятий дирижерских схем;
- звуковедения, смены темпов и динамики.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.7
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.2.12
СД 08
Основной музыкальный инструмент фортепиано
Накопление профессиональных навыков: развитие беглости пальцев, точное исполнение текста, штрихов, подбор аппликатуры, способы педализации. Практические умения и навыки (чтение с листа, транспонирование, подбор по слуху).
Развитие полифонического слуха, развитие владения кантиленой, естественной интонацией. Охват сонатной формы, проникновение в драматургию контрастных образов, разнообразные приемы звукоизвлечения.
Работа над техническим совершенствованием, работа над формой и стилем, эмоциональный и образный показ музыкального произведения. Работа над произведениями, используемыми на практике в детском саду и в школе. Умение самостоятельно разучить ряд несложных произведений, освоить и передать слушателю смысл нетрудной пьесы или аккомпанемента, образный показ произведения. План – минимум на семестр каждого учебного года 4 произведения: полифония, крупная форма, этюд, пьеса из 3-6 произведений детского репертуара.
Баян, аккордеон
Правильная посадка, постановка инструмента и правильное положение ремней. Правильное положение рук, техника владения мехом. Навыки чтения с листа, транспонирования, аппликатура динамики, установления порядка смены меха в связи с началом новой музыкальной фразы. Работа над гаммами. Знакомство с терминологией. Выработка точной координации движений рук с движением меха. Работа над звуком, осмысленной фразировкой.
Навыки самостоятельной работы, подбора по слуху, обработка несложных музыкальных произведений.

КҚ 3.2.3
КҚ 3.1.12
АП 07
Дирижирлеу
Дирижирлеудің ролі мен мәні. Дирижерлық аппараттың қойылуы. Жай. күрделі, симметриялы, симметриясыз өлшемдегі дирижерлық ету және оны ауыстырып отыруды зерттеу. Оң және сол жақ қолдың функциясын айыру. Контрасты динамикалы шығармамен жұмыс, үзіндіні мәнерлеп орындауды жетілдіру, сызықты ырғақты қимылмен жеткізу. Әртүрлі шапшаңдықты, оның ауысуын көрсету. Әртүрлі дыбыс жүргізуді көрсету. Полифония элементі бар фактура шығармасын зерттеу. Оқыған шығармаларына қысқаша түсініктеме беру.
білімдер:
- дирижерлық техниканың қойылу кезеңдерін, музыкалық-мәнерлі құралдарды.
іскерліктер:
- хор шығармаларын орындау кезінде партитурамен дирижирлеу;
- шығарманың идеялық-бейнелілік мазмұнын өз бетінше ашу;
- партитураға сәйкес қимылдарды қолдану;
- хор партияларын транспозициялау;
- сүйемелдеусіз хор шығармаларында камертон бойынша тональдікке бейімделу.
дағдылар:
- хор шығармаларын орындау, жаттығу үрдісінде дирижирлеу;
- ауфтакттарды көрсету мен дирижерлық схемаларды түсіру;
- дыбыс жүргізуді, қарқын мен динамиканың ауысуын.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 08
Негізгі музыкалық аспап (фортепиано)
Кәсіптік дағдыларды меңгеру: пианистік ақауларды түзетуді, саусақ жүгіруін дамытуды, мәтінді, штрихты дәл орындау. Аппликатураны таңдау, басқыштық тәсілдерді көбейту. Практикалық шеберлік пен дағдылар (нотадан оқу, транпозиция, естіп таңдау). Полифониялық естуді дамыту, кантиленді табиғи дауыс ырғағын меңгеру. Сонаталы форманы қамту, контрасты драмаға терең бойлау, дыбысшығарудың әртүрлі дыбыс шығару тәсілдері. Техникалық жетілумен, форма және стилмен жұмыс, музыкалық шығарманы эмоционалды және бейнелі көрсету. Мектептегі және балабақшадағы практикада қолданылатын шығармалармен жұмыс істеу. Жеңіл шығармаларды өзінше жаттауды білу, жеңіл пьеса мен сүйемелдеу мағнасын тыңдаушыға жеткізу, шығарманы бейнелі көрсету. Әр оқу жылының семестрларына жоспар: полифония, күрделі форма, этюд, пьеса және балалар репертуарынан 6 шығарма.
Баян, аккордеон

Программа исполняемых произведений на каждый семестр: этюд обработка народной песни или танца 2-3 разнохарактерных произведении различных стилей и эпох (в их числе полифония и произведение крупной формы), ансамбль, произведения детского школьного репертуара.
знания:
- основные правила игры на фортепиано, баяне, аккордеоне;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара дошкольного и школьного возраста
- раскрыть образное содержание произведения,
охватить его форму;
- осмыслить произведение, сознательно и рационально преодолевать технические трудности;
- исполнять произведения полифонического склада, произведения крупной формы и пьесы различные по стилю, содержанию и разнообразные по жанрам.
навыки:
- владеть культурой фортепианного исполнительства
- кантиленной игры;
- интонирования мелодии;
- полифонического мышления;
- музыкально-исполнительскими, необходимыми в будущей практической
деятельности;
- педализации (фортепиано), владение мехом (баян, аккордеон);
- чтения с листа;
- концертмейстерско-аккомпаниаторскими;
- профессионально-исполнительскими;
- практическим материалом для работы с детьми и школьниками.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 09
Хоровой класс
Овладение практическими методами репетирования, приобретения практических навыков детей петь по дирижерскому жесту, умения слышать отклонения от чистоты тона, преодолевать вокально-хоровые трудности, организовывать выступление, корректировать звучание в процессе исполнения, рационально выстраивать занятие.
знания:
- исполнительские средства выразительности;
- приемы звукоизвлечения в пении.
умения:
- управлять группой детей (ансамбль, хор) дошкольного возраста в процессе разучивания и исполнения песен.
навыки:
- стройности звучания;
-ансамбля;
- дикции;
- звуковедения;
- исправления интонационных недостатков в пении.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.7
ПК.3.1.9
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
СД 10
Хоровая аранжировка Цели и задачи и содержание курса "хоровая аранжировка". Переложение партитур для младшего (двухголосного) и среднего (трехголосного) школьного хора: - с партитуры для тpex- четырехголосного хора, - с четырехголосной партитуры с элементами полифонии, с одноголосного произведения с сопровождением. Переложение произведений для старшего детского и для не полного смешанного (юношеского) школьного хора: с многоголосных партитур полного смешанного хора с сопровождением и без него, с одноголосных партитур для однородного хора, с одноголосных произведений с сопровождением. Свободная обработка народной песни для детского или юношеского хора.
знания:
- общие понятия о типах и видах хоров;
- диапазоны хоров;
- специфику вокально-хорового письма.
умения:
- подобрать, переложить произведения (романсы, песни, народный фольклор), с увеличением и уменьшением количества голосов;
- применять знания, полученные по другим музыкально-теоретическим дисциплинам.
навыки:

Аспапты дұрыс қою, ременді дұрыс орналастыру. Қолды дұрыс қою, мехты меңгеру техникасы. Нотадан оқу дағдысы, транспозиция, аппликатуралы-динамика, жаңа музыкалық үзіндінің басталуына байланысты мехты ауыстыру қатарын бекіту. Гаммамен жұмыс істеу. Сөздіктермен танысу. Мех қозғалысымен, қол қозғалысының үйлесімін дәл табу. Дыбыспен үзіндіні мәнерлеп орындау жұмысы. Өзінше жұмыс істеу дағдысы, естіп тыңдау, жеңіл музыкалық шығармаларды құру, өңдеу. Орындалатын шығарманың әр семестрге арналған бағдарламасы: этюд, халық биі мен әнін өңдеу, 2-3 әртүрлі стиль мен дәуірдегі шығармалар (оның ішінде полифония, күрделі формалы шығарма), ансамбль, балалар және мектеп репертуарынан шығармалар.
білімдер:
- фортепианода, баянда, аккордеонда ойнаудың негізгі ережелерін;
- кеуде мен қолдың қойылу ережелерін.
іскерліктер:
- шығарманың бейнелілік мазмұнын ашу, оның формасын түгелдей қамту;
- шығарманың мәнін түсіну, техникалық қиындықтарды саналы және тиімді жеңу;
- полифониялық және күрделі формалы шығармаларды және стилі, мазмұны және жанры бойынша әр түрлі пьесаларды орындау.
дағдылар:
- кантилендік ойнау;
- әуенді ырғақтау;
- полифониялық ойлау;
- болашақ практикалық қызметке қажет музыкалық-орындаушылық дағдысы;
- басқыштық (фортепиано) дағды, мех (баян, аккордеон) дағдысы;
- нотадан оқу;
- концертмейстерлік-сүйемелдеушілік дағды;
- кәсіптік орындау дағдылары;
- балалармен және білім алушылармен жұмыс жасауға арналған практикалық материалдарды меңгеру.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 09
Хор сыныбы
Дайындықтың практикалық әдістерін игеру, дирижерлық қол бұлғау бойынша балалардың практикалық дағдыларын қалыптастыру, тон тазалығынан ауытқушылықтарды ести алу, вокалдық-хорлық қиындықтарды жеңу, іс-шаралар ұйымдастыру, орындау үрдісінде дыбысталуды түзету, сабақты тиімді құру.
білімдер:
- мәнерліліктің орындаушылық құралдарын;
- әндегі дыбыс шығарудың тәсілдерін.
іскерліктер:
- әнді орындау және жаттау процесінде мектепке дейінгі жастағы балалар тобын (ансамблін, хорын) басқару.
дағдылар:
- дыбыстаудың дұрыстығы;
- ансамбль;
- дикция;
- дыбыс жүргізу;
- ән айтудағы ырғақтық кемшіліктерді түзету.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 10
Хорлық аранжировка
Хорлық аранжировкасы курсының мақсаты мен міндеттері. Мектеп хорының кіші (екідауысқа) және орта (үшдауысқа) арналған партитураны салу:
- үш, төртдауысты хорға арналған партитура;
- полифониялық элементі бар төртдауысты партитурадан сүйемелдеуімен бірдауысты шығарма. Ересек балалар мен аралас мектеп хорына арнап шығарма ауыстыру: сүйемелдеуімен және сүйемелсіз толық аралас хордың көпдауысты партитурасынан, біртүрлі хорға арналған, бірдауысты партитурадан, сүйемелдеумен бірдауысты шығармадан. Жеткіншектер мен балалар хорына арналған халық әнін еркін өңдеу.
білімдер:
- хор типтері мен түрлері туралы жалпы түсінікті;
- хор диапазонын;
- вокалдық-хорлық жазудың ерекшеліктерін.
іскерліктер:
- дауыс сандарын көбейтіп және азайтып, шығармаларды (романстар, әндер, халық фольклоры) таңдау, лайықтау;
- басқа музыкалық-теориялық пәндер бойынша алған білімін қолдану.
дағдылар:

- выполнения переложений партитур для 2-х, 3-х, 4-х голосных школьных хоров;
- освоения приемов и способов, применяемых при аранжировке.
ПК.3.1.9
ПК.3.1.10
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 11
Аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон)
Совмещение вокальной мелодии с ее инструментальным сопровождением.
Подбор аккомпанемента к песням без сопровождения. Чтение с листа песенного репертуара детского сада. Приемы упрощения аккомпанемента в песнях детского репертуара.
знания:
- основные правила игры на фортепиано, баяне, аккордеоне;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- выразительно исполнять песню под собственный аккомпанемент с одновременным
управлением группой детей дошкольного возраста с упрощенным аккомпанементом.
навыки:
- подбора аккомпанемента к песням без сопровождения;
- чтения с листа произведений
песенного репертуара детского сада.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 12
Дополнительный музыкальный инструмент фортепиано
Освоение нотной грамоты, аппликатуры, штрихи. Развитие слухового контроля. Работа над пианистическим аппаратом. Воспитание самостоятельности в работе учащегося. Развитие навыков грамотного прочтения нотного текста. Формирование умения раскрыть образное содержание музыкального произведения. Работа над совершенствованием технических возможностей. Упрощение нотного текста. Развитие полифонического слуха. Изучение навыков владения кантиленой осмысленного интонирования мелодии. Работа над крупной формой. Овладения навыков педализации. Аккомпанемент песен детского репертуара. Дополнительный инструмент баян, аккордеон. Устройство инструмента, изучение левой и правой клавиатур, посадка и положение корпуса при игре, постановка рук. Аппликатурные принципы, ведение и смена меха, основы звукоизвлечения. Координация движений рук с движением меха, выработка свободных движений кисти и пальцев рук. Развитие навыков звукоизвлечения (нон легато, легато, стаккато), динамической выразительности звука. Принципы игры по слуху, чтения нот с листа ( подготовительная группа, І класс ДМШ). Программа на каждый семестр: 2 произведения академического репертуара, 2 произведения детского репертуара, гаммы – До-мажор, Соль- мажор, Фа-мажор отдельно правой и левой рукой.
знания:
- основные правила игры на баяне, аккордеоне, фортепиано;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- исполнить несложный аккомпанемент;
- гармонизовать попевку;
- исполнить пьесы и песни по программе детского сада.
навыки:
- звукоизвлечения;
- подбора аппликатуры;
- техники педализации (фортепиано), владение мехом (баян, аккордеон);
- исполнения на фортепиано 2-х голосной хоровой партитуры.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 13
Дополнительный инструмент домбра

- 2, 3, 4 дауысты мектеп хорына арналған партитураны лайықтауды орындау;
- ретке келтіруде (аранжировкада) қолданылатын тәсілдер мен әдістерді меңгеру.
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 11
Сүйемелдеу (фортепиано, баян, аккордеон)
Вокалды әуенді аспапты сүйемелдеумен үйлестіру. Қостаусыз айтылатын әндерге сүйемелдеу таңдау. Балабақша ән репертуарын нотадан оқу. Балалар репертуары әндеріндегі сүйемелдеуді қысқарту.
білімдер:
- фортепианода, сырнайда, аккордеонда ойнаудың негізгі ережелерін;
- кеуде мен қолдың қойылу ережелерін.
іскерліктер:
- мектепке дейінгі жастағы балалар тобын басқара отырып бір уақытта өз сүйемелдеуімен әнді мәнерлі орындау;
владеть навыками:
- қостаусыз айтылатын әндерге сүйемелдеу таңдау.;
- балабақша ән репертуарын нотадан оқу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 12
Қосымша музыкалық аспап (фортепиано)
Нота, қосымша белгілерді жазу, штрих білімдерін меңгеру. Естіп бақылауды дамыту. Пианистік аппаратпен жұмыс істеу. Студентте өзінше жұмыс істеуді тәрбиелеу. Нота мәтін білімді оқу дағдысын тәрбиелеу. Музыкалық шығарманың бейнелік мазмұнын ашу, шеберлігін қалыптасҒтыру. Кантиленді меңгеру дағдысын, әуенді мағналы ырғақҒтауды зерттеу. Күрделі формамен жұмыс. Басқыштық дағдыҒны меңгеру. Балалар және мектеп репертуары әндерін сүйеҒмелдеу. Нотадан оқу және транспозиция дағдысы, естіп таңҒдау, балаларды репертуарлық шығармаларының бейнелік мазмұнын ашуды білу.
Қосымша аспап (баян, аккордеон)
Аспап құрылысы, оң және сол клавитураны зерттеу, ойнау кезінде корпустың қойылуы мен орналасуы, қолдың қойылуы. Қосымша белгілерді жазу, принципі, мех пен дыбыс шығарудың негізгі қозғалыстары. Қолдың мех қозғалысымен үйлесуі, қол саусақтарының еркін қозғалысын жетілдіру. Дыбыс шығару дағдысын дамыту (нон легато, легато, стаккато), дыбыстардың мәнерлі құрылысы, қозғаҒлысы. Естіп және сүйемелдеп ойнау принциптер, нотаны оқу, аранжировка. Әр семестр бағдарламасы: академиялық репертуардан 4 шығарма, балалар және мектеп репер-туарыҒнан 4 шығарма гаммалар до мажор, соль мажор, жеке оң қолмен және сол қолмен фа мажор.
білімдер:
- баянда, аккордеонда, фортепианода ойнаудың негізгі ережелерін;
- дұрыс отыруды, қолды дұрыс қоюды.
іскерліктер:
- қарапайым сүйемелдеуді орындау;
- әуенді гармониялау;
- балабақша бағдарламасы бойынша пьесалар мен әндер орындау.
дағдылар:
- дыбыс шығару;
- аппликатура таңдау;
- басқыштық (фортепиано) техникасы, мех (баян, аккордеон) дағдысы;
- фортепианода екідауысты хорлық партитура орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 13
Қосымша аспап (домбыра)

Правильное расположение пальцев рук при игре на домбре, роль правой и левой руки, играть ритмично, репертуарный список программы: 2 этюда, упражнения, 1 кюй, 2 пьесы. Работа над звукоизвлечением, игра последовательностей и гамм до-мажор и соль-мажор (пиццикато). Изучить в каждом семестре: 1 этюд, 2 песни, 2 кюя. Изучить штрихи тремоло (одним пальцем), пиццикато (большим и указательным пальцами). Работа над приобретением навыка чтения с листа.
знания:
- постановку и посадку за инструментом, правильное положение инструмента и рук;
- штрихи: алма-кезек, пиццикато, тремоло.
умения:
- исполнять несложные произведения для слушания музыки в детском саду;
- исполнять кюй в стиле токпе, песню под собственный аккомпанемент.
навыки:
- звукоизвлечения;
- чтения с листа;
- техники игры правой и левой руки;
- транспонирования песни с учетом диапазона инструмента.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 14
Постановка голоса
Теоретические понятия о голосовом аппарате детей дошкольного возраста, о правильном формировании гласных и согласных. Работа над навыками округленного звучания, овладением навыка мягкой атаки звука, четкой дикцией и артикуляцией. Владением навыками певческого дыхания. Работа над развитием диапазона голоса, разнообразными приемами и осмысленностью исполняемых произведений. Сглаженность регистров.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знания:
- теоретические основы вокальной методики;
- строение голосового аппарата ребенка от1года до 6 лет;
- типы дыхания;
- приемы звуковедения.
умения:
- устранять вокальные трудности в пении детей дошкольного возраста;
- подбирать репертуар с учетом возрастных особенностей.
навыки:
- методики вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
ПК.3.1.2
ПК.3.1.6
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
СД 15
Анализ музыкальных произведений
Средства музыкальной выразительности.
Музыкальная форма. Период. Простая двухчастная форма. Простая трехчастная форма. Сложная трехчастная форма. Вариации. Рондо. Сонатная форма.
знания:
- теоретические основы курса анализа;
- принципы построения музыкального произведения и его стилевые особенности; - важнейшие элементы музыкального языка, его
выразительные возможности;
- об образах национальной музыки, отражаюшей богатство и разнообразие жизненных явлений;
- о средствах музыкальной выразительности в произведениях различных композиторов, стилистических чертах их творчества.
умения:
- делать целостный анализ музыкального произведения в его связях с содержанием; - определять тематизм и средства его развития, классификацию произведений по жанру, выразительные возможности формы музыкального произведения.
навыки:
- формулирования теоретических понятий о простых и сложных
формах произведений, определять общее и различное между формами.
ПК.3.1.3
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ДОО 00
Дисциплины определяемые организацией образования
Теория и методика организации внешкольной досуговой деятельности
Предварительная подготовка культмассовых мероприятий. Этапы подготовки и проектирования культурно-досуговых программ. Оформление организационной документации. Разработка и составление проекта праздника. Виды культурно-массовых мероприятий и их лассификация. Формы детских праздников. Содержание и средства различных форм досуга школьников. Основы сценарного мастерства. Камерные формы организации досуга.
знания:
- этапы подготовки и проектирования культурно-досуговых программ.
- виды культурно-массовых мероприятий, их классификацию.
- содержание и средства различных форм досуга школьников.
- особенности сценария массового праздника
умения:
оформить организационную документацию
разработать проект праздника
составить проект праздника
составить план мероприятия по подготовке культурно-досуговых программ
навыки:
- художественного монтажа сценария.
- методикой подготовки и проведения конкурсных программ, фестивалей, недели музыки.
БК 1
БК 2
БК3
БК 4
БК 7
БК8
ПК.1.1.2
ПК.2.1.3
П0 00
Производственное обучение
(учебная, педагогическая практика)
П0 01
Внеклассная внешкольная воспитательная работа
Организационно- педагогическая работа. Эстетическое нравственное просвещение детей и подростков. Музыкальное воспитание, экологическое воспитание, спортивно-оздоровительная работа.
умения:
- организовать кружковую работу;
проводить отдельные виды внеклассной воспитательной работы (беседы, классные часы, праздники, утренники, конкурсы);
разрабатывать и оформлять конспекты уроков внеклассных занятий и внеклассных мероприятий.
навыки:
-проведения внеклассных занятий, мероприятий.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 8
ПК.1.1.1
ПК.1.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.5
П0 02
Хоровая практика (практическая дисциплина)

Домбыра ойнағанда саусақтарын дұрыс орналасуы, оң қол мен сол қолдың ролі, ырғақпен ойнау. Бағдарламаның репертуарлық тізімі: 2 этюд, жаттығулар, 1 күй, 2 пьеса. Дыбыс шығарумен жұмыс жасау, До-мажор және соль-мажор (пиццикато) гаммалары мен бірізділікті ойнау. Әр семестрде 1 этюд, 2 ән, 2 күй үйрену. Термоло (бір саусақпен), пиццикато (үлкен және сұқ саусақтармен) штрихтарын үйрену. Парақтан оқу дағдысын игеру жұмыстары.
білімдер:
- аспапты ұстауды және дұрыс отыруды, қолды дұрыс қою;
- штрихтарды: алма кезек, пиццикато, тремоло;
іскерліктер:
- балабақшаға арналған қарапайым шығармаларды орындау,
- төкпе стилінде күй, өз сүйемелдеуімен ән орындау.
дағдылар:
- дауыс шығару;
- нотадан оқу;
- оң қолмен және сол қолмен ойнау техникасы;
- аспаптың диапазонын ескере отырып әнді транспозициялау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 14
Дауыс қою
Мектепке дейінгі балалардың дауыс аппараты туралы, дауысты мен дауыссыздарды дұрыс қалыптастыру туралы теориялық түсініктер. Жинақталған дыбыстау дағдыларымен, дыбысты майда шабуылдау, анық дикция мен артикуляция дағдыларын игерумен жұмыс жасау. Ән салу тынысы дағдыларын меңгеру. Дауыс қарымын дамытумен, шығарма орындаудың тәсілдерімен жұмыс жасау. Регистрлердің біртектілігі.
білімдер:
- вокалды әдістеменің теориялық негіздерін;
- 1-6 жас аралығындағы балалардың дауыс аппаратының құрылысы;
- демнің типтері;
- дыбыс жүргізудің тәсілдері.
іскерліктер:
- мектепке дейінгі жастағы балалардың ән айтудағы вокалды қиындықтарын жою;
- жас ерекшеліктерді ескере отырып репертуар таңдау.
дағдылар:
- бала дауысын дамытудың ерекшеліктерін ескере отырып вокалды жұмыстың әдістемелерін білу.
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 15
Музыкалық шығармаларды талдау
Музыкалық мәнер құралдары. Музыкалық форма. Период. Жай екі бөлімді форма. Жай үш бөлімді форма. Күрделі үш бөлімді форма. Вариация. Рондо. Сонаталық форма. Ежелгі сюита. Жаңа сюита. Сонаталық-симфониялық цикл. Вокалды-симфониялық цикл.
білімдер:
- талдау курсының теориялық негіздерін;
- музыкалық шығарманы құрудың қағидаларын және оның стилдік ерекшеліктерін;
- музыкалық тілдің маңызды элементтерін, оның мәнерлі мүмкіндіктерін;
- өмірлік құбылыстардың байлығы мен әртүрлілігін көрсететін халық музыкасының бейнелері туралы;
- әртүрлі композиторлар шығармаларындағы музыкалық мәнер құралдары туралы, олардың шығармашылығының стилдік түрлері туралы;
іскерліктер:
- мазмұнымен байланысты музыкалық шығарманы тұтас талдау;
- тақырыбы мен оның даму құралдарын, жанры бойынша шығарманың жіктелуін, музыкалық шығарманың мәнерлі мүмкіндіктерін анықтау.
дағдылар:
- шығарманың қарапайым және күрделі формалары жөнінде теориялық түсінікті қалыптастыру, формалар арасындағы жалпылық пен айырмашылықты анықтау.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
Мектептен тыс бос уақытты ұйымдастырудың теориясы мен әдістемесі
білімдер:
-мәдени іс-шаралар бағдарламаларын жобалау және дайындық кезеңдері.
-жаппай мәдени шаралардың түрлері және олардың классификациясы.
-мектеп білім алушыларының бос уақытының әр түрлі мазмұны мен тәсілдері;
-мерекелік шараның сценарийлік ерекшелігі;
іскерліктер:
-ұйымдастыру құжаттарын толтыру;
-мерекенің жобасын жасау;
-мерекенің жобасын құру;
-бос уақытты ұйымдастырудың мерекелік жоспарын құру;
дағдылар:
-сценарийдің көркемдік монтажы;
-конкурстық бағдарламардың, фестивальдардың, музыкалық апталықтардың әдістемлік дайындығы және өткізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ӨО 00
Өндірістік оқыту (оқу, педагогикалық практика)
ӨО 01
Мектептен, сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс. Балалар мен жасөспірімдердің, эстетикалық, адамгершілік ағарту жұмысы. Музыкалық тәрбие, экологиялық тәрбие, спорттық-сауықтыру жұмысы.
іскерліктер:
- үйірме жұмысын ұйымдастыру;
сыныптан тыс тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін өткізу (әңгіме, сынып сағаттары, мерекелер, ертеңгіліктер, конкурстар);
сыныптан тыс сабақтар мен іс-шаралардың конспектілерін әзірлеу мен безендіру.
дағдылар:
- сыныптан тыс сабақтар мен іс-шаралар өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ӨО 02
Хор практикасы

Художественное исполнение 2-х, 3-х голосных песен или хоровых произведений под управлением учащегося с предварительным разучиванием. Работа над развитием вокально-хоровых навыков в упражнениях и хоровых произведениях. Показ голосом приемов звуковедения, тембровой окраски звука, приемов цепного дыхания в репетиционной работе и дирижерским жестом и в концертном исполнении.
знания:
- роль хорового пения в культуре страны и музыкальном образовании детей;
- основные вокально-хоровые навыки;
- принципы подбора хорового репертуара;
- методику составления репетиционного исполнительского плана.
умения:
- управлять хоровым коллективом;
- воплощать художественный замысел исполняемого произведения;
- использовать методы и приемы вокально-хоровой работы.
навыки:
- достижения хорового строя;
- ансамбля;
- дикции;
- распевания хора.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.6
ПК.2.1.7
ПК.2.1.8
ПК.2.1.9
ПК.2.1.10
ПК.2.1.12
П0 03
Пробные занятия в детском саду
Составление плана-конспекта музыкального занятия. Разработка и изготовление наглядных пособий, дидактического
материала. Изучение передового педагогического опыта. Проведение музыкальных занятий в разных возрастных группах, музыкальных утренников, музыкальных развлечений, утренней гимнастики в детском саду.
умения:
- применять знания, полученные в процессе изучения всех учебных дисциплин;
разрабатывать и оформлять конспекты музыкальных и внеклассных занятий, внеклассных мероприятий.
навыки:
- проведения музыкальных занятий и внеклассных мероприятий в детском саду.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
ПК.1.1.1
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.8
ПК.2.1.11
ПК.2.1.12
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.18
П0 04
Пробные уроки в школе
Проведение уроков музыки в школе. Организация воспитательной работы с детьми. Ознакомление с оформлением документации в школе. Ознакомление с системой взаимосвязи школьного и семейного воспитания. Знакомство с передовым педагогическим опытом, методической работой школы, с работой педагогического совета и методических собеседований.
умения:
- применять знания, полученные в процессе изучения всех учебных дисциплин.
- организовать в школе кружковую работу;
- проводить беседы, классные часы, праздники, конкурсы;
навыки:
- проведения уроков музыки в школе;
- организация работы по развитию музыкального творчества школьника расширению их кругозора, осуществлять профориентационную работу.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
ПК.1.1.2
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.7
ПК.2.1.8
ПК.2.1.9
ПК.2.1.11
ПК.2.1.12
ПК.2.1.15
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.18
П0 05
Преддипломная практика
Проведение уроков музыки в школе. Задачи практики:
овладение навыками музыкально- педагогической деятельности учителя музыки;
целостное восприятие условий деятельности и музыкальной жизни школы, знакомство с педагогическим коллективом;
изучение системы планирования и учета учебно-воспитательной работы школы, отдельных учителей и классных руководителей;
музыкально- педагогическое изучение обучающихся школы и ученического коллектива;
ознакомление с работой методического объединения учителей, педагогического совета школы.
Организация воспитательной работы с детьми. Оформление документации в школе. Система взаимосвязи школьного и семейного воспитания. Знакомство с передовым педагогическим опытом, методической работой школы, с работой педагогического совета и методических собеседований.
умения:
- разрабатывать поурочные и тематические планы учебных занятий, планировать музыкально-эстетическую внеклассную работу;
- вести школьную документацию (классный журнал, детские дневники, дневники музыкальных впечатлений);
- изготовлять наглядные пособия и дидактический материал;
- самостоятельно готовить и проводить уроки музыки, дополнительные индивидуальные музыкальные занятия со школьниками, имеющими слабые музыкально-слуховые данные;
- организации школьных музыкальных кружков и работы в качестве руководителя хора (вокального ансамбля), оркестра детских или народных инструментов;
- анализировать и обобщать опыт работы учителей музыки и собственный опыт работы в период педагогической практики;
- составлять общий план музыкальной работы и проведения каждой репетиции с музыкальным коллективом;
- проводить отбор репертуара для исполнения школьниками, производить детальный анализ средств музыкальной выразительности изучаемого произведения с определением комплекса методических приемов преодоления возможных трудностей в исполнении;
- проводить организационную работу с родителями, устанавливать творческие взаимоотношения с детьми учителями школы;
навыки:
- навыками всех форм и методов музыкально- эстетической работы с детьми.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
БК 9
БК10
БК12
ПК.1.1.1
ПК.1.1.2
ПК.1.1.3
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.5
ПК.2.1.6
ПК.2.1.7
ПК.2.1.14
ПК.2.1.15
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.20

Алдын ала жаттау арқылы, студенттің басқаруымен 2, 3 дауысты ән мен хор шығармаларын көркем орындау. Хор шығармаларында, жаттығуларда вокалды-хор дағдысын дамыту жұмысы. Дауыспен дыбыс жүргізу тәсілін, дыбыстың темблігін, концерттік орындаудағы дирижерлық қозғалысты және дайындық жұмысындағы тізбекті тыныс тәсілін көрсету.
білімдер:
- балаларға музыкалық білім берудегі және ел мәдениетіндегі хор әнінің ролін;
- негізгі вокалдық-хорлық дағдыларды;
- зор репертуарын таңдаудың қағидаларын;
- дайындау-орындау жоспарын құру әдістерін.
іскерліктер:
- хор ұжымын басқару;
- орындайтын шығарманың көркемдік ойын іске асыру;
- вокалдық-хорлық жұмыстың әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
дағдылар:
- хор қатарының жетістіктері;
- ансамбль;
- дикция;
- хор айту.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
ӨО 03
Балабақшадағы байқау сабақтары
Музыкалық сабақтың жоспарын құру. Көркемдік, дидактикалық құрал-жабдықтарды әзірлеу. Озат педагогикалық практиканы зерттеу. Бабақшада музыкалық ертеңгіліктер, музыкалық сауықтар, таңғы жаттығулар өткізу.
іскерліктер:
- барлық оқу пәндерін оқу үрдісінде алған білімін пайдалана білу;
- музыкалық және сыныптан тыс сабақтардың, сыныптан тыс іс-шаралардың конспектілерін жасау және безендіру.
дағдылар:
- балабақшада музыкалық сабақтар мен сыныптан тыс іс-шаралар өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ӨО 04
Мектептегі байқау сабақтары
Мектепте музыка сабақтарын өткізу. Балалармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру. Мектептегі құжаттарды ресімдеумен танысу. Мектеп және отбасылық тәрбиенің өзара байланысы жүйесімен танысу. Алдыңғы қатарлы педагогикалық практикамен, мектептің әдістемелік жұмысымен, педагогикалық кеңес пен әдістемелік сұхбат жұмысымен танысу.
іскерліктер:
-барлық оқу пәндерін оқу үрдісінде алған білімін пайдалана білу;
-мектепте үйірме жұмыстарын ұйымдастыру;
-конкурстар, мерекелер, сынып сағаттарын, әңгімелер өткізу;
дағдылар:
-мектепте ән сабақтарын өткізу;
-мектеп білім алушысының музыкалық шығармашылығын дамыту, ой-өрісін кеңейту, кәсіптік бағдар беру үшін жұмыстар ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ӨО 05
Дипломалды практика
Мектептегі музыка сабақтарын өткізу.
Практиканың міндеттері:
Музыка мұғалімінің музыкалық-педагогикалық әрекетінің дағдыларын меңгеруі;
Мектептің әрекеті мен музыкалық өмірі жағдайларын тұтас қабылдау, педагогикалық ұжыммен танысу;
Мектептің, жеке мұғалімдер мен сынып жетекшілерінің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау мен есепке алу жүйесін үйрену;
Мектеп пен білім алушылар ұжымын музыкалық-педагогикалық зерттеу;
Мұғалімдердің әдістемелік бірлестігі, мектептің педагогикалық кеңесі жұмысымен танысу;
Балалармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру; Мектеп құжаттарын рәсімдеу;
Мектеп пен отбасы тәрбиесінің өзара байланысы жүйесі;
Алдыңғы қатарлы педагогикалық практикалармен, мектептің әдістемелік жұмысымен, педагогикалық және әдістемелік кеңес жұмыстарымен танысу.
іскерліктер:
- оқу сабақтарының сабақ жоспары мен тақырыптық жоспарын әзірлеу, сыныптан тыс музыкалық-эстетикалық жұмыс жоспарлау;
- мектеп құжаттарын жүргізу (сынып журналы, балалар күнделігі, музыкалық әсер күнделігі);
- көрнекілік құралдар мен дидактикалық материалдар дайындау;
- музыка сабақтарын, музыкалық-есту мәліметтері төмен білім алушылармен қосымша жеке музыкалық сабақтарды өз бетімен дайындау және өткізу;
- хор (вокалдық ансамбль), балалар немесе халық аспаптар оркестрінің жетекшісі ретінде мектептің музыкалық үйірмелерін және жұмыстар ұйымдастыру;
- педагогикалық практика кезіндегі өзінің және музыка мұғалімдерінің жұмыс практикасын талдау және жинақтау;
- музыкалық жұмыстың және музыкалық ұжыммен әрбір дайындықты өткізудің жалпы жоспарын құру;
- білім алушылардың орындауына арналған репертуарды таңдау, меңгерілетін шығарманың музыкалық мәнерлілігі құралдарын орындауда кездесетін қиындықтары жеңудің әдістемелік тәсілдерінің кешенін анықтай отырып, бөлшектеп талдау;
- ата-аналармен ұйымдастырушылық жұмыс жүргізу, балалармен, мектеп мұғалімдерімен шығармашылық ара қатынас орнату;
дағдылар:
- балалармен музыкалық-эстетикалық жұмыс жүргізудің барлық формалары мен әдістерінің дағдыларын.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ10
БҚ12
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ.3.1.7
КҚ.3.1.14
КҚ.3.1.15
КҚ.3.1.16
КҚ.3.1.17
КҚ.3.1.20

ПП 00.00
Профессиональная практика
ПП 00.01
Подготовка к летней практике
Цели, задачи и особенности летней педагогической практики Современные дети в современном лагере
Детское оздоровительно-образовательное учреждение
Основные направления оздоровительно-воспитательной работы в лагере
Обязанности воспитателя и вожатого
Вожатому о детях
Организация приема детей в лагерь
Как познакомить детей с лагерем
Методика воспитательной работы с детьми
Воспитательная работа в отряде
Визитная карточка отряда
Планирование работы отряда на смену
Психолого-педагогическое сопровождение ребенка в условиях оздоровительного лагеря
Внутриотрядные мероприятия
Возвращение к народным истокам
Организация родительского дня
Советы вожатому
Отчетная документация о прохождении летней практики
Знания:
- Цели и задачи летней практики.
- Особенности летней практики.
- Требования к работе в летнем оздоровительном лагере.
- Значимость организации летнего отдыха детей.
- Задачи детского оздоровительно-образовательного учреждения.
- Типы летних лагерей, структуру лагеря.
- Организовать активный досуг, кружковую деятельности.
- Права и обязанности воспитателя и вожатого.
- Возрастные особенности детей.
Умения:
- разрешать конфликтные ситуации и решать возможные проблемы с детьми в лагере.
- оформлять документацию
- применять методику организации творческих дел.
навыки:
- навыками развития разносторонних способностей детей.
- навыками психолого-педагогического сопровождения: диагностический, консультативный, прогностический, практический и их характеристика
- методикой организации и проведения народных игр, музыкальных посиделок, конкурса акынов, фольклорного праздника и др.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК.3.1.3.
ПП 00.02
Летняя практика
- организационно- педагогическая работа (знакомство с условиями работы, правилами внутреннего распорядка, традициями лагеря, с составом отряда, проверка степени готовности детей к выезду в лагерь, беседы с родителями, составление плана работы отряда, формирование органов самоуправления и работа с ними);
- изучение специфики проявления возрастных и индивидуальных особенностей воспитанников, состояния их здоровья, условий жизни и воспитания;
- организация коллективно- творческой деятельности по всем направлениям воспитания (в области развития познавательных интересов детей и подростков, нравственного, эстетического, трудового воспитания, спортивно- оздоровительной работы и др.);
- организация режима, активного отдыха детей, проведение санитарно- гигиенической работы и работы по самообслуживанию;
- проведение индивидуальной воспитательной работы с детьми и подростками.
Умения:
- определять цели и задачи оздоровительной и воспитательной работы с детьми и подростками в лагере; - планировать воспитательную работу на лагерную смену и каждый день с учетом интересов и индивидуальных способностей детей;
- организовывать самоуправление в коллективе и направлять его деятельность;
- создавать условия для развития самодеятельности детей и подростков;
- организовывать разнообразную деятельность детей и подростков (беседы, конкурсы рисунков, фестивали танцев и песен, вечера поэзии, костры, праздники, трудовые десанты, спортивные соревнования и др.);
- сочетать индивидуальную и коллективную работу с детьми;
- использовать всю систему возможных педагогических воздействий в условиях лагеря с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей и подростков;
- устанавливать педагогически правильные отношения с детьми и подростками, с коллегами;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в загородных оздоровительных лагерях, пришкольных лагерях;
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9

КП 00.00
Кәсіптік практика
КП 00.01
Жазғы практикаға дайындық
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс (жұмыс шарттарымен, ішкі тәртіп ережелерімен, лагерь дәстүрлерімен, отряд құрамымен танысу, лагерьге шығуға балалардың дайындық дәрежесін тексеру,ата-аналармен әңгіме,отрядтың жұмыс жоспарын құру,өзін-өзі басқару органдарын құру және олармен жұмыс жасау).
Тәрбиеленушілердің жас және жеке ерекшеліктерінің көрінуін зерттеу, олардың денсаулық, өмірі мен тәрбиесі жағдайлары.
Тәрбиенің барлық бағыттары бойынша ұжмдық-шығармашылық әрекет ұйымдастыру (балалар мен жасөспірімдердің танымдық қызығушылықтарын дамыту, өнегелік, эстетикалық, еңбек тәрбиесі, спорттық-сауықтыру жұмысы және т.б. аясында).
Балалардың белсенді демалыс тәртібін ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық жұмыс пен өзіне-өзі қызмет ету жұмысын жүргізу.
Балалармен және жасөспірімдермен жеке тәрбие жұмысын жүргізу.
іскерліктер:
- Лагерьдегі балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін сауықтыру және тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
- балалардың қызығушылықтары мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерлік ауысымға және әр күнге тәрбие жұмысын жоспарлау;
- ұжымдағы өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру және оның әрекетін бағыттау;
- балалар мен жасөспірімдердің өзіндік әрекеттерін дамыту үшін жағдай жасау;
- балалар мен жасөспірімдердің алуан түрлі әрекеттерін ұйымдастыру (әңгімелер, суреттер сайысы, би мен ән фестивальдары, поэзия кештері, алау, мерекелер, еңбек десанттары, спорттық жарыстар және т.б.);
- балалармен жүргізілетін жеке және ұжымдық жұмысты үйлестіру;
- балалар мен жасөспірімдердің жас ерекшеліктері мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерь жағдайларындағы мүмкін педагогикалық ықпалдардың барлық жүйесін қолдану;
- балалармен, жасөспірімдермен және әріптестермен педагогикалық дұрыс қарым-қатынас орнату;
- қала сыртындағы сауықтыру лагерлеріндегі, мектеп жанындағы лагерлердегі өз әрекетін бақылау мен өзін-өзі бақылау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ.3.1.3.
КП 00.02
Жазғы практика
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс (жұмыс шарттарымен, ішкі тәртіп ережелерімен, лагерь дәстүрлерімен, отряд құрамымен танысу, лагерьге шығуға балалардың дайындық дәрежесін тексеру,ата-аналармен әңгіме,отрядтың жұмыс жоспарын құру,өзін-өзі басқару органдарын құру және олармен жұмыс жасау).
Тәрбиеленушілердің жас және жеке ерекшеліктерінің көрінуін зерттеу, олардың денсаулық, өмірі мен тәрбиесі жағдайлары.
Тәрбиенің барлық бағыттары бойынша ұжмдық-шығармашылық әрекет ұйымдастыру (балалар мен жасөспірімдердің танымдық қызығушылықтарын дамыту, өнегелік, эстетикалық, еңбек тәрбиесі, спорттық-сауықтыру жұмысы және т.б. аясында).
Балалардың белсенді демалыс тәртібін ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық жұмыс пен өзіне-өзі қызмет ету жұмысын жүргізу.
Балалармен және жасөспірімдермен жеке тәрбие жұмысын жүргізу.
іскерліктер:
- Лагерьдегі балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін сауықтыру және тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
- балалардың қызығушылықтары мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерлік ауысымға және әр күнге тәрбие жұмысын жоспарлау;
- ұжымдағы өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру және оның әрекетін бағыттау;
- балалар мен жасөспірімдердің өзіндік әрекеттерін дамыту үшін жағдай жасау;
- балалар мен жасөспірімдердің алуан түрлі әрекеттерін ұйымдастыру (әңгімелер, суреттер сайысы, би мен ән фестивальдары, поэзия кештері, алау, мерекелер, еңбек десанттары, спорттық жарыстар және т.б.);
- балалармен жүргізілетін жеке және ұжымдық жұмысты үйлестіру;
- балалар мен жасөспірімдердің жас ерекшеліктері мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерь жағдайларындағы мүмкін педагогикалық ықпалдардың барлық жүйесін қолдану;
- балалармен, жасөспірімдермен және әріптестермен педагогикалық дұрыс қарым-қатынас орнату;
- қала сыртындағы сауықтыру лагерлеріндегі, мектеп жанындағы лагерлердегі өз әрекетін бақылау мен өзін-өзі бақылау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК.3.1.3.
ПП 00.03
Руководство хоровым кружком
Задачей практики является научить практикантов работать с детскими коллективами разного возраста, вокальными ансамблями, солистами.
Практика проводится в течение последнего курса обучения по индивидуальному графику и плану для каждого обучающегося. План проведения практики и график занятий составляется практикантом под руководством учителя школы (хормейстера, учителя музыки) и совместно с преподавателем дирижирования.
Умения:
- применять разнообразные методы в ходе занятия;
- разрабатывать планы репетиционной работы с хором;
- подбирать распевки.
- управлять хоровым коллективом;
- аккомпанировать школьному хору, вокальному ансамблю.
БК 1
БК 7
БК 10
ПК.3.1.7.
ПК.3.1.8.
ПК.3.1.9.
ПК.3.1.12.
Э 00
Экзамены
288
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
60
ИА 01 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультация
400
Ф
Факультативные занятия
428
Всего
6588
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
Понимать сущность и социальную значимость профессии, проявлять к ней устойчивый интерес, любить детей.
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
Знать Закон Республики Казахстан "Об образовании", Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
Организовывать собственную деятельность, выбирать типовые методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Уметь работать самостоятельно и в коллективе, взаимодействовать с руководством, коллегами и социальными партнерами;
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач профессионального и личностного развития;
Осуществлять профессиональную деятельность в условиях обновления ее целей, содержания, смены технологий
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Соблюдать правила техники безопасности.
Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
010801 3 - "Учитель музыки в организациях дошкольного и основного среднего образования"
ПК.3.1.1. Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;

КҚ.3.1.3.
КП 00.03
Хор үйірмесіне жетекшілік
Практиканың міндеті практиканттарды әр түрлі жастағы балалар ұжымымен, вокалдық ансамбльдермен, солистермен жұмыс жасау болып табылады.Практика соңғы курс бойы әрбір білім алушыға арналған жоспар және жеке кесте бойынша өткізіледі.Практиканың өту жоспары мен сабақ кестесін мектеп мұғалімінің (хормейстердің, музыка мұғалімінің) жетекшілігімен және дирижирлеу оқытушысымен бірлесіп практикант құрады.
іскерліктер:
- сабақ барысында түрлі әдістер қолдану;
- хормен дайындық жұмысын жүргізудің жоспарын әзірлеу;
- ән таңдау;
- хор ұжымына жетекшіліе ету;
- мектеп хорын, вокалдық ансамбльді сүйемелдеу.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 10
КҚ.3.1.7.
КҚ.3.1.8.
КҚ.3.1.9.
КҚ.3.1.12.
Е 00
Емтихандар
288
Е 01
Аралық аттестаттау
216
Е 02
Қорытынды аттестаттау
60
Е 03
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқуға барлығы
5760
К 00
Консультациялар
400
Ф 00
Факультативтік сабақтар
428
Барлығы
6588
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
Мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету, балаларды жақсы көру.
Мінсіз адами қасиеттерге негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, Бала құқықтары туралы конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
Жеке қызметті ұйымдастыру, кәсіби міндеттерді шешудің үлгілік әдістерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау және оларға жауап беру.
Тұлғааралық және қатынастық тәртіптің ережелерін сақтау.
Жеке және ұжымда жұмыс істей алу, басшылықпен, әріптестермен және әлеуметтік серіктестермен бірлесіп әрекет жасау.
Кәсіби және жеке дамудың кәсіптік міндеттерін қою мен шешуге қажетті ақпараттарды іздестіру мен қолдануды жүзеге асыру.
Мақсаттары мен мазмұнының жаңаруы, технологиялардың ауысуы жағдайларында кәсіби қызметті жүзеге асыру.
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
Қауіпсіздік техникасы еределерін сақтау.
Ақпаратты өңдеу, сақтау және қолдану, интернетпен, электрондық поштамен, АҚТ-мен жұмыс істеу тәсілдерін игеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Орта буын маманы
010801 3 - "Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыка пәнінің мұғалімі"
КҚ.3.1.1. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;

ПК.3.1.2. Организовывать и проводить музыкальные занятия в детском саду и уроки музыки в организациях основного среднего образования.
ПК.3.1.3. Организовывать и проводить внеурочные музыкальные мероприятия
ПК.3.1.4. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК.3.1.5. Организовывать и проводить учебно-воспитательную и эстетическую работу
ПК.3.1.6. Исполнять произведения педагогического репертуара вокального, хорового и инструментального жанров.
ПК.3.1.7. Управлять детским вокально-хоровым коллективом с использованием дирижерских навыков.
ПК.3.1.8. Аккомпанировать детскому составу исполнителей.
ПК.3.1.9. Подобрать, переложить произведения детского и школьного репертуара с увеличением и уменьшением количества голосов.
ПК.3.1.10. Анализировать специальную педагогическую и психологическую литературу;
ПК.3.1.11. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК.3.1.12. Использовать профессиональную педагогическую терминологию;
ПК.3.1.13. Применять различные материалы и инструменты в педагогической деятельности;
ПК.3.1.14. Использовать новейшие методики преподавания;
ПК.3.1.15. Определять и оценивать результаты обучения музыке и музыкального образования.
ПК.3.1.16.Вносить креативные идеи в учебно-воспитательный процесс.
ПК.3.1.17. Анализировать уроки музыки и внеурочные музыкальные мероприятия.
ПК.3.1.18. Вести документацию, обеспечивающую процесс музыкального образования в организации образования дошкольного и основного среднего образования.
ПК.3.1.19. Создавать в кабинете предметно - развивающую среду.
ПК.3.1.20. Систематизировать педагогический опыт, обосновывать выбор методов и средств собственной педагогической практики.
Приложение 43
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 439
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация: 040201 3 – Дизайнер
040201 3 – 1 Дизайн интерьера

КҚ.3.1.2. Балабақша мен негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыка сабақтарын ұйымдастыру және өткізу;
КҚ.3.1.3. Сабақтан тыс музыкалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
КҚ.3.1.4. Педагогикалық қызметтің түрлерін, әдістерін және тәсілдерін білу;
КҚ.3.1.5. Оқу-тәрбиелік және эстетикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ.3.1.6. Вокал, хор, аспаптық жанрдағы педагогикалық репертуар шығармаларын орындау;
КҚ.3.1.7. Дирижерлық дағдыларды қолдана отырып, балалар вокалдық-хорлық ұжымды басқару;
КҚ.3.1.8. Балалар орындаушылар құрамын сүйемелдеу;
КҚ.3.1.9. Дауыс сандарын көбейте және азайта отырып, балалар және мектеп репертуары шығармаларын таңдау, қайта түсіру;
КҚ.3.1.10. Арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиетті талдау;
КҚ.3.1.11. Сабақ өткізуде түрлі компьютерлік технологияларды пайдалану;
КҚ.3.1.12. Кәсіби педагогикалық терминдерді қолдану;
КҚ.3.1.13. Педагогикалық қызметте түрлі материалдар мен аспаптарды пайдалану;
КҚ.3.1.14. Оқытудың жаңа әдістемелерін қолдану;
КҚ.3.1.15. Музыканы оқыту мен музыкалық білім беру нәтижелерін анықтау және бағалау;
КҚ.3.1.16. Оқу-тәрбие үрдісіне жаңа (креативті) идеялар енгізу.
КҚ.3.1.17. Музыка сабақтарын және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларды талдау;
КҚ.3.1.18. Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыкалық білім беру үрдісін қамтамасыз ететін құжаттарды жүргізу;
КҚ.3.1.19. Кабинетте пәндік-дамытушылық орта құру;
КҚ.3.1.20. Педагогикалық тәжірибені жүйелендіру, жеке педагогикалық тәжірибесінің әдістері мен тәсілдерін таңдауын дәлелдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 43 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 439 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0402000 – Дизайн (салалар бойынша)
Біліктілігі: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Интерьер дизайны

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 44
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 440
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 – Дизайн интерьера
040201 3-2 – Графический дизайн

5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 44 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 440 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:0402000 – Дизайн (салалар бойынша)
Біліктілігі: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 – Интерьер дизайны
040201 3-2 – Графикалық дизайн

2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 48
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 444
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0402000 "Дизайн"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
Профессиональный казахский (русский) язык
Курс профессионального языка должен расширять знания по профессиональной терминологии, и использовать в речи. Научить правильному оформлению профессиональных знаний в языке, правильному оформлению деловых бумаг (рецензии, рекомендации, описание и так далее)
Знания:
- основной лексический минимум профессионального языка
- толкование устоявшихся профессиональных терминов
- принципы построения речи
- функции профессионального языка
Умения:
- овладеть лингвистическими знаниями языка для формирования профессиональной речи
- применять знания профессионального языка в оформлении документации
- формировать навыки правильного использования профессиональной терминологии в речи, профессионального общения, переводить адекватно на казахский (русский) язык иноязычных терминов
- работать с терминологическими словарями
БК 1
БК 2
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- активную лексику;
- времена глагола,
- модальные глаголы
- артикли
- герундии
- страноведческий материал
Умения:
- использовать все виды речевой деятельности как
- аудирование и говорение;
чтение и письмо
БК 2
БК 6

2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 48 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 444 қосымша
"0402000-Дизайн"мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерлік және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби орыс тілі курсы кәсіби терминология жөніндегі білімді дамытып және сөйлеуде қолдануды үйретеді. Кәсіби білімді дұрыс көркемдеуді үйрету, іс-қағаздарын дұрыс толтыруды, үйрету (рецензия, кепілдеме, бейнелеме және т.б.)
Білімдер:
- кәсіби тілдің негізгі лексикалық мазмұны;
- тұрақталған кәсіби терминдердің түсініктемесі;
- тіл дамыту құрлымының принциптері;
- кәсіби тілдің қызметі
Іскерліктер:
- лингвистикалық білімді және тілдерді жетік білу арқылы кәсіби сөйлеу мәнерін жетілдіру;
- кәсіби тіл білімін, арнайы құжаттарды толтырғанда қолдану;
- кәсіби сөйлеуді, қазақша (орысша) және шетел тілі терминдерін дәл аудару, кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдануды әдетке айналдыруы керек.
-терминдік сөздіктермен жұмыс істеу
БҚ1
БҚ 2
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі.
Арнайы пәндер бойынша іскерлік тілдер негіздері, кәсіби дәріс, айналым және терминдер фразеологиясы. Кәсіби бағыт көрсету мәтіндерінің аудару техникасын дамыту (сөздікпен)
Білімдер:
- белсенді дәріс;
- етістіктің шақтары,
- етістіктің райлары
- артиклдер
- герундии
- мемлекеттану материалдары
Іскерліктер:
- сөйлеу түрлерінің барлық қызмет түрлерін қолдану
- аудитжәне сөйлеу;
Оқу және жазу
БҚ 2
БҚ 6

ОГД 2.3
История Казахстана
Конституция Республики Казахстан. История как наука и учебный предмет. История Казахстана как часть Всемирной истории. Казахстан в древности. Казахстан в средневековье. Казахстан в первой половине ХХ века. Казахстан во второй половине ХХ века. Казахстан на современном этапе.
Знания:
- основные факты, процессы и явления, характеризующие целостность и системность истории Казахстана с древности до наших дней;
- особенности исторического пути Казахстана, ее роль в мировом сообществе
Умения:
- проводить поиск исторической информации в источниках разного этапа;
-анализировать историческую информацию, представленную в разных знаковых системах (текст, карта, таблица схема и т.д.)
-участвовать в дискуссиях по историческим проблемам, формулировать собственную позицию по обсуждаемым вопросам.
БК 1
БК 2
БК 6
ОГД 2.4
Физическая культура
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические основы
- Законодательство РК о физической культуре и спорте
Умения
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 8
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Архаическая культура.
Культура и цивилизация;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура средних веков и ее влияние на развитие современного мира.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период средневековья.
Традиционная культура Казахстана 18-19 веков.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия культурологи;
- определение культуры и цивилизации;
- ранние формы верований;
- особенности конфуцианско-даосистского типа культуры и ее основные достижения;
- особенности индо-буддийского типа культуры.
- индийской культуры и ее основные достижения.
- основные принципы исламского учения и его ценностные ориентации;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- Западноевропейскую культуру средних веков;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- об особенностях развития культуры казахов в 18-19 вв.
- Современные тенденции развития современной Казахстанской культуры;
Умения:
- свободно пользоваться аппаратом культурологии;
- раскрыть особенности культуры:
- Культуры Древней Индии и Китая;
- Западноевропейской культуры;
- Казахской культуры.
БК 4
БК 5
БК 6

ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасынын Конституциясы. Ерте дәуірдегі Қазақстан. Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің даму кезеңдері, ерекшеліктері, тарихы манызы. ХХ ғасырдын басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар.
Білімдер:
- Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі қазақ тарихындағы көрнекті қоғам қайраткерлер туралы мәліметтер білуге;
- тарихи даму барысындағы қалыптасқан мәдени құндылықтар жүйесін
Іскерліктер:
- Жылдардын уақытын ғасырларға сәйкесттендіре білу;
- қартадан тайпалардың, жүздердің, мемлекеттердің шекараларың, қалалардың орңаласу аудандарын, белгілі тарихи оқиғалардың орындарын дәл анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуында алатын орны туралы мағлұматтар. Дене тәрбиесі мен салауатты өмір салтының негіздері. Спорттық құрал-жабдықтар мен спорттық жабдықтарды пайдалану ережелері, жеке гигиена, жарақаттанудың алдын алу.
Олимпиада ойындарының тарихы мен Қазақстан спортшыларының спорттық жетістіктері.
Білімдер:
- Салауатты өмір сүрудің дайындығына дене тәрбиесінің пайдасы;
- әлеуметтік - кітапханалық негіздер;
- ҚР дене тәрбиесі және спорт заңдылықтары
Іскерліктер:
- Жұмысқа деген қызығушылығын арттыру үшін дене тәрбиесін қолдану;
- өз бетімен дене тәрбиесімен айналысу және өз денсаулығының сау болуын бақылау.
БҚ 8
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі орны. Көп түрлі әрекет пен мәдениеттің зерттелуі. Архаикалықмәдениет.
Мәдениет және өркениет;
Конфуцилық және даосиздік мәдениет түрі. Үнді-буддалық мәдениет типі. Ислам әлемінің мәдениеті. Христиан әлемінің мәдениеті. Батыс европаның орта ғасыр мәдениеті және заманауи әлемнің дамуына деген ықпалы.
Көшпенді өркениеттің пайда болуы және ерекшелігі. Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің кезеңі.
18-19 ғасырдағы Қазақстанның салт – дәстүр мәдениеті.
Қазіргі заманауи Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
-мәдениеттанудың басты түсініктемесі;
- Мәдениет пен өркениеттің анықтамасы;
- діни сенімнің алғашқы формасы;
- Конфуций – даосизім типінің мәдениеті және оның басты жетістіктері, ерекшелігі;
- Үнді – буддалық типті мәдениет ерекшелігі.
-Үнді мәдениеті және оның жетістіктері.
- Ислам ілімінің принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Христиан ілімінің басты принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Орта ғасырдағы Батыс Европа мәдениеті;
-көшпенділердің өмір сүруі және жүйелі құндылығы;
- орта ғасырдағы қазақ ұлыс мәдениетінің іргетасы қаланған кезеңі;
-18-19 ғасырдағы қазақтардың даму ерекшелігі.
- қазіргі замандағы Қазақстандағы заманауи мәдениетінің даму барысы;
Іскерліктер:
-мәдениеттану ілімінің аппараттық мәдениетімен кең түрде қолдану;
- мәдениет ерекшеліктерін ашу:
- Ежелгі Үнді-Қытай мәдениеті;
- Батыс европа мәдениеті;
- Қазақ мәдениеті.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6

СЭД 3.2
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и человек. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философскую, научную и религиозную картины мира;
- об истории развития философии
- о роли науки и научного познания, его структуре;
- о мире ценностей;
Умения:
- свободно и логично излагать свою мысль по обсуждаемым проблемам;
- аргументированно рассуждать на темы, связанные с проблемами культуры, цивилизации, личности и социально-нравственных ценностей;
- сформировать и довести до слушателей собственное мнение;
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
Политология как наука. Политика как общественное явление.
Политическая власть. Политическая система и политический режим. Политические институты. Человек и политика. Международная политика и международные отношения.
Социология как наука. Общество как социокультурная система.
Социальные и этнонациональные отношения..
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Знания:
- Основые понятия политологии и социологии;
- элементы политики и ее разновидности;
- природу, понятие и основные признаки политической власти, политической системы и политических режимов;
- элементы и виды политического института;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении общества и социальном взаимодействии людей;
-особенности процесса социализации личности, формы регуляции поведения человека;
Умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом политологии и социологии;
- раскрыть социальный смысл и назначение политической власти;
- раскрыть содержание понятий: "политическая система", "политический режим", "политическая культура"
- раскрыть специфику предмета социологии;
- раскрыть структуру общества;
- раскрыть понятия "личность", "социальная роль" и "социальное поведение
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 3.4
Основы экономики:
Цели. Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности. Управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 2
БК 3
БК 4

ӘЭП3.2
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философия ойының негізгі белестері. Адамның табиғаты, оның тіршілігінің мәні. Адам және құдай. Адам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке тұлғаның бостандықтары мен жауапкершілігі. Адамның қоршаған ортаны тануы мен қызметі. Ғылым мен оның ролі. Адамзат жаһандық мәселелермен бетпебет
Білімдер:
- әлемнің философиялық ғылыми және діни суреттері;
- философияның даму тарихы
- ғылым және ғылыми тану;
- құндылықтар әлемі;
Іскерліктер:
- Талқыланатын жағдайларды кең және қисынды жеткізе білу;
- Мәдениет жағдайлары мен байланысты өркениет, тұлға және әлеуметтік құндылықтар тақырыбын дәлелді талқылау;
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саясаттану ғылым ретінде. Саясат қоғамдық құбылыс.
Саяси билік. Саяси жүйе және саяси кезең. Саяси институт. Адам және саясат. Халықаралық саясат және халықаралық қарым - қатынас.
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам, әлеуметтік мәдениет тығыз байланысты. Әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынас.
Тұлға: әлеуметтік орны және әлеуметтік мінездемесі.
Білімдер:
- саясат және әлеумет негіздері;
- саясат элементтері және оның түрлері;
- саяси жүйе және саяси кезеңдердің, саяси биліктерінің түсініктері және негізгі белгілерінің табиғаты;
-саяси институттың элементтері және түрлері;
-әлеуметтік жүйелер жайында түсініктеме, қоғамдағы әлеуметтік бөлінулер және адамдардың өзара қарым - қатынастары,
- жеке тұлғаның әлеуметтану дамуындағы ерекшелігі; іс – әрекеттің реттеуші формасы;
Іскерліктер:
-саясаттану және әлеуметтану түсінік аппаратын еркін қолдану;
-әлеуметтік түсініктеме және саяси биліктің орнын табу;
- "саяси жүйе", "саяси кезең", "саяси мәдениет" мазмұндарының мағынасын ашу.
-әлеуметтану пәнінің ерекшелігін табу;
-қоғам жүйелігін табу;
- "тұлға","әлеумет орны", "әлеуметтік іс - әрекет" мағыналарын ашу.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП3.4
Экономика негіздері:
Мақсаты. Басты түсініктемесі, жүйесі, мазмұндары, принциптері.
Меншіктілік формалары және түрлері. Меншікті меңгеру.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, жоспарлау стратегиясы.
Экономикалық жоспар әдісінің дәлелдемесі және болжамдық зерттемелері.
Бизнес жоспарлардың экономикалық талдаулары. Халық қолданысындағы тауарлардың нарықтағы жағдайларына және қажеттілігіне талдау жасау. Нарықтық ақпараттық жүйе.
Білімдер:
-экономикалық теорияның қоғамдағы жағдайы;
-мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайы;
-макро және микро экономика салық жағдайында ақшалы – несиелі, әлеуметтік және салым салу саясат негіздері;
Іскерліктер:
-өзіңнің кәсіби іс – әрекетіңе керек бағытты тауып және экономикалық ақпаратты қолдану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

СЭД 3.5
Основы права:
Право. Понятие, система, Конституция
Республики Казахстан – источники правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система, административное право Республики Казахстан,
правоохранительные органы
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативные акты, правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД04
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношении. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- Государственный язык
- Основы делового государственного языка
- Язык и стиль инструктивно-методических документов
Умения:
- Составлять деловые бумаги
и профессиональную работу на государственном языке
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 4.2
Рисунок
Композиция в рисунке. Общие понятия о строении формы и ее конструкции. Общие сведения о перспективе. Оптические иллюзии, понятия о пропорции, средства выявления формы. Светотень и ее закономерности. Геометрические фигуры и законы их построения. Рисунок гипсовых моделей с натуры. Рисунок простого натюрморта. Рисунок сложного натюрморта с изучением гипсовой розетки и капители. Анатомия и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей. Свето-теневая моделировка в изображении портрета и фигуры человека. Свето–тональные соотношения в передаче объема.
Знания:
- законы композиции в рисунке;
- законы построения формы и ее конструкции;
- законы о линейной и воздушной перспективе
- понятия об оптических иллюзиях
- понятие о пропорции, законы о распределении светотени по форме;
- законы построения геометрических фигур;
- правильность исполнения рисунка гипсовых моделей с натуры, рисунка простого натюрморта и с гипсовой розеткой, рисунка капители;
- анатомию и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей;
- законы светотеневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Умения:
- правильно закомпоновать изображение на заданном формате;
- правильно построить форму (геометрическую, гипсовую модель: розетка, капитель и так далее) с учетом знаний о линейной перспективе;
- передать объем формы с помощью знаний о свето-теневой моделировки;
- грамотно изобразить анатомическую голову человека (череп), скелет, части лица (гипс), портрет, фигуру человека со знанием анатомии, правил построения и свето-теневой моделировки.
БК 3
БК 4

ӘЭП3.5
ЖКП04
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс – қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
-Мемлекеттік тіл
-Мемлекеттік іскерлік тілдің негіздері
-Нұсқаулық – әдістемелік құжаттар тілі және бағыты.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс – қағаздарын және кәсіби жұмыстарды құрастыру.
БҚ 2
БҚ3
БҚ4
ЖКП 4.2
Сурет
Суреттегі шығармашылық. Форманықұрастыру мен оның құрылымы туралы жалпы түсініктер. Перспективаныңжалпы түсініктемесі. Оптикалық иллюзия, дене пішін құрылымының түсініктемесі, форманы шығаруамалдары. Жарық, көлеңке және оның заңдылықтары. Геометриялық денелер және оларды тұрғызу заңдылықтары. Гипстік модельдердің шынайы бейнесінің суреті. Қарапайым натюрморттық суреті. Гипстік розетка және капительді зерттеу арқылы күрделі натюрморттың суретін салу. Тірі адам дене бейнесі және гипстік денелердің негізінде қаңқаны адам бас сүйегінен бастап, аяққа дейін анатомиясымен тұрғызылуы.
Адам бет – бейнесі мен дене пішінінің бейнесін жарық көлеңкемен моделдеу. Көлемді көрсету барысындағы жарық тонды ара қатынас.
Білімдер:
- Суреттегі шығармашылық заңдылықтары.
- форманы тұрғызуы және оның заңдылықтары.
- Сызықты және кеңістік перспективасының заңдылықтары.
- Оптикалық иллюзияның түсініктемесі.
- Пішіннің үстіне түскен жарық көлеңкенің заңдылықтары мен пропорция заңдылықтары.
- Геометриялық пішін құрастыру заңдылықтары.
- Гипстік моделдерді көріп жақыннан салу, жай натюрморттың суреті және гипстік розетканың суреті, капитель суретінің дұрыс орындалуы.
- Қаңқаның анатомиясы және тұрғызылуы, адам бейнесі және гипсті денелерді зерттеу арқылы адамның жоғарыдан төменге дене пішінін, аяқ – қолының орналасуын дұрыс салу жолдарын білу.
- Адам, бет – әлпетімен дене пішінін бейнелеудегі жарық – көлеңке заңдылығы.
Іскерліктер:
-Берілген форматта бейнені орналастыру.
-(геометриялық, гипстік модельдер: розетка, капитель және т.б)заттардың пішінін сызбалы перспектива білімін қолдану арқылы дұрыс салу.
-Пішіннің көлемін дұрыс шығару үшін жарық – көлеңке моделировка білімін қолдану.
-Сауатты түрде адам бас сүйегінің қаңқасын (гипс) бет бөлшектерін, бет – әлпетін салу. Адам дене пішінін салуүшін анатомияны, тұрғызу ережелерін және жарық – көлеңке моделировкасын білуі керек.
БК 3
БК 4

ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ОПД 4.3
Живопись
Рисунок в живописи. Виды и жанры живописи. Цвет и тон в живописи. Ахроматические и хроматические цвета. Цветовой круг. Смешение цветов, смешение красок. Контраст и нюанс в живописи. Техника акварельной живописи особенности преимущества. Техника гуаши, темперной и масляной живописи особенности и преимущества. Живопись натюрморта. Плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте. Портрет в живописи. Лепка больших форм цветом и тоном. Моделировка объема. Колористическое единство в постановках.
Знания:
- рисунок в живописи.
- виды и жанры живописи.
- цвет и тон в живописи.
- ахроматические и хроматические цвета.
- цветовой круг.
- контраст и нюанс в живописи.
- свето-теневые отношения в живописи
Умения:
- работать в технике акварельной живописи
- работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- Компоновать натюрморт, портрет, фигуру на заданном формате и применить знания живописных приемов.
- Передать плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте.
- Моделировать объем, лепку больших форм цветом и тоном в портрете и фигуре.
- передать колористическое единство в постановках.
Смешение цветов, смешение красок.
БК 3
БК 4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ОПД 4.4
Основы композиции – теория композиции; художественный образ; элементы и средства, приемы, принципы и закономерности композиции, методы их использования; виды композиции.
Знания:
- законы композиции;
- правила и приемы композиции;
- средства композиции;
Умения:
- создавать сюжетно-композиционный центр
- развивать творческое мышление
- образно-пространственно мыслить
ПК 2.2.3
ПК 2.2.1
ОПД 4.5
Теория и история дизайна - зарождение дизайна: первые теории дизайна; промышленный переворот в XIX в.; первые всемирные выставки; модерн; промышленный дизайн, Веркбунд; Баухауз, ВХУТЕМАС; стилевые направления начала XX в.; дизайн в США, Западной Европе, Японии; интернациональный стиль; современное искусство и дизайн: поп-арт, оп-арт, хай-тек; виды дизайнерской деятельности; техническая эстетика в мировом искусстве и дизайн в Республике Казахстан.
Знания:
- историю дизайна
- стили дизайна по профилю
- понятие "дизайн" и архитектурная среда
Умения:
- применять в творческом
процессе;
- использовать при создании дизайн-проектов
БК 3
БК 4
ПК 2.2.6
ОПД 4.6
Цветоведение
природа света и цвета, гармонические сочетания цветов; психология восприятия цвета; основные закономерности цветовых явлений; цветовые ассоциации; цвет в различных областях дизайна.
Знания:
- природу света и цвета;
- проблемы восприятия цвета и воздействие его на человека;
- основные характеристики цвета, смешение, закономерности цветов, цветовую гармонию;
Умения:
- основные закономерности создания цветового строя;
- основные теоретические понятия и специфические термины цветоведения;
- основные цветовые модели.
БК 3
БК 4
ПК 2.2.1

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
ЖКП 4.3
Кескіндеме.
Кескіндемедегі сурет. Кескіндемедегі жанрлар және оның түрлері. Кескіндемедегі түс және тон. Архоматикалық және хроматикалық түстер. Түстер шеңбері. Түстер, бояулар араласуы. Қарама – қарсы және өзгешелік реңді түстер кескіндемеде. Сулы бояу техникасының кескіндемедегі ерекше артық жерлері. Гуаш, темпера және майлы бояу техникаларының кескіндемедегі ерекшеліктері.
Білімдер:
-Кескіндемедегі сурет.
-Кескіндемедегі жанр және түрлер
-Архоматикалық және хроматикалық түстер
-Түстік шеңбер
-Кескіндемедегі қарама – қарсы түстер және реңді түстер.
-Кескіндемедегі жарық – көлеңке ара – қатынастары.
Іскерліктер:
-Берілген форматтарда натюрморттарды, адам бейнесі мен дене пішінін кескіндемедегі амалдар білімін қолдану.
-Натюрмортта жоспарлау, материалды ерекшелік, жалпылай қабылдау.
-Көлемді модельдеу, портретті және дене пішіндерді бейнелеудегі түстер мен тондарды үлкен формаларға жазу.
-Жинақтардағы колористтік бірліктілікті жеткізу.
Түстер мен бояуларды араластыру.
БК 3
БК 4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
ЖКП 4.4
Композиция негіздері
Композиция теориясы; көркемдік бейне; элементтер және амалдар, қолданбалы заттар композиция принциптері және заңдылықтары, қолдану әдістері, композиция түрлері.
Білімдер:
-Композиция заңы
-Композиция ережесі және амалы
-Композицияны қолдану жолдары.
Іскерліктер:
-Композициялық көрініс орталығын құру.
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.1
ЖКП 4.5
Дизайн теориясы жәнетарихы – дизайнның пайда болу; алғашқы дизайн теориясы; XIX ғ. Өндірістік төңкеріс; алғашқы бүкіл әлемдік көрме; модерн; өндірістік дизайн; Веркбунд; Баухауз, ВХУТЕМАС; АҚШ, Жапон, Батыс Европа бағытындағы XX ғ. Үлгісі. поп-арт, оп-арт, хай-тек т.б
Білімдер:
-Дизайн тарихын
-Саласы бойынша дизайн бағыты
-"дизайн" және архитиктуралық орта
Іскерліктер
-Шығармашылық бағытта қолдану
-Дизайн – жобаларды жасауда қолдану
БК 3
БК 4
КҚ 2.2.6
ЖКП 4.6
Түс тану.
Жарық және түстің табиғаттылығы; түстердің ара – қатынас үйлесімділігі; түсті қабылдау психологиясы; түстің пайда болуының заңдылық негіздері.Түстің бірлестігі; дизайнның әр түрлі аумақтарындағы түстер.
Білімдер:
-Жарық және түс табиғаты
-түс қабылдаудағы жағдайлар және адамға деген қатынасы.
-Түстің басты мінездемесі, орналасуы, түстер заңдылығы, түстің үйлесуі.
Іскерліктер:
-Түстік қатарласу жолдарын жасалу заңдылықтар негізі.
-Басты теориялық түсініктеме және түстану терминдер ерекшеліктері.
-Басты түс модельдері.
БК 3
БК 4
КҚ 2.2.7

ОПД 4.7
Перспектива
основные методы построения пространства на плоскости и обоснование законов линейной перспективы; картинная плоскость, горизонт, главная точка схода; перспектива прямых линий углов, геометрических фигур и тел; построение теней; построение угловой перспективы по двум точкам схода; масштабы в линейной перспективе.
Знания:
- общие понятия перспективы;
- перспективы точки и прямых линий;
- перспективы углов;
Умения:
- создавать перспективные масштабы,
- строить перспективы плоских фигур,
- строить геометрические тела в перспективе;
- строить перспективу интерьера;
- работать с инструментами
и материалами.
БК 4
ПК 2.2.1
ОПД 4.8
Черчение и начертательная геометрия - геометрическое черчение; правила оформления чертежей; построение и приемы вычерчивания контуров деталей; проекционное черчение, правила разработки и оформления конструкторской документации
.Знания:
- форматы чертежей,
- правила оформления чертежей,
- основы начертательной геометрии
- правила конструкторской документации
Умения:
- работать с инструментами
- оформлять чертежи;
- разрабатывать конструкторскую документацию
БК 8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ОПД 4.9
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомию человека.
- кости.
- мышцы.
- анатомические термины.
Умения:
- изобразить суставные соединения в состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 4.10
История архитектуры и изобразительного искусства -
Изучение основных этапов развития архитектуры и искусства: Древний Мир, Античность Средиземноморья, эпоха средневековья, эпоха Возрождения. Архитектура и искусство Европы и Северной Америки XIX-XX в.в. Советский период. Архитектура и искусство РК.
знания:
- основные этапы развития архитектуры;
- основные памятники архитектуры.
- стилевые особенности архитектурных сооружений и объектов изобразительного искусства.
умения:
- описывать, анализировать и находить особенности памятников материальной культуры;
- выявлять своеобразные стилевые особенности.
БК 2

ЖКП 4.7
Перспектива
– жазықтықтағы кеңістіктің құрлысының әдісі және сызбалы перспективаның басты заңы.
Сурет жазықтығы, нүктесі, түзу сызық бұрыштарының перспективасы, геометриялық пішін және дене; көлеңке құрылымы; перспективадағы бұрыштық құрылымның екі нүктесінің қосылуы; сызықтық перспектива масштабы.
Білімдер:
-Жалпы перспективадағы түсінік
-Түзу сызықтар және нүкте перспективасы
-Бұрыштар перспективасы
Іскерліктер:
-Перспективалық масштабын жасап шығару;
-Жазық денелердің перспективаларын құру, перспективадағы геометриялық денелер құру;
-Интерьердегі перспективаны құру;
-Құралдар және материалдармен жұмыс істеу;
БҚ 4
КҚ 2.2.1
ЖКП 4.8
Сызу және суретті геометрия.
Геометриялық сызу; геометриялық сызуды безендіру ережелері;
Бөлшектік сызбалардың құрылуы әрі сызылу әдістері; проекциондық сызу, құрылымдаушылық құжаттарды жоспарлау мен рәсімдеудің ережелері.
Сурет геометриясының негізі.
Білімдер:
- Сызу форматын;
- Сызуды безендірудің ережелерін;
- құрылымдаушылық құжаттардың ережесін,
- Суретті геометрияның негізін жасай білуі керек;
- Құралдармен жұмыс істей білуі керек.
- Сызбаларды безендіру;
- Құрылымдаушылық құжаттарды өңдеу.
- Аскронометриялық үлкейтілген кесінді құру.
БҚ8
КҚ 2.2.2 КҚ 2.2.5
ЖКП4.9
Дене анатомиясы
Анатомия – адамның дене құрлысын зерттеу ғылымы. Дене анатомиясының тарихи мәлімдемесі. Анатомия, бейнелеу өнердегі ең керек пәндердің бірі. Анатомиялық терминдер. Адам бас сүйегінің пластикалық анатомиясы. Дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Дене бөлшектері. Сүйектер. Бұлшық еттер. Адам дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Адам денесінің құрлымдық байланыстарының бөлшектенуі. Пропорциялар. Адам денесінің пропорциональді өлшемі, бойы.
Білімдер:
- адам анатомиясы.
- сүйектер.
- бұлшық еттер.
Іскерліктер:
буындардың тыныштық және қозғалыс кезіндегі өз ара байланысуын бейнелеу.
адам денесінің құрлысының бөлшектелуін көрсету.
адам денесінің (ер адам, әйкл адамның) анатомиялық құрлысының айырмашылығын көрсету.
пропоция арқылы жасын, бойын және т.б.анықтауға болады.
тәжірбиелік жұмыстарда теориялық тұрғыда толықтырылған білімді қолдану.
БҚ 4
ЖКП 4.10
Сәулет және көркем бейнелеу өнерінің тарихы.
Сәулет пен өнердің даму кезеңдерін меңгеру;
Көне әлем, Антикалық, Жерорта теңізі, орта ғасыр дәуірі, жандану дәуірі.
ХIХ-ХХғасырдағы Европа мен Американың сәулеті мен өнері. Кеңес кезеңі
Қазақстан Республикасының сәулеті мен өнері.
Білімдер:
- негізгі даму кезеңдері.
- Сәулет;
- Негізгі сәулет ескерткіштері;
- Архитектуралық ғимараттарының және көркембейнелеу өнері ошақтарының стильдік ерекшеліктерін білу.
Іскерліктер:
- Материалдық мәдениеттің негізін тауып, баяндап, сараптама жүргізе білуі керек. Өзіндік стильдік негізді таба білуі керек.
БҚ 2

ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ОПД 4.11
Охрана труда и техника безопасности
Обеспечение безопасности труда;
Организация труда и технологические процессы;
правовые и организационные вопросы охраны труда;
производственная санитария и гигиена труда;
техника безопасности;
пожарная безопасность;
Знания:
- правовые вопросы
- технику безопасности
- производственную санитарию
- противопожарную защиту
- промышленные оборудования
- технологические процессы
Умения:
- работать с инструментами
- ликвидировать пожароопасные объекты
- пользоваться системой организационных мероприятий
- оказывать первую необходимую медицинскую помощь.
БК 4
ОПД 4.12
Шрифты
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- историю письменности.
- стили шрифтов.
- инструменты и материалы современные наборные шрифты.
- типографику.
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 8
СД 05
Специальные дисциплины
СД 5.1
Специальные технологии
Технологии отделочных и малярных работ. Виды штукатурок. Инструменты и материалы.
Исполнение дизайн-установок по готовым эскизам.
Наружная реклама. Технологии работы с клеющими материалами. Технологии работы с ПВХ, оргстеклом. Изготовление деталей и узлов из различных материалов для макетно-модельного проектирования, макетов. Выставочные стенды, рекламные щиты.
Технологии изготовления стендов, щитов из ДСП, ДВП.
знания:
- виды и технологии отделочных материалов;
- свойства материалов, применяемых в оформлении стендов, щитов;
- конструкции стендов, щитов, витрин;
- технологии работы с клеющими материалами;
- макетирование;
- технику безопасности.
умения:
- производить художественные декоративно-отделочные работы;
- изготавливать детали и узлы для макетов, моделей дизайн- установок;
- исполнять дизайн-установки по готовым эскизам;
БК 7
БК 6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
СД 5.2
Строительное черчение и архитектурная графика
практическое освоение разнообразных изобразительных и технических средств и приемов: акварельная отмывка. Фактуры отделочных материалов. Работа гуашью, пастелью и др. Освоение технических средств и приемов в упражнениях, копиях.
Строительное черчение: чертежи планов, разрезов и фасадов; условные обозначения; чертежи архитектурно-конструктивных узлов
Знания:
- техники акварельной отмывки;
- техники и приемы работы гуашью, пастелью, цветными карандашами и т.д.
- условные обозначения на строительных чертежах;
Умения:
- создавать фактуры и текстуры
материалов;
- применять техники и приемы работы различными материалами в художественном оформлении интерьеров, экстерьеров.
- строить чертежи планов, разрезов, фасадов.
БК 2
БК 5

КҚ2.2.1
КҚ2.2.3
ЖКП 4.11
Әріптер
Жазу жазудың пайда болу тарихы. Әріптер стилі. Құралдар мен материалдар.Заманауи әріптер терімі. Әріптік композицияның пайда болуы. Баспахана.
Білімдер:
-жазу ілімінің тарихы.
-әріп стилі.
-құралдар және материалдар,
-қазіргі заман әріптер жинағымен жұмыс істеу.
-баспаханалық.
Іскерліктер:
-әріптік композициялар жасап шығу.
құралдар және материалдармен жұмыс істеу.
БҚ 4
ЖКП 4.12
Еңбек қорғаужәне қауіпсіздік ережелері
Еңбек қорғау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Еңбекті ұйымдастыру және техника барысын қамту;
Еңбек қорғаудың құқықтық және ұйымдастырылу сұрақтары;
Өндірістік санитария және еңбек (гигиенасы) тазалығы;
Қауіпсіздік техникасы; өрт сөндіру ережесі;
Білімдер:
- құқық сұрақтары;
- қауіпсіздік техникасы;
- өндірістік санитария;
- өртке қарсы қорғану;
- өндірістік жабдықталу;
- технологиялық барыс;
Іскерліктер:
-құрал-саймандармен жұмыс істеу;
-өртке қауіпті объектілерді жою;
-мерекелік шаралар ұйымдастыру жүйелерін қолдану;
-қажетті бірінші медициналық көмек көрсету;
БК8
АП 05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Арнайы технология
Өңдеу және сырлау технологиясының жұмыстары.
Материалдар мен құралдар.
Дизайн – қондырғыларын дайын нобай бойынша орындау. Сызықты жарнама. Желімдегіш материалдармен жұмыс істеу технологиясы.
Оргстекло және ПВХ материалдарымен жұмыс технологиясы.
Макеттік – үлгілік жобалауға түрлі материалдардан түймектерден қосымша бөлшектер дайындау.
Көрме стенділері, жарнамалық қалқандар.
Стендттер мен қалқандарды ДСП, ДВП материалдарынан дайындау.
Білімдер:
- өнделетін материалдардың түрлері мен технологиялары.
- Стендттер мен қалқандардың безендірілуінде қолданылатын материалдардың қасиетін білу.
- Стендттер, қалқандардың конструкциясы.
- Желімдегіш материалдарымен жұмыс істеу технологиясын макеттеу.
- Қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- Көркем сәндік – өңдеу жұмыстарын өндіру.
- Дизайн – қондырғыларының үлгілеріне әртүрлі бөлшектер мен түйіндерді дайындау
БҚ6
БҚ7
КҚ 2.2.8
КҚ2.2.10
КҚ 2.2.11
АП 5.2
Құрылыс сызбалары мен сәулет графикасы
Құрылыс сызбалары мен сәулет графикасын практика жүзінде меңгеру. Әртүрлі бейнелеу құралдары;
Техникалық құралдар; акварельді жаю, жекеленген материалдар фактурасы. Гуашь пен пастель т.б жұмыс жаттығуларда, көшірмелерде техникалық құралдары қолдана отырып меңгеру. Құрылыс сызбалары. План сызбалары, кесінділер мен фасадтар. Сәулет – құрылыстарының байланыс сызбалары, олардың шартты белгілері.
Білімдер:
- Акварельді жағу техникасы
- Гуашь, пастель, әртүрлі қарандаштар т.б мен жұмыс істеу техникасы.
- Құрылыс сызбаларының шартты белгілерін;
Іскерліктер:
Материалдардың текстурасы мен фактурасын жасай білу.
Интерьер мен экстерьерді көркемдеп безендіруде әртүрлі материалдарды қолдануда техниканы ескеріп жұмыс істеу.
Фасаттардың, кескіндердің пландары бойынша сызбалар жасай білу.
БҚ2
БҚ5

ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.10
СД 5.3
Композиция
Объемно-планировочная структура, понятие тектонической системы, основные средства гармонизации, единство –основной закон композиции, соподчинение частей и целого в композиции.
Знания:
- основные понятия об архитектурной композиции;
- тектонических системах;
- видах композиции.
Умения:
- выполнять работы, основанных на средствах гармонизации
- развивать образно- пространственное мышление.
БК1
БК8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 5.4
Выполнение шрифтовых композиций плаката-
Техника плаката, виды плакатов. Шрифтовые композиции плакатов. Техника коллажа в плакате.
Знания:
- графические приемы шрифтовых композиций;
- построение композиционных взаимосвязей;
Умения:
- найти образное решение;
- создать стилевое единство изображения и шрифтовой композиции.
БК1
БК3
БК 8
ПК 2.2.8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.7
СД 5.5
Выполнение художественно-оформительских работ
особенности дизайн-проекта; методы и процессы проектирования.
Проектирование индивидуальных жилых домов усадебного типа; проектирование "Зеленого театра"; проект сквера с летним кафе.
Знания:
- состав архитектурно-дизайнерского проекта;
- объемно-пространственную структуру квартиры;
- построение композиции
объемно-пространственных структур и композиций из открытых и замкнутых пространств;
Умения:
- пользоваться нормами проектирования, нормативной литературой.
- разработать интерьерные пространства;
- разработать рекламные щиты,
оборудование.
БК1
БК3
БК8
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД 5.6
Профессиональные компьютерные программы -
AutoCAD – для исполнения рабочих чертежей; навыки работы по редакторам: САПР ArhiCad; векторный редактор –CorolDRAW. AdobePhotoshop –
графический редактор.
Знания:
-основы компьютерной графики;
- принципы работы компьютерных программ.
Умения:
-строить любые конструктивные элементы;
-обрабатывать информационную часть проекта;
- пользоваться методом визуализации, анимацией;
- пользоваться библиотекой;
- создавать новые библиотечные элементы.
БК6
ПК 2.2.11
СД 5.7
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; приемы резания, склейки бумаги, картона и других материалов. Макет простой формы, макет сложной формы. Макет объемной композиции, макет глубинно-пространственной композиции
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приемы резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- масштабы.
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
- посредством врезки создать из простой формы - сложную форму;
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
СД 5.8
Конструирование - конструктивные элементы и типы гражданских зданий: стены и элементы каркаса; перекрытия, полы и потолки; перегородки, окна и двери; крыши; лестницы; конструктивные схемы зданий: стеновые, каркасные, монолитные конструкции.
Конструктивные узлы и соединения рекламных щитов, витрин, мебельные соединения.
Знания:
- конструктивные схемы зданий;
- конструктивные элементы зданий;
- конструктивные соединения элементов витрин, мебели.
Умения:
- учитывать конструктивные схемы зданий в проектировании интерьеров;
- производить сборку рекламных щитов, витрин и т.д.

КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.10
АП 5.3
Композиция
Көлемді – жобаланған құрылым, тектоникалық жүйе туралы түйсік, үйлесімінің жасайтын негізгі құралдар, композицияның негізгі заңдылықтарының бірлігі. Жалпы композициядағы бөліктердің бір – біріне байланыстылығы.
Білімдер:
- Сәулет композициясы туралы негізгі түсінік;
- Тектоникалық жүйе;
- Композиция түрлерін;
Іскерліктер:
- Үйлесім негізін ала отырып, жұмысты орындай білу;
- Кеңістіктегі бейнелі ойлауды дамыту.
БҚ1
БҚ8
КҚ2.2.1
КҚ2.2.6
КҚ 2.2.5
-
-
-
-жарнама қалқандарын құралдарын жасау.
БҚ1
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
АП 5.5
Плакатта қаріп композициясын орындау.
Плакаттың техникасы мен түрі. Плакатқа қаріптерді орналастыру композициясы. Плакаттағы сурет техникасы.
Білімдер:
- Қаріп композициясында графикалық қолданымды.
- Композициялық құрылымның өзара байланысын;
Іскерліктер:
- бейнелі шешім табу;
Бейнелеумен қаріптік композицияда стильдік бірлікті жасай білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ8
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.2.2
АП 5.6
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Буклеттер, этикеткалар, фирмалық стиль, плакаттар басып шығу үшін - Corеl DRAW және Adobe Photoshop бағдарламаларын пайдалану керек;
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- шығарылымдар форматы.
Іскерліктер:
- компьютер бағдарламаларын қолдану
( плакат, буклет, этикетка ж.т.б. орындау үшін)
БҚ 6
КҚ 2.2.11
АП 5.7
Макеттеу.
Макет түрлері, дайындау құралдары мен материалдар; қағаздық әрі мен фактурасын пайдалану, картон қарапайым формадағы макет. Қағаз бетінің трансформациясы. Желімсіз қаптама орындау. Оригиналды конструкциядағы қаптама. Ойыншық орындау.
Білімдер:
- макет жасауға арналған құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі формалардың жайылымы;
- кесу тәсілдері, желімдеу, қырларының майыстыру тәсілдері;
- қағаз беттерінің трансформациялау;
Іскерліктер:
- қағаздың түрлері мен фактурасын пайдалану,
- макетке картон дайындау;
- форманың жайылымын кесе білу және сызып шығу;
КҚ2.2.10
КҚ2.2.11
АП5.8
Конструкциялау
Қоғамдық ғимаратардың конструктивтік элементтері және типтері; Қабырға және қаңқа элементтері; еден мен төбенің бояуымен жабылуы.Терезе мен есік қоршаулары; шатыр. Ғимараттың конструктивтік сызбасы: қабырғалы, қанқалы, монолитті конструкциясы. Терезе мен есіктің элементті, блоктар. Баспалдақтын элементтері. Аспалы төбенің конструкциясы.
Білімдер:
- ғимараттардың құрылыстық сызбасы;
- ғимараттардың құрылыстық элементері;
- терезе блоктар элементі;
- есіктің блоктар элементі;
- баспалдақ элементтері;
Іскерліктер:
- интерьерді жобалауда ғимараттың конструктивтік сызбасын ескере отыру керек;
-интерьерді компазициялағанда қоршау құрлымын қолдану керек.

ПК 2.2.3
СД 5.9
Материаловедение –
основные свойства строительных материалов; природные: камень и древесина; и искусственные материалы: керамика, стекло, металлы, бетоны и растворы, железобетон; полимеры и пластмассы; конструкционные и отделочные материалы; теплоизоляционные материалы; лакокрасочные материалы.
Декоративная отделка стен, перегородок и колонн естественными и искусственными материалами.
Знания:
- основные свойства строительных отделочных материалов;
- природные материалы;
- искусственные материалы;
- материалы для печатной продукции;
Умения:
- применять строительные материалы в проектировании
фасадов, витрин, рекламных щитов и т.д.
- применять отделочные материалы в декорировании интерьера;
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
СД 5.10
Техника наружной рекламы
Виды печатной продукции, основные компоненты, свойства: пленочных материалов, бумаги, картона и их назначение.
Общие сведения о печатных красках. Основные компоненты, свойства красок и их назначение.
Классификация и ассортимент материалов для отделки печатной продукции.
Основное полиграфическое оборудование.
Знания:
- виды печатной продукции;
- материалы для печатной продукции;
- технику тиражирования печатной продукции:
- основные критерии выбора полиграфических материалов;
- основы эргономики.
- основное полиграфическое оборудование
Умения:
- выбирать материалы при тиражировании печатной продукции.
БК8
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.3
СД 5.11
Оборудование интерьеров
Эргономика. Основные виды оборудования. Дизайн оборудования интерьера
для жилой квартиры: трансформирующие перегородки и двери.
Виды мебели.
Дизайн оборудования интерьера общественных зданий: мебель различного назначения: для кафе, магазинов, офисов; подвесные потолки; осветительные приборы; декоративные стенки и перегородки, рекламные щиты в офисах.
Знания:
- виды и типы мебели и требования к ней;
- общие принципы размещения мебели;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
- создать целостность меблировки в композиции интерьера;
- создать световое решение в интерьере;
БК6
ПК 2.2.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.4
СД 5.12
Техника печати –
Характеристика печатающего плоттера и принтера. Техника ламинирования на станке. Характеристика режующего плоттера. Компьютерное обеспечение.
Знания:
- оборудование и программное обеспечение;
- технологию материала.
Умения:
- работать на печатающем плоттере и цветном принтере;
- работать на ламинаторе.
БК 2
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Пленэр
Рисование с натуры. Натюрморт – графика, живопись (гуашь); пейзаж – акварель; зарисовки животных – карандаш, сангина, тушь и др. виды графики; фигура человека в движении – карандаш, сангина, тушь и др.
Умения:
- владеет техникой акварельной живописи;
- работает в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- применяет законы линейной и воздушной перспективы;
- применяет законы свето–теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Навыки:
- создает прочную основу для самостоятельной творческой деятельности;
- совершенствует приобретенные знания и умения в живописи и рисунке.
БК 6
БК 7

КҚ2.2.3
АП5.9
Материалтану
Құрылым материалдарының негізгі қасиеттері. Табиғи: тас пен ағаш. Жасалмалы: қыш, шыны, металл, бетон мен ерітінділер, темірбетон, полимерлер мен плассмастар конструкциялары және әрлеу материалдары. Лак пен бояу материалдары.
Білімдер:
- құрылыстық қаптау құралдарының басты қасиеттері;
- жасалмалы материалдар;
Іскерліктер:
- құрылыстық материалдарды интерьерлерді жобалауда қолдану;
- сыртты қаптау материалдарын интерьердің дизайнын жасағанда қолдану;
КҚ 2.2.6
КҚ2.2.11
АП 5.10
Сыртқы жарнама техникасы.
Баспа өнімдерінің түрлері, негізгі құрамы, қасиеттері. Пленка материалдары, қағаз, картон және олардың қолданылуы. Баспа
бояуы туралы жалпы мәлімет. Негізгі құрамы, бояу қасиеті және олардың қолданылуы. Баспа өнімдерінің өңдеу классификациясы және ассортимент материалдары. Негізгі полиграфиялық құрал.
Білімдер:
- баспа өнімдерінің түрлері;
- баспа өнімдеріне қажетті материалдары;
-
- баспа өнімдерін көбейту техникасы;
- полиграфия материалдарын таңдаудағы негізгі критерилер;
- эргономика негіздері;
- негізгі полиграфия құрылғылары
Іскерліктер:
- баспа өнімдерін көбейтуге қажетті материалдарын таңдай білу.
БҚ8
КҚ2.2.8
КҚ2.2.9
КҚ2.2.3
АП5.11
Интерьер жабдықтары
Эргономика. Құралдардың негізгі түрлері. Тұрғын пәтерге арналған интерьердің дизайн құрлымы: трансформацялық қалқа мен есіктер. Жиһаздың түрлері. Қоғамдық ғимараттар құрылымының интерьер дизайны.
Білімдер:
- жиһаздардың түрі мен типтері және оларға қойылған талаптар;
- жиһаздардың дұрыс орналасуының жалпы принциптері;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
- интерьер композициясында жиһаздау жалпыламасын жасап көрсету;
- интерьердегі жарықтық шешімін көрсету;
БҚ6
КҚ2.2.2
КҚ2.2.6
КҚ 2.2.4
АП 5.12
Баспа техникасы
Плоттер және принтер баспасына сипаттама. Станоктағы ламинаттау техникасы. Кесу плоттеріне сипаттама. Компьютермен жабдықтау.
Білімдер:
- бағдарламамен және құрылғылармен қамтамасыз ету;
- материал технологиясы;
Іскерліктер:
- баспа плоттері мен түрлі түсті принтерде жұмыс істеу;
- ламинаторда жұмыс істеу.
БҚ2
КҚ2.2.7
КҚ2.2.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП01
Оқу практикасы
Шынайы бейнеден суреттеу. Натюрморт – графика, кескіндеме (гуашь); табиғат – сулы бояу; қарандаш, сангина, тушь және т.б. графика түрлерімен аңдардың және адам денесінің қозғалыстағы бейнесінің суретін салу;
Іскерліктер:
- кескіндемедегі сулы бояу техникасымен қолдана білу;
- кескіндемедегі гуаш, темпера жәнемайлы бояу техникаларын қолданабілу;- сызықтық және кеңістіктегіперспектива заңдылықтарын қолдану;
- адам бейнесі мен адам денесініңбейнесін суреттегенде жарық пенкөлеңкенің моделировказаңдылықтарын қолдану;
Дағдылар:
- өз бетінше шығармашылық жұмысын жасау үшін мықты негіз қалау керек;
- кескіндеме мен сурет сабақтарында жинаған және алған білімдеріңді одан әрі жетілдіру.
БК 6
БК 7

ПК 2.2.7
ПК 2.2.2
ПП 02
Музейная практика
Посещение музеев.
Городской пейзаж. Копии с работ старых мастеров. Копии с работ современных художников графиков. Акварель, линогравюра, аксессуары одежды на свободную тему.
Умения:
-отличать произведения искусства по жанрам;
-выполнять копии
Навыки:
- иметь представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства
БК 2
ПК 2.2.1
ПП 03
Производственно-творческая практика
Знакомство со структурой предприятия, знакомство с оборудованием и материалами.
Работа в качестве ученика дизайнера.
Отчет по проделанной работе в качестве ученика дизайнера.
Умения:
- совершенствует профессиональное мастерство;
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
Навыки:
- применяет теоретические знания в практической деятельности;
-изучает технологические приемы обработки различных материалов.
БК4
ПК 2.2.6
ПП 04
Преддипломная практика
Работа в качестве помощника дизайнера. Изучение проектных и нормативных материалов по теме дипломного проекта. Систематизация материала для дипломного проекта.
Отчет по практике в виде дневника, материалы по теме будущего дипломного проекта, оформленные в виде реферата, являются исходным материалом для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- занимается исследовательской работой,
- собирает исходный материал,
- анализирует и структурирует собранный материал.
Навыки:
-совершенствует приобретенные знания и умения.
БК 7
ПК 2.2.7
ПП 05
Дипломное проектирование
ПП 5.1
Разработка эскиза дизайн-проекта. Основные элементы проекта. Разработка общей художественной и композиционной цели. Выбор колористического и светового решения. Разработка основных деталей проекта. Разработка графической части. Разработка макета проекта.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
-развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
-выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
-совершенствует приобретенные
теоретические знания и умения;
-применяет в творческом процессе.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.3
ПП 5.2
Разработка эскиза дизайн-проекта. Разработка общей композиционной и художественной цели. Основные составляющие дизайн-проекта. Разработка графической части. Разработка знака, логотипа. Колористическое решение.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
-развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
-выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
-совершенствует приобретенные
теоретические знания и умения;
-применяет в творческом процессе

КҚ 2.2.7
КҚ 2.6.2
КП02
Мұражай практикасы
Мұражайға бару.
Қала көрнісі. Бұрынғы шеберлердің жұмыстарын көшіру.Қазіргі заман график суретшілерінің жұмыстарынан көшірме. Сулы бояу, линогравюра және киім үлгілерін емін еркін тақырыпта орындау.
Іскерліктер:
-өнер туындыларын жанрларға бөліп, айыра білу;
-көшірме жұмыстарын жасау;
Дағдылар:
- әлемдегіэстетикалық құндылықтарды біліп және оларды бағалай білу; әлемдік өнер тундыларының пішімдері, стильдері, және түрлері жайында әңгімелесу.
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КП 03
Өндірістік-шығармашылық практикасы
Кәсіпкерліктің құрлымымен, жабдықтарымен және материалдарымен танысу.
Дизайнер ретінде жұмыс істеу.
Дизайнер ретінде жасалынған жұмыстарға есеп беру.
Іскерліктер:
- кәсіби шеберлікті жетілдіру;
-өздігінше жұмысқа деген шығармашылық ынтаны арттыру;
Дағдылар:
-тәжірибелік іс-әрекеттерде теориялық білімді қолдану;
-әр түрлі материалдарды көмкеру технологиясының амалдарын зерттеу.
БҚ 4
КҚ 2.2.6
КП 04
Диплом алды практикасы
Дизайнердің көмекшісі ретінде жұмыс істеу. Диплом жобасы бойынша берілген тақырыптың жобалық және нормативтік материалдарын зерттеу. Диплом жобасына арналған материалдарды жүйелеу.
Дипломдық жобаны орындауға арналған бастапқы материалдарға: күнделік түрінде өткізілген тәжірбие жұмыстардан есеп беру, болашақ диплом жобасына арналған материалдар, реферат түрінде рәсімдеу жұмыстары жатады
Іскерліктер:
- зерттеу жұмыстарымен айналысу;
- бастапқы материалдарды жинау;
- жиналған материалдарға талдау және құрлым жасау;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
БҚ 7
КҚ 2.2.7
КП 05
Диплом жобалау жұмыстары
КП 5.1
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жобаның басты элементері. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген мақсатты жетілдіру. Реңдік және түстік шешім қабылдау. Жобаның басты бөлшектерін жасап шығу. Графикалық бөлімін жетілдіру.Жобаның макетін жасап шығу.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген өзбетіншелік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
-концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
-жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.3
КП 5.2
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген мақсатты жетілдіру. Дизайн-жобасының басты құрлымдары. Графикалық бөлімін жетілдіру. Белгі және логотипті жетілдіру. Реңдік шешім.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген өзіндік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
-концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
-жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;

ПК 3.1.7
ОПД 07
Перспектива
основные методы построения пространства на плоскости и обоснование законов линейной перспективы; картинная плоскость, горизонт, главная точка схода; перспектива прямых линий углов, геометрических фигур и тел; построение теней; построение угловой перспективы по двум точкам схода; масштабы в линейной перспективе.
Знания:
- общие понятия перспективы;
- перспективы точки и прямых линий;
- перспективы углов;
Умения:
- создавать перспективные масштабы,
- строить перспективы плоских фигур,
- строить геометрические тела в перспективе;
- строить перспективу интерьера;
- работать с инструментами и материалами.
БК 4
ПК 3.6.1
ОПД 08
Основы черчения - геометрическое черчение; правила оформления чертежей; построение и приемы вычерчивания контуров деталей; проекционное черчение, правила разработки и оформления конструкторской документации
Знания:
- форматы чертежей,
- правила оформления чертежей,
- правила конструкторской
документации
Умения:
- работать с инструментами
- оформлять чертежи;
- разрабатывать конструкторскую документацию
БК 4
ПК 3.6.1
ОПД 09
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомию человека.
- кости.
- мышцы.
- анатомические термины.
Умения:
- изобразить суставные соединения состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 10
Всемирная история искусств и художественная культура Казахстана
Искусство, как специфическая форма художественно-образного освоения и преобразования мира. Многообразие функции искусства в обществе. Специфика прогресса в искусстве.
Искусство древнего мира Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К. Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство.
Формирование школы изобразительного искусства Казахстана
Знания:
- сведения об искусстве древнего Казахстана.
- особенности эпох
- понятия о саках и гуннах
- о памятниках Тюркского каганата
- о гончарном искусстве
- о декоративно-прикладном искусстве
- сведения и ссыльных художниках
- новые стили и новые направления в изобразительном искусстве
Умения:
- описывать, анализировать и находить особенности произведений художников;
- определять особенности прикладного искусства;
- выявлять своеобразные особенности древних памятников.
БК 2

КҚ 3.1.7
ЖКП 07
Перспектива
– жазықтықтағы кеңістіктің құрлысының әдісі және сызбалы перспективаның басты заңы.
Сурет жазықтығы, нүктесі, түзу сызық бұрыштарының перспективасы, геометриялық пішін және дене; көлеңке құрылымы; перспективадағы бұрыштық құрылымның екі нүктесінің қосылуы; сызықтық перспектива масштабы.
Білімдер:
-Жалпы перспективадағы түсінік
-Түзу сызықтар және нүкте перспективасы
-Бұрыштар перспективасы
Іскерліктер:
-Перспективалық масштабын жасап шығару;
-Жазық денелердің перспективаларын құру, перспективадағы геометриялық денелер құру;
-Интерьердегі перспективаны құру;
-Құралдар және материалдармен жұмыс істеу;
БҚ 4
КҚ 3.5.1
ЖКП 08
Сызу негіздері.
Геометриялық сызу; сызбалардың толтыру ережелері; бөлшектердің контурларын сызудағы амалдары және құрылуы; жоспарлық сызу, жетілдіру ережесі және құрастыру құжаттылығының толтырылуы.
Білімдер:
Сызу форматтары
Дұрыс толтыру ережелері
Толтыру құжаттылығының ережесі
Іскерліктер:
Құралдармен жұмыс істеу;
Сызуларды толтыру;
Құрастыру құжаттарын жетілдіру;
БҚ 4
КҚ 3.5.1
ЖКП 09
Дене анатомиясы
Анатомия – адамның дене құрлысын зерттеу ғылымы. Дене анатомиясының тарихи мәлімдемесі. Анатомия, бейнелеу өнердегі ең керек пәндердің бірі. Анатомиялық терминдер. Адам бас сүйегінің пластикалық анатомиясы. Дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Дене бөлшектері. Сүйектер. Бұлшық еттер. Адам дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Адам денесінің құрлымдық байланыстарының бөлшектенуі. Пропорциялар. Адам денесінің пропорциональді өлшемі, бойы.
Білімдер:
- адам анатомиясы.
- сүйектер.
- бұлшық еттер.
Іскерліктер:
буындардың тыныштық және қозғалыс кезіндегі өз ара байланысуын бейнелеу.адам денесінің құрылысының бөлшектелуін көрсету.
адам денесінің (ер адам, әйел адамның) анатомиялық құрылысының айрмашылығын көрсету.
пропоция арқылы жасын, бойын және т.б.анықтауға болады.
тәжірбиелік жұмыстарда теориялық тұрғыда толықтырылған білімді қолдану.
БҚ 4
ЖКП 10
Қазақстанның көркем мәдениеті және дүниежүзілік өнер тарихы.
Өнер көркемдік бейнелеуді меңгеру мен қайта өңдеудің ерекше сипаты. Қоғамдағы өнердің көп жақты қызметі. Өнердегі алға басушылық ерекшелігі. Қазақстандағы ежелгі әлем өнері: тас ғасыры мен қола ғасыр өнері, сақ және ғұн өнері. Орта ғасырдағы Қазақстан өнері; Түрік қағанат ескерткіштері; Қазақстандағы қыш өнері, түрік халқының ою-өрнектері, түрік әлемінің ұлы суретшісі К. Бекзад: Дәстүрлі Қазақ өнерінің қалыптасуы мен дамуы, сәндік- қолданбалы өнер. Қазақстандағы бейнелеу өнер мектебінің қалыптасуы.
Білімдер:
- Қазақстанның ежелгі өнері жайында мағлұмат;
- дәуір ерекшеліктері;
- сақтар мен ғұндар жайында түсініктеме;
- түрік қағанатының ескерткіштері жайында түсініктеме;
- қыш – құмыра кәсіпшілігі жайында;
- сәндік-қолданбалы өнер жайында;
- жер аударылған суретшілер жөнінде анықтама:
Іскерліктер:
- суретшілер туындыларының ерекшеліктерін айқындау және бейнелеп талдау жасау;
- сәндік-қолданбалы өнер ерекшелігі;
- ежелгі ескерткіштердің өзіндік ерекшеліктерін анықтау;
БҚ 2

ПК 3.1.1
ПК 3.3.1
ОПД 11
Охрана труда
Обеспечение безопасности труда;
Организация труда и технологические процессы;
правовые и организационные вопросы охраны труда;
производственная санитария и гигиена труда;
техника безопасности;
пожарная безопасность;
Знания:
- правовые вопросы
- технику безопасности
- производственную санитарию
- противопожарную защиту
- промышленные оборудования
- технологические процессы
Умения:
- работать с инструментами
- ликвидировать пожароопасные объекты
- пользоваться системой организационных мероприятий
- оказывать первую необходимую медицинскую помощь.
БК 4
ОПД 12
Специальное черчение –
чертежи в ортогональных проекциях; аксонометрическое изображение: изометрия, диметрия, построение теней; построение аксонометрических изображений цилиндра, конуса, шара, призмы.
Знания:
- масштабы чертежей
- правила построения чертежей планов,
- правила построения чертежей
разверток,
- построение изометрии
- построении диметрии
Умения:
- работать с инструментами;
- выбирать лучший ракурс при
построении аксонометрических
чертежей;
- показывать объем с тенями;
БК 8
ОПД 13
Шрифты
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- историю письменности.
- стили шрифтов.
- инструменты и материалы современные наборные шрифты.
- типографику.
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 8
СД00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-1 "Дизайн интерьера"
СД 01
Специальный рисунок по профилю
- техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на фрагментах антуража и стаффажа.
Знания:
- виды проектной графики,
- инструменты и материалы
- понятие антураж,
- понятие стаффаж.
Умения:
- выбрать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, эскизных чертежей,
- выполнять зарисовки деревьев,
- выполнять зарисовки людей,
машин.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
СД 02
Специальные технологии
изобразительные искусства в интерьере: декоративно-монументальные виды искусства, декоративно-прикладное искусство;
предметный дизайн в интерьере; используемые различные материалы, техники и технологии в изготовлении витража, абажуров, плафонов для светильников, часов и т.д.
Знания:
- виды декоративно-монументального искусства,
- отличие декоративно-прикладного искусства от др. видов искусства,
- предметный дизайн в интерьере;
- макетирование;
Умения:
- применять в интерьере произведения изобразительного искусства;
- изготавливать небольшие предметы интерьера как авторский образец;
ПК 3.2.5
ПК 3.2.2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.3.1
ЖКП 11
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Еңбекті ұйымдастыру және техника барысын қамту;
Еңбек қорғаудың құқықтық және ұйымдастырылу сұрақтары;
Өндірістік санитария және еңбек (гигиенасы) тазалығы;
Қауіпсіздік техникасы; өрт сөндіру ережесі;
Білімдер:
- құқық сұрақтары;
- қауіпсіздік техникасы;
- өндірістік санитария;
- өртке қарсы қорғану;
- өндірістік жабдықталу;
- технологиялық барыс;
Іскерліктер:
-құрал-саймандармен жұмыс істеу;
-өртке қауіпті объектілерді жою;
-мерекелік шаралар ұйымдастыру жүйелерін қолдану;
-қажетті бірінші медициналық көмек көрсету;
БК 4
ЖКП 12
Арнайы сызу
Жобадағы ортогональді сызулар; аксонометриалық бейнелеу: изометрия, диметрия, көленкенің орналасуы; цилиндр, конус, шар, призма құрылуының аксонометриалық бейнеленуі.
Білімдер:
- сызудың масштабы;
- сызу жоспарларының құрылу ережелері;
- сызбаның аударма құрылымының ережесі;
- изометрияның құрылуы;
- диметрияның құрылуы;
Іскерліктер:
- құралдармен жұмыс істеу;
- аксонометриалық сызуды құрғанда дұрыс бағыт таңдау;
- көлеңкелермен заттың көлемін көрсету;
БК 8
ЖКП 13
Әріптер
Жазу жазудың пайда болу тарихы. Әріптер стилі. Құралдар мен материалдар.Заманауи әріптер терімі. Әріптік композицияның пайда болуы. Баспахана.
Білімдер:
-жазу ілімінің тарихы.
-әріп стилі.
-құралдар және материалдар,
-қазіргі заман әріптер жинағымен жұмыс істеу.
-баспаханалық.
Іскерліктер:
-әріптік композициялар жасап шығу.
құралдар және материалдармен жұмыс істеу.
БҚ 8
АП 05
040201 3-1 "Интерьер дизайны"мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы суреттер
- қарандаш, көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, перо құралдарын қолданып нүкте және сызба графика техникасын қолдану.Тондық графика, штрихтау техникасы; антураж және стаффаж фрагментеріне графика техника негіздерін қолдану.
Білімдер:
-графика жобалар түрі,
-құралдар және материалдар;
- антуражға түсініктеме,
- стаффажға түсініктеме.
Іскерліктер:
-нобайлары,фор-эскиздерді, сызба эскиздері жасау кездерінде рациональді техниканы таңдау;
- ағаштар суреттемесін орындау,
- адам суреттемесін орындау
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 5.2
Арнайы технология
Интерьердегі бейнелеу өнері: қолданбалы-монументальді өнер түрі, сәндік-қолданбалы өнер; интерердегі пәндік дизайн; қолданылатын әр түрлі құралдар, витраж жасаудағы техника мен технология, абажурлар, шамдарға арналған плафондар, сағаттар және т.б.
Білімдер:
-сәндік–монументальді өнер түрлері
- басқа өнер түрлерінен сәндік-қолданбалы өнер ерекшелігі,
- интерьердегі дизайн пәндері;
- макеттеу;
Іскерліктер:
- интерьерде бейнелеу өнер туындыларын қолдану;
- интерьерді безендіретін кішігірім авторлық заттар жасап қолдану;
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2

ПК 3.2.7
ПК 3.2.6
СД 03
Проектная графика
практическое освоение разнообразных изобразительных и технических средств и приемов: акварельная отмывка. Фактуры отделочных материалов. Работа гуашью, пастелью и др. Освоение технических средств и приемов в упражнениях, копиях интерьеров.
Знания:
- техники акварельной отмывки;
- техники и приемы работы
гуашью, пастелью, цветными карандашами и т.д.
Умения:
- создавать фактуры и текстуры материалов;
- применять техники и приемы работы различными материалами в подаче интерьеров.
ПК 3.2.4-
3.2.6
СД 04
Композиция в интерьере
Композиционные особенности интерьера. Компоненты интерьера: пространственная "форма-оболочка, ограждающие элементы "формы-оболочки", предметное наполнение – оборудование и мебель. Типы и виды пространства. Зонирование пространства интерьера ограждающими элементами, поверхностями. Освоение композиционных приемов в практических работах: комната в квартире, квартира-студия.
Знания:
- композиционные особенности интерьера;
- виды и типы пространства;
- зонирование пространства интерьера ограждающими элементами;
- виды и типы ограждающих элементов;
- предметное наполнение: мебель и оборудование;
- композиционные приемы в интерьере;
Умения:
- выявить композиционный центр, главные и второстепенные элементы интерьера;
- применять композиционные приемы;
- создавать форму, величину,
материальность поверхности ограждающих элементов.
- развивать образно-пространственное мышление.
ПК 3.2.1 3.1.1
СД 05
Проектирование интерьера
особенности дизайн-проекта; методы и процесс проектирования; принципы формообразования; выполнение упражнений, эскизов, дизайн-проектов в практических работах: интерьеры зданий общественного назначения.
Знания:
- этапы проектирования;
- назначение интерьера;
- предпроектные изыскания;
- принципы формообразования.
Умения:
- найти образное решение;
- найти объемно-пространственное решение;
- разрабатывать планы, развертки стен;
- разрабатывать цветовое и световое решение интерьера.
ПК 3.2.1
-3.2.6
СД 06
Профессиональные компьютерные программы -Применяемые в дизайне интерьра компьютерные графические программы: AutoCAD – для выполнения рабочих чертежей; 3dmax или ArhiCad – для демонстрационных чертежей; CorolDRAW или AdobePhotoshop для компоновки общей подачи дизайн-проекта.
Знания:
-построение формы в комп. программах,
- наложение текстуры и фактуры, цвета,
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи демонстрационных и рабочих чертежей;
- строить планы, развертки стен в цвете,
- строить перспективы интерьеров с цветовым и световым решением,
- визуализировать виды.

КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.6
АП 5.3
Жобалау графикасы
Бейнелеу және техникалық әр түрлі құралдарды тәжірибие түрінде үйрену: сулы бояу (акварель) жұқалап бояу техникасы. Сыртты бейнелеу материалдардың фактурасын қолдану. Гуашь, пастель және т.б. матриалдармен жұмыс істеу. Техникалық құралдарды қосымша жаттығулар, интерьер көшірмелері арқылы үйрену.
Білімдер:
- сулы бояумен жұқалап сулы бояумен жазу техникасы;
- гуашь, пастель, түрлі-түсті қарандаштар техникасы және олармен жұмыс істеу әрекеттері
Іскерліктер:
- материалдардың фактуралары жәнетекстуралары
-интерьерді жобасын бейнелегенде техникалар және амалдарды қолдану
КҚ 3.2.1- 3.2.6
АП 5.4
Интерьердегі композиция
Интерьердің композициялық ерекшеліктері. Интерьердің компонентері: кеңістіктің ішін толтыру түрлерін қоршайтын элементерін қаптау, заттар мен толтыру, жиһаз және басқа қолмақты заттар. Кеңістіктің типтері мен түрлері. Интерьер кеңістік бөлімдерін қоршайтын элементермен, сырт пішдермен бөлу. Композициялық амалдар тәжірибие жұмыстарында меңгеру. Пәтердің бөлмерлері, пәтер-студия.
Білімдер:
Интерьердегі композициялық ерекшеліктері;
-кеңістік түрлері және типтері;
-интерьер кеңістіктерін бірнеше бөлшектерге бөлетін қоршау элементтері;
- қоршайтын элементтердің түрлері мен типтері;
- бөлменің ішін толтыратын заттар: жиһаздар және тағы басқа қолмақты заттар;
- интерьердегі композициялық амалдар;
Іскерліктер:
-интерьер ішіндегі композициялық ортаның басты және екінші орындағы элементерін айқындау,
- композициялық амалдарды қолдану;
- қоршайтын элементің сыртқы пішімі мен биіктігін жасап шығару.
- бейнелі-кеңістік ойлау қабілеттілігін дамыту.
КҚ 3.2.1- 3.1.1
АП 5.5
Интерьерді жобалау
дизайн-интерьер жобасының ерекшеліктері; әдістері және жобалау барысы;
Жалпыға қолданысқа берілген ғимараттар интерьерінің, дизайн жобалау тәжірбиелік жұмыстары: жаттығу жұмыстары мен нобайлар жасау арқылы жасалынады.
Білімдер:
- жобалау басысын білу;
- интерьердің қажеттілігі;
- жоба алды ізденістер;
- білім алу формаларының принциптері
Іскерліктер:
- бейнелік шешімдерді табу;
- көлемді-кеңістіктік шешімдер табу;
-қабырғаларды қағаз бетіне жайыпсалынған суретінің жобасын жасап шығару;
-интерьерде түстік және жарықтықшешімдерді жасап шығару;
КҚ 3.2.1-3.2.6
АП 5.6
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар -
Интерьер дизайнында қолданылатын компьютерлік графикалық бағдарламалар: AutoCAD – жұмыс сызуларын жасайды; 3d maxнемесеArhiCad – көріністік жұмыстар үшін қолданылады; Corеl DRAW немесеAdobe Photoshop дизайн-жобасын жинақтау үшін қолданылады.
Білімдер:
-компьютерлік бағдарламаларда
пішімдердің құралуын жасау;
- түстер, текстуралар және фактуралармен әсерлеу,
- әріптік жазбалар,
- жинақтау;
Іскерліктер:
- көрністікжәне жұмыс сызбаларынкөрсету үшін компютерлікбағдарламаларды қолдану;
- қабырғаның жайма сурет жобаларынтүсте құрастыру;
- интерьердің перспективалық жобасынтүс және жарық шешімдеріменқұрастыру
- түрлерді визуализиациялау.

ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 07
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; приемы резания, склейки бумаги, картона и других материалов. Макет простой формы, макет сложной формы. Трансформация плоскости листа.
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приема резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- трансформацию плоскости листа;
- масштабы.
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
- посредством врезки создать
из простой формы - сложную форму;
-выполнить трансформацию плоскости листа бумаги, картона.
ПК3.2.1
ПК 3.2.6
СД 08
Конструирование объектов дизайна
- конструктивные элементы и типы гражданских зданий: стены и элементы каркаса; перекрытия, полы и потолки; перегородки, окна и двери; крыши; лестницы; конструктивные схемы зданий: стеновые, каркасные, монолитные конструкции. Элементы оконного и дверного блоков. Элементы лестниц. Конструкции подвесного потолка.
Знания:
- конструктивные схемы зданий;
- конструктивные элементы зданий;
- элементы оконного блока;
- элементы дверного блока;
- элементы лестниц
Умения:
- учитывать конструктивные схемы зданий в проектировании интерьеров;
- использовать ограждающие
конструкции в композиции интерьера.
ПК3.2.1
ПК3.2.4
СД 09
Материаловедение –
основные свойства строительных материалов; природные: камень и древесина; и искусственные материалы: керамика, стекло, металлы, бетоны и растворы, железобетон; полимеры и пластмассы; конструкционные и отделочные материалы; теплоизоляционные материалы; лакокрасочные материалы.
Знания:
- основные свойства строительных отделочных материалов;
- природные материалы;
- искусственные материалы;
Умения:
- применять строительные материалы в проектировании интерьеров;
- применять отделочные материалы в разработке дизайна интерьера.
ПК3.2.1
ПК3.2.5
СД 10
Инженерное оборудование зданий
- системы инженерного оборудования зданий;
комфорт в помещениях, понятие "умный дом".
Знания:
- системы инженерного оборудования зданий;
- понятие "комфорт" в помещениях;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
-учитывать инженерное оборудование в дизайне интерьеров;
ПК3.2.1
СД 11
Дизайн оборудования и мебели в интерьере
Основные виды оборудования. Дизайн оборудования интерьера для жилой квартиры: трансформирующие перегородки и двери. Виды мебели.
Дизайн оборудования интерьера общественных зданий: мебель различного назначения: для кафе, магазинов, офисов; подвесные потолки; осветительные приборы; декоративные стенки и перегородки.
Знания:
- виды и типы мебели и требования к ней;
- общие принципы размещения мебели;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
- создать целостность меблировки в композиции интерьера;
- создать световое решение в интерьере;

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 5.7
Макеттеу
Макет түрлері, оларды жасау үшін қолданылатын құралдар мен материалдар, қағаз фактуралар мен түсті қағаздар, картондар; картон, қағаз және тағы басқа материалдарды кесу мен желімдеу тәсілдері. Қарапайым пішінді макет күрделі пішімді макет. Қағаз бетінің жазықтығының трансформациялануы.
Білімдер:
- макеттер дайындайтын құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі пішімдердің жайма суреттері;
- қырлардың майыстырылуы, қию, кесу амалдары, жапсырмалар, өңдеу түрлері;
- қағаз бетіндегі жазықтықты трансформациялау;
- масштабтар.
Іскерліктер:
- макетті дайындағанда картонның, қағаздың фактурасын және түсін қолдану,
- пішімдердің жаймаларын сызып және оны кесу;
- кесу жолдарын қолдану арқылы қарапайым пішімдерден – күрделі пішім жасау;
-картон мен жазық қағаз бетінің трансформациясын орындау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.6
АП 5.8
Дизайнобъектілерін құрастыру
- Қоғамдық ғимаратардың конструктивтік элементтері және типтері; Қабырға және қаңқа элементтері; еден мен төбенің бояуымен жабылуы.Терезе мен есік қоршаулары; шатыр. Ғимараттың конструктивтік сызбасы: қабырғалы, қанқалы, монолитті конструкциясы. Терезе мен есіктің элементті, блоктар. Баспалдақтын элементтері. Аспалы төбенің конструкциясы.
Білімдер:
- ғимараттардың құрлыстық сызбасы;
- ғимараттардың құрлыстық элементері;
- терезе блоктар элементі;
- есіктің блоктар элементі;
- баспалдақ элементтері;
Іскерліктер:
- интерьерді жобалауда ғимараттың конструктивтік сызбасын ескере отыру керек;
-интерьерді компазициялағанда қоршау құрлымын қолдану керек.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
АП 5.9
Материалтану
Құрылым материалдарының негізгі қасиеттері. Табиғи: тас пен ағаш. Жасалмалы: қыш, шыны, металл, бетон мен ерітінділер, темірбетон, полимерлер мен плассмастар конструкциялары және әрлеу материалдары. Лак пен бояу материалдары.
Білімдер:
- құрлыстық қаптау құралдарының басты қасиеттері;
- жасалмалы материалдар;
Іскерліктер:
- құрлыстық материалдарды интерьерлерді жобалауда қолдану;
- сыртты қаптау материалдарын интерьердің дизайнын жасағанда қолдану;
КҚ 3.2.1
КҚ3.2.5
АП 5.10
Ғимараттардың инженерлік жабдықтары
– Ғимараттардың инженерлі құралдардың жүйесі. Бөлменің ыңғайлы болуы "ақылды үйдің" түсініктемесі.
Білімдер:
- ғиматтардың инженерлік құралдануының жүйесі;
- бөлмедегі "ыңғайлы" сөзінің түсініктемесі;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
-интерьер дизайнінде инженерлік құралдануын ескеру;
КҚ 3.2.1
АП5.11
Интерьердегі жиһаздар мен жабдықтардың дизайны.
Құралдардың негізгі түрлері. Тұрғын пәтерге арналған интерьердің дизайн құрлымы: трансформацялық қалқа мен есіктер. Жиһаздың түрлері. Қоғамдық ғимараттар құрылымының интерьер дизайны: кафеге, дүкенге, кеңсеге арналған ірі жиһаздың түрлі қажеттіліктері. Аспалы төбе, жарық құралдары.
Білімдер:
- жиһаздардың түрң мен типтері және оларға қойылған талаптар;
- жиһаздардың дұрыс орналасуының жалпы принциптері;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
- интерьер композициясында жиһаздау жалпыламасын жасап көрсету;
- интерьердегі жарықтық шешімін көрсету;

ПК3.2.2
ПК3.2.3
ПК3.2.6
СД 12
История интерьера, стили Древний мир: Египет, Месопотамия, Античность: Древняя Греция, Древний Рим, Китай, Индия, Великая Степь; Христианский мир: Византия, романский стиль, готика; Мир Ислама - страны Востока; эпоха Возрождения: Италия, Нидерланды, Германия; Европа в XVII–XVIII в.в.; основные стилистические направления: барокко, классицизм, романтизм, реализм, импрессионизм, модерн; XX век – многообразие художественных течений. Основные типы зданий, сооружений – пространственные структуры; конструктивные схемы; интерьеры помещений, мебель; характерные особенности стиля, вклад в материальную историю культуры.
По каждому из основных архитектурных стилей
Знания:
- характерные особенности стиля;
- основные типы зданий;
- конструктивные схемы;
- интерьеры помещений;
- мебель;
Умения:
- различать пространственные структуры зданий;
- выявлять своеобразные особенности интерьеров помещений;
- различать стили мебели.
БК 2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
СД 00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-2 "Графический дизайн"
СД 01
Специальный рисунок по профилю
- техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования;
Знания:
-виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный;
Умения:
выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, рабочей схеме проектной экспозиции.
ПК 3.3.1
ПК3.3.2
ПК 3.3.5
СД 02
Специальные технологии
Гротография – подготовительный этап, перед изучением офорта. Линогравюра в 1 цвете. Виды печати. Цветная линогравюра. Использование нескольких печатных форм. Монотипия. Гравюра в технике офорта. Процесс травления. Техника безопасности при работе с кислотой.
Знания:
- виды и способы графической печати;
- строение графического листа;
- выбор материала для линогравюры;
- процессы при создании офорта;
- материалы при создании монотипии;
- технику безопасности при работе с кислотой;
Умения:
- переносить эскиз на материал;
-тиражировать оттиски;
- работать с материалами;
- варьировать различную силу сжатия при создании монотипии.
ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.5
СД 03
Типографика и плакат
Выбор темы для плаката, поиск образа;
Серия плакатов. Подбор материалов. Выбор технологии изготовления.
Знания:
- тематику плаката;
- шрифтовое решение;
- компоновку
- образное решение.
Умения:
- выбирать технологии изготовления;
- создать образное решение.
ПК3.3.3
ПК3.3.4
СД 04
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; Макет простой формы, макет сложной формы. Трансформация плоскости листа. Упаковка без склейки. Упаковка оригинальной конструкции. Изготовление игрушки.
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приема резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- трансформацию плоскости листа;
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
ПК3.3.1
ПК3.3.2
СД 05
Композиция
Разработка знака и логотипа. Серийная продукция этикеток для напитков. Разработка имиджевой продукции фирмы.
Знания:
- ассоциативное восприятие,
- стилизацию;
- символику;
- форму, контур, пятно.
Умения:
- развивать ассоциативное мышление;
- находить художественный образ;
- использовать закономерности композиции
БК1
ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.4
ПК3.3.5
СД 06
Проектирование в графическом дизайне
Фирменный стиль. Серия марок. Разработка пиктограмм. Как основной части визуальной коммуникации. Проектирование книги. Макет книги.
Знания:
- этапы проектирования;
- современные тенденции;
-элементы фирменного стиля
- понятие пиктограмма;
-оформление книги;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании серии марок;
- найти образное решение;
- разработать макет книги;
- компоновать общую подачу.
ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.4
СД 07
Профессиональные компьютерные программы
программы" - CorolDRAW или AdobePhotoshop для подачи буклетов, этикеток, фирменного стиля, плакатов;
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
- форматы продукции.
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи плакатов, буклетов, этикеток и т.д.
ПК3.3.2
ПК3.3.3
СД 08
Компьютерный дизайн, шрифты, верстка – AdobeIllustrator илиAdobeInDesign - для верстки печатного текста с иллюстрациями.
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку листов;
- спуск полос;
- вставка иллюстраций.
- макет книги.
Умения:
- применять компьютерные программы для макета книги.

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
АП 5.12
Интерьердің тарихы және стилі
Ежелгі әлем: Египет, Месопотамия, Антикалық: Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Қытай, Үндістан, Ұлы қорған; Христиан әлемі: Византия, роман стильі, готика және т.б; Ислама әлемі - Шығыс елдері; Қайта жанғыру дәуірі: XVII–XVIII ғ.ғ. Италия, Нидерланді, Германия; Европа тарихы; барокко, классицизм, романтизм, реализм, импрессионизм, модернизім негізгі стилистикалық бағыттары.XX ғасырдағы – көптеген көркемдік ағымдар. Ғимараттардың, құрлыстардың негізгі типтері, құрлыстың кеңістіктегі құрлымы, конструктивті сызбасы және тапсырмалар; интерьердегі ішкі бөлмелер, жиһаздар; ондағы стильдердің мінездеме ерекшеліктері, мәдениет тарихына деген материалдық үлестері.
Басты архитектуралық стилдер жайында
Білімдер:
- стильдердің мінездік ерекшелігі;
- ғимараттың негізгі типтері;
- құрастыру сызбалар;
- бөлмедегі интерьер;
- жиһаз;
Іскерліктер:
- ғимараттың кеңістіктік структураларын айыра білу;
- интерьер бөлмелеріндегі өзіншелік ерекшеліктерді анықтау;
- жиһаздардың стильін анықтау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
БҚ 2
АП05
040201 3-2 "Графикалық дизайн" мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет- сызықтар және нүктелі графикалы техника(қарындаш,көмір шыбықтар, сангина, қыл қалам, тушь, қалам) тондық графика, штрихті графика;
Білімдер:
-жобалы графиканың түрлері: сызбалы, тонды, монохромды;
Іскерліктер:
Нобай (эскиз), фор-эскиздерді орындағанда рациональді техниканы таңдай білу.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
АП 5.2
Арнайы технология
Гротография – офорт үйренер алдындағы дайындық кезең.1 өңдегі линогравюра. Баспа түрлері. Өңді (реңді). Бірнеше басу формаларын пайдалану монотипия. Офорт техникасындағы гравюра. Күйдіру кезеңі. Қауіпсіздік ережесін сақтау.
Білімдер:
- графикалық басу түрлері мен әдістері;
- графикалық бетте орналастыру;
- линогравюра құралдарын таңдау;
- офорт орындау жағдайы;
- қауіпсіздік ережесін сақтау
Іскерліктер:
- кислота техникасын, қауіпсіздік ережесін сақтау;
- эскизді материалға көшіру;
- қысылманы көбейту;
- материалмен жұмыс;
- монотипия орындау кезеңде қысымды әр түрлі өзгерту.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.5
АП 5.3
Типографика және плакат
Плакаттың атын таңдау, көркем бейнесін іздеу. Плакат сериясы. Материалды таңдау. Орындау технологиясын таңдау.
Білімдер:
- плакат тақырыбы;
- шрифтік шешім;
- компоновка(үйлестіру)
- көркем мәнерін табу.
Іскерліктер:
-орындау технологиясын таңдау;
- көркем мәнерде орындау.
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
АП 5. 4
Макеттеу
Макет түрлері, дайындау құралдары мен материалдар; қағаздық әрі мен фактурасын пайдалану, картон қарапайым формадағы макет. Қағаз бетінің трансформатциясы. Желімсіз қаптама орындау. Оригиналды конструкциядағы қаптама. Ойыншық орындау.
Білімдер:
- макет жасауға арналған құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі формалардың жайылымы;
- кесу тәсілдері, желімдеу, қырларының майыстыру тәсілдері;
- қағаз беттерінің трансформациялау;
Іскерліктер:
- қағаздың түрлері мен фактурасын пайдалану,
- макетке картон дайындау;
- форманың жайылымын кесе білу және сызып шығу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 5. 5
Композиция (шығармашылық)
Логотип пен белгіні орындау. Сусындарға арналған этикеткалар сериясын орындау. Фирманың имидждік продукциясын орындау
Білімдер:
- ассоциативті қабылдау,
- стилизация;
- символика;
- форма, контур, дақ Іскерліктер.
Іскерліктер:
- ассоциативті ойды көбейту;
- көркемдік мәнерді іздестіру;
- шығармашылық заңдылықтарын пайдалану
БК1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ3.3.5
АП 5. 6
Графикалық дизайндағы жобалау
Фирма стилі. Марка сериясы. Пиктограмма орындау(визуальді коммуникацияның негізгі бөлімі). Кітапты проекциялау. Кітаптың макеті.
Білімдер:
- проект ілімінің кезеңдері;
- заманауи беталыс;
-фирмалық стилдің элементері;
-пиктограмма ілімі;
-кітапті безендіру;
Іскерліктер:
- марка серияларын проекциялағанда тарихын, аналогын пайдалану;
- көркемдік мәнерін табу;
- кітап макетін орындау;
- ортақ көрсетілуін үйлестіру.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП5. 7
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Буклеттер, этикеткалар, фирмалық стиль, плакаттар басып шығу үшін - Corеl DRAW және Adobe Photoshop бағдарламаларын пайдалану керек;
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- шығарылымдар форматы.
Іскерліктер:
- компьютер бағдарламаларын қолдану(плакат, буклет, этикетка т.б. орындау үшін)
КҚ 3.3.2
КҚ3.3.3
АП 5. 8
Компьютерлік дизайн, әріптер, беттеу
Безендіру суреттері мен баспа текстерін теру үшін Adobe Illustrator және Adobe InDesign - қолдану.
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- беттік орналастыру;
- безендіру суретін қою.
- кітаптың макеті.
Іскерліктер:
- кітап макетіне компьютерлік бағдарламаны қолдану.

ПК3.3.8
ПК3.3.2
ПК3.3.4
СД 09
Материаловедение и эргономика
Виды печатной продукции: бумага, бумвинил, рафлатак, калька, винил, оракал, фотобумага, и т.д.
Техника и технология тиражирования продукции. Инструменты, материалы и оборудования для печати.
Знания:
- виды печатной продукции
- материалы для печатной продукции;
- технику тиражирования печатной продукции
Умения:
- выбирать материалы при тиражировании печатной продукции;
ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3
СД 10
История графики
Древняя книга-свиток, книга в Древнем Египте, Античная книга, Древняя книга Китая и Индии, Средневековый рукописный кодекс: христианская рукописная книга, традиции византийской книги; искусство книги народов Востока. Графика и печатная книга Нового времени: начало европейской графики, начало книгопечатания в Европе, ренессансная традиция в печатной книге; золотой век гравюры на металле; книги XIX века. Фотография, фотомеханика. Рождение плаката. Станковая графика XX в. Книга XX века. Функциональная графика XX в. Графика в РК.
Знания:
- характерные особенности стилей;
- основные типы шрифтов;
- историю книгопечатания;
- историю гравюры.
Умения:
- различать виды гравюр;
- выявлять особенности
начертания букв;
- применять в творческом процессе.
БК 1
БК 2
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
СД 00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-3 "Дизайн одежды"
СД 01
Специальный рисунок по профилю
техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на проектах для авторских моделей.
Знания:
-виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный; полихромный;
Умения:
- выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов.
- выполнить подачу эскизного варианта.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
СД 02
Композиция одежды
закономерности композиции костюма; стиль и стилизация, мода; зрительные иллюзии; творческая концепция; образные ассоциации; художественный образ в одежде;
Знания:
- ассоциативное восприятие,
- стилизацию одежды;
- пропорции одежды;
- массу, форму и силуэт.
Умения:
- развивать ассоциативное мышление;
- находить художественный образ;
- использовать закономерности композиции
БК 1
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.7
СД 03
Проектирование одежды
основные этапы проектирования одежды;
моделирование драпированной одежды; особенности проектирования ансамбля, комплекта и коллекции; ассортиментные группы; многофункциональные вещи; новые виды одежды.
Знания:
- этапы проектирования;
- ассортимент одежды;
- современные тенденции;
- моду;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании коллекции;
- найти образное решение;
- найти пропорциональные соотношения
ПК3.4.6
ПК3.4.3
ПК3.4.5
ПК3.4.7
СД 04
Мастерство художественной обработки материалов: Основные образцы ручных стежков и образцы швов на швейной машине. Поузловая обработка деталей одежды. Технология обработки верхней одежды. Особенности художественного оформления одежды. Разработка и изготовление вечерних нарядов методом наколки.
Знания:
- технологию изготовления швейных изделий
- особенности художественного оформления одежды.
Умения:
- выполнять макеты в материале различной сложности
-оформлять швейные изделия различными способами декорирования
-воплощать свои идеи от эскиза до готовой модели в материале.
ПК3.4.4
ПК3.4.6
СД 05
Профессиональные компьютерные программы
CorelDRAW, AdobePhotoshop для подачи эскизных вариантов при разработке моделей одежды.
Знания:
- наложение текстуры и фактуры, цвета,
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи демонстрационных материалов.
ПК3.4.7
ПК3.4.1
ПК 3.4.2
ПК3.4.7
СД 06
Конструирование швейных изделий
Общие сведения. Классификация и функции одежды. Конструирование женской одежды. Конструирование мужской одежды. Муляжный метод конструирования женской одежды.
Знания:
классификацию и функции одежды;
- размерные признаки и антропометрические способы измерения тела человека;
- методики построения одежды;
- особенности конструирования женской одежды;
- особенности конструирования мужской одежды.
Умения:
- конструировать чертежи основы женской одежды;
- конструировать чертежи основы одежды;
- изготавливать лекала методом наколки.
БК 7
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
СД 07
Материаловедение
Текстильные волокна и нити. Основы технологии текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Стандартизация и качество текстильных материалов. Ассортимент тканей и других швейных материалов.
Знания:
- определение понятий "одежда"
"костюм", "мода", "стиль".
- причины появления одежды;
- украшение как элемент костюма;
- аксессуары костюмы;
Умения:
- применять в творческом процессе;
- использовать при создании моделей.
БК 2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
СД 08
История костюма
Национальный костюм: древний сакский, казахский; античный костюм; восточный костюм; средневековый, костюм эпохи Возрождения; Западно-европейский костюм XVII- XVIIIв.в.; костюм XIX-XX в.в.; русский и советский костюмы; костюм начала XXI в.в.
Знания:
- определение понятий "одежда", "костюм", "мода", "стиль".
- причины появления одежды;
- украшение как элемент костюма;
- аксессуары костюмы;
Умения:
- применять в творческом
процессе;
- использовать при создании моделей.
БК 2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
СД 04
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-4 "Дизайн рекламы"
СД 01
Специальный рисунок по профилю - техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на фрагментах антуража и стаффажа.
Знания:
-виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный;
Умения:
выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, рабочей схеме рекламной продукции
ПК 3.4
ПК3. 5
ПК 3.4.1
СД 02
Основы полиграфии –
характер и конструкции издательской продукции; основные современные технологические процессы в полиграфии; основное полиграфическое оборудование и материалы, издательско-полиграфической технологии; редакционно-издательские процессы; история развития полиграфии.
Знания:
- разновидности печатной продукции и конструкции книжно-журнальной продукции;
- издательско-полиграфическую терминологию;
- основы современного состояния допечатных, печатных и после печатных процессов, производство книжной, журнальной и листовой продукции;
- основные направления развития полиграфии.
Умения:
- составлять общие схемы технологического процесса изготовления конкретной издательской продукции;
- выполнять элементарные расчеты параметров книжно- журнальных изданий;
- пользоваться основными издательско-полиграфическими единицами измерения.
ПК3.3
ПК3.5
ПК3.6
ПК3.7
ПК3.4.3
СД 03
Основы рекламы, работа с рекламным текстом –копирайтинг, PR –
теория копирайтинга, первичные практические навыки работы с текстами коммерческих коммуникаций: навыки сбора информации, разработки темы, написания различных видов рекламных текстов и текстов внутреннего сопровождения рекламной кампании.
Знакомство с основами PR компаний.
Знания:
- основные категории, понятия, термины копирайтинга;
- основные формы и типы рекламных текстов, законы их составления;
- классификацию стилей рекламных текстов;
Умения:
- написать различные виды текстовой продукции;
- развивать креативный подход к написанию текстов.
- составлять общие схемы технологического процесса изготовления конкретной издательской продукции;
ПК3.1.7

КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП 5. 9
Материалтану және эргономика
Баспа шығармаларының түрлері: қағаз, бумвинил, рафлатак, калька, винил, оракал, фотоқағаз, және т.б.
Шығарылымның көбейту техникасы және технологиясы. Құралдар, материалдар және баспа құралы.
Білімдер:
- басылым шығарылымдарының түрлері;
- басылым шығарылымының материалдары;
- басылым шығарылымын көбейту техникасы
Іскерліктер:
- басылым шығарымын көбейту үшін материалдарды таңдай білу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
АП 5. 10
Графика тарихы.
Ежелгі орама кітап, ежелгі Египет кітабы, Антикалық кітап, ежелгі Кытай және Үнді кітаптары, орта ғасырлық қолжазба кодексі: христиан әлемінің қолжазба кітабы, Византия кітәбінің дәстүрлері; Шығыс елдерінің өнер кітабы;Жаңа заманның басылым кітаптар мен графикасы. Европа графикасының бастауы, Европадағы кітап басылымдарының бастауы, кітап басылу ренессанс дәстүрі; гравюраның металл бетінде жасалу алтын ғасыры; XIX ғасырдағы кітаптар. Фотография(фотосурет), фотомеханика. Плаката пайда болуы. Станоктік графика XX ғ. XX ғ.кітабы, XX ғ.функциональді графика, Қазақстан графикасы
Білімдер:
- стильдік ерекшеліктерінің мінездемесі;
- шрифтердің негізгі түрлері;
- кітап басылымының тарихы;
- графюра тарихы;
Іскерліктер:
гравюра түрлерін айыру;
әріптің негізгі құрылымын түсіне білу;
шығармашылық ізденістерді пайдалана білу.
БК 1
БК 2
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП05
040201 3-3 "Киім дизайны"мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет
Қарындаш,көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, қыламыш(перо); материалдарымен орындалатын сызықтар мен нүктелі, тонды графика; штрихті графика,авторлық модельдерінің проектісінде графика техникасын ұштастыру:
Білімдер:
-жобалы графика түрлері: сызбалы, тонды, монохромды; полихромды;
Іскерліктер:
- нобай(эскиз), фор-эскиздерді орындағанда рациональді техниканытаңдай білу;
- нобай нұсқасын көрсете білу;
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
АП 5.2
Киім композициясы
Киім композициясының заңдылықтары; стиль және әрлеу (стилизация), сәнді бағыт (мода); сырт көзқарасты иллюзиясы; шығармашылық концепция; бейнелік ассоциация; киім үлгісіндегі көркемдік бейне;
Білімдер:
- ассоциативті қабылдау,
- киім стилизациясы;
- киім пропорциясы;
- салмақ, формажәне қара көлеңке.
Іскерліктер:
- ассоциативті ойлауды көбейту;
- көркемдік бейнесін табу;
- шығармашылық заңдылықтарын қолдану.
БК 1
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.7
АП 5.3
Киімді жобалау
Киім жобалау ілімінің басты кезеңдері;
Ілмелі киім үлгісін модельдеу; киім үлгілеу тізбегінің жобалау ерекшелігі, топтамалау және жинақтау; жіктелінген топтама, көпқызметті киім үлгілері; жаңа киім үлгілері.
Білімдер:
- жобалау кезеңдері;
- киім түрлері;
- заманауи беталыс;
- сән әлемі;
Іскерліктер:
- аналогтарды қолдану, киім үлгілерінің жинақтарын жобалау кезіндегі қайнар көздері;
- бейнелік шешімдерді шешу;
- пропорциялық ара қатынас табу
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
АП 5.4
Материалдарды көркемдеп өңдеу шеберлігі:
Қол тігістері мен тігін машинасында тігілген тігіс түрлерінің негізгі нұсқалары. киім үлгілерінің бөлшектерін өңдеудегі қолданылатын түйнектер. Сырт киім үлгісінің өңдеу технологиясы. Киім үлгісінің сырт көрнісін көркемдеу ерекшелігі. Матаны арнайы ілмектермен ілу кешкі көйлектер үлгісін жетілдіріп дайындап шығу.
Білімдер:
- тігін бұйымдарының технология дайындықтары;
- киім үлгілерінің сырт көрністерін көркемдеу;
Іскерліктер:
- әр түрлі қиын үлгідегі материалдарда
орындалатын макеттер
-тігін бұйымдарын әр түрлі сәндеп көркемдеу.
-өз ойларындағы киім үлгісін нобайдан дайын модель үлгісін материалда дайындау.
КҚ 3.4.4
КҚ3.4.6
АП 5.5
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Киім үлгілерін жетілдіру барысында қолданылатын нобай түрлерін Corel DRAW, Adobe Photoshop бағдарламасымен жасап шығару.
Білімдер:
- текстуралар және фактуралар, түстердібастыру жолдарын білу;
- әріптік жазбаларды,
- жинақтауды;
Іскерліктер:
-көрсетпелі маталарды көрсеті үшін компьютерлік бағдарламасын қолдану.
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.7
АП 5.6
Тігін бұйымдарын құрастыру
Жалпы мәлімет. Киім үлгісінің біліктілігі және қызметі. Әйел киім үлгісінің құрастырылуы. Ер адам киім үлгісінің құрастырылуы. Әйел киім үлгісінің қағаз бетінде құрастырылуының әдістемесі.
Білімдер:
– киім үлгісінің біліктілігін және қызметін;
- өлшем белгілері және адам денесінің антропомерлік амалдар арқылы өлшеу;
- киім құрлымының әдістемесі;
- әйел киім үлгісінің құрлымының ерекшелігі;
- ер адам үлгісінің құрлымының ерекшелігі.
Іскерліктер:
- әйел киім үлгісінің құрлымының сызба негіздері;
- киім үлгілерінің негізгі сызбаларын құрастыру;
- ілмелеу әдісімен қалыпты дайындау;
БҚ 7
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
АП 5.7
Материалтану және эргономика
Тоқыма жіптемелер мен жіптер түрлері. Тоқыма өңдірісінің технологиясы. Құрамы, құрылымы және мата құрамы. Тоқыма материалдардың сапасы мен стандартизациясы. Мата түрлері және басқада тігін бұйымдары.
Білімдер:
- киімді дайындау үшін қолданылатын матаның құрлымы және түрлерініңматериалды алу технологиясы,
-
Іскерліктер:
- матаның өрімдерімен және мата түстерін анықтау;
- матаның сырқы және ішкі құрлымын, құрамы мен жіп негізін анықтау;
- маталардың құрамдас ерекшелігін ескере отырып, қолдану.
БК 2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
АП 5.8
Костюм тарихы
Ұлттық киім үлгісі: ежелгі сақтар, қазақтар; антикалық киім үлгісі(костюм); шығыс киім үлгісі, орта ғасыр, Қайта жаңғыру дәуірінің киім үлгісі; XVII- XVIIIғ.ғ.Батыс-европа киім үлгілері; XIX-XX ғ.ғ.киім үлгілері; орыс костюмы; костюм XXI ғ.ғ.
Білімдер:
- "киім", "костюм", "сән", "стиль" түсініктемелерін анықтау.
-киім үлгісінің пайда болу себебі;
- киім үлгісінің әсерлейтін әшекейлер;
- киім аксессуарлары;
Іскерліктер:
- шығармашылық барыста қолдану;
- модельді құрастыруда қолдану.
БК 2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
АП 05
040201 3-3 "Жарнама дизайны" мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет
Қарындаш,көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, қыламыш(перо); материалдарымен орындалатын сызықтар мен нүктелі, тонды графика; штрихті графика,авторлық модельдерінің проектісінде графика техникасын ұштастыру:
Білімдер:
-жобалы графика түрлері: сызбалы, тонды, монохромды;
полихромды;
орындай білу:
- нобай(эскиз), фор-эскиз орындағанда рациональді техниканы
таңдай білу;
- нобай нұсқасын көрсете білу;
КҚ 3.4.2
КҚ3. 5.1
КҚ 3.4.1
АП 5.2
Баспа негіздері
басылым өнімдерінің сипаты мен құрылымы, баспадағы қазіргі технология процестерінің негіздері, негізгі құралдар мен материалдар негіздері, баспа, полиграфия технологиясы, баспа басып шығару тәсілдері, баспаның даму тарихы.
Білімдер:
- кітап-журнал шығару өнімдерінің әртүрлілігін;
- баспа-полиграфия терминдері;
- баспаға дейінгі, баспадан кейінгі, басылып шыққан кітап, журнал өнімдерінің қазіргі кездегі жағдайларының негізі;
- баспаның негізгі даму бағыттары.
Іскерліктер:
- нақты баспа өнімдерінің технологиялық жалпы сұлбасын жасау;
кітап-журнал
- шығарылымдарының қарапайым есептерін шығара білу;
баспа-полиграфиялық өлшемдердің негізгі бірліктерін пайдалану
КҚ3.3.1
КҚ3.5.1
КҚ3.6.1
КҚ3.7.1
КҚ3.4.3
АП 5.3
Жарнама негіздері, жарнама тақырыптарымен жұмыс – копирайтинг, РR-
копирайтинг теориясы, тақырыптармен жұмыс істей білу, ақпараттар жинау дағдысы, тақырыптар жазу, әртүрлі жарнама тақырыптарын жаза білу, компания ішіндегі жарнамалар. Компанияның РR негіздерімен танысу.
Білімдер:
- копирайтинг, негізгі категориялардың, терминдердің, түсініктерін білу;
- жарнама тақырыптарының негізгі түрлері мен формаларын, оларды құрастыру заңдылықтарын;
- жарнама тақырыптарының стилінің классификациясын;
Істей білу:
- әртүрлі тақырыптық өнімдерді жаза білу;
- тақырып жазуда нақты шешім қабылдау.
- нақты баспа өнімдерін шығарудың технологиялық жұмыстарының жалпы сұлбасын жасау.
КҚ3.1.7

ПК3.1.8
ПК 3.2.1
ПК3.4.7
ПК3.4.1
СД 04
Проектирование и графический дизайн рекламы
Книжно-журнальные издания. Рекламные листы, буклеты.
Наружная реклама. Реклама на транспорте.
Знания:
- этапы проектирования;
- современные тенденции в рекламе;
- общие схемы технологического процесса изготовления издательской продукции;
- разновидности печатной продукции и конструкции книжно-журнальной продукции;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании рекламной продукции;
- найти образное решение;
- разработать макет рекламной продукции;
ПК3.7
ПК3.4.1
ПК3.4.2
ПК3.4.3
ПК3.4.4
ПК3.4.7
СД 05
Компьютерный дизайн, шрифты, верстка и типографика
AdobePhotoshop, AdobeIllustrator, AdobeInDesign - для подачи рекламной продукции
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
- спуск полос;
-вставка изображения, фотографий.
-Умения:
- применять компьютерные программы при изготовлении рекламной продукции
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК 3.2.2
ПК3.4.7
ПК3.4.3
СД 06
Комплекс технических средств допечатной подготовки и полиграфического тиражирования рекламы -
конструкции и характеристики полиграфической продукции; основные и специальные виды печати, обработка текстовой и изобразительной информации; цифровые технологии допечатной подготовки; изготовление печатных форм.
Знания:
- разновидности печатных форм;
- разновидности печатной продукции;
- конструкцию различных изданий;
- единицы измерения, принятые в полиграфии;
- принципы обработки текстовой и изобразительной информации;
- электронные методы обработки текстовой и изобразительной информации;
- оборудование и программное обеспечение этой обработки;
- основы технологии изготовления печатных форм по технологии CtF и CtP.
Умения:
- разрабатывать технологические схемы допечатной подготовки продукции
- выполнять расчеты параметров книжно-журнальных изданий;
- грамотно выполнять технико-экономическое обоснование технологических решений;
ПК3.1.7
ПК3.4.8
СД 07
Компьютерная обработка растровой и векторной графики, цветоделение, дизайн интернет страниц программы" - CorolDRAW или AdobePhotoshop для подачи рекламной продукции.
Знания:
- перевод растра в векторную графику,
- цветоделение;
- форматы продукции.
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи рекламной продукции
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК3.2.2
ПК3.4.7
ПК3.4.5
СД 08
Техника черно-белой и художественной фотографии –
Возникновение фотографии. Устройство фототехники. Современное фотожанры. Правила фотосъемки: свет, ракурс, композиция; индивидуальные съемки в разных жанрах. Обработка фотографий. Развитие цифровых технологий.
Знания:
- историю фотодела;
- устройство фототехники;
- правила фотосъемки;
- фотожанры;
Умения:
- работать с фототехникой;
- создавать художественные фотографии;
- обрабатывать фотографии с помощью компьютерных программ.
ПК3.4.5
СД 09
Материаловедение и эргономика в рекламе –
сведения о полимерных материалах и их производстве. Основные компоненты, свойства пленочных материалов и их назначение.
Основные компоненты, сведения о бумаге, картоне, их производстве.
Общие сведения о печатных красках. Основные компоненты, свойства красок и их назначение.
Классификация и ассортимент материалов для отделки печатной продукции.
Основные понятия эргономики.
Знания:
- комплекс физических и физико-химических свойств основных материалов;
- основные характеристики полиграфических материалов и требования ГОСТов;
- ассортимент материалов, используемых в промышленности и перспективы его развития;
- основные критерии выбора полиграфических материалов;
- основы эргономики.
Умения:
-рационально выбирать материалы;
-производить расчеты потребности в материалах;
- проводить оценку свойств материалов, корректировка.
БК2

КҚ3.1.8
КҚ3.2.1
КҚ3.4.7
КҚ3.4.1
АП 5.4
Жарнама графикалық дизайны және жобалау
Кітап-журнал баспасы. Жарнама парақтары мен бүктемелері. Сыртқы жарнама, Автокөліктегі жарнама.
Білімдер:
- жобалау сатылары;
- жарнамадағы жаңа үрдістер;
- баспа өнімдерін дайындау барысының жалпы технологиялық сұлбасын жасау;
- кітап-журнал өнімдері баспасының әртүрлілігі.
Істей білу:
- жарнама өнімдерін жобалауда барлық ұқсастық көздерін пайдалану;
- көркемдік шешімін табу;
- жарнама өнімдерінің үлгілерін жасау.
КҚ3.1.7
КҚ3.4.1
КҚ3.4.2
КҚ3.4.3
КҚ3.4.4
КҚ3.4.7
АП 5.5
Компьютерлік дизайн, қаріптер, беттеу және типографика
AdobePotoshop. AdobeIllustrator. AdobeInDesign – жарнама өнімдерінде көрсете білу.
Білімдер:
- қаріп жазбасы;
- үйлестіру;
- жолақ түсіру;
- сурет бейнені құрастыру.
Іскерліктер:
- жарнама өнімдерін дайындауда компьютерлік бағдарламаны қолдану.
КҚ3.1.7
КҚ3.1.8
КҚ3.2.2
КҚ3.4.3
КҚ3.4.7
АП 5.6
Баспаға дейінгі полиграфиялық жарнаманы көбейтуде техникалық құралдар кешенін пайдалану-
баспа өнімдерінің құрылысы мен сипаты – баспаның негізгі және арнайы түрлері, бейнелеу ақпараттарының тақырыптарын жөндеу, баспаға дейінгі цифрлар технологиясын пайдаланып, баспа өнімдерін дайындау.
Білімдер:
- баспа пішіндерінің әртүрлілігі;
- баспа өнімдерінің әртүрлілігі;
- әртүрлі басылымдардың құрылысы;
- баспаға, қабылдау өлшемдерінің бірліктері;
- тақырыптық және бейнелеу ақпараттарын өңдеу тәсілдері;
- тақырыптық және бейнелеу ақпараттарының электрондық әдістерін өңдеу;
- өңдеулердің құралдық және бағдарлық жағынан қамтамасыз ету;
- бағдарлық нысандарды СtF және СtР технологиясының негізінде дайындау.
Іскерліктер:
- басылымға дейінгі өнімдердің технологиялық сұлбасын жасау
- кітап-журнал басылымдарының есептеу өлшемдерін орындау;
- технологиялық шешімдердің техника-экономикалық негіздерін сауатты орындау.
КҚ3.1.7
КҚ3.4.8
АП 5.7
Растрлық және векторлық графиканың компьютерлік өңдеулері, түстерге бөлу, интернет беттеріндегі дизайн бағдарламасы –
CorelDRAW немесе AdobePotoshop жарнама өнімдерінде қолдану
Білімдер:
- растрлықтан векторлық графикаға ауыстыру;
- түске бөлу;
- өнім форматы
Іскерліктер:
- жарнама өнімін компьютерлік бағдарлама арқылы қолдана білу.
КҚ3.1.7
КҚ3.1.8
КҚ3.2.2
КҚ3.4.7
КҚ3.4.5
АП 5.8
Ақ-қара және көркемсуреттердің техникасы-
Суреттің пайда болуы, сурет техникасының құрылысы. Қазіргі сурет жанры. Суретке түсіру ережелері: жарық, ракурс, шағармашылық әртүрлі жанрда жеке тартылым. Фотосуреттерді өңдеу. Цифрлық технологияның дамуы.
Білімдер:
- фотоісінің тарихы;
- фототехниканың құрылысы;
- фототүсірілімнің ережесі;
- фотожанрлар;
Іскерліктер:
- фототехникамен жұмысістеу;
- көркемфото жасай білу;
- компьютер бағдарламасының көмегімен фотосуретті өңдей білу.
КҚ3.4.5
АП 5.9
Жарнамадағы материалтану және эргономика -
Дайын өнімнің төмен құнында талап етілетін пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуге қабілетті конструкциялы материалдарды тиімді пайдалану үшін теориялық негіздерді қалыптастыру; полиграфиялық материалдардың құрамы мен дайындалу режиміне байланысты олардың құрылымы мен қасиеттерін анықтайтын негізгі заңдылықтарды оқып білу.
Жеке мақсаттары – материалдардың негізгі қасиеттерін бақылаудың және кіріс бақылауын ұйымдастырудың тәжірибелік дағдыларын, материалға деген қажеттілікті есептеуді үйрету.
Білімдер:
- негізгі материалдардың физикалық және физика-химиялық қасиеттерінің кешенін;
- полиграфиялық материалдардың негізгі сипаттамалары мен МемСТ талаптарын;
- өнеркәсіптерда пайдаланылатын материалдардың ассортиментін және олардың болашақ дамуын;
- полиграфиялық материалдарды таңдаудың негізгі белгілерін білуі тиіс;
- эргономика негіздері.
Іскерліктер:
-арнайы терминологияны;
-негізгі материалдардың қасиеттерін сынау әдістерін;
- материалдарды кіріс бақылауды ұйымдастыру әдістерін және принциптерінигеруі тиіс;
БҚ2

ПК3.1.3
ПК3.3.2
ПК3.4.2
ПК3.4.5
СД 10
История рекламы – реклама в Античности и Средневековье
Фотография, фотомеханика. Рождение плаката. Плакат в XX веке. Первые газеты и журналы и реклама в них.
Реклама в США, Западной Европе. Реклама в СМИ. Реклама в интернете.
Знания:
- характерные особенности рекламы;
- основные виды рекламы;
- историю плаката;
- историю фотографии.
Умения:
- различать виды рекламы;
- выявлять особенности
шрифтовой компоновки;
- применять в творческом процессе.
БК 2
ПК3.2.2
ПК3.3.1
ПК3.4.1
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Пленэр
Рисование с натуры. Натюрморт – графика, живопись (гуашь); пейзаж – акварель; зарисовки животных – карандаш, сангина, тушь и др.виды графики; фигура человека в движении – карандаш, сангина, тушь и др.
Умения:
- владеет техникой акварельной живописи;
- работает в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- применяет законы линейной и воздушной перспективы;
- применяет законы свето–теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Навыки:
- создает прочную основу для самостоятельной творческой деятельности;
- совершенствует приобретенные знания и умения в живописи и рисунке.
БК 6
БК 7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ПП 02
Музейная практика
Посещение музеев.
Городской пейзаж. Копии с работ старых мастеров. Копии с работ современных художников графиков. Акварель, линогравюра, аксессуары одежды на свободную тему.
Умения:
-отличать произведения искусства по жанрам;
-выполнять копии
Навыки:
- иметь представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства
БК 2
ПК 3.4.1
ПП 03
Производственно-творческая практика Знакомство со структурой предприятия, знакомство с оборудованием и материалами.
Работа в качестве ученика дизайнера.
Отчет по проделанной работе в качестве ученика дизайнера.
Умения:
- совершенствует профессиональное мастерство;
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
Навыки:
- применяет теоретические знания в практической деятельности;
-изучает технологические приемы обработки различных материалов.
БК4
ПК 3.4.6
ПП 04
Преддипломная практика Работа в качестве помощника дизайнера. Изучение проектных и нормативных материалов по теме дипломного проекта. Систематизация материала для дипломного проекта.
Отчет по практике в виде дневника, материалы по теме будущего дипломного проекта, оформленные в виде реферата, являются исходным материалом для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- занимается исследовательской работой,
- собирает исходный материал,
- анализирует и структурирует
собранный материал.
Навыки:
- совершенствует приобретенные знания и умения.
БК 7

КҚ3.1.3
КҚ3.3.2
КҚ3.4.2
КҚ3.4.5
АП 5.10
Жарнама тарихы – Антикалық және Ортағасырлық жарнама тарихы, фотосурет, фотомеханика. Плакат пайда болуы. ХХ ғасыр плакаты. Алғашқы газеттер мен журналдар, олардың жарнамасы, АҚШ жарнамасы, Батыс Еуропа. БАҚ жарнамасы. Интернеттегі жарнама.
Білімдер:
- жарнама сипатының ерекшелігі;
- жарнаманың негізгі түрі;
- плакат тарихы;
- фотосурет тарихы.
Іскерліктер:
- жарнама түрін айыра білу;
- қаріптердің үйлесу ерекшелігін табу;
- шығармашылықта қолдана білу.
БҚ2
КҚ3.2.2
КҚ3.3.1
КҚ3.4.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Шынайы бейнеден суреттеу. Натюрморт – графика, кескіндеме (гуашь); табиғат – сулы бояу; қарандаш, сангина, тушь және т.б. графика түрлерімен аңдардың және адам денесінің қозғалыстағы бейнесінің суретін салу;
Іскерліктер:
-кескіндемедегі сулы бояу техникасымен қолдана білу;
- кескіндемедегі гуаш, темпера жәнемайлы бояу техникаларымен қолданабілу;
- сызықтық және кеңістіктегі
перспектива заңдылықтарын қолдану;
- адам бейнесі мен адам денесініңбейнесін суреттегенде жарық пенкөлеңкенің моделировка заңдылықтарын қолдану;
Дағдылар:
- өз бетінше шығармашылық жұмысын жасау үшін мықты негіз қалау керек;
- кескіндеме мен сурет сабақтарында жинаған және алған білімдерін одан әрі жетілдіруді.
БК 6
БК 7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.2
КП02
Мұражай практикасы
Мұражайға бару.
Қала көрнісі. Бұрынғы шеберлердің жұмыстарын көшіру.Қазіргі заман график суретшілерінің жұмыстарынан көшірме. Сулы бояу, линогравюра және киім үлгілерін еркін тақырыпта орындау.
Іскерліктер:
-өнер туындыларын жанрларға бөліп, айыра білу;
-көшірме жұмыстарын жасау;
Дағдылар:
- әлемдегіэстетикалық құндылықтарды біліп және оларды бағалай білу; әлемдік өнер тундыларының пішімдері, стильдері, және түрлері жайында әңгімелесу.
БҚ 2
КҚ 3.4.1
КП03
Өндірістік-шығармашылық практика
Кәсіпкерліктің құрлымымен, жабдықтарымен және материалдарымен танысу.
Дизайнер ретінде жұмыс істеу.
Дизайнер ретінде жасалынған жұмыстарға есеп беру.
Іскерліктер:
- кәсіби шеберлікті жетілдіру;
-өздігінше жұмысқа деген шығармашылық ынтаны арттыру;
Дағдылар:
-тәжірибелік іс-әрекеттерде теориялық білімді қолдану;
-әр түрлі материалдарды көмкеру технологиясының амалдарын зерттеу.
БҚ 4
КҚ 3.4.6
КП 04
Диплом алды практикасы
Дизайнердің көмекшісі ретінде жұмыс істеу. Диплом жобасы бойынша берілген тақырыптың жобалық және нормативтік материалдарын зерттеу. Диплом жобасына арналған материалдарды жүйелеу.
Дипломдық жобаны орындауға арналған бастапқы материалдарға: күнделік түрінде өткізілген тәжірбие жұмыстардан есеп беру, болашақ диплом жобасына арналған материалдар, реферат түрінде рәсімдеу жұмыстары жатады
Іскерліктер:
-зерттеу жұмыстарымен айналысу;
- бастапқы материалдарды жинау;
- жиналған материалдарға талдау және құрлым жасау;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
БҚ 7

ПК3.4.7
ПП 05
Дипломное проектирование
ПП 5.1
Разработка эскиза дизайн-проекта. Основные элементы проекта. Разработка общей художественной и композиционной цели. Выбор колористического и светового решения. Разработка основных деталей проекта. Разработка графической части. Разработка макета проекта.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
-развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
-выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
-совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
-применяет в творческом процессе.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПП 5.2
Разработка эскиза дизайн-проекта. Разработка общей композиционной и художественной цели. Основные составляющие дизайн-проекта. Разработка графической части. Разработка знака, логотипа. Колористическое решение.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
-развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
-выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
-совершенствует приобретенные
теоретические знания и умения;
-применяет в творческом процессе
ПК3.4.1
ПК3.4.2
ПК3.4.3
ПК3.4.4
ПК3.4.5
ПП 5.3
Разработка эскиза изделия. Построение конструкции изделия. Моделирование. Раскладка, раскрой, наметка изделия. Посадка на фигуре. Пошив.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
-развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
-выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
-совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
-применяет в творческом процессе
ПК3.4.1
ПК3.4.2
ПК3.4.3
ПК3.4.5
ПК3.4.7
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Обладать экологической, правовой, информационно- коммуникативной культурой, умениями общения на государственном и иностранном языках
БК 3
Проявлять ответственность, решать проблемы в профессиональной деятельности
БК 4
Быть способным научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации.
БК 8
Проявлять самостоятельность мышления, техническое и пространственное мышление, креативность, способность к решению проблем, оценочные способности.
БК 9
Знания: основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной деятельности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
3. Специалист среднего звена

КҚ 3.4.7
КП 05
Дипломдық жобалау жұмыстары
КП 5.1
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жобаның басты элементері. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген мақсатты жетілдіру. Реңдік және түстік шешім қабылдау. Жобаның басты бөлшектерін жасап шығу. Графикалық бөлімін жетілдіру.Жобаның макетін жасап шығу.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
-концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
-жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КП 5.2
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген мақсатты жетілдіру. Дизайн-жобасының басты құрлымдары. Графикалық бөлімін жетілдіру. Белгі және логотипті жетілдіру. Реңдік шешім.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
-концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
-жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КП 5.3
Бұйымның нобайын жасау. Бұйымның құрлысының құрастырылуын жасау. Моделдеу. Бұйымның жайылып салынуы, қиылып пішілуі және белгілеп қойылуы.Тігу.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
-концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
-жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
-алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
-шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ3.4.1
КҚ3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ3.4.5
КҚ 3.4.7
Ескерту:Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреттер код
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Болашақ өз мамандығынын мәнін және әлеуметтік керектігін түсініп, сол мамандығына деген нақты қызығушылығың арттыру
БҚ 2
Экологиялық, құқықтық, ақпараттық және қарым-қатынастық мәдени білімді, сондай-ақ мемлекеттік және шетел тілдерін білу арқылы қарым-қатынасты дамыту.
БҚ 3
Жауапкершілікті талаптау, кәсіби қызметіндегі мәселелердің шешімін таба білу.
БҚ 4
Өз еңбектерің ғылыми ұйымдастыру қабілетінің болуы және кәсіби қызмет саласында заманауи компьютерлік техникаларды қолдана білу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара тіл табыса білу және әрқашан оң көзқараста болу.
БҚ 6
Әрқашан кәсіби деңгейде өсуге дайын болу, білімің толықтырып, дамытып отыру.
БҚ 7
Жұмысты біліктілігі жоғары маманның жетекшілігімен орындау.
БҚ 8
Өзіндік ойлауын, техникалық және шексіз ойлауын, өзгеге ықпал етуін, проблемаларды шешуге қабілеттілігін, өзін, өзгені бағалау қабілеттілігін көрсету.
БҚ 9
Кәсіптік қызметінде кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіпкерліктің ерекшеліктерін білу.
Кесте 2 Кәсіптікқұзыреттер
Тжәне КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей

2.2 0400000 – Искусство и культура
040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ
ПК 2.2.1. Владеть методами и средствами выполнения художественно-оформительских работ;
ПК 2.2.2. Владеть действующими стандартами и техническими условиями;
ПК 2.2.3 Применять методику и инструкции по оформлению технической документации;
ПК 2.2.4. Использовать передовой отечественный и зарубежный опыт внедрения технической эстетики;
ПК 2.2.5. Владеть технологическими процессами декорирования экстерьера, интерьера и их отдельных элементов;
ПК 2.2.6. По готовым эскизам осуществлять художественно-оформительские работы в разной технике с применением различных материалов;
ПК 2.2.7. Разрабатывать и оформлять разнообразную рекламную продукцию предприятий и их товаров.
ПК 2.2.8.Оформлять иллюстративно-экспозиционные плакаты, производственно-технические схемы, диаграммы;
ПК 2.2.9. Разрабатывать и оформлять художественные и декоративные элементы: знаки, маски, эмблемы значки, логотипы предприятий и их продукции, товаров;
ПК 2.2.10.Применять различные инструменты и приспособления для выполнения художественно- оформительских работ;
ПК 2.2.11. Использовать конструкции, детали и поверхности различной текстуры и фактуры;
ПК 2.2.12. Работать с графическими компьютерными программами.
3.10400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
ПК 3.1.1 Использовать основные средства композиции для обеспечения стилевого единства художественно-эстетического аспекта проектных решений;
ПК 3.1.2 Использовать законы формообразования и средства композиции в процессе проектирования;
ПК 3.1.3 Производить предпроектные исследования;
ПК 3.1.4 Подбирать необходимые материалы для конструирования, моделирования и художественного оформления проектов;
ПК 3.1.5 Использовать материалы, инструменты, технику и технологию для решения художественно-изобразительных задач;
ПК 3.1.6 Выполнять в материале авторский образец по своим эскизам и проектам;
ПК 3.1.7 Осуществлять процесс дизайн-проекта и проектирования.
ПК 3.1.8 Работать с графическими компьютерными программами.
3.2. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Дизайн интерьера
ПК 3.2.1 Разрабатывать эскизы интерьеров в различных техниках.
ПК 3.2.2 Создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
ПК 3.2.3 Исполнять подачу демонстрационных чертежей, перспективы интерьеров;
ПК 3.2.4 Использовать современные конструкции в интерьере;
ПК 3.2.5 Разрабатывать проекты из экологических материалов;
ПК 3.2.6 Разрабатывать макеты интерьеров;

2.2 0400000 - Өнер және мәдениет
040202 2 – Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындаушы
КҚ 2.2.1 Көркемдік әсемдеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдарын қолдана білу;
КҚ 2.2.2 Істегі стандарттарды және техникалық шарттарды пайдалана білу
КҚ 2.2.3 Техниқалық құжаттарды дайындау жөніндегі әдістерді және нұсқауларды қолдана білу;
КҚ 2.2.4 Техниқалық эстетиканы енгізу озық отандық және шетелдік тәжірибелерді пайдалану;
КҚ 2.2.5 Үйдің сыртқы және ішкі көрінісін және олардың жеке бөлшектерін сәндендірудің технологиялық үрдістерін игеру;
КҚ 2.2.6 Дайын нобайлар, суреттер, макеттер бойынша әр түрлі материалдарды қолдана отырып әр жақты техникада көркемдік әсемдеу жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ 2.2.7 Кәсіпорынның әр түрлі жарнамалық өнімдерін және олардың тауарларын дайындау және көркейту.
КҚ 2.2.8 Көрнекті-экспозициялық плакаттарды, өндірістік-техникалық сұлбаларды, диаграммаларды дайындай білу;
КҚ 2.2.9 Көркемдік және сәндік бөлшектерді дайындау және көрнектеу элементте: белгілер, пішіндер, эмблемалар, кәсіпорын логотиптері және олардың өнімдері.
КҚ 2.2.10 Көркемдік-әсемдеу жұмыстары орындау үшін әр түрлі құрал-саймандар мен бейімделгіштерді қолдану.
КҚ 2.2.11 Құрылымды, бөлшектерді және әртүрлі текстуралар мен фактуралардың үстіңгі қабатын қолдану.
КҚ 2.2.12 Графикалық компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
3.Орта буын маманы
3.1 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
КҚ 3.1.1 Жобалық шешімдердің көркем эстетикалық аспектісінің үлгілі бірлестігін қамтамасыз ету үшін композициялардың негізгі құралдарын пайдалану;
КҚ 3.1.2 Жобалау үрдісіне композиция құралдары мен сыртпішінінің пайда болу заңдарын пайдалану;
КҚ 3.1.3 Жоба алды зерттеулер жүргізу;
КҚ 3.1.4 Құрастыру, модельдеу және көркемдік безендіру үшін қажетті материалды таңдап алу;
КҚ 3.1.5 Көркемдік бейнелеу міндеттерін шешу үшін технология мен техника, материалдар мен құралдарды пайдалана білу;
КҚ 3.1.6 Өзінің нобайлары мен жобалары бойынша авторлық үлгіні материалда орындау;
КҚ 3.1.7Дизайн жоба және жобалау үрдісін жүзеге асыру.
КҚ 3.1.8 Графикалы компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
3.2. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Интерьер дизайны
КҚ 3.2.1 Әр түрлі техникада интерьер нобайларын орындап шығу.
КҚ 3.2.2 Эргономиканы, түстік колорларды қолдана отырып дизайн-жобаны жасап шығару;
КҚ 3.2.3 Көрсету сызбаларын, интерьер перспективасын дұрыс көрсете білу жолдарын қолдану;
КҚ 3.2.4 Интерьерде заманауи құрылымдарды қолдану керек;
КҚ 3.2.5 Экологиялық таза материалдардан жобалар жасап шығару;
КҚ 3.2.6 Интерьер макеттерін жасап шығару;

3.3. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-2 Графический дизайн
ПК 3.3.1 Создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
ПК 3.3.2 Разрабатывать фирменный стиль;
ПК 3.3.3 Создавать плакаты;
ПК 3.3.4 Разрабатывать макеты книг, иллюстрации, шрифтовые композиции;
ПК 3.3.5 Выполнять гравюры;
3.4. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-3 Дизайн одежды
ПК 3.4.1 Разрабатывать эскизы моделей одежды в различных техниках;
ПК 3.4.2 Выполнять зарисовки с натуры людей;
ПК 3.4.3 Использовать современные материалы в дизайне одежды;
ПК 3.4.4 Владеть методиками конструирования швейных изделий;
ПК 3.4.5 Разрабатывать коллекции с учетом современных тенденций индустрии моды;
ПК 3.4.6 Знания: технологию обработки швейных изделий;
ПК 3.4.7 Воплощать свои идеи от эскиза до готовой модели в материале.
3.5. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-4 Дизайн рекламы
ПК 3.5.1 Производить предпроектные исследования;
ПК 3.5.2 Осуществлять процесс проектирования и дизайн рекламы;
ПК 3.5.3 Создавать выразительный рекламный текст с учетом социально-психологических особенностей целевой аудитории;
ПК 3.5.4 Использовать средства и методы композиции для создания художественного образа в графическом дизайне рекламы;
ПК 3.5.5 Подбирать необходимые современные материалы для конструирования и художественного оформления рекламы, владеть техникой цифровой фотографии;
ПК 3.5.6 Выполнять в материале авторский образец по своим эскизам и проектам
ПК 3.5.7 Осуществлять процесс дизайн-проекта и проектирования.
Приложение 49
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 445
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0403000 - Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество
Квалификации: 0403013 - Педагог-организатор
0403013-1 – Педагог-организатор досуга, руководитель
танцевального коллектива;
0403013-2 – Педагог-организатор досуга, руководитель
оркестра (ансамбля) народных инструментов;
0403013-3 – Педагог-организатор досуга, руководитель
коллектива декоративно-прикладного
мастерства;
0403013-4 – Педагог-организатор досуга, музыкальный
руководитель детского коллектива;
0403013-5 – Педагог-организатор досуга, режиссер
массовых театрализованных представлений;
0403013-6 – Педагог-организатор досуга, руководитель
оркестра (ансамбля) эстрадно-духовых
инструментов;

3.3. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-2 Графикалық дизайн
КҚ 3.3.1Эргономика, колористика ұстанымдарын пайдалана отырып дизайн жобаларын жасау;
КҚ 3.3.2 Фирмалық стиль жасап шығу;
КҚ 3.3.3 Плакаттар жасап шығу;
КҚ 3.3.4 Кітаптар макетін, оның ішінің суреттелуінің, әріптердің дұрыс орналасуын жетілдіріп шығару;
КҚ 3.3.5 Гравюраны орындау;
3.4. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-3 Киім дизайны
КҚ 3.4.1 Әр түрлі техникада модельдер киім үлгісінің нобайын жасап шығу;
КҚ 3.4.2 Шынай адам сырт бейнесінің суреттемесін жасау;
КҚ 3.4.3 Киім дизайнында заманауи материалдарды қолдану;
КҚ 3.4.4 Тігін бұйымдарында құрастыру әдістемесін қолдана білу;
КҚ 3.4.5. Заманауи сән әлеміндегі беталысты біле отыра, жаңа киім үлгілерін жасап шығару;
КҚ 3.4.6 Білімдер: тігін бұйымдарының дұрыс көмкерілу технологиясын;
КҚ 3.4.7 Өз ойындағы ерекше киім үлгісін нобайдан дайын үлгіге айналдырып, жасап шығу.
3.5. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-4 Жарнама дизайны
КҚ 3.5.1 Алдын ала жобаларды зерттеп шығару
КҚ 3.5.2 Жобалау процесін және жарнама дизайнын жүзеге асыру
КҚ 3.5.3Арнаулы аудиториялардың әлеуметтік- психологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып айқын жарнамалық мәтін шығару;
КҚ 3.5.4 Жарнаманың графикалық дизайнында көркемдік бейнесін тудыруға арналған композициялардың құралдары мен әдістерін қолдану;
КҚ 3.5.5 Жарнамаларды құрастыру мен көркем бейнелеу үшін заманға сай материалдарды жинау, цифрлық фотография техникасын меңгеру;
КҚ 3.5.6 Өзінің нобайлары мен жобалары бойынша авторлық үлгіні материалда орындау;
КҚ 3.5.7 Дизайн -жобалау процесін және жобалауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 49 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 445 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0403000 - Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық
көркемдік шығармашылығы
Біліктілігі: 0403013-Ұйымдастырушы - педагог
0403013-1 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би
ұжымының жетекшісі
0403013-2 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық
аспаптар оркестрінің (ансамблінің)
жетекшісі
0403013-3 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы,
сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының
жетекшісі
0403013-4 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы,
балалар ұжымының музыкалық жетекшісі
0403013-5 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы,
көпшілік театрландырылған қойылымдарының
режиссері
0403013-6 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы,
эстрадалық-үрмелі оркестрінің (ансамблінің)
жетекшісі

360
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 51
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 447
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0403000-"Социально-культурная
деятельность и народное художественное творчество"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
синтаксис русского языка; развитие устной связной речи, развитие письменной речи; терминология по специальности; делопроизводство на русском языке; техника перевода (со словарем), профессиональное общение; информация, тексты художественной литературы.
знания:
- лексический и грамматический минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами;
- использовать информацию, документы, литературу и другие материалы на казахском языке.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ОГД.03
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников;
политическое положение Казахстана накануне присоединение его к России; национально- освободительные восстания и движения:

360
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 51 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 447 қосымша
0403000 - Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік
шығармашылығы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (орта буын маманы)
Цикл индексі (пәндердің)
Пәндердің, тәжірибелердің аттары және негізгі бөлімдер
Қалыптастыратын білім, іскерлік пен дағдылар
Қалыптасу құзыреттінің коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тіліндегі емес білім алу топтарында):
қазақ тілінің синтаксисі; ауызша тіл байлығын дамыту; жазбаша тіл байлығын дамыту; маман бойынша терминология; іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізу; аудармашылық қызмет (сөздік арқылы); кәсіби қатынас; мәлімет; көркем әдебиет мәтіндері.
Білімдер:
- лексикалық және грамматикалық минимумді кәсіби бағытта мәтіндерді оқып аударма жасауды;
Іскерліктер:
- тыңдау арқылы мәліметті қабылдап, конспекттеу және қағаз бетіне түсіруді;
- халықаралық стандарттары бойынша іс құжаттарын жүргізуді;
- қазақ тіліндегі мәліметтерді, құжаттарды, әдебиет және басқа материалдарды пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіби орыс тілі (орыс тіліндегі емес білім алу топтарында):
орыс тілінің синтаксисі; ауызша тіл байлығын дамыту; жазбаша тіл байлығын дамыту; маман бойынша терминология; іс қағаздарын жартылай орыс тілінде жүргізу; аудармашылық қызмет (сөздік арқылы); кәсіби қатынас; мәлімет; көркем әдебиет мәтіндері.
Білімдер:
- лексикалық және грамматикалық минимумді кәсіби бағытта мәтіндерді оқып аударма жасауды;
Іскерліктер:
- тыңдау арқылы мәліметті қабылдап, конспекттеу және қағаз бетіне түсіруді;
- халықаралық стандарттары бойынша іс құжаттарын жүргізуді;
- қазақ тіліндегі мәліметтерді, құжаттарды, әдебиет және басқа материалдарды пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 03
Кәсіби шетел тілі:
кәсіптік араласуға қажетті лексикалық-грамматикалық материал; түрлі сөз әрекеттері және сөз формалары (ауызша, жазбаша, монолог және диалог); кәсіби бағыттағы аударма жасау.
Білімдер:
- кәсіптік араласуға қажетті лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- түрлі сөз әрекеттерді және сөз формаларын (ауызша, жазбаша, монолог және диалог) айыруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы:

040301 3-2 – "Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов"
СД.01
Оркестровый класс:
организация оркестрового класса, распределение музыкальных инструментов
формирование состава оркестра; группировка музыкальных инструментов в оркестре;
посадка, настройка; работа над строем и качеством звука;
работа над аппликатурой; подбор репертуара; выработка навыков ансамблевого звучания; слуховой контроль за мелодией; освоение приемов игры на инструментах; приобретение навыков чтения нот с листа, исполнение произведений доступной трудности; зрительные навыки и следование требованию дирижера; работа над тембровой окраской звука; принципы достижения ритмического и темпового ансамбля в группах и оркестре;
художественное исполнение произведений с более сложными размерами, ритмическими строениями, подвижными темпами и усложненными знаками альтерации;
подготовка произведений для концертного исполнения.
знания:
- комплектацию и состав оркестра (ансамбля);
- расположение оркестрантов в оркестре казахских народных инструментов;
- приемы игры на различных инструментах;
- методику организации и работы оркестра (ансамбля);
- строй и настройку инструментов, диапазон, группировку инструментов;
- технические возможности оркестровых инструментов;
умения:
- творчески подходить к подбору репертуара;
- играть на оркестровых инструментах;
- читать партитуру с листа;
- делать инструментовку музыкальных произведений для казахского народного оркестра;
- руководить и устанавливать творческий контакт с исполнителями;
- дирижировать оркестром (ансамблем);
- настраивать инструменты оркестра (ансамбля).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.02
Дирижирование:
постановка дирижерского аппарата; метрономирование;
показ акцентов и штрихов; основные нюансы, способы их выражения в жесте дирижера; понятие об основных видах темпа; типы фактур клавирных произведений; дирижирование музыкальных произведений простых форм по клавиру; дирижерский анализ музыкального произведения; функции левой и правой рук;
синкопы; акценты; партитура как особый вид записи произведения; дирижирование по клавиру и партитуре;
дирижерский анализ музыкального произведения; планирование учебной и концертной работы с оркестром; работа над выразительностью жеста; работа над крупной формой; дирижирование аккомпанемента; работа с солистом; принципы подбора репертуара.
знания:
- расположение музыкантов в оркестре;
- структуру музыкального произведения;
- дирижерские сетки;
- технику показа динамических и агагических оттенков;
- технику показа фермат, пауз, цезур;
- методику работы с оркестром;
умения:
- пользоваться дирижерским аппаратом со свободной координацией и пластичностью движений;
- пользоваться левой рукой как вспомогательным средством при дирижировании;
- планировать учебную и концертную работу;
- работать с солистом;
- дирижировать музыкальные произведения по клавиру и партитуре;
- делать дирижерский анализ и разбор партитуры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11

040301 3-2-"Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі"
АП.01
Оркестр класы:
оркестр класын ұйымдастыру; музыкалық аспаптарды орналастыру; халық аспаптар оркестрін құрастыру; оркестр аспаптарын күйіне келтіру; құрылым және дыбыс сапасымен жұмыс істеу; аппликатурамен жұмыс; репертуар таңдау; ансамбльдің дыбыс шығаруын дағдыландыру; әуен есту бақылауын дамыту; аспаптарда орындау тәсілдерін игеру; парақтан нота оқуын дағдыландыру; қолайлы шығармаларды орындау; көре отырып орындау дағдысын игеру және дирижердың талаптарын сақтау; дыбыстың тембр мәнерін шығару; күрделі көлемдегі, ырғақты, жылжымалы екпіндігі, күрделі альтерация белгілеріндегі музыкалық шығармаларды орындау; концерттік орындауға шығармаларды дайындау.
Білімдер:
- оркестр (ансамбль) құрылымын және жинақтауын;
- қазақ халық аспаптар оркестріндегі (ансамбліндегі) орындаушыларын орналастыруын;
- оркестр аспаптарында орындау тәсілдерін;
- оркестр (ансамбль) ұйымдастыру әдістерін;
- аспаптарды топтастыруын, диапазонын, аспаптарды күйіне келтіруін;
- оркестр құрылымын;
- оркестр аспаптарының техникалық мүмкіншіліктерін;
Іскерліктер:
- репертуар таңдауға шығармашылықпен қарауды;
- оркестр аспаптарында шығармаларды орындауды;
- парақтан партитураны оқуды;
- қазақ халық аспаптар оркестрге (ансамбльге) арналған шығармаларды аспаптандыруды;
- орындаушылармен шығармашылық байланыс жасауды;
- оркестрмен (ансамбльмен) дирижерлауды;
- оркестр аспаптарын күйіне келтіруден.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.02
Дирижерлау:
дирижерлік аппаратты қоюы; метрономдау; акцент және штрихтарды көрсету; негізгі нюанстарды дирижерлық қимыл арқылы көрсету тәсілдері; негізгі екпін түрлерінің түсініктемесі; клавирлік шығармалардың фактуралық түрлері; клавир бойынша музыкалық шығармалардың қарапайым түрлерін дирижерлау; музыкалық шығарманың дирижерлық сараптамасы; дирижерлаудағы он қол мен сол қолдың іс-әрекеттері; синкоптар, акценттер; партитура – шығарманы жазудағы ерекше түрі; партитура және клавир бойынша дирижерлау; оркестрдің оқу және концерттік жұмысын жоспарлау; дирижерлық қимылдарын шыңдау; күрделі шығармалармен жүмыс істеу; сүйемелдеуді дирижерлау; жеке орындаушымен жұмыс; репертуар таңдаудың принциптері.
Білімдер:
- оркестрдегі орындаушылардың орналасуын;
- музыкалық шығармалардың құрылымын;
- партитурадағы музыкалық аспаптарды топтастыруды;
- дирижерлық үлгіні;
- көрсету техникасының динамикалық және агогикалық иірімдерін;
- фермата, тыныс алу, цезураларды көрсету техникасын;
- оркестрмен жұмыс істеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- дирижерлық аппаратындағы еркін қозғалыс және пластикалық қимылдарын пайдалануды;
- дирижерлаудағы сол қолдың іс-әрекеттерін;
- концерттік және оқу жұмыстарын жоспарлауды;
- жеке орындаушымен жұмыс істеуді;
- клавир және партитура бойынша музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- дирижерлік сараптауды және партитураны талдауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.

СД.03 (1)
Специальный инструмент кобыз:
посадка, положение инструмента во время игры, постановка рук, положение кисти и пальцев на струне, способ держания смычка;
выработка игровых движений рук и пальцев, их координация; способы извлечения звука смычком и пальцами; работа над позициями; регулировка силы звука и изменение тембра; работа над гаммами, этюдами, арпеджио, пьесами;
работа над культурой звука, динамическими оттенками;
читка с листа с концертмейстером; подбор по слуху простейших мелодий; методика обучения игры на инструменте;
исполнительские штрихи.
знания:
- посадку и правильную постановку аппарата;
- особенности аппликатуры;
- навыки исполнения сложных штрихов;
- методику обучения игры на кобызе;
умения:
- играть в ансамбле ученик-педагог;
- совершенствовать штрихи, развивать вибрационное исполнение;
- читать ноты с листа и транспонировать;
- исполнять музыкальные произведения;
- обучать игре на инструменте;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.03 (2)
Специальный инструмент домбра:
правильная посадка и исполнение; постановка рук; освоение простых штрихов; игра позиций; исполнение ладов; усвоение нот на грифе лада; освоение штрихов пиццикато и тремоло; исполнение однооктавных гамм; синхронное исполнение правой и левой руками; разучивание небольших пьес, этюдов и кюев; освоение сложных штрихов на двух струнах в тремоло; разучивание кюев народных композиторов; навыки ансамблевой игры; совершенствование штрихов пиццикато, тремоло и овладение аппликатурой; игра на разных позициях, их совершенствование в народном стиле; освоение двухоктавных гамм и арпеджио, отработка вибрации; овладение стилем "токпе" и "шертпе"; исполнение произведений разных школ; овладение и исполнение музыкальных мелизмов; исполнительское искусство; выступление перед публикой.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- структуру музыкального инструмента;
- ладо-тональный строй;
- позиции и приемы игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- этапы развития казахского музыкального искусства;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- работать над формированием звука, основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- обучать игре на инструменте;
- подбирать репертуар;
- исполнять произведения;
- самостоятельной работать над музыкальным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

АП.03(1)
Негізгі аспап қобыз:
қобызшының отырысы; аспапты орналастырылуы; қолдардың қойылымы; саусақтардың шекте орналасуы; ысқыны ұстау тәсілдері; саусақтардың және қолдыңойнаудағы қимылдарын игеру және үйлестіру; ысқы арқылы дыбысты шығару тәсілдері; позициялармен жұмыс; тембр өзгерту және дыбыс күшін реттеу; гаммалар, этюдтер, арпеджио арқылы орындаушылық техникасын арттыру; дыбыс шығару мәдениетін игеру; динамикалық белгілерің меңгеру; концертмейстер сүйемелдеуімен шығарма орындау; қарапайым әуендерді естіп теру; аспапта ойнауды үйрету әдісі; орындаушылық штрихтарды меңгеру.
Білімдер:
- қобызшының отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптын құрылысын;
- позицияларды қою тәртібін;
- дыбыс шығару тәсілдерін;
- позицияларды ауыстыру тәсілдерін;
- музыкалық шығармаларды орындап үйрену кезеңдері мен әдістерін;
Іскерліктер:
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- тербелмелі орындауды меңгерун дамытуды;
- парақтан нота оқудың және бір тональдіктан екіншісіне ауыстыруды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- аспапта ойнауды үйретуді;
- музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.03(2)
Негізгі аспап домбыра:
домбырашының отырысы: екі қолдың қойылымы; қағыс қағып үйрену; қарапайым штрихтарды меңгеру; позицияларды меңгеру; перне басу, аппликатура; пиццикато тремоло штрихімен позицияларды игеру; төкпе дәстүрінде күй тартып үйрену; бұындар мен кіші сағаны меңгеру; тербеліс әдісі; шертпе дәстүрінде күй тартып үйрену; теріс (квинта) бұраудағы күйлерді орындап үйрену; күйсандық сүйемелдеумен домбырада шығарма орындауды үйрену; күрделі метрлер мен өлшемдердегі шығармаларды орындау; аралас метрлер мен өлшемдердегі шығармаларды орындау; гаммалар және арпеджио арқылы орындаушылық техникасын арттыру; позициядан позицияға ауысудың негізгі әдістері; домбырашының орындаушылық шеберлігін жетілдіру; күй орындаудағы аппликатуралық ерекшеліктері; мелизмдер, форшлаг, трель, мордент, флажолеттер техникасын меңгеру.
Білімдер:
- домбырашының отырысын және екі қолдың қойылымын;
- пернелердің орналасу тәртібін;
- позицияларды қою тәртібін;
- дыбыс шығару тәсілдерін;
- позицияларды ауыстыру тәсілдерін;
- шығармалармен жұмыс жасау кезеңдерін;
- негізгі жанр мен орындау дәстүрлерін;
- қазақ халқының музыка өнеріндегі даму кезеңдерін;
- музыкалық шығармаларды үйрену кезеңдері мен әдістерін;
Іскерліктер:
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығармалардың мазмұны мен көркемдік мәнін ашуды;
- аспапта ойнауды үйретуді;
- репертуарды таңдауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығарманы орындауды үйретуді;
- музыкалық шығармалармен өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.03 (3)
Специальный инструмент баян:
возникновение и развитие баяна и аккордеона;
основные принципы обучения в классе специального инструмента; посадка и положение корпуса баяниста;
постановка рук; смена движения меха; изучение и освоение клавиатуры баяна (аккордеона);
индивидуальность обучающегося; планирование учебного процесса; организация самостоятельной работы учащегося; методы работы педагога и способы воздействия на обучающегося;
звукоизвлечение и штрихи на баяне; основы аппликатуры;
техническое развитие баяниста, аккордеониста;
работа над музыкальным произведением;
чтение нот с листа, игра по слуху, транспонирование;
игра в ансамблях и оркестре.
знания:
- правила посадки, постановки корпуса при игре на инструменте;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- структуру музыкального инструмента;
- приемы позиции игры и звукоизвлечения;
- принципы и способы движения меха;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- подбирать репертуар;
- работать над формированием звука, над основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- аккомпанировать самодеятельным танцевальным и вокальным произведениям;
- обучать игре на инструменте.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.04
Инструментоведение и инструментовка:
инструментоведение -теоретические основы инструментовки; оркестровые группы современного оркестра казахских народных инструментов; партитура оркестра; группы инструментов; 1 группа домбыры; 2 группа кобыза; 3 группа баяна; 4 духовые и ударные инструменты; 5 фольклорные инструменты; инструментовка произведения для однородного и смешанного составов; практическая инструментовка; инструментовка для полного состава оркестра казахских народных инструментов; оркестровая полифония; использование ударных инструментов; специфика переложения оркестровых партитур.
знания:
- характеристику оркестровых инструментов;
- оркестровую партитуру;
- группы инструментов, диапазоны инструментов;
умения:
- делать переложение произведений;
- играть на фольклорных инструментах;
- делать инструментовку произведения для ансамбля, оркестра;
- инструментировать небольшие произведения для однородного состава;
- инструментировать небольшие произведения для смешанного состава ансамблей;
- инструментировать произведения для ансамбля, оркестра.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.05
Хороведение:
виды и типы хоров; создание хорового коллектива; состав хора; голосовой состав хора; тесситура; репетиционные упражнения для хора; навыки хорового пения; расположение хора и методы руководства; хоровое занятие; создание хорового коллектива и его творческая деятельность.
знания:
- головой состав хора;
- расположение хора;
- хоровые партии;
умения:
- анализировать хоровые партитуры;
- распределять голоса по партиям;
- хорового исполнения произведений.
БК 4
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.8.
СД.06
Сольфеджио:
вокально-интонационные навыки в одноголосии и двуголосии; ритмическое воспитание слуха; интонирование и определение на слух музыкальных ладов, ступеней, интервалов; сольфеджирование; диктант; слуховой анализ; творческие упражнения.
знания:
- наизусть 8-10 одноголосных, двухголосных распевок,
- наизусть 8-10 одноголосных примеров с транспонированием;
умения:
- сольфеджировать с листа одноголосные, двухголосные примеры;
- интонировать и определять на слух следующие элементы музыкальной речи – лад, ступени лада, интервалы, пройденные аккорды.
- записать нотами одноголосный диктант в форме периода;
- развивать музыкальный слух у участников коллектива;
- сольфеджировать произведения (отрывки).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.07
Музыкально-теоретический цикл:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора; синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; хроматизм и альтерация; отклонения; модуляция; тональности 1 степени родства; период; семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы;
гармония как одно из средств музыкальной выразительности; полная ладо-функциональная система; соединения главных трезвучий; перемещения трезвучий; гармонизация мелодии; гармонизация баса;
скачки терцовых тонов; кадансовый квартсекстаккорд; виды кадансов; разновидности музыкальных форм.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
- способы транспонирования мелодии;
- правила гармонизации мелодии и баса;
- способы перемещения трезвучий;
- правила голосоведения при скачках терцовых тонов;
- разновидности каденций и правила их применения;
умения:
- строить диатонический и хроматический полутоны;
- группировать длительности в размерах;
- определять интервалы;
- транспонировать мелодию;
- соединять и перемещать главные трезвучия;
- гармонизовать мелодию, бас;
- делать гармонизацию мелодии;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.08
Музыкальная литература и народное творчество:
казахское народное музыкальное творчество;
музыкально-поэтические традиции казахского народа; казахская народно-профессиональная музыкальная классика; казахское народно-профессиональное песенное творчество;
казахская народная инструментальная музыка, ее жанры и представители; музыкальная культура Казахстана; песенная и хоровая музыка Казахстана; оперное искусство; балетная музыка композиторов Казахстана;
симфоническая музыка композиторов Казахстана; кантаты и оратории; инструментальные концерты; камерно-инструментальные произведения композиторов Казахстана; зарубежная музыкальная литература; музыкальная культура XVI, XVIII и ХIХ веков; романтизм в музыке; музыка народов СНГ; этапы развития музыки XX века; музыка республик Средней Азии.
знания:
- основные жанры и традиции устного народного и профессионального музыкального творчества;
- выдающихся представителей казахской народно-профессиональной музыкальной классики;
- основные этапы развития музыкального искусства Казахстана,
- творчество композиторов Казахстана;
- основные жанры профессионального музыкального творчества;
- основные этапы развития музыкального искусства, творчество выдающихся представителей зарубежной музыки;
- творчество выдающихся
представителей русской музыки и музыки советского периода;
умения:
- пропагандировать музыкальную культуру;
- делать анализ музыкальных произведений;
-вести воспитательную работу посредством народного творчества и музыкальной литературы;
- пропагандировать музыкальную культуру Казахстана и классику мира.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.09
Класс ансамбля:
группы ансамблей; место инструментов в ансамбле;
созвучие инструментов в ансамбле; баян; работа по техническому развитию исполнителя; группа инструментов домбры; группа инструментов кобыз; полифонические элементы; аранжировка произведений для ансамбля; работа с репертуаром ансамбля.
знания:
- виды ансамблей;
- инструментальный состав ансамбля;
- партитуру ансамбля;
- группы инструментов и их диапазон;
умения:
- делать переложения произведений с клавира на партитуру;
- настраивать инструменты;
- исполнять произведения на фольклорных инструментах;
- аранжировать произведения для ансамбля.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.10
Изучение оркестровых инструментов:
расположение и группировка инструментов в оркестре; домбра и группа домбровых инструментов; группа инструментов кобыз; инструменты группы сырнай; посадка и положение корпуса музыканта; постановка рук; способы звукоизвлечений; приемы игры на оркестровых инструментах; выработка навыков звучания в ансамбле; работа над оркестровыми произведениями.
знания:
- особенности структуры инструмента;
- расположение инструментов в оркестре;
- методику обучения игры на инструментах;
умения:
- обучать игре на оркестровых инструментах;
- играть на оркестровых инструментах;
- настраивать музыкальные инструменты;
- работать над оркестровыми партиями.
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.11
Дополнительный инструмент фортепиано:
основы музыкальной грамоты; клавиатура;
ритм, такт, затакт;
пауза; знаки альтерации;
музыкальные фразы и предложения;
выразительные средства музыки; игра на инструменте; постановка игрового аппарата;
изучение гамм, аккордов, арпеджио; разбор и изучение произведений;
читка с листа; подбор по слуху; интервалы; жанры фортепианной музыки;
обработка и переложение музыкальных произведений для фортепиано; разбор и изучение произведений различных жанров; читка с листа.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- нотную грамоту;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- работать над формированием звука, динамикой;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- использовать инструмент в работе;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.12
Сценическая речь:
техника речи, ее значение; дикция; упражнения на дикцию; основные качества голоса; комплекс упражнений для постановки речевого голоса; физиологическое и фонационное дыхание; методы работы над дыханием; искусство художественного чтения литературной композиции; редактирование текста; логическое ударение; художественное воплощение композиции.
знания:
- технику речи;
- физиологические и фонационные особенности голоса и дыхания;
- методы работы над произведением;
умения:
- работать над постановкой дыхания и голоса;
- анализировать текст;
- создавать художественный образ произведения;
- работать над сценическим произведением;
- создавать художественный образ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.13
История культуры Казахстана:
основные направления отечественной культуры; культура X-XIII вв.; культура Казахстана XIV-XVII вв.; культура Казахстана XVIII-XIX вв.; развитие культуры Казахстана в ХХ веке; современное направление в казахстанской культуре.
знания:
- культуру казахского народа и народов, населяющих Казахстан;
- современные направления в искусстве и культуре;
умения:
- пропагандировать искусство и культуру народов Казахстана;
- использовать культурное наследие казахского народа и народов, населяющих Казахстан по эстетическому воспитанию.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК3.2.10
ПК3.2.11
СД.14
Методика работы с самодеятельным оркестром (ансамблем):
исполнительский аппарат и исполнительские средства; постановка исполнительского аппарата при игре на народных инструментах; методика обучения игре на народных инструментах; сущность репетиционного процесса, его основные задачи и организация; общие методы и формы работы с самодеятельным оркестром народных инструментов; оркестрово-ансамблевая подготовка; методика работы с детским самодеятельным оркестром народных инструментов; организационно-творческая работа руководителя оркестра; особенности отбора кандидатов для обучения игре в оркестре; роль и педагогические задачи руководителя самодеятельного коллектива; планирование учебно-воспитательной и художественной работы.
знания:
- виды музыкальных инструментов в оркестре;
- особенности индивидуальной работы с участниками оркестра;
- методику организации и проведения отбора участников оркестра (ансамбля);
- принципы и этапы работы над произведением;
- методику обучения игре на казахских народных инструментах;
- способы достижения звучания оркестра;
- методику работы с детским музыкальным коллективом;
умения:
- планировать и реализовывать учебно-воспитательную и художественную работу;
- вести учебную документацию;
- повышать творческий и исполнительский уровень участников оркестра (ансамбля);
- организовывать и проводить концертные выступления;
- создать и работать с самодеятельным оркестром (ансамблем).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.03(3)
Негізгі аспап баян:
баян және аккордеонның шығу, даму тарихы; орындаушының отыруы және денені ұстау қалпы; қол қойылымы; аспаптың дыбыс шығаруы; мехтың ауысуы; аппликатура негіздері; баян клавиатурасын меңгеру; білім алушының дербес ерекшелілігі; оқу үрдісін жоспарлау; білім алушының өзіндік жұмысын ұйымдастыру; оқытушының оқушымен жұмыс істеу әдісі және ықпал жасауы; аспапта орындаушылық штрихтарды меңгеру; орындаушының техникалық мүмкіншіліктерін дамыту; музыкалық шығармалармен жұмыс; парақтан нота оқу және аспапта әуен теру; бір тональдықтан екішісіне ауыстыру; оркестрде (ансамбльде) ойнау.
Білімдер:
- отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптын құрылысын;
Іскерліктер:
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- би және вокал шығармаларды сүйемелдеуді;
- аспапта ойнауды үйретуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.04
Аспаптандыру:
аспаптандыру және аспаптанудың теориялық негіздері; қазіргі қазақ халық аспаптар оркестрінің топтары; оркестр партитурасы; аспаптар топтастыруы; 1 - домбыра тобы; 2 - қобыз тобы; 3 - баян тобы; 4-үрмелі және ұрмалы аспаптар тобы; 5 – фольклорлық аспаптар тобы.
Білімдер:
- оркестр аспаптарының мінездемелерін:
- оркестр партитурасын;
- аспаптар топтарын және топтастыруын;
- аспаптардың құрылымын және диапазонын;
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды оркестрге ыңғайландыруды;
- фольклорлық аспаптарда шығармаларды орындауды;
- халық аспаптар оркестрге (ансамбльге) шығармаларды аспаптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.04
Аспаптану:
аспаптану және аспаптандырудың теориялық негіздері;біріңғай және аралас құрамды оркестрге шығарманы аспаптау; қазақ халық аспаптар оркестрінің құрамына шығарманы аспаптау; оркестрлік полифония; ұрмалы аспаптарды пайдалану; фольклорлық аспаптарды пайдалану; оркестрлік партитураларды ыңғайландырудың ерекшелілігі.
Білімдер:
- аспаптанудың теориялық негіздері мен ережелерін;
Іскерліктер:
- бірыңғай құрамдағы оркестрге арналған шағын шығармаларды аспаптауды;
- аралас құрамды оркестрге арналған шағын шығармаларды аспаптауды;
- оркестрге (ансамбльге) арналған шығармаларды аспаптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.05
Хортану:
хор түрлері және типтері; хор ұжымын құру; хор құрамы; хор және оны құрайтын дауыстар; тесситура;хор дайындығындағы жаттығулар; ән айту дағдылары; хордың орналасу тәртібі және оны басқару тәсілдері;хор сабағын жүргізу; хор ұжымын ұйымдастыру және оның шығармашылық іс-әрекеттері.
Білімдер:
- хор және оны құрайтын дауыстарын;
- хордың орналасуын;
Іскерліктер:
- хор партиясын, партитурасын сипаттауды;
- хор құрамын топтауды, дауысқа бөлуді;
- хормен шығармаларды мәнерлеп, көркемдеп орындауды.
БК 4
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.8.
АП.06
Сольфеджио:
бір дауысты және екі дауысты вокалдық интонациялық дағдылар; ырғақтық есту қабылетін дамыту; музыкалық ладтарды, сатыларды, интервалдарды есту арқылы анықтау; интонациялдау дауыс ырғағын келтіріп әндету; сольфеджиолау; диктант жазу; естий отырып сараптау; шығармашылық жаттығулар.
Білімдер:
- жатқа бір дауысты және екі дауысты 8-10 жаттығуларды;
- жатқа трансполандырылған бір дауысты және екі дауысты 8-10 ән жаттығуларды;
Іскерліктер:
- парақтан сольфеджиолауды;
- лад, саты, интервал, аккордтарды есту арқылы анықтап интонациялауды;
- бір мезгіл формадағы бір дауысты диктантты нотамен жазуды;
- ұжым мүшелерінің музыкалық есту қабылетін дамытуды;
- шығармаларды, шығармалар үзінділерін сольфеджиолауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.07
Музыкалық-теориялық цикл:
музыкалық дыбыс және нота таңбасы; ырғақ, өлшем, екпін; интервалдар; лад және тональдық; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтардағы аккодтар; хроматизм және альтерация; ауықтау; модуляция; бірінші дәрежедегі туыс тональдік түрі; кезең; жеті сатылық диатоникалық ладтар; транспозиция; мелизмдер; гармония - музыкалық мәнердің бірден бір құралы; толық ладты –функциялық жүйе; негізгі үш дыбыстықтың қосылуы; үш дыбыстың орын ауыстыруы; әуенді гармонизациялау; басты гармонизациялау; терциялық тондардың секіруі; каденсиялық квартсекст аккорд; каданстар түрі; музыкалық түрлердің әр түрлілігі.
Білімдер:
- скрипка, бас кілтіндегі нота жазылуын ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккодтар классификациясын;
- тональдықты анықтау ережесін;
- әуенді транспозициялау әдісін;
- үш дыбыстықтын орын ауыстыру ережесін;
- каденсияның әр түрлілігі және оларды қолдану ережелерін;
- терциялық тондардың дауыстарының секіру ережесін;
Іскерліктер:
- диатоникалық және хроматикалық жарты тондарды құруды;
- ұзақтықтарды өлшемдерге топтастыруды;
- интервалдарды анықтауды;
- әуенді транспозициялауды;
- негізгі үшдыбыстықтарды біріктеу және орын ауыстыруды;
- әуен мен басты гармонизациялауды;
- кезеңдік формаларда музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.08
Музыка әдебиеті және халық шығармашылығы:
қазақ халық музыкалық шығармашылық; қазақ халқының музыкалық поэтикалық салт- дәстүрі; қазақ халықтық кәсіби музыкалық классикасы; қазақ халықтық кәсіби әндер шығармашылығы; қазақ халқының аспаптық музыкасы; қазақ халқының аспаптық музыкасының негізгі жанрлары және өкілдері; Қазақстан музыка мәдениеті; Қазақстандағы ән және хор музыкасы; опера өнері; Қазақстан композиторларының балеттік музыкасы; Қазақстан композиторларының симфониялық музыкасы; контаталар және ораториялар; аспаптық концерттер; Қазақстан композиторларының аспаптық камералық шығармалары; шетел музыка әдебиеті; XVII, XVIII, XIX ғасырлардағы музыка мәдениеті; музыкадағы романтизм; ТМД халықтарының музыкасы; XX ғасырдағы музыканың даму кезеңдері; орта Азия халықтарының музыкасы.
Білімдер:
- ауызша халықтық және кәсіби музыкалық шығармашылықтың негізгі жанрлары мен әдет- ғұрыптарын;
- қазақтың халықтық кәсіби музыкалық классиктерінің атақты тұлғаларын;
- Қазақстан музыкалық өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін;
- Қазақстан композиторларының шығармашылығын;
- кәсіби музыкалық шығармашылығының негізгі жанрларын;
- музыка өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін, шетел музыкасының тұлғаларын;
- орыс және кеңес одағы кезеңіндегі музыка өнерінің атақты тұлғаларын;
Іскерліктер:
- лектор рөлінде баяндауды;
- музыка мәдениетін уағыздауды;
- музыкалық шығармаларға сараптама жасауды;
- музыка және халықтық шығармашылығының сүйіспеншілігіне тәрбиелеуді;
- әлем классикасын және Қазақстан музыка мәдениетін насихаттауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.09
Ансамбль класы:
ансамбльдер тобы;
ансамбльдегі аспаптардың орны;
баян; орындаушылардың техникалық дамуының жұмысы;
домбыра тобының аспаптары;
қобыз тобының аспаптары;
фольклорлық аспаптар тобы;
полифониялық элементтер;
ансамбльге арналған шығармаларды аранжировка жасау; ансамбльдің репертуарымен жұмыс жасау.
Білімдер:
- ансамбль түрлерін;
- ансамбльдегі аспаптар құрамын;
- ансамбльге арналған партитураларын;
- аспаптар топтарын және олардың дыбыс ауқымын;
Іскерліктер:
- фольклорлық аспаптарда шығармаларды орындауды;
- ансамбльге арналған шығармаларды өңдеуді;
- аспаптардың кұлақ күйін келтіруіді;
- шығарманы клавирден портитураға түсіруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.10
Оркестр аспаптарын тану:
аспаптардың оркестрде орналасуы және топтасуы; домбыра және домбыра тобының аспаптары; қобыз тобының аспаптары; сырнай тобының аспаптары; орындаушының отыруы және дене қалпы; қол қойылымыдары; дыбыс шығару тәсілдері; оркестр аспаптарында ойнау тәсілдері; ансамбль орындаушылығында дыбыс шығаруды дағдыландыру; оркестрге арналған шығармалармен жұмыс жасау.
Білімдер:
- аспаптың құрылым ерекшеліктерін;
- оркестрдегі аспаптарлың
орналасуын;
- аспаптарда ойнауды үйрету әдісін;
Іскерліктер:
- оркестр аспаптарында ойнауды үйретуді;
- оркестр аспаптарында шығармаларды орындауды;
- аспаптардын күін келтіруді;
- оркестр партияларымен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.11
Қосымша аспап аспап күйсандық:
музыкалық сауаттылықтың негізі; клавиатура; ырғақ; такт; толық емес такт; тыныс алу; альтерациялық белгілер; музыкалық фразалар мен сөйлемдер; музыканың мәнерлеу құралдары; аспапта ойнау; ойнау аппаратының қойылымы; гаммаларды, аккордтарды, арпеджиоларды ойнап үйрену; нотаны парақтан бірден оқу; есту қабілеті арқылы теру; фортепианолық жанрлық музыканы өңдеу және түсіру;
фортепианоға арналған шығармалар; әртүрлі жанрлардағы шығармаларды талдау және үйрену; парақтан бірден оқу.
Білімдер:
- отырғызу ережесін, қол қойылымын;
- нота сауаттылығын;
- музыкалық аспаптың құрылымын;
- ойнау позициясын;
- дыбыс алудың әдіс-тәсілдерін;
- бір позициядан келесі позицияға ауысудың қағидаларын;
- музыкалық шығарманы орындап үйрену кезеңіндегі әдістерін;
Іскерліктер:
- шығарманы орындауды;
- дыбыстың қалыптасуына және динамикаға жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманың түрі, мінез-құлқы, мазмұны бойынша жұмыс жасауды;
- нотаны парақтан бірден оқуды;
- өз жұмысында аспапты қолдануды;
- музыкалық шығарма бойынша өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.12
Қазақстан мәдениет тарихы:
Қазақстан мәдениетінің негізгі бағыттары; X-XIII ғасырларының мәдениеті; XIV-XVII ғасырларының мәдениеті; XVIII-XIX ғасырларының мәдениеті; Қазақстанның XX ғасырдағы мәдениетінің дамуы; қазіргі Қазақстан мәдениеттің бағыттары.
Білімдер:
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтардың мәдениетін;
- мәдениеттің және өнердің қазіргі бағыттарын;
Іскерліктер:
- Қазастан халықтарының мәдениетін және өнерін насихаттауды;
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтарының мәдени мұрасын эстетикалық тәрбиесінде пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.13
Хортану:
хор түрлері және типтері; хор ұжымын құру; хор құрамы; хор және оны құрайтын дауыстар; тесситура;хор дайындығындағы жаттығулар; ән айту дағдылары; хордың орналасу тәртібі және оны басқару тәсілдері;хор сабағын жүргізу; хор ұжымын ұйымдастыру және оның шығармашылық іс-әрекеттері.
Білімдер:
- хор және оны құрайтын дауыстарын;
- хордың орналасуын;
Іскерліктер:
- хор партиясын, партитурасын сипаттауды;
- хор құрамын топтауды, дауысқа бөлуді;
- хормен шығармаларды мәнерлеп, көркемдеп орындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.14
Көркемөнерпаздар оркестрімен (ансамбльмен) жұмыс істеу әдісі:
орындаушылық аппарат және орындаушылық құралдар, халық аспаптарда ойнап үйрену қойылымы; қазақ халық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесі; дайындық үрдісінің маңызы, оның негізгі мақсаты мен ұйымдастырылуы; қазақ халық аспаптарында көркемөнерпаздар оркестрінің әдістемесі мен жұмыс жасау түрлері; оркестрлік-ансамбльдік дайындық; балалар көркемөнерпаздар халық аспаптар оркестрімен жұмыс істеу әдістемесі; оркестр жетекшісінің шығармашылық-ұйымдастыру жұмысы; оркестрде ойнап-үйренуге қатысушыларды таңдау ерекшеліктері; көркемөнерпаздар ұжымы жетекшісінің педагогикалық міндеттері және ролі; оқу-тәрбиелік және көркемдік жұмысын жоспарлау.
Білімдер:
- оркестрдегі музыкалық аспаптардағы әр түрлі дыбыс пайда болу түрлерін;
- оркестрге қатысушылармен жеке жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушыларды таңдау және ұйымдастыру әдістемесін;
- шығармамен жұмыс жасау кезеңдері мен принциптерін;
- қазақ халық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесін;
- негізгі динамикалық нюанстарда оркестрдің ұтымды дыбыс шығару күшіне жету тәсілдерін;
- оркестр мен топтардың екпіндік және ырғақтық ансамбльдігіне жету принциптерін;
- балалар музыкалық ұжымымен жұмыс жасау әдістемесін;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік, көркемдік жұмысты жоспарлау және жүзеге асыруды;
- оқу құжаттарын жүргізуді;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушылардың орындаушылық және шығармашылық деңгейін көтеруді;
- концерттік орындаушылықты ұйымдастыру және өткізуді;
- көркемөнерпаздар оркестрін (ансамблін) ұйымдастыру және онымен жұмыс істеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3 - 3 – "Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства"
СД.01
Рисунок:
законы и принципы изобразительного искусства; материалы, используемые в дисциплине "Рисунок"; линейная (наблюдательная) перспектива; построение и изображение простых геометрических фигур на плоскости; натюрморты, переход к более сложным фигурам;
рисунки растительного и животного мира; светотень, моделировка тоном, воздушная перспектива, переход к изображению построению фигуры человека: черепная коробка, обрубовочная голова, экорше, гипсовая голова; портрет человека; побюстовый портрет; построение полной фигуры человека; работа по рисунку; поиск световой и теневой части; виды графики; оформление и выставление работ.
знания:
- правила построения рисунка;
- законы линейной перспективы;
умения:
- пользоваться основными материалами и средствами изобразительного искусства по дисциплине "Рисунок";
- компоновать рисунок на формате;
- учить основам изобразительного искусства;
- вести воспитательную работу по привитию художественного вкуса;
- работать по рисунку;
- передавать форму и объем;
- передавать воздушную перспективу.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.02
Живопись:
материалы, используемые в дисциплине "Живопись": акварель, гуашь, цветные карандаши, цветная пастель, масло и др.; основы цветоведения; хроматические и ахроматические цвета; главные, дополнительные и контрастные цвета; теплые и холодные цвета; гризайль; оптическое и механическое смешение красок; воздушная перспектива; световоздушная среда; этюды овощей и цветов; живопись натюрморта; выполнение копий с картин художников; этюд головы человека; этюд фигуры человека; этюд элементов растений и природы; пленер.
знания:
- основные законы живописи;
- стили и методы изобразительного искусства;
- основы цветоведения;
- законы воздушной и цветовой перспективы;
умения:
- работать живописными материалами;
- решать цветовую гамму композиции;
- учить писать работы;
- создавать работу с натуры, на плэнере, по воображению, по определенной тематике;
- создавать работы в разных жанрах и стилях изобразительного искусства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
СД.03
Композиция:
законы композиции;
композиция натюрморта на плоскости; композиция пейзажа и тематической картины; изображение интерьера; правила, приемы и средства композиции; разновидности графического искусства; содержание и форма в искусстве; композиционный набросок; метод и стили; содержание и форма; композиция динамичного движения персонажа; статичная композиция; художественный образ; стилизация; абстракция; современные методы изображения художественных образов; композиция натюрморта; плакат; оформление стенгазет, объявлений.
знания:
- законы композиции;
- правила, приемы и средства композиции;
- разновидности графического искусства;
- масштаб в перспективе;
- перспективу геометрических тел;
- жанры изобразительного искусства;
умения:
- анализировать композицию картины;
- делать композиционный набросок;
- пользоваться современными методами изображения художественных образов;
- делать построения перспективы в зеркальных отражениях;
- оформлять рекламные плакаты;
- создавать композиции в разных жанрах и стилях изобразительного искусства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.04
Народные ремесла:
(Вариант обработки мягкого материала): народны ремесла казахов; работы с шерстью; изготовление изделий из шерсти и шерстяной пряжи; текемет; кииз; мягкая игрушка; изделия из чия и кожи; лоскутная техника; ткачество ворсовое и безворсовое; бисер; батик; макраме; оригами;
(вариант обработки твердого материала): народные ремесла казахов, связанные с обработкой кости, кожи, древесины, металла, керамики;
перевод рисунка на ткань; композиция; выполнение изделия в национальном колорите.
знания:
- технологию обработки шерсти, кожи;
- технологию выполнения изделия с учетом его представления;
- методику обучения изготовления изделия;
- историю ремесел;
- свойства материалов;
- технологию обработки материалов;
- технологию изготовления изделий;
умения:
- рассчитывать потребность материала для изделия;
- переводить рисунок на ткань;
- выполнять эскизы;
- придавать национальный колорит;
- подготовить изделие для выставочного оформления;
- составлять композиции;
- изготовлять бытовые изделия;
- выполнять изделия с национальным колоритом;
- подготовить изделие к выставке.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.05
Народный орнамент: классификация и особенности орнамента; геометрический, растительный, зооморфный, космогонический орнаменты; простые элементы; композиция из простых элементов; композиция орнамента с учетом формы изделия; изготовление макетов предметов декоративно-прикладного искусства с использованием народного орнамента; составление композиции орнамента и декорирование изделий с применением компьютерной техники.
знания:
- историю происхождения орнамента;
- виды, особенности и классификацию орнамента;
- особенности использования орнамента для оформления бытовых предметов;
- физические и химические особенности материалов;
- методику создания орнамента;
- методику и технологию оформления орнамента для оформления изделий;
- методику обучения применения орнамента для оформления изделий;
умения:
- составлять эскизы и рисунки орнаментов;
- оформлять орнаментами бытовые изделия;
- составлять эскизы орнаментов на компьютере;
- составлять эскизы декорирования на компьютере;
- формировать творческие навыки учащихся;
- составлять композиции орнамента;
- применять орнамент в оформлении декоративно-прикладного изделия.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.06
Пластическая анатомия:
пластическая анатомия животных и птиц; пластическая анатомия скелета и мышц туловища, конечностей, головы человека; пластические закономерности строения человеческого тела; основные пропорции головы и тела человека; зарисовка и лепка деталей фигуры человека; зарисовка и лепка фигуры человека в динамической позе.
знания:
- пластическую анатомию скелета и мышц человека и животных;
- основные пластические закономерности строения человеческого тела;
- методы рисования животных и человека;
умения:
- делать наброски и зарисовки животных и человека;
- лепить детали фигуры человека;
- работать с пластическими материалами по лепке фигуры человека с соблюдением закономерностей пластической анатомии.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
СД.07
Мастерство художественной обработки материалов:
(вариант обработки мягкого материала) художественная обработка ткани и пряжи; моделирование и конструирование швейных и трикотажных изделий; отделка изделий; технология изготовления изделий из ткани и пряжи; вышивка;
(вариант обработки твердого материала) конструирование, проектирование и изготовление личного инструмента; станки, приспособления; художественная обработка древесины: резьба (контурная, геометрическая, плоскорельефная, рельефная, ажурная, скульптура); столярная и станочная обработка, токарное дело; художественная обработка металла (чеканка, литье, ковка); слесарная и станочная обработка; соблюдение правил техники безопасности.
знания:
- технологию изготовления и отделки изделий;
- моделирование и конструирование изделий;
- требования к готовым изделиям;
- правила охраны труда;
умения:
- читать чертежи и схемы и работать с ними;
- подбирать сырье для изготовления изделий;
- моделировать и конструировать изделия;
- изготовлять и оформлять изделия декоративно-прикладного искусства;
- соблюдать правила техники безопасности;
- проводить инструктаж по соблюдению правил техники безопасности.
БК 1
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.08
Черчение и перспектива:
сопряжение;
проецирование; назначение сечений, разрезов; сборочные чертежи; сведения о соединениях деталей;
эскиз детали и технический рисунок; строительное черчение и топография, их чтение; понятие о перспективе; виды перспективы;
перспектива точки и прямой на плоскости; масштаб в перспективе; перспектива геометрических тел;
построение теней от предметов в перспективе;
перспектива экстерьера и интерьера; построение перспективы в зеркальных отражениях; метод архитектора.
знания:
- правила оформления чертежей;
- методы проецирования;
- сечения и разрезы;
- перспективу плоской фигуры;
- метод архитектора;
умения:
- читать чертежи;
- пользоваться чертежными инструментами;
- строить перспективу предмета;
- выполнять чертежи;
- строить наглядные изображения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
СД.09
Материаловедение. Охрана труда:
твердые материалы, их свойства, физико-механические и химические характеристики; лакокрасочные материалы; клеи; материалы растительного и животного происхождения; композитные материалы; пластмассы и полимеры; мягкие материалы, их свойства, физико-механические и химические характеристики; основы безопасности трудовой и производственной санитарии; безопасность труда и производственная санитария в учебных мастерских; пожарная безопасность; проведение инструктажа.
знания:
- физико-механические и химические свойства и характеристику материалов;
- правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
- основы безопасности труда и производственной санитарии;
- виды, средства, меры предупреждения техники безопасности;
умения:
- принимать меры предупреждения травматизма;
- оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме;
- проводить мероприятия по охране труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
СД.10
История изобразительного и прикладного искусства:
виды изобразительного искусства: рисунок (графика), живопись, скульптура, архитектура, прикладное искусство; стили и жанры изобразительного искусства; история развития изобразительного и прикладного искусства; направления и периоды развития изобразительного и прикладного искусства; деятели изобразительного искусства Республики Казахстан; основные направления в отечественном изобразительном искусстве; виды прикладного искусства.
знания:
- историю развития изобразительного и прикладного искусства;
- виды изобразительного искусства;
- художников и мастеров прикладного искусства;
умения:
- различать виды и жанры изобразительного искусства;
- анализировать произведения известных мастеров;
- использовать произведения искусства в соответствии с компетенцией;
- пользоваться литературой;
- использовать репродукции.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
СД.11
Методика ведения занятий:
инструктаж по соблюдению правил техники безопасности; оборудования, приспособления и инструменты для работы и соблюдение правил безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования; охрана труда; правовая и нормативная база; методика ведения занятий в детском коллективе; методика кружковой работы;
знания:
- методику ведения кружковой работы;
- методы изготовления изделий;
- технологию и обработку художественных материалов;
умения:
- организовать кружковую работу по декоративно-прикладному мастерству;
- развивать творческие способности воспитанников;
- вести кружковые занятия.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК3.3.10
ПК3.3.11
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

040301 3-3 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі"
АП.01
Сурет:
бейнелеу өнерінің заңдары мен принциптері; "Сурет" пәнінде қолданылатын материалдар; сызықтық (бақылау) перспективасы; жазықтықта геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу; натюрморт, күрделі фигураларға көшу; өсімдіктер және жануарлар әлемінің суреттері; жарықкөлеңкесі, реңді моделдеу, ауа перспективасы, адам фигурасын құрастыруға, бейнелеуге көшу; бас сүйек қаңқасы, шабылған бас; экорше, гипсті бас; адамның портреті; портрет; адамның толық фигурасын құрастыру; суретпен жұмыс істеу; түсті және көлеңке бөлімдерін іздеу; графика түрлері; жабдықтау, көрмеге шығару жұмыстары
Білімдер:
- суретті құрастырудың ережелерін;
- сызықтық перспективаның заңдылықтарын;
Іскерліктер:
- "Сурет" пәнінен негізгі материалдармен бейнелеу өнерінің құралдарымен пайдалануды;
- форматта суретті бейнелеу өнерінің негіздерін оқытуды;
- көркемдік талғамын дағыландыруда тәрбие жұмысын жүргізуді;
- суретпен жұмыс істеуді;
- пішіні мен көлем жеткізуді;
- кеңестіктік перспективасын жеткізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.02
Көркемсурет:
"Көркемсурет" пәнінде пайдаланатын материалдар: акварель, гуашь, түсті қарандаштар, түсті пастель, май және басқалар; түс жүргізудің негіздері; хроматикалық және ахроматикалық түстер; бастапқы, қосымша және қарама-қарсы түстер; жылы және суық түстер; гризаль; оптикалық және механикалық бояулардың араласуы; кеңістіктік перспективасы; жарық кеңістік перспективасы; жеміс және гүлдер этюдтары; натюрморт; суретшілердің суреттерінің көшірмелерін орындау; адаманың басының этюды; адам бейнесінің этюды; өсімдіктер және табиғат элементтерінің этюдтары; пленер.
Білімдер:
- көркемсуреттің негізгі заңдылықтарын;
- бейнелеу өнерінің стилдерін және әдістерін;
- түс жүргізудің негіздерін;
- кеңестіктік перспективасын жеткізуді;
Іскерліктер:
- көркемсурет материалдарымен жұмыс жасауды;
- композицияның түс гаммасын шешуді;
- көркем жұмыстарды жазуды үйретуді;
- натурадан, пленерден, ойлаудан, белгілі тематикадан жұмыстарды шығарудын;
- бейнелеу өнерінің әртүрлі жанр және стилдерде жұмыстарды шығаруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.03
Композиция:
композиция заңдылықтары; жазықтықтағы натюрморт композициясы; пейзаж және тақырыптық суреттер; интерьерді бейнелеу; композицияның ережелері, тәсілдері, құралдары; графикалық өнерінің түрлері; бейнелеу өнерінің мазмұны мен пішіні; композициялық кескін; тәсілдер және стиль; кейіпкердің динамикалық қозғалысының композициясы; статикалық композиция; көркемдік бейне; стилдеу; абстракция; көркемдік бейнені бейнелеудің қазіргі тәсілдері; натюрморт комопозициясы; плакат; хабарландыру; қабырға газеттерін жабдықтау.
Білімдер:
- композиция заңдылықтарын;
- композицияның ережелері, тәсілдері, құралдарын;
- графикалық өнерінің түрлерін;
- перспективадағы көлемін;
- геометриялық денелердің перспективасын;
- бейнелеу өнерінің жанрларын;
Іскерліктер:
- суреттердің композицияларын сараптауды;
- композициялық кескінді жасауды;
- көркемдік бейнені бейнелеудің қазіргі тәсілдерін пайдалануды;
- адамның айнадағы шағылыстыруын құрастыруды;
- жарналамалық плакаттарды безендендіруді;
- бейнелеу өнерінің әр түрлі жанр және стилдерде композицияны құруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.04
Халық кәсібі:
жұмсақ материалдарды өңдеудің варианты: қазақ халқының қолөнер шеберлігі; жүнмен жұмыс істеу; жүн және тоқымалар арқылы бұйымдар жасау; текемет; киіз; жұмсақ ойыншықтар; шиден және теріден жасалған бұйымдар; құрақ құрау техникасы; түкті және түксіз тоқулар; бисер; батик; макроме; оригами;
қатты материалдарды өңдеудің варианты: сүйек, тері, ағаш, металл, керамиканы өңдеу арқылы жасалатын қазақ халқының қолөнері; суретті матаға түсіру; композиция; ұлттық колоритте орындалған бұйымдар.
Білімдер:
- жүн, тері өңдеудің технологиясын;
- бұйымдарды дайындауды үйретудің тәсілдерін;
- материалдардардың қасиетін;
- материалды өңдеу технологиясын;
- бұйымдарды орындау технологиясын;
Іскерліктер:
- материалдарды бұйымдарды жасауға қажетті мөлшерін есептеуді;
- суретті матаға түсіруді;
- эскиз жасауды;
- ұлттық колориті сақтауды;
- бұйымдарды көрмеге дайындап шығаруды;
- композицияны құрастыруды;
- үй шаруашылығының бұйымдарын жасауды;
- ұлттық колоритте бұйымдарды орындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.05
Халық ою-өрнегі:
ою-өрнектің классификациясы және ерекшеліктері; геометриялық өсімдік, жанауартектес, космогониялық ою-өрнектер; қарапайым элементтер; қарапайым элементтерден жасалған компоозиция; бұйымдардың пішінін ескерілген ою-өрнек композициясы; халық ою-өрнегін пайдаланып, әсемдік қолданбалы бұйымдардың үлгісін орындау; компьютер техникасын пайдаланып ою-өрнек композициясын құру.
Білімдер:
- ою-өрнектің пайда болу тарихын;
- ою-өрнектің түрлерін, ерекшеліктерін және классификациясын;
- үй шаруашылығындағы бұйымдарда ою-өрнекті пайдалануды;
- материалдың физикалық және химиялық ерекшеліктерін;
- ою-өрнекті орындаудың әдістерін;
- бұйымдарды жабдықтауда ою-өрнектің әдісі және жабдықтау технологиясын;
- бұйымдарды жабдықтаудағы ою-өрнекті қолдануды;
Іскерліктер:
- ою-өрнектің эскизін және суретті құруды;
- үй шарауашылық бұйымдары ою-өрнекпен жабдықтауды;
- компьютерде ою-өрнектің эскизін құруды;
- компьютерде декорациялау эскиздерін құрастыруды;
- оқушылардың шығармашылық дағдыларын қалыптастыруды;
- ою-өрнек композициясын құруданы;
- қолөнер бұйымдарын безендендіруде ою-өрнекті пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.06
Пластикалық анатомия:
жанжануарладың және құстардың пластикалық анатомиясы; қаңқаның, дене бұлшық еттерінің, аяқ-қолдардың, адам басының пластикалық анатомиясы; адам дене құрлысының пластикалық заңдылықтары; адам басы және денесінің негізгі пропорциялары; адам бейнесінің бөлшектерін суреттеу және жасау; адам бейнесін қозғалыс күйінде суреттеу және жасау.
Білімдер:
- адамның және жанаурлардың қаңқасының, бұлшық еттерінің пластикалық анатомиясын;
- адам денесінің құрылуының негізгі пластикалық заңдылықтарын;
- жануарлар мен адамдарды суреттеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- жануарлардың, адамдардың кескінін және суреттін жасауды;
- адам денесінің бөлшектерін жасауды;
- адам бейнесін жасауды;
пластикалық анатомияның заңдылықтарын сақтай отырып, адам бейнесін жасауда пластикалық құралдарды пайдалауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.07
Материалды көркемдеп өңдеу шеберлігі:
жұмсақ материалды өңдеу варианты: мата және тоқыманың көркемдік өңдеуі; тігін және тоқма бұйымдарын моделдеу және конструкциялау; бұйымдарды өңдеу; мата және тоқымадан жасалған бұйымдарын шығару технологиясы; кестелеу;
қатты заттарды өңдеу варианты: жеке құралдарды конструкциялау, жобалау және жасау; станоктар және құралдар; ағаштарды көркемдік жағынан өңдеу: кесу (контурлық, геометриялық, жазық рельефтік, рельефтік, селдір, мүсін); ағаш шеберлігі және ағаш станогында өңдеу; токар ісі; металды көркемдеп өңдеу; (нақыш, құю, соққылау) слесарлық станокта өңдеу; техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Білімдер:
- бұйымдарды дайындау және өңдеу технологиясын;
- бұйымдарды моделдеу және конструкциялауды;
- дайын бұйымдарға койылатын талаптарды;
- еңбек қауіпсіздігінің ережелерін;
Іскерліктер:
- сызу, үлгілерді оқуды және жұмыс істеуді;
- бұйымдарды дайындауға шикі затарды таңдап алуды;
- қолданбалы өнер бұйымдарын жасаудан және жабдықтауды;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтаудан;
- қауіпсіздік ережелерін сақтауға нұсқаулар беруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.08
Сызу және перспектива:
түйіндестіру; проециялау; тіліктің, қиманың міндеттемелері; құрама сызбалары; бөлшектердің бірігу туралы мағлұмат; бөлшектер эскизі және техникалық сурет; құрылыс сызуы және топография, оларды танып оқу; перспектива туралы түсінік; перспектива түрлері; нүкте мен тік сызудың жазықтықтағы перспективасы; перспективадағы масштаб; геометриялық денелердің перспективасы; жазықтағы денелерден түскен көлеңекені тұрғызу; экстерьердің және интерьердің перспективасы; айна шағылысуындағы перспективаны тұрғызу; архитектор әдісі.
Білімдер:
- сызудың ережелерін;
- проеция әдістерін;
- тіліктің, қиманың міндеттемелерін;
- жалпақ бейненің перспективасын;
- архитектор әдісін;
Іскерліктер:
- сызуларды оқуды;
- сызу құралдарымен пайдалануды;
- әр түрлі заттың перспективасын құруды;
- сызуларды орындады;
- көрнекті бейнені құрылуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.09
Материалтану. Еңбекті қорғау:
(қатты заттарды өңдеу варианты) қатты материалдар, олардың қасиеттері, физикалық-химиялық мінездемелері; лак-сыр материалдар; желім; өсімдіктерден және жануарлық шығарылған заттар; құрамды заттар; пластмасс және полимерлер; өндірістік және еңбек санитариясының негіздері; оқу шеберханалардағы еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитариясы; өрт қауіпсіздігі; ережелермен таныстыру.
Білімдер:
- заттардың қасиеттерін, физикалық-химиялық мінездемелерін;
- құрал-жабдықтар, саймандардармен жұмыс жасаудағы қауіпсіз ережелерін сақтауды;
- еңбек және өндірістік санитариясының негіздерін;
- өмір қауіпсіздігін сақтандыру түрлері, қралдары, қолдану шараларын;
Іскерліктер:
- зақымдықтан сақтандыру шараларын пайдалануды;
- өндірістік жарақат алғандағы жәрдем көмек беруді;
- өмір қауіпсіздігіне байланысты шараларды өткізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.10
Бейнелеу және колөнерінің тарихы:
Бейнелеу өнерінің түрлері: сурет (графика), көркемсурет (живопись), мүсін, сәулет, қолөнер шеберлігі; бейнелеу өнеріндегі жанрлар мен мәнерлер; бейнелеу өнерінің және колөнер шеберлігінің даму тарихы; бейнелеу өнерінің даму тарихындағы бағыттары мен кезеңдері; Қазақстан Республикасының бейнелеу өнері тарихындағы ұлы тұлғалар; ұлттық суретшілердің шығармаларындағы негізгі бағыттар; колөнер шеберлігінің түрлері.
Білімдер:
- бейнелеу және қолөнерінің даму тарихын;
- бейнелеу өнер түрлерін;
- бейнелеу өнер саласындағы суретшілерді және қолөнер шеберлерін;
Іскерліктер:
- бейнелеу өнер түрлері мен жанрларын ажыратуды;
- атақты суретшілердің жұмыстарына сараптама жасауды;
- шығармаларды өз құзырлығына қолдануды;
- әдебиеттермен жұмыс істеуді;
- репродукцияларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.11
Сабақ беру әдісі:
жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау; қауіпсіздік ережелерін сақтаудағы жұмыс жасаудағы жабдықтар, құрал, саймандар; құрал жабдықтармен қамтамасыздандыру және техникалық көмек көрсету; еңбек қауіпсіздендіру жолдары; құқықтық және нормативтік база;балалар ұжымында сабақ жүргізу әдісі; үйірме жұмысын жүргізу әдісі.
Білімдер:
- үйірме жұмысын жүргізу әдісін;
- бүйімдарды жасау әдісін;
Іскерліктер:
- әсемдік қолданбалы шеберлік үйірмесін ұйымдастыруды;
- тәрбиешіленідердің шығармашылық қабылеттерін дамытуды;
- үйірме жұмысын жүргізуді;
- материалдарды көркемдеп өңдеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3-4 – "Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива"
СД.01
Специальный инструмент баян:
возникновение и история развития баяна и аккордеона;
основные принципы обучения в классе специального инструмента; посадка и положение корпуса баяниста;
постановка рук, смена движения меха; изучение и освоение клавиатуры баяна (аккордеона);
индивидуальность обучающегося; планирование учебного процесса; организация самостоятельной работы учащегося; методы работы педагога с обучающимся;
звукоизвлечение и штрихи на баяне; основы аппликатуры;
техническое развитие баяниста, аккордеониста;
работа над музыкальным произведением;
чтение нот с листа, игра по слуху, транспонирование;
игра в ансамблях и оркестре.
знания:
- правила посадки, постановки корпуса при игре на инструменте;
- нотную грамоту;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции и приемы игры, звукоизвлечения;
- принципы и способы движения меха;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- подбирать репертуар;
- работать над формированием звука, основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- аккомпанировать самодеятельным танцевальным и вокальным произведениям;
- обучать игре на инструменте.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.02
Концертмейстерский класс:
специфика предмета, его цели и задачи; требования, предъявляемые к деятельности концертмейстера; основные исполнительские средства; специфика аккомпанемента вокальных и инструментальных произведений; виды фактуры разнообразных аккомпанементов; особенности подбора аккомпанемента к мелодии; варианты упрощения аккомпанемента; усложнение аккомпанемента (подголосками, двухголосием, аккордами); использование различных ритмических групп в аккомпанементе; самостоятельные творческие и импровизационные навыки.
знания:
- основные требования к работе концертмейстера;
- типы музыкального сопровождения и особенности их исполнения;
- особенности работы с голосом и с инструментом;
- виды простых фактурных аккомпанементов;
умения:
- гармонизовать мелодическую линию;
- облегчать и сокращать нотный текст аккомпанемента;
- усложнять аккомпанемент;
- транспонировать и делать переложение;
- гармонизовать мелодическую линию по буквенному варианту;
- читать с листа;
- подбирать аккомпанемент к мелодии;
- импровизировать и аккомпанировать.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.03
Основы дирижирования:
постановка дирижерского аппарат; метрономирование;
показ акцентов и штрихов; основные нюансы; способы их выражения в жесте дирижера; понятие об основных видах темпа; типы фактур клавирных произведений; дирижирование музыкальных произведений простых форм; дирижерский анализ музыкального произведения; функции левой и правой рук;
синкопы; акценты; партитура как особый вид записи произведения;
дирижерский анализ музыкального произведения; работа над выразительностью жеста; работа над крупной формой; дирижирование аккомпанемента; работа с солистом; принципы подбора репертуара; планирование учебно-воспитательной и концертной работы.
знания:
- нотную грамоту;
- расположение исполнителей;
- структуру музыкального произведения;
- дирижерские сетки;
- технику показа динамических и агагических оттенков;
- технику показа фермат, пауз, цезур;
- методику работы с детским коллективом;
умения:
- правильно пользоваться дирижерским аппаратом со свободной координацией, пластичностью движений;
- пользоваться левой рукой как вспомогательным средством при дирижировании;
- работать с солистом;
- планировать учебно-воспитательную и концертную работу;
- дирижировать музыкальные произведения;
- делать дирижерский анализ и разбор партитуры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.04
Хоровой класс:
организация хорового класса; распределение по партиям; певческая установка; певческое дыхание; звукообразование; диапазоны партий; дикция; совершенствование навыков ансамблевого исполнения; динамическое и ритмическое соотношение звучаний; работа над штрихами, строем, качеством звука, звуковедением; развитие слухового контроля; приобретение навыков чтения хоровых партитур; подбор репертуара.
знания:
- расположение голосов по партиям;
- певческое дыхание;
- звукообразование, диапазоны партий, дикцию;
умения:
- организовать хоровой класс;
- работать над штрихами, строем, качеством звука, звуковедением;
- работать над динамикой и ритмикой произведения;
- подбирать репертуар;
- создать хоровой коллектив;
- работать с хоровым коллективом;
- давать концертные выступления.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.05
Постановка голоса:
певческое дыхание; резонаторы голосового аппарата; атака звука; дикция и артикуляция; сглаживание регистров и развитие диапазона; округление звука; развитие подвижности голоса.
знания:
- физиологические особенности постановки детского голосового аппарата;
- строение голосового аппарата;
- методы работы над певческим дыханием и звукообразованием;
умения:
- учить исполнять детские музыкальные произведения;
- делать правильную постановку детского голосового аппарата.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.06
Музыкально-теоретический цикл:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора; синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; хроматизм и альтерация; отклонения; модуляция; тональности 1 степени родства; период; семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы;
гармония как одно из средств музыкальной выразительности; полная ладо-функциональная система; соединения главных трезвучий; перемещения трезвучий; гармонизация мелодии; гармонизация баса; скачки терцовых тонов; кадансовый квартсекстаккорд; виды кадансов; разновидности музыкальных форм.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
- способы транспонирования мелодии;
- правила гармонизации мелодии и баса;
- способы перемещения трезвучий;
- правила голосоведения при скачках терцовых тонов;
- разновидности каденций и правила их применения;
умения:
- строить диатонический и хроматический полутоны;
- группировать длительности в размерах;
- определять интервалы;
- транспонировать мелодию;
- соединять и перемещать главные трезвучия;
- гармонизовать мелодию, бас;
- гармонизировать мелодии;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.07
Сольфеджио:
вокально-интонационные навыки в одноголосии и двуголосии; ритмическое воспитание слуха; интонирование и определение на слух музыкальных ладов, ступеней, интервалов; сольфеджирование; диктант; слуховой анализ; творческие упражнения.
знания:
- наизусть 8-10 одноголосных, двухголосных распевок,
- наизусть 8-10 одноголосных примеров с транспонированием;
умения:
- сольфеджировать с листа одноголосные, двухголосные примеры;
- интонировать и определять на слух следующие элементы музыкальной речи – лад, ступени лада, интервалы, пройденные аккорды;
- записать нотами одноголосный диктант в форме периода;
- развивать музыкальный слух у детей;
- сольфеджировать.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.08
Народное музыкальное творчество и музыкальная литература:
зарубежная музыкальная литература; возникновение и развитие оперы; романтизм в музыке; казахское музыкальное народное творчество; традиционная музыкальная культура; песенная культура казахского народа; народно-профессиональные певцы, композиторы; инструментальная культура казахского народа; детская хоровая музыкальная литература; детская инструментальная и танцевальная музыкальная литература; современное музыкальное искусство Казахстана.
знания:
- основные этапы развития зарубежной музыкальной литературы;
- основные этапы развития музыкального искусства Казахстана;
- творчество композиторов Казахстана;
- основные жанры профессионального музыкального творчества;
- детскую инструментальную хоровую, танцевальную музыкальную литературу;
умения:
- делать анализ музыкальных произведений;
- пропагандировать детскую музыкальную и танцевальную культуру;
- вести воспитательную работу в детском коллективе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.09
Ритмика с основами хореографии:
учет возрастных и индивидуальных особенностей детского коллектива; основы музыкально-ритмической и хореографической подготовки; построение и перестроение; виды ходьбы, бега, подскоков, прыжков; основы классического, народного и современных танцев; выразительные средства хореографии; рисунок танца и хореографический текст; хореографическое оформление детских музыкальных произведений.
знания:
- детскую психологию;
- основы классического, народного и современных танцев;
- виды ходьбы, бега, подскоков, прыжков;
умения:
- построить рисунок танца и хореографический текст;
- использовать выразительные средства хореографии;
- делать хореографическое оформление детских музыкальных праздников;
- делать постановки детских танцев;
- вести воспитательную работу в детском коллективе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.10
Сценическая речь:
техника речи, ее назначение; дикция; упражнения на дикцию; основные качества голоса; комплекс упражнений для постановки речевого голоса; физиологическое и фонационное дыхание; методы работы над дыханием; искусство художественного чтения литературной композиции; редактирование текста; логическое ударение; художественное воплощение композиции.
знания:
- технику речи;
- физиологические и фонационные особенности голоса и дыхания;
- методы работы над произведением;
умения:
- работать над постановкой дыхания и голоса;
- анализировать текст;
- создавать художественный образ произведения;
- работать над сценическим произведением;
- создавать художественный образ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.11
Хоровая аранжировка:
краткий анализ музыкального произведения; особенности хорового изложения для детского коллектива; приемы хорового письма; особенности сопровождения; способы переложения партитур; облегчение фактуры, тесситуры; транспонирование партитуры; свободная обработка народной песни.
знания:
- особенности хорового изложения для детского коллектива;
- приемы хорового письма;
- особенности сопровождения;
умения:
- делать краткий анализ музыкального произведения;
- делать обработку народной песни;
- делать переложения партитур для детского коллектива;
- делать обработку произведения для детского хора.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.12
Методика работы с хоровым коллективом:
хоровое пение как древнейшее искусство; история развития хорового пения в Казахстане и странах зарубежья; профессиональное любительское творчество; типы и виды хоров; расположение хорового коллектива; характеристика певческих голосов; организационные принципы управления хором; особенности работы с академическим, народным, детским хором; распевание и принципы подбора вокальных упражнений; методы работы над хоровым произведением; анализ партитуры; особенности вокально-хоровой работы.
знания:
- типы и виды хоров;
- расположение хорового коллектива;
- характеристику певческих голосов;
- организационные принципы управления хором;
- методы работы над хоровым произведением;
- особенности вокально-хоровой работы;
умения:
- анализировать партитуры;
- подбирать репертуар для детского коллектива;
- организовывать выступления хорового коллектива;
- работать с академическим, народным, детским хором;
- делать правильную постановку детских голосов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК3.4.10
ПК3.4.11
СД.13
Методика музыкального воспитания:
возрастные особенности музыкального развития ребенка; содержание музыкальной деятельности в дошкольных учреждениях и в школьной программе; виды музыкальной деятельности; методика проведения музыкального занятия и урока музыки; обзор современных направлений массового музыкального воспитания; планирование работы по музыкальному воспитанию; типы и структура традиционных и нестандартных уроков; формы и виды внеклассной музыкальной работы.
знания:
- возрастные особенности развития ребенка в процессе музыкального воспитания;
- виды музыкальной деятельности;
- методику проведения музыкального занятия и урока музыки;
умения:
- организовать детский музыкальный коллектив;
- подбирать репертуар для детского музыкального коллектива;
- пропагандировать детское музыкальное творчество;
- вести учебно-воспитательную работу;
- соблюдать принципы воспитания.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

040301 3-4 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі"
АП.01
Негізгі аспап баян:
баян және аккордеонның шығу, даму тарихы; орындаушының отыруы және денені ұстау қалпы; қол қойылымы; аспаптың дыбыс шығаруы; мехтың ауысуы; аппликатура негіздері; баян клавиатурасын меңгеру; білім алушының дербес ерекшелілігі; оқу үрдісін жоспарлау; білім алушының өзіндік жұмысын ұйымдастыру; оқытушының оқушымен жұмыс істеу әдісі және ықпал жасауы; аспапта орындаушылық штрихтарды меңгеру; орындаушының техникалық мүмкіншіліктерін дамыту; музыкалық шығармалармен жұмыс; парақтан нота оқу және аспапта әуен теру; бір тональдықтан екішісіне ауыстыру; оркестрде (ансамбльде) ойнау.
Білімдер:
- отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптын құрылысын;
Іскерліктер:
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- би және вокал шығармаларды сүйемелдеуді;
- аспапта ойнауды үйретуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.02
Концертмейстер класы:
пән ерекшелігі, оның мақсаты мен міндеті; концертмейстер іс-әрекетіне қойылатын талаптар; негізгі орындаушы құралдар; вокалдық және аспаптық шығармалар сүйемелдеу ерекшелігі; әр түрлі сүйемелдеу фактура түрлері; сазға сүйемелдеуді теріп алу ерекшелігі; сүйемелдеуді жеңілдету нұсқалары; сүйемелдеуді күрделендіруі (төменгі дауыспен, екі дауыспен аккордтар); сүйемелдеуге әр түрлі ритмикалық топтарды іске асыру; дербес шығармашылық және суырып салма дағдылар.
Білімдер:
- концертмейстер іс-әрекетіне қойылатын талаптарды;
- музыкалық сүйемелдеу түрлері мен оның орындау ерекшеліктерін;
- аспаппен және дауыспен жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- жанр мен нысандар құрылымдарын;
- қарапайым фактуралық сүйемелдеу түрлерін;
Іскерліктер:
- саздық саланы үйлестіруді;
- сүйемелдеу ноталық мәтінді жеңілдетуді және қысқартуды;
- сүйемелдеуді күрделендіруді;
- транспонирлеуді және аспаптауды;
- әріптік нұсқа бойынша саздық саланы үйлестіруді;
- парақтан оқуды;
- сүйемелдеуді сазға теріп алуды;
- суырып салма және сүйемелдеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.03
Дирижерлау негіздері:
дирижерлік аппаратты қоюы; метрономдау; акцент және штрихтарды көрсету; негізгі нюанстарды дирижерлық қимыл арқылы көрсету тәсілдері; негізгі екпін түрлерінің түсініктемесі; клавирлік шығармалардың фактуралық түрлері; клавир бойынша музыкалық шығармалардың қарапайым түрлерін дирижерлау; музыкалық шығарманың дирижерлық сараптамасы; дирижерлаудағы он қол мен сол қолдың іс-әрекеттері; синкоптар, акценттер; партитура – шығарманы жазудағы ерекше түрі; партитура және клавир бойынша дирижерлау; оркестрдің оқу және концерттік жұмысын жоспарлау; дирижерлық қимылдарын шыңдау; күрделі шығармалармен жүмыс істеу; сүйемелдеуді дирижерлау; жеке орындаушымен жұмыс; репертуар таңдаудың принциптері; оқу-тәрбие жұмысын және концерттерді жоспарлау.
Білімдер:
- саз дәрісін;
- хор орындаушылардың орналасуын;
- музыкалық шығармалардың құрылымын;
- дирижерлық үлгіні;
- көрсету техникасының динамикалық және агогикалық иірімдерін;
- балалар ұжымымен, хор ұжымымен жұмыс істеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- дирижерлық аппаратындағы еркін қозғалыс және пластикалық қимылдарын пайдалануды;
- дирижерлаудағы сол қолдың көмектесу іс- әрекеттерін;
- концерттік және оқу жұмыстарын жоспарлауды;
- жеке орындаушымен жұмыс істеуді;
- клавир және партитура бойынша музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- дирижерлік сараптауды және партитураны талдауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.04
Хор класы:
хор класын ұйымдастыру; партия бойынша үйлестіру; ән дауысының қойылымы; ән салудағы тыныс алуы; дыбыс жасау; партия көлемі (диапазоны); дикция; ансамблдік орындау дағдыларын жетілдіру; динамикалық және ритмикалық арақатынас дыбысталуы; дыбыстану, дыбыс сапасы, саппен, реңкімен жұмыс; естіп бақылауды дамыту; хор партитураларын оқу дағдыларды қалыптастыру; хор репертуарын құрастыру.
Білімдер:
- партия бойынша үйлестіруді;
- ән салудағы тыныс алуды;
- дыбыс жасау, партия диапазонын, дикцияның қалпын;
Іскерліктер:
- хор класын ұйымдастыруды;
- дыбыстану, дыбыс сапасын, саппен, реңкімен жұмыс істеуді;
- шығарманың динамика және ритмикасымен жұмыс істеуді;
- репертуар құрастыруды;
- хор ұжымын құрастыруды;
- хор ұжыммен жұмыс жасауды;
- концерттік орындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.05
Дауыс қою:
ән салудағы тыныс алысы; дауыстық аппараттың резонаторлары; дыбыс шабуылы; дикция және артикуляция; регистрларды тегістеу және диапазонды дамыту; дыбысты сүйірлендіру; дауыс қозғалмалылығын дамыту.
Білімдер:
- бала дауыс аппаратының қойыудағы физиологиялық ерекшелігін;
- дауыстық аппараттың құрылымын;
- дыбыс жасам және ән салу жұмыс әдістерін;
Іскерліктер:
- балалар музыкалық шығармаларын орындауды үйретуді;
- балалар дауыс аппаратын дұрыс қойылымын жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.06
Музыкалық-теориялық цикл:
музыкалық дыбыс және нота таңбасы; ырғақ, өлшем, екпін; интервалдар; лад және тональдық; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтардағы аккодтар; хроматизм және альтерация; ауықтау; модуляция; бірінші дәрежедегі туыс тональдік түрі; кезең; жеті сатылық диатоникалық ладтар; транспозиция; мелизмдер; гармония - музыкалық мәнердің бірден бір құралы; толық ладты –функциялық жүйе; негізгі үш дыбыстықтың қосылуы; үш дыбыстың орын ауыстыруы; әуенді гармонизациялау; басты гармонизациялау; терциялық тондардың секіруі; каденсиялық квартсекст аккорд; каданстар түрі; музыкалық түрлердің әр түрлілігі.
Білімдер:
- скрипка, бас кілтіндегі нота жазылуын ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккодтар классификациясын;
- тональдықты анықтау ережесін;
- әуенді транспозициялау әдісін;
- үш дыбыстықтын орын ауыстыру ережесін;
- каденсияның әр түрлілігі және оларды қолдану ережелерін;
- терциялық тондардың дауыстарының секіру ережесін;
Іскерліктер:
- диатоникалық және хроматикалық жарты тондарды құруды;
- ұзақтықтарды өлшемдерге топтастыруды;
- интервалдарды анықтауды;
- әуенді транспозициялауды;
- негізгі үшдыбыстықтарды біріктеу және орын ауыстыруды;
- әуен мен басты гармонизациялауды;
- кезеңдік формаларда музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.07
Сольфеджио:
бір дауысты және екі дауысты вокалдық интонациялық дағдылар; ырғақтық есту қабылетін дамыту; музыкалық ладтарды, сатыларды, интервалдарды есту арқылы анықтау; интонациялдау дауыс ырғағын келтіріп әндету; сольфеджиолау; диктант жазу; естий отырып сараптау; шығармашылық жаттығулар.
Білімдер:
- жатқа бір дауысты және екі дауысты 8-10 жаттығуларды;
- жатқа трансполандырылған бір дауысты және екі дауысты 8-10 ән жаттығуларды;
Іскерліктер:
- парақтан сольфеджиолауды;
- лад, саты, интервал, аккордтарды есту арқылы анықтап интонациялауды;
- бір мезгіл формадағы бір дауысты диктантты нотамен жазуды;
- ұжым мүшелерінің музыкалық есту қабылетін дамытуды;
- шығармаларды, шығармалар үзінділерін сольфеджиолауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.08
Музыка әдебиеті және халық шығармашылығы:
музыкалық шетел әдебиеті; операның пайда болуы және дамуы; музыка өнеріндегі романтизм; қазақ халқының музыкалық шығармашылығы; дәстүрлі музыкалық мәдениет; қазақ халқының ән мәдениеті; халық-кәсіби әншілер, композиторлар; қазақ халқының аспаптық мәдениеті; балалшар хор музыкалық әдебиеті; балалар аспаптық және би музыкалық әдебиет; Қазақстандағы қазіргі музыкалық өнер.
Білімдер:
- музыкалық шетел әдебиет дамуының негізгі кезеңдерің;
- Қазақстандағы музыкалық өнер дамуының негізгі кезеңдерің;
- Қазақстан композиторларының шығармашылығын;
-кәсіби музыкалық шығармашылықтың негізгі жанрларын;
- балалар аспаптық хор, би музыкалық әдебиетін;
Іскерліктер:
- лектор ретінде болуды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- балалар музыкалық және би мәдениетін насихаттауды;
- балалар ұжымында тәрбие жұмысын жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.09
Хореография негізі мен ритмика:
балалар ұжымының жас және дербес ерекшеліктерін ескеру; музыкалық-ритмикалық және хореографиялық дайындық негіздері; құрылым және қайта жасау; жүгіру, секіру, жүру түрлері; классикалық, халықтық және қазіргі заман билерінің негіздері; хореографиядағы мәнерлі құралдар; би суреті және хореографиялық мәтін; балалар музыкалық шығармаларды би арқылы безендендіру.
Білімдер:
- балалар психологиясын;
- классикалық, халықтық және қазіргі заман билер негіздерін;
- жүгіру, секіру, жүру түрлерін;
Іскерліктер:
- хореографиялық мәтін мен би суретін құрастыруды;
- хореография мәнерлі құралдарын пайдалануды;
- балалардың музыкалық мерекелерін хореографиялық безендіруін жасауды;
- балалар биінің қойылымын қоюды;
- балалармен тәрбиелік жұмыстарды жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.10
Сахналық сөйлеу мәнері:
сөйлеу техникасы, оның маңыздылығы; дикция, дикцияға жаттығу; дауыстың негізгі сапасы; дауыстың сөйлеу қойылымына арналған жаттығулар кешені; физиологиялық және фонациялық тыныс алу; тыныс алуды қалыптастыратын жұмыс әдістері; әдеби композициясын көркемдеп оқу өнері; мәтінді түзету; логикалық екпін; әдеби композицияны көркемдік жүзінде іске асыру.
Білімдер:
- сөйлеу техникасын;
- дауыстың және тыныс алудың физиологиялық және фонациялық ерекшеліктерін;
- шығармалармен жұмыс істеу әдістерін;
Іскерліктер:
- дауыс және тыныс алу қойылымдарымен жұмыс істеуді;
- мәтін саралауды;
- шығарманың көркемдік бейнесін шығаруын;
- сахна шығармамен жұмыс жасауды, көркемдік бейнесін шығаруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.11
Хордың аранжировкасы:
музыкалық шығармаға шағын саралау; балалар ұжымы үшін хордық мазмұндама ерекшелігі; хордың хатын қабылдау; сүйемелдеу ерекшелігі; партитураны ауыстырып салу тәсілі; тесситуралар және фактураларды жеңілдету; партитураны транспонирлеу; халықтық әндерді еркін өңдеу;
Білімдер:
- балалар ұжымы үшін хордық мазмұндама ерекшелігін;
- хордық хаттар тәсілдерін;
- сүйемелдеу ерекшелігін;
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаға шағын талдау жасауды;
- партитураны транспонирлеуді;
- халықтық әндерге өңдеу жасауды;
- балалар ұжымы үшін партитураны өңдеуді;
- балалар хоры үшін шығарма өңдеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.12
Хор ұжымымен жұмыс істеу әдісі:
хордың ән салуы - ежелгі өнер; шет елдерде және Қазақстанда хордың ән салу тарихының дамуы; кәсіптік, әуесқойлық шығармашылық; хордың типтері және түрлері; хор ұжымының орналасуы; ән салу дауыстардың сипаттамасы; хор басқарудың ұйымдастыру міндеттері;
академиялық, халықтық және балалар хорларымен жұмыс істеу ерекшеліктері; ән салудың жаттықтыруы және вокалдық жаттығулардың таңдауының принциптері; хорға арналған шығармалармен жұмыс істеу әдістері; партитураны сараптау; вокалдық-хордық жұмыстардың ерекшеліктері.
Білімдер:
- хор типтері мен түрлерін;
- хор ұжымының орналастыруын;
- ән салу дауыстардың сипаттамасын;
- хор басқарудың ұйымдастыру міндеттерін;
- хорға арналған шығармалармен жұмыс істеу әдістерін;
- вокалдық-хордық жұмыстардың ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- партитураны сараптауды;
- балалар хор ұжымына репертуарды құрастыруды;
- хор ұжымның концертін ұйымдастыруды;
- академиялық, халықтық және балалар хорларымен жұмыс істеуді;
- балалардың дауысын қоюды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.13
Музыкалық тәрбиенің әдісі:
баланың музыкалық дамуындағы жастық ерекшеліктері; мектеп бағдарламасындағы және мектепке дейінгі балалар мекемелердегі музыкалық тәрбиенің түрлері; музыкалық іс-әрекеттердің түрлері; музыкалық оқу және музыка сабағын өткізу әдісі; қазіргі заманның бұқаралық музыкалық тәрбиесінің бағыттарына шолу; музыкалық тәрбие жұмысын жоспарлау; дәстүрлі және дәстүрлі емес сабақтар құрлымы мен түрлері; сыныптан тыс музыкалық жұмыстар нысаны мен түрлері.
Білімдер:
- баланың музыкалық дамуындағы жастық ерекшеліктерін;
- музыкалық іс-әрекеттің түрлерін;
- музыка сабағы мен музыкалық оқытудың әдістерін;
Іскерліктер:
- балалар музыкалық ұжымын ұйымдастыруды;
- балалар музыкалық ұжымына репертуар құрастыруды;
- балалардың музыкалық шығармашылығын насихаттауды;
- оқу-тәрбиелік жұмыстарды жүргізуді;
- тәрбие міндеттерін орындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3-5 – "Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений"
СД.01
Режиссура массовых представлений:
принципы и компоненты театрализованного искусства; принципы обучения и воспитания школы К.С. Станиславского; сценическое действие; театрализованные малые формы эстрады; режиссура концерта, тематического концерта; драматургия обряда и ритуала; обряд как этническое, социальное явление; технологический процесс организации и проведения художественно-публицистических представлений; драматургия массового праздника; национальные, государственные, профессиональные праздники как социальный заказ; народные гуляния на основе этнографических традиций Казахстана и других народов; современные торжества: праздники города, области; драматургия презентации; туристические мероприятия; детский нетрадиционный отдых;
технология организации реакреационных (восстановительных) зрелищ, игровых программ.
знания:
- систему К.С. Станиславского, особенности режиссуры, драматургии и мастерства актера, понимать природу конфликта;
- специфические особенности режиссуры праздничных действ, виды и жанры художественного творчества;
- характерные черты "театрализации";
умения:
- на основе "социального заказа" в художественной форме создать режиссерский замысел постановки;
- реализовать художественный замысел в сценарной работе и в постановочном процессе создания представления, концерта, празднества и других форм массовых представлений;
- применять полученные знания, навыки, умения в художественно-педагогической и научно-методической деятельности;
- режиссировать театрализованные массовые мероприятия;
- организовывать и проводить театрализованные массовые представления.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.02
Основы сценарного мастерства:
драматургия – род литературы; особенности драматургии массового действия; сценарий –ведущий жанр массового представления; монтаж как способ организации материала в сценарии; конфликт и драматургическая коллизия; специфика сценарного массового праздника, театрализованного концерта, обряда; выразительные средства сценарной драматургии.
знания:
- методику составления сценария;
- способы организации материала в сценарии;
умения:
- пользоваться выразительными средствами сценарной драматургии;
- составлять сценарии представлений, праздников, театрализованных концертов, обрядов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК3.51
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.03
Сценическое движение и пластика:
свобода мышц, динамичность, сила, пластичность, гибкость, ловкость, равновесие, координация, выразительность; сценический бой, падение; профессионально-прикладная, физическая подготовка специалиста (гимнастика, основы акробатики, спортивные игры); пластическое решение спектакля и массового представления.
знания:
- основы сценического движения;
- значение культуры тела;
- методы пластического воспитания;
умения:
- применять выразительные средства и приемы сценического движения и пластики на сцене;
- применять основы акробатики, гимнастики в пластическом решении спектакля и массового представления.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.04
Сценическая речь:
анатомии я и физиология речевого аппарата; орфоэпические правила, упражнения; техника речи; дикция; использование скороговорок; дыхание и голос; типы дыхания; дыхание и звук; работа над текстом; репертуар и требования, предъявляемые к нему; этапы работы чтеца над художественным произведением; логический анализ; принципы создания литературной композиции и монтажа; работа над басней, стихом, сатирическим жанром; сценическая культура чтеца.
знания:
- физиологию и анатомию речевого аппарата, технологию постановки голоса;
- ораторское искусство Казахстана;
умения:
- работать над тестом, выбрать репертуар;
- делать логический анализ текста;
- работать над басней, стихом, сатирическим жанром;
- использовать приемы ораторского искусства;
- работать над художественным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.05
Основы мастерства актера:
мастерство актера по системе Станиславского; виды сценического действия: психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты.
знания:
- элементы "системы К.С. Станиславского";
умения:
- использовать элементы актерского мастерства в профессиональной деятельности;
- создавать сценический образ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.06
История драматургии и театра:
истории театра; истоки зарождения театра; основные этапы становления и развития театрального искусства; основные виды, жанры и элементы театра; творчество театральных деятелей, драматургов, известных реформаторов, режиссеров, актеров; стили и направления театрального искусства (ренессанс, классицизм, просвещение, романтизм); шедевры мировой драматургии.
знания:
- историю мирового, казахского (русского) театра;
- современные проблемы и особенности развития театрального искусства и драматургии;
умения:
- использовать жанры театрального искусства;
- использовать достижения мирового, казахского (русского) театра в профессиональной деятельности;
- пропагандировать театральное искусство.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.07
Мировая литература:
основные этапы развития мировой литературы; устное народное творчество; идеи, содержание, герои древних произведений различных народов; жанры литературы; поэтика произведений казахской, восточной, западно-европейской литератур; новые литературные направления и течения; жанрово-стилевые особенности произведения; значение литературы и ее использование в массовых представлениях.
знания:
- лучшие произведения мировой литературы;
- произведения казахских классиков;
умения:
- отбирать материал художественной литературы для сценария, художественного чтения;
- использовать произведения устного народного творчества и лучших достижений мировой литературы в профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.08
Народное творчество и фольклор в организации массовых представлений:
народное творчество и современность; материальное и духовное наследие народов мира; фольклор в мировом значении; сказания; легенды; сказки; песни; обычаи и традиции народов мира; обычаи и традиции казахского народа; народное творчество – отражение эпохи; народное художественное творчество.
знания:
- обычаи и традиции народов мира;
- материальное и духовное наследие народов Казахстана;
умения:
- использовать достояние народа в профессиональной деятельности;
- использовать народное творчество и фольклор в организации массовых представлений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК3.5.10
ПК3.5.11
СД.09
Музыкальное оформление массовых представлений:
особенности восприятия музыки; драматургические функции музыки; музыкальная основа звукорежиссуры; методика работы с музыкальным произведением; музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ; технология использования музыки в массовых представлениях и народных гуляниях; особенности использования казахской народной музыки; технология использования шумов и шумоэффектов; создание музыкальных иллюстраций и музыкальных инсценировок к произведениям литературы, живописи; музыкальная партитура.
знания:
- драматургические функции музыки;
- музыкальную основу звукорежиссуры;
- методику работы с музыкальным произведением;
- технологию использования шумов и шумоэффектов;
умения:
- делать музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ;
- использовать музыку в массовых представлениях и народных гуляниях;
- создавать музыкальные иллюстрации и музыкальные инсценировки к произведениям литературы, живописи;
- создавать музыкальные иллюстрации к постановкам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.10
Музыкальная грамота:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора;
синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; период;
семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- особенности группировки в размерах;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
умения:
- группировать длительности в размерах;
- строить письменно и на фортепиано пройденные лады и тональности, интервалы, аккорды от звука и в тональности с разрешением и обращением;
- анализировать музыкальное произведение (отрывок) в форме периода;
- анализировать музыкальное произведение (отрывка) в форме периода.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

040301 3-5 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері"
АП.01
Көпшілік қойылымдардың режиссурасы:
театрландырылған өнердін принциптері және компоненттері;
К.С. Станиславский мектебінің оқыту және тәрбиеберудің принциптері; сахналық іс-әрекет; эстрададағы театрландырылған шағын формалар; концерттің, тақырыптық концерттің режиссурасы; салт-дәстүрдің драматургиясы; салт - этникалық әлеуметтік құбылыс; көркемдік- публисцистикалық қойылымдарының ұйымдастыру және өткізулінің технологиялық үрдісі; көпшілік мейрамның драматургиясы; мемлекеттік және кәсіптік мейрамдар әлеуметтік тапсырыс ретінде; Қазақстан және басқа халықтардың халық серуендері -этнографиялық дәстүрлерінің негізі; қазіргі кездегі мерекелер: қала мейрамдары, облыстық, аудандық мейрамдар; презентация драматургиясы; саяхаттық шаралар; балаларға арналған дәстүрлі емес ойын-сауқ; көпшілік ойын-сауық; реакреациондық бағдарламаларының ұйымдастыру технологиясы.
Білімдер:
- К.С. Станиславский мектебінің оқыту және тәрбиелеу жүйесін, актердін режиссуралық, драматургиялық және шеберлік ерекшелілігін, шиеленіс табиғатын түсінуді;
- көркемдік шығармашылықтың түрі мен жанрларын, мейрам іс-әрекетерінің режиссурасының ерекшеліктерін;
- "театрландырудың" негізгі мінездемесін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік мейрамдар әлеуметтік тапсырыс негізінде режиссурасының түпкі ойын құруды;
- қойылым, концерт, мейрам және басқа көпшілік қойылымдардың түрін сценарий құрастырып іске асыру процесінде көркемдік ойын жүзеге асыруды;
- алған білімін, іскерлігін, дағдыларын көркемдік-педагогикалық және ғылыми-әдістемелік іс-әрекеттерде пайдалануды;
- театрландырылған көпшілік шараларды режиссерлауды;
- театрландырылған көпшілік шараларды ұйымдастырып өткізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.02
Сценарий құру шеберлігінің негіздері:
драматургия - әдебиеттің түрі; көпшілік іс-әрекет драматургиясының ерекшеліктері; сценарий көпшілік қойылымдардың бастаушы жанры; монтаж - сценарий құжаттарын топтастыру жолы; конфликт және драматургиялық коллизия; көпшілік мерекенің, театрландырылған концерттің, салт-дәстүрдің сценарийлерінің ерекшелігі; сценарий драматургиясының айқын мәнерлі құралдары.
Білімдер:
- сценарий құрудың тәсілдерін;
- сценарий материалдарын топтастыру жолдарын;
Іскерліктер:
- сценарий драматургиясының айқын мәнерлі құралдарымен пайдалануды;
- көпшілік мерекенің, театрландырылған концерттің, салт-дәстүрдің сценариін құруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.03
Сахналық қозғалыс және пластика:
бұлшық еттерді еркін ұстау, күш, иілгіштік, икемділік, тепе-теңдік, айқындық, мәнерлілік, байланыстыру, сахналық күрес, құлау; маманның кәсіптік- қолданбалылығы, бұлшық еттін дайындауы (жаттығулар, спорттық ойындар, акробатика негіздері); көпшілік қойылымдарының және спектаклдің иілгіштік шешімі.
Білімдер:
- сахна қозғалысының негіздерін;
- дене мәдениеттінің маңызын;
-илгіштік тәрбиенің әдісін;
Іскерліктер:
- әр түрлі қаруды қолданып, сахнада күресу, мәнерлі әрекет жасауды;
- жұмыс барысында қозғалысты бекітуді;
- көпшілік қойылымдар мен спектаклдерде иілгіштік шешімінде жаттығуларды, акробатика негіздерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.04
Сахна тілі:
сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысы; орфоэпиялық жүйлері, жаттығулары; сахна тілінің техникасы; дикция; жаңылпаштарды пайдалану; тыныс алу және дауыс; тыныс алу түрлері; тыныс алу және дыбыс; мәтінмен жұмыс істеу; репертуар және оған қойылған талаптар; көркемдік шығармалармен жұмыс істеу кезеңдері; қисынды сараптау; әдеби композиция және монтаж құрудың принциптері; мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс; мәнерлеп оқудың сахна мәдениеті.
Білімдер:
- сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысын;
- дауыс қоюдың технологиясын;
- Қазақстандағы сөйлеу өнерін;
Іскерліктер:
- мәтінмен жұмыс істеуді;
- репертуарды таңдауды;
- қисынды сараптау жасауды;
- мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс жүргізуді;
- мәнерлеп оқу өнерінің тәсілдерін;
- көркемдік шығармамен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.05
Актер шеберлігінің негіздері:
К.С. Станиславский жүйесі арқылы актерді оқыту мен тәрбиелеудің негіздері; сахна әрекетінің түрлері: психологиялық, физикалық, сөздік, олардың органикалық бірлігі және байланысы; ұсынылған жағдайдың конфликті, қиялдағы затпен іс-әрекет.
Білімдер:
- К.С. Станиславский жүйесінің негізгі элементерін;
Іскерліктер:
- актерлік элементтерін кәсіптік әрекетінде пайдалануды;
- сахналық бейнені шығаруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.06
Театр және драматургия тарихы:
театр тарихы; театр туылуының бастамасы; театр өнерінің дамуы және қалыптасуының негізгі кезеңдері, театрдың негізгі түрі және жанрлары; белгілі театр режиссерлар, актерлар, драматургтардың және театр қайраткерлерінің шығармашылығы; театр өнерінің бағыттары және стилі (ренессанс, классицизм, ағарту, романтизим); дүние жүзінің драматургиясының аса көрнекті туындылары.
Білімдер:
- дүние жүзілік қазақ, орыс театрының тарихын;
- театр өнері және драматургияның қазіргі мәселелері және дамуының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- театр жанр түрлерін пайдалануды;
- дүние жүзілік, қазақ, орыс театрларының жетістіктерін кәсіптік әрекетте пайдалануд;
- театр өнерін насихаттауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.07
Дүниежүзілік әдебиеті: дүниежүзілік әдбиетінің қалыптасу және даму кезеңдері; халық ауыз шығармашылығы;
халықтардың ежелгі әдебиетінің идеясы, мазмұны, кейіпкерлері; әдебиет жанрлары; қазақ, шығыс, батыс-европалық әдеби шығармаларының поэтикасы; әдебиеттегі жаңа бағыттары мен ағыстары; шығарманың жанр-стильдік ерекшеліктері; көпшілік қойылымдарда әдебиеттің пайлану маңызы.
Білімдер:
- ежелгі әдебиетінің белгілі шығармаларын;
- қазақ классиктерінің шығармаларын;
Іскерліктер:
- сценариге және мәнерлеп оқуға көркем әдебиеттен материал таңдауды;
- кәсіптік әрекетте таңдаулы дүниежүзілік шығармалардың және қазақ әдебиетінің жетістіктерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.08
Көпшілік қойылымдардағы халық шығармашылығы және фольклор:
халық шығармашылық және қазіргі заман; дүние жүзінің халықтарының материалдық және рухани мұрасы; дүние жүзінде фольклор маңызы; аңыздар; ертегілер; өлеңдер; салт-дәстүрлер; дүниежүзінің халықтарының салт-дәстүрлері; қазақ халқының салт-дәстүрлері; халық шығармашылығы – дәуір айнасы; халық көркем өнер шығармашылығы.
Білімдер:
- дүниежүзінің халықтарының салт-дәстүрлерін;
- Қазақстан халқытарының материалдық және рухани мұрасын;
Іскерліктер:
- кәсіптік әрекетте халықтардың жетістіктерін пайдалнауды;
- көпшілік қойылымдарын ұйымдастыруда халық шығармашылығын және фольклорды пайдалауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6. КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.09
Көпшілік қойылымдарың музыка жағынан жабдықтау:
музыканы қабылдау ерекшеліктері; музыканың драматургиялық қызметі; дыбыс режиссураның музыкалық негізі; музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі; радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыка жабдықтау; көпшілік қойылымдарында және халықтардың серуендеулерінде музыканы пайдалану технологиясы; шу және шулыэффектілерінің пайдалану технологиясы; әдебиет және көркем суреттерге музыкалық сүйреттеуді және музыкалық сахналауды құру; музыкалық партитура.
Білімдер:
- музыканың драматургиялық қызметін;
- дыбыс режиссурасының музыкалық негізін;
- музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі;
- шу және шулы эффектілерінің пайдалану технологиясын;
- музыкалық партитураны;
Іскерліктер:
- радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыкамен жабдықтауды;
- әдебиет және көркем суретте музыкалық сүйреттеуді және музыкалық сахналауды құруды;
- қойылымдарға музыкалық безендендіру құрастыруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.10
Музыка сауаты:
музыкалық дыбыс және нота жазбасы; ырғақ; өлшем; екпін; интервалдар; лад және тональдік; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтарындағы аккордтар; кезең; жетісатылық диатоникалық ладтар; транспозициялар; мелизмдер.
Білімдер:
- скрипка бас кілтіндегі нота жазылуын, ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккордтар классификациясын;
- тональдікті анықтауды;
Іскерліктер:
- өлшемдегі ұзақтықтарды топтастыруды;
- өтілген интервалдарды жазбаша және күйсандықта құру, аккордтарды дыбыстан және тональдікте айналымымен және шешілуімен құрастыруды;
- өтілген ладтары және тональдікті дыбыстан құрып және күйсандықта ойнауды;
- кезеңдік түрде музыкалық шығарманы (үзіндіні) сараптауды;
- кезеңдік түрде музыкалық
шығарманы (үзіндіні) сараптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
СД.11
Общее фортепиано:
основы музыкальной грамоты; клавиатура; постановка игрового аппарата; ритм, такт, затакт;
пауза; знаки альтерации;
музыкальные фразы и предложения;
выразительные средства музыки;
изучение гамм, аккордов, арпеджио; разбор и изучение произведений;
читка с листа; подбор по слуху; интервалы; жанры фортепианной музыки;
обработка и переложения
музыки для фортепиано; разбор и изучение произведений различных жанров; игра на инструменте.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- нотную грамоту;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- работать над формированием звука, динамикой;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- использовать инструмент в работе;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.12
Грим:
становление искусства грим; технология освоения гримирования; виды грима; грим как важный элемент массового театрального представления; технические и изобразительные средства гримирования; схемы грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный); работа над образом; национальный грим; специфика работы гримера в кино и телевидении.
знания:
- виды грима;
- технические средства и правила гримирования;
умения:
- работать по схеме грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный);
- создать специальный грим, соответствующий образу;
- гримировать самого себя и уметь загримировать участников проводимого праздника или вечера.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.13
Постановка голоса:
понятие о звуке; принципы звукообразования; дыхательные упражнения; упражнения для развития голоса; переход со звука на звук; интонирование звуков; художественный образ произведения; сценическая культура певца-исполнителя; определение голоса по характеру; звучание по диапазону; распевки; раскрытие художественного образа произведения.
знания:
- принципы звукообразования;
- строение голосового аппарата;
- методы работы над певческим дыханием и звукообразованием;
умения:
- соблюдать сценическую культуру певца-исполнителя;
- раскрывать художественный образ произведения;
- исполнять музыкальные произведения;
- делать правильную постановку детского голосового аппарата.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.14
Основы хореографии:
работа режиссера и балетмейстера; история искусства хореографии; взаимосвязь хореографии с другими видами художественного творчества; фольклорный танец, классический, историко-бытовой бальный танец; современные направления в хореографии.
знания:
- работу режиссера и балетмейстера;
- основы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев,
умения:
- использовать современные направления в хореографии;
- уметь построить рисунок танца и хореографический текст;
- применять основы хореографии в театральных постановках.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9

КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11
АП.11
Жалпы фортепиано:
музыкалық сауаттылықтың негізі; клавиатура; ырғақ; такт; толық емес такт; тыныс алу; альтерациялық белгілер; музыкалық фразалар мен сөйлемдер; музыканың мәнерлеу құралдары; аспапта ойнау; ойнау аппаратының қойылымы; гаммаларды, аккордтарды, арпеджиоларды ойнап үйрену; нотаны парақтан бірден оқу; есту қабілеті арқылы теру; фортепианолық жанрлық музыканы өңдеу және түсіру;
фортепианоға арналған би музыкасы; әртүрлі жанрлардағы шығармаларды талдау және үйрену; парақтан бірден оқу.
Білімдер:
- отырғызу ережесін, қол қойылымын;
- нота сауаттылығын;
- музыкалық аспаптың құрылымын;
- ойнау позициясын;
- дыбыс алудың әдіс-тәсілдерін;
- бір позициядан келесі позицияға ауысудың қағидаларын;
- музыкалық шығарманы орындап үйрену кезеңіндегі әдістерін;
Іскерліктер:
- шығарманы орындауды;
- дыбыстың қалыптасуына және динамикаға жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманың түрі, мінез-құлқы, мазмұны бойынша жұмыс жасауды;
- нотаны парақтан бірден оқуды;
- өз жұмысында аспапты қолдануды;
- музыкалық шығарма бойынша өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.12
Грим:
грим өнерінің қалыптасуы;
гримдеуді меңгеру технологиясы; грим түрлері; грим – көпшілік театрландырылған қойылымдардың қажетті элементі; гримнің техникалық және бейнелеу жабдықтары; грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет); бейнемен жұмыс; халықтық грим; кино және телевиденияда гримдеуші жұмысының ерекшеліктері.
Білімдер:
- грим түрлерін;
- гримдеудің ережелерін және техникалық құралдарын;
Іскерліктер:
- грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет) арқылы жұмыс жасауды;
- сайма сай бейнеге лайықты гримді келтіруді;
- өзіне және өткізілетін қойылымдардың, кештің қатысушыларына грим жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.13
Дауыс қою:
дыбыс туралы түсініку; дыбыс шығарудың принциптері; тыныс алу жаттығулары; дыбыстан дыбысқа көшу; дауысты жетілдіру жаттығулары; дыбысты интонациялау; шығарманың көркемдік бейнесі; ән орындаушының сахналық мәдениеті; дауысты мінез-құлқы арқылы анықтау; дауыстың диапазоны; дауыс қоюдың жаттығулары; шығарманың көркемдік бейнесін ашу.
Білімдер:
- дыбыс шығарудың принциптерін;
- дауыс аппаратының құрылымын;
- дыбыс шығару және әншінің тыныс алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- ән орындаушының сахналық мәдениетін сақтауды;
- шығарманың көркемдік бейнесін ашуды;
- баланың дауыс аппаратын дұрыс қоюуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.14
Хореграфия негіздері:
режиссер және балетмейстердің жұмысы; хореография өнерінің тарихы; хореграфияның көркем шығармашылықтың басқа түрлерімен байланысы; дененің мизансценалары; фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық және балдық билер; хореграфияның қазіргі заманғы бағыттары.
Білімдер:
- режиссер және балетмейстердің жұмысын;
- фольклорлық, классикалық, тарихи- тұрмыстық және балдық билерінің негіздерін;
Іскерліктер:
- хореграфияда қазіргі бағыттарын пайдалануды;
- хореграфиялық суретін және хореграфиялық мәтінін құруды;
- театрландырылған қойылымдарда хореграфия негіздерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.13
Методика работы с самодеятельным оркестром (ансамблем):
исполнительский аппарат и исполнительские средства, постановка при игре на эстрадно-духовых инструментах; методика обучения игре на эстрадно-духовых инструментах, сущность репетиционного процесса, его основные задачи и организация; общие методы и формы работы с самодеятельным оркестром эстрадно-духовых инструментов; оркестрово-ансамблевая подготовка; методика работы с детским самодеятельным оркестром эстрадно-духовых инструментов; организационно-творческая работа руководителя оркестра; особенности отбора кандидатов для обучения игре в оркестре; роль и педагогические задачи руководителя самодеятельного коллектива; планирование учебно-воспитательной и художественной работы.
знания:
- виды музыкальных инструментов в оркестре;
- особенности индивидуальной работы с участниками оркестра;
- методику организации и проведения отбора участников оркестра (ансамбля);
- принципы и этапы работы над произведением;
- методику обучения игре на эстрадно-духовых инструментах;
- способы достижения звучания оркестра;
- принципы достижения ритмического и темпового ансамбля в группах и оркестре;
- методику работы с музыкальным коллективом;
умения:
- планировать и реализовывать учебно-воспитательную и художественную работу;
- вести учебную документацию;
- повышать творческий и исполнительский уровень участников оркестра (ансамбля);
- организовывать и проводить концертные выступления;
- создать и работать с самодеятельным эстрадно-духовым оркестром (ансамблем).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.6.1.
ПК 3.6.2.
ПК 3.6.4.
ПК 3.6.5.
ПК 3.6.6.
ПК 3.6.7.
ПК 3.6.8.
ПК 3.6.9.
ПК 3.6.10.
ПК 3.6.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины
040301 3 – 7 – "Педагог-организатор досуга, режиссер самодеятельного театрального коллектива"
СД.01
Режиссура и актерское мастерство:
принципы воспитания и обучения актера по системе К.С. Станиславского; сценическое действие (виды, одиночные этюды, действие с воображаемым предметом, парный, массовый этюд); театрализованные малые формы эстрады (миниатюра, скетч, интермедия); режиссура концерта, тематического концерта; драматургия обряда и ритуала, их режиссура; технологический процесс организации и проведения художественно-публицистических мероприятий; драматургия массового праздника; национальные, государственные праздники как социальный заказ; народные гуляния на основе этнографических традиций народов Казахстана; современные торжества; драматургия представления (презентации) культурного центра, фирмы, туристических мероприятий, детского и нетрадиционного отдыха; технология организации рекреационных зрелищных, игровых программ.
знания:
- принципы воспитания и обучения актера по системе К.С. Станиславского;
- виды сценического действия;
- постановку театрализованных форм эстрады;
- драматургию массовых праздников и народных гуляний;
- технологический процесс организации и проведения художественно-публицистических постановок;
умения:
- режиссировать театрализованные малые формы эстрады (миниатюра, скетч, интермедия);
- режиссировать спектакли;
- делать режиссуры театральных постановок;
- делать актерские работы малых и крупных театральных постановок.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.02
Сценическая речь:
анатомия и физиология речевого аппарата; орфоэпические правила, упражнения; техника речи; дикция; использование скороговорок; дыхание и голос; типы дыхания; дыхание и звук; работа над текстом; репертуар и требования, предъявляемые к нему; этапы работы чтеца над художественным произведением; логический анализ; принципы создания литературной композиции и монтажа; работа над басней, стихом, сатирическим жанром; сценическая культура чтеца.
знания:
- физиологию и анатомию речевого аппарата, технологию постановки голоса;
- ораторское искусство Казахстана;
умения:
- работать над текстом, подбирать репертуар;
- делать логический анализ текста;
- работать над басней, стихом, сатирическим жанром;
- использовать приемы ораторского искусства;
- работать над художественным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.03
Сценическое движение и пластика:
свобода мышц, динамичность, сила, пластичность, гибкость, ловкость, равновесие, координация, выразительность; сценический бой, падение; профессионально-прикладная, физическая подготовка специалиста (гимнастика, основы акробатики, спортивные игры); пластическое решение спектакля и массового представления.
знания:
- основы сценического движения;
- значение культуры тела;
- методы пластического воспитания;
умения:
- применять выразительные средства и приемы сценического движения и пластики на сцене;
- применять основы акробатики, гимнастики в пластическом решении спектакля и массового представления.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.04
Основы сценарного мастерства:
драматургия – род литературы; особенности драматургии массового действия; сценарий –ведущий жанр массового представления; монтаж как способ организации материала в сценарии; конфликт и драматургическая коллизия; специфика составления сценария массового праздника, театрализованного концерта, обряда; выразительные средства сценарной драматургии.
знания:
- методику составления сценария;
- способы организации материала в сценарии;
умения:
- пользоваться выразительными средствами сценарной драматургии;
- составлять сценарии представлений, праздников, театрализованных концертов, обрядов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.05
История драматургии и театра:
история театра; истоки зарождения театра; основные этапы становления и развития театрального искусства; основные виды, жанры и элементы театра; творчество театральных деятелей, драматургов, известных реформаторов, режиссеров, актеров; стили и направления театрального искусства (ренессанс, классицизм, просвещение, романтизм); шедевры мировой драматургии.
знания:
- историю мирового, казахского (русского) театра;
- современные проблемы и особенности развития театрального искусства и драматургии;
умения:
- использовать театральные жанры;
- использовать достижения мирового, казахского (русского) театра в профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.06
Грим:
становление искусства грим; технология освоения гримирования; виды грима; грим как важный элемент массового театрального представления; технические и изобразительные средства гримирования; схемы грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный); работа над образом; национальный грим; специфика работы гримера в кино и телевидении.
знания:
- виды грима;
- технические средства и правила гримирования;
умения:
- работать по схеме грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный);
- создавать специальный грим, соответствующий образу;
- гримировать самого себя и уметь загримировать участников проводимого праздника или вечера.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.07
История культуры Казахстана:
основные направления отечественной культуры; культура X-XIII вв.; культура Казахстана XIV-XVII вв.; культура Казахстана XVIII-XIX вв.; развитие культуры Казахстана в ХХ веке; современное направление в казахстанской культуре.
знания:
- культуру казахского народа и народов, населяющих Казахстан;
- современные направления в искусстве и культуре;
умения:
- пропагандировать искусство и культуру народов Казахстана;
- использовать культурное наследие казахского народа и народов, населяющих Казахстан по эстетическому воспитанию.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.08
Музыкальное оформление массовых представлений:
особенности восприятия музыки; драматургические функции музыки; музыкальная основа звукорежиссуры; методика работы с музыкальным произведением; музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ; технология использования музыки в массовых представлениях и народных гуляниях; особенности использования казахской народной музыки; технология использования шумов и шумоэффектов; создание музыкальных иллюстраций и музыкальных инсценировок к произведениям литературы, живописи; музыкальная партитура.
знания:
- драматургические функции музыки;
- музыкальную основу звукорежиссуры;
- методику работы с музыкальным произведением;
- технологию использования шумов и шумоэффектов;
- музыкальную партитуру;
умения:
- делать музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ;
- использовать музыку в массовых представлениях и народных гуляниях;
- создавать музыкальные иллюстрации и музыкальные инсценировки к произведениям литературы, живописи;
- создавать музыкальные иллюстрации к постановкам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.09
Основы хореографии:
работа режиссера и балетмейстера; история искусства хореографии; взаимосвязь хореографии с другими видами художественного творчества; фольклорный танец, классический, историко-бытовой бальный танец; современные направления в хореографии.
знания:
- работу режиссера и балетмейстера;
- основы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев,
умения:
- использовать современные направления в хореографии;
- уметь построить рисунок танца и хореографический текст;
- применять основы хореографии в театральных постановках.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.10
Постановка голоса:
понятие о звуке; принципы звукообразования; дыхательные упражнения; упражнения для развития голоса; переход со звука на звук; интонирование звуков; художественный образ произведения; сценическая культура певца-исполнителя; определение голоса по характеру; звучание по диапазону; распевки; раскрытие художественного образа произведения.
знания:
- принципы звукообразования;
- строение голосового аппарата;
- методы работы над певческим дыханием и звукообразованием;
умения:
- соблюдать сценическую культуру певца-исполнителя;
- раскрывать художественный образ произведения;
- исполнять музыкальные произведения;
- делать правильную постановку детского голосового аппарата.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.13
Көркемөнерпаздар оркестрімен (ансамбльмен) жұмыс істеу әдістемесі:
орындаушылық аппарат және орындаушылық құралдар, үрмелі-эстрадалық аспаптарда ойнап үйрену қойылымы; үрмелі-эстрадалық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесі; дайындық үрдісінің маңызы, оның негізгі мақсаты мен ұйымдастырылуы; үрмелі-эстрадалық аспаптарында көркемөнерпаздар оркестрінің әдістемесі мен жұмыс жасау түрлері; оркестрлік-ансамбльдік дайындық; балалар көркемөнерпаздар үрмелі-эстрадалық аспаптар оркестрімен жұмыс істеу әдістемесі; оркестр жетекшісінің шығармашылық-ұйымдастыру жұмысы; оркестрде ойнап-үйренуге қатысушыларды таңдау ерекшеліктері; көркемөнерпаздар ұжымы жетекшісінің педагогикалық міндеттері және ролі; оқу-тәрбиелік және көркемдік жұмысын жоспарлау.
Білімдер:
- оркестрдегі музыкалық аспаптардағы әр түрлі дыбыс пайда болу түрлерін;
- оркестрге қатысушылармен жеке жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушыларды таңдау және ұйымдастыру әдістемесін;
- шығармамен жұмыс жасау кезеңдері мен принциптерін;
- үрмелі-эстрадалық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесін;
- негізгі динамикалық нюанстарда оркестрдің ұтымды дыбыс шығару күшіне жету тәсілдерін;
- оркестр мен топтардың екпіндік және ырғақтық ансамбльдігіне жету принциптерін;
- балалар музыкалық ұжымымен жұмыс жасау әдістемесін;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік, көркемдік жұмысты жоспарлау және жүзеге асыруды;
- оқу құжаттарымен жұмыс жасауды;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушылардың орындаушылық және шығармашылық деңгейін көтеруді;
- концерттік орындаушылықты ұйымдастыру және өткізуді;
- көркемөнерпаздар оркестрін (ансамблін) ұйымдастыру және онымен жұмыс істеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11.
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
АП. 00
Арнайы пәндер
0403013-7 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көркемөнерпаз театр ұжымының режиссері"
АП.01
Режиссура және актерлік шеберлігі:
К.С. Станиславскидің жүйесіарқылы актерді оқыту және тәрбиелеудің негіздері; сахналық әрекет (түрлері, этюдтар, қос жұптық этюдтар, көпшілік этюдтар, қиялдағы затпен іс-әрекет); театрландырылған эстраданың шағын түрі (миниатюра, скеч, интермедия); концерттің, тематикалық режиссурасы; салт пен дәстүрдің драматургиясы және режиссурасы; көркемдік публицистикалық шығармаларды ұйымдастыру және өткізу технологиялық жүйесі; көпшілік мейрамдардың драматургиясы; ұлттық және мемлекеттік мейрамдар әлеуметтік тапсырыс ретінде; Қазақстан халықтарының этнографиялық дәстүр негізінде халық серуендері; қазіргі заманғы салтанатты мерекелер; балалар және дәстүрден тыс демалыс түрлерін, туристік шараларды, фирма, мәдениет орталықтарға презентанция өткізу; рекреационды көріністік, ойын бағдарламаларды ұйымдастыру технологиясы.
Білімдер:
- К.С. Станиславскидің жүйесі арқылы актерді оқыту және тәрбиелеудің негіздерін;
- сахналық әрекеттің түрлерін;
- театралдандырылған эстрадалық түрлерінің қойылуын;
- көпшілік мейрамдардың және халық серуендерінің драматургиясын;
- көркемдік публистистикалық қойылымдарды ұйымдастыру және өткізу технологиялық жүйесін;
Іскерліктер:
- эстраданың шағын театрланған түрін (миниатюра, скеч, интермедиа) режиссерлауды;
- қойылымдарды режиссерлауды;
- театрладандырылған қойылымдарды режиссирлауды;
- шағын және көлемді театрладандырылған қойылымдарда актерлік жұмысын жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.02
Сахна тілі:
сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысы; орфоэпиялық жүйлері, жаттығулары; сахна тілінің техникасы; дикция; жаңылпаштарды пайдалану; тыныс алу және дауыс; тыныс алу түрлері; тыныс алу және дыбыс; мәтінмен жұмыс істеу; репертуар және оған қойылған талаптар; көркемдік шығармалармен жұмыс істеу кезеңдері; қисынды сараптау; әдеби композиция және монтаж құрудың принциптері; мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс; мәнерлеп оқудың сахна мәдениеті.
Білімдер:
- сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысын;
- дауысты қоюдың технологиясын;
- Қазақстанның сөйлеу өнерін;
Іскерліктер:
- мәтінмен жұмыс істеуді;
- репертуарды таңдауды;
- қисынды сараптау жасауды;
- мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс жүргізуді;
- мәнерлеп оқу өнерінің тәсілдерін;
- көркемдік шығармамен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.03
Сахналық қозғалыс және пластика:
бұлшық еттерді еркін ұстау, күш, иілгіштік, икемділік, тепе-теңдік, айқындық, мәнерлілік, байланыстыру, сахналық күрес, құлау; маманның кәсіптік- қолданбалылығы, бұлшық еттерді дайындауы (жаттығулар, спорттық ойындар, акробатика негіздері); көпшілік қойылымдары және спектаклдің иілгіштік шешім.
Білімдер:
- сахна қозғалысының негіздерін;
- дене мәдениеттінің маңызын;
- илгіштік тәрбиенің әдісін;
Іскерліктер:
- әр түрлі қаруды қолданып, сахнада күресу, мәнерлі әрекет етуді;
- жұмыс барысында қозғалыстарды бекітуді;
- көпшілік қойылымдарда және спектаклдерде иілгіштік шешімінде жаттығуларды, акробатика негіздерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.04
Сценарий құру негіздерінің шеберлігі:
драматургия - әдебиеттің бір түрі; көпшілік іс-әрекетің дараматургиясының ерекшеліктері; сценарий -көпшілік қойылымдардың негізгі жанры; монтаж - сценаридегі жабдықтарды ұйымдастыру тәсілі; драматугиялық коллизия және дауласу; көпшілік мейрамдар; театрландырылған концерттер, салт-дәстүрлер сценариінің өзгешілігі, сценарий дараматургиясының айқын құралдары.
Білімдер:
- сценарий құрастыру әдісін;
- сценариге қажетті материал жинақтаудың әдісін;
Іскерліктер:
- сценарий дараматургиясының айқын құралдарымен пайдалануды;
- қойылымдар, мейрамдар, театраландырылған концерттер, салт-дәстүрлердің сценарилерін құрастыруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.05
Театр және драматургияның тарихы:
театр тарихы; театр туылуының бастамасы; театр өнерінің дамуы және қалыптасуының негізгі кезеңдері, театрдың негізгі түрі және жанрлары; белгілі театр режиссерлар, актер, драматургтардың және театр қайраткерлерінің шығармашылығы; театр өнерінің бағыттары және стилі (ренессанс, классицизм, ағарту, романтизим); дүние жүзінің драматургиясының аса көрнекті туындылары.
Білімдер:
- дүние жүзілік қазақ, орыс театрының тарихын;
- театр өнері және драматургияның қазіргі мәселелері және дамуының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- театрда жанр түрлерін пайдалануды;
- дүние жүзілік, қазақ, орыс театрларының жетістіктерін кәсіптік әрекетте пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.06
Грим:
грим өнерінің қалыптасуы;
гримдеуді меңгеру технологиясы; грим түрлері; грим - көпшілік театрландырылған қойылымдардың қажетті элементі; гримнің техникалық және бейнелеу жабдықтары; грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет); бейнемен жұмыс; халықтық грим; кино және телевиденияда гримдеуші жұмысының ерекшеліктері.
Білімдер:
- грим түрлерін;
- гримдеудің ережелерін және техникалық құралдарын;
Іскерліктер:
- грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет) арқылы жұмыс жасауды;
- сайма сай бейнеге лайықты гримді келтіруді;
- өзіне және өткізілетін қойылымдардың, кештің қатысушыларына грим жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.07
Қазақстан мәдениет тарихы:
Қазақстан мәдениетінің негізгі бағыттары; X-XIII ғасырларының мәдениеті; XIV-XVII ғасырларының мәдениеті; XVIII-XIX ғасырларының мәдениеті; Қазақстанның XX ғасырдағы мәдениетінің дамуы; қазіргі Қазақстан мәдениеттің бағыттары.
Білімдер:
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтардың мәдениетін;
- мәдениеттің және өнердің қазіргі бағыттарын;
Іскерліктер:
- Қазастан халықтарының мәдениетін және өнерін насихаттауды;
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтарының мәдени мұрасын эстетикалық тәрбиесінде пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.08
Көпшілік қойылымдарың музыка жағынан жабдықтау:
музыканы қабылдау ерекшеліктері; музыканың драматургиялық қызметі; дыбыс режиссураның музыкалық негізі; музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі; радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыка жабдықтау; көпшілік қойылымдарында және халықтардың қыдыру кезінде музыканы пайдалану технологиясы; шу және шулы эффектілерінің пайдалану технологиясы; әдебиет және көркем суреттерге музыкалық безендендіру және музыкалық сахналауды құру; музыкалық партитура.
Білімдер:
- музыканың драматургиялық қызметін;
- дыбыс режиссураның музыкалық негізін;
- музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі;
- шу және шулы эффектілерінің пайдалану технологиясын;
- музыкалық партитураны;
Іскерліктер:
- радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыкамен жабдықтауды;
- әдебиет және көркем суретте музыкалық безендендіру және музыкалық қойылымдар құруды;
- қойылымдарға музыкалық безендендіру құруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.09
Хореграфия негіздері:
режиссер және балетмейстердің жұмысы; хореография өнерінің тарихы; хореграфияның көркем шығармашылықтың басқа түрлерімен байланысы; дененің мизансценалары; фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық және балдық билер; хореграфияның қазіргі заманғы бағыттары.
Білімдер:
- режиссер және балетмейстердің жұмысын;
- фольклорлық, классикалық, тарихи- тұрмыстық және балдық билерінің негіздерін;
Іскерліктер:
- хореграфияда қазіргі бағыттарын пайдалануды;
- хореграфиялық суретін және хореграфиялық мәтінін құруды;
- театрландырылған қойылымдарда хореграфия негіздерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.10
Дауыс қою:
дыбыс туралы түсініку; дыбыс шығарудың принциптері; тыныс алу жаттығулары; дыбыстан дыбысқа көшу; дауысты жетілдіру жаттығулары; дыбысты интонациялау; шығарманың көркемдік бейнесі; ән орындаушының сахналық мәдениеті; дауысты мінез-құлқы арқылы анықтау; дауыстың диапазоны; дауыс қоюдың жаттығулары; шығарманың көркемдік бейнесін ашу.
Білімдер:
- дыбыс шығарудың принциптерін;
- дауыс аппаратының құрылымын;
- дыбыс шығару және әншінің тыныс алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- ән орындаушының сахналық мәдениетін сақтауды;
- шығарманың көркемдік бейнесін ашуды;
- баланың дауыс аппаратын дұрыс қоюуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.11
Музыкальная грамота:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора;
синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; период;
семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- особенности группировки в размерах;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
умения:
- группировать длительности в размерах;
- строить письменно и на фортепиано пройденные интервалы, аккорды от звука и в тональности с разрешением и обращением;
- строить от звука и играть на фортепиано пройденные лады и тональности;
- анализировать музыкальное произведение (отрывок) в форме периода;
- анализировать музыкальные произведения (отрывок) в форме периода.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.12
Музыкальный инструмент (пение с домбырой):
основы музыкальной грамоты; клавиатура;
ритм, такт, затакт;
пауза; знаки альтерации;
музыкальные фразы и предложения;
выразительные средства музыки; постановка игрового аппарата;
изучение гамм, аккордов, арпеджио; разбор и изучение произведений; подбор по слуху; интервалы; жанры фортепианной музыки;
обработка и переложения музыки для фортепиано; разбор и изучение произведений различных жанров; читка с листа.
игра на инструменте.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- нотную грамоту;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- работать над формированием звука, динамикой;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- использовать инструмент в работе;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.13
Музыкальная литература и народное творчество:
казахское народное музыкальное творчество;
музыкально-поэтические традиции казахского народа; казахская народно-профессиональная музыкальная классика; казахское народно-профессиональное песенное творчество;
казахская народная инструментальная музыка, ее основные жанры и представители; музыкальная культура Казахстана; песенная и хоровая музыка Казахстана; оперное искусство; балетная музыка композиторов Казахстана;
симфоническая музыка композиторов Казахстана; кантаты и оратории; инструментальные концерты; камерно-инструментальные произведения композиторов Казахстана; зарубежная музыкальная литература; музыкальная культура XVI, XVIII и ХIХ веков; романтизм в музыке; музыка народов СНГ; этапы развития музыки XX века; музыка республик Средней Азии.
знания:
- основные жанры и традиции устного народного и профессионального музыкального творчества;
- выдающихся представителей казахской народно-профессиональной музыкальной классики;
- основные этапы развития музыкального искусства Казахстана;
- творчество композиторов Казахстана;
- основные жанры профессионального музыкального творчества;
- основные этапы развития музыкального искусства, творчество выдающихся представителей зарубежной музыки;
- основные этапы развития музыкального искусства, творчество выдающихся
представителей русской музыки и музыки советского периода;
умения:
- пропагандировать музыкальную культуру;
- делать анализ музыкальных произведений;
- вести воспитательную работу посредством народного творчества и музыкальной литературы;
- пропагандировать музыкальную культуру Казахстана и классику мира.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.14
Мировая литература:
основные этапы развития мировой литературы; устное народное творчество; идеи, содержание, герои древних произведений различных народов; жанры литературы; поэтика произведений казахской, восточной, западно-европейской литератур; новые литературные направления и течения; жанрово-стилевые особенности произведения; значение литературы и ее использование в массовых представлениях.
знания:
- лучшие произведения мировой литературы;
- произведения казахских классиков;
умения:
- отбирать материал художественной литературы для сценария, художественного чтения;
- использовать произведения устного народного творчества и лучшие достижения мировой литературы в профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.15
Техника сцены и художественное оформление спектакля:
устройство сцены (авансцена, арырсцена, трюм, партал); планшет сцены, верховое оборудование (штанкетные подъемы, софитные подъемы); осветительное и проекционное оборудование; световые эффекты и имитации; основы композиции в художественном оформлении сцены; основы цветоведения; перспективный рисунок и эскиз; одежда сцены, театральные станки, фурки; изготовление костюмов и трансформации его элементов; изготовление бутафории и реквизита; художественная обработка материалов и тканей; изготовление объемных масок и декораций.
знания:
- устройство сцены;
- оборудование сцены;
- технику использования светового оборудования;
умения:
- создавать композиционное оформление сцены;
- изготовлять бутафорию, реквизиты, маски, декорации для постановок;
- оформлять сцену для спектаклей, постановок;
- применять осветительное и проекционное оборудование;
- создавать перспективный рисунок, эскизы оформления спектакля, костюмов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
СД.16
Методика работы с самодеятельным театральным коллективом:
общие методы и формы работы с самодеятельным театральным коллективом; сущность репетиционного процесса, его основные задачи и организация; роль и значение театрального коллектива в эстетическом воспитании; основы современной педагогики и психологии в формировании театрального коллектива; организация занятий в театральном коллективе; подбор формы работы; основные цели и задачи руководителя самодеятельного театрального коллектива.
организационно-творческая работа руководителя коллектива; планирование учебно-воспитательной и художественной работы.
знания:
- методы и формы работы с самодеятельным театральным коллективом;
умения:
- организовать коллектив на творческую работу по созданию спектакля;
- формировать театральный коллектив;
- проводить занятия по актерскому мастерству;
- проводить репетиции и делать постановки спектакля.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение в мастерских колледжа
ПО.01
Организация досуга:
цели и задачи практики; учебные экскурсии по культурно-досуговым учреждениям; посещение разноплановых мероприятий, театральных постановок, их анализ; методика составления сценариев; освоение практики подготовки и проведения культурно-досуговых мероприятий; виды массовых мероприятий; детские утренники; учет и отчет в КДУ; бюджет и финансирование; организация работы творческогго коллектива.
умения:
- составлять сценарий мероприятий иего проводить;
- определять эпизоды и кульманацию мероприятия, строить композицию сценария;
- анализировать сценарий;
- составлять и готовить концертную программу;
навыки:
- организации и проведения культурно-досугового мероприятия;
- организации работы творческогго коллектива и работы культурно-досугового учреждения.
ПК 3.1.1.-
ПК 3.7.11.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомительная практика:
цели и задачи практики; учебные экскурсии по культурно-досуговым учреждениям; знакомство со специальностью; посещение разноплановых мероприятий, театральных постановок, их анализ; ориентир обучающихся на приобритение практических умений и навыков, развитие их творческих способностей.
умения:
- ведения самостоятельной поисковой работы;
- анализа посещенных разноплановых мероприятий, театральных постановок;
навыки:
- выработка умений и навыков будущей специальности.
БК 1. –
БК 9
ПК 3.5.1. -
ПК 3.5.11.
ПП.02
Учебная практика по культурно-досуговой деятельности:
методика составления сценария; освоение практики по организации, подготовке и проведения культурно-досуговых мероприятий; проведение массовых форм; планирование утренников, концертов, праздников; виды планов; учет и отчетность в КДУ; бюджет и финансирование; организация деятельности творческого коллектива.
умения:
- составления сценария, организации и проведения культурного мероприятия;
- определения сюжетного и сценарного хода мероприятия, наметок эпизодов, кульминации, композиционного строя сценария;
- анализа сценария;
- проведения репетиции, подготовки концертной программы;
навыки:
- организации и проведения массовых культурно-досуговых мероприятий;
- организации деятельности КДУ и творческого коллектива.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.

КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.11
Музыка сауаты:
музыкалық дыбыс және нота жазбасы; ырғақ; өлшем; екпін; интервалдар; лад және тональдік; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтарындағы аккордтар; кезең; жетісатылық диатоникалық ладтар; транспозициялар; мелизмдер.
Білімдер:
- скрипка,бас кілтіндегі нота жазылуын, ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккордтар классификациясын;
- тональдікті анықтауды;
Іскерліктер:
- өлшемдегі ұзақтықтарды топтастыруды;
- өтілген интервалдарды жазбаша және күйсандықта құру, аккордтарды дыбыстан және тональдікте айналымымен және шешілуімен құрастыруды;
- өтілген ладтары және тональдікті дыбыстан құрып және күйсандықта ойнауды;
- кезеңдік түрде музыкалық шығарманы (үзіндіні) сараптауды;
- кезеңдік түрде музыкалық шығарманы (үзіндіні) сараптауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.12
Музыкалық аспап (домбырамен ән айту):
музыкалық сауаттылықтың негізі; клавиатура; ырғақ; такт; толық емес такт; тыныс алу; альтерациялық белгілер; музыкалық фразалар мен сөйлемдер; музыканың мәнерлеу құралдары; аспапта ойнау; ойнау аппаратының қойылымы; гаммаларды, аккордтарды, арпеджиоларды ойнап үйрену; нотаны парақтан бірден оқу; есту қабілеті арқылы теру; фортепианолық жанрлық музыканы өңдеу және түсіру;
фортепианоға арналған би музыкасы; әртүрлі жанрлардағы шығармаларды талдау және үйрену; парақтан бірден оқу.
Білімдер:
- отырғызу ережесін, қол қойылымын;
- нота сауаттылығын;
- музыкалық аспаптың құрылымын;
- ойнау позициясын;
- дыбыс алудың әдіс-тәсілдерін;
- бір позициядан келесі позицияға ауысудың қағидаларын;
- музыкалық шығарманы орындап үйрену кезеңіндегі әдістерін;
Іскерліктер:
- шығарманы орындауды;
- дыбыстың қалыптасуына және динамикаға жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманың түрі, мінез-құлқы, мазмұны бойынша жұмыс жасауды;
- нотаны парақтан бірден оқуды;
- өз жұмысында аспапты қолдануды;
- музыкалық шығарма бойынша өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.13
Музыка әдебиеті және халық шығармашылығы:
қазақ халық музыкалық шығармашылық; қазақ халқының музыкалық поэтикалық салт-дәстүрі; қазақ халықтық кәсіби музыкалық классикасы; қазақ халықтық кәсіби әндер шығармашылығы; қазақ халқының аспаптық музыкасы; қазақ халқының аспаптық музыкасының негізгі жанрлары және өкілдері; Қазақстан музыка мәдениеті; Қазақстандағы ән және хор музыкасы; опера өнері; Қазақстан композиторларының балеттік музыкасы; Қазақстан композиторларының симфониялық музыкасы; контаталар және ораториялар; аспаптық концерттер; Қазақстан композиторларының аспаптық камералық шығармалары; шетел музыка әдебиеті; XVII, XVIII, XIX ғасырлардағы музыка мәдениеті; музыкадағы романтизм; ТМД халықтарының музыкасы; XX ғасырдағы музыканың даму кезеңдері; орта Азия халықтарының музыкасы.
Білімдер:
- ауызша халықтық және кәсіби музыкалық шығармашылықтың негізгі жанрлары мен әдет- ғұрыптарын;
- қазақтың халықтық кәсіби музыкалық классиктерінің атақты тұлғаларын;
- Қазақстан музыкалық өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін;
- Қазақстан композиторларының шығармашылығын;
- кәсіби музыкалық шығармашылығының негізгі жанрларын;
- музыка өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін, шетел музыкасының тұлғаларын;
- орыс және кеңес одағы кезеңіндегі музыка өнерінің атақты тұлғаларын;
Іскерліктер:
- лектор рөлінде баяндауды;
- музыка мәдениетін уағыздауды;
- музыкалық шығармаларға сараптама жасауды;
- музыка және халықтық шығармашылығының сүйіспеншілігіне тәрбиелеуді;
- әлем классикасын және Қазақстан музыка мәдениетін насихаттауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.14
Дүниежүзілік әдебиеті: дүниежүзілік әдбиетінің қалыптасу және даму кезеңдері; халық ауыз шығармашылығы;
халықтардың ежелгі әдебиетінің идеясы, мазмұны, кейіпкерлері; әдебиет жанрлары; қазақ, шығыс, батыс-европалық әдеби шығармаларының поэтикасы; әдебиеттегі жаңа бағыттары мен ағыстары; шығарманың жанр-стильдік ерекшеліктері; көпшілік қойылымдарда әдебиеттің пайлану маңызы.
Білімдер:
- ежелгі әдебиетінің белгілі шығармаларын;
- қазақ классиктерінің шығармаларын;
Іскерліктер:
- сценариге және мәнерлеп оқуға көркем әдебиеттен материал таңдауды;
- кәсіптік әрекетте таңдаулы дүниежүзілік шығармалардың және қазақ әдебиетінің жетістіктерін пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.15
Сахна жабдықтары және спектакльді көркемдеп безендендіру:
сахна құрылымы (авансцена, арырсцена, трюм, партал); сахна алаңы; сахнаның жоғарғы жабдықтары (штанкеттік көтерулер, софит көтерулері); жарық беру және проекпциялық жабдықтар; жарық беру эффектлері және еліктеулер; сахнаны көркемдеп безендендірудегі композиция негіздері;
түс жүргізудің негіздері; болжау сурет және нобай; сахна киімідері, театр станоктары, фуркілері;
сахна киімін тігу және оның элементтерін көшіру;
бутафория мен реквизиттерді жасау;
заттар мен маталарды көркемдеп өңдеу;
көлемді маскалар мен декорацияларды жасау.
Білімдер:
- сахна құрылымын;
- сахна жабдықтарын;
- жарық беру жабдықтарды пайдалануды;
Іскерліктер:
- сахнаны композициялық түрде безендендіруді;
- қойылымдарға қажетті бутафория, реквизиттерді, масқалар мен декорацияларды жасауды;
- спектакльдер мен қойылым сахналарын безендендіруді;
- жарық беру және проекциялық жабдықтарын пайдалануды;
- спектакльдерді, костюмдерді безендендіретін болжау сурет, нобайларды жасауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
АП.16
Көркемөнерпаз театр ұжымымен жұмыс жасау әдісі:
көркемөнерпаз театр ұжымымен жұмыс жасау жалпы әдісі және түрі; дайындық жұмыстардың маңызы, олардың мақсаттары және ұйымдастырылуы; эстетикалық тәрбие берудегі көркемөнерпаз театр ұжымының ролі және мәні; театр ұжымының қалыптасуындағы педагогика және психология негіздеріне сүйенуі; театр ұжымының жұмысын ұйымдастыру; жұмыс түрін таңдау; көркемөнерпаз театр ұжымының жетекшісінің мақсаттары және міндеттері; ұжым жетекшісінің ұйымдастыру-шығармашалақ қызметтері; оқу-тәрбие және көркемдік жұмыстарын жоспарлау.
Білімдер:
- көркемөнерпаз театр ұжымымен жұмыс жасау әдісін және түрін;
Іскерліктер:
- ұжымды спектакль қоюға шығармашалық жұмысқа ұйымдастыруды;
- көркемөнерпаз театр ұжымын қалыптастыруды;
- актер шеберлігі сабағын жүргізуді;
- дайындық өткізу және қойылым қоюды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
ӨО жәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Колледж шеберханаларындағы өндірістік оқыту
ӨО.01
Танысу практика:
тәжірибенің мақсаты мен міндеті; мәдени демалыс мекемелеріне оқу саяхатты; мамандықпен танысу; әр түрлі мерекелік шараларға қатысу және оларды талдау; білімалушыларды тәжірибелік іскерлік пен дағдыларды игеруге бағыттау; олардын шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Іскерліктер:
- өзіндік ізденіс жұмыстарын жүргізуді;
- әр түрлі мерекелік шараларды және театрландырылған қойылымдарды талдау;
Дағдылар:
- болашақ мамандыққа дағдыланудан;
КҚ 3.1-7.1. КҚ 3.1-7.11.
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практика:
тәжірибенің мақсаты мен міндеті; мәдени демалыс мекемелеріне оқу саяхатты; мамандықпен танысу; әр түрлі мерекелік шараларға қатысу және оларды талдау; білімалушыларды тәжірибелік іскерлік пен дағдыларды игеруге бағыттау; олардын шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Іскерліктер
- өзіндік ізденіс жұмыстарын жүргізуді;
- әр түрлі мерекелік шараларды және театрландырылған қойылымдарды талдау;
Дағдылар:
- болашақ мамандыққа дағдыланудан;
КҚ 3.1-7.1. КҚ 3.1-7.11.
КП.02
"Мәдениет демалыс қызметінен" оқу практикасы:
тәжірибенің мақсаты және міндеттері; мәдени демалыс мекемелеріне оқу саяхатты; әр түрлі мерекелік шараларға қатысу және оларды талдау;
сценарий құрудың тәсілдері; мәдени демалыс шараларын дайындау және өткізілу тәжірибесін игеру; көпшілік шаралар түрлер; балалар ертеңгіліктерін, концерттерді, мейрамдарды жоспарлау; жоспар түрлері; МДМ-деғі есептер және есеп алу; бюджет және қаржылықпен қамтамасыз ету; шығармашылық ұжым жұмысын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- мәдени шараның сценарийін құрып, шараны ұйымдастыруды және өткізуді;
- көпшілік шараның эпизоттарын және кульминациясын анықтауды, сценарийдің композициясын құрастыруды;
- сценарийді сараптауды;
- концерттік бағдарламаны құру және оны дайындауды;
дағдысы болуы керек:
- мәдени-демалыс шаралардың ұйымдастыруынан және өткізуінен;
- шығармашыл ұжымның және мәдени-демалыс мекемелерінің іс-әрекеттерін ұйымдастырудан.
КҚ 3.1-7.1.
КҚ 3.1-7.2.
КҚ 3.1-7.3.
КҚ 3.1-7.4.
КҚ 3.1-7.5.
КҚ 3.1-7.6.
КҚ 3.1-7.7.
КҚ 3.1-7.8.
КҚ 3.1-7.9.
КҚ 3.1-7.10.
КҚ 3.1-7.11.

ПП.03.1
Профессиональная практика квалификации 0403013-1 - "Педагог- организатор досуга руководитель танцевального коллектива":
организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение теоретического и профессионального уровня участников хореографического коллектива; организация и проведение концертных выступлений; особенности исполнительского процесса; подкрепление теоретического материала примерами из опыта работы лучших самодеятельных танцевальных коллективов.
умения:
- создания хореографического коллектива;
- создания рисунка танца;
- постановки танца;
- подбора репертуара;
- пропаганды танцевального искусства;
навыки:
- организации и проведения хореографических занятий в коллективе;
- постановок казахских народных танцев, танцев народов мира и современных бальных танцев;
- постановок и обучения исполнения сольных танцев;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.11.
ПП.03.2
Профессиональная практика квалификации 0403013 -2– "Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля): народных инструментов":
педагогический процесс, практика преподавания и деятельность руководителя оркестра народных инструментов; организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа: организация и методика обучения игре на инструментах на уроках и занятиях в кружках; особенности исполнительского процесса; повышение творческого уровня участников оркестра; восприятие, усвоение и закрепление материала, его воспроизведение; организация и проведение концертных выступлений.
умения:
- создания оркестрового коллектива;
- определения уровня исполнительского мастерства;
- подбора репертуара и организации концертного выступления;
- проведения воспитательно-творческой работы;
- пропаганды народного музыкального искусства;
- обучения игре на казахских народных инструментах;
навыки:
- организации и проведения занятий в оркестре (ансамбле);
- разучивания музыкального произведения и проведения репетиции;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению игре на казахских народных инструментах;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ПП.03.3
Профессиональная практика квалификации 0403013-3 – "Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства":
создание и организация работы кружка декоративно-прикладного искусства; материалы, оборудование, инструменты и приспособления; виды и приемы работ; технологические карты; рисунок и композиция; создание несложных по форме предметов из дерева, металла, кости, рога, шерсти, кожи и войлока; отделка изделий; организация выставок работ кружковцев.
умения:
- организации кружка декоративно-прикладного искусства;
- подбора материала для изделий;
- изготовления изделия, его оформления;
- использования новых технологий и материалов в работе;
навыки:
- организации и проведения занятий декоративно-прикладного мастерства;
- обработки художественных материалов и создание изделий народного промысла;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению изготовлению изделий и соблюдению техники безопасности;
- учебно-воспитательной, творческой работы.

КП.03.1
040301-3-1 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
хореография ұжымын ұйымдастыру және оны қалыптастыру; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; хореография ұжымының қатысушыларының теориялық және кәсіптік деңгейін жетілдіру; концерт ұйымдастыру және өткізу; орындау процесінің ерекшеліктері; теориялық білімдерін шыңдауда таңдаулы би ұжымдарынан тәжірибе алу.
Іскерліктер:
- хореографиялық ұжымды ұйымдастыруды;
- би суретін құруды;
- би қоюды;
- репертуар таңдауды;
- би өнерін насихаттауды;
Дағдылар:
- ұжымда хоргеографиялық сабақтарын ұйымдастыруып өткізуінен;
- қазақ билерін, халық билерін, дүние жүзі халықтарының билерін, және қазіргі заманғы, бал билерін қоюдан;
- жеке би қоюды, оны орындауды үйретуден;
- оқу-тәрбие, дайындық, концерттік жұмыстарын жүргізуден.
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КП.03.2
040301-3-2 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
халық аспаптар оркестрінің жетекшісінің оқыту, үйрету іс-әрекеттері; педагогикалық үрдіс; ұжымды ұйымдастыру, қалыптастыру және дамыту; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; үйірмені және сабақты ұйымдастыру, аспапта ойнауды үйрету тәсілі; орындау үрдісінің ерекшеліктері; оркестрге қатысушыларының шығармашылық деңгейін жетілдіру; шығармаларды орындауды үйрету, концертті ұйымдастыру және өткізу.
Іскерліктер:
- оркестр ұжымын құруды;
- орындау шеберлігінің деңгейін анықтауды;
- репертуарды таңдауды және концертте орындауды ұйымдастыруды;
- тәрбие шығармашылық жұмысты өткізуді;
- қазақ халқының музыкалық өнерін насихаттауды;
- халық аспатарында ойнауды үйретуді;
Дағдылар:
- оркестр ансамбльін ұйымдастырудан және сабақты өткізуден;
- музыкалық шығарманы жаттату және дайындық жұмыстарын жүргізуінен;
- балаларды халық аспаптарда ойнауды үйретуден;
- балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- оқу-тәрбие, концерт, дайындық жұмысын өткізуден.
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
КП.03.3
040301 3-3 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
әсемдік қолданбалы өнер ұжымын құру және жұмысын ұйымдастыру; құрал-жабдықтар, құжаттар, өңдеу материалдары; жұмыс әдістері және түрлері; технологиялық карталар; сурет және композиция; ағаш, мыс, сүйек, мүйіз, жүн, тері, киіз материалдарынан қажетті бұйымдар жасау; бұйымдарды өңдеу; ұжым қатысушыларының жұмыстарынан көрме ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- әсемдік қолданбалы өнер ұжымын ұйымдастыруды;
- бұйымдарға қажетті материалдарды таңдауды;
- бұйымдарды жасау және өңдеуді;
- жаңа технологияны, жаңа материалдарды жұмыста пайдалануды;
Дағдылар:
- қолданбалы өнер үйірменсін және сабақты ұйымдастырудан;
- қазақ халқының қолданбалы өнер бұйымдарын жасаудан және материалдарды өңдеуден;
- балалар және балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- қолөнер бұйымдарын жасаудан.

ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.3.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
ПП.03.4
Профессиональная практика квалификации 0403013-4 –"Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива":
знакомство с творческой деятельностью профессиональных и самодеятельных хоровых и детских коллективов; анализ работы коллективов; принципы подбора репертуара; проведение практических занятий по организации малых форм хорового исполнения на учебной группе; поэтапная работа над музыкальным произведением; творческие показы выполненной работы; составление сценариев различных форм музыкальных мероприятий для детей разного возраста; проведение музыкальных занятий на коллективах различных возрастов.
умения:
- анализа работы творческих коллективов;
- составления сценариев различных форм, музыкальных мероприятий для детей разного возраста;
навыки:
- работы над музыкальным произведением;
- проведения занятий с хоровым детским коллективом;
- проведения творческих показов выполненной работы.
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.3.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПП.03.5
Профессиональная практика квалификации 0403013-5 – "Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений":
работа с творческими коллективами:
-написание сценариев;
-экспликация сценариев;
-постановка массовых праздников;
-организационно-творческая работа;
-реализация художественного замысла.
умения:
- составления сценариев массовых мероприятий;
- воплощения художественного замысла в постановках;
навыки:
- постановок массовых праздников;
- организационно-творческой работы.
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.3.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
ПП.03.6
Профессиональная практика квалификации 0403013-6 – "Педагог-организатор досуга, руководитель эстрадно-духового оркестра (ансамбля)":
педагогический процесс, практика преподавания и деятельность руководителя оркестра эстрадно-духовых инструментов; организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; организация и методика обучения игре на инструментах на уроках и занятиях в кружках; особенности исполнительского процесса; повышение творческого уровня участников оркестра; восприятие, усвоение и закрепление материала, его воспроизведение; организация и проведение концертных выступлений.
умения:
- создания оркестрового коллектива;
- определения уровня исполнительского мастерства;
- подбора репертуара и организации концертного выступления;
- проведения воспитательно-творческой работы;
- пропаганды народного музыкального искусства;
- обучения игре на эстрадно-духовых инструментах;
навыки:
- организации и проведения занятий в оркестре (ансамбле);
- разучивания музыкального произведения и проведения репетиции;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению игре на эстрадно-духовых инструментах;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
КП.03.4
040301- 3-4 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
кәсіптік және көркемөнерпаз хор ұжымдарының шығармашылығымен танысу; ұжымның жұмыстарын сараптау; репертуар таңдаудың принциптері; хор ұжымымен және кіші топтармен /ансамбль/, жеке орындаушылармен тәжірибиелік сабақтар жүргізу; әр түрлі жастағы балаларға түрлі музыкалық шаралардың сценарийін құру; әр жастағы балалар ұжымдармен музыкалық сабақ жүргізу.
Іскерліктер:
- шығармашыл ұжымның жұмыстарымен танысу және талдауды;
- әр түрлі жастағы балаларға түрлі музыкалық шаралардың сценарийін құруды;
Дағдылар:
- музыкалық шығармамен жұмыс жүргізуінен;
- балалар хор ұжымымен сабақ жүргізуден;
- шығармашылық жұмыстарды концерттерде көрсетуден.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
КП.03.5
040301-3-5 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
Шығармашыл ұжыммен жұмыс; сценарий құру; сценарийді экспликациялау; көпшілік мерекелерді қою; ұйымдастыру-шығармашылық жұмыстар; шығармашылық түпкі ойын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- көпшілік шаралардың сценарийін құруды;
- шығармашылық түпкі ойын жүзеге асыруды;
Дағдылар:
- көпшілік мерекелерді қоюдан;
- ұйымдастыру-шығармашылық жұмыстардан.
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
КП.03.6
040301-3-6 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, эстрадалық-үрмелі оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
эстрадалық – үрмелі аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісінің оқыту, үйрету іс-әрекеттері, педагогикалық процесі; ұжымды ұйымдастыру, қалыптастыру және дамыту; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; үйірмені және сабақты ұйымдастыру, аспата ойнауды үйрету тәсілі; орындау процесінің ерекшеліктері; оркестрге қатысушыларының шығармашылық деңгейін жетілдіру; шығармаларды үйретіп ойнату, концертті ұйымдастыру және өткізу.
Іскерліктер:
- оркестр ұжымын құруды;
-орындау шеберлігінің деңгейін анықтауды;
- репертуарды таңдауды және концертте орындауды ұйымдастыруды;
- тәрбие шығармашылық жұмысты өткізуді;
- қазақ халқының музыкалық өнерін насихаттауды;
- халық аспатарында ойнауды үретуді;
Дағдылар:
- оркестр ансамбльін ұйымдастырудан және сабақты өткізуден;
- музыкалық шығарманы жаттату және дайындық жұмыстарын жүргізуінен;
- балаларды халық аспаптарда ойнауды үйретуден;
- балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- оқу-тәрбие, концерт, дайындық жұмысын өткізуден.

ПК 3.6.1.
ПК 3.6.2.
ПК 3.6.3.
ПК 3.6.4.
ПК 3.6.5.
ПК 3.6.6.
ПК 3.6.7.
ПК 3.6.8.
ПК 3.6.9.
ПК 3.6.10.
ПК 3.6.11.
ПП.03.7
Профессиональная практика квалификации 0403013-7 – "Педагог-организатор досуга, режиссер самодеятельного театрального коллектива":
знакомство с работой театральных коллективов; анализ работы театральных коллективов; составление сценариев театральных постановок и малых театрализованных форм эстрады; работа над постановками; работа над сценическими образами; работа над оформлением постановок; организация показа постановок.
умения:
- подбора художественного материала для постановки;
- музыкального, технического, светового оформления постановок;
- режиссуры театрализованных малых формы эстрады (миниатюра, скетч, интермедия);
навыки:
- режиссуры театральных постановок;
- актерской работы малых и крупных театральных постановок.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04
Профессиональная преддипломная практика по "Организации досуга":
организационные вопросы; план работы практиканта; руководство КДУ; учет, отчетность и планирование работы баз практики; методическая работа; организация культурно-досуговых мероприятий и проведение праздников; отчет учащихся о ведении делопроизводства и о проделанной работе.
умения:
- составления сценариев;
- оформления мероприятий и праздников;
навыки:
- ведения делопроизводства на государственном языке;
- организации и проведения массовых мероприятий.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04.1
Профессиональная преддипломная практика квалификации
040301 3-1- "Педагог-организатор досуга, руководитель танцевального коллектива":
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; организация, становление и развитие танцевального коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников хореографического коллектива; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- проведения занятия по хореографии и репетиционной работу;
- подбора репертуара, музыкального материала;
- организации концертного выступления;
навыки:
- организации работы хореографического коллектива;
- постановки танцев для коллективов разных возрастов;
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.

КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11.
КП.03.7
040301-3-7 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көркемөнерпаз театр ұжымының режиссері" мамандандыруы бойынша кәсіптік практика:
театрландырылған ұжымдарының жұмыстарымен танысу; театрландырылған ұжымдарының жұмыстарын талдау; театрландырылған қойылымдарды, эстраданың түрлі формаларының сценарийлерін құру; қойылымдармен жұмыс; сахналық бейнерімен жұмыс істеу; қойылымдарды безендендіру жұмысы; қойылымдардың көрсетілуін ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қойылымдарға көркемдік материалдарың жинақтауды;
- қойылымдардың муызкалық, техникалық, жарықтармен жабдықтауды;
- театрландырылған қойылымдарды, эстрадалық түрлі шағын формаларын режиссерлауды (миниатюра, скетч,интермедиа);
Дағдылар:
- театрландырылған қойылымдарды, эстрадалық түрлі шағын формаларының режиссерлаудан;
- шағын және ірі театрландырылған қойылымдарындағы актерлік жұмыс жасаудан.
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
КП.04.
"Мәдениет демалыс қызметін ұйымдастырудан" диплом алдындағы кәсіптік практика:
ұйымдастыру сұрақтары; оқушының жеке жоспары; МДМ басшылық ету; тәжірибе базаларының жұмысы бойынша есеп беру, есепке алу және жоспарлау; әдістемелік жұмысы; мәдени-демалыс шараларды және мейрамдарды ұйымдастырып өткізу; оқушылардың іс қағаздарды жүргізуі және өткізген жұмыстары бойынша есеп.
Іскерліктер:
- сценарий құрастыруды;
- өткізілетін шаралар мен мейрамдарды безендендіруді;
Дағдылар:
- іс қағаздарын мемлекет тілде жүргізуден;
- көпшілік шараларды ұйымдастырып өткізуден.
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
КП.04.1
040301-3- 1 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; би ұжымын ұйымдастыру, оның қалыптасуы және дамуы; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; би ұжымының шығармашалақ деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- би сабақтарын және дайындық жұмыстарды жүргізуді;
- репертуар, музыкалық материал таңдауды;
-концерт ұйымдастыруды;
Дағдылар:
- би ұжымының жұмысын ұйымдастырудан;
- түрлі жастағы би ұжымдарына арнап би қойылымдарын жасаудан.
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.

ПП.04.2
Профессиональная преддипломная практика квалификации
0403013-2- "Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов":
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; создание оркестра (ансамбля) народных инструментов; подготовка с оркестром произведений; подготовка отдельных исполнителей и солистов; организация концертов; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников оркестра; пропагандировать и привлекать массы к самодеятельному творчеству; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- подготовки произведения с оркестром;
- подбора репертуара;
- организации и проведения концерта;
- пропаганды казахского народного музыкального наследия;
- ведения плановой воспитательной работы с коллективом и личностью;
навыки:
- обучения игре на казахских народных инструментах;
- организации оркестрового коллектива;
- обработки и переложения музыкальных произведений для оркестра (ансамбля).
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04.3
Профессиональная преддипломная практика квалификации
0403013-3- "Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства":
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; организация занятий декоративно-прикладного мастерства; знакомство с правилами техники безопасности; подготовка материалов, инструментов, приспособлений и оборудования для проведения занятий; применение теоретических знаний на практике при изготовлении изделий и декоративно-художественном оформлении досуговых мероприятий; обучение изготовления декоративных изделий, соблюдая последовательность процесса изготовления изделий; использование рисунка, орнамента в составлении композиции; изготовление изделий из различных материалов; организация выставки работ участников.
умения:
- соблюдения правил техники безопасности;
- по использованию инструментов, станков и приспособлений для изготовления изделий;
- по развитию творческих способностей воспитанников;
навыки:
- подбора и обработки материалов для изготовления изделий;
- работы и применения инструментов, приспособлений и оборудования;
- изготовления изделия из различных материалов;
- учения создавать изделия декоративно-прикладного искусства;
- организации и проведения выставочных работ;
- пропаганды народного промысла и культурного наследия казахского народа.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.

КП.04.2
0403013-2 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; оркестрді (ансамбльді) ұйымдастыру; жеке орындаушыларды дайындау; концертті ұйымдастырып өткізу; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; оркестр (ансамбль) ұжымының шығармашалақ деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- халық аспаптар оркестрмен (ансамбльмен) орындауда шығарма дайындауды;
- репертуар құрастыруды;
- концерт ұйымдастырып өткізуді;
- қазақ халық музыкалық мұрасын насихаттауды;
- ұжымда және тұлғамен жоспарланған тәрбие жұмысын жүргізуді;
Дағдылар:
- қазақ халық аспаптарында ойнауды үйретуден;
-оркестр ұжымын ұйымдастырудан;
- оркестрге (ансамбльге) арнап музыкалық шығарманы аспаптаудан.
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
КП.04.3
0403013-3 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика: демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; әсемдік қолданбалы өнер шебері бойынша сабақ беруді ұйымдастыру; өмір қауыпсіздігінің ережелерімен танысу; жұмысқа қажетті материалдарды, құрал-жабдықтарды, саймандарды қолдану; қолданбалы бұйымдарды жасауда және мәдени мекемелерді безендендіруде теориялық білімдерді қолдану; бұйымдардың бір ізбен істеу ережесін сақтай отырып, қолданбалы заттарды жасауды үйрету; композиция құруда сурет және өю-өрнекті пайдалану; түрлі материалдардан бұйымдарды жасау; көрме ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- өмір қауыпсіздігінің ережелерін сақтауды;
- жұмысқа қажетті материалдарды, құрал-жабдықтарды, саймандарды пайдалануды;
- тәрбиеленішілердің шығармашылық қабылеттерін дамытуды;
Дағдылар:
- бұйымдарды жасауда қажетті материалдарды таңдау және өңдеуден;
- жұмыс барысында құрал-жабдықтарды, саймандарды қолданудан;
- түрлі заттардан бұйым жасауды;
- көрме ұйымдастырып өткізуден;
- қазақ халқының кәсібін және мәдени мұрасын насихаттаудан.
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.

ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04.4
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-4 – "Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива":
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; знакомство с творческой деятельностью детских творческих коллективов; организация детского творческого коллектива;
подбор репертуара для работы с коллективом и солистами; проведение занятий по разучиванию произведений; индивидуальная работа с участниками; учебно-воспитательная работа в коллективе; организация концертных выступлений.
умения:
- дирижирования музыкального произведения;
- аккомпанирования на музыкальных инструментах;
- аранжировки музыкальных произведений;
- пропаганды музыкальной культуры;
навыки:
- организации детского музыкального коллектива;
- составления учебно-методического комплекса различных типов музыкальных занятий;
- импровизации, транспонирования, аранжировки произведений для детского коллектива.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04.5
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-5 –
"Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений":
знакомство с базой практики, делопроизводством, бюджетом и финансированием; организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; проведение театрализованного концерта, массового праздника, обрядового действия; организация работы с детьми; проведение детских праздников, конкурсно-игровых программ; подготовка отчетного мероприятия; защита преддипломной практики;
умения:
- реализации художественного замысла в сценарной работе и в постановочном процессе создания представления, концерта, празднества и других форм массовых представлений;
- создания режиссерского замысла будущей постановки;
- применения основ сценарного мастерства;
навыки:
- работы режиссера массовых представлений;
- применения массовых речевых номеров, внешних выразительных эффектов, специфических возможностей артистов для создания шоу программ;
- подготовки и проведения массового мероприятия.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.04.6
Профессиональная преддипломная практика квалификации
0403013-6- "Педагог-организатор досуга, руководитель эстрадно-духового оркестра (ансамбля)":
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; создание эстрадно-духового оркестра (ансамбля); подготовка с оркестром произведений; подготовка отдельных исполнителей и солистов; организация концертов; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников оркестра; пропагандировать и привлекать массы к самодеятельному творчеству; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- подготовки произведения с оркестром;
- подбора репертуара;
- организации и проведения концерта;
- пропаганды музыкального наследия;
- ведения плановой воспитательной работы с коллективом и личностью;
навыки:
- обучения игре на эстрадно-духовых инструментах;
- организации оркестрового коллектива;
- обработки и переложения музыкальных произведений для оркестра (ансамбля).
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.

КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
КП.04.4
040301-3-4 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; шығармашылық балалар ұжымының шығармашылық әрекеттерімен танысу; ұжымға және жеке орындаушыға репертуарды таңдау; шығармаларды орындауды үйрету; ұжым мүшелерімен жеке жұмыс; ұжымдағы оқу-тәрбие жұмысы; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- музыкалық аспапта сүйемелдеуді;
- музыкалық шығармаларды аспаптауды;
- музыкалық мәдениетті насихаттауды;
Дағдылар:
- балалар музыкалық ұжымын ұйымдастыруды;
- музыка сабағанан түрлі әдіс кешенді құрастырудан;
- балалар ұжымына арналған шығармаларды транспонирлеуден, аспаптаудан.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
КП.04.5
040301-3-5 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика:
тәжрибе өту базасымен, іс құжаттарымен, бюджет және қаражаттандыру жолдарымен танысу; демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; театрландырылған концерт, көпшілік мереке, салттық әрекет ұйымдастырып өткізу; балалармен жұмыс ұйымдастыру; балалар мерекелерін, ойын-сайыс бағдарламаларын ұйымдастырып өткізу; есеп беру шараны дайындау; диплом алдындағы практиканы қорғау.
Іскерліктер:
- сценарий жұмысы арқылы қойылым шығару үрдісінде, концерте, мереке және басқа да көпшілік қойылымдарында коркемдік түпкі ойын келтіруді;
- келешек қойылымның режиссерлік түпкі ойын құрастыруды;
- сахна шеберлігі негіздерін пайдалануды;
Дағдылар:
- көпшілік қойылымының режиссер жұмысын атқарудан;
- шоу бағдарламалар ұйымдастыруда көпшілік сөйлеу номерлерін, сыртқы айқын эффектлерді, артисттердің ерекшеліктерін пайдалануды;
- көпшілік қойылымын дайындап өткізуден.
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
КП.04.6
040301-3-6 – "Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, эстрадалық-үрмелі оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі" мамандандыруы бойынша диплом алдындағы өндірістік практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; оркестрді (ансамбльді) ұйымдастыру; жеке орындаушыларды дайындау; концертті ұйымдастырып өткізу; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; оркестр (ансамбль) ұжымының шығармашалақ деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- үрмелі-эстрадалық аспаптар оркестрмен (ансамбльмен) орындауда шығарма дайындауды;
- репертуар құрастыруды;
- концерт ұйымдастырып өткізуді;
- эстрадалық музыкалық мұрасын насихаттауды;
- ұжымда және тұлғамен жоспарланған тәрбие жұмысын жүргізуді;
Дағдылар:
- үрмелі-эстрадалық аспаптарында ойнауды үйретуден;
- оркестр ұжымын ұйымдастырудан;
- оркестрге (ансамбльге) арнап музыкалық шығарманы аспаптаудан.
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.

196
60
136
ПП. 01
Исполнительская практика
+
60
60
3-8
ПП. 02
Педагогическая практика
+
136
136
5-8
ПА. 00
Промежуточная аттестация
155
ИА. 00
Итоговая аттестация:
45
ИА. 01
Итоговая аттестация
45
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 57
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 453
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
знания:
- системы казахского (русского) языка, норм и правил оперирования языковыми средствами общения.
умения:
- общаться на казахском (русском) языке на профессиональные и повседневные темы;
- самостоятельно совершенствовать устную и письменную речь, пополнять словарный запас;
- переводить без помощи словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
знания:
- системы и норм иностранного языка, правил оперирования языковыми средствами общения.
умения:
- общаться (устно и письменно) на иностранном языке на профессиональные и повседневные темы;
- переводить (со словарем) иностранные тексты профессиональной направленности;
- самостоятельно совершенствовать устную и письменную речь, пополнять словарный запас;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
ОГД 03
Физическая культура *
Роль физической культуры в формировании здорового образа жизни.
Основы физического самосовершенствования, гармонического развития личности. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Занятия ритмикой для улучшения координации движения, выработка пластики, осанки, необходимых для дальнейшей профессиональной артистической деятельности.
знания:
- роли физической культуры в формировании здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования, гармонического развития личности. умения:
- полноценно использовать средства физической культуры для поддержания физической формы;
- использовать навыки по сохранению и укреплению здоровья.
БК 1
БК 9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в обществе. Теория культуры. Культура и цивилизация. Развитие и становление культуры.
Античные, средневековые представления о культуре;
культура в эпоху Ренессанса;
системы ценностей капитализма.
Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры.
Этапы развития культуры Казахстана. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство.
Культура современного Казахстана.
знания:
- понятия и сущности культуры;
- структуры культуры;
- развития и становления культуры;
- этапов развития культуры Казахстана;
- культуры современного Казахстана.
умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- определять специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общей культуре.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл
его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- философских, научных и религиозных картин мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проблем.
умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 03
Основы социологии и политологии
Функции социологии. Социологические концепции. Социологический анализ общностей; социальные процессы, институты, организации. Методики социологических опросов.
Политика и ее роль в современном обществе.
Политика и политология, системное представление об истории и этапах возникновения и развития зарубежной социально- политической мысли, генезисе и эволюции ее основных идей и теорий.
Социальные группы и их роль в политике. Политическая власть, система, сущность, особенности политической культуры и ее компонентов. Внешняя политика и международные отношения.
Казахстан в системе международных отношений. Глобальные проблемы современности и пути их преодоления.
знания:
- понятия социологии, основ социальной структуры общества, ее критериев;
- видов социологических исследований;
- политологии как науки и учебной дисциплины;
- понятия политической власти;
- основных политических прав граждан;
- основных международных организаций;
- основных принципов международных отношений;
- современных глобальных проблем.
умения:
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 04
Основы экономики
Экономическая теория в историческом плане. Сущность, формы, виды собственности.
Понятие, виды, функции конкуренции.
Сущность и условия возникновения рынка. Формирование основ рыночной экономики в Республике Казахстан.
Спрос, предложение, рыночная цена. Предпринимательство и индивидуальная трудовая деятельность.
Доход, прибыль.
Виды государственного регулирования экономики.
Национальная и мировые валютные системы.
знания:
- общих положений экономической теории, форм и видов собственности;
- формирования рыночной экономики Казахстана;
- форм предпринимательства.
умения:
- находить и использовать экономическую информацию;
- ориентироваться в экономических терминах и понятиях;
- ориентироваться в мире экономики.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека.
Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы
знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этические норм в сфере профессиональной деятельности.
умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы музыкальной психологии и педагогики
Предмет психологии. Понятие о личности. Вопросы общей психологии.
Вопросы возрастной психологии.
Основы педагогики. Педагогика, ее предмет.
Музыкальная педагогика.
Процесс обучения, его основные принципы, формы, методы и средства.
Средства обучения в детской музыкальной школе.
знания:
- основ предмета психологии и педагогики;
- основ теории воспитания и образования;
- особенностей возрастной педагогики и психологии;
- особенностей работы с детьми в детской музыкальной школе;
- основных принципов, форм, методов и средств организации музыкальных занятий.
умения:
- на практике применять теоретические знания из области музыкальной педагогики и психологии;
- самостоятельно организовывать процесс обучения с учетом возрастных особенностей детей.
БК 1
БК 3

196
60
136
КП. 01
Орындаушылық практика
+
60
60
3-8
КП. 02
Педагогикалық практика
+
136
136
5-8
АА. 00
Аралық аттестаттау
155
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
45
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
45
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 57 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 453 қосымша
"0404000 Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы
(түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар; кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынас жасауда тілдік құралдарды пайдалану нормалары, тәртібі және қазақ (орыс) тілінің жүйесі туралы;
Іскерліктер:
- кәсіптік және күнделікті тақырыптар бойынша қазақ (орыс) тілінде араласу;
- ауызша және жазбаша түрінде тілді меңгеруді өз бетінше жетілдіру, сөз қорын толықтыру;
- бағдарламалық тілдік материалдарды сөздіктің көмегінсіз жазбаша және ауызша аударма жасау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынас жасауда тілдік құралдарды пайдалану нормалары, тәртібі және шет тілінің жүйесі туралы;
Іскерліктер:
- кәсіби және күнделікті тақырыптар бойынша шет тілінде (ауызша және жазбаша) қарым-қатынас жасау;
- кәсіби бағыт бойынша шетелдік текстерді (сөздікпен) аудару;
- ауызша және жазбаша түрінде тілді меңгеруді өз бетінше жетілдіру, сөз қорын толықтыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 03
Дене шынықтыру мәдениеті
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі.
Тұлғаның дене шынықтыру және жан-жақты дамуының негіздері.Кәсіби қолданбалы дене шынықтыру.
Қимыл үйлестігін, болашақ кәсіби артистік қызметке қажетті дене мүшесінің икемдігі мен дене мүсінінің сұлулығын қалып-тастыруға арналған ырғақтық гимнастика сабағы.
Білімдер:
- дене шынықтыру мәдениетінің салауатты өмір салтындағы рөлі,
дененің саулығын жетілдіру негіздері, тұлғаның гармониялық дамуы туралы.
Іскерліктер:
- денсаулығын қалпында ұстау тәсілдерін толық пайдалану;
- денсаулықты сақтау және шынықтыру дағдыларын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениет теориясы. Мәдениеттің қалыптасуы мен дамуы. Мәдениет туралы көне және орта ғасырлық түсінік. Ренессанс кезеңіндегі мәдениет. Капитализм құндылығындағы жүйелер;
Өз халқының мәдени- тарихи құндылықтарын тану, ұлттардың жалпы адамзаттық мәдениетке жетуі.Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері..Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының мәдениеті, оның салт-дәстүрі халықтың қөркем өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттің мәні және түсінігі;
- мәдениеттің құрылымы;
- мәдениеттің қалыптасуы және дамуы;
- Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері;
- Қазіргі Қазақстан мәдениеті туралы.
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдану;
- көшпенділердің рухани мәдениетін және материалдық ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениетте алатын орнын көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 02
Философия негіздері Философия пәні, дүниежүзілік филосо-фиялық ойлардың рухани негіздері; адам табиғаты мен оның тіршілігі;
Адам және Құдай; адам және космос; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі, адам-заттық таным мен қызметі; ғылым мен оның ролі; адамзат жаһандық кең мәселелердің қарса-ңында.
Білімдер:
- адам өміріндегі философиялық, ғылыми және әлемдегі дін көрінісі туралы түсінігі;
- әлеуметтік және этикалық, түрлері мен әдістемесі, оның құрылымы, ғылыми танымы мен ғылымның ролі туралы түсінігі.
Іскерліктер:
- дене және рухани, әлеуметтік және биологиялық бастауларындағы адамның мінез-құлқын, оның саналық көрінісін, саналы және санасыздық мінезін анықтау;
- қоғамдағы адамдардың арасындағы қарым-қатынаста адамгершілік нормаларын бағдарлап отыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясат және қазіргі қоғамдағы саясаттың рөлі.Саясат және саясаттану, шетелдік әлеуметтік саяси ойдың дамуы және пайда болу кезеңдері, оның идеялары мен теорияларының өзгерістері мен тегі туралы жүйелі түсінік. Әлеуметтік топтар және оның саясаттағы рөлі.
Саяси билік жүйесі, пайда болуы, саяси мәдениет және оның компоненттерінің ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар және ішкі саясат.Қазақстан халықаралық қатынастар жүйесінде. Оның даму жолындағы жаһандық мәселелері.
Саяси әлеуметтанудың функциялары.Әлеуметтік концепциялар. Шағын орталарда әлеуметтік талдау; әлеуметтік процестер, институттар, ұйымдар.Әлеуметтік сұрақ жүргізу әдістері.
Білімдер:
- саясаттану пәні туралы түсінік;
-қоғамның әлеуметтік құрылым негіздері, оның белгілері;
- әлеуметтік зерттеулер түрлері;
- оқу пәні және ғылым ретінде саясаттану пәні туралы түсінік;
-саяси билік туралы түсінік;
-азаматтардың басты саяси құқығы;
-негізгі халықаралық ұйымдар;
-халықаралық қатынастардың басты принциптері;
-қазіргі жаһандық мәселелер туралы.
Іскерліктер:
- процестер және саяси қарым-қатынас, саяси сыртқы дүние, үкімет құрылымын анықтау (жалпы дүниежүзінде және Қазақстанда);
- саяси дағдылар мен саяси жүйелер туралы түсініктемені құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономикалық теория тарихи жобада. Жеке меншік түрлері мен формалары; Нарықтың пайда болуы және дамуы.Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту негіздері. Сұраныс, ұсыныс, нарықтық баға. Кәсіпкерлік және жеке еңбек қызметі. Кіріс,қосымша кіріс. Экономиканы мемлекеттік жүргізу түрлері..Ұлттық және әлемдік валюта жүйесі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережесі;
- меншіктің түрі мен формалары;
- Қазақстанда нарықтық экономиканың қалыптасуы;
- кәсіпкерліктің түрлері туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде керекті бағдарға арналған экономикалық ақпаратты табу және қолдану;
- экономикалық терминдер мен түсініктер жайлы хабардар болу.
- экономика саласы жайлы хабардар болу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, деректеме. Қазақстан Республикасының Конституциясы
- құқық жүйесінің түйіні.
Адам құқығының жалпы декларациясы.Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі тармақтары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқыққорғау ұйымдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы және бостандығы, оның механизмін іске асыруды;
- кәсіби қызмет аймағында құқықтық адамгершілік- этикалық нормалары туралы.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Музыкалық психология және педагогика негіздері Психология нысаны.
Тұлға туралы түсінік. Жалпы психология мәселелері.
Жас жеткіншектер психологиясы мәселелері. Педагогика негіздері. Педагогика, оның нысаны.
Музыкалық педагогика. Оқу процесі, оның негізгі принциптері, түрлері, әдістемелері мен құралдары.
Балалар музыкалық мектебіндегі оқу жүйесі.
Білімдер:
- психология мен педагогика пәнінің негіздері;
- тәрбиелеу және білім беру теориясының негіздері;
- жас айырмашылығы психологиясы мен педагогикасының ерекшеліктері;
- балалар музыка мектебіндегі балалармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
- музыкалық сабақтарды ұйымдастыру жүйесі мен әдістемелері, формалары, негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық педагогика мен психология саласындағы теориялық білімді тәжірибеде қолдану;
- жас жеткіншектердің ерекшеліктерінің есебінен өздігінен оқу үрдісін ұйымдастыру;
БҚ 1
БҚ 3

ПК 3.1.7
ПК 3.2.7
ПК 3.3.7
ПК 3.4.7
ПК 3.1.8
ПК 3.2.8
ПК 3.3.8
ПК 3.4.8
ОПД 02
Теория музыки
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязи;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- свободно применять полученные знания при анализе музыкальных произведений.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9-
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 02
Теория музыки (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязи;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- использовать знания элементов музыкального языка при выполнении практических задач;
-анализировать важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи;
- определять закономерности музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 03
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.
Хроматическая система: отклонения, модуляции в тональности 1-й степени родства.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смысловом значении гармонических средств в музыке;
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития, выделяя выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 03
Гармония (индивидуальная)
Целостный гармонический анализ.
Гармонизация мелодии и баса.
Игра: секвенции
(3 вида).
Доведение аккордов до тоники;
аккордовые последовательности и модуляции в 1 степень родства.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смысловом значении гармонических средств в музыке;
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- играть однотональные и модулирующие построения в форме периода;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития, выделяя выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 04
Сольфеджио
Основа курса – развитие музыкального слуха. Практическое применение знаний, полученных в курсе теории музыки, гармонии:
- интонирование и определение на слух;
- пение с листа;
- развитие техники записи музыкального диктанта.
знания:
- основ теории музыки.
умения:
- интонировать и определять на слух: тональности, лады, ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности; модуляции;
- записывать по памяти одно- двухголосные диктанты в форме периода:
- бегло и чисто сольфеджировать предложенные музыкальные примеры.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ОПД 04
Этносольфеджио для домбристов
Основой курса является формирование музыкального этнослуха как базовой составляющей профессиональной подготовки традиционного музыканта.
Практические формы работы направлены на освоение закономерностей языка казахской традиционной музыки.
Наряду с письменными формами работы большое место занимают устные формы (импровизации, устные диктанты).
знания:
- основ казахского музыкального языка;
- ладовой структуры казахского мелоса;
- ритмической организации казахской песни и кюя;
- жанровой системы казахской традиционной музыки.
умения:
- воспринимать целостно на слух жанровые разновидности казахского фольклора;
- анализировать образцы казахского фольклора;
- чисто интонировать образцы фольклора;
- импровизировать на заданную жанровую модель;
- определять на слух элементы казахской музыкального языка.
БК 3
ПК 3.3.3
ОПД 05
Казахская музыкальная литература и фольклор Основные виды и жанры казахского фольклора; профессиональное искусство устной традиции; региональные школы (песенные и инструментальные);
Становление профессиональной музыки письменной традиции; Творчество композиторов Казахстана (Е.Брусиловский, А.Жубанов, Л.Хамиди, М.Тулебаев и т.д.). Основные жанры творчества композиторов Казахстана; Творчество композиторов и современная музыкальная культура Казахстана;
Основные виды и жанры казахского народного фольклора; народная песня; казахская народная инструментальная музыка, эпос; функционирование народной музыки.
знания:
- народно-профессиональной музыки и условий ее бытования;
- индивидуально-стилевых Особенностей творчества народно-профессиональных композиторов (певцов, кюйши - инструменталистов);
- основных этапов становления композиторской школы письменной традиции;
- истории формирования и особенностей развития основных жанровых разновидностей классического музыкального наследия в казахской музыке (опера, симфония, камерно - инструментальное, камерно- вокальное творчество и т.д.);
- сведений из жизни и творчества представителей национальной композиторской школы.
умения:
- различать стилевые особенности региональных песенных и инструментальных школ;
- определять индивидуально - стилевые черты композиторов Казахстана;
- слушать и анализировать произведения композиторов Казахстана.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК3.3.6
ПК3.4.6
ПК 3.1.12
ПК 3.2.12
ПК 3.3.12
ПК 3.4.12
ОПД 06
Мировая музыкальная литература
I раздел:
Зарубежная музыкальная литература.
Музыка как вид искусства и ее выразительные средства.
Основные жанры музыки. Формирование и развитие жанровых разновидностей классического музыкального искусства (театральные, вокально-хоровые, симфонические и камерно-инструментальные жанры).
Эволюция музыкального искусства; художественные течения – барокко, классицизм, романтизм, импрессионизм. Композиторы и их произведения от И. С. Баха до М. Равеля с учетом специализаций и общего музыкально- эстетического развития учащихся.
II раздел:
Русская музыкальная литература от М.И.Глинки до И. Стравинского. Основные оперы, симфонии, вокально-хоровые произведения: творческие кружки, исторические и художественные параллели.
III раздел:
Музыка XX века.
Зарубежные композиторы:
К.Орф, А.Оннегер, М. де Фалья, Б.Барток, Б. Бриттен, Дж.Гершвин; музыка композиторов советского периода: С.Прокофьев,
Д. Шостакович, Г. Свиридов, В. Гаврилин, Р. Щедрин.
знания:
- сведений истории формирования и развития основных музыкальных жанров;
- сведений из жизни и творчества композиторов мировой музыкальной культуры разных эпох.
умения:
- играть темы по мировой музыкальной литературе;
- анализировать музыкальные произведения,
- характеризовать музыкально-исторические эпохи, стили, жанры;
- писать рефераты по предложенным темам.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК3.3.6
ПК3.4.6
ПК 3.1.12
ПК 3.2.12
ПК 3.3.12
ПК 3.4.12
ОПД 07
Анализ музыкальных произведений
Жанры и виды музыки.
Понятие о целостном анализе.
Период, простые формы.
Сложные формы.
Формы вокальной камерной музыки. Контрастно-составные и концентрические формы.
Рондо и вариационные формы.
Сонатная форма, ее разновидности. Циклические формы. Полифонические формы.
Свободные и смешанные формы.
знания:
- закономерностей развития музыкального мышления и формообразования;
- исторически сложившихся музыкальных форм -композиций и путях их видоизменения;
умения:
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
Специализация 040401 3 "Фортепиано"
Квалификация 040401 3 -преподаватель детской музыкальной школы, концертмейстер
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
История исполнительского искусства
История возникновения и преобразования инструмента; закономерности развития его выразительных и технических возможностей. Творческие и педагогические школы.
Периодизация истории исполнительства. Анализ исполнительских концепций ведущих мастеров.
знания:
- истории развития инструментов;
- особенностей творческой деятельности выдающихся исполнителей;
- исполнительской литературы различных исторических периодов;
- исполнительских школ и их представителей.
умения:
- выполнять сравнительный анализ различных интерпретаций музыкального произведения;
- проводить исследовательскую работу;
- реферировать специальную литературу.
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3

КҚ 3.1.7
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.8
КҚ 3.4.8
ЖКП 02
Музыка теориясы (топтық)
Музыкалық жүйе (әуен, қисындылық, фактура, мелизмдер, ырғақ, метр,). Лад және үндестілік.
Секвенциялар.
Хроматизм және альтерация, хромалық гамма.
Аралықтар.
Аккордтар.
Салыстыру, модуляция, ауытқу.
Тектес үндестіктер.
Әуен. Транспозиция. Мелизмдер.
Музыкалық тілдің құрылу элементтері.
Ноталық жазба жазудың қысқарту белгілері.Музыкалық терминдер.
Білімдер:
- музыка тілінің маңызды элементтері және оның өзара байланысы;
- музыкалық тілдің заңдылықтары, әр түрлі музыкалық теориялық құбылыс, түсінік, анықтамалар, терминология туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды талдауда тәжірибеде алған білімдерін еркін қолдану.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 02
Музыка теориясы (жеке)
Секвенция ойнау.
Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты ).
Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі.
Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
-музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстары;
-терминология, анықтама, түсініктеме, әр алуан музыкалық теоретикалық құбылыстарды, музыкалық тілдің заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді шығарғанда музыкалық тілдің элементтері туралы білімін пайдалану;
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстарын талдау;
- музыкалық тілдің заңдылықтарын, құбылыстары мен түсініктемелерін айқындау.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 03
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын оқу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.
Толық функционалдық жүйе.
Хроматикалық жүйе: ауытқулар, 1- дәрежелі үндестілерге модуляциялар.
Білімдер:
- классикалық гармонияның маңызды заңдылығы;
- музыкадағы гармониялық жүйенің бейнелік-мағыналық мазмұны және көркемдік мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- гармонияның форманы қалыптастыру рөлі мен колористік, мәнерлілігін айыра, гармониялық даму түрлері мен әдістері мағынасын ашу үшін музыкалық шығармаларды талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 03
Гармония (жеке)
Толықтай гармониялық талдау.
Бас пен әуендерді гармониялау.
Ойын: секвенциялар (3 түрі), аккордты жүйеліктер және I дәрежелі тектес үндестіліктерге модуляциялар.
Білімдер:
- классикалық гармонияның күрделі заңдылықтары;
- музыкадағы гармоникалық жүйелердің бейнелі-мағыналы мағынасын және мәнерлі мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- музыкалық шығармалардың тәсілдері мен түрлері жағынан гармониялық дамуын талдау;
- гармонияның пішінді қалыптастыру рөлі мен көркемдік, колористік мәнерлілігін айыру;
- әр түрлі гармониялық тәсілдерді қолдана отырып есеп шығару;
- фортепианода секвенциялар, әр түрлі жанрларда гармониялық қатарларды ойнау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 04
Сольфеджио
Курстың негізі-музыкалық есту қабілетін дамыту.
Музыка теориясы мен гармония курсында алған білімдерін тәжірибеде қолдану:
интонациялауды білу және есту арқылы анықтау. Парақтан оқу.
Бір дауыстан екі дауысқа дейін музыкалық диктантты жазудың техникасының дамуы.
Білімдер:
- музыка теориясының негізі туралы.
Іскерліктер:
- әндету және есту арқылы тональдік, ладтар, сатылық, интервалдық, аккордтық қатарлар, модуляцияларды (диатоникалық, жылдамдатылған, энгармониялық, эллиптикалық) тани білу;
- бірдауыстылық–төртдауыстылық музыкалық үлгілерді сольфеджиолау;
- бағдарлама талаптарына қарай музыкалық үлгілерді есту арқылы талдау дағдысын пайдалана отырып жазып алу;
- сольфеджиолауда және жазба жаттығуларда оқып білген көркемдік тәсілдерін қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
ЖКП 04
Домбырашыларға арналған этносольфеджио
Дәстүрлі музыканттың қәсіби дайындығының базалық құрамы ретінде музыкалық этноесту қабілетінін қалыптастыру болып табылады.
Жұмыстың тәжірибелік түрлері қазақ дәстүрлі музыка тілінің заңдылықтарын меңгеруге бағытталған.
Жұмыстың жазба түрлерімен қоса ауызша түрлері маңызды орын алады (суырып салу, ауызша диктант).
Білімдер:
- қазақ музыкалық тілінің негіздері;
- қазақ әуенінің саздық құрылымы;
- қазақ әнінің және күйінің ырғақтық құрылымы;
- қазақ дәстүрлі музыка жанрлық жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- қазақ фолклорының жанрлық түрлерін тұтас қабылдау;
- қазақ фольклорының үлгілерін талдау;
- фольклор үлгілерін таза интонациялау;
- берген жанрлық моделге суырып салу;
- қазақ музыкалық тілінің элементтерін есту арқылы анықтау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
ЖКП 05
Қазақ музыка әдебиеті және фольклор
Қазақ музыка фольклорының негізгі жанрлары мен түрлері.
Ауызекі дәстүрлі кәсіби өнер;
аймақтық мектептер (әндік және аспаптық);
Дәстүрлі жазба кәсіби музыкасының қалыптасуы;
Қазақстан композиторларының шығармалары (Е. Брусиловский, А. Жұбанов, Л. Хамиди, М. Төлебаев және т.б.).
Қазақстан композитор-ларының негізгі шығар-машылық жанрлары;
Қазақстанның қазіргі музыкалық мәдениеті мен композиторлардың шығармалары.
Қазақ халық фольклорының жанрлары мен негізгі түрлері; халық әндері; қазақ халық аспаптық музыка, эпос; халық әндерін қалыптастыру.
Білімдер:
- халықтық - кәсіптік музыка және оның тұрмыстық жағдайы;
- кәсіби композиторлардың шығармаларының жеке- стилдік ерекшеліктері (әншілер, күйші- аспапта ойнаушылар);
- жазба дәстүрінде композиторлар мектебінің қалыптасуындағы негізгі кезеңдері;
- музыкадағы әр түрлі классикалық музыкалық мұрасының негізгі жанрлық ерекшеліктерінің тарихи қалыптасуы (опера, симфония, камера- аспаптық, камера- вокалдық және т.б.);
- ұлттық композиторлар мектебінің өкілдері мен олардың шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- аймақтық әндік және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктерін айыра білу;
- Қазақстан композиторларының жеке-стильдік ерекшелігін анықтау;
- әр түрлі жанрлық шығармаларды анықтау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.12
КҚ 3.4.12
ЖКП 06
Әлем музыка әдебиеті
І тарау. Шетел әдебиеті. Музыка өнер түрі ретінде және оның мәнерлік жүйелері. Музыканың негізгі жанрлары.
Классикалық музыка өнерінің әр алуан жанрларының дамуы мен қалыптасуы (театрлық, вокал-хорлық, симфониялық және камера-аспаптық жанрлары). Музыка өнерінің эволюциясы; көркемдік ағымдар- барокко, классицизм, романтизм, империализм.
Оқушылардың жалпы эстетикалық және музыкалық дамуын есепке ала отыра И. Бахтан М. Равельге дейінгі композиторлардың шығармалары.
ІІ тарау.орыс музыка әдебиеті М. Глинкадан И. Стравинскийге дейін.
Опералық, симфониялық, вокал-хорлық негізгі шығармалары: шығармашылық ұйымдар, тарихи және көркемдік кескіндемелер.
ІІІ тарау: ХХ ғасырдың музыка (К. Орф, А. Оннегер, М. Де Фалья, Б. Барток, Б. Бриттен, Гершвин)және кеңес музыкасы (С. Прокофьев, Д. Шостакович, Г. Свиридов, В. Гаврилин, Р. Щедрин).
Білімдер:
- негізгі музыкалық жанрлардың қалыптасу және даму ерекшеліктерінің тарихы;
- әр дәуірдегі әлем композиторларының өмірі мен шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- әлемдік музыка әдебиетінің музыкалық үзінділерін ойнау;
- музыкалық шығармаларды талдау,
- музыкалық-тарихи дәуірлер, стиль, жанрларды сипаттау;
- ұсынылған тақырыптар бойынша реферат, курстық жұмыстарды жазу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.12
КҚ 3.4.12
ЖКП 07
Музыкалық шығармаларды талдау
Музыка түрлері мен жанрлары.
Жалпы талдау туралы түсінік.
Кезең, қарапайым түрлер.
Күрделі түрлері.
Вокалды – камералық музыка түрлері.
Қарама-қарсылық құрастырмалы және шоғырланған түрлері.
Рондо және варияциялық түрлері.
Сонаталық түрі және оның әр түрлілігі. Циклдық түрі. Полифониялық түрі.
Еркін және аралас түрлері.
Білімдер:
- музыкалық ой-өрісі және пішін қалыптасуының даму заңдылықтары;
- музыкалық пішін-композицияның тарихи қалыптасуы және олардың өзгеру жолдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік пішінінің бірегейлігі тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
040401 3 Фортепианоға мамандандыру
Біліктілігі 040401 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы, концертмейстер
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Орындаушылық өнер тарихы
Аспаптың пайда болуы мен жаңару тарихы;
оның техникалық және айқын мүмкіндіктерінің даму заңдылығы. Шығармашылық және педагогикалық мектептері. Орындаушылықтың кезеңдік тарихы.
Танымал шеберлердің орындаушылық тұжырымдамаларын талдау.
Білімдер:
- аспаптардың даму тарихы;
- танымал өкілдердің шығармашылық қызметтеріндегі ерекшеліктері;
- әртүрлі тарихи кезеңдегі шығармашылық әдебиеттері;
- орындаушылық мектептер және олардың өкілдері туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығарманың түрлі интерпретацияларына салыстырмалы талдау жасау;
- зерттеу жұмыстарын жүргізу;
- арнайы әдебиеттерді қысқаша баяндау.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3

ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.12
СД 02
Методика обучения игре на инструменте
Педагогические принципы различных школ обучения игре на инструменте. Формирование отечественной педагогической школы.
Изучение опыта выдающихся педагогов.
Роль педагога в воспитании молодого музыканта.
Приемы педагогической работы.
Важнейшие предпосылки становления музыканта –исполнителя.
Способы оценки и развития природных данных учащихся. Организация и планирование учебного процесса в музыкальной школе. Методика проведения различных форм учебной работы. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков.
знания:
- педагогических принципов выдающихся педагогов;
- методов обучения;
- приемов и способов развития музыкальных способностей;
- основ начального обучения в исполнительском классе;
- этапов работы над педагогическим репертуаром.
умения:
- комплексно решать учебно-воспитательные задачи и систематически проверять и оценивать музыкальную деятельность учащихся;
- моделировать учебно-воспитательный процесс;
- прогнозировать музыкальное развитие учащихся,
- формировать навыки сознательной творческой деятельности учащихся.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
СД 03
Изучение репертуара
ДМШ
Изучение репертуара ДМШ 1 - 4 классов: основные сборники пьес для ДМШ, хрестоматии, инструктивный материал.
Изучение репертуара ДМШ 5 - 7 классов.
Работа над полифоническими пьесами, крупной формой, пьесами виртуозного плана. Сборники этюдов на разнообразные виды техники.
знания:
- программных требований ДМШ по специальному инструменту;
- основных принципов подбора репертуара.
умения:
- исполнять школьный репертуар, анализировать его с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.1.10
ПК 3.1.11
СД 04
Специальный инструмен
Художественно-исполнительские возможности инструмента. Первоначальное прочтение и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста. Понимание мира эмоциональных состояний и художественных образов.
Поиск адекватных интерпретаторских решений;
применение художественно оправданных технических приемов, использование многообразных возможностей инструмента в достижении наиболее убедительного воплощения исполнительского замысла.
Слуховой контроль, управление процессом исполнения;
сценическое поведение, анализ исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике.
Использование научно-исследовательских трудов в области теории исполнительства, рекомендаций и советов крупнейших музыкантов. Сравнительный анализ записей исполнения произведения музыкантами. Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
знания:
- музыкальных стилей и направлений;
- художественных элементов исполнения;
- приемов и способов работы над музыкальным репертуаром.
умения:
- исполнять музыкальные произведения на высоком профессиональном уровне;
- интерпретировать художественное содержание музыкального произведения и его текста;
- читать с листа;
- применять теоретические профессиональные знания в исполнительском процессе;
- самостоятельно анализировать музыкальные произведения как в плане их целостного рассмотрения, так и с позиций отдельных элементов музыкальной структуры,
- выбирать оптимальные приемы техники для передачи художественного замысла исполняемой музыки,
- осуществлять контроль своего сценического поведения.
- самостоятельно работать над произведениями различных форм и жанров;
- грамотно использовать художественные элементы исполнения.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
СД 05
Концертмейстерский класс
Особенности работы в качестве концертмейстера. Репетиционная работа с вокалистами и инструменталистами: подготовка к исполнению их сольных программ в сопровождении фортепиано.
Изучение и накопление репертуара, включающего арии, романсы и другую вокальную литературу,
аккомпанементы инструментальных произведений, сочинения для хора с сопровождением и др.;
чтение с листа, транспонирование.
знания:
- особенностей работы в концертмейстерском классе;
- певческих голосов и репертуаре для них;
- роли концертмейстера в создании художественного образа произведения.
умения:
- применять концертмейстерские навыки в репетиционной и концертной работе;
- интонационно и ритмически владеть голосом;
- транспонировать фортепианную партию;
- использовать профессиональную литературу в своей концертмейстерской деятельности;
- ориентироваться в различных музыкальных стилях;
- читать с листа;
- самостоятельно работать с солистами -вокалистами и инструменталистами;
-осуществлять целостный слуховой контроль процесса исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 06
Фортепианный ансамбль
Изучение и исполнение оригинальных произведений для фортепианных ансамблей, а также переложений симфонических, инструментальных, вокальных и других произведений композиторов различных стилевых направлений.
знания:
- особенностей игры в фортепианном ансамбле;
- приемов и способов работы над ансамблевым репертуаром.
умения:
- анализировать и осуществлять слуховой контроль элементов музыкальной фактуры ансамблевого произведения;
- читать с листа ансамблевую литературу;
- осуществлять целостный слуховой контроль при совместном исполнении;
- согласовывать исполнительские намерения партнеров, художественные элементы фактуры.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 07
Камерный ансамбль
Ансамбли: дуэт, трио, квартет, квинтет и т.д. Формирование навыков ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле. Исполнение камерных произведений казахстанских, зарубежных и русских, композиторов циклической формы.
знания:
- особенностей камерного музицирования.
умения:
- осуществлять исполнительскую деятельность в качестве артиста инструментального ансамбля;
- интерпретировать музыкальные произведения;
- находить творческий контакт и согласовывать исполнительские намерения с участниками ансамбля.
- читать с листа ансамблевый репертуар;
- осуществлять слуховой контроль процесса ансамблевого исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 08
Исполнительская подготовка
Содержание занятий определяется программными требованиями по дисциплине "Специальный инструмент"
знания:
- приемов и способов самостоятельной работы над музыкальными произведениями различных форм, жанров и стилей.
умения:
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- совершенствовать технические приемы исполнения, осуществлять самостоятельный поиск интерпретаторских решений.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
СД 09
Основы полифонии
Полифоническая мелодия, ее свойства. Двухголосный простой контрапункт. Двухголосная имитация.
Способы преобразования полифонической темы.
Канон.
Трехголосный простой контрапункт и имитация.
Все виды сложного контрапункта: двойной, тройной, горизонтально-подвижной, вдвойне подвижной, вертикально-подвижной.
Фуга.
Полифонические вариации.
Гомофонно-полифонические формы.
Гетерофония в народной музыке.
Основы истории полифонии.
знания:
- основных этапов развития полифонии;
- особенностей строгого и свободного полифонического письма;
- закономерностей полифонического формообразования.
умения:
- характеризовать полифоническое произведение с точки зрения содержания и формы;
- анализировать музыкальные полифонические произведения;
- выполнять практические задания по курсу полифонии.
БК 3
ПК 3.1.3
СД 10
Постановка голоса
Работа по постановке голоса проводится в единстве с занятиями в концертмейстерском классе.
Основные задачи: постановка дыхания, выработка высокой позиции, умение использовать резонаторы, пение вокальных произведений под собственный аккомпанимент.
знания:
- способов формирования вокальных навыков;
- особенностей строения голосового аппарата;
умения:
- грамотно и выразительно петь нотные примеры, вокальные произведения под собственный аккомпанемент.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП 01
Исполнительская практика
Содержание практики определяется программными требованиями по дисциплинам специальный инструмент, камерный ансамбль.
умения:
- исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения сольного и ансамблевого репертуара;
- осуществлять контроль сценического поведения;
- анализировать концертное выступление.
навыки:
- концертных выступлений в качестве солиста и в составе камерного ансамбля.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.12
ПП 02
Педагогическая практика
Формирование навыков работы в исполнительском классе в качестве преподавателя. Содержание занятий по педагогической практике определяется программами для исполнительских отделений ДМШ.
умения:
- применять знания по содержанию курса методики преподавания игры на инструменте;
- учитывать особенности возрастной педагогики и психологии;
навыки:
- ведения учебно-
методической документации ДМШ;
- составления индивидуальных планов учащихся;
- практической работы с учащимися.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4

КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12
АП 02
Аспапта оқыту әдістемесі
Аспапта ойнауды оқытудың әртүрлі мектептерінің педагогикалық үрдістері.
Отандық педагогикалық мектептердің қалыптасуы.
Танымал педагогтардың тәжірибелерін меңгеру.
Педагогтың жас музыкантты тәрбиелеудегі ролі.
Педагогикалық жұмыстардың тәсілдері. Музыкант-орындаушының алғышартының қалып-тасуы.
Оқушылардың табиғи жаратылысының дамуы мен бағалаудың тәсілдері. Музыкалық мектептегі оқу үрдісін жоспарлау және ұйымдастыру.
Оқу жұмысын әртүрлі түрде жүргізу әдісі.
Жасөспірімдер мен балаларға білім беруінің әртүрлі кезеңінде оқылатын түрлі жанрлар мен стильдегі шығармалармен таныстыру.
Білімдер:
- танымал педагогтардың педагогикалық үрдістері;
- оқыту әдістері;
- музыкалық қабілеттерді дамыту жолдары;
- орындаушылық класындағы алғашқы оқыту негіздері;
- педагогикалық репертуармен жұмыс істеу кезеңдері туралы.
Іскерліктер:
- оқу-тәрбие міндеттерін кешенді шешу және оқушының музыкалық қызметін жүйелі түрде тексеру және бағалау;
- оқу-тәрбие үрдісін өңдеу;
- оқушылырдың музыкалық дамуын болжау;
- оқушылардың саналы шығармашылық қызметінің дағдысын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
АП 03
БММ репертуарын үйрену
БММ-нің 1-4 сыныптық педагогикалық репертуарын меңгеру:
БММ-нің негізгі пьеса жинақтары, хрестоматиялар, инструктивті материалдар.
БММ-нің 5-7 сыныптарына арналған репертуарын меңгеру.
Полифониялық пьеса, күрделі формадағы шығармалар, виртуозды пьесалармен жұмыс жасау. Әр алуан техника түрлеріне арналған этюдтер жинағымен жұмыс істеу.
Білімдер:
- арнайы аспап бойынша БММ -нің бағдарламалық талаптары;
- репертуарды таңдаудың негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- мектептік репертуарды орындау және көркемдік құндылығы, әдістемелік мақсатқа лайықтылығы тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
АП 04
Арнайы аспап
Аспаптың көркемдік орындаушылық мүмкіндігі.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Әлемнің құбылыстық жағдайы мен көркемдік бейнелерін түсіну. Көркемдік техникалық әдістерді қолдану, аспаптың түрлі жетістіктері мен мүмкіндіктерін қолдана отырып, орындаушылық ойды нақты көрсету.
Есту арқылы бақылау, орындау үрдісімен басқару, сахналық әрекет, орындалған шығармаларға талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану. Танымал музыканттардың кеңесі мен ұсыныстарын, орындаушылықтың теориялық аумағында ғылыми - зерттеу еңбектерін қолдану.
Музыканттармен орындалған шығармалардың жазбасына салыстырмалы талдау.
Әр түрлі жанрдағы, стил мен түрлердегі шығармаларды енгізе отырып, репертуарды жинақтау.
Білімдер:
- музыкалық стильдер және бағыттар;
- орындаудың көркемдік элементтері (темпо-метро-ритм, динамика, артикуляция, фразировка);
- музыкалық репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
-музыкалық шығармаларды жоғары кәсіби деңгейде орындау:
- музыкалық шығармалардың көркемдік мазмұнын және оның мәтінін түсіндіру;
- парақтан оқу;
- орындаушылық кезеңде теориялық кәсіптік білімін қолдану;
- жоспардағы толық қарастырылған музыкалық шығармаларды, музыкалық құрылымның жеке элементтерін өз бетімен талдау жасау;
- орындалған музыкада көркемдік ойларды беруге арналған техникалық әдістерінің үйлесімдісін таңдау;
- өзінің сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау;
- орындаудың көркемдік элементтерін сауатты қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
АП 05
Концертмейстерлік класс
Концертмейстер жұмысының ерекшелігі.
Вокалистер және аспапшылармен жаттығулық жұмыс: олардың жеке бағдарламаларын фортепиано сүйемелдеуімен орындауға дайындау. Ариялар, романстар және басқа вокалды әдебиеті, аспапты шығармаларының аккомпанементін, сүйемелдеумен хорға арналған шығармаларын және т. б. қосатын репертуарды үйреніп жинау; парақтан оқу, тасымалдау.
Білімдер:
- концертмейстер класының жұмысының ерекшелігі;
- әншілік дауыстар және оларға арналған репертуар;
- шығарманың көркемдік тұлғасын жасаудағы концермейстердің ролі туралы.
Іскерліктер:
- жаттығулық және концерттік жұмыста концермейстерлік дағдыларын қолдану;
- дауыспен интонациялық және ырғақтық пайдалана білу;
- фортепианолық партияны тасымалдау;
- кәсіптік әдебиетті өзінің концертмейстерлік қызметінде қолдану;
- әр түрлі музыкалық стилдерде хабардар болу;
- парақтан оқу;
- жеке әнші, аспапшылармен өздігінен жұмыс жасау;
- орындау процесіне біртұтас есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 06
Фортепиано ансамблі
Фортепиано ансамбліне арналған шығармаларды, сонымен қатар әр түрлі стилдік бағыттағы композиторлардың симфониялық, аспаптық, вокалдық қайта өңделген шығармаларын меңгеру және ойнау.
Білімдер:
- фортепиано ансамблінде ойнау ерекшеліктері туралы;
- ансамблдік репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
- ансамбльдік шығармалардың музыкалық фактураларының дыбысталу элементтерін анықтауды іске асыру және талдау;
- ансамбльдік әдебиетті парақтан оқу;
- бірлесіп орындау процесіне біртұтас есту бақылау жүргізу; - серіктердің орындаушылық ниеттерін, фактураның көркемдік элементтерін келістіру.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 07
Камералық ансамбль
Ансамбльдер: дуэт, трио, квартет, квинтет ж т.б. Ансамблдік орындаушылық, серіктермен бірігу, ансамблде барлық партияларын есту дағдыларын қалыптастыру.
Қазақстандық және шетел композиторларының циклдік формадағы камералық шығармаларын орындау.
Білімдер:
- камералық орындаудың ерекшеліктері туралы.
Іскерліктер:
- аспаптық ансамбль әртісі ретінде орындаушылық қызмет жүргізу;
- музыкалық шығармаларды интерпретациялау;
- ансамблге қатысушылармен шығармашылық байланыста болу және орындаушылық ниеттерін келістіру;
- ансамблдік репертуарды парақтан оқу;
- ансамблдік орындау процесіне есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 08
Орындаушылық дайындық
Сабақ мазмұны "Арнайы аспап" пәні бойынша бағдарламалық талаптарымен анықталады
Білімдер:
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармамен өздігінен жұмыс жасау;
- техникалық әдістерді жетілдіру, интерпретаторлық шешімдерді іздену жұмысын өз бетімен жүзеге асыру.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
АП 09
Полифония негіздері
Полифониялық әуен, оның ерекшеліктері.
Екі дауысты қарапайым контрапункт.
Екі дауысты имитация. Полифониялық тақырыпты қайта құру әдістері.
Канон.
Үш дауысты қарапайым контрапункт және имитация.
Күрделі контра-пункттың барлық түрлері: екі есе, үш есе, көлденең- жылжымалы, екі есе жылжымалы.
Фуга.
Полифониялық вариациялар. Гомофон – полифониялық түрлері. Халық әуендеріндегі гетерофония.
Полифония тарихының негіздері.
Білімдер:
- полифонияның негізгі даму кезеңдері;
- еркін және қатаң стильдегі полифониялық жазбаның ерекшеліктері;
- полифониялық пішін жасау заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен пішінінің бірегейлігі тұрғысынан сипаттау;
- полифониялық музыкалық шығармаларды талдау;
- полифония курсы бойынша практикалық тапсырмаларды орындау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
АП 10
Дауыс қою
Дауыс қою жұмысы концертмейстерлік класс бойынша сабақтармен бірлікте өткізіледі.
Негізгі мақсаттары: тыныс алуды реттеу жұмысы, жоғары позицияны қою, резонаторларды колдана білу, өзін-өзі сүйемелдеумен вокалды шығармаларын айту.
Білімдер:
-вокалды дағдыларды қалыптастыру амалдары;
- дауыс аппаратының құрылымының ерекшеліктері туралы.
Іскерліктер:
-өзінің сүйемелдеуімен вокалды шығармаларды сауатты және мәнерлі айту.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Орындаушылық практика
Тәжірибе мазмұны арнайы аспап,камералық ансамбль пәндерінің бағдарламалық талаптарымен анықталады.
Іскерліктер:
- жеке орындаушылық және ансамблдік репертуарды кәсіптік деңгейде орындау;
- сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- концерттік орындауды талдау.
Дағдылар:
- жеке орындаушы және камералық ансамбль құрамында сахнаға шығып орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.12
КП 02
Педагогикалық практика
Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Педагогикалық тәжірибе сабақтарының мазмұны БММ-нің орындаушылық бөлімдерінің бағдарламаларымен анықталады.
Іскерліктер:
-аспапта орындау әдістемесі курсында алған білімдерін қолдану;
- жас жеткіншектер педагогикасы және психологиясының ерекшеліктерін ескеру.
Дағдылар:
- БММ -нің оқу-әдістемелік құжатамаларын жүргізу; - оқушылардың жеке жоспарларын құрастыру;
- оқушылармен практикалық жұмыс жүргізу.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4

ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
СД 03
Изучение репертуара ДМШ
Изучение репертуара с 1 по 3 класс - инструктивный материал, гаммы и арпеджио для начальных классов. Репертуар для старших классов - работа над крупной формой, пьесами виртуозного плана.
знания:
- программных требований ДМШ по специальному инструменту;
- основных принципов подбора репертуара.
умения:
- исполнять школьный репертуар, анализировать его с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
СД 04
Специальный инструмент
Художественно-исполнительские возможности инструмента. Первоначальное прочтение и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста. Понимание мира эмоциональных состояний и художественных образов.
Поиск адекватных интерпретаторских решений;
применение художественно оправданных технических приемов, использование многообразных возможностей инструмента в достижении наиболее убедительного воплощения исполнительского замысла.
Слуховой контроль, управление процессом исполнения;
сценическое поведение, анализ исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике.
Использование научно-исследовательских трудов в области теории исполнительства, рекомендаций и советов крупнейших музыкантов. Сравнительный анализ записей исполнения произведения музыкантами. Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
знания:
- музыкальных стилей и направлений;
- художественных элементов исполнения;
- приемов и способов работы над музыкальным репертуаром.
умения:
- исполнять музыкальные произведения на высоком профессиональном уровне;
- интерпретировать художественное содержание музыкального произведения и его текста;
- читать с листа;
- применять теоретические профессиональные знания в исполнительском процессе;
- самостоятельно анализировать музыкальные произведения как в плане их целостного рассмотрения, так и с позиций отдельных элементов музыкальной структуры,
- выбирать оптимальные приемы техники для передачи художественного замысла исполняемой музыки,
- осуществлять контроль своего сценического поведения.
- самостоятельно работать над произведениями различных форм и жанров;
- грамотно использовать художественные элементы исполнения.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
СД 05
Класс ансамбля
Ансамбли: дуэт, трио, квартет, квинтет и т.д. Формирование навыков ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле. Исполнение ансамблевых произведений казахстанских и зарубежных композиторов.
знания:
- особенностей ансамблевого музицирования.
умения:
- осуществлять исполнительскую деятельность в качестве артиста инструментального ансамбля;
- интерпретировать музыкальные произведения;
- находить творческий контакт и согласовывать исполнительские намерения с участниками ансамбля.
- читать с листа ансамблевый репертуар;
- осуществлять слуховой контроль процесса ансамблевого исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 06
Оркестровый класс
Духовой оркестр.
Определение состава оркестровых групп и исполнителей по партиям.
Настройка оркестра. Оркестровая дисциплина.
Навыки оркестровой игры, чтение с листа. Изучение оркестрового репертуара.
знания:
- основных обязанностей артиста оркестра;
- сведений о составах духовых оркестров;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов.
умения:
- играть в оркестре;
- читать с листа;
- понимать и исполнять выраженные в жестах художественные задачи дирижера;
- настраивать оркестр;
- выступать в качестве артиста оркестра.
БК 1
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Родственный инструмент
Родственный инструмент, его возможности и особенности;
посадка, постановка рук, звукоизвлечение. Основные приемы игры на инструменте, овладение репертуаром.
История
возникновения и развития инструмента.
знания:
- основных приемов игры на инструменте;
- истории возникновения и развития инструмента;
умения:
- исполнять несложные музыкальные произведения малых форм.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 08
Чтение оркестровых партитур
Основными задачами курса являются изучение основ работы над оркестровыми партитурами, самостоятельного разбора и чтения партитуры за фортепиано, приобретения практических навыков.
знания:
- состава и строя различных оркестров;
- расположения групп и инструментов в оркестре;
- условных обозначений, встречающихся в партитуре.
умения:
- читать за фортепиано отдельные партии групп инструментов;
- читать партии транспонирующих инструментов, выполняющих общие или различные функции.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 09
Инструментоведение
Основные разделы предмета.
Краткие сведения о происхождении музыкальных инструментов.
Сведения о диапазоне и исполнительских возможностях оркестровых инструментов, строении оркестровой ткани, составах оркестра.
Сведения об оркестрах:
симфоническом, духовых инструментов, струнных инструментов, народных инструментов - казахском, русском, фольклорно-этнографическом. Оркестровые группы инструментов.
знания:
- сведений об оркестрах и инструментах, входящих в них;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов;
- системы записи оркестровой музыки.
умения:
- ориентироваться в инструментарии;
- анализировать партитуры;
- понимать значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
СД 10
Инструментовка
Техника инструментовки для различных составов оркестра. Переложение репертуара для различных инструментов.
Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и оркестровых партитур.
Переложения несложных пьес.
знания:
- основных технических приемов инструментовки;
- функций оркестровой фактуры и приемов переложения;
умения:
- применять приемы инструментовки в ходе практической работы;
- самостоятельно выбирать приемы инструментовки, способствующие донесению идейно-художественного замысла композитора.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
СД 11
Изучение оркестровых партий
Методика работы над оркестровыми партиями из репертуара учебного оркестра, исполнение определенных технических трудностей.
знания:
- основных принципов работы над оркестровыми партиями.
умения:
- читать с листа;
- самостоятельно работать над оркестровыми трудностями.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 12
Дирижирование
Введение: дирижер - руководитель, организатор, педагог, воспитатель.
Процесс дирижирования, его сущность, основные выразительные средства.
Подготовка к работе над партитурой. Проведение репетиций.
Основы дирижерской техники: жест, динамика, ритмический рисунок, дирижирование в классе по клавиру. Дирижирование в классе по партитуре. Практическая работа с оркестром (для получающих дополнительную квалификацию).
знания:
- роли дирижера - руководителя оркестрового коллектива;
- основных положений техники дирижирования;
- основных моментов работы с партитурой.
уметь:
- практически выражать свои художественные намерения в жесте;
- ориентироваться во всех вопросах работы с оркестром, начиная от изучения партитуры и заканчивая воплощением художественного замысла произведения.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 13
Фортепиано
Правильная посадка и постановка рук;
способы звукоизвлечения на фортепиано;
развитие технических навыков;
работа над гаммами, арпеджио, упражнениями и этюдами; игра аккордов;
игра пьес различных жанров;
пьесы с элементами полифонии;
игра произведений крупной формы (сонатины, вариации, рондо);
овладение необходимыми навыками самостоятельной работы над несложным репертуаром; овладение приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
знания:
- жанров, форм, стилей музыкального искусства;
- специфики сольного и ансамблевого музицирования;
- творчества выдающихся композиторов;
умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности;
- аккомпанировать солисту в музыкальных произведениях средней сложности;
- читать с листа произведения из репертуара учащихся детской музыкальной школы;
- выполнять грамотный разбор нотного материала;
- совершенствовать игровой аппарат.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП 01
Исполнительская практика
Содержание практики определяется программными требованиями по дисциплинам специальный инструмент, класс ансамбля, оркестровый класс.
умения:
- исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения сольного, ансамблевого, оркестрового репертуара;
-осуществлять контроль сценического поведения;
- анализировать концертное выступление.
навыки:
- концертных выступлений в качестве солиста, в составе ансамбля, оркестра.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.12
ПП 02
Педагогическая практика
Формирование навыков работы в исполнительском классе в качестве преподавателя. Содержание занятий по педагогической практике определяется программами для исполнительских отделений ДМШ.
умения:
-применять знания по содержанию курса методики преподавания игры на инструменте;
- учитывать особенности возрастной педагогики и психологии;
навыки:
- ведения учебно-методической документации ДМШ;
- составления индивидуальных планов учащихся;
- практической работы с учащимися.
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
АП 03
БММ репертуарын үйрену
1-3 сынып репертуарын оқу - құрастырмалы материал, бастауыш сыныптарға арналған гаммалар мен арпеджио.
4-5 сыныптарға арналған репертуар – ірі түрдегі шығармалармен, жоспардағы виртуозды пьесамен жұмыс.
Білімдер:
- арнайы аспап бойынша БММ -нің бағдарламалық талаптары;
- репертуарды таңдаудың негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- мектептік репертуарды орындау және көркемдік құндылығы, әдістемелік мақсатқа лайықтылығы тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
АП 04
Арнайы аспап
Аспаптың көркемдік орындаушылық мүмкіндігі.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Әлемнің құбылыстық жағдайы мен көркемдік бейнелерін түсіну. Көркемдік техникалық әдістерді қолдану, аспаптың түрлі жетістіктері мен мүмкіндіктерін қолдана отырып, орындаушылық ойды нақты көрсету.
Есту арқылы бақылау, орындау үрдісімен басқару, сахналық әрекет, орындалған шығармаларға талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану. Танымал музыканттардың кеңесі мен ұсыныстарын, орындаушылықтың теориялық аумағында ғылыми - зерттеу еңбектерін қолдану.
Музыканттармен орындалған шығармалардың жазбасына салыстырмалы талдау.
Әр түрлі жанрдағы, стил мен түрлердегі шығармаларды енгізе отырып, репертуарды жинақтау.
Білімдер:
- музыкалық стильдер және бағыттар;
- орындаудың көркемдік элементтері (темпо-метро-ритм, динамика, артикуляция, фразировка);
- музыкалық репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
-музыкалық шығармаларды жоғары кәсіби деңгейде орындау:
- музыкалық шығармалардың көркемдік мазмұнын және оның мәтінін түсіндіру;
- парақтан оқу;
- орындаушылық кезеңде теориялық кәсіптік білімін қолдану;
- жоспардағы толық қарастырылған музыкалық шығармаларды, музыкалық құрылымның жеке элементтерін өз бетімен талдау жасау;
- орындалған музыкада көркемдік ойларды беруге арналған техникалық әдістерінің үйлесімдісін таңдау;
- өзінің сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау;
- орындаудың көркемдік элементтерін сауатты қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
АП 05
Ансамбль класы
Ансамбльдер: дуэт, трио, квартет, квинтет ж т.б. Ансамблдік орындаушылық, серіктермен бірігу, ансамблде барлық партияларын есту дағдыларын қалыптастыру.
Қазақстандық және шетел композиторларының ансамблдік шығармаларын орындау.
Білімдер:
- ансамблдік орындаудың ерекшеліктері туралы
Іскерліктер:
- аспаптық ансамбль әртісі ретінде орындаушылық қызмет жүргізу;
- музыкалық шығармаларды интерпретациялау;
- ансамблге қатысушылармен шығармашылық байланыста болу және орындаушылық ниеттерін келістіру;
- ансамблдік репертуарды парақтан оқу;
- ансамблдік орындау процесіне есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 06
Оркестр класы
Үрлемелі оркестр.
Оркестрлік топтардың құрамын және партия бойынша орындаушы-ларын анықтау.
Оркестрді қалыпқа келтіру.
Оркестрлік ойындардың дағдылары, парақтан оқу. Оркестрлік репертуарды оқу.
Білімдер:
- оркестр әртісінің негізгі міндеттері;
- үрлемелі оркестр құрамы;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктері туралы
Іскерліктер:
- оркестрде ойнау;
- парқтан оқу;
- дирижердің қол қимылы арқылы көркемдік мақсаттарын түсіну және орындау;
- оркестрді күйге келтіру;
- оркестр әртісі ретінде сахнада орындау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 07
Туыстас аспап
Туыстас аспап, оның мүмкіндігі және ерекшелігі; қолды дұрыс қою, дыбыс шығару мүмкіншілігі. Аспапта орындаудың негізгі жолдары, репертуарды меңгеру. Аспаптың дамуы және шығу тарихы.
Білімдер:
- аспапта ойнаудың негізгі әдістері;
- аспаптың дамуы мен пайда болу тарихы туралы.
Іскерліктер:
- кіші формалы күрделі емес музыкалық шығармаларды орындау.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 08
Оркестр партитураларын оқу
Курстың негізгі мақсаттары:оркестр партитурасымен жұмыс жасау негіздерін меңгеру, өзбетінше фортепианода партитураны оқып, талдау, тәжірибелік дағдыларын игеру.
Білімдер:
-әртүрлі оркестр құрамы мен құрылымы;
-оркестрдегі топтар мен аспаптардың орналасуы;
-партитурада кездесетін шартты белгілері туралы.
Іскерліктер:
-фортепианода аспаптардың жеке партияларын оқу;
-ортақ немесе әр түрлі функцияларын орындайтын транспорттық өзгеретін аспаптардың партияларын оқу
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 09
Аспаптану
Пәннің негізгі бөлімдері. Музыкалық аспаптардың шығуы туралы қысқаша мәлімет.
Оркестрдің құрамдары, оркестрлік негізгі құрамы, оркестрлік аспаптар орындаушылық мүмкіншілігі және диапазоны туралы мәлімет.
Фольклорлық-этнографиялық, орыс, қазақ халық оркестрлері туралы мәлімет.
Оркестрлік топ аспаптары.
Білімдер:
- оркестрлер мен оған енетін аспаптар туралы жалпы мәліметтер;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктерін жүзеге асыру;
- оркестрге арналған музыканы жазу жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- аспаптар туралы хабардар болу;
- партитураларды талдау;
- музыканың көркемдік мазмұнына сүйене, оркестрлеудің техникалық тәсілі мағынасын түсіну.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
АП 10
Аспаптау
Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- автордың идеялық- көркемдік ойларын іске асыру тәсілдерін өз бетінше таңдау;
- аспаптық тәсілдерді практикалық жұмыстарда қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
АП 11
Оркестр партияларын үйрену
Оқу оркестрі репертуарындағы оркестрлік партия жұмысының әдісі, белгілі техникалық қиыншылықтарды орындау.
Білімдер:
- оркестрлік партияның жұмысының негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- парақтан оқу;
- оркестрдегі қиыншылықпен жұмыс істеу;
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 12
Дирижерлеу
Кіріспе: дирижер - жетекші, ұйымдастырушы, педагог, тәрбиеші. Дирижерлік ету үрдісі, оның мазмұны, негізгі бейнелеу құралдары.
Партитурамен жұмыс істеуге дайындық.
Жаттығулар өткізу.
Дирижерлік техниканың негіздері: қол қимылы, динамика, ырғақтық көрініс.
Сыныпта клавир, партитура бойынша дирижерлік ету. Оркестрмен тәжірибелік жұмыстары.
Білімдер:
- оркестр ұжымының дирижеры -жетекшісінің ролі туралы;
- дирижерлік ету техникасының негізгі ережелері;
- партитурамен жұмыс істеудің негізгі кезеңдері туралы.
Іскерліктер:
- қол қимылында өзінің көркемдік жағын тәжірибеде көрсету.
- партитураны оқудан бастап, шығарманың көркемдік идеяларын бейнелеумен аяқтап оркестрмен жұмыс жасау барлық сұрақтары бойынша хабардар болу.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 13
Фортепиано
Аспаптың құрылымы мен клавиатураларымен танысу;
қолдың дұрыс қойылуы; фортепианодағы дыбыстың шығуының жолдары;
техникалық дағдыларды дамыту;
гамма, арпеджио, жаттығулар, этюдтермен жұмыс жасау;
аккордты ойнау;
әртүрлі жанрдағы пьесаларды ойнау; полифониялы элементтерімен пьесалар; күрделі түрдегі шығармаларды ойнау (сонатина, вариация, рондо);
күрделі емес репертуармен өз бетімен жұмыс жүргізуіне қажетті дағдыларды меңгеру;
нотаны парақтан оқу, естумен іріктеп алу, ансамбльдік ойын әдістерін меңгеру.
Білімдер:
-музыкалық өнердің жанрлары, формалары және стильдері;
- ансамбльдік және жеке музицирлеуі ерекшеліктері;
- белгілі композиторлардың шығармашылықтары туралы.
Іскерліктер:
- орындаушылық және педагогикалық қызметінде алған білімі мен дағдыларын қолдану;
- орташа қиындықтағы музыкалық шығармаларды жеке орындаушыға сүйемелдеу;
- балалар музыка мектебі оқушыларының репертуарындағы шығармаларды парақтан оқу;
- ноталық мәтінді сауатты талдау;
- ойнау аппаратын жетілдіру.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Орындаушылық практика
Тәжірибе мазмұны арнайы аспап, ансамбль класы, оркестр класы пәндерінің бағдарламалық талаптарымен анықталады.
Іскерліктер:
- жеке орындаушылық, ансамблдік, оркестрлік репертуарды кәсіптік деңгейде орындау;
- сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- концерттік орындауды талдау.
Дағдылар:
- жеке орындаушы және ансамбль, оркестр құрамында сахнаға шығып орындау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.12
КП 02
Педагогикалық практика
Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Педагогикалық тәжірибе сабақтарының мазмұны БММ-нің орындаушылық бөлімдерінің бағдарламаларымен анықталады.
Іскерліктер:
-аспапта орындау әдістемесі курсында алған білімдерін қолдану;
- жас жеткіншектер педагогикасы және психологиясының ерекшеліктерін ескеру.
Дағдылар:
- БММ -нің оқу-әдістемелік құжатамаларын жүргізу; - оқушылардың жеке жоспарларын құрастыру;
- оқушылармен практикалық жұмыс жүргізу.
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4

3.1.1. Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, камерно-ансамблевый, концертмейстерский репертуар;
3.1.2. Осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях
концертной аудитории, применять базовые теоретические знания в процессе поиска интерпретаторских решений;
3.1.3. Выполнять теоретический и исполнительский анализ, целостно воспринимать музыкальные произведения различных форм и жанров;
3.1.4. Применять базовые знания по истории развития, устройству инструмента для решения музыкально-исполнительских задач;
3.1.5. Анализировать особенности отечественных и зарубежных исполнительских школ, применять методические принципы выдающихся педагогов;
3.1.6. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией;
3.1.7. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств, детских музыкальных школах, других образовательных учреждениях, используя знания из области музыкальной психологии и педагогики;
3.1.8. Использовать классические и современные методы и приемы работы в исполнительском классе с учетом возрастных, психологических и физиологических особенностей обучающихся;
3.1.9. Ориентироваться в музыкальных компьютерных программах, быть восприимчивым к инновациям в области компьютерных технологий;
3.1.10. Планировать развитие профессиональных умений обучающихся;
3.1.11. Осваивать учебно-педагогический репертуар.
3.1.12. Применять базовые теоретические знания в культурно-просветительской деятельности по пропаганде классического музыкального искусства и музыкального искусства Казахстана.
3.2 Код и наименование квалификации 040402 3 – Преподаватель детской музыкальной школы, артист (руководитель) оркестра, ансамбля Специализации: 040402 3-1 "Духовые и ударные инструменты", 040402 3-2 "Струнные инструменты"
3.2.1.Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, ансамблевый, оркестровый репертуар;
3.2.2. Осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории, применять базовые теоретические знания в процессе поиска интерпретаторских решений;
3.2.3. Выполнять теоретический и исполнительский анализ, целостно воспринимать музыкальные произведения различных форм и жанров;
3.2.4. Применять базовые знания по истории развития, устройству инструмента для решения музыкально-исполнительских задач;
3.2.5. Анализировать особенности отечественных и зарубежных исполнительских школ, применять методические принципы выдающихся педагогов;

3.1.1. Кәсіби деңгейде музыкалық шығармаларды орындау, өз бетімен жеке орындайтын, камералық-ансамблдік, концертмейстерлік репертуарды игеру;
3.1.2. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-орындаушылық жұмысты жүзеге асыру, интерпретаторлық шешім ізденісінде базалық теориялық білімдерін қолдану;
3.1.3. Теориялық және орындаушылық талдау жасау, әр түрлі жанр, формадағы музыкалық шығармаларды біртұтас қабылдау;
3.1.4. Музыкалық-орындаушылық жоспарларды шешуінде аспаптың тарихы, құрылымы туралы базалық білімдерін қолдану;
3.1.5. Отандық және әлемдік орындаушылық мектептердің ерекшеліктерін талдау, танымал педагогтардың үрдістерін қолдану;
3.1.6. Ауызша және жазбаша түріндегі тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны игеру;
3.1.7. Балалар өнер мектептері, балалар музыка мектептері, басқа қосымша білім беру мекемелері, жалпы білім беру мекемелерінде музыкалық психология және педагогика саласындағы білімдерін қолданып педагогикалық және оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру;
3.1.8. Оқитындардың жасын, психологиялық, физиологиялық ерекшеліктерін ескере орындаушылық сыныптарда классикалық және қазіргі заман әдіс-амалдарын қолдану; 3.1.9.Музыкалық компьютерлік бағдарламалады хабардар болу, компьютерлік технологиялар саласындағы инновицияларға бейімді болу;
3.1.10. Оқитындардың кәсіптік іскерліктерін дамыту жолдарын жоспарлау;
3.1.11. Оқу-педагогикалық репертуарды меңгеру;
3.1.12. Классикалық музыканы және қазіргі замандағы Қазақстан өнерін насихаттай отырып, базалық теориялық білімін мәдени-ағартушылық қызметінде қолдану.
3.2 Біліктіліктің коды және атауы
040402 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы, ансамбль оркестрінің әртісі (басшы);
040402 3-1
Үрлемелі және соқпалы аспаптарға мамандандыру, 040402 3-2
Ішекті аспаптарға мамандандыр
3.2.1. Кәсіби деңгейде музыкалық шығармаларды орындау, өз бетімен жеке орындайтын, ансамблдік, оркестрлік репертуарды игеру;
3.2.2. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-орындаушылық жұмысты жүзеге асыру, интерпретаторлық шешім ізденісінде базалық теориялық білімдерін қолдану;
3.2.3. Теориялық және орындаушылық талдау жасау, әр түрлі жанр, формадағы музыкалық шығармаларды біртұтас қабылдау; 3.2.4. Музыкалық-орындаушылық жоспарларды шешуінде аспаптың тарихы, құрылымы туралы базалық білімдерін қолдану;
3.2.5. Отандық және әлемдік орындаушылық мектептердің ерекшеліктерін талдау, танымал педагогтардың үрдістерін қолдану;

126
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
400
Ф
Факультативные занятия
428
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 59
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 455
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0405000 "Хоровое дирижирование"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы казахского (русского) языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала;
БК 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы иностранного языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала;
БК 6
ОГД.03
Физическая культура(ритмика)
Роль физической культуры в формировании здорового образа жизни.
Основы физического самосовершенствования, гармонического развития личности. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Занятия ритмикой для улучшения координации движения, выработка пластики, осанки, необходимых для дальнейшей профессиональной артистической деятельности.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном профессиональном и социальном развитии человека;
- основ здорового образа жизни;
Умения:
- использовать физкультурно- оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей.
БК 12
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в обществе. Теория культуры. Культура и цивилизация. Развитие и становление культуры.
Античные, средневековые представления о культуре;
культура в эпоху Ренессанса;
системы ценностей капитализма.
Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры.
Этапы развития культуры Казахстана. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- материала по темам: общество и культура, культура и цивилизация, развитие культуры, традиции, преемственность, новаторство. Национальное и общечеловеческое в культуре.
- культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры;
- этапов развития культуры Казахстана от зарождения до современности.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- объяснить специфику материальной и духовной культуры.
БК 9
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основ философского учения о бытии;
- сущности процесса познания;
- основ научной, философской и религиозной картин мира;
- условий формирования личности, свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды;
- роли науки и научного познания, его структуре, формах и этических проблемах;
- основных категорий и понятия философии;
- роли философии в жизни человека и общества;
- социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижения науки и техники.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений людьми в обществе;
- ориентироваться в наиболее общих проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основа формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
БК 9
СЭД.03
Основы социологии и политологии
Функции социологии. Социологические концепции. Социологический анализ общностей; социальные процессы, институты, организации. Методики социологических опросов.
Политика и ее роль в современном обществе.
Политика и политология, системное представление об истории и этапах возникновения и развития зарубежной социально- политической мысли, генезисе и эволюции ее основных идей и теорий.
Социальные группы и их роль в политике. Политическая власть, система, сущность, особенности политической культуры и ее компонентов. Внешняя политика и международные отношения.
Казахстан в системе международных отношений. Глобальные проблемы современности и пути их преодоления.
Знания:
- понятий социологии;
- основ социальной структуры общества, ее критериев;
- видов социалистических исследований;
- политологии как науку и учебную дисциплину;
- политической власти;
- основ международных организаций;
- основных политических прав граждан;
- основных принципов международных отношений;
- современных глобальных проблем;
Умения:
- выявлять сущность власти, субъектов политики; политические отношения и процессы в Казахстане и в мире в целом;
- составить представление о политических системах и политических системах.
БК 8
СЭД.04
Основы экономики
Экономическая теория в историческом плане. Сущность, формы, виды собственности.
Понятие, виды, функции конкуренции.
Сущность и условия возникновения рынка. Формирование основ рыночной экономики в Республике Казахстан.
Спрос, предложение, рыночная цена. Предпринимательство и индивидуальная трудовая деятельность.
Доход, прибыль.
Виды государственного регулирования экономики.
Национальная и мировые валютные системы
Знания:
- общих положений экономической теории;
- форм и видов собственности;
- формирования рыночной системы Казахстана;
- форм предпринимательства;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию;
- ориентироваться в экономических терминах и понятиях;
- ориентироваться в мире экономики;
БК 11
СЭД.05
Основы права
Право, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека.
Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализаций;
- правовых и нравственно – этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
-использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы музыкальной психологии и педагогики
Предмет психологии. Понятие о личности. Вопросы общей психологии.
Вопросы возрастной психологии.
Основы педагогики. Педагогика, как предмет.
Музыкальная педагогика.
Процесс обучения, его основные принципы, формы, методы и средства.
Средства обучения в детской музыкальной школе.
Знания:
- истории становления и развития музыкальной психологии и музыкальной педагогики;
- место музыкальной педагогики и психологии в системе психолого-педагогических наук и их прикладного значения;
- концепций и подходов, лежащих в основе современных принципов музыкальной педагогики и психологии;
- основных направлений развития наук на современном этапе, парадигм музыкального образования;
- проблем современного музыкального образования и музыкальной культуры;
- особенностей возрастной педагогики и психологии;
- особенностей работы с детьми в детской музыкальной школе;
- основных принципов, формы, методов и средств организаций музыкальных занятий;
Умения:
- свободно ориентироваться в современных психолого-педагогических концепциях в области музыкального образования;
- применять полученные знания на практике в собственной музыкально-творческой деятельности, музыкально-педагогической работе и повседневной жизни;
- организовать целостный музыкально-педагогический процесс в соответствии с требованиями современной действительности;
- использования современных тестовых методик диагностики музыкальных способностей, уровня развития психических процессов, психических состояний и др.

126
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
400
Ф
Факультативті сабақтар
428
Барлығы:
6588
Ескерту:ЖБП– Жалпыбілімберетінпәндер; ЖГП– Жалпыгуманитарлықпәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалықпәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралықаттестаттау; ҚА – қорытындыаттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 59 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 455 қосымша
"0405000-Хор дирижеры"мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексы
Пәндердің, практикалардың атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпыгуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандықтары бойыншакәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби терминологияны;
- қазақ (орыс) тілі жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарының ережелерін;
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын білу;
- сөздіксіз ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау;
БҚ 6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандықтары бойыншакәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланыстымәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби териминологияны;
- шет тілінің жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарын пайдалану ережелерін;
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын меңгерген;
- аудармасыз, ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау.
БҚ 6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі (ритмика)
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі.
Тұлғаның дене шынықтыру және жан-жақты дамуының негіздері.Кәсіби қолданбалы дене шынықтыру.
Қимыл үйлестігін, болашақ кәсіби артистік қызметке қажетті дене мүшесінің икемдігі мен дене мүсінінің сұлулығын қалыптастыруға арналған ырғақтық гимнастика сабағы.
Білімдер:
- дене шынықтырудың адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы рөлі жайлы;
- салауатты өмір салтының негіздерін;
Іскерліктер:
- денені шынықтыру және сауықтыру қызметті денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіби мақсаттарға қол жеткізу үшін пайдалану.
БК 12
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениет теориясы. Мәдениеттің қалыптасуы мен дамуы. Мәдениет туралы көне және орта ғасырлық түсінік. Ренессанс кезеңіндегі мәдениет. Капитализм құндылығындағы жүйелер.;
Өз халқының мәдени- тарихи құндылықтарын тану, ұлттардың жалпы адамзаттық мәдениетке жетуі. Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері. Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының мәдениеті, оның салт-дәстүрі халықтың қөркем өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- тақырыптар бойынша материал: қоғам және мәдениет, мәдениет және өркениет, мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жалғастық, жаңашылдық. Мәдениеттегі ұлттық және жалпы адамзаттық.
- өз халқының, ұлттық мәдени-тарихи құндылықтарыy, жалпыадамзаттық мәдениет жетістіктерімен үндестікті;
- қазақстан мәдениетінің даму кезеңдерін, көнеден қазіргі заманға дейін мәдениеттің дамуын;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалана білу;
- материалдық және рухани мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіре алу.
БҚ 9
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың рухани негіздері; адам табиғаты мен оның тіршілігі;
Адам және Құдай; адам және космос; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі, адамзаттық таным мен қызметі; ғылым мен оның ролі; адамзат жаһандық кең мәселелердің қарсаңында.
Білімдер:
- әлем туралы философиялық, ғылыми және діни көзқарастар, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы, оның құрылымы, формалары және этикалық мәселелері туралы;
-адам мен қоғам өміріндегі философияның рөлін;
- философиялық білімнің болмыс туралы негіздерін;
- таным процесінің мәнін;
- әлем туралы ғылыми, философиялық және діни көзқарастардың негізін;
- тұлғаның қалыптасу жағдайларын;
- өмірді, мәдениетті, қоршаған ортаны сақтауға қатысты жауапкершілік пен ерік туралы ұғымдарды;
- ғылым, техника және технологиялардың дамуы мен жетістіктерін пайдаланумен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық, әлеуметтік және дене тәрбиесі, рухани бастаулардағы мінез-құлқын анықтау;
- адамның ой-санасының, саналы, санасыз жүріс тұрысының мәнін талдау;
- қоғамдағы адамдармен арадағы адамгершілік қарым-қатынастарды реттеу;
- болмыстың, таным, құндылықтар, еркіндік және өмірдің мәніндегі жалпы мәселелерін қарастыру, олардың азаматтық және болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру;
БК 9
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясат және қазіргі қоғамдағы саясаттың рөлі. Саясат және саясаттану, шетелдік әлеуметтік саяси ойдың дамуы және пайда болу кезеңдері, оның идеялары мен теорияларының өзгерістері мен тегі туралы жүйелі түсінік. Әлеуметтік топтар және оның саясаттағы рөлі. Саяси билік жүйесі, пайда болуы, саяси мәдениет және оның компоненттерінің ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар және ішкі саясат. Қазақстан халықаралық қатынастар жүйесінде. Оның даму жолындағы жаһандық мәселелері. Саяси әлеуметтанудың функциялары. Әлеуметтік концепциялар. Шағын орталарда әлеуметтік талдау; әлеуметтік процестер, институттар, ұйымдар. Әлеуметтік сұрақ жүргізу әдістері.
Білімдер:
- әлеуметтану ұғымы;
- қоғамның әлеуметтік құрылымын, оның критерийлерін;
- әлеуметтану зерттеулерінің түрлерін;
- саясаттанудың ғылым және оқу пәні ретінде түсінігінің болуы;
- саяси билік туралы ұғымды;
- азаматтардың негізгі саяси құқықтарын;
- негізгі халықаралық ұйымдарды;
- халықаралық қатынастардың негізгі принциптерін;
- қазіргі заманғы глобалдық мәселелерді;
Іскерліктер:
- биліктің мәнін, саяси тұлғаларды анықтау;
- Қазақстандағы, әлемдегі жалпы саяси қарым-қатынастар мен процесстерді түсініп, өз мамандық аясында қолдана білу;
- саяси жүйелер туралы көзқарас қалыптастыру.
БҚ 8
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Экономикалық теория тарихи жобада. Жекеменшік түрлері мен формалары; Нарықтың пайда болуы және дамуы. Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту негіздері. Сұраныс, ұсыныс, нарықтық баға. Кәсіпкерлік және жеке еңбек қызметі. Кіріс, қосымша кіріс. Экономиканы мемлекеттік жүргізу түрлері. Ұлттық және әлемдік валюта жүйесі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- меншіктің формалары мен түрлерін;
- Қазақстанның нарық жүйесінің қалыптасуын;
- кәсіпкерлік формаларын;
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты тауып, пайдалана білу;
- экономикалық терминдер мен ұғымдарды ажырата білу; -экономика әлемінде бағдар таба білу.
БҚ 11
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, деректеме. Қазақстан Республикасының Конституциясы
- құқық жүйесінің түйіні.
-Адам құқығының жалпы декларациясы. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі тармақтары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқыққорғау ұйымдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқы мен еркі, олардың жүзеге асу механизмдерін;
- кәсіби қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 8
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Музыкалық педагогика мен психология негіздері
Психология нысаны.
Тұлға туралы түсінік. Жалпы психология мәселелері.
Жас жеткіншектер психологиясы мәселелері. Педагогика негіздері. Педагогика, оның нысаны.
Музыкалық педагогика. Оқу процесі, оның негізгі принциптері, түрлері, әдістемелері мен құралдары.
Балалар музыкалық мектебіндегі оқу жүйесі.
Білімдер:
- музыкалық психология мен музыкалық педагогиканың қалыптасу тарихы мен дамуын;
- музыкалық педагогика мен музыкалық педагогиканың психологиялық-педагогикалық ғылым жүйесінде алатын орны және олардың қолдану маңыздылығын;
- музыкалық педагогика мен психологияның қазіргі заманғы принциптерінің негізінде жатқан концепциялары мен бағыттарын;
- қазіргі кезеңдегі ғылымдардың негізгі даму бағыттарын; музыкалық білім берудің парадигмаларын;
- қазіргі заманғы музыкалық білім беру мен музыкалық мәдениеттің өзекті мәселелерін;
- педагогика мен психологияның ерекшеліктеріне қарай өзгеру сипатын;
- балалар музыка мектептерінде балалармен жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- музыкалық дәрістерді ұйымдастырудың негізгі принциптарын, формалары мен әдістерін.
Іскерліктер:
- музыкалық білім беру саласындағы психология-педагогикалық концепцияларды еркін пайдалану;
- музыкалық педагогика мен психология саласынан алған теориялық білімін тәжірибеде қолдану;
- қазіргі заманғы талаптарға сай музыкалық-педагогикалық процесті толығымен ұйымдастыру;
- музыкалық қабілеттерді анықтаудың тестілік әдістерін пайдалану, психикалық процестер мен қалыптардың даму деңгейін анықтау.

БК 3,4, 5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ОПД 02
Теория музыки (групповая)
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
Знания:
- принципов построения звукорядов тонального и модального типов, диатонических и хроматических интервалов, аккордов (трезвучия, септаккорды и нонаккорды), взаимоотношения мажорных и минорных тональностей;
- типов фактурного изложения музыкального материала хоровых партитур;
- принципов группировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
Умения:
- свободно ориентироваться на клавиатуре в любой октаве и ключах "соль", "фа", "до";
- определять тональный план, хроматические, диатонические и аккордовые, неаккордовые звуки, форму небольшого музыкального отрывка
- делать группировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
- делать транспозицию всеми известными способами;
- делать подбор известной мелодии одноголосно и с аккомпанементом
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ОПД 03
Теория, гармония (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
Целостный гармонический анализ. Гармонизация мелодии и баса. Аккордовые последовательности и модуляции. Цифровки.
Знания:
- элементарного анализа нотного текста с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
- транспонирования всеми известными способами;
- правил сочинения коротких эскизов и модулирующих построений в объеме восьми тактов по определенным заданиям педагога;
Умения:
- владения элементами музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде;
- подбора аккомпанемента одноголосным мелодиям;
- гармонизации мелодии в четырехголосной аккордово-гармонической фактуре письменно и на фортепиано.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ОПД 04
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.

БҚ 3,4, 5
КҚ 3.1.1
КҚ3.1.2
ЖКП. 02
Музыка теориясы (топтық)
Секвенция ойнау. Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты). Аккордтардың бар мүмкін ладтар мен үндестіктерге шешілуі. Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- тоналды, модальды дыбыс тізбектерін, диатоникалық, хроматикалық аралықтарды, аккордтарды (үш үндіктер, септаккордтар мен нонаккордтар), құру принциптерін, мажорлық және минорлық тоналдықтардың ара-қатынастарын;
- хор партитураларының музыкалық материалық фактуралық баяндау түрлерін;
- вокалдық және аспаптық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтаудың принциптарын.
Іскерліктер:
- клавиатурада кез келген октавада, кез-келген "соль", "фа", "до" кілттерінде еркін әрекет ете білу;
- тоналдық жоспарды, хроматикалық, диатоникалық, аккордтық, аккордтық емес дыбыстарды, шағын музыкалық үзіндінің формасын анықтай алу;
- вокалдық және музыкалық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтастыра білу;
-тасымалдауды барлық тәсілдер арқылы жасай алу;
- танымал әуенді дауыспен және сүйемелдеу арқылы айту.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ЖКП. 03
Теория, гармония (жекеше)
Секвенция ойнау.
Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты ).
Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі.
Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- музыкалық ойлау, музыкалық қабылдау, ладтық сезіну, ішкі есту қабілетін ырғақтық тәрбиелеу, форманы сезіне білу тәсілдерін дамыту және тәрбиелей білу;
- түрлі есту қабілеттерін дамытуға бағытталған жұмыстардың түрлері мен жаттығуларын;
-парақтан оқудың көркемдік элементтерін (жылдамдық-метр-ырғақ, динамика, артикуляция, фразировка);
- дирижерлерге олардың болашақ қызметіне қажетті арнайы есту және әншілік тәсілдерді.
Іскерліктер:
- ноталық мәтінге музыкалық шығармадағы көркемдік құралдардың рөлін түсіндіру арқылы қарапайым талдау жасай білу;
- барлық тәсілдерді қолдана отырып тасымалдау жасау;
- оқытушының нақты тапсырмалары бойынша сегіз такті көлемінде қысқа және модельдік құрылымдар шығара білу;
- музыкалық тілдің клавиатура және жазба түрдегі қарапайым үлгілерін меңгеру;
- бір дауысты әуендерге сүйемелдеуді таңдай білу;
- әуендерге төрт дауысты-гармониялық фактурада фортепианода және жазбаша түрде гармония жасай білу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
ЖКП. 04
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын зерттеу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.

БК 2,4, 5
ПК 3.1.9
СД 05
Хороведение и Методика работы с хором
Роль педагога в воспитании молодого музыканта;
Важнейшие предпосылки становления музыканта – исполнителя.
Хоровое пение как искусство. Голосовой аппарат человека.
Хор как вокальная организация, ансамбль, строй. Дикция и орфоэпия в пении. Метр и ритм в хоровом исполнительстве.
Нюансы в хоровом исполнительстве, принципы распевания хора, жанры хоровой музыки.
Знания:
- истории развития зарубежного, русского, казахского хорового исполнительства;
- основ теории хороуправления;
- видов и типов хоров, классификации голосов и определения певческого голоса;
- строения голосового аппарата, регистрового строения и тесситурных возможностей каждого голоса;
- упражнений на развитие определенных видов дыхания, звуковедений в хоре (легато, нон легато, маркато, стаккато), выравнивание гласных в пении, теория резонансного пения.
- специфики работы с детским хоровым коллективом;
- наиболее известных методических систем хорового образования (отечественные и зарубежные);
- педагогического хорового репертуара детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств;
- методов обучения учащихся пению в хоре с учетом их возраста и уровня подготовки.
Умения:
- использовать методы и упражнения распевания хора;
-самостоятельно формировать музыкально-исполнительский замысел хорового произведения и воплощать его в процессе репетиционной работы в хоре, учитывая особенности формы произведения, его стиля и жанра, расстановки смысловых и звуковысотных кульминаций;
- развивать вокальный слух, художественный вкус (выразительность исполнения, ощущение и передачу красоты, стиля, формы и содержания хорового произведения в определенной вокальной манере, штрихах, нюансах).
- применять полученные знания в будущей исполнительской деятельности;
- принципов применения определения певческого голоса;
- самостоятельно исполнять разучиваемое произведение голосом (по партиям ) и на (инструменте);
- работать с различными жанрами хоровой музыки (песня, хоровая миниатюра, развернутое хоровое сочинение, хоровой концерт, хоровая сцена, часть кантаты, оратории;
- творчески решать художественно-педагогические задачи в процессе работы над хоровым произведением.
БК 2,4, 5
ПК 3.1.5, 3.1.10
СД 06
Хоровая литература
Теоретическое и практическое изучение направлений, течений и традиций хоровой музыки западной, русской и казахской композиторской школ.
Традиции казахского народа в песенной культуре, кантатно-ораториальный жанр, оперно-хоровое творчество, хоровое творчество композиторов Казахстана для детей.
Русская хоровая литература, зарубежная хоровая литература, хоровая литература классицизма и романтизма, хоровая музыка композиторов XX века.
Знания:
- исторической последовательности развития хорового жанра (западная, русская, казахская),
-особенностей национальных традиций, фольклорных истоков музыки, творчеcких биографий крупнейших композиторов, внесших вклад в развитие хорового искусства;
- лучших хоровых произведений композиторов Запада, России и Казахстана.
Умения:
- анализировать и давать профессиональную оценку образцам хоровой литературы и творчеству ведущих композиторов;
- определять жанр, форму, стиль хорового письма.
БК 3
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.14
СД 07
Постановка голоса
Изучение строения голосового аппарата, формирования понятия "певческая установка", понятие гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом; изучение основ звукоизвлечения – техника дыхания; различные виды атаки звука, типы звуковедения, развитие певческого диапазона, работа с текстом; актерское воплощение исполняемых произведений. Изучение и освоение вокального репертуара различных степеней сложности, формирование навыка работы в ансамбле с аккомпаниатором.
Знания:
- правил подготовки голосового аппарата к вокальной работе;
- основ работы над развитием певческого диапазона;
- методов работы над произношением гласных, сглаживанием регистров, опорой звука;
Умения:
- исполнять партии в составе вокального ансамбля и хорового коллектива;
- читать с листа своей партии в хоровом произведении средней сложности, с соблюдением основ хорового исполнительства;
- применять основные принципы работы над дыханием во время пения.
ПК 3.1.13
СД 08
Хоровая аранжировка
Виды хоровых переложений: аранжировка для различных составов, однородных на смешанные и наоборот. Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и хоровых партитур, переложения несложных вокальных произведений для различных составов хора, для солиста и хора.
Знания:
- видов хоровых переложений;
- методов анализа элементов фактуры хорового произведения;
- специфики воплощения идейно-художественного авторского замысла;
- технических моментов хоровой аранжировки;
- принципов переложения.
Умения:
- анализировать элементы фактуры хорового произведения;
- анализировать хоровые партитуры, переложения несложных вокальных произведений для различных составов хора, для солиста и хора.
ПК 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10, 3.1.14
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Хоровая практика
Разучивание и исполнение различных вокально-хоровых упражнений. Работа по разучиванию и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста, разбор содержания, художественных образов.
Работа учащихся с коллективом хорового класса. Анализ партитуры исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике, составление плана разучивания и исполнения произведения.
Умения:
- организовывать работу детского хорового коллектива с учетом возраста и подготовленности певцов;
- создавать хоровые переложения (аранжировки);
- согласовывать свои исполнительские намерения и находить совместные художественные решения;
- работать с хором, имея в своем репертуаре произведения классической и современной, академической и народной музыкальной литературы.
Навыки:
- применять вокально-хоровые навыки в хоровой практике;
- формировать навыки работы в ансамбле с аккомпанементом;
- общения и культуры поведения в хоровых коллективах – звукообразования в различных регистрах, артикуляция, дыхание, слуховое внимание, самоконтроль, чистота интонирования и выразительность пения;
- сценического поведения учащихся на концертных площадках разного ранга, создания творческой атмосферы как сопутствующей задачи в работе над с ансамблями, хоровыми коллективами;
- практической работы преподавателя хоровых дисциплин хормейстера в детских музыкальных школах, в детских школах искусств, в детских хоровых школах и др.
ПК 3.1.10
ПП 02
Школьная практика
Применение на практике педагогических принципов различных школ, теории и практики музыкального воспитания. Приемы педагогической работы. Способы оценки и развития природных данных учащихся.
Умения:
- развивать музыкальные и творческие способности школьников в соответствии с их возрастными и индивидуальными способностями;
- составлять поурочный развернутый план фрагмента урока по видам музыкальной деятельности;
- подготовить фрагмент урока с использованием творческих заданий в различных видах музыкальной деятельности;
- планировать (конструировать) урок в зависимости от его художественно-педагогической идеи, темы;
- составлять календарно-тематические планы, поурочные планы;
- составлять сценарий урока с представлением разнообразных методов и приемов музыкальной работы.
- анализировать и определять методы музыкального обучения, используемые учителем музыки как урока искусства;
- подобрать музыкальные произведения в качестве дополнительного материала.
Навыки:
- подготовки и проведения уроков музыки в общеобразовательных школах;
- педагогического мышления, направленного на воспитание учащихся школ.
ПК 3.1.10, 3.1.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 1. Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2. Организовывать собственную деятельность, определять методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество; работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
БК 3. Осуществлять поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием, осознанно планировать повышение квалификации;
БК 4. Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности;
БК 5. Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности, уметь решать проблемы, оценивать риски и принимать решения в нестандартных ситуациях;
БК 6. Знать нормы государственного и русского литературного языка, специфику устной и письменной речи, правила продуцирования текстов разных деловых жанров; уметь строить свою речь в соответствии с языковыми, коммуникативными и этическими нормами; уметь анализировать свою речь с точки зрения ее нормативности, уместности и целесообразности; устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи, владеть элементарными навыками общения на иностранном языке;
БК 7. Знать основные этапы и ключевые события истории Казахстана с древнейших времен до наших дней, биографии выдающихся деятелей истории Казахстана и современности; знать важнейшие достижения культуры и системы ценностей, сформировавшиеся в ходе исторического развития;
БК 8. Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и природе, иметь представление о социальной структуре, основных социальных институтах общества и уметь учитывать полученные знания при решении профессиональных задач;
БК 9. Иметь представление о философских, научных, художественных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
БК 10. Ориентироваться в условиях частой смены технологий, быть готовым к применению элементарных знаний естественно-научных, математических дисциплин, использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
БК 11. Знать общие положения экономической теории, иметь представление об основах микро- и макроэкономики, экономической ситуации в стране и за рубежом, знать основы предпринимательской деятельности, уметь использовать особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 12. Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования; иметь представление об условиях формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды;
БК 13. Исполнять воинскую обязанность, в том числе с применением полученных профессиональных знаний для юношей и для девушек знания основ медико-санитарной подготовки.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ.2,4,5
КҚ 3.1.9
АП.05
Хортану және хормен жұмыс жасау әдістемесі
Тасымалдау мен хор шығармаларын парақтан оқудың негізгі дағдыларын қалыптастыру;
Түрлі күрделілікті әртүрлі динамикалық өзгерістері бар хорларды фортепианода ойнау. Ірі көлемді хорларды фортепианода ойнауды меңгеру.
Білімдер:
- шет ел, орыс, қазақ хорда орындаушылықтың даму тарихын;
- хорды басқару теориясының негіздерін;
-хордың типтері мен түрлерін, дауыстардың классификациясын, әншілік дауысты анықтау; дауыс аппаратының құрылысы, регистрлік құрылым, әр дауыстың тесситуралық мүмкіндіктері;
- тыныс алудың нақты түрлерін дамытуға арналған жаттығулар, хордағы дыбысты алып жүру (легато, нон легато, маркато, стаккато), даустыларды ән салу барысында тегістеу, резонанстық ән салу теориясын.
- балалар хор ұжымдарымен жұмыс ерекшеліктерін;
- хорлық білім берудің ең танымал әдістемелік жүйелері(отандық және шет елдік);
- балалар музыкалық мектептерінің, балалар өнер мектептерінің, балалар көркемдік мектептерінің хор репертуарлары;
- балаларға хор сольфеджиосын оқытудың әдістемесі;
Іскерліктер:
- хорға жаттығу жасату әдістері мен жаттығулары;
-хор шығармасының музыкалық-орындаушылық ойын өз бетімен қалыптастыру, оны хормен даярлық жұмыс барысында жүзеге асыра білу, бұл ретте шығарманың формасын, стилі мен жанрын, мағыналық және дыбыстардың биіктік шарықтау шегін назарда ұстау;
- вокалдық есту қабілетін, көркемдік талғамды дамыту (орындаушылық мәнері, нақты орындаушылық мәнерде хор шығармасының сұлулығын, формасы мен мазмұнын, штрихтарын сезіне білу).
БҚ.2,4,5
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.10
АП.06
Хор әдебиеті
Әртүрлі ғасырлардың ейгілі композиторларының хор өнерінің ең танымалы шығармаларын зерттеу. Кантата, оратория және кіші кұрамды хор жанрларды зерттеу; шетел, орыс, қазақ хор әдебиетінің дамуы.
Білімдер:
-хор жанрының тарихи даму кезеңдерін(батыстық, орыс, қазақ), ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктері, музыканың фольклорлық бастаулары,хор өнерінің дамуына айтарлықтай үлес қосқан атақты композиторлардың шығармашылық өмірбаяндары;
- Батыс, Ресей және Қазақстан композиторларының ең үздік хор шығармалары.
Іскерліктер:
- хор әдебиетінің үлгілеріне және атақты композиторлардың шығармашылықтарына кәсіби баға беру;
-хор жазуының жанры, формасы мен стилін анықтау;
БҚ. 3
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
АП.07
Дауысты қою
Дауыс қою жұмысы хор класс бойынша сабақтармен бірлікте өткізіледі.
Негізгі мақсаттары: тыныс алуды реттеу жұмысы, жоғары позицияны қою, резонаторларды колданабілу, өзін-өзі сүйемелдеумен вокалды шығармаларын айту. Практикалық түрде мектеп репертуарын меңгеру.
Білімдер:
- вокалдық ансамбль мен хор ұжымы құрамында партияларды орындау;
-орташа қиындықтағы шығармадағы өз партиясын хорда орындаушылық негіздерін сақтай отыра парақтан оқи алу;
- орташа қиындықтағы партитурамен өз бетінше жұмыс жасай білу.
Іскерліктер:
- дауыс аппаратын жұмысқа өз бетімен даярлау;
- әншілік диапазонды дамыту үшін өзбетімен жұмыс жасау;
- дауыстылардың дыбысталуымен жұмыс жасау, регистрлерді тегістеу, дыбыс етұрағымен жұмыс істеу.
КҚ 3.1.13
АП.08
Хорды өндеу
Хорға арналған өңдеулердің түрлері: түрлі құрамдарға арналған өңдеулер: біртектілерден араласқа және керісінше. Түрлі құрылымдағы ансамбльдер мен хор партитуралары мен түрлі құрамдағы хорлар, солист пен хорға арналған қиын емес өңдеулерді оқу мен талдау.
Білімдер:
Хорға өңдеудің негізгі тәсілдерін,өңдеу қағидаларын.
Іскерліктер:
Хорды шығармасынын фактурасын талдау,автордың көркемдік идеялық ойын іске асыру.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Хор практикасы
Әртүрлі вокалды-хорлық жаттығуларды үйрету және орындау.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Оқушылардың хор класының ұжымымен жұмыс істеу. Орындалатын шығарманың партитурасын талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану, орындалатын шығарманы үйрету және орындауын бағдарлау.
Іскерліктер:
- балалар хор ұжымының жұмысын әншілердің жас ерекшеліктері және дайындық деңгейлеріне қарай ұйымдастыру;
- хорға арнап өңдеулер жасау (өңдеулер);
- өзінің орындаушылық ниетімен келісушілік табу және ортақ көркемдік шешімдер табу;
- хормен репертуарында классикалық, және қазіргі заманғы, академиялық және халықтық музыка әдебиетінің үлгілерін пайдалана отырып жұмыс жасау;
Дағдылар:
- хор тәжірибесінде вокалды-хор дағдыларын қолдана білу;
- ансамбльде сүйемелдеумен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
- хор ұжымдарындағы қарым-қатынас және мінез-құлық мәдениеті;
– түрлі регистрлердегі дыбыс түзілуі; артикуляция, тыныс алу, есту арқылы бақылау, өзін-өзі бақылау, интонация жасау тазалығы, ән салудың көркемдігі.
КҚ 3.1.10
КП02
Мектептегі практика
Әр мектептің педагогикалық тәсілдерін музыкалық тәрбие нәтижесінің теориясы мен тәжрибесінде пайдалану.
Балалар хор ұжымын құру.
Педагогикалық жұмыс тәсілдері.
Оқушының табиғи қабілетін бағалау және жетілдіру.
Іскерліктер:
- оқушылардың музыкалық және шығармашылық қабілеттерін олардың жас ерекшеліктеріне сай дамыту;
- музыкалық қызметтің түрлеріне қарай сабақтың бір бөлігіне орай жан-жақты жоспар құру,
- сабақтың бөлігін музыкалық қызметтің әр түріне қатысты шығармашылық тапсырмаларын дайындау;
- сабақты оның көркемдік-педагогикалықидеясына,тақырыбына қарай жоспарлай білу;
- күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар, сабақтық жоспарлар құра білу;
- сабақтың сценариін музыкалық жұмыстың түрлі әдістері мен тәсілдерін ұсына отырып жасау;
- музыка мұғалімі өнер үрдісі ретінде пайдаланатын музыкалық білім беру әдістеріне талдау жасау және анықтай білу;
- музыкалық шығармаларды қосымша материал ретінде пайдалану үшін таңдай білу.
Дағдылар: оқушылардың түрлі деңгейдегі концерттік сахналарда өзін – өзі ұстай алуы, ансамбльдік, хор ұжымдарымен жұмыс барысында қажетті шығармашылық ортаны қалыптастыра білу;
- хор партитурасымен өз бетімен жұмыс жасай білу, парақтан оқу технологиясын, хор партияларын вокалдық тұрғыдан саралау, мануалды жаттығулар, сап пен ансамбльдың дағдыларын, дыбысталуды басқарудың тәсілдерін білу;
- хор пәндерінен беретін оқытушылардың балалар музыка мектептерінде, балалар өнер мектептерінде, балалар хор мектептерінде т.б. жұмыс жасай білу тәжірибесі.
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 1. Өз мамандығының маңыздылығы мен әлеуметтік мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету;
БҚ 2. Жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби қызметтерді орындау әдістері мен тәсілдерін анықтау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау, ұжымда, әрі топта жұмыс жасау, әріптестермен, басшылықпен жақсы қарым-қатынаста болу;
БҚ 3. Кәсіби және тұлға тұрғысынан дамуға, кәсіби міндеттерді қою мен шешуге қажетті ақпаратты іздестіру, талдау және баға беру қызметін атқару;
БҚ 4. Кәсіби жағдайда жүйелі түрде әрекет етуге дайын болуға, жеке қызметін талдау және жоспарлай білуге;
БҚ 5. Белгісіз жағдайларда өздігінен әрекет етіп, мәселелерді шешуге дайын болу, тәуекелге бел буу және қиын жағдайларда шешім шығара білу;
БҚ 6. Мемлекеттік және ресми қолдану тілі - орыс тілінің нормаларын білу, ауызекі және әдеби тілдің ерекшеліктерін, түрлі жанрларға жататын мәтіндердің айтылу ережелерін; сөзін тілдік, коммуникативтік және этикалық нормаларға сәйкес құру; сөзін қолданыс аясына, тиімділігі және орындылығына сәйкес талдай білу; ауызекі және жазба тіліндегі олқылықтар мен қателіктерді түзете білу, шет тілінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым дағдыларының болуы;
БҚ 7. Қазақстан тарихының көне заманнан қазіргі кезеңге дейінгі негізгі белестері мен маңызды оқиғаларын білу, Қазақстан тарихындағы атақты тұлғалардың өмірбаяндарын, тарихи қалыптасу барысындағы маңызды мәдени жетістіктер мен құндылықтар жүйесін білу;
БҚ 8. Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін, адамның адаммен, қоғаммен, қоршаған табиғи ортамен қатынастарын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын түсіну, әлеуметтік құрылым, қоғамның негізгі әлеуметтік институттары туралы түсінігі болу, кәсіби саладағы мәселелерді шешуде алған білімдерін ескеру;
БҚ 9. Әлем туралы философиялық, ғылыми, көркемдік және діни көзқарасының болуы, өмірдің мәні туралы пікірінің болуы;
БҚ 10. Технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік міндеттерді іске асыруға қажетті табиғат пен қоғамда өтіп жатқан процестер мен құбылыстар туралы тұтас ұғымының болуы;
БҚ 11. Экономикалық теорияның жалпы жағдайын білу, микро және макро экономиканың негізі туралы, елдегі және әлемдегі экономикалық жағдай туралы жалпы ұғымының болуы, кәсіпкерлік қызметтің негіздері туралы, кәсіпкерліктің ерекшеліктерін кәсіби қызметте пайдалана білу.
БҚ 12. Салауатты өмір салты туралы ғылыми түсінігінің, дене шымырлығын өзбетінше жетілдіру икемділіктері мен дағдыларының болуы, жеке тұлғаның қалыптасуына қажетті шарттар туралы, оның еркі мен өмірі, мәдениет пен қоршаған ортаны сақтаудағы еркіндігі мен жауапкершілігі туралы жалпы мәліметі болуы;
БҚ 13. Жасөспірімдердің әскери міндетті орындап, онда қол жеткізген кәсіптік білімдерін қолдана білу, сонымен қатар, қыздардың медициналық-санитарлық дайындық негіздерін оқудағы білімдерін пайдалана алу.
2- кестеКәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

3. Специалист среднего звена
3.1. 040501 3 преподаватель, хормейстер
ПК 3.1.1. Иметь представление о феномене музыкального восприятия и мышления как основы художественного познания и творческой деятельности в сфере музыкального искусства; владеть основами теории воспитания и образования, знать особенности возрастной педагогики и психологии;
ПК 3.1.2. Знать основные исторические периоды развития музыкальной культуры, в том числе хоровой; специфику национальных традиций, фольклорные истоки музыки; творческие биографии крупнейших композиторов, исполнителей, дирижеров; знать различные стили и направления в музыке;
ПК 3.1.3. Знать теоретические основы музыкальной системы, принципы формообразования и гармонии, понимать механизмы музыкальной памяти, специфики слухомыслительных процессов; владеть игрой на фортепиано в объеме, необходимом для реализации основных профессиональных задач;
ПК 3.1.4. Систематически выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения, применять базовые теоретические знания для достижения художественной выразительности в соответствии со стилем музыкального произведения, обладать музыкальной текстологической культурой, способностью к углубленному прочтению и расшифровке авторского нотного текста;
ПК 3.1.5. Знать теорию и практику хорового исполнительского искусства, методику преподавания хорового пения, дирижирования и чтения хоровых партитур, применять классические и современные методы преподавания этих дисциплин; владеть профессиональной терминологией, культурой устной и письменной речи;
ПК 3.1.6. Понимать специфику музыкального исполнительства как вида творческой деятельности, демонстрировать артистизм, свободу самовыражения, исполнительскую волю, концентрацию внимания;
ПК 3.1.7. Обладать культурой исполнительского интонирования, мастерством в использовании комплекса художественных средств исполнения в соответствии со стилем сочинения;
ПК 3.1.8. Систематически работать над совершенствованием исполнительского репертуара, самостоятельно осваивать хоровой и ансамблевый репертуар, основной учебно-педагогический репертуар;
ПК 3.1.9. Быть компетентным в подборе информационного, дидактического, художественного материала, в освоении методологии профессии; уметь работать с нормативной учебной и учебно-методической документацией в соответствии с профилем преподаваемых предметов; знать основы организации деятельности учреждений дополнительного музыкального образования;
ПК 3.1.10. Овладеть принципами организации и руководства хоровым коллективом; осуществлять исполнительскую деятельность и репетиционную работу в хоровых и ансамблевых коллективах для совершенствования исполнительского мастерства; уметь адаптироваться к условиям работы в конкретной концертной организации;

3. Орта буын маманы
3.1. 040501 3 оқытушы, хор жетекшісі
КҚ3.1.1. Музыкалық қабылдау мен ойлаудың көркемдік тану және шығармашылық қызмет негізі ретінде музыка өнері аясындағы феномен туралы жалпы түсінігінің болуы; тәрбие және білім беру теорияларының негіздерін меңгеру, педагогика мен психологияның жас ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.1.2. Музыка мәдениетінің сонымен қатар хор мәдениетінің негізгі тарихи даму кезеңдерін білу; ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктерін, музыканың фольклорлық бастауларын, ірі композиторлардың, орындаушылар мен дирижерлердің шығармашылық өмірбаяндарын білу; музыкадағы түрлі стильдер мен бағыттарды білу;
КҚ 3.1.3. Музыкалық жүйенің теориялық негіздерін, пішін жасау мен гармонияның принциптерін білу, музыкалық жадының механизмдерін, есту және ойлау процесстерінің ерекшеліктерін түсіну, негізгі кәсіби міндеттерді жүзеге асыруға қажетті көлемде фортепианода ойнай білу;
КҚ 3.1.4. Музыкалық шығармаға жүйелі түрде теориялық және орындаушылық талдау жасай білу,
Базалық теориялық білімдерді музыкалық шығарманың стиліне сәйкес көркемдік бейнелеуге қол жеткізу үшін қолдана білу, мәтінді талдау мәдениетін меңгеру, авторлық нота мәтінін тереңіне үңіле білу және оның мәнін аша білу;
КҚ 3.1.5. Хорда орындаушылық өнерінің теориясы мен тәжірибесін білу, хорда ән салу, дирижерлік ету мен хор партитураларын оқуды оқыту әдістемелерін, осы пәндерді оқытудың классикалық және қазіргі заманғы әдістерін қолдану; кәсіби терминологияны меңгеру, ауызекі және жазба тіл мәдениетін меңгеру;
КҚ 3.1.6. Музыкалық орындаушылықтың шығармашылық қызметтің түрі ретіндегі ерекшелігін түсіну, әртістік пен өзін-өзі көрсетудегі еркіндікті көрстету, орындаушылық ерік пен зейінді шоғырландыруды көрсету;
КҚ 3.1.7. Орындаушылық интонация жасау мәдениетінің болуы, шығарманың стиліне сәйкес орындаушылық көркемдік құралдардың түрлерін пайдалану шеберлігінің болуы;
КҚ 3.1.8. Орындаушылық репертуарды үнемі жетілдіріп отыру, өз бетімен хор және ансамбльдік репертуарды сонымен қатар оқу-педагогикалық репертуарды меңгеру;
КҚ 3.1.9. Ақпараттық, дидактикалық, көркемдік материалды таңдауда, мамандығының әдістемесін меңгеруде құзыретті болу; оқытылатын пәндердің саласына қарай нормативті оқу және оқу-әдістемелік құжаттармен жұмыс жасай білу; қосымша білім беру ұйымының қызметін ұйымдастыру, негіздерін білу;
КҚ 3.1.10. Хор ұжымын ұйымдастыру және оған жетекшілік ету принциптерін меңгеру. Орындаушылық шеберлікті жетілдіру үшін хор және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық және даярлық қызметті жүргізу; нақты концерттік ұйымда жұмыс жасау жағдайларына бейімделе білу;

ПК 3.1.11. Иметь практику обучения учащихся пению в хоре с учетом их возраста и уровня подготовки, использовать разнообразные педагогические технологии и методы в области музыкального образования; знать педагогический репертуар, уметь планировать развитие профессиональных навыков у учащихся;
ПК 3.1.12. Знать выразительные и технические возможности хора, правила, методы и способы аранжировки для любого состава исполнителей;
ПК 3.1.13. Применять базовые знания по физиологии, гигиене певческого голоса и охране детского певческого голоса;
ПК 3.1.14. Обладать активным хоровым и ансамблевым репертуаром, включающим произведения разных эпох, культур, жанров и стилей, быть мобильным в освоении разнообразного классического и современного репертуара.
Приложение 60
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 456
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0406000 - Теория музыки

КҚ 3.1.11. Оқушыларды олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейіне сай хорда оқыту тәжірибесінің болуы, музыкалық білім беру саласында түрлі педагогикалық технологиялар мен әдістерді пайдалану; педагогикалық репертуарды білу, оқушыларда кәсіби дағдыларды дамытуды жоспарлай білу;
КҚ 3.1.12. Хордың көркемдік және техникалық мүмкіндіктерін білу, орындаушылардың түрлі құрамына арналған ережелер, музыкалық өңдеудің әдістері мен тәсілдерін білу;
КҚ 3.1.13. Әншілік дауыстың физиологиясы мен гигиенасы және әншілік бала дауысты сақтау туралы базалық білімдерін қолдану,
КҚ 3.1.14. Түрлі дәуір, мәдениет, жанрлар мен стильдерге жататын белсенді хор және ансамбльдік репертуарының болуы, түрлі классикалық және қазіргі заманғы репертуарды меңгеруде жан-жақты болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 60 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 456 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0406000 Музыка теориясы

ПК 3.1.2
ОПД 02
Инструментоведение
Основные разделы предмета.
Краткие сведения о происхождении музыкальных инструментов.
Сведения о диапазоне и исполнительских возможностях оркестровых инструментов, строении оркестровой ткани, составах оркестра.
Сведения об оркестрах:
симфоническом, духовых инструментов, струнных инструментов, народных инструментов - казахском, русском, фольклорно-этнографическом. Оркестровые группы инструментов.
знания:
- сведений об оркестрах и инструментах, входящих в них;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов;
- системы записи оркестровой музыки.
умения:
- ориентироваться в инструментарии;
- анализировать партитуры;
- понимать значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 03
Инструментовка
Техника инструментовки для различных составов оркестра.
Переложение репертуара для различных инструментов.
Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и оркестровых партитур.
Переложения несложных пьес.
знания:
- основных технических приемов инструментовки.
умения:
- самостоятельно выбирать приемы инструментовки, способствующие донесению идейно-художественного замысла композитора;
- применять приемы инструментовки в практических работах.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 04
Фортепиано
Освоение основных жанров фортепианной музыки, различных по содержанию, стилю, формам и фактурам.
Публичное исполнение разучиваемых программ на академических концертах, экзаменах, зачетах.
Развитие навыков чтения с листа, игры в ансамбле, аккомпанирования, транспонирования. Формирование навыков самостоятельной работы, иллюстрирования учебного материала по курсу музыкально-теоретических дисциплин. Профессиональная терминология.
знания:
- жанров, форм, стилей музыкального искусства;
- специфики сольного и ансамблевого музицирования;
- творчества выдающихся композиторов;
умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности;
- использовать фортепиано для изучения музыкальной литературы и теоретического анализа музыкальных произведений.
- аккомпанировать солисту в музыкальных произведениях средней сложности;
- читать с листа произведения из репертуара учащихся детской музыкальной школы;
- выполнять грамотный разбор нотного материала;
- совершенствовать игровой аппарат.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 05
Общая домбра
Возможности и особенности дополнительного инструмента.
Постановка рук, звукоизвлечение, основные приемы игры на инструменте.
Чтение с листа.
знания:
- основных приемов игры на инструменте;
- истории возникновения и развития инструмента;
умения:
- исполнять несложные музыкальные произведения;
- использовать знания по истории возникновения и развития инструмента;
- целостно воспринимать произведения казахской традиционной музыки;
- выявлять особенности казахской традиционной музыки;
- читать с листа.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6

КҚ 3.1.2
ЖКП 02
Аспаптану
Пәннің негізгі бөлімдері. Музыкалық аспаптардың шығуы туралы қысқаша мәлімет.
Оркестрдің құрамдары, оркестрлік негізгі құрамы, оркестрлік аспаптар орындаушылық мүмкіншілігі және диапазоны туралы мәлімет.
Фольклорлық-этнографиялық, орыс, қазақ халық оркестрлері туралы мәлімет.
Оркестрлік топ аспаптары.
Білімдер:
- оркестрлер мен оған енетін аспаптар туралы жалпы мәліметтер;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктерін жүзеге асыру;
- оркестрге арналған музыканы жазу жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- аспаптар туралы хабардар болу;
- партитураларды талдау;
- музыканың көркемдік мазмұнына сүйене, оркестрлеудің техникалық тәсілі мағынасын түсіну.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 03
Аспаптау
Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- автордың идеялық- көркемдік ойларын іске асыру тәсілдерін өз бетінше таңдау;
- аспаптық тәсілдерді практикалық жұмыстарда қолдану.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 04
Фортепиано
Әр алуан фактура және форма, стиль, мазмұндар бойынша фортепиано музыкасының негізгі жанрларын игеру,
Академиялық концерттер, емтихандар, сынақтарға жатталған бағдарламаларды шығару.
Парақтан оқу, ансамбльде ойнау, сүйемелдеу, транспорттау дағдыларын дамыту. Өздігімен жұмыс істеу дағдыларын, музыкалық-теориялық пәндер курсы бойынша оқу материалын иллюстрациялауды қалыптастыру. Кәсіптік терминологияны білу.
Білімдер:
-музыкалық өнердің жанрлары, формалары және стильдері;
- ансамбльдік музицирлеуі және жеке ерекшеліктері;
- кәсіби музыкалық терминологияны;
- белгілі композиторлардың шығармалары туралы.
Іскерліктер:
- орындаушылық және педагогикалық қызметінде алған білімі мен дағдыларын қолдану;
- музыкалық әдебиет пен музыкалық шығармаларды талдау кезінде фортепианоны пайдалану;
- орташа қиындықтағы музыкалық шығармаларды жеке орындаушыға сүйемелдеу;
- балалар музыка мектебі оқушыларының репертуарындағы шығармаларды парақтан оқу;
- ноталық мәтінді сауатты талдау;
- ойнау аппаратын жетілдіру.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 05
Жалпы домбыра Қосымша аспаптың мүмкіншіліктері мен ерекшеліктері; қолдың қойылымы, әуенді шығару, аспапта ойнауының негізгі тәсілдері. Парақтан оқу.
Білімдер:
- аспапта ойнауының негізгі тәсілдері;
- аспаптың дамуы мен шығу тарихы туралы;
Іскерліктер:
- күрделі емес музыкалық шығармаларды орындау;
- аспаптың шығуы мен дамуы тарихынан білімін пайдалану;
- қазақ дәстүрлі музыкасы шығармаларын тұтастай қабылдау;
- қазақ дәстүрлі музыкасының ерекшеліктерін анықтау;
- парақтан оқу;
- аспапта ойнаудың негізгі тәсілдерін қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6

ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ОПД 06
Музыкальная критика
Краткие сведения по истории музыкальной критики (зарубежной, русской и казахской). Объекты критического высказывания.
Стиль.
Жанры.
Анонсирование. Рецензирование.
Типы концертных программ.
Интервью.
Освещение фестиваля, конкурса, выставки. Профессиональная лексика и терминология.
знания:
- истории музыкальной критики;
- музыкально-критических жанров.
умения:
- в письменной форме составлять аннотации на прочитанные книги;
- писать очерки, заметки о концертах, спектаклях и т.д.
- применять знания по истории музыкальной критики;
- применять знания по разновидностям музыкально-критических жанров;
- владеть лексикой и профессиональной терминологией.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.11
ОПД 07
Основы научно-исследовательской работы
Виды написания научно-исследовательских работ (эссе, статья, реферат, курсовая работа, дипломный проект, диссертация и т.д.)
Основные этапы написания научной работы.
Работа с библиографическими источниками.
знания:
- основ методологии научного исследования;
- методов и форм написания научной работы.
умения:
- оформлять конспекты;
- составлять картотеку используемой литературы;
- составлять план научно-исследовательской работы;
- логично выстраивать текстовый материал в соответствии с задачами научно-исследовательской работы;
- практически обобщать сведения, полученные в ходе работы с литературой
- технически грамотно оформлять работу.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория музыки (групповая)
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязей;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- свободно применять полученные знания при анализе музыкальных произведений.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 02
Теория музыки (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязей;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- использовать знания элементов музыкального языка при выполнении практических задач;
-анализировать важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи;
- определять закономерности музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 03
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
ЖКП 06
Музыкалық сын Музыкалық сын тарихы бойынша қысқаша мәлімет (шетел, орыс және қазақ).
Сынаулық пікір объектілері. Стиль. Жанрлар.
Анонс жасау.
Рецензиялау. Концерт бағдарламаларының түрлері. Сұхбат.
Фестиваль, байқау, жәрмеңкені жарықтандыру.
Кәсіптік лексика мен терминология.
Білімдер:
- музыкалық сынау тарихы;
- музыкалық-сынау жанрлары туралы.
Іскерліктер:
- оқылған кітаптың аннотациясын жазбаша түрде дайындау;
- концерттер, спектакльдер туралы очерктер, баяндамалар жазу;
- музыкалық сын тарихынан білімін қолдану;
- музыкалық сыни жанрлары түрлерінен білімін қолдану;
- кәсіби терминология мен лексиканы игеру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.11
ЖКП 07
Ғылыми-зерттеу жұмысының негіздері Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- ғылыми зерттеу методологиясының негіздері;
- ғылыми жұмысының жазылу әдістері мен түрлері туралы.
Іскерліктер:
- конспектілерді дайындау;
- қолданылатын әдебиет картотекасын құрастыру;
- ғылыми-зерттеу жұмыс жоспарын жасау;
- ғылыми - зерттеу жұмысы мақсаттарына сәйкес мәтіндік материалды қисынды сала білу;
- әдебиетпен жұмыс жасау барысында алынған мәлімдемелерді тәжірибе жүзінде талдап қорыту;
- жұмысты техникалық сауатты дайындау;
- ғылыми зерттеу әдіснамасының негіздерін игеру;
- ғылыми жұмыстың жазылу әдістері мен түрлерін игеру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Музыка теориясы (топтық):
Музыкалық жүйе (әуен, қисындылық, фактура, мелизмдер, ырғақ, метр). Лад және үндестілік.
Секвенциялар.
Хроматизм және альтерация, хромалық гамма. Аралықтар. Аккордтар.
Салыстыру, модуляция, ауытқу.
Тектес үндестіктер. Әуен. Транспозиция. Мелизмдер. Музыкалық тілдің құрылу элементтері. Ноталық жазба жазудың қысқарту белгілері. Музыкалық терминдер.
Білімдер:
- музыка тілінің маңызды элементтері және оның өзара байланысы;
- музыкалық тілдің заңдылықтары, әр түрлі музыкалық теориялық құбылыс, түсінік, анықтамалар, терминология туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды талдауда тәжірибеде алған білімдерін еркін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 02
Музыка теориясы (жеке)
Секвенция ойнау.Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты ). Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі. Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
-музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстары;
-терминология, анықтама, түсініктеме, әр алуан музыкалық теоретикалық құбылыстарды, музыкалық тілдің заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді шығарғанда музыкалық тілдің элементтері туралы білімін пайдалану;
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстарын талдау;
- музыкалық тілдің заңдылықтарын, құбылыстары мен түсініктемелерін айқындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 03
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын зерттеу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.

3.1. Код и наименование квалификации 040601 3 – преподаватель детской музыкальной школы
ПК 3.1.1. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств, детских музыкальных школах, других образовательных учреждениях дополнительного образования, общеобразовательных учреждениях;
ПК 3.1.2 Использовать знания в области возрастной психологии и педагогики, общепрофессиональных, специальных, практических дисциплин в преподавательской деятельности;
ПК 3.1.3 Применять на практике основные методические принципы индивидуальной и коллективной форм работы в преподавании музыкально-теоретических дисциплин;
ПК 3.1.4 Использовать современные методы преподавания музыкально-теоретических дисциплин, в том числе применять информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
ПК 3.1.5 Иметь целостное представление об истории развития мирового и отечественного музыкального искусства;
ПК 3.1.6 Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкальных произведений разных жанров;
ПК 3.1.7 Владеть основами научно-исследовательской работы, расшифровки музыкального материала;
ПК 3.1.8 Разрабатывать лекционно-концертные программы для различных возрастных групп слушателей;
ПК 3.1.9 Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией;
ПК 3.1.10 Осуществлять лекционно-концертную работу в условиях концертной аудитории;
ПК 3.1.11 Применять базовые теоретические знания в культурно-просветительской деятельности по пропаганде классического музыкального искусства и современного искусства Казахстана.
Приложение 62
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 458
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0409000 – Актерское искусство
Квалификация: 0409013 – Артист драматического театра
0409033 – Артист театра кукол
0409043 – Артист разговорного жанра
0409053 – Артист эстрадного жанра
Форма обучения: очная

3.1. Біліктіліктің коды және атауы
040601 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы
КҚ 3.1.1 Балалар өнер мектептері, балалар музыка мектептері, басқа қосымша білім беру мекемелері, жалпы білім беру мекемелерінде педагогикалық және оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
КҚ 3.1.2 Жас ерекшелігі психологиясы мен педагогикасы саласында, жалпы кәсіби, арнайы, практикалық пәндер бойынша алған білімін оқытушылық қызметінде пайдалану.
КҚ 3.1.3 Музыкалық-теориялық пәндерді ұжымдық және жеке түріндегі оқытудың негізгі әдістемелік принциптерін тәжірибеде қолдана білу.
КҚ 3.1.4 Музыкалық-теориялық пәндерді оқытудың қазіргі замандағы әдістерін пайдалану, оның ішінде кәсіби қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана білу.
КҚ 3.1.5 Отандық және әлемдік музыка өнерінің даму тарихынан біртұтас түсінігінің болуы.
КҚ 3.1.6 Әр түрлі жанрлардағы музыкалық шығармаларға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
КҚ 3.1 7 Ғылыми-зерттеу жұмысы, музыкалық материалын нотаға түсіру негіздерін игеру.
КҚ 3.1.8 Тыңдаушылар жасының үлкен-кішілігіне қарай лекциялық-концерттік бағдарламаларды өңдеу.
КҚ 3.1.9 Ауызша және жазбаша түріндегі тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны игеру.
КҚ 3.1.10 Концерттік аудитория жағдайында лекциялық-концерттік жұмысты атқару.
КҚ 3.1.11 Классикалық музыканы және қазіргі замандағы Қазақстан өнерін насихаттай отырып, базалық теориялық білімін мәдени-ағартушылық қызметінде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 62 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 458 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0409000 – Актерлік өнер
Біліктілігі: 040901 3 - Драма театр әртісі
040903 3 - Қуыршақ театры әртісі
040904 3 – Сөйлеу жанрының әртісі
040905 3 - Эстрада жанрының әртісі
Оқу нысаны: күндізгі

216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 66
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 462
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0409000 – Актерское искусство
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение циклов
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис в казахском языке; развитие речи; лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; техника перевода (со словарем) в профессиональных отношениях.
знания:
- видов речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
умения:
- использовать лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
БК 7
ОГД.02
Иностранный язык: Практическое овладение иностранным языком. Разговорный минимум, чтение, перевод. Профессиональный лексикон, перевод текстов по темам, связанных с профессией, специализированная литература.
знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения;
умения:
-различать виды речевой деятельности и формы речи.
БК 7
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 66 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 462 қосымша
0409000 – Актерлік өнер мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндердің цикл және кәсіби тәжірибе бойынша бағдарламаларының мазмұны
(орта буын маманы)
Циклдер белгісі
Негізгі пәндер, тәжірибе атаулары мен бөлімдері
Қалыптасатын білім, білуі және дағдылары
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ тілінде фонетика, лексика, морфология, синтаксис;
тілді дамыту; кәсіби пікір алысуға керек мамандық бойынша лексико-грамматикалық материал; кәсіби қарым-қатынаста аударма техникасы. (сөздікпен)
Білімдер::
- сөз қызметінің түрлері және сөз формасы (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Іскерліктер:
- кәсіби сөйлеуге арналған мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды қолдана білу
БҚ 7
ЖГП.02
Шетел тілі:
Шетел тілін тәжірибе жүзінде білу.
Сөйлеу минимумы, оқу, аудару. Кәсіби лексикон, тақырып бойынша мамандыққа байланысты арнайы әдебиеттердегі мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- кәсіби сөйлесуге арналған мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
-сөз формасы мен сөз қызметін ажырата алуы тиіс.
БҚ 7
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғамдағы атқаратын ролі;
Мәдениетті зерттеудің алуан түрлі жолдары;
Мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы;
мәдениеттің конфуцко – даосисттық түрі;
мәдениеттің үнді-буддалық түрі;
ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропа мәдениеті және қазіргі әлемнің дамуына оның ықпалы;
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен қайталанбаушылығы;
нәсілшілдік мәселесі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы және қайталанбаушылығы;
орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
знания:
-основных понятий;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- ислам;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 5.
СЭД.02
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
-представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
умения:
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении
БК 4.
СЭД.03
Основы политологии:
Основные этапы развития политической мысли; современные политические теории и идеологии; политика как общественное явление; политическая власть; политическая система; государство; политические партии и партийные системы; политические режимы, тоталитаризм и авторитаризм; гражданское общество и правовое государство; демократия; политический процесс;
политические конфликты и кризисы; человек и политика; политическое лидерство и элита; политическая культура; международные отношения и внешняя политика; политическое развитие современного Казахстана.
знания:
- представлений о политологии как науке и учебной дисциплине;
- основных этапов развития политической мысли;
- представление о политической власти и системе, государстве, политических партиях и режимах, политических конфликтах и кризисах, о политической культуре;
умения:
-составить представление о политических системах и политических режимах;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом).
БК 4.
СЭД.04
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основы макро - и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4.
СЭД.05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
-правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
История театра и драматургии:
зарождение театра в Древней Греции и Риме; театр средневековья; театр в эпоху Возрождения; театр эпохи классицизма и Просвещения; западноевропейский театр в ХIX-XX в.в.; истоки зарождения русского театра; искусство скоморохов; церковный театр; школьный театр; придворные театры; крепостные театры XVIII века; русский театр ХIX-XX в.в.; истоки зарождения казахского театра; зарождение профессионального театра; казахский театр в 50-60г.г.; казахский театр в 60-80г.г.; казахский театр в годы независимости.
знания:
-о зарождении театра в Древней Греции и Риме;
-о театре средневековья и театре в эпоху Возрождения;
-о театре эпохи классицизма и Просвещения;
-об истоках зарождения русского театра;
-о придворных и крепостных театрах;
-об истоках зарождения казахского театра;
умения:
-раскрыть особенности театра в Древней Греции и Риме;
-прослеживать истоки зарождения русского театра и возникновения искусства скоморохов
-составить представление о казахском театре в 50-60г.г., в 60-80г.г. и казахском театре в годы независимости.
БК 5.

17-19 ғасырлардағы қазақ мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі түсінік;
- түсінік: конфуцийшілдік; даосизм; Қытай өнері;
- үндi мәдениетiнiң ерекшелiктерi және оның негiзгi жетістіктері.
- ислам;
- христианин оқуының негізгі қағидалары және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті;
-көшпелілердің құндылықтарының жүйесі және өмірі туралы;
- орта ғасыр дәуірінде қазақ нәсiлiнiң мәдени iргесi туралы Білімдерн қалыптастыру;
- Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпелілердің материалды және рухани мәдениетінің ерекшелігін және қоғамдық мәдениеттегі алатын орнын.
БҚ 5.
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері;
адам табиғаты және оның өмір сүру мағынасы;
Құдай және адам;
адам және ғарыш;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет; бостандық және адамның жауапкершілігі;
адамның танымы және қызметі;
ғылым және оның рөлі; ғалами мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
-адам өмірінің мағынасы, әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері туралы түсінік;
-ғылым рөлі және ғылыми тану, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және әдеп мәселелері туралы түсінігі;
Іскерліктер:
- қоғамда адамдар арасындағы қатынастардың бар болмысы мен нормаларын реттеу;
- саналы және санасыз мінез-құлықты, оның мәнін, биологиялық және әлеуметтік, рухани бастауын анықтау.
БҚ 4.
ӘЭП.03
Саясаттану негіздері:
Саяси ойдың негізгі даму кезеңдері; қазiргi саяси теориялар және идеология; саясат қоғамдық құбылыс ретінде; саяси өкімет; саяси жүйе; мемлекет; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси тәртіптер, тоталитаризм және өктемділік; азаматтық қоғам және құқықтық мемлекет; демократия; саяси процесс;
саяси даулар мен дағдарыстар; адам және саясат; саяси жетекшілік және элита; саяси мәдениет; халықаралық қатынастар және сыртқы саясат; қазіргі Қазақстанның саяси дамуы.
Білімдер:
- саясаттану ұғымы оқу пәні және ғылым ретінде;
- саяси ойдың дамуының негізгі кезеңдері;
- саяси билік пен жүйе, мемлекет, саяси партиялар мен тәртіп, саяси даулар мен дағдарыстар, саяси мәдениет туралы түсінік;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер және саяси тәртiптер туралы түсінік бере білу;
- өкiметтiң мәнi, саясаттың субъектілері, саяси қатынастар және процестерді айқындай білуі. (Қазақстандағы және әлемдегі толығымен)
БҚ 4.
ӘЭП.04
Экономика негізі:
мақсаты, негізгі түсінік, қызметі, мәні, ұстанымы; меншіктің формасы және түрлері, меншікпен басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлар; болжамдарды өңдеу және экономикалық жоспарды негіздеу әдістері;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлар және қызметтердiң нарық күйiн талдауы; нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шетелдегі экономикалық ахуалдар;
- макро-және микроэкономикалар салықтық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат;
Іскерліктер:
- өз кәсiби қызметiндегi бағыттары үшiн қажеттi экономикалық ақпаратты қолдану және табу.
БҚ 4.
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
құқық, түсінік, жүйе, көздері, Қазақстан спубликасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы;
адам құқығының барлығына ортақ декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтық негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:-адам мен азаматтың құқығы мен бостандықтары, іске асыру тетіктері;-кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік әдеп нормаларын білу;
- маманның кәІскерліктер:сіби қызметін анықтайтын құқықтық-нормативті құжаттарды қолдана білу.
БҚ 4.
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Театр және драматургия тарихы:
Ежелгі Греция мен Римде театрдың пайда болуы; орта ғасыр театры; Қайта өрлеу дәуіріндегі театр; классицизм және ағарту дәуіріндегі театр; ХIX-XX ғ.ғ. батыс европа театры; орыс театрының туу көздері; масқарампаздардың өнері; шіркеу театры; мектеп театры; сарай маңындағы театрлар; XVIII ғасырдағы басыбайлы театры; ХIX-XX ғ.ғ орыс театры; қазақ театрының туу көздері; кәсіби театрдың тууы; 50-60 ғ.ғ. қазақ театры; 60-80 ғ.ғ. қазақ театры, тәуелсіздік жылдарындағы қазақ театры.
Білімдер:
- Ежелгі Греция мен Римде театрдың пайда болуы туралы;
- орта ғасыр және Қайта өрлеу дәуіріндегі театр туралы;
- классицизм және ағарту дәуіріндегі театры туралы;
- орыс театрының туу көздері туралы;
- сарай және басыбайлы театрлары туралы;
- қазақ театрының туу туралы.
Іскерліктер:
- Ежелгi Грециядағы және Римдегі театр ерекшелiктерін аша білу;
- орыс театрының тууы және масқарампаздар өнерінiң пайда болуының бастауларын бақылай білу;
-50-60 ғ.ғ. қазақ театры; 60-80 ғ.ғ. қазақ театры, тәуелсіздік жылдарындағы қазақ театры туралы түсінік бере білу.
БҚ 5.

ПК3.1.7.
ОПД.02
Мировая литература:
введение; цели и задачи предмета; мифы и легенды; сказки; литература древних народов; античная литература; легенды; своеобразие литературы раннего периода; литература эпохи эллинизма, эпохи Возрождения и эпохи Просвещения; основные литературные жанры; романтизм; эстетика романтизма; романтический герой; реализм; лирика; архаическая и классическая лирика; возникновение литературной прозы; роль и значение народного творчества в литературе; общая характеристика литературы ХVІІ-XVIII веков; литература современности.
знания:
-общие сведения об античной литературе;
-своеобразие литературы раннего периода;
-основные литературные жанры;
-особенности литературы эпохи эллинизма, эпохи Возрождения и эпохи Просвещения.
-основные принципы романтизма;
-понятия: реализм, лирика;
умения:
-раскрыть особенности античной литературы;
-раскрыть особенности романтизма, реализма;
-свободно пользоваться понятиями мировой литературы;
-прослеживать возникновение и развитие литературной прозы.
БК 3.
БК 5.
ПК 3.1.1.
ОПД.03
История изобразительного искусства
История развития мировой художественной культуры.; построение, отбор и распределение материала соответственно смене основных эпох (античность, средневековье, эпоха Возрождения,
классицизм, Просвещение, романтизм, искусство XX –в.); основные виды и жанры изобразительного искусства: архитектура, живопись, скульптура, графика, декоративно - прикладное искусство и др., преломление традиций народного искусства в профессионально - изобразительном искусстве
знания:
- этапы развития изобразительного искусства и их особенности;
- основные виды и жанры изобразительного искусства;
- наиболее известные произведения изобразительного искусства в творчестве выдающихся художников;
умения:
- анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства;
- использовать искусствоведческие термины при разборе произведений изобразительного искусства
БК 5.
ПК3.1.1.
ОПД.04
Музыкальная грамота:
Основные элементы музыкальной грамоты: натуральный звукоряд, основные ступени и их названия, музыкальный строй, нотное письмо, ключи, знаки альтерации, энгармонизм звуков, диатонические и хроматические тоны и полутоны, обозначение звуков по буквенной системе, ритм и метр, музыкальные термины, интервалы, лады и тональности, аккорды, мелодия и ее значение в музыкальном построении.
знания:
- написание нот, как в скрипичном, так и в басовом ключах;
- расположение звуков во всех октавах на клавиатуре;
- знаки во всех мажорных и минорных тональностях;
умения:
- строить от данного звука интервалы и аккорды;
- играть на фортепиано мажорные и минорные гаммы;
-анализировать музыкальный отрывок: тип музыкального движения, форму, интервалы и аккорды.

КҚ 3.1.7.
ЖКП.02
Әлем әдебиеті:
кіріспе; пән мақсаты мен міндеті; мифтер мен аңыздар; ертегілер; ежелгі халық әдебиеті; көне әдебиет; аңыздар; ерте кезеңдегі әдебиеттің өзіндік ерекшелігі; эллинизм дәуіріндегі әдебиет, Қайта өрлеу дәуірі және Ағарту дәуірі; негізгі әдебиет жанрлары; романтизм; романтизм эстетикасы; романтикалық қаһарман; реализм; лирика; көне және классикалық лирика; әдеби қара сөздің пайда болуы; әдебиеттегi халық өнерiнiң рөлі және мәнi; ХVІІ-XVIII ғасырлардағы әдебиетке жалпы мінездеме; қазіргі заман әдебиеті.
Білімдер:
-көне әдебиет жайлы жалпы мағлұмат;
-ерте дәуірдегі әдебиеттің әртүрлілігі;
-негізгі әдеби жанрлар;
- эллинизм дәуіріндегі әдебиет ерекшеліктері, Қайта өрлеу дәуірі және Ағарту дәуірі.
-романтизмнің негізгі принциптері;
-түсінік: реализм, лирика;
Іскерліктер:
-көне әдебиеттің ерекшеліктерін аша білу;
-романтизм, реализм ерекшелігін аша білу;
-әлем әдебиеті түсінігін еркін қолдана білу;
- әдеби қара сөздің пайда болуы мен дамуын бақылау.
БҚ 3.
БҚ 5.
КҚ 3.1.1.
ЖКП.03
Бейнелеу өнерінің тарихы
Әлемдік сурет өнерінің даму тарихы; қалыптасуы, негізгі дәуірлердің ауысуына сәйкес материалдарды таңдау және қалыптастыру (ескі, орта ғасыр, Қайта өрлеу дәуірі, классицизм, Ағарту, романтизм, XX –ғ. өнер); Бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары: сәулет, кескіндеме, мүсін, графика, декоративті-қолданбалы өнер және т.б., кәсіби бейнелеу өнерінде халық дәстүрінің байқалуы
Білімдер:
- бейнелеу өнерінің даму кезеңдері және олардың ерекшеліктері;
- бейнелеу өнерінің негізгі жанрлары мен түрлері;
- әйгілі суретшілердің бейнелеу өнерінде кеңінен таңылған туындыларын;
Іскерліктер:
- бейнелеу өнеріндегі шығармалардың мазмұнын және қалыптасуын талдау;
- бейнелеу өнеріндегі шығармаларды талдауда өнертану терминдерін қолдана білу.
БҚ 5.
КҚ 3. 1.1.
ЖКП.04
Музыка сауаты:
Музыка сауаттылығының негізгі элементтері: табиғи дыбыс қатары, негізгі баспалдақтар және оның атауы, музыкалық рет, нота хаты, кілт, альтерация белгісі, дыбыс энгармонизмі, диатониялық және хроматикалық тон және жартытон, әріптік жүйе бойынша дыбыстар белгісі, ритм және метр, музыкалық терминдер, интервалдар, лады және үндестіліктер, аккордтар, музыкалық құрастырудағы мелодия және оның мәнi.
Білімдер:
- бас және скрипкалы кілттермен нота жазу;
- клавиатурада барлық октавалардағы дыбыстардың орналастырылуы;
- барлық мажорлық және минорлық үндестiлiктердегi таңбалары;
Іскерліктер:
- берілген дыбыстан интервалдар мен аккордтар құру;
- мажорлық және минорлық гаммаларды фортепианада ойнау;
- музыкалық үзiндiнi талдау: музыкалық қозғалыстың түрi, формасы, интервалдар және аккордтар.

ПК3.1.6.
ОПД.05
Фортепиано:
ознакомление с клавиатурой и строением инструмента; правильная посадка и постановка рук; способы звукоизвлечения на фортепиано;
нотная грамота; развитие технических навыков; работа над гаммами, арпеджио, упражнениями и этюдами; игра аккордов; игра пьес различных жанров; пьесы с элементами полифонии; Игра произведений крупной формы (сонатины, вариации, рондо);
овладение необходимыми навыками самостоятельной работы над несложным репертуаром; овладение приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
знания:
-знать жанры и формы музыкального искусства;
-строение клавиатуры;
-историю возникновения и развития фортепианного искусства;
-термины non legato, staccato, legato и др.;
-быть знакомым с творчеством выдающихся композиторов.
умения:
-играть несложные произведения;
-играть с листа нетрудный нотный текст;
-освоить первоначальные навыки аккомпанемента.
ПК3.1.2.
ОПД.06
Общий вокал:
Принципы звукообразования; дыхательные упражнения; упражнения для развития голоса; распевки на штрихи legato, non legato, staccato; интонирование звуков; исполнение народных песен, романсов, произведения современных композиторов, песен из спектаклей, художественный образ произведения; сценическая культура певца.
знания:
- принципов звукообразования,
- стилей вокальной музыки;
- основы физиологии и гигиены голоса;
умения:
- преодолевать технические и исполнительские трудности;
- работать с концертмейстером;
- планировать процесс разучивания и исполнения вокальных произведений;
- владеть чистотой интонации и осмысленностью пения.
ПК3.5.3.
ОПД.07
Дополнительные инструменты:
Дополнительные инструменты и их особенности; возможности звукоизвлечения; история возникновения и развития, основные приемы игры на инструментах, пиццикато, тремоло, гаммы, этюды; постановка рук, овладение репертуаром малой формы
знания:
- основных приемов игры на инструментах;
- творчества известных композиторов;
умения:
-исполнять несложные музыкальные произведения малых форм.
ПК3.4.4.
ОПД.08
Грим:
история косметики, причесок, париков, бороды, усов и гримерного искусства; краски и вспомогательные материалы для грима; техника грима, анатомические основы грима; проработки отдельных деталей лица; технические приемы грима. грим и жанр; роль грима в создании сценического образа; новые направления в современном искусстве грима, макияж.
знания:
- технических приемов наложения грима;
- истории искусства грима;
- анатомического строения лица;
умения:
- владеть мастерством наложения грима на лицо;
- профессионально пользоваться гримом в соответствии со световым оформлением;
-создавать различные образы и характеры персонажей

КҚ 3.1.6.
ЖКП.05
Фортепиано:
Клавиатура және аспап құрылысымен танысу; дұрыс отыру және қолдардың қойылуы; фортепианода дыбыс шығарудың әдiстерi;
нота сауаттылығы; техникалық дағдыларын дамыту;, арпеджио, гаммамен, жаттығу және этюдтермен жұмыс істеу; аккордта ойнау; әр жанрдағы пьесаларды ойнау; полифания элементтерімен пьесаларды ойнау;
ірі формалы шығармаларды ойнау (сонатина, вариация, рондо);
оңай репертуар үстінде өзіндік жұмыстың қажетті дағдыларын меңгеру; ансамбль ойыны, есту бойынша парақтан нотаны оқу әдістерін меңгеру.
Білімдер:
-музыкалық өнердің формасы мен жанрларын білу;
-қлавиатура құрылысы;
-фортепиано өнерінің туу және даму тарихы;
- non legato, staccato, legato және басқа да терминдері;
-белгілі композитор шығармашылықтарымен таныс болу.
Іскерліктер:
-оңай шығармаларды ойнау;
-жеңіл нота парағынан ойнай білу;
- сүйемелдеудiң бастапқы дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.1.2.
ЖКП.06
Жалпы вокал:
Дыбыс түзілуінің қағидалары; тыныс алу жаттығулары; дауысты дамыту үшін жаттығулар; legato, non legato, staccato штрихтарына ән салу; дыбыстардың түстенуі; халық әндерін, романстарды, қазіргі заман композиторларының шығармаларын, қойылымдағы әндерді, шығарманың көркем бейнесін орындай білу; әншінің сахналық мәдениетін.
Білімдер:
- дыбыс түзілу принциптерін,
- вокалды музыка стилін;
- физиология негізі және дауыс гигиенасы;
Іскерліктер:
- техникалық және орындаушылық қиындықтарды жеңіп шығу;
- сүйемелдеушімен жұмыс жасай білу;
- вокалдық шығармаларды орындау және жаттау процесін жоспарлау;
- ән салудың мағынасын және интонация тазалығын білу.
КҚ 3. 5.3.
ЖКП.07
Қосымша аспаптар:
Қосымша аспаптар және оның ерекшеліктері; дыбыс шығару мүмкіндіктерін; туу және даму тарихын, аспапта ойнаудың негізгі әдістерін, пиццикато, тремоло, гаммалар, этюдтар; қол қою, аз формалы репертуарларды меңгеру.
Білімдер:
- аспапта ойнаудың негізгі әдістерін;
- атақты композиторлар шығармаларын;
Іскерліктер:
-аз формалы жеңіл музыкалық шығармаларды орындай білу.
КҚ 3. 4.4.
ЖКП.08
Грим:
Косметика, сәнді шаш, жасанды шаш, сақал, мұрт және грим өнерінің тарихы; гримге арналған бояулар мен қосымша материалдар; грим техникасы, гримнің анатомиялық негізі; беттің жеке бөліктерін талқылау; гримнің техникалық әдістері. грим және жанр; сахналық бейне жасаудағы гримнің ролі; грим өнеріндегі заманауи бағыттар, макияж.
Білімдер:
- грим салудың техникалық әдістері;
- грим өнерінің тарихы;
- беттің анатомиялық құрылысы;
Іскерліктер:
- бетке кәсіби түрде грим салу;
- жарық арқылы рәсімдеуге сәйкес гримді кәсіби пайдалану;
-кейіпкерлердің әр түрлі түрлері мен сипатын құру.

ПК3.5.5.
ОПД.09
Танец:
Музыкальный размер; упражнения у станка и на середине зала по классическому танцу; элементы казахского народного танца, элементы русского народного танца, элементы историко-бытового танца; вальс, полька, полонез; строение музыкального произведения; элементы танцев народов мира; элементы танцев XVI-XVII веков; элементы узбекского танца; элементы испанского, итальянского танцев; танцы XVIII-XIX веков; танцы XX века; постановка танцев к дипломному спектаклю.
знания:
- истории и видов танцев;
- терминологии позиции рук и ног;
- национальных особенностей казахского, русского, узбекского, историко-бытового танцев, танцев народов мира;
-ведущих принципов взаимодействия музыкальных и выразительных хореографических средств;
умения:
- передать образ движениями, эмоциональное раскрепощение;
- координировать движение тела.
ПК3.1.8.
ОПД.10
Основы сценического боя:
развитие физических и психофизических качеств; обучение элементам сценического боя на различных видах холодного оружия: сабля, шпага, палки, копья и т.д.; бой с применением национальных видов оружия; сценическое фехтование; различные виды этюдов; исторический бой; взаимодействие приемов сценического боя с актерским мастерством
знания:
-элементов сценического боя на различных видах холодного оружия: сабля, шпага, палки, копья и т.д.
умения:
-выполнять элементы сценического боя;
-исполнять бой с применением национальных видов оружия;
-исполнять различные виды этюдов.
ПК3.1.9.
ОПД.11
Основы сценического движения:
подготовительный раздел; развитие внимания и памяти; музыкально-ритмические упражнения; маршировка; основы сценической акробатики; сценические падения; жонглер; упражнения для развития психофизического аппарата; приветствия; поклоны; взаимодействие с партнером; стилевые навыки Европы; этикет казахского народа; пластическая выразительность актера; работа над этюдами.
знания:
-основы сценического движения;
-основы сценической акробатики;
-стилевых навыков Европы;
-этикета казахского народа.
умения:
-выполнять музыкально-ритмические упражнения;
-выполнять движения сценической акробатики;
-выполнять сценические падения;
-работать над этюдами.
ПК6.1.9.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
квалификация "Артист музыкального театра"
ОПД.01
Вокальный ансамбль:
постановка певческого аппарата; освоение вокально-интонационных и метроритмических упражнений; развитие вокально-хоровых навыков; певческая установка; ансамбль и строй; разучивание казахских народных песен; разучивание музыкального материала; работа над техникой исполнения; работа над ансамблем, выработка четкой дикции (ясное и грамотное произношение текста); работа над музыкально-выразительными нюансами;
выполнение всех задач художественного порядка;
работа над художественным образом; концертное исполнение ансамблевых номеров; разучивание ансамблевых номеров из спектаклей: дуэт, трио, квартет, квинтет; развитие гармонического и мелодического слуха; работа над ариями, дуэтами, ансамблями, хорами из музыкальных спектаклей.
знания:
-теоретических основ исполнительского мастерства;
-специфики вокального ансамблевого исполнительства как вида творческой деятельности;
-особенностей исполнения произведений различных жанров, стилей и форм;
- основных музыкальных терминов;
умения:
- исполнять грамотно, технически точно, художественно выразительно музыкальные произведения различных жанров, стилей и форм;
- петь с листа, транспонировать мелодии;
- освоить вокальные, ритмо-интонационные упражнения;
- определять стиль, направление музыкальных произведений, разделы форм, тональность, гармоническое и образное содержание;
- объяснять функции выразительных средств;
-планировать процесс разучивания музыкальных произведений.

КҚ 3. 5.5.
ЖКП.09
Би:
Музыкалық өлшем; классикалық би бойынша станоктағы және зал ортасындағы жаттығулар; қазақ халық биінің элементтері, орыс халық биінің элементтері,тарихи-тұрмыстық би элементтері, вальс, полька, полонез; музыкалық шығарманың құрылуы; әлем халқы биінің элементтері; XVI-XVII ғасырлардағы би элементтері; өзбек биінің элементтері; испан, италиян билерінің элементтері; XVIII-XIX ғасыр билері; XX ғасыр билері; дипломдық көрініске би қою.
Білімдер:
- Би тарихы және түрлері;
- қол және аяқ қимылының терминологиясын;
- қазақ,орыс, өзбек, тарихи-тұрмыстық, әлем халқы билерінің ұлттық ерекшеліктерін;
- музыкалық және айқын хореографиялық құралдардың өзара әрекеттесуiнiң бастаушы қағидалары;
Іскерліктер:
- қозғалыстармен бейнені келтіру, эмоцияны көрсету;
- дене қозғалысын үйлестіру.
КҚ 3.1. 8.
ЖКП.10
Сахна шайқасының негіздері:
Физикалық және психофизикалық сапаның дамуы; әртүрлі суық қару қолдану арқылы сахналық шайқас элементтерін оқыту: қылыш, сапы, таяқ, сүңгi және тағы басқалар.; ұлттық қару түрлерін қолдану арқылы шайқас; сахналық қылыштасу; этюдтардың әр түрлі түрлері; тарихи шайқас; актер шеберлігі мен сахна шайқасының өзара байланысы.
Білімдер:
- әртүрлі суық қару қолдану арқылы сахналық шайқас элементтері: қылыш, сапы, таяқ, сүңгi және тағы басқалар;
Іскерліктер:
-сахналық шайқас элементтерін орындауды;
- ұлттық қару түрлерін қолдану арқылы шайқас;
- этюдтардың әр түрлі түрлерін орындау.
КҚ 3.1.9.
ЖКП.11
Сахна қозғалысының негізі:
Дайындық бөлімі; ықылас пен есті дамыту; музыкалық-ритмикалық жаттығулар; маршировка; сахналық акробатика негіздері; сахналық құлау; жонглер; психофизикалық аппаратты дамытуға арналған жаттығулар; сәлемдесу; ишарат білдіру; әріптеспен өзара әрекеттесу; Европаның стилдік әдістері; қазақ халқының этикеті; актердің пластикалық айқындылығы; этюдпен жұмыс жасау.
Білімдер:
-сахналық қозғалыс негізі;
-сахналық акробатика негізі;
- Европаның стилдік әдістері;
-Қазақ халқының этикеті.
Іскерліктер:
- музыкалық-ритмикалық жаттығуларды орындау;
-сахналық акробатика қимылдарын орындау;
-сахналық құлауды орындау;
-этюдтармен жұмыс жасау.
КҚ 3.1.9.
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі "Музыка театрының вокалист әртісі (солист)"
ЖКП.01
Вокальды ансамбль:
Ән салатын аппараттың қойылуы; вокалды-интонациялық және метроритмикалық жаттығуларды меңгеру; вокалды-хордық дағдыларды дамыту; ән қойылымы; ансамбль және қатар; қазақ халық әндерін жаттау; музыкалық материалдарды жаттау; орындау техникасымен жұмыс жасау; ансамблмен жұмыс жасау, (мәтiннiң айқын және сауаттылық айтылуы) айқын дикцияның өндiруi; музыкалық - айқын реңктермен жұмыс;
Көркемдік ретпен барлық тапсырмаларды орындау;
Көркемдік бейнемен жұмыс жасау; ансамблдік номерлерді концерттік орындау; қойылымдардағы ансамблдік номерлерді жаттау: дуэт, трио, квартет, квинтет; гармониялық және әуендік есту қабілетін дамыту; Музыкалық қойылымдағы ариялармен, дуэттермен, ансамблмен, хорлармен жұмыс.
Білімдер:
-Орындау шеберлігінің теориялық негіздері;
-шығармашылық қызмет ретінде вокалдық-ансамблдік орындау спецификасы;
-әр түрлі жанр шығармаларын орындау ерекшеліктері, стилдері мен формалары;
-негізгі музыкалық терминдер;
Іскерліктер:
-әр түрлі жанрдағы музыкалық шығармаларды сауатты, техникалық нақты,көркем, әсерлі орындау, стилдер және формалар;
-парақтан орындау, әуенді тасымалдау;
-ритмо-интонациялық, вокалды жаттығуларды меңгеру;
- музыкалық шығармалардың бағытын, форма бөлімдерін, тональды, гармониялы және бейнелік мазмұнын, стилін аңықтау;
-мәнерлеу құралының қызметін түсіндіру;
-музыкалық шығармаларды жаттау үрдісін жоспарлау.

ПК3.2.3.
ПК3.2.4.
ОПД.02
Сольфеджио:
нотное письмо; интонационные упражнения: пение гамм, устойчивых и неустойчивых звуков, опевание неустойчивых звуков, пение ступеней, интервалов, трезвучий с обращениями и секвенций; сольфеджирование номеров в тональностях до 3-х ключевых знаков; пение в ладу и вне лада; слуховой анализ; музыкальные диктанты; чтение нот с листа; транспозиция; секвенция.
знания:
- основ музыкальной грамоты;
- понятии: гамма, мажор и минор, интервалы, аккорды и др.;
умения:
- чисто интонировать во время пения гамм, интервалов, трезвучий, музыкальных номеров;
-анализировать и читать с листа номера;
-писать музыкальные диктанты;
-определять лад, интервал, трезвучие в слуховом анализе.
ПК3.2.7.
ОПД.03
Теория музыки:
звук; звукоряд; музыкальный строй; длительности; ключи; знаки альтерации; паузы; ритм; метр; размер; простые метры и размеры; группировка длительностей; синкопа; темп; интервалы; тоника; лад; гамма; ступени; тональность; квинтовый круг; аккорд; трезвучие; обращения трезвучий; жанры и формы музыкального искусства; инструментальная музыка; виды оркестров; вокальная музыка; опера; классическая музыка; песенная и инструментальная культура казахского народа; выдающиеся композиторы Казахстана.
знания:
-основ теории музыки;
-истории возникновения и развития нотной грамоты;
- строения мажорного и минорного лада;
- принципов кварто-квинтового круга;
- жанров и форм музыкального искусства;
- виды оркестров;
- песенной и инструментальной культуры казахского народа;
- композиторов Казахстана.
умения:
- применять термины и определения;
- определять лад, размер, темп, строение, особенности музыкального языка произведения.
ПК3.2.7.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация "Артист драматического театра"
СД.01
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы о системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпоритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке
знания:
- системы К.С. Станиславского
- методики овладения законами поведения человека на сцене от элементов внутренней и внешней техники актера до создания художественного образа;
- процесс создания спектакля;
умения:
- раскрывать такие физиологические явления, как воображение, фантазия, мысли, воля;
- владеть перевоплощением, как главным результатом, к которому направлены все творческие поиски актера;
- углубить и почувствовать связь с партнером;
- освоить идею, определить смысл пьесы;
- анализировать текст, раскрывать философо-психологические идеи;
- создать самобытный внутренний и внешний образ действующего лица спектакля;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.02
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основных принципов речевого аппарата;
- законов ассимиляции;
- нормы литературного произношения;
умения:
- управлять дыханием;
- управлять регистрами;
- снимать мышечные зажимы;
- повышать и понижать голос речевым способом;
- владеть навыками орфоэпии и дикции;
- читать по различным задачам;
- прожить психологическую и логическую паузу;
- раскрывать подтекст;
- донести до слушателя красоту речи;
- самостоятельно работать над выбранным материалом
БК7.

КҚ 3. 2.3.
КҚ 3. 2.4.
ЖКП.02
Сольфеджио:
ноталық хот; интонациялық жаттығулар: гамманы орындау, тұрақты және тұрақсыз дыбыстар, тұрақсыз дыбыстарды салу, баспалдақтар, интервалдар, үндеулерi бар дірілдер және секвенциялардың ән салуы;
үш негізгі белгілерге дейінгі тональдық номерді сольфеджирлеу; есту анализі; музыкалық диктанттар; нотаны парақтан оқу; транспозиция; секвенция.
Білімдер:
-музыкалық сауаттылық негізі;
- гамма, мажор и минор, интервалдар, аккордтар және басқа да түсініктер.
Білуі тіис:
-гамманы орындауда интервалдарды, дірілдерді, музыкалық номерлерді таза дыбыстау;
-музыка парағынан оқу және талдау;
-музыкалық диктанттарды жазу;
- естуді талдауда ладты, интервалды, дірілді анықтау.
КҚ 3.2.7.
ЖКП.03
Музыка теориясы:
дыбыс; дыбыстық рет; музыкалық қатар; ұзақтығы; кілттер; альтерация белгілері; үзілістер; ырғақ; метр; өлшем; қарапайым өлшемдер мен метрлер; ұзақтықты топтау; синкопа; темп; интервалдар; тоника; лад; гамма; тональдық; квинттік шеңбер; аккорд; діріл; дірілдік үндеулер; музыкалық өнердің жанрлары және формалары; аспапты музыка; оркестрлер түрлері; вокалды музыка; опера; классикалық музыка; қазақ халқының аспаптық және әндік мәдениеті; Қазақстанның атақты композиторлары.
Білімдер:
-Музыка теориясының негізін;
-ноталық сауаттылықтың пайда болу және даму тарихы;
-мажорлық және минорлық ладтың құрылымы;
-кварттық-квинттік шеңбер қағидалары;
-музыкалық өнердің жанрлары және формалары;
-оркестр түрлері;
- қазақ халқының аспаптық және әндік мәдениеті.
Іскерліктер:
-терминдер мен аңықтамаларды қолдану;
- шығарманың музыкалық тілінің ладын, өлшемін, темпын, құрылу ерекшеліктерін анықтау.
КҚ 3. 2.7.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі
"Драма театр әртісі"
СД.01
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург –жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- К.С.Станиславскийдiң жүйелерi.
- көркем бейненi жасауға дейінгі сахнадағы актердiң iшкi және сыртқы техникасы элементтерiн меңгеру әдістерінің заңдары;
- көрініс жасау үрдісі;
Іскерліктер:
- ерік, ой, қиял, ойлар, елестеу сияқты физиологиялық қасиеттерді аша білу;
- актердің шығармашылық ізденісінің нәтижесі ретінде өзгере алу қабілетін игеру;
- әріптеспен байланыста сезіну және тереңдету;
- ойды игеру, пьесаның негізгі ойын аңықтау;
- мәтінді талдау, философиялық-психологиялық ойды аша білу;
- көріністегі кейіпкердің ішкі және сыртқы бейнесін қалыптастыра білу;
- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП.02
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- Сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары;
- ассимиляция заңы;
- әдеби сөйлеудің нормалары;
Іскерліктер:
- тынысты басқару;- регистрды басқару;
- бұлшық еттік қысқыштарды шешу;
- сөйлеу арқылы дауысты көтеру және төмендету;
- орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;
- әр түрлі тапсырмалар бойынша оқу;
- психологиялық және логикалық үзілісте бола білу;- мәтін мағынасын аша білу;
- тындаушыға сөз көркемдігін жеткізе білу;
- таңдалып алынған материалмен өзіндік жұмыс жасау.
БҚ 7.

ПК3.1.3.
Квалификация "Артист театра кукол"
СД.01
Кукловождение (Специальный класс):
Введение; упражнения и этюды на развитие техники кукловождения; этюды с использованием перчаточной куклы; техника вождения тростевой куклы; темпоритм; техника вождения планшетной куклы; управление отдельными частями куклы (голова, руки, плечи, ноги); отрывки из сказок и легенд; взаимосвязь со сценическим партнером; техника вождения марионетки; техника вождения мимирующей куклы; знакомство с теневой куклой; техника вождения ростовой куклы; культура речи; работа с декорациями; процесс использования света и музыки; работа над дипломным спектаклем.
знания:
- техники вождения:
- перчаточной куклы;
- тростевой куклы;
- планшетной куклы;
- марионетки;
- мимирующей куклы;
- ростовой куклы;
- приемы кукловождения;
умения:
- владеть техникой вождения кукол;
- самостоятельно создавать художественные образы;
- передавать смену настроений;
- работать с партнером;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем;
- воспроизводить голоса животных и птиц;
- передавать характер персонажей;
- сохранять темпоритм в процессе спектакля.
БК1.
БК7.
ПК3.1.7.
СД.02
Технология изготовления кукол:
Введение; работа с рисунком, с пластилином, изготовление головы куклы из пластилина; строение и изготовление перчаточной куклы; работа с алебастром, с красками; виды клея; строение планшетной куклы и ее механика; изготовление декораций; строение тростевой куклы; наложение тона на лицо куклы, изготовление волос, одежды; строение и изготовление марионетки; изготовление "ваги"; изготовление кукол для дипломного спектакля.
знания:
- технологии изготовления:
- перчаточной куклы;
- тростевой куклы;
- планшетной куклы;
- марионетки;
- мимирующей куклы;
- ростовой куклы;
умения:
- передавать характер и образ персонажа при изготовлении куклы;
- создавать лицо куклы художественными приемами;
- моделировать костюмы и прически;
- изготавливать реквизиты для кукольных спектаклей.
БК 2.
БК 3.
СД.03
Пластика рук:
Введение; упражнения на разрабатывание пальцев, кистей рук; этюды с использованием перчаток; упражнения с использованием шариков, палочек; упражнения на освобождение мышц; упражнения на координацию; методы управления перчаточной, тростевой, планшетной куклой, марионеткой; постановка эстрадных номеров; пантомимические упражнения; методы управления мимирующей, теневой куклой, подготовка дипломного спектакля.
знания:
- основных упражнении и этюдов для развития пластики рук;
- методов управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мутирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- "оживлять" неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК 1.
БК 3.
СД.04
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы о системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпо ритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
- основных упражнений и этюдов для развития пластики рук;
- методы управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мимирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- "оживлять" неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.05
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основных упражнений и этюдов для развития пластики рук;
- методы управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мимирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- "оживлять" неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК7.

КҚ 3.1.3.
Біліктілігі "Қуыршақ театрының әртісі"
АП.01
Қуыршақ жүргізу (Арнайы сынып):
Кіріспе; қуыршақ жүргізу техникасын дамытудағы этюдтармен мен жаттығулар; перчаткалы қуыршақтарды қолдану арқылы этюдтар; тікенекті қуыршақ жүргізу техникасы; темпоритм; планшетті қуыршақ жүргізу техникасы; қуыршақтың жеке бөліктерін басқару (бас, қол, иық, аяқ); ертегілер мен аңыздардан үзінділер; сахналық әріптеспен өзара байланыс; марионеткаларды жүргізу техникасы; мимикалаушы қуыршақ жүргізу техникасы; көлеңкелі қуыршақпен танысу; адам бойына киілетін қуыршағын жүргізу техникасын; сөйлеу мәдениеті; декорациямен жұмыс; жарық пен музыканы қолдану үрдісі; дипломдық көрініспен жұмыс жасау.
Білімдер:
- жүргізу техникасы:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
- қуыршақ жүргізу әдістері;
Іскерліктер:
- қуыршақ жүргізу техникасын білу;
- өзіндік көркем бейнелер жасау;- көңіл-күйдің өзгеруін көрсете білу;- әріптесімен жұмыс жасау;- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу;- жануарлар мен құстардың дауыстарын сала білу;- кейіпкерлердің мінез-құлықтарын бере білу;
- қойылым барысында темпоритмді сақтай білу.
БҚ 1.
БҚ 7.
КҚ 3.1.7.
АП.02
Қуыршақ жасау технологиясы:
Кіріспе; суреттермен, пластелиндермен жұмыс, пластелинмен қуыршақтың басын жасау; перчаткалы қуыршақты жасау және құрау;алебастармен, бояулармен жұмыс; желім түрлері; планшетті қуыршақ құру және оның технологиясы; декорация дайындау; тікенекті қуыршақ құру; қуыршақ бетіне реңк беру, шаш, киім дайындау; марионеткаларды дайындау және құру; "ваги"дайындау; дипломдық қойылымға қуыршақ даярлау.
Білімдер:
- даярлау технологиясы:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- қуыршақты дайындауда кейіпкердің мінезі мен бейнесін бере білу;
- көркемдік тәсілдермен қуыршақтың бет-бейнесін жасау;
- сәндік шаш пен костюмдерін үлгілеу;
- қуыршақ қойылымдарына арналған реквизиттерді даярлау.
БҚ 2.
БҚ 3.
АП.03
Қол икемділігі:
Кіріспе;
Саусақтарды, қолдарды өндіруге жаттығулар;
перчатка қолдану арқылы этюдтар; шарлар, таяқшалар қолдану арқылы жаттығулар; бұлшық етті босатуға арналған жаттығулар; үйлестіру жаттығулары; перчаткалы, тікенекті, планшетті қуыршақтарды, марионеткаларды басқару әдісі; эстрадалық номерлерді қою; пантомималық жаттығулар; көлеңкелі қуыршақты басқару әдісі, дипломдық көрініс даярлау.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты "жандандыра" білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 3.
АП.04
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург –жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты "жандандыра" білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП.05
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты "жандандыра" білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 7.

ПК3.3.3.
Квалификация "Артист разговорного жанра"
СД.01
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы о системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпо ритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
- системы К.С. Станиславского;
- методики овладения законами поведения человека на сцене от элементов внутренней и внешней техники актера до создания художественного образа;
- процесс создания спектакля;
умения:
- раскрывать такие явления, как воображение, фантазия, мысли, воля;
- владеть перевоплощением, как главным результатом, к которому направлены все творческие поиски актера;
- углубить и почувствовать связь с партнером;
- освоить идею, определить смысл пьесы;
- анализировать текст, раскрывать философско-психологические идеи;
- создать самобытный внутренний и внешний образ действующего лица спектакля;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.02
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основных принципов речевого аппарата;
- законов ассимиляции;
- нормы литературного произношения;
умения:
- управлять дыханием;
- управлять регистрами;
- снимать мышечные зажимы;
- повышать и понижать голос речевым способом;
- владеть навыками орфоэпии и дикции;
- читать по различным задачам;
- прожить психологическую и логическую паузу;
- раскрывать подтекст;
- донести до слушателя красоту речи;
- самостоятельно работать над выбранным материалом
БК7.
ПК3.4.3.
СД.03
Диктор радио и телевидения:
основные элементы журналистики: интервью, прямой эфир, работа с репортерами, ведение разнообразных теле- и радио передач, составление сценариев; владение элементами актерского мастерства.
знания:
- основных элементов журналистики;
умения:
- работать с микрофоном;
- составлять сценарии;
- говорить четко и ясно;
- четко формулировать мысль
БК 2.
ПК3.4.3.
Квалификация "Артист эстрадного жанра"
СД.01
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы о системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпоритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
- систему К.С. Станиславского
- методику овладения законами поведения человека на сцене от элементов внутренней и внешней техники актера до создания художественного образа;
- процесс создания спектакля;
умения:
- раскрывать такие явления, как воображение, фантазия, мысли, воля;
- владеть перевоплощением, как главным результатом, к которому направлены все творческие поиски актера;
- углубить и почувствовать связь с партнером;
- освоить идею, определить смысл пьесы;
- анализировать текст, раскрывать философско-психологические идеи;
- создать самобытный внутренний и внешний образ действующего лица спектакля;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.02
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основные принципы речевого аппарата;
- законы ассимиляции;
- нормы литературного произношения;
умения:
- управлять дыханием;
- управлять регистрами;
- снимать мышечные зажимы;
- повышать и понижать голос речевым способом;
- владеть навыками орфоэпии и дикции;
- читать по различным задачам;
- прожить психологическую и логическую паузу;
- раскрывать подтекст;
- донести до слушателя красоту речи;
- самостоятельно работать над выбранным материалом.
БК7.

КҚ 3.3.3.
Біліктілігі "Сөйлеу жанрының әртісі"
АП.01
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург –жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- К.С.Станиславскийдiң жүйелерi.
- көркем бейненi жасауға дейінгі сахнадағы актердiң iшкi және сыртқы техникасы элементтерiн меңгеру әдістерінің заңдары;
- көрініс жасау үрдісі;
Іскерліктер:
- ерік, ой, қиял, ойлар, елестеу сияқты физиологиялық қасиеттерді аша білу;
- актердің шығармашылық ізденісінің нәтижесі ретінде өзгере алу қабілетін игеру;
- әріптеспен байланыста сезіну және тереңдету;
- ойды игеру, пьесаның негізгі ойын аңықтау;
- мәтінді талдау, философиялық-психологиялық ойды аша білу;
- көріністегі кейіпкердің ішкі және сыртқы бейнесін қалыптастыра білу;
- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП. 02
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- Сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары;
- ассимиляция заңы;
- әдеби сөйлеудің нормалары;
Іскерліктер:
- тынысты басқару;
- регистрды басқару;
- бұлшық еттік қысқыштарды шешу;
- сөйлеу арқылы дауысты көтеру және төмендету;
- орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;
- әр түрлі тапсырмалар бойынша оқу;
- психологиялық және логикалық үзілісте бола білу;
- мәтін мағынасын аша білу;
- тындаушыға сөз көркемдігін жеткізе білу;
- таңдалып алынған материалмен өзіндік жұмыс жасау.
БҚ 7.
КҚ 3.4.3.
АП.03
Радио және теледидар жүргізушісі:
Журналистиканың негізгі элементтері: интервью, тікелей эфир, тілшілермен жұмыс, әртүрлі теле және радио бағдарламарын жүргізу, сценарилер жазу; актер шеберлігі элементтерін игеру.
Білімдер:
- Журналистиканың негізгі элементтері;
Іскерліктер:
- микрофонмен жұмыс;
- сценарий құру;
- анық және нақты айту;
- ойды нақты жинақтау.
БҚ 2.
КҚ 3.4.3.
Біліктілігі "Эстрада жанрының әртісі "
АП.01
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург –жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- К.С.Станиславскийдiң жүйелерi.
- көркем бейненi жасауға дейінгі сахнадағы актердiң iшкi және сыртқы техникасы элементтерiн меңгеру әдістерінің заңдары;
- көрініс жасау үрдісі;
Іскерліктер:
- ерік, ой, қиял, ойлар, елестеу сияқты физиологиялық қасиеттерді аша білу;
- актердің шығармашылық ізденісінің нәтижесі ретінде өзгере алу қабілетін игеру;
- әріптеспен байланыста сезіну және тереңдету;
- ойды игеру, пьесаның негізгі ойын аңықтау;
- мәтінді талдау, философиялық-психологиялық ойды аша білу;
- көріністегі кейіпкердің ішкі және сыртқы бейнесін қалыптастыра білу;
- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП.02
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- Сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары;
- ассимиляция заңы;
- әдеби сөйлеудің нормалары;
Іскерліктер:
- тынысты басқару;
- регистрды басқару;
- бұлшық еттік қысқыштарды шешу;
- сөйлеу арқылы дауысты көтеру және төмендету;
- орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;
- әр түрлі тапсырмалар бойынша оқу;
- психологиялық және логикалық үзілісте бола білу;
- мәтін мағынасын аша білу;
- тындаушыға сөз көркемдігін жеткізе білу;
- таңдалып алынған материалмен өзіндік жұмыс жасау.
БҚ 7.

ПК 3.5.3.
СД.03
Миниатюра:
жанр миниатюры, основные элементы; система К.С. Станиславского;
гимнастические упражнения и тренинги, акробатические элементы (кульбиты, колесо, т.п.) для развития пластики; танцевальные элементы (вальс, рок-н-ролл, чечетка); индивидуальные этюды на различные темы; групповые этюды; гипербола; гротеск; пантомима, работа над пластикой; создание различных образов пальцами рук; жест и поза; психологическая пауза; техника смены тембров голоса в пародии;
роль дыхания в выработке силы звука.
знания:
- основные элементы миниатюры;
- упражнения и тренинги для развития пластики;
умения:
- посредством жестов раскрыть художественный образ;
- владеть техникой смены тембров голоса;
- обладать пластикой рук, ног, спины для раскрытия содержания пантомимической миниатюры.
ПК 3. 5.8.
ПК3.5.9.
Квалификация "Артист музыкального театра"
Вокал:
правильная установка корпуса во время пения; освобождение от напряжения мышц лица, шеи и челюсти;
правильный вдох не поднимая ключицы; отработка четкой дикции на основе относительно устойчивого положения гортани в сочетании с хорошей артикуляцией; ощущение опоры звука и дыхания; понятие о резонаторах; укрепление певческого дыхания; расширение диапазона голоса; сглаживание регистров; работа над легкостью и подвижностью голоса; использование резонатора в регистрах; раскрытие идейно-художественного содержания произведения;
правильная фразировка;
умение петь легато, стаккато; различные стили вокальной музыки; работа над вокализами, песнями, романсами, ариями.
знания:
-о правильном вдохе;
-о четкой дикции;
-понятие о резонаторах;
-особенности работы над дыханием и чистотой интонирования;
-различные стили вокальной музыки;
-правильную фразировку;
умения:
-отработать четкую дикцию;
-ощущать опору звука и дыхания;
-укреплять певческое дыхание;
-расширять диапазон голоса;
-работать над легкостью и подвижностью голоса;
-исполнять произведения различных стилей вокальной музыки;
-исполнять вокализы, песни, романсы, арии;
-раскрыть идейно-художественное содержание произведения.
ПК3.2.3.
Мастерство актера:
освоение основных элементов мастерства актера; работа над упражнениями и этюдами; органическое действие на сцене в предлагаемых обстоятельствах; сценическое внимание; освобождение мышц; воображение и фантазия; работа над индивидуальными, парными и групповыми этюдами с элементами музыки; отрывки из музыкально-драматических произведений; определение сверхзадачи и сквозного действия роли; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
-основных элементов мастерства актера;
-системы К.С. Станиславского;
-понятия "органическое действие на сцене в предлагаемых обстоятельствах";
-определения сверхзадачи и сквозного действия роли.
умения:
-показать образы животных;
-работать над упражнениями и этюдами;
-сочетать выразительные средства речи, пения, танца;
-применять тот или иной элемент актерского мастерства в сценической работе;
-показать оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц;
-показать профессиональное освоение мастерства актера в дипломной постановке
БК 1.
БК 2.
БК 6.
Сценическая речь:
анатомия и физиология человека; структура и основные принципы речевого аппарата; дыхание; основные особенности сценической речи; дикция; речевое общение; упражнения для тренировки и развития голоса и речи; дикция и орфоэпия; литературные нормы произношения; правила сценического произношения гласных, согласных, глаголов и прилагательных; общение и интонация; знаки препинания и их роль в речи; работа над прозой и поэзией; пословицы и поговорки; скороговорки.
знания:
-структуры и основные принципы речевого аппарата;
-основных особенностей сценической речи;
-литературных норм произношения;
-особенности прозаической и стихотворной речи.
умения:
-выполнять упражнения для тренировки и развития голоса и речи;
-работать над прозой и поэзией;
-владеть навыками орфоэпии и дикции;
- выполнять логический разбор текста.
БК7.
ПК3.2.3.
Тренинги по мастерству актера:
упражнения на освоение элементов мастерства актера; комплексная тренировка элементов актерской техники; упражнения по смежным дисциплинам.
знания:
-элементы мастерства актера;
умения:
-выполнять упражнения на освоение элементов мастерства актера;
-исполнять упражнения по смежным дисциплинам.
БК 1.

КҚ 3.5.3.
АП.03
Миниатюра:
миниатюра жанры, негізгі элементтері; К.С.Станиславский жүйесі;
гимнастикалық жаттығулар және тренингтер, пластиканы дамытуға арналған акробатикалық элементтер (кульбиты, дөңгелек, т.б.); би элементтері (вальс, рок-н-ролл, чечетка); әртүрлі тақырыпта жеке этюдтар; топтық этюдтар; гипербола; гротеск; пантомима, пластикамен жұмыс жасау; қол саусақтарымен әр түрлі бейнелер жасау; ым және қимыл; психологиялық үзіліс; пародиядағы дауыс тембрын өзгерту техникасы;
дыбыс күшін өңдеудегі демнің рөлі.
Білімдер:
- миниатюраның негізгі элементтері;
- пластиканы дамытуға арналған жаттығулар мен тренингтер;
Іскерліктер:
- ымдау арқылы көркем бейнені ашу;
- дауыс тембрын өзгерту техникасын меңгеру;
- пантомималық миниатюра мазмұнын ашуда қол, аяқ, арқа пластикасын меңгеру.
КҚ 3. 5.8.
КҚ 3. 5.9.
Біліктілігі
Музыка театрының вокалист- әртісі (солист)
АП 01
Вокал:
Ән салғанда денені дұрыс ұстау; бет, мойын, жақтағы бұлшық еттерді босату;Бұғана көтермей дұрыс дем алу; жақсы артикуляциясы бар тiркестегi көмейдiң орнықты жағдайы туралы негiзде айқын дикцияның жан-жақты зерттеуi;дыбыс пен тыныс тірегін сезіну; резонатор туралы түсінік; ән салатын тынысты күшейту; дауыс диапозонын кеңейту; регистрлердің тегістелуі; дауыстың жеңілідігімен және қунақылығымен жұмыс; регистрда резонаторды қолдану; шығарманың ойлық-көркемдік мазмұнын ашу;дұрыс фразалау;легато, стаккато айта білу; вокалды музыканың әртүрлі стилі; вокализммен, әндермен, романстармен, ариямен жұмыс жасау.
Білімдер:
-дұрыс дем шығару;-нақты дикция туралы
-резонатор туралы түсінік;- тыныс пен интонация тазалығымен жұмыс жасау ерекшелiктерi;
-вокалды музыканың әртүрлі стилдері;
-дұрыс фразалау;Іскерліктер:
-нақты дикцияны қалыптастыру;
-дыбыс пен дем тірегін сезіну;
-ән салу демін күшейту;
-дауыс диапазонын кеңейту;
- дауыстың жеңілідігімен және қунақылығымен жұмыс;-вокалды музыкадағы әртүрлі стилдерден шығармалар орындау;
- вокализм, әндер, романстар, ариялар орындау.
- шығарманың ойлық-көркемдік мазмұнын ашу.
КҚ 3. 2.3.
АП 02
Актер шеберлігі:
Актер шеберлігінің негізгі элементтерін меңгеру; этюдтармен және жаттығулармен жұмыс; ұсынылған жағдайда сахнада шектеулі іс –қимыл жасау; сахналық назар; бұлшық еттерді босату; елестету және қиялдау; музыка элментымен сахнада жеке, жұптық және топтық этюдтармен жұмыс; музыкалы-драмалы шығармалардан үзінді; ролдің қиындығын анықтау; музыкалы-драмалы қойылымдармен жұмыс; сөйлеу, ән, би әсірелеу құралдарының үйлесімділігі; қатысушы кейіпкерлердің ішкі және сыртқы бейнелерінің ойдағыдай жасалуы; дипломдық қойылымда кәсіби шеберлігін меңгергендігін көрсете білу.
Білімдер:
-актер шеберлігінің негізгі элементтері;
- К.С.Станиславский жүйесі;
- "ұсынылған жағдайда сахнадағы шектеулі әрекет" түсінігі;
- рөл қимылының қиындығын анықтау.
Іскерліктер:
-жануарлар бейнесін көрсете білу;
-жаттығулар мен этюдтарда жұмыс жасау;
- сөйлеу, ән, би әсірелеу құралдарының үйлесімділігі;
-сахналық жұмыста актер шеберлігінің әртүрлі элементтерін қолдану;- қатысушы кейіпкерлердің ішкі және сыртқы бейнелерінің ойдағыдай жасалуы;- дипломдық қойылымда кәсіби шеберлігін меңгергендігін көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП 03
Сахна тілі:
Адам анатомиясы және физиологиясы; сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары мен құрылымы; дем; сахна тілінің негізгі ерекшеліктері; дикция; тілдік қарым-қатынас; дауыс пен сөйлеуді жаттықтыруға және дамытуға арналған жаттығулар; дикция және орфоэпия; айтылудың әдеби нормалары; есімдер, етістік, дауысты, дауыссыздардың сахнада айтылу ережелері; қарым-қатынас және интонация; тыныс белгілері және оның сөйлеудегі рөлі; проза және поэзиямен жұмыс; мақал, мәтелдер; жаңылтпаштар.
Білімдер:
-сөйлеу аппараттарының негізгі қағидалары және құрылымы;
-сахналық тілдің негізгі ерекшеліктері;
-айтылудың әдеби нормалары;
-проза және өлеңнің айтылу ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-дауыс пен сөйлеуді дамытуға арналған жаттығуларды орындау;-проза және поэзиямен жұмыс жасау;-орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;- мәтінді логикалық талдай білу.
БҚ7.
КҚ 3.2.3.
АП 04
Актер шеберлігі бойынша тренингтер:
Актер шеберлігін меңгеру жаттығулары; актер техникасы элементтерінің кешенді жаттығуы;
аралас пәндер бойынша жаттығулар.
Білімдер:
-Актер шеберлігі элементтері;
Іскерліктер:
-актер шеберлігі элементтерін меңгеруге жаттығулар жасау;
- аралас пәндер бойынша жаттығулар орындау.
БҚ 1.

ПК3.2.6.
ПК3.2.9.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика: включает в себя учебно-сценическую работу, внеурочную подготовку к сценической практике под руководством преподавателя, внеурочную учебно-сценическую практику в спектаклях и концертах.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1.
Понимать сущность и значимость своей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2.
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 3.
Обладать устойчивым стремлением к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний, к самосовершенствованию;
БК 4.
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5.
Обладать широким кругозором, быть готовым к осмыслению жизненных явлений;
БК 6.
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7.
Быть готовым к практической деятельности по решению профессиональных задач, владеть профессиональной лексикой.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.1 040901 3 – Артист драматического театра:
ПК3.1.1.Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3.1.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3.1.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3.1.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3.1.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3.1.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3.1.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.1.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3.1.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.2.040902 3 – Артист музыкального театра
ПК 3.2.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 2.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 2.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 2.4. Обладать навыками пения в ансамбле;
ПК 3. 2.5. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 2.6. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 2.7. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 2.8. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.3 040903 3 – Артист театра кукол

КҚ 3. 2.6.
КҚ 3. 2.9.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика Оқу-сахналық жұмысты, оқытушы басшылығымен сабақтан тыс сахналық тәжірибеге дайындауды, концерттер мен қойылымдарда сабақтан тыс оқу-сахналық тәжірибені құрайды.
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.
Өз мамандығының мәні маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2.
Орындайтын жұмысы үшін жауапкершілік таныту, кәсіби қызметі саласындағы проблемаларды өз бетімен шешу;
БҚ 3.
Үнемі кәсіби өсуге, жаңа білім алуға, өзін-өзі жетілдіруге тұрақты түрде ұмтылысқа ие болу;
БҚ 4.
Кәсіби міндеттерді техникалық-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторларды есепке ала отырып шешу үшін қажетті, табиғат пен қоғамда болып жатқан үдерістер мен құбылыстар туралы толыққанды түсінігі болуы;
БҚ 5.
Дүниетанымының кең болуы, өмірлік құбылыстарды түсінуге дайын болуы;
БҚ 6.
Әріптестерімен оң өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болуы;
БҚ 7.
Кәсіби міндеттерді шешу бойынша нақты қызметке дайын болуы, кәсіби лексиканы игеруі.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
3.1.040901 3 – Драма театры әртісі:
КҚ 3.1.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.1.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.1.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.1.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.1.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КБ 3.1.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3.1.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.1.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.1.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.2.040902 3 – Музыка театрының вокалист- әртісі (солист);
КҚ 3.2.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3. 2.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.2.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3. 2.4. Ансамбльде ән салу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 2.5. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3. 2.6. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3. 2.7. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 2.8. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.3. 040903 3 – Қуыршақ театры әртісі

ПК 3.3.1.Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 3.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 3.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 3.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 3.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 3.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 3.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 3.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 3.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.4. 040904 3 – Артист разговорного жанра
ПК 3.4.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 4.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 4.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 4.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 4.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 4.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 4.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 4.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 4.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.5. 040905 3 – Артист эстрадного жанра
ПК 3. 5.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 5.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 5.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 5.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 5.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 5.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 5.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 5.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 5.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя
Приложение 67
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 463
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0413000 – Декоративно-прикладное искусство и народные
промыслы (по профилю)
Квалификация: 041301 2 – Изготовитель художественных
изделий из дерева;
041302 2 – Изготовитель художественных изделий из
металла;
041303 2 – Формовщик художественного литья;
041304 2 – Чеканщик художественных изделий;

КҚ 3.3.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.3.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.3.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.3.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 3.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.3.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 3.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.3.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.3.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.4. 040904 3 – Сөйлеу жанрының әртісі
КҚ 3.4.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3. 4.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.4.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.4.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 4.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3. 4.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 4.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.4.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.4.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру
3.5. 040905 3 – Эстрада жанрының әртісі
КҚ 3.5.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3. 5.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.5.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.5.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 5.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.5.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3.5.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.5.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.5.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 67 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 463 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:0413000 – Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері
(бейін бойынша)
Біліктілігі: 041301 2 – Ағаштан көркемзаттар дайындаушы
041302 2 – Металдан көркем заттар дайындаушы
041303 2 – Көркем құю формасын жасаушы
041304 2 – Көркем заттарды шекуші

041305 2 – Художник декоративной росписи по металлу;
041306 2 – Живописец;
041307 2 - Изготовитель художественных изделий из
керамики;
041308 2 – Реставратор тканей, гобеленов и ковров;
041309 2 – Заготовщик деталей и материалов к ювелирным
изделиям;
041310 2 – Монтировщик изделий из камня;
041311 2 – Разрисовщик тканей;
041312 2 – Изготовитель художественных изделий из
шерсти и кожи;
041314 2 – Обработчик изделий из кости и рога;

041305 2 – Металға көркем сәндік жазу жазушы
041306 2 – Кескіндемеші
041307 2 – Қыштан көркем заттарды жасаушы
041308 2 – Маталар, гобелендер және кілемдерді қайта
өңдеуші
041309 2 – Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен
материалдар дайындаушы
041310 2 – Тастан заттарды дайындаушы
041311 2 – Матаға сурет салушы
041312 2 – Көркем заттарды тері мен жүннен жасаушы
041314 2 – Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы

4320
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультатив
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 74
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 470
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0413000 – "Декоративно–
прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)"
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК1
БК2
БК5
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК1
БК2
БК5

4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы тиіс
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 74 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 470 қосымша
0413000 - Сәндік қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері
(бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби орыс тілі.
Кәсіби тіл курсы кәсіптік білімді жетілдіруі қажет, сөйлеу тілінде кәсіби сөздерді дұрыс қолдану. Тілдегі кәсіби білімдерін пайдалана білу, іс қағаздарын жүргізе білу. (рецензия, кепілдеме, сипаттау т.б)
Білімдер:
Кәсіптік тілдің негізгі лексикалық минимумын; кәсіби терминдерді түсіндіре алу; кәсіби сөздерді сөйлеу қызметінде қолдану;
іскерліктер:
Кәсіби сөйлеуде лингвистикалық білімдерін қолдана білу; кәсіби тіл білімдерін құжаттарды дайындауда пайдалану; кәсіби терминдерді сөйлеу тілінде дұрыс қолдану, қарым – қатынас жасауда маманданған болулары керек, басқа тілден енген термин сөздерді қазақша орысша түсіндіре білу; терминдер сөзігімен жұмыс істеу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі
Орта (толық) білім бағдарламасының лексика-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер. Текстердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
Сөз әрекетіне арналған мәтіндер ақпараттық мағынасы басым, меңгеруге жеңіл болады; оқушыларда мәтіннің барлық түрін тыңдап түсіну әрі қарай жетілдіріледі; тыңдап түсіну процесінде оқушының мәтінде кездесетін таныс емес сөздерді бөліп алу, негізгі және қосымша ақпараттарды айыру біліктері қалыптастырылады.
іскерліктер:
пікір алысу және талдай алу біліктілігі өмірде кездесетін түрлі жайттардың мағынасын және құндылықтарды бағалауға үйретеді; тіл білімі;
қажетті тіл элементтері мен олардың атқаратын қызметі жайлы білім жинайды; тілдің қолданылуы туралы түсінік алады; тілді ауызша және жазбаша қолдануы;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ОПД 3.4
Стандартизация (Изготовитель музыкальных инструментов)
Сущность стандартизации, ее роль в развитии научно-технического прогресса. Основные понятия и определения в области стандартизации. Задачи стандартизации.
Категории нормативных документов государственной системы стандартизации.
Метрологическая служба, ее задачи. Стандартизация единиц измерения. Стандартизация методов и средств измерений.
Стандартизация показателей качества. Формы и методы контроля качества. Факторы, влияющие на качество продукции.
Знания:
- общих суждений о стандартизации
- роли стандартизации в развитии научно-технического прогресса.
- задач стандартизации
- форм и методов контроля качества.
Умения:
- высказывать общие суждения о метрологической службе, ее задачах.
- излагать формы и методы контроля качества, факторы, влияющие на качество продукции
- сформировать знания о системе стандартизации
БК 5
ОПД 3.5
Охрана труда (Изготовитель музыкальных инструментов)
Правила безопасности труда в учебных мастерских и на отдельных рабочих местах. Требования безопасности к производственному оборудованию и производственному процессу. Основные опасные и вредные производственные факторы, возникающие при работе в учебных мастерских.
Причины травматизма. Оказание первой помощи пострадавшим.
Пожарная безопасность. Правила пользования первичными средствами пожаротушения.
Знания:
- требований безопасности труда, пожарной безопасности и электробезопасности в учебной мастерской
- основных опасных и вредных производственных факторов, возникающих при работе в учебных мастерских.
- правила пользования огнетушителями и внутренними пожарными кранами.
- основных сведений о производственной санитарии в учебных мастерских.
Умения:
- использовать способы и средства защиты от поражения электрическим током.
- оказывать первую помощь пострадавшим.
- использовать огнетушители и внутренние пожарные краны.
БК 5
ОПД 3.6
Электрическая техника (Изготовитель музыкальных инструментов)
Назначение, устройство, техническая характеристика и применение электрических инструментов по видам столярных работ: электрическая дисковая пила, электролобзик, электрорубанок, электродолбежник, электрошлифовальная машина, электрическая сверлильная машина с различными насадками для фигурной обработки детали и др.
Назначение, типы, устройство, техническая характеристика и эксплуатация современных электрических фрезеров и электроперфораторов.
Общие сведения о дерево- обрабатывающих станках. Классификация современных деревообрабатывающих станков по конструктивным и технологическим признакам.
Применяемая система условных обозначений станков .Основные части станков.
Основные правила и нормы электробезопасности. Способы и средства защиты от поражения электрическим током.
Знания:
-назначений, устройств, технических характеристик и применения электрических инструментов
-классификаций современных деревообрабатывающих станков по конструктивным и технологическим признакам
Умения:
- подготовить станки к работе
- применять приобретенные знания к практике
БК 5

ЖКП 3.4
Стандарттау (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
стандарттаудың мәні, оның ғылыми-техникалық прогрестің дамуындағы рөлі; Стандарттау аймағындағы анықтау және негізгі түсінігі. Стандарттаудың міндеттері;
Стандарттаудың мемлекеттік жүйедегі нормативтік құжаттары. Метрологиялық қызмет және оның міндеттері.
Стандарттаудың өлшеу құралдары мен әдістері.
Стандарттаудың сапа көрсеткіштері. Сапасын бақылаудың тәсілдері мен формасын айту, заттың сапасына әсер етуші факторларды білу.
білімдер:
Стандарттау аймағындағы анықтау және негізгі түсінігі. Стандарттаудың міндеттері;
Стандарттаудың мемлекеттік жүйедегі нормативтік құжаттары. Метрологиялық қызмет және оның міндеттері.
іскерліктер:
Сапасын бақылаудың тәсілдері мен формасын,стандарттаудың өлшеу құралдары мен әдістерін қолдана білу.
БҚ 5
ЖКП 3.5
Еңбекті қорғау (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Жеке жұмыс орындарында және оқу шеберханаларында еңбек қауіпсіздігі ережелері. Өндірістік процестермен өндірістік құрал-жабдықтарға қойылатын қауіпсіздік талаптары. Оқу шеберханаларында жұмыс кезінде туындайтын қауіпті және зиянды өндірістік факторлар.Травматизм себептері. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздігі.
Өрт сөндіру құралдарын алғаш пайдалану ережелері.
білімдер:
еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар, өрттен сақтау және оқу шеберханаларында электр қауіпсіздігін сақтау; оқу шеберханаларында жұмыс кезінде туындайтын қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; ішкі өрт крандары мен өрт сөндіру құралдарын пайдалану ережелері; оқу шеберханаларында өндірістік санитарлық туралы негізгі мағлұматтар.
іскерліктер:
электр тоғының зақымдануынан сақтану құралдары мен қолдану тәсілдері; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету; ішкі өрт крандары мен өрт сөндіру құралдарын пайдалану ережелері.
БҚ 5
ЖКП 3.6
Электрлік техника (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Ағаш шеберінің жұмыстары түрлері бойынша электр құрал-жабдықтарын қолдану және электр құралдарын қолдану және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру:бөлшектерді өңдеу үшін қолданылатын электр дискілі ара, электр қыл арасы, электр сүргісі,электр қашауы, электрлік тегістеуші машина, электрлік тесу машинасы әртүрлі қондырғылармен.
электрлік перфораторлар мен заманауи электр фрезерлерін эксплуатациялау және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру.Ағаш өңдеу станоктары туралы жалпы мәлімет. Заманауи ағаш өңдеу станоктарын классификациялау және технологиялық белгілерін құрастыру.Станоктардың шартты белгілерінің қолдану жүйесі. Станоктардың негізгі бөлшектері. Негізгі электр қауіпсіздігі нормалары мен ережелері.Электр тоғы зақымдануынан құралдарды қорғау тәсілдері.
білімдер:
электр құралдарын қолдану және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру; құрылысымен технологиялық белгілеріне қарай қазіргі ағаш өңдеу станоктарын бөлу.
іскерліктер:
жұмысқа станоктарды дайындау; алған білімдерін практикада қолдану;
БҚ 5

СД 2.2
(Живописец)
Краткая история декоративной живописи. Общие сведения. Виды изделий декоративной живописи. Область применения. Различные виды декоративной живописи
Знания:
- краткой истории возникновения декоративной живописи.
- различных видов и способов живописи.
- области применения.
Умения:
- применять теоретические знания в процессе написания декоративной живописи
БК 4
БК 6
СД 2.3
Композиция (по профилю)
Законы композиции. Правила и приемы композиции. Классические средства композиции. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия и так далее.
Сюжетно-композиционный центр. Тон, цвет, колорит. Орнаментальные мотивы. Текстура и фактура материала. Стилизация. Объемная и объемно-пространственная композиция. Глубинная и рельефная композиции. Пространственная композиция. Пластическая композиция. Эмоционально – психологические свойства цвета
Знания:
- законов композиции;
- правил и приемов в композиции
- классических средств композиции
- статики, динамики, ритма, симметрии, асимметрии и так далее
- сюжетно-композиционного центра
- тона, цвета, колорита.
Умения:
- владеть различными композиционными приемами и средствами;
- создавать объемную и объемно-пространственную композиции.
- создавать глубинную и рельефную композиции.
- создавать пространственную и пластическую композиции.
БК 4
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.6
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.10.6
ПК 2.10.7
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.12.6
ПК 2.12.7
ПК 2.13.6
ПК 2.13.7
ПК 2.14.6
ПК 2.14.7
ПК 2.17.5
СД 2.4
Специальная технология
Виды материалов и технология изготовления изделий. Методы и способы обработки материалов. Простые и сложные приемы резьбы. Ручные инструменты резчика. Клеящие материалы. Виды клеев. Свойства клеев. Традиционные виды обработки материалов (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты, их виды и назначение.
Организация рабочего места.
Химические и физические свойства материалов. Производственный процесс художественной обработки материалов. Техника безопасности в работе.
Техника и технология изготовления изделий. Изготовление и использование красителей
Виды монтировочных работ.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
работы. Отделочные работы.
Знания:
- методов обработки материалов.
- свойств и пород.
- ручных инструментов
- клеящих материалов, видов и их свойств.
- традиционных видов обработки материалов.
- простых и сложных приемов резьбы
- электроинструментов, их видов и назначений.
- химических и физических свойств материалов
- техники безопасности.
Умения:
- правильно использовать материалы.
- правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять простые и сложные приемы обработки.
- пользоваться клеящимися материалами.
- изготавливать и использовать красители
- практически применять теоретические знания в производственном процессе изготовления изделий из материалов
БК 4
БК 6

АП 2.2
Кескіндемеші.
Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Сәндік кескіндеме түрлері. Қолданылу аясы. Кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлері.
білімдер:
Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы; кескіндеменің түрлері мен әдістері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
Теориялық білімдерін кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлерін дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
АП 2.3
Үйлестіру (бейін бойынша)
Тон, түс, колорит. Өрнектік түр. Материалдық фактура мен текстурасы. Стилизация.
Көлемдік және көлемдік кеңістік композициясы. Рельефтік композиция. Кеңістің композициясы. Пластикалық композиция. Түстің эмоциалық және психологиялық қасиеттері.
білімдер:
үйлестіру заңы (композиция заңы); композицияның ережелері және қабылдау; композициядағы қажетті құралдар; статистика, динамика, ритм, симметрия, ассиметрия және т.б.; сюжетті-композициялық орталық; тон, түс, колорит.
іскерліктер:
әртүрлі композициялар жасауда әдістер мен құралдарды білу; көлемдік және көлемдік кеңістік композициясын құра білу; терең және рельефтік композиция құра білу; кеңістік және пластикалық композиция құра білу.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.1.1- 2.1.6
КҚ 2.2.6- 2.2.7
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6- 2.4.7
КҚ 2.5.6- 2.5.7
КҚ 2.6.6- 2.6.7
КҚ 2.7.6- 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.6- 2.9.7
КҚ 2.10.6- 2.10.7
КҚ 2.11.6- 2.11.7
КҚ 2.12.6- 2.12.7
КҚ 2.13.6- 2.13.7
КҚ 2.14.6- 2.14.7
КҚ 2.17.5
АП 2.4
Арнайы технологиясы (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Бұйымды даярлау технологиясы және материалдар түрлері. Материалдарды өңдеу тәсілдері мен әдістері. Қашаудың жәй және күрделі тәсілдері. Қашаушының қол құрал жабдықтары желімдеу материалдары. Желім түрлері. Желімдер қасиеттері. Материалдарды өңдеудің дәстүрлі түрлері ( қашау, оюлы, безендіру тағы басқа). Электр құралдары және оның түрлері, қолданылуы. Жұмыс орның орналастыру.
Материалдардың химикалық, физикалық қасиеттері. Материалдарды көркемдеп өңдеудің өндірістік процесі. Жұмыстағы қауіпсіздік техникасы. Бұйымды даярлаудағы техника мен технология. Бояғыштарды даярлау және қолдану монтаждау жұмыс түрлері. Әрлеу жұмыстары. Қалыптық материалдар.
білімдер:
материалдарды көркемдеп өңдеу; қасиеттері және түрлері; қол құрал жабдықтары; желімдеу материалдары, түрлері және олардың қасиеттері материалдарды өңдеудің дәстүрлі түрлері;қашаудың жәй және күрделі тәсілдері; электр құралдары және олардыңтүрлері мен пайдаланылуы;материалдардың химиялық, физикалық қасиеттері
іскерліктер:
материалды дұрыс қолдана білу; қол және электр құралдарын дұрыс қолдана білу; жәй және күрделі өңдеудің тәсілдерін сауатты қолдана білу; желімдеу материалын қолдана білу; бояғыштарды дайындау және қолдану; теориялық білімдерін қолдана білу; өндіріс процесінде материалдардан бұйымдарды жасау
БҚ4
БҚ 6

СД 2.5
История народных промыслов и орнамента (по профилю)
История народных ремесел:
Художественная керамика
Художественная обработка дерева.
Художественная обработка металла.
Художественная обработка камня.
Художественная вышивка.
Узорное ткачество.
Ковроделие.
Художественная обработка кожи и меха.
История возникновения обработки кости и рога.
История развития миниатюрной живописи.
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента.
Знания:
- истории возникновения народных ремесел:
- войлоковаляния (текемет, сырмак, тускииз).
- ткачества (алаша, такыр кiлем, ворсовые ковры).
- вышивки (настенные ковры, национальная одежда).
- шим ши (плетение циновки)
- ювелирного искусства
(женские нагрудные украшения, серьги, браслеты и так далее).
- кузнечного дела (сбруя, седла, предметы быта, оружие).
- обработки кожи, меха, кости, дерева и металла
- истории развития керамики.
- истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
Умения:
- различать изделия художественных ремесел по видам, технике исполнения и применении в быту.
- распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- правильно применять орнаменты в изделиях декоративно-
прикладного искусства.
- анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 6
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.14.7
ПК 2.17.5
СД. 2.6
Материаловедение и технология
(Изготовитель художественных изделий из дерева;
Изготовитель музыкальных инструментов)
История развития обработки дерева. Сложные приемы резьбы по дереву. Ручные инструменты резчика по дереву. Клеящие материалы. Виды клев. Свойства клеев. Свойства и породы древесины. Традиционные виды обработки древесины (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты их виды и назначения.
Организация рабочего места.
Знания:
-истории развития обработки дерева.
-свойств и породы древесины.
-ручных инструментов резчика по дереву.
-клеящих материалов, видов и их свойств.
-традиционных видов обработки древесины.
-сложных приемов резьбы по дереву.
-электроинструментов их видов и назначений.
-техники безопасности.
Умения:
-правильно использовать различные породы дерева.
-правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
-грамотно применять сложные приемы резьбы.
-пользоваться клеящимися материалами.
БК 5
ПК2.1.9
ПК2.1.11
ПК2.13.9
ПК2.13.11
(Изготовитель художественных изделий из металла; Формовщик художественного литья; Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям; Чеканщик художественных изделий. Художник декоративной росписи по металлу. Обработчик изделий по металлу)
Химические и физические свойства материалов. Производственный процесс художественной обработки металла. Виды материалов и технологию изготовления изделий. Техника ювелирного дела: Чеканка. Ковка. Пайка. Литье: вакуумное, восковое. Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки металла.
- видов материалов и технологии изготовления изделий.
- техники ювелирного дела:
чеканки, ковки, пайки и так далее
- техники безопасности в работе.
Умения:
-правильно использовать раз- личные виды металлов.
-грамотно пользоваться ручными и электроинструментами.
-применять технологические приемы в художественной обработке металлов.
БК 5

АП 2.5
Ұлттық ою-өрнек пен кәсіпшілік тарихы (бейін бойынша)
Халықтық қолөнердің тарихы:
Көркем қыш.
Ағашты көркемдеп өңдеу.
Металды көркемдеп өңдеу.
Тасты көркемдеп өңдеу.
Көркем кесте.
Көркем тоқудағы оюлар.
Кілем тоқу ісі.
Тері мен түбітті көркемдеп өңдеу.
Сүйек пен мүйізді өңдеудің шығу тарихы.
Нәзік кескіндеменің даму тарихы.
Оюдың шығуы.
Қазақтың халық оюының шығуы.
Оюды қолдану әдісінің әдістерінің классификациясы.
Ежелгі қазақ қолөнеріндегі оюдың қолданылуы.
Оюдың қазіргі замандағыдамуы.
білімдер:
Халықтық кәсіптің шығу тарихы; киіз басу (текемет, сырмақ, түскиіз);тоқыма (алаша, тақыр кілем, түкті кілем); кесте (қабырға кілемдері, ұлттық киімдер);
шим ши тоқу, өрме тоқу; зергерлік өнер;
(әйелдердің төсіне арналған әшекей бұйымдары, сырғалар, білезіктер және т.б.); ұсталық іс (қару-жарақ, тұрмыстық бұйымдар, ер-тұрман); жүн, тері, сүйек, ағаш, метал өңдеу; көркем қыштың даму тарихы; оюдың шығу тарихы, дамуы және қолданылу аясы; оюлар классификациясы, білдіретін мағынасы және білдіретін белгісі;
іскерліктер:
көркем бұйымның, тұрмыста қолданылатын бұйымдардың техникасын, қолданылу орнын, бұйымның түрін айыра білу; оюдың түрлерін қолданылу орнын топтай білу; қолданбалы сәндік бұйымдарда оюды дұрыс қолдана білу; бұйымға ою салуда композициялық шешім табу, анализ жасау.
БҚ1
БҚ 6
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.14.7
КҚ 2.17.5
АП 2.6
Материалтану және технология
Ағаштан көркем заттар дайындаушы; Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы
Ағашты көркемдеп-өңдейтін суретші. Ағаш өңдеудің даму тарихы. Ағаш кесудің күрделі түрі. Ағаш кесуде қолданылатын қол құралдары. Желімделетін материалдар. Желім түрлері. Клейдің құрамы. Ағаштың түрі мен қасиеті. Ағашты өңдеудің дәстүрлі түрлері (кесу, инкрустация және т.б.). электр құралдарының түрлері және қолданылу орны. Жұмыс орнын ұйымдастыра білу.
білімдер:
ағашты өңдеудің даму тарихы; ағаш түрі мен сапасы; ағаш кесудегі қол құралдары; желімденетін материалдар түрлері мен қасиеті; ағаш өңдеудің дәстүрлі түрлері; ағашты кесудің күрделі жолдары;
электр құралдары, түрлері, қолданылу орны; техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
ағаш түрлерін дұрыс қолдана білу; электрлі және қол құралдарын дұрыс пайдалану; кесудің күрделі түрін қолдана білу; желімденетін материалдарды қолдана білу.
БҚ 5
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.11
КҚ 2.13.9
КҚ 2.13.11
Металдан көркем заттар дайындаушы. Көркемдеп құюшы. Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы. Металға көркем сәндік жазу жазушы. Темір өнімдерін өңдеуші.
Материалдың химиялық және физикалық қасиеті. Металды көркемдеп өңдеудегі өндрістік процесс, материал түрлері және бұйымды дайындау технологиясы, зергерлік істің техникасы, нақыштаушы, соғу, жабыстыру және т.б.
Құю: вакумдық, балауызда. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
материалдың химиялық және физикалық қасиеттері;
металды көркемдеп өңдеудегі өндрістік процесс;
материал түрлері және бұйымды дайындау технологиясы; зергерлік істің техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру және т.б.; жұмыстағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
метал түрлерін дұрыс қолдана білу; электр және қол құралдарын дұрыс қолдана білу; металды көркемдеп өңдеуде технологиялық әдістерді қолдану.
БҚ 5

ПК2.2.9
ПК2.2.11
ПК2.3.9
ПК2.3.11
ПК2.9.9
ПК2.9.11
ПК2.4.9
ПК2.4.11
ПК2.5.10
ПК2.17.4
ПК2.17.8
ПК2.17.9
(Изготовитель художественных изделий из керамики)
Глины. Отощающие материалы. Плавни. Расчеты керамических масс. Гипс. Основы обжига керамических изделий. Ангобы. Глазури. Надглазурные керамические пигменты и краски Подглазурные керамические пигменты и краски. Тонкокерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Глубококерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Архитектурно-художественная керамика.
Знания:
-глины.
- отощающих материалов.
- плавней. Основ обжига керамических изделий.
- ангобов.
- глазурей.
- состава надглазурных керамических пигментов и красок.
- состава подглазурных керамических пигментов и красок.
- свойств тонкокерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
- свойств глубококерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
Умения:
- выполнять расчеты керамических масс.
- формовать гипсовые модели и формы.
- декорировать изделия из керамики.
- проводить обжиг.
БК 5
ПК2.7.9
ПК2.7.11
(Реставратор тканей, гобеленов и ковров,
Разрисовщик тканей) Различные ткацкие переплетения. Чий. Патронирование рисунка. Картон. Сувенирная салфетка. Художественное оформление тканей. Техника и технология росписи тканей. Приготовление резерва для батика. Красители и инструменты для батика. Декоративный комплект (портьера, скатерть, салфетка, панно).
Знания:
- свойств и структур волокон
- различных ткацких переплетений
- красителей и инструментов для батика.
- техники и технологии росписи тканей.
Умения:
- выполнять патронирование рисунка ковровой композиции.
- исполнять картон (технический рисунок).
- плести в технике чия.
-выполнять работы в различных техниках переплетения.
- готовить резерв для батика.
БК 5
ПК2.8.9
ПК2.8.11
ПК2.11.9
ПК2.11.11
(Монтировщик изделий из камня)
Химические и физические свойства материалов.
Производственный процесс художественной обработки камней. Виды камней и технология их обработки.
Драгоценные, полудрагоценные и поделочные камни.
Монтировочные работы.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
Сувениры, декоративная скульптура, декоративно-облицовочные материалы (мозаика и другие).
Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки камней
- видов камней и технологии их обработки.
- драгоценных, полудрагоценных и поделочных камней.
- монтировочных работ.
- формовочных материалов.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
Умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5

КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.11
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.10
КҚ 2.17.4
КҚ 2.17.8
КҚ 2.17.9
Қыштан көркем заттарды жасаушы
Саз балшық.
Балқыту. Көркем қыш бұыймдарын күйдірудің негізі.
Ангобтар.
Әшекейлер.(Глазури)
Көркемқыштағы боялар мен түстердің әшекй үстіндегі құрамы.
Көркем қыштағы жұқа саз балшықтың құрамы және қолданылу әдісі.
Бұйымға тереңдетіліп орнатылған көркем қыштың қолданылатын орны және сипаты. Сәнді көркем керамика.
білімдер:
Саз балшық; балқыту; көркем қыш бұйымдарын күйдірудің негізі; ангобтар; әшекейлер.(Глазури) көркемқыштағы бояулар мен түстердің әшекей үстіндегі құрамы; көркем қыштағы жұқа саз балшықтың құрамы және қолданылу әдісі; бұйымға тереңдетіліп орнатылған көркем қыштың қолданылатын орны және сипаты.
іскерліктер:
Саз балшықтың мөлшерін есептей білу; гипстен түрлі модельдер мен формалар құю; бұйымдарын көркемдеу; күйдіруден өткізу.
БҚ 5
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.11
(маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші. Матаға сурет салушы) Талшықтың құрамы мен сипаты. Ши. Суретті қамқорлыққа алу. Картон. Сувенир салфеткасы. Матаны көркемдеп безендіру. Матаны безендірудің технологиясы мен қауіпсіздігі. Батик жасауға қолданылатын бояулар мен құралдар. Сәндік комплектісі (портьер, жапқыш, салфетка, панно).
білімдер:
талшықтың құрамы мен сипаты; тоқыма түрлерінің түптелуі; батик жасауда қолданылатын бояулар мен құралдар; мата безендірудің технологиясы мен қауіпсіздігі.
іскерліктер:
кілем суретінің үйлесімділігінің орындалуы; картон қолдану (техникалық сурет); ши техникасы бойынша өру; әртүрлі техникалық жолдармен орындау, түптеу; батик жасауға дайындық.
БҚ 5
КҚ 2.8.9
КҚ 2.8.11
КҚ 2.11.9
КҚ 2.11.11
Тастан заттарды дайындаушы
Материалдың химиялық және физикалық қасиеттері.
Металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Тас түрлері және оны өңдеудің техникалық әдісі. Қымбат, жартылай қымбат және жасанды тастар. Жөндеу жұмыстары. Форма беретін материал. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Жұмыстағы техника қауіпсіздігі. Бөліктік жұмыстарды орындау. Қорытынды өңдеуді орындау жұмысындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
материалдың химиялық және физикалық қасиеттері;
металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
тас түрлері және оны өңдеудің техникалық әдісі;
қымбат, жартылай қысбат және жасанды тастар;
жөндеу жұмыстары; форма беретін материал;
жұмыстағы техника қауіпсіздігі;
іскерліктер:
бөліктік жұмыстарды орындау; қорытынды өңдеуді орындау жұмысындағы техника қауіпсіздігі.
БҚ 5

ПК2.1.9
ПК2.1.10
(Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи)
Химические и физические свойства материалов (кожи и шерсти).Производственный процесс художественной обработки шерсти и кожи. Виды шерсти и кожи, и технология их обработки. Отделочные работы. Сувениры, украшения, предметы быта, декоративные панно и так далее. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки шерсти и кожи.
- видов шерсти и кожи и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
Умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5
ПК2.12.9
ПК2.12.11
(Обработчик изделий из кости и рога)
Химические и физические свойства материалов.
Производственный процесс художественной обработки кости и рога. Токарные работы. Виды резьбы по кости и рогу. Инкрустация. Виды костей и рогов и технология их обработки. Коровий и олений рог. Кость КРС и слоновья и так далее. Монтировочные работы. Отделочные работы. Сувениры, декоративная скульптура, украшения, аксессуары, предметы быта и тому подобное. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки кости и рога.
- видов костей и рогов и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
-техники безопасности в работе.
Умения:
-выполнять токарные работы.
- выполнять различные виды резьбы по кости и рогу.
- инкрустировать.
-выполнять монтировочные работы.
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку художественных изделий.
БК 5
ПК2.14.8
ПК2.14.10
ПП. 0.1
Производственное обучение (мастерство)
(Изготовитель художественных изделий из дерева;
Изготовитель музыкальных инструментов)
Выполнение заготовок для художественного изделия в токарном исполнении. Выполнение различных видов резьбы при исполнении изделия. Выполнение мозаики, инкрустации и техники шпона при изготовлении изделия. Художественная роспись по дереву. Виды художественной росписи. Отделка готовых изделий для придания законченного товарного вида.
Знания:
- видов инструментов.
- технико-технологических особенностей обработки дерева.
- последовательности технологии изготовления художественных изделий из дерева.
- токарных работ и видов традиционной художественной резьбы.
- видов росписи по дереву.
- мозаики (маркетри, шпон, инкрустация, интарсия).
Умения:
- правильно использовать различные породы дерева.
-правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящимися материалами.
- проводить токарные работы.
- работать в технике мозаики и инкрустации.
- выполнять роспись по дереву.
- организовать рабочее место
- придавать изделию законченный, товарный вид.
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
(Изготовитель художественных изделий из металла; Формовщик художественного литья; Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям; Чеканщик художественных изделий. Художник декоративной росписи по металлу. Обработчик изделий по металлу)
Различные виды обработки металла: резьба, чеканка, дифовка (выколотка), ковка, гравировка, выпиловка, литье. Использование скани и зерни. Инкрустация камнями, эмалью
Знания:
- различных видов металлов.
- видов инструментов по металлу
- технологических особенностей обработки металлов
- разных видов художественных работ по металлу
- технологической последовательности изготовления изделия
- видов инкрустации
Умения:
- пользоваться инструментами для работ по металлу
- правильно выполнять технологические процессы
- выполнять чеканку
- выполнять ковку
- выполнять дифовку (выколотку)
- выполнять гравировку
- выполнять выпиловку
- выполнять литье
- правильно использовать скань, эмаль, камни.
-придавать изделию законченный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК2.2.10
ПК2.2.12 ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
(Изготовитель художественных изделий из керамики)
Знакомство с керамикой и керамическими красками.
Скульптура малых форм – стилизация животных. Роспись блюд. Приемы декорирования. Орнаментально настенные блюда. Изготовление набора для молока или воды и роспись изделия. Скульптурный сосуд с ручной долепкой. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика
Настенное или настольное декоративное блюдо
(роспись, рельеф). Подарочная кружка – Гончарное дело Комплект керамических изделий с использованием на- родного классического орнамента. Декоративный чайный или кумысный набор, выполненный методом жгута. Анималистическая скульптура для интерьера. Декоративная керамика: кашпо, вазы. Настенное кашпо со сквозным рельефом. Вазы (настольное или напольное),выполненные методом литья.
Знания:
- роли практического обучения в керамике.
- технологии изготовления керамических изделий.
- основ модельно-формовочного дела.
Умения:
- работать с различными керамическими материалами.
- декорировать керамические изделия различными способами.
- создавать изделия для интерьера и экстерьера.
- создавать предметы домашней утвари с учетом утилитарности, функций и назначения.
БК 5
БК 7
ПК2.7.10
ПК2.7.12
(Реставратор тканей, гобеленов и ковров. Разрисовщик тканей)
Выполнение работ в материале различными способами: плетение чия, художественная роспись(батик), художественное ткачество ворсовое и безворсовое (сувенирный коврик, салфетка в технике гобелена), войлоковаляние.
Знания:
- роли практического обучения в художественном текстиле.
- технологии реставрирования тканей, гобеленов и ковров.
- процесса разрисовки тканей.
- основ ткацких ворсовых и безворсовых переплетений.
Умения:
- применить полученные знания на практике.
БК 5
БК 7
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
(Монтировщик изделий из камня)
Знакомство с различными видами поделочных камней.
Монтировочные работы.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
Сувениры, декоративная скульптура, декоративно-облицовочные материалы (мозаика и др.)Скульптура малых форм – стилизация животных. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика. Обработка поделочных камней. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка.
Техника безопасности в работе.
Знания:
- видов поделочных, драгоценных и полудрагоценных камней.
- техники безопасности в работе.
Умения:
- выполнять монтировочные работы.
- выполнять формовочные работы
- обрабатывать поделочные и другие виды камней
применяемые материалы и инструменты.
- выполнять отделочные работы.
БК 5
БК 7
ПК2.10.10
ПК2.10.12
(Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи)
Знакомство с контурным, объемным и горячим тиснением. Изучение плетения, изготовление клише и практическое исполнение в материале. Крашение кожи и меха Аппликативное панно из шерсти и кожи. Панно, методом тиснения. Обьемно-пространственная композиция. Сувениры, комплект украшений, предметы быта, декоративные панно и т.д. Отделочные работы. Применяемые материалы и инструменты. Техника безопасности в работе.
Знания:
- видов тиснения (контурное, объемное и горячее).
- техники безопасности в работе.
Умения:
- выполнять плетение
- изготовлять клише.
- красить кожу и мех.
- выполнять аппликацию из шерсти и кожи.
- выполнять панно, методом тиснения.
- выполнять отделочные работы.
БК 5
БК 7
ПК2.12.10
ПК2.12.12
(Обработчик изделий из кости и рога)
Знакомство с различными видами костей и рогов.
Монтировочные работы.
Отделочные работы. Сувениры, декоративная скульптура, декоративно- облицовочные материалы (мозаика и др.) Скульптура малых форм – стилизация животных. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика. Обработка кости и рога.
Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
Знания:
- видов костей и рогов.
- монтировочных работ.
- техники безопасности в работе
Умения:
- обрабатывать кость и рог.
-выполнять скульптуру малых форм из кости и рога.
- выполнять сувениры, декоративная скульптура, декоративно- облицовочные работы изданного материала (мозаика и др.)
- применять материалы и инструменты на практике.
выполнять завершающую обработку.
БК 5
БК 7
ПК2.14.9
ПК2.14.11
(Живописец)
Особенности работы акварельными красками, гуашью, темперой и масляными красками. Линейное и цветовоздушная перспектива. Колористическое единство. Различные техники работы в живописи: "а-ля прима", лиссировка, пастозное письмо, стаффаж, сфуматто. Живописные приемы в работе над натюрмортом, портретом, пейзажем.
Знания:
- особенностей работы акварельными красками, гуашью, темпе- рой и масляными красками.
- линейной и цвето-воздушной перспективы.
- колористического единства.
- различных техник работы в живописи: "а-ля прима", лисировка, пастозное письмо, стаффаж, сфуматто.
Умения:
-владеть живописными приемами в работе над натюрмортом, портретом, пейзажем и т.д.
БК 5
БК 7
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, мастерской, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, мастерскими, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламенту.
Знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (мастерской); правила техники безопасности труда;
Умения: обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
ПК2.2.10
ПК2.2.12
ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.7.10
ПК2.7.12
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
ПК2.10.10
ПК2.10.12
ПК2.12.10
ПК2.12.12
ПК2.14.9
ПК2.14.11
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
ПК2.17.10
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (мастерской, подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
Знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
Умения: выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
ПК2.2.10
ПК2.2.12
ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.7.10
ПК2.7.12
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
ПК2.10.10
ПК2.10.12
ПК2.12.10
ПК2.12.12
ПК2.14.9
ПК2.14.11
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
ПК2.17.10
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалист среднего звена)
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
Көркем заттарды теріден жасаушы
Материалдың физикалық және химиялық қасиеттері. Жүн мен терінің көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Тері мен жүн түрлері, олардың өңделу техникасы. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі. Сыртқы жұмыстардың жасалуы. Қолданылатын құралдар мен материалдар. Қорытынды өңдеудің орындалуы.
білімдер:
материалдың физикалық және химиялық қасиеттері;
жүн мен терінің көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс; тері мен жүн түрлері, олардың өңделу техникасы; қолданылатын құралдар мен материалдар; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
сыртқы жұмыстардың жасалуы; қорытынды өңдеудің орындалуы.
БҚ 5
КҚ 2.12.9
КҚ 2.12.11
(Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы) Материалдың физикалық және химиялық қасиеттері. Мүйіз бен сүйекті көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Мүйіз бен сүйектің түрлері, олардың өңделу технологиясы. Сыртқы жұмыстардың жасалуы. Қолданылатын құралдар мен материалдар. Қорытынды өңдеудің орындалуы. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
материалдың физикалық және химиялық қасиеттері;
мүйіз бен сүйекті көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс; мүйіз бен сүйектің өңделу техникасы;
қолданылатын құралдар мен материалдар; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
сыртқы жұмыстардың жасалуы; қорытынды өңдеудің орындалуы.
БҚ 5
КҚ 2.14.8
КҚ 2.14.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту (шеберлік) және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту (шеберлік)
Ағаштан көркем заттар дайындаушы. Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы. Көркем бұйымдарды дайындауда қырнау жұмысының орындалуы.Бұйым дайындаудағы түрлі кесу жұмыстарының орындалуы. Бұйым жасаудағы мозаиканың орындалу. Инкрусация және шпон. Ағаш бұйымдарын көркемдеу. Көркемдеу- дің түрлері. Біткен бұйымға тауарлық түр берудегі жұмыстар.
білімдер:
Құралдардың түрлері; ағаш өңдеудің техникалық ерекшеліктері; ағашты көркемдеп өңдеп дайындау техникасының жүйелілігі; жону жұмыстары және көркемдеп кесудің дәстүрлі түрлері; ағаштан жасалған бұйымдардың безендірілу түрлері.
мозаика (маркетри, шпон, инкрустация, нитарсия).
іскерліктер:
ағаш түрлерін дұрыс қолдана білу; электр және қол құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі кесудің әдісін дұрыс қолдана білу; желімденетін материалдарды қолдана білу; жону жұмыстарын жасай білу; мозаика және инкрустация техникасымен жұмыс жасай білу;
ағашты көркемдеу жұмысын білу; жұмыс орнын ұйымдастыра білу; біткен бұйымға тауарлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.13.10
КҚ 2.13.12
Металдан көркем заттар дайындаушы. Көркем құю формасын жасаушы.Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы. Көркем заттарды шекуші. Металға көркем сәндік жазу жазушы.Темір өнімдерін өңдеуші.
Металды өңдеудің түрлері. Кесу, тағалау, гравировка, мәнерлеп жазық шығару, құю. Эмальмен, таспен инкрустациялау.
білімдер:
металдың түрлерін; метал өңдеудегі құрал түрлері;
металды өңдеудің технологиялық ерекшеліктері;
металмен көркемдеудегі жұмыс түрлері; бұйымды дайындаудағы технологиялық жүйесі; инкрустация түрлері.
іскерліктер:
металмен жұмыс істеуде құралдарды қолдана білу;
металмен жұмыс істеуде технологиялық процесті дұрыс орындау; нақыш жасау; темірді сомдау; құюды орындау; сканді дұрыс пайдалану; эмаль, тастар; бұйымға аяқталған түр беру.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.12
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.12
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.11
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.7
Қыштан көркем заттарды жасаушы
Көркем қыш және оның бояуларымен танысу. Кіші мүсін формадағы жануарлар стилизациясы. Ыдысты көркемдеу. Сәндеу әдісі. Ілінетін ыдыстардың ою-нақышы. Сүтке немесе суға арналған ыдыс бұйымдарының безендірілуі. Қолдан жапсырылған бөлшегі бар мүсінді ыдыс. Зооморфикалық мүсін. Ұсақ пластика. Ілінетін және үстелге қойылатын сәндік ыдыс. Сыйға берілетін кружка. Күйдіру ісі. Классикалық оюдың көркем қыш бұйымдарында қолданылуы. Сәндік шәйнек пен қымыз ішетін терім. Жгут әдісімен орындалуы. Интерьерге қажетті анималистикалық мүсін. Сәндік көркем қыш: кашпо, ваза. Рельефпен жасалынған. Ілінетін кашпо ыдысы. Вазалар (үстелге, жерге арналған құю әдісімен орындалған).
білімдер:
көркем қышты оқудың практикалық ролі; қыш бұйымдарын дайындау технологиясы; модельдік және қалыптаушылық ісінің негізі.
іскерліктер:
көркем қыш материалдарының түрлерімен жұмыс істеу; көркем қыш бұйымдарын сән- деудің түрлі әдістері; интерьер және экстерьер жасау- дағы бұйымдар; үй бұйымдарын жасауда оның пайдаға асуын, қызметін және қолданылатын орнын белгілеу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.12
Маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші. матаға сурет салушы
Материалмен жұмыс жасау әдістері. Ши тоқу, көркемдеп безендіру, түкті, түксіз сәндік тоқу (сыйлыққа арналған кілем, гобелен техникасымен жасалған салфетка), киіз басу.
білімдер:
тоқыма өнерінің оқудағы практикалық ролі; гобелен, кілем, матаны қалпына келтірудің технологиясы;
матаға сурет салу процесі, түкті және түксіз тоқыманы түптеудің негізі.
іскерліктер:
алған білімдерін практикада қолдана білу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.8.10
КҚ 2.8.12
КҚ 2.11.10
КҚ 2.11.12
Тастан заттарды дайындаушы
Жасанды тастардың түрлерімен танысу. Жөңдеу жұмыстары. Жұмысты толықтыра орындау.Сувенирлер, сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар (мозаика және т.б.). Кіші формадағы мүсіндегі жануарлардың стилизациясы. Зооморфтік мүсін. Ұсақ пластика. Жасанды тастардың өңделуі. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Қорытынды өңдеу. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
Қымбат, жартылай қымбат тас- тардың түрлері; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
жөндеу жұмыстарын өңдеу; орындау; жасанды және басқа тастарды өңдеу; қолданылатын материалдар мен құралдар; жұмысты толықтыра орындау.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.12
Көркем заттарды теріден жасаушы
Өруді үйрену, жүн мен теріні бояу техникасын үйрену. Тері мен жүннен апликация техникасын үйрену.
білімдер:
жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
өруді орындау; жүн мен теріні бояу; жүн мен теріден апликация жасау
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.12.10
КҚ 2.12.12
Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы
Мүйіз бен сүйек түрлерімен танысу. Құрастыру жұмыстары.Сувенирлер, сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар. (мозаика және т.б.). Кіші формадағы мүсіндегі жануарлардың стилизациясы. Зооморфтік мүсін. Ұсақ пластика. Мүйіз бен сүйектің өңделуі. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Қорытынды өңдеу. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
Мүйіз бен сүйек түрлері; қалпына келтіру жұмыстары; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
мүйіз бен сүйек өңдей білу; мүйіз бен сүйектен шағын мүсін формаларын орындай білу; сувенирлер жасау; сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар. (мозайка және т.б.); қолданылатын материалдар мен құралдарды практика жүзінде қолдана білу; қорытынды өңдеуден өткізу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.14.9
КҚ 2.14.11
Кескіндемеші
Майлы бояу, гуашь, темперамен, сулы бояумен жұмыс істеудің ерекшелігі. Реңдік тұтастық. Сфумагто, стаффаж, пастоздық хат, а-ля прима сияқты түрлі әдістерді қолдану. Пейзаж, портрет, натюрмортпен жұмыс жасауда кескіндеме тәсілі.
білімдер:
Майлы бояу, гуашь, темперамен, сулы бояумен жұмыс істеудің ерекшелігі; сызықтық, түстік- кеңістікті перспектива; реңдік тұтастық; сфумагто, стаффаж, пастоздық хат, а-ля прима сияқты түрлі әдістерді қолдану.
іскерліктер:
Пейзаж, портрет, натюрмортпен жұмыс жасауда кескіндеме тәсілін қолдана білу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.6.11
КҚ 2.6.12
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен және шеберханалармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
білімдер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, еңбекті ұйымдастыру ережесі.
іскерліктер:
технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10-2.1.12
КҚ 2.13.10- 2.13.12
КҚ 2.2.10-2.2.12
КҚ 2.3.10-2.3.12
КҚ 2.9.10- 2.9.12
КҚ 2.4.10- 2.4.12
КҚ 2.5.9- 2.5.11
КҚ 2.7.10-2.7.12
КҚ 2.8.10- 2.8.12
КҚ 2.11.10- 2.11.12
КҚ 2.10.10- 2.10.12
КҚ 2.12.10-2.12.12
КҚ 2.14.9- 2.14.11
КҚ 2.6.11-2.6.12
КҚ 2.17.2 КҚ 2.17.3 КҚ 2.17.7
КҚ 2.17.10
КП. 02
Өндірістік практика
Цехтың (шеберханалардың, бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсіби бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
білімдер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
іскерліктер:
біліктілікке сәйкес операцияларды орындау; жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10-2.1.12
КҚ 2.2.10- 2.2.12
КҚ 2.3.10-К2.3.12
КҚ 2.9.10- 2.9.12
КҚ 2.4.10- 2.4.12
КҚ 2.5.9- 2.5.11
КҚ 2.7.10- 2.7.12
КҚ 2.8.10-2.8.12
КҚ 2.11.10-2.11.12
КҚ 2.10.10-2.10.12
КҚ 2.12.10- 2.12.12
КҚ 2.14.9- 2.14.11
КҚ 2.6.11-2.6.12
КҚ 2.17.2-2.17.3
КҚ 2.17.7-2.17.10
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маман)
циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.02
Жалпы гуманитарлық пәндер

ОГД 2.1
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 5
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 1
БК 2
БК 5
ОГД 2.3
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития "Казахстан - 2030".
Умения:
составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК5

ЖГП 2.1
Кәсіби қазақ (орыс) тілі.
Кәсіби тіл курсы кәсіптік білімді жетілдіруі қажет, сөйлеу тілінде кәсіби сөздерді дұрыс қолдану. Тілдегі кәсіби білімдерін пайдалана білу, іс қағаздарын жүргізе білу. (рецензия, кепілдеме, сипаттау т.б)
Білімдер:
кәсіптік тілдің негізгі лексикалықминимумын; кәсіби терминдерді түсіндіре алу; кәсіби сөздерді сөйлеу қызметінде қолдану;
іскерліктер:
кәсіби сөйлеуде лингвистикалық білімдерін қолдана білу;
кәсіби тіл білімдерін құжаттарды дайындауда пайдалану;
кәсіби терминдерді сөйлеу тілінде дұрыс қолдану, қарым -қатынас жасауда маманданған болулары керек, басқа тілден енген термин сөздерді қазақша орысша түсіндіре білу; терминдер сөзігімен жұмыс істеу
БҚ1
БҚ2
БҚ5
ЖГП 2.2
Кәсіби шет тілі. Орта (толық) білім бағдарламасының лексика-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер. Текстердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
білімдер:
сөз әрекетіне арналған мәтіндер ақпараттық мағынасы басым, меңгеру- ге жеңіл болады; оқушыларда мәтіннің барлық түрін тыңдап түсіну әрі қарай жетілдіріледі;
тыңдап түсіну проце- сінде оқушының мәтінде кездесетін таныс емес сөздерді бөліп алу, негізгі және қосымша ақпараттарды айыру біліктері қалыптастырылады.
іскерліктер:
пікір алысу және талдай алу біліктілігі өмірде кездесетін түрлі жайттардың мағынасын және құндылықтарды бағалауға үйретеді;тіл білімі;қажетті тіл элементтері мен олардың атқаратын қызметі жайлы білім жинайды;тілдің қолданылуы туралы түсінік алады;тілді ауызша және жазбаша қолдануы
БҚ1
БҚ2
БҚ5
ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы. Ұлы Отан соғысы, фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығының қайта құрылуы. Елдің қоғамдық-саяси өмірі. Тың игеру. Республиканың дамуындағы интенсивтендіру. Саяси қарама-қайшылықтар (1969, 1979, 1986 жж). Қайта құру кезеңі. Қазақстан-егеменді тәуелсіз мемлекет.
Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен рөлі. Арқайым-әлемдік өркениет ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстанның патша үкіметінің отарлап басып алу саясаты.
білімдер:
тарихи картадан түрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстан территориясында болған өзгерістерді, онымен шектесетін мемлекеттер шекараларын, тарихи- географиялық орындарды; өзіне берілген тапсырма бойынша архив орындарында тарихи құжаттарды, кітапханалардағы каталог – карточкаларды, мұражайлардағы мұрағаттармен өздігінше жұмыс істеу, оның нәтижесін күнделікті сабақтарда пайдаланауы;
іскерліктер:
мерзімді баспасөз материалымен үнемі, әрі жүйелі жұмыс істеп, оның жинақталған мәліметтерді күнделікті оқу үрдісінде пайдалана алуы; өздігінше конспект, тезис, реферат дайындап, ата- аналар, оқушылар алдында сөйлеуі; тарихи мәтіннің толық жоспарын, статистикалық мәліметтер, даталар бойынша, сызба, кесте, диаграммалар, т.б. жасай алуы; тарихи оқиғалар туралы түрлі көзқарастарға өз пікірін білдіре және дәлелдей алуы; осындай пікір таласқа қатысуы; қазіргі қоғамдағы саяси, әлеуметтік – экономикалық, экологиялық, т.б. проблемаларды талдауда тарихи білімін еркін қолдана алуы; туған өлке бойынша алған білімін күнделікті сабақтардың мазмұнына қарай тиімді пайдалана алуы;

ОГД 2.4
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения:
использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Архаическая култура.
Культура и цивилизация;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура средних веков и ее влияние на развитие современного мира.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период средневековья.
Традиционная культура Казахстана 18-19 веков.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий культурологии;
- определения культуры и цивилизации;
- ранних форм верований;
- особенностей конфуцианско- даосистского типа культуры и ее основные достижения;
- особенностей индо-буддийского типа культуры.
- индийской культуры и ее основные достижения.
- основных принципов исламского учения и его ценностные ориентации;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- Западноевропейской культуры средних веков;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- об особенностях развития культуры казахов в 18-19 вв.
- современные тенденции развития современной Казахстанской культуры;
Умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом культурологии;
- раскрыть особенности культуры:
- Культуры Древней Индии и Китая;
- Западноевропейской культуры;
- Казахской культуры.
БК 5
СЭД 3.2
Основы философии:
Общественная природа человека. Предмет и значение философии. Основные вехи мировой философской мысли.
Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Общественное сознание и многообразие ее форм.
Философия искусства. Будущее человечества.
Знания:
- философской, научной и религиозной картин мира;
- истории развития философии
- роли науки и научного познания, его структуры;
- мира ценностей;
Умения:
- свободно и логично излагать свою мысль по обсуждаемым проблемам;
- аргументированно рассуждать на темы, связанные с проблемами культуры, цивилизации, личности и социально-нравственных ценностей;
- сформировать и довести до слушателей собственное мнение
БК 5

ЖГП 2.4
Дене шынықтыру.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы, физикалық дайындық.
білімдер:
Дене шынықтыру теориясының негіздерін; спорт түрлерінің даму тарихын; өтіп жатқан спорт түрлерінің ойын ережесін білу; спортық сөздіктерді; таңертеңгілік гимнасти ка жиынын өзінше құрастыру;өз бетінше теориялық бөлімдерді әдебиеттерден тауып оқу.
іскерліктер:
Дене дайындығынан бақылау нормативерін орындау;өтіп жатқан бөлімнің орындау техникасын көрсету және бақылау жаттығуларын орындау; қозғалыс қабілеттерін дамыту; саптағы тәсілдерді білу және орындай алу;
қосымша спорт үйірмелеріне қатысу; спорттық – бұқаралық шараларға белсене қатысу.
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану. Қоғамдағы мәдениет және оның алатын орны. Мәдениет және өркениет. Архаикалық мәдениет. Конфуциандық-даосистік мәдениет. Индо-буддалық мәдениеті. Ислам әлемінің мәдениеті. Христиан әлемінің мәдениеті. Қазақ жеріндегі ежелгі өркениет. Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. 18-19 ғғ. қазақ мәдениетінің дамуы. Қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
мәдениеттанудың негізгі түсініктерін игеру және еркін қолдану; алғашқы діндер (анимиз, тотемизм, фетишизм, магия); Конфуциандық-даосистік мәдениет ерекшеліктері мен жетістіктері; индо-буддалық тип мәдениет ерекшеліктері және жетістіктері; ислам дінінің шығу тарихы және таралуы;мұсылмандық құндылықтар жүйесі; христиан дінінің шығу тарихы және таралуы. христиан дінінің құндылықтары; көшпенділердің өмір сүру жүйесінің құндылықтары; қазақ мәдениетінің қалыптасуы және даму кезеңдерінің еркшеліктері;
іскерліктер:
Мәдениеттанудың түсініктері мен терминдерін еркін қолдану; дүнежүзілік және отандық мәдениеттің даму түрлері мен ерекшеліктерін аша білу;
БҚ5
ӘЭП 3.2
Философия негіздері. Философия пәні. Әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Қоғамның философиялық түсінігі. Таным теориясы. Қоғамдық сана және оның формаларының көптүрлілігі. Ғылымның ролі және ғылыми таным. Философиядағы адам проблемасы. Жеке бостандық және жауапкершілік.. Адамзат алдындағы көкейкесті мәселелер.
білімдер:
ғылыми, діни және философиялық көзқарастар туралы;
философияның тарихи типтері туралы;білімнің, ғылыми танымның құрылысы, әдісі және оның әлеуметтік, этикалық ролі туралы;рухани және материалдық құндылықтар қатынастары туралы және олардың адам өміріндегі, қоғамдағы және өркениеттегі рөлі туралы;
іскерліктер:
философиялық түрлі көзқарастарға өз пікірін білдіре және дәлелдей алуы; пікір таласқа қатысу мәдениеті; қазіргі қоғамдағы саяси, әлеуметтік-экономикалық, экологиялық, т.б. проблемаларды талдауда білімін еркін қолдана алуы;
БҚ5

СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
Политология как наука. Политика как общественное явление.
Политическая власть. Политическая система и политический режим. Политические институты. Человек и политика. Международная политика и международные отношения.
Социология как наука. Общество как социокультурная система.
Социальные и этнонациональные отношения..
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Знания:
- основных понятий политологии и социологии;
- элементов политики и ее разновидности;
- природы, понятия и основных признаков политической власти, политической системы и политических режимов;
- элементов и видов политического института;
- представления о социальной структуре, социальном расслоении общества и социальном взаимодействии людей;
-особенностей процесса социализации личности, формы регуляции поведения человека;
Умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом политологии и социологии;
- раскрыть социальный смысл и назначение политической власти;
- раскрыть содержание понятий: "политическая система", "политический режим", "политическая культура"
- раскрыть специфику предмета социологии;
- раскрыть структуру общества;
- раскрыть понятия "личность", "социальная роль" и "социальное поведение"
БК 1
СЭД 3.4
Основы экономики:
Цели. Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности. Управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
-экономических ситуаций в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 5
СЭД 3.5
Основы права:
Право. Понятие, система, Конституция Республики Казахстан – источники правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система, административное право Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- о правах и свободе человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовых и нравственно-этические нормах в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативные акты, правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
ОПД 04
Общепрофессиональные дисциплины

ӘЭП 3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері. Саясаттану пәні. Саяси билік. Саяси жүйе. Саяси режимдер. Саяси институттар және ұйымдар. Саяси мәдениет. Саясат субъектілері. Халықаралық қатынастар жіне сыртқы саясат.
Әлеуметтану ғылым ретінде.. Қоғам - әлеуметтік мәдени жүйе. Әлеуметтік ұқсастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас. Әлеуметтік процестер. Жеке тұлға: әлеуметтік ролі және мінез-құлқы.
Білімдер:
саясаттану мен әлеуметтану ғылымдарының түсініктер жүйесін игеру; саясаттың құрылымы, негізгі белгілері, функциялары; саяси билік, саяси жүйе, саяси режимдер, саяси институттар құрылымы; әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, өз ара байланыс туралы түсінік; жеке тұлғаның әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктері, реттеу формасы;
іскерліктер:
саясаттану мен әлеуметтану ғылымдарының түсініктер жүйесін игеру және еркін қолдануды;- "саяси билік", "саяси жүйе", "саяси режим", "саяси институттар" түсініктерін аша білуді;саясаттағы субъект рөлін аша білуді; жалпы әлемдегі және Қазақстандағы саяси процестер с мен аяси қатынастарға сараптама жасап, өз қатынасын тұжырымдауды;
БҚ5
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері. Мақсаты: негізгі түсінік, атқаратын қызметі, мазмұны және принциптері. Жеке меншіктіктің формалары мен түрлері. Жеке меншіктілікті басқару. Жоспар түрлері, негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарлауды экономикалық негізде болжау, дайындау. Бизнесті жоспарлау. Халық тұтынатын тауарлар және қызмет көрсету. Халыққа қызмет көрсету және тұтыту тауарлар жағдайын нарықтық баға бойынша талдау. Рингтік инфрақұрылым.
Білімдер:
экономикалық теория жөнінде жалпы ережелер; шет елдегі және мемлекеттегі экономикалық жағдайлары;
микроэкономика және макроэкономика, нарықтық, ақшалай несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
іскерліктер:
өзінің кәсіби саласы бойынша экономикалық хабарларды таба, қолдана білу.
БҚ5
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері. Құқық. Түсінік, құқықтың бастаулары және жүйесі. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесі.Адамның құқықтары туралы жалпы халықаралық декларация, жеке тұлға құқықтары мен бостандықтары. Құқықтың мемлекет, заңды жауапкершілік, оның түрлері. Негізгі салалары. Соттық жүйе. Қазақстан Республикасының заң қорғау органдары.
Білімдер:
Адамның бас бостандығы және құқығы, оны іске асыру механизмі; кәсіби қызметтік ортадағы құқық және этикалық мараль және құқықтық норма.
іскерліктер:
нормативті акт; құқықтық құжаттарды пайдалану, әлеуметтік институттар мен мекемелердің ұсынысы;
кәсіптік қызмет туралы маманның пікірі.
БҚ5
ЖКП.04
Жалпы кәсіптік пәндер

ОПД 4.3
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомии человека.
- костей.
- мышц.
- анатомических терминов.
Умения:
- изобразить суставные соединения в состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 4.4
Изобразительное искусство Казахстана
Искусство древнего Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К. Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство.
Формирование школы изобразительного искусства Казахстана
Знания:
- сведений об искусстве древнего Казахстана.
- особенностей эпох
- понятий о саках и гуннах
- о памятниках Тюркского каганата
- о гончарном искусстве
- о декоративно-прикладном искусстве
- с ведения и ссыльных художниках
- новых стилей и новых направлений в изобразительном искусстве
Умения:
- описывать, анализировать и находить особенности произведений художников.
- определять особенности прикладного искусства
- выявлять своеобразные особенности древних памятников
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
ПК 2.10.1
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.14.3
БК 2
БК5
ОПД 4.5
Шрифт
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- истории письменности.
- стилей шрифтов.
- инструментов и материалов.
- современных наборных шрифтов.
- типографики.
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 3
БК 4
СД 05
Специальные дисциплины (по профилю)
СД 5.1
Введение в специальность
Узкая специализация (по профилю)
Основы теории и композиции. Фризовый растительный орнамент. Декоративный народный орнамент. Свойства материалов и их рациональные использование в изготовлении декоративно прикладных изделии. Материалы применяемые в современных художественных изделиях. Красящие вещества и их свойства. Исходное сырье. Основные операции при изготовлении изделии прикладного искусства. Инкрустация изделий из разных материалов.
Знания:
- техники и технологии различных материалов; дерево, металл, картон, стекло, бумага, глина, шерсть, шелк и другое.
- технологической обработки различных материалов и их последовательного выполнения в изготовлении различных изделии декоративно–прикладного искусства.
- Как владеть инструментами и принадлежностями в различных видах прикладного искусства
Умения:
- Выполнять различными материалами загатовки будущих изделии.
- Качественно исполнять изделия в материале, реализовывая в них готовые композиции.
- Последовательно выполнять все стадии работы в изготовлении прикладных изделии, сохраняя технологические особенности вида декоративно- прикладного искусства
(Художник миниатюрной живописи)
Краткая история возникновения миниатюрной живописи. Общие сведения. Виды и способы миниатюрной живописи Виды росписи. Область применения.
Знания:
- краткой истории возникновения миниатюрной живописи
- различных видов миниатюрной живописи.
- области применения.
Умения:
- применять теоретические знания при создании миниатюрной живописи
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественного ткачества)
Краткая история текстиля. Общие сведения. Виды изделий из текстиля. Область применения. Различные виды текстильных изделий.
Знания:
- краткой истории возникновения текстиля.
- различных видов производства текстильных изделий.
- области применения.
Умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественного текстиля.
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
Краткая история деревообработки. Общие сведения. Виды изделий из дерева и их декорирование. Область применения.
Знания:
- краткой истории возникновения деревообработки.
- различных видов деревообработки.
Умения:
- применять теоретические знания при художественной обработке дерева
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественной керамики)
Краткая история возникновения керамики. Общие сведения. Виды изделий из керамики и их декорирование. Область применения.
Знания:
- краткой истории возникновения керамики.
- различных видов керамических изделий.
Умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из керамики.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Краткая история обработки металла. Общие сведения. Виды изделий из металла и их декорирование. Область применения.
Знания:
- краткой истории возникновения обработки металла.
- различных видов обработки металла.
Умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из металла.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной обработки кожи)
Краткая история обработки кожи. Общие сведения. Виды изделий из кожи и их декорирование. Область применения.
Знания:
- краткой истории возникновения обработки кожи
- различных видов обработки кожи
Умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из кожи.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной росписи) Краткая история художественной росписи. Общие сведения. Виды и способы художественной росписи. Область применения.
Знания:
- краткой истории художественной росписи
- различных видов и способов художественной росписи
Умения:
- применять теоретические знания при создании художественной росписи
БК 4
БК 6

ЖКП 4.3
Пластикалық анатомия
Анатомия-адамның дене құрылысы туралы ғылым. Пластикалық анатомия туралы тарихи мағлұмат. Көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы. Адам анатомиясы. Бұлшықеттер. Дене бөлшектері. Сүйектер. Анатомияның терминдері. Адам денесінің құрылысы. Көлемі, бойы. Адам пропорциясы, өлшемдері және пропорциялық тұрғыдағы ерекшеліктері.
Білімдер:
адам анатомиясын; пластикалық анатомия туралы қысқаша тарихи мағлұмат; көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы;бұлшық еттер; сүйектер; анатомияның терминдері.
іскерліктер:
тұрған кездегі, қозғалыс кезіндегі буындардың қызметін бейнелеу; адам денесінің бөлшектерін көрсете білу; адам денесінің түрлі анатомиялық ерекшеліктерін ажырата білу; дене құрылысына қарап адамның (әйел, еркек денелері), жасын, бойын т.б. анықтай білу; теориялық білімді практикада қолдана білу.
БҚ 4
ЖКП 4.4
Қазақстанның бейнелеу өнері
Өнер- әлемдік жаңару және меңгерудегі өзіндік формасы бар көркем-бейнелік ғылым. Бейнелеу өнерінің қоғаммен қарым-қатынасы және логикалық және заңдылық дамуы. Өнердің формасы мен мазмұндық қарым-қатынасы. Бейнелеу өнерінің көркемдік базасы. Қоғамдағы өнер қызметінің көпжүйелілігі. Өнердің өзіндік спецификасы. Ежелгі дүние жүзінің өнері. Антикалық өнер. Ежелгі Ресей және Византия өнері. Орта ғасырдағы батыс европаның өнері. Қайта жаңғыру өнері. 17-20 ғасырдағы батыс европа өнері. 17-20 ғасырдағы Ресей өнері. Орта ғасырдағы шығыс өнері. Қазақстанның бейнелеу өнері. Қазақстанның қолданбалы-сәндік өнері.
Білімдер:
бейнелеу өнерінің әлемдік негізі; бейнелеу өнер тарихы бойынша терминдер;Қазақстандағы қолданбалы сәнді өнер мен бейнелеу өнері
іскерліктер:
бейнелеу өнеріне байланысты шығармаларға анализ жасау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жазба жұмыстарын жасау дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.5.3-3.5.4
КҚ3.2.3-3.2.4
КҚ3.3.1-3.3.4
КҚ3.4.1-3.4.3
КҚ3.4.4
КҚ3.5.1-3.5.3
КҚ3.5.4
КҚ3.6.1-3.6.3
КҚ3.6.4
КҚ3.7.3-3.7.4
КҚ3.8.1-3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.9.3-3.9.4
КҚ3.10.1-3.10.3
КҚ3.10.4
КҚ3.11.3,3.11.4
КҚ3.12.3,3.12.4
КҚ 3.13.3
КҚ3.14.3
БҚ3
БҚ 5
ЖКП 4.5
Шрифт
Жазу тарихы, шрифт стилі, құралдар мен материалдар. Қазіргі заманда терілетін шрифтар. Шрифтік үйлесімділік құру, типографика.
білімдер:
жазу тарихы; шрифт стилі; құралдар мен материалдар; қазіргі заманда терілетін шрифтар;шрифтік үйлесімділік құру; типографика.
іскерліктер:
шрифтік үйлесімділік құра білу; материалмен және құралдармен жұмыс істей білу
БҚ 3
АП.05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Мамандыққа кіріспе
Шектеулі мамандандыру (бейін бойынша) Шығармашылық пен теория негізі. Фризді өсімдік ою өрнегі. Халықтық сәндік ою өрнек. Материалдардың қасиеттері және оларды сәнді-қолданбалы бұйымдарын дайындауда орынды қолдану. Қазіргі көркемдік бұйымдарда қолданылатын материалдар.Бояғыш заттар және олардың қасиеттері. Негізгі шикізат. Қолданбалы өнер бұйымдарын дайындаудағы негізгі операциялар. Әр түрлі материалдардан жасалған бұйымдардың инкрустациясы.
Білімдер:
әр түрлі материалдарды техникасы мен технологиясын білу; ағаш,металл,қатты қағазда,әйнекте,жібек мата мен жүн; әр түрлі материалдарды технологиялық өңдеу және оларды сәнді-қолданбалы өнер бұйымдарын жасауда қолдана білу; өнер бұйымдарында әр түрлі құралдарды пайдалана білу.
іскерліктер:
әр түрлі дайын жасалынатын бұйымдар мен материалдарды қолдана білу; шығармашылық эскиздерді, дайын бұйымдар мен материалдарды сапалы түрде орындай білу; қолданбалы өнер бұйымдарын дайындауда көрсетілген рет бойынша, сәнді-қолданбалы өнер түрінің технологиялық ерекшеліктерін сақтай отырып, жұмыстарды орындай білу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Шағын кескіндеу суретшісі
Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Сәндік кескіндеме түрлері. Қолданылу аясы. Кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлері.
Білімдер:
сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы;
кескіндеменің түрлері мен әдістері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
теориялық білімдерін кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлерін дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем тоқыма суретші–шебер
Тоқыма өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Тоқыма бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Тоқыма бұйымдарының түрлері.
Білімдер:
тоқыма өнерінің қысқаша тарихы; тоқыма бұйымдарының түрлері; қолданылу аясы
іскерліктер:
Теориялық білімдерін кілем, гобелен, маталарды қалпына келтіруде қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Ағашты көркемдеп өңдеу суретші–шебер
Ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы. Жалпы мәлімет. Ағаш бұйымдарының түрлері және оның безендірілуі. Өрнектеп жазу түрлері. қолданылу аясы. Ағаш өңдеудің түрлері.
Білімдер:
ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы;ағашты өңдеудің түрлері; қолданылу аясы; ағашты әшекейлеу бойынша тәсілдер мен түрлер;
іскерліктер:
Теориялық білімдерінағаштыкөркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем қыш суретші–шебер
Қыш өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Қыш бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Көркем қыш бұйымдарының түрлері.
Білімдер:
Қыш өнерінің қысқаша шығу тарихы; көркем қыштың түрлері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
Теориялық білімдерін көркем қыш бұйымдарын дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Металды көркемдеп өңдеу суретші–шебер
Металды өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Металл бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Металды өңдеудің түрлері.
Білімдер:
металдың пайда болуының қысқаша тарихы; метал өңдеудің түрлер; қолданылу аясы; нақыштаудың түрлері мен әдістері
іскерліктер:
Теориялық білімдерінметалданкөркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Былғарыны көркемдеп өңдей суретші–шебер
Былгарыны өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Былгарыдан жасалатын бұйым түрлері. Қолданылу аясы. Бұйым түрлері.
Білімдер:
халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы; теріден көркем бұйымдардың жасалу жолдары; қолданылу аясы.
іскерліктер:
Теориялық білімдерін тері мен көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем әшекейлеу суретші –шебер
Көркем әшекейлеу. қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Көркем әшекейлеутүрлері мен әдістері
Қолданылу аясы.
Білімдер:
халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы;
көркем әшекейлеутүрлері мен әдістері
іскерліктер:
Теориялық білімдерін көркем әшекейлеу бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6

СД 5.2
Композиция
Законы композиции. Правила и приемы композиции. Классические средства композиции. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия и так далее.
Сюжетно-композиционный центр. Тон, цвет, колорит. Орнаментальные мотивы. Текстура и фактура материала. Стилизация. Объемная и объемно-пространственная композиция. Глубинная и рельефная композиции. Пространственная композиция. Пластическая композиция. Эмоционально - психологические свойства цвета
Знания:
- законов композиции;
- правил и приемов композиции;
- классических средств композиции;
- статики, динамики, ритма, симметрии, асимметрии и так далее.
- сюжетно-композиционного центра.
- тона, цвета, колорита.
Умения:
- создавать различные композиции
БК 4
БК 6
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПК 3.7.2
ПК 3.7.6
СД 5.3
История народных промыслов и орнамента по (профилю)
История народных ремесел:
Художественная керамика
Художественная обработка дерева.
Художественная обработка металла.
Художественная обработка камня.
Художественная вышивка.
Узорное ткачество.
Ковроделие.
Художественная обработка кожи и меха.
История возникновения обработки кости и рога.
История развития миниатюрной живописи.
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента
Знания:
- истории возникновения народных ремесел:
- войлоковаляния (текемет, сырмак, тускииз).
- ткачества (алаша, такыр кiлем, ворсовые ковры).
- вышивки (настенные ковры, национальная одежда).
- шим ши (плетение циновки)
- ювелирного искусства
( женские нагрудные украшения, серьги, браслеты и так далее).
- кузнечного дела (сбруя, седла, предметы быта, оружие).
- обработки кожи, меха, кости, дерева и металла
- истории развития керамики.
- истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
Умения:
- различать изделия художественных ремесел по видам, технике исполнения и применении в быту.
- распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- правильно применять орнаменты в изделиях декоративно-прикладного искусства.
- анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 6
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.10
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.7
ПК 3.6.10
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
СД 5.4
Народный орнамент (по профилю)
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента.
Знания:
- Истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- Классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
Умения:
- Распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- Правильно применять орнаменты в изделиях декоративно-прикладного искусства.
Анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 3.1.8

АП 5.2
Үйлестіру
Тон, түс, колорит. Өрнектік түр. Материалдық фактура мен текстурасы. Стилизация.
Көлемдік және көлемдік кеңістік композициясы. Рельефтік композиция. Кеңістің композициясы. Пластикалық композиция.. Түстің эмоциалық және психологиялық қасиеттері.
Білімдер:
үйлестіру заңы (композиция заңы); композицияның ережелері және қабылдау; композициядағы қажетті құралдар; статистика, динамика, ритм, симметрия, ассиметрия және т.б.; сюжетті-композициялық орталық;
тон, түс, колорит.
іскерліктер:
әртүрлі композициялар жасауда әдістер мен құралдарды білу; көлемдік және көлемдік кеңістік композициясын құра білу; терең және рельефтік композиция құра білу;кеңістік және пластикалық композиция құра білу.
БҚ4
БҚ6
КҚ 3.5.2,3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.2.2, 3.2.6
КҚ 3.3.2, 3.3.6
КҚ 3.4.2,3.4.6
КҚ 3.5.2, 3.5.6
КҚ 3.6.2, 3.6.6
КҚ 3.7.2,3.7.6
АП 5.3
Ұлттық ою-өрнек пен кәсіпшілік тарихы
Халықтық қолөнердің тарихы:
Көркем қыш.Ағашты көркемдеп өңдеу.Металды көркемдеп өңдеу.
Тасты көркемдеп өңдеу.
Көркем кесте.
Көркем тоқудағы оюлар.
Кілем тоқу ісі.
Тері мен түбітті көркемдеп өңдеу.
Сүйек пен мүйізді өңдеудің шығу тарихы.
Нәзік кескіндеменің даму тарихы.
Оюдың шығуы.
Қазақтың халық оюының шығуы.
Оюды қолдану әдісінің әдістерінің классификациясы.
Ежелгі қазақ қолөнеріндегі оюдың қолданылуы.
Оюдың қазіргі замандағы дамуы.
Білімдер:
Халықтық кәсіптің шығу тарихы; киіз басу (текемет, сырмақ, түскиіз); тоқыма (алаша, тақыр кілем, түкті кілем); кесте (қабырға кілемдері, ұлттық киімдер); шим ши тоқу, өрме тоқу; зергерлік өнер; (әйелдердің төсіне арналған әшекей бұйымдары, сырғалар, білезіктер және т.б.); ұсталық іс (қару-жарақ, тұрмыстық бұйымдар, ер-тұрман); жүн, тері, сүйек, ағаш, метал өңдеу; көркем қыштың даму тарихы; оюдың шығу тарихы, дамуы және қолданылу аясы; оюлар классификациясы, білдіретін мағынасы және білдіретін белгісі;
іскерліктер:
көркем бұйымның, тұрмыста қолданылатын бұйымдардың техникасын, қолданылу орнын, бұйымның түрін айыра білу; оюдың түрлерін қолданылу орнын топтай білу;қолданбалы сәндік бұйымдарда оюды дұрыс қолдана білу; бұйымға ою салуда композициялық шешім табу, анализ жасау.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.10
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.10
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
АП 5.4
Ұлттық ою-өрнек. Ою-өрнек ежелгі мәдениетінің түрі. Өнер мен кәсіпшілікте оның қолданылуы. Қазақ ою-өрнегінің әуендері, қоршаған ортадағы заттар мен құбылыстардан туындаған белгі нышандары. Зооморфты түрлер (пұтқа табынушылардың құдайды аң іспетті тануы). Өсімдік тәріздес, космогониялық, геометриялық түрлері. ою әуендерінің өзара байланысы.
Білімдер:
Ою-өрнектің түрлерін ажырата білу, қолданылатын орнын білу. Ежелгі мәдени белгілерді ажырата білу. Іс-тәжірибеде қолдана білу.Өсімдік тәріздес, космогониялық, геометриялық түрлері. ою әуендерінің өзара байланысын түсіне білу.
іскерліктер:
Қолданбалы өнердегі ою – өрнектің бөлінуі. Сәндік қолданбалы өнерде ою – өрнекі дұрыс қолдану.
БҚ1
БҚ3
БҚ 6
КҚ 3.5.8

ПК 3.2.8
ПК 3.3.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.6
ПК 3.7.5
СД 5.5
Материаловедение и технология
(Художник миниатюрной живописи)
История развития миниатюрной живописи. Инструменты и материалы. Различные приемы миниатюрной живописи.
Темперная живопись на лаковых изделиях. Лаковая миниатюра. Миниатюра на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции.
Книжная миниатюра.
Традиционные виды миниатюрной живописи.
Организация рабочего места.
Знания:
- истории развития миниатюрной живописи
- инструментов и материалов.
- традиционных видов миниатюрной живописи.
- различных приемов миниатюрной живописи
- книжной миниатюры.
Умения:
- работать с различными материалами и инструментами для миниатюрной живописи.
- выполнять лаковую миниатюру.
- выполнять миниатюру на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции.
- выполнять традиционные виды миниатюрной живописи.
- организовать рабочее место.
БК 5
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
(Художник - мастер художественного ткачества)
Волокна. Пряжа. Ткань. Виды и свойства используемых материалов. Крашение тканей и пряжи. Сложный батик. Горячий, холодный батик. Приготовление резерва для батика. Технология изготовления войлока. Различные техники переплетений (ворсовое, безворсовое, узлы и так далее)
Знания:
- видов и свойств используемых материалов.
- технологии крашения тканей и пряжи.
- технологии сложного батика.
- технологии горячего и холодного батика.
- процесса приготовления резерва для батика.
- технологии изготовления войлока.
- различных техник переплетений (ворсовое, безворсовое, узлы )
- волокон, пряжи, ткани.
Умения:
- применять полученные знания на практике.
БК 5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
История развития обработки дерева. Сложные приемы резьбы по дереву.
Ручные инструменты резчика по дереву. Клеящие материалы. Виды клев. Свойства клеев. Свойства и породы древесины. Традиционные виды обработки древесины (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты их виды и назначения.
Виды лакокрасочных и отделочных материалов. Виды декоративно- художественной и традиционной росписи на различных материалах и формах. Материалы и инструменты.
Специальные, редкие виды древесины для изготовления музыкальных инструментов.
Технологический процесс изготовления музыкальных инструментов: струнных, щипковых, духовых, ударных ударно-шумовых и других. Отделочные материалы. Дополнительные виды материалов.
Детали музыкальных инструментов. Фурнитура.
Традиционные казахские народные музыкальные инструменты. Классические музыкальные инструменты.
Отделочные работы.
Знания:
- истории развития обработки дерева.
- свойств и пород древесины.
- ручных инструментов резчика по дереву.
- клеящих материалов, видов и их свойств.
- традиционных видов обработки древесины.
- сложных приемов резьбы по дереву.
- электроинструментов их видов и назначений.
- видов лакокрасочных и отделочных материалов.
- видов декоративно- художественной и традиционной росписи на различных материалах и формах.
- технологического процесса изготовления музыкальных инструментов: струнных, щипковых, духовых и других.
- отделочных материалов.
- традиционных казахских народных музыкальных инструментов.
- классических музыкальных инструментов.
-техники безопасности.
Умения:
- правильно использовать раз- личные породы дерева.
- правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящими и обрабатывающими материалами
- выполнять отделочные работы.
- работать с материалами и инструментами.
- правильно организовать
рабочее место.
БК 5

КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.5
АП 5.5
Материалтану және технология
Шағын кескіндеу суретшісі
Шағын кескіндеменің даму тарихы.
Қолданылатын материалдар мен құралдар. Нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдері.
Лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме. Лакталған нәзік кескіндеме. Пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда нәзік кес кіндемеде бейнелеу.
Кітап миниатюрасын
Нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
Жұмыс орнын даярлау.
білімдер:
нәзік кескіндеменің даму тарихы; құрал-жабдықтар мен материалдар; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері; кітап миниатюрасын
іскерліктер:
нәзік кескіндеменің құрал-жабдықтар мен материалдарының әртүрлі тәсілдерімен жұмыс; лакталған нәзік кескіндемені орындау;нәзік кескіндемені пейзаж, портрет, сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда бейнелеу; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлерін орындау;жұмыс орнын даярлау
БҚ 5
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
Көркем тоқыма суретші-шебер
Талшықтар. Тоқымалар. Маталар. Талшықтың құрылысы мен қасиеті және мата түрлері.
Маталар мен тоқымаларды бояу процесі. Күрделі батик.Суық және жылы батик. Батик үшін резерв дайындау. киіз дайындау технологиясы. Өрудің әртүрлі техникасы (түкті, түксіз,түйінделген және тағы басқа)
білімдер:
пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері; боялған маталармен тоқыма жіптерінің технологиясы; күрделі батик технологиясы; суық және жылы батик технологиясы; батик үшін дайындық резерв процесі;киіз дайындау технологиясы; өрудің әртүрлі техникасы (түкті, түксіз,түйінделген); талшық, иірілген жіп, мата
іскерліктер:
алған білімдерін практикада пайдалану.
БҚ 5
КҚ3.2.9
КҚ 3.2.10
Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Ағаш өңдеудің даму тарихы. Ағашты ойып өңдеудің күрделі тәсілдері; Ағаш өңдеудің, оюдың қол құралдары; Желімдеу материалдары; Желім түрлері.Ағаш сүрегінің түрлері және оның қасиеттері. Ағаш сүректерін өңдеудің дәстүрлі түрлері (ою, инкрустация,тағы басқалар; Электр құрал – жабдықтары мен түрлері және пайдалану орындары; Лактау және бояу түрлері менәрлеу материалдары; Әртүрлі материалдарда, формаларда көркем-сәндік және дәстүрлі сәндеп жазу; Материалдар мен аспаптар; Музыкалық аспаптарды дайындауға арналған арнайы, сирек кездесетін ағаш сүрегінің түрлері. Музыкалық аспаптарды дайындаудың технологиялық процесі: ішекті, үрмелі, шертпелі,ұрмалы-шулы және такғы басқалар. Әрлеу материалдары. Қосымша материал түрлері; музыкалық аспаптар бөлшектері;
Фурнитура; Дәстүрлі қазақ ұлттық музыкалық аспаптары; Классикалық музыкалық аспаптар; Әрлеу жұмыстары.
білімдер:
ағаш өңдеудің даму тарихы; ағаш түрлері және оның қасиеттері; ағаш өңдеудің, оюдың қол құралдары;
желімдеу материалдарының түрлері және оның қасиеттері; ағаш сүректерін өңдеудің дәстүрлі түрлері;
ағашты ойып өңдеудің күрделі тәсілдері; электр құрал -жабдықтары мен түрлері және пайдалану орындары;
лактау және бояу түрлері менәрлеу материалдары;
әртүрлі материалдарда, формаларда көркем-сәндік және дәстүрлі сәндеп жазу; музыкалық аспаптар дайындаудың технологиялық процесі: ішекті, үрмелі, шертпелі және тағы басқа; әрлеу материалдары;
дәстүрлі қазақ ұлттық музыкалық аспаптары;
классикалық музыкалық аспаптар; қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
әртүрлі ағаш түрлерін дұрыс пайдалану; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі ою тәсілдерін сауатты пайдалану;
желімдеу және әрлеу материалдарын қолдану; әрлеу жұмыстарын орындау; материалдар және құрал- жабдықтармен жұмыс;жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
БҚ 5

ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
(Художник - мастер художественной керамики)
Глины. Отощающие материалы. Плавни. Расчеты керамических масс. Гипс. Основы обжига керамических изделий. Ангобы. Глазури. Надглазурные керамические пигменты и краски Подглазурные керамические пигменты и краски. Тонкокерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Глубококерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Архитектурно-художественная керамика.
Знания:
- глины.
- отощающих материалов.
- плавней.
- основ обжига керамических изделий.
- ангобов.
- глазурей.
- состава надглазурных керамических пигментов и красок.
- состава подглазурных керамических пигментов и красок.
- свойств тонкокерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
- свойств глубококерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
Умения:
- выполнять расчеты керамических масс.
- формовать гипсовые модели и формы.
- декорировать изделия из керамики
- проводить обжиг.
БК 5
ПК 3.5.9
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Химические и физические свойства материалов. Производственный процесс художественной обработки металла. Виды материалов и технологию изготовления изделий. Техника ювелирного дела: Чеканка. Ковка. Пайка. Литье: вакуумное, восковое.
Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки металла.
- видов материалов и технологии изготовления изделий.
- техники ювелирного дела: чеканки, ковки, пайки и так далее
- техники безопасности в работе
Умения:
- правильно использовать различные виды металлов.
- грамотно пользоваться ручными и электроинструментами, применять технологические приемы в художественной обработке металлов.
БК 5
ПК 3.3.9
(Художник – мастер художественной обработки кожи) Химические и физические свойства кожи Производственный процесс художественной обработки кожи. Виды кожи, и технология их обработки. Отделочные работы. Сувениры, украшения, предметы быта, декоративные панно и так далее. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
Знания:
- химических и физических свойств кожи.
- производственного процесса художественной обработки кожи.
- видов кожи и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
Умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
(Художник – мастер художественной росписи)
История развития художественной росписи. Инструменты и материалы. Различные приемы художественной росписи. Художественная роспись по керамике, металлу, дереву, на полимерных материалах, фарфору и другое. Традиционные виды художественной росписи. Организация рабочего места.
Знания:
- истории развития художественной росписи
- инструментов и материалов.
- традиционных видов художественной росписи.
- различных приемов художественной росписи
Умения:
- работать с различными материалами и инструментами для художественной росписи.
- выполнять художественную роспись по керамике, металлу, дереву, фарфору на полимерных и других материалах
- выполнять миниатюрную роспись на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты
- правильно организовать рабочее место.
БК 5

КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
Көркем қыш суретші-шебер
Саз балшықтар. Ескі материалдар; Қыш массасын есептеу;
Қорыту. Гипс. Күйдірілген қыш бұйымдарының негізі Ангобы. Глазури (жылтырату). Жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар. Жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар. Жұқа қыш материалдарының құрамы мен көркем қышта пайдаланылуы;
Терең жасалған қыш материалдарының қасиеттері мен көркем қышта пайдаланылуы;
Сәулетті- көркем қыш.
білімдер:
саз;ескі материалдар; қорыту; күйдірілген қыш бұйымдарының негізі; ангобы; жылтырату; жылтыратылған қыш таңбалары мен бояулар құрамы;
жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар құрамы;жұқа қыш материалдарының құрамы мен көркем қышта пайдаланылуы;терең жасалған қыш материалдарының қасиеттері мен көркем қышта пайдаланылуы;
іскерліктер:
қыш массасын есептеп үйрену;қалыптың гипстік пішіні және формасы;қыш бұйымдарын сәндеу; күйдіру жұмыстары
БҚ 5
КҚ3.5.9
Металды көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
Металлды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Бұйымды дайындау технологиясы мен материалдар түрлері;
Зергерлік жұмыс техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру, тағы басқа;вакуумдық, балауыз;
Жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
білімдер:
материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
металлды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
бұйымды дайындау технологиясы мен материалдар түрлері; зергерлік жұмыс техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру, тағы басқа; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
металл түрлерін дұрыс қолдана білу; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану, металлды көркемдеп өңдеуде технологиялық тәсілдерді пайдалану
БҚ 5
КҚ3.3.9
Былғарыны көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Терінің физикалық және химиялық қасиеттері;
Теріні көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
Тері түрлері мен оның өңдеу технологиясы;
Әрлеу жұмыстары. Сувенирлер, сәндік заттар, тұрмыс заттары, сәндік панно және тағы басқалар; Қолданылатын материалдар мен құралдар; Өңдеуді аяқтау.
Жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау
білімдер:
терінің физикалық және химиялық қасиеттері; теріні көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;тері түрлері мен оның өңдеу технологиясы;қолданылатын материалдар мен құралдар; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
әрлеу жұмыстарын орындау;өңделген жұмыстың аяқталуы
БҚ 5
КҚ3.6.9
КҚ 3.6.11
Көркем әшекейлеу суретші-шебер
Көркем сәндеп жазудың даму тарихы;
Аспаптар мен материалдар; Көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері. Көркем сәндеп жазудың әртүрлі тәсілдері.
Қыш, металл, ағаш, фарфор және полимерлік материалдарда көркем сәндеп жазуды орындау. Көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
білімдер:
көркем сәндеп жазудың даму тарихы; аспаптар мен материалдар; көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері.
көркем сәндеп жазудың әртүрлі тәсілдері.
дағдылар:
көркем жазуда қолданылатын құралдар мен түрлі материалдармен жұмыс жасауды; қыш, металл, ағаш, фарфор және полимерлік материалдарда көркем сәндеп жазуды орындау; жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
БҚ 5

ПК 3.7.9
ПК 3.7.12
ПО и ПП
Производственное обучение (мастерство)и профессиональная практика
(Художник миниатюрной живописи)
Книжная миниатюра. Выполнение копии книжной миниатюры. Портретная миниатюра. История развития миниатюрной живописи. Инструменты и материалы. Различные приемы миниатюрной живописи. Темперная живопись на лаковых изделиях. Лаковая миниатюра. Миниатюра на бумаге, металле, кос ти, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции. Восточная миниатюра. Традиционные виды миниатюрной живописи.
Организация рабочего места.
Знания:
- истории развития миниатюрной живописи.
- книжной миниатюры.
- традиционных видов миниатюрной живописи.
- инструментов и материалов.
Умения:
- работать в технике книжной миниатюры.
- выполнять копии с книжной миниатюры.
- работать в технике портретной миниатюрной живописи.
- правильно и по назначению пользоваться инструментами и материалами.
- применять в практической работе различные приемы миниатюрной живописи.
- работать в технике темперной живописи на лаковых изделиях.
- изображать пейзажи, портреты, сюжетные композиции на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве и другое
- организовать рабочее место.
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
(Художник - мастер художественного ткачества)
Различные ткацкие переплетения. Чий. Патронирование рисунка. Картон. Сувенирная салфетка. Художественное оформление тканей. Техника и технология росписи тканей. Приготовление резерва для батика. Красители и инструменты для батика. Декоративный комплект (портьера, скатерть, салфетка, панно).
Знания:
- различных ткацких переплетений.
- красителей и инструментов для батика.
- техники и технологии росписи тканей.
Умения:
- выполнять патронирование рисунка ковровой композиции.
- исполнять картон (технический рисунок).
- плести в технике чия.
- выполнять работы в различных техниках переплетения.
- приготавливать резерв для батика.
БК 5
БК 7
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
Выполнение заготовок для художественного изделия в токарном исполнении.
Выполнение различных видов резьбы при исполнении изделия. Выполнение мозаики, инкрустации и техники шпона при изготовлении изделия. Художественная роспись по дереву. Отделка готовых изделий для придания законченного товарного вида.
Знания:
- видов инструментов.
- технико-технологических особенностей обработки дерева.
- последовательности в технологии изготовления художественных изделий из дерева.
- токарных работ и видов традиционной художественной резьбы.
- видов росписи по дереву.
- мозаики (маркетри, шпон, инкрустация, интарсия).
Умения:
- правильно использовать различные породы дерева.
- правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящимися материалами.
- проводить токарные работы.
- работать в технике мозаики и инкрустации.
- выполнять роспись по дереву.
- организовать рабочее место
- придавать изделию законченный, товарный вид.
БК 5
БК 7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
(Художник - мастер художественной керамики)
Знакомство с керамикой и керамическими красками.
Скульптура малых форм – стилизация животных. Роспись блюд. Приемы декорирования. Орнаментально настенные блюда. Изготовление прибора для молока или воды и роспись изделия. Скульптурный сосуд с ручной долепкой. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика
Настенное или настольное декоративное блюдо
(роспись, рельеф). Подарочная кружка – Гончарное дело. Комплект керамичесих изделий с использованием народного классического орнамента. Декоративный чайный или кумысный набор выполненный методом жгу та. Анималистическая скульптура для интерьера. Декоративная керамика: кашпо, вазы. Настенное кашпо со сквозным рельефом. Вазы (настольное или напольное), выполненные методом литья.
Знания:
- роли практического обучения в керамике.
- технологии изготовления керамических изделий.
- основ модельно-формовочного дела.
Умения:
- работать с различными керамическими материалами.
- декорировать керамические изделия различными способами.
- создавать изделия для интерьера и экстерьера.
- создавать предметы домашней утвари с учетом утилитарности, функций и назначения.
БК 5
БК 7
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Различные виды обработки металла: резьба, чеканка, дифовка (выколотка), ковка, гравировка, выпиловка, литье. Использование скани и зерни. Инкрустация камня- ми, эмалью
Знания:
-различных видов металлов.
- видов инструментов по металлу
- технологических особенностей обработки металлов
- разных видов художественных работ по металлу
- технологической последовательности изготовления изделия
- видов инкрустации
Умения:
-пользоваться инструментами для работ по металлу
- правильно выполнять технологические процессы
- выполнять чеканку
- выполнять ковку
- выполнять дифовку (выколотку)
- выполнять гравировку
- выполнять выпиловку
- выполнять литье
- правильно использовать скань, эмаль, камни.
- придавать изделию законченный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
(Художник – мастер художественной обработки кожи)
Аппликативное панно из кожи. Панно, методом тиснения. Объемно-пространственная композиция. Сувениры, комплект украшений, предметы быта, декоративные панно и так далее
Отделочные работы. Применяемые материалы и инструменты. Техника безопасности в работе.
Знания:
- видов инструментов и материалов по обработке кожи.
- различных видов художественных работ по коже.
- техники безопасности в работе.
Умения:
-пользоваться инструментами для работ по коже
- правильно выполнять технологические процессы
- выполнять тиснение, выжигание по коже
- придавать изделию законченный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
(Художник – мастер художественной росписи)
Сюжетные и орнаментальные картины. Роспись миниатюрная. Монументальная роспись. Стенная роспись (фреска). Художественная роспись предметов декоративно-прикладного искусства: майолика, фаянс, фарфор, стекло и так далее. Лаковая миниатюра. Палех. Жостово.
Знания:
- видов инструментов и материалов для художественной росписи
- различных видов художественной росписи.
Умения:
-пользоваться инструментами для художественной росписи.
- правильно выполнять технологические процессы художественной росписи
- придавать изделию законченный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, мастерской, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, мастерскими, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламенту.
Знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (мастерской); правила техники безопасности труда;
Умения: обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (мастерской, подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
Знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
Умения: выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
Примечание
Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Иметь представление об эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства различных эпох.
БК 2
Иметь представление о влиянии традиций мирового искусства на развитие культуры.
БК 3
Владеть графическими и живописными приемами и средствами.
БК 4
Иметь представление о композиции, перспективе, о пропорции, об оптических иллюзиях.
БК 5
Уметь применять традиционные навыки народного искусства с использованием новых технологий.
БК 6
Уметь использовать этнодизайн в композиционном решении.
БК 7
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ3.7.9
КҚ 3.7.12
ӨО және КП
Өндірістік оқыту (шеберлік) және кәсіптік практика
(Шағын кескіндеу суретшісі)
Кітап миниатюрасы. Кітап миниатюрасының көшірмесін жасау. Портреттік нәзік кескіндеме. Нәзік кескіндеменің даму тарихы. Құрал-жабдықтар мен материалдар; Нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдері. Лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме. Лакталған нәзік кескіндеме. Пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда нәзік кес кіндемеде бейнелеу. Шығыс нәзік кескіндеме. Нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
Жұмыс орнын даярлау.
іскерліктер:
нәзік кескіндеменің даму тарихы; кітап миниатюрасын; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
құрал-жабдықтар мен материалдар;
дағдылар:
кітап миниатюрасы техникасында жұмыс істеу; кітап миниатюрасының көшірмесін жасау; портреттік нәзік кескіндеменің техникасында жұмыс істеу; құрал-жабдықтар мен материалдарды белгіленген орны бойынша дұрыс қолдану; нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдерін практикалық жұмыста қолдану; лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме техникасында жұмыс жасау; пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда бейнелеу; жұмыс орнын даярлау
БҚ 5
КҚ3.5.11
КҚ 3.5.12
(Көркем тоқыма суретші-шебер)
Әртүрлі тоқу өрілімдері. Ши. Суретті патрониралдау. Картон. Сувенирлік салфетка. Матаны көркемдеп безендіру. Матаны сәндеп жазу техникасы мен технологиясы. Батик үшін резерв дайындау. батик үшін құрал-жабдықтары мен бояулар. Сәндік топтама (портьера, дастархан, салфетка, панно).
іскерліктер:
әртүрлі тоқу өрілімдері; батик үшін құрал-жабдықтары мен бояулар;маталарға әрлеп жазу технологиясы мен техникасы.
дағдылар:
кілемдік үйлестірудің патрониралдық суреттерді орындау; картонда орындау (техникалық ий сурет);ши техникасында өру; өруді әртүрлі техникада орындау жұмыстары; батик үшін резерв дайындау.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ3.2.11
КҚ 3.2.12
(Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер)
Токарлық жұмыстарды орындауда көркем бұйымдар үшін дайындық жұмыстарын орындау.
Бұйымдарды орындау барысында оюдың әртүрлі түрлерін орындау. Бұйымдарды орындау барысында мозаика, инкрустация және техники шпон техникасын даярлау Ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері
Орындалған бұйымға таварлық түр беру;
іскерліктер:
құрал-жабдықтар түрлері;ағашты өңдеудің техникалық- технологиялық ерекшеліктері; ағаштан жасалған көркем бұйымдарды дайындау технологиясының реттілігі;
көркем ойып жазудың дәстүрлі түрлері мен токарлық жұмыстары; ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері;
мозаика (маркетрлер, шпон, инкрустация, интарсия).
дағдылар:
әртүрлі ағаш түрлерін дұрыс пайдалану; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі ою тәсілдерін сауатты пайдалану;
желімдеу материалдарын қолдану; токарлық жұмыстарды жүргізу; мозаика мен инкрустация техникасымен жұмыс жасау;ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері; жұмыс орнын даярлау;орындалған бұйымға таварлық түр беру;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ3.4.7
КҚ 3.4.12
(Көркем қыш суретші-шебері)
Қышпен және қыш бояуларымен таныстыру.
Жануарлар стилизациясының кіші формаларының мүсіні. Табақтарды сәндеп жазу. Сәндеу тәсілдері. Қабырға табақшаларын ою-өрнектеу. Сүт және су үшін дайындалған бұйымдарды сәндеп өрнектеу. Мүсіндік сауытты қолмен одан әрі жалғастырып жасау. Зооморфтік мүсін.Ұсақ пластика. Сәндік қабырғалық және үстел үсті табақшалары (сәндеп жазу, бедер). Сыйлық тостаған – қыштық күйдірілген жұмыс.Ұлттық классикалық өрнектер пайдаланылған қыш бұйымдар топтамасы. Жгут тәсілімен орындалған сәндік шай және қымыз ыдыс топтамасы. Интерьерге арналған анималистік мүсін.Көркем қыш: кашпо, құмыра. Ашық бедердегі қабырға кашпосы.Құмыралар: (үстел үстілік немесе едендік), құю әдісімен жасалған.
іскерліктер:
қышпен жұмыс жасауды оқытып үйретудегі практикалық оқытудың ролі;қыш бұйымдарын даярлау технологиясы; модельдік-қалыппен жұмыс негізі.
дағдылар:
әртүрлі қыш материалдары- мен жұмыс; әртүрлі тәсілдермен жасалған қыш материалдарды сәндеу;
интерьер мен экстерьер үшін бұйымдар жасау; үй жабдықтарын утилдік негізге ала отырып затты құру, функциясы және қолданылуы.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.5.7
КҚ3.5.11
КҚ 3.5.12
(Металлды көркемдік өңдеу суретші- шебері)
Металлдардың әртүрлі түрлері.Металлды өңдеудің әртүрлі түрлері:Ою, чеканка (нақыш), дифовка (выколотка), соғу, нақыштау, арамен кесу,қалыпқа құю. Скандеу және зернелеуді орындау. Тастармен, эмальмен инкрустациялау.
іскерліктер:
металлдардың әртүрлі түрлері; металл бойынша құрал-жабдықтар түрлері; металлды өңдеудің технологиялық ерекшеліктері; металл бойынша әртүрлі көркем жұмыстардың т үрлері; бұйымдарды дайындау технологиясының реттілігі; инкрустация түрлері
дағдылар:
металлдан жасалатын жұмыстар үшін құрал-жабдықтарды пайдалану; технологиялық процесстердің дұрыс орындалуы; чеканка жасау; соғу жұмыстарын орындау; дифовка (выколотку) орындау; нақыштауды орындау; арамен кесуді орындау; қалыпқа құюды орындау; скань, эмаль, тасты дұрыс қолдану; орындалған бұйымға таварлық түр беру;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.3.8
КҚ3.3.11
КҚ 3.3.12
(Теріні көркемдеп өңдеу суретші-шебері)
Теріден жасалған аппликатциялық панно. Панно, басып өрнек салу әдісі. Көлемді- кеңістіктегі үйлестіру. Сувенирлер, әшекей топтамалар, тұрмыс заттары, сәндік панно, тағы басқалар.
Жасау жұмыстары. Құрал-жабдықтар мен материалдарды қолдану. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
іскерліктер:
теріні өңдеу бойынша қолданылатын құрал-жабдықтар мен материалдар түрлері; теріні өңдеудің көркем жұмыстарының әртүрлі түрлері; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау.
дағдылар:
теріні өңдеу жұмыстары бойынша қолданылатын құрал-жабдықтарды қолдану; технологиялық процесстердің дұрыс орындалуы; теріні күйдіру, илеу жұмыстарын орындау;орындалған бұйымға таварлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.7
КҚ3.6.8
КҚ 3.6.12
(Көркем сәндеп жазу суретші-шебері)
Сюжеттік және ою-өрнекті картиналар.Нәзік сәндік жазу. Монументальды нәзік жазу. Қабырға сәндік жазуы (фреска). Сәндік қолданбалы өнер бұйымдарын көркем сәндік жазу: майолика, фаянс, фарфор, әйнек және тағы басқалар. Лакты миниатюра. Палех. Жостово.
іскерліктер:
көркем әрлеп жазу үшін қолданылатын құрал-жабдықтар мен материалдар; көркем әрлеп жазудың әртүрлі түрлері.
дағдылар:
көркем әрлеп жазу үшін қолданылатын құрал-жабдықтарды пайдалану; көркем әрлеп жазудың технологиялық процесстердің дұрыс орындалуы;
орындалған бұйымға таварлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.7.7
КҚ3.7.8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен және шеберханалармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
іскерліктер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, еңбекті ұйымдастыру ережесі.
дағдылар:
технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру
БҚ 5
КҚ 3.5.11 КҚ 3.5.12
КҚ 3.2.11 КҚ 3.2.12
КҚ 3.4.7 КҚ 3.4.12
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.12
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КП. 02
Өндірістік практика
Цехтың (шеберханалардың, бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсіби бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
іскерліктер:
кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
дағдылар:
біліктілікке сәйкес операцияларды орындау; жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
БҚ 5
КҚ 3.5.11 КҚ 3.5.12
КҚ 3.2.11 КҚ 3.2.12
КҚ 3.4.7 КҚ 3.4.12
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.12
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
Ескерту:1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттердің коды
Базазалық құзыреттер
БҚ 1
Эстетикалық құндылық, әртүрлі дәуірдегі әлемдік өнердің түрлері, ағымдары туралы хабардар болу.
БҚ 2
Әлемдік дәстүрлердің өнер салаларының дамуына тигізер әсері туралы мағлұмат алу.
БҚ 3
Графикалық және кескіндеме құралдарын еркін меңгеру.
БҚ 4
Оптикалық иллюзия, перспектива, пропорция, композиция туралы білу.
БҚ 5
Жаңа технологияны қолдана отырып, халықтық өнердің дәстүрлі дағдыларын қолдана білу.
БҚ 6
Композициялық шешімдегі этнодизайнды қолдану.
БҚ 7
Жоғары білікті маманның басшылығымен түрлі жұмыстар орындау.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктіліктер
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)

2. Повышенный уровень
041301 2 – Изготовитель художественных изделий из дерева
ПК 2.1.1. Знать основы изобразительного искусства
ПК 2.1.2. Знать основы изобразительной грамоты, законы построения композиции
ПК 2.1.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.1.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.1.5. Знать законы линейной и воздушной перспективы
ПК 2.1.6. Знать законы композиции
ПК 2.1.7. Уметь выделять главное от второстепенного
ПК 2.1.8. Владеть графическими приемами передачи материала
ПК 2.1.9. Знать технологию материала
ПК 2.1.10.Знать производственный процесс
ПК 2.1.11. Знать технологию изготовления изделия
ПК 2.1.12. Владеть различными видами резьбы по дереву
0413022 – Изготовитель художественных изделий из металла
ПК 2.2.1. Знать основы графического изображения при передаче материальности.
ПК 2.2.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.2.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.2.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.2.5. Знать виды перспективы
ПК 2.2.6. Знать законы линейной и объемной композиции композиции
ПК 2.2.7. Уметь выделять главное от второстепенного.
ПК 2.2.8. Владеть графическими приемами передачи материальности металла и сопутствующих материалов
ПК 2.2.9. Знать технологию материала, их физические, химические свойства и структуру
ПК 2.2.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.2.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.2.12. Владеть различными видами обработки металла
041303 2 – Формовщик художественного литья
ПК 2.3.1. Знать основные законы изобразительные искусства
ПК 2.3.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.3.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох. Их отличия и особенности
ПК 2.3.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.3.5. Знать виды перспективы
ПК 2.3.6. Знать основные законы композиции.
ПК 2.3.7. Знать процессы формования
ПК 2.3.8. Владеть приемами литья
ПК 2.3.9. Знать технологию материала
ПК 2.3.10.Знать последовательность производственного процесса.
ПК 2.3.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.3.12. Знать и владеть процессами формования
041304 2 – Чеканщик художественных изделий
ПК 2.4.1. Знать основы изобразительного искусства.
ПК 2.4.2. Владеть основами изобразительной грамоты структуру построения работы
ПК 2.4.3. Различать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.4.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства

2. Жоғары деңгей
2.1 041301 2 –Ағаштан көркемзаттар дайындаушы
КҚ2.1.1 Бейнелеу өнерінің негіздерін білу.
КҚ 2.1.2 Үйлестіруді құру заңдылықтарын, бейнелеу сауаттылығының негізін білу;
КҚ 2.1.3 Әртүрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.1.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.1.5. Кеңістік және сызықтық перспективасы заңдылықтарын білу;
КҚ 2.1.6 Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.1.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.1.8. Материалды беруде графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.1.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.1.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.1.11 Бұйымдарды дайындау технологиясын білу;
КҚ 2.1.12 Ағашты ойып кесудің әр түрлерін меңгеру.
2.2 041302 2 – Металдан көркем заттар дайындаушы
КҚ 2.2.1.Материалдылықты беру кезінде графикалық бейнелеу негізін білу;
КҚ 2.2.2 Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды
құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ2.2.3 Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ2.2.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ2.2.5 Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.2.6 Сызықтық және көлемдік үйлестірудің заңдылықтарын білу;
КҚ 2.2.7 Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ2.2.8 Металлдың материалдылығы және қосалқы материалдарды графикалық қабылдау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.2.9 Материалдың технологиясын, олардың физикалық және химиялық қасиеттерін және құрылымын білу;
КҚ 2.2.10 Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.2.11 Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.2.12 Металды өңдеу әр түрлі түрлерін меңгеру;
2.3 041303 2 – 041303 2 – Көркем құю формасын жасаушы
КҚ 2.3.1. Бейнелеу өнерінің заңдылықтарының негізін білу;
КҚ 2.3.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.3.3. Әр кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стилдерін білу. Олардың айырмашылықтары мен ерекшеліктері;
КҚ 2.3.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.3.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.3.6. Үйлестіру негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.3.7 Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.3.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.3.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.3.10. Өндірістік процесстердің реттілігін білу;
КҚ 2.3.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.3.12. Қалыптың процестерді меңгеру және білу;
2.4 041304 2 – Көркем заттарды шекуші
КҚ 2.4.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.4.2. Жұмыстың құрылу құрылымын бейнелеу сауаттылығы негізінде меңгеру;
КҚ 2.4.3. Әр кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін ажырату;
КҚ 2.4.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;

ПК 2.4.5. Владеть передачей линейной и воздушной перспективы
ПК 2.4.6. Знать законы композиции
ПК 2.4.7. Уметь в композиции подчинить второстепенное главному
ПК 2.4.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.4.9. Знать технологию материала
ПК 2.4.10.Владеть знаниями последовательности производственного процесса.
ПК 2.4.11. Знать технологический процесс изготовления изделий.
ПК 2.4.12. Владеть различными видами чеканки
041305 2 – Художник декоративной росписи по металлу
ПК 2.5.1. Владеть основами изобразительного искусства.
ПК 2.5.2. Владеть основами графических и декоративных приемов росписи по металлу
ПК 2.5.3. Разбираться в стилях и видах мирового искусства
ПК 2.5.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.5.5. Владеть приемами передачи перспективы
ПК 2.5.6. Знать законы композиции
ПК 2.5.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.5.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.5.9. Владеть различными видами росписи
ПК 2.5.10 Знать технологию красок
ПК 2.5.11.Владеть техникой росписи по металлу
2.6 041306 2 – Живописец
ПК 2.6.1. Знать основы изобразительного искусства.
ПК 2.6.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.6.3. Уметь разбираться в стилях и видах мирового искусства различных эпох
ПК 2.6.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.6.5. Грамотно владеть приемами передачи линейной и воздушной перспективы
ПК 2.6.6. Знать законы композиции
ПК 2.6.7. Уметь учитывать соотношение главного и второстепенного
ПК 2.6.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.6.9. Знать технологию материала
ПК 2.6.10.Знать технологию грунта
ПК 2.6.11. Владеть различными техниками живописи
ПК 2.6.12. Владеть приемами живописи
2.7 041307 2 – Изготовитель художественных изделий из керамики
ПК 2.7.1. Знать основные законы изобразительного искусства.
ПК 2.7.2. Грамотно владеть основами изображения в композиции
ПК 2.7.3.Различать стили и виды мирового искусства
ПК 2.7.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.7.5. Владеть приемами передачи линейной и воздушной перспективы
ПК 2.7.6. Знать законы композиции
ПК 2.7.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.7.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.7.9. Знать технологию материала
ПК 2.7.10. Владеть последовательностью производственных процессов
ПК 2.7.11. Знать технологические изготовления изделия.
ПК 2.7.12. Владеть различными приемами декорирования
2.8 041308 2 – Реставратор тканей, гобеленов и ковров
ПК 2.8.1. Знать основные изобразительные средства
ПК 2.8.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному

КҚ 2.4.5.Кеңістік және сызықтық перспективасын беруді меңгеру;
КҚ 2.4.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.4.7 Үйлестіруде қосалқыдан негізгіге бағыныштылығын үйрену;
КҚ 2.4.8 Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.4.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.4.10. Өндірістік процесстердің реттілік білімдерін меңгеру;
КҚ 2.4.11.Бұйымды дайындаудың технологиялық процесін білу;
КҚ 2.4.12. Нақыштың әр түрлілігін меңгеру;
2.5 041305 2 - Металға көркем сәндік жазу жазушы
КҚ 2.5.1 Бейнелеу өнерінің негізін меңгеру;
КҚ 2.5.2.Металл бойынша сәндік өрнектеп жазу тәсілдерін және графикалық негіздерін меңгеру;
КҚ 2.5.3. Әлем өнері түрлері мен стильдерін ажырату;
КҚ 2.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері;
КҚ 2.5.5 Перспективаны беру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.5.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.5.9. Әшекей түрлерін меңгеру;
КҚ 2.5.10. Бояу технологиясын білу;
КҚ 2.5.11. Металды әшекейлеу техникасын меңгеру;
2.6 041306 2 – Кескіндемеші
КҚ 2.6.1 Бейнелеу өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.6.2 Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.6.3 Әртүрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін ажыратуды үйрену;
КҚ 2.6.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.6.5 Сызықтық және кеңістіктік үйлестіруді беру тәсілдерін сауатты меңгеру;
КҚ 2.6.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.6.7 Қосалқыдан негізгіге бағыныштылығының сәйкестігін есепке ала отырып үйрену;
КҚ 2.6.8 Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.6.9 Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.6.10 Грунттың технологиясын білу;
КҚ 2.6.11 Кескіндеменің түрлі техникасын меңгеру;
КҚ 2.6.12 Кескіндеме тәсілдерін меңгеру;
2.7 041307 2 - Қыштан көркем бұйымдар жасаушы
КҚ 2.7.1 Бейнелеу өнерінің негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.7.2 Үйлестірудегі бейнелеу негізін сауатты меңгеру;
КҚ 2.7.3 Әлем өнері түрлері мен стильдерін ажырату;
КҚ 2.7.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.7.5 Сызықтық және кеңістіктік үйлестіруді беру тәсілдерін меңгеру;
КҚ2.7.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ2.7.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.7.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.7.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.7.10.Өндірістік процесстердің реттілік білімдерін меңгеру;
КҚ 2.7.11 Бұйымды дайындаудың технологияcын білу;
КҚ 2.7.12. Түрлі сәндеу тәсілдерін меңгеру
2.8.041308 2 – Маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші
КҚ2.8.1.Негізгі бейнелеу құралдарын білу;
КҚ2.8.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;

ПК 2.8.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.8.4. Знать виды и жанры декоративно-прикладного искусства
ПК 2.8.5. Грамотно владеть видами перспективы
ПК 2.8.6. Знать законы композиции
ПК 2.8.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.8.8. Владеть технологическими приемами декоративно-прикладного искусства
ПК 2.8.9. Знать технологию материала
ПК 2.8.10.Знать последовательность производственный процесс.
ПК 2.8.11. Знать химические свойства материала и красителей
ПК 2.8.12. Владеть различными приемами реставрации
041309 2 – Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям
ПК 2.9.1. Владеть основами изобразительного искусства.
ПК 2.9.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.9.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.9.4. Знать виды декоративно-прикладного искусства
ПК 2.9.5. Владеть знаниями линейной перспективы
ПК 2.9.6. Знать законы композиции
ПК 2.9.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.9.8. Владеть техникой и технологией ювелирного искусства
ПК 2.9.9. Знать технологию материала
ПК 2.9.10. Знать производственный процесс.
ПК 2.9.11. Владеть технологией изготовления изделия.
ПК 2.9.12. Владеть различными приемами подготовки материалов
041310 2 – Монтировщик изделий из камня
ПК 2.10.1. Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.10.2. Знать структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.10.3. Знать стили и виды мирового декоративно-прикладного искусства различных эпох
ПК 2.10.4. Ориентироваться в видах и жанрах изобразительного искусства
ПК 2.10.5. Иметь представление о перспективе
ПК 2.10.6. Знать законы композиции
ПК 2.10.7. Грамотное подчинение главному второстепенному
ПК 2.10.8. Владеть технологическими приемами
ПК 2.10.9. Знать технологические свойства камня
ПК 2.10.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.10.11. Технологию изготовления изделия.
ПК 2.10.12. Владеть различными приемами
041311 2 – Разрисовщик тканей
ПК 2.11.1. Знать основы росписи тканей
ПК 2.11.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.11.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.11.4. Знать виды декоративного искусства
ПК 2.11.5. Иметь представление о законах перспективы
ПК 2.11.6. Знать законы построения раппортных композиций
ПК 2.11.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.11.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.11.9. Знать технологию материалов

КҚ2.8.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ2.8.4.Сәндік – қолданбалы өнер жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.8.5. Перспективалар түрлерін сауатты меңгеру;
КҚ 2.8.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.8.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.8.8Сәндік – қолданбалы өнердің технологиясын меңгеру;
КҚ 2.8.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.8.10. Өндірістік процестің реттілігін білу;
КҚ 2.8.11. Материалдың химиялық қасиетін және бояғыштарды білу;
КҚ 2.8.12. Қалпына келтірудің түрлі тәсілдерін меңгеру;
2.9 041309 2 – Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы
КҚ 2.9.1.Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру;
КҚ 2.9.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.9.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.9.4. Сәндік-қолданбалы өнер түрлерін білу;
КҚ 2.9.5Сызықтық перспектива туралы білімдерін меңгеру;
КҚ 2.9.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.9.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.9.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.9.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.9.10 Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.9.11 Бұйымдарды дайындау технологиясын меңгеру;
КҚ 2.9.12Материалдарды дайындаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеру;
2.10 041310 2 - Тастан заттарды дайындаушы
КҚ 2.10.1 Қолданбалы өнердің негіздерін білу;
КҚ2.10.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.10.3 Әр түрлі кезеңдегі әлемдік сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.10.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерідегі бағыттарды білу;
КҚ 2.10.5. Перспектива туралы түсінік;
КҚ2.10.6. Үйлестіру заңдылықтары;
КҚ2.10.7.Негізгіден қосымшаға сауатты бағыныштылығы;
КҚ 2.10.8 Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.10.9 Тастың технологиялық қасиетін білу;
КҚ 2.10.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.10.11 Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.10.12 Түрлі тәсілдерді меңгеру.
2.11 041311 2 - Матаға сурет салушы
КҚ 2.11.1. Матаны сәндеп әрлеу негізін білу;
КҚ2.11.2 Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.11.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдері;
КҚ2.11.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері;
КҚ2.11.5.Перспектива заңдылықтары туралы түсінікті қалыптастыру;
КҚ2.11.6.Раппорттық үйлестіруді құру заңдылықтырын білу;
КҚ 2.11.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.11.8 Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.11.9 Материалдың технологиясын білу;

ПК 2.11.10.Знать технологию крашения и росписи тканей
ПК 2.11.11. Технологию поэтапности изготовления изделия.
ПК 2.11.12. Владеть различными приемами декорирования
041312 2 – Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи
ПК 2.12.1. Знать основы декоративно-прикладного искусства.
ПК 2.12.2. Знать структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.12.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.12.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.12.5. Знать виды перспективы
ПК 2.12.6. Знать законы композиции
ПК 2.12.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.12.8. Владеть технологическими приемами обработки шерсти и кожи
ПК 2.12.9. Знать технологию и структуру материала
ПК 2.12.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.12.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.12.12. Владеть различными приемами обработки шерсти и кожи
041313 2 – Изготовитель музыкальных инструментов
ПК 2.13.1. Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.13.2. Знать основы изобразительной грамоты
ПК 2.13.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.13.4. Знать виды музыкальных инструментов
ПК 2.13.5. Иметь понятия о перспективе
ПК 2.13.6. Знать основные законы композиции
ПК 2.13.7. Уметь подчинить форму и внешний вид основному предназначению инструмента
ПК 2.13.8. Владеть традиционными приемами
ПК 2.13.9. Знать технологию материалов
ПК 2.13.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.13.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.13.12. Владеть различными приемами изготовления
041314 2 – Обработчик изделий из кости и рога
ПК 2.14.1.Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.14. 2.Знать структуру построения композиции, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.14.3. Знать стили и виды мирового искусства
ПК 2.14.4. Знать виды и приемы обработки
ПК 2.14.5. Знать виды материалов
ПК 2.14.6. Знать законы композиции
ПК 2.14.7. Знать историю изготовления изделий из кости и рога разных эпох и культур
ПК 2.14.8. Владеть технологией обработки кости и рога
ПК 2.14.9.Знать производственный процесс.
ПК 2.14.10. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.14.11. Владеть различными декоративными приемами
041317 2 – Обработчик изделий по металлу
ПК 2.17.1. Знания: основы изобразительного искусства.
ПК 2.17.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.17.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.17.4. Знания: виды и жанры изобразительного искусства

КҚ 2.11.10 Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.11.11 Бұйымдарды дайындаудың әр кезеңдегі технологиясы;
КҚ 2.11.12 Түрлі сәндеу тәсілдерін меңгеру.
2.12 041312 2 –Көркем заттарды теріден жасаушы
КҚ 2.12.1.Сәндік-қолданбалы өнер негіздерін білу;
КҚ 2.12.2.Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.12.3.Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.12.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.12.5. Перспектива түрлерін меңгеру;
КҚ 2.12.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.12.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.12.8Жүн мен теріні өңдеудің технологиялық тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.9. Материалдың технологиясын және құрылымын білу;
КҚ 2.12.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.12.11. Бұйымдарды дайындау технологиясын меңгеру;
КҚ 2.12.12. Түрлі сәндеу тәсілдерін білу;
2.13 041313 2 - Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы
КҚ 2.13.1. Сәндік-қолданбалы өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.13.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу;
КҚ 2.13.3.Әр кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.13.4.Музыкалық аспаптар түрлерін білу;
КҚ 2.13.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.13.6. Үйлестірудің негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.13.7.Негізгі бағытталған аспаптардың сыртқы түрлері мен формаларына бағыныштылығын үйрену;
КҚ 2.13.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.13.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.13.10.Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.13.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.13.12. Дайындаудың түрлі тәсілдерін меңгеру.
2.14 041314 2 –Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы
КҚ 2.14.1.Сәндік-қолданбалы өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.14.2.Үйлестірудің құрылымдық құрылысын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.14.3. Әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.14.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.14.5. Перспектива түрлерін меңгеру;
КҚ 2.14.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.14.7.Әр түрлі кезеңдегі мәдениет, мүйіз және сүйектен жасалған бұйымдарды дайындау тарихын білу;
КҚ 2.14.8. Мүйіз және сүйекті өңдеу технологиясын меңгеру;
КҚ 2.14.9 Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.14.10. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.14.11. Әр түрлі сәндік тәсілдерді меңгеру;
2.15 041317 2 – Темір өнімдерін өңдеуші
КҚ 2.17.1. Мамандық туралы негізгі түсінік;
КҚ 2.17.2. Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық қол өнерін білу;
КҚ 2.17.3. Қолданбалы өнер бұйымдарын дайындау тәсілдері мен барлық техникаларын меңгеру;
КҚ 2.17.4. Материалдың химиялық және физикалық қасиеттерінің технологиясын білу;

ПК 2.17.5. Знания: виды перспективы
ПК 2.17.6. Знания: законы композиции
ПК 2.17.7. Умения: выделять главное от второстепенного.
ПК 2.17.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.17.9. Знания: технологию материала
ПК 2.17.10. Знания: производственный процесс.
ПК 2.17.11. Знания: технологию изготовления изделия.
ПК 2.17.12. Владеть различными видами обработки металла
Специалист среднего звена
3.1 041315 3 – Художник миниатюрной живописи
ПК 3.1.1. Знания: основы изобразительного искусства.
ПК 3.1.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.1.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.1.4. Знания: виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.1.5. Знания: виды перспективы
ПК 3.1.6. Знания: законы композиции
ПК 3.1.7. Умения: выделять главное и второстепенное
ПК 3.1.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.1.9. Знания: технологию материала
ПК 3.1.10.Знания: технологический процесс
ПК 3.1.11. Владеть живописными приемами
ПК 3.1.12. Владеть различными приемами миниатюрной живописи
3.2. 041316 3 – Художник
ПК 3.2.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.2.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.2.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.2.4. Знания: виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.2.5. Знания: разновидности традиционного ковроткачества
ПК 3.2.6. Знания: законы композиции
ПК 3.2.7. Знания: казахские народные ремесла
ПК 3.2.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.2.9. Знания: технологию материала
ПК 3.2.10.Знания: производственный процесс
ПК 3.2.11. Владеть технологией плетения
ПК 3.2.12. Владеть различными приемами и техниками
3.3. 041316 3- Художник – мастер художественной обработки металла
ПК 3.3.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.3.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.3.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.3.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.3.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.3.6. Знания: законы композиции и Умения: применять в решении работ
ПК 3.3.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.3.8. Владеть различной техникой
ПК 3.3.9. Знания: технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.3.10.Знания: казахские народные ремесла
ПК 3.3.11. Умения: применять технологию изготовления изделия

КҚ 2.17.5. Ою түрленін меңгеру: космогондік, зооморфтік, өсімдікті және тағы басқалар;
КҚ 2.17.6. Ежелгі және қазіргі шеберлердің тәжірибелерін қолдану;
КҚ 2.17.7. Тәжірибеде үйлестіру заңдарын пайдалану;
КҚ 2.17.8. Бұйымдарды дайындау технологиясын білу;
КҚ 2.17. 9. Жалғаспалы материалдардың құрамын білу;
КҚ 2.17.10. Қауіпсіздік техникасын білу;
3. Орта буын маманы
3.1 041315 3 – Нәзік кескіндеме суретшісі
КҚ 3.5.1.Нәзік кескіндеме өнерінің негіздерін білу;
КҚ 3.5.2. Бейнелеу сауатының негіздері, жұмыстарды құрастыру. Қосымша сұранысты басты мақсатқа бағындыру;
КҚ 3.5.3.Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдері;
КҚ 3.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 3.5.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 3.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.5.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 3.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.5.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 3.5.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 3.5.11. Кескіндеме тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.5.12. Нәзік кескіндеменің түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.2041316 3 – Көркем тоқыма суретші- шебер
КҚ 3.2.1.Сәндік қолданбалы өнер негізгін білу;
КҚ 3.2.2.Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.2.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.2.4. Бейнелеу өнерінің жанрларыц мен түрлерін білу;
КҚ 3.2.5. Кілем тоқу дәстүрлерінің әр түрлілігін білу;
КҚ 3.2.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.2.7.Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық қол өнерін білу;
КҚ 3.2.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.2.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 3.2.10. Өндірістік процесстерді білу;
КҚ 3.2.11. Өру технологиясын меңгеру;
КҚ 3.2.12.Әр түрлі тәсілдермен техниканы меңгеру;
3.3 041316 3 - Металды көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3. 3.1. Сәндік-қолданбалы өнер негіздерін білу;
КҚ 3.3.2Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.3.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3. 3.4.Заманауи қолданбалы- сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 3.5.Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3. 3.6.Үйлестіру заңдылықтарын білу және жұмыс шешімінде қолдана білу;
КҚ 3.3.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.3.8.Әртүрлі техникаларды меңгеру;
КҚ 3.3.9. Бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процесстерді білу;
КҚ 3.3.10.Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.3.11.Бұйымдарды дайындау технологиясын қолдануды үйрену;

ПК 3.3.12. Владеть различными приемами
3.4. 041316 3- Художник – мастер художественной обработки дерева
ПК 3.4.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.4.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.4.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.4.4. Знания: виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.4.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.4.6. Знания: законы композиции и Умения: применять в решении работ
ПК 3.4.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.4.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.4.9. Знания: технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.4.10.Знания: казахские народные ремесла
ПК 3.4.11. Знания: технологию изготовления изделия
ПК 3.4.12. Владеть различными приемами
3.5. 041316 3- Художник – мастер по художественной керамике
ПК 3.5.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.5.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.5.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.5.4. Знания: виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.5.5. Знания: казахские народные ремесла
ПК 3.5.6. Знания: законы композиции
ПК 3.5.7. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.5.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.5.9. Знания: технологию материала и технологию изготовления изделия
ПК 3.5.10.Знания: виды орнамента (космогонические, зооморфные, растительные и т.д.)
ПК 3.5.11. Использовать знания по технологии при изготовлении изделий
ПК 3.5.12. Владеть различными приемами декорирования
3.6. 041316 3 - Художник – мастер художественной обработки кожи
ПК 3.6.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.6.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.6.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.6.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.6.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.6.6. Использовать в специальности знания основ композиции (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ритм и так далее)
ПК 3.6.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.6.8. Владеть различной техникой обработки
ПК 3.6.9. Знания: технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.6.10.Знания: казахские народные ремесла и умело использовать в современных решениях

КҚ 3.3.12 Әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.4 041316 3 - Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3.4.1. Сәндік - қолданбалы өнер негізгін білу;
КҚ 3.4.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.4.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.4.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 3.4.5.Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.4.6.Үйлестіру заңдылықтарын білу және жұмыс шешімінде қолдана білу;
КҚ 3.4.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.4.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.4.9. Бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процесстерді білу;
КҚ 3.4.10.Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.4.11.Бұйымдарды дайындау технологиясын қолдануды үйрену;
КҚ 3.4.12 Әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.5 041316 3- Көркем қыш суретші- шебер
КҚ 3.5.1.Бейнелеу өнері негізін білу;
КҚ 3.5.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.5.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері.
КҚ 3.5.5.Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.5.7. Заманауи қолданбалы- сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру.
КҚ 3.5.9.Бұйымдарды дайындау технологиясы мен материалдар технологиясын білу;
КҚ 3.5.10. Ою түрленін меңгеру: космогондік, зооморфтік, өсімдікті және тағы басқалар;
КҚ 3.5.11.Бұйымдарды дайындау технологиясы бойынша білімдерін пайдалану;
КҚ 3.5.12 Сәндеп әрлеудің әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.6041316 3- Былғарыны көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3.6.1. Сәндік- қолданбалы өнер негізгін білу;
КҚ 3.6.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.6.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.6.4. Заманауи қолданбалы- сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 6.5.Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.6.6.Үйлестіру негізінде алған арнайы білімдерін қолдану (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ырғақ және тағы басқалар)
КҚ 3.6.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.6.8. Өңдеудің әртүрлі техникасын меңгеру;
КҚ 3.6.9. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесстерін білу;
КҚ 3.6.10.Заманауи шешімдерде қазақ ұлттық кәсіпті әдісін біліп пайдалана білу;

ПК 3.6.11. Знания: процесс технологии изготовления изделия
ПК 3.6.12. Владеть различными приемами декорирования
3.7. 0413163 - Художник – мастер художественной росписи
ПК 3.7.1. Знания: основы изобразительного искусства
ПК 3.7.2. Знания: основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.7.3. Знания: стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.7.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.7.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.7.6. Использовать в специальности знания основ композиции (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ритм и так далее)
ПК 3.7.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.7.8. Владеть различной техникой росписи
ПК 3.7.9. Знания: технологию процесса при выполнении росписи
ПК 3.7.10.Знания: казахские народные ремесла и умело использовать в современных решениях
ПК 3.7.11. Знания: виды росписи разных народов
ПК 3.7.12. Знания: свойства красок, лаков и вспомогательных материалов
Приложение 75
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 471
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0501000 - Социальная работа
Квалификация: 0501013 - Специалист по социальной работе
Форма обучения: очная

КҚ 3.6.11. Бұйымды дайындау технологиялық процесін білу;
КҚ 3.5.12 Сәндеп әрлеудің әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.7041316 3- Көркем әшекейлеу суретші-шебер
КҚ 3.7.1.Бейнелеу өнері негізгін білу;
КҚ 3.7.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.7.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.7.4. Заманауи қолданбалы- сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 7.5.Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.7.6.Үйлестіру негізінде алған арнайы білімдерін қолдану (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ырғақ және тағы басқалар)
КҚ 3.7.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.7.8. Сәндеп ойып жазу әртүрлі техникасын меңгеру
КҚ 3.7.9. Сәндеп ойып жазуды орындау кезінде технологиялық процесстерді білу;
КҚ 3.7.10. Заманауи шешімдерде қазақ ұлттық кәсіпті әдісін біліп пайдалана білу;
КҚ 3.7.11.Әр түрлі елдердің сәндеп ойып жазу түрлерін білу;
КҚ 3.7.12. Қосалқы материалдар мен лак, бояу қасиеттерін білу;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 75 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 471 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 050100 0 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі: 0501013- Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Оқыту нысаны: күндізгі

108
6
ПА.00
Промежуточная аттестация
252
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 76
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 472
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0501000 - Социальная работа
Квалификация: 050101 3 - Специалист по социальной работе
Форма обучения: очная

108
6
АА.00
Аралық аттестаттау
252
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілігін беру
12
Міндетті оқытудың барлық сағаттары
4320
К
Консультации
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
*
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 76 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 472 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 050100 0 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі: 0501013- Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Оқыту нысаны: күндізгі

180
ПП. 03
Производственная практика
288
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 79
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 475
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Социальная работа"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист по социальной работе)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика. Лексика. Правописание профессиональных терминов. Речевой этикет и профессиональное общение. Техника перевода "со словарем" профессионально ориентированных текстов. Основы делового языка по специальности.
Знания: и владеть необходимым лексическим (2300 лексических единиц) и грамматическим минимумом; языковые нормы; основные сведения по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису; профессиональные термины; профессиональное общение.
Умения: пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.); создавать письменные тексты различных жанров; осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки; совершенствовать и редактировать тексты. Основы делового языка по специальности.
БК1.1; БК1.2; БК.1.3.
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексика. Грамматика. Адаптированные тексты по специальности "Социальная работа". Диалоги по профессиональной направленности "Social work".
Знания: специфику артикуляции звуков, интонации, акцентуации и ритма нейтральной речи в изучаемом языке; основные особенности полного стиля произношения, характерные для сферы профессиональной коммуникации;
понятие об основных способах словообразования;
грамматические навыки, обеспечивающие коммуникацию общего характера без искажения смысла при письменном и устном общении; основные грамматические явления, характерные для профессиональной речи;
культуру и традиции стран изучаемого языка, правила речевого этикета.
Умения: использовать диалогическую и монологическую речь с наиболее употребительными и относительно простыми лексико-грамматическими средствами в основных коммуникативных ситуациях неофициального и официального общения; основы публичной речи (устное сообщение, доклад).
понимать диалогическую и монологическую речь в сфере бытовой и профессиональной коммуникации.
БК1.1; БК1.2; БК1.3
ОГД. 03
История Казахстана
Конституция Республики Казахстан Древняя история Казахстана Государства раннего средневековья.
Казахстан в новое время Казахстан в начале XX века.
Казахстан в годы гражданского противостояния.
Казахстан в период укрепления тоталитарной системы.
Казахстан в годы второй мировой войны и послевоенное время. Казахстан на современном этапе
Знания: Хронологию и периодизацию истории Казахстана. Археологические и письменные источники. Историографию. Методы исследования. Каменный и бронзовый век на территории Казахстана. Антропогенез. Социогенез. Культурогенез. Зарождение намодизма и его значение. Раннегосударственные образования І тыс. до н.э. Хозяйство, быт, общественный строй и культуру саков, хунну, усуней, кангюй. Тюркский каганат и его приемников. Казахстан в составе монгольской империи. Государства и улусы XIV-XV вв.
Предпосылки образования Казахского ханства. Освободительная война казахского народа против жунгарских захватчиков.
Казахстан в составе Российской империи. Общественно-политическое и социально-экономическое положение Казахстана во второй половине ХІХ-начала ХХ вв. История движения "Алаш" и правительства "Алаш-Орда".
Казахстан в годы установления Советской власти. Образование Казахской АССР. Политические репрессии и их последствия.
Социально-экономическое положение Казахстана в годы Второй мировой войны. Казахстанцы на полях сражения (1941-1945 гг.). Насильственная депортация народов в Казахстан.
Послевоенное положение Казахстана (1946-1953 гг.). Экономические преобразования и реформы сельского хозяйства 50-60-е гг. ХХ в. Общественно-политическая жизнь и культурные процессы в 50-70-гг. ХХ в. Кризис национальной политики. Казахстан в годы "перестройки". Декабрьские события 1986 г.

180
КП.03
Өндірістік практика
288
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
*Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 79 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 475 қосымша
"0501000 - Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы мен кәсіби практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман)
Циклдың белгілері
Пәндердің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, ептілік пен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖББП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП 01
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Фонетика. Лексика. кәсіби терминдердің дұрыс қолданылуы.. Кәсіби қызметте тілдің айтылу мәдениеттілігі. Тіл этикеті мен кәсіби қатынас. Кәсіби мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы.
Білімдер: қазақ тілі мен қажетті лексикалық (2300 лексикалық бірліктер) және грамматикалық минимумдарын игеру; фонетика, сөз жасау, морфология мен синтаксис бойынша негізгі мағлұмат; кәсіби терминдер; кәсіби тілдік қатынас.
Іскерліктер: ауызша іскерлік сөйлеу дағдыларын қолдану (іс туралы әңгімелесу, кеңес және т.б.); түрлі жанрлардың жазбаша мәтіндерін жасау; сөйлеуде өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру, грамматикалық және сөйлеу барысындағы қателерді жою; мәтіндерді жетілдіру және редакциялау;
БҚ1.1; БҚ1.2; БҚ1.3.
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі
Оқу: жалпы мәтін мазмұнын оқу, кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас; мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіби лексика. Әлеуметтік іс маманы тіліндегі лексикалық бірліктердің қолданысы. Интернационалдық лексика.
Білімдер: меңгеріп жатқан тілдің дыбыс артикуляциясының ерекшелігін, интонациясын, акцентуациясын және бейтарап сөйлеудің ырғағын; кәсіби коммуникация саласына тән айтудың толық стилінің негізгі ерекшеліктерін; сөз жасаудың негізгі тәсілдері туралы ұғымды; жазбаша және ауызша қатынас барысында мағынаны бұрмалаусыз жалпы сипаттағы қарым-қытынасты қамтамасыз ететін грамматикалық дағдыларды; кәсіби тілдік қатынасқа тән негізгі грамматикалық құбылыстарды; меңгеріп жатқан тілдің мәдениеті мен әдет-ғұрпын, сөйлеу этикетінің ережелерін;
Іскерліктер: ресми және бейресми қатынастың негізгі коммуникативті жағдайларында жиі қолданылатын және жай лексикалық-грамматикалық құралдармен диалогиялық және монологиялық сөйлеуді қолдану; көпшілік алдында сөйлеудің негіздері (ауызша хабарлама, баяндама). Тұрмыстық және кәсіби коммуникация саласындағы диалогиялық және монологиялық сөйлеуді түсіну;
БҚ1.1; БҚ1.2; БҚ1.3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының Конституциясы. Қазақстанның ежелгі тарихы. Ортағасырлық мемлекет. ХХ жасыр басындағы Қазақстан, қазіргі Қазақсан.
Қазақстан азаматтық қарсы тұру жылдарында. Тоталитарлық жүйесі даму кезіндегі Қазақстан. Қазақстан екінші әлемдік жылдары және соғыстан кейін. Қазақстан заманауи кезеңінде.
Білімдер: Қазақстан Республикасының хронологиясы мен кезеңге бөлінуі. Археологиялық және жазбаша деректер.Тарихнама. Зерттеу тәсілдері. Қазақстан территориясындағы тас және қола дәуірі. Антропогенез. Социогенез. Намодизмнің тууы және оның мағынасы. Б.з. дейін І мыңжылдықта ерте мемлекеттік құрылымдар. Сақтардың, ғұндардың, үйсіндердің, қаңлылардың шаруашылығы, тұрмысы, қоғамдық құрылысы мен мәдениеті. Түрік қағанаты мен оның қабылдағандар. Қазақстан Монғол империясының құрамында. ХІV-XV ғғ. мемлекеттер мен ұлыстар. Қазақ хандығының құрылуына алғышарттар. Жоңғарларға қарсы қазақ халқының азаттық соғысы.
Қазақстан Ресей империясының құрамында. ХІХ ғ.екінші жартысы мен ХХ ғасырдың басында Қазақстанның қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы. "Алаш" қозғалысы мен "Алаш-Орда" үкіметінің тарихы.
Совет үкіметі орнаған жылдарындағы Қазақстан. Қазақ АССР қалыптасуы. Саяси репрессиялар мен олардың салдары. Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Қазақстандықтар соғыс майданында (1941-1945 жж.). Қазақстанға халықтардың күштеп жер аударуы. Қазақстанның соғыстан кейінгі жағдайы (1946-1953 жж.). ХХ ғасырдың 50-60 жылдарындағы экономикалық қайта құру мен ауыл шаруашылық реформалары. ХХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы қоғамдық-саяси өмірі мен мәдени процестері. Ұлттық саясаттың дағдарысы. Қазақстан "қайта құрылу" жылдарында. 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

БК 2.6
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
СД 10
Организация юридической службы
Организация юридической службы на предприятиях, учреждениях и организациях. Требования, предъявляемые кадрам. Понятие претензионной работы. Порядок и рассмотрение обращений граждан и сроки рассмотрения претензий. Судебная защита: право на иск. Организация правовой помощи населению. Адвокатура и правовой статус адвоката. Деятельность нотариата. Юридическая консультация. Современные тенденции совершенствования юридической службы. Независимые аудиторские и консалтинговые службы.
Знания:
- знать понятие и порядок заключения хозяйственного договора, порядок предъявления искового заявления в суд;
Умения:
- составлять гражданские процессуальные документы.
ПК3.2.1
ПК 3.2.2
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Умения:
Уметь выполнять разные виды социально-бытовых услуг, оказывать социально-медицинские услуги, проводить правовые, социальные и психологические консультации,
Навыки:
Заполнять и оформлять документы правового характера.
ПК3.2.1
ПК 3.2.2
ПК3.2.3
ПК 3.2.4
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1.1
БК 1.2
БК 1.3
БК 1.4
БК 1.5
БК 1.6
БК 1.7
Понимать сущность и социальную значимость будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
Организовывать собственную деятельность, выбирать рациональные методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
Самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием, повышением квалификации.
Организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Поддерживать связь с трудовыми коллективами, благотворительными фондами и другими общественными организациями с целью оказания помощи пожилым и больным людям.
Осуществлять взаимодействие с организациями здравоохранения, образования, обществами инвалидов по вопросам социальной защиты различных категорий населения.
Вести здоровый образ жизни, заниматься физической культурой и спортом, для достижения жизненных и профессиональных целей
БК 2.1
БК 2.2
БК 2.3
БК 2.4
БК 2.5
БК 2.6
БК 2.7
БК 2.8
Владеть основными понятиями и содержанием права социальной защиты;
Организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Знать основные направления в проводимой политике социальной защиты населения; отечественный и зарубежный опыт по вопросам социального обслуживания;
Владеть основами экономики и права;
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления оказания услуг;
Организовывать обмен опытом, обучение, повышение квалификации социальных работников;
Соблюдать эстетическую и этическую культуру бытового обслуживания;
Осуществлять взаимодействие с организациями здравоохранения, образования, обществами инвалидов по вопросам социальной защиты социально-уязвимых слоев населения.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 2.6
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 10
Заң қызметін ұйымдастыру. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда заң қызметін ұйымдастыру. Заң қызметінің кадрлары, оларға қойылатын талаптар. Кінәрат қою жұмысына түсінік. Азаматтардың арыз-өтініштерін қарау тәртібі және кінәраттарын қарау мерзімдері. Сот арқылы қорғау және бұл жөнінде талап арыз беру құқығы. Халыққа құқықтық көмек керсетуді ұйымдастыру. Адвокатура және адвокаттың құқықтық мәртебесі. Нотариат қызметі. Заңи кеңес беру. Заң қызметін жаңа үрдіске байланысты жетілдіру, тәуелсіз аудиторлық және консалтингтік қызметтер.
Білімдер:
- сотқа талап арыз беру, шаруашылық шарт жасасу тәртібін және олардың ұғымын біледі;
Іскерліктер:
- азаматтық іс жүргізу құжаттарын құрастырады.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Іскерліктер:
- әлеуметтік-тұрмыстық қызмет түрлерін көрсетеді;
- әлеуметтік-медициналық қызмет көрсетеді;
- құқықтық, әлеуметтік және психологиялық консультациялар жүргізеді;
Дағдылар:
- құқықтық сипаттағы құжаттарды толтырады және ресімдейді.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ )
050101 3 - Әлеуметтік іс маманы
БҚ 1.1
БҚ 1.2
БҚ 1.3
БҚ 1.4
БҚ 1.5
БҚ 1.6
БҚ 1.7
Болашақ мамандықтың мәнділігі мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған аса орнықты қызығушылық туғызу.
Жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерін орындау барысында ұтымды әдістері мен амалдарын таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
Кәсіби және жеке даму міндеттерін өз еркімен анықтау, өздігінен білім алумен, біліктілігін арттырумен айналасу.
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі сақталатын жұмыс орнын ұйымдастыру.
Қариялар мен науқас адамдарға жәрдемдесу мақсатында еңбек ұжымдарымен, қайырымдылық қорларымен және басқа да қоғамдық ұйымдармен байланыс жасау.
Әр түрлі топтағы халықты әлеуметтік қорғау мәселесі бойынша денсаулық сақтау, білім, мүгедектер қоғамдарымен өзара қатынасты жүзеге асыру
Өмірлік жетістіктер мен кәсіби мақсаттарға жету үшін салауатты өмір сүру, дене шынықтырумен айналысу.
050102 3 – "Тұрғындарды әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман"
БҚ 2.1
БҚ 2.2
БҚ 2.3
БҚ 2.4
БҚ 2.5
БҚ 2.6
БҚ 2.7
БҚ 2.8
Әлеуметтік қорғау құқығының негізгі түсініктері мен мазмұнын меңгеру;
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын жұмыс орнында ұйымдастыру;
Халықты әлеуметтік қорғау саясатын жүргізудін негізгі бағыттарын; әлеуметтік қызмет көрсету мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені білу;
Экономика және құқық негіздерін меңгеру;
Қызмет көрсетудің ең ұтымды әдістері мен құралдарын таңдау;
Әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігін көтеруде оқыту тәжірибесімен алмасуды ұйымдастыру;
Тұрмыстық қызмет корсетуде этикалық және эстетикалық мәдениетті сақтау;
Халықтың әлеуметтік-әлсіз топтарын әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау, білім беру ұйымдарымен, мүгедектер қоғамдарымен өз ара байланысын жүзеге асыру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

3. Специалист среднего звена
3.1 050101 3 - Специалист по социальной работе
ПК3.1.1 Выполнять весь спектр социально-бытовых услуг:
ПК 3.1.2. Оказывать социально-медицинские услуги.
ПК 3.1.3. Оказывать социально-педагогические услуги различным слоям населения.
ПК3.1.4. Проводить социально-психологические консультации с различными группами населения.
ПК 3.1.5. Применять нормы действующего законодательства и оказывать социально-правовые услуги в сфере социальной защиты населения.
ПК 3.1.6. Организовывать досуг обслуживаемого контингента.
ПК 3.1.7. Выявлять семьи и отдельные категории населения нуждающиеся в социальной помощи и социальной защите.
ПК 3.1.8. Осуществлять методическое руководство и контроль за деятельностью работников оказывающих специальные социальные услуги.
3.2. 050102 3 - Специалист в организациях социальной защиты населения
ПК 3.2.1. Давать практические советы и помогать в оформлении документов правового характера: установление опеки и попечительства, общественную защиту несовершеннолетних правонарушителей;
ПК 3.2.2. Проводить юридические консультации по вопросам семьи и брака, усыновления, социальной реабилитации, приютов;
ПК 3.2.3. Выявлять семьи и отдельные лица, нуждающиеся в социально-медицинской, юридической, психолого-педагогической и материальной помощи
ПК 3.2.4. Организовывать совместную деятельность различных общественных и государственных организаций и учреждений по оказанию необходимой социальной помощи нуждающимся группам населения;
ПК 3.2.5. Соблюдать требования законодательства РК, нормативных актов и инструкций;
ПК 3.2.6. Применять полученные знания в решении современных проблем социальной защиты населения.
Приложение 80
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 476
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 050200 0 – Обслуживание и ремонт
телекоммуникационного оборудования и
бытовой техники
Квалификации: 050201 2 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию
радиоэлектронного оборудования (радио-,
теле-, аудио-, видео-)*

3. Орта буын маманы
3.1. 050101 3 - Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
КҚ 3.1.1. Барлық әлеуметтік – тұрмыстық спекторын орындау:
КҚ 3.1.2. Әлеуметтік- медициналық қызмет көрсету.
КҚ 3.1.3. Әр –түрлі саладағы халықтарға әлеуметтік- педагогикалық көмек көрсету.
КҚ 3.1.4. Әр түрлі топ халықтарына әлеуметтік- психологиялық кеңес беру.
КҚ 3.1.5. Халықты әлеуметтік қорғау саласында әлеуметтік- құқықтық қызмет көрсету және нақты заңнамалар нормасын қолдану.
КҚ 3.1.6. қызмет көрсету контингентінің бос уақытың ұйымдастыру.
КҚ 3.1.7. әлеуметтік көмек қажет ететін отбасын анықтау
КҚ 3.1.8. Арнайы әлеуметтік көмек көрсету қызметкерлердің қызметін бақылау және әдістемелік басшылық ету.
3.2.050102 3Тұрғындарды әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман
КҚ 3.2.1. Тәжірибелік кеңес беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды ресімдеуге көмектесу: қорғаншылық пен қамқоршылықты анықтау, кәмелет жасқа толмаған құқық бұзушыларды қоғамдық қорға;
КҚ3.2.2. Неке және отбасы, бала асырап алу, әлеуметтік оңалту, жетімхана мәселелері бойынша заңды кеңес беру;
КҚ3.2.3. Әлеуметтік-медициналық, заңды, психо-педагогикалық және материалдық көмекке мұқтаж отбасы мен жеке тұлғаларды анықтау;
КҚ3.2.4. Әлеуметтік көмекке мұқтаж тұрғындар тобы бойынша әртүрлі қоғамдық және мемлекеттік ұйымдармен мекемелер бірлесіп қызмет көрсетуді үйымдастыру;
КҚ3.2.5. ҚР заңдарын, нормативтік актілер және нұсқаулықтарда көзделген талаптарды сақтау;
КҚ 3.2.6. Қазіргі заманғы проблемаларын шешуде тұрғындарды әлеуметтік қорғау бойынша алған білімдерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 80 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 476 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0502000 – Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық
техникаларды жөндеу және қызмет көрсету
Біліктілігі: 050201 2 – Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және
оған қызмет көрсету жөніндегі радио механик (радио, теле-аудио-,
бейне-)*;

108
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 85
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 481
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0502000 "Обслуживание и ремонт
телекоммуникационного оборудования и бытовой техники
(по отраслям)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
- основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
- методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
- вычерчивания контуров технических деталей;
- вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4 ПК 1.1.5
ОПД. 02
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Электромагнитная индукция. Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока. Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
- основные законы электростатики;
- основные методы расчета электрических цепей;
- определение электромагнитного поля;
- основного закона электромагнитной индукции;
- символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
-сборка электрической цепи для исследования;
-снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
-применение символического метода расчета;
-анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 85 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 481 қосымша
0502000 – Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық
техникаларды жөндеу және қызмет көрсету мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
-ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
-күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
-техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
-қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу..
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.2.
КҚ 1.1.3.
КҚ 1.1.4.
КҚ 1.1.5.
ЖКП 02
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақталған тізбектері. Айнымалы тоқ тізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс..
Білімдер:
- электростатиканың негізгі заңдары;
-электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
-электромагниттік өрісті анықтау;
-электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
-айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
-зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
-электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
-есептеуде символдық әдісті қолдану;
-электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.6
ПК 1.1.7
ПК 1.1.8
ОПД. 03
Основы информатики и автоматизаций производства:
Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL. Векторный редактор COREL DRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. OC DOS. Современная электронно-вычислительная техника. Автоматизированная система управления технологии производства (АСУТП). Применение ЭВМ в современной технологии производства. Контрольно- вычислительная техника с элементами современной электронно-вычислительной техники.
Знания:
- принцип использования компьютерной техники;
- принцип кодирования информации;
- принцип моделирования, составление текстового редактора.
Умения:
- пользование компьютерной техникой при анализе автоматизированной системы управления;
-работа с базами данных.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 1.1.1
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.7
ПК 1.1.8
ПК 1.1.9
ОПД. 04
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности. Связь – отрасль экономики государства. Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ. Качество работы на предприятиях. Доходы предприятий. Производственные фонды. Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях. Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
- рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
- рыночное и государственные механизмы регулирования экономики;
- формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
- особенности организации производственных процессов предприятий;
- специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
- систему показателей качества продукции;
- особенности производственных фондов.
Умения:
- определять факторы изменения спроса и предложения;
- производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
- рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
- производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
- производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 1.1.12
ПК 1.1.13
ПК 1.1.15
ОПД. 05
Радиоэлектроника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы: диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные, фотоэлектронные приборы. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады усиления. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
- способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
- основные параметры приборов и их анализ;
- принцип построения схем различных усилительных каскадов;
- назначения элементов схем усилительных каскадов;
- зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
-производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
-производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7

КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.2.
КҚ 1.1.6.
КҚ 1.1.7.
КҚ 1.1.8.
ЖКП 03
Өндіріс информатикасы және автоматтандыру негіздері:
Ақпарат. Ақпаратты кодалау. Санау жүйелері. Модельдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтін процессоры. EXCEL электрондық кесте. COREL DRAW векторлы редактор. Вирустан қорғану. WinZip архиваторы. OC DOS. Кәзіргі замаңғы электронды-есептегіш техника. (АСУТП) Өндірістік технологияны басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Кәзіргі өндірістік технологияда ЭВМ қолдану. Кәзіргі электронды-есептегіш техника элементері бар бақылау-есептеу техникасы.
Білімдер:
--компьютерлік техниканы қолдану қағидасы;
-ақпаратты өрнектеу қағидасы;
-мәтіндік редакторды құрастыру, модельдеу қағидасы.
Іскерліктер:
-автоматтандырылған басқару жүйесін сараптауда компьютерлік техниканы қолдану;
-мәліметтер базасымен жұмыс істеу
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.3.
КҚ 1.1.4.
КҚ 1.1.7.
КҚ 1.1.8.
КҚ 1.1.9.
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
- нарықтық теория, нарықтық модель, оның элеіметтік-экономикалық мазмұны;
-экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
-Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
-кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
-кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
-өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
-өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
-қызмет мүшелерімен дивидентердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
-кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
-көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
-негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1.1.12.
КҚ 1.1.13.
КҚ 1.1.15.
ЖКП 05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
-аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
-аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
-әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
-күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
-күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
-аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
-электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
-күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
-негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
-іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием. Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнение и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- подбор электроакустических преобразователей;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса телекоммуникационного оборудования и бытовой техники;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих;
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники;
- наладка и регулировка ремонт электроакустических преобразователей
- разработка технологической оснастки телекоммуникационного оборудования и бытовой техники.
- работа в качестве дублеров технических работников для эксплуатации телекоммуникационного оборудования и бытовой техники.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
-понятие о языке;
-правила построения предложений, их смысловое содержание;
-лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
-оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
-представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
-основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
-система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Культура и цивилизация. Формы и типы. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религий и его роль. Происхождений религий и его типы.
Знания:
-сущность категории культуры, памятники материальной и духовной мировой культуры;
-специфика материальной и духовной культуры Казахстана.
Умения:
-определять процессы и явления, происходящие в культурном мире общества, анализировать основные периоды и материальные основы развития образования науки и искусства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 02
Основы философии
Философия и его роль в обществе. Типы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Сознание. Нравственные проблемы философии.
Знания:
-нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
-условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды.
Умения:
-определять различия в философских, научных и религиозных картинах мира, в смысле жизни человека;
-определить роль науки и научного познания, формы и методы социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологии.
БК 1
БК 3
БК 5
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
Основы понятия и категории социологии. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты. Основные понятия и категории политологии. Политическая система. Политические партии и движения.
Знания:
-о социологическом подходе в понимании закономерностей развития и функционирования общества и личности;
-о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-особенности процесса социализации личности, формы регуляции и саморегуляции социального поведения.
Умения:
-определять виды социального движения и других факторов социального изменения и развития;
-определять сущность власти, субъекты политики, политических отношений и процессов;
-определять виды политической системы и политических режимов.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики
Экономическая ситуация. Рыночный механизм и принцип его функционирования. Виды рынков. Инфраструктура рынков. Предпринимательство. Виды фирм.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-становление и развитие научной экономической теории, ее основные направления.
Умения:
-определять основы микро и макроэкономики;
-определять основу цепи производство-
распределение-
обмен-
потребление;
-анализировать различные типы организаций хозяйства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД.05
Основы права
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Юридическая ответственность и его виды. Основные отрасли права. Судебная система.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовые нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
-использовать правовые нормы, регламентирующие статус человека и гражданина.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Техническое черчение
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
-требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
-основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
-методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
-вычерчивания контуров технических деталей;
-вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6

КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.2.10.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- ЕСКД сәйкес сызбаларды орындау және оқу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау;
- электракустикалық өзгерткіштер таңдап алу;
- технологиялық нұсқау, телекоммуникациялық жабдықтардың технологиялық процессінің картасын, тұрмыстық техника картасын дайындау;
- жұмысшылардың қауіпсіздігін және еңбегінің қорғалуын бақылау;
- монтаждық жұмыстардың технологияларының сақталуын бақылау.
Дағдылар:
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техникаға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тазалау;
- электракустикалық өзгерткіштерді келтіру және реттеу, жөндеу;
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техниканың технологиялық заттарын дайындау.
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техниканы пайдалануға техникалық қызметкерлердің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.2.9.
КҚ 2.2.10.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
-сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
-кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
-халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
-дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
-дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет және өркениет. Кескіні және түрі. Кәзіргі кездегі Қазақстанның мәдениетімен ғылым. Діннің мәні және оның орны. Діннің пайда болуы және оның түрлері.
Білімдер:
-мәдениет түрлерінің мәні, дүниежүзілік мәдениеттердің материалдық және рухани ескерткіштері;
-Қазақстанның материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
-қоғамның мәдениетінде өтіп жатқан құбылыстарды анықтау, өнермен ғылымның материалдық негізімен даму кезеңдеріне сараптама жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы орны. Түрлері. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғам өзін-өзі дамыйтын жүйе тәріздес.Ой-пікір. Философияның өнегелі мәселесі.
Білімдер:
-қоғамдағы адамдардың арасындағы өнегелі қатынастарды реттеу нормалары;
-тұлғаның қалыптасу шарттары, бостандығы және өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтауға жауапкершілігі.
Іскерліктер:
-адам өмірінде философиялық, ғылыми және діни көзқарастың ерекшеліктері;
-ғылымның және ғылыми көзқарастың орны, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлерімен әдістерінің техниканың және технологияның дамуына байланысты қолданылуы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтанудың түрлері негізгі түсініктері. Тұлға қоғамдық қатынастың субъектісімен нысанасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік қақтығыстар. Саясаттың түрлерімен негізгі түсініктері. Саясаттану жүйесі. Саяси партияларымен қозғалыстар.
Білімдер:
-қоғаммен тұлғаның даму және жұмыс істеу заңдылығына әлеуметтік түсінік беру;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы;
-тұлғаның әлеуметтік құбылысқа қатысу ерекшелігі, реттелу және әлеуметтік қимылдың өз-өзінен реттелу түрлері.
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалыстың түрлерін және әлеуметтік өзгерістермен дамудың өзге факторларын анықтау;
-биліктің мәні, саясаттың субъектісі, саяси қатынастарымен құбылыстарды анықтау;
-саяси жүйелерімен саяси тәртіптерінің түрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық жағдай. Нарықтық механизм және оның жұмыс істеу қағидасы. Нарық түрлері. Нарықтың инфрақұрылымы. Кәсіпкерлік. Фирма түрлері.
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
-ғылыми экономика теориясының қалыптасуымен дамуы, оның негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
-микро және макроэкономика негіздерін анықтауға;
-өндіріс-бөлу-айырбастау-тұтыну тізбегінің негізін анықтауды;
-әртүрлі шаруашылықты ұйымдастырудың сараптама жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйелердің ядросы. Адамның құқығының дүниежүзілік декларациясы. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері.Құқықтың негізгі салалары. Сот жүйесі.
Білімдер:
-адамның және азаматтың құқығымен бостандығы, олардың жүзеге асу механизмдері;
-кәсіби қызметтегі құқықтық өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер:
-адамның және азаматтың статусын реттейтін құқықтық нормаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
-ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
-күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
-техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
-қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу..
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 3.3.1
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ОПД. 05
Радиоэлектроника
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы: диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные, фотоэлектронные приборы. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады усиления. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
- способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
- основные параметры приборов и их анализ;
- принцип построения схем различных усилительных каскадов;
- назначения элементов схем усилительных каскадов;
- зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
- производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
- производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.9
СД. 00
Специальные дисциплины: 0502033 – "Техник по эксплуатации и ремонту оборудования"
СД.01
Бытовая радиотехническая аппаратура
Современная бытовая радиотехническая аппаратура и ее классификация. Элементы акустической электроники. Основы компьютерной обработки звуковых сигналов. Электроакустические преобразователи. Основы записи и воспроизведения звука. Основные устройства бытовой аппаратуры записи и воспроизведения звука. Устройство радиоприемных трактов. Устройство источников питания бытовой радиотелевизионной аппаратуры. Схемотехника современных радиотелефонов. Радиопередающие устройства.
Знания:
- основной состав устройств БРТА, их стандартизацию и основные параметры;
- принцип работы, конструкцию, принципиальные и другие схемы, техника – экономические характеристики БРТА;
- режимы радиотехнических цепей.
Умения:
- включать приборы в измерительную схему;
- производить работы по прогнозированию и предупреждению отказов;
- осуществлять регулировку электрических цепей для исследования основных параметров.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
СД.02
Радиотелевизионная аппаратура
Современная радиотелевизионная аппаратура и ее классификация. Радиоприемная аппаратура. Телевизионная передающая аппаратура. Телевизионная приемная аппаратура. Аппаратура видеозаписи. Воспроизводящие устройства изображения. Контроль измерения на телевизионных радиостанциях.
Знания:
- основной состав радиотелевизионная аппаратура, их стандартизацию и основные параметры;
- основные элементы и системы настройки телевидения;
- принцип работы, конструкцию, принципиальные и структурные схемы ТВ и радиоприемников.
Умения:
- включать приборы в измерительную технику;
- методику обнаружения и устранения неполадки в ТВ приемнике на аппаратном уровне;
- анализировать работу радиоприемника с применением принципиальных и монтажных схем.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
ЖКП 05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
-аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
-аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
-әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
-күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
-күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
-аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
-электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
-күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
-негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
-іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.9.
АП 00
Арнайы пәндер: 050203 3 – Құрал жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
АП 01
Тұрмыстық радиотехникалық аппаратура:
Казіргі замаңғы тұрмыстық радиотехникалық аппаратура және оның түрлері. Акустикалық электрониканың элементтері. Дыбыстық сигналды өңдеудің компьютерлік негізі. Электроакустикалық өзгерткіштер. Дыбысты жазу және қайта шығару негіздері. Дыбысты жазу және қайта шығарудың тұрмыстық аппаратуралары. Радиоқабылдағыш жабдықтар. Тұрмыстық радиотелевизиялық аппаратураны қоректендіру көздерінің жабдықтары. Казіргі замаңғы радиотелефондардың схемотехникасы. Радиотаратқыш жабдықтар.
Білімдер:
-тұрмыстық радиотехникалық аппаратуралардың (ТРТА) негізгі құрамын, стандартталуын және негізгі параметрлерін;
-ТРТА техникалық-экономикалық сипаттамаларын, құрамын, жұмыс істеу принципін және принципиалдық схемаларын;
-радиотехникалық тізбектердің режимдерін.
Іскерліктер:
-приборды өлшеу схемасына қосуды;
-орындамауды және алдын алуды болжау жұмыстарын;
-негізгі параметрлерін зерттеу үшін электрлік тізбектерді реттеуді орындау.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11.
АП 02
Радиотелевизиялық аппаратура:
Казіргі замаңғы радиотеледидар аппаратурасы және оның түрлері. Радиоқабылдағыш аппаратурасы. Теледидар тарату аппаратурасы. Теледидар қабылдау аппаратурасы. Бейнежазу аппаратурасы. Бейнені қайтадан жасау жабдықтары. Теледидар радиостанцияларындағы өлшеуді бақылау.
Білімдер:
-радиотеледидар аппаратурасының негізгі құрамын, олардың стандартталуын, негізгі параметрлерін;
-теледидардың негізгі элементтерін және келтіру жүйесін;
-радиоқабылдағыш және теледидардың құрылымын, жұмыс істеу принципін, принципиалды және структуралық схемаларын.
Іскерліктер:
-өлшеу техникасына приборларды қосуды;
-теледидар қабылдағыштарының ақауларын анықтау әдістерін және жөндеу жолдарын;
- радиоқабылдағыш жұмысын принципиалды және монтажды схеманы пайдаланып талдауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
СД.03
Электрорадиотехнические измерения
Основные сведения об измерениях. Погрешности измерений и обработка результатов измерений. Классификация электроизмерительных приборов. Аналоговые электромеханические измерительные приборы. Классификация электронных радиоизмерительных приборов. Электронные вольтметры и их применение. Измерение параметров электромагнитных колебаний. Измерения в цепях СВЧ. Измерение напряженности электромагнитного поля и радиопомех.
Знания:
- классификацию электрорадиоизмерительных приборов их устройства и принцип действия;
- включать приборы в измерительную схему.
Умения:
- пользоваться измерительными приборами и обрабатывать результаты измерения;
-измерять постоянный ток и напряжения электромеханическими приборами.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.3.11
СД.04
Охрана труда
Общие вопросы предмета "Охрана труда". Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Производственная санитария. Охрана окружающей среды. Пожарная безопасность. Основы правового знания.
Знания:
- нормативно-правовые акты об охране труда РК;
- правила электробезопасности, производственной гигиены и пожарной безопасности.
Умения:
-оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
БК 2
БК 3
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
СД. 00
Специальные дисциплины: 0502043 – "Техник-механик"
СД.01
Электроакустика:
Звуковое поле в свободном пространстве. Основные свойства слуха. Акустические сигналы. Электромехано-акустические системы и их элементы. Акустика помещений.
Знания:
- особенности распространения звукового поля в свободной пространстве;
- особенности электромеханических частей электроакустических аппаратур;
- особенности профилактики отдельных узлов и деталей.
Умения:
- определять параметры звукового колебания электроакустических систем;
- определять различия отдельных деталей механизмов;
-организовать чистку и настройку деталей.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.6
СД.02
Звуковоспроизводящая и усилительная аппаратура киноустановок
Основные сведения о звуке. Электроакустическая аппаратура. Полупроводниковые усилители. Усилительные устройства. Выходные и предвыходные каскады. Звуковоспроизводящие комплексы передвижных киноустановок. Стационарные звуковоспроизводящие комплексы на транзисторах.
Знания:
- особенности звукового восприятия;
- принцип построения электроакустических аппаратур;
- процесс усиления электрических сигналов.
Умения:
- анализировать работу конкретных звукоусилительных аппаратур;
- проводить выбор осветительных проекционных приборов.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
СД.03
Электропитание киноустановок
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые для киноустановок.
Знания:
- общий принцип регулировки деталей;
- основы электропитания осветители кинопроекторов.
Умения:
- проводить установку кинопроекционной аппаратуры;
- подключать блок электропитания киноустановок.
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
СД.04
Телевидение и видеотехника
Изображение. Зрительное восприятие. Формирование сигнала изображения. Фотоэлектрические преобразователи изображений. Аналоговая и цифровая обработка сигналов изображения. Кодирование и передача сигналов изображения по каналам связи. Воспроизведение изображений. Консервация сигналов изображения. Анализ и обработка видеоинформации.
Знания:
- основы телевидения и построения видеотехники, их стандартизацию и основные параметры;
- включить приборы в измерительную схему;
- основные элементы и системы настройки ТВ и видеотехники.
Умения:
- производить работы по прогнозированию и предупреждению отказов;
- осуществлять контроль за соблюдением правил техники безопасности;
- измерять основные технические параметры, характеризующие нормальный режим ТВ приемников и видеотехники.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.9
СД 05
Кинопроекционная техника
Основы кинематографа. Кинематографический процесс. Осветители кинопроекторов, кинопроекционная оптика, киноэкраны. Основные элементы кинопроектора. Кинопроекторы. Показатели качества кинопоказа.
Знания:
- основы киносъемки запись и звука;
- принцип построение схем осветительно-проекционных систем;
- основные параметры светотехники.
Умения:
- организовать установку кинопроектора;
- обеспечивать заправку киноленты;
- организовать кинопоказ.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
СД.06
Кинотеатры и видеозалы
Основные параметры зрительного зала кинотеатра. Кинотехнологические оборудования. Расположение технологического оборудования в зрительном зале. Планировка помещений киноаппаратного комплекса.
Знания:
- классификацию ЗП, кинотеатров и видеокомплексов;
- систему действующей нормативно-технической документации;
- современные технологические оборудование кино, видео и звукотехнических комплексов;
- методы построения разреза зрительного зала кинотеатра и видеокомплекса.
Умения:
- эксплуатировать кинотехнологические комплексы кинотеатров и видеозалов;
- использовать средства для правильной технической эксплуатации используемого оборудования.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.9
СД.07
Техническая эксплуатация кинопроекционной аппаратуры
Износ и контроль деталей киноаппаратуры. Организация технического обслуживания оборудования киноустановок. Техническое обслуживание киноустановок. Эксплуатация звукотехнической и электросиловой аппаратуры.
Знания:
- принцип усиления;
- принцип записи;
- организацию кинопоказа;
- состав кинопроекционной аппаратуры.
Умения:
- измерять выходные напряжения;
- проводить запись электрических сигналов;
- включать и демонстрировать материалы;
- определять параметры.
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая обработка материалов. Электрорадиокомпоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений. Монтаж стабилизированного выпрямителя. Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот. Монтаж интегральных схем. Монтаж силовых и осветительных цепей. Электрорадиоизмерительные и испытательные приборы. Электроакустические преобразователи и усилители звуковых частот. Ремонт и регулировка узлов радиоприемных трактов. Ремонт и настройка телевизионной аппаратуры. Ремонт аппаратуры звукозаписи и видеозаписи. Организация технического обслуживания оборудования киноустановок. Расположение технологического оборудования в зрительном зале.
Умения:
- пользоваться разметочными инструментами, выполнять различные механические действия над деталями;
- различать на внешний вид различные виды радиоэлементов, определять параметры, выполнять соединения;
- составлять монтажные, принципиальные электрические схемы ВС, сборку и проверку работоспособности ВС;
- составлять монтажные, принципиальные электрические схемы УЗЧ, монтаж и проверку работоспособности, настройка и измерения параметров усилителя;
- составлять компоновку электронных радиоэлементов, изготовление печатной платы, выполнять соединение микросхем с печатной платы;
- составлять план проведения электропроводок внутри помещения, выполнять соединения различных элементов электроустановок;
- производить проверку исправности измерительных, электронных приборов;
- выполнять включение, установку и измерение основных электрических параметров;
- производить разборку и сборку элементов и включение электроакустических преобразователей;
- выполнять сборку схем озвучения;
- определять и устранять повреждение в радиоприемном устройстве, производить настройку;
- пользоваться измерительной техникой при технической эксплуатации телевизионных установок, магнитофонов;
- пользование измерительной техникой при технической эксплуатации кинотехнологического оборудования;
- пользование измерительной техникой при технической эксплуатации звукоусилительных станции.
Навыки:
- измерения геометрических параметров деталей, выполнять различные виды механической обработки: резка, вырубка, разметка и т.д;
- выполнение электромонтажных работ с помощью электропаяльников для сборки схем различных установок;
- выполнять сборку стабилизированного выпрямителя и снятия различных показателей;
- снятие карты напряжения и сопротивления усилителя звуковых частот;
- выполнять монтаж систем автоматики;
- производить проверку исправности кабелей и генераторов;
- проверка исправности электроустановок, сборка сложных схем систем озвучения;
- выполнение монтажа и настройки отдельных узлов РПУ;
- определять основные неисправности телевизионных приемников, бытовой техники и порядок их устранения;
- умение определять основные неисправности киноустановок и порядок их устранения;
- умение определять основные неисправности звукоусилительных станции и акустических систем, порядок их устранения.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием. Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнение и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- подбор электроакустических преобразователей;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих;
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- наладка и регулировка ремонт электроакустических преобразователей
- разработка технологической оснастки бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- работа в качестве дублеров технических работников для эксплуатации бытовой техники и кинопроекционного комплекса.
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
АП 03
Электрорадиотехникалық өлшеулер:
Өлшеу туралы негізгі мағлұматтар. Өлшеудің қателігі және өлшеу қорытындысын өңдеу. Электрөлшеу приборлардың түрлері. Аналогты электрмеханикалық өлшеу приборлары. Электронды радиоөлшеу приборлардың түрлері. Электронды вольметр және оның қолданылуы. Электрмагниттік тербелістердің көрсеткіштерін өлшеу. Аса жоғарғы жиілікті тізбектердегі өлшеу. Электрмагниттік өрістің кернеулігін өлшеу.
Білімдер:
-электррадиоөлшеу приборларының түрлерін, олардың құрылысын және жұмыс істеу принципін;
-өлшеу схемаларына приборды қосуды.
Іскерліктер:
-өлшеу приборларын пайдалануды және өлшеу қорытындыларын талдауды;
-электрмеханикалық приборлармен тұрақты тоқ және кернеуді өлшеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.11.
АП 04
Еңбекті қорғау:
"Еңбекті қорғау" пәнінің жалпы сұрақтары. Электрлік қауіпсіздік негіздері. Қайғылы оқиға жағдай кезіндегі зардап шегушіге алғашқы көмек. Өндірістік санитария. Қоршаған ортаны қорғау. Өрт қауіпсіздігі. Құқықтық білім негіздері.
Білімдер:
- ҚР еңбекті қорғау нормативті-құқықтық актілерін;
- электрлік қауіпсіздік ережелерін өндірістік гигиенаны және өрт қауіпсіздік ережелерін.
Іскерліктер:
-электрлік тоқ зардабы кезінде алғашқы көмек көрсетуді.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
АП 00
Арнайы пәндер: 0502043 – "Техник-механик"
АП 01
Электроакустика:
Бос кеңістіктегі дыбыстық өріс. Дыбыс қабылдаудың негізгі ерекшеліктері. Акустикалық сигналдар. Электромеханикалық-акустикалық жүйелер және олардың элементтері. Үй-жай акустикасы.
Білімдер:
-бос кеңістікте дыбыстық өрістің таралу ерекшелігін;
-электроакустикалық аппаратураның электромеханикалық бөліктерінің ерекшеліктерін;
-жекеленген түйндермен бөліктерді тазарту ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
-электроакустикалық жүйелердің дыбыстық тербелістер көрсеткіштерін анықтауды;
-механизмдердің жекеленген деталдарының ерекшеліктерін анықтауды;
-деталдарды келтіруді және тазалауды ұйымдастыруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.6.
АП 02
Киноқондырғыларының дыбысты қайта шығаратын және күшейтетін аппаратуралары:
Дыбыс туралы жалпы түсінік. Электракустикалық аппаратура. Жартылай өткізгішті күшейткіштер. Күшейткіш жабдықтары. Соңғы және соңғының алдындағы сатылар. Жылжымалы киноқондырғылардың дыбысты қайта шығару кешендері. Тұрақты транзисторлы дыбысты қайта шығару кешендері.
Білімдер:
-дыбысты қабылдау ерекшеліктері;
-электроакустикалық аппаратураның құрастыру қағидасын;
-электрлік сигналдарын күшейту қағидасын.
Іскерліктер:
-нақты дыбыс күшейткіш аппаратураның жұмысын талдауды;
-жарықтандыру проекциялық приборларын таңдап алуды.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
АП 03
Киноқондырғыларды электрмен қоректендіру:
Трансформаторлар. Электрлік энергияны өзгерту. Түзетілген кернеудің бүлкілі. Кернеуді және тоқты тұрақтандыру. Кино жабдықтарды қолданылатын түзеткіштер.
Білімдер:
-детальдарды реттеудің жалпы принципін;
-кинопроекторының электронды приборларының электрмен қоректендіру негіздерін.
Іскерліктер:
-киноаппаратураны қондыруды орындауды;
-киноқондырғылардың электрмен қоректендіру блогын іске қосуды.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
АП 04
Теледидар және бейнетехника:
Бейне. Көзбен көру. Бейне сигналының құрылуы. Бейненің фотоэлектрлік өзгерткіштері. Бейне сигналының аналогты және цифрлық өңделуі. Байланыс каналдары бойынша бейне сигналын кодерлеу және тарату. Бейнені қайта шығару. Бейне сигналдарын сақтау. Бейне ақпаратты талдау және өңдеу.
Білімдер:
-теледидар негіздерін және бейнетехниканың құрылуын, олардың стандартталуы және негізгі параметрлерін;
-өлшеу жүйесіне приборларды қосуды;
-теледидар және бейне техника элементтерін және келтіру жүйелерін.
Іскерліктер:
-орындамауды болжау және алдын-алу жұмыстарын жүргізу;
-техникалық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылауды;
-теледидар қабылдағыштарының және бейнетехниканың қалыпты жұмысын сипаттайтын негізгі техникалық параметрлерін өлшеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.9.
АП 05
Кинопроекциялық техника:
Кинематограф негіздері. Кинематографтық процесс. Кинопроекторлардың жарық беретіні, кинопроекциялық оптика, киноэкран. Кинопроектордың негізгі элементтері. Кинопроекторлар. Кино көрсетудің сапалық көрсеткіші.
Білімдер:
-кино түсірім негіздерін және дыбыс жазуды;
-жарық беретін-проекциялық жүйелердің құру схемаларын;
-жарық техникасының негізгі параметрлерін.
Іскерліктер:
-кинопроекторларды орнатуды ұйымдастыру;
-кинолентаны орауды қамтамасыз ету;
-кино көрсетімді ұйымдастыру.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
АП 06
Кинотеатрлар және бейнезалдар:
Кинотеатрдың көру залдарының негізгі параметрлері. Кинотехнологиялық жабдықтар. Көру залында технологиялық жабдықтың орналасуы. Киноаппарат кешеніндегі үй жайдың жоспарлануы.
Білімдер:
-кинотеатрлар, бейне кешендер түрлері;
-нормативті-техникалық құжаттар жүйесін;
-кәзіргі замаңғы кинотехнологиялық жабдықтар, бейне және дыбыс техникалық кешендер;
-кинотеатр және бейне кешендердің көру залдарын құру тәсілдерін.
Іскерліктер:
-кинотеатр және бейнезалдардың кинотехнологиялық кешендерін пайдалануды;
-пайдаланатын жабдықтарды дұрыс техникалық пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.9.
АП 07
Кинопроекциялық аппаратураларды техникалық пайдалану:
Киноаппаратура детальдарының тозуы және олардың жағдайларын бақылау. Киножабдықта техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Кино жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Дыбыс техникалық және электрлік күш аппаратурасын пайдалану.
Білімдер:
-күшейту принципін;
-жазу принципін;
-кино көрсетуді ұйымдастыру;
-кинопроекциялық аппаратураның құрамын.
Іскерліктер:
-шығыс кернеуін өлшеуді;
-электрлік сигналдарды жазуды;
-материалдарды қосу және көрсету;
-параметрлерін анықтауды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрокомпоненттер. Бақылау-өлшеу приборлары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу. Стабизицияланған түзеткішті монтаждау. Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу. Интегралдық сұлбаны монтаждау. Күштік және жарықтандыру тізбектерін монтаждау. Электррадиоөлшеу және сынау приборлары. Электр акустикалық өзгерткіштер және дыбыстық жиілік күшейткіштері. Радиоқабылдағыш жүйесіндегі түйіндерді реттеу және жөндеу. Теледидар аппаратурасын жөндеу және келтіру. Дыбысты жазу және бейне жазу аппаратурасын жөндеу. Киножабдықта техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Көру залында технологиялық жабдықтың орналасуы.
Іскерліктер:
- негізгі электрорадиоматериалдарды сыртқы түрлерге ажырату;
- электрорадиокомпонентерін белгіленуін ажырату;
- резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
- кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
- радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру;
- электронды радиоэлементтерді тұтастыруды құру;
- баспа платаларды жасауды орындау;
- микросхеманы баспа платамен жалғауды орындау.
- трассаның жоспарын жасау;
- тіреулерді орнату және сымдарды байлауды орындау.
- кабельдің дұрыстығын тексеруді орындау;
- өзекшелерді жалғауды орындау;
- муфтаны монтаждауды орындау;
- магистральдық кабельдірді монтаждауды орындау;
- бөлгіш жабдықты орнату және монтаждауды орындау;
- электрлік кабельдердің параметрлерін өлшеуді орындау.
- оптикалық кабельді монтаждауды орындау;
- оптикалық муфтаны, оптикалық жабдықтарды, пассивті оптикалық компоненттерді монтаждауды орындау;
- өлшеу құралдарымен жұмыс.
- телефон аппаратындағы ақауларды жөндеу;
- трубопроводқа кабельді орналастыру кезіндегі құралдарды пайдалану;
- берілген жағдайларға байланысты сым бойымен хабар тарататын станциялардың құрылымдық схемасын құрастыру;
- станция аппаратурасының құрылымдық, функционалдық және принципиалдық схемаларын оқу;
- аппаратура көрсеткіштеріне қосымша жабдықтардың әсерін талдау.
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
- кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
- стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
- дыбыстық жиелік күшейткішінің паспорттық мәліметтерін дайындау;
- амплитудалық сипаттаманы, амплитудалы жиелікті сипаттаманы түсіру;
- өткізу жолағын анықтау.
- резистор кедергілермен сиымдылықты өлшеу;
- микросхеманың жұмыс қабілетін тексеру;
- баспа платада элементтерді дәнекерлеуді орындау;
- жиналған макеттің жұмыс істеу қабілетін тексеру.
- кабельдің дұрыстығын тексеру;
- муфтаны, радиокабельді, бөлгіш жабдықты орнату және монтаждау;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафының кросс және активтік жабдықтар бөлігіне күтім көрсету.
- өлшеу қорытындыларын өңдеу;
- оптикалық талшықты пісіру;
- муфтаны, панельді және полкіні монтаждау;
- оптикалық желілердің көрсеткішін өлшеуді орындау.
- қосарланған пульсты монтаждауды орындау;
- телефон аппаратының принципиалды электрлік схемасын оқу.
- техникалық құжаттар толтыру, паспорттау;
- техникалық құжаттар ережесіне сәйкес станция аппаратуралармен жұмыс істеу;
- станция аппаратураларында кездесетін ақауларды анықтап, жөндеуді орындау.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- ЕСКД сәйкес сызбаларды орындау және оқу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау;
- электракустикалық өзгерткіштер таңдап алу;
- технологиялық нұсқау, телекоммуникациялық жабдықтардың технологиялық процессінің картасын, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендердің картасын дайындау;
- жұмысшылардың қауіпсіздігін және еңбегінің қорғалуын бақылау;
- монтаждық жұмыстардың технологияларының сақталуын бақылау.
Дағдылар:
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тазалау;
- электракустикалық өзгерткіштерді келтіру және реттеу, жөндеу;
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендердің технологиялық заттарын дайындау;
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендерді пайдалануға техникалық қызметкерлердің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.

ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии;
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Быть способным к системным действиям в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию, самостоятельной деятельности в условиях проблемных производственных ситуаций;
Быть готовым к выполнению задач по техническому обслуживанию линейного и станционного оборудования;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
Иметь способность слуховой ориентации, психологическую и зрительную адаптацию при выполнении обязанности по соответствующей квалификации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Установленный уровень
1.1 050201 1 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио-, теле-, аудио-, видео-)*;
ПК 1.1.1 Готовить рабочие места;
ПК 1.1.2 Обеспечивать условия безопасности;
ПК 1.1.3 Обеспечивать наличие необходимых инструментов;
ПК 1.1.4 Обеспечивать проверку целостности используемых инструментов;
ПК 1.1.5. Участвовать в выполнении работы;
ПК 1.1.6 Организовывать возвращение и хранение инструментов на отведенную территорию;
ПК 1.1.7 Определять отходы и ненужные материалы;
ПК 1.1.8 Организовывать ликвидацию отходов;
ПК 1.1.9 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
1.2. 050202 1 – Телеоператор;
ПК 1.2.1 Готовить рабочие места;
ПК 1.2.2 Обеспечивать правильное расположение необходимых инструментов;
ПК 1.2.3 Обеспечивать наличие соответствующей спецификации;
ПК 1.2.4 Обеспечивать инструкцию по выполнению данной работы;
ПК 1.2.5 Обеспечивать целостность и пригодность инструментов;
ПК 1.2.6 Планировать порядок выполнения данной работы;
ПК 1.2.7 Участвовать в установке съемочного видеооборудование;
ПК 1.2.8 Обеспечивать необходимую обстановку на съемочных видеооборудованиях;
ПК 1.2.9 Организовывать расположение завершенной работы на правильное место;
ПК 1.2.10 Организовывать необходимые расположения объектов для съемки;
ПК 1.2.11 Определять необходимое расположения свето-технической техники;
ПК 1.2.12 Определять основы композиции;
ПК 1.2.13 Организовывать оповещение о любых дефектах свето-технической аппаратуры;

КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Болашақ мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздығын түсіну;
БҚ 2
Техникалық қауіпсіздік ережелерімен еңбекті қорғау нормаларын өндірістік тазалықпен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтауды;
БҚ 3
Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген өндірістік нормативтік құжаттар талаптарын сақтау;
БҚ 4
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекет, сараптама және жобалау жасауды, өндірістік проблемалық жағдайларда өзінше әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 5
Желілік және станциялық жабдықтарды техникалық күтуді орындауға дауын болу;
БҚ 6
Барлық қызмет барысында өзіңнің білімімен дағдысын жаңартып отыру;
БҚ 7
Біліктілігі жоғары мамандардың басшылығымен жұмыс атқару;
БҚ 8
Біліктілігіне сай қызмет ету үшін есту, психологиялық және көру бейімділігін қабілетіне ие болуы керек.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Белгіленген деңгей
1.1. 050201 1 – Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радио механик (радио, теле-, аудио-, бейне-)*;
КҚ 1.1.1.Жумыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 1.1.2 Қауіпсіздік ережелерін сактау;
КҚ 1.1.3.Кажетті құрал-жабдыктарды дайындау;
КҚ 1.1.4.Пайдаланылатын құралдардын бүтіндігін тексеру;
КҚ 1.1.5. Жүмысты орындауга қатысу;
КҚ 1.1.6.Белгіленген жерге құралдарды кайтарып, сактауды орындайды;
КҚ 1.1.7.Керегі жок материалдарды және калдыктарды аныктайды;
КҚ 1.1.8.Калдыктарды жоюды ұйымдастырады;
КҚ 1.1.9.Қызметтестермен қалыпты катнаста боладі;
1.2. 050202 2 – Телеоператор*;
КҚ 1.2.1. Жумыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 1.2.2.Қажетті құралдардын дүрыс орналасуын камтамасыз етеді;
КҚ 1.2.3.Спецификацияға сәйкес болуын камтамасыз етеді;
КҚ 1.2.4.Берилген жұмысты орындауга қажетті нұскаудын болуын камтамасыз етеді;
КҚ 1.2.5. Пайдаланылатын құралдардын бүтіндігін және жарамдылығын камтамасыз етеді
КҚ 1.2.6.Берілген жұмыстын орындалу ретін жоспарлайды;
КҚ 1.2.7. Түсіру видео жабдықтарын орналастыруға қатысады;
КҚ 1.2.8. Түсіру видео жабдықтарына қажетті жағдайды жасайды;
КҚ 1.2.9.Орындалган жұмыстын бұрынгы орнына орналасуын камтамасыз етеді;
КҚ 1.2.10. Түсіруге қажетті объектілердің орналасуын ұйымдастырады;
КҚ 1.2.11. Жарық техникалық құралдардың қажетті орналасуын анықтайды;
КҚ 1.2.12. Композиция негізін анықтайды;
КҚ 1.2.13 Жарық техникалық аппаратурының кезгелген бүзылыстары жөнінде хабар беруді ұйымдастырады;

ПК 1.2.14 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
2. Повышенный уровень
2.1 050201 2 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио-, теле-, аудио-, видео-)*;
ПК 2.1.1 Готовить рабочие места с соблюдением условий безопасности для выполнения планируемой работы;
ПК 2.1.2 Определять процедуры при выполнении электромонтажных работ;
ПК 2.1.3 Определять виды работ, за которую несет полную ответственность;
ПК 2.1.4 Участвовать при выполнении определенных видов работ;
ПК 2.1.5 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами;
ПК 2.1.6 Понимать важность личного развития при надлежащим выполнении работы;
ПК 2.1.7 Осознавать ответственность за себя и других на рабочем месте;
ПК 2.1.8 Оповещать о любых дефектах или вреде, нанесенным инструментам или оборудованию.
ПК 2.1.9 Участвовать в наладке и настройке бытовых электроприборов.
ПК 2.1.10.Проводить измерение параметров телевизионных сигналов.
ПК 2.1.11 Производить запись сигналов на видеокамеру, аудиотехнику.
ПК 2.1.12 Определять показания электроизмерительных приборов и проводить анализ результатов измерения.
2.2 050202 2 – Телеоператор*
ПК 2.2.1 Готовить рабочие места для съемки;
ПК 2.2.2 Обеспечивать правильное расположение необходимых видео аппаратур и осветительной аппаратуры;
ПК 2.2.3 Обеспечивать наличие соответствующей спецификации;
ПК 2.2.4 Обеспечивать инструкцию по выполнению данной работы;
ПК 2.2.5 Обеспечивать целостность и пригодность аппаратур;
ПК 2.2.6 Планировать порядок выполнения данной работы;
ПК 2.2.7 Участвовать в установке и съемке различных сюжетов;
ПК 2.2.8 Обеспечивать необходимую обстановку на съемочных видеооборудованиях;
ПК 2.2.9.Обеспечивать исправность и работоспособность необходимой аппаратуры (камеры, микрофона и другие);
ПК 2.2.10 Организовывать необходимые расположения объектов для съемки;
ПК 2.2.11 Определять необходимое расположения свето-технической техники;
ПК 2.2.12 Определять основы композиции, экспонометры;
ПК 2.2.13 Организовывать оповещение о любых дефектах свето-технической аппаратуры, звуко-записывающей техники;
ПК 2.2.14 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
3. Специалист среднего звена
3.3 050203 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
ПК 3.3.1 Работать безопасно, выполняя требования по охране здоровья и безопасности;
ПК 3.3.2 Соблюдать соответствующие инструкции и руководящие принципы;
ПК 3.3.3 Готовить рабочее пространство, чтобы выполнять техническую деятельность;
ПК 3.3.4 Проверять достаточное количество материалов и ресурсов для выполнения работы;

КҚ 1.2.14.Қызметтестермен қалыпты катнаста боладі.
2. Жоғары деңгей
2.1. 050201 2 – Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радио механик (радио, теле-, аудио-, бейне-)*;
КҚ 2.1.1.Жоспарланган жұмысты орындау үшін кауіпсіздік ережелерін сактай отырып жумыс орнын дайындайды;
КҚ 2.1.2.Электромондаждық жұмыстарды орындау кезінде қажетті рәсімдерді аныктайды;
КҚ 2.1.3. Толық жауапкершілік жүктелетін жұмыс түрлерін аныктайды;
КҚ 2.1.4.Берілген жұмыс түрлерін орыдауга қатысады;
КҚ 2.1.5. Қызметтестермен қалыпты катнаста боладі;
КҚ 2.1.6. Жұмысты орындау үшін жеке дамуының маңыздылыгын тусінеді;
КҚ 2.1.7. Жұмыс орнында өзіне және басқа адамдарга жауапкершілікті ұғыну;
КҚ 2.1.8. Кезгелген бүзылыстар туралы хабар береді.
КҚ 2.1.9.Тұрмыстық электраспаптарын жөндеу және келтіру жұмыстарына қатысу..
КҚ 2.1.10. Телевизиялық сигналдардың көрсеткіштерін өлшейді.
КҚ 2.1.11.Аудиотехникага және бейнекамараларына сигналдарды жазуды жүргізеді.
КҚ 2.1.12Өлшеу нәтижелеріне талдау жүргізіп және электрөлшеуіш аспаптарынынкорсетуін аныктайды.
2.2. 050202 2 – Телеоператор*;
КҚ 2.2.1 Түсіруге қажетті жұмыс орындарын дайындайды;
КҚ 2.2.2. Видео аппаратура және жарық аппаратураларының дұрцыс орналасуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.3.Қызметтік міндетіне жатпайтын жұмыс түрлерін аныктайды;
КҚ 2.2.4. Орындалатын жұмысқа қажетті нұсқаулықтың болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.5. Аппаратураның дұрыстығын және бұзылмауын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.6. Жұмыстын орындалу ретін жоспарлайды;
КҚ 2.2.7.Түрлі сюжеттерді түсіруге қатысады;
КҚ 2.2.8.Түсіру видео жабдықтарының қажетті жағдайда болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.9. Қажетті аппаратураның жұмыс жағдайында болуын қамтамасыз етеді (камера,микрафон және т.б);
КҚ 2.2.10. Түсіруге қажетті объектілердің орналасуын анықтайды;
КҚ 2.2.11. Жарық техникалық құралдардың қажетті орналасуын анықтайды;
КҚ 2.2.12. Композиция негізін анықтайды;
КҚ 2.2.13. Жарық техникалық және дыбыс жазу техникаларында кездесетін кез келген бұзылыстар туралы хабар береді;
КҚ 2.2.14. Қызметтестермен қажетті қарым қатынасты ұстайды;
3. Орта буын маманы
3.3. 050203 3 – Құрал жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
КҚ 3.3.1.Денсаулыкты және кауыпсіздік ережелерін сактай отырып жұмыс істейды;
КҚ 3.3.2. Қажетті нүскауларды және баскару қагидаларын сактайды;
КҚ 3.3.3.Техникалық іс-әрекетті орындау үшін жұмыс кенестігін дайындайды;
КҚ 3.3.4.Жұмысты орындау үшін кажетті материалдар және ресурстар тексеру;

ПК 3.3.5 Обеспечивать хранение готовых продуктов или ресурсов в соответствующем местоположении по завершению работы;
ПК 3.3.6 Владеть умениями быстро определять различные виды неисправности в оборудованиях;
ПК 3.3.7 Участвовать в процессе устранения различных неполадок или неисправности;
ПК 3.3.8 Сообщать вышестоящим лицам, если некомпетентны в решений различных проблем;
ПК 3.3.9 Поддерживать эффективные рабочее отношения с коллегами;
ПК 3.3.10 Планировать личное обучение и развитие как служебную функцию;
ПК 3.3.11 Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность.
3.4 050204 3 – Техник-механик.
ПК 3.4.1 Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.4.2 Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.4.3 Знать технологический процесс производства;
ПК 3.4.4 Вести журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.4.5 Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.4.6 Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.4.7 Организовывать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.4.8 Составлять график планово–предупредительного ремонта;
ПК 3.4.9 Поддерживать эффективные рабочее отношения с коллегами;
ПК 3.4.10 Планировать личное обучение и развитие как служебную функцию;
ПК 3.4.11 Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность.
Приложение 86
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 482
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0503000 - Слесарное дело
Квалификации: 050301 2 - Слесарь-электрик по ремонту
электрооборудования
050302 2 - Электрик автослесарь
Форма обучения: очная

КҚ 3.3.5.Жұмысты аякетаганан кейін дайін ресурстарды кажетті жерде сактауды үйымдастырады;
КҚ 3.3.6.Жабдыктардагы ақауларды тез аныктауды менгереді;
КҚ 3.3.7. Түрлі бүзылыстармен акауларды жөндеу жұмысына катысады;
КҚ 3.3.8.Әртүрлі жағдайларды шешуге қүзіреттілігі жетпейтін кезде жоғаргы денгейдегі тұлғаларға хабар береді;
КҚ 3.3.9. Қызметтестермен қалыпты катнаста боладі.;
КҚ 3.3.10. Өзінін жеке дамуын және оқуын қызметтік функция түрінде жоспарлайді;
КҚ 3.3.11.Кажетті құралдармен жабдыктарды кауіпсіздікке және қажеттілікке сапалы тексеруді біледі.
3.4. 050204 3 – Техник-механик.
КҚ 3.4.1.Өндірістік іс-әрекетінін қажетті кешенді әдістер мен түрлерін біледі;
КҚ 3.4.2. аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін жасайды;
КҚ 3.4.3.Өндірістің технологиялық процесстерін біледі;
КҚ 3.4.4.Белгі беру және қоршау жүйесінің журналын жүргізу;
КҚ 3.4.5.Тоқтаусыз жұмыс жасауға жағдай жасау;
КҚ 3.4.6.Ағымдағы жөндеу жұмысын мезгілінде орындау;
КҚ 3.4.7Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану және жөндеу жумыстарың ұйымдастырады;
КҚ 3.4.8.Жоспарлы-сактандыру жұмыстарының кестесін құрастырады;
КҚ 3.4.9.. Қызметтестермен қалыпты катнаста боладі;
КҚ 3.4.10. Жұмысты орындау үшін жеке дамуының маңыздылыгын тусінеді;
КҚ 3.4.11. Радиоэлектронды жабдыктардын жұиыс істеу кабілетін тексеру жұмыстарын орындайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 86 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 482 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0503000 - Слесарлық іс
Біліктілігі: 050301 2- Электр құрал жабдықтарын жөндеуші
слесарь-электрик
050302 2 - Электрик автослесарь
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 2.1.1-2.1.6
ПК 2.2.2
ОПД.02
Электротехника
Электрический ток, электрическое поле, электропроводность веществ. Расчет электрических цепей постоянного тока. Цепи однофазного переменного тока с различным характером нагрузки. Трехфазные цепи, их расчет. Периодические несинусоидельные токи в электрических цепях. Трансформаторы Однофазные, трехфазные: устройство, принцип действия;
Знания:
- основные этапы развития электроники и импульсной техники;
-расчет числа витков трансформаторов, дросселей;
-расчет электрических цепей постоянного и переменного тока;
-расчет магнитной и трехфазной цепи;
Умения:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
-выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
-производить расчет сечения проводов;
БК1-5
ПК2.1. 5
ПК2.2.4-2.2.5
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
Умения:
производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
БК2
БК2,5
ОПД.04
Основы информатики и автоматизация производства
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Массивы. Графические программы. Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства схемы.
Знания:
- кодирование информации; моделирование; типы моделей; виды ОС ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD. электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор; программу-оболочку Norton
Commanders; игры; понятие алгоритма; свойств, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программу, ее структуризация; команды и операторы; операторы цикла; типы данных; программирование; линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ.
Умения:
- разрабатывать творческие проекты; автоматически регулировать: понятия, определения, регулируемый параметр, объект регулирование, его свойства, схемы; переводить процесс с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
ОПД.05
Основы стандартизации сертификации и метрологии:
Возникновение и развитие стандартизации; закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации на машиностроительных предприятиях; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов;
- строение и виды сплавов;
- классификация проводников и ферромагнетиков;
- основные физические процессы, происходящие в материалах;
Умения:
- определять основные физические процессы происходящих в металле
- определять виды сплавов;
- определять особенности физико-химических, механических материалов;
- классифицировать проводников;

КҚ2.1.1-2.1.6
КҚ2.2.2
ЖКП.1.2
Электротехника
Электротехниканың теориялық негіздері (электрлік өріс, электромагнетизм);
Өткізгіш бұйымдар мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және ауспалы тоқ электр машиналары;
Трансформаторлар;
Автоматиканың электрлік және магниттік элементтері; релейлі-контактілік схемаларды құру принциптері; электр жөнелту негіздері; электр энергиясын тасымалдау және бөлу
Білімдер:
- электроника мен импульсты техниканың негізгі даму этаптарын меңгеруі
-дросселдер трансформаторлардың орау сандарын есептеуді
-тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептерін орындауды;
-магнитті және үшфазалы тізбегінің есептерін орындауды;
Іскерліктер:
- тармақталған және тармақталмаған схема параметрлерін есептеу үшін белгілі формулалар мен әдістерін қолдануды
-электр энергиясын тұтынушылар үшін қорек көзінің керек режімін таңдауды
-өткізгіштердің қимасының есебін жүргізуді
БҚ 1-5
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4-2.2.5
ЖКП.1.3
Нарықтық экономика негіздері
Экономика түсінігі, экономикалық жүйе, қазіргі экономикалық жағдай және Қазақстан Республикасының нарыққа көшудегі жағдайлары, нарықтық механизм және оның функциялық қағидалары, нарықтық – экономикалық жүйедегі кәсіпорындар.
Басқару негіздері
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы негіздері;
-елді және шет елдегі экономикалық жағдайды;
-микро мен макроэкономика, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
-кәсіби қызметінде дағдылану үшін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды;
-стратегияны жоспарлауды;
-нарық жағдайы мен экономиканы талдауды;
-нарықтық инфрақұрылымды бақылауды;
-кіріс пен шығысты санау өндірістің бағасын тауардың өзіндік құнын анықтау.
БҚ2
БҚ2.5
ЖКП.1.4
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері:
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу: модель туралы түсінік, модель түрлері: ОС WINDOWS түрлері. WOR мәтіндік процессоры. EXCEL электронды кестелер. CORL DAW векторлық редакторы. Вирустарды қорғану. WinZip архиваторы. Norton Commander бұлт – бағдарламасы.
Білімдер:
- мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXCEL; вектор редактор CORL DAW; вирустардан сақтану; ойындар, архиваторлар.
Іскерліктер:
- шығармашылық жобаларды құрастыру; автоматтық реттеу; түсініктермен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
БҚ1,
БҚ7
ЖКП.1.5
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Стандарттаудың пайда болуы және дамуы;
"Техникалық реттеу және стандарттау, сертификаттау туралы" ҚР заңы;
Машина жасау кәсіпорындарындағы стандарттау негіздері;
Халықаралық аумақтық стандарттау; халықаралық ынтымақтастық; өлшеу құралдары; мөлшер этолоны; сертификаттау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтаушылар; "Техникалық реттеу және стандартау, сертификаттау туралы" ҚР заңы; өнім сапасы және келісім мәлімдемесі; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
-стандарттау тарихын және дамуы;
-"Техникалық реттеу және стандарттау, сертификаттау туралы" ҚР заңы;
-метрология негіздері;
-сертификаттау негіздері;
-"Сертификаттау туралы" ҚР заңы;
-өлшеу құралдары;
-мөлшер эталоны;
Іскерліктер:
- терминдерді және анықтауышты қолдану;
-өнім сапасын анықтау

ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Ремонт и устройство электрооборудования
Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
Работать с образцовыми при-борами;
Проверять и устранять основные неисправности электроустановок;
Организовывать монтаж и наладку комплексных трансформаторных пунктов;
Применять на практике знания по охране труда.
Знания:
-принципы контроля технологических параметров электросетей;
-основные методы измерения технологических параметров сети;
-принцип работы и конструкции электроустановок;
Умения:
-определять класс точности и погрешность приборов;
-проводить монтаж и наладку электрооборудовании;
-соединять вторичные приборы к щитам и пультам управления электроустановок.
ПК2.1.5
ПК2.1.6
ПК2.2.5
СД.02
Электроматериаловедение
Основные физико-химические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация проводников, диэлектриков, полупроводников и ферромагнетиков, основные физические процессы в них и радиоэлемента, изготовленных на их основе.
Знания:
- основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов;
- строение и виды сплавов;
- классификация проводников и ферромагнетиков;
- основные физические процессы, происходящие в материалах;
Умения:
- определять основные физические процессы происходящих в металле
- определять виды сплавов;
- определять особенности физико-химических, механических материалов;
- классифицировать проводники;
БК 1-3
ПК 2.1.1-2.1.6
СД.03
Охрана труда, электробезопасность и пожарная безопасность на предприятии.
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда, мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины; виды, средства, меры предупреждения.
Техника безопасности: основные правила и инструкции по безопасности труда при работе с оборудованием и механизированным и электроинструментом.
Пожаробезопасность: причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения. Правила поведения при пожаре. Правила пользования первичными средствами пожаротушения, устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Знания:
-причины производственного травматизма и профзаболеваний, способы их предупреждения;
-правила электробезопасности;
-правила пожарной безопасности;
-общие сведения о гигиене труда и производственной санитарии.
Умения:
-обеспечивать при работе собственную безопасность окружающих людей в рабочей среде;
-оказать помощь при производственной травме;
-пользоваться первичными средствами пожаротушения;
БК7
ПК 2.1.1-2.1.6

КҚ2.1.3
КҚ 2.2.4
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Электржабдықтарының құрылғысы және жөндеу
Электржабдықтарының метрологиялық аспаптар жүйесін реттеу;
Өрт қауіпсіздігі автоматика құралдарын жөндеу және ретке келтіру;
Электржабдықтарының үзіліссіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету;
Өлшеу – бақылау құралдарын орнату және реттеу;
Қорғау құралдарымен жұмыс жасау;
Метрологиялық аспаптардың негізгі ақауларын тексеру және жою;
Кешенді трансформатор қосалқы станцияларының өрт сөндіру құралдармен жабдықтау;
Еңбекті қорғау шараларын практикаде қолдану.
Білімдер:
--электр жүйелерінің параметрлерін стандарт деңгейінде бақылау принциптерін;
- стандарт талаптарына сәйкес қорғау құралдарын пайдаланудың басты әдістерін;
-Электржабдықтарының өрт сөндіргіштерінің құрылымын және жұмыс жасау негіздерін;
Іскерліктер:
-метрологиялық аспаптардың дәлдік класын және қателіктерін анықтау;
- жер тұйықтағыштардың монтажы мен баптауын жүргізу;
-электржабдықтарының қосалқы аспаптарын стандартқа сәйкес жалғау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
АП.02
Электроматериал тану
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері; материалдардың механикалық қасиеттері мен құрылымдарын; қоспалардың негізі ұғымдары туралы; шойын мен болаттың термо өнделуі; конструкциялық материалдар; ұнтақ және композициялық материалдар мен оларды алу; инструменталды материалдар; металл емес конструкциялық материалдар.
Білімдер:
басты физикалық-химиялық, механикалық және техникалық материалдардың қасиеттерін;
-ерітінділердің түрлерін, құрылымын;
-феромагнитті жартылай өткізгішті диэлектрикті өткізгіштердің классификациясын;
-материалдарда өтіп жатқан, басты физикалық процестерді;
Іскерліктер:
- ерітінділердің түрлерін анықтап және ажыратуды,
-басты физикалық химиялық, механикалық және техникалық материалдардың мүмкіндіктерін анықтауды;
- өткізгіштерді классификациялауды;
-заттардың түрлерін анықтау.
БҚ 1-3
КҚ 2.2.1-2.2.6
АП.03
Еңбек қорғау, электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі.
Еңбекті қорғау: құқықтық және нормативті база, еңбек жағдайына әсер ететін факторлар, еңбекті қорғау шаралары. Өндірістік жарақат және кәсіби ауыру: себептері, түрі, шаралар, есте сақтау шаралары. Техника қауіпсіздігі: механикаландырылған электрожабдықпен және құралдармен жұмыс істеу барысында еңбекті қорғау нұсқаулары және негізгі ережелер.
Өрт қауіпсіздігі:
Ғимараттағы өрттің пайда болуының себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт кезіндегі тәртіп ережесі, өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану ережесі. Өрт сөндіргіштерді және өрт крандарын пайдалану және құру. Еңбек гигиенасы және өндірісті санитария негіздері. Еңбекті қорғау
Білімдер:
-өндірісті санитария туралы жалпы мағлұматты;
-техника қауіпсіздігін;
-электр қауіпсіздік негіздерін;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматты;
Іскерліктер:
-техника қауіпсіздігін сақтау;
-өндірісті жарақатта көмек көрсету;
-өрт қауіпсіздігін сақтау;
-өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану;
БҚ7
КҚ2.1.1-2.1.6

ПК 2.2.4
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Производственное обучение.
Составить график планово-предупредительного ремонта электрической сети. Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Знания:
-составление электрических схем энергоснабжения потребителей;
-классификацию и монтаж электрооборудовании;
-методы электрических измерений;
Умения:
-проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудовании;
-выполнять поверку контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.01
Учебная практика.
Организовывать рабочее место;
Знать охрану труда на рабочем месте;
Выполнять санитарные требования;
Постоянно обновлять свои знания и навыки;
Знания:
- основы электротехники;
- назначение электрооборудования;
- термины, используемые в энергетике;
Умения:
- монтажные и наладочные работы электроизмерительных приборов;
- обрабатывать результаты, полученные на контрольно - измерительных приборах;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.02
Ознакомительная практика.
Составлять график ремонта электрооборудования;
Знать технологический процесс ремонтных работ производства;
Вести оперативный журнал;
Знания:
- организовывать работу по текущему ремонту электрообрудовании и электроизмерительных приборов;
- пользоваться нормативными материалами по обслуживанию и ремонту электроустановок и средств контрольно-измерительных приборов;
Умения:
- выбирать электрооборудование и проверять его работоспособность;
- производить наладку контрольно-измерительных приборов и автоматики;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.03
Технологическая практика.
Создать условия для бесперебойной работы электрооборудовании;
Выполнять своевременный текущий ремонт электроосвещения;
Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудовании;
Знания:
-методы электрических измерений;
Умения:
- проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудовании;
- выполнять поверку контрольно-измерительных приборов
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.04
Преддипломная практика.
Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
Проверять и устранять основные неисправности электроустановок;
Организовывать монтаж и наладку комплексных трансформаторных пунктов;
Применять на практике знания по охране труда.
Знания:
- принципы контроля технологических параметров электросетей;
- основные методы измерения технологических параметров сети;
- принцип работы и конструкции электроустановок;
Умения:
- определять класс точности и погрешность приборов;
- проводить монтаж и наладку электрооборудовании;
- соединять вторичные приборы к щитам и пультам управления электроустановок.
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Обновлять постоянно знания и навыки
БК 2
Работать качественно по профессии
БК 3
Собирать и систематизировать необходимую информацию об энергетике и эксплуатации электроустановок потребителями
БК 4
Выполнять противопожарные мероприятия
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом по электроснабжению потребителей
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления задачи качественной эксплуатации электроустановок
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 2.2.4
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП.01
Өндірістік оқыту.
Электр жүйелерінің жоспарлы–алдын ала жөндеу жұмыстары графигін құру.
Электржабдықтарының бұғау және сигнализация жүйесін ретке келтіру;
Автоматика құралдарын жөндеу және ретке келтіру;
Электржабдықтарының тоқтаусыз жұмыс істеуін орындау;
Іскерліктер:
- тұтынушылардың электр энергиясын пайдалану үлгісін;
- электр жабдықтарын құрастыру және жіктеу;
- электрді өлшеу әдістерін;
Дағдылар:
электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
-бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ2.1.1- КҚ 2.1.10
КҚ2.2.1- КҚ 2.2.6
ӨО және КП.01
Оқу практика
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Жұмыс орнындағы еңбекті қорғауды білу;
Санитарлық талаптарды орындау;
Өз білімі мен дағдыларын үнемі жаңартып отыру;
Іскерліктер:
- электротехника негіздерін білуі керек;
- электр құрылғылардың түрлерін;
-энергетикада қолданылатын терминдерді;
Дағдылар
-бақылау-өлшеу аспаптарын электр жүйелеріне қосу;
-бақылау-өлшеу аспаптарына түскен нәтижелерді сараптай білу;
КҚ 2.1.1- КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1- КҚ 2.2.6
ӨО және КП.02
Танысу практика
Электржабдықтарын жөндеу кестесін жасау;
Өндірістің технологиялық процесін білу;
Жедел басқару журналын жүргізу
Іскерліктер:
-құрылымдық сүлбеде және электр сүлбеде қолданылатын элементтерді;
-электржабдықтарының түрлерін;
-электр өлшеу әдістерін;
Дағдылар
-электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
-бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ2.1.1- КҚ 2.1.10
КҚ2.2.1- КҚ 2.2.6
ӨО және КП.03
Технологиялық практика.
Өндірістің технологиялық процесін білу;
Жедел басқару журналын жүргізу
Электржабдықтарының тоқтаусыз жұмыс істеуге жағдай жасау;
Іскерліктер:
-электр өлшеу әдістерін;
Дағдылар
-электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
-бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ2.1.1- КҚ2.1.10
КҚ 2.2.1- КҚ2.2.6
ӨО және КП.04
Диплом алды практика.
электрқондырғыларын сигнал беру және блоктау системаларына бағыттау;
автоматика құрылғын реттеу және баптау жұмыстарын орындау;
электржабдықтары жұмыстарын үздіксіз жүзеге асыру;
аспаптардың өлшеу-бақылау жөндеу және құрастыру жұмыстарын жүргізу;
электрқондырғыларының негізгі қателіктерін жою және тексеру;
жинақталған трансформаторлық пунктердің жөндеу және құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру;
еңбекті қорғау білімдерін практикада қолдану.
Іскерліктер:
-электр жүйелерінің технологиялық параметрлерін бақылау принциптерін;
- электр жүйелерінің технологиялық параметрлердің өлшеудегі басты әдістерін;
-электржабдықтарының істеу принципін және құрылысын;
Дағдылар
-аспаптардың дәлдігі мен ауытқыларын анықтау;
-электржабдықтарының монтажы мен баптауын жүргізу;
-қосалқы аспаптарды электржабдықтарын басқару қалқандары мен пульттарына жалғау.
КҚ2.1.1- КҚ2.1.10
КҚ 2.2.1- КҚ2.2.6
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Білімі мен әдісістерін тұрақты жаңалау
БҚ 2
Кәсібі бойынша сапалы жұмыс жасау
БҚ 3
Энергетика және тұтұнушылардың электр жабдықтарын пайдалануда қажетті мәліметтерді жинақтау және жіктеу
БҚ 4
Өрт қауіпсіздігі шараларын орындау
БҚ 5
Тұтұнушыларды электр энергиясымен жабдықтау технологиялық шараларында көрсетілген жұмыстарды орындау
БҚ 6
Электр жабдықтарын пайдалануда ең тиімді әдістерін және сапалы орындау мәселелерін таңдау
БҚ 7
Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1 050301 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
ПК 2.1.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные, плотницкие и электро-монтажные работы;
ПК 2.1.2 Прокладывать кабели (напряжением до 35 кВ);ПК 2.1.3 Соблюдать последовательность операций при выполнении такелажных работ;
ПК 2.1.4 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.1.5 Регулировать устройство, конструкцию типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.1.6 Выполнять диагностику, техническое обслуживание типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.1.7 Выполнять диагностику, техническое обслуживание, мелкий и средний ремонт электрооборудования сельскохозяйственного производства и приборов;
ПК 2.1.8 Выполнять такелажные работы с применением простых грузоподъемных средств, кранов, управляемых с пола;
ПК 2.1.9 Выполнять замеры электрических величин;
ПК 2.1.10 Выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения.
2.2 - 050302 2 - Электрик автослесарь
ПК 2.2.1 Составлять график ремонта электрооборудования автомобиля;
ПК 2.2.2 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы
ПК 2.2.3 Знать технологический процесс ремонта электропитания автомобилей;
ПК 2.2.4. Вести журнал ремонта;
ПК 2.2.5. Выполнять своевременный текущий ремонт электрооборудовании автомобилей;
ПК2.2.6. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудовании автомобилей;
ПК2.2.7. Составлять график планово-предупредительного ремонта электрооборудования автотранспорта.
Приложение 90
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 486
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0507000 - Организация обслуживания гостиничных
хозяйств
Квалификация: 050701 1 - Портье*

2. Жоғарғы деңгей
2.1 - 050301 2 – Электр құрал –жабдықтарын жөндеуши слесарь-электрик
КҚ 2.1.1 Слесарлық, слесарлық жинау, ұсталық, және электр монтаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.2 Кабелдерді төсеу ( 35 кВ кернеуге дейін);
КҚ 2.1.3 Такеллаж жұмыстарын орындау тәртібі ретін сақтау;
КҚ 2.1.4 Электр сүлбелерін, жобаларды және сызылмаларды оқу;
КҚ 2.1.5 Типті электр жабдықтары мен аспаптардың құрылымы мен конструкциясын реттеу;
КҚ 2.1.6 Типті электр жабдықтары мен аспаптарды қадағалау және техникалық қызмет көрсету;
КҚ 2.1.7 Типті электр жабдықтары мен аспаптарды қадағалау және техникалық қызмет көрсету, жеңіл және орта жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.8 Крандармен, жүк көтергіш құралдарымен такеллаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.9 Электр көрсеткіштерін өлшеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.10 Электр жабдықтары мен электр жарығы технологиялық жай электр сүлбелеріндегі қателіктерді анықтау және жөндеу.
2.2 - 050302 2 - Электрик автослесарь
КҚ 2.2.1. Автомобильдің электр жабдықтарын жөндеуге кестесін жасау (құру);
КҚ 2.1.2 Электр сүлбелерін, жобаларды және сызылмаларды оқу;
КҚ 2.2.3 Автокөлік электр-қауатын; жөндеудегі технологиялық кезеңін білу;
КҚ 2.2.4. Жөндеу журналын жүргізу;
КҚ 2.2.5. Автокөліктің электр жабдықтарын уақытылы ағымдағы жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.6. Автокөліктің электр жабдықтарын жөндеу және рациональды пайдаланудың жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.7. Автокөліктің электр жабдықтарын жөндеуге жоспарлы – ескертпе кестесін құру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 90 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 486 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0507000 - Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және
ұйымдастыру
Біліктілігі: 050701 1 - Портье*

СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
История политических учений.
Категории политологии.
Развитие и становление науки социологии.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 3.4
Основы экономики:
Экономика и ее роль в обществе.
Общие основы экономических систем.
Общие типы организации производства. Рынок и законы его функционирования. Государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок.
Знания:
- понятие и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики;
Умения:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 3.5
Основы права:
Становление государства и права.
Основные отрасли права:
- основы конституционного права;
- административное право;
- гражданское право;
- трудовое право;
- основы налогового права;
- уголовное право;
- семейное право;
- Казахстан-субъект современного международного права.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативные, правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
Основы черчения:
Общие правила выполнения чертежей.
Техническое черчение.
Элементы строительного черчения.
Знания:
- элементы строительного чертежа;
- виды строительных чертежей;
- правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
Умения:
- применять основные правила оформления чертежей;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах;
- составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
- строить планы зданий.
БК 4
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1.
ПК 3.6.4
ПК 3.6.9
ОПД 1.2
Экономическая и социальная география:
Общая экономико-географическая характеристика мира.
Политическая карта мира.
Региональная характеристика мира.
Казахстан на карте мира.
Экономическая интеграция страны.
Знания:
- политико-географическое положение государств;
- типы стран современного мира;
- региональное природопользование;
- демографическая политика государств;
- формы международных экономических связей;
- экономическая интеграция стран.
Умения:
- анализировать статистические данные по странам;
- составлять графики, диаграммы;
- определять отрасли международной специализации, экономический "рисунок" страны;
- составлять экономико-географическую характеристику стран.
БК 4

ӘЭП 3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ғылымдар тарихы. Саясаттану категориялары. Әлеуметтану ғылымы ның қалыптасуы мен дамуы.
Білімдер:
- заңдылықтарды ұғынудағы әлеуметтік қадамдар туралы түсініктер;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы ұғымдар;
- тұлғаның әдеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттелу түрлерін білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеріс пен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде тұтас) айқындау;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінік жасау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы ролі.
Экономикалық жүйелердің жалпы негізі.
Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері.Нарық және оны реттеу заңдылықтары. Нарық экономикасын мемлекеттік реттеу. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық.
Білімдер:
- экономика ұғымы және оның негізгі қызметтері;
- қоғамдық өндіріс құрылымын, өндірістік қатынастар жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдары, нарықтың мәні мен қызметтері;
- пайданың қалыптасуы және экономикалық ролі;
- макроэкономиканың негізгі сипаттары мен ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- экономикалық заңдар әсерінің объетивтілігін түсіндіру;
- экономикалық қатынастардың түрлерін бағалау;
- кәсіпкерлік қызметіне экономикалық талдау жүргізу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Құқық пен мемлекеттің қалыптасуы.
Құқықтың негізгі салалары: конституциялық құқық негіздері;
- әкімшілік құқық;
- азаматтық құқық;
- еңбек құқығы;
- салық құқығының негіздері;
- қылмыстық құқық;
- жанұялық құқық;
- Казахстан-заманауи халықаралық құқық субъектісі
Білімдер:
- адам және азамат құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері, кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін регламенттеуші нормативтік, құқықтық актілерді пайдалана білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Сызу негіздері:
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері.
Техникалық сызу.
Құрылыс сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- құрылыс сызбаларының элементтері;
- құрылыс сызбаларының түрлері;
- үш жақызтықта геометриялық денелерді проекциялау ережелері;
Іскерліктер:
- сызбаларды сызудың негізгі ережелерін қолдану;
- сызбалардағы бөліктер мен түйісулерді орындау;
- диаграммалар мен кестелердің әр түрлі сызбаларын құру және орындау, ғимарат жоспарын құру.
БҚ 4
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.2
Экономикалық және әлеуметтік география:
Әлемнің экономикалық-географиялық жалпы сипаттамасы. Әлемнің саяси картасы. Әлемнің аймақтық сипаттамасы.
Білімдер:
- негізгі географиялық терминдер мен ұғымдар;
- мемлекеттің саяси-географиялық жағдайы-;
- халықаралықэкономикалық байланыстарды халықаралық туризм мәнін;
- әлем тұрғындарының, белгіленген аймақтар мен елдердің санақ саны және динамикасы;
- этнографиялық ерекшелігі;
- тұрғындардың өмір сүру сапасы мен деңгейіндегі айырмашылығы
Іскерліктер:
- халықаралық маманданудың салаларын, елдердің экономикалық "бейнесін" анықтауды;
- елдердің экономикалық-географиялық сипаттамасын жасауды.
БҚ 4

ПК 3.6.4
ПК 3.6.9
ОПД 1.3
Делопроизводство на государственном языке:
Своебразная специфика письменного жанра. Организационные документы. Приказно –уставные документы Информационно-справочные документы. Документация трудовых отношений.
Знания:
- термины делопроизводства;
- виды документов;
- сформированная структура перечня документов
- формуляр-образец документов -образец заполнения деловых бумаг;
Умения:
- правильное заполнение документов согласно правилам;
- правильное заполнение документов
- сходство и различие данных в документах
- ведение делопроизводства на двух языках согласно правилам
- точное выполнение нормативных актов,
- заполнение документов, сдача подпись, передача по месту назначения.
БК 2
БК 3
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.8
ОПД 1.4
Английский язык (профессиональный):
Профессиональная терминология, техника перевода и развитие речи по разделам:
- география туризма Казахстана;
- профессиональная этика;
- разработка и организация туров в гостиницах;
- организация обслуживания гостиничных хозяйств;
- организация питания в гостиничных хозяйствах.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
Умения:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания английского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
БК 1
БК 2
БК 8
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.7
ПК 3.6.3
ПК 3.6.8
ОПД 1.5
Организация туристской
деятельности:
Организационные формы и виды туризма.
Инфраструктура туризма. Туристский рынок и бизнес.
Туристские услуги.
Основы безопасности в туризме.
Рекламная деятельность в туризме. Туристские формальности. Страхование и лицензирование в туристской деятельности.
Стандартизация и сертификация туристской деятельности.
Знания:
- организационные формы и виды туризма;
- инфраструктуру туризма;
- производство туристского продукта;
- организацию транспортных маршрутов;
- структуру организационно- правовых основ туристской деятельности;
- нормативно-правовые акты республики Казахстан о туризме;
- туристские формальности;
- правила страхования жизни;
- положения о лицензировании туристской деятельности;
- рекомендации по обеспечению безопасности туриста и его имущества:
- рекомендации по обеспечению охраны окружающей среды, памятников культуры.
Умения:
- разработать и сформировать тур;
- реализовать тур;
- организовать спортивные туры;
- оформлять документы по страхованию;
- выполнять требования по лицензированию деятельности;
-обеспечить безопасность туристов и их имущества.
БК 8
БК 9

КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.3
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Жазбаша жанрлардың өзіндік ерекшелігі.
Ұйымдық құжаттары.
Бұйрық –жарлық құжаттар.
Ақпараттық – анықтамалық құжаттар.
Еңбек қатынастарын қүжаттау.
Білімдер:
- тілдерді қолдану мен дамыту-дың мемлекеттік бағдарламасы;
- тілдің қоғамдық қызмет аясы;
- іс жүргізу тілінің терминдері;
- құжат түрлері;
- деректер тізбесінің қалыптас-қан құрылымы;
- құжаттардың формуляр үлгісі;
- әр түрлі іс- қағаздарының толтырылу үлгісі;
Іскерліктер: ережеге сәйкес
- құжаттарды дұрыс құру;
- құжаттарды дұрыс толтыру;
- құжат деректемелерін ұқсастығы мен айырмашы-лығын айыру;
- екі тілде іс-қағаздарын ережеге сәйкес жүргізу;
- нормативті актілерді дәл орындау;
- құжаттарды толтыру, қол қою, қажетті жерлерге өткізу;
- ресми стильде қолданылатын синтаксистік тіркестерді пайдалану;
- ауызша және жазбаша ресми қарым-қатынас жасау.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.4
Ағылшын тілі (кәсіби):
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы:
Қазақстанның туризм географиясы;
-кәсіби этика;
-қонақ үйлерде турларды уйымдастыру және дайындау;
-қонақ үй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
-қонақ үй шаруашылығында тамақтануды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағдары бар мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық, грамматикалық минимум;
- ағылшын тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде ағылшын тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөзді түсіну;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.5
Туристік қызметті ұйымдастыру
Туризмнің ұйымдастырылған түрі мен формасы.
Туризм инфрақұрылымы. Туристік нарық және бизнес.
Туристік қызмет көрсетулер.
Туризмдегі қауіпсіздік негіздері. Туризмдегі жарнамалық қызмет.Туристік нысандылық. Туристік қызметтегі сақтандыру және лицензиялау.
Туристік қызметтегі стандарттау және сертификаттау.
Білімдер:
- туризмнің ұйымдастыру формалары мен түрлері;
- туризм инфраструктурасы;
- туристік өнімнің өндірісі;
- көлік маршруттарын ұйымдастыру;
- туристік қызмет негіздерінің ұйымдық-құқықтық құрылымы;
- Қазақстан республикасындағы туризм туралы нормативті-құқықты акттер;
- туристік нысандылық;
- өмірді сақтандыру ережесі;;
- туристік қызметті лицензиялау туралы ереже;
- туристің және оның мүлігінің қауіпсіздігін қамтамасыздандыру бойынша нұсқаулық;
- қоршаған ортаны, мәдениет ескерткіштерін қорғауды қамтамасыздандыру бойынша нұсқаулық
Іскерліктер:
- турды дайындау және қалыптастыру;
- турларды өткізу;
- спорттық турларды ұйымдастыру;
- сақтандыру бойынша құжаттарды рәсімдеу;
- қызметті лицензиялау бойынша талаптарды орындау;
- туристтердің және олардың мүлкінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.10
ОПД 1.6
География туризма Казахстана
Теоретические основы географии туризма.
Структурная и рекреационная особенности географии туризма Казахстана.
Объекты туризма Казахстана. Предпосылки развития туризма Казахстана.
Знания:
- основные понятия и терминологию, применяемые в географии туризма;
- природные предпосылки развития туризма;
- классификацию современного туризма;
- структурную и рекреационную особенности географии туризма Казахстана;
- факторы и условия развития внутреннего туризма;
- основные черты туристского спроса.
Умения:
- составлять статистику внутреннего туристского спроса;
- определять соотношение понятий: отдых, рекреация, туризм;
- определять социально-экономические предпосылки развития туризма.
БК 4
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД 1.7
Автоматизированные системы обработки информации
Современные компьютерные прикладные программы.
Понятие и назначения базы данных (БД) и системы управления базами данных СУБД).
Компьютерные системы бронирования и резервирования.
Офисная техника и средства телекоммуникаций.
Знания:
- основные компьютерные прикладные программы и их применение;
- структурные элементы БД;
- функциональные возможности СУБД;
- основные системы бронирования и резервирования;
- офисная техника и средства телекоммуникаций
Умения:
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- выводить формы на печать;
- работать с пакетами прикладных программ;
- пользоваться офисной техникой и средствами телекоммуникаций;
- выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
- пользоваться гостиничными программами бронирования и резервирования.
БК 6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.8
ОПД 1.8
Профессиональная этика:
Профессиональная этика и культура обслуживания.
Психологическая культура сервиса.
Этическая культура сервиса.
Эстетическая культура сервиса.
Организационно-технологическая культура сервиса.
Служебный этикет.
Знания:
- виды социального контакта: деятельности и общения;
- психологические особенности делового общения;
- этические нормы и принципы делового общения;
- методы предупреждения и разрешения конфликтов;
- эстетические требования к интерьеру помещений, к рабочему месту, внешнему виду персонала;
- новые виды услуг и форм обслуживания.
Умения:
- устанавливать психологический контакт в процессе общения;
- готовить и проводить деловые беседы и переговоры;
- использовать основные приемы и правила общения;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации;
- соблюдать правила профессиональной этики и служебного этикета.
БК 8
БК 10

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.10
ЖКП 1.6
Казахстандағы туризм географиясы
Туризм географиясының теориялық негіздері. Туризм географиясының теориялық негізі.Қазақстан туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктері.Қазақстандағы туризм объетілері. Қазақстандағы туризмді дамытудың алғышарттары.
Білімдер:
- туризм географиясында қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдері;
- туризмді дамытудың табиғи алғышарттары;
- қазіргі заманғы туризмдердегі топтастыру;
- Қазақстандағы туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктері;
- ішкі туризмді дамыту факторлары мен жағдайлары;
- турист сұраныстарының негізгі сипаттары;
Іскерліктер:
-ішкі туристік сұраныстардың статистикасын жасау;
- демалыс, рекреация, туризм ұғымдарының арасалмағын анықтау;
- туризмді дамытудың әлеуметтік-экономикалық алғышарттарын анықтау.
БҚ 4
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 1.7
Ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Заманауи компьютерлік қолданбалы бағдарламалар.
Мәліметтер базасы (МБ) және мәліметтер базасын басқару жүйесі (МББЖ) ұғымы және мақсаты.
Брондаудың компьютерлік жүйесі.
Телекоммуникация құралдары мен офистік техника.
Білімдер:
- негізгі компьютерлік ұғымдар және оны қолданылуы;
- МБ құрылымдық элементтері;
- МББЖфункционалдық жүйесі;
- брондаудың негізгі жүйесі;
- телекоммуникация құралдары мен офистік техника
Іскерліктер:
- мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) қолдану;
- формаларды басып шығаруға дайындау;
- қолданбалы бағдарламалар пакеттерімен жұмыс істеу;
- телекоммуникация құралдары мен офистік техниканы пайдалану;
- кесте мәліметі негізінде мәтінді және сандық ақпараттарды өңдеуді орындау;
- Қонақ үйдің брондау бағдарла-масын қолдану.
БҚ 6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.8
Кәсіби этика:
Кәсіби этика және сервис мәдениеті.
Қызмет көрсету мәдениеті мен кәсіби этика.
Қызмет көрсетудің психологиялық мәдениеті.
Қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті
Қызмет көрсетудің ұйымдық-технологиялық мәдениеті.
Қызметтік этикет.
Білімдер:
- әлеуметтік байланыс түрлері: қызмет және қарым-қатынас;
- іскерлік қарым-қатынастың психологиялық ерекшеліктері;
- іскерлік қарым-қатынастың этикалық нормалары мен принциптері;
- бүліктердің алдын-алу және оларды шешу әдістері;
- интерьерге, бөлмелерге, жұмыс орнына, қызметкердің сыртқы келбетіне қойылатын эстетикалық талаптар;
- қызмет көрсетудің нысандары мен қызметтердің жаңа түрлері.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас үрдісінде технологиялық байланыс жасау;
- іскерлік ссұхбаттар мен келіссөздерді дайындау және жүргізу;
- қарым-қатынас және негізгі қабылдау ережелерін қолдану;
- бүліктік жағдайлардың алдын алу және шешу,
- кәсіби этика мен қызметтік этикет ережелерін сақтау.
БҚ 8
БҚ 10

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.7
ПК 3.6.10
ОПД 1.9
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда.
Техника безопасности. Производственная санитария и гигиена. Пожарная безопасность.
Промышленная экология.
Знания:
- основные требования гигиены труда и производственной санитарии;
- правила техники безопасности;
- основные требования пожарной безопасности;
- требования по охране окружающей среды;
Умения:
- организовать работу с учетом безопасности труда и пожарной безопасности;
- оказать доврачебную помощь при необходимости;
- соблюдать требования производственной санитарии и гигиены;
- пользоваться правилами по охране окружающей среды.
БК 5
БК 9
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.9
ОПД 1.10
Маркетинг
Виды и формы предпринимательской деятельности.
Основы маркетинга. Маркетинг сферы услуг. Информационное обеспечение маркетинга.
Цены и ценовые стратегии.
Управление маркетингом.
Рекламная деятельность в сфере услуг.
Знания:
- основы предпринимательской деятельности;
- виды и формы предпринимательской деятельности;
- порядок создания предприятия;
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы;
- понятие маркетинговой среды;
- информационное обеспечение маркетинга;
- стратегии ценообразования, виды цен;
- каналы распределения товаров и услуг;
- понятие о конкуренции;
- продвижение товаров и услуг.
Умения:
- выбрать форму предпринимательской деятельности;
- проводить изучение формирования и прогнозирования спроса;
- осуществлять сегментацию рынка;
- использовать средства маркетинга;
- разработать рекламное обращение и товарный знак;
- выбрать каналы распределения своих услуг.
БК 4
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.4
ОПД 1.11
Организация питания в гостиничных хозяйствах:
Организация предприятий общественного питания (ПОП).
Типы предприятий общественного питания. Производственные и торговые помещения, их оборудование. Столовая посуда, приборы, белье – характеристика и назначение; Обслуживание посетителей в зале ресторана. Специальные формы обслуживания.
Обслуживание банкетов и приемов. Особенности организации питания иностранных туристов.
Знания:
- типы и характеристику предприятий питания;
- формы, виды, характеристики ресторанного меню;
- современную и классическую организацию кухонного производства;
- характеристику и назначение столовой посуды, приборов, белья;
- правила подготовки торгового зала ресторана к обслуживанию;
- правила сервировки стола;
- правила и методы подачи блюд и напитков;
- технику подачи блюд и напитков;
- виды обслуживания, особые формы обслуживания;
Умения:
- организовывать обслуживание в предприятиях общественного питания;
- организовывать кухонное производство;
- составлять ресторанное меню;
- получать столовую посуду, приборы, белье;
- расставлять столы в зале;
- сервировать столы предварительно и по заказу;
- встречать гостей и принимать заказ;
- обслуживать гостей по заказу;
- производить расчет с гостями;
- организовывать и обслуживать банкеты, фуршеты.
БК 1
БК 2
БК 10

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
ЖКП 1.9
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері. Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік санитария және гигиена.
Өрт қауіпсіздігі.
Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- өндірістік санитария мен еңбек гигиенасының негізгі талаптары;
- қауіпсіздік техникасының ережелері;
- өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- жұмысты өрт қауіпсізді мен еңбек қауіпсіздігін ескере отырып ұйымдастыру;
- қажет жағдайда дәрігерге дейінгі жәрдемді көрсету;
- өндірістік санитария мен гигиена талаптарын сақтау;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша ережелерді пайдалану.
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.10
Маркетинг
Кәсіпкерлік қызмет түрлері мен нысандары. Маркетинг негіздері. Қызмет көрсету сферасының маркетингі. Маркетингті ақпаратпен қамтамасыздандыру. Баға және баға стратегиялары. Маркетингпен басқару. Қызмет көрсету сферасындағы жарнамалық қызмет.
Білімдер:
- кәсіпкерлік қызметтің негізі;
- кәсіпкерлік қызмет түрлері мен формалары;
- кәсіпорынды құру тәртібі;
- маркетинг ұғымы, оның мақсаттары, қызметтері, принциптері;
- маркетингтік орта ұғымы;
- маркетингті ақпаратпен қамтамасыздандыру;
- баға белгілеу стратегиялары, баға түрлері;
- тауарлар мен қызметтерді тарату каналдары;
- бәсеке туралы ұғым;
- тауарлар мен қызметтерді қозғалту;
Іскерліктер:
- кәсіпкерлік қызметтүрін таңдау;
- сұраныстың қалыптасуы мен оны болжауды оқып-үйренуді жүргізу;
- нарық сегменттеуін жүргізу;
- маркетинг құралдарын пайдалану;
- жарнамалық үндеулер мен тауар белгілерін жасау;
өз қызметтерін тарату каналдарын таңдау.
БҚ 4
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.4
ЖКП 1.11
Қонақ үй шаруашылығында тамақтандыруды ұйымдастыру:
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұйымдастыру (ҚТК) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының түрлері. Өндірістік және сауда орындары, оларды жабдықтау. Асхана ыдыстары, құралдры, ақ жаймалар – сипаты және неге арналғандығы. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсету. Шет ел туристерін тамақтандыруды ұйымдастырудағы ерекшеліктері.
Білімдер:
- тамақтандыру кәсіпорындарының түрлері мен сипаты;
- мейрамхана ас мәзірі формалары, түрлері, сипаттары;
- заманауи және классикалық ас үй өндірісін ұйымдастыру;
- ас үй ыдыстарының, құралдарының, ақ жаймаларының неге арналғандығы;
- мейрамхана сауда залының қызмет көрсетуге дайындық тәртібі;
- тамақ ішетін үстелді жабдықтау ережелері;
- тағамдар мен сусындарды ұсыну техникасы;
- қызмет көрсету түрлері, қызмет көрсетудің ерекше формалары.
Іскерліктер:
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетулерді ұйымдастыру;
- ас үй өндірісін ұйымдастыру;
- мейрамхана ас мәзірін құру;
- ас үй ыдыстарын, құралдарын, ақ жаймаларын қабылдап алу;
- залда үстелді орналастыру;
- алдын-ала тапсырыстар бойынша тамақ ішетін үстелдерді жабдықтау;
- қонақтарды қарсы алу және тапсырыстар қабылдау;
- тапсырыстар бойынша қонақтарға қызмет көрсету;
- қонақтармен есептесу;
- банкеттермен фуршеттер ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 10

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ОПД 1.12
Бухгалтерский учет в гостиничных комплексах:
Цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности. Бухгалтерский баланс и система счетов.
Организация бухгалтерского учета на предприятиях индустрии гостеприимства.
Механизм ценообразования.
Принципы организации учета наличных средств.
Знания:
- бухгалтерский учет: понятия, задачи, методы;
- механизацию хозяйственных операций;
- понятие цены и ценообразования;
- типы хозяйственных операций;
- способы оценки основных средств;
- основные методы приемки, хранения и отпуска материалов;
- понятие о калькуляции, расчет количества сырья по нормативам;
- учет предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря;
- документальное оформление, порядок списания;
Умения:
- выполнять кассовые операции;
- оформлять основные документы по учету кассовых операций;
- делать бухгалтерскую проводку по любой совершаемой хозяйственной операции;
- составлять бухгалтерский баланс и финансовую отчетность;
- производить хозяйственные вычисления;
- составлять калькуляционные карточки;
- производить учет предметов материально-технического оснащения.
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 3.5.2
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.8
СД 02
Специальные дисциплины
СД 2.1
Организация обслуживания гостиничных хозяйств:
История развития индустрии гостеприимства.
Типы и характеристика предприятий размещения.
Предприятия транспортировки: транспортные компании, турагентства, туроператоры.
Предприятия рекреации – отдых и индустрия досуга.
Организационная структура гостиниц. Организация работы служб гостиниц. Технология работы и задачи основных подразделений гостиницы.
Организация курортного бизнеса.
Организация конгрессного бизнеса. Информационно- рекламная деятельность гостиниц.
Знания:
- исторические аспекты индустрии гостеприимства;
- пионеров и лидеров индустрии гостеприимства, их достижения;
- основные сегменты индустрии гостеприимства;
- типы и характеристики предприятий размещения;
- классификацию предприятий размещения;
- типы и характеристики предприятий транспортировки;
- типы и характеристики предприятий рекреации;
- организационную структуру гостиниц;
- основные подразделения гостиниц;
- технологию работы и задачи основных подразделений гостиницы;
- организацию и особенности обслуживания в курортных гостиницах;
- процесс обслуживания конгрессного бизнеса;
- информационно- рекламную деятельность гостиниц;
Умения:
- проявлять гостеприимство;
- организовывать обслуживание на предприятиях гостиничного бизнеса;
- составлять схему организационной структуры гостиниц;
- распределять обязанности между служащими;
- соблюдать внешний вид, культуру речи и правила поведения в гостиницах;
- организовать обслуживание в курортных гостиницах;
- организовать процесс обслуживания конференций;
- применять знания на практике.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.12
Қонақ үй кешендеріндегі бухгалтерлік есеп:
Бухгалтерлік есеп және есеп беру туралы ережелердің мақсаты, міндеті, мәні. Қонақ қабылдау индустриясы кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есепті ұйымдастыру. Баға белгілеу механизмі. Қолда бар қаражат есебін ұйымдастыру принциптері.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп:ұғымы, міндеттері, әдістері;
- шаруашылық операцияларының механикаландырылуы;
- баға және баға белгілеу ұғымдары,
- шауашылық операцияларының түрлері;
- негізгі қаражаттарды бағалау әдістері;
- материалдарды қабылдаудың, сақтаудың және жіберудің негізгі әдістері;
- норматив бойынша шикізат көлемін есептеу, калькуляциялау туралы ұғым;
- материалдық-техникалық жабдықтар құралдарының, арзан және тез тозатын инвентарлардың есебі;
- есептен шығаруды құжаттық рәсімдеу
Іскерліктер:
-кассалық операцияларды орындау;
-кассалық операциялардың есебі бойынша құжаттарды рәсімдеу;
-кез-келген жасалып жатқан шаруашылық операцыялары бойынша бухгалтерлік жазба жасау;
-бухгалтерлік баланс және қаржылық есеп беруді құру;
-шаруашылық есептен шығаруларды жүргізу;
-калькуляциялық карточкаларды құру;
-материалдық-техникалық жабдықтау құралдарының есебін жүргізу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.8
АП 02
Арнайы пәндер
АП 2.1
Қонақ үй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақ қабылдау индустриясының даму тарихы. Орналасу кәсіпорындарының топтастырылуы, түрлері мен сипаты. Тасымалдау кәсіпорыны: тасымалдау компаниялары, туристік агенттіктер, туристік операторлар. Рекреация кәсіпорындары – демалыс және бос уақыт индустриясы. Қонақ үйлерлің ұйымдық құрылымы. Қонақ үйлерде қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру. Қонақ үй бөлімдерінің технологиялық жұмысы және негізгі міндеті.
Шипажай бизнесін ұйымдастыру.
Конгресс бизнесін ұйымдастыру. Қонақ үйлердің ақпараттық-жарнамалық қызметі.
Білімдер:
- қонақжайлылық индустриясындағы тарихи аспектілер;
- қонақжайлылық индустриясының пионерлері мен көшбасшылары, олардың жетістіктері;
- қонақжайлылық индустриясының негізгі сегменттері;
- орналастыру кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- орналастыру кәсіпорындарының топтастырылуы;
- тасымалдау кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- рекреация кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- қонақ үйдің ұйымдық құрылымы;
- қонақ үйлердің негізгі бөлімдері;
- қонақ үй бөлімдерінің технологиялық жұмысы және негізгі міндеті.
- шипажай қонақ үйлеріндегі қызметтердің ерекшелігі және ұйымдастырылуы конгресс бизнесіне қызмет көрсету процессі;
- Қонақ үйлердің ақпараттық-жарнамалық қызметі.
Іскерліктер:
- қонақжайлылық таныту;
- қонақ үй бизнесі кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қонақ үй ұйымдық құрылымының сызбасын құру;
- қызметкерлер арасындақызмет көрсету бойынша жұмыстарды үйлестіру;
- қонақ үйлерде жүру тәртібін, сөйлеу мәдениетін және сыртқы пішінін сақтау шипажай қонақ үйлеріндегі қызметтерді ұйымдастыру.
- конференцияларға қызмет көрсету процессін ұйымдастыру;
- практикада білімін қолдану.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД 2.2
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов:
Общественные здания. Архитектурно-планировочное решение структуры гостиниц.
Конструктивные элементы и схемы зданий гостиниц. Санитарно-техническое и инженерно-техническое оборудование.
Основные сведения об оформлении интерьера гостиниц.
Знания:
- основные типы общественных зданий;
- классы капитальных зданий, основные материалы конструкций, части здания;
- основные группы помещений;
- структурные узлы, коммуникационные связи;
- система санитарной очистки гостиницы;
- функциональное зонирование территории гостиницы;
- противопожарные и эвакуационные, санитарные и эргономические требования;
- размеры номеров в зависимости от количества мест и комнат;
Умения:
- построить функциональные схемы-графы взаимосвязи различных помещений гостиницы;
- принимать приемлемое композиционное решение интерьера гостиницы;
- вычерчивать схематический план, необходимые объекты и площадки на участке гостиницы;
- производить расчеты комнат и номеров, подбор типов номеров, помещений общественного назначения.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПК 3.5.3
ПК 3.5.6
ПК 3.6.1
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД 2.3
Экономика гостиничного хозяйства:
Сфера гостиничного хозяйства в системе рынка услуг. Принципы организации деятельности в гостиничных хозяйствах.
Государственное и правовое и социально-экономическое регулирование деятельности и системы трудовых отношений на пред-приятиях гостиничного хозяйства. Планирование и прогнозирование деятельности гостиничного хозяйства. Взаимосвязь с финансовыми, кредитными, страховыми и другими организациями.
Знания:
- законодательные и иные нормативные акты Республики Казахстан;
- специфику гостиничных услуг;
- производственную структуру гостиничного хозяйства;
- классификацию основных фондов;
- принципы организации основного производства;
- сущность и значение производительности труда;
- нормы труда обслуживающего персонала;
- основы планирования работы гостиницы;
- сущность материально-технического обеспечения;
- понятия себестоимости, прибыли, рентабельности;
- сущность и принципы аренды;
- понятия лизинга, франчайзинга и др.;
Умения:
- организовать рабочее место;
- работать с нормативными документами;
- рассчитывать заработную плату рабочих при различных формах оплаты труда;
- составить смету затрат на производство услуг;
- рассчитать основные технико-экономические показатели работы гостиницы.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
АП 2.2
Материалдық-техникалық база және қонақ үй кешендерін безендіру:
Қоғамдық ғимараттар. Қонақ үй құрылымының сәулетті-жоспарлы шешімі.
Қонақ үй ғимаратының сызбалары және конструктивті элементі Қонақ үйлердегі санитарлық-техникалық және инженерлік техникалық жабдықтар. Қонақ үй интерьерін безендіру туралы негізгі мәліметтер.
Білімдер:
- қоғамдық ғимараттардың негізгі типтері;
- берік ғимараттарының кластары, конструкцияның негізгі материалдары, ғимарат бөліктері;
- үй-жайдың негізгі топтары;
- құрылымдық түйіндер, коммуникациялық байланыстар;
- қонақ үйді санитарлы тазалау жүйесі;
- қонақ үй аумағын қызметіне қарай зоналау;
- өртке қарсы және эвакуациялық, санитарлық және эргономикалық талаптар;
- орындары мен бөлмелеріне байланысты номерлердің өлшемі;
Іскерліктер:
-қонақ үйдің әр түрлі орындарының байланысын көрсететін функционалды сызба-графиктерді құруды;
-қонақ үй интерьеріне композициялық үйлесімді шешім қабылдау;
-қонақ үй учаскесіне қажетті объектілер мен аудандардың сызбалық жоспарларын сызу;
-бөлмелер мен номерлердің есептерін шығару, номер түрлерін, қоғамдық орындарды таңдау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.6
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
АП 2.3
Қонақ үй шаруашылығының экономикасы:
Қызмет көрсету нарығы жүйесіндегі қонақ үй шаруашылығының саласы.Қонақ үй шаруашылығы кәсіпорындарының қызметін ұйымдастыру принциптері.
Қонақ үй шаруашылығы кәсіпорындарында еңбек қатынастарының жүйесі мен қызметтерін мемлекеттік, құқықтық және әлеуметтік-экономикалық реттеу. Қонақ үй шаруашылығы қызметтерін болжамдау, жоспарлау. Қаржылық, несиелік, сақтандыру және басқа ұйымдармен байланысы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа нормативтік актілері;
- қонақ үй қызметтерінің ерекшеліктері;
- қонақ үй шаруашылығының өндірістік құрылымы, негізгі қорлардың топтастырылуы;
- негізгі өндірістің ұйымдастыру принциптері;
- еңбек өнімділігінің мәні мен маңызы;
- қызмет көрсетуші персоналдардың еңбек нормалары;
- қонақ үй жұмыстарын жоспарлау негіздері;
- материалдық-техникалық қамтамасыз етудің мәні;
- өзіндік құн, пайда, табыс ұғымдары;
- жалға берудің мәні мен принциптері
- лизинг, франчайзинг және басқа ұғымдар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;
- еңбек ақыны әр түрлі нысанда төлеу кезіндегі жұмыскерлердің жалақысын есептеу;
- өндіріс қызметіне кеткен шығындардың сметасын жасау қонақ үй жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6

ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.8
СД 2.4
Менеджмент
Теоретические основы менеджмента. Инфраструктура менеджмента.
Методы и технология принятия управленческих решений.
Информационное обеспечение в менеджменте.
Система методов управления персоналом предприятия. Система профессионального продвижения персонала по службе.
Знания:
- организационную структуру управления;
- характер и содержание управленческого труда;
- методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений;
- современные теории мотивации;
- методы оценки деловых качеств работника;
- способы управления конфликтными ситуациями;
Умения:
- принимать участие в решении организационно-производственных вопросов;
- подготовить управленческое решение;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации;
- определять деловые качества работников.
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.7
ПК 3.6.10
ПП 00
Профессиональная практика.
Умения:
- расширение и углубление знаний полученных при изучении специальных дисциплин;
- ознакомление с организацией труда, технологией и экономикой предприятия;
- знакомство с новыми технологиями, правилами эксплуатации оборудования, средств оргтехники;
- использование психологических и социальных основ для делового общения с клиентами.
Навыки:
- выполнение функциональных обязанностей в соответствии с квалификацией;
- соблюдение правил безопасной организации труда, техники безопасности и производственной санитарии;
- соблюдение правил организации рабочего места, культуры труда и профессиональной этики;
- организация, планирование и управление деятельностью персонала подразделений гостиничного хозяйства;
- оформление необходимой документации на государственном, русском и английском языках;
- осуществление маркетинговой деятельности, используя принципы предпринимательства и различные виды рекламы;
- использование автоматизированных гостиничных программ и средств современной оргтехники в процессе деятельности;
- решение вопросов, связанных с эксплуатацией зданий и оборудования гостиничного хозяйства;
- Осуществлять контроль за соблюдением персоналом производственного, организаторского, психологического, эстетического аспектов культуры обслуживания на предприятиях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5 ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8 ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Использовать лингвистические навыки по государственному, русскому и иностранному языкам, необходимые для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
Иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики;
Организовывать собственную деятельность, оценивать результаты своей работы;
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
Своевременно и качественно выполнять свои обязанности;
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
Соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Соблюдать требования профессиональной этики и служебного этикета.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.8
АП 2.4
Менеджмент
Менеджменттердің теориялық негіздері. Менеджмент инфрақұрылымы. Басқару шешімдерін қабылдау әдістері мен технологиясы. Менедменттегі ақпараттық қамтамасыздандыру.
Кәсіпорын қызметкерлерін басқару әдістерінің жүйесі. Персоналдардың қызмет орнында кәсіби жылжу жүйесі.
Білімдер:
- басқарудың ұйымдық құрылымы;
- басқарылатын еңбектің сипаты мен мазмұны;
- басқару шешімдерін дайындау мен негіздеудің әдістері және заманау технологиялары;
- уәждемелердің заманауи теориялары;
- қызметкердің іскерлік сапасын бағалау әдістері;
- даулы жағдайларды басқару әдістері;
Іскерліктер:
- ұйымдық-өндірістік мәселелерді шешуге қатысу;
- басқару шешімдерін дайындау
- даулы жағдайлардың алдын-алу және шешу жолдары қызметкерлердің іскерлік сапасын анықтау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
КП 00
Кәсіптік практика
Іскерліктер:
- арнайы пәндерді оқып-үйренуде алған білімін кеңейту және тереңдету;
- кәсіпорын экономикасымен және технологиясымен, еңбекті ұйымдастырумен танысу;
- жаңа технологиялармен, жабдықтарды пайдалану ережелерімен, оргтехника құралдарымен танысу;
- клиеттермен іскерлік қарым-қатынас жасауда әлеуметтік және психологиялық негіздерді пайдалану.
Дағдылар:
- біліктілікке сәйкес функционалдық міндеттерді орындау;
-техника қауіпсіздігі мен еңбекті ұйымдастырудағы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
-жұмыс орындарын ұйымдастыру ережелерін, еңбек мәдениетін және кәсіби этиканы сақтау;
- қонақ шаруашылығы бөлімдері қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және басқару;
- мемлекттік, орыс және ағылшын тілдерінде қажетті құжаттарды рәсімдеу;
- жарнама түрлері мен кәсіпкерлік принциптерін пайдаланып маркетингтік қызметтерді жүзеге асыру;
- қызмет үрдісінде автоматтанды-рылған қонақ үй бағдарламалары мен заманауи оргтехника құралдарын пайдалану;
- қонақ үй шаруашылығы жабдықтары мен ғимараттарды пайдалануға байланысты мәселелерді шешу;
- кәсіпорындарда қызметкерлермен қызмет көрсету мәдениетінің өндірістік, ұйымдастыру, психологиялық, эстетикалық аспектілерінің сақталуына бақылау жүргізу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5 КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК10
Жеке кісілер арасы мен кәсіптік бағыттарда ақпарат алмасу үшін қажет мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларды пайдалану;
Саяси мәдени, саяси этикалық және көп конфессионалды қоғамда қарым-қатынастың позитивті дағдыларын меңгеру;
Қазақстан Республикасы заңдылықтары мен бекітілген салалық нормативтік құжаттар талаптарын сақтау;
Жеке өзіндік және кәсіптік дамуын басқару, нарықтық экономика жағдайының өзгерістеріне бейімдеу;
Жеке іс-әрекетін ұйымдастыру, өз жұмысының нәтижесін бағалау;
Кәсіптік қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
Өз міндеттерін дер кезінде және салалы орындау;
Командамен жұмыс істеу, жетекшімен, ұжыммен тиімді қарым-қатынаста болу;
Техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау;
Кәсіптік этика мен қызметтік этика талаптарын сақтау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Установленный уровень
1.1. 050701 1 –Портье*
ПК 1.1.1 Информировать клиентов о видах услуг гостиницы и стоимости услуг;
ПК 1.1.2 Активно продавать клиенту сервисные услуги гостиницы;
ПК 1.1. 3 Уметь провести процедуру бронировании;
ПК 1.1.4 Регистрировать личные и контактные данные клиента,
ПК 1.1.5 Пользоваться средствами оргтехники и сервисным программным обеспечением в рамках своей компетенции;
ПК 1.1.6 Действовать в соответствии с инструкциями случае неприбытия гостя или отмены бронирования
1.2. 050702 1 – Швейцар*
ПК 1.2.1 Приветствовать гостей во входной зоне гостиницы; помогать гостям при посадке/высадке из автотранспорта;
ПК 1.2.2 безопасно и рационально выгружать / загружать багаж;
переносить/перевозить багаж гостей;
ПК 1.2.3 регулировать парковку автотранспортных средств, не допуская заторов у входа в гостиницу; парковать автомобили гостей;
ПК 1.2.4 информировать гостей об услугах гостиницы и ее окрестностях в рамках своей компетенции; провожать гостей к стойке службы размещения;
ПК 1.2.5 сопровождать гостей и багаж в отведенный номер;
ПК 1.2.6 выполнять отдельные служебные поручения, связанные с обслуживанием гостей;
ПК 1.2.7 в случае нестандартных ситуаций оперативно информировать службу безопасности;
ПК 1.2.8 включать и выключать систему сигнализации и световую рекламу.
1.3. 050703 1 – Горничная*
ПК 1.3.1 Производить уборку и подготовку номеров к заселению в соответствии со стандартами и технологией;
ПК 1.3.2 Выполнять уборку мест общего пользования на этажах (холлов, коридоров, фойе, переходов и др.);
ПК 1.3.3 Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
ПК 1.3.4 Составлять заявки на приобретение средств и инвентаря для комплектации номеров;
ПК 1.3.5 Обеспечивать сохранность материальных ценностей;
ПК1.3.6 Соблюдать технические характеристики и требования к содержанию обслуживаемых помещений;
2. Повышенный уровень
2.1 050704 2 – Помощник администратора
ПК 2.4.1 Принимать внешние и внутренние звонки;
ПК 2.4.2 Выяснять потребности гостей и предоставлять необходимую информацию;
ПК 2.4.3 Информировать гостей о работе служб гостиницы и видах оказываемых услуг;
ПК 2.4.4 Объяснять схему проезда к гостинице и наиболее удобные способы передвижения гостей к местам отдыха, музеям и прочим достопримечательностям;
ПК 2.4.5 Подбирать пакеты информационных материалов по запросам гостей;
ПК 2.4.6 Принимать заказы на основные и дополнительные услуги гостиницы;
ПК 2.4.7 Помогать гостям в решении их проблем в рамках своей компетенции;
ПК 2.4.8 Осуществлять своевременное обеспечение информационными материалами холла гостиницы;

1. Белгіленген деңгей
1.1 050701 1 – Портье*
1.2 050702 1 –Швейцар*
1.3. 050703 1 – Күтуші*
КҚ 1.1.1 Клинттерге қонақ үй қызметтерінің түрлері мен олардың бағалары туралы мәліметтер беру;
КҚ 1.1.2 Клиенттерге қонақ үйдің көрсететін қызметтерін белсенді түрде сату;
КҚ 1.1. 3 Брондау қызметін жасай білу;
КҚ 1.1.4 Клиенттердің жеке және байланыс мәліметтерін тіркеу;
КҚ 1.1.5 Өз құзыретіне сай сервистік бағдарламалық қамтамасыздандыруымен және оргтехниканың құралдарымен қолдану;
КҚ 1.1.6 Қонақ келмеген жағдайда немесе бронь күші жойылғанда нұсқаулыққа сай әрекет жасау;
КҚ 1.2.1 Қонақ үй алдында қонақтарды күтіп алу; қонақтардың көлікке мініп-түсуіне көмектесу;
КҚ 1.2.2 Жүктерді қауіпсіз және тиімді түсіру/тиеу;
КҚ 1.2.3 Қонақ үй алдында көліктер кептелісін болдырмай, автокөліктердің орналасуын реттеу; қонақтардың автомокөліктерін орналастыру;
КҚ 1.2.4 Өз құзыретінің шегінде қонақтарға қонақ үй қызметтері туралы ақпараттар беру, қонақтарды орналастыру қызметін көрсетін жерге жеткізу;
КҚ 1.2.5 Алынған номерлерге қонақтарды және олардың жүктерін жеткізуге көмектесу;
КҚ 1.2.6 Қонақтарға қызмет көрсетуге қатысты жеке қызметтік тапсырмаларды орындау;
КҚ 1.2.7 Ыңғайсыз жағдайларда шұғыл түрде қауіпсіздік қызметіне хабарлау;
КҚ 1.2.8 Дабыл жүйесі мен жарық жарнамаларын қосу және өшіру;
КҚ 1.3.1 Стандарттар мен технологияларға сәйкес номерлерді тазалау және мейманды орналастыруға дайындау;
КҚ 1.3.2 Қабаттардағы (холл, дәліз, фойе және т.б.) жалпы пайдаланатын орындарды тазалау;
КҚ 1.3.3 Қызметтерді жүзеге асырудың неғұрлым тиімді әдістері мен тәсілдерін таңдау;
КҚ 1.3.4 Номерлерді жабдықтау үшін инвентарлар мен құралдарға тапсырыстар беру;
КҚ 1.3.5 Материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 1.3.6 Қызмет көрсету орындарына қойылатын талаптар мен техникалық сипаттамаларды сақтау.
2. Жоғары деңгей
2.1 050704 2 – Әкімшілік көмекшісі
КҚ 2.4.1 Ішкі және сыртқы қоңырау шалуларын қабылдау;
КҚ 2.4.2 Қонақтардың қажеттіліктерін анықтау және қажетті ақпараттарды ұсыну;
КҚ 2.4.3 Қонақтарды қонақ үймен таныстыру және оларға қызмет көрсету;
КҚ 2.4.4 Қонақтарды қонақ үйге апаратын жол сызбасымен таныстыру және қонақтардың демалыс орындарына, мұражайларға және назар аударатын орындарына апаратын қозғалыстың неғұрлым қолайлы тәсілдерін түсіндіру;
КҚ 2.4.5 Қонақтардың сұраныстары бойынша ақпараттық материалдардан пакеттер таңдау;
КҚ 2.4.6 Қонақ үй қызметіне сәйкес негізгі және қосымша қызмет көрсетулерге тапсырыс қабылдау;
КҚ 2.4.7 Өз құзыретінің шеггінде қонақтардың өзекті мәселелерін шешуге көмектесу;
КҚ 2.4.8 Қонақ үй холын ақпараттық материалдармен др кезінде қамтамасыз етуді жүзеге асыру;

ПК 2.4.9 Создавать атмосферу доброжелательности при обслуживании гостей;
ПК 2.4.10 Способствовать достижению высокого уровня обслуживания в гостинице;
3. Специалист среднего звена
050705 3 –
Администратор
ПК 3.5.1 Консультировать гостей по вопросам предоставления услуг;
ПК 3.5.2 Оформлять документы, регистрировать, производить все виды расчетов на государственном, русском и английском языках;
ПК 3.5.3 Осуществлять эффективное взаимодействие с другими службами гостиницы;
ПК 3.5.4 Принимать корреспонденцию и передавать по назначению;
ПК 3.5.5 Пользоваться автоматизированными гостиничными программами и средствами современной оргтехники в процессе деятельности;
ПК 3.5.6 Обеспечивать сохранность материальных ценностей;
ПК 3.5.7 Принимать меры к предотвращению и ликвидации конфликтных ситуаций;
ПК 3.5.8 Своевременно и качественно осуществлять финансовые операции
050706 3 – Менеджер по сервису
ПК 3.6.1 Организовать, планировать и управлять деятельностью персонала подразделений гостиничного хозяйства;
ПК 3.6.2 Использовать современные методы повышения эффективности работы кадровых ресурсов, психологические основы делового общения с клиентами;
ПК 3.6.3 Составлять и оформлять управленческую документацию, коммерческую документацию на государственном, русском и английском языках;
ПК 3.6.4 Осуществлять маркетинговую деятельность, используя принципы предпринимательской деятельности на международном рынке и различные виды рекламы, ее специфику;
ПК 3.6.5 Осуществлять учет с использованием современных информационных технологий;
ПК 3.6.6 Пользоваться автоматизированными гостиничными программами и средствами современной оргтехники в процессе деятельности;
ПК 3.6.7 Использовать психологические и социальные основы для делового общения с клиентами, этику организационной и управленческой деятельности.
ПК 3.6.8 Грамотно обращаться с валютой и платежными документами, вести корреспонденцию на государственном, русском и английском языках.
ПК 3.6.9 Решать вопросы, связанные с эксплуатацией зданий и оборудования гостиничного хозяйства;
ПК 3.6.10. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом производственного, организаторского, психологического, эстетического аспектов культуры обслуживания на предприятиях.
Приложение 96
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 492
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0510000 - Делопроизводство и архивоведение
(по отраслям и областям применения)

КҚ 2.4.9 Қонақтармен қарым-қатынас кезінде қонақжайлылық таныту;
КҚ 2.4.10 Қонақ үйде қызмет көрсетудің жоғарғы деңгейге жетуіне әрекет жасау;
3. Орта буын маманы
3.1.050705 3 – Әкімшілік
3.2. 050706 3 – Қызмет көрсетуші менеджер
КҚ 3.5.1 Қонақтарға ұсынылатын қызметтер бойынша кеңес беру;
КҚ 3.5.2 Құжаттарды рәсімдеу, тіркеу, есептеулердің барлық түрлерін мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізу;
КҚ 3.5.3 Қонақ үйдің басқа қызмет көрсету түрлерімен тиімді қатынаста болу;
КҚ 3.5.4 Қатынас қағаздарын қабылдау және оларды бағыттар бойынша жіберу;
КҚ 3.5.5 Қызмет кезінде автоматтандырылған қонақ үй бағдарламаларын, оргтехникасын заманауи құралдарымен қолдану;
КҚ 3.5.6 Материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.7 Даулы жағдайларды шешу және оларды болдырмау шараларын қабылдау;
КҚ 3.5.8 Қаржы акцияларын өз уақытында және сапалы жүргізу;
КҚ 3.6.1 Қонақ үй шаруашылығы бөлімдеріндегі персоналдарды басқару және ұйымдастыру;
КҚ 3.6.2 Кадр ресурстарының жұмыс тиімділігін арттырудың қазіргі кездегі әдістерін, клиенттермен қарым-қатынастың психологиялық негіздерін қолдану;
КҚ 3.6.3 Басқару құжаттамаларын, коммерциялық құжаттамаларды мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізу және рәсімдеу;
КҚ 3.6.4 Жарнама түрлерін, оның қызметтерін және халықаралық нарықтағы кәсіпкерлік қызметінің қағидаларын пайдалана отырып маркетингтік қызметтерді жүзеге асыру;
КҚ 3.6.5 Заманауи ақпараттық технологияларды қолдану арқылы есептер жүргізу;
КҚ 3.6.6 Қызмет кезінде автоматтандырылған қонақ үй бағдарламаларын, оргтехниканың заманауи құралдарын қолдану;
КҚ 3.6.7 Клиенттердің іскерлік қарым-қатынас үшін психологиялық және әлеуметтік негіздерді, ұйымдастыру және басқару қызметінің этикасын пайдалану;
КҚ 3.6.8 Валютамен, төлем құжаттамаларымен сауатты жұмыс істеу және корреспонденцияларды мемлекеттік, орыс, ағылшын тілдерінде жүргізу.
КҚ 3.6.9 Қонақ үй шаруашылығы ғимаратын пайдалану және жабдықтарды қолдануға қатысты сұрақтарды шешу;
КҚ 3.6.10. Кәсіпорындағы персоналдардың өндірістік, ұйымдастыру, психологиялық, эстетикалық қызмет көрсету мәдениетінің аспектілерін сақтауға бақылау жасау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 96 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 492 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0510000 – Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану
(салалары және қолдану аясы бойынша)

3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 100
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 496
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0510000 - Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенного уровня)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль языка в жизни общества. Человек.
Казахстан и страна изучаемого языка. Природа. Физкультура и спорт. Наука и образование в нашей жизни. Современные профессии. Культура. Искусство. Функциональные стили речи.
Знания:
- государственного и русского языков и владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- особенности письменной и устной формы делового и научного стиля;
- нормы и правила невербальной коммуникации профессионального общения;
Умения:
- составлять деловые бумаги;
- деловые документы использовать по назначению (деловые письма, контракты, отчетные документы);
-различать стили речи и уметь использовать их в практике общения;
- пользоваться общенаучной и общетехнической лексикой;
- оформление делового документа с использованием современных технологий;
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
- употреблять различные функциональные стили в устной и письменной речи;
- заполнять анкету, писать личные и деловые письма;
- соблюдать стиль деловой речи;
- использовать в служебных письмах логический синтаксис.
БК 8
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Роль языка в жизни общества. Человек. Казахстан и страна изучаемого языка.. Природа. Физкультура и спорт. Наука и образование в нашей жизни. Современные профессии.
Культура. Искусство. Функциональные стили речи.
Знания:
- лексико–грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 8
ОГД. 03
Физическая культура
Теория физического воспитания. Физическая культура как часть общей культуры современного общества. Социально-биологические основы физической культуры. Здоровье и здоровый образ жизни. Режим двигательной активности. Профессионально-прикладная психо-физическая подготовка. Физическая культура в научной организации труда (НОТ). Средства физического воспитания.
Гимнастика. Легкая атлетика. Лыжный спорт. Плавание. Туризм.
Спортивные игры. Казахские национальные подвижные игры и виды спорта. Президентское тестирование.
Знания:
- технику и оcновы физической культуры, приемы закаливание, профилактику нарушения осанки;
- способах саморегуляции и самоконтроля;
- о востребованности здоровых людей на рынке труда;
Умения:
- подбирать серию физических упражнений, направленных на сохранение здоровья;
- использовать приемы защиты и самообороны, страховки и самостраховки
БК 10
ОГД. 04
История Казахстана
Казахстан в древности
Казахстан в эпоху каменного века. Бронзовый век на территории Казахстана.
Союзы племен и ранние государства на территории Казахстана. Казахстан в средневековье.
Государства раннего и развитого средневековья
Великий Шелковый путь на территории Казахстана
Казахстан в монгольскую эпоху. Средневековые государства в 14-15 вв.
Казахское ханство в 15-17 вв. Казахстан в составе Российской империи.
Присоединение Казахстана к России: вхождение, завоевание, колонизация.
Социально – экономическое развитие казахского общества в 18 – сер 19 вв.
Народно – освободительная борьба в период присоединения Казахстана к России. Социально – экономическое развитие Казахстана во второй половине 19 в.
Казахстан в 20 веке. Казахстан в условиях тоталитарной системы. Казахстан в период гражданского противостояния. Казахстан в период становления тоталитарной системы.
Казахстан в период ВОВ (1941-1945 гг). Казахстан в послевоенные годы. Казахстан в 70-80 гг. Независимый Казахстан. Казахстан –суверенное, независимое государство. Переход к рыночной экономике. Внешняя и внутренняя политика Казахстана. Социально–демографические процессы в Казахстане. Стратегическая программа "Казахстан – 2030"
Знания:
- геополитическое и экономическое значение Казахстана в мировом обществе;
- государственные символы и важные события РК;
- государственное строение и институты РК и их функции;
- основные правила исторического времени и пространства;
- даты исторических событий;
- историческую топографию;
- суть исторических терминов;
- хронологические рамки исторических событий;
- политико-экономическое, социальное и культурные развитие в разные периоды истории;
- основные направления внешней и внутренней политики;
- причины крупных исторических событий и их результаты;
- глобальные проблемы и пути их решения;
- достижения НТП;
Умения:
- описывать исторические события с временной и пространственной точки зрения;
-связывать исторические явления и процессы;
- работать над историческими документами и экспонатами музея;
- сопоставлять различные точки зрения на исторические события, обосновывая своим мнением;
- показывать на карте государственные границы, территории и города;
- пользоваться возможностями медиа ресурсов;
- использовать архивные, исследовательские материалы и источники.
БК1;
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформления чертежей, приемы вычерчивания контуров деталей. Форматы чертежей. Основы начертательной геометрий и проекционное черчение. Общие правила выполнение чертежей. Основная надпись. Масштабы. Шрифты чертежные. Методы и средства компьютерной графики.
Знания:
- основные правила работы по созданию схем;
- технику черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- технику черчения контура и формата;
- технологию создание графики;
Умения:
- применять правила графического оформления при выполнения лабораторных и курсовых работ в соответствии с ЕСКД.
- читать чертежы, выполнять эскизы и чертежы деталей;
- пользоваться компьютерной графикой при создании и оформлении чертежей;
- выполнять операции чертежа по работе.
БК 7

3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 100 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 496 қосымша
0510000 – Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (салалары және
қолдану аясы бойынша) мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП
.00
Жалпыгуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби орыс тілі:
Кәсіби орыс тілінің алатын орны. Мамандық бойынша терминология, кәсіби қарым-қатынас, орыс тілінде іс жүргізу, мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру. Фонетика.
Лексика. Морфология.
Етістік, төл сөз және төлеу сөздер. Сөздікпен кәсіби бағыттағы лексикалық, грамматикалық минимум дарды аудару.
Білімдер:
- мемлекеттік және орыс тілдерін және кәсіптік бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- іскерлік және ғылыми стильдердің ауызша және жазбаша нысандарының ерекшеліктерін;
- кәсіби қарым –қатынастағы вербальді емес коммуникацияның нормалары мен ережелерін;
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарды құрастыруды;
- іскерлік құжаттарды тиісті жерлерде қолдануды (іскерлік хаттар, келісімшарттар, есептік құжаттар);
- сөйлеу стильдерін ажырата білу және қарым –қатынас практикасында қолдана білу;
- жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексиканы қолдана білу;
- қазіргі заманғы технологияны пайдалану арқылы іскерлік құжаттарды ресімдеу;
- қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін өзінің кәсіби іс – әрекетінде қолдану;
- жазбаша және ауызекі сөйлеудің түрлі функциональды стильдерін қолдану;
- анкеталар, жеке және іскерлік хаттарды толтыруды;
- іскерлік сөйлесудің стилін сақтауды;
- қызметтік хаттарда логикалық синтаксисті қолдану.
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері. Кәсіби лексика. Фразеологиялық тіркестер және терминдер. Мәтіндердің кәсіби бағдарлы (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Фонетика. Лексика. Морфология. Етістік. Төл сөз және төлеу сөз.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынасқа керекті лексика- граматикалық материалдарды;
- шетел тілінің генетикалық және типологиялық айырмашылықтарын;
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы кәсіптік қарым-қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдану.
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Дене тәрбиесі теориясы. Дене тәрбиесі қазіргі қоғамдағы мәдениеттің бір бөлімі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық негіздері. Денсаулық және салауатты өмір сүру салты. Қимыл-қозғалыс белсенділігі. Психо - физикалық және кәсіптік – қолданбалы дайындық. Еңбекті ғылыми тұрғыда ұйымдастырудағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі құралдары. Гимнастика. Жеңіл атлетика. Шаңғы спорты. Жүзу. Саяхат. Спорттық ойындар. Қазақтың ұлттық спорттық және қимыл - қозғалыс ойындары. Президенттік тест.
Білімдер:
- дене жаттығуларының орындалу техникасын;
- дененің сапалық қасиеттерін тәрбиелеудің негізгі құралдарын;
- дене шынықтырумен айналысудың қажеттілігін, денсаулықты шындаудағы маңызын;
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтымен дене шынықтырумен айналысуды;
- дене тәрбиесі жаттығуларына қойылатын талаптар мен техниканы.
БҚ 10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы:
Қазақстан Республикасының Конституциясы.
Қазақстан ежелгі заманда.
Тас дәуіріндегі Қазақстан.
Қазақстан қола дәуірінде.
Қазақстан территориясындағы тайпалық одақтар мен ежелгі мемлекеттер.
Қазақстан орта ғасырда.
Ерте орта ғасырлық мемлекеттер.
Қазақстан территориясындағы Ұлы Жібек жолы.
Монғол шапқыншылығы дәуіріндегі Қазақстан.
XIV-XV ғғ. Орта ғасырлық мемлекеттер.
XV-XVIIғғ. Қазақ хандығы.
Қазақстан Ресей империясы құрамында.
Қазақстанның Ресейге қосылуы: кіруі, жаулап алуы, отарлауы.
XVIII ғ.-XIX ғ. ортасына дейінгі қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Қазақстанның Ресейге қосылу кезеңіндегі ұлт-азаттық қозғалыстар.
Қазақстандағы XIX ғ. II жартысындағы әлеуметтік-экономикалық қатынастар.
XXғ. Қазақстан.
Қазақстан тоталитарлық жүйенің қалыптасу кезеңінде. Қазақстан азаматтық қарсыластық жолдарында. Қазақстан тоталитарлық жүйенің қалыптасу кезеңінде.
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында (1941-1945жж).
Соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстан (1946-1970жж).
70-80жж. Қазақстан.
Тәуелсіз Қазақстан.
Қазақстан – егеменді, тәуелсіз мемлекет.
Нарықтық экономикалық қатынасқа көшу.
Қазақстанның ішкі және сыртқы саясаты.
Қазақстанның әлеуметтік-демографиялық жағдайы.
"Қазақстан – 2030" стратегиялық бағдарламасы
Білімдер:
. Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы геосаяси және экономикалық маңызын;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері мен маңызды оқиғаларды;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымын және институттарын, олардың қызметтерін;
- тарихи оқиғалардың күні, тарихи топографияны;
- тарихи терминдерді, оқиғалардың хронологиялық шегін;
- тарихтын әр кезеңіндегі саяси-экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуын;
- сыртқы және ішкі саясаттың негізгі бағыттарын;
- ірі тарихи оқиғалардың себептері мен нәтижелерін;
- тарихи қайраткерлер қызметін және олардың маңызын;
- саяси картадағы өзгерістерді;
- ғаламдық проблемаларды және оларды шешу жолдарын;
- ғылыми техникалық прогресс жетістіктерін;
- геосаяси жағдайды және оның міндеттері мен маңызын.
Іскерліктер:
- тарихи оқиғаларды уақыттық және кеңістік тұрғыдан баяндай білуді;
- тарихи құбылыстар арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды орната білуді;
- тарихи оқиғалардың себептері мен салдарына талдау жасауды;
- қоғамдық құбылыстар мен үрдістерді байланыстыра алуды;
- тарихи оқиғаларды суреттеп айтуды;
- тарихи құжаттармен, мұражай, мұрағаттар құжаттарымен жұмыс істеуді;
- тарихи оқиғаларға өз көзқарасын білдіру, пікірталасқа қатысуды;
- картадан мемлекеттік шекараларды, аймақты, қаланы көрсетуді.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
БЖҚҚ түсінігі, БЖҚҚ және МЕМС талабына сай сызуларды графикалық безендіру; сызудың пішімімен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негіздері. Сызуды безендіру.
Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машиналық кестелердің әдістерімен құралдары.
Білімдер:
- контурлар мен форматтарды сызу тәсілдерін;
- сызу шрифтері мен түрлерін;
- графика құру технологияларын;
Іскерліктер:
- әртүрлі кеңістіктегі кесінділер мен геометриялық нысандарды жүргізу;
- көлем, ось, масштаб таңдау;
- графиканы құру технологиясын меңгеру;
- БЖҚҚ сәйкес зертханалық және курстық жұмыстарды орындаған кезде графикалық безендірулерді қолдану.
БҚ 7

ПО. 01.2
Практика по без документному обслуживанию:
Освоить навыки организации работы с информационной техникой отвечающей сегодняшнему времени.
Формирование навыков работы служащих с рабочими инструментами.
Организация работы с копировальной аппаратурой, персональным компьютером.
Обучение на рабочих местах техники безопасности и правила пожарной безопасности.
Контроль и обучение навыков работы многофункциональных связующих инструментов.
Ознакомление с устройством копировального аппарата указание к техническому руководству и пути устранения неполадок.
навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- контролировать и работать многофункциональными связующими инструментами;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПК 2.1.1
ПК
2.1.2
ПК 2.1.3. ПК
2.1.4
ПК
2.1.5
ПК
2.1.7 ПК
2.1.10 ПК
2.1.11
ПК
2.1.12
ПО 01.3
Практика по работе с документами
Перечень документов. Учет документов. Система учетных документов. Описание дел. Ознакомление с номенклатуры дел. Составление делопроизводство. Требование по ведению делопроизводство.
Подготовка документации и систематизации документов. Прием входящую документацию и регистрация документов. Обработка входящих и исходящих документов. Организация оборот документов по делопроизводству в учреждениях. Заполнение документов учреждении по кадрам.
Навыки:
- соблюдения правил группирование документов;
- соблюдения требования по составлению номенклатурных дел;
- соблюдения правил по сохранению и систематизации документов;
- соблюдения требования по ведению делопроизводства;
- различения формата и особенности деловых документов учреждений и организации;
- качественного составления трудовых договоров;
выполнения работ по документационному обеспечению кадровой деятельности предприятия;
- совершенствования форм и методов управленческого труда на основе применения электронной техники;
- ведения журнала регистрации документов в соответствии с правилами;
- оформления документы по личному составу предприятия;
- составление личный листок по учету кадров;
Умения:
- визировать документы управленческой деятельности в рамках своей компетенции. -ведения учета документации в соответствии с требованиями;
- осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение
- организовывать документооборот и правильно оформлять документы;
- различать формат и особенности деловых документов учреждений;
- готовить документы по личному составу;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;
- вести учет документации в соответствии с требованиями;
- вести деловые бумаги в соответствии с требованиями;
- классифицировать руководящие документы;
- составлять тексты деловых документов.
вести деловые бумаги в соответствии с требованиями.

ӨО 01.2
Компьютерлік технология бойынша практика
Операциялық жүйелер. Word текстік редакторы. Excel электронды кестесі Power Point бағдарламасы. Деректер базасын басқару жүйесі. Офистік құрылғы ларды басқару жүйелері.
Компьютерлік желілер.
Мультимедиа мүмкін діктері.
Дағдылар:
- компьютер сыныбындағы қауіпсіздік ережелерін, гигиеналық талаптарды орындау;
- компьютерде мәтіндік және графиктік ақпараттарды жылдам теру;
- Power Point бағдарламасының негізгі ұғымдарын, слайдпен жұмыс істеу режимдерін орындау;
- оргтехникалық аппараттардың айырмашылық тарын ескеру;
- жергілікті желі мен ауқымды желінің айырмашылығына сәйкес жұмыс жүргізу;
- интернетке қосылу түрлерін, протокол, браузермен жұмыстарды жүргізу;
- мультимедиалық технологияның жұмыс принциптерін орындау;
- компьютердің аппараттық бөлігіне қойылатын талаптарды сақтау;
Іскерліктер:
- аудио-видео цифрлық технологияның мүмкіндіктерін қолдану;
- гипермәтін, мультимедиялық құжатты презентацияны көрсету;
- терезелермен негізгі операцияларды орындау;
- мәтін ішінде графикалық объектілерді орнату;
-диаграмма құру;
- сурет салу, бұру, созу, қисайту операцияларын орындау;
-кесте даярлау, өңдеу;
-анимациялық эффектілерді, сілтемелер орнату;
-принтерді, сканерді көшіру аппараттарын пайдалану;
-желіде хабар алмасу және бағдарламаларын орнату;
- электрондық пошта, чат оқу процесінде пайдалану.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10 КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
ӨО 01.3
Құжаттармен жұмыс бойынша практика
Құжаттарды сараптау бойынша ұйымдастырылатын жұмыстар. Құжаттарды есепке алу. Есептік құжаттар жүйесі. Іс құжаттарын жүргізу талаптары. Құжаттарды сақтау режимдері мен ережелері. Істерді мұрағатқа тапсыруға әзірлеу. Істер номенклатурасын қалыптастыру. Басқару құжаттарын ресімдеу тәртібі. Мекемелер мен кәсіпорындардағы негізгі құжаттар. Құжаттармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдылар:
- құжаттарды топтастыру ережелерін меңгеру;
- іс номенкулатурасын құрастыру талаптарын орындау;
- құжаттарды сақтау және жіктеу ережелерін сақтау;
- іс құжаттарын жүргізу талаптарын меңгеру;
Іскерліктер:
- іс қағаздарын ведомостволық мұрағаттарға тапсыруға әзірлеу;
- істерді қалыптастыруды және ресімдеу;
- іс номенклатураларын құрастыру;
- шығыс құжаттарын әзірлеу және өңдеу;
- ішкі құжаттармен жұмыс жүргізу;
- құжаттарды тіркеу, орындау және орындалуына бақылау жүргізу.

ПК 3.2.13
ПК 3.3.11
ПК 3.3.14
ОПД 02
Психология и этика делового общения:
Понятие о психике и ее эволюции. Развитие сознания. Психология личности. Межличностное отношение.
Психология деятельности
Ощущения. Восприятие.
Свойство личности. Темперамент. Характер. Способность. Эмоционально–волевая сфера. Чувство и эмоция
Воля. Психология общения. Общение и психические структуры личности. Этикет делового общения. Повседневное этикет общения. Организация делового общения в рабочем месте. Конфликтные ситуации и пути их решения.
Стратегия поведения в конфликтной ситуации. Этические нормы и принципы. Культура речи.
Внешний вид и поведении делового человека.
Дипломатический этикет.
Знания:
- Основы психологии и этику общения;
- теоретические основы культуры речи;
- особенности темперамента, характера, способности: генотип, фенотип, задатки;
- культурные ценности и социальные нормы самостоятельного обновления, рассматривающие систему внедрения в социальные отношения человека;
Умения:
- анализировать и оценивать общение и речь;
- взаимодействовать с партнером, понимать его мысли и чувства;
- аргументированно доказывать собственную точку зрения, не подвергая оскорблению достоинство собеседника;
- формировать риторические приемы, речевые нормы, эстетически допустимые и психологически обусловленные;
- подбирать нужный темп речи и интонаций;
- четко произносить окончания слов;
- разговаривать яркой и эмоциональной речью:
- регулировать речевое поведение в соответствии с коммуникационными потребностями и психологическими особенностями собеседника или слушателя.
БК 3
ПК
3.2.11
ОПД 03
Риторика и культура речи:
Риторика и культура речи. История ораторского искусства
Логика речи – показатель культура речи и ораторского мастерства. Риторика и культура речи оратора.
Оратор и аудитория
Техника речи. Правила ведение деловой беседы. Подготовка и проведение переговоров.
Знания:
- теоретические основы культуры речи;
- основные языковые нормы и функциональные стили;
- требования к языку публичного выступления.;
- особенности взаимодействия оратора и аудитории в процессе речевого общения;
- речевые задачи и речевые жанры: этикетные диалоги, газетно–информационные жанры и т.д.;
- базовые идеи ораторского искусства и риторики;
- практические рекомендации по овладению речевыми жанрами;
- необходимые теоретические информации (лингвистическая, психолингвистическая, психологическая, этическая) в профессиональной деятельности;
- языковых средств, характеризующих мастерство культуры речи;
- общие требования к культуре речи;
Умения:
- анализировать и оценивать общение и речь;
- взаимодействовать с партнером, понимать его мысли и чувства;
- формировать риторические приемы, речевые нормы, эстетически допустимые и психологически обусловленные;
- подбирать нужный темп речи и интонаций;
- четко произносить окончания слов;
- разговаривать яркой и эмоциональной речью:
- регулировать речевое поведение в соответствии с коммуникационными потребностями и психологическими особенностями собеседника или слушателя;
- формулировать и передавать мысли средствами языка;
- владеть нормами орфоэпии и орфографии и стилями речи;
- использовать лексическую норму литературного языка.
БК 3;
БК 6
ПК 3.2.11
ПК 3.3.2
ОПД 04
Административное и трудовое право:
Введение курса административное право. Государственное управление как субъект административно правового регулирование. Механизмы административно - правовое регулирование. Органы исполнительной власти
Государственные служащие. Формы и методы государственной управленческой службы. Формы государственной управлении. Нормативные акты управления. Административное принуждение. Административно-процессуальное право.
Знания:
- конституционно-правовые нормы;
- понятие о демократии, ее основные признаки;
- понятие о государстве, ее основные виды;
- структуру и виды административно-правовых норм;
- понятие об юридическом лице, физическом лице;
- понятие о собственности и авторском праве;
- охрану труда, правила и нормы по охране труда;
- о демократизации общества и правового государства;
- конституционно-правовой статус человека и гражданина в Республике Казахстан;
- основные термины: административного и трудового права;
- о субъектах административного права, о видах административных взысканий, мерах административного принуждения и органы исполнительной власти;
- виды работ, запрещающих использовать труд несовершеннолетних и женщин; длительность испытательного срока при поступлении на работу, формы зарплат.
Умения:
- защищать свои права, участвовать в строительстве правового государства, развитии демократического, гражданского общества;
- охарактеризовывать: виды административных правонарушений, структуру и виды административно – правовых норм, административно- правовые отношения;
- сравнивать: смягчающие и отягчающие обстоятельство, применяемые при наложении административных взысканий, меры административного предупреждения и пресечения;
- интерпретировать: административное правонарушение, его признаки и состав; обстоятельство, позволяющие санкционировать административный арест; порядок наложения административных взысканий;
- охарактеризовать: трудовой договор как соглашение между рабочим и работодателем, порядок расторжения трудового договора, виды рабочего времени, виды отдыха, трудовые споры, системы пенсионного обеспечения в Казахстане.
БК 1;
БК 4
ПК 3.2.3
ПК 3.2.11
ПК 3.3.14
ОПД 05
Офисное оборудование:
Классификация офисной техники. Средства изготовления, хранения, транспортирования обработки документов. Средства транспортирования и обработки документов.
Средства копирования и размножения документов. Средства оперативной полиграфии. Средства административно – управленческой связи. Компьютерные системы в оргтехнике и административно – управленческой связи.
Знания:
- основные средства офисной оргтехники и возможности их эффективного применения;
- охрану труда, технику безопасности и противопожарную защиту;
- приемы оказания первой медицинской помощи.
- принципы работы и возможности использования ЭВМ;
Умения:
- организовать рабочее место и работу офиса или организации;
- соблюдать безопасность труда;
- работать на компьютере в среде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT;
- выполнять операции компьютерного делопроизводства;
- подготовить, передать, накопить и обработать информации с помощью вычислительных машин и сетей ЭВМ;
- пользоваться базами данных и возможностями Интернета;
- пользоваться средствами связи и организационной техникой;
- владеть способами обработки, хранения и применения информации и работы электронной почтой, ИКТ.
БК7

КҚ3.2.13
КҚ3.3.11
КҚ3.3.14
ЖКП 02
Психология және қарым –қатынас этикасы:
Психика туралы түсінік, оның эволюциясы. Сананың дамуы. Тұлға және іс-әрекет. Жеке адам психология сы. Тұлға. Тұлғааралық қатынас. Іс-әрекет психология сы. Зейін. Жеке адамның таным процестері. Түйсік
Қабылдау. Ес. Қиял.
Сөйлеу. Ойлау
Тұлғаның қасиеттері.
Темперамент. Мінез
Эмоционалды – еріктік сфера. Сезім мен эмоция Ерік. Қарым-қатынас психологиясы. Қарым –қатынас және жеке тұлғаның психикалық құрылымы Іскерлік қарым- қатынас этикеті. Жұмыс орнында іскерлік қарым-қатынас ұйымдастыру. Шиеленісті жағдайлар және оларды шешу жолдары.
Шиеленісті жағдайдағы мінез- құлық стратегиясы мен тәртібі. Этикалық принциптер мен нормалар. Қоғамдағы дәстүрлі этикалық қарым-қатынастар.
Этикалық түсініктер мен көзқарастардың тарихи кезеңдері. Іскер адамның әдептілігі мен көркі. Дипломатиялық этикет.
Білімдер:
- адам психологиясын және оның физиологиялық негізін, түрлерін, қасиеттерін;
- темперамент, темперамент түрлерін;
- мінез, физиологиялық негізін, мінез бітістерін;
- жеке адамның психологиялық күйлерінің ерекшеліктерін:
- іскер адамның этикеті мен мінез-құлық мәдениетін;
- этикалық принциптер мен нормалар, негізгі түсініктерді;
- ұлттық дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды;
- қабылдаулар, олардың түрлері мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- психологиялық әдіс-тәсілдермен тұлғалық ерекшеліктерді анықтау;
- іс-әрекеттер компоненттерін дұрыс ұйымдастыру;
- талдау және біріктіру, салыстыру дағдыларын меңгеру;
- жағдайды логикалық ретімен талдау;
- жұмыс орнында іскерлік қарым-қатынас ұйымдастыру әдістерін меңгеру;
- офис қызметкерлерінің сыртқы бейнесі мен қарым-қатынас мәдениеті ережелері талаптарына сай қолдану;
- қарым-қатынастың тиімді әдіс-тәсілдерін жұмыс орында іскерлік қатынаста қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.2.11
ЖКП 03
Риторика және сөйлеу мәдениеті:
Сөйлеу мәдениеті. Сөйлеу мәдениеті және шешендік өнер. Ана тілі – мәдени өрлеудің негізі. Әдеби тілдің тарихи даму арналары. Әдеби тілдің нормалары.
Лексикалық норма. Орфоэпиялық және орфографиялық норма. Грамматикалық норма. Жұрт алдында сөйлеу мәдениеті. Лекторлар мен үгітшілерге қойылатын талаптар. Сөзді сазына келтіріп сөйлеу. Жазғанды дұрыс оқу шеберлігі. Сөз қолдану мәдени еті. Сөз қолданудың негізгі принциптері. Сөз және шеберлік. Шешендік сөздің түрлері. Шешендік сөздің негізгі белгілері. Шешендік сөздің көркемдік ерекшеліктері. Қазіргі сөйлеу мәдениетіне қойылатын шарттар мен талаптар.
Білімдер:
- тілдің стильдік жүйелерінің саралануын;
- сөйлеу стилі, олардың қалыптасуындағы әлеуметтік факторларын;
- дұрыс мәдени сөйлеу негіздерін, тіл мәдениетін, әдеби тіл нормаларын;
- іс қағаздарын жүргізу мамандарының сөйлеу мәдениетіне қойылатын талаптарды білу;
- сөйлеу мәдениетінің қоғамдағы рөлін талдай білу шеберлігін;
- әдеби тілдің лексикалық нормаларын;
Іскерліктер:
- кәсіби сөздердің әдеби нормаларын кәсіби әрекетінде қолдану;
- жұрт алдында жүйелі де анық сазды әуенмен сөйлеу талаптарын меңгеру;
- әдеби тілдің орфографиялық нормаларын шебер пайдалану;
- қазақ тілінің грамматикалық амал-тәсілдері ережелерін қолдану.
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.2
ЖКП 04
Әкімшілік және еңбек құқығы:
Әкімшілік құқық курсына кіріспе. Мемлекеттік басқару әкімшілік құқықтық реттеудің объектісі ретінде. Әкімшілік – құқықтық реттеудің механизмі.
Әкімшілік құқықтың субъектілері. Атқарушы билік органдары. Мемлекеттік қызметкерлер
Мемлекеттік басқару қызметінің нысандары мен әдістері, басқарудың құқықтық актілері
Әкімшілік мәжбүрлеу. Әкімшілік – процессуалдық құқық. Әкімшілік іс – жүргізу. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс қағаздарын жүргізу. Мемлекеттік басқарудағы заңдылық пен тәртіпті қамтамасыз ету. Еңбек құқығы. Қазақстан Республикасы еңбек құқығының түсінігі, әдістері, функциясы, жүйесі.
Еңбек құқықтарының субъектілері. Әлеуметтік әріптестік ұжымдық шарт, жеке еңбек шарты. Еңбекті қорғау және еңбек тәртібі. Еңбек даулары.
Білімдер:
Конституциялық-құқықтық нормаларды;
- демократия мен оның негізгі белгілерін;
- мемлекет ұғымын, негізгі белгілерін, басқару құрылымын, түрлерін;
- әкімшілік және еңбек құқығы нормаларын, құрылымын;
- заңды тұлға, жеке тұлға, меншік, авторлық құқық туралы;
- еңбекті қорғау, еңбек тәртібінің мәнін;
- еңбек шарты, контракт, сынау мерзімі, жалақы, кепілдік, айып, кәсіп, жұмыссыздық терминдерін;
- әкімшілік және еңбек құқығының негізгі терминдерін;
Іскерліктер:
- Қазақстан Республикасындағы адам мен азаматтың конституциялық мәртебесіне талдау жасау;
- азаматтық, еңбек және әкімшілік құқықтарына тікелей қатысы бар қағидаларды қолдану;
- әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жеңілдететін жағдайлар мен ауырлататын жағдайларды, әкімшілік ескерту мен алдын алу шараларын салыстыра білу;
- әкімшілік құқық бұзушылықты, оның белгілері мен құрамын, қамауға алуға, айып салуға санкция беретін жағдайларды, әкімшілік жаза қолдану ретін талдау;
- терминдер мен сөздіктерді, әкімшілік және еңбек құқығы нормаларын қолдану.
БҚ 1
БҚ4
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.14
ЖКП 05
Офистік жабдықтар:
Офистік техникалардың жіктемесі. Құжаттарды дайындау, сақтау құралдары. Құжаттарды өңдеу және тасымалдау құралдары. Құжаттарды көбейту және көшіру құралдары. Жедел басып шығару құралдар. Әкімшілік – басқару құралдары. Ұйымдастыру техникасындағы және әкімшілік басқару жүйесіндегі компьютерлік жүйелер.
Білімдер:
- офистік ұйымдастыру техникасы құралдарын және оларды тиімді қолдану мүмкіндіктерін;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі техникасын сақтауды;
- алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін;
- ЭЕМ қолдану мүмкіндіктері мен жұмыс жүргізу принциптерін;
Іскерліктер:
- жұмыс орнын және офистің н/е ұйымның жұмысын ұйымдастыру;
-еңбек қауіпсіздігін сақтау;
- компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT бағдарламаларымен жұмыс жүргізу;
- компьютермен іс қағаздарын жүргізу операцияларын орындау;
- ЭЕМ көмегімен ақпараттарды жөнелту, қабылдап алу, өңдеу және жинақтау;
- Интернет мүмкіндіктерімен және мәліметтер базасымен қолдану;
- байланыс құралдарымен және ұйымдастыру техникасымен қолдану;
- АКТ, электронды поштамен ақпаратты өңдеу, сақтау, жөнелту, қабылдау және сақтау тәсілдерін меңгеру.
БҚ7

ПК 3.2.10;
ПК 3.2.11
ПК 3.3.6
ОПД 06
Основы рыночной экономики и управления предприятий:
Отрасль и рыночная экономика. Особенности перспективы развития отрасли. Материально-технические и финансовые ресурсы отрасли. Отраслевой рынок труда и экономические показатели развития отрасли. Формы организации предприятий. Управление предприятием. Маркетинговая деятельность организации
Себестоимость продукции, услуг цена образование. Оценка эффективности деятельности организации качество и конкурентоспособность продукции.
Знания:
- экономические показатели развития отрасли;
- формы организации предприятии;
- виды оплаты труда;
- факторы влияющие на качество и конкурентоспособность продукции;
- общие основы экономического развития общества;
- места производства в экономической системе и основных форм;
- способы организационно – правовых форм общественного производства;
- основные факторы общественного производства;
- способы организаций предпринимательства и условия организации предприятия.
- сущность, функции и структуру рыночных отношений;
- основы теории рыночной экономике;
- основные принципы и требования управления;
- структуру организации управления;
- стратегические способы развития предприятия;
- способы теории управлений менеджмента.
Умения:
- пользоваться законами собственности;
- охарактеризовать модели рыночной экономики.
- решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации по рыночной экономики.
- вести документацию финансово-хозяйственную деятельности предприятий; -анализировать показатели основного и оборотного капитала предприятия;
- охарактеризовать модели рыночной экономики;
- использовать экономическую информацию в профессиональной деятельностей.
БК 5
ПК3.2.6
ПК3.2.14
ПК 3.3.4
ОПД 07
Научно–технические документы и кино – фото – фоноархивы:
Научно–технические документы. Научно – технические архивы и технические документы.
Производство и оформление научно – технических документов. Научно – техническая обработка технических документальных материалов. Научно – техническая обработка научно исследовательских работ. Научно – техническая обработка картографических материалов в технических архивах. Учет использования технических документальных материалов в технических архивах. Кино – фото – фоноархивы. Значение кино-фото-фонодокументов и их виды. Сеть кино – фото – фоноархивов и порядок их комплектования.
Техника хранения кино-фото - фонодокументов.
Общие принципы научно-технической обработки кино - фото-фонодокументов
Научно–техническая обработка кинодокументов
Систематизация кинодокументов.
Научно–техническая обработка фотодокументов.
Научно–техническая обработка фонодокументов.
Знания:
- научно-справочного аппарата кино-фото-фоно документов и научно-технической документацию;
- требования экспертизы к научной и практической ценности документов, контроль процесса их отбора;
- требования выполнения запросов общественных,
государственных организации и индивидуальные запросы граждан;
-технологию хранения кино-фото-фоно-документов;
- методы использования материалов технических документов;
- обработки фото–фоно документов в соответствии с научно – техническими требованиями;
Умения:
- оформлять и вести учет технических документов;
-пользоваться кинофото-фоно документами;
- составить предметно -тематический каталог и обработать научно-технические и картографические материалы;
- использовать материалы технической документации;
- хранить кинофотофонодокументы в соответствии с их режимом;
- организацию работу научно – технических архивов;
- систематизировать научно – технические документы;
- работать с содержанием предметных справочников;
- проводить работу с кино фото – фоно документами архивов в соответствии с требованиями;
БК 7
ПК
3.2.14
ПК3.3.13
ПК 3.3.5
ОПД 08
Компьютерные технологии
Техника безопасности и правила поведения в кабинете. Основы компьютерной технологии. Структура персонального компьютера. Аппаратное – программное обеспечение. Операционные системы. Технология обработки текстовой и графической информации. Технология создания презентации. Мультимедиа технология. Сетевая технология. Интернет технологии. Технология дистанционного обеспечения. Технология управления офисными технологиями. Технология автоматизации процесс документирования. Операционная системы WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT Основы программы MS Offise. Система управления базами данных Microsoft Access. Обеспечение прикладные программы в помощь секретарю. Использование компьютера в документировании.
Знания:
- технику безопасности и гигиенические требования компьютерной работы;
- структуру персонального компьютера и аппаратные программное обеспечения;
- виды операционных систем, основные понятия;
- структуру, основные понятия электронной таблицы, типы и формат данных;
- основы программы Microsoft Word, Power Point, Excel; Outlook;
- принципы работы мультимедиа-технологии;
- принципы работы WWW–всемирной паутины, веб страницы сайта;
- принципы работы системы управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты.
Умения:
- обработать текстовую и графическую информацию;
- работать с пакетом MS Offise;
- владения методикой установки аппаратного и программного обеспечения ПК;
- составления системы баз данных в программе Microsoft Access;
- использовать основные инструменты графических редакторов и цифровых аудио-видео технологии;
- пользоваться медиаресурсами и ресурсами интернет и информационно-коммуникационными технологиями в профессиональной деятельности;
- выполнять различные операции с графическими объектами и построение диаграмм, анимацию, гиперссылку, демонстрировать презентацию;
- использовать основные инструменты графических редакторов и цифровых аудио-видео технологии;
- оформлять служебную электронную
документацию в соответствии с законом "Об электронном документе и электронной цифровой подписи";
- проводить учет и хранения дел структурного подразделения;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;
БК 7

КҚ 3.2.10;
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.6
ЖКП 06
Нарықтық экономика негіздері және кәсіпорынды басқару:
Сала және нарықтық экономика. Саланың болашақта даму ерекшеліктері. Саланың материалдық – техникалық, еңбектік және қаржылық ресурстары. Салалық еңбек рыногы дамуының экономикалық көрсеткіштері. Кәсіпорынды ұйымдастырудың формалары. Еңбекті нормалау және еңбекақы төлеуді ұйымдастырудың маркетингтік қызметі. Өнімнің өзіндік құны. Баға қалыптастыру, ұйымдастыру қызметінің нәтижелік бағасы. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі.
Білімдер:
- сала дамуының экономикалық көрсеткіштерін;
- кәсіпорынды ұйымдастыру формаларын;
- еңбекақы төлеудің түрлерін,факторларын;
- өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі әсерін;
- нарықтық экономиканың негіздерін;
- нарықтық қатынастың мәнін, функцияларын, құрылымын;
- тауардың қасиеті мен функционалдық нысандарын;
- ақшаның қызметін, баға мен тариф түрлерін.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды қолдану;
- мекеменің кадрлік іс - әрекетін құжаттамалық қамтамасыз ету жұмыстарын орындау;
- кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметін қамтамасыз етуге қажетті құжаттарды дайындау.
БҚ 5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.14
ҚК 3.3.4
ЖКП 07
Ғылыми техникалық құжаттар мен кино – фото – фоно мұрағаттары: Ғылыми - техникалық құжаттар. Ғылыми-техникалық құжаттар және техникалық мұрағат. Ғылыми- техникалық құжаттар ды құрастыру және безендіру. Техникалық құжаттық материалдарды және ғылыми ізденіс жұмыстарын ғылыми-техникалық өндеу.
Техникалық мұрағаттарда картографиялық материалдарды ғылыми-техникалық өңдеу. Техникалық мұрағаттардағы техникалық құжаттық материалдарды пайдалануды есепке алу. Кино-фото - фоно мұрағаттары. Кино-фото- фономұрағаттарының маңызы мен олардың түрлері. Кино-фото-фоно-мұрағаттарының желісі және оларды толықтыру тәртібі. Кино-фото-фоно құжаттарын сақтау техникасы. Кино-фото-фоноқұжаттарын ғылыми-техникалық өңдеудің жалпы ұстанымдары.Киноқұжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу. Киноқұжаттарды жүйелеу. Фото құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу.
Білімдер:
-кино фото-фоно құжаттарының және ғылыми-техникалық құжаттардың анықтамалық аппараттарын;
- құжаттардың ғылыми-практикалық құндылығын сараптауды, құжаттарды іріктеу процесіне бақылау жасауды;
- мемлекеттік, қоғамдық және жеке азаматтардың сұраныстарын орындау талаптарын.
Іскерліктер:
- талапқа сай техникалық құжаттарды безендіруді және есептерді тіркеу;
- киноқұжаттарды қолдану;
- ғылыми техникалық өндеу және фоноқұжаттарды жүйелеу;
- картографиялық материалдармен жұмыс жүргізу;
- техникалық құжаттық - материалдарды пайдалану;
- кино – фото-фоно құжаттарын сақтау режимдерін, қалыпқа келтіру және өңдеу әдістерін кәсіби іс әрекетінде қолдану.
БҚ 7
КҚ 3.2.14
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.5
ЖКП 08
Компьютерлік технологиялар:
Есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі. Хатшы ісіндегі ақпараттық технология. Жеке компьютердің техникалық құрылымы. Бағдарламалық қамтамасыз ету, жіктеу. Операциялық жүйенің түрлері. Операциялық жүйе командасы мен жұмыс орындау тәртібі мен ережелері. Хатшы жәрдемші жұмысын қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету. MS OFFICE бағдарламасы негіздерін меңгеру.Corel Draw графикалық қосымшасы. Телекоммуникациялық технология. Компьютерлік байланыстың негізгі түрлері. Локальды торап. Электрон- дық пошта. Интернет керекті ақпарат пен жарнама құралының көзі. Құжаттарды жасау, жүйелеу, тіркеу, сақтау.
Білімдер:
- операциялық жүйелердің түрлерін және қолданушының интерфейісін;
- ақпаратты енгізуді, құжаттарды форматтауды;
- құжаттарды жазу және сақтау ережелерін;
- Excel бағдарламасын жұмыс технологиясын;
- Power Point презентация құруды және мәліметтер базасы туралы;
- интернеттің электрондық байланысын және байланыс желілерінің мәнін;
- Word құралында Web бетін құрудың тәсілдерін;
Іскерліктер:
- мультимедиа ресурстарымен жұмыс жүргізу;
- Windows стандартты программасын қолданып сөздер мен әуендерді жазуды және қабылдау;
- Excel бағдарламасын қолдануын, іске қосу;
- презентацияны құру, толтыру, сақтау мен ашу;
- электрондық поштамен жұмыс тәсілдерін игеру;
- Microsoft Office пакетін толтыру үшін Интернетті пайдалану.
БҚ 7

ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ОПД 09
Машинопись и стенография:
Понятие, история, виды и техника машинописи и стенографии. Изучение клавиатуры пишущей машины, совершенствование техники письма. Основы техники печатания и порядок работы. Изучение клавиатуры пишущей машины. Общий порядок работ с деловыми письмами и разновидностям машинописи
Отдельные виды машинописных работ
Работы с электромеханическими машинами
Стенография – скоропечатание и основные различия. Алфавит. Слитные знаки. Обозначение гласных в середине слова. Сокращение сложных слов.
Начальные словосочетания.
Знания:
- виды и технику машинописи и стенографию;
- о значении основных управляющих устройствах;
- правила ухода за печатной машины;.
- требовании к деловым письмам и к их оформлению;
- алфавит, рядовые символы в алфавите;
- группирование рядовых символов в алфавите, использование символов;
- структуру клавишей печатной машины и алфавит стенографии;
- корректурные знаки правила орфографии и пунктуации;
- основные сведения о корректуре текста;
- виды машинописных работ;
Умения:
- скоростно печатать с 70-85 до 90-200 символов в минуту;
- правильно сделать расчет скорости письма по сумме знаков в тексте;
- оформить планы, отчеты и номенклатуры дел по ГОСТ;
- раскрыть смысловую структуру материала;
- сократить сложные слова и печатать стенографию совещании и конференции и т. д.
- набирать стенографические отчеты заседаний
и собрании;
- правильно использовать виды чтения текста стенографии;
- правильно стенографировать заседания конференций и собраний;
- быстрого написания сложных слов путем использования знаков сокращения;
- написания стенографией фразеограмм и идеограмм;
- работать с различными видами пишущих машин ("Ромашка", "Ятрань");
- различать строения пишущей техники и правила их работы.
БК 7
ПК 3.2.10
ПК 3.3.9
ОПД 10
Делопроизводства на государственном языке
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы. Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Знания:
- қазақ тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін, құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Умения:
- қызметтік, аттестациялық мінездемелер құрастыру;
- жеке визит карточкасын жасау;
- өтініш үлгілерін құрастыру;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыру;
- баяндау хат құрастыру;
- жеделхат, телефонхат жөнелту;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыру;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасауды;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құруды;
- мемлекеттік тілде электронды құжат айналымын жүргізу.
БК 8

КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ЖКП 09
Машинамен жазу және стенография:
Машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихы, әдістері мен техникасы.
Машинаның пернелік тақтасын оқып үйрету, жазу техникасын жетілдіру. Жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібі. Жазу машинасының пернетақтасын оқып – үйрену. Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеудің жалпы тәртіптері. Машинамен жазу жұмыс тарының жекелеген түрлері. Электромеханикалық машиналармен жұмыс істеу. Стенография – жылдам жазу және ерекше белгілер. Алфавит. Біріккен белгілер. Сөз ортасында дауысты дыбыстарды белгілеу. Күрделі сөздерді қысқарту. Бастапқы сөз тіркестері.
Іскерліктер:
- машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихын, әдістері мен техникасын;
- жазу машинасын басқару тетіктері мен негізгі бөліктерінің қызметтері мен құрылымын, жазу машинасын күтіп – баптауды;
- жазу машинасының түрлерін, - жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібін;
- жазу машинасының пернетақтасының құрылымын;
- стенографиялық алфавитті және жазу ережелерін;
- Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеуді;
- көшірме қағазбен хат жазуды;
- мәтіндерге сілтеме жазуды;
- түзету белгілерін машинамен жазуда қолдануды;
Іскерліктер:
- машинамен жазу жұмыстарының түрлерін меңгеру;
- минутына 180-200 сөз терудің техникасын меңгеру;
- машинаның болу мүмкін ақауларын және оларды жою тәсілдерін меңгеру;
- минутына 70 – 85 белгілермен және 90 – 200 – ге дейін жылдам жазу іскерлігін меңгеру;
-қағаз форматтары мен ленталарды ауыстыру ережелерін меңгеру;
-фразеограммаларды жазуға байланысты түсініктердің белгілерін меңгеру.
БҚ 7
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы. Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Білімдер:
- қазақ тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін, құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- қызметтік, аттестаттаулық мінездемелер құрастыру;
- жеке визит карточкасын жасау;
- өтініш үлгілерін құрастыру;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыру;
- баяндау хат құрастыру;
- жеделхат, телефонхат жөнелту;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыру;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасау;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құру;
- мемлекеттік тілде электронды құжат айналымын жүргізу.
БҚ 8

ПК 3.2.1
ПК 3.3.13
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Архивоведение:
Организация документов государственного архивного фонда. Понятие о классификаций документов национального архивного фонда РК. Классификация документов государственного архивного фонда РК в целом и ее основные признаки. Проверка наличия и состояние дел в государственных архивах.
Организация справочного аппарата к документам национального архивного фонда РК. Система научно-справочного аппарата к документам НАФ. Описание дел. Архивные описи и каталоги.
Обзоры архивных документов. Вспомогательный аппарат к архивным справочникам. Подготовка архивных справочников к изданию. Организация использования документов архивов. Цели и формы использования документов архивов. Организация управления архивными учреждениями РК. Организация управления архивными учреждениями.
Планирование, учет работы и отчетность архивных учреждений. Организация труда в архивных учреждениях.
Знания:
- основы организации документов национального архивного фонда;
- классификации документов архивов РК;
- организацию научно-справочного аппарата к документам;
- архивные описи и каталогов;
- организацию управления архивными учреждениями;
- цели и формы использования архивных документов.
- методы и требования пополнения фондов, использования их в политических, экономических, научных, социально – культурных целях, а также для обеспечения прав и законных интересов граждан;
- описи дел постоянного и временного сроков хранения.
Умения:
- пропагандировать архивные документы через СМИ;
- организовать выставки, встречи, конференции;
- выполнять запросы общественных государственных организации и индивидуальные запросы граждан;
- составить справочный аппарат к документам, находящимся по государственном хранении;
пользоваться электронными базами документировании;
- правилами поддерживание в архивохранилищах и рабочих кабинетах определенный режим влажности и температуры, необходимости для сохранности документов.
БК1;
БК 7
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8;
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
.
СД 02
Организация делопроизводство
История и классификация ведение деловых бумаг.
Ведение деловых бумаг на предприятиях и организациях, законное и нормативно - правовое регулирование архивной службы. Правила оформления руководящих документов. Основные документы предприятии и организации.
Организация работ с документами. Автоматизация системы документирование и делопроизводства.
Знания:
- знать нормативные правовые акты, положения, инструкции и другие руководящие материалы и документы по ведению делопроизводства на предприятии;
- знать основные положения Единой государственной системы делопроизводства и стандарты унифицированной системы организационно - распорядительной документации;
- знать структуру предприятия и его подразделений; порядок контроля за прохождением служебных документов и материалов;
- знать систему автоматизации документооборота и электронного документооборота; виды обработки электронных документов;
Умения:
- обеспечивать прием, учет, регистрацию, контроль исполнения документов, информационно – справочное обслуживание и хранение документной информации;
- осуществлять подготовку необходимых документов, обеспечивающих финансово –хозяйственную деятельность предприятия;
- контролировать качество подготовки, правильность составления, согласования, утверждения документов представляемых на подпись руководству организации;
- осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение;
- осуществлять организацию подготовки, принятия решения и доведения их до непосредственных исполнителей;
- использовать ПЭВМ как средство автоматизации документационного обеспечения организации; обеспечивать выполнение машинописных и копировально–множительных работ;
- осуществлять оперативную связь со сторонниками организации и отдельными гражданами по вопросам текущей деятельности организации; вести прием посетителей;
- выполнять работу по документационному обеспечению кадровой деятельности организации;
- формировать дела в соответствии с утвержденной номенклатурой, проводить ежегодный отбор документов на архивное хранение или на уничтожение.
БК1;
БК 3;
БК 7.
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
СД 03
Система электронного документооборота.
Единая система электронного документооборота (ЕСЭДО) для государственных органов Республики Казахстан. Руководство пользователя ЕСЭДО-В. Виды обработки электронных документов. Специфика электронного документооборота. Основные функции электронного документооборота. Внедрения электронного документооборота. Классификация систем электронного документооборота. Порядок электронного документооборота. Технологии электронного документооборота. Технология оптического распознавания текстов, документов. Технология штрих - кодирования документов. Электронная цифровая подпись.
Знания:
- знать Закон РК "Об электронном документе и электронной цифровой записи";
- область применения и основные функции единой системы электронного документооборота (ЕСЭДО);
- автоматизируемые виды деятельности и функции ЕСЭДО-В;
- требования к рабочей станции пользователя ЕСЭДО-В;
- требования к локальной вычислительной сети (ЛВС); методы внедрения электронного документооборота;
- технологии электронного документооборота;
- технологии управления потоками информации (документов);
Умения:
- уметь работать с операционными системами MS Windows 2000/XP/Vista, приложений MS Office, почтовых систем, веб-браузера Microsoft Internet Explorer;
- уметь применять автоматизированные документационные процессы, связанные с различными видами обработки электронных документов и выполняемые посредством систем электронного документооборота;
- уметь создать централизованное, структурированное и систематизированное хранение документов в электронном архиве;
- использовать унифицированных форм документов, формировать документов по шаблонам;
- оптимизировать процессы документооборота: создания, обработки, хранения и доставки документов любых форматов и типов.
БК 1;
БК 7

КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.13
АП. 00
АРНАЙЫ ПӘНДЕР
АП 01
Мұрағаттану:
Мемлекеттік мұрағат қорларының құжаттарын ұйымдастыру.
Қазақстан Республика сының Мемлекеттік мұрағат қорының құжаттарын жіктеу, толықтыру және құндылығын сараптау. Қазақстан Республика сының мұрағаттарын топтастыру. Мұрағат құжаттарының жағдайын тексеру және есепке алу.
Мемлекеттік мұрағат қорындағы құжаттардың ғылыми-анықтамалық аппарат жүйесі. Істер сипаттамасы. Мұрағаттық тізімдемелер мен тізбелер. Мұрағаттық құжаттарға шолу. Мемлекеттік мұрағат тардағы жөнсілтемелер. Мұрағат анықтамаларына қосымша ақпарат. Мұрағаттық анықтамаларды баспаға әзірлеу. Мемлекеттік мұрағат құжаттарын пайдалануды ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы мұрағат құжаттарын пайдаланудың мақсаттары мен нысандары.
Мұрағат мекемелеріндегі жұмыстарды жоспарлау және есеп жүргізу.
Білімдер:
- мемлекеттік мұрағат қорларының құжаттарын және оларды ұйымдастыруды;
- мемлекеттік мұрағат құжаттарын жіктеу, толықтыру, сараптау, есепке алу жұмыстарын;
- мұрағат қорындағы құжаттардың ғылыми анықтамалық аппаратын;
- мұрағат қорларындағы құжаттарды пайдалану мақсаттары мен нысандарын;
Іскерліктер:
- мемлекеттік сақтаудағы құжаттардың анықтамалық аппаратын құрастыру;
- құжаттау мен мұрағат ісіне қатысты нормативтік құжаттарды іріктеу;
- мұрағат құжаттарының негізінде анықтама қарастыру және мұрағат құжаттарының көшірмесін беру;
- мұрағат құжаттарын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау, семинар, конференциялар өткізу;
- мекемелер мен кәсіпорында мұрағат қызметінің заңдық және нормативтік құқықтық реттеу актілерін кәсіби іс әрекетінде пайдалану;
- компьютерде іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.2.1;
КҚ3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.7
КҚ3.2.8;
КҚ3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
АП 02
Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру:
Іс қағаздарын жүргізу тарихы және жүктемесі. Мекемелер мен кәсіп- орындарда іс қағаздарын жүргізуді, мұрағат қызметін заңдық және нормативтік-құқықтық тұрғыдан реттеу. Заңи және басқа да нормативтік – құқықтық актілер. Басқару құжаттарын ресімдеу тәртібі. Мекемелер мен кәсіпорындардағы негізгі құжаттар. Құжаттармен жұмыс жүргізуді ұйымдас тыру. Мекемелер мен ұйымдардағы электрондық мұрағат және оның құжат айналымындағы орны. Іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру. Іс қағаздарының қысқаша түсіндірме сөздігі.
Білімдер:
- құжаттарды, олардың функциясын;
- іс қағаздарын жүргізудің тарихы мен жіктемесін;
- заңды және нормативтік құқықтық актілерді;
- мекемелер мен кәсіпорындарда іс қағаздарының жүргізу түрлерін және ерекшеліктерін;
- рәсімдеу талаптарын және негізгі құжат түрлерін; құжаттармен жұмыс жүргізудің жалпы ережелерін.
Іскерліктер:
- мекемелер мен кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізу,
- мұрағат қызметін заңдық және нормативтік тұрғыдан реттеу;
- басқару құжаттарын тәртібімен ресімдеуді;
- іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру;
- іс қағаздарының қолданыстағы заңды және нормативті әдістемелік актілерінің үлгілерін кәсіби іс әрекетінде пайдалану.
БҚ1
БҚ 3
БҚ 7.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
АП 03
Электронды құжат айналымы жүйесі
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарындағы бірыңғай электрондық құжат айналымының жүйесі (ЭҚАБЖ.) ЭҚАБЖ.- В қолдану бойынша нұсқау. Электрондық құжаттарды өңдеу түрлері. Электрондық құжат айналымының өзіндік ерекшеліктері. Электрондық құжат айналымының негізгі функциялары. Электрондық құжат айналымын енгізу. Электрондық құжат айналымы жүйесінің жіктемесі. Электрондық құжат айналымының тәртібі. Электрондық құжат айналымының техноогиясы. Мәтіндерді, құжаттарды мәтіндерді, оптикалық тану технологиясы. Құжаттарға штрих - код қою технологиясы. Электронды сандық қол қою.
Білімдер:
- ҚР "Электрондық құжат және электронды сандық қол қою" туралы заңын;
- бірыңғай электрондық құжат айналымының жүйесінің (ЭҚАБЖ) негізгі функцияларын, қолдану аумағын;
- ЭҚАБЖ.- В функцияларын және қызметінің автоматтандырылған түрлерін;
- ЕСЭДО-В қолданушысының жұмыс станциясының талаптарын, локальды есептеу жүйесінің талаптарын (ЛЕЖ); электрондық құжат айналымын енгізу әдістерін;
- электрондық құжат айналымының технологиясын;
- ақпарат ағымын (құжаттарды) басқару технологиясын;
Іскерліктер:
- MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелерімен, MS Office қосымшасымен, пошта жүйесімен, Microsoft Internet Explorer веб-браузерімен жұмыс жүргізу;
- электрондық құжат айналымы жүйесінде орындалатын құжаттарды өңдеудің түрлеріне байланысты құжаттарды автоматтандыру үрдістерін қолдану;
- электронды мұрағатта құжаттарды орталықтандырылған құрылымдық және жүйелі сақтауды құру;
- құжаттардың біріздендірілген нысандарын қолдану, шаблондар бойынша құжаттар құрасттыру;
- кез – келген форматтағы және үлгідегі құжаттардың айналым үрдістерін: құрастыру, өңдеу, сақтау және жеткізу оңтайландыру.
БҚ 1
БҚ 7

ПК3.2.2;
ПК3.2.4;
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7;
ПК 3.3.11
СД 04
Секретарское дело: Составление и оформление служебных документов.
Оформление документов предприятии.
Основные документы управление.
Документы по кадрам
Организация работы с документами.
Организация работы с документами предприятии
Работа секретаря и требование.
Работа секретаря с информацией.
Секретарь и руководитель.
Знания:
- составление и оформление служебных документов;
- государственного, русского и иностранного языков;
- терминологию по специальности и требования делопроизводства на государственном языке;
- требование передачи документов на архивное хранение;
- нормативно - методические документы в области делопроизводства и архивоведения;
- методику рациональное введение делопроизводства.
- методику и правила организовать приемы, презентации, поездки руководителя;
- должностные инструкции;
- профессиональной эрудиции, повышения способности решать разнообразные деловые задачи;
- основные требовании к бланкам документов предприятия.
Умения:
- работать на компьютере и скоростно и грамотно печатать;
- пользоваться с офисной техникой;
- организовать свою работу и работу офиса;
- гармонично сочетать привлекательности и строгого стиля в одежде;
- хранить конфиденциальные сведении;
- отвечать на звонки, при необходимости информировать о направлениях деятельности организации;
- быть связующим звеном между руководителем и сотрудниками, воплощающими его решения и распоряжения в жизнь;
- эффективно использовать ЭВМ в профессиональной деятельности.
- вести деловые бумаги в соответствии с требованиями;
- изменять и редактировать документы хранения в памяти ПК и пересылки другому лицу.
БК1
БК3
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
СД 05
Теория и практика перевода:
Основное значение теории перевода. Связь перевода между языком и культурой. Процесс перевода. Переводчик и техника перевода. Вопросы практического и лексического перевода. Трансформация перевода. Лексика без эквивалента. Перевод неологизма. Перевод свободных, атрибутивных и связанных словосочетании. Способы переводов фразеологизмов. Красочный перевод. Проблемы грамматического перевода. Различие глаголов русского – казахского языка. Синтаксические проблемы перевода. Синхронный перевод и изменение конструкции предложения в переводе. Изменение структур предложения в переводе. Официально – деловые, научно – технические и публицистические материалы. Систематизированный устный перевод. Двухсторонний перевод.
Знания:
- основы теории и перевода и связь между языком и культуры;
- процесс перевода и моделирование;
- технику и трансформацию перевода;
- основные методы изучения перевода;
- особенности общественно- политического, делового и научно- технического перевода;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
- использовать необходимые лексические и грамматические минимумы для перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
БК8

КҚ 3.2.2;
КҚ3.2.4;
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7;
КҚ 3.3.11
АП 04
Хатшылық іс:
Іскерлік мәдениет және этикет. Қызметтік құжаттарды құрастыру және безендіру. Кәсіпорын құжаттарын безендіру. Негізгі басқару құжаттары. Кадр бөлімі бойынша құжаттар. Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру тәртібі. Мекеме құжаттарын ұйымдастыру тәртібі.
Хатшы жұмыстары және қойылатын талаптар. Хатшы орындайтын жұмыстар. Басшы және хатшы. Мекеме қызметкерлері және хатшы.
Білімдер:
- факстерді қабылдау және жіберу тәртіптерін;
- телефон қоңырауларына жауап беру талаптарын және қажет жағдайларда ұйымның жұмыс бағыттары туралы анықтамалық ақпарат беру жолдарын;
- қызметкерлердің іс сапарлық құжаттарын даярлау ережелерін.
Іскерліктер:
- келіп түскен және рәсімдеу;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу;
- мекемелер мен фирмалардың қызметтерін ережеге сай үйлестіру;
- компьютермен сауатты жұмыс істеу технологиясын меңгеру;
- құжаттарды мұрағатқа өткізуге даярлау ережесіне сай талаптарын меңгеру;
- құжаттарды дайындау және рәсімдеу.
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП 05
Аударма теориясы және практикасы:
Аударма теориясының қалыптасуы мен дамуы. Аударма теориясы және оның негізгі ұғымдары.
Аудармадағы балама эквиваленттің деңгейі, типтері. Аударма процесі және моделдеу. Аударма бірліктері мен түрлері. Аударма техни касы мен аудармашы. Аудармашылық іс-әрекеттің типологиясы. Аударманың прагматикасы, проблемалары. Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді,интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістік тердің аудармасы. Артикльдерді аудару. Ресми - іскерлік және публицистикалық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Білімдер:
- аударма трансформацияларын;
- аударманың прагматикалық құндылығын, лексикалық баламасын;
- түпнұсқаны түсіну мен аударма вариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразео-логиялық тіркестерді аудару ерекшелігін;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын;
- бейнелеп аудару тәсілін;
- орысша – қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру ерекшелігін;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыруды,
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.
БҚ8

ПК3.2.7
ПК 3.2.11
ПК3.2.13
ПК3.3.3
ПК3.3.11
СД 06
Дисциплины по выбору обучающихся
СД 06.1
Оператор электронно-вычислительной машины
Теоретические основы баз данных. Реляционная модель. Система управления базами данных Microsoft Access. Сведения по исследованию и обработке данных. Топология сетей. Интернет –технология. Аппаратное обеспечение (центральный процессор, магистраль, устройства ввода-вывода, сохранение). Электронно-вычислительная техника. Аппаратные системы, алгоритм. Алгоритмический язык. Языки программирования. Среда программирования.
Знания:
- сохранение и эволюция инструментов управления информации;
- понятия баз данных, системы управления базами данных, их структуру и виды;
- особенности управления данных с центра;
- понятия реляционных систем и моделей, реляционных данных;
- понятия домен, отношение, поле, записи и их особенности;
- особенности языка SQL;
- принципы работы системы управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты;
- новые направления исследования и обработки
- баз данных;
- назначение, классификацию и ресурсы вычислительных сетей;
- правила работы с электронными сообщениями;
- основы и операторы языков программирования Basic, Pascal, CI;
- принципы работы в среде Visual Basic, CI;
- поколения ЭВМ и их элементные базы;
Умения:
- составления системы баз данных в программе Microsoft Access;
- в базе данных заполнять записи, искать, удалять, менять, защищать, связывать таблицы;
- различать понятия баз данных и системы управления базами данных;
- работать с аппаратными системами;
- различать особенности программирования Basic, Pascal;
- работать в среде Visual Basic, CI.
БК 7
ПК3.2.11
ПК 3.3.6
СД 06.2
Офис – менеджер
Средства изготовления, хранения, транспортирования обработки документов. Средства копирования и размножения документов. Средства административно – управленческой связи. Компьютерные системы в оргтехнике и административно – управленческой связи. Составление и оформление служебных документов. Деловой этикет. Правила делового общения.
Знания:
- основные средства офисной оргтехники и возможности их эффективного применения;
- охрану труда, технику безопасности и противопожарную защиту;
- приемы оказания первой медицинской помощи.
- принципы работы и возможности использования ЭВМ;
- нормативно - методические документы в области делопроизводства и архивоведения;
- методику рациональное введение делопроизводства.
- методику и правила организовать приемы, презентации, поездки руководителя;
- должностные инструкции;
- основные требовании к бланкам документов предприятия.
Умения:
- организовать рабочее место и работу офиса или организации;
- соблюдать безопасность труда;
- работать на компьютере в среде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT;
- выполнять операции компьютерного делопроизводства;
- подготовить, передать, накопить и обработать информации с помощью вычислительных машин и сетей ЭВМ;
- пользоваться базами данных и возможностями Интернета;
- пользоваться средствами связи и организационной техникой;
- владеть способами обработки, хранения и применения информации и работы электронной почтой, ИКТ.
- отвечать на звонки, при необходимости информировать о направлениях деятельности организации.
БК7

КҚ3.2.7
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.11
АП 06
Білім алушылардың таңдау пәндері
АП 06.1
Электрондық есептеу машинасының операторы
Мәліметтер базасының теориялық негіздері. Реляциялық модель. Microsoft Access жүйесінің мәліметтер базасын басқару. Берілген мәліметтерді зерттеу мен өңдеу бойынша мәліметтер. Желілердің топологиясы. Интернет –технология. Аппараттық қамтамасыз ету (орталық процессор, магистраль, енгізу – шығару құрыл ғылары, сақтау). Электрондық- есептеу техникасы. Аппараттық жүйелер, алгоритм. Алгорит- микалық тіл. Бағдарламалау тілдері. Бағдарламалау ортасы.
Білімдер:
- ақпараттарды басқару құралдарының эволюциясын және сақтауды;
- мәліметтер базасы түсінігін, мәліметтер базасын басқару және олардың түрлерін мен құрылымдарын;
- орталықтан мәліметтерді бақару ерекшеліктерін;
- реляциялық жүйе түсінігін, моделдерін, реляциялық мәліметтерді;
- домен, қатынас, алаң түсініктерін, жазбалар және олардың еркшеліктерін;
- SQL тілінің ерекшеліктерін;
- Microsoft Access мәліметтерінің базасын басқару жүйесінің жұмыс принциптерін және оның негізгі жұмыс объектілерін;
- мәліметтер базасын зерттеу мен өңдеудің жаңа бағыттарын;
- есептеу желілерінің мәнін, жіктемесін және ресурстарын;
- электрондық хабарламалармен жұмыс жүргізу тәртібін;
- Basic, Pascal, CI бағдарламалау тілдерінің негіздері және операторлары;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу принциптерін;
- ЭЕМ түрлерін және олардың элементті базасын;
Іскерліктер:
- Microsoft Access бағдарламасында мәліметтер базасы жүйесін құрастыру;
- мәліметтер базасында жазбаларды толтыру, іздеу, алып тастау, өзгерту, қорғау, таблицаларды біріктіру;
- мәліметтер базасы түсінігін және мәліметтер базасын басқару жүйесін ажырата білу;
- аппараттық жүйелермен жұмыс жүргізу;
- Basic, Pascal бағдарламаларының ерекшеліктерін ажырату;
Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу.
БҚ 7
КҚ3.2.11
КҚ 3.3.6
АП 06.2
Офис – менеджер
Құжаттарды дайындау, сақтау және тасымалдау құралдары. Құжаттарды көбейту және көшіру құралдары. Әкімшілік –басқарудың байланыс құралдары. Ұйымдастыру техникасындағы және әкімшілік - басқару байланысындағы компьютерлік жүйелер. Қызметтік құжаттарды құрастыру және ресімдеу. Іскерлік этикет. Іскерлік қарым – қатынас ережесі.
Білімдер:
- офистік ұйымдастыру техникасының негізгі құралдары және оларды тиімді қолдану мүмкіндіктерін;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігін сақтауды;
- алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін;.
- ЭЕМ жұмыс принциптерін және қолдану мүмкіндіктерін;
- іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану аясындағы нормативті – әдістемелік құжаттарды;
- іс қағаздарын тиімді жүргізу әдістерін;
- қабылдаулар, тұсау кесерлер, басшының сапарларын ұйымдастырудың тәсілдері мен талаптарын;
- қызметтік нұсқауларды;
- мекеменің құжаттарының бланкілеріне қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- өзінің жұмыс орнын және офистің н/е ұйымның жұмысын ұйымдастыру;
- еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау;
- компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT ортасында жұмыс жүргізу;
- компьютермен іс қағаздарын жүргізу операцияларын орындау;
- подготовить, передать, накопить и обработать информации с помощью есептеу машиналарының көмегімен ЭЕМ жүйесінде ақпараттарды дайындау, жөнелту, жинақтау және өңдеу;
- Интернеттің мүмкіндіктерімен және мәліметтер базасымен қолдану;
- байланыс құралдарымен және ұйымдастыру техникасымен қолдану;
- электронды поштамен, АКТ-мен жұмыс жүргізу сақтау және өңдеу тәсілдерін меңгеру;
- телефон қоңырауларына жауап беру, қажет болған жағдайда ұйымның қызметінің бағыттары тұрлары мәліметтер беру..
БҚ7

ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
СД 06.3
Секретарь – стенографист
Значение символов в алфавите стенографии. Принципы сокращения сложных слов. Использование кавычек при написание фразеограмм. Описание знаков алфавита. Изучение фонетики. Лексикология. Фразеограммы. Пояснение к символам идеограмм.
Знания:
- знаки стенографического алфавита;
- виды письменных работ на стенографической машине (Стенок);
- виды машинописных работ;
- рядовые символы в алфавите;
Умения:
- набирать стенографические отчеты заседаний и собрании;
- правильно использовать виды чтения текста стенографии;
- правильно стенографировать заседания конференций и собраний;
- использовать стенографию для сокращения текста;
- группировать символы в алфавите;
- использование кавычек при написание фразеограмм.
- стенографировать и расшифровывать стенографию;
- скоростно писать знаками стенографии;
- при стенографии записывать большое количество разнообразных текстов и обогащать словарный запас.
БК 4;
БК 7
ПК3.2.10
ПК3.3.11
СД 06.4
Секретарь учебной части (диспетчер)
Теоретические основы баз данных. Реляционная модель. Система управления базами данных Microsoft Access. Сведения по исследованию и обработке данных. Топология сетей. Интернет – технология. Аппаратное обеспечение (центральный процессор, магистраль, устройства ввода-вывода, сохранение). Электронно-вычислительная техника. Аппаратные системы. Алгоритм. Алгоритмический язык. Языки программирования. Среда программирования.
Знания:
- сохранение и эволюция инструментов управления информации;
- понятия баз данных, системы управления базами данных, их структуру и виды;
- особенности управления данных с центра;
- понятия реляционных систем и моделей, реляционных данных;
- понятия домен, отношение, поле, записи и их особенности;
- особенности языка SQL;
- принципы работы системы управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты;
- новые направления исследования и обработки баз данных;
- назначение, классификацию и ресурсы вычислительных сетей;
- правила работы с электронными сообщениями;
- основы и операторы языков программирования Basic, Pascal, CI;
- принципы работы в среде Visual Basic,CI;
- поколения ЭВМ и их элементные базы;
Умения:
- составления системы баз данных в программе Microsoft Access;
- в базе данных заполнять записи, искать, удалять, менять, защищать, связывать таблицы;
- различать понятия баз данных и системы управления базами данных;
- работать с аппаратными системами;
- различать особенности программирования Basic, Pascal, CI;
- работать в среде Visual Basic, CI.
БК 7

КҚ3.2.1;
КҚ3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП 06.3
Хатшы – стенографист
Стенография алфавитінің символдарының мәні.. Күрделі сөздерді қысқарту принциптері. Использование кавычек при написание Фразеограммаларды жазу кезінде жақшаларды қолдану. Алфавит белгілерін жазу. Фонетиканы оқу. Лексикология. Фразеограммалар. Идеограмма символдарының түсінігі.
Білімдер:
- стенографиялық алфавиттің белгілерін;
- стенографиялық машинада (Стенок) жасау жұмыстарының түрлерін;
- машинамен теру жұмыстарының түрлерін;
- алфавит қатарындағы символдарды;
Іскерліктер:
- отырыстар мен жиындардың стенографиялық жазбасын теру;
- мәтіннің стенографиясын оқудың түрлерін дұрыс қолдану;
- конференцияларды, отырыстарды, жиналыстарды дұрыс стенографиялау;
- мәтінді қысқарту үшін стенографияны қолдану;
- алфавиттің символдарын топтастыру;
- фразеограммаларды жазу кезінде жақшаларды қолдану;
- стенографию стенографиялау және оқу;
- стенография белгілерімен жылдам жазу;
- стенографиялау кезінде түрлі мәтіндерді жаза білу және сөздік қорын байыту.
БҚ 4;
БҚ 7
КҚ3.2.10
КҚ3.3.11
АП 06.4
Оқу бөлімінің хатшысы (диспетчер)
Мәліметтер базасының теориялық негіздері. Реляциялық модель. Microsoft Access жүйесінің мәліметтер базасын басқару. Берілген мәліметтерді зерттеу мен өңдеу бойынша мәліметтер. Желілердің топологиясы. Интернет –технология. Аппараттық қамтамасыз ету (орталық процессор, магистраль, енгізу – шығару құрылғылары, сақтау). Электрондық- есептеу техникасы. Аппараттық жүйелер, алгоритм. Алгорит микалық тіл. Бағдарламалау тілдері. Бағдарламалау ортасы.
Білімдер:
- ақпараттарды басқару құралдарының эволюциясын және сақтауды;
- мәліметтер базасы түсінігін, мәліметтер базасын басқару және олардың түрлері мен құрылымдарын;
- орталықтан мәліметтерді басқару ерекшеліктерін;
- реляциялық жүйе түсінігін, моделдерін, реляциялық мәліметтерді;
- домен, қатынас, алаң түсініктерін, жазбалар және олардың ерекшеліктерін;
- SQL тілінің ерекшеліктерін;
- Microsoft Access мәліметтерінің базасн басқару жүйесінің жұмыс принциптерін және оның негізгі жұмыс объектілерін;
- мәліметтер базасын зерттеу мен өңдеудің жаңа бағыттарын;
- есептеу желілерінің мәнін, жіктемесін және ресурстарын;
- электрондық хабарламалармен жұмыс жүргізу тәртібін;
- Basic, Pascal, CI бағдарламалау тілдерінің негіздері және операторлары;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу принциптерін;
- ЭЕМ түрлерін және олардың элементті базасын;
Іскерліктер:
- Microsoft Access бағдарламасында мәліметтер базасы жүйесін құрастыру;
- мәліметтер базасында жазбаларды толтыру, іздеу, алып тастау, өзгерту, қорғау, таблицаларды біріктіру;
- мәліметтер базасы түсінігін және мәліметтер базасын басқару жүйесін ажырата білу;
- работать с аппараттық жүйелермен жұмыс жүргізу;
- Basic, Pascal бағдарламаларының ерекшеліктерін ажырату;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу.
БҚ7

ПК3.2.4
ПК3.3.6
ПО и
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 01
Производственное обучение
ПО. 01
Практика по компьютерной технологий
Основная функция компьютерных структур и проведение работ по операционной системе Windows. Проведение работ по программе Microsoft Office. Проведение работ по программе Word. Проведение работ по программе Microsoft Office Проведение работ по программе Excel. Проведение работ по программе Power Point и OUTLOOK. Обработка сканированных информаций и редактирование документов.
Навыки:
- соблюдения техники безопасности и гигиенические требования к компьютерным классам;
- исполнения работ разных видов операционных систем;
- выполнения работы с программами Microsoft Office, Power Point, OUTLOOK;
- выполнения работы в локальной и глобальной сети;
- применения способов обработки информации;
Умения:
- выполнять основные операции с окнами;
- обрабатывать, сохранять, распространять информацию;
- различать виды ЭВМ;
- использовать основные инструменты графических редакторов;
- выполнять различные операции с графическими объектами: рисование, поворачивание, растягивание, наклон;
- работать с пакетом Microsoft Office.
- работать с аппаратными и программными обеспечениями ПК.
ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПО. 01.2
Практика по организаций электронного документооборота Внедрения электронного документооборота. Технологии электронного документооборота. Операционные системы MS Windows 2000/XP/Vista. Технология поточного сканирования. Технология оптического распознавания текстов, документов. Технология штрих-кодирования документов. Технология полнотекстового и атрибутного поиска. Электронный документооборот Share Point.
навыки:
- внедрения систему электронного документооборота;
- управления потоками информации (документов);
- использования унифицированных форм документов, формировать документов по шаблонам;
- оптимизирования процессы документооборота: создания, обработки, хранения и доставки документов любых форматов и типов;
Умения:
- применять автоматизированные документационные процессы, связанные с различными видами обработки электронных документов и выполняемые посредством систем электронного документооборота (СЭД);
- создавать централизованное, структурированное и систематизированное хранение документов в электронном архиве;
- отправлять документы на утверждение вышестоящим лицам, выполнять плановое развертывание, как в локальной, так и в глобальных сетях;
- создавать доступ к документу определенному кругу лиц к конкретной информации;
- изменять и создавать новые процессы обработки документов.

КҚ3.2.4
КҚ3.3.6
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Компьютерлік технология бойынша практика
Операциялық жүйелер. Word текстік редакторы. Excel электронды кестесі Power Point бағдарламасы. Деректер базасын басқару жүйесі. Офистік құрылғы ларды басқару жүйелері.
Компьютерлік желілер.
Мультимедиа мүмкін діктері.
Дағдылар:
- компьютер сыныбындағы қауіпсіздік ережелерін, гигиеналық талаптарды орындау;
- компьютерде мәтіндік және графиктік ақпараттарды жылдам теру;
- Power Point бағдарламасының негізгі ұғымдарын, слайдпен жұмыс істеу режимдерін орындау;
- оргтехникалық аппараттардың айырмашылық тарын ескеру;
- жергілікті желі мен ауқымды желінің айырмашылығына сәйкес жұмыс жүргізу;
- интернетке қосылу түрлерін, протокол, браузермен жұмыстарды жүргізу;
- мультимедиалық технологияның жұмыс принциптерін орындау;
- компьютердің аппараттық бөлігіне қойылатын талаптарды сақтау;
Іскерліктер:
- аудио-видео цифрлық технологияның мүмкіндіктерін қолдану;
- гипермәтін, мультимедиялық құжатты презентацияны көрсету;
- терезелермен негізгі операцияларды орындау;
- мәтін ішінде графикалық объектілерді орнату;
-диаграмма құру;
- сурет салу, бұру, созу, қисайту операцияларын орындау;
-кесте даярлау, өңдеу;
-анимациялық эффектілерді, сілтемелер орнату;
-принтерді, сканерді көшіру аппараттарын пайдалану;
-желіде хабар алмасу және бағдарламаларын орнату;
-электрондық пошта, чат оқу процесінде пайдалану.
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ӨО 01.2
Электронды құжат айналымын ұйымдастыру бойынша практика
Электрондық құжат айналымын енгізу. Электрондық құжат айналымы жүйесінің жіктемесі. MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелері. Электрондық құжат айналымының тәртібі. Электрондық құжат айналымының технологиясы. Мәтіндерді, құжаттарды мәтіндерді, оптикалық тану технологиясы. Құжаттарға штрих - код қою технологиясы. Электрондық құжат айналымы Share Point.
Дағдылар:
- электрондық құжат айналымын енгізу;
- электрондық құжат айналымының технологиясын меңгеру;
- ақпарат ағымын (құжаттарды) басқару технологиясын меңгеру;
Іскерліктер:
- MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелерімен, MS Office қосымшасымен, пошта жүйесімен, Microsoft Internet Explorer веб-браузерімен жұмыс жүргізу;
- электрондық құжат айналымы жүйесінде орындалатын құжаттарды өңдеудің түрлеріне байланысты құжаттарды автоматтандыру үрдістерін қолдану;
- электронды мұрағатта құжаттарды орталықтандырылған құрылымдық және жүйелі сақтауды құру;
- құжаттардың біріздендірілген нысандарын қолдану, шаблондар бойынша құжаттар құрасттыру;
- кез – келген форматтағы және үлгідегі құжаттардың айналым үрдістерін: құрастыру, өңдеу, сақтау және жеткізу оңтайландыру.

ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПО. 01.3
Практика по машинописи и стенографии
Смена печатной ленты и устранение неполадок пишущих машин. Использование символов в алфавите. Слепой десятипальцевой печатания на пишущих машинах. Использование кавычек при написание фразеограмм стенографии. Описание знаков стенографического алфавита. Изучение фонетики стенографии. Лексикология. Фразеограммы. Пояснение к символам идеограмм.
Навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- использовать стенографию для сокращения текста;
- символы в алфавите, группировать;
- рядовые символы в алфавите;
- использование кавычек при написание фразеограмм.
- стенографировать и расшифровывать стенографию;
- скоростно писать особыми знаками;
- при стенографии записывать большое количество разнообразных текстов и обогащать словарный запас
ПК 3.2.10
ПК 3.3.9
ПО. 01.4
Подготовительная практика по офисному оборудованию и их использованию:
Освоить навыки организации работы с информационной техникой отвечающей сегодняшнему времени.
Формирование навыков работы служащих с рабочими инструментами.
Организация работы с копировальной аппаратурой, персональным компьютером.
Обучение на рабочих местах техники безопасности и правила пожарной безопасности.
Контроль и обучение навыков работы многофункциональных связующих инструментов.
Ознакомление с устройством копировального аппарата указание к техническому руководству и пути устранения неполадок.
Организация работы с персональным компьютером, требования связи на отдаленных расстояниях. Обучение правил приема документов по телефону, факсу.
навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- контролировать и работать многофункциональными связующими инструментами;
- читать и понять указание к техническому руководству и устранить неполадки;
- организовать работы с персональным компьютером;
- принимать и отправить документы по телефону и по факсу.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.

КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ӨО. 01.3
Машинамен жазу және стенография бойынша практика:
Машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихы, әдістері мен техникасы.
Машинаның пернелік тақтасын оқып үйрету, жазу техникасын жетілдіру. Жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібі. Жазу машинасының пернетақтасын оқып – үйрену. Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеудің жалпы тәртіптері. Машинамен жазу жұмыс тарының жекелеген түрлері. Электромеханикалық машиналармен жұмыс істеу. Стенография – жылдам жазу және ерекше белгілер. Алфавит. Біріккен белгілер. Сөз ортасында дауысты дыбыстарды белгілеу. Күрделі сөздерді қысқарту. Бастапқы сөз тіркестері.
Дағдылар:
- машинамен және стенографиямен жазу әдістері мен техникасын меңгеру;
- жазу машинасын басқару тетіктері мен негізгі бөліктерінің қызметтері мен құрылымын білу, жазу машинасын күтіп – баптау;
- жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібін игеру;
- стенографиялық алфавитті және жазу ережелерін меңгеру;
- қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеу;
- көшірме қағазбен хат жазу;
- мәтіндерге сілтеме жазу;
- түзету белгілерін машинамен жазуда қолдану;
Іскерліктер:
- машинамен жазу жұмыстарының түрлерін меңгеру;
- минутына 180-200 сөз терудің техникасын меңгеру;
- машинаның болу мүмкін ақауларын және оларды жою тәсілдерін меңгеру;
- минутына 70 – 85 белгілермен және 90 – 200 – ге дейін жылдам жазу іскерлігін меңгеру;
-қағаз форматтары мен ленталарды ауыстыру ережелерін меңгеру;
-фразеограммаларды жазуға байланысты түсініктердің белгілерін меңгеру.
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
ӨО. 01.4
Офистік жабдықтар және оларды қолдануға дайындық практикасы:
Құжаттарды дайындау, сақтау құралдары. Құжаттарды өңдеу және тасымалдау құралдары. Құжаттарды көбейту және көшіру құралдары. Жедел басып шығару құралдар. Әкімшілік – басқару құралдары. Ұйымдастыру техникасындағы және әкімшілік басқару жүйесіндегі компьютерлік жүйелер.
Дағдылар:
- офистік ұйымдастыру техникасы құралдарының мүмкіндіктерін тиімді қолдану;
- еңбекті қорғау, техникалық және өрт қауіпсіздігі техникасын сақтау;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
- ЭЕМ мүмкіндіктерін қолдану мен жұмыс жүргізу;
Іскерліктер:
- жұмыс орнын және офистің н/е ұйымның жұмысын ұйымдастыру;
-еңбек қауіпсіздігін сақтау;
- компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT бағдарламаларымен жұмыс жүргізу;
- компьютермен іс қағаздарын жүргізу операцияларын орындау;
- ЭЕМ көмегімен ақпараттарды жөнелту, қабылдап алу, өңдеу және жинақтау;
- Интернет мүмкіндіктерімен және мәліметтер базасымен қолдану;
- байланыс құралдарымен және ұйымдастырутехникасымен қолдану;
- АКТ, электронды поштамен ақпаратты өңдеу, сақтау, жөнелту, қабылдау және сақтау тәсілдерін меңгеру.

ПК 3.2.10;
ПК 3.2.11
ПК 3.3.6
ПО. 01.5
Наблюдение и пробные практики
Знакомство базами практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению специальности.
Навыки:
- наблюдать, анализировать организацию процессы делопроизводства и работу архивов в организаций/ предприятий, архивах и изучать инновационные передовые опыты и использовать его в своей деятельности;
- применять теоретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПК 3.2.10;
ПК 3.2.11
ПО. 01.6
Практика по выбору обучающихся
Знакомство с базой, планом практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Навыки:
- применять теоретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПК 3.2.10;
ПК 3.2.11
ПК 3.3.6
ПО. 01.7
Практика по переводу:
Словесный перевод. Трансформация, декорация. Виды трансформации. Устный и письменный перевод. Перевод глаголов в словосочетаниях. Техника устного перевода.
Практические знание, умение и навыки перевода. Совершенствование и развитие теории перевода Практические и лексические проблемы перевода. Грамматические проблемы в переводе.
Синтаксические проблемы перевода. Перевод разных жанров текста. Письменная компетенция переводчика
Навыки:
- устного и письменного перевода текстов;
- синхронного, адекватного, свободного перевода;
- применения грамматической трансформации при переводе;
- использования слов – терминов в переводах.
Умения:
- использовать грамматический минимум; применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки коммерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.

КҚ 3.2.10;
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.6
ӨО 01.5
Аударма жасау практикасы:
Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді,интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістік тердің аудармасы. Артикльдерді аудару. Ресми - іскерлік және публицистика лық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Дағдылар:
- түпнұсқаны түсіну мен аударма вариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразео-логиялық тіркестерді аудару ерекшелігін меңгеру;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын меңгеру;
- бейнелеп аудару тәсілін; меңгеру
-орысша – қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін игеру;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыру;
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
ӨО 01.6
Байқау және бақылау практикасы:
Кәсіптік практика базаларымен, жұмыстары ның жүйелерімен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, мамандықты алуға бағдарлау.
Дағдылар:
- ұйымдардың/ кәсіпорындардың іс қағаздарын ұйымдастыру және мұрағаттардың жұмыстарын бақылау, талдау жасау және инновациялық жұмыс практикалерін зерделеу, өзінің кәсіби іс-әрекетінде қолдану;
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикаде теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша кәсіби практикалік Іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдылар ды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
КҚ 3.2.10;
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.6
ӨО. 01.7
Білім алушылардың таңдауы бойынша практика
Кәсіптік практика базасымен, жоспарымен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, жұмысшы мамандығын алуға бағдарлау.
Дағдылар:
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикада теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша кәсіби практикалік іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдыларды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.

ПК3.2.7
ПК 3.2.11
ПК3.2.13
ПК3.3.3
ПК3.3.11
ПО. 01.8
Подготовка к преддипломной практике
Знакомства с базами практики.
Подготовка папки практиканта по всем предметам. Подготовка к смотру знаний. Подготовка к самостоятельной работе по делопроизводству или архивному делу в предприятия или организации. Защита портфолио будущего делопроизводителя. Презентация проектов.
Навыки:
- применять технологии по делопроизводству и архивоведению; руководствоваться:
- законодательными актами Республики Казахстан;
- уставом предприятия или учреждения;
- положением о персонале;
- приказами (указами) руководства предприятия или учреждения;
- нормативно-методическими материалами по организации делопроизводства;
- должностными инструкциями работников.
- информационно–справочное обслуживание по документам предприятия или организации;
- документирование деятельности совещательных органов предприятия или организации;
- оперативно-организационное обслуживание руководства, ведение и оформление кадровой документации и учета (в случае отсутствие инспектора по персоналу)
Умения:
- владеть способами работы с компьютерам;
- готовить портфолио будущего делопроизводителя или архивариуса.
- организовывать работы с документами, составления документации;
- организация управленческого труда;
- применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки коммерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПП.02
Профессиональная практика
ПП. 02.1
Практика по переводу:
Применение грамматические трансформации в переводе.
Функционально -коммуникативное различия перевода. Эквивалентные, вариантные контекстные соответствия.
Калькировка, транскрипция, аналоговый и описательный перевод. Изменение грамматическую структуру предложения. Денотатные (ситуационные) трансформационные переводы. Транслитерация, транскрипция и описываемый перевод. Тематические и структурные модели перевода. Оценка качества общего перевода.
Прагматический перевод. Синхронный и свободный перевод. Перевод различных жанров текста.
Сокращение текста, не изменяя содержание.
Перевод научно- технических текстов.
Перевод газетно-публицистической литературы.
Навыки:
- устного и письменного перевода текстов;
использования слов – терминов в переводах.
- умения легко устанавливать контакты с самыми разными по характеру людьми;
- раскрытия смысла информационной документации;
- уточнения лексических значении и их эффективное использование;
- синхронного, адекватного, свободного перевода;
- применения грамматической трансформации при переводе;
- описания эквивалентности оригинала и перевода на разных уровнях содержания;
Умения:
- использовать в переводе грамматические, синтаксические конструкции;
- понимать смысл оригинала и пути выбора вариантов перевода;
- использовать функционально-коммуникативные особенности иностранного языка;
- конкретизировать и дифференцировать лексическое значение слов;
- использовать особые способы лексем в языке;
- переводить с точки зрения структуры значения слова;
- правильно использовать синтаксические, семантические и коммуникативные конструкции предложений;
- переводить официально-деловые и публицистические материалы;
- переводить государственный, официальный и иностранные языки
- использовать грамматический минимум; применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки коммерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты;
- соблюдать правила коммуникативного поведения, делового стиля.

КҚ3.2.7
КҚ 3.2.11
КҚ3.2.13
КҚ3.3.3
КҚ3.3.11
ӨО. 01.8
Дипломалды практикасына дайындық
Кәсіптік практика базаларымен танысу. Барлық пәндер бойынша практикант папкасын әзірлеу.
Білім көрмесіне дайындалу. Мекемелерде, ұйымдарда өз беттерімен іс қағаздарын жұмыс жүргізуге дайындалу. Болашақ іс қағаздарын жүргізуші портфолиосын қорғау. Жобалардың тұсаукесерлерін жасау.
Дағдылар:
- іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану бойынша технологияларт қолдану;
- басшылыққа алу:
- Қазақстан Республикасының заң актілерін;
- мекеменің/ кәсіпорынның жарғысын;
- жұмыскерлер туралы ережелерді;
- мекеме/кәсіпорын басшылароының бұйрықтарын, өкімдерін, нұсқауларын;
- іс қағаздарын ұйымдастыру бойынша нормативтік - әдістемелік материалдарды;
- қызметкерлердіәң лауазымдық нұсқауларын;
- мекеме/кәсіпорын құжаттары бойынша ақпараттық – анықтамалық қызмет көрсету;
- мекеме/кәсіпорынның, ұйымдардың кеңес өткізу органдарының қызметін құжаттау;
- басшыға жедел – ұйымдастыру қызмет ету, кадр құжаттарын жүргізу, ресімдеу және есеп жүргізу (қызметкерлер бойынша инспектор жоқ болған жағдайда)
Іскерліктер:
- компьютермен жұмыс жүргізу;
- болашақ іс қағаздарын жүргізуші н/е мұрағаттанушының портфолиосын әзірлеу.
- Құжаттардың бланкісі бойынша құжаттарды құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру; басқару қызметін ұйымдастыру;
- Есептеу техникасы мен ұйымдастыру техникасы құралдарын қолдану;
- коммерциялық әріптестердің қызметтік құжаттарын мемлекеттік және шетел тілдеріне аудару;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КП.02
Кәсіптік практика
КП. 02.1
Аударма жасау практикасы:
Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді, интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістік тердің аудармасы. Артикль дерді аудару. Ресми - іскерлік және публицистика лық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Дағдылар:
- түпнұсқаны түсіну мен аударма вариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразео-логиялық тіркестерді аудару ерекшелігін меңгеру;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын меңгеру;
- бейнелеп аудару тәсілін; меңгеру
-орысша – қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін игеру;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыру;
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.

ПК3.2.1
ПК3.2.2
ПК3.2.3
ПК3.2.4
ПК3.2.5
ПК3.2.6
ПК3.2.8
ПК3.2.10
ПК3.2.11
ПП. 02.5
Практика по выбору обучающихся
Знакомство с базой, планом практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Навыки:
- применять теоретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПП. 02.6
Практика по организаций архивоведение
Ознакомление с архивным фондом. Группировать документы в переделах архива. Перечень документов. Организация работ по экспертизе документов. Учет документов. Система учетных документов. Описание дел. Ознакомление с номенклатуры дел. Составление делопроизводство. Требование по ведению делопроизводство. Порядок распределение архивных документов. Правила режима по хранению документов.
Навыки:
- подготовки материалов архива к изданию в соответствии с установленными правилами;
- создания архивного справочника, организации, использования в публикациях архивных документов;
- использования оптимальными и эффективными методами и технологиями профессиональной деятельности;
- грамотного ответа на письма и запросы, порученные руководителем;
- обеспечения рационального размещения и сохранности документов и составить справочный аппарат к документам, находящиеся на государственном хранении;
- ведения учета документов, проверять их состояние и фактическое наличие;
- руководства нормативными документами по документированию;
- контролирования качества подготовки, правильного составления. согласования, утверждения документов, представляемых на подпись руководству организации;
-подготовки и передачи дел в архив или на уничтожение.
Умения:
- пользоватьcя архивным указателем и путеводителем по фондам архива в профессиональной деятельности;
- организовать материалы архива для выставки и к пропаганде;
- применять информацию архивных документов в культурных, научных, политических, экономических целях;
- удовлетворять спросы-заявки граждан в государственные архивы социально-правового и личного характера;
- использовать оптимальные и эффективные методы и технологии профессиональной деятельности,
- формировать архивного фонда и коллекций; организовать архивных документов, их хранения и использования;
- организовать работы по комплектованию документов государственных архивов Республики Казахстан.
- сохранять температурную влажность и санитарно-гигиенический режим;
- выполнять техническое оснащение рабочих мест архива, проведение работ по оборудованию и хранению документов обработать входящие и исходящие корреспонденции;
- комплектовать документы в дело;
- составлять номенклатуру дел;
- оформлять служебную документацию в соответствии с требованиями инструкции "О делопроизводстве";
- проводить учет и хранение дел в структурном подразделении;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;

КҚ3.2.1
КҚ3.2.2
КҚ3.2.3
КҚ3.2.4
КҚ3.2.5
КҚ3.2.6
КҚ3.2.8
КҚ3.2.10
КҚ3.2.11
КП. 02.5
Білім алушылардың таңдауы бойынша практика
Кәсіптік практика базасымен, жоспарымен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, жұмысшы мамандығын алуға бағдарлау.
Дағдылар:
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикада теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша практикалық кәсіби іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдыларды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
КП. 02.6
Мұрағаттану бойынша практика
Мұрағат қорларымен танысу. Мұрағат қорларының шегінде құжаттарды топтастыру. Құжаттар тізбесі. Құжаттарды сараптау бойынша жұмыстар ды ұйымдастыру. Құжаттарды есепке алу. Есептік құжаттар жүйесі. Істердің сипаттамасы. Істер номенклатурасымен танысу. Іс қағаздарын құрастыру. Іс қағаздарын жүргізу бойынша талаптар. Мұрағат құжаттарын бөлу тәртібі. Мұрағат құжаттарын сақтау бойынша режимдік ережелер.
Дағдылар:
- белгіленген ережелер бойынша материалдарды мұрағатқа дайындау;
- мұрағат анықтамаларын құрастыру, көпшіліктің қолдануы үшін мұрағат құжаттарын қолдануға әзірлеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- кәсіптік іс – әрекеттерінде оңтайлы және тиімді әдістер мен технологияларды қорлдану;
- басшының тапсырмасы бойынша хаттары мен сұраныстарына сауатты жауап беру;
- құжаттарды тиімді орналастыру мен сақтауды қамтамасыз ету және мемлекеттік сақтаудағы құжаттардың анықтамалық аппаратын құрастыру;
- құжаттардың есебін жүргізу, олардың сақталу жағдайлары мен бар-жоқтығын тексеру;
- құжаттау бойынша нормативтік құжаттарды басшылыққа алу;
- ұйым басшысына қол қоюға жіберілетін құжаттардың сапасын, дұрыс құрастырылуын, келісілуін, бекітілуін қадағалау;
- құжаттарды мұрағатқа өткізуге немесе жоюға әзірлеу;
Іскерліктер:
- кәсіптік іс – әрекетінде мұрағаттың қорлары бойынша сілтемелерімен және жол нұсқаушыларымен қолдану;
- мұрағат материалдарын насихаттануға және көрмеге әзірлеу,
- мұрағат құжаттарының ақпараттарын мәдени, ғылыми, саяси және экономикалық мақсаттарда қолдану;
- мемлекеттік мұрағаттардағы азаматтардың әлеуметтік құқықтық және жеке сипаттағы тапсырыстары мен өтініштерін қанағаттандыру;
- кәсіптік іс – әрекеттерінде тиімді, оңтайлы әдіс – тәсілдер мен технологияларды қолдану;
- мұрағат қорлары мен коллекциялар, мұрағат құжаттарын қалыптастыру, оларды сақтау және қолдануды ұйымдастыру;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік мұрағаттарынның құжаттарын топтастыру бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
- температуралық ылғалдылық пен санитарлық - гигиеналық режимді сақтау;
- мұрағаттағы жұмыс орындарын техникалық жарақтандыру, келіп түскен және жөнелтілетін корреспонденцияларды өңдеу, құжаттарды сақтау мен жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- құжаттарды істерге топтастыру;
- істер номенклатурасын құрастыру;
- "Іс құжаттары туралы" нұсқаудың талаптарына сәйкес қызметтік құжаттарды ресімдеу;
- құрылымдық бөлімшелердегі істерді есепке алуды және сақтауды жүргізу;
- ақпараттық –анықтамалық құжаттарды топтастыру джәне ресімдеу.

ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПП. 02.7
Практика по организаций делопроизводства Перечень документов. Учет документов. Система учетных документов. Описания дел. Ознакомление с номенклатуры дел. Составление делопроизводство. Требование по ведению делопроизводство.
Подготовка документации и систематизации документов. Прием входящую документацию и регистрация документов. Обработка входящих и исходящих документов. Организация оборот документов по делопроизводству в учреждениях/предприятиях. Заполнение документов учреждении по кадрам.
Навыки:
- соблюдения правил группирование документов;
- соблюдения требования по составлению номенклатурных дел;
- соблюдения правил по сохранению и систематизации документов;
- соблюдения требования по ведению делопроизводства;
- различения формата и особенности деловых документов учреждений и организации;
- качественного составления трудовых договоров;
выполнения работ по документационному обеспечению кадровой деятельности предприятия;
- совершенствования форм и методов управленческого труда на основе применения электронной техники;
- ведения журнала регистрации документов в соответствии с правилами;
- оформления документы по личному составу предприятия;
- составление личный листок по учету кадров;
Умения:
- работать с документами имеющими гриф "КТ", "Конфиденциально" и т.д. для служебного пользования;
- визировать документы управленческой деятельности в рамках своей компетенции. -ведения учета документации в соответствии с требованиями;
- осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение
- организовывать документооборот и правильно оформлять документы;
- различать формат и особенности деловых документов учреждений;
- готовить документы по личному составу;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;
- вести учет документации в соответствии с требованиями;
- вести деловые бумаги в соответствии с требованиями;
- классифицировать руководящие документы;
- составлять тексты деловых документов.
- рассматривать от исполнителей доработки документов, правила составления и оформления, инструкции по "О делопроизводстве", оформление документов согласно международным правилам (ІSO);
вести деловые бумаги в соответствии с требованиями.
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8;
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
ПП. 03
Преддипломная практика
Базы организации практики и материально-техническая оснащенность процессов. Самостоятельная организация работы на основе рабочего плана. Подготовка необходимых пособии и нормативно-методических материалов к работе. Использование информационной технологии и технических средств связи. Знакомство с опытом работы передовых работников. Сбор материала к курсовым работам. Повышения профессиональной компетенции.
Навыки:
- совершенствования теоретических знании, полученных на предыдущих курсах, определения уровень подготовленности к самостоятельно профессиональной деятельности;
- формировать специальную компетентность в процессе решения профессиональных задач в условиях работы в организации;
- сбор материала к дипломному проекту, (курсовой работе).
Умения:
- применять на практике знаний, полученные при изучение специальных дисциплин;
- выполнять самостоятельно функции делопроизводителя или архивариуса;
- проводить пробные работы с документами;.
- организовывать самостоятельно приемы посетителей;
- изучать инновационные, передовые опыты и применять их в работе;
- составлять перечень документов постоянного и временного хранения;
- составлять архивный фонд;
- удовлетворять спрос и требования по выдачи архивных справок;
- организовать оборот документов и создания, хранение дел и оформление документов по срокам;
- применять материал процесса документирования преддипломной практики при защите курсовой работы и итоговой аттестации;
- организовывать работу по созданию, исполнению, оформлению документов;
- организовать электронный документооборот учреждении/предприятии;
- использовать новые технологии в процессе создания, исполнения и оформления документов.
ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8;
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КП. 02.7
Іс қағаздарын ұйымдастыру бойынша практика: Құжаттардың тізімдері. Құжаттарды есепке алу. Есепке алынатын құжаттар жүйесі.
Істер номенклатурасымен таныстыру. Іс қағаздарын құрастыру. Іс қағаздарын жүргізу талаптары. Құжаттарды дайындау және құжаттарды жүйелеу. Келіп түскен құжаттар ды қабылдау және тіркеу. Келіп түскен және жөнелтілген құжаттарды өңдеу. Мекемелер/ кәсіпорындарда құжат айналымын іс қағаздары бойынша жүргізу. Мекеменің кадрларр бойынша құжаттарын толтыру.
Дағдылар:
- құжаттарды топтастыру тәртібін сақтау;
- іс номенклатурасын құрастыру ережелерінг сақтау;
- құжаттарды жүйеге келтіру мен сақтау ережелерін сақтау;
- іс қағаздарын жүргізу талаптарын сақтау;
- мекемелер мен ұйымдардың іскерлік құжаттары форматтарының ерекшеліктерін ажырату;
- еңбек шарттарын сапалы құрастыру;
- кәсіпорын/мекеменің кадрлар қызметін құжаттаумен қамтамасыз ету жұмыстарын орындау;
- басқару қызметінің нысандары мен әдістерін электрондық техникаларды қолдану арқылы жетілдіру; ережелерге сәйкес тіркеу журналдарын жүргізу;
- кәсіпорынның жеке құрам бойынша құжаттарын ресімдеу;
- кадрларды есепке алу бойынша жеке бет құрастыру;
Іскерліктер:
- "КТ", "Құпия" және т.б. грифтері бар құжаттармен жұмыс істеу және қызметтік қолдану;
- өзінің құзыреттілігі шеңберінде басқару құжаттарына бұрыштама қою;
- басшының тапсырмаларының және орындау құжаттарының орындалуына бақылау орнату, дәл уақытында және сапалы орындауға бағытталған шұғыл шаралар қабылдау;
- құжат айналысын ұйымдастыру және құжаттарды дұрыс ресімдеу;
- ақпараттық – анықтамалық құжаттарды топтастыру және ресімдеуді меңгеру;
- талаптарға сәйкес құжаттардың есебін жүргізу;
- қызметкерлерді жұмысқа қабылдау кезіндегі құжаттарды ресімдеуді және ұйымдастыруды;
- басқару құжаттарын жіктеу;
- кәсіпорындардың кеңесші органдарының іс әрекеттерін құжаттау;
- іскерлік құжаттардың мәтіндерін құрастыру;
- "Іс қағаздарын жүргізу туралы" нұсқауы бойынша, халықаралық құжат дайындау ережесіне (ISO) сәйкес орындаушылардың құжатты құрастыруын, ресімдеуін және кемшіліктерін қарау.
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8;
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КП. 03
Диплом алдындағы практика
Диплом алдындағы практика
Ұйымдардың практика базалары және олардың қызмет үрдістерінің материальдық-техникалық жарақтандырылуы. Ұйымның жұмыс жоспары бойынша қызметті дербес ұйымдастыру. Жұмысқа қажетті құралдар мен нормативтік - әдістемелік материалдарды әзірлеу. Байланыстың техникалық құралдарын және ақпараттық технологияларды қолдану. Озық тәжірибелі қызметкерлер мен жұмысшылардың іс-тәжірибелерімен танысу, үйрену. Курстық жұмысқа материалдар жинау. Кәсіптік құзыреттіліктерін көтеру және жетілдіру.
Дағдылар:
- алдыңғы курстарда алған теориялық білімдерін жетілдіру, дербес кәсіби әрекет етуге даярлық деңгейлерін анықтау;
- ұйымдардағы жұмыс жүргізу жағдайында кәсіптік сұрақтарды шешу үрдісінде арнайы кәсіби құзыреттіліктер қалыптастыруды жетілдіру;
- курстық жұмысқа материалдар жинау.
Іскерліктер:
- арнайы пәндер зерделу негізінде алған білім, Іскерліктерін практикаде қолдану;
- іс қағаздарын жүргізуші немесе мұрағаттанушының функцияларын дербес орындау;
- құжаттармен байқау жұмыстарын орындау;
- келушілерді дербес қабылдау;
- инновациялық озық тәжірибелерді игеру және оларды жұмыста қолдану;
- тұрақты және уақытша сақталатын құжаттардың тізімдерін құрастыру;
- мұрағаттық қор құрастыру;
- мұрағат құжаттарын беру талаптары бойынша сұраныстар мен талаптарды қанағаттандыру;
- құжат айналымын ұйымдастыру және істерді қалыптастыру, сақтау, құжаттарды уақытында ресімдеуді орындау;
- диплом алдындағы практика үрдісіндегі материалдарды курстық жұмыстар қорғау барысында, қорытынды аттестаттауда қолдану;
- құжаттарды құрастыру, орындау және ресімдеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- мекемелер/кәсіпорындардың электронды құжат айналымын ұйымдастыру;
- құжаттарды құрастыру, орындау, ресімдеу үрдісінде жаңа технологияларды қолдану.
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8;
КҚ 3.2.12
КҚ3.2.13
КҚ 3.2.14

ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Знать Законы Республики Казахстан "О языках", "Об электронном документе и электронной цифровой записи" и "О труде"; государственные стандарты по оформлению управленческих документов; основы административного права и основы организации труда.
БК 2
Понимать сущность и социальную значимость профессии; руководствоваться нормативно – методическими материалами и инструкциями по организации делопроизводства; правилами внутреннего трудового распорядка организации.
БК 3
Знать деловой этикет; правила делового общения; служебную субординацию.
БК 4
Знать и соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты; знать приемы оказания первой медицинской помощи.
БК 5
Знать структуру организации, направление ее деятельности, распределения обязанностей, вышестоящие органы и организации; правила ведения телефонных переговоров.
БК 6.
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях в отсутствие руководителя; заниматься самообразованием; уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 7.
Уметь работать на компьютере в среде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT, пользоваться базами данных и возможностями Интернета; средствами связи и организационной техникой; владеть способами обработки, хранения и применения информации и работы электронной почтой, ИКТ.
БК 8.
Владеть способами свободного устного и письменного общения; в соответствии с нормами этикета строить коммуникационные отношения с людьми стоящими на различных позициях; создание психологического комфорта на рабочем месте.
БК 9
Уметь хранить конфиденциальные сведения; владеть умениями по осуществлению текущего и перспективного планирования.
БК 10
Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности; эффективно использовать ЭВМ и другие электро-технические оборудование в профессиональной деятельности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
.Повышенный уровень
051001 2 - Секретарь -референт
ПК 2.1.1 Знать постановления, распоряжения, приказы и другие руководящие нормативные документы вышестоящих и других органов, касающиеся деятельности предприятия/ учреждения;
ПК 2.1.2 Знать положения, инструкции, иные нормативные документы по ведению
делопроизводства;
ПК 2.1.3 Знать структуру и руководящий состав предприятия/учреждения и его подразделений; устав предприятия; организацию делопроизводства; методы оформления и обработки документов; архивное дело; машинопись;

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
Ескерту: Кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
Қазақстан Республикасының "Тіл туралы""Электрондық құжат және электрондық қолтаңба туралы" және "Еңбек туралы"; заңдарын, басқару құжаттары бойынша мемлекетік стандарттарды; әкімшілік құқық негіздері мен еңбекті ұйымдастыру негіздерін білу.
БҚ 2
Мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну; іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативтік – әдістемелік материалдар мен нұсқауларды, ұйымның ішкі еңбек тәртібі ережелерін басшылыққа алу.
БҚ 3
Іскерлік этикетті, іскерлік қарым – қатынас ережелерін, қызметтік субординацияны білу.
БҚ 4
Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін білу және сақтау; алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін білу.
БҚ 5
Ұйымдардың құрылымдарын, олардың қызметтерінің бағыттарын, міндеттерінің бөлінуін, жоғары тұрған органдар мен ұйымдар туралы; телефонмен хабарласудың тәртібін білу;
БҚ 6.
Басшы жоқ кезде түрлі ситуациялық мәселелерді анықтап, шеше білу; өз білімін жетілдіру, еңбек заңнамаларына сәйкес өзінің құқығын қорғай білу.
БҚ 7.
Компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT бағдарламаларымен жұмыс жүргізу; Интернеттің мүмкіншіліктерін және мәліметтер базасын қолдану; байланыс құралдарымен және ұйымдастыру техникаларымен жұмыс істеу; ақпараттарды өңдеу, сақтау қолдану тәсілдерін меңгеру және АКТ-мен, электронды поштамен жұмыс жүргізу.
БҚ 8.
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас тәсілдерін меңгеру; әртүрлі көзқарастағы адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (коммуникация) орната білу; жұмыс орнында психологиялық комфорт жағдайын туғызу.
БҚ 9.
Конфиденциальды мәліметтерді сақтай білу; ағымдағы және ұзақ уақытқа арналған жоспарлауды жүзеге асыруды меңгеру.
БҚ 10
Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыту; ЭЕМ және басқа электрлі-техникалық құрылғыларды кәсіптік қызметінде тиімді қолдану.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Іскерліктер
Кәсіптік құзыреттіліктер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
051001 2 - Хатшы -референт
КҚ 2.1.1 Жоғары тұрған және басқа органдардың кәсіпорынның/мекеменің қызметіне қатысты қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және басқа басшылыққа алатын нормативтік құжаттарды білу;
КҚ 2.1.2 Іс қағаздарын жүргізу бойынша ережелерді, нұсқауларды және басқа нормативтік құжаттарды білу;
КҚ2.1.3 Кәсіпорынның/мекеменің құрылымын, жарғысын, басшылар құрамын, құрылымдық бөлімшелерін, іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру ерекшеліктерін, құжаттарды ресімдеу мен өңдеу әдістерін білу;

ПК 2.1.4 Знать правила печатания деловых писем с использованием типовых форм;
ПК 2.1.5 Собирать, обрабатывать и представлять информацию для подготовки и принятия решений руководителем;
ПК 2.1.6 Вести деловые переговоры; редактировать тексты, выполнять корректорскую правку; использовать новые приемы, методы, разработки документов;
ПК 2.1.7. Осуществлять контроль за сроками исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное их выполнение;
ПК 2.1.8. Организовать работу приемной, регулировать поток посетителей, обеспечивать подготовку рабочего места руководителя;
ПК 2.1.9 Соблюдать правила делового общения, нормы служебного этикета; служебную субординацию; выполнять распоряжения руководства и сохранять конфиденциальность информации;
ПК 2.1.10 Вести делопроизводство; пользоваться средствами связи и организационной техникой, скоростное и грамотное печатание текстов на компьютере;
ПК 2.1.11 Принимать и передать документы и сообщения по факсимильной связи и электронной почте; пользоваться базами данных;
ПК 2.1.12 Обеспечивать сохранность документов; организовать работу по бронированию номеров в гостиницах, заказывание авиа- и железнодорожных билетов, размещение командированных.
3 Специалист среднего звена
3.2. 051002 3 - Делопроизводитель
ПК 3.2.1. Знать нормативные правовые акты, положения, инструкции и другие руководящие материалы и документы по ведению делопроизводства на предприятии/учреждении;
ПК 3.2.2. Знать основные положения Единой государственной системы делопроизводства и единую систему электронного документооборота
для государственных органов Республики Казахстан; стандарты унифицированной системы организационно - распорядительной документации;
ПК3.2.3. Знать структуру предприятия/учреждения и его подразделений; порядок контроля за прохождением служебных документов и материалов;
ПК 3.2.4. Уметь работать с операционными системами MS Windows 2000 /XP / Vista, приложений MS Office, почтовых систем, веб-браузера Microsoft Internet Explorer;
ПК 3.2.5. Обеспечивать прием, учет, регистрацию, контроль исполнения документов, информационно – справочное обслуживание и хранение документной информации;
ПК 3.2.6. Осуществлять подготовку необходимых документов, обеспечивающих финансово –хозяйственную деятельность предприятия/ учреждения;
ПК 3.2.7. Контролировать качество подготовки, правильность составления, согласования, утверждения документов представляемых на подпись руководству организации;
ПК 3.2.8. Осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение;

КҚ 2.1.4 Іскерлік хаттарды үлгілік нысандарды қолдана отырып терудің ережелерін, мұрағат ісін; машинамен теруді білу;
КҚ 2.1.5 Басшыға дайындық жүргізуге және шешім қабылдауға ақпараттар жинау, өңдеу және ұсыну;
КҚ 2.1.6 Іскерлік хабарласуларды жүргізу, мәтіндерді редакциялау, корректорлық түзетулер жасау; құжаттарды өңдеудің жаңа тәсілдерімен әдістерін қолдану;
КҚ 2.1.7. Құжаттардың және басшылардың тапсырмаларының мерзімінде орындалуына бақылау жасау; оларды уақытында орындауға бағытталған жедел шаралар қолдану;
КҚ 2.1.8. Қабылдау бөлмесінің жұмысын ұйымдастыру, келушілерді реттеп басшыға кіргізіп отыру; басшының жұмыс орнының дайын болуын қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.9 Іскерлік қарым - қатынас ережелерін, қызметтік этикет нормаларын, қызметтік субординацияны сақтау; басшылардың өкімдерін орындау, ақпараттардың құпиялылығын сақтау;
КҚ 2.1.10 Іс қағаздарын жүргізу; байланыс және ұйымдастыру техникасын қолдану, компьютерде мәтіндерді жылдам және сауатты теру;
КҚ 2.1.11 Құжаттар мен хабарламаларды факси мильді байланыс және электронды пошта бойынша қабылдау және мәліметтер базасымен қолдану;
КҚ 2.1.12 Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету; қонақүйлердің номерлерін брондау, әуе және теміржол билеттеріне тапсырыс беру, іс –сапарға келушілерді орналастыру жұмыстарын ұйымдастыру.
3 Орта буын маманы
051002 3 – Іс қағаздарын жүргізуші
КҚ 3.2.1. Кәсіпорында/мекемеде іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативтік –құқықтық актілерді, ережелерді, нұсқауларды және басқа басшылыққа алатын құжаттар мен материалдарды білу;
КҚ 3.2.2. Іс қағаздарын жүргізудің бірыңғай мемлекеттік жүйесінің ережелері және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарында электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі туралы, ұйымдық - басқару құжаттарының біріздендірілген жүйесінің стандарттарын білу;
КҚ 3.2.3. Кәсіпорынның/мекеменің құрылымын, оның құрылымдық бөлімдерін; қызметтік құжаттар мен материалдардың қозғалысын бақылау тәртібін білу;
КҚ 3.2.4. MS Windows 2000 /XP / Vista операция лық жүйелерінде, MS Office қосымшаларында, пошта жүйесінде, Microsoft Internet Explorer веб-браузерінде жұмыс жүргізу;
КҚ 3.2.5. Құжаттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, орындалуын бақылауды, ақпараттық – анықтамалық қызмет көрсету және құжаттық ақпараттарды сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.6. Кәсіпорынның/мекеменің қаржылық шаруашылық қызметін қамтамасыз етуге қажетті құжаттарды дайындауды жүзеге асыру;
КҚ 3.2.7. Ұйым басшысының қолын қоюға ұсынылатын құжаттардың сапалы құрастырылуының, келісілуінің, бекітілуінің дұрыстығын бақылау;
КҚ 3.2.8. Құжаттардың және басшылардың тапсырмаларының мерзімінде орындалуына бақылау жасау; оларды уақытында орындауға бағытталған жедел шаралар қолдану;

ПК 3.2.9. Осуществлять организацию подготовки документов, принятия решения и доведения их до непосредственных исполнителей;
ПК 3.2.10. Использовать ПЭВМ как средство автоматизации документационного обеспечения организации; обеспечивать выполнение машинописных и копировально–множительных работ;
ПК 3.2.11. Осуществлять оперативную связь со сторонниками организации и отдельными гражданами по вопросам текущей деятельности организации; вести прием посетителей;
ПК 3.2..12 Выполнять работу по документационному обеспечению кадровой деятельности организации;
ПК 3.2.13 Проводить анализ справок и докладов, представляемых руководству, давать им компетентные заключения;
ПК 3.2.14 Формировать дела в соответствии с утвержденной номенклатурой, проводить ежегодный отбор документов на архивное хранение или на уничтожение.
3.3. 051 003 3 – Архивариус
ПК 3.3.1 Знать нормативно - правовые акты и другие материалы и документы по ведению архивного дела предприятии/учреждении;
ПК 3.3.2. Знать порядок приема и сдачи документов в архив, их хранение и пользование ими;
ПК 3.3.3. Знать порядок оформления дел и их подготовку к хранению и использованию; порядок ведения учета и составления отчетности;
ПК 3.3.4. Знать организационную структуру предприятия; схему организационного взаимодействия архивного отдела со структурными подразделениями предприятия/ учреждения;
ПК 3.3.5. Знать основы научной организации труда в ведомственных архивах; ПК 3.3.6. Знать правила эксплуатации технических средств автоматизации и механизации архивных работ;
ПК 3.3.7. Организовывать хранение и обеспечивать сохранность документов, поступивших в архив;
ПК3. 3.8. Принимать и регистрировать поступившие на хранение от структурных подразделений документы, законченные делопроизводством;
ПК 3.3.9. Участвовать в разработке номенклатур дел, проверять правильность формирования и оформления при их передаче в архив;
шифровать единицы хранения, систематизировать и размещать дела, вести их учет;
ПК 3.3.10. Подготавливать сводные описи единиц постоянного и временного сроков хранения, а также акты для передачи документов на государственное хранение (на списание и уничтожение материалов, сроки хранения которых истекли);
ПК 3.3.11. Вести работу по созданию справочного аппарата по документам, обеспечивать удобный и оперативный их поиск, участвовать в работе по экспертизе научной и практической ценности архивных документов;
ПК 3.3.12 Следить за состоянием документов, своевременностью их восстановления, соблюдением в помещениях архива условий, необходимых для обеспечения их сохранности;
контролировать соблюдение правил противопожарной защиты в помещении архива;

КҚ 3.2.9. Құжаттарды дайындауды ұйымдастыру, шешім қабылдау және оларды тікелей орындаушыларға жеткізу;
КҚ 3.2.10. Жеке электронды есептеу машинасын ұйымның қызметін құжатпен қамтамасыз етуді автоматтандыру құралы ретінде қолдану; машинамен теру және көбейту – көшіру жұмыс тарын орындау;
КҚ 3.2.11. Ұйымның әріптестерімен, жеке азаматтармен ұйым қызметінің ағымдағы мәселелері бойынша жедел байланыстарды жүзеге асыру; қабылдауға келушілерді қабылдауды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.12 Ұйымның кадр қызметін құжатпен қамтамасыз ету жұмыстарын орындау;
КҚ 3.2.13 Басшыларға ұсынылатын анықтамалар мен мақалаларға талдау жүргізіп, оларға іскерліктерге қорытынды жасау;
КҚ 3.2.14 Бекітілген істер номенклатурасына сәйкес істерді қалыптастыру, жыл сайын мұрағатқа тапсырылатын немесе жойылатын құжаттарға сұрыптау жүргізу.
051 003 3 – Мұрағатшы
КҚ 3.3.1 Кәсіпорында/мекемеде мұрағат ісін жүргізу бойынша нормативтік – құқықтық актілерді, ережелерді, нұсқауларды және басқа басшылыққа алатын құжаттар мен материалдар туралы білу;
КҚ 3.3.2. Құжаттарды мұрағатқа тапсыру, қабылдау және оларды сақтау мен пайдалану тәртібін білу;
КҚ 3.3.3. Істерді ресімдеу және оларды сақтауға, пайдалануға дайындау тәртібін; есеп жүргізу және есеп беруді құрастыру тәртібін білу;
КҚ 3.3.4. Кәсіпорынның/мекеменің ұйымдастыру құрылымын, мұрағат бөлімінің кәсіпорын ның/мекеменің құрылымдық бөлімдерімен әрекеттесуін ұйымдастыру сызбасын білуі;
КҚ 3.3.5. Ведомостволық мұрағаттарда еңбекті ғылыми ұйымдастыру негіздерін білу;
КҚ 3.3.6. Мұрағат жұмыстарын автоматтандыру мен механикаландырудың техникалық құралдарын қолдану тәртібін білу;
КҚ 3.3.7. Мұрағатқа келіп түскен құжаттарды сақтау және сақталуын қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
КҚ 3.3.8. Құрылымдық бөлімдерден іс қағаздарын жүргізу аяқтан соң келіп түскен құжаттарды қабылдау және тіркеу;
КҚ 3.3.9. Істер номенклатурасын әзірлеуге қатысу және мұрағатқа тапсыру кезінде оларды қалыптастырудың және ресімдеудің дұрыстығын тексеру; бірліктерінің шифрларын қою, істерді жүйеге келтіру, орналастыру және олардың есептерін жүргізу;
КҚ 3.3.10. Тұрақты және уақытша сақтау мерзімдері бірліктерінің жинақ тізбесін, сондай-ақ құжаттарды мемлекеттік сақтауға беру, сақтау мерзімдері аяқталған материалдарды есептен шығару, жою актілерін дайындау;
КҚ 3.3.11. Құжаттар бойынша ақпараттық аппарат құру және оларды жедел, ыңғайлы іздестіру бойынша жұмыстар жүргізу; мұрағат құжаттарының ғылыми және практикалық құндылықтарын сараптау жұмыстарына қатысу; КҚ 3.3.12 Құжаттардың сақталу жағдайын анықтау, оларды уақытында қалпына келтіруін, мұрағат ғимаратында құжаттардың сақталуына жағдай туғызылуын қадағалау; мұрағат ғимаратында өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау;

ПК 3.3.13 Выдавать в соответствии с поступающими запросами архивные копии и документы, составлять необходимые справки на основе сведений, имеющихся в документах архива, подготавливать данные для составления отчетности о работе архива;
ПК 3.3.14 Принимать необходимые меры по использованию в работе современных технических средств; отрабатывать и представлять начальнику архивного отдела отчетную и иную служебную документацию.
Приложение 101
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 497
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0511000 - Туризм (по отраслям)

КҚ 3.3.13 Келіп түскен сұраныстарға сәйкес мұрағат құжаттарының көшірмелерін беру, мұрағат құжаттарындағы мәліметтер негізінде қажетті анықтамалар құрастыру, мұрағат жұмысы туралы есептер құрастыруға мәліметтер дайындау;
КҚ 3.3.14 Құжаттарды сақтау жұмыстарына қазіргі заманғы техникалық құралдарын қолдануға қажетті шаралар қабылдау; мұрағат бөлімінің бастығына есептік және басқа қызметтік құжаттарды өңдеп, ұсыну.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72 бұйрығына 101 қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 497 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0511000 - Туризм (салалары бойынша)

2.1.051101 2 – Инструктор-методист по туризму;
2.2. 051102 2 - Экскурсовод;
2.3.051103 2 – Туристический агент*
ПК 2.1.1 Собирать комплексную информацию о природных и экологических данных туристических маршрутов;
ПК 2.1.2 определять безопасные места для туристов и возможность их посещения;
ПК 2.1.3 владеть техникой и тактикой проведения различных видов туров;
ПК 2.1.4 обеспечивать безопасность и соблюдение правил техники безопасности туристами в стандартных и нестандартных ситуациях;
ПК 2.1.5 осуществлять экскурсионное сопровождение индивидуальных и групповых туристов;
ПК 2.1.6 оказывать до врачебную помощь туристам;
ПК 2.1.7 оперативно решать организационные вопросы, возникающие в ходе проведения туров, в рамках своей компетенции;
ПК 2.1.8 составлять и оформлять необходимую отчетно-финансовую документацию.
ПК 2.2.1 Владеть навыками подготовки и проведения экскурсий;
ПК 2.2.2 составлять и оформлять необходимую туристско-экскурсионную документацию по обслуживанию туристов;
ПК 2.2.3 обеспечивать безопасность и соблюдение правил техники безопасности экскурсантами в стандартных и нестандартных ситуациях;
ПК 2.2.4 осуществлять экскурсионное сопровождение индивидуальных и групповых туристов;
ПК 2.2.5 оперативно решать организационные вопросы, возникающие в ходе проведения экскурсий, в рамках своей компетенции;
ПК 2.2.6 оказывать доврачебную помощь туристам;
ПК 2.2.7 владеть навыками организации приема и отправки туристов, планирования и организации работы на транспортных маршрутах
ПК 2.2.8 систематически обновлять информацию по маршрутам экскурсий и совершенствовать методики проведения экскурсий;
ПК 2.3.1 составлять и оформлять необходимую отчетно-финансовую документацию.
ПК 2.3.2 Принимать участие и координировать работы по оказанию услуг в области туризма;
ПК 2.3.3 подготавливать необходимые материалы на лицензирование туристской деятельности;
ПК 2.3.4. составлять и оформлять необходимую документацию по обслуживанию туристов;
ПК 2.3.5 формировать базу данных по турам, туроператорам и поставщикам услуг;
ПК 2.3.6 адаптировать туристский продукт к индивидуальным потребностям клиентов;
ПК 2.3.7 принимать участие в продвижении туристского продукта с целью увеличения продаж;
ПК 2.3.8 владеть техникой и тактикой проведения туров;
3. Специалист среднего звена
3.1- 051104 3 - Менеджер
ПК 3.4.1 Координировать и контролировать работу персонала по оказанию туристских услуг;
ПК 3.4.2 формировать базу данных по турам, туроператорам и поставщикам услуг;
ПК 3.4.3 адаптировать туристский продукт к индивидуальным потребностям клиентов;

2.1 051101 2 – Туризм жөніндегі нұсқаушы-әдіскер
КҚ 2.1.1Туристік маршруттардың экологиялық және табиғи жағдайы тұралыкешенді мәлімет жинау;
КҚ 2.1.2 Туристер баратын және олар баруы мүмкін жерлердің қауіпсіздігін анықтау;
КҚ 2.1.3 Түрлі турларды өткізудің техникасы мен тактикасына ие болу;
КҚ 2.1.4 Туристердің стандарт және стандарттан тыс жағдайларда қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын және қауіпсіздігін қаматамасыз ету;
КҚ 2.1.5 Жеке туристке және туристер тобына экскурсиялық бағыт-бағдар жүргізу;
КҚ 2.1.6 Туристерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
КҚ 2.1.7 Тур кезінде туындаған ұымдастыру жөнінде мәселелерін, өз құзыреттілігіне сай, жедел түрде шешу;
КҚ 2.1.8 Қажетті есеп – қаржы құжаттарын қуру және рәсімдеу.
2.2 051102 2 – Саяхат жүргізушісі;
2.3 051103 2 – Турист агенті*
КҚ 2.2.1 Экскурсияларды дайындау және жүргізу дағдыларына ие болу;
КҚ 2.2.2 Туристерге қызмет көрсетудегі қажетті туристік – экскурсиялық құжаттамаларын қуру және рәсімдеу;
КҚ 2.2.3 Экскурсияларға шығушылардың стандарт және стандарттан тыс жағдайларда қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын және қауіпсіздігін қаматамасыз ету;
КҚ 2.2.4 Жеке туристке және туристер тобына экскурсиялық бағыт-бағдар жүргізу;
КҚ 2.2.5 Экскурсия кезінде туындаған ұйымдастыру жөнінде мәселелерін, өз құзыреттілігіне сай, жедел түрде шешу;
КҚ 2.2.6 Туристерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
КҚ 2.2.7 Көлік маршруттарын жоспарлау және ұйымдастыру жұмыстарын, туристерді қабылдау және жөнелтуді ұйымдастыру дағдыларына ие болу;
КҚ 2.2.8 Экскурсия маршруттары жөніндегі ақпараттарды жүйелі түрде жаңарту және экскурсия жүргізу әдістерін жетілдіру;
КҚ 2.3.1 Қажетті есеп – қаржы құжаттарын қуру және рәсімдеу.
КҚ 2.3.2 Туризм саласында қызмет көрсету жұмыстарын үйлестіру және оған қатысу;
КҚ 2.3.3 Туристік қызметті лицензиялауға арналған қажетті материалдарды дайындау;
КҚ 2.3.4 Туристерге қызмет көрсетудегі қажетті құжаттамаларын құру және рәсімдеу;
КҚ 2.3.5 Турлар, туроператорлар қызмет көрсетуді жеткізушілер тұралы мәліметтер базасын құру;
КҚ 2.3.6 Клиенттің жеке сұранысына қарай туристік өнімді бейімдеу;
КҚ 2.3.7 Сатылымды көбейту мақсатында туристік өнімді жылжытуға атсалысу;
КҚ 2.3.8 Турларды өткізу тактикасы мен техникасын игеру.
Орта буын маманы
2.4.051104 3 - Менеджер
КҚ 3.4.1 Туристік қызмет көрсету персоналдарының жұмысын бақылау және үйлестіру;
КҚ 3.4.2 Турлар, туроператорлар қызмет көрсетуді жеткізушілер тұралы мәліметтер базасын құру;
КҚ 3.4.3 Клиенттің жеке сұранысына қарай туристік өнімді бейімдеу;

ПК 3.4.4 осуществлять деятельность по разработке, продвижению и реализации туристского продукта;
ПК 3.4.5 покупать внешние услуги для организации тура;
ПК 3.4.6 составлять и оформлять необходимую отчетно-финансовую документацию в рамках своей компетенции;
ПК 3.4.7 обеспечивать качество предоставляемых услуг;
ПК 3.4.8 принимать решения в нестандартных ситуациях;
ПК 3.4.9 владеть навыками подготовки и проведения туров, экскурсий.
Приложение 106
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 502
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0512000 – Переводческое дело

КҚ 3.4.4 Туристік өнімді дайындау, жылжыту және тарату бойынша қызметті жүзеге асыру;
КҚ 3.4.5 Турларды ұйымдастыруда сыртқы қызмет көрсетуді сатып алу;
КҚ 3.4.6 Өз құзыреттілігі аясында қажетті есеп-қаржылық құжаттамаларды құру және рәсімдеу;
КҚ 3.4.7 Ұсынылатын қызмет қөрсетудің сапасын қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.8 Стандарттан тыс жағдайларда шешім қабылдау;
КҚ 3.4.9 Экскурсияларды, турларды дайындау және жүргізу дағдысына ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 106-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 502-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0512000 – Аударма ісі

2880
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
ВСЕГО
5
17
40
1
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 108
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 504
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: "Переводческое дело"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
функциональные стили речи и художественная речь; черты разговорного стиля, официального – делового и научного стиля; стилистическое использование фонетических средств языка, использование лексико-фразеологических средств, грамматических средств, синтаксических средств языка; стилистическое использование различных видов простого предложения.
Знания:
- характерные признаки различных произносительных стилей;
- синтаксис изучаемого (казахского или русского) языка, развитие речи;
- часто используемые фразеологические обороты;
- стилистические функции односоставных предложений;
Умения:
- выделять особенности функционирования одного и того же языкового средства в разных значениях слова;
- ориентироваться в синонимических вариантах, различных грамматических формах и конструкциях в зависимости от их смысловых оттенков.
БК
4,6,7,8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
орфографическая, орфоэпическая, лексическая и грамматическая нормы иностранного языка; национально-культурная и общепрофессиональная специфика лексического, семантического, грамматического, прагматического и дискурсивного аспектов устной и письменной речи; фразеологические обороты и термины, основные композиционно-речевые формы высказывания (описание, повествование, монолог, диалог, рассуждение и анализ).
Знания:
- систему изучаемого иностранного языка, принципы ее функционирования применительно к различным сферам речевой коммуникации: лингвистической, коммуникативной и профессионально-адаптивной;
- основные положения современного переводоведения;
Умения:
- репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском, русском и иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности;
- осуществлять общение на иностранном языке в единстве всех его функций – познавательной, регулятивной, ценностно-ориентационной, этикетной.
БК
1,6,7,8
ОГД 03
Физическая культура
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
социально-биологические основы физической культуры; здоровый образ жизни; режимы двигательной активности; физическая культура в научной организации труда (НОТ); гимнастика, легкая атлетика, лыжный спорт, плавание и туризм; спортивные игры и виды спорта; Президентское тестирование.
Знания:
- роль физической культуры в современном обществе и в духовном воспитании личности;
- основные принципы физического воспитания;
- воздействие природных и социально-экологических факторов на организм;
- о взаимосвязи физической и умственной деятельности, физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями;
- резервы человеческого организма, роль сознания в укреплении здоровья;
- о формировании здорового образа жизни;
- Казахские национальные подвижные игры, виды спорта в системе физвоспитания;
Умения:
- развивать силу и ловкость;
- совершенствовать резервы организма и управлять ими;
- диагностировать состояние своего организма в процессе занятий физическими упражнениями, учитывая физическую подготовленность своего организма и здоровья.

2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
5
17
40
1
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 108-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 504-қосымша
0512000 – "Аударма ісі" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны(орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖББП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі
сөздің функционалдық стилі мен көркем сөз стилі; ауызекі сөйлеу стилінің түрлері; ресми-іскери, ғылыми стилі, тілдің фонетикалық құралдарын стилистикада қолдану; грамматикалық лексика-фразеологиялық, синтаксистік құралдарды пайдалану; жай сөйлем түрлерін стилистикада пайдалану;
Білімдер:
- түрлі айтылатын стиль ерекшеліктерін;
- оқитын тілдер (қазақ, орыс) синтаксисін, тіл дамуын;
- жиі қолданыстағы фразеологизмдерді;
- жай сөйлемдердің стилистикалық қызметін
Іскерліктер:
- бір тілдік құралдың әртүрлі мағынада қолданылуын;
- синонимдік қатарларды, түрлі грамматикалық формалар мен құрылымдардың мағыналық сипаттарын ажыратуды.
БҚ 4,6,7
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
шет тілінің орфографиялық, орфоэпиялық, лексикалық, грамматикалық нормалары; ауызша және жазбаша сөздің ұлттық – мәдени, жалпы кәсіби лексикалық, семантикалық, грамматикалық, прагматикалық аспектілері; фразеологиялық орамдар мен терминдері, сөздің негізгі айтылу формаларын (суреттеу, әңгімелеу, монолог, өзара әңгімелесу, пікірлесу, талдау).
Білімдер:
- оқитын шет тілдің жүйесін, түрлі қызмет аясында қолдану принциптерін:
лингвистикалық, коммуникативтік, кәсіби-бағдарлық;
- қазіргі аударма ісі негіздерін;
Іскерліктер:
- қазақша, орысша және шет тілде тұрмыста, ғылыми және кәсіби қарым-қатынаста белгілі деңгейде оқу бағдарламасына сай маман екеуара әңгімеде, монологта сөзді қалпына келтіруді және өзгертуді;
- шет тілінің барлық қызметтерін біріктіре отырып қарым-қатынас жасау: танымдық, бағалы-бағдарлық, әдептік.
БҚ 1,6,7,8
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі теориясы; дене тәрбиесі қазіргі қоғамның бір бөлігі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық негізі; салауатты өмір сүру; қозғалыс ережелер белсенділігі; еңбекті ғылыми ұйымдастырудағы дене тәрбиесі; гимнастика, жеңіл атлетика, шаңғы тебу, жүзу, туризм; спорт ойындары, түрлері; Президенттік тестілеу.
Білімдер:
- қазіргі қоғамдағы дене тәрбиесінің рөлі және тұлғаның рухани тәрбиесінің рөлін;
- дене тәрбиесінің негізгі принциптерін;
- организмге табиғи және әлеуметтік–экологиялық факторлардың әсерін;
- дене шынықтыру мен ойлау қызметінің өзара байланысын;
- дене шынықтыру жаттығулары кезіндегі организмнің физиологиялық жағдайын;
- адам организмінің қоры және денсаулықты күшейту туралы;
- салауатты өмірді қалыптастыруын;
- қазақтың ұлттық ойындарын, дене тәрбиесі жүйесіндегі спорт ойындарының түрлерін;
Іскерліктер:
- күш пен ептілікті дамытуды;
- организмді жетілдіруді;
- өз денсаулығыңды ескере отырып дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезінде өз жағдайыңды болжауды.

БК 7,8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
культурология и ее роль в жизни общества;
культура и цивилизация;
становление культуры;
типы культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; введение в историю культуры Казахстана; древняя культура Казахстана; средневековая культура Казахстана; культура Казахстана XVIII-XIX в.в., развитие культуры Казахстана в 50-90-х годах ХХ века; современные проблемы национальной культуры; культурные традиции казахов в период XIX веков.
Знания:
- основные понятия культурологии;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- образ жизни и систему ценностей кочевников;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 7
СЭД 02
Основы философии
предмет философии и ее роль в жизни человека и общества; античная философия; средневековая философия; философия нового времени; природа человека и смысл его существования; культура, свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные вехи мировой философской мысли; природу человека и смысл его существования, взаимосвязь природы и человека; специфику человеческого бытия; понятие наука и ее роль;
- проблему сознания в философии, понятия сознание и самосознание.
Умения:
- определять проблему сознания в философии, определять понятия "сознание и самосознание".
БК 4,7
СЭД 03
Основы социологии и политологии
возникновение, развитие и предмет социологии; предмет и методы социологии; основные этапы развития социологической мысли; становление и перспективы развития социологической науки в Казахстане; предмет и методы политологии; история политической мысли; зарождение политической мысли на территории Казахстана; политические партии Казахстана; политические сознания и политическая культура; особенности Казахстанской культуры; политический процесс; политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане; политическая модернизация.
Знания:
- процесс возникновения науки, предмет социологии, специфику социологических методов исследования;
- этапы формирования политологии; роль политологии в жизни общества; процесс возникновения политики и ее общественную сущность; историю политической мысли; зарождение политической мысли на территории Казахстана; политический процесс; политическую систему Казахстана;
Умения:
- анализировать и сравнивать основные социологические концепции;
- анализировать эволюцию политических концепций, процессы, события и сущность власти, субъекты политики, политические отношения, процессы (в Казахстане и в мире в целом).
БК 4,7
СЭД 04
Основы экономики
предмет, основные понятия, функции, принципы, сущность, методы; формы и виды собственности, управление собственностью; типы экономических систем; производство и обращение новой стоимости; заработная плата, прибыль доходы от собственности; введение в макроэкономику; экономический рост по регионам; всемирная экономика и мировой рынок; рыночная инфраструктура; международные экономические связи Казахстана.
Знания:
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
типы экономических систем;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- приемы экономического управления
Умения:
- характеризовать типы экономических систем, классифицировать потребности;
- классифицировать виды заработной платы, прибыли, дохода, правильно и эффективно использовать новые технологические достижения;
- оценивать состояние экономики.

БҚ 7,8
ӘЭП.00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі; мәдениет пен өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; мәдениет түрлері; Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемге ықпалы; Қазақстан мәдениет тарихына кіріспе; Қазақстанның көне мәдениет тарихы; ортағасыр, XVIII-XIX ғасыр мәдениеті, ХХ ғасырдың 50-90 ж. Қазақстан мәдениетінің дамуы; ұлттық мәдениеттің қазіргі мәселелері, ХІХ ғасыр кезіндегі қазақтардың мәдени әдет-ғұрыптары.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке ұғымдарын;
- көшпенділер құндылығы және олардың тұрмысы туралы;
- Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалын;
Іскерліктер:
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалдық ерекшелігін.
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері
философия пәні және оның адам өміріндегі рөлі; антиктік философия, ортағасыр философиясы; жаңа заман философиясы.
Білімдер:
- әлем философиясының негіздерін; адам табиғаты және өмір сүру мәнін; адам мен табиғат арасындағы өзара байланысын, адам тұрмысының ерекшелігін; ғылым және оның рөлін; адамзат ғаламдық мәселелер алдында туралы;
Іскерліктер:
- адам мінез-құлқының биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани, саналы және санасыз әдеті мен оның санасының маңызын анықтауды;
- қоғамдағы адамдар қарым-қатынас нормаларының адамгершілік қағидаларын реттеуді;
адам және оның табиғат туралы білімін, оның тіршілік ету мағынасын жетілдіруді.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
әлеуметтану пәнінің пайда болуы, дамуы және әлеуметтану әдістері; әлеуметтану ілімінің негізгі кезеңдері, Қазақстандағы әлеуметану ғылымының дамуы, болашағы; саясаттану пәні және оның әдістері; Қазақстанда саяси ойлардың пайда болуы, Қазақстандағы саяси партиялар; саяси сана және саяси мәдениет; Қазақсан мәдениетінің ерекшелігі, саяси үрдісі; саяси билік және биліктік қатынастағы саяси жүйе, Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жүйе, саяси жаңғыру.
Білімдер:
- ғылымның шығу тарихын, әлеуметтану пәнін, әлеуметтану әдістерін зерттеу ерекшелігін;
- саясаттанудың қалыптасу кезеңдерін; саясаттанудың қоғамдағы рөлін; саясаттың шығу үрдісін және оның оның қоғамдық мәнін; саяси ойлар тарихын, Қазақстанда саясаттың пайда болуын; саяси үрдісін, Қазақстандағы саяси жүйе туралы;
Іскерліктер:
- негізгі әлеуметтік концепцияларды салыстыруды, талдауды;
- саяси концепциялар эволюциясын, үрдістерін, билік мәнін, оқиғаларын, саясат субъектісін талдауды (Қазақстанда, әлемде).
БҚ 4,7
ӘЭП 04
Экономика негіздері
пән, негізгі ұғымдар, қызметі, принциптері, мәні, әдістері; жекеменшік формалары мен түрлерін; жекеменшікті басқару, экономикалық жүйе түрлері; өндіріс және жаңа құн; еңбекақы, табыс; макроэкономикаға кіріспе; аймақтық экономикалық өсу, дүниежүзілік экономика және дүниежүзілік нарық; нарықтық инфрақұрылым; Қазақстанның халықаралық және экономикалық байланысы.
Білімдер:
- ел ішіндегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- экономикалық жүйе түрлерін;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақшанесиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясатты;
- экономикалық басқару тәсілдерін;
Іскерліктер:
- экономика жүйелерінің түрлерін сипаттауды, сұраныс түрлерін;
- еңбекақы түрлерін, табысты, кірісті және жаңа технология жетістіктерін жіктеуді;
- экономикалық жағдайды бағалауды.

БК 4,1,2
СЭД 05
Основы права
право, понятие система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативные правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4,7,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
Делопроизводство на государственном языке
техника құрылымдарына жалпы сипаттама; өндіріске енгізу, қолдану, құжат түрлерін, оларды топтастыру, ресімдеу ережелері; ресімдеу ерекшеліктері, құжаттар мен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін, іс қағаздарын компьютер арқылы ресімдеу; мәні, міндеті, келешегі, негізгі қағидалары, мемлекеттік тілде іс қағаздарын ресімдеу.
Знания:
- жеке компьютерді, ЭЕМ-нің құрылымдық-функционалды сызбасын, бағдарламалық құралдар нұсқауларын;
- жалпы техниканы;
- оларды өндірісте пайдалануды;
- құжаттарды рәсімдеу ережелерін және оның түрлерін;
- құжаттармен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін;
Умения:
- ұйымдастырушылық-нұсқаулық құжаттар жүйесін бірыңғайлауды;
- құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, құжаттар айналымын;
- құжаттарды тіркеуді, сақтауды, бақылауды, есеп жүргізуді;
құжаттарды компьютерде ресімдеуді.
БК 3,8,5
ПК 3.1.5
ОПД 0.2
Введение в языкознание
объект и предмет лингвистики; основные отрасли, проблемы языкознания; закономерности развития, функции языка; язык и речь; речевая деятельность; языки живые, мертвые, естественные и искусственные; аспекты характеристики звуков речи; лексикология, семасиология; фразеология; этимология; лексикография; морфемика; грамматика; языки мира и их классификация.
Знания:
- состав и взаимодействие лингвистических дисциплин;
- закономерности исторического развития языка и внутренние аспекты языка; понятие "слово" и его место в структуре языка;
- основные разделы грамматики;
- типы языков; графику и орфографию; письмо;
Умения:
- правильно оперировать основными лингвистическими терминами;
- давать толкование лексического значения общеупотребительных слов;
- подбирать аналоги из изучаемых языков;
- определять способ образования слова;
- пользоваться одноязычными и переводными словарями;
БК.3,8
ПК.3.1.3
ОПД 0.3
Введение в специальность
роль и место перевода в современном мире; основные качества переводчика как посредника между представителями различных культур и языков: языковая компетенция, психологическая и физическая подготовка, фоновые знания; общая концептуальность переводоведения и теория перевода в системе филологических дисциплин; виды перевода; понятие единицы перевода; история художественного перевода; перевод как глобальная трансформационная наука; профессиональная этика переводчика; правила перевода; подготовка к ведению переговоров; методы, принципы и приемы переводческого дела; основные категории перевода и особенности художественного перевода.
Знания:
- роль и место перевода в современном мире и основные качества переводчика как посредника между представителями различных культур и языков;
- общую концептуальность переводоведения и теории перевода в системе филологических дисциплин;
- профессиональную этику переводчика.
Умения:
- анализировать, выражать и обосновывать собственную точку зрения по актуальным вопросам науки и практики;
анализировать язык (изучаемый) в его истории и современном состоянии;
- репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском (русском), иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности.

БҚ 1,2,4
ӘЭП 05
Құқық негіздері
"құқық", "жүйе", "көздер" ұғымы; Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің негізі; адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы, жеке тұлға, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқық салаларының негіздері; Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам бостандығы мен азаматының құқығын;
- кәсіби қызмет аясында құқықтық және әдептік нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметіне қажетті құқықтық-нормативтік актілерді пайдалануды.
БҚ 4,7.9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
техника құрылымдарына жалпы сипаттама; өндіріске енгізу, қолдану, құжат түрлерін, оларды топтастыру, ресімдеу ережелері; ресімдеу ерекшеліктері, құжаттар мен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін, іс қағаздарын компьютер арқылы ресімдеу; мәні, міндеті, келешегі, негізгі қағидалары, мемлекеттік тілде іс қағаздарын ресімдеу.
Білімдер:
- жеке компьютерді, ЭЕМ-нің құрылымдық-функционалды сызбасын, бағдарламалық құралдар нұсқауларын;
- жалпы техниканы;
- оларды өндірісте пайдалануды;
- құжаттарды рәсімдеу ережелерін және оның түрлерін;
- құжаттармен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін;
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-нұсқаулық құжаттар жүйесін бірыңғайлауды;
- құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, құжаттар айналымын;
- құжаттарды тіркеуді, сақтауды, бақылауды, есеп жүргізуді;
- құжаттарды компьютерде ресімдеуді.
БҚ 3,5,8,
КҚ.3.1.5
ЖКП 0.2
Тіл біліміне кіріспе
лингвистикалық пәні және объектісі, негізгі салалары, тіл білімінің мәселелері, тіл қызметінің даму заңдылықтары; тірі, өлі, табиғи, жасанды тілдер; дыбыстардың аспектілеріне сипаттама, лексикология, семасиология, фразеология, этимология, лексикография, морфемика, грамматика; әлем тілдері және оның классификациясы.
Білімдер:
- лингвистикалық пәндер құрылымы мен өзара қарым-қатынасын;
- тілдің тарихи даму заңдылықтары мен тілдің ішкі аспектілерін;
- сөз ұғымын және оның сөз құрылымындағы орнын;
- грамматиканың негізгі бөлімдерін;
- тіл түрлерін; графикасын, орфографиясын жазу;
Іскерліктер:
- лингвистикалық негізгі терминдерді дұрыс қолдануды;
- жалпы қолданыстағы сөздердің лексикалық мағынасына түсіндірме беруді;
- оқылған тілдерден мәндес сөздерді табуды;
- сөздердің шығу тарихын анықтауды;
- бір тілді және аударма сөздіктерді пайдалануды.
БҚ.3,8
КҚ.3.1.3
ЖКП 0.3
Мамандыққа кіріспе
қазіргі әлемде аударманың орны және рөлі, аудармашының түрлі тілдер мен мәдениет өкілдері арасындағы байланысты ретіндегі негізгі қасиеттері, тілдік құзыреттілік, психологиялық және тәндік дайындық, филология пәндері жүйесінде аударма теориясы және жалпы аударма ісі тұжырымдамасы, аударма түрлері, аударма бірліктерінің ұғымы, көркем аударма тарихы; аударма жаһандық, трансфор-мациялық ғылым, аудармашының кәсіби этикасы; аударма ережесі; келіссөз жүргізуге дайындық әдістері, принциптері мен тәсілдері, аударманың негізгі санаты; көркем аударма ерекшеліктері.
Білімдер:
- қазіргі әлемде аударманың рөлі мен аудармашының орны, түрлі тілдер мен мәдениет өкілдері арасындағы байланыс ретіндегі негізгі қасиеттерін;
- жалпы аударма ісінің тұжырымдылығын және филология пәндер жүйесіндегі аударма теориясын;
- аудармашының кәсіби этикасын;
Іскерліктер:
- істің, ғылымның көкейкесті мәселелері бойынша өз көзқарасын негіздеп, талдап айтуды;
- қазіргі жағдайда шет тілі тарихын талдауды; қазақ, орыс, шет тілінде тұрмыста, ғылыми және кәсіби қарым-қатынас деңгейіне қарай екеуара сөйлескенде не әңгімелескенде мамандығы бойынша белгілі білім беру бағдарламасына сай әңгімелесуді.

3. Специалист среднего звена
3.1 051201 3 - Переводчик
ПК3. 1.1 – соблюдать профессиональную этику переводчика;
ПК 3.1.2. – при переводе интерпретировать исходный текст и трансформировать его в соответствии с лексическими и грамматическими особенностями;
ПК3.1.3. – выполнять перифразирования сохраняя основную идею исходного текста при переводе;
ПК 3.1.4. - выполнять реферативный перевод с родного языка на иностранный, преобразовывать высказывание и извлекать из него суть;
ПК 3.1.5. – работать с темпом быстрого переключения с одного языка на другой при устном последовательном переводе;
ПК 3.1.6. – работать операционной системой Windows, Microsoft Office, с программой Promt, со словарем Jil Translator Otrano и др. настройкой параметров системы. Управление файлами и др.;
3. Специалист среднего звена
3.2 051202 3 – Гид переводчик
ПК 3.2.1. – соблюдать различие индивидные, личностные и индивидуальные свойства человека при общениях, а также бесконфликтно взаимодействовать с партнерами уважая их национально-культурные особенности;
ПК 3.2.2.- выполнять работу демонстрируя знания явлений, характеризующих систему языка и его функционирование на примерах изучаемого иностранного языка;
ПК 3.2.3. – при переводческой деятельности соблюдать речевую интонацию, звуковой строй изучаемого языка, артикуляционной базы, ее связь с обучением иноязычному произношению;
ПК 3.2.4. – соблюдать традиций и обычаев страны изучаемого языка и родного языка, уважая культуру другого народа и своего народа, географические положения, климат, население отрасли, промышленности, экономику, систему национально-культурной особенности изучаемого иностранного языка.
Приложение 109
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 505
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: Маркетинг (по отраслям)
Квалификация: 0513000 Маркетинг (по отраслям)
0513012 Продавец продовольственных товаров*
0513022 Продавец непродовольственных товаров*
0513032 Контролер-кассир*
0513042 Агент коммерческий
Форма обучения: очная

3. Орта буын маманы
3.1 051201 3 Аудармашы
КҚ 3.1.1 – кәсіби әдептілікті сақтау;
КҚ3.1 2. – аударманың бастапқы мәтінінің мазмұнын өзінше түсіндіре алу, лексикалық және грамматикалық ерекшеліктеріне негізделе отырып өзгерту;
КҚ3.1.3. – аударманың бастапқы мәтінінің мазмұнын сақтай отырып тұспалдап жеткізу;
КҚ 3.1.4. – ана тілінен шет тіліне рефераттық аудару, айтылған сөзді, пікірді қайта өзгерту және оның мәнін шығару;
КҚ 3.1.5. – ауызша дәйекті (ретті) аудару кезінде бір тілден екінші тілге тез қарқынмен ауысу;
КҚ 3.1.6. – Windows операциялық жүйесімен, Microsoft Office ақпараттық пакетімен, Promt бағдарламасымен, Jil Translator Otrano аудармашы сөздігімен жүйелік параметрлерді баптаумен, файлдарды басқару жұмысын істеу.
3.2 051202 3 – Гид аудармашы
КҚ3.2.1.– адамдармен қарым-қатынас кезінде әртүрлі дарашылдығын және жеке тұлға қасиеттілігін сақтау, сондай-ақ серіктестікте бір-бірінің ұлттық мәдениетінің ерекшеіктерін құрметтей отырып қарым-қатынас жасау;
КҚ.3.2.2- Тіл құбылыс білімін көрсетіп жұмыс жүргізу, тіл жүйесі мен оның жұмыс істеуін сипаттай отырып оқып, үйреніп жатқан шет тілінің мысалдарына сүйене отырып аудару;
КҚ3.2.3. – аудару ісін жүргізу кезінде сөйлеу дауыс ырғағын сақтау, оқып-үйреніп жатқан шетел тілінің дыбыстық құрылымын, олардың шетел тілде айтылуын оқып-үйренгенімен байланыстыру;
КҚ 3.2.4. – оқып-үйреніп жатқан шетел тілі мен ана тілінің әдет-ғұрып, салт-дәстүрін сақтау, басқа ұлттың мәдениетін, географиялық жағдайын, климатын, экономикасын, өнеркәсібін, тұрғындық саласын, ұлттық-мәдениет ерекшеліктерін құрметтей отырып жұмыс жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 109-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 505-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні:0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы: 0513000 - Маркетинг (салалары бойынша)
Біліктілігі: 0513012 - Азық-түлік тауарларының сатушысы*
0513022 - Азық-түлік емес тауарларының
сатушысы*
0513032 - Бақылаушы-кассир*
0513042 - Коммерциялық агент
Оқыту нысаны: күндізгі

108
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультация
Ф
Факультативные занятия
200
232
Всего
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 114
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 510
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: "Маркетинг (по отраслям)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности; формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1, БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
-профессиональные термины для делового общения; деловые документы (деловое письмо, контракт, реклама, резюме, оформление документов, и т.д.)
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания: профессиональной терминологии менеджмента, необходимые для профессионального общения.
Умения:
- вести диалогическую и монологическую речь по специальности;
- составлять деловые документы;
- общаться с партнерами на иностранном языке.
БК 1
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе. Общие основы экономических систем; собственность и социально-экономический строй общества; общие типы организации производства; Деньги, история и современность; рынок и законы его функционирования; конкуренция. Производство и обращение стоимости; бизнес; воспроизводство индивидуального капитала. Система первичного распределения доходов. Макроэкономика; государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок.
Знания:
- понятия и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики.
Умения:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.

108
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы тиіс
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Қорытынды:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; Кконсультациялар; Ф – факультативтік сабақтар. *Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 114-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 510-қосымша
0513000 "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары біліктілік)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі (оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін топтар үшін):
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
- сөйлеу іскерліктерінің түрлерін және сөйлеу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажыратуды.
БҚ 1, БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар. Іскерлік – қатынастарға арналған терминдер;
Кәсіби құжаттар (іскерлік хат, келісім шарт, резюме, құжаттарды толтыру және т.б.).
сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым – қатынасқа қажетті кәсіби терминологияны;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша монологты және диалогті құрастыра білуді;
- іскерлік құжаттарды құрастыруды;
- әріптестермен шет тілінде қарым-қатынасты жүргізуді.
БҚ 1
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік білім беру пәндері
ЖКП. 01
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы рөлі. Жалпы Экономикалық жүйесінің негізі; Қоғамның жеке меншігі және әлеуметтік Экономикалық қатары; Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері. Ақшаның тарихы мен қазіргі жағдайы. Нарық және нарық функцияларының заңдылықтары. Бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналуы. Бизнес; Жеке капиталдың өндірілуі. Табысты бөлудің жүйесі. Макроэкономика. Дүние жүзі экономикасы және дүние жүзі нарығы.
Білімдер:
- экономика ұғымын және басты функцияларын;
- қоғамдық өндірістің құрылымын, өндірістік қатынастың жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдарын, нарық және оның қызметтерін;
- табыстың пайда болуы мен экономикалық рөлін;
- макроэкономиканың негізгі сипатын және ерекшелігін.
Іскерліктер:
- экономика заңдылықтарының іс-әрекетін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық талдауын жасауды.

БК 7, БК 9
ПК 2.1.1
ОПД 02
Торговые вычисления
Подсчет стоимости покупки: устный с помощью микрокалькуляторов.
Метрическая система мер.
Процентные вычисления.
Средние величины.
Средняя арифметическая простая, взвешенная.
Товарные вычисления.
Виды веса.
Завес тары.
Естественная убыль.
Скидки на отходы.
Торговые скидки.
Торговые надбавки.
Товарный отчет.
Знания:
-микрокалькуляторы и их функции;
- метрическую систему мер;
- проценты, средние величины;
- виды веса;
- скидки, надбавки,
- причины, размеры естественной убыли товара.
И т.д.
Умения:
-устно рассчитывать стоимость покупки;
- рассчитывать стоимость покупки с помощью калькуляторов;
- уметь работать в разных метрических системах;
- умеет рассчитывать проценты, средние величины;
- определять вес;
- определять величину скидки, надбавки;
- определяет норматив естественной убыли.
И т.д.
БК 9,
ПК 2.1.2
ОПД.03
Санитария и гигиена
Основы пищевой гигиены: понятия об основах эпидемиологии, пищевые инфекции, пищевые отравления. Санитарно- гигиенические требования к торговым предприятиям, оборудованию, инвентарю.
Санитарно- пищевое законодательство.
Знания:
- нормативно-правовую базу санитарно-
эпидемиологических требований по организации торговли;
- правила личной гигиены;
- понятие о гигиене труда.
Умения:
- соблюдать личную гигиену.
- соблюдать санитарные требования;
- содержать профессиональную гигиену труда.
БК 8
ПК 2.1.3
ОПД. О4
Деловая культура
Цели и задачи дисциплины. Культура общения в сфере деятельности специалиста. Этикет деловой переписки, оформление и использование визитных карточек в деловых отношениях, ведение деловых переговоров, применение психологических контактов в общении, использование техники ведения и этикет деловой беседы, правила содержания помещений и рабочих мест, культура телефонного разговора, культура речи, эстетическая и этическая культура, составляющие имидж специалиста.
Знания:
- эстетическую культуру.
- этическую культуру.
- культуру речи.
- культуру телефонного разговора.
- правила содержания помещений и рабочих мест.
Умения:
- использовать культуру общения в сфере деятельности.
- применять этикет в деловой переписке.
- оформлять и использовать визитные карточки в деловых отношениях.
- вести деловые переговоры.
- применять психологические контакты в общении.
- использовать технику ведения и этикет деловой беседы.
БК 1, БК 10, БК 11
ПК 2.1.4
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация 0513012 "Продавец продовольственных товаров*"
СД.01
Технология торговли продовольственными товарами
Типы предприятий торговли продовольственными товарами. Их устройство и технологическая планировка. Состав помещений магазина. Технологическая планировка торговых залов. Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли. Правила обслуживания. Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение. Виды тары, тароматериалов, тарооборот. Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине. Культура торговли.
Этика продавца. Психология взаимоотношений продавца и покупателя. Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле продовольственными товарами;
- типы предприятий торговли продовольственными товарами;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов, особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения, подготовки, размещения и выкладки продовольственных товаров;
- правила обслуживания и торговли продовольственными товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей.
Умения:
- реализация продовольственных товаров в соответствии с правилами современной торговли;
- проведение приемки, подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя.

БҚ 7, БҚ 9
КҚ 2.1.1
ЖКП 02
Сауда есептеулері
Сатып алудың құнын есептеу: ауызша және микрокалькулятор көмегімен. Шамалардың метрикалық жүйесі. Пайыздық есептеулер. Орташа шамалар. Орташа арифметикалық: қарапайым және өлшенген. Тауарлық есептеулер. Таразы түрлері. Таразымен өлшеу. Табиғи кему. Қалдықтарға жеңілдіктер. Сауда жеңілдіктері. Сауда үстемелері. Тауарлық есеп.
Білімдер:
- микрокалькуляторлар және оның функцияларын;
- шамалардың метрикалық жүйелерін;
- пайыздар, орташа шамалар;
- таразы түрлері;
- жеңілдіктер, үстеме бағалар;
- тауардың табиғи кемуінің себептері, кему өлшемдері және т.б.
Іскерліктер:
- сатып алуды ауызша есептеу;
- сатып алуды калькулятор көмегімен есептеу;
- түрлі метрикалық жүйелерде жұмыс істей білу;
- пайыздарды, орташа шамаларды есептей білу;
- таразыны анықтау;
- жеңілдік, үстеме шамаларды анықтай білу;
- табиғи кему нормативтерін анықтай білу.
БҚ 9,
КҚ 2.1.2
ЖКП.03
Санитария және гигиена
Санитарлы-гигиеналық талаптар; Тағам гигиенасының негіздері; эпидемиология негіздері туралы түсініктер; Тағам инфекциялары; улану; гелминтоздар; Сауда кәсіпорындарына, құрал-жабдыққа қойылатын санитарлық талаптар; Тағам тазалығы құқығы;
Білімдер:
- сауда кәсіпорындарында санитарлық эпидемиологиялық талаптардың нормативтік құқықтық базасын;
- санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- тағам гигиенасының негіздерін;
- эпидемиология негізін;
- тағам инфекцияларын;
- улануды.
- гелментоздардың түрлерін.
Іскерліктер:
- тағам тазалығының құқығын;
- тазалық тәртібін сақтауды зерттеуді;
- уландырғыш заттарды дайындау және пайдалану жұмыстарын.
БҚ 8
КҚ 2.1.3
ЖКП. О4
Кәсіптік мәдениет
Пәннің мақсаттары мен есептері, маман қызметінің саласындағы мәдениетті қарым-қатынас жүргізу, визиткаларды дайындау және қолдану тәртібі, іскерлік келіссөздерді жүргізу, психологиялық байланыстарды қарым-қатынаста қолдану, жұмыс орнын ұстау ережелері, телефондық әңгімелесу мәдениеті, сөйлеу мәдениеті, эстетикалық және этикалық мәдениет.
Білімдер:
- эстетикалық мәдениетті;
- этикалық мәдениетті;
- сөйлеу мәдениетін.
- телефондық әңгімелесу мәдениетін;
- жұмыс орындарын дұрыс ұстау ережелерін.
Іскерліктер:
- коммерсант қызметінің саласында қатынас мәдениетін қолдануды;
- іскерлік хат алысу кезіндегі әдептілік ережелерді;
- іскерлік қарым-қатынаста визиткаларды қолдануды;
- іскерлік келіссөздер жүргізуді;
- психологиялық байланыстарды қарым-қатынаста қолдануды;
- басқару техникасын және іскерлік әңгіме әдебін қолдануды.
БҚ 1, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 2.1.4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік 0513012 "Азық-түлік тауарларының сатушысы*"
АП.01
Азық түлік тауарларымен сауда технологиясы
Азық түлік тауарларымен сауда кәсіпорындарының үлгілері. Оның құрылысы және технологиялық жоспарлануы. Дүкен бөлмелерінің құрамы. Сауда залдарының технологиялық жоспарлануы. Сауда залында тауарларды шығару және орналастыру. Дүкендегі жарнама және ақпарат. Сауда ережесі. Қызмет көрсету ережесі. Сату әдістері. Қызмет көрсету. Тауармен жабдықтау. Ыдыс түрлері, ыдыс материалдарының түрлері, ыдыс айналымы. Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясы. Дүкенде еңбекті ұйымдастыру. Сауда мәдениеті. Сатушы этикасы. Сатушы мен сатып алушының өзара қарым қатынас психологиясы. Тұтынушылар құқығын қорғау туралы Заң. Еңбекті қорғау ережесі.
білімдер:
- азық түлік тауарларымен саудада қызмет көрсету түрлерін;
- азық түлік тауарларымен сауда жасайтын кәсіпорын түрлерін;
- технологиялық жоспарлануын;
- тауармен жабдықтау қағидаларын;
- ыдыс пен ыдыс материалдарының түрлерін, ыдыс айналымының ерекшелігін;
- тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясын;
- азық-түлік тауарларымен қызмет көрсету және сауда жасау ережесін;
- қызмет көрсетуші персоналға талаптарды;
- тұтынушылар құқығын қорғау туралы нормативті құжаттарды.
Іскерліктер:
- қазіргі сауда ережесіне сәйкес азық түлік тауарларын таратуды;
- тауарды қабылдауды, дайындауды және шығаруды жүргізуді;
- тауарды сақтауды;
- сатып алушыға қызмет көрсетуді.

БК 7, БК 6, БК 11
ПК 2.1.5
СД.02
Оборудование предприятий торговли продовольственными товарами и охрана труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования, применяемого в торговле продовольственными товарами. Правила установки и эксплуатации. Устройство. Уход.
Правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных видов торгового оборудования;
- технические требования, предъявляемые к торговому оборудованию;
-устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-
технологическую документацию по техническому обслуживанию оборудования.
Умения:
- подготовка оборудования к работе;
- использование в технологическом процессе оборудования;
- уход за оборудованием;
- легкий ремонт.
БК 8,
ПК 2.1.6
СД. 03
Товароведение продовольственных товаров
Теоретические основы товароведения. Классификация продовольственных товаров. Характеристика ассортимента, показатели качества. Понятие о стандартной и нестандартной продукции, отходы. Продукты животного и растительного происхождения. Упаковка, маркировка, хранение. Требования качеству, естественная убыль продовольственных товаров.
знать:
- классификацию групп, подгрупп продовольственных товаров;
- особенности пищевой ценности пищевых продуктов;
- ассортимент и товароведные характеристики основных групп продовольственных товаров;
- показатели качества продовольственных товаров;
- дефекты;
- особенности маркировки, упаковки и хранения отдельных групп продовольственных товаров.
Умения:
- идентифицировать различные группы, подгруппы и виды продовольственных товаров;
- оценивать качество по органолептическим показателям;
- распознавать дефекты;
- обеспечивать необходимые условия хранения;
-рассчитывать энергетическую ценность продуктов.
БК 7, БК 9,
ПК 2.1.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций. Основные кассовые и приходные операции. Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат. Основные расходные кассовые операции. Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы. Оформление. Оформление товарного отчета. Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи. Проведение суммарной инвентаризации. Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций.
Умения:
- ориентироваться в операциях бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности.

БҚ 7, БҚ 6, БҚ 11
КҚ 2.1.5
АП.02
Азық түлік тауарларымен сауда жасайтын сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Азық түлік тауарларымен саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және тағайындалуын;
- сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптарды;
- жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасын;
- жабдықтарды қолданудың үлгілік ережесін;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттарды.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- жабдықтарды технологиялық үрдісте қолдану;
- жабдықтарды күту;
- жеңіл жөндеу жұмыстарын.
БҚ 8, КҚ 2.1.6
АП. 03
Азық-түлік тауарлар тауартануы
Тауартанудың теориялық негіздері, азықты тауарлардың топтастырылуы, ассортименті, сапа көрсеткіштері, стандартты және стандартсыз өнім, қалдық туралы ұғым. Мал және өсімдіктерден шыққан өнімдер. Орау, таңбалау, сақтау. Сапаға қойылатын талаптар, азық-түлік тауарларының табиғи шығыны.
Білімдер:
- тауартанудың жалпы бөлімін;
- негізгі астық дақылдарын;
- жеміс- көкөніс тауарларының негізгі түрлерін;
- дәмдеуіштер тауарлардың жіктелуін;
- крахмал, қантты және кондитерлік тауарларының сапа көрсеткіштерін;
- сүт өнімдерінің ассортиментін;
- тамақтық майлардың таңбалануын;
- ет өнімдері сапасының көрсеткіштерін;
- жұмыртқа тауарларының ассортиментін;
- балық тауарларының ассортиментін.
Іскерліктер:
- жеміс-көкөніс тауарларын топтастыруды;
- дәмдеуіш тауарларын орау және дұрыс сақтауды;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарларының сапа көрсеткіштерін анықтауды;
- сүт өнімдерін дұрыс тасымалдап, сақтауды;
- тағамдық майлар сапа көрсеткіштерін анықтау;
- ет тауарларын дұрыс тасымалдауды және сақтауды;
- жұмыртқа тауарларының таңбалануын анықтауды;
- балық тауарларын дұрыс сақтау және тасымалдауды;
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.1.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде.

БК 7, БК 9,
ПК 2.1.8
СД.05
Автоматизация учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.). Виды. Назначение. Особенности. Производитель.
Системные требования. Интерфейс. Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
-классификацию и назначение программ автоматизации учета;
-конфигурацию, возможности, функции программы автоматизации учета.
Умения:
-применять программы автоматизации в профессиональной деятельности.
БК 7, БК 9,
ПК 2.1.9
Квалификация 0513022 "Продавец непродовольственных товаров*"
СД.01
Технология торговли непродовольственными товарами
Типы предприятий торговли непродовольственными товарами. Их устройство и технологическая планировка. Состав помещений магазина. Технологическая планировка торговых залов. Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли. Правила обслуживания. Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение. Виды тары, тароматериалов, тарооборот. Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине. Культура торговли.
Этика продавца. Психология взаимоотношений продавца и покупателя. Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле непродовольственными товарами;
- типы предприятий торговли непродовольственными товарами;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов, особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения, подготовки, размещения и выкладки непродовольственных товаров;
- правила обслуживания и торговли непродовольственными товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей.
Умения:
- реализация непродовольственных товаров в соответствии с правилами современной торговли;
- проведение приемки, подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя.
БК 1, БК 2, БК 4, БК 5, БК 6, БК7, БК 11
ПК 2.2.5
СД.02
Оборудование предприятий торговли непродовольственными товарами и охрана труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования, применяемого в торговле непродовольственными товарами.
Правила установки и эксплуатации. Устройство. Уход.
Правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных видов торгового оборудования;
- технические требования, предъявляемые к торговому оборудованию;
-устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-технологическую документацию по техническому обслуживанию оборудования.
Умения:
- подготовка оборудования к работе;
- использование в технологическом процессе оборудования;
- уход за оборудованием;
- легкий ремонт.
БК 8,
ПК 2.2.6
СД.03
Товароведение непродовольственных товаров:
Предмет и задачи товароведения непродовольственных товаров;
состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства товаров;
свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп непродовольственных товаров: классификация и ассортимент, факторы, формирующие качество товаров;
оценка качества;
упаковка и маркировка;
условия и сроки хранения, транспортирования товаров;
потери: причины возникновения и пути сокращения
Знания:
-состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
- экспертизу непродовольственных товаров;
- состав, свойства веществ;
-классификацию веществ, их краткую характеристику, свойства и показатели;
-классификацию и ассортимент, факторы, формирующие качество;
-условия и сроки хранения, транспортирования.
Умения:
- определять дефекты товара;
- группировать виды дефектов;
- определять сорт товара;
- давать характеристику на товары;
-оценивать качество;
-упаковывать и маркировать;
-подсчитывать потери;
-выявлять причины возникновения и пути сокращения потерь.

БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.1.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын.
Іскерліктер:
- кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.1.9
Біліктілік 0513022 "Азық-түлік емес тауарларының сатушысы*"
АП.01
Азық түлік емес тауарларымен сауда технологиясы
Азық түлік емес тауарларымен сауда кәсіпорындарының үлгілері. Оның құрылысы және технологиялық жоспарлануы. Дүкен бөлмелерінің құрамы. Сауда залдарының технологиялық жоспарлануы. Сауда залында тауарларды шығару және орналастыру. Дүкендегі жарнама және ақпарат. Сауда ережесі. Қызмет көрсету ережесі. Сату әдістері. Қызмет көрсету. Тауармен жабдықтау. Ыдыс түрлері, ыдыс материалдарының түрлері, ыдыс айналымы. Тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясы. Дүкенде еңбекті ұйымдастыру. Сауда мәдениеті. Сатушы этикасы. Сатушы мен сатып алушының өзара қарым қатынас психологиясы. Тұтынушылар құқығын қорғау туралы Заң. Еңбекті қорғау ережесі.
Білімдер:
- азық түлік емес тауарларымен саудада қызмет көрсету түрлерін;
- азық түлік емес тауарларымен сауда жасайтын кәсіпорын түрлерін;
- технологиялық жоспарлануын;
- тауармен жабдықтау қағидаларын;
- ыдыс пен ыдыс материалдарының түрлерін, ыдыс айналымының ерекшелігін;
- тауарларды сатуға қабылдау, сақтау және дайындау технологиясын;
- азық түлік емес тауарларымен қызмет көрсету және сауда жасау ережесін;
- қызмет көрсетуші персоналға талаптарды;
- тұтынушылар құқығын қорғау туралы нормативті құжаттарды.
Іскерліктер:
- Қазіргі сауда ережесіне сәйкес азық түлік тауарларын таратуды;
- Тауарды қабылдауды, дайындауды және шығаруды жүргізуді;
- Тауарды сақтауды;
- Сатып алушыға қызмет көрсетуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ7, БҚ 11
КҚ 2.2.5
АП.02
Азық түлік емес тауарларымен сауда жасайтын сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Азық түлік емес тауарларымен саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және тағайындалуын;
- сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптарды;
- жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасын;
- жабдықтарды қолданудың үлгілік ережесін;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттарды.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- жабдықтарды технологиялық үрдісте қолдану;
- жабдықтарды күту;
- жеңіл жөндеу жұмыстарын.
БҚ 8,
КҚ 2.26
АП.03
Азық-түлік емес тауарлар тауартануы
Пәннің мақсаттары және міндеттері; қауырсын және одан жасалған бұйымдар, тұрмыстық химия тауарлары, шикізат туралы ұғым. Талшық, тігін, тоқыма, аяқ-киім, тері-былғары тауарлары туралы ұғым. Шикізат, өндіріс сызбасы, топтастыру, ассортимент, сапа көрсеткіштері. Зергерлік, галантереялық, әтірлі-косметикалық және халықтық-көркемдік тауарлар, сувенирлер (шикізаты, элементтері, материалдары), құрылымды ерекшеліктері, параметрлері, өндіру кестесі, жіктелуі, жіктелу белгілері және тұтынушылық қасиеттері бойынша ассортименттік сипаттама. Сапа көрсеткіштері.
Білімдер:
- азық-түлік емес тауарлардың өндірісі туралы ұғымды;
- азық-түлік емес тауарлардың сапасына қойылатын талаптарды;
- азық-түлік емес тауарлардың ассортименті;
- азық-түлік емес тауарларды таңбалау ережелері;
- азық-түлік емес тауарларды сақтау ережелері;
- азық-түлік емес тауарларды орау ережелері;
Іскерліктер:
- азық-түлік емес тауарлар ассортиментін таңдауды;
- азық-түлік емес тауарларды дұрыс топтастыруды;
- азық-түлік емес тауарларды дұрыс таңбалау, орау және сақтауды.

БК 7, БК 9,
ПК 2.2.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций. Основные кассовые и приходные операции. Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат. Основные расходные кассовые операции. Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы. Оформление. Оформление товарного отчета. Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи. Проведение суммарной инвентаризации. Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций.
Умения:
- ориентироваться в операциях бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности.
БК 7, БК 9,
ПК 2.2.8
СД.05
Автоматизация учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.). Виды. Назначение. Особенности. Производитель.
Системные требования. Интерфейс. Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
-классификацию и назначение программ автоматизации учета;
-конфигурацию, возможности, функции программы автоматизации учета;
Умения:
-применять программы автоматизации в профессиональной деятельности.
БК 7, БК 9,
ПК 2.2.9
Квалификация 0513032 "Контролер-кассир*"
СД. 01
Технология торговли
Типы предприятий розничной торговли. Их устройство и технологическая планировка. Состав помещений магазина. Технологическая планировка торговых залов. Размещение и выкладка товаров в торговом зале
Реклама и информация в магазине.
Правила торговли. Правила обслуживания. Методы продажи. Услуги.
Товароснабжение. Виды тары, тароматериалов, тарооборот. Технологию приемки, хранения, подготовки товаров к продаже.
Организация труда в магазине. Культура торговли.
Этика продавца. Психология взаимоотношений продавца и покупателя. Закон о защите прав потребителей;
правила охраны труда
Знания:
- виды услуг в торговле;
- типы предприятий торговли;
- технологическую планировку;
- принципы товароснабжения;
- основные виды тары и тароматериалов, особенности тарооборота;
- технологию приемки, хранения, подготовки, размещения и выкладки;
- правила обслуживания и торговли товарами;
- требования к обслуживающему персоналу;
- нормативную документацию по защите прав потребителей.
Умения:
- реализация товаров в соответствии с правилами современной торговли;
- проведение приемки, подготовки, выкладки товара;
- хранение товара;
- обслуживание покупателя.
БК 1, БК 2, БК 4, БК 5, БК 6, БК7, БК 11
ПК 2.3.5
СД.02
Оборудование торгового предприятия и охрана труда
Классификация и характеристика основных видов оборудования, применяемого в торговле. Правила установки и эксплуатации. Устройство. Уход.
Правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации оборудования.
Знания:
- классификация и назначение отдельных видов торгового оборудования;
- технические требования, предъявляемые к торговому оборудованию;
-устройство и принципы работы оборудования;
-типовые правила эксплуатации оборудования;
-нормативно-
технологическую документацию по техническому обслуживанию оборудования.
Умения:
- подготовка оборудования к работе;
- использование в технологическом процессе оборудования;
- уход за оборудованием;
- легкий ремонт.
БК 8,

БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.2.7
АП.04
Есеп және есеп беруСаудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.2.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын.
Іскерліктер:
- Кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.2.9
Біліктілік 0513032 "Бақылаушы-кассир*"
АП. 01
Сауда технологиясы
"Сауда технологиясы" пәнінің мәні мен міндеттері, терминдері және анықтамалары, бөлшек сауданы мамандандыру және типтендіру, бөлшек сауда желілерін тауармен жабдықтау технологиясы, ыдыстық операциялар, саны және сапасы бойынша тауарларды қабылдау технологиясы, сауда залдарында тауарларды орналастыру және қою, сатып алушыларға қызмет көрсету түрлері, тауар түсу көздері және бөлшек сауданы жабдықтауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- сауда мәнін, міндетін, түрлерін;
- сауда желісін;
- тауарлармен қамтамасыз ету және оларды жеткізу технологиясын;
- дүкендегі ыдыстық операцияларды;
- дүкендегі тауарларды қабылдау технологиясын;
- тауарларды сақтау және сатуға дайындау технологиясын;
- сауда залдарында тауарларды орналастыру және қоюды;
- сауда қызметінің ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- сауда мәнін, міндетін және түрлерін анықтауды;
- сауда желісін сипаттауды;
- тауарлармен қамтамасыз ету және оларды жеткізуді;
- дүкендегі ыдыстық операциялар жүргізуді;
- дүкенде тауарларды қабылдауды;
- тауарды сақтау және сатуға дайындау;
- сауда залында тауарларды орналастыру және қоюды;
- сапалы сауда жасауды жүзеге асыру.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ7,
БҚ 11
КҚ 2.3.5
АП.02
Сауда кәсіпорындарының жабдықтары және еңбекті қорғау
Саудада қолданылатын негізгі жабдық түрлерінің жіктелуі және сипаттамасы. Қондыру және қолдану ережесі. Құрылысы. Күту. Жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігінің ережесі және еңбекті қорғау.
Білімдер:
сауда жабдықтарының жеке түрлерінің жіктелуі және қолданылуы;
- сауда жабдықтарына қойылатын техникалық талаптар;
- жабдықтардың құрылысы мен жұмыс қағидасы;
- жабдықтарды қолданудың үлгілік ережелері;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша нормативті технологиялық құжаттар.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау;
- жабдықтарды технологиялық үрдісте қолдану;
- жабдықтардың күтімі;
- жеңіл жөндеу жұмыстары.
БҚ 8,

ПК 2.3.6
СД.03
Кассовые операции
Организация работы кассиров. Требования. Деловые качества.
Правила расчетов и обслуживания покупателей.
Правила обслуживания, эксплуатации и регистрации контрольно-кассовых машин. Их виды. Устройство. Функциональные возможности.
Основные режимы работы. Подготовка к работе.
Ввод цены. Умножение количества товара на его цену. Аннулирование покупки. Аннулирование чека. Оформление кассовых отчетов.
Признаки платежеспособности государственных денежных знаков. Порядок получения, хранения и выдачи денежных средств. Безналичные расчеты. Средства, правила проведения.
Правила оформления документов по кассовым операциям
Знания:
- документы, регламентирующие применение контрольно-кассовых машин;
- правила расчетов и обслуживания покупателей;
- правила обслуживания эксплуатации, регистрации контрольно-кассовых машин;
- классификацию устройства контрольно-кассовой техники;
- признаки платежеспособности государственных денежных знаков;
порядок получения, хранения и выдачи денежных средств;
- безналичные расчеты.
Умения:
- подготовка и работа на различных видах контрольно-кассовой техники;
- Устранять мелкие неисправности;
-распознавать платежеспособность государственных денежных знаков;
- осуществлять заключительные операции;
-оформлять документы по кассовым операциям;
- соблюдать правила техники безопасности.
БК 5, БК 6, БК 7, БК 9,
ПК 2.3.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций. Основные кассовые и приходные операции. Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат. Основные расходные кассовые операции. Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы. Оформление. Оформление товарного отчета. Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи. Проведение суммарной инвентаризации. Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций.
Умения:
- ориентироваться в операциях бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности.
БК 7, БК 9,
ПК 2.3.8
СД.05
Автоматизация учета в торговле
Программы автоматизации учета (1С, Лука и т.д.). Виды. Назначение. Особенности. Производитель.
Системные требования. Интерфейс. Возможности и функции.
Применение в торговле.
Знания:
-классификацию и назначение программ автоматизации учета;
-конфигурацию, возможности, функции программы автоматизации учета.
Умения:
-применять программы автоматизации в профессиональной деятельности.

КҚ 2.3.6
АП.03
Касса операциялары
Кассирлердің жұмысын ұйымдастыру. Талаптар. Іскерлік қасиеттер.
Сатып алушылармен есептер мен қызмет көрсетудің ережелері.
Бақылаушы кассалық машиналарды қолдану, тіркеу, қызмет көрсету ережелері.
Олардың түрлері.
Құрылымы.Қызмет көрсету мүмкіндіктері.
Негізгі жұмыс режимдері
Жұмысқа дайындық.
Бағаны кіргізу. Тауар санын оның бағасына көбейту.
Чекті жою. Кассалық есептерді рәсімдеу. Ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігі;
Ақшалай сомаларды алу, сақтау, беру тәртібі
Ақшасыз есептер. Құралдары, өткізу тәртібі.
Касса операциялары бойынша құжаттарды рәсімдеу ережелері.
Білімдер:
- жақылаушы кассалық машиналардың қолдану тәртібін реттейтін құжаттар;
- сатып алушылармен есептер мен қызмет көрсетудің ережелері;
- бақылаушы кассалық машиналарды қолдану, тіркеу, қызмет көрсету ережелері бақылаушы кассалық техниканың құрылымының жіктелуі
- ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігі;
- ақшалай сомаларды алу, сақтау, беру тәртібі
- ақшасыз есептер.
Іскерліктер:
- бақылаушы кассалық техниканың әр түрлерінде жұмыс істеу және дайындық;
- майда ақауларды жөндеу; Ақшаның мемлекеттік белгілерінің төлем қабілеттілігін айқындап отыру
- қорытынды операцияларды жүзеге асыру
касса операциялары бойынша құжаттарды рәсімдеу ережелері
- техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9, КҚ 2.3.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.3.8
АП.05
Саудада есепті автоматтандыру
Есепті автоматтандырудың бағдарламасы (1С, Лука және т.б.) түрлері. Тағайындалуы. Ерекшеліктері. Өндіруші. Жүйелік талаптар. Интерфейс. Мүмкіншіліктер мен функциялар. Саудада қолданылуы.
Білімдер:
- есепті автоматтандырудың жіктелуі мен тағайындалуын;
- есепті автоматтандырудың - Конфигурациясын, мүмкіншіліктерін, бағдарлама функциясын;
Іскерліктер:
- кәсіби іс қызметте автоматтандыру бағдарламасын қолдануды.

БК 7, БК 9,
ПК 2.3.9
Квалификация 051342 "Агент коммерческий"
СД.01
Организация коммерческой деятельности
Сущность, роль и задачи коммерческой деятельности. Коммерческая информация и ее защита. Организация хозяйственных связей. Организация биржевой торговли, торговли на аукционах, организация таможенных операции. Коммерческая работа по оптовым закупкам товаров. Организация оптовой и розничной торговли. Формирование ассортимента и управление товарными запасами. Работа по совершению экспертно-импортных операций. Порядок заключения лизингового контракта, понятие факторинга.
Знания:
- сущность, роль и задачи коммерческой деятельности.
- особенности коммерческой информации и ее защита.
- принципы организации хозяйственных связей.
- организацию биржевой торговли.
- организацию торговли на аукционах.
- организацию таможенных операций.
- сущность лизинга, его виды, порядок заключения лизингового контракта.
- понятие факторинга.
Умения:
- организовать коммерческую работу по оптовым закупкам товаров;
- организовать коммерческую работу по оптовой продаже товаров;
- организовать коммерческую работу по розничной продаже товаров;
- формировать ассортимент и управление товарными запасами;
- организовать коммерческую работу при совершении экспортно-импортных операций;
- страховать коммерческую деятельность.
БК 4, БК 5, БК 6, БК 7, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 2.4.5
СД.02
Оборудование в коммерческой деятельности и охрана труда
Классификация и назначение оборудования, применяемого в коммерческой деятельности. Устройство. Принципы работы. Неисправности. Технические требования. Правила техники безопасности и охраны труда при работе.
Знания:
- виды оборудования и инвентаря, применяемого в коммерческой деятельности.
- принципы устройства;
- правила эксплуатации;
- правила техники безопасности.
Умения:
- применять различные виды оборудования и инвентаря;
-соблюдать правила техники безопасности.
БК 8, ПК 2.4.6
СД.03
Основы логистики
Понятие, цели, задачи. Принципы логистики. Логистические информационные системы. Методы оценки. Организация управления службами в логистике. Особенности логистики в отрасли
Знания:
-понятие, назначение логистики;
- принципы логистики;
знания:
- особенности логистики в отрасли;
-организация управления логистическими службамиз
БК 9,
ПК 2.4.7
СД.04
Учет и отчетность
Общая характеристика бухгалтерского учета и отчетности в торговле.
Учет кассовых операций. Основные кассовые и приходные операции. Приемы подсчета выручки по чекам через кассовый аппарат. Основные расходные кассовые операции. Основание и порядок составления кассового отчета.
Учет товарных операций. Приходные и расходные товарные документы. Оформление. Оформление товарного отчета. Инвентаризация товаров. Ее виды и цели, задачи. Проведение суммарной инвентаризации. Переоценка, оценка и списание.
Знания:
- сущность и содержание бухгалтерского учета;
- основные правила и методы ведения бухгалтерского учета;
- виды бухгалтерских счетов;
учет хозяйственных операций.
Умения:
- ориентироваться в операциях бухгалтерского учета и бухгалтерской отчетности.

БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.3.9
Біліктілік 0513042 "Коммерция агенті"
АП.01
Коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру
Коммерциялық іс-әрекеттің мәні, рөлі және мақсаттары. Коммерциялық ақпарат және оны қорғау, шаруашылық байланыстарын ұйымдастыру, биржалық сауданы ұйымдастыру; аукциондарда сауданы ұйымдастыру; кедендік операцияларды ұйымдастыру; тауарларды көптеп сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; тауарларды көптеп сату бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; тауар қорларының ассортиментін құрау және басқару; экспорт-импорт операциялары кезінде коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыру; лизинг маңызын, оның түрлері, лизингтік шарт жасау тәртібі; факторинг ұғымы.
Білімдер:
- коммерциялық іс-әрекеттің мәні, рөлі және мақсаттарын;
- коммерциялық ақпаратты құруды және оны қорғауды;
- шаруашылық байланыстарын ұйымдастыру;
- биржалық сауданы ұйымдастыру;
- аукциондарда сауданы ұйымдастыру;
- кедендік операцияларды ұйымдастыру;
- лизинг маңызын, оның түрлерін, лизингтік шарт жасау тәртібін;
- факторинг ұғымын.
Іскерліктер:
- тауарларды көптеп сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарларды көптеп сату бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарлардың бөлшек саудамен сатып алу бойынша коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- тауарлар қорларының ассортиментін құрау және басқаруды;
- экспорт-импорт операциялары кезінде коммерциялық іс-әрекетті ұйымдастыруды;
- коммерциялық іс-әрекетті сақтандыруды.
БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 2.4.5
АП.02
Коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтар және еңбекті қорғау
Коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтардың жіктелуі және тағайындалуы. Құрылысы. Жұмыс қағидасы. Бұзылулар. Техникалық талаптар. Жұмыс кезінде техника қауіпсіздігінің ережесі мен еңбекті қорғау.
Білімдер:
- коммерциялық іс қызметте қолданылатын жабдықтар мен саймандар түрін;
- құрылысын;
қолдану ережесін;
- техника қауіпсіздігінің ережесін.
Іскерліктер:
- түрлі жабдықтар мен саймандарды қолдануды;
техника қауіпсіздігі ережесін сақтауды.
БҚ 8,
КҚ 2.4.6
АП.03
Логистика негіздері
Түсінігі, мақсаты мен міндеттері. Логистика қағидалары. Логистикалық ақпараттық жүйелер. Бағалау әдістері. Логистикада қызметті басқаруды ұйымдастыру. Саладағы логистика ерекшеліктері.
Білімдер:
- түсінік, логистиканың тағайындалуы;
- логистика қағидалары;
- саладағы логистика ерекшеліктері;
- логистика қызметін басқаруды ұйымдастыруды;
БҚ 9,
КҚ 2.4.7
АП.04
Есеп және есеп беру
Саудадағы бухгалтерлік есеп пен есеп берудің жалпы сипаттамасы. Касса операцияларының есебі. Негізгі кассалық және кіріс операциялары. Ақша түсімін есептеу әдістері, касса аппараты арқылы чек бойынша есептеу. Негізгі шығыс касса операциялары. Касса есебін құрастыру негіздемесі және тәртібі. Тауар операцияларының есебі. Кіріс және шығыс тауар құжаттары. Толтыру. Тауар есебін толтыру. Тауарлар инвентаризациясы. Түрлері, мақсаты және міндеттері. Сомалық инвентаризация жүргізу. Қайтадан бағалау, бағалау және жою.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп мәні мен мазмұнын;
- бухгалтерлік есеп жүргізудің негізгі ережелері мен әдістерін;
- бухгалтерлік шот түрлері; шаруашылық операция есебін.
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есеп беру операцияларын игеруде.

БК 5, БК 6, БК 7, БК 9,
ПК 2.4.8
СД.05
Информационные технологии в коммерческой деятельности
Классификация и назначение программ автоматизации в коммерческой деятельности. Функции и возможности. Применение.
Знания:
-классификацию и назначение программ автоматизации коммерческой деятельности;
- функции.
Умения:
- умеет применять информационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 7, БК 9,
ПК 2.4.9
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Работа в качестве дублера продавца продовольственных товаров, продавца непродовольственных товаров; контролера-кассира, коммерческого агента.
Умения:
- организации рабочего места;
- соблюдения техники безопасности;
- соблюдения культуры и этики взаимоотношений между покупателем и продавцом;
- использования информационных технологий;
-ведения учета и отчетности;
-организации процесса продажи;
-и другие навыки, необходимые по квалификации.
Навыки:
-работы на различных видах оборудования;
-обслуживания покупателей и продажи различных групп товаров;
- и другие умения, необходимые по квалификации.
БК 1,БК 2, БК 4, БК 5, БК 6, БК 7, БК 8, БК 9, БК 10, БК 11
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности; формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1, БК 2, БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
-профессиональные термины для делового общения; деловые документы (деловое письмо, контракт, реклама, резюме, оформление документов, и т.д.)
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания: профессиональной терминологии менеджмента, необходимые для профессионального общения.
Умения:
- вести диалогическую и монологическую речь по специальности;
- составлять деловые документы;
- общаться с партнерами на иностранном языке.

БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.4.8
АП.05
Коммерциялық іс қызметтегі ақпараттық технологиялар
Коммерциялық іс қызметтегі автоматтандыру бағдарламаларының жіктелуі және тағайындалуы. Функциялары мен мүмкіншіліктері. Қолданылуы.
Білімдер:
коммерциялық іс қызметте автоматтандыру бағдарламаларының жіктелуі мен тағайындалуын;
функцияларын.
Іскерліктер:
кәсіби іс қызметте ақпараттық технологияларды қолдануды.
БҚ 7, БҚ 9,
КҚ 2.4.9
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Азық түлік тауарларының сатушысы, азық түлік емес тауарларының сатушысы, бақылаушы кассир, коммерциялық агент дублері ретінде жұмыс
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- жехника қауіпсіздігін сақтау;
- сатушы мен сатып алушы арасындағы өзара қарым-қатынас мәдениеті мен этикасын сақтау;
- ақпараттық технологияларды қолдану;
- есеп және есеп беруді жүргізу;
- сату үрдісін ұйымдастыру;
- біліктілік үшін қажетті басқа да дағдыларды;
Дағдылар:
- түрлі жабдықтарда жұмыс істей білу;
- сатып алушыларға қызмет көрсету және түрлі тауар топтарын сату;
- біліктілік үшін қажетті басқа да дағдыларды;
БҚ 1,БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6,
БҚ 7, БҚ 8, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі (оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін топтар үшін):
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар.
Сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы..
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- сөйлеу іскерліктерінің түрлерін және сөйлеу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажыратуды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдар. Іскерлік – қатынастарға арналған терминдер;
Кәсіби құжаттар (іскерлік хат, келісім шарт, резюме, құжаттарды толтыру және т.б.).
сөйлеу іскерліктерінің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби түрде мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым – қатынасқа қажетті кәсіби терминологияны;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша монологты және диалогті құрастыра білуді;
- іскерлік құжаттарды құрастыруды;
- әріптестермен шет тілінде қарым-қатынасты жүргізуді.

БК 1, БК 2
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период ссредневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия культурологии;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика - особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру,
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- раскрыть особенности казахского народа;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- прослеживать традиционность культуры;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- уметь определять внутреннюю культуру человека, общества.
БК 1, БК 2, БК 9
СЭД.02
Основы философии
Специфика философского знания; исторические типы философии. Мир как совокупность реальности. Материя и сознание; диалектика и ее альтернативы. Духовная жизнь человека и общества: теория познания; общественное сознание и многообразие его форм. Проблема человека в философии. Личность, свобода и ответственность; будущее человечества. Нравственные проблемы философии: мораль и нравственность, общечеловеческие моральные ценности.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- сформировать мировоззрение;
- объяснить действие законов и категорий диалектики в практической жизни;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 9, БК 10, БК 11
СЭД.03
Основы политологии и социологии социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 9, 10, 11, БК 7
СЭД.04
Основы экономики
Экономика и ее роль в обществе. Общие основы экономических систем; собственность и социально-экономический строй общества; общие типы организации производства; Деньги, история и современность; рынок и законы его функционирования; конкуренция. Производство и обращение новой стоимости; бизнес; воспроизводство индивидуального капитала. Система первичного распределения доходов. Макроэкономика; государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок.
Знания:
- понятия и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики.
Умения:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 7, БК 9, БК 10, БК 11
СЭД.05
Основы права
Понятие права, система, источники, Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина;
- механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Математика для экономистов
Технологическая матрица и задача оптимального планирования. Пространство товаров, вектор цен. Бюджетное множество. Линейные функции спроса и предложения, определение равновесной цены. Паутинообразная модель рынка. Функциональные зависимости, используемые в экономике. Применение производной в экономике. Прибыль фирмы. Экономический смысл частных производных. Свойства функции полезности. Задача оптимизации выбора потребителя. Матрицы последствий и рисков. Принятие решений в условиях полной неопределенности. Принятие решений в условиях частичной неопределенности. Риск как среднее квадратичное отклонение.
Знания:
- о роли математики в экономике;
- о назначении линейной алгебры;
- применение производной в экономике.
Умения:
- находить равновесную точку, использовать производную функции для решений экономических задач;
- использовать линейную алгебру для решения технологических матриц;
- принимать решения в условиях полной и частичной неопределенности.
БК 9

БҚ 1, БҚ 2
ӘЭП.00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; Мәдениетті зерттеудің көп түрлілігі;
Мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциялық – даосистік мәдениет үлгісі;
Үнді - буддалық мәдениеттің үлгісі;
Исламдық мәдениет әлемі;
Мәдениеттің христиандық үлгісі;
Батыс еуропалық мәдениет және оның әлем дамуына ықпалын тигізуі;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы;
Орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті;
ХVII-XIX ғасырдағы қазақ мәдениетіндегі дәстүрлер.
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттанудың негізгі түсінігін;
- конфуциялық – даосизм мәдениетін; қытай өнерін, иеороглификасын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен оның негізгі жетістіктерін;
- Ислам, Мұхаммед, құрайшы,Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиан дінін оқудағы негізгі принциптері және оның бағыттарының құндылықтарын;
- Франция мәдениеті Ашельдік мәдениетті;
- көшпенділердің өмір салты және құндылықтар жүйесін;
- Қазақстанның орта ғасырлық мәдениетіне түркі және араб мәдениетінің ықпал жасауы туралы.
Іскерліктер:
- қазақ халқының ерекшеліктерін ашуды;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдануды;
- мәдени салттарын бақылап;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшілігін көрсетуді;
- адамның, қоғамның ішкі мәдениетін анықтауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 9
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философиялық білімінің спецификасы; Философияның тарихи түрлері. Әлем нақтылықтың негіздемесі. Материя және сана. Диалектика және оның альтернативалары. Адамның және қоғамның рухани өмірі: білу теориясы, қоғамдық сана және оның формаларының көп түрлілігі. Философиядағы адамның мәселелері. Тұлға, бостандық және жауапкершілік; Адамзаттың болашағы. Философияның өнегелі жағдайлары: мораль және өнеге, жалпы адамзаттың моральдық құндылықтары
Білімдер:
- әлем және адам өмірінің мағынасы туралы философиялық, ғылыми және діни көзқарастарды;
- әлеуметтік және этикалық мәселелерді шешудегі ғылымның, оның салаларының, әдістері мен құрылымының рөлін;
Іскерліктер:
- дүниеге деген көзқарасты қалыптастыруды;
- диалектика заңдары мен категорияларын тәжірибеде түсіндіруді;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым қатынастарының өнегелі нормаларын жөнге салуды.
БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік жалпылық;
Әлеуметтік және этнохалықтық қатынастар. әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар және ұйымдар;
Адам: оның әлеуметте рөлі және әлеуметтік мінез-құлқы;
Саясаттану пәні;
Саяси билік және биліктік қатынастар; саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер;
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік қадамдар туралы;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қабаттар, әлеуметтік қарым-қатынастар туралы түсініктерді;
- тұлғаның әлеуметтану үрдісінің ерекшеліктерін және оларды реттеудің түрлерін.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды дамыту және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторларын дамытуды;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастарды және саяси үрдістерді;
- саяси жүйелер және саяси тәртіптер туралы түсініктерді қалыптастыруды.
БҚ 9, 10, 11, БҚ 7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
экономика және оның қоғамдағы рөлі. Жалпы экономикалық жүйесінің негізі; Қоғамның жеке меншігі және әлеуметтік экономикалық қатары; Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері. Ақшаның тарихы мен қазіргі жағдайы. Нарық және нарық функцияларының заңдылықтары. Бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналуы. Бизнес; Жеке капиталдың өндірілуі. Табысты бөлудің жүйесі. Макроэкономика. Дүние жүзі экономикасы және дүние жүзі нарығы.
Білімдер:
- экономика ұғымын және басты функцияларын;
- қоғамдық өндірістің құрылымын, өндірістік қатынастың жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдарын, нарық және оның қызметтерін;
- табыстың пайда болуы мен экономикалық рөлін;
- макроэкономиканың негізгі сипатын және ерекшелігін.
Іскерліктер:
- экономика заңдылықтарының іс-әрекетін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпорын іс - әрекетінің экономикалық талдауын жасауды.
БҚ 7, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – заңға сүйінген жүйе түйіні;
Адам құқығының жалпы декларациясы. Адам, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтардың бостандығы мен құқықтары;
- оларды орындау механизмдерін;
- кәсіпшілік қызмет сферасында заңға сүйенген және өнегелі-этикалық нормаларды.
Іскерліктер:
- маманның кәсіпшілік қызметін реттейтін нормативті - заңға сүйінген құжаттарды.
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Экономистерге арналған математика
Технологиялық матрица және оптималды жоспарлаудың міндеттері. Тауарлардың кеңістігі, баға векторлары. Бюджеттің көпшілігі. Сұраныстың сызықтық қызметтері және ұсыныс, тең бағаны анықтау. Нарықтың өрмекші тәріздес моделі . экономикада қолданылатын атқарымдық тәуелділік. экономикада туындыларды қолдану. Фирма табысы. Жеке туындыларды қолданудың экономикалық маңызы. Өзіндік аткарымдылықтың пайдасы. Тұтынушының өзіндік таңдауды оптимизацияның міндеті. Нәтижелер және тәуекелділік матрицасы. Анықталмаған жағдайда шешім қабылдау. Жартылай анықталмаған жағдайда шешім қабылдау. Тәуекелділік орташа квадраттық ауытқу.
Білімдер:
- математиканың экономикадағы рөлін;
- сызықтық алгебраның тағайындалуын;
- экономикада өндірістікті пайдалануды.
Іскерліктер:
- тепе-тең нүктені табуды, экономикалық есептерді шешу үшін өндірістік қызметті қолдануды;
- технологиялық матрицаларды шешу үшін сызықтық алгебраны қолдануды;
- толық және жартылай белгісіз шарттарда шешімдерді қабылдауды.
БҚ 9

ПК 3.1.1
ОПД 02
Экономическая информатика и вычислительная техника
Цели и задачи экономической информатики, средства ее обработки, методы хранения и передачи экономической информации, информационная технология и этапы ее развития, концепция технологии обработки экономической информации, основные понятия вычислительного процесса, характеристика и основы рациональной организации вычислительного процесса, виды вычисления, практическое применение вычислительных машин, структура и операционная система, программы по обслуживанию операционной системы, редакторы текстов, электронные таблицы, системы управления базами данных.
Знания:
- назначение вычислительных машин,
- классификацию средств вычислительной техники;
- концепцию технологии обработки экономической информации;
-характеристику и основы рациональной организации вычислительного процесса;
- виды вычисления;
- практическое применение вычислительных машин;
- программы по обслуживанию операционной системы;
- системы управления базами данных.
Умения:
- использовать готовую прикладную программу;
- использовать в организациях и предприятиях персональные компьютеры;
- обрабатывать учетную информацию;
- использовать программный пакет при работе на компьютере;
- использовать программы по обслуживанию операционной системы;
- использовать редакторы текстов; электронные таблицы, системы управления базами данных на ПЭВМ.
БК 10
ПК 3.1.2
ОПД.03
Налоги и налогообложение
Понятие о налогах, сборах и других обязательных платежах в бюджет. Роль налогов в экономике, социально-экономическая сущность, задачи и структура налоговой системы Республики Казахстан, основные принципы налогообложения, объекты налогообложения, организация взимания налогов, налоговый кодекс Республики Казахстан “ О налогах, сборах и других обязательных платежах в бюджет ”
Знания:
- роль налогов в государстве и их функции;
- принципы налогообложения; налоговые обязательства налогоплательщика;
- налоговую политику и задачи органов налоговой службы;
- виды действующих налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- основные статьи Налогового Кодекса РК; регулирующие налоговые правоотношения.
Умения:
- определять субъекты и объекты налогообложения, налоговую базу;
- исчислять суммы налогов, сборов и платежей согласно налоговому законодательству;
- заполнять бланки налоговой отчетности.
БК 7
ПК 3.1.3
ОПД.04
Основы менеджмента
Понятие. Сущность и содержание, типы менеджмента, основные функции менеджмента, эволюция теории и практики менеджмента, организация труда менеджера.
Понятие, признаки и виды организации, структура управления, стили управления, власть и ее формы, виды баланса, понятие причины, виды конфликтов и методы разрешения.
Знания:
- сущность и категории менеджмента;
- цели и функции менеджмента;
- Основы кадровой политики менеджмента;
Умения:
- применять методы менеджмента;
- планировать эффективность и развитие менеджмента;
- вести организацию менеджмента.
БК 6

КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Экономикалық информатика:
экономикалық информатика пәнінің мақсаты мен міндеті, оны өңдеу құралдары, экономикалық ақпараттарды сақтау және жіберу әдістері, ақпараттық технология және оның даму кезеңі, экономикалық ақпаратты өңдеудің технологиялық концепциясы, есептеу үрдісінің негізгі ұғымдары, есептеу түрлері, есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуы; құрылымдық және операциялық жүйеге қызмет көрсету бағдарламалары; электрондық кестелер, мәтін редакторлары, басқару жүйесін меңгеру.
Білімдер:
- есептеуіш машиналардың тағайындалуын,
- есептеуіш техникалық құралдардың жіктелуін;
- экономикалық ақпаратты өңдеу технологиясының концепциясын;
- есептеуіш үрдісті ұйымдастырудың тиімділігін және оның сипатталуын;
- есептеу түрлерін;
- есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуын;
- операциялық жүйеде қызмет ету бағдарламасын;
- деректер базаларын басқару жүйелерін.
Іскерліктер:
- дайын қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- ұйымдарда және кәсіпорындарда арнайы компьютерлерді қолдануды;
- есептік бағдарламаны өңдеуді;
- ЭЕМ жұмыс кезінде бағдарламалық пакетті қолдануды;
- операциялық жүйеге қызмет ету бағдарламаларын қолдануды;
- мәтін редакторларын, электронды кестелерді;
- ЭЕМ-дың мәліметтер базасын басқару жүйесін.
БҚ 10
КҚ 3.1.2
ЖКП.03
Салық және салық салу:
Салық, түсінігі, салықты жинау және басқа да бюджетке міндетті төлемдер туралы түсінік; Салықтардың экономикалық маңызы, әлеуметтік-экономикалық мәні, Қазақстан Республикасының салықтық жүйесінің құрылымы мен маңызы, салық салудың негізгі қағидалары, салық салудың объектілері, салықты жинауды ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының "Салық туралы, салықты жинау және басқа да бюджетке тиісті төлемдер" кодексі.
Білімдер:
- мемлекет экономикасындағы салықтың рөлін және олардың қызметін;
- салық салу қағидаларын; салық төлеушінің салықтық міндеттемелерін;
- салық ұйымдарының салық саясаты мен мақсаттарын;
- қолданыстағы салық түрлерін және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін;
- Қазақстан Республикасының салық Кодексінің, салық құқықтық қатыныстарын зерттейтін негізгі баптарын;
- салық салуда құқықтық қатынастарды реттеуді.
Іскерліктер:
- салық салу субъектілері мен объектілерін, салық базаларын, салық мөлшерлерін қолдануды;
- салық заңнамаларына сәйкес салық сомасын, жинақтау мен төлемдерді есептеуді;
- салық есептерінің құжаттарын толтыруды.
БҚ 7
КҚ 3.1.3
ЖКП.04
Менеджмент негіздері:
Түсінігі. Менеджменттің мәні, мазмұны, түрлері, негізгі қызметтері, менеджмент теориялық және тәжірибелік эволюциясы, менеджер қызметін ұймдастыру.
Ұйым түсінігі, белгілері және түрлері, басқару құрылымдары, стильдері, билік және оның формалары, баланс түрлері, дау себептері, түрлері мен оны шешудің әдістері.
Білімдер:
- менеджмент категорияларын және мәнін;
- менеджменттің мақсаттары мен қызметтерін;
- менеджменттің кадрлік саясатының негізін.
Іскерліктер:
- менеджмент әдістерін қолдануды;
- менеджменттің дамуы мен тиімділігін жоспарлауды;
- менеджементті ұйымдастыруды.
БҚ 6

ПК 3.1.4
ОПД.05
Общая теория статистики
Роль и значение статистики в любом экономико-статистическом исследований. Изучение методологии анализа количественной стороны социально-экономических явлений. Условия применения статистических показателей в экономическом исследовании. Иметь представление о методах, задачах и об организации и особенностях статистики. Приемы сбора и разработки статистических показателей, формы и порядок составления действующей статистической отчетности для анализа и прогнозирования с применением экономико-математических, графических методов и таблиц.
Знания:
- роль, значение и функции статистики в любом экономико-статистическом исследовании;
- методы, задачи, функции и организация статистики;
- понятия и виды статистических категорий и показателей;
- этапы экономико-
статистического исследования;
- методику расчетов относительных, средних величин, показателей рода динамики и индексов.
Умения:
- собирать, обрабатывать и анализировать экономическую информацию;
- различать виды статистических показателей и применять их в расчетах;
- рассчитывать и применять относительные, средние величины и показатели вариации;
- строить ряды распределения таблицы и графики с применением информационно-инновационных технологий;
- рассчитывать, применять и анализировать показатели; ряда динамики и индексы.
БК 9
ПК 3.1.5
ОПД. 06
Этика и психология деловых отношений
Предмет и задачи психологии, и ее значение в современности. Основная функция психологии в профессиональной деятельности; профессиональное психологическое общение; этическое общение; противоречия в производственно-деловых отношениях; выработка профессионального самопознания и эффективного общения; организация деловых мероприятий и переписки; профессиональное общение по профессиональной деятельности.
Знания:
- роль и место профессиональной психологии в современных науках о человеке;
- основные функции профессиональной психологии;
- культуру общения;
- эталоны воспитания;
- эстетическую культуру.
Умения:
- анализировать профессионально-
психологические явления;
- вырабатывать навыки профессионализма и самоанализа самопознания эффективного общения;
- использовать культуру общения в профессиональной сфере.
БК 1, БК 2, БК 11, ПК 3.1.6
ОПД.07
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Цели и задачи дисциплины. Право, понятия, система, источники. Конституция РК – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство; основные отрасли права, правоохранительные органы профессиональной деятельности интеллектуальная собственность как развитие авторского право; определение вектора прав на формирование правовой личности специалистов. Нормативные и правовые нормы в профессиональной деятельности.
Знания:
- права, свободы человека и гражданина;
- механизмы их реализации;
- законы, права, особенности построения правового государства;
- правовые и нравственные, этические нормы в сфере профессиональной деятельности специалиста;
- принципы и методы правового регулирования;
- о социальной сущности и содержании права;
- о роли государственно-
организованном правовом обществе.
Умения:
- сформировать правовую грамотность и ее развитие в профессиональной деятельности;
- формировать политическую, правовую культуры мышления и поведения всех слоев населения в современном обществе.
БК 7,

КҚ 3.1.4
ЖКП.05
Cтатистиканың жалпы теориясы:
Кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлі мен маңызы. Әлеуметтік-экономикалық құбылыстардың сандық жақтарын талдау әдістемелерін меңгеру. экономикалық зерттеулердегі статистикалық көрсеткіштерді қолдану жағдайлары.
Статистикалық әдістер, мақсаттары, ұйымдастырылуы және ерекшеліктері жөнінде білу. Статистика көрсеткіштерін жинақтау және өңдеу әдістері. экономика-математикалық, графикалық әдістер мен кестелерді талдау мен болжау арқылы статистикалық есептеудің дұрыс құрылуын реттеу.
Білімдер:
- кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлін, маңызы мен қызметін;
- статистиканы ұйымдастырудың міндеттері, әдістері, қызметтері;
- статистикалық категориялар және көрсеткіштер туралы түсінік;
- экономикалық-статистикалық зерттеулердің кезеңдерін;
- индекс пен динамика көрсеткіштеріне қатысты орта деңгеймен есептеу әдістерін.
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты жинақтай, өңдей және талдай білуді;
- статистикалық көрсеткіштердің түрлерін ажырата білу және оларды есептеуде қолдануды;
- қатысты, орта деңгейлі көрсеткіштерін қолдануды;
- иновациялық-ақпараттық технологияларды қолдана отырып, кестелер мен графиктерді құрастыруды;
- динамика мен индекс қатарындағы көрсеткіштерді есептеуді, қолдануды және талдауды.
БҚ 9
КҚ 3.1.5
ЖКП. 06
Іскерлік қарым-қатынастың әдебі мен психологиясы
эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесіндегі кездесулер, келісім сөздер протоколы;
халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орынның интеръері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- қарым-қатынастың қызметтерін, түрлерін, құралдарын;
- серіктестік қарым-қатыныста жүргізілетін этика қағидаларын;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қоюды;
- клиенттермен өзарабайланыс этикасын;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелерін.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша кәсіби қызмет сферасында мәдени пікірлесуді қолдануды;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдануды;
- іскерлік шараларды ұйымдастыруды;
- жалпы іскерлік хат алмасу ережелерді;
- дау-дамайды кәсіби қызметте шеше білуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 11,
КҚ 3.1.6
ЖКП.07
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Пәннің мақсаты мен міндеттері. Азаматтық кодекс, оның негіздері. Бизнесті құрудың құқықтық негіздері, ұйымдастырылуы, жүргізілуі. Кәсіпкерлік құрылымның формалары.
Фирманы құру және жою тәртібі.
ҚР-ндағы интелектуалды жеке меншік және авторлық құқықтың дамуы; кәсіпкерлік әрекеттегі ҚР-ның еңбек заңнамалары және басқа да нормативтік және құқықтық нормалар.
Білімдер:
- адам мен азаматтық құқығын және бостандығын;
- оны іске асыру механизмін;
- құқықтық мемлекет құрудағы заңдар мен құқық ерекшеліктерін;
- кәсіби қызмет саласындағы маманның этикалық, құқықтық және рухани нормасын;
- құқықтық тәртіптің әдістері мен түрлерін;
- мемлекеттің ұйымдасқан – құқықтық қоғамдағы ролін, әлеуметтік маңызын, құқықтық мазмұнын.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметтегі құқықтық сауаттылықты қалыптастыру, дамыту және нормативті, құқықтық нормаларды пайдалануды;
- қазіргі ортада барлық бұқара топтың мінез – құлқы мен ойлау мәдениетерін саяси құқықтық жүйеге қалыптастыруды.
БҚ 7,

ПК 3.1.10
ОПД.11
Основы бухгалтерского учета
цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности, бухгалтерский баланс и система счетов, хозяйственные средства и их классификация, счета бухгалтерского
учета, их построение; план счетов, документация хозяйственных операций;
организация бухгалтерского учета в торговых предприятиях и организациях, документальное оформление;
учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций, документальное оформление;
учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учетная политика предприятия, учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерская отчетность.
Знания:
- цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
- классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
- порядок документального оформления;
- принципы организации учета наличных средств;
- основные виды и формы безналичных расчетов;
-учетную политику предприятия, учет расходов, доходов.
Умения:
- реализовывать план счетов;
- документировать хозяйственные операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- контролировать бухгалтерский баланс и систему счетов;
- составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
- проводить учет денежных
средств, расчетных операций;
- проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
- проводить бухгалтерскую отчетность.
БК 9
ПК 3.1.11
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация 0515053 "Маркетолог"
СД. 01
Организация и технология отрасли
Понятие, роль, особенности, развитие и характеристика отрасли, ее инфраструктура.
Классификация предприятий отрасли и их размещение. Особенности его деятельности.
Планировка, состав помещений предприятий отрасли;
Производственные и технологические процессы протекающие на предприятии отрасли и т.д.
Знания:
- важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристику и взаимосвязь;
- производственную инфраструктуру предприятия;
- производственную структуру предприятия;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
- методы определения качества выпускаемой продукций;
Умения:
- ориентироваться в вопросах организаций отрасли;
- осуществлять стратегическое планирование производства;
- определять типы технологических циклов и процессов;
- определять виды и классификации сырья;
- организовывать снабжение;
- применять производственные и технологические процессы;
- использовать вспомогательные производственные помещения;
- нормировать труд на предприятиях
БК 1,БК 2, БК7, БК 9, БК10, БК 11

КҚ 3.1.10
ЖКП.11
Бухгалтерлік есеп негіздері:
Бухгалтерлік есеп және есеп беру түрлері, мақсаты, міндеті, тәртібі, бухгалтерлік баланс пен шот жүйесі, шаруашылық құралдар және олардың жіктелуі, бухгалтерлік есеп шоты, олардың орналасуы, шот жоспарлары, шаруашылық операциялардың құжаттамасы; сауда кәсіпорындары мен ұйымдардағы бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, құжаттардың рәсімделуі, ақшаға, есептік операцияларға есеп жүргізу, қолма – қол ақшаға есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидалары, кассалық операцияларды жүргізу ережелері, құжаттардың рәсімделуі, есептік және валюталық шоттарда ақша есебін жүргізу, ақшасыз айырысу түрлері мен формалары, тұтынушы мен тапсырыс беруші, дебитор мен кредитор, бюджет арасындағы есеп айырысу, еңбекке ақы төлеу, кәсіпорынның есеп саясаты, бухгалтерлік есеп беру, табыс, шығын және қаржылық көрсеткіштер есебі.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп және есеп беру туралы ережені, мақсатын, міндеттерін;
- бухгалтерлік есеп, тіркеу, олардың құрылуын топтастыруды;
- құжаттарды толтыру тәртібін;
- қолдағы құралдардың есебін ұйымдастыру қағидалары;
- ақшасыз есеп айырысудың негізгі түрлерін және формаларын;
- кәсіпорынның есеп саясатын, шығындары мен табыстарының есебін.
Іскерліктер:
- есеп жоспарларын іске асыруды;
- шаруашылық операцияларды құжаттауды;
- бухгалтерлік балансты және шоттар жүйесін ұйымдастыру;
- бухгалтерлік балансты және шоттар жүйесін бақылау;
- тауар қозғалысы, тауарлардың жоғалуы туралы есеп құрауды;
- есептік операциялар мен ақшалай құралдар есебін жүргізуді;
- есептік және валюталық шоттағы ақшаға есеп жүргізуді;
- бухгалтерлік есепті жүргізуді.
БҚ 9
КҚ 3.1.11
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік 0515053 "Маркетолог"
АП. 01
Саланы ұйымдастыру және сала технологиясы:
Сала туралы түсініктеме, рөлі, ерекшеліктері, дамуы және сипаттамасы, оның инфрақұрылымы. Сала кәсіпорынның жіктелуі және олардың орналасуы. Оның әрекетінің ерекшеліктері.
Білімдер:
- халық шаруашылықтағы маңызы, мінездемесі және өзара байланысын;
- кәсіпорынның өндірістік инфрақұрылымын;
- кәсіпорынның өндірістік құрылымын;
- өндіріс цехтарындағы негізгі жұмыстарды және өнімдерді өндіру процестерін ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- өндірістің стратегиялық жоспарларын іске асыруды;
- технологиялық циклдар және процесстер түрлерін анықтауды;
- шикізат түрлері мен классификацияларын;
- шығарылған өнімнің сапасын анықтау тәсілдерді;
- жабдықтауды ұйымдастыруды;
- өндірісте технологиялық үрдістерді қолдануды;
- кәсіпкорындардағы еңбекті нормалауды.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 7,
БҚ 9,
БҚ 10,
БҚ 11

ПК 3.5.12
СД.02
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
направления научно-технического прогресса в отрасли;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- классификацию оборудования;
- назначение, характеристики, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
- охрану труда;
- правовую и нормативную базу;
- факторы, влияющие на условия труда;
- виды, средства, меры предупреждения техники безопасности;
Умения:
- оснащать оборудованием организацию технического обслуживания;
- оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме;
- проводить мероприятия по охране труда.
БК 8
ПК 3.5.13
СД.03
Маркетинг:
основные концепции рыночной деятельности;
классификацию;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта и продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика;
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
-основные концепции рыночной деятельности;
- классификацию;
-стратегию ценообразования;
классификацию цен;
-информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга.
Умения:
- определять сегментирование рынка;
- использовать маркетинговую среду;
- использовать средства маркетинга;
- проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и ценовую политику;
- исследовать маркетинг рынка.
БК 1, БК 2, БК 4, БК 5, БК 6, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.5.14
СД.04
Маркетинговые исследования
Понятие, назначение маркетиноговых исследований. Процесс маркетинговых исследований. Виды, источники, методы сбора маркетинговой информации. Разработка плана исследования. Организация сбора данных. Методы анализа. Прогнозирование. Отчет о проведении исследования. Современные технологии в маркетинговых исследованиях.
Знания:
-понятие, цели и задачи проведения маркетинговых исследований;
- порядок организации маркетинговых исследований;
- методы сбора маркетинговой информации.
Умения:
- разрабатывать план проведения маркетинговых исследований;
- провести анализ информации;
- составить прогноз;
- составить отчет о проведении исследований.

КҚ 3.5.12
АП.02
Кәсіпорынды техникалық жабдықтау және еңбекті қорғау (сала бойынша):
Саладағы ғылыми-техникалық прогрестің бағыттары; жабдықтардың жіктелуі; жекелеген топтарының сипаттамасы; тағайындалуы, әрекет ету қағидалары, құрылғылардың ерекшеліктері; таңдау критерийлері; қауіпсіздік ережелері; құрылғыларды жабдықтауды ұйымдастыру және техникалық қызмет көрсету; еңбекті қорғау; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауру; еңбек шарттарына әсер етуші факторлар; еңбекті қорғауға арналған іс-шаралар; қауіпсіздік техникасы: алдын алу шаралары түрлері, құралдары.
Білімдер:
- жабдықтардың жіктелуін;
- тағайындалуын, сипаттамаларын, әрекет ету қағидаларын, құрылғылардың ерекшеліктерін, таңдау критерийлерін, жекелеген топтарды қауіпсіз қолданудың ережелерін;
- еңбекті қорғауды;
- құқықтық және нормативті базаны;
- еңбек шартына әсер ететін факторлар;
- қауіпсіздік техникасының түрлерін, құралдарын, ескерту шараларын.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру құралдармен жабдықтауды;
- өндірістік жарақат кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
- еңбекті қорғау бойынша іс–шаралар өткізуді.
БҚ 8
КҚ 3.5.13
АП.03
Маркетинг
Маркетинг түсінігі, оның мақсаттары, қызметтері, қағидалары; нарықтық әрекеттің негізгі концепциялары; нарықты сегменттеу; маркетингтің объектілері және субъектілері; маркетингтік орта; маркетингтік тәсілдер; сұранысты зерттеу әдістері, қалыптастыру, және жоспарлау; нарықта тауарларды және қызмет көрсетуді өткізуді ынталандыру; жарнама; өткізу және баға саясаты; бағаны қалыптастырудың стратегиясы мен мақсаты; бағалардың жіктелуі; нарықты маркетингтік зерттеу; маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы.
Білімдер:
- маркетинг саласының маңызы мен қағидаларын;
- маркетингтік ортаны;
- сатып алушылардың мінез-құлықтарын;
- тауар және тауар саясатын.
Іскерліктер:
- нарық құрылымына сипаттама беру және тұтыну нарығын;
- нарық сегменттерін табуды;
- маркетингте баға стратегиясын қолдануды;
- тауарларды тарату тәсілдерін іске асыруды;
- маркетингтік зерттеулер жүргізуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.5.14
АП.04
Маркетинг зерттеулері
Негізгі түсініктер, маркетинг зерттеулерінің тағайындалуы. Маркетинг зерттеулерінің үрдісі. Түрлері, көздері, маркетинг ақпаратын жинау әдістері. Зерттеу жоспарын жетілдіру. Мәліметтерді жинауды ұйымдастыру. Талдау әдістері. Болжау. Зерттеу жүргізу туралы есеп. Маркетинг зерттеулеріндегі қазіргі технологиялар.
Білімдер:
- Түсініктерді, маркетинг зерттеулерін жүргізудегі мақсат пен мәндеттерді;
- Маркетинг зерттеулерін ұйымдастыру тәртібін;
- Маркетинг ақпаратын жинау әдістерін.
Іскерліктер:
- Маркетинг зерттеулерін жүргізу жоспарын жетілдіруді;
- Ақпаратты талдауды жүргізуді;
- Болжауды құрастыруды;
- Зерттеу жүргізу туралы есеп құрастыруды.

БК 1, БК 2, БК 6, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.5.15
СД.05
Международный маркетинг:
Роль и место международной торговли в мировом хозяйстве, история, истоки, формы развития международной торговли, понятия, показатели, объекты мировой торговли, теория международной торговли, особенности коммерческой работы при совершении экспортно-импортных операций на рынке.
Знания:
- роль международной торговли в мировом хозяйстве,
- историю, истоки, формы развития международной торговли,
- понятия, показатели, объекты мировой торговли,
- теорию международной торговли,
- экспортно-импортные операции на рынке.
Умения:
- ориентироваться в сфере международной экономической торговой деятельности,
- определять величину таможенных пошлин, сборов,
- проводить операции по экспорту и импорту.
БК 1, БК 2, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.5.16
СД. 06
Организация рекламной деятельности
Понятие, роль рекламы, социально-психологические основы рекламы, средства, виды, характеристики, назначение и применение распространения рекламы, рекламная деятельность, рекламные средства, рекламная деятельность оптовых и производственных предприятий.
Знания:
- понятие рекламы;
- социально-психологические основы рекламы;
- средства, виды, характеристики, назначение и применение распространения рекламы.
Умения:
- регулировать рекламную деятельность;
- применять рекламные средства;
- осуществлять рекламную деятельность оптовых и производственных предприятии.
БК 1, БК 2, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.5.17
СД. 07
Основы логистики
Понятие, цели, задачи. Принципы логистики. Логистические информационные системы. Методы оценки. Организация управления службами в логистике. Особенности логистики в отрасли
Знания:
-понятие, назначение логистики;
- принципы логистики;
Знания:
- особенности логистики в отрасли;
-организация управления логистическими службами.
БК 9,
ПК 3.5.18
СД.08
Товароведение
Предмет и задачи товароведения по отраслям, понятие продукции и товара; классификация продукции и товаров; классификаторы продукции и товаров; кодирование продукции и товаров; общие требования к сертификации продукции и товаров; характеристика продукции и товаров по отраслям; ассортимент продукции и товаров; количество продукции и товаров; качество продукции и товаров; приемка продукции и товаров; цена и стоимость; виды и способы определения цен на продукцию и товары; маркировка; тара и упаковка; транспортирование продукции и товаров;
хранение продукции и товаров;
знать:
- классификацию товаров;
- важнейшие казахстанские классификаторы, межгосударственные классификаторы.
- ассортимент продукции и товаров по отраслям;
- маркировку товаров;
- приемку продукции и товаров;
уметь:
- группировать товары по их назначению;
- выявлять факторы влияющие на качество товаров и дефекты;
- выявлять дефекты и причины их возникновения;
- оценивать качество товаров.
БК 9,
ПК 3.5.19
СД.09
Дисциплина с учетом специализации отрасли
Содержание дисциплины организации образования включают необходимые разделы, углубленно характеризующую отрасль, в которой специализируется базовые предприятия.
- Знания:
-принципы, особенности, характеристики профессиональной деятельности с точки зрения отраслевой специализации
Умения:
- приложение полученных знаний в своей профессиональной деятельности.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 6, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.5.15
АП.05
Халықаралық маркетинг:
Әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың орны, рөлі, тарихы, деректері, даму түрлері, халықаралық маркетингтің даму формалары, түсініктері, көрсеткіштері, объектілері, халықаралық сауда теориясы, нарықта экспорттық-импорттық операцияларды іске асыру кезінде коммерциялық жұмыстардың ерекшеліктері.
Білімдер:
- әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың рөлін;
- халықаралық сауданың тарихын, көздерін, даму түрлерін;
- халықаралық сауда объектілерінің түсінігін, көрсеткіштерін;
- халықаралық сауда теориясын, нарықтағы экспорт-импорт операцияларын.
Іскерліктер:
- халықаралық экономикалық сауда саласына бағытталуды;
- кеден салық мөлшерін, алымдарды, жинауларды анықтауды;
- экспорт және импорт бойынша операциялар өткізуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.5.16
АП. 06
Жарнамалық іс- әрекетті ұйымдастыру:
Жарнаманың түсінігі, рөлі, әлеуметтік-психологиялық негіздері; жарнаманың түрлері, құралдары, сипаттамалары, тағайындалуы және қолданылуы; жарнаманы тарату, жарнамалық қызмет, жарнамалық құралдар, көтерме сауда және өндірістік кәсіпорындарындағы жарнамалық қызмет.
Білімдер:
- жарнама ұғымын;
- жарнаманың әлеуметтік-психологиялық негіздерін;
- жарнама құралдарын, түрлерін, мінездемелерін, тағайындалуы және таратылуын, қолданылуын;
Іскерліктер:
- жарнамалық қызметті бақылауды;
- жарнамалық құралдарды қолдануды;
- көтерме сауда және өндірістік кәсіпорындарында жарнамалық қызметті жүзеге асыруды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.5.17
АП. 07
Логистика негіздері
Түсінігі, мақсаты мен міндеттері. Логистика қағидалары. Логистикалық ақпараттық жүйелер. Бағалау әдістері. Логистикада қызметті басқаруды ұйымдастыру. Саладағы логистика ерекшеліктері.
Білімдер:
- Түсінік, логистиканың тағайындалуы;
- Логистика қағидалары;
- Саладағы логистика ерекшеліктері;
- Логистика қызметін басқаруды ұйымдастыруды.
БҚ 9, КҚ 3.5.18
АП.08
Тауартану:
Салалар бойынша тауартану пәні және оның мақсаттары; өнім және тауар түсінігі, өнім және тауарлардың жіктелуі; өнімдердің және тауарлардың классификаторлары, өнімдер мен тауарлардың кодталуы; өнімдер мен тауарларды сертификаттауға қойылатын жалпы талаптары; салалар бойынша өнімдер және тауарлардың сипатталуы; өнімдер және тауарлардың ассортименті; өнімдер және тауарлардың саны;  өнімдер және тауарлардың сапасы; өнімдер және тауарларды қабылдау; бағасы және құны; өнімдер және тауарлардың бағасын анықтау әдістері; таңбалануы; ыдыс және орау; өнімдер және тауарларды тасымалдау; өнімдер және тауарларды сақтау.
Білімдер:
- тауарлардың жіктелуін;
- маңызды қазақстандық классификторларды, мемлекетаралық классификаторларды;
- салалар бойынша өнімдер және тауарлардың ассортиментін;
- тауарлардың таңбалануын;
- өнімдер және тауарларды қабылдауды.
Іскерліктер:
- тауарларды тағайындалуы бойынша топтастыруды;
- тауарлардың сапасына әсер ететін факторларды анықтауды;
- ақауларды және оладың пайда болу себептерін анықтауды;
- тауарлардың сапасын анықтауды.
БҚ 9, КҚ 3.5.19
АП.09
Саланың мамандануын ескеретін пән
Пән мазмұнына білім беру мекемесі базалық кәсіпорын маманданатын, саланы терең сипаттайтын қажетті бөлімді ендіреді.
- Білімдер:
салалық мамандану тұрғысынан кәсіби іс қызмет қағидаларын, ерекшеліктерін, сипаттамаларын.
Іскерліктер:
кәсіби іс қызметте алған білімін қолдану.

БК 1, БК 2, БК 4, БК 5, БК 6, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.6.14
СД.04
Международный маркетинг:
Роль и место международной торговли в мировом хозяйстве, история, истоки, формы развития международной торговли, понятия, показатели, объекты мировой торговли, теория международной торговли, особенности коммерческой работы при совершении экспортно-импортных операций на рынке.
Знания:
- роль международной торговли в мировом хозяйстве,
- историю, истоки, формы развития международной торговли,
- понятия, показатели, объекты мировой торговли,
- теорию международной торговли,
- экспортно-импортные операции на рынке.
Умения:
- ориентироваться в сфере международной экономической торговой деятельности,
- определять величину таможенных пошлин, сборов,
- проводить операции по экспорту и импорту.
БК 1, БК 2, БК 9, БК 10, БК 11
ПК 3.6.15
СД.05
Товароведение и экспертиза продовольственных товаров:
Предмет и задачи товароведения и экспертизы продовольственных товаров;
состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства товаров;
свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп продовольственных товаров: классификация и ассортимент, особенности пищевой ценности, факторы, формирующие качество товаров;
оценка качества;
использование в кулинарии;
упаковка и маркировка;
условия и сроки хранения, транспортирования товаров;
потери: причины возникновения и пути сокращения.
Знания:
-состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов;
- экспертизу продовольственных товаров;
-химический состав и свойства веществ;
-классификацию товаров, их краткую характеристику, ассортимент, пищевую ценность, свойства и показатели товаров;
-качества, факторы, формирующие качество;
-условия и сроки хранения, транспортирования.
Умения:
-применять товароведную характеристику продовольственных товаров;
-оценивать качество товаров;
-упаковывать и маркировать;
-подсчитывать потери;
-выявлять причины возникновения и пути сокращения потерь.
БК 9,
ПК 3.6.16
СД.06
Товароведение и экспертиза непродовольственных товаров:
Предмет и задачи товароведения и экспертизы непродовольственных товаров;
состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства товаров;
свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп непродовольственных товаров: классификация и ассортимент, факторы, формирующие качество товаров;
оценка качества;
упаковка и маркировка;
условия и сроки хранения, транспортирования товаров;
потери: причины возникновения и пути сокращения.
Знания:
-состояние и перспективы развития непродовольственного рынка и отдельных его сегментов;
- экспертизу непродовольственных товаров;
- состав, свойства веществ;
-классификацию веществ, их краткую характеристику, свойства и показатели;
-классификацию и ассортимент, факторы, формирующие качество;
-условия и сроки хранения, транспортирования.
Умения:
- определять дефекты товара;
- группировать виды дефектов;
- определять сорт товара;
- давать характеристику на товары;
-оценивать качество;
-упаковывать и маркировать;
-подсчитывать потери;
-выявлять причины возникновения и пути сокращения потерь.
БК 9,

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.6.14
АП.04
Халықаралық маркетинг:
Әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың орны, рөлі, тарихы, деректері, даму түрлері, халықаралық маркетингтің даму формалары, түсініктері, көрсеткіштері, объектілері, халықаралық сауда теориясы, нарықта экспорттық-импорттық операцияларды іске асыру кезінде коммерциялық жұмыстардың ерекшеліктері.
Білімдер:
- әлемдік шаруашылықтағы халықаралық сауданың рөлін;
- халықаралық сауданың тарихын, көздерін, даму түрлерін;
- халықаралық сауда объектілерінің түсінігін, көрсеткіштерін;
- халықаралық сауда теориясын, нарықтағы экспорт-импорт операцияларын.
Іскерліктер:
- халықаралық экономикалық сауда саласына бағытталуды;
- кеден салық мөлшерін, алымдарды, жинауларды анықтауды;
- экспорт және импорт бойынша операциялар өткізуді.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 9, БҚ 10, БҚ 11
КҚ 3.6.15
АП.05
Азық-түлік тауарлардың тауартануы және экспертизасы:
Азық-түлік тауарлардың тауартануы және экспертизасы пәні және міндеттері; азық-түлік нарығы мен оның жекелеген сегменттерінің халі және даму болашағы; заттардың химиялық құрамы және қасиеттері; қасиеттері мен көрсеткіштері; азық-түлік тауарларының жекелеген топтарының тауартану сипаты: топтастырылуы және ассортименті, тағамдық құндылығының ерекшеліктері; тауар сапасын құрайтын факторлар; сапаны бағалау; аспаздықта қолдану, орау және таңбалау; тасымалдау шарттары және сақтау мезгілдері, тауар тасымалдау; шығындар: пайда болу себептері және қысқарту жолдары.
Білімдер:
- азық-түлік нарығы мен оның жекелеген сегменттерінің халі және даму болашағын;
- азық-түлік тауарларының экспертизасын;
- заттардың химиялық құрамын және қасиеттерін;
- тауарлар топтастырлуын, олардың қысқаша сипатын, ассортиментін, тағамдық құндылығын, қасиеттері мен көрсеткіштерін;
- сапаны құрайтын факторларын;
- тасымалдау шарттары мен сақтау мезгілдері.
Іскерліктер:
- азық-түлік тауарларының тауартанушылық сипатын қолдану;
- тауар сапасын бағалауды;
- орау мен таңбалауды;
- шығындарды есептеуді, олардың пайда болу себептері және шығындарды қысқартуды анықтауды.
БҚ 9,
КҚ 3.6.16
АП.06
Азық түлік емес тауарлардың тауартануы және экспертизасы:
Азық-түлік емес тауарлардың тауартануы және экспертизасы пәні және міндеттері; азық-түлік емес тауалар нарығы мен оның жекелеген сегменттерінің халі және даму болашағы; тауарлардың химиялық құрамы және қасиеттері; қасиеттері мен көрсеткіштері; азық-түлік емес тауарларының жекелеген топтарының тауартану сипаты: топтастырылуы және ассортименті, тағамдық құндылығының ерекшеліктері; тауар сапасын құрайтын факторлар; сапаны бағалау; орау және таңбалау; тасымалдау шарттары және сақтау мезгілдері, тауар тасымалдау; шығындар: пайда болу себептері және қысқарту жолдары.
Білімдер:
- азық-түлік емес нарықтың және оның жекелеген сегменттерінің халі және даму болашағын;
- азық-түлік емес тауарларының экспертизасын;
- заттардың құрамын және қасиеттерін;
- тауарлар топтастырылуын, олардың қысқаша сипатын, қасиеттері мен көрсеткіштерін;
- топтастырылуын және ассортиментін, сапаны құрайтын факторларын;
- тасымалдау шарттары мен сақтау мезгілдері.
Іскерліктер:
- тауар ақауларын анықтауды;
- ақаулар түрлерін топтастыруды;
- тауар сорттарын анықтауды;
- тауарға сипаттама беруді;
- орау мен таңбалауды;
- шығындарды есептеуді, олардың пайда болу себептері және шығындарды қысқартуды анықтауды.
БҚ 9,

ПК 3.6.17
СД. 07
Контроль качества продукции и услуг:
качество: понятие, показатели качества;
контроль качества: назначение, краткая характеристика, классификация, виды и методы;
нормативная база;
фальсификация: понятие, причины, способы предупреждения, виды, средства и методы обнаружения;
идентификация услуг: виды, критерии, назначение.
Знания:
-понятие, показатели качества;
- виды и методы контроля качества;
-причины, способы предупреждения, средства и методы обнаружения фальсификации;
-виды, критерии, назначение идентификации услуг.
Умения:
-соблюдать нормативную базу;
-выявлять фальсификацию;
-проводить идентификацию услуг.
БК 7, БК 8,
ПК 3.6.18
СД.08
Основы микробиологии, санитарии и гигиены:
Микробиология, понятия, роль. Понятие о морфологии и физиологии микроорганизмов. Физиология питания микроорганизмов.
пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания; Основы гигиены и санитарии. Понятие о гигиене труда; производственный травматизм; личная гигиена; санитарная культура; медицинские обследования, их цель и виды; санитарные требования; санитарно-пищевое законодательство и организация санитарно-пищевого надзора.
Знания:
- морфологию и физиологию микроорганизмов;
- физиологию питания микроорганизмов;
- пищевые инфекции и отравления, принятия меры предупреждения
-основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование
-санитарно-пищевое законодательство, организацию санитарно-пищевого надзора.
Умения:
-выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
-не допускать пищевые отравления;
- производить расчет энергетической ценности пищевых веществ, и блюд, определять расход энергии;
- соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
- соблюдать санитарный режим на производстве;
- оказывать доврачебную помощь пострадавшему.
БК 8, БК 9
ПК 3.6.19
СД. 09
Стандартизация, метрология и сертификация.
Основные понятия, цели и задачи дисциплины; категории и виды стандартов; возникновение и развитие стандартизации; Закон РК "О техническом регулировании"; принципы стандартизации в предприятиях и организациях отрасли; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; сертификация услуг на предприятиях и организациях отрасли; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы правовой базы;
-основы теории измерений;
- вид стандартов;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
Умения:
- расшифровывать категорию стандартов;
- пользоваться классификатором для нахождения нужного стандарта;
- пользоваться стандартами непродовольственных товаров.
БК 7,

КҚ 3.6.17
АП. 07
Қызметтердің және өнімінің сапасын бақылау:
Сапа: сапа ұғымының көрсеткіштері, сапаны бақылау: тағайындалуы, қысқаша сипаттамасы, жіктелуі, түрлері және әдістері; нормативтік база;
бұрмалау: ұғымы, себептері, ескерту тәсілдері, түрлері, құралдары;
қызметтердің теңестірілуі: олардың түрлері, белгілері, тағайындалуы.
Білімдер:
- сапа ұғымын, көрсеткіштерін;
- сапаны бақылау түрлері мен әдістерін;
- бұрмалауды анықтаудың себептері, ескерту әдістері, құралдары және тәсілдерін;
- қызметтердің теңестірілу түрлерін, белгілерін, тағайындалуын.
Іскерліктер:
- нормативті базаның сақталуын;
- бұрмалауларды анықтауды;
- қызметтердің теңестірілуін жүргізуді.
БҚ 7, БҚ 8,
КҚ 3.6.18
АП.08
Санитария, гигиена және микробиология негіздері:
Микробиология түсінігі, рөлі. Микроағзалардың морфологиясы және физиологиясы туралы түсінік. Микроағзалардың қоректену физиологиясы;
тағам инфекциялары, тағаммен улану және құрт аурулары. Гигиена және санитария негіздері. Еңбек гигиенасы туралы түсінік; өндірістік жарақат;
жеке гигиена, санитарлық мәдениет, дәрігерлік тексеру; олардың мақсаты мен түрлері; санитарлық талаптар; санитарлық-тағамдық заңдылық және санитарлық-тағамдық қадағалауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- микроағзалардың морфологиясын және физиологиясын;
- микроағзалардың қоректену физиологиясын;
- тағам инфекцияларын және улану, түсінігі және алдын алу шаралары;
- еңбек гигиенасының негіздерін, жеке гигиенаны, санитарлық мәдениетті, дәрігерлік тексеруді;
- санитарлық-тағамдық заңдылық, санитарлық-тағамдық қадағалауды ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды, ыдыс және инвентарьді таңдау;
- тағаммен улануды болдырмау;
- тағамдық заттардың және тамақтардың энергетикалық құндылығын есептеуді жүргізу, энергия шығынын анықтауды;
- тағамдарды сақтау режимін және дайын өнімді өткізу ережелерін сақтау;
- өндірісте санитарлық режимді сақтау;
- уланған адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 8, БҚ 9
КҚ 3.6.19
АП. 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Пәннің негізгі ұғымы, міндеттері мен мақсаттары; стандарттың түрлері мен категориялары; стандарттаудың пайда болуы мен дамуы; ҚР "Техникалық реттеу туралы" заңы, ұйымдар мен кәсіпорын саласын стандарттаудың қағидалары, халықаралық аймақтық стандарттау, өлшем құралдары, көлем эталоны, сертификаттау, ұйым мен кәсіпорын саласындағы сертификаттау қызметтері, өнімнің сапасы мен оның сәйкестігі туралы декларация, сапа менеджмент жүйесін өңдеу және енгізу, метрология, метрология негіздері, мемлекеттік метрологиялық қадағалау және бақылау.
Білімдер:
- құқықтық базаның мақсаттары, қағидалары, объектері, субъектері, құралдары және әдістері;
- өлшем теориясының негіздерін;
- халықаралық және аймақтық стандарттардың құрылымын;
- ҚР МСТ сертификаттау жүйесін.
Іскерліктер:
- стандарттардың категорияларын шешуді;
- стандарттар түрлерін;
- классификаторды қолдану арқылы қажетті стандартты табуды;
- азық – түлік емес тауарлардың стандарттарын қолдануды.
БҚ 7,

ПК 3.7.19
СД.09
Основы логистики
Понятие, цели, задачи. Принципы логистики. Логистические информационные системы. Методы оценки. Организация управления службами в логистике. Особенности логистики в отрасли
Знания:
-понятие, назначение логистики;
- принципы логистики;
Знания:
- особенности логистики в отрасли;
-организация управления логистическими службами.
БК 9,
ПК 3.7.20
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Цели, задачи и порядок прохождения ознакомительной практики. Требования к практикантам. правила трудовой дисциплины и профессиональной этики. ознакомление с базовыми предприятиями. Ознакомление с организационной структурой службы маркетинга. Обязанности работников.
Умения:
-собирать информацию о направлении своей будущей деятельности; составлять список литературы по выбранном направлению; умеет соблюдать правила трудовой дисциплины и профессиональной этики.
Навыки:
- Составления отчета;
- самоконтроля;
- ведения дневника;
- составления графиков;
- ведения деловых бесед;
- деловых знакомств.
ПП.02
Учебная практика
Цели, задачи и порядок прохождения учебной практики. Освоение профессии. Работа в отделах маркетинга предприятий, специализированных фирмах по маркетингу, рекламных агентствах и т.д. Освоение технологии маркетинга: изучение производственно-сбытовой работы предприятия, анализ рынка, проведение маркетинговых исследований, составление плана маркетинга, оценка эффективности маркетинговых мероприятий, организация рекламной деятельности и т.д.
Изучение работы специалиста соответствующей квалификации.
Умения:
- умение работать с законодательными актами;
- разрабатывать документы по изучению спроса, прогнозированию ситуации;
- организовать рекламную деятельность;
- проводить исследования рынка;
- использовать информационные технологии;
- осуществлять функции в соответствии с квалификацией.
Навыки:
- работы с законодательными и внутренними нормативно-правовыми актами предприятия;
- навыки анализа рыночной ситуации;
- организации маркетинговых мероприятий;
- навыки формирования ассортимента и т.д.
ПП.03
Производственная практика
Цели, задачи и порядок прохождения производственной практики. Работа в качестве дублера специалиста соответствующей квалификации. Изучение и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятия с точки зрения эффективности маркетинга. Выявление недостатков. Разработка мероприятий по улучшению. Подготовка проектов предложений по маркетинговой деятельности и т.д.
Умения:
- осуществления профессиональной деятельности самостоятельно или под руководством специалиста с более высокой квалификацией;
- умения осуществлять должностные функции специалиста соответствующей квалификации;
- организационно-
административной деятельности в соответствующей области.
Навыки:
- организации маркетинговой деятельности отдела, специалиста, предприятия;
- организации и проведения мероприятий;
- анализа и прогнозирования;
- навыки принятия решений в профессиональной деятельности;
- навыки составления аналитических документов по профессиональной деятельности и т.д.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
Владеет правилами делового общения и этикета;
Владеет коммуникационными навыками;
Умеет вести делопроизводство на государственном и русском языках;
Умеет планировать и распределять рабочее время;
Умеет определять цели своей деятельности;
Владеет навыками самоорганизации и контроля;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан;
Соблюдает нормы и требования охраны труда и окружающей среды;
Обладает аналитическими способностями;
Обладает лидерским способностями;
Обладает коммуникабельными способностями.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень

КҚ 3.7.19
АП.09
Логистика негіздері
Түсінігі, мақсаты мен міндеттері. Логистика қағидалары. Логистикалық ақпараттық жүйелер. Бағалау әдістері. Логистикада қызметті басқаруды ұйымдастыру. Саладағы логистика ерекшеліктері.
Білімдер:
- түсінік, логистиканың тағайындалуы;
- логистика қағидалары;
Іскерліктер:
- саладағы логистика ерекшеліктері;
логистика қызметін басқаруды ұйымдастыруды.
БҚ 9,
КҚ 3.7.20
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Танысу практикасы
Танысу тәжірибесінен өту мақсаты, міндеттері және өту тәртібі. Тәжірибеден өтушілерге талаптар, еңбек тәртібінің ережесі және кәсіби этика, базалық кәсіпорындармен танысу. Ұйымдастыру құрылымымен, маркетинг қызметімен танысу. Жұмысшылар мәндеттері.
Іскерліктер:
- болашақ іс қызметінің бағыты туралы ақпарат жинау;
- таңдаған бағыты бойынша әдебиет тізімін құрастыру;
- еңбек тәртібінің ережесі мен кәсіби этика ережелерін сақтай білу;
Дағдылар:
- есеп құрастыру;
- өзін өзі бақылаау;
- күнделік жүргізу;
- график құрастыру;
- іскердік әңгімелесуді жүргізе білу;
- іскердік танысуды жүргізе білу;
КП.02
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесінен өту мақсаты, міндеттері мен тәртібі. Кәсіпті игеру. Кәсіпорынның, маркетинг бойынша мамандандырылған фирмалардың, жарнама агенттіктерінде және т.б. бөлімшелерінде жұмыс. Маркетинг технологиясын игеру: кәсіпорынның өндірістік өткізу жұмысын зерттеу, нарықты талдау, маркетинг зерттеулерін жүргізу, маркетинг жоспарын құру, маркетинг іс шараларының тиімділігін бағалау, жарнама іс қызметін ұйымдастыру және т.б.
Сәйкес біліктілікті маманның жұмысын зерттеу.
Іскерліктер:
заң жағдайларымен жұмыс істей білу;
сұранысты зерттеу, жағдайды болжау бойынша құжаттарды жетілдіру;
жарнама іс қызметін ұйымдастыру;
нарықты зерттеуді жүргізу;
ақпараттық технологияларды қолдану;
біліктілікке сәйкес функцияларды атқару;
Дағдылар:
заң жағдайларымен және кәсіпорынның нормативті құқықтық актілерімен жұмыс;
нарық жағдайын талдауға дағдылану;
маркетинг іс шараларын ұйымдастыру;
ассортиментті қалыптастыру дағдылары және т.б.
КП.03
Өндірістік практика
Өндірістік тәжірибеден өту мақсаты, міндеттері мен тәртібі. Сәйкес біліктілікті маман дублері ретінде жұмыс. Маркетинг тиімділігі тұрғысынан кәсіпорынның өндірістік шаруашылық іс қызметін зерттеу және талдау. Кемшіліктерді анықтау. Жақсарту бойынша іс шараларды жетілдіру. Маркетинг іс қызметі ұсыныстары бойынша жобаларды дайындау және т.б.
Іскерліктер:
- өздігінен немесе біліктілігі жоғары маман жетекшілігімен кәсіби іс қызметті іске асыру;
- сәйкес біліктілікті маманның лауазымдық функцияларын іске асыра білу;
- сәйкес салада ұйымдастыру әкімшілік іс қызметті атқару.
Дағдылар:
маркетинг іс қызметін ұйымдастыру;
маркетинг іс шараларын ұйымдастыру және жүргізу;
талдау және болжау;
кәсіби іс қызметте шешім қабылдау дағдылары;
кәсіби іс қызмет бойынша аналитикалық құжаттарды құрастыру дағдылары;
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 1. Іскерлік қарым-қатынас және этикет ережелерін игеру;
БҚ 2. Коммуникациялық дағдыны игеру;
БҚ 3. Іс қағаздарды мемлекеттік және орыс тілінде жүргізуді білу;
БҚ 4. Жұмыс уақытын жоспарлау және үлестіру;
БҚ 5. Өмірлік қызметінде мақсаты мен ойын анықтау.;
БҚ 6 Өзіндік ұйымдастыру мен бақылау дағдыларын ұстану;
БҚ 7 Қазақстан Республикасының заңи талаптарын ұстану;
БҚ 8 Еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған орта талаптары мен нормаларын ұстану;
БҚ 9. Аналитикалық қабілеттерді меңгеру;
БҚ 10. Көшбасшылық қабілеттерді меңгеру;
БҚ 11. Коммуникабельдік қабілеттерді меңгеру;
2-кесте: Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2 жоғары деңгей

2.1. Код и наименование квалификации 0513012 – "Продавец продовольственных товаров*"
2.1.1. Обладает экономическим образом мышления, предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.1.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса, процентов, размера скидок и надбавок;
2.1.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.1.4 Владеет навыками делового общения, соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.1.5 Выполняет продажу продовольственных товаров;
2.1.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.1.7 Знает товароведные характеристики продовольственных товаров, определяет качество товара;
2.1.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.1.9 Использует программы автоматизации учета;
2.2. Код и наименование квалификации 0513022 – "Продавец непродовольственных товаров*"
2.2.1. Обладает экономическим образом мышления, предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.2.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса, процентов, размера скидок и надбавок;
2.2.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.2.4 Владеет навыками делового общения, соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.2.5 Выполняет продажу продовольственных товаров;
2.2.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.2.7 Знает товароведные характеристики продовольственных товаров, определяет качество товара;
2.2.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.2.9 Использует программы автоматизации учета.
2.3. Код и наименование квалификации 0513032 – "Контролер-кассир*"
2.3.1. Обладает экономическим образом мышления, предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;
2.3.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса, процентов, размера скидок и надбавок;
2.3.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-эпидемиологические требования;
2.3.4 Владеет навыками делового общения, соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.3.5 Выполняет продажу товаров;
2.3.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.3.7 Выполняет расчет и отпуск товара на контрольно-кассовой машине, использует в совершенстве все ее функции, производит легкий ремонт, знает правила регистрации;
2.3.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.3.9 Использует программы автоматизации учета.
2.4. Код и наименование квалификации 0513042 – "Агент коммерческий"
2.4.1. Обладает экономическим образом мышления, предприимчив, соблюдает гражданское и хозяйственное законодательство;

2.1. Біліктіліктің коды және атауы
0513012 – "Азық-түлік тауарлар сатушысы*"
2.1.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.1.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.1.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.1.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.1.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.1.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.1.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.1.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.1.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
0513022 – "Азық-түлік емес тауарлар сатушысы*"
2.2.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.2.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.2.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.2.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.2.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.2.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.2.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.2.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.2.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.3. Біліктіліктің атауы мен коды 0513032 – "Бақылаушы-кассир*"
2.3.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;
2.3.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру
2.3.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.3.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
2.3.5 Азық-түлік тауарларын сатуды орындау;
2.3.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.3.7 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
2.3.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.3.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
2.4. Біліктіліктің коды және атауы 0513042 – "Коммерциялық агент"
2.4.1. Экономикалық ойлау кескінін игеру, азаматтық және шаруашылық заңды сақтау;

2.4.2. Владеет навыками устного подсчета цены, веса, процентов, размера скидок и надбавок;
2.4.3. Соблюдает правила личной гигиены, выполняет санитарно-
эпидемиологические требования;
2.4.4 Владеет навыками делового общения, соблюдает этику и культуру обслуживания;
2.4.5 Организует коммерческую деятельность;
2.4.6 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
2.4.7 Строит эффективную схему движения товарных потоков;
2.4.8 Умеет вести кассовую отчетность;
2.4.9 Использует программы автоматизации учета.
3 Специалист среднего звена
3.5. Код и наименование квалификации 0515053 - "Маркетолог"
ПК 3.5.1 Владеет навыками применения математического аппарата в экономической деятельности;
ПК 3.5.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.5.3 Обеспечивает своевременность и правильность уплаты налогов и других платежей в бюджет;
ПК 3.5.4 Владеет основами управления организацией;
ПК 3.5.5 Применяет статистико-экономические методы анализа, планирования, определения финансовых рисков;
ПК 3.5.6 Владеет навыками делового общения и соблюдает принципы профессиональной этики;
ПК 3.5.7 Действует на основе действующего законодательства в профессиональной деятельности;
ПК 3.5.8 Знает виды и формы предпринимательской деятельности, правила ведения бизнеса;
ПК 3.5.9 Владеет навыками экономических основ предприятия;
ПК 3.5.10 Понимает принципы финансирования и кредитования;
ПК 3.5.11 Знает принципы бухгалтерского учета;
ПК 3.5.12 Владеет принципами организации технологических процессов на предприятии отрасли;
ПК 3.5.13 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
ПК 3.5.14 Умеет организовать эффективные мероприятия по продвижению товара на рынке в соответствии со стратегией маркетинга;
ПК 3.5.15 Умеет проводить маркетинговые исследования рынка;
ПК 3.5.16 Умеет организовать маркетинговые мероприятия на международном рынке;
ПК 3.5.17 Умеет разрабатывать план рекламной кампании; проводить рекламную кампанию;
ПК 3.5.18 Умеет разрабатывать эффективные схемы товародвижения;
ПК 3.5.19 Знает товароведные характеристики товаров, определяет качество товара;
ПК 3.5.20. Учитывает в своей профессиональной деятельности особенности организации отрасли;
3.6. Код и наименование квалификации 0513063 - "Товаровед"
ПК 3.6.1 Владеет навыками применения математического аппарата в экономической деятельности;
ПК 3.6.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;

2.4.2. Ауызша есеп жүргізу, баға, көлем, пайыз, жеңілдік көлемі және үстеме дағдысын игеру;
2.4.3. Жеке тазалық ережесін сақтау, санитарлық-эпидемиялық талаптарды орындау;
2.4.4 Іскерлік қарым қатынас дағдысын игеру, этика мен қызмет көрсету
2.4.5 Коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
2.4.6 Құрал-жабдықтармен жұмыс жасау дағдысын, игеру, еңбек қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2.4.7 Тиімды тауар ағыны айналымы жобасын құру;
2.4.8 Кассалық есеп айрысуды жүргізу;
2.4.9 Автоматты есеп жүргізу бағдарламасын қолдану;
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.5. Біліктіліктің коды және атауы
0515053 - "Маркетолог"
КҚ 3.5.1 Экономикалық қызметте матиматикалық аппаратты қолдану дағдыларын игеру;
КҚ 3.5.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпаратты өңдеу;
КҚ 3.5.3 Салық пен басқада бюджетке міндетті төлемдерді мерзімді және ережелерге сәйкес төлем жүргізуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.4 Кәсіпорынның негізгі қызметін маркетинг қағидалары негізінде жүргізу, тұтынушы сұрауына бағытталу;
КҚ 3.5.5 Статистикалық-экономикалық әдістерін талдау, жоспарлау, қаржылық тәуекелдерді анықтау;
КҚ 3.5.6 Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын игеру, кәсіби этика қағидаларын сақтау;
КҚ 3.5.7 Кәсіби қызметін заңдылықтар негізінде іске асыру;
КҚ 3.5.8. Кәсіпкерлік қызметтің түрін және формасын, бизнес жүргізу ережелері білу;
КҚ 3.5.9 Кәсіпорынның экономикалық негізі дағдысын қалыптастыру;
КҚ 3.5.10 Қаржыландыру және несиелендіру қағидаларын түсіну;
КҚ 3.5.11 Бухгалтерлік есеп қағидаларын білу;
КҚ 3.5.12 Кәсіпорын салалары бойынша кәсіпорындағы технологиялық процес қағидаларын игеру;
КҚ 3.5.13 Жұмыста құрал-жабдықты игеру дағдыларын мен еңбек қорғанысы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.14 Маркетинг стратегиясына сәйкес нарықтағы тауар айналысының тиімді шарасын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.5.15 Нарықта маркетингтік зерттеу жүргізе білу;
КҚ 3.5.16 Маркетингтік шараны халықаралық нарықта ұйымдастыруды білу;
КҚ 3.5.17 Жарнама кампаниясының жоспарын дайындау;
КҚ 3.5.18 Тиімді тауар қозғалысы жобасын дайындау;
КҚ 3.5.19 Азық-түлік тауарларының сапасын анықтауды және тауартанушылық сипаттаманы білу;
КҚ 3.5.20. Өз кәсіби қызметінің ұйымдағы сала ерекшелігін ескеру;
3.6. Біліктіліктің коды және атауы
0513063 - "Тауартанушы"
КҚ 3.6.1 Экономикалық қызметте матиматикалық аппаратты қолдану дағдыларын игеру;
КҚ 3.6.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпаратты өңдеу;

216
4
ПА. 00
Промежуточная аттестация
108
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02 ОУПП.К
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 117
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 513
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 0514000 - Оценка
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи, терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке, техника перевода (со словарем). Профессиональное общение.
Знания: владение навыками грамотного письма на государственном и русском языках, основные принципы делопроизводства
Умения: проведение синтаксического разбора предложений, использование профессиональной лексики
БК 1
БК 2
ОГД 02
Иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-
ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: владение лексическим и грамматическим минимум для чтения и перевода текстов
Умения: применение знаний иностранного языка в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 2
ОГД 03
История Казахстана
Первобытный строй на территории Казахстана. Архаим-очаг мировой цивилизации. Казахстан в средневековье, монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в XVI – XVIIIвв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале XX века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение, февральская революция 1917 года и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция.

216
4
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау мен біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 117-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 513-қосымша
0514000 - Бағалау мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Тіл дамыту, мамандық бойынша терминология. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу, аударма техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
мемлекеттік және орыс тілінде сауатты жаза білу дағдысы, іс жүргізудің негізгі принциптері
Іскерліктер:
сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау, кәсіби лексиканы қолдана білу
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП. 02
Шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби тілдің негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар мен терминдер. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер
мәтіндерді оқу мен аударуға арналған лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру
Іскерліктер:
өз кәсіби қызметінде шет тілінен алған білімдерін пайдалану
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан территориясындағы ежелгі дәуір. Аркаим-дүниежүзілік өркенниеттің ошағы. Қазақстан орта ғасырларда, Қазақстан тарихындағы моңғолдық кезең. XVI – XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты. XX ғасыр басындағы Қазақстан, азаматтық теке-тірес кезеңі. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлттық-азаттық күрес, 1917 жылғы ақпан революциясы және патша үкіметінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция.

ПК 3.1.1
ОПД 02
Экономическая информатика и вычислительная техника
Цели и задачи экономической информатики, средства ее обработки, методы хранения и передачи экономической информации, информационная технология и этапы ее развития, концепция технологии обработки экономической информации, основные понятия вычислительного процесса, характеристика и основы рациональной организации вычислительного процесса, виды вычисления, практическое применение вычислительных машин, структура и операционная система, программы по обслуживанию операционной системы, редакторы текстов, электронные таблицы, системы управления базами данных.
Знания:
- назначение вычислительных машин,
- классификацию средств вычислительной техники;
-концепцию технологии обработки экономической информации;
-характеристику и основы рациональной организации вычислительного процесса;
- виды вычисления;
- практическое применение вычислительных машин;
- программы по обслуживанию операционной системы;
- системы управления базами данных;
Умения:
- использовать готовую прикладную программу;
- использовать в организациях и предприятиях персональные компьютеры;
- обрабатывать учетную информацию;
- использовать программный пакет при работе на компьютере;
- использовать программы по обслуживанию операционной системы;
- использовать редакторы текстов; электронные таблицы, системы управления базами данных на ПЭВМ.
БК 10
ПК 3.1.2
ОПД.03
Налоги и налогообложение
Понятие о налогах, сборах и других обязательных платежах в бюджет. Роль налогов в экономике, социально-экономическая сущность, задачи и структура налоговой системы Республики Казахстан, основные принципы налогообложения, объекты налогообложения, организация взимания налогов, налоговый кодекс Республики Казахстан “ О налогах, сборах и других обязательных платежах в бюджет ”
Знания:
- роль налогов в государстве и их функции;
- принципы налогообложения; налоговые обязательства налогоплательщика;
- налоговую политику и задачи органов налоговой службы;
- виды действующих налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- основные статьи Налогового Кодекса РК; регулирующие налоговые правоотношения;
Умения:
- определять субъекты и объекты налогообложения, налоговую базу;
- исчислять суммы налогов, сборов и платежей согласно налоговому законодательству;
- заполнять бланки налоговой отчетности;
БК 7
ПК 3.1.3
ОПД.04
Основы маркетинга
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
основные концепции рыночной деятельности;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования, прогнозирования и эластичности спроса, стимулирования сбыта,
продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика; задачи и стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
- основные концепции рыночной деятельности;
- стратегию ценообразования;
классификацию цен;
- информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
Умения:
- определять сегментирование рынка;
- использовать маркетинговую среду;
- использовать средства маркетинга;
- проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и ценовую политику;
- исследовать маркетинг рынка.
БК 6

КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Экономикалық информатика:
Экономикалық информатика пәнінің мақсаты мен міндеті, оны өңдеу құралдары, экономикалық ақпараттарды сақтау және жіберу әдістері, ақпараттық технология және оның даму кезеңі, экономикалық ақпаратты өңдеудің технологиялық концепциясы, есептеу үрдісінің негізгі ұғымдары, есептеу түрлері, есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуы; құрылымдық және операциялық жүйеге қызмет көрсету бағдарламалары; электрондық кестелер, мәтін редакторлары, басқару жүйесін меңгеру.
Білімдер:
- есептеуіш машиналардың тағайындалуын,
- есептеуіш техникалық құралдардың жіктелуін;
- экономикалық ақпаратты өңдеу технологиясының концепциясын;
- есептеуіш үрдісті ұйымдастырудың тиімділігін және оның сипатталуын;
- есептеу түрлерін;
- есептеуіш машиналардың тәжірибеде қолданылуын;
- операциялық жүйеде қызмет ету бағдарламасын;
- деректер базаларын басқару жүйелерін;
Іскерліктер:
- дайын қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- ұйымдарда және кәсіпорындарда арнайы компьютерлерді қолдануды;
- есептік бағдарламаны өңдеуді;
- ЭЕМ жұмыс кезінде бағдарламалық пакетті қолдануды;
- операциялық жүйеге қызмет ету бағдарламаларын қолдануды;
- мәтін редакторларын, электронды кестелерді;
- ЭЕМ-дың мәліметтер базасын басқару жүйесін;
БҚ 10
КҚ 3.1.2
ЖКП.03
Салық және салық салу:
Салық, түсінігі, салықты жинау және басқа да бюджетке міндетті төлемдер туралы түсінік; Салықтардың экономикалық маңызы, әлеуметтік-экономикалық мәні, Қазақстан Республикасының салықтық жүйесінің құрылымы мен маңызы, салық салудың негізгі қағидалары, салық салудың объектілері, салықты жинауды ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының "Салық туралы, салықты жинау және басқа да бюджетке тиісті төлемдер" кодексі.
Білімдер:
- мемлекет экономикасындағы салықтың рөлін және олардың қызметін;
- салық салу қағидаларын; салық төлеушінің салықтық міндеттемелерін;
- салық ұйымдарының салық саясаты мен мақсаттарын;
- қолданыстағы салық түрлерін және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін;
- Қазақстан Республикасының салық Кодексінің, салық құқықтық қатыныстарын зерттейтін негізгі баптарын;
- салық салуда құқықтық қатынастарды реттеуді;
- салық салу субъектілері мен объектілерін, салық базаларын, салық мөлшерлерін қолдануды;
- салық заңнамаларына сәйкес салық сомасын, жинақтау мен төлемдерді есептеуді;
- салық есептерінің құжаттарын толтыруды;
БҚ 7
КҚ 3.1.3
ЖКП.04
Маркетинг негіздері
Маркетинг түсінігі, оның мақсаттары, қызметтері, қағидалары, жіктелуі; нарықтық әрекеттің негізгі концепциялары; нарықты сегменттеу; маркетингтің объектілері және субъектілері; маркетингтік орта; маркетингтің құралдары; сұранысты зерттеу әдістері, құру, болжамдау және икемділігі, өткізуді ынталандыру, нарықта тауарлар мен қызметерді өткізу; жарнама; өткізу және баға саясаты; баға құрудың міндеті мен стратегиясы; бағаның жіктелуі; нарықты маркетингтік зерттеу; маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы
Білімдер:
- маркетинг түсінігін, оның мақсаттарын, қызметтерін, қағидаларын, жіктелуін;
- нарықтық әрекеттің негізгі концепцияларын;
- баға құрудың стратегиясы және бағаның жіктелуін;
- маркетингтің ақпараттық жүйесін, маркетингтің стратегиясы мен тактикасын;
Іскерліктер:
- нарықты сегменттеуді анықтауды;
- маркетингтік ортаны қолдануды;
- маркетингтің құралдарын қолдануды;
- сұранысты зерттеу әдістерін, құруды, болжамдауды;
- жарнамалауды;
- өткізуді анықтауды және баға саясатын;
- нарық маркетингін зерттеуді;.
БҚ 6

ПК 3.1.4
ОПД.05
Общая теория статистики
Роль и значение статистики в любом экономико-статистическом исследований. Изучение методологии анализа количественной стороны социально-экономических явлений. Условия применения статистических показателей в экономическом исследовании. Иметь представление о методах, задачах и об организации и особенностях статистики. Приемы сбора и разработки статистических показателей, формы и порядок составления действующей статистической отчетности для анализа и прогнозирования с применением экономико-математических, графических методов и таблиц.
Знания:
- роль, значение и функции статистики в любом экономико-статистическом исследовании;
- методы, задачи, функции и организация статистики;
- понятия и виды статистических категорий и показателей;
- этапы экономико-
статистического исследования;
- методику расчетов относительных, средних величин, показателей рода динамики и индексов.
Умения:
- собирать, обрабатывать и анализировать экономическую информацию;
- различать виды статистических показателей и применять их в расчетах;
- рассчитывать и применять относительные, средние величины и показатели вариации;
- строить ряды распределения таблицы и графики с применением информационно-
инновационных технологий;
- рассчитывать, применять и анализировать показатели; ряда динамики и индексы.
БК 9
ПК 3.1.5
ОПД.06
Основы микро-и макроэкономики
Анализ поведения хозяйствующих субъектов на потребительском рынке посредством теории спроса и предложения. Основы теории поведения потребителя. Теория производства. Издержки производства. Возможность получения фирмами максимальной прибыли в условиях совершенно конкурентного рынка, в монопольной и олигополистической среде. Рынки факторов производства. Общее равновесие на рынке. Понятие общественных благ и внешних эффектов.
Макроэкономические показатели: валовой национальный продукт, уровень цен, уровень безработицы, чистый экспорт. Макроэкономические модели рыночного равновесия в краткосрочном и долгосрочном периодах, модели взаимодействия денежно-кредитной (монетарной), налогово-бюджетной (фискальной) и внешней политики. Проблемы инфляции, безработицы, спад и экономический рост.
Знания:
- анализ поведения хозяйствующих субъектов на потребительском рынке;
- теорию производства;
- издержки производства;
- рынки факторов производства;
- структуру и виды рынков;
- макроэкономические показатели;
- макроэкономические модели рыночного равновесия;
- денежно-кредитную (монетарную), налогово-бюджетную (фискальную) политику;
- понятие инфляции, безработицы и экономического роста.
Умения:
- рассчитывать равновесную цену и равновесный объем продаж;
- издержки производства,
- итоговую прибыль (убыток);
- рассчитывать валовой внутренний продукт, национальный продукт, чистый экспорт;
- уровень инфляции;
- уровень безработицы;
БК 6

КҚ 3.1.4
ЖКП.05
Cтатистиканың жалпы теориясы:
Кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлі мен маңызы. Әлеуметтік-экономикалық құбылыстардың сандық жақтарын талдау әдістемелерін меңгеру. Экономикалық зерттеулердегі статистикалық көрсеткіштерді қолдану жағдайлары.
Статистикалық әдістер, мақсаттары, ұйымдастырылуы және ерекшеліктері жөнінде білу. Статистика көрсеткіштерін жинақтау және өңдеу әдістері. Экономика-математикалық, графикалық әдістер мен кестелерді талдау мен болжау арқылы статистикалық есептеудің дұрыс құрылуын реттеу.
Білімдер:
- кез–келген экономикалық-статистикалық зерттеулердегі статистиканың рөлін, маңызы мен қызметін;
- статистиканы ұйымдастырудың міндеттері, әдістері, қызметтері;
- статистикалық категориялар және көрсеткіштер туралы түсінік;
- экономикалық-статистикалық зерттеулердің кезеңдерін;
- индекс пен динамика көрсеткіштеріне қатысты орта деңгеймен есептеу әдістерін;
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты жинақтай, өңдей және талдай білуді;
- статистикалық көрсеткіштердің түрлерін ажырата білу және оларды есептеуде қолдануды;
- қатысты, орта деңгейлі көрсеткіштерін қолдануды;
- иновациялық-ақпараттық технологияларды қолдана отырып, кестелер мен графиктерді құрастыруды;
- динамика мен индекс қатарындағы көрсеткіштерді есептеуді, қолдануды және талдауды;
БҚ 9
КҚ 3.1.5
ЖКП.06
Микро- және макроэкономика негіздері
Сұраныс пен ұсыныс теориясының делдалдылығымен тұтынушы нарығындағы шаруашылық субъектілерінің тәртәбін талдау. Өндіріс теориясы. Өндіріс шығындары. Монополия және алигополистикалық ортада жетілген бәсекелестік жағдайларда фирмалардың барынша пайда түсіру мүмкіндіктері. Өндіріс факторларының нарығы. Нарықтағы жалпы тепе-теңдік. Қоғамдық игілік пен сыртқы тиімділік түсініктері.
Макроэкономикалық көрсеткіштер: ұлттық өнімнің жиынтығы, бағалар деңгейі, таза экспорт. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдеріндегі нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық модельдері, нарық қарым-қатынастарының модельдері және ақшалы-несиелі (монетарлы), салық-бюджетті (фискальдық) және сыртқы саясат әсерлерінен болатын өзгерістер. Құнсыздану, жұмыссыздық, экономикалық құлдырау мен өсудің мәселелері.
Білімдер:
- сұраныс пен ұсыныс теориясының делдалдылығымен тұтынушы нарығындағы шаруашылық субъектілерінің тәртәбін;
- өндіріс теориясын;
- өндіріс шығындарын;
- өндіріс факторларының нарығын;
- нарық құрылымы мен түрлері;
- макрэкономикалық көрсеткіштерді;
- нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық модельдерін;
- ақшалы-несиелі (монетарлы), салық-бюджетті (фискальдық) саясатты;
- инфляция, жұмыссыздық, экономикалық өсудің түсінігін;
Іскерліктер:
- тепе-теңдік бағаны және тепе-теңдік сату көлемін есептеуді;
- өндіріс шығындарын;
- қорытынды табысты (шығынды);
- ұлттық өнімнің жиынтығы, таза экспортты есептеуді;
- инфляция деңгейін;
- жұмыссыздық деңгейін;
БҚ 6

ПК 3.1.6
ОПД.07
Этика и психология деловых отношений
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол
БК 11
П 3.1.7
ОПД.08
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Цели и задачи дисциплины. Гражданский кодекс, его основы. Правовые основы создания, организации, ведения бизнеса. Формы предпринимательских структур. Порядок реорганизации и ликвидации фирмы.
Интеллектуальная собственность и развитие авторского права в РК; Трудовое законодательство РК и другие нормативные и правовые нормы, в профессиональной деятельности
Знания:
- право и свободы человека и гражданина;
- механизмы их реализации;.
- законы, права, особенности построения правового государства;
- правовые и нравственные, этические нормы в сфере профессиональной деятельности специалиста;
- принципы и методы правового регулирования;
- о социальной сущности и содержании права;
- о роли государственно-
организованном правовом обществе;
Умения:
- сформировать правовую грамотность и ее развитие в профессиональной деятельности;
- формировать политическое, правовые культуры мышления и поведения всех слоев населения в современном обществе.
ПК 3.1.8
ОПД.09
Финансы и кредит
Сущность, функции денег, финансов и кредита. Место и роль финансов и кредита в рыночной экономике. Законы, нормативные документы определяющие основные направления финансово – кредитной политики. Финансы государства, государственный бюджет и финансы хозяйствующих субъектов.
Структура финансово-кредитной системы.
Знания:
- основы денежно-кредитной, бюджетной, социальной, инвестиционной и антикризисной политики государства;
- формы денежных расчетов;
- источники образования и фонды денежных средств государства и предприятий;
Умения:
- управлять финансами хозяйствующих субъектов;
- выполнять действия предусмотренные в финансовых операциях;
- оценивать влияние финансов на социально-экономические процессы;
- определять роль финансового механизма и финансовой политики в Республике Казахстан.
БК 9

КҚ 3.1.6
ЖКП. 07
Іскерлік қарым-қатынастың әдебі мен психологиясы:
Эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесіндегі кездесулер, келісім сөздер протоколы;
халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орынның интеръері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- қарым-қатынастың қызметтерін, түрлерін, құралдарын;
-серіктестік қарым-қатыныста жүргізілетін этика қағидаларын;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қоюды;
- клиенттермен өзара байланыс этикасын;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелерін;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша кәсіби қызмет сферасында мәдени пікірлесуді қолдануды;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдануды;
- іскерлік шараларды ұйымдастыруды;
- жалпы іскерлік хат алмасу ережелерді;
- дау-дамайды кәсіби қызметте шеше білуді.
БҚ 11
КҚ 3.1.7
ЖКП. 08
Кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеу:
Пәннің мақсаты мен міндеттері. Азаматтық кодекс, оның негіздері. Бизнесті құрудың құқықтық негіздері, ұйымдастырылуы, жүргізілуі. Кәсіпкерлік құрылымның формалары.
Фирманы құру және жою тәртібі.
ҚР-ндағы интелектуалды жеке меншік және авторлық құқықтың дамуы; кәсіпкерлік әрекеттегі ҚР-ның еңбек заңнамалары және басқа да нормативтік және құқықтық нормалар.
Білімдер:
- адам мен азаматтық құқығын және бостандығын;
- оны іске асыру механизмін;
- құқықтық мемлекет құрудағы заңдар мен құқық ерекшеліктерін;
- кәсіби қызмет саласындағы маманның этикалық, құқықтық және рухани нормасын;
- құқықтық тәртіптің әдістері мен түрлерін;
- мемлекеттің ұйымдасқан – құқықтық қоғамдағы ролін, әлеуметтік маңызын, құқықтық мазмұнын;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметтегі құқықтық сауаттылықты қалыптастыру, дамыту және нормативті, құқықтық нормаларды пайдалануды;
- қазіргі ортада барлық бұқара топтың мінез – құлқы мен ойлау мәдениетерін саяси құқықтық жүйеге қалыптастыруды;
КҚ 3.1.8
ЖКП. 09
Қаржы және несие:
Қаржы, несие мен ақшаның мәні мен қызметтері. Нарықтық экономикадағы қаржы мен несиенің орны, рөлі. Қаржы-несиелік қызметтің және саясаттың негізгі бағыттарын анықтайтын заңдар мен нормативтік құжаттар. Шаруашылық субъектісінің қаржысы. ҚР қаржы-несиелік жүйесінің құрылымы. Құнды қағаздар мен олардың айналу реті. Инвестициялық қызмет. Қазақстан Республикасының валюталық жүйесі.
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білімдер:
- мемлекеттің қаржы-несиелі, қаржылық, әлеуметтік, инвестициялық және антикризистік саясаты;
- ақша айырылысу түрлері;
- мемлекеттің және кәсіпорынның оқу көздері және қаржылық құралдары;
Іскерліктер:
- қожайлық субъектілердің қаржыларын басқаруды;
- қаржылық операцияларда көзделген әрекеттерді орындау;
- қаржылардың әлеуметтік-экономикалық процестерге әсері;
- ҚР қаржылық саясатындағы қаржылық механизмінің рөлі;
БҚ 9

ПК 3.1.11
СД.02
Организация и технология отрасли
Понятие, роль, особенности, развитие и характеристика отрасли, ее инфраструктура.
Классификация предприятий отрасли и их размещение. Особенности его деятельности.
Планировка, состав помещений предприятий отрасли;
Производственные и технологические процессы протекающие на предприятии отрасли и т.д.
Знания:
- важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристику и взаимосвязь;
- производственную инфраструктуру предприятия;
- производственную структуру предприятия;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
- методы определения качества выпускаемой продукций;
Умения:
- ориентироваться в вопросах организаций отрасли;
- осуществлять стратегическое планирование производства;
- определять типы технологических циклов и процессов;
- определять виды и классификации сырья;
- организовывать снабжение;
- применять производственные и технологические процессы;
- использовать вспомогательные производственные помещения;
- нормировать труд на предприятиях
БК 14
ПК 3.1.12
СД.03
Экономика предприятия (отрасли)
Предприятие в системе национальной экономики. Предпринимательство и организационно-правовые формы предприятия. Организация и типы производства. Материально-техническая база предприятия. Трудовые ресурсы, эффективность использования их, оплата труда на предприятии. Затраты производства, калькуляция, себестоимость продукции, формирование цен на продукцию. Финансы предприятия. Финансовые результаты и анализ эффективности хозяйственной деятельности. Инвестиционная и инновационная деятельность предприятия, планирование деятельности предприятия. Риск и угроза банкротства в деятельности предприятия.
Знания:
- цель и функционирования, организационно - правовые формы;
- производственную характеристику и организационную структуру предприятия;
- основные этапы внутрифирменного планирования, значения и функции бизнес - плана и его структура;
- состав и структура основного и оборотного капитала предприятия;
- значение производительности труда, формы и системы оплаты труда;
- сущность инвестирования;
- классификацию затрат, калькуляцию себестоимости продукции, ценообразование;
- источники образования финансовых ресурсов, прибыли и пути повышения рентабельности;
Умения:
- анализировать эффективность использования и состояния основного капитала и трудовых ресурсов;
- рассчитывать основные показатели бизнес-плана;
- производить расчеты калькуляции себестоимости продукции;
- определять и рассчитывать основные показатели эффективности финансово-хозяйственной деятельности предприятия.
БК 9

КҚ 3.1.11
АП.02
Саланы ұйымдастыру және сала технологиясы:
Сала туралы түсініктеме, рөлі, ерекшеліктері, дамуы және сипаттамасы, оның инфрақұрылымы. Сала кәсіпорынның жіктелуі және олардың орналасуы. Оның әрекетінің ерекшеліктері.
Білімдер:
- халық шаруашылықтағы сала маңызы, оның сипаттамасы мен өзара байланысын;
- кәсіпорынның өндірістік инфрақұрылымын;
- кәсіпорынның өндірістік құрылымын;
- өндіріс цехтарындағы негізгі жұмыстарды және өнімдерді өндіру процестерін ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- өндірістің стратегиялық жоспарларын іске асыруды;
- технологиялық циклдар және процестер түрлерін анықтауды;
- шикізат түрлері мен классификацияларын;
- шығарылған өнімнің сапасын анықтау тәсілдерді;
- жабдықтауды ұйымдастыруды;
- өндірісте технологиялық үрдістерді қолдануды;
- кәсіпкорындардағы еңбекті нормалауды;
БҚ 14
КҚ 1.1.12
АП.03
Кәсіпорын экономикасы (сала бойныша):
Ұлттық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Кәсіпорынның ұйымдық – құқықтық және кәсіпкерлік қызметі. Өндірісті ұйымдастыру және оның типтері. Кәсіпорынның еңбек ресурстары мен материалдық – техникалық базасы. Кәсіпорында еңбекақы тиімділігін пайдалануды, өндіріс шығынын, калькуляцияны, тауардың өзіндік құнын, өнім бағасын қалыптастыру. Кәсіпорын қаржысы. Қаржылық көрсеткіш пен шаруашылық қызметтегі тиімділіктерді талдау. Кәсіпорын қызметін, инвестиция және инновациялық қызметтерді жобалау кәсіпорын әрекетіндегі тәуекел мен қауіптің құлдырауы
Білімдер:
- ұйымдық – құқықтық түрдің мақсаты мен қызметін;
- кәсіпорынның өндірістік сипаты мен ұйымдастырылу құрылымын;
- Бизнес жоспар түрі мен құрылымы, маңызы, ішкіфирмалық жоспарлаудың негізгі кезеңдерін;
- кәсіпорынның негізгі және айналым капиталының құрамы мен құрылымын;
- еңбек өндірісінің маңызын, еңбек төлемінің түрі мен жүйесін;
- инвестициялау мәнін;
- тауардың өзіндік құнын, бағаның қалыптасуын, есеп шығаруды, шығындарды топтастыруды;
- қаржы ресурстарын қалыптастырудың қайнар көздерін;
- рентабельділікті жоғарылату жолындағы шығындар, қаржылық ресурстарды қалыптастыру жолдарын;
Іскерліктер:
- негізгі айналымдағы капитал мен еңбек ресурстарының қалыптасу жағдайы мен тиімділігін пайдалануды талдауды;
- Бизнес–жоспардың негізгі көрсеткіштерін есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнының есебін калькуляциялау;
- кәсіпорынның қаржылық–шаруашылық қызметінің тиімділігін, негізгі көрсеткіштерді есептеу және анықтауды;
БҚ 9

ПК 3.1.13
СД.04
Менеджмент организации
Понятие, сущность, функции менеджмента организации. Создание, регистрация, лицензирование и ликвидация предприятия. Имущество предприятия. Ответственность предприятия, банкротство. Управление технологическими и производственными процессами.
Планирование в управлении организации. Организационная структура. Руководство и лидерство в управлении организации. Контроль деятельности организации. Стратегическое управление. Процесс планирования стратегии. Анализ альтернатив и выбор стратегии. Управление реализацией стратегии. Управление инновационными процессами. Антикризисное управление.
Знания:
- порядок создания и регистрации фирмы;
- законы и принципы внутрифирменного управления;
- отраслевые различия в менеджменте и т.д.
Умения:
- создавать предприятие;
- разрабатывать стратегию, подготавливать планы;
- контролировать исполнение решений;
- управлять инновационными процессами;
- принимать решения в условиях кризиса;
- управлять персоналом организации;
- проектировать структуру управления и т.д.
БК 10
ПК 3.1.14
СД.05
Управление персоналом
Система управления трудовыми ресурсами; планирование потребности в трудовых ресурсах; набор персонала; отбор кадров; профессиональная ориентация и социальная адаптация в коллективе; подготовка кадров, оценка результатов деятельности; подготовка руководящих кадров; управление деловой карьерой; совершенствование организации труда; контроль за деятельностью кадров.
Знания:
- принципы и правила подбора кадров;
- форма организации труда, рабочих мест;
- вопросы морального и материального поощрения;
Умения:
- управлять трудовыми ресурсами;
- подбирать кадры;
- подготовить руководящие кадры;
- совершенствовать организацию труда;
БК 10
ПК 3.1.15
СД.06
Международный менеджмент
Сущность, развитие, особенности международного бизнеса. Формы, функции и методы управления международным бизнесом. Внешняя среда международного бизнеса. Современные технологии международного менеджмента. Поиск зарубежного партнера и выхода на внешний рынок. Международные компании и их структура. Управление финансами и инвестициями в международном бизнесе.
Знания:
- новые подходы к организации и технологии международного менеджмента;
- формы управления предприятиями на уровне международного бизнеса;
- основные формы международных экономических отношений;
- международный этикет;
Умения:
- управлять международным бизнесом;
- находить зарубежных партнеров для выхода на внешний рынок;
- управлять финансами и инвестициями в международным бизнесе;
БК 10
ПК 3.1.16
СД.07
Основы финансового менеджмента
Сущность, методы и принципы финансового менеджмента. Финансовый механизм, его структура; органы управления; сущность, состав финансовых ресурсов и капитала;
Финансовая отчетность как важнейший источник информации в управлении. Формирование рациональной структуры источников средств организации; компаундинг, оценка недвижимости, кредит; оценка финансового положения и перспектив развития организации; показатели платежеспособности и финансовой устойчивости; ценные бумаги; управление портфелем ценных бумаг; финансовые риски; приемы финансового менеджмента; методика анализа и планирования финансов
Знания:
- цели и задачи финансового менеджмента;
- место и роль финансового менеджмента в общей системе управлении предприятием;
- особенности взгляда на управление финансовой стороной деятельности фирмы;
Умения:
- проводить расчеты, показатели финансовой деятельности фирмы;
- составлять планы денежных потоков;
- управлять портфелем ценных бумаг;
- анализировать и планировать финансы;
БК 9

КҚ 3.1.13
АП.04
Ұйымдағы менеджмент:
Менеджменттің мәні. Даму тарихы. Менеджменттің принциптері, функциялары және әдістері. Ұйымдастырушылық үрдістер. Инновациялық менеджмент. Сапаны басқару. Дағдарысқа карсы менеджмент.
Білімдер:
- менеджмент категорияларын және маңызын;
- менеджменттің мақсаттары мен функцияларын;
- менеджменттің кадрлік саясатын;
Іскерліктер:
- менеджмент әдістерін қолдануды;
- менеджменттің дамуымен тиімділігін жоспарлауды;
- менеджементті ұйымдастыруды;
БҚ 10
КҚ 3.1.14
АП.05
Персоналды басқару:
Еңбек ресурстарын басқару жүйесі; еңбек ресурстарындағы қажеттілікті жоспарлау; ұйымды алу; кадрларды таңдау; ұйымдағы кәсіпкерлік хабардар болу және әлеуметтік бейімделу; кадрларды дайындау; қызмет көрсету нәтижелерін бағалау; басқарушы кадрларды дайындау; қызметтегі жоғарылатуды басқару; еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру; кадрлар жұмысын бақылау.
Білімдер:
- кадрларды қабылдау қағидалары және ережелері;
- еңбекті, жұмыс орындарын ұйымдастыру формасы;
- адамгершілік және материалдық құттықтау мәселелері;
Іскерліктер:
- еңбек ресурстарды басқаруды;
- кадрларды қабылдауды;
- басқару кадрларын дайындауды;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру;
БҚ 10
КҚ 3.1.15
АП.06
Халықаралық менеджмент:
Халықаралық бизнестің мәні, дамуы, ерекшеліктері. Халықаралық бизнесті басқару формалары, қызметтері және басқару әдістері. Халықаралық бизнестің сыртқы ортасы. Халықаралық менеджментінің қазіргі технологиялары. Шетел серіктестік іздеу және сыртқы нарыққа шығу. Халықаралық компаниялар және олардың басқару ұйымы. Халықаралық бизнестегі қаржыларды және инвестицияларды басқару.
Білімдер:
- халықаралық менеджменттің технологиясына және ұйымдастыруына жаңа қадамдар;
- халықаралық бизнес деңгейінде кәсіпорынды басқару формалары;
- халықаралық экономикалық қатынастардың негізгі формалары;
- халықаралық этикет;
Іскерліктер:
- халықаралық бизнесті басқаруды;
- сыртқы нарыққа шығу үшін шетел серіктестерді табуды;
- халықаралық бизнесте қаржыны және инвестицияларды басқаруды;
БҚ 10
КҚ 3.1.16
АП.07
Қаржылық менеджмент негіздері:
Сауда кәсіпорындары қаржысына басшылық етудің әдістемелік негіздері. Инвестиция, капиталды басқару. Дағдарысқа қарсы басқарым.
Қаржы менеджменті басқару жүйесі ретінде: маңызы, сипаттамасы, басқару органдары, қаржылық механизм, оның құрылымы, қаржы ресурстардың және капиталдың құрамы, ұйымдастыру құралдар көздерінің рационалды құрастырылуы, компаундинг, жылжымайтын мүлікті бағалау, несие, ұйымның қаржылық жағдайы және даму болашағын бағалау; төлеу және қаржылық тұрақтығының көрсеткіштері, құнды құжаттар,құнды құжаттар портфелін басқару; қаржылық тәуекел, қаржылық менеджменттің тәсілдері, қаржыны жоспарлау және талдау әдістемесі
Білімдер:
- қаржы менеджментінің мақсаттары мен есептерін;
- кәсіпорынды басқару жүйесіндегі қаржы менеджменттің орны;
- фирма әрекеттін басқарудың қаржылық жағынан көзқарастарының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- фирма әрекетінің қаржылық көрсеткіштерінің есеп алысуды өткізуді;
- қаржы толқындарының жоспарларын құрастыру;
- құнды құжаттар портфелін басқару;
- қаржыларды жоспарлау және талдау;
БҚ 9

ПК 3.1.17
СД.08
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий; автоматизированные рабочие места (АРМ), локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в области менеджмента; интегрированные информационные системы; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий;
- прикладное программное обеспечение в менеджменте;
Умения:
- работать в компьютерных сетях;
- работать с базой данных;
- работать с почтовыми программами;
- искать необходимую информацию в Интернете с помощью поисковых служб;
БК 12
ПК 3.1.18
СД.09
Бизнес-план для менеджеров
Понятие и структура бизнес-плана. Его назначение. Содержание основных разделов. Разработка. Оформление. Презентация.
Знания:
-содержание и структуру бизнес-плана;
-правила его составления и оформления;
Умения:
- разрабатывать бизнес-план своего дела;
- проводить его технико-экономическое обоснование;
- определять возвратные денежные потоки;
-определять его окупаемость;
-уметь его презентовать и защищать;
ПК 3.1.19
СД.10
Дисциплина с учетом специализации отрасли
Содержание дисциплины организации образования включают необходимые разделы, углубленно характеризующую отрасль, в которой специализируется базовые предприятия.
- Знания:
-принципы, особенности, характеристики профессиональной деятельности с точки зрения отраслевой специализации
Умения:
- приложение полученных знаний в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.1.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Профессиональная практика
ПО. 01
Ознакомительная практика
Цели, задачи и порядок прохождения ознакомительной практики. Требования к практикантам. правила трудовой дисциплины и профессиональной этики. ознакомление с базовыми предприятиями. География размещения, специализация, концентрация предприятий города или региона. Уровень развития. Сбор информации о предприятиях: место нахождения, руководство, продукт, рынок, история создания. подготовка резюме. Подготовка отчета по ознакомительной практике.
Учебная практика Цели, порядок и правила прохождения учебной практики. Изучение разделов учебной практики с перемещением с одного подразделения в другой в соответствии с логикой технологического процесса. Производственные помещения и оборудование. Организация производства и технологических процессов на базовом предприятии. Технологии, используемые на предприятии. Техническое оснащение предприятия. Виды оборудования. Принципы использования и правила работы на оборудовании. Принятие решений. планирование в различных ситуациях. Организация. Мотивация. Контроль. Применение правил делового этикета, деловых коммуникаций. Техника и подготовка и проведение презентаций. Эффективное управление временем. Управление персоналом. Расчет основных экономических показателей. Финансы для руководителей.
Производственная
Цели, задачи и порядок прохождения производственной практики. Общее ознакомление с предприятием. Внешняя среда организации. Анализ факторов внутренней среды организации. Технология менеджмента. Маркетинг. оценка конкурентоспособности товара (услуги). Деловое и управленческое общение. Принятие решений. Экономика организации. Оценка финансовых результатов и анализ финансовой отчетности. Эффективность менеджмента.
Умения:
-собирать информацию о направлении своей будущей деятельности; составлять список литературы по выбранному направлению; умеет соблюдать правила трудовой дисциплины и профессиональной этики; составлять и распространять резюме; организовать деловые знакомства;
Навыки:
- Составления отчета, самоконтроля, ведения дневника, составления графиков, ведения деловых бесед, деловых знакомств;
Умения:
- составлять и характеризовать схему технологического процесса, соблюдать правила техники безопасности, работать на оборудовании, организовать свое рабочее место;
- принимать решения в типичных ситуациях бизнеса, планировать, отдавать распоряжения, контролировать;
-применять бизнес протокол в деловой жизни, вести переговоры, проводить совещания, телефонные и другие переговоры, вести деловую переписку;
- проводить презентацию;
- эффективно управлять своим временем;
- планировать численность персоналам, организовать прием на работу, составлять планы профессиональной адаптации и развития;
- планировать деловую карьеру;
- рассчитывать экономические показатели и оценивать финансовые результаты;
Навыки:
- принятия решений;
- навыки работы на офисном и другом оборудовании, входящим в состав рабочего места;
-коммуникативные навыки;
- ведения бесед, переговоров, совещаний;
- навыки экономического анализа и расчета;
-навыки чтения и анализа финансовой документации;
-навыки работы с нормативными документами и так далее.
Умения:
- применять нормативно-правовую документацию, регулирующую деятельность организации;
-проводить анализ внутренней среды;
- характеризовать рынок (емкость, целевые сегменты);
-проводить оценку конкурентоспособности товара;
- проводить деловые встречи и совещания;
- технологию принятия решений;
- проводить экономические расчеты; - управлять финансовым состоянием организации и т.д.
Навыки:
- работа в качестве дублера первого руководителя малого предприятия, руководителя функциональных подразделений, менеджеров в различных отделах;
- навыки делового общения;
- навыки проведения экономического анализа;
- навыки принятия решений;
- навыки работы с персоналом;
- навыки работы с информационными ресурсами;
- навыки планирования, делегирования, контроля;

КҚ 3.1.17
АП.08
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар:
ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері; автоматтизацияланған жұмыс орындары, (АЖО), локальді және салалық жүйелер, қосымша бағдарламалық қамсыздандыру және менеджмент ортасындағы ақпараттық ресурстар; интегралданған ақпараттық жүйелер; жағдайлық-хабардар әрекет ортасындағы бағдарламалық қосымша пакеттер; эксперттік жүйелер және шешім қабылдауды қолдау; кәсіпкерлік әрекетті модельдеу және болжамдау.
Білімдер:
- ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері;
- менеджменттегі қосымша бағдарламалық қамсыздандыру;
Іскерліктер:
- компьютерлік жүйелерде жұмыс істеуді;
- мәліметтер базасымен жұмыс істеуді;
- қажетті ақпаратты іздеуде Интернеттен арнайы бағдарламаны қолдану;
БҚ 12
КҚ 3.1.18
АП.09
Менеджерлерге арналған бизнес жоспар
Бизнес жоспар түсінігі және құрылымы. Оның тағайындалуы. Негізгі бөлімдер мазмұны. Дайындау. Рәсімдеу. Презентация.
Білімдер:
- бизнес жоспар мазмұнын және құрылымын;
- құру ережелері мен рәсімдеуді;
Іскерліктер:
- өз ісінің бизнес жоспарын дайындаудыр;
- техникалық-экономикалық негіз жүргізуді;
- қайтарылымды ақша ағымдарын анықтауды;
- презентация жасау мен қорғауды білу;
КҚ 3.1.19
АП.10
Саланың мамандануын ескеретін пән
Сала бойынша пәннің рөлі мен мақсаты, даму ерекшеліктері, байланстары. Құрамы мен инфрақұрылымы, салалық норматвтік базасы, сала қызметінің ерекшіліктері, сала тораптарының орналасуы, саланың шикізаттық және материалды-техникалық базасы, салалық өндірістік-технологиялық үрдістері
- Білімдер:
- саланың рөлі мен мақсаттарын;
- салалық даму ерекшіліктерін;
- салалық құрамы мен инфра құрылымын;
- салалық нормативтік базасын;
- өндірістік-технологиялық үрдістерін;
Іскерліктер:
- салалалық даму болашағын көре білуін;
- салалық даму ерекшеліктерінде жол таба білуін;
- стратегиялық жоспарларды іске асыруды;
- салалалық-технологиялық үрдістерін анықтай білуді;
- алдыңғы қатарлы жетістіктерді талдап, меңгере білуді;;
КҚ 3.1.12
ӨОжәне КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Танысу практикасы
Танысу тәжірбесін өту реті, мақсаты мен тапсырмасы. Кәсіпорынның базасымен танысу және еңбек пәнінде практиканттарға қойылатын талаптар, кәсіби этика.. Мамандықтың географиялық орналасуы, қала мен аумақтағы кәсіпорынның мамандану концентрация. Даму деңгейі.
Кәсіпорын туралы ақпарат жинау: тұратын жері, басшылық, өнім, нарық, құрылу тарихы, түйіндеме дайындау. Танысу тәжірбесі жайлы есеп дайындау.
Оқу практикасы
Оқу тәжірбесін өтудегі мақсат, рет және ережелер. Оқу тәжірибесінің бір бөлімінен басқа бөлімшеге логика мен технологиялық үдеріске сәйкес аудару арқылы зерттеу. Өндірістік ғимарат және құрал-жабдық . Кәсіпорынның базалық технологиялық үдерісін және өндірісті ұйымдастыру. Кәсіпорында қолданылатын технологиялар. Кәсіпорынның техникалық жабдықталуы. Құрал-жабдық түрі. Құрал-жабдықты жұмыста қолдану ережелері мен қағидалары. Шешім қабылдау. Түрлі оқиғаларда жоспарлау. Ұйымдастыру. . Мотивация. Бақылау. Іскерлік коммуникацияда (ақпарат алмасуда) іскерлік этикет ережелерін қолдану, презентация жүргізу техникасы мен дайындығы. Тиімді уақытты басқару. Персоналды басқару. Негізгі экономикалық көрсеткіштер есебі. Басшыларға арналған қаржы.
Өндірістік практика
Оқу тәжірибесін өтудегі мақсат, рет және ережелер. Кәсіпорынмен жалпы танысу. Ұйымның сыртқы ортасы. Ұйымның ішкі орта факторын талдау. Менеджмент технологиясы. Маркетинг. Бәсекеге қабілетті тауар (қызмет) бағасы. Іскерлік және басқарушылық байланыс. Шешім қабылдау. Ұйым экономикасы. Қаржылық нәтижелер бағасы мен қаржылық есепті талдау. Менеджмент тиімділігі.
Іскерліктер:
- өзінің болашақ қызметінің бағыты бойынша ақпарат жинау; таңдалған бағыт бойынша әдебиеттер тізімін құру; еңбек пәндері ережелері мен кәсіби этиканы ұстану; түйіндеме құру мен таратуды игеру; іскерлік таныстыруды ұйымдастыру;
Дағдылар:
- Өзін бақылау, есеп құру, күнделік жүргізу, график құру, іскерлік байланыс орнату;
Іскерліктер:
- технологиялық үдеріс жобасын құру және сипаттау, техникалық қауіпсіздік ережелерін ұстану, құрал-жабдықта жұмыс жасау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
- бизнестің үлгілік оқиғаларында шешім қабылдау, жоспарлау, бұйрық беру, бақылау;
- іскерлік өмірде бизнес хаттаманы қолдану, қарым қатынас орнату, мәжіліс өткізу, телефонмен сөйлесу, ісерлік хат алмасу жүргізу;
- презентация жүргізу;
- Уақытты тиімді басқару;
- персонал санын жоспарлау, жұмысқа қабылдауды ұйымдастыру, кәсіби бейімдеу және дамыту жоспарын құру;
- іскерлік мансапты жоспарлау;
- экономикалық көрсеткіштерді есептеу мен қаржылық нәтижелерді бағалау;
Дағдылар:
- шешім қабылдау; фоистегі және тағы басқа құрал-жабдықпен жұмыс істеу дағдысы;
- коммуникативті дағдылар;
- сұхбаттасу жүргізу, байланыс орнату, мәжіліс өткізу;
- экономикалық талдау мен есеп жүргізу дағдысы;
- қаржылық құжатты оқу мен талдау дағдысы;
- нормативті құжаттармен жұмыс жасау дағдысы.
Іскерліктер:
- ұйымды реттеуші нормативті-құқықтық құжатнамаларды қолдану;
- ішкі ортаны талдау;
- нарықты сипаттау (мақсатты сегменттер, көлемі)
- бәсекеге қабілетті тауарды бағалау жүргізу;
- іскерлік кездесу және мәжіліс өткізу;
- шешім қабылдау технологиясы;
- экономикалық есеп жүргізу;
- ұйымнығ қаржылық жағдайын басқару.
Дағдылар:
- бірінші басшыны орнын алмастыру жұмысы, функционалды бөлімшелер жетекшілеріәр түрлі бөлімнің менеджерлары;
- іскерлік байланыс дағдысы;
- экономикалық талдау жүргізу дағдысы;
- шешім қабылдау дағдысы;
- персоналмен жұмыс жасау дағдысы;
- ақпараттар ресурсымен жұмыс жасау дағдысы;
- жоспарлау дағдысы, үйлестіру, бақылау;

ПК 3.1.17
ПК 3 1.18
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 1. Владеет различными видами и формами речи на профессиональном казахском, русском языках, иностранном языках;
БК 2. Использует физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей;
БК 3. Осуществляет свою профессиональную деятельность с учетом культурных ценностей;
БК 4. Умеет определять смысл и цели своей жизнедеятельности;
БК 5. Занимает социально и политически активную позицию в жизни общества;
БК 6. Применяет в своей деятельности основные экономические принципы и законы;
БК 7. Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан;
БК 8. Соблюдает нормы и требования охраны труда и окружающей среды;
БК 9. Обладает аналитическими способностями;
БК 10. Обладает лидерским способностями
БК 11. Обладает коммуникабельными способностями
БК 12. Владеет инфокоммуникационными технологиями;
БК 13. Владеет навыками самоорганизации и контроля;
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации: 0515013 - "Менеджер"
ПК 3.1.1 Владеет навыками применения математического аппарата в экономической деятельности;
ПК 3.1.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.1.3 Обеспечивает своевременность и правильность уплаты налогов и других платежей в бюджет;
ПК 3.1.4 Осуществляет основную деятельность предприятия на основе принципов маркетинга, ориентируется на запросы потребителя;
ПК 3.1.5 Применяет статистико-экономические методы анализа, планирования, определения финансовых рисков;
ПК 3.1.6 Владеет законами, принципами микро-экономики, понимает значение макро-экономических показателей:
ПК 3.1.7 Владеет навыками делового общения и соблюдает принципы профессиональной этики;
ПК 3.1.8 Действует на основе действующего законодательства в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.9 Понимает принципы финансирования и кредитования;
ПК 3.1.10 Знает принципы бухгалтерского учета;
ПК 3.1.11 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
ПК 3.1.12 Владеет принципами организации технологических процессов на предприятии отрасли;
ПК 3.1.13 Владеет навыками экономических основ предприятия;
ПК 3.1.15 Владеет принципами управления современной организацией;

КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
Ескерту: 1 Кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 1. Кәсіби қазақ тілі, орыс тілі, шет тілдерінде сөйлеу әрекетінің түрлерін және формаларын игереді
БҚ 2. Денсаулығын жақсарту үшін спорт және дене шынықтыру мәдениетімен айналысады, сонымен қатар кәсіби және өмірдегі мақсатына жету үшін өзін-өзі жетілдіреді;
БҚ 3. Мәдени құндылықтар игеру негізінде өзінің кәсібилілігін арттырып қызметінде пайдаланады;
БҚ 4. Қызмет жолында өмірінің мақсаты мен мәнін ажырата алады;
БҚ 5. Қоғамдық өмірде әлеуметтік және саяси көзқарасын қалыптастырып белсенділік бағытын ұстанады;
БҚ 6. Өз қызметінде экономиканың негізгі қағидалары мен заңдарын қолданады;
БҚ 7. Қазақстан Республикасының заңдылық талаптарын ұстанады;
БҚ 8. Еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған орта талаптарын, оның нормаларын ұстанады;
БҚ 9. Аналитикалық қабілеттерді меңгереді;
БҚ 10. Көшбасшылық қабілеттерді меңгереді;
БҚ 11. Қарым-қатынас жасай білу (Коммуникабельдік) қабілеттерін меңгереді;
БҚ 12. Инфокоммуникациялық технологияны игереді;
БҚ 13. Өзіндік ұйымдастыру мен бақылау дағдыларын ұстанады;
2 Кесте. Кәсіптік құзырет
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің коды және атауы: 0515013 - "Менеджер"
КҚ 3.1.1 Экономикалық қызмет барысында математикалық аппаратты қолдану дағдыларын игереді;
КҚ 3.1.2 Заманауи ақпараттық технология көмегімен экономикалық ақпараттарды өңдей алады;
КҚ 3.1.3 Бюджеттің салық және басқа да міндетті төлемдерін мерзімді және ережелерге сәйкес жүргізуді қамтамасыз етеді;
КҚ 3.1.4 Кәсіпорынның негізгі қызметін маркетинг қағидалары негізінде жүргізеді, тұтынушы сұрауына бағытталу;
КҚ 3.1.5 Статистикалық-экономикалық әдістерді қолдана отырып қаржылық тәуекелдерді анықтай алады, жоспарлайды;
КҚ 3.1.6 Микроэкономиканың қағидаларын, заңдарды игереді, макроэкономикалық көрсеткіштердің мән-мағынасын түсінеді:
КҚ 3.1.7 Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын игереді, кәсіби этика қағидаларын сақтайды;
КҚ 3.1.8 Кәсіби қызметін заңдар негізінде жүзеге асырады;
КҚ 3.1.9 Қаржыландыру және несиелендіру қағидаларын меңгереді;
КҚ 3.1.10 Бухгалтерлік есеп қағидаларын біліп шығады;
КҚ 3.1.11 Жұмыс барысында еңбек құрал-жабдықтарын дұрыс қолдана алады және еңбекті қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.12 Кәсіпорын салалары бойынша кәсіпорындағы технологиялық процес қағидаларын меңгереді
КҚ 3.1.13 Кәсіпорындарнның экономикалық негіздегі дағдыларын игереді;
КҚ 3.1.15 Заманауи ұйымды басқару қағидаларын игереді;

ПК 3.1.16 Планирует, осуществляет прием на работу персонала, проводит оценку, кадровый аудит;
ПК 3.1.17 Управляет международной деятельностью компании;
ПК 3.1.18 Анализирует финансовую отчетность, управляет финансовыми ресурсами;
ПК 3.1.19 Владеет навыками работы с информационными технологиями в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.20 Разрабатывает бизнес-план
Приложение 121
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 517
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0516000 – Финансы (по отраслям)
Квалификации: 051601 2 – Агент страховой

КҚ 3.1.16 Персоналды жұмысқа қабылдауды, бағалау ісін, кадрлық аудитті іске асыруды жоспарлайды;
КҚ 3.1.17 Компанияның халықаралық қызметін басқарады,
КҚ 3.1.18 Қаржылық есепті талдай алады, қаржылық ресурстарды басқарады;
КҚ 3.1.19 Кәсіби қызметінде ақпараттық технологияларды жұмыста қолдану дағдысын игереді;
КҚ 3.1.20 Бизнес-жоспар дайындайды;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 121-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 517-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы: 0516000 – Қаржы (салалар бойынша)
Біліктілігі: 051601 2 – Сақтандыру агенті

432
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 521
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0516000 "Финансы" (по отраслям)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

432
КП.03
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 125-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 521-қосымша
0516000 – Қаржы (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России,
а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- хронологических рамок основных исторических периодов Казахстана;
- роли кочевой цивилизации в истории;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесса вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причин национально-освободительных восстаний и движений;
- сущности программ политических партий и течений Казахстана в начале XX в.;
- положения сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- причин голода 1931-32 гг. и его последствий;
- причин и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причин кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегической программы развития "Казахстан-2030"
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний
БК 3
ОГД. 04
Физическая культура
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легкоатлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Деньги, финансы, кредит
сущность, функции и роль финансов в общественном воспроизводстве;
организация финансовой системы;
финансовая политика и финансовый механизм;
финансовый контроль;
финансы хозяйствующих субъектов;
общая характеристика государственных финансов;
налоги и организация налоговой системы;
государственные внебюджетные фонды;
сущность и функции кредита;
государственный кредит и государственный долг;
финансы домашних хозяйств; страхование;
государственное финансовое регулирование экономики; инвестиционная деятельность;
финансы в системе экономических связей;
инфляция и антиинфляционная политика государства;
понятие банковской системы;
понятие банковских операций;
определение кредитоспособности плательщика;
методы обеспечения возвратности кредита;
депозитные операции;
трастовые и толлинговые операции
Знания:
- сущности, содержания и состава финансовых ресурсов;
- особенностей взаимосвязи финансов с другими экономическими категориями (ценой, ценными бумагами, кредитами и др.);
- принципов финансовой политики РК;
- методов стратегического и оперативного управления финансами;
- форм финансирования;
- основных функций государственного бюджета;
- системы доходов и расходов государственного бюджета;
- сущности бюджетного дефицита и способов управления им;
- принципов бюджетного устройства и бюджетного процесса;
- особенностей и источников ссудного капитала;
- принципов, форм, функций и видов кредита;
- принципов инвестиционной деятельности;
- порядка финансирования капитальных вложений;
- особенностей рынка ценных бумаг;
- особенностей страхования и страховой деятельности;
- принципов налоговой системы РК;
- причин, вызывающих инфляцию
Умения:
- проводить взаимосвязь функций отдельных звеньев финансовой системы;
- анализировать состояние финансового рынка;
- анализировать причины бюджетного дефицита;
- рассчитывать стоимость акций и размер дивидендов;
- анализировать условия кредитоспособности организаций;
- определять платежеспособность заемщика;
- составлять и заполнять документацию по оформлению кредитов (кредитный договор, кредитное заявление);
- рассчитывать проценты по кредитам;
- рассчитывать проценты по депозитам;
- рассчитывать среднемесячные расходы домашнего хозяйства;
- рассчитывать суммы страхования и размеры страховых выплат;
- давать оценку финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели, характеризующие результаты финансово-хозяйственной деятельности организации;
- определять размеры доходов и расходов организаций различных форм собственности;
- рассчитывать темпы инфляции

БҚ 6,7
ЖГП. 02
Кәсіби шет тілі
ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның 50-80 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан тоқырау және КСРО-ның құлауы кезеңінде;
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерістер
Білімдер:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясы;
- көшпенділер өркениетінің тарихтағы ролі;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің пайда болуы, құрылуы және дамуы туралы;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуы, жаулап алуы, отарлау процесі;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламаларының мәні;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдары;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының себептері мен салдары;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептері;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары мен олардың нәтижелері;
- Қазақстан 2030 стратегиялық даму бағдарламасы;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыру;
- картамен жұмыс істеу; - Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттау;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттау:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беру;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау
БҚ 3
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс дағдылары;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңы;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері; - жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар; - қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП. 01
Ақша, қаржы, несие
қоғамдық өндірістегі қаржының маңызы, қызметі және ролі;
қаржы жүйесін ұйымдастыру;
қаржы саясаты және қаржы механизмі;
қаржылық бақылау;
шаруашылық субъектілерінің қаржысы;
мемлекеттік қаржының жалпы сипаттамасы;
салықтар және салық жүйесінің ұйымдастырылуы;
мемлекеттік бюджеттен тыс қорлар;
несие мәні және қызметі;
мемлекеттік несие және мемлекеттік қарыз;
үй шаруашылығы қаржысы; сақтандыру;
экономиканы мемлекеттік қаржылық реттеу;
инвестициялық қызмет;
экономикалық байланыс жүйесіндегі қаржы;
инфляция және мемлекеттің инфляцияға қарсы саясаты;
банк жүйесі түсінігі;
банк операциялары түсінігі;
төлемшінің несиені өтеуге қабілеттілігін анықтау;
несиені қайтаруды қамтамасыз ету әдістері;
депозиттік операциялар;
трасті және толлингті операциялар
Білімдер:
- қаржы ресурстарының маңызы, мазмұны мен құрамы;
- қаржының басқа да экономикалық категориялармен (баға, құнды қағаздар, несиелер және т.б.) өзара қатынасының ерекшеліктері;
- ҚР қаржы саясатының принциптері;
- қаржыны стратегиялық және оперативті басқару әдістері;
- қаржыландыру формалары;
- мемлекеттік бюджеттің неізгі қызметі;
- мемлекеттік бюджет кірістері мен шығындары жүйесі;
- бюджет тапшылығының мәні мен оны басқару тәсілдері;
- бюджет құрылымы мен бюджет процесінің принциптері;
- қарыз капиталының ерекшеліктері мен қайнар көздері;
- несие принциптері, формалары, функциялары мен түрлері;
- инвестициялық қызмет принциптері;
- капитал салымдарын қаржыландыру тәртібі;
- құнды қағаз нарығының ерекшеліктері;
- сақтандыру және сақтандыру қызметінің ерекшелігі;
- ҚР салық жүйесінің принциптері;
- инфляция себептері
Іскерліктер:
- қаржы жүйесінің жекелеген салаларының жұмысында өзара байланысты орнату;
- қаржы нарығының жадайын талдау;
- бюджет тапшылығының себептерін талдау;
- акция құнын және дивиденд мөлшерін есептеу;
- ұйымның несие төлеу қабілетін талдау;
- қарыз алушының төлем қабілеттілігін анықтау;
- несие ресімдеу үшін құжаттарды (несие келісімшарты, несиеге өтініш) құру және толтыру;
- несие бойынша пайызды есептеу;
- депозит бойынша пайызды есептеу;
- үй шаруашылығының орта айлық шығындарын есептеу;
- сақтандыру сомасы мен сақтандыру төлемдерінің мөлшерін есептеу;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығын бағалау;
- ұйымның қаржылық–шаруашылық қызметінің нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштерді есептеу;
- әртүрлі форма меншігіндегі ұйымдардың табыс және шығын мөлшерін анықтау;
- инфляциия қарқынын есептеу

БК 3,4
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД. 02
Основы экономической теории
предмет, функции и метод экономической теории;
экономические отношения,
возникающие в процессе производства;
ресурсы и факторы производства;
проблемы ограниченности ресурсов и основные вопросы экономики;
отношения собственности;
натуральное и товарное производство, закон стоимости;
рыночная экономика, ее сущность, преимущества и негативные стороны, виды рыночных структур и условия перехода к рыночной экономике;
законы спроса и предложения, рыночное равновесие;
понятие издержек производства и их виды;
рынки совершенной и несовершенной конкуренции, монополия и монопсония, монополистическая конкуренция, олигополия и олигопсония;
рынки факторов производства и их особенности;
государственное регулирование экономической деятельности, антимонопольное законодательство, государство и экономические проблемы охраны окружающей среды;
национальная экономика, основные макроэкономические показатели и система национальных счетов (СНС);
роль государства в рыночной экономике;
экономический цикл и антициклическое регулирование;
сущность и факторы экономического роста, его регулирование;
занятость населения, причины и типы безработицы, особенности рынка труда в РК;
инфляция, антиинфляционная политика государства;
сущность совокупного спроса и предложения, факторы, влияющие на них;
деньги, денежно-кредитная политика;
мировая экономика, международное разделение труда;
сущность мирового рынка, его характеристика и структура;
международная конкуренция, роль НТП в конкуренции, мировые рынки, перспективы РК на мировом рынке;
человеческие ресурсы, миграция и урбанизация населения в мировой экономике, проблемы трудовых ресурсов в РК;
международные экономические отношения;
проблемы мировой торговли;
международный валютный рынок и мировая валютная система, валютная политика в РК;
международная экономическая интеграция и ее этапы;
основные глобальные проблемы современной мировой экономики
Знания:
- разновидности экономических ресурсов и факторов современного производства;
- главной экономической проблемы и основных вопросов экономики;
- категории собственности как системы правовых и экономических отношений;
- форм организации производства, закона стоимости и его функций;
- видов и функций рынка, его конъюнктуру и инфраструктуру;
- законов спроса и предложения, неценовых факторов, влияющих на спрос;
- условий минимизации издержек в краткосрочном и долгосрочном периодах;
- особенностей рынков совершенной и несовершенной конкуренции;
- особенностей рынков ресурсов и факторов производства;
- систему государственного регулирования экономики;
- сущности национальной экономики, взаимосвязи ВВП, ВНП и других показателей СНС;
- основных типов и факторов экономического роста;
- сущности безработицы и ее виды;
- категорий совокупного спроса и предложения;
- теории денег;
- сущности денежно-кредитной системы;
- сущности мирового рынка, мирового хозяйства, международного разделения труда, теории международной торговли;
- этапов эволюции мировой валютной системы;
- сущности международной экономической интеграции;
- глобальных проблем мировой экономики на рубеже XXI века
Умения:
- пользоваться основными методами экономического анализа;
- характеризовать структуру производства;
- различать разновидности факторных доходов;
- различать основные типы экономических систем;
- сравнивать натуральное и товарное производство;
- классифицировать рынки;
- строить и анализировать кривые спроса и предложения;
- определять равновесную цену;
- рассчитывать коэффициенты эластичности;
- определять общую и предельную полезность и реальный доход потребителя;
- строить кривые безразличия и бюджетные линии потребителя;
- определять величину издержек производства;
- определять величины разных доходов фирмы, объем выпуска продукции;
- рассчитать основные макроэкономические показатели
БК 3

БҚ 3,4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП. 02
Экономикалық теория негіздері
экономикалық теория пәні, қызметі және әдістері;
өндіріс кезінде пайда болатын экономикалық қатынастар;
өндіріс ресурстары мен факторлары;
ресурстардың шектелу мәселелері мен экономиканың негізгі мәселелері;
меншіктік қатынас;
табиға және тауар өндірісі, баға заңы;
нарықтық экономика, оның маңызы, артықшылығы мен кемшілік жақтары, нарық құрылысының түрлері мен нарықтық экономикағы көшу жағдайлары;
сұраныс және ұсыныс заңдары, нарықтық тепе-теңдік;
өндіріс шығындары түсінігі және олардың түрлері;
аяқталған және аяқталмаған бәсекелестік нарығы, монополия және монопсония, монополистикалық бәсекелестік, олигополия және олигопсония;
өндіріс факторларының нарығы және олардың ерекшеліктері;
экономикалық қызметті мемлекеттік реттеу, антимонополиялық заңнамалар, қоршаған ортаны қорғаудың мемлекеттік және экономикалық мәселелері;
ұлттық экономика, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер мен ұлттық есеп жүйесі (ҰЕЖ);
нарықтық экономикадағы мемлекеттің ролі;
экономикалық цикл және антициклдік реттеу;
экономикалық өсу факторлары мен маңызы, оны реттеу;
халықтың жұмыспен қамтылуы, жұмыссыздық себептері мен типтері, ҚР еңбек нарығының ерекшеліктері;
инфляция, мемлекеттік антиинфляциялық саясат;
сұраныс пен ұсыныс жиынтығының маңызы, оларға әсер ететін факторлар;
ақша, ақшалы-несиелік саясат;
әлемдік экономика, еңбекті халықаралық бөлу;
әлемдік нарықтың маңызы, оның сипаттамасы мен құрылысы;
халықаралық бәсекелестік, бәсекелестікте ҒТП ролі, әлемдік нарықтар, әлемдік нарықтағы ҚР перспективалары;
адам ресурстары, әлемдік экономикадағы тұрғындардың миграциясы және урбанизация, ҚР еңбек ресурстары мәселелері;
халқаралық экономикалық қатынастар;
әлемдік сауда мәселелері;
халықаралық валюта нарығы және әлемдік валюта жүйесі, ҚР валюталық саясат;
халықаралық экономикалық интеграция және оның кезеңдері;
қазіргі заманғы әлемдік экономиканың негізгі ғаламдық мәселелері
Білімдер:
- экономикалық ресурстардың және заманауи өндіріс факторларының әртүрлілігі;
- басты экономикалық мәселелер және экономиканың негізгі сұрақтары;
- құқықтық және экономикалық қатынастардың жүйесі ретінде меншік категориялары;
- өндірісті ұйымдастыру формалары, баға заңы және оның қызметі;
- нарық түрлері және қызметі, оның конъюнктурасы мен инфрақұрылымы;
- сұранысқа әсер ететін сұраныс және ұсыныс заңдары, бағадан тыс факторлар;
- қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерде шығындарды азайту жағдайлары;
- аяқталған және аяқталмаған бәсекелестік нарығының ерекшеліктері;
- өндіріс ресурстары мен факторлары нарығының ерекшеліктері;
- экономиканы мемлекеттік реттеу жүйесі;
- ұлттық экономиканың маңызы, ҰЖТ, ВНП өзара байланыстар және ҰЕЖ басқа да көрсеткіштері;
- экономикалық өсудің негізгі типтері мен факторлары;
- жұмыссыздық мәні және оның түрлері;
- сұраныс пен ұсыныс жиынтығының сұраныс пен ұсыныс жиынтығының категориялары;
- ақша теориясы;
- ақшалы-несиелік жүйенің маңызы;
- әлемдік нарықтың, әлемдік шаруашылықтың, еңбекті халықаралық бөлудің, халықаралық сауда теориясының маңызы;
- әлемдік валюта жүйесі эволюциясының маңызы;
- халықаралық экономикалық интеграцияның маңызы;
- XXI ғасыр шегіндегі әлемдік экономиканың ғаламдық мәселелері
Іскерліктер:
- экономикалық талдаудың негізгі әдістерін пайдалану;
- өндіріс құрылымын сипаттау;
- факторлық табыстардың әртүрлілігінажырату;
- экономикалық жүйенің негізгі типтерін ажырату;
- табиғи және тауар өндірісін ажырату;
- нарықты жіктеу;
- қисық сұраныстар мен ұсыныстарды құру және талдау;
- тең бағаны анықтау;
- икемділік коэффициентін есептеу;
- жалпы және шектеулі пайданы, тұтынушының шынайы табысын анықтау;
- тұтынушының қисық парықсыздығы мен бюджеттік желісін құру;
- өндіріс шығындарының көлемін анықтау;
- фирманың әртүрлі табыстарының көлемін, өнімнің шығу көлемін анықтау;
- негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерді есептеу
БҚ 3

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ОПД. 03
Основы права
право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 7
ОПД. 04
Статистика
предмет, объекты и методы статистики;
задачи и организация статистики в условиях рыночной экономики; статистическое наблюдение;
сводка и группировка данных статистического наблюдения;
статистические таблицы и графики;
ряды распределения;
абсолютные и относительные величины в статистике;
средние величины и показатели вариации;
ряды динамики и показатели рядов динамики;
индексы
Знания:
- нормативно-правовых актов и инструктивных материалов по вопросам организации статистического учета и статистической отчетности;
- методологии социально-экономических фактов, обобщенных в виде статистических закономерностей;
- современных инструментариев и методов статистического наблюдения;
- системы статистических показателей;
- методологии обработки и анализа социально-экономических процессов;
- методов расчета показателей уровня жизни населения
Умения:
- применять методы и способы статистических исследований для сбора, обработки и обобщения статистических показателей;
- делать выводы и предложения для принятия управленческих решений;
- проводить аналитические работы по изучению взаимосвязи между объектами и явлениями;
- анализировать и давать оценку результатов финансово-хозяйственной деятельности организации;
- оформлять результаты сводок в виде статистических таблиц и графиков;
- анализировать динамику темпов экономического роста организации;
- проводить факторный анализ с применением индексного метода
БК 2,3,4
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ОПД. 05
Основы бухгалтерского учета
бухгалтерский учет его сущность и значение;
предмет и метод бухгалтерского учета;
нормативно-правовое регулирование системы бухгалтерского учета в РК;
основные принципы бухгалтерского учета;
бухгалтерский баланс и отчетность;
типы изменений в балансе под влиянием хозяйственных операций;
счета бухгалтерского учета и двойная запись;
синтетические и аналитические счета;
классификация и план счетов бухгалтерского учета;
документация и инвентаризация;
учетные регистры и формы бухгалтерского учета;
организация бухгалтерского учета в Республике Казахстан
Знания:
- нормативно-правовых актов и инструктивных материалов по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности;
- основных принципов ведения бухгалтерского учета;
- содержания и структуры бухгалтерского баланса;
- понятия, форм и видов отчетности;
- строения и содержания бухгалтерских счетов;
- классификации счетов;
- порядка отражения хозяйственных операций на счетах бухгалтерского учета;
- правил ведения двойной записи на счетах бухгалтерского учета;
- видов бухгалтерской документации, ее значения и правил хранения;
- порядка проведения инвентаризации;
- сущности и значения учетных регистров;
- требований к организации финансового учета
Умения:
- группировать имущество хозяйствующего субъекта по составу, размещению и источникам образования;
- применять элементы метода бухгалтерского учета;
- составлять бухгалтерский баланс;
- определять типы изменений в балансе организации под влиянием хозяйственных операций;
- составлять корреспонденцию счетов по хозяйственным операциям;
- открывать и вести учет на синтетических и аналитических счетах;
- составлять оборотные ведомости и балансовую отчетность;
- составлять первичные и сводные бухгалтерские документы;
- проводить инвентаризацию, оформлять и отражать в учете результаты инвентаризации;
- применять нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
ЖКП. 03
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
ҚР Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі;
құқықтық мемлекет;
құқықтық жауаКҚершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану
БҚ 7
ЖКП. 04
Статистика
статистика пәні, объектілері мен әдістері;
нарықтық экономика жағдайында статистика міндеттері және ұйымдастыру;
статистикалық бақылау;
статистикалық бақылау мәліметтерін жинау және топтау;
статистикалық кестелер мен сызбалар;
бөлу қатарлары;
статистиканың абсолютті және салыстырмалы шамасы;
орта шамалар мен вариация көрсеткіштері;
динамика қатары және динамика қатарының көрсеткіштері;
индекстер
Білімдер:
- статистикалық есепті және статистикалық есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілер және нұсқаулық материалдар;
- статистикалық заңдылық түрінде жинақталған методологии әлеуметтік-экономикалық фактілердің әдіснамесі;
- заманауи құралдар мен статистикалық бақылау әдістері;
- статистикалық көрсеткіштер жүйесі; - әлеуметтік-экономикалық процестердің өңдеу және талдау әдіснамесі; - тұрғындардың өмір деңгейінің көрсеткіштерін есептеу әдістері
Іскерліктер:
- статистикалық көрсеткіштерді жинау, өңдеу, жинақтау үшін статистикалық зерттеулердің әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- басқару шешімдерін қабылдау үшін қорытындылар мен ұсыныстар жасау;
- объектілер мен құбылыстар арасындағы өзара байланысты меңгеру үшін аналитикалық жұмыстар жүргізу;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалау және талдау;
- жинақ нәтижелерін статистикалық кесте және сызба түрінде ресімдеу;
- ұйымның экономикалық өсу қарқынының динамикасына талдау жасау;
- индекстік әдісті қолдана отырып, факторлық талдау жасау
БҚ 2,3,4
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
ЖКП. 05
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бухгалтерлік есеп, оның мәні мен мағынасы;
Бухгалтерлік есеп пәні мен әдістері;
ҚР бухгалтерлік есеп жүйесіндегі нормативті-құқықтық бухгалтерлік есептің негізгі принциптері;
бухгалтерлік баланс және есеп беру;
шаруашылық операцияларының әсерінен болатын баланстағы өзгерістердің типтері;
бухгалтерлік есеп шоттары и қосарлы жазба;
синтетикалық және аналитикалық шоттар;
бухгалтерлік есептің жіктелуі және шоттар жоспары;
құжаттау және инвентаризация;
есептеу регистрлері және бухгалтерлік есеп формалары;
Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есептің ұйымдастырылуы
Білімдер:
- бухгалтерлік есепті және есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілері мен нұсқаулық материалдар;
- бухгалтерлік есепті жүргізудің негізгі принциптері;
- бухгалтерлік баланс мазмұны және құрылымы;
- есеп беру түсінігі, формалары мен түрлері;
- бухгалтерлік шоттар құрылысы мен мазмұны;
- шоттарды жіктеу;
- бухгалтерлік есеп шоттарындағы шаруашылық операцияларының көріну тәртібі;
- бухгалтерлік есеп шоттарындағы қосарлы жазбаны жүргізу ережелері;
- тағайындалуы және құрылымы бойынша шоттардың жіктелуі;
- есептеу регистрларының мәні мен маңызы;
- бухгалтерлік құжаттардың түрлері, оның мәні және сақтау ережесі;
- инвентаризация жүргізу тәртібі;
- есептеу регистрларының маңызы мен мәні;
- қаржылық есепті ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- құрамы, орналасуы және жасалу көздері бойынша шаруашылықты жүргізетін субъектінің мүліктерін топтастыру;
- бухгалтерлік есеп әдістері элементтерін қолдану;
- бухгалтерлік балансты құру;
- шаруашылық операцияларының әсерінен болатын ұйым балансындағы өзгерістердің типін анықтау;
- шаруашылық операциялары бойынша шоттардың корреспонденциясын құру;
- синтетикалық және аналитикалық шоттардың есебін ашу және жүргізу;
- айналым тізімдемесін және баланстық есеп беруді жасау;
- бастапқы және жинақтық бухгалтерлік құжаттарды құру;
- инвентаризация жүргізу, инвентаризация нәтижелері туралы есепті ресімдеу және көрсету;
- бухгалтерлік есепті және есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілерді және нұсқаулық материалдарды қолдану

БК 3,4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ОПД. 06
Математика для экономистов
элементы линейной и векторной алгебры;
аналитическая геометрия;
системы линейных и матричных уравнений;
дифференциальные исчисления;
понятие предела;
интегральное исчисление для экономического планирования; дифференциальные уравнения экономических процессов
Знания:
- элементов векторного анализа и аналитической геометрии;
- методов решения систем линейных и матричных уравнений;
- теории решения основных задач интегрального и дифференциального исчисления;
- основ математического анализа, необходимых для решения экономических задач;
- методов и алгоритмов решения оптимизационных экономических и производственных задач;
- методов и приемов обработки количественной информации
Умения:
- применять методы математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментального исследования для решения экономических задач;
- решать задачи с помощью экономико-математического моделирования;
- обосновывать оптимальное решение и проводить экономический анализ полученных результатов;
- использовать математическую символику для выражения количественных и качественных отношений объектов
БК 2,3,4
ОПД. 07
Экономическая информатика
и информационные технологии
основные понятия экономической информатики и информационных технологий;
основные технологии обработки текстов в Microsoft Word;
электронная таблица: создание и редактирование;
использование графических возможностей табличного процессора;
применение формул и функций при решении финансово-экономических задач в Microsoft Excel;
анализ данных в электронной таблице;
создание файлов базы данных и работа с ними;
связывание и совместная работа с несколькими базами данных;
создание и редактирование экранных форм, отчетов;
проектирование приложений;
создание слайдов;
быстрое создание презентации с помощью автосодержания;
технология обработки архивов данных;
методы защиты информации;
построение графических объектов в Corel Draw;
прием и передача информации по сети
Знания:
- теоретических основ экономической информатики и информационных технологий;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- основных возможностей компьютерной графики Corel Draw;
- технологии обмена данных по сети
Умения:
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать простейшие электронные таблицы;
- применять основные операции MS Excel для решения финансово-экономических задач;
- работать в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- создавать объекты в графическом редакторе Corel Draw;
- использовать глобальную сеть Интернет
БК 4
ОПД. 08
Делопроизводство на государственном языке
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления организационно-распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов
Знания:
способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов

БҚ 3,4,7
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
ЖКП. 06
Экономистерге арналған математика
сызықтық және векторлық алгебра элементтері;
аналитикалық геометрия; сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесі;
дифференциалды есептеулер;
шек түсінігі;
экономикалық жоспарлау үшін интегралды есептеулер; экономикалық процестердің дифференциалды теңдеулері
Білімдер:
- векторлық талдау және аналитикалық геометрия элементтері;
- сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесін шешу әдістері;
- интегралды және дифференциалды есептеулердің негізгі есептерін шешу теориясы;
- экономикалық есептерді шешу үшін қажетті математикалық талдау негіздері;
- оңтайлы экономикалық және өндірістік есептерді шешу әдістері мен алгоритмдері;
- сандық ақпаратты өңдеудің әдістері мен тәсілдері
Іскерліктер:
- экономикалық есептерді шешу үшін математикалық талдау және моделдеу әдістерін, теориялық және экспериментті зерттеулерді қолдану;
- экономикалық-математикалық моделдеу көмегімен есептерді шешу;
- алынған нәтижелердің оңтайлы шешімін негіздеу және экономикалық талдаулар жүргізу;
- объектілердің сандық және сапалық қатынастарын көрсету үшін математикалық белгілеулерді пайдалану
БҚ 2,3,4
ЖКП. 07
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
экономикалық информатика
және ақпараттық технологиялардың негізгі түсінігі;
Microsoft Word мәтіндерін өңдеудің негізгі технологиялары;
электронды кесте: құру және редакциялау;
кестелік процессордың сызбалық мүмкіндіктерін пайдалану;
Microsoft Excel қаржылық-экономикалық есептерді шешуде формулалар мен функцияларды қолдану;
электронды кестедегі мәліметтерді талдау;
мәліметтер базасы файлын құру және онымен жұмыс;
бірнеше мәліметтер базасымен байланыс және бірлескен жұмыс;
экранды формаларды, есептерді құру және редакциялау;
ұсыныстарды жобалау;
слайдтар құру;
автомазмұн көмегімен презентацияларды тез дайындау;
мәліметтер мұрағатын өңдеу технологиясы;
ақпаратты қорғау әдістері; Corel Draw сызбалық объектілерді құру;
желілер бойынша ақпараттарды қабылдау және беру
Білімдер:
- экономикалық информатика және ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өндеу әдістері;
- СУБД MS Access мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- мұрағат бағдарламалары мен мәліметтерін жүргізу тәсілдері;
- ақпараттарды антивирустық қорғау әдістері мен тәсілдері;
- Corel Draw компьютерлік сызбасының негізгі мүмкіндіктері;
- желі бойынша мәлімет алмасу технологиясы
Іскерліктер:
- MS Word кестелермен және сызбалық объектілермен жұмыс;
- қарапайым электронды кестелерді құру және редакциялау;
- қаржылық-экономикалық есептерді шешу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- СУБД MS Access ортасында жұмыс істеу;
- MS Power Point презентация дайындау және оларды дұрыс орындау үшін басқару;
- мұрағаттау бағдарламасымен жұмыс істеу;
- антивирустық бағдарламалармен жұмыс;
- Corel Draw сызбалық редакторында объектілерді құру;
- Интернет ғаламдық желісін пайдалану
БҚ 4
ЖКП. 08
Мемлекеттік тілде
іс қағаздарын жүргізу
пәннің мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипатамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
Білімдер:
- құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі;
- құжаттардың жіктелуі, рәсімдеу ережелері;
- ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
- ұйымдық-өкімдік құжаттардың жүйесін бірізге келтіру;
- ұйымдық-өкімдік құжаттарды (ҰӨҚ) рәсімдеу;
- жеке тектік, жеке құрам бойынша құжаттарды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
- құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау

БК 4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация 051601 2 – Агент страховой
СД. 01
Страховое дело:
теория и история страхования;
экономическая сущность страхования;
основные понятия в страховании;
управление рисками и страхование;
регулирование страховой деятельности;
источники страхового права;
специальное страховое законодательство;
правовые аспекты договора страхования;
экономика и финансовые результаты страховой деятельности;
страховой взнос как экономическая основа формирования страхового фонда и финансов страховой компании;
классификация и оценка рисков;
страховые резервы, расчет и инвестирование;
личное страхование;
страхование имущества;
оформление страхового случая;
страхование ответственности;
страхование предпринимательских рисков;
сострахование и перестрахование;
объединения, союзы и пулы страховщиков;
страховое предпринимательство;
структура и принципы деятельности страховой компании;
защита прав страхователей
Знания:
- законодательных и иных нормативно-правовых актов РК, регулирующих вопросы страховой деятельности;
- видов страховых услуг и условий различных видов страхования;
- правовых основ развития страховой деятельности с учетом региональных специфических условий;
- действующей системы социальных гарантий;
- методов определения степени риска при заключении договоров на страховые услуги и оценки причиненного ущерба;
- этики делового общения;
- порядка заключения и оформления договоров на страховые услуги;
- отечественного и зарубежного опыта организации страхования населения и субъектов хозяйствования;
Умения:
- изучать конъюнктуру страхового рынка и прогнозировать потребительский спрос;
- проводить маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности отдельных видов страховых продуктов;
- разрабатывать предложения по ценам на страховой продукт;
- организовывать презентации страховых продуктов;
- заполнять страховые и иные сопутствующие документы;
- проводить осмотр объекта страхования и оценивать его стоимость;
- заключать новые и возобновлять ранее действующие договора страхования;
- вручать страхователю страховые свидетельства, и другие страховые документы установленных образцов
БК 1-8
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1- 2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
СД. 02
Учет и отчетность
в страховых организациях система бухгалтерского учета, ее цели и задачи;
особенности бухгалтерского учета в страховании;
бухгалтерский учет технических резервов;
бухгалтерский учет формирования резерва по страхованию жизни;
бухгалтерский учет финансовых результатов;
отчетность страховых органов
Знания:
- системы бухгалтерского учета, особенностей ведения бухгалтерского учета в страховой организации;
- прикладных программ по ведению бухгалтерского учета в страховой организации;
Умения:
- работать с планом счетов бухгалтерского учета;
- оформлять первичные бухгалтерские документы и регистры бухгалтерского учета;
- составлять бухгалтерскую отчетность страховой организации;
- вести учет с использованием прикладных программ по ведению финансового учета

БҚ 4,7
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.00
Арнайы пәндер
051601 2 – Сақтандыру агенті біліктілігі
АП.01
Сақтандыру ісі
сақтандыру теориясы және тарихы;
сақтандырудың экономикалық маңызы;
сақтандырудың негізгі түсінігі;
тәуекелді және сақтандыруды басқару;
сақтандыру ісін реттеу;
сақтандыру құқығының көздері;
арнайы сақтандыру заңдылығы;
сақтандыру келісімшартының құқықтық аспектілері;
сақтандыру қызметінің экономикалық және қаржылық нәтижелері;
сақтандыру жарнасы сақтандыру қорының қалыптасуының және сақтандыру компаниясы қаржысының экономикалық негізі ретінде;
қауіп-қатерді жіктеу және бағалау;
сақтандыру резервтері, есептеулер мен инвестиция;
жеке сақтандыру;
мүлікті сақтандыру;
сақтандыру оқиғасын ресімдеу;
сақтандыру жауапкершілігі;
кәсіпкерлік тәуекелділігін сақтандыру;
сақтандыру және қайта сақтандыру;
сақтандырушылар білестіктері мен одақтары;
сақтандыру кәсіпкерлігі;
сақтандыру компаниясы қызметінің құрылымы және принциптері;
сақтандырушылар құқығын қорғау
Білімдер:
- сақтандыру қызметі мәселелерін реттейтін заңнамалар және ҚР басқа да нормативті-құқықтық актілері;
- сақтандыру қызметінің түрлері мен әртүрлі жағдайдағы сақтандыру;
- аймақтық ерекше жағдайлар есебімен сақтандыру қызметі дамуының құқықтық негіздері;
- әлеуметтік кепілдіктің қолданыстағы жүйесі;
- сақтандыру қызметіне келісімшарт жасау және келтірілген шығынды бағалау кезінде қауіп-қатер дәрежесін анықтау әдістері;
- іскерлік қатынас әдебі;
- сақтандыру қызметіне келісімшарт жасау тәртібі және ресімдеу;
- тұрғындарды және шаруашылық субъектілерін ұйымдастыруда отандық және шетелдік практика
Іскерліктер:
- сақтандыру нарығының конъюнктурасын меңгеру және тұтынушылар сұранысын болжау;
- сақтандыру өнімдерінің жекелеген түрлерінің сұранысы мен табысын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізу;
- сақтандыру өнімінің бағасы бойынша ұсыныстарды дайындау;
- сақтандыру өнімдерінің презентациясын ұйымдастыру;
- сақтандыру және басқа да қосалқы құжаттарды толтыру;
- сақтандыру объектісіне тексеру жүгізу және оның құнын бағалау;
- сақтандыру келісімшарттарының бұрынғысын жаңарту және жаңасын жасау;
- сақтанушыға сақтандыру куәлігін және белгілі үлгідегі басқа да сақтандыру құжаттарын тапсыру
БҚ 1-8
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1- 2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
АП.02
Сақтандыру ұйымдарындағы есеп және есеп беру
бухгалтерлік есеп жүйесі, оның мақсаттары мен міндеттері;
сақтандыруда бухгалтерлік есептің ерекшеліктері;
техникалық резервтердің бухгалтерлік есебі;
өмірді сақтандыру бойынша резервтер қалыптасуының бухгалтерлік есебі;
қаржы нәтижесінің бухгалтерлік есебі;
сақтандыру органдарының есебі
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп жүйесі, сақтандыру ұйымдарында бухгалтерлік есепті жүргізудің ерекшеліктері;
- сақтандыру ұйымдарында бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша қолданбалы бағдарламалар
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есеп шоттары жоспарымен жұмыс;
- бастапқы бухгалтерлік құжаттарды және бухгалтерлік есеп регистрлерін ресімдеу;
- сақтандыру ұйымының бухгалтерлік есебін ұйымдастыру;
- қаржы есебін жүргізу бойынша қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып есеп жүргізу

БК 3,4,7
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 03
Экономический анализ страховых операций
содержание и задачи анализа финансово-хозяйственной деятельности страховых компаний;
сущность технических приемов анализа;
организация экономического анализа и информационная база; анализ финансово-хозяйственной деятельности в страховании; анализ использования капитала; анализ доходности и кредитоспособности;
анализ уровня самофинансирования;
анализ валютной самоокупаемости;
составление финансового плана и анализ его основных разделов;
план валютных доходов и расходов
Знания:
- методов и приемов анализа финансово-хозяйственной деятельности страховых организаций;
- особенностей методики анализа финансового состояния страховых организаций
- информационной базы анализа финансового состояния страховой организации;
- организационно-экономической характеристики компании;
- методов анализа ликвидности, деловой активности, рентабельности страховой организации;
- методов анализа показателей финансовой устойчивости страховой организации;
Умения:
- проводить анализ финансово-хозяйственной деятельности организации,
- рассчитывать показатели анализа финансово-хозяйственной деятельности, капитала, доходности, кредитоспособности, уровня самофинансирования,
- составлять и анализировать финансовый план, план валютных доходов и расходов
БК 3,4,7
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 04
Страховой надзор и аудит
сущность и функции страхового надзора;
обязанности и права департамента страхового надзора Национального Банка РК;
сущность аудита и его роль; аудиторский контроль в страховании;
аудит постановки бухгалтерского учета в страховании;
аудит расчетов и операций; стандарты для оформления расчетов и документов; юридическое оформление открытия расчетных и текущих счетов клиентов;
аудит расчетов платежными поручениями;
аудиторская проверка кассы и кассовых операций, доходов и расходов;
аудит дебиторской и кредиторской задолженностей
Знания:
- причин и принципов осуществления страхового надзора;
- функций департамента страхового надзора Национального банка РК;
- правил организации аудиторского контроля за деятельностью страховщиков;
- особенностей и стандартов страхового аудита;
- методов правового регулирования аудиторской деятельности;
- порядка проведения аттестации и лицензирования аудиторских проверок страховщиков;
- специфических вопросов подлежащих проверке у страховщиков;
- порядка составления аудиторского заключения
Умения:
- составлять план проведения и программу аудита;
- проверять наличие и соответствие законодательству документов, на основании которых осуществляется страховая деятельность;
- проверять применяемые правила страхования;
- проверять договора страхования и страховых выплат;
- осуществлять контроль операций перестрахования;
- осуществлять контроль за формированием и размещением страховых резервов;
- проверять финансовую устойчивости и платежеспособность страховых организаций;
- составлять аудиторское заключение

БҚ 3,4,7
КҚ
2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.03
Сақтандыру операцияларын экономикалық талдау
сақтандыру компаниялары қаржы-шаруашылық қызметінің мазмұны және талдау міндеттері;
талдаудың техникалық тәсілдерінің маңызы;
экономикалық талдауды ұйымдастыру және ақпараттық база;
сақтандыру компаниялары қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
капиталды пайдалануға талдау жасау;
табысы мен несие төлеу қабілеттілігіне талдау жасау;
өзін-өзі қаржыландыру деңгейін талдау;
валюталық өз шығынын өзі өтеуіне талдау жасау;
қаржылық жоспарды құру және оның негізгі бөлімдеріне талдау жасау;
валюталық табыстар мен шығындардың жоспары
Білімдер:
- сақтандыру ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасаудың әдістері мен тәсілдері;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық жағдайын талдау әдістемесінің ерекшеліктері;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық жағдайын талдаудың ақпараттық базасы;
- компанияның ұйымдастырушылық-экономикалық сипаттамасы;
- сақтандыру ұйымының тарауы, іскерлік белсендігі, рентабельділігін талдау әдістері;
- сақтандыру ұйымының қаржылық тұрақтылығы көрсеткішін талдау әдістері
Іскерліктер:
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
- қаржы-шаруашылық қызметіне, капиталына, табысына, несие төлеу қабілеттілігіне, өзін-өзі қаржыландыру деңгейіне талдау жасау көрсеткіштерін есептеу;
- қаржылық жоспарды, валюталық табыстар мен шығындар жоспарын құру және талдау
БҚ
3,4,7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.04
Сақтандыруды бақылау және аудит
Сақтандыру қадағалаудың мәні және функциялары;
ҚР Ұлттық банкінің сақтаныруды қадағалау департаментінің міндеттері мен құқықтары;
аудиттің мәні және оның ролі;
сақтандырудағы аудиторлік бақылау;
сақтандырудағы бухгалтерлік есепті құру аудиті;
есептер мен операциялар аудиті; есептеулер мен құжаттарды рәсімдеуге арналған стандарттар; клиенттердің есеп айырысатын және ағымдағы шоттар ашуын заңды түрде рәсімдеу;
төлем кепілін есептеу аудиті;
касса және кассалық операцияларды, табыстар мен шығындарды аудиторлік тексеру; дебит және кредит қарыздарының аудиті
Білімдер:
- сақтандыруды қадағалауды іске асырудың себептері мен принциптері;
- ҚР Ұлттық банкінің сақтаныруды қадағалау департаментінің міндеттері;
- сақтандырушылар қызметіне аудиторлық бақылауды ұйымдастыру ережесі;
- сақтандыру аудитінің ерекшеліктері мен стандарттары;
- аудиторлық қызметті құқықтық реттеудің әдістері;
- сақатандырушыларға аттестация жүргізудің тәртібі және аудиторлық тексеруді лицензиялау;
- сақтандырушыларды тексеруге арналған арнайы сұрақтар;
- порядка составления аудиторлық қорытынды жасау тәртібі
- аудитті жүргізу жоспарын және бағдарламасын құру;
- сақатандыру қызметі іске асырылатын құжаттардың заңнамаларға сәйкестігін
Іскерліктер:
- тексеру;
- қолданыстағы сақтандыру ережелерін тексеру;
- сақтандыру келісім шарттары мен сақтандыру төлемдерін тексеру;
- қайта сақтандыру операцияларына бақылау жасау;
- сақтандыру резервтерінің қалыптасуына және орналасуына бақылау жасау;
- сақтандыру ұйымдарының қаржылық тұрақтылығы мен төлем қабілетін тексеру; - аудиторлық қорытынды жасау

БК 1,3,4,6,7
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
Квалификация 051602 2 – Брокер
СД. 01
Биржевое дело
товарные биржи и их деятельность на рынке;
история развития биржевой торговли и ее тенденции;
регулирование биржевой деятельности;
органы управления и организационная структура товарной биржи;
брокерская фирма и ее место на бирже;
экономическая роль товарных бирж и анализ их деятельности;
рынок ценных бумаг;
валютный рынок и валютные операции;
организация коммерческой деятельности брокерскими фирмами на рынке ценных бумаг
Знания:
- профилей биржи, брокерских контор;
- видов биржевых сделок;
- правил ведения переговоров об условиях покупки или продажи товара, оказания услуги;
- порядка установления цены товара (услуги), его оплаты и доставки;
- правил организации торговли, рекламной деятельности, проведения инвестиционных конкурсов, торгов и аукционов;
- правил составления аукционных каталогов;
- требований, предъявляемых к товару (услуге)
Умения:
- устанавливать деловые контакты между покупателями и продавцами товаров;
- организовать и вести биржевые торги;
- обеспечивать своевременную и на наиболее выгодных условиях продажу или покупку товара;
- заключать договора, составлять и оформлять необходимые документы, установленной отчетности;
- выполнять расчетно-аналитические операции и работы по регистрации и оформлению биржевых документов;
- готовить информацию о продаваемом товаре, оказываемой услуге;
- участвовать в управлении деятельностью биржи
БК 1-8
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1- 2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
СД. 02
Маркетинг процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда, маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров; претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- основных понятий, принципов, функций, концепций управления маркетингом;
- составляющих маркетинговой среды;
- этапов процесса маркетинговых исследований;
- моделей поведения потребителя и организации-потребителя;
- этапов целевого маркетинга;
- классификации товара, его жизненного цикла, этапов разработки нового товара;
- этапов, методов и стратегий ценообразования;
- основных характеристик каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющих комплекса продвижения товаров, видов рекламы;
- планов маркетинга, типов маркетингового контроля
Умения:
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять целевой рынок с применением различных принципов сегментирования;
- находить способы продления жизненного цикла товаров;
- определять ценовые стратегии фирмы;
- рассчитывать бюджет проведения рекламных мероприятий

БҚ 1,3,4,6,7
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
051602 2 – Брокер біліктілігі
АП.01
Биржа ісі
тауарлық биржа және оның нарықтағы қызметі;
биржа саудасының даму тарихы және оның беталысы;
биржалық қызметті реттеу;
тауар биржасының ұйымдастыру құрылымы және басқару органдары;
брокерлік фирма және оның биржадағы орны;
тауар биржасының экономикалық рөлі және олардың қызметтерін талдау;
құнды қағаздар нарығы;
валюталық нарық және валюталық операциялар;
құнды қағаздар нарығында брокерлік фирмалармен коммерциялық қызметті ұйымдастыру
Білімдер:
- биржа бейіндері, брокерлік конторалар;
- биржалық келісім түрлері;
- тауарды сатып алу немесе сату, қызмет көрсету жағдайларында келісімдерді жүргізу ережелері;
- тауар бағасын (қызмет) белгілеу тәртібі, оның төлемі және жеткізілуі;
- сауда, жарнама қызметін ұйымдастыру, инвестициялық байқаулар, сауда-саттық және аукциондар өткізудің ережелері;
- аукциондық каталогтар құру ережелері;
- тауарға (қызмет) қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- тауарды сатып алушылар мен сатушылардың арасында іскерлік байланысты орнату;
- биржалық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу;
- уақытында және едәуір пайдалы жағдайда тауарды сатып алу мен сатуды қамтамасыз ету;
- келісімшарттар жасау, қажетті құжаттарды, белгіленген есеп беруді құру және ресімдеу;
- есептеу-аналитикалық операцияларды орындау және биржалық құжаттарды тіркеу және ресімдеу бойынша жұмыстар;
- сатылған тауар, көрсетілген қызмет туралы ақпаратты дайындау;
- биржа қызметін басқаруға қатысу
БҚ 1-8
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1
-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
АП.02
Маркетинг
маркетингті басқару процесі;
нарық мүмкіндіктерін, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеулер, кісңпорын нарығы мен тұтынушылар нарығын талдау;
нарықты сегменттеу, сегменттеу принциптері мен критерийлері, ұстаным
стратегиясы;
маркетинк кешенін дайындау, фирманың тауар, баға саясаты, тауарды өткізуді, тауар қозғалысын ұйымдастыру; маркетингтік шараларды өмірде іске асыру
Білімдер:
- маркетингтік ортаны құрайтын маркетингті басқарудың негізгі түсінігі, принциптері, функциялары, концепциялары;
- маркетингтік зерттеу процестерінің кезеңдері;
- тұтынушылар мен тұтынушылар ұйымдарын өткізу модельдері;
- тұтас маркетинг кезеңдері;
- тауардың жіктелуі, оның өмірлік циклі, жаңа тауарды дайындау кезеңдері;
- баға айналымы кезеңдері, әдістері мен стратегиясы;
- тауар қозғалысы процестері мен өткізу каналдарының негізгі сипаттамасы;
- тауар жылжуының кешенін құратын жарнама түрлері;
- маркетинг жоспары, маркетингтік бақылау типтері
Іскерліктер:
- маркетингтік зерттеулер үшін екінші ақпараттардың ішкі және сыртқы көздерін пайдалану;
- маркетингтік зерттеу жүргізгенде бастапқы ақпараттарды жинауда әртүрлі әдістерді қолдану;
- тұтынушының тәртібі мен таңдауына әсер ететін факторларды талдау;
- сегменттеудің әртүрлі принциптердің қолданумен тұтас нарықты анықтау;
- тауардың өмірлік циклін ұзарту тәсідерін табу;
- фирманың баға стратегиясын анықтау;
- жарнама шараларын өткізуде бюджетті есептеу

БК 1-6
ПК 2.1.1-2.1.6
ПК 2.2.1-2.2.6
ПК 2.3.1- 2.3.6
ПК 2.4.1-2.4.6
СД. 03
Коммерческое право
понятие, предмет и метод коммерческого права, его место в системе частного права;
коммерческое правоотношение источники коммерческого права;
субъекты коммерческого права;
лицензирование коммерческой (торговой) деятельности;
конкуренция в сфере торговли;
договор оптовой купли-продажи;
сделки в области внешнеторговой деятельности;
взаимоотношения коммерческих организаций с органами государственной власти и органами местного самоуправления
Знания:
- принципов, системы и методов коммерческого права;
- источников коммерческого права;
- видов субъектов коммерческого права;
- понятия и видов объектов коммерческих правоотношений;
- понятия, правового режима и классификации товаров;
- особенностей документального оформления товаров;
- правил лицензирования коммерческой деятельности;
- методов обеспечения защиты конкуренции;
- принципов договора оптовой купли-продажи;
- правил заключения сделок в области внешнеторговой деятельности;
- принципов взаимоотношения коммерческих организаций с органами государственной власти и органами местного самоуправления
Умения:
- использовать необходимые нормативно-правовые документы;
- составлять договора, претензии, иски;
- защищать свои права в соответствии с коммерческим правом;
- анализировать и оценивать результаты и последствия деятельности (бездействия) с правовой точки зрения;
- решать вопросы, связанные с регулированием общественных отношений в сфере коммерческой деятельности
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
СД. 04
Товароведение и экспертиза товаров
товароведение, основные понятия, цели и задачи;
потребительная стоимость товара как предмет товароведения;
основополагающие товароведные характеристики как важные критерии конкурентоспособности товаров;
управление качеством;
информация о товаре и ее значение в коммерческой деятельности;
экспертиза, понятие, цели и задачи;
идентификация и фальсификация товаров;
виды и методы экспертизы;
организация и порядок проведения экспертизы;
документальное оформление экспертизы;
ассортимент, качество и экспертиза отдельных групп товаров
Знания:
- объектов и субъектов товароведной деятельности;
- товароведной классификации товаров и методов его кодирования;
- товароведных характеристик товаров;
- ассортимента товаров;
- свойств и показателей качества товаров;
- номенклатуры потребительских свойств и показателей товаров;
- методов оценки качества товаров;
- количественной характеристики товаров;
- технологического цикла товаров;
- методов обеспечения качества и количества товаров;
- средств товарной информации;
- порядка проведения экспертизы;
- правил документального оформления результатов экспертизы
Умения:
- рассчитывать потребительную и меновую стоимость товара;
- разрабатывать ассортиментную политику;
- определять качество, потребительские свойства, номенклатуру, показатели товара;
- контролировать качество и количество товарных партий;
- проводить идентификацию и фальсификацию товаров, экспертизу;
- документально оформлять результаты экспертизы

БҚ 1-6
КҚ 2.1.1-2.1.6
КҚ 2.2.1-2.2.6
КҚ 2.3.1- 2.3.6
КҚ 2.4.1-2.4.6
АП.03
Коммерциялық құқық
коммерциялық құқық түсінігі,пәні және әдісі, жекеменшік құқықтағы оның орны;
коммерциялық құқықтық қатынас коммерциялық құқық көздері;
коммерциялық (сауда) қызметті лицензиялау;
сауда саласындағы бәсекелестік;
көтерме сатып алу-сату келісімшарттары;
сыртқы сауда саласы қызметіндегі келісімдер;
коммерциялық ұйымдардың мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара қатынастары
Білімдер:
- коммерциялық құқық принциптері, жүйесі және әдістері;
- коммерциялық құқық көздері;
- коммерциялық құқық субъектілерінің түрлері;
- коммерциялық құқықтық қатынас объектілерінің түсінігі мен түрлері;
- құқықтық режим және тауар жіктелуі түсінігі;
- тауарды құжаттауды ресімдеу ерекшеліктері;
- коммерциялық қызметті лицензиялау ережесі;
- бәсекелестікті қорғауды қамтамасыз ету әдістері;
- көтерме сатып алу-сату келісімшарттарының принциптері;
- сыртқы сауда саласы қызметіндегі келісімдер жасау ережесі;
- коммерциялық ұйымдардың мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара қатынас принциптері
Іскерліктер:
- қажетті нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану;
- талап, дау, келісімшарттарды құру;
- коммерциялық құқыққа сәйкес өз құқығын қорғау;
- құқықтық көзқарас тұрғысынан нәтижелер мен қызмет салдарын (әркетсіздік) талдау және бағалау;
- қоммерциялық қызмет саласында қоғамдық қатынастарды реттеумен байланысты мәселелерді шешу
БҚ 7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
АП.04
Тауартану және тауарға сараптама
тауартану, негізгі түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
тауардың тұтынушылық құны тауартану пәні ретінде;
негіз болатын тауартану сипаттамасы тауардың бәсекеге қабілеттілігінің маңызды критерийі ретінде;
сапаны басқару;
тауар туралы ақпарат және оның коммерциялық қызметтегі маңызы;
сараптама, түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
тауарды идентификациялау және фальсификациялау;
сараптама түлері мен әдістері;
сараптама жүргізуді ұйымдастыру және оның тәртібі;
сараптаманы құжаттамалық ресімдеу;
тауардың жекелеген топтарының ассортименті, сапасы және сараптама
Білімдер:
- тауартану қызметінің объектілері мен субъектілері;
- тауарлардың тауартанулық жіктелуі мен оны кодтау әдістері;
- тауарлардың тауартанулық сипаттамасы;
- тауарлардың ассортименті;
- тауар сапасының қасиеттері мен көрсеткіштері;
- тауарлардың тұтынушылық қасиеттері мен көрсеткіштерінің номенклатурасы;
- тауардың сапасын бағалау әдістері;
- тауарлардың сандық сипаттамасы;
- тауардың технологиялық циклі;
- тауардың сапасы мен санын қамтамасыз ету әдістері;
- тауарлық ақпарат құралдары;
- сараптама жүргізу тәртібі;
- сараптама нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу ережесі
Іскерліктер:
- тауардың тұтынушылық және айырбас құнын есептеу;
- ассортименттік саясатты дайындау;
- тауардың сапасын, тұтынушылық қасиетін, номенклатурасын, көрсеткіштерін анықтау;
- тауар партиясының саны мен сапасына бақылау жасау;
- тауарға идентификация және фальсификация, сараптама жүргізу;
- сараптама нәтижелерін құжаттауды ресімдеу

БК 1,3,6,7
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
СД. 03
Коммерческая деятельность
рынок товаров как сфера коммерческой деятельности;
методологические основы коммерческой деятельности торгового предприятия;
организационные формы торговых предприятий;
материально-техническая база для коммерческой деятельности торгового предприятия;
информационное обеспечение коммерческой деятельности;
организация управления коммерческой деятельностью;
исследование рынка товаров;
закупки и поставки товаров;
организация коммерческой; деятельности в оптовой торговле;
организация коммерческой деятельности в розничной торговле;
организация коммерческой деятельности в торгово-посреднических структурах;
условия организации коммерческой деятельности в торговом предприятии;
анализ и оценка коммерческой деятельности торгового предприятия
Знания:
- сущности и содержания коммерческой деятельности;
- факторов, влияющих на развитие коммерческой деятельности;
- форм и отношений собственности в условиях рынка;
- организационно-правовых форм функционирования торговых предприятий;
- способов защиты коммерческой информации;
- принципов и методов управления коммерческой деятельностью;
- методов исследования рынка товаров;
- условий закупки и поставки товаров;
- правил организация коммерческой деятельности в оптовой торговле;
- товарно-ассортиментной политики и ее составляющих;
- правил организация коммерческой деятельности в розничной торговле;
- форм торгово-посреднических структур;
- методов развития коммерчески-посреднической деятельности;
Умения:
- осуществлять товарообеспечение и налаживать коммерческие связи;
- заключать коммерческие сделки и контрактные соглашения;
- проводить прямые закупки товаров у производителей;
- управлять товарными запасами;
- организовывать оптовую и розничную продажи товаров;
- формировать товарный ассортимент;
- проводить анализ и оценку коммерческой деятельности
БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.2
ПК 2.2.1-2.2.2
ПК 2.3.1- 2.3.2
ПК 2.4.1-2.4.2
ПК 2.1.4 ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.1.6-2.1.8
ПК 2.2.6-2.2.8
ПК 2.3.6- 2.3.8
ПК 2.4.6-2.4.8
СД. 04
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей комплекс маркетинговых коммуникаций:
реклама, стимулирование сбыта, спонсорство, PR, прямой маркетинг, личные продажи;
направления и особенности использования устных коммуникаций в маркетинге;
оценка эффективности коммуникационных стратегий предприятия;
поведение потребителей: процесс принятия решения;
поведение потребителя в системе маркетинговых коммуникаций;
внешние факторы влияния на поведение потребителей;
психологические факторы поведения потребителей;
защита прав потребителей – консьюмеризм
Знания:
- инструментов маркетинговых коммуникаций;
- влияния маркетинговых коммуникаций на поведение потребителей;
- методологии и методов проведения маркетинговых исследований поведения потребителей;
- концепций маркетинга, ориентированных на потребителя;
- психологических моделей влияния на потребителя;
- влияния культуры на поведение потребителей;
- демографических и гендерных моделей потребления;
- влияния социальных факторов на поведение потребителей;
- влияния малых групп на поведение потребителей;
- психологических характеристик потребителя и их влияния на покупательское поведение;
- содержания основных законов по защите прав потребителей
Умения:
- исследовать поведение потребителей на различных стадиях жизненного цикла товара;
- применять результаты исследований поведения потребителей при разработке маркетинговых стратегий, рекламных кампаний;
- исследовать особенности процесса принятия решений потребителями с целью разработки маркетинговой стратегии;
- исследовать особенности культуры потребителей;
- применять гендерные модели потребления в практике продвижения товаров/услуг на рынок;
- оценивать эффективность коммуникационных стратегий предприятия

БҚ 1,3,6,7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
АП.03
Коммерциялық қызмет
тауар нарығы коммерциялық қызмет саласы ретінде;
сауда кәсіпорны коммерциялық қызметінің методологиялық негізі;
сауда кәсіпорнын ұйымдастыру формалары;
сауда кәсіпорны коммерциялық қызметі үшін материалдық-техникалық база;
коммерциялық қызметті ақпараттық қамтамасыыз ету;
коммерциялық қызметті басқаруды ұйымдастыру;
тауар нарығын зерттеу;
тауарды сатып алу және жеткізу;
көтерме саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
бөлшек саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
сауда-делделдық құрылымда коммерциялық қызметті ұйымдастыру;
сауда кәсіпорнында коммерциялық қызметті ұйымдастыру жағдайлары;
сауда кәсіпорнындағы коммерциялық қызметті талдау және бағалау
Білімдер:
- коммерциялық қызметтің маңызы және мазмұны;
- коммерциялық қызметтің дамуына әсер ететін факторлар;
- нарық жағдайындағы жекеменшік формаары мен қатынастары;
- сауда кәсіпорындары жұмыс істеуінің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары;
- коммерциялық ақпаратты қорғау тәсілдері;
- коммерциялық қызметті басқару принциптері мен әдістері;
- тауар нарығын зерттеу әдістері;
- тауарды сатып алу және жеткізу жағдайлары;
- көтерме саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру ережелері;
- тауар-ассортименті саясаты және оның құрамы;
- бөлшек саудада коммерциялық қызметті ұйымдастыру ережелері;
- сауда-делделдық құрылым формалары;
- коммерциялық-делделдық қызметті дамыту әдістері;
Іскерліктер:
- тауарды қамтамасыз етуді іске асыру және коммерциялық байланысты жолға қою;
- коммерциялық келісім және контрактылы келісімшарттар жасау;
- өндірушілерден тікелей тауарларды сатып алу;
- тауар қорын басқару;
- тауарды көтерме және бөлшектеп сатуды ұйымдастыру;
- тауар ассортиментін қалыптастыру;
- коммерциялық қызметке талдау жасау және бағалау
БҚ 1-7
КҚ 2.1.1-2.1.2
КҚ 2.2.1-2.2.2
КҚ 2.3.1- 2.3.2
КҚ 2.4.1-2.4.2
КҚ 2.1.4 КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.1.6-2.1.8
КҚ 2.2.6-2.2.8
КҚ 2.3.6- 2.3.8
КҚ 2.4.6-2.4.8
АП.04
Маркетингтік коммуникация және тұтынушылар іс-әрекеті
маркетингтік коммуникация кешені:
жарнама, өткізуді ынталандыру, демеушілік, PR, тура маркетинг, жеке сатылымдар;
маркетингтегі бағыттар және ауызша коммуникацияны пайдалану ерекшеліктері;
кәсіпорынның коммуникациялық стратегия тиімділігін бағалау;
тұтынушылар іс-әрекеті: шешімдер қабылдау процесі;
маркетингтік коммуникация жүйесіндегі тұтынушылардыың іс-әрекеті;
тұтынушылар іс-әрекетіне әсер ететін сыртқы факторлар;
тұтынушылар іс-әрекетінің психологиялық факторлары;
тұтынушыларды қорғау құқығы – консьюмеризм
Білімдер:
- маркетингтік коммуникация құралдары;
- тұтынушылар іс-әрекетіне маркетингтік коммуникация әсері;
- тұтынушылар іс-әрекетінде маркетингтік зерттеу жүргізудегі әдіснаме және әдістер;
- тұтынушыларға бағытталған маркетинг концепциясы;
- тұтынушыларға ықпал ететін психологиялық модельдер;
- тұтынушылар іс-әрекетіне мәдениеттің әсері;
- тұтынушылардың демографиялық және гендерлік модельдері;
- тұтынушылар іс-әрекетіне әлеуметтік факторлардың әсері;
- тұтынушылар іс-әрекетіне әсер ететін кіші топтар;
- тұтынушылардың психологиялық сипаттамасы және тұтынушы іс-әрекетіне олардың әсері;
- тұтынушылар құқығын қорғау бойынша негізгі заңдар мазмұны
Іскерліктер:
- тауардың өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдерінде тұтынушлардың әрекетін зерттеу;
- маркетингтік стратегия, жарнама кампанияларын дайындау кезінде тұтынушылар іс-әрекетін зерттеу нәтижелерін қолдану;
- тұтынушылар мәдениеті ерекшеліктерін зерттеу;
- тауар қозғалысы (нарық қызметі) практикасында тұтынудың гендерлік моделін қолдану;
- кәсіпорынның коммуникациялық стратегиясының тиімділігін бағалау

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПП
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика цели и задачи практики;
общее знакомство с базой практики: организационная структура управления организацией, работа с кадровым персоналом, планирование и управление финансово-экономической деятельностью организации;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять финансово-экономическую характеристику организации;
- анализировать организационно-правовую структуру организации, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции (товаров, работ, услуг), функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,8
ПП. 02
Учебная практика
цели и задачи практики;
изучение работы на штатных рабочих местах по квалификациям;
поиск информации по полученному заданию, сбор и анализ данных, необходимых для проведения расчетов;
подготовка исходных данных для проведения расчетов экономических показателей, характеризующих деятельность хозяйствующих субъектов;
обработка экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализ, оценка, полученных результатов и обоснование выводов;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести учетно-отчетную документацию;
- соблюдать правила выполняемой работы;
- ориентироваться в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
- работать в коллективе и команде, эффективно общаться с потребителями;
- соблюдать требования законодательства РК и утвержденных отраслевых нормативных документов
Навыки:
- организации собственной деятельности, выбора типовых методов и способов выполнения профессиональных задач, оценки их эффективности и качества;
- решения проблем, оценки рисков и принятия решений в нестандартных ситуациях;
- осуществления поиска, анализа и оценки информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач;
- использования информационно-коммуникационных технологий для совершенствования профессиональной деятельности
БК 3,6,8
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
изучение конкретных участков деятельности организации;
выполнение работ на штатных рабочих местах по квалификациям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- устанавливать деловые контакты;
- заключать договора на оказание услуг;
- проводить маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности реализуемых товаров и предоставляемых услуг;
- своевременно и в соответствии с установленными требованиями оформлять необходимую документацию, вести учет и обеспечивать хранение документов, связанных с профессиональной деятельностью;
- применять законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы профессиональной деятельностью
Навыки:
- обобщение и совершенствование навыков по специальности в пределах функций, возлагаемых на специалиста квалификации повышенного уровня

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
КП
Кәсіптік практика
КП. 01
Танысу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
практика базасымен жалпы танысу: ұйым басқармасының ұйымдастырушылық құрылымы, тұрақты қызметкерлермен жұмысы, ұйымның қаржы-экономикалық қызметін жоспарлауы және басқаруы;
жеке тапсырмаларды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- ұйымның қаржы-экономикалық сипаттамасын құру;
- ұйымның анализировать ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымына, өндірістік бейініне, шығарылатын және тартылатын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет) ассортиментіне, бөлімше қызметтеріне талдау жасау
Дағдылары:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- нақты кәсіптік мәселелерді шешуде өзіндік жұмыстар, дағдыларды қалыптастыру және оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есепті құру үшін қажетті материалдарды жинау және талдау
БҚ 3,8
КП. 02
Оқу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды меңгеру;
берілген тапсырма бойынша ақпараттарды іздеу, есептеулерді жүргізу үшін қажетті мәліметтерді жинау және талдау;
шаруашылықты жүргізетін субъектілердің қызметін сипаттайтын экономикалық көрсеткіштерге есептеулер жүргізу үшін бастапқы деректерді дайындау;
қойылған міндеттерге сәйкес экономикалық мәліметтерді өңдеу, алынған нәтижелерге және негізделген қорытындыларға талдау жасау, бағалау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- кәсіптік қызметтегі технологиялардың жаңару жағдайына бағдарлану;
- ұжымда және командада жұмыс істеу, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасау;
- ҚР заңнамалары мен бекітілген салалық нормативті құжаттар талаптарын сақтау
Дағдылары:
- жеке қызметті ұйымдастыру, үлгілік әдістер мен кәсіптік міндеттерді орындау тәсілдерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау;
- мәселелерді шешу, тәуекелділікті бағалау, қалыпсыз жағдайларда шешімдерді қабылдау;
- кәсіптік міндеттерді алға қою және шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеу, талдау және бағалау;
- кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
БҚ 3,6,8
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КП. 03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйым қызметінің нақты телімдерін меңгеру;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- іскерлік қатынасты орнату;
- қызмет көрсету үшін келісімшарт жасау;
- таратылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтің қажеттілігі мен табыстылығын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізу;
- қажетті құжаттарды уақытылы және белгіленген талаптарға сәйкес ресімдеу, есеп жүргізу және кәсіптік қызметпен байланысты құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету;
- кәсіптік қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді қолдану
Дағдылары:
- жоғары деңгейлі біліктілігі бар маманға жүктелген қызметтер шеңберінде мамандығы бойынша дағдыларды жинақтау және жетілдіру

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIX вв.;
- особенностей культуры ХХ в.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические
процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать
методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права
право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII–XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП. 02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауаКҚершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП. 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар; әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауаКҚершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

БК 3,4
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ОПД. 04
Основы маркетинга
процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда, маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- основных понятий маркетинга, принципов, функций, концепций управления маркетингом;
- составляющих маркетинговой среды;
- сущности маркетинговых исследований, этапов процесса маркетинговых исследований и основных методы сбора первичной информации;
- моделей поведения потребителя и моделей поведения организации-потребителя;
- этапов целевого маркетинга;
- особенностей, классификации, жизненного цикла товара, этапов разработки нового товара;
- этапов, методов и стратегий ценообразования;
- основных характеристик каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющих комплекса продвижения товаров, особенностей и видов рекламы;
- типов планов маркетинга, разделов плана маркетинга, типов маркетингового контроля
Умения:
- анализировать факторы макросреды на основе данных государственных статистических органов;
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять целевой рынок с применением различных принципов сегментирования;
- находить способы продления жизненного цикла товаров;
- определять ценовые стратегии фирмы;
- рассчитывать бюджет проведения рекламных мероприятий
БК 1-6
ПК 3.5.7
ОПД. 05
Основы менеджмента
элементы организации и процесса управления, эволюция управленческой мысли, социальная ответственность
и этика;
связующие процессы;
функции управления;
групповая динамика и руководство;
управление производством и трудовыми ресурсами
Знания:
- основных определений менеджмента, объектов управления;
- общих характеристик организаций и видов организаций;
- уровней управления;
- "школ" управленческой мысли, подходов к управлению;
- среды организации;
- элементов и этапов процесса коммуникации, видов решений и подходов к принятию решений;
- сущности и функций стратегического планирования;
- организации взаимодействий и полномочий;
- подходов к формированию структуры организации;
- современных теорий мотивации, видов контроля;
- этапов управления трудовыми ресурсами;
- назначения операционной системы организации и операционных функций
Умения:
- анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности;
- отличать юридическую и социальную ответственность организации;
- применять различные подходы к принятию решений;
- осуществлять делегирование полномочий и задач;
- осуществлять SWOT-анализ;
- применять различные модели мотивации и меры контроля в практике управления;
- учитывать юридические ограничения при планировании трудовых ресурсов, проектировании изделий и производственных процессов
БК 1-6
ПК 3.5.7
ОПД. 06
Статистика
предмет, объекты и методы статистики;
задачи и организация статистики в условиях рыночной экономики; статистическое наблюдение;
сводка и группировка данных статистического наблюдения;
статистические таблицы и графики;
ряды распределения;
абсолютные и относительные величины в статистике;
средние величины и показатели вариации;
ряды динамики и показатели рядов динамики;
индексы
Знания:
- нормативно-правовых актов и инструктивных материалов по вопросам организации статистического учета и статистической отчетности;
- методологии социально-экономических фактов, обобщенных в виде статистических закономерностей;
- современных инструментариев и методов статистического наблюдения;
- системы статистических показателей;
- методологии обработки и анализа социально-экономических процессов;
- методов расчета показателей уровня жизни населения
Умения:
- применять методы и способы статистических исследований для сбора, обработки и обобщения статистических показателей;
- делать выводы и предложения для принятия управленческих решений;
- проводить аналитические работы по изучению взаимосвязи между объектами и явлениями;
- анализировать и давать оценку результатов финансово-хозяйственной деятельности организации;
- оформлять результаты сводок в виде статистических таблиц и графиков;
- анализировать динамику темпов экономического роста организации;
- проводить факторный анализ с применением индексного метода
БК 2,3,4
ПК 3.5.8
ОПД. 07
Математика для экономистов
элементы линейной и векторной алгебры; аналитическая геометрия;
системы линейных и матричных уравнений;
дифференциальные исчисления;
понятие предела;
интегральное исчисление для экономического планирования; дифференциальные уравнения экономических процессов
Знания:
- элементов векторного анализа и аналитической геометрии;
- методов решения систем линейных и матричных уравнений;
- теории решения основных задач интегрального и дифференциального исчисления;
- основ математического анализа, необходимых для решения экономических задач;
- методов и алгоритмов решения оптимизационных экономических и производственных задач;
- методов и приемов обработки количественной информации
Умения:
- применять методы математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментального исследования для решения экономических задач;
- решать задачи с помощью экономико-математического моделирования;
- обосновывать оптимальное решение и проводить экономический анализ полученных результатов;
- использовать математическую символику для выражения количественных и качественных отношений объектов
БК 2,3,4
ОПД. 08
Банковское дело
современная банковская система РК, структура Национального банка;
денежно-кредитное регулирование экономики, его методы и инструменты;
собственный капитал банка, достаточность собственного капитала;
привлеченные средства;
пассивные операции коммерческого банка;
внедепозитные операции коммерческого банка;
активные операции;
группировка активов по их назначению, кассовые и работающие активы коммерческого банка;
факторы, влияющие на ликвидность банковской системы страны;
процентный риск коммерческого банка: сущность и особенности управления;
принципы банковского кредитования;
способы обеспечения возвратности кредитов;
организация межбанковского кредитования;
сущность и виды банковских кредитов;
вклады, депозитные услуги банка;
электронные банковские услуги
Знания:
- основных направлений государственной денежно-кредитной политики;
- структуры и органов Нацбанка;
- системы пассивных и активных операций Нацбанка;
- методов организации безналичных расчетов;
- видов нетрадиционных операций;
- видов рассчетно-кассовых операций;
- системы доходов, расходов и прибыли коммерческих банков;
- основных видов банковских операций и услуг;
- принципов банковского кредитования;
- методов организации межбанковских расчетов;
- системы лизинговых и ипотечных операций;
- основ депозитной политики;
- электронных новаций в банковском бизнесе;
- видов банковских инноваций
Умения:
- ориентироваться в нормативно-правовых документах, регламентирующих банковскую деятельность;
- оформлять операции по приему, выдаче и переводу вкладов;
- оформлять отдельные виды обязательств по привлечению денег в банк;
- отражать на лицевых счетах ссудные операции;
- оформлять договора о расчетно-кассовом обслуживании клиентов;
- проводить кассовые банковские операции;
- анализировать структуру вкладов и их качество;
- начислять вознаграждения по вкладам;
- составлять кредитный договор;
- оформлять документы на получение долгосрочного кредита;
- анализировать и давать оценку кредитоспособности заемщика;
- анализировать структуру вкладов и их качество

БҚ 3,4
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
ЖКП. 04
Маркетинг негіздері
маркетингті басқару процесі;
нарық мүмкіндіктерін, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеулер, кәсіпорын нарығы мен тұтынушылар нарығын талдау;
нарықты сегменттеу, сегменттеу принциптері мен критерийлері, ұстаным стратегиясы;
маркетинк кешенін дайындау, фирманың тауар, баға саясаты, тауарды өткізуді, тауар қозғалысын ұйымдастыру; маркетингтік шараларды өмірде іске асыру
Білімдер:
- маркетингтік ортаны құрайтын маркетингті басқарудың негізгі түсінігі, принциптері, функциялары, концепциялары;
- маркетингтік зерттеу процестерінің кезеңдері;
- тұтынушылар мен тұтынушылар ұйымдарын өткізу модельдері;
- тұтас маркетинг кезеңдері;
- тауардың жіктелуі, оның өмірлік циклі, жаңа тауарды дайындау кезеңдері;
- баға айналымы кезеңдері, әдістері мен стратегиясы;
- тауар қозғалысы процестері мен өткізу каналдарының негізгі сипаттамасы;
- тауар жылжуының кешенін құратын жарнама түрлері; - маркетинг жоспар типтері, маркетингтік жоспар бөлімдері, маркетингтік бақылау типтері
Іскерліктер:
- мемлекеттік статистикалық органдардың мәліметі негізінде макроорта факторларына талдау жасау;
- маркетингтік зерттеулер үшін екінші ақпараттардың ішкі және сыртқы көздерін пайдалану;
- маркетингтік зерттеу жүргізгенде бастапқы ақпараттарды жинауда әртүрлі әдістерді қолдану;
- тұтынушының тәртібі мен таңдауына әсер ететін факторларды талдау;
- сегменттеудің әртүрлі принциптерін қолдану арқылы тұтас нарықты анықтау;
- тауардың өмірлік циклін ұзарту тәсідерін табу;
- фирманың баға стратегиясын анықтау;
- жарнама шараларын өткізуде бюджетті есептеу
БҚ 1-6
КҚ 3.5.7
ЖКП. 05
Менеджмент негіздері
ұйымдастыру элементтері және басқару процесі, басқару ойының эволюциясы, әлеуметтік жауаКҚершілік және әдеп;
байланыстыратын процестер;
басқару функциялары;
топтық динамика және басшылық;
өндірісті және еңбек ресурстарын басқару
Білімдер:
- менеджменттің негізгі анықтамалары, басқару объектілері;
- ұйымның жалпы сипаттамасы және ұйым түрлері;
- басқару деңгейі;
- басқарудың ой-пікір "мектебі", басқару жолдары;
- ұйымдастыру ортасы;
- коммуникация процесі элементтері мен кезеңдері, шешім түрлері және шешім қабылдау ыңғайы;
- стратегиялық жоспарлаудың маңызы және функциялары;
- өзара әрекетті және өкілеттілікті ұйымдастыру;
- ұйым құрылымының қалыптасуы;
- мотивацияның заманауи теориясы, бақылау түрлері;
- еңбек ресурстарын басқару кезеңдері;
- ұйымның операциялық жүйесін және операциялық қызметін тағайындау
Іскерліктер:
- ұйым қызметінің тиімділігіне ықпал ететін ішкі айнымалы және сыртқы факторларды талдау;
- ұйымның заңды және әлеуметтік жауапкершілігін ажырату;
- шешімдер қабылдау үшін әртүрлі жолдарды қолдану;
- өкілеттілік пен міндеттерді орындау құқығын іске асыру;
- SWOT-талдау жасау; - басқару практикасында уәждің әртүрлі модельдерін және бақылау шараларын қолдану;
- еңбек ресурстарын жоспарлау, өнімдерді жобалау, өндірістік процестер кезінде заңдылық шектеулерді ескеру
БҚ 1-6
КҚ 3.5.7
ЖКП. 06
Статистика
статистика пәні, объектілері мен әдістері;
нарықтық экономика жағдайында статистика міндеттері және ұйымдастыру;
статистикалық бақылау;
статистикалық бақылау мәліметтерін жинау және топтау;
статистикалық кестелер мен сызбалар;
бөлу қатарлары;
статистиканың абсолютті және салыстырмалы шамасы;
орта шамалар мен вариация көрсеткіштері;
динамика қатары және динамика қатарының көрсеткіштері;
индекстер
Білімдер:
- статистикалық есепті және статистикалық есеп беруді ұйымдастыру мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілер және нұсқаулық материалдар;
- статистикалық заңдылық түрінде жинақталған методологии әлеуметтік-экономикалық фактілердің әдіснамесі;
- заманауи құралдар мен статистикалық бақылау әдістері;
- статистикалық көрсеткіштер жүйесі;
- әлеуметтік-экономикалық процестердің өңдеу және талдау әдіснамесі;
- тұрғындардың өмір деңгейінің көрсеткіштерін есептеу әдістері
Іскерліктер:
- статистикалық көрсеткіштерді жинау, өңдеу, жинақтау үшін статистикалық зерттеулердің әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- басқару шешімдерін қабылдау үшін қорытындылар мен ұсыныстар жасау;
- объектілер мен құбылыстар арасындағы өзара байланысты меңгеру үшін аналитикалық жұмыстар жүргізу;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалау және талдау;
- жинақ нәтижелерін статистикалық кесте және сызба түрінде ресімдеу;
- ұйымның экономикалық өсу қарқынының динамикасына талдау жасау;
- индекстік әдісті қолдана отырып, факторлық талдау жасау
БҚ 2,3,4
КҚ 3.5.8
ЖКП. 07
Экономистерге арналған математика
сызықтық және векторлық алгебра элементтері;
аналитикалық геометрия;
сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесі;
дифференциалды есептеулер;
шек түсінігі;
экономикалық жоспарлау үшін интегралды есептеулер;
экономикалық процестердің дифференциалды теңдеулері
Білімдер:
- векторлық талдау және аналитикалық геометрия элементтері;
- сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйесін шешу әдістері;
- интегралды және дифференциалды есептеулердің негізгі есептерін шешу теориясы;
- экономикалық есептерді шешу үшін қажетті математикалық талдау негіздері;
- оңтайлы экономикалық және өндірістік есептерді шешу әдістері мен алгоритмдері;
- сандық ақпаратты өңдеудің әдістері мен тәсілдері
Іскерліктер:
- экономикалық есептерді шешу үшін математикалық талдау және моделдеу әдістерін, теориялық және экспериментті зерттеулерді қолдану;
- экономикалық-математикалық моделдеу көмегімен есептерді шешу;
- алынған нәтижелердің оңтайлы шешімін негіздеу және экономикалық талдаулар жүргізу;
- объектілердің сандық және сапалық қатынастарын көрсету үшін математикалық белгілеулерді пайдалану
БҚ 2,3,4
ЖКП. 08
Банк ісі
ҚР заманауи банк жүйесі, Ұлттық банк құрылымы;
экономиканы ақшалы-несиелік реттеу, оның әдістері мен құралдары;
банктің меншіктік капиталы, меншіктік капиталдың жеткіліктілігі;
тартылған құралдар;
коммерциялық банктердің пассивті операциялары;
коммерциялық банктердің депозиттен тыс операциялары;
активті операциялар;
тағайындалуы бойынша активтерді топтастыру, коммерциялық банктің кассалық және жұмыс істейтін активтері;
еліміздің банк жүйесінің тарауына ықпал ететін факторлар;
коммерциялық банктің пайыздық қауіп-қатері:
басқару мәні және ерекшеліктері;
банктік несиелеудің принциптері;
несиені қайтаруды қамтамасыз ету тәсілдері;
банкаралық несиелендіруді ұйымдастыру;
банк несиелерінің маңызы және түрлері;
банктің салым, депозиттік қызметтері;
электронды банктік қызметтер
Білімдер:
- мемлекеттік ақшалы-несие саясатының негізгі бағыттары;
- Ұлттық банк құрылымы мен органдары;
- Ұлттық банктің пассивті және активті операциялар жүйесі;
- ақшасыз есептерді ұйымдастыру әдістері;
- дәстүрлі емес операция түрлері;
- кассалық-есептеу операция түрлері;
- коммерциялық банк табыстары, шығындары мен кірістері жүйесі;
- банк операциялары және қызметтің негізгі түрлері;
- банктік несие принциптері;
- банкаралық есептерді ұйымдастыру әдістері;
- лизингтік және ипотекалық операция жүйесі;
- депозиттік саясат негіздері;
- банк бизнесіндегі электронды жаңалықтар;
- банктік инновация түрлері
Іскерліктер:
- банк қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарға бағытталу;
- салымдарды қабылдау, беру және аудару бойынша операцияларды ресімдеу;
- ақшаны банкке тарту үшін міндеттемелердің жекелеген түрлерін ресімдеу;
- қарыз операцияларының дербес шоттарын көрсету;
- клиенттерге кассалық есептеу қызметін көрсету туралы келісімшарттарды ресімдеу;
- кассалық банктік операцияларды жүргізу;
- салымдар құрылымын талдау және олардың сапасы;
- салымдар бойынша сыйақы тағайындау;
- несие келісімшартын жасау;
- ұзақ мерзімді несие алу үшін құжаттарды ресімдеу;
- қарыз алушының несие төлеу қабілетін талдау және баға беру;
- салымдар құрылымын талдау және оның сапасы

БК 3-7
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ОПД. 09
Налоги и налогообложение
экономическая сущность налогов;
налоговая система РК;
налоговое регулирование в РК;
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на добавленную стоимость;
акцизы;
налог на имущество;
налог на транспортные средства;
земельный налог;
фиксированный налог;
налог на игорный бизнес;
специальные платежи и налоги недропользователей;
единый земельный налог;
специальные налоговые режимы;
другие обязательные платежи
Знания:
- задач налоговой службы Республики Казахстан;
- механизма налогообложения в условиях рыночных отношений;
- принципов налогообложения и функций налогов;
- налогового законодательства Республики Казахстан;
- видов налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- учета начислений и уплаты налоговых платежей в бюджет, порядка их исчисления и сроков уплаты;
- порядка составления деклараций и правил предоставления их в налоговые органы
Умения:
- исчислять налоги;
- составлять расчеты всех видов налогов и других обязательных платежей;
- составлять налоговые декларации и налоговую отчетность;
- вести контроль за полнотой исчисления налогов и перечислений в бюджет в установленные сроки
БК 3,4,5,7
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ОПД. 10
Бюджет и бюджетная система
сущность и значение бюджета и бюджетной системы;
структура бюджета;
доходы бюджетов и их прогнозирование;
расходование средств бюджетов, разработка местных бюджетных программ;
разработка, рассмотрение, утверждение и контроль исполнения бюджетов;
разработка, рассмотрение и утверждение бюджетов;
исполнение бюджетов;
государственный финансовый контроль
Знания:
- понятия бюджета и его экономического значения;
- бюджетного устройства РК;
- принципов построения бюджетной системы РК;
- состава доходов и расходов бюджетов между бюджетами, входящими в бюджетную систему;
- принципов построения бюджетной классификации доходов и расходов, финансирования дефицита;
- функциональной, ведомственной и экономической классификаций расходов;
- состава расходов бюджетов, основных правил проведения финансовых процедур;
- порядка составления плана по платежам и обязательствам;
- методики определения производственных показателей по учреждениям образования;
- системы оплаты труда и планирования фонда оплаты труда в учреждениях образования, порядка прогнозирования расходов, составления бюджетных программ;
- методов определения производственных показателей по учреждениям здравоохранения;
- системы оплаты труда и планирование фонда оплаты труда работников здравоохранения;
- порядка планирования затрат на текущее содержание учреждений здравоохранения;
- порядка назначения пенсий и государственных социальных пособий;
- состава расходов на управление и источников их финансирования;
- порядка расходования бюджетных средств;
- основных направлений государственной бюджетной политики
Умения:
- анализировать структуру бюджета;
- определять среднегодовые показатели по образовательным учреждениям;
- определять ставки заработной платы, доплат и надбавок, фактическую заработную плату работников образования;
- исчислять расходы на оплату труда;
- составлять расчеты расходов на текущее содержание учреждений здравоохранения;
- составлять расчеты по доходам и расходам к проекту местного бюджета;
- оформлять материалы переписки с предприятиями и организациями по вопросам исполнения бюджетов;
- сопоставлять данные о дохода и расходах бюджетов, делать выводы и заключения по расчетам;
- оформлять результаты ревизий и проверок, вносить предложения по результатам проверок и ревизий;
- проводить контроль над использованием бюджетных средств

БҚ 3-7
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
ЖКП. 09
Салық және салық салу
салықтың экономикалық мәні;
ҚР салық жүйесі;
ҚР салықтық реттеу;
корпоративті табыс
салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
қосылған құнға салық;
акциздер;
мүлік салығы;
көлік құралдарына салық;
жер салығы;
белгіленген салық;
ойын бизнесі салығы;
арнайы төлемдер және жер пайдаланушылардың салығы;
бірыңғай жер салығы;
арнайы салық режимдері;
басқа да міндетті төлемдер
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы салық қызметінің міндеттері;
- нарықтық қатынас жағдайында салық салу механизмдері;
- салық салу принциптері және салық функциялары;
- Қазақстан Республикасы салық заңнамалары;
- салық түрлері мен бюджеттік басқа да төлемдер;
- бюджетке түсетін төлемдер мен салықтық төлеулер, олардың есептелу тәртібі мен төлеу мерзімдері;
- декларацияны құру тәртібі мен оларды салық органдарына беру ережесі
Іскерліктер:
- салық төлеу;
- салықтың барлық түрлерінің және басқа да міндетті төлемдердің есебін құру;
- салық декларациясын және салық есебін құру;
- бюджетке белгіленген мерзімде салық төлеулері мен төлемдердің толық түсуіне бақылау жасау
БҚ 3,4,5,7
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
ЖКП. 10
Бюджет және бюджет жүйесі
бюджет және бюджеттік жүйенің мәні мен маңызы;
бюджет құрылымы;
бюджет табыстары және оларды болжау;
бюджет қаражатын жұмсау, жергілікті бюджет бағдарламасын дайындау;
дайындау, қарау, бекіту және бюджеттің орындалуын бақылау;
бюджетті дайындау, қарау және бекіту;
бюджетті орындау;
мемлекеттік қаржылық бақылау
Білімдер:
- бюджет түсінігі және оның экономикалық маңызы;
- ҚР бюджет құрылымы;
- ҚР бюджет жүйесін құру принциптері;
- бюджеттік жүйеге енген бюджеттер арасындағы бюджеттің табыстары мен шығындар құрамы;
- табыстар мен шығындардың бюджеттік жіктелу құрылысының принциптері, дефицитті қаржыландыру;
- шығындардың функционалды, ведомстволық және экономикалық жіктелуі;
- бюджет шығындарының құрамы, қаржы процедурасын жүргізудің негізгі ережелері;
- төлемдер мен міндеттемелер бойынша жоспар құру тәртібі;
- білім беру мекемелері бойынша өндірістік көрсеткіштерді анықтау әдістері;
- еңбекақы жүйесі және білім беру мекемелеріндегі еңбекақы қорын жоспарлау, шығындарға болжам жасау тәртібі, бюджеттік бағдарламаларды құру;
- денсаулық сақтау мекемелері бойынша өндіріс көрсеткіштерін анықтау әдістері;
- еңбекақы жүйесі және денсаулық сақтау мекемелеріндегі еңбекақы қорын жоспарлау;
- денсаулық сақтау мекемесінің ағымдағы жылға шығындарын жоспарлау тәртібі;
- зейнетақы мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау тәртібі;
- басқару шығындарының құрамы және оны қаржыландыру көздері;
- бюджет табыстары;
- бюджет қаражатын жұмсау тәртібі;
- мемлекеттік бюджет саясатының негізгі бағыттары
Іскерліктер:
- бюджет құрылысын талдау;
- білім беру мекемелері бойынша орташа жылдық көрсеткіштерді анықтау;
- білім беру қызметкерлерінің жалақы мөлшерін, қосымшалар мен үстемақыларды, нақты жалақысын анықтау;
- жалақы шығындарын есептеу;
- денсаулық сақтау мекемелерінің ағымдағы жылғы шығындарына есеп жүргізу;
- жергілікті бюджет жобасына табыстар мен шығындар бойынша есеп жүргізу;
- кәсіпорындармен және ұйымдармен бюджетті орындау мәсеклелері бойынша хат жазуды ресімдеу;
- бюджет табыстары мен шығындары туралы мәліметтерді салыстыру, есептеулер бойынша қорытындылар мен шешімдер шығару;
- ревизия мен тексерістер нәтижесін ресімдеу, ревизия мен тексерістер нәтижелері бойынша ұсыныстар енгізу;
- бюджет қаражатын пайдалануға бақылау жүргізу

БК 4,7
ПК 3.5.8
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Финансовый учет
нормативно-правовое регулирование системы финансового учета в РК;
общие вопросы организации финансового учета;
финансовый учет и его виды;
функции работников управленческой бухгалтерии;
учет собственного капитала;
учет основных средств;
учет нематериальных активов и их амортизация;
учет инвестиций;
учет товарно-материальных запасов;
учет денежных средств;
учет дебиторской задолженности;
учет обязательств хозяйствующих субъектов;
учет труда и его оплаты;
учет готовой продукции, товаров и расходов, связанных с их реализацией;
учет доходов и расходов от основной и неосновной деятельности;
учет расходов периода;
учет внешнеэкономической деятельности предприятия;
финансовая отчетность;
учет операций на забалансовых счетах;
учет затрат на производство;
калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг);
особенности финансового учета на промышленных предприятиях; определение и учет валового дохода промышленных предприятий
Знания:
- видов и методов финансового учета;
- нормативно-правовой базы, регламентирующей систему финансового учета в РК;
- требований международных и национальных стандартов к организации финансового учета и финансовой отчетности;
- Типового плана счетов бухгалтерского учета;
- порядка разработки учетной и налоговой политики организации;
- порядка документального оформления хозяйственных операций;
- требований к составлению учетных регистров;
- порядка и требований к составлению финансовой отчетности организации;
- понятий и классификации активов, капитала и обязательств;
- требований к ведению учета активов, капитала и обязательств;
- понятий и классификации производственных затрат и особенностей их учета;
- методов калькулирования себестоимости;
- особенностей учета готовой продукции;
- порядка составления расчета доходов от основной и неосновной деятельности
Умения:
- вести учет на различных участках бухгалтерии;
- оформлять первичные финансовые документы по учету движения имущества организации, обязательств, капитала в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета;
- составлять учетные регистры и корреспонденцию счетов на основании первичных бухгалтерских документов используя различные формы финансового учета;
- проводить инвентаризацию имущества;
- выполнять функции работников управленческой бухгалтерии;
- различать методы учета затрат и калькулирования себестоимости продукции (работ, услуг);
- рассчитывать себестоимость продукции (работ, услуг);
- вести учет затрат на производство;
- вести учет готовой продукции и ее реализации;
- вести учет расходов периода;
- определять финансовый результат и вести учет собственного капитала;
- составлять финансовую, статистическую, налоговую и иную отчетность на бумажных и электронных носителях информации

БҚ 4,7
КҚ 3.5.8
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Қаржылық есеп
ҚР қаржы есебі жүйесін нормативті-құқықтық реттеу;
қаржы есебін ұйымдастырудың жалпы мәселелері;
қаржы есебі және оның түрлері;
басқару бухгалтериясы қызметкерлерінің міндеттері;
меншіктік капитал есебі;
негізгі қаражат есебі;
материалдық емес активтер есебі және олардың амортизациясы;
инвестиция есебі;
тауарлы-материалдық қорлар есебі;
ақша қаражаты есебі;
дебиторлық қарыз есебі;
шаруашылықты жүргізетін субъектілер міндеттерінің есебі;
еңбек және оған төлемақы есебі;
таратумен байланысты жылдық өнімдер, тауарлар және шығындар есебі;
негізгі және негізгі емес қызметтің табыстары мен шығындары есебі;
кезең шығындары есебі;
кәсіпорынның экономикадан тыс қызметінің есебі;
қаржылық есеп беру;
баланстан тысқары шоттарда операциялардың есепке алынуы;
өндіріс шығындарының есебі;
өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнының калькуляциясы;
өндіріс кәсіпорындарындағы қаржы есебінің ерекшеліктері;
өндіріс кәсіпорындарынының жалпы табысын анықтау және есептеу
Білімдер:
- қаржы есебінің түрлері мен әдістері;
- ҚР қаржы есебі жүйесін реттейтін нормативті-құқықтық базалар;
- қаржы есебі мен қаржылық есеп беруді ұйымдастыруға қойылатын халықаралық және ұлттық стандарт талаптары;
- бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспары;
- ұйымның есеп және салық саясатын дайындау тәртібі;
- шаруашылық операцияларын құжаттауды ресімдеу тәртібі;
- есеп регистрлерін құру талаптары;
- ұйымның қаржылық есеп беру тәртібі және құру талаптары;
- актив, капитал және міндеттемелер түсінігі және жіктелуі;
- актив, капитал және міндеттемелерге есеп жүргізуге қойылатын талаптар;
- өндірістік шығындар түсінігі және оларды есептеу ерекшеліктері;
- өзіндік құнды есептеу әдістері;
- дайын өнімге есеп жүргізу ерекшеліктері;
- негізгі және негізгі емес қызметіндегі табыстардың есебін құру тәртібі
Іскерліктер:
- бухгалтерияның әртүрлі телімдерінде есеп жүргізу;
- бухгалтерлік есепті жүргізу ережесіне сәйкес ұйымның мүлік, міндеттемелері мен капиталы қозғалысының есебі бойынша бастапқы қаржылық құжаттарды ресімдеу;
- қаржы есебінің әртүрлі формаларын пайдалана отырып, бастапқы бухгалтерлік құжаттар негізінде есеп регистрлары мен шоттар корреспонденциясын құру;
- мүліктерге инвентаризация жүргізу;
- басқару бухгалтериясы қызметкерлерінің қызметін орындау;
- шығындарды есептеу және өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнына калькуляция жасау әдістерін ажырату;
- өнімнің (жұмыс, қызмет) өзіндік құнын есептеу;
- өндіріс шығынына есеп жүргізу;
- дайын өнімге және оны тарату есебін жүргізу;
- кезең шығындарына есеп жүргізу;
- қаржы нәтижесін анықтау және меншік капиталына есеп жүргізу;
- қағаз және электронды ақпарат жеткізушіде қаржылық, статистикалық, салықтық және басқа да есеп берулерді құру

БК 3,4,7
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
СД. 02
Финансы организации
финансовые отношения организаций;
функции финансов организаций;
принципы организации финансов юридических лиц;
финансовые ресурсы, денежные фонды и резервы хозяйствующих субъектов;
затраты организаций;
планирование затрат на реализуемую продукцию, оптимальный размер запасов;
выручка и прибыль организации;
оборотный капитал организации;
основные фонды организации;
финансовое планирование;
анализ и оценка финансового состояния;
финансы различных организационно-правовых форм хозяйствования;
финансы организаций малого бизнеса;
отраслевые особенности организации финансов
Знания:
- сущности финансов организаций;
- классификации затрат;
- сущности операционного анализа;
- понятия выручки от реализации продукции, ее формирования и использования;
- экономического содержания, функций и видов прибыли;
- методов распределения, использования и планирования прибыли;
- экономического содержания и кругооборота оборотного капитала;
- состава и структуры оборотных средств;
- экономического содержания и состава основных фондов;
- содержания и целей финансового планирования;
- сущности, назначения и методов финансового анализа;
- форм предпринимательской деятельности;
- финансов организаций малого бизнеса;
- отраслевых особенностей организации финансов
Умения:
- определять размер уставного капитала;
- осуществлять оперативно- финансовую работу;
- определять среднегодовую стоимость основных фондов;
- рассчитывать показатели использования основных фондов;
- определять потребность в оборотном капитале;
- рассчитывать показатели использования оборотных средств;
- определять расходы материальных затрат;
- осуществлять финансовое планирование,
- определять доход и рентабельность;
- определять размер налогооблагаемого дохода;
- составлять бизнес-план;
- осуществлять анализ финансового состояния организации
БК 2,3,4,7
ПК 3.5.1 -3.5.4
ПК 3.5.7-3.5.9
СД. 03
Экономический анализ
и анализ финансовой отчетности предмет и задачи экономического анализа;
методы и приемы экономического и финансового анализа;
информационное обеспечение экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
анализ производства и реализации продукции;
анализ эффективности использования основных фондов;
анализ использования трудовых ресурсов;
анализ структуры и ассортимента продукции;
анализ затрат и себестоимости продукции;
анализ прибыли организации;
предмет и задачи анализа финансового положения организации;
анализ финансовой устойчивости организации;
анализ динамики состава и структуры активов баланса;
анализ платежеспособности организации;
анализ ликвидности организации;
анализ кредитоспособности организации;
анализ показателей доходности организации;
анализ деловой активности и эффективности деятельности организации;
анализ вероятности возникновения банкротства и предпринимательского риска организации
Знания:
- методов и приемов экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
средств информационного обеспечения экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
- формул расчета аналитических показателей, характеризующих финансово-хозяйственную деятельность организации;
- методики проведения аналитических процедур;
- порядка составления выводов и заключений по результатам анализа;
- показателей финансовой устойчивости организации;
- относительные и абсолютные показатели доходности организации;
- показателей, характеризующие деловую активность и эффективность деятельности организации;
- методов оценки вероятности возникновения банкротства и предпринимательского риска организации
Умения:
- применять методы и приемы экономического и финансового анализа;
- исчислять показатели, характеризующие производство и реализацию продукции;
- рассчитывать показатели эффективности использования основных фондов;
- рассчитывать показатели использования трудовых ресурсов;
- проводить анализ затрат и себестоимости продукции;
- анализировать показатели финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели платежеспособности организации;
- рассчитывать относительные и абсолютные показатели доходности;
- оценивать деловую активность и эффективность деятельности организации;
- прогнозировать вероятность возникновения банкротства и предпринимательского риска организации

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
АП.02
Ұйым қаржысы
ұйымның қаржы қатынасы;
ұйымның қаржы функциялары;
заңды тұлғалар қаржысын ұйымдастыру принциптері;
шаруашылықты жүргізуші субъектілердің қаржы ресурстары, ақша қорлары және резервтері;
ұйым шығындары;
өнімді тарату шығындарын жоспарлау, қорлардың ұтымды мөлшері;
ұйымның түскен ақшасы мен пайдасы;
ұйымның айналым капиталы;
ұйымның негізгі қорлары;
қаржылық жоспарлау;
қаржы жағдайын талдау және бағалау;
шаруашылықты жүргізудің әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формалары қаржысы; шағын бизнесті ұйымдастыру қаржысы;
қаржыны ұйымдастырудың салалық ерекшеліктері
Білімдер:
- ұйым қаржысының маңызы;
- шығындардың жіктелуі;
- операциялық талдаудың маңызы;
- өнімді таратудан түскен ақша түсінігі, оынң қалыптасуы және пайдалану;
- пайданың экономикалық мазмұны, қызметі және түрлері;
- пайданы бөлу, пайдалану және жоспарлау әдістері;
- айналым капиталының экономикалық мазмұны және айналымы;
- айналым қаражатының құрамы мен құрылымы;
- негізгі қорлардың экономикалық мазмұны және құрамы;
- қаржылық жоспарлаудың мазмұны және мақсаттары;
- қаржы талдауының маңызы, тағайындалуы және әдістері; - кәсіпкерлік қызмет формалары;
- шағын бизнесті ұйымдастыру қаржылары;
- қаржыны ұйымдастырудың салалық ерекшеліктері
Іскерліктер:
- жарғылық капитал өлшемдерін анықтау;
- шұғыл-қаржылық жұмыстарды іске асыру;
- негізгі қорлардың жылдық орташа құнын анықтау;
- негізгі қорларды пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- айналым капиталындағы қажеттілікті анықтау;
- айналым қаражатын пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- материалдық шығындарды анықтау;
- қаржылық жоспарлауды іске асыру,
- табысты және пайданы анықтау;
- салық салынатын табыстың мөлшерін анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- ұйымның қаржылық жағдайына талдау жасау
БҚ 2,3,4,7
КҚ 3.5.1 -3.5.4
КҚ 3.5.7-3.5.9
АП.03
Экономикалық талдау және қаржы есебінің талдауы
экономикалық талдау пәні және міндеттері;
экономикалық және қаржылық талдау әдістері мен тәсілдері;
экономикалық талдау және қаржылық есеп беру талдауын ақпараттық қамтамасыз ету;
өнім өндірісіне және таратылуына талдау жасау;
негізгі қорларды пайдалану тиімділігіне талдау жасау;
еңбек ресурстарын пайдалануға талдау жасау;
өнімнің құрылымына және ассортиментіне талдау жасау;
өнімнің шығынына және өзіндік құнына талдау жасау;
ұйымның пайдасын талдау;
ұйымның қаржылық жағдайын талдау міндеттері және пәні;
ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдау;
құрам динамикасына және баланс активтерінің құрылымына талдау жасау;
ұйымның төлем қабілетін талдау;
ұйым өтімділігін талдау;
ұйымның несие төлеу қабілетін талдау;
ұйымның табыс көрсеткішіне талдау жасау;
ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігіне талдау жасау;
ұйымның банкротқа ұшырау және кәсіпкерлігінің қауіп-қатері мүмкіндігіне талдау жасау
Білімдер:
- экономикалық талдау және қаржылық есеп беру әдістері мен тәсілдері;
- экономикалық талдау және қаржылық есеп беру талдауын ақпараттық қамтамасыз ету құралдары;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметін сипаттайтын аналитикалық көрсеткіштер формулаларын есептеу;
- аналитикалық процедураларды жүргізу әдістемесі;
- талдау нәтижесі бойынша қорытындылар мен шешімдерді құру тәртібі;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығының көрсеткіштері;
- ұйым табысының қатыстық және абсолютті көрсеткіштері;
- ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштер; - ұйымның банкротқа ұшырау мүмкіндігін және кәсіпкерлігінің қауіп-қатерін бағалау әдістері
Іскерліктер:
- экономикалық және қаржылық талдау әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- өндірісті және өнімді таратуды сипаттайтын көрсеткіштерді санау;
- негізгі қорларды пайдалану тиімділігі көрсеткіштерін есептеу;
- еңбек ресурстарын пайдалану көрсеткіштерін есептеу;
- өнімнің шығыны мен өзіндік құнына талдау жасау;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығы көрсеткіштерін талдау;
- ұйымның төлеу қабілеті көрсеткіштерін есептеу;
- табыстың қатыстық және абсолютті көрсеткіштерін есептеу;
- ұйым қызметінің іскерлік белсенділігі мен тиімділігін бағалау;
- ұйымның банкротқа ұшырау және кәсіпкерлігінің қауіп-қатері мүмкіндігін болжау

БК 3,4,7
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
СД. 04
Финансовый менеджмент
финансовый менеджмент как система управления;
основы финансовых вычислений;
наращение и дисконтирование денежных потоков;
учет инфляции в финансовых вычислениях;
учет временной базы и длительности ссуды денежные потоки;
финансовые ресурсы предприятия и их изменения;
прямой и косвенный методы составления отчета о денежных потоках;
основы принятия управленческих решений;
понятие рычага применительно к финансово-хозяйственной деятельности предприятия, виды рычагов;
стратегия финансового менеджмента;
инвестиционная политика предприятия;
понятие стоимости капитала;
подходы и модели определения стоимости капитала;
метод анализа индивидуального проектного риска с помощью построения дерева решений проекта;
тактика финансового менеджмента;
риск-менеджмент как система управления;
инструменты риск-менеджмента
Знания:
- понятия, целей и задач финансового менеджмента
концепции временной стоимости денег;
сущности наращения и дисконтирования денежных потоков;
понятия и видов денежных потоков;
- состава денежных потоков по отдельным видам деятельности;
- основных показателей финансового менеджмента;
основных систем финансового анализа;
- сущности, способов расчета, критериев оценки эффекта финансового, операционного и комбинированного рычагов;
- стратегии финансового менеджмента;
основных этапов разработки инвестиционной политики;
- подходов и моделей определения стоимости капитала;
- тактики финансового менеджмента;
сущности риск-менеджмента;
- инструментов риск-менеджмента
Умения:
- рассчитывать и анализировать основные показатели, характеризующие финансовое состояние организации
БК 1-7
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.7
СД. 05
Бюджетный учет организация бюджетного учета;
организация бухгалтерского учета исполнения местного бюджета в местных уполномоченных органах;
учет денежных средств и поступлений бюджета;
учет финансирования и расходов бюджета;
учет расчетов бюджетов;
определение результатов исполнения бюджета;
учет исполнения планов финансирования в государственных учреждениях;
организация бухгалтерского учета в государственных учреждениях;
учет финансирования, денежных средств и расходов;
учет расчетов;
учет активов;
учет материальных запасов;
учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов;
учет кассового исполнения государственного бюджета РК;
исполнение бюджета РК по поступлениям;
исполнение бюджета РК по расходам
Знания:
- основ организации и нормативного регулирования учета в бюджетных учреждениях;
- требований по оформлению утвержденной учетно-отчетной документации;
- процесса исполнения доходной части бюджета;
- процесса исполнения расходной части республиканского бюджета;
- принципов и порядка финансирования из бюджета;
- порядка определения результатов исполнения бюджета;
- источников образования, использования и учета свободных остатков бюджетных средств;
- процесса исполнения сметы бюджетных учреждений;
- основных положений по организации бухгалтерского учета в государственных учреждениях;
- порядка финансирования учреждений, состоящих на местном бюджете;
- порядка внесения изменений в утвержденную смету;
- системы расчетов в процессе исполнения сметы расходов бюджетного учреждения;
- состава и структуры активов бюджетных учреждений;
- состава материальных запасов бюджетных учреждений и правил организации их учета;
- состава малоценных и быстроизнашивающихся предметов (МБП) и правил организации их учета;
- порядка отнесения предметов к МБП;
- порядка приема и зачислений в бюджет налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- порядка распределения поступлений между бюджетами;
- порядка расходования и осуществления расходных операций по республиканскому и местному бюджетам
Умения:
- вести утвержденную учетно-отчетную документацию;
- проверять правильность составления и исполнения сметы доходов и расходов бюджетного учреждения;
- осуществлять контроль за бюджетным финансированием и целевым использованием бюджетных средств;
- проверять правильность осуществления разных видов расчетов с дебиторами и кредиторами;
- осуществлять контроль за поступлением, перемещением и выбытием основных средств и МБП;
- проверять правильность отражения в бухгалтерском учете доходов и расходов от предпринимательской и иной, приносящей доход, деятельности

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
АП.04
Қаржы менеджменті
қаржы менеджменті басқару жүйесі ретінде;
қаржы есептеулерінің негізі;
ақша ағындарын арттыру және дисконттау;
қаржы есептеулеріндегі инфляцияны есептеу;
ақша ағындарының уақытша базасы мен қарыз ұзақтығын есептеу;
кәсіпорынның қаржылық ресурстары және олардың өзгеруі;
ақша ағыны туралы есепті құрастырудың тура және жанама әдістері;
басқару шешімдерін қабылдау негіздері;
кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметіне қарай тетік түсінігі, тетіктер түрі;
қаржы менеджменті стратегиясы;
кәсіпорынның инвестициялық саясаты;
капитал құны түсінігі;
капитал құнын анықтаудың жолдары және модельдері; жобаны шешу ағашын құру көмегімен жеке жоба қауіп-қатерін талдау әдісі;
қаржы менеджменті тактикасы;
тәуекелділік – басқару жүйесі менеджменті ретінде;
тәуекелділік-менеджменті аспаптары
Білімдер:
- қаржы менеджменті түсінігі, мақсаттары мен міндеттері;
- ақшаның уақытша құн концепциясы;
- ақша ағындарын арттыру және дисконттау;
- ақша ағыны түсінігі және түрлері;
- жеке қызмет түрлері бойынша ақша ағындарының құрамы;
- қаржы менеджментінің негізгі көрсеткіштері;
- қаржы талдауының негізгі жүйесін;
- қаржылық, операциялық және аралас тетіктердің маңызы, есептеу тәсілдері, нәтижесін бағалау критерийлері;
- қаржы менеджменті стратегиясы;
- инвестициялық саясатты талдаудың негізгі кезеңдері;
- капитал құнын анықтаудың жолдары және модельдері;
қаржы менеджменті тактикасы;
- тәуекелділік-менеджменті маңызы;
- тәуекелділік-менеджменті аспаптары
Іскерліктер:
- ұйымның қаржылық жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді есептеу және талдау
БҚ 1-7
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.7
АП.05
Бюджеттік есеп
бюджеттік есепті ұйымдастыру; жергілікті уәкілетті органдарда жергілікті бюджеттің атқарылуының бухгалтерлік есебін ұйымдастыру;
бюджет түсімдері мен ақша қаражатын есептеу;
бюджетті қаржыландыруды және шығындарды есептеу;
бюджет есептеулерін есепке алу;
бюджет орындалуының нәтижелерін анықтау;
мемлекеттік мекемелердегі қаржыландыру жоспарларының орындалуын есептеу;
мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепті ұйымдастыру;
қаржыландыру, ақша қаражаты мен шығындарды есептеу;
есептеулерді есепке алу;
активтерді есепке алу;
материалдық қорларды есепке алу;
құнсыз және жылдам тозатын заттарды есепке алу;
ҚР мемлекеттік бюджетінің кассалық орындалуын есепке алу;
түсімдер бойынша ҚР бюджетін орындау;
шығындар бойынша ҚР бюджетін орындау
Білімдер:
- бюджеттік мекемелердегі ұйымдастыру негіздері және есептеуді нормативті реттеу;
- бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын ресімдеу бойынша талаптар;
- бюджеттің табыс бөлігін
орындау процестері;
- республикалық бюджеттің шығындар бөлігін орындау процестері;
- бюджеттен қаржыландыру принциптері және тәртібі;
- бюджеттің орындалу нәтижесін анықтау тәртібі;
- бюджет қаражатының пайда болу көздері, еркін қалдықтарды пайдалану және есептеу;
- бюджеттік мекемелердің сметаларының орындалу процестері;
- мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есепті ұйымдастыру бойынша негізгі ережелер;
- жергілікті бюджет есебіндегі мекемелерді қаржыландыру тәртібі;
- бекітілген сметаға өзгерістер енгізу тәртібі;
- бюджеттік мекеме шығындарының сметасын орындау процесіндегі есепке алу жүйелері;
- бюджеттік мекеме активтерінің құрамы және құрылымы;
- бюджеттік мекемелердің материалдық қорларының құрамы және оларды есепке алуды ұйымдастыру ережелері;
- құнсыз және жылдам тозатын заттардың (ҚЖЗ) құрамы және оларды есепке алуды ұйымдастыру ережесі;
- заттарды ҚЖЗ жатқызу тәртібі;
- салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін қабылдау және орындау тәртібі;
- бюджет арасындағы түсімдерді бөлу тәртібі;
- республикалық және жергілікті бюджет бойынша жұмсау және жұмсау операцияларын іске асыру тәртібі
Іскерліктер:
- бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- бюджеттік мекемелердің табыстары мен шығындары сметасын құру мен орындаудың дұрыстығын тексеру;
- бюджеттік қаржыландыру және бюджет қаражатын толық пайдалануына бақылау жасау;
- бюджеттік мекемелермен жасалған әртүрлі есептеулерді іске асырудың дұрыстығын тексеру;
- негізгі қаражат пен материалдық қорлардың түсуіне, орналасуына және шығуына бақылау жасау;
- кәсіпкерліктен және басқа да табыс әкелетін қызметтерден түсетін табыстар мен шығындардың бухгалтерлік есепте дұрыс көрсетілуін тексеру

БК 3,4,7
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с организационной структурой управления предприятием: правовой статус, учредительные документы предприятия;
изучение организационной структуры предприятия: состав подразделений, их взаимосвязи, функции, права и ответственность;
ознакомление с деятельностью финансово-экономических служб и распределением обязанностей;
ознакомление с принятыми перспективными планами и программами;
ознакомление с организацией работы с кадровым персоналом в организации;
изучение должностных инструкций работников финансовых служб;
ознакомление с организацией планирования на предприятии;
ознакомление с управлением финансово-экономической деятельностью организации;
ознакомление с системой налогов и сборов, действующих на предприятии;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять финансово-экономическую характеристику предприятия;
- анализировать организационно-правовую структуру организации, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции (товаров, работ, услуг), функции отделов;
- определять учетную политику организации и ее основные элементы
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,4,8
ПК 3.5.8
ПП. 02
Учебная практика
цели и задачи практики;
поиск информации по полученному заданию, сбор и анализ данных, необходимых для проведения расчетов;
подготовка исходных данных для проведения расчетов экономических показателей, характеризующих деятельность хозяйствующих субъектов;
обработка массивов экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализ, оценка, полученных результатов и обоснование выводов обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вырабатывать управленческие решения, исходя из критического анализа различных вариантов, в целях повышения эффективности деятельности организации;
- разрабатывать планы деятельности организации;
- составлять и анализировать финансовую, бухгалтерскую и иную информацию, содержащуюся в отчетности организаций различных организационно-правовых форм;
- выбирать инструментальные средства для сбора и обработки экономических данных в соответствии с поставленной задачей, анализировать результаты расчетов и обосновывать полученные выводы; Навыки:
- сбора и обработки данных, необходимых для разработки планов и обоснования управленческих решений;
- владения методами текущего и стратегического планирования деятельности организации;
- ведения установленной отчетности, ее комплексного анализа

БҚ 3,4,7
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КП.00
Кәсіптік практика
КТ.01
Танысу практикасы
тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорын басқармасы ұйымдастырушылық құрылымымен танысу:
кәсіпорынның құқықтық статусы, құрылтай құжаттары;
кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымын меңгеру: бөлімшелер құрамы, олардың өзара байланысы, қызметтері, құқығы және жауапкершілігі;
қаржы-экономикалық қызметпен және міндеттердің бөлінуімен танысу;
қабылданған болашақтағы жоспарлармен және бағдарламалармен танысу;
кәсіпорындағы кадрлар жұмыстарының ұйымдастырылуымен танысу;
қаржы қызметі жұмысшыларының лауазымдық нұсқаулықтарымен танысу;
кәсіпорынды жоспарлауды ұйымдастыруымен танысу;
кәсіпорынның қаржы-экономикалық қызметін басқарумен танысу;
кәсіпорындағы салық және жинақ жүйесімен танысу;
жеке тапсырмаларды орындау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- кәсіпорынның қаржы-экономикалық сипаттамасын жасау;
- ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымына, өндірістік бейініне, шығарылатын және таратылатын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет) ассортиментіне, бөлімдер қызметіне талдау жасау;
- ұйымның есеп саясатын және оның негізгі элементтерін анықтау
Дағдылары:
- таңдаған мамандығы бойынша қызметтің шынайы жағдайына бағдарлану;
- нақты кәсіптік мәселелерді шешуде өзіндік жұмыстар, дағдыларды қалыптастыру және оларды қолдану;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- орындалатын жұмыс ережелерін сақтау;
- есепті құру үшін қажетті материалдарды жинау және талдау
БҚ 3,4,8
КҚ 3.5.8
КП.02
Оқу практикасы
тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
нақты экономикалық есептеулер жүргізу үшін тапсырмаларды алу, мәліметтерді жинау және талдау бойынша ақпараттарды іздеу;
шаруашылық субъектілерін сипаттайтын экономикалық көрсеткіштерін есептеу үшін бастапқы деректерді дайындау;
алға қойған міндеттер, талдау, бағалау, алынған нәтижелер мен негізделген қорытындыларға сәйкес экономикалық мәліметтер массивтерін өңдеу;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- ұйым қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында әртүрлі нұсқаларын сыни талдай отырып, басқару шешімдерін шығару;
- ұйым қызметінің жоспарын дайындау;
- ұйым есебінде көрсетілетін әртүрлі ұйымдастырушылық –құқықтық формадағы қаржылық, бухгалтерлік және басқа да ақпараттарды құру және талдау;
- алға қойған мақсаттарға сәйкес экономикалық мәліметтерді жинау және өңдеу үшін аспапты құралдарды таңдау, есептеулер нәтижесін талдау, алынған мәліметтерді негізгі алу;
Дағдылары:
- жоспарларды және басқару шешімдерінің негізін дайындау үшін қажетті мәліметтерді жинау және өңдеу;
- ұйымның ағымдағы және стратегиялық қызметін жоспарлау әдістерін меңгеру;
- белгіленген есеп беруді, оған кешенді талдау жасауды жүргізу

БК 3,4,6,8
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с организацией, ее учредительными документами и материалами по перспективам ее развития;
изучение структуры организации;
описание основных функций производственных, экономических и управленческих подразделений;
изучение работы на штатном рабочем месте по специальности;
ознакомление с методами планирования хозяйственной деятельности организации;
изучение нормативных документов, регламентирующих деятельность плановых и финансовых органов организации;
изучение документации финансовой отчетности, порядка ее составления;
изучение системы бухгалтерского и управленческого учета в организации;
анализ финансово-хозяйственной деятельности организации за отчетный период;
экономический анализ хозяйственной деятельности организации;
финансовый анализ деятельности организации;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- использовать нормативно-управленческую, правовую документацию и справочный материал в своей профессиональной деятельности;
- проводить анализ финансово-хозяйственной деятельности организации;
- соблюдать налоговое законодательство;
- организовывать оперативную, финансово-экономическую работу в организациях различных организационно-правовых форм
Навыки:
- анализа и финансово-экономического планирования деятельности организации по обеспечению финансовыми ресурсами производственного плана, формированию, распределению и использованию доходов и накоплений;
- участия в управлении финансами организаций и осуществления финансовых операций;
- профессионального применения законодательства и иных нормативных правовых актов, регулирующих финансовую деятельность;
- составления установленной отчетности о результатах финансовой деятельности организации
БК 1-8
ПК 3.5.1-3.5.9
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда, правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1.
051601 2 – Агент страховой

БҚ 3,4,6,8
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КП.03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйыммен, оның құрылтай құжаттарымен және болашақтағы дамуы бойынша материалдармен танысу;
ұйым құрылымын оқып білу; өндірістік, экономикалық және басқару бөлімшелерінің негізгі қызметтерін сипаттау;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды оқып білу;
ұйымның шаруашылық қызметін жоспарлау әдістерімен танысу;
ұйымның жоспарлы және қаржы органдарының қызметін реттейтін нормативті құжаттарды оқып білу;
қаржылық есеп беру құжаттарын, оны құрудың тәртіптерін оқып білу;
ұйымдағы бухгалтерлік және басқару есебі жүйесін меңгеру;
ұйымның есеп беру кезеңіндегі қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасау;
ұйым қызметіне қаржылық талдау жасау;
материалдарды жинақтау және практика бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативті-басқару, құқықтық құжаттарды және анықтамалық материалдарды пайдалану;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу;
- салық заңнамаларын сақтау;
- әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формадағы ұйымдарда шұғыл, қаржы-экономикалық жұмыстарды ұйымдастыру
Дағдылары:
- өндірістік түрдегі қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету, табыстар мен қорлардың қалыптасуы, бөлу және пайдалану бойынша ұйым қызметін талдау және қаржы-экономикалық жоспарлау;
- ұйым қаржысын басқаруға және қаржы операцияларын іске асыруға қатысу;
- қаржылық қызметті реттейтін заңнамаларды және басқа да нормативті құқықтық актілерді кәсіби қолдану;
- ұйымның қаржылық қызметінің нәтижелері туралы белгіленген есепті құру
БҚ 1-8
КҚ 3.5.1-3.5.9
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Жеке қызметті ұйымдастырады, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Мәселелерді шешеді, қауіп-қатерді бағалайды және қалыпсыз жағдайларда шешімдер қабылдайды;
Кәсіптік міндеттерді қою және шешу үшін, кәсіптік және тұлғалық дамуы үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіптік қызметте технологиялардың жаңару жағдайына қарай бағдарланады;
Ұжымда және командада жұмыс істейді, басшылықпен, әріптестермен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас орнатады;
Қазақстан Республикасы заңнамалары талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау нормаларын, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1. 051601 2 – Сақтандыру агенті

ПК 2.1.1. Осуществляет операции по заключению договоров имущественного и личного страхования, и обеспечивает их выполнение;
ПК 2.1.2. Определяет товарные параметры потребительской стоимости страхового продукта, соответствие его качества нормативно-технической документации;
ПК 2.1.3. Анализирует статистический материал для проведения предварительной оценки риска того или иного предложения со стороны потенциального клиента и определения тарифа по стандартным страховым продуктам;
ПК 2.1.4. Определяет размер ущерба и сумм страхового возмещения по имущественному страхованию и страхованию ответственности, а также сумм страхового обеспечения по личному страхованию;
ПК 2.1.5. Проводит маркетинговые исследования рынка с целью определения востребованности и доходности отдельных видов страховых продуктов;
ПК 2.1.6. Устанавливает причины нарушений страховых договоров и принимает меры по их предупреждению и устранению;
ПК 2.1.7. Своевременно и в соответствии с установленными требованиями оформляет необходимую документацию, ведет учет и обеспечивает хранение документов, связанных с заключением договоров страхования;
ПК 2.1.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы страховой деятельности в РК
2.2.
051602 2 – Брокер
ПК 2.2.1. Оказывает посреднические услуги при совершении различных сделок между заинтересованными сторонами по их поручению или за их счет;
ПК 2.2.2. Покупает и продает партии товара на аукционах, рынках наличного товара, ценных бумаг и услуг;
ПК 2.2.3. Устанавливает деловые контакты между покупателями и продавцами товаров;
ПК 2.2.4. Обеспечивает своевременную и на наиболее выгодных условиях продажу и покупку товаров, заключение договоров на оказание услуг;
ПК 2.2.5. Посещает торги и аукционы, обеспечивает представление необходимых данных для подготовки аукционных каталогов, своевременно устанавливает от имени клиента цену продажи и ее изменение, а также сумму сделки;
ПК 2.2.6. Организовывает транспортировку товара, устанавливает стоимость доставки и оформляет взимание ее стоимости с клиента;
ПК 2.2.7. Выполняет расчетно-аналитические операции и работы по регистрации и оформлению биржевых документов;
ПК 2.2.8 Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы биржевой деятельности в РК
2.3.
051603 2 – Дилер
ПК 2.3.1. Покупает или продает товары оптом, акции, облигации и другие финансовые документы, и ценные бумаги, включая иностранную валюту;

КҚ 2.1.1. Мүліктік және жеке сақтандыру келісімшарттарды жасау операцияларын іске асырады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.1.2. Сақтандыру өнімінің тұтынушылық құнының тауарлық параметрлерін, оның сапасының нормативті-техникалық құжаттарының сәйкестігін анықтайды;
КҚ 2.1.3. Потенциалды клиенттер жағынан түскен осы және басқа да ұсыныстардың қауіп-қатеріне алдын ала бағалауды жүргізу үшін статистикалық материалдарды талдайды және стандартты сақтандыру өнімінің тарифін анықтайды;
КҚ 2.1.4. Мүліктік сақтандыру және сақтандыру жауапкершілігі бойынша шығын мөлшерін, сақтандыру өтемінің сомасын, сондай-ақ, жеке сақтандыру бойынша сақтандыруды қамтамасыз ету сомасын анықтайды;
КҚ 2.1.5. Сақтандыру өнімдерінің жеке түрлерінің қажеттілігі мен табыстылығын анықтау мақсатында нарыққа маркетингтік зерттеу жүргізеді;
КҚ 2.1.6. Сақтандыру келісімшарттарының бұзылу себептерін анықтайды және олардың алдын алу және жоюға байланысты шаралар қабылдайды;
КҚ 2.1.7. Уақытылы және белгіленген талаптарға сай қажетті құжаттарды ресімдейді, сақтандыру келісімшарттарына байланысты құжаттарға есеп жүргізеді және сақталуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.1.8. ҚР сақтандыру қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.2. 051602 2 – Брокер
КҚ 2.2.1. Қызығушы жақтар арасындағы олардың тапсырысы бойынша немесе олардың есебінен әртүрлі келісімшарттар жасау кезінде делдалдық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.2.2. Аукциондарда, қолма-қол тауар нарығында тауар парияларын, құнды қағаздар мен қызметті сатып алады және сатады;
КҚ 2.2.3. Сатып алушылар мен тауар сатушылардың арасында іскерлік байланыс орнатады;
КҚ 2.2.4. Қызмет көрсетуге байланысты келісімшарттарды жасау, тауарларды сату және сатып алудың уақытылы және неғұрлым пайдалы жағдайда болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.5. Сауда-саттық және аукциондарға қатысады, аукциондық катологтарды дайындау үшін қажетті мәліметтерді ұсынады, клиент атынан сату бағасын және оның өзгергенін, сонымен қатар келісім сомасын уақытылы белгілейді;
КҚ 2.2.6. Тауарды тасымалдауды ұйымдастырады, жеткізу құнын белгілейді және оның клиенттен алған құнын ресімдейді;
КҚ 2.2.7. Биржалық құжаттарды тіркеу және ресімдеу бойынша есептеу-аналитикалық операцияларын және жұмысты орындайды;
КҚ 2.2.8 ҚР биржалық қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.3. 051603 2 – Дилер
КҚ 2.3.1. Көтерме тауарларды, акцияларды, облигацияларды және басқа да қаржылық құжаттарды, шетелдік валюталарды қоса есептегенде, құнды қағаздарды сатып алады және сатады;

ПК 2.3.2. Изучает конъюнктуру и тенденции развития рынка, цены и спрос на товары, и предоставляемые услуги;
ПК 2.3.3. Подготавливает необходимые документы по купле-продаже, на получаемые и отправляемые товары, а также для заключения договоров с юридическими и физическими лицами;
ПК 2.3.4. Способствует сокращению сроков реализации товаров и предоставления услуг, увеличению объема продаж и числа клиентов, расширению услуг и сокращению транспортных затрат;
ПК 2.3.5. Изучает поступающие жалобы на продаваемый товар и предоставляемые услуги, принимает меры по предупреждению их возникновения, а также случаев причинения клиентам материального ущерба;
ПК 2.3.6. Обеспечивает соблюдение действующих стандартов и норм по организации хранения, сбыта и транспортировки товара, а также принятие мер по совершенствованию (ускорению) сбытовых операций;
ПК 2.3.7. Участвует в организации рекламы, пропаганде достоинств продаваемого товара, его потребительских свойств, преимуществ предлагаемых услуг, в подготовке образцов товаров и описаний услуг;
ПК 2.3.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы торговой, финансовой, банковской деятельности в РК
2.4.
051604 2 – Маклер
ПК 2.4.1. Оказывает посреднические услуги при заключении коммерческих, кредитных, валютных, страховых, финансовых и других сделок;
ПК 2.4.2. Обеспечивает сокращение срока реализации сделки, получение максимального дохода, ускорение оборота капитала, активизацию производственной деятельности;
ПК 2.4.3. Изучает коммерческую информацию, качественные характеристики сырья, оборудования, продукции и услуг, являющихся предметом сделки, а также финансовое положение и деловую репутацию ее участников;
ПК 2.4.4. Ведет переговоры с клиентами о заключении договоров, осматривает объекты купли-продажи, оценивает стоимость недвижимого и другого имущества;
ПК 2.4.5. Участвует в экспертизе и проверке качества сырья, материалов, продукции и других объектов сделки, определении и согласовании цены, условий купли-продажи и ее оформлении;
ПК 2.4.6. Выполняет работу, связанную с привлечением клиентов, а также специалистов и вспомогательного персонала, необходимых при осуществлении сделок;
ПК 2.4.7. Обеспечивает соответствие заключаемых договоров правовым нормам, надлежащее оформление необходимых документов согласно установленным требованиям;
ПК 2.4.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы предпринимательской деятельности в РК
Специалист среднего звена
3.1.
051605 3 – Экономист
по финансовой работе
ПК 3.5.1. Выполняет работу по осуществлению финансовой деятельности организации;
ПК 3.5.2. Разрабатывает проекты перспективных и годовых финансовых планов, прогнозы поступления денежных средств на счета организации;

КҚ 2.3.2. Нарықтың даму тенденциялары мен конъюнктураларын, тауардың бағасы мен сұранысты, көрсетілетін қызметті оқып меңгереді;
КҚ 2.3.3. Заңды және жеке тұлғалармен келісімшартты жасау үшін және сатып алынған, жөнелтілетін тауарларға сатып алу-сату бойынша қажетті құжаттарды дайындайды;
КҚ 2.3.4. Тауарды тарату мерзімін қысқартуға және қызмет көрсетуге, сату көлемі мен клиенттердің санын ұлғайтуға, қызметті кеңейту мен көліктік шығындарды қысқартуға ықпал етеді;
КҚ 2.3.5. Сатылған тауарлар мен көрсетілген қызметке байланысты түскен шағымдарды оқиды, олардың пайда болуының алдын алуға, клиентке материалдық шығындар келтіруге байланысты шараларды қабылдайды;
КҚ 2.3.6. Сақтауды ұйымдастыру, тауарды өткізу және тасымалдау бойынша қолданыстағы стандарттар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ, өткізу операцияларын жетілдіру (жеделдету) бойынша шараларды қабылдайды;
КҚ 2.3.7. Жарнаманы ұйымдастыруға, сатылатын тауардың құндылығын, оның тұтынушылық қасиетін, тауар үлгілері мен қызмет сипаттамасын дайындаудағы қызметтің артықшылығын насихаттауға қатысады;
КҚ 2.3.8. ҚР сауда, қаржы, банк қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2.4. 051604 2 – Маклер
КҚ 2.4.1. Коммерциялық, несиелік, валюталық, сақтандыру, қаржылық және басқа да келісімдер жасау кезінде делдалдық қызмет көрсетеді;
КҚ 2.4.2. Келісімді тарату мерзімін қысқартуды, максималды табысты алуды, капитал айналымын жеделдетуді, өндірістік қызметтің белсендігін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.3. Коммерциялық ақпараттарды, шикізаттардың сапалық сипаттамасын, келісім мәні болып табылатын жабдықтарды, өнімдер мен қызметті, сонымен қатар, оған қатысушылардың қаржылық жағдайы мен іскерлік беделін оқып меңгереді;
КҚ 2.4.4. Клиенттермен келісімшарттарды жасау, сату-сатып алу объектілерін тексеру туралы келісімдер жүргізеді, жылжымайтын және басқа да мүліктердің құнын бағалайды;
КҚ 2.4.5. Шикізаттың, өнімнің және басқа да келісім объектілерінің сапасын тексеруге және сараптама жасауға, бағасын анықтауға және келісуге, сату-сатып алу жағдайларына, оны ресімдеуге қатысады; КҚ 2.2.6. Келісімді іске асыруға қажетті мамандар мен көмекші персоналдарды, клиенттерді тартуға байланысты жұмыстарды орындайды;
КҚ 2.4.7. Жаслған келісімшарттардың құқықтық нормаларға сәйкес болуын, қажетті құжаттардың белгіленген тәртіпке сай ресімделуін қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.8. ҚР кәсіпкерлік қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
2. Орта буын маманы
3.1. 051605 3 – Қаржы жұмысы бойынша экономист
КҚ 3.5.1. Ұйымның қаржылық қызметін іске асыру бойынша жұмыстарды орындайды;
КҚ 3.5.1. Болашақтағы жобалары мен жылдық қаржылық жоспарды дайындайды және ұйымның есебіне келіп түскен ақша қаражатына болжам жасайды;

ПК 3.5.3. Определяет размеры доходов и расходов, поступлений и отчислений средств, взаимоотношения организации с бюджетом, налоговыми органами, банками, составляет балансы доходов и расходов, кассовые планы и кредитные заявки;
ПК 3.5.4. Обеспечивает оперативное финансирование, выполнение расчетных и платежных обязательств, своевременное отражение происходящих изменений в платежеспособности организации;
ПК 3.5.5. Подготавливает банковские документы на все виды платежей по обязательствам организации;
ПК 3.5.6. Анализирует исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности;
ПК 3.5.7. Участвует в разработке и внедрению мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, эффективности использования собственных оборотных средств, средств государственного бюджета;
ПК 3.5.8. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах финансовой деятельности организации;
ПК 3.5.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-банковской деятельности в РК
Приложение 126
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 522
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0519000 – Экономика (по отраслям)

КҚ 3.5.3. Табыстар мен шығындардың мөлшерін, қаражат түсімдері мен есептеулерді, ұйымның бюджеттік, салық органдарымен, банкпен өзара қатынасын анықтайды, табыстар мен шығындар баланстарын құрастырады, кассалық жоспарларды, несиелік тапсырыстарды жасайды;
КҚ 3.5.4. Шұғыл қаржыландыруды, есептеу және төлеу міндеттерін орындауды, ұйымның төлем қабілетіндегі өзгерістерді уақытылы көрсетуді қамтамасыз етеді;
КҚ 3.5.5. Ұйымның міндеттемесі бойынша төлемдердің барлық түріне арналған құжаттарды дайындайды;
КҚ 3.5.6.Қаржылық қызмет бойынша сметалардың, оперативті және бухгалтерлік есептердің орындалуын талдайды;
КҚ 3.5.7. Өндірістің кірісін арттыру және өнімдерді тарату, жеке айналым қаражатын, мемлекеттік бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін арттыру шараларын дайындайды және енгізуге қатысады;
КҚ 3.5.8. Ұйымның қаржылық қызметінің нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.5.9. ҚР қаржылық-банктік қызметі жөніндегі мәселелерді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 126-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 522-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы: 0519000 – Экономика (салалар бойынша)

1260
ПП. 03
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации;
К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 523
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0519000 – Экономика (по отраслям)

1260
КП. 03
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беру пәндері; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау;
КДДБ – кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестрлер бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқалары байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 127-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 523-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0500000 – Сервис, экономика және басқару
Мамандығы: 0519000 – Экономика (салалар бойынша)

БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.8
СД. 03
Экономика недвижимости
виды недвижимости;
основные фонды и их классификация;
классификация объектов недвижимости;
особенности и закономерности рынка недвижимости;
рынок недвижимости как интегрированная категория рынка;
влияние на рынок недвижимости социально-экономических факторов;
правовые основы, регулирующие отношения на рынке недвижимости;
субъектная структура рынка недвижимости;
предпринимательская деятельность в сфере недвижимости;
формы продаж на рынке жилой недвижимости;
управление недвижимостью;
право собственности на недвижимость;
сделки с объектами недвижимости;
объекты государственной регистрации;
органы государственной регистрации и порядок осуществления регистрации недвижимости;
оценка объектов недвижимости и факторы, влияющие на их цену;
принципы оценки объектов недвижимости;
технология оценки объектов недвижимости;
экономические и правовые основы залога недвижимости;
основные участники системы ипотечного кредитования;
ипотечное кредитование жилой недвижимости;
другие виды кредитования жилой недвижимости;
экономика землепользования;
налогообложение недвижимости
Знания:
- основных понятий и определений экономики недвижимости;
- сущности и основных характеристик недвижимости;
- правовых основ недвижимости;
- видов операций (сделок) с недвижимостью;
- правил государственной регистрации сделок с недвижимостью;
- основных характеристик и функций рынка недвижимости;
- принципов управления рынком недвижимости;
- видов стоимости недвижимости;
- принципов оценки недвижимости;
- факторов, влияющих на стоимость недвижимости;
- технологии и подходов к оценке недвижимости;
- особенностей, основных этапов и методов ипотечного кредитования;
- видов кредитования недвижимости в особых целях;
- основных понятий и определений экономики землепользования;
- понятий и общих положений налогообложения недвижимости;
- системы налогов и сборов в сфере недвижимого имущества
умения:
- анализировать рынок недвижимости;
- выявлять факторы, определяющие спрос и предложения на рынке недвижимости;
- выявлять преимущества и недостатки деятельности рынка недвижимости;
- владеть методами оценки различных объектов недвижимости;
- определяет стоимость объектов недвижимости;
- определять факторы, влияющие на изменение стоимости недвижимости;
- применять нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам недвижимости

БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.8
АП.03
Жылжымайтын мүлік экономикасы
жылжымайтын мүлік түрлері;
негізгі қорлар және олардың жіктелуі;
жылжымайтын мүлік объектілерінің жіктелуі;
жылжымайтын мүлікнарығының ерекшеліктері мен заңдылықтары;
жылжымайтын мүлікнарығы нарықтың интеграцияланған категориясы ретінде;
жылжымайтын мүлік нарығына әлеуметтік-экономикалық факторлардың әсері;
жылжымайтын мүлік нарығындағы қатынасты реттейтін құқықтық негіздер;
жылжымайтын мүлік нарығының субъектілік құрылымы;
жылжымайтын мүліксаласындағы кәсіпкерлік қызмет;
тұрғын үйді нарықта сату формалары;
жылжымайтын мүлікті басқару;
жылжымайтын мүлікке меншіктік құқық;
жылжымайтын мүлік объектілерімен келісімдер;
мемлекеттік тіркеу объектілері;
мемлекекттік тіркеу органдары жәнежылжымайтын мүлікті тіркеу тәртібі;
жылжымайтын мүлікобъектілерін бағалау және оның бағасына әсер ететін факторлар;
жылжымайтын мүлікобъектілерін бағалау принциптері;
жылжымайтын мүлікобъектілерін бағалау технологиясы;
жылжымайтын мүлікті кепілге қоюдың экономикалық және құқықтық негіздері;
ипотекалық несиелендіру жүйесінің негізгі қатысушылары;
тұрғын үйді ипотекалық несиелендіру;
тұрғын үйді несиелендірудің басқа да түрлері;
жерді пайдалану экономикасы;
жылжымайтын мүлікке салық салу
Білімдер:
- жылжымайтын мүлік экономикасының негізгі түсінігі және анықтамасы;
- жылжымайтын мүлік мәні және негізгі сипаттамасы;
- жылжымайтын мүліктің құқықтық негіздері;
- жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялардың (келісім)түрлері;
- жылжымайтын мүлікпен жасалған келісімді мемлекеттік тіркеу ережелері;
- жылжымайтын мүлікнарығының негізгі сипаттамасы мен функциялары;
- жылжымайтын мүлікнарығын басқару принциптері;
- жылжымайтын мүлікқұнының түрлері;
- жылжымайтын мүлікті бағалау принциптері;
- жылжымайтын мүліктің құнына әсер ететін факторлар;
- жылжымайтын мүлікті бағалаутехнологиялары мен жолдары;
- ипотекалық несиелендіру ерекшеліктері, негізгі кезеңдері мен әдістері;
- ерекше мақсаттарда жылжымайтын мүлікті несиелендіру түрлері;
- жерді пайдалану экономикасының негізгі түсінігі мен анықтамасы;
- жылжымайтын мүлікке салық салу түсінігі және жалпы ережелер;
- жылжымайтын мүліксаласындағы салық жүйесі және түсімдер
Іскерліктер:
- жылжымайтын мүлік нарығын талдау;
- жылжымайтын мүлік нарығындағы сұраныс пен ұсынысты анықтайтын факторларды анықтау;
- жылжымайтын мүлік нарығының артықшылығы мен кемшіліктерін анықтау;
- жылжымайтын мүліктің әртүрлі объектілерін бағалау әдістерін меңгеру;
- жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын анықтау;
- жылжымайтын мүлік құнының өзгеруіне әсер ететін факторларды анықтау;
- жылжымайтын мүлік мәселелері бойынша нормативті-құқықтық актілерді және нұсқаулық материалдарды қолдану

БК 3,4,7
ПК 3.2.3,
ПК 3.3.3,
ПК 3.2.8,
ПК 3.3.8,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
СД. 03
Экономико-правовое регулирование социально-трудовых отношений
социально-трудовые отношения с позиций экономики труда и трудового права;
договорное регулирование в сфере труда;
заработная плата;
гарантийные выплаты и компенсации;
рабочее время и время отдыха; дисциплина труда;
охрана труда;
трудовые споры;
трипартизм;
Конвенции международной организации труда, действующие в РК;
международное правовое регулирование трудовых отношений;
социальное партнерство, социальный контроль, социальная защита в трудовой сфере
Знания:
- трудового законодательства;
- порядка составления коллективных договоров и соглашений;
- порядок назначения гарантийных выплат и компенсаций;
- правила охраны труда
Умения:
- составлять коллективные договора и соглашения;
- рассчитывать заработную плату, гарантийные выплаты и компенсации;
- принимать участие в разрешении трудовых споров;
- определять социальные нормативы и стандарты;
- регулировать взаимоотношения профсоюзов и работодателей
БК 3,6,7
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,
ПК 3.2.7,
ПК 3.3.7,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
СД. 04
Организация и нормирование труда
организация и нормирование труда в организации;
научная организация труда (НОТ); разделение и кооперация труда;
рабочее место;
гибкие рабочие места;
приемы и методы труда;
условия труда и факторы их определяющие;
режимы труда и отдыха; дисциплина труда;
проектирование и рационализация организации труда;
нормирование труда в организации;
затраты рабочего времени: структура и методы изучения; нормативные материалы по труду; управление организацией и нормированием труда, анализ, планирование, определение экономической и социальной эффективности, контроль
Знания:
- сущности и содержания организации труда;
- основных целей, задач и направлений организации труда;
- сущности и значения разделения и кооперации труда;
- коллективных форм организации труда;
- методов совершенствования организации труда;
- принципов проектирования и планирования организации труда;
- научной организации труда, планирования и оценки эффективности;
- правил и норм охраны труда на производстве;
- сущности и принципов нормирования труда;
- классификации затрат рабочего времени и использования оборудования;
- методов нормирования труда;
- систем нормирования и оплаты труда
Умения:
- рассчитывать нормы затрат труда, затраты рабочего времени;
- исследовать трудовые приемы и затраты рабочего времени;
- рассчитывать нормы времени и обосновывать структурные элементы;
- определять разряд работы
БК 3,7
ПК3.2.1,
ПК3.3.1,
ПК3.2.4,
ПК3.3.4,

БК 3,4,7
ПК 3.2.3,
ПК3.3.3,
ПК3.2.8,
ПК3.3.8,
ПК3.2.9,
ПК3.3.9
АП. 03
Әлеуметтік-еңбектік қатынастарды экономикалық-құқықтық реттеу
еңбек экономикасы және еңбек құқығы ұстанымындағы әлеуметтік-еңбектік қатынастар;
еңбек саласындағы келісімшарт қатынастары;
еңбекақы;
кепілдік төлемдер және өтемдер;
жұмыс уақыты және демалыс уақыты;
еңбек тәртібі;
еңбекті қорғау;
еңбек даулары;
трипартизм;
ҚР Еңбекті халықаралық ұйымдастыру конвенциясы;
еңбек қатынастарын халықаралық құқықтық реттеу;
еңбек саласындағы әлеуметтік серіктестік, әлеуметтік бақылау, әлеуметтік қорғау
Білімдер:
- еңбек заңнамалары;
- ұжымдық келісімшарттар мен келісімдерді құру тәртібі;
- кепілдік төлемдер мен өтемдерді тағайындау тәртібі;
- еңбекті қорғау ережелері
Іскерліктер:
- ұжымдық келісімшарттар мен келісімдерді құру;
- еңбекақыны, кепілдік төлемдер мен өтемдерді есептеу;
- еңбек дауларын шешуге қатысу;
- әлеуметтік нормативтер мен стандарттарды анықтау;
- кәсіподақ пен жұмыс берушілердің өзара қатынастарын реттеу
БК 3,6,7
ПК 3.2.4,
ПК 3.3.4,
ПК 3.2.7,
ПК 3.3.7,
ПК 3.2.9,
ПК 3.3.9
АП. 04
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау
ұйымдағы еңбекті ұйымдастыру және нормалау;
еңбекті (нот) ғылыми ұйымдастыру;
еңбекті бөлу және кооперация;
жұмыс орны;
иекмді жұмыс орны;
қабылдау және еңбек әдістемесі;
еңбек жағдайы және оны анықтайтын факторлар;
еңбек және демалыс режимдері;
еңбек тәртібі;
еңбекті ұйымдастыруды жобалау және рационализация;
жұмыс уақыты шығындары: меңгеру құрылымы және әдістері; еңбек бойынша нормативті материалдар;
ұйымды басқару және еңбекті нормалау, талдау, жоспарлау, экономикалық және әлеуметтік тиімділіг анықтау, бақылау жасау
Білімдер:
- еңбекті ұйымдастырудың мәні мен маңызы;
- еңбекті ұйымдастырудың негізгі мақсаттары, міндеттері мен бағыттары;
- еңбекті бөлу және кооперация мәні және маңызы;
- еңбекті ұйымдастыру ұжымдық формалары;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру әдістері;
- еңбекті ұйымдастырудың жобалау және жоспарлау принциптері;
- еңбекті ғылыми ұйымдастыру, жоспарлау және тиімділігін бағалау;
- өндірістегі еңбекті қорғау ережелері мен нормалары;
- еңбекті нормалаудың мәні мен принциптері;
- жұмыс уақыты шығындарын жіктеу және жабдықтарды пайдалану;
- еңбекті нормалау әдістері;
- еңбекті нормалау жүйесі және еңбекақы
Іскерліктер:
- еңбектің шығын нормаларын, жұмыс уақыты шығындарын есептеу;
- еңбек тәсілдері мен жұмыс уақыты шығындарын зерттеу;
- уақыт нормаларын есептеу және құрылымдық элементтерін негіздеу;
- жұмыс разрядын анықтау
БК 3,7
ПК3.2.1,
ПК3.3.1,
ПК3.2.4,
ПК3.3.4,

БК 3,4,6,8
ПК3.2.8,
ПК3.3.8
ПП. 03
Преддипломная практика цели и задачи практики;
ознакомление с организацией, ее учредительными документами и материалами по перспективам ее развития;
изучение структуры организации;
описание основных функций производственных, экономических и управленческих подразделений;
изучение работы на штатном рабочем месте по специальности;
ознакомление с методами планирования хозяйственно-экономической деятельности организации;
изучение организации производства и нормирования труда;
изучение нормативных документов, регламентирующих деятельность плановых и финансовых органов организации;
изучение документации финансовой отчетности, порядка ее составления;
изучение системы финансового учета в организации;
анализ финансово-хозяйственной деятельности организации за отчетный период;
экономический анализ хозяйственной деятельности организации;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- использовать нормативно-управленческую, правовую документацию и справочный материал в своей профессиональной деятельности;
- проводить анализ финансово-хозяйственной деятельности организации;
- соблюдать налоговое законодательство;
- организовывать оперативную экономическую деятельность в организациях различных организационно-правовых форм
Навыки:
- анализа и финансово-экономического планирования деятельности организации;
- участия в организации и планировании производства;
- профессионального применения законодательства и иных нормативных правовых актов, регулирующих финансово-экономическую деятельность;
- составления установленной отчетности о результатах хозяйственно-экономической деятельности организации
БК 1-8
ПК3.2.1-3.2.9,
ПК3.3.1-3.3.9
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, нормы охраны труда и правила противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень

БК 3,4,6,8
ПК3.2.8,
ПК3.3.8
КП.03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
ұйыммен, оның құрылтай құжаттарымен және болашақтағы дамуы бойынша материалдармен танысу;
ұйым құрылымын оқып білу;өндірістік, экономикалық және басқару бөлімшелерінің негізгі қызметтерін сипаттау;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды оқып білу;
ұйымның шаруашылық-экономикалық қызметін жоспарлау әдістерімен танысу;
ұйымның жоспарлы және қаржы органдарының қызметін реттейтін нормативті құжаттарды оқып білу;
қаржылық есеп беру құжаттарын, оны құрудың тәртіптерін оқып білу;
ұйымдағы қаржылық есеп жүйесін меңгеру;
ұйымның есеп беру кезеңіндегі қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
ұйымның шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасау;
материалдарды жинақтау және тәжірибе бойынша есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативті-басқару, құқықтық құжаттарды және анықтамалық материалдарды пайдалану;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу;
- салық заңнамаларын сақтау;
- әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формадағы ұйымдарда шұғыл, экономикалық жұмыстарды ұйымдастыру
Дағдылары:
- ұйым қызметін талдау және қаржы-экономикалық жоспарлау;
- өндірісті ұйымдастыруға және жоспарлауға қатысу;
- қаржы-экономикалық қызметті реттейтін заңнамаларды және басқа да нормативті құқықтық актілерді кәсіби қолдану;
- ұйымның шаруашылық-экономикалық қызметінің нәтижелері туралы белгіленген есепті құру
БК 1-8
ПК3.2.1-3.2.9,
ПК3.3.1-3.3.9
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Меншіктік қызметті ұйымдастырады, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Мәселелерді шешеді, қауіп-қатерді бағалайды және қалыпсыз жағдайларда шешімдерді қабылдайды;
Кәсіптік міндеттерді қою және шешу, кәсіби және жеке дамуы үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіптік қызметтегі технологиялардың жаңару жағдайына бағдарланады;
Ұжымда және командада жұмыс істейді, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының және бекітілген салалық нормативті құжаттар талаптарын сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау нормаларын және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 051901 2 – Агент (всех наименований)
ПК 2.1.1. Получает информацию, ведет переговоры и заключает контракты о покупке товаров, оборудования, сырья и услуг для предприятий и организаций;
ПК 2.1.2. Выясняет требования покупателей, собирает информацию о запасах, количестве и качестве продаваемых и приобретаемых товаров, достигает договоренности о стоимости, сроках и других условиях покупки;
ПК 2.1.3. Оформляет необходимые документы для заключения контракта;
ПК 2.1.4. Получает по нарядам, заявкам и другим документам товарно-материальные ценности;
ПК 2.1.5. Отправляет грузы в адрес организаций или сопровождает их в пути следования, обеспечивает сохранность и содействует своевременной доставке;
ПК 2.1.6. Принимает меры по повышению эффективности использования материальных ресурсов, снижению затрат, связанных с их приобретением, доставкой, хранением;
ПК 2.1.7. Своевременно и в соответствии с установленными требованиями ведет утвержденную учетно-отчетную документацию;
ПК 2.1.8. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы профессиональной деятельности
2. Специалист среднего звена
3.1.
051902 3 – Экономист
ПК 3.2.1. Выполняет работу по осуществлению экономической деятельности организации;
ПК 3.2.2. Выполняет расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам;
ПК 3.2.3. Осуществляет экономический анализ хозяйственной деятельности организации и ее подразделений, выявляет резервы производства, разрабатывает меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства, производительности труда, снижению издержек на производство и реализацию продукции, устранению потерь и непроизводительных расходов, а также выявлению возможностей дополнительного выпуска продукции;
ПК 3.2.4. Определяет экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений;
ПК 3.2.5. Участвует в рассмотрении разработанных производственно-хозяйственных планов, проведении работ по ресурсосбережению, во внедрении и совершенствовании плановой и учетной документации;
ПК 3.2.6. Участвует в проведении маркетинговых исследований и прогнозировании развития производства;
ПК 3.2.7. Ведет учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации и ее подразделений, а также учет заключенных договоров;
ПК 3.2.8. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию о результатах финансово-экономической деятельности организации;
ПК 3.2.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-экономической деятельности в РК

2.1. 051901 2 – Агент (барлық атаулары)
КҚ 2.1.1. Ақпараттарды алады, келіссөздер жүргізеді және кәсіпорындар мен ұйымдар үшін тауарлар, жабдықтар, шикізаттар мен қызметтер туралы келісімшарттар жасайды;
КҚ 2.1.2. Тұтынушылар талаптарын анықтайды, қорлар туралы ақпараттарды жинайды, сататын және сатып алынған тауарлардың саны мен сапасы, құны, мерзімі және сатып алудың басқа да жағдайлары бойынша келісімдерге қол жеткізеді;
КҚ 2.1.3. Келісімшарттар жасау үшін қажетті құжаттарды ресімдейді;
КҚ 2.1.4. Наряд, тапсырыс және басқа да құжаттар бойынша тауарлық-материалдық құндылықтарды алады;
КҚ 2.1.5. Ұйым мекен-жайына жүкті жібереді немесе оларды межелі жерге алып жүреді және уақытында жеткізілуіне ықпал етеді;
КҚ 2.1.6. Материалдық ресурстарды тиімді пайдалануды жоғарылату, сатып алу, жеткізу, сақтаумен байланысты шығындарды азайту үшін шараларды қолданады;
КҚ 2.1.7. Уақытылы және белгіленген талаптарға сәйкес бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 2.1.8. Кәсіптік қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалық және нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады
2. Орта буын маман
3.1. 051902 3 – Экономист
КҚ 3.2.1. Ұйымның экономикалық қызметін іске асыру бойынша жұмыстарды орындайды;
КҚ 3.2.2. Материалдық, еңбек және қаржы шығындары бойынша есептеулерді орындайды;
КҚ 3.2.3. Ұйымның және оның бөлімшелерінің шаруашылық қызметіне экономикалық талдау жасайды, өндіріс резервтерін анықтайды, экономикалық режимді қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін және еңбек өнімділгін жоғарылату, өнімдерді өндіру және тарату бойынша шығындарды төмендету, жоғалтулар мен өнімсіз шығындарды жою, сондай-ақ, өнімді қосымша шығару мүмкіндіктерін анықтау үшін шараларды дайындайды;
КҚ3.2.4. Еңбекті және өндірісті экономикалық тиімді ұйымдастыруды, жаңа техника мен технологияларды енгізуді, рационалды ұсыныстар мен өнертабыстарды анықтайды;
КҚ 3.2.5. Дайындалған өндірістік-шаруашылық жоспарларды қарауға, ресурс жинақтау, жоспарлы және есеп жүргізу құжаттарын енгізу және жетілдіру бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысады;
КҚ 3.2.6. Маркетингтік зерттеулерді жүргізуге және өндірістің дамуына болжам жасауға қатысады;
КҚ 3.2.7. Ұйымның және оның бөлімшелерінің өндірістік қызметі нәтижелерінің көрсеткіштеріне экономикалық есеп жүргізеді, сондай-ақ, жасалған келісімшартарға есеп жүргізеді;
КҚ 3.2.8. Ұйымның қаржы-экономикалық қызметі нәтижелері туралы бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
КҚ 3.2.9. ҚР қаржы-экономикалық қызмет мәселелерін реттейтін заңнамалар мен нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады

3.2. 051903 3 – Экономист по труду
ПК 3.3.1. Осуществляет работу по совершенствованию организации труда, форм и систем организации оплаты труда, материального и морального стимулирования;
ПК 3.3.2. Разрабатывает проекты перспективных и годовых планов по труду и заработной плате организации и ее подразделений;
ПК 3.3.3. Рассчитывает фонд оплаты труда и численность работающих с учетом необходимости наиболее рационального использования трудовых ресурсов, обеспечения правильного соотношения работников по категориям персонала и квалификационным категориям;
ПК 3.3.4. Изучает эффективность применения действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального поощрения, подготавливает предложения по их совершенствованию;
ПК 3.3.5. Разрабатывает механизм распределения дополнительных доходов, получаемых в результате эффективности производства;
ПК 3.3.6. Составляет штатные расписания в соответствии с утвержденной структурой управления в установленном порядке;
ПК 3.3.7. Осуществляет контроль за соблюдением штатной дисциплины, расходованием фонда оплаты труда, за правильностью установления наименований профессий и должностей, применения тарифных ставок и расценок, должностных окладов и других выплат, за тарификацией работ, за соблюдением режимов труда и отдыха, законодательства о труде;
ПК 3.3.8. Ведет учет показателей по труду и заработной плате, анализирует их и составляет установленную отчетность;
ПК 3.3.9. Профессионально применяет законодательные и иные нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы финансово-экономической и трудовой деятельности в РК
Приложение 131
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 527
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0701000 Геологическая съемка, поиск и разведка
месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070101 2 - Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах*
070102 2 - Промывальщик геологических проб*
070103 2 - Пробоотборщик*
070104 2 - Обогатитель минералов и шлихов*

3.2. 051903 3 – Еңбек жөніндегі экономист
КҚ 3.3.1. Еңбекті ұйымдастыруды, еңбекақыны ұйымдастыру формасы мен жүйесін, материалдық және моральдық ынталандыруды жетілдіру бойынша жұмыстарды іске асырады;
КҚ 3.3.2. Ұйымның және оның бөлімшелерінің еңбек және еңбекақы бойынша болашақтағы жобаларын және жылдық жоспарларын дайындайды;
КҚ 3.3.3. Еңбек ресурстарын едәуір рационалды пайдалану, қызметкерлердің санаттары және біліктілік санаттары бойынша қызметкерлердің дұрыс қатынасын қамтамасыз ету қажеттілігі есебінен еңбекақы қорын және жұмысшылардың санын есептейді;
КҚ 3.3.4. Қолданыстағы еңбекақы төлеу формалары мен жүйесін, материалдық және моральдық көтермелеулерді тиімді қолдануды меңгереді, оларды жетілдіру бойынша сыныстар дайындайды;
КҚ 3.3.5. Өндірістің тиімділігі нәтижесінде алынған қосымша табыстарды бөлу механизмдерін дайындайды;
КҚ 3.3.6. Белгіленген тәртіпте басқарудың бекітілген құрылымына сәйкес штаттық кестені жасайды;
КҚ 3.3.7. Штаттық тәртіптің сақталуына, еңбекақы қорының жұмсалуына, мамандығы мен лауазымы атауларының дұрыс белгіленуіне, тарифтік мөлшерлемелер мен бағаның қолданылуына, лауазымдық жалақылар мен басқа да төлемдерге, тарифтелген жұмыстарға, еңбек пен демалыс режимдерінің сақталуына, еңбек туралы заңнаманың сақталуына бақылау жасайды;
КҚ 3.3.8. Еңбек және еңбекақы бойынша көрсеткіштерге есеп жүргізеді, оларды талдайды және белгіленген есепті жасайды;
КҚ 3.3.9. ҚР қаржы-экономикалық және еңбек қызметі мәселелерін реттейтін заңнамалар мен нормативті-құқықтық актілерді кәсіби түрде қолданады
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 131-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 527-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және
пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0701000 – Геологиялық түсіру, пайдалы
қазбалар кен орындарын іздеу мен барлау
Біліктілігі: 070101 2 Геологиялық суретке түсіру және
іздеу жұмыстарының жұмысшысы *
070102 2 Геологиялық үлгіні шаюшы *
070103 2 Сынаманы іріктеуші *
070104 2 Минералдар мен шлихті байытушы *

6329
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 530
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0701000 - "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплин
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи. Развитие по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.) и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД. 03
История Казахстана

6329
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 134-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 530-қосымша
"0701000 – Геологиялық түсіру, пайдалы қазбалар кен орындарын
іздеу мен барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, білімдер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффиксті сөзжасам; конверсия –сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200-1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек
Білімдер:
- тұрмыстық және кәсіби деңгейде әңгімелесе білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.

Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан – суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости республики.
Знания:
- основные исторические факты, события, имена исторических и современных деятелей Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; вешение и измерение линий; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты)
БК 2
БК 8
ПК 2.1.4
ПК 2.6.1
ОПД.02
Топографическое черчение
Применение и исполнение основных шрифтов; владение условными знаками различного характера; условные знаки геологического характера и владение ими; современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
Знания:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические карты различного назначения
БК 8
ПК 2.1.4
ПК 2.5.4
ОПД. 03
Общая геология.
Земля в мировом пространстве; геодезическая характеристика Земли; физические свойства Земли и ее внешние оболочки; строение Земли и земной коры; состав земной коры; геологические процессы и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и стратиграфические шкалы, основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических картах складчатые и платформенные области
БК 2
БК 7
ПК
ПК 2.1.4
ПК 2.2.11
ПК 2.4.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД. 04
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана.
Основы палеонтологии; методы палеонтологии и основы систематики животного и растительного мира; основные типы и виды организмов: Низшие растения (бактерии, водоросли); высшие растения и их классификация; документация ископаемых остатков; методы историко-геологических реконструкций; стратиграфия и геохронология; основы фационального анализа; основные методы изучения тектонических движений; понятие о геотектоническом анализе. История развития Земли в докембрии, палеозое, мезозое и кайнозое; геология Казахстана; геологическая изученность и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы, диагностические признаки флоры и фауны, понятия геохронологии и стратиграфии, виды фаций и основные принципы их выделения.
Умения:
- определять ископаемые остатки флоры и фауны, горных пород и определять возраст пород, документировать остатки.
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД. 05
Кристаллография, минералогия и петрография.
Свойства кристаллического вещества и основы его строения; минералы: их состав, свойства, происхождение и основные методы исследования; классификация минералов; парагенетические ассоциации. Петрография: основные методы исследования горных пород; магматические породы и их классификация; метаморфические породы; характеристика основных типов осадочных пород, их свойства; особенности текстур и структур; классификация и характеристика основных типов пород.
Знания:
- разновидности минералов, физические свойства, морфология, процессы минералообразования, классы минералов, условия образования горных пород.
Умения:
- определять минералы, горные породы в образцах и естественных условиях
БК 2

Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанынң әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- негізгі тарихи деректерді, оқиғаларды, тарихи және қазіргі заманғы Қазақстан қайраткерлерінің есімдерін білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофото түсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, сызбалар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.3.6
ЖКП.02
Топографиялық сызу.
Негізгі шартты белгілерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа тұпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 8
КҚ 2.1.4
КҚ 2.5.4
ЖКП. 03
Жалпы геология.
Ғаламдық кеңістіктегі Жер; Жердің геодезиялық және физикалық сипаттамасы; жер қыртысы; онық құрылысы және құрамы; геологиялық үрдістер мен жер қыртысының эволюциясы
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшелікткрін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 2
БҚ 7
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.7
ЖКП. 04
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мне фаунасын, оларды жетекшілік ететін формалары мне диагностикалық себебтерін, жердің даму тарихын, шеқарасын, бедерін, Қазақстанның негізгі құрылымдарын, тектоникасын білу.
Іскерліктер:
- жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ЖКП. 05
Кристалтану, минералогия и петрография.
Кристалдық заттардың қасиеттері және оның құрылысының негіздері; минералдар: олардың құрамы, қасиеттері, пайда болуы және зерттеудің негізгі әдістері; минералдардың топтастырылуы; парагенетикалық байланыстар. Петрография: тау жыныстарын зерттеудің негізгі әдістері; магматикалық жыныстар және олардың топтастырылуы; метаморфикалық жыныстар; шөгінді жыныстардың негізгі типтерінің сипаттамасы, олардың қасиеттері, текстура мен құрылымдарының ерекшеліктері;
негізгі жыныстар түрлерінің топтастырылуы мен сипаттамасы.
Білімдер:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
БҚ 2

ПК 2.2.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности. Системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 2.5.12
ПК 2.6.6
ПК 2.6.13
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Полезные ископаемые.
Условия образования месторождений полезных ископаемых; геологические условия; роль геохимических барьеров в образовании месторождений полезных ископаемых; морфология и строение месторождений полезных ископаемых. Классификация месторождений полезных ископаемых. Эндогенные месторождения, условия их образования и разделение. Экзогенные месторождения, условия их образования и разделения. Метаморфогенное рудообразование. Техногенные месторождения. Промышленная квалификация месторождений полезных ископаемых, применение в промышленности. Данные по геохимии, промышленные минералы; основные требования промышленности к руде и основные генетические типы промышленных месторождений: черных, цветных, благородных и радиоактивных металлов; редких, рассеянных и редкоземельных элементов; химического сырья и минеральных удобрений; индустриального сырья; керамического, стекольного и огнеупорного сырья; строительных материалов; драгоценных, технических и поделочных камней; горючие полезные ископаемые.
Знания:
- основные предпосылки рудообразования, геологические условия формирования различных групп месторождений.
Умения:
- определять вещественный состав руд и основные промышленные минералы в руде, читать геологические карты и месторождения в разрезе.
БК 5

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ЖКП. 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себебтері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актыларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.13
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Пайдалы қазбалар. Пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары; геологиялық жағдайларын, пайдалы қазбалар кенорындарының пайда болудағы геохимиялық тосқауылдың ролі; пайдалы қазба кенорындарының морфологиясы мен құрылысы; пайдалы қазба кенорындарының жіктелуі; эндогенді кенорындар, олардың пайда болуы мен бөліну жағдайлары; метаморфогенді кеннің пайда болуы; техногенді кенорындар, пайдалы қазбалар кенорындарының өндірістік жіктелуі; геохимия көрсеткіштері бойынша өндірісте қолдану; өндірістік минералдар; кенге қойылатын негізгі өндірістік талаптар және өндіріс кенорындарының генетикалық типтері: қара, түсті, асыл және радио-активті металдар; сирек, таратылған және сирек жерді элементтер; химиялық шикізат және минералды тыңайтқыштар; индустриалды шикізаттар; керамикалық, шыны және отқа төзімді шикізаттар;құрылыс материалдарын; бағалы, техникалық және ұқсатып жасалған тастар; жанғыш пайдалы қазбалар.
Білімдер:
- негізгі кеннің пайда болу алғышарттарын, әр түрлі кенорындардың пайда болудың геологиялық жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- кеннің заттық құрамы мен кендегі негізгі өндірістік минералдарды анықтай алу, геологиялық карталар мен қимадағы кенорындарды оқи алу керек.
БҚ 5

ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
СД. 02
Методика поисков и разведки МПИ.
Основные понятия теоретических основ поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; поисковые предпосылки и признаки месторождений; геологические задачи и методы их решения на стадиях поисковых работ; прогнозные ресурсы, их подсчет; оценка месторождений по данным поисков. Разведка месторождений полезных ископаемых; стадии разведки, их геологические задачи и методы решения; технические средства разведки и разведочные системы; разведка месторождений различных промышленных групп. Опробование месторождений полезных ископаемых: геологическая документация при съемочных, поисковых и разведочных работах: Подсчет разведанных запасов: основные способы подсчета запасов; общие сведения о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; изучение месторождений полезных ископаемых при доразведке, эксплуатационной разведке и эксплуатации; задачи геологической службы на горных предприятиях.
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.2
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.8
ПК 2.5.10
ПК 2.6.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
ПП 01.1
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе и проведение разбивки профилей
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.4
Квалификация- 070101 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070101 2 – "Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах".
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря, отбор проб различного назначения, обработка шлиховых проб, проходка неглубоких горных выработок вручную, измерение параметров поверхностных и подземных источников воды, озоление биогеохимических проб, зондирование торфяной и запропелевой залежи, погрузка, транспортировка полевого снаряжения инструментов, ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- расчищать и проходить мелкие поверхностные выработки, бурить мелкие скважины, подготавливать пробы к лабораторному анализу.
Навыки:
- работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-ПК2.1.14
Квалификация 070102 2- "Промывальщик геологических проб".
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070102 2 – "Промывальщик геологических проб".
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря.

КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
АП. 02
ПҚК іздеу мен барлаудың әдістемесі.
Пайдалы қазбалар кенорындарын іздеу мен барлаудың теориялық негіздерінің негізгі түсініктері; кенорындарының іздеу алғышарттары мен белгілері; іздеу жұмыстар кезеңінде геологиялық міндеттер мен әдістері және олардың шешуі; болжамдық ресурстар, оларды есептеу; берілген іздеулер бойынша кенорындарды бағалау. Пайдалы қазбалар кенорындарын барлау; барлау кезеңдері; олардың геологиялық міндеттері мен шешу әдістері; барлаудың техникалық құралдары және барлау жүйелері; әр түрлі өндірістік топтар кенорындарын барлау; пайдалы қазбалар кенорындарын сынамалау: іздеу, суретке түсіру мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары:барланған қорларды есептеу: қорларды есептеудің негізгі тәсілдері; өндірістік геолого-экономикалық кенорындарды бағалау туралы жалпы мәліметтер; барлауға дейін, эксплуатационды барлау және пайдаланғанда пайдалы қазбалар кенорындарын оқып білу; тау-кен кәсіптерінде геологиялық қызметтер міндеттері.
Білімдер:
- іздеу мен барлау жұмыстарының негізгі принциптерін, әр кезеңдердегі міндеттерді, іздеу алғышарттарын және белгілерін, кенорындарды оқып білудің негізгі әдістерін білу.
Іскерліктер:
- тығындау жұмыстарының жобаларын құра алу, іздеудің ең тиімді әдістерін дәлелдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу іс- практикасы
КП 01.1
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БК 1
БК 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КП 01.2
Геологиялық.
Практика аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу; маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Дағдылар:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.4
Біліктілігі- 070101 2 Геолого-суретке түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшы"
КП 01.3
070101 2 – "Геолого-суретке түсіру іздеу жұмыстарындағы жұмысшы" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру, әр түрлі берілген сынамаларды алу, түпшайма сынамаларды өңдеу, терең емес тау қазбаларын қолмен үңгілеу, жер беті мен жер асты су көздерінің параметрлерін өлшеу, биохимиялық сынамаларды байыту, шымтезекті шоғырларды зондлау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу
Іскерліктер:
- ұсақ беткі қазбаларды тазалай алу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылай алу, зертханалық талдауға сынамаларды дайындай алу керек.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.14
Біліктілігі: 070102 2- "Геологиялық үлгіні шаюшы"
КП 01.3
070102 2 – "Геологиялық үлгіні шаюшы" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.

Промывка, доводка масляных шлиховых проб в лотках, ковшах на промывочных приборах или установках с обеспечением выхода полезных минералов шлиха не менее 90% при размере зерна 0,5-1 мм, погрузка, транспортировка полевого снаряжения инструментов, ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках до установленного уровня, обрабатывать, маркировать вести учет промывочных контрольных проб, соблюдать нужную скорость движения воды для выделения шлихов из песка.
Навыки:
- работы по шлиховому опробованию
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-ПК2.2.14
Квалификация - 070103 2 "Пробоотборщик"
ПП. 01.3
Практика по приобретению профессии 070103 2 "Пробоотборщик"
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря.
Отбор бороздовых, задирковых, шпуровых проб в горных выработках, оконтуривание и выкалывание горной породы, бурение шпуров, пропиливание борозд, перемещение и закрепление полков, подготовка пробоотборников к работе, их техническое обслуживание, отбор донных проб на водоемах до глубины 1500 м., транспортировка полевого снаряжения инструментов, ликвидация полевого лагеря
Умения:
Уметь:
- отбирать все виды проб в различных условиях, маркировать, упаковывать, представлять в лабораторию, производить техобслуживание пробоотборников, молотков и перфораторов..
Навыки:
-отбора различных видов геологических проб
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.15
Квалификация 070104 2-"Обогатитель минералов и шлихов"
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070104 2 – "Обогатитель минералов и шлихов".
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, просмотр, опиловка и выявление брака сырья в отраженном электрическом свете, визуально и с помощью иммерсионной жидкости, обогащение пьезокварца сорта "Экстра", кварцеоптических и драгоценных камней в сырье ручным способом, замер инообласти, пъезолооптического сырья, извлечение кристаллов и вкраплений из вмещающих пород при помощи химического травления растворимых компонентов породы, учет отходов драгоценного сырья, сортировка обогащенного сырья и подготовка его для сдачи на хранение.
Умения:
- проводить обогащение конкретных сортов сырья в различных геологических условиях, производить учет отходов.
Навыки:
- работы с минералами и горными породами
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.15
Квалификация 070105 2 -"Драгер"
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070105 2 – "Драгер".
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря.
Определение и отбор пробы в золоторудных россыпях, проведение поисков потенциально возможных мелких и средних россыпей, изучение строения аллювиальных россыпей, определение мест наибольших концентраций металлов, определение мест и проведение опробования дражным способом, транспортировка полевого снаряжения инструментов, ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- проводить технологический режим работы промывочных и доводочных приборов и установок в зависимости от вещественного состава пород, производить отбор, упаковку, этикетирование и хранение проб.
Навыки:
- работы на россыпных месторождениях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьді ұйымдастыру. Жуу, науашалараға, жуып-шаятын аспаптардағы шөміштерге майлы түпшайма сынамаларын жеткізу немесе дән көлемі 0,5-1 мм болғандағы 90 % аспайтын түпшайма пайдалы минералдарын шығуын қамтамасыз етілуін қондыру, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- белгіленген деңгейге дейін науашаларға түпшайма сынамаларын жеткізу, құмнан шлихты бөлу үшін қажетті су жылдамдығын сақтай алу керек.
Дағдылар:
- шлихтік сынамалар бойынша жұмыстар.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
КҚ 2.2.1- КҚ 2.2.14
Біліктілігі: - 070103 2 "Сынаманы іріктеуші"
КП 01.3
070103 2 – "Сынаманы іріктеуші" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Тау қазбаларындағы сызатты, шпурлы сынамаларды алу, тау жыныстарын контурлау және тесу,
Шпурларды бұрғылау, сызаттарды кесу, сөрелерді бекіту және жылжыту, сынама алушыларды жұмысқа дайындау, олардың техникалық қызмет көрсетілуі, тереңдігі 1500 м дейін су айдынындағы бұл сынамаларды алу, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- әр түрлі жағдайларда барлық сынама түрлерін алу, сынамаларды, балғаларды және перфораторларға қызмет көрсету, зат белгісін қою, буып-түйу, зертханаға тапсыра алу керек.
Дағдылар:
- әртүрлі геологиялық сынамаларды іріктеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.15
Біліктілігі: 070104 2 "Минералдар мен шлихті байытушы"
КП 01.3
070104 2 – "Минералдар мен шлихті байытушы" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, шағыстырылған электр сәулесінде, иммерсионды сүйықтық көмегімен көзбен болжап шикізаттың жарамсыздығын анықтау және аралау, "Экстра" пьезокварц сортын, қолмен шикізаттағы бағалы және кварцеоптикалық тастарды байыту, иноаймақты, пьезооптикалық шикізатты өлшеу, жыныстардың еритін құрамдарын химиялық уландыру көмегімен араласқан жыныстардан кристалдарды және сеппелерді алу, бағалы шикізаттың қалдықтарын есептеу, байытылған шикізатты сорттау және оны сақтауға тапсыру.
Іскерліктер:
- әр түрлі геологиялық жағдайларда нақтылы сорттарды байыта алу, қалдықтарға есеп бере алу керек.
Дағдылар:
- минералдармен және тау жыныстарымен жүргізілетін жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-
КҚ 2.4.15
Біліктілігі: 070105 2 - "Драгер"
КП 01.3
070105 2 – "Драгер" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұйымдастыру.
Алтын аралас топырақта сынамалар алу және анықтау, ұсақ немесе орташа үгілген тау жыныстарға мүмкін потенциалды ізденулерді жүргізу, аллювиальды ұсақ тау жыныстарының құрылымын оқып білу, ең көп металдар концентрация орындарын анықтау, драж әдісімен сынама алу және орының анықтау, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- жыныстардың заттық құрамдарына байланысты жуып-шаятын және жеткізу аспаптары мен қондырғыларына технологиялық тәртіпті жүргізе алу, сынамаларды алу, буып-түю, затбелгілеу мен сақтай алу керек.
Дағдылар:
- ұсақ тау жынысты кен орындарындғы жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.5.1-
ПК 2.5.13
Квалификация- 070106 2 "Проходчик"
ПП. 01.3
Практика по приобретению рабочей профессии 070106 2 – "Проходчик".
Организация работ, проверка приборов, инструментов, оборудования, организация лагеря. Ознакомление с технологией проходки горных выработок, работа с отбойными молотками, перфораторами, бурение мелких скважин мотобурами и вручную, определение внешних признаков сортового сырья, определение пород и минералов при проходке, оформление отчета, транспортировка полевого снаряжения инструментов, ликвидация полевого лагеря.
Умения:
- контролировать состояние и правила эксплуатации оборудования, использовать его для проходки горных выработок.
Навыки:
- техобслуживания и эксплуатации горнопроходческого оборудования
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.6.1-ПК 2.6.14
ПП.02
Производственная практика
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами геологоразведочных работ, имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ, где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога; составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе, оформлять результаты полевых работ, участвовать в составлении отчета.
Навыки:
-работы по избранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.1.1- ПК 2.6.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Развитие по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:

КҚ 2.5.1-
КҚ 2.5.13
Біліктілігі - 070106 2 "Өткізуші"
КП 01.3
070106 2 – "Өткізуші" жұмыс мамандығын алу бойынша практика.
Жұмысты ұйымдастыру, аспаптрады, құралдарды, жабдықтарды тексеру, лагерьдің ұймдастыру.
Тау қазбаларын үңгілеудің технологиясымен таныстыру, шойбалғалармен, перфораторлармен жұмыс істеу, мотобұрғыларымен және колмен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, сортты шикізаттың сыртқы белгілерін анықтау, үңгілеу кезінде жыныстар мен минералдарды анықтау, есепті рәсімдеу, дала құралдар жабдықтарын тасымалдау, тиеу, дала лагерін жою.
Іскерліктер:
- жабдықты пайдалану ережелері мен жағдайын бақылай алу, оны тау қазбаларын үңгілеу үшін пайдалана алу керек.
Дағдылар:
- тау-кен ұңғылау жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.6.1- КҚ 2.6.14
КП 02
Өндірістік практика
Іс-тәжірибе өтетін ұйымда бар инженерлі-техникалық қызмет құрылысымен және геологиялық барлау түрлерімен танысу; кәсіптік деңгейдегі маман немесе техник-геолог қажет нақтылы жұмыс орнында немесе жағдайларға байланысты, барлық геологиялық барлау жұмыстар дублерымен жұмыс істеу; тәжірибе бойынша есеп-күнделікті құрастыру және атқарылған жұмыстар мен олардың орындалу деңгейі бойынша мінездемелер алу.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатысу, дала жұмыстарының нәтижелерін рәсімдей алу, есеп құрастыруға қатыса алу.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.6.14
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (жоғарылатылған деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, білімдер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер модулі
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің
синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмыс жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффисті сөзжасам; конверсия –сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:

- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.) и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; вешение и измерение линий; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
БК 2
БК 8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ОПД 02
Топографическое черчение
Применение и исполнение основных шрифтов; владение условными знаками различного характера; условные знаки геологического характера и владение ими; современные методы вычерчивания издательских оригиналов планов и карт.
Знания:
- требования к вычерчиванию условных знаков различного содержания для геологических карт.
Умения:
- оформлять геологические карты различного назначения
БК 5
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ОПД 03
Общая геология
Земля в мировом пространстве; геодезическая характеристика Земли; физические свойства Земли и ее внешние оболочки; строение Земли и земной коры; состав земной коры; геологические процессы и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и стратиграфические шкалы, основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических картах складчатые и платформенные области.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.4.1
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД 04
Кристаллография, минералогия и петрография.
Свойства кристаллического вещества и основы его строения; минералы: их состав, свойства, происхождение и основные методы исследования; классификация минералов; парагенетические ассоциации. Петрография: основные методы исследования горных пород; магматические породы и их классификация; метаморфические породы; характеристика основных типов осадочных пород, их свойства; особенности текстур и структур; классификация и характеристика основных типов пород.
Знания:
- разновидности минералов, физические свойства, морфология, процессы минералообразования, классы минералов, условия образования горных пород.
Умения:
- определять минералы, горные породы в образцах и естественных условиях.
БК 1
БК 2

- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограм-метрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды, әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек.
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
ЖКП 02
Топографиялық сызу.
Негізгі шартты белгілерді қолдану және орындау; әр түрлі сипатты шартты белгілерді игеру; геологиялық сипатты шартты белгілер және оларды игеру; баспа тұпнұсқалы пландар мен карталарды сызудың қазіргі заманғы әдістері.
Білімдер:
- геологиялық карталар үшін әр түрлі мазмұнды шартты белгілерді сызуға қойылатын талаптарды білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі міндетті геологиялық карталарды рәсімдеу.
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
ЖКП 03
Жалпы геология.
Әлем мен Күн жүйесіндегі Жер; Жердің геодезиялық сипаттамасы; Жердің физикалық қасиеттері оның сыртқы қабаттары, Жер мен жер қыртысының құрылымы, жер қыртысының құрамы; жер қыртысының геологиялық үрдістері мен эволюциясы.
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін, геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
ЖКП 04
Кристалтану, минералогия и петрография.
Кристалдық заттардың қасиеттері және оның құрылысының негіздері;
минералдар: олардың құрамы, қасиеттері, пайда болуы және зерттеудің негізгі әдістері; минералдардың топтастырылуы; парагенетикалық байланыстар. Петрография: тау жыныстарын зерттеудің негізгі әдістері; магматикалық жыныстар және олардың топтастырылуы; метаморфикалық жыныстар; шөгінді жыныстардың негізгі типтерінің сипаттамасы, олардың қасиеттері, текстура мен құрылымдарының ерекшеліктері;
негізгі жыныстар түрлерінің топтастырылуы мен сипаттамасы.
Білімдер:
- минералдардың әр түрлілігін, физикалық қасиеттерін, морфологиясын, минералдардың пайда болу үрдістерін, минералдар топтарын, тау жыныстарының пайда болу жағдайларын білу.
Іскерліктер:
-минералдарды, табиғи жағдайлардағы және үлгілердегі тау жыныстарды анықтау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.12
ПК 2.2.2
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ОПД 05
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана.
Основы палеонтологии; методы палеонтологии и основы систематики животного и растительного мира; основные типы и виды организмов: Низшие растения (бактерии, водоросли); высшие растения и их классификация; документация ископаемых остатков; методы историко-геологических реконструкций; стратиграфия и геохронология; основы фационального анализа; основные методы изучения тектонических движений; понятие о геотектоническом анализе. История развития Земли в докембрии, палеозое, мезозое и кайнозое; геология Казахстана; геологическая изученность и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы, диагностические признаки флоры и фауны, понятия геохронологии и стратиграфии, виды фаций и основные принципы их выделения.
Умения:
- определять ископаемые остатки флоры и фауны, горных пород и определять возраст пород, документировать остатки.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ОПД 06
Структурная геология и геокартографирование.
Классификация структурных форм; складчатые нарушения горных пород; разрывные нарушения горных пород; формы залегания интрузивных,
эффузивных и метаморфических пород; основные структурные элементы земной коры; виды геологического картографирования; методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур, основы космических методов картографирования; организация геологосъемочных работ.
Знания:
- основные структурные формы, их происхождение, методы изучения, характеристики, классификация.
Умения:
- читать геологические карты, изображать различные формы залегания пород на картах, устанавливать по геологической карте историю геологического развития, формы магматической деятельности и т.д.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.5.13
ОПД. 07
Основы гидрогеологии и инженерной геологии.
Физические свойства и состав подземных вод; воды зоны аэрации; грунтовые воды; подземные воды; артезианские воды; трещинные и карстовые воды; минеральные, промышленные и термальные воды; основы динамики подземных вод; основы инженерной геологии; гидрогеологические и инженерно-геологические исследования для различных целей.
Знания:
- виды подземных вод, их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов, их физико-механическое свойство.
Умения:
- строить карты гидроизогипс, определять физико-механические свойства грунтов.
БК 1
БК 2

КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
ЖКП 05
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мне фаунасын, оларды жетекшілік ететін формалары мне диагностикалық себебтерін, жердің даму тарихын, шеқарасын, бедерін, Қазақстанның негізгі құрылымдарын, тектоникасын білу.
Іскерліктер:
- жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
ЖКП 06
Құрылымдық геология және геологиялық картаға түсіру.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; жыныстар қатпарларының бұзылуы;тау жыныстарының жарылған бұзылыстары; интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандар мен картографиялау ғарыштық әдістерінің негізгі құрылымдарын суретке түсіру әдістері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.5.13
ЖКП 07
Гидрогеология және инженерлі геология негіздері.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен құрамдары; аэрация аймағындағы сулар; грунт сулары; жер асты сулары; артезиан сулары; жарылыстар және карст сулары;
минералды, өндірістік және термалды сулар;
жер асты сулар динамикасының негіздері; инженерлі геология негіздері; әр түрлі мақсаттардағы инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер.
Білімдер:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерліктер:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.13
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
ОПД. 08
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических методов как способов изучения строения земной коры, поисков и разведки полезных ископаемых и подземных вод на основе наблюдений геофизических полей; физико-геологические основы сейсморазведки; методы изучения геологического разреза; сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами; технические операции в скважинах; сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии; отбор грунтов, перфорация; радиометрические и ядерно-физические методы исследований; физико-геологические основы методов; полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы; применение геофизических методов при инженерно-геологических и гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа, определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД 09
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин; основные технологические процессы бурения; вспомогательные работы, сопутствующие бурению. Основные виды бурения: колонковое бурение, ударно-канатное бурение; основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и транспортировка породы; крепление выработок. Основы вскрытия и разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ. инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.13
ПК 2.5.9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.6.10
ПК 2.6.14
ОПД.10
Основы экономики и организации ГРР.
Основы экономики; сущность; основные понятия; механизм функционирования; основы менеджмента и маркетинга; место отрасли в системе народного хозяйства; основные и оборотные средства геологических организаций; организация труда и техническое нормирование; организация заработной платы; планирование и проектирование геологоразведочных работ; смета затрат; финансирование работ при рыночных отношениях; организация основных и вспомогательных производств (геологосъемочные и поисковые работы; геофизические работы, буровые работы, горные работы, гидрогеологические и инженерно-геологические работы); опробование и лабораторные исследования руд и горных пород; топогеодезические и маркшейдерские работы; производственно-техническое обеспечение геологоразведочных работ; эффективность геологоразведочных работ
Знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования геологических предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
Умения:
- определять затраты на производство единицы продукции по различным видам ГРР.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.13
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
ЖКП 08
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістерінің негіздері.
Жер қыртысының құрылымын оқып білу әдісі ретінде геофизикалық әдістер мәні, геофизикалық өрістерді бақылау негізінде пайдалы қазбалар мен жер асты суларын іздеу мен барлау; сейсмобарлаудың физико-геологиялық негіздері; геологиялық қима әдістерін оқып білу, КС, ПС, БКЗ әдістерінің мәні, әдістермен шығарылатын есептер; ұңғымалардағы техникалық операциялар; резистиметрия, кавернометрия, инклинометрияның мәні; грунттарды алу; перфорация; зерттеудің радиометрикалық және сынақ-физикалық әдістері; дала және зертханалық, ұңғыманың радиометриялық әдістері; инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулерде геофизикалық әдістерді қолдану.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП 09
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физико-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғыма құрылымына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; аралас бұрғылаудың қосымша жұмыстары. Бұрғылаудың негізгі түрлерін: колонковалық бұрғылау; соққы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісі; бұрғылау- жару жұмыстарын пайдалана барланған жер асты тау қазбаларын жүргізу; желдету, сутөкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды бекіту. Пайдалы қазбалар кенорындардың негізгі ашылымдары, жарылыс жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғыма және тау қазбалар үңгілеуінің жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын, жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу;
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.10
КҚ 2.6.14
ЖКП.10
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым –қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого- барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
Қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздері мен экономикалық реформаның бағытталуын, геологиялық кәсіпорындарды қаржыландырудың жалпы мәсілелерін, негізгі және айналым қорларын пайдаланудың құрамдары мен көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент принциптерін білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі ГБЖ түрлері бойынша өндіріске кететін өнім бірліктерінің шығынын анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8

ПК 2.1.5
ПК 2.3.15
ПК 2.4.14
ОПД 11
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности, системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.2.7
ОПД. 12
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов (первая, вторая, третья, четвертая, пятая); анионы, анализ соли, растворимой в воде; основы микрохимии. Основы количественного анализа и его основные методы (гравиметрический, титрометрический, нейтрализации, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования. Основы физико-химических методов анализа (колориметрия, фотоколориметрия, хроматография).
Знания:
-теоретические основы аналитической химии, физико-химический анализ, техника проведения лабораторных работ,
-основные понятия, законы экологии.
Умения:
-проводить химические исследования проб согласно программе,
-применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород
БК 1
БК 2
ПК 2.1.11
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ОПД.13
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных пород. Литогенез. Фации, структура и текстура осадочных пород. Классификации горных пород. Минеральный и химический состав. Формы залегания горных пород.
Знания:
- классификация осадочных горных пород, формы залегания, минеральный и химический состав, структура, текстура.
Умения:
- определять названия и описывать осадогенные породы.
БК 1
БК 2

КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.14
ЖКП 11
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себебтері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер, қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі,өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асырту және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.2.7
ЖКП 12
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негзгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралдану, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын;
-экология заңдарының негізгі ұғымдарын білу.
Іскерліктер:
- бағдарламаға сәйкес сынамалардың химиялық зерттеулерді жүргізу;
- минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін химиялық зерттеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.11
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
ЖКП 13
Шөгінді тау жыныстарының литологиясы.
Шөгінді тау жыныстардың литологиясы. Шөгінді жыныстардың таралуы.
Литогенез. Шөгінді тау жыныстардың фациялары, құрылымы және текстурасы. Тау жыныстарының жіктелуі. Минералды және химиялық құрамы.Тау жыныстарының жатыс формалары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуін, жатыс формаларын, минералды және химиялық құрамын, құрылымы мне текстурасын білу.
Іскерліктер:
- шөгінді жыныстар аттарын анықтай және сипаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.11
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.4
ПК 2.5.13
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Полезные ископаемые.
Условия образования месторождений полезных ископаемых; геологические условия; роль геохимических барьеров в образовании месторождений полезных ископаемых; морфология и строение месторождений полезных ископаемых. Классификация месторождений полезных ископаемых. Эндогенные месторождения, условия их образования и разделение. Экзогенные месторождения, условия их образования и разделения. Метаморфогенное рудообразование. Техногенные месторождения. Промышленная квалификация месторождений полезных ископаемых, применение в промышленности. Данные по геохимии, промышленные минералы; основные требования промышленности к руде и основные генетические типы промышленных месторождений: черных, цветных, благородных и радиоактивных металлов; редких, рассеянных и редкоземельных элементов; химического сырья и минеральных удобрений; индустриального сырья; керамического, стекольного и огнеупорного сырья; строительных материалов; драгоценных, технических и поделочных камней; горючие полезные ископаемые.
Знания:
- основные предпосылки рудообразования, геологические условия формирования различных групп месторождений.
Умения:
- определять вещественный состав руд и основные промышленные минералы в руде, читать геологические карты и месторождения в разрезе.
БК 5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.4
ПК 2.6.7
СД 02
Методика поисков и разведки МПИ.
Основные понятия теоретических основ поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; поисковые предпосылки и признаки месторождений; геологические задачи и методы их решения на стадиях поисковых работ; прогнозные ресурсы, их подсчет; оценка месторождений по данным поисков. Разведка месторождений полезных ископаемых; стадии разведки, их геологические задачи и методы решения; технические средства разведки и разведочные системы; разведка месторождений различных промышленных групп. Опробование месторождений полезных ископаемых: геологическая документация при съемочных, поисковых и разведочных работах: Подсчет разведанных запасов: основные способы подсчета запасов; общие сведения о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; изучение месторождений полезных ископаемых при доразведке, эксплуатационной разведке и эксплуатации; задачи геологической службы на горных предприятиях.
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.13
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбалар. Пайдалы қазба кенорындарының пайда болу жағдайлары; геологиялық жағдайларын, пайдалы қазбалар кенорындарының пайда болудағы геохимялық тосқауылдың ролі; пайдалы қазба кенорындарының морфологиясы мен құрылысы; пайдалы қазба кенорындарының жіктелуі; эндогенді кенорындар, олардың пайда болуы мен бөліну жағдайлары; метаморфогенді кеннің пайда болуы; техногенді кенорындар, пайдалы қазбалар кенорындарының өндірістік жіктелуі; геохимия көрсеткіштері бойынша өндірісте қолдану; өндірістік минералдар; кенге қойылатын негізгі өндірістік талаптар және өндіріс кенорындарының генетикалық типтері: қара, түсті, асыл және радио-активті металдар; сирек, таратылған және сирек жерді элементтер; химиялық шикізат және минералды тыңайтқыштар; индустриалды шикізаттар; керамикалық, шыны және отқа төзімді шикізаттар;құрылыс материалдарын; бағалы, техникалық және ұқсатып жасалған тастар; жанғыш пайдалы қазбалар.
Білімдер:
- негізгі кеннің пайда болу алғышарттарын, әр түрлі кенорындардың пайда болудың геологиялық жағдайларын білу.
Іскерліктер:
- кеннің заттық құрамы мен кендегі негізгі өндірістік минералдарды анықтай алу, геологиялық карталар мен қимадағы кенорындарды оқи алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.7
АП 02
ПҚК іздеу мен барлаудың әдістемесі.
Пайдалы қазбалар кенорындарын іздеу мен барлаудың теориялық негіздерінің негізгі түсініктері; кенорындарының іздеу алғышарттары мен белгілері; іздеу жұмыстар кезеңінде геологиялық міндеттер мен әдістері және олардың шешуі; болжамдық ресурстар, оларды есептеу; берілген іздеулер бойынша кенорындарды бағалау. Пайдалы қазбалар кенорындарын барлау; барлау кезеңдері; олардың геологиялық міндеттері мен шешу әдістері; барлаудың техникалық құралдары және барлау жүйелері; әр түрлі өндірістік топтар кенорындарын баралу; пайдалы қазбалар кенорындарын сынамалау: іздеу, суретке түсіру мен барлау жұмыстарының геологиялық құжаттары:барланған қорларды есептеу: қорларды есептеудің негізгі тәсілдері; өндірістік геолого-экономикалық кенорындарды бағалау туралы жалпы мәліметтер; барлауға дейін, эксплуатационды барлау және пайдаланғанда пайдалы қазбалар кенорындарын оқып білу; тау-кен кәсіптерінде геологиялық қызметтер міндеттері.
Білімдер:
- іздеу мен барлау жұмыстарының негізгі принциптерін, әр кезеңдердегі міндеттерді, іздеу алғышарттарын және белгілерін, кенорындарды оқып білудің негізгі әдістерін білу.
Іскерліктер:
- тығындау жұмыстарының жобаларын құра алу, іздеудің ең тиімді әдістерін дәлелдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.2
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.8
ПК 2.5.10
ПК 2.6.4
ПК 2.6.7
ПК 2.6.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Общегеологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПП 01.2
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
- производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
- разбивка геодезических профилей
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПП 01.3
Горно-буровая
Бурение неглубоких скважин; колонковое бурение; ударно-механическое бурение; роторное бурение; проходка открытых горных выработок;
проходка горизонтальных и вертикальных горных выработок; камеральная обработка материалов; оформление отчета по практике и его защита.
Умения:
- документировать скважины, осуществлять спуско-подъемные операции, проходить открытые горные выработки.
Навыки:
-проводить документацию скважин и горных выработок
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.6
ПК 2.1.9
ПП.01.4
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов, ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород. Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных, магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
Применять диагностические признаки минералов и горных пород
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПК 2.6.7
ПП 01.5
Геологосъемочная
Подготовительный период; организационно-полевой период; производственно-полевой период; проведение геологосъемочных работ, опробования шлихового, геохимического керна и шлама скважин, горных выработок; проведение геологической документации указанных выше работ; геофизические работы; первичная отработка материалов полевых наблюдений; камеральный период, составление отчета и защита его.
Знания:
- цели и задачи практики, геологические строения работ, инструкция по организации производственно-геологосъемочных работ, правила по ТБ при работе в полевых условиях.
Умения:
- вести документацию горных выработок и их опробования, обработки образцов горных пород, составление каталогов, наносить информацию на карт
Навыки:
Проведения съемочных работ
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.12
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Жалпы геологиялық практика.
Геологиялық құрылыс пен іс-тәжірибе ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Дағдылар:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КП 01.3
Тау –кен бұрғылау практика.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау; колонковалық бұрғылау; соққы –механикалық бұрғылау; роторлы бұрғылау; ашық тау қазбаларын үңгілеу; көлденең және тік тау қазбаларын үңгілеу; материалдарды камеральды өңдеу; іс-тәжірибе бойынша есепті рәсімдеу және оны қорғау.
Білімдер:
- ұңғыма құжаттарын, көтеріп-түсіру операцияларын жүргізе алу, ашық тау қазбаларын жүргізе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1. 9
КП 01.4
Минералдар мен тау жыныстарының диагностикасын алу бойынша.
Мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын оқып білу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен таныстыру. әр түрлі минералдар тобының коллекциясын, шөгінді, магматикалық және метаморфиялық тау жыныстар коллекциясын оқып білу. Есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін қолдана білу.
Дағдылар:
- өзіне тән белгілері бойынша тау жыныстарында минералдарды анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
КП 01.5
Геологиялық суретке түсіру.
Дайындық кезең; ұйымдастыру –дала кезеңі; өндірістік –дала кезеңі; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын жүргізу, түпшайма, геологиялық керн мен ұңғыма шламдарын сынамалау; жоғарыда аталған геологиялық құжаттарды жүргізу; геофизикалықжұмыстар; дала бақылауларының бастапқы материалдарын өңдеу; камеральды; есепті дайындау және оны қорғау.
Білімдер:
- іс-тәжірибенің мақсаттары мен міндеттерін, жұмыстардың геологиялық құрылыстарын, өндірістік геолого суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша нұсқамаларды, дала жұмыстары жағдайларында ҚТ ережелерін білу.
Дағдылар:
- тау қазбалары мен оларды сынамалау құжаттарын жүргізе алу, тау жыныстар үлгілерін өңдеу, ақпараттарды картаға түсіру.
Іскерліктер:
Суретке түсіру жұмыстарын жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.) и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века - начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- культурный фундамент казахского этноса в период средневековья;
- о влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 02
Основы философии
Роль философии в обществе; исторические типы философии; материя; диалектика и ее основные законы; природа как предмет философского осмысления; философское понимание общества: модели общества; материальное производство и его роль; сферы общественной жизни и их функциональные связи. Общество как саморазвивающаяся система; бытие человека как проблема философии; личность; свобода и ответственность; сознание как отражение и деятельность; познание и творчество; нравственные проблемы философии.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
- в биологическом и социальном.
Умения:
- определять поведение человека телесное и духовное начало, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 03
Основы экономики
Экономическая теория и ее роль в прогрессе общества; собственность и экономический строй общества; общие типы организации хозяйства; рынок; предпринимательство и труд; доходы; заработная плата и прибыль; доходы от собственности, доходы государства; накопление и эффективность производства; экономический рост; хозяйственный механизм общества; современное всемирное хозяйство.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 04
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
СЭД 05
Основы права
Понятие и сущность государства и права; правовое государство; государственное право Республики Казахстан; основы гражданского права; субъекты гражданских правоотношений; право собственности; обязательственное право; авторское право; трудовое право; трудовые споры; уголовное право; семейное право.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; вешение и измерение линий; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты).
БК 2
БК 8

- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ – ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсініктер: конфуцианство; даосизм; Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін.
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- байқау;
- көшпкеділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философияның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи түрлері. Материя. Диалектика және оның негізгі заңдары. Табиғат - философияны ұғыну пәні ретінде. Қоғамды философиялық тұрғыда түсіну: қоғамның үлгілері; материалдық өндіріс пен оның рөлі; қоғамдық өмірдің салалары мен функционалдық байланыстары. Қоғам өздігінен дамитын жүйе ретінде. Адам болмысы философия мәселесі ретінде; Тұлға. Бостандық пен жауапкершілік. Сана – қызмет пен бейне ретінде. Таным мен шығармашылық. Философияның адамгершілік мәселелері.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер.
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алуға;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 03
Экономика және ГБЖ ұйымдастыру негіздері.
Экономика негіздері; мәні; негізгі түсініктер; жұмыс істеу механизмі; менеджмент және маркетинг негіздері; халық шаруашылық жүйесіндегі сала орыны; геологиялық ұйымдардың негізгі және айналым қаржылары; еңбекті ұйымдастыру және техникалық нормалау; еңбек ақыны ұйымдастыру; геолого-барлау жұмыстарын жоспарлау және жобалау; шығын сметасы; нарықтық қарым –қатынаста қаржыландыру жұмыстары; негізгі және қосымша өндірістерді (геолого-түсіру және іздеу жұмыстары) ұйымдастыру; геофизикалық жұмыстар; бұрғылау жұмыстары; тау-кен жұмыстары; гидрогеологиялық және инженерлі-геологиялық жұмыстар; кен және тау жыныстарын сынамалау мен зертханалық зерттеу, топогеодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар; геолого-барлау жұмыстарын өндірістік-техникалық қамтамасыз ету; геолого- барлау жұмыстарының тиімділігі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, қаржы-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білу.
Іскерліктер:
- өз кәсіптік қызметін бағдарлау үшін экономикалық ақпаратты іздеу және пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдк саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым –қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Мемлекет пен құқықтың түсінігі мен мәні; құқықтық мемлекет; Қазақстан Республикасының мемлекеттік құқығы; азаматтық құқық негіздері; азаматтық құқықтық қарым-қатынастың субъектілері; меншік құқығы; міндетті құқық; авторлық құқық; еңбек құқығы; еңбек даулары; қылмыстық құқық; отбасы құқығы.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары және бостандығын;
оларды жүзеге асыратын механизмдер;
- кәсіптік қызмет аясында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларын білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограм-метрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, пландар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды, әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8

ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.9
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ОПД 06
Структурная геология и геокартографирование.
Классификация структурных форм; складчатые нарушения горных пород; разрывные нарушения горных пород; формы залегания интрузивных,
эффузивных и метаморфических пород; основные структурные элементы земной коры; виды геологического картографирования; методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур, основы космических методов картографирования; организация геологосъемочных работ.
Знания:
- основные структурные формы, их происхождение, методы изучения, характеристики, классификация.
Умения:
- читать геологические карты, изображать различные формы залегания пород на картах, устанавливать по геологической карте историю геологического развития, формы магматической деятельности и т.д.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.11
ПК 3.7.14
ПК 3.7.22
ОПД. 07
Основы гидрогеологии и инженерной геологии.
Физические свойства и состав подземных вод; воды зоны аэрации; грунтовые воды; подземные воды; артезианские воды; трещинные и карстовые воды; минеральные, промышленные и термальные воды; основы динамики подземных вод; основы инженерной геологии; гидрогеологические и инженерно-геологические исследования для различных целей.
Знания:
- виды подземных вод, их состав, методы изучения, основные элементы грунтовых и напорных вод, виды грунтов, их физико-механическое свойство.
Умения:
- строить карты гидроизогипс, определять физико-механические свойства грунтов.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.2
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ПК 3.7.25
ОПД. 08
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических методов как способов изучения строения земной коры, поисков и разведки полезных ископаемых и подземных вод на основе наблюдений геофизических полей; физико-геологические основы сейсморазведки; методы изучения геологического разреза; сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами; технические операции в скважинах; сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии; отбор грунтов, перфорация; радиометрические и ядерно-физические методы исследований; физико-геологические основы методов; полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы; применение геофизических методов при инженерно-геологических и гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа, определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2

КҚ3.7.2
КҚ3.7.3
КҚ3.7.9
КҚ3.7.11
КҚ3.7.12
ЖКП. 06
Құрылымдық геология және геокарталау.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; тау жыныстарының үйлескен және үйлеспеген жатысы; интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандар мен картографиялау ғарыштық әдістерінің негізгі құрылымдарын суретке түсіру әдістері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ3.7.2
КҚ3.7.3
КҚ3.7.4
КҚ3.7.11
КҚ3.7.14
КҚ3.7.22
ЖКП. 07
Гидрогеология және инженерлі геология негіздері.
Жер асты суларының физикалық қасиеттері мен құрамдары; аэрация аймағындағы сулар; грунт сулары; жер асты сулары; артезиан сулары; жарылыстар және асты сулары;
минералды, өндірістік және термалды сулар;
жер асты сулар динамикасының негіздері; инженерлі геология негіздері; әр түрлі мақсаттардағы инженерлі-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер.
Білімдер:
- жер асты суларының түрлерін, олардың құрамын, оқып білу әдістерін, грунт және арынды сыларының элементтерін, грунт түрлерін және олардың физико-механикалық қасиеттерін білу.
Іскерліктер:
- гидроизогипс карталарын құрастыра алу, грунттардың физико-механикалық қасиеттерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ3.7.2
КҚ3.7.11
КҚ3.7.12
КҚ3.7.17
КҚ3.7.19
КҚ3.7.25
ЖКП. 08
ПҚК барлаудың геофизикалық әдістердің негіздері.
Ұңғымаларды геофизикалық әдістермен зерттеудің мәні; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарға қойылатын талаптар; ұңғымаларды электірлі әдістермен зерттеу; ұңғымаларды электрлі әдістермен зерттеу жағдайлары мен пайдалану аймағы; электрлі каротаж әдістерінің әртүрлігі; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған жабдықтар, автоматты каротаж бекеттерінің аппаратурасы; ұңғымаларды геофизикалық зерттеудің әдістемесі мен техникасы; ұңғыма каротаж диаграммаларына түсіндірме жүргізу; резистивиметрия, ұңғымалардың расходометриясы; ұңғымалардың радиоактивті зерттеу әдістері; ГК, ГГК, НК, НГК әдістерінің мәні; ұңғымаларды зерттеудің басқа әдістері; АК, ТК, МК мәні; ұңғымаларды геолого-технологиялық зерттеу негіздері; газды каротаж мәні; ұңғыма саласы мен диаметрін өлшеу әдістері; ұңғыма қисаюын өлшеу; шегелеу тізбектерінің техникалық жағдайын оқып білу; пайдаланатын ұңғымаларды геофизикалық зерттеу; қат флюид сынамасын алу; үңғыма қабырғаларынан сынама үлгілерін алу; ұңғымалардағы ату-жару жұмыстары; ұңғымаларды теспелеу мен торпедалау мәні; ұңғымаларды геофизикалық зерттеу материалдарын кешенді геологиялық түсіндіру.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеу түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны білу.
Іскерліктер:
-каротаж нәтижелеріне сапалы түсіндірме жүргізе алу, каротаж нәтижелері бойынша қолайлы бұрғылау параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.16
ПК 3.7.17
ПК 3.7.26
ОПД. 12
Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
Научные основы охраны окружающей среды; организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов; охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования; охрана при-родной среды при проведении геолого-разведочных работ, охрана недр и рациональное использование природных ископаемых; защита окружающей среды от загрязнения; охрана ландшафтов и памятников природы; атмосферного воздуха, водных ресурсов, почв и растительности, животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействии человека с окружающей средой, техногенное воздействия на окружающую среду, нормативные документы охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике, составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды в конкретных условиях.
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 3.7.17
ПК 3.7.19
ОПД. 13
Химия аналитическая.
Основы качественного анализа: аналитические группы катионов (первая, вторая, третья, четвертая, пятая); анионы, анализ соли, растворимой в воде; основы микрохимии. Основы количественного анализа и его основные методы (гравиметрический, титрометрический, нейтрализации, комплексонометрического титрования, окислительно-
восстановительного титрования. Основы физико-химических методов анализа (колориметрия, фотоколориметрия, хроматография).
Знания:
-теоретические основы аналитической химии, физико-химический анализ, техника проведения лабораторных работ,
-основные понятия, законы экологии.
Умения:
-проводить химические исследования проб согласно программе,
-применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород
БК 1
БК 2
ПК 3.7.13
ПК 3.7.5
ОПД. 14
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительная, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- оформлять служебные документы на казахском языке.
БК. 1
БК. 6
БК. 7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.18
ПК 3.7.25
ОПД.15
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных пород. Литогенез. Фации, структура и текстура осадочных пород. Классификации горных пород. Минеральный и химический состав. Формы залегания горных пород.
Знания:
- классификация осадочных горных пород, формы залегания, минеральный и химический состав, структура, текстура.
Умения:
- определять названия и описывать осадогенные породы.
БК 1
БК 2

КҚ3.7.16
КҚ3.7.17
КҚ3.7.26
ЖКП 12
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау іс-тәжірибе мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде табиғи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ –да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- іс-тәжірибеде заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ3.7.17
КҚ3.7.19
ЖКП. 13
Аналитикалық химия.
Сапалы талдау негіздері: катиондардың аналитикалық топтары (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші); аниондар, тұзды талдау; суда еритіндер; микрохимия негіздері. Сандық талдау негіздері мен оның негізгі әдістері. (гравиметриялық, титрометриялық, нейтралтану, комплексонометрического титрования, окислительно-восстановительного титрования.
Талдаудың физико-химиялық әдістері (колориметрия, фотоколориметриялық, хроматография).
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физико- химиялық талдауды, зертханалық жұмыстарды жүргізу техникасын білу.
Іскерліктер:
- негізгі түсініктерді, экология заңдарын.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ3.7.13
КҚ3.7.5
ЖКП 14
Іс-қағаздарды мемлекеттік тілде жүргізу.
Кәсіпорындағы іс-қағаздар түсінігі, жүйесі және ұйымдастыру, оның түсінігі мен жүйесі. Ұйымдастыру - тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс- қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
Білімдер:
- құжаттардың және қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтері мен формаларын, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
Іскерліктер:
- қазақ тілде қызметтік құжаттарды рәсімдей алу керек.
БҚ. 1
БҚ. 6
БҚ. 7
КҚ3.7.10
КҚ3.7.11
КҚ3.7.18
КҚ3.7.25
ЖКП.15
Шөгінді тау жыныстарының литологиясы.
Шөгінді тау жыныстардың литологиясы. Шөгінді жыныстардың таралуы.
Литогенез. Шөгінді тау жыныстардың фациялары, құрылымы және текстурасы. Тау жыныстарының жіктелуі. Минералды және химиялық құрамы.Тау жыныстарының жатыс формалары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуін, жатыс формаларын, минералды және химиялық құрамын, құрылымы мен текстурасын білу.
Іскерліктер:
- шөгінді жыныстар аттарын анықтай және сипаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.25
ПК 3.7.27
ПК 3.7.28
ПП.01.6
Геологосъемочная.
Подготовительный период; организационно-полевой период; производственно-полевой период; проведение геологосъемочных работ, опробования шлихового, геохимического керна и шлама скважин, горных выработок; проведение геологической документации указанных выше работ; геофизические работы; первичная отработка материалов полевых наблюдений; камеральный период, составление отчета и защита его.
Умения:
- вести документацию горных выработок и их опробования, обработки образцов горных пород, составление каталогов, наносить информацию на карту.
Навыки:
Проведения и оформления съемочных работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.15
ПК 3.7.17
ПК 3.7.29
ПП.01.7
По приобретению рабочей профессии.
Методика, техника и технология опробования твердых полезных ископаемых, рассыпных месторождений полезных ископаемых; методика, техника и технология отбора литохимических проб, шлиховых проб при бурении скважин и при проходке горно-разведочных выработок; основные принципы и операции обработки проб; приемы первичной геологической документации при производстве всех видов геологоразведочных работ; сводная геологическая документация; составление отчета; защита его и сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
Навыки:
Выполнения квалификационных требований выбранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.1-
ПК 3.7.29
ПП.02
Производственная технологическая практика.
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами геологоразведочных работ, имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ, где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога; составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе, оформлять результаты полевых работ, участвовать в составлении отчета.
Навыки:
Работы в производственном подразделении на рабочей должности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.7.1-
ПК 3.7.29
ПП.03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием – структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений. Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка. Производственные экскурсии в другие съемочно-поисковые и разведочные экспедиции на горных предприятиях, в партии, ведущие опытные, опытно-методические и научно-исследовательские работы для изучения новейших и мало серийных типов аппаратуры и оборудования, ознакомление с современной организацией труда и новых технологий. Сбор материалов для выполнения дипломного проекта. Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки, приемка полевых материалов. Производство полевой и камеральной обработки данных. Построение и оформление графических материалов. Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы подразделений
- составлять дефектные акты на геофизические приборы.
Навыки
работы с фондовыми материалами геологоразведочной организации; работы с проектными документами по проведению геологических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8

КҚ3.7.25
КҚ3.7.27
КҚ3.7.28
КП 01.6
Геологиялық түсіру.
Дайындық кезең; ұйымдастыру –дала кезеңі; өндірістік –дала кезеңі; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын жүргізу, түпшайма, геологиялық керн мен ұңғыма шламдарын сынамалау; жоғарыда аталған геологиялық құжаттарды жүргізу; геофизикалық жұмыстар; дала бақылауларының бастапқы материалдарын өңдеу; камеральды; есепті дайындау және оны қорғау.
Іскерліктер:
- тау қазбалары мен оларды сынамалу құжаттарын жүргізе алу, тау жыныстар үлгілерін өңдеу, ақпараттарды картаға түсіру.
Дағдылар:
Суретке түсіру жұмыстарын өткізу және рәсімдеу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ3.7.1
КҚ3.7.2
КҚ3.7.3
КҚ3.7.4
КҚ3.7.6
КҚ3.7.7
КҚ3.7.8
КҚ3.7.10
КҚ3.7.12
КҚ3.7.15
КҚ3.7.17
КҚ3.7.29
КП 01.7
Жұмыс мамандығын алу бойынша.
Қатты пайдалы қазбалардың, пайдалы қазбалардың ұсақ тау жыныстар кенорындарының сынамалаудың әдістемесі, техникасы мен технологиясы;
литохимиялық және тау барлау қазбаларын үңгілегенде, ұңғымаларды бұрғылауда түпшайма сынамаларын алудың техникасы мне технологиясы; сынамаларды өңдеу операциялары мен негізгі принциптері; барлық геологиялық барлау жұмыстарын өндіргенде бастапқы геологиялық құжаттар тәсілдері; геологиялық жинақ құжаты; есепті дайындау; оны қорғау және жұмыс мамандығын алу бойынша емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- нақтылы жұмыс мамандығының талаптарына сай жұмыстарды жүргізу.
Дағдылар:
Таңдалған мамандықтың біліктілік талаптарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ3.7.1-3.1.29
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика
Өндірістік-технологиялық практика.
Тәжірибе өтетін ұйымдағы геологиялық барлау жұмыстар түрлері мен инженерлі –техникалық қызмет құрылымымен танысу; нақты жұмыс орынындағы немесе техник-геолог кәсіптік деңгей маманы қажетті, дублер жағдайларына байланысты барлық геологиялық жұмыстар түрлеріндегі жұмыс. Іс-тәжірибе бойынша есеп-күнделігін дайындау және орындалатын жұмыс, олардың орындалу деңгейі жайлы сипаттама пікірлерін алу керек.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатыса алу, дала жұмыстарының нәтижелерін рәсімдей алу, есеп дайындауда қатыса алу керек.
Дағдылар:
Жұмыс қызметінде өндірістік бөлімде жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ
КҚ3.7.1-3.1.29
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Негізгі және көмекші бөлімдердің байланысымен және өзара қатынасымен, экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорындарымен танысу. Жұмыс тәртібімен және ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Аппаратура мен жабдықтардың ең жаңа және аз сериялы типтерін зерттеу үшін тәжірибелік, тәжірибелік-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізетін басқа суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, тау-кен кәсіпорындарына, партияларға өндірістік экскурсиялар, қазіргі еңбекті ұйымдастыру және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру ережелерімен танысу, далалық материалдарды қабылдау. Мәліметтерді далалық және камералды өңдеулерді іске асыру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Іс-тәжірибе бойынша есеп жасау.
Іскерліктер:
- Бөлімдердің жұмыс жоспарын жасау;
- геофизикалық аспаптарға дефектілік актілер құру.
Дағдылар:
- геологиялық барлау ұйымдарының қор материалдарымен жұмыс.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8

ПК 3.7.21
ПК 3.7.22
ПК 3.7.23
ПК 3.7.24
ПК 3.7.25
ПК 3.7.26
ПК 3.7.27
ПК 3.7.28
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1070101 2 –
Рабочий на геологосъемочных и поисковых работах*
ПК 2.1.1 - знать о правилах использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.1.2 - уметь обращаться с приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
ПК 2.1.3 - знать правила приемки, хранения, учета расходов продуктов и сроки их годности;
ПК 2.1.4 - знать основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ;
ПК 2.1.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.1.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, устанавливать и снимать палатки;
ПК 2.1.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.1.8 - расчищать ранее пройденные, проходить новые и ликвидировать мелкие поверхностные горные выработки (канавы, шурфы, копуши);
ПК 2.1.9 - бурить мелкие скважины мотбурами и вручную;
ПК 2.1.10 - сопровождать специалиста-геолога в маршрут;
ПК 2.1.11 - сушить, дробить и просеивать литогеохимические пробы;
ПК 2.1.12 - сортировать пробы и готовить их к лабораторному анализу;
ПК 2.1.13 - упаковывать, грузить, наблюдать за транспортировкой и поддерживать в рабочем состоянии полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование;
ПК 2.1.14 - выполнять правила безопасного ведения работ.
2.2 070102 2 - Промывальщик геологических проб*
ПК 2..2.1 - участвовать в загрузке песков в лотки, ковши, на промывочные приборы;
ПК 2.2.2 - определять внешние признаки металлосодержащих и пустых пород;
ПК 2.2.3 - выгружать, просушивать и упаковывать шлихи;
ПК 2.2.4 - соблюдать технологический режим работы промывочных и доводочных приборов и установок в зависимости от вещественного состава песков;
ПК 2.2.5 - работать с технической документацией;
ПК 2.2.6 - знать правила и приемы промывки и доводки шлиховых проб;

КҚ3.7.21
КҚ3.7.22
КҚ3.7.23
КҚ3.7.24
КҚ3.7.25
КҚ3.7.26
КҚ3.7.27
КҚ3.7.28
Ескерту:
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның,қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
2.1 070101 2 - Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарының жұмысшысы*
КҚ 2.1.1 - дала құралдарын, аспаптарын, құрал-саймандарын, жабдықтарын пайдалану, сақтау, орау және тасымалдау туралы ережелерін білу;
КҚ2.1.2 - аспаптармен, жабдықтармен, құралдармен және материалдармен жұмыс істей алу;
КҚ2.1.3 - өнімдердің шығын есептерін қабылдау, сақтау және олардың жарамдық мерзімдерінің ережелерін білу;
КҚ2.1.4 - геологиялық суретке түсіру мен іздеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін білу;
КҚ2.1.5 - дала жұмыстарын ұйымдастыру мен жоюға қатысу; КҚ2.1.6 - лагер тоқтау үшін арналған орындарды таңдауға, шатырды орнатуға және бұзуға қатысу;
КҚ2.1.7 - тоқтау үшін арналған территория мүлігін сақтау, жинау және қалыпты санитарлы-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ2.1.8 - бұрын өткен тау қазбаларын тазалау, жаңаларын өту және ұсақ беткі тау қазбаларын жою (жыралар, шурфтар);
КҚ2.1.9 - ұсақ ұңғымаларды мотобұрғылармен және қолмен бұрғылау;
КҚ2.1.10 - маршрутқа геолог-маманды алып бару;
КҚ2.1.11 - литохимиялық сынамаларды кептіру, ұсату және елеу;
КҚ2.1.12 - сынамаларды сұрыптау және оларды зертханалық талдауға дайындау;
КҚ2.1.13 - дала құрылыстарын, аспаптарды, құрал-саймандарды және жабдықтарды орау, тиеу, тасымалдануын бақылау және жұмыс жағдайын білу;
КҚ2.1.14 - жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік ережелерді орындау.
2.2 070102 2 - Геологиялық үлгіні шаюшы*
КҚ2.2.1 - лоттарға, шөміштерге, жуып-шаятын аспаптарға құмдарды тиеуге қатысу;
КҚ2.2.2 - бос және құрамында металл бар жыныстардың сыртқы белгілерін анықтау;
КҚ2.2.3 - шлихты төгу, кептіру және орау;
КҚ2.2.4 - құрамындағы құмға байланысты жуып-шаятын және су аспаптары мен қондырғыларының технологиялық тәртібін сақтау;
КҚ2.2.5 - техникалық құжаттпен жұмыс істеу;
КҚ2.2.6 - ажарлаушы сынамаларды жеткізу және жуу тәсілдері мен ережелерін білу;

ПК 2.2.7 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.2.8 - промывать и доводить контроль шлиховых проб в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках;
ПК 2.2.9 - промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках с обеспечением выхода полезных ископаемых минералов шлиха не менее 95% при размере зерна менее 0,5мм;
ПК 2.2.10 - обрабатывать, маркировать и вести учет промывочных контрольных проб;
ПК 2.2.11 - определять по характеристикам и макропризнакам содержание полезных и сопровождающих минералов в шлихах;
ПК 2.2.12 - соблюдать правила обработки, маркировки, учета промытых проб;
ПК 2.2.13 - определять влияние скорости движения воды на выделение шлихов из песков;
ПК 2.2.14 - знать классификацию рыхлых пород по промывистости и отмачивания в воде.
2.3 070103 2 - Пробоотборщик*
ПК2.3.1 - определять текстуры и структуры руд;
ПК2.3.2 - определять свойства горных пород и направление линии раскола;
ПК2.3.3 - применять методы использования линий раскола;
ПК2.3.4 - вести учет и хранение проб;
ПК2.3.5 - соблюдать правила эксплуатации пневматического и электрического инструмента;
ПК2.3.6 - соблюдать технические условия и стандарты на отбор геологических проб и разработку породы ручным и механизированным способами;.
ПК2.3.7 - знать виды применяемого оборудования;
ПК2.3.8 - отбирать бороздовые, задирковые, шпуровые и др. виды проб в горных выработках;
ПК2.3.9 - оконтуривать и выкалывать горную породу с помощью отбойных молотков, перфораторов, пневматических и электрических приборов, вручную;
ПК2.3.10 - бурить шпуры, пропиливать борозды с замером их сечения, площади, объема и массы породы;
ПК2.3.11 - маркировать и упаковывать пробы;
ПК2.3.12 - перемещать и закреплять полки;
ПК2.3.13 - подготавливать пробоотборники, отбойные молотки, перфораторы к работе;
ПК2.3.14 - отбирать донные пробы на море и др. водоемах на глубине до 1500 м.;
ПК2.3.15 - вести техническую документацию.
2.4. 070104 2 –
Обогатитель минералов и шлихов*
ПК2.4.1 - определять внешние признаки сортового сырья и основные физико-механические свойства минералов и горных пород;
ПК2.4.2 - проводить опиловку несортовых участков на подрезном станке;
ПК2.4.3 - разделять обогащенное сырье по сортам и подготавливать его для сдачи на хранение;
ПК2.4.4 - следить за равномерным распределением минералов и регулировать выход полезного ископаемого на приборе;
ПК2.4.5 - выявлять и устранять неисправности в работе прибора;
ПК2.4.6 - сортировать и подготавливать для сдачи на хранение обогащенное сырье;

КҚ2.2.7 - қауіпсіз еңбек жағдайларын қолдау;
КҚ2.2.8 - лоттарда, шөміштерде, жуу-концентратты аспаптар мен қондырғыларда түпшаймалы сынамаларды жуу және бақылау;
КҚ2.2.9 - дәннің көлемі 0,5 мм және 95% аспайтын пайдалы қазба түпшайма минералдарының шығуын қамтмасыз ету арқылы лоттарда, шөміштерде, жуу-концентратты аспаптар мен қондырғыларда түпшаймалы салмақты сынамаларды жуу және жеткізу;
КҚ2.2.10 - жуып-шаятын соңғы сынамаларды өңдеу, белгілеу және есебін жүргізу;
КҚ2.2.11 - түпшаймалардағы пайдалы мен қосақталған минералдардың құрамын сипаттамасы және макробелгілері бойынша анықтау;
КҚ2.2.12 - жуылған сынамаларды өңдеу, белгілеу, есептеу ережелерін сақтау;
КҚ2.2.13 - құмнан шлихты шығару үшін су қозғалыс жылдамдығының әсерін анықтау;
КҚ2.2.14 - жұмсақ жыныстардың жуу мен суда ұстауы бойынша топтастырылуын білу.
2.3. 070103 2 - Сынаманы іріктеуші*
КҚ2.3.1 - кендердің текстурасы мен құрылымын анықтау;
КҚ2.3.2 - тау жыныстарының қасиеттері мен тесілу сызығының бағытын анықтау;
КҚ2.3.3 - тесу сызықтарын пайдалану әдістерін қолдану;
КҚ2.3.4 - сынамаларды сақтау мен есеп жүргізу;
КҚ2.3.5 - пневматикалық және электрлі құрал-саймандарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ2.3.6 - геологиялық сынамаларды алуға және қол мен механикалық тәсілдермен жыныстарды қазуда техникалық жағдайлар мен стандарттарды сақтау;
КҚ2.3.7 - қолданылатын жабдықтардың түрлерін білу;
КҚ2.3.8 - тау қазбаларында атызды, задирковалық, шпурлы және т.б. сынамалар түрлерін анықтау;
КҚ2.3.9 - тау жыныстарын шойбалталар, перфораторлар, пневматикалық және электрлі аспаптармен, қолмен контурлау және тесу;
КҚ2.3.10 - шпурларды бұрғылау, атыздардың қималарын, ауданын, көлемін және жыныс салмағын өлшеу арқылы аралау;
КҚ2.3.11 - сынамаларды белгілеу және орау;
КҚ2.3.12 - сөрелерді ауыстыру және бекіту;
КҚ2.3.13 - жұмысқа сынама алушыларды, шойбалталарды, перфораторларды дайындау;
КҚ2.3.14 - тереңдігі 1500 м дейін теңіз, су айдынын түбіндегі сынамаларды іріктеу;
КҚ2.3.15 - техникалық құжатты енгізу.
2.4 070104 2 - Минералдар мен шлихті байытушы *
КҚ2.4.1 - сұрыпталған шикізаттың сыртқы белгілерін және минералдар мен тау жыныстарының физико-механикалық негізгі қасиеттерін анықтау;
КҚ2.4.2 - кескіш станокта сорттық емес телімдерді аралау;
КҚ2.4.3 - сорт бойынша байытылған шикізатты бөлу және оны сақтау үшін тапсыру;
КҚ2.4.4 - минералдардың біркелкі таралуын бақылау және аспапта пайдалы қазбаның шығуын реттеу;
КҚ2.4.5 - аспап жұмысында жарамсыздықтарды табу және жою;
КҚ2.4.6 - байытылған шикізатты сорттау және оны сақтау үшін тапсыру;

ПК2.4.7 - проводить обогащение шлихов путем отдувки их вручную или на приборах;
ПК2.4.8 - проводить обогащение пьезокварца сорта "экстра", кварце-оптических и драгоценных камней в сырье ручным способом;
ПК2.4.9 - просматривать, опиливать и выявлять брак сырья в отраженном электрическом свете;
ПК2.4.10 - извлекать кристаллы и вкрапление из вмещающих пород при помощи химического травления растворимых компонентов породы;
ПК2.4.11 - производить замер ионообласти пъезооптического сырья;
ПК2.4.12 - использовать алмазный и контрольно-измерительный инструменты;
ПК2.4.14 - проводить учет отходов драгоценного сырья;
ПК2.4.15 - определять свойства каждого вида сырья и их проявления при обогащении.
2.5. 070105 2 –
Драгер
ПК 2.5.1 - принимать участие в поисках и разведке россыпных месторождений золота;
ПК 2.5.2 - определять и отбирать пробы в золоторудных россыпях;.
ПК 2.5.3 - проводить концентрацию темных фракций минералов;
ПК 2.5.4 - знать строение аллювиальных россыпей;
ПК 2.5.5 - определять места наибольшей концентрации шлиховых минералов и металлов;
ПК 2.5.6 - выполнять правила безопасного ведения работ;
ПК 2.5.7 - выполнять погрузочно-разгрузочные работы при
установке оборудования;
ПК 2.5.8 - проводить опробование при дражном способе;
ПК 2.5.9 - проходить и ликвидировать неглубокие горные выработоки вручную;
ПК 2.5.10 - производить отбор, упаковку, этикетировку, хранение проб;
ПК 2.5.11 - проводить технический режим работы промывочных и доводочных приборов и установок в зависимости от вещественного состава пород;
ПК 2.5.12 - поддерживать в рабочем состоянии и обслуживать полевое снаряжение, приборы, инструменты, оборудование;
ПК 2.5.13 - использовать методы геологического и геоморфологического картирования для поисков золотоносных россыпей.
070106 2 - "Проходчик"
ПК2.6.1 - участвовать в выполнении операций при проходке горных выработок;
ПК2.6.2 - проводить техническое обслуживание и мелкий ремонт используемого оборудования;
ПК2.6.3 - подготавливать пробоотборники, отбойные молотки, перфораторы к работе;
ПК2.6.4 -использовать различные способы и технологии проходки горных выработок;
ПК2.6.5 -работать с технической документацией;
ПК2.6.6 - соблюдать правила техники безопасности при проведении различных видов работ;
ПК2.6.7 - определять внешние признаки сортового сырья, основные физико-механические свойства минералов и горных пород;
ПК2.6.8 - проводить бурение мелких скважин мотобурами и вручную;
ПК2.6.9 - проводить промеры расстояния;
ПК2.6.10 - участвовать в неплановом техническом обслуживании и текущем ремонте оборудования;

КҚ2.4.7 - шлихтың байытылуын қолмен немесе аспаптармен үрлеу;
КҚ2.4.8 - пьезокварцтың "экстра" сортын, кварц-оптикалық және бағалы тастарды, қол әдісімен шикізатқа байыту;
КҚ2.4.9 - шағылысқан электр жарығында шикізаттың жарамсыздығын қарау, аралау және табу;
КҚ2.4.10 - жыныстың ерілетін құрамдарын химиялық өңдеу көмегімен сидырылған жыныстардан кристалдар мен сеппелерді алу;
КҚ2.4.11 - пьезооптикалық шикізаттың басқа аймағын өлшеу;
КҚ2.4.12 - алмазды және бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану;
КҚ2.4.14 - бағалы шикізаттың қалдығын есептеу;
КҚ2.4.15 - әр шикізат түрінің қасиеттерін және олардың байыту кезіндегі пайда болуын анықтау.
2.5 070105 2 -Драгер
КҚ2.5.1 - алтынның шашылымды кенорындарын іздеу мен барлауда қатысу;
КҚ2.5.2 - кен-алтынды шашылымдарда сынамаларды алу және анықтау;
КҚ2.5.3 - қара фракциялы минералдарды концентрациялау;
КҚ2.5.4 - аллювиальды шашылымдардың құрылысын білу;
КҚ2.5.5 - түпшаймалы минералдар мен металдардың ең көп концентратталған орындарын анықтау;
КҚ2.5.6 - жұмыста қауіпсіздік ережелерін орындау;
КҚ2.5.7 - жабдықтарды орағанда көтеріп-түсіру жұмыстарын орындау;
КҚ2.5.8 - дражды тәсілде сынама алу;
КҚ2.5.9 - қолмен терең емес тау қазбаларын үңгілеу және жою;
КҚ2.5.10 - сынамаларды алу, орау, зат белгісін қою, сақтау;
КҚ2.5.11 - жуып-шаятын мен жеткізу аспаптарының және жыныстардың заттық құрамына байланысты қондырғылардың техникалық жұмыс тәртібін жүргізу;
КҚ2.5.12 - дала құралдарына, аспаптарға, құрал-саймандарға, жабдықтарға қызмет көрсету және олардың жұмыс тәртібін сақтау;
КҚ2.5.13 - алтынды шашылымдарды іздеу үшін геологиялық және геоморфологиялық суретке түсіру әдістерін пайдалану.
2.6 070106 2 - Өткізуші*
КҚ 2.6.1 - тау қазбаларын үңгілеу операцияларына қатысу;
КҚ2.6.2 - пайдаланатын жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ2.6.3 - жұмысқа сынама алатын аспаптарды, шойбалталарды, перфораторларды дайындау;
КҚ2.6.4 - тау қазбаларын үңгілегенде әр түрлі тәсілдер мен технологияларды пайдалану;
КҚ2.6.5 - техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
КҚ2.6.6 - әр түрлі жұмыстарды жүргізгенде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
КҚ2.6.7 - сорттық шикізаттың сыртқы белгілерін, минералдар мен тау жыныстарының негізгі физико-механикалық қасиеттерін анықтау;
КҚ2.6.8 - ұсақ ұңғымаларға мотобұрғылармен және қолмен бұрғылау жұмыстарын жүргізу;
КҚ2.6.9 – ара қашықтықтарға өлшеулер жүргізу;
КҚ2.6.10 - жабдыққа жоспардан тыс техникалық қызмет етуге және ағымды жөндеу жұмыстарына қатысу;

ПК2.6.11 - участвовать в ручных спуско-подъемных операциях;
ПК2.6.12 - определять породы и минералы при проходке выработок;
ПК2.6.13 - контролировать состояние и правильную эксплуатацию оборудования;
ПК2.6.14 - совместно с взрывниками укладывать заряды в шурфы, скважины.
3 Специалист среднего звена
070107 3 – Техник-геолог
ПК 3.7.1 - знать порядок привязки обнажений, геологоразведочных выработок, разведочных профилей;
ПК3.7.2 - строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с инструктивными требованиями;
ПК3.7.3 - определять на геологических картах возраст, формы залегания пород и виды разрывных нарушений;
ПК3.7.4 - работать с компасом;
ПК3.7.5 - пользоваться лабораторным оборудованием и посудой, подготавливать вещества и химические реактивы к проведению различных видов анализов; оформлять лабораторные журналы;
ПК3.7.6 - использовать методы полевого макроскопического определения минералов, руд и горных пород;
ПК3.7.7 - применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород;
ПК3.7.8 - относить горные породы по их диагностике к определенному генетическому типу и к определенной группе по содержанию и соотношению в их составе кварца и темноцветных минералов;
ПК3.7.9 - определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры;
ПК3.7.10 - описывать горные породы и давать им полевое определение;
ПК3.7.11 - вести первичную документацию на различных видах геолого-разведочных работ;
ПК3.7.12 - определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород; определять и описывать характерных представителей различных фаций магматических, вулканических и метаморфических горных пород;
ПК3.7.13 - использовать знания о парагенезисе минералов при поисках месторождений полезных ископаемых;
ПК3.7.14 - определять основные элементы, характеризующие форму и размеры рудных тел, устанавливать условия их образования;
ПК3.7.15- отбирать пробы различными способами по рыхлым и твердым породам;
ПК3.7.16 - работать с приспособлениями, оборудованием, инструментом и снаряжением, используемым в опробовании геологоразведочных выработок;
ПК3.7.17- организовывать и выполнять все виды геологоразведочных работ (маршрутные работы, работы по всем видам опробования месторождений полезных ископаемых до обработки проб включительно);
ПК3.7.18 - составлять графики работ, графики цикличности при проходке горноразведочных выработок;
ПК3.7.19 - дать общее обоснование постановки той или иной стадии геологоразведочных работ;
ПК3.7.20 - производить выбор системы разведки и технических средств разведки;

КҚ2.6.11 - қолды көтеріп-түсіру операцияларына қатысу;
КҚ2.6.12 - тау қызбаларын үңгілегенде жыныстар мен минералдарды анықтау;
КҚ2.6.13 - жабдықтың жағдайын және дұрыс пайдалануын бақылау;
КҚ2.6.14 - жарылыс құралдарымен бірге зарядтарды шурфтарға, ұңғымаларға салу.
3.Орта буын маманы
3.1 070107 3 - Техник- геолог
КҚ3.7.1-ашылымдарды, геологиялық барлау қазбаларын, барлау салаларының байланысу тәртібін білу;
КҚ3.7.2 - нұсқамалық талаптарға сай қималарды құру және грфикалық қосымшаларды рәсімдеу;
КҚ3.7.3 - геологиялық карталарда жыныстардың және әр түрлі жарылған бұзылымдар жатыстарының формаларын, жасын анықтау;
КҚ3.7.4 – компаспен жұмыс істеу;
КҚ3.7.5 - зертханалық жабдықтар және ыдысты пайдалану, әр түрлі талдау түрлеріне заттар мен химиялық реактивтерді дайындау; зертханалық журналдарды рәсімдеу;
КҚ3.7.6 - минералдар, кендер және тау жыныстарының макроскопиялық дала әдістерін пайдалану;
КҚ3.7.7 - минералдар мен тау жыныстарының кең таралуын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану;
КҚ3.7.8 - тау жыныстарын белгіленген генетикалық типтің диагностикасы және белгіленген топта олардың құрамындағы кварц пен қара түсті минералдардың қатысының мазмұны бойынша жатқызу;
КҚ3.7.9 - тау жыныстарында қазбалы фауна мен флораның бар болуын анықтау;
КҚ3.7.10 - тау жыныстарын сипаттау және оларға дала анықтамасын беру;
КҚ3.7.11 - әр түрлі геологиялық барлау жұимыстарында бастапқы құжаттарды енгізу;
КҚ3.7.12 - шөгінді тау жыныстарының литологиялық фация белгілерін анықтау және сипаттау; магматикалық, жанартау және метаморфиялық тау жыныстарының әр түрлі фацияларының өкілдерін сипаттау және анықтау;
КҚ3.7.13 - пайдалы қазба кенорындарын іздегенде минералдардың парагенезисі туралы білімді пайдалану;
КҚ3.7.14 - кенді денелердің негізгі элементтерін, сипатталған көлемдері мен формаларын анықтау, олардың пайда болуын белгілеу;
КҚ3.7.15- әр түрлі тәсілдермен жұмсақ және қатты жыныстар бойынша сынамаларды алу;
КҚ3.7.16 - геологиялық барлау қазбаларын сынамалағанда пайдаланатын, құралдармен, жабдықтармен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ3.7.17- барлық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру және орындау (маршруттық жұмыстар, өңдеуге дейін сынамаларды қоса санап, пайдалы қазба кенорындарының барлық түрлері бойынша жұмыстар);
КҚ3.7.18 - тау кен барлау қазбаларын үңгілегендегі жұмыс графиктерін, кезең графиктерін құру;
КҚ3.7.19 - геологиялық барлау жұмыстарының осы немесе бөгде кезеңдерінің жалпы тұжырымдамасын беру,
КҚ3.7.20 - барлау жүйесін және барлаудың техникалық құралдарын таңдау;

ПК3.7.21 - определять объемы всех видов геологоразведочных работ, указанных в проекте, на изучение какого-либо объекта;
ПК3.7.22 - производить измерения и вычисления площадей и объемов, выделенных для подсчета контуров рудных тел;
ПК3.7.23- составлять схемы категоризации и блокировки запасов;
ПК3.7.24 - составлять планы опробования, изолиний мощностей и содержаний;
ПК3.7.25 - составлять определенные главы проектов и отчетов;
ПК3.7.26 - составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию;
ПК2.7.27 - оформлять работы на персональном компьютере;
ПК3.7.28 - использовать совершенные типы компьютерных программ;
ПК3.7.29 - владеть компетенциями, предусмотренными программой одной из рабочих профессий.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 531
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0702000 - Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070201 2 – Машинист компрессора передвижного с электродвигателем*
070202 2 - Помощник бурильщика эксплуатационного и
разведочного бурения скважин при
электробурении*

КҚ3.7.21 - жобада көрсетілген белгілі бір нысанды оқып білу үшін, геологиялық барлаудың барлық түрлерінің нысандарын анықтау;
КҚ3.7.22 - кенді денелерді есептеу үшін белгіленген аудандары мен нысандарын өлшеу және есептеу;
КҚ3.7.23- - қорлардың категориялау және блоктаусұлбаларын құру;
КҚ3.7.24 - сынамалаудың, қуат пен мазмұн изосызықтарының жоспарларын құру;
КҚ3.7.25 - жобалар мен есептердің белгіленген тарауларын құру;
КҚ3.7.26 - дала жұмыстарына шығу актларын, оларды пайдалануға нысандарының дайындық актілерін құру;
КҚ3.7.27 - жеке компьютерде жұмыстарды рәсімдей алу;
КҚ3.7.28 - - қолданыстағы компьютерлі бағдарламалардың жетілген типтерін пайдалану;
КҚ3.7.29 - кез келген жұмыс мамндығы бағдарламаларының бірінде қарастырылған құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 135-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 531-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 - Геология, тау кен өндірісі және
пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0702000 - Пайдалы қазбалар кен орындарын
барлау технологиясы мен техникасы
Біліктілігі: 070201 2 – Электр қозғалтқышы бар жылжымалы
компрессор машинисі*
070202 2 - Электр бұрғылау кезінде
ұңғымаларды пайдалану және барлау
бұрғылаушысы көмекшісі*

- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.) и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД. 03
История Казахстана
Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан – суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости республики.
Знания:
- основные исторические факты, события, имена исторических и современных деятелей Казахстана.
Умения:
Ориентироваться в истории и современной политике Казахстана
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы физколлоидной химии и технологии получения ВМС
Теория растворов; основные понятия и законы состояния "жидкость-пар"; кипение растворов; электрохимия растворов; фазовые равновесия; правило Гиббса; виды систем; физико-химический анализ; поверхностные явления и физикохимия дисперсных систем; характеристика и классификация коллоидных систем; коллоидные растворы, их получение и основные свойства. Коагуляция и стабилизация коллоидных систем; растворы ВМС, их свойства и действие; растворы неэлектролитов; молекулярная масса; растворы электролитов; расчет констант и коэффициентов; ЭДС и термодинамика.
Знания:
- основные понятия химической термодинамики, общая характеристика растворов, основные положения теории электролитической диссоциации, понятия о дисперсных системах.
Умения:
- решать задачи с использованием закона термодинамики, определять скорость химической реакции, работать с приборами.
БК 5
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
ПК 2.4.2
ПК 2.4.6
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
ОПД. 02
Основы геодезии и маркшейдерского дела
Масштабы; план и карта; номенклатура карт; вешение и измерение линий; теодолитная съемка; нивелирование; тахеометрическая съемка; мензульная съемка; определение площадей; глазомерная съемка; аэрофотосъемка и фотограмметрия; основы маркшейдерского дела.
Знания:
- карты, планы, масштабы,
- оценка точности результатов измерения, сущность назначения различных видов съемки.
Умения:
выполнять теодолитную, нивелирную съемку (обрабатывать результаты
БК 2
БК 8

- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіби деңгейде әңгімелесе білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанынң әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- негізгі тарихи деректерді, оқиғаларды, тарихи және қазіргі заманғы Қазақстан қайраткерлерінің есімдерін білу.
Іскерліктер:
Қазақстан тарихы мен қазіргі саясатын бағдарлай алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің маманды дайындаудағы рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психо-физиологиялық негіздері; спорттық өзін-өзі жетілдірудің негіздері, кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу.
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Физколлоидті химия және ЖМБ алу технологиясының негіздері.
Ерітінділер теориясы; сүйықтық- бу жағдайларының негізгі түсініктері мен заңдары; ерітінділердің қайнауы; ерітінділердің электрохимиясы; фазалық тепе-теңділік; Гиббс ережесі; жүйелердің түрлері; физико-химиялық талдау; сыртқы құбылыстар мен дисперсті жүйелердің физикохимиясы; коллоидті жүйелердің топтастырылуы және сипаттамасы; коллоидті ерітінділер, олардың негізгі қасиеттері мен алынуы. Коллоидті жүйелердің коагуляциясы мен тұрақтандырылуы; растворы ЖМБ ерітінділері, олардың қасиеттері мен әрекеттері; бейэлектролиттердің ерітінділері; молекулярлы салмақ ; электролиттер ерітінділері; расчет констант және коэффициенттер есептеулері; ЭҚК және термодинамика
Білімдер:
- химиялық термодинамиканың негізгі түсініктерін, ерітінділердің жалпы сипаттамасын, электролитикалық диссоциацияның негізгі теорияларын, дисперсті жүйелер туралы түсінікті білу.
Іскерліктер:
- термодинамика заңдарын пайдалана отыра есептерді шығару,
Химиялық реакция жылдамдығын анықтау, аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
ЖКП. 02
Геодезия және маркшейдер ісінің негіздері.
Масштабтар; план және карта; карталардың номенклатурасы; желіні қадау және өлшеу;
Теодолиттік суретке түсіру; ниверлеу; тахеометрикалық суретке түсіру; мензуалды суретке түсіру; аудандарды анықтау; көз мөлшермен суретке түсіру; аэрофототүсіру және фотограмметрия; маркшейдер ісінің негіздері.
Білімдер:
- карталар, сызбалар, масштабтарды,
- өлшеу нәтижелерінің дәлдігін бағалауды,
әр түрлі суретке түсіру міндеттерінің мәнін білу.
Іскерліктер:
- теодолитті, ниверлі суретке түсіре алу керек (нәтижелерді өңдеу).
БҚ 2
БҚ 8

ПК 2.3.6
ОПД.03
Черчение.
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрическое построение и приемы вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение, правила разработки и оформления конструктивной документации, машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже, виды, разрезы, сечения, общая методология и логика решения графических задач, современные средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и элементов схем по специальности; использование компьютерных технологий в инженерной графике.
Знания:
- ГОСТы по оформлению чертежей, основы проектирования, методы построения комплексных чертежей.
Умения:
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции, выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 8
ПК 2.1.7
ОПД. 04
Общая геология.
Земля в мировом пространстве; геодезическая характеристика Земли; физические свойства Земли и ее внешние оболочки; строение Земли и земной коры; состав земной коры; геологические процессы и эволюция земной коры.
Знания:
- геохронологические и стратиграфические шкалы, основные особенности развития Земной коры,
- виды и методы геологических исследований.
Умения:
- определять на геологических картах возраст, генезис и условия залегания пород,
- определять по диагностическим признакам наиболее распространенные породообразующие минералы и горные породы,
- определять на геологических и тектонических картах складчатые и платформенные области
БК 2
БК 7
ПК 2.1.14
ПК 2.3.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.7
ОПД. 05
Основы электротехники, электроснабжения и электрооборудования ГРР.
Электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения, однофазные и трехфазные электрические цепи переменного тока; трансформаторы; электрические машины постоянного и переменного тока; электрические и магнитные элементы автоматики; приборы, выпрямители, стабилизаторы, усилители; электропривод для геологоразведочного оборудования, его характеристика, монтаж, эксплуатация и ремонт; электрическая аппаратура управления и защиты; электрооборудование геологоразведочных машин и механизмов; электроснабжение геологоразведочных работ; защитные средства.
Знания:
- свойства электрического и магнитного поля, основные формулы и законы,
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока, основные характеристики пускорегулирующей и защитной аппаратуры.
Умения:
- определять основные параметры и режимы генераторов и потребителей электрической энергии.
БК 2
БК 8

КҚ 2.3.6
ЖКП.03
Сызу.
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімду тәртіптері; геометриялық құрастыру мен контурлар, техникалық бөліктерді сызу әдістері; жобалап сызу, сындарлы құжаттарды дайындау мен рәсімдеу ережелері, машина жасайтын сызу, сызбадағы бейнелердің категориясы, графикалық есептерді шешудің түрлері, қималары, кескіндері, жалпы логикасы мен методологиясы, инженерлі графиканың қазіргі заманға сай құралдары, мамандық бойынша сызбалар мен кестелер элементтерін орындаудың әдістері мен тәсілдері; инженерлі графикада компьютерлі технологияларды қолдану.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу бойынша МЖМБС, жобалау негіздерін, кешенді сызбаларды құрудың әдістерін білу.
Іскерліктер:
- жазық, үлкен фигураларды аксометриялық жобада бейнелей алу, эскиздерді, орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу керек.
БҚ 8
КҚ 2.1.7
ЖКП. 04
Жалпы геология.
Ғаламдық кеңістіктегі Жер; Жердің геодезиялық және физикалық сипаттамасы; жер қыртысы; онық құрылысы және құрамы; геологиялық үрдістер мен жер қыртысының эволюциясы
Білімдер:
- геохронологиялық және стратиграфиялық шәкілдерді, Жер қыртысы дамуының негізгі ерекшеліктерін,
геологиялық зерттеулердің негізгі түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарда жыныстар жатысының жасын, генезисін және жағдайларын анықтай алу;
- диагностикалық белгілері бойынша ең көп таралған жыныстарды тудыратын минералдар мен тау жыныстарын анықтай алу,
- геологиялық және тектоникалық карталарда қатпарлы және платформалы аймақтарын анықтай алу керек.
БҚ 2
БҚ 7
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.7
ЖКП. 05
Электротехника, ГБЖ-ны электрмен қамтамасыз ету және электрлі жабдықтар негіздері.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электр тізбегі;
электромагнетизм; электрлік өлшемдер, айнымалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар;
тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары; автоматиканың электрлі және магнитті элементтері; аспаптар, түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер; геологиялық барлау жабдықтарына арналған электр жетектер, оның сипаттамасы, монтажы пайдалануы және жөндеу; басқару мен қорғаныстың электр аппаратурасы; геологиялық барлау машиналары мен механизмдердің электр жабдықтары; геологиялық барлау жұмыстарды электрмен қамтамасыз ету; қорғаныс құралдары.
Білімдер:
- электрикалық және магнитті өріс қасиеттерін, негізгі заңдар мен формулаларды,
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін, өлшеуге арналған аспаптарды, электр тоғының сипаттамаларын, қосып реттейтін және қорғаныс аппараттарының негізгі сипаттамаларын білу.
Іскерліктер:
- электр энергиясын сатып алушы мен генераторлардың жұмыс істеу тәртіптерін және негізгі параметрлерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 8

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД. 07
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности, системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию
Умения:
пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Бурение скважин.
Скважина и ее элементы; основные операции при бурении скважин, физико-механические свойства горных пород и методы их определения, буримость горных пород; способы разрушения пород при бурении; общие данные и основы проектирования конструкций скважин для различных способов бурения; породоразрушающий и вспомогательный инструмент, определение параметров режима бурения для различных способов бурения.
Знания:
- способы разрушения горных пород;
- теоретические основы и технология бурения разведочных скважин;
- методика, назначение и виды применения скважин обсадными трубами, их типы;
- виды аварий и их ликвидация;
- технология сооружения скважин на воду.
Умения:
- составлять геологотехнологический наряд.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.14
ПК 2.4.1
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП. 06
Металтану және сындарлы материалдар.
Қара металдар өндірісі, металтану мен термиялық өңдеу негіздері; қатты қорытпалар, оларды геологиялық барлау салаларында қолдану; түсті металдар; антифрикационды қорытпалар; бейметалл материалдар (пластмассалар, резеңке техникалық заттар, лакпен қаптау), оларды геологиялық барлау ісінде қолдану; металдар коррозиясы.
Білімдер:
- қазіргі заман өндірісінің негізгі қасиеттерін, металды және бейметалл материалдарын тәжірибеде қолдануды білу.
Іскерліктер:
- нақтылы тәжірибелік міндеттерді шешу үшін материалдар түрлерін таңдай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.14
ЖКП. 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себебтері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- ҚР Заңдарын және еңбек туралы заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұңғымаларды бұрғылау.
Ұңғыма және оның элементтері;
Ұңғымаларды бұрғылағанда қолданылатын негізгі операциялар,
Тау жыныстарының физико-механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері, тау жыныстрының бұрғылануы;
Бұрғылау кезінде тау жыныстарын талқандау әдістері;
әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған ұңғыма құрылымдарын жобалау негіздері мен жалпы мәліметтер; жыныстарды талқандайтын және қосымша құралдар, әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған бұрғылаудың тәртіп параметрлерін анықтау.
Білімдер:
- тау жыныстарын бұзу әдістерін;
- барлау ұңғымаларының теориялық негіздерін және бұрғылау технологиясын;
- ұңғымаларды жағалата құбырлармен отырғызудың міндеті мен түрлері және олардың типтері;
- апаттық жағдайлар және оларды жою;
- су ұңғымалар құрылысының технологиясын білу.
Іскерліктер:
- геологтехнологиялық нарядты құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.14
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7

ПК 2.410
ПК 2.4.12
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.5.16
СД. 02
Основы гидравлики и промывочные жидкости.
Основы гидравлики; виды жидкостей; гидростатическое давление; закон Паскаля; схема работы гидроподъемников; приборы для измерения давления; условия равновесия жидкостей в сообщающихся сосудах; давление на стенки труб; закон Архимеда; гидродинамика: уравнение неразрывности истока; уравнение Бернулли; движение жидкости в трубах; потери напора; гидравлический удар; принцип работы гидравлических машин, их основные виды; гидропривод; промывочные жидкости, их роль при бурении, функции промывочных агентов, материал для приготовления, параметры жидкостей; приборы для определения качества растворов; виды очистных агентов и область их применения, улучшение качеств растворов; химическая обработка, приготовление и очистка промывочных жидкостей; охрана окружающей среды от загрязнения промывочными жидкостями; охрана труда при приготовлении и очистке промывочных жидкостей.
Знания:
- общие сведения о статике и динамике жидкости, классификации, область применения насосов и гидродвигателей, виды промывочной жидкости.
Умения:
- выбирать гидравлические машины для конкретных условий, исходные материалы для приготовления промывочной жидкости.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
СД. 03
Горное и буровое оборудование.
Буровое, горное оборудование и средства малой механизации, применяемые при различных способах бурения; станки и установки колонкового бурения; оборудование для производства спускоподъемных операций, оборудование для промывки скважин, буровые вышки и мачты; грузоподъемные приспособления, силовые приводы буровых установок, буровые установки роторного, шнекового, ударно-канатного, вибрационного способов бурения, оборудование для откачки воды из скважин; горное оборудование для проходки горных выработок в сыпучих, мягких и слабых скальных породах (отбойные молотки, землеройные машины), оборудование для бурения шпуров, компрессорные станции, погрузочные машины и шахтный транспорт, оборудование для подъема, водоотлива, для проветривания и освещения; перспективы развития горно-буровой техники.
Знания:
- устройство, принцип работы, правило эксплуатации буровых станков, вспомогательного оборудования, классификация технической характеристики буровых установок.
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание и ремонт оборудования, контролировать его техническое состояние.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.410
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.16
АП. 02
Гидравлика негіздері және жуу сұйықтықтары.
Гидравлика негіздері; сұйықтықтардың түрлері; гидростатикалық қысым; Паскаль заңы;гидро көтергіштердің жұмыс істеу кестесі; қысымды өлшеуге арналған аспаптар; сұйықтықты құюға арналған ыдыстағы сұйықтықтардың тепе-теңділік жағдайы; құбырлар қабырғасына қысым; Архимед заңы; гидродинамика: берік көздер теңдеуі; Бернулли теңдеуі; құбырлардағы сұйықтықтардың қозғалысы; қысымды жоғалту;
Гидравликалық соққы; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципі, олардың негізгі түрлері; гидрожетек; жуып-шаятын сұйықтықтар, олардың бұрғылаудағы ролі, жуып-шаятын агенттердің қызметтері, дайындауға арналған материалдар, сұйықтықтар параметрлері; ерітінділер сапасын анақтайтын аспаптар; тазалау агенттерінің түрлері және оларды қолдану аймағы, ерітінділер сапасын жақсарту; жуып-шаятын сұйықтықтардың химиялық өңдеуі, дайындау және тазалау; жуып-шаятын сұйықтықтардың ластануынан қоршаған ортаны қорғау; жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындағанда және тазалағанда еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сұйықтықтардың статикасы мен динамикасы туралы жалпы мағлұматтарды, сорғылар мен гидроқозғалтқыштардың жіктелуін, пайдалану аймағын, жуып-шаятын сұйықтықтардың түрлерін білу.
Іскерліктер:
- нақтылы жағдайлар үшін гидравликалық машиналарды, жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау үшін бастапқы материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
АП. 03
Тау-кен және бұрғылау жабдықтары.
Әр түрлі бұрғылау тәсілдерінде қолданатын бұрғылау, тау-кен жабдықтары және төмен механизация құралдары, колонковалық бұрғылаудың станоктары мне қондырғылары; көтеріп-түсіру операция өндірістеріне арналған жабдықтар, ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар, бұрғылау мұнаралары мен мачталар; жук-көтергіш құралдары, бұрғылау қондырғыларының күштік жетектері, роторлы, шнекті, соққы-арқандыбұрғылау қондырғылары, бұрғылаудың дірілдік тәсілдері, ұңғымалардан суды шығаруға арналған жабдықтар; сусымалы, жұмсақ және әлсіз тасты жыныстарда тау-кен қазбаларын үңгілеу үшін арналған жабдықтар (шойбалғалар, жер қазатын машиналар), шпурларды бұрғылауға арналған жабдықтар, компрессорлы бекеттер, жук машиналары және шахта көліктері, көтеруге, сутөкпеге, желдету мен жарықтандыруға арналған жабдықтар; тау-кен-бұрғылау техникасының болашақтағы дамуы.
Білімдер:
- құрылғыларды, жұмыс істеу принциптерін, бұрғылау станоктарының, қосымша жабдықтарының пайдалану ережелерін, бұрғылау қондырғы техникалық сипаттамаларының жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет ету мен жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру, оның техникалық жағдайын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.13
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
ПП 01.1
ПП 01.2
Слесарная
Задачи и цели практики. Правила безопасности при работе в механических мастерских. Знакомство со слесарным инструментом, рабочим местом. Приемы пользования измерительным инструментом, приемы измерений. Рубка, правка и резка металлов. Клепка пластин по размерам. Гнутье листов, прутиков, труб. Опиловка металла. Сверление, зенкерование, развертывание отверстий и нарезание резьбы. Шабровка. Распиливание, притасовка, притирка и доводка. Пайка металла, Кузнечные работы. Газосварочные и электросварочные работы. Работа на металлорежущих станках, режим резания, обработки.
Умения:
- обрабатывать и соединять металлы различными методами.
Навыки:
- безопасно работать на слесарном, станочном, сварочном оборудовании
БК 2
БК 3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.3.12
ПК 2.5.14
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.10
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПП 01.4 По приобретению рабочей профессии
Квалификация 070201 2- Машинист компрессора передвижного с электродвигателем
Практика по приобретению профессии 070201 2- "Машинист компрессора передвижного с электродвигателем".
Задачи и цели практики, правила техники безопасности по проведению работ, промышленная санитария, отработка безопасных приемов установками и выполнение операции по подготовке установки, остановки ее, перемещение на другую точку. Работа на компрессорных станциях с электродвигателем с заданным режимом. Техосмотры (ежедневный, периодический, сезонный), подготовка станции к консервации.
Умения:
- определять типы и размеры электродвигателей, проводить монтаж заземления, соблюдать правила эксплуатации.
Навыки:
- подготавливать ПКС к работе, поддерживать ее работу с заданными режимами, своевременно обслуживать ПКС.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-
2.1.15
Квалификация 070202 2-Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении
По приобретению рабочей профессии 070202 2 - "Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении".
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ. Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария. Работа на буровых установках роторного, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения. Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций. Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками.
Умения:
- производить монтаж, заземление электродвигателей, проводить техобслуживание узлов и агрегатов, собирать снаряд
Навыки:
- осуществлять пуск, установку буровых насосов, оказывать помощь машинисту бурового станка в спускоподъемных операциях, ликвидации аварий и т.д..
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.8
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
КП 01 1
КП 01 2
Слесарлық.
Іс–тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары. Механикалық шеберханаларда жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережесі. Слесарлы аспаптармен, жұмыс орындарымен таныстыру. Өлшеу аспаптарын қолдану тәсілдері, өлшеу тәсілдері. Металдарды шабу, кесу, егеу (қайрау). Жалпақ тілікті (металл) мөлшер бойынша тойтару. Табақтар, шыбықтар, құбырларды майыстыру. Металлды арамен кесу. Тесікті бұрғылау, кеңейту және қазнақты тілу. Шабровкалау. Арамен тілу, жапсыру, қысу, қалпына келтіру.
Металлды дәнекерлеу.Темір соққылау жұмыстары. Газбен және электрмен пісіру жұмыстары. Металл кескіш станоктарда жұмыс істеу, кесу тәртібі, кескіштерді өңдеу, оның құрылымы, оларды қайрау (егеу), өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
- әр түрлі әдістермен металдарды байланыстыру және өңдеудің ережелері мен тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- слесарлы, пісіретін және станогтық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істей алу керек.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.3.12
КҚ 2.5.14
Геологиялық.
Геологиялық құрылыстың қысқаша сипаттамасы.
Тау жыныстары мен минералдардың үлгілер жиынымен таныстыру. Қауыпсіздік техникасы бойынша нұскама. Дала кезеңі.
Жол бағдарының міндеттері. Дала жұмыстарын бақылау ережелерімен таныстыру. Жергілікте жерде бағдарлау, бақылау нүктелерін табу, оларды картаға түсіру. Жыныстар ашылымдарының құжаттары және олардың жатыстарын, түйіскендерін, жарықтардың дәрежесін, мору зонасын, минералдану және т.б. формалары мен элементтерін анықтау.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.10
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Күштік қондырғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша.
Жұмыс орының ұйымдастыру, құрал-саймандарды, жабдықтарды дайындау. Іштей жанатын қозғалтқышқа, электр қозғалтқышқа, беріліс қорабқа, тарату қорабқа, жетектерге қызмет көрсету. Есептерді дайындау
Білімдер:
- күштік қондырғылардың түрлерін, техникалық қызмет көрсету мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- агрегатқа құятын май түрлерін таңдау, электр қозғалтқыштарға қызмет көрсету.
ПП 01.4 Жұмыс мамандығын алу бойынша
Біліктілігі 070201 2 "Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі"
070201 2 "Электр қозғалтқышы бар жылжымалы компрессор машинисі" жұмыс мамандығын алу бойынша іс-тәжірибе. Іс-тәжірибенің міндеттері мен мақсаттары, жұмысты жүргізу бойынша техника қауіпсіздік ережелері, өндірістік санитария, қондырғылармен қауіпсіздік тәсілдерін өңдеу және қондырғыларды дайындау бойынша операцияларды орындау, оны тоқтату, басқа нүктеге ауыстыру. Белгіленген тәртіптерімен электр қозғалтғышы бар компрессорлы бекеттердегі жұмыс. Технологиялық бақылаулар (күнделікті, кезеңмен, мезгілмен).
Бұзылмау үшін бекеттерді дайындау.
Іскеліктер:
- электр қозғалтқыштардың типтері мен көлемдерін, құрылғысын, бір ұшын жерге жіберуін, монтажын, ЖКБ типтерін, құрылғысын, пайдалану ережелерін білу.
Дағдылар:
- ЖКБ жұмысқа дайындай алу, оның жұмысын белгіленген тәртіптермен ұстай алу, уақытылы ЖКБ жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.1-
2.1.15
Біліктілігі 070202 2- "Эксплуатационды және барлау мақсатында ұңғымаларды электрбұрғылау кезінде бұрғылаушы көмекшісі"".
070202 2 "Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушысы көмекшісі" жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен өндірістік санитария.
Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп- түсіру операцияларын орындау. Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау.
Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Білімдер:
- электрқозғалтқыштардың құрылғысын, монтажын, бір ұшын жерге жіберуін, бұрғылаудағы барлық жұмыс түрлерін, оларды орындау тәртібін, бұрғылау мұнарасының құрылғысын, бұрғылау қондырғысының негізгі элементтерін білу.
Іскерліктер:
- бұрғылау сорғыларын жіберу, қондыру, бұрғылау станок машинисіне көтеріп-түсіру операцияларында көмек көрсету, апаттық жағдайлардың алдын ала білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.2.1-
2.2.15
Квалификация 070203 2-Машинист шурфопроходческого агрегата
По приобретению рабочей профессии 070203 2 - "Машинист шурфопроходческого агрегата".
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ, правила ТБ при проведении работ. Работы на буровых установках шнекового бурения и в шурфопроходческих бригадах, отработка безопасных приемов работы, выбор рациональных режимов проходки, подготовка инструментов, отбор образцов пород, ведение геологотехнической документации, техническое обслуживание установки, организация, ликвидация работ, консервация установки.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при проходке шурфов, проводить техническое обслуживание ШУ.
Навыки:
- управлять установкой для проходки шурфов, применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.3.1-
2.3.14
Квалификация 070204 2-Помощник машиниста буровой установки
По приобретению рабочей профессии 070204 2 - "Помощник машиниста буровой установки".
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ. Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария. Работа на буровых установках колонкового, роторного, шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения. Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций. Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками. Заклинка керна при колонковом бурении, отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин, определение углубки и механической скорости бурения. Ведение геолого-технической документации. Работа на станции по приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
проводить монтаж, заземление электродвигателей, сборку снаряда, подготовку инструмента.
Навыки:
осуществлять пуск, установку буровых насосов, оказывать помощь машинисту бурового станка в спускоподъемных операциях, ликвидации аварий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
2.4.15
Квалификация 070205 2-Машинист буровой установки
По приобретению рабочей профессии 070205 2 - "Машинист буровой установки".
Задачи и цели практики, геологическое строение района работ. Правила техники безопасности при проведении работ и промышленная санитария на полигоне. Работа на буровых установках колонкового, роторного, шнекового, ударно-канатного и ударно-вращательного бурения. Отработка безопасных приемов управления установками и выполнение спускоподъемных операций. Подготовка инструмента. Сборка снарядов. Выбор рациональных режимов бурения согласно ГТН при бурении различными наконечниками. Заклинка керна при колонковом бурении, отбор образцов пород, контрольный замер глубины скважин, определение углубки и механической скорости бурения. Ведение геолого-технической документации. Работа на станции по приготовлению промывочных жидкостей.
Умения:
подготавливать инструмент, собирать снаряд, соблюдение техники безопасности, оценка рациональных режимов бурения,
Навыки:
руководить технологическим процессом проходки скважин.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.2.1-
2.2.15
Біліктілігі: 070203 2-"Шыңырау қазу агрегаты машинисі".
070203 2 – "Шыңырау қазу агрегаты машинисі" жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы. Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі. Шурф өтетін бригадаларда және шнекті бұрғылау қондырғыларындағы жұмыстар, жұмыстың қауіпсіз тәсілдерін өңдеу, үңгілеудің рационалды тәсілдерін таңдау, құрал-саймандарды дайындау, жыныстардың үлгілерін іріктеу, геологотехникалық құжаттарды еңгізу, қондырғының техникалық қызмет көрсетуі, жұмыстарды ұйымдастыру, жою, қондырғыны бұзылмайтын ету.
Іскерліктер:
- шурфтардың үңгілу кеізде қауіпсіздік техникаларын сақтау, ШҚ техникалық ықзмет көрсету.
Дағдылар:
- шурфтарды үңгілеу үшін қондырғыларды басқару, негізгі құралдарды, жабдықтар мен саймандарды технологиялық үрдістерді жүзеге асыру үшін пайдалана алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.3.1-
2.3.14
Біліктілігі 070204 2-"Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі"
070204 2 "Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі" жұмыс мамандығын алу бойынша іс-тәжірибе.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы –айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау.
Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
- электрқозғалтқыштардың типтері мен көлемдерін, құрылғысын, монтажын, бір ұшын жерге жіберуін, жіберу аппаратурасын, барлық жұмыс түрлерін, технологиялық үрдістің әр түрлі операцияларын білу.
Дағдылар:
- көтеріп-түсіру операцияларында және апаттарды жоюға қатысу, жуып-шаятын ерітіндіні дайындай алу, оның сапасын бақылай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-
2.4.15
Біліктілігі 070205 2 "Бұрғылау қондырғысының машинисі"
070205 2 "Бұрғылау қондырғыларының машинисі" жұмыс мамандығын алу бойынша.
Іс-тәжірибенінің міндеттері мен мақсаттары, жұмыс ауданының геологиялық құрылысы.
Жұмысты жүргізген кезде техниқа қауіпсіздігі мен полигондағы өндірістік санитария. Роторлы, соққылы-арқанды және соққылы-айналмалы бұрғылау қондырғыларындағы жұмыс. Басқарудың қауіпсіз тәсілдерін қондырғылармен өңдеу және көтеріп-түсіру операцияларын орындау.
Құрал-сайманды дайындау. Снарядтарды жинау. Әр түрлі ұштықтармен бұрғылағанда МТН сай бұрғылаудың рационалды тәртіптерін таңдау. Колонкалық бұрғылауда жынысөзекке сына қағу, жыныстар үлгісін іріктеу, ұңғымалардың тереңдігінің соңғы бақылауы, бұрғылаудың механикалық жылдамдығы мен тереңдігін анықтау. Тау-техникалық құжаттарды енгізу. Жуып-шаятын сұйықтықтарды дайындау бойынша бекеттердегі жұмыс.
Іскерліктер:
Аспаптарды дайындау, снарядтарды жинау, қауіпсіздік техникасын сақтау, бұрғылаудың тиімді режимдерін бағалау.
Дағдылар:
- ұңғымаларды ұңғылаудың технологиялық үрдісін басқара алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.5.1-
2.5.11
ПП 02
Производственная практика
Цели и задачи. Знакомство с проектом на производство работ, составление графика прохождения практики. Правила техники безопасности при бурении скважин. Знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород. Знакомство с конструкцией скважины, оборудованием, инструментом, правилами их эксплуатации. Технология бурения скважин. Крепление, тампонирование, искривление скважин. Способы предупреждения и ликвидации аварий. Первичная документация. При проходке горных выработок знакомство с геологическим строением участка, свойствами пород. Подготовка оборудования к работе. Операции технологического цикла проходки горных выработок. Бурение шпуров. Зарядка и взрывание шпуров. Уборка породы. Проветривание горных выработок и водоотлив. Крепление горных выработок. Документация.
Умения:
подготавливать оборудование к работе, организовывать безопасное условия труда, управлять установками по бурению скважин различного назначения.
Навыки:
участия в технологическом процессе
БК 1-БК 8
ПК 2.1.1-2.5.16
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Развитие по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение
Знания:
- иностранный язык, владеть лексическим (1200-1400 ед.) и грамматическим уровнем необходимым для чтения со словарем, тексты социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы физколлоидной химии и технологии получения ВМС
Теория растворов; основные понятия и законы состояния "жидкость-пар"; кипение растворов; электрохимия растворов; фазовые равновесия; правило Гиббса; виды систем; физико-химический анализ; поверхностные явления и физикохимия дисперсных систем; характеристика и классификация коллоидных систем; коллоидные растворы, их получение и основные свойства. Коагуляция и стабилизация коллоидных систем; растворы ВМС, их свойства и действие; растворы неэлектролитов; молекулярная масса; растворы электролитов; расчет констант и коэффициентов; ЭДС и термодинамика.
Знания:
- основные понятия химической термодинамики, общая характеристика растворов, основные положения теории электролитической диссоциации, понятия о дисперсных системах.
Умения:
- решать задачи с использованием закона термодинамики, определять скорость химической реакции, работать с приборами..
БК 5

КҚ 2.5.1-
2.5.11
КП 02
Өндірістік практика
Мақсаттары мен міндеттері. Жұмыстарды өндіру жобасымен танысу, іс-тәжірибеден өту кестесін құру. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері. Учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Ұңғыма конструкциясымен, жабдықтармен, құралдармен, аспаптармен, оларды пайдалану ережелерімен танысу. Ұңғымаларды бұрғылау технологиясы. Ұңғымаларды бекіту, тампон қою, бұрмалау. Апаттарды ескерту және жою тәсілдері. Бастапқы құжаттама. Тау-кен қазбаларын ұңғылау кезінде учаскенің геологиялық құрылымдарымен, жыныстардың қасиеттерімен танысу. Жабдықтарды жұмысқа дайындау. Тау-кен қазбаларын ұңғылаудың технологиялық циклінің операциялары. Шпурларды бұрғылау. Шпурларды зарядтау және жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және шпурларды жару. Жыныстарды жинау. Тау-кен қазбаларын желдету және су ағызу. Тау қазындыларын бекіту. Құжаттама.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жұмысқа дайындау, жұмыстардың қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыру, әртүрлі қызметтегі ұңғымаларды бұрғылау бойынша нұсқаулықтарды басқару.
Дағдылар:
Технологиялық үрдістерге қатысу.
БҚ
1-БҚ 8
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.5.16
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, іс-тәжірибелердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, Іскерліктер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер модулі
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмы жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффиксті сөзжасам; конверсия –сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:
- шетел тілін, кәсіптік және әлеуметтік бағыттағы мәтіндерді, сөздікпен оқу үшін қажетті, лексикалық (1200- 1400 бірлік) және грамматикалық деңгейде игеру.
Іскерліктер:
- тұрмыстық және кәсіптік деңгейде сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Физколлоидті химия және ЖМБ алу технологиясының негіздері.
Ерітінділер теориясы; сүйықтық- бу жағдайларының негізгі түсініктері мен заңдары; ерітінділердің қайнауы; ерітінділердің электрохимиясы; фазалық тепе-теңділік; Гиббс ережесі; жүйелердің түрлері; физико-химиялық талдау; сыртқы құбылыстар мен дисперсті жүйелердің физикохимиясы; коллоидті жүйелердің топтастырылуы және сипаттамасы; коллоидті ерітінділер, олардың негізгі қасиеттері мен алынуы. Коллоидті жүйелердің коагуляциясы мен тұрақтандырылуы; ЖМБ ерітінділері, олардың қасиеттері мен әрекеттері; бейэлектролиттердің ерітінділері; молекулярлы салмақ ; электролиттер ерітінділері; расчет констант және коэффициенттер есептеулері; ЭҚК және термодинамика
Білімдер:
- химиялық термодинамиканың негізгі түсініктерін, ерітінділердің жалпы сипаттамасын, основные электролитикалық диссоциацияның негізгі теорияларын, дисперсті жүйелер туралы түсінікті білу.
Іскерліктер:
- термодинамика заңдарын пайдалана отыра есептерді шығару,
Химиялық реакция жылдамдығын анықтау, аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 5

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ОПД. 06
Металловедение и конструкционные материалы.
Производство черных металлов; основы металловедения и термической обработки; твердые сплавы, применение в геологоразведочной отрасли; цветные металлы; антифрикционные сплавы; неметаллические материалы (пластмассы, резинотехнические изделия, лакокрасочные покрытия), их применение в геологоразведочном деле; коррозия металлов.
Знания:
- основные свойства современного производства, практическое применение металлических и неметаллических материалов.
Умения:
- выбирать тип материалов для решения конкретных практических задач.
БК 5
ПК 2.1.8
ПК 2.2.14
ПК 2.3.9
ПК 2.4.14
ОПД. 07
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности, системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Бурение скважин.
Скважина и ее элементы; основные операции при бурении скважин, физико-механические свойства горных пород и методы их определения, буримость горных пород; способы разрушения пород при бурении; общие данные и основы проектирования конструкций скважин для различных способов бурения; породоразрушающий и вспомогательный инструмент, определение параметров режима бурения для различных способов бурения.
Знания:
- способы разрушения горных пород;
- теоретические основы и технология бурения разведочных скважин;
- методика, назначение и виды применения скважин обсадными трубами, их типы;
- виды аварий и их ликвидация;
- технология сооружения скважин на воду.
Умения:
- составлять геологотехнологический наряд.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖКП 06
Металтану және сындарлы материалдар.
Қара металдар өндірісі, металтану мен термиялық өңдеу негіздері; қатты қорытпалар, оларды геологиялық барлау салаларында қолдану; түсті металдар; антифрикационды қорытпалар; бейметалл материалдар (пластмассалар, резеңке техникалық заттар, лакпен қаптау), оларды геологиялық барлау ісінде қолдану; металдар коррозиясы.
Білімдер:
- қазіргі заман өндірісінің негізгі қасиеттерін, металды және бейметалл материалдарын тәжірибеде қолдануды білу.
Іскерліктер:
- нақтылы тәжірибелік міндеттерді шешу үшін материалдар түрлерін таңдай алу керек.
БҚ 5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.14
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себебтері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер, қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі, өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асыту және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұңғымаларды бұрғылау.
Ұңғыма және оның элементтері;
Ұңғымаларды бұрғылағанда қолданылатын негізгі операциялар,
Тау жыныстарының физико-механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері, тау жыныстрының бұрғылануы;
Бұрғылау кезінде тау жыныстарын талқандау әдістері;
әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған ұңғыма құрылымдарын жобалау негіздері мен жалпы мәліметтер; жыныстарды талқандайтын және қосымша құралдар, әр түрлі бұрғылау әдістеріне арналған бұрғылаудың тәртіп параметрлерін анықтау.
Білімдер:
- тау жыныстарын талқандау әдістерін;
- барлау ұңғымаларының теориялық негіздерін және бұрғылау технологиясын;
- ұңғымаларды жағалата құбырлармен отырғызудың міндеті мен түрлері және олардың типтері;
- апаттық жағдайлар және оларды жою;
- су ұңғымалар құрылысының технологиясын білу.
Іскерліктер:
- геологтехнологиялық нарядты құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.14
ПК 2.4.1
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.410
ПК 2.4.12
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.5.16
СД 02
Горное дело.
Горные работы и горные выработки; буровзрывные работы; технология и техника бурения шпуров; взрывчатые материалы, способы и средства взрывания, основные расчеты при производстве взрывных работ; паспорт буровзрывных работ; вентиляция, освещение и водоотлив при проведении горных выработок, погрузка и транспортировка породы, крепление геологоразведочных выработок, проведение горизонтальных, вертикальных и наклонных выработок, проведение выработок в сложных горно-геологических условиях; проходка канав и траншей; организация горноразведочных работ, основы разработки месторождений полезных ископаемых; охрана окружающей среды и рекультивация земель при производстве горных работ.
Знания:
- виды горных работ, способы механизации, способы разрушения горных пород, способы транспортировки разрушенной горной породы, технология и техника проведения горных работ, вентиляция, освещение водоотлив, способы крепления горных выработок.
Умения:
- выбирать способ разрушения горных пород в зависимости от условий горнотехнических условий, работать с приборами для контроля состояния рудничной атмосферы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.5
ПК 2.1.14
ПК 2.3.1
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.10
СД 03
Основы гидравлики и промывочные жидкости.
Основы гидравлики; виды жидкостей; гидростатическое давление; закон Паскаля; схема работы гидроподъемников; приборы для измерения давления; условия равновесия жидкостей в сообщающихся сосудах; давление на стенки труб; закон Архимеда; гидродинамика: уравнение неразрывности истока; уравнение Бернулли; движение жидкости в трубах; потери напора; гидравлический удар; принцип работы гидравлических машин, их основные виды; гидропривод; промывочные жидкости, их роль при бурении, функции промывочных агентов, материал для приготовления, параметры жидкостей; приборы для определения качества растворов; виды очистных агентов и область их применения, улучшение качеств растворов; химическая обработка, приготовление и очистка промывочных жидкостей; охрана окружающей среды от загрязнения промывочными жидкостями; охрана труда при приготовлении и очистке промывочных жидкостей.
Знания:
- общие сведения о статике и динамике жидкости, классификации, область применения насосов и гидродвигателей, виды промывочной жидкости.
Умения:
- выбирать гидравлические машины для конкретных условий, исходные материалы для приготовления промывочной жидкости.;
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.14
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.410
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.16
АП. 02
Тау-кен ісі.
Тау-кенжұмыстары және тау-кен қазбалары; бұрғылап-жару жұмыстары; шпурларды бұрғылау технологиясы мен техникасы; жарылыс материалдары, жарудың тәсілдері мен құралдары, жару жұмыстар өндірісіндегі негізгі есептемелер; бұрғылап-жару жұмыстарының паспорты; желдету, жарықтандыру және тау-кен жұмыстарын жүргізген кездегі сутөкпе, жыныстарды тиеу және тасымалдау, геологиялық барлау қазбаларын бекіту, көлденең, тік және көлбеу қазба жұмыстарын жүргізу, қиын тау-кен геологиялық жағдайларда қазба жұмыстарын жүргізу: арна мен жыраларды үңгілеу; тау-кен-барлау жұмыстарын ұйымдастыру, пайдалы қазба кен шығару негіздері;тау-кен жұмыстарының өндірісінде қоршаған ортаны қорғау және жердің топырақ құнарлығын қалпына келтіру.
Білімдер:
- тау-кен жұмыстарының түрлерін, механизация тәсілдерін, тау жыныстарын талқандау тәсілдерін, талқандалған тау жыныстарын тасымалдау тәсілдерін, тау-кен жұмыстарды жүргізудің технологиясы мен техникасын, желдету, жарықтандыру, сутөкпені, тау-кен қазбаларын бекіту тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- тау–техникалық жағдайларға байланысты тау жыныстарын талқандау тәсілдерін таңдай алу,
-кен атмосфера жағдайын бақылау үшін аспаптармен жұмыс істей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.14
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.10
АП. 03
Гидравлика негіздері және жуып-шаятын сұйықтықтар.
Гидравлика негіздері; сұйықтықтардың түрлері; гидростатикалық қысым; Паскаль заңы;гидро көтергіштердің жұмыс істеу кестесі; қысымды өлшеуге арналған аспаптар; сұйықтықты құюға арналған ыдыстағы сүйықтықтардың тепе-теңділік жағдайы; құбырлар қабырғасына қысым; Архимед заңы; гидродинамика: берік көздер теңдеуі; Бернулли теңдеуі; құбырлардағы сұйықтықтардың қозғалысы; қысымды жоғалту;
Гидравликалық соққы; гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципі, олардың негізгі түрлері; гидрожетек; жуып-шаятын сұйықтықтар, олардың бұрғылаудағы ролі, жуып-шаятын агенттердің қызметтері, дайындауға арналған материалдар, сұйықтықтар параметрлері; ерітінділер сапасын анақтайтын аспаптар; тазалау агенттерінің түрлері және оларды қолдану аймағы, ерітінділер сапасын жақсарту; жуып-шаятын сүйықтықтардың химиялық өңдеуі, дайындау және тазалау; жуып-шаятын сүйықтықтардың ластануынан қоршаған ортаны қорғау; жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындағанда және тазалағанда еңбекті қорғау.
Білімдер:
- сұйықтықтардың статикасы мен динамикасы туралы жалпы мағлұматтарды, сорғылар мен гидроқозғалтқыштардың жіктелуін, пайдалану аймағын, жуып-шаятын сұйықтықтардың түрлерін білу.
Іскерліктер:
- нақтылы жағдайлар үшін гидравликалық машиналарды, жуып-шаятын сүйықтықтарды дайындау үшін бастапқы материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.4.11
ПК 2.5.11
СД 04
Горное и буровое оборудование.
Буровое, горное оборудование и средства малой механизации, применяемые при различных способах бурения; станки и установки колонкового бурения; оборудование для производства спускоподъемных операций, оборудование для промывки скважин, буровые вышки и мачты; грузоподъемные приспособления, силовые приводы буровых установок, буровые установки роторного, шнекового, ударно-канатного, вибрационного способов бурения, оборудование для откачки воды из скважин; горное оборудование для проходки горных выработок в сыпучих, мягких и слабых скальных породах (отбойные молотки, землеройные машины), оборудование для бурения шпуров, компрессорные станции, погрузочные машины и шахтный транспорт, оборудование для подъема, водоотлива, для проветривания и освещения; перспективы развития горнобуровой техники.
Знания:
- устройство, принцип работы, правило эксплуатации буровых станков, вспомогательного оборудования, классификация технической характеристики буровых установок.
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание и ремонт оборудования, контролировать его техническое состояние.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.13
ПК 2.3.6
ПК 2.4.3
ПК 2.5.8
СД 05
Основы автоматики и КИП.
Основные элементы измерительных приборов и средств автоматики, основные датчики для измерения технологических параметров процесса бурения; аппаратура серии "Курс", "Румб"; основы дефектоскопии, контроль за износом бурильных труб, дефектоскопия бурового оборудования и инструмента; основные средства автоматизации горноразведочных работ (водоотлива, вентиляции, шахтных подъемных машин, компрессорных установок); автоматизация работ в ремонтных мастерских; основы микропроцессорной техники, применяемой при проведении геологоразведочных работ.
Знания:
- приборы и методика измерения параметров режима и контроля процесса бурения.
Умения
- определять оптимальные параметры режима бурения по показателям контрольно-измерительных приборов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.5.7
СД 06
Автомобили и тракторы.
Роль транспорта на геологоразведочных работах и особенности его использования, требование к конструкции автомобилей и тракторов; общее устройство автомобилей и тракторов; основы эксплуатации; охрана труда и техника безопасности на автотракторном транспорте.
Знания:
- устройство автомобиля, применяемые ГСМ, сроки техобслуживания и ремонта.
Умения:
- производить разборку, сборку основных узлов автомобиля.
БК 1
БК2

КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.11
АП. 04
Тау-кен және бұрғылау жабдықтары.
әр түрлі бұрғылау тәсілдерінде қолданатын бұрғылау, тау-кен жабдықтары және төмен механизация құралдары, колонковалық бұрғылаудың станоктары мне қондырғылары; көтеріп-түсіру операция өндірістеріне арналған жабдықтар, ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар, бұрғылау мұнаралары мен мачталар; жук-көтергіш құралдары, бұрғылау қондырғыларының күштік жетектері, роторлы, шнекті, соққы-арқандыбұрғылау қондырғылары, бұрғылаудың дірілдік тәсілдері, ұңғымалардан суды шығаруға арналған жабдықтар; сусымалы, жұмсақ және әлсіз тасты жыныстарда тау-кен қазбаларын үңгілеу үшін арналған жабдықтар (шойбалғалар, жер қазатын машиналар), шпурларды бұрғылауға арналған жабдықтар, компрессорлы бекеттер, жук машиналары және шахта көліктері, көтеруге, сутөкпеге, желдету мен жарықтандыруға арналған жабдықтар; тау-кен-бұрғылау техникасының болашақтағы дамуы.
Білімдер:
- құрылғыларды, жұмыс істеу принциптерін, бұрғылау станоктарының, қосымша жабдықтарының пайдалану ережелерін, бұрғылау қондырғы техникалық сипаттамаларының жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет ету мен жабдықтарды жөндеуді жүзеге асыру, оның техникалық жағдайын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.8
АП. 05
Автоматика және БӨА негіздері.
Өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын, бұрғылау үрдісінің технологиялық параметрлерін өлшеу үшін негізгі берілістер: "Курс", "Румб" сериялы аппаратурасы; дефектоскопия негіздері, бұрғылау құбырларының тозуын бақылау, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандарының дефектоскопиясы; тау-кен-барлау жұмыстарының негізгі автоматизация құралдары (сутөкпе, желдеткіш, шахта көтеру машиналары, компрессорлы қондырғылар); жөндеу шеберханаларындағы жұмыс автоматизациясы; геологиялық барлау жұмыстарындағы микро-процессорлы техника негіздері.
Білімдер:
- аспаптарды және тәртіп парметрлерін өлшеу әдістері мен бұрғылау үрдісін бақылауды білу.
Іскерліктер:
- бақылап-өлшейтін аспаптар көрсеткіштері бойынша бұрғылаудың үйлесімді тәртіп параметрлерін анықтай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.7
АП. 06
Автомобильдер және тракторлар.
Геологиялық барлау жұмыстарында транспорт рөлі және оларды пайдалану ерекшеліктері, автомобильдер мен тракторлардың құрылымдарына қойылатын талаптар; автомобильдер мен тракторлардың жалпы құрылғысы; пайдалану негіздері; автотракторлы транспортта еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- ГСМ қолданылатын автомобиль құрылғысын, жөндеу мен техникалық қызмет көрсету мерзімдерін білу.
Іскерліктер:
- автомобильдің негізгі түйіндерін бұзып, жинай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 2.1.1 - иметь представление о современном парке передвижных компрессорных станций (ПКС), их технических характеристик;
ПК 2.1.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики;
ПК 2.1.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.1.4 - подготовить ПКС к работе, проверить исправность всех узлов и механизмов;
ПК 2.1.5 - знать типы ПКС, устройство, очередность операций пуска силового электродвигателя и компрессора;
ПК 2.1.6 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.1.7 - работать с технической документацией;
ПК 2.1.8 - проводить периодически техосмотр и техобслуживание, штатный ремонт ПКС;
ПК 2.1.9 - поддерживать работу ПКС с заданными режимами;
ПК 2.1.10 - выявлять неисправности систем ПКС и своевременно их исправлять;
ПК 2.1.11 - контролировать своевременную заправку и качество масла, охлаждающей жидкости;
ПК 2.1.12 - вести эксплуатационные документы;
ПК 2.1.13 - обслуживать своевременно предохранительные механизмы, соединения, воздухопроводы и электродвигатель;
ПК 2.1.14 - оценивать соответствие технических возможностей данной ПКС поставленной задаче и обосновывать рациональное ее решение;
ПК 2.1.15 - проводить работы по консервации, расконсервации и перемещению ПКС.
2.2 070202 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении*.
ПК 2.2.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2. 2.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.2.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.2.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.2.5 - участвовать в процессе монтажа, демонтажа бурового оборудования, транспортные установки на другую точку;
ПК 2.2.6 - чистить, смазывать станки, насос, циркуляционную систему;
содержать в порядке инструменты, оборудование буровой установки, осветительные и отопительные устройства;
ПК 2.2.7 - знать виды работ, производимых на буровой, порядок выполнения различных операций технологического процесса;
ПК 2.2.8 - участвовать в работах по подготовке к пуску буровой установки;
ПК 2.2.9 - осуществлять пуск, остановку буровых насосов и наблюдать за их работой;
ПК 2.2.10 - оказывать помощь машинисту бурового станка в работах по сборке, разборке, спуску, подъему и наращиванию бурового снаряда и обсадных труб;

КҚ 2.1.1 - қазіргі заманға сай жылжымалы компрессорлар бекеттерінің (ЖКБ) паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.1.2 - физика, электротехника, техникалық механика теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.1.3 - жіберу электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың көлемдерін білу керек;
КҚ 2.1.4 - ЖКБ жұмысқа дайындау, барлық түйіндер мен механизмдердің дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.1.5 - ЖКБ түрлерін, қондырғысын, компрессор мен күштік электроқозғалтқыш жіберу операцияларының кезектілік ретін білу;
КҚ 2.1.6 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.1.7 - техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.8 - ЖКБ кезеңмен технологиялық бақылауын және технологиялық қызмет көрсетуін, штаттық жөндеу жұмыстарын тексеру.
КҚ 2.1.9 - белгіленген тәртіптермен ЖКБ жұмыс тәртібін сақтау;
КҚ 2.1.10 - ЖКБ жарамсыз жүйелерді табу және оларды уақытылы жөндеу;
КҚ 2.1.11 - суыту сұйықтығына уақытылы майдың құюын және майдың сапасын бақылау;
КҚ 2.1.12 - эксплуатационды құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.1.13 - сақтандыратын механизмдермен, байланыстармен, ауа құбырларымен және электрқозғалтқышпен уақытылы жұмыс істеу;
КҚ 2.1.14 - белгіленген міндетке ЖКБ техникалық мүмкіндіктерінің сай келуін бағалау және оның тиімді шешімін дәлелдеу;
КҚ 2.1.15 - ЖКБ тоқтатып қоюын және қайта іске қосуын, жылжыту жұмыстарын жүргізу.
2.2 070202 2 - Электр бұрғылау кезінде ұңғымаларды пайдалану және барлау бұрғылаушы көмекшісі *
КҚ 2.2.1 - қазіргі заманға сай жылжымалы компрессорлар бекеттерінің (ЖКБ) паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.2.2 - физика, электротехника, техникалық механика теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.2.3 - жіберу электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың көлемдерін білу керек;
КҚ 2.2.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.2.5 - бұрғылау жабдықтарының құрама бөліктері, бөлшектеу үрдісіне, басқа жерге транспорттық қондырғыларды орнатуға қатысу;
КҚ 2.2.6 - айналмалы жүйені, станоктарды, сорғыны тазалау және майлау, жарықтандырғыш және жылыту құрылғыларын, бұрғылау қондырғыларының жабдықтарын, құрал-саймандарын ұқыпты ұстау;
КҚ 2.2.7 - бұрғылау жұмыстарында жүргізілетін жұмыстарды, әр түрлі технологиялық үрдіс операцияларын орындау тәртібін білу;
КҚ 2.2.8 - бұрғылау қондырғысының қосуға дайындау бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.2.9 - бұрғылау сораптарының қосуын, тоқтатуын жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.2.10 - бұрғылау станок машинисіне, бұрғылау снарядтарын және жағалата отырғызған құбырларды жинауға, бұзуға, түсіру мен көтеру жұмыстарына көмектесу;

ПК 2.2.11 - готовить промывочный раствор и обрабатывать его химреагентами, производить замеры параметров промывочной жидкости;
ПК 2.2.12 - осуществлять необходимые операции под руководством машиниста по ликвидации осложнений и аварий в скважине, сборке и разборке ловильного инструмента, смене талевого каната.
ПК 2.2.13 - знать устройство буровой вышки, назначение ее основных конструктивных элементов, основные узлы буровой установки, их назначение и принцип действия;
ПК 2.2.14 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.2.15 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.3. 070203 2 – Машинист шурфопроходческого агрегата*
ПК 2.3.1 - иметь представление о современных способах проходки шурфов, технических средствах и их характеристиках;
ПК 2.3.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.3.3 - знать типы и характеристики различных силовых установок (электродвигатели, ДВС);
ПК 2.3.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.3.5 - участвовать в планировке площадки для размещения шурфопроходческой установки (ШУ), монтаже, демонтаже, транспортировке и подготовке к работе;
ПК 2.3.6 - выполнять межсменный и участвовать в плановом техническом обслуживании и текущем ремонте ШУ;
ПК 2.3.7 - участвовать в выполнении погрузо-разгрузочных работах;
ПК 2.3.7 - управлять ШУ (агрегатом, краном) при проходке шурфов;
ПК 2.3.8 - участвовать в выполнении операций при проходке шурфов;
ПК 2.3.9 - контролировать состояние и правильную эксплуатацию оборудования и инструменты;
ПК 2.3.10 - знать способы и технологию проходки шурфов;
ПК 2.3.11 - знать устройство и правила эксплуатации ШУ и электрооборудования;
ПК 2.3.12 - знать правила и порядок технического обслуживания и текущего ремонта ШУ;
ПК 2.3.13 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.3.14 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.4 070204 2 – Помощник машиниста буровой установки*
ПК 2.4.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2.4.2 - знать теоретические основы физики, электротехники, технической механики, физколлоидной химии;
ПК 2.4.3 - знать типоразмеры электродвигателей, устройство, монтаж, заземление, подключение, пусковую электроаппаратуру;
ПК 2.4.4 - поддерживать безопасные условия труда;
ПК 2.4.5 - участвовать в процессе монтажа, демонтажа бурового оборудования, транспортные установки на другую точку;

КҚ 2.2.11 - жуу ерітіндісін дайындау және оны химиялық реагентармен өңдеу, жуу сұйықтық параметрлерін өлшеу;
КҚ 2.2.12 - ұңғымаларда, ұстап қалу құралының бөлшектерін жинау мен бұзуында, талий арқанын ауыстырғанда және т.б. апаттық жағдайлар мен қиындықтарды жою бойынша машинист жетекшілігімен қажетті операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.2.13 - бұрғылау мұнарасының құрылымын, оның негізгі құрылымдық элементтерін, бұрғылау қондырғысының негізгі түйіндерін, олардың тағайындалу мен жұмыс істеу принципін білу;
КҚ 2.2.14 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін жабдықтар мен құрылғыларды, негізгі құрал–саймандарды қолдану;
КҚ 2.2.15 – жұмыста өз еңбегін ұйымдастырудың алдынғы қатарлы әдістерін қолдана білу.
2.3. 070203 2 - Шыңырау қазу агрегаты машинисі*
КҚ 2.3.1 - қазіргі заманға сай шурфтарды өткізу әдістері жайлы, олардың техникалық құралы мен сипаттамасын білу;
КҚ 2.3.2 – физика, электротехника, техникалық механика, физколлоидті химия теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.3.3 -әр түрлі күштік қондырғылардың (электрқозғалғыштар, ДВС) сипаттамаларын және түрлерін білу;
КҚ 2.3.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау;
КҚ 2.3.5 - шурф өтетін қондырғыларды (ШҚ) орнату үшін алаңды жоспарлауда, бөлшектерді құрастыру мен бөлшектеуде, тасымалдау мен жұмысқа дайындауда қатысу;
КҚ 2.3.6 - ШҚ жеңіл-желпі жөндеу мен жоспарлы техникалық жұмыс істеуінде қатысу және ауысым аралықтарды орындау;
КҚ 2.3.7 - көтеріп-түсіру жұмыстарын орындауға қатысу;
КҚ 2.3.7 - шурфтар өткенде ШҚ (агрегатпен, кранмен) басқару;
КҚ 2.3.8 - шурфтар өткен кезде операцияларды орындауға қатысу;
КҚ 2.3.9 - жабдықтар мен құрал-саймандарды дұрыс пайдалану және жағдайын бақылау;
КҚ 2.3.10 - шурфтардың өту технологиясын және әдістерін білу;
КҚ 2.3.11 - электр жабдықтар және ШҚ пайдалану ережелері мен құрылғысын білу;
КҚ 2.3.12 - ШҚ жеңіл-желпі жөндеу мен техникалық қызмет көрсету тәртіптері мен ережелерін білу;
КҚ 2.3.13 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін негізгі құрылғы мен жабдықтарды, құрал –саймандарды қолдану,
КҚ 2.3.14 - өз еңбегін ұйымдастыруда басты әдістерді білу және қолдану.
2.4 070204 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.4.1 - қазіргі заманға сай бұрғылау қондырғыларының паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.4.2 - физика, электротехника, техникалық механика, физколлоидті химия теориялық негіздерін білу;
КҚ 2.4.3 - электр апаратурасына қосу, жерге қосу, құрама бөліктерін, қондырғысын, электроқозғалтқыштардың типо-көлемдерін білу керек;
КҚ 2.4.4 - қауіпсіз еңбек жағдайларын қолдау;
КҚ 2.4.5 - бұрғылау жабдықтарының құрама бөліктеріне, бөлшектеу үрдісіне, басқа жерге транспорттық қондырғыларды орнатуға қатысу;

ПК 2.4.6 - чистить, смазывать станки, насос, циркуляционную систему, содержать в порядке инструменты, оборудование буровой установки, осветительные и отопительные устройства;
ПК 2.4.7 - знать виды работ, производимых на буровой, порядок выполнения различных операций технологического процесса;
ПК 2.4.8 - участвовать в работах по подготовке к пуску буровой установки;
ПК 2.4.9 - осуществлять пуск, остановку буровых насосов и наблюдать за их работой;
ПК 2.4.10 - оказывать помощь машинисту бурового станка в работах по сборке, разборке, спуску, подъему и наращиванию бурового снаряда и обсадных труб;
ПК 2.4.11 - готовить промывочный раствор и обрабатывать его химреагентами, производить замеры параметров промывочной жидкости;
ПК 2.4.12 - осуществлять необходимые операции под руководством машиниста по ликвидации осложнений и аварий в скважине, сборке и разборке ловильного инструмента, смене талевого каната.
ПК 2.4.13 - знать устройство буровой вышки, назначение ее основных конструктивных элементов, основные узлы буровой установки, их назначение и принцип действия;
ПК 2.4.14 - применять основные инструменты, приспособления и оборудование для осуществления технологического процесса;
ПК 2.4.15 - знать и уметь применять в работе передовые методы организации своего труда.
2.5. 070205 2 - Машинист буровой установки
ПК 2.5.1 - иметь представление о современном парке буровых установок, их технических характеристиках;
ПК 2.5.2 - знать свойства, условия залегания горных пород, подземных вод;
ПК 2.5.3 - обеспечивать безопасные условия труда на буровой установке;
ПК 2.5.4 - руководить работой бригады, принимать и сдавать смену;
ПК 2.5.5 - принимать передовые методы организации труда;
ПК 2.5.6 - вести первичную документацию;
ПК 2.5.7 - понимать технологический процесс и правила бурения различных типов скважин в различных геологических условиях;
ПК 2.5.8 - проводить монтаж, демонтаж бурового и силового оборудования, организовывать погрузочно-разгрузочные работы, транспортировку грузов;
ПК 2.5.9 - управлять установками по бурению геологоразведочных, структурно-поисковых, картировочных, гидрогеологических и сейсморазведочных скважин;
ПК 2.5.10 - осуществлять технологический процесс колонкового и бескернового бурения;
ПК 2.5.11 - руководить работами по приготовлению, утяжелению и химической обработке промывочной жидкости и контролировать ее параметры в процессе проводки скважины;

КҚ 2.4.6 - айналмалы жүйені, станоктарды, сорғыны тазалау және майлау, жарықтандырғыш және жылыту құрылғыларын, бұрғылау қондырғыларының жабдықтарын, құрал-саймандарын ұқыпты ұстау;
КҚ 2.4.7 - бұрғылау жұмыстарында жүргізілетін жұмыстарды, әр түрлі технологиялық үрдіс операцияларын орындау тәртібін білу;
КҚ 2.4.8 - бұрғылау қондырғысының қосуға дайындау бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.4.9 - бұрғылау сорғыларды қосуын, тоқтатуын жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау; КҚ 2.4.10 - бұрғылау станок машинисіне, бұрғылау снарядтарын және жағалата отырғызған құбырларды жинауға, бұзуға, түсіру мен көтеру жұмыстарына көмектесу;
КҚ 2.4.11 - жуу ерітіндісін дайындау және оны химиялық реагентармен өңдеу, жуу сұйықтық параметрлерін өлшеу;
КҚ 2.4.12 - ұңғымаларда, ұстап қалу құралының бөлшектерін жинау мен бұзуында, талий арқанын ауыстырғанда және т.б. апаттық жағдайлар мен қиындықтарды жою бойынша машинист жетекшілігімен қажетті операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.13 - бұрғылау мұнарасының құрылымын, оның негізгі құрылымдық элементтерін, бұрғылау қондырғысының негізгі түйіндерін, олардың тағайындалу мен жұмыс істеу принципін білу;
КҚ 2.4.14 - технологиялық үрдісті жүзеге асыру үшін негізгі жабдықтар мен құрылғыларды, құрал–саймандарды қолдану;
КҚ 2.4.15 – жұмысында өз еңбегін ұйымдастырудың басты әдістерін қолдану және білу.
2.5. 070205 2 - Бұрғылау қондырғыларының машинисі *
КҚ 2.5.1 - қазіргі заманға сай бұрғылау қондырғыларының паркі жайлы, олардың техникалық сипаттамасын білу;
КҚ 2.5.2 - жер асты суларының, сонымен бірге тау жыныстарының белгілерін, жағдайларын және қасиеттерін білу;
КҚ 2.5.3 - бұрғылау қондырғысында қауыпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.4 - бригада жұмысын жетекшілік ету, ауысымды қабылдау және тапсыру;
КҚ 2.5.5 - еңбекті ұйымдастырудың алдынғы қатарлы әдістерін қолдану;
КҚ 2.5.6 - бастапқы құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.5.7 - әр түрлі геологиялық жағдайларда, түрлі ұңғыма типтерінде бұрғылау ережелерін және технологиялық үрдісті түсіну;
КҚ 2.5.8 - бұрғылау және күштік жабдықтар бөлшектерін жинау мен бұзу жұмыстарын жүргізу, тиеу-түсіру жұмыстарын, жүктердің тасымалдануын ұйымдастыру;
КҚ 2.5.9 - геологиялық барлау, құрылымды-іздеу, картаға түсіру, гидрогеологиялық және сейсмо-барлау ұңғымаларын бұрғылау бойынша қондырғыларды басқару;
КҚ 2.5.10 - колоналық және кернсіз бұрғылауда технологиялық үрдісті жүзеге асыру;
КҚ 2.5.11 - жуатын сұйықтықты дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу жұмыстарын жетекшілік ету және ұңғыманы өткізу үрдісінде оның параметрлерін бақылау;

ПК 2.5.12 - подготавливать скважину к проведению геофизических исследований и содействовать их выполнению;
ПК 2.5.13 - спускать в скважину обсадные трубы, участвовать в работе по оборудованию устья скважины, цементажу, разглинизации и установке фильтров;
ПК 2.5.14 - ликвидировать все виды аварий и осложнений;
ПК 2.5.15 - руководить и участвовать в работах по смене и переоснастке талевого каната;
ПК 2.5.16 - обосновать принципы и методы подбора рационального режима бурения в зависимости от характера проходимых пород и условий их залегания.
3. Специалист среднего звена
3.7. 070207 3 - Техник
ПК 3.7.1 - знать условия формирования и размещения МПИ, методику их поисков и разведки;
ПК 3.7.2 - знать технические основы электротехники, устройство электрических машин, технические и эксплуатационные характеристики электрооборудования буровых и горных машин, принципиальные схемы электроустановок, организацию энергоснабжения геологоразведочных работ;
ПК 3.7.3 - применять металлические и неметаллические материалы для ремонтных работ в конкретных условиях;
ПК 3.7.4 - составлять схематические геологические разрезы, стратиграфические колонки, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые;
ПК 3.7.5 - организовывать подготовительные работы для проведения геофизических работ в скважинах;
ПК 3.7.6 - проводить работы по выбору, обслуживанию и эксплуатации электрооборудования;
ПК 3.7.7 - контролировать выполнения правил ТБ в буровой бригаде, проводить расследование и учет несчастных случаев на производстве;
ПК 3.7.8 - знать теоретические основы и технологию бурения скважин различного типа;
ПК 3.7.9 - работать на персональном компьютере;
ПК 3.7.10 - составлять проекты на проходку любых типов скважин в конкретных геологических условиях и геолого-технический наряд;
ПК 3.7.11 - проводить сборку-разборку бурового и горного оборудования и механизмов;
ПК 3.7.12- производить расчеты буровзрывных работ, вентиляции, освещения, водоотлива, погрузки и транспортировки горных пород, крепления горных выработок;
ПК 3.7.13 - определять и устранять неисправности горного и бурового оборудования, автотранспортных средств;
ПК 3.7.14 - определять параметры промывочной жидкости и регулировать качество ее в процессе бурения;
ПК 3.7.15 - снимать показания с контрольно-измерительных приборов и расшифровывать диаграммы;
ПК 3.7.16 - контролировать технологию и параметры режима бурения скважин;
ПК 3.7.17 - знать технологию бурения направленных и многоствольных скважин, технические средства для направленного бурения;

КҚ 2.5.12 - геофизикалық зерттеулерге ұңғыманы дайындау және олардың орындалуына көмектесу;
КҚ 2.5.13 - ұңғымаға жағалата отырғызған құбырларды түсіру, ұңғыма сағасын жабдықтау, цементаж, саздану және сүзгілерді қондыру бойынша жұмыстарға қатысу;
КҚ 2.5.14 - барлық қауіпті жағдайлар мен қиындықтарды жою;
КҚ 2.5.15 - талий арқанын жаңадан жабдықтау мен ауысым бойынша жұмыстарға қатысу және жетекшілік ету;
КҚ 2.5.16 - жыныстардың өту сипаттамасынан және олардың жатыс жағдайынан, бұрғылаудың тиімді тәртіп әдістері мен принциптерін дәлелдеу.
3.Орта буын маманы
3.7. 070207 3 - Техник
КҚ 3.7.1 - ПҚК қалыптасу жағдайлары мен орналасуын, олардың іздеу мен барлау әдістемесін білу;
КҚ 3.7.2 - электротехниканың техникалық негіздерін, электр машиналарының құрылғыларын, бұрғылау және тау машина электр жабдықтарының техникалық және эксплуатационды сипаттамаларын, электрқондырғылардың принципті сызбаларын, геологиялық барлау жұмыстарын энергиямен қамтамасыз етуін білу;
КҚ 3.7.3 - нақты жағдайларда жөндеу жұмыстары үшін металл және бейметалл материалдарды қолдану;
КҚ 3.7.4 - геологиялық қима, стратиграфиялық бағаналар сызбаларын құру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау;
КҚ 3.7.5 - ұңғымаларда геофизикалық жұмыстарды жүргізу үшін дайындау жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.7.6 - электр жабдықтарды таңдау, пайдалану мен іске қосылуы бойынша жұмыстар атқару;
КҚ 3.7.7 - бұрғылау бригадасында ҚТ ережелерінің орындалуын бақылау, өндірісте қайғылы жағдайларды есепке алу және тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.8 - әр түрлі типті ұңғымаларды бұрғылау технологиясы мен теориялық негіздерін білу;
КҚ 3.7.9 - дербес компьютерде жұмыс істеу;
КҚ 3.7.10 - нақтылы геологиялық жағдайларда және геолого-техникалық нарядта кезкелген ұңғыма түрлерін үңгілеуге жобалар құрастыру;
КҚ 3.7.11 - бұрғылау тау-кен жабдықтары мен механизмдерге жинап-бөлшектеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.12- бұрғылау-жару жұмыстарын, желдеткіштерді, жарықтандыруларды, сутөкпені, тау жыныстарын тиеу мен тасымалдауды, тау қазбаларының бекемдігін есептеу;
КҚ 3.7.13 - тау-кен және бұрғылау жабдықтарының, автокөлік құралдарының бүлінгендерін анықтау және жою;
КҚ 3.7.14 - жуу сұйықтық параметрлерін анықтау және оның сапасын бұрғылау үрдісінде реттеу;
КҚ 3.7.15 - бақылап-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру және диаграммаларды шешу;
КҚ 3.7.16 – ұңғымаларды бұрғылау режимінің технологиялары мен өлшемдерін бақылау;
КҚ 3.7.17 - бағытталған және көп оқпанды бұрғылау технологиясын, бағытталған бұрғылау үшін техникалық құралдарды білу;

ПК 3.7.18 - производить бурение скважин различным буровым инструментом;
ПК 3.7.19 - производить расширение, тампонаж и цементацию скважины;
ПК 3.7.20 - производить чистку скважины, обсадку и извлечение обсадных труб, принимать меры по предупреждению аварий в скважине, а также:
ПК 3.7.21 - ликвидировать аварии и технические неполадки;
ПК 3.7.22 - производить монтаж, демонтаж и перевозку буровых агрегатов;
ПК 3.7.23 - знать основной, вспомогательный и аварийный буровой инструмент и применять его для решения конкретной задачи;
ПК 3.7.24 - управлять буровыми установками различных типов, отбирать керн, образцы горных пород и пробы воды;
ПК 3.7.25 – владеть компетенциями, предусмотренными одной из рабочих профессий.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 535
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0703000 Гидрогеология и инженерная геология

КҚ 3.7.18 - ұңғымаларда әр түрлі бұрғылау құрал-саймандарымен бұрғылау жұмысын жүргізу;
КҚ 3.7.19 - ұңғыманы ұлғайту, тығындау және цементтеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.20 - ұңғыманы тазалау, жағалата орнықтырған құбырларды алу жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ 3.7.21- ұңғымалардағы апаттардың алдын-алу жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ: КҚ 2.1.21 – апаттар мен техникалық апаттарды жою;
КҚ 3.7.22 - бұрғылау агрегаттарының бөлшектерін жинау және бөлшектеу, тасымалдау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.7.23 - негізгі, қосымша және апаттық жағдайдағы бұрғылау құрал-саймандарын білу және оны нақты міндеттерді шешу үшін қолдану;
КҚ 3.7.24 - әр түрлі типтегі бұрғылау қондырғыларын басқару, жынысөзекті, тау жыныстарының үлгілерін және су сынамасын алу.
КҚ 3.7.25 – кез келген жұмыс мамандықтарының біреуінде көрсетілген құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 139-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 535-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және
пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0703000 Гидрогеология және инженерлік геология

ПК2.1.5
ПК2.1.6
ПК2.7.14
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ОПД 08
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин; основные технологические процессы бурения; вспомогательные работы, сопутствующие бурению. Основные виды бурения: колонковое бурение, ударно-канатное бурение; основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и транспортировка породы; крепление выработок. Основы вскрытия и разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ. инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.2.2
ПК2.2.4
СД 00
Специальные дисциплины
01
Гидрогеология
Вода в природе; физические и водные свойства горных пород; основные сведения по гидрогеотермии; физические свойства, химический и актериологический составы подземных вод; верховодка и грунтовые воды, артезианские и подземные воды в трещинноватых, закарстованных породах и в области развития многолетнемерзлых пород; минеральные, промышленные и термальные воды; виды движения воды в породах и основные законы фильтрации; гидродинамические особенности потоков подземных вод; установившееся движение подземных вод в однородных и неоднородных пластах; неустановившееся движение подземных вод; подпор грунтовых вод; движение подземных вод в районах гидротехнических сооружений и водохранилищ, в районах орошения и осушения земель, к водозаборным и дренажным сооружениям; определение гидрогеологических параметров
Знания:
типы, генезис, характеристики подземных вод, гидродинамические особенности потоков, гидрогеологические параметры водоносных горизонтов
Умения:
определять пригодность подземных вод к использованию в питьевых или хозяйственных целях, рассчитывать параметры водоносных горизонтов, строить карты изолиний уровней
БК 1
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД 02
Инженерная геология
Формирование физико-технических свойств грунтов; вода и воздух в грунтах; показатели физико-технических свойств грунтов; гранулометрический состав; физические свойства грунтов; свойства и состояние глинистых и песчаных грунтов при взаимодействии их с водой; деформационные и прочностные свойства песчаных и глинистых грунтов; твердые горные породы;
Знания:
гензис и физико-механические свойства грунтов, классификации грунтов по различным показателям
Умения:
определять типы грунтов, их происхождение и свойства
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.7.14
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
ЖКП 08
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физикалық-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғымалар конструкциясына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; бұрғылаумен қатар жүретін қосымша жұмыстар. Бұрғылаудың негізгі түрлері: бағаналы бұрғылау, соққылы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісінің негіздері: бұрғылау-қопару жұмыстары қолданылатын жерасты барлау тау-кен қазбаларын жүргізу, желдету, су төкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды тіреу. Пайдалы қазба кенорындарын ашудың және өндірудің негіздері, қопару жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғымалар мен тау-кен қазбаларының жіктелуін, бұрғылау мен үңгілеудің түрлі тәсілдерін қолдану жағдайларын, жұмыстарды жүргізу технологиясын, инструментті.
Іскерліктер:
- нақты жағдайларда таулы-бұрғылау жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтар мен қажетті бұрғылау тәсілін таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидрогеология
Табиғаттағы су; тау жыныстарының физикалық және сулы қасиеттері; гидрогеотермия бойынша негізгі мәліметтер; жерасты суларының физикалық қасиеттері, химиялық және бактериологиялық құрамы; қалқымасу және грунт сулары, жарықшақ, карстталған жыныстардағы және көп жылдық тоң жыныстарының дамуы аймағындағы артезиан және жерасты сулары; минералды, өнеркәсіптік және термалық сулар; жыныстардағы су қозғалысының түрлері және сүзілудің негізгі заңдары; жерасты сулары ағындарының гидродинамикалық ерекшеліктері; біртекті және біртекті емес қаттардағы жерасты суларының орныққан қозғалысы; жерасты суларының орнықпаған қозғалысы; грунт суларын тіреу; гидротехникалық құрылыстар мен бөгендердің аудандарындағы, жерлерді суландыру және құрғату аудандарындағы, сутартқы әне құрғату аудандарындағы жерасты суларының қозғалысы; гидрогеологиялық параметрлерді анықтау
Білімдер: жерасты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамаларын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін, сутұтқыш горизонттардың гидрогеологиялық параметрлерін
Іскерліктер: ауыз су немесе шаруашылық мақсаттарда жерасты суларының жарамдылығын анықтау, сутұтқыш горизонттардың параметрлерін есептеу, деңгейлердің изосызықтарының карталарын құру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП 02
Инженерлік геология
Грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің қалыптасуы; грунттардағы ауа және су; грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің көрсеткіштері; түйірөлшемдік құрам; грунттардың физикалық қасиеттері; сумен әркеттескендегі сазды және құмды грунттардың қасиеттері мен жағдайы; құмды және сазды грунттардың деформациялық және беріктік қасиеттері; қатты тау жыныстары;
Білімдер:
грунттардың генезисі мен физикалық-механикалық қасиеттерін, түрлі көрсеткіштер бойынша грунттардың жіктелуін
Іскерліктер:
грунттардың түрлерін, олардың жаралуы мен қасиеттерін анықтау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.12
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.10
СД 03
Основы инженерных сооружений
Основные строительные материалы; основные строительные машины и механизмы; земляные работы; основание и фундаменты; промышленные и гражданские сооружения;
Знания:
состав и свойства основных строительных материалов, назначение и характеристики строительных машин и механизмов
Умения:
подбирать строительные материалы и механизмы для решения поставленных задач
БК 1
БК 5
ПК2.1.4
СД 04
Основы гидравлики и гидрометрии
Жидкость и ее физические свойства; основы гидростатики; основы гидродинамики; режимы движения жидкости и гидравлические сопротивления; напорное движение в трубах; истечение жидкости из отверстий и насадок; истечение жидкости через водосливы; движение жидкости в открытых руслах и каналах; уровень воды; глубина рек; скорость течения воды; расход воды; качество вод и степень их загрязнения; охрана водных ресурсов и основы водного законодательства; виды воды на Земле; круговорот воды в природе и водный баланс; речной сток; методы расчленения гидрографов речного стока; гидрометрический метод оценки полезного питания и основные характеристики подземного стока; статистические методы, применяемые при расчетах поверхностного и подземного стока.
Знания:
основные законы статики и динамики жидкости, движение жидкости в различных условиях, методы оценки параметров движения поверхностных вод
Умения:
определять гидравлическое сопротивление потоку в различных условиях, рассчитывать водный баланс территории
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
ПП 01.1
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе и проведение разбивки профилей
БК 1
БК 2
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.10
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1. 6
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.1.13
ПК2.2.2
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.10
ПП 01.3
Горно-буровая
Знакомство с местом практики, инструкция по технике безопасности.
Бурение неглубоких скважин. Колонковое бурение. Ударно-механическое бурение. Роторное бурение. Проведение открытых горных выработок. Знакомство с подземными горизонтальными и вертикальными выработками. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов
Умения
Подготовка скважины к работе, освоение водоносного горизонта,
Навыки:
Проводить документацию скважин,
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.2.1
ПП 01.4
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов, ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород. Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных, магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
- применять диагностические признаки минералов и горных пород,
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 5
ПК2.1.10
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
ПК2.2.11
ПП 01.5
По приобретению рабочей профессии.
Квалификация 070301 2 "Рабочий на гидрогеологических работах"
ПП. 01.5
Практика по приобретению рабочей профессии 070301 2 "Рабочий на гидрогеологических работах"
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности. Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях. Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов.
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины, документировать горно-буровые выработки, проводить откачки, наливы, отбирать пробы и подготавливать их к лабораторным анализам.
Навыки:
-работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
АП 03
Инженерлік құрылыстардың негіздері
Негізгі құрылыс материалдары; негізгі құрылыс машиналары мен механизмдері; жер жұмыстары; іргетастар мен фундаменттер; өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстар;
Білімдер:
- негізгі құрылыс материалдарының құрамы мен қасиеттерін, құрылыс машиналары мен механизмдерінің міндеті мен сипаттамаларын
Меңгереді: қойылған міндеттерді шешу үшін құрылыс материалдары мен механизмдерді іріктеу
БҚ 1
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ӨО КП ОО
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
КП 01.1
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КП 01.2
Геологиялық.
практика аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу;
маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1. 6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
КП 01.3
Таулы-бұрғылау практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Білімдер:
- Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КП 01.4
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері.
Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін,
Іскерліктер:
- сәйкес белгілер бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КП 01.5
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша.
Біліктілігі: "Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы"
КП 01.5
070301 2 "Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы" кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттау, сутартуларды, құймаларды жүргізу, сынамаларды іріктеу және оларды зертханалық талдауларға дайындау.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК2.1.1-2.1.16
ПП. 01.5
Практика по приобретению профессии 070302 2"Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах"
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности. Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях. Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов.
Умения:
отбирать все виды проб в различных условиях, маркировать, упаковывать, представлять в лабораторию
- промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках до установленного уровня, обрабатывать, маркировать вести учет промывочных контрольных проб, соблюдать нужную скорость движения воды для выделения шлихов из песка.
Навыки:
-работы по шлиховому опробованию
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК2.2.1-2.2.14
ПП.02
Производственная технологическая практика
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами гидрогеологических и инженерно-геологических работ, имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах гидрогеологических работ, где требуется специалист профессионального уровня или техника-геолога; составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе, оформлять результаты полевых работ, участвовать в составлении отчета.
Навыки:
-работы по избранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
ПК2.1.1-2.2.14
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Развитие по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное
Знания:
- казахский (русский) язык в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:

КҚ 2.1.1-2.1.16
КП 01.5
070302 2 "Геологиялық түсіру және іздеу жұмыстары жұмысшысы" кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- әртүрлі жағдайларда сынамалардың әртүрлі түрлерін іріктеу, белгілеу, орау, зертханаға жіберу;
- массалық түпшаймалар сынамаларын жуу және бектілген деңгейге дейін латоктарда орнату, жуу бақылау сынамаларын өңдеу, белгілеу, есебін жүргізу, түпшаймаларды құмнан шығару үшін су қозғалысының қажетті жылдамдығын сақтау.
Дағдылар:
- түпшаймалық сынамалар бойынша жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-2.2.14
КП 02
Өндірістік практика
Өндірістік практика
Практиканы жүргізу ауданымен, кәсіпорынның ішкі тәртібімен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Жетекшілердің міндеті. Жұмыстардың түрлері бойынша сынақ мерзімінен өтушінің жұмысы.
Жобаларды құруға, есептерді орындауға, су және грунт сынамаларын іріктеуді жүргізуге, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттауға қатысу. Геофизикалық зерттеулер жүргізу.
Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдіске қатысу, далалық жұмыстардың нәтижелерін рәсімдеу, есепті құруға қатысу.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.2.14
Пәндер циклі мен кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің белгісі
Пәндер, практикалердің атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, Іскерліктер пен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттіліктер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас мөлшерінде қажетті қазақ (орыс) тілдерін білу.
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖБП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Дыбыстарды дұрыс айту бойынша жұмы жүргізу; таныстыратын және оқып білетін оқу; лексикалық материал; сөзжасам; Аффиксті сөзжасам; конверсия – сөзжасам тәсілі ретінде; грамматикалық материал; жай сөйлемнің құрылысы; сабақтас құрмалас сөйлемнің құрылысы; сөйлеу; тыңдап түсіну; аудиториядан тыс өз бетімен оқу.
Білімдер:

ПК2.1.1
ПК2.1.8
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ОПД 09
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности, системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК2.1.14
ПК2.2.2
ОПД 10
Геология, поиски и разведка МПИ
Условия образования месторождений полезных ископаемых; морфология рудных тел; генетическая классификация месторождений полезных ископаемых;
промышленная классификация месторождений полезных ископаемых; месторождения металлических, неметаллических и горючих полезных ископаемых и их подразделение применение в промышленности; главные рудные минералы; основные требования промышленности к минеральному сырью; главные генетические типы промышленных месторождений отдельных видов минерального сырья; основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; стадийность геологоразведочных работ; понятие поисковых критериев и признаков; разведка месторождений и ее основные задачи; технические средства разведки; разведочные системы; опробование месторождений полезных ископаемых; геологическая документация при поисковых и разведочных работах; подсчет разведанных запасов; понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; задачи геологического обслуживания горнодобывающих предприятий
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
ЖКП 09
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себептері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
Заңнамалық актілер, еңбек туралы актілер, қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік-техникалық құжаттар, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі,өндірістік орындар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы талаптар, қауіпті зиянды өндірістік факторлар әсерінен қорғану тәсілдері мен геологиялық барлау саласында еңбекті қорғау мәселелері, өртке қарсы қорғаныстың негізгі іс-шаралары және өрт сөндіру құралдары, өндірістік санитария және экология.
Іскерліктер:
Ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану, қорғаныстың техникалық құралдарының дұрыстығын тексеру, бақытсыз жағдайлардың тергеуі мен есебін жүргізу, далалық жұмыстарда еңбекті қорғау жағдайларын талдау, өндірістік санитарияны бақылау және қорғау құрылдарын пайдалану, ГБЖ жүзеге асыту және еңбекті қорғау және ҚТ бойынша бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.2
ЖКП 10
Геология, ПҚК іздеу мен барлау
Пайдалы қазба кенорындарының түзілу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясы; пайдалы қазба кенорындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарын өнеркәсіптік жіктеу; металды, металды емес және жанғыш пайдалы қазбалардың жіктелуі және олардың бөлінуі, өнеркәсіпте қолданылуы; басты кенді минералдар; минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын талаптары; минералды шикізаттың жеке түрлерінің өнеркәсіптік кенорындарының бастыгенетикалық түрлері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығын; іздеу критерийлері мен белгілерінің түсінігін; кенорындарды барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу және барлау жұмыстарындағы геологиялық құжаттар; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы түсінік; тау-кен өндіруші кәсіпорындарға геологиялық қызмет көрсетудің міндеттері.
Білімдер:
- іздеу және барлау жұмыстарының негізгі принциптері, әр сатыдағы міндеттер, іздеу алғышарттары мен белгілері, кенорындарын зерттеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- іздеу жұмыстарының жобаларын құру, іздеудің тиімді әдістерін негіздеу.
БҚ 5

ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.2.4
ОПД. 11
Основы геофизических методов поисков и разведки МПИ.
Сущность геофизических методов как способов изучения строения земной коры, поисков и разведки полезных ископаемых и подземных вод на основе наблюдений геофизических полей; физико-геологические основы сейсморазведки; методы изучения геологического разреза; сущность методов КС, ПС, БКЗ, задачи, решаемые методами; технические операции в скважинах; сущность резистивиметрии, кавернометрии, инклинометрии; отбор грунтов, перфорация; радиометрические и ядерно-физические методы исследований; физико-геологические основы методов; полевые и лабораторные, скважинные радиометрические методы; применение геофизических методов при инженерно-геологических и гидрогеологических исследованиях
Знания:
- виды исследований в скважинах, применяемая аппаратура, технология.
Умения:
- проводить качественную интерпретацию результатов каротажа, определять оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
БК 1
БК 2
ПК2.1.4
ПК2.1.10
ПК2.2.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Гидрогеология
Вода в природе; физические и водные свойства горных пород; основные сведения по гидрогеотермии; физические свойства, химический и актериологический составы подземных вод; верховодка и грунтовые воды, артезианские и подземные воды в трещинноватых, закарстованных породах и в области развития многолетнемерзлых пород; минеральные, промышленные и термальные воды; виды движения воды в породах и основные законы фильтрации; гидродинамические особенности потоков подземных вод; установившееся движение подземных вод в однородных и неоднородных пластах; неустановившееся движение подземных вод; подпор грунтовых вод; движение подземных вод в районах гидротехнических сооружений и водохранилищ, в районах орошения и осушения земель, к водозаборным и дренажным сооружениям; определение гидрогеологических параметров
Знания:
типы, генезис, характеристики подземных вод, гидродинамические особенности потоков, гидрогеологические параметры водоносных горизонтов
Умения:
определять пригодность подземных вод к использованию в питьевых или хозяйственных целях, рассчитывать параметры водоносных горизонтов, строить карты изолиний уровней
БК 1
БК 2
БК 5
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.5
ПК2.1.10
ПК2.1.11
ПК2.1.12
ПК2.1.15
ПК2.1.16
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД 02
Инженерная геология
Формирование физико-технических свойств грунтов; вода и воздух в грунтах; показатели физико-технических свойств грунтов; гранулометрический состав; физические свойства грунтов; свойства и состояние глинистых и песчаных грунтов при взаимодействии их с водой; деформационные и прочностные свойства песчаных и глинистых грунтов; твердые горные породы;
Знания:
гензис и физико-механические свойства грунтов, классификации грунтов по различным показателям
Умения:
определять типы грунтов, их происхождение и свойства
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.4
ЖКП. 11
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық негіздері
Жер қыртысының құрылысын зерттеу, геофизикалық өрістерді бақылаулардың негізінде пайдалы қазбалар мен жерасты суларын іздеу мен барлаудың тәсілдері ретінде геофизикалық әдістердің мәні; сейсмобарлаудың физикалық-геологиялық негіздері; геологиялық қиманы зерттеу әдістері; КС, ПС, БКЗ әдістерінің мәні, әдістермен шешілетін міндеттер; ұңғымалардағы техникалық операциялар; резистивиметрияның, кавернометрияның, инклинометрияның мәні; грунттарды іріктеу, перфорация; зерттеулердің радиометриялық және ядролық-физикалық әдістері; әдістердің физикалық-геологиялық негіздері; далалық және зертханалық, ұңғымалық радиометрлік әдістер; инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық зерттеулердегі геофизикалық әдістерді қолдану.
Білімдер:
- ұңғымалардағы зерттеулердің түрлерін, қолданылатын аппаратураны, технологияны.
Іскерліктер:
- каротаж нәтижелерінде сапалы түсіндірме жүргізу, каротаж нәтижелері бойынша бұрғылаудың тиімді параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидрогеология
Табиғаттағы су; тау жыныстарының физикалық және сулы қасиеттері; гидрогеотермия бойынша негізгі мәліметтер; жерасты суларының физикалық қасиеттері, химиялық және бактериологиялық құрамы; қалқымасу және грунт сулары, жарықшақ, карстталған жыныстардағы және көп жылдық тоң жыныстарының дамуы аймағындағы артезиан және жерасты сулары; минералды, өнеркәсіптік және термалық сулар; жыныстардағы су қозғалысының түрлері және сүзілудің негізгі заңдары; жерасты сулары ағындарының гидродинамикалық ерекшеліктері; біртекті және біртекті емес қаттардағы жерасты суларының орныққан қозғалысы; жерасты суларының орнықпаған қозғалысы; грунт суларын тіреу; гидротехникалық құрылыстар мен бөгендердің аудандарындағы, жерлерді суландыру және құрғату аудандарындағы, сутартқы және құрғату аудандарындағы жерасты суларының қозғалысы; гидрогеологиялық параметрлерді анықтау
Білімдер: жерасты суларының түрлерін, генезисін, сипаттамаларын, ағындардың гидродинамикалық ерекшеліктерін, сутұтқыш горизонттардың гидрогеологиялық параметрлерін
Іскерліктер:
ауыз су немесе шаруашылық мақсаттарда жерасты суларының жарамдылығын анықтау, сутұтқыш горизонттардың параметрлерін есептеу, деңгейлердің изосызықтарының карталарын құру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП 02
Инженерлік геология
Грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің қалыптасуы; грунттардағы ауа және су; грунттардың физикалық-техникалық қасиеттерінің көрсеткіштері; түйірөлшемдік құрам; грунттардың физикалық қасиеттері; сумен әркеттескендегі сазды және құмды грунттардың қасиеттері мен жағдайы; құмды және сазды грунттардың деформациялық және беріктік қасиеттері; қатты тау жыныстары;
Білімдер: грунттардың генезисі мен физикалық-механикалық қасиеттерін, түрлі көрсеткіштер бойынша грунттардың жіктелуін
Іскерліктер:
- грунттардың түрлерін, олардың жаралуы мен қасиеттерін анықтау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1. 6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.10
ПП 01.3
Горно-буровая
Знакомство с местом практики, инструкция по технике безопасности.
Бурение неглубоких скважин. Колонковое бурение. Ударно-механическое бурение. Роторное бурение. Проведение открытых горных выработок. Знакомство с подземными горизонтальными и вертикальными выработками. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов
Умения
Подготовка скважины к работе, освоение водоносного горизонта.
Навыки:
Проводить документацию скважин.
БК 5
ПК2.1.1
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПП 01.4
Съемочная по гидрогеологии
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности.
Маршрутные исследования. Проходка картировочных скважин. Определение фильтрационных характеристик эспресс-методами. Стационарные наблюдения за режимов водоносного горизонта. Опытные работы. Гидрогеологическое опробование водоносных горизонтов. Лабораторное исследование проб. Обработка, систематизация материалов, защита
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины, отбирать пробы воды и грунта, подготавливать их к лабораторному анализу, участвовать в проведении документации выработок, проведении опытных работ и режимных наблюдений, наносить полученную информацию на карту
Навыки:
-составления гидрогеологических карт.
БК 5
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.18
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПП 01.5
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов, ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород. Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных, магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
- применять диагностические признаки минералов и горных пород,
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 5
ПК2.1.10
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
ПК2.2.11
ПП 01.6
По приобретению рабочей профессии.
Квалификация 070301 2 "Рабочий на гидрогеологических работах"
ПП. 01.6
Практика по приобретению рабочей профессии 070301 2 "Рабочий на гидрогеологических работах"
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности. Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях. Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов.
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины, документировать горно-буровые выработки, проводить откачки, наливы, отбирать пробы и подготавливать их к лабораторным анализам.
Навыки:
-работы в полевых условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1. 6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
КП 01.3
Таулы-бұрғылау
Практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру.
Дағдылар:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КП 01.4
Гидрогеология бойынша түсіру
Практиканы жүргізу орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Бағытжолдық зерттеулер. Картаға түсірілген ұңғымаларды үңгілеу. Экспресс-әдістермен сүзу сипаттамаларын анықтау. Сутұтқыш горизонттың режимін стационарлық бақылаулар. практикалық жұмыстар. Сутұтқыш горизонттарды гидрогеологиялық сынамалау. Сынамаларды зертханалық зерттеу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, су және грунт сынамаларын іріктеу, оларды зертханалық талдауға дайындау, қазбаларды құжаттауды жүргізуге қатысу, практикалық жұмыстарды және режимдік бақылауларды жүргізу, алынған ақпаратты картаға салу.
Дағдылар:
- гидрогеологиялық карталарды құрастыру.
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.18
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КП 01.5
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерін қолдану,
Дағдылар:
- сәйкес белгілері бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КП 01.6
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша
Біліктілігі: 070301 2 "Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы"
КП. 01.6
070301 2 "Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы" кәсібін меңгеру бойынша практика
Практиканы жүргізу ауданымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және грунт сынамаларын іріктеу. Бағытжолдық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, таулы-бұрғылау қазбаларын құжаттау, сутартуларды, құймаларды жүргізу, сынамаларды іріктеу және оларды зертханалық талдауларға дайындау.
Дағдылар:
- далалық жағдайлардағы жұмыстар
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ОПД 06
Историческая геология с основами палеонтологии и геологии Казахстана.
Основы палеонтологии; методы палеонтологии и основы систематики животного и растительного мира; основные типы и виды организмов: Низшие растения (бактерии, водоросли); высшие растения и их классификация; документация ископаемых остатков; методы историко-геологических реконструкций; стратиграфия и геохронология; основы рационального анализа; основные методы изучения тектонических движений; понятие о геотектоническом анализе. История развития Земли в докембрии, палеозое, мезозое и кайнозое; геология Казахстана; геологическая изученность и районирование Казахстана.
Знания:
- основные классы, диагностические признаки флоры и фауны, понятия геохронологии и стратиграфии, виды фаций и основные принципы их выделения.
Умения:
- определять ископаемые остатки флоры и фауны, горных пород и определять возраст пород, документировать остатки.
БК 1
БК 2
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.8
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ОПД 07
Структурная геология и геокартографирование.
Классификация структурных форм; складчатые нарушения горных пород; разрывные нарушения горных пород; формы залегания интрузивных, эффузивных и метаморфических пород; основные структурные элементы земной коры; виды геологического картографирования; методы геологической съемки в регионах с различными ландшафтно-геологическими условиями и генетическими особенностями пород и структур, основы космических методов картографирования; организация геологосъемочных работ.
Знания:
- основные структурные формы, их происхождение, методы изучения, характеристики, классификация.
Умения:
- читать геологические карты, изображать различные формы залегания пород на картах, устанавливать по геологической карте историю геологического развития, формы магматической деятельности.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.4
ОПД. 08
Основы бурения и горного дела
Физико-механические особенности горных пород и влияние их на конструкцию скважин; основные технологические процессы бурения; вспомогательные работы, сопутствующие бурению. Основные виды бурения: колонковое бурение, ударно-канатное бурение; основы горного дела: проведение подземных разведочных горных выработок с применением буровзрывных работ, вентиляция, водоотлив и освещение; погрузка и транспортировка породы; крепление выработок. Основы вскрытия и разработки месторождений полезных ископаемых, взрывные работы.
Знания:
- классификация скважин и горных выработок, условия применения разных способов бурения и проходки, технология проведения работ. инструмент.
Умения:
- выбирать необходимый способ бурения и оборудования для проведения горно-буровых работ в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
ЖКП. 06
Қазақстан геологиясы мен палеонтология негіздеріндегі тарихи геология.
Палеонтология негіздері; палеонтология негіздері және жануарлар мен өсімдіктер әлемінің жүйелеу негіздері; организмдердің негізгі типтері мен түрлері: төменгі өсімдіктер (бактериялар, балдырлар); жоғары өсімдіктер және олардың топтастырылуы, қазбалар қалдықтарының құжаты; тарихи-геологиялық қайта құру әдістері; стратиграфия және геохронология, фациональды талдау негіздері; тектоникалық қозғалыстардың негізгі әдістерін оқып білу; геотектоникалық талдау туралы түсінік. Докембриядағы Жердің даму тарихы, палеозойлық, мезозойлық және кайнозондық; Қазақстан геологиясы; Қазақстанның геологиялық зерделенгендігі және аудандануы.
Білімдер:
- ең көп таралған қазбалар тобын, флора мен фаунаның диагностикалық белгілерін, геохранология мен стратиграфиясы туралы түсініктерді, олардың белгіленуін білу.
Іскерліктер:
- тау жыныстарының
қалдық қазбалы флорасы мен фаунасын, жыныстардың жасын анықтай алу және қазба қалдықтарын құжаттай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
ЖКП. 07
Құрылымдық геология және геокарталау.
Құрылымдық түрлерінің топтастырылуы; тау жыныстарының үйлескен және үйлеспеген жатысы;
интрузивті, эффузивті және метаморфиялық жыныстардың жатыс формалары; жер қыртысының негізгі құрылымдық элементтері; карта бойынша ауданның геологиялық құрылымының жалпы талдауы; картаға түсірудің геологиялық түрлері; геологиялық құрылымын құрайтын, жыныстар мен құрылымдардың әр түрлі ландшафты-геологиялық жағдайлары және генетикалық ерекшеліктері бар аудандар мен картографиялау ғарыштық әдістерінің негізгі құрылымдарын суретке түсіру әдістері; геологиялық суретке түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- негізгі құрылымдық формаларды, олардың пайда болуын, оқып білу әдістерін, сипаттамаларын, жіктелуін білу.
Іскерліктер:
- геологиялық карталарды оқып түсіне алу, картада жыныстар жатысының әр түрлі формаларын бейнелеу, геологиялық тарихтың дамуын геологиялық карта бойынша белгілей алу, магматикалық қызмет формаларын және т.б. білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
ЖКП 09
Бұрғылау және тау-кен ісінің негіздері
Тау жыныстарының физико-механикалық ерекшеліктері және олардың ұңғыма құрылымына әсері; бұрғылаудың негізгі технологиялық үрдістері; аралас бұрғылаудың қосымша жұмыстары. Бұрғылаудың негізгі түрлерін: колонковалық бұрғылау; соққы-арқанды бұрғылау; тау-кен ісі; бұрғылау- жару жұмыстарын пайдалана барланған жер асты тау қазбаларын жүргізу; желдету, сутөкпе және жарықтандыру; жыныстарды тиеу және тасымалдау; қазбаларды беКПу. Пайдалы қазбалар кенорындардың негізгі ашылымдары, жарылыс жұмыстары.
Білімдер:
- ұңғыма және тау қазбалар үңгілеуінің жіктелуін;
Бұрғылау мен үңгілеуде әр түрлі әдістерді қолдану жағдайларын, жұмыстарды жүргізу технологиясын, құралдарын білу;
- нақтылы жағдайларда тау бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен бұрғылау тәсілдерін таңдай алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК3.3.9
ПК3.3.11
ПК3.3.13
ПК3.3.25
ОПД. 11
Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
Научные основы охраны окружающей среды; организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов; охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования; охрана природной среды при проведении геологоразведочных работ, охрана недр и рациональное использование природных ископаемых; защита окружающей среды от загрязнения; охрана ландшафтов и памятников природы; атмосферного воздуха, водных ресурсов, почв и растительности, животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействия человека с окружающей средой, техногенное воздействие на окружающую среду, нормативные документы по охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике, составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды в конкретных условиях.
БК 2
БК 4
БК 7
ПК3.3.16
ПК3.3.19
ПК3.3.24
ОПД.12
Литология осадочных горных пород.
Распространение осадочных пород. Литогенез. Фации, структура и текстура осадочных пород. Классификации горных пород. Минеральный и химический состав. Формы залегания горных пород.
Знания:
- классификация осадочных горных пород, формы залегания, минеральный и химический состав, структура, текстура.
Умения:
- определять названия и описывать осадогенные породы.
БК 1
БК 2
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ОПД 13
Геология, поиски и разведка МПИ
Условия образования месторождений полезных ископаемых; морфология рудных тел; генетическая классификация месторождений полезных ископаемых;
промышленная классификация месторождений полезных ископаемых; месторождения металлических, неметаллических и горючих полезных ископаемых и их подразделение применение в промышленности; главные рудные минералы; основные требования промышленности к минеральному сырью; главные генетические типы промышленных месторождений отдельных видов минерального сырья; основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; стадийность геологоразведочных работ; понятие поисковых критериев и признаков; разведка месторождений и ее основные
задачи; технические средства разведки; разведочные системы; опробование месторождений полезных ископаемых; геологическая документация при поисковых и разведочных работах; подсчет разведанных запасов; понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; задачи геологического обслуживания горнодобывающих предприятий
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 2
БК 5

КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.25
ЖКП 11
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау практика мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде тибағи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ –да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- практикаде заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.24
ЖКП.12
Литология
Шөгінді тау жыныстары, оларды зерттеу әдістері, шөгінді жыныстардың жіктелуі және әр түрлерінің сипаттамалары, шөгінді жыныстардың литогенезі, құрлымы, бітімі, литогенез сатылары.
Білімдер:
- шөгінді тау жыныстарының жіктелуі, орналасу формалары, минералдық және химиялық құрамы, құрылымы, текстурасы.
Іскерліктер:
- атауларын анықтау және шөгінді жыныстарды сипаттау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
ЖКП 13
Геология, ПҚК іздеу мен барлау
Пайдалы қазба кенорындарының түзілу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясы; пайдалы қазба кенорындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарын өнеркәсіптік жіктеу; металды, металды емес және жанғыш пайдалы қазбалардың жіктелуі және олардың бөлінуі, өнеркәсіпте қолданылуы; басты кенді минералдар; минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын талаптары; минералды шикізаттың жеке түрлерінің өнеркәсіптік кенорындарының бастыгенетикалық түрлері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығын; іздеу критерийлері мен белгілерінің түсінігін; кенорындарды барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу және барлау жұмыстарындағы геологиялық құжаттар; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы түсінік; тау-кен өндіруші кәсіпорындарға геологиялық қызмет көрсетудің міндеттері.
Білімдер:
- іздеу және барлау жұмыстарының негізгі принциптері, әр сатыдағы міндеттер, іздеу алғышарттары мен белгілері, кенорындарын зерттеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- іздеу жұмыстарының жобаларын құру, іздеудің тиімді әдістерін негіздеу.
БҚ 2
БҚ 5

ПК3.3.1
ПК3.3.9
ПК3.3.16
ПК3.3.26
ПП 01.2
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.2
ПК3.3.4
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ПК3.3.26
ПП 01.3
Горно-буровая
Бурение неглубоких скважин; колонковое бурение; ударно-механическое бурение; роторное бурение; проходка открытых горных выработок; проходка горизонтальных и вертикальных горных выработок; камеральная обработка материалов; оформление отчета по практике и его защита.
Умения:
- документировать скважины, осуществлять спуско-подъемные операции, проходить открытые горные выработки.
Навыки:
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.1
ПК3.3.16
ПК3.3.18
ПК3.3.2
ПП 01.4
По приобретению рабочей профессии.
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности. Опытные работы в шурфах, скважинах, на обнажениях. Отбор проб воды и грунта. Маршрутные геоморфологические исследования. Обработка, систематизация материалов, защита отчетов.
Умения:
- проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
Навыки:
Выполнения квалификационных требований выбранной профессии
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.1-ПК3.3.28
ПП 01.5
По получению навыков диагностики минералов и горных пород.
Цели и задачи практики. Изучение строения кристаллов, ознакомление с диагностическими признаками минералов и горных пород. Изучение коллекций различных классов минералов, изучение коллекций осадочных, магматических и метаморфических горных пород. Оформление отчетов.
Умения:
Применять диагностические признаки минералов и горных пород
Навыки:
-выявлять минералы в горных породах по характерным признакам.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК3.3.6
ПК3.3.7
ПК3.3.10
ПП 01.6
Съемочная по гидрогеологии
Знакомство с районом проведения практики, инструкция по технике безопасности.
Маршрутные исследования. Проходка картировочных скважин. Определение фильтрационных характеристик экспресс-методами. Стационарные наблюдения за режимом водоносного горизонта. Опытные работы. Гидрогеологическое опробование водоносных горизонтов. Лабораторное исследование проб. Обработка, систематизация материалов, защита
Умения:
- расчищать и проходить мелкие выработки, бурить мелкие скважины, отбирать пробы воды и грунта, подготавливать их к лабораторному анализу, участвовать в проведении документации выработок, проведении опытных работ и режимных наблюдений, наносить полученную информацию на карту
Навыки:
-составления гидрогеологических карт
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ3.3.1
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.26
КП 01.2
Геологиялық
Практика ауданының геологиялық құрылысын және тірек ққималарын зерттеу; тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталонды коллекцияларын зерттеу; бағытжолдық түсірімдерді жүргізуге арналған аспаптар, жабдықтар мен керек-жарақтар; далалық зерттеулер; далалық бақылаулардың материалдарын ағымдағы камералды өңдеу; камералды кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және жартасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, оларды құжаттау ережелерін.
Дағдылар:
- жергілікті жерде және карта бойынша бағдарлану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.26
КП 01.3
Таулы-бұрғылау
Практика орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар.
Терең емес ұңғымаларды бұрғылау. Бағаналы бұрғылау. Соққылы-механикалық бұрғылау. Роторлық бұрғылау. Ашық тау-кен қазбаларын жүргізу. Жерасты көлденең және тік қазбалармен танысу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларды жұмысқа дайындау, сутұтқыш горизонтты игеру. Дағдылар:
Ұңғымаларды құжаттауды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.20
КП 01.4
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша
Практиканы өткізу аймағымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар. Шурфтардағы, ұңғымалардағы, ашылымдардағы практикалық жұмыстар. Су және топырақ сынамаларын іріктеу. Маршруттық геоморфологиялық зерттеулер. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- нақтылы жұмыс мамандығының талаптарына сәйкес жұмыстар жүргізу;
Дағдылар:
- таңдалған мамандықтың біліктілік талаптарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.1-
КҚ 3.3.28
КП 01.5
Минералдар мен тау жыныстарын диагностикалау дағдыларын меңгеру бойынша.
Практиканың мақсаттары мен міндеттері.
Кристалдардың құрылысын зерттеу, минералдар мен тау жыныстарының диагностикалық белгілерімен танысу. Минералдардың түрлі кластарының коллекцияларын зерттеу, шөгінді, магмалық және метаморфтық тау жыныстарының коллекцияларын зерттеу. Есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- минералдар мен тау жыныстарының негізгі диагностикалық белгілерін қолдану,
Дағдылар:
- сәйкес белгілер бойынша тау жыныстарындағы минералдарды анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.10
КП 01.6
Гидрогеология бойынша суретке түсіру
Практиканы жүргізу орнымен танысу, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау.
Бағытжолдық зерттеулер. Картаға түсірілген ұңғымаларды үңгілеу. Экспресс-әдістермен сүзу сипаттамаларын анықтау. Сутұтқыш горизонттың режимін стационарлық бақылаулар. практикалық жұмыстар. Сутұтқыш горизонттарды гидрогеологиялық сынамалау. Сынамаларды зертханалық зерттеу. Материалдарды өңдеу, жүйелеу, есептерді қорғау.
Іскерліктер:
- ұсақ қазбаларды аршу және үңгілеу, ұсақ ұңғымаларды бұрғылау, су және грунт сынамаларын іріктеу, оларды зертханалық талдауға дайындау, қазбаларды құжаттауды жүргізуге қатысу, практикалық жұмыстарды және режимдік бақылауларды жүргізу, алынған ақпаратты картаға салу;
Дағдылар:
- гидрогеологиялық карталарды құру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3
ПК3.3.4
ПК3.3.5
ПК3.3.6
ПК3.3.9
ПК3.3.10
ПК3.3.14
ПК3.3.16
ПК3.3.24
ПК3.3.26
ПП.01.5
По использованию информационных технологий в недропользовании.
Цели и задачи практики. Компьютерная геометрия и графика, векторизаторы, картографические проекции, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Умения:
- работать с геологическим материалом на ПК
Навыки:
-работы с современным программным геологическим обеспечением
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.26
ПК3.3.27
ПП.02
Производственная технологическая практика.
Ознакомление со структурой инженерно-технической службы и видами гидрогеологических и инженерно-геологических работ, имеющихся в организации, где проходит практика; непосредственная работа на конкретном рабочем месте или в зависимости от обстоятельств дублером на всех видах геологических работ, где требуется специалист профессионального уровня или техника-гидрогеолога; составление дневника-отчета по практике и получение отзыва- характеристики о выполняемых работах и уровне их исполнения.
Умения:
- участвовать в технологическом процессе, оформлять результаты полевых работ, участвовать в составлении отчета.
Навыки:
Работы в производственном подразделении на рабочей должности
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.1-ПК3.3.28
ПП.03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием – структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений. Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка. Сбор материалов для выполнения дипломного проекта. Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки, приемка полевых материалов. Производство полевой и камеральной обработки данных. Построение и оформление графических материалов. Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы подразделений
- проводить камеральную обработку полевых материалов
Навыки:
работы с фондовыми материалами гидрогеологической или инженерно-геологической организации; работы с проектными документами по проведению работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК3.3.2
ПК3.3.17
ПК3.3.18
ПК3.3.20
ПК3.3.22
ПК3.3.24
ПК3.3.26
ПК3.3.27
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества
и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 070301 2 - Рабочий на гидрогеологических работах*

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.24
КҚ 3.3.26
КП.01.5
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша
Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Компьютерлік геометрия және графика, векторизаторлар, картографиялық проекциялар, қазіргі бағдарламалық қамсыздандырумен жұмыс жасау. Есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- ПК геологиялық материалмен жұмыс жасау.
Дағдылар:
- қазіргі геологиялық бағдарламалық қамсыздандырулармен жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.26
КҚ 3.3.27
КП.02
Өндірістік технологиялық практика
Партия (экспедиция) жұмысының жобасымен және жобаланатын геофизикалық жұмыстардың түрлерімен танысу. Практика ауданымен және далалық партиядағы жұмыс режимімен танысу. Қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитария бойынша нұсқау. Геофизикалық жұмыстардың осы ұйымында жүргізілетін жұмыстардың әдістемесімен және техникасымен танысу. Нақты геофизикалық аппаратураны, геофизикалық станцияларды, жабдықтарды және керек-жарақтарды жинақтауды жүргізу және далалық жұмыстарға дайындау; геофизикалық аппаратура мен геофизикалық станцияларды баптау және тасымалдауға дайындау. Геофизикалық жұмыстардың барлық түрлері бойынша далалық жұмыстарды жүргізу, жергілікті жерде бақылау нүктелерін бөлу, тұрақ нүктесінде өлшеулерді жүргізу, аппаратурамен жұмыс жасау, далалық журналды жүргізу, камералды жұмыстарды жүргізу, далалық материалдарды қабылдау, далалық құжаттарды тіркеу, есепке алу және сақтау ережелері.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдістерге қатысу, далалық жұмыстардың нәтижелерін өңдеу, есеп құруға қатысу.
Дағдылар:
Өндірістік бөлімшеде жұмыс қызметіндегі жұмыстар.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.1-3.3.28
КП.03
Диплом алдындағы практика
Экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорынмен – негізгі және қосалқы бөлімшелердің құрылымымен, байланысымен және өзара қатынасымен танысу. Жұмыс режимімен, ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Тау-кен кәсіпорында суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, партияларға өндірістік экскурсиялар, аппаратура мен жабдықтардың жаңа және аз сериялы түрлерін зерттеуге арналған жетекші практикалық, практикалық-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстары, еңбекті осы заманғы ұйымдастырумен және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындауға материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру, далалық материалдарды қабылдау ережелерімен танысу. Далалық және камералды өңдеуді жүргізу және геофизикалық мәліметтердің нәтижелерін геологиялық түсіндіру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Практика бойынша есеп құру.
Іскерліктер:
- бөлімдердің жұмыс жоспарларын құру;
- далалық материалдарға камералдық өңдеулер жүргізу.
Дағдылар
- гидрогеологиялық және инженерлі геологиялық ұйымдардың қор материалдарымен жұмыс жасау;
- жұмыстарды жүргізу бойынша жоба құжаттарымен жұмыстар;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.17
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.20
КҚ 3.3.22
КҚ 3.3.24
КҚ 3.3.26
КҚ 3.3.27
Ескерту: Кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның қарым-қатынастық саяси
және әлеуметтік аспектерін түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді, стандарттарды,
нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіби құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер (КҚ)
2.Жоғарылатылған деңгей
2.1. 070301 2 - Гидрогеологиялық жұмыс жұмысшысы*

ПК 2.1.1 - контролировать правила использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.1.2 – готовить оборудование, инструмент и снаряжение к полевым работам.
ПК 2.1.3 - проводить приемку, хранение, учет расходования продуктов и сроков их годности;
ПК 2.1.4 - иметь основные сведения о проведении гидрогеологических и инженерно-геологических работ;
ПК 2.1.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.1.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, оборудовать место для жилья.
ПК 2.1.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.1.8 - расчищать ранее пройденные, проходить новые и ликвидировать мелкие поверхностные горные выработки (канавы, шурфы, копуши);
ПК 2.1.9 - бурить мелкие скважины мотобурами и вручную;
ПК 2.1.10 - сопровождать специалиста-гидрогеолога в маршрут;
ПК 2.1.11 – готовить посуду и этикетки для гидрогеологических проб;
ПК 2.1.12 – отбирать, сортировать пробы и готовить их к лабораторному анализу;
ПК 2.1.13 - упаковывать, грузить, наблюдать за транспортировкой и поддерживать в рабочем состоянии полевое снаряжение, приборы, инструменты и оборудование;
ПК 2.7.14 - выполнять правила безопасного ведения работ.
ПК 2.8.15 – проводить промерные работы, в том числе, на водотоках и озерах
ПК 2.1.16 – определять параметры подземных и поверхностных источников воды
2.2 070302 2 Рабочий на геолого-съемочных и поисковых работах*
ПК 2.2.1- контролировать правила использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования;
ПК 2.2.2 – готовить оборудование, инструмент и снаряжение к полевым работам.
ПК 2.2.3 - проводить приемку, хранение, учет расходования продуктов и сроков их годности;
ПК 2.2.4 - знать основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ;
ПК 2.2.5 - участвовать в организации и ликвидации полевых работ;.
ПК 2.2.6 - участвовать в выборе места для стоянки лагеря, оборудовать место для жилья.
ПК 2.2.7 - охранять имущество, убирать и обеспечивать нормальные санитарно-гигиенические условия на территории стоянки;
ПК 2.2.8 - промывать и доводить контроль шлиховых проб в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках;
ПК 2.2.9 - промывать и доводить массовые шлиховые пробы в лотках, ковшах на промывочно-концентрационных приборах или установках с обеспечением выхода полезных ископаемых минералов шлиха не менее 95% при размере зерна менее 0,5 мм;

КҚ2.1.1 – далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді, жабдықтарды пайдалану, сақтау, қаптау және тасымалдау ережелерін бақылау;
КҚ2.1.2 – жабдықтарды, инструментті және керек-жарақты далалық жұмыстарға дайындау.
КҚ 2.1.3 - өнімдерді қабылдауды, сақтауды, шығындау және олардың жарамдылық мерзімін есептеуді жүргізу;
КҚ 2.1.4 – гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарды жүргізу туралы негізгі мәліметтерге ие болу;
КҚ 2.1.5 – далалық жұмыстарды ұйымдастыруға және жоюға қатысу;
КҚ 2.1.6 – лагерьдің тұрағына орын таңдауға, тұрғылықты жерді жабдықтауға қатысу.
КҚ2.1.7 – мүлікті қорғау, тұрақтың территориясын тазарту және қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.8 - бұрын өткен тау-кен қазбаларын тазару, жаңаларын үңгілеу және ұсақ жер бетіндегі тау-кен қазбаларын (орлар, шурфтар, копушалар)жою;
КҚ 2.1.9 - мотобұрғылармен және қолмен ұсақ ұңғымаларды бұрғылау;
КҚ 2.1.10 - гидрогеолог-маманды бағытжолға алып жүру;
КҚ 2.1.11 – гидрогеологиялық сынамалар үшін ыдысты және жарлықтарды дайындау;
КҚ 2.1.12 – сынамаларды іріктеу, сорттау және оларды зертханалық талдауға дайындау;
КҚ 2.1.13 - далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді және жабдықтарды қаптау, тиеу, тасымалдауды бақылау және жұмыс қалпында сақтау;
КҚ 2.7.14 - жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелерін орындау.
КҚ 2.8.15 – қате өлшеу жұмыстарын, соның ішінде, ағын сулар мен көлдерде жүргізу;
КҚ 2.1.16 – сулардың жерасты және жерүсті көздерінің параметрлерін анықтау.
2.2. 070302 2 Геологиялық-түсіру және іздеу жұмыстары жұмысшысы*
КҚ2.2.1 - далалық керек-жарақтарды, аспаптарды, инструменттерді, жабдықтарды пайдалану, сақтау, қаптау және тасымалдау ережелерін бақылау;
КҚ2.2.2 – жабдықтарды, инструментті және керек-жарақты далалық жұмыстарға дайындау.
КҚ 2.2.3 - өнімдерді қабылдауды, сақтауды, шығындау және олардың жарамдылық мерзімін есептеуді жүргізу;
КҚ 2.2.4 – геологиялық түсіру және іздеу жұмыстарын жүргізу туралы негізгі мәліметтерді білу;
КҚ 2.2.5 – далалық жұмыстарды ұйымдастыруға және жоюға қатысу;
КҚ 2.2.6 - лагерьдің тұрағына орын таңдауға, тұрғылықты жерді жабдықтауға қатысу.
КҚ 2.2.7 - мүлікті қорғау, тұрақтың территориясын тазарту және қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.8 - түпшаймалы сынамаларды шаю және астаулардағы, шөміштердегі түпшаймалы сынамаларды бақылауды шайғыш-концентрациялық аспаптарда немесе қондырғыларда жеткізу;
КҚ 2.2.9 - –түпшаймалы сынамаларды шаю және астаулардағы, шөміштердегі жаппай түпшаймалы сынамаларды шайғыш-концентрациялық аспаптарда немесе қондырғыларда түйіндерінің көлемі 0,5мм-ден кем емес, 95% кем емес түпшайманың пайдалы қазба минералдарының шығымын қамтамасыз етіп, жеткізу;

ПК 2.2.10 - обрабатывать, маркировать и вести учет промывочных контрольных проб;
ПК 2.2.11 - определять по характеристикам и макропризнакам содержание полезных и сопровождающих минералов в шлихах;
ПК 2.2.12 - соблюдать правила обработки, маркировки, учета промытых проб;
ПК 2.2.13- определять влияние скорости движения воды на выделение шлихов из песков;
ПК 2.2.14 - знать классификацию рыхлых пород по промывистости и отмачивания в воде.
3.Специалист среднего звена
3.1 070303 3 - Техник-гидрогеолог.
ПК 3.3.1 - производить привязку обнажений, геологоразведочных выработок, разведочных профилей;
ПК 3.3.2 - строить разрезы и оформлять графические приложения в соответствии с инструктивными требованиями;
ПК3.3.3 - определять на геологических картах возраст, формы залегания пород и виды разрывных нарушений;
ПК 3.3.4 - работать с горным компасом;
ПК3.3.5 - пользоваться лабораторным оборудованием и посудой, подготавливать вещества и химические реактивы к проведению различных видов анализов; оформлять лабораторные журналы;
ПК 3.3.6 - использовать методы полевого макроскопического определения минералов, руд и горных пород;
ПК3.3.7 - применять диагностические признаки для определения минералов и горных пород;
ПК3.3.8 - определять наличие в горных породах ископаемой фауны и флоры;
ПК3.3.9 - вести первичную документацию на различных видах геологоразведочных работ;
ПК3.3.10 - определять и описывать литологические признаки фаций осадочных горных пород; определять и описывать характерных представителей различных фаций магматических, вулканических и метаморфических горных пород;
ПК3.3.11. Контролировать безопасность условий труда рабочих.
ПК3.3.12- Производить оценку параметров водоносных горизонтов и поверхностных водотоков различными способами.
ПК3.3.13 – осуществлять техническое руководство гидрогеологическими и инженерно-геологическими работами на участке.
ПК3.3.14 - отбирать пробы воды и грунта различными способами;
ПК3.3.15 - работать с приспособлениями, оборудованием, инструментом и снаряжением, используемым в опробовании геологоразведочных выработок;
ПК3.3.16- организовать и выполнять все виды гидрогеологических работ (маршрутные, все виды опробования, документации, опытные и режимные, лабораторные работы);
ПК3.3.17 - составлять графики работ,
ПК3.3.18 - давать общее обоснование постановки той или иной стадии гидрогеологических работ;
ПК3.3.19 - производить выбор системы разведки и технических средств разведки;

КҚ 2.2.10 - шайғыш бақылау сынамаларды өңдеу, таңбалау және есебін жүргізу;
КҚ 2.2.11 - түпшаймалардағы пайдалы және
ілеспелі минералдардың құрамын сипаттамалар мен макробелгілер бойынша анықтау;
КҚ 2.2.12 - шайылған сынамаларды өңдеу, таңбалау, есепке алу ережелерін сақтау;
КҚ2.2.13 - құмдардан түпшаймаларды ажыратуға судың қозғалыс жылдамдығының ықпалын анықтау;
КҚ 2.2.14 - шайылғыштығы мен суда жібуі бойынша жұмсақ жыныстардың жіктелуін білу.
3.Орта буын маманы
3.1 070303 3 - Техник-гидрогеолог
КҚ 3.3.1 – ашылымдарды, геологиялық барлау қазбаларын, барлау кескіндерін байланыстыруды жүргізу;
КҚ 3.3.2 – қималарды құру және нұсқау талаптарына сәйкес графикалық қосымшаларды рәсімдеу;
КҚ 3.3.3 – геологиялық карталарда жыныстардың жасын, жатыс фомаларын және айырылымды бұзылыстардың түрлерін анықтау;
КҚ 3.3.4 – кен тұсбағарымен жұмыс жасау;
КҚ3.3.5 – зертханалық жабдықтарды және ыдысты пайдалану, заттар мен химиялық реактивтерді талдаулардың әртүрлерін жүргізуге дайындау; зертханалық журналдарды рәсімдеу;
КҚ 3.3.6 – минералдарды, кендерді және тау жыныстарын макроскопиялық анықтау әдістерін пайдалану;
КҚ 3.3.7 – минералдар мен тау жыныстарын анықтау үшін диагностикалық белгілерді қолдану;
КҚ 3.3.8 – тау жыныстарында қазбалы ф лора мен фаунаның болуын анықтау;
КҚ 3.3.9 - әртүрлі геологиялық барлау жұмыстарында бастапқы құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.3.10 – шөгінді жыныстар фацияларының литологиялық белгілерін анықтау және сипаттау; магмалық, жанартаулы және метаморфтық тау жыныстарының түрлі фацияларына тән өкілдерді анықтау және сипаттау;
КҚ3.3.11. Жұмысшылардың еңбек жағдайларының қауіпсіздігін бақылау.
КҚ3.3.12- учаскеде гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жұмыстарға техникалық басшылықты жүзеге асыру.
КҚ 3.3.12 – түрлі тәсілдермен судың және грунттың сынамаларын іріктеу;
КҚ 3.3.13 – геологиялық барлау қазбаларын сынамалауда қолданылатын керек-жарақтармен, жабдықтармен, инструментпен және керек-жабдықтармен жұмыс жасау;
КҚ 3.3.14 – гидрогеологиялық жұмыстардың барлық түрлерін (бағытжолдық, сынамалаудың, құжаттаудың барлық түрлері, практикалық және режимдік, зертханалық жұмыстар) ұйымдастыру және орындау;
КҚ 3.3.15 – жұмыстардың графигін құру,
КҚ 3.3.16– гидрогеологиялық жұмыстардың қандай да бір сатысын құруға негіздеме беру;
КҚ 3.3.17 – барлаудың жүйесін және барлаудың техникалық құралдарын таңдауды жүргізу;
КҚ 3.3.18– жобада көрсетілген гидрогеологиялық жұмыстардың барлық түрлерінің көлемдерін анықтау,
КҚ3.3.19 –үлгілерді, сынамаларды тіркеуді, оларды есепке алуды және талдауға жіберуді жүргізу;

ПК3.3.20 - определять объемы всех видов гидрогеологических работ, указанных в проекте,
ПК3.3.21–проводить регистрацию образцов, проб, их учет и отправку на анализ;
ПК3.3.22 – обосновывать схемы категоризации запасов подземных вод;
ПК3.3.23 - составлять планы гидроизогипс и гидроизопьез;
ПК3.3.24 - составлять определенные главы проектов и отчетов;
ПК3.3.25 - составлять акты готовности к выезду на полевые работы, готовности объектов к их вводу в эксплуатацию;
ПК3.3.26–проводить камеральную обработку полевых материалов.
ПК3.3.27 - использовать совершенные типы компьютерных программ;
ПК3.3.28 - владеть компетенциями, предусмотренными программой одной из рабочих профессий.
Приложение 143
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 539
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0704000 Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых
Квалификации: 070401 2 Каротажник*
070402 2 Машинист каротажной станции*

КҚ 3.3.20 – жерасты суларының қорларын категориялау схемаларын негіздеу;
КҚ 3.3.21- гидроизогипс және гидроизопьез пландарын құру;
КҚ 3.3.22 – жобалар мен есептердің белгілі бір тарауларын құрастыру;
КҚ 3.3.23– далалық жұмыстарға шығуға дайындық, объектілердің пайдалануға беруге дайындық актілерін құру;
КҚ 3.3.24 –далалық материалдарға камералдық өңдеу жүргізу.
КҚ 3.3.25 – компьютерлік бағдарламалардың жетік түрлерін пайдалану;
КҚ3.3.26 – жұмыс мамандықтарының бірімен көзделген құзыреттіліктерге ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 143-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 539-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және
пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0704000 – Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды
іздеу және барлау
Біліктілігі: 070401 2 Каротажшы *
070402 2 Каротаждық стансаның машинисі *

ПК 2.2.8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Общий курс геофизических методов поисков и разведки МПИ
Роль и место геофизических методов в общем цикле геологоразведочных работ; классификация методов разведочной геофизики; области применения геофизических методов; физико-геологические основы магниторазведки, гравиразведки, электроразведки, сейсморазведки, радиоактивных методов; основы геофизических исследований скважин; аппаратура и оборудование, применяемое в геофизических методах; методика и техника проведения полевых геофизических методов; обработка и интерпретация полевых материалов; комплексное применение геофизических методов при решении геологических задач
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки, гравиразведки, электроразведки, сейсморазведки, радиометрических и ядерно-физических методов; сущность геофизических исследований скважин;
Умения:
работать с картами нормального и аномального геофизического поля;
вычислять поправки и определять параметры измеренных величин;
оформлять и обрабатывать полевую документацию;
БК 5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2. 3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.2
СД. 02
Теоретические основы методов
Основные положения физико-геологических основ гравиразведки - сила притяжения, гравитационный потенциал и его производные, нормальное гравитационное поле и аномалии силы тяжести, методы измерения полей; магниторазведки - земное магнитное поле и его особенности, элементы геомагнитного поля, решение прямой и обратной задачи магниторазведки, методы измерений магнитного поля; электроразведки - модели электромагнитных полей, понятие о геоэлектрическом разрезе, методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей; решение прямой и обратной задачи электроразведки; сейсморазведки - теория упругих волн, гармонические колебания, особенности распространения волн в упругой среде, методы сейсморазведки; радиометрии и ядерной геофизики - основные законы радиоактивных превращений,
взаимодействие радиоактивных излучений с веществом; источники и детекторы радиоактивных излучений, методы радиометрии; геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа, радиоактивного каротажа и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки, гравиразведки, электроразведки, сейсморазведки, радиометрических и ядерно-физических методов; методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей; решение прямой и обратной задачи электроразведки; геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа, радиоактивного каротажа и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Умения:
Использовать электрические и магнитные явления в электрической практике;
Применять устройство, принципы их действия в геофизических приборах и аппаратурах;
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 2.2.8
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
ПҚК іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістерінің жалпы курсы
Геологиялық барлау жұмыстарының жалпы цикліндегі геофизикалық әдістердің ролі мен орны; барлау геофизикасының әдістерінің жіктелуі; геофизикалық әдістерді қолдану салалары; магнитті барлаудың, гравибарлаудың, электрбарлаудың, сейсмобарлаудың, радиоактивті әдістердің физикалық-геологиялық негіздері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулердің негіздері; геофизикалық әдістерде қолданылатын аппаратура мен жабдықтар; далалық геофизикалық әдістерді жүргізудің әдістемесі мен техникасы; далалық материалдарды өңдеу және түсіндіру; геологиялық міндеттерді шешу кезінде геофизикалық әдістерді кешенді пайдалану.
Іскерліктер:
Магнитті барлауды, гравибарлауды, электрбарлауды, сейсмобарлауды, радиометриялық және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздері мен геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулердің мәнін;
Дағдылар:
Қалыпты және аномальді геофизикалық өрістердің карталарымен жұмыс жасау;
түзетулердің есептеу және өлшенген шамалардың параметрлерін анықтау;
далалық құжаттарды рәсімдеу және өңдеу;
БҚ 5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.6
КҚ 2. 3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.2,
АП. 02
Әдістердің теориялық негіздері
Гравибарлаудың физикалық-геологиялық негіздерінің негізгі қағидалары – тарту күші, гравитациялық потенциал және оның туындылары, қалыпты гравитациялық өріс және ауырлық күшінің аномалиялары, өрістерді өлшеудің әдістері; магниттібарлаудың – жердің магнитті өрісі және оның ерекшеліктері, геомагнитті өрістің элементтері, магниттібарлаудың тура және кері міндеттерін шешу, магнитті өрісті өлшеудің әдістері; электробарлаудың – электромагнитті өрістің үлгілері, геоэлектрлі қима туралы түсінік, тұрақты, айнымалы және стационарлы емес электромагнитті өрістердің әдістері; электробарлаудың тура және кері міндеттірн шешу; сейсмобарлаудың – серпімді толқындардың ториясы, гармониялық тербелістер, серпімді ортада толқындардың таралу ерекшеліктері, сейсмобарлаудың; радиометрияның ядролық геофизиканың әдістері – радиоактивті өзгерістердің егізгі заңдары,
Радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі; радиоактивті сәулеленулердің көздері мен детекторлары, радиометрияның әдістері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулер – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздері, ұңғымаларды каротаждау кезінде өлшеу.
Білімдер:
Магниттібарлауды, гравибарлауды, электробарлауды, сейсмобарлауды, радиометрлік және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; тұрақты, айнымалы және стационарлық емес электромагнитті өрістердің әдістерін; электробарлаудың тура және кері міндеттерін шешуді; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуді – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздерін, ұңғымаларды каротаждау кезіндегі өлшеу әдістерін.
Іскерліктер:
Электрлі тәжірибеде электрлі және магнитті құбылыстарды пайдалану; олардың құрылысы мен әрекет ету принциптерін геофизикалық аспаптарда және аппаратураларда қолдану;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
СД. 03
Аппаратура и оборудование
Гравиразведочная аппаратура и оборудование - методы измерения ускорения силы тяжести; устройство и принцип работы наземных кварцевых оптико-механических гравиметров: техника измерений наземными кварцевыми гравиметрами; магниторазведочная аппаратура и оборудование, методы измерения магнитного поля и магнитных свойств горных пород; оптико-механические магнитометры; протонные и квантовые магнитометры; устройство и принципы работы наземных магнитометров; техническое обслуживание, подготовка к работе и техника измерений; электроразведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о каналах возбуждения и регистрации электрических и электромагнитных полей; основные узлы и блоки электроразведочной аппаратуры; аппаратура методов сопротивления, электрохимической поляризации, переменных электромагнитных полей; технического обслуживания и ремонт электроразведочной аппаратуры; сейсморазведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о методах возбуждения и приема упругих волн в геологической среде; основные узлы и блоки сейсмостанций; техническое обслуживание и ремонт сейсморазведочной аппаратуры и оборудования; оборудование для радиометрических и ядерно-физических исследований и основные сведения о методах измерений радиоактивны излучений; аппаратура полевой пешеходной гамма-съемки эманационной съемки и лабораторных исследований; основные блоки и узлы радиометров, спектрометров, эманометров; техническое обслуживание и ремонт радиометрической аппаратуры. Аппаратура и оборудование для проведения геофизических исследований скважин - основные сведения о методах регистрации скважинных сигналов; комплексные автоматические каротажные станции; спускоподъемные устройства и оборудование; техника проведения измерений с каротажными станциями, ремонт и обслуживание.
Знания:
устройство, поверку, настройку и правила пользования контрольно-измерительной геофизической аппаратуры по методам изучаемой специализации;
основные сведения об аппаратуре и оборудовании геофизических методов;
Умения:
проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ПК 2.1.15
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.12
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.8
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
СД. 04
Методика и техника полевых работ
Понятие о съемке, методика и техника полевых работ; общие положения методики и техники полевых геофизических методов; основные технические характеристики съемок; обоснование проведения и технология съемок классификация съемок по условиям проведения, геологическому назначению, масштабу, точности; методика и техника проведения полевых геофизических исследований различными способами и методами; метрологическое обеспечение съемок.
Знания:
теоретические основы методов геофизических исследований;
методику и технику проведения всех видов геофизических исследований;
основные приемы геологической интерпретации результатов полевых исследований;
Умения:
Составлять монтажные схемы и установки для производства измерений различными методами геофизических исследований;
БК 1
БК 2,

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
АП. 03
Аппаратура және жабдықтар
Гравибарлау аппаратурасы мен жабдықтары – ауырлық күшінің үдеуін өлшеудің әдістері; жерүсті кварцты оптикалық-механикалық гравиметрлердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі: жерүсті кварц гравиметрлерімен өлшеудің техникасы; магнитті барлау аппаратурасы мен жабдықтары, тау жыныстарының магнитті өрісі мен магнитті қасиеттерін өлшеудің әдістері; оптикалық-механикалық магнитометрлер; протонды және квантты магнитометрлер; жерүсті магнитометрлерінің құрылысы мен жұмыс істеу принциптері; техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындау және өлшеу техникасы; электрбарлау аппаратурасы мен жабдықтары – электр және электрмагнитті өрістерді қоздыру және тіркеу туралы негізгі мәліметтер; электрбарлау аппаратурасының негізгі тораптары мен блоктары; кедергі, электрохимиялық поляризация, айнымалы электрмагнитті өрістер әдістерінің аппаратурасы; техникалық қызмет көрсету және электрбарлау аппаратурасын жөндеу; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтар – геологиялық ортада серпімді толқындарды қоздыру және қабылдау әдістері туралы негізгі мәліметтер; сейсмостанцияның негізгі тораптары мен блоктары; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтарға техникалық қызсет көрсету және жөндеу; радиометриялық және ядролық-физикалық зерттеулерге арналған жабдықтар және радиоактивті сәулеленулерді өлшеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; далалық жаяу жүрісті гамма-түсірудің, эманациялық түсірудің және зертханалық зерттеулердің аппаратурасы; радиометрлердің, спектрметрлердің, эманометрлердің негізгі тораптары мен блоктары; радиометрлік аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған аппаратура мен жабдықтар – ұңғымалық дабылдарды тіркеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; кешенді автоматты каротажды станциялар; көтерме-түсірме құрылғылары мен жабдықтар; каротажды станциялардың өлшеулерді жүргізу техникасы, жөндеу және қызмет көрсету.
Білімдер:
Оқытылатын маманданудың әдістері бойынша бақылау-өлшеу геофизикалық аппаратурасының құрылысын, тексеруді, баптауды және пайдалану ережелерін; геофизикалық әдістердің аппаратурасы мен жабдықтары туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылаулар мен өлшеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
АП. 04
Далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы
Суретке түсіру туралы түсінік, далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы; далалық геофизикалық әдістердің әдістемесі мен техникасының жалпы қағидалары; түсірулердің негізгі техникалық сипаттамалары; түсірулердің технологиясы және оларды жүргізуді негіздеу, жүргізу жағдайлары, геологиялық міндеті, масштабы, дәлдігі бойынша түсірулердің жіктелуі; түрлі тәсілдермен және әдістермен далалық геофизикалық зерттеулердің жүргізудің әдістемесі мен техникасы; түсірулерді метрологиялық қамсыздандыру.
Білімдер:
Геофизикалық зерттеу әдістерінің теориялық негіздерін; геофизикалық зерттеулердің барлық түрлерін жүргізудің әдістемесі мен техникасын; далалық зерттеулердің нәтижелерін геологиялық түсіндірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің түрлі әдістерімен өлшеулерді жүргізуге арналған құрастыру схемалары мен қондырғыларын құру;
БҚ 1
БҚ 2,

ПК 2.1.16
ПК 2.1.14
ПК 2.1.12
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.10
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.
01
По изучению геофизической аппаратуры
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ; разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту; выполнение различных видов геофизических работ; проведение камеральной обработки полевых наблюдений; составление отчета по практике и выполнение чертежно-оформительских работ; требования квалификационных испытаний на получение рабочей профессии.
Умения:
Производить монтаж, демонтаж и проверку аппаратуры и оборудования; устранение простейших неисправностей в полевых условиях,
ориентироваться на местности, вести привязку точек наблюдений и наносить их на карту;
выполнять различные виды геофизических работ;
Навыки:
Соблюдать правила по технике безопасности при работе с аппаратурой и оборудованием в полевых условия
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.8
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПП 02
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
Подготовки геодезических приборов к работе и проведение разбивки профилей
БК 1
БК 2
ПК 2.1.6
ПК 2.3.6
ПП 03
Геологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
оценивать основные свойства четвертичных и скальных пород, проводить их документацию, составлять конструкцию скважины.
Навыки:
ориентирования на местности и по карте.
БК 5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.4
ПП.04
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ; получение навыков работы с контрольно-измерительными приборами, используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования; номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры; требования к составлению необходимой документации (дефектных ведомостей, аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
применять основные типы аппаратуры и оборудования геофизических методов; назначение и технические характеристики аппаратуры и оборудования, проводить диагностику настройку и мелкий ремонт геофизической аппаратуры.
Навыки:
работы с аппаратурой и оборудованием геофизических методов по специализации;
определения неполадок в приборах и их устранения;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Геофизикалық аппаратураны оқып білу бойынша
Далалық жұмыстарды жүргізуге аппаратураны және жабдықтарды дайындау; жергілікті жерде бақылау желілерін шоғырландыру және бақылау нүктелерін картада байланыстыру; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау; далалық бақылауларды камералды өңдеуді жүргізу; тәжірибе бойынша есепті құру және сызу-безендіру жұмыстарын орындау; жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының қоятын талаптары.
Іскерліктер:
Аппаратура мен жабдықтарға қызмет көрсету, пайдалану, күту, сақтау және тасымалдау, негізгі ақаулықтарды анықтау, оларды жоюдың тәсілдері, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру, аппаратураның құжаттамасы мен тексерісін жүргізу, КИП қолдану. Тоқтың әртүрлі көздерімен жұмыс істеу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратураны іріктеуді, аппаратура мен жабдықтарды, қондырғылардың түрлі схемаларын құрастыруды және бөлектеуді жүргізу, олардың ақауларын тексеру, оларды жұмысқа дайындау, аспаптарды эталондауды және градустауды, баптауды жүргізу, аппаратураларды тексеру құжаттарын жүргізу,
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау және кескіндерді бөлуді өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.3.6
КП 01.3
Геологиялық.
Іс-тәжірибе аймағының геологиялық құрылымы мен тірек қималарын зерттеу, тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталондық коллекцияларын зерттеу;
маршруттық түсірілімдерді іске асыруға арналған аспаптар мен құралдар; далалық зерттеулер, далалық бақылаулар материалдарын ағымдағы камералдық өңдеу; камералдық кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.4
КП. 04
КП. 04
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын-ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПП 04
Геофизическая по методам специализации
Овладение навыками работы на сейсмической станции; правила обращения с сейсмоприемниками, их переноски и хранения; правила установки на местности сейсмоприемников по размеченным точкам и подключения их к магистральным линиям сейсмической косы; применяемые марки проводов и кабелей; правила и порядок раскладки и смотки сейсмической косы; размотки и смотки проводов связи; типы аккумуляторов и батарей; работа на пункте возбуждения сейсмических колебаний.
Умения:
подготовка геофизического оборудования к полевым работам, проведение измерений;
составление отчетных документов геофизических работ;
Навыки:
Работы с аппаратурой и оборудованием геофизических методов по специализации;
Выполнения правил охраны труда при производстве полевых работ;
Работы с геологическими материалами;
камеральной отработки полевых материалов;
БК 2
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.7
ПК 2.1.16
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
Квалификация "Каротажник"
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070401 2 "Каротажник"
Выполнение работ по каротажу скважин. Участие в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой. Проверка исправности каротажного оборудования. Проведение замеров и выявление мест утечки тока. Устранение повреждений в изоляции проводов и каротажного кабеля. Участие в спуске и установке в устье скважины приборов и аппаратов. Участие в техническом обслуживании каротажного оборудования и инструмента. Отсоединение, подъем из скважины, погрузка, разгрузка и транспортировка (перенос) аппаратуры и оборудования.
Умения:
Проводить геофизические исследования в скважинах; применять каротажно-
перфораторную аппаратуру и оборудование; выбирать и обслуживать источники питания, применяемые при геофизических исследованиях в скважинах; проводить проверку изоляции каротажных кабелей и ее ремонт; выполнять паяльные работы; работать с взрывчатыми материалами проводить техническое обслуживание каротажного оборудования; изготавливать зонды и сращивать каротажные кабели.
Навыки:
Проводить геофизические исследования в скважинах; обслуживать каротажное оборудование.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
КП 04
Мамандану әдістері бойынша геофизикалық
Сейсмикалық станциядағы жұмыс дағдыларын меңгеру; сейсмоқабылдағыштарды пайдалану, оларды тасымалдау және сақтау ережелері; жергілікті жерде белгіленген нүктелер бойынша сейсмоқабылдағыштарды орнату және оларды сейсмикалық шалғылардың магистралды желілеріне қосу ережелері; жетектер мен кабельдердің қолданылатын маркалары; сейсмикалық шалғыны; байланыс сымдарын жаюдың және ораудың ережелері мен тәртібі; аккумуляторлар мен батареялардың түрлері; сейсмикалық ауытқуларды қоздыру пунктіндегі жұмыс.
Іскерліктер:
Геофизикалық жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындаудың тәртібін;
геофизикалық жұмыстардың есептік құжаттарын құрастыруға қойылатын талаптарды;
Дағдылар:
Мамандану бойынша геофизикалық әдістердің жабдықтарымен және аппаратурасымен жұмыс жасау; далалық жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау ережелерін орындауды қамтамасыз ету;
жергілікті жерде бағдарлану, бақылау нүктелерін байланыстыруды жүргізу және оларды картаға салу; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау;
далалық материалдарды камералды өңдеуді жүргізу;
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Біліктілігі: "Каротажшы"
КП. 04
070401 2 "Каротажшы" жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Ұңғымалар каротажы бойынша жұмыстарды орындау. Бұрғылауда каротажды жабдықтарды құрастыруға, бөлектеуге және жөндекге қатысу. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру. Өлшеулер жүргізу және тоқтың кему орындарын анықтау. Сымдар мен каротажды кабельдің оқушаулануындағы ақауларды жою. Аспаптар мен аппараттарды түсіруге және ұңғыма сағасында орнатуға қатысу. Каротажды жабдық пен инструментке техникалық қызмет көрсетуге қатысу. Аппаратура мен жабдықтарды ажырату, ұңғымадан көтеру, тиеу, түсіру және тасымалдау.
Іскерліктер:
Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді жүргізудің бірізділігін; каротажды-перфораторлы аппаратура мен жабдықтардың құрылысы мен әрекет ету принципінің схемаларын және оларды пайдалану ережелерін; ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулерде қолданылатын, қоректену көздерінің түрлерін, оларды пайдалану ережелерін; каротажды кабельдердің оқшаулануын тексерудің және жөндеудің ережелері мен тәртібін; дәнекерлеу жұмыстарын орындау тәсілдерін; жарылғыш материалдар туралы негізгі мәліметтерді және оларды пайдалану ережелерін; каротажды жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу тәртібін, зондтарды дайындау және каротажды кабельдерді қиыстыру тәсілдері
Дағдылар:
Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді жүргізу; каротажды жабдықтарға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.1-
2.1.16
Квалификация "Машинист каротажной станции"
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070402 2"Машинист каротажной станции"
Управление каротажной и перфораторной станциями, каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований и прострелочно-взрывных работ в скважинах глубиной до 1000 метров. Подготовка станций и подъемников к транспортировке и работе. Выбор, подготовка площадки, а также установка лаборатории, генераторной группы и подъемника. Монтаж и демонтаж оборудования, Подключение станций к силовой и осветительной сети, Спуск аппаратуры (приборов) в скважину и их подъем. Погрузка, разгрузка и транспортировка оборудования, аппаратуры и инструмента.
Умения:
Проводить геофизические исследования в скважинах; спуск и подъем аппаратов; транспортировку каротажно- перфораторного оборудования и аппаратуры, правильно их эксплуатировать; проводить ежесменное и плановое техническое обслуживание и текущий ремонт оборудования каротажных станций; устраивать заземление и находить повреждения в сети; определять неисправности бензодвигателей, генератора и вспомогательных механизмов станций и устранять их.
Навыки:
Управлять каротажной станцией, каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.1-
2.2.12
Квалификация "Наладчик геофизической аппаратуры"
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070403 2 "Наладчик геофизической аппаратуры"
Выполнение планового технического обслуживания, текущего внепланового ремонта геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов на месте производства работ или на полевых базах организаций. Сборка, демонтаж, наладка, регулирование и испытание мелкого геофизического оборудования, аппаратуры и приборов. Определение потребности в замене отдельных узлов (деталей) и необходимости направления их на ремонт в стационарных условиях
Умения:
Работать с радиоматериалами, радио и электрическими схемами; проводить демонтаж и сборку геофизического оборудования, аппаратуры и приборов; их техническое обслуживание, ремонт, наладку и регулировку, выполнять паяльные работы.
Навыки:
Выполнять техническое обслуживание, ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов; проводить сборку, демонтаж наладку, регулирование и испытание мелкого геофизического оборудования, аппаратуры и приборов
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.1.1-
2.1.16
Біліктілігі: "Каротаж стансаның машинисі"
КІТ. 04
070402 2 "Каротаж стансаның машинисі" жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Тереңдігі 1000 метрге жететін ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді және ату-жару жұмыстарын жүргізу кезінде каротажды және перфораторлы станцияларды, каротажды көтергіштерді басқару. Станцияларды және көтергіштерді тасымалдауға және жұмысқа дайындау. Алаңды таңдау, дайындау, сонымен қатар зертхананы, генераторлық топты және көтергішті орнату. Жабдықтарды құрастыру және бөлектеу. Станцияларды күш беретін және жарықтандырғыш желілерге қосу. Аппаратураны (аспаптарды) ұңғымаға түсіру және көтеру. Жабдықтарды, аппаратураны және инструментті тиеу, түсіру және тасымалдау.
Іскерліктер:
Ұңғымалардың конструкциясын; ұңғымаларда геофизикалық зерттеулердің жүргізудің тәртібін; аппараттарды түсіру және көтеру ережелерін; каротажды-перфораторлы жабдықтар мен аппаратураны тасымалдау ережелерін, олардың құрылысы мен пайдалану ережелерін; каротажды станцияларға ай сайын және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу ережелерін; электротехника негіздерін; жару жұмыстарын жүргізу тәртібі мен ережелерін; жерге қосулардың құрылысы мен желіде ақауларды табудың тәсілдерін; бензоқозғалтқыштар, генератор мен станцияның қосалқы механизмдері ақауларының белгілерін және оларды жоюдың тәсілдерін
Дағдылар:
Геофизикалық зерттеулерді жүргізу кезінде каротажды станцияны, каротажды көтергіштерді басқару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.1-
2.2.12
Біліктілігі: "Геофизикалық аппаратураларды іске қосуға дайындаушы"
КІТ. 04
070403 2 "Геофизикалық аппаратураларды іске қосуға дайындаушы" жұмыс мамандығын меңгеру бойынша практика
Жұмыстарды жүргізу орнында немесе ұйымдардың далалық базаларында геофизикалық жабдықтарға, аппаратураға, аспаптарға және жеке тораптарға жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы жоспарланбаған жөндеуді жүргізу. Ұсақ геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды жинақтау, бөлектеу, баптау, реттеу және сынау. Жеке тораптарды (бөлшектерді) ауыстыру қажеттілігін және оларды стационарлы жағдайларда жөндеуге жолдау қажеттілігін анықтау
Іскерліктер:
Аппаратураның техникалық құжаттарын және торап блоктарының схемаларын оқу. БӨА аспаптарымен жұмыс жасай алу, радиоактивті сәулелену көздерін, тоқ көздерін дұрыс пайдалана алу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды құрастыру, бөлектеу, баптау, реттеу, эталондау, калибрлеу, жөндеу және сынау. Ақауларды анықтау және оларды жою. Жеке бөлшектерді ауыстыру, қажет болғанда, станционарлық жағдайларда оларды жөндеуге жіберу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратура мен жабдықтарға жоспарлы тексеріс, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.3.1-
2.3.10
Квалификация "Рабочий на геофизических работах"
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070404 2 "Рабочий на геофизических работах"
Подготовка сейсмических, электроразведочных и вспомогательных линий. Проверка качества расстановки и подключения сейсмоприемников и электроразведочных установок (проводимость, утечка и т.д), выявление и устранение неисправностей в их работе. Участие в изготовлении секций сейсмической косы, электроразведочных линий; монтаж групп сейсмоприемников. Устройство различных видов зазамлений и заграждений. Поиск на местности точек подготовленной сети наблюдений. Поиск и установка в горизонт гравиметров. Проверка, подготовка к работе и выполнение рабочих наблюдений с помощью радиометрических приборов. Регистрация в полевом журнале показаний гравиметра и радиометров. Устройство опознавательных знаков. Проверка чувствительности и эталонирование радиометров. Контроль состояния, профилактическое обслуживание и участие в проведении текущего ремонта оборудования.
Умения:
Подбирать аппаратуру для соответствующего вида геофизических работ; установки геофизические приборы; соблюдать правила эксплуатации, обслуживания, транспортировки и хранения геофизических приборов и оборудования; выполнять основные приемы монтажа электрических цепей, работать с монтажным инструментом и контрольно-измерительными приборами; выполнять инструкции по ведению работ соответствующим методом (взрывных работ, работ с токами высокого напряжения, ионизирующими излучениями)
Навыки:
Подключать сейсмоприемники и электроразведочные установки, выявлять и устранять неисправности в их работе; подготовить к работе и выполнению рабочих наблюдений геофизические приборы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.4.1-
2.4.12
Квалификация "Лаборант -радиометрист"
ПП. 04
Практика по приобретению профессии 070405 2 "Лаборант-радиометрист"
Комплексные радиометрические измерения радиоактивных излучений. Обработка результатов контрольных измерений. Снятие и построение кривых поглощения и распада. Получение на амплитудных анализаторах спектров радиоактивных излучений. Ведение в журнале записей и расчетов, связанных со снятием амплитудных спектров радиоактивных излучений. Графическое построение спектра.
Умения:
Использовать методы сцинтилляционной спектрометрии для решения геологических и технических задач, снимать характеристики, получать спектры радиоактивных излучений
Навыки:
Работать с радиометрами, эманометрами, проводить комплексные радиометрические измерения радиоактивных излучений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.3.1-
2.3.10
Біліктілігі: "Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы"
КІТ. 04
070404 2 "Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы" кәсібін меңгеру бойынша практика
Сейсмикалық, электрбарлау және қосалқы желілерді дайындау. Сейсмоқабылдағыштар мен электрбарлау қондырғыларын орнату және іске қосу сапасын (өткізгіштік, кему және т.б.) тексеру, олардың жұмысында ақауларды анықтау және жою. Сейсмикалық шалғылардың секцияларын, электрбарлау желілерін дайындауға қатысу; сейсмоқабылдағыштардың топтарын құрастыру. Жерге қосулар мен бөгеттердің әр түрлерінің құрылысы. Жергілікті жерде бақылаулардың дайындалған желілерінің нүктелерін іздеу. Гравиметрлерді іздеу және көкжиекке орнату. Радиометрлік аспаптарды тексеру, жұмысқа дайындау және олардың көмегімен жұмыс бақылауларын жүргізу. Далалық журналда гравиметрдің және радиометрлердің көрсеткіштерін тіркеу. Айырым белгілерінің құрылысы. Радиометрлердің сезімталдығын тексеру және эталондау. Жабдықтардың жағдайын бақылау, алдын ала қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді жүргізуге қатысу.
Іскерліктер:
Тоқтың түрлі көздерін, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін, қолданылатын жабдықтарды және аппаратураны пайдаланудың негізгі ережелерін, жарылғыш заттардың, радиоактивті көздердің негізгі қасиеттерін. Аппаратура мен жабдықтарды сақтауға, тасымалдауға қойылатын талаптарды, далалық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу. Негізгі геофизикалық аспаптар мен жабдықтарды, жеке бақылауларды далалық журналға түсіру.
Дағдылар:
Сейсмоқабылдағыштарды, жерге қосу құрылғыларын орнатуды және іске қосуды жүргізу, электрбарлау және басқа қондырғыларды құрастыру, сейсмикалық шалғыларды орау және тарқату, желілерді станцияларға қосу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.4.1-
2.4.12
Біліктілігі: "Зертханашы-радиометрист"
КІТ. 04
070405 2 "Зертханашы-радиометрист" кәсібін меңгеру бойынша практика
Радиоактивті сәулеленулердің кешенді радиометрлік өлшемдері. Бақылау өлшеулерінің нәтижелерін өңдеу. Сіңіру және ыдырау қисықтарын алу және құру. Амплитудалық талдағыштарда радиоактивті сәулеленулердің спектрлерін алу. Радиоактивті сәулеленулердің амплитудалық спектрлерін алумен байланысты, жазбалар мен есептеулерді журналда жүргізу. Спектрді графикалық түрде құру.
Іскерліктер:
Радиотехникалық аппаратуға ағымдағы бақылау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу, зертханалық зерттеулер үшін аппаратура мен схемаларды жинақтау, аспаптар мен жабдықтар бойынша техникалық құжаттарды пайдалану, жұмыстың қалыпты режимін орнату, қажетті өлшеулер жүргізу, оларды тіркеу, құжаттарды жүргізу, алынған мәліметтердің сапасын бағалау және өңдеу.
Дағдылар:
Аппаратура мен жабдықтарды жұмысқа дайындау, баптау, эталондау, аспаптарды градустауды жүргізу, радиоактивті көздермен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау және оларды сақтау, тасымалдау және жұмыс үрдісінде пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.2.5
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.2
СД 02
Аппаратура и оборудование
Гравиразведочная аппаратура и оборудование - методы измерения ускорения силы тяжести; устройство и принцип работы наземных кварцевых оптико-механических гравиметров: техника измерений наземными кварцевыми гравиметрами. Магниторазведочная аппаратура и оборудование, методы измерения магнитного поля и магнитных свойств горных пород; оптико-механические магнитометры; протонные и квантовые магнитометры; устройство и принципы работы наземных магнитометров; техническое обслуживание, подготовка к работе и техника измерений; электроразведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о каналах возбуждения и регистрации электрических и электромагнитных полей; основные узлы и блоки электроразведочной аппаратуры; аппаратура методов сопротивления, электрохимической поляризации, переменных электромагнитных полей; технического обслуживания и ремонт электроразведочной аппаратуры; сейсморазведочная аппаратура и оборудование - основные сведения о методах возбуждения и приема упругих волн в геологической среде. Основные узлы и блоки сейсмостанций; техническое обслуживание и ремонт сейсморазведочной аппаратуры и оборудования; оборудование для радиометрических и ядерно-физических исследований и основные сведения о методах измерений радиоактивны излучений; аппаратура полевой пешеходной гамма-съемки эманационной съемки и лабораторных исследований; основные блоки и узлы радиометров, спектрометров, эманометров; техническое обслуживание и ремонт радиометрической аппаратуры. Аппаратура и оборудование для проведения геофизических скважин - основные сведения о методах регистрации скважинных сигналов; комплексные автоматические каротажные станции; спускоподъемные устройства и оборудование; техника проведения измерений с каротажными станциями, ремонт и обслуживание.
Знания:
устройство, поверку, настройку и правила пользования контрольно-измерительной геофизической аппаратуры по методам изучаемой специализации;
основные сведения об аппаратуре и оборудовании геофизических методов;
Умения:
проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.12
ПК 2.5.2
ПК 2.5.8
СД 03
Теоретические основы методов
Основные положения физико-геологических основ гравиразведки - сила притяжения, гравитационный потенциал и его производные. Нормальное гравитационное поле и аномалии силы тяжести, методы измерения полей; магниторазведки - земное магнитное поле и его особенности, элементы геомагнитного поля, решение прямой и обратной задачи магниторазведки. Методы измерений магнитного поля; электроразведки - модели электромагнитных полей, понятие о геоэлектрическом разрезе, методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей; решение прямой и обратной задачи электроразведки; сейсморазведки - теория упругих волн, гармонические колебания, особенности распространения волн в упругой среде, методы сейсморазведки; радиометрии и ядерной геофизики - основные законы радиоактивных превращений, взаимодействие радиоактивных излучений с веществом; источники и детекторы радиоактивных излучений, методы радиометрии; геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа, радиоактивного каротажа и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Знания:
физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения магниторазведки, гравиразведки, электроразведки, сейсморазведки, радиометрических и ядерно-физических методов; методы постоянного, переменного и нестационарных электромагнитных полей; решение прямой и обратной задачи электроразведки; геофизические исследования скважин – физические основы электрического каротажа, радиоактивного каротажа и других видов каротажа, методы измерения при каротаже скважин.
Умения:
Использовать электрические и магнитные явления в электрической практике;
Применять устройство, принципы их действия в геофизических приборах и аппаратурах;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.6
КҚ 2. 3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.2,
АП. 03
Аппаратура және жабдықтар
Гравибарлау аппаратурасы мен жабдықтары – ауырлық күшінің үдеуін өлшеудің әдістері; жерүсті кварцты оптикалық-механикалық гравиметрлердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі: жерүсті кварц гравиметрлерімен өлшеудің техникасы; магнитті барлау аппаратурасы мен жабдықтары, тау жыныстарының магнитті өрісі мен магнитті қасиеттерін өлшеудің әдістері; оптикалық-механикалық магнитометрлер; протонды және квантты магнитометрлер; жерүсті магнитометрлерінің құрылысы мен жұмыс істеу принциптері; техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындау және өлшеу техникасы; электрбарлау аппаратурасы мен жабдықтары – электр және электрмагнитті өрістерді қоздыру және тіркеу туралы негізгі мәліметтер; электрбарлау аппаратурасының негізгі тораптары мен блоктары; кедергі, электрохимиялық поляризация, айнымалы электрмагнитті өрістер әдістерінің аппаратурасы; техникалық қызмет көрсету және электрбарлау аппаратурасын жөндеу; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтар – геологиялық ортада серпімді толқындарды қоздыру және қабылдау әдістері туралы негізгі мәліметтер; сейсмостанцияның негізгі тораптары мен блоктары; сейсмобарлау аппаратурасы мен жабдықтарға техникалық қызсет көрсету және жөндеу; радиометриялық және ядролық-физикалық зерттеулерге арналған жабдықтар және радиоактивті сәулеленулерді өлшеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; далалық жаяу жүрісті гамма-түсірудің, эманациялық түсірудің және зертханалық зерттеулердің аппаратурасы;
радиометрлердің, спектрметрлердің, эманометрлердің негізгі тораптары мен блоктары; радиометрлік аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге арналған аппаратура мен жабдықтар – ұңғымалық дабылдарды тіркеу әдістері туралы негізгі мәліметтер; кешенді автоматты каротажды станциялар; көтерме-түсірме құрылғылары мен жабдықтар; каротажды станциялардың өлшеулерді жүргізу техникасы, жөндеу және қызмет көрсету.
Білімдер:
Оқытылатын маманданудың әдістері бойынша бақылау-өлшеу геофизикалық аппаратурасының құрылысын, тексеруді, баптауды және пайдалану ережелерін; геофизикалық әдістердің аппаратурасы мен жабдықтары туралы негізгі мәліметтерді;
Іскерліктер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде бақылаулар мен өлшеулерді жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.2
АП. 02
Әдістердің теориялық негіздері
Гравибарлаудың физикалық-геологиялық негіздерінің негізгі қағидалары – тарту күші, гравитациялық потенциал және оның туындылары, қалыпты гравитациялық өріс және ауырлық күшінің аномалиялары, өрістерді өлшеудің әдістері; магниттібарлаудың – жердің магнитті өрісі және оның ерекшеліктері, геомагнитті өрістің элементтері, магниттібарлаудың тура және кері міндеттерін шешу, магнитті өрісті өлшеудің әдістері; электробарлаудың – электромагнитті өрістің үлгілері, геоэлектрлі қима туралы түсінік, тұрақты, айнымалы және стационарлы емес электромагнитті өрістердің әдістері; электробарлаудың тура және кері міндеттірн шешу; сейсмобарлаудың – серпімді толқындардың ториясы, гармониялық тербелістер, серпімді ортада толқындардың таралу ерекшеліктері, сейсмобарлаудың; радиометрияның ядролық геофизиканың әдістері – радиоактивті өзгерістердің егізгі заңдары,
Радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі; радиоактивті сәулеленулердің көздері мен детекторлары, радиометрияның әдістері; ұңғымаларды геофизикалық зерттеулер – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздері, ұңғымаларды каротаждау кезінде өлшеу.
Білімдер:
Магниттібарлауды, гравибарлауды, электробарлауды, сейсмобарлауды, радиометрлік және ядролық-физикалық әдістерді қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын; тұрақты, айнымалы және стационарлық емес электромагнитті өрістердің әдістерін; электробарлаудың тура және кері міндеттерін шешуді; ұңғымаларды геофизикалық зерттеуді – электрлі каротаждың, радиоактивті каротаждың және каротаждың басқа түрлерінің физикалық негіздерін, ұңғымаларды каротаждау кезіндегі өлшеу әдістерін.
Іскерліктер:
Электрлі тәжірибеде электрлі және магнитті құбылыстарды пайдалану; олардың құрылысы мен әрекет ету принциптерін геофизикалық аспаптарда және аппаратураларда қолдану;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.5.2
СД 04
Методика и техника полевых работ
Понятие о съемке, методика и техника полевых работ; общие положения методики и техники полевых геофизических методов; основные технические характеристики съемок; обоснование проведения и технология съемок классификация съемок по условиям проведения, геологическому назначению, масштабу, точности; методика и техника проведения полевых геофизических исследований различными способами и методами; метрологическое обеспечение съемок.
Знания:
теоретические основы методов геофизических исследований;
методику и технику проведения всех видов геофизических исследований;
основные приемы геологической интерпретации результатов полевых исследований;
Умения:
Составлять монтажные схемы и установки для производства измерений различными методами геофизических исследований;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.16
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
СД 05
Обработка и интерпретация геофизических материалов на ЭВМ
Общие требования к оформлению и ведению журналов при производстве работ различными геофизическими методами. Основные этапы и содержание камеральных геофизических работ; организация обработки геофизической информации в полевых геофизических партиях и экспедициях; состояние и перспективы применения ЭВМ в практике обработки геофизической информации; основы технологии обработки результатов и интерпретация геофизических аномалий, геологическое истолкование геофизических аномалий; принципы обработки геофизических данных на компьютерах, основы алгоритмизации геологических задач; языки программирования и использование программ, основы современной технологии программирования, системы программного обеспечения компьютеров, пакеты прикладных программ, автоматизированные системы обработки данных.
Знания:
основы использования вычислительной техники и ЭВМ при производстве геофизических работ и математической обработке результатов геофизических исследований;
пакеты прикладных программ, автоматизированные системы обработки данных.
Умения:
Применять пакеты прикладных программ, автоматизированные системы для обработки данных геофизических исследований.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.3
ПК 2.5.7
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.5.2
АП. 04
Далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы
Суретке түсіру туралы түсінік, далалық жұмыстардың әдістемесі мен техникасы; далалық геофизикалық әдістердің әдістемесі мен техникасының жалпы қағидалары; түсірулердің негізгі техникалық сипаттамалары; түсірулердің технологиясы және оларды жүргізуді негіздеу, жүргізу жағдайлары, геологиялық міндеті, масштабы, дәлдігі бойынша түсірулердің жіктелуі; түрлі тәсілдермен және әдістермен далалық геофизикалық зерттеулердің жүргізудің әдістемесі мен техникасы; түсірулерді метрологиялық қамсыздандыру.
Білімдер:
Геофизикалық зерттеу әдістерінің теориялық негіздерін; геофизикалық зерттеулердің барлық түрлерін жүргізудің әдістемесі мен техникасын; далалық зерттеулердің нәтижелерін геологиялық түсіндірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің түрлі әдістерімен өлшеулерді жүргізуге арналған құрастыру схемалары мен қондырғыларын құру;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.16
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
АП. 05
Геофизикалық материалдарды ЭЕМ өңдеу және түсіндіру
Түрлі геофизикалық әдістермен жұмыстарды жүргізу кезінде журналдарды рәсімдеуге және жүргізуге қойылатын жалпы талаптар. Камералды геофизикалық жұмыстардың негізгі кезеңдері мен мазмұны; далалық геофизикалық партиялар мен экспедицияларда геофизикалық ақпаратты өңдеуді ұйымдастыру; геофизикалық ақпаратты өңдеу тәжірибесінде ЭЕМ қолдану жағдайы мен келешегі; нәтижелерді өңдеу технологияларының негіздері және геофизикалық аномалияларды түсіндіру, геофизикалық аномалияларды геологиялық түсіндіру; геофизикалық мәліметтерді компьютерлерде өңдеудің принциптері, геологиялық міндеттерді алгоритмдеудің негіздері; бағдарламалаудың тілдері және бағдарламаларды қолдану, бағдарламалаудың осы заманғы технологиясының негіздері, компьютерлерді бағдарламалық қамсыздандыру жүйелері, қолданбалы бағдарламалардың пакеттері, мәліметтерді өңдеудің атвоматтандырылған жүйелері.
Білімдер:
Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде және геофизикалық зерттеулердің нәтижелерін математикалық өңдеу кезінде есептеу техникасын және ЭЕМ пайдалану негіздерін; қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін, мәліметтерді өңдеудің автоматтандырылған жүйелерін.
Іскерліктер:
Геофизикалық зерттеулердің мәліметтерін өңдеу үшін автоматтандырылған жүйелерді, қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
БҰАП
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы

ПП 01.1
Общегеологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.4.6
ПП 01.2
Геодезическая.
Теодолитные работы, нивелирные работы, тахеометрическая съемка, оформление отчетов.
Умения:
- производить измерения, заполнять, обрабатывать полевой журнал по всем видам работ.
Навыки:
- разбивка геодезических профилей
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПП 01.3
По изучению геофизической аппаратуры
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ; разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту; выполнение различных видов геофизических работ; проведение камеральной обработки полевых наблюдений; составление отчета по практике и выполнение чертежно-оформительских работ; требования квалификационных испытаний на получение рабочей профессии.
Умения:
обслуживание, эксплуатацию аппаратуры и оборудования ухода, хранение и транспортировку, определять основные неисправности, способы их устранения, организация безопасного ведения работ, вести документацию проверок аппаратуры, использовать КИП. Работать с различными источниками тока, производить зарядку аккумуляторов.
Навыки:
Производить комплектацию геофизической аппаратуры, монтаж и демонтаж аппаратуры и оборудования, различных схем установок, готовить их к работе, производить эталонирование и градуировку, настройку приборов, оценивать качество измерении, выполнять технологические операции с аппаратурой и оборудованием в процессе полевых работ
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.10
ПК 2.1.14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.12
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.4.8
ПК 2.5.2
ПК 2.5.10
ПП.01.4
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ; получение навыков работы с контрольно-измерительными приборами, используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования; номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры; требования к составлению необходимой документации (дефектных ведомостей, аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
Производить профилактический осмотр, проверку, подготовку различной аппаратуры к полевым работам, производить регламентные работы согласно технических инструкций по эксплуатации. Производить тестирование аппаратуры, диагностику отдельных блоков (узлов), аппаратуры и их настройку. Пользовать КИП в процессе проверки, настройки и регулирования аппаратуры. Производить монтаж, (демонтаж), сборку аппаратуры и отдельных ее узлов. Составлять документацию по результатам проверки, ремонта и настройки аппаратуры. Читать техническую документацию схем, отдельных узлов, уметь находить неисправности и устранять их.
Навыки:
Производить полевые измерения, оценивать их качество, вести полевую документацию. Заправлять приборы источниками питания, производить зарядку аккумуляторов. Эксплуатировать аппаратуру и оборудование в соответствии с правилами безопасного ведения работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КП 01.1
Жалпы геологиялық практика
Геологиялық құрылыс пен іс-тәжірибе ауданының тірек қималарын оқып білу; тау жыныстардың, минералдардың фауна мен флоралардың эталоды жиынтықтырын оқып білу; маршрутты суретке түсіру өндірісіне арналған аспаптар, құралдар мен жабдықтар; дала зерттеулері; дала материалдарын бақылаудың ағымдағы камеральды өңдеу; камеральды кезең.
Білімдер:
- төрттік және тасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, олардың құжаттар ережелерін білу.
Іскерліктер:
- жергілікті жерде карта бойынша бағдарлай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.4.6
КП 01.2
Геодезиялық.
Теодолиттік жұмыстар, ниверлі жұмыстар, тахеометриялық суретке түсіру, есептерді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өлшеу жұмыстарын жүргізе алу, барлық жұмыстардың түрлері бойынша дала журналын өңдей және толтыра алу керек.
Дағдылар:
- геодезиялық кескіндерді бөлу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КП 01.3
Геофизикалық аппаратураны оқып білу бойынша
Далалық жұмыстарды жүргізуге аппаратураны және жабдықтарды дайындау; жергілікті жерде бақылау желілерін шоғырландыру және бақылау нүктелерін картада байланыстыру; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау; далалық бақылауларды камералды өңдеуді жүргізу; тәжірибе бойынша есепті құру және сызу-рәсімдеу жұмыстарын орындау; жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының қоятын талаптары.
Іскерліктер:
Аппаратура мен жабдықтарға қызмет көрсету, пайдалану, күту, сақтау және тасымалдау, негізгі ақаулықтарды анықтау, оларды жоюдың тәсілдері, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру, аппаратураның құжаттамасы мен тексерісін жүргізу, КИП қолдану. Тоқтың әртүрлі көздерімен жұмыс істеу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратураны іріктеуді, аппаратура мен жабдықтарды, қондырғылардың түрлі схемаларын құрастыруды және бөлектеуді жүргізу, олардың ақауларын тексеру, оларды жұмысқа дайындау, аспаптарды эталондауды және градустауды, баптауды жүргізу, аппаратураларды тексеру құжаттарын жүргізу,
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.10
КП 01.4
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
ПК 3.6.22
ОПД 11
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на геологоразведочных предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Безопасность на производстве, безопасность выполнения геологоразведочных работ. Промышленная санитария. Основа пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология
Знания:
законодательный акт, акты о труде, нормативно-технические документы по технике безопасности, производственная санитария, пожарной безопасности, системы стандартов безопасности труда, общие требования к производственным помещениям и рабочим местам, способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов и вопросы охраны труда в геологоразведочной отрасли, основные мероприятия противопожарной защиты и средства пожаротушения, промышленную санитарию и экологию.
Умения:
Пользоваться средствами коллективной и индивидуальной защиты, проверять исправность технических средств защиты, проводить расследования и учет несчастных случаев, анализ состояния охраны труда при полевых работах, пользоваться средствами контроля и защиты состояния производственной санитарии, организовать ГРР и осуществлять контроль по охране труда и ТБ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.6.1
ПК 3.6.11
ПК 3.6.16
ПК 3.6.25
ОПД 12
Охрана окружающей среды и рациональное использование минеральных ресурсов
Научные основы охраны окружающей среды; организация работ по охране окружающей среды и рациональному использованию минеральных ресурсов. Охрана окружающей среды как отрасль практики и научного исследования; охрана природной среды при проведении геологоразведочных работ, охрана недр и рациональное использование природных ископаемых; защита окружающей среды от загрязнения; охрана ландшафтов и памятников природы; атмосферного воздуха, водных ресурсов, почв и растительности, животного мира.
Знания:
- особенности взаимодействии человека с окружающей средой, техногенное воздействия на окружающую среду, нормативные документы охране окружающей среды при ГРР.
Умения:
- применять законы на практике, составлять комплекс мероприятий по охране окружающей среды в конкретных условиях.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.13
ОПД 13
Геология, поиски и разведка МПИ
Условия образования месторождений полезных ископаемых; морфология рудных тел
главные генетические типы промышленных месторождений отдельных видов минерального сырья; основные понятия методики поисков и разведки месторождений полезных ископаемых; стадийность геологоразведочных работ; понятие поисковых критериев и признаков; разведка месторождений и ее основные
задачи; технические средства разведки; разведочные системы; опробование месторождений полезных ископаемых; геологическая документация при поисковых и разведочных работах; подсчет разведанных запасов; понятие о промышленной геолого-экономической оценке месторождений; задачи геологического обслуживания горнодобывающих предприятий.
Знания:
- основные принципы поисковых и разведочных работ, задачи на каждой стадии, поисковые предпосылки и признаки, основные методы изучения месторождений.
Умения:
- составлять проекты поисковых работ, обосновывать наиболее рациональные методы поисков.
БК 1
БК 2
БК 5

КҚ3.6.8
КҚ3.6.12
КҚ3.6.22
ЖКП 11
Еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет. Геологиялық барлау кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыс пен тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайларын талдау, травматизм мен кәсіптік аурулардың себебтері. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері мен өртті сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- заңнамалық актларды, еңбек пен демалысты ұйымдастырудың формалары мен әдістерін, әр түрлі жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасына қойылатын жалпы талаптарды, өндірістік санитария ережелерін, жеке қорғаныс құралдарын білу.
Іскерліктер:
- әр түрлі жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыра алу, әр түрлі апаттық жағдайларда алғашқы көмекті көрсете алу, қауіпсіздік техника норма ережелерінің орындалуын бақылау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ3.6.1
КҚ3.6.11
КҚ3.6.16
КҚ3.6.25
ЖКП 12
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.
Қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми негіздері; қоршаған ортаны қорғау және минералды ресурстарды тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қоршаған ортаны қорғау іс-тәжірибе мен ғылыми зерттеулердің саласы ретінде; геологобарлау жұмыстарын жүргізгенде тибағи ортаны қорғау: жер қойнауларын қорғау және табиғи қазбаларды тиімді пайдалану; қоршаған ортаны ластанудан қорғау; ландшафтар мен табиғи ескерткіштерді, атмосфералық ауаны, су ресурстарын, топырақ пен өсімдіктерді, жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- адамның қоршаған ортамен әрекетінің ерекшеліктерін, қоршаған ортаға техногенді әсерін, ГБЖ–да қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік құжаттарын білу.
Іскерліктер:
- іс-тәжірибеде заңдарды қолдану, нақтылы жағдайларда қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар кешенін құра алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 7
КҚ3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ3.6.13
ЖКП 13
Геология, ПҚК іздеу мен барлау
Пайдалы қазба кенорындарының түзілу жағдайлары; кенді денелердің морфологиясы; пайдалы қазба кенорындарының генетикалық жіктелуі; пайдалы қазба кенорындарын өнеркәсіптік жіктеу; металды, металды емес және жанғыш пайдалы қазбалардың жіктелуі және олардың бөлінуі, өнеркәсіпте қолданылуы; басты кенді минералдар; минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын талаптары; минералды шикізаттың жеке түрлерінің өнеркәсіптік кенорындарының бастыгенетикалық түрлері; пайдалы қазба кенорындарын іздеу мен барлау әдістемесінің негізгі ұғымдары; геологиялық барлау жұмыстарының сатылығын; іздеу критерийлері мен белгілерінің түсінігін; кенорындарды барлау және оның негізгі міндеттері; барлаудың техникалық құралдары; барлау жүйелері; пайдалы қазба кенорындарын сынамалау; іздеу және барлау жұмыстарындағы геологиялық құжаттар; барланған қорларды есептеу; кенорындарды өнеркәсіптік геологиялық-экономикалық бағалау туралы түсінік; тау-кен өндіруші кәсіпорындарға геологиялық қызмет көрсетудің міндеттері.
Білімдер:
- іздеу және барлау жұмыстарының негізгі принциптері, әр сатыдағы міндеттер, іздеу алғышарттары мен белгілері, кенорындарын зерттеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- іздеу жұмыстарының жобаларын құру, іздеудің тиімді әдістерін негіздеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.11
ПК 3.6.13
ПК 3.6.15
ПК 3.6.22
ОПД 14
Основы общей электротехники
Общие сведения о развитии электротехники, роль отечественной науки; основные характеристики электрического поля: напряженность, потенциал, напряжение, электропроводность; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные и трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; основы электропривода; передача и распределение электрической энергии; общие сведения об основах электроники: электровакуумные и газоразрядные приборы, полупроводниковые и фотоэлектронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы, усилители и генераторы; интегральные схемы микроэлектроники; микропроцессор и микроЭВМ.
Знания:
Основные электрические и магнитные явления, характеристики электрических и магнитных полей, цепей постоянного и переменного токов. Методы расчета простейших цепей, назначение, основные схемы различных устройств, основные сведения о методах электрических измерениях, электропривода, электроснабжения.
Умения:
читать и составлять схемы простых электрических цепей, выполнять простые расчеты электрических цепей, собирать простые электрические схемы, находить неисправности, пользоваться КИП, правильно эксплуатировать лабораторное оборудование и безопасное выполнение работ.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.19
ПК 3.6.21
ОПД 15
Радиоэлектроника
Общие сведения о развитии радиоэлектроники; электронные и полупроводниковые приборы; электрические сигналы; основы электронной схемотехники; электронные классы на транзисторах; основные принципы радиосвязи; радиоприемные и радиопередающие устройства
Знания:
Устройство, принцип действия, характеристики и области применения электронных приборов, виды электрических сигналов и их характеристики, преобразование сигналов цифровой код, системы электропитания, устройство радиоизмерительных приборов и их применение, основные показатели и режим работы, усилителей, генераторов и других устройств, принцип радиосвязи, устройство радиоприема - передающих устройств.
Умения:
Читать схемы электронных устройств, исследовать и проверять работоспособность различных приборов и элементов схемы техники.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.20
ПК 3.6.21
ПК 3.6.26
ОПД 16
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительная, нормативно-правовые, денежно-
финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- оформлять служебные документы на казахском языке.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6

КҚ3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.9
КҚ3.6.10
КҚ3.6.11
КҚ3.6.13
КҚ3.6.15
КҚ3.6.22
ЖКП 14
Жалпы электротехника негіздері
Электротехниканың дамуы туралы жалпы мәліметтер, отандық ғылымның ролі; электр өрісінің негізгі сипаттамалары: қауырттылық, потенциал, кернеу, электрөткізгіштік; тұрақты тоқтың электр тізбектері; электромагнетизм; электр өлшемдер; бірфазалық және үшфазалық электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты тоқтың электр машиналары; электржетектің негіздері; электр энергиясын жеткізу және тарату; электрониканың негіздері туралы жалпы мәліметтер: электровакуумды және газоразрядты аспаптар, жартылай өткізгіш және фотоэлектронды аспаптар; электронды түзеткіштер және тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар; микроэлектрониканың интегралды схемалары; микропроцессор және микроЭЕМ.
Білімдер:
Негізгі электрлі және магнитті құбылыстарды, электрлі және магнитті өрістердің сипаттамаларын, тұрақты және айнымалы тоқтың тізбектерін. Қарапайым тізбектерді есептеудің әдістерін, түрлі құрылғылардың міндетін, негізгі схемаларын, электр өлшеулердің, электржетектің, электрқатмысздандырудың әдістері туралы негізгі мәліметтерді.
Меңгереді:
Қарапайым электр тізбектерін оқу және құру, электр тізбектерінің қарапайым есептеулерін орындау, қарапайым электр схемаларын құрастыру, ақауларды табу, БӨА пайдалану, зертханалық жабдықтарды дұрыс пайдалану және жұмыстарды қауіпсіз орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ3.6.3
КҚ3.6.19
КҚ 3.6.1
ЖКП 15
Радиоэлектроника
Радиоэлектрониканың дамуы туралы жалпы мәліметтер; электронды және жартылай өткізгіш аспаптар; электр дабылдар; электронды схемотехниканың негіздері; транзисторлардағы электронды кассаларды; радиобайланыстың негізгі принциптерін; радиоқабылдағыш және радиожеткізгіш құрылғылар.
Білімдер:
Электронды аспаптардың құрылысын, әрекет ету принципін, сипаттамалары мен қолданыс саласын, электр дабылдарының түрлерін және олардың сипаттамаларын, дабылдарды сандық кодқа өзгертуді, электрқоректендіру жүйелерін, радиоөлшегіш аспаптардың құрылысын және олардың қолданылуын, күшейткіштердің, генераторлардың және басқа құрылғылардың негізгі көрсеткіштерін және жұмыс режимін, радиобайланыс принципін, радиоқабылдау – жеткізу құрылғыларының құрылысын.
Іскерліктер:
Электронды құрылғылардың схемаларын оқу, түрлі аспаптардың жұмысқа қабілеттілігін және техника схемаларының элементтерін зерттеу және тексеру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ3.6.3
КҚ3.6.20
КҚ3.6.21
КҚ3.6.26
ЖКП 16
Іс-қағаздарды мемлекеттік тілде жүргізу.
Кәсіпорындағы іс-қағаздар түсінігі, жүйесі және ұйымдастыру, оның түсінігі мен жүйесі. Ұйымдастыру - тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс- қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
Білімдер:
- құжаттардың және қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтері мен формаларын, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
Іскерліктер:
- қазақ тілде қызметтік құжаттарды рәсімдей алу керек.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.11
ПП.02
Общегеологическая
Изучение геологического строения и опорных разрезов района практики; изучение эталонных коллекций горных пород, минералов, фауны и флоры; приборы, оборудование и снаряжение для производства маршрутных съемок; полевые исследования; текущая камеральная обработка материалов полевых наблюдений; камеральный период.
Умения:
- диагностировать и документировать четвертичные и скальные породы
Навыки:
- ориентироваться на местности и по карте
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.11
ПК 3.6.15
ПП01.2
По приобретению рабочей профессии
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ, разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту, выполнение различных видов геофизических работ, проведение камеральной обработки полевых наблюдений, составление отчета по практике, выполнение чертежно-оформительских работ и требований квалификационных испытаний на получение рабочей профессии.
Умения:
Подбирать аппаратуру для соответствующего вида геофизических работ; установки геофизические приборы; соблюдать правила эксплуатации, обслуживания, транспортировки и хранения геофизических приборов и оборудования; выполнять основные приемы монтажа электрических цепей, работать с монтажным инструментом и контрольно-измерительными приборами; выполнять инструкции по ведению работ соответствующим методом (взрывных работ, работ с токами высокого напряжения, ионизирующими излучениями
Навыки:
-проводить работы согласно требованиям конкретной рабочей профессии.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 2.1.1-2.1.16,
ПК 2.2.1-2.2.12,
ПК 2.3.1-2.3.10,
ПК 2.4.1-2.4.12,
ПК 2.5.1-2.5.11
ПК 3.6.27
ПП.
01.3
По изучению геофизической аппаратуры
Подготовка аппаратуры и оборудования для ведения полевых работ; разбивка сети наблюдений на местности и привязка точек наблюдений на карту; выполнение различных видов геофизических работ; проведение камеральной обработки полевых наблюдений; составление отчета по практике и выполнение чертежно-оформительских работ; требования квалификационных испытаний на получение рабочей профессии.
Умения:
обслуживание, эксплуатацию аппаратуры и оборудования ухода, хранение и транспортировку, определять основные неисправности, способы их устранения, организация безопасного ведения работ, вести документацию проверок аппаратуры, использовать КИП. Работать с различными источниками тока, производить зарядку аккумуляторов.
Навыки:
Производить комплектацию геофизической аппаратуры, монтаж и демонтаж аппаратуры и оборудования, различных схем установок, готовить их к работе, производить эталонирование и градуировку, настройку приборов, оценивать качество измерении, выполнять технологические операции с аппаратурой и оборудованием в процессе полевых работ
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5

КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ3.6.11
КП 02
Жалпы геологиялық
Тәжірибе ауданының геологиялық құрылысын және тірек ққималарын зерттеу; тау жыныстарының, минералдардың, фауна мен флораның эталонды коллекцияларын зерттеу; бағытжолдық түсірімдерді жүргізуге арналған аспаптар, жабдықтар мен керек-жарақтар; далалық зерттеулер; далалық бақылаулардың материалдарын ағымдағы камералды өңдеу; камералды кезең.
Іскерліктер:
- төрттік және жартасты жыныстардың негізгі қасиеттерін, оларды құжаттау ережелерін.
Дағдылар:
- жергілікті жерде және карта бойынша бағдарлану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.9
КҚ3.6.10
КҚ3.6.11
КҚ3.6.15
КП 01.2
Жұмыс мамандығын меңгеру бойынша
Аппаратура мен жабдықтарды далалық жұмыстарды дайындау, жергілікті жерде бақылаулардың желісін бөлу және картада бақылау нүктелерін байланыстыру, геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау, далалық бақылауларға камералды өңдеу жүргізу, тәжірибе бойынша есепті құрастыру, сызу-рәсімдеу жұмыстарын және жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының талаптарын орындау.
Іскерліктер:
Геофизикалық жұмыстардың сәйкес түрлері үшін аппаратураны іріктеу; геофизикалық аспаптарды орнату; геофизикалық құралдар мен жабдықтарды пайдалану, қызмет көрсету, тасымалдау және сақтау ережелерін басшылыққа алу, электрлік тізбектерді құрудың негізгі тәсілдерін орындау, құрастыру аспаптарымен және бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу, сәйкес әдістер бойынша жұмыстарды жүргізудің нұсқаулықтарын орындау (жарылыс жұмыстары, жоғары кернеулік тоқтарымен, иондаушы сәулелермен жұмыс істеу).
Дағдылар:
- нақты жұмыс мамандығының талаптарына сәйкес жұмыстарды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.27
КП 01.3
Геофизикалық аппаратураны оқып білу бойынша
Далалық жұмыстарды жүргізуге аппаратураны және жабдықтарды дайындау; жергілікті жерде бақылау желілерін шоғырландыру және бақылау нүктелерін картада байланыстыру; геофизикалық жұмыстардың әр түрлерін орындау; далалық бақылауларды камералды өңдеуді жүргізу; тәжірибе бойынша есепті құру және сызу-безендіру жұмыстарын орындау; жұмыс мамандығын алуға біліктілік сынақтарының қоятын талаптары.
Іскерліктер:
Аппаратура мен жабдықтарға қызмет көрсету, пайдалану, күту, сақтау және тасымалдау, негізгі ақаулықтарды анықтау, оларды жоюдың тәсілдері, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру, аппаратураның құжаттамасы мен тексерісін жүргізу, КИП қолдану. Тоқтың әртүрлі көздерімен жұмыс істеу, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу.
Дағдылар:
Геофизикалық аппаратураны іріктеуді, аппаратура мен жабдықтарды, қондырғылардың түрлі схемаларын құрастыруды және бөлектеуді жүргізу, олардың ақауларын тексеру, оларды жұмысқа дайындау, аспаптарды эталондауды және градустауды, баптауды жүргізу, аппаратураларды тексеру құжаттарын жүргізу,
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК 3.6.3
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.17
ПК 3.6.19
ПК 3.6.20
ПК 3.6.21
ПК 3.6.26
ПП.01.4
По применению информационных технологий в геофизике
Информация, ее сбор, передача, обработка и накопление, модели решения геофизических задач, математическое обеспечение,, использование программного продукта, представление геофизической информации для компьютерной обработки, основы компьютерной графики, оформление отчета.
Умения:
-работать с графическим редактором, сопровождать программы "AutoCad", "MapInfo", "MicroMane"
Навыки:
Обработка результатов геофизических исследований на компьютере
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПК 3.6.10
ПК 3.6.23
ПП
01.5
Ремонт и настройка геофизической аппаратуры.
Основные приемы и методы проведения ремонтных работ; получение навыков работы с контрольно-измерительными приборами, используемыми при ремонте геофизической аппаратуры и оборудования; номенклатура и метрологическая характеристика геофизической аппаратуры; требования к составлению необходимой документации (дефектных ведомостей, аппаратурных журналов, паспортов технической эксплуатации и др.);
Умения:
Производить профилактический осмотр, проверку, подготовку различной аппаратуры к полевым работам, производить регламентные работы согласно технических инструкций по эксплуатации. Производить тестирование аппаратуры, диагностику отдельных блоков (узлов), аппаратуры и их настройку. Пользовать КИП в процессе проверки, настройки и регулирования аппаратуры. Производить монтаж, (демонтаж), сборку аппаратуры и отдельных ее узлов. Составлять документацию по результатам проверки, ремонта и настройки аппаратуры. Читать техническую документацию схем, отдельных узлов, уметь находить неисправности и устранять их.
Навыки:
Производить полевые измерения, оценивать их качество, вести полевую документацию. Заправлять приборы источниками питания, производить зарядку аккумуляторов. Эксплуатировать аппаратуру и оборудование в соответствии с правилами безопасного ведения работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.12
ПК 3.6.20
ПК 3.6.21
ПК 3.6.26
ПК 3.6.27
Геофизическая по методам специализации
Овладение навыками работы на сейсмической или каротажной станции; правила обращения с сейсмоприемниками, модулями их переноски и хранения; правила установки на местности сейсмоприемников по размеченным точкам и подключения их к магистральным линиям сейсмической косы, обоснование монтажной схемы и сборки для решения поставленной геологической или технической задачи; применяемые марки проводов и кабелей; правила и порядок раскладки и смотки сейсмической косы, спуск, подъем сборки датчиков в скважине; размотки и смотки проводов связи; типы аккумуляторов и батарей; работа на пункте возбуждения сейсмических колебаний.
Умения:
Подготовка и комплектация различной аппаратуры и оборудования к полевым работам. (электроразведочных установок, сейсмических кос, установок для проведения ГИС, отдельных приборов). Подготовку участка к съемке – разбивка сети геофизических наблюдений, их привязка, закрепление на местности... Ведение полевой документации их первичную обработку, основы интерпретации. Выполнять полевые работы по различных методам, работать с различными источниками тока, соблюдая правила электробезопасности
Навыки
Работы с аппаратурой по выбранному методу.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 8

КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.17
КҚ 3.6.19
КҚ 3.6.21
КҚ 3.6.26
КП. 01.4
Геофизикада ақпараттық технологияларды қолдану бойынша
Ақпарат, оны жинау, жеткізу, өңдеу және жинақтау, геофизикалық міндеттерді шешудің үлгілері, математикалық қамтамасыз ету, бағдарламалық өнімді пайдалану, геофизикалық ақпаратты компьютерлік өңдеуге ұсыну, компьютерлік графиканың негіздері, есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- графикалық редактормен жұмыс жасау, "AutoCad", "MapInfo", "MicroMane" бағдарламаларын сүйемелдеу
Дағдылар:
Геофизикалық зерттеу нәтижелерін компьютерде өңдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.23
КП
01.5
Геофизикалық аппаратураны жөндеу және баптау.
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің негізгі тәсілдері мен әдістері; геофизикалық аппаратура мен жабдықтарды жөндеу кезінде қолданылатын, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру; геофизикалық жабдықтардың номенклатурасы мен метрологиялық сипаттамасы; қажетті құжаттарды (ақау ведомостары, аппаратуралық журналдар, техникалық пайдалану төлқұжаттары және т.б.) құрастыруға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Аппаратураға алдын-ала тексеру, тексеру, далалық жұмыстарға дайындауды, пайдалану бойынша техникалық нұсқауларға сәйкес жұмыстарды регламенттеуді жүргізу. Аппаратураны тестілеуді, жеке блоктарды (тораптарды), аппаратураны диагностикалауды, баптауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, баптау және реттеу үрдісінде БӨА пайдалану. Аппаратураны және оның жеке тораптарын құрастыруды, (бөлектеуді), жинақтауды жүргізу. Аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау нәтижелері бойынша құжаттарды құру.
Дағдылар:
Далалық өлшеулерді жүргізу, олардың сапасын бағалау, далалық құжаттарды жүргізу. Аспаптарды қоректендіру көздерімен толтыру, аккумуляторларды зарядтауды жүргізу. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелеріне сәйкес аппаратураны және жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.20
КҚ 3.6.21
КҚ 3.6.26
КҚ 3.6.27
Мамандану әдістері бойынша геофизикалық
Сейсмикалық станцияда жұмыс дағдыларын меңгеру; сейсмоқабылдағыштарды қолдану, тасымалдау және сақтау ережелері; белгіленген нүктелер бойынша жергілікті жерде сейсмоқабылдағыштарды орнату және оларды сейсмикалық шалғының магистралды желілеріне қосу ережелері; жетектер мен кабельдердің қолданылатын маркалары; сейсмикалық шалғыны; байланыс сымдарын тарқату және орау ережелері мен тәртібі; аккумуляторлар мен батареялардың түрлері; сейсмикалық тербелістерді қоздыру пунктіндегі жұмыс.
Іскерліктер:
Далалық жұмыстарға түрлі аппаратура мен жабдықтарды (электробарлау қондырғыларын, сейсмикалық шалғыларды, ГАЖ жүргізуге арналған қондырғыларды, жеке аспаптарды) дайындау және жинақтауды. Учаскені суретке түсіруге дайындауды – геофизикалық бақылаулар желісін бөлу, оларды байланыстыру, жергілікті жерде бекіту. Түрлі әдістер бойынша далалық жұмыстарды орындау, электрқауіпсіздік ережелерін сақтап, тоқтың түрлі көздерімен жұмыс жасау.
Дағдылар:
Таңдалған әдістер бойынша аппаратурамен жұмыс.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 8

ПК 3.6.2
ПК 3.6.10
ПК 3.6.11
ПК 3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ПК 3.6.16
ПК 3.6.17
ПК 3.6.18
ПК 3.6.19
ПК 3.6.20
ПК 3.6.25
ПК 3.6.27
ПП 02
Производственная технологическая практика
Ознакомление с проектом работ партии (экспедиции) и видами проектируемых геофизических работ. Ознакомление с районом практики и режимом работы в полевой партии. Инструктаж по технике безопасности и промышленной санитарии. Ознакомление с методикой и техникой проводимых работ в данной организации геофизических работ. Производство комплектации и подготовку конкретной геофизической аппаратуры, геофизических станций, оборудования и снаряжения к полевым работам; наладка геофизической аппаратуры и геофизических станций и подготовка их к транспортированию. Проведение полевых работ по всем видам геофизических работ, разбивка точек наблюдения на местности, производство измерений на точке стоянки, работа с аппаратурой, ведение полевого журнала, проведение камеральных работ, правила приемки полевых материалов, регистрации, учета и хранения полевой документации.
Умения:
ориентироваться на местности, вести привязку точек наблюдений и наносить их на карту;
выполнять различные виды геофизических работ;
проводить камеральную отработку полевых материалов;
пользоваться справочными и техническими инструкциями;
устранять основные неисправности приборов;
составлять планы работы и графики эксплуатации ремонта геофизической аппаратуры и оборудования;
Навыки:
подготовка геофизического оборудования к полевым. работам;
составление отчетных документов геофизических работ;
БК 1-
БК 8
ПК 3.6.1-3.6.27
ПП 03
Преддипломная практика
Ознакомление с экспедицией или горным предприятием – структурой, связью и взаимоотношением основных и вспомогательных подразделений. Ознакомление с режимом работы, правилами внутреннего распорядка. Производственные экскурсии в другие съемочно-поисковые и разведочные экспедиции на горных предприятиях, в партии, ведущие опытные, опытно-методические и научно-исследовательские работы для изучения новейших и мало серийных типов аппаратуры и оборудования, ознакомление с современной организацией труда и новых технологий. Сбор материалов для выполнения дипломного проекта. Ознакомление с правилами передачи полевых материалов для камеральной обработки, приемка полевых материалов. Производство полевой и камеральной обработки и геологическая интерпретация результатов геофизических данных. Построение и оформление графических материалов. Составление отчета по практике.
Умения:
- составлять планы работы и графики эксплуатации ремонта геофизической аппаратуры и оборудования;
- руководить работой мастерской и обеспечивать высококачественный ремонт и техническое обслуживание спецмашин и оборудования;
- составлять дефектные акты на геофизические приборы.
Навыки
работы с фондовыми материалами геофизической организации; работы с проектными документами по проведению геофизических работ;
БК 2
БК 3
БК 8

КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
КҚ 3.6.16
КҚ 3.6.17
КҚ 3.6.18
КҚ 3.6.19
КҚ 3.6.20
КҚ 3.6.25
КҚ 3.6.27
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Партия (экспедиция) жұмысының жобасымен және жобаланатын геофизикалық жұмыстардың түрлерімен танысу. Тәжірибе ауданымен және далалық партиядағы жұмыс режимімен танысу. Қауіпсіздік техникасы мен өнеркәсіптік санитария бойынша нұсқау. Геофизикалық жұмыстардың осы ұйымында жүргізілетін жұмыстардың әдістемесімен және техникасымен танысу. Нақты геофизикалық аппаратураны, геофизикалық станцияларды, жабдықтарды және керек-жарақтарды жинақтауды жүргізу және далалық жұмыстарға дайындау; геофизикалық аппаратура мен геофизикалық станцияларды баптау және тасымалдауға дайындау. Геофизикалық жұмыстардың барлық түрлері бойынша далалық жұмыстарды жүргізу, жергілікті жерде бақылау нүктелерін бөлу, тұрақ нүктесінде өлшеулерді жүргізу, аппаратурамен жұмыс жасау, далалық журналды жүргізу, камералды жұмыстарды жүргізу, далалық материалдарды қабылдау, далалық құжаттарды тіркеу, есепке алу және сақтау ережелері.
Іскерліктер:
Аймақты бағдарлау, бақылау нүктелерінің байланысын жүргізу және картаға түсіру, геофизикалық жұмыстардың әртүрлі түрлерін орындау, далалық материалдардың камералды өңдеулерін жүргізу, анықтамалар мен техникалық нұсқаулықтарды пайдалану, аспаптардың негізгі ақаулықтарын жою; жұмыс жоспарларын құру және геофизикалық аппаратура мен жабдықтардың қолданыс және жөндеу кестелерін құру.
Дағдылар:
Геофизикалық жабдықтарды далалық жұмыстарға дайындау, геофизикалық жұмыстардың есеп құжаттарын құру.
БҚ 1-
БҚ 8
КҚ 3.6.1-3.6.27
КП 03
Диплом алдындағы практика
КП 03
Диплом алдындағы практика
Негізгі және көмекші бөлімдердің байланысымен және өзара қатынасымен, экспедициямен немесе тау-кен кәсіпорындарымен танысу. Жұмыс тәртібімен және ішкі тәртіп ережелерімен танысу. Аппаратура мен жабдықтардың ең жаңа және аз сериялы типтерін зерттеу үшін тәжірибелік, тәжірибелік-әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізетін басқа суретке түсіру-іздеу және барлау экспедицияларына, тау-кен кәсіпорындарына, партияларға өндірістік экскурсиялар, қазіргі еңбекті ұйымдастыру және жаңа технологиялармен танысу. Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау. Далалық материалдарды камералды өңдеуге беру ережелерімен танысу, далалық материалдарды қабылдау. Мәліметтерді далалық және камералды өңдеулерді іске асыру. Графикалық материалдарды құру және рәсімдеу. Іс-тәжірибе бойынша есеп жасау.
Іскерліктер:
- Бөлімдердің жұмыс жоспарын жасау;
- геофизикалық аспаптарға дефектілік актілер құру.
Дағдылар:
- геологиялық барлау ұйымдарының қор материалдарымен жұмыс.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 8

ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
ПК 3.6.23
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Работать качественно на результат;
Планировать рабочее время;
Соблюдать морально-нравственные нормы;
Собирать и систематизировать необходимую информацию;
Обладать коммуникативными способностями;
Понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Пользоваться компьютером, стандартами, инструкциями при оформлении материалов.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 070401 2 Каротажник*
ПК 2.1.1. Участвовать в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой.
ПК 2.1.2. Обеспечивать безопасные условия труда.
ПК 2.1.3. Проверять исправности каротажного оборудования.
ПК 2.1.4. Применять знания основ электротехники
ПК 2.1.5 Работать с технической документацией
ПК 2.1.6 Готовить оборудование к транспортировке, хранению, монтажу, ремонту
ПК 2.1.7 Подбирать кабели, провода, источники питания
ПК 2.1.8 Выполнять правила работы с взрывчатыми и радиоактивными материалами,
ПК 2.1.9 Проводить электромонтажные работы
ПК 2.1.10. Производить монтаж, ПК 2.1.11. Производить заземление рабочих схем, демонтаж и проверку аппаратуры, оборудования и рабочих схем.
ПК 2.1.12. Устранять неисправности применяемого инструмента и оборудования.
ПК 2.1.13. Устранять повреждение изоляции оплеточных и бронированных кабелей.
ПК 2.1.14 Устанавливать подъемник, лабораторию и блок-баланс на скважине.
ПК 2.1.15 Производить присоединение и отсоединение скважинных приборов.
ПК 2.1.16 Производить спуск и подъем приборов, стреляющих аппаратов и торпед
2.2. 070402 2 Машинист каротажной станции*
ПК 2.2.1. Участвовать в проведении монтажа, демонтажа и ремонта каротажного оборудования на буровой.
ПК 2.2.2. Обеспечивать безопасные условия труда.
ПК 2.2.3. Проверять исправности каротажного оборудования.
ПК 2.2.4. Применять знания основ электротехники для решения практических задач
ПК 2.2.5. Знать порядок проведения геофизических исследований в скважине
ПК 2.2.6. Проводить ежесменное и плановое техническое обслуживание и текущий ремонт оборудования газокаротажных, перфораторных и каротажных станций, генераторной группы и подъемника
ПК 2.2.7. производить смену электролита, зарядку аккумулятора, погрузку, разгрузку и транспортировку оборудования, аппаратуры и инструмента.
ПК 2.2.8. Знать конструкции скважин.

КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.23
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өмір бойы өзінің білімдері мен дағдыларын жаңарту;
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Рухани және адамгершілік нормаларын сақтау;
Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабылеттерге ие болу;
Адамның, қоғам мен қоршаған ортаның
қарым-қатынастық саяси және әлеуметтік аспектерін
түсіну;
Материалдарды рәсімдеу кезінде компьютерді,
стандарттарды, нұсқауларды пайдалану;
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттіліктер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 070401 2 Каротажшы*
КҚ 2.1.1. Бұрғылау ұңғымасында каротажды жабдықтарды құрастыруға, бөлектеуге және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.1.2. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.3. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру.
КҚ 2.1.4. Электротехника негіздерінің білімдерін қолдану
КҚ 2.1.5 Техникалық құжаттармен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.6 Жабдықтарды тасымалдауға, сақтауға,
құрастыруға, жөндеуге дайындау.
КҚ 2.1.7 Кабельдерді, жетектерді, қоректену көздерін
іріктеу.
КҚ 2.1.8 Жарылғыш және радиоактивті материалдармен
жұмыс жасау ережелерін орындау.
КҚ 2.1.9 Электрқұрастыру жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.1.10. Аппаратураны, жабдықтарды және жұмыс
схемаларын құрастыруды, бөлектедуі және тексеруді
жүргізу.
КҚ 2.1.11. Жұмыс схемаларын жерге қосуды жүргізу.
КҚ 2.1.12. Қолданылатын инструменттің және
жабдықтардың ақауларын жою.
КҚ 2.1.13. Оралған және брондалған кабельдерді
оқушаулаудың зақымдарын жою.
КҚ 2.1.14 Ұңғымада көтергішті, зертхананы және
блок-балансты орнату.
КҚ 2.1.15 Ұңғымалық аспаптарды қосуды және ажыратуды
жүргізу.
КҚ 2.1.16 Аспаптарды, атқыш аппараттар мен
торпедаларды түсіруді және көтеруді жүргізу.
2.2. 070402 2 Каротаждық стансаның машинисі *
КҚ 2.2.1. Бұрғылау ұңғымасында каротажды жабдықтарды
құрастыруға, бөлектеуге және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.2.2. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз
ету.
КҚ 2.2.3. Каротажды жабдықтардың дұрыстығын тексеру.
КҚ 2. 2.4. Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін
электротехника негіздерінің білімдерін қолдану
КҚ 2. 2.5. Ұңғымада геофизикалық зерттеулер
жүргізудің тәртібін білу
КҚ 2.2.6. Газокаротажды, перфораторлы және каротажды
станцияларға, генераторлық топтарға және көтергішке
ай сайынғы және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді
және жөндеуді жүргізу
КҚ 2.2.7. Электролитті, аккумулятордың зарядкасын
ауыстыруды, жабдықтарды, аппаратураны және
инструментті тиеуді, түсіруді жүргізу.
КҚ 2.2.8. Ұңғымалардың конструкцияларын білу.

ПК 2.2.9. Подключать станцию к силовой и осветительной сети.
ПК 2.2.10. Спускать и поднимать в скважину аппаратуру (приборы) на заданных режимах.
ПК 2.2.11. Управлять газокаротажной, самоходной каротажной и перфораторной станциями, каротажными подъемниками при проведении геофизических исследований и прострелочно-взрывных работ в скважинах.
ПК 2.2.12. Подготовить станцию и подъемники к транспортировке и работе.
2.3. 070403 2 Наладчик геофизической аппаратуры*
ПК2.3.1. Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.3.2. Применять знания по электротехнике и радиотехнике для решения практических задач.
ПК 2.3.3 Выполнять паяльные работы
ПК 2.3.4. Производить монтаж, демонтаж, сборку геофизического оборудования, аппаратуры и приборов
ПК 2.3.5. Знать правила и технологию технического обслуживания геофизической аппаратуры.
ПК 2.3.6 Знать порядок и способы наладки и регулировки приборов и отдельных узлов.
ПК 2.3.7 Выполнять плановое техническое обслуживание, текущий внеплановый ремонт геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов на месте производства работ или на полевых базах организаций.
ПК 2.3.8 Определять потребность в замене отдельных узлов и деталей.
ПК 2.3.9 Направлять приборы для ремонта в стационарных условиях
ПК 2.3.10 Производить сборку, наладку, регулирование и испытание мелкого геофизического оборудования, аппаратуры и приборов.
2.4. 070404 2 Рабочий на геофизических работах*
ПК 2.4.1 Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.4.2 Выполнять погрузочно-разгрузочные работы при установке аппаратуры и оборудования
ПК 2.4.3 Обслуживание систем энергопитания.
ПК 2.4.4. Погрузка (выгрузка) и перенос взрывчатых веществ.
ПК 2.4.5. Устройство заземлений и проверка их качества
ПК 2.4.6 Устанавливать на пунктах наблюдений приборов и оборудования
ПК 2.4.7 Подключение (отключение) сейсмических кос.
ПК 2.4.8. Выполнять геофизические работы на станции взрывного пункта, электроразведочной станции.
ПК 2.4.9 Проверять состояние и шаблонирование скважин.
ПК 2.4.10 Ликвидировать последствия буро-взрывных работ.
ПК 2.4.11 Укладывать заряды (в шурфах, скважинах) и линий детонирующего шнура.
ПК 2.4.12 Производить профилактический ремонт скважинной аппаратуры.
2.5. 070405 2 Лаборант- радиометрист
ПК 2.5.1.Обеспечивать безопасные условия труда
ПК 2.5.2. Знать правила обращения и работы с радиометрами, эманометрами, контрольно-приоритетными приборами: простейшие неисправности и методы их устранения.
ПК 2.5.3. Иметь общее понятие о системе качества ИСО 9001-2000;

КҚ 2.2.9. Станцияны күш беретін және жарықтандырғыш
желіге қосу.
2.2.10. Белгіленген режимдерде аппаратураны
(аспаптарды) ұңғымаға түсіру және көтеру.
КҚ 2.2.11. Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді
және ату-қопару жұмыстарын жүргізу кезінде
газокаротажды, өздігінен жүретін каротажды және
перфораторлары станцияларды, каротажды көтергіштерді
басқару.
КҚ 2.2.12. Станцияны және көтергіштерді тасымалдауға
және жұмысқа дайындау.
2.3. 070403 2 Каротаждық стансаның машинисі *
КҚ 2.3.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
КҚ 2.3.2.Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін электротехника және радиотехника бойынша білімдерді қолдану.
КҚ 2.3.3 Дәнекерлейтін жұмыстарды орындау
КҚ 2.3.4.Геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды құрастыруды, бөлектеуді, жинақтауды жүргізу
КҚ 2.3.5. Геофизикалық аппаратураға техникалық қызмет көрсету ережелері мен технологиясын білу.
КҚ 2.3.6 Аспаптарды және жеке тораптарды баптаудың және реттеудің тәртібі мен тәсілдерін білу.
КҚ 2.3.7 Жұмыстарды жүргізу орнында немесе ұйымдардың далалық базаларында геофизикалық жабдықтарға, аппаратураға, аспаптарға және жеке тораптарға жоспарлы қызмет көрсетуді, ағымдағы жоспарсыз жөндеуді жүргізу.
КҚ 2.3.8 Жеке тораптар мен бөлшектерді ауыстыру қажеттілігін анықтау.
КҚ 2.3.9 Аспаптарлы стационарлық жағдайда жөндеуге жолдау
КҚ 2.3.10 Ұсақ геофизикалық жабдықтарды, аппаратураны және аспаптарды жинақтауды, баптауды, реттеуді және сынауды жүргізу.
2.4 070404 2 Геофизикалық жұмыстар жұмысшысы*
КҚ 2.4.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 2.4.2. Аппаратураны және жабдықтарды орнату кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
КҚ 2.4.3 Энергиямен қамту жүйелеріне қызмет көрсету.
КҚ 2.4.4. Жарылғыш заттарды тиеу (түсіру) және тасымалдау.
КҚ 2.4.5. Жерге қосулардың құрылысы және олардың қасиеттерін тексеру
КҚ 2.4.6 Бақылау пункттерінде аспаптарды және жабдықтарды орнату.
КҚ 2.4.7 Сейсмикалық шалғыларды қосу (ажырату).
КҚ 2.4.8. Жару пунктінің станциясында, электрбарлау станциясында геофизикалық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.4.9 Ұңғымалардың жағдайын және шаблондалуын тексеру.
КҚ 2.4.10 Бұрғылау-жару жұмыстарының салдарын жою.
КҚ 2.4.11 (Шурфтарда, ұңғымаларда) зарядтарды және пілтелі бауларды салу.
КҚ 2.4.12 Ұңғымалық аппаратураға алдын ала жөндеу жүргізу
2.5. 070405 2 Зертханашы- радиометрист
КҚ 2.5.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
КҚ 2.5.2. Радиометрлерді, эманометрлерді, бақылау-басым аспаптарды пайдалану жәнежұмыс жасау ережелерін: қарапайым ақауларды және оларды жою әдістерін білу.
КҚ 2.5.3. ИСО 9000.2000 сапа жүйесі туралы жалпы түсінік қалыптастыру;

ПК 2.5.4. Знать общие сведения о подземном выщелачивании урана;
ПК 2.5.5. Систематизировать знания по ядерной физике, взаимодействию радиоактивных излучений с веществом, методу относительного измерения активности.
ПК 2.5.6 Проводить комплексные радиометрические измерения радиоактивных излучений.
ПК 2.5.7 Обрабатывать результаты контрольных измерений.
ПК 2.5.8 Снимать характеристики и строить кривые поглощения и распада.
ПК 2.5.9 Получать спектры радиоактивных излучений.
ПК 2.5.10 Вести записи в журнале, производить расчеты, связанные со снятием амплитудных спектров радиоактивных излучений.
ПК2.5.11 Производить графическое построение спектра.
3. Специалист среднего звена
3.1. 070406 3 Техник-геофизик:
ПК 3.6.1 Обеспечивать безопасные условия труда, осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
ПК 3.6.2 Знать физические модели Земли, природных и техногенных полей
ПК 3.6.3 Применять знания по математике, физике, электронике и электротехнике для решения практических задач.
ПК 3.6.4 Проводить простейшие виды топографических работ.
ПК 3.6.5 Составлять схематические геологические разрезы, стратиграфические колонки, определять и описывать горные породы и полезные ископаемые.
ПК 3.6.6. Работать на персональном компьютере.
ПК 3.6.7 Грамотно использовать профессиональную терминологию, собирать и систематизировать геологическую информацию для формирования кругозора в практической работе.
ПК 3.6.8 Рассчитывать экономические показатели деятельности, владеть способами повышения эффективности производства.
ПК 3.6.9 Работать с картографическим материалом геологического назначения, определять главные горные породы полевыми методами.
ПК 3.6.10 Знать физические основы и геолого-геофизические предпосылки применения различных геофизических методов исследований.
ПК 3.6.11 Работать со справочной, специальной, фондовой литературой и инструктивными материалами.
ПК 3.6.12 Составлять планы работы, графики эксплуатации и ремонта геофизических приборов и оборудования.
ПК 3.6.13 Работать с картами нормального и аномального геофизических полей.
ПК 3.6.14 Вычислять поправки и определять параметры измеренных величин.
ПК 3.6.15 Вести, оформлять и обрабатывать полевую документацию.
ПК 3.6.16 Осуществлять техническое руководство полевыми работами.
ПК 3.6.17 Проводить наблюдения и замеры с аппаратурой при проведении геофизических работ.
ПК 3.6.18 Вычислять аномалии, построение карт-графиков, карт изодинам и изолиний.
ПК 3.6.19 Составлять монтажные схемы и сборки для решения поставленной задачи.

КҚ 2.5.4. Уранды жерасты шаймалау туралы жалпы мәліметтерді білу;
КҚ 2.5.5. Ядролық физика, радиоактивті сәулеленулердің затпен әрекеттесуі, белсенділікті салыстырмалы өлшеу бойынша білімдерді жүйелеу.
КҚ 2.5.6 Радиактивті сәулеленулерді кешенді радиометрлік өлшеулерді жүргізу.
КҚ 2.5.7 Бақылау өлшеулерінің нәтижелерін өңдеу.
КҚ 2.5.8 Сипаттамаларды алу және сіңіру және ыдырау қисықтары құру.
КҚ 2.5.9 Радиоактивті сәулеленулердің спектрлерін алу.
КҚ 2.5.10 Журналда жазбаларды жүргізу, радиоактивті сәулеленулердің амплитудалы спектрлерін шешумен байланысты есептеулерді жүргізу.
КҚ 2.5.11 Спектрды графикалық құруды жүргізу.
3.Орта буын маманы
3.1. 070406 3 Техник-геофизик:
КҚ 3.6.1. Еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтауға бақылау жүргізу.
КҚ 3.6.2. Жердің, табиғи және техногенді өрістердің физикалық үлгілерін білу;
КҚ 3.6.3.Тәжірибелік міндеттерді шешу үшін, математика, физика, электроника және электротехника бойынша білімдерді қолдану.
КҚ 3.6.4. Топографиялық жұмыстардың қарапайым түрлерін жүргізу.
КҚ 3.6.5. Схемалық геологиялық қималарды, стратиграфиялық бағаналарды құру, тау жыныстары мен пайдалы қазбаларды анықтау және сипаттау.
КҚ 3.6.6. Персоналды компьютерде жұмыс жасау.
КҚ 3.6.7 Кәсіптік терминологияны сауатты пайдалану, тәжірибелік жұмыста көзқарасты қалыптастыру үшін геологиялық ақпаратты жинау және жүйелеу.
КҚ 3.6.8. Іс-әрекеттің экономикалық көрсеткіштерін есептеу, өндіріс тиімділігін арттыру тәсілін меңгеру.
КҚ 3.6.9. Геологиялық міндеттегі картографиялық материалмен жұмыс жасау, басты тау жыныстары мен далалық әдістерді анықтау.
КҚ 3.6.10.Зерттеулердің түрлі геофизикалық әдістерін қолданудың физикалық негіздерін және геологиялық-геофизикалық алғышарттарын білу.
КҚ 3.6.11. Анықтамалық, арнайы, қор әдебиеттерімен және нұсқаулық материалдармен жұмыс жасау.
КҚ 3.6.12. Геофизикалық аспаптардың және жабдықтардың жұмыс жоспарларын, пайдалану және жөндеу графиктерін құру.
КҚ 3.6.13 Қалыпты және аномальді геофизикалық өрістердің карталарымен жұмыс жасау.
КҚ 3.6.14 Түзетулерді есептеу және өлшенген шамалардың параметрлерін анықтау.
КҚ 3.6.15 Далалық құжаттарды жүргізу, рәсімдеу және өңдеу.
КҚ 3.6.16 Далалық жұмыстарға техникалық басшылық жүргізу.
КҚ 3.6.17 Геофизикалық жұмыстарды жүргізу кезінде аппаратурамен бақылаулар және өлшеулер жүргізу.
КҚ 3.6.18 Аномалияларды есептеу, карта-графиктерді, изодинама және изосызық карталарын жасау.
КҚ 3.6.19 Қойылған міндеттерді шешу үшін, құрастыру схемаларын және жинақтауларды құру.

ПК 3.6.20 Выполнять основные регулировки и определять характеристики приборов.
ПК 3.6.21 Определять неполадки в приборах, устранять их и подготавливать приборы к работе.
ПК 3.6.22 проектировать комплекс геофизических методов рационально решающий конкретную геологическую или техническую задачу.
ПК 3.6.23 Готовить материалы для компьютерной обработки.
ПК 3.6.24 Производить качественную и количественную интерпретацию материалов геофизических исследований.
ПК 3.6.25 Контролировать технологию проведения работ.
ПК 3.6.26 Составлять дефектные акты на геофизические приборы.
ПК 3.6.27 владеть компетенциями, предусмотренными одной из рабочих профессий.
Продолжениесм. V16013260_1

КҚ 3.6.20 Аспаптарды негізгі реттеулерді орындау және сипаттамаларын анықтау.
КҚ 3.6.21 Аспаптардағы ақауларды анықтау, оларды жою және аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 3.6.22 Нақты геологиялық немесе техникалық міндетті тиімді шешетін, геофизикалық әдістердің кешенін жобалау.
КҚ 3.6.23 Компьютерлік өңдеуге материалдарды дайындау.
КҚ 3.6.24 Геофизикалық зерттеулердің материалдарын сапалық және сандық түсіндіруді жүргізу.
КҚ 3.6.25 Жұмыстарды жүргізу технологиясын бақылау.
КҚ 3.6.26 Геофизикалық аспаптарға ақау актілерін құрастыру.
КҚ 3.6.27 Жұмыс бағдарламаларының бірімен көзделген құзыреттіліктерге ие болу.
жалғасы